⁊ meꝛgat in pfundũ maris. Mola azʒtaꝛia ẽ
onus pnie.mare ẽ amaritudo ↄtritõis. Pec
catoꝛi g magis expedit.cũ mola aʒ naꝛia.i.

zaui pnia demergi in ꝓpfundum maris id & E

amaꝛe ⁊ coꝛdialis ↄpunctionis:qᷓ; re ſeruaꝛe
eterne danationi. Poc ꝗcunq; diligẽter uo
lueꝛit aduertere.ñ uidebit ei onus penitemi
graue. ſg ualde leue. Et ſubiungit(Ue moo
Nimundaͤts hoĩbus((a ſcandalis).i. ꝓpter
candala que faciunt alijs. Quia ſi tam gra
ue ẽ ſcand alizare puſillos ꝙ ei ꝗ ſcãd alizat
unũ puſillum magis expedit mola sʒzinaria
ꝓfundum maꝛis demergi.ꝙ non ẽ paꝛuum
ue:longe maius ne.ſ.einuz iminer ibi moo
eſ.mũdi amatoꝛibus ⁊ peccatoꝛibus ab ſcꝗ
dalis.i.ꝓ ſcandalis.q̃ non cauent.nec ꝓxĩos
ſcãdalizare timent: ac tanta ⁊ tã magna in
ferunt ſcandala. ne duʒ pazuis ſed 2 magniſ
Pꝛelatoꝝ ãt ⁊ religioſoꝝ ſcãdaluʒ nicnloſꝰ
t geauius: q eoꝝ factu magis trahit i exẽ
plum. Sʒ qꝛ poſſit ab eo queri ſi ita malũ
S alios ſcdâdaligare: qre pmittis ſcãdala eue
nir̃. Kndit (Meceſſe ẽ eĩ).i.expediẽs ⁊ uti
le. ad alioꝑ pbatõemſut ueniam ſcandala)
i.bone ⁊ deo placẽtis ↄuerſationis impedi
menta. Et ideo dicit apoſtolus. Oportet he
reſes eſſe ut ꝗ ꝓbati ſunt: manifeſtati fiant
in uobis. Unde Pieronymus. ſicux necelſe ẽ

ignem calere miuem uezo frigere: ita ettam
neceſſe eſt. ut iniquitas Rn eih ms-
ni ſcandala pariat pfecfon vo caritgs piets

——

unum ex his puſulis

tis oꝑibus luceat.h̊ Piero. Nõẽ neceſſitas
abſoluta.qᷓ im̃ ex ſuppoſitione .ſ.ſuppoſua
tãta. ut appareat mundi iniquitate. Nulla
n. neceſſitas cogit humana coꝛda eſſe iniq̊
que tamen quia iniqua ſunt.neceſſario mo
uent ſcandala. Ande ſᷣm Criſ. Non ðᷣſtruit
libeꝛtatem arbitrij neq; neceſſitati aliquaꝝ
xeꝝ ſupponit: ſed q omnino futuꝛũ c pdicit
neq; enim quia pꝛedixit pꝛopter hoc fit: ſed
quia omnino futueum erat.pꝛopter hoe pꝛe
dixit. Scandala quidem ſunt pꝛohibitionet
recte uie ⁊ neceſſe eſt ut ueniant.id eſt om
nino uenie/ t. Sed quia iteꝛuʒz poſſet aꝛgui
ñ neceſſe eſt ut nemant ſcandala.ergo fa
ciunt ſeandala non ſunt puniendi reſpondet
ĩmo:dicens.¶Uerũtamẽ ue).ſ.eteꝛne dd
nationis (homini uli peꝛ quem Acauſaliteꝛ
⁊ cuius uicio(ſcandaluz uenit) n tamen ſuĩ
peccato euitaꝛe poteſt. qui ꝙ neceſſe eſt ut
mundo fiat uicio ſuo facit ut per ſe facit
ſi ei(ut ait Cri) neceſſitas eſſet ñ dixiſſet.
ue homini. Unde eos miſeꝛos dicit.qui ex e
lectõe ꝑnitioñ ſunt.Unde Cheoph̊. Queꝛũt
aliꝗ ſi neceſſe ẽ ut ueniãt ſcꝗandala. cuꝛ do
Minus arguit candaloꝛum auctores. Quic
quid eĩ parit neceſſitas ueniale eſt. ſed attẽ
de ꝙ neceſſitas iſta ex libero arbitrio ſorti
tuꝛ originem. Uidẽs eĩ domius qualiteꝛ ho
miĩes initùtuꝛ malo.nec ꝓponũt aliquid bo
ni:dqixit ꝙ quãtum eſt ex cõſequẽtia eoꝛum
que uidetue neceſſe ẽ còtiger̃ ſcãdala.ſicut
n medicus uidẽs quẽqᷓ; male dieta utẽteʒ di

rare nerrſſe eſt huc egrotaræ. Et ideo iduté
i ſcãdala ue dicit:⁊ pẽam ei cõmiatur. ubi ·

OD
⁊ Pieꝛo.cum neceſſe ſit in iſto mundo fieri
ſcandala. unuſquiſq; ſuo uitio ſcadalis patz.
ſimulq; ꝑ generalem ſententiam pꝑcutitur iu
das.qui ꝓditioni animam preparauerat.hec
Piero.Et ſi aliqnã do utiliteꝛ ſcãdalũ gs fa
ciet. non tamen iudicabituꝛ a deo. ſm utili

tatẽ que inde ꝓuenit ſed m exitũ quẽ ſcan
daliʒs intendit. Dong kut crucinrobi

tamen bene feceft qui e cæuciſirerut ſemꝑ
iudicat deus opuã c? nequitiã pæccantiuz ñ

ex euentu omodox inde prouemietium. que

ipe ſolus facit.⁊ utilłꝛ diſponit. VUt autẽ dicit

Cripſ᷑̊. Deꝛ ſcandalizentis penã bꝛauium ſal
uantis addiſce. Niſi.n. undanime ſaluſ ſibi ni
mium cure non comminaꝛetur ſcand aliʒati
bus tãtam penam. Et merito ue illi per quẽ

ſcandalũ uenit:quia uiam ad ue alijs pᷣſtru

it:ſicut.n:qui ĩtoxicaꝛet fſontem. cauſa eſſet

—¶

Mortis oium porãtium ? moctetium ð eo ſic

eſzX 0 cadalo, De huiuſmodi ſic dic Gaeg.
Quantumcũq; exemplum male conuerſatõ
nis etiam ſed illi nõ ſequantu: quis prebue
ꝛit ſe pꝛo tãtis ratõm nouerit redditurum.
Uñ ⁊ Criſoſtomus.ſi uiꝛ aut mulieꝛ ſe orna
uerit. ⁊ uuliꝰ ſpectãtium ad ſe ꝓuocaueꝛit:
⁊ ſi nullum inde ꝓuẽiat damnum.iupicium

:pot eſſe ne ge⸗
nn c geſi gun
ſtionen per octluͤ de
gnitione enl
i ergo perctti ſenncal
ji mebior? argult Jyt
cati endoltzitii gna
utirptatu ? ciima ne⸗
ſyr bis neceſſarij ur mo⸗
lule m ii guifc ſcancaliz
lite onit⸗omnino⸗ obi r.
liſt. dicit ergo (Si autem
ACiutor tu' quantumcunq
dperole ut manus miniſtrat.
2 dimori igedit:r gte ſen
ſendidesw ſiden ſen
Wn os curea teinl
ie ſapdonet 1 N pes
ſcandalizattei leante
ei guo ad afſecti afe
1 piſce abste) quo ad e⸗
geutongo. imeligt
ſlolt voen dicens Bo
litan ingen gebile
unage el ſorio el claung

