teram ſegregaꝛi mereamuꝛ. Et ſecundũ.e
gor̃.qꝛ galilea tꝛanſmigratio ſancta interpᷣ
tatuꝛ. Recte in galilea dominus uidendus
nunciatuꝛ:ſiue qa ipſe de corruptione ĩ cor
ꝛuptionem de mort alitate ad ĩmoꝛtalitatez
tranſijt:ſiue qa illi ad ſpeciem eius contem
plandam peruenire meꝛebuntur. qui modo
tꝛãſmigrant de uitijs ad uirtutes.de amoꝛe
mundi ad amoꝛẽ dei:declinantes a malo ⁊?
facientes bonũ.queꝛentes ⁊ ſapientes non
terrena.ſed celeſtia. Cum dicitur. ibi eum
uidebitis. Secundum Hieꝛonymum. Bre:
uis ẽ ſententia in ſillabis,ſed ingens ĩ quan

Qũo Maria magdalena ⁊ alie marie ⁊

titate pmiſſio. Ibi ẽ gaudij noſtꝛi fons ⁊

ſalutis noſtre eterne oꝛigo ppaꝛata. Ibi cõ

gregãtuz diſpeꝛſiones ⁊ ſanãtur ↄtriti coꝛõ.
So⸗ inꝗt eü uidebitis.ſ̊ ñ ſicut uidiſtiſ.hec
Piero. Mulieꝛes vo fraudate ſpe ſua.quia
corpꝰ dñi iuenire ſpabant.ñ attẽdẽtes ad v
ba angeli q̃ audieꝛãt ↄtrite ex ĩſolita appa
ritõe angeloꝝ.⁊ gem̃tes.q ñ inuener̃t dũĩm
redeũut ad diſcipnios dicẽtes. corpꝰ dñi eſſe
ſublatũ. Nũciãt diſcipuł ut aut ſecũ qrerẽt
aut ſecũ dolerent.de angelo ꝗdẽ ⁊ eiꝰvbis
Abus dñm reſurrexiſſe audierant. nihil eis
dixer̃t. G ſolũ nunciantes eiſdẽ.ſ. dñm ĩ mo
num̃to nõ eſſe(Et uiſa ſunt eis vba iſta ſiẽ
deliramẽta).i.q̃ſi fantaſtica ⁊ nõ uera.ſci
licet ꝙ dñs ſurrexiſſet a mortuis.⁊ iõ ũñ cre
debant illis:qꝛ ꝛzes noua eꝛat ⁊ ↄſuetudi
nẽ ꝙ mortui reſurgeꝛẽt. Ut eĩ ait Theophi
lus ẽ nãlr incredibile moꝛtalibꝰ ꝛeſurrectõ
nis miraculũ.¶ Petrus ãt ⁊ Johes)hec au
dientes tollunt moras. ⁊ cucurꝛer̃t ad mõu
mentũ ex öſiderio uidẽdi factũ.qꝛ ignis ma
teꝛie ingeſtus nõ nouit moꝛas. Iſti duo pꝛe
ceteꝛis (currebant) qꝛ pᷣ ceteris xpᷣqum ama
bant: ⁊ ſicut familiares iuicẽ ſe tenebãt.ppꝑ
ꝙ in płibus locis legũt ſimul ↄbinati.( Sʒ
JYohanes citiꝰ pᷣcucurrit Petro)) qꝛ eꝛat iu
nior ⁊ agilioꝛ illo.(¶Mõ tñ ĩtroiuit) ꝑp Pe
tꝛi reuerentiã quã expectauit.qꝛ ipᷣo ſenior
⁊ inteꝛ apłos pᷣncipalioꝛ erat.Cõſpice nunc
bñ ipᷣos.Luꝛrunt ipᷣi.currunt magdalena ⁊
ſocie eius poſt eos:oẽs currunt ad q̃renduʒ
dñm ſuũ coꝛ ſuã ⁊ aĩasz ſuã. Lurꝛũt młtum
fideliteꝛ mitũq; feruẽteꝛ młtũ anxie ⁊ mul
tũ ſtudioſe. Curre ⁊ tu poſt eos ſiue potius
cũ eis ut cũ eis ↄſolari merearis.ũ ãt peꝛ
ueniũt ad monum̃tũ reſpiciẽtes ĩ ipᷣo ꝑ exte
ꝛius oſtiũ ĩtꝛaueꝛunt prio etrus deiñ Jo
hãnes.et ꝗqdẽ ſᷣm Iram Johãnes ꝗ pᷣmo p
uenit ñ ĩtrauit ꝑꝑ reueꝛentiã Petri cui pri
mũ ingreſſũ ſᷣuabat:ſʒ miſtice.ſᷣm Grego.ꝑ
Johãnẽ ſynagoga ꝑ Petꝝ eccłia oſignat.
Uenit ſynagoga pᷣoꝛ ad monum̃tũ.ſʒ minie
ĩtrauit.qꝛ ⁊ ſi pᷣmo ſcriptuꝛe ſacr̃a cognouit
tñ ad fidẽ paſſiõis dñice ĩtꝛaꝛe diſtulit.ſecu
ta poſterior eccłia gẽtiũ introiuit in monu
mentũ.qꝛ vpᷣm ieſuʒ ⁊ cognouit carne mõtu
um. ⁊ uiuẽtẽ credidit deũ. Sʒ poſt Petruʒz
ĩtꝛauit ? Johãnes.q⁊ ĩ fine mõi ad redẽpto
ris fidẽ ẽt iudea colliget᷑.Et ĩtroeũteſ nõ in
nenerunt coꝛpus ſʒ(( uider̃t) ſola.ſ.ſine coꝛ
pore (lintheamina) quibꝰ corpꝰ erat ĩuolu
adrcanae⸗ eſt bene diſpoſita ⁊ plicata(⁊
ſudarium ) capitis ( non cũ lintheaminibus
poſitum).ſ.indiſtincte ⁊ ↄfuſſe(ſʒ ſepatim
inuolutum )id eſt bene plicatum (in unum
locum) ac ſi ex induſtria eſſet factum quod
totum factum eſt ad oſtendendum chriſti
reſuꝛredtionem iam factam ⁊ quod coꝛpus
non fueꝛat ſublatum.⁊ cꝛedideꝛunt ueꝛum

