ẽ ↄmorari leproſis.ſic peceatores cõtagioſi
ſunt ⁊ ifitiunt alios ad peccandum. ⁊ ipᷣo pe
riculoſum ẽ ↄueꝛſaꝛi cum eis. Secũdo ꝗa le
pꝛa ẽ moꝛbꝰꝑiculoſus.ĩficit eĩ totũ corpꝰ nõ

* pr⸗ orm *νανi"ꝶ¶ t eiꝰſʒ petz ẽ peꝛiculoſius qr cõpꝰ⁊ aĩã

ificit ⁊ coꝛrumpit ⁊ ideo nalde timendũ ⁊ fu
giẽdũ ẽ. Lertio qr lepra eſt moꝛbus fetidus
⁊2 abhominabilis.ſic peccatores fetentes ſũt
7 abhomĩabiles deo ⁊ angelis.Quarto qr le
proſi ſeparantuꝛ ab.aliis hboĩbus ⁊ locant ex

tra alios.ſic pc fores poſiti ſũt extra gr̃az dᷣi

⁊ extra cõionem fidelium ⁊ eccleſie ſeperãt᷑
a honis hic quantum að merituz. ſʒ ĩ futuro
q́;tum ad ↄſortium.⁊ qᷓ;tũ ad locũ ⁊ q;tũ ad
premium. Quinto qr ſicut lepra uarium ex
primit colorẽ ĩ cute.ſic peccatum uarias hz
ſpẽs i m̃te. Illa eĩ aĩa leproſa è q̃ ſuꝑbia ira

auaꝛitia. accida.gula.ĩuidia.luxuꝛia ſoꝛde

ſcit. Nã ſignificat ĩ carnis tumore ſuꝑbia.in
exuſtõne iracundis.i ſiti auaritia ĩ põdeꝛoſi

tate accidia pruꝛigine gula.ĩ putꝛedine ĩui

dia ĩ fetore aãhelitꝰ luxuꝛia. Tat leproſꝰ cõfi
dẽter currat ad ipᷣm ſuſtinʒ ad medicũ ñ deſ
peret uere peniteat 2 mundari öſydeꝛet. Cũ
fideli lepꝛoſo ex humilitate ⁊ pudor ĩ faciẽ
ꝓcidat. ut de ſne uite macuł erubeſcat. Sʒ
ↄfeſſionẽ uerecũdia ñ ꝛeprimat nulnus oſtẽ
dat ac cũ lachrymis ⁊ gemitibus ſe peccaio

. A 2 “ 3
gα¾ 2 πι ſpn *W e& 54⁄1146 Vi⸗Bectn 7
lepgroſit. P⸗Bun e

rem recognoſcat.detecto uulner̃ remediũ q̃
rat.et dni miicõdiã ↄpũcto aĩo et coꝛð iplo
ꝛet et r̃mediũ poſtulet ðo ſe hũiliet.et depᷣce
tur eu ut ſua gra ſe tãgat ęt ſanet. Cõfiteat
ſe ſe imũdũ ⁊ xpᷣm poteẽtẽ àd ſe mundadũ. ⁊
apð ipim cum leproſo clamet et dicat. Dñe ſi
uis potes me mundare. Si ei hoc egerit ceꝛ
tus ſit ð miſericordia nõ deſperet ð uenia.qr
benignus ẽ dñs qui neminem ad ſe ueniẽteʒ
repellit.ſed oĩbus ſinum ſue miṽicoꝛdie ape
rit et expandit, Non eget ſpac io annorũ uel
longitudine tẽpoꝛis in penitẽtia ſed coꝛ cõtri
tum et humiliatũ requirit et digne peniten
tibus peccara ꝑ miſericordiam relaxat. Za
li enim manus diuine miſericordie protendi

tur cuius tactu ⁊ imperio cuncta eius cꝛimi

na ꝛelaxantuꝛ. Kxtendit enim dominus ma
num qñ diuine miſeꝛatõis impẽdit auxilinʒ

et ſtatim conſequit ꝛemiiſſonem ðlictoꝛum

Nec debʒ ecclene reconciliari talis niſi iudi
tio ſacerdotis. A peccatis gutem mũdatus.
debet dᷣo offerr̃ munus id eſt ſacrifitium lau
dis.⁊ eum ubiq; laudare quia öbet deo ual
de gratꝰ eſſeei ſempeꝛ gratias refeꝛẽdo.⁊ p
ximis bõa qᷓ põt faciẽdo.ſᷣuãs eꝛga deũ ⁊ eèr
ga pꝛoximos caꝛitatem. Nihil emim nobis ꝑ
uanam gloꝛiam öbemus attribuere: ſed om
nia deo offerꝛe. de omnibus enim operibus
noſtris öus nult. ut habeamtotum meꝛitũ ⁊
ꝓximꝰ hẽat bonũ exẽplũ:ſʒ deꝰ uult hr̃e lau
dẽ ⁊ gloriã. Tria enim deus ſibi ſpecialiteꝛ ẽ
ſeruauit.⁊ nulli creatuꝛe unquam cõmũica
uoluit.ſ.gloꝛiam. uĩdictã ⁊ iuditij ptatẽ.glo

riam autem aufeꝛũt uane glorioſi: uĩdictam

ſuperbi ⁊ iracundi qui ð iiurijs ſibi illatis uĩ
dicare ſe cupiunt.iuditium temeꝛaꝛij ⁊ pre
ſumptuoſi qui de occultis aliorum iudicare
uolunt. Et quia (.ut dicit hic tytus.)opoꝛtet
beneficiatum gratum eſſe gꝛatias reddere

—

etiam ſi beneficians non indigeat. Ideo licʒ
pꝛecepiſſet dominus lepꝛoſo mundato.ut de
ſua curatõe taceꝛet tamẽ (egreſus) ? r̃ cedẽs
(ſeꝛmonẽ Jideſt opeꝛa ⁊ ueꝛba domini (dif
famabat) ⁊ ſeꝛmo ſanitatis.⁊ doctꝛine de il
lo magis peꝛambulabat ꝗa h ipſo qõð homo
fugit famam ⁊ głiã. acꝗꝛat eã. Nam (ut ait
Beꝛ) h̊ ſolu hʒ muũdi gla gloſum ꝙ ilequẽtes
ſe fugit.⁊ fugientes ĩſeq. Et ideo compe
ꝛat umbꝛe.quã ſi ſecutus fueris. ñ aq &§
CS.: etſi pꝛecutreꝛis ſi effigies. Ale ſtaq; fuc
usoömiio eudgell e(cepit pᷣdicar̃ )⁊ ſe inte
ins exteꝛiuſque ſanatũ docere.ita qð unius
ſaluatio multos ad deu cogeꝛet uenae.⁊ ie
ſus (iam ñ poſſẽt manifeſte ꝑꝑ tuꝛbam ⁊ pᷣſ
ſuꝛam boĩum ad queꝛendum ſanitates ⁊ ui
dẽdum miꝛacula ↄcurꝛentium(i ciuitateʒ „
ad oꝛandum (introne) Unde ſecedebat ĩ de
ſeꝛtum ut ſecꝛetius oꝛaꝛet. Sanat ut deus:
oꝛat ut homo((Et ↄuẽtebùt ad eu udiq;)
tude:ut᷑ eiꝰ doctꝛinã andiẽt ⁊ ſaitateſ ꝑcipe

