tri.a quo ſibi poteſtas ẽ.⁊ ut ipᷣe qᷓ;tũ ð ſalu
te geneꝛis hani cõgaudeat:oſtẽdeꝛet ⁊ nos
ad agẽedas dᷣo ſemꝑ gras:ð oĩbꝰ ab eo datis
ifoꝛmaꝛet.Deiñ benedixit ĩ quo vtutezʒ mlti
plicatõis eis ðdit.Quõ vero fregit cum dar̃
vellet diſcipuł aꝑitõem ðſignat ſacr̃oꝝ.ꝗbꝰ
nutriẽdꝰerat mẽs.ł ẽt fꝛegit.ut młtiplicatõʒ
panũ ſua vtute fiẽdã onõret. In eo auteʒ ꝙ
deait diſcipulis ut tuꝛbe apponerẽt: eos ho
noꝛauit.ſignificãs ꝙ ſpiritalis dona ſcie tri
buẽs aplisiꝑ eoꝝ miſteꝛiũ voluit eccleſie ſue
ꝑ orbẽ vite cibaria diſtꝛibui.Et hoc ſignatũ
E ĩ diſtꝛibutõe panũ vt h̊ ⁊ ſupra.ĩ ſolutõne
mõtuoꝝ ut ibi. (ſoluite eũ ⁊ ſinite abire)i a
ductõe vehiculoꝝ.vt ibi(ſoluite ⁊ adducue
mibieoꝝ ei miſterio ⁊ fit adductõ ad fidẽ.
⁊2 ſolutõ ad ̃cõciliatòèzʒ ⁊ diſtributõ ad ꝛefec
tionẽ.tedit paneſ qꝛ panis eſt cibꝰquo ſuſtẽ
tatur. uita. piſces uëo vdit in cõdimtũ cibi.
ad ondẽdum ꝙ pani ver bi dei addẽdũ ẽ con
dimẽtũ boni exẽpli.magis.n. ſuadẽt oꝑa qᷓ; x
ba.(Et appoſuerũt turbe) ĩ q̃ appoſirõe cre
erũᷣt ꝑ noue materie creationem. ⁊ ad illos
additoʒ.ñ.n.creuerũt ꝑ rarefactõem. qꝛ tüc
coꝛpꝰ illoꝝ ſuiſſet ſubtilius ⁊ ꝛarius corpo
re aliorũ. Unde Aug.nil abſurdius qᷓ; diceꝛe
ꝙ aliquid cꝛeſcat nullo ſuꝑaddito ⁊? non ra
reſcat. Studeamꝰergo ⁊ nos acceptũ panẽ
diuie ſciẽtie ꝑ pᷣdicatõem alijs apponere.ne
noſtrã negligẽtiã i uia:defitiãt ⁊ fame peꝛe
ant conuerſi nanq; peccatoꝛes in pñtis nite
uia ðᷣſitient.ſi ĩ ſua cõſcientia ſine doctꝛine
pabulo ieiuni ⁊ uacui dimittant᷑. Ne igf̃ laſ
ſentuꝛ in huiꝰ peꝛegꝛinationis itiner.paſcẽdi
ſunt ſacra ãmonitòèe. VPoc uero inter hãc ꝛe
fectionem. ⁊ illam õ quiq; panibus ⁊ duobꝰ
piſcibns diſcat. ꝙ ibi peꝛ quinq; panes ſigni
cat᷑ doctrina veteꝛis teſtamenti ſecundum
Anq libꝛos moyñ.hic ꝑ ſeptẽ panes doctrĩa

milium bominum.

noui teſtamenti ĩ quo plenus ⁊ r uelatu: ⁊
datur ſeptiformis gr̃a ſpſſancti. Item ꝓpt᷑
ſeptẽ beatitudines.⁊ ꝓpter ſeptem ſacramẽ
ta.⁊ ꝑpꝑ ſeptem nirtutes.ſ. tres rtheologicas
⁊ q̃ttuoꝛ cardinales.pꝑea illi oroeaci iſti tꝛi
ticei erãt.ꝗa delitioſioꝛ.ſapidioꝛ.⁊ manifeſti
or eſt doctria noui teſtamti qᷓ; ueteris ꝓbi ꝑ
duos piſces due ꝑſone que ppim paſcebant
intelliguùtur.ſ.rex ⁊ ſacerdos quiiungebãtuꝛ.
h ꝑ paucos piſciculos ĩtelligũtuꝛ ſancti fluc
tibus ſeculi tunſi.qui de tuꝛbulentis fluctibꝰ
erecti.refectõem nobis internã exẽplo ſue ui
te ac ſopore mortis ac paciẽtie prebent.doc
trinãq; noui teſtamẽti tanqᷓ; panem cõdiunt
quoꝝ ipſa ſcriptuꝛa fidẽ.uitam.⁊ paſſiones
ↄtiet.qui dicuntur piſciculi ꝓpteꝛ hũilitatẽ
ſed pauci ꝓpter ꝑfectõem.qꝛ ſtultoꝝ ĩfinitꝰ
eſt numerus.⁊(multi ſt᷑ uocati)ſʒ panci ele
cti. Ibi ſuꝑ fenũ ſed hic non iã ſuꝑ fenuʒ .ſʒ
ſuꝑ terram diſcùbit.ad oñdendũ ꝙ in ueteri
lege terꝛena ꝓ nittebatur:ſʒ ĩ noua lege eteꝛ
na ↄtempti ⁊ ſubiugari docẽtnr.qr ↄuiue no
ui teſtam̃ti.diuitias ⁊ ðᷣlitias ac etiam ipſazʒ
carnẽ q̃ fenũ eſt calcare ⁊ relinquere iubẽt
quos oĩ cupiditate caꝛnali remota. ſpei per
manẽtis firmamẽtũ tanq;terre ſterilitas nul
lo feno interpoſito ↄtinet.Ibi fuerũt quiq;
milia hoĩʒ.iuxta numeꝝ panũ.⁊ iuxta nũeꝝ
quiĩq; ſenſuũ ꝗbꝰinheꝛebant.h̊ quattuor mi
lia qui ſignificant ſpuales.pꝑꝑ q̃ttuor euãge
lioꝝ ꝑfeciõʒ.ł ꝑꝑ q̃ttuoꝛ cardinaliũ uirtutũ
gbei hac uita ſpaliter uiut᷑ exercitatõem.
Der quattuor ẽt milia hominũ qui äxpᷣm ſũt
ſecuti: ſignificat multitudo credẽtiũ in xpᷣm
ð q̃ttuoꝛ partibus mundi: Erant autem tot

