opeꝛũu fꝛuctibuſ ĩpleamur. acite ĩquit fructꝰ
dignos pꝓnie. Quo aũt modo ſtuctificare pote
rimus. Si utiq; peccatis adueꝛſia faciamus.
Aliena rapuiſti.icipe donaꝛe iã pꝛopria:lõgo
es tꝑe foꝛnicatus.a legitimo quoq; te uſu ſuſ
pẽde ↄiugij.ac ꝑpetua cõtinẽtiã ſepiꝰ paucoꝝ
dierũ caſtitate meditar. In uri ł oꝑe cuiq; ł
pᷣmone feciſti.refer benedictõis vᷣba cõuitijs
⁊ peꝛcutiẽtes te nũc offitijs.nũc ẽt beneſitijs
placare cõtẽde. Neq; ei uulneꝛato ſufficit ad
ſalutẽ tãtũmodo ſpicula de corꝑe euelleꝛe:ſʒ
ẽt remedia adhibere uulneribꝰ.Delitijs aũt ⁊
temulẽtia diffluebas ieiunio et aqᷓ potu utrũ
qʒ compenſa. ut famem ſuꝑes ĩminẽtẽ: uidiſti
ĩpud cis oculis alienũ decoꝛẽ feminã iã oĩno
ne uideas.maior̃ tactus cautõe poſt uulnera
eclina ingt a malo.⁊ fac bonũ. Inquiꝛe pa
cẽ ⁊ ꝑł q̃r ea. Nõ tin hãc dico pacẽ qᷓ cũ hõi
bouerũetaʒ q̃ͥ cuʒ deo eſt copulanda.Er bene
ait ꝑſequere. Exagitata eſt undiqʒ ⁊ prorſ'erx
ploſa. ac teꝛras relinauens in celum ꝓfecta.
Sed tamẽ poſſumus eã ꝛurſus reuocare ſi uo
lumus.id eſt ſi ir aↄdiã ſuꝑbiazʒ atq; iactã iã
oĩaq; abicientes ĩpedimẽta pacis modeſtam
hanc uitam puꝛamqʒ ſectemur. Vec Caiſoſt.
¶ Satiſfactio autem debʒ ſieri peꝛ opera pe
nalia. ꝑ ſatiſfactionem eniʒ oportet peccati
uulnꝰ ſanaꝛi ꝑfecte.ſʒ peccaminũ medicie ſut
pene. ? g að ſatiſfaciendũ ſt neceſſarie. Naʒ
lʒ deo mhil poſſit ſubiꝛahi.tñ pcr̃or peccãdo
quantum in eo ẽ ſubtra h it ꝙ eſt ad honoꝛezʒ
dei:⁊ ideo cum ſatiſfactio ſit quedam recon
penſatio.opʒ ꝙ ᷣ eam ſibipſi penitens aliꝗd
ſubtꝛahat quod ad honor ez dei cedat.hoc ak
non poteſt eſſe nin ſit opus bonum quantum
ad dei honorem ⁊ penale opus quantum ad
pct᷑oꝛem penitentem cui eſt ſubtrahendum
ſic ⁊ deo ſatiſfacit.⁊ etiã a uitijs ⁊ fuſ uris ma
lis in quantum penale pꝛeſeꝛuat Satiſfa
tio e go debet eſſe talis ꝑ quazʒ lanis nobis
ad hornorem dei ſubtꝛahamus.
bemus niſi tria bona.ſcilicet bõa anime. bõa

coꝛꝑis ⁊ bõa fortune.iſ.bona exteriora.Ex bo
nis qdẽ fortũe ſubtꝛa bimꝰ nobis aliqd ꝑ ele
moſinã. ex bõis eoꝛꝑis ꝑ ieiuniũ: ex bonis aũt
aie nõ opoꝛtz ꝙ aligd nobis ſubtraham qᷓ;ũ
ad dimiutõezꝭ bonoꝝ aĩe.qr ꝑ ea eff icimur ðo
accepti ſed ꝑ hoc quod ſubmittimus ea ſcz ta
animam quam eius bona totaliter deo ⁊ hoc
fit ꝑ oꝛationem. Iſte etiam numeꝛus operum
ſatiſfactorium uidetnr eſie ordinatus contra
radices peccatorum que ſunt concupia car
nis ⁊ ↄcupiſcentia oculoꝝ ⁊ ſuꝑbia uite: * 3
8

Sʒz nos ha

De penitẽtia

concupiſcentiam carnis ordinatur ieſunium.
ↄcupiaʒ ocłoꝝ elẽoſin. ſr̃biã uite or̃o.igr
ut deʒ ẽ ſᷣm exigentiam culpe.faciendi ſut ſeu
ctus pnie.ꝙ ẽ cõtꝛa illos quoꝝ culpa ẽ multa
2& pnia modica. Uñ dignos fructus penitentie
facit ille.ꝗ ſᷣm modũ culpe facit equalitatem
pene.ut qui plus peccat plus peniteat ⁊ quot
iuenit ĩ ſe oblectam̃ta ĩ culpa.tot de ſe faciax
holocauſta ĩ pnia.⁊ ꝗ amiſit deũ ĩ peccari ᷣ
lectatione qat eũ in peccati abhominatione
recogitãdo oẽs änos ſuos ĩ amaritudine anie
ſue.Et ideo qudo cõdignã pẽitẽtiã ſaceꝛdos
nõ iiungit. uel ſi iniungit nõ tamẽ impler nõ
abſoluitur penitens a pena cõdigna ſed a tan
ta quam hic facit. nõ autem a reſidua. Uñ
Berna:oꝰ. Nec tibi blandiaris ſi gꝛauiter pec

canti leuior pena uel a neſciente uel a diſi

mulante dictat᷑ cum in purgatoꝛijs ignibus ꝑ

ficiẽdu n ſit quicqd hic minus feceriſ:quia di

gnos fructus pnie qrat altiſſimꝰ. Dec Berñ.
Digna uero penitẽtia nõ tantum carnis mace
ratõe uł tpris lõgitudine qnantuz cordis ↄtri
tõne cõpenſatur qr apud deum nõ tam ualet
mẽſura tꝑis quam doloꝛis nec tantũ abſtinen
tia ciboꝝ qᷓntum mõtificatõ uicioꝝ. Cropter
ꝙ mẽſuram tꝑis in agẽda pnia canões ĩ aꝛbi
trio ſaceꝛdotis itelligentis ſtatuũt ⁊ pnie tem
pora fide ⁊2 ↄuerſatõne penitencium abb:eu
anda. ? negligentia ꝓtela iſia exi timat. Tata
et ã cõtritõ põt eſſe quod totaliteꝛ tollat rea
tum pene.quia deꝰ plus acceptat cordis affec
tum qᷓ; exteꝛioreʒ actum. ſed peꝛ actus exreri
ores abſoluitur homo a pena ⁊ a culpa:ergo
⁊ ſi niliter per cordis affectuz que eſt cõtritio
abſoluſtur ab ea qꝛ intentio cõtꝛitionii põt at
tẽdi quplicitcr. Uno modo ex parte caritatis
que diſplicẽtiaʒ cauſat.E ideo mediante ca
ꝛitate meret᷑ nõ ſolum culpe admonitioneʒ ſʒ
etiam ab oĩ pena abſolutionem. Alio mõ ex ꝑ
te doloris ſẽ ſibilis quẽ nolunntas ĩ cõtritõne
exercitat.⁊ qr ille doloꝛ ẽ etiam illi penitẽti
quedam pẽea que tantum poteſt intẽdi ꝙ fuf᷑

