gnoſceꝛet ꝗ putabat᷑ hõ ipᷣe ᷣrelinqueretur
ab oibus ad ↄuincẽdos ſᷣmões eius.ſubitro
duxit ꝑpentes ipᷣius cãnales.ut ꝑ eoꝝ ↄtẽpla
tõem diuinitatis eius obſcuꝛaret nãm. Jdᷣo
q; uenit aliꝗs.quaſi dyaboli aduocatus.qui
humano oꝛe vba dyabolica loqret᷑: dicens.
Æcce mat᷑ tua ⁊ fres tui foris ſtant Juolen
tes loꝗ tecũ.ac ſi dicat.Quid glõiaris o Je
ſu de celo dicens te deſcẽdiſſe ꝗ radices ha
bes in terra(æccæ mateꝛ tua ⁊ fres) Nõ põt
eſſe filius dei.quem homines genuer᷑̃t:non
potes in te illum abſconder̃᷑ quem nã conuiĩ
cit. Pec Cripᷣ. Sic ⁊ hodie multis pᷣlatis p
cuꝛat dyabolus ꝓpinquoꝝ multitudinem.ut
in cãnali affectione obſcuret eoꝝ dignitateʒ
⁊ ſanctitatez. ⁊ bene d (ſoris ſtant Jad ſigni
ficandum ꝙ cãnales amici cłicoꝝ debent ẽẽ
Fmoti ab eis.uel ſaltem a cõdibus eoꝝ ſqᷓ;tũ
ad cãnalem affectum.⁊ tñ ĩ multis uidemus
hodie vᷣꝛium. Miſtice ſᷣm Bedaʒ mr ⁊ fr̃es
Jeſu poſſunt dici ſynagoga ⁊ iudei.ex ꝗbus
ſ̃m cãnem ẽ editus.ꝗ foꝛis ſtar̃ dicunt xpᷣo pnᷣ

dieante. ꝗqa gentibus xpᷣo credentibus ſyna

goga cum iudeis extra fidem manſit ꝓ maio
ri ꝑte:⁊ notandum de beata vgie.quod taàqᷓᷓ
pia mr̃ filinm querebat puulum.ꝗa eius ab
ſentiam non ſuſtinebat.ſ.qñ eum amiſerat.

qzebat adultũ.ꝗa eius pntia ſaciari nõ pote

rat ut hic patet.q̃rebat mgrm factũ ſcʒ cru
cifixum.qꝛ iam eiꝰpñtiam amittebat qñ iux
ta cruceʒz ſtabat. Sed inuenit pᷣmo in medio
doctorum interꝛogantem.nunc in medio po
pulorum pᷣdicantem.ultimo in medio latꝛo
num pacientẽ. Dꝛimo ĩ tẽplo ᷣo in domo teꝛ
tio ĩ patibulo. Ubi cupiebat inuenir᷑ ⁊ iõ la
bᷣoꝛabat ⁊ dolebat in queꝛendo ſilium. h̊ cu
piebat uidet᷑:⁊ ideo ſtabat foris expectãdo
eiꝰaſpectũ.ibi cupiebat ſimul crucifigi.⁊ iõ
ſtabat iuxta crucẽ.uſq; ad finẽ ſuũ. AJeſꝰ ãt
ad requiſitõem matꝛis uocatus .pᷣdicationis
offm̃ ꝑpꝑ mr̃is affectũ (lz eam ſũme diligeꝛet.
⁊ honoraret)linquere uel interꝛumper̃ no
luit.qꝛ nobiliora ſũt opa miſcõie ſpiritualis
quam coꝛporalis.⁊ utilitas matꝛis eccleſie
pᷣfeꝛẽda eſt utilitati matris ꝓpᷣe. In quo fer
uor xpᷣi apparuit. quem in pᷣdicãdo habuit.
Unñ iſidiãtes ↄfutauit ⁊ ſicut ꝗ it pꝛauã ĩtẽ
tõʒ nidit malignũ eoꝝ vᷣbũ rõnabilit rpulit
ondẽs ꝙ ſpũaliſ occupatio carnali affect õi?
opꝰði negocijs familiariũ perſonaꝝ preponi
dʒ ⁊ dicẽs (Que ẽ mr̃ mea.⁊ ꝗ ſt᷑ fr̃ea mei:

