2 caſteila)).i.omnia loca maiora ⁊ miora:B̊
eſt ð locoꝝ uel ꝑſonarum acceptores. Unde
Theophilus. Non ſolũ ĩ ciuitatibus dñs pᷣdi
cabat ſʒ ẽt i caſtellis:ut diſcamus ꝑua loca
ñ ſpernere neq; magnas ſempeꝛ queref ciui
tates:ſed uerbũ ðᷣi ĩ uicis abiectis ⁊ nilibꝰ ſe
minare. Circuibat inquam docẽs in ſynago
gis eoꝝ.i.ĩ locis cõibus ⁊ ðbitis ubi eꝛat cõ
uẽtus hominũ ñ ĩ latibulis ſicut mos ẽ here
ticis.⁊ pᷣdicans euangeliũ ꝛegni.i egem no
uam.qᷓ ĩimediate ducit ad regnũ. qð nõ facie
bat lex uetus ñ fabuloſa ĩutilia uł cuꝛioſa.⁊=
curãs omnẽ languoꝛem ꝓlixum.gꝗ licet ñ ſit
multũ ue hemẽs.grauat iñ ex diuturnitate:
⁊ omnem ifii muatẽ.ſ.uehemẽtem.q̃ gꝛauat
ex paſſionis acer bitate.nt ñ ſeꝛmone im̃ ſed
⁊ opere ꝑſuaderet.Ex quo patet młta mira
cula h̊ ĩ quodã gener ali ↄcluſa ad cõfirma
tõm legis euangelice a xpᷣo facta. Vic eĩ po
nũtuꝛ miracula ĩ generali.qꝛ euangeliſte ñ
poteꝛãt oĩa facta xpᷣi ſcribere ĩ particulari.
Na (ut dicit Johãnes) multa alia ſigna fec
ieſus q̃ n ſunt ſcripta ĩ libro hoc. Sicut eniʒ
ĩ ecclia legit᷑ ⁊ dicitur ĩ maꝛtyrilogio ⁊ alio
rum pluꝛimoꝝ ſanctoꝝ martyrũ ⁊ confeſſoꝛũ
atq; uirgiuz: hac.ſ.decauſa.qr Carolus ma
gnꝰfecit inqri diligẽter obitus ⁊ actꝰ maꝛiyꝝ
⁊ alioꝝ ſanctoꝝ.⁊ iuentũ ẽ ꝙ diebus ſinguliſ
occurꝛebant plus qᷓ; trecenta feſta propter
qð ſtatutum ẽ ut ĩ fine martyrilogij addat

clauſula predicta: ut ſaltem ĩ generali fiat

memor iia ſctorũ in die tranſituſ eoꝛum:ita ſi
milite? euangeliſte qr non poterant omia mi
racula xpᷣi ĩ particulaꝛi ſcꝛibere.iõ frequent᷑
mlta ↄcludũt ĩ quadã generalitate. ſicut pzʒ
hᷣ ⁊ alibi ĩ diuerñs locis euangelij.circuibat
ieſus ñ deuoꝛandũ ⁊ ꝑdẽdũ.ſʒ ad maxima
beneficia eis afferendum. unũ quidẽ r̃gni e
uãgelium.aliuðs ãt omniũ egritudinuzʒ cura
tionẽ.ĩ quoꝝ pꝛimo ſalus animarum.i ſecun
do ſalus coꝛpoꝝ expᷣmitur.⁊ illos quos cõpo
re ſanabat extrinſecꝰ.ẽt m̃te ſanabat ĩtrinſe
cus. Omnium ꝗpem ſalutez affectabat. ⁊ bo
num cõmune magis quam priuatum pꝓcura
bat.Sed proh dolor hodie bonum pᷣuatum
magis quaʒ ↄmune queꝛituꝛ: ⁊ per hoc ĩ ma
gna pre mund“ de ſtruit. hoc ãt procedit ex
ðfectu caꝛitatis.q̃ ñ qꝛit q̃ ſua ſunt: ſʒ q̃ alio
rũ. Unde Czĩ̃. Pec eſt ꝑfecta gr̃a caritatis
qñ ꝗs alijs feſtinat ãpliꝰ utilis ⁊ luc hroſius
eſſe qᷓ; ſibi. Igr̃ ad tam pium ſamaꝛitanũ ad
tã ſalutarem pa ſtoꝛem ⁊ medicũ.ĩ oĩ neceſſi
tate ſemꝑ eſt ꝛecuꝛꝛendũ:⁊ ñ ſolũ aĩaꝝ ſed
coꝛpoꝝ ſalus ab ipᷣo ſolo ẽ cꝛenda/⁊ i eo to
ta ſpes nr̃a ẽ ponẽda ipſe eĩ meliꝰ nouit ⁊ ↄſi

2

cunm ungram coee⸗ iunt
1 tibulatbiet tenptatlon
rſimof efec . ois cornocc
enoitenpor icuctonis nal
(licuciamur ut niiter het
ddisq wbi ce dur ueſte
Gts norenmus Sche en ue
Guirinlatiesninensdes
unmitcmonmn fene gin ar
Menentsgrs Quot i fieto⸗
ecvn Wigtubercorenan
Nonebrcuiuilcfanus
Gndſrungtedenne
tastgende gine nner
gnheepet degen
incliiittfii
Huthuſgerggticin

H IN

umnſſcun inamlsg
lonnbo⸗ geum ynnbis -

nigonn ulgen. gee⸗

giutlian nt
Plinm glaft
tißerdinnumninte:
ehenetemn gann
eut ſeꝛmone ifn ſen
o patet nlta mirn
acluſa ad cöfinni
ho facta. bic eipo
i,ge euangeliſte 5
berei particuleri.
ulta alia ſigna fet
o hoc. Gicut eniz
artyrilogio ? glio
inyrü? conſeſſoꝛu
ſa qr Larolus ma
ditus act wan ſn
eaͤiebus ſngeliſ
enta feſta propter
martfrüogiſ addet
ſtem i genergli figt
anfttuſ ecꝛum:itaſ
von poterantomiamt
iſcubereioͦ frequent
eneralitate, fcue
9euangeli alrubal
deci / a morima
mm, uni gtice ignn e
iü egitudinns r
us animmarunn ecun

—

Pꝛime partis

derat ꝗd cuilibet expediat.Unde Aug. Bo
nũ ẽ ut de ſalute coꝛpoꝛis ñ ſata gaſ.niſi ut a
ðᷣo illo petas. Si ſcit tibi ꝓdeſſe.dabit illam
BGi non tibi pderit: nõ tibi ꝓperat habere il
lam. Nouit deus.ꝗd nobis expediat. Id aga
mus ut ſanum ſit coꝛ noſtrum a peccatis. ⁊
qñ foꝛte flagellamuꝛ ĩ corpor̃. ipᷣm depꝛece
mur.PHec fr̃es ideo dixi:ne quis q̃rat aliꝗd
preteꝛ auxiliũ ðᷣi.hᷣ Augꝰ. Permittit gdez ðᷣ
ns tribulatões ⁊ tẽptatões aduenire. ⁊ ſcit
quãdiu vᷣbeãt durare. Ipſe eni ꝗ eaꝝ nouit
pᷣncipiũ ⁊ ĩtroitum. nouit ẽt finem ⁊ exitum
Et iõ omnia pacient᷑ feramꝰ ⁊ ad ipᷣm ſolum
rcurꝛẽtes omnia ſibi ↄmittamus.unde Criſ.

