nibus ſunt ſubueꝛſi.ſicut ⁊ nunc q̃cunq; aĩa pᷣ
ellegit hbarrabaʒ.illa ſꝑ latꝛocinijs dyabolicis
exteꝛminat᷑. Ubi ema non eſt ihs ibi lues ⁊ p
lia ſunt. ubi autem eſt ihs ibi ſunt omnia bo
na ⁊ pax. Dec Orig. Spiritualiteꝛ homo uĩc
tus eſt per peccatum poſitus in carcere. ſecũ
dum corpus ⁊ aiam. ita ꝙ ſint duo uincti cor
pns ⁊ anima.ſed de his unus.ſ.amima poteꝛit
liberari. ſi ramen coꝛpus pnĩe ⁊ flagellis expo
natur quia ſicut aiam a culpa ⁊ a pena libe
rabu.ſi uero corpus libeꝛet᷑. adhuc manebit
uincta anima ⁊ ſupplicijs ac fſiagellis expone
tur eternis.⁊ iõ melius ẽ ꝙ aĩa liberetur quã
corpꝑus.quia ſi corpus ſuſpendit᷑ in cruce peni
tentie tunc aiam liberabit a morte. Uñ gre.
Si magne mercedis ẽ eripere a morte carnẽ
morituram quanti meꝛiti ẽ liberare aiam in
celo ſine fine uicturã. Ad cõformãdũ ſe huic
articulo recogitet homo ſi ip̃e unq; barrabazꝭ
xpᷣo pelegit ⁊ doleat ac oret dicens. Ihu qui
nõ dedignatus es a iudeis repꝛobaꝛi petenti
bus ſibi barrabã latronẽ dimitti.te ueꝛo auc
toꝛẽ uite crucifigi.da mihi te creatorẽ meuz
ſemꝑ eligere pomnibus.⁊ ꝓ nulla recreata te
unquaʒ reprobare (Pylatus autem uols di
mittere ihm.iterum locutus eſt ad illos.que
rens quid faceret de ihu rege iudeoꝝ.⁊ quid
mali feciſſet.⁊ aſſerens.ꝙ nullã cãz mõtis in
eo inueniret.) Sed quantoplus uidebanc ꝙ;
xpᷣm liberare uellet.quantomagis iteꝝ ⁊ iteꝝ

clamabant uocibus magnis inſtabant. poſtu

lantes ut crucifigeret eum.⁊ inualeſcebãt uo
ces eoruʒ. Mala fuit barrabe preelectio.ſed
peior hec ſenentiacio.¶Uidens aut pylarus
quia nihil pꝛoficeret) ad libeꝛationem xpᷣi ſal

no fauore populi. (ſed magis tumultꝰ)⁊ ſte·

pitꝰ (fierer )populi clamantis ad contrariuʒ
per ſeductionem ſaceꝛdotum uolentium per

tertia.

cl amorem ⁊ tumultum populi obtinere.ꝙ ñ
poteꝛant ꝑ rõem habere.⁊ (uolens popło pla
ceꝛe ⁊ ſatiſfacere dimiſit illis barrabazʒ) quẽ
petebant quãuis xpᷣm pᷣferendũ nõ dubiiaret
Ecce ꝙ vpᷣs innocens damnatur. ⁊ baꝛabas
latro liberatuꝛ. Ita contingit hodie in curijs
principum ⁊ pᷣlatorum. quia innocentes dã

nantur 2⁊ peruerſi peccatores liberantur. mi

nora puniuntur. ſed maiora diſſimulamur.
puniũtur tranſgꝛeſſores ðᷣcretaliũ ⁊ ſtatutoꝝ
2 dimittunt᷑ ipuniti traſgreſſots diumnoꝑ mã
datorum. Et ut iudei de morte ihu totu pec
catum ſuper ſe acciperent ⁊ ipſe immuiis eſ
ſet a peccato((accepta aqua lauit manus ſu
as coram populo dicens. Innocens ego ſum
a ſanguine))..i.ſanguinis effuſione (iuſti hꝰy
2 ſicui lauo manus ſic ⁊ ↄſcientiam quia ego
uolui liberare innocenem. ⁊ ſolum miniſter
legis ſum. uos uideritis quid continget uobis
quantum ad ſupplitium pro culpa quam cõ
mittit᷑ quia uox ueſtra ſanguinem iuſti füdit
unde penam ſentietis. Mos emm erat apud
antiquos ut cum quis uellet ſe oſtendere im
muneʒz a crimine aliquo.accepta aqua laua
ret manus ſuas coꝛam populo. Lauit ergo
manus coram populo ut quos non poteꝛat
mouere ſus ſione: moueret ſignficntione.
qua ſignificabat iniquum mortem xpᷣo infer
re. ⁊ ſe innocentem a tanto ſcelere. auit ma
nus ſuas imponens peccatum de moꝛte xpᷣi
iudeis ipſis hoc recipientibus.quàuis non eſ
ſet per hoc ſecundum neritatem excuſatus.
quia non lotus fuit.aqua ſuus reatus. ·
ciebatur ergo dicendo ſe innocentẽ quia
bat ꝙ per inuidiam eum tradidiſſent. ⁊
ſtus ac innocens erat 2 ut met ↄfuet
eũ liberare poterat. Darticeps ergo eꝛat c.
ſed innocentior illis. Unde Teo papa. Exceſ
ſit ergo pylati culpam facinus iudeoꝝ.ſʒ nec
ipe euaſit ꝛeatũ qui reliqͥt ꝓpriũ iudiciü.⁊ in
crimen tꝛanſit alienum. PHuic pꝓylato ſimiles
ſunt excuſantes ſe a criminis conſenſu cũ poſ
ſint reclamare cum effectu.((E&t reſpondeꝛũt
omnes. Sanguis eius) id eſt cłpa ⁊ pena ſeu
ulcio.⁊ uindicta effuſionis ſanguis eius(ſuꝑ
nos ⁊ ſuper filios noſtros)Optimam heredi
tatem reliquerunt iudei filijs ſuis ꝑſeuerat ei
uſq; hodie ſuper iudeos hec imprecatio peñ
⁊ criminis ⁊ ſanguinis xpᷣi nõ aufertuꝛ ab eis
Unge in ſingulis lunatoibus ut dicitur fluxũ
patiũtur ſanguinis pcuſſit eĩ eos dũs in poſte

iora ⁊ obpropꝛi ſempiternu dedit illis ſunt

—

q; uagi ⁊ pfugi ſub ſeruitute.⁊ niſi lauerint
manus ſuas ꝑ baptiſmũ ab iſto ſanguine. pe
nam cꝛiminis ſuſtinebũt cõtinue. Ut ãt dicit
Piero.uerbũ optimũ ⁊ ſalutiferũ r̃ſponõrũt
iudei ſʒ itentõe peſſima.Optãdũ ẽ ergo ut ſã
guis ille ueniat ſuꝑ nos.ſʒ i ablurõeʒ ſ'ʒ illo
apocał.lauit nos a peccatis noſtris i ſaguie
ſuo( Pilatus itaq; cauſam mortis in eo non
iuueniens) nitebatur eum dimitteꝛe. Non

