vo cũ nulliꝰ unq; idigeat.ignoſcit. Tu cõſᷣuo
remittis.deus vᷣuo.Et tu quidez mille pecca
toꝛũ reus.deꝰ uero ab omni peccato extꝛane
us.Et tũ ſic quoq; habuũdãaãtiã ppᷣe miſeratõis
oñdit.Quo nõ igit᷑ digni ſupplitio ſumus cuʒ
tali ei a deo põtate donata ipſi ſalutis nr̃e ef
ficimur ꝓditoꝛes.Q uẽadmoduʒ uero in alijs
cais. ut audiamur ogamus ꝗ nobis ea ipſa.
quoꝝ dñi ſumus.non ĩpendimꝰ.Nihil ẽ ꝙ ſic
dei ſimilis faciat.ut malignis atq; ledẽtibꝰeſ
ſe placabilem. Pꝛopterea et per ſingula que
q; ueꝛba nos cõmonẽs fieri orões docet.dicẽ
do pater nr̃.⁊c̃.plurali ubiq; numeꝛo nos uti
docens.ut pꝛoximis ꝑ cũcta placati.ne ueſti
giũ gdem ĩ nobis iracundie relinquamꝰ.Qõð
ſi umus diei ſalteʒ uellemꝰnr̃a peccata dinu
meraꝛe tunc optime diſceꝛemus quantoꝝ ꝛei
eſſemus maloꝛu. Quis igr̃ ueſtrum in orone
nõ habet deſidiam: Quis nõ ſuꝑbie eſt ĩflatꝰ
tumoꝛe: Quis nõ inanis gloꝛia aurula uẽtila
tus:Quis nõ de fr̃e detraxit.Quis non cõcu
pĩam admiſit maligna:ł impudicis ocuł ãſpe
xit:Quis nõ inimici cũ paſſione aĩ recoꝛdatꝰ
eſt:Quis ñ emuli ſui aut cruciatꝰeſt ꝓſperis
ut delectatus aduerſis: Uerũtñ tot ac taliũ
peccatoꝛuũ cõpedioſã nobis ac facilẽ deꝰniaʒ
liberatiõis ðᷣdit tociuſq; laboꝛis alienã.Quis
n. laboꝛ ẽ fri indulgere merenti.¶aboꝛ qui
dem i remittẽdo nullus ĩ retinẽdo vo inimici
tiss maximꝰ. Si quidẽ iꝛacũdia liberari ma
gnd menti reddit quietem ⁊ ualde hoc eſt fa
cile uolẽti.Sufficit uelle tmmõ et oĩa ↄtiuo

in terra ſed in celo.

peccata dᷣleta ſt᷑.h̊ criſo. Igitur (ut ait Aug)
amplectẽda ẽ hõi tam benigna cõditio.ut di
mittẽdo delicta aliena diluat ſua.Nã ſ̃m euũᷣ
dẽ multa ſunt elemoſynarũ genera. quas cũ
facimus: adiuuamur ut dimittant᷑ nobis pec
cata:ſed ea nihil maius eſt qᷓ; cum ex coꝛde
dimittimus.ꝙ ĩ nobis quiſq; peccauit.Neſci
mus pigri ad dimittẽdum alijs ꝗ eniʒ (ut ait
Criſo)remiſit ꝓximo:ſe pꝛius q; illum de rea
tibus liberauit. Unde et greg.Si cogitaueri
mus.qm̃ nõ eſt ei ꝗ contriſtauit nos ſed nobᷣ
ipſis largimur: cito dimitterimꝰ uenenuʒ ne.
Ad dimittenduũ autẽ alijs neceſſe eſt frenaꝛe
iram. que frequenter nos ſtimulat ad uindic
tam. Unde auguſ.Fratres mei exercete uos
gquamum poteſtis ad exhibendaz maſuetudi
nem.etiazʒ erga inimicos ur̃os/G ꝛenate irã q̃
uos ſtimulat ad uindictam. Si uindicare te
uis de inimico tuo:ad ipſã irã te conuerte qꝛ
ipa ẽ inimica tua que occidit aĩaz tuã.oꝛatu
rus es deum.uẽtura eſt hoꝛa ut dicas.pater
noſter ꝗ es in celis uenturus es ad illum ueꝛ
ſuʒ.dimitte nobis debita noſtra.Quid ſeꝗt᷑:
Sicut et nos dimittimus ðbitoꝛibus noſtris.
Ibi illa inimica ſtat ↄtꝛa te.Sepit uiã oꝛõis
tue. Murum erigit. et non eſt qua tranſeas.
Non ſeuias contꝛa inimicum tuum in iſtã ſe
uias. Melioꝛ eſt ꝗ uĩcit iꝛam:qᷓ; ꝗ capit ciui
tatem. Non potes illam ĩteꝛimere.poteſt iſtã
reprimere.Si foꝛtis es iram uince ⁊ ciuitati

ce hec aug“. MNMNiꝛatio.
Arer noſter excelſus ĩ creatione: ſua
p uis ĩ amõe:adiues ĩ her̃ditate.Qui es

in celis ſpeculum eternitatis.corona
iocũditatis:theſaurus felicitatis. Santifice
tuꝛ nomen tuuz. ut nobis ſi mel i oꝛe cithaꝛa
i auꝛe ðᷣuotio ĩ coꝛde. Adueniat regnũ tuũ io
cundum ſine ꝑmixtiõe.tranquillum ſine ꝑtur
batione ſecuꝛuʒ ſine amiſſione.iat uoluũtas
tua ſicut ĩ celo ⁊ ĩ teza. ut omnia que odis o
diamꝰ que diligis diligamus q̃ᷓ tibi placent ĩ
pleamus. Panẽ noſtꝝ quottidianũ da nobis
hodie.ſcilicet doctꝛinalem.penitentialeʒz. uir
tualem.Et dimitte nobis ðbita noſtꝛa.quecũ
q; contra te commiſimus:aut ↄtꝛa proximos
uel noſmetipſos. Sicut et nos dimittim de
bitoꝛibus noſtris.qui nos offenderunt uerbis
uel in perſonis aut in rebus. Et ne nos in du
cas in temptationem mundi. carnis demonis
Sed libeꝛa nos a malo.pꝛeſẽti preteꝛito ⁊ fu
turo. Amen.
De nõ thaſauꝛiʒzando in terra ſed in celo.
apitulum. xxx viij.
Einde docens peꝛfectum ↄtemp
tum terꝛenoꝝ pꝛopter deuz. põit
ꝛohibitiõz de collocãdo theſau
ꝛũ ĩ ꝑiculo.ne.ſ.theſauꝛiʒemꝰ in
Hterra.ubi erugo.i. eris rubigo
conſumit. ⁊ in hoc tangitur coꝛuptio diuitia
rum artificialiuz ut auri ⁊ argenti ac cetero

feunge umc
cerun gin is

ſurihate

insnuineteſu
arſtonu ihinn
innulit en .
uomumit. Mora
nolneuteneno⸗ l
Innint te inn
niunerni biſec
abiſeng im miin.
tuelictheſgunuepo⸗
1lucignnnerenbiin
Goſtpunii ui clorr
lin bero Jutibice
feregigon wdi egnnes
dun äcni is
eſoſticsdalſn
(Aocntheundeien
0.Degoe
i habz dec lod
le öſcerarubiſin
cgl bennseg
lur ſobvi niro hat
'töſcenotedat.
beſn niegate
ecNücaff'nn
feſttenmate
eg ig
—
Wadnn
biemnöinir
Goincelstnn
lig noſe u 5 Ghn
ag. n deſcun
us hoſle ane 1
etuttheſaummun
1s r qnore ni
go rne

um
an

ur ſtengligt,
D enstheſanng ſte
nnb⸗ eacogeggge
cumitn d nhl u

uet afiie
g Ir. . IN
Nſenint⸗ 4
locffein⸗

s

neſt qua manſegs.
lun tuum in iſti ſe
amich gcapit cini
aimere. poteſt iſta
mn uince T ciuitati
Oato.
ns i creatione: ſug
berditate. Qvi es
eternitatis. corons
icitatis. Danifice
ſa mel i we cnhans
zueniat regnu tuuͤ io
fanquillum ſine ptur
iſſione. Fiat uolulas
ut omnia gue odis
mus q ubi placent 1
uotriianu da nobis
em penitentialez 1un
z obita noſtꝛa guecn
g: qut oug proximos

tet nos diminmm e
offenderunt uerdi
dus. Et ne nob in n
undi,carnis demonis

Meſeti rreteniotfn

o in ten⸗ ſea incelo⸗
dei⸗ perf⸗ m ent
ox propte cede
nororitothefi
z deaeeuen ĩ

bi erng ro diuitt
. up
1*

rhenii

—

Pꝛime partis.