Oꝛationibus cũ diligẽtia ĩtendamus.⁊ ſi nõ

acceperimus: imoꝛemur ut accipiamus. Jõ
em̃ aliquãdiu ⁊ ãnueꝛe pᷣcantibꝰdiffert. ⁊ tri
bulatões iꝛrueꝛe ꝑmittit ut ↄtinue ad ipᷣm r

fugiamꝰ. nec ab eo aliquando diſcedamꝰ ꝙ

ſi qtes ĩ tribulatõe ſumus tales eſſemus etiã
ĩ requie nequaquaz egeꝛemus afflictionibꝰ
eꝛudiꝛi.Et ꝗd dico ð uobis.etem omnes qui
cunq; unquam claꝛiores iĩduti ſunt coꝛõas.
⁊ tꝛibulatõibus ⁊ temptationihꝰ coꝛonati ſt᷑
⁊ famoſi effecti.q̃ oĩa cognoſcentes ne feſti
nemus ĩ tempor̃ iductionis mali: ſed unum
ſolũ eꝛudiamuꝛ ut uiriliter cũcta toleremꝰ.
nec ð his q̃ nobis accidũt queſtionem curoſi
tatis moueamus. Scire em̃ quando opoꝛtet
ſolui tribul atões ꝑmittẽtis ẽ eas aduenir̃: il
latas ãt cum omni feꝛre graꝝ actioen.nr̃e ẽ
bone mentis opus.Quod ſi fiet omnia bona
ſequent᷑. Ut igituꝛ hec conſequamuꝛ. ⁊ ꝓba
biliores h̊ ⁊ claꝛioꝛes illic fiamus.omne quð
cunq; ſupeꝛuenerit equo animo ſuſcipiamꝰ
gratias agẽtes ei.ꝗ ſuper omnes ſcit magis
id ꝙ nobis expediat. ⁊ his ꝗ genueꝛũt uehe
tiꝰ nos diligẽti. ⁊ ad ſingula queq; diſcꝛimĩa
has utꝛaſq; excogitatões ĩ nobiſipis cantan
tes triſticiam ↄprimamus.glorificemuſ aut
ĩ omnibus deum ꝓ nobis cũcta facientem.
nobiſq; omnia ꝓuidentẽ. Sic eĩ facile ⁊ eas
ꝗ uirtuti opponuntuꝛ etpellemus inſidias. ?
imarceſſibiles ↄſeqᷓmur coꝛonas.h̊ Criſᷣ.
Oꝛatio.
3 Omine ieſu xpᷣe.lumẽ claritatis eter
ne illumina oculos meos iteriores:
ne unquã obdoꝛmiã i mõte anime ut
pꝑ tnã gram illuminatus.omnia que agenda
ſunt uideam.⁊ ꝑ ea ndẽ adiutus ad implẽdũ
q̃ uideꝛo cõualeſcam. ac inde tua beneficia
enarrẽ ad tui gloriam ⁊ alioꝝ utilitatẽ Ape
ri ẽt dĩñe os meũ mutũ.pc ta mea ꝑ ĩfuſioneʒ
gratie relaxãdo: ⁊ lĩguã meã ad tua pconia
ſoluẽdo:ut loquẽdi gr̃a pᷣcepta me ipſuzʒ ac
cuſem te deũ laullem. proximum edi ficem.
7 predicem ueꝛit atem. Amen.

De miſſione apoſtoloꝝ ad pᷣdicandum cuz
poteſtate curationum. apitulů. Li.

—

dicationem.⁊ deſcꝛipta eiuſdẽ le
gis confirmatõe ꝑ mia culoꝝ ope
ratõeʒ: nüc ↄñter ponit᷑ pᷣdicte le
gis ꝓmulgatõ ꝑ diſcipuloꝝ miſſionem. Ubi
Cripᷣ.Attẽde ãt oportunitatẽ miſſionis.poſt
quã eũ uideꝛũt moꝛtuos ſuſcitantem. mare ĩ
crepantẽ. ⁊ cetera huiuſmodi.⁊ ſufficient eꝛ
viꝛtus eius demõſtratõnem ſuſceperant peꝛ
uerba ⁊ opeꝛa. tunc eos emittit. Unde ⁊ gio
ſa.Non ab initõ miſit illos:ſʒ poſtquam uiõ
runt paralyticos cuꝛatos.⁊ moꝛtuos ſuſcita
tos. Quia g multi ihm ſequebant᷑:tum pp pᷣ
dicatõnem audiẽdam:tum ꝑꝑ infirmitatem
curatõnem habẽdã ihs ãt ita pauper eꝛat ꝙ;
nec domicilium ubi caput reclinaret hèbat:
2 iõ tuꝛbe ſequẽtes eum feſſi ⁊ uexati ſub di
uo ſuper terram iacebant.ꝑꝑ ꝙ uidens iĩtui
tu clementie turbas ad ſe ↄgregattas.uiĩſce
ra miſericoꝛdie expandẽs circa ipᷣas.miſertꝰ
7 ↄpaſſus ẽ eis:qr erãt uexati laboꝛe corpo
rali ⁊ ẽt ſpiꝛituali.ſ.corpoꝝ ⁊ pctoꝛum:⁊ ab
iecte iacẽtes ſicut oues paſtorẽ ꝗ eos dirige
ret ñ habẽtes. In quo pontifices iudeorum
redaꝛguit ꝗ magis lupi quam paſtoꝛeſ erãt.
Uſi Pieꝛ. Ueratio gregis ⁊ omniũ atq; tuæ
baꝝ paſtoꝛ ũ culpa ⁊ uiciũ mgr̃oꝛũ ẽ. Sacer
dotes eĩ ⁊ doctores illiꝰ tꝑis ĩtenti auaritie
ñ uacabãt debito mõ eoꝝ doctrine: ſʒ erant
ſicut lupi rapaces.ſpoliates ppłm bonis tem
poꝛalibns ꝑ malũ exẽplũ reuocãtes a ſpũali
bus. Ihs ueꝛo tanq;ᷓ paſtor bonus paſcebat

eos ↄtinue ueꝛbo doctrine ſue ſpiꝛitualiter.

