peꝛ hoc prohibetuꝛ nocumentum proximi ĩ
peꝛſona ſibi coniuncta. Mon fuꝛtum facies.
per hoc prohibetur nocumentum proximi i
re poſſeſſa. Non falſum teſtimoniuʒ dices.
peꝛ hoc prohibetuꝛ nocumentum pꝛoximi i
fama. Ponoꝛa patrem tuum ⁊ matrem. eis
ſubueniendo ⁊ ꝛeueꝛentiam exhibendo.⁊ ꝑ
hoc pꝛeceptum affumatiuum intelligitur
omne beneficium pꝛoximo reddendo.qꝛ no
mine patris ⁊ matris intelligitur oĩs ꝓximꝰ
Et hoc ẽ ꝙ ſubdituꝛ ⁊ diliges pꝛoximuʒ tu
um ſicut teipſum.i.ad id ꝙ diligis teipᷣʒʒ ſcʒ
ad gꝛatiã ⁊ gloriam:uel ſicut teipᷣm.i.ũ uer
bo tm̃.ſʒ opeꝛe ⁊ ueritate. Proximus ãt no
ſteꝛ eſt omnis ꝗ nobiſeum cõuenit ĩ natura
quẽ debemus ſicut noſipſos diligere.Quaʒ
ſententiam dominus ĩducit ut oſtẽdat ꝙ fi
nis pꝛeceptoꝛum eſt caritas.qr obſeruantia
mãdatoꝛum nõ eſt meꝛitoria uite eterne ni
ſi fiat ex caꝛitate. Inter hec precepta oꝛdi
nãtia ĩ proximum non tanguntur precepta
de nõ concupiſcendo ꝛem pꝛoximi. uel eius
uxoꝛẽ.qꝛ r̃ducunt᷑ ad pꝛecepta de nõ adulte
rari ⁊ nõ furari.⁊ ſub illis poſſunt itelligi.
Uel qꝛ itelliguntur ĩ hoc ꝙ dr̃. diliges ꝓxi
mum tuum:ꝗ ei ueꝛe ꝓximũ diligit.nec reʒ
eiꝰnec uxorẽ cõcupiſcit. Enumeꝛat ãt h̊.nõ
oĩa mãdata ſʒ ſolũmõ pᷣcepta a ſcðe tabule
q̃ oꝛdinãt hoĩeʒ ad ꝓximũ.ĩ qb implicat ⁊
ſuppòit pᷣcepta pᷣme tabule.oꝛdinãtia hoĩeʒ
ad deũ.qr hõ magis tenet᷑ deo qᷓ; pꝛoximo.⁊
iõ ſi obſeruãtia mãdatoꝝ.ſcðᷣe tabule ẽ ne
ceſſaꝛia ad ſalutem multofoꝛtius obſeꝛuan
tia mãdatoꝝ pᷣme tabule ẽ neceſſaꝛia ad eà
dẽ. Uñ bene dicit apoſtolus.qð qui diligitꝓ
ximum legem impleuit: qr ĩ dilectõe pximi
itelligit dilectõ dei.ut finis ꝑꝑ quẽ ꝓximus
diligit᷑ qr pximꝰ diligit ꝑpꝑ deù ⁊ nõ ecõuer
ſo. Per edicta ẽt oñdit ſaluatoꝛ.qð obſeꝛu
tia pceptoꝛum ceremonialium ⁊ iudicialiũ.
nõ erat amplius neceſſaria ad ſalutem. ſed
ſufficiunt decem decalogi pᷣcepta.Quoꝛum
primum ẽ.nõ adorabis deos alienos.i.ueꝛũ
deuʒ coles.⁊ ſuper eum nihil amabis. Mul
ti eniʒ hodie ſunt qui ſibi deos alienos faci
unt. Nam ſicut dicit aug.hoc ab hoĩe coli
tuꝛ qð pre ceteꝛis diligituꝛ. Suꝑbꝰ igit pꝛo
do hʒ ſuꝑbiã luxuꝛioſus luxuꝛiã auarꝰ aua
ritiag. Scõm nõ aſſumes in uanum nomen
dei tui ĩ os tuum.i.nõ blaſphemabis nec iu
rabis indebite ĩ nomine ſui. Talis ĩiuꝛiã fa
cit deo.quem in teſtimoniuz ſue falſitatis ĩ

ſuti ineligt o⸗ nalum 4bl
elte ſncenlo in accepnis ue
ceſcoin nercatölb Uue nerces
oonrris.Octanu iices fulſu
in grinu tui e nendacii 40
Ni AIwlanione cdKummni.4 docd
evitandd.iona non decderes
INärè Nopeddi
leswdi no dand addn d
Piſces uxore Sui anc m
Conſentiedo.e ſolicitando.
nii ſigendo. bec gui perſe
leritAum it ille agoleſce
lunenute ſua ſe ſeꝛuaſſe ren
nults eligoſig uir aligs ho
ſeſnsintut ei allert eun
ſarione i reterttam Tote
amicabli zinſtruens ei
licAntndetee d
(Grärbideſt g ad ſtar

ams imelligitir eiz en
len dlie ate
nadic gilgonße
n adid gilgs teßnſg
lam uel ſcut teiöin ler
uentate, orinnsin
wbiſeum couenti mnnt
t noſpſoodliggre. Quy
us iguctt ur oſtidut gff
canmns q, obſeranni
meritorio uſte eterne ni
terhec grecepta oꝛdi
on tunguntur precepta
emn peorimt, uel eiue
1Recepta de no adrite
idis polſung idlig.
boeg Ggen
e himi digt erre
gacn Cnamem inhdd
mo heenta aſchetadale

d prinii g mplen .

ne tabule dinittg hoies
agstenet⸗ deoqᷓ morino.
nicnor cde iublle ſe

Secunde partis

uoecat q̃ſ deus mẽdaciũ diligat: ⁊ ſibi qi in
dicio ðᷣi puiẽdũ ſe obligat.ſi ñ ẽ ita ſẽ iuꝛat

⁊ Pxio qꝛ pꝑ flazʒ iuꝛatõʒ ipʒʒ ðᷣcipit ⁊ ðᷣfꝛaudat
FTercium diẽ ſabbati ſanctifices:ut ĩ eo mõ

taliteꝛ ñ pecces.⁊ mala uites. Contra iſtud

pᷣceptũ peccat.qui cã cupiditatiſ in ſabbato
opus ſᷣuile facit. aliquod peccatũ ↄmittit.
uel opera miſcòie dimittit.qꝛ a bõis oꝑibus
jj ẽ uacandũ.Quaꝛtã honoꝛa paꝛentes tuoſ.
obediendo.obſeãndo.ſubueniẽdo.⁊ anima
bo eoꝝ miſerendo. In hoc ẽt pᷣcipituꝛ honor
patrũ ſpiritualiũ.ſ.pꝛelatoꝝ.Quitum nõ oc
cides.opere.uerbo.negligentia. cogitatiõe.
auxilio.conſenſu.malo exemplo.uel aliqua
occaſione. Pomicidiũ ẽt aliqũ fit corõ ꝑ odi
um. aliqũ ore per uerbum detractoꝛium oali
qñ oꝑe ꝑ factuʒ.⁊ iſtud ultimũ ẽ triplex qui
dã eĩ occidunt coꝛpꝰ tm̃.quidã aĩam tm̃. qñ
ſ. eam retrahũt ad pctẽm.quidã utrũq; qñ.ſ.
aliquis interficit ſeipᷣm ł alium in pcto mor
tali exiſtẽtẽ. Sextuʒ ñ mechabeꝛiſ.oꝑando.
cogitando.loquẽdo. uł in iuriſdictione tua