exceptis paꝛuulis ⁊ mulieribꝰ qui nõ nume

rãtur inlege.neminem ei dimittit xpᷣs ieiu
nũ ſʒ om̃s uult ſua gr̃ a ſaturare. Ibi cophi
nos equales diſcipulis fecit.ut ſicut duoðcĩ
erant xpᷣi apłi.ſic duodecim fragm̃toꝝ cophi
ni.hic uero pambus.ut ſicut fueꝛit ſeptẽ pa
nes.ſic ſeptem ſpoꝛte.Qõ ãt turbis ſaturatiſ
apli fragmenta colligũt.⁊ ſeptem ſpoꝛtaſ im
plent.triplici de cauſa factũ ẽ. Primo ꝓpteꝛ
miſterium.qr ſt᷑ altiora ꝑfectõis pᷣcepta ⁊ 2
cilia.q̃ cõmunis tuꝛba nequit ſernando ⁊ im
plẽdo attigeꝛe. quoꝝ executõ reſpicit uaos
ſpuᷣales ꝓpꝛie.⁊ ideo apłi ſuſtollunt ⁊ implẽt
ſeptẽ ſpoꝛtas.i.pfectos ſeptifoꝛmis ſpũs gr̃a
illuſtꝛatos.⁊ tñ turba ſatuꝛata ẽe memorat
qꝛ etſi ſua rlĩquere nequeũt.tñ audiẽdo mã
data ad uitam ſempiternam pꝛoficiũt.ſecun
do ꝓpt᷑ exẽplũ.ut ea que nobiſ ſuꝑſunt uelq̃
ieiunando nobis ſubtrabimus: pauperibus
eꝛogemꝰ. Tertio propteꝛ documẽtũ.ut ex H̊
ĩſtruamuꝛ.ꝙ illis qui ſunt pauꝑibꝰ miſericõ
des bona tꝑalia multiplicentuz?. Un dat ĩtel
ligi ꝙ pauꝑes magis paſcũt elemoſynaꝛioſ q;
ecõueꝛſo.uel ſpunalia bona eis impetrãdo.uł
boa tꝑalia młtiplicãdo. Quãuis at ut: uiſum

in. ui.con ſticun
zo,dinlit eeſesf
ulecere olbe ega nen
ckoin. G ci lle anes /⸗
pulio ſtu manus ſ enen⸗
lolbi eſcas öfties i uia nee
tiloamreſene qui miſeretu.
besdiuidn. gcu eo ti geſen
Primno t ſecundo die ? tercio
fon uolrieiunos dimittere.
nam in ia ſicl ergd deſie
di eqzlangens ci ad edi
lis nuc eer migeris de
r urilitatd 1 parſmoriä
tatez ſerne gr inimica e⸗
Cris, Nibil ta corporiin
ir voluptag. nihll n ita r
corrumpit Et primu pege
ik nos ad pnitioſa lla
One winiſtrant nenmni ligi
imerumt cibaria. Wati
Uertunn ocnlos 7 cat⸗
1097 cap
nlet Ormine Goeme
emptacoloreno
npta genclugta,d
toͤen tmhenddn

ſenncdus patet ſu
ne de uinane enidns 1

pfectoe ier
en. eſlcorf 6
nult kien imin

Aunen iſurit qnih
mex ini iltu nier
erhanl hutnor ni
lales o itnor euige
carcinallü uirtut
eruiutf exercitatoem.
la bonnini qui onſür
fuudo credetiüin on
undi:Kran amtem W.
WRerid an do vone
nemi Eumun ſin ien
1Farmnge. Iol copi
uis ſetit ur ſeut cuodei
duoecin fagctorcephi
bus un ſcu fuen ſeyle ha
wte, Oit ubiſnnnatf
lligut 1 epten ſonalim
Sõ
ltior Neisſcenne
ubt hegit ſetnandn

Peime partis.

eſt. hec ̃fectio a ſuꝑiori.ĩ pluribuſ diſtet.tñ
ntraq; ĩ mote celebrata ẽ.qꝛ utriuſq; teſtam̃
ti ſcriptura recte ĩtellecta. altitudinẽ nobis
celeſtiu pᷣceptoꝝ ⁊ pᷣmioꝝ docz. ⁊ altitudinẽ
xpᷣi q ẽ mons ĩ ueꝛtice mõtiũ ↄſona uoce p
dicat Conſideꝛa nũc h̊ quos dñs paſcer̃ digt
2 quibꝰgratie ſue alumtũ iĩpertiatur. Utiq; ꝗ
Iõöſeꝛto eũ querunt.⁊ cũ eo rꝛiduo pꝑſeuerãt
ꝙ fit cũ fiðᷣles trinitatẽ cꝛedẽtes ac contꝛiti ⁊
ↄfeſſi ꝓ peccatis ſuis ſᷣm poſſe ſatiſfaciẽtes
ſe ad deũ ĩ cogitatõe locutione. ⁊ opere con
uertüt ac õi bonitatẽ expectantes neceſſita
te temptationis ĩminẽte non recedunt. Quo
rum miſeret᷑ deus ⁊ paſcit eos ſeptẽ panibus
i. ſeptẽ donis ſancti ſpiꝛitꝰ. ne ðficiant ĩ uia
mundi huius: ꝗb ⁊ ſeptẽ dotes ꝑ ſeptẽ ſpor
tas remanentes ſignificate: ſeꝛuãt poſt hãe
uitam dãde. que ſunt claꝛa dei uiſio. fꝛuitio
tenſio.quãtũ ad aĩam ĩpaſſibilitas.agilit as
ſubtilitas claritas. quãtum ad corpuſ. Unde
Amb.Sratie celeſtis ĩpertituꝛ alimẽtum.ſʒ
quibus impertiatur: adueꝛte. Non otioſis. ñ
ĩ ciuitate quaſi in ſynagoga ł ſeculaꝛi digni
tate ſidentibus.ſed ĩter deſerta qrentibus
xpᷣm. qui.n.non faſtidiunt:ipſi excipiuntur a
xpᷣo.diuidit eꝛgo eſcas dñs ihs.ct ille qdeʒ
uult dare oĩbꝰ: negat nemini diſpenſator eĩ
eſt oĩm. Sʒ cũ ille panes frãgat.⁊ det diſci
pulis.ſi tu manus ñ extendas tuas ut accipi
es tibi eſcas:fities ĩ uia nec poteris ĩ eum
culpam referre. qui miſeretur ⁊ diuidit. S3
bis diuidit.ꝗ cũ eo ẽt ĩ deſerto ꝑmanẽt. Qui
primo ⁊ ſecundo die ⁊ tercio non recedunt.
Non uult ieiunos dimittere.nec uult ut defi
tiant in nia. Noli ergo deficere a diſciplina
bᷣi. neq; fatigeꝛis cũ ab eo ĩcꝛeparis.ñ fſatige
ris nüc ne pea fatigeris Dec Amb. Cõnᷣra
Et utilitatẽ ⁊ parſimoniã mẽſe eoꝝ ⁊ uolup
tateʒ ſperne.qr inimica eſt coꝛꝑis ⁊ aie. Uñ
Crivᷣ. Nihil ita corpori inimicũ ⁊ nociuũ ẽ.
ut uoluptas.nihil.n.ita reſcĩdit ⁊ ſuffodit. i.
coꝛrumpit.Et primũ pedes punit ꝗ portaue
rũt nos ad ꝑnitioſa illa ↄuiuia.deĩde manꝰ?
que miniſtrant uentri ligãs. qr talia ? tanta
attulerunt cibaria. Multi ãt ⁊ ipſum os per
uertunt ⁊ ocnlos ⁊ caput Pec Cꝛiſoſtomus
Unde ⁊ Orarius. Speꝛne uoluptates.nocet
empta dolore uoluptas. de alijs ad medita
tõem ꝑtinentibus. patet ſupꝛa in alia pa ſtio
ne de quinque panibus. Adhuc autem hic p
ſeptem panes intelliguntuꝛ ſeptẽ penitentie
partes. Pꝛimus panis ẽ male uite ſolicita e
mendatõ. Secunduſ uera ⁊ humilis defectu
um accuſatõ. Te ꝛciuscontꝛa exceſſam com
miſſum iugis ĩidignatõ. Quartus nõ relabẽdi
anxia trepidatõ. Quĩtus ampliꝰ ꝓfitiendi af
fectõ. Sextus ſanctoꝝ unoꝝ imitatõ. Septi
mꝰ ſuoꝝ maloꝝ ⁊ alioꝝ punitõ. Iſte ſt᷑ ſeptẽ
ſpice pullulãtes ĩ culmo uno.iſti ſi t ſeptẽ gra
d ĩ ſcala ꝑ quã ĩ celu aſcẽdit: ſeptẽ peccato

