nes ſuas ⁊ ſctoꝝ.ꝗdã at ſt᷑ qui pulſanti dno
ꝛeſponder̃ noluũt. Quidã hũuũiliteꝛ ꝛeſpõdẽt.ſʒ
tamen eum abue faciunt quidã aperiunt.ſʒ
diu apud ſe quieſcere eum non permittunt.
Quid licet aperiant ⁊ eum recipiant.xcñ ſu

7

C.
— —

de decem

pueniètibus alijs hoſpitib.ei qſn paupem
eijciut:aut qꝛ domꝰplea ẽ utẽſiliboñ inuenit
ubi caput ꝛecliet. QAuida at dnʒ pulſatẽ ꝛeci
piut.⁊ alios hoſpites excludũt.⁊ iſuꝑ ei ðlec
tabilẽ pᷣpant maſioonẽ ut a nullo igetet᷑.⁊ il
li młta bõa ꝑ talẽ hoſpitẽ ↄſequuũt᷑ pᷣmi ſũt
ꝗ ita ſt᷑ duriqut ad nullà pðdicatõeʒ ł hnficiu
coꝛ eoꝝ ualeat aliq̃lr moliri. Scði ſt᷑ qui ſe
pctores humilr ↄfitẽt᷑.ſʒ adhuc ñ hñt uolũ
tatẽ deſerẽdi pct᷑a.Certij ſt᷑ ꝗ ĩ aliqꝰ ſe emẽ
dt.⁊ ĩ aliquo ñ ut ꝗ uſuras ⁊ ꝛes aliẽas am
plius acciꝑe nolũt.ſʒ acceptas ꝛefũdere r̃cu
ſant. Quarti ſt᷑ q p tpre ↄpugũt᷑ ł ſe em̃dant

ſʒ cito ꝛecidiuãt: ut faciũt ꝗ alijs hoſpitibuſ

ſuꝑueniẽtibꝰpauꝑes hoſpites eijciũt. PHoſpi
tes ſuꝑpueniẽtes ſt᷑ delectatões carnis mòi: ⁊
bꝰmõi: uaꝛia utẽſilia ſt occupatões ſuꝑflue
q̃ coꝛdis libertatẽ anguſtant ⁊ ſpm̃ſctm extĩ
guũt.ſʒ ut drᷣ tuꝛpiꝰ eijcit᷑ quà ñ admittituꝛ
hoſpes. Quĩti ⁊ ultimi ſt᷑ ꝗ bõa ichoãt ⁊ ad
finẽ ꝓficiẽdo ꝑdtucũt. Apud iſtos maſiones
dñs facit. ⁊ eos ualde diligit. In nocte g hꝰ
ſeculi ſꝑ ðpemꝰ uigilaꝛe:⁊ ↄ hoſtes ſoliciti
eſſe.ac expectare iudicẽ ⁊ dñʒ oĩbꝰ ĩ q̃libet
etate ꝑatis lucẽ ꝑpetuã miniſtratuxꝝ.(Et iõ
ni i pᷣma uigilia) ⁊ etate negligẽtes fuimus.
nec ſic deſpar᷑.⁊ a bono ope ceſſare öbemꝰ.
Naã lõgauimitat᷑ ſue patietiã iſinuans dñs:
ſubdit. ¶ Et ſi uenerit in ̃a uigilia) ⁊ etate
⁊ ſi ĩ tercia uigilia ) ⁊ etate( uene? t) ĩ mõ
te uł iudicio((⁊ ita ĩueneꝛit)eos.ſ.uigilãtes
2 ĩ bono ꝑſeuerates((vt᷑i ſt᷑ ̃ui illi nũc ĩ ſpe
2 poſtea Tĩ ꝛe. Ubi Gre. Pꝛia uig lia pmeuũ
tpᷣs ẽ nite nr̃e.i.pueꝛicia.Scðo adoleſcẽtia
ur iuuẽtus Tereia àt ſenectꝰaccipit᷑.Qui ꝗᷓ
uigilaꝛe ĩ pᷣma uigilia noluit cuſtodiat ł ʒ
2 q ĩ ſᷣa noluit.tercie uigilie ?᷑emedia nõ ob
mittat.ut ꝗ ↄuerti ĩ puericia neglexit :ſaltẽ
ĩ tpᷣꝛe iuuẽtutis ł ĩ ſenectute reſi iſcat ſʒ ut
ait idẽ Greg. Nemo hãc lõganimitatẽ ði ne
gligat:qꝛ tato diſtrictioꝛẽ iuſticiã ĩ iudicio
exegerit:quãto lõgiorẽ paciẽtiã añ iudiciũ
prerogauit. Unde Alchui.ſatis eſt alienis a
fide.qui ad agendã pnĩiam tpᷣus ſenectutis
expectat:timẽdu eſt enim ne dum expectat
miſcõiam.incidat in iudiciũ.ſed heu hodie
homines floꝛem iuuẽtutis ĩ uanis ↄſumunt
2 fecem ſenectutis in agendo penitentiam
uix expendunt. Unde ſeneca ðe talibus lo

pᷣmum ꝙ ẽ finceriſſimũ effluit grauiſſimum
ꝗquoq; turbidumq; ſubſidet: ſic in etate nrt̃a
ꝙ ẽ optimum in primo eſt.idq; exhauriri in
alijs potius patimur. ut nobis fecem ſeꝛue
mus. Uigilias hic uocat a ſimilitudine excu
bantium in nocte:quia in huius mundi noc
te ſemꝑ debemus ſoliciti lucem uenturã i.
aduentum iudicis expectaꝛe: qꝛ nefcimꝰ qñ
dominus ueniat an mane.i.in iuuentute. an
in gallicãtu.i.ĩ uirili etate:an media nocte

= gquens ſic ait. Auemadmodum ex amphora

IR—,

ei.in ſenectute. an ſerò.iein ſenio.Et quia in
quolibet hoꝝ ſtatuũ aligꝗ moꝛiunt ⁊ dñi ad
uentus ẽ nobis iĩcertꝰ:iõ ĩ quolibzʒ ſtatu ⁊ oĩ
bus etatibus uigilaꝛe debemus.⁊ parati eẽ
ꝑ iuſtici ad recipiendum mortem: ut i moꝛ
te domini uenientem recipiamus peꝛ bonaâ
uoluntatem. Et ne quis confidat de ſtatus
dignitate.aut ſcie claritãte.ſi male ſeruieit
ſubiungit.ꝙ (ſeruus Jut nõ fit diſcretio ĩ ge
nere ꝗ cognouit uoluntatẽ dni bonà ⁊? ad i
plẽdũ obligatem.⁊ nñ ſe ppaꝛat ad bonũ:nec
facit eius uoluntatẽ ipᷣam in oꝑe adiplẽdo:
⁊ ẽt in oge potiſſimo ac magis bñplacito do
mio: (plagis uapulabit).i.pũiet᷑ ( multis)
qꝛ peccauit ĩ multis.⁊ d ↄtempſit nõ faciẽ
do ꝙ faciẽdũ ſciebat:tał eĩ ñ ex igrantia: ſʒ
ex certa ſcia peccat ⁊ ſciẽteꝛ peccãs.magis
dñnm ↄtẽnit.⁊ plus offendit ac uiuꝰ ĩ ĩfernũ
deſcendit. Ecce ꝙ ſciẽtia aggꝛauat culpsaʒ.
Unde SGieg. Ubi donu maioris ſcientia.ibi
tꝛãſgꝛeſſoꝛ maioi ſubiacet culpe.⁊ Cri.LCe
nior culpa ẽ ueꝛitate ñ appꝛehendere.qᷓ; cò
tẽnere appꝛehenſà. Non ei ſimiliteꝛ in omni
bus oĩa iudicàt᷑.qᷓ maior cognitio fit maio
ris pene occaſio. Uñ ſaceꝛdos eadẽ peccani
cum populo.młtograuioꝛa patiet᷑.( Sernꝰ
aut g nõ cognouit) ſ.uolũtatẽ dñi.ſʒ ſcire
potuit ſi negligens nõ fuiſſet(⁊ feẽ peccata
Cdigna plagioyr puitõe (uapulabit paucis
? minus puniet᷑ ceteꝛis paribus. quaz qui
cienter peccat ⁊ ex certa malicia: quia tat᷑
peccat ex ignoràtia q̃ diminuit de peto: niſ
fuerit affectata.ſicut cũ aligꝗs uult ignoꝛaꝛe
illud ꝙ tenet᷑ facere uł uitare ut licentius
poſſit peccare.Ex magna enim libidine pec
candi prouenit: cum aliquis uult illò igno
ꝛare.cuius ſcia poſſet eum a peccato impe
dire uel re tꝛaheꝛe.multi ꝗdem exiſtimãtes
ſe mĩus uapulaturos ſi neſciant.ꝗd operari
de beant:aueꝛtunt aurem: ne ueꝛbum dei ⁊
Git atẽ audidãt nel ĩtelligãt:ſʒ cũ poſſent ſci
re ſi ſtudiũ uellẽt ad hibere.nõ ur neſciẽtes
ſz ut ↄtẽptões iudicabũt᷑:qꝛ ñ coaſcẽ dicen