Aac ſi diceret matri ⁊ proximis MNeſcio uos

niſpe õ
ſenfninuepaenes gelt
nitii cocentun eſſe q; corgn
Aigsoffencticlumpietatis
geipleur Ane et niß.n
atoemn cunale neg erubet⸗
NeNröenetde dedirreſpon
Obderecr honedad cogna
Nali. deise igieins uen
dit. guaſtdicendo necſni
it geunc ſideles ꝛ iuſhie
mea ſres mei. (Quicig
T0pel uoluntatem i pre
ereplisvorns negie
ſor ⁊ mat ẽ ) frater t
lodie dait ei espe ne⸗
Ceedum incie eins) Frate
Amig tiuſck
Ppifun ſmni aeden⸗
cancdhicndaptian

eun genemntg er

redes gei ſiunda⸗
Afazeſr
tres ac hereges i.

t hodie multoilats
uor —
obſcurt eor gigntate;
of ſoriz ſunt ac ſni
ammiciclicox geben c
ema cdibus eop tü
1tñi multis uigemnus
in Becaz mi ? ſies
goga ? ludei.er gbus
ais ſtar dicunt ppon
tpo credentidus ffna⸗
Afidemmanſugmnd
dena dGe notri
porhnm n ens d
deen anern.
euns Drig aigriöpor
edarmarnfactͤſczat
piitiam amittebet f iur
Ged innent znoit nenin
Intenn nune in nnetioe

——

Pꝛime partis

in ope ſpiꝛituali.⁊ patris mei pᷣdicatio non eſt
ep uos dimittẽda: ſeu ẽt ĩterrũpenda Et q̊ſ
ad pteſtãdũ vitatẽ extẽdens manus in diſci
ulos ſuos ꝗ in cicuitu eius ſedebãt:dixit.
¶ Ecce mater mea) iſ. hi g me ĩ ſuo corde 9
cipiüt: ⁊ mne ꝑ pᷣdicatõm in coꝛdibus audito
rũ pariũt(¶C fres mei.ꝗ oꝑa pr̃is mei faciunt
æ mihi ĩ celo coheꝛedes erunt. qſi. dicẽt in
Imñ ẽ mibi aliꝗs ppĩquiquãtũ ẽ ſpualibꝰacti
bus itent. Et ille ẽ mihi magis ppinquus.9
ſpu alibꝰ opeꝛibus ẽ magis ĩtentus. Spiritua
les primos pᷣfero carnalibꝰ. ⁊ utilioꝛa opeꝛa
min utilibus.adeo: ut ſpuũali oꝑi uacans.om
nino carnales poſtponã afſectus. Bñs ſe noſ
ſe pr̃em diſſimulat.⁊ ꝑ cognatõm ꝓximos di
cens ſibi pꝛoxĩos eſſe per ſpm̃ coiuctos.Quo
exemplo nobis monſtrauit ꝙ uerbo docuit.
ſ.¶ꝗ amat pr̃em aut mrem plus q; me: ñ eſt
me dignus) i. ꝗ opert ſpũali caꝛnales prepo
nit affectus. Qui ergo ↄfeꝛẽdis beneficijs ⁊
digniratibus eccleſaſticis pſonas accipit pᷣ
ferens carnem ſ puũi. ⁊ opus mius utile utilio
ꝛi: formã a dño pᷣſ criptã ꝛelĩiꝗt. ⁊ maxĩe deuʒ
offendit. Uñ Piero.Nõ maiꝛẽ negauit ne na
tus de fantaſmate putaꝛet᷑: ſed apłos cogna
tõi pᷣtulit. ut ⁊ nos ĩ cõparatõe dilectõis caꝛ
ni ſpm pᷣferamus Uñ ⁊ Ambro.nec tñ ĩiurio
ſe refutãtuꝛ paꝛentes.ſʒ religioſiores copule
mẽtiũ docentuꝛ eſſe q; corꝑm: nec putet eſſe
aligs offendiculum pietatis ubi mãdatũ le
gis ipletur. Ande ẽt Criv.non ſpernẽs gene
ratõem carnalẽ nec; erubeſcene humanam
ↄceptõem: tale dedit reſponſum. ſed uolens
oñdere qr pponẽda ẽ cognatõ ſpiritalis car
nali. Deide dũs ieſus quaſi rõez dicti ſui ꝛen
dit. quaſi dicendo.nec ſolũ diſcipnli ſpãlr: ſʒ
ẽt geunq; fideles ⁊ iuſti eternaliter: ſunt mr̃
mea fr es mei. ¶ Quicũq; ei feceꝛit)coꝛde oꝛe
7 ope (uoluntatem i preceptis ac conſilijs ⁊
exeplis (patris mei) ꝗ ĩ celis ẽ. (ipe me fr ⁊
ſoror ⁊ mat᷑ ẽ) frater ⁊ ſoror credẽdo qr ſi
liꝰ di ẽ. (õdit ei eis ptatẽ filios dei fieri his ꝗ
cꝛedunt ĩ noĩe eius rater ꝗqppe ⁊ ſoroꝛ dr
ꝓp utrũq; ſexũ. ad fidẽ colligitur. Qni aũt
xpᷣi fꝛater ⁊ ſoroꝛ ẽ cꝛedendo. inr̃ eius fit pᷣdi
cando.⁊ ĩ cordibus ꝓxioꝝ dicto uel exemplo
eum geneꝛando. Igitur ꝗ filij filie ac he
redes dei ſunt ꝑ graʒ: fratres ⁊ ſoꝛores t ma
tres ac heredes xpᷣi ſunt.ꝗ eſt dei filius per
nam. Dic ẽt eos ⁊ fratres ⁊ ſoroꝛes ac mres
uocat. quoniam quañ fratres ie ſoroꝛes ac
mes diligit. Et bis qdẽ vbis aptiſſime mõ
ſtratur. quod carnali amori ſpualis amor 6
bet preferri ⁊ propĩiꝗtas caritatis pꝛopiꝗta
ti conſanguinitatis.Eo eĩ amore ? matrem
7 fratres omneſq; pꝛopiquos noſtros dilige
re debemus quo xpᷣs matrem ⁊? fratres ſuos
dilexit. diligebat em eos: non qr magis ſecũ
dum carnem pꝛopiꝗ ezant ſed qr uoluntatez
patris eiꝰ magis faciebant. Ille eꝛgo magis

