ꝗ ſacre doctrie uerbum diſpenſat non in ual
le praui operis nõ ĩ cùpo effrenate diſſolutio
nis conſiſtere debeat ſed in montem ſpũalis
conuerſatõis ꝑ exercitia uirtutum ⁊ exhibi
tionem bonoꝛum opeꝝ aſcendat ſicut ſcꝛiptũ
eſt. Supeꝛ montem excelſum aſcẽde tu qui
ugngelizas ſpon. Oratio.
Pont ieſu xpᷣe ꝗ propteꝛ ine ſtimabi
lem miſericordiam tuam ĩ mũduz ue
niſti.ut pctoꝛes ab erroribus ad peni
tẽtiã rfuocaꝛes ⁊ ex his quam pluꝛes dignatꝰ
es eligere ĩ tuos ſecꝛetaꝛios ⁊ diſcipulos ſpe
ciales reuoca miſeꝛicoꝛs deus.me miſeꝝ pec
catorem eꝛrantem.ãplecteꝛe ꝛedeſitẽ oforta
dolẽtẽ ĩſtrue ignorantẽ:ac tandem me (lz in
dignũ)cum diſcipulis tuis admittẽs. totalit᷑
a deſydeꝛio teꝛꝛenorum leues. ⁊ mentem oĩ
no ad celeſtia tranſferas ut audiam ⁊ ĩtelli
gaz vba tua ⁊ ope compleã uniuerſa. Amẽ.
De ſermone domini ĩ monte.⁊ primo de oc
to beęatitudinibus. Capłm.xxxiij.
Oſt hec dominus Jeſus fecit ᷣmo
nem pulcherꝛimum ⁊ copioſuz quẽ
(ut dicit Auguſtius) ſiquis pie ſo
bꝛieque conſideꝛauezu: inueniet ĩ
eo quantum ad moꝛes optimos peꝛtiet. per
fectum uite xpiane modum.⁊ iſtuzʒ ſermonẽ
omnibus pꝛeceptis. quibus chriſtiana uita
infoꝛmatuꝛ eſſe perfectum. Hunc ſermoneʒ

mmvge ſuen or
Getoſbcies no dffien
Oanercets iſetuſnt,
coraci eicf ben en1
ſheeſecenis Nonfecn
Cligſhmun raccicult
dhis melndenencedi.
Goctihpecrnnpn
ſeun badeurin din do⸗
beturinpatin demiſn
inyrutebenimane re
M, beaniucine uni
Np wr ime beat iun
ſ onumn inlrnel
tetlis io nole horen
beni euneez hiͦ ie
ſe iſtteſttne el ſinui⸗
ſeglclr geknun
Dabſtnetintd inynun 4

engennnnſin
munoi onecir
letcbllin iiti⸗
ſir iciitis z —
Fen ſretn
wung N enpen dini
larumn ſ.

ꝛe.?7 de monte loqui.
aut und ſoqueꝛio ibi

quod celo loqi: f

Et ſ uſtici facef
ſticie aucts, Ut ga
on uis eſſe diſcipul
ez doctmus diſcipu
oc nobis inſinnat.
liſpenſat non in ual
effrengte ciſſolntio⸗
in montem ſpüglis
uirutum 2 exhbi⸗
ſcendat ſicut ſcniptu
ellum aſcede tn gri
Kreuc
ropteꝛ ineſtimabi
4 Wani nuͤuz ue
ab enoribno ga peni
uarn pluꝛes dignat
nios ? Cſcipulos ſpe
deus,me miſen pee
gere ꝛedeutẽ forta
gc tandem me z in

is aaͤmittes .tolglit

e E

Pꝛime partis.

WMWathᷣ.⁊ Luc.varie naꝛrant.⁊ ob hoc ꝗqdazʒ
dicunt dominum pꝛius ſermonem feciſſe diſ

cipulis tantũ ĩ ſuꝑcilio montis. ſedendo per

modũ doctoris.⁊ hunc narrat ι attheus: 7
poſt ĩ lateꝛe montis cõmuniter tuꝛbis ⁊ diſci
pulis alium ſimilem ſtando per modum pre
dicatoris.⁊ hunc naꝛꝛat lucas.Alij vo dicũt
dominum primo ſediſſe cum diſcipulis in ſu
percilio montis ⁊ electis.xij. deſcendiſſe ad
aliquam planiciem in lateꝛe montis eiuſdez
⁊ ibi vnum ſermonem ſimul tuꝛbis cuʒ ⁊ diſ
cipulis habuiſſe: quẽ uteꝛq; euangeliſta nar
rat diuerſimode eadem tamen ꝛei veritate.
Sed primum ſequẽtius tenetur.⁊ veritati
magis conſentire videtuꝛ. Et ex hoc ĩoleuit
conſuetudo in eccleſia quoð quando fit ſpᷣmo
turbis ⁊ ſeculaꝛibus ſtat predicator.ut inui
tans ad pugnam ? opeꝛationem: quãdo cle
ricis ⁊ ꝛeligioſis ſedet vt inuitans ad quietez
2 contemplationem. Pꝛoponit autem domi
nus ih̊s in pꝛincipio ſui ſeꝛmonis octo btitu
dines ſeu virtutes.⁊ ſubnectit pꝛemia ſinguł
beatitudinibꝰ.ſeu vtutibꝰ coꝛꝛñdentia.Unõ
ponit ibi aliquid per moduʒ meriti: puta bki
⁊c.⁊ aliq̃̊ ꝑ modum pᷣmij:puta.qm̃.⁊c̃. pᷣmũ
ei ꝑtinet ad beatitudinẽ mertiti ſſʒ vo ad bea
titudinem pᷣmij. Sed ꝗ öſyderat conſeꝗ pꝛe

mium: ſtude at prio habeꝛe meritũ. Uñ aug.

Nemo ꝗppe ĩueniri põt.qui beatus ẽẽ nolir.
Sed o ſi hoĩes quõ ðſyderãt meꝛcedem: ſie
opus mercedis ñ recuſarẽt. Quis ñ alacꝛiteꝛ
cuꝛrat cũ ei dr̃ beatꝰ eriſelibẽter audiat ⁊ cũ
dr.ſi hec feceris: Non recuſetur certamen.ſi
diligif pᷣmium: ⁊ accẽdat᷑ aius ad alacritatẽ
opis ↄmẽdatõe meꝛcedis.hec Aug. GBeatitu
do quippe dicituꝛ dupliciter uno modo ĩ ſpe
ſicut habetur in via. alio modo ĩ re ſicut ha
betur in patꝛia. Beati ſunt ergo excellentes
virr ute beatitudine vie per gratiam beatifi
candi. beatitudine patꝛie peꝛ gloꝛiam. Ul fʒ
Aug.non inde beati ſunt qr paupereſ ſpiꝛitu
ſed quoniam ipſorum eſt regnuʒ celoꝝ ⁊ ita
de alijs ſuo modo. Docebat eꝛgo eos dicẽs.⸗
Beati pauperes ſpũ).i.voluntate ⁊ electõ
ne.ñ neceſſitate vel ſimulatõe(qm̃ ipſorũ ẽ
regnũ celoꝝ) ꝙ eſt pᷣmium corrũdẽs meꝛito
eoꝝ. Ubi ſcienduzʒ. ꝙ pauꝑtas ſpᷣs ſumitur h
ꝓ abſtinẽtia ab amor̃ mundi id io ẽ ab amo
re eoꝛum que in mundo ſunt. ⁊ que amator
mundi complectitur. ⁊ ſic eſt plenaria oĩm ̊
lectabilium abdicatio omnes delectatões q́ᷓ
ſunt ĩ diuitijs.õlitijs ⁊ honoꝛibus ↄtẽnẽs.Et
ideo beatitudo iſta poteſt intelligi duplicit᷑
yno modo pro ↄtemptu diuitiaꝝ ⁊ carnaliũ
voluptatum.ſcõo pꝛo ↄtemptu ſui ⁊ proprie
excellẽtie.ut èt bonus ſe ĩutilem ⁊ ceteris i
putet ĩfeꝛiorem. Contemptus autem diuitia
rum naſcit ex contemptu ſui:qui eniz veraci
ter ⁊ humiliter ppteꝛ deum ſe cõtemnit: tꝑa
lia que ꝓpter ſe ſunt faciliter etiam ↄtemnit