1 enatce kamico e al

tatöe iſon aiugt i
giugtiſihdu
dededſepeten iean, adi

portglütgt ihins am

mittiiigne geni
)
ſulao Loriſo⸗ Eri⸗
cutli gten
ocul cicale⸗ mlt

minitlliper 1 gegil

7
(ſcan⸗ agie
Caliz eniſtinen

d er hero rbin ſn
ctzel conius ualtter ho
lo. nec pponit gliguid bo⸗
neſt er ſeqnetin eorun
ſee cotige, ſeaela cut
guech maie dierg ureez di
eNNAN EL deoiue
ſtn Kamei ömindur Wt!
ceſe ſa iho wuncd feeri
wiſcg ſoo gidid Kagalis pang⸗
Aem ſertenkiam gcuntur ig
ni arimam preparaverat het
cna t0 unl ter ial go it
niudicabitm ⸗ deo En urll
genit ſe fmn erini gue ſear
4 Gonu fut uofitio iu
quine Eeid en

E euitAAallu
ſor inde proue

urla dilponit. Ot aune cet
dalzentis ena deatiun 1
nianumanime ſalß⸗ ſoin

amoru. ſcanddN
conmminasetu ſca

——=

Secunde partis

tamẽ patietur ĩeternum: qr uenenum obtu
lit.⁊ ſi non fnit qui bibezet,pulchritudo eni

uenenum aiabus ifüdit Magnum eꝛgo pec

catum ẽ ſcãdalũ.⁊ iõ ſũmoꝑe ẽ cauẽdũ. Uñ
Augu.magis peccàt ꝗ aias ad peccandum
iflamãt.⁊ iõ ſubrta hut qᷓ; ꝗ caꝛnem xpᷣi cru
cifixeꝛut. Unde ⁊ Iſdoꝛus.deteꝛioꝛes ſunt
ꝗ ſiue doct᷑nis ſiue exempł uitaʒ moreſq; bo

noꝝ corꝛupũt.his ꝗ ſubſtãtias alioꝝ pᷣdiaqd;

diripiũt ¶ Deide qꝛ egit ð ſcãdalo actiuo ꝙ
facimus.ꝓhibẽs ne ſcãdalizemꝰ cꝛedentes:
nuũc agit ð ſcandalo paſſiuo ꝙ patimur. mo
nens ut caueamꝰ ſcadaliʒãtes:qꝛ ſepe nihil
paꝝ diſtat ĩ uitio ſcandalizare ⁊ falleꝛe.uł
ſcandalisgaꝛi ⁊ falli.Cauendũ ẽ igitur ne ꝗs
ſcandalizetuꝛ ab alio uel a ſeipᷣo.Aliuſ autẽ
põt pꝛebeꝛe mateꝛiã ſcãdali tꝛipliciteꝛ.autꝑ
adiutoꝛiũ ꝗqĩ ſignatuꝛ ꝑ manũ aut.ꝑ ſeꝛuitiuʒ
ꝙ; ꝑ pedẽ aut per ↄſilium ꝙ per oculum. Se
cũdum uero ꝙ aliquis pᷣbet ſibi materiã ſcã
dali:põt eſſe uel ꝑ actionem ꝓpriam.que ꝝꝑ
manum. ꝓuel ꝑ effectũ qui ꝑ pedez. uel peꝛ co
gnitionem q̊ per oculũ deſignatuꝛ. Ad fugiẽ
dũ ergo peccatũ ſcandali.ĩducit methapho
rã mẽbꝛoꝝ ⁊ arguit. In tantum graue ẽ pec
catũ ſcand alizãtiũ.ꝙ ſi nobis ſint coniuncti
ut pᷣopt ata ⁊ cariſſima mẽbra coꝛpori.ſicq;
ſint nobis neceſſarij ut manꝰ ⁊ pes. uł ut oc

culꝰ:ꝙ ipᷣi qui ſic ſcandalizãt ⁊ offendiculuzʒ

uite ponũt.omnino nobis relinãndi ⁊ fugiẽ
di ſt᷑.dicit ergo ( Si autem manus tua) i.
adiutoꝛ tuꝰ quantumcunq;ʒ tibi nutił.qui tibi
operoſe ut manus miniſtrat.ac ꝓ te. opera
2 adiutoꝛiũ ĩpẽdit:⁊ ꝗ te ſicut dexteꝛa tua ðᷣ
fendit( pes tuꝰ )ideſt diſcurſoꝛ tuus.qui in
uſꝰ tuos diſcurrit.⁊ te in labore uel ſolicitu
die ſupportat.⁊ ut pes infirma tua portatſ
ſcandalizat te) i. ledit te ĩ cã anime (abſciĩẽ?
eũ)quo ad affectũ.ſ.afſectũ ipᷣm rũpendo S
⁊2 pijce abs te)quo ad effem̃.ſ.ſocietatẽ ei
deuitando.⁊ intelligit᷑ ſi caſtigar̃ ũ poteſ Et
ſubdit rõem:dicens ¶ BGonu )i. mel ius (ẽ tibi
ad uitam ingredi debilẽ ) i. ſine pnitioſo ad
iutoꝛe uel ſotio( uel claudũ) i.ſine pꝑnitioſo
ſuſtentatoꝛe kamico ⁊ adiutoꝛio.ac ſuppoꝛ
tatõe iſtoꝝ pꝛiuatũ((qᷓ; duas manus uel duoſ
pedes habẽtem)i.duo adiutoꝛia ł duas ſup
poꝛtat ões.ſ.tuipius ⁊ amici ſcãdalizantis (
mitti ĩ ignẽ eternũ)Et ſi oculus tuus)i.con
ſulator ł ꝓuiſoꝛ ⁊ gubernatoꝛ ad ꝑſpiciẽduʒ
acutus.ꝗ te nt oculuſ ducit uł dilectuſ ſicut
oculꝰ(ſcãdaliʒat te) i.in eꝛꝛoꝛẽ uult ducer̃

erue eu) ſeperando a uolñtate( ⁊ pꝓijce abs

te) ſeperãdo a ſocietate( Sonũ i. utile ẽ ti
bi cũ uno oculo)ſ.ſimplici vitate.ut nõ niſi

tuã ipᷣius puidẽtiã ac ↄſlium ⁊ gnbernatio

nem hẽas (ad uitaʒ ĩtꝛare qᷓ; duos oculos ha

bentẽ) i. quplicem ꝓuiſonẽ uel duplex cõſi

liu.ſ.iuiipᷣius ⁊ mali amici(mitti i. gebenazʒ
ignis) ſᷣm Auguſt. ꝑ oculum intelligimuſ di

Capitulũ. di.

lectum amicũ ↄſiliatium qꝛ oculus iteꝛ ðᷣmõ
ſtrat. ꝙ ueꝛo dexter eſt intelligituz ↄſiliari
ĩ rebus diuinis.ſiniſter autem oculus eſt ↄſ
liarius ĩ terrenis ut ſi iſte ſenſuſ.Quicquid
illud ẽ ꝙ ita diligis. urꝓ dextro oculo heaſ:

ſi ſcãdaliʒat te.i.impedimento ẽ tibi ad vaʒ

beatitudinẽ.eijce ẽt ⁊ pijce abs te.qꝛ occa
ſiones peccande ſunt fugiẽde.De ſiniſtro ãt
ſcandalizãte ſuperſtuu eꝛit diceꝛe:quando ꝗ
dẽ nec dextro parcendũ ẽ. Dextera autẽ ma
nus accipituꝛ dilectus adiutoꝛ in diuiniſ oꝑi
bus.ꝗ huic uite ⁊ corpori ſt᷑ neceſſaria Si
militeꝛ ſuo mõ ẽ ð pede.Et ſubdit dñs ð ipo
igne pᷣdicto. Ubi vᷣmis.i.remoꝛſus ⁊ cauteri
um ↄſcientie eoꝝ ñ morituꝝ nec quieſcit.me
roꝛe rodens ⁊ mordens animã.ꝙ ñ ſit opera
ta bonũ:unuſquiſq; eĩ ſuiipᷣius accuſatoꝛ fi
et.rememoꝛans q̃ᷓ in uita geſſit. Ubi Amb.
Que pena grauioꝛ qᷓ; inteꝛius uulnꝰ conſcĩe
Nõne q̊ magis fugiendũ eſt qᷓ; moꝛs.quã diſ
pendium.qᷓ; exilium: ⁊ ignis gehẽne exteriꝰ
coꝛpus ures ñ extinguitur.nec deficit.ẽ eĩ
ignis afflictiuus ñ cõſumptiuus ⁊ ideo mate
ria eius ſꝑ durabit: nec habet contrarium a
quo coꝛꝛumpi poſſit. Unñ Beda.ſicut ãt ueꝛ
mis eſt doloꝛ ĩterius accuſans.ſic igniſ pena
extrinſecꝰ ſeuiens.Et ẽ ſenſus pᷣmiſſoꝝ in ſũ
ma.ſocietas amicoꝝ uel neceſſarioꝝ.q;tum
cũq; uideatuꝛ utilis eſſe:tñ pᷣſcidenda ẽ ⁊ re
mouenda ſit occaſio ruine anime tue. Me
lius ẽ eĩ ſine huiuſmõi amicis uł nece ſſarijſ
eſſe ĩ ꝑadiſo.qᷓ; habere tales ⁊ poſtmodũ eẽ
in iferno. Nihil enim eſt ꝙ ↄtꝛa ſalutezʒ ani

me debeamꝰ diligeꝛe. Unde Caſſiodo. Juſti

tia non patrem non matrem nouit.ꝑſonã nõ
accipit.ſolũ deum conſiderat ⁊ attendit.rũ
pe ergo oẽzʒ affectum caꝛnalẽ:⁊ ſepaꝛa eũ a
te.ſi maioꝛ ⁊ potentioꝛes:ſi minoꝛ ſepar̃ ab
eo.⁊ ĩquãtũ potes deuita ſocietatẽ eiꝰ quez
caſtigaꝛe neꝗs.mhil eĩ tã nociuũ ut ꝑnicõſa
ſocietas. Et iõ ĩiemendabiles quãtũlivʒ ami
ci nobis uitandi ſt᷑.ne ſic cũ ꝑditis in hac ui
ta partẽ habere uolumus.ſil ĩ futura cũ ilx
peꝛeamus.unde hieroꝰ. Melius eſt ut ꝓpin
quitate emolimentis carnalibꝰ caꝛeas. quã
dũ uis tuos lucꝛificare ↄgnatos ⁊ neceſſari
os.cauſas habeas ruinarnm. Itaq; ñ frateꝛ
non uxoꝛ.ũ filij.ñ amici.nõ oĩs affectus qui
nos excludere põt a ꝛegno celoꝝ. amori dñi
prepõatuꝛ. Nouit unuſqſq; credẽtiũ ꝗd ſibi
noceat ł ĩ quo ſolicitet anim ac ſeꝑe tẽptet᷑.
Meliꝰẽ nitã ſolitariã ducer̃.qᷓ; ob uite pᷣſen
tis neceſſaria et᷑nã uitã perdere. Meli ẽ ſo
lũ ſaluũ fieri qᷓ; perire cu plłibꝰ hec hieꝛo.Et
nota quod ſecundum Aug.ꝙ ẽt hoc. ipſo ſe
perãtur.a quibꝰſeperantuꝛ ꝙ eis mala ſuꝗ
dentibus h̊ eſt ſcãdalizãtibuſ non conſentit
Sʒ qrit᷑ ꝗd dimittendu ẽꝓ ſcãdalo.⁊ dicẽ
dum qð illud de quo queꝛituꝛ aut eſt malũ ĩ
ſe.ſiue mortale.ſiue ueniale.⁊ de Zii nõ eſt
B 4

de

De tribꝰ pabolis.ſ.ouis
dubinuz ꝗn dimitti dʒ: aut eſt ĩdiſſfeꝛẽs.⁊ G ſi
milꝛ dʒ dimitti: aut ẽ bonũ.⁊ tũc aut ẽ bonũ
pcepti.⁊ H̊ͥ hõ ñ dʒ dimitter. qꝛ ꝓ uitdo pec
cato alteriꝰ nullus debet pecca e.aut bonũ

. L
i n irhmeſn perogatõis. ⁊ B q́;uis poſſʒ dimitter̃ ꝓ ſcã

.

ltezius.ñ tñ totalr.ſʒ aliqñ ad ipᷣus in

12 xdalo a n tin to 4 .
Wrermittere. q uite ꝑfettõe ⁊ vitate. ⁊ ſi

ñi neceſſitate. uñ vitas uite iuſticie ? doct i

ne ñ ſimptꝛ ẽ ꝑꝑ ſcãdala dimittẽda.uñ ẽ vᷣſuſ

Juſticie uite doctrie ſcãdala cedũt.de h̊ iun
5 prła ĩ.c.pᷣ.Et notã.ꝙ multas hũilitat᷑ excel
lentias legimꝰ ĩ B loco · Dʒ eĩ hũilitas excel
lentiã. Pꝛio in ſctoꝝ collegio.qꝛ ẽ exẽplar
ppłi ſct᷑i. Uñ Aduocãs ꝑuulum ſtatuit ĩ me
dio eoꝝ.fo ĩ officio.qꝛ ẽ oſtiaꝛia ꝑadiſi.unð
niſ ↄuerſi fueritis ⁊ efficiamini ſicut ꝑuuli:
ñ itrabitis ĩ regnũ celoꝝ.teꝛtio ĩ pᷣmio:qꝛ ẽ
ð maioꝛibus ̃gni( Un) ꝗcuũq; humiliauerit
ſe ſicut ꝑuulus iſte.h̊ maioꝛ ẽ ĩ gno celoꝝ.
Quãto ĩ pᷣmatu ſeu faſtigio.qꝛ ẽ uicaꝛia xpᷣi
uñ(ꝗ ſuſceꝑit unu paruulum talem in noĩe
meo.me ſuſcipit).Quinto in iudicio.qꝛ ẽ pᷣ