fornicationẽ ſuſtinẽdo. Per hoc ãt ꝙ dixit

non mechaberis. phibetuꝛ oĩs carnalis ap
petitus ⁊ corruptio:pᷣter eã que ẽ mr̃imõij.
Septimũ ñ furaberiſ aliena:ñ quolibet tibi
gttrahẽdo.?᷑ re aliena inuito dño utẽdo Peꝛ
ſuꝛtũ intelligi᷑ oẽ malum ablatum.ſiue oc
culte faciendo in acceptis.ſiue fraudẽ exer
cendo in mercatõibꝰſiue mercedẽ nõ ſoluen
do oꝑarijs.Octauũ ñ dices falſũ teſtioniũ 2
na ꝓximũ tu:oẽ mendaciu.dolũ. detꝛactõ
nẽ.ꝗdulationẽ.calumniã. ⁊ doctrinã errõea
deuitando. Nonũ non deſidſeres domũ ł agꝝ
raliã rẽ proximi tui:tali uiðᷣlicet m̃te ꝙ uel
les tibi cũ ſuo dãno adoptar.Decimũ nñn ↄcu
piſces uxorẽ.Sᷣun.ancillã.pꝛoximi tui coꝛde
conſentiẽdo.oꝛe ſolicitando.oꝑe ↄcupiſcen
tiã ꝑficiendo. Pec qui peꝛfecerit ſaluari po
terit ¶ Cum ãt ille adoleſcens hec omnia a
luuentute ſua ſe ſeꝛuaſſe reſponderet ꝙ tñ ĩ
multis religioſis uix aliqs hodie reperiret:
ieſus intuit eũ dilexit eum ꝑꝑ bonam cõueꝛ
ſationẽ ſuã preteritam: ⁊ oſtendit ſibi uultũ
amicablilẽ. ⁊ inſtruens eũ de ꝑfectione dixit
illi.(¶ Unũ tibi ᷣeſt) q? ad ſtatũ ꝑfectiõis.ſ.
bonu pauꝑtatis.Quia ⁊ ſi mandatoꝝ obr̃ua
tio ſufficit ad ſalutẽ.ñ tñ ad euangelicam ꝑ
fectionem: ſed ad hãc ẽt requiꝛit᷑ obſeruatõ
ↄlilioꝝ in qua pꝛimum ẽ abꝛenunciatio tpᷣa
liũ: ⁊ ideo de hac tm̃ hic facit mtionẽ. Ubi
Orige. Non tamen intelligendum eſt qõ in
ipo tpᷣre quo bõa ſua tradiderit pauꝑibus fi
at oĩo ꝑfectꝰ: ſed illa ex die incipiat ſpecula
tio dei.adducẽs eũ ad oẽs vᷣtutes.Et ſubdit
dns dicẽs (ſi uiſ Nar H ẽ ĩ tua libeꝛtote ( ꝓfec
tus eſſe )ideſt ad ſtatum ꝑfectionis aſcende
re ſuꝑ cõem ſtatũ ſaluti neceſſariu.qꝛ B ẽ de
ꝑfeciòe uite (uade ) ꝑ affectuʒ 2tẽnẽdo tẽpo
ralia(⁊ uenð) efſectu ea ꝛelinndo: ⁊ bec

CLapflm. xj.

ola n ꝑtẽ tm̃.ut ananias ⁊ ſaphira.ꝙ ẽ ↄtꝛa
ꝓpꝛiet arios: que habes ⁊ iuſte poſſides.ꝙ ẽ
3 raptoꝛes ⁊ uſurarios.elemoſynas de aliẽo
faciẽtes:illa eĩ habemns q̃ iuſte poſſidemꝰ.
Ila qᷓ iuſte poſſident᷑ uendẽda ſunt: que
o iniuſte. ꝛ eddẽda ſt᷑ illis.quoꝝ fuerunt: ⁊
da nõ uẽde.querẽdo munus a manu. uel a
lingua.uel ab obſeꝗo:pauperibus non diui
tibus.a quibus ſimilia accipies. nec amicis
carnalibus.niſi fuerint ĩdigẽtes nec hyſtꝛio
nibus ⁊ male urentibus:ꝙ ẽ 3ð ſymoniacos
⁊? ambicioſos.ꝗ dãt alijs ut acꝗrant bñficia
⁊ dignitate s:⁊ hoc fac ꝑꝑ deum ñ ꝑꝑ oſten
tatõem.qꝛ abicere tpᷣralia ꝑꝑ oſtẽtationẽ ñᷣ
ẽ meritoꝛium:⁊ ſic dando habebis theſauꝝ
.i.quendam bt᷑itudinis in celo locum tutiſſi
mum. Poc aũt non dicituꝛ.quia pauꝑtas ſit
maior uirtus qᷓ; ↄtinẽtia uł obediẽtia. ſʒ di
citur ꝑ quẽdã coꝛꝛeſpondẽtiaʒ.quaſi theſau
rus celeſtis ſic reſpondet uoluntarie pauꝑta
ti.ſicut exaltatio humiliatiõi.Uñ Cꝛi. Bñ
at non uite fecit et᷑ne mẽtiõem. ſʒ theſauri
ditẽs.⁊ habebis theſauꝝ ĩ celis.qꝛ.n. ð pe
cunijs eꝛat ſᷣmo.⁊ ð abꝛenũciatione omniuʒ
oñdit ꝙ ̃ddit plura his q̃ pcepit r᷑linq̃re.q̃n
tomaius ẽ celũ qᷓ; ꝛza in theſauro.n. copiazʒ
Ftributionis oñdit. Et uẽi lictis omnibus
⁊ ſeqre me: me imitando.⁊ ſicut ego ambu
lo dbulãdo:ꝛ in ſeqla vpᷣi ꝑ oꝑa caritatis 2
ſiſtit ꝑfectio pꝛincipalꝛ: ⁊ ↄplete in pauꝑta
te ãt nolũtaria ↄſiſtit ĩchoatiue.p modum
remouẽtis.ꝓhibẽtis ⁊ diſponẽtis:qꝛ ꝑ h̊ au
feꝛt᷑ cuꝛa tꝑaliũ que a dilectõe ðᷣi ĩpedit ani
mũu. Uñ gloſa. Relinq̃re omnia ẽ uia ad peꝛ
ſectõm.ſed ĩ ſeq̃ndo cõſiſtit ꝑfectõ. Magna
certe gioria eſt ſequi dñm.⁊ iõ ualde eſt aꝑ
petẽdũ. Ad ꝑfectõm ergo ñ ſufficit homini r
linquere ſua niſi dominum ſequatur. id ẽ ni
ſi ꝛelictis malis faciat bõöa.Un Theo. Cum
pauꝑtate em̃ ⁊ ceteras vtuteſ hoĩem hẽꝛe o
portet ob h̊ ait ⁊ ueni ſequer̃ me.i.ĩ ceteris
eſto meus diſcipulus ⁊ iugiteꝛ me ſequariſ.
Uñ ⁊ PHieꝛo.Sacilius ſacculus ↄtẽnit quã
uoluntas. Multi diuicias reliqntes dñm nõ
ſequũtuꝛ. Sequit᷑ at dñm ꝗ imitatoꝛ eiꝰ eſt
7 ꝑ ueſtigia illius gꝛaditu?. Ubi ⁊ Rabanꝰ.
Ecce duas uitas hominibꝰ ꝓpoſitas andiui
mꝰ. actiuã ad qᷓ; ꝑtinet ñ occides.⁊ ceteꝛa le
gis mandata: ⁊ ↄtẽplatinã ad qᷓ; ꝑtĩet ſi uis
ꝑfectuſ eſſe.⁊ ceteꝛa. Actiua ad legem pecti
net. contemplatiua ad euangelium: quia ſiẽ
uetus nounum pceſſit teſtamentum :ita bõa
actio precedit contemplationem. Actiuis eĩ
conuenit obſeruatio preceptoꝛum que in le
ge tꝛaduntuꝛ. contemplatiuis obſeruatõ cõ
ſilioꝛuʒ que in euangelio docẽtur.⸗ Et no
tandum quod multiplex ẽ pfectio.ſcilicʒ ſul
ficiẽtie. quam oẽs hẽnt exiſtẽtes ĩ caꝛitate:
ordinis cuius proprium ẽ ſeruaze continẽtiã
religionis.⁊ huius proprium eſt renunciaꝛe