Caplʒ.lxxvj.

xpᷣo eſt propinquioꝛ.qui ẽ melioꝛ quia ut di
cit Piero:ñ in ſexibus ſz in factis diſcernit.
⁊ ut ait Sreg.apud dũm ũ 54“ elegantioꝛ R
uite melioꝛis actio cõpꝛobat᷑. PHãc at ſniam
Fm Eri. dñs iſſduxit. ut nullꝰ de generis no
bilitate aut ſctoꝝ ꝓpagĩe ſine vtute ↄfid at
docens nos ĩ nulla cognatõe ↄfidẽtes vtutẽ
negligere. Si enim marie nihil pdeſſet ma
trẽ ẽẽ niſi uirt⸗ adeſſet.ꝗs utiq; aliꝰ ꝑ cogna
tõm ſaluabit. Una ei nobilitas ſola ẽ uolun
tatem dei facere ⁊ hic nobilitatis modus eſt
illo melior ⁊ principalioꝛ.
Oratio.

um audiã fide credendo. ? cuſrodiaʒ
ope adiplendo fac me ſpualiteꝛ ꝑ au
ditum poꝛtaꝛe.⁊ ꝑ cuſtodiaz nutrire idipſum
dei sbuᷣ. da mihi dñe deꝰ meꝰ. ut occupatio
nem ſpũalem oĩ affectioni carnali. ⁊ opus dᷣi
negotijs hüaniſ. ac uniuerſaliteꝛ utiliora.mi
nus utilibus.te rectore.te duce preferam ſꝑ
7 pꝛeponam. F ac me coꝛde. oꝛe ⁊ opere. tuã
in preceptis. conſilijs ⁊ exemplis facere uolũ
tatem. ut merear ſeꝛuitor tibi geꝰ fieri ⁊ tan
dem inter dei filios ⁊ heꝛedes per tuam &
tiam computari Amen.