cipua ult᷑x obpꝛobꝛij.uñ(¶ ſcandalizauerit

unũ ð puſillis iſtis expedit e)) ⁊c. Sexto ĩ h̊
exilio.qꝛ eius miniſtri comites ⁊ adiutoꝛes
ſt᷑ angeli bti. Uñ ſeꝗtuꝛ (Aidete ne ↄtẽnat᷑
unũ ex his puſillis:qꝛ angeli eoꝝx) ⁊c ¶ Poſt
qᷓ; ᷓ docuit uitare ſcãdalũ ↄnñteꝛ docet uitar
ↄtẽptũ ꝗ eſt quaſi radix ipᷣiꝰ ſcandali. qᷓ;uis
n. ꝓ uitando ſcandalo dñs oẽs carnales af
fectus pᷣceꝑit reſpueꝛe.ñ tñũ uſquequaq;: ut
deſpiciamus illos de quoꝝ ſalute poſſumus
ſpem hr̃e.de qua ſolicite debemus eẽ.Unð
dat ſpãleʒ cãm ñ ↄtẽnẽdi puſillos ⁊ puulos.
ſzʒ honoꝛandi ⁊ ſalutẽ eoꝝ qꝛendi.qꝛ ipᷣi ſunt
d̊o multum cari:ꝙ ondit ex duobꝰ.dicit g.
Videte ne ↄtẽnatis unuʒz ex his puſilł. Ac ſi
dicat ſᷣm Piero. Quantũ ĩ uobis ẽ nolite 2
tẽneꝛe ſʒ poſt ueſtram ſalutem ẽt il oꝝ que
rite ſanitatem.ſi aüt ꝑſeuerantes in peccat᷑
uideritis.melius eſt uos ſaluos fieri qᷓ; peri
re cum multis. Et pᷣmo oñdit hoc ex honõa
bili angeloꝝ cuſtodia:dicens.(Dico enĩ uo
bis.q; angeli eoꝝꝑ).i.eis aſſignati ĩ celis(ſꝑ
uidẽt faciẽ pr̃is mei ꝗ in celis eſt).i.uiſione
manifeſtatòis dei pfruũtuꝛ. Sacies.n.dei ſe
cundnm Aug.manifeſtatio eius intelligẽda
ẽ.⁊ iõ poſſunt ꝛenüciare iniurias illat as eis
quos cuſtodiunt. Et ẽ rõ a maioꝛi qꝛ puuli
ñ ↄtemnũtur a maioꝛibꝰ.ſ. deo patre celeſti
⁊ angelis bt᷑is.ergo nec a mioribus.ſ.hoĩbꝰ
miſeris debent ↄtẽni. Ac ſi dicat.uos illos ñ
debetis ↄtẽnere ſʒ honoꝛaꝛe.quos deus pat᷑
celeſtis ſic honorat ⁊ dignificat ꝙ ad ipᷣoꝝ
miniſterium ⁊ cuſtodiam angelos btos ðpu
tat. Non ẽ eĩ ſꝑnenduʒ ab hoĩe.ꝙ apud deũ
tante eſt cuꝛe.ñ eꝛgo ↄtemnitis angeli nun
ciabunt ⁊ pr̃ meus ulciſcetur de uobis. VUñn
Pieꝛo. Magna dignitas aĩaꝝ. ut unaqueq;

habeat ab ortu natiuitatis ĩ cuſtodiam ſui

ac dragme ⁊ filij pdigi.

angelũ oᷣlegatũ.ſic itaq; angeli exiſtẽtes cir
ca miſteriù noſtꝝ qꝛ ibi ſt᷑ ubi opant᷑ uidẽt
deũ ĩ celo facie ad faciẽ qᷓ;uis ei mittant᷑.tñ
uidẽt prem.qꝛ ſemꝑ deo iheꝛent ꝑ aꝑtam ux
ſionem. ⁊ qꝛ ubiq; deꝰ pñᷣis ẽ.iõ ⁊ i terra euʒ
cernunt. Miſſi gᷓ añ dnʒ ſunt.quia quocuq;
ueniunt intꝛa ipin ꝗ ubiq; ẽ currũt.Et cum
ad nos ueniunt:ſic exteꝛius implent miniſte
riũ.ut tamẽ nunq; interius ðſinit peꝛ ↄtẽpla
tõem. Licet eĩ mittant᷑ in miſteriũ ꝓ ſalute
hoĩum tñ nõ recedũt a cõtemplatõe diuĩa.
ſʒ aſtãt deo per cõtemplatõem iugem ⁊ cõ
tinuam. Et bene dixit ꝗ eſt in celis.quia lz
deus ſit ubiq; peꝛ eſſentiam pñtiam ⁊ poten
tiam: taq; ſpecialiteꝛ dicitur eſſe in ceł. ubi
adeſt bt᷑is ꝑ aꝑtam uiſiõezʒ. Nõ eꝛgo debent
cõtẽni ſed honoꝛaꝛi quos deus ſic honorat:
quia cõtẽptus ipoꝝ aſcẽdit ad ↄtẽptñ ði:cu
ius imaginem hnt. In eis quoq; ↄtemptis ↄ
tẽnunt᷑ ãgeli eoꝝ miſtri ⁊ cuſtodes. Deinde
ſubiungit᷑ alia rõ ſumpta ex ꝛedẽptõe xpᷣi.
Unñ Crib.ne dicas.ille faber ẽ.ille ſartor.il

le agꝛicola.ab angetł ꝗ eis miſſi ſt᷑ uenerabi

les ſunt.ſʒ ꝙ maius ẽ ⁊õe r̃demptõis dñice.
Secũdo ergo puſilli nõ ſt᷑ cõtemnẽdi ſed ho
noꝛandi.quos ſic deus dilexit.ꝙ ꝓ eis(qui ĩ
adam oẽs peccaueꝛãt ⁊ perieꝛat) ſaluãdis:
miſſit filium ſuum ĩ ſimilitudĩeʒ carnis pec
cati. Uñ ait. Uenit eĩ ⁊ de celo deſcẽdit ſili
us hoĩs ſaluator hoium ſaluare ꝙ perierat
ſ genus humanum.ñ ttum ma gnos.ſed ᷣt
puſillos.Ac ſi dicat. Uos ñ debetis cõtemne
ꝛe ⁊ ꝑturbado ꝑdere.quos ego ueni ſaluar᷑:
qꝛ ego ꝓ hoĩbus homo fieri dignatus ſum.
VUnde ⁊ apoſtolus. Noli ↄtriſtari ⁊ peꝛdeꝛe
fr̃em tuum.pꝓ quo vpᷣs moꝛtuus ẽ. Nõ ſunt
eꝛgo contemnendi puſilli.qui tanti ſunt apð
filium dei.ꝗ ꝓ eis uenit moꝛi.nec dʒ ſeꝛuus
ↄtẽnere.quos dñs tm̃ dulexit:ſed exẽplo eiꝰ

oẽm cuꝛam ut ſaluemur adhibere ꝓ quibus

ſaluàdis dñs uẽit.Et hec ꝛatio ſeu cogit atõ
Em Eris.maioꝛ ẽ pꝛioꝛe.Sraue ẽ contemne
re.quẽ deus honõat â gelo cuſtoðõ ſʒ grauiꝰ

pp cuius ſalutẽ dei filius uoluit ĩ mundum

ueniꝛe. De pᷣdicto angeloꝝ miniſteꝛio ſic di
cit Beꝛ. fidelis paranymphꝰ ꝗ mutuo amo
ris ↄſciꝰ.ſʒ ñ iuidus:n ſuã q̃ꝛi ſʒ dñi gliaʒ.
Diſcurrit medius ĩter dilectũ ⁊ dilectaz. uo
ta offerẽs. referẽs dona. Excitat iſtã plz illũ
Inteꝛdũ quoq; lʒ raro repnũtat eos pꝓariter
ſbi ſiue hanc rapiẽs.ſiue illũ adducẽs.ſiqui
de m domeſticus eſt ⁊ notus ĩ palatõ nec ue
retur repulſam:⁊ quotidie uidet faciem pa
tꝛis.uñ Anſhel. Milia miliu ad ↄplẽda pr̃iſ
n iſteria alacꝛi diſcurſu iugit᷑ meaat ĩter ce
lum ⁊ terrã:quaſi apes negocioſe ĩter alnea
ria ⁊ floꝛes.ſuauit᷑ diſporẽres oĩa.populus
acdictus neſciẽs labẽ uel ĩobediẽtie morã.

Anſhel. Uides qᷓ; fidelit᷑ angeli noſtri no
bis ſeꝛuiunt ⁊ iᷓ; ſoliciti ciꝛca nos ſunt. Uñn.

