oculus tuus dexter uel manꝰ tua dextera ſcâ
dalizat te id eſt faciat te ruere in pᷣdictũ cõ
ſenſum Cerue eũ uel abſcide eã Inõò membꝛũ
ſiz mẽbꝛi abuſum:cohibẽdo ipſũ mẽbꝛum ab
exercitio ⁊ affectũ illictto ẽt pĩce abs tẽ ]Jex
toto annichilãdo.( xpedit enim tibi ut pa
reat unum mẽbꝛoꝛum tuoꝛũ )pᷣdicto modo.ſ.
actũ illicituz (q;uis delectabilem deſerendo)
(quã totum coꝛpus tuũ cũ anima mittat ĩ ge
hbennaʒ)) Un gre. Intueri nõ debet quod nõ
licet cõcupiſci.Et Ber. Qui manuz mulieris
tenet ſciat ſe eſſe in uinculis diaboli. Atten
dt ergo młti qᷓ; malũ ſit pulchꝛas facies mu
lieꝛũ ſed quoꝛüũcũqʒ iuuenũ itueri.aut hoꝛuzʒz
manus uel facies ſeu quaſcũqʒ; coꝛꝑis pres 2
trectare.vel libẽter cum eis famulari.ꝗa ſᷣm
plures doctoꝛes eccleſie.⁊ religioſe uite pr̃es
talia deſignant interioꝛis hõis coꝛꝛuptõem ac
quãdam eius molliciẽ ⁊ deiectionez. Dic pᷣm
Auguſtinũ.nõ pᷣcipit᷑ aliquod mbꝛoꝛſ ad lr̃a⸗
erui.ſʒ occaſio peccãdi. Doteſt eni eſſe occa
ſio ex aſpectu ⁊ tũc oculus ſcandalizat: et cũ
bona fit itentione tunc ſcandaligzat oculꝰdex
ter. Vel poteſt eſſe occaſio ex contactu.⁊ cũ
bona iĩtentione:⁊ tunc ſcandalizat manꝰ dex
tera. PHuiuſmodi ergo ſi ſcandalizãt abicien
da ſũt:quia fugiende ſunt occaſiones peccan
di.Et poteſt accipi exemplũù ð uiſitatiõe bõa
uel ope bono de genere vbi gra. Si aligs va
dit ad collegiũ mulierũ ca pᷣdicatõis uel cõſi
lij dadi uel ſi dat elemoſinam alicui mulieri.
⁊ ex hoc ꝑcipiat occaſionẽ ruine ſibi immine
tis.ꝑ oꝛtũ alicuius familiaritatis male.uł tẽp
tationis ꝑiculoſe debet illud bonum ð geneꝛe
dimitere.ne tota ↄgeries bonoꝛũ Pu ſubiace
2

. 6
Quod pᷣlati dẽnt lucere oꝑe ⁊ mone. Et ꝙ xpᷣs nõ uẽit legẽ ſoluere ſʒ iplere. nutt, terinn
at ruie. Et iõ dic alanꝰ. Si uitaꝛe uel ueneꝛa citũ ꝓpter ꝙ ſaluatoꝛ dicit nõ eſſe iurãdũ oĩo imni ſatlu ie er
loca tꝑa vita. Et locus ⁊? tempus:pabula do i.ex quaꝰq; cauſa ubi ñi excludit᷑ iuratio ne 1 r chinn⸗ le
nat ei. Et idez ꝛemediũ ẽ ĩ oĩibus. Uñ ſeneca. ceſſaria: ſed ĩcauta. Juſticia ergo phariſeoꝝ nu ſanenn c gli
Qui deponere vult deſideria rerũ oĩnʒ quaꝝ eſt nõ periurare hãc cõfirmat dñs uetãs iura ” ninniſinns
cupiditate flagrauit. ⁊ oculos ⁊ aures ab his re: ꝙ ptinet ad iuſticiã eoꝝ ꝗ ĩtraturi ſunt re ts mliteee nin
que ꝛeliquit auertat.Et hoc patet ex eo ꝙ di gnũ celoꝛũ.Sicut eĩ alſus loꝗ n6 põt ꝗ non 1 inſeg incci 4
cit idez. Auarioꝛ ꝛedeo ãbiciſioꝛ. Iluxurioſioꝛ ĩ Eancene eriurare no poteſt qui non iurat. ieeſe depi⸗ henic
mo ueꝛo crudelioꝛ q ĩter hõies fui. Pec ſene Et ſicut ĩ młtiloquio nõ derit peccatũ ſic nec we bis din 60—
ca. Uel accipe hic oculũ ⁊ manũ ĩterioꝛẽ ſcʒ in multiiurio piurium. Sicut autem. deꝰ pꝛe „ fm. N lic All⸗
coꝛdis ꝙ mẽbꝛuz dextrũ hic dicit cõpꝑpatiõe ſi cepit ſibi victimas legales offerꝛi non quia ei 4 ſntn crumß⸗
niſtri ⁊ exterioꝛis.ſq; coꝛpoꝛis flagelioꝛis.Si placerent ſed ne eas ꝓut cõſueuerat Ydolis ĩ leune gucen 60
g dexta ſcâdelizat ſiniſtra ꝗd faciet: Un hie molarent: ſic ĩfirmis conceſſit iurare per deũ lumies . jbonn
ronymus. Cauẽdũ ẽ ne ꝙ ĩ nobis ẽ optimuʒz. nõ quod deo placet hoc fieri ſʒ qð minus ma Gdcelum: deleg
labat ĩ viciũ. Si eiʒ dexter oculus ⁊ dextera lũ ẽ hoc deo qᷓ; creaturis exhiberi. Unde ſᷣm elcet aihi eſi
manus ſcãdalizãt.quãtomagis ea q̃ ĩ nobis ſi PHieronymi.ĩ lege pᷣceptuũ ẽ nõ iurare ꝑ deuʒ pedon ei zoeßt
niſtra ſũt. Si eĩz aĩa labit qutomagis coꝛpꝰ nõ ꝙ bonũ ſit: ſed ne iudei peſſima cõſuetudi belluneti ute
ẽ ad peccata ꝓcliuius.Uñ ⁊ Cri.Oculuz ne iurantes ꝑ creaturas.crederẽt eas uenerã ſolinam gtl
ðuel manũ ñ coꝛpis huani ſignificat.ſʒ ocłm das. ageliũ auũt nõ ꝛecipit iuramentũ cum eſtrer egun B
uł manum coꝛdis.i.ſenſuʒ male concupiſcen oĩs ᷣmo fidelis ꝓ iuꝛeiurãdo ſit. Unde Criſo. ſeſt optecinitun
tie ⁊ carnal deſiderij cogitatõem.quã ꝑ fidẽ vnde iurare nos pꝛſus non cõuenit.Quid eni (er ibanoler 1
celeſtem erui et abſcidi a coꝛdibus pꝛecipit unicuiq; nr̃s iurare neceſſe ẽ.cũ nobis menti ileniutdcer
uñ oĩa mala ꝓcedũt. Uñn hic magis mẽbꝛa ui ri oĩo nõ liceat.Quoꝝ uerba ita va ſemꝑ ita i mnnepeue
cioꝝ male mitis ⁊ pꝛaue cogitatiõis excidere debent eſſe fideliſſima. ut ꝓ iuramento habe , muNN,91

