mir aberis. Qualis ẽ hic. qꝛ celum ⁊ terra cõ
paciunt᷑ ei.cꝰ ⁊ moꝛs mortuos uiuificat.vñ ⁊
Aug. Quãquam ãt tu iudiceris ut maleficus
crucifigaris ut flagitioſus ⁊ impius. qᷓ;uis ui
dearis a deo derelictus. nõ deſunt miracula.
ñ deeſt uirtutum babundantia. Unde etiam
Cri. Intende quta ſigna fecit. G̊ quidẽ e ce
lo. H autem in terꝛa.hoc ãt in ipo tẽplo.ſimul
quidẽ anguſtiam ſuã demõſtrans. Erei ire dði
magne erãat q̃ fiebãt.⁊ ñ ſimpliciter ſigna: ſed
? faroꝛis ſigna uniuerſa erant. tenebre.ſciſſe
petre. uelu mediũ ſciſſũ.terre cõcuſſio.⁊ mul
te anguſtie ſupeꝛhabundatia eꝛat. Pec Lꝛiß.
O quantum pia mater eius tũc dolebat.qua
do hec fieri uidebat. Inde Aug. Cogitare li
bet quantus dolor tunc fueꝛit matri.cũ ſicido
lebani q̃ inſenſibilia eꝛant. Non lingua loqui
nec mẽs cogitare ualebit.quando dolor̃ tene
barur tũc anima Marie. Hec Aug. Miſti
ce h̊ ſigna predicta habẽt fieri in Fſuſcitatõe
= conuerſione pct᷑oꝛis.Dei qppe templum ẽ ſi
delis snima.-cuius uelũ ſcindit qñ uelamen
pocrib. ⁊ cuiuſlibet pctᷣ diſſipat.Sicut eniʒ
nelũ impediebat ne uideri poſſent ſctᷣa tẽpli
ſic pcẽm impedit ne uideant ſct᷑a paꝛadiſi.qðᷣ
tñ quantum ad ſufficientiam fuit amotum ꝑ

CLCapłm. lxiij.

mortem xpi. uelum em̃ tepli ſciſſum fait.in ſi
gnum qꝙ ꝑ moꝛtem xpi ablatã ẽ impedim̃tum
ꝙ nos ſecreta gaudij paradiſi ꝓhibuit contẽ
plari.ſicut uelum operiebat ſecreta templi.
Terra mouet᷑ ĩ pct᷑i recogitatione ⁊ ꝑ timorẽ
ↄpunctõ s interne.⁊ qñ ꝑ cõpaſſioneʒ mortis
xpi.terrenum deſideriũ in amorem cõmutaĩ
celeſtium. Terra em̃ tremuit pᷣ horrore igno
minioſe mortis chriſto inflicte. ad deſignan
dum quod coꝛda terrena chriſto compaciẽti
debent compati ⁊ eius ſtrictum iudicium foꝛ
mid are. Quod autẽ tremuit in reſurrectione
hoc deſignat quoddaʒ ſpeciale tripudiũ.quo
omnis creatura debet ↄgaudere xpᷣo reſurgẽ
ti. ſicut etiam ↄpaſſa fuit xpᷣo morienti. unde
primus tremor deſignat:metum ? terrorez- ſe
cundus autẽ gaudium ⁊ exultatõem. Petre
ſcinduntur in ↄtritõe ⁊ per dolorẽ ↄiritõis. in
corde.⁊ qñ duꝛitia cordis ꝑ vietatem emollit
ↄpaſſionis. Detre enim ſciſſe ſũt.ad deſignã
dum ꝙ corda lapidea ⁊ dura.ꝑ dolorẽ ↄtritõ
nis ⁊ intime ↄpaſſionis ſcindi dñt. Monumẽ
ta aꝑ untur in cõfeſſione ⁊ per pudorem 2feſ
ſionis in ore. ? qñ fetor qͥ intus latz foꝛas per
oe ꝓdit. Mortui reſurgunt i. ſpirituali niuifi
catione.⁊ ꝑ laborẽ ſaciſfactionis ĩ opere.⁊ qñ
ad boni operis exercitium excitatur ſõnus pi
gritie. ⁊ apparent in ſancta ciuitate in anime
illumimatiõe. In hora mortis tue domine ue
lũ tẽpli ſciſſuʒ ẽ. rogo te aufeꝛ uelamen igno
rantie de corde meo. ut uideam uoluntatem
tuam ⁊ opere perfitiam. Terꝛa cõtremuit da
mihi obſecꝛo qui ſum terra ⁊ cinis. coram te
ſtar̃.cũ caſto tĩor̃ ⁊ Fuerẽtia ſiliali.⁊ meã ſa
lutẽ cũ tior̃ ⁊ tremor oꝑi. Petre ſciſſe ſut.da
mihi ut lapideum coꝛ tuo ſcindatur timor. ⁊
inbhiãs ardẽter a te rorem ſuperne benedictõ
nis accipiet ⁊ tibi germinet fructũ uite. Mo
numenta aperta ſunt ⁊ multa reſurrexerunt
corpoꝛa ſctoꝝ. da queſo dñe anime mee a ſe
pultura r urgere pctorum) Uiſis at bis q fie
bane).ſ.tot ⁊ tam mirificis ſignis in paſſione
xpᷣi inter q̃ etiam fuit ꝙ uoce magna clamãs
ſic cito ⁊ ſponte expirauit(centurio )qui cru
cifxoribus peꝛat(⁊ milites qui cum ipᷣo con
ſtituti erãt) ad cuſtodiendũ ihᷣjm ĩ cruce quo
uſq; expiraſſet(timuer̃t ualde) ⁊ diuĩe vtuti
tot ⁊ tata mirackła aſcribẽ? (gliticauert du)
fidei ↄfeſiõe. ac pt atem ⁊ ueritatez diuinitat᷑
in xpᷣo ofeſſi ſunt((dicẽtes VUere hic bomo iu
ſtus erat) (uere filius dei eꝛat iſte) aliteꝛ em
tanta glia in eius morte nõ appareret. Mat
th eus dicit (uere filius dei erat iſte) Maꝛc?
(uere hic bomo filius dei erat) . Lucas
uere h̊ homo iuſtus erat). Ibi fſultat ner
tas deitatis quia uere filius dei. ibi ueritas
humanitatis quia uere hic homo ibi neritas
innocentie ſue et ſanctitatis.qꝛ uer̃ iuſtꝰerat
Et bec tria neceſſaria erant ad redẽptionem
ſ.homo qui debeꝛet · deus qui naezer iuſtus
*