—

tnar terter oven honmnt
pectunriblu e ſeue / elte t
benb guaf gei ac bentam un
irelot ſanctog po alibu⸗
liteno ecoglis ine dubie
gelltmcin guor Hectup
Ubicg den Wgoalirer dens
ſimenton uam vcdigee.
dicens Wnd ddunedage
ſus eſiwagel Kcenne
lsdomin. Netdgin er
m iacere anre oſpectu der
luuabitun a uagatöe men
lareg ſteterin in aſpect
liobonu. imo fcoruare tin
peoum bei.hec Baſlins,
ſpirtibus ſoriidl ſunt gci
tuncz necgige 2 maxine
geliter penilter getote
lei ifunig eginis ſen
nnen Canaefrgerna
geo inte üne Enen⸗
flium aurinie Nrinigf
n auxllium

nſlinoſtcnmiiſei ⸗
dels gllert gy lioſouii
lerit ?perieiſſalnz,
1r egenerihſaluigiy:
niſimnilugre; mizher
t ei the celo eſceott ſii
oium ſaluoreg peierat
l.in titum magnos ſed t
Vos ñ eberis cötemne
e. quos ego uen ſaluaf:
omo fier dignarus ſum.
.di riſtan vedene
dPps monusd. d ſont
Kprci gni ann ſon ad
8 wern won nec z ſeiuns
atid alexit:ſen exepo e⸗
aluemur aabiberep uibis
it. Et bec uatio ſen coyſtano
mioe buue oennt
noͤat igeio cuſe hgaur
gei flins oluft munaum
to angelor miniſterio ſie
aranfnph' gnnnu en
us:n ſna iil i ii dis
ter cllectü T dilecleh/

Secunde partis

magnũ eis ꝛeueꝛentiam ðöbemus.⁊ qnotidie
eos laudar̃.ac eis gr̃aꝝ actões referrt᷑: nihil
q; illicitũ ł turpe in eoꝝ pñtia qui nobiſcum
funt cogitaꝛe uel loqui aut oꝑari. Ad h̊ nos
monet Ber.dicens Angeł.ſuis madauit de
te:ut cuſtodiant te in oĩb uijs tuis. Quan
tã tibi debet q̊ ᷣbum reuerentiam ĩferre.aſ
ferre deuotõm. ↄferꝛe fiduciã. Reuerentiaʒ
pñtia. öuotõm ꝓ beniuolẽtia fiduciã ꝓ cu
Rodia. Taute ambula tibi aſſunt angeli. ſic
eis mãdatũ eſt ĩ oĩbꝰuijs tuis. In quouis di
ueꝛſoꝛio.⁊ quouis angulo angelo tuo ruerẽ
tiam habeto:ne audeas illo pũte ꝙ uidente

me non auderes. Quid retꝛibues dno 5 om
onor

nibus q̃ retꝛibuit tibi.Siquidẽ ei ſoli
7 glia. Quare ei ſoli qꝛ ipſe mandauit.⁊ om
ne datũ optimũ ñ niſi ab illo eſt. uerũtam ⁊
ſi ille mandauit:ipᷣius quoq; qui ei ex tama

caritate obediũt.⁊ nobis ſi ubueniunt in tan

ta neceſſitate ingratos eſſe ñ licet. Simꝰ er
go ðᷣuoti.ſimus grati tantis cuſtodibꝰ recla
memꝰ eos qntũ poſſumus qntũ debemus B

Ber.Et ideo cũ omni attentõe ⁊ ðuotiõe.di

ſtincte ⁊ alacꝛiter offim diuinum exoluas: ⁊

ĩ oĩbus.ſ.cogitando ⁊ ueꝛba ꝓferendo.uidẽ

do ⁊ audiendo.ſtando ⁊ ſedendo. ſupplican
do ⁊ uenias ſumdo:necñ in alijs ſinguł ad ĩ
teriorẽ ⁊ exterioꝛem hominem ĩ hoc officio
ſpectantibus.ſic reuerenteꝛ ⁊ humilit᷑ te ha
beas.quaſi deũ ac beatam uuginem ⁊ om̃es
ãgelos ⁊ ſanctos coꝛporalibus ocuł coraʒ te
uideas. recogitãs ꝙ ſine dubio pñtes ſüt an
geli ſancti in quoꝝ ↄſpectu pſ allis deo.ibi t
ubiq; pnti. Uñ qualiteꝛ deus in oꝛatione poſ
ſit intentõm ſuam ꝛecolligeꝛe. docet Baſiliuſ
dicens.quomõ ñ obtinebit ꝗs ut ĩ oꝛatõe ſen
ſus eiꝰñ uagef᷑ ſi ceꝛtus ſit aſſiſteꝛe ante ocu
los domimi. Recogitet ergo hõ ſe ſtar̃ ſeu ꝓ
nü iacere ante ↄſpectũ dei.⁊ ſecum loqui: ⁊
iuuabitur a uagatõe mentis. uñ Hier. coꝛ
dare ꝙ ſteterim in ↄſpectu tuo. ut lorer ꝓ

eis bonũ:ĩmo r̃cordare tumet ſtare ante cõ
ſpectum dei.hec Baſilius.Et qꝛ hoĩes beat᷑
ſpiritibus ſociãdi ſunt.idcirco hic nota ꝙ; ꝗ

eunq; in eccłia ẽ ⁊ maxime ĩ ꝛeligione deo ſi
deliter. humiliter æ deuote miniſtret. ⁊ ꝓpt
deũ ĩfiꝛmis ⁊ ꝑegꝛinis ſeu paupeꝛibus/⁊ ſibi

inuicem caritate frat erna ſubueniunt. in pri
mo gradu ↄſiſtunt angelicis ſpiꝛitibus coeqᷓ
ti. Qui vo oratõne ⁊ deuotione familiarius
deo intendunt: ? pximis ſuã doctꝛinam. con
ſilium auxiliumq; impendũt.ĩ ſcðᷣo gradu ar

changelicis ſpiritibus inſeruntuꝛ.Et qui ſe
6 P

exercentr in patientia.obedĩa ⁊ uoluntaria.

pauptate ⁊ humilitate omneſq; uiꝛtutes for

titer peragunt. tertium gradum cum uirtuti
bus conſcendunt. Qui autem uitijs ⁊ concu
piſcẽtijs reluctantes.diabolũ cũ cunctis ſug
geſtioni bus contemnunt.ĩ quaꝛto gꝛadu cũ
poteſtatibus tꝛiüphũ głe obtinebut.Qui vo.

Kapłm. v.

