cus ſic ⁊ clericus.uterq; cupit uterq; diligit
mõm ⁊ ea q̃ i mundo ſunt. Taycus tamẽ cũ
laboꝛe:ſed cleꝛicus ſine laboꝛe uolũt poſſið
ꝛe totuz moöm. Cõmunicꝗaꝛe uolunt cupidita
ti ⁊ ſuꝑfluitati hoĩm. ſs non la boꝛi. Peccar̃
uolunt.ſʒ non flagellaꝛi cũ hoĩbus. Unde ti
mendum ẽ. ꝙ flagellentur cum ömonibus.
Quomodo ſeculares nõ expenderent ſubſtã
iam ſuam uiuendo luxuꝛioſe ẽt in pñtia ſa
cerdotum quomodo non intẽderent uanita

clericoꝝ defectibus.

tibus ⁊ lenocinijs huſus ſeculi quomodo nõ
eſſent inſolentes.⁊ elati.cum tm̃ faſtum tan
tam ĩſolentiam uideant clericoꝝ. Monne ĩ p
ſentia eoꝝ irre aerent᷑ abutimini elemoſynis
pauperum. De patꝛimonio crucis xpi.nõ fa
citia codiees in ecctijs:ſed paſcitis pelices.ĩ
pinguatis carnes adoꝛnatis equos. Et ueꝛe
capitibus oĩbus oiuʒ plateaꝝ diſpeꝛſi ſunt
lapideæs ſanctuarii. Dlatee late ſum (⁊æ lata
ẽ uia que ducit ad moꝛtẽ). apides eꝛgo ſã
ctuar ij.i.ſaceꝛdotes ſunt in capitibus.i.inĩ
troitu latarum uiarum.docent enĩ populos
per pꝛaua exempla ingredi uias latas ꝗᷓ du
cunt ad moꝛtem. demeꝛgunt in pꝛofunduz
inferni. Dolor capitis in membꝛa redundat.
Et merito clamat ſãcta eceleſia hodie ecce
ĩ pace amaritudo mea amariſſima. Multa
E hodie ⁊ longe grauioꝛ quam credi poſſit ꝑ
ſecutio ſãcte eccleſie: ⁊ talis incumbit. q̃lis
non fuit a pꝛincipio. Multis modis perſecu
tus eſtieam dyabolus. ſed nunq; grauiꝰ quã
hodie: quia nunq; fuit maioꝛ ꝑditõ xpᷣianoꝝ
nec liberior aut ſecurior tranſgreſſio diuino
ꝛum pꝛeceptoꝛum. Eccleſtam incipientem ꝑ
ſecutus eſt per tyrannos. proficientem per
ſecutus eſt per hereticos:iam letam ⁊ florẽ
tez ꝑſequituꝛ per motus illicitos. Pec Ber.
Ad huc dt unum de clericis in fine ſubiungo
exemplum. Clericus quidez ĩ ſynodo epiſco
poꝛum pꝛedicare compulſus âguſtiabatuꝛ ũ
modicum. quid nam digne poſſet coꝛam tot
eccleſie prelatis pꝛedicare.at ubi acceſſurꝰĩ
oratõe iaceꝛet uẽit ad euʒ dyabolus ⁊ dixit.
AQnid ãguſtiaris iſtis cleꝛicis predicare. Lic
eis iſtud. ⁊ ñ aliud. Pricepꝑs iferni ſalutat
pricipes eccleſie.leti om̃s nos eiſdem referi
mns gratias quia pe: eoruʒ negligẽtiam ad
nos fere totus mudus deuoluit᷑:quia cuʒz ip
ſis prelatis nobis eorum ſubditi paꝛiteꝛ offe
runtuꝛ. Inuitus quidem tibi dico:ſed altiſſi

mi iuſſione coactus Quã uera iſta ſint ſta

tus proculdubio eccleſie monſtrat: qui nłla
trium maloꝝ que in mundo ſunt. ſcilicet ſu
peꝛbie.anaricie luxurie.comparationẽ reci
pit ĩ clericis ⁊ pᷣlatis. ide moderatoꝛes or
bis ⁊ ꝛeges magnos.uiõ duces comites ⁊ ba
ꝛones.nihil uidebis in eorũ cultu ⁊? appara

tu tam ſingulariteꝛ exqueſitum ⁊ pompoſuʒ.

Eoꝛum auariciã ſi attendas nullam meꝛca
toꝝ.nullam ciuium talem reperieſ.Qui tam̃
heredes legitimos ſi habeꝛent.toleꝛabilioꝛ

inſania uideꝛetur. de luxuria uero eorum

nihil diffinire preſumo niſi ꝙ illam ſolus no

ueꝛit oĩpotẽs:ꝗ renum ⁊ cordium ſcautator
eſt deus. A qua ꝗdem luxuꝛia ualde treꝛe ðᷣ
beꝛent eos quoꝛudam cleꝛicorum exẽpla:de
ꝗgbus noui quoſdam ſubito ⁊ ĩpꝛouiſe.i latꝛi

na ? feroꝛe uitam ſuom fetidam terminaſ
ſe.⁊ quẽdam ĩ ipſo acte ſimul cum fie opeꝛis

expiꝛaſſe. Et ſiqueris de gula que fomẽètum

fitig cecalns 9l
qualitercung, leny
ſta ecipeo Etyn
Criantur onnin bi
ie gopineoſege
tia cumnieat olu
bia ulen teo etpecte
con ni onnin ſcul
guis gotrecſcuu mihie
looſepo buinſtnodi
tieni cumn eis ueeltas
ci alteꝛ euaere i po
detalboſbi cöſcientii f
ln conſcn averitanit
Orandagogadeupler
1Cue mie duneden
Wuſinganta
ligenterreingt de
uif inutaun iie,
goſefinpuumede
lt Gecige honn⸗
iumen nulcecnne
ugnonte ſenſualitat,

efeetbi,

iusſeenl
Lſeculi
ti et gnotnod
W ei⸗ 3
etd one 3
R Anofhnn
dield rſlcis re
nei daſcit as
gde 10s. Et neze
rtad icper ſunt
alemnfrin
eaſnne Aahl goſi

incapetidne jr
tanm ägen barlin

auioꝛ quam grei poſſt
eſie: talio ncundi
gineumdit, s
dio. Multis nocis ereen
volus ſed nunq̃ gnti
tut maioe aiſio untn
ecurior ramſgreſſio iuino
.Kerleſam incpiemeng
runnos. oroſicienten per
cticos: igm letam ? flor
votus illicitos, Hec Ber.
clercis in fe ſubiungo
9 quidez i ſynodo epiſco
monlſus aguſtiabatur i
digne poſſet coꝛam tot
Gicgre. N ubi acteſſurdi
d em Er aDolus Tipi.
is clencis gredtcge Nie
. diceps Fern ſclnan
eti ocns nos eiſden fejer
1pen eoruz negligetiam ad
udus Cenolik :gnin z ſ
s eorunn ſubait, D .
guilenth io e i
us QAui uenl o inr

ℳ

.