dus ẽ.ꝗ appᷣhẽdẽ ułt.ſʒ ñ ualet. In taliũ ꝑ

ſona dr ĩ Job. Qui dixerũt deo:ꝛecedð a no
bis ſciam uiarum tuarum nolumus. Unde
Beda. Mlti hanc ſententiã male ĩtelligen
tes.nolunt ſcire ꝗd faciant:⁊ quaſi minꝰ ſe
uapulatuꝛos exiſtimant.ſi neſciant ꝗqd ope
rari debuerant. Sed aliud eſt neſciſſe. a
liud eſt ſcir̃ noluiſſe. Neſcit namq; qui ap
prehendeꝛe uolet ⁊ non ualet:qui autem ut
neſciat aurẽ a uoce ueritatis auertit.iſte ñ
neſciens ſʒ contemptoꝛ dicitu:. Unde ⁊ Cri
ſoſtomus.Non eſt eis excuſatio condẽnatio
nis ignorantia vitatiſ: ꝗbus fuit ĩueniẽdi fa
cilitas.ſ fuiſſet querendi facultas:naʒ ueri
tis.ſalus ⁊ uita cognoſcentiũ ſe magis ðbet
q̃ri q; qrere.uñ ẽt Beꝛ.multa ſcienda neſciũ
tur.aut ſciendi ĩcuria.aut diſcẽdi ðſidia.aut

in die iudicij qñ ð omt
tuꝛ. Quanto ei añs pli
ofeꝛt tatomagis ? man
fendit c peccat ? io mn
tes potenteꝛ torfnta pat
binſtat cꝛuciat Et eꝛ
c no cognoſcens. mni
Pl. li minus e comiſſu
inlelligi de his q data ſ
Aliop. . generalneꝛ de
cuich ad regimm pprin:
ture Kiue fonone ſine
pe gt & quidwſda pr
Gice uolutatis 1 ere
tas ipectm multü⸗
cũ ſug ſalute dñici
rg omittif. maiori?
rint maioꝛ uindicti
10, n malus aligs br
obnoxi peneig
lia fect gn Huti
gispuniüt mali eſte
F ſt manſueti 5c⸗
mnd ſgehins H
ſinnosß ſte

ſes terreꝛe

zomnineief

lacet cllpe, e crit l
e apmeherere 65
eiſmlueer nont
nor cognirioſt M⸗o
centoo enli meiff
an gariet. Gen
gluͤtati ofiß ſeir
ſen ekirictt
Kumtlial . hauci
varibus. 4
imaltcia:cidte
ninundepeio:i
Ugs wecg ignerae
tare NcNs
g enicn dee e
tictis ar üdige
neun Anetend inge
nui glen eriſtmucs
8hneſciint 4) operan
men: e eihun deit
lginß ai goſen ſe
bre ſͦn eſtſelch
bit gaß ciſe ien
Gülelet Intglüͤß
ritit
rum nolumus⸗—
ni ndle iclige

3

Secunde partis

uerecundia inquirendi:⁊ ꝗdẽ huiuſmodi ig
ꝛantia ñ hʒ excuſatõezʒ. Ei iteꝝ. Fꝛuſtꝛa ſibi
de infirmitate ł ignorantia blandiunt: Qui
ut liberius peccent: libẽteꝛ b ignorant uel in
firmãtuꝛ.hec Beꝛ. Sed pauci ꝑ ignorantiã
excuſant᷑.qꝛ (ut ait Leo papa) ſtonãte quoti
die auribus noſtris eloquio dei. oĩs hõ quid
diuine iuſticie placeat ſcire ↄuinciruꝛ. Unõ
⁊ B da. Nẽo igituꝛ ex eo ꝙ dictũ ẽ ſᷣuuʒ ne
ſciẽtẽ uolutatẽ dñi uapulaꝛe plagis paucis.
iterpᷣtam. dũ de remedio neſciendi pᷣſumat:
g(ut alia taceã) ex eoipᷣo ꝙ hõ ẽ.nec mala
ꝗ caueat.nec bona põt ignorare q̃ appetat.
Ut ãt dicit h̊ glo.inteꝛ oẽs pẽas mitiſſima ẽ
eoꝝ ꝗ pᷣteꝛ oꝛiginale peccatũ nullũ addider̃t
mĩoꝛ poſtea eoꝛũ ꝗ ex ignorãtia peccaueꝛũt
poſtea eoꝝ ꝗ ex ĩfirmit te tñ ſciẽter poſtea
eoꝝ qui ex malicia.Et nõ.ꝙ licet grauiꝰ ſit
peccar̃ ex certa ſcia ꝑiculoñꝰ tñ ẽ peccar̃ ex
igrantia. Deiñ ꝛeddit cãm iã dictoꝛuzʒ qr( ab
omni cui plłꝰdatuꝛ ⁊ cui plus cõmittitur) de
gratijs (plłꝰ exigetuꝛ )? qretur in hoc tempo
re.ut ñn ſolu ſibi ſʒ ẽt alijs pficeꝛe conetuꝛ.⁊
in die iudicij qñ ð omnibꝰcõmiſſis rõ exige
tuꝛ. Quanto eĩ dñs plura dona ⁊ bõa homi
2feꝛt tãtomagis ⁊ maiora cõtemptu qñnʒ of
fendit cu peccat ⁊ iõ magis puniet qꝛ poten
tes potenteꝛ toꝛm̃ta patiẽt᷑.⁊ foꝛt ioꝛibꝰforti
oꝛ inſtat cꝛuciatꝰ.Et eꝛgo meꝛito cognoſcẽs
plꝰ ⁊ nõ cognoſcens.mĩus uapulabit.qꝗr iſti
plꝰ. illi minus ẽ cõmiſſum. Hoc ſpalłꝛ: poteſt
intelligi de his q̃ data ſunt pᷣlatis ad regim
alioꝝ.łᷣ generaliteꝛ de hiſ que data ſunt uni
cuiq; ad regim ꝓpriũ: 7 B ſiue ſint bona na
ture.ſiue foꝛtune ſiue gre.uñ Beda.młtũ ſe
pe dat ẽt quibuſdã priuatis ꝗqbꝰ ẽt cognitio
dñice uolutatis ⁊ exequẽdi q̃ cogſcũt facul
tas ĩpedituꝛ.multũ aut cõmendatuꝛ illi cui

cũ ſua ſalute dñici quoq; gꝛecis paſcẽdi cu

ra ↄmittit᷑.maiori g gratia donatoſ.ſi deliq̃
rint maioꝛ uindicta ſeq̃tuꝛ. uñ ? Czꝛi. Quã
to.n. maius aliꝗs bñficiũ accipit tãätomagiſ
F obnoxiꝰ pene ĩ grꝰexiſtens.⁊ neq; hò:e me
lioꝛ effectꝰ ꝑꝑ G̊ utiq; ⁊ diuites pauꝑibꝰ ma
gis puniũt mali eñtes.qm̃ neq; ĩ copioſitate
feti ſt manſueti.h̊ criſ.⁊ ñ tm̃ reddemꝰ rõeʒ
his q̃ accepĩus.ſʒ ẽt de his que acciꝑe po
tuimꝰ.ſi ꝑ nos ñ ſtetiſſet ꝙ intelligẽtes ⁊ de
ſidęs nalde terreꝛe deberet. Or̃o
d Omine ieſu xpᷣe ꝗ iuſiſti ⁊ lumbos
ſtringe. ⁊ lucernas ardẽteſ tener̃ tu
ißpe lubos nr̃os pᷣcige. ut nulla nobis
dnetuꝛ iniqtas.⁊ ad nullũ declinemꝰ pet᷑m
lucernas nr̃as tuipſe fac ardeꝛe. ardenteſq;
cuſtodi. ut non refrigeſcat noſtra caritas:ſʒ