ꝛũ metalloꝛũ.⁊ tinea.i.uermis demollitur.et
ĩ hoc tangit᷑ coꝛruptio diuitiaruʒ natuꝛalium
ut bladi uini ueſtimentorũ et conſimiliũ.ubi
fuꝛes effodiunt ⁊ fuꝛant᷑: hoc dicit ꝓpteꝛ lapi
des pcioſos.ꝗ licet ñ poſſint ꝛubiginaꝛi nec a
ueꝛmibus coꝛꝛodi.tñ poſſunt a latꝛonibus tol
li. Sed ue uobis qꝛ; totũ cõtrariũ facius. Uñ
Aꝛiſo. Quid dica de illo madato quo iubeu⸗
nõ tbeſauꝛizaꝛe ſuꝑ teꝛas.Quod foꝛte quidẽ
faciunt pauci.Ceteri uero quan eↄtrario au
dierunt pᷣceptum.⁊ quaſi dictũ ſit ad eos the
ſaurizate omnimodis ſuꝑ terras ita relinqnẽ
tes celuʒ adheꝛẽt terre ⁊ iſaniut erga pecuni
ꝗm cõgregâdaz. bec Kriſoſto. Deinde ſubdit
admonitionẽ de theſauꝛo ꝛeponẽdo ĩ tuto:ut
ſ.theſauꝛiʒemus iĩ celo ubi nec eꝛugo demol
lit qꝛ ibi nulla uetuſtas.nec tinea.quia ibi nt
la paſſibilitas.et ubi fures nõ effodiũt nec fu
rant᷑.qꝛ ibi nulla uiolẽtia uł fraꝰ. Excellẽtiſ
ſimus modus theſaurizandi ẽ qñ bõa tꝑalia
⁊ tꝛanſioria ĩ pios uſus ↄſumunt᷑.⁊ ſic ĩ boõa
ſpiritualia ⁊ eterna ⁊ ꝑ cõſequẽs ĩcorruptibi
lia ↄmuttãt᷑.. Mon ergo theſauriʒemus iĩ t᷑ra
emolimẽta terrenoꝝ ubi recondita defitiunt
⁊ perdunt.⁊ unde ſumus exituri:ſed ĩ celo p
mia meꝛitoꝛũ.ubi recõdita ꝓfitiũt ⁊ ſeruatur
et ubi ſemꝑ ſumꝰ mãſuri. Unde Pieꝛo. Stul
titia ẽ illic theſaurü repõeꝛe uũ exituus es.
⁊ illuc ñ ꝑmittere ubi iꝑ uicturus es. Illic er
go ſubſtantiã tuã colloca. ubi patria pabes.
uñ ⁊ SGrego. Juſti hic edificare ⁊ theſauriʒa
re negligunt ubi ꝑegrinos ⁊ hoſpites ſe eẽ co
gnoſcunt.nã qꝛ ĩ ꝓprijs gaudere deſydeꝛãt in
alieno felices eẽ ꝛecuſant. Unõ Cꝛiſo. Qui eĩ
collocat theſauros ĩ terra:ñ hʒ qð ſperet ĩ ce
lo. Ut gꝗd ergo aſpiciet ĩ celu ubi nihil repoſi
tü habz. Dec Criſo. Quia vo unꝗſq; illuc ꝑ
uẽire pſiderat ubi ſuas diuitias recoditas ee
cognoſcit beatus ẽ ꝗ diuitias ſuas ĩ celo rpo
ſuit ut ſꝑ ibi mẽtẽ habeat.ſꝑq; illuc oibus ui
ribꝰ ⁊ õſydeꝛio tẽdat.Quia ut ſubdit᷑. Ubi ẽ
theſaurꝰ tuꝰ. i.res a te amata ⁊ ðſideꝛata.ibi
ẽ coꝛ tuũ et affeciꝰ tuus.Neceſſe ẽ ei.ut quo
pceſſit dilectionis theſauxꝰ illuc ⁊ cogitatõis
ſequat affectus Nã ſ̃m Aug.amor ẽ aĩe põ
dꝰ poꝛtans eã quocunq;ʒ ipſe fert ⁊ aĩa ueriꝰẽ
ubi amat q; ubi aniat. Uñ fulgentius. Ut eꝛ
go in celis theſaurizemus.celeſtia diligamꝰ.
uis noſſe ubi theſauꝛizʒas. Attende qð amas.
uis noſſe qdᷓ amas. Attẽde qð cogitas. Ita fi
et ut theſaurum tuum ex tuo amoꝛe cognoſ
cas ⁊ amorẽ tuũ iuditio tue cogitatiois ſtelli
gas. Kt iõ( ut dc geego.)ĩ tot ptes co diuidit
quot.ſt᷑ ea ꝗᷓ diligut. On ⁊ ¶ꝛii.le theſauꝛi
ʒaueris theſauros iterra tinee ei et uermib
2 fuꝛibꝰ ea cõgꝛegas. Si aut et hec effugeꝛis
nocumẽta ⁊? nihil hoꝛu eꝛit.ĩ ſuitutẽ ꝛedactũᷣ
eẽ cor tuũ et affixũ eẽ ĩfeꝛioꝛibꝰ oĩno ñ effugi
es. In ſeruitutẽ redactũ eẽ itellectũ egꝛitudi
ne ac multo difficitius ẽ q; habitaꝛe casceze.

Capi xxx viij.

õ pua ſuſtiebis iacturã ĩferiorib effixꝰ.et
Fuꝰ ꝓ libero factus et a celeſtibꝰ bõis cadẽs
et ni excelſoꝝ cogitar̃ potẽs ꝑꝑ ̊ ⁊ gẽtiles ũ
cꝛeduũt his qᷓ a nobis dicũt᷑ de actibꝰei ñ de f
monibꝰenr̃is futuꝛoꝝ nolũt habeꝛe documẽtni
Nũc vo cuz uideãt edificaꝛi a nobᷣ ſplẽdidas
domos agros emi balnea atq; oꝛtoꝝ ameĩta
tes pari nolũt credere. ꝙ ad alt᷑iꝰ nos uꝛbis ꝓ
fectõʒ paꝛemꝰ. Si.n.ĩqut vũ eẽt iſtõ uẽdẽtes
pꝛſus cũcta q poſſidẽt.illuc ꝓfecto pᷣmittent.
Pec igr᷑ ↄſiderates.uincula tati abꝛũpaerꝛo
ris.Qui.n.pecunie ſᷣuit ⁊ pnñtibꝰ ↄpedibꝰ ſtꝛĩ

git ⁊ futuris parat.Qui vo iſtiꝰcuꝑiditatis ĩ

munis ẽ:utraq; libertate potiet. Quã ut ↄſe
q̃mur guiſſimũ auaritie cõteꝛẽtes iugũ ad ce
li faſtigia ſubleuemur. PHec Cꝛiſ.Uiñ ⁊? Anſ.
Tileſcat tibi mũdꝰ oĩs amoꝛ caꝛnal ſoꝛdeat.
eſcias te eſſe ĩ B mundo.qm̃ ad illos ꝗ ĩ ce
lo ſũt ⁊ deo uiuũt tuũ tꝛãſtuliſti ꝓpoſituʒ.ubi
ẽ theſaurꝰ tuꝰibi ẽ ⁊ coꝛ tuũ.noli cũ aꝛgẽteis
ſimulacris uili marſubio tuo tuũ ĩcluder̃ aĩʒ
ꝗ nũq; cũ nümoꝝ põdeꝛe pot᷑it trãſuolare ad
celũ. ãt ᷣm PHiero.ñ tm̃ ĩitelligẽ dũ ẽ de the
ſauro pecunie ſʒ univſalit᷑ ð cuctis uoluptati
boac paſſiõibꝰ ⁊c̃.guloſi deus uẽt ẽ luxurioſi
theſauꝛus epule ſt᷑ laſciui ludicꝛa.amatõis li
bido.auari pecuia.et ſic ĩtelligendũ ẽ ĩ alijs.