Caplʒ. xxxiij.

nec magno prec o erteriora eſt mat.qui ſe ĩ
terius nõ cuꝛat. Sic ergo paupeꝛtas ſpᷣs ipli
cat vitutem voluntarie propteꝛ chriſtũ ege
ſtatis ⁊ etiam vere humilitatis. Et ſecunduz
vtrumq; intellectum hec beatitudo pᷣmum
tenet locum. Secundum primum quidez in
tellectum. quia paupeetas eſt prima perfec
tio volentium ſequi chriſtum.⁊ totius ſpũał
edificii fundamentum. Non.n.poteſt expedi
te ſequi chꝛiſtum paupertatis ſpeculum qui
oneratus eſt rebus temporalibus. nec eſt li
beꝛ ſed ſeruus.qui animi affectionem ſubii?
iſtis rebus tranſeuntibus eius enim rei qᷓ; af
fectuoſe diligo:me ſeruuz ſponte conſtituo.
Et ideo nihil eſt amandum niſi ipſe deus vł
aliud propter deum. Unde Ambro. Pꝛimaz
beatitudinẽ hãc vterq; euãgeliſta poſuit or
dine enim prima eſt ⁊ parenſ ouedaz genera
tioq; virtutuʒ. Quia.ꝗ contempſerit ſcłaria
ipſe merebitur ſempiteꝛna. Nec poteſt qſqᷓ;
meꝛitum r egni celeſtis adipiſci qui mũdi cu
piditate poſſeſſus emergendi non habet facł
tatem. Similiter quo ad intellectum p̃m qr
bumilitas opponitur initio omnium uitioꝛũ
.ſ.ſuperbie que ĩteꝛ omnia uitia tenet princi
patum. Unde Aug. Recte h; itelligutur pau
peres ſpiritu humiles ⁊ timenteſ deum.i.nõ
habentes inflantem ſpiritũ. Nec aliunde om
nino incipere oportuit beatitudinem. Sic ꝗ
dem peruenituꝛ ad ſummam ſapientiaz. Ini
tium autem ſapientie timor domini.quonia
?2 a contrario initium omnis peccati ſuꝑbia
ſcribituꝛ.unde ⁊ Cri. Sicut cetera uitia ðpo
nunt ad inferos (ſed maxime ſupe:bia) ſic ue
hunt uirtutes ad celum. maxime ät humili
tas hec riſo. Cupidi ergo ⁊ ſuꝑbi appetãt.
2 diligant regna teꝛraꝛum. beati autem pau
peres ſpiritu.i.ſpirituali uoluntate uel ſui
putatione quomam ipſoꝛũ :eſt gnũ celorũ.
nũc in ſpe ⁊ in futuꝛo erit ĩ re.Et bene pᷣmiũ
merito ꝛeſpondet.ut indigentie ⁊ humiliatõ
ni copioſitas ⁊ exaltatio ſuccedat. In regno
enim itelligituꝛ omnimodo ſufficientia ? ex
cellẽtia. que bene promittituz ĩ celis qui ta
lia contempvſeꝛunt in terris.deinde ſequituꝛ
ſecunda((. GBeati mires quoniam ipſi poſſide
buũt terram) Poſt paupeꝛtatem ſequituꝛ mi
titas.ꝗqui enim pauper eſt. multis laceſcitur
iniuriis: ⁊ ideo neceſſarium eſt quõ ſit mitis
uel manſuetus quod idem eſt ſecundum ꝛeʒz
ſed differunt nomie. WMitis enim eſt qui ali
um non offẽdit.manſuetus ꝗ ſe offendentes
tolerat. Unde manſuetus dicituꝛ quaſ mõu
aſſuetus.cui facile eſt ſuſtinere.non malum
pꝛo malo reddeꝛe:mitis vo qui nulla animi
acceſſione turbatur.ſʒ iugiteꝛ ĩ aĩ bonitate
ꝑſeuerat.Et ̃m h̊ mitiſ dr ĩ affectu manſue
tus ĩ effectu. Mites g fʒ ꝛẽ ſt᷑ hoĩes mãſuęti
modeſti: ⁊ hũiles.ĩ fide ſimplices.⁊ ad oẽm ĩ
iuriã patiẽtes:ꝗ nullã amaꝛitudieʒ aĩ lẽtiũt

He ſermone domini

2 cum irritati fuerit nec cogitãt facer̃᷑ malũ
nec faciũt.cedũt iprobitatibus ⁊ nõ reſiſtũt
malo.ſg uicũt malũ ĩ bono.Et uer̃ beati mi
tes qm̃ ipſi poſſidebũt trã.ſ.duplicẽ.i.coꝛpis
ꝓprij q; gerũt ⁊ paradiſi q; qrunt.terrã iquã
corporis ꝓpꝛij.qꝛ mites hahent dnium ſui.
ſʒ ñ iracudi.quia non ſubijciũt ſenſualitatẽ
rõi. Itẽ teraa paradiſi.miteſ.n.gete ⁊ pacifi
ce poſſidet oñs ĩ terra morientiu. ⁊ lõo lege
uiciſſitudinis mites poſſidebũt dñm ĩ tra ui
uentiũ.Et ſᷣ̃m glo.qm̃ ſeipſos in pᷣſenti poſſi
dẽt.hereditatẽ pr̃is ĩ futuro poſſidebũt. ubi
Aug.Tic uere poſſiõbis teꝛram.qñ ĩ heſeris
ei ꝗ fecit celum ⁊ teꝛã. Poc ẽ eĩ eſſe mitẽ ñ
rſiſtere o tuo.Ut ĩ eo ꝙ bene facias.ipſe ti
bi placeat non tu tibi. In eo ãt ꝙ mala iuſte
pateris.ipᷣe tibi ñ diſpliceat.ſʒ tu tibi. Neq;
eĩ parũ ẽ qꝛ placebis ei.diſplicẽs tibi.Diiſpli
cebis ei ei placẽs tibi. Pec Aug. Rixẽt g ĩ
mites ⁊ dimicent ꝓ terrenis ⁊? tꝑaubꝰ rebꝰ:
beati ãt mites.qm̃ ipſi hereditate ac ĩmobili
ter ⁊ ſolide poſſidebuüt trã etezne beatitudiſ.
Ad hoc ei hoĩes feroces mouem guerras ⁊
lites ſeᷓntes motꝰ* iralcibi is. ut quaſi ſecuꝛi
poſſideant terrã duictis limicis ⁊ ideo ulii ꝗ
ſt totalueꝛ getati a motibus iraſcibilis bene
ꝓmittit poſſeſſio pacifica terre uiuentium ð
qua pelli ñ poſiut ab advſarijs. Significat
eĩ terra (̃m Aug) quãdã ſoliditatẽ ⁊ ſtabili
tatẽ hereditatis ꝑperue. ubi aia ꝑ bonumaf
fectum tãq; i loco ſuo r geſcit.ſicut corpus ĩ
terra. ⁊ ide cibo ſuo aliter ſicut corpꝰ a terra
Ipſa ẽ requies ⁊ uita ſcõrũ. Si ergo (ut diẽ
Beda) celeꝝ regnũ pauperibus ⁊ terra miti
bus ꝓmittit᷑ ꝗd ſi ꝑbis ⁊ ↄtẽt ioſis niſi ĩfernꝰ
relinqt᷑. Deide lequit tertia (Beati g lugẽt
qm̃ ipſi ↄſolabut᷑) Vec itia btitudo rᷣcte pr̃i
am ſe gtuꝛ ⁊ ̃m poſt ↄtemptum nãq; mũũdi ꝑ
pauꝑtatẽ.pꝰ gietẽ mẽtis ꝑ manſuetudinem
uacans hõ ſibi ↄſideꝛans ſtatũ ſuũ,nihil ĩue
nit nec i ſe nec ĩ alijs niſ miſeriam luctꝰ⁊ fle
bile.⁊ iðo ĩcipit lugere.& ſt ãt lugendum nõ
pp tẽporalia damna.ſed ꝑp ſpũalia ðtꝛimẽta
Et uere beati ꝗ lugẽt. qm öus eos ↄlolando
oẽm lac bꝛymã ab oculii eoꝝ abſteꝛget. Unoð
Beꝛ. Selix lac hꝛyma.q̃ manu pij dñi meret
at ſteꝛgi. Ut dicii. Maximus lachꝛyme uẽiã
n poſtulant ⁊ iñ merent᷑ cãʒ ñ dicũt. ⁊ iñ mi
ſeꝛicoꝛdiam ↄſequũt᷑:qr ſᷣmo iterdũ ñ totũ ꝓ
feꝛt negociũ.lachꝛyma vo totũ ꝓdit affectuù.
õſolabũt᷑ ei lugentes ⁊ h̊ ⁊ i futuꝛo. In pñ
ti ei conſolatões ſpũales ↄſolante ſpuſancto
ꝗ pꝑaclitus.i.cõſolator dr̃ recipiunt pẽutẽtes
Konſolabut ⁊ ĩ futuꝛo cũ ad gliam ꝑducent
ubi gaudium ⁊ letitiã obtiebũt.qr ᷣm Criſ.
huiuimodi luctũ qñs ꝑpetui gaudij ↄſolatõe
ↄpẽſat. Ut qt dicit idẽ Cri. Lugendũ ẽ ⁊ ve
lugenduũ pñtis uite tpᷣs.ĩ quo tãrã malorũ la
bem tãtaq; quotidie uidemꝰ flagitia cũmula
ri que ſi uelis ↄnder ate ꝑ ſingula nũqᷓ; te po