= =—
E
S
=
= .
S
E
☛
=
„

nrglihr n a1ullne ne⸗
umsattn en uhe
Oontſene nltn nnt en
gnenun ſerter tane Kc⸗
niginecuſreptuntenennn N
ſonnponre,t lotiun i an ei
naſeſecenn iee di an doene⸗
teſtumeivncn erent eſſdan d
loguertu Nienmgen Ntenen
ſeroctennataiund gdo.
doutpnisſulunnnie man r
ſonlzötletdurmn ana
aſninno, eal nneſnim ige
ſrgeng tis andit genett
8 cnn geri oenplanez e
ceclpeni gt in, ⸗

Vra
Far!
.*

nſiglann wſer nnicein

reconciliarf talg,
tecgin tileſftu
gallten müde
nus igeſ ſacnfin ⸗
eſt ſacnfirunnlan
oare gnlaoͤbet ge iil
ee gallugreensgo,/
lgo. uis egn gei t &
n. ipil enim nobig
us alnbuere : ſevon
nibus enim opertbus
beam totum meritü ?
luſz ge; uult bie lau
deus ſbi ſpecialiter
ne unquam coͤmüͤicef
ta d iuditij pegte glo
ene glorioſt:uidictann
id üurijs Woi Uatis ui
mium temeꝛarij 2 pe
Gris Aliorum iudicare
dicit bie tytus)oportet
m eſſe geatigs reggere
non inaigeat⸗ Neoliq;
leproſo nunc alont e
tam legrelie) fcedes
117 uerba Gomnifi ſeii
nitats. ? docine ge il
ipſo eð hond

Peime partis.

rent. Stꝛepitum igitur ⁊ tumultũ dominꝰ fu
git ⁊ ſecretũ locum querit ut oſtẽdat ſe ma
gis quietam ⁊ ſeculi curis r̃motã diliger̃ ui
tam quia tumultũ ? carnales mentes decli
nat.ſecretas neꝛo a mundanis curis uiſitat.
In quo etiam oſtẽdit ꝙ predicatores vbi di
nini dẽnt fugeꝛe applauſuz populi ⁊ aliquã
do ſe ftraher̃᷑ a multitudie ut uacent oratio
ni.vbi Hieꝛ. Quod autem non poteꝛat ieſus
manifeſte in ciuitatezʒ introire ſʒ foꝛis ĩ ðſeꝛ
tis locis eſſe ſgnatuꝛ quod n omnibus mani
feſtatur ieſus.qui latis atq; plataneis ſᷣuiũt
landibus ⁊ pꝛopꝛijs uolũtatibus.ſʒ his ꝗ cũ
petro foꝛis exeunt ⁊ ĩ ſertis locis ſũt q̃ ele
git dñſ ad orãdũ ⁊ ficiẽdũ pplłʒ ꝗ ðſer̃t ðᷣlec
tatões mũdi ⁊ oĩa q̃ poſſidẽ t. ut dicãt.poꝛtõ
mea dñs głia vo dñi manifeſtat his ꝗ undiq;
ↄuẽiũt.i.ꝗ ꝑ plana ⁊ aꝛdua ad eũ ueniũt qꝰſ
nihil pt᷑ ſeparar̃ a caꝛitate xpᷣi.Ubi ⁊ Beda.
Qõ ĩ uꝛbe muacula facit ĩ deſeꝛto uero uel
monte orando ꝑnoctat.utriuſq; nobis uite ⁊
actiue.ſ.⁊ cõtẽplatiue documẽta pᷣmõſtꝛat.
ut nec ↄtemplatõis ſtudio quiſ pꝛoximoꝝ cu
ram negligat.nec cura ꝓpximoꝛum imederati
tius obligatus ↄtemplationis ſtudia derelin
quat quatenus nec amorẽ dei pᷣpediat amoꝛ
ꝓximi.nec amoꝛiꝓximi obuiet amoꝛ dei. In
monte qnippe oraꝛe.eſt ꝛelictis infiꝛmarum
cogitationum curis tota mente quẽlibet ad
eterna ſuperne ↄtemplatõnis gaudia feſtina
re. In öſeꝛtum ſecedeꝛe ⁊ oꝛaꝛe.eſt exuꝛgen
tem itꝛinſecus ſtrepitum teꝛꝛenoꝛum deſyde
ꝛiorum pꝛemere.⁊ quoddam ſibi cum dno ĩ
tꝛa ſe ſecꝛetam q̃reꝛe. ubi cum illo exterior
ceſſaute tumultu.per ĩteꝛna deſyoeꝛia ſilent̃
loquatuꝛ. Uñũ etiam gꝛego. Redemptoꝛ no
ſter per diem mizacula ĩ uꝛbibus exhibet. ⁊
ad oꝛationis ſtudium in mõte ꝑnoctat ut ꝝ.
fectis vilg pᷣdicatoꝛibus innuat.quatenꝰ nec
actiuã amor̃ ſpeculationis funditus deſerãt
nec ↄtemplatõnis gaudia operationis nimie
tate ↄtemnant ſʒ ꝗeti contemplantes ſoꝛbe
ant.ꝙ occupati eiga ꝓximos loquentes ꝓfũ
dant. Pec Greg. Quod ãt hic ſ̃ʒ marcũ ⁊ lu
cam dr. qꝛ ihs non poſſet manifeſte ĩ ciuita
tem introir̃ ſed ſecedebat ĩ deſeꝛtum nõ itel
ligitur ð illa die qua curauerat leproſũ qꝛ il
lo curato ĩtꝛauit ipa die caphaꝛnaũ ciuitatẽ

ſecundo miliaꝛio ibi pximã antequam ſᷣmo⸗

ſen fama ad multos perueniret. Unõ ? Ma
theus hoc miraculũ ð leproſo cũ ſequenti ðᷣ
centuꝛionis ſeꝛuo ſimul continuat. Oꝛatio
mie ieſu xpᷣe qui de monte paterni
olij ⁊ vginalis ut᷑i ðᷣſcẽdiſti.ut ſana
Hres leprã giꝛis huani.ecce ego lepro
ſꝰ narijs peccatoꝝ maculis aſꝑſus.adoro te
domie ſi uis potesime mundar.Extende ma
nuʒ gratie ⁊ pietatis.tange interioꝛa ⁊ exte
ꝛioꝛa lepꝛoſi te ĩuocantis.miſereꝛe mihi pẽi
tẽti, ⁊ impeꝛa moꝛbo peccati.de meus ⁊ mi

Caplʒz. xlij.

