etiaz eſſe circunciſi omibus ſẽſibus ⁊ mẽbris
coꝛꝑis noſtꝛi.a ꝓhibitis ⁊ illicitis.a uoluptuo
ſis ⁊ ſuperfluis omnibus abſtinẽdo.⁊ nõſolũ
a peccato:ſʒ ⁊ ab omni occaſiõe peccati nos
ſubtꝛahendo.quia niſi quis occaſiõcm pecca
ti uitaueꝛit.uix peccatuz declinabit.Tali cir
cunciſione ommia uitia ⁊ peccata tollutur et
excluduntur. Unde ⁊ octaua die cucunciſio.
merito fiebat:ĩ qua ⁊ ultima reſurrectio ſiet
qua ndo membꝛis omnibus circũciſis.i.uitijs
⁊ peccatis abſciſis totus ex integro innouatꝰ
omniq; ſuperfluitate mundatus hõ ad imõta
litatẽ reſurget. Octaua dies.ipſa ẽ q̃ ⁊ pᷣma.
In hac eĩ mũdus cepit.chriſtus reſurꝛexit.
in hac ⁊ ulis reſurrectio erit ſex etem̃ ſũt hu
ius ſcłi etates.in quibus ꝓ deo laboꝛibus inſi
ſteꝛe.⁊ pꝛo adipiſcẽtia ſempiteꝛna requie ad
tpᷣs operari neceſſe eſt. Septima etas non in
hac ſed in alia uita quieſcentiũ.uſque ad tẽ
pꝰ reſurrectionis omniũ.Octaua aut etas ip
ſa ⁊ dies reſurrectiõis ſine ullo tꝑis fine bea
ta. Lunc autez nõſolum circuncui ſed omni
bus ab eis pctis abſciſ mũdi et imaculati et᷑
num nomen ſciĩ ſuſcipient ⁊ hereditatẽ. Qui

nnagere⸗ . vobibeati
busli ;
nobe de i eemni/

arione tin d
e nimi gi
zungn iecheit
iuinuniz adede
oscnde el nen
liez nechi lle n
tus e goballent n G
nem:et daudit oolios
nicuſtwl ſiusn
ſua atenii ſbineg⸗
larctetuelnte lar
mnmmus ius? 4b omn fi
lasſosli ſipeſ onn
Imt ſenututi ſubifelon
ſun cet uonam er iſ
tiſa bonn agio ſn gue
Crciciſone non minus ind
o elemſfnaz ſcio loei
un goyer et agls abſco
Ciſone ſedllo omedat cui!
ſer ooe, dec Beca. de
(näͤitas exra püare:t
crrcicheſe. Coris etiaz
tis ot eccni d pniaz
chcucſdeziccder ooꝛe
miatöescllinaiganinn.
gunt/ ſcoctauo cie D
in uelice peccators
catirecognito contnino,
Ueceatigeteſtanio. firun.
ſn ai imj ufi
1 Apeccatü expellit
ftunenneimiſcce
aits a
Pnmnan uniniine 4
onie neiniete⸗

nem (mnis cir
rnima a itij,
em ſpüglez in
1 erommni pa
e⸗Cucunciſus
uitioꝛumcz ſun
re doceret. U
crrcunciſio que
Texteꝛioꝛ Ene
t hotabilis ige
rmone ne ſty
fectione ut ſit
er Be, i. de
a cogitationi
nubus iniquis
ſane in coꝛde.
icere uel face
hoc ſüt cogita
irciͦciſi lingua
medoſis. ocio
docioſo erliam
cogitatione mi
uditij debem⸗
ſibus ? mebris
itis. uoluptuo
tinedo.? roͤſoli
ſie peccati nos
ccaſtocmn pecca
inabit.Lali cir
ata tollüͤtur et
die cucunciſio.
reſurrectio ſiet
rcüciſisi uitiſs
Negro innouat
tus boͤ ad imott
.ipla ? pa.
iſtus S
t ſex etemn ſut
Zeolaboribus inſt
Ferna requie 4,
iterna
ma etas non in
ima e
aue ad te
entiu. uiſ
ana alt elas ib
ctaua9 neben
ullo mme Vommi
cunciſi ed o.

— —

Pꝛime partis.

eꝛgo mala ⁊ nana cogitare uł logꝗ aut facere
n appetit iſte ĩterius et exteriꝰ ꝑfecte circũci
ſus ẽ. Paruz aut pꝛodeſt circũciſuʒ eſſe ex ꝓ
te una ⁊ ñ ex alia ut eĩim ait Piꝰpapa. Nihil
ꝓdeſt hõi ieiunaꝛe ⁊ oꝛare.⁊ alia religõis bo
na agere:niſi mẽs ab iniꝗtate.⁊ ab obtrecta
tiõibus ligua pꝛohibeatur. Nihil quidẽ ꝓdeſt
.ſ.qᷓ;ẽtum ad vitã eternã ꝓdeſt em̃ quatum ad
tempoꝛalia. Uñ et Beda. Nemo ſane cuʒz cir
cũciſiõem pꝛedicari audierit unius ſolum mẽ
bꝛi cõtinẽtiazʒ actumet imperari q̃ſi uel a foꝛ
nicatione tm̃ vel licito matrimõio tꝑãter vtẽ
tez vlł uirginitatẽ glo:ioſũ exiſtere abſq; alia
rũ uirtutuʒ adiectõe ſufficiat.⁊ ñ oĩm potius
quos coꝛde uel coꝛpoꝛe geſtam?ſẽſuũ caſtiga
tiõeʒ pꝛecipi:ille itaq; uera circũciſõe mũda
tus ẽ ꝗ obdurat aures ſuas ne audiat ſangui
nem: et claudit oculos ſuos ne uideat malù:
qui cuſtodit vias ſuas ne delinquat in lingua
ſua ⁊ attendit ſibi ne grauetur coꝛ eius ĩ cra
pula et ebꝛietate.qui lauat inter innocentes
manus ſuas ⁊ ab omni via mala pꝛohibet pe
des ſuos:qui ſuper omnia caſtigat coꝛpus ſu
um ⁊ ſeruituti ſubijcit.omniq; cuſtodia ſᷣuat
ſuum coꝛ:quoniam ex ipſo vita pꝛocedit.Sʒ
⁊ ipſa bona actio ſua:que in abſcondito eſt:
circũciſione non minus indiget:ut cũ ieiuno.
oꝛo.elemſynaʒ facio:gloꝛiã itrinſecus querã.
Qua pꝛopter et apłs abſcõditam coꝛde cucũ
ciſione ſedulo ↄmẽdat.cui laus nõ ex hõibus
ſʒ ex deo ẽ. PHec Beda.Debemꝰ ergo oẽ pec
catũ itus ⁊ extra vitare:⁊ ex oĩ ꝑte ſpũaliter
circũciſi eſſe. Totiẽs etiaʒ hõ circũcidit᷑ quo
tiẽs poſt peccatũ ad pniaʒ reuertit. Pãc aũᷣt
circuciſiõez pᷣcedeꝛe opoꝛtet octo ſpuales illu

mãatões diuinarũ gratiaꝝ.q̃ ꝑ octo dies ĩtelli

gunt᷑.⁊ ſic octauo die cir cũciſio ĩ aia celebꝛa
tur uidelicet peccatoꝛis ad deũ cõuerſio.pec
cati recognitio.contritio.cõfeſſio.ſatiſfactio.
peccati deteſtatio.ĩ futurum cautio.⁊ ex tũc
octauo ſequit impij iuſtificatio.qua gratia ĩ
fũdit᷑ et peccatũ expellit.⁊ in ipᷣo die octaua
ſ.ĩ iuſtificatione impij celebꝛatur circuciſio
ĩ aia penitẽtis.Que ꝗdẽ circũcino nõ eſt alið
qᷓ; amputatio uitioꝛũ:que habʒ fieri in cultel
lo pnie.Sicut enim ĩ circũciſiõe coꝛpoꝛali fit

amputatio ſi uꝑflue carnis:ſic in cacunciſone
ſpuali fit amputatio uitioꝛum et peccatoꝛuz3z.