in monte

teꝛis a lachꝛymis tꝑaꝛe.Et eĩ ſigs extriſecuſ
uñn cũq; adeſſet ⁊ precetoꝝꝑ xpᷣi.ac nr̃e cõuer
ſatõm ⁊ ꝑturbatõz uiõꝛet inimicos nos eſſe
2 ↄꝛios pceptoꝝ xpᷣi iudicaꝛet ⁊ q̃ſi ꝗ ſtudiũ
qpðdã habuerimꝰ ↄꝛia ĩ oibus gereꝛe quã ille
mãdauit.h̊ Criſ.Et ſciẽdũ ꝙ.v.ſunt cãe luc
tus qᷓrũ due ꝛeſpitiũt culpã.ſ.ꝓpᷣiã ⁊ aliena⸗ʒ
due penã.ſ.pñtẽ ⁊ et᷑nã ꝗnta głam celeſteʒ.
Lugẽdũ eſt g̊ in hac uita.pᷣmo ꝓ peccatis ⁊
miſerijs ꝓpᷣis.ſo ꝓ peccatis ⁊ miſerijs aliẽis.
tercio ꝓ icolatu pñtis miſeꝛie.q̃rto ꝓ ꝑiculo
⁊ dubio pene et᷑ne.quĩtoꝓ dilatõe głie.Et iõ
beati ꝗ lugẽt.ſ.ĩ pnñti qm ipi ↄſolabunt᷑ ple
narie ĩ furuꝛo 2 ꝗnq; luctus pᷣdictos. pᷣmũ
de peccatoꝝ ̃miſſione ꝗ ̃ᷣm de pximoꝝ bo
noꝝ ſalute ⁊ maloꝝ ↄdẽnatõe. terciũ ð hꝰ
exilij libeꝛatõe.õ quartũ ð euaſione pene fu
tuꝛe contꝛa quĩtum i glorie adoptõne ⁊ tune
poterunt dicer̃ cum pſalmo. Secundũ mul
titudiem doloꝝ meoꝛuʒz i cor. meo ↄſo.tu. le.
aĩam meam. PHuic ſnĩe ↄcꝛ. Srego.ꝗ dicit.
Quattuoꝛ ſt᷑ qͥlitates ꝗbꝰiuſti uiri aĩa in con
pũctiõe uehemteꝛ afficif.cũ aut maloꝝ ſuo
rũ reminiſcit ↄſiderans ubi fuit:adhuc indi
cioꝝ ði ſentẽtiã metuens.⁊ ſecũ q;ꝛẽs cogitat
ubi erit: aut cũ mala houite pñtis ſoleꝛter at
tẽdẽs merẽs ↄſiõrat ubi ẽ:aut cũ bõa ſuꝑne
pꝛĩe ↄtẽplatuꝛ.q̃ q ñdũ adipiſcit᷑ lugẽs ↄſpi
cit ubi nõ eſt.h̊ Seg.GSaudeãt g uani in hoc
mõo:bt᷑i autem qui lugent.quoniam cõſola
buntuꝛ in celo. Congrue antem lugentibus
ꝓmittit᷑ ⁊ preꝑat᷑ e᷑na cõſolatio.ut ꝗ tꝛiſtati
ſt᷑ in pñti gaudeãt ĩ futo:⁊ tꝑalem amittẽtes
leticiã ꝑfꝛuãt et᷑na.Deiũñ ſeꝗt q̊ꝛta(¶ Sti qui
eſuriũt ⁊ ſitiũt iuſticiã qm ipi ſat᷑abũt )hec
quaꝛta bt᷑itudo recte ſeꝗt tres pᷣdictas.q̃ em̃
mũdana ↄtẽpſit ac mores mãſuetudĩe rexit
2 öfectꝰluxit, iã põt exuꝛiꝛe ⁊ ſiti᷑ iuſticiam
ꝙ ñ pᷣus potuit.qꝛ ſᷣm Ambro.eger cũ ĩ gui
mor bo eſt nõ eſurit. Prime vo tres a ſeculo
neqᷓ; eꝛipiunt.pauꝑtas.n.diuitias abijcit mã
ſuetudo ĩiurias ñ ſentit.luciꝰↄmiſſa diluit.q̃
vo ſequũt ad celũ eꝛigũt.quaꝝ pᷣma eſt ñ tã
iuſticia qᷓ; eſuries ſiue õſyõriũ iuſticie.qr in
pñti ꝑfectã iuſticiã nõ poſſumus hr̃e.ſzʒ poſ
lumꝰeſurne. Uñ dic̃. Gti ꝗ eſu.⁊ ſiſti.iuſtici

am.i. cu oĩ deſpõꝛio ⁊ uehementer ad modũ

eſuriẽtis ⁊ ſitiẽtis appetunt eam ſpᷣm Bedam
nos inſtituẽs nũqᷓ; nos ſatis iuſtos eſtimar̃ ðᷣ
beꝛe.ſed quottidiano iuſticie ſꝑ ardeꝛe ꝓfec
tu. Uñ.hieꝛo. Non ſufficit nobis uelle iuſtici
am.niſi iuſticie patiamuꝛ famem.ut nunquã
nos ſatis iuſtos.ſed ſꝑ eſurire opera iuſticie
intelligamus.tt accipituꝛ h iuſtitia ſ̃ᷣm ꝙ ẽ
vtus generalis ad oẽs qua declinat a malo
⁊2 fi bonum. ſᷣm qõ homo ab ea generalit᷑ iu
ſtus dicit per exercitium uirtutù qꝛ ſᷣm Kri.
eſurit iuſtic iam.qui ſᷣm dei iuſticiam.ðſyde
rat conuerſaꝛi hanc iuſticiã et uite rectitu

dinẽ niſolũ ĩ nobis.iʒz et i oĩibꝰalijs appeteꝛe ðᷣ

enme iumd deite
niericorles nonli
ſegreten )voſ iuticun ie
ſordin una n ddzeſſe
Aodten geri⸗lum nin
la tccttitad iſolntiond in
torln tnadauteliu
ein n uaunnen din
WCieſNNd Wäik!
iſen n diten r nenu
Ontam tdma drerns
Mlcriconit et imun⸗
mſe /icme tocli tin
copole ſubſci Mi
e hel oor eins ſe⸗
ſnilas beee Mer
teſteſtg tini naloen
do uſnsſinſeſe yalio no
ſohternieicortin oer /
nſetatinie nuct