huic.n. ᷣuit uitõ unuſꝗſq; q? uicit ⁊ ibi hʒ cõ

ubi theſauꝝ ⁊ ad hãc ↄvſiõeʒ coꝛdis ad amo
ꝛc paſſõuʒ ⁊ ꝛeꝝ hꝰmõi ſeꝗt avſio a do.Si ꝗ
ĩ celi ẽ mũdũ ẽ:q;ꝛ mũda ſt celeſtia.Si ãt ĩ t᷑
ra uolutat.i.ſiqd agat ut tꝛẽ̃a ↄſeq̃t qũo mũ
dů ẽ. Uñ Aug. Soꝛdeſcit aligd cũ ifeꝛioꝛi na
ture miſcet᷑ ;uis ĩ ſuo gener ſoꝛdiõt᷑ q et
ð puꝛo argeto ſoꝛdidat auꝑ ſi miceat na e

aĩus nr treoꝝ cupiditate ſoꝛdeſcit q;uis treg

ĩ ſuo generẽ mũda ſint. Igr (ut ait Richa.)q̃
cũq; ĩ mudo ↄcupiſcis.qcuq; ĩ mudo metuis.
iĩpede libẽt᷑ ꝓ libeꝛtate cõdii.q; (ut dĩic Aug.)
totũ mũdu dʒ ↄtẽner̃ ꝗ ſibi theſauꝛiʒat ĩi celo
Et ne tioꝛ ſurrepat difridẽtie habẽdi uite ne
ceſſaꝛia.ↄſequẽteꝛ excludit diffidẽtiã.qᷓ naſci
poſſet ex ↄditiõe ꝓpria dicẽs. lolite tiere.pu
ſulꝰgrex.i.ↄgregatõ humiliu.qr ↄplacuit pr̃i
ur̃o celeſti daꝛe uobiſ ꝛegnũ:nõ ꝗdẽ ob meri
ta ur̃a.ſʒ ex merg liberalitate et bõitate ſua
diuia. qn diceꝛzʒ. Ex ꝗ regnũ celoꝝ paratu ẽ
uobis paꝝ ðbetis curare ð t᷑cis.Nõ eĩ ð uite
neceſſarijs dʒ diffidere.cui ꝛegnũ uite ꝓmitti
tuꝛ ĩ q? oĩs fufficiẽtia hẽt.Dr t gꝛex. pp fiõi
obediẽtiã puſillus pp uolutarie pauptatis. et
humilitatis duotõz ꝗᷓ ꝑuẽit ad celeſtis ꝛegni
voſſeſſõnẽ. uel puſuloar gꝛex electoꝝ ꝛeſpetu
maiõis nueri rpꝛoboꝝ qꝛ pauci erat fiöles rſ
pectu ĩfideliu ⁊ pauci ſ t electi ꝛeſpectu ꝛepꝛo
boꝝ. Utinã ⁊ ego merear de illis paucis.uel
minim“ eẽ: ⁊ cu eis regnũ ꝑcipe. Deruenitur
etiã ad regni opulẽtia ꝑ ↄ ilioꝝ ſuꝑerogatõz
ꝗbeit᷑ ad pfectoʒ:⁊ iõ ſubingit dices. Nedite
q poſſiõtis etiã neceſſaria: ⁊ date elemoſyna
m 3

de nõ theſaurizando

q ad idẽ ꝛegnũ ẽ uia.facite uobᷣ ſacculos.i.ꝰ

poſitoõia bonoꝝ ⁊ loca ad reponẽdũ mercedẽ
elemoſinaꝝ uraꝝ qᷓ ñ uetereſcũt ⁊ dᷣficiũt ſcʒ
reponẽdo elemoñina ĩ manus paupꝑũ ꝗ uobis
p hoſtes ⁊ fures tranſeuntibꝰ peccuniã ur̃azʒ
uſq; ad locũ tutũ poꝛtẽt. ne eã amittatis.the
ſaurũ non defitientẽ ĩ celis ⁊ eternis.qr mer
ces elemoſine in eternũ manet ĩ ceł. N fruc
tus elemoſine auget merita.q ſũt theſaurꝰin
defitiens iĩ patria.Et ſi ꝑ elemoſinaʒ habemꝰ
ĩ celo theſauꝝ meritoꝝ.ibi coꝛ nr̃ʒ ſuſpiꝛet ⁊

expectet theſauꝑ pᷣmioꝛũ.¶ Deiñ docet eos

de oculo ſimplici habẽdo.ꝙ attẽdere ðbemꝰ
in oĩ oꝑe nr̃o.uñ ait.lucerna corpoꝛis tui eſt
oculus tuus. Dec ẽ locutõ methaphoꝛica q
coꝛpus moꝛale hic accipit᷑ ꝓ congerie opꝑatio
nũ.ſicut coꝛpus materiale ẽ qdaʒ aggregatõ
mẽbꝛoꝝ diuerſoꝝ.⁊ iõ ſicut oculus materiał
ꝛegit totugʒ coꝛpus materiale.⁊ dirigit mẽbꝛa
ad oꝑpandũ.ſic oculus moꝛalis.ſ.ĩtentio regit
totũ coꝛpus moꝛale.⁊ dirigit uarias opatões
fineʒ. Jõ ſubdit. Si oculus tuus fuerit ſim
plex.i.intentio tua recta ſine plica ſimulatio
nis ⁊ erroꝛis totũ coꝛpus tuũ lucidum erit.i.
cõgeries opationũ tuaꝝ erit bõa ⁊ meritoꝛia
Et ſi nõ ita hõibus uideat᷑ dũ tñ opatiões ſim
bone ð genere uł ſaltẽ ideferẽtes.⁊ licite ali
ter nõ caderẽt ſub ꝛecta ĩtentiõe. Unde ſene
ca. Nihil itereſt quo aio facias ꝙ uitioſũ eſt
feciſſe. qꝛ facta cernũt᷑ aĩus ñ ur̃. Si aũt ocu
lus tuꝰneq; fuerit.i.intentio puerſa.iotuzʒ cõ
pus tenebꝛoſũ erit.i.cõgeries opatõuz obſcu
a ꝑ peccatũ ⁊ mala ẽt ſi opationes ſint bone
de geneꝛe ⁊ hõibus uideãt᷑ ꝛecte qꝛ opꝰbonũ
de genere.efficit᷑ malũ ex puerſa itẽtiõe.Ui
de ergo ne ĩtẽtio tua ſit puerſa.ꝗa ꝑ hoc coꝛ
rũperent oĩa bona. Si ei lumẽ ꝙ ĩ te ẽ tene
bꝛe ſunt.i.ſi actõ bona ð genere qͥ ẽ qſi quod
dã lumẽ efficit mala ꝑꝑ defectũ ĩtẽtõis bone
ipe tenebꝛe quãte er̃t qᷓſi diceret młtomagis
qr actio mala ð genere ꝗᷓ ẽ quaſi quedã tene
bꝛe.ſi cũ hoc ſuꝑuẽiat ĩtẽtio mala ẽ multo ð
terioꝛ q; pma.¶ñ eĩ que ꝑ ſe mala ſũt ẽt cuʒ
mala itẽtõe fiut tũc duplex obtenebꝛatio ẽ ⁊
paue ĩtẽtõis ⁊ pꝛaue opationis. lõ ergo ꝗqd
ꝗſq;.ſed quo aĩo faciat ↄſiderãdũ.⁊ pᷣmo cir
cꝗ puritatẽ itentõis laboꝛãdum ẽ qꝛ ſine ipſa
opus ſequẽs nihil uʒ. Itaq; ſi bonũ. bona itẽ
tõe feceris n hũs ĩ tua ↄſcia. aliquã ptẽ tene
bꝛoſe cogitatõis illuminat᷑ et factũ tuũ q̃lecũ
q; exitu habuerit ⁊ illuminabit te.i.ſplẽdidũ