gi: ut uidetes eum ie
ianüpenis el' T
odignũ pen
rum ſacigrefur ac mi
ſbi exiſtimaͤtes ultre
tẽ eius i ſtiret. Vñ
flagellauit: ſi ülop in
ſic ia miteſcerent ?
le occidere eum quel
Hec Aug. Uñ etiam
ſuaz ei lludere perm
rum iram molliret:?
naturale ei e ut ira q
ſcitur bumiliagtum *
quidam uen e in ira⸗
rimi nocumetum: ſee
rit eius qui odio bʒ
zouebamur 5xpm
ficiebat: niſi nide
Flate pflate tu me
agis: r nec flagell⸗a
mortis. Hectius a⸗
conigeres. Uñ ſtet
qe nulluz per ſe ma
tlonez effici totalit
mala ut ueniut bof
t hcipue gei fllii ⸗
itetoe excuſ abile
bebatei quem ino⸗
inferre penam. Ob
flagellani nolniten
quibns ſanctiti er
retur us ſorte ad
ſceleris. ꝛ ſc haf
latus eſſet. Jpe
utt qr ſcri e
. ptumè
is parceꝛetur.
uidet patꝛem nel
ſuis extẽſis occn
bonens ſe p er
ert: i ie f
Nriuol oiſcipl
oluit:? ſica

1
nrſugummn ui
I.genſmnergttnt
quis uelletſeoſteſtgre n
aligno acceta ggln
oumm oepulo. Hauff gi⸗
pulo ur uos vy gent
Moveret ſonfmtore,
Ouum mortem rio infer
tunmo celere, anit ne
eccatum ge morlery/
lenidus quänis nin e
m ueritatem excuſaus.
adun ſans rennug.
do ſeinnocentè guin
Neum racd diſent.
erat n netofn
n. Peunceſe gden.
e.Urde eopane Eyel
Ham facnusigcedp g
uireli, ppriüſtcnett
enum. bur ojlno ſnin
Aminstiſeninci
nefken Ktehoſden
ne eſche un
fuſonsſanguis eine i

Secunde paꝛtis

enizʒ ĩ eo.ſed in nobis cauſa mortis eius fuit.
paſſus eſt pro nobis nõ pro ſe.ñ habẽs culpã
⁊ ſuſtinẽs penam ut ⁊ culpam noſtram ſolue
ret ⁊ pinam. Uñn Bernh. O pijſſime xh̊a qͥd
tibi ⁊ morti. Nos peccauimus ⁊ tu luis.nos ðᷣ
buimus. ⁊ tu ſoluis. Nullam itaq; cãm moꝛ
tis in eo inueniens(dixit illis.Coꝛꝛipiã er go
euzʒ) ſ.flagellando.ut ſi qua ĩ ueſtꝛis ceremo
nialibus commiſſit.uel ĩ aliquo deliquit.pro
ipſis coꝛeptus emendetur ⁊ ſic emendatum
2 diſciplinatum dimittam a moꝛte liberũ fla
gris ⁊ ludibrijs eum afficiam quantum ipᷣi iu
betis dummodo ĩnoxium ſanguinem ũ ſicia
tis uel fundatis. Videns enim ex clamore eo
rum ꝙ nullo modo poterat dimittere ihʒ oĩ
no liberum cum pace ipſorum.⁊ ex altera p
te durum ſibi eꝛat interficere ĩnocentem. iõ
ſatiſfaciendum eis fecit xpᷣm flagellare ⁊ illu
di:ut uidẽtes eum ſic punitum ⁊ illuſũ ultꝛa
ↄdignũ penis eiꝰ ⁊ obpꝛobꝛijs crudelitas eo
rum ſaciaretur ac mitigaretuꝛ:⁊ ſic ſuff iceꝛe
ſibi exiſtimãtes ultra ſeuire deſiſteꝛẽt ⁊ moꝛ
tẽ eius ñ ſitirẽt. VUñ Aug.Nõ ꝑſequẽdo dñm
flagellauit:ſʒ illoꝝ furoꝛi ſatiſfacẽ uolẽs:ut ł
ſic iã miteſcerent ⁊ ſilerent:⁊ deſinerent uel
le occidere eum quem flagellatum uiderent.
Pec Aug. Uñ etiam propteꝛ hoc cohortem
ſuaʒz ei illudere permiſit.aut foꝛte iuſſit ut eo
rum iram molliret:⁊ a morte eius deſiſterẽt.
naturale ei ẽ ut ira quieſcat.ſi euʒ 2 quẽ ira
ſcitur humiliatum ⁊ punitum uideat. Quod
quidam ueꝝ ẽ in ira:q̃ cum m̃ſura querit pꝛo
rimi nocumẽtum:ſed non in odio ꝙ totaliteꝛ
rit eius qui odio hʒ exitium. Iſti ãt ex odio
louebantur 5 xpᷣm: ⁊ iõ flagellatio eius non
ficiebat:niſi niderent ⁊ eius interitum. O
ꝓylate pylate tu uis dñʒ caſtigaꝛe.Neſcis qͥd
agis:qr nec flagella meret᷑:ſicut nec penam
mortis. Rectius ageres ſi te ad ſuum nutuʒz
coꝛꝛigeres. Uñ ĩtẽtio ñ excuſat pylatũ ĩ toto
qꝛ nulluz per ſe malum põt ꝓpter bonã inten
tioneʒz effici totaliter bonũ.nec facienda ſunt
mala ut ueniãt bona.affligere ãt ĩinocentem
2 pᷣcipue dei filiũ.ẽ maxie malum.⁊ iõ nulla
itẽtõe ẽ excuſabile:⁊ cum iudex eſſet non de
bebat ei quem ĩnocẽtem ſciebat.ẽt minimaʒ
inferre penam. Ob hoc ẽt ſecundũ Piero.eũ
flagell ari uoluit:ut romanis legibus ſeruiret
quibus ſanctitũ erat:ut crucifigẽdus flagella
retur pᷣus forte ad extorquendũ ab eo ſocios
ſceleris.⁊ ſic xpᷣs ſi crucifigi deberet iã flagel
latus eſſet. Ipe quoq; dñs flagellari uoluit
ut qr ſcriptum ẽ multa flagella peccatoꝛis no
bis parceꝛetur.⁊ nos ſuo flagello a perpetuis
flagellis libeꝛaremur:ſicut pia mater.quãdo
uidet patꝛem uelle flagellaꝛe aliquem õ filijs
ſuis.extẽ ſis occuꝛit brachijs:⁊ euz ꝓtegit ex
ponens ſe ꝓ eo flagellis. HPomo enĩ deũ offen
derat:⁊ iõ diſciplinari debebat.xpᷣs g diſcipli
nari uoluit:⁊ ſic deum placauit ⁊ ideo dicitur