De duodecim

omnibus prelationis.ad quos pꝑtinet ponere

aĩaz ꝓ ouibus ſuis:ſecuritatis.cuius ꝓpꝛiuz

& habere mortẽ in deſiderio uitam in paci
entia. Ad pᷣmã pfectõem tenet᷑ ꝗlibet.ad ul
timã vo nullꝰtenet: ad tres medias tenent᷑
aliqui ex cãis.unũ g ſignuũ perfectionis poſu
it cum oĩa ꝛelinqueꝛe ↄſuluit.ut nuduʒ xpCʒ

nudus ſequat᷑. Uñ ṽʒ Theo.dicẽs oĩa ſũmã

pauꝑtatẽ ſuadʒ.ſi quid ei reſtiterit illiꝰpᷣuuſ
E.Et ᷣm Ambꝛoſi.talẽ uoluit adoloſcentẽ il

lũ dñs ad gadiſum ꝛedire.q̃lis adam fuerat

de ꝑadiſi ſublimitate deiectus. Nudꝰeĩ inco
la adam padiſi fuit.qᷓ;uis g cũ poſpione diui
ciaꝝ poſſit quis ad uitã ingꝛedi. ſᷣuando mã
data:tñ ad ꝑpfectã ſeq̃ ã xpᷣi. ut ꝑfecto amof
⁊ integro affectu tẽdat ĩ deũ.deeſt ſibi unuʒ
A.ꝙ relinq̃t diuitias affectu ut ſit pauꝑ ſpuũᷣ

q̃ pauꝑtaſ ĩcludit huũilitatẽ: ſine q̃ nõ ẽ paup

tas ueꝛa.qr uanũ ẽ habere burſam uacuam
⁊ coꝛ plenũ ſuꝑbia. Includit ẽt cõtẽptũ diui
tiaꝝ effectu.qꝛ difficile ẽ ualde ꝗ hẽns diui
tias.ne amor̃ eaꝝ aut õtieat᷑.aut diſtꝛahat
⁊ ĩpediat a ꝑpfecto amoꝛe dei.ne xpᷣm liber̃ ⁊
expedite ſet. Nã ꝗ diuicijs iplicat᷑ mittit
peõs ĩ rethe ne poſſit corã dᷣo ꝑfectꝰãbul are
⁊ libere xpᷣm ſequi:qr diuicie uiſcoſiores ſt᷑
uiſco.⁊ uix euellituꝛ animuſ occupatꝰab eiſ
⁊ detentus. Nimia g dilectio terꝛenaꝝ poſſeſ
ſionũ ẽ huius pfectõis ĩpedimtũ. Quõ bene
patuit in hoc iuuene.qui cũ audiſſet vᷣba do
mini de pfectõe pauꝑtatis uoluntarie: abijt
triſtis ſeculi tꝛiſticia moꝛtẽ opante ĩpeditꝰa
pfectõe quã querebat.teꝝꝛenaꝝ poſieſſionũ
ꝗq more.ob ꝙ ñ poterat ad ꝑfectionem uolun
tarie paupertatis aſcendere. Uñ cã triſticie
rdditur cũ ſubdituꝛ.Erat eĩ multas habens
poſſeſſiones.ſpinas ꝓducentes ⁊ tribulos.ſe
mentẽ dñnicazʒ ſuffocantes:⁊ ipſe nihilomĩus
habitꝰa poſſefſiombꝰ⁊ diues ualde diuicijs
ſallacibꝰ ob quaꝝ inordinatũ amoreʒz triſta

bat᷑ de pſuaſione abrenũciatiõis eaꝑ: tꝛeiſta

bile eĩ eſt amata abicere.ad rpᷣralia enĩ paſ
ſibiliteꝛ afficitur. cuiua cor in priuatõe eorũ
dẽ aliqualiter contriſtat. Nam plerunq; cũ
tpᷣꝛalia aſſunt nobis.puta mus ꝙ ea ñ diliga
mus.ſed cũ abeſſe cepeꝛĩt.ĩuenimus ꝗ ſumꝰ
Poc eni ſine amoꝛe noſtro aderat ꝙ ſine do
loꝛe diſcedit. Iſte iuuenis cum audiret ꝙ q̃
cunq; haberet uenderet ⁊ daret pauꝑibꝰabi
it merens qꝛ ⁊ diuicias ſeculi ⁊ uitã eternaʒ
haber̃ uolebat.quod difficile erat ut fieret.
quouiã in poſſeſſiõe diuiciaꝛum abſq; ſuper
bia elationis. ⁊ abſq; ꝓpꝛietate uoluptatis.
uix ſtare quis põt:ſic et difficile eſſet ꝙ hõ ĩ
cacũie vticis alicꝰmõtis ſtaꝛzet. ⁊ tẽpeſtate
ualidi uẽti q̃ſſarus ñ caderet. ut vo dic aug.
Hic adoleſceẽs laudabił ꝗdẽ ẽ qr nõ occidit
nõ adulteꝛatꝰ ẽ. Uituꝑabił ãt qr ↄtꝛiſtatus
ẽ ĩ vbis xpᷣi uocãtis eu ad perfectõm. Adole

ſcẽs ꝗppe erat ſᷣm aĩam. ⁊ ꝓpterea ꝛeliquẽs

conſilijs euangeliſtis

xpᷣm abijt.h̊ Auguꝰ.Sed tale rethe fruſtra
iacitur añ oculos pẽnatoꝝ.ſcʒ ↄtẽplãtiũ peꝛ
fectorũ ꝗ tantominꝰ cõtriſtant᷑ ꝙ deſunt tẽ
poꝛalia.qntomagis appetũt et᷑na. Nã ut ait
Sꝛego:tanto quiiq; minꝰ dolet ꝙ deſunt eteꝛ
na.qᷓntomagis gaudet ꝙ; aſſũt tꝑalia: æ qui
minꝰ dolet ꝙ deſunt tꝑalia.certiuſ expectat
ut aſſint eterna. Et iõ ſᷣm genadiũ. bonũ eſt
facultates cũ diſpenſatõe pauperibuſ eroga
re.ſed melinus ẽ ꝓ ĩtentõe ſequendi xpᷣm oĩa
⁊ totũ ſit donare.⁊ abſolutũ a ſolicitudĩe cũ
xpᷣo egere. Ut em̃ dicit Cripᷣ. Nõ ſiłit᷑ detinẽ
tur qui pauca hẽnt ⁊ ꝗ multis habũdãt.qm̃
adiectio diuitiaꝝꝑ maiorẽ accendit flãmaz. ⁊
uiolẽtior fit cupido. Non ſoluũ ãt diuiciaruzʒ
poſſeſſio.ſʒ ẽt ꝛeꝝ aliaꝝ diuerſitas.homineʒ
a dei ↄtemplatione ⁊ ꝑfecto amor̃ ĩpedit ⁊
auertit. Uñ Auguꝰ.Temporaliũ rerũů multi
formitas ab unitate ði hoĩez ꝑ carnales ſen
ſꝰdivberat.⁊ mutabili uarietate eiꝰaffectuʒ
młtiplicat.Quẽ g ölectat libertas ab amo
re mutabiliũ libeꝛ eẽ appetat.⁊ quẽ ꝛegnar̃
delectat.uni oĩuʒ ꝛegnatoꝛi deo ſubditꝰ her
at.Et iteꝝ duo ſt᷑ amoꝛes mũdi ⁊ dei.ſi mun
di amoꝛ habitat.nõ ẽ quo intꝛat amoꝛ dei.
Lũ exhauſeriſ cor tuũ ab amore t᷑reno.hau
rieſ amoꝛẽ diuinũ. Uñ ⁊ Greg.cũ cupiditate
tꝛene ſubſtãtie ðus non diligit᷑ qꝛ terrenꝰ a
mor oculũ mẽtis ſordidans excecat. ne diui
na claritas uide at. Nec miꝝ quo eiĩ diligeꝛe
põt quẽ neſcit. Aut quo ſcit ad quẽ neſciẽdũ
oculũ cordis claudit. Uñ ẽt Ariv.Fũo ſilłes
ſt hũane res.Nihil ei ita ↄtriſtat aie oculiũ
⁊ turbat ur uite huiꝰ curaꝝ turba ⁊ cõcupi
ſcẽtiaꝝ multitudo,h̊ eĩ fumi. huiꝰ ſüt ligna.
Unñ ⁊ Anſhelmus.ſi uis eſſe getus nil ſeculi
appetas.ſꝑ requiẽ mm̃tis hẽbis.ſi a te mundi
curas abieceꝛis.Qui curis trẽis ſe ĩplicat a