Petrus ⁊ Johanes uener̃t ad monumtuz ·

eſſe quod mulieres dixerant. ſcilicet corpꝰ
xpᷣi de monumento ſublatum eſſe non autẽ
ſurrexiſſe: (nondũ ei ſciebant ſcripturas)
de xpᷣi reſurꝛectione loquentes:quia nondũ
erat eis apeꝛtus ſenſus.ut ĩtelligerẽt illas.
Kt ꝛeceſſeꝛunt ſtupefacti:⁊ apud ſe mirãteſ
euentum rei. Qualiter ſola lintheamina de
relita fuere ſine coꝛꝑe ꝑuncto uel quantam
oportunitatem fuꝛ habuiſſet ut hec ſeriatizʒ
inuoluta dimittens.pnñtibus militibꝰcorpui
auferret:non cogitantes de xpᷣi reſurꝛectio
ne.nec intelligẽtes nõ eſſe ſublatũ ꝙ ſimul
fuiſſent ⁊ lintheamia aſportata: æ maxime
q; pꝑ unctõeʒ eꝛãt foꝛtiter coꝛpi adherẽtia
iõ ꝑ hoc ꝙ ſic pãni rlicti ⁊ diſpoſiti fuerant
manifeſte appaꝛebat ꝙ reſurrexeꝛat. Sepe
ratio eĩ lintheaminũ a coꝛpe dñi ⁊ deſertio
eoꝝ in ſepulchro.ſignũ fuit dñice reſurrec
tionis ñ tꝛãſpoſitõis.Unð Cribᷣ. Conſideꝛãt
lintheamina poſita.⁊ ſudaꝛiũ ſepatim inuo
lutum in unum locum.ꝙ erat reſurrectiõis
ſignuʒz. Neqʒ eĩ ſi tꝛanſpoſuiſſent quidã hoc
feciſſent corpus denudãtes:neq; ſi furati eſ
ſent huius rei ſoliciti fuiſſent: ut leuarent
ſudariũ ⁊ inuoluerẽt ⁊ ponerãt in unũ locũ
ſeorſum a lintheaminibus.ſed ſimplicit᷑ ut
ſe hẽbat ſuſcepiſſent utiq; coꝛpus pp hoc eĩ
⁊ Johes ait qm̃ cũ mirra ſepultꝰ eſt multa
q; ↄglutinat corpori lintheamina. ut non ðᷣ
cipiaris ab his.ꝗ dicunt eũ fuꝛto ſublatum
eſſe. Quid ãt ẽ ſeoꝛſum lintheamina iacere
⁊ ſudarium ſeorſum ĩuolutũ .ut biſcas qm̃
ñ erat feſtinantiũ hec ꝛes.ſ.ſeorſum quideʒ
illa.ſeorſũ ueꝛo hec ⁊ ĩuoluta eſſe.Non enĩ
ita inſenſatus eſſʒ qui fuꝛaret᷑:ut ciꝛca ꝛem
ſuꝑfluã tantum ſtudiũ ↄſumeret.hec Cripᷣ.
Moraliter monumẽtũ in quo ſunt linthea
mina ſola.põt dici clauſtralis in quo eſt ue
ſtis religioſa exterius tm̃ ſine habitu ĩterio
ꝛi. Uñ legit᷑ in libꝛo Regnm cũ ueniſſent ꝗ
q̃rebant dauid.inuentũ eſſe ſimulachꝝ ſuꝑ
lectũ eius. Pec ẽ tunica ioſep inuenta ſine
ipᷣo. Pec ẽ ueſtis ouina ſub q̃ latet mens lu
pina. Pic ᷣm Greg.diuine diſpẽſatõnis ma
gnitudo penſanda ẽ. ꝙ diſcipuloꝝ coꝛda ⁊=
accẽduntuꝛ ut qꝛant.⁊ diffeꝛunt᷑ ne inueni
ant:quatenus infiꝛmitas animi ipſo ſuo me
roꝛe cꝛuciata.puꝛgatior ad inueniẽdũ fiat:
⁊ tantoualidius teneat qnantotardius inne
nit ꝙ q̃rebat.õpater᷑ igit᷑ diſcipulis ipſis ⁊
mulieꝛibꝰ.qꝛ ĩ afflictõe magna ſũt q̃ꝛunt do
minũ ſuum ⁊ non inueniunt.⁊ neſciunt ubi
eum amplins q̃rere debeant. Igitur dolen
tes ⁊ flentes diſcipuli ⁊ non audentes diu
maneꝛe iuxta ſepulchrum pꝛopteꝛ metum
iudeoꝝ (abieꝛũt ad ſemetipſos).i.ad hoſpi
cia ſua.⁊ illuc ubi habitabant ⁊ priꝰ latita
bant. ⁊ unde ad monum̃tum currebaãt nihil
certi ſcientes de dñi reſurrectione. Marie
qutẽ ibidem remanſerunt.( Et dum meme

N₰
ſſternate
nitauͤt ,
ꝛengnd
neuto
nenrſi
loin ſpel
buslalvis
ſuueltos
ti habin
ritöͤes ei⸗
mninü:1
petit ren
ſtis ſplen
bis ahp⸗
uum anic
ad ſolen
ſolemu
Beca.l
atoꝛis
dis einſ
nſecaati
aplom
eccleſin
ne ange
tera)e
las oſo
ſuurec
citati ſi
cu moꝛtn
mortuox
mortuis
Wortws:
connerſ
illud n
Et ſubi
chope
e pſent
uirtute.
centes⸗

W

Muer
ſer dice
hetox 7
llceret 6

nplicit t
py hocei
multa
t non d
Wlatum
Aiere
iccas g
mquide;
flon en
cica em
hec Crif.
t linthea
noeſt ue
ditn iterio
eniſſem g
chr ſip
enta ſine
fens lu
önis ma
coda *
ſe innent
ſo ſuo me
jed fin:
dius ime
lisipſet
tiͤzunt 6.
ſeuntibt
inrcoen

Secunde partis

ↄſteꝛnate).i.ſtupefacte(eſſent de hoc)) q;
uideꝛãt.ꝗa ⁊ lapidẽ tã imẽſe magnitudinis
ꝛeuolutũ ſtupebant: ⁊ coꝛpus tã eximie ue
neꝛatõis ñ iuẽtũ dolebàt reſpiciẽtes in mõu

mentũ (uideꝛunt duos uiꝛos).i.duos ange

los in ſpẽ uiꝛoꝝ (ſt antes cicã illas in Jueſti
bus(albis)ad deſignandũ gandiũ dñice ꝛe

ſunectõis. Angeli non ſolũ vᷣbo ſed ẽt fulgẽ

ti habitu gloꝛiã ãnunciãt tꝛiüphantis appa

ritões eĩ angeloꝝ faciũt ad ĩſtructionez bo

minũ: ⁊ ſolent ꝑ illũ mõm appaꝛeꝛe.ꝗ com

petit rei de q̃̊ debẽt inſtꝛueꝛe: candoꝛ:aũt ue

ſtis ſplendoꝛẽ denũciat ſolẽnitatis.⁊ iõ ĩ al

bis appaꝛueꝛũt ueſtibꝰ.ad önotandũ gaudi
um dñice ꝛeſuꝛectõnis.Appaꝛuer̃t aũt duo
ad ſolẽnius denüciãdũ xpᷣi rſunectioneʒ qr
ſolẽnius ðnũciatuꝛ ꝑ duos q; p unum. Vbi
Beda.Qũo ãt poſio in ſepulchꝛo coꝛꝑi ſal
uatoꝛis angeli aſtitiſſe legũt᷑ ita ẽt celebrã

dis eiuſdẽ ſacꝛatiſſimi corꝑis miſteꝛijs tpᷣꝛe
ↄſecꝛationis aſſiſteꝛe ſunt credendi monẽte
aplo mulieres hẽꝛe uelamen pꝑꝑ angelos in
eccleſia( Cuq; )mulieꝛes (timerẽt)ex uiſio
ne angeloꝝ iniolita (⁊· declinarent uultꝰ ĩ

terra)ex uerecundia (dixer̃t)angeli((ad i

las) ↄſolãdo eas benigne.⁊ inſtruẽdo ð xpᷣi
Fſurectione.(¶ Quid qritis uiuẽtẽ) ⁊ iã rſuſ

citatũ (cũ moꝛtuis).Quaſi diceꝛẽt. Nolite
cũ moꝛtuis.̊ ẽ ĩ monum̃to qui locus ppᷣe ẽ

moꝛtuoꝝ qꝛere eũ qui ad uitam iã r ſuꝛꝛexit

a moꝛtuis. Uerũtũ multi qꝛunt uiuẽtẽ cum

mortuis:ut illi ꝗ licet ſint boni.tñ libenter
conuerſantuꝛ cum malis.ꝗbus poteſt dici

illud. ſine ut moꝛtui ſepeliat moꝛtuos ſuos.