De

eni congrueꝛet.⁊ ex iſtiſ aggrauatuꝛ ſcelus iu
deorum qꝛ occiditur deus a ſeruis. hõ a beſti
is caninis iuſtus ab imuſtis. Multuʒz qdem
iſtos ad fidẽ diuinitatis xpᷣi diſpoſuit. ꝙ cum
clamõe magno ſic potenter ⁊ dũatiue ſpm̃ di
miſſit. Uidebant ei ꝙ clamoꝛ ille ſuꝑnaturał
⁊ mraculoſus fuit.quia ꝑꝑ defectũ ſanguis
2 efluxum ſpirituũ.talis clamor fieri non po
tuit ab homine ſic ꝓppinquo moꝛti.⁊ ideo con
cluſerunt.ꝙ eſſet factꝰ vtute diuina ſuꝑnãli.
2 ↄſequens ꝙ ipe eſſet filius dei. Quð ẽt ex
bhoc ppendeꝛũut.q; qũ uoluit tũc ſpm̃ dimiſit.
ut eni dicit Hiero:nullꝰ hʒ poteſtatẽ dimittẽ
di ſpmumiſi ille q aiaꝝ ↄditor ẽ. ⁊ (̃m Aug.)
cũ poſt illa noceʒ continuo tradidit ſpm̃.hoc
maxime qͥ aderant ſunt mirati. longa eĩ mor
te cruciabant in ligno ſuſpem̃.¶ De iſto cẽ
turione ſic dicit GBer.erat ille centurio incir
cũciſus.ſed non au:e qui ad unsʒ expirantis
uocẽ ſub tot infirmitatũ iuditijs dñʒ maieſta
tis agnouit. Joq; nõ deſpexit ꝙ uidit qꝛ; cꝛe
didit ꝙ nõdu uidit.ñ ãt cr̃didit ex eo ꝙ uidit
ſʒ ex eo ꝙ audiuit.qꝛ fides eſt ex auditu.audi
tus aũt ꝑ vbũ xpᷣi. Et ſ̃ʒ Crivᷣ.cẽturio ut qͥda
dicunt nõ ſolũ cõfeſſor fuit ſʒ ẽt corroboratꝰĩ
ſide martyriuz ſuſcepit. Per hoc ꝙ cenmtuꝛio
gentilis confeſſus fuit 1 pᷣm taz claꝛe ſignifica
ta fuit gloꝛioſa confeſſio gentilium in eoꝝ cõ
ueꝛſione, ⁊ duꝛitia iadeorũ ĩ infidelitate. Unñ
Piero.Nouiſſimi aũt nunc pᷣmi effitiunt.qr
gentilis populus ↄfitet. ⁊ plebs iudaica ceca
ta negat.ut fiat eis error nouiſſimus peior pᷣ
pre. Vinde ?2 Beda. Quanta ergo cecitas iu
deoꝝ.qui tot peꝛ dĩim uirtutibus factis. tan
tis in morte eius appaꝛennibus ſignis: crede
re reſpueꝛunt ⁊ inſenſibiliores gentibus deuʒ
gloꝛificaꝛe uel timere ↄtenſerunt. Unde me
rito ꝑ centurionẽ fides eccleſie deſignat᷑.que
uelo miſteꝛiorũ celeſtium ꝑ mortez domini r
ſerato.continuo ihum ⁊ ueꝛe iuſtum hoĩem
2 uere dei filii ſynagoga tacente confirmar.
Unde etiam Ambro. O duriora ſaxis pecto
ra iudeoruz. Judex arguit. credit miniſter p
ditor ſcelus ſuum morte condemnat. elemen
ta ſugiunt.terꝛa concutitur monumenta ꝛeſe
rantur: iudeorum tamen immobilis du itia
imnanet orbe concuſſo.hec Ambro.Conſideꝛa
ergo tu homo redempte.quis ⁊ quantus ⁊ q̃
lis eſt qui pro te pendet in cruce.cuius tꝛanſi
tum ⁊ celum luget ⁊ teꝛra ⁊ lapides duri qua
ſi compaſſione ſcinduntur cuius mors moꝛtu
os hiuificat. ⁊ quem omnis creatura dominũ
ſuum confitetur. O coꝛ humanũ oĩm lapiduzʒ
duricia durius.ſi ad tanti ꝛememoratõeʒ pia
culi nec teꝛroꝛe cõcuteris.nec cõpaſſione affi
ceris nec cõpunctõe ſcindeꝛis. nec pierate mo
luis. Unde Pieꝛo. Omnis creatura xpo mo
rienti cõpatitur.ſol obſcurat᷑.terra mouetur.
petre ſcinduntur. uelum templi diuiditur. ſe
pulchra aperiuntur.ſed ſolus miſer homo nõ

nofla.

opatituꝛ ꝓ quo ſolo xpᷣs patituꝛ. Unde Ber.
aſcendit xpᷣs in altum ut ab omnibus nidere
tuꝛ.alta uoce clamauit. ut ab omnibus audi
retur.clamori fletum admiſcuit:ut homo cõ
pateꝛet.Qui ad hanc uocem non concutit t

ra gꝛauioꝛ ẽ. petra durior. ſepulchro fetidioꝛ

ec Ber. (Krant autem ibi Jad aſſociandũ
ad conſiderandũ. ad ↄpaciendũ cũ matꝛe do
mini. Joannes ⁊ magdalẽa ⁊ due ſoꝛores do
mine.iſ.maria cleophe ⁊ maria ſalome. ⁊ pꝛe
ter iſtas que pꝛincipales erant etiam plures
(alie mulieꝛes a longe ſtantes ⁊ uidẽtes que
fiebant.que ſecute eum a galilea fuerant))ex
deuotione quã ad audiendum uerbum eiha
bebant (miniſtrantes eis) neceſſaꝛia uite de
ſubſtantia ſua ut metteret eoꝝ corporalia cu
ius ille metebãt ſpiritualia. Qonſuetudinis
enim iudaice fuit.ut mulieres ðᷣ ſubſtãtia ſua
uictum ⁊ ueſtitum pᷣdicatoribus ⁊ preceptõi
bus ſuis miniſtrarent.⁊ in alijs ut in pparatõ
ne cibi⁊ in lotione ueſtium ſeruirẽt ꝙ ⁊ dñs
accepit ut exemplum daret apoſtolis.eorum
conſulens ĩtirmitati.⁊ ut euagelio magis ua
caꝛent.nec tunc hoc ſcandalum erat. Paulꝰ
autem ſupeꝛerogauit.qui cum haberet pote
ſtatem ciꝛcunducendi mulieres.ſicut alij non
tam̃ uſus eſt ea.pꝑ pſeudo apoſtolos. ut eos
q pᷣdicatione repꝛimeꝛet.⁊ pꝛopter ſuſpitionẽ
remouendam. max me inter gentes ubi talis
conſuetudo non erat.⁊ ideo ſcandalum face
re poterat. Miniſtꝛabant autem domino caꝛ
nslia pro ſpiritualibus. non ꝙ indigeret dñũs
cꝛeaturis:ſed ut oſtenderet typum magiſtro
rum.qꝙ uictu atq; ueſtitu ex diſcipulis debe
rent eſſe contenti. VUbi Crif᷑. Pec auũt mulie
res conſideꝛabant que gerebantur. q̃ maxie
erant ↄpaſſibiles.⁊ que ſequebantur miſtꝛsn
tes uſq; ad pericula affeꝛunt. maximaz forti
tudinẽ oſtendentes.quia dum diſcipuli fuge
runt ipᷣe affuerunt. Pec Criv.O qualiter tũc
aĩa n r̃is itimi doloris gladio penetrata erat
cum ſic penoſuʒz filiũ deficere.lãguere lachꝛy
mari.clamare ⁊ mori.⁊ in mundo derelinqui
in tanto dolore et anxietate uidebat et quali
teꝛ clamauit ſi tamen loqui poterat et dixit.
O fili mi dulciſſime.quid fatiam ego meſtiſſi
ma.Cui me miſeꝛam ↄmendatã dimittis. Si
li mi momento mei et omnis familie tue quã
ita deſolatã relinquis. Memento etiaʒ homi
num qui tibi ſeꝛuierunt fili mi.et ego ĩ manꝰ
tuas et patris tui commendo meipᷣam et totã
eccleſiam noſtram. O pater ſancte deus omĩ
potens.in manus tuas commendo filium me
um.imo dominum meum et filiũ tuũ. Jã eni
deficio et ante filium meum ĩ eius conſpectu
mori ðᷣnᷣro. QLalia dicẽs eſtimo ꝙ propter an
guſtiarum multitudinẽ uł abſorta erat ? qua
ſi inſẽſibilis ul ſemimortua facta.⁊ ꝙ ſe ſuſtie