di amor ſe ſeꝑat.Et ut ĩ paucis multa itelli

F at tẽde pauca vba auguſtini ſic dicẽtĩs.
ihil plꝰnoui eẽ.qᷓ; iſta ſenñbilia fugienda.
Cui ↄcordat Dyoniſi.ꝗ ſic dicit. derelique
ſenſꝰ⁊ oĩa ſẽſibilia.Qui hʒ auꝛes audiẽdi.̊

pauca vba pᷣdicta audiat ⁊ coꝛde intelligat

r multa in eis latẽt.q̃ uanis ⁊ diſſolutis nõ
apparẽt. VUñ cuidã ð ᷣmõis abũdãtia ſolici
to dictũ ẽ ĩ ſpiritu. Si uis ſcire oĩa pᷣdicãda.
tũc fepara te ab exteriõibꝰ.purifica te a tpᷣa
libꝰ.libeꝝ fac te a carnalibꝰ⁊ eꝛige te ad ce
leſtia.⁊ maĩfeſtabunt᷑ tibi diuĩa. Ecce ĩ his
vbis torũ ẽ incluſũ ꝙ eſt pᷣdicatũ imago em̃
tua imago di eſt:depõe g ab ea oẽ ꝙ ſibi ac
cidẽs ẽ. ⁊ appaꝛebit tibi ĩ ea ꝙ diuinũ ẽ. At
ãt utiliteꝛ ad tpalia ? ef᷑na pfecte te hẽas.
ſcito ꝙ tꝑalia ðbes aſpicer̃ ſub ſẽſu q̃drupli
ci. ꝛimo ſcʒ ut tanqᷓ; ꝑegrinꝰ æ aduena ſen
tias oĩa. ut extranea ⁊ aliẽa:ira ꝙ tua ueſtiſ
ſit tuo ſenſui extranea.ac ſi eſſet alicꝰð gre
cia łt india.Scðo ut ĩ tuo uſu oninẽ habudaã
tiã.timeas ut uenenum ⁊ mare ſubmergemn

mne gſnne en
uciogie, Raclce cioi
lsanuncii, hoetonus igll
nus hoe ehboe obe tena
ctois ofucſta beata fultut
pieſi keigit ceo ſetuite mn
Cinungt to her is Et
Pderiectoanc nis no cor
defecaren tor Ninz ſedimai
e Gäcdins edn⸗Qumd.
diindaugue nindre zi
paaptase perſecicn in
fueꝛit maio dei unas⸗
inchrü liberat ab ilis guin
inus ſouglibus intee
e leſu xje da
gliegtua nangar⸗
eer ? male faul /
ſernmven ci obſern noꝛib!
nllinigen dretnd
n d fegon tededo
te afſecn enan d efſec
nſcobbisneſeirne imitg
ſeun neideiieni t
etiguenire t cenn liſior

e
Utabilin h carneles in

ull uarierate eigge
es diectat lbertis 4, .

eee petn egli ef
gnna oſtiß
kanortg nigj t eifnn
cno inmur amor ghej
tui ab anreſe h
iebeg aigaime
no lſyrt e tenen
tinnns excecat, ne gini
ſiec nir gio ei cligeꝛe
lio ſeil ad qus neſcledu
.Anet An Fio ſtes
ei ira owriſtat die dcalü
coran turdad (doh
bäfum do ſe bin.
Kwis ede geros i ſeolll
irs dedis Kate manti
Qri cunis ireis ſe ihlcn 4
Etmipauct mult ſeli
a vba auguſtinife giceti.
ita ſenſbli igent⸗
oniſ, ſe ciet dereliane
i. Qui hz alues audiddi.
1audtat? corde tmellign
et uanis t Eiſſolutisſi
gidͤ zmois abuͤdͤtin ſa
Gi no ſere da hlit
do puriftcateift
ene he eigetente
e1 cmlidt eigelen⸗

ſbi dinia,Kceid
zpunk tidi diil
iget zitti h
depoe d a.
chl th ien Nin⸗

malat ein c ſtmi

ſeiſ
oͤves iet / Glen
un taniz e leſi

uhl.
runen t ali⸗ e⸗ ge

mmmer ſe aniblbudd

en
conti u elbnele⸗

venenn

Secunde partis

Teꝛtio ut in tuo ſenſu oẽz inopiã egeſtatez

ſentias ut mſazʒ ⁊ arã ⁊ ſcalã uite et᷑ne.⁊ ut
ſpeculũ ſui imaginẽ crucis xpi. Quãto ut di
uirias ⁊ apparat“ diuitũ.ita ſentias tibi diſ
formes:ꝙ in eoꝝ memoꝛia uł aſpectu nulla
tenꝰualeas delect aꝛi uel letari.ꝙ ſi uideris
te in eis ↄgaudere.a xpᷣi glorioſa pauꝑtate
te eſtia alienũ foꝛe. Huic ãt ↄnectit᷑ ĩ pau
peꝝ ⁊ deſpectoꝝ memoria łaſpectu.taquazʒ