C )na⸗ ieſu xpᷣe da mihi ut nerbũ tu
2–

¶ De incꝛepatiõe phaꝛiſeoꝝ ⁊ legis doctoꝝ.
Capitulum. Txxvi.

Um autem dominus iaz pꝛemiſſa
loqueꝛetuꝛ (rogauit eum quidam
phariſeꝰ ut prandeꝛet cum illo((ĩ
O uitabant phaꝛiſei dñm non ut refi
ceeretuꝛ ſed ut compꝛebendeꝛent. accuſarẽt
ac pderent Aũ ad domum ph ariſeorum nõ
itꝛ abar niſi rogatus ſed ad cõuiuium publi
canoꝝ bene ibat etiam non inuitatꝰ. Snppo
nendum eſt ꝙ deñs poſeꝛmonẽ exiens ð domo
ĩ qua boſpitatus fueꝛat ⁊ docuit. locutus eſt
matꝛi decentem honorẽ exhibens ei ⁊ dein
de iuit ad domum phaꝛiſei magis ĩtendens
reficere quam ꝛefici. Uñ Cirillus. Sed xpᷣs
qui phariſeoꝝ nequitiam nouerat diſpenſati
ue condeſcendit. ſatagens commoueꝛe eos
ad ſimilitudinem optimoꝛum medteorum 9
ꝛauius ifiꝛmantibus affeꝛunt remedia ſue
induſtrie.(Et ingreſſus domũ ꝛecubuit). ⁊

quieuit.i.ad 6

cõmedendum ſe poſuit. O miſit
autem lauaꝛe manus: ut illoꝝ erroꝛem coꝛꝛi
geꝛet. qui cꝛedebant quod illa locio ad ſalu
tem neceſſaꝛia eſſet.ut ⁊ per eã interioꝛ mũ
datio a pct᷑is fieꝛet: ut ⁊ demonſtraꝛet ꝙ nõ
lotis mãibꝰ mãducare hoĩeʒ ñ coĩgnat. Unõ
phaꝛiſeꝰ intꝛa ſe muꝛmuꝛauit ⁊ r̃putauit ma
gnã eſſe culpam quod ſᷣm traditões iudeorũ
non eſſet lotus ante pꝛandium. Mza ſtulti
cia filium dei aꝛguit. quia pcepta hominum
ñſ ſeꝛuat.ꝗ traditionibus bominu ſubiectues
non eꝛat. Oñs ãt cogitationi illius reſpondit

.,

De incꝛepatiõe phariſeoꝝ

oſtendens per hoc ſe eſſe deum. cui nuda ⁊
aꝑta ſt᷑ ſecreta coꝛdiũ:⁊ arguit ipos phariſe
os: q ꝙ foꝛis erat a ſoꝛdibus exterioꝛibꝰ mũ
dabant.⁊ ꝙ intus erat a macula rapine ⁊ ini
Atatis ⁊ fraudis ñ mũdabant:qꝛ ð mundicia