⁊ aliquãdo ẽt temporali ſubſidio corpoliter
Sicut ãt tũc.ſic ⁊ hodie proh dolor multi.
ꝗ paſtores dicũtur attamẽ ea q̃ lupoꝛũ ſunt
facere ñ uerẽtur. Non ſolũ enim nõ emẽdãt
ſubditos ſʒ ꝑ negligẽtiã ? mala exempla no
cẽt eorũ ꝓſectibus. Mittũt collectoꝛes deci
maꝝ ⁊ ↄfiſcatores reꝝ temporaliũ.ñ ĩꝗſito
res heꝛeſum ⁊ emẽðdatores uicioꝝ. ⁊ iõ tot
⁊ tante heꝛeſes ⁊ ſentes uicioꝝ ĩ orto eccłie
ſiag pullulant ⁊ cꝛeſcũt.ꝙ uix eradicari ⁊ ex
teꝛminaꝛi poſſunt. Uexatio ̊ ouiũ ⁊ negligẽ
tia/ paſtoꝝ fuit occaſio mittẽdi apoſtolos ad
pᷣdicandũ ppło.⁊ ſanandũ ĩfiꝛmos ut ñ eſſet
neceſſe ꝙ tuꝛbe currerent poſt ihſm tanto la
boꝛe.æt quãuis pꝛimo a ppłis ⁊ poſt moduʒ
ſeptuagiĩta dnobꝰ diſcipłis cũ eos mitteꝛet pᷣ
cepta quedã dñs ödeꝛit:tñ qr fere oĩa ⁊ his
⁊ illis ⁊ ñ ſolũ ipſis.ſʒ ⁊ eorum ſucceſſori bꝰ
2 im itatoribꝰ ↄuenire uident᷑ iõ ĩ ſequẽtibꝰ
ſimul ordine ↄgruẽti ponuntur. Conſyderãs
itaq; ids uexationem ouiũ ⁊ negligẽtias pa
ſtorum.poterat dicere diſcipulis ſuis. Meſ
ſis quidem multa.i.multitudo preparata ad
hoc ꝙ per fidem colligatur ⁊ in hoꝛreus re
ponatur. Uñ ⁊ alibi d. euate oculos ur̃es
⁊ uidete regione.qr albe ſũt ad meſſem.oꝑa
ꝛij autem pauci.i,doctores ⁊ pᷣdicatoꝛes vi
b 4

Oſita euangelice legiſlatõne ꝑ xpᷣi

W

De miſſione apoſtoloꝝ ad

reſpectu tante multitudinis conuertende.qr
adhuc nondum predicauerant xpᷣi diſcipuli.
MWMeſſis eſt turba credentiũ i qua. nũc ſunt
grana cum paleis.i.boni cum malis. ſʒ ĩ fu
tuꝛa meſſione ſeperabuntur.dicit enim uno
modo meſſis collectio hominũ ad fidẽ. alio

modo collectio fiõᷣliù ad retributõzʒ. Oꝑarij

ſunt i eccleſia qui querunt opus non ocium
onus ñ honoꝛem.animas ñ ö cimas.ꝓdeſſe ñ
pᷣeſſe. Pauci ãt ſunt oꝑaꝛij ſed multi ↄducti
cij.panci oꝑaꝛij ſed multi meꝛcenaꝛij.pauci
opꝑarij ſalutẽ ammaꝝ q̃rentes.ſʒ multi qᷓſtua
rij lucꝝ tꝑaliũ ſectantes.Et ideo rogandꝰ ẽ

dns ut opaꝛios multiplicet ⁊ mittat eos.qꝛ ⁊

ſi ſunt qui bona audiant.deſunt tamen qui
dicant. Rogate ergo dũm meſſis.ſ. me ꝗ fʒ
ꝙ deus ſum dominus meſſis.⁊ mittat opera
rios ĩ meſſem ſuaz. i.predicatores ad erudiẽ

dum ppłm.qꝛ nullus fit aptus ad pᷣdicatõʒ
bi diuini.niſ per gꝛatiam dei ⁊ ab eo miſſuſ

Imediate uel mediate.Ecce optima ⁊? neceſ
ſaria oratio quam quottidie debemus vᷣo fa
ceꝛe.ut mittat inquit non ut ipñ ſe ingerant
ſicut fures ⁊ latꝛones faciũt.ĩ meſſem ſuã id

eſt in ſalutem animarum:ad hoc enim mit

tuntuꝛ.ſed multi conueꝛtunt falcem ſuam ĩ
meſſem alienam.ſcilicet i temporalia ad q̃ͥ ñ
dirigunt᷑. dominus mitteꝛe pꝛopomt.⁊ tamẽ
2ogaꝛi uult. ⁊ hoc pꝛopteꝛ ꝛogantium exci
tandam caritatem. ⁊ augendum meꝛitũ qua
tenus fidele ſui non ſolum de opeꝛatiõe ue
ꝛumetiam ð affectu ⁊ uolütate rmuneꝛetuꝛ.
Ex quo patet ꝙ licet deus uelit aliquid face
re:uult cauſaʒ qñq; pꝛo hoc a iuſtiſ exoꝛaꝛi.
Et conuocatis.xij.apoſtolis odit eis poteſta
tẽ eijciẽdi ſpus ĩmũdos ab obſeſſis ⁊ cuꝛãdi
omnem languoꝛem coꝛpoꝛum ⁊ ifiemitatem
animazum que ꝗdem ñs facit poteſtatiue
ſed diſcipuli feceꝛunt ĩ eius nom ne id eſt in
uocatõe ⁊ uutute. Unde Beda. Benignuſ ⁊
clemens domius ñ inuidet ſeꝛuiſ atq; diſcipu
lis uiꝛtutes ſuas.⁊ ſiẽ ipe cutaueꝛat oẽm lã
guoꝛem. ⁊ omnem infirmitatem: apłis quo
q; ſuis ðdit poteſtatem. ut cuꝛẽt omnem lan
guoꝛem ? omnem if zꝛmitateml. Sed multa
diſtantia ẽ iteꝛ haber̃ ⁊ tꝛibuer.donare ⁊ ac
cipere. Iſte quodcũq; agit poteſtate agit.il
lſi qd faciũt imbecutitarẽ ſuam ⁊ uirintem
dñi ↄfitẽtur:dicẽtes. In no nie ieſu.ſurge ⁊
ambula. Pec Beda. Per iſtum numeꝝ apo
ſtolorum duodena:ium.ꝗ componitur ex ðᷣ
nario ⁊ binaꝛio: ſignificatur ꝙ apoſtoli ⁊ eo
ruũ ſucceſſores.debent pꝛe ceteꝛis impleꝛe ðᷣ
calogum legis ⁊ duo precepta caꝛitatis. Et
miſit il on binos i ſignum caritatis que r̃qui
ꝛitu in paicatoribus: æ ut haberẽt mutuo
ſolatium ſocietatis qr adhuc eꝛant infirmi:
quando autem erant perfecti. ſcʒ poſt peꝛ
ceptionem ſpiauuſſancti.miſit eos ſimplicit᷑

pdicandum.

ſiue binos ſiue ſolos.ꝗa tune erant ſpũſſane
to ſolidati. Miſit inq; ülos pᷣdicare regnum
dei.i.euãgeliũ ꝙ ꝓmittit ꝛegnuʒ dei ⁊? docet
qualiter ad hoc iinꝛ ⁊ ꝑpuemtur.qr pꝑ penitẽ
tiam uel predicare.id eſt i ſua pᷣdicatiõe pe
nitentibus ꝓmittere:regnum dei ⁊ ſanare in

firmos corꝑaliteꝛ ⁊ ſpualiter. Poc etiã quot

tidie facit predicatoribus euãgeli.ſi faciant

ꝙ ĩ ſe ẽ̊.qꝛ dat eis poteſtatem eijciendi mo
nes ſpualiteꝛ de cordibus hoĩm: ⁊ ſanandi lã

guoꝛes uicioꝝ. Inſtruxit ẽt diñs apłlos.quo

pergerent ⁊ quid facerẽt.quo uterentuꝛ ⁊æ a

quo abſtinerent: ⁊ a quibus cauerent.⁊ a

bus non timerent.Sicut itaq; ex pᷣcedẽtibꝰ

⁊iſequentibus põt intelligi non min uirtuoſi
ſunt miſſi.paupeꝛes ⁊ expediti ⁊ ſtabiles im
pigꝛi ⁊ benigni.non malis cõmunicãtes nec
cupid i debent predicare regnum dei. Miſit
ergo.xij.precipiens eis ⁊ dicens. In uia gen
tium ſcilicet que ad gẽtes ducit ne abieꝛitis.

