niẽtis.huili pᷣdicatõe ſubmittũt:q̃n ð ſpũali
bus aꝛboribus ramos cedentes celeſtis pꝑr̃ie
iteꝛ decoꝛãt. Uel ꝑ ülos ꝗ ramoſ oliue fere
bant ſignificantuꝛ.ꝗ ciꝛca oꝑa miſe icordie
ſe exercitant.oliua eĩ dei miſeꝛicoꝛdiã ſigni
ficat.At ꝑ illos ꝗ ꝛzamos palmaꝝ feꝛebant ſt
gnificãt.ꝗ ciꝛca uictoꝛiã tẽptationũ ĩtẽdũt
palma em̃ uictoriã deſignat. ¶ Motat ãt beꝛ
naꝛdus h tꝛiplex obſequʒ xpᷣo exhibeꝛi. Pri
mũ ꝗdẽ a ium̃to cui dñs ĩſidet.ſᷣm ab his ꝗ
ueſtimenta ĩ uia proſternũt. tertiũ ab his ꝗ
ꝛamos de arboribꝰ cedũt. Pꝛelati ꝛamos de
aꝛboꝛibꝰ cedũt: cũ de fið ⁊ obedientia abꝛa
he ð caſtitate ioſeph.ð manſuetudine moyſi
ceteꝛoꝝ ſanctoꝝ vtut ibꝰ pᷣdicant. Secula
res vo hoĩes ueſtimenta ꝓſteꝛnũt iĩ uia: cuʒ
expendunt ĩ xpᷣi obſequiũ.ñ ſigdẽ eõꝑa: ſʒ qͥ
adiacent ⁊ neceſſaria ſunt coꝛpibuſ qñ ueſti
menta.cũ elemoſinas largiũt᷑ ðò terꝛena ſub
ſt intia. Religioſi ſi iumentũ iuxta aplłz glo
aificantes ⁊ poꝛtantes dñm in corpore ſuo.
hi ſunt qui dicere pnt:ut iumenti factꝰ ſum
apud te.⁊ ego ſẽpeꝛ te cũ.Omnes ꝛeliqui.ex
eo ꝙ habũdat ſibi mittũt.⁊ qĩ ſine labor̃᷑ ob
ſequunt᷑ dño:ſolũ uero iumentù ſemetipſuʒ
exponit eiꝰobſequio.Omnes tñ ſi ſuo quiſq;
fideliteꝛ ĩitẽt fuerit miniſteꝛio. ꝓculdubio
ꝓceſſione ſt᷑ ſaluatoꝛis:⁊ cũ eo ĩ ſanctaz ci
uitatẽ ĩgꝛediũtuꝛ. es em̃ ꝓpheta uidit ſal
uandos.noe ĩ aꝛche fabꝛica ramos cedẽteʒz.
iob hꝰ mundi ſubſtãtid bñ diſpẽſantẽ.danie
lẽ ĩ nili edulio ⁊ labor̃ abſtinẽtie factum q̃ſi
ium̃tũ. Cui ãt ĩ illa ꝓceſſiõe ſit ieſꝰ ꝓpinqui
oꝛ cui de tribꝰ ordinibus ſit ſalꝰ unicinioꝛ: fa
cile credo ꝗſq; pt᷑ adueꝛteꝛe Dec Beꝛn.Tur
be ãt pᷣcedentes ⁊ ſeq̃nteſ.utꝛiuſq; teſtamen
ti ſignificãt fiöles una uoce clamãtes. ꝓceſ
ſit ppe iudaicus populꝰ. ſecutus ẽ gentiliſ.
Et ꝗr oẽs qui fuer᷑̃t ł ſüũt fideleſ.ĩ xpᷣʒ media
toꝛẽ dei ⁊? hoĩm cꝛedideꝛũt ⁊ cꝛedunt:⁊ ꝗpᷣ
eunt ⁊ ꝗ ſeqnut clamant ſalua nos obſecꝛo.
Uñ Beda. Sʒ ꝗ pꝛeibant ⁊ qui ſeq̃bant cla
mabat oſanna:oſanna at lingua latina: ſal
ua nos dr. ab ipſo enĩ ſalutẽ ⁊ pꝛiores q̃ſier̃t
7 pñtes q́runt: benedictum ꝗ uenit in no
mine dni ↄfuetuꝛ. quoniam una ſpes una fi
des ẽ pcedentium atq; ſequentium populoꝝ
auẽ eni poꝛes nr̃i ex iudaico pplo credider̃t

de fletu domini ſup

q; amauer̃t nẽtuꝝ hũc nos:⁊ ueniſſe cre
dimPꝰ*z amam“. eiuſq; deſideꝛio accendimur

ut eü facie ad faciẽ ↄtẽplemu?. Uñ ⁊ Cripᷣ.

Qui pᷣcedebant ſeniões eꝛſt.i.patriarche:⁊
ꝓphe ceteꝛiq; ſancti.ꝗ añ aduẽtũ xpᷣi de ad
ueutu eius ⁊ pᷣdixeꝛuũt ⁊ coguerũt.Sequen
tes ãt iuniões.i.apłi.maꝛtyꝛes ceteriq; doc
toꝛes:ꝗ poſt aſcenſuʒz xpᷣi de reſuꝛectòe eiꝰ
7 de aſcenſu ł de oꝑibus eius pᷣdicaueꝛunt
⁊ pᷣdicant.Et diuerſis quidẽ in tpꝛibus fue
runt:tñ in oibus unus exultationis ſpiritus
fuit.Et illi qdẽ pphetãtes ð xpᷣo uẽtuꝛo cla
mauerunt. bñdictus ꝗ uenit ĩ, noĩe dñi: iſti
gũᷣt laudantes clamant de aduẽtu xpᷣi iaʒ a
dimpleto oſanna ⁊c. Pec Crip. Sacta etiã
xpᷣi qꝛ q̃ſi media iter facta ueteris teſtamti
⁊ noui ſunt:iõ tã tuꝛba q̃ pᷣcedebat q; ea qͥ
ſeqᷓbat᷑ eũ laudabat:iĩ qᷓ́;tum fcã xpᷣi ſunt ꝛe
gula ⁊ exẽplar eoꝝ q̃̊ in nouo teſtõ fiunt.⁊
q̃ a pr̃ibus ueteris teſtam̃ti pᷣfigurata ſunt.
Unde etiam Ber. ſmꝛecedebant aliꝗ ⁊ uiã
dño ꝑabant ippi ſunt ꝗ uiã paꝛant dño ad cõ
da ueſtra.ꝗ uos regunt ⁊ dirigunt ueſtros
greſſus in uiã pacis.Alii ſequebant᷑: ⁊ ij ſt
ꝗ ꝓpꝛie inſcientie ↄſcij deuote ſequuntuꝛ ⁊
ad herent ſempꝑ uegiſtijs pᷣcedentiuʒ. Erant
quoq; diſcipuli tanq; domeſtici lateri eius
adherentes.ipᷣi ſunt ꝗ in clauſtris ſoli ðo ui
unun.ſemꝑ adherentes ei ⁊ eiꝰ bñplacitum
ↄſideꝛãtes. Pec Beꝛ. Per iſtos ẽt ꝗ clama
bant dicentes oſanna filio Dauid ⁊c.ſignifi
cantur ↄtemplatiui qui magis deuotõi or̃o
nem ſunt intenti. In pᷣmiſſis g inſtruemur
ut oꝑibus ⁊ officijs que nobiſ magis compe
tunt inſiſtamus.nõ eĩ oĩbus oĩa ↄpetunt:⁊
iõ in iſta ꝓ ceſſione xpᷣi non unus omnia fa
ciebat.ſʒ alij aſinã ⁊ pullũ adducebant.alij
neſtimenta ſua eis iponebant. alij ueſtimẽ
ta in uia ſternebant. alij ramos cedebant.
alij iubilabant: ⁊ weo unuſquiſq; illud offi
ciũ dʒ aſſumere.ad ꝙ uidet magis idoneuz
ſe eſſe: Surge igitur ſaluatoꝛis filia tanqᷓ;
una de filiabus hieruſalem intuens regem
ſalomonẽ ĩ honore quẽ ſibi mr̃ ſynagoga in
eccłie naſcẽtis miſteriũ reueꝛẽter exhibuit
ut iſidentẽ aſelli teꝛgo uniuerſoꝝ dñʒ uelut
cuz ramis oliuaꝝ atq; palmaꝝ pietatis ope
ꝛibus uirtutũq; tꝛiũphis iugiter comiteris.
vñ Anb.ĩſidẽtẽ aſello celi ⁊ terre dñz comi
teꝛis.tãtaq; fieri ꝓ te obſtupeſcẽs pueroꝛuz
laudibꝰ tuas ĩſeras clamans ⁊ dicens.oſan
na filio Dauid bñdictus ꝗ uenit in noĩe do
mini. Qò ppls xpᷣo cũ laudibus obuiauit B;
olĩ ꝑ ̃gẽ Dauid pᷣfiguratũ fuit:cui ppłs pꝰ
cedẽ golie obuians landes exhibuit. Dauid
xpᷣʒz pfiguꝛauit ꝗ goliã. i.dyabolũ advᷣſaꝛiuʒ
nr̃ ʒ ſupauit. Pieruſalẽ uiſio pacis ĩiterpᷣtat
ꝑ qud fideł aĩia öngnat. Ad hãc ſaluatõ no
ſter. oĩ hora ꝑatꝰẽ uenire:⁊ nos ei ĩ occuꝛſũ
ꝑↄtritõez debemꝰire. Cui ẽt laudes decan