ficit ad deletionem culpe ⁊ pene.Et ſwi bomo

x ſe n poſſit ſatiſſ icer̃ pꝛo peccatis poteſt ta
men ꝑ adiutorium alterius. Quia enim pẽa
quaʒ peccatõ bʒ ſuſtiner̃ excedit uires eius
ideo oꝛdinauit dus ex magna miſericoꝛdia.
ut cũ eo ⁊ pro eo primum ſatiſaciar meꝛituʒ
paſſio nis xpᷣi qui ꝑ ſuam paſſionẽ non ſolum
mundum r̃demit ʒ8 etiam ſuum meꝛitum pꝛo
peccatoꝛ bus ſatiſfaciat.Secũdo ſatiſfaciat p
peccatoꝛe meritũ totiuseccłe.dicit.n. Augu.
ꝙ elemoſyne ⁊ orationes que fiunt in eccleſia
ſubueniũt recognoſcẽti mẽtem ſuaʒ ad ueniaã
Tertio ſubuenit peccatori ꝓ ꝛia ſatiſfactio.
Er his tribꝰ ſcilʒ merito domi ice paſſõis: ⁊
torius eccleſie 2⁊ ppꝛie penitentie: ↄponituꝛ ta
lenu pᷣpondeꝛans culpe. Et ſciendum ſecun
dam Diero.qꝛ ſinilꝛ circũuenit ſathanas per

nim.ãa duriciã ut peccatores pereãt de ſperaͤyo

facienda.

qũo in nimia ꝛemiſſione corrigendo.dñ Salo
mon. Ne declines ad dexreꝛã neq; ad ſiniſtrã
AUt at ad agendã pniam cõgruã magis accen
daris.cõſidera ſi unũ peccatũ ade tam diſtꝛie
te pumtum è. ut nongentis ãnis ⁊ amplius ui
te huius miſeriã lugeꝛet.⁊ in augmtũ miſeꝛie
multis ſubſidijs ⁊ ſolatija mechanicoꝝ ꝗbus
nunc utimuꝛ careꝛet.ac feꝛe quattuor mulibuſ
annoꝝ iferni tenebꝛas ſuſtineret qualr puniẽ
tur tranſgꝛeſſioneſ nr̃e. tã multe ta magne: cũ
ſuꝑnus iudex cui redituri ſumus de ſinguł rõ
nem. ⁊ multitudinẽ numeꝛet. ⁊ magnitudinez
pondeꝛe ⁊ diuturnitatẽ mẽſuret:⁊ iõ mitis la
chaymis ⁊ oronibus multiſqʒ ieiunijs ẽ opus
ur peccata nr̃a ꝗbus mors et᷑na bebat᷑. ſatiſ
factõe cõdigna deleamus.Cõſidera ẽt ⁊ attẽ
te quid ꝑ peccatum peꝛdidiſti quid incuꝛriſti.
Os ſit qnẽ offendiſti. Derdidiſti amiciti totiꝰ
tꝛinitatis.angeloꝝ.apłoꝝ.⁊ oĩum ſanctoꝝ.de
corem aĩe.ſufftagia eccłe. Incuꝛriſti laqueos
fortiſſimos. hoſtes creduliſſimos ſtatũ ꝑieulo
ſum.hoꝛꝛibile pᷣcipiciu defectũ grẽ̃e ⁊ mortem
aĩe. Offendiſti eum ꝗ te creauit.ꝓ te mortem
ſuſtinuu multa beneſicia contuli ⁊ eteꝛna pᷣ
mia repꝛomittit. Si hec iugiter cogitares uti
q; doleres ⁊ ꝓ peccatis fleꝛes.Et quia ĩ modo
agendi penitentiam ꝛaro penitentes docti ſũt
non oẽs pnĩam ueram agunt.Nam ſ-e Amb.
⁊ Greg.ſfacilius ĩuemiũtur.qui innocentiaʒ ſer
uauerunt.qᷓ; ꝗ vazʒ pnĩam egeꝛunt.Et iõ pau
ci ſunt qui ĩ igne purgatoꝛij non indigent. Uñũ
Ber.iudicẽt ⁊ ſentiant alij ut uolunt.ego cer
te adhuc nullum penitentẽ noui quẽ non eſti
meñn igne ⁊ flamis puꝛgatoꝛij indigere. Me
cu feliciſſime actũ credam ſi uſq; ad diem iu
dicij ira me purgatoꝛiũ.i.conflatorium omni
ſcoꝛis permund abit nt audeam iudici purꝛga
tus occuꝛrere. Dec Beꝛ. Ecce quid ſpeꝛar̃ poſ
ſunt multi mileri.ſi ille uiꝛ tam ſanctus de ſe
ſic tremuit ⁊ expauit. Ut igitur penitentiam
ueram agas ⁊ ꝑfectã remiſſiõis gram ↄſequa
ris.cautela magna ẽ adhibeda.ut.ſ.circunci
ſus ⁊ puꝛgatus ꝑ cõleſſiõeʒ de peccato: mane
as(ſm ioſue quinto)ĩ eodẽ caſtroꝝ loco dõec
ꝑfecte ſaneris. Quid fiet ſi panẽ doloris ⁊ pe
nitentie.cũ ſilentio extꝛa turbã manduces.ſhᷣ
trahendo te a ludis ⁊ ſpectaculis mũdanis ⁊
alioꝝ conſoꝛtijs.⁊ ab oĩ occaſione peccandi.
Cæcuũcide itaqʒ oèm cãm. ⁊ oẽm occaſionem
⁊ ſuſpitõem peccati.ac ꝑſonas ⁊ loca ⁊ conſoꝛ
tia eoꝝ cũ quibus conuerſabaꝛis peccans. Ciꝛ
cũcide ſenſus tuos quibus tranſgꝛeſſor fuiſtĩ
⁊ intra i cubiculum tue mentis.⁊ oſtio clauſo
3 oẽs riuulos peccatoꝝ.ora in abſcõdito pr̃eʒ
tuũ ꝗ ẽ ĩ celis.Sedere.n.⁊ ĩ uno loco mane
re penitẽtiuʒ ẽ. non uagari non diſcuꝛrẽ ao ↄ
uiuia ad ſpectacula.æ huiuſmodi:maxime in
crepundijs penitentie agende. dum ꝛecentia
ſe uulnera circunciſonis tue. Vnde Joſue ꝗqn
to) Non ſinebat caſtra moueri. antequaʒ per

che welugz lens gen
in enuu enschamnu
nluon ririſe dcn
in eo tiſſecuns meun⸗
ſoͤtme od nehea i⸗
Pucuinelsonnin fen
ANiguitgteorationi
foſtroe corpotis fonte
Inltobcactam ? obdun⸗
cimei geibus iſcepger
ſer dd meorii llicni t loc
lchorespauli,uigligs bar
Pieonf tunſci uepresdi
Chry nad atten,, manuld
mes ſineoris mdline r
catriogegfpinecdn
lſiecimcnere t clicn
tera ſegendopmiam
edippnbam o,han
un luum 4 re, I ſeſo
ſeum incere fo ice
uun bumi geners naſſ⸗
taiecſogͤli⸗ Ner
inſmitck niihe⸗

contulit ? eteꝛna 5
ugiter cogitares ut
es. Et quia ĩ modo
venitentes docli ſut
unt, Nam z Amb.
qui innocentiaʒ ſer
egeꝛunt. Et tõ pan
non indigent. Un.
ut uolunt.ego cer
noui quẽ non eſti
toꝛij indigere. Me
1ſtuſq; ad diem iu
onflatorium omnt
leam indici pmga
cce quid ſpeꝛaf pof
tam ſanclus ge ſe
igitur penitentiam
ſſöis gram 9ſegue
boͤa. ut.. crcunci
de peccalo:mane
caſtror loco döec
anẽ doloris T be
rba manduces . ſ
aculis müdanis 7
afione peccandi.
0eẽm occaſionen
nas t loca t conſe
bmis heccand li
tranſgteſ uſi
1otoclauſo
entis10 ,,
ra in abſeot Prez