Pꝛime partis

eſt luxuꝛie. inuenies populũ ſemel in anno
carniſpꝛeuiũ facer̃:ſʒ cleꝝ quotidie. In ſab
bato quoq; öᷣlicijs afflueꝛe.mos eꝛat iudeis
ueri ſabbati ignaꝛis:quos clerici in G̊; ſatis
imitãt᷑ in feſtis diebus delicatius conuiuan
tes:nec aliter diem feſtũ niſi plus ſolito ſe ĩ

gurgitent ̃putantes. Un Hieꝛo.Cuʒ ſuꝑbia

ꝓpria ſu demonibus ſiue mulieribꝰ luxuria
pecudibus.auaꝛitia mercatoꝛib:ex bis fac
tum eſt monſtrum qð ẽ malus clericus. Sili
ter in religioſis inuenire poteꝛis nnum mon
ſtꝛuʒ ex huiuſmodi malis ↄpoſitum. Quan
doq; em̃ preſidens ẽ ſuperbns ⁊? ambitioſus.
diligens peſſe ⁊ queꝛens modis omnibꝰ ĩ offi
cio remanere.E ſt ẽt quandoq; cum hoc cõ
cupiſcentie carnis deditus.querens frequẽt᷑
occaſiões uacãdi delicijs ⁊ uoluptatibꝰ.E ſt
inſuꝑ quandoq; ↄcupiſcentia oculoꝝ ⁊ aua
ritia cecatus.ꝓ q̃ſtu faciendo diſcurrens: ⁊
qualitercunq; tempoꝛalia acquiꝛens ul scg
ſita ꝛecipiẽs.Et qr in ſe hʒ hec tꝛia ex quib
oriu ntur omnia huius ſeculi mala: nã teſtꝗ
te Johãne ome ꝙ ẽ in mũdo.aut ẽ ↄcupiſcẽ
tia carnis.aut ↄcupiſcentia oculoꝝ.aut ſuꝑ
bia uite:ideo expectaꝛe habet ꝓ retributõe
condigna omnia ſeculi alteriꝰ incõmoda. ſi
quis pꝑ pꝛedicta mihi ea ſcꝛibẽti iraſcit᷑.ta
lis ð ſeipo ꝙ buiuſmodi ſit confitetur. Mul
ti enĩ cum eis ueꝛitas ꝓponituꝛ indigne fer̃t
⁊ cũ aliteꝛ euadere ñ poſſunt.reſpondẽt qð
de talibſibi cõſcientiã ñ faciũt:⁊ hec ẽ ma
la conſcĩa.qꝛ ueritati ⁊ rationi cõtꝛaria.uñ
notandũ ꝗ quadꝛuplex ẽ conſcĩa.ſ.due bõe
⁊ due male. Pꝛĩa e bona ⁊ tꝛanquilla.⁊ h̊ ẽ
illiuſ q̃ pct̃a preteꝛita punit.⁊ cõmittenda di
ligenteꝛ refugit.de qua in pſalmo beatꝰ uir
cui ũ imput auit dñs peccatum. Omne autẽ
qð ipe ñ imputare decreuit.ſic ẽ quaſi ñ fue
rit. Secũda ẽ bona ſed turbata:q̃ ſe leuat.
ñ tamen in dulcedtine.ſed ĩ amaritudine re
pugnante ſenſualitate ita ut dura uideaftuz
ei uia recta.paꝛca uita.lõga uigilia. oꝛatio
prolixa. rudis ueſtis.cibus agreſtis:⁊ tamẽ
retinet ſe fꝛeno tĩioꝛis.Sed audiet iſte a xpᷣo
cũ apoſtolis (uos eſtis.ꝗq pmanſiſtis mecum
in temptationibꝰmeiſ)⁊ illud pſalmi.cũ ipᷣo
ſum in tribulatiõe. Tertia ẽmala ⁊ tuꝛbata
q̃ n tantum timet pct̃m. quantum deprehen
di in peto:⁊ minus timet dei offenſam quazʒ
pcti infamiã. De q̃ in pſalmo. In oꝑibus ma
nuũ ſuaꝝ compꝛehẽſus ẽ peccatoꝛ.Et iteꝝ.
Imple facies eorum ignominia: ⁊ qrent no
men tuũ dñe. Quãta ẽ mala ⁊ tranquilla ac

hoc ſůme peꝛiculoſa. Aſta nec timet öum

offendere nec hominem reuezꝛet ſcandalizar

que cũ uenerit ĩ pfundũ peccatoꝝ ↄtẽpnit.

⁊ ideo in peccacõ quiete manet.Sʒ mbil ẽ
quo tm̃ prouocetuꝛ uindicta iudiciſ.ſicut cũ
ſecuritate peccatr̃: ⁊ ñ ðᷣſiſtere a peccatis.ta
lis eſt conicia quoꝛüdam.ꝗ cũ errant ⁊ ma

Capitulũ.lxviiij.

lefaciunt:ita ꝙ etiam ſcriptura Frõe conui
ci pñt poſtpoſito dei tioꝛe dicũt.ꝙ ñ faciũt ſi
bi ↄſciẽtiam.putantes ꝙ deus in iudicando
eoꝝ ſeq̊t opinionẽ faãtaſticã.⁊ liq̃t iuſticiã.
Oratio.

. Omine ieſu xpᷣe ꝗ ſuꝑbis r̃ſiſtis.⁊ hu
d/ milibus das gr am:da cũctis ſtatũ di

gnitatis ⁊ regiminis ꝓ bono obediẽ
tie humiliter ⁊ ſine ambitione ſuſcipientibꝰ
⁊ ſic ĩ eo ꝑſeueꝛantibuſ.gr̃ am in pᷣſemi ⁊ glo
riã ĩ futuꝛo:⁊ reſiſteꝛe ambicioſis.ſepienoo
uias eoꝝ ſpinis ne ꝓſperent i eis.ita ut neq;
pᷣeſſe hominibus delecrtent᷑.neq; honoꝛis ſui
ſingularitate letent᷑: ficq; tädem illuminati
⁊ ad coꝛ reuerſi.a peſtifero uitio ambitiõis
deſiſtant. ⁊ tales eſſe deſmmant, ut te miſeran
te ineteꝛnum non pereant. Amen.

De eo ꝙ dñs ſupꝛa mare ambulauit ⁊ Pe
trum ne mergeretn:erexit. Aapi. lIxix.

terim ãt ꝙ dñs oꝛauit in monte
ſolus(nauicula)in qua erãt diſci
puli((ĩ medio mais iactabat᷑ flucti
bus) laborabãt ĩ remigando((qr
uentꝰ erat eis cõtraꝛius) Ex quo aduerte qᷓ;
foꝛmidãda ſit xpᷣi abſentia:qꝛ illi q̊ xpᷣi ſocie
tate carent temptatiombuſ exponutur. Con
ſpice igit᷑ eos ⁊ ipis compatere qꝛ in magna
ſunt anguſtia ⁊ tribulatòe. Tempeſtas enizʒ
eos inuaſit, ⁊ tẽpꝰ nocturnũ eſt:⁊ abſq; dño
ſuo ſunt.Cũ ãt a ſeꝛo ⁊ deinceps quaſi ꝑ to
tam noctem laboꝛaſſent uidens eos dominꝰ
ocuł miſericordie ĩ maꝛi labordtes (quarta
nigilia noctiſð mõte ðſcendit ⁊ ¶ambulãs
ſupꝛa matr)(eis appꝛopinquanit) Diuiditur
ãt nox in qtuoꝛ paꝛtes,. ſᷣm quatuoꝛ excubi
as ſeu uigilias.q̃ͥs faciũt in caſtꝛis excuban
tes ⁊ ꝑ uices q̃tuoꝛ ſibi ſuccedentes. Prima
dicituꝛ conticiniu.qꝛ tunc omes doꝛmiendo
conticẽt ⁊ tacẽt.ſcdðᷣa intempeſtù.qr nonduzʒz
eſt tẽpꝰ ad ſuꝛgẽdũ uel operãdũ.Tertia gal
liciniũ.qꝛ tunc excitat gallus ad cantandũ.
Quarta antelucanũ qꝛ ante lucẽ. Uñ q̃libʒ
uigilia tres hoꝛas hʒ qꝛ ut ait PHiero. ſtatio
nes ⁊ uigilie militares i tꝛina' hoꝛaꝝ ſpacia
diuidunt Patet g ꝙ q̃ſi ꝑ totam noctem pe
riclitati fuerũt.qꝛ pene iã nocte finita dñs
ad eos uenit.⁊ ñ mox ſʒ demũ tñ eis ſuccuꝛ
rit.qꝛ ⁊ ſi ad hoꝛã differr u auxiliũ tribula
tis.tãdẽ tñ eos conſolari ⁊ corꝛoboꝛaꝛe non
deſinit. Unde theoph̊. Permiſu auteʒ domi
nus periclitari diſcipłos ut fierẽt pacientes
Ungde non ſtatim eis aſtitit. ſed peꝛ totazʒ no
tem periclitaꝛi ꝑmiſit.ut doceꝛet eos pacien
teꝛ expectare ut non a pᷣncipio in tꝛzibulatõi
bus ſpeꝛaꝛent ſubſidium.⁊ iteꝝ. Uide quo
modo non ĩ pᷣncipio peꝛiculi dominuſ aſtitit
ſed in fine permittit namq; nos eſſe ĩ medio
periculorum ut certantes in tribulationibuſ
F