hieruſaleʒ ⁊ ingreſſu in eam

tamus qñ peccata nr̃ a in ↄfeſſiõe recitamꝰ

ramos palmaꝝ in manibus portamuſ qua
do corꝑa nr in ſatiſfactõe caſtigamus. In
ſuꝑ ⁊ ueſtimenta nr̃a ĩ uia ſteꝛnimus.quan
do tpᷣralia pauꝑibus erogamꝰ. ⁊ cuʒz floꝛibꝰ
ipʒʒ honoramus.qñ miſericordie oꝑibꝰ ⁊ di
nerſis uiꝛtutibus nos oꝛnamus. Epm ieſum
ꝗ uenit in noĩe dñi bñdicimus.qñ ꝓ benefi
cijs nobis collatis gras agim. Regẽ eum
⁊ dñʒ ꝓteſtat.ſi oĩa oꝑa nr̃a cũ tioꝛe dei ⁊ F
ueꝛentia operamur. Phaꝛiſei g iuidia cõci
tati dixerunt ad ſemetipᷣos.i.inter ſe ⁊ adĩ
uicem. Uidetis qꝛ nihil ꝓficimus laboran
do ⁊ faciẽdo ) eũ.Ecce mõs totus poſt euʒz
abijt. Sermòẽ hyꝑbolicus ad expᷣmenduʒ
ꝙ multi ſequebant xpᷣm ꝓphetabant ſed ne
ſcientes,.ꝑ hoc eĩ ſignificat᷑ ꝙ totus mũdus
erat eũ ſecuturus. Poc quidẽ pſjʒ Aug.eſt ð
bum phariſeoꝝ inuidẽtiũ.ut dicant nihil ꝓ
ficimus.ſ.in malicia nr̃a.nõ ualẽtes ĩpedi
eũ.Ft ſᷣm eundẽ.Quid miꝝ ⁊ ꝗd inuidet ce
ca tuꝛba.qꝛ poſt eũ abijt ms.pꝑ quẽ factus
ẽ mðs.criſᷣ.ãt uult.ꝙ hec ſũt vᷣba phariſeo
rũ.cꝛedẽtiũ tñ occulte ꝑꝑ metũ iudeoꝝ.⁊ q;
dicũt H̊ ut retraherent eos a pſecutõe xp̃ᷣi.
Aciñ diceꝛent. Quatũcũq; inſidiamini tanto
hic auget. ⁊ gloria eius intendit᷑. Qnid g
nõ deſiſtit᷑ a tantis ĩſidijs. Qõ quidẽ qͥſi idẽ
ẽ cũ 2ſñilio gamalielis de qno habetur ĩ acti
bus (Et ꝗdam de tuꝛba)phariſeoꝝ ex inui
dia qᷓ; 3ð ipᷣm ↄcepeꝛant deuotõez populi ad
ipᷣm uidere ⁊ laudeʒz eius andire ñ ualentes
dixerunt ei. Mgr inaepaj cohibe (diſci
pulos tuos) ⁊ turbas te lan

rent. Si tu iuſtus ⁊ bonꝰ eſſes.talẽ applau
ſum ſuſtinẽ nõ deberes. Uileſcat in ore tuo
rũ laꝰtua.iõ eos icꝛepa.ubi BGeda. Miꝛa iu
deoꝝ dem̃tia. quẽ mgr̃m appellãdũ non du
bitant.qꝛ uera docentẽ nouerãt:hꝰ ipᷣi diſci
pulos quaſi melius edocti redarguẽdos au
tumant.eũq; corꝛigere quos ĩſtituit ſuadẽt
quẽ ſignis appꝛobantibus deuʒz clareſcer̃ ui
dẽt.hec Beda.dolebant iſti ð laudibꝰ xpᷣi.
⁊ pᷣmo ð hoc.ꝙ turbe dicebant ipC[ʒ benedic
tum.cuʒ ipᷣi reputaꝛẽt eũ peccatorẽ. Scðõo
qꝛ tuꝛbe dicebant eum r̃gem.cum ipi repu
tarẽt eũ nalde ignobilẽ. Teꝛcio qꝛ tuꝛbe di
cebam eũ ueniſſe ĩ noĩe dni.cũ ipi ̃putaꝛẽt
eũ nõ eſſe a ðᷣo uel miſſum ab eo.Quib“ ipᷣe
rñdit ⁊ ꝓphetizando ð futuro ſe rõabilꝛ ex
cuſauit (Dico uobis.qꝛi ſi hi tacuerint lapi
des clamabũt.)· Qõ ⁊ factũ ẽ nã quem ho
miĩes uł timore łᷣ ꝑfidia ↄfiteri trepidabant
huc duriſſ ia ẽt elem̃ta aꝑte pᷣdicabat. Eru
cifixo ei ðno.diſcipuł ⁊ notis eiꝰpᷣtimoꝛe re
preſſis.⁊ laudẽ xpᷣi tacẽtibꝰ.terra mota.pe
tꝛe ſciſſe. ?⁊ monum̃ta aꝑta q̃ſi ꝑhi bentes te
ſtioniũ ſc fitatis ipᷣiꝰ xpᷣi moriẽtis. eũ deũ ⁊
totiꝰmundi dñm clamabãt ⁊ ꝓteſtabantuꝛ.