ſp ad tuã iuſticiam facieudam. omis noſtra
cogitatio locutio ⁊ oꝑatio diꝛigat᷑. Sac me
dne uigilant᷑ ⁊ ſolicite aduẽtũ tuũ expectar̃.
ut letus te ſuſcipiens ad gaudia eteꝛna ua

leam te miſerante peruenire. Amen.

Eapitulũ.xlviij.

De decem uirginibuñ. api. xlviij.
p Oſtq;; dns oſtendit q̃dã ancedẽtia
iudicium ⁊? monuit ad nigilandũ:
ʒvoſequenteꝛ deſcribit ipᷣm iudiciũ.
1/gr uniuerſitas iudicada diſtingui
tun in tres ſtatus.ſ.actioꝝ.ↄtẽplatioꝝ ⁊ pꝛe

latoꝝ.iõ tres põit ꝑabolas ad iſtas tres pꝑri

nẽtes.pria ẽ ð.x. vginidꝰ.⁊ ꝑtiet ſpalr ad cõ
tẽplatios. vginitas eĩ uitã ↄtẽplatinas ſigni
ficat qꝛ caſtitas mtẽ a carnalibus eleuat. ⁊
ſic ad cõtemplatõm vitatis diſponit: nüeꝛus
ãat denariꝰ univſitatẽ cõtẽplatioꝝ ſignificat
qꝛ nueꝛi ſolũ uſq; ad.x ꝓcedũt.ł.x. pp opeꝝ
legis obpᷣnatiã. Nihilominus tñ ad omne ge
nus hominũ pt hec ꝑabola ꝛeferri. Et pᷣmo
cica uitã cõtẽplãtiu. ⁊ ↄſeqᷓnter ẽt ↄolioꝝ po
nit meꝛitũ ⁊ demeritũ.ſᷣ̃o examinatõis iudi
ciũ. Optat ꝗppe dñns ut nos cũ ueneꝛit inue
niat pᷣpatos. ⁊ cũ eo ianuã celeſtiſ regni ĩtꝛe
mꝰ ⁊ ne excludamuꝛ im puidentia fatuitatiſ
⁊ claudat᷑ iãua ſpõſi celeſtis. uñ uigilar᷑ opõ
tet.qꝛ neſcimPꝰqñ ſpõſꝰ ueniet.Et cuꝝ ſit opꝰ

uigilare: docʒ. ⁊ ad B̊; ꝑpabolà de.x. vginibuf
inducit Sile ẽ regnu celoꝝ) i.pñſ eccła mi

litãs ſpẽ alꝛ q́;tũ ad ſtatũ cõtẽplãtiũ. ⁊ nihi
lominꝰq;tũ ad ſtatũ alioꝝ (decem vginibuſ
otinẽtibꝰ.q̃rũſ(ꝗnq; erãt fatue qꝛ uanita
ti quĩq; ſenſuũ ſeruierũt.⁊ oꝑa ſua bona de
gſie. n ad finẽ debitũ ordinates ꝓpria glam
⁊ fauorẽ ſeu laudẽ hoĩm.xł q̃ſtuz principalꝛ ĩ
eis intenderũt(⁊ quinqʒ prudẽtes Iqr ueri
tati ꝓ et᷑nis ̃uier̃t: ⁊ oꝑa ſua bona ad f ineʒz

õbitu.ſ.ad głazʒ dei pncipaliteꝛ ⁊? ad pfectõzʒ

ſui ⁊ ad deificatõem ꝓximi ↄſeq̃nt᷑ oꝛdinaue
Ft. PHis recte eccłia ſimił ꝑhibet qꝛ ĩ ea bo
ni ⁊ mali religioſi ⁊ ſuꝑſtitioſe cõuiuentes ꝑ
mixtim continẽtuꝛ qui ꝑ quinq; pruðentes
7 ꝑ quinq; f atuas uiꝛgines.peꝛ quinq; parti
tam ſenſuum continentiam a caꝛnis illece
bris.⁊ uoluptatibꝰ ſignificantes intelligũt.
Quicunqʒ enim opeꝛa ſua bona * nana glo
ria uel queſtu faciunt.fatui quidem fũt ⁊ ſ̊
prudentes eſſe nideantuꝛ Inde enim ⁊ uir
gines dicunt᷑. quia bona opeꝛamuz. ⁊ boni
ab hoĩbus uidentuꝛ. Sũt igr̃ in actõe vgieſ
⁊ intentõe cõꝛupti.qꝛ bõa qͥ agunt ñ caſta ⁊
ſinceꝛa itentione facium.Et merito dicunt
uirgines fatue:quia bonũ opus de genere ꝑ.
dunt. propteꝛ defectũ intentionis recte. ma
gna quippe fatuitaſ eſt difficilia æ aꝛdua ag
gredi ⁊ ſuſtiner̃ ſine fꝛuctu ⁊ utilitate. Ma
gna enĩ fatuitas eſt ieiunaꝛe uigilaꝛe carnẽ
affligere orare ⁊ ſimilia facere ⁊ nullã aliã
meꝛcedem niſi uanam gloriam expectare.
De talibus eĩ dominus ait ꝛeceperunt mer
cedem ſuam prudentes vo totam intentõez
ad deũ refer̃t.⁊ pro oꝑibus ſuis a deo cui ſo
li placeꝛe cupiunt meꝛcedẽ ꝛecipiunt.prudẽ
tia ꝗppe magno eſt ex modicis magna 2 ex
tpᷣralibꝰac ꝗrere ſẽpiteꝛna.Et in his diuidit᷑

De talentis ⁊ bonis

totus mos ⁊ tota fideliũ multitudo.qꝛ ut di
cit Hiero.ſct᷑a eccla vᷣgines pꝛudẽtes hʒ ꝓ
deo bñ oꝑantes.⁊ fatuas uana gła laboꝛan
tes. Uidet g unuſꝗſq; ut bonũ opꝰ bñ ⁊ bõa
ĩtẽtõe faciat.qꝛ ñ bonũ facer̃ ſʒ bñ facẽ lau
dabile ẽ. Nõ eĩ vbis meꝛemur: ſʒ adueꝛbijs
i.ñ ĩ eo ꝙ aliqd facimꝰ. ̊ Hiero⸗.Oẽs uero
Caccipiẽtes lapades ſuas.i.opa bõa de ge
neꝛe(exier̃t obuid ſpõſo ⁊ ſpõſe ad h̊ enĩ dʒ
oꝛdinari exercitiü uite nr̃e.ut ho poſſit ſecu