exterioꝛi ĩ uaſis ⁊ coꝛporibꝰ ſuis erãt multi

ſoliciti ⁊ diligẽtes:⁊ ð munditia iĩterioꝛi ipᷣiꝰ

mẽtis negligẽtes ⁊ nõ curãtes.cũ tñũ meꝛito

pᷣberet eſſe econuerſo.ga ĩterioꝛ munditia ẽ

neceſſitatis.ext᷑ioꝛ aũt ſolũmodo honeſtatis

uñ ñ iterioꝛ:ſʒ exterioꝛ ſine peccato obmitti
põt.Et iõ xpᷣs ext᷑ioꝛem lorionẽ omiſit. ut ha
beret occaſionẽ arguẽdi phaꝛiſeos.ð exteꝛio
ri muditia tm̃ curãtes.⁊ int᷑ioꝛem negligẽteſ
ext᷑ius ſimulantes iuſtitiam ⁊ ſanctitatem in
tus rtinẽtes neꝗtiam ⁊ iniꝗgtatẽ. Sʒ o phãi
ſee mũda pᷣus ꝙ intus cẽ.ſ.cor ⁊ aiam a fꝛau
de ⁊ malis ðſyderijs.ut mõm fiat ꝙ ẽ de fo
ris:ut foꝛis ꝑ oꝑa ueraciter ſanctitatẽ oñde
re poſſis.Qui.n.utrãq; hoĩs nãʒ .ſ.coꝛpus ⁊
aĩam fecit utrãq; mũdaꝛi öſydeꝛat. Ubi Be
da. Poc S illos ꝗ coꝛpõalia peccata fornica
tiõem uipᷣlicet.ĩmunditiã.libidinẽ.furtũ.ra
pinam ⁊c.talia quaſi grauiſſima deteſtant᷑
ſpualia vo q̃ non minus damnat apłs.hoc ẽ
amaꝛitudint᷑.iraz. ĩdignatõez. clamoꝛẽ. blaſ
phemiam ſuꝑbiã ⁊ auaritiã q̃ ẽ idoloꝝ vᷣuitꝰ
ut leuia ↄtẽnũt.hec Beda. Per hoc ẽt argu
untuꝛ illi.ꝗ d̊ minõibus magnaʒz uiʒ faciũt:
⁊ ð maioribus parum cuꝛant.Sicut aliꝗ re
ligioſñi plus põõrant fꝛactõnem ſilentij. ali
quid eiuſmodi.qᷓ; iniuſtum gꝛauamẽ ꝓximi.
uel aliã ẽt tꝛanſgꝛeſſionẽ pᷣceptoꝝ dei. Dha
riſeis ẽt ſimiles ſunt cleꝛici.ꝗ bene tonſo ca
pite ⁊ raſa corona.ĩ ueſte alba ⁊ muda ⁊ lo
tis manibus accedunt ad altar᷑: intus pleni a
uaritia ⁊ iniꝗtate alijſq; ĩmunditijs mltipha
rie.ac ðᷣi lege poſtponẽtes ⁊ traditões hoĩm
ĩ ext᷑ioꝛibꝰ ſolicite cuſtodiẽtes. Deĩde dñs
quaſi bonus pᷣceptoꝛ docet.qualr noſtri con
tagium coꝛpõis mundar̃᷑ debemus: dicens.
Uerũti do nopis ſalutis conũliuz.ſ.¶ ꝙ ſuꝑ
eſt).i.ð eo ꝙ ſuꝑeſt poſt alioꝝ reſtitutiõem
(date elemoſynam) qꝛ pᷣmo dʒ fieri r̃ſtitutõ
T ð eo ꝙ remanet elemoſynaꝝ elargitio.Uut
Ffʒ BedDe eo ꝙ ſupꝑeſt. uictui ⁊ ueſtitui ne
ceſſaꝛio neq; eĩ ita faciẽda iubetur elemoſy
na ut teipᷣm ↄſumas ĩopia.ſʒ ut tui cura cor
poris expleta iopem. quantum uales:ſuſten
tes. (Et ecce oĩa munda ſunt uobis) ꝗa ele
moſyna magnã hʒ vtutẽ ad peccatoꝝ remiſ
ſonem. Uñ in Damele dr. Peccata tua ele
moſynis redime. Uel uerũtñ ↄſuiũ ⁊ remedi
um ꝙ ſupeſt ⁊ reſtat poſt tãta ſcelera do uo
bis.hoc.ſ.date elemoſ ynagʒ ſ.oꝛoinate.ut in
cipiatis a uobis. Quod dictũ ſic ẽ intelligen
dum ut pᷣus homo ſibi faciat elemoſynam.
munda ndo ſe interius per fidem ⁊ baptiſmũ
credẽdo in xpᷣm. ⁊ ſi poſt baptiſmum imundi
cia innocẽtie fuerit fedata emundet ↄſciam

Z ſegis doctoꝝ

p pniam. Qui eniʒ uult oꝛdinate elemoſynã

dare.i.miſericordiam faceꝛe:a ſeipᷣo dʒ inci

pere.⁊ eam pᷣmo ſibi daꝛe.ẽ.n. elemoſyng oẽ
opus miſericoꝛdie. Unde dicit᷑ in eccleſiaſti
co miſerere anime tue placens deo.nullꝰ eĩ
opus hominis deo placere põt niſi ipᷣe prius
placeat. Unde ĩ geneſi legimus.qꝙ; deus pᷣus

reſpexit ad abel q; ad munera eius. Et tunc

ſuꝑeſt:ut ꝗ ꝓpᷣe ſubuenit miſie.ſubuemat =
aliene. dando elemoſynam ꝓcedente ex fiõᷣ
? caritate:⁊ ſic ꝑ miſerieoꝛdiam ſui ⁊ ꝓximi
oĩa munda ſunt: ⁊ nullam mentẽ inqnant ⁊=