s tuos) 7tt antes. Mgrjm
uocãt quẽ tñ ipᷣi doceꝛe uolunt. Quaſi dice

nnſurgit. Unde Beꝛ. ab eoch
co ? io tpre pauci⸗ dieb
no cu tanto miupho ſuſcept⸗
pe. O cdiſſimile ? tolle to
Tbenedictus qui uenit in no
tleelfs: diſſimile ꝛer ſlahe
ſege niſt Ceſnẽ: qdiſſimilen
ir ſores ? ſpine. Cui prius
nebant aliena ecce ſnis eſuit
nne ſug ea We ubi amatitudd
ſtnon. a ne dünendatanma
ceſſarad. Der Der Kd chi
aſcengerid Nüg n Wnem
bibeꝛi vOit. mod0 ci
ur ex hoc demm intelligi g
noe dolendum ſed potbg
paſſio eꝛat ſi i gaudiu ?
dſecmoes pp pum geben
petere.nuaos at honoꝛe
ſpe ai ꝛegiu honoꝛẽ fugi
gaucetacceſt it. Sʒ cue
te tñ hongſe ecipere nol
ſem reguͤreſgueret N ⸗

ninn tcnſeu
erdenbn
nzieſe
ftlicnn 4 uum
grnsnn. Pbeyefi

n e lnuͤt ti.
cip inſcunintunn
us imengif Onid 5
hs. Quite Ilice
de qno habeturi aett
ba obariſeon ex inui
nn denotdez donliad
eius audire ſctentts
neye r dide
ieandanes WMein
ee tunn. Ouſite
31 dort eſſes.talanget
ceres Wleſen ingend
ſaepr.ubi Bete, Muui
ingfn apeliti onet
weme wuefitid i diſl

Secunde partis

In quo apparet duricia indeoꝝ ⁊ hoĩusʒ qꝛ
elemta copatiuntua creatoꝛi ſuo ⁊ recogno
ſcũt eũ. Ut miſtice ſi tacuerĩt hi.id ẽ iudei
lapiõs id ẽ gẽtiles ad modũ lapidis duri cla
mabàt laudes xpᷣi:ꝙ factu ẽ mortuo xpᷣo.qꝛ
iudeis mutis factis a laude eiꝰ.gentiles qui
duri ſteriles ⁊ ifructuoſi eꝛant.ac ligna ⁊ la
pides adoꝛabant.ad xpᷣm cõueꝛſi ipũ lauda
bant ⁊ pdicabant.qꝛ centurio ⁊ alij ꝗ erant

cũ eo.uiſis tot ſignis.ſanctitatẽ xpᷣi ↄfeſſi ſt

dicentes. Uere filiꝰdei erat iſte ueꝛe hic hõ
iuſtꝰ erat. Cottidie gentileſ clamant.⁊ ĩ xpᷣi
vtute laudari ñ ceſſant:iudeis ex magna
te cecatiſ ⁊ laudẽ xpᷣi tacentibꝰ. Uel moꝛali
ter ſi tacuerit hi.id ẽ clerici lꝗpideſ id ẽ lav
ci clamabũt.⁊ deũ bonis opibus laudabũt
ꝙ ẽt cottidie in pleriſq;ʒ uidemꝰ ĩpleri. Sed
illi ꝗ xpᷣm cũ tanto triũpho ſuſcepeꝛunt non
diu pꝰ contraria in eo fecerunt. Turba eniʒ
mobilis ẽᷣ.⁊ moꝛe fluctuũ ⁊ uentoꝝ mouet᷑.
Quẽ modo ueneratur ↄ eũ poſtea elamat ⁊
inſurgit. Unde Beꝛ. ab eodẽ populo ĩ eodeʒ
loco ⁊ ipᷣo tpᷣre paucis diebꝰ ĩterpoſitis.pri
mo cũ tanto triũpho ſuſceptꝰ poſtea cꝛueifi
x ẽ.O q;diſſimile ẽ tolle rolle crucifige eũ
?2 benedictus qui uenit in noĩe dñi oſanna ĩ
excelñs:qᷓ;diſſimile ꝛex iſꝛahel:⁊ ñ habemuſ
regẽ niſi Ceſaꝛẽ:qᷓ;diſſimile rami uirenteſ.⁊
crux flores ⁊ ſpine. Cui prius ueſtimta ꝓſtẽ
nebant aliena. ecce ſuis eſuituꝛ ⁊ ſors mitti
ꝛtuꝛ ſuꝑ ea.Ue tibi amaꝛitudo peccatoꝛũ no
ſtꝛoꝝ.ꝑꝑ que diluenda tanta amaritudo ne
ceſſaria ẽ. Dec Beꝛ.Et q;uis xpᷣs ſepe hiꝛłʒz
aſcenderit.nũq;ᷓ tñ aliquem honoꝛem ſibi ex
hibeꝛi uoluit.niſi modo cũ ad paſſionẽ iuit:
ur ex hoc detu intelligi ꝙ in morte ſcõrum
nõ ẽ dolendum ſed potiꝰgaudendũ: ? ꝙ ſua
paſſio eꝛat ſibi ĩ gaudiũ ⁊ in magnũ feſtuzʒ:⁊
ꝓſecutões ꝑꝑ xpᷣum debemus gaudenteꝛ ap
petere.mũdãos ãt honoꝛes uitaꝛe.ſicut fet᷑
ipᷣe qui ꝛegiũ honoꝛẽ fugit.⁊ ad locũ paſſõiſ
gaudẽt᷑ acceſſit.Sʒ cuꝛ xpᷣs uadens ad mor
tẽ tm̃ honorẽ ꝛecipere uoluit.cũ alias hono
rem regiũ reſpueret. Ad ꝙ dicẽdũ ꝙ hoc iðo
fecit ut ſe ũ meꝛitũ pati ᷣmonſtꝛaꝛet:⁊ ut il
le qui ẽ in magnis honoꝛibꝰ uel diuitijs con
ſtitutus:ſꝑ memoꝛiam moꝛtis hẽat qꝛ uadit
ad mõtẽ.⁊ nihil hic pᷣteꝛ ſaccũ poꝛtabit ſecũ
⁊ qui tenet coꝛpꝰſuũ in delitijs ? oꝛnatibus
ctogitet qꝛ uadit ad moꝛtẽ. ubi ueꝛmes coꝛpꝰ

comedent ⁊ lacerabunt. Itẽ ut doceret qdᷣ
regnũ ſuũ de B mũdo nõ eſſet.ad ꝙ ꝓfecto
triupho paſſionis ⁊ gloꝛia reſurrectõis pue

nit. uñ Beda. Legimus in euangelio Johis

q refecte de quiq; panibus ⁊ duobꝰ piſcibꝰ

turbe. uolueꝛunt ꝛapeꝛe ieſum ⁊ ↄſtituer̃ eũ
regẽ: ſed ne hoc ꝑficere poſſent.ipᷣe ĩ momẽ

fugiẽdo pᷣdicauit.nũc ãt ubi paſſurus biero
ſolimã uenit ñ ꝛefugit eos ꝗ ſe ꝛegẽ faciũt ꝗ
agmie glõifieo ⁊ hymnis dei filio ac rege di

Lapfkm. xxviij.

gniſ ad etuitatẽ r̃giã dueũt ñ fᷣmit noceſ eo
ꝛa ꝗq gnũ patriarche dauid ĩ eo ̃ſtauꝛãdũ ⁊
pᷣſce bndictõis dua r̃cuꝑãda ↄcinũt ut qd g̊