re ⁊ decẽter xpᷣo ad iudiciũ ueniẽti obuiaꝛe

ſʒ.v.fatue acceptis là padibꝰ).i.opibꝰſuis
En ſupſer̃t oleũ ſecum).i.ũ habuer̃t ſpale
gaudiũ ꝙ orit ex oꝑibꝰbõis ꝑpꝑ deu fact.⁊ G;
ꝑꝑ ðfectũ recte ĩtẽtõis.nt ei dicit Aug.ꝗq nõ
ppea gaudet q; itꝛiſec do plʒ ñi hʒ oleũ ſecũ
(pꝛudẽtes vo acceper̃t oleù ĩ uaſ ſuis).i.ĩ
tra ↄſcias(cũ lãpidibꝰ)).i.bõis oꝑibꝰ ̊ ẽ ut
dic aug.leticiã bonoꝝ oꝑm ĩ corðò atq; ↄſcia
poſuer̃t.qꝛ ꝑp rectitudĩeʒ ĩtẽtõis gaudẽt do
mio ð ſuis oꝑibꝰbõis.r at gaudiũ iſtõ oleũ
qꝛ nutꝛit ⁊ fouet cãitat᷑ ignẽ.ex G eĩ ꝙ aligs
ðlectat᷑ i oꝑe foꝛtiꝰ meliꝰopat᷑.⁊ ꝑ ↄñs diſ
põit᷑ ut ei maiõ caritas ĩfüdat᷑ oẽs ꝗppe vgi
nes tã fatue qᷓ; prudẽtes acceper̃t oleu ĩ uav
cũ lapidibꝰ.fatue ãt ſolũ ĩ lãpadibꝰñ ĩ uaſis
ita ꝙ uaſa habuer̃t uacua ſic ĩ eccła qdã ac
cipiut oleũ ĩ lãpadibꝰq̃ſ uideãt ab oĩbꝰhõi ĩ
teriꝰãt ſt bõitate uacui ⁊ mali(( Moꝛã aũt
faciẽte ſpõſo)i.xpᷣo differẽte iudiciũ.ſ.dõec
ipleat nuerꝰelectoꝝ(doꝛmitauer̃t oẽs) qᷓ;tũ
ad lãguorẽ cõꝑis (⁊ doꝛmier̃t)qᷓ;tũ ad ſõnũ
moꝛtis bdormitauer̃t ꝑ iceꝛtã ⁊? negligẽtiã.
Vñ LCꝛi.tardẽte ↄſumatõe ſecłi ñ ſolũ pec
catores ſʒ iuſti ⁊ ſpũales ad negligẽtiã ſt᷑ ðᷣ
uoluẽdi.⁊ ad carnalia ölectam̃ta tzanſuuri
ut ipleat᷑ illð pᷣſ.ſaluũ me fac deꝰ qm̃ ofecit
ſcts qm dimi.ſʒ ueꝛi.a filijs hoĩm. ⁊ bñ ↄpa
ꝛat᷑ mors ſõno.qꝛ a mõte erit ad uitã excita
tio.deiñ ponit exaĩatõis iudiciũ circa pᷣðie
ta oꝑa ↄtẽplatiũ ⁊ alioꝝ cũ dẽ. ¶ Media ãt
nocte).i.ſubito nullo ſciẽte aut ſpectãte.qꝛ
dies ani ſicut fuꝛ ita ĩ nocte ueniet: nã quia
tpᷣs iudicij nobis occultũ.iõ ſignat ꝑ media⸗ʒ
noctẽ qꝛ illa q̃ fiüt nocte media ſt᷑ hoĩbꝰ oc
culta(clamor factꝰẽ tubãtiũ angeloꝝ exci
tãs moꝛtuos ⁊ ↄuocãs ad iudiciũ.O quãtus
clamor.qꝛ ñ eꝛit aĩa ita alte ĩ celo nec ita ꝓ
funde ĩ iferno:nec corpus ĩ ſepłchro.ꝗn au
diat huc clamoꝛẽ ⁊ ↄtremiſcat. Ad lr̃aʒ me
dia nocte ſ̃ʒʒ q̃ſdã fiet iudiciũ.q̃ angelꝰ egyp
tũ ðuaſtauit.⁊ dñs ĩfernũ ſpoliauit eademq;
hora electos ſuos de h̊ mðo liberabit.ſʒ ſᷣm
alios ð die celebrãdũ dr̃ qꝛ nox illa ſiẽ dies
illumĩabit᷑.¶ Tuc ſurruxer̃t oẽs ille vgĩes)
fatue ⁊ prudẽtes.qꝛ.ſ.bõi ⁊ mali reſurgent
ut ĩ iudicio appeam(⁊ ornauer̃t lãpaðs ſu
as).i.aptauer̃t ꝛões oꝑz ſuoꝝ reddẽdas: co
gitado ⁊ numerando apud ſe opeꝛa ſua pꝛo
quibus expectabant remuneꝛatõeʒ iſte enis

a domino ſeruis tꝛaditis.

ornatꝰ ñ ẽ aliõ q; ꝛecurſus ad mẽtẽ cogitan
do ð iuſtitia opeꝝ ſuoꝝ.⁊ bõitate circuſtan
tiaꝝ.ac reddeda rõe eoꝝ. Poc eĩ cõe eſt fa
tuis ⁊ prudẽtibꝰ.ſʒ ĩ fatuis ẽ uana fiducia.¶᷑.
pꝛudẽtibꝰ va.Ad vitatẽ ꝗppe ornatꝰlãpadiſ
tꝛia exigũt᷑.vs claitas uirꝛi.ĩ quo ſignificat᷑
puꝛitas quo ad ſeipᷣm: plenitudo olei in qus
miſcðia ad ꝓximũ.ĩflãmario ignis.in quo fi
des cũ dilectõe ad deuũ.qᷓ oĩa ĩpꝛudẽtibꝰſunt
⁊ ĩ fatuis deficiũt(¶ Sʒ fatue )ſua fiducia ðᷣ
cepte (dicũt ſapiẽtibus.date nobis ðe oleo
ur̃o)q.d.iuſticia ur̃a ſuſſiciẽſ ẽ uo ſ gliſicar
⁊ nos excuſaꝛe:excuſetis g nos ul feratis te
ſtimoniũ de oꝑib nr̃is q̃ uidiſtis.q? ↄtinen
tes ⁊ fivᷣeles((qꝛ lãpaðs nr̃e extigũt)a.oꝑa
nr̃a q̊ͥ nidebàt᷑ nobis luceꝛe.⁊ claꝛa homini
bus foꝛis apꝑeꝛe ĩ aduẽtu iudicis.itꝰ obſcu
rant᷑:qꝛ oleo uere głe ⁊ ĩtẽtis ꝛecte pᷣuant᷑.
Nã ſᷣm Aug. Quoꝝ facta aliẽa laude fultiu
tur.eadẽ ſubtracta deficiũt((¶ Reſpõderunt
prudẽtes:dicẽtes.Ne forte ñ ſuff ciat nobis
⁊ uobis) Iſta petitõ uana ⁊ reſpõſio negati
na ſignant.ꝙ nullꝰtũc ad aliũ qᷓ;tũcũq; iuſtũ
poterit ꝓ auxilio hñdðo accurreꝛe nec aligꝗs
qᷓ;tũcũq; iuſtꝰ poterit aliũ iuuaꝛe:ſʒ uix ſibi
ſoli ſufficit ſua iuſtitia.uñ Aug unuſꝗſq; ꝓ
ſe ꝛõem reddet.nec alieno teſtimonio ꝗſq;
adiuuabit᷑ apð deũ ⁊ uix ſibi ꝗſq; ſufficit ut
ei teſtioniũ ꝓhibeat ↄ cia ſua.Uñ ⁊ PHieꝛo.
Poc ñ ð auaricia ſʒ ð tlor̃ dicũt:qꝛ unꝰqſq;
ð opꝑibꝰ ſuis mercedẽ accipiet.nec pñt ĩ die
iudicii alioꝝ vtutes alioꝝ uitia ſubleuaꝛe ¶
Are potiꝰad uẽdẽtes ⁊ emite uobis).q.d.vᷣʒ
ug cꝛzim̃ eoꝝ ↄmẽoꝛade uidᷣamPnũc ꝙ uos
adiuuẽt.ꝗ uobis laudes uẽder̃ ↄſueuer᷑̃t ⁊
uos ĩ eꝛoꝛẽ induceꝛe:ut nõ corã deo. ſʒ ab
hoibus głam q̃ꝛeretis. Expꝛobratio ẽ fatui
tatis pᷣterite ĩ hoc. ꝙ bona opa de genere ð
derut ꝓ fauore laudis hũane.qꝛ uẽditoꝛes
ſt᷑ adulatores:q̃ſi dicerẽt eis. Cõſiderate qd
naluit uobis ꝓ tali fauoꝛe ↄtinẽteꝛ uiuere.
Dum aůt iꝛent emeꝛe) (tropice loquitur)
A.ſi adhuuc uiuerent ⁊ inueniꝛẽt iẽt temer̃
in quo implicat᷑ quod remanet affectꝰ ? ha
bitus uanitatis pꝛeterite.i.ſecundum Aug.
dum inclinaren ſe in ea que foris ſunt.⁊ ſo
lita gaudia keunerer, (uenir ſponſus) ſcili
cet ille qui iudicat id eſt chriſtus ut ꝛemũe
ꝛationem bonorum faciat.⁊ que per opera
caritate foꝛmata parate eꝛant.ſ.prudentes
uirgines.quibus:ſecundum Aug.bonuʒz te
ſtimouium coram deo conſcientia perhibe
bat (intꝛauer̃t cũ eo ad nuptias)..ſ.ad cele
ſtis regni głlam ⁊ fatuis excluſis ⁊ ad penaʒ
relictis (clauſa eſt ianua )id eſt aditus ad
regnum celoꝝ.qui non eſt alicui poſſibilis
poſt iudiciũ. Jaua ĩquã tꝛiplex ẽ.ſ. miſcdᷣie
ad indulgendũ que mõ oĩbuſ aꝑit᷑ gꝛatie ad
meꝛendũu q̃ mõ oĩb offert᷑.gloꝛie ad intran
dũ qᷓͥ mõ oĩbus penitentibus reſeratuꝛ.ergo