ubi ꝓhibuit eis ne irent ad predicandum gẽ

tibus extra terram promiſſionis ⁊ ĩ ciuitateſ
ſamaritanorum ne intraneꝛitis.ꝗ ſamaritãi.
licet eſſent ĩ teꝛra ꝓmiſſionis tñ erant ptim
gentiles ⁊ partim iudei quia receperunt li
bros Moyñſi.⁊ cũ hoc ſeuierũt idolis. Ideo
autem apoſtoli fuerunt prohibiti. predicate
pᷣdictis gentibus.qꝛ uſq; ad paſſionem xpᷣi ñ
erat magnũ tempus. ⁊ cõueniẽs erat ui eius

aduẽtus pꝛimo denunciaret᷑ iudeis ꝗbus pᷣn

cipaliter erat miſſus:⁊ ideo tpᷣs ꝙ erat uſ
q; ad paſſionẽ xpᷣi futuꝝ erat neceſſariuzʒ ad
manifeſtanduũ udeis ꝑ apłos xpi aduẽtum.
Et ; ẽ ꝙ ſubdit᷑ ſed potiꝰ ite ad oues domuſ
urt qᷓ perierũt ꝑꝑ idolatrie petm ⁊ legis pᷣua
ricateʒ . Nõ g negat ꝗn aliqñ ituri ſint ad gẽ
tes.ſʒ pociꝰ ⁊ pꝛimo ad iudeos.ne iuði habe
rẽt excuſatõm ⁊ cãm ñ recipiendi drs ⁊ euã
geliuũ.qr ad gentes miſit apoſtolos dicentes
ſe qui proprij eꝛant eſſe ꝛeiectos.Uñ priꝰ re
ſurꝛectõm aſcẽſurus ĩ celũ dixit eis:euntes
ĩ mõm uniueꝛſuz.pᷣdicate euãgeliũ oĩ cꝛeatu
re. Ubi Hieꝛo. Nõ ẽ contrarius locus iſte ei
pᷣcepto quo poſtea dr:euntes docete omnes
qꝛ h ãte reſuꝛꝛectionẽ illud poſt reſuꝛꝛectõʒ
pᷣceptum ẽ. ⁊ opoꝛtebat prius aduentuzʒ xpᷣi
nunciare iuõis.ne iuſtã haberẽt excuſatõm
dicẽtes ideo ſe dñzʒ reieciſſe qꝛ ad gẽtes ⁊ ſa
maritanos apłos miſerit. Un ⁊ Sꝛe go.redẽp
toꝛ noſter priꝰ ſoli iudee uoluit ⁊ poſtmodũ
cũctis gẽtibus pᷣdicari:ut dum illa uocata.
cõuerti rẽnueꝛet.pᷣdicateres ſancti ad uoca
tionem gẽtiũ ꝑ ordinem uenirent: q̃tenꝰ r̃dẽ
ptoris noſtꝛi pᷣdicatõe.a propꝛijs repulſa gẽ
tiles ppłos quaſi exraneos qꝛeꝛẽt. Vec Gre
go. Miſtice ĩ mã gentiũ ñ ẽ adendum.i.mo
aus uiuẽdi eoꝝ ñ eſt tenendus ⁊ i ciuitates
ſamaꝛitonorum. peꝛ quas ſignificantur con
uenticula hezeticoꝛum non eſt intzandum ꝑ

umad pcNons cſrnin
ctaten ooſeruntun n
rmiſürui tengrztionbus ce
Potniſätgat operintun : ig⸗
Nuicit emwe un gconſen
Aicrſtotn cenonisct ſund
one Dounten otiscorc
Wuoreacriofiten fno⸗
N der de dminde
1egiieizuriärens
Clcendnsngutin
Ctpritennuuctairenr
en proniſoun gcenu
htetreg Ntingiſun
bueſineno nralln ctſ⸗
eueſnlrmn ſrn
ulinn —
eleceſenu inanr,

eſcen Cetenr .
dhcnumn,nazcnts
larlri die numans

g on niſunt
peditit ſihlen in
19 cömnuniciten ſet
—
icens. In tig ge
Ptuctikiliäte
ac ecicangun ge
ſſionis ti cinttiel
Eiltis, g ſamaritii.
nis ß eront prim
uia jeceperunt li
erüt idolis, Ydeo
hibiti,pregicate
paſſionem xpi ñ
més erat un eius
f iugeis gous pn
eots h erat uſ
at neceſſariuz ad
os †l sdetum.
ſte ad oues doſnuſ
epeim Tlegis hua
Mign nuri int ac ſe
Udeos. ne iudi habe
ecipiendi diz? end
apoſtolog aicente⸗
ꝛeiectco Mioni ſe
li dirit es euntes
eeuegelii oi ceann.
traruslocus iſteei

ntes docete otmnes

SSS

Pꝛime partis.

conſenſum ſicut enim ſamaritani. ideſt gen
tiles.partim tenebanr uetus teſtamẽtũ. et

partim negabant: ſic heretici paꝛtim ↄfiten
tur fidem chꝛiſti ⁊ paꝛtim negant.deide oñ
dituꝛ forma docendi cum dicitur euntes au
tem pꝛedicate:dicentes. Quia appropiqua
uit ꝛegnum telorum.quaſi diceꝛet. Dredica
te qr ꝓpe ẽ ut apeꝛiat ianua regni celeſtis.ſ.
mea paſſione.quod regnum añ xpᷣi aduẽtuʒz
erat lõge qꝛ nullꝰ poterat illuc ꝑpuenire. Hoc
regnum diueꝛſimode nominatuꝛ. Aliquandò

regnum dei a regnàte.Aliquando ãt ꝛegnuz⸗

celorum a ſubditis angeliſ ⁊ ſanctis.qui celi
dicunt᷑. Item etiam ꝗ pꝛope è ut ꝛex celoꝝ
ꝛegnet ĩ hominibus ſibi ſubditis ĩ fide ⁊ ho