Caplz. xci.

rũ mortaliũ culpa diluit᷑.ſeptiformis ſpũſſãc
ti gr̃a ĩfdit.⁊ vtutum ſeptenaꝛ acquizif.
BSʒ cuʒ iſtis panibus eꝛãt piſciculi pauci ſat
tem duo.ꝗ ſignificant timorẽ ⁊ amorem.qui

cum iſtis panibus dut edi. drimus piſcis eſt

timoꝛ penaꝛum iferni.⁊ iſte capit᷑ ĩ ags ifer

ni. Secũdus piſcis ẽ amoꝛ ⁊ deſyderiuʒ eter
noꝛũ.⁊ iſte capit᷑ ĩ fluuio padin.⁊ dicunt᷑ piſ
culi ñ piſces.qr timoꝛ ẽ ꝑuulꝰ.eo ꝙ hoĩez ꝑ
uulum ⁊ humilẽ reddat. ⁊ amoꝛ röne ſtatus
qꝛ ꝑuus eſt reſpectu amõis futuri ſeculi. In
ſuꝑ ſciendum ꝙ ſunt ſeptẽ panes miſtici cu
iuſiibet ſtatus.ſ.icipiẽtiũ.ꝓficientiũ.⁊ ꝑfec
toꝝ.de ꝗbꝰdñs paſcit fideles ſᷣm diuerſitatẽ
ſtatuum eoꝛũdem. Primos ſeptẽ panes bea
tus Beꝛn. ꝓponit clauſtꝛalibus.ꝗ gerunt fõ
mã icipiẽtiũ q;tũ ad initiũ ſue conuerſionis.
Primꝰ ẽ panis ueꝛbi ĩ quo uita hoĩs eſt(qr

nõ ĩ ſolo pane uiuit homo: ſʒ ĩ omni uerbo

ꝙ egrediet ex ore dñi) & ut taceamꝰ de ueꝛ
bo uocali.quo deꝰ aliqñ locutꝰ fuiſſe loqtur
mop ſi. Abrahe.⁊ alijs.ſiue ꝑ ãgelos ſiue ꝑ ſe
ſiue alio mõ.ad pñs diceꝛe poſſumus.ꝙ vbũ
egꝛediet ex ore dei dupliciteꝛ. AUno mõ ime
diate.qñ uidelicet deus loꝗt᷑ ꝑ iſtictũ ad coꝛ
hois ĩſpirãdo ei quid facere beat. Poc mõ
deus loꝗt peccatoꝛibꝰ* ⁊ hoĩbus mũdanis in
ſtigando eos ad pniam. A lio mò loꝗt deꝰ ꝑ
aliquem hoĩem.ſ.platum .Lpᷣdicatoꝛẽ. doc
rorẽ.ł aliquem amicũ.pꝑ quẽ q̃ſ per reueren
daꝛium deuſ uerba ſua tranſmittit ad aureſ
hominis. Eſt ⁊ tertius modus quo deꝰ loꝗt
hoĩbus.pᷣcipue clauſtralibus.ſ.ꝑ ſcripturaʒ
que ad omnia recipienda ſunt ſieut vba dei
cuius ĩſpiꝛatõe ſunt ſcripta ad paſcenduz ni
delicet legentes pane uite ſpũalis, ſecundus

panis (ſ̃m eundem Geꝛ.) eſt obediẽtia ꝗ bũ
comitatur pꝛimum. Quid ei ꝓdeſt nerba dei
audĩ.niſñ quis eis uelit ⁊ m ea uitam ſuaʒ
dirigere. Teꝛtius panis ẽ meditatõ z hic beñ
comitatuꝛ duos pᷣcedẽtes. Naz poſtß ueꝛba
dei ↄmendata ſut cordi. ⁊ eis homo ſtatuit
obedir̃ neceſſe ẽ hominẽ ↄtinue meditari.q̃
liter uitam ſuam ſ̃m ði bñplacituʒ diſponat.
Quartus panis ẽ orãtiũ lachryme.qui paniſ
bñ adiungit᷑ pꝛecedẽti. Inm enim meditat
peccatoꝝ ſuoꝝ ſarcinã.pñtis incolatus miſe
ziam. ⁊ uite eterne gloriã. ſuã imbecillitatezʒ
⁊ di eꝛga ſe bonitatẽ.in tali meditatõe exar
deſcit ignis ᷣuotõis.⁊ reſoluit᷑ cor in lachꝛy
mas ↄpuctõis.⁊ tũc r̃cuꝛꝛit ad pᷣndiũ orõis.
Quitus panis ẽ laboꝛ pnie.⁊ hic panis utiq;
neceſſaꝛiꝰẽ ĩcipiẽtibꝰ ẽt poſt alios pᷣmiſſoſ qꝛ
(Sim Aug)ñ ſufficit moꝛes ĩ melius ↄmutar
2 a malis factis r̃ceõre niſi ⁊ ð his q̃ facta ſt᷑
ſatiſfacias ðᷣo ꝑ pniaz. laboꝛẽ.⁊ doloꝛem.ſex
tꝰ panis ẽ iocda unanimitas ſotiał.⁊ h̊ bũ
dr̃ pãis qr paſcit ⁊ ↄfortat ĩ uita ſpũali.uiuẽ
tes ĩ ↄgregatõe q;tum að clauſtzꝛales.etis vi
nẽtes in communione eccleſie q;tuʒ ad auos