Pꝛime partis

fecte unlnera circunciſoꝛum ſanarentur. Ma
ria ſedit ad pedes domini lachꝛymis rigauit ⁊z
capillis terſit quouſqʒ audiuit.idimiſſa ſunt ti
bi pcta multa.Et ut minus tedeat te laboris
pnie.recoꝛoaꝛe obſecro Jacobi minoris. ꝗ lzʒz
ſpm̃ſanctum tanq; pignus accepiſſʒ.⁊ ſic con
firmatus de uita eterna certus eſſet nihilomi
nus tñ i pnia ⁊ uita duꝛa uſqʒ in finẽ ꝑſeueꝛa
uit ac vus ẽt ipe carnalis deſiderij ſupplanta
toꝛ fuit ? adeo magni meriti. ut ab omnibus
nocaretuz iuſtus ꝗ ẽt merito filius alphei.i.
docti ẽ cõgnommatus. Unde quando bieroſo
limã paulus ingreſſus ẽ.ut cũ ceteris apłis de
doamatum vitate conferret. continuo ad hũc
itrauit. Hic epłlam canonicaʒ ſcripſit. Pic (ut
teſtat Criſ.⁊ egeſippas uicinus apoſtolorum
tꝑʒ hyſtoꝛiacus) tamirabilis fuit ut ſtatiʒ poſt
paſſionẽ dñi epatum hie:ꝛoſolimoꝛum oꝛdinan
tibus aplis pᷣmus acceperit. Pic de utero ma
tris ſanctus. uocatus fuit uinam ⁊ ſiceram nõ
bibit. car nem nullam ↄmeoit.nũqᷓ; attõſus ẽ.
neqʒ unctus ẽ unguento.neqʒ uſus è balneo.
die noctuqʒ flexis genibus oꝛabat. intanrum:
ut genua eius obduruiſſe callo ⁊ camelorum
duritiam traxiſſe dicerẽtur. Tantamqʒ aiunt
in eo fiiſſe caꝛnis incuriã ⁊ ipᷣm dure uite tm
irẽdete. quod mẽbꝛa oĩa mortificauerit. ut ad
huc uiuẽris omnia fere mẽbra moreꝛentur. at
q; aſſiduitate oꝛationis iugiqʒ ad pauimẽtuzʒz
proſtꝛatõe corpoꝛis frontẽ quoqʒ eius callo ſi
milit᷑ obductam ⁊ obduratam ut nihil fere a
cameii geibus diſcreparet. Reduc ẽt diligen
ter ad mẽoriã ciliciũ ⁊ locuſtã YJohis baptiſte
labores pauli.uigilias bartho.ſaccũ ⁊ panezʒ
Pieꝛony.tunicã uepres bñdicti.ſudariuz ⁊ la
chrymas arſemij.mattulã eulalij colũnã ⁊ ueꝛ
mes ſimeonis. nuditãtẽ ⁊ radices herbaꝝ pec
catricis egyptiace do ẽt regem de ſolio deſcẽ
diſie ac in cinere ⁊ cilicio humilr ⁊ abiectuz
in terra ſedendo pniam egiſſe donec audiuit
a dño ꝑ natham ꝓoham tran ſtulit dñs pecca
tum tuum a te. In ſeſſione bumiliatio demon
ſtꝛaruꝛ in cineꝛe vᷣo ↄſideratio moꝛtis ꝑ q; to
tam hũ ani generis maſſa iĩ puluerẽ ẽ redigen
da.ĩ cicilio ꝙ õ pilis ↄtexit᷑.mẽoria pct᷑i aſꝑe
pũgẽtis ſignificat.vñ q̃reg. In cilicio quippe
aſperitas ⁊ ↄpũctio pctoꝝ. In cineꝛe t płuis
oñdit mortuoꝝ ⁊ iccirco utꝝqʒ hoc adhiheri
ad pniam ſolet ut ĩ ↄpunctione ci icij cogſca
mus qd ꝑ culpã fecimus ⁊ ĩ fauilla cieris per
pendamus quid ꝑ iuditin facti ſumus. B Gre⸗
LConſolationem ergo in his habe.⁊ teipʒʒ ĩ his
exerce.qꝛ ciniſ ⁊ ciliciũ ſunt aꝛma penitẽtiuzʒ.
Maxime.n.in cibo ⁊ ueſte conſiſtit labor: pe
nitentie. Circa pᷣmiſſa uero his uerſibus pote
is edocer. ,
Sit tibi potꝰ aqua.cibus acidus.aſpꝑa ueſtis.
Dorſo vga.bꝛeuis ſomnus.durũqʒ cubile.
Flecte genu. tũde pectus. nuda caput orãs:
Pereat os terre.mẽs celo ligua loquat᷑.

ℳ

rrata tu animas.
PErxet me nita mea. Mã diligenter diſ
t ſſa appaꝛet mihi aut pcem aut ſte

KCa plm xxj *

Coꝛ dictet.ſit larga manus.ieiunia erebra.
Mẽs humil ſiplex oculꝰ.caꝛo mũda.piũ cor.
Becta fiðs.ſit firma ſpes.dilectio ſemꝑ.
FGerueat aſſiduis pᷣcibus iuſtis tamen ora.
HPHec peccator age quẽ nere penitet a te.
Nuc poriꝰ penas peccatis exige dignas.
Quam te ꝑpetuis addicat iudieis ira.
Audi etiam. Berñ.qui dicit.Uere penitẽs de
tꝑe nihil ꝑdit.qr ⁊ pteꝛitum ꝛeſtauꝛat ꝑ cõtri
tõem. ⁊ pñs tenet peꝛ bonã oꝑatõem. ⁊ futuꝝ
tenef᷑ ꝑ bõi ꝓpoſici cõſtãciã ⁊ firmitatẽ. Pec
HBerñ. Uirlliter ergo agãt penitẽtes ⁊ nõ defi
tidt.tꝑe em̃ ſuo.metent nõ defitiẽtes.lã qui
ſeminãt in lachꝛymis:ĩ exaltatõe metẽt. Cõ
fortet᷑ coꝛ eoꝝ ĩ pnĩa ⁊ cõſolent᷑ i ea ſpantes
cũ martyꝛibus ꝑtem hr̃e.qr ſᷣm r:ſo. Uiuen
tes ĩ pnia pũt maꝛtyribus cõꝑari.grauior eſt
em̃ longa ſuga q; uelox mors. Sed ⁊ ipᷣe dñs
eos heatos pᷣnuntiat.eiſq; conſolatõem ꝓmit
tit cũ dicit. Beati ꝗ lugent qm̃ ipp còſolabũt᷑
Penitẽtium em̃ luctũ dñs perpetui gaudij cõ
ſolatõne.cõpenſat.de pnĩe quoqʒ laudibꝰ ſic
dicit Cipanus.O pnia quid de te noui.referã
O mia ligata tu ſoluis oia clauſa tu referas.
omia aduerſa tu mitigas. oĩa contraria tu ſa
nas. omnia confuſa tu lucidas. omnia deſpe
Oratio.