ſinnini⸗
fliaili lldeſ⸗

bAuſtiuir ain incon
,Cu gut maloxꝝ ſuo
biſun aohuc nii
eſeci qnes coglit
te pptis ſoleꝛter gt
aut cu boa ſupne
pfſent luges )pi
geit uani in boc
quoniam côſola
antem lugentibus
olatio. u g tꝛiſtati
tpalem amittetes
egt öꝛta (Dii qui
ihi ſatabuͦl ) bec
ires pdictas. q eſ̃n
smäſuetudie rexit
ue ſiti inſticiam
mbro.eger ci i gui
ime vo es a ſeculo
,diuitias abiſcit ma
luct vmiſſa dilutt .4
guap pima eſt iti
roͤriu iuſticie. gr in
ollumus hfe .63 9001
g eſn. ſſti iſtie
pementer moci
m Becanm
unt eam ſm Heat

Pꝛime partis.

bemus.Et h̊ ẽ iuſticia q̊ tꝛibuit.unicuiq q
ſuum eſt ðo ꝓximo ⁊ ſibi.do tria.ſ.honorem
creatoꝛi. amorẽ ꝛedẽptori.timorem iudici ꝓ
ximo iria obĩaʒ ſuꝑioꝛi.ↄcordiã pari: bñfici

entia inferioꝛi. Sibi tria mundiciã cordi. cu

ſtodiam ori.diſcipliam carni. Et uere beati
ꝗ eſuriunt ⁊ ſitiunt iuſticiam.qm̃ ipſi ſatura
bhũt᷑ ut ꝗ ꝑ eſuꝛiem ⁊ ſiti iuſticie meꝛentuꝛ.ꝑ
ſaturitatem gloꝛie pᷣmient ⁊ conatum quem
paſſi ſt᷑ ĩ merendo reficiat pᷣmiuʒ ĩ ꝑficiẽdo.
Que ſatuꝛitas ꝛeddet᷑ ĩ uita bt᷑a ð qͥ diè pᷣs.
Satiabor cum apparuerit gloria tua. In pᷣ
ſenti quoque reddituꝛ qꝛ ſicut auaꝛitia ſitit
aliẽa ⁊ eſuꝛit ſic ꝑ iuſticiam ſatuꝛat?ↄtentus
eſt ſuis ⁊ aliena non cupit.non ſolũ itaqʒ illi
ꝗ ſaciunt iuſticiã ſeu iuſtice opus:ſed ẽt qui
eã eſuriunt ⁊ ſitiunt.i.ꝗ eam facere cocupi
ſcũt ⁊ ſi nõ poſſunt faceꝛe ꝙ ðſyderant,. tam̃
beati ſunt qꝛ qᷓ;tũ ĩ ipſis ẽ faciũt ꝙ deſyõrãt.
2 iſti gqdem ſaturabuntur.quaãdo oĩa eoꝝ de
ſyõria cõplebũt. Unde Aug. Qui Plecte no
uit ⁊ ꝑfecte amat iuſticiã iã iuſtꝰ è et ſi nłla
exiſtat ſᷣm eã foriſecus ꝑ mẽbra corꝑis ope
rãdi neceſſitas.Deſyõrãt ergo alij uana q̃ͥ eoſ
ſatiare ñ poterũt beati ãt ꝗ eſuꝛiunt ⁊ ſitiũt
iuſticiam.qr ipñ ſaturabũtur h̊ pro modulo
ſʒ plenarie ĩ futuro.Deide ſegtur ꝗnta.¶ Be
ati miſericoꝛdes quoniã ipſi miſericoꝛdiã cõ
ſequentnꝛ )poſt iuſticiam recte ponituꝛ miſe
ricordia qr una nõ ðbʒz eſſe ſine alia ſʒ alteꝛa
ab alteꝛa tꝑari. Nam miſericordia ſine iuſti
tia ᷣſcẽdit ad diſſolutionẽ iuſticia ſine miſᷣi
coꝛdia ſcẽdit ad crudelitatem. una cũ alia
icedit ſᷣm equitatem.ẽ ãt mipᷣicoꝛdia miᷣia
cordis ſuꝑ malo. Uñn dicũt᷑ miſᷣicordes quaſi
miſeꝝ coꝛ hũtes qr alterius miſeriã q̃ñ ſuã r
putant ⁊ ð malo alterius q̃ſide ſuo dolent.
Miſericoꝛdia eſt dimittere ĩiurias illataſ.ac
omnẽ rãcorẽ ⁊ odiũ ⁊ daꝛe ꝙcũq; põt ſpũale
» coꝛpõale ſubſidiũ. Miſericordie ãt exhibẽ
de is eſt ordo ut pꝛius ſit ſuper malo pꝛopᷣo.
ᷣm illud Eccle. Miſereꝛe aĩe tue placẽs ðᷣo
deinde ſuꝑ ꝓximi malo eiꝰofectibꝰↄdeſcẽdẽ
do. cuius finiſ eſt ꝓ alio mori exẽplo xpi ꝗqp
nobis ex miſeꝛicoꝛdia ðᷣdit ſe morti. E ſt igr
miſericordia pria ppꝛia ad ſeipſum ꝑ pntiaʒ
Fa fr̃na ad ꝓximũ ꝑ beneficientiã.ẽ ⁊ tertia
filialis ad deum ꝑ compaſſionẽ.ſʒ heu qr ni
bhil compatiuntuꝛ ſuper ↄtritõe ioſepb. pꝛia
conſequitur miſeꝛicordias ĩ remiſſõe oĩs cul
pe.ſecũda ↄſeꝗt miſeric õdiã ĩ diminute pe
ne.⁊ ĩterceſſoꝝ multiplieatõe.ꝗ.n.q iminuit
alterius penã meret ſue diminutõʒ. tertia
ſegt miſericoꝛdiã ĩ adẽptõe głie.qr ſᷣm aplłʒ
ſi ↄpatimuꝛ ⁊ głiſicabimur. Sʒ vt diẽ Amb.
ↄpatitur.nõ ꝑfũctõie ↄpatit.ſʒ ut tribula
tões xpᷣi in coꝛꝑe ſuo ipleat.ſicut implebat ⁊
Pauł. Igr̃ ſtudioſe circa miſericordiã iĩſiſte
ꝛe debemus.qr in oĩbuſ miſcðòia dei idigemꝰ

Pec viꝛtus tãta ẽ ꝙ ea p ceteris ðo q̃ſi ſbip

Caplz. xxxiij.