gni appellatoe. Lofeffi
un ei .Gzʒ guo
Sioperibus neges. lo
guntue.6 coͤſcie ſbi lo⸗
ſutinfömis,?fſz Aug.
liciü.c ai luckciü
lia ogata e io ruens
bis neſcio uos) i . Co
ronis, qua ſoll electi ad
ſgeo uos deſero qe wite
gnoſco. eſcit eas dre
itran in Sandi ei' g
cerem hoid vid ſant
rari. In fine uenti
ĩſtructionẽ: dicesV
fidẽ caritatẽ fomati
ciu ſolicite pando: at
P ſubito nocanco iq⸗
ram. mortis k iudicij.
ſtis Ecce quo pabole
die incicij det mort
teſtimomi done con
ne ſt inder nos inuer
uiginibus ſiori ren
,n ſſanen mann
ſciẽtia nniqneg.

ſei deſpoͤtennt
mef ſuſ ciat nitt
ung tfeſpöſoeg
aliihticiigiſi
vccurete er gi
li iuare h i ii
i Aug iſi/
v teſtimno g⸗
ſbigſy iftckat
ſia Uir bie.
cit uf gi⸗
iet nec pit idie
uitia ſublenanen
te nobis) d G
nidame nic edo
nad ede
dNi dd. Ge
nhrawid eſemn
onn ade genere d
hüane keditcres
rit ei Loſcterntegt
uore nfetet inere.
eh(royice gnitn
ſnuemit ner temei
femanet afect t de

Secunde partis

clauſula ẽ excluſis r̃probis ĩcluſis electis.o
pibus conſumatis.Non eni:ux ait Aug. pꝰ

iudiciũ patet pᷣcũ aut meritoꝝ locus. Unde
2 Criſ. Ita ẽ terribile illud iudiciũ.ut nec ĩ

nocentia ſibi ↄfidat.Tantus timoꝛ erit oĩm
ẽEt ſanctoꝝ ut nẽo ſꝑet ſe iuſtũ inueniẽdũ ſʒ
adhuc tĩeat ne foꝛte ꝛeus exiſtat.Qũo eꝛgo
peccatoribus,.tunc intercedant ſancti cũ
tieant ipᷣi de ſe.Nã ſicut tpᷣs miſõie iudiciuʒ
nõ recipit ſic ⁊ tempus iudicij miſeꝛicoꝛdiaʒ
n ̃cipit: Ubi ãt locu miſcõia non hʒ nec in

teꝛceſſio ualet.Ubi ẽt SGrego.O ſi ſapere in
coꝛdis palato poſſit.ꝗd ãmiꝛatõis hʒ ꝙ dici

tuꝛ uenit ſponſus ꝗqd dulcedinis ĩtrauer̃t cũ
eo ad nuptias.ꝗd amaritudinis ⁊ clauſa eſt
ianua. Zuc regni ianua lugẽtibꝰ claudit.q̃
mõ quottidie penitẽtibꝰ aꝑituꝛ. Quia neãqᷓ;
tuc ueniã ĩuenit.ꝗ mõ tpᷣs uẽie apertũ ꝑdu.
Ibi a dno nõ põt mereꝛi ꝙ petit.ꝗ h noluit

audire ꝙ iuſſit.h;̊. Grego.(Nouiſſime ꝑ ni

mis taꝛdã ⁊ ĩfructuoſã pniam( ueniũt ⁊ fᷣli
q̃ vgines:dicentes.dñe dñe apeꝛi nobis)ꝑ
hoc ꝙ uocant eũ dñm.ſignificat᷑ ꝙ credide
runt in xpᷣm. Unde Criſo.Egꝛegia quidẽ in
dñi appellatõe.Cõ feſſio.idẽq; ꝛepetitũ iudi
cium fidei ẽ. Sʒ quid prodeſt uoce ĩiuocar̃.
Si operibus neges. Non humanis ueꝛbis h̊
aguntuꝛ.ſʒ cõſcĩe ſibi loquũt.⁊ qꝛ fides eaꝝ

fuit infõmis.⁊ ̃ʒ Aug. Magna eidieueꝛitas
6 8

pꝰ iudiciũ.co añ iudiciũ ĩeffabilis miſericoꝛ
dia progata ẽ (iõ rñũdens ait. Amen dico uo
bis neſcio uos).i.ñ cogſco.ſ.noticia apꝓba
tionis.qua ſoli electi a ðo cognoſcunt.q.d.
idgeo uos deſero q; uite meritũ ĩ uobis ñ co
gnoſco. Neſcit eas ⁊ repellit.qꝛ ſᷣm Aug.nõ
itrant in gaudiũ eiꝰ ꝗ ñ coꝛã deo.ſed ut pla
cerent hoĩbꝰ uiſi ſunt aliꝗd ̃ʒ pᷣcepta e ope
rari. In fine ãt itentã cõcłõeʒ ifeꝛt ad nr̃am
iſtructionẽ: dicẽs(Uigilate itaq; ad hnñduũ
fidẽ caritatẽ fõmatã. ⁊ uoſ ad mortẽ ⁊ iudi
ciu ſolicite pando:ãteqᷓ; ueniat ſpõſꝰ.uos ad
B ſubito uocando((qꝛ neſcitis diem neq; ho
ram.mortis ł iudicij.ſed de utroq; inceꝛti e
ſtis.E cce quo ꝑabola tendit ut q; ignoramꝰ

diẽ iudicij.⁊ ẽt moꝛtis noſtre dubie.ſolicite

teſtimoniũ bone conſcientie nobis pᷣparemꝰ
ne ſi index nos inueniat ĩparatos cũ fatuis
uizginibus foris remaneamus. Singuloruz

.n. diſcutient᷑ actus.accuſãte łHexcuſante

ſciẽtia unũquẽq;. Unñn Hieꝛo.ex Gq̊ ant qð in
feꝛt uigilate.itaq;.qꝛ neſcitis diẽ neq; horã
intelligũt᷑ univſa q̃ dicta ſt᷑ eſſe pᷣmiſſa.ut qꝛ
ignoꝛamꝰ iudicij dieʒz. ſoliciti nobis lum bo
noꝝ opeꝝ pᷣparemꝰ. Uigilia eĩ opus ẽ mẽtis
añn mortẽ corporis. At aut᷑.dicit Augu.ñ ſo
lũ illius ultimi tpᷣꝛis quo uẽtuꝛus ẽ ſponſus
ſʒ ⁊ ſue ꝗſq; doꝛmitõis diẽ ⁊ hoꝛaʒ neſcit.ꝗſ
ꝗſ ãt ꝑatꝰẽ uſq; ad moꝛtẽ.q̃ oĩbuſ ðbetuꝛ pa
tᷣ iueniet᷑ ẽt cũ illa uox media nocte ſonue

ꝛit, q̊ oẽſ euigilatuꝛi ſumꝰ. Itaq; ut dic̃ Cæiſ.