re non ualens:corruit in faciẽ ſuam ſuper ter

ram. Nullus enim cogitare aut dixcere poſſet

liciter inelligi ſu
lexeꝛãt miuſte occi
lez ſe impetraſſe mi
amplius glorikicatt
tinet ad bonos · ſec
eigo ploꝛa ? tu cun
animẽ habes e uiſe
Stupet celu.terꝛa
ſ ſole otꝛiſtato tu ?
lem contremiſcls ſ
ditur ſi flentibus iun
cölachrmaris e⸗
dñs in cuce monn
remanet meſtiſſim
lena cü duabus ſu
mater faciebat. ..
lideꝛlo. tangere cu
ſic doloꝛi ⁊ amoꝛi
Liq; aliud ſolatin
fumantem ex vr
ſtillantem nimia e
in tantum ut facie
ſanguinolenta red
tetera ſic gite Jux
ſicerans vultu ber
cis ſtiyne ſeuo . pe⸗
husleuabat. ampl
Agabat. ili ſe ⸗
ex quo ſaꝛſumma
ſz manus mde fl
plexe ſe leuaz
1ge tangere iln
ach fer. Wort
denr in genis ?
es guttagſe
am geoſculas
Pmale tunc ill

KKukeua elio macis
antiin en e
gui un haberet aar
i mulieres fcut glin
ſendo nen
ſendo opoſtoloo. necs
ner. epiepter iſoinore
e imer gentes ubi talis
t ideoſcandalum ſace
an autem Gomino ea
.on g Migger efs
deret ipam wagiſtro
ſtun ex acipulis debe
di Criß. Dec aun muli⸗
due gerebontun nari⸗
gueſenehennn niſtu
4 affnun mnapimezi
uis dum aſeipui tuge
Pec (ni. O qusliter ie
is gadio verenutg einl
ideſcge liguere lchi
G.t inmundo Cerelingui

netate icebak t guli
n etſrit.

BGecunde partis.

quanta meſticia pacientẽ ⁊ morientem ſuſpi
rquerit᷑ ⁊? dolueꝛit. Unde ipᷣa ſuſtinebat intuſ
quod filius tulit foris.Quid tunc Johannes
ſpecialiter ab eo dilectus.quid Magdalena
fidelis et dilecta diſeipula qdue ſorores do
mine faciebant. Sed quid facere poterant.
Replete erant amaritudine.ↄplete doloribꝰ
inebriate abſinthio.et intolerabiliter flebãt.
O cariſſime cogita et cõſidera quanto dolor
et eiulatu omnes amici eius plorabant.qr ẽt
hi qui ſibi nihil attinebant.et cũ eo nihil ha
bere uidebantur multum dolebant.ſicut cen
tuꝛio ⁊ alij milites qͥ iſm crucifixerant.⁊ eũ
quouſq; expiraſſet: cuſtodiebãt.qᷓ omnis tur
ba eoꝝ qui ad uidendum ſpectaculuzʒ ↄueue
rant ⁊ ſimul aderant ⁊ uidebant q̃ fiebanx.qͥ
pectora ſua in ſignum pnie ⁊ luctus percutiẽ
tes.cũ ſilentio reuertebantur dolẽtes dꝗe xpᷣi
pſecutõe. Secundum Bedam.ꝙ ꝑcutiebant
pectora.qr pnĩe ẽ ⁊ luctus inditiuz. poteſt du
pliciter intelligi. ſiue enim euʒ cuius uitazʒ di
lexeꝛãt iniuſte occiſum dolebant ſiue cꝰ mor
teʒ ſe impetraſſe meminerant.hunc ĩ mortezʒ
amplius glorificatum tremebant. pꝛimum ꝝ.
tinet ad bonosſecunduz ad malos. Cõdolẽs
eꝛgo ploꝛa ⁊ tu cum mulieribus ⁊ alijs. ſi piã
ꝗnimã habes ⁊ uiſcera pietatis.ve Inde Anp.
Stupet celũ.terꝛa miratur. Quid tu ũ mirũ
ſi ſole ↄtꝛiſtato tu ↄtꝛiſtariſ.ſi terꝛa ↄtꝛemiſecẽ
te tu contremiſcia.ſi ſciſſis ſaxis cor tuuzʒ ſcĩ
ditur. ſi flentibus iuxta crucem mulierib tu
cõlachrymaris Hec Anp. Ecce igitur pẽdet
dñs in cꝛuce moꝛtuus.r̃cedit multitudo tora.
remanet meſtiſſima mr̃ cum Johe ? magda
lena cũ duabus ſuis ſoꝛoribus.Sed ꝗd tunc
mater faciebat. Leuabat manus pꝛe coꝛdis ðᷣ
ſideꝛio.tangere cupiens dilectum ſuum ut uł
ſic doloꝛi ⁊ amoꝛi melius conſulere potuiſſet.
Cũq; aliud ſolatium non baberet. ſanguineʒ
fumantem ⁊ ex vulneribus filij ad teꝛaʒ uſʒ
ſtillantem nimia cum auiditate deoſculabat᷑
in tantum ut facies eius de cꝛnoꝛe filij occiſi
ſanguinolenta redderetuꝛ. Unde Augu iter
cetera ſic ait- Juxta crucem ſtabat maria.2
ſidecans vultu benigno xpᷣm pendentẽ in cru
cis ſtipite ſeuo.pedibuſq; nitens in altuz ma
nus leuabat. amplectens crucem ruens in oſ
cula eiꝰ. Ex qua paꝛte ſanguinis unda crucẽ
ꝛigabat. illi ſe vtebat ut ea completi ualeret
ex quo ſuꝛſum manus extendere nõ ualebat.
Tolebat amplecti xpᷣm in altum pendenteʒ:
ſz manus inde fꝛuſtꝛa ꝛeuerſe ĩ ſe redibãt.Cõ
plexe ſe leuãs a terra ſurſuz eꝛigebat ad xpᷣm
2 tangere illuz nequibat male collidebaĩ
ad terꝛã. Mortis palloꝛ eius perfuderat uul
tum. tñ genis ⁊ oꝛe xpᷣi cꝛuoꝛe ꝛubea eꝛat. Aa
dentes guttas ſanguinis oꝛe ſacꝛo lĩgebat.teꝛ
ram deoſculãs quã cꝛuoꝛis unda rigabat. O
q;ᷓ male tunc illi erat hec Aug. Tandẽ ponũt
ſe omnes ad ſedenduʒz iuxta crucem:contem