H xpi pauꝑis expᷣſſa imagĩe tot leteꝛis ⁊ eis

q regibuſ cũ ſũma alachrytate ⁊ reuerẽtia
aſſocieꝛis. Conſidera ẽt hic ꝙ ad ꝑfectionez
nõ ſufficit qᷓdã oꝑa bona ? quaſdã uirtutes
hẽre.ſed oʒ oĩa ꝓ poſſe ꝑficeꝛe.uñ Cris.con
pletus ẽ dei hõ ad oẽ opꝰ bonũ expletus.nõ
ut h̊ quidẽ habeat.illa uero ñ bhabeat.ꝗ enĩ
talis ẽ ñ ẽ completus.Que ei utilitas dic mi
bi. cũ oꝛat quis intenſe ñ miſerat aùt habun
de aut cum miſeꝛet quis habũde. auarus ãt
æ uiolentus exñs.Aut cũ nõ auarꝰ aut uiolẽ
tus exñs.ad oñtationẽ vo ſit hoĩʒ qui uident
aut cũ miſeꝛeat᷑ ꝗdẽ ĩ id ꝙ deo ur̃ eleuet ãt
hocipſo ⁊ magis ſapiat.aut cũ hũilis qdem
fuezit. ieiunijs intendẽſ.aunaꝛ ãt ⁊ negocia
toꝛ, ? terre affxus. ⁊ mr em oĩm malorum in
ducẽs aĩe. Radicẽ eĩ oĩʒ maloꝝ.dixit Pau
lus auariciã. Poꝛꝛeamus igit᷑ hanc.ꝛefugia
mus hoc pct᷑ʒz. hoc oꝛbẽ terraꝝ inſtabileʒ fe
cit Gᷓ̊ oĩa ↄfudit a beata ſ̃uitute noſ abducit
xpᷣi. Nõ ẽ ei ait deo ſeꝛuiꝛe ⁊ mamõe. Zꝛium
ei iniungit xpᷣs.hec criᷣ.Et nõ.circa pᷣmiſſa
ꝙ perfectio pauꝑtatis nõ conſiſtit in maiori
defectu reꝝ tpᷣraliuʒ. ſed ĩ maioꝛi abſtractio
ne ſolicitudinis eon. Quanto eĩ modꝰ uiuen
di in pauꝑtate minorẽ hʒ ſolicitudinẽ. tãto
pauptas ẽ perfectioꝛ.ñ ãt quanto paupeꝛtaſ
fueꝛit maioꝛ.ñ eĩ pauꝑtas ſ̃m ſe bona ẽ, ſed
inqᷓ;tũ liberat ab illis quibus hõ impeditur
quq minus ſpũalibus intẽdat. Oðr̃o
¶Omine ieſu xpᷣe da mihi miſeꝛo ⁊ ſꝛa
gili. ꝗ tua mandata hacten“ negligẽ
ter 7 male ᷣnaui:ſaltẽ ãmodo ea ob
ſeruaꝛe ut cũ obſeruatoꝛibꝰeoꝛũdeʒ meꝛeaꝛ
ad uitam ĩgredi. Da ẽt mihi clemtiſſime do
mine. ut ad ꝑfectõm tẽdẽdo oĩa tpᷣralia ꝓpt᷑
te affectu ↄtẽpnam.⁊ effectu ꝛeliquam: ꝛelic
tiſq; oibus te ſeq̃̊ꝛ.te imitando.⁊ ꝑ tua ueſti
gia ſiendo: ut te rectoꝛe.te ducæ.adte the
ſauꝝ meu deſideꝛabilẽ ⁊ indeficiẽtẽ ualeas

let puenire ⁊ de tua uiſione ſꝑ gauder. Am̃.
de duodecim ↄſilijs euangelicis. Ca. xij⸗

e NIT qꝛ dictum ẽ de pᷣceptis que ſunt
neceſſaria ad ſalutẽ: uideamꝰ ⁊ 5
2ſᷣlijs.q̃ requirunt᷑ ad ꝑfectionem
Vnñ ⁊ pᷣceptis ⁊ ꝓhibitõibus tene
mur. ſed de ↄſilijs ⁊? ꝑmiſſionibꝰ ñ tenemu:
Nam ↄſilium ꝑtinet ad pfectos /peceptũ at
ad p iciendos. Sed ꝑmiſſio ꝑtinet ad imper

Captm.xij.

fectos. ꝓhibitio vᷣo ad pueꝛſos. Ad obſeruã
tiaʒ quidẽ p̃ᷣceptoꝝ.utilis ẽ obſeruantia ↄſt
lioꝝ. Aliqu enim foꝛtitudo teꝛre in ingreſſu
illiꝰↄſiſtit: ⁊ iõ paſſus ille bona cuſtodia ĩdi
get. ꝗr obtẽtu ingreſſu facilit᷑ reſduũ hoſteſ
obtinent.ſic eſt ĩ terra aĩe:qꝛ tota foꝛtitudo
eius ↄſiſtit in ingreſſu.ſ.ĩ occaſionibus pec
catorum. ⁊ propteꝛ B̊ neceſſaria eſt bona cu
ſtodia circa ipſum. Propteꝛ cuſtodiam auũt
iſtius ingreſſus dantuꝛ conſilia que ↄtinent
⁊& cuſtodiunt mandata ac ꝛetꝛabũt homiem
ab ĩcautis ꝛeſpectibꝰ ⁊ diſcuꝛſibus ⁊ alijs ꝑi
culisSunt autem duodecim ↄſilia euan
gelica.q̃ xpᷣſ adiecit ad pᷣcepta. Primum eſt
paupertatis que ↄſiſtit ĩ abdicatõe ꝓpᷣetatiſ
Unñ ẽ illud. ſi uis peꝛfectus eſſe: uade ⁊? uen
de omĩa que habeſ.⁊ ueni ſequeꝛe me.t il
lud.qui non renunciauerit oĩbus que poſſi
det.non poteſt meus eſſe diſcipulus.ſecũdũ
ẽ obedientie. Unde eſt ulud.ſi quis uult pꝰ
me uenire abneget ſemetipſuz. Et illud ſuꝑ
cathedꝛã Moy ſederunt ſcribi ⁊ phaꝛiſei.
q̃ dicunt facite.Tercium ẽ caſtitatiſ. Uñ eſt
illud.ſũt eunuchi qui ſeipos caſtraueꝛüt ꝑꝑ
regnum celoꝝ.Et illud audiſtis quia dictuʒ
eſt antiquis ñ mechaberis:ego autem dico
uobis.qui uiderit mulierẽ ad ↄcupiſcenduʒ
eã.iam mechatus eſt ĩ coꝛde ſuo.ubi oſten
ditur quod ñ ſolum danabilis eſt conſenſus
ad delectandũ ĩ coꝛde. Pec tꝛia conſilia pre
dicta ſt᷑ ſpecialia. omnis peꝛfecte ꝛeligionis
⁊= ſubſtãtialia: qa ſuos obr̃uatoreſ elongant
a malo:non ſolu quantũ ad culpam.ſʒ etiazʒ
quantum ad cauſam. Omne nãq; maluʒ oꝛi
tur ex triplici radice.ſcilicet ex ↄcupiſcẽtia
carniſ. ⁊ ↄcupiſcentia oculoꝝ.⁊ ſuꝑbia uite.
Predicta uero tria conſilia nos elongant ꝑ
fecte ab hac triplici radice. ſcilicet p auper
tas a ↄcupiſcentia oculoꝛum. caſtitas a ↄ cu
piſcentia carmiſ.⁊ obedientia a ſupbia uite.
Quartũ ↄſilium eſt carit atis. Unde ẽ illud.
diligite inimicos ur̃os. Iſtud quantuʒ ad di
lectõm affectꝰeſt pᷣceptu.ſed q́;tum ad dilec
tõm efſectus eſt ↄſilium qꝛ inimico uelle gti
am ⁊ gloriam eſt neceſſitatis: ſed impende
re oꝑa beneficentie. ⁊ oſtendere illi ſigna be
niuolentie. eſt ↄſilij ⁊ perfectõis.ſane negat̃
enim ſigna familiaritatis.quando ueniã peæ
tit. uł ad familiaritatem non ſimulatorie ſe
ingerit.uel quando neceſſitas expoſcit: u in
dicta eſt. quia tunc inteꝛ amicos eſt ↄputan
dꝰ:ſed quod aliquis ultꝛo ſe ad familiarita
tẽ eiꝰ ingeꝛat hoc eſt peꝛſectionis. Quintuʒ
conſiliũ eſt manſuetudinis. Unde ulud. ſigſ
te peꝛcuſeꝛit in maxillam unã.prebe ei ⁊ ali
am id eſt paratus ſis ⁊ aliam percuſſionem
ſuſtineꝛe patienteꝛ.⁊ iſtud eſt ↄſilium paci
entie ꝛeſpectu leſionis corpvorum. Et illud
Qui tecum uult iudicio contendere ⁊ tuni
cam tollere. ꝛelinque ei ⁊ palliuzʒ. ⁊ iſtud eſt