ꝙ pꝛiꝰfugiendo de clinauit.mõ libens plec

tituꝛ.regnũq; ꝙ adhuc uicturꝰ ĩ mũdo ſuſci
per̃ noluit.ia exituꝛꝰꝑ paſſionẽ crucis ð mũ
do ñ neganit ſuſeipere:niſi ut aꝑte doceret
qr nõ tẽpoꝛalis ⁊ terreni ĩ terris.ſʒ eterni in
celis rex eſſet ĩperij:ad ꝙ ꝓfecto regnum ꝑ
cõtemptum mortis ⁊ gloriã reſurrectiõis.⁊
triumphũ aſcenſionis peruenuet:hinc ẽ enĩ
ꝙ pꝰ reſurrectionem apparẽs diſcipulis ait.
Data ẽ mihi oĩs poteſtas iĩ celo ⁊ ĩ tra.⁊ ce
terg eiuſdẽ loci.hec Beda. Oratio.
S Enerale glorie ſignũ domine feciſti.
qñ ante ſex dies paſche ueniens ĩ hie
ruſalẽ.tue clem̃tie ⁊ ſeꝛeni uultꝰ glo
riam ꝛeuelaſti ut occuꝛent tibi obuiã turbe
cũ floribꝰ⁊ palmis letantes.⁊ quã uidebant
maieſtatẽ cõfiẽtes.dicẽdo oſanna filio da
uid benedictuſ qui uenit in nomine domini.
Precoꝛ ⁊ obſecꝛo domine per ſacramenta ⁊
oꝑa tua.noli me reprobare a pueris tuis:ſʒ
oſtende mihi lumen gloꝛie tue.ut ꝛepleatuꝛ
os meum tua laude.⁊ cantẽ gloriam tuã to
ta die. Amen.
De fletu domini ſuꝑ hieruſalem ⁊ ingreſ
ſu in eam. Capitulum. xxviij.
VBNMomiſcuit ãt dominus cuz predic
ta leticia ⁊ fletum: nec ſue miſera
tionis oblitus.cum turba deꝓme
L ⁊et cãticũ.ipſe ſupeꝛ excidiuʒ ciui
tatis aſſũpſit lamẽtũ. Miſerebatuꝛ enĩ eoꝝ
g omnes homines ſaluaꝛi uult:ꝙ nobis non
patuiſſet niſ ꝑ aliquod hũanũ ſignũ euidẽs
fieret.Efſuſe ei lachryme ſunt ſignum triſti
cie. Uñ iſtud euangelium in menſe auguſto
decãtatuꝛ.qꝛ ciuitas hirłm in iſto m̃ſe prius
a Nabucho.deinde a romanis ðſtructa fuiſ
ſe inuenit᷑. Fleuit ẽt.⁊ tanto honore ſibi ex
hibito lachꝛymas uoluit ↄmiſcere: ut oñde
ꝛet qꝛ huana leticia cito ĩ fletũ ↄuertit᷑.⁊ cð
oĩa gaudia ⁊ honoꝛes mudi lachrymis ⁊ do
loribus ſunt adm ixta. In celo quidẽ ſũt oĩa
ura.ĩ mudo omnia mixta. ĩ inferno omnnia
ugubꝛia.iĩd ẽ flebilia uel lutulenta id eſt lu
to plena ſoꝛdida nel fetida. Itẽ ad dandum
exemplum prelatis.quod quando aſſumun
tuꝛ ad honores pꝛo cura populi.potius öbẽ
fleꝛe ſuam imperfectionem:⁊æ populi defec
tõz: q́; gaudere de ſublimatõe tẽporali.tẽ

ut leticiam mudanã ſalubri triſticia tempe
remus.ẽ em mundana letitia ſicut uinuz pu

rũ: quod cito inebꝛiat.niſi temperetuꝛ medi
tatione mortis recordatione aduerſi futu

ri. Unde Eccle. In die bonorũ ne immemoꝛ

ſis malorũ. Ut ergo (appꝛopinquauit Inon

ſoluũ corporis greſiu.ſed etiam compaſſionis
affectu hieruſalem) :in qua diu uiguerat
cultꝰ diuinꝰ (uidẽs) ñ tantum oculo corꝑis

De fletu domini ſuꝑ

ciuitatẽ ⁊ exteriorẽ ei pulcheitudinẽ. fſed ẽt
oculo diuinitatis ipᷣas ĩpiaz ciuitatẽ.in ſuã
necẽ ↄſpirantẽ: puidens eius caſũ ? ſubueꝛ
ſionẽ.nõ de ſua moꝛte q; ili machinabant:
ſz de illius ruina ⁊ ꝑditõe (fleuit).ſ.fletu ⸗
paſſidis(ſuꝑ ill )tũ ꝑꝑ mala culpe.que ibi
multipiicata fuerant: tum ꝑꝑ mala pene.qᷓ
ſuꝑ ciuitatẽ ⁊ ppłʒ futura iminebãt(dicẽs.
AQuia ſi cognouiſſes.ſ.ea q̃ ego ſuꝑ te uẽtu
ra cognoſco(⁊ tu)).ſ.fleꝛeſ mecũ ꝛuina tuã:
q̃ mõ exultas.ſicut ego ĩquit fleo ꝗ oĩa uiðᷣo
⁊ futura cognoſco.ſic ⁊ tu fleres ſi nunc uẽ
tura uideres.q̃ mõ qꝛ neſcis ꝙ ĩminet exul
tas. Quia fons pietatis erat. lachꝛymas cõ
tineꝛe non poterat. Nec edificia planxit pa
rietũ ſʒ ſubuerſõæʒ alaꝝꝑ.Cũ vo modo exul
tat oñditur cu ſubdit᷑ (Et quidẽ in hac die
tua)).i.ĩ hac tua ꝓſperitatis claritate.⁊ in
hoc modico tpᷣre tibi ꝓſpero.in quo facies
nolũtatẽ tuã.aſſũt tibi ea (q̃ ad pacẽ tibi)

ſunt.non pectoris nec eternitatis.ſed tpᷣris

ſolũ ⁊ modico tpᷣꝛe duꝛaturã.⁊ iõ nunc gau
des.qꝛ ĩminentia non uides.Cũ eĩ ſe caꝛnis
noluptatibꝰ daret. ⁊ uẽtura nõ pꝓſpiceꝛet. ĩ
die ſua q̊ ad pacẽ ei eſſe poterãt: habebat.
Eſt nãq; mundana pax quã diligũt ĩpij.ut ſi
ne timore peccent.⁊ liber̃᷑ ſuis uoluptatibꝰ
uacent:de qua ĩ polliticis dr̃.ꝙ rubiginem
Ihunt ſicut ferrũ pacẽ ducentes. Et atteno
qꝛ tpᷣs ꝓſperitatis ſignificat hic noĩe diei ſin
gulariter:poſtea nero dies adnerſitatis plu
raliter.qꝛ modica fuit pꝛoſpeꝛitaſ in compa
tione adueꝛſitatis. Cur aũt bona pñntia ad
pacẽ habuerit manifeſtat᷑ cuʒ ſubiungit᷑.(¶
Nunc aũt)quaſi modico pñiti tpᷣꝛe pſperita
tis ⁊ pacis (abſcõdita ſunt ab oculis tuis))
tam corpalibꝰ q; ſpiritualibꝰ. ſ. mala q̃ uen
tura ſunt tibi:pñs eĩ ꝓſperitas facit.ne con
ſideret ⁊ pᷣcaueat futura aduerſitatis:cito
ãt manifeſtabunt ⁊ ĩ breui.qꝛ gaudiũ hypo
crite inſtar ẽ puncti.Si ei a cordis eiꝰ ocu
lis magna iĩminentia abſcõdita non eſſent.
ſic leta in pñtibus ꝓſperis nõ fuiſſʒ. Cuiꝰ pe
na q̊ de ꝛzomanis pᷣncipibus ĩminebat.adiũc
ta ẽ cum dr. (Quia ueniet dies Itribulatio
nũ (in te)).i. te(⁊ circundabũt᷑ te inimici
tui).ſ.pᷣncipes romani((uallo) ⁊ circuitu.ſ.
conteſtatura ð lignis ⁊ palis ſacta.⁊ B fac
tum fuit in uindictaʒ. qꝛ caput xpᷣi iudei cir
cũdeder̃t ſpĩiea coꝛona.(⁊ circũdabunt re
ſua potẽtia corꝑali.⁊ hoc ĩ uĩdictã.qꝛ iuði
circuder̃t xp̃ʒ ĩ oꝛto cũ gladijs ⁊ fuſtibꝰ(⁊
coãguſtabũt te undiq; .ↄcludẽdo ⁊ phibẽ
do itroitũ ⁊ exitũ ita ut niła ſit euaſõis uia.
Tãta ãt fuit ciuitat᷑ anguſtia. ut cãnes filio
rũ manducarent.⁊ hoc in uindictã qm̃ ſitiẽ
ti xpᷣo acetum in cruce dederunt. (Et ad t᷑
ꝛam ꝓſternen te) turres ⁊ loca munitioꝛa
diruendo ⁊ cuncta edificia ad teꝛrã deicien
do ⁊ hoc in uindictam qꝛ corpus xpᷣi moꝛtu

hieruſalez ⁊? ingreſſu in eam

um oportuit ſepeliri ĩ terra (⁊ filios tuos))

i.inbeos(ꝗ ĩ te ſum)geniti ſeu habitatõeſ

tnos ꝓſternunt ad terrã. aliquos occidẽdo.