Capitulũ.lxiiij.

plentur dilectuʒ ſuum expectant a deo auxi
lium quomodo ipum deponere ualeãt ⁊ ſepe
lire. Cõmorantibus igitur ⁊ ſedentibus eis ꝓ
pe crucem.⁊ aſpicientibus ſine inteꝛmiſſione
dominum ium. ſic pendentem in cruce ĩter
latrones.ſic nudum. ſic deturbatuʒ.ſic afflic
tum.ſic mortuum.⁊ ſic ab omnibus ðõᷣrelictũ
Ecce aꝛmati multi ueniebant a ciuitate viuſ
eos qui licentia pylati habita mittebantuꝛ a
iudeis. ut ipſis crucifixis crura frangerentur
ut citius morerentur. ⁊ taliter mortui tollerẽ
tur de patibulis.⁊ ſepelirentur. Ne ĩ magno
die ſabbati que a ueſpera ſexte ferie incipie
bat.⁊ propter ipſum ſabbatum.Et propter ſe
ſtum azimornm ualde ſolemnis erat. corpo
ra eorum in eruce pendentia remanerẽt.⁊ fe
ſtam horrore diuturni cruciat fedarent. Pri
ma qᷣdeʒz dies paſche qᷓ crucifixus eſt dñs ſolẽ
nis erat apud iudeos.Secũda tam̃ dies pro
tũc fuit ſolẽnior rõne ſabbati apð eos.qr die
ſabbati q̃ infra octauas occurrebat duplex fe
ſtum erat. Ideo hoc faciebant.quia ĩ lege pᷣ
ceptũ erat ut cadauera ſuſpẽſoꝝ ꝑꝑ ðᷣlicta uſ
q; mane nõ eẽnt ſuſpenſa.ne inde pollueret
terra.unde Theophilus. Sic em̃ iubebãt᷑ ĩ le
ge. nõ occidere ſolẽ ĩ hoĩs ſupplitio (. Sʒ vᷣm
Xrib)iudei hoc quidem in ꝑuis diligẽtes ſut
ſed in magnis ↄtenſerũt.⁊ cum tantazʒ fuiſſẽt
operati audatiã. de die diligenter ratiocinat᷑
colantes culicẽ ⁊ glucientes camelũ.i Apro
pinquant ergo ipᷣi armati cum turore ſtrepi
tu magno.⁊ uidentes latrones adhuc uiuere
Krangunt eis crura) ⁊ occidunt.ac deponũt
2 in aliquaʒ ſoueã pijtiendo ne oleant ſepeli
unt. Duo milites fregerunt crura unius latro
nis ⁊ duo alterius.⁊ ſic ſimul uenerũt ad ipſᷣm
qui erat medius. Redeuntibus gutem illis
uerſus dominum. ut uiderunt eum iam mor
tuum. eo quõ acerbiora ſupplicia quazʒ latro
nes pertulerat. ul quia forte ante alios ſuſpẽ
ſus fuit uel quia poteſtatem ponendi animaʒ
habuit. (nõ fregerunt eius crura )quia G nõ
fiebat niſi ad hoc ꝙ enadere non poſſent de
poſiti de patibuł(ut ipleret᷑) ↄſecutiue (ſerip
tura q̃ dẽ )ĩ exodo (os ñ ↄminuetis ex eo)ſ⸗
ex paſcali agno.qͥ uerũ agnũ dei.ſ. xps pᷣfigu
rabat.qͥ mortuꝰ iã coctus ad eſuz fiðliũ erat.
iõ em̃ ordinatõe diuia ↄſtitutũ ẽ. ut oſſa agni
paſcaliſ ñ frangerent.qr ueri agmi oſſa in cru
ce fracta ñ ſunt. ut ſic figura ⁊ ueritas corre
ſponderent ( Sed) ut certificarẽt᷑ ð morte eiꝰ
(unus militũ onginus noiĩe. tũc ĩpius = ſup
bus poſt uero ↄuerſus et mãtyr fact põrigẽi
lanceã de longe ſacꝝ (latus) domim hu dex
terũ uulnere grãdi (aperuit ut impleret ſcꝛip
tura) qua per zachariam qr̃ (uidebũt in quẽ
tranf rerunt) In qua prophetia (ſecundum
Anguſti.)promiſſus eſt chriſtus.ĩ ea qua cru
cifixus eſt carne uenturus. Et nota ouod iſte
miles fecit hoc ad ↄplacẽtiã iudeoꝝ ðᷣ morte

De

xpᷣi ceꝛtificari uolentium. In quo etiaʒ patet
nimia ipoꝝ crudelitas. qꝛ non ſaciati penis
quas xpᷣo umenti inflxerant.etiã mõtuũ uul
nerare conati ſt᷑. Sic ⁊ hodie xpᷣm ſemel cru
cifixum conatur rurſus uulneꝛar᷑. qui ſine tio
re peccare pᷣſamit uel de peccato ſe iactaꝛe.
Unde Theophi.ut iudeis ↄplsceant:lanceãt
xpᷣi ciꝛea corpus exanime ↄtumelias iferen
tes. Unde ⁊ Crif. Apperuerunt eius coſtã lã
cea.⁊ moꝛtuo coꝛpoꝛi de reliquo ↄuitiantes.
?z in mortuũ conuitiari corpus militem młto
deteꝛius fuit qᷓ; cꝛucifigi. Qui aùt eum lãcea
uit cum fere caligaſſẽt oculi eius pᷣ ſenectute
2 caſu.nel potius nutu diuino ſicut ⁊ lancea
uit. licet neſciens ſanguine xpᷣi ꝑ lanceã defſu
ente oculos tangeret.continno clare uidit ⁊