Et ſubiungit.¶ Non ẽ hic) ſcilicet in ſepul
chꝛo penitentia coꝛpoꝛis.qui tamen nuſq;; jᷣ

ẽ pᷣſentia deitatis(ſʒ ſurrexit) inde.ſ.pꝛopa
uirtute.Et addunt dicti ſui ↄfuamatõöem:di
centes(Recoꝛdamini q̊liteꝛ locutꝰ ẽ uobii/
aq uerax ẽ ⁊ ñ fallit(cũ adhuc ĩ galilea eſ

ſet:dicẽs.qꝛ oʒ filium hoĩs tradi in manus
pct᷑oꝝ ⁊ crucifigi.⁊ tercia die ̃ſuꝛgeꝛe)..q.
dicerẽt diu ante pᷣdixit. hec oĩa.⁊ iõ ñ mue
mini ſi mõ auditis eſſe facta. Jubẽtuꝛ vᷣboꝝ
recoꝛdari.ut pᷣdicatione euentus futuri.cõ
firmentuꝛ in fide iam facti. Quia vo.ut dic
tum ẽ.mulieres uiſis angelis.timtes declĩa

uerunt uultus in terram. myſtice cũ celeſti

bus miſterijs appꝛopinquamus.exẽplo mu
lieꝝ haꝝ uultũ in terra declinare debemus
nos tenã ⁊ puluerẽ eẽ r̃colẽtes. Uñ Beda.
Et nos eꝛgo exẽplo deuotaꝝ ðo feĩarũ. quo
tiẽs eccłiaz ĩtramꝰ.⁊ myſterijs celeſtibꝰ ap
ꝓpinquamus.ſiue ꝑꝑ angelice pntiã uirtut᷑
ſiue ꝑꝑ ꝛeueꝛẽtiã ſacꝛe oblatõis.cũ oĩ humi
litate ⁊ timore ĩgredi debemus. Ad ↄſpectũ
ppe angeloꝛum uultum declinamus in ter
ram.cũ ſupernoꝝ ciuium que ſint gaudia e
terna ↄtẽplantes nos cineꝛez eſſe terramq;
recolimus:ſicut beatꝰ Abꝛaha.loqr:inquit

Lapitulü.lxxij

ad dñm meũ.cum ſim puluis ⁊ cinis. Et no
tandum ꝙ ſancte mulieres aſtantibꝰſibi an
geliſ non in terrã cecidiſſe.ſed uultum dicũ
tur in terram declinaſe. Uñ moſ obtiuit ec
cleſiaſticuſ ut in memoriam dñice uel ĩ nr̃e
ſpem reſurrectionis.⁊ omnibꝰ diebꝰdñicis.
⁊ toto quinquageſſime tpᷣre nõ flexis gẽubꝰ
ſed öclinatis in terram uultibus oꝛemꝰ. hec
beda. Ille ãt mulieres nec tũc attenderunt
ad vba angeloꝝ.nec aliqᷓ; ↄſolatõm recepe
rũt de uiſione eoꝑ:qꝛ nõ q̃rebãt angeloſ ſed
dũm angeloꝝ.immo ille due marie.ſ.iaco
bi ⁊ ſalome.ↄterrite ⁊ q̊ſ abſoꝛpte exeũtes
fuger̃t ð monum̃to.⁊ elõgaueꝛũt ſe inde ali
quantulũ.⁊ ſedehant dolentes.q; tremoꝛ ⁊
pauoꝛ.i.ſtupoꝛ eas inuaſeꝛat.ꝑp uiſionẽ an
geloꝛum ⁊ cuſtodum:⁊ nemini.ſ.ðõ cuſtodi
bus ꝗcquam dixeꝛunt.nec etiam angeliſ lo
quentibus rũderũt. Un aug. Intelligamꝰ ip
ſis angeliſ memini auſas fuiſſe aligd dicer̃.
i.reſpondere ad ea que ab illis audierant:
aut ceꝛte enſtodibus quos iacẽtes uideꝛũt.
r0.
d Omine ieſu xpᷣe. unica pꝛoleſ ſummi
dei ꝗ dilectis tuis öſiderium te que
rendi indidiſti.ſʒ ut magis accende
rentuꝛ affectum inueniendi diſtuliſti. eoſq;
ĩ galilea te uiſuꝛos ꝑ angelũ ceꝛti ficare uo
luiſti:da mihi miſero ardẽteꝛ te q̃rer.⁊ gau
denteꝛ te inueniꝛe:ut ð uitijs ad uirtutes.⁊
ð amoꝛe mundi ad amorẽ tuũ tranſmigrãs
merear pꝰ hanc uitam ex iſto ſeculoĩ illam
eternitatẽ tranſmigꝛar̃:teq; deuũ deoꝝ ĩ ſyõ.
⁊ in galilea ueꝛa cuʒ electis tuis gꝛatia tua
largiente tunc uidere Amen.

Nũo dñſ appuit Marie magð.Ca.xxii.

Im. Agdalena ueꝛo amaritudine plena
eſtuãs amoꝛe ⁊ neſciens quid aliud
oõberet facer̃.qꝛ ſine mgro non pote
rat uiueꝛe nec ibi eum inueniebat.
7 ubi eum qreret ignorabat (ſtabat) ex fer
uore ⁊? ↄſtantia. quia uis amoꝛis nec ſedeꝛe
nec iacere ſinebat (ad monumentũ foꝛis) 2
ab extra.ſ.in horto.⁊ ante domũculam in q̃̊
erat ſepulchꝝ(ploꝛans) ⁊ lamẽtans dñʒ ſu
um. Canto ei coꝛdis ferebatur incendio. tã
ta pietatis afficiebat dulcedine:tã ualidis
trahebat uĩculis caritatis: ut feminee iĩfir
mitatis oblita nec tenebꝛaꝝ caligine nec ꝑ
ſecutorũ immamtate retraheretur a ſepul
chri uiſitatõe.quinpotiꝰ foꝛis ſtãs ⁊ lachꝛy
mis monumtum irrigans recedentibus diſ
cipulis non ꝛecedebat: ꝓ eo ꝙ diuine dilec

tionis igne ſuccenſa ⁊ ta ĩualeſcẽte uꝛebat

deſiderio.⁊ impatiẽte uulnerabatur amor:
ut nihil ei ſaꝑet.niſi fleꝛe: poſſetq; illud pro
pheticum ueꝛacit᷑ eꝛuctar̃. Fueꝛunt mihi la
cheyme mee paneſ die ac nocte:duũ qr̃ mihi

Qũo dnus

quotidie nbi ẽ deꝰ tus.ſᷣm Aug. eruentioꝛ

⁊2 deuotior erat ad xpᷣm alijs mulieribus:⁊
nimiꝰ ardoꝛ amoꝛis eã ſolieitabat. Maꝛia
eĩ ꝗeꝗd uoluit:flendo obtinnit.ꝙlendo ob
tinuit᷑ ueniam peccatoꝛuʒ⸗VFlendo obtinuit
fratꝛis reſuſcitatõez de ſaucibus infeꝛnoꝝ.
Flendo obtinuit ↄſolatõem de reſuꝛꝛectiõe
Lachꝛymas ergo fudit ↄpunctpnis.compaſ
ſionis ⁊ deuotionis. Unõ Greg.qua ĩ re pul
ſandũ ẽ.huius mulieris mentẽ quanta uis
amoris accendeꝛat.q̃ a monumento domini
ẽt diſcipulis ꝛecedentibus ñ ꝛecedebat. Un
de ↄtigit.ut eum ſola tunc uideꝛet q̃ ꝛeman
ſit ut queꝛeret:quia vtns boni oꝑis pſeuerã
tia Eẽ. Ubi ⁊? Aug.uiris eĩ r̃deũᷣtibus ĩfiꝛmio
rem ſexum in eodeʒ loco foꝛtior figebat af
fectus.⁊ oculi qui dñm q̃ſierant ⁊ non inue
nerant. lachꝛymis iam uacabant ampliꝰ do
lentes qð fuerat ablatus de monum̃to quã
ꝙ fuerat occiſus in ligno:quoniaʒ magiſtꝛi
tanti cuius ei uita ſubtꝛacta fuerat:nec me
moria remanebat. Tenebat itaq; ad monu
mentum iam doloꝛ iſte mulieꝛem. Unde ⁊
oꝛigenes.adiuimus fr̃es mariã ad munumẽ
tũ foꝛis ſtamẽ.audiuimus mariã ploꝛantẽ.
Amor faciebat ſtaꝛe.dolor cogebat eã plo
raꝛe. Stabat ⁊ cicunſpiciebat ſi forte uide

ret quẽ queꝛebat.doloꝛ renouatus eꝛat ei.