ſericoꝛdia mea.qui nõ uis mortẽ peccatoris
ſed ut ↄuertatur ⁊ uiuat.ꝑfice hec in me pec
catore.ut in anima non moriar ſʒ ↄuertar ⁊
niuam tecum ineternum Amen.
e Iruo eenturionis paꝛalytico. Capi.xlii.
Einde cepit ihs appꝛopiquar̃ ciui
d ati capharnaum. que ut dictum ẽ
ibi prope erat ⁊ tũc ((Centurio))
ſeu tribunus.i.pᷣnceps centuz mili
tum poſitua ibi a romanis pꝛo collectiõe tri
buti ⁊ cuſtodia galilee.ne forte uellent ↄtra
romanos(quibꝰ tota illa terra ſubiecta eꝛat
)rebellare.pꝛopter quð manebat in caphar
naum que erat metropolis illius terꝛe. tũc ci
uitas gloꝛioſa.ſʒ nũc ualde abiecta(Acceſ
ſit ad eũ)) fiõ ðſirio ⁊ deuotõe potiuſq; greſ
ſu cõꝑalis preſentie. Unde oꝛigen. Acceſſit
alienigena generatione.ſed domeſticus cor
de alienus natione, ſed proximus fide ⁊ prin
ceps militum. ⁊ ſocius angeloꝛum. Iſte non
erat iudeus ſed gentilis.⁊ iõ ꝑ ſeipſum non ẽ
auſus ad ieſũ coꝛporaliteꝛ accidere r̃putans
ſe indignum pᷣſentia xpi eſſe ſed primo ꝑ((ſe
niores iudeorũ)) q̃ſi ꝑ familiaꝛcs ⁊ dilectos
ihu acceſſit quos((.miſit ad eũ rogãs)).per
eos((⁊ dicẽs.Domine))in cuiꝰ poteſtate eſt
morbꝰ ⁊ ſanitas.mors ⁊ uita ((pueꝛ meꝰ)) .
id eſt ſeruus.⁊ ſubditus quem curialialuer
loquens uocat puer ab etate uel familiari
tate potiuſquam conditõe contra ſuperboſ.
qui ðdignantuꝛ famulos ((.iacet paralyticuſ
in domo)) contra inhumanos dominos ꝗ de
domo ſua expellũt infirmos. ⁊ ad hoſpitale
mitrunt eos((.⁊ male torquetur.)) propter
multa incommoda que patitur. Tertia uer
ba hec ſceilicet iacet. paraliticus. ⁊ torque
tuꝛ.dicit ut ⁊ anime ſue anguſtias indicet
2= dominum ad miſericordiam flectat. Unde
Khꝛiſo. infiꝛmitateʒ tantummodo expoſuit.
ſed ꝛemedium ſanitatis in poteſtate miſeri
cordie eius dimiſit. Diuina autem prouiden
tia iudei ſunt miſſi.nt inexcuſabiles fierent.
ſi uiſo maaculo ⁊ cxedente gentili non cꝛede
ꝛent. Iſte quidem centurio auditis chriſti
miꝛaculis.firmiteꝛ credidit quod poteꝛat ſa
naꝛe ſeruum eius.qui eꝛat ſibi carus ? mori
turꝰ.niſi ꝑ xpᷣm fuiſſʒ ſanatꝰ.⁊ iõ de eiꝰ ſana
tione eꝛat ſolicitꝰ. In hoc g facto cẽturioniſ
tãtam cuꝛam ⁊ ſolicitudinem pro ſeruo ha
bentis.diſceꝛe debemus commiſereri ſeꝛuis
noſtzis ⁊ ſubditis ac ſolicitudinem ⁊? curam
habeꝛe de eis. Non erat ipſe ſicut multi ſũt
hodie ꝗ uidetes ſubditos ſuos infiꝛmaꝛi eos
negligũt.⁊ plus ð ſeipſis ſanis quam de ſub
ditis infiꝛmis ſoliciti ſunt pluſquam ſibipſis
in uoluptatibus quam ſubditis in neceſſita
tatibus condeſcendunt. Rogauit inq; affec
tãs ⁊ uenir̃t ad domũ ſuam minus plene pꝛe
anguſtia ſeꝛui ⁊ ðſy deꝛio cure coguians xpᷣi
maieſtatẽ ⁊ ꝛeuerentiã.((Jeſus aũt)) ſcieni

*

De ſeruo centuionis

dᷣuotẽm eius.rñdit ꝑ ipſos ĩternücios ¶ Ego

ueniã )ecce hũilitas (⁊ curabo eũ ecce pie

tas. Nenit ât potentia ſanàdi ñ pñtia corpo
rali.Et ibat cũ illis Alteriuſmodi eꝛat iſte
medicus.qᷓᷓ ſt᷑ illi.qui ñ paupeꝛes ſed diuiteſ
uiſitare ſt ꝑati.(Et cũ iã eſiet ꝓpe domũ cè
turio plenius.cogitãs ⁊ ꝑ actũ fidði ſe cõueꝛ
tens ad xpᷣi eminẽtiã ⁊ maieſtatẽ) acceſſit
añ r̃ditũ alioꝝ ꝑ(amicos)ſibi magis dome
ſtic os quos miſi ad eũ rogans ut ñ ueniret
⁊ (dicẽs.dñe noli uexari ñ eĩ ſũ dignus.ut ĩ.
tres ſub tectũ men) NMõ dicit palatiũ nõ do
mũ licet priceps eſſet ſʒ tectü pᷣ hũilitate ſui
⁊2 ↄſideratõe magnitudis xpᷣi ꝓpter getuis ui
te cõſciẽtiam timebat offendeꝛe xpCʒ quẽ cre
õbat deũ.ſi corpoꝛali pñtia ĩtraret ad eum.
Sz F3 Aug.dicẽdo ſe ĩdignũ pᷣſtitit ſe dignũ
ñn ĩitra cuius parietes ſed in cuiꝰcor yxpᷣs itra
et. Uñ ⁊ Cꝛi. Quia indignũ ſe fecit ſuſcipiẽ
di xpᷣm in domo dignꝰ factus ẽ regno. Et ad
maioꝛem ſui hũiliatõem adſecit dicens ppt᷑
ꝙ ⁊ meipſũ arbitꝛatus ñ ſũ dignus ut uenirẽ
ad te.⁊ internũcioſ ſubminꝓ me(Sʒ tm)ſin
pñtia coꝛpoꝛali dic vbopꝑ ꝙ omnia cꝛeant
regunt᷑ ⁊ ſanãt (⁊ ſanabitur puer)⁊ ſeruꝰſ¶
meus)ipſe eĩ dixit ⁊ facta ſũt.ut dicit hic.
Geda. Magna eſt fides q̃ dicere credit eſſe
facere. Ubi petrꝰcantoꝛ paꝛiſieñ. Pic argue
melius eſſe abſtinere ab ordĩe a confectiõe

— Huumgltone euepariſtie nin lurimü adhoc
uel illud accedetẽ confortet bona cõſciẽtia

q; ordinari uel conficere uel ſumer̃ cũ ↄſciẽ
tia ñ dico leſa qr hoc eſſʒ mortale,.ſed dubia
de q̃ dubito an ſana ſit cũ ſic accedẽs potius
grauer qᷓ; iuner.Et qr irregularitaſ excludit
aliquẽ a miſteꝛio huiꝰ ſacramẽti. ideo nõ dʒ
ignorare ex quo icurꝛit iꝛꝛegularitas ex quo
ponit ſe ad talem actũ:ſed ſcir̃ dʒ ſuũ ſtatũ.
In ope huiꝰ centurionis tres muabiles no
bis oñdut uiꝛtutes.ſ.hũilitas.fides ⁊ pꝛuden
tia. Magnũ ei hũilitatẽ habuit qui cũ qñs
ad eũ uenir̃ paratus eſſʒ ĩdignũ ſe ut ſub tec
tũ ſun ĩtraꝛet.iudicauit. Perfectã quoq; ha
buit fidem.qꝛ cũ eſſet gentilis ſolo vbo deũ
cꝛedidit poſſe puero r̃dere ſanitatẽ.Nõ paꝛ
ud ẽt pꝛudẽtiam habuit qꝛ ultra caꝛnẽ diui
nitatẽ latẽtẽ cognouit.⁊ eũ quẽ corpoꝛaliteꝛ
am bulãtem uidit.ubiq; ꝑ dinitatem eſſe pñ
tẽ itellexit. Nec coꝛitas ĩ eo ðᷣfuit.qr cũ mul
ti pro ſua ſuoꝛũq; filioꝛum ac carorũ ſalute
ad dñũm ꝛogatuꝛi accedeꝛẽt ille ꝓ ſerui tãtũ
ſanitate ꝛogauit.Unõ adhuc in fidei ↄſtãtia
perſeueꝛàs oñdit ꝙ uerbo põt ſanare diesac
Naz ⁊ ego hõ ſum ſub põtate)altiori.ſ.pᷣſi
⁊ imperatore (ſtitutus hñs ſub me milites
ꝛ ſeꝛuoe(⁊ dico huie) (militi)uave ? ua
dit quâtum ad negotiũ iplendui ĩ abſẽtia(¶
⁊ alio ꝙ àtiq̃ ẽ gramatica)i.alij dicoc¶ uẽi ⁊
uenit) quantum ad officium implẽdum ĩ pñ
tia ¶ T ſeꝛuo meo dicol( fac hoc ⁊ facit))