Capłm. xij.

diſciplina pacis noſtꝛe ſuper eum.l Et ſi taʒ
gꝛauiter flagellatus ẽ ĩnocẽs ꝓ peccatis alie
nis q; grauiter putas noxios niſi ſe corꝛexerit
flagellandos ꝓ peccatis pꝛoprijs. Cum g dñs
fiagellari iubetur. ſpoliat᷑ ꝑ milites apparito
res pᷣſidis ⁊ ueſtibꝰ quibus idutus erat exuit
2 corã omnibus denadat᷑. E ſt ãt intelligendũ

ꝙ ſicut remiſſus fuerat ab herode cũ alba ue

ſte ſic remaſit ĩ eadẽ ueſte uſq; ad hoꝛã flagel
latõis.⁊ tunc exuerũt eum hac ueſte ⁊ ſuis.
Ex boc articulo exuitionis ueſtiũ habemꝰ
duo documta. Pꝛimũ ẽ. ut caueamus nos a
nuditate tã coꝛpoꝛali qᷓ; ſpirituali.ne forte un
quam nudi appareamus coꝛã deo ⁊ angelis ⁊
hominibus. Nam ⁊ ſi homo interdũ ñ uideat᷑
ab hominibus.erubeſcat tñ nuditatẽ ſuaʒ co
ram deo ⁊ angelis. Unde primi parentes eru
buerũt a facie dei qui ubiq; apud nos eſt cuʒ
angelis ſuis.de nuditate ueꝛo ſpiꝛituali.eſt il
lud apoſtoli.ſi tamen ueſtiri ei non nudi inue
niamur. Item eſt illud apocalipſis.ueſtimẽ
tis albis induaꝛis.ne appareat confuſio nu
ditatis tue ubi per ueſtimenta alba intelligi
tur candor ſancte conueꝛſationis que inſtar
ueſtimenti multis debet eſſe contexta filis.
Pis ueſtimentis ſuperinduta debet eſſe ani
ma fidelis. ne confuſio nuditatis eius a uir
tutibus appareat coram deo ⁊ angelis ⁊ ho
minibus.Secũdũ docum̃tũ eſt.ꝙ ſicut exutꝰ
fuit ueſtimtis ſuis ſic ⁊ nos exuamus ueterez
tunicã.⁊ nudemus ↄſciẽtias noſtꝛas coꝛã deo
p nudã ⁊ puram ↄfeſſionem peccatoꝝ ðponẽ
tes omne palliũ excuſatõis qr nuda ⁊? aperta
ſunt omnia oculis eius.¶ Ad cõformandum
ſe huic articulo.ꝛecogitet homo q; miſeꝛabili
ter ⁊ cũ qᷓ;ta iniuria ⁊ uercũdia xpᷣs fuit exu
tus ueſtibus ſuis.? denudatus pro nobis ut
nos ueſtiret uirtutibus ⁊ oret hoc modo.ihu
qui ueſtim̃tis tuis exui ⁊ ad flagella nudari
uoluiſti.da mihi nuda peccatoꝝ meoꝝ cõfeſ
ſione ueterẽ hominem cũ actibus ſuis exueꝛe
⁊ in ↄſpectu tuo nudũ a uirtutibus me nequa
qᷓ;app ere.deiñn dñs ad colũnã diriſſime liga
tus ille qͥ ſoluere ↄpeditos ſolet ⁊ plena deo
mbra uerberibus ſubdens imaniſſime flagel
latur ⁊ undiq; flagellis atterit᷑ uerber ibꝰ cru
ciatur. Stat nudus coram oĩbus.amãtiſſimꝰ
iuuenis elegans ⁊ uerecũdus ⁊ ſilet ad omia
quaſi agnus.ſpecioſus forma pᷣfilis hominuz
ſuſcipit dura aſpera ⁊ doloroſſa flagella ſpur
ciſſimoꝝ. Caro illa ĩnocẽtiſſima ⁊ tenerrima.
mũdiſſima ⁊ pulcherrima. fios omnis carnis
2 totius humane nature repletur plagis liuo
ribus ⁊ fracturis uulneratur.ꝑ totum corpꝰ
illud ſanctiſſimuz. a planta pedis uſq; ad uer
ticẽ eius ñ remanet ſane partis ueſtigiũ.⁊ to
tũ fit rubꝛum ueſtimentum ſuũ.F luit undiq;
regius ⁊ precioſiſſimus ſanguis de: oĩbus pꝑti
bus corporis ⁊ eius coꝛpus candidiſſimum
cruore eius roſeo rubricatuꝛ ꝑ totũ.ſ baadit