quia quẽ pꝛius doluerat defunctum. nũc do
lebat ablatũ.⁊ iſte dolor maioꝛ erat:qr nul
lam ↄſolatiõeʒ amplius habebat. Prima g
fuit ca uſa doloꝛis.quia uiuuʒ perdiderat.
Sed de hoc doloꝛe aliquantulã ↄſolatõem
habebat:quia mortuũ ꝛemanere uidebat.
Nunc autez de iſto dolore ↄſolaꝛi ñ potat.
quia nec coꝛpus defunti ĩiueniebat. Metue
bat aũt ne amoꝛ magiſtri ſui in ſuo pectore
re frigeſceret.quo uiſo ꝛecaleſceret. Plora
bat itaq; maria uehementer.quoniaʒ doloꝛ
additus erat ſuꝑ doloꝛem. Duos itaq; dolo
res eximios uno geſtabat corde.quos mitti

gaꝛe lachꝛymis uolebat.ſed non ualebat:

ac iõ tota poſita in dolore.mente ⁊ corpor̃
deficiebat ⁊ quid ageret neſciebat. Petrus
quidẽ 2⁊ Johannes timuerunt:⁊ ideo nõ ſte

teꝛunt. maria non timebat: quia nihil ſuſpi

cabatuꝛ ſibi ſupereſſe pꝛo quo timeꝛe debe
ret. Peꝛdiderat eĩ magiſtꝝ ſuũ.quem ita ſi
gulaꝛiteꝛ diligebat.ut preter ipſuʒ nihil pt
diligere uel ſpeꝛaꝛe. Perdideꝛat uitam ani

me ſue:⁊ iam melius arbitrabatur fore ſibi

moꝛi quam uiuere.quia forſitan moriens ĩ
ueniet: quem uiuens inuenire non poterat.
g oꝛtis naq; ut moꝛs dilectio:quid nam am

pꝓlius in maria faceꝛet.facta eꝛat examinis.

facta erat inſenſibilis.Sentiens non ſentie
bat.uidens non uidebat audiens nõ audie

bat:ſed neq; ibi erat ubi eꝛat:quia tota ibi

eꝛat ubi magiſter ſuus erat: de quo tamen
ubi eſſet:neſciebat.querebat autem eũ ⁊ ñᷣ

appazuit marie magdalene.

inueniebat.⁊ iõ ſtabat ad monumtũ ⁊ plõa

bat.tota lachꝛymabilis ⁊ miſerabilis. Cer
te iam nil ſapiebat maria niſi diligere: ? ꝓ

dilecto dolere. Oblita erat timorê oblita e

ꝛat ſemetipᷣazʒ. oblita eꝛat deniq; oĩa. pꝛeteꝛ

illũ quẽ diligebat ſuꝑ oĩa. Senſus nullus i

eo remãſerat.omne ↄſiliũ ab ea ꝑierat ſpes
oĩs defecerat.ſolũmodo flere ſupeꝛat. Pec
Origeñ.(dum ergo fleret )ꝑpꝑ coꝛꝑis xpꝑi ab
ſentiã (inclinauit ſe coꝛporaliter(⁊ pꝛoſpe
xit in monumentũ)quia ſemꝑ ſpeꝛabat ibi
eum inuenire ubi eum ſepelierat:⁊ amor ĩ
quiſitionem multiplicat.ſicut enim nos cuʒz
aliquam rem perdimus.qᷓ;uis huc illuc cur

ꝛendo diſcurꝛamus: tamen ad eũ locũ ſepe

reſpicimus:ubi eũ habuiſſe meminimꝰ ita
⁊ hec mulier.qᷓ;uis huc illucq; coꝛpus domi
ni quereꝛet:anxia tñ de eius abſentia fꝛeq̃n

tius monumentũ aſpiciebat.ubi eũ poſitum

nouerat. Uñ Greg. Amanti ſeł aſpexiſſe nõ
ſufficit: quia uis amoris intentionẽ młtipli
cat inquiſitõis.Queſiuit eꝛgo pᷣus ⁊ minime
inuenit:perſeuerauit ut quereret. unde cõ

tigit ut inueniet.Actumq; ẽ ut deſideria di

lata creſcerent.⁊ creſcendo caperent ꝙ ĩue
niſſent ſancta.eĩ deſideꝛia dilatõe cꝛeſcũt.
ñ aũt dilatõe deficiũt :deſideria ñ fuerunt.
Poc amoꝛe aꝛſit ꝗſꝗs ad vtutẽ ꝑtingeꝛe po
tuit.hec Seg.Quauis g maria uidiſſet cor
pus xpᷣi abeſſe uole bat tñ adhuc uidere ſi ꝗ
liquod neſtigiũ poſſet ꝑcipere:⁊ ideo ñ ſuf
ficiebat ſibi ſemel ꝛeſpexiſſe. In hoc ꝙ ĩcli

nauit ſe ⁊ ꝛeſpexit in monumentũ.datur in

telligi ꝙ cũ hũilitate cordis debemꝰ ꝓſpice
re mortẽ xpᷣi.⁊ in q̊ ꝙ iteꝝ ꝓſpexit.dat᷑ exẽ
pꝓlũ ↄtinue oculo m̃tis mortẽ xpᷣi ꝓſpicere.
Et uidit maria oculis corporis ipᷣos duos
angelos) pᷣfatos (in albis ſedentes)ſupꝛa ſe
pulchꝝ ⁊ loculũ corpieſund ad caput aliũ
ad pedes) ꝑꝑ reuerẽtiã loci ↄſecꝛati ex tac
tu coꝛꝑis dñici:ex feruore eĩ deuotiõis quã
hẽbat.illã uiſionẽ meruẽat.Angelus ad ca
put eſt reuelans diuinitatis archana.quia
caput xpᷣi deꝰẽ: angelns ãt ad peõs ẽ docẽs
hũuanitatis eius obſequia:in redemptiõe no
bis ĩpẽſa.(¶ Qni dicũt iili.młier ꝗd ploras)
Angeli lachrymas ꝓbibebant.⁊ futuꝝ quo
dãmodo gaudiũ nunciabàt:ac ſi dicerẽt plo
ꝛare noli.non habes cãm flendi. ſed magis
gaudendi ex reſurꝛectõe xpᷣi. Non è ploran
dũ ſed plaudendum.hic dies leticie ẽ̊. non
meroris:leta uenimus nuntiare tibi. Noli
plorare.ſʒ potiꝰ ad illũ reſpice quẽ tamo
amore deſideras uidere. At illa putans ĩteꝛ
rogare quaſi neſcientes:⁊ ñ angelos eſſe.ſʒ
hoĩes ꝓdit lachrymaꝝ cauſas.Quia tuler̃t
inquit dominum meum de monumento ((⁊
neſcio ubi poſuerunt eum Yaꝛbitrans cuſto