q̃ ſola ſut homini ſuꝑflua.omnia eiĩ alia crea
ta in hõie ſũt nalde bona.Et ñ iſta circũciſio
fiat in anima: ipſa ẽ filia perditõis ſecunduzʒ
illud genep.maſculus cuius pꝛeputij caꝛo cir
cũciſa non fuit peribit de ppło ſuo. Item iſti
octo dies ſunt octo illuminatiões ſpiritus ſep
tifoꝛmis in ſeptem uirtutibus pꝛincipalibus:
cum perſeuerantia finali que eſt octauo.Et

quia niſi per chꝛiſtum peccata ũ tollut᷑:ipᷣe ẽ
eĩ agnus dei qui tollit pcta mũdi.ideo ut dic

tũ eſt circũciſio cultris fiebat petrinis:qa pe
tra erat xpᷣs. Hec illa iudeoꝛu circũciſio ſigni

Capi.xi.

ficat:⁊ ſine hac ſignificatõe ĩutilis è. Et ideo
xpᷣs circuciſus eſt ut ciꝛcuciſionis ſignificatio
nem nobis cõmẽdaret.Sicut ei nobis eſt na
tus.nobis baptizatus ⁊ paſſus.ita ⁊ nobis nõ
ſibi ẽ circũciſus. Spũalezʒ ergo circunciſionẽ
ſignificatã ꝑ coꝛpoꝛalẽ habeꝛe ſtudeamus:ut
illã ſpuũalem q̃ in octaua reſurrectionis in no
bis futura ẽ.ab omni coꝛruptõe culpe ⁊ pene
cõſequi mereamur. Tres itaq; cõſtat eſſe cir
cũciſiones:una eſt ſacramẽtum ſcilicet circũ
ciſio que ẽ ĩ coꝛpoꝛe.due uero ſũüt ꝛes illius ſa
cramenti.uidelicet circũciſio a pctẽo que quo
tidie eſt in anima.ac circuùciſio a pcctᷣo.et ab
omni pena pcti.que in reſurrectiõe erit ĩ ani
ma ⁊ in coꝛpoꝛe. Oro.
Eſu clemẽs:ꝗ de uirgie natus.ſub le
i ge circũcidi uoluiſti: cirocide ieſu mi
.- coꝛs: cogitatiões: uerba ⁊ opera ſ
ui tui: ut nil tue uolũtati cõtrariũ.cogitãdo:

o loquẽdo:oꝑando peꝛagam.⁊ in ſeniu ſt mihi

cogitatus dei ⁊ omnis narratio mea in pꝛece
ptis altiſſimi.⁊ in oꝑibug mandatoꝛum tuoꝛũ
dirigãtur om̃s actus meĩ.E cce domini coꝛaʒ
te ſunt coꝛ meum.lingua mea. ſenſus ⁊ mem
bꝛa.conãtur quidem:ſed per ſe non poſſunt.
Fac tu ꝙ ipſa nõ poſſũt.⁊ perfice in bonis &
nderiũ mei pctoꝛis:qui conſueuiſti deſideriũ
ſuum dare iuſtis. Amẽ. de apparitione do

mãife ſtauit ſe gẽtil ibus.id ẽ ma
gis qui erant getiles. Pꝛopheta
m quippe ſeu vaticinatum fue
S.,; rat laam pꝛophetam gẽti
liũ.ꝙ oꝛiret ſtella ex Jacob.⁊ cõſurgeꝛet ho
mo cq iſrł:ubi oñditur ꝙ oꝛtus noue ſtelle ap
parẽtis.erat ſignũ xpᷣnaſcentis.Iſti ergo ui
dentes nouam ſtellam: cognouerũt per inſpi
rationẽ diuina ʒ quod illa eꝛat que per balaã
pꝛedicta fuerat: ⁊ ideo ſtatim mouerunt ſe q
locis ſuis ut ad veneꝛanduù pueꝛum natum ve
nirent. Iſti a balaam genus duxerant.⁊ non
miꝰ fiðt qᷓ; generis ſucceſſoꝛes ⁊ heredes eꝛat
vnde non a magica arte: ſed a magnitudine
ſcientie uocati ſunt magi. qſi in ſapientia ma
gni.⁊ eꝛant in ſcientia aſtroꝛum periti.OQuos

5S Ertiadecima uero die puer ieſ
t

enim hebꝛei ſcribas greci ꝑhosl

teſ. hos perſe
magi non malefici ſed ſapiẽtes pꝛi
noſtre.Qui idẽõ cẽtiam̃ rẽgẽes dicti funt: quia
illo tpᷣꝛe ph̊i ⁊ ſapientes regnaꝛe conſneuerũt
Vnde de antiquoꝛum tꝑũ felicitate Seneca
ſic dicit. Summa felicitas erat gentiũ.in qui
bus nõ poterat potentioꝛ eſſe niſi meliõ.llo
ergo ſeculo ꝙ aureuʒ perhibetur.officiũ erat
imꝑare nõ regnum. Parum erat regi. ſine ar
te ⁊ ſine difficultate.ſbi inuẽue aliꝙ recepta
culum. Unde de quodã pho tunc regente ſta
tim ſubiungit. Orogenes dedalus.cuzʒ uidiſſʒ
puerum caua manu aquam bibencmmi ſi egi
1¹

pſ

Helre

ſai bas

9 en gho

afSer

WXA

ſignificabatur ſãctiſp ritus illuſtꝛatõe mox ĩ
telligeretur. †”pm igitur deum ⁊ homineʒz in
ſtella queꝛebat.quã diuina inſpiratõne ꝑ ſtel
laz ſignificari intelligebant. Iſta ſte la diffe
ꝛebat ab alijs multipliciter. Pimo in ſubſtã
tia:qꝛ aliaꝛum ſtellaruʒ materia.eſt materie
celeſtis ⁊ quinte eſſẽtie. Pec ãt de ſubſtãtia
coꝛꝛuptibili fuit.Secundo quo ad eius prĩci
pium effectiuum:qꝛ alie ſtelle a deo ꝑ ueꝛbũᷣ
cꝛeate ſũt nłia coopeꝛãte natura.ſed iſta mi
ſterio angeli a uerbo facta eſt. Certio ĩ du
ratõe quia alie a pꝛincipio mundo ſũt cõdite
⁊ ineternũ manebũüt iſta xpᷣo nato creata ẽ ⁊
poſtea eſſe deſinit.Quarto ĩ ſitu:qr alie ſunt
in celo iſta autezʒ nõ fuit ſita in fimamento.
ſed in aere nõ lõge a terra. Quinto in magni
tudine.qꝛ tʒ ſdtholomeum.quelibet ſtellaꝝ
firmamenti uiſibilis nobis: maioꝛ eſt tota teꝛ
ra foꝛte iſta non fuit ultra quatitatẽ duoruz
uel triũ cubitoꝛuʒ. Sexto i motu.qꝛ alie mo
uẽtur circulaꝛiter ab oꝛiẽte ĩ occidẽteʒ. PHec
auteʒ feꝛebatur motu ꝛecto ab oꝛtu ĩ meredi
eʒz. Septimo ĩ ſtatu alie mouentur motu cõ
tinuo ⁊ nunq; ſtat:iſta aũt cũ magis euntibꝰ
ibat.⁊ cũ ſtatibus ⁊ quieſcẽtibꝰ quieſcebat:
Octauo in uiciſſitudie appaririõis ⁊ occulta
tõis.cum eĩ itrauerunt hirłm occultauit ſe.ðᷣ
inde ubi heꝛodem ꝛeliqueꝛũt ſeit ſam mõſtꝛa
uit. Nono in tẽpoꝛe.qꝛ alie lucent ſoluʒ ð no
cte. Hec uero i meꝛidie ſole lucẽte appar̃bat