paralytico

fine ꝛeſiſtentia. Ex his ↄcludit ꝙ ſi dico eius
unꝰ uadit ⁊ aliꝰ uenit ⁊ alius facit qdð iubet
multoplus ſi xpᷣs deus æ? dominus dicat ĩfiꝛ
mitati naõ ⁊ nadet.⁊ ſanitati uẽi ⁊ ueniet ⁊
paralytico fac hoc ⁊ faciet.uel ſeruientibuſ
ſibi angeliſ.ut hec miracula faciant ⁊ faciẽt
Et eſt ratio a minori talis potius debet fie
ri uerbum dei quam hominis ſubiecti.ſed vᷣ
bum meum fit qui ſum homo.⁊ ñ deus ſub
lectus ⁊ non dominus ſummus eꝛgo ⁊ tuuʒ
qui es deus ⁊ ſummꝰ dominus. Si eꝛgo ego
qui ſuʒ homo modice potentie ⁊ maiori ſub
iectus.ſolo ueꝛbo oꝑoꝛ peꝛ miniſtros meos
⁊ poſſum imꝑaꝛe inferioribus qui ad vybum
meũ mihi obediũt.multomagis tu ꝗ deus es
ubiq; pns ⁊ potẽs ſr̃ oẽs p tates ⁊ oĩz dñs cui
oẽs ptates fuiũt cui ãgeli ⁊ oĩa obediut.po
teris ſolo vᷣbo ⁊ ſine pntia corꝑali ᷣuũ meuʒ
cutar̃ ⁊ iõ n ẽ neceſſe corꝑałr eũdo te fatiga
ꝛe (Audiẽs ãt ihſs)vba cẽtuꝛionis expᷣſſiua
tte fidi.ſ.ꝙ ſub ũelam̃to carnis agnouit ex
cellẽtiã maieſtatis (miꝛatꝰ ẽ).i.ad modum
miꝛãtis ſe habuit.⁊ uultum mirantis oñdit.
Admirabatu⁊ vñs fidẽ cẽturionis.quã cordi
eiuſ miꝛabiliteꝛ miniſtrabat ⁊ magnalia dei
in eo laudauit.nõ quod ei aliquid miꝛãdum
eſſet:qui cuncta miꝛabiliteꝛ operat. ſed ut
nos in bñnᷣficijs dei mizazi ⁊ laudaꝛe doceꝛz.
vnde Aug. Quod mizꝛat᷑ dñs nobis miranduzʒ
eſſe ſignat ꝗbus adhuc opus eſt ſic moneri
omnes em̃ tales motus cũ de deo dicũt᷑ nõ ꝑ.
tuꝛbati animi ſigna ſunt:ſʒ docentis imgri.
Cẽturionis ergo dñs fidem dñs admirans pi

teꝛ (⁊ Ocollaudans (ſequentibus ſe dixit yfi

dem eius approbando ⁊ in exempluz propo
nendo(Mon inueni tantam fidem) i.tãte fi
dei ſignum uel facilitatem.ſcilicet in credẽ
doCun iſꝛael)ideſt in populo iſꝛahelitico ſci
licet huius tempoꝛis pꝛeſentis. Inuenit enĩ
in antiquis maiorem. ut ĩ abrabazʒ. yſaac. =

iacob.⁊ alijs pluꝛibus patꝛiarchis ⁊ pꝛophe

tis g fuer̃t fiði nr̃i pᷣncipiũ.excipit ãt ſemꝑ
beata ungo.cũ ð meritis uł pct᷑is fit mentio
Nec tñ hoc vbũ xpᷣi ð oĩbꝰpnᷣitibꝰ ẽ intelligẽ
dũ qꝛ excludunt illi ꝗbꝰ loq̃bat᷑.ſ.apłi ſeq̃n
tes cũ hoc ãt appaꝛet ſᷣm ↄmunẽ uſũ loquẽ
di ut ſi ꝗs ĩtrat domũ aliquã cũ ſocietate.ſi
nullũ ibi inuenerit.dicit ñ ĩueni aliquẽ ĩ do
mo iſta.ĩ tali enim modo loquendi.non con
numeꝛat ſecuzʒ neniẽtes. ⁊ reddituꝛ locntio
neꝛaꝓ pluꝛibus abſentibus Uel ſecundum
Chri. Si uolumus fidem huius preferre fi
dei apoſtolorum.ſic intelligendum eſt ſecũ
dum ꝙ nnum quodq; bonum hominis ſcõm
qualitatem illius laudatur. Ruſticum eniʒ
diceꝛe aliquid ſapienteꝛ magnũ eſt. quod de
pho ñẽ miꝝ. Sie ⁊ hic.Nò eĩ eꝛat eq̃le iuð
um credeꝛe ⁊ gẽtilẽ. Ulel ᷣm eũdem Chriſo.
Intelligẽdũ ẽ quantũ ad oꝛiginẽ credẽdi.qꝛ
alij pluribꝰnignis uiſis crediderunt:iſte ueꝛo

iu⸗ 1275
mm ue in wen ere⸗
ucthalntbetslaſene
cennien tnenden W
guelenint ger ſce dee
1lnniinns untian Mn
nuntgurntſun mennr 1 a
entencineris nenit el )
tontchrnſunſeraute ab mi
gente poncencm odirs den
leherſnun unamin 4
gnereſtten et netmn
Gtuntpicitientedatin enn.
ſlehofm /Etneciden 1ct
enno cnntlic iritiz 6 de⸗
ulmnaglaei lehiz ar ti
iſceintn it tcit s ſeidr
nrnunre⸗
nmegiitringe⸗ 1

ulum miranri ofii,
cunonis, na cor
hubat t niguli hej
4 ei eliqnc muiun
bliter operat,ſe ut
ir laudaꝛe cocenz.
diis nobis mirandu;
copus eſt ſi moneri
cu ge deo dicut nop
tiſßz Locentis mgri.
dem fs admiranshi
guentibus ſe dirt)ſi
Tinexemplaz propo⸗
mtam fidem) iciteſt
latem ſellicel in geli
popnlo iſabelticoſti
geſentis.Inuenſt eſt
net i abrabez. ſunt.
ns mmunchizt noyhe
ntini Npii ſeng

Peime partis.