De eo ꝙ dñs ſuꝑ maꝛe

ꝓbabilioꝛes fiamus: ⁊ ut ad ipᷣm ſolũ ꝛecur
ramus ꝗ potẽs ẽ.ex ĩſpatis nos libeꝛar᷑. Cũ
n. itellectus hũanus ſibi ꝓuioꝛe ñ porerit.
tunc ſalus dinia aduenit. Cõſipeꝛa nunc dñʒ
quo fatigatus ex uigilia lõgs ⁊ or̃one plixa.
ſolus öſcẽdit noctis tpᷣꝛe.pedibus nudis. de
mõte laboꝛioſo.⁊ foꝛte petroſo:⁊ uehemen
ter ei cõpatere.⁊ qũo uadit ſupꝛa mare fir
mo ueſtigio. ⁊ ñ ifuſis pedibus ſic ſupꝛa teꝛ
rã:ñ ꝗdem aſſũpta agilitate.ſʒ coꝛꝑis graui
tate ⁊ aquaꝝ ligditate manẽte: cognouit eĩ
creatura ſuã creatorẽ cuius ẽt pt᷑ate ſubiec
te ſt᷑ om̃s tribulatões mõi.Un miraculoſe h
fecit.ſicut qñ vᷣgo manẽs. Uirgo peꝑit:⁊ qũ
manẽte coꝛpꝑis ſoliditate ꝑ clauſa hoſtia dũſ
ĩtrauit. Kũ ãt appꝛopiquauit naui.diſcipu
licuidẽtes eũ turbati ſt ⁊ p tioꝛe clam aue
runt (putantes eſſe fantaſma)⁊ apparitõeʒ
ꝛei ñ exñtis.uł alicuius ſpũs noceꝛe uolẽtis
= tamen iam uiòrant euzʒ tanta miracula fe
ciſſe.ꝙ credᷣre ðberẽt ipᷣm ſuꝑ aq̃̊s poſſe am
bulare.Et qꝛ ut ex hoc apparet parue fidei
eꝛant.iõ eos pᷣterire uolebat.i.ad modũ uo
lantis ſe habębat: eo mõ ſicut poſt reſuꝛrec
tõöem ſuã ambulans euʒ duobus diſcipulis.
finxit ſe lõgius ire.qꝛ ñ cognoſcebat tales eĩ
apparitões fiũt cõiter ̃m diſpoſitõeʒ ĩterio
rem ipoꝝ ꝗbus onditur. Jõ ẽt ad hoꝛà pᷣt eri
ꝛe uolebat: ut dilata gra magis gꝛata foꝛet.
2 liberatõ dulcioꝛ eſſʒ: ſic ⁊ finxit ſe longiuſ
ire. ut ðſyperium accenderet. At benignꝰ do
minus ãplius eos uexari nolẽs. ne abſoꝛbe
rẽtuꝛ a tĩoꝛe.ꝗqa ꝓpe ẽ oĩbus ĩuocantibꝰeuzʒ
Sitate.ſtatim aſſecurauit eos dicẽs (habe
te fiduciam)).ſ.liberationis.ↄ deſperatiõeʒ
tribulatõis(Ego ſum) liberatoꝛ non fantaſ
ma nolite tùmere qꝛ poſſum uos ð ꝑiculo aqᷓ
eripere.ſᷣm VPiero.ñ dixit ꝗs eſſet.qꝛ ex uo
ce ſibi nota poterant magiſtꝝ agnoſcere: uł
ut ĩtelligeꝛẽt ipᷣm eſſe.ꝗ moyſi dixerat:ꝗ eſt
miſit me ad uos. Ubi:Crip. Nõ cognoſcebãt
ꝑſonam eius ꝑꝑ tenebras.ſtatiʒ ãt ĩ uoce co
gnouefr̃t eũ ⁊ timoꝛ ſolutus ẽ. Ubi ⁊ Theo.
Cũ aut hoĩes uel ᷣmones nos ꝑ timorem ni
tuntur mouere: audiamus xpᷣum dicentem.
¶ Ego ſum.nolite timere) .i.ego ſemꝑ aſiſto
⁊ ſicut öus permaneo ⁊ nunquam pꝑtranſeo.
MNon ꝑdatis in me fidem ꝓ falſis terroribꝰ.
¶¶ Tunc Petrus) amoꝛe uehementi ſuccen
ſus ⁊ ſtimulatus:cupienſq; ad dñm uenue ⁊
illi ppiquioꝛ eſſe((dixit.Oñe ſi tu es).ſ.libe
ratoꝛ ⁊ ſaluatoꝛ(iube me uenit̃ ad te ſuper
aquas) Quaſi dicezet.ſ̃ʒ Piero. Tu pᷣcipe:
⁊T illico ſolidabunt: uñ leue fiet coꝛpus quð
p ſe ẽ graue(Et ĩnuit illi dñs )uoce ⁊ manu
ut ueniret) ⁊ ↄfiſus de dñi potẽtia ĩſilijt ĩ
mare.cepitq; ⁊ ipᷣe ſupꝛa mare ãbular̃ ut ad
ieſuʒ poſſet uenire.F elix motus.qꝛ ſuꝑ aqs
mundane ꝓſperitatis ꝑ ↄtemptũ:ſed felitior
teꝛminus. ꝗa ut ueniret ad ielum ſaluatoꝛẽ