aliquos captiuando.⁊ hoc ĩ uindictã ꝗꝛ xpᷣi
filios apoſtolos pſecuti ſunt non relinquẽt
in te lapidem ſuꝑ lapidẽ. ſ. funditus euertẽ
do.⁊ poſt oĩa in ꝑpetuum ſunt diſꝑſi.qꝛ no
luerunt ſub alis xpᷣi in fide eccłe ↄgregari.
cui ẽt ex qua culpa fueꝛit pena illata ſubiũ
gituꝛ.eo ꝙ nõ cognoneꝛis.qꝛ malicia ⁊ inui
dia excecante cognoſcere noluiſti tpᷣus uiſt
tatõis tue.i.mei aduentus ĩ caꝛnẽ: ueni enĩ
uiſurus ⁊ ſaluatuꝛus te.Qðõð ſi cognoſceres.
⁊ in me crederes.eſſes pacata romãis. ⁊ ab
oĩbꝰ erepta periculis. Si eĩ tpᷣs gratie ĩ ad
uentu xpᷣi cognouiſſẽt.xpᷣo credidiſſent:nec
ſupradictas calamitates ſuſtinuiſſent.ſicut
dẽs ꝗ in xpᷣm crediderunt tunc euaſeꝛunt.
Seõðm ſenſũ allegoricũ eiuitas hec ẽ eccła
q̃ tᷣre antixpᷣi ſic anguſtiabit.⁊ pſternetu⸗
ꝙ pauci audebunt ſe xpᷣianos cõfiteri.Quã
eccłiax xpᷣs uiſitat.qncunq; ad bonũ eã exci
tat. Sed eccłia ꝓ maioꝛi ꝑte non cognoſcit
hoc cũ effectu.pꝑꝑ ꝙ antixpᷣi ꝑſeeutio ſuꝑ eã
uenit.ad purgatõem lectone dãnatõeʒ ꝛe
ꝓboꝝ.ſᷣm uero ſenſuʒ moralez.iſta ciuitas

eſt anima peccatoris.ſuꝑ quem flet xp̃s fle

tu ↄpaſſionis.ſi uero ↄfideraꝛet anima ſta
tum ſue culpe. ⁊ quem ſtatum penaꝝ in fu
turo expectet ipſa cum xpᷣo ſemetipᷣam plã
geret. Sed peccati delectatio tollit mortiſ
repentine ↄſiderationem.diſtꝛicti iudicij ti
morẽ.⁊ penaꝝ inferni anxietateʒ. Que ual
latur in moꝛte.⁊ anguſtabit᷑ a ſpiritibꝰmali
gnis.ut euadendum aditum inueniꝛe ñ poſ
ſit ⁊ eius filij ꝓſteꝛnẽtur.i.cogitatões gbus

Pꝓmittebat ſibi longaz uitam. honores diui
tias ⁊ huiuſmodi fruſtꝛãtur:⁊ non relinque

tuꝛ in ea lapis ſuper lapidẽ:quia omnis ab
illa cogitationum ſuarum ↄſtructio diſſipa
bit᷑: eo ꝙ non cognouerit tempus uiſitatio
nis ſue.cum dominus eam ĩuitaret ad emẽ
dationem uite. Unde ſecunduz Gꝛeg. ꝙ iux
ta hyſtõià dñs ſemel egit. hoc quotidie per
ele ctos ſuos in eccłia agit. Plangit emʒ ꝛe

pꝛobos qui neſciüt cuꝛ plangatur. ſed ĩ ma

lis exultant ⁊ letantuꝛ. Qui ñ damnatiõem
ſuas q̃ eis imminet preuiderent.ſemetipſos
cũ lachrymis electoꝝ plãgerẽt.Quiĩ puerñ
tate ſua diẽ ſuã ſᷣ hẽnt.cu pace.qꝛ tranſito
rio gaudent in tpᷣꝛe.⁊ nulla uenture pene t᷑

rent᷑ foꝛmidine. Supplitia ãt ſeq̃ntia nunc
ab oceulis eoꝛum abſcondita ſunt.quia futu
ra q̃ temporalẽ leticiã perturbant.preuipᷣre

ꝛefugiunt. Añ ⁊ ſiqᷓ eſt pntis tꝑis ita eſt agẽ
da leticia ut nunq; amaritudo ſeãntis iudi
cij cedat a mẽoꝛia. Ueniẽt ãt dies qñ ad ul
tionẽ ⁊ ſupplicia ducentuꝛ.quia non cogno

uæ unt tẽpus uiſitationis ſue: peruerſam eĩ
gaiaz deꝰ uiſitat quotidie pꝛecepto.aliquãdo

e n giter accipi⸗
lctat lnet len oboſtu
atoꝛ. Pri. Brdo crciditu
i 4
gerien Terio coan
gꝛnis ipulſione.. aoe
ntöls inflimation?.Quan .
iiun goſenſu inerioeen: ſ
lunf p operi bonon mon⸗ r
ino ciꝛuit ꝑ peccati xpet
pena uefo. Peimo nallat
rbolationẽ. Secungo cicun
õ
ini toſcie anrietate. Quaete
it ſaluis deſpeꝛatioem. A
itiltpeꝛ propinquorum doloꝛe
yen Septo totalite euenitun
noꝛte quoq uall atm 2 cacunn
bas COangaſtatm a pectatis
Omnia vecCNNA No ſi ddis
tionis 1 cOt Mods dd wem
cant ut ad deſper anione ua
terram pſternitm. R corpn
nima in infeꝛna demmdum
imitaroꝛes ei ut ſint ſeci i⸗
in culoa ? lapis ſup lapidd
id è cogitato ſup cogitatic
dncutmm.quig mn Hrego
ſa onnisſtuctio cogitati
u⸗ nwurho. c omes
ad un.,does machin
uit agonunc bon dͤis
mne pietat aulcediige refer.

tius miſericagtie iſglum

nala ge menlt
vunmm lruno e⸗
nelecu eginnor
merig iſi initis
M ouen fet tgſfie
5Rtennet onima ſt
ſtatum penay in fi
to ſenetißam pla
lectatiotollit mortil
en dicricti iacicin
mwerne Qe
dadadit aernc
AAdum imnenie e
nermr i cogirndes os
Nag uitan. hoſcres n
ſnſttinn:t Monrelngte
er lanidi gnin onnie
ſuurnm alructio ciſſp
ponert tenpus uiſtani⸗
us eam iuitarer. acͤ ene
Geſecunatz bieg inn
elegt hoe Aſiee
aggit. Dangtten
cis agn Anßſe

n plan

mm.
ſenett⸗
et renideren e
ann ſiͤgere Ai,

EK„ e
bent cu pae ⸗
u ſejntn

Saoplitig it ſ t
Sahin tii
a iͦpentuin, ⸗
leic⸗ egrlle chi
ſnin, i i
na Uen 1666 eogho
nunutinſn
main ignute