riliĩas ? ifꝛuctuoſa.⁊ ſi quis fꝛuctus ĩ
ea uidet᷑: aut ẽ ſifatus.aut imꝑfectus.aut ali
quo modo corruptus.Quid ergo ꝛeſtat mihi
pctoꝛi.niſi ut ĩ tota uita mea plorẽ totã uitaʒ
meã.Certus ſum dñe.qr peccata mea eteꝛna⸗ʒz
meꝛẽtur dãnationem.certior qr pnĩia mea nõ
ſuff icit ad ſatiſfactõez. certifſimuſ.qr miſcdia
tua ſuꝑat om offenſionẽ. Fac ergo mecũ mi
ſcdðiã.⁊ concede mihi peccatoꝝ meoꝝ indul
gentiã. qr meritũ meũ idulgẽtia tua è:dñne ðᷣꝰ
meꝰ Iué De baptiſmo dñi. LCapitulũ.xxj.
Ompletis autem. xxix. annis etatis
ue.quibus dñs ihs ſic penoſe ⁊ ab
te uixerat. ⁊ tꝛiceſimo iam ince
ptò.⁊ in diebus illis ſcilicet quibus
Johes baptiʒabat ⁊ predicabat anteq; clau
deretur incarcer:dicit iſ̊s matri ſue qr tempꝰ
eſt ut uadar et glorificet ac manifeſtet patrẽ
ſaum. ⁊ ſe mundo oſtendat.qui diu latuerat.
⁊ oꝑet᷑ aĩaꝝ ſalutẽ ꝓ qua pr̃ ipᷣm huc miᷣat.
Et reuerenter ſe licentians ab ea ⁊ nutꝛitio
ſuo JYoſeph:iter arripuit a nazareth galylee,
ubi nutritus fuer at que ꝛeſpectu hieruſalem
eſt ad aquilonem ⁊ iuit uerſum locum iorda
nis. ubi Johs baptigabat.nõ longe a hierico
q̃ ꝛeſpectu hirłm eſt ad oꝛientem. De hieꝛico
em̃ ſiłr ad oꝛientem ſũt quaſi duo miliaria uſ
qʒ ad capella ſct᷑i iohis unbi ipe hĩtabat.⁊ ĩð ẽ
qi nnũ miliar̃ uſqʒ ad locũ iordãis.ubi xpᷣꝰ dẽ
baptizatus. Dutatu⁊ꝛ tñ a nõnullis xpᷣs bapti
zatus inter ennõ ⁊ ſalim nõ lõge a monte gel

De baptiſmo

boe in bethania que eſt ſupra iordanem tribꝰ
leucis de hiericho.ſg duabꝰ de capella ſancti
Johannis. Scõᷣm Remigiũ.ꝗa galilea trani
migratio ⁊ iordãis deſcẽſus ĩterpᷣtat᷑.ꝑ boc ꝙ
Cieſns de galilea uenit ad iordanẽ ſigniſicat
ʒ eius m̃bra ſi uelit baptizari ⁊ ꝑ gras lauaꝛi
opoꝛtet ea trantmigraꝛi de uitijs ad vtutes ⁊
deſcendendo humiliari. Ut ät ait Beda.ieſuſ
annoꝝ tꝛigita baptizat.⁊ ĩcepit aꝑtiꝰ ſigna fa
cere ⁊ docere:legitimũ tpᷣs oñdens his ꝗ oẽm
etatẽ uel ad ſacerdotiũ uel ad docendum pu
tant opoꝛtunã.Nec õS hoc mouere quẽpiã dʒ
ꝙ; Vieꝛemias atq; dàiel ꝓphetie ſpm̃ pueꝛi ac
ceperunt.qꝛ miracula ĩ exẽplo oꝑatõis nõ ſũt
tꝛahẽda.Cricẽnalis ãt baptizati ſaluatoris e
tas ↄueniẽs fuit ⁊ nobis ↄuenit ꝑꝑ miſterium
trinitatis ⁊ oꝑpatõem decalogi. Qui ꝙ baptiʒa
tur ł gaudet ſe eſſe baptizatũ:tricẽnalis ſit ĩ
hunc modum. uut in fide ſancte tꝛinitatis ĩtel
ligat ⁊ ↄpleat decalogum. Pec Beda. Pic eꝛ
go ſᷣm Rabanum inſtruimu nullũ debere ſa
cerdotẽ aut pᷣoicatorẽ fieri uel eccłe pᷣfici:niſ
uiꝛilis ⁊ perfecte etatis fuerit. Sed hen nunc
tales pꝛeficiuntur regimini leccłe ꝗ ſeipos ne
ſciunt ̃gere tales ꝓcuratores patrimonij cꝛu
cifixi qui ſuaꝝ ꝛeꝝ tutões eſſe non pñt alijs ẽt
pᷣeſſe ꝗ pedagogo adhuc ino gent. Scõm vo
Aꝛif. Cꝛigita annoꝝ uenit ieſus ad baptiſma.
ꝗga.ſ.poſt baptiſma illud:legẽ ueteꝛeʒz erat ſo
lutarus.ꝓpteꝛea uſq; ĩ hãc etatẽ q̃ oĩa põ: ca
pere pct᷑a: in legis obſeruatione pꝑmãſit ipam
uniuerſaʒ iplẽs.ne ꝗs diceret iõ iſllã ſoluiſſe le
geʒ.q eã ñ ualuiſſʒ iplere. Dꝛopterea igit oẽʒ
hãc xpᷣs expectauit etatẽ.ꝑ q̃ oẽ tpᷣs iuſticie ĩ
pleuit.ac tũc demũ uẽit ad baptiſma quaſi tu
mulũ illud cũctis obſᷣuatõibus legis ĩiponẽs.
B Crib. Uadit g dñs mũdi ſolus pedibꝰ nudis
E ſpaciũ talõgi mtĩeris ĩtuere eũ diligẽter.æ de
uote eidẽq; uehem̃ter ⁊ ex coꝛde ↄpateꝛe.Nõ
ducit ſecũ militũ aut equoꝝ aut alterius comi
tue frequẽtiazʒ . necduũ hebat diſcipulos uł ſe
ꝗlam aliam.ñ hʒ ꝗ pᷣcedat ad hoſpitia ⁊ neceſ
laria pᷣpaꝛanda.nec ſunt ibi honoꝛes ⁊ põpe.
Abus nos vmiculi utimur ⁊ delectamur. Sʒ
ilie cui ĩ regno ſuo milia miliũ miſtꝛant. ⁊ de
cies milies centena milia aſſiſtunt:ſic ſolus in
cedit.terrã pedibꝰ nudis calcãdo ⁊ uſq; ad fa
tigationem laboꝛando.nam regnum ſuũ non
eſt de hoc mundo.q exinauiuit ſeipᷣm formazʒ
ſerui nõ ꝛegis ſũmendo.f actus ẽ ſeruꝰ ut nos
reges faceret.factus ẽ aduena ⁊ pegrinus ut
nos ad pr̃iam ⁊ regnũ ſuũ ꝑduceret.Uiaʒ po
ſuit añ oculos nr̃os pꝑ quã ilind aſcendere ua
leamus. Sed quare ipᷣo negligimus. quar̃ noſ
ipos non humiliamus. Quare honoreſ ⁊ pom
pas caduca ⁊ uana ſic auide querimus ⁊ tene
mus.Aerte qꝛ regnũ nr̃m ẽ de hoc mõo nec ↄ
ſideramus nos aduenas ⁊ pegrĩos. ⁊ pꝛopiea
oĩa iſta mala incuꝛimus.O uani filij hoĩum.
cur nana pꝛo ueris caduca pꝛo ceꝛtis tpꝛalia ꝓ