ambulauit 7 Petꝝ ne meꝛgeꝛet᷑ erexit

aĩaꝛum. Intm̃ enim deſiderabat xpᷣi ſocieta
tem.ꝙ nolebat expectare aduentuʒ eiꝰ uſq;
ad nauẽ: ſed uolebat occurrere ſuper aquã
oblitus pᷣ amoꝛe xpᷣi aq̃ ꝑiculum. Ubiq; Pe
trus frequentiſſime ⁊ ardentiſſime fidi fuiſ
ſe mõſtratur. Neq eĩ pfundiſſimo pelago ſe
ſeicredeꝛet.niſi fidem ceꝛtiſſimam de domi
no haberet. Sciebat enim ſaluatoꝛeʒ noſtꝝ
oĩa poſſe.⁊ nihil minus de poteſtate in maꝛi
quam in terra eum credebat habeꝛe. Et in
hoc miraculum maius apparuit. Quia non
ſolum xpᷣs vᷣtute diuinitatis ſuper aquas am
bulauit.ſed etiam Petrus eadez untute ad
ipᷣum uenit. Sed poſtea Petrus uidẽs uẽtũ
ualidum ⁊ uehementes. timuit ex infirmita
te hom inis ⁊ titubauit: ? ꝗqa parum dubita
uit. paꝝ ſubmerſus fuit. ides arõbat.ſʒ hu
mana infiꝛmitas ĩ ꝓpfundum trahebat. Su
pꝛa mare qñs eum ambulafr̃ facit.ut diuini
tatis ſue potentiam oſtendat:mergi facit ut
ꝓpꝛiam infirmitatem cognoſcat.ne putet ſe
equaleʒ deo ⁊ ſuperbiat. Relinquitur ergo
paululum tempt ationi. ut ita ꝑ orationẽ au
geatuꝛr fides eius cꝛedẽtis ſe domini impio
poſſe liberari.¶ Et cum cepiſſet mergi) ſta
tim domĩum ĩuocauit:⁊ ðxtera domini euʒ
ne mergeꝛet᷑ erexit.ac naui r̃ſtituẽs dixit ei
¶ Modice ſidei quaꝛe dubitaſti) In hoc ei
puitas fidei ĩ Detro apparuit:qr ex quo ad
pᷣceptũ dei ſuꝑ aquas liquidaſ ambulauerat
ð̊ uento ↄꝛio timere ñ debebat.uñ Cꝛiſ. Ut
igitur mõſtraret.qm̃ non uenti ĩmiſſio ſed il

lius modica cꝛedulitas ꝑiculum opeꝛabat.

ſubdit᷑: modice fiõi quar̃᷑ dubitaſti. In quo
ma nifeſtat qꝛ neq; uẽtus nocer̃ potuiſſʒ.ſi fi
öõs firma fuiſſet. Modice fidei erat Petrꝰ.
reſpectu eius q̃ expediebat ei magne tñᷣ ⁊ aꝛ
dẽtiſſime ꝛeſpectu noſtre fiõi. Unõ Piero.
Si apoſtolo Petro qui confidẽter ſaluato
rẽ rogauerat dicẽs(Dñe ſi tu es iube me ue
nir̃ ad te ſuꝑ aquas quia paululum timuit
dr (modice fiði quar̃᷑ dubitaſti)ꝗd nobis di
cẽdum ẽ.qni huius modice fiði nec minima
quidẽ hẽmus ꝑticulam. (Intrauit autẽ do
minus nauẽ. ceſſauitq; uetus) ⁊ tẽpeſtas ⁊
omnia ſunt acats Yn hoc xps ſe ondit do
minum aeris ſicut ĩ ðvambulatõe ſuꝑ aquas
oñorat ſe dominuʒ maꝛis. Uñ dat itelligi ꝙ
dñs patitur nos ad tpᷣus tribulari. ut uirtus
nr̃a ꝓbetur: finalr iñ ⁊ in neceſſitate non ð
ſerit.ſʒ nobis ꝓximus fit.Et ſtatim uietute
diuina fuit nauis ad ᷑tam ad quam ibãt ſ.
bethſaidam ciuitatẽ in ᷑za genesaret. Quð
aũt iohanes dicit diſcipulos uẽiſſe trãs ma
re ĩ caphaꝛnaum.ñ ẽ qriũ: ꝗqa caphaꝛnaũ ⁊
bethſaida ĩ eodẽ littoꝛe ſunt ⁊ uicĩe ⁊ forte
diſcipuli uenerunt ĩ ↄfinio utꝛiuſq;.medium
d̃t ab utroq; extremo poſſumus denomĩaꝛe
Uel uento ↄpellente uener̃t pᷣmo capharna
um.⁊ poſtea inde bethſaidam. Et ſic a de

—

tine n

„, n peinen
reheit alen
ſteb⸗cen ag ilan
ſinuituſc lun pen
nlen ceſen ne
nur e ſihn nuti
riclnnne g nunn
ſetngtti ſeiizm
ebtut ee dine⸗
blatio imeine ſhoſt
beſeſt hͤcd n
coeliug ietih in
mnnſbitienn⸗ e

na.4 ſu
bet fdelis aunlſi i

laboꝛ oſcipliorifn
ſcelium ac gelen i
conantti⸗Gel Comnin
pietuns iuti oꝛoho.
gcutorioberat on en
Ifaſferi icelinge?
ſot luculo itoppropia
re onbolans, lſiras ſe
it ao eos q ci homo me
zſcijererert agerit is
utinusoestenebras pell
loru celne ſrit eoei
Watfüwarca,Quia
cpentesuepaſzortte
tat euodietchin on
ſenest boniscids
niunt ad pontüetheſh
Fe munbus e,naniela
neon t noeſs notus
genoni aſeionli
gepanicpanocnn
Met niſ iſcipulos
Aheſitenia findigz⸗
liectietn nolgz:e
eunn heceſ ſee
fagün
lnuſtn

lutis cuclniglin;

3 Pen⸗ idi
Zallinult ep iſfirmtta
141 ga parum ubas
t.Fices aödet hl
undum trahebat Sn
nbulaf facit ut aun
ſtendat: mergfacitu
ncognoſcat. ne pitetſe
iat. Relinguitur erg⸗
ni.ur ta poratione an
enis ſe gomini impio
mn cepiſet mergi) ſta
törtera domini euz
ſauifſtitues dirir ei
lubitaſti) gn boc ei
paruit:qr er quo ad
uidaſ anbulauerat
ebebat. uſ Caiß. U
nuenti imiſlio ſec il
gieulum opeudak.
rubitaſi. Jncnd
Ne noCti riſſchdil
teſteierat den.

Pꝛime partis

ferto bethſaide.i.qꝛ ꝑtinet ad terminos ciui

tat᷑ betbſaide.iĩ quo ðſeꝛto dñs tuꝛbaſ pauit.

migrauefr̃t uſq; ad ciuitatẽ bethſaide qr int᷑
ciuitatem ⁊ deſeꝛtum pertinenſ ad ciuitatẽ.
ẽ ma:e ſeu ſtagnum medium. Pluꝛies legi
mꝰ diſcipuloꝛum nauiculam fluctibus ⁊ uen
tis exagitatã. ſed nunquã ſubmerſam. Sem
ꝑ em dePadeſt ſuis in tribulatõe.q; promiſit
cũ eis tũc eẽ. Uñ Beꝛn. Quatũcunq; ſeuiat
tribłatio.ñ mẽineris te deꝛelictũ.ſʒ memĩe
ꝛis eſſe ſcriptũ cũ ipo ſum in tꝛibulatõe.Et

ego aliud ĩteriʒ ĩ tribulatõe ꝗd ꝛequirã: Go

num mihi dñe tribulaꝛi.dũmodo ipe ſis me
cũ.qᷓ; regnar̃ ſiñ te.epulaꝛi ſiñ te.gloꝛiari ſiñ
te.¶ Miſtice nauicula iſta ẽ eecłia uel q̃li
bet fidelis anima.q̃ fluctibus pſecutionuʒ ⁊
temptationum ſeculi. modo i hereticis. mõ
ĩ trꝛãnis. modo ĩ falſis fꝛarribus tũdit᷑ ⁊ ẽ ba
tuꝛ. cũ ad patriam celeſtem tendeꝛe conat.
VUentꝰ otrariua.ẽ malignoꝛũ ſpirituum flatꝰ
laboꝛ diſcipuloꝝ ĩ rfᷣmigàdo.labores ðſignat
fidelium ad ꝗetem patꝛie celeſtis peruenire
conantiũ. Sed dominus uidens laboꝛantes