pria attribuat᷑. uñ f̃ deus cui ꝓpᷣ ẽ miſere
ri ſꝑ ⁊ ꝑcere. Panc ẽt negatã exprobrabit re
ꝓbis.⁊ ipẽſã ↄmẽdabit inſtis. Maxime enĩ
ſuccurrẽt oꝑa miſcdie ĩ die iudicij hiſ ꝗ fece
rĩt ea qm (vt ait Jacobꝰ) iudiciũ ſñ miſcõia
fiet illi.ꝗ ũ fecerit miſcdiaʒ. Un Aug.btos

eſſe dicit ꝗ ſubueniũt miſeꝛis qm̃ eis it a r pẽ

det᷑ ut de miſeria libeꝛent᷑.fac.⁊ fiet.fac cuʒ
altero ut fiat tecum. Quod egeris cuʒ petito
ꝛe tuo.hoc agat deus cum ſuo. Unde ⁊ hila
ꝛius. In tantum.n. deus beniuolentie nr̃e in
oẽs delectatur affectu.ut miſcõiam ſuam ſit
ſolis miſericordibus preſtituzus. Uñ ⁊ Criſ.
Dñs miſcðoiaꝝ miſeꝛicordes dic eſſe beatos.
oñndẽs unũquẽq; nr̃am miſcõiam ꝓmeꝛeri nõ
poſſe niſi ⁊ ipſe miſericors fueꝛit.Et iteꝛũ vr
autem eſſe equalis retributõ ſʒ ? multo ma
ioꝛ ñ ẽ eĩ eq̃̊t hũana miſericoꝛdia ⁊ dĩina. Se
uiant g tyrãni cũ ſuis crudelitatibꝰ ſiũ miſe
ricoꝛdia perituri:bri ãt miſeꝛicordes qim̃ ipᷣi
miſcõiã ↄſequent᷑ ĩ futuꝛo.vbi ab oĩ miſeria
culpe ⁊ pene ſubleuabũtur.⁊ ĩ h̊ ſcło ubi eis
culpa remittit ⁊ gr̃a laꝛgit᷑ ↄfeꝛuũtur tꝑalia ⁊
ſubleuãtur a multiplici miſeria ꝓut ſtatꝰiſte
patitur ⁊ ſaluti ſpali expedire ṽ᷑. Deinde
ſegtuꝛ ſexta( GBti mðo corde qm̃ ipſi deuʒ vi
debũt) Sexta britudo optime ſexto loco po
nitur qr per ipſam hõ ad dei imaginem. qna
ipſius dei ꝑ cognitõʒ ⁊ amorẽ capax eſt rꝑa
tur.quã ſexta die cõditus ꝑdidit ⁊ ſexta eta
te ꝛecuperauit.Et recte pꝰ miſeꝛicoꝛdias po
nituꝛ coꝛdis mundicia.qꝛ (ᷣm Ambro).qui
miſericoꝛdiaz defeꝛt miſeꝛicordiã amittit ni

ſi mðo corõ miſeꝛeat᷑.nã ſi iactãtiã q̃rit nullꝰ

E fructꝰ.Dic eꝛgo. Geati mõo coꝛõ.ñ diẽ ſuꝑ
fiecie ut fallaces ypoc hꝛite.ꝗ mũdat ꝙ foris
eſt:ñ tm̃ corꝑe.ut mundani diuites ꝗ coꝑis
ſtudẽt mðicie.ſʒ coꝛð qs ñ aꝛguit ↄſcia pec
catoꝝ.ꝗ ðclinãt a malo qlibet.⁊ faciunt oẽ
bonũ ꝙ pñt bono fine ⁊ r̃cta ĩtẽtõe.Et ueꝛe
ſic mõo coꝛde bti ſũt.qm̃ ipſi deuũ viõbũt.qꝛ
mðᷣicia maxie unit ſũme btitudini:⁊ mõs nõ
niſ mðo corde pt᷑ videri. Allð ẽ cor mõʒ qoðᷣ
nõ arguit ↄſcia ulla pcti ſʒ ẽ templum ſet᷑m
dei.ex quo cogitatões male non ꝓcedũt᷑.Si
.n. coꝛ fuerit moõm a pꝛauis cogitatõibꝰ.totꝰ
hõ erit mũdꝰ ab ĩiꝗtatib ibi.n.pct᷑a oriun᷑
ibi radices figũt.q̃ ſi ibi ſucciſe fuerint.ñ eſt
ubi creſcãt.Deus quippe ſpũs ẽ.⁊ iõ nõ oeu
lo carnis.ſed oculo cordis ⁊ mẽtis tãtum uið
ri põt.Et ſicut oportet oculum carnis eẽ pu
rum ⁊ mundum ut ſolẽ poſſit videre.ſic lõge
plus oʒ oculum cordis mũdũu ẽẽ.ut poſſit de
um ꝗ lucem hitat ĩnaceſſibilem videꝛe. qr
I eo oĩs ſufficientia noſtra cõplet.⁊ finis ðᷣſi
deriorũ noſtꝛorum hr q̃ ſolis mondis corõð de
bet᷑. Un Aug. PHic eſt finis amoris ũ i.Quic
ꝗd bñ agimꝰ ca laudabilꝛ eſtuamꝰ ꝗcꝗd
ĩ culpabiliteꝛ è ſyderamus: ad dei viſionem
cum veneꝛit plus n requiremus. Uide:e deũ

De ſermone domini

nolumꝰ.ſed uide ꝗd dictũ ẽ Bt᷑i mo coꝛ.
qm̃ ipᷣi dũ uiðbũt. Hoc para.uñ nideas.Non
enim corõ nõ mdo uider̃ gmitteris.ꝙ nõ uiõ
tuꝛ niſi corde moo. Un ?⁊ Ambr. Emũda coꝛ
tuũ.omẽs pollutas cogitatõnes ð corde tuo
abijce nihil ſit quo tuus ĩquinet᷑ affectꝰ. Siĩ
plex mẽs pura ſinceritas ſit. talibꝰ ſe duĩs uo
lutabrum corpis depoſuerit.demonſtrar᷑ di
gnatnꝛ. Dec Ambr. Immũdi eꝛgo corõ qui
1 ſordibꝰ ſt᷑.ſordeſcant adhuc:bt᷑i autem mõ
do cõde qm̃ ipᷣi deum uiõbũt.ĩ pñnti per fidezʒ
⁊ i futuro ꝑ ſpem:ĩ pñti familiarius.⁊ ĩ futu
ro glorioſus. Dic ſᷣm ꝙ aliquis erripueꝛit ſe
a malis ⁊ bõa fecerit.ᷣʒ h̊ deũ uidet ãt minꝰ
aut ampliꝰ:⁊ ibi quãto mõitia maior. tanto
uiſio potẽtioꝛ:⁊ clarior.deide ſequit᷑ ſeptĩa
¶ Gii pacifici.qm̃ filij dei uocabunt) Septi
mo loco ponit᷑ bt᷑itudo pacis qr ĩ ſabbato ſe
ptime etatis plenarie dabituꝛ pax hitibꝰ bii
tudines ſupradictas. Gene ãt poſt mũditiaʒ
pax ſequit.qr ad gradum pacis qui puꝛgatꝰ
eſt dirigit.nec niſi in bona uoluntate pax nu
trituꝛ. Unñ Ambro.cũ ĩteriora tua nacua fe
teris ab oi labe pet᷑i.a te pacem ĩcipis.ut ſic
pacem alijs feꝛas.dicit eꝛgo. Biti paciſici.
nec dic animo pacati.qꝛ hoc ꝑtiet ad ſecun
dam br᷑itudinem q̃ eſt mititas. ſed dĩc pacifi
ci.ꝗ.ſ.pꝛimo ĩ ſemetipᷣis pacem faciũt ⁊ quic
quid ꝑuerſe cogitatõis.locutõis.oꝑis.ue de
pᷣbẽdut.potent᷑ expellüũt:nec aligd turbatio
nis i ſue ꝛzegno dñationis eſſe pmittũt.⁊ ſigd
eis aduerſitatis occurrat.pacem ſuam tñ ſer
nant ⁊ cũcta cum coꝛdis ſui tꝛãquillitate iu
dicont. Deinõ nõ in ſe tanuz pacẽ cuſtodiũt
ueꝛũetiam alios diſcoꝛdanteſ ſibi ad unitatẽ
paciſ ꝛeducũt.ac ſꝑ paci faciende.ꝛe foꝛmãde
⁊ ↄſeꝛuãde.ſiue ĩ ſe ſiue in alijs inuigilan.
autẽ contraꝛian t᷑ quinq;.ſ.bella lites