—

——.—

Gecunde partis

ſlagello.aliqñ vo miraculo: ut ⁊ uera q̃ ne
ſciebat audiat.⁊ aut dolor̃ cõpũcta redeat.
aut beneficijs deuicta malũ qð fecit erube
ſcat Sʒ qꝛ ſuꝑbiens ↄtẽnit.⁊ uiſit atiõis ſue
tpᷣs ñ cognoſcit: illis ĩ extremo uite inimicis
tradituꝛ cũ ꝗbus ĩ eterno iudicio dãnatõis
ꝑpetue ſocietate colligatuꝛ. Un cogitandũ
ualde ẽ quantũ erit nobis teꝝꝛibił hora nr̃e
ꝛeſolutõis.ꝗ pauoꝛ mentis.qᷓ;ta tůũc ommuʒ
maloꝝ memoꝛia.q̃ obliuio traſacte felicitat
que foꝛmido ⁊ conñderatio iudicis.Quid g
eſſe nobis de pꝛeſentibus ad ölectatõm dqʒ
qñ ſimul cunctis tꝛanſeuntibꝰ ñ ualet tranſi
rc ꝙ ĩminet.qñ ⁊ hoc funduꝰ finituꝛ ꝙ dili
git ⁊ illud incipituꝛ. ubi doloꝛ nũqᷓ; finitur.
Preteꝛ hanc ſententiã Gꝛegorij.poſſunt pꝛe
dicta ⁊ aliteꝛ accipi.Nã mõ aliteꝛ ĩ cłpa pec
catoꝛ. Primo uallatuꝛ ꝑ hoſtis ſuggeſtionẽ
exteriorem. Scõo circudatuꝛ ꝑ interiorem
caꝛnis ĩpulſionẽ. Teꝛcio coanguſtat᷑ ꝑ dilec
tatõis inflãmationẽ. Quaꝛto ad terra ꝓſter
nituꝛ ꝑ ↄſenſũ interioꝛem. Quinto filij occi
dunt᷑ ꝑ operũ bonoꝝ moꝛtificatõem. Sexto
oĩno diuuit ꝑ peccati ꝑpetꝛationẽ exteriorẽ
In pena uero. Pꝛimo uallat ꝑ exteri oꝛem
tribulationẽ. Secundo circ undatuꝛ ꝑ ꝓpꝛij
coꝛpoꝛis infiꝛmitatẽ.Teꝛcio anguſtatuꝰ ꝰ a
nimi ⁊ ↄſcie anxietatẽ.Quaꝛto að trã pſteꝛ
nit᷑ ꝑ ſalutis deſpeꝛatiõem. Quinto filij oc
cidut᷑ peꝛ pꝛopinquorum doloꝛem ⁊ ſolatio
nem. Sexto totaliteꝛ eueꝛtituꝛ ꝑ moꝛtez. In
moꝛte quoq; uallatuꝛ ⁊ ciꝛcundat a demoni
bus. coanguſtatuꝛ a peccatis: demones eni
omnia peccata.non ſolũ oꝑis uerũetiã locu
tionis ⁊ cogitationis ad memoꝛiã ſibi reuo
cant ut ad deſperationẽ tꝛahãt. Tunc ẽt ad
terram ꝓſternituꝛ.qꝛ corpus incinerat᷑.⁊ a
nima in infeꝛnũ detꝛudituꝛ. ⁊ filij id ẽ oꝑpa ł
imitatoꝛes ei ut ſint ſecũ in pena ſicut fuer̃t
in culpa ⁊ lapis ſuꝑ lapidẽ non relinquituꝛ.
id ẽ cogitatõ ſuꝑ cogit ationẽ q̃ cõtra eũ nõ
adducatuz. quia ſpᷣm ego.ab anima puer
ſa omnis ↄſtꝛuctio cogitationum diſſipatuꝛ
tunc eni ut in pᷣs.dr.omẽs cogitationes im
pioꝝ ꝑibunt.⁊ oẽs machinatões ceſſabunt.
Fleuit eꝛgo nunc bonꝰ dñs ieſus.ſʒ ⁊ ꝓ ſum
me pietat᷑ dulcedine reſeranda.ipſe fons to
tius miſericoꝛdie.ũ ſolum ſemel ſed pluꝛies
fleuit.⁊ ex illis pijſſimis ocuł.ad oim expia
tõeʒ peccatoꝝ lachrymarũ fluẽta uberrime
manando effudit. egituꝛ eĩ dũm ieſum fle
uiſſe.pᷣmo ex infantuli neceſſitate in natiui
tate.ſᷣm illud Sapᷣ. ꝛimã uocẽ ſimilẽ oĩbꝰ
emiſi ploꝛans. Uñ cantat eccleſia. Uagit in
fans inteꝛ arta poſitus pᷣſepia. Scõo ex imẽ

ſo amore.in lazaꝛi ſuſcitatione ex nimia cõ

paſſione.Ceꝛcio in hac ſolemni proceſſiõe.
Quãto ex ĩtimo dolor̃ ĩ ſua paſſiõe.pᷣces cũ
lachrymis offerens ad deũ. Hec ſt᷑ quattuoꝛ

fumina de ꝑadiſo egꝛedientia ad tociꝰ mun

Capłm.xxviij.

di ablutõeʒ ꝛefꝛigeꝛatiõez. potationẽ ⁊ fecũ
datõeʒz. Pi q̃ttuoꝛ fletus ſaluatoꝛis.poſſunt
ꝛefeꝛꝛi ad q̃truoꝛ ſpecies fletus.que quaſi q̃t
tuoꝛ fluuij ꝑadiſi aiam irꝛigant.⁊ fecundãt.
Pꝛimus ẽ fletus pꝛo ĩcolatu pnñtis miſerie.
Scõs ẽ ſfletus cõpunctionis. Tercius cõpaſ
ſionis. Quartuſ pro dilatione patrie. Pꝛimã
fletus ſpeciẽ ſignificat fletus infancie ſalua
toris. Unñ Auguſ. Pueꝛ qui naſcitur incipit
a ploratu. lachꝛyme ſt᷑ teſtes miſerie.nondũ
loqꝗt ⁊ iã pphetiʒat. Sletus in cuce ſignat
fletũ cõpùctõis.quem debent habere illi ꝗ
ſt᷑ in cruce penitentie. Uñ Augu. Sciat ſe
culpabiliteꝛ duꝝ ꝗ deflet mortẽ amici uł da
na rei tẽporat.⁊ doloꝛẽ peccati ñ oñdit in la
chrimis. letus ſuꝑ ðſtructõem ciuitatis. ſi
gnat fletum quo flere öbemus ſupeꝛ miſeꝛo
rũ calamitatibuſ.⁊ aĩaꝝ ꝛuinis ⁊ ꝑditionibꝰ
Vñ Job. Flebã ſuꝑ eo ꝗ afflictus erat ⁊c̃.
Fletꝰ ſuꝑ laʒaꝝ qui ad uitã erat reuocandꝰ
⁊ cui glia erat differenda.ſignat fletruz ꝓ di