De fermento cauendo ⁊ ceco

ĩcipiẽtes. Septimus panis eſt euehaꝛiſtia.⁊
ð hoc pane ſatis dr̃ alibi ĩ diuerſis locis Pꝛo
latis ſeptẽ panibus ĩcipiẽtiũ.cõſequenter de
guſtandi ſunt alij ſeptẽ ꝓficiẽtiũ. Abi ſcien
dũ ꝙ (ſicut dicit apłs)ñ ẽ uolẽtis neq; cuꝛrẽ
tis iʒ miſeꝛẽtis.ði oʒ eĩ currere nolẽtẽ ĩ uia
ꝓfectus ſpũalis.totaliteꝛ inniti diuĩe miſeri
coꝛdie.⁊ ð bonis iã pᷣſtitis.miſeꝛicordias do
mini cũ grarũactione iugiteꝛ ante m̃tis ocn
los haber̃.⁊ ſic ſemꝑ ad meliora poteꝛit pro
ficer᷑. Dꝛopt᷑ ꝙ bts Ber.oẽs miſeꝛatões dñi
erga ſe r̃cogitans.̃ducit eas ad ſeptẽ paneſ.
Abus eum domius miſericorditeꝛ r̃ficere di
gnatus fuit.Et nos ð eiſdẽ panibus ueſci de
bemus.ſi ĩ uita ſpũali ꝓficer̃ uelimꝰ ut dica
mus cũ pᷣs.uenidt mihi miſeꝛatiões tue ⁊ ni
uã. Prius panis l pria miſcõia (ſ̃ʒ Beꝛ)eſt pᷣ
ſerustio a multis peccatis.ĩ que incidiſſet ſi
eũ ði miſericordia n cuſtodiſſet.hꝰ panis(ᷣʒ
eũdẽ Ber)tꝛia ſunt fragnẽta.Tribus inquit
modis a peccatis me memini cõſeruatuz. oc
caſionis ſubtꝛactione.rſiſtendi data vᷣtute.⁊
affectõis ſanitate. Secũdus panis ẽ pia dei
diſſimulatio circa peccãtẽ. qr tardabat ultõ
nẽ ⁊ ĩdulgẽtiam cogitabat. hzʒ ⁊ h̊ panis tꝛia
fꝛagmẽta.niolz longanimitatẽ quã exhibuit
electõnez pᷣdeſtiatõis quã ĩpleri uoluit.⁊ ca
ꝛitatem nimiã qua nos dilexit. Tertius pãis
ẽ miſeratio qua conuertit ad pniam. Pic et᷑
panis hʒ tria fꝛagmẽta.qꝛ cor concutit:exci
tans illud ut aduertat ſuoꝝ uulnera pctoꝝ.
⁊2 uulnerũ dolorẽ ſentiat.terret öducens ad
poꝛtas ĩferi.⁊ pꝛe ꝑpata iniquis ſupplitia mõ
ſtrans.⁊ ſpẽ dat ĩdulgẽtie. Quartus panis ẽ
iĩdulgẽtia pctoꝝ.ꝙ uilicet ðöus penitẽtẽ eũ
miſericoꝛditer ſuſcepit.Et h̊ panis hẽt tria
fragmẽta. Quia (ut dicit Ber.)ſic ex toto ð
us ĩdulſit.⁊ tã libeꝛaliter oẽm donauit iĩiuri
am. ut iam nec dãnet ulciſcẽdo ꝙ ẽ pᷣmũ.nec
ofũdat iproperãdo.ꝙ ẽ ſᷣm nec minus ĩputã
do ꝙ ẽ tertiũ: Quintus panis ẽ cõtinentia a
peccãdo.ſeu uirtꝰ continẽdi ⁊ emendatiꝰ ui
uẽdi.ne r̃cidiuũ pateretur.Et hic panis etiã
hʒ tria fragmta. Nã hec ↄtinẽtia bʒ tres op
pugnatores.ſ.caꝛnẽ mõm ⁊ malignũ ſpꝛm̃.ꝗ
bus f ſiſter̃ noſtra vᷣtute ñ ualemus ſed pãe
iſto diuie miſericoꝛdie confortati:hẽmus in
dno hãc vtutẽ. Sextus panis ẽ gratia ꝓme
rendi q̃ uidelicet minus bone conuerſationi
indulget. Quam gꝛatiã dicit Ber.ĩ tribuſ ma
xime conſtare tanq; fiagmentis. uidelicet in
odio preteritoꝛum maloꝛuz. ĩ contemptu bo
norum pꝛeſentium. ⁊ ðᷣſyõᷣrio futuroruʒ Sep
timus pamis eſt ſpes obtinendi.qua deus do
nat homini indigno ⁊ peccatori de ſua toci
ens experto bonitate.uſq; ad celeſtia ſpeꝛan
da pᷣſumer̃. Cuius etiazʒ tria (ſecũdum Beꝛ)
ſt fragnema. Tria inquit conſdero ĩ ꝗbus
tota ſpes mea conſiſtit. Caritatẽ adoptõnis
neꝛitatẽ ꝓmiſſionis. poteſtatem redditioniſ.

bethſaide illuminato.

Refecti duobus ſeptenaꝛijs panum a beato
Berñ.nobis appoſitis.uidelicet ĩcipientium
⁊2 ꝓficiẽtiũ.feſtinemus nũc utcunq; guſtare
ſeptẽ alios a ſpũſſancto nobis ꝓponendos.ꝗ
bus r̃ficiũtuꝛ anime ꝑfec toꝝ.qui panes ſunt
ſeptẽ dona ſpirituſſancti:felix anima que biſ
ſaturari merueꝛit.Et bñ hec dona noĩe panũ
deſcribuntur.qꝛ delectabiliteꝛ reficiunt ani
mam in pñjᷣti.⁊ ſatiant i futuro. Pꝛimꝰ panis
eſt timoꝛ domini.timoꝛ inquam filialis nam
timoꝛ ſeruilis incipientium eſt. Et hic eſt
timoꝛ caſtus.quo quis ex timore timet a dᷣo
ſeparari.⁊ iðo ðclinat a malo ꝙ ↄtrariatur
dðo.Sed qꝛ oportet etiam benefacer̃. ſequit
ſecũdus pãis qui eſt donũ pieratis.qꝰ monet
nos ſpũſſianctus ut opemur bonum ad laudẽ
dei.⁊ ad utilitatem omnium ꝓximoꝝ. ⁊ hec
eſt pietas que ad omnia utilis eſt. ⁊ pꝛocedit
ex pio corde.ꝙ deus tm̃ intuetur. coꝛꝑał au
tem exercitatio ſcʒ ſine pietate ad modicum
utilis eſt. Tertius panis eſt donũ ſcientie. B
donum comitatuꝛ duo pᷣdicta.quia (ut dicit
Criᷣ)nemo poteſt cauer̃ malũ niſ ↄgnituʒ.
neq; bonum facere ꝙ ignorat.⁊ hoc datuꝛ
donum ſcientie.quo datur homini rectũ ha
here iudicium.ð iſtis ĩferioribꝰ ad ↄgnoſcẽ
dum.ꝗd noxiũ ⁊ quid expediens ſit ad ſalu
tem. Quartus panis eſt donum fortitudiniſ.
Et bene fortitudo ſequituꝛ ↄſciẽtiã.Nã ↄgni
to per donũ ſcientie que mala cauenda ſt᷑ ⁊
que bona ꝓſequẽda opꝰ eſt ſpiritu fortitudi
nis.quo poſſit ꝓſequi que ↄgnouit.tã ĩ uĩcẽ
do mala qᷓ; ĩi aggrediẽdo bõa. Poc dono do
tati fuerũt ſancti martyres.quos nulla toꝛm̃
ta poterant ſuꝑar. Quintus panis eſt donuzʒ
ↄſilij.per ꝙ homo dirigituꝛ q̃ſi ↄſilio a ðᷣo ac
cepto in his ad que humana ratio ũñ ſufficit.
Et beñ conſilium ſequituꝛ foꝛtitudinẽ. quia
ſ̃m Sreg.ualde fortitudo deſtruit᷑.niſi ꝑ ↄſi
lium fulciat᷑.ꝗa quo plus ſe poſſe ↄſpicit.eo
uirt“ ſine moderamine ĩ pᷣceps ruit. ⁊ mens
que ĩtus ſedem cõſilij perdidit:foras ſe ꝑ de
ſyderia innumerabiliteꝛ ſpargit. Sextꝰ pãis
E donũ ĩtellectus.⁊ iſtud donũ ſequit᷑ donũ
cõſilij.⁊ duo bona facit in anima. Dꝛimũ qr
illuſtrat ĩtellectum ad ſane capiẽdũ ↄſilium
ſpũſſancti ſpeculatiue.Scõm quia depurat
affectum ad agẽdũ pꝛactice ↄſultum. Septi
mus panis ẽ donum ſapientie.ꝙ ſequituꝛ do
num ĩtellectus.⁊ omnia dona alia que ſine
ſapientia nihil ſt. Sapiẽtia ẽ ↄgnitio ſuoui
tatis diuĩe ꝑ exꝑientiam habita. Unde dicit
ſapiẽtia quaſi ſapida ſciẽtia. Nam per donũ
ſapiẽtie iuuatuꝛ homo non ſolum ad cogni
tionem diuinoꝛum ſed ẽt ad guſtationem eo
zundem. Oꝛatõ.
d Omine ieſu xpᷣe miſerer̃ ſuꝑ turbam
pẽitẽtiũ ⁊ ĩ cipiẽtiũ.iuſtoꝝ ⁊ ꝓfitien
tiũ ꝑfectoꝝ ⁊ ↄtemplãtiũ. ꝑ triduum
ↄtritõis,⁊ ↄfeſſõis ⁊ ſatiſfactõis.ꝑ uictoriã