tumultũs: in ſefũdiſies ⁊ mole ſtie. Pacifici
Bmòi bellis ſopiendis Iitibus dirimẽdis.
uti disqut us quietddis.
moleſtijs mitigandis inſiſtũt. DVec autem ſũt
officia filij dei.q n I pacificus pacem f for
mauit ĩ alijs.⁊ ideo ð̊ ꝑpacificis bene dicnur

dicunt᷑ ꝗ totaliter etiam pei affectũ m̃tis ðᷣo
ſicut ſumme bonitati coniungunt ⁊ ſic mihil
aliud extꝛa ipſum qᷓꝛunt.ſed in ipſo quietan
tur ⁊ pacificãtur. Qui ⁊ filij ði uocaꝛi merẽ
tuꝛ.qꝛ filiatio ði importat aſſimilationẽ ad
ðum ꝓpꝛium autem ẽ ipſius ði ſe ipſo frui ⁊
i ipo getari. Pacifici ergo eſſe debemus ut
uere ipſum ðum pacis ĩ nobis habere mere
amuꝛ ð quo ſcꝛiptum ẽ.factus ẽ ĩ pace locus
eius. Ubi Aug. Pacifici ĩ ſe metipſis ſunt.ꝗ
omnes animi ſui motus exponẽtes ⁊ ſubijciẽ
tes rõi.i.menti ⁊ ſpiꝛitui carnaleſq; ↄcupiſcẽ
tias habentes edomitas fiunt regnũ dei. In
quo ita ordiata ſunt omnia.ut id ꝙ eſt in ho
le pᷣcipuum ⁊ excellens.hoc ĩperet ceteris

chuti ĩ ſpe beatificãdi ĩ re.qm̃ ipſoꝝ ẽ ̃gnũ celo

Nquoniam filij di uacabuntuꝛ. Dacifici etiam-

in monte

õ reluctãtlbꝰ q̃ ſunt nobis beſtijſq; cõia. at

qʒ idipſũ ꝙ excellit i hoĩe.i.mẽs ⁊ rõ ſubicia
tur potiori ꝙ ẽ ipſa vitaſ vnigenitus füiꝰ öt.
Neq; eĩ ĩperaꝛe ĩferioꝛibꝰpõt niñ ſuperioꝛi ſe
ſubuciat.Et hec eſt pax q̃ dat in tra hoibus
bõe voluntatis. Pec ẽ uita ↄſumati ꝑfectiq;
ſapientis. Pec Aug. Litigẽt eꝛgo diſcordes
patꝛem ſnum diabolum imitãtes.beati ãt pa
cifici pꝰ ſibi deiñ alijs.ſ.ĩternã pacẽ ⁊ fr̃ꝛ nam
ᷣ̃uantes.qm̃ ſilij dei ⁊ veri imitatoꝛeſ eiꝰ ĩ ſu
perna pace vocabunt hñt enim ſimilitudinẽ
dei pr̃is qr ðus pax ⁊ quies ſũma ẽ ⁊ oĩa cuzʒz
tranquilitate diſponit.deinde ſequituꝛ octa

ua(Beati qui ꝑſecutionem patiuntur ꝑp iu

ſticiam.qm̃ ip.ẽ re.ce.)pſᷣm Cꝛip.poſita paci
ficoꝛũ beatitudine ne aliꝗs eſtimaret ꝙ ſẽꝑ
pacem ſibi qꝛere ſit bonum ſubdit.beati ꝑ
ſe,pa.ꝑꝑ iuſti. Pec etiã beatitudo ꝑficit ho

minẽ ad bene patiendum.ſicut pᷣdicte ad be
ne agendum.qr ſicut ad virtutem ꝑtinet bñ

agere ita ⁊ bene pati.Et ideo poſt pᷣcedẽtes
beiuudines q̃ ↄſiſtunt ĩ ꝑfectõe actõis ſegtuꝛ
hec q̃ ↄſiſtit ĩ ꝑfectõe paſſõis nã ſiẽ bt᷑itudo
prie diſtiguit᷑ penes auꝛeã ⁊ aureolã.ſic bti
tudo vie q̃ ẽ imago q̃dam ⁊ ſimilitudo illius
pᷣcedẽtibꝰ ei rũdʒ pᷣmiũ auree huic vo pᷣmiũ
aureole q̃ h̊ ꝑ ̃gnum intelligit᷑ nã ſᷣm. Vier.
h martyrio ↄparat᷑.Dicit ergo. Beati.ſ. non
tm̃ q̃ bñ oꝑant᷑.ſʒ ẽt ꝗ ꝑſecutõeʒ patiunt᷑.ſ.
patienteꝛ.⁊ ñi ꝑꝑ ſcelera ⁊ pct᷑a ſua.ſʒ ꝑpꝑ iu
ſticiã.ſ.legalẽ.q ĩcludit oẽz vᷣtutẽ.i(vᷣʒ Cri)
ꝓ vitate atq; pietate ⁊ ꝓ alioꝝ ðfẽſiõe. ſole
mꝰeiĩ iuſtici ꝓ oĩ vᷣtute aĩ poner̃.Et uer̃ bea

2u: 7 q? ad auꝛeã ⁊ q ad aureolã.Sʒ nũꝗd
ꝓ libertate eccłie me exponã morti: Ita pꝛo
alijs q̃ ſpũalia ſũt.ũ ꝓ agris ł redditibꝰeccle
ſie ⁊ ſimilibꝰ. Sepe eniĩ nos apponimꝰ ꝓ his
magis inducti auaritia qᷓ; iuſticia. Poméi q́
ſtõezʒ Amb.terminuãs ait. Si a męæ petierit
Perator ꝙ; mer r & meũ E.i. fůdu men argétù men t
hmdi.ſciat me ñ r̃fra gatuꝝ.qq; ola q mea
ſt ſint ꝓaupe ſie; ea q dina it imperatorie
poõtati i ee ſubiecta. Si pr̃imoniũ petit iua
dite.ſi cõpꝰoccurã uultis i uĩcula ꝛaꝑe.uultiſ
mõtẽ raꝑe uolũtatis ẽ mihi.ñ ego me ualla
bo ciꝛcũfuſiõe populoꝝ.nec altaria tenebo
uitã obſecrãs ſʒ ꝓ altaꝛibꝰ⁊ ſpũalibꝰad ipᷣa ꝑ
tinẽtibꝰiĩmolaboꝛ.h̊ Ambr. Pec octaua ↄpie
mtũ ẽ aliaꝝ bt᷑itudinũ ⁊ ſũma oĩz coronaꝝ.
tẽ ut cũ hõ ꝑfectꝰẽ ĩ ceteꝛis.tãdẽ aptꝰ ad pa
tiẽdũ advſa dignꝰrꝑiat᷑. Uñ Cꝛi.ꝑpꝑea a pᷣo
ri ſꝑ ſeq̃̊nti niã faciẽs mãdato.ſeꝛiẽ ⁊ cathe
nã nobis qᷓ;dã auꝛea ſubtexuit.Cũ.n.ꝗs hũił
fuerit eꝛit ↄñteꝛ ⁊ mitis. Qui ãt mitis etiam
peta lugebit. Qui vo ob pet᷑a luget.eſuꝛit ſi
titq; iuſticiã. Qui iuſtꝰẽ iſte et᷑ miicõs.Qni
misicors fuerit ⁊ iuſtꝰ.idẽ ẽ ↄpũct* mũduſ
coꝛð.Qui vo tał ẽ eꝛit ẽt ꝓfecto pacificꝰ. Põ
ro ꝗ iſta ꝑfeceꝛit erit abſq; qdubio ẽt ad peri