des uel iudeos eum eſſe fuꝛatos. Magnus

g doloꝛ me fleꝛe compellit magna tꝛiſticia

e niiſu
neſciebar
endere
no geſtgn
jeſü p; fl
ſt crro
Palo ann
rexitrpof
coꝛdat 4
nia anin
erat ubin
ſpaitus n
gua in ſus
dire nin
runt ei.
geſolanio
duüͤ dolor⸗
dit lapice
7 geporle
clliter an
potquamm
lapis timo
non poteſt
u gulem
gliqa cura
,lius ſe ten
reſen bm
ſolandume
mometo in
Btat muli
2ſolator.
eig ab ang
apparef h
guis pz un⸗
Mertarn
Uenſunt
connertun.
ſun ) ci ad
nie pparere
ferpps au
bemteg aſt
Ollerſt eſtr
exeft Erj
ei in ſpe

ingere
igiſſet 2
nidere ſi 4
ideo ñ ſuf
doc hicli
datur in
ent pſpice
xit. dat erẽ
i pſpicere.
gipos duos
es ſupra ſe
caput alid
cꝛatier iac
uotioͤto gud
kelus ad ca
hana,quis
ds e doces
mptie no
a Noras)
futur ggo
dicererg⸗
,ſed mags

Secunde partis

uiſceꝛa mea coartat. Timebat eĩ ne iudei

corpꝰ xpᷣi in aliquẽ locum inhoneſtũ pieciſ
ſent.inuidentes honoꝛi ſepultuꝛe eius: ł ne

forte aſpoꝛtaſſent. ut ei ignominiã facerẽt.
Agebat in ea uis amõis.ut ñ muentü ñ cꝛe

deꝛet niſi ſublatù. Et hec ãguſtie cã eꝛat. q;
neſciebat ubi inueniret. ⁊ officiuzʒ funeris ĩ

pendere. Non dicit corpꝰ dñi mei. ſed dñʒ a
toto deſignans ptẽ:ſicut omnes confitemur
ieſũ xp[ʒ filiũ dei ſepultũ.cũ ſola eius ſepłia
ſit caro. Uide h̊ muabilẽ oꝑatõez amoris.
Paulo ante audierat ab uno ãgelo.ꝙ r̃ſur
rexit. ⁊ poſtea a duobꝰ ꝙ uiuebat. ⁊ non re

coꝛdat᷑.⁊ dicit neſcio. Amoꝛe hoc faciebat

quia anima ſua non eꝛat ubi ipᷣa eꝛat.ſʒ ibi

erat ubi magiſteꝛ ſuꝰ? erat. Nam ſn Orig.

ſpiitus marie magis eꝛat in corꝑe magiſtꝛi
quã in ſuo. Neſciebat cogitare loqui uł au

dire niſ ð ipſo.Et neſcio: inquit. Ubi poſue
runt eũ. Pec eꝛat ei maioꝛ cauſa doloꝛis ⁊
deſolationis.qꝛ neſciebat quo iret ad ↄſolã
du dolorẽ.⁊ ubi eü inueniet. Maria qꝛ ui
dit lapidem ſublatũ. credidit xpᷣm ſuratum
7 depoꝛtatũ lapide enim ſublato corpus fa
ciliteꝛ amouetuꝛ de monum̃to:quod fieri ñ

põt quamdiu lapis ſupeꝛpoſitꝰ ẽ. Sic q;diu
lapis timoris dei i cõde ẽ xpᷣs ab eo auferri

non poteſt. ſi ãt amouetur cito ipum ꝑdidit
Eu autem maria ſic plorgaꝛet.nec de angeł
aliqd curaret amor ſuus magiſteꝛ ſuꝰ. am
plius ſe tenere ñ potuit. Domin igit᷑ ieſus
refert ̊ matꝛi ſue ⁊ dicit.ꝙ uult iꝛe ad con
ſolandum eam.ualedicenſq; matri uenit in
momẽto in hoꝛtum. Ubi eꝛat magdalena.
Stat mulieꝛ ⁊ plorat adeſt ieſus meꝛẽtium
ↄſolator.⁊ pias mulieꝛis lachrymas ituet᷑:
eiq; ab angeł ſe ueꝛtemi ⁊ ꝛetroꝛſuʒ ↄuerſe
appaꝛer̃ dignatus. PDer hoc oſtendituꝛ ꝙ ſi
quis xpCᷣs uideꝛe öſideꝛat.opoꝛtet ut ad deũ
ↄuertatuꝛ:quia illi ad deum uidenduʒ per
ueniunt.qui ſe totaliteꝛ peꝛ amorem in euʒz
conuertunt. Ubi Eriſoſtomus. Cur ñ expec
tauit eoꝝ reſponſum.ſed (conueꝛſa ẽ retꝛoꝛ
ſum) cu ad minus homines multe reueren
tie appaꝛerent.Dic quia cũ maria illa dice
ret ?ps aduenit.cui angeli ꝛeueꝛentiã exhi
bentes aſſuꝛexeꝛuᷣt: ꝙ magdalena admiꝛÄſ
ↄueꝛla eſt retrorſuz. ut uideꝛet ad ꝗd aſſur
ꝛexer̃t. Et ñ cognouit ꝙ ieſus cẽet.qꝛ uiõbat
eũ in ſpẽ ñ glorioſũ quẽ ãgeli głoſũ uidẽtes
honorabam. Ipſa ei nõdum habebat fidẽ

de xpᷣi reſurrectõe:⁊ ideo talis appaꝛuit in
corꝑe:q̃lis apud eã erat in mente. Non qð

iuxta hereticos foꝛmam dominꝰ vultumq;
mutaſſet.ut ꝓ uoluntate diueꝛſus ac nariꝰ
uideretua:ſed quo maria obſtupefacta ẽat
miraculo. Unde Ber. O delectabile pietat᷑
ſpectaculum.ꝗ querituꝛ ? deſideratuꝛ occł
tat ſe ⁊ manifeſtatuꝛ.occultat ſe ut ardẽti

us reꝗꝛat/⁊ requiſitus cuʒ gaudio inuenia

CLapitulũ.lxxij

tur: ⁊ inuentus cũ ſolicitudine teneatur: tẽ
tus ñ dimittatuꝛ. Secundum preg. maria
qᷓ adhuc ð dñi reſurrectõe dubitabat, ↄuer