De

reiteratuꝛ ⁊ ſpiſſatur plaga ſuper plagã liuor
ſuper liuorẽ.fractura ſuper fracturã.ſanguis
ſuper ſanguinem.quouſq; tam tortoribus iqᷓ;
iſpectoꝛibꝰ fatigatis ſolui iubet᷑ a colũna cui
fuit alligatus.Quiꝰ colũne aliqua pars oſten
dituꝛ rome in eccleſia ſancte praxedis.maið
aãt pars fert ẽẽ in eccła mõtis ſyon in loco ubi
ꝓnũciatur euangelium que ſecũdũ Bedã do
minici cruoris uſq; hodie cernentibus ueſti
gia certa demõſtrat. Qõ qt ⁊ quante plage ł
vulnera in hac flagellatõe ſibi infligebantur
ꝓ certo ſciri ñ poteſt niſi ꝑ ꝛeuelatõem vt ſu
pꝛa dictũ eſt ſʒ opoꝛtuit ea eſſe quaſi inume
rabilia. Si enim ut dicit᷑ in deutro.ꝓ mẽſura
peccati eꝛit plagaꝝ modꝰ. xpᷣs ãt flagellabatr᷑
ꝓ peccatis noſtris que utiq; ſunt ĩnumerabi
lia.quaꝛe ⁊ plage inumerabiles.Et hoc ẽ qõ
dicũ in iſaia . A planta pedis uſq; ad uerticẽ
nõ ẽ in eo ſantas.Tunc ĩpletum eſt ꝙ ibidẽ
dicit.Non eſt ei ſpecies neq; decor ⁊ uidimꝰ
eum ⁊ non eꝛat aſpectus ⁊ quaſi abſconditꝰ
vultus eius ⁊ deſpectus.⁊ reputauimꝰ eũ q̃ſi
leproſum percuſſum a deo ⁊ humiliatuz. Uñ
aug.de uultu illiꝰ pulchꝛitudo effluxerat oĩſ
⁊ qui erat prefilijs hominum ſpecioſus. mde
batur omnium indecoꝛus qr iniquoruʒ liuor
ſacrum illius uultũ fedauerat ueꝛberibꝰ. Cõ
ſidera eu hic diligẽter ꝑ longã morã ⁊ ſpacio
ſe ⁊ ſi hic ei ñ ↄpateris cor lapideũ reputa te
habeꝛe. Et tũc exclamabis. O bone dñe ih;u.
quomodo tu denudaꝛiſ qui nudos ueſtis.quo
modo tu ligaris.qui compeditos ſoluis ⁊ liga
tos a demonib ⁊ ab infirmitatibus detentoſ
liberaſ. Quũo tu flagellaris.qui nos a flagelliſ
eruis.Quis fuit ille taz audax qͥ te ſpoliauit.
Quis tam temerariꝰqͥ ad colũnam te ligauit
Quis taʒz ſacrilegꝰ qͥ te flagellauit. Sʒ tu ſol
iuſticie tuos radios ſubtraxiſti ⁊ idᷣo ſũt tene
bꝛe ac tenehraꝝ poteſtas om̃s ſũt te potentio
res.nobis debebant᷑ flagella eterne afflictõiſ
tu flagellari uoluiſti pro nobis ut nos mifeꝛi
corditer eꝛueꝛes ab illis. Uñ Anſhel.Et qͥdezʒ
non ignorabat impius ille ꝑ inuidiam oĩa in
te fieri nee tũ abſtinuit temerarias a te ma
nꝰ ſʒ amaritudine ̃pleuit auimã tuã ſine cã.
Illudẽdũ te miſit herodi.illuſum ꝛecepit.nu
duʒ in ↄſpectu irriſoꝝ ſtare te iuſſit.nec peꝑ
cit amariſſimis uerberibus uirgineam caꝛnẽ
tuam diuellere.plagas plagis.liuores liuoꝛi
bus ĩſligẽs.Electe pueꝛ dñi dei mei. qͥd tãta
amaritudie qͥd tãta ↄfuſõne dignũ omiſeras.
ꝓrſus nihil.Ego hõ ꝑditꝰtotiꝰↄtritõis.totiꝰ2
fuſionis tue cã extiti.Ego dñe vuã aceꝛbã co
medi ⁊ dẽteſ tui obſtupueꝛũt.qꝛ que nõ ꝛapui
ſti tũc exoluebas.Amoꝛ tuꝰ ⁊ iniquitas nr̃a
ſic te fecit ĩbecillem.maledicta ſit tãta iniqͥ
tas: ꝓ q̃ ſic affligeꝛig. In oĩbus his ñ ẽ ſacia
ta pſidoꝝ iudeoꝝ impietas. Pec Anſelmus.
Uide nunc attẽde quãta ⁊ qualia ab impio
pylato ⁊ ſuis ſine cauſa dũs paſſus eſt ꝓ te ⁊

teꝛtia.

exemplo elus ad pacicntiam ĩ laboribꝰ? adv
ſitatibus ↄfortare. Sicut enim xpᷣs uerberat᷑
2 flagellis nodoſis caro illa ſanctiſſima ⁊ mẽ
bra delicatiſſima accerrime dilacerantur. ac
coꝛpus eius formoſum plagis liuet.⁊ ſanguĩe
undiq; rubet ſic miles xpᷣi ſtrrẽnuus dʒ coꝛpus
ſuum per aſperitates ⁊ duritias debitas caſti
gaꝛe. ne inobidienter ĩcipiat recalcitrare. fla
gellatio dñi preſigursta fuit ꝑ achior pᷣncipẽ
ligatum ad aꝛborẽ-Achior ligatus fuit ad ar
borem ꝑ holofernis ſatellites. xpᷣs ad colunã
ꝑ pylati milites. achior pꝑ ueꝛitatem quam
dixerat fuit ligatus.xpᷣs ꝓpteꝛ veꝛiratem quã
pᷣdicauerat fuit flagellatus.achior ligabatur
qꝛ noluit holoferm loqui placẽtia.xpᷣſ quia
prehendit iudeos cũ eorum diſplicẽtia. achi
or ligatus ẽ qr gloriaʒ dei ma gnificabat.xpᷣs
flagellatus eſt qr nomen patris ſui manifeſta
bat. Flagellatio etiam xpᷣi in flagellatõe Pie
remie prefigurata fuit quem phaſſur ſiagel
lauit.¶ Soluto antem qno a colũna.ducũt
eũ ſic nudum ſic fiagellatum ꝑ domum.ꝓ pà
nis ſuis colligendis.qͥ ſparſim per domuʒ ab
expoliatoribus ꝓiecti fuerant. Intneꝛe bene
eum ſic afflictum.ſic tꝛementeʒ ꝑꝑ frigus qr
byems ezat. Artende diligenter ? conſidera
ſtatum eius in actihus ſingulis ut imime cõ
paciariſ ac ſimul paſcharis.aduerte autẽ pa
rum p oculos a diuinitate ⁊ eum purum bo
mine ↄſidera et uidebis iuuenem eionganm
nobiliſſimum. ĩnocentiſſimuz et amamſſſimũ
totum ãt flagellatuz et ſanguine liuoribuſq;
reſperſum.pãnos ſuos undiq; ſparſiʒ piectos
de terra recolligere.et cum qdã uerecnnda
et rubore ſe nudum coram illis.ſemꝑ ipᷣʒ ?
dentibus ſe reueſtire.ac ſi ſoret omnium
mus.a deo derelictus et omni auxuio öſtit
tus. Intueꝛe g euʒ diligeter ac pietate et cõ
paſſione moueaꝛis. Redeaſ poſtea ad diuini
tatem et ↄſidera illam ĩmenſam eteꝛnã et in
cõpᷣhẽſibilẽ et ĩperatoriam maieſtatẽ incar
nataʒz ſe flecteniè et humiliter ad teꝛra incli
nantem pãnos recolligentem.et ſe cum ꝛeue
rẽtia rubore ſimiliter reueſtiẽtez ac ſi ẽẽt hõ
uiliſſimꝰ. ĩmo qdam pᷣuus empriciꝰ ſub illo
ꝛum domiĩio ↄſtitutus et ab eis ꝓ aliquo ex
ceſſu coꝛꝛeptus et caſtigatus. Intuer̃ et nũc
eum diligenteꝛ ac humilitateʒ ſuam ãmiraꝛe
etꝓ poſſe ĩmitare. Secundũ eandem ẽt conſi
derationẽ ĩtueri potes eundẽ cum poſt coro
nationem purpura ſpoliatus ſe uult reueſti
re ¶ Ex hoc articulo flagelationis habẽtur
duo documenta. Primũ ẽ ꝙ nos flagella pᷣi
libenter debemus ſufferꝛe.ut unuſquiſq; no
ſtꝛum poſſit cum pſalmiſta dicere.qm̃ ego in
flagella paratꝰſum. Et merito qr ſi unicꝰ dei
filius paratꝰfuit ſuſcipere ĩ ſe nr̃a flagelia ex
obediẽtia patꝛis cuꝛ et nos adoptiui ñ eſſemꝰ
pati ſuffeꝛre flagella eiuſdem patris que ipᷣe
ꝑ ſe uei ꝑ miniſtꝛos ſeu inſtrumentaſua me