ECapitulũ.xlix

ruocemꝰ ad mẽoꝛiã exẽplũ ꝙ ð vᷣginibꝰr ſer
tuꝛ q̃ excluſe ſ a thalamo ſpõſi ꝑꝑ olei ðfec
tũ.põamꝰnoſmetipos ĩ illis q̃ exclud ũt᷑.⁊ in
de ꝗs doloꝛ q̃ pẽa ſit ſi cogitem poſſe ẽt nos
eað pati cũ negligimꝰ.Eſt ne aliꝗs ita lapi
deꝰꝗ q exẽplo ñ moueat ⁊ tĩeat ne ſilia ĩcur
rat.h̊ Cꝛi Jgr uigilemꝰ⁊ oꝑa lucis agẽtes ĩ
uigilia huiꝰ uite oꝛnemꝰlãpades nr̃as ⁊ opa
ut hjtes oleu ac głlam ⁊ gaudiũ ĩ ↄſcientijs
nr̃is.pᷣpaꝛati intrẽꝰcũ ſpõſo ad nuptias r̃gni
celeſtis. Uñn dĩc cꝛi.ꝙ iuõi exituꝛi ð egyp
to.expeðiti ⁊ pᷣcincti agnũ iuſſi ſt mãducar̃.
⁊ ad eũdẽ ꝑati oñdentes nobiſ qm̃ ꝗcũq; nr̃i
agni euchariſtiã mãducant.ita debẽt ẽèẽ ex
pediti.q̃i quotidiei exituri de mundo. Ad B

gStẽdit ꝑpabola. ut ad fut̃a ocłos coꝛdis aꝑia

mus.mala euadamꝰdeſerendo. culpã. bona
ꝓmereamuz ſectando iuſticiã.⁊ cũ oĩ diligẽ
tia quottidie expectemus domini aduẽétum
cuius neſcimꝰdiẽ neq; horã. Ubi Gꝛeg.quia
pꝰpcta deꝰpnĩaʒ ſuſcipit.ſi ſciret qſq; ð pũti
ſcło qꝛ tpᷣre exieꝛit:aliud tpᷣus uoluptatibuſ
atz aliud pnĩe aptar̃ potniſſet. Sʒ ꝗ pẽitẽti
ueniã ſpõdet.peccãti diẽ ẽſtinũ ñ pmiſit.Sẽ
pg extremũ diẽ debemꝰ metueꝛe. quem nũ
q́; poſſumꝰ pᷣuidere. Illa hoꝛa ẽ nr̃i exitꝰ ſẽ
p intuẽda iſta redẽptoꝛis ãmonitõ añ mẽtis
ocłos eſt ſꝑ ponẽda.q̃ ait.uigilate qꝛ ne.di.
ne. ho. hec Greg. Illi g ꝗ expectãt ut ĩ ultia
hora ↄuertãtuz falli pñt.ꝗ vo ĩ bono pſeue
rãt:falli ñ pñt.Ois ei hõ ĩ eo iudicat.ĩ quo
inuenit ⁊ g& nũq; niſ in bono iudicant ꝗ ſp ĩ
bono ĩueniut᷑. Igr: ut ait Richaꝛ.dʒ aia ꝑ
fecta ⁊ aſſidue ſũmoꝝ ↄtẽplatõi ðᷣdita.oĩ ho
ꝛa pegrinatõis ſue ᷣminũ.⁊ eꝛgo ſtłi hꝰegꝛeſ
ſũ ↄ ſuo ðſiðꝛio expectat̃.⁊ ad illõ diuĩe ↄtẽ
plationis ſpectaculũ.ꝙ i futura uita ſpamꝰ
aim ſuũ ſuſpẽder̃ ⁊ in eiuſmodi expectatiõe
ue hem̃ ti ðᷣſiderio anhelare:ut ið ꝙ interim
ui dʒ per ſpeculum ⁊ in enigmate merear᷑ fa
c ie ad faciem nidere. Or̃o
d Oie ieſu xpᷣe ſpõſe bone.da mihi cũ
prudẽtibꝰ vg inibꝰbõa opꝑa ⁊ ĩtentõe
recta faceé: ac ĩ eis uigilãt᷑ ꝑſeuerar̃.
ut patPꝰiuẽtꝰad nuptias tuas ualeã gaudent᷑
ĩtrare. Peto dñe.ut notũ facias mihi finem
meũ anq; uẽiat. ⁊ ne me añ finiꝛi ſinaſ quas
pet᷑a mea dittaſ:ut ĩ hõa exitꝰmei ultõ dĩna
ſr̃ me ñ̃ ueniat ⁊ pt᷑as tñbꝛaꝝ mihi ñ ocẽrat

ynʒ noceat ſʒ tłeʒ me dies exaĩatõis r̃ddat.q̃

lem me fons regenerationis exhibuit.
De talentis ⁊ bõis a dño pᷣuis tꝛadit᷑ xlix.
AUbiügit ſcdᷣaz ꝑabolã ð talẽt᷑ q̃ ſpali
teꝛ ꝑptz ad pᷣlatos qꝛ lz oẽſ maxie tñ pᷣ
latos ĩducit:ut uigilãtes gtijs ⁊ dõis
a ðo r̃ceptis bñ utat᷑:ad ði głiã ⁊ ſui
per fectõz ⁊ ꝓxi edificatõʒ ⁊ fructů afferant
exeplo ᷣuoꝝ ꝗ ð talent᷑ lucti ſt᷑.?⁊ a dũo ueni
ente muerati:nec abſcõdãt ĩ tra ł ſudaꝛio.
pᷣdiet Nrendo ad mundi gloriam uł temꝑale