noꝝ. Secundum eſt. quia eccleſia hodie ſan
cta eſt ab eo deſpõſata.et eidem ꝑ baptiſmũ
uere cõiuncta.quẽ tłi die.anno ſuo.xxx.reci
pere dignatus ẽ. Et ideo letant᷑ cãtatur. Po
die celeſti ſponſo iuncta ẽ eccłia.om̃ ĩ ioꝛda
ne lauit xpᷣs eius cia.Nã i baptiſmo deſpon
ſatuꝛ aĩia xpᷣo ꝗ virtutem ſumpſit a bapt ſmo
ſuo.et ideo animarum baptizatarum congre

gatio uocatur eccleſia.Tetiuʒ eſt quia tali

die.ſ.ãno ꝛeuoluto pꝰ baptiſmũ fecit ad nup
tias pᷣmuʒ miraculũ.ꝙ ẽt ad ecclłiã ⁊ ſpualeſ
nuptias adoptãt pt put ifꝛa ſuo loco apꝑebit
Pis ergo(ut cantat eccleſia)tribus miracuł
ornatu ſanctum diez colimus. Unde ut dicit
maximus epᷣus.⁊ in antiquioribꝰ libris.dies
illa dicitur pluraꝛiteꝛ dies epyphaniaꝝ.i.plu
riũ illuſtrationuzʒ xpᷣi epiphanes em̃ illuſtra
tionem ſonat. Pas tantum tres manifeſtatio
nes proprijs quidem nominibus diſtiguunt.
epyphniã uocãtes eã que peꝛ ſtellã facta eſt
qſi de ſurſũ facta theophania eãq; in baptiſ
mo quaſi a deo.i.patre factaz. bethaꝑhaniã
eã que ĩ nuptijs.quaſi in domo factà beth ei
domum ſonat. Recteq; tria hec in uno die
acta nobis miſteria predicantur qui trinita
tis ineffabilis archanum uno dei ſub nomie
cõfitemuꝛ. Pec maximus. Inſupeꝛ ſecundũ
origeneʒ etiã hac die pauit quatuõ milia ho
minum de ſeptem pannibus et paucis piſci
culis. Uides itaque qᷓ; ueneꝛabil ẽ dies iſta

De apparitĩone domini facta tribus magis. 1 * nunn
. 2 . 6 efictd .
ꝓtinus exemptum e perula calicẽ.hac obiuꝛ quaʒ lux diurna nõ impediebat:quia ſecudũ nigu ge ols
gatiõe ſui.Quãdiu homo ſtultus.ſuperuacu Chriſoſt. ipos ẽt ſolis radios pꝛoprio fulgore H‚ gnt ſie bic nugi
as ſarcinas habui. Qui ſe ↄplicuit in dolio.⁊ ſuꝑabat. Decimo in ſi ignificatiõe.quia alie ſi Wwe lara eicee gen
in eo cubitauit. Pec ſeneca. O quatũ diſtat gnant tẽpoꝛum ⁊ annoꝝ diſtinctionẽ. iſta ue . ſtusiugi e ſio.
ĩteꝛ rectoꝛes huius tempoꝛis ⁊ illiꝰquia nunc ro ſignificabat creatoꝛis natiuitatẽ. Undeci ai iftnc heef
omnia illis Sꝛia.ſ.diuitias honoꝛes ⁊ delitias mo ĩ effectu ꝗa alie ht efficatiã certã ad tꝛã gpbenam niban
queꝛũt.⁊ ideo ĩ futuro foꝛte peius gentibꝰha ſmutatõm iſtoꝝ ĩfeꝛioꝛũ: iſta auũt nullũ habu ſie r ei d
es l N bebunt. Et uenerunt magi ab oꝛiente.i.a ꝑti it effectũ.niſi ꝙ notauit natũ ſaluatoꝛẽ. Duo ſiconen idie
vdpus que reſpectu hirłm ſũt ueꝛſus oꝛientẽ.ut decio ĩ miſterio. cetera eniĩ aſtꝛa creauit ðus inrbegz bulo
Fʒ Cꝛziſo.unde dies naſcit inde ꝓcederet fiði ĩ miniſteriũ cunctis gẽtibus. Dec aũt ſtella wrgtiſuitt
initium:qꝛ fides lumen ẽ aĩaꝝꝑ.᷑t ᷣm Beꝛn. miſteriũ ſoliꝰ chriſti eſt edita. Credecimo in ſtimmt naſce
Merito ab oꝛiente ueniũt.ꝗ ſolez iuſtitie no ſingularitate apparitõis.quia quelibet ſtella rcha icd Aoi⸗
uum nobis oꝛtũ annunciãt.letiſq; ꝛumoꝛibus apparet omnibus ꝗ ſut in emiſperio eiꝰ: ſed geftceret ſcehuin
totuʒ mundũ illuminãt. Uenerut auteʒ ſpẽa iſta uiſa eſt tantuʒ tribus magis. Quartode iceorum d borl
liter de finibus perſaruʒ. medoꝝ.⁊ chaldeoꝝ cimo in motoꝛe: qꝛ alie ſtelle nõ hñt motoꝛes tugifut füime
ubi fluuius eſt ſaba.a q̃ ⁊ ſabea regio illa di pꝛoprios iſta autem habuit motorẽ propriuʒ engenn kecenn
citur. iuxta qᷓ; ẽ arabia ubi magi reges fuiſſe ſ.angelum qui natiuitateʒ xpi paſtoribus nũ leſamfunine
memoꝛatur. Sunt autem due arabie una cõ ciauit. Multa ⁊ magna hac die facta ſunt ꝑ. gteruhs⸗
termina ⁊ uicina iudee.⁊ reſpectu hirm ab dominum ihm. ⁊ maxime cuca ipſaz eccleſi l D nin i
oꝛiẽte. ð̊ qua uidẽt magi uẽiſſe.alia cõteꝛmia o am. Dꝛimum eſt qꝛ ipſa hodie in peꝛſõa ma e be
indie.diſtãs a hirim quaſi unius anni itinere goꝛum ab eo in ſponſaʒz eſt recepta:qꝛ eſt ex en . w in
⁊ de hac infra tredegim dies non poteꝛãt ue genttbus maxime congꝛegata. MNaʒ die nata liſt/ ae 6 *
nire. Unde Remigius. Scienduʒz eſt ꝙ aliꝗ lis ſui in perſona paſtorum iudeis apparuit velclane
ſolẽt diceꝛe.quod pueꝛ ꝗ tunc natus eſt ĩ taʒ de quibꝰ non niſi pauci ueꝛbũù dei receperũt. nne
breui ſpatio temporis ð ultimis finibus terꝛe PHodie vo apparuit gentibus:q̃ eccleſiam im eſapi Nümue
eos ad ſe peꝛduceꝛe potuit ulł ſi fuerũt ſucceſ pleuerunt.qr in ſtelle fulgore dei gratia.⁊ in Nonlam . ec
ſoꝛes balaam.regio iſtoꝛuʒ nõ longe diſtat a tribus magis uocatio gentium pceſſit.ipſi eĩ tteninis ulte
terra ꝓmiſſiõis.idcirco in tambreui ſpatõ tẽ magi primitie gentiũ fuerunt et gẽtes in xpᷣʒ cum ngianier De
poꝛis hirm uẽire potuerunt. Pec Remigiꝰ cꝛedituꝛas ſignaueꝛunt. Unde feſtum hodier nſicemur urſupea uen
Factum eſt aũt.ut uiſa ſtella.quicquid ꝑ eã num pꝛopꝛie eſt feſtuʒ eccleſie ⁊ fideliũ xpᷣia lur ut bie rentum ſene⸗