pietatis ĩtuitu coꝛobõat.⁊ aliqñ manifeſto:

adiutorio libeꝛat non enim aufeꝛt auxilium
7 ſi differat.ñ ðᷣꝛelinqt ⁊ ſi qñq; pᷣſſuras expo
nat.diluculo ãt appropĩquãte dñs ſupra ma
re ambulans.⁊ pᷣſſueas ſeculi comprim̃s ue
nit ad eos qr cũ homo mentẽ ad ſuꝑni lumẽ
pᷣſidij erexeꝛit.aderit dñs ꝗ ſicut lucifer ma
tutinus oẽs tenebꝛas pellit. ⁊ pꝑicula tempta
tionũ ceſſaꝛe facit deo eĩ pᷣſẽte paciſicat᷑ ani
ma ⁊ fit trangꝗlla. Quia vo hec nauicula nõ

toꝛpentes uepit ſʒ fortiteꝛ ꝛemigates ſignifi

cat᷑ quod i eccłia non deſidioſi ⁊ molles ſed
feꝛtes ⁊ ĩ bonis opibus perſeuerantes.peꝛue
niunt ad poꝛtũ et᷑ne ſalutis. Moraliter ma
re mundus ẽ. nauicula eſt pnia uł crux xpᷣi.

motus ãt maꝛis motus ẽ temptationũ ex ſii

tu demonũ:diſcipuli ſunt in naui. q; penitẽ
tia qᷓ ẽ participatio crucis ⁊ paſſionis xpᷣi nõ
ↄtinet niſi diſcipulos dni.Jeſus ñ ẽ in naui.
qꝛ penitentia ñ indigzs: eo ꝙ aquas ↄcupiſcẽ
tie calcanit. Pec eſt ſecũda tabula poſt nau
fragiũ ut dicit Piero.ſine qua nullus uenit
ad littus ſolide eternitatis. Jeſus auctoꝛ ſa
lutis iducit trãꝗllitatẽ.qꝛ ſedat tẽptationezʒ
turbe admirant.qꝛ nihil talia tꝛangllitatis
in ſe experiuntur qꝛ ñ eſt pax impijs. Petrꝰ
ambulans ſuꝑ aquã.nil mali paſſus eſt ab a
qua.ſʒ a uento ꝗ eum fere ſubmerſit: ſic hbo
mines ambulãdo ſuꝑ aquã mũdi.ꝑ ↄtẽptum
diuitiaꝝ.nil ab eis mali paciunt᷑: iñ ðbent ti
mere piculũ uenti ſuꝑbie ⁊ elationis.ꝓpter
ↄtẽptum huiuſmodi exurgentis. NHoc debẽt
timere illi:ꝗ in anguſta penitẽtia ł religiõe
ſt.⁊ terrena dimiſerũt.⁊ pedibus.i.affectio
mbus ⁊ deſyderijs ꝗbuſ anima gradituꝛ ſu
aquas ambulant: ne uẽto ſuperbie agiten
⁊ ſubmer gantuꝛ. Uñn primo boi dictuzʒ ẽ.do

Capitulũ.lxviiij.

minamini uniuerſis q̃ mouent᷑ ſuper terram
Item moꝛaliteꝛ nauis ẽ corpꝰ humannm
in quo aĩa ẽ ſicut nauta in nam:q̃ fluctibus
paſſionũ ire ⁊ ↄcupiſcẽtie que ĩ oꝛganis cor
poralibꝰ ſunt frequenteꝛ impellituꝛ: ⁊ aliqñ
piclitat:nã motus paſſionis aliquando ſub
uertit iudiciũ rõnis. Sed quarta uigilia (qͥ̊
termĩatuꝛ in luce matutina) xpᷣs uenir.r duũ
mens ad ſuꝑni luminis claritatẽ oculos eri
git. paſſionũ impetuſ ↄquieſcit.Et tũc fit ap
plicatio ad t᷑rã geneʒzareth.i.generantis au
ꝛam ꝑ quam ſignificatur ſpiritus aure lenis.
ubi ẽ dñs.⁊ ſanatu infirmi a languore pct᷑i
Sic g̊ triplex h̊ ↄcurrit miraculũ.ſ.ambula
tio ſuꝑ mare.ſubita tẽpeſtatis ſedatio.⁊ na
uis multũ a terꝛa diſtãtis ad portũ deductõ
ut diſcamꝰ.ꝙ fideles ĩ quibꝰ ẽ xpᷣs.tumorezʒ
mũdi pꝛemũt.fluctus tribulatõnũ calcant.⁊
uelociteꝛ ad terrã uiuentiũ tꝛanſeunt. Ubi
Aug.Attendite ſeculũ quaſi mare. uẽtꝰ uali
dus ⁊ magna tẽpeſtas: unicuiq; ſua cupidi
tas. Amas deũ ambulas ſuꝑ maꝛe. ſub pedi
betuis ẽ ſeculi tumõ. Amas ſeculũ abſoꝛbet
te. Amatores ſuoſ uoꝛare nouit.n poꝛtaꝛe.ſʒ
cũ fluctuat cupiditate coꝛ tuũ.ut uĩcas tuã
cupiditateʒ: iuoca xpᷣi diuinitatẽ. Diſce cal
care ſeckm mem̃to fidere ĩ xpᷣo.Et ſi motꝰ ẽ
pea tuꝰ.ſi titubas.ſi aquã ñ ſuperas:ſi meꝛgi
ſcipis. dic pereo: libera me.Dic peꝛeo ne pe
reas. Solꝰem̃ a morte carnis liberat te.qui
moꝛtuꝰẽ ĩ caꝛne ꝓ te. Pec Aug. ubi ⁊ Beda
Nec miꝛandũ ſi aſcẽdente ĩ nauiculã dno uẽ
tus eeſſauit.in quocunq; em̃ coꝛde deꝰ ꝑ gti
am ſui adeſt amoꝛis.mox uniueꝛſa uitiorù ⁊
adnerſãtis mũdi.ſiue ſpirituũ malignoꝝ bel
la cõpꝛeſſa quieſcũt.Et ut ait Theoph̊.ſi uo
luezimꝰ xpᷣm in nauiculã nr̃am ſuſcipere.i.
in coꝛdibꝰ noſtris habitare:ſtati ĩiueniemuz
ĩ terꝛa ad quã iꝛe nolumꝰ.i.celũ.i¶ ¶ Cu at)
dñs ieſus ⁊ diſcipuli(eiꝰtranſfretaſſent. ue
neꝛunt in teꝛã genezaꝛeth).ſic dictã a loci
uicinitate: æ gentes r gionis illius cognoueft
ieſum. alij ꝛzumoꝛe ⁊ fama. alij facie ⁊ pᷣſẽtia
Et pquirentes ĩfirmos univſe regionis illius
adduxerũt eos ad ieſum. ut ł fimbꝛiaã ueſtim
ti eimerent᷑ tangeꝛe: ſciẽtes ꝙ poterat eos
curar̃ ⁊ ↄſeq̃bãt᷑ bñficia curatõnũ tã m̃te q;
coꝛꝑe.qꝛ illos quos xypᷣs ſanabat coꝛꝑe.ſana
bat ⁊ m̃te. ubi Cri. Nos aũt non ſolum fim
bꝛiam aut ueſtimtum xpᷣi habemus:ſed etiã
corpꝰ eius ut comedamus.Sig ꝗ fimbriaz
neſtim̃ti eiꝰ tetigerunt tantam accepezunt ⁊
tutẽ: multomagis ꝗ totũ ipᷣm ſument.h cris
Mira fides geraſenoꝝ. ut ñ im preſentium
ſalute ↄtẽti ſint:ſed mittant ad alios ꝑ ciꝛeu
itum. ut currãt oẽs ad medicũ,curre ⁊ tu ꝓ
quacũq; infirmitate ad ieſum aucroꝛeʒ ſalu
tis ut beneficiũ curatõnis ↄſequi meꝛearis.
Poc ãt facto dñi ieſu ſignificat᷑ ꝙ pᷣdicatoꝛ
euangelij debet cuꝛaꝛe lãguidos ſpiꝛitualit᷑.
x 2