Ieccła aĩoꝝ curas.⁊ pᷣlatas ſibi ↄmiſſas bñ
regũt ⁊ miſtrãt: aiaꝝ lucꝛis die noctuq; inui
gilãteſ ⁊ talẽta ſibi credita ſũmo coamie du
plicãtes.hi cũ pᷣncipatibꝰĩ quito gꝛadu glazʒz
rgnip labor̃ ſuo poſſidebt᷑.Aui ãtc diuie ma
ieſtati ruerenteꝛ cũ oĩ humili ſubiectõe ſe ĩ
clinant. ⁊ pro eius gla oẽm hominem f̃uerẽt᷑
+ diligunt: ſigdẽ ſeipſos.quia ad imagineʒ
dei facti ſt᷑.deo ẽt quãtũ pñt ſe ↄformant cã
nem ſuã ſpui ſubijciẽtes ⁊ ĩcẽtiuum moꝛtifi
cantes.aĩo ſuo dñantes ⁊ ad celeſtia tꝛãſſfe
rentes.hi cũ dñatõibꝰĩ ſexto gꝗdu exultabũt.
Qui vo ſedule meditatõi ⁊ ↄtemplationi in
ſeruiunt. ac cordis mũdiciã ⁊ mtis tranquili
tatẽ amplectendo.getiſſimũ ĩ ſe ᷣo exhibẽt
hĩtaculum:ꝗ merito ꝑadiſus ði appeilari di
cunt᷑.iuxta ilud. delicie mee eſſe euz filijs
hoĩʒ. ð gbẽt ipſe dicit. ambulabo ĩ eis ⁊ ba
bitabo cum eis ĩ ſeptimo gdu thronis ſocia
tuꝛ.Qui ãt ſcia ⁊ cognitõe ceteis eminẽt.
ſingulari bt᷑itudine deu facie ad faciẽ m̃te
luſtrata ↄſpiciunt ⁊ ea q̃ ex i pſo fonte oĩs ſa
pie auriunt ꝑ doctrinã ⁊ illumĩatõʒ alioꝝ in
ipᷣm refundunt ĩ octauo aſcenſionis gdu cuʒz
cheꝛubicis ſpiꝛitibꝰlocabunt᷑.Et ꝗ deũ toto
coꝛde ⁊ m̃te diligunt.⁊ igni et᷑ᷣno ꝗ deꝰ eſt ſe
totos ĩmergunt.eiq; ſimũlimi facii.iazʒ ñ ſuo
ſʒ dĩno amor ſicut dilecti ab ipſo ſt᷑:duigunt
oĩa ĩ deo ⁊ tà inimicos qᷓ; amicos diligũt ꝑ
deuʒ: quos ꝗdẽ ab amoꝛe nihil pt᷑ diſiunger
ſeu ĩpedir̃.qr q? magis inimici ĩ eos ĩſurgut
eo ualidiꝰĩ amoꝛe unitiuo ↄualeſcũt. Nibil
etiaʒ conſolationis ⁊ ↄmodi tꝑalis reꝗrunt
niſi ꝙ ad laudem ⁊ głaz dei ſpectat amor̃ ẽt
tã feꝛuẽte accenſi ⁊ ĩiebꝛia ri:ad deũ ꝑ mille
moꝛtes tranſire exemplo apoſtoloꝝ ⁊ ſct᷑oꝛũ
ñi foꝛmidant. Oibus.n.penis ⁊ tribulatõibꝰ
ſpꝛetis ꝑꝑ feꝛuorem dilectõis.ĩ carne morta
li ⁊ uita pñti.oẽm toleꝛãt gaudenteꝛ moleſti
am. F elicit᷑ qð ĩ ſemetipis ardẽtes ⁊ alioſ ac
cẽdẽtis:ita ut ſi poſſẽt oẽs hoĩes ĩ deifico a
mor i ſlãmaꝛẽt ⁊ ꝑfectos facerent.ut cũ ipᷣis
ardeꝛẽt Pi ẽt alioꝝ uicia ⁊ ꝑct᷑a taqᷓ; ppᷣa lu
gẽt. nec q̃ ſua ſt qrut.ſʒ ſoliꝰði pr̃is facie deſi
deꝛabilẽ.hiãti ſꝑ aĩo ſuꝑ oĩa diligũt ⁊ exqui
rũt. Iſti meꝛito ĩ nono gdu cũ ſeꝛaphin ↄpu
tabũt. Int᷑ q?ſ.⁊ deũ nłli it᷑ſũt ſpũs.ꝗ ipʒʒ ui
ciniꝰ ↄtemplent᷑ ⁊ ipſi imediatius appropin
quare uideantuz. Oro.

d Oie ieſu xpᷣe mgr̃᷑ ⁊ f̃ctoꝛ hõe.oĩa in
teꝛioꝛa ? ext᷑ioꝛa mea gubẽna ꝓpici⸗
⁊ ge:ne unq; alijs ð me ł mihi ð alijſ
ſcãdalũ ꝓueĩat:ſʒ oẽz occaſiõʒ ſcandali tua
gra a me abſcĩdat peĩtꝰ? excludat.Da ẽt mi
hi.ut nłlũ ð puſilt ſeu ꝑuuł pᷣſumã ↄtẽnẽ. ſʒ
potiꝰoẽs ſtudeã hõꝛar̃᷑ qᷣs tu ſic hõꝛar̃ digtꝰ
es ꝙ ad eoꝝ miſteriũ ⁊ cuſtodiã aãgeloſ btoſ
pᷣputaſti. ⁊ tuipᷣe ꝓ eiſ ſaluãaiſ ð celo ĩ mùdũ
uenir̃ ⁊ mori uoluiſti.men de tribus pa
rabolis.ſ.ouis ac dꝛagme ⁊ filij prodigi.

De tribꝰ ꝑabolis.ſ.ouis ac dꝛagme

Einde ne ꝗs ſcandalizet.⁊ ↄtẽnat
d puſillos.⁊ ad oñdendu quanti ſint
puſilli apud pr̃ez ſubdit tꝛes ꝑabo
las ꝑ oꝛdinẽ. Sʒ ß3 Lucã. duplex
fuit occaſio ſiue cã haꝝ triuʒ ꝑpabolaꝝ.ſ.ap
pꝛopinquatio publicãoꝝ ⁊ pꝑctoꝝ ac murmu
ratio ſcꝛibaꝝ ⁊ phariſeoꝝ.(Erant.n. appꝛo
piquantes ad ieſũ ſaluatoꝛẽ publicani ⁊ pec
catoꝛes) ꝗ ſalute idigebant(ut audirẽt illũ
qꝛ rõnabiłr pcta rephẽdebat qꝛ ñ cũ auſte
ate.ſʒ benigne eos amonebat.⁊ ſpẽ uenie
pꝓmittebat.libẽter debẽt oẽs ad xpᷣm acceð
re ⁊ appꝛopinquare.qꝛ oĩa ꝛemedia in eo po
terunt iuenir de ꝗbus ſic dicit Ambꝛo. Ois
aĩa accedat ad xpᷣm.qꝛ oĩa xpᷣs ẽ nobis. Si
uulneze carere deſideras medicus ?& Si fe
bꝛib e 6
cia ẽ. Si auxilio ĩdiges vtus ẽ. Si morrẽ ti
mes uita é. Si cel deſiras niq E.- ſi tubzas
Lfugis lux e. ſi cibũ qris alitũ (Et murmu
rahant phariſei)ſilata ſctitate ab alijs diui
ſ:⁊ ſcꝛibe legis noticia doctões ppłi(dicen
tes qꝛ h̊ pc toꝛes ꝛecipit ⁊ mãducat cù illis)
q.d. Pic credit bonꝰ ſct᷑s:⁊ tñ ad ſuã ↄuer
latõem ⁊ gr am recipit pct᷑oꝛes.⁊ ꝙ ampłiꝰ
ẽ maducat cũ illis tãq; amicꝰ.ſi cognouiſſẽt
ſcribe ⁊ phariſei.ꝙ uenit i hũc mom pecca
toꝛes ſaluos facere.nequaq; muꝛmuraſſent:
nã eos recipiebat. ut ↄuerſãdo cũ eis a pec
catis ↄuerteret: ⁊ illuminaꝛet ac ſaluaret.

, Sdtns Yps pc tores penitètes rcipiẽdos eẽ oñdit.