7 fulgidu reddet ⁊ bic ꝑ ſplendoꝛẽ gre ⁊ ĩ fu

tuꝛo ſplẽdoꝛe gloꝛie.Et ñi bene alicui puẽiat
ꝙ tu nõ recta ⁊ muda ĩtẽtiõe facis quõ tu fe

ceris tibi ĩputat᷑ nõ quõ illipuenerit. Igit ca

ue ne ipſa coꝛdis ĩtentio qᷓ lumẽ eſt aĩe uitio
rũ caligine fuſcet ut oculus ſimplex totũ coꝛ

pus faciat lucidũ qnatenꝰ qcqd feceris faci
as ꝓpter deũ.⁊ ad iocũ uñ exeunt gr̃e ꝛedeãt

nt ĩteruʒ fluant. At quia aliquis cupiens aſſe

in terra ſed in celo.

qui teꝛrẽa ⁊ celeſtia poſſet dicere ꝙ recta.?
ſimplex põt eſſe ĩtẽtio. ut ꝗs agat ⁊ ꝑpꝑ tpalia
et ꝑꝑ ↄ bõa q̃ agit hoc remouet exẽpio duo
ꝛũ ↄꝛioꝝ dnoꝝ qꝛ; nẽo põt f̃ᷣnire duobꝰdnis.ſ.

ↄtꝛaꝛijs ⁊ diſparatis ⁊? nõ ſubalternatim pomn

tis.Nã (ut ait Beda )ñ ualz ſimul traſitõia ⁊
eterna diligere.Et ut dic Aug. Unꝰoculus ñ
põt uidere ĩ celo ⁊ ĩ terꝛa.Uñ ⁊ cipanus mũ
di amoꝛ et dei pꝑiter in uno hitare non poſſũt
quẽadmoda oculi celũ ⁊ teꝛꝛã neq̃q; ↄſpitiũti
Sicut aũt dicit philoſophus ĩ libro ð̊ qanima

libꝰ. Anes claudãt oculos cũ palpebꝛa ĩferio⸗

ri anialia uero gꝛoſſa cũ palpebꝛa ſuperioꝛi.
Der aues ĩtelligut᷑ uiri ſpuũales ꝗ ad iferioꝛa
⁊ terrẽa oculos claudũt ꝑ aialia vo gꝛoſſa in
telligũt᷑ uiri mudani ꝗ hũt ocłos clauſos ad
celeſtia ⁊ apertos ad terrena ⁊ ſecularia. ſʒ
Lriſ.duos dños dĩc ꝗ oria ĩiũgũt.plures aũt
idẽ tiũgẽtes nõ ſũt plures ſed unũ.nam ↄcoꝛ
dia młtos facit unu. Iſti dñi ꝗbꝰ nõ põt ſił pſᷣ᷑
uiri ſũt uitia et uirtutes celeſtia ⁊ teꝛreſtria.
deus ⁊ diabolus.caro et ſpũs.nã ad oria tra
hũut ⁊ oria iniũgũt.⁊ ideo ↄſequẽs ẽ. ut unuzʒ
deſeꝛat.et alteri obtẽꝑet.Unde q̃ſñ ðclaꝛãdo
ſubiũgit.nõ poteſtis deo fuue ⁊ mammone.
Mamona mãaãmone ſpriace qr diuitie latine
et mammon mãmonis nomẽ ẽ demonis ꝗ pẽ
diuitijs ⁊ tẽptat ð uitio cupiditatis.ñ ꝙ ĩ eiꝰ
ditõe ſint diuitie. ut daꝛe eas poſſit uel aufeꝛ
re.niſi qũ deus ꝑmittit ſʒ ꝙ his utat᷑ ad deci
piẽdũ ⁊ ireciẽdũ hõies laqueis quos ĩ diuiti
js pᷣłendit.Et lʒ homo nõ poſſit ſeꝛuue deo ⁊
diuitijs põt tñ ſeruire cũ diuitijs. Diuitijs.n.
qui fuit:illi utiq; ſernit ꝗ de cupiditate diui
tiaꝝ temptat ⁊ decipit. Ille aut diuitijs pᷣuit
g eas ꝑpꝑ ſe ⁊ ut finẽ ultimũ diligit aut ꝗ eas
cupide acquirit.uel auare retinet. ⁊ ut ̃uus
cuſtodit. Ille autezʒ qui in opibus pijs diuiti
as expendit.non ſeruit diuitijs. ſed magis di
uitie ſeruiunt ei quia eas diſtꝛibuit ut domi
nus ⁊ eis utit᷑ ad opera uirtutũ ſicut iſtrumẽ
tis.Nã r̃ʒ ambꝛoſii.ſicut diuitie ſũt ĩpedimẽ
ta ĩpꝛobis:ita ꝓbis ſunt adiumenta uirtutis.
Un criſoſtomꝰ. Duo ergo ſut nobis dni ppoſi
ti. deus ⁊ mãmona. id ẽ diabolus qʒ mãmone
ẽ auctoꝛ. Ille nos ad miſericoꝛdiã puocat h
ad auaritiã. Ille ad uitã. hic ad moꝛtẽ. YFlle
ad ſalutẽ.hic ad ꝑditiõem. ui de duobꝰ ob
tẽpaꝛe ðbemꝰ:Ei utiq; noſ ꝗ ad uitã iuitat ñ
ei ꝗ nos trahit ad mõtẽ.Quid enim terꝛibili
us eſt:qᷓ; ſi ppter pecunias a xpᷣi ſeruitõ dica
mur excidere:uel deſyderabilius.qᷓ; ſi deſpe
ctu pecuniaꝝ tota illi poſſumus mete ⁊ dile
ctõe ↄiũgi:h̊ criſo.Et cuʒ nullo mõ poſſit 98
duobꝰdiis ᷣnire. multi tñ fatui conit᷑ hac
ĩpoſſibilitatẽ.ſi es illis de ꝗbꝰĩ libꝛo regũ dĩ
ꝙ fuerũt gẽtes ðᷣũ timẽtes:⁊ nihilominꝰ ydol
Fuiẽtes.Et ſciẽdũ ꝙ diligere diuitias ꝑꝑ ſe ⁊
deuũ ꝓpter ſe.⁊ utruq; ut finẽ ultimũ.ut ĩ B ſj
uoutꝛiuſq; dicat ẽ ĩpoſſibile ſʒ poſſit unũ ĩ oꝛ

uir l v in li⸗
bieni ch o
cun. Glltodo fuie y
eininintprliz ſlcinn
tets.ne cfts ſeans
An teſtnto ſen ne ſclen
lcmnaine polbentq iiteg
fentbi ſeu euocat tur ne
V beig Deecit wois
(WWedepnst n ſudore
dopnneldarerarceinse⸗
De . äſn
lbeadesczatdug
borstbis ppmnoilien
bicet a regigainn
ck. Jr t n nic
itummi ſn ga nicnee
cumi niinene ig 14
ſnii iſiſtitnie, ni⸗
ſimncſtne celcnie,
nlune geketüi umnt
infneigtraninnt