lict Berg ſcut ſtelle e⸗

iifen KM.
Atenſſſaent. .
emicst Adetia
AmRaid prie bealtt

ſec ſinctr ſec gecetent
udt ofenats⸗Octauoar
Atiaſoiitcen gererllen:
Naetneicngri gue en e
eſignadeg der ergoce⸗
ſurrections orenmn
iNobis aufert ianinf
onſenit,? confumam
Nhunooye niſtutun ſcn
cooginutabinier eie
blchinmerlo tgn⸗
num rime. ſellicer ,
Ulnarme lerunonen.
enpen babent e tgle
leesſinen gum m
Wigmet nenitinen
Paugtnsi Rti gen
dponettirereinenn⸗
e Eet iter in n

im ſubait beat
ealitudo pficit
n.ſcut iin⸗ uine
Virtutem prinet bi⸗
igeo poſt pcetetes
ectoe actoͤs ſegtun
ſos ni fẽ biitudo
1? aureola, ſc bij
? ſmilitudo illius
ree huic jo mi
igit ni bm. Dier.
rgo. Beati.ſ. non
utoez pattunk.ſ.
peta ſua. ſz ph iu
3 vtute i(53 Ar))
liop dfeſioe. ſole
voner. Et uer bes
ipſon e p gnu celo
ureclä. Dz nüͤg
onã morti: Ita pto
ris reddiubecce
nos apponim , bi⸗
iuſticig. ndt 4
nt. Gi a me petlentt
Pmeu, 4r0etii Mu
lux. ch oa mes

—

Pꝛime partis.

cnla preparatos. nec ad maledicta ꝓꝛſus ulł
la terꝛebit᷑.nec ſi mala quoq; mille patiat᷑.
Pec Aꝛiſo. Qui ergo predictas virtutes hʒ
beatus ẽ multo ãt brior ꝗ has virtutes inter
aduerſa ſeꝛuare nõ tꝛepidat. Septem itaq;
pficiunt ſed octaua claꝛificat ⁊ demonſtrat
ꝙ pfectũ ẽ nã patia opus perfectum habet.
ut ꝑ hunc gꝛadum pficiant᷑ ⁊ ceteri tq;ᷓ a ca
pite ꝛuꝛſus exordiens. Uñ octaua r̃dit ad ca
put ſiue ad pᷣncipiũ.i.ad priam beatitudineʒ
ꝓbans ⁊ purgans edã ſi qd fermenti habzʒ ad
mixtum. beati eĩ pauperes ſi ꝑſecutõnẽ pati
unt᷑ ꝑꝑ iuſticiam. Redit ẽt ad ᷑ʒ ꝓbãs ⁊ pu⸗
gans eã. beati ei mites ſi ꝑſecutõem patiunt᷑
pꝑ iuſticiam. Ita ⁊ ad oẽs alias referẽdo re
dit iteꝝ ut pote probatio purgatõ ⁊ cõſuma
tõ eaꝛum. Dt eꝛgo replicari ad omnes alias
pᷣcedentes ad q̊ ꝙ ſint probate beatitudines.
Scoꝛpius nõ calcatus quiet? iacet.aculeos
nõ exerit: ſed tactus ſta tim exerit pugioneʒ
2 puſñgit ita ⁊ hõ vacuus virtute.punct? urẽæ
ti vho uel ſiuiiã ei illata ſtalim ſicut ſerpenſ
raæ odiaacnerbo dtumeliol⸗ Timpatia ar
matus cꝛepat ⁊ inſiſit ĩ ilum ꝗq eũ leſt ĩ quo
ꝓbat᷑ ⁊ uas vacuũ As cosgnoſcikf E ontra
ſancti ꝓcu ſſi ĩuna maxilla pbent aliam. dili
gũt inimicos ⁊ orat ꝓ ꝑſequentibus ſe. Pĩc

dicit Beꝛ. ꝙ ſicut ſtelle de nocte lucent ò die
autem̃ ñ Pparent. ſic SVirt? que nõ apparet i

Wevennear i adee E m H̊ non vi
detu na pprie beatitudo dicenda 27

E diſtincta. ſed precedentium illumĩatõ po

iuſ 2 ↄfiꝛmatõ.Octauo autem loco ponituꝛ
quia ſignificat gener alem ꝛeſurrectõeʒ octa
na etate futurã. que ẽt peꝛ octauaſ ſanctoꝝ
deſignatuꝛ. Dec ergo circũciſioni ⁊ octaue F
ſurrectionis ↄparatur. quia ꝑ hãc circũcidit᷑
I nobis ⁊ aufert᷑ ſi quio fermenti in nobis re
manſeꝛit.⁊ conſumamur ĩ omni pfectione ⁊
ꝓbatione virtutum.ſicut.n.in octaua ſurre
ctõis ĩmut abimar ⁊ ꝑſiciemu? i gloꝛia ita ⁊
ꝑ hãc h̊ immerito ⁊ gr a. Et rndet ſibi idẽ pꝛe
mium ꝙ prime.ſcilicet regnum celorum qr
illi maxime pſecutionem ĩ mũdo patiuntur
ꝗ ↄtemptui habent ⁊ tales ſũt maxime pau
peꝛes ſpiritu.ꝗ iam a pluribus deridentur.
Maxime ẽt ↄueniũt i merito voluntaria ei᷑
paupꝑtas ẽ qodã genus martyrij.qr utꝛobiqʒ
opoꝛtet uinceꝛe aĩm quo ad delectabilia hu
ius mundi.ĩ regno quoq; icludunt duo ſ. di
uitie ? dominatõ. ꝓmittif ergo regnum pau
peꝛibus ꝑ reſpectum ad diuuias qꝛ ꝗ ꝑpꝑ xpC
abrenunciant diuitijs tꝑalibus.ĩ futuꝛo gau
debunt eterms patientibus vo ꝑ ꝛeſpectũ ad
dñm.qꝛ qui hic ꝑp xpᷣm oppꝛimuntur in futu
20 cum xpᷣo oppꝛeſſoribus dominabunt. Do
teſt etiam dici ꝙ nõ ẽ idem premium utꝛobi
q;.qꝛ ibi peꝛ regnum itelligit᷑ pᷣmiũ auree hic
premium auꝛeole. Hoc ät unum pᷣmium ꝙ ẽ
regnum celoꝛum ẽt ĩ alijs ẽ.ſʒ uarie nomins