nos dns pᷣcipit ppter regnũ celoꝛũ.ne dominã
tibus uiciis ⁊ coꝛpus ⁊ aĩa.i.totus homo reꝰ
efficiat ignis eterni ¶ deinde poſtqᷓ; docuit
glienã uxoꝛẽ nõ eſſe ↄcupiſcẽdã.cõſequẽt᷑ do
cet ſuâ nõ eſſe dimittẽdam.⁊ dat itellectũ cu
iuſdã pꝑmiſſi i lege ſcʒ ð uxoꝛis dimiſſiõe.et li
belli repudij datiõe. credebãt eĩ iudei qð G̊ eſ
let ſimplicit er licitũ.ſʒ ẽ falſũ.gꝗa iõ h̊ ꝑmitte
bat᷑.nõ q licitũ:ſʒ ad euitãdü maiꝰ maluʒ.ſ.
uxoꝛicidiũ. Minꝰeĩ maluʒz erat uxoꝛes dimit
teꝛe q; eas ĩterficere.⁊ iõ nõ erat licitũ miſi ꝓ
pter foꝛnicatõem uxo:ẽ dimittere. In lege eꝛ
go moyſes inſſit dari libelluʒ ꝛepudij ꝑꝑ duꝛi
ciã coꝛdis maritoꝝ odio uxoꝛes ſuas habẽtiũ
nõ diſcidiù ↄcedẽs.ſed hõicidiũ aufeꝛẽs ⁊ mi
nꝰmalũ ꝑmittẽs.ut maiꝰabſcideret.ne mariti
ꝓpter odiũ ſanguinẽ funderẽt. Epᷣs autem iu
bet vxoꝛem non dimitti debere excepta foꝛni
ationis cã. qꝛ tunc ipᷣa uxoꝛ eſſe pᷣmo noluit.

qᷓ fidem cõiugalẽ marito nõ ſeruauit.Tũc eĩ

fnichn E eſ dimitteꝛe qtũ ad cobabi
E

debu reditõem manet tñ vinclum matrimo
nij ꝑ totã eoꝝ uitaz ⁊ i0 ſi dimiſſa nubet alte

Smmittit adulteriũ 7 u qai gs
I cã foꝛnicatõĩis vuſt uxoꝛẽ abiceꝛe.pᷣus dʒ a

foꝛnicatõe purgatus eſſe.q ſᷣm Pieronymũ.
eꝗd uiris iubet.hoc cõſequenter redundat
ĩ feias neqʒ ei adultera uxoꝛ dimittenda ẽ et
uir mechus tenendus. Deide poſtq; docuit
dis nõ eſſe iniuriã pximo ĩferendã ꝓphibendo
irã ⁊? cocupiſcẽtiâ. cõſequẽter docet ab ĩiuria
dei abſtinẽdũ.ꝓhibendo piuriũ ⁊ iuramentũ

⁊ dat itellectũ cuiuſdã pᷣcepti quo phibet ꝑiu

riuz in lege ueteri. Cuca ꝙ errabat iudei cꝛe
dẽtes ꝙ ſolu iuramentuz mendax eſſet phibi
tü ⁊ ꝙ inꝛam̃tũ illicitũ eſſet ̃uãdũ ⁊ ſi? ꝙ iu
ramentũ ĩcautũ qð nine neceſſitate fit:eſiet li

ant᷑.Et id ciꝛco drs nõ ſolũ ꝑiurare:ſed etiã
iurare nos ꝓhibet.ne tũc tatù nideamur ueꝝ
diceꝛe cũ iuramꝰ ⁊ ne quos ueraces ĩ oĩ ᷣmo
ne eſſe cõſtituit.putaꝛemꝰſine iuramento lici
tũ ẽẽ mentiri. Juramẽti eim h̊ cauſa ẽ.qꝛ oĩs
qui iurat.ut ꝙ uerũẽ eloq̃t.Et dñs ĩter iura
mentũ ⁊ loqlã nr̃aʒ nullã vult eſſe diſtâtiaʒ.
Quia ſicut ĩ iuramto nullam cõuenit eſſe ꝑfi
diâ.ita quoqʒ in uerbis nr̃is nullũ dʒ ẽẽ mda
ciũ.Quod utꝛũqʒ ⁊ ꝑiuriũ ⁊ mẽdaciuz diuini
iudicij pena dãnat᷑.Quiſꝗs ergo nr̃m loquit
iurat qꝛ ſcriptũ ẽ.Teſtis fidelis nõ menciet᷑.
uñ nõ imeꝛito nõ iuꝛaꝛe ſepe ſcꝛiptuꝛa diuina
cõmemoꝛat.gꝗa deo ꝗ uerax ẽ.⁊ noſcit qcꝗd
dicit᷑.ꝓ iuramento habet᷑:qꝛ ueruũ ẽ omne q;
logt. Vec Criſo. Un ⁊ Seneca.Mihil ĩteꝛnt
an affirmes an iures ð ꝛeligiõe ⁊ fið ſcias agi
vbiↄqʒ ð vitate tractat᷑.Scõm Anguſtinuʒ.
qm ille iurat ꝗ adhibet teſtẽ.deũ rediculũ ẽ
putare ut nõ iurauerit ꝗs:ꝗa nõ dixit ꝑ deuʒ
ſed dixit teſtis ẽ mihi deꝰ.uel ecce coꝛa deo:
qꝛ non mentioꝛ.deus ſcit quia non mentioꝛ.
Pꝛecepit g dñs ñ iurare oĩo.i.iuraꝛe ũ oĩmõ.
⁊ ĩ oĩ cau.qꝛ h̊ ẽ icauta inꝛatio. Per h̊ tñ non
excludit᷑ iuratio i neceſſitate.qꝛ negatõ ibi p

põit᷑ ſigno uniuerſali affirmatiuo.qð eꝗpollet

ſuo ↄdictoꝛio.ſʒ poſtpoſita eꝗpollet ſuo ↄtra
rio. Tic eĩ nõ dicit᷑ oĩno nõ iurare.qꝛ eſſet ſẽ
ſus ꝙ in nullo caſu eſſet iui ãdũ ꝙ eſt falſum
ꝙ iĩ aliquo caſu ẽ iurandũ ⁊ ĩ aliquo non.ſed
dicitur hic nõ iuraꝛe oĩno.i.iuꝛaꝛe nõ oĩno id
E nõ oĩmodo.⁊ iõ nõ eſt ſenſus ꝙ ĩ nullo cau

ſit iuꝛãdu.ſed quandocuqʒ deeſt neceſſitas.?q

non eſt neceſſarium.⁊ ſic excluditur omne iu
ramemum ĩcautũ. Unde ſecũdũ Auguſtinusg
Oñs nõ pcepit non iurare tãq; omnino illicitũ
ſed ne quiſquam iuꝛaꝛe appetat tanquaz ꝑ ſe

leti cucest euige
leticnta Etſütner tͤt
bemiudeichſinet
Aucre ddoru g dit⸗
nus Onäinne dd
tetdoenn ictea B
Noͦ ror) aͤmpecher
ginto falſtne i
tus in corde gicat
ſemo r eſte.non ni
Corcſo ? orio afſema
ſeut eſti oſcientia i
lreineinore, ſeut
Oeifimnenngot
hegemns ſti fofn
bunimiuſtihltsi.
ebſfninet ii
deit üitrnel
bfngsmnie
niitilriiin
engior. An
o otiftnitate U
cogerig iurre i id
elutſe ège

erpber. Ane
tͤe roͤ iurare oein
ipeſſimg (Z
ma coͤſuetuci
rederet egs neneri
Ipit iuramentü cim
ico ſt. Unce Ciſ,
n couenit. Quid eni
ec. cu nobis memi
ba na va ſemg ita
P iuramento habe
ũ giurare: ſed etid
dnu uigegmur ne
leraces oi pmo
ine iuramento lici
n hcauſa e ge ois
,Et ds iter iura
ult eſſe diſtaͤtiaz.
m coͤuenit eſſe pfi
8 nullu dʒ eè mda
7 mẽdaciuz diuini
s ergo nñm loquit
idelis no menciet.
pe ſcriptina giuing
ax e.⁊ noſcit gegd
k:qꝛ ueru e omne
eneca. Tibil iteiſt
igioe ſo ſcis agi
c Anguſtinuz.
ſt. deu rediculdͤ ?