4

domini.

eternis acceptamus. ⁊2 ſic ſtudioſe ampleeni
mur. Cur iſta tranſitoꝛia non ſpernimus ⁊ &
trãſacta non reputamus. Uadit g dũs ieſus.ſ.
datoꝛ ſalutis ⁊ nõ ĩdigens ſalute.ſic humilite=
2 continuatis diebus quouſq; perueniat ad iõ
danem. Cum aũt uenit ad iordanẽ iuenit Jo
hãnem peccatores baptizantes.⁊ turbam ma
gnam q̃ᷓ illuc ac ipſius pᷣdicatõeʒ concurreꝛat
qꝛ eum quaſi xpnm habebant. Cum famulis
dña cum reis iudex baptizandus uenit non tñ
agꝗs mundari ſʒ ias mũdare cupiẽs ( AUenit)
quidem (ieſus ad Johem) maioꝛ ad mioꝛem
i. deus ad iohem. dña ad ſeꝛnũ rex ad militẽ.
lux ad lucernã. ſol ad lucifeꝝ ut ⁊ ipᷣiꝰ pᷣdica
tõem Johis confiꝛmaret.⁊ ut teſtimonſum a
VYohe acciꝑet ( ut)exterioꝛi ablutione (bapti
zaret ab eo)).ſ.fons a ꝛiuo plenitudo a ſtilla
auctoꝛ baptiſmi a baptiſmi miſtro ñ purgatio
ne indigẽs:ſʒ nr̃am faciẽs ñ neceſſitate ablu
tõis ut ipᷣe remifſõez pctoꝝ ꝑ bapᷣm accipet ſʒ
ut bapᷣte ſus bapᷣm Johis approbaret. ⁊ ipʒʒ a
deo oꝛdiatu oñderet.ut nobis miſteꝛiũ bap:iſ
mi ĩſinuaret ut qꝛ hõ natꝰ erat oẽm iuſticiã le
gis: ⁊ oẽz hũilitatẽ lplẽt.⁊ ĩplendo:docẽt.nt
trinitatis miſteriũ ruelaꝛet.ut nẽo qᷓ;tũlibʒ ſãc
tus baptiſmi gr̃azʒ ſuꝑfluã iudicaret ut pᷣus fa
ceret ꝙ poſtea faciẽdũ ĩparabat ut cognoſce
rent ᷣui quãta alacritate ðbeãt currẽ ad bap
tiſmu domini qñ ipᷣe dñs non dedignatne ẽ ſu
ſcipere bapCʒ ᷣui.⁊ nemo r̃fugiat lauacꝝ gr̃e.
qñ xpᷣs ñ refugit lauacꝝ pnĩe. ut caput draco
nis ĩ aq̃ ↄtereret pct᷑a deleret.⁊ ueterẽ adam
ſepeliret.unt ↄtactu mũdiſſime ſue caꝛnis ⁊ cõ
poꝛis e q̃s ſccificãs.nĩ abluẽdi ⁊ regeneratiuã
ags ↄferret.⁊ ſct᷑tificatas aq̃̊s baptiʒãdis poſt
modũ relinqueret. Ut ꝑ deſcenſionẽ columbe
in lanacro cresẽtiũ.ſpũſſancti aduentum ſuꝝ
baptizatos mõſtraret.ut ppłs teſtioniũ Johã
nis de xpᷣo.⁊ ẽt dei pr̃is audiret.⁊ ut ꝑ hoc ꝙ
ipᷣe filius dei baptizatus eſt oẽs ꝑ bapᷣm ꝛena
tos:filios dei ⁊ fr̃es ſibi faceret ⁊ oſtenderet.
Quẽ ⁊ tu fidelis ut iã ĩ xpᷣo regeneratus cõco
mitaꝛe eiuſq; ſacr̃a ⁊ cuncta q̃ͥ agũt᷑.ſcꝛutare.
Volens g dñs oꝑaꝛi nr̃am ſalutem.cepit pꝛius
facer̃ qᷓ; doceꝛe ⁊ pᷣmũ ĩchoãs a ianua ſacr̃oꝝ
2 fũdam̃to vtutũ.uoluit a Johe baptizãi. Dic
itaq; Johi tũc pctoꝛes baptiʒanti.¶ Rogo te
ut me cũ iſtis baptizes) Johs vo intuens eũ.
⁊ ſoũ ꝑ diuinam reuelatõem cognoſcens eus
eſſe ueꝝ deum ⁊ hoĩem.nullũ pcem hñtem.⁊
ob hoc lauacro non ĩdigentezʒ:alios a pctᷣo la
udtẽ:timuit ⁊ expauit.⁊ ut hũilitatẽ regis im⸗
taret miles ex ꝛeuerẽtia eum ꝓhibens dixit/.
Dñne ego trenꝰa te celeſti.ꝗ ñ eges baptizãi ðᷣ
beo.qꝛ egeo baptiʒari.⁊ tu cuius geneꝛatio ñ
E uitioſa.uenis ad me baptizari.Tu maioꝛ es
⁊ dominus.⁊ ego mĩor ⁊ ſeruus.⁊ tu ⁊ ad me
ſʒ ego potiꝰõbui ire ad te. Tu mũdus es ⁊ oĩa
mũdas.ñ tu a me:ſzʒ ego a te.nõ mũdãi ⁊ bap
tiʒari öbeo.&go hõ ſuʒ.tu deꝰ.Ego pct᷑oꝛ.ꝗs

—

—

RE

zipummllis dnenifli⸗
Ubi adimiſtot chend
tii.Lu noen g icu
lins inb erwmn hſe⸗
cie cunt eOidiſi
nis,Bpthz es eſent
Oludbiptini nſorcen
Iire uolveroioratnsno
le ſactorem ſuum conernit
hec eo, ſlͤmirun ſibapt
Manibus iuis hülliatun cui
tereſtriüet inferner omn
Pclinalur ſab bapriſtemt
Uundamangelis deneredun
Aumacipatidus⸗ Anid mir
pec aude atingereſcimde
nel ioſs ogtatione onci⸗
Aum ertigindtiocin
ſcinnnm , nener gund
ſtlimiot erenmetmne
B di len⸗ pꝛob t nid
ſſim sobſeniun ſec in
Elan niſteni giceſ / Gin
Imegtebaytizm., kai .
nedrzriein hü amg⸗
1d Ngne eeninz kii
ſehihmen i
leneins iſieicn
goſpeinene
ſnüglcet niin
coſlere)e ine en