pꝓtinus illuminatus in xpᷣm credidit. Unde ?
militie cedens inſtructus ab apoſtolis in ceſa
rea capadocie tꝛigintaocto annis monachicã

uitã duxit:⁊ in omni ſanctitate ꝑmãens. uer
bo ⁊ exemplo multos ad xpᷣum conuertit.De
eo quoq; dicit Iſido. Lanceã longinus latus
ſaluatoris aperuit ⁊ non tm̃ ueniã inuenit ſʒ
epatus honorẽ ⁊ martyꝛij coronã ꝓmeruit.
Non ſuffecit iudeis ⁊ alijs ꝗq xpᷣm occiderũt.
ſed ẽt poſt mortẽ diuerſimode deriſer̃t..Iſtõᷣ
olim fuit in abſolon poſtenſũ.quẽ legimus ĩ

arbore ſuſpenſum.⁊ ueniunt ioab tres lãceai

in coꝛde eius fixit.?⁊ armigeꝛi ioab gladijs ip
ſam cꝛudeliter inuaſerunt ſic ⁊ xpᷣs i cruce lã
cea militis.⁊ inſuꝑ tribus lanceis.i.tribus do
loribus ẽ confixus.quorum pᷣmuz habuit ex
ꝓpriarum penaꝛum magnitudine. ſecunduzʒ
ex dilecte matris ſue amaritudine:tertiũ ꝑp
peccatores quibus ſuam paſſionem pᷣſciuit ñ
ꝓdeſſe.⁊ inſuper ſuper hoc iudei inuaſerunt

eum gladijs linguaꝝ ſuaꝝ acutiſſimis. Poc

mõ omnes uoluntaꝛij peccatores xpCʒ ĩuadũt
qui ſponte peccando iterato xpᷣm crucifigũt.
Plus peccant qͥ offendunt xpᷣm regnantem ĩ
diuinitate.qᷓ; q crucifigerunt eũ ↄuerſantẽ in
humanitate. Sed ↄtumelia a iudeis illata ĩ
ſignum ꝓdijt.qꝛ de corpe exticto ſanguis ue
rus ⁊ qqua nura miraculoſe manauit. Unde
ſequitur.( Et continuo exinit ſanguis ⁊ aq̃̊)
ex quibus habent efficatiam eccleſie ſacra.
Poc aũt factũ ẽ ad oſtendendum ꝙ per paſ
ſionem xpᷣi plenam ↄſequimur ablutiõem.ſ.a
peccatis ⁊ maculis.a peccatis quidem ꝑ ſan
guinem qͥ ẽ pᷣtium noſtre redemptõis.ſecũdũ
illud Petri non corruptibilibꝰauro ⁊ aꝛgento
redempti eſtis.ſed pꝛetioſo ſanguine a macuł
uero per aquam. que lauacꝛum eſt noſtre re
geneꝛationis.ſecundum illud Ezech.effundã
ſuꝑ uos aquas mundã ⁊ mundabimini ab om
nibus.inquinamentis neſtris. Vel põt referri
ſanguis ad pretium ⁊ noſtram redemptioneʒ
ut redimatur a penis. aqna ad lauacꝑꝝ ⁊ pec
catorum ablutionem . ut puꝛgemur a culpis
Sanguine enim agni domus ſeruantur a peꝛ

ona

euſſione angeli.⁊ aqua maꝛis rubri exſignun
tur inimici.Effuſſas ẽ inq; ile ad redemptio
nem iſta ad redempti ablutõem. Iille ut redi
meret captiuũ iſta ut abſolueret imundũ.ſed
hic ſecundus ſenſus ſatis intelligit᷑ in pꝛimo.
qꝛ ubiiẽ plena a peccatis ablutio.ibi ſequũ ⁊
a penis redemptio. ⁊ ubi ẽ a maculis ablutõ
ibi pcedit.⁊ a pct᷑is purgatio. Poc ẽt factum
ↄpetit figure.qꝛ ſicut de latere xpᷣi dormiẽtis
in cruce fluxit ſanguis ⁊ aqua.quibus ↄſecra
tur eccleſia. Ita de latere ade dormientis in
paradiſo.mulier q̃ iam eccłlia figurahat eſt
formata.Et factu ẽ hoc miraculoſe qꝛ de coꝛ
pore mortui in quo ſtatim ꝑ mortis frigidita
tem ſanguis coagul atuꝛ ⁊ in tabem ↄuerti ñ
ſolet ſanguis exire. nec de aliquo aqua pura
manare. Ille autem ſanguis erat ueꝛus ⁊ pu
rus. ⁊? aqua uera ⁊ pura.⁊ nõ (ut qͥ d dixer̃t)
humor aquaticus ſeu flecma. Conſidera nüc
quanta fuit malitia iudeoꝝ. qͥ adhuc non fue
runt ſaturati penis ⁊ obproprijs xpᷣo in nita
eiꝰ illatis.quĩ etiã eũ ꝑſeq̃rẽt mõtuũ.Et q̃m
uis etiam iſtud uulnus lateris non ſenſerit cũ
corpus mortuũ fueꝛit.iñ ꝑ hoc ↄtumelie et ↄ
uitia ſibi inferebant᷑ quia omnes contumelie
2 crudelitates illate.mortuorum corpoꝛibus
reputantuꝛ ac ſi niuis inferrentur. Ex hoc ar
ticulo lanceationis lateris habent᷑ rria docu
menta. Pꝛimum eſt ꝙ nos cũ moꝛtui fuerius
cũ xpᷣo.ſ.mundo et peccatis.tunc debemus ⁊
lanceari cum xpᷣo cuſpide uidelicet caritatis.
ſicut anima illa ſe lanceatam gloriabat᷑ que
dicebat uulnera carit ate ego ſum. Hac etiã
amoris lancea cor ſuper peꝛſoraꝛi. Augu.pe
tijt dicens. Rogo te domine per illa ſalutife
ꝛa uulneꝛa tua que paſſus es pro ſalute nr̃a t
cꝛuce.ex quibus emanauit ille pꝛetioſus ſian
guis quo ſumus ꝛedempti. ułnera hanc aia⸗
meam peccatricem. pro qua etiam mori dig
tus es.uulnera eam igneo et potentiſſimo te
lo tue potentiſſime caritatis.Confige cor me
um iaculo tui amoris.ut dicat tibi anĩia mea
caritate tua uulneꝛata ſum.ita ut ex ipo uul
neꝛe amoris tui.ubeꝛrime fluãt lachꝛyme dieę
ac nocte ¶ Percute obſecro dñe hanc duriſſi
mam mentem meaz ualida cuſpide pie dilec
tionis.ut altius ad intima penetret uutute po
tenti. PHec Auguſtinus. Secundum documẽ
tum eſt (ſecundum riſoſtomum) quod nos
percipere debemus ſacꝛamenta eccleſie ea ĩ
tentione ac deuotione ac ſi nobis de latere
chriſti perfluerent. Uulnus emim lateris chri
ſti fuit oſtium ſacꝛamentoꝛum. quia ſicut de
lateꝛe primi ade formata eſt eua. ia de la
tere ſecundi ade formara eſt eccleſia.
¶ Unde ſecundum Auguſtinum. VUigi
lanti ueꝛbo euangeliſta uſus eſt.ut non dice
ꝛet latus eius percuſſit. Aut uulnerauit.
Aut quid aliud ſed aperuit. ut innuat quod
ibi quodammodo oſtium uite apeꝛtum eſt.