3

1

dere uolebant anteq
Uñ Anſelm. louil
no incircunciſſox mi
turpiſſima 9ſumad.
nibꝰ ſnis crucifgere
illuſtonib? animã tua
gregauerunt ad h un⸗
ubi ſedebat preſes ? ſ
Lali pectaculo:d utn
patenti 2 corä multit
(exuentes ueſtiñtie
ſeu tunica puꝛpmen
dẽ coccineã ) id ẽ pa
um:z fibula inf⸗
eſt iter rubrum ? p⸗
regij nominis cipſt⸗
bite nſurpabat: T ar
fallum acceperunt
uam: ſz ueteꝛem in⸗
enim rex dicebatur
ieges ueteres uteba
dur miplici neſte..
deſignandam gan
hortare ueſte alba
1 obedientie. coce
nunc pnpurs che
euangeliſta exprin
im damidemeici
ent.ſcut nonlegi
ubi ipoſuerit ſidi
bat ueſtis alba d
irſanguinenbr
fetur ülluc ſaie.
tum tuum. 2 ueſt
ieeculari t hec
uidentiu miatin
o unginali ti cea

non pote
rud hoteſt facere

teri
Ri . .
Smnla
croil W ſ
ſriſinn mi
ne

een
erine
ng. dlacen
anelunt mn
nes . nime ckne
minnettiecnn
nntern
e. Nediie Wröinz
nnn
nsſellites e, Agr

ed N erminn
tuacder 1

ecnifuennn. Iinnere den
ſicnemente; Noftgns
ne cligenter ? cnjſihet
bus ſnglis ur ine c
Cbars oduerte aulse
Mate ? euin purum ho
bis iunenem eionge
iſſimuz et amam ſſini
ei ſangbine iuortbus
0s unciqz ſporiz pieen
,et cumn di uerecnne
ram ilis ſengtßn
e. ac ſiſoret onenr
aus etonni auld Rt.
dligeter ac hietafe dlch
, Kedent Doſtentiun
llamimerſam eleni ein
vmoriam mMaieſtzte ſen
e bumniiter adteni inel
olligenten,et ſecum ꝛen
terfeueftetezel letbe
mßuus emoltet ub!

Secunde paꝛtis

dia nobis miſeꝛicoꝛditer infligere dignat᷑. ad

emẽdationem noſtram. Nam ᷣm ſapientez.

quẽ diligit deus caſtigat.flagellat ãt omnẽ fi
liuʒ quẽ recipit. Scbᷣm eſt ꝙ diligẽter cauea
mꝰ.ne et nos iterato xpCʒʒ flagellemꝰꝙ fit quo
tienſcũq; mortaliter peccamꝰ. Cũ eni xpᷣs fla
gellatus ſit ꝓ peccatis noſtꝛis.qncunq; pecca

mꝰ tũc xpᷣo unũ ictũ flagelli quãtũ ĩ nobis eſt

incutimꝰ.ſicut apoſtolus de qͥbuſdã dicit.ruzꝛ

ſum crucifigentes ĩ ſemetipᷣis filiũ dei.ad cõ

formanduʒ ſe buic articulo porerit homo fla
gello:uel uirga ſeipᷣm cedere.ſi gratiaʒ habzʒ
uel ſaltẽ cõpaciẽdo flagellato xpo mentaliteꝛ
ſe flagellet.⁊ ſic oret. Ihu qui ꝓ nobis flagel
lari udiq; uolniſti.da mihi flagella tue pater
ne correptõis libenter ſuſcipere: ⁊ ð̊ peccatis
meis nunquam denno flagellare. ¶ Cuʒz igit᷑
poſt flagellatõem ihs reueſtire ſe uellet. con
tendũt impijſſimi qdam pylato dicentes. do
mine hic ſe regeʒ fecit.veſtiamꝰ ⁊ coꝛonemꝰ
eum more regio. Miſeri ad plenum ſibi illu
dere uolebant antequam euʒz morti tꝛadeꝛẽt.
Unñ Anſelmꝰ. Nouiſſime ãt domine ihu ĩ ma
nꝰ incircunciſſoꝝ militum deuolutꝰ es.mõte
turpiſſima ↄſumãdꝰ. Paꝝ erat ſacꝛilegis ma
nibꝰ ſnis crucifigere te.niſi prius repleuiſſent
illuſionibꝰ animã tuã.⁊ ↄſenciẽte pylato¶cõ
gregauerunt ad q̊ uniuerſã cobhortẽ ĩ pᷣtoꝛiũ)
ubi ſedebat preſes ⁊ ſenatus:ut om̃s ĩtereſſet
tali ſpectaculo:⁊ ut magis ei illudeꝛẽt ĩ loco
patenti ⁊ corã multitudine.⁊ eũ uix ꝛeueſtitũ
(exuentes ue ſtim̃tis ſuis.induerunt eũ ueſte
ſeu tunica puꝛpuꝛea. ⁊ ciꝛcundeder᷑̃t ei clami

dẽ coccineã )id ẽ pallium ſiue mantellũ.nò ⸗

utum: ſzʒ fibula infꝛenatũ: coccĩei coloris qui
eſt ĩter rubrum ⁊ puꝛpuꝛeum.in obprobrium
regij nominis ꝙ ipſe ut iudei aſſerebant inde
bite nſurpabat: ⁊ ad deridendũ eũ ſicut regẽ
falſum acceperunt purpurã ⁊ clamidem ñ no
uam:ſʒ ueteꝛem in ↄfuſionis augmentũ.quia
enim rex dicebatur.induunt eu ueſtibꝰ qᷣbꝰ
ꝛeges ueteres utebantur.Epᷣſ illa die fuit in
dut triplici ueſte.ſ.alba.ꝛubea:⁊ coccĩea ad
deſignandum ꝙ qni ult eſſe de xpᷣi familia dʒ
portare ueſtẽ albã ĩnocentie.rubeã caritatis
2 obedientie.⁊ coccineaz penitentie.ſic ergo
nunc puꝛpura ⁊ clamide induer̃t euʒ ⁊ unus
euangeliſta exprimit unum:alius aliud: qꝛ ſi
im clamidem ei circundediſſent n euʒ nudaſ
ſent.ſicut non legitur nudatus ante herodezs
ubi ipoſuerũt ſibi alba ueſtẽ.Et bene ↄuenie
bat ueſtis alba ⁊ rubra tali corpor̃ utpote to
ti ſanguine rubricato ex flagellatõe ut imple
retur illud iſaie. Quare rubrum eſt indumẽ
tum tuum. ⁊ ueſtimentum ſicut calcantium ĩ
toꝛculari ⁊ hec qᷓſtio ᷣm gloſam fuit angeloꝝ
uidentiũ muãtium.qꝙ xpᷣi coꝛpus quõ de ute
ꝛ0 uiꝛginali tm̃ cadorẽ habuit quantum fullo
non poteſt facere ſuper tena.ĩtm̃ fuit ſãguie
rubrieatum ad quam queſtionem ipᷣemet ibi