Re 4
N gre erene
iſleinn Et e e
tiam Ktactchim

ſeanu rexad mlii
fent une
pl' pdica
T ut keſtimonſumg
i ablutone bati
) plenitucos ſile
i miſtroñ Purgatio
neceſſitate abln
p bapm aecſper ſig
approbaret. 215za
bis miſter bapiif
Tat oem iuſticiale
iplendo: gocet. ht
ut neo q;tülibz ſie
dicaret ur pus ſi
abat ur cognoe
it curre ad bap
dedignatns e ſu
glat lauacx gre.
ut caput draco
.2 ueterẽ adam
e ſue caꝛnis 2 c
it regeneratini
baptizaͤdts poſt
enſione columbe
ti aduentunm ſup
leſtioniu Yoha
tet. utp hoeg
et t oſtenderet.
agut ſcutare.
tem. cepit pꝛius
gianua ſacfor
e baptizi die
vo intuens eu⸗
tognoſeens n
peim biten
,alis i rl
iilitaterehitin
nphitencnl
egtbn

— —

—

Pꝛime partis

homo.tu ſine peccato.qr deꝰ.Qnid uis a me
baptizaꝛi: Mõ rcuſo obſeqniũ:ſʒ ignoro miſte
riũ. E go peccatores baptizo ĩ pẽitẽtia.tu ꝗd
uis baptizari.qui non habes peccati cauſam.
Immo potiuſ quid uis ut peceatoꝛ baptizari.
qui ueniſti peccata donare. Unõ Bernardꝰ“.
Baptiz ari nis domine ihu: Ur quid enim aut
d tibi opus baptiſmate: Nuquid ſano opus
eſt medicina.aut mũdatione mãdo: Unde ti
bi pctm ubi baptiſma ſit neceſſariu: Quã ma
culã hr̃e pᷣt agnꝰ ſine macula.vñ (ꝛiv. Ut tu
me baptizges:ẽ ydonea rõ ut iuſtꝰ efficiar.et
dignus celo.ut aũt ego te baptizea.qᷓ ẽ ꝛatio:
Omne bonuz de celo deſcẽdit in terrã.nõ de
teꝛra aſcẽdit ĩ celũ. Unde ẽt leo papa. Quid
facis domine.Ecce q̊i mẽdacẽ me lapidabũt
Ego magna ð te pꝛedicaui.⁊ tu täſimplex ue
lnt hoſpes adueniſti. Tu ſurſus filius regis ⁊
deorſum filius regis ⁊ nuſq; ſceptrum ꝛ egale
oſtendis. Oſtende dignitatem tuam cur ſolus
tâhpumilis adueniſti. Tbi angeloꝛũ agmina.
Tbi admiſtꝛatõ cheꝛubi ſex alaꝝ. Ubi nẽtila
bꝛũ.Tu moyſen glłificaſti ĩ nube lucida: ⁊ co
lũna ignis.et tu mihi caput ĩclinas. Rẽnue
dne caput es oĩz. Oñdiſti hũilia onñdiſti ſubli
mia. Baptiza oẽs preſentes et me ante om̃es
Quid baptizaꝛi uis ſordem nõ hñis: Etſi bap
tizare uoluero iordanis non ſnſcipit: ↄgnouit
te factoꝛem ſuum.cõueꝛtit fluentia retrorſus
hec Leo. Nõ mirum ſi baptiſta cõtremuit qñ
manibus ſuis hũiliatuꝛ:cui oẽ genus celeſtiũ
terreſtriũ et internoꝝ curuatur. unde Berũ.
Inclinatur ſub baptiſte manibus caput ado
ꝛandum angelis. ꝛeueꝛedum płratibus.tremẽ
dum pᷣncipatibus.Qnid mirũ ſi tremet homo
nec audet attingere ſcm pei nerricem: Quid

uel ipſa cogitatione non cõtꝛemiſcit. O quam

–—

altum erit in iuditio caput iſtud ouod mõ ſic
iclinatur. ⁊ uertex qui mõ tãhumilis uidef q;
ſublimis ⁊ erextus tunc anparebit:hec Bern.
¶ Dñs ueꝛo pꝛobat quidẽ famłi ſui fidele ſᷣ
nitutis obſequium ſed diſpẽ ſationis ſue mani
feſtat miſteꝛiũ dicẽſ(¶ Gine) i.peꝛmitte ( moõ)
ſeʒ me a te baptizari ĩ aq̃.ut tu poſtmoduʒ a
me hapt ʒzeris in ſoũ.auia miſteriuz eſt quod
ago. In quo(ſecunduz Cꝛiſ)oſtẽait.quia po
ſtea xpCᷣs. Aohannem baptizanit. Sine modo
ut qui formam ſerui aſſpfſi expleaz ⁊ hũilita
tem eius.Et ſubiũgit(Sic eniz faciendo dũ
ego ſnpeꝛioꝛ ⁊ non ĩdigens a te ſuſcipio bapti
ſmũ (decet nos ) me ſuicipiẽdo ⁊ te baptizan
do (iplere )⁊ dare exemplum implẽdi((omnẽ
inſticiam) Et acccipitur hir iuſticia nõ prout
eſt uirtus ſpecialis uitio aunaritie oppoſita:ſʒ
geneꝛaliter prout includit omnem nirtutẽ ſeu
omninm uirtutum peꝛfectionem. Secundum
Cꝛip/ ꝙ dicit tale eſt. Omnia iaʒ legalia com
pienimus nec ullum tranſi greſſi ſumus aliquã
do mandatũ. unum adhutc deeſt ſolũmõ opoꝛ
tet etiam iſtud adiungi:ſicq; a nobis iuſticis

Ks płm Xxj .