rent ammalis que
bus preliguſabalt
uine 1 aqus dici
latꝛo üle cui pe
aſperſ fult agus
lietibus.? tall ſan
lus ſit cum ſine b
tmꝛio. Tenium de
noluntatem nran
tati diuine.? cue
per omni⸗ ſit nob⸗
neꝛatuz eſt amort
nos per amorem re
poſtiuz lateris ade
rem nrm ad ſuu di
cun ferrum cadene
amoꝛ?. Pomo. n.
2 Oꝛdinaꝛe in dei
quos affectus ace
bus bonis operib
la opeꝛa deuitare
quas opa accipii
uoluntatẽ ſuaͤ con
peo illo amoris un
accepit cu inuinc
uz mellifluu pfor⸗
ſ hoſtiũ amoꝛis.
dicebat, Longinun
lancent egoinn
Alauid lances c
liaus ſum z) i
maͤdu ſe buic arti
Pexcellemiſſimu
fis ſui nobis ofſi⸗
lum ad cor eins
trare ad cor ri,
1 cCuniat ande
docuff at amori⸗
cunta premiſ
ta caꝛitate xßse
ſacꝛamta. zbus

AI ſicut ei met

efti nöni in
nus lalers non ſeſſertch
maßg boc uumelten,
1quia omnes coffumete
e mortuorun corporiun
ns nſenentur. Er hocg
alens haberi nt gort
nos ci moꝛtui ſuerius
eccaris. unc debemust
Pide uiceltcen caritatis
ceatam Goriadai ane
tane egoſim. Daceni
uper periorani. Augncn
e domine per ilaſalunſe
aſas es o ſelltenft;
manaut ile enigſene
dempti ulnenn bant gic
1. woqnuetam non d)
n igedet Pentiſtnoie
eantats Lorfhe
wis ur duat ubi ania net
õ
er me fui ucheſnhede
e obſecko afie bane aunifi

Secunde partis.

qꝛ inde ſacr̃a eccleſie manauerũt.ſine qͥbꝰad
uetã uitam n intrat᷑.Et nota ꝙ hoc ꝙ dicituꝛ
ſacr̃a manaſſe ð latere xpᷣi.ſpãliter intelligen
dum eſt de duobus precipuis ſacram̃tis. ſine
quibus ñ intratur ad uitaʒ uidelicet de ſacra
mento redemptõis ⁊ ſacr̃o abluitionis.Quoꝝ
pᷣmum ptinet ad ſacꝛamentũ euchariſtie.⁊ ſi
gnificat ꝑ ſanguineʒ imo ẽ ipe idem ſanguis
quem qnottidie ſumimus.⁊ qͥ fluxit de lateꝛe
xpi.Secundum u ero ꝑtinet ad ſacr̃m bapti
ſmatis ꝙ ſignificatur ꝑ aquaʒ ñ Aug. lle
inquit ſanguis in remiſſioneʒ fuſus eſt pctoꝝ
aqua illa ſalutare temperat poculũ.hec laua
cꝝ preſtat ⁊ potum. Poc pᷣnuntiabat ꝙ noe ĩ
latere arche hoſtiũ facere iuſſus eſt quo ĩtꝛa
rent animalia que ñ er ant diluuio pꝑitura. qͥ
bus prefigurabatur eccleſia.De iſtis etiaʒ ſã
guine ⁊ aqua dicit idem Aug.qꝙ credibile eſt
ꝙ latꝛo ille cui promiſit dominus paradiſum
aſperſꝰ fuit aqua ⁊ ſanguine de xp̃i later̃ exi
liẽtibus.⁊ tali ſanctiſſimo baptiſmare ſalua
tus ſit eum ſine baptiſmo nemo ſaluet᷑ łk mar
tyꝛio.Certium documentum eſt ꝙ nos omnẽ
uoluntatem nr̃am ↄformare debemus nolũ
tati diuine.⁊ ꝙ uolũtas dei in ommibus ⁊ ſu
per omnia ſit nobis accepta.eo ꝙ coꝛ xpᷣi uul
neꝛatuʒz eſt amoris uulnere ꝑꝑ-nos quattenꝰ
nos per amorem recipꝛocũ intrare poſſumus
P oſtiuʒ lateris ad coꝛ eius. ⁊ ibi omnezʒ amo
rem nr̃m ad ſuuũ diuinũ amorẽ counire. ut ſi
cut ferrum cãdens cũ igne in unũ redigatur
amoꝛẽ. Pomo. n.oĩa ðᷣſideria ſua dʒ fũdare
2 oꝛdinaꝛe in deũ amore xpi.qꝛ pedibus per
quos affectus accipiuntur ẽ cꝛucifixus.⁊ ĩ oĩ
bus bonis operibus ſe exercere.ac cũcta ma
la opeꝛa deuitare amore xpᷣi.qꝛ mambuſ per
quas oꝑa accipiũtur cruciſixus ẽ.omnem vo
noluntatẽ ſuã conformare uoluntati diuine.
pꝛo illo amoris uulne:e.ꝙ in cruce ꝓ homine
accepit.cũ inuincibilis amoꝛis ſagitta:coꝛ ſu
uʒ mellifluũ ꝑforauit. Peꝛ iſtud uulnus qua
ſi ꝑ hoſtiũ amoꝛis. Auguſtinus intꝛaueꝛat cũ
dicebat. Longinus inqt apꝑuit mihi latꝰ xpᷣi
lancea.⁊ ego intraui.ibi requieſco ſecurus.
Klaui ⁊ lances clamant mihi.ꝙ uere recõci
liatus ſum xpᷣo.ſi eũ amauero. Ad confor
mãdũ ſe buic articulo ĩmemoret᷑ homo qᷓ; ſu
ꝑ excellentiſſimũ amorẽ xpᷣs in apꝑtione late
ris ſui nobis onderit.in quo nobis aditũ patu
lum ad coꝛ eius dedit. S eſtinet ergo homo ĩ
trare ad coꝛ xpᷣi.ac r̃colligat oẽz amoꝛẽ ſuuzʒ
⁊ couniat amorũdiuino.uoluẽdo in m̃te ſua
docum̃ta premiſſa.Recogitet ẽt hõ quan
ta caꝛit ate xpᷣs eſt latere ſuo nobis perfudẽit
ſacꝛam̃ta.qͥbus intremus ad uitã eternam. ł
ał ſicut dñs meditanti ⁊ orãti öuotõem mini
ſtrabit. Ihu qͥ latus coꝛꝑis tui mortui lãcea
aperiri. ⁊ exinõ ſanguinem ⁊ aquaʒ exire uo
luiſti. CNlulnera queſo coꝛ meum lancea cari
tatis.ut tuis dignuſ efficiar ſacramentis que