De uerbis dñũi pꝑ que

mMedicina pᷣdicationis ⁊? ſancte oꝑpatõis. Mi
ſtice tꝛaſſꝛetatio.hec ſignificat tꝛaſnum rpᷣi
ad gẽtiles ꝑ apoſtolos. Innuit g̊ pᷣmo tꝛanſ
tum aploꝝ ad gẽtiliũ ↄueꝛſionem: geneſaꝛ eĩ
iteꝛpᷣtat᷑ uitium natiuitatis.⁊ ſignificat gen
tilitatẽ.ſᷣo ſequẽtẽ fidei cognitòeʒ qꝛ cogno
ueꝛunt eum. teꝛtio fidelium multiplicatõez
qꝛ ad ↄgꝛegandum ifirmos miſerunt ĩ um
ſagz regionẽ. (Kt audiuit herodes tetꝛarcha
famã ðᷣ ieſu).i.ð doctrina ⁊ miraculis eius:
ita ut ⁊ ipᷣe ⁊ quidam alij miꝛarentuꝛ in eo
Johãnẽ reſuꝛꝛexiſſe a moꝛtuis:⁊ uer̃ ð moꝛ
tuis ſurrexit:ꝗ ð moꝛte huius miſerie coꝛpa
lis.pᷣm ſpm ĩ uitam ĩmoꝛtalẽ tranſiuit.Opi
nio.n. olĩum loquẽtiuʒz ð reſurrectõe ⁊ ĩmor
talitate aĩe fuit:ꝙ poſt reſurrectõem ſit ho
mo maioꝛis ⁊ excellẽtioꝛis potẽtie ? vᷣtutis
q; ante.dũ adhuc gꝛauaꝛet᷑ ĩfirmitate cãnis
7 iõ lʒ Aohãnes baptiſta ñ feciſſet miracła
I uita ſua. Perodes tñ cꝛedẽs euʒ ſurrexiſſe
a moꝛtuis aſſerebat eum faceꝛe muacula.
Uñn Theo. Sciẽs heꝛoõs ꝙ Johem iuſtum
exñtem ſine cã occiðꝛat cꝛeòbat eũ a moꝛtu
is ſurrexiſſe: ⁊ ꝙ ex ꝛeſurrectiõe ſuſcepiſſet
miraculoꝝ opatõem. Dec Theo. Peꝛ H̊ ãt
moꝛalꝛz öſignat᷑ ꝙ ſuꝛgẽtes ð moꝛte culpe.
maioꝛa vtutũ oꝑpa bẽt facere quam añ: ut
ſic oñdant ſe gratos ð ſua r̃ſurreetõe. Moꝛa
lit᷑ quoq; Johem ðcollat:ꝗ bonũ ꝓpoſirum
ab aliquo aufert łi ſe necat. Perodes ueꝛo
iteꝛ dubiũ timidũq; uacillans optabat ſepiꝰ
2 qꝛebat uiõre ieſum: magis ductꝰ curioſita
te uidẽdi miracula qᷓ; öuotõe:⁊ ut ſi foꝛte ſic
olen poſſit agnoſcẽ:ĩmo uolebat eũ occi
ere. Per hũc ſignificãtuꝛ curioſi:qui facta

miracula uiõre qꝛunt ⁊ audir᷑: ſʒ ñ imitaꝛi.

Tremebat ꝗdem ⁊ foꝛmidabat heꝛodes Jo
bãnẽ adhuc uiuũ.pauꝑem ꝓrſus ⁊ nuduzʒ:ti
mebat ẽt ⁊ foꝛmidabat eu iam occiſuʒ ⁊ mõò
tuum. Uñ Crip̃. Sʒ nec abſciſum eiꝰ caput
ſecur̃᷑ potat ac libẽter aſpicere:qꝛ poſt mor
tẽ quoq; Johis ĩ illo troꝛ uigebat.Tata eſt
uis ꝗppe vtutiſ.ut poſt moꝛtẽ quoq; ſit uiuẽ
tibus fortioꝛ adðᷣo è ibecillis neꝗcia ẽt ſi ho
noꝛe r̃gis iuuet.ẽt ſi pᷣſidio multitudſs atq;
univſa hꝰ mõi potẽtia fulciat᷑.oĩbꝰtñ pecto

ꝛibꝰꝗbꝰieſt cũctis oĩo ſĩ bus fragilioꝛes fecit
⁊2 iteꝝ. Pctoꝛes ei ſciẽtes ⁊ neſciẽtes quẽ q

ſtrepitũ ꝑtieſcut: pet᷑m.n. nemie arguẽte ho
minẽ ꝓdit.nemie accuſãte ↄ iẽnat.⁊ timidũ
2 pign ꝛeddit deliquẽtem. Pec Cꝛiſ.

Oratio.

Omine ieſu xpᷣe clem̃tiſſime dignaꝛe
d Rnauiculã pectoꝛis mei aſcendere. ⁊?
ſupbie uẽtoſitatẽ ac uitioꝝ ĩiſurgẽtiũ
ꝓcellas ſedaꝛe:ne me ĩ aliquo temptationũ
uentus ſubuertat. uel unda ſubmergat. Da
mihi ĩ ꝑturbatõe ↄſilium. ĩ ꝑſecutione auxi

quidam retro abieꝛunt.

lium. in tribulatione ſolatium. in aduerſita

te foꝛtitudinem.ĩ oĩ temptatione uirtutem.

Libeꝛa me a tẽpeſtatibus huiꝰ pcelloſi ma

ris.⁊ ꝑduc me ad tꝛãgꝗllitatem geti littoꝛis
dans mihi nunc pacẽ tpꝛis ⁊ pectoꝛis.⁊ poſt
hoc e᷑nitatis Amen.

¶ De uerbis domini pꝛopter que quidam ꝛe
tro abierunt. Capi. Lxx.