omnie implebitur. Juſticia uero hic eoͤplem̃
tum cunctorüũ nominat mandatorũ:oſtendẽs
hanc ueraz eſſe iuſticiazʒ. ut ipſe dominus ac
mgr.omne in ſe ſalutis noſtre ſacꝛamentum
impleret. Mandatum ſi quidem eꝛat homini
bus baptiſmum ſubire prophete.vel omnem
inſticiã fſaciendo unicuiq; quod ſuũ ẽ. Qui eĩ
xpᷣi baptiſmum ſuſcipit: miſeretnꝛ amnme ſue
placens deo ſalutis medelã ſuſcipiẽs.⁊ humili
teꝛ ſubdit cꝛeatori ſuo.eius inſtitutõni obedi
ens: ꝓximumq; exemplo edificat eum ad bo
Fum inducẽs.ñic ergo oẽm iuſticiam implet.
qr deo ⁊ ſibi ⁊ primo facit ꝙ debet. vel omẽ
iuſticiam ſaciẽdo pꝛius ꝙ poſtea fieri debet
ab alijs.Quaſi diceret. Ipeo me nunc ſubdo
tibi minoꝛi: ne dedignẽtuꝛ maiores a minori
bus baptizari uel regi.vnde Ambꝛo. Que eſt
iuſticia niſi ꝙ alteꝝ facere uelis:pᷣor ipſe inci
pias ⁊ tuo alios horreris exemplo.vñ ⁊ Caipᷣ.
Non ergo ſui cã baptizari dominus uoluit:ſʒ
cauſa nr̃i.ut impleret oẽm iuſticiam. Juſtuzʒ
eſt em̃ ut ꝙ quis docet alterum facere pᷣor in
ip at. Quia igitur dominus mgꝗr̃ humami ge
neris uenerat.exemplo ſui docere noluit quid
eſſet faciẽdum.ut diſcipuli mgr̃m.ſeꝛui domi
nũ ſequerẽtur.vñ etiam Aug. Uoluit facer̃᷑ q;
faciendũ oĩbus ĩperabatr. utidũs magiſter doc
tꝛinam ſuam non tam vpis inſinnaret qunã ac
tibus cxerceꝛet.vł ᷣm Rabanum. Sic decet
nos exemplum daꝛe omnis iuſticie implende
in baptiſmo.ſine qua non apeꝛituꝛ aditus r gni
celeſtis.ut diſcãt hoĩes neminẽ ſine nnda bap
tiſimmi perfectum eſſe. Uel oẽm iuſticia⸗.i.oẽʒ
2 ſuꝑhabũdãte hũſlitatẽ. maior. n. ps iuſticie
eſt humilitas. Eſt quippe debita ⁊? ſufficiens
humilitas oĩ iuſto neceſſaria. maiori ſe ſubde
re pꝑꝑ deum ⁊ non pᷣferre ſe eq̃li habundãs ſe
ſubdere eq̃̊li ⁊ non pᷣferꝛe ſe mioꝛi pfecta ⁊ ſt
habundans ſubdere ſe minoꝛi ⁊ nõ pᷣferre ſe a
licui ⁊ hũc terciũ gradũ xpᷣus h̊ tenuit iõ oẽm
hũilitatẽ ĩpleuit.vñ Beꝛ.ẽ ãt qdaʒ inſticia tri
ſta ⁊ anguſta ualde ita ut q;cuo pedẽ vteris ĩ
peccati foueã cadis nec pᷣponeꝛe ſe eq̃li nec e
q̃le ppaſito. Pui diffinitio ẽ:redẽ unicuiq; q;
ſuũ ẽ.E ſt alteꝛa latiõ ⁊ aplior iuſticia.nec eq́ᷓ
re ſe pari.nec iferioꝛi pponẽ. Sicat.n.grãdis
2 grauis ſuꝑbia è pᷣferre ſe eqᷣli ãt eq̃re pᷣlato
ſic gꝛandis hũilitas eſt inferiorẽ ſe exhibere
equali ⁊ equalem inferiori. Maxima ⁊? ple
na iuſticia eſt inferiorem ſe exhiberi etiam
ipi ĩferiõi. Sicut.n.ſũma ⁊ ĩtolleꝛabił ſrbia ẽ
ſr ioꝛi ſe ppõeꝛe.ita ĩferiõi ſubdẽ:ſũma ẽ ⁊ ple
na inſticia. Qõ & iohs ait.ego a te beo bap
tizari.ð pᷣma fuit q̃ͥ ſupiori ſe ſubdidit. Qõ ãt
xpᷣs fec ðᷣ plẽa inſticia fuit.ſi ꝗdẽ ille ſᷣnuli ſui
ſe mãibꝰiĩcliauit. Uideat nũc qlibʒ qu imite
tur.hũc an eũ ꝗ extollit.ſupra oẽ ꝙ credituꝛ
aut colit᷑ deus.Et iteꝝ. Nõne ðdᷣo ĩqt ſubiecta
ẽ aia mea.Aut paꝝ ẽ eſſe ſubiectum dðeo mſi
ſis ⁊ omni huane creature ꝓpter deum. Sie

De baptiſmo

enim decet nos inquit implere oẽm inſticiam
i.ↄſumatõem ꝓfecto iuſticie in humilitatis ꝑ.
fectõe ↄſtituens.Uaõ ⁊ tu ad minoꝛem ſi uis
iuſticia eſſe ꝑfectus defeꝛ infeꝛiori ⁊ minori te
inclinato. Pec Ber. In hoc appet iuſticia in
humili quia alienũ non ſurꝛipit.nec ſibi attri
buit quod non debet ſʒ unicuiq; ius ſuuz red
dit. Non ſuꝛꝛipit honorem deo ⁊ ſibi attribnit
ſed deo honorem ⁊ ſibi ꝛetinet utilitatem. Nõ
ledit ꝓximum.nec eum diiudicat.nec prefert
ſe alicui uel comparat ſed minoꝛem omnibus
ſe ꝛeputat.⁊ locum nouiſſimuʒ ſibi eligit ⁊ op
tat. Uides itaq; qũo augmentata eſt domini
humilitas precedentibus. Ibi enim paꝛenti
bus ſubditus erat.hic nero ſe etiã ſerno ſubij
cit ſeque uiliſicat.ac ſeruum iuſtificat ?⁊ ma
gnificat.Sed ⁊ in alio conſideꝛa quomodo eꝰ
creuit humilitas, Nã uſq;mõ ↄueꝛſatus e hui
milis quaſi inutilis ⁊ abiectꝰ. DPic ãt etiaʒ pec
cator noluit apparere hominibus. Peccatoꝛi
bus enim pꝛedicabat Johannes penitentiam
2 eos baptizabat. ⁊ dominus ieſus inteꝛ eos ⁊
coram eis baptizaꝛi uoluit tan unus ex illis
2 lz idem dici poſſet de ciꝛcunciſione quia uo
luit peccator apparere.tamen hic plus eſt: qꝛ
coram turba publice. ſed ibi magis occulte.
Sed nõne timendum fuerat cum ipe ammõ
uellet intendere ad predicandum ne tanquaz
peccator/ſperneretur. Non propterea dimiſit
humiliratis magiſter. quin pfundiſſime ſe hu
miliaret. Ipᷣe g ꝑꝑ nos inſtruendos uoluit ap
parere quod non erat in ſui abiectionem ⁊ de
ſpectionem: ac nos econtra uolnmus appaꝛe
ꝛeꝛe quod non ſumus:in nr̃am głam ⁊ laudẽ.
Si quid in nobis uidetur eſſe pbitatis:oſten
ſmus.defectus uero qui in nobis ſunt celamꝰ
Exihoc ẽt poteꝛis eius humilitatem conſidera
re.quod in ſuſcipiendo baptiſmã ⁊ in alijs que
ſm legem debebantnꝛ. dominus legis ? ſupꝛa
legem exiſtens faciebat ut ceteri homĩes nec
uolebat ullas habeꝛe pꝛerogatiuas ſpales.
Non ſic multi in cõi congregatione poſiti fa
ciunt qui pꝛeceteris pꝛerogatiuas ſingulaꝛes
habere uolunt. Aum ergo Yohannes cogno
uiſſet iuſticiam ſic ⁊ tali oꝛdine debeꝛe cõple
ri ſoũs enim in momento eum docuit ꝙ priuſ
neſciuit tunc conſenſit ⁊ dimiſit eum a ſe bap
tizari.i.non ulterius reſtitit.ñ ulteꝛius comꝛa
dixit.qnĩmo ut baptiʒaret acꝗeuit ⁊ eũ ſecũ
dum ſuazʒ uoluntatem facere permiſit. Quaſi
tenebat euʒ iohannes. ⁊ reueꝛentia prohibẽ
do ſed dimiſit eum obediendo. Ueꝛa enim eſt
humilitas quas comes obedientia nõ deſerit
2 ideo officium ꝙ priuſ timens ⁊ expaueſcens
humiliter recuſauit poſtea cõſentiẽs ⁊ obedi
ens duote impleuit. Unde Ber. Acquieuit io
hannes ⁊ obediuit. baptizauit agnum dei et a
quis lauit. Nos abluti ſumus nõ ille:quia no
bis lauandis aque cognoſcuntur ablute. Pec
Ber. Nunc ergo bene ipſum dominuʒ conſpi

domini.