ſaſti uſetn öbo
Alnmnllniegen
Müdnctieneen, ichi
le uie Noſeinn

maatcid
lügüt ires i
ſel mi un vn
iñi gby nͤhaͤſt
leſtu tteyeſmnii.
lo, M 20 Fia na
ſqneo n unny
ne if oelanic
e mammone.
̃ dinine latine
edemonis g hẽ
ſtatis.ſi ci ei⸗
poſſit uel aufeꝛ
is at ad geci
eis quosi Gindi
ſſit ſeune deo ?
itijs Dinitijs.n.
e cupiditate dini
e gut diuitijs Finit
diligit aun g ess
retinet. ut funs
opibus pijs diuiti
niths. ſed magis di
diſtubuit ut domi
mutu ſeut iſtrume
iutie ſüt ipedim?
iumenta uirtutis.
it nobis ani ppoſ
bolus q maͤmore
ricoꝛdi pnocath
bic ad nmoni I
Kii be cii
ſg ad mid mier
Quid enim lenbin

„

g a rpi ſerito gica

Peime partis.

dine ad alið appetere puta ditias pꝑ duʒ. Ac

tio ergo coꝛpalis põt refeꝛi ad finẽ tpalẽ duzʒ

modo poſtea illõ tpale eferat ad den. Si ãt

ĩ actõibus finis pximus ponat᷑ öus.⁊ finis ul

tim tpale pvniſſimũ . Quecuc n.res pp alid
aliꝗd qrit᷑ ĩferioꝛ ẽ qᷓ; id ꝑꝑ ꝙ qrit᷑. Uũ bñ lʒ
2ſtituere duos fies.ſ.tpale ⁊ et᷑nũ ⁊ finẽ ſub
fie poõere.ut illð ꝙ ẽ et᷑nuʒ finis ultimeſit. ga
una itẽtio młtos actꝰ ifoꝛmat.Divſi vo fines

unꝰ ſit ad aliu referibił.ñ ſt᷑ faciẽdi. Dꝰ

ↄcludẽdo inducit ut õ uictu ⁊ ueſtitu q̃ ne

ceſſaria ſũt ñ ſolicitemur loq̃ns ad diſcipłos

ſuos quos ſpalr ad mudi ↄtẽptũ iuitat.h̊ eiʒ
ſpalr dicut apłis.eoꝛuũq; ſucceſſoꝛibꝰ.⁊ cetis
oĩbus ꝗ ad ſũmũ ꝑfectõis culmẽ attigere cu
piut.na talibus nulla terrenoꝝ bonoꝛũ ſolici
tudo ẽ qꝛ hñtes uictũ ⁊ ueſtitũ his cõtẽti ſũt
Pec oĩa dicut hie ad tollẽdũ a pᷣdicatoꝛibus
euãglłij ſolicitudine ſuꝑfluã de neceſſarijs qᷓ
tũ ad pntẽ uitã. Uñ ne dicerẽt q̃li᷑ poterimꝰ
uiuere ſi oĩa abijcerimꝰ iccirco iferẽdo ĩtẽtũ
ſuuʒ ex pᷣmiſſis ſubiugit. Jõ dico uob̊ ne ſoli
citi ſuis ſolicitudie ſrſlua ⁊ ĩoꝛdiata aĩe ur̃e.
i.uite aĩali qᷓ̃ cibo ſuſtẽtat᷑ ꝗd mãducetis uel

bibatis neq; cõꝑi ur̃o ꝗd ĩiduamini:Quaſi di

ceꝛet.Si ultis ðo ſᷣuire opʒ ꝛenũciaꝛe mãmo
ne i nimia tꝑaliuʒ ſolicitudine. Mõ ait.ne la
boꝛetis.ne cur̃tis ne qratis de cibo.aut potu

ꝗqut ueſtimto.ſed ne ſoliciti ſitis ut uitioſã ſo

licitudinẽ ꝓhibeat q̃ mtẽ ꝑturbat ⁊ ab et᷑nis
retꝛahit ſeu reuocat ⁊ ut neceſſaꝛiũ ↄcedat.
Unñn Beda. Dꝛecipit nobis ne ſoliciti ſimꝰꝗd
cõmedamus ⁊ q in ſudoꝛe uultꝰ ppaꝛamꝰno
bis panẽ laboꝛ exercẽdus ẽ ſolicitudo pᷣcauẽ
da. Uñ ⁊ EKri. Mõ ei ſolicitudinibꝰſpualibus
ſzʒ laboꝛibus coꝛꝑalibꝰacꝗqꝛendꝰ ẽ panis.ꝗ la
boꝛãtibus ꝓ pᷣmio diligentie deo pſtante ha

budat. et negligẽtibus ꝓ pena deo faciẽte ſᷣ

ducit᷑. It᷑ nõ ait. ut maducetis ł bibetis.aut
iduamimi.ſʒ ꝗd mãducetis uel bibatis.aut ĩ
duami mãducare nãq; ac biber̃ ⁊ idui neceſ

ſariũ ẽ ad ſuſtẽtatõeʒ nae ſolicitaꝛe vo cꝛaca

ſũptuoſitatẽ ł delicatõeʒ.ad uitiũ ꝑtinet glłe
aut uane gle l etiã auaritie. Ubi ſſʒ Bedaʒ.
uiðt argui ꝗ ſpreto uictu ⁊ ueſtitu cõi lautõ
ra ſibi ulauſterioꝛa pᷣ his cũ ꝗbouitaʒ ducuᷣt
alimta ul idumẽta reꝗqrut. Spualiter ergo ĩ
maducatõe poſſumꝰ ſtelligere guloſos ĩ ĩidui
tõe uãe głioſos ĩ utꝛoqʒ auaꝛos.uñ alibi erat
ꝗqda diues ĩ quo cupiditas ꝗ ĩiduebat purpu
ꝛa ⁊ byſio ĩ qαεαätas ⁊ epl abat quotidie ſplẽ
dide ĩ qglłioſitas.noli g ꝗↄq; es ꝗ mũudi głiꝗ
ſpuiſti ac ðᷣo ſᷣuire elegiſti.noli ĩq; ſolicitꝰ eẽ
u ite tue ð nictu ⁊ ueſtitu.q; uanuũ ẽꝓ his eẽ
ſolicitu. Uñ ofirmat ſpẽ nr̃a digqnimo ð ma
ioꝛi ad minꝰdeſcẽdẽs.⁊ ꝓbat a maioꝛi neinẽ
cẽ ſolicitũ circa huiuſmodi, Si.n.maius do
nabile dat ex amoꝛe.⁊ minꝰ dabit᷑ſaltẽ i ne
ceſſitate ſed deꝰdedit nob maioꝛa bñficia.ſ.
qiaz ⁊æ cõpꝰg dabit ? mioꝛa.ſ.uictũ ⁊ ueſtitũ

Scõm exẽplu ſumit ex eo

Capi. xxxvtij.