nłlo miracło uiſo ſʒ tm̃ audito credidit. Ubi

PHieronymus. De pᷣfentibꝰdicit nõ inueni tãà
tam fidez in iſrł.non de patꝛiarchis ⁊ ꝓphe
tis miſi foꝛte in cẽturione fides gẽtium pᷣpòa
rur iſraheli.Et Beda preſentibuſ iõ fideſ cẽ
turionis ãtefert᷑ qr illi legis ꝓphetaꝝq; mo
nitis edocti erãt hic ãt nemine docẽte ſponte
credidit. ec Beda,: Mũuabat g ieſus de fi
de centurionis gentilis hominis ⁊ eaz lauda
uit. ut ex iſtius laude erubeſcant ⁊ ↄfundan
tuꝛ iſrahelite.⁊ iõ tunc fidem gẽtiũ miraba
tur. quam ultra fidem iudeoꝝ cꝛeſcere uide
batur. Nec ſolum fides gentius ẽ ĩ centurio
ne collaudata: ſed etiam pᷣfigurata. Uñ oc
caſione accepta ex fide huius gentilis ↄclu
dit ⁊ predicit dominus ↄuerſioneʒ ⁊ nocatõ
nem gentiliuʒ. ⁊ ex oppoſito.ſ.infidelitate t
prob ationem iudeorum dicena. ¶(Amen). i.
fideliteꝛ dico ⁊ pdico uobis(ꝙ)ad exemolũ
iſtius in quo fides gentium pꝛefiguꝛat᷑ (mul
tiſed nõ omnes. quia non omnes o bediunt

eæu angelio (ab oriente ⁊ occidentejac etiaʒ

ab auſtꝛo ⁊ aquilone.i.ex omni parte mũdi
⁊ir omni genere gentium ( uenient)ad fidẽ
⁊2 unitatem eccleſie. Uñ vᷣm Aug. Iſtis dua
bus partibus.ſ.oꝛiente ⁊ occidẽte totꝰ orbis
öſignatuꝛ. Unde ſub typo eccleſie dictum fu

it iacob dilatabeꝛis ad orientẽ ? occidẽrem

ad ſeptentrionem ⁊ meridiezʒ. Moraliter ab

oꝛiẽte ueniunt ꝗ ex ↄſderatõne ꝓprie natur
uel natiuitatis humiliantur. uel qui peniten
tiam agunt in ſua iuuentute.ab occidẽte 9
ex memoꝛia mortis ↄueꝛtũt᷑ vel qui peniten
tiam agũt in ſua ſenectute. ab auſtro qui fa
uente ꝓſpeꝛitate nacant opibus pietatis ⁊
teꝛ ꝓſpera ſeruant temperantiaz. ab aqlone
ꝗ neceſſitate urgẽte ↄpungũt ⁊ ĩteꝛ aduerſa
ſeruant pãciẽtiam de his enim omnibꝰ aliꝗ
ſaluabutuꝛ.(¶ Et recũbent).i.feliciteꝛ requi
eſcentinõ caꝛnaliteꝛ iacẽtes.ſgʒ ſpiꝛirualiter
pauſantes(cũ Abrahbazʒ yſaac ⁊ iacob)quo
rũ fidẽ imitati ſũt ⁊ cũ alijs fidelibꝰ⁊ amicis
meis (in regno celorum) ⁊ iuſtoꝛum. ubi lux
t gloria ⁊ longeuitas uite eteꝛne ⁊ omne bo
num Abraham yſaac ⁊ iacob ſpecialiter no
minatur.qꝛ iſtiſ principaliteꝛ facta ẽ ꝓmiſſõ
de teꝛra ꝓmiſſionis.ꝑ quam pr̃ia beatorũ ſi
gnificat᷑. ( Filij autem regni).i iudei in qui
bus ꝛegnabat deus uel filij regni uocatione
non electione.pꝛomiſſione non conſecutõe.
ſua reput atione non re qui pꝛo ꝛegno haben
do facti fueꝛant ſz ſe indignos ꝛeddideꝛũtC¶
eijciẽt Ja facie ⁊ uiſione dei(ĩ tenebꝛaſ exte
riores)qr in ſe babent ĩterioꝛes. Tenebre pſ
me ſunt culpe alie autem ſunt gehenne. Nã
ſecunduzʒ gꝛegori.interioꝛes t enebre ſunt ce
citas tmentis exteriões eterna nox damnatõ
nis. Ideo autem dicũſtur ibi eſſe tenebꝛe ex
terioꝛes. quia lz ibi ſit ignis tamẽ non lucet
ad oſtendendum damnatis aliquid ad eorũ

Capklʒ. xl ij.

conſolationem.ſed ad eorum deſolationez.
Unñ Iſiſorus ignis gehenne lucebit miſeris
ad miſerie augmentum. ut uideant uñ dole
ant.non ad ↄſolationemut uideant uñũ gau
deant(Ibi erit fletus oculoꝛum ex fumo ⁊
caloꝛe ignis eoſquod mors ĩtrauit per fene
ſtras quia ñ licet intueri qð ñ licet concupi
ſci(⁊ ſtridor dentiuz) Jex frigore ga hic gau
debant õ edacitate uel flet?ex anguſtia ani
mi ſtridor ex indignantis affectu. eo qõ ſero
penituerunt ð peccato.⁊ ĩ hoc oſtendit᷑ tor
mẽtoꝝ magnitudo.(&St dixit ieſus cẽtuꝛioni
)ſ.ꝑ iternuũcios ſupradictosade i.ſecur⸗
⁊zeuertaꝛis((⁊ ſicut) ꝑfecte (credidiſti)ſic ¶
fiat tibi)ĩ ſanatõe vᷣui tui.ut ſicut ꝑ nuncios
acceſſiſſe.ſiec ⁊ ꝑ nuũcios rᷣ uerſus fuiſſe intelli
gat᷑. Ubi Rabanꝰfiði meꝛito oñdit ipetꝛaſſe
ſalutẽ pᷣuo ut fiᷣi robur magis ĩ eo accꝛeſce
ret quo ꝓſpiceret q̃cũq; uellet ꝑ illã ĩpetraſ
ſe ſe poſie(Et ſanatꝰ ẽ puer) vbo xpᷣi abſen
tis (ex illa hora)qr xpᷣs ptuſit h̊ vbuʒ fiat.
quo ẽt vbo oĩa creata ſunt ut fios cẽtuꝛionis
uerificaret᷑ ⁊ potẽtia xpᷣi.quã cẽturio ↄfeſſꝰ
fuerat eꝝ oꝑe ſubſecuto pateret.dixer at eĩim
cẽturio ⁊ confeſſus eſt dic uerbuzʒ ⁊ ſanabit
puer meus.⁊ chriſtus dixit ⁊ opere cõpleuit.
Uñ cCꝛiſo.ubi uelocitatem admiraꝛe.neque
enim ſolum curate ſed inopinate ⁊ ĩ momen
to temporis hoc facere uirtutem xpᷣi oſtẽde
bat. In itinere autem uer bo ſanauit enʒ . ne
pntaretur ire corporalſteꝛ ob impotentiaʒ ⁊
non ob humilitatem. Hic conſideranduʒ eſt
quãtum unicuiq; fides ualeat propria qũñ tã
tum ualuit aliena: nam ꝓpter fidẽ centurio
ns ſanitas puero ẽ reddita. Cõſidera ẽt hic
humilitatẽ pñi.qr ad ſeruũ centurionis ẽt ñ
rogatꝰ ire ꝑatus fuit.ad filiu ãt reguli(ð qꝰ
iĩfra ) qn pompã refugiẽs ẽt rogatꝰ ire no
luit. excelſus.n. dñs huilia õᷣ ꝓpe reſpicit ⁊
alta. i. ſuꝑba allõge ↄtẽnit. In quo fz grego
riũ.Supꝑbia nr̃a retunditur ⁊ increpat ꝗ ꝑio
nas acceptãdo ĩ hoĩbꝰ.ñ natuꝛã qua ad ima
ginẽ ði facti ſt᷑.ſʒ honores ⁊ diuitias uenerã
tur.ecce ò celo uenit ꝗ ̃uo occurrer̃ ĩ terꝛã
n deſpicit. ⁊ tũ hũiliari ĩ texra ↄtemnimꝰ ꝗ 6
terra ſumꝰ. Quid vo apõ deũ uiliue:? ꝗd eſſe
deſpectius pt᷑: qᷓ; ̃uare honorẽ apud hoĩes ⁊z
iterni teſtis oculos ñ timer̃.Et ᷣm Ambro.
ad reguli filiũ noluit ꝑgeꝛe.ne ĩ reguli filio
uiõre ᷑ magis diuitijs dtuliſſe.h̊ ipᷣe ꝑꝛexit.
ne uioret᷑ ĩ cẽturionis famulo ↄditòm ðſpe
xiſſe ᷣuilẽ.Ois em̃ vᷣuꝰ⁊ liber ĩ xpᷣo unum ſu
mus Dec. Ambro. In centurione fiõs gẽtiũ
pfigurat. ⁊ ꝑ eũ pᷣmitie ⁊ electi de gẽtibꝰ de
ſignãt.ꝗ q̊n centenario milite ſtipati.vtutũ
pfectõe ſt᷑ ſublimes.credẽtes ĩ xpᷣm ⁊ labo
rãtes ad ↄuerſionẽ alioꝝ. Unñn Remigiꝰ.ꝑ cẽ
turionẽ öngnant ꝗ primi ex gentibꝰ cꝛediõᷣ
rũt.⁊ ꝑfecti ĩ vtutibꝰfueꝛũt.Centuꝛio em̃ qr̃
g cemũ militibꝰpeſt. Centenariꝰ ãt nüerꝰ ꝑ