Capitulũ.lxiiij.

de eodem ſacꝛatiſſimo latere pꝛofluxeꝛũt. In
aptura lateris tui dñe apuiſti electis tuis ia
nua vite. Pec porta tua dñie. iuſti ĩtrabunt i
eam.Noli dqñe qſo iniquitatũ meaꝝ recorda
ri.ut ꝑꝑ eas mihi claudas adituz iſtum.queʒ
pctoribus ⁊ penitentibus puidiſti. ⁊ lʒ iſtud
uulnus lateris ñi ſenſerit xpᷣs.qꝛ mortuus bta
tñ uirgo mr eius bñ ſenſit.cuius feliciſſunaʒ
gĩam crudelis illa lancea tũc teanſſixit. Tũc
ipſa defitiens ⁊ quaſi moꝛtua cecidit ĩteꝛ bra
chia magdalene in terra. Uides quotiens ho
die moꝛtua eſt.Totiẽs certe quotiẽs uidebat
contra filium fieri nouitatem. Uñ nunc ꝑfec
ſe verificata eſt in ea ſymeonis ꝓphecia.qua
tibi dixerat. Tuam inquit animã ipſius gladi
us pertꝛanſibit.Ex hac coꝛdis xpᷣi ſciſſione.a
cuius archano taqᷓ; a fonte.pretium nr̃e ſalu
tis copioſe eſt effuſum meꝛito etiam ad cõpa
ciendum ⁊ amandum vulneratur cor noſtrũ
qꝛ hic maxime apparuit q; copioſa ap ud eũ
redemptio fuerit. Tnde Bern. Ad cumulum
poſtremo pietatis tradidit in mortem aiaz ſu
am ⁊ de proprio latere ptulit preriuz ſatiſſac
tionis quo placaret patrem.ꝑ ꝙ illum iplane
ad ſe u erſiculũ traxit.Apud cqñʒ miſericõdia
⁊ copioſa apud eum redemptio. Prorſus co
pioſa.qꝛ ũ gutta ſʒ unda ſanguinis laꝛgiter ꝑ
quinq; pates coꝛꝑis emanauit. UVñ 2 An.
Adhuc dt attentius eundẽ intuere.q; gandi
? tenerrima cõpaſſione dignus appaꝛeat. Vli
de nudũ ⁊ uerberibus laceꝛatuzʒ . in medio la
tronũ cꝛuci ignomimoſe ferꝛeis clauis affixũ
aceto ⁊ felle potatũ.⁊ poſt moꝛtẽ lãcea ĩ late
re vulneratuʒ.⁊ copioſos ſanguinis riuos ex

quinq; uulneꝛibus inanuũ peduq; ⁊ lateꝛis ef

fundentẽ. letũ ðducite oculi mei.⁊ liq̃ſce a
nima mea igne compaſſionis ſuper cõtruõe
amabilis uiri huius.quem in tanta manſue
tudine tantis uides affectum doloribus. bec
Anſbelimus. Quinq; auteʒ nulnera ſibi in
fligi permiſit. ut humani geneꝛis quinc; ſen
ſus a dyabolo captos redimeret.X½ps quippe
hodie pro nobis ſanguines ſuum fudit pijſſi
me. pleniſſime. ⁊ acerbiſſime.i Pijſſime fu
dit ſi conſideretur cauſa. Nam cauſa effuſio
nis ſui pretioſi ſanguinis fuit pijſſima. Quia
ipſũ fudit ex caritate feꝛuentiſſimaex qua uo
luntarie pro nobis pati uolun. ꝙ pulc hꝛe oñ
dit aug.ĩ perſona xpᷣi:ita dicens. O homo re
cogita q̃lia ⁊ quanta pro te paſſus ſum. cum
eſſes inimicus pr̃i meo reconciliaui te.cuʒ tã
q; ouis ꝑdita oberrares q̃ſiui te.⁊ ĩ hũeꝛis me
is portaui te pr̃i meo reddidi.caput meuz ſpi
nis o ppoſui.manus meas clauis cbieci.ſãgui

nem meum ꝓ te fudi. aĩiam meũ ꝓ te poſui.ut

iũgerẽ te mihi ⁊ tu dinideꝛis a me: Cõnueꝛter
ad me ⁊ ego ſuſcipiam te. Pleinſſime fudit ſi
ↄſideretur menſura.qr totuz ſanguinem effu
dit.ita ut unica gutta i eo m remanẽt. Nã ſan
guinem iteꝛcutaneũ fudit in flagellatõe.⁊ qᷣc

quid ſanguinis habulſſet in ueꝛtice. ⁊ capite
effaiuz fuit in ſpĩaꝝ ↄĩoſſiõe ſanguinẽ vo ue
naꝝ ⁊ neruoꝝ fudit in màuũ ? pedũ cõclaua
tõe. ſed ſanguinẽ qͥ remanſit in corde uel ĩ m̃
bris inteꝛioribus effudit in lateris apertione.
⁊ iõ qꝛ nihil in eo ſanguinis remaſitꝭ:.nõ eꝛat
ei ſpẽs neq; decor. Acerbiſſime fudit ſi ↄſide
ret᷑ nã.nã qnto nã ⁊ ↄplexio ẽ nobilioꝛ ⁊ deli
catior tanto ẽ ſue leſiõis ꝑceptibilior.⁊ ꝑ ↄñs
pena inſticta ⁊ eius ſenſibilitas ẽ acerbier. ſ3
ↄſtat ꝙ ↄplexio corꝑis xpᷣi fuit deli catiſſima