Se duodecim

reſpectu ablatõis reꝝ. Cũ ↄtentione ⁊ frau
de nulli lg ſua repetere cũ caritate.lʒ ĩpfee
tis. pfectis àt ñ.q ñ repetere ẽ ĩfirmis ↄſili
um.pfectis vo ꝑfectũ. Illis ãt ꝗ ꝛzenũciaue
runt ꝓpᷣetati ñ lʒ repeter ſua ſʒ ut ↄgꝛegatõ
nis. Sextũ ẽ miſcòie ⁊ eꝛogatõiſ. Uñ ẽ illud
Oi petẽti te tribue ñ ꝑꝑ ſe ſʒ ꝑꝑ bonuʒ cõe.
Et illud ſi uis ꝑfectus eſſe:uẽde oĩa q̃ͥ hẽs ⁊
da panꝑibus. Daꝛe ſupfluũ ĩ extꝛema neceſ
ſitate ẽ neceſſitatis ⁊ debiti.ſʒ dare ꝗbꝰ ege
mus ẽ ↄſilij. Septimũ ẽ ò ſimplicitate boꝝ
Vnñ ẽ illud.ſit ſermo ueſter ẽ ẽ.nõ nõ.i.ſi af
ſirmatio ł negatio ẽ in oꝛe ſit ẽt in cõde.t
illud. Audiſtii qꝛ dictũ ẽ antiꝗs.ñ piurabis:
ego ãt dico ñ iurare oĩo. Juraꝛe qᷓ;tũ ad ĩfir
mitatẽ peꝛtinet.ꝑmiſſiõis ẽ.ñ iuꝛaꝛe ãt qᷓtũ
ad pfectõez ꝑtinet ↄſilij ẽ. Octauũ ẽ de uitã
da occaſione peccandi. uñ ẽ illud. ſi oculus
tuus ſcandalizat te.eꝛue eum ⁊ pice abs te.
ubi ſᷣm Augu.nullũ membꝝ ad lr̃am pcipit
czui.ſʒ ⁊ occaſio peccãdi:qꝛ ñ ſolũ ipᷣa pct᷑a
ſz ⁊ occaſiones peccandi ſunt fugiende. No
nũ eſt de rectitudine intẽtionis.⁊ ſimplicita
te oꝑis uel finis. Uñ ẽ illud. Attendite ne in
ſtitiam ur̃am faciatis coꝛam hominibus nt
uideamini ab eis.Et illud.ſic luceat lux ue
ſtra coram hominibus ut uideant opera ue
ſtra bona ⁊ gloꝛificẽt patrẽ ueſtꝝ ꝗ ĩ celiſẽ
Decimũ eſt de ↄformitate operis ⁊ doctꝛĩe.

Unñ è illud.ꝗ fecerit ⁊ ſic docuerit. B̊ magnꝰ

uocabit᷑ in ꝛegno celoꝝ.Et illud.alligat hoĩ
b' onera gꝛauia. Digito ãt ſuo nolũt ea mo
ueꝛe.dicũt eĩ ? non faciunt. In pᷣdicatõe ali
qũn aſſerit᷑ cẽſo generałr de his q̃ ꝑtinent ad
ſtatũ ſalutis. aliqñ deo aſſerit᷑ cẽſo vᷣm ſta
tuʒ pfectõis: utpote religiõis.pᷣmo mõ tene
tur facere ꝙ dicit pᷣdicatoꝛ.cũ aſſerat omẽs
ad h teneri.ſ̃o mõ ñ tenet᷑ niñ ipᷣe ꝑfectõem
illã uoueꝛit.Exiſtens ãt in pct᷑ᷣo notoꝛio.pec
cat qñ pᷣdicat.qꝛ ſeandalizat. Exiſtens ãt in
peccato occulto ſi pᷣdicat ⁊ nõ ſtudet ex ſuo
dicto ↄpungi. adhuc ur̃ peccaꝛe.qꝛ ur̃ ↄtem
nere. Undeeimũ ẽ de uitanda ſolicitudine.
unde ẽ illud. Nolite ſoliciti eſſe. Et illud no
lite cogitare de craſtino. Ubi ſciẽdũ ꝙ qua
druplex ẽ ſolicitudo. Dꝛima ẽ laudabilis ⁊
ꝓuidentie ſpualis quo ad aĩam. qũo ꝗqs deo
placeat.oẽm ſolicitudinẽ ſuã piciens ĩ euʒ.
Secũda ẽ etiam laudabił.⁊ eſt puid entie
tpᷣꝛalis ex fraterna caritate.quał ↄpetit pᷣla
tis ⁊ religioſis officiatis.ꝗ pᷣſunt in ſolicitu
dine. Teꝛtia ẽ toleꝛabilis ⁊ ẽ cuꝛe tp̃ralis qꝰ
ad coꝛpus. Quaꝛta ẽ uitupeꝛabilis ⁊ ẽ ſupeꝛ
ſlue theſauriʒationis quo ad auaritiã. Drĩa
2ſulitur conſlio iſto. Secunda pᷣcipit᷑. Ter
tia pmitti᷑. Quarta phibet᷑. Duodecimũ cõ
ſlium ẽ de frateꝛna coꝛꝛeptõe. Uñ ẽ illud.
Si peccauerit in te frater tuus coꝛꝛipe euʒ
⁊c.Coꝛipeꝛe fratrem qñq; eſt ↄſiliuz. ut qñ
gligꝗs coꝛipit fr̃em de nenialibus.⁊ illũ cuzs

dño oblatis conſilijs
quo nihil hʒ facere niſi cõem caritatem:qꝗn
q; ẽ pᷣceptũ: ut qñ coꝛꝛipit᷑ de moꝛtali.⁊ iſto
Fo mõ ptinet ad oẽs ⁊ obligat ſemꝑ.ſed nõ
ad ſꝑ qꝛ ꝓ loco ⁊ tpꝛe.ſ.qũ uacat ⁊ Iʒ.⁊ cre
dit᷑ ꝙ utilis ſit coꝛeptio.Et ad hoc pᷣceptuʒ

maxime tenent᷑ p̃lati quo ad eos quoꝝ cuꝛã

gerunt. Oia pᷣmiſſa domini pꝛeceꝑta ⁊ con
ſilia facilia ſunt uolẽti ⁊ dei timoꝛẽ pᷣ᷑ oculiſ
habenti. Uñn Crĩ.ſit tibi timoꝛ dei oĩ neceſ
ſitate uiolentioꝛ.ſi eĩ uelis occaſiones ſem

obicere.nihil de his q̃ ſunt imꝑata cuſtodi

es:⁊ ita ꝓrſus omnia que ſunt pᷣcepta calca
bis.Quo ſi legeʒ uolueris cuſtodire xpᷣi ne