ĩmundam faciunt.Ergo mi ᷣicoꝛdia ⁊ aboli

tio peccati ꝓmittit᷑ omnibus mĩicoꝛdiaʒ ſa
cientibus.Quod itaq; hic (dicit᷑ date elemo

ſynam had omnia q̃ utili miſeꝛatione fiunt:

ualet. Non eĩ ſolum ꝗ dat eſurienti cibũ ⁊
cet᷑a huiuſmõi:uerũetiaʒ ⁊ ꝗ dat ueniã pec
canti.atq; oꝛat ꝓ eo ⁊ ꝗ coꝛꝛipit ⁊ aliq̃ emẽ
datoꝛia pena plectit elemoſynaʒ dat. Unde
Aug.S acere elemoſynam ẽ faceꝛe miſericõ
diam. Si itelligis a te incipe. Quomo enĩ es
miſ̃icoꝛs alt᷑i ſi cruðᷣlis es tibi. Audi ſcriptu
rã dicenteʒ. Miſerere aie ſue placens deo.
Reddi ad ↄſcĩiam tuam ꝗqcunq; male aut ĩ
fideliteꝛ uiuis.Et ibi iuenies mendicantem
animam tuam. ĩuenies egentem paupeꝛem
eꝛumnoſam ĩuenis foꝛte nec egentem ſʒ ege
ſtate obmuteſcentẽ. Quando iueneris aĩaʒ
talem ĩtus ĩ coꝛde tuo:illi fac pᷣus elemoſy
nam. In iudicio ⁊ cãitate fac elemoſynã cũ
ala tua.Quid ẽ iudiciũ.Diſplice tibi. Quid
ẽ caritas.dilige deu.dilige pximũ. HPanc ele
moſynã ſi pᷣtermittis.qᷓ;ẽtuůuis ames:nihil fa
cis:qñ tecũ ñ facis. Pec Aug. Et qꝛ phãiſei
ex hypocriſi ñ ſolum q̃rebant exteꝛiorẽ mun
diciã ſʒ ẽt appaꝛẽtẽ iuſticiã ac decĩas dabãt
⁊ elemoſinã faciebãt putauerunt xpCᷣʒ ĩaniteꝛ
loꝗ q̃ſ eis ꝗ elemonnã ñ faceꝛẽt ⁊ eũ ĩ coꝛdi
be ſuis deꝛidebãt.Nõ ſolũ ei tꝛiticũ.uinuzʒ ⁊
oleũ ſʒ ẽt ꝛes ↄtẽptibiles.ſ.ciminũ.rutã men
tã ⁊ huiuſmodi ðciabant.⁊ ð reſiduo elemo

ſynã faciebãt.ꝙ ñ facile facit xpᷣianus aligs

ut ꝑ H̊ apparent iuſti quañ uolendo ĩplẽ mã
daiũ dᷣi ð decimis reddendis etiam cuca mi
nima. ut ꝑ hoc crederẽt multũ uolutarij as
iplẽdũ diuina mãdata.cũ tñ ẽent trãſgreſſo
res ĩ maioꝛibus ⁊ ut ð eis diceretuꝛ a uidẽti
bus quoniã oĩum decĩas dant.qui ẽt oleruʒ
decimas dare ñn negligüt.Dominus uero co
gitatum eoꝝ ſciens:ſubiunxit dicẽſ(¶ Ue) ſe
dãnatõis (uobis)phaꝛiſeis(ꝗ decimatis mẽ
tã ⁊ rutã ⁊ oẽ olus).ſ.minnuta ⁊ cõtẽptibi
lia fꝛuctuũ ueſtrorum ⁊ ᷣlĩiquitis gꝛauiora
legis ſcilicet iudiciũ ⁊ iuſticiã ſubuertendo
ac caritatem ⁊ oꝑa miſericordie obmittẽdo
Nõ eſt q̊ facere miſericordiam ⁊ elemoſynã
h eĩ.ſ.iudicium ⁊ caritatẽ oʒ facẽ pꝛio loco
qꝛ hec pᷣcepta ſt᷑ ad dei honorem ⁊ illa.ſ. de
cimam ⁊ elemoſynam nõ, obmittere.qͥ ſ ad