ga no dixit gdeuz

uel ecce coꝛa deo:
quia non mentio.
io.i. iuraꝛe ſ olmo⸗
natio. Per Blß ſon
ate. ꝛ negal u
matino. gb acele
ta egpollet ſo⸗ 4

no iurare G
in du tſci

i t ojii

Prime partis.

bonum. ⁊ ut nulluſ iuret de facili abſq; neceſ
ſitate.⁊ dilabatuꝛ in peꝛiuꝛium er iurandi ⸗ↄ

ſuetudine. Ad hoc autem ꝙ rectũ ſit iuramẽ

tum tꝛia requiruntur unum ex ꝑte ꝛei ð qua
iuꝛatur.ſ.veritas aliter eniz non eſſet confir

mandi ydoneitas.alterum ex parte cauſe. ꝓ

qua iuꝛatuꝛ iuſticia aliteꝛ enim nõ eſſet ðbi
ta iurandi neceſſitas.tercium ex paꝛte.iurã

tis.ſcilicet.iudicium ſiue diſcretõ.alireꝛ enizʒ

non eſſet debita periculi cautela. Uñ ĩ Jere

mia. Jurabis dicit dominus iĩ ueritate. ⁊ iu

ſticia ⁊ iudicõ.Et non ſolum ĩcaute iurare ꝑ
deum eſt illicitum.ſʒ ẽt.peꝛ creaturas ĩquan
tum ĩ eis relucet vᷣtꝰ dina ideo ſegtur.¶ Ne
q; ꝑ celum:qꝛ thꝛonus ði ẽ) i.pᷣncipaliter ibi
ꝛelucet gła dei. neq; per terram: qꝛ ſcabellũ
pedum eiꝰ ẽ)id eſt ifima creatuꝛa.ſicut ſca
bellum eſt ĩfeꝛiot paꝛs ſedis((neq; per hiero
ſolimam:qr ciuitas eſt magni ꝛegis id ẽ ði
ꝗ eſt rex ꝛegum ⁊ ad eius ðputata cultuz qr
ſ.eſt opua diuinum nõ tuum. ꝙ ꝓbat: dicens
(ar ñ potes facere unũ capillu albuʒ aut ni
grũ) Uñ ułt diceꝛe ſicut nec ꝑ deũ no ẽ iurã
dũ.ita nec ꝑ creaturas.qꝛ cũ quelib zo cteatu
ra ſit opus diuinũ.ꝗ iurat ꝑ creaturã: iuꝛat
p deò Jõ ẽt ꝓhibemur iuꝛare ꝑ creaturas ne
creaturã i honore dine uenezatõis hẽamus
uel ne putemus n ẽẽ piuꝛiũ iurar̃ falſũ ꝑ cꝛe
atuꝛas. ⁊ dũ ? cꝛeatuꝛas iuramus nihil iura
ꝛe ⁊ intam̃tũ ñ obligare cꝛedamꝰ. Giut tũ in
teꝛdũ ꝑ cruces ⁊ euãgelia.id ẽ ꝑ eũ cui h ſũt
dedicata. Et ſiliter fiut ꝑ ſctorù reliqas qꝛ ĩ
his potius de ũ qᷓ; ſanctos ueneꝛamuz a quo
auctoꝛe oẽ bonu ꝙ hñt eos habeꝛe recogſci
musQui qt iurare ꝓhibuit qũo loqui opor
tet docuit fubdẽs (Sit ãt ſermo ueſter.ẽ ẽ.
nõ non) ſimpliciter affimãdo ueritatẽ.⁊ ne
gando falſt atẽ. Uñ duplicat utꝝq;: ut ꝙ ẽ ĩ
tus in corde. Gᷓ dicat foris ĩ ore.Tũuc ẽ enim
ſeꝛmo nr̃ eſt ẽ.non nõ.cum gemina ueꝛitate
coꝛdis ⁊ oris a fflꝛ mamus nel negamuſ.Igit
ſicut eſt ĩ ↄſcientia ita ſit ⁊ ĩ ligua ⁊ ſicut eſt
Ire ita ⁊ in ore.⁊ ſicut ẽ in ore ita ⁊ ĩ oꝑe.ut
ꝙ oꝛe affirmamus oꝑibus ꝓbemus ⁊ ꝙ vbis
negamus factis ñ ↄfirmemꝰ. (Qõ ãt his ha
bundantius)? dplius cẽ.ſ.iurare a malo ẽ. id
ẽ ab ifirmitate ⁊ ſuſpitõe illiꝰꝗ ſiñ iuꝛam̃to
ñ cꝛedit. Mõ dixit malũ ẽ tu ei ñ faciſ malũ
ꝗ bñ uter is iuꝛa ſõe.ꝗ ⁊ ſi ñ bona.tñ neceſſa
ria ẽ ut alteri ꝑſuadeas ꝙ utiliteꝛ ſuades:ſʒ
a malo ⁊ ifirmitate illins è cuius ĩfirmirate
cogeꝛis iuraꝛe cũ uides pigꝛũ ad cꝛedẽdũ ꝙ;
ei utile ẽ cꝛedere.niñ fu met iuratõe.Semꝑ
tũ eſt malũ ibi ex aliqua ꝑte.uel ex ꝑte iurã
tis.qñ iuꝛat ſiñ neceſſitate.uel ſi requiſitꝰ iu
rat ẽ ibi a pte requirẽtis.⁊ hoc uel malũ cul
pe qñ.ſ.requirit iuram̃tũ ſine neceſſitate uel
malum pene.qr ex ifiꝛmitate humana (q̃ eſt
quedam pena generi hũano ifl cta)procedit
ꝙ homines non credunt ſibi mutuo ſimplici

Capitulũ.xxxv.