⁊ ſuꝑ h̊ tres ꝑabolas adducit.Tria.n.ſunt.:
que hoĩem ad miſerendũ ↄſueuer̃t ĩducer.
ſ⸗ſimplicitas ꝓpiꝗtas ⁊ neceſſitas. Iſta tꝛia
ſir ðu iducut ad miſeꝛẽdũ. Pꝛĩo nr̃a ſimpli
citas:⁊ ad G̊ ꝑtinet pꝛia pabola de oue errã
te. Hõ.n.ẽ ſimplex reſpectu hoſtis taʒ aſtu
ti.i.dyaboli.uñ clamat pᷣſ.Erraui ſiẽ hoſtis
q̃ perijt: quire ſer.t.⁊c̃. Secundo nr̃a ppin
quitas q; nobiſcũ ↄxit: ⁊ ad hoc pꝑtinet ſcõᷣa
ꝑabola ð oqragma amiſſa. ĩ qua ẽ imago re
gis ⁊ ſupraſcriptio noĩs:ſic ⁊ hõ ẽ ad imagi
nẽ dei foꝛmatus.⁊ hʒ ſupraſcriptõeʒ xpᷣi:qꝛ
a xpᷣo ꝗr̃ xpianus.⁊ iõ dʒ nr̃i miſeteri.iuxta
illð apłi.nemo carnẽ ſuã odio hʒ ⁊c̃.Tertio
nr) neceſſitas ⁊ pauꝑtas.⁊ ad hoc pertinet
tertia pabola ð filio ꝓdigo reuertente ꝗ di
xit qnti mercẽarij ĩ domo pr̃ia mei ſt᷑ ꝗ hba.
pa.ego ãt h fame peꝛeo.Qñ.n.hõ cognoſcit
ſuã miſeriã ⁊ ifirmitatẽ.tũc deꝰ ſibi exhibet
ſuã piet atẽ. Uñ dicit ibidẽ. ꝙ pr̃ uidẽs eũ:
miſericoꝛdia motus ẽ ſuꝑ eũ. Reſpõdẽdo eꝛ
go ſcribis ⁊ phariſeis muꝛmuꝛantibus. ſub

dit qns pᷣmo pabolã uni ouis ex cẽtũ erran
tis: q; qſtã ⁊ tadẽ inuentã.qꝛ ꝑꝑ infirmitatẽ

ambuloaꝛe ñ põt.paſtoꝛ bonꝰ ĩ humeris ſuis

adꝗ gregẽ ꝛeliquũ repoꝛtat: ⁊ ueniẽs domnʒ
uocat amicos ⁊ uicinos ad ↄgrarulandũ ſi
bi ſuꝑ inuentõe ouis que ꝑierat. Snĩa itaq;

buius pᷣme ꝑabole fʒ lucã.talis ẽ ĩ ſumma.

Eiſi gaanaꝛis iniqtate: inſti

Et filij pꝛodigi.

Bi gs ouem ꝑoitam poſtes inuentà libẽter
recipit.nõ dʒ mizaꝛi uł indignari ſi peccato

res recipio ad ꝑniam. ꝗ pꝛius amiſſi erãt ꝑ

culpã. Ul referẽdo ad puſillos de quibꝰ dic
tũ ẽ ſupra.tał ẽ huius pabole ſnia.Sicut ũ

ẽᷓ uolũtas paſtoris.ut pereat una de ouibuſ

ſuis ſic ñ ẽ uolutas pr̃is celeſtis ut ꝑeat und⸗
nec ẽt multi ð ꝑuſillis nec ẽt de alijs.⁊ g̊ pu
ſillus ñ ẽ ↄtẽnẽdus.ſi at ꝑit.ñ uolũtate eius

pit.qꝛ nec uolũtate appꝛobatõis.xł ↄſuij.uel

pcepti ei peccat: eo tñ auctore dànat.quia
ois pẽ a ab ipᷣo ẽ. hac tn .
ſũ miſticũ tãgunt᷑ ſeptẽ ĩ ſpãli:quoꝝ.pᷣmũ ẽ
hois ⁊ ãgeloꝝ creatõ.ibi(ꝗs ex uobis hõ ꝗ
hbʒ cẽtũ oues) Scðʒz hoĩs cꝛeati pᷣuaricatõ.

n hac tñ ꝑabola ʒ ſen

ibi(t ſi ꝑdiderit unã ex illis) Ter ein filij di
ad qrendum ouem pditam. ſ.poĩem incarna
tio.ibi(nõne dimittit nona gitanouẽ ĩ deſeꝛ
to) Quaꝛtũ ipᷣius ꝑ xpᷣi paſſionem inuentio.
ibi(⁊ cum inuenerit eam imponit in hume
ros ſuos gaudens)).Qnintum in celum eius
aſcenſio.ibi(⁊ ueniens domum). Serxtum
angeloꝛum ad congꝛatulandum inuitatio.
ibi(cõuocat amicos:dicens eis ↄ gatulami

ni mihi.)] Septimuʒ ſenſus miſtici expᷣſſio.

ibi((dico uobis ꝙ ita gaudiũ erit ĩ celo)⁊cẽ.
Unde ſᷣm Sꝛeg.qꝛ centenarius ꝑfectus ẽ mu
merus: ipᷣe deꝰcẽtũ oues habuit cũ angeloꝝ
hoĩm nãm creauit ⁊ poſſedit.ſʒ una ouis
tunc errauit ⁊ peꝛ jt.cũ hõ peccãdo paſcua
uite ꝛeliꝗt.Et intelligit᷑ ꝑ unã ouẽ hõ.⁊ ſub
hoĩe uno uniueꝛſitas oĩum hoĩuz a pᷣncipio
uſq; ad fineʒ mundi ſentienda ẽ:qꝛ unꝰ cꝛea
tus eſt homo. unde omnes pꝛoderent. ⁊ in
unius hominis erroꝛe omne hominum ge
nus oberrauit. Nonaginta autem noueʒ i.
nouem ordines angelorum (idem enĩ ñgni
ficat numerus ſimplex ⁊ compoſitꝰ) dimiſit
ꝛõne humanitatis aſſumpte in deſeꝛto ſiue ĩ
montibus ⁊ excelſis.i.ĩ celo: ꝙ ⁊ dyabolus
⁊ hõ deſeꝛuit.quando peccauit.Celuz quip

pe dicituꝛ deſertum ideſt derelictum.tũ ꝗqa

fuit derelictum ab angelo qui in eo fuerat
creatus.tum quia fuit derelictuʒ ab hoĩe g
ipſum fuerat habiturus.

angelorũ.ibiq; ſunt ꝛoſe martyrum ac uiole
confeſſorum ⁊ lilia uirginum. Et ut ꝑfecta

ſumma ouiũ redintegꝛaꝛetuꝛ in celo. hoĩem

perditũ qrebat in terra.Et. inueniens ouem
humeris ſuis ĩpoſuit ⁊ ad gregẽ reportauit
Cum ergo piꝰpaſtoꝛ ouem perditam reperiſ

ſʒ ñ puiuit.ñ vbeauit.ñ urgẽdo ad gregẽ du

xit ſʒ ſrponẽs hũilit᷑ hũeris.⁊ poꝛtàs clemẽt᷑
gregi ãnumerauit. Tunc vo humeris repor
tans ouem impoſuit.qñ naturam humanam
ſuſcipiens peccata noſtra ipſe poꝛtauit.qr ꝓ
hoie redimendo humanà nãm ſuſ cepit: ⁊ in
bꝛachijſ ſuiſ ĩ cꝛuce extẽis.peccata hoiĩs. id

eſt penam peccatorum noſtroruz portauit.

fi Item quia ĩſtar
deſerti in eo ſunt dulces cantus auiuʒ ideſt

ros 0 clifen t⸗
ſemus.Uelides nuſ

za laborauit nec
ſunnnunſuent ui
du ge nul ius nentis iu
iacludendo. Dco nobu
erit incelo ſver uno ctore
S origiun oud iuſtg
nient,) ſon iat pentenn
kpenitentio ocroſtinoꝛ: neca
ocete nerboſor t catoruin.
zam oſtedenee quee penitent
1üinnlatora:sdicitpenitemt.
epria dackori⸗ſlondergo g
lum ördemote Fenens dun
Gde dnerdt unns dci f
Uedeiedcamerus ecran
Verſone eidn Wn Nag dn
tuin Cülunt, angeliceſtlichz
ſergerit. diceſt vuer
ſte Ho conſore ungel i ce
en Ni il icit Oug. oſa
Ne gaucjbemuz ci ſite
eiſctone in celi henis
mm nndles ſunt inerite
letinn ii, 9