ſerrenitnbbm,ng⸗
finio tnuſcz eſe ifn
Italiloco erat lE 44
po tanqj geuoti ? ſnollce
ſeg tanij iiol ? iñtlites /
obenſeit ſalucei tihlan
eumn capere ialiguol ? ꝛog⸗
lenet eie ignun ge celo oe
ſtiaduentus ex aliquo celel
cant.Gi de celo uentſti. pba
de celo oſtedas Abi aduene
ſcide d phariſei oomniſſo ſtn
rum Kadedami anrdlogie
Aigedn i doeſun ua
AMrloge icnin ddernd
inticare de ichoationele⸗
ſuum io iſtigaſtra noe
Hetl tpi c erat ipoſipil
lencſt uin celi ʒ ſe exte
gefutura giſpoſtoe geri⸗
int hulus. Vel ag cogn
UDnilege pmifimn perel
nrtte Tfngur,
nodlſicnle gel ſersf⸗
taseniſcgengenn
Knponret

nel e ſo tiß ſnteret ſicr

id⸗ nn Pꝛime partis. Caplʒ. xcij.
emg delicee 5, . . .J =⸗
n ete ſnenn Fnms caxn giabn pe⸗ niton corpalez ronagis ex ſeriptuꝛa legis roro pap in qua
N j am ⁊ ſpu expectãtiũ ueniam eſtis edocti.debet᷑ cogitaꝛe me eſſe xppᷣm ab
e Neneneee geatiam ⁊ głiam. refice pᷣmos ꝑ diſcꝛetaʒ ſo eis ꝓmiſſum. Uñn ſegt᷑ arguitio eoꝝ(F acieʒ
arei fenAllees d licitudinẽ.cautelã.idignatõem.timorẽ.ðᷣſyõð celi)i.diſpoſitõʒz aeꝛis diiudicaꝛe noſtis p
di erinneo n ꝛium. emulatõeʒ. ⁊ nĩdictã. Refice ſecũdos noſticãdo ð futuꝛis ꝑ ſigna.q̃ tñ ſũt fallibilia
gadenniethuneſe l ꝑ ſpiritũ timoꝛis.pietatis.ſciẽtie fortitudiniſ ſigna ãt tꝑʒ. ſ.aduẽtus mei a pppᷣis predicta
nr ſlietefein conſilij.ĩtellectus ⁊ ſapiẽtie. Refice tercios a me ĩ ĩeffectu exhibita (pᷣmus eĩ ⁊ ſecũdꝰ ad
ninanun Nin ꝑ tres aĩe ⁊ quatuor coꝛporis dotes.ĩ pꝛeſen uẽtꝰ xpᷣi ſũt q̃ſi duo tꝑa) ñ poteſtis ſcire facł
iren gunflie n ti ꝗqoem ſpe que ſupeꝛexcreſcat ĩ ſepteʒ ſpoꝛ tatem uobis heꝛeñi ⁊ iuidia auferente.Ex di
nocti⸗ neſ deen tas in futuꝛa beatitudine amen. ctis eĩ ꝓhᷣaꝝ ⁊ uiſis miraculis q̃ nemo aliꝰ fe
limt ners de fermento cauendo ⁊ ceco bethſaide il ciſſet: ſaluatoris aduẽtuũ cognoſcere ðöbuer̃t.
metetni ann luminato. Capitulum. lxxxxij. ⁊ ſuſte iudicare.ꝙ ipſe ẽẽt xpᷣs ĩ lege ꝓmiſſꝰ
ieſ anderef u T poſt miraculum de eaſtiõe o ſtẽ Moꝛaliter hic rephendit dñs iſtos q p ſigna
i igenee git⸗ um. dimiſſa turba ſtatim aſcendit appaꝛentia ĩ celo qᷓ ſunt fallibilia de futuriſ
cpenudnnin drt OIihs cũ diſcipulis ĩ nauiculam fagi iudicabãt.⁊ ex his qᷓ hẽbantct ĩ ſcꝛipturis de
em omnium lack erns turbe applauſum z ꝛeueꝛenti xpᷣo.qᷓ ꝗdem ſcripture ſũr infallibiles iudica⸗
komnia utilseſ nide am.⁊ ut a turba r̃motus doctrine uacaꝛet di re neſciehant.⁊ ſignificãt illos qui de factis
eus ifinetn mei ſcipulorum: dans in hoe nobis ſimile facien alioꝛum ſe intꝛomittere uolunt.⁊ ̊ ꝓpꝛijs ꝰ
ſcfneietgte al di doctrinã ⁊ exemplã.Et uẽit ĩ fines ſeu ꝑ ſcientijs ĩ quibus poſſent legete ñ iudicant.

ſ cauef nali if Mig.

tes magedã ſeu dalmamica.ꝙ ſᷣm aug. idezʒz
ẽ ſᷣm ꝛem ⁊ eadem terra dupliciter uocata.
Sed ̃m alios ſunt due regiones diſticte:ſʒ
ĩ extremitatibus ↄiuncte.⁊ iõ exiſtens in cõ

UVn Pier. Uix ĩuenies ꝗ irrepᷣhẽſibilẽ uitazʒ
ſuã exhibeꝛe uelit. ut libẽter non repᷣhendat
alienam.tanqᷓ; huius mali libido mentez ho

gegigwntth ex ĩtatibus ↄnnRncät . 16! minũ ĩuaſit. ut ẽt ꝗ ꝓcul ab alijs uitijs r̃ceſ
gnocien * e ann finio nutriuſqᷓ;.dr̃ eſſe ĩ fine iſtius uel illius.⁊ ſerũt. ĩ illud tñ quaſi extaneũ laqueũ diabo
loſfnin⸗ a I tali loco erat ihjs.( Et acceſſerunt ad euʒ) la icidant. Iſtud ẽt r̃ ꝗ illos ꝗ or̃ õ illos.ꝗ
igenme Nmolo nõ tanq; deuoti ⁊ ſimplices ut addiſcerent. ſoliciti ſt᷑ futuꝛam aeꝛis aliaꝝ ꝛe qualita
eh . letg ſali ſed tanq; ĩuidi ⁊ ĩſdiãtes.ut ipʒ temptaꝛent tẽ ↄſiderare.⁊ de tꝑe ſue moꝛtis ł futuri iudi
cc un nunmnt. (pbariſei ⁊ ſaducei tẽptantes)).ſ.ſi poſſent cij nolunt cogitare.Sʒ (ut dicit Aug.) Lau
guii nNili, ſi gni eum capere ĩ aliquo((⁊ ꝛogauerũt euzʒ ut oñ dabilior ẽ animus cui nota ẽ ĩfumuas ꝓpꝛia
aue nala cauenleſt deꝛet eie ſignum de celo)öclarando.ſ.tpꝰ celon )Nellatdes 7 terraꝝ fundamenta.
d eſ ſpirin ſortitudl ſui aduentus ex aliquo celeſti ſigno. Ac ſi di Tadrat. WMoꝛal neip e hols enectus mane 0 ſira Wo⸗
que ognorit ca iuicè cant. Si de celo ueniſti.ꝓba in hoc ꝙ ſigna iuuẽtus.ruboꝛ eſt feruor caꝛitatis.ſerenitas .
edo boa. Doc dono do de celo oſtẽdas. Abi adueꝛtendum ꝙ aliqui tranquillitas mentis. Quando ergo in mane
rtjres. aos Nllatdrcn ſcꝛibe ⁊ phariſei obmiſſo ſtudio legis ⁊ ꝓpphᷣa iuuẽtutis rubet celũ ſignũ ẽ futur̃ tꝛibulatio
Auimvspanis ed don; rum. ſtudebant iĩ aſtrologia uñ ⁊ uſq; hodie nis. Vñ ĩ eccleſiaſtico.VFili accedes ad fuitu