cuaαιαανοα

De curatione demoniaci.⁊?

fectus eſt. Recte ergo cẽtuꝛio ꝓ pueꝛo ſuo
rogat.quia primitie gẽtium ꝓ ialute totiꝰgẽ
tilitatis deo ſuꝑpꝑlicauerunt.Etſi opponit᷑ õᷣ
magis pꝛimo domio crediderunt reſpõdẽ
dum ꝙ centurio dicit᷑ pꝛimitie gẽtium. quia
pᷣmꝰcredidit a nullo edoctus niſi a ſpirituſãc
to.ma gi uero ⁊ ſi primi credideꝛũt edocti. tñ
ꝑ libros balaam ⁊ noue ſtelle indiciũ. Ip
ſis ãt gẽtibus corporalis xpᷣi preſentia non ẽ
exhibita. ſed uer bu fidi ꝑ apoſtolos eis miſit
ab infidetitate ſanauit. Moraliter ꝑ iſtuʒ
puerũ centuriõis ſignificatuꝛ peccatoꝛ ppt᷑
q̃ttuoꝛ mala que peccatoꝛ ĩcurꝛit que öſignã
tur ĩ quattuoꝛ ↄditionibus que õ iſto puero
hic ſcribuntuꝛ. Primũ malum peccatoris ẽ
ſeruitus peccati.i.pnitas peccandi. uñ dici
tuꝛ ð puero iſto qð erat ſeruus. Unde Sona
nes.Omniſ qui facit peccatum ſeruꝰeſt peti
7 petrus aↄ quo quis ſupeꝛatus ẽ.huiꝰ ⁊ ſᷣuuſ
eſt.Et Aug. Peccator eſt ſeruus tot dñorũ
quot uitiorum. Pct᷑ᷣm autem cuʒ homini do
minatur.facit eum pronnm ad peccandum
ut ex uno peccato ad aliud tendat. eccatũ
etiam ulterius òducit ad aliam ſeruituté.ſ.
dia boli.q;ꝛ ſuperbꝰ eſt ſeruuſ luciferi.auarꝰ
eſt ſeruꝰ mâmonis. luxurioſus eſt ſeruꝰaſmo
dei. Secundum malum ẽ impotentis ad bñ
opeꝛandũ ꝙ ſignificat peꝛ iacentem. Unẽ di
cit᷑ iſte puer iacere in domo. iacentes em̃ ni
hil operantur uel operari pñ̃t. Jacer ãt pec
cator aliqñ ĩ igne iꝛacũdie.aliquando ĩ lanto
luxurie.aliquando in ſpinis auaritie. Et be
ne dicit᷑ iacere quia nullum bonum meꝛitõi
um põt oꝑaꝛi. Tertium malũ eſt tremor ⁊ ti
moꝛ.quia ſꝑ ẽ peccatoꝛ ĩ timore ꝙ per paꝛa
liſim deſign.tuꝛ.ex q̃ ſit diſſolutio ⁊ tremor
Fmembroꝝ.ſi ei dicat peccatori ꝙ det elemo
ſinam aut male acquiſita Hablata reſtituat
timet ne ſibi ðᷣficiat. Si dr̃ ꝙ ieiunet. tĩet ne
eſuriat. Si dr̃ ꝙ ↄfiteatur peccata ſua.tĩet
ð uerecundia. Si dicitur ꝙ faciat penitẽtiã
tꝛ⁊ ſatiſfactionem ð peccatis.timet ðᷣ afflictio
ne ⁊ incõmodo corporis.Ecce qũo iſte paly
ticus tꝛemit ⁊ ad ſonitũ folij paueſcit. Quã
tum malũ eſt afflictio ſpiritus ꝙ ſignat per
B ꝙ de puero iſto dicitur. qr male torq̃t. Et
reuera oĩs pc oꝛ male torquet᷑ ĩ ſeipſo ꝓpt᷑
vVmẽ ↄſciĩe ꝗ ſꝑ pungit ⁊ rodir.Uñ Aug. Juſ
ſiſti dñe ⁊ ita ẽ ut pa ſibipᷣi ſit oĩs ĩordinaiꝰ
aĩmus. Uñ ⁊ Sapie.Sẽpeꝛ pꝛeſumit ſeua.
⁊ ꝑtur bata ↄſcia.Ex alio etiã torquet᷑ pctor
duù onxius ẽ qũo acꝗrat honoꝛes diuitiaſ muũ
di oblectamẽta corpis. Torquet ĩteꝛ pſpera
p curà ſuꝑfluã. ⁊ ĩte? aduerſa pꝑ ipatiam. Itẽ
male torquet qñ conſderat turpitudinez ui
tioꝝ ĩ ꝗb iacet. ⁊ pẽas ifernales ꝗbꝰ et᷑nali
ter ſubiacebit. nec tam miſer p pnĩaʒz ꝛeſilit.
Sed tñ talẽ qñq; curat dñs ueniẽdo ad eum
ſuffragãtibꝰ meritis ſanctorum. Tu ꝗᷓ ſi hẽs
aiam ꝑalyticã ⁊? talia wala ĩ te ſentis roga

ſocꝛus petꝛi.