a eimun pennnet e
Aactucs tentumad
Uicen 1 edſcan ſecu

faonftenſigerinn tte

ags inceiigiin te
Etes inens nct ee
tgte tegii ſchitn r
no⸗ Gcpz uero glos

nmce ev ingeſt

mmienituonii unlin
iſegger innin
ngikeunkaunlion
int ſelaitril
rindantnuis

nia ſeci
Fofuge⸗
quia alie ſi
end iſta ue
e. Undeci
eni ad na
gtoꝛẽ. Duo
creauit dus
güt ſtella i
dlbet ſtella
erid ei :ſe
. Quantode
bit motoꝛes
ore popring
aſtoridus nu
facta ſunt
ipſaz eccleſi
peꝛſoa ina
la: e eſt ex
az die nata
s apparnit
receperüt.
cleſiam im
gratia. 1 in
eſſit ipſi ei
getes in xp
tum hodier
fideliu xpia
a hocie ſan
p baptiſmu
ſuo. xxx. reci
catatur. Po
ia. im̃ i ioꝛda
tifmo deſpon
ſit a bapt ſmo
tarum congre
ʒeſt quia tali
fecit ad nup
cli ſpuͤgleſ
loco appebit.
ſibus miracut
Unde ur dicit
be Utrbdrd
gniap.1
eĩ lufea
26 manifeſtatio
us eſtigun.
ſtellä falta ei
ciq in baßti⸗

Pꝛime partis.

quã dominus elegit ad tot muifica et magni
fica facienda. Conſideꝛans ergo eccleſia tot
magna beneficia hodie ſibi a ſpõſo exhibita
grata exiſtere uolẽs exultat.iocũdatur. ⁊ iu
bilat ac dieʒ hãc magnifice ſolemniʒat. Dica
mus itaque nuc de pꝛimo.qꝛ de alijs dicẽdũ

eꝛit infꝛa oꝛdine ſuo.(Cum )eꝛgo ſecundum

ꝓphetiam Michee (natꝰ eſſet ieſꝰĩ bethleez
iude que eſt ĩ tribu iuda.quod dicitur ad di
ſtictõnem alteꝛins bethleeʒ. que eſt ĩ galilea

ĩ tribu zabulõ ſĩ diebus Peꝛodis regis) ſ.an

no ꝛegni ſui.xxx.per quod oſtenditur tpᷣs pꝛe

finitum xpi naſcentis. pꝛophaueꝛat em̃ patri
archa iacob.illo tꝑe xpᷣm naſcituꝛum quãdo
deficeret ſceptꝛium ſiue ꝛex ⁊ dux de populo
iudeorum. ⁊ hoc lpletum eſt ĩ heꝛode aſcalo
nita qui fuit ydumeus. ⁊ pꝛimus regnauit ali
enigena((Ecce magi) ⁊ gentiles uniuerſã ec
cleſiam futuram ex gentibus repnrautes a ꝑ

tibus oꝛient alibus (uenerunt hieꝛoſolimã) ci
uitatem regiam. ibidem de xpᷣo nato inquirẽ
tes ⁊ (dicentes. Ubi eſt qui natus eſt ꝛex iuõ
oꝛam) E cce ergo titulus a magis hic nuncia
tus.a iudeis repꝛobatus ibi noli ſcꝛibere rex

iudeoꝛum.a ſcriptura confirmatus ibi ꝙ ſcꝛi

bſi: ſcripſi (idimus em̃ in oꝛiente ſtellã eiꝰ
ſ.pꝛopꝛiam:qr hanc creauit ad ſui oñſionẽ

Ex uenimiis)pſonaliter (adoꝛaꝛe )humiliteꝛ

eum) ſingulariter. Ueniunt paſſoꝛes ut cer
tificentur ut ſupꝛa. ueniunt reges ut ueneꝛen
tur.ut hic.veniunt ſenes ut gꝛatulantur ut in
fa. Peimum pertinet ad pꝛelatos.ſecundum
ad actiuos.tertium ad cõtemplatiuos.primi
uident ⁊ predicant. ſecundi uenerãtuꝛ et ado
rant.tertij ãplexãtur ⁊ tenẽt. Scõm quoſdaʒ

magis inde itꝛatibꝰ ſtella duſpazuit: ut amit

tẽtes itineꝛis ducẽ neceſſe hr̃nt r̃curꝛer̃ ad ci
uitatẽ ꝛegiã.ſ.hilłm.⁊ ibidem ĩquirer̃ de f̃ge
nato. Scõʒ uero alios cũ magi hierlʒ ad qrẽ
dum de pueꝛo ingꝛeſſi fuiſſent.ſtelle ducatũ

anmiſeꝛũt quoniã auxilium humanũ ꝛequiren

tes iuſte ꝑdeꝛe diuinũ meꝛueꝛunt:qꝛ ꝛecte di
uino deſeunt᷑ auxilio.qui humanũ pꝛeponũt
diuio.Et põt ſtella iſta illumiatio gratie ĩtel
ligi.qr dum boni a malis cõſiliũ querũt uerã

illuminationẽ amittũt. Sed ſiue ante ingreſ

ſuũ in hiꝛlłm ſiue poſt ingreſſũ diſpuit: factũ ẽ

hoc a deo pluꝛibus de cauſis. Pꝛima ꝑꝑ ipoſ

magos ut ꝗ pꝛiꝰfnerant cõmoiti celeſti ſi gno
confumaretu ẽt dicto pphetico.ex doctoꝛũ
ibi ꝛeſidentium ꝛũſo.Scðo pꝛopteꝛ xpʒʒ ut eiꝰ
natiuitas ĩ cinitate regia publicaꝛet᷑. ⁊ ꝓphe
tigꝗ d'loco natiuitatis xpᷣi ipleta mõſtꝛaꝛetur.
Teꝛcia ut ſtudio magorũ dãnaꝛetur pigritia

iudeoꝛũ q gẽtibus ſolicite xpᷣʒʒ queꝛẽtibus ip
ſi ĩ nullo moti ſunt ad queꝛẽdũ.Quaꝛta ut iu

dei xpʒʒ non ꝛecipientes.ĩexcuſabiles ð aduẽ

tus eius noticia ꝛemane:ẽt. cũ magi iudeis tẽ
pus. ⁊? iudei magis locũ natiuitatis oſtẽdeꝛẽt

per hoc ẽt figurabatur ꝙ fides xpi erat a gẽ

CLapi. xi.