Drignn ada oe
edumamafatoßſuffot.
ſecrirmn fonitddine uis

aliqui eoꝛuʒ ĩ hoc ſunt ualde curioſi.⁊ quia
aſtꝛologi aliqñ ꝑ ↄſideratõem aſtꝛoꝝ uolunt
iudicare de ĩchoatione legum ⁊ ſectaꝝ dinẽ

e f 7 — B ———
tẽ ði ſta ĩ iuſticia ⁊ fimore.⁊ pᷣp ara alaz tuã

ad tẽptatõeʒ.Quãõdo vo ĩ ſeꝛo ⁊ ĩ fine rubet
caꝛitas ſignum ẽ ſerenitatis future.q̃ ſequit᷑

rurudo deſtuit nii) ſaꝛum iõ iſti ꝑ aſtra uolebãt pᷣnoſticaꝛe ð ad tempeſtatẽ. Uſi i Thobia. Doſt tempeſtatẽ
quo piusſe voſſe ohict ⸗ uẽtu xpᷣi.ꝙ erat ĩpoſſibile.qr ad talia ñ ſe ex tꝛãquillu facis.⁊ ĩ ſalomone extema gaudij
ruminei zeepo it,n nen tendit uirtꝰ celi.lqʒ ſe extẽdat ad pᷣnoſticãdũ luctus occupat ⁊ ecõuerſo.⁊ ĩ Johãne triſti
ciſii eticlt nſep e de futura diſpoſitõe aeris ut ſiccitate ⁊ plu cia ur̃a uertet ĩ gaudiũ. Similiteꝛ quando ẽ
hlreh rgi Sert p uia. ⁊ huius. Uel ad cognoſcẽdum ipſum ẽẽ ſerenitas ꝓſperitatis in uita pnti ſignum eſt
ubil lt ſant voi xpᷣm ĩ lege pmiſſum.petebãt ð celo ſignum pene ⁊ tempeſtatis in uita futura. ⁊ ecõuer
iſtuo ins hiinig maieſtatis Ine. ut fuigur a ⁊ plnuias . ue be ſo q ẽ ſeꝛenitas i ueſꝑe ⁊ tarde.ſ.ĩ uite fine
. factt ina ſäoflun odi ſimile. uel ꝙ ĩ exẽplũ Moyſi.mãna ce ſignũ ẽ ſeꝛenitatis ⁊ ↄſolatõis uite futur(Et
mac ſuneceh ſiennt ĩtus emiſſo: oẽm pptm reficeꝛet multo tpre dominꝰ ĩgemiſcens ſpiꝛitu).qꝛ ſicut de hoĩʒ
atine Sedin ing uel ꝙ ſolẽ ſtar̃ faceret ſicut Joſue uel reiro ſalute letatur.ita ſupeꝛ eoꝛum dolet erroribꝰ

di Aerce omellun Het

ta,Oteet
ientiam b W
ii ſinn⸗ Unga
nna alinnne⸗

6

ceder̃ ſicut Iſaias.ł ꝙ daret ignẽ de celo ſi
cut Pelyas. Ons uero reſpondens ⁊? eos r̃daꝛ
guens: ait.¶ Facto ueſpere dicitis) i.aligd
de futuꝛa tpᷣris diſpoſitione pᷣdicere per cõſi
deratõem celi poteſtis.niolicet ſerenus erit

rubicũdũ ẽ.n.celũ.qꝛ tał diſpoſitõ ĩ ueſpere
frequẽt᷑ ẽ ſfignuʒ ſeꝛenitat᷑ future. licet impe

ait.¶ Heneꝛatio mala )quo ad moꝝ pueꝛſita
tem (⁊ adultera )quo ad fidei uiolatõem.2e
cedens a deo uero ſponſo animarum peꝛ ĩfiõ
litatem ſignum querit quo ad maieſtatis iu

dicatõem ⁊ ſignum non dabitur ei niſ Jone

ꝓphe.i.ſignũ ĩfirmitatis.de quo pᷣs.dicit.fac
mecum ſignum i bonuʒ.⁊c. Poc ei ẽ ſignuʒ
paſſõis.ꝑ qð oĩs hõ ẽ adiutus ⁊ conſolatus.

nſeue i mn⸗ diat᷑ qũq;.⁊ mane.ſ.dicer̃ poteſtis. hodie tẽ ſſoi
n tan peſtas erit.autilat.n.celũ.qꝛ HB ut plurimum Simile habes ſupra.ubi plura de hac uide
zeſlerei mn tẽpeſtatis ſignum. Et ẽ rõ talis.Ex ſigniſ ce — as materia.Et tanq; obſtinatus relinquens
eieſt iße i uinzi hiun li in quibus non eſtis edocti: ſcitis iudicare phaꝛiſeos ⁊ ſaduceos quo ad corꝑis pñtiazʒ ⁊
richi⸗ linil i tpꝛa.pnoſticãdo de de ſerenitate ł pluuia mł gre affectum.⁊ aſcẽdens iteꝝ nauẽ cuzʒ diſci
1
ſati .

3p

. 1292 Em n1àctis. quoꝝ doctrĩa duo erant.ſ. ꝑuerſitas
6.

De fermento cauendo ⁊ ceco

pulis ſuis abiit ab illis tranſ fretum )i. ultra
ſtagnũ genesareth ꝛelicto ſtrepitu mundano
Et cũ ueniſſent diſcipuli tranſfretum.obliti
ſunt panes accipere.i.fragmenta panũu ſeptẽ
ſportaꝝ.⁊ non habebant niſ panẽ unũ. Cã
qt huius obliuiõis potuit eſſe multiplex una
ꝓhibitio ſolicitudinis ð craſtino.alia occuꝛ
ſus paupeꝝ quibus reliquias dimiſerunt. teꝛ
cia ſpes de dno.qr iam uiſis miaculis certi
erãt.ꝙ nihil eis deficeret.quarta ĩteꝛna dul
cedo unius ⁊ ueꝛi pais hñtis ĩ ſe oẽ ölectam̃
tũ.quẽ ſecũ hẽ bant.illo.n. capti ð exteriori
pane ñ cogitabant. Uñ Beda. Unꝰpais quẽ
ſecũ habebant ĩ naui:miſtice ipᷣm panẽ uite
dñm uiölicet ſaluatorẽ öſignat.c“ amore qr
ſꝑ intus reficiebtuꝛ ĩ corde.nimis de terre
no pane quo coꝛpus paſci ſolet: curabãt hec
Beda. In quo ondituz ĩ eis feꝛuoꝛ ⁊ ᷣſydriũ
ſuꝑne doctrine ⁊ cõtẽptus delitiaꝝ mõi hꝰ.
cũ ẽt ciꝛca uite neceſſaria.paꝝ fueꝛũt ſtudio
ſi.?⁊ eoꝝ öuotio ad pñtiam xpᷣi.qꝛ ſic ĩſeꝑabi
liteꝛ adheꝛebant ei.ꝙ neceſſaria uite fuerãt
obliti.⁊ q;modicã carnis curã hẽbat in reli
quis neceſſariis.ꝗ nec niaticũ ſumpſer̃t ĩtẽ
tõe dñici comita tus.Unde Remigius Tan
to.n.amor̃ mg̃i ötinebãtur.ut nec etiam ad
punctũ uellent ab eo r̃cedere,. aĩaduertendũ
E g q;tũ alieni eſſent ab appetitu ðᷣlitiaꝝ cuʒ
tã paꝛuã habeꝛẽt ð neceſſaꝛ js cuꝛã.ut etiam
obliti ſunt pães acciper̃ ſine ꝗqbus humana
fragilitas ſubſiſtere ñ põt hec Remi. Porũ
eꝛgo diſcipuloꝝ exẽplo.⁊ tu magis cuꝛa ð ci
bo mentis qᷓ; uẽtris.⁊ magis ð uirtute animi
q; uiatieo coꝛꝑis.nã (ſᷣm Crivᷣ.)hoc loco ui⸗
tut᷑ poſſeſſio:oẽm triſticiã ⁊ ſolicitudinẽ ex
pellit.ac leticiã ⁊ ſpẽ magrã ĩmittit.deoq; ⁊
hoĩbꝰacceptabiles facit. Et dixit eis ieſusſĩ
tuemini)p diligentẽ conſiderationẽ mentis.
(⁊ cauete)ꝑ fiði puritatẽ (a fermento).i.a
coꝛꝛuptõe ⁊ doctꝛina coꝛruũpente(phariſeoꝝ
⁊ ſaduceoꝝ )ferm̃tũ eĩ qñq; pp coꝛꝛeptõem
ſignificat doctrinã malã.ut h̊ qñq; propt᷑ ca
lorem incluſum ſignificat feruorem fidei ut
ſupꝛa (⁊ a feꝛmento ⁊ corꝛuptõe herodis) ſ.
pꝛauis moꝛibus. ⁊ ſic hẽtuꝛ triplex fermentũ
Dꝛimũ ſaduceoꝝ qui dicunt ñ eſſe reſurrec
tõzʒ. neq; angelũ.neq; xpᷣʒ ꝓphetas ſpeꝛnunt
ſpe pñtium deo ſeruiunt. Secundũ phariſeo
rum. qꝗ decreta legis diuine traditionibꝰ ho
minũ poſtponũt.legẽ pᷣdicãt vᷣbis.⁊ ĩpugnãt᷑