õ ei aia ꝑpꝑ eſcã creata ẽ nec coꝛpꝰpp nefti

intũ.ſʒ magis eõ ẽ fcm iõ nõ ſit ſolicit aiꝰne
pcipiat ꝙ ꝑp ſe creatu ẽ. Uñ Eriſo.niſi deus
uellet ↄuare ꝙ ẽ ipʒʒ ñ creaſſet.ꝗa vo ipᷣe ⸗
ſtituit ut aia cibo ⁊ coꝛpꝰiĩdumẽto ↄfᷣuet᷑.iõ
ipe utꝝq; tꝛibuit. Hec Criſ. Qui g dedit ſine
ſolicitudie nr̃a uitã dabit ſiñ ſolicitudie nr̃a
ſupꝑflua.ẽt illud. uñ regat uita factꝰẽ g ꝗ ꝑp

minus.ſ.eſcã aut ueſtimtũ.pdit maius.f.aĩꝗ

uel coꝛpꝰ. Dein ꝓbat ſingulariter ò utroq;.ſ.
cibo ⁊ ueſtunto.Et pᷣmo õ cibo õ̊ q? ↄfirmat
ſpẽ nr̃as a minoꝛi ad maiꝰ aſcẽdẽs.et ex mio
ri maiꝰpſuadẽs. Et ponit exẽplũ de irra tõna
bilibus creaturis.ſ.uolatilibus celi.i.ꝗeris ĩ
quo uolitãt.qꝛ nõ ſerut neq; metũt.ſ.ad cibũ
acꝗrẽdũ neq; ↄgregãat ĩ hoꝛꝛea.ſ.ad cõſᷣuan
du et pr̃ celeſtis paſcit illa pꝑꝑ hõies ſiñ ſolici
tudie eoꝛu mag g młtomagis paſcis hõies ꝗ
ſũt carioꝛes ſiñ ſolicitudie eoꝝ ſr̃flua. Rõna
le.n.aĩal(ſicut ⁊ hõ) maiõis ẽ põderis ⁊ pcij
coꝛã ðo qᷓ; irrõnabilia.ſicut ſt᷑ aues.qꝛ aĩalia
fcã ſut pp hõieʒ: finis ãt ẽ nobilioꝛ his qᷓ ſunt
ad finẽ. Sicut ergo deꝰ paſcit aues cũ ſolici
tudie ↄuẽiẽti ſue nãe:ſic paſcit hõies cũ ſoli
citudie ↄueniẽti eoꝛũ nãe q̃ͥ ẽ ̃m regulã ꝛõis
recte ſi tũ ea q̃ͥ pcipit ſtudeat iĩpleꝛe.A⁊ ſicut
nã auiũ ẽ pᷣdicto mõ uiuer̃ ſic nã hõis ẽ niue
re ſᷣm dictam̃ rõis recte.ad ꝙ ſequit ipᷣm de
beꝛe ſolicitari ſolicitudine moderata.ad qᷓrẽ
dũ ea q̃ non dedit ſibi natura.ut cibũ ⁊ ueſti
mẽtũ neceſſariu. Unde non dicit de auibus.
non uolant ad gꝛana ⁊ ad paſcua q; nor phi
bet laboꝛẽ ⁊? ꝓuidẽtiã ſʒ ſolicitudinẽ ⁊? auari
tiã. Ubi Criio. Omnia uolatilia fecit deus p
pter homineʒ: homiem at ꝑꝑ ſeipᷣm: Si ergo
gialibus miſtꝛat ꝓpter hõiez quõ non hõi mi
niſtrat ꝑꝑ ſcipʒ. deinde ꝓbat de ueſtimto
7 poit duplex exẽplü pᷣmũ è ð eo ꝙ ẽ ĩtra ho
minẽ magnitudine coꝛpis.qᷓ; dat deꝰ ſine ſoli
citudine ipius ꝙ ex hoc pʒ q; q;tucũqʒ aliꝗs
ſolicitet ð augmẽtatõe ſua nõ põt addeꝛe ad
ſtaturã ſua cubitũ unũ.Cũ igr ueſtimẽtũ cõ
petat maiꝰ l minus ſᷣm q;ntitẽ coꝛpalẽ ⁊ quã
titas dat ei ſine ſolicitudie ſua ꝑ ↄñs ueſtim
tũ ↄuẽiẽs dabit ei ſine ſolicitudie ſua ſr̃flua.
ꝙ ẽ hõiem.ſ.ex
terre naſcẽtibꝰ ut lilijs ⁊ herbis qr ſiñ ſua ſo
licitudie cꝛeſcũt ⁊ fſʒ ſuã q;ntitatẽ a vᷣo ueſti
unt ꝑꝑ ꝙ dic ñ laboꝛãt ao oꝛnãdũu ſe coloꝛibꝰ
neqʒ net.i.filãt ad faciẽdũ ſibi ueſtimtu.⁊ tñ
optie ueſtiũt dei ꝓuidẽtia tã pcioſis coloꝛibꝰ
iduta. Ipe eĩ coloꝛ oꝑimtũ ẽ fleꝛũ ꝗ õs excel
lit coloꝛes ueſtitũ.⁊ ꝛegalẽ excedat oꝛnamtũ
Qõ ꝓbat ꝗa ſalomõ lʒ fuerit rex potẽtiſſimꝰ
tñ ñ fuit ita bñ ueſtitus qr lʒ ars imitet᷑ natu
rã tñ oꝑa artis nõ aſequuùt ꝑfectõeʒ opeꝝ na
ture. Unde hieꝛo. Et re uera quod ſericuʒ q̃ᷓ
regũ purpuꝛa.qᷓ pictura textricũ pot floꝛibus
ↄpari:Quid ita rubet ut roſa: Quid ita cupt
ut liliu: Niole vo purpuraʒ nullo mõ ſuꝑari
m iiij

De nõ theſaurizando

muꝛice: ockłoꝛũ magis qᷓ; fmõuzʒ iudiciũ ẽ: uñ
2 Ariſ. Eur vo tãto ẽt beꝛbas ocoꝛe ueſtiuit.
ut ſuã.ſ.ſapiag demõſtret. ⁊ ſuphabuũdtiũ v
tutis ut undiq; eiↄ głiã diſcaus.õ ei ſoli ce
li ennarãt gloriã ði: ſʒ et terra. Pec Eriſ. E t
ex hoc cõcludit ꝙ ðs ſufficiẽter ueſtit homi
nem abſq; ſolicitudine ſuꝑflua dicens. Si dt
fenũ.ĩ.herbã agꝛi ꝙ hodie ẽ.i.in pñũti et cꝛas
in clibanũ mittit᷑.i.in furno mittit᷑ ſeu ponit
qꝛ ĩ ꝗbuſdã terꝛis loco lignorũ utũt ſtipulis.
et talibus ad calefaciẽdũ fuꝛnũ.deus ſic pul
chꝛe ⁊ uaꝛijs coloꝛibus ⁊ foꝛmis ueſtit ⁊ ueu
ſtate adoꝛnat qꝛtomagis uos minime fiõi. ſ.
ſolicitudie ſupflua ueſtiet. Quaſi diceꝛet.Si
de floꝛibus ꝗ nati ſũt tantũmodo ut uidant
7 peꝛeãt tatã deus curã gerit quatomagis de
hominibus ꝗ ad imaginẽ dei ſt᷑ facti ⁊ ad et
na uocati. Uocat at᷑ eos qui nimis ſolicitat᷑
modice fidei.qr ex defectu fidei ꝓcedit talis
ſolicitudo ſuꝑflua.nõ aũt ſolicitudo rõnal et
moderata r̃m glo.ſãcti ñ imerito auibꝰↄpꝑat᷑
qui nihil in mudo habentes nec laboꝛãtes ſo
la cõtemplatiõe teꝛꝛena deſpitint celeſtia pe
tüt iã agel ſiles. Ecce ꝙ cõmẽdat ĩ ſãctis tꝛia
ſ. pauptas uolutaria quia nibil habentes 2
templatõnis quies.ſiue ocioſitas ſancta.qr ñ̃
laboꝛãtes. mẽtis eleuatõ ad ſuꝑna. qr eterna
petũt.p uolatilia ergo celi ĩtelligi poſſũt uiri
cõtẽplatiui.ꝗ nõ ſerũt neq; metut neq; ↄgre
gt ĩ hoꝛea ſe negocijs ſecularibus iplicãdo
7 dñis ꝓ eis ſolicitat neceſſaria miniſtrando.
Per lilia vo agri ĩtelligi pñt uere caſti qꝛ ꝑꝑ.
cãdoꝛẽ mũditie ⁊ ꝑpꝑ odoꝛẽ vtutis in ꝗbꝰ cꝛeſ
cũt nõ tã ſuo laboꝛe qᷓ; dei dono ꝗ ↄſiderãdi
ſut ad laudãduũ.⁊ imitadũ ⁊ icremeto bõe ac
tõis.⁊ ĩ gete ſcẽ ↄtẽplatiõis.⁊ i dcoꝛe hõeſte
ↄuerſatiis.Ex his ergo ĩſtructi ñ diffidamꝰ
de neceſſarijs.qꝛ tpᷣe opoꝛtuno ðus ꝓuidebit
lobis de illis.ſi tñ ea q pᷣcipit faciamꝰ.Si eĩ
de tẽpalibus diffidimus. quõ terrena ſperabi
m. ides famẽ ũ timet. Modica fiõs.ꝗᷓ nec
de mimo certa ẽ nedũ et᷑na ſperet. Qui itelli
git ꝗqd ẽ hõ nõ deſperat ð pᷣo.ꝗ aut deſpat ðᷣ
deo neſcit qd ẽ hõ ꝗa deus ĩ hõie ⁊ hõ i jo.
de cꝛeatoꝛe öſpat q ĩ cꝛeaturis ſpẽ põit. Igr
(ut ait Anh.) nõ te futuri tpꝛis ſterilitas tre
at nõ future fâis timoꝛ mẽte tuã deijciat ſed
ex ipᷣo tota fiducia tua pẽdeat ꝗ aues paſcit
2. lilis ueſtit. Ipe ſit hõꝛen tuũ ipᷣe apotheca
ipe marſubiũ tuuz. ipᷣe diuitie tue.ipᷣe delitie
tue ſolꝰſit tibi oĩa in oibꝰ.E xponit h̊ dñs tꝛia
bõa ꝗᷓ deꝰ hõi dedit.ſ. aiam coꝛpus.⁊ res.aĩa
dʒ ſubijci ſuꝑioꝛi.ſ.deo ſibi obediẽdo ⁊ coꝛpꝰ
ſuo ſuꝑioꝛi.i.qĩe ſibi obtẽpando.⁊ ꝛes ſuis ſu
pioꝛibus.ſ.dᷣo ut pauꝑibꝰ diſt:ꝛibuãt᷑.⁊ aiĩe ut
diſcrete diligãt.⁊ coꝛpi ut ſibi neceſſaria mi
ſtaẽt. Sʒ iſtũ oꝛdieʒ puertũt diuites ꝗ ñ ſbᷣij
ciut ðo.qꝛ pauꝑibꝰ nihil tribuunt.nec aĩe qꝗꝛ
res iniqᷓ diligut., nec cõpi:qꝛ üllud fatue affici
unt. Beiñ ad iculcãdũ aꝛcius qõ ſupꝛa dem̃ ẽ