Negligebani Sl voge/
cceie mrlu / u ſo⸗
vooe tcui tione ecma
genrueetontu cueant finn
hyinolgitur.Et/ bonor e⸗
ter penin apparennig iuſt
ſenuuſicebit honoris o co
Nanogmmtijr ambitön pha
lo eis ae t eni etnaͤ:dicens
M dänatoiminen uoipb⸗
gis gias ndedrasinſfn⸗
gbabenis uhechas:z
gppelere dditdseimnuctn
ti. In quo reprim t dem
bones, inſtruit oo n
7 ori in eccleſia non
niſens ag uos ohaiiſeo
auigbreue :inceri hin
gno eta humliter eplan
d rud ſanare nel
uun Kfſclum uoleben
infuenge gene
echedirſalutat⸗
2 negocioper nn iier
nagogt nf rninne
nenit urlitbite

unlinſanmnfn
ng dar eſirenn chn
ſeliaz eg ichis
1 4 eleni,
ecainittalin
Alenoffnnz cal iite
offnam facere niericz
ite inepe Quonoeies
iseg nhi. Auciſcrnn
cre aſe ſe placenseo.
Homn cunp maleout i
luenies menoicantem
gegentenn pauperem
le nec egenten ſzege
Quando iueneris giaz
billiſac hus elemol,
tate ſac elemoſfnaͦ cu
ü iſplite idi⸗ Did
igeprimaDane &
(Güd ames N r.
Per Aug. Eacphile⸗
n öredan extenicte mun
aſticii ac becigs dabit
dit purauerunn g iunſte⸗
ofmni f ſocenit tei iceal
ſoͤſolü ei ntici inns

Pꝛime partis
ſaceꝛdotũ ⁊ pꝓximi neceſſi itatẽ. Illa facĩte ⁊
iſta ppõite.ñ.n.ꝑ elemoſinã emit᷑ ipunitas ĩ
iniquitate manetibus. decimãtes igit ⁊ ele