Laptm. lxij.

dem rũdit:dicens. Toreular calcaui ſolus.qĩ
diceret ſecundũ gloſã. ego ſolus ſuſtinui preſ
ſuram crucis flagelloꝝ ⁊ omnium tormẽtoꝝ
paſſiones.in quibus quaſi prelo preſſus ſum.
ſanguine:proprio ꝑ totum coꝛpꝰ meũ ꝓ mun
di ſalute aſperſus. In purpureo ergo ueſtim̃
to caꝛo eius paſſionibus obiecta ſignificatuꝛ.
Der hoc ẽt ſignificatur paſſio martyruzʒ:qua
totum corpus xpᷣi.i.eccleſia rubricatur.⁊. ſic
ẽt purpura ueſtit᷑ cum de triumphis ſanctoꝝ
martyꝝ gloriatur. Ex hoc articulo trahũtur
duo documẽta. Primũ ẽ ꝙ nos peccata nr̃a
opei ꝛe debemus operibus caritatis ut ſicut
xpᷣs noſtroꝝ peccatoꝝ flagellis cruentatꝰ pur
pura cooperiri uoluit.ſic ⁊ nos opera noſtra
cruẽta.i.peccata coopiamus purpura ueꝛnã
tis caritatis.Quia ut ait Petrus caritas ope
rit multirudinem peccatoꝝ. Uel ẽt peꝛ puꝛpu
razʒ ſignificatur memoria dominice paſſiõis.
Vnñ ĩ cãticis come capitis ſpõſe.i.anime fide
lis.dicunt᷑ eſſe ſicut purpura regis:qr cogita
tiones mentis noſtre q̃ ꝑ comas capitis intel
ligunt᷑.uerſari debẽt aſſidue cuca paſſionẽ ꝛe
demptoris.uel ẽt circa opeꝛa caritatis. Scõʒ
documentũ ẽ ꝙ per hoc ꝙ dñs noſter ueſte
gali indui uoluit ̃ᷣm Theophyluʒ. docemur
ꝙ; ⁊ nos habitu mentis ueſte ꝛegia induamu:
2 ſimꝰ uere reges calcantes ſuper ſerpẽtes ⁊
ſcorpiones.i.omnia uicia ſuppeditantes.vclũ
dicimur xpᷣiani.i. uncti quaſi reges.¶ Ad cõ
formandũ ſe iſti articulo ⁊ ſeptẽ ſequentibus
illuſionũ articulis.cogitet homo factũ cuiui
libet articuli cũ aggrauatõibus ſuis ⁊ oret ſi
cut ĩ quolibet aꝛticulo deuotio miĩſtꝛabit.ihu
q̃ ueſte purpurea illuſorie idui uoluiſti.da mi
hi iugẽ tue paſſionis memoꝛiã ĩdueꝛe.⁊ pct᷑a
mea caꝛitatis puꝛpura operire.¶ Pro dyade
mate ãt ſeu corona ꝛegali(plectẽtes)compli
cando ſeu plicãtes.i.cõponentes ↄnectẽdo(¶
coronam))i.ſeꝛtum ad modũ corone capitis
(de ſpinis) bhoc ẽ de iucis ſpinoſis (?⁊ aculea
tis) ualde acutos angulos habẽtibus(impo
ſuerunt capiti eius)reuerendiſſimo ⁊ tener
rimo aculeis ad caput uerſis ut pena punctõ
nis cumularetur probo irriſionis 4 Qui at
tentius conſideraſſe ſe dicũt ſpinas illas iun
cos fuiſſe marinos aſſerunt quoꝝ acies non
minus dura ⁊ acuta aſpera ⁊ pũgitiua ac pe
netratiua ſpinis eſſe dicitur.in tm ut etiã ho
mines calciati deſuper. calcantes.inde nulne
rentur. Unde poeta. Et acuta cuſpide iunci.
Suauiſſimũ mihi ceruical ſit illa ſpiea coro
na dñie capitis tui ſuper quam dulciter caput
meum ꝛequieſcat.¶Ex hoc articulo tria ha
bentur documenta. Unum ꝙ nos pcca nr̃n
per recordationẽ ſemper in mente poꝛtemꝰſic
xpᷣs ſpinas pct᷑oꝝ noſtroruʒz in ſuo capite por
tauit.q; ſᷣm Bedam.in corona ſpinea quam
portabat.noſtroꝛum ſuſceptio pctoꝝ oñditur
quoruz ſpinas ꝛemouit ꝑ ſpinas s ortani
K 2

De

De his ſpinis dictum erat primo homini. ter
ra ſpinas ⁊ tribulos germinabit tibi quia ter
ra noſtri corpoꝛis peccata germinat que ſuis
aculeis ↄſciam noſtra ſicut ſpine pungunt.
Pas eꝛgo ſpinas xpᷣs ſuſcepit portandas pꝛo
corona uictorie.Solent eiĩ uictores aꝛma de
uictoꝝ hoſtiũ ꝓ ſigno unictoriali geſtare ⁊ de
his gloriari.Arma dyaboli ſunt peccata nr̃a
qbus aꝛmat᷑ ⸗ nos.q̃ ds in paſſiõe ſua abſtu
lit. ipᷣe eĩ eſt agnꝰqͥ abſtulit peta mundi. Id
circo ſpineã coronã utpote uictorialẽ in ſuo
capite geſtaꝛe dignatus ẽ. In iſta corona ni
dere regẽ noſtꝛum deſiderabile eſt oĩ anime
amanti. Unde ad hos ſponſa in canticis oẽs
fideles animas euocat dicens.Egredimini fi
lie ſyon.⁊ uidete regẽ ſa lomonẽ in dyadema
te.quo coronauit euʒ mater ſua.ſcilicet ſina
goga ad litteram. uel mateꝛ ſua.ideſt caritaſ
quantum ad tropũ pnñtem.Aliud documẽtuʒ
eſt ᷣm heophilum ut ⁊ nos ſumamus coro
nam ſpineam.ideſt feſtinemus coꝛonari uita
aꝛta⸗abſtinencijs ⁊ puritate cõſcientie. he eĩ
ſunt quedam ſpie ꝓpteꝛ auſteritatẽ quã hñt.
Lertium documentum ẽ ut ⁊ nos conemur
coronaꝛi ſpinis temptationum. Quelibet eniz
temptatio nos ĩpugnans.ẽ quaſi quedam ſpi
na caput mentis noſtre pungẽs.qᷓ; dñ homo
ſpeꝛat ſpina illa cedit ſibi ad coronam. Unde
quot ſpinas temptationũ homo ĩ hac uita ſu
ſtiet ⁊? ſuperat.tot gẽmas pᷣcioſas ad coronã
ſuã ↄparat. Ihu q ſpinis corõari uoluiſti. fac
me pnie ſpinis ſic digne ↄpungi ut a te mere
ar in celeſtibus coronari.¶ Pro ſceptro quo
q; regali(dedeꝛunt arundinẽ in dexteꝛa eiꝰ)
dehoneſtantes arundine dexteram. que celũ
regit ⁊ ter rã.⁊ ꝑ hor ſignantes regnum ꝙ ſi
bi uſurpauit dicendo ſe ꝛegem ad modũ arũ
dinis eſſe uacuum ⁊ infirmum ac ipᷣm regno
uacuum.non attendẽtes ꝙ ipᷣe dixerat ̃gnũ
ſuũ non eſſe de hoc mũdo.ſed in alio mũdo.
ſcilicet eternitatis ubi regnũ ẽ firmiſſimũ.
Ex hoc articulo trahit᷑ documentũ. ꝙ nos at
tendere debemus nos ex nobis eſſe infirmos
⁊ fragiles.ac omni bono uacuos.niſi dexteꝛa
dei nos manuteneat.ſicut arundo in ſe habzʒ
uacuitatem ⁊ imbecillitatem. ſed manu xpᷣi
apprehenſa fiꝛmatur. ut dicit Pylaꝛius. Zd
circo dominns noſter aruudinem in dextera
tenere uoluit.ut per hoc oſtẽderet.ſe nos fra
giles uacuos ⁊ infirmos manutenere.aomni
bus bonis implere. Iteʒ arundo ſiue calamꝰ