tibꝰ deuote a recipiẽda.⁊ a iudeis pro maio
ꝛi parte infidelitate ꝛemanẽtibus refutãda.
Iſti magi fixi fuerũt ĩ tiore xpᷣi ⁊ fide firma
ti.qꝛ nõ obſtãte ꝙ ſcirẽt iuxta edictuʒ imꝑia
le capitali ſnĩia puniẽdũ eẽ quicũq; regẽ aliũ
qᷓ; ſubiectuzʒ ꝛomão ĩperio noĩaret: xpᷣm tñ in
trepidi ſũt cõfeſſi. Unde Chriſoſtomus. Sed
nũquid neſciebat.qð in hirm regnabat hero
des: Nuquid nõ ĩteligebant.ꝙ quicunq; rege
uiuẽte alterũ regeʒ ꝓnũciat aut adorat puni
tuꝛ in ſãguĩe: Sed du cõſiderabãt regẽ futu
rũ:nõ timebat pñtem. Adhuc nõ uidert xpʒ
et ia parati erãt mori xpᷣo.O beati magi.q
te cõſpectũ crudeliſſimi regis pꝛiuſq; xpʒ ui
derent xpi facti ſunt cõfeſſores. Pec Chriſo
ſtomus. ( Audiens autem herodes rex) tali
a de puero nato (turbatus eſt)timens ne ꝛe
gnaturꝰeẽt ꝓ eo ſe tanq; alienigena deſtituto
AUbi Augui.Quid erit tribunal iudicãt s qñ
ſuperbos reges cuna terꝛebat infantis. Time
ant nunc reges ad pr̃is dexteꝛam iã ſedẽtem
quẽ x ipius timuit adhuc matꝛis ubeꝛa lãbẽ
tẽ. Et n ſolũ tuꝛbat eſtapᷣe:ſed (et oĩs hieꝛo
ſolima cuᷣ illo nouirate miaculi peꝛcuſſa: ⁊
faueꝛe uolẽs heꝛodi quẽ timebat:q; ſibi ſubi
ecta. Sepe enim populꝰ plus eis iinſte fauet
quos cꝛudeles ſuſtiet. Uñ rex ĩiiuſtus oẽs mĩ
ſtꝛos hʒ impios ⁊ adulatoꝛes. Tuꝛbatu⸗ eꝛgo
ſecundum Chꝛiſoſtomuʒ omnis hieꝛoſolima
cum eo uel cauſa adulationis uel timoꝛis.
Tuꝛbãtuꝛ etiam ille et iſta quia de aduentu
iuſti non poſſunt gaudeꝛe iniqui. VUel accipi
endo hic paꝛtem pꝛo toto. omnis heroſolima
intelligit illa paꝛs.q̃ ſibi fauebat.ſic ↄmunit᷑

3

, ſp non E

a C

dicitu:.qñ maioꝛes ciuitatis aliquid faciunt

ꝙ totum ciuitas illud facit.ſic ĩ ꝓpoſito:que
ctant ibidem maioꝛes. et in ꝛegalibns offi ijs
aſſiſtenes:illi cu ꝛege tuꝛbati ſunt ( Et 2gee
gane apientes iudeoꝛuʒ (ſciſcitabat ab eis
vbi xps naſceꝛet᷑)Quia em̃ uole bat xpᷣm peꝛ
dere.ideo ſtuduit de loco natiuitatis xpᷣi dili
gẽteꝛ iquiꝛere.ab illis qui ſcꝛiptuꝛas ꝓpharũ
pᷣdictas de xpᷣo noueꝛat.⁊ genealogyos deſcẽ
dentes a dauid ſciebat(At illi dixeꝛũt ei) ꝙ
in bethleem iude) id eſt queſita ẽ ĩ teꝛꝛa in
da.ꝓut ſcꝛibituꝛ ĩ michea.Scðz Auguſtinũ.
Judei ĩ hoc facto ꝙ docent alios locum na i
uitatis ⁊ tamẽ ipſi nõ uadũt: ſiles ſũt fabꝛica

toribus arche noe qui alijs ůbi euadezet pᷣſti

terũt.⁊ ipſi dilũuio peꝛiezut. Silẽs etiam ſuũt
lapidibus miliaꝝ qui alijs niam idicãt: nec
iii Per eam ambulat. De quibus etiam dicit
idem Augꝰ ꝙ; oſtenſo alijs. uite fonte ipſi ſũt
mortui ſiccitate. Der ſcꝛibas autẽ ⁊ ſacerdo
tes qui locum natiuitatis xpi ex ꝓphᷣtia pcla

rauerunt. æ tamẽ ipᷣm xpᷣm nõ adorauerũt. ſʒ

magis ꝑiecuti ſunt ſignant᷑ doctores bone do
ct: ine: ied malẽe uite qui quem pꝛedicant ſa

ra doctrina perſequumtur mala uita (Tunc
heꝛodes clã) ⁊ oculte (uocatis)ad ſ magis
2