ueꝛbo abſq; iuꝛam̃to. Ueꝝ igit loquamur.ne
q; id iuratõibus cꝛebris.ſʒ morũ ꝓbitate cõ
mẽdemus.Et ĩ loquẽdo oꝛe tm̃ utamur ꝙ or
ãplius ẽ (ſcilicet etiag ceteꝛis aꝛtibꝰut) a ma
lo ẽ. Ut enim ĩ pꝛouerbijs dicitur hõ apoſta
ta uir ĩutilis digito logt᷑. Stultus g ẽ qui ta
lem imitaf ⁊ ſimiliter digito logt. ſʒ magis
ſtultus ẽ ſi etiam manu ĩ qua plures digiti ſt᷑
loquat. ⁊ per ↄſequẽs ſtultiſſimus eſt ſi etiã
brachiis ⁊ humeris i loquendo utat᷑. Si ãt
ad motũ mẽbrorum iſtorù accedit ⁊ motio
capitis.iam uidetur quaſi iſano ſimilis expe
dit ergo omnia mẽbra pᷣter os ĩ loquendo 2
tinere.nec ĩde ſcandalum ad alioſ poſſit quo
liber deriuare. Ozꝛatõö
mine ihu xpᷣe qui antiꝗs tꝑ alia no
is ueꝛo eteꝛna ꝓmiſiſti. ut nr̃a ſuꝑ
habũdet iuſticia.da mihi coram te ⁊
ꝓximis ſeꝛmone ⁊ opere lucere.ac legem tu
am ñ/ſoluere ſʒ ſuꝑhabundãter ĩpler. Cuſto
di me ab ira ⁊ offenſione ꝓximi ut munꝰcor
dis oris uel boni opeꝛis quod tibi obtulero.
acceptũ ſit i cõſpectu tuo.Cõcede mihi cle
mẽtiſſime deuſ a ↄcupiſcẽtuſ ⁊ aſpectibꝰma
lis caueꝛe.omne uram̃tũ declinare: ut ſicut
a proximi.ſic ⁊ a tua iiuꝛia ualeã abſtineꝛe.
⁊ tibi ĩ ommbus ſemper placere Amen.
De pacientia ⁊ largitate circa ꝓpximos ex
bibe da. capituium. xxxv
. Doſtquam ergo domius docnit ñ
O ẽẽ ĩferẽdã iiuaiã ꝓximo.nec irꝛeue
6

rentiam deo: conſequeutez docet
qualiter ſe xpᷣianus habere pbzʒ ad
eos ꝗ ſibi iiuriã iferunt ponens pauca nerba
que omnibus hominibus ad peꝛfectõneʒ ſuſ
ficiũt:ĩ ꝗbus oĩs patientie ⁊ largitatis uirtꝰ
aperte commẽdatf ⁊ ſuadet.Et primo ponit
ĩtellectũ cuiuſdam pᷣcepti iuditialis ubi eꝛꝛa
bãt iudei credentes ꝙ uĩdicta eſſet ꝓpteꝛ ſe
appetenda: ſʒ hoc ẽ falſum.qr uelle penã ali
cuius abſolute nõ põt hr̃e ꝛõnem boni ſuper
ſolũ iq;um appetit ꝑꝑ aliud.ſ. ꝓꝑpꝑ ordinem
iuſticie ſeꝛuandum uel propteꝛ iitius ꝗ deli
t correctõez łᷣ ꝑꝑ alioꝝ terrorẽ. ut uidenteſ
talem puniri coeꝛceant᷑ a mał.ł ꝑꝑ aliquod
huiuſmoſi. Ubi è go nullũ bonũ tale ex pẽa
alicꝰ eſtimat euenire.ſʒ magis timet ð ſcan
dalo ł maiori ſuſcitãdo.tüc tenet homo ðᷣ
ſiſtere a uĩdicta q̃rẽda ⁊ hoc eſt neceſſitatiſ:
ſi autem citra talem caſum deſiſtat.ẽ ſubro
gatõis. Igit᷑ nõ ꝛeſiſter̃ malo ĩ aliquo caſu ẽ
pceptũ.⁊ i aliquo ↄñiliũ.⁊ aliqñ ñ reſiſtere eſ
ſet malũ.quãdo ſcʒ ꝑ hoc daret audatia ma
lis hoĩbus ſimplices opprimendi. ⁊ põt eoꝝ
malitie ſine periculo occutri. Malo ei cłpe
ſemper eſt ꝛeſiſtendũ. ſed malo iniurie nũqᷓ;
libidine uindicte.ſʒ per iudicem amor iuſti
cie cã.ſ.utilitat᷑ eccłe ⁊ cõrect õis ꝓx mi ne
mab diſcat aſſue ſcere. Uñ in lege pceptuʒ iu⸗
ditiale de pena talõis erat circa tnor en. p
5

De paciẽtia ⁊ largitate ciꝛea ꝓxĩoſ

cuſſionem.mutilatõm.ut ꝑeuciens in eo pa
teret ⁊ puniretur ĩ quo leſerat: æ redderet
aĩiam ꝓ anima.oculũ ꝓ oculo.dentem p dẽ
te.Quia em̃ iuõi pꝛoni ad ifeꝛendas ĩiuꝛias
20ximo etiam ſine cauſa. ⁊ ſeui in uindican
do propᷣas ĩiurias erãt modũq; æ menſuram
pene excedebant lex tam ꝓ temerit ate ledẽ
tium q; leſorum iſtituit modum. ⁊æ terminuzʒ
ultionis quẽ nullus excedeꝛet ĩ ĩiurijs uindi
candis.ſ.penam talionis. Pronida enĩ q̊da⸗z
cautela modum poſuit.tam propt᷑ proterui
tatẽ ledentium ut ꝛeprimer entur timor q; le
ſorum ne ultionem ſumerent ultra modum
propᷣum. Fpᷣi autem cuius miſeꝛicoꝛdia ſuꝑ
exaltet iudiciuzʒ ⁊ ipſius euangelij iuſticia ẽ
(non reſiſteꝛe malo)ſcilicet ꝑ malum.ſed in
bono pacĩe uĩcer̃ malũ ĩiuꝛie. Nec ẽt reſpon
dẽdum ẽ ĩiurijs ꝙ maiꝰ ẽ ut ĩiurijs laſceſcitt
pati ⁊ prõpti ſimus ad illas paciẽt᷑ ſuſtinen
das. In lege ẽ ꝛetꝛibutio.qr iubet leſum eq̃li
iuditio iudicaꝛi:ĩ euãgelio gra.qꝛ docet pa
cĩe vtutẽ ẽt ꝑ mẽbroꝝ dãna ſᷣuari.Secũduz
Aꝛiſo.ſi alteꝛiꝰ oculũ eꝛuis nõ tuũ recuꝑaſti
ſed cum mẽbꝛo etiam paciam pdidiſti. Dia
bolus uulnera pꝛocurat corpoꝝ:propteꝛ uul