ſa eſt retꝛoꝛſum ut uideret ieſum:ga uideli
cet ꝑ eandem dubitationem ſuam quaſi teꝛ
gum in faciem domini miſerat.quẽ reſurꝛe
xiſſe minime credebat. Sed quia amabat
⁊ dubitat.uidebat ⁊ non cognoſcebat.eum
; illi æ amoꝛ oſtenderat ⁊ dubietas abſcon
dehat.(Et dixit illi ieſus.mulieꝛ ꝗd plõas:
Quẽ q̃ris) Non petit quaſi ignoꝛãs.ſʒ ut eꝰ
reſpõſione ↄuenientius eaz inſtruat. Scõm
Gꝛegorium intenꝛogat᷑ doloꝛis cauſa. ut au
geatuꝛ deſiderium: quatenus cũ nominaꝛet
quẽ qreret.in amoꝛem eius ardentiꝰ eſtua
ret (At illa eũ adhuc non cognoſcens.puta
uit eù ẽẽ oꝛtulanũ) cui iucũbebat cuꝛa hoꝛ
ti illius in quo monumtum eꝛat.eo ꝙ mane
pꝛimo eum in hoꝛto uidebat:eſtimabat ei
nullum ciꝛca loca illa occupaꝛi niſi eũ gꝗg il
loꝝ cultoꝛ eꝛat. BGene autem ſpiꝛitaliteꝛ?. or
tulanus ei eꝛat:q; ſentes peꝛfidie ⁊ uitiorũ
iam eꝛadicaueꝛat.ac niꝛentia ſemina fidei
⁊ vᷣtutum.ꝑ amoꝛis ſui uim in eius pectoꝛe
⁊ hoꝛto anie ſeminaꝛe ⁊ plantare curabat.
Sicut enĩ ad oꝛtulani officium pertinet no
xias heꝛbas eradicare.ut bone poſſint ꝓfi
ceꝛe: ita dominus de hoꝛto ſuo.id ẽ ð eccle
ſia quotidie uitia eꝛadicat. ut vᷣtutes ꝓfice
re ualeãt. Un Oꝛigenes.O maꝛia ſi queris
ieſum.quarę nõ cognoſcis:Ecce ieſꝰ uenit
ad te quem tu queꝛis.⁊ tu eſtimas oꝛtulanũ
eſſe. Veꝝ quidem eſt quod eſtimas ſed tam
in hoc erras dum enim ſic oꝛtulanum exiſti
mas.ut ieſum eſſe non cognoſcas.E ſt enim
ieſus.eſt ⁊ oꝛtulanus:quia ipſe ſeminat om
ne bonũ ſemen in horto anime tue.⁊ in cor
dibus fidelium ſuoꝛũ:ipſe omne bonuʒz plã
tat ⁊ ꝛigat in anim abus ſanctoꝛum.⁊ ipie ẽ
ieſus ꝗ tecum loquituꝛ.hec Orige.maꝛie ẽᷣt
in ſpecie ortulani apparnit.tale eĩ officiuzʒ.
talis actus.tale exeꝛcitium.taliſq; neminis
ĩteꝛpᷣtatio incipientibus congruit. Oportet
enĩ ut penitens geꝛat modum oꝛtulani.ſ.ut
om̃ia nociua eꝛadicet.⁊ bona inſeꝛat. Si eꝛ
go uis ut appaꝛeat tibi uerꝰ oꝛtulanus.opõ
tet te herbas nociuas eijcẽ ⁊ ſalutiferas iſe
rere. Olla vo ut ebria r̃ſpondit ei ſicut oꝛtu
lano:dicens.(Dñne ſi ſuſtuliſti eũ dicito mi
hi ubi poſuiſti eũ.)qui mihi ẽ ſinglłaris the
ſaurus ẽt mortuus(⁊ ego eum tollam Icuʒz
omni deſiderio ⁊ accipiam. Dominũ uocat.

ut beniuolentiam eiꝰ captet. Non dicit ſi ſu

ſtuliſti ieſum crucifixu loquẽdo ðteꝛmiate
⁊ noiando eũ.ł alias deſignãdo:ſʒ dicit euʒ
in geneꝛali nihil addẽdo: qꝛ uis amõis ⁊ af
fectus cum deſiderio queꝛentis uel feruent
amantis hoc agere in aĩo ſolet ut quẽ ipſe

querit ł cogitat.oẽs cogitaꝛe eſtimet. ⁊ nuiuũ

lum aliù ignoꝛar̃᷑ credat. Uiñ q̃n de cognito

AQuo dnñus

loquitur. ? quẽ ipa diligebat oẽs ſciꝛe cogi
tabat: nec putauit alteꝛi icognitũ.quẽ ſic ip

ſa ↄtinue plàgit deſideratũ. Sig tu ꝑp tio
rẽ iudoꝝ leuaſti eũ hinc dicito mihi ut ego
eũ accipiã. Tiebat ei ne iudei ẽt corpi iſeui

rent exanimi.⁊ iõ uolebat in aliũ locũ inco

gnitũ illud tꝛdſpõere. Mirabił mulieꝛis au
dacia. quã mõtui nõ terꝛet aſpectus. ⁊ cuiꝰ
ualitudo ad gꝛaue moꝛtui funus tollẽdum.
pꝓlus itẽptat quã poſſit.Ex vtute ei amoris
credebat ſe poſſe tm̃ corpus ẽt mortuũ poꝛ
taꝛe. qꝛ feruent᷑ amàti nihil vr difficile. Cu
cei ſexus femineus fragilis ad onera defeꝛẽ
da. ? pauidus ad mortuoꝝ corpa baiulãda:
geꝗꝗ alijs ĩpoſſibile ẽ.h̊ ꝑp magnitudinem
amoris. leue ⁊ poſſibile aꝛbitꝛat uñ Oꝛig.
Joſenh timuit ⁊ auſus nõ fuit tollere cõpꝰ
de cruce niſi ĩ nocte.⁊ niſi ̊ expetiſſet a py
lato:mãia aut noctẽ nõ pᷣſtolat᷑. ñ poſtulat

nec ueret᷑. ſʒ audacteꝛ ꝓmittit dicẽs.ego eũ

tollã.O miabilis mulieꝛis audacia.o muli
er iã ñ młr. Nullũ locũ excipit.nihil añpõit
ſine timore dicit. abſolute ꝓmittit. Dicito
mihi ubi poſuiſti eum. ⁊ ego eũ tollã.O ma
ꝛia magna ẽ ↄſtantia tua. magna ẽ fiðs tua
h Orig. tPic g onñdit᷑ magna marie deuotio
⁊ dilectõis feruor: ⁊ iõ meruit quẽ mortuũ
q̃rebat uiuũ uidere ⁊ audiꝛe. Reſpice bene
eã quo lachrymabili uultu ſimpir ⁊ deuote
ipᷣm exorat: ut ſibi illũ quẽ qꝛit ondat. Sẽ
peꝛ eĩ ſpabat audire aliqᷓ noua de ſuo dilec
to ſr̃ oĩa. Doſtq; at (ut ait hᷣꝛeg.)eã cõi uo
cabulo appellauit ex ſexu. ⁊ agnitus non ẽ:
uocat ex noĩie ꝓpᷣo ut eã magis ĩtẽtà faciat.
talẽ ſe exhibet ut cognoſcat: dicens(ma
ria deſideriũ ei ulteriꝰ affigi ñ ſinens.ꝑ uo
catõez noĩs aptã.ſui öclaꝛat cognitõz. Ae ſi
apte dicat. recognoſce eũ a quo ꝛecognoſce
ris. Qu eĩ apud deũ ceꝛtus ſit numeꝛelecto
rũ.magna gr̃a aliꝗbꝰ dat᷑.qñ ꝓprijs noibuſ
deo noti eẽ mõſtꝛt. Dꝛopᷣo gᷓͤ nomie uocat
mariã ut öſignet ſpalẽ quã ad ſanctos hʒ no
ticiã.¶ Illa vo ↄueꝛſa) corde ⁊ ocuł m̃tis.ſi
cut an erat ↄueꝛſa coꝛꝑe ⁊ oculis carnis.
mox ut ſe ſuo noĩe uocãi audiuit.eũ ĩ uoce
ſicut ouis bõa paſtorẽ ꝛecognouit. Pimus
eĩ ↄueꝛſa corꝑe ieſum eſſe ꝙ ñ eꝛat putauit
nũc ↄueꝛſa corde ꝙ erat agnouit:ac q̃ſi rui
uiſcẽs ⁊ adoras cũ indicibili gaudio(dixit
Rabbõi).i.mgr̃.ſic eĩ añ paſſiõeʒ eũ uoca
re ↄſueueꝛat.qꝛ doctões apð iudeos uocãt᷑
męgr̃i. Tu es quẽ q̃rebã q̃ꝛe tadiu te mihi ce
laſti.qꝛ g pſeuerauit ut qreret.ↄtigit ut ĩue
niret. uñ Greg. Maria q uocat᷑ ex noĩe re
cognoſcit auꝛoꝛẽ atq; eum ptinꝰ Rabbõi.i.
imgrm uocat. Quia ⁊ ipᷣe eꝛat ꝗ qꝛebat exte
riꝰ. ⁊æ ipe ꝗ ĩteꝛiꝰut q̃rẽt docebat. uñ ⁊ Oꝛi.
O mutatio õxtre excelſi. Cõuerſus ẽ doloꝛ
magnꝰi gandiù magnũ. Mutate ſüt lachey
me doloris.ĩ lachꝛymas amoꝛis ⁊ exultatõ