69

De apparitione domini

didicit ab eis tempus ſtelle qᷓ apparuit eis.)
Cognito en loco natiuitatis xpᷣi ex iudeoꝛuʒ
reſpõſis voluit ſcire tẽpus natiuitatis ab ipis
magis: vt ſi ad ipſũ redirẽt: ex tpꝛis et loci co
gnitione poſſet xpᷣm ĩterficere: et cum eſſet a
lienigena nõ cõfidebat de indeis. ⁊ ideo uolũ
it cõſlium ſuu latere eos.¶Et mittẽs illos in
bethleẽ dixit)eis doloſe ⁊ volẽs decipiendo.
Ite ⁊ ĩterrogate diligẽter de puero) nato(¶
⁊ cũ ĩueneritis r᷑nũciate mihi:ut ⁊ egõ uẽiẽs
adoꝛẽ euʒ.) Spõdet falſũ obſequi ut facili
us eos decipiat. et ad redeundũ per ipſuʒ ĩdu
cat. SFalſa quippe fuit Perodis pꝛomiſſio.qa
ſecũdum Chꝛiſoſtomũ deuotionẽ ꝓmittebat:
ſed gladiũ acuebat ⁊ malitia coꝛdis ſui humi
litatis coloꝛe depingebat. Talis eſt conſuetu
do omniũ malignoꝛũ:qñ aliquẽ ĩ occulto gra
uius ledere volunt: humilitatẽ illi ⁊ amicitiã
fingunt.Et ſᷣm Rabanu., ĩxit herodes.tam
valtu qᷓ; verbis ſe adoꝛare eù uelle: quem iui
da cogitatione tractabat occidere. ⁊ hoc vt ł
ad ipſuʒ magi alacriꝰredirent ⁊ ne iudei quo
rum eꝛat futurus ab eo ipſũ abſconderẽt. Cu
ius ꝑſonam omnes ypochꝛite tenent qui dum
ficte deu q̃rũt: ĩiuenire illũ nuq; merent. Et ſi
cut herodes ſub ſpecie religõis noluit occide
re xpᷣm.ſic ypocrite quãtũ in eis ẽ occidũt eũ
gm illud aplłi. Rur ſu crucifigẽtes ſibimetipᷣis
filiũ dei. lã z grego. Simulata ſanctitas ẽ
duplex iniqtas.vecunduʒ Criſoſto. Herodi
ſimiles eſie ꝓbantur qui ſacra cõmuniõe mi
ſterij idigne abutunt᷑. Adoꝛare quippe ſe fin
gunt.⁊ eu quantum iĩ ipſis ẽ interimunt. Jux
ta il dapłi.Qui manducat ⁊ bibit idigne:reꝰ
erit coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi(.Cũ) auteʒ ma
gi (audiſſẽt regeʒ Iherodeʒ: mm hil mala ſuſpi
cantes(abierut ecedentes.ſ.de hieruſaleʒ.
ut irẽt verſus bechleeʒ edocti de hoc ꝑ ꝓphe
tiamC.Et)cum hulem egreſſi fuiſſent (ecce
ſtella))qᷓ diſparuer at iteꝝ eis apparuit: quia
auxiliũ ðſerẽtes humanũ meruerũt : ecuꝑaꝛe
diuinũ. In ipᷣo autẽ loco quo eis reaꝑuit ſtel
la.facta ẽ in memoꝛiam huius eccleſia.Dein
de (antecedebat eos)⁊ uiaʒ oñdebat( uſque
dum veniẽs ſtaret ſupꝛa) ocum et vicina do
mui(ubi puer erat).Siabat quaſi ſupꝛa ca
put pueri vt quaſi nueret et diceret. Pic ẽ ꝗ
natus eſt ꝛex quem teſtabar vt quem loquen
do monſtrare non poterat: teſtando monſtra
ꝛet.Et ſic ſtella duce cũ magꝰ gaudio ad thu
guriũ ĩ quo dominus Jeſus natus ẽ peruene
rut. Ambiguum ẽ quod iſtoꝛũ fuerit.ſ.an ma
gi ĩ oꝛicte poſii uiderut ſtellã ſupeꝛ iudeã exi
ſtẽtẽ ĩmobilem. vel viderit ſtell ĩ oꝛiente exi
ſtere:q̃ eos perduxit ĩ iudeaʒ. Potuit enĩ na
ſci in oꝛiente.⁊ eos pꝛecedendo in hirm ꝑdu
cere:⁊ ſẽtit Chꝛibᷣ.et tenetur ommnen pin
gentius tamen uidetur velle ꝙ eam pꝛimo ui
derint immobilem ſuper iudeã.que dedit eis

q; caput iudee adierunt: ⁊ ipſis egreſis.tunc

ſignum vemendi in iudeaʒ: qui hieruſalẽ tan

facta tribus magis.

motu notabili eos pᷣceſſit: qᷓ pacto offitõ ſuo ĩ
pᷣiacentem materiaʒ reueria eſt. ¶ Et ĩtrates
domũ) magi.ſ.diuerſoꝛium (inuenerunt pue
rũ cũ Maria matre eius)foꝛte tũc ſedente ⁊
tenente ſuper genua pueꝝ: ⁊ ualde gauiſi ſüt
qr a deſiderio ſuo fraudati nõ ſunt: nec inani
ter laboꝛauerunt. Unde Chꝛiſoſt. Pꝛopteꝛea
gratulati ſunt: qm̃ ꝙ queſitum eſt deſideratu
qʒ; repererãt em̃ effecti fuerant nuncij verita
tis ⁊ qꝛ non fruſtꝛa tam longe uie cõfecerunt
ſpatia. tã ardenti quippe erga xpᷣʒ cupiditate
flagꝛabant. F elix Maꝛia.nã Jeſus ſine Ma
ria nõ naſcitur.quia ipᷣa miniſtra ĩcarnatõis.
ſine Waria non iuenitur: q ipſa famula edu
cationis.ſine Maria non crucifigitur: qr ipa
ſocia paſſionis Joſeph autem ſecundum Cri
ſo.iccirco tacet᷑:qꝛ nulluz de offitijs ad nutri
cium pertinẽtibus commemoꝛatur. Uel ſecũ
dum hilariũ ⁊ rabanum. Diuina diſpenſatõe
actũ ẽ:ut illa hoꝛa abſens eſſet ne pater eius
crederetur.vel aliqua ſuſpitiõis occaſio dare
tur gentibus ꝙ deus non eſſet.qui pᷣmitias ſu
as ſtatim nato ſaluatoꝛe ad eum adoꝛãdũ mi

ſerũt. Ingreſſi itaq; (? ꝓcidentes))tam mẽte

quam coꝛpoꝛe genua flectunt puero ieſu hũi
liter: et adoꝛant in carne deum verum adoꝛa
tione.ſ.latrie reuerenter. PHonoꝛant ut ꝛegeʒ
et adoꝛant vt deũ:uidẽt eniʒ hominẽ et agno
ſcunt den ꝓcidũt ĩ ſignũ humilitatis ſine q̊ nt

l ve adoꝛat:gꝗa omnis adoꝛatoꝛ omneʒ faſtũ

⁊ ↄfidẽtiã ſui deponere dʒ:ut quã coꝛpoꝛe de
iectõeʒ pᷣfert ĩ ocłis dei aio gerat:ↄtꝛitiq; coꝛ
dis et hũilitati victimã offerens.deo ſe curan
dum ↄmittat. Quanta tunc exultatõ tibi fuit
o virgo beatiſſima.ꝗs cogitare ualeat.qñ eũ
quẽ nuꝑ genueras.iã quaſi deũ adoꝛari uide
bas.OQ q; magna fuit hoꝑ magoꝝ fiõᷣs.Quid
eĩ erat credere ꝙ ille puerulꝰſic uilr idutꝰ.cũ
pauꝑcła mr̃e et ĩ loco ſic abiecto.ſine ſocieta
te ſine fãilia.ſine oĩ oꝛnatu ĩuẽtꝰẽẽt rex et ue
ro ̊ꝰ. Et tñ utrũq; crediderũt. Paruulũ eĩ nõ
adoꝛaſſẽt ⁊ honoaſſẽt.ſi ꝑuulũ immõ creðdiſ
ſẽt. Tales duces ⁊ alia pmitiua nos hrc opoꝛ
tebat.Et q pʒꝭ ꝙ cognouerũt xpᷣi diuinitateʒ
ꝑ diuinã reuelatõz. Cũ eĩ uiderẽt pueꝝ pãnis
vilibus ĩuolutũ in gremio pauperis mr̃is poſi
tũ.nullũ regie dignitatis habẽtẽ ſignũ:rõ eſt
veriſimile ꝙ talẽ ꝛeuerẽtiã ei exhibuiſſẽt:mſi
iĩ eo aliꝗd ſupꝛa hominẽ cognouiſſẽt. Uñ ber
nar. Adoꝛãt magi ⁊ offerüt munera adhuc la
ctenti mr̃is ubera. Sed ubi ẽ o magi ubi eſt
puꝛpuꝛa ꝛegis huius: Nuũgꝗd uiles panni iſti
bo ẽ iuolut: Si rex ẽ.dyadema vbi eſt: Se
uos eũ uere videtis ĩ dyademate quo coꝛona

uit eũ mater ſua.in ſacco ir̃e moꝛtalitatis c

quo ↄſurgẽs ait ↄſcidiſti ſaccũ meũ et circun

dediſti me letitia.Et iterũ. Sʒ uñ uobis hoc

o alienigene. ut a uobis adoꝛet᷑ ? ps: Neq; em̃

ĩ iſił tãta fidẽ iuemmus.Sic uos non offedit

4.