nera aigꝛum. Si tu non peꝛcuſſeꝛis ab Boſe

ꝗqdẽ uictus uideꝛis.ſed diabolũ uiciſti. Unõ
ni nõ ꝛedderis malũ ꝓ malo ⁊ ſi mẽbꝝ coꝛpo
ris pꝑdidiſti ł lucꝛũ pacie acꝗſiſti.Si autem
reddideꝛis.⁊ corporis dãnũ paſſus es ⁊ ſalu
tis. Nee tm̃ lederis qñ ab inigs noceris qua
tũ cu a conſtantia bonitatis ꝛeceſſeꝛis. Pec
LCꝛiſoſtomus. Sũt aũt quattnor gꝛadus ad
pacẽ. Pꝛimus eſt nõ plus reddere. Secũdꝰ
eſt mius ꝛeddeꝛe: ⁊ hoc additũ ẽ ꝑ tꝛaditõm
phaꝛiſeoꝛum. ꝗ dabant quadzagita diſcipli
nas una minus. Teꝛtius eſt malũ non ꝛedde
ꝛe. Qnaꝛtus eſt ꝑatum eſſe amplius toleꝛaꝛe.
Dꝛe mi duo fueꝛũt ĩ lege ĩ teꝛtio ĩcipit euan
geliũ cũ dicit.non ̃ſiſtere malo.ĩ quaꝛto eſt
euangelij conſumatio ꝙ conſequent᷑ expõit
òclaꝛãdo. Unde qr nõ dixit r̃ſſtendum ma
lo.ne aliꝗs ĩ telligeꝛet de malo culpe non in
iuꝛie ſubiungit: dicens(Sed ſi ꝗs te ꝑcaſſe
ꝛit ĩ ðxteꝛã maxillam:pᷣbe illi alteꝛã I. ðᷣxte
ram mẽtis ĩteꝛioꝛẽ.ne exteꝛior is.hominiſ ce
de: uel tacitus ĩtra ſe moueatur iterioꝛid ẽ
Fs patus ĩi aĩio ad aliam pcuſſionẽ ? maioꝛa
⁊2 amplioꝛa ſuſtinẽdũ: anteqᷓ; px impaciẽtiam
malo ꝛeſiſtas.⁊ ſcandalũ ł aliqd malum aliõ
contaa caritatem ſuſcites. Un Auguſ. Non
tm̃ non ꝛepercucias.ſed ſi nult. alteꝛam feri
re pacienter ſuſtineas. Ubi Cꝛiſoſto. Qui re
ꝑcutit legis iplet mandatum non xpᷣi. Sʒ di
cis dignus eſt ille ꝛeꝑcuti. Etiam ſed tu non
es dignus ꝛeꝑcuteꝛe.qꝛ diſcipulus illius ẽ q
cũ malediceretur.non ꝛemaledicebat. Pec
Aꝛiſo. Ad omne eꝛgo nos exẽ plũ pacientie ⁊
bumilitatis qñs p euangelica pᷣcepta confir
mat. Non ſolum ei ꝓhibet ꝛeꝑcuteꝛepercu

exhibenda

cientẽ ſʒ ⁊ iubet nos patos eſſe iteꝛum ꝑeuti
⁊ non ꝛeſiſtere malo liuꝛie quo minus adhuc
poſſit nobis ĩferꝛi.Uñ Beda.Quid tam ma
gnũ.q; ꝑcutiẽti pber̃ maxillã.Nõne indigna
tõis iĩpetus frãgit ira ſedatuz. ⁊ per paciẽtiaʒ
ille mutatuz h iuitatur ad pniaʒ ꝑ huiꝰ ergo
mandati impletionẽ homo vpᷣo confiꝛmatu:
diabolus ab homie uicituꝛ plena pax ĩteꝛ ho
mies obtiet᷑. Ubi Cꝛiſo. Puiuſmodi medita
tõ tolleꝛancie ducit ad paſſionẽ martpꝛij. SFa
cile eĩ gſecutiõis tꝑe penas corpoꝛis poteꝛit
ſuſtieꝛe.ſi ĩ pace ante exerciratus, huiuſmo
di ſiurias equammit᷑ ac libẽt᷑ ſuſcipiat. Vic:
ſm Auguſtinum. Nõ ꝓhibetur ea uidicta q̃
ad coꝛrectionem ualet. Sed huic uĩdicte in
feꝛende non ẽ idoneus.niſi ꝗ odiũ dilectione
ſuꝑat non eĩm odit pateꝛ filium caſtigãdo.
Uñ nõ debet ꝗs odio ⁊ libidine uindicctam
expeteꝛe.ſed amore ⁊ ad correctionem ⁊ ut
ĩiurians ab eo cui reꝛum oꝛdie ptas data eſt
tanq; filius a patre coꝛꝛiga t᷑.ꝑatus ſi opꝰ ſit
equo aĩo pluꝛa tolleꝛare ab eo quẽ uult eſſe
corꝛec tũ.Talis.n.uĩdicta ad corꝛectõm ꝓpt᷑
amorem ptinet ad miſeꝛicoꝛdiã. Geatꝰ ergo
ꝗ ipſo coꝛde eſt ad oĩa ꝑatus ut iĩ oĩbuſ q̃ͥ pa
tit ꝓ deo ueꝛaciteꝛ poſſit dicere ⁊ caner̃ illõ
ꝓpheticum: paratum coꝛ meũ deus paꝛatuzʒ
cor meum. Nonſolum ãt maxiliam prebẽdã
pcutienti dñs pꝛecepit.ſed damna ſubiꝛi Qꝛ
Hᷣm Cripᷣ. Poſt corpoꝛalis ĩiurie tolleꝛanci
am: uult nos etiam dñs ſeculariuʒ hr̃e ↄtẽp
tum. ⁊ non tantũmodo ĩ plagis.ueꝛum etiaʒ
pecunijs.ꝛebuſq; diueꝛñs nos uult pꝛeſtaꝛe
pacienciam. Un addit (Et ab eo qui aufert
tibi ue ſtimẽtum:noli ꝓhibeꝛe) ſ.ꝛepugnãdo
uel cum eo cõtendendo. exemplo dñi ꝗ ueſti
menta ſua ꝑmiſit a ſe auferri. ⁊ a militibus
diuidi. Dum em̃ nis uidicaꝛe ueſtem corpo
ris precioſiſſimũ anime ueſtimentum ꝑdis (¶
Et ꝗ uult tecũ ĩ iudicio ↄtendeꝛe)i . conten
cioſe ageꝛe (⁊ tunicam tuaʒ rolleꝛe) i.ueſtẽ
ĩterioꝛem ⁊ magis neceſſariam. ꝑ quam etce
tera neceſſaria ĩtellige.hoc ẽ ſi te ad iudiciũ

ꝓpter tunicam trabhat.ac negocium tibi mo

leſtiamq; ↄmoueat (dimitte ei palliuʒ Ji.ex
teꝛius ueſtimètum: ⁊ ceteꝛa ꝗbus non adeo
idiges.nunqᷓ; ↄtẽcioſe ⁊ cum iꝛacũdio agas
Quaſi diceꝛet.Si quiſ cõtẽdẽdo uelit tibi au
ferꝛe unum de neceſſaꝛijs: antequam conten
das ĩ iudicio. ſuſtine pociꝰ ut auferatuꝛ libi

⁊ fliquũ ð eis. Hoc quoq; ſᷣm Auguſtinũ ad
preꝑaꝛationem cordia non ad oſtenſionem o

Poris ĩtelligẽdum. Ex hoc etiam poter tꝛa be
re ut ſi quis uult tunicam tuam tollere.id ẽ
animam uel interiora bona dimittas palliũ.
i. exteriora negocia. Ubi Cripᷣ. Si litem tibi
uideꝛis ĩminentem. etiam illa que non pote
ꝛis indulge melins eſt enim inzgio liberari
quam ꝛetineꝛe materiam iuꝛgiorum. Diffici
le eſt ꝛem dimitiere:ſʒ difficilius de iudicio

llcetaur nooſtet
net inmſenbin
ſſe enroe ſunde ito
Nefigeſs doſnb ond
eti tictn n ngi a⸗
Pre ulknen Muſe
topegricnis wult
lcetetamgſecis aui
Protanendadenn.
Hunitatsslicen fenti
Nec in omuni vecin
Iſiputetas. Tam n
ſjoſeniſcare
leſtbiügtt / Et uite⸗
ſistate un eo alia d⸗
ſeaſ mglite ie,
di cutſengerian,
tügcongiinaſtr um:
linſe digno notonade
ſenttcenindetze⸗
uegantntd kſtegn
Futoincedion Nr
ic hoe titt he an
guarmn ille oprat iſene V
er ſabatt t ien n

leglo, ſic ſſt o e
rſuſirinigi

ta ad conectöm ppe
ticoꝛdid., Begt⸗ ergo
gtus ut i oibuſ pa
cicere ? cayey ill
r meü deus paratuz
maxiliam prebẽdã
d dumna ſubiꝛi Q
s ilurie tolleꝛanci
eculariuz hfe otep
plagis. ueꝛum etisz
is nos uult pꝛeſtaꝛe
Et ab eo qui aufert
dibeꝛe) ſepugnaͤdo
exemplo ani g ueſti
uferri. ? a militibus
dicoꝛe ueſtem corpo⸗
ueſtimentum pdisſſ
otenvere) , conſten
tuaz follere) i ueſte

ſariam,quam etcé
hoc i fie ad iudiciü

e negocium tibi mo
nitte ei pallinz zi/e

cum nacüdis agi

ſs: antequam tmn
oci ut guferaluel

ſinüad
oq; n Aubn
io ad oſten aAe
n holeſnnh

2
.

uamn toller? / ne

intgiorunm⸗
nil de iudicio

—

Prime partis.