ceſſitatem quidem nullã que te ab obſerua

tione eius impediat aliquãdo patieris. No
li igit o hõ ĩ otium reclinare.nec diſſoluas
bonam animi uoluntatez:neq; enĩ que ĩpan
tuꝛ oneroſa ſunt.Tãtũmodo uelle ſufficit.⁊
totum ꝙ iubet impletum ẽ.Quod ſi mihi ↄ
ſuetudinẽ tuam opponis ut legẽ ꝑ hac ipᷣʒ
te admoneo quaz ſit facilis iſta correctio.ſ
enim i aliam ↄſuetudinem ex alia te cõuer
teris.hoc ꝙ tibi difficile uidet᷑ effeceris. Qꝛ
ſicut ad uitiandũ ↄſuetudo ẽ uiolẽta.ita fit
potens ad coꝛꝛigendũ.Et iteꝝ.ſi in uſum ſe
mel bone phie trãſeas.etiã ſi poſtea aliquit
tibi torpor obrepat.ñ tñ facile poteris hoꝝ
quippià qͥ pᷣcepta ſunt trãſgredi bõa.ſ. ↄſue
tudine firmitatẽ iam imitante nature. Qua
n.facile ẽ dormiꝛe.comedere.bibere.reſpi
rare.tam nobis facilia eꝛunt bona ↄſuetu
dine ẽt opera vtutis.h̊ Qꝛib. Uñ ⁊ Tullius.
optĩa forma niuendi eligenda ẽ.qᷓ; iocundã
reddit ↄſuetudo.Tantũ ẽt delecteriſ ⁊ com
placeat tibi in pᷣceptis ⁊ ↄſilijs dni ut ſi non
ſine gꝛauamine uel difficulrate uideant᷑ fle
ri:coneris tũ ob honoꝛem ipᷣius legiſlatoris
ſeruare ⁊ implere:qᷓ;tum ipᷣe uires dabit:qꝛ
⁊ ſi ꝑꝑ ipᷣum pati non elegeris.nihilominus
aliter patieris. Ut.n. dicit Augi. In hoc mũ
do non timere non doleꝛe ñ ꝑiclytari ĩpoſſi
bile eſt: ſed plurimum intereſt qua cauſa q̊
expectatõe.quo termino quiſq; patiat᷑. Uñ
⁊ cripᷣ. Si non propter xpᷣm elegerimus ali
quid pati doloꝝ:neceſſe eſt eos oĩo ⁊ aliter
ſuſtinere. Neq; eĩ ſi pꝛopter xpᷣm nõ mortuꝰ
fueris ĩmorta eris: neq; ſi ꝑꝑ xpᷣum ñ piece
ris pecunias ferens eas abibis. Pec erpetit
a te. que ⁊ nõ expetẽte eo dabis. Hec te ułt
facer̃ tua uoluntate que ⁊ ex neceſſitate te
oportet facere. Expetit autem ſolum pꝛop
ter eum fieri.qꝛ ↄtĩget ⁊ hec trãſir̃᷑ a neceſſi
tate q̃ ʒ naturã fit.Ergo ñ ĩiuſte auertit ⁊
punit deus.cũ ĩ omnibus ſeipſum nobis pre
beat.nos autẽ reſiſtimꝰ.Ego iniquit pater.
ego ⁊ amicus ⁊ frater ⁊ ſoꝛor ⁊ mater.⁊ oẽ
quodcũq; uolueris ego ſum.ſolũ familiarit᷑
te hẽas ad me.qr omnino neceſſe ẽ te pati e
lige pati propter me.E go inops propteꝛ te ⁊
peregrinus ꝓpteꝛ te.in cꝛuce propter te.i ſe

i. e iph us tinl ſuinin
Auicletur noli ne anger Nin
leredapoſen tn cd Giep
lus tumoꝛes t ifectiones uitior
ſden en t imdt. Gcͤm con
dbecennia ignificat lapicen
Lohezmai cdlced mo ſtis
Norenim duni noocſemus
lapicurad derfecta Ercene
gietia unla gfeca wenns
dhedientig omma nacna
onnnia plena coritne reperi
puziusbulientes aquas )⸗
lia aqlas huane fllxibilitzl
ex ſaturali ſomite in uobio
cplliun uubus obec tia/
elanzins fi reſtningt:
ſtinnenennn d
4 memgiop obedi

v Ejieyſin in ⸗
ens ehi ſipoſten aſihi/
1, ii ucle voten hoy
unt mi redi boͦn ſ ſne
Imitante nature, Qua
comedere bibere reſpi
llig eꝛunt bona oſuetu
s Di Tlin.
di digenda d iocndi
(ma deecterit
is Re di ſinen
1 iſicolte videone ſie
vonoem winslegſinoris
rerchtum ihe nires gabiti
i non elegeris npiloninns
Ut n dict Aug. Ir bor ni
on dolere i gchftmn ihoſſ
imuim imereſt qus cauſai
temnicuſczheril i
vter tyn elegerinnd in

4
eceſe eſt es oio d li
nec⸗ 8 nöͦnon

Secunde partis

pulchro ꝑꝑ te.ſuꝑius propter te interpello

patꝛẽ. inferius ꝓ te ligatus uenia patre: oia

mihi tu es.⁊ fꝛater ⁊ coheres ⁊ amicꝰ ? mẽ
brum. Quid pł̈uis. Quid eum qui te diligit
aueꝛtis. Quid huic mundo laboras. Quid
uaſe hauꝛis pfoꝛato. Poc eĩ ẽ i pᷣſenti uita
laboꝛaꝛe.Quid flãmà incidiſ.Quid aeꝛẽ ĩpu
gnas. Quid inanite: curris. Uanitas eiʒ ua
nitatũ ? oĩa ſunt uanitas. Ita humiliemus
noſmetipſos ⁊ potioꝛes eſſiciamuꝛ. ut ꝗ di
gni hic uiximus: futuris fruamur bõis. hec
Lꝛis.¶ Pedicta ãt duodecim ↄſilia duode
ci lapidibꝰ pᷣtioſis poſſunt adaptari. Primũ

enim ↄſilium ꝙ eſt paupertatis.ſignificatu?ꝛ

pꝑ lapidẽ ſaphirum.Saphiꝛus enim flaui co

loꝛis eſt ſicut celũ ſeꝛenatũ: ſic pauperes co
loꝛẽ cele ſtem habent.ꝓ quãto a terrenis to
taliteꝛ elongati ſolis celeſtibuſ ĩtendũt. IJtẽ

ſaphirus dr̃ ardoꝛẽ interioꝛem refrigeraꝛei⁊

oculos purgare: ſic ſancta pauptas aꝛdorezʒ

cupidit atis reꝝ tẽporaliù qua ↄmuniter ho

mines mundani eſtuãt:ita in animo iſtoruz

paupeꝛum refrigerat: ut omnia terrena bõa

arbitrentuꝛ ut ſtercoꝛ i.Et iõ facit eos hẽre
oculos mundos ⁊ limpidos ad ↄtemplandũ

celeſtia.qꝛ ñ ſunt terrenoꝝ puluere obfuſca
ti. Itẽ ſaph ꝛus fugat ſquinantiã.⁊ moꝛbuzʒ
qui dicituꝛ noli me tanger̃.⁊ univſaliter ua
let ad apoſtemata calida.Sic paupꝑtas ſpiꝛi
tus tumoꝛes ⁊ ifectiones uitioꝝ ñ ↄpatitur:
ſed ea ſedat ⁊ fudat. Scõm conſilium ꝙ eſt
obedientia. ſignificaf᷑ ꝑ lapidem topazium
Topaʒius ĩ coloꝛe ẽ auꝛo ſilis.ſic obediẽtia⸗
Coloꝛ enim auri nobiliſſimus ẽ ſine quo nł
la pictura ẽ perfecta.Et certe ſine qua obe
dietia nnlla pfecta uitus ẽ.qꝛ ſᷣm Augu.ſiñ
obedientia omnia uacua. ⁊ cum obedientia
omnia plena caritate reperiuntur. Item to
pazius bulientes aquas ↄpeſcit.ſic obedien
tia aqquas hũane fluxibilit atis ↄpeſcit. nam
ex naturali fomite in uobis ĩcentiua uitioꝝ
ebuliunt.quibus obediẽtia frenum impõit.