ingit Ircit
ino inli. il
Gutins/0 ſcic⸗
ciitaf ei uenteunt
Sel eao gllo⸗
ſela fors fnomn
ccoeut. dee Benn d
golce cela egaliont
lcapitec ocena fulg
Ftenoꝛexcrcihus no ⸗
hos ac eü unoser feo⸗
lesolhatern Jaccha
caerige crge Neet
Gni ugalarebaripue⸗
Roae cdlonirie die
inätes oni neneft or

Mfeiche dd drace⸗

fugere: milead un⸗
li uni habete no a
Ouſtti nucttarss de d
lro enttua
leſſetemagis fuiſe
Uitneislabere ſſnec
lccbeſeſege nen
ſithiiedtnne ſhi
lgalthitoelien 4
Ugeneicen
hnt ſeci
eltecened in.
uslliante
imfefenii ia
ſriiteitsen
Aclucineſtnni⸗

doffto int
ltrates
enerunt pin
üc ſeh pue
ente
Neec inani
eſt deſidcrara
lenc verita
ne cöfecerunt
z cupiditate
eſus ſne Ma
rnicumnatos.
cifigrur:gr ißa
nſecunum I
offttis ad mni
egtur. Ael ſecü
ina diſpenſntde
et ne pater eins
bis occaſio gare
.qui pmitias ſu
um adoꝛdu mi
tes) tam mete
puero ieſu hüi
n verum adoꝛa
noꝛant ut ꝛegez
bominẽ et agno
ilitatis ſine qn
toꝛ omneʒ faſtü
qua coꝛpoꝛe de
erat: otutic; coꝛ
ns. deo ſe curan
exultato ibi fuit
gre ualeat. f eü
Zeu adoꝛari uide
nagop fiös. Qui
lſc uitr icut. cũ
iecto. ſine ſocietg
uẽt et e et ue
t. Paruulu ei ro
ſänos crebdiſ
iua ros hic oho
t i diuinitatez
deret puer pams
auperis nfispoſ
were ſgnu 0t⸗
ci exbibuſen
gnoniſſͤt Ui

Pꝛime partis.

uilis habitatio ſtabłi ñ paupes cune pᷣſepij.ſ.
uos paupis mr̃is pũᷣtia.ñ lactẽtis ſcandaliʒat

ffantia. Quid facitis magi. ꝗd facitis: actẽ

tẽ pueꝝ adoꝛatis ĩ tuguꝛio uili ĩ uilibꝰ pãnis.

Exꝛgo ne deꝰ ẽ iſte. deꝰ ceꝛte ĩ tẽplo ſãcto ſuo

—„ »

Dein celo ſedes eius. ⁊ uos eũ qᷓꝛitis ĩ uili ſta

bulo ĩ matris gremio.Quid facitis ꝙ ⁊ aurũ

offertis. Eꝛgo ꝛex ẽ ipe.Et ubi aula regia ubi

thꝛonus.ubi cuꝛie ꝛegalis fꝛequẽtia:lũquid

aula ẽ ſtabul ũ. thꝛonus pᷣſepiuũ.cuꝛie fꝛequen

tia ioſeph ⁊ maꝛia: Quõ ita ĩſipiẽtes facti ſũt
uũi ſapiẽtes. Ut adoꝛẽt ꝑuulũ deſpicabilẽ ta

ſua etate qᷓ; pauptate ſuoꝝ. Inſipientes facti
ſi ut fierẽt ſapiẽtes: ⁊ pᷣdocuit eos ſpũs quod

poſtea pᷣdicauit apłs.ꝗ uult eſſe ſapiens fiat
ſtuliꝰ ut ſapiẽs ſit.Nõne timẽdũ erat fratres
ne ſcãdaliʒ arent᷑ uiri iſti ⁊ illuſos ſe cꝛederẽt
cũ tãta idigna uiderẽt. A regia ciĩtate ubi re
gẽ q̃rẽdũ ↄiectabãt᷑: ad bethleẽ uillã ꝑpuulaʒ

dirigũt. Ingrediut᷑ i ſtabulũ iueniũt ĩuolutũ

pãnis ifatulu.Mõ illis ſoꝛdet ſtabulũ.ñ offen
dunt᷑ panis. nõ ſcãdaliʒ ant᷑ lactẽtis ĩfatia: pꝛo
ciduũt añ eü. ueneꝛant᷑.ut ꝛegẽ.adoꝛãt ut deuũ.
Sed pꝓfecto.ꝗ illos aduxit ipᷣe ⁊ iſtruxit:⁊ g4
ꝑ ſtelia foꝛis amonuit ipſe ĩ occulto coꝛdis ĩt
edocuit. Dec Bern. Unde ⁊ auguſ.Mon ſub
pollice cella regalis nõ de mẽbꝛis purpura.ũ

i capite dyadema fulgebat.ñ põpa fãulãtiũ.

n teꝛꝛoꝛ exercitus.nõ glorioño fama pᷣlioꝛuʒ.
hos ad eũ uiros ex rẽotis cu tãto uoto ſuppli
ces attꝛaxerat. Jacebat in pᷣſepi.puer oꝛtu ꝛe
cẽs exiguꝰcoꝛꝑe:ↄtẽptibił pauꝑtate. Sg ma
gnũ aliqd latebat ĩ pueꝛo:ꝙ illi hõies ñ teꝛa
põtãte iʒ celo narate didicerãt.uñ ⁊ criſo.Et
itꝛãtes domũ iuener̃t pueꝝ cũ maria mr̃e eiꝰ
More ĩq; eiꝰ nõ dyadẽate coꝛonata.ñ auro
fulgẽte:aut i lecto auꝛeo ꝛecũbẽte:ſʒ uix tũi
cã unã habẽte.nõ ad oꝛnamtũ coꝛꝑiſ ſʒ ad te
gumtũ nuditatis q̃lẽ haber̃ poterat cãpẽtarij
uxoꝛ pegꝛe ↄſtituta. Si eꝛgo regẽ teꝛenũ qᷓꝛẽ
tes ueiſſẽt:magis fuiſſẽt ↄfuſi q; gauiſi.qꝛ ta
ti itineꝛis labeꝛẽ ſine cauſa ſuſcepiſſẽt. Nunc
aut qꝛ celeſtẽ regẽ querebãt.etſi nihil regale
uidebãt ĩ eo:tamẽ ſolius ſtelle teſtimõio ↄtẽ
ti:gaudebãt oculi eoꝝ cõtẽptibilẽ pueꝛũ aſpi
cer᷑:qꝛ ſpus ĩ cõde eoꝝ tribiẽ eũ mõſtꝛabat.