doctrie ⁊ ſimulatõ uite. Teꝛciũ ẽ herodiano
rũ ꝙ ẽ adulteriũ hẽ icidiũ.temeritas iurãdi.
ſimulatõ r̃ligiõis. Primũ ẽ erroꝛis.ᷣm ſimu
latõia. teꝛciũ praui moꝛis. Primũ corrumpit
ꝛationem. ſm itentionem. tercinm operatãgz.
dDe his trib aicit apłs.nõ ĩ feꝛmento ueteri
quantum ad primum. neq; ĩ fermento nequi
tie quantum ad ſecundum. ⁊ malitie quãtũ
ad tertium. Uel ſᷣm quoſdam fermentum he

J

bethſaide illuminato.

rodis uocat etiam doctrinã coꝛꝛuptiuã heꝛo
dianoꝝ dicẽtin herodẽ xpᷣm. Iſti heꝛodiani
pᷣm eos fuerũt quidam iuði fingẽtes qudã
ſectam nouam dicẽtes hezode aſcalonita
ꝙ erat meſſyas:moti falſo intellectu uliꝰ ꝙ
dicitur ĩ geneſi.ñ auferetuꝛ ſceptrũ de iuda
⁊c. Ubi dr̃ ꝙ ablatõ regni a tribu iude erat
ſignuũ aduẽtꝰ meſſye. Iſte ãt herodes obtinu
it regnum illud. cum tũ alienigena. qr pateꝛ
eius fuit ivumeus.⁊ quia meſſiam ꝓmiſſum
itelligebant illi regnar̃ tꝑaliteꝛ nec uidebãt
alium tunc ꝛegnat̃ ĩ iudea niſi herodem.iðo
dixerunt eũ eſſe meſ yam.cum tñ prophetia
iacob pᷣdicta.eſſet ſᷣm ueritatem ð xpᷣo tem
poꝛe heꝛodis nato ĩtelligẽda. Ab his g om̃i
bus monet diſcipulos cauere.ne i his cõſen
tiãt uel hec ĩ eis approbando ł ĩ his eos imi
tando. NMon em̃ uiuẽdũ eſt in fermento uete
ri q́;tum ad ꝑuerſã doctrinã.neq; ĩ fermento
malicie qᷓ́;dtum ad moꝝ pꝛauitatẽ.⁊ nequitie
q́;tum ad ſimulatã iuſticiam ſed ĩ agzimis ſin
cer itatis quo ad uitam ⁊ ĩtentõʒ ⁊ ueritatis
quo ad doctrinam.At illi )ſ. diſcipuli dic
tum domini.(itelligẽtes) de pane fermenta
to ⁊ materiali(cogitabãt ĩtꝛa ſe dicẽtes)qꝰ
dam occulto murmare.qr ̊ᷓ ideo dicit.(¶ꝗa
panes non accepimus.iñ uult ꝙ de pane pha
ꝛiſeoꝝ feꝛmẽtato accipiamus) Putabant ei
ſe eſſe tacite notatos ð panũ obliuione. ⁊ ꝙ;
ad litterã ð pane fermentato loqueretur ne
ab eis acciperent.eo quod panes ſecum non
accepiſſent. Errabant apoſtoli in duobꝰ.gꝗa
⁊2 de panum ðfectu dubitabant.eo qð panes
non attulleꝛant ⁊ quia uerbum domini ð fer
mẽto ad litteꝛam capiebant. Primo ergo aꝛ
guuntur ð primo.ſ ꝙ timebant panis defec
tum mateꝛialis.(Sciens enim ieſus cogita
tões eoꝝ)tanq; deꝰ aꝛguit eos de fidei modi
citate.ꝗa eo pñte ⁊ cum eo timebant poſſe
eger̃:dieẽs(Quid cogitatis modice fidei ꝗa
panes nõ habetis)⁊ me dix ſſe ð panibuſ teꝛ
ꝛenis ð ꝗbus dubitaꝛe nõ õberetis. Panẽ ui
te que eſt cauſa omniũ panum ſecuʒ hẽbãt.
2 ideo ð panũ defectu dubitaꝛe nõ bebãt.
Poc aũt (ſᷣm (ꝛziſo)dom nus facit ut ſolici
fudinẽ eſcaꝝ ab eis abiſtiat.Quaſi diceret.
Ex factis meis pꝛecedẽtibꝰ ⁊ doctrĩa debe
tis ſic eſſe illuminati.ꝙ ueꝛbum meuz ĩtelli
geretis nõ de pane materiali.quia ð hoc poſ