De talentis ⁊ bonis

tucꝝ ſeu carnale ↄmõz. ne ut ᷣu piger ⁊ t8
ẽEs dãnẽt. ac fõas extra ↄuẽtũ ſc toꝝ ĩ tene
bras exteriores ⁊ ĩfeꝛnales eijtiãt᷑. Et prio
circa ſtatũ pᷣlatoꝝ ſpaàlłr ⁊ nihilominꝰaliorũ
deſcribit meritũ ⁊ demeritũ pprie actõis.ſe
cũdo iudiciũ diſcretõis.iõ dicit.dico uobis
ut uigilet᷑.bũfaciẽdo ⁊ i bonis ꝑſeuerando:
qꝛ neſcitis aduẽtꝰ ſpoſi ⁊ iudicis ſicut hoĩs
pegꝛe pficiſcẽtis ĩcertus ẽ redditꝰf̃uis ſuis.
Spõſus ei pᷣdictꝰ ſicut hõ (ꝑegre ꝓficiſcẽs
ſᷣm coꝛpus.ſ.að celeſtẽ patriã carnẽ nr̃am
portãs(ꝑegrinatio eĩ fuit celũ carni.)ł qꝛ a
nobis ñ ur̃ in pnti(tradidit ſᷣuis boa ſua.ſ.
.v. talẽta.ij ⁊..i⸗ad fructificãdũ ¶ unicuiq;
vm ꝓpᷣam vtutẽ).ſ.ſuſceptiuã.ne queʒ gra
uaret nec cuiquã deficeꝛet. ⁊ ẽ aꝛgu.ĩde.qꝙ;
deus nõ pᷣcipit ĩpoſſibile.( Et ꝓfectus ẽ ſta
tim liberã eis põtatẽ opandi ꝑmittẽs.Abijt
aũt ꝑ affectü uoluũtatis(qui.v.talẽ. accepe
rat ).i.donũ.v.ſenſuũ ⁊ exteriorẽ ſciam.v.
ſenm̃bus acꝗſitaz (⁊ oꝑatus ẽ in eis exer
citiũ exterioris oꝑis¶⁊ lucratus ẽ alia.v.)
qr meita ſua młtiplicauit ex creaturis cꝛea
torẽ ex coꝛꝑalibꝰ ſpualia ex tpꝛalibus eter
na cognoſcens.ac fructũ edificatõis in ꝓxi
mis faciens (ſimilr qui duo acceꝑat).ſ.ĩtel
lectũ ſcꝛipturaꝝ ⁊ opeꝛationũ (lucratus eſt
alia.ij.)ſ.bonũ ſapĩe a ſe diffũdẽdo ĩ pximũ
ꝑ vbum pᷣdicatõis ⁊ bonù oꝑatõis ꝑ exẽplũ
edificatõis.(Qui aũt.j.acceꝑat).ſ.ſolaz in
telligentiã ſcꝛiptuꝛaꝝ (abieus fodit ĩ t᷑ra 2
curuitate terrene intentõis ⁊ caꝛnalis act
nis.(⁊ abſcõdit pecũiã dñi ſui)ſine edifica
tõe ꝓximi. Gego.talentũ in teꝛꝛa abſcõder
ẽ acceptũ ĩgenium iĩ teꝛrenis actibus ĩplica
re ⁊ ñ lucꝝ ſpũale quere. In his g tribſer
uis fignificât oĩia genera hoĩm quibus ↄpe
tit negociatio actine uite.ſ.ĩꝑfecti per fecti
⁊ mali. Impꝑfecti qꝛ pluribĩdigẽt.de ſignãt᷑
ĩ illo qui accepit.v.perfecti ĩ illo ꝗ accepit
.ij.mali ĩ eo ꝗ accepit.i. Illi autem dupli
cant talenta.ꝗ ex eis faciunt oꝑa bona. illi
So abſcõdũt:qui otioſe uiuunt ul ex eis tꝑa
lia tm̃ lucra qtũt.E xaminationis iudicium
cuca pᷣdicta ponituꝛ cum dqr (poſt multum
temporis).ſ.ĩ ſecundo aduentu(( uenit dñs
ſeruoꝛumi il.)requirens a ſingulis de cõmiſ
ſo rationem.exquirens merita ⁊ exigens ꝙ
tꝛadidit cum uſuꝛa.Quid quiſq; accepit cõ
ſideꝛet.⁊ ꝙ lucꝝ de acceptis reportet pẽſet.
¶ Et accedens qui.v. talenta acceꝑat.i.pre
parans ſe ⁊ ↄfidens de reddenda ratiõe (ob
tulit alia.v.talenta:⁊ qui duo acceperat ob
tulit alia duo Ymultiplicata enim talenta ſt᷑
multiplicata merita.que ofſeꝛũt᷑ cũ a ðᷣo ac
ceptantur:obtulit inquam:(dicens. dne.v.
uel duo talenta tradidiſti mihi Yconfitetur
gatifice ⁊ tot ei deputat.quia ab ipᷣo acce
pit: (ecce alia.v.uel duo ſuꝑlucratꝰ ſuzʒ).i.
multiplicata ſunt meꝛita ex gꝛatia tus cum

a domino ſeruis tꝛaditis. e

uſu libeꝛi arbitrij(Et ait illiutꝛiq; dñs eiꝰ.
Euge e interiectio gaudẽtis.i.ṽʒ Crivᷣ.
onũ ſit tibi (ſerue ) ꝑ pprià humilitatẽ quo
ad teipᷣm (bone) diuinã aſſimulatõeʒ quo
ad deũ((⁊ fideligpe⸗ utilẽ diſpenſationem
quo ad proximum.uel bone ⁊ fidelis. q̃rens

in actibns ſuis gloriam domini ſui. non ſua

pꝓpꝛopteꝛ terrenã:ecce hẽs

¶ quia ſuper pau.fu.fi.).ſ.ſuper bona uite
preſentis(ſuper mul.te conſti.)ſ.bona uite
ſequentis.de quibus pᷣſ.dicit. Quam magna
multitudo.dul.tue domine.quã abſcon.ti.
te. Uñn Crivᷣ̊. Pauca ſunt que in hoc ſeculo
nobis pᷣſtant᷑.multa q̃ in ilo uant.Et Hie
20. Oia q̃ in pñti habemus.lz magna uidean
tur ⁊ płima tñᷣ ↄpar atione futuꝛ oꝝ parua ⁊
pauca ſunt(Intra In gaudiũ dñi tui.)⁊ ſu
ſcipe q̃ nec ocłs uidit nec auris audiuit nec
in coꝛ hoĩs aſcendit.Et bñ dicit intꝛa.ut ex
oĩ parte gaudium ſuꝛſum ex uiſione dei.de
oꝛſum ex ↄſideratõe inferni.inteꝛius ex gła
ↄſcie.exteꝛius ex decore oĩs creature. Slłio
ſe ↄſumato curſu certaminis:in gaudiũ dñi
ſui ĩtꝛabit.ꝗ ceꝛtũ milibus pᷣdicans uel unã
aĩam lucratã dño ſuo repoꝛtauerit. Nec idᷣo
minus głioſe ſi nullã.dũmõ fidelr ꝓpoſſe fa
ciat.ꝙ facieudũ ẽ ꝓ ſalute. Nẽpe miles ſfꝛẽ
nuus H ceꝛtamie ↄmendat᷑.ſi aſinter ⁊? legi

time cert auerit ẽt ſi dĩo ſuo triumphum no

obtiniit. ſic ⁊ doctor gẽtiũ ꝛepoſitã ſibi h?e

coꝛonã iuſtie głlabat᷑.nõ minꝰ qᷓ; ſ oẽs quos
ↄueꝛterat in va fide. ⁊ unitate ſcte mẽis ee
cleſie pᷣſtitiſſent (Accedens aũt qui.i.t᷑a.ae
cepeꝛat:ait.dñe ſcio qꝛ homo duꝛꝰ es( guit᷑
pumiẽs deliquentesmetis ut non ſeiaſti.⁊
ↄgre.ut nõ ſperſiſti.) ſemiat deus noticiam
in predicatione ueꝛitatis. ſpaꝛgis uiꝛtutes
1 exẽplis bonitatis.metit eꝛgo ut ſemẽ legis
euãg.ñ miniſtꝛanit.⁊ colligit ut bõitatis e
xẽpla ĩ pr̃ibꝰueteris ł noui teſta.ñ ſꝑſn. In
hᷣlatis ẽt eccłie non ſolum ꝛequirit bona Iĩ
ſona propria.ſed etiam in aliena. ſ.in ſubð
tis eoꝝ qꝛ eoꝝ offm̃ ẽ.alios ⁊ maxime ſubdi
tos ĩducer̃ ad bonũ(Et timẽs) ſ.aggꝛedi al
tioꝛis uite ſtatüũ.ne ipſe ꝑiclitaꝛet Ae ſalu
tẽ alioꝝ (abſcondi talentũ tuũ in terra)h̊ ẽ
non ſum uſuſ noticia mihi data ꝑpꝑ eteꝛna ſʒ
. 1 ꝙ tuũ eſt. q. d. ſuſ
icit mihi qꝛ tẽui ꝙ hũi. nec alijs miniſtꝛaui
Iſte tioꝛ ᷣui pigri ñ ẽ niſi pu ſillanimit aſ bñ

agẽdi.At at diẽ criſ.⁊ ſi talẽtũ ñ ꝑdidit ꝛeꝰ
tu? aeen gdes5 i Emés dccipies.