minibꝰ obediẽtibꝰ. Uel appropinquabit re

gnũ celoꝝ.i.xpᷣs ꝗ ẽ datoꝛ regni celoꝝ. A p
dicatõe igit᷑ regni celoꝝ icipit Joh̊s ⁊ xpᷣs ⁊
diſcipuli eius.⁊ qꝛ doctria nõ eſt efficax ni
ſi aſſit ꝓbatio:ſegt modus ↄueniens ad ꝓro
bandum vitatez huius doctrine.ſ.opeꝛa fac
ta vtute diuina cũ dr. Anfumos coꝛꝑe ł mẽ
te curate.mortuos ĩ corpore ł aĩa ſuſcitate.
lepꝛoſos reſꝑſoſ macłis i corꝑe ł aĩa mudate
demones ab obſeſſis ⁊ crimina a pct᷑oribꝰeij
cite. Pic ponũtuꝛ quatuor gener aimiraculo
rum ad pᷣdicationis confirmationem. Pro
cedit autem oꝛdo ſecundum miſterium: ꝗqa
ifirmi ſũt.qui temptationibus conſenciunt:
moꝛtui ſũt qui operantur ⁊ digna mortis o
peꝛa faciũt:lepꝛoſi ſunt.ꝗ conſuetudine ſe ⁊
alios ĩficiunt: demoniaci ſunt qui contem
nunt. Poc autem ido dñs conceſſit.ut ipſa
miꝛaculorum oꝑatio fidem ſᷣmoni eoꝛum fa
ceꝛet. Unde Pier. Ne hominibus ꝛuſticàis
⁊ abſq; eloquij uẽuſtate ĩdoctis ⁊ illiteratiſ.
pollicentibus ꝛegna celorum nemo credeꝛet
dat prãtem miꝛacula faciendi ut magnitudi
nem pꝛomiſſoꝛum pꝛobet magnitudo ngnoꝝ
Unde ⁊ Greg. Adiuncta ſunt autẽ pꝛedicato
ꝛibus ſanctis miracula.ut fideʒ uerbis daꝛet
uirtus oſtenſa.⁊ noua faceꝛent qui noua pꝛe
dicaꝛent. ⁊ iterum. DPec autem ſigna in exoꝛ
dio eccleſe neceſſaria fuerunt.ut enim fiðᷣs
creſceꝛet credentium. miꝛaculis eꝛat nutriẽ
da ⁊? Aripᷣ. Poſtea ãt ſteterunt r̃neꝛẽtia fiði
ubiq; plãtata. Si autez ⁊ poſtea facta ſunt
pauca ⁊ rata fueꝛunt.deinde excludens lab
eis cupiditatem ſubiungit. Sratis ⁊ ſine pᷣcõ
accepiſtis poteſtatem miracula faciẽdi. gra
tiam predicandi ⁊ miniſteriuʒ ſacꝛamẽta diſ
pẽſandi. ⁊ dona alia a ðo uobis collata: gra
tis ⁊ ſine precio date alijs.eodem modo quo
accepiſtis.ne ðᷣſinat eſſe gꝛatia ſʒ meꝛces ui
deatur.ne uileſcat ĩeſtimabile.quʒ preciabi
le ̃putat᷑.Quaſi dicat ſecunduʒ Piero.ego
magiſter ⁊ dominꝰabſq; pᷣcio hec tribui: g
⁊ uos ſine pᷣcio date.Unde ⁊ Criſ.Ne uidea
tur eoꝛum beneficium.ſupe:biam eorum cõ

euangeliuz proficiat.Unõ ⁊ ᷑ʒ ¶ꝛz.v. hoc ẽt

LCapfj3. Ij.

pꝛimit dicens.gꝛatis accepiſtis.⁊ ab amore
pecuniarum eos mundos preparat: dicẽs g

tis date. Et iterum. Quaſi dicat. Nihil uos ö

ueſtro largimini ſnſcipientibus.neq; eĩ mer
cede hoc accepiſtis.neq; laborantes in ea ẽ

gratia.gꝛatis enim accepiſtis.ita igitur alijs
date.neq; enim eſt cõdignum precium eorũ

inueniꝛe Pec Cꝛiſ. Pec audiant ſymoniaci

hoc audiant illi qui ſpiritualia uẽdere ł eme

re non foꝛmidant. Pro ſpiꝛ tualibus enim ac
tibus ut pꝛo adminiſtratione ſacꝛamentorũ
⁊2 predicatione uel miraculerum operatõne
? conſimilibus.nõ dʒ aliquid quaſi precium
accipi quia nõ eſt precium eoꝛum dignum ĩ
uenire. Deinde ab omni eos libeꝛat ſolicitu
dine. ut uacationem omnem tribuat vbo dei

⁊ tota ſolicitudo eoꝛum congregata ↄueꝛta

tur ad pᷣdicatõeʒ euangelij:dicens. Mihil tu
leritis in uia euntes ad pꝛedicandum. ſcilicʒ
neq; aurum neq; aꝛgentum neq; pecuniã ali
quam in zonis ⁊ buꝛſis ueſtꝛis ad ꝓuidẽduzʒ
ſcilicet uobis in uia de neceſſariis. neq; ſac
culum neq; peꝛam.i.repoſitoꝛium ciboꝝ ad
poꝛtãdũ ĩ uia neq; panem qui magiſ uidetur
neceſſarius inter alia.⁊ multominuſ cibaria
delicata. Neq; duas tunicas.i.ueſtes ſuꝑflu
as habeatis.quotquot enim ſunt neceſſarie
ꝓ una reputant᷑.neq; calciamenta. ſ. ĩtegꝛa.
quia apoſtoli ſandalijs utebaâtur. neq; uuꝛgã
que ſcilicet itineꝛaꝛijs pᷣbet auxilium. Qui

enim domini habet auxilium. cur baculi uł

alteꝛius rei querat preſiduz. Sed ſi prohibg
uirgam ⁊ quedam alia que uidẽtur neceſſa
ꝛia.quid de equis ⁊ equorum faleris uł cete
ꝛis ſupeꝛfluis. Ubi omnis cupiditas ⁊ auari
tie occaſio.⁊ ſolicitudo tempoꝛalium tolit᷑
omne ſuꝑfluuz amputatuꝛ. ⁊ ſola neceſſaria
conceduntur. Deniq; expeditur uia ⁊ fugit ti
mor caꝛeſcit ſecuꝛitas. Unde non ĩmerito poe
ta iuuenalis ait. Cãtabat uacuus coꝛã latꝛo
ne uiator. Voc ergo totum dicit ad excludẽ
dum a pꝛedicatione uerbi dei diuini ſolicitu
dinem temporalium. tempoꝛalia enim in ſui
acquiſitione moleſtant ammuʒz. z adhuc plꝰ
in ſui poſſeſſione turbant eum. quia iam
ſunt quaſi membꝛa ipſñi habenti incorpoꝛata
2 ideo magis trahunt animam hominis ad
inordinatam dilectionem ſui.⁊ quia hoc ſuf
focat ueꝛbum dei.ideo non debet eſſe in pre
dicatoribus euangelij. Igitur (ut dicit gre
goꝛius)tanta pꝛedicatori debet in deo eſſe
fiducia: ut preſentibus uite ſumptus quam
uis non prouideat.tamen ſibi hos non defec
turos certiſſime ſciat: ne dum mens eius oc
cupatuꝛ ad tẽporalia.minꝰalijſ prouideat et᷑
na. Et ſecundum gregorium nazanzenũ: ho
ꝛum ſumma ẽ ut adeo nutuoſi exiſtant ꝙ ſi
minus pꝛopter uite moduʒ qᷓ; ꝑꝑ eorũ vbum