ilebis
ne tgi
deneiine n
Irdreiz Gnt,
age⸗
enrd ne ini

iti gudi ent celoſy:
Leailclieitſcto t.
cenenorino ſecnngsn
üoues habuitci
ueb hahunt ci npel
uit e voſſeclt ſyuna ouis
jtci ho perciopaſcua
ligt puni oui hoͤ ſub
2g oiun hoinz a zreipio
iſemienda d gaund creg
e Omnes poderert. in
roe omne hominumn ge
Dnagima audenn nonez.
mgeiorum (Gdem eniſigii
ſ)dimiſtr
ner t tonholtd imſit
s aclumptie in deſenoſinei
ſis i celo: g tcrobolia
nando peccauit Acliz quin

tum ieſt Gerelictun 4 a

ib angeloqui in en feril
1fuit gerelic ab hoie:

duunns,, Nemnnia iſn
dulces cantus auius ideſ

mntꝛoſe mantfrumac un
ia uirginum Et un HM
inegnetm in celo. ho

Secunde partis

gt ſᷣm Ambron. humeri xpᷣi crucis brae bia

ſunt.illic mea pct᷑a poſui:ĩ illa patibuli no
bit cruce quieui.Et attẽdendum ꝙ xpᷣs gau
dẽs impoſuit ouem humeris ſuis.qr licʒ ma
gnofuerit dolor paſſiõis ⁊ mortis quo genus
bhuanũ ꝛeꝗſiuit ⁊ hũeris ĩpoſuit:hũc tñ labo
rẽ ⁊ dolorẽ letantẽ ſuſtiuit: ut ꝑditã ouẽ ꝛe
cuperaret. Inuẽta àt oue ad domum uenit.
er reperato hom.ne ad celeſte rĩgnum r̃dijt.
ad quod cum oue reueꝛſus ẽ. cũ celü aſcen
dit ⁊ captiuã captiuitatẽ ſecũ duxit.⁊ cõuo
cat amicos ⁊ uicinos.ſ.angeloꝝ choros:ꝗ a
mici eiꝰſt᷑.qr uolüũtatẽ eiꝰↄtĩuo cuſtodiut: ⁊
uicini qr claritate uiſionis eiꝰaſſidue ꝑfruũt
dicẽs illis. Cõgratulamini mihi ⁊? ſimul me
cu qr iueni ouẽ meã q̃ ꝑierat.Scoᷣm Sreg·ñ

dicit. Cõgratulamini iuenta oui. ſʒ mihbi qr

uidelicet gaudiũ eius ẽ uita noſtra. Et cum
ros ad celũ r̃ducimuꝛ.ſolẽnitatẽe leticie illiꝰ
lplemus. Uel ideo ↄgꝛatuladum ẽ ſibi.qꝛ nõ
fruſtꝛa laborauit nec fruſtra mortuus.ex q?
ouem ꝑditam inuenit.oui vo ñ ẽ ↄgratulan
du.qꝛ nulł᷑ ſuis meritis inuenta ẽ.Et ſubiun
git ↄcludendo.(ico uobis ꝙ ita gaudium
erit in celo ſuper uno pctoꝛe pniam agente
q; ſuꝑ nonagĩtanouẽ iuſtis que nõ ĩdiget pe
nitentia) Non dicit penitentiã cogitante. qᷓ
ẽ penitentia ꝓcꝛaſtinoꝝ:nec dicit penuẽtiã
docẽte.nerboſoꝝ pᷣdicatorũ:nec dicit peĩtẽ
tiam oſtẽdente que ẽ penitentia hypocꝛitaꝝ
zñmulatoꝛũ:ſʒ dicit penitentiam agente.qꝗᷣ
pnia öuotorũᷣ. Non ẽ ergo gaudendum ſo
lum õ r̃demptõe geneꝛis humani.ſʒ quacun
q; hoꝛa ↄuertit᷑ unus pctoꝛ.fit gaudium ãge
lis dei eo ꝙ numeꝛus eoꝛum ſupple atur ex 2
uerſione pctoꝝ: Un Aug Qui ꝑ pniaʒ pecca
tum diluit. angelice felicitatis ĩi eternum cõ
ſers erit. Dĩc ẽ ꝙ ſr̃ ↄuerſione pct᷑oꝛis uelut
de ſuo conſorte angeli ĩ celo gaudere dicun
tuꝛ. Nã ut dicit Oꝛig.noſ angel ĩ cel occaſio
nẽ gaudij pᷣbemus.cu ſuꝑ terꝛã ambulãtes.
ↄueꝛſationẽ in celis hẽmus ſᷣm Ambꝛ. ãgeli

qm̃ rõnabiles ſunt.ñ ĩmerito hoĩz redẽptiõe

letàtuꝛ.Quaqᷓ; hoc quoq; ꝓficiat ad incenti
ua ꝓbitatis.ſi unuſquiſq; ↄueꝛſioneʒ ſuã gra
tam foꝛe cꝛedat cetibus angelorũ: quoꝝ aut
affectare patꝛociniũ aut ueꝛeꝛi dʒ offẽſã.Et
tu igituꝛ angeliſ eſto occaſio leticie gaudeãt
de ꝛitu tuo. Uñ Beda. Quem g dñs inuemit.
qñ hoĩem ꝛeſtauꝛauit.⁊ ſuꝑ eam inueta ma
ius gaudium ẽ in celo.qᷓ; ſuꝑ nonagitanoue

quia maioꝛ materia diuie laudis eſt izeſtau
ratione hominum in creatiõe angelor

Mirabiliteꝛ enim angelos cꝛeauit. Iʒ mi

rabilius hoĩes reſtauꝛauit.hec Beda q;uis
ergo paſtoꝛ multoplus diligat oues nonagin
ta nonem. qᷓ; iolam centeſimam: tacitis tam
alijs. ſtauꝛata multis modis ſe gaudeꝛe o
ſtendit.ſic quoq; ſaluator de ꝛeparatõe hoĩs
magis gaudet .5 ẽ magis ⁊ pluꝛibus argum̃

Captm. vij.

tis òſtendit ſe gaudere.qᷓ; de angeloꝝ ſtabi
lit ate. Uſitatiſſimũ etenim ẽ ut q;uis en plꝰ
ñn diligamus.maiorem tñ let icia 8 illo acia
mus.quem de maioꝛi peꝛiculo liberari uide
mus. Sicut g paſtoꝛ gaudet ſpãli gaudio
de iuentione unius ouis:non qꝛ magis illam
ſolã quã oẽs alias diligat.ſʒ qꝛ in ea hʒ ſpã
lem ꝛ0“nẽ gaudẽdi.qu ĩ alijs non hẽbat:ſic
deus de reueꝛſione pctoris hʒ ſpãlem ratõm
gaudij. quam ñ habet de ceteris i iuſticia
manentibus:ceteris tamen paribus pꝑmanẽ
tes in iuſticia ſt deo magis dilecti. Per hoĩ
nem centum oues habentẽ ſignific atuꝛ pꝛeſi
dens monaſterio uł eccleſie: ñis ſubditos in
quocũq; numeꝛo.qr ſepe ĩ ſeſ tura poni᷑ nu
merꝰdeteĩatus pꝛo indete minato:⁊ ſi ꝑdið
rit unam peꝛ apoſtaſiam uel occiſionem ali
am none dimittit alias ĩ ðſerto iõſt in obſer
uatione clauſtꝛali uel eccleſiaſtica.que ðſeꝛ
tum dicituꝛ:eo ꝙ aſperitas ibi uiõtu? ⁊ a mł
tis deſeꝛituꝛ.⁊ uadit ad ill que peꝛieꝛat ut
ad bonum reducat: ⁊ gaudet de illius reduc
tõe pluſqᷓ; ſuꝑ alijs ñ erꝛantibus:ñ qr pluſ di
ligat eã ceteris.ſʒ quia ſpecialem ꝛationem
gaudedi habet õ reductione eius quam non