Appaꝛuit marie magdalene.

nis. Ur ergo audiuit B; bũ Maria. ſic eĩ

ↄſueuerat illam uocare męr̃ ſuus.per ſenſit
in ipo nomine quàdã ſingularez uocationis
dulcedinẽ. ⁊ per eam cognouit ipſum a quo
uocabar eſſe magiſtrum ſuum. Unde etiaz
Añᷣ. Moli magdalene deſeꝛeꝛe comitatũ: ſʒ
pactis aromatibus cũ ea dñicũ ſepulchruʒ
uiſita᷑ mem̃to.O ſicut illa ocłis tu ĩ ſpiritu

cernere meꝛeaꝛis.nunc ſuꝑ lapidẽ reuolutũ
ab oſtio monumti ãgelù reſidentẽ: nunc int

monum̃tu. unũ ad caput ali ad pedes rᷣſur

ꝛectõis głiam pᷣdicates:nũc ipᷣm xpCᷣʒ mariã

ſlentẽ ⁊ triſtẽ.tã dulei oculo ⁊eſpiciẽtẽ.tqʒ
ſuaui uoce dicẽtẽ Maria. Rũupunt ad hac
uocẽ oẽs capitis catharacte.ab ippᷣis medul
lis eliciùf lachꝛyme.ſingultus atq; ſuſpiria
ab imis tra hut᷑ uiſceribꝰmaria.o btaquid
tibi mentis fuit.ꝗd ai.cũ ad hanc uoceʒ te
ꝓſteꝛnens.⁊ reddẽs uicẽ ſalutàti clamares

rabboni:Quo rogo affectu: quo m̃tis deſide

rio clamaſti. ꝛabbõi.Nuüc pła dicer̃ lachꝛy
me ꝓhibẽt.cũ uocẽ exludãt affectꝰ.oẽſq; ⁊
qĩe.⁊ coꝛporis ſenſus nimiꝰamõ abſoꝛbeat.
Et iteꝝ noĩat dũs ↄſuetũ ancile nom̃ ⁊ cog
ſcit ãcilla ↄſuetã dñi uocẽ. Puto łᷣ certe af
firmo.qꝛ ſenſit ſolitã ſuauit atẽ q̊ uocaꝛi cõ
ſueuerat maꝛia.o uox delectabilis. o qᷓ;tuʒ
blãdim̃ti.qᷓ;dtũ ſapuit amoris.nec celeriꝰ G̊
expᷣmi potuit.ſcio qᷓ ſcis ⁊ qͥ uelł. Ilico mu
tate ſũt lachꝛĩe.ñ eĩ credo mox eẽ r̃ſtrictas
Sʒ quas ↄtꝛitum coꝛ ſe toꝛquendo pᷣus expᷣ
mebat.eas pꝰ moduũ coꝛ gaudẽs effuùdebat.
o qᷓ;diſſiłia ſ rabbõi.⁊ñ tu ſuſtuliſti eũ.dici
to mihi.o qᷓ;diſona ſt᷑.tuler̃t dũm.⁊ neſcio u
bi poſuerũt eũ:⁊ illud qꝛ uidi dũm ⁊ h dixit
mihi. hec An. Et cuurẽs ac procioöns mãaia

ad pedes ieſu. ueſtigia eiꝰ adoꝛãdo.ſtati uo

luit ex deuotiõe aãplecti neſtigia eꝰ quẽ r̃co
gnouit: ac pedes tangere ⁊ oſculaꝛi ut ↄſue
uerat.o amoꝛ fortis ⁊ impatiẽs.ñ eĩ ſufficie

bat ei uideꝛe ieſum ⁊ cũ ieſu loqui:niſi ẽt

tangeꝛet ieſum. Sciebat eĩ qꝛ uintus de illo
exibat:⁊ ſanabat omnes. Ipſe neꝛo uolẽſ fi
dẽ ĩ corde illiꝰ.ut ortulanꝰſemiare:⁊ aĩum
eiꝰ ad celeſtia eleuare (Dixit: noli me tãge
re).ſ.mãaibꝰ corpꝑis.quẽ nondũ tetigiſti fide
cordis.quaſi dicat. Poti uolo ut tangas
me tactu m̃tis.credens me patri eq̃leʒ.quã
tactu corporis credens me hominem puꝛuʒ
⁊ patre minorem.Adhuc enim carnaliter ĩ
eum credebat quem ſicut hominem flebat.
ohibita eſt eꝛgo.quia propteꝛ deſfectũ fi
ei indigna erat. ⁊ ideo ſubdit.Nondũ enĩ
aſcendi).i.eleuatus ſum.ſ.ĩ corde tuo.(ad
pr̃eʒ meũ Ji.ad eq̃litatẽ ꝓr̃is:qꝛ ñ cr̃dis me
perueniſſe ad equalitatem eius.ac me filiũ
equalem ⁊ coeternum patri qui me ſuſci
taſſet a moꝛtuis.ſʒ eſſe ſublatum tanquã ca
daueꝛ purum. Acſi diceꝛet. Quia me tãquaʒ
mortuum in ſepulchꝛo queris.⁊ reſurrexii

nitljo ne
lo ( G
bus mei
i aſce
Tnäm⸗
nz mei
boſum⸗
Ceautt.
ego megia
n viceit
ho cr aſce
ge i⸗
P flaud
Po ſpüal
gre qr ei
us hatur
huos cop
res quo⸗
carffes
coherech
tieqna h
ſcegiſti
resabfan
e mentil
gora⸗
oeii
Drrai
9no oin
ce igit 1
domius

,ec celer;h
ell.Yicomn
r ee fſtrictas
endo dus exz
les eſſüdedet.
amigi ei dici
nm.t neſcion
didümt haͤtit
prociöfs miin
dorido, ſtati i
tigiae grefeo
oeulan ur ſte
nes ſͤei uſce
loui :ui e⸗
Ktungtel
ſe nao oliſfi
miare:t alum
,noli ne tͤge
iterigſt foe

Secunde partis

ſe ñ credis:iõ uiuẽtẽ tangẽ ñ mereris.Tibi

eĩ nondum ad patrem aſcendi.quẽ uiuemeæ

cũ moꝛtuis qꝛis.Lã tibi aſcẽdero ad pr̃em
tũc mereberis me tangere pr̃i eq̃̊lẽ. Uñ an
ſhel. Sʒ o dulcis ieſu cur a ſacr atis ac deſi

deratiſſimis pedibꝰ tuis ſic arces amãtẽ.no

li:inquis.me tãgere.Ut ꝗa dñe: Quare nõ
tãgam illa öſiderata ueſtigia tua ꝓ me ꝑfo

rata clauiſ.pfuſa ſanguine.nõ tãgaz nec de

oſculaboꝛ: An inimicitiõ es ſolito.qꝛ gloꝛio
ſioꝛ:Ecce ñ dimittã te nec recedã a te ñ paꝛ
cam lachrymis.pectꝰ ſingultibus ſuſpiꝛijſq;
rũpetur.niſi tangã.Et ille inquit. Noli time
re ñ aufeꝛetuꝛ tibi q̊ bonũ.ſʒ differtur. hec
Anp.Sic g maria dubijs plena.luctu inge
ta pᷣꝑatione indiguit. anq; ad tangẽdũ tataʒ