LCaplʒ.xxxiiij

tum. Uñ Criſo. Tn ueꝛo ⁊ſi non per ſingulas
beatitudĩes regnũ audias repromitti.ne tri
ſteris ⁊ſi ei retributiones ipſas dif erẽter ap
pellat. eas tũ cũctas ad unũ celoꝝ gnu ꝛedu
cit nihil eĩ oĩno aliud niſi celeſte ĩgnun x hB
cũcta öſignat h̊ Cꝛi. uideat gᷓ unu ſqſq; h̊ au
diẽs ſi ĩ aliq̃ iſtaꝝ beitudinũ cõtinet ⁊ ni ĩ ali
q̃ ſe iuenerit ſecurꝰ ſit.bt᷑s erit h̊ eni neritas
dqixit vitas ãt mentiꝛi ñ põt.Deide pꝰ genera
le ſnĩiaz ſubdit ſpaialẽ ꝑſuaſiõzʒ vbũ ad apłos
ↄuertẽdo:⁊ t᷑plicẽ actum ꝑſecutõiſ.ſ.ĩ eoꝛð:
ore ⁊ oꝑe.eis pᷣnüũciãdo dicẽs¶ Beati eſtiſ cũ
maledixeꝛit ex odio. ⁊ odeꝛit ex aia uos hoĩ
nes.quo ad pᷣmũ.⁊ ꝑſecuti uos fuerĩt ⁊ ſeꝑa
ueriĩt uosexcludẽdo a ſyna gogis ⁊ cõione
ſua taqᷓ; imũdos.⁊ ſibi gues ad uidẽduʒz. quo
ad tciu(⁊ dixerĩt oẽ malus adueꝛſus uos)i.
oĩa genera vboꝝ malignãtiũ ꝗbꝰ ur̃aʒ famã
ledat: ⁊ expꝛobauerit uos ↄuitia ⁊ ĩ propeꝛia
nobis dicẽdoſ⁊ eiecerit nom ur̃m)ſ.nomen
xpiani(tanq; mali)) illud execrantes ac òfa
mũtes ⁊ extiguer̃ cupiẽtes quo ad ſᷣm.ñ qð ð
beat aligꝗs iſta q̃reꝛe.ſʒ g timore horum nõ
dʒ vitatẽ uite iuſticie ⁊ doctrine dimittere.
Siẽ ãt triplex ẽ ꝑſecutio.ſ.cordiſ.oris.⁊ ope
ris ⁊ B tertia tꝛiplex.ſ.ĩ damno tꝑaliũ in ꝑſe
cutõe amicoꝝ ĩ afflictione ⁊ ininria ꝓprij cðᷣ
poris.ita ⁊ triplex ẽ patĩa q̃ odiũ coꝛdis.vbũ
cõtumelioſum oꝛis.⁊ manualem pſecutionẽ
opis ſuſtiet patiẽteꝛ remittẽdo oẽm ĩiuriam
cõpatiẽdo pct᷑oꝓximi.oꝛãdo ut a uia mala ⸗
uertat᷑. ⁊ ita peccatum eius ðᷣleatur. Pic tri
plex hoſtis eccleſã ðᷣi impugnat cõtꝛa quos
tꝛiplicẽ patiam oppõit. Pucuſq; gQ að oès gñ
raliteꝛ ⁊ ideteꝛminate ſnĩ as poſuit q̊ neꝛo að
apoſtolos ſpᷣalr̃ vba dirigit.qᷓ;uis ⁊ B ẽt alijs
ↄueniãt pᷣdicẽs eis pᷣcipue.quata ꝓ noĩe eiuſ
paſſuri eſſẽt.⁊ mrãns qꝛ eoꝝ h̊ maxie ppᷣa ẽ
ſr̃ oẽs alios. Quia g ꝑꝑ maiorẽ diffiecultatem
ſpãli ꝑſuaſõe ĩdigebat:iõ ↄuertit᷑ ad eos ut
aĩaret.quos ſicut agnos iĩiter lupos miſſurus
erat. Un Beda. Nõ ad B; nr̃i ſimiles ualẽt ſp
eoꝝ ꝗ ibant gaudẽtes a cõſilio quoniam di
gni habiti ſunt ꝓ noĩe ieſu cõtumelias pati
Sed qꝛ nõ oĩs perſecutio beatificat ſʒ tm̃ il
la q̃ gaudioſe ſuſcipit᷑ ꝑꝑ iuſticia.que ẽ xpᷣs
filiᷣvgimis. iõ addit (mẽerientes ? ꝑꝑ)me ſeu
filiũ hoĩs:qꝛ ad hoc ꝙ ꝑſecutõis tolerantia
bẽim faciat reꝗrit᷑ ꝙ mendoſe ⁊ falſe ſeu iiu
ſte ac ꝓpter xpᷣm nobis ĩferat.ĩ quo triſticia
pſecuiõ s cõuertet᷑ ĩ gaudiũ.qu reddet deus
ſcis mercedẽ laboꝝ ſuoꝝ. Als enĩ ñ ẽ beatus
ſz miſeꝛ.nec ẽ ei meꝛces ĩde ſʒ accumulatio
ſue miſeꝛie. Un Aug. Si ſuſties qꝛ peccaſti.
ꝑ te ſuſtines nõ ꝑꝑ deu.Si autẽ ſuſtines:qꝛ
mãdata ðᷣi ſeruaſti. ve ꝑp deũ ſuſtines ⁊ mer
ces tecũ mãet ineternũ. Que ſẽtit᷑ in coꝛoõ pa
tiẽ:iũ.eoꝝ ꝗ iã pñt dicer̃.głamur in tꝛibula
tõibꝰ. Nõ.n.iſta ꝑpeti fructuoſum ẽ ſʒ iſta ꝓ
xpᷣi nomine.ñ ſolum equo ammo.iʒ elia eus

De ſermone domini

exultatõe tolerare. Unde ↄcludit ſubiũgẽs
pᷣmiũ ⁊ per hoc allitiẽs ad patiẽdũ. UVt eniz
(dicit Pie) qplibet opus leue fieri ſolet cum
eiꝰpᷣmium cogitat ⁊ ſpe mercedis leuigatio
fit laboris(¶ Gaudete)iquit.ſ.ĩterius ĩ corde
⁊ Cexultate).ſ.exteriꝰ in coꝛpoꝛe. i.pꝛopter
exẽpluũ gaudiũ foris oſtẽdite:tam ꝑꝑ bonuʒ
uirtutis patĩe q; ꝑꝑ ſpẽ pꝛemij ⁊ glorie (quo
niam merces veſtza Inõ tantũ magna eſt ſi
cut alioꝛum (ſed copioſa)⁊ ſupra condignuzʒ
Cẽ ĩ celis) Multa eĩ merces eſt in celis.mul
ta ꝑꝑ iuſticid patientibus ĩ teꝛꝛis. Merces
iſta magna eſt multa ẽ p̃ᷣtioſa ẽ. diutuꝛna ẽ
Tam magna eſt ꝙ n põt comphendi.Tã mł
ta ẽ ꝙ ñ põt numeꝛari. tam pᷣcioſa ẽ ꝙ nõ pt᷑
eſtimari.tã diuturna ẽ ꝙ nõ põt finiri. Mer
ceſ iſta tanto ẽ uberioꝛ.quãto gaudio ⁊ exul
tatõe in tribulationibꝰ fiõs eſti uotior. De
us eni nõ tam quantitatem laboꝝ uel muiti
tudinem opeꝝ ⁊ ̃muneꝛat qᷓ; qualitatẽ ⁊ mo
dum radicis ex q̊ oriuntuꝛ ? toleꝛanruꝛ. Mõ
n.altendit quantum ſg ex quanto. nã minu
tum uidue pertulit zec hei dimidio. Sentiũt
(ut dicit Aug) iſtam meꝛcedem g gaudent
i ſpualibus boms ſʒ ex omni ꝑte ꝑficiẽt cum
etiam mortale hoc iduerit immortalitatem.
Sʒ nos heu in multis öcipimuꝛ quãdo nobiſ
aꝛidẽt ſeenlaria. quando uulgꝰlaudibus nos
attollit gaudemꝰ ⁊ exultamꝰ cũᷣ magis flere
⁊ doler̃ ðpẽmus.q;ꝛ maiuſ ꝑiculũ ſt pſpeꝛa qᷓ
aduer ſa lauõs qᷓ; uituꝑationes. gaudeamus
ergo ⁊ exultemus cum apoſtolis ꝗbus ſalu
bre gaudium.⁊ ſalubꝛis exultatio ömonſtra
tuꝛ. cũ eis ĩ ↄtumelijs ⁊ perſecutõnibus gau

dẽdu eſſe ⁊ exultãdũ önunciat. Uñ Piero.

Neſcio ꝗs boc noſtꝛum poſſit impleꝛe ut la
ceretuẽ obpꝛobrijs fama noſtꝛa ⁊ nos exulte
mus i dno. Doc ꝗ uanam ſectaf glori ĩple
re nõ põt.gaudeꝛe igit ⁊ exultaꝛe ᷣbemꝰ.ut
merceſ nobis ĩ celeſtibꝰpᷣpet Elegãteꝛ in qꝰ
dam volumine ſcriptũ legimꝰ. ô qᷓras glo
Cia ⁊ ſi dolebis cũ ĩgloriꝰfueꝛis. Unde TKri.