ſine peceato exire.Et iteꝝ.nõ ſolũ ĩquit inin
ꝛiã paciẽs nihil iꝛacũdie moueas adueꝛſꝰ eũ
ꝗ iniuriam facit: ⁊ ñ ſolũ ꝓ hijs que abſtulit
ñ ĩidigneꝛis.ſʒ ⁊ ſi quid tibi forre ſubrelictũů ẽ
id ſponte largire ei ꝗ totum abſtulit.Cũ enĩ
ille talẽ te iuenerit reſipiſcet continuo.⁊ fac
ti pigebit. Ubi Beda.Quod ð ueſtimento
æ tunica dictũ ẽ non in eis ſolis. ſʒ in oibus
faciẽdũ ẽ.q̃ aliquo iur̃ tꝑaliteꝛ noſtꝛa ẽẽ dici
mas. Si ei de neceſſariis ̊ ipeꝛatũ ẽ.quãto
magis ſuꝑflua ↄtẽnere oportet.Lex igit eſt
vt alterius ñ tollas.⁊ ſi tuũ nõ das gr̃ a ãt ut
2æ alterius nõ tollaſ ⁊ tuũ des. Secdum au
guſtinum. qui ſponte uel ↄuictus pecuniã ðᷣ
bitam reddere noluerit in tm̃ vt velit litigar̃
dimittẽda illi ẽ ᷣuũ enim dei ñ opõtz litigar
manẽte illa regula ut ĩ aĩo ꝑatꝰ ſit amittere
qð ſibi debetur.Nã ſi moõſte ac leuiter oĩno
egeꝛit ut ſibi reſtituat᷑ nã tã intẽdẽs fructuʒ

pecunie qᷓ; ut boĩem corrigat:cui ſine dubio

ꝑnicioſũ ẽ hr̃e uñ ꝛeddat ⁊ ũ ꝛeddere ñ ſolũ
h peccabit ſed ꝓderit ẽt plurimũ ne ille duzʒ
aliena pecunia lucꝛũ facere vult dãnũ fidei
patiat᷑. Quod tãto è gꝛauiuſ ut nulla ſit ↄpa
ratio. Et nota ꝙ repetere ſua ↄtingit dupłr
aut corã iudice ĩfideli.⁊ ſiẽ xpᷣiano non lʒ. ⁊
maxie ubi eccleſia libeꝛtatẽ hʒ:aut corã fide
li.?⁊ H̊ dupłr. aut ↄtencioſe ⁊ cũ fꝛaude.⁊ ſic
nulli licet. aut moõſte ⁊ cũ iuſticia ⁊ ſic ĩfir
mis ⁊? imperfectis lz ſimpliciter vo repetere
ſine ↄtentõe ⁊ fꝛande ñ corã iudice oĩbꝰ lieʒ
De Fligioſis vo ſub non hñnñtibus ẽ ſciẽduʒ ꝙ;

Fpeter̃ qaliqua ↄtingit dupliciter.aut ut alic

ꝓpter utilitatem ꝓpriã ſic pfectis non lz aut
ut ↄgregationis ꝑꝑ utilitatem communẽ ſic
licet etiam ꝑfectis.qui ⁊ ſi nõ habent ſua in
ꝓprio tamen habent in ↄmuni.⁊ ita noĩe cõ
munitatis licet rĩpeter̃ ł ſi nõ habent dñium
nec in ↄmuni.nec in pprio habent tñ ꝛes ad
uſũ öputatas. Tamẽ magis expediret iudici
ſecrero ſignificare.qᷓ; in iudicõ rpeter̃.Dein
de ſubiũgit(Et qui te ãgariauerit mille paſ
ſus uade cum eo alia duo millia).i.paciẽteꝛ
feras ſi ampliuſ te ſꝛe oꝑteat. Angaꝛia dr̃ ĩð
biti ſeruitij exigentia in ppria perſona uel qᷣ
cũq; coactõ iniuſta.unõ angaꝛiar̃ ẽ iniqᷓ ſeu
iiuſte aliquo modo tra her̃ uł perſonalia ob
ſequia ⁊ opera impendere opprimendo ĩ ꝑſo
na ⁊ grauando.Eſt eꝛgo ſenſus.ꝗcunq; te in
Fuitò indebito ſine peccato tñ coegeꝛit puir
ad hoc ẽt ita debeſ ꝑatuſ ẽẽ ut ãpliꝰpati uet
quam ille optat inferre. Nam mille paſſuſẽ
iter ſabbati. ⁊ ideo hoc nõ eſt ↄtꝛa ſabbatũ
legis.ſic ſuſtine iiurias in hiis que non ſi tcõ
tꝛa ſabbatum pectoris. Ulel ĩ millenaꝛio per
fectio ſpũalis ſignificat: que impletõe huiꝰ
precepti oſtendit᷑.Et cum millenaꝛiuſ ſit nu
merus ꝑpfectõis ĩ tribus millenaꝛiis notatur
ꝙ in tꝛibus cõſiſtit peꝛfectõ paciẽcie.ſ.ĩ cor
pore:⁊ ratione: ⁊ uoluntate.ꝙ ſignificat pe:

Capitulũ.xxvx

alia duo millia. Ubi Criſ. Uideſ ſuphabũdã
tiam ph̊ie:⁊ cumulum ſapie. Doſtq; nimirũ
dedeꝛis maxillam ⁊ tunicã ⁊ ueſtimentũ eti
am ſi nudo ingt corpore tuo uti volueri ini
micus ad iiurias ⁊ labores:nec ſic ꝗdẽ illuzʒ
oʒ phiber̃. Uult enim omnia nos poſſidere
cõiter ⁊ pecunias uidelicet ⁊ corpoꝛa ſ cum
indigentibus ſolum ueꝝ ẽt cum ĩiuriam faci
entibus. Unum em̃ mie eſt: alterum uero pa
cĩe.Et iteꝛum. Ad omne deuotõis opuſ impi
gros nos eẽ precipit dominus: ac patos. Ho
num em̃ nrm uult non tam neceſſitatis ẽẽ qᷓ
propꝛie voluntatis. ut dum ampliꝰ ex nobis
facimus quam ab aliis poſtulamua: maioris
meꝛcedis gꝛatiam ↄſeqnamur. Itegre enim
caritatis ac pfecte deuotõnis officium ẽ: plꝰ
ſponte preſtaꝛe q; peteris. Pec Cuiſ. Abi ʒ
auguſtinum monet ñ tam ut pedibus agas
quam ut aio ſis patus. Non ſolũ ergo tua ut
deuites altricatõem. ſed ⁊ teipſum pᷣbę ãga
rianti nam tam opꝑe ⁊ pedibus quam aĩo ⁊ 2
paſſjonis affectu: ꝑatus multoplus ſᷣuire 6
precepit. Totum em̃ ꝙ dictum eſtintelligen
dum eſt ſecundum pᷣparatõnem animi ĩ cqu
conſiłi: non aut ĩ caſu ĩ quo ex tali peꝛmiſſio
ne nutriꝛet᷑ percuciens aut rapiens: uel ãga
ꝛiens ſeu ał offendẽs in ſua malicia ⁊ iniqui
tate. Immo in tali caſu ſuſtinere non eẽt bo
num:niñi ꝓpter ſcãdalum:uel ali maiꝰ ma
lum euitâdũ. Maʒz teſtate auguſtino.cui licẽ
tia iniquitatis eripit᷑.utiliteꝛ uincit᷑.quoniã
nihil eſt in felicius ifelicitate peccantium q̊ᷓ
penalis nutꝛit᷑ impunitas: ⁊ mala noluntas
uelut hoſtis interioꝛ roboꝛat᷑. Ut autem dic᷑
idem auguſtinus ĩ his triũ exemploꝝ nullũ
genus ĩiurie eſt pᷣtermiſſum. Nazʒ omnia ĩ ꝗ
bus iprobitatem aliquam patimur.ĩ duo ge
nera diuidunt.quoꝝ alterũ ẽ ꝙ reſtitui non
põt in quo vindicte ſolaciũ tumidꝰanimus ꝗᷓ
rere ſolet qui talia fomenta deſyderat.ſʒ ſa
nus ⁊ firmus miſericorditer pᷣferendam alte
rius infirmitatem iudicat.neq; hic uindicta
ad correctionem phibet᷑: ut etiam ſupra di
cit.alteꝝ iniuriaꝝ genus eſt ꝙ ĩ integꝛũ r ſti
tui põt cuius due ſunt ſpẽs.una ad pecunid
altera ad opaʒ ptinz. Exẽplũ pᷣmi de ꝑcuſſa
maxilla.ſecũdi ð tunica ⁊ ueſtimẽto.tertii ðᷣ
angaria paſſuũ.Quia ꝙ ĩ corꝑe leſũ ẽ nõ re
ſtituitur integꝛũ ⁊ reddi neſtimentum poteſt
⁊ adinuaꝛi opera poteſt ſi opꝰ fuerit.In hiis
ergo omnibus generibuſ iniuriaꝛum dominꝰ
docet pacientiſſimum ⁊ miſericordiſſimuʒ ⁊
ad pura peꝛferẽda paratiſſimum ammuʒ xpᷣi
anorum éë oporter. ꝓpter ſpem r̃tributõnis
et᷑ne. Sʒ quoniam paꝝ eſt non nocer̃ mſi eti
am pꝛeſtet bũficium quantumipoterit conſe
quenter adiungit dominns ⁊ dicit.Omnium
petẽti te tribue. Quaſi diceret. Ita öbes ẽẽ
paciens ĩ aduerſis propꝛiis: ſʒ ⁊ compaciens
glienis. Mon dicit quid ribuendum: g ñ ſp
4

. biſai⸗
. de paciẽtia ⁊ largitate ciꝛca pxĩoſ exhibenda eur lii en
L er Aug ,A ver
p res ẽ danda.ſꝑ tñ dandũ ẽ ſaltẽ bonũ fſpõ tuũ ne aueꝛtaꝛis.dao genera beneficij eum D enentril ſeide
ſuũ. Qui ergo ĩ neceſſitate ſua petit a te ꝛcẽ cõ plectitur uel cum beniuole damus. uel cum v en cie⸗ abofui
poralẽ uel ſpũalẽ da ei donũ uel vbũ.Si enĩ reddituro commodamus.⁊ ad utraq; paꝛati ippen eſeam.
ꝛatõnabilit᷑ petit:tribuẽdũ ẽ donũ ꝙ petituł eſſe öbemus. In utꝛoq; enim genere elemo imico nt culo iſe
de pᷣcepto cũ in extrema neceſſitate poſitꝰ oĩ ſine dato ſcilicet.⁊ mutuo tenemur oĩpoten le atu ſealigen e
no ĩdiget dareq; poſſis.uel de conſlio cum ti egẽti ſubuenire etiã inimico ſi peꝛfecti ſu nni i aniu en
petẽs alit᷑ tranſue põt ⁊ ẽ elemoſyna cõpo mus. ſi impeꝛfecti nõ niſi ĩ ſumma neceſſita non 4 aien
ralis.Et ſi deeſt tibi facultas.da affectum ⁊ te eſſe uiöꝛimus. Unde Cꝛiſoſtomus. Si mi inicox zpoteſt un
bond uolũtafẽ:bõnũ rnſum ⁊ ornoõnem. Si ſericordiam poſtulamuz quod poſſumꝰ laꝛgi Chus pono afonune⸗
aũt irꝛationabiliter petit.dandũ eſt vbũ do amuꝛ. ut ipſi id quod a ðo petimus precedẽ ONane) zneralite
cẽdo eũ de irrationabilitate ſue petitõis ⁊ ðᷣ te merito facilius impetrare poſſumus. Ue igradan nqu⸗
cauſa tuſte negatõis.ut nõ eum ĩnanẽ dimit rum ſi eos ꝗ nos petunt deſpitiamus:qua fi timen n ef hon
tas. ? ̊ doctꝛia ẽ ꝑs ⁊ opus iuſticie ? elemo ducia deum nobis quõ petimus preſtare cre tibus doſi o ſonet
ſyna ſpũalis.Et ſi iſte non accipit id ꝙ petit dimus. Jubemur enim ꝑ omnia ꝛeligionem 1ideo circa hec⸗ n
melius tñ ſcilicet correctionem accipit. Ita pietatis ac fidei cuſtodiꝛe. ut neceſſuatẽ tri deteninnte Kn
omni petenti te dabis quamuis non ſemꝑ id bulatiõis alterius quaſi pꝛopriam compute eſ magis gehlunn
quod petit dabiſ.Uñ omni petenti inquit nõ mus.nec pluris facultatem quam fr̃em faci acllectonean en
emn 4

omnia petenti. ut des quõ dare honeſte ⁊ in
ſte potes. Ubi Ambroſius. Non minꝰ eſt cri

amus.expectantes me:cedem ꝛeteibutionis
eterne. Pec Cꝛiſoſto. &t non ſolum ð elemo

minis habẽti tollere qᷓ; cũ poſſis ⁊ habũdanſ ſynis hoc ĩtelligẽdum eſt ſed ⁊ ð pecunia q̃ ir afelior t.n
ſis ĩdigentibus önegare.Eſurientis panis eſt nunqu õficit id eſt ð ſapientia ⁊ doctrina q mna isnii ltc
quem tu tines uiduaꝛum idumentum quo non eſt petenti deneganda: quoniam auarũ lunte uin Gntis dlir
tu ꝛecludis.miſeroꝝ redemptõ ⁊ abſolutio ẽ dedignatur poſſeſſoꝛem ⁊ in alios tranſlata ienfcr lens.
pecunia quam tu in terra fodiſ. Tot eꝛgo bo creſcit ⁊ magis ditat auctorem. Ergo peten hion ve ni oleen
na ſcias te ĩuadere quot bona poſſes preſta ti eam pro ðdᷣo diſtꝛibuas ⁊ uolẽti eam mutu ier 1c minus .oe
re.Quia ut dicit Cꝛiſo.diuitie noſtꝛe non ſt᷑ ari a te ut alios doceat ne auertaris.gꝗa quõ Eͤrk e ieſeen
ſed di omnes eiĩ diſpẽſateꝛes diuieiaꝛuʒ ſuaꝝ alios pꝛeter te docebit. tibi reddũet a deo cũ aſbeneſt ecun
nos uoluit eſſe nõ dnos. da ergo ⁊ tribue nõ fenore młto. Utraq; gQ pecunia. ſcilicet coꝛ in n biseſne