No ſtq;gᷓ dna ieſus tꝛanſfꝛetaſſet cũ
p diſcipuł a ðpto uſq; ad geneʒzaꝛeth
è

alta die turbe q̊s pauerat. non in
ueniẽteſ eũ ĩ loco ubi ̊ feceꝛat.in
trauerũt naues ſuꝑueniẽtes a ciuit ate tiba
riade.q̃ eſt iuſta idem ðſertum. ⁊ tꝛãſfretan
tes uener̃t capharnaum.Et ĩiueniẽtes ieſug
mirabatur quũo illut ueniſſʒ:cum ſolaʒ naui
culam uidiſſent.quã cũ diſcipuł ñ ĩrꝛauerat
⁊ dixeꝛun ei Rabi qũ huc ueniſti: ꝗ.ſ.nec
diſcipuloꝝ nec aliam nauem itraſti. Reſpõ
dit eis ieſus.non ad qõnẽ eoꝝ ſʒ ad ĩtẽtionẽ
Amen dico uobis lʒz uos q̃ſi vöuotos ondatis.
tñ q̃ritis ⁊ ſequimini me.ſ. aliqui ex nobis
⁊ ſi non omnes) non ꝑꝑ ſigna q̃ uidiſtis. ꝗb
me cognoſcere potuiſtis:ñ ꝑp ſermonẽ ouẽ

audiſtis: non ut mihi uel ſignie meis que fa

cio cꝛedere uelitis:ſed quia manduca ſtiſ ex
panibus ⁊ ſaturati eſtis hoe eſt non pp me
ſʒ ꝑꝑ ꝛefectionẽ.ne ꝓ uictu oporteat uos la
boꝛare ⁊ hr̃e ſolicirudinẽ.q̃ñ diceret.pꝑ car
nem me qritis non ꝑꝑ ſpm̃.qꝛ.ſ.ut ſatuꝛemi
ni iteꝝ.ſʒ ðöberetis eſſe magis ſoliciti ð cibo
ſpũali.quo aĩa ſuſtẽtatur.qꝛ tanto melioꝛ ẽ

cibo coꝛpali quo coꝛpus re ficit quanto aĩa

melioꝛ eſſe coꝛꝑe dignoſcit᷑. Cõſidera modo

quãte ſuauitatis fueꝛunt panes illi.qᷓ;uis oꝛ

deacei quoꝝ dulcedine ille turbe capte ad
huc dñm ſeq̃bantur tam ſoliciti.Nec miruʒz
qꝛ ſuauis ⁊ dulcis erat puiſor ⁊ diſpenſatoꝛ
panuz illoꝝ. Similiteꝛ quotidie multi qrut
leſum.non pꝑ ieſum.ſʒ ut bñ ſit eis ĩ hoc tꝑe
⁊ pfti uita. ut aſſequãtur ↄmoda ⁊ uitẽt dã

na. Multi ẽt ↄficiũt ieſum non ꝑꝑ ieſum.ſʒ

pꝑpꝑ nümum. hic letus obuiat intrantibus re
ligionem ⁊ aſſumentihꝰ clericatum ex igna
uia.ut ſic ocioſe ⁊ ſine laboꝛe panem mãdu
cent. Quibus ait dñs.q̃ritis me ab ambitõe

pluriũ reddituũ eccleſiaꝝ celebꝛatõe pluriũ

miſſaꝝ.⁊ ꝑꝑ alia huiuſmõi.ñ qꝛ uidiſtisi g
i. oꝑa ĩ qbꝰ uelitis me imitari.ð ꝗb o qne

fac mecũ ſignũ ĩ bonũ ſʒ qꝛ manduca ſtis ex

redditibꝰ⁊ oblatõibꝰ.nec tñ ſaturati eſtis qꝛ
ſecundum dictum commune quo ꝑlus ſunt
botate plus ſit inntur aque. Ata etiam eſt ð
upidſtaris pane. regorius. Bẽ pani
bus enim fuerant ſaturati.⁊ peꝛ eorum per
ſonam dominus illos intra ſanctam eccle
ſiã deteſtatuꝛ qui ꝑ ſacros ordines ad dñʒ ꝓ

pinquantes.ñ in eiſdem ordinibus uirtutuʒ

c ubſti vin
Cia hei vſe
Zigutmi

nalione guenit fetene
unt elun non o eſim
liic Etq turde inof
ln o cbu corporale:l
nertorin ut ad reſiciene
len Daſaages op ſati
(nwern uermes:altio⸗
i Oyeramini d odere,
bus mereamind dch
led aui nanetiuitam
etern trbbuit uti ,n
ojnniſ le,g inrennon
ſeſen lcz ſent llig
ceporalllet paſcer⸗
em ginretioncm eſen
cdig non pent e
nn birchua nerdi
engtie ſecni lebuerit
7 PAebir ſutiü r
emn gnitme
tͤtieni ſdn⸗
eniſbonſn
uute ſ cedengzen

latium
lumin
temotart,. achu
dind elinnen
lenu⸗ Nrlaſin
Kihern etl litoꝛis
.Khectotis

niw
poter ue uidamze
Cep. drr.
ſieſas
tenn WNE

Gid geneze
nen
Co ubißſſecati⸗
buemietesg cinntate rr

den dſenun hiͤffretgn
naum. Et iuenetezieſn
ut ueniſſz: um ſolznan
ni ci diſtipubf inalertt
biqi huc ueniſti g e⸗
lam nauenn itraſt eſs
ac gonẽ eor h itetii
Hhz uoo iſ öloros odatd.
nmi ne alujer ohe
lulis:ipp ſermone cus
vel ſigis melque fa
c alla manaucoſtiſ ex
eſtis. hoe eſt on pp me
uictu oporteat uos la
ddine, diceret. g) car
ſpnm. ſut ſamemt
ſſe mages ſduicin dehe
tarur ℳ tanto meide
depvs reficik gantd d
Nanoſck. Köſcern ndid
fgerum panes ll huis
cedine Ule turbe capte d
nnur tam ſolicitiflec minz
ſort diſpenſatoe
is era puiſot aipenſe

. . ti rut
mlirer guolidie nulti
inn biſtebi boe ge

Pꝛime partis

merita ſed ſubſidia uite pᷣſentis exꝗrãt nee
cogitant ꝗd uiuendo imitari debeant.ſed qᷓ
ↄpendia pcipiendo ſacientur. Saciatos ꝗp
pe de panibus dñʒ ſequi eſt de ſancta eccle
ſia tpalia alimẽta ſumpſiſſe ⁊ nonꝓ ſignis do
minum ſed pro panibus q̃reꝛe.ẽ ad religiõis
officium. non pꝛo agendis uirtutibus. ſed ꝓ
requiꝛendis ſubſidijs temporalibus inhiaꝛe.
Uñ ⁊ Criſ.Diſcamus aſſiſtere ieſu:ſed non
ppter dationẽ ſenſibilium ut ñ exprobemuꝛ
m iudeos.Etem̃ queꝛitis me ait.nñ quonia⸗ʒ
uidiſtis ſigna: ſed qm̃ comediſtis ex panibuſ
? ſaturati eſtis. Propt᷑ hoc neq; ↄtĩue facit
hoc ſignũ.ſed ſecũdo ſolum ut erudiat eos
ſ uentri ſeꝛuiꝛe.ſed ſpũalibꝰ adheꝛere conti
nue. Vis itaq; adheꝛeamus ⁊ nos.⁊ qꝛamus
anem celeſtẽ: æ accipiẽtes.oẽzʒ ꝓiciamꝰ ui
te huiꝰ ſolicitudinẽ. Un ẽt Augꝰ. Quã mlti
ñ querunt ieſum.niſi ut illis ſaciat bene öᷣn
tempus.alius negociationẽ ha bẽs.querit ĩt᷑
ceſſionẽ cleꝛicoꝝ.alius pᷣmitur a potẽtõre ſu
git ad eccłiã. aliꝰuult ꝓ ſe inteꝛueniri apud
eũ apud quẽ paꝝ ualet. Ille ſic ille ſic iplet
quottidie talibꝰ eccła. Uix auerituꝛ ieſus.
pp ieſum. Unde ⁊ Beda. Illi etiam qui in
oꝛatione querut ñ eteꝛna ſed temporalia:
ꝛunt ieſum non ꝑꝑ ieſum: ſed propteꝛ alig
aliud. Et qr turbe in ̊ opeꝛabant᷑.ſ.ſeq̃ndo
xpᷣm. ꝑpꝑ cibũ corpoꝛalẽ: inducit eos ad oꝑa
meꝛitoria. ut ad reficiendũ qꝛant cibũ ſpᷣa
lem. Uñn ſatagẽs eoꝝ ſatiaꝛe mẽtes.quoꝛum
ſatiauerat uentꝛes: altioꝛẽ eis panẽ oñdit: ⁊
ait. Operamini.i.operando q̃rite.ſeu operi
bus mereamini.ñ cibũ qui peꝛit.ſ.corꝑales:
ſed qui ꝑmanet ĩ uitam eteꝛnã.ſ.ſpũalem q
eternã tribuit uitã.Cibũ qui perit opeꝛatuꝛ
omniſ ille.ꝗ intentione palẽ ad tempoꝛale
refert lucꝝ: ſcut illi q dm ſequebant᷑ ad B
coꝛporaliteꝛ paſcerent᷑.ꝗ ãt laborẽ coꝛpa
em ꝑ intẽtionem ꝛeſert ad ſpualia:h̊ opatux