De miſſoͤne aploꝝ

eis dñis ᷣcepit.ut ꝑ habitũ oñderẽt q;tum a
diuiciaꝛum ðſyderio diſtabant.Et ſᷣm theo.
ut uidẽtes eos pᷣdicare pauꝑtatem acgeſcãt
cuz apłi mihil habẽt. Ita at expᷣſſe ꝓbibuit
poſſe ſſõnem tpᷣalium.qr ſic oportebat in pri
mitiua eccleſia. ut onörẽt omnia gubernaꝛi
diſpenſatione diuina ⁊ onderet᷑ uirtus fidei
ʒ errores hoĩiz.ꝗ curſu ſydeꝝ vł forrũa cre
debant agi oia: ⁊ hoc adhuc competit apłi
cis uiris apklorum ſucceſſoribꝰ. Quidam tñ
ſunt ꝗ potati ñ pauꝑtati ſuccedere uolũt.cũ
un non ptati ſʒ pauꝑtati regnũ celoꝝ ſit pmiſ
ſum. Tꝛes ergo ſunt rõnes.quare hoc prece
pit.prima ne ſint quaſi cupidi ⁊ ambitioſi ſᷣa
ne ſint ſoliciti q̃ſi puſilla nimes, teꝛtia ut mit
tentis vtutẽ onderet qñ nihil eis deeſt. Si
q̃ritur an alij ad hoc obligãt᷑. dicendum ꝙ
conſilium ẽ non pᷣceptum. Sep certe nõ au
deret aliquis utile ⁊ ſanum ↄſſlium ĩᷣpellere
ĩ facie eius:quantomagis illud ꝙ dedit ma
gni ↄſilij angis.Et quicunq; huic conſil io fi
ducialiteꝛ adhereret.nõ dubiũ ꝗn de ſuffi
cient᷑ ſbi ꝓuideret.Qñ eĩ miſſi fuer̃t apoſto
li ad pᷣòicãdũ.ſine ſacculo ⁊ prouiſſione ali
q̃ neceſſarioꝝ fuit diuinitus eis laute puiſũ
ga nihil eis defuit: qũ uero relaxatum fuit
illis ꝓuider̃ ſibi ð neceſſarijs in uia.paſſi ſũt
penurias multas.poſtea hoc autẽ fecit deuſ
ad dãdum fiduciam pauperibus predicatoꝛi
bns ad exequendũ conſtanter predicandi of
ficiũ.Ubi nota pulchrũ ð duobus religioſis
ultra mare ad terꝛam ſctam ꝓfectis exẽplũ.
cum enim uitra mare ? deundo ciꝛca mare
ad huc inter ignotos eſſent:ſemper ĩ dᷣo ſolo
ſpem habebant. ⁊ nihil ð neceſſarijs eis defi
ciebat. Ci autẽ ꝑueniſſent ad dulce natale
ſolum.dixit unus inter eoſ ad alterũ. Modo
picula euaſimus.qr iam ĩ terra nr̃a ⁊ ĩteꝛ no
tos ſumus.t cum ſic poneꝛent ſpẽ ĩ homine
ĩcepeꝛunt in neceſſarijs öficere ⁊ maiorem
paſſi ſunt penuriã qᷓ; ante.Et ꝗa quodãmõ
nudos ⁊ expeditos ad predicandum diſcipu
los dñs miſerat.ſeueritatem pᷣcepti ĩ ſ equen
ti ſententia tempeꝛauit: dicens. Dignus eſt
n.oꝑaꝛius.i.pᷣdicatoꝛ ꝗ oꝑatuꝛ opus dei ad
utiliiatẽ ꝓximi. cibo ſuo.i. neceſſarijs ad ui
tã qꝛ ĩ cibo ĩtelligit᷑ ẽt ueſtimtũ ⁊ domiciliũ
ſine ꝗbus decẽte? ñ uiuit genꝰ hũani. Qua
ſi dicerʒ. Tãtũ accipite qᷓ;ũ ĩ uictu ⁊ ueſtitu
uobis neceſſaꝛiũ ᷑. Uñ ⁊ apłs ᷣplicat.Oꝛdia
uit de his ꝗq eudgeliũ ãnüciant ðᷣ euangelio
uiuere. Et iteꝝ hntes uictũ ⁊ ueſtitũ his ⸗
tenti ſimus. Bic ẽ ꝙ diaconus pced it a pᷣſ by
tero qſ miſſuſ a nno ad pᷣdicandũ euãgeliü.
cui ſubdiaconus fert puluinar quo liber ſu
ſtetat.qꝛ alij öbẽt pᷣd catoꝛẽ ſuſtentare. di
gnꝰẽ ei oꝑpariꝰ meꝛcede ſua. ñ ſolũ eterna q̃ᷓ
debet ĩ patria ad rem ſeratõz. ſʒ ẽt tꝑali que
debet ĩ uia ad ſuſtẽtationẽ.ſ.ↄuenieti uictu
ac ueſtitu ⁊ domicilio.h̊ ẽ duplex honõ quo

ad pᷣdicã dũ cũ ptaãte cuꝛatõnũ.

digni ſunt ꝗ bene pꝛeſunt. Nam ſecundum

Gregoꝛium.merces predicatõis hic inc hoat
⁊ ĩ celo perficit᷑.ꝗa uni nr̃o oꝑi due merce
des debentna. una ĩ uia q̃ nos ĩ labor̃ ſuſten
tat.alia ĩ alia patria qᷓ nos ĩ reſurrectione ꝛe
munerat. Ergo ꝗ ñ oꝑat᷑ nec laboꝛat. ñ man
ducet nec meꝛcedẽ exigat.ecce quaꝛe pꝛece
pit eis nihil feꝛꝛe qꝛ omnia debẽt᷑ eis pro la
bore.De iuꝛe em̃ natuꝛali ẽ ⁊ diuĩo ac ẽt hu
mano ut illis ꝗ ſeꝛuiunt ↄmunitati in ſpũali
bꝰ.ſ.ĩ diuĩo cultu.⁊ doctria: ꝓuideant᷑ a cõ
muitate ĩ tꝑalibꝰ neccia.Nõ g prohibuit eis
feꝛꝛe neceſſaꝛia ad ſuſtẽtatõm hꝰ uite:ſʒ ut
pᷣmonſtraret hec eis ðberi ab illis quibus pᷣ
dicarent.nec oĩno ⁊ ſimpliciteꝛ pᷣcepit eis il
la.ſʒ magis ad rf uocandũ eoꝝ affectũ ab ĩor
dinato amore tpᷣaliuz. utñ qꝛerẽt ſupeꝛflua.
ſʒ eis ſufficerẽt neceſſaria.qͥ ĩ eis ñ fectura
dñs oꝛdinauit dando eis ptatem ſumẽdi eꝗ
ab his quibus euangelizabant. ⁊ ſic cqnalia
meterẽt ꝗ ſpualia ſeminabant. nec tamẽ ino
bedientes ſunt ꝗ de ſuo iure cedunt. Unde
Aug.appaꝛʒ t hec ñ ita precepiſſe dominũ
taq; euangeliſte uiuer̃ aliunde non pᷣbeant.
qᷓ; eis pꝛebentibus ꝗbꝰ annunciant euangeli
um. alioquin hoc pꝛeceptum feciſſʒ apłus
ꝗ uictum ð manuũ ſuaꝝ laboribus tranſige
bat.ne cuiq; grauis eẽt: ſʒ ptᷣatẽ ðᷣdiſſe apłis
Iqua ſcirent ſibi iſta öberi. Cũ eĩ a dno ali
quid imperatuꝛ niſi fiat.ĩobediẽtie culpa ẽ.
C ãt poteſtas datuꝛ.lʒ cuiq; ñ utiq; ⁊ tanqᷓ;
ðᷣ ſuo iure cedere.hec aug. Et nota ſecũd uz
crip.ꝙ Matheus ⁊ lucaſ ñ calceamẽta neq;
baculi portar̃ ꝑmittit.qð oñdit᷑ pfectiſſimũ
eſſe. Marcus uero iubet baculum aſſumer̃
⁊ ſandalijs calceari ꝙ dictuʒ eſt permiſſiue.
Unde ⁊ illud de duabus tunicis non portan