ce. Spoliat ſe dominns maieſtatiſ.ſicut᷑ qnili

bet alius homuncualus.⁊ ereator elementorũ
ſubijcit ſe hũili elemto aq̃ ⁊ emergit ĩ aꝗs fri
gidis tꝑe magni frigoris ꝓ nr̃o amor̃.Opatur
noſtꝛã ſalutẽ tactu ſacri coꝛpis.aq̊s mũdãs ⁊
ↄſecꝛãs.ac uir regeneꝛatõis ⁊ ius baptiſmatis
eis ↄfeꝛẽs ſacr̃ʒq; baptiſmi ſct᷑ificãs ⁊ cõſtitu
ens ac cꝛia noſtra lauãs ⁊ puꝛgãs.Deſponſat
ſibi univſalẽ eccłiã.⁊ oẽs aĩss fideles nã ĩ fiõᷣ
bapᷣtis deſpõſamuz dño nr̃o ihu xpᷣo ꝓpha ĩꝑ
ſõa ipſius dicẽte.deſpõſabo te mihi ĩ fide uñ
h ſolẽnitas ⁊ hec oꝑatio ualde utilis ẽ ⁊ majꝗᷓ
⁊ iõ letãt᷑ cãtat eccłia. Hodie celeſti ſpõſo iũ
cta ẽ ecełia qm̃ ĩ iordane lauit xpᷣs eius cꝛimi
na. Unde Anſhel. At vo ubi ꝛobuſtiores eta
tis plenitudo adueĩt.miſſurus manꝰ ad fortia
egreſſꝰ ĩ ſalutẽ ppli tui.ut gigas fortis ad cur
rẽdã uiã totiꝰ nr̃e miſeꝛie.Et pᷣmũ quidẽ.ut ꝑ.
oĩa te fr̃ibꝰ aſſiłlares:fſᷣnũ tuũ baptiʒãtẽ pct᷑o
ꝛes ĩ pnĩaz.taqᷓ; pctor adiſti:baptizari te.qꝰq;
poſtulaſti. Innocẽs agne dei.queʒ nulla pct᷑ᷣ
ſtilla uel cogitatõ unq; maculauit:baptiʒatꝰ
es.nõ te ĩ aquis ſʒ aq̃s ĩ te ſctificãs.ut per eas
ſctificaꝛes nos.Vñ ⁊.Cꝛiſ. Gaptizatꝰ ẽ xpᷣus
iohis bapᷣte.ut ex ipſa natuꝛa bappᷣtis.ſcias.qr
neqʒ pcti cã neq; ppt᷑ indigẽtiã dõi ſpũs bapti
3atus ẽ. Judaicũ ꝗdẽ baptiſma abolet᷑ ac ðſ
nit.nr̃ʒ vo ſumit exordiũ qdq; ĩ paſce mutatõ
ne factũ ẽ idipſu effcit᷑ ẽt inouatõe baptiſma
tis. Nã ⁊ paſcha dũs cũ utrũq; celebꝛaueꝛit
illi ꝗqdẽ miũ poſuit.huic vo pᷣncipiũ Pic vᷣo
poſtq; iudaicũ ĩpleuit baptiſma:ↄtinue ianu
as eccleſie reſeruauit. Sic eꝛgo ĩ una tũc mẽ
ſa.ita ĩ uno nuũc flumĩe ⁊ recepit umbrã ⁊ ad
didit vitatẽ. Sãcti ei ſpũs gr̃a ĩ xpᷣi baptiſma
te ẽ iohes vo baptiſma hac dõatõe pᷣuat.Et
iterũ. Quia g nonũ baptiſma datuꝛ erat ad
hũani geneꝛis ſalutẽ ⁊ remiſſionẽ peccati pᷣoꝛ
ipſe baptizari dignatus ẽ ſi ut peccata depõe
ret ꝗ petʒ ſolꝰ ñ fecerat ſʒ ut aq̃̊s baptiſmi ſo
l' ſactificarʒ ad diluẽda pcta crdẽtiũ.nũqᷓ; eĩt
aqᷓ baptiſmi puꝛgar̃ pc ta cẽdẽtiũ potuiſſẽt niſi
tactu dñici corꝑis ſct᷑ificate fuiſſẽt. Ile ergo
baptiʒatꝰ ẽ ut nos lauar̃mur a pct᷑is.Ille tic
tᷣ ẽ aq̃̊. ut nos a ölictoꝝ ſordibꝰ purgaꝛemur.
Ille lanacꝝ ̃gẽeꝛatõis accepit.ut nos ex aq̃
⁊ ſpuũᷣſct᷑o rnaſceremur Gapᷣm ꝗ xpᷣi:ablutõ ẽ
pctoruʒ Moꝝ. ⁊ ꝛenouatõ nite ſalutaꝛis. Per
bapᷣʒʒ eĩ pcto moꝛimuꝛ:ſʒ xpᷣo cõuiuimꝰ. Aite
pᷣſtie ſepelimuꝛ.ſʒ noue uite reſurgimꝰ. Vetu
ſti hoĩs erꝛoꝛe exuimur:ſʒ noui hoĩs indumẽ
ta ſuſcipimus.hec Criv.¶ Cõgꝛue auũt noluit
dñns ĩ ioꝛdane baptizari.ut ibi apiret᷑ ianua o
gni celeſtis:ubi datꝰ ẽ aditus filijs iſrł itradi
teꝛrã ꝓmiſſionis.qr ſicut ꝑ illud flumẽ filij iſrł
traſiert ad teꝛꝛã ꝓmiſſã eis ꝑ dñm.ſic ꝑ bapm
fideles trãſeũt ad terꝛã uinẽtiũ. Et etiã iõ qr
ioꝛdaĩs ẽ fluuiꝰ medius gentiũ ⁊ iudeoꝝ.⁊ ba
ptiſmus coĩs eſt gentibꝰ et iudeis nenientibꝰ
ad ſidem ⁊ chꝛiſtum. ¶ In ioꝛdane quoque

———ʒ

alunenninen le
1reo eeeratis ſleco
ſfnnceretur. on gcelt
i lls gioin coperee
Aegie uicebꝛst (ſertic
nnonscelnzegnucel)
gorianceleſten epeige
uenntissgitue tattti⸗
eclutincelnz gui peluin
lum. Vnde Crif Giuid
Apertiſum cell ciſcast
ris hoc inuifdir fin iam
cate nibilq; intena cde
itex. Decit itapertut ce
lluſum ſuſſz. Jam ait
in uhufn recocto. ? uno
lun petui. ꝛbo temeul
la i: Beln Jeinit
mecalung dum e⸗
In mies iordanis iub⸗
leni dl wchiziannas
nwrifigndu enn
hotſanmdezengg
4. Nnborigde
Pertumeſtſene 5
i boninie telnn derer

e·Et hmuntci
tui danezut N
iſti:bapti iei
ete ptizarite,
quez nulla deii
nacnlauit:baptizgir
eſelifcis nt per eag
5.Bapttzot) ris
nua baßtig ſclag
getlijdoi ſps bayti
tiſma abolet ac öf
oqi paſce mutatõ
monatöe baptiſmma
trüch celebꝛaueꝛit
o öncipiu Pic v0
iſmna: dinue iana