ntſo Nr ſertu

in terra ſed in celo.

repetẽs ſubiũgit. Nolite ꝗ ſoliciti eẽ: dicẽtes

qd manducabimꝰ.aut ꝗd bibemaut q? oꝑie

mur. Fᷣm Criſ. ꝙ qr̃ nolite ſoliciti ẽẽ ñ idẽ eſt
q nolite opari.ſg nolite rebꝰ müdanis mẽte

affligi.ↄtigit.n.aliquẽ opatẽ nihil ſolicitũ eẽ
Et ᷣm eſdẽ.ſip neceſſarijs nõ opʒ eſſe ſolici

tos. qua pẽa digni erũt.ꝗ ꝓ ſuꝑſiuis n doꝛmi

unt ⁊ aliẽa rapiut. Nolite iq; ð his ſoliciti eẽ
Pec.n.oĩa.ſ.ad uictũ ⁊ ueſtitũ ꝑtinẽtia.gen
tes.i.gẽtiles iqrut cũ ſolicitudine nimia ⁊ ui
tioſa ꝗ diuina ꝓuidẽtiã cuca actꝰ huanos ne
gãtes.circa talia ĩmoderate ſolicitãt.qꝰꝝ ui
delzʒ erga pñtẽ uitã ſtudiũ õe ↄſuũit ꝗbonulla
ꝓꝛſus cura ẽ futuꝛoꝝ.nec ↄfidẽtia de ꝓmiſſi
one eternoꝝ. Ulel hec oĩa getes.i.hõies mun
dani cũ ſolicitudine ĩmoderata et nimia inꝗ
rũt qumagis bõa pũᷣtis qᷓ; futura querũt.⁊ iõ
tał ſolicitudo facit eos infidelibꝰ ſ es. Quid
eĩ amplius hʒ fidelis a gẽtili:cuiꝰ infidelitas
animũ ſolicitat ⁊ curis huiꝰ uite fatigat. SGʒ
heu multi ex nobis ea q̃ mùdi ſũt magis quã
gẽtes ingqrüt. Uos ergo hec q̃rere nõ ẽ neceſ
ſe.quere ĩq; cũ ſolicitudie.Scit eĩm pꝑr̃᷑ ur̃ ꝗ
uiſcera non claudit bonis filijs.q; his oĩbus
idigetis.ſ.in uia neceſſaꝛijs ſine his eniʒ neq;
uiuere neq; deo ſᷣune poteſtis que utiqʒ ipſe
dat niſi infidelitas ueſtra auertat. Quia non
eſt pr̃ pi qui non tꝛibuit neceſſaria filijs indi
gentiam ſibi notã pacietibus.Et qꝛ pr̃᷑ ẽ uult
⁊ q celeſtis põt.ſi aũt põt.⁊ uult.ſine dubio
dõabit qõ nobis expediat ad ſalutẽ. Uñ Ra
ba.Quis rex militibus deuotis debitazꝭ nõ ꝓ
curat slimoni: Quis dũs famulis ſuiſ nõ mi
niſtrat cibaria: Quis pater nõ dat filijs alim
tũ: Uñn ⁊ Criſ.Non dixit nouit deꝰ ſed nouit
pater ur̃ ut eos ĩ maioꝛeʒ ſpem ducat. Si.n.
pater ẽ. ⁊ pr̃ talis non poterit deſpiceꝛe filios
ĩ ultimis malis cũ utiq; neq;homines patres
exiſtẽtes hec ſuſtineat.& ſt enim omnino cla
ri ꝙ deus nãʒ ipſã nouit.⁊ eiꝰ cꝛeatoꝛ exiſtit
q; illã talẽ foꝛmando creauit indigẽtiã quo
q; eimagis ꝓſpitiat qᷓ; tu ipie ꝗ eiuſmodi ne
ceſſit atibꝰcoartaris. Naʒ ipi utiq; ſic placuit
ut hac ĩdigẽtiaʒ nã pateret᷑. Neqq;ᷓ erit ergo
Irius ĩ his qb ei opꝰ eẽ decreuit.neceſſaria
rũ eã reꝝ pceptiõe fꝛaudabit h̊ Cꝛiſ. Uñ etia
Aug. Scit celeſtis medicus ꝗd nobis datuꝛꝰ
ẽ ad ↄſolatõem ꝗd ue ſubtracturꝰ ſit ad exeꝛ
citatiõʒ ñ eĩ hõ iumto ſuo cibaria ſbᷣtꝛahit ſi
ne cã. SDi g ſcit ut dem̃ ẽ. ⁊ uult e pr̃ ⁊ pt᷑ qꝛ
oipotẽs g nec ẽ timdũ ꝗn ꝓuideat nobᷣ. Pec
Aug. MNotandũ aut q ex pluribꝰ cauſis ali
qñ patimur penmi ĩ uite neceſſaꝛijs. Pꝛia ẽ
ex merito peccatoꝛũ nr̃oꝛum. Secunda ẽ cã
exercende uirtutis. Tertia ẽ ex ĩpoꝛtunitate
nr̃e auaritie.nimia naqʒ; ſolicitudo ne defici

at neceſſaria facit ut aliquãdo ðficist.Quar

ta eſt hůana ſuꝑfluitas:dignu eſt eiz ꝗ ſupeꝛ
flua qrimꝰ ut aliquado neceſſarijs careamꝰ.
Quita ẽ abuſꝰtꝑaliu.ꝗ.n.creatuꝛa ði abutit