dis.exponit Pieꝛo.non ad litteram ſs ꝙ una

tumica dicatuꝛ ueſtimeutum neceſſarium ſe
cunda ſuper fluum. ne alio ueſtiti aliõ nobis
futuroꝝ timore ſeruemns. Sed ſi non propt᷑
timorem multominus propter oſtentatiõez.
In quo comprehenduntuꝛ ꝗ particas ueſti
unt ⁊ archas implent ⁊ ꝗ equos mutatorljs
ueſtimentorum onerant. Unde ⁊ Aug. Poc
de duabus tunicis intelligendum ẽ ne quiſ
qᷓ; eorum preter eam quam eſſet indutus ali
am portandam putaꝛet ſolicitus.ne opꝰ? eſſz
cum ex illa poteſtate poſſet accipeꝛe. In
math.etiam ⁊ ĩ marco uirga accipituꝛ equi

uoce. In Matheo enim accipit methappho

rice.ut ſit ſit ſenſus neq; uirgam.id ẽ nec mĩ

mas res. Uel non initamini ſubſidio tempo

rali.ſicut corpus innititnꝛ haculo ſuſtentãati
⁊ ſimilibus. In Maꝛco autem ubi dicituꝛ ni
ſi uirgam tm̃ accipitur ad litteram peꝛ quazʒ
tñ ĩtelligitur ptas accipiendi ſumptus.q̃ uti
potuerunt uel non nuti ſecunduʒz qð uolueꝛĩt.
Unde doctores hebꝛeoꝛum ĩ ſignum doctri
ne uugam in manu portabant.qꝛ apõ iudeoſ

fiimnem mlun ch⸗
unmitifucum i cad⸗
letit nere ioo eamn
Craasac eor tatum gunen
laelencoloce nteſine
corderettlcens. 1 uicig
Utenanteatelun id eſ oren
DNrrl ninors inrauenns,
Aurhudigusſt igen fdelis.
MAnidecns iee uel locuns
ſiaſtegensfun tcigntns
Nnoles enerit dwn
atwinadedr.
tinmnotem nſnrne
Nberſeeiunfniſctz
lonugs ſocius digenimi
lrlor ie ir hohecen⸗
leccne Kigniigin
liſinmti inenennn⸗
hnttineenue
Hentenent e
ntcrn
ſi⸗ niientun ſinete

Ne K ene
ſu eninut N

ſuſngeigeeumd

ant. nec tame ino
ececum. Vnte
rcchiſe danini
e nonöbennt,
nciant euangeli
oribus tranfige
ate dͤiſſe aplis
ü eig dño ali
lietie culpa?.
mich 7 tanc
t nota ſecüduz
alceameta neh
ſait fectiſſinmun
culumn aſſumer
az eſt permuſſine.
mmicis von pojtan
lineram ſz gund
m neceſſariun ſe
heſtiti aliö obts
Sec ſ non ropt
teroſtentatidez.
gparicas neſti

lnde 1 Nug. vor.
gan ene ant
neſſet ihdutns

icitus he 7

4

Pꝛime partis.

cõſuetum erat ꝓuideꝛi eis ð uictu a populo
quẽ docebãt.iõ xpᷣs uoluit ꝙ hoc eis ꝓ alia
ꝓuiſione ſufficeꝛet.ꝑ hoc.n.oñdebat᷑ qð ppłſ
cui pᷣdicabãt ꝓuideꝛe eis öbebat. Igitur nõ
hibet dñs neceſſitatẽ ſʒ ſupfluitatẽ ? ꝓhbi
et euangeliũ annũciantibꝰ nimiam curam
2 ſolicitudinẽ de tpꝛalibꝰ.ne uelint poꝛtare
ultzꝛa neceſſaꝛia aliud timẽtes.ꝙ ſibi öficiat.
Item ut ſub quanta feſtinatiõe ad predicã
dum peꝛgere debeant oſtendatuz adiunxit.
2 nemiem per uiam ſalutaueritis. Nõ ſimpli
citer ſaluatõm ꝓhibuit. ſed cum mora ⁊ cõ
fabulatõe hanc fieri noluit.ne occaſione ſa
lutatiõis impediẽtuꝛ a cuꝛſu pᷣdicatõis.quo
minꝰcito ſalutẽ pᷣdicarent auditoribus. AUel
ꝓhibuit ne ſalutaꝛẽt.ſ.ex cuꝛioſitate ſicut ꝗ
daʒ faciunt. qui non ex ſtudio ſalutẽ optãdi
ſalutare conſueueꝛunt.ſed non ꝓhibuit hoc
fieri ex caꝛitate ⁊ ad ↄſulẽdũ ac ſtudio optã
di ſalutẽ. Ubi oñdit quanta diligẽtia ⁊ feſti
natione pᷣdicator vbi diuini dʒ officiũ ſibi in
iunctum exeꝛceꝛe:qꝛ non dʒ ab officõ huiuſ
modi ꝑꝑ familiaꝛitatem cũ aliquo retardari
Et iõ poicatoꝛ multum dʒ plangere tpᷣs quo
pꝛetermittit fructum pᷣdicatõis.⁊ ſił iter alij
debẽt plangere tpᷣs quo pᷣteꝛmittunt ſpũalia
exeꝛcitia ad eoꝝ ſtatum ꝑtin entia. Item oĩʒ
eis apeꝛiens domos de neceſſario cibo fecit
eos confideꝛe:dicens. In quãcũq; autem ci
nitatem aut caſtellum id eſt quecunq; loca
maiora uel minora intraueꝛitis.interrogate
quis in ea dignus ſit. id eſt fidelis.⁊ bone fa
me ⁊ non ſuſpectus ipſe uel locus eiꝰ.ne ĩfa
mia ſuſcipientis fama ⁊ dignitas pᷣdicatorũ
maculet.⁊ eoꝝ pᷣdicatõ ? doctꝛina deturpe
tuꝛ ac tanq; ſuſpecta impediatur. Ubi Die.
Teſtimonio uicinoꝝ ⁊ ꝑ famam eligẽ dus ẽ
hoſpes:ne eius infa nia pᷣdicatõ ledat E80
multomagis ſocius eligendus ẽ dignus. Itẽ
hoc dicit: ut ſciat hoſpes ſe magis gr̃am ac
cipe qᷓ; dare. Et ĩ quãcũq; domuʒ itꝛaueritis
ca hoſpitandi:in eadem manete non ſine ho
neſta cauſa inde exeundo.nec curioſe ⁊ ĩuti
liter diſcuꝛꝛendo. donec exeatis tranſituꝛi.ſ.
alibi ad predicandum. Non eſt tñ intelligen
dum ꝙ peꝛ hoc uelit excludere cauſas hone
ſtas exeundi. ut ad docendum ł aliquid hu
iuſmodi faciendum. cum propter hoc intꝛa
uerint ciuitatem uel caſtellum. ſed per hoc
nult diſcurſus uagos excludeꝛe: qui non dñnt
eſſe in pꝛedicatoꝛe. ſed magis ceſſante neceſ
ſitate exeundi debet uacare contemplationi
ut ibi hauriat quod populo poſtea effundat.
IAtem hoꝛtatur eos ad temperantiam dicens
edentes ⁊ bibentes que apud illoſ ſunt ideſt
non querentes nec queri facientes extra do
mum delicata ⁊ ſupeꝛflua que apud illos nõ
ſunt.ſed manducate que uobis ſponte appo
nuntur ⁊ offeꝛuntuꝛ ab ilł.quamuis modica
ſint ⁊ uilia. Non querentes laucioꝛa uel plu