uende. Uẽdir ꝗ multas preces expectat. uẽ
dit ꝗ beneficiu ꝓcraſtinat. uẽdit ꝗ pauperi ĩ
pꝛoperat.uendit ꝗ tꝛiſti uultu donat nendit

poralis ⁊ ſpiritualis eſt commodanda.ſʒ ma
terialis ſine vſura ſpiritualis cum vſura.De
inde ſequitur. Et qui aufeꝛt tibi que tua ſũt

eun nododbitot voſbi.
bereſgcene eſt dllections
10 ,ttceo ſem tenemun

ꝗ uiciſſitudinẽ expectat. Paupꝑ tñ ⁊ nihil ha ſiue pecuniam ſiue ꝛem aliã. ne repetas ſcili iräadbonn gatien ge
bens non tenet᷑ ad donũ muneris a manu ſʒ cet in iudicio ac cum lite ? contentione. ſen men eorum Noc
ad donum compaſſionis a corde conſolarõis Non enim licet alicui rem in iudicio z epe Gcondarman guse
ĩ ore ſubuẽtionis ĩ opere tenetuꝛ pꝛo loco.⁊ tere turbato animo ⁊ ex iꝛa ⁊ commotõe, ac e reredde gene
tꝑe. Un gloſa. Si deeſt facultas. da obſeꝗ ꝑ inoꝛdinatum affectum uindicte pocius qᷓ; ligenons an rnni
um.ꝑł affectum: uel uerbum. Dec ſt᷑ illa quat᷑ ad emẽdam ðlinquentis.uł ex auaꝛitia qua n ſei ecioneſhecit
tuox ꝗᷓ obtulit magdalena xpᷣo.iſ lachiymnas magis uult cum iactura pꝛoximi bñ ſe habe Monegtms ad dligenann
cõpaſſionis.capillos ſubuẽtionis.oſculũ ob re. Et quia docuit dominus imuriam ifeꝛen Nreceptiſed perfection
ſecutõis. unguẽtũ cõſolationis. Et eodẽ mo tibus non eſſe ꝛeſiſtendum., ſed plura per leptun ovonnes ſpe
do itelligendum eſt ꝙ ſubdit᷑ (Et uolẽti mu feꝛenda eſſe paꝛatuʒ conſequenter docet in hoceſ poſſbil ee
tuaꝛiideſt mutuum accigs a te (ne anerta iuꝛiã infeꝛentibus impendendum eſſe carita hecialter afſci 4 ini
ris ab eo)ſ.nõ mutuando: uel mutuuʒz difſfe tis affectum ſimul. et effectum. Quia enim nerſ guannneſt on
rendo:ł᷑ diminuendo. Mutua ſibi ſi petit ra opeꝛa iuſticie infructuoſa ſunt ſine caꝛitate eneiat benef a
tõnabiliteꝛ: uel rationem re ode ſi petit irra ideo addit de caꝛitatis ꝑfectione. ⁊ dat ĩtel clein inn en
a mertu.⸗ CG. vitev õabiliter Da mutuum hilariteꝛ. hbilarem eĩ lectum pꝛecepti de dilectione pꝛoximi.ĩ quo homimed ne
datoꝛẽ diligit deus:⁊ ex caritate puꝛanihil erꝛabant iudei.x hoc enim quod pꝛeceptũ oed eiglcönun
inde ſperans ł recipiẽs ultra ſortem. nec ſer eſt in lege.Diliges proximnz tnum ſicut te dcnnnaſnemm ſt
uiciũ nec quodennque commodũ: ita quod ipſum ⁊ iternm ibidem dicit᷑ diliges amicũ W t
propter iſtam ſpẽ non debet mutuum fieri. tuum aꝛguebant a contꝛaꝛio ſẽſu quod ðbe lehenn

licʒ a ðᷣo poſſit inde meꝛceſ ſperari.A mia te
non aueꝛtas.nec in homine ſpem meꝛcedis
figas:ſed ĩ deo qui cũ multo fenore tibi ꝛed
det.quod illo iubente facis.Unñ Auguſtinus
Nec pꝛopteꝛea uoluntatem alienes ab eo

bant odue inimicũ ſed hoc eſt falſugʒ qꝛ om
nis homo ex caritate diligẽdus eſt inquãtũ
ad imaginem dei ẽ. ⁊ capar ipſius per cogni
tionem ⁊ amoreʒz. dicit ergo(Audiſtis quia
dictum eſt in lege.diliges proximum tuuũ)⁊

petit quaſñi nihil receptuꝛus a deo cũ rem ꝗ affeetu ſic ligat omnes.⁊ effeciu ſic ligaĩ ꝑ alie arer
datuꝛ mutuo ille ꝗ accepit: exoluat ꝗa cuʒ fectos pꝛo loco ⁊ tempore(⁊ oderis inimicũ met)e Kül
id ex precepto dei facis apud illum qui h̃̊ iu Nuum ſed hoc ultimũ non eſt ſcꝛiptum in le Ubhher

bet ĩſtuctuoſum eſſe non poteſt.Pec Augu.
Dicẽs eigo omi petenti tribue ⁊ uolenti mu

ge. ſed eſt tꝛaditio ſcꝛibarum qui hoc adde
bant ⁊ ex alijs ſcꝛiptis ibidem ut dictũ ẽ col

1

8

S £$ .z-n e ere 5 ,α

n? in alios ranſlans
nctorem Ergo peten
8 uolẽti eam mutu
ne auertaris, ga qud
ibireddet a deo cü
ecunia, ſcilicet coꝛ
commodanda. 6 ma
nalis cum vfura. De
feꝛt tibi que tua ſüt
Aliä, ne repetas ſcili

lite 2 contemione.

rem in indicio ꝛepe
tna 1 commotöe, ac
n uindicte pocins i
ault ex auatitia quas
a pꝛoximt bñ ſe habe
ninus im uriam ifeꝛen
ndum. ſed plura per
ronſequenter docet in
endendum eſſe carita
flectum. Quia enim
oſa ſunt ſine caritateé
gfectione. dat itel
ctione proximi d qu⸗
enim quod mecepin
rimnz tuum ſicut te
rdiet aliges ni
mario ſeſn guo
boc eſt fent ſi
iligedus eſt n
r loſius e⸗ r
ſſti⸗
ct ergo Auc e ie
um
liges onn ſelguig
es,d e⸗ inimici
porel tun inle
ü noneſt l⸗ 9ode
nbarunu zecl
is tbicen l

„8

Pꝛime partis

ligebant. Uel ſi alicubi ſcriptum dicat.tunc
ſecundum Auguſtinum.non uox iubentiſ iu
ſto accipienda eſt ſed peꝛmittentis infamo.