latione pr̃ie. Uñ pſalmiſta. Hen mihi qꝛ ĩco

latꝰ meꝰ pꝛolongatus ẽ. In fletu ãt qñi oſtẽ
dit᷑.quãtũ flere debeãt.ꝗ peccãt: quãdo ſic
fleuit.ꝗ nũqᷓ; peccauit. Uñ Caſſiodoꝛꝰ. Abi
princeps tanta aflictione plãgebat.ꝗs illo
flente ñ fleret.eo gemente ñᷣ gemeꝛet.Et no
tandum ꝙ ſeptẽ mala quaſi uẽtura ſt᷑ pecca
toꝛi.p q̃ ſi ea cogitaret,ad fletũ incitari poſ
ſet. Pꝛimũ eſt ſpoliatio oĩum.q̃ fit ei in moꝛ
te.de quibus nihil ſecũ feret.Scðʒ ẽ occur
ſuſ inimicoꝝ.ꝗ appꝛehendent eù inteꝛ angu
ſtias. Terciũ eſt amiſſio ſtatꝰ penitẽdi.⁊ mi
ſericoꝛdia ↄſeq̃ndi. Qnartũ ẽ magna confu
ſio cuiꝰ cõfuſſionis cauſa poterit eſſe.oꝑuʒ
denudatio ł beneficioꝝ xpᷣi expꝛobratio. uł
dei ⁊ ſanctorũ deriſio.Quintũ eſt ſeꝑatio ꝛe
proborũ ab electis.Sextũ ẽ excluſio a głia
Septimũ gehẽnalis pene miſeria.Et ual
de flendũ ẽ pꝛo peccatiſ ꝑꝑ multa q̃ peccata
inducũt peccantibꝰ. Per peccata em̃ hõ dnᷣ
offendit: ↄſortiũ ſanctoꝝ ⁊? angeloꝝ amittit
ſuſſra gia eccleſie perdit.animam interficit
diabolo ſe ſubicit.⁊ ĩ ĩfeꝛnũ ſe dimeꝛgit. ¶õ
ſpice igituꝛ bene ipſum dñm ieſum nunc flẽ
tem. ⁊ ſi potes fleas cũ eo:flet eni largiteꝛ ⁊
fortiteꝛ.qr non ſimulate ſʒ ueꝛe de ipis dole
bat.corde enĩ amaro dolebat ⁊ flebat illoꝝ
periculũ eternale.⁊ excidium tꝑale.q; non
cogueꝛunt tẽpus uiſitatõnis ſue.qñ ꝑ incar
nationis miſteriuz uiſitauit ees oriens ex al
to.ut ipſum dominũ ac predicationem eꝰr̃ci
perent ſed magis uſq; ad mortẽ euʒ pᷣſecuti
ſũt.O coꝛ duꝝ ueſanum ⁊ ipium.⁊ tanq; va
uita pᷣuatum.oĩno plãgẽdum:cur more fre
netici flẽte ſuꝑ te ſapĩa pr̃is in tãtis miſerijs
letaꝛis ⁊ rides.ↄſideꝛa lachrymantem medi
cum tuũ.⁊ ut luctũ unigeniti fac tibi planc
tũ aĩaꝝ.deduc q̃ſ toꝛrẽtem lachrymaſ.ꝑ di
em ⁊ noctẽ ñ deſ ĩ gẽ tibi:nec taceat pupilla

BDe eiectione uẽdẽtiũ

oculi tui. Cõſpice ẽt diſcipulos qᷓ;libenteꝛ
2 diligẽteꝛ uadunt ſꝑ iuxta eũ.cũ timore tñ
2 reuerentia. IJpᷣi ſui baꝛones ⁊ milites.co
mites domicelli ? dexteratoꝛes. Nec debes
credetr̃ ꝙ ipᷣo flente alij ſe potueꝛĩt a lachꝛy
mis ↄtinere.nobis ff̃es iſte lachꝛyme dñi fi
unt ut mgr̃m imitemur:⁊ ab hoc tãto pᷣcep
tore nr̃o diſcamꝰ.ꝗd i noſtꝛoꝝ inimicoꝝ mõ
te ⁊ ruina oger̃ debeamus. Uñ ⁊ ipe ait.di
ligite inimicos ueſtros. bnñfacite his ꝗ ode
runt uos ⁊ oꝛate ꝓ ꝑſequẽtibꝰ uos ⁊ calum
niat ibns uos.Nõ tm muros ciuitatis pitur̃.
ſʒ ⁊ aiaꝝ ruinã ⁊ ꝑditõnẽ ſiebat ieſus.nobiſ
q; exemplu dabat.ꝗd ĩ tali negocio facer̃ ̊ᷣ
beamus.cũ peccatoꝛẽ aliquẽ in eteenam p
dicationẽ ruere uidemus.de tali eĩ dñi nr̃i
ieſu xpᷣi exempla ſequẽtes.nos quoq; fleꝛe
ðbemꝰ:⁊ tãtoapliꝰfler.quãto ipᷣe ð ſeipᷣo fle
re ignoꝛat.Si eĩ ſuas infirmitates intellige
ꝛet ⁊ calamitates q̃ ei ſupuẽtur̃ ſt᷑ cognoſce
ret utiq; ⁊ ipᷣe plus alijs de ſe fleret. Iſte fle
tus dñi ↄpaciẽtis ciuitati.de miſeria q̃ illi
Iminebat:ppfiguratus olĩ fuit ĩ lamentatiõi
bus hieꝛemie.ꝗ deſolatõeʒ eiuſdẽ ciuitatis
peꝛ romanos futurã deflebat. Sic ⁊ nos in
aſflictione ꝓpximoꝝ ẽt inimicoꝝ ex ↄpaſſiõe
flere debemus: exẽplo xpᷣi ꝗ ↄpaſſus ẽ ſuis
inimicis. Plus ẽ ↄpati afflictis qᷓ́; bona tꝑa
lia erogare:⁊ impoſſibile ẽ illuʒ gram ⁊ mi
ſericoꝛdiã nõ meꝛeri ꝗ ſcit afflictis ↄpati ⁊
eoꝝ peccata deſlere. Intrauit g ieſus hieꝛo
ſolimã cũ iſto triüphò ⁊ honore turbaꝝ.peꝛ
ſupꝛadictã poꝛtã auꝛeã.q̃ ẽ ad pedes templi
a parte uallis ioſaphat. Poc ſᷣm Crib. Ipſe
faciebat non põpã quàdã oñndens.ſʒ ⁊ pphe
tiam implens ⁊ diſcipulos ꝑp mortẽ ↄtriſta
tos ↄſolans ⁊ mor ſtꝛans qm̃ hoc pati uolẽs
UVbi Rabanus.h introitus eius in hirłʒz fu
it anre quinq; dies paſche ubi notanda ẽ 2
cordia nõ ſolũ in ꝛebus ſʒ ẽt in tpᷣribus nete
ris ⁊ noui teſtamenti. Decima eĩ die menſis
pꝛimi agnus q in paſcha ĩmolaret dmum ĩ
troduci iuſſus ẽ:qꝛ ⁊ dñs decima die eiuſdẽ
menſis.hoc ẽ añ ꝗnq; dies paſche ciuitateʒ
in qua paret erat ingreſſuꝛꝰ¶ Et cum intraſ
ſet ieſus hieꝛoſolimam )ut exhibeꝛet ſalutẽ
(cõmota ẽ uniuerſa ciuitas dicẽs.¶ Quis ẽ
hic) ꝑ hoc ſignificatũ fuit ꝙ ĩtꝛàte ieſu hie
ruſalem celeſtem. angeli dicturi erant.quis
ẽ iſte ꝛex gloꝛie.Uñ Orig.Sʒ ⁊ quãdo ĩtꝛa
nit ieſus hieroſolimã nerã admirantes vtu
tes cele ſtes dicebant. Quis ẽ iſte rex glorie
Vec Orige.dicebant ergo ꝗs ẽ hic.Quaſi
dicerent. Iſte nõ ẽ talis ac tantus ꝙ talia ðᷣ
berent ſibi exhiberi. Mirabãt eĩ turbe fꝛe
quentiã neſcientes de eo vitatẽ.cui obuiaʒ
cum laudibus occurrunt. Unde Cripᷣ.meꝛi
to ↄmouebantur uidentes reʒ miꝛabilem.
Homo laudabat quaſi deus. ſed öus lauda
batur in homine. Puto aũt ꝙ nec ipi ꝗ lau

emẽtiu de tẽplo.