Capkz. lj.

ra etiam ſi apud illos ſunt talia. Et ceꝛte qᷓ;
to paucioribꝰ ⁊ uilioribus utũt. Tanto am
plius implent quod hic dicitur.Dignum eſt
ut ibi maneant ⁊ ab eis conſequantur terre
na quibus offerunt celeſtia. Dignus eſt enis
operaꝛius mercede ſua non ſolum eterna in
patꝛia ad remuneꝛationem. Sed etiamnem
porali in uia ad ſuſtentationem. Item iubet
ne de domo ad domum quadam uaga facitli
tate demigꝛant.⁊ hoſpitem pꝛopteꝛ lautiora
habenda non mutent. quem etiam ex hoc ĩ
fam aꝛe poſſent. Unde iubet hoc idðᷣo ſecũdũ
Kripᷣ.ne leues ⁊ uagabundi diſcorſoꝛes uide
antuꝛ ⁊ guloſi.quibꝰnon ſufficit unius hoſpi
tis uictuſ neceſſarius.⁊ ne contemnere ⁊ ĩiu
riari ſeu contꝛiſtaꝛi uideꝛentur ſuſcipientez
ut ingrati.duo hic mandãtuꝛ unũ de electõ
ne hoſpit ij.aliud de impeꝛmutatõne electi.
nec dicituꝛ hic quin liceat pꝛedicatoꝛi aliqñ
mutare hoſpic ium. uel cum aliis comedere
maxime ut non gꝛauet hoſpitem ſuum dum
tamen ad dignos diueꝛtat ⁊ honeſtos:ſʒ pꝛo
hibuit dominus mutatõnem hoſpicij ratõne
tꝛiplici.una eſt uitatio leuitatis q̃ nullo mo
do öbet appaꝛere ĩ pꝛedicatoꝛe: alia ſuſpitio
guloſitatis.quia homines cõſueueꝛũt nouos
hoſpites laucius pꝛocurare:tercia ðclinatõ
inſamie hoſpitis.quia ſi dimitteꝛet uideret
indignus. Item iubet ut cum bñdictõe ĩtrẽt
domum:dicens. Intrantes autem in domuʒz
ſalutate eam ſcilicet familiam ſcilicet homi
nes habitantes in ea.ut ſit lata ꝛelatio ſcili
cet antecedens pꝛo contineme ⁊ ꝛelatiuuz ꝓ
contentis.dicentes: pax huic domui id eſt
familie.ut qui cibum ⁊ neceſſaria recipiunt
ſalutem ⁊ pacis benficium laꝛgiantuꝛ.Quia
predicator ðöbet habitantibus in domo q; in
tꝛat pacem offerre ⁊ optaꝛe ⁊ ñ ſolũ optare
ſʒ ẽt euangelium xpᷣi quod eſt euangeliũ ue
re pacis pꝛedicar̃.⁊ eos ad pacem inteꝛnam
⁊2 frateꝛnam inducere.ac ſalutem habitãtiũ
bonis ueꝛbis ⁊ exemplis pꝛocurare.ut appa
reat eos legatõe fũgi pꝛo xpᷣo ihu ꝗ eſt uera
pax ⁊ ſalus omnium. Ob hoc ſolis uicaꝛijs
apoſtoloꝛum.ſcilicet epiſcopis pᷣcipui eccle
ſie ſponſis lz in pꝛincipio miſſe ſalutare popu
lũ ⁊ diceꝛe pax uobis. Dax peccatoriſ pax tẽ
poris tandem pax etermitatis. S it ergo intꝛo
itus cum optatione ſalutis ſalus cum opta
tione pacis: ⁊ hec duo ſunt optanda hoſpiti
bꝰ ſalus in amotione maloꝝ.pax ĩ adeptiõe
bonorum. ſalus ↄtra periculum damnatõis
pax qᷓ;tũ ad bonum recõciliationis. Pũc aũt
modum intrandi ⁊ ſalutandi dñs ðdit: ut ex
hoc oſtenderet ad ꝗd uemaꝛet.pacem.ſ.face
re. bella ſedare predicatores non de nugis
ſz ð ſalute animaꝛũ loqui ðbere.Et ſi fuerit
domus illa digna ꝛecipiendi pacẽ oblatam.
id ẽ ſi fueꝛit eius familia ad uiram eternam
pꝛedeſtinata.⁊ ibi fuerit filius pacis id eſt

*

„*

De pacientia in

amaror ł obſerunator ł heres pacis. ad pacẽ
eternam ordinatus. ueniet ⁊ requleſcet ſuꝑ
illã pax ur̃ aa uobis nũciata ⁊ eis optata:qꝛ
oratõ ur̃a ⁊ pᷣdicatio habebit ibi effectũ: re
cipiẽtq; pacifice vr̃am doctrinã ⁊ ſequẽt eã
q ꝓuocat ad pacem etezꝛnam. Si at ñ fuerit
digna.i. ad uitam eternam ñ oꝛdinata. ⁊? nul
lꝰ doctrinã u r̃azʒ ꝛeceꝑit ⁊ ſecutꝰ fuerit.uos
tñ ñ eritis ſinñ fructu.nec priuati merito ur̃o
r pax ur̃a.i.meritũ ⁊ merces optate pacis
ad uos reuertetur.nã uobis a deo r̃cõpẽſabi
tuꝛ.⁊? q;uiſ ñ hẽat qᷓ;tũ ad ipᷣos effectüũ.uoſ tñ
hẽtis mercedẽ inde apõ deũ.a quo ꝓ labor̃
ur̃i oꝑis reddet uobis pᷣmiu.Et ꝗcunq; ñ re
ceperunt uos hoſp itio. neceſſaria uobis mi
niſtꝛddo.neq; audierint ſermones ur̃os: ur̃iſ
monitis obtẽꝑando:exeuntes de domo vlł ci
uitate illa excutite pulueꝛẽ peduzʒ uroꝝ ĩ te
ſtimoniũ illis ſiue ſignũ.ſ.tripl ex.qr iuõi ſiꝗᷓ
querunt.⁊ mos fuit iudeoꝝ typiciſ ⁊ figuꝛa
tiuis uti oꝑibus. Primũ ( ut dicit Hier). te
ſtimoniũ la boris ſui.ſ.ꝙ ingreſſi ſt᷑ ciuitatẽ
27 pᷣdicatõ ad iülos ꝑuenit. Excutite ergo pul
uerẽ.i. minima itineꝛis ⁊ laboꝛis qᷓ ꝓ uᷣlis ſu
ſtinuiſtis:exponite.⁊ erit eis occano maiõis
dãnatõis.ſm ſignũ ẽ qꝛ puluis in pedibus ſi
gnum ẽ laboris.excuſſio pulueris inutilita
tẽ ſignificat laboris.ĩutilia eĩ excuti ſolent
⁊ abici.Excutiendo ergo puluerèẽ oñdũt.qr
inaniter laborauer᷑̃t.⁊ ideo ĩexcuſabiles er̃t
nec ĩiuſte danabũt᷑.ꝗ ſalutẽ ſibi oblatam re