⁊ mitte ſanctos ut ad dñʒ ĩtercedant ꝓ te ſi?
ſeniores ꝓ centuꝛione.⁊ clama ad dñũʒ dicẽs
deuote cum eodem. dñne puer meuſ iacet pa
ꝛalyticus in domo ⁊ male torquet᷑.⁊ nõ ſuzʒ
dignus ꝑꝑ fragilitatẽ nature ꝑꝑ feditatẽ cul
pe.⁊ multiplicitatẽ miſerie ut itreſ ſub tectũ
meum tam anguſtũ tà imundũ tâ ruinoſũ.ſʒ
tin dic ueꝛbo ⁊ ſanabit᷑ ad tuu ĩperiuz. Et qr
iſtud vbũ cẽtuꝛionis laàte efficacie fuit quõ
ut ſupꝛadictũ eſt.dignũ pᷣſtitit.ut ĩ coꝛde eiꝰ
xpᷣs hitaꝛet.⁊ ad ꝛecipiẽdum coꝛpus xpᷣi in ſa

cꝛam̃to euchatiſtie nullus ẽ dignus iõ quan
do ad mẽèſaʒ xpᷣi accedimꝰ ⁊ fragilitatẽ nr̃aʒ
5 ſideꝛamꝰ ueꝛbis cẽtuꝛionis edocti dicamꝰ
ſinguli.Dſie ñ ſum dignꝰ ut itres ſub tectum
Tmeũ nõ ſũ dĩgn ut coꝛpꝰ? ſanguinẽ tuũ ſut
cipiã ĩ oſ meũᷣ ut uilʒ vtute vboꝝ iſtoꝝ digni
effici mereamuz. Uñ origiñ. MHũc ẽt qñ ſcti

⁊ acceptabiles eccleſiaꝝ atiſtites ſub tectũ

tuũ itrat ibidẽ dñs ꝑ eos igredit᷑ ⁊ tu ſic eſti

mes q̃ſi dñʒ ſuſcipiẽs ⁊ qñ corpꝰ.⁊ ſãguineʒ
dni mãducas ⁊ bibis tũc dñſ ſub tectũ tnũ in
trat.⁊ tu g hũiliãs teipᷣm dicas.dñe ñ ſuʒ di
gnꝰ. ut ĩtꝛes ſub tectũ meũ. Ubi eĩ idigne in
gredit ibi ad iuditiũ ĩgꝛeditur accipiẽti Pec
origeñ. der iſtũ etiam cẽturionẽ ſignificat
rõ ł ĩtellectꝰ co ſeruꝰ ẽ appetitꝰ ſenſtiuus.ꝗ
dʒ obedire ꝛatõi:ſʒ ex corꝛuptõe natuꝛe ẽ in
fumus ab obediẽdũ ei.propteꝛ quod homo
peꝛ rationem cognoſcens hanc ĩfiꝛmitatem
ĩ ſuo appetitu ſenſitiuo.ꝑ ſe ⁊ ꝑ alioſ dʒ ꝛoga
re deum.ut ſanet ſeruum ſuũ.⁊ ſic pueꝛ eiuſ
ſanat ꝑꝛdñm. Itẽ ſic᷑ ille cẽturio dicebat nã
⁊ ego hõ ſũ ſub ptate ↄſtitutus.hñs ſub me
militeſ ⁊ dico huic uade ⁊ uadit.⁊ alio ueni
⁊ uenit ⁊ ſeꝛuo meo fac hoc ⁊ facit.ſic ut dic᷑
Laſſianus.per fecta mens que per centuꝛio
nem intelligit᷑.ſub dei poteſtate conſtituto
omnibus ulibus ſuis dñatuꝛ. ⁊ hʒ poteſtat
cogitatões noxias depellẽdi.⁊ ĩ bonis cogi
tatõibus ĩmorandi. Tunc malis cogitatõibꝰ
diceꝛe poſſumus.abite ⁊ abſcedent:bõis vo
dicemꝰ uenite ⁊ ueniẽt.ſᷣuo qnoq; nr̃o.i.cor
poꝛi.qð ds ſeꝛuiꝛe ſpũi ea que caſtitatie ⁊ cõ
tinentie ſunt ſimiliter iniügemus.⁊ ſine ulla
õdictiõe obtẽꝑabit.omnẽq; ſubiectõis ſpũi
exke ens famulatum. Oratio.
mie ieſu rpᷣe non ſum dignus ut in
tres ſub tectum carnis mee. ꝗa puer
ſenſualitatis iacet paralyticus. diſſo
lutꝰ mor bo pcti ĩ domo corꝑis mei.⁊ male
toꝛquet᷑ ↄcupiaꝝ motihus ſed uem ꝑ gr̃e in
fuſionẽ.⁊ dic vᷣbo vitatis ut ſanet᷑ puer meꝰ
⁊ ſurgat a pet᷑is. Preſta miſericors deꝰ mi
hi miſero ſub pfate tue gratie ↄſtituto ⁊ ha
bẽti ð tua gr̃a ſub me uires ⁊ uirtutes natu
rales.ut habeã ptatẽ cogitatões ⁊ motus no
xios repellẽdi.⁊ ĩ bonis ĩmorãdi.ac corꝑi ut
ſpm̃ ſeruiat imperandi. Amen.
e cuꝛatõe ömõiaci ⁊ ſocrꝰ Petri.Ca.xliij.

nlutunge tn

e mundiſepen n
egttbnn tolt n

ulanie oeliß ſe⸗
ur ieſx iein i
riſit ir cnn /4 ucen
cinmn nehiſſtaehn
litemnetlcd othr tha
Clenit mireis icennal
ſftgmm ſehnt ent⸗ Sien
betthennstenetn diedas donn
eActent dteibiniſn
Geun irmagnti dino n
Mhrrenmterigeictlerur
Oibet ſeunneneis ce mer
neieſr edtlet
Nictotengenmantnn
ſancfni tenns nlle tit
er oliet, Teoudici Sohet⸗
n liniſim oͦndinn ie⸗
ſohr eſſtig deiiie, d.
Nehun hoflimn /Eſure⸗

10 cet ſigii
ic n ſub taini⸗
in clas gie ß iz j
nei, Ubieiicigne in
cotunaccipieni per
eturtons ſgnificat
ppetit ſenſtiuus.
orruptoe natue d inn
ropte quod home
g hanc ifiꝛmitatem
ſe? galioſ dz 0g
ſu.4 ſit pner ein
(eturio Gicebat ni
ſtiuutus ds ſud me
e1 nadit. glioveni
hot ſacit he dit
ens one per tentuid
i poteſtate conſtluut
diͦatur,? bz poeſi
peledi 1 bons co
Lunc malie cogitttob
e tableecent bos ſo
t fvonog nie. c0.
ſes aue caſtiatie
mniügemus.d ine in

. 161 ſpii
nneq ſudied das.

Pꝛime partis.

ingꝛediebatu? dominus ieſus in

u eciuit atem (capharnaum (ꝙ inteꝛ
retat ager ſeu uilla pulchritudi
8 7 pinguedinis ⁊ conſolationis.