dabant. ſciebant quid laudabant.ſʒ ſpũs ſu

bito ĩgreſſus ĩ eos.neſciente aĩa vitatis uer
ba fundebat.h̊ Cꝛiſ. Drincipes itaqʒ ſacer

dotũ ⁊ maiores.indignabant᷑ de ꝛeueꝛentiaꝗ
xpᷣo exhibita.⁊ ob Gq̊ tota ciuitas dr̃ eẽ ↄmo
ta qꝛ factũ maiorũ dr eſſe factũ totiꝰ ciuita
tis uel alrerius cõmũit atis(ſopuli ãt). i.
ſimplices ⁊ uulgares.qſ rõeʒ de qrio reddẽ
tes dicebàt.¶ Hic ẽ ieſꝰ ꝓpheta a nazareth
galilee Jimo dñs ꝓphaꝝ:⁊ iõ.ſ.merito debʒ
honorari. Eece ↄfeſſio dei a minoribꝰ inci
pit ut ad maiões ꝑueniat. Ubi Pieꝛo.Alijs
at ambigentibꝰł interrogantibꝰ. uilis plebe
cula ↄfitet᷑.quia hic ẽ ieſus ꝓpheta a naʒa
reth galilee. A mioꝛibus ĩcipiunt ut ad ma
iora pueniant. Pꝛophetã eĩ eũ dicunt.queʒ
moyſes ſui ſimilem dixerat eſſe uẽtuꝝ:a na
gareth ãt galilee.qꝛ ibi educatus fuerat.ut
flos cãpi nutriret᷑ in flore vtutũ.hec hiero.
Et poſtqᷓ; ṽs ingreſſus ẽ hierłm remiſit aia
lia ad locum ſuuʒ. Memoriã huius pceſiio
nis dqñice ꝛecollit eccleſia illa die. Egꝛediũ
tur enim fideles cum ramis quaſi obniã do
miĩo.extra muros uel ſepta uſq; ⁊ ad crucẽ
aliqui uadunt in qua ⁊ ramos quos geſtat
affigentes deponunt:quaſi diceret. eccleſia
mihi auteʒ abſit gloriari niſi in cruce domi
ni noſtri ihu xpᷣi.Quãdo aũt 1õ eũt ⁊ uſq; ad
crucẽ. Quaſi ſic onñdatur eis nõ eſſe ſperan
dũ ĩ quantalibet gloria mundi. qr extrema
gaudij luetus occupat.⁊ deinðõ cum cruce ĩ
ciuitatẽ r̃grediunt ꝓ eadẽ ſignificatõe:illa
die gaundio ꝓceſſiõis.ſubdit᷑ euãgeliũ dñice
paſſiõis.forte qr ⁊ dñs exultationi inſeruit
lam̃tum. ⁊ nos ꝓceſſioni paſſiõeʒ. q; paſſio
ſuit cã eueꝛſiõis.ꝓ qua fleuit. In pꝛoximo
ergo bella actuꝛus.⁊ de hoſtibus triũpha
tuꝛus.cũ triũpho ⁊ gloꝛia ⁊ ad impiaʒ ciui
tatem ⁊ ad locũ ceꝛt iminis dñs uenit ⁊ ceꝛ
tus ð uictoria ante belum. ꝙ fieri non ſolet
triumphum ſuſcepit. Unõ ⁊ ꝛami palmaruzʒz
cũ quibus gorioſe ſuſceptus eſt. ppinq; uic
toriaʒ ſuꝑ principẽ mundi ſignant. ¶ Podie
ergo mateꝛ eccłia duas recolit proceſſioneſ
Oria fuit.qꝛ iudei xpᷣm a monte oliueti uſʒ
hieruſalẽ. cum ramis oliuaꝝ ⁊ palmarum ⁊
magnis cãticis aſſociauer̃t ⁊ iſta pceſſio ma
gne reuerentie ⁊ honoris fuit.⁊ hanc eccłia
in euangelio hodierno repᷣſentat. Secunda
Eẽ quia iusi chꝛiſtum ab hieruſalẽ ad mon
4 tẽ caluaꝛie.cũ mag is obproprijs ⁊ irriſioni
buſ deduxerunt:⁊ iſta proceſſio fuit magne
ignominie ⁊ doloris.⁊ hanc ꝛepᷣſentat eccle
ſaa in paſſione hodieꝛna. In iſtis proceſſio
niboſtenditm magna ĩ iudeis multiplicitaſ
uoluntatis. Nã in prima cum magna ꝛeueꝛẽ

tia ⁊ dᷣuotione ipſum ſupra aſelum poſuer̃t:
in ſcda ipſum cum magna ignominia in pa

tibulo ſuſpẽder̃t. In prĩa ueſtim̃ta ſua ĩ uia
ſꝛauer̃t:ĩ ̃a xpᷣm ſuis ueſtibuſ expoliauer̃t

oa Dpler. Paſſtontn T

Aνι d h „*
l

o preſiſet Etiten i
Xelial⸗ mnua q Eiuri
ſoni. Na yceſſio plaufum
um UWideanus quic 7tera⸗
rig ut diſcam inulla und
lica bere fiducii ſcientes
ijiluc occupat. ſec in die b⸗
es mus malop. bis ei mixtu
ſſeculnibus tin ſel et ſpinit
eo qui cepit hus ſacere ih
herbis zet exeimplis oſdens.
nd.TOnmmis Koria eius auan
Rdis din on ſorimeri
re cognou ciez ignomira
ſpuͦalid'gut ſaalia codau
gaẽ celeſtis patrie repitta
ſone uero monſtram mia
piemmn in nubib obuiam
do ſuſcipietue in celeſti hi
applaudentib?? acclama
Utriuſc eſtamti. quaſi an
ſeiſbamu benedictus gun
mini. In peeſſione conſich.
d ſt. diſce inpaſſioe quo
1o ei pig ia ine ẽ nig 4
erablle ginielidie pn

hceſſionis gih anantini
Bernncg. n

Ropbetiejei een
en eüc
ndireraten
. eetnng
. bbi edlucarigftm,
kin flore unniͤheehe
geſſuss hiertn onen⸗
Fellus hierhinrent,
z. Wemoriz hyj
Memgrli huigeci⸗
leccleſg illatie, Epeci
cum ,amio guaf obliid
vnelſng uig tad i
un e /omos acy geſti⸗
nr⸗ guof ceerer eaef⸗
iminßßn uechnj
ni oaitlͦei⸗ tuſyal
uur eiß oͤele ſpernn
nia mundi. 9r ertrema
. gein cun cei
ende ſignificne:ila
ſhait euigelii cice
is erchnationi gerdt
ſon echez. Rdſd
ea emd. Ranopn
na 1 de doius wihdr
1 Gian 1 ad inzn
cent minis dſo ent tc
ne belun gfen onſoer
et. Uio ttamipalnariz
eſegnueſ chu⸗
e mundiſiggnan.
1duasrecolit oce n
thna nonte oiuet

0

Bernaꝛdus.

SGecunde partis

In pria ꝛamos oliuaꝝ ⁊ palmaxꝝ ſibi obuia
portauerunt: in ſcõᷣa ipinas acutiſſimas eiuſ
capiti affixerũt. In pꝛima appellauerũt euʒ
regẽ.in ſcðᷣa negaueꝛuut en dicentes:nõ ha
bemus regẽ niſi ceſarez. In pꝛima appella
nerunt eum ſaluatoꝛẽ. dicentes oſanna id ẽ
ſalua obſecro.in ſcõa negauerunt ipCʒ ſalua
torẽ ꝙ dixeꝛunt ꝗ ſeipᷣm laluaꝛe nõ poterat
In pᷣma dixerunt ieſum eſſe benedictũ.⁊ in