cibũ ꝗ non perit: ſed ꝗ permanet ĩ nitam et

—

nam. pᷣ ãt cibus ẽ uerbi dei ⁊ gratie.p cuiuſ

deuotõe ſequi debuerãt pᷣcipue.Opꝰ gᷓ nr̃uʒ
i.pꝛincipale ſtudiũ ⁊ int entionem noſtrag.
dirigamꝰad querẽdum cibũ qui ducit ad ui
tã eternã.ſ.bona ſpiritualia.Ad tempoꝛalia
autẽ ñ debemus pᷣncipaliteꝛ accede e.ſʒ ac
ceſſoꝛie ſolum ea ꝓcurare rõne corpoꝛis coꝛ
ruptibilis qõ in Pac uita opoꝛtet ſuſtẽtari.
Ubi Crip.Quaſi diceret. Uos exgritis eſc
tpᷣalem: ego autem corpora ur̃a nintriui. ut
ꝑ ̊ exquireretis illã eſcã q̃ non tempoꝛaleʒ
ſed et᷑nã tꝛibuit uitam. Et eꝛum. Sʒ qꝛ qui
dã eoꝝ qui uolũt pigre nutriri abutuntur 6
vᷣbo:neceſſariũ ẽ inducer̃ id ꝗð ẽ pauli.qui
furabat᷑ iã n furet᷑. mag's ãt laboret mãibꝰ
ſuis unde tribuat neceſſitatem paciẽti.Sed
⁊ ipe coꝛinthũ ueniẽs.moꝛabat apud aqꝗlaz
⁊ preſcillam ⁊ opabat᷑.Dicẽdo g̊ ne opemi

ni cibum g perit ñ inũnuat ꝙ oporteat pigri

Capitulũ.lxviſij.

taꝛi.ſed ꝙ opoꝛteot opeꝛaꝛi.⁊ dare: hoe eim
cibus qui non peꝛit. Operari autem cibuʒ
qui perit ẽ affici ſeculaꝛibus rebus. NHoc igr
dixit quia illi nullam fidei cuꝛam habebaàt.
ſed ſolum uolebant uẽtrem implere nihil la
borantes.⁊ hoc decent᷑ cibum cui perit uo

cauit. Pec Criſoſtomus. Quẽ cibum peꝛma

nenteʒ filius hominis dabit uobis.id eſt pa
ratus eſt dare. quia ad hoc uenit in mũdum
miſſus a patre Vunc enĩ filium hominis
ðᷣus pateꝛ ſignauit id eſt ad hoc ipſum ſpeci

alit᷑ aſſignauit ⁊ inſtituit mittendo in mudũù

ut daret uitã eternam mundo. Unde ifra di
cit. ego ad hoc ueni in mundũ ut teſtimoni
um ꝑhibeã vitati: ⁊ hoc ẽ dare cibum ſpa
lem . Operã gᷓ date ut poſſiti cibũ ſpir itualẽ
habere. Queꝛitis me ꝑꝑ aliud: qrite me ꝓp
ter me non ꝑꝑ aliud: qui ſum cibus perma
nens ĩ uitam eternã. Seipᷣm em̃ hunc cibuz
inſinuat ut ſtatĩ patebit. Operamur g opus
dei.i.ꝙ ipſe acceptat.⁊ ꝑ ꝙ conſequi poſſu
muſ hunc cibũ ꝗ non perit: dum ꝑ fidem ue
ram ⁊ bona opeꝛa nos xpᷣo incoꝛpoꝛamus.⁊
efficimus eũ noſtꝝ mẽtis cibũ.quem ipſe ꝑ
gratiam ſeipᷣm nobis dat. ut maneat nobiſcũ
in eternum. Jße enĩ ẽ cibuſ quo uiuũt ãgeli
qui ꝑmanet ĩ uitã eternã.¶ Sed iudei qĩ in
grati ð cibo.quem eiſ dñs dederat mãna qað
pr̃es in deſeꝛto comederãt.pꝛeferebãt diſcen
tes. Datres nr̃i maãducauerũt mãna in de ſeꝛ
to ſicut ſcriptũ ẽpanem ðᷣ celo dedit eis mã
ducare. Quaſi dicerent. Tu adhuc ñ feciſti
ſiłia moyſi.moyſes em̃ dedit mãna ⁊ annis q̃
dꝛaginta. Tu t panẽ oꝛdeaceũ ⁊ pauiſti noſ
ſemel rm̃. Unñ Augꝰ. Atteudebant itaq; qua
lia feciſſet moyſeſ ⁊ adhuc aliq̃ maioꝛa uole
bant fieri. Quaſi dicãt. Tu ꝓmi ttis cibuʒ ꝗ
ñ perit ⁊ ñ talia operaris qualia M oyſeſ pa
nes eĩ oꝛdeaceos ille ñ ðdit.ſʒ mãna ð celo.
⁊ dixit eis ieſus.moyſeſ panẽ.ſ .ſignificatiuũ
de aeꝛe. quia deſcendebat ut ros h pꝛuina. ⁊
non uerũ panem de celo deſcendentẽ uobis
tunc dedit ſed mõ pat᷑ meus dat uobis panẽ
de celo ueꝝ ipſum ſcilicet dñũm ieſum quem
ille pais figurabat nã ille panis figura erat
iſtius panis ꝗ ueritas eſt. Uñ non diuidituꝛ.
ſed diſtinguituꝛ hic uerum cõtra falſũ quia
paniſ ille neꝛꝰ.ñ fls fuit ſʒ õ figurale ⁊ ſic pa
nis ille ꝓ pᷣe ñ fuit pãis uerus ꝗa fuit figura
panis ſubſtantialis dati in ſacramento. ? i6
iſte panis ẽ uerꝰqui fuit per illum figurat?.
Panis eni dei uerus ⁊ non figuralis ẽ.qui ðᷣ
ſcẽdit ðᷣ celo.⁊ dat uitã mũdo effectꝰ. nãq; ł
panis eſt uitam ↄſeꝛuare ⁊ ideo ille eſt ueꝛ
panis ſpiꝛitualis.ꝗ dat ⁊ conſeꝛnat uitã ſpi
rituales. hoc autẽ competit uerbo ĩcarnato
cuius egreſio a ſummo celo.i.a patre.uñ ue
nit ut uitam daꝛet mᷣo Panis coꝛpalis non
dat nitam. ſed tantum pᷣſiſtenteʒ ↄſeꝛuat ad