tpᷣe ſeiatõiſ nõ ſelaueꝛit dũo ſuo danuʒz ſecit
E ſi ſeme no pdidit:quaàtũ poterat lucꝝ face
ꝛe ſi oꝑtuno tpᷣe ſeiaſſet¶ Rñdens ãt dñs di
Iie :ſenne male)) ꝓpteꝛ calũniam ꝛeſpectu
ni(⁊ pigeꝛin multiplicatõe reſpectu ꝓxĩ
¶ ſciebas qꝛ meto ut non ſeĩo) multomagis
ut ſemino (⁊ ↄgrego:ut ſi ſpſi multomagis
ut ſꝑſñ.q.d.ꝓ obmiſione ueritatis ⁊ uirtutũ
iudico illos quibus ñ pꝛedicaui nec exẽplũ

e fieri malu niſi ige eliea
Kki⸗ vporiidar lig beb
diſ,qe minus hüit g.da
ginz eiñ ſignificatue e
Gſenſus:ſec , guo operat
nuit ergo ili g habuit exte
Uiſtratoem dari mtellectu
nü imtelligt talemu Oi
ntetidabie icꝛennu eg
er em ſolicitudine mi
t ga haduͦdadit ieſ
hnit carita dadit aun
budabit uſq; ad dfect
tu dabit pmiaa dada
tu ſnpra ddignu. Aug
dorari ea: na laboran
Areperituꝛ in gra dat
ſolu ge ſua ⁊ alion glo
tide iuſticiei malor ꝛ
no hʒ ſtudiu k carit
ti uſi uiget here
lrag ac doni ſhi coll
ei q nohz ſidem uti
babef ſlegs ſci. au
qui in mone no innet
gre. ceckt ei a pen
ies aͤda no deficit
guͦo hña e t o gi
ſeicordie. aufene
tenter ergo T ſitei
uſu in gei munere h
onat 7 tia ſectam
euter nté. eo ded
kiegi gliiſos can
it quiſquis car
c eulcebat am
lemo uati

H Re
upoſti ſbi hye
inimn fſoes nor
mnitate ſcke nßis e
ens aüͤt gli i ta ge
donodmd e guit
eig tt non ſerh.
enian Eend dondien
Ung. engs ertes
gein agdut ſeneg
1a lgt udtanze
knonitett .
ſolum eyuirt bonn !
imm in alena. ſan ſubd
alios t narine ſub
ettne) ſegletin
pſe iclnnne iͤfis ſin
glemtütmu inten)
zmihi agta nen
e besti eſt d
hii nec iſe nnſte
zi nin puſllenimnit,

riisletü iii⸗

Ce

Secunde partis

bonitatis ꝓpoſui:g multomagis te.cui talẽ
tum noticie mee ad negotiãdũ cõmiſſi.⁊ ex
boc te accuſo quo te excuſas( Oportuit )g
ad tun meritũ ⁊ ad alioꝝ ↄmodu((te pecuni
az meâ) i. ̃monẽ uel legẽ (dare gratis ad m̃
ſam) i.ad alioꝝ refectõem internã ⁊ ↄmitte
re nümularijs.i.auditoꝛibus.ꝗ ꝙ audiunt
operant᷑.uel potius docere alios ꝗ poſt ea
alijs miniſtrarẽt (⁊ ego ueniẽs) ad diſcutiẽ
dũ merita (recepiſſe) ꝙ med ẽ(cũ uſnra gi
te ⁊ ſpᷣos quos mihi acꝗqſiuiſſes.̊ eĩ ẽ uſuꝛa
ſpũᷣalis.ſ.lucꝛũ animaꝝ que maxime placet
ðo(Tollite itaq; ab eo talentũ)i.donũ ſibi
traditũ.ſ.natuꝛalis ĩgenij uel nõticie:⁊ loꝗ
tuꝛ ꝑmiſſiue.qꝛ dñſ auferri ꝑmittit intelligẽ
tiã.uel ꝑ uitia uel peꝛ demones. qnñ homo ĩ
fatuat᷑ in eligendo maluz. uel infatuat ꝓpt᷑
ſcie abuſum.uel ñ recipit mercedẽ ſed penã
qꝛ bona diuinitꝰ collata ñ cedent male ope
rantibus uel otioſ̃ ad głam. ſed magis að ⸗
fuſioneʒ (⁊ date ei ꝗ hʒ.x.talenta) qꝛ dãna
tio repꝛoboꝝ cedet ad głas electoꝝ. ſᷣm illð
letabit iuſ.cũ ui.uĩdi.ex quo pʒ.ꝙ ñ ꝑmittit
deꝰ fieri malũ niſi ĩide eliciat aliqð bonũ.iuſ
ſit ãt potiꝰdari illi ꝗ hẽbat.x.qᷓ; illi ꝗ hẽbat
iiij.qꝛ minus hũit ꝗ.v.acceperat qᷓ; ꝗ duo:
ꝑ quinq; em̃ ſigni ficatuꝛ exterioꝝ ſcĩa p̃ʒ ꝗn
q; ſenſus:ſed ꝑ duo operatio ⁊ ĩtellectꝰ:opõ
tuit ergo illi ꝗ habuit exterioꝝ ſcĩiam admi
niſtratõem dari intellectũ inteꝛioꝝ. qui per
unũ imelligit᷑ talentũ(Oĩ em̃ habẽti)⁊ bi
utẽti( dabix icꝛem̃tũ ei hʒ¶ habudabit
Hſti em̃ ſolicitudinẽ miniſtrad i vbũ ði da
it᷑ gr̃a ⁊ habũdabit ĩefficaci doctrina. Itẽ
hnti caꝛitatẽ dabit᷑ augmẽtũ caritatis ⁊ ha
bũdabit uſq; ad ꝑfectõm. Itẽ habenti meri
tũ dabit pᷣmiũ.⁊ habũdabit.qꝛ rᷣmuneꝛaba
tuꝛ ſnpra ↄdignũ. Augetuꝛ em̃ gr̃a ei qui la
borat ĩ ea:nã laborando meret᷑ augeri ⁊ ei
ꝗ reperituꝛ in gra.dabit᷑ gła:⁊ habũdabit ñ
ſolũ de ſua ⁊ alioꝝ gloꝛiſicatòe.ſʒ ẽt de ĩple
tiõe iuſticie ĩ maloꝝ ꝛeprobatõe( Ab eo ãt
ꝗ nõ hbʒ)ſtudiũ ł caꝛitatẽ ⁊ bonũ doni colla
ti uſũ(⁊ ꝙ uidet hẽre Inãli ingenio ł ſtudio
lr̃aꝝ ac donu ſibi collatũ (auferetuꝛ) Item
ei q nõ hꝗʒ fidem ut ĩ ðᷣo nõ credẽti.ẽt ꝙ ur
haber̃.ſ.legis ſcia.auferetuꝛ ab eo.tez ei
qui in morte nõ inuẽtꝰfuerit in g a.bõa nãe
⁊ gr̃e.cedẽt ei ad penã. Ut ãt dicit Aug.oĩs
ꝛes q̃ͥ dãda nõ deficit.ſi hr̃ ⁊ nõ dat᷑.non hr
qũo hñda ẽ.ut idẽ dicitdare hẽnti fuit mi
ſeꝛicordie. auferre non habenti inſticie.pꝛu
denteꝛ ergo ⁊ fideliteꝛ laboꝛantẽ ac bonum
uſũ in dei munere hñtẽ ampliori gꝛatia dñs
donat ⁊ otia ſectantẽ ac munere dei non be
ne utentẽ.eo ꝙ dederat pꝛiuat. Unde dicit

Pꝛeg.ꝙ quiſꝗs caritatẽ ñ hʒ.ẽt alia dona ꝑ

cipit.quiſquis caritatẽ ñ hbʒ ẽt dona que ꝑ
cepiſſe uidebat᷑ amittit (Deinde inutilem f
uum talento pᷣuatũ iubet mitti in tenebras

Capłm. xlvi.

exteriões).i.corꝑales:qꝛ ut ait Pie.dñs lu
men ẽ.ꝗ ab eo foꝛas mittituꝛ: caꝛet luĩe.Ex