ſanctitatẽ accederet. Si at illa q̃ dĩñũm ᷑fur

gentem pria pꝰ matrẽ eius uideꝛe meruit.qᷓ
tm̃ dilecta ẽ a dño ⁊ tota eius mãcipata ob
ſequio.ab oĩ peccato ab eo liberata a tac
tu pedũ eiꝰ ẽ phibita: qᷓ;tomagis pollutus
uitijs ne eũ totuʒ tãgat cõficiendo ł ſumen
do(Sʒ uade) iaʒ letificata (dic ⁊ nũcia fr̃i
bus meis).ſcʒ.appłis.qꝛ ſurrexi: ⁊ (aſcẽdo
.i.aſcendã(ad prem men) ꝑ generationeʒ
7 nãm (⁊ pr̃em ur̃m)pꝑ adoptõʒ ⁊ gram( de
uz men)qꝛ me hoĩeʒz creauit.⁊ ſub quo ego
bõ ſum ᷣʒʒ humanitatẽ (⁊z deũ ueſtꝝ)ꝗ uos
cꝛeauit.⁊ ab eꝛoꝛe liberauit int᷑ quos ⁊ ipʒ
ego mediatoꝛ ſum. Quaſi dicat. In ꝓxio eſt
ut uidedt aſcẽdẽtẽ.loqtur ĩ ꝓpoñito inq;tuʒ
hõ.qꝛ aſcẽder̃ ñ ↄpetit ei ßʒ diuinã naturã
q̃ ẽ altiſſia.ꝙ ẽt pʒ ex q̊ ꝙ uocat apłos fr̃es

ppꝑ ſilitudine ⁊ ↄformitatẽ nature hůane. ⁊?

pꝑ ſpuͥalitatẽ amicitie.⁊ ẽt ꝑp adoptionem
gre qꝛ eiꝰ pr̃is ſt᷑ filij adoptiui.cuiꝰipᷣe ẽ fili
us naturalis. Uñ Seuerianus. Uocat fr̃es
quos cõpꝑis ſui fecit ẽe geꝛmanos.uocat fra
tres quos patri ſuo adoptauit in filios uo
cat fres quos benignus ieſus ſibi preſtitit
coheredes. Uocat fr̃es ꝑꝑ ſpãlitatẽ amici
tie quà habuit ad ipſos. Unde ⁊?⁊ Amb. De
ſcẽdiſti ꝗdẽ filius hoĩs.nec patri cũ deſcẽ
res abfuiſti:ſʒ deſcendiſti nobis. ut te ocuł
ac mentibus uideremꝰ. ut ĩ te credeꝛemꝰ.
Eꝛgo ⁊ aſcende nobis.ut te ſeq̃mur mtibus

quẽ oculis uider̃ ũ poſſumus. Pec Ambꝛo.

Stat g dilecti cũ iocunditate ⁊ gaudio ma
gno loqntes adiuicẽ ſiẽ amicꝰcũ amico. Ec
ce igit᷑ ⁊ B ſir magnum paſcha. Sic itaq;
domius a mr̃e rediẽs.apparuit prio marie
magdalene. q; ipſis apoſtolis ł aliꝗbꝰ ali
is. Unde Pieronymus. Marie magdalene
pmo oñdituꝛ de qua eiecerat ſeptem demo

nia. ga meretrices ⁊? publicani pᷣcedent ſy

nagogam ĩ ꝛegno dei.ut latro pꝛeceſſit apo
ſtolos. Locus autez ubi dominus apparuit

magdalene. diſtat quindecim paſſibꝰ a ſepł
chro. Pãac igiruz mulierem queę mance ſuꝛꝛe

xit.amar̃ fleuit.ardentiſſime dilexit.diligẽ

Capitulũ.lxxij

tiſſime queſiuit.⁊ ideo pre ceteris ĩuenit.⁊
nos imitemuꝛ:eiuſq; exercitium gerẽtes.cũ
Lachrymis ⁊? pſeuerantia dñm qᷓramus:ut ſi
mul cũ ipᷣa dũm inuenir̃.⁊ ab eo ↄſolaꝛi me
ream ꝛz. Uñ Orige.ſequamuz eꝛgo fratres
caꝛiſſimi huiꝰ ſancte mulieꝛis aflectuz. ut ꝑ

ueniamꝰ ad effectù. Ploꝛet unuſqſq; ad ie

ſũ ⁊ qꝛet fideliteꝛ ieſum.qꝛ ñ deeſſet aĩe: q̃
renti illũ. Diſce eꝛgo o homo o pctoꝛ a mu
liere peccatrice.cui tñ dimiſſa ſũt oĩa pct᷑a
ſua Diſce pctoꝛ homo plorare dei abſẽtiã.
ac intime deſiderare eiꝰ pnñiam. Diſce a ma
ria ieſũ amare ⁊ ieſũ ſpeꝛaꝛe.ieſũ indeſinet᷑
ꝗrere ⁊? qrendo ĩueſtigare.nulla adueꝛſa fõ
midare nullã ↄſolationẽ extra ieſum r̃ciꝑe.
oĩa pᷣteꝛ ipʒʒ ↄtẽnere.Diſce a maꝛia qreꝛe ie
ſum i monum̃to coꝛdis tui.reuolue lapideʒ
ab oſtio monum̃ti dei. Amoue oẽz duriciã.
⁊ repelle oẽ obſtaculuz a fide tua. Tolle g
oẽm ↄcupiam ⁊ oẽm immũditiam a cerde
tuo ⁊ diligenteꝛ ꝑſcꝛutaꝛe ſi ſit ieſꝰ ĩ eo.Si
ãt ñ inueneris ĩ te ieſum ſta foꝛis ⁊ plora ⁊
ꝑmane in fide:⁊ ꝛeſpice foꝛis ad alios.ſi fõ
te alicubi inuemas ⁊ uideas ĩ aliquo euzʒ: ⁊
ploꝛãdo oꝛa ieſum ut dignet᷑ inꝛare ad te ⁊
hitare in te ⁊ ne foꝛte erecta ceruice repel
las eũ a te humiliãdo inclina te.Et iteꝝ.ꝓſ
pice ĩ monum̃to ðᷣi ꝙ dʒ eſſe ĩ te.Et ſi ibi ui
deꝛis duos angeloſ. unũ ad caput ⁊ unũ ad
pedes.i.ſn cognoueꝛis in corde tuo. q̃ſi cele
ſtia öſideria.tã ad ↄtẽplatiuã uitã qᷓ; ad ac
tiam ꝑtinẽtia.ꝑ q̃ adbuc ñ poſſis ieſuʒ uidẽ
nec ieſũ hr̃e:noli his ↄtentꝰ eẽ.noli adhuc
deficiendo ꝗeſcere ſ̊ ploꝛa ⁊ q̃re ieſum ĩ te
donec inuenias ⁊ ſi fote aliquo mõ tibi ap
ꝑuerit ⁊ deſideꝛio tuo ſe repñtaueꝛit:noli pᷣ
ſumeꝛe de te tanq; ex tuo deſiderio b merito
tibi apparuerit. ⁊ tãq; eũů agnoſcas: ſʒ boni
tati pietatiq; eiꝰ attribue.⁊ iterroga illũ ⁊
oꝛa ut indicet tibi ſeipſum. Audeo ei tibi 2