Vnñ ⁊ leo papa. Nec imerito cũ tꝛes ad oꝛan

dũ pueꝝ.noui ſyõꝛis claꝛitas ðduxiſſʒ:nõ eũ

impantẽ demoĩbꝰ.nõ moꝛtuos ſuſcitanẽ.nõ

cecis uiſũ. aut claudis gꝛeſſũ.aut mutis eloꝗ
um refoꝛmatẽ.ł ĩ aliqua diuinaꝛũ uirtutũ ac
tõne uideꝛũt:ſʒ puerũ ſuẽtẽ.quietũ ſub mr̃is
ſolicitudine ↄſtuutũ. In quo nullù quidẽ ap
paꝛet de ptᷣate ſignũ:ſʒ magnũ pᷣbetuꝛ de hui

litate miraculuz. Tota em uita ſaluatoꝛis.qᷓ

⁊ dyabolũ ſuꝑauit ⁊ mũduũ.huũilitate ẽ cõcep
ta. huilitate ẽ ↄfecta. Diſpoſitos dies ſub pſe
cutiõe finiuit. Nec puero tolleratia paſſionis
nec paſſuro ðfuit maſuetudo puerilis. Uñ to
ta xpiãe ſapie diſciplia.ñ ĩ habũdatia vbi.nõ

ĩ aſtutia diſputãdi.neq; in appe

Lapi.xi.

L itu laudis et
glie: ſʒ ĩ vera ⁊ volũtaria huũilitate cõſiſtit.
dñs ieſꝰab vto mr̃is.vſq; ad ſupꝑplitiũ crucis
omiĩ foꝛtitudie.et elegit ⁊ docuit. Pec leo.
lt ergo poſſis ⁊ tu diabolũ ⁊ mũdũ vinceꝛe.

coneris ꝓ viribꝰ hũilitatis ac pacie vtutes ex

emplo xpi fuare.qꝛ his munitus poteris faci
liter aduerſarios ⁊ inimicos taz viſibiles quã

inuiſibiles ſuperare. Et magi inuento puero:

aperuerũt theſauros ſuos in quo moꝛaliter ĩ
foꝛmamur ut theſauros nr̃os ĩ via ñ pãdama
dõec pᷣtitis hoſtibus ſoli ðᷣo ex occłtis coꝛdiũ
offeꝛamus¶Et optuler)ſiguli puero ihu(au
rũ thꝰ miꝛꝛa) ꝛaditio fuit antiquoꝝ ut nul

lus ad deũ ł ad ꝛegẽ uẽiret uacuus ⁊ ſie muũe

ꝛibus. Arabes aũt auꝛo ⁊ divpᷣ generibus aꝛo
matũů abũdãt. ⁊ talia mũera offert᷑ ↄſueuerũt
⁊ iõ magi iſta obtuler̃t.Et lʒ moꝛẽ ſue gẽtis ĩ
dõis offerẽdis ſeqᷓ:ẽtur. hoc tñ dina iſpuatiõe
Eẽ factũ.ut al iqd miſteꝛij muũeꝛibꝰ ðmoſtꝛarẽt

2 fidẽ ſua miſticis rbꝰ ꝓfiteꝛẽt.tũ.ſ.trinitatis

fidẽ ⁊ miſteꝛiũ r̃ue ates:⁊ ĩ xpᷣo tꝛinitatẽ ado
ꝛates tũ eũ r̃gẽ ⁊ dñʒ ðᷣũj ſʒ moꝛtalẽ ſignifican
tes:⁊ xpi ̃giã ptatẽ ac diuinã maieſtatem et
huũana mõtalitatẽ ueneraâtes. Pec eĩ tria ma
gi ð xpo cognouer̃t ut ſuß dixer̃t. Ubi ẽ ꝗ na
tus ẽ: ecce huanitas rex iuðoꝝ.ecce ꝛegia ꝑo
te ſtas: uenimus adoꝛaꝛe eu.ecce dinitas. Si
gnificat eĩ ĩ xpᷣo regia ptᷣas ꝑ anꝛũ.ꝙ regi ſol
uit i tꝛibutũ.nã auꝛũ.ꝓpter ſui nobilitatẽ mu
nus ẽ ꝛegale.⁊ iõ oñdit pueꝝ regẽ eẽ ⁊ ſe illð
deceꝛe. Signat uero dina maieſtas ꝑ thꝰ: qð
deo offert᷑ ĩ ſacrifitiũ:⁊ iõ oñdit pueꝛũ eẽ vᷣu:
ꝙ ẽt eꝛat oblatio ſacerdotalis ⁊ puer ille eꝛat
ſacerdos cui nullꝰ unq; fuit eꝗ is. Signatur
quoq; huana mortilitas ꝑ mirra q̃ ↄdiri ſolẽt
coꝛpa moꝛtuoꝛũ et xpᷣs ꝛex ⁊ ſaceꝛdos uoluit
moꝛi ꝓ ſalute oĩuz. Unõ Aug. Aux ergo ſol
uit᷑ qſi regi magno.thꝰ imolat᷑ ut deo.mirra
pꝛebetuꝛ tãqᷓ; ꝓ ſalute omniũ moꝛituꝛo. Unuſ
qſq; aut eoꝝ pᷣdicta tria obiulit.q ut dictuzʒ
e: miſterio cõgruit. Nullus em uere xpianus
r̃.ꝗ nõ xpᷣm ⁊ deun ⁊ regẽ ⁊ paſſũ cõf teatur
ꝙ illis tribꝰ muneꝛib ſignificat᷑. Ande remi
giꝰ. Iſti magi nõ ſinguli ſingula obtuleꝛut: ſʒ
ſinguli tria.⁊ ſingli eu ſuis muneꝛibꝰꝛegeʒ ðũ
hõiem pᷣdicauerut. Pec ꝛemigius. DPos oĩs
nere xpᷣianus imitat᷑.ꝗ xpᷣm ueꝛu deũ regẽ et
paſſu cõfitet᷑. Offeꝛamꝰergo ei aurũ.ut eum
omiuz ꝛegẽ eẽ.⁊ ubiq; ꝛegnaꝛe cꝛedamꝰ.thuſ
ut deũ ueꝛu cꝛeatoꝛem omniũ eẽ ↄfiteamur.
mirrã ut ſic illũ den eẽ cꝛedamꝰ:quẽ homiezʒ
⁊ moꝛtalẽ ꝓpteꝛ nos factũ eſſe nõ dubitemꝰ.
Omia em hec ſacta fides ueraciteꝛ xpᷣo offer
ꝛe nõ deſinit:dũ unũ eüdẽq; deũ uerù.ueꝛum
q; homineʒ cꝛedit.⁊ uere ꝓ nobis moꝛtuu ue
racit᷑ recogſcit. Pabemꝰ itaq; t3 hilaꝛiũ ĩ hiĩ
nõ modica ſact amentoꝛũ cognitõz in homine
moꝛtis.ĩ deo reſurꝛectionis.ĩ rege iuditij.Et

ego dqñne ieſu i extremo ueſtigio ſeruoꝝ tuoꝛũ

3

De apparitione domini

adoꝛo te ſedẽtẽ ĩ gloria dei pr̃is ubiq; ꝛegna
tẽ ⁊ offero tibi ſplendorez fidei ꝗᷓ te credo ꝛe
gez oĩiuz ſeculoꝝ deũ ð deo⁊ homiĩeʒ ð vᷣgie.
mortuũ ꝓ peccatis nr̃is ſm bern.Obtulerüt
auri pᷣtiũ ob paupꝑtatem.ſ.ad paupis mĩis et
filij ſuſtẽtatõez. thuris ad ornam̃tu ob ſoꝛdi
dã ſtabuli mâſionẽ ⁊ õ loci fetoꝛẽ mur̃ ũguẽ
tũ ob ĩfãtulis (ut aſſolet) cõpis teneritudinẽ.
⁊ debiliũ mẽbꝛoꝝ pueꝛi ↄſolidatõʒ. Quia eꝛ