Itẽ topazius irã reſtringit:⁊ certe obedien

. —

tia iram ⁊ omnẽ paſſionẽ animi mitigat.qr

quecunq; paſſio ł tẽptatio in animo irrepſe
rit ſupueniente maioꝝ obediẽtia ꝛeſtringi

in homine obediente. Teꝛtium ↄſilium qð
eſt caſtitas.ſign ficat ꝑ lapidem ſmaragduzʒ
Smaragdus enim ẽ a tota ſpẽ amatoꝛ ca ſti
tatis. ⁊ nullo mõ ſuſtinet coitũ niſ rumpaf
Unñ ⁊ geſtantẽ ſe ad caſtitatẽ inclinat.ẽ at
niridis p omnibus rebus uirentibus. cuiꝰ ẽt
fulgoꝛe uicinꝰaer uirere cernitur: nec eiꝰ ui
ꝛoꝛ ſole łH luna uel umbꝛa obfuſcatur.ſic ca
ſtitas inter alias uirtutes niret. Uñ ⁊ uir go
dicta eſt a uiroꝛe. ⁊ iᷣa caſtitas ẽ uiroꝛ oĩuz
uirtutũ. ita ut etiã pximas exemplariter *
uirtualiteꝛ nireꝛe fàciat:nec obſcurat ſoe
i. eſtu cuiuſlibet tẽptatõiſ nec obfuſcat᷑ lũa
mudane głiatõis.nec umbra carnalis delec

Capitulũ.xij.

tationis. Itẽ ſmaragdus motus laſciuos cõ
peſcit.uiſum refocillat.gratum hoiem ĩ ueꝛ
bis reddit: ⁊ hec tria að litteraz efficit caſti
tas ut pʒ. Itẽ ſmaragdꝰ tẽpeſtates auertit.
⁊ caducũ moꝛbũ curare dicit:ſic caſtitaſ t=
peſt atẽ caꝛnalis impugnationis repꝛimit. ⁊
moꝛbum eius. unde homo quaſi caduc?*è ?⁊ a
mens efficituꝛ compeſcit. Quartum ↄſilium
ꝙ eſt caꝛitas.ꝓut extendit᷑ ad dilectionem
inimicoꝝ.ſgnatuꝛ ꝑ carbunculum. Caꝛbun
culꝰenim ſe habet ad alios lapides.ſicut au
rũ ad ceteꝛa metalla.⁊ dicituꝛ alioꝝ lapidũ
uiꝛtutem habeꝛe:ſic caritas excellit oẽs uiꝛ
tutes.⁊ ↄplectitoꝛ in ſe uiꝛtutes umuerſas:
Carbunculꝰẽt ẽ caloꝛe igneꝰnẽ carbo uiuuſ
nocte magis lucet qᷓ; die. ⁊ cuca ſe noctẽ q̃ſi
ĩ diẽ mutat:ſic caritas ignis ẽ᷑. ⁊ magis lucʒ
ĩ nocte advſitat᷑.qᷓ ĩ die pſpitatis ĩmo ẽt noe
tẽ advſitat᷑ ⁊ tribulatõis vtit ĩ diẽ ↄſolatõis
Itẽ carbũculꝰ fugat uenenũ aeꝛeuʒ ⁊ uapo
roſum ſic caꝛitas ſua benignitate oẽm mali
tiã ifecriuà uincit.¶ Quintũ ↄſiliiq ẽ man
ſuetudo ſignat ꝑ ametiſtũ Ametiſtus eĩ eſt
coloꝛis uiolacei.⁊ habet uiꝛtutẽ refrigerãdi
⁊ leniẽdi.uũ oꝑatiꝝ j ebꝛietatẽ:ſic manſue
do r̃frigerat caloꝛẽ iꝛacũdie.⁊ lẽit: appetitũ
uindicte. Unde ⁊ ebꝛietatẽ mẽtis.q̃ atiꝗ ra
piuntuꝛ extra moderamen ratõis ex crapu
la animi ſedat.⁊ hoĩem tꝛãquillũ ᷣddit. Itẽ
ametiſtus ꝛepᷣmit malaſ cogitatões.⁊ ↄfert
i ſcibilibus ĩtellectũ:ſic ⁊ màſuetudo. qꝛ ut
dic Ambꝛo.mãſuetꝰ1hõ coꝛdis ẽ medicus. ⁊
p̃s.docebit mites uias ſuas.i¶ Sextũ ↄſiliũ
ꝙ ẽ miſcõᷣia.ſignat᷑ ꝑ onichinũ.Onichinus ĩ
colore ⁊ magnitudine ẽ ad ſiłitudinẽ ungis
hũani.p ungues ãt ĩ ſcꝛiptura. ultimate oꝑa
tõeſ deñgnantuꝛ: ⁊ ceꝛte conſilium miſericõ
die extendit ſe ẽt uſq; ad ultimum poſſibili
tatis noſtre.ĩ mo peꝛ fecta miſericordia ũiha
bet ultimum ⁊ nunquã impletur:eqꝛ iſi miſe
reaꝛis qnãtũ potes.plus tamen uelle debes
Itẽ onichinus appoſuꝰ oculo ifuamo ſponte
ſua q̃ſi ꝛeſ ſenſata ĩtꝛat ſine leſione.⁊ cſꝛcuit
oculum.⁊ penetꝛat inteꝛius omnes ꝑteſ quo
uſq; eius contꝛaꝛios hũores pꝛorſus excu ſſe
ꝛit: ſic miſeꝛicoꝛdia naturaliteꝛ ex ſeipa ocu
lũ coꝛdis ſubintꝛat.⁊ cũ piũ cor intꝛauerit.
emũdat ipᷣm ab humoribꝰ uitioſis.Unõ qris
date: inquit elemoſinã. æ ecee oĩa munda ſt
nobis. Onichinus ẽt ualet contꝛa ſcabiem ⁊
dealbat facies:ſie miſeꝛicordia ſcabiẽ pꝑct᷑o
ꝛũ abſtergit.⁊ faciẽ aie dealbat quia ſicut a
qua extĩguit ignem: ita elemoſina extinguit
pct᷑m. ⁊ ut dicit Criſ.elemoſina illuſtꝛat aiĩ
m ⁊ eã bondã efficit ⁊ decoꝛam. Septimugz
ↄſiliũ ꝙ ẽ ſimplicitas uetboꝝ ſignificat peꝛ
iaſpidẽ. Japſis enim bonꝰẽ uiꝛidis tꝛ ſlucẽſ
ꝛubeas hẽns uenas.ſic ſeꝛmo noſter debzʒ
eſſe uiidis ut ſemꝑ aliquid boni germiner.
ꝙ eſt cõ:ra uaniloquos debet eſſe iraſparés

De duodecĩ ↄſilijs

nt in vbis appaꝛeat intẽtio coꝛdis.ꝙ ẽ j do
loſos ? mendaces: dʒ ẽt hr̃e uenas ꝛubeas
coꝛitatis ad ꝓximũ.ad quẽ ⁊ de quo ẽ ᷣmo.

ꝙ ẽ ꝗ ſuſurratoꝛes.detꝛactoꝛes.ↄuiciatöes.

7 calüniatões. Itẽ iaſpis fugat febꝛẽ ⁊ idꝛo
piſim. ⁊ ſtringit fluxum ſanguis: ſic ſimplici
tas vyboꝝ fugat febꝛẽ iꝛacũdie.qꝛ reſponſio
mollis frangit irã: cuꝛat idꝛopiſim auaritie:

nã apud meꝛcatoꝛes ⁊ alios tpꝛ alibꝰlucꝛis ĩ

hiantes. vboꝝ ſimplicitas reputat fatuitas
ſtringit ẽt fluxum ſanguinis carnalis uideli
cet ↄcupiſcentie.q̃ ex ſimł atis colloquijs ſe