eſt inſtrumentum ſcribendi ⁊ idcirco m Pie

20. xpᷣs calamum in manu tenere uoluit.ut ſa

crilegium iudeoꝝ ſcriberet ⁊ oſtenderet ſe i

lum eſſe qui electos ſuos ſcriberet in libro ii
te. Ihu qui arundinem pro ſcepto in dextera
tibi daꝛi uoluiſti imbeciiiiratem queſo meam
dextera tue potentie ſic: ſuſtentaꝛe digneꝛis q̃
tenns in me ꝛegnum tuuʒ iugiter conſormetr᷑.
Sic ergo tria inſtrumenta illuſionis introdu

teꝛtia.

cuntur.ſ.ueſtis purpuꝛea ⁊ coccinea ſpinea.
arundo uacua. ueſtis corpori. corona capiti.
arundo ꝓ ſceptꝛo manui imponit. Ad litteraʒ
B ſunt tria regalia inſignia comumelioſez in
deriſionẽ ſibi impenſa.ut reus oſtendat᷑ leſe
maieſtatis.eo ꝙ ꝛegnum uellet ſibi uſurpare
nec poſſet obtinere · Moꝛsliteꝛ ſicut xpᷣs illu
ſus fuit tr ipliciter.ſic tripliciter amma freq̃n
teꝛ illudit̃ ⁊ ꝑ peccatum capit᷑. Primo in oſtẽ
tatione humane potemtie q̃ᷓ ſignificat per ue
ſtẽ purpureã ⁊ coccinea que eſt ueſtis ꝛegum
2 potẽtũ. Scðo ĩ cupiditate affluetis opulen
tie.q̃ norat᷑ ꝑ coronã ſpineã.diuitie eĩ ſpinis ⁊
curis ſunt plene. Tertio in uanitate mundãe
ſapie q̃ ſignificat᷑ ꝑ arundinẽ q̃ pulchra ſʒ uẽ
to plena z⁊ uacua ẽ mundana enim ſapia in
qua confidunt homies. ⁊ qua quis nõ ad dei
laudem.ſed ad ſuã gloriã uti.ẽ quaſi baculꝰ
arundineus ⁊ ofractus. Uide hic quomõ xpᷣs
in oĩbus non tm pr̃i.ſed ſnis ẽt illuſoribꝰ obe
dit. Durpuram ſuſcipit.caput coꝛone parat.
aꝛundinẽ manu tollit.ſicut ergo xpᷣs rex glie
ſpinea corõa coronat.puꝛpura ac ſceptro ſub
ſannatoꝛie deludit.ſic etiam cum ſeruus xpᷣi
in hoc mundo uilipenditur.⁊ uelut omni ho
nore indignus abijcituꝛ.⁊ a pᷣſumptuoſis deſ
picitur ⁊ illuſionibus moleſtatur.cogitet ꝙ ſᷣ
us ñ ẽ maiõ dno ſuo.necꝓ malo habeat ſi pa
ciatur ſimilia regi lummo.¶ Deinõ cũ ſigne
regalia ei adhibuiſſent (flectebant genua co
ram eo)ac diriſorie eum ut deũ adoramtee ⁊
ut regẽ ſaluãtes (illudebant ei)tanq́; ꝛegnar
uolenti ⁊ nõ nalenti.ac iꝛidentes dicebat e
¶ Aue rex iudeoꝝ) Quaſi dicerent uolm ſti
gnare.ſed nõ potuiſti. Regẽ iudeoꝝ en aoc
tes.ueꝝ dicunt ẽt nolẽtes ⁊ exridemes.Et ſi
ſᷣm Bedam.adorabant eũ quaſi qui deum ſe
ipᷣm falſo dixiſſʒ. Et ſalutabant eũ tanq; qui
ſeipᷣm falſo regẽ feciſſet. Quod fecerũt ut eo
rũ illuſio rũderet iudeoꝝ accuſatõi.quia de
utroq; accuſabatur a iudeis.Deteſtahilis mẽ
tis aff ectu hec faciunt.qr cõpungentes coro
nant ac illudentes adoꝛant ⁊ ſalurant.⁊ licet
gentiles hoc faceꝛent.tñ iudei luũt.qͥ tãti cri
minis autores erant.⁊ iõ in pꝑaſceue cũ pro ꝑ
fidis iudeis orat᷑ genua nõ flectimur.cũ fõte
iudei h̊ agebant cũ gentibꝰ. Vhi Criſoſtomꝰ
dicit ꝙ milites pecunia rorrupti h̊ ad gr̃ az iu
daicã faciebãt. Auguſtinꝰãt dicit hoc eſſie fac
tũ mandato l ꝑmiſſione pᷣſidis.ut.ſ.magis iu
deoꝝ odia ſaturarent ⁊ facilius euʒ eriperet.
¶Ex hoc articulo habet̃᷑ documentũ ꝙ nos
caueamus ne äxpᷣm falſo adoremus uel ſalute
mus. Miſtice falſo xᷣm adoꝛant ⁊ ſalutant.
qui in eum credunt.ſed ꝑuerſis actibꝰdeſpici
unt ore eũ ↄfitẽt᷑ ſʒ factis negant. Atem falſo
adoꝛant łᷣ ſalurãt qͥ inter oꝛãdũ aliqd ꝙ ẽ con

tra diuinum honorẽ mente ptractant. Itez

qͥ in eccleſijs ſi igna deuotõis oſtendunt. ⁊ po
ſtea miurias xpo graues ĩ mẽbris ſuis faciũt