Wellg quoelg ie
1 R

irſaltunn
antvons gnei 3
Utenie⸗ ite
ſt liiie ü ſceel
. ecanet ide uun
f icacꝛbui hin
eiſe nafen hui /

D

ehecnnee Pb oit

alo.) 55 r en
müiggſt
ne neilsllbart .
receulegen eiün
Uicet mechgi tin
uustui ſe m u⸗
itliſe inter ihen⸗
ikticentae /nd⸗
le, Ahunt, 4 hen ſien
nrturaumitiu inaae
mnz uan conann lunn.
Alrir ſeſlnezpuſtore⸗
Prinalu neglen⸗ theeſ⸗
benr rin uinoſt uctcnn
geeciſtuinogid'uſtcet,
je Vodevoſtols iſtina
1AdCrenncoonnd eccch
doaopn gtin d cun⸗
IoCc. Prn Klertdi
Csolssiengconnercrd
Cuctdanocchadnache
lterns nondlenis rin
bonz /eleſe hmnmie⸗
tmi glefnge niſe

Nurinin minus terti
cceiſtenior ſchrimmi
Pneti terctii acteon
li uigit wolte e ſu
ſeſcaſetgmniſtentidet 4
gueß Gistietichiit
uecin mirittliniß
ublefiengizini⸗
hon tneſtenidi
kipenerkine⸗
Nkcicde ſegnichezn
tlenioad ulte HKZ

on Lueſtinende

nfiheib ſte dli
Eetilt cui infilginn
huid ulte falgn G
Mulſüt nageni
det rere noe necel
eGoik ein gr g
bſilig ge his vibis
b ſmne his eniz neig
ſtis gue utiq, iſe
uertat, Quia non
ceſſaria fllijs indi
ns. Et qn pr uult
7 uult. ſine dubio
d ſalutè. Un Ra
notis debintaz n p
famulis ſuiſ nomi
er no dat filis glim
nonit de ſec nouit
ſpem duca. Bin.
Nern deſpiceꝛe flios
neqbomines pannes
ſt enim ommno cla
i.r ein cen exiſtit
eauit indigeti quo
. ipſe g eiuſmnodi ne
zz ißi niqg ſc placuit
ret./ Nedc eri ergo
decrenit neceſſ zrig
gabit b Kui. Uſ eni
icus ga nobis dann⸗
ſit ad eren
fupiractun i⸗ 8
ſuo cibaria bnabt

It aepr 1t
6.1 uult er 4

an puideat . .n
3 Polr⸗ Cauſs 1
uite neceſlab, ki⸗
eum Seiſeß⸗
ani ej fonti
ig, cnnoe in
a ignich ſeit lee
41 aigni eſteh n na
itaſit lihli
SS

Peme partis.

digni è ut aliqñ ad neceſſitatè ei tollat. Sex
ta ẽ igꝛatitudo.dignuʒ.n.ẽ ꝙ benefitijs dei pᷣ
uet ꝗ ĩgrat exiſtit. Septia cã ẽ ut credamꝰ
deũ nobis pꝛebere tꝑalia: ⁊ ñ eſſe a nobis.uł
ex debito nobis tribui a deo.ea.n.ſubtrahben
do oñdit ꝙ ipſe ſit dũs. Pꝛohibet gꝗᷓ dñs ſolici
tudinẽ diffidẽtie ⁊ timoꝛez: ſʒ pmittit ſolicitu
dinẽ ꝓuidẽtie ⁊ laboꝛeʒ. Drohibet ſoilcitudi
nẽ deoꝛdinatã ⁊ ſupfluã.ꝑ qua ipediũt᷑ ⁊ poſt
ponunt bona ſpũalia:ſʒ pmittit ſolicitudineʒ
modeꝛatã ⁊ neceſſariã [ʒ regłaz ꝛõiſ ꝛecte cũ
ſit ꝑs pꝛudẽtie.aliter ſeq̃ret ꝙ hõ tẽptaret ðnᷣ
ſi expectaꝛet ab eo oĩa neceſſaꝛia.obmittẽdo
ꝙ dʒ fieꝛi cuca h̊ uia hũana. Igr̃ cuʒ duplex
poſſit eẽ amoꝛ reꝝ tꝑaliũ.ſ.reſpectu ſuꝑflui.ł
ꝛeſpectu neceſſaꝛij ↄ pᷣmũ ꝓhibet dũs theſau
ꝛizatõz: 3 ſ̃zʒ ꝓbibz pfocarẽ ſolicitudinẽ. Ubi
notãduz ꝙ triplex eſt ſolicitudo. Dꝛima ẽ na
tuꝛe qᷓ̃ ueꝛius laboꝛ ⁊ cuꝛa qr̃ puidẽtie.qꝗᷓ hõi
ne deu tẽptat ↄcedituꝛ.ut tñ ðus oĩbꝰ pᷣfeꝛat᷑.
Unde ⁊ ade dictũ eſt in labore ⁊ ſudore uul
tus tui ueſceris pane tuo.⁊ dominuʒ loculos
habuiſſe patet ex euãgelio. Secũda eſt cłpe
q̃ ↄſiſtit ĩ quantitate rerũ cũ ſupra neceſſita
teʒ acꝗrunt᷑.et hanc ſolicitudinẽ parit et cõ
mittat᷑ auaritia in qualitate etiam ⁊ lautitia
reruʒz quam cõmitatur luxuria in nimis qᷣq;
anxia neceſſaꝛioꝛuz ꝓuiſione ex qua ſequituꝛ

ſpiritualiu negligẽtia ⁊ hec ſolicitudo oĩnop

hibetur quia uitioſa iudicatur. Tertia è gre
que cõſiſtit in oꝑibꝰ inſticie ⁊ ꝓximi cõpaſſio
ne Unde apoſtolus. Inſtatia mes quottidia
na ⁊ ſolicitudo omniu eccleſiaꝛuʒ. Pec ſolici
tudo pꝛecipituꝛ.quia ad caꝛitatẽ peꝛtinere di
noſcitur. ſdrima eſt tollerabilis. ſecda uitu
peꝛabilis tertia commendabilis. Tandem cõ
cludit ð quo debet homo eſſe ſolicitꝰ quia de
eternis non ð terrẽis. Et implicat hic triplex
bonuʒ. ſ. celeſte. ſpirituale et tpale. Primũ ẽ
bonu głie.ſm gre.texiũ foꝛtune. Pꝛimuʒ eſt
maximũ.ſᷣm minus.tertiũ minimuũ. Jõ pᷣmuʒ
dʒ eẽ ĩ itentione ſicut pᷣmiu.fʒ ĩ opatõne tan
q; meritu.teꝛciũ ĩ adiectõne tanq; ſuſtẽtamẽ
tuʒ. Ita ĩquit nolite eẽ ſoliciti circa tꝑalia qᷓ
renda ſed primũ iĩtentiõe ⁊ affectiõe ac preci
pue p oibus alijs ⁊ pricipaliteꝛ tanq; beatitu
dinẽ oĩm actionũ ⁊ ultimũ finẽ ꝗ ẽ ꝑ ſe appe
tibile qrite regnu di.i.uitã eterna et celeſtia.
bona.⁊ ne ſit enoꝛ ĩ qrẽdo f̃o tanq; rectã uia
⁊ id ꝑ ꝙ meꝛet obtineꝛi ꝛegnũ dei querite iu
ſticia dei ſequẽdo eiꝰ pᷣcepta ẽt iuſticie opa.
2 teꝛtio ad uite neceſſaꝛia uobis hec oĩa.i.tẽ
poꝛalia quoꝛuzʒ uniuerſitatẽ ĩ tꝛibus poſi uit. ſ.
i cibo.potu ⁊ ueſtimento.aditientur.ſuobis
cooperantibus collaborantibus ac ſolicitudi
nem mõ habẽtibus. qꝛ ſicut pꝑ mala oꝑa fru
ctus terꝛe ſubducit.ſic ꝓter bona opa adijci
tur. UVezutamen ſi pntia ſubtrahunt ad exer