ſum uobis ſuffſiciẽteꝛ prouider. Quod ꝓbat

duplici exemplo ĩ quo magnã multutidinez
ſatiauit paꝛuo cibo. Unde ſubdit (Mondũ in
telligitis).ſ.miſterium. Nam ſi ꝑ panes ĩtel
ligituꝛ doctꝛia ſana: neceſſario per fermẽtũ
itelligituꝛ corrupta (neq; r̃cordamim) ſcili
cet untutis ĩ multiplicaſõe panũ.unde ſequi
tuꝛ (quinq; panuz) ſ.diſtꝛibutoꝝ ĩ quinq; mi
lia hominũ(⁊ quot cophĩos ſumpſiſtis )ð re
ſiduo.neq; ſeptem panũ.ſ.diſtꝛibutoꝝ ĩ quat
tuoꝛ milia boĩum. ⁊ quot ſpoꝛtas ſumpſiſtis

eto ahuſcmoͤtenn
ent ſiuceoreſi⸗
pharſeon ? Ae
ſaimtumn. Et vene ut be⸗
eiatimcir opentes n il⸗
mirer crecttis luc.
Ictopweheſi nanu ei ec
ci⸗ igeerra vicimntale ein
Eterpues iĩocnlo e us inp⸗
heꝛceulon terfogauit eum
Et ſhicize ic aſpicere iel⸗
hoies uelut abones äbulätes⸗
gere dotertn liniamata hum
videdet dicne cNpora eon
d lociA nes dieche Ann
lten mard ſan octlos einsn
Uidit) derd erguikignori
logipſi Neſentidus ilun
ſperfecte, tpoſtea gſege.
poteat ei ſtati gfecte il
nocti noluit facere. n e⸗
dbac iparte obſcuratos e
T aa ane telligeum ſcig
nnlde Ade r poſt eſuren
it lisſeſi u teligere
cüt illuminnden b iſ
guititifleibeeci t0se
Nel Ee giſatit dicg⸗

plubitimi ſe gicirg r
mire g5iNeocie i
nuu, ul e mne /
rpuumus, hunbarei
ommi obliuone, ? 9
meytato logueretur ne
quod panes ſecumm non
n gpoſtol in dno ga
uditadant e0 edanes
nia uerdun domiridfer
Mhiedant. rind ercn
medend anis dee
Sciens ericn ieſns coget⸗
ngan enrde ſiei nodi
en cum ed kinebant hoſe
in cogtats nolſcefcig
ieſt ret rſeb unblſie
bitare noͤdberens, Pene ui
mum ſectz hebaͤ⸗
omnii mnun ſlg Nd⸗
ture no odedaͤt⸗
efectu dubitgtene
ſton msfiel

eis abiſiͤl,Alaſt icetet⸗

ſin cehe
ſececethen doctiin 6

jeli
mnati nerpum nenen
— Quos t

13) i
n cginn
en mi gunp
ntau
1

Pꝛime partis.

fragmẽtoꝝ. Reducit eos ad memoriam mi
ꝛaculoꝝ ꝗnq; ⁊ ſeptẽ panibꝰ ut ↄfidãt ꝙ ip
ſe paſcet eos ꝗ pauit turbas q̃ſi dicerct. Nõ
ẽ uobis timẽdu cũ ð tam paucis panibꝰtãtas
feci habũdare religas.Uñn Cri.ꝑ q̊ ĩ memo
riã eis r̃ducit ea q̃ pterieũt.⁊ ad futura attẽ
tiores facit.deĩde arguunt de vᷣo.ſ.ꝙ habe
bãt defectũ itellectꝰ ſpualis cũ dr. Quaꝛe ñ
itelligitis.ſ.qr non de pane dixi uobis quaſi
diceret:ñ ẽ uobis dubitãdũ de pane mateꝛia
li qꝛ ita poſſũ eũ multiplicaꝛe ſicut uidiſtis.
nec de illo ego ſolicitor nec loquor uobis.iõ
potiꝰ de alio pane ⁊ fermẽto itelligeꝛe obui
ſtis.ſ.doctꝛie ꝑpueꝛſe.ꝗ more fermeti ſe ueri
panis ſubſtãtiã ſimulat hẽre ſʒ re uera totã

ſubſtãtiã eiꝰ cui admiſcet: corrũpit⸗⁊ ad ſa

porẽ ſuũ trahit. Hoc ẽ de quo apis diẽ. Mo
dicũ fermẽtũ totã maſſã coꝛrũpit. Ab iſto er
go ſicut a nociuo cibo ſũme ẽ cauẽdum. Un
de Ambꝛo. Cibus corporalis nociuꝰcum ma
gna ſolicitudine cauet quãto magis ſpiritua
lis (Tunc ĩtellexerunt.qꝛ nõ dixerit cauẽdũ
a fermẽto panũ.ſ.materialiuzʒ: ſʒ a doctrina
phariſeoꝝ ⁊ ſaduceoꝝ) q̃ rõne pᷣdicta uocat᷑
feꝛmẽtum.(Et uenerũt bethʒzaidã ubi cecũ
ei adeucũt:rogantes ut illũ tangeret).⁊ fir
miteꝛ credẽtes ꝙ ad tactũ eius ſanꝰfieretC.
(Et apprebẽſa manu eiꝰ. eduxit eũ extra ui
cũ.Jid ẽ extꝛa uicinitatẽ ⁊ tumultũ maloꝝ(¶
Et expuẽs ĩ oculos eius impoſitis manibꝰſu
peꝛ oculos: ĩiterrogauit eum ſi quid uideret.
Et aſpiciẽs) id ẽ aſpicere ĩcipiẽs (ait uideo
hoĩes uelut aꝛboꝛes ãbulãtes) Non ei diſtin
guere poterat liniamãta humanoꝝ coꝛpoꝛũ.
uidebat obſcuꝛe coꝛpora eoꝝ moueꝛi ð loco

ad locũ.⁊ poſtea ꝑfecte illnminauit eũ¶ Nã

iteꝝ manꝰ ſuꝑ oculos eius ĩpoſuit.⁊ clar᷑ oĩa
uidit) Der Gq̊ arguit᷑ ignoràtia diſcipłoꝛũ fac
to ꝙ ipſis pꝛeſentibus illuminauit cecũ pᷣmo
iperfecte. ⁊ poſtea ꝑfecte.Certũ eĩ qð xpᷣs
poterat eũ ſtatĩ ꝑfecte illuminare.ſʒ ꝑ taleʒ
modũ noluit facere. ut deſignaret diſcipulos
adhuc ĩ parte obſcuratos caligine ignoꝛdtie
7 ad claꝛe ĩtelligẽdum ĩdigere maioꝛi illumi
natõe. Unde ⁊ poſt reſuꝛrectõem ſuã aperu
it illis ſenſũ.ut ĩtelligerẽt ſcripturas.Alij di
cũt illuminatõem hoceci ſucceſſiue factã ꝑꝑ
puitatẽ fidei hꝰ ceci ⁊ offerẽtiũ ipſum xpᷣo.⁊
põt ẽẽ ꝙ iſta cã ⁊ pᷣdicta ↄcuꝛꝛerũt ad iſtuʒ
effectũ ĩ ipſo. Per hoc ẽt ſignatus ꝙ dñs ali
q;do dat ſuam gꝛatiam augmentando. pꝛius
datam (Et mittẽs illũ ĩ domũ ſuã iuſſit ut ne
miĩ diceret) ad uanitatis iactãtiã.ut m undi
gloriã nos doceret fugere:ſed tñ diceꝛe pote
ꝛat ⁊ debuit gꝗd pᷣdicatõʒ laudis diuiue. Poc
nondũ ĩtelligũt.ꝗ oĩa oꝑa ſua ut ab boibus
uideãt᷑:faciũt.De ꝗbus dñs ait Crecepeꝛunt
mercedẽ ſuam). MNe eꝛgo hic recipias merce
dem ⁊ recipiendo peꝛdas eteꝛnã uitioſitatem
tuam potius enarra quam uirtuteʒ exemplo

Capfzʒ. xcij.

apoſtoli:dicentis.qui fui blaſphemus ⁊ per
ſecutus ſum eccleſiam dei. Unde Augnſtinꝰ
Uis uirtutes tuas augeꝛi:pꝛodeꝛe noli.fuge
uideri: quod eſſe meruiſti.Quod manifeſtã
do potes amittere tacendo cnſtodi. Ubi Be
da.Cũcti ꝗ a dno cuꝛãt lãguores ſpualiũ ſũt
ſigna lãguoꝝ.ꝗbꝰ aĩa ꝑ pctm et᷑ne mõti ꝓpi
qᷓt.Sic eĩ ĩ ſurdo ⁊ muto a dño ſanato ſana