bant i faciem eius
tibiles. O q; uilis at
fet ꝙ iſti dicütur m
tie pſentis tẽporis .
equites nominant
tales enim nobiles
ſouerẽt nec crucii
ſibi diuiderent ac
Gzʒ gicuni milites .
iarij ? ſeruientes pe
li ecſaris udi milit
1w actid apoſt
militib? ducitise
rulale miſſus eſt ce
locoitelligim nile
quales hullaz per!
li ſunt milites ſi a
eꝛat ei robuſti coꝛr
ut dicit Cni. d qb
iſtis illuſonibus m
dinatis gaudens o
debatDocnmenta
hua ge coſpuitoe in
qindeliciofiſſiman
da mlhifaciez tuz
uumptione indigne
am imundis cogit
hiebamt grädinem
lacpcaun zins)
ut aculeiſpinanf⸗
conne Nenpr in
enizʒ tanti calece
7 ictus bacnli⸗⸗
ͤboe leceritn.
1 Pdautloſuene
b mo uilis: u
zat eiſicut furi⸗
qtur: ut r̃co gnof
nis oſteingit: ut
miehat. Dercm

leſicut ergo rßorer ge
tepmnpung ac ſceynooſtb
cenam aun ſnis ih
tu ? uelit onmnio
,4 npnoſsden
leſhanur cgler ⸗
cpnnalo babentſih
no.A deir cu ſigne
(fectedatt gennae
m tt dei adcramten
edameitaniz egfi
c midemes cebaͤtt
Waſi cerent uen!
i. Regiincton en o
Nletes ? n denes Eld
nt eü gualigoi deume
1 ſalutadant eütanch an
eſſet Quod fecenit et
Geor accuſaloi guls d
iudeis Delefbliz ne
nt,4 copungentes o
Zoranr ? ſalutunt, licel
ttß ugeiluüt laͤi en
in eue cü gfo⸗
1noͤfecmur cd f
Enb Vb Krſenen
neontiha⸗ “
ſit lcit horiſe
ine ſce n nl⸗

Secunde paꝛtis

Item falſo xpᷣm adoꝛàt ⁊ ſalutãt omnes pſeu
do xpᷣiani. Ihu qᷣ irꝛiſoꝛie adoꝛaꝛi ⁊ ſalutari
uoluiſti da mihi te deum meum ueꝛum ado
rare in ſpiritu ⁊ ueritate ⁊? te ſolum uerum ꝛe
gẽ uenerabiliteꝛ ſalutare. Et ut illuderẽt fac
tis ſicut illuſerant ſignis ? uerbis. dabant ei
alapas in augmẽtũ illuſioms ? boc ideo ut
ipſo opere oſtenderent. illutoriuz eſſe ꝙ ei ta
lem honorem exhibebant. In hoc enim ülu
ſionẽ ſuã magis deſpectiuam fecerunt. qꝙ ue
lut adoꝛantes deum ⁊ ſalutantes regem enuz
alapiſauerunt. Et diffeꝛt illa alapiſatio ab a
lia qᷓ ĩ domo anne fuit facta qꝛ ibi una alapa
ab uno miniſtrorum.hic t plures alape a di
uerſis dabaâtur ⁊ illa dabat᷑ cauſa ultòois. iſta
cauſa illuſionis. Docum̃ta ãt poſſũt h̊ accipi
i bi. Iᷓu qͥ alapis cedi uoluiſti ſac me ore ⁊=
uita tibi ſemꝑ plaudere ⁊ alioꝝ oꝑa.licʒ ma
la mihi ĩ bonum cooꝑari cõcede.(( Et expue
bant ĩ faciem eius)ſicut ꝑſone niles ⁊ cõtẽp
tibiles.O qᷓ; uilis actus militũ.Ex hoc appa
ret ꝙ iſti dicũtur milites nõ ᷣm nomen mili
tie pſentis tẽporis quo generoſi ⁊ nobiles qͥ
equites nominant᷑ de calcaribus deauratis.
tales enim nobiles ꝑſone ñ illuderent.ñ con
ſpuerẽt nec crucifigerẽt.nec ueſtes crucifixi
ſibi diuiderent ꝙ ad caꝛnifices potius ptinz.
Sʒ dicunt᷑ milites pʒʒ antiq; ↄſuetudinẽ ſtipẽ
diarij ⁊ ſeruientes pedites. ſicut pʒ ĩ geſtis iu
lij ceſſaris. ubi milites ab equitibus diſtĩgut᷑
2 In actibꝰ apoſtoloꝝ. ubi dicitur ꝙ DPau. cũ

militibꝰ ducẽtis ? equitibꝰ ſeptua ginta a hie

ruſalẽ miſſus eſt ceſſaream.ergo milifes in G
loco itelligimꝰ uiles ſtipendiarios carnif ces
dquales nullaʒ perhorreſcunt inſolentiã qͥ dic
ti ſunt milites ñ a nobilitate: ſed a fortitudie
eꝛãt eĩ robuſti coꝛpõe ⁊ ad ome malũ expoſiti
ut dicit Criᷣ.ð qᷣbus dicit Theophilus. ꝙ in
iſtis illuſionibus militaris uana gloria ſꝑ ior
dinatis gaudens obpꝛobꝛijs.ſibi propꝛia oſtẽ
debat- Docnmenta hic poſſunt ſumi ſicut ſu
pꝛa de cõſpuitõe in domo cayphe facta. hu
q̊ͥ in delicioſiſſimam faciẽ tuã ↄſpui uoluiſii
Da mihi facieʒ tuà in ſacramenti euchaꝛiſtie
ſumptione indigna ñ polluer̃.⁊ ↄſciẽtiam me
am imundis cogitationibꝰ ñ fedar̃. (Et acci
piebant arũdinem de manu ei. ⁊ ꝑcutiebant
lacꝝ caput ipius) ⁊ ratione doloris infligèdi
ut aculei ſpinaꝝ ſoꝛtius infigeꝛent᷑ capiti.⁊ ꝛa
tione ↄtemptꝰ in ſignũ uacuitatis ⁊ nihil/Nõ
eniʒ tantũ cã ledendi eũ per pũcturas ſpinaꝝ
2 b ictus baculi:quãtü câ illudendi ⁊ uilifica
di hoc fecerũt.nã uiles pſõe baculis ſicut be
ſtie pcuti ↄſueuerũt.Quaſi dicerẽt ad euz.o
tu homo uilis:ut qͥd te regẽ facis. In hoc fie
bat ei ſicut furi:qͥ fune capiti cicupoſito tor
qtur: ut rcognoſcat mala que fecit:⁊ ſicut fu

nis ↄſtzingit: ut ſe amplius ꝓfundet E'graui

us torqueat. ſic ⁊ ihm coronatuʒ arũdine per
eutiebat. Percutiebant aꝛũdine caput pauen

captm.ixij.

duz demonib tremendũ: ac reuerendũ cunc