⁊ ſignificat animam religioſi deuoti que de
bet eſſe impinguata pinguedine triplici.ſ.ca
ritatis deuotionis ? contemplatiõis.Ad iſta
uillam deſcendit libenteꝛ chꝛiſtus ⁊? ob hoc
efficitnꝛ uilla pulchritudinis ⁊ conſolationiſ
De pulchritudine ⁊ conſolatione huius uil
le.dicit Petrus rauennas. Juxta ſententiã
cordis mei ſi paradiſus in hac nits preſenti
ł ĩ clauſtro uel in ſcolis ẽ ꝗcquid enim eſt
extra hec duo plenum eſt anxiete.ĩquietudi
ne.amaꝛitudiue.fõmidine.ſolicitudine ⁊ do
loꝛe. Poc tamen ꝙ dicit de ſcolis itellige de
diuinis ſcripturis non de alijs uanis ſciẽtijſ.
Unde Pugo. Nihil i bhac nita dulcius ſẽtit
nihil auidiuſ ſumit uihil ſta mentẽ ab amo
ꝛe mundi ſeperat.nihil ſic aim ↄtra tempta
tões roborat.nihil ita hominez excitat ? ad
iuuat ad oẽ opus bonum.⁊ ad omnè laborẽ
ſicut ſtudium ſacꝛe ſcꝛiptuꝛe.(¶ Et ſtatiz ſab
bato) quando plures ↄcurꝛebàt ⁊ ab eo oꝑi
bus ſeꝛuilibus quieſcẽdo ſpiritualibuſ uaca
bant ĩgꝛeſſus ſynagogam ubi legiſpeꝛiti ad
docẽdũ.⁊ cõis popułꝰ ad audiendũ legis do
ctꝛinam ↄueniebãt (docebat eos). Maxĩe
tali tempoꝛe ⁊ loco docebat xpᷣs.quia eꝛãt 2
gꝛuentia doctrine eius. tũc enim pluriuz ad
ſynagogam fiebat.ↄuentus. Sic moſo quili
bet xpᷣianus tenetur diebus dominicis neni
ꝛe ad eccleſiam ⁊ audiꝛe ibi miſſaz totã ⁊ ĩte
gram. Et nota ꝙ miſſa ẽ aliquo mõ de lege
nature diuina ⁊ euãgelica lex nature ułt qð
glibet aliquo tempoꝛis ſpacio uacet ad orã

dum deũ⸗Lex ſcripture pᷣcipit ſabbato nacã

dũ ad oratõem ſʒ canones oꝛdinauerunt ad
iſtam oronẽ tempus miſſe. ubi deꝰ ⁊ hõ reali
ter ↄtinet᷑. Ideo ut dicit glo.peccãt moꝛtali
ter.qui miſſam nõ audiunt qr pᷣceptuʒ eſt ni
ſi cogat neceſſitas.de alijs nero diebus non
ẽ pᷣceptum ſʒ ↄſilium.(Et ſtupebant).i.ad
mir abantur (ſuꝑ doctꝛina eius )tuz quia le
gem ⁊? pꝓphetas non didicerat.⁊ tamem cla
riſſime docebat.tum qr doctꝛinã ſuã diuinis
opibus ↄformabat. Unde ſubditur (. Erat
enim docẽs eos quaſi poteſtatem habẽs)qr
ĩ oſtenſione ſignoꝛum ⁊ vᷣtutis docebat.⁊ qr
pꝓ timoꝛe vitatẽ nõ celabat. ⁊ non ſicut ſcri
be qui ſolum ueꝛbis docebant. ⁊ vitatem di
cere timebãt uel qr non cuſtodiebãt.ideo di
cer̃ eꝛubeſceãt. Unde Beda. Seꝛmo docto
ris ĩ poteſtate fit cũ ea q̃ docet operat᷑. Niʒ
factis ipſe ſua dicta deſtꝛuit ↄtẽnit᷑. Uel
iõ ĩ ptãte erat docẽs eoſ.⁊ ñ ſicut ſcribe.quo
niam ſcribe. que per legem didicerant pᷣcep
ta populis dabant.ipſe ueꝛo quaſi auctor.im
pletorque legis uel mutando ł augẽdo q̃ mi
nus uidebantur liber̃ ſuſtinuit. Pec GBeda.

„₰

aplz. xliij.

Quia ergo xpᷣs doctrinã ſuã cõfirmabat per
opera miraculoſa.ceteri pᷣdicatoꝛes.⁊ docto
res ꝗ hoc nã pſfit debẽt doctꝛinã ſuã ↄfirmar̃
ꝑ oꝑa uiꝛtuoſa.⁊ nõ ſicut ſcribe ꝗ dicũt ⁊ ũᷣ
faciũt ac doctrinã ſuã uerboꝛũ iactãtia affiꝛ
mant ⁊ oſtẽtat. Unõ ſtati poteſtas dqñi oñdi
tur ꝑ factuʒz cũ ſubditur((Et erat ĩ ſygnago
ga eorũ)foꝛte adductus ad locũ ſãctũ ut ibi
libeꝛaretuꝛ (bõ quidam hñs ſpiritũ imundũ
.i.obſeſſꝰ a demone(exclamauit )uoce ma
gis (dicens. Quid nobis ⁊ tibi naʒarene: Ue
niſti añ tpᷣs ꝑder̃ nos).i.diminueꝛe ⁊ aufeꝛꝛe
noſtrã poteſtatẽ nocẽdi homibus ⁊ toꝛquet
nos. Qnia enim diabolus inuidia motus de
ſalute hominũ coꝛquetur.ideo de xpᷣi doctri
na que erat aĩaꝛum ſalus ⁊ medicia dolebat
⁊ ſic clamabat.Un Theophilus.E xue enizʒ
ab hoĩe perditionẽ ſuam dicebat demoniũ.
Immiſericoꝛdes enim exiſtũt in homines.
malum aliquod pati ſe eſtimantes cũ homi
nes nõ moleſtant (Scio te quis ſis) id ẽ ue
hementer opinoꝛ.ſcilicet(ſanctus dei)id. ẽ
chꝛiſtus ad ſalutẽ hominum miſſus Deꝛ ꝓ
phecias enim de chriſto dictas que determi
nauerant tempus ⁊ modum ⁊ locum ueniẽdi
ipſius xpᷣi.⁊ per alias ciꝛcũſtatias ſciebat ip
ſum eſſe chriſtnm in lege pꝛomiſſum. uerum

tamen neſciebant ipſuʒ eſſe deũ.nec per tẽp ex cen
tationem xpᷣi in deſerto diabolus potuit ſcir dya ftran nt
de xpᷣo utrum dei filius per natuꝛã eſſet licet? e· Dunt e

ad hunc finem tripliciter eum tempfauerit.
Si enim cognouiſſeut demones ipſũ eſſe de
um nunquam induxiſſent iudeos ad ipſũ cru
cifigendum. VUnde apoſtolus.Si eniz cogno
niſſent nunquam dominuz gloꝛie crucif xiſ
ſent.E cce quãte peruerſitatis ſunt multi ho
mines qui in aduerſitate ſua deum blaſphe
mant. cum tamen demones ipſuʒ predicent.
Ubi Beda. Non uoluntas iſta confeſſio ẽ qᷓ;
pᷣmiũ ñ ſegꝗtuꝛ cõfitendi ſʒ neceſſitatis ext oꝛ
ſio q̃ cogit ĩuitos.Et uelut ſi ᷣui fugitiui pꝰ
multũ tꝑis dñm uiõant nihil aliud niſi de v
beribꝰ ſuſpicãt᷑ ſic ⁊ öᷣmones ceꝛnẽtes dñm ĩ
teꝛꝛis repente vſari.ad iudicãdos ſe ueniſſe
cꝛedebant. pᷣſentia ſaluatoꝛis toꝛmẽta ſunt

demonũ Pec Beda. Dicitur autem demon Bemon De W eet⸗

ſpiritꝰimmundus ab effectu.quia facit ĩmun
dum quẽ poſſidet.ſicut dicituꝛ ſpiritus ſur
dus ł mutus:quia hominum ſurdum uel mu