quia ſpirituſſancti artificio de uirginis ſägui

ne formata. ?2 eꝛgo ſui ſanguinis effuſio ⁊ pẽa
rum illatio fuit acerbiſſima.⁊ ideo dicit attẽ
dite. ſ. mentaliter æ uidete ſenſibiliter.ſi ẽ do
lor ſimilis ſicut doloꝛ mens.Quaſi diceret.ñ.
Surge eꝛgo amica xpi.eſto ſicut columba ni
dificans in ſũmo ore foraminis.ibi ut paſſer
iueniens domũ uigilare ñ ceſſes.ibi tanqᷓ; tuꝛ
tur caſti amoris pullos abſconde. Ibi os ap
pone. ut auꝛias aquas de fontibus ſaluatoꝛis
bic.n.ẽ fons egrediens de medio ꝑadiſi.qui ĩ
corda deuota diffuſus:fecundat ⁊ irrigat uni
ueꝛſam teꝛrã. Ecce hoſtiũ ĩ latere archbe.quo
untrant animalia nõ peritura diluuio. Ad hu
ius ergo petre foramina ⁊ macerie cauernã.
ſtude nunc ⁊ in die exitus tui recurre ⁊ in eis
latitaꝛe ut ibi ualeas paſcna inuenire.⁊ ora
leonũ euadere. Uñ An.ꝗeſtina ne tardaue
ris.ↄmede fau tuũ cũ melle tuo.bibe uinuʒ
tuum cũ lacte tuo.Sanguis tibi in uinũ con
uertitur ut ĩebꝛieris ĩ lac aq̃ mutat᷑ ut nutria
ris: facta ſunt tibi in petra flumina in mẽbꝛis
eius vulnera. ⁊ in corporis eis maceria tua
cauerna.in quibus inſtar colũbe latitas ⁊ ðᷣoſ
culans.ſingula ex ſanguine erꝰ fiant ſicut ui
ta coccinea labia tua ⁊ eloquiuz tuuz dulce.
VUñiñ ⁊ Sꝛeg.ꝑ foramina petꝛe.uulneꝛa manu
um ⁊ pedũ xpᷣi in cruce pẽdentis libẽter intel
lexeꝛĩ cauerua uero macerie uulnus lateris.
ꝙ lancea factũ ẽ eodẽ ſenſu dixerim. ⁊ bene ĩ
foraminibus petre ⁊ in cauerna macerie eſſe
dr.qꝛ dum in crueis recordatõe paciam xpᷣi
imitamu:dum ipa mulneꝛa ꝑꝑ exempluʒ ad
memoriã r̃ducit.qĩ coluba ĩ ſoraminibus.ſic
ſimplex aia ĩ uulneribus nutrimentũ quo cõ
ualeſcat.iĩuenit. Pec Greg. In his ẽt uulneri
bus ſaluatoris ſecuritatẽ ⁊ ꝓptectõez ac ↄſola
nonẽ nõ modic reꝑies. Unde Ber.quedã dᷣ̊
vᷣbis auguſtini aſſumens:ſic ait.⁊ ruera.ubi
luta fiꝛmaq; infirmis ꝛequies:sniſi in uulneri
bus ſaluatoris. Tano illic ſecuꝛior habito.
quanto ille potentioꝛ ẽ ad ſaluandu. Fremit
mundus. pᷣmit corpꝰ. dyabolus inſidiat. nõ ca
do. fundatus.n.ſuʒ ſupra firmã petrã. Pecca
ui peccatũ grãde.turbabit᷑ ↄſcĩa. ſʒ ñ ꝑturba
bitur.qi uulneꝝ domini ꝛecordaboꝛ. Nẽpe
uulneratus ẽ ꝑꝑ iniqtates noſtras.Quid tam
ad mortem ꝙ non xpi morte ſaluatur. Si er
go in memem ueneꝛit tã potens tanq; efficax

—

nona

medicamentũ.nulla iã poſſũ morbi magnitu
dine terreri.E go uero ſidenter ꝙ ex me deeſt
uſurpo mihi ex uiſceꝛibꝰdm. qm mia afluunt.
nec deiunt foramina ꝑ que efaudt. Sodeꝛunt
manus ⁊ pedes latuſq; lancea ꝑpforauerunt.
2 p has ꝛimas lʒz mihi ſugere mel ð petra.ole

umq; de ſaxo duꝛiſſimo.i.guſtare ⁊ uider̃ qm̃
ſuauis ẽ dñs. Daret archanũ coꝛdis per fora

mina corꝑis.patʒ magnũ illud pietatis.ſacra
mentũ.patent uiſcera mie dei r̃i.ĩ ꝗbus uiñ

tauit nos oriens ex alto.Quid in uiſceꝛa per

uulnera pateãt.In quo ei clarius q; in uuine
ribus tuis elucet.ꝙ tu dqnñe ſuauis ⁊ mitis es.

⁊ multe mie. Maiorẽ eĩ mileratõeʒ nemo hʒ
qᷓ; ut aĩaʒ ſuã ponat qͥs ꝓ amicis ſuis. Tu do
mine maiorẽ habuifti.q aiaz tuã ẽt poſuiſtip

abditis ⁊ dãnatis. Meũ ꝓinde meritũ miſera
tiosdomini. Nõ plane ſum meriti inops.q;diu

ille miſerationũ nõ fuerit. Quod ſi mie domi

ni multe. multus nihilominus ego in meritis
ſum.Quid enĩ ſi multoꝝ ſum mihi ↄſciusde
lictoꝛum. Nempe ubi habũdauerunt delicta
ſuperhabundauit ⁊ gra.Et ſi mĩe qñi ab eter
no ⁊ uſq; ineternũ ego quoq; mĩas dmi in eteꝛ
num cantabo. Quanta in foraminibus petre
multitudo dulcedinis.plenitudo gr̃e ꝑfectõq;
Stutuʒ. Pec Beꝛ. O dñe ſicut exiuit ſanguis
tuus:copioila redemptio nr̃a.ñ ꝑmittas me ĩ
hora mortis uei in die iudicij ꝑire cum ipijs⸗
ſed me tuo pio cruore redempiũ aggrega cuʒ
electis tuisabicondendo me inteꝛi in forami
nibus petre ⁊ in caueꝛna macerie. ⁊ uulnerã

do me caritate tua ut amor᷑ langueã. Qui ei

uere te diligit ꝓ te uulnerat᷑ ⁊ languet.⁊ dõec
te uideat a mudi actõibus ẽ nelut mormuse
lienus. Fortis ẽ ei ut mors dilectio tua.et au
ra uelut infernus emulatio. ¶onſidera nunc
bñ corꝑis xpᷣi in cruce poſiti diſpoſitõem quia
ex hoc ad ſpẽ et fidutiã rapieris maiorẽ.atte
ſtante Ber.qͥ ait. Quis nõ rapiaĩ ad ſpẽ et ad
ipetrãdi ↄfidẽtiã.qᷓ eius attenderit corporis
diſpoſitõem. Uide caput inclinatũ ad oſculuzʒ
brachia extenſa ad amplexũ.mãus ꝑforatas
ad largiẽdũ.latus apeꝛtũ ad diligenoũ.pedũ
affixionẽ ad nobiſcũ manendum.corporis ex
tenſionẽ ad ſe totũ nobis ĩpendendũ.h̊ Ber.
⸗- Orsatõ.
Omine ihu xpᷣe qͥ hora diei nona pen
d dens in patibulo.et clamãs noce ma
¶ gna in manus pr̃ is ſom̃ ↄmẽdaſti.⁊ i
clinato capite eundem ſpm̃ emiſſti.⁊ iã mor

tuus uulnus lateꝛis de lancea militis ſuſcepi
ſti.dignare queſo nunc et ſẽper ſpm̃ meũ tibi