moſinã faciẽtes exteꝛiora mudabãt.ſʒ qr iu

diciũ ⁊ caritatẽ ꝛelinquebat:ĩterioꝛa ñ mun
dabdt. Optime ãt ↄiungunt.iudicium ⁊ cãi
tas.qr iudiciũ ſine caꝛitate vgit in cruõlita
tẽ: caꝛitas ſiũ iudicio ĩ rmiſſionẽ: caꝛitas cũ
iudicio ĩ equitatẽ. Iſtud at röcimatiõe põt
dupliciter ĩtelligi. Uno mõ rſpectu ſui.qꝛ li
cet miniſtri tẽpli acciperent decĩas a pplło.
tñ ò illis acceptis a pplło ⁊ de his q̃ habebãt
ex labore ſuo: cimas eddebant ſacerdoti
ſumo. ? iõ ad ſimulatõz ſt anctitatis rddebãt
eis decias de minimis. Doc ẽt faciebãt rõe
cupiditatis. ut ꝑ explum ſui inducerent po
pulu ad reddendũ ſibi decĩas de oĩbus uſq;
ad mima. Alio mõ pt ĩtelligi reſpectu alio
ꝛuũ.quos ꝑ doctꝛinã ſuazʒ iducebãt ad ðcimaſ
ſtricte ſbi ſoluendas. Illõ ẽt ꝙ ð̊ obmiſſiõe
gꝛauioꝝ legis addit᷑:ſir duplr intelligitur.
Uno mõ ĩ ſpectu ſui.qr iſta q̃ eꝛãt magne ne
ceſſitatis:facẽ obmittebãt.Alio mõ ꝛeſpee
tu alioꝝ.qr alios ad talia obſeruãda ĩducer
negligebant. Silr hodie faciunt ſacerdotes
eccleſe ⁊ pꝛelati.qai ſolicitiſ t᷑ᷣ circa ſubiec
tos de ꝛedditione decimaꝝ ⁊ ſimiliũ que eis
déntuꝛ et paꝛu cuꝛant ſi in maioribꝰ crimini
bo ĩuoluãtur. Et qr honor eſt pᷣmiũ uirtutis
2 ex appetitu apparentis iuſticie ſequitur ap
petituſ ĩdebiti honoris:iõ conſequẽter argu
it arꝛogantiã ⁊ amhitõm phaꝛiſeoꝝ: ↄminon
do eis. ue ⁊ penã et᷑nã: dicens. ¶ Ue)). i. eteꝛ
na dãnatio iminet (uooiſ phariſeis qui dili
gitis prias cathedras in ſynagogis. Nõ dicit
ꝗ babetis cathedzas: ſz qui dili gitis. has eĩ
appetere ãbitõis ẽ: iniũctas ſuſcipeꝛe cãita
tis. In quo reprimit oẽm ĩdebitũ appetuuzʒ
bonoꝛis. t inſtruit nos ut ambitõe caꝛeamus
7 pᷣmatũ in eccleſia non ambiamuſ. Ue ergo
miſeris ad quos phaꝛiſeoꝝ uitia tꝛanſerut:
qui ꝑ breue ⁊ inceꝛtũ ho uite ſue curriculuʒ
quo pcta humiliteꝛ deplangere debuerunt:
ad prioratũ aſpirare uel ꝓ eo certare no me
tuunt. Et ñ ſolum uolebant eſſe doctores z
mgri in ſynagogis. uolentes uocari ab oĩb
rabbi: ſʒ t qrebãt ſalutatões ĩ foro cauſaꝝ
7 negocioꝝ:ex quo uidetur ꝙ idẽ eꝛant in ſy
nagoga mgr̃i: ⁊ in foro aduocati. Sed n con
uenit ut litib ĩtẽdant ꝗ diuino ofſicio man
cipãt᷑: nemo. n. militãs deo: ĩplicat ſe negoti
is ſeculaꝛibus.Uñ Raba.Culpañ caꝛet ſi ĩ
foro litibus ĩtendant. ꝗ in cathedra moyſi æ
ſynagoge mgr̃i cupiũt appellaꝛi. Et q; uitia
occulta puniẽtuꝛ a öo gꝛauius.qnto pc toꝛeſ
tales uolunt alijs pferri in honoꝛibus. ideo
poſt hec aꝛguit eorum ſimulationem comi
nando eis ue pene etne: qr eꝛant quaſi ſepul
chꝛa q̃ͥ ſ appaꝛẽt.ſ exterius.qualia ſi it eꝛiꝰ

qꝛ aliqñ exceriꝰ oꝛnat᷑ ⁊ fetore ĩteꝛius rolẽt

Caplz. lxxvj.

æ homines ambulantes ſupra,neſciunt qua
lia ſt intra. Sic quicũq; ðcepti ꝑ phariſeoꝝ
⁊ hypocritaꝝ ſnias eos imitant. q̃ſ ſupꝛa ſe
pulchra ignorant᷑ gradiũt Et bñ ↄpaꝛat eoſ
mortuorũ ſepulchꝛis.qꝛ aĩa moꝛtua Eẽ in cor
poꝛe hypocꝛite ⁊ pctoris. Uñ ſepulchꝛuʒ dr
quaſi ſemipulchꝝ.⁊ tales ſunt bypocrite ex
teriꝰ nitidi. ⁊ inteꝛius fetidi. Tales ñ ſũt filij
ſponſe.i.eccłe:que dicit nigra ſum ſ. exteriꝰ
iz foꝛmoſa ſum ſcz inteꝛius. ſ iſti eõrio ſunt
diſpoſiti. Pic repᷣbendit qlibet ſanctitatis ſi
mulatõ falſa. ut abſtineamus ab ea. Uñn Ci
ꝛillus. Deꝛ ea ꝗbus illos ꝛepꝛehendit. nos fa
cit melloꝛes. uult em̃ ambitõe nos carere. ⁊
ñ plł? uenaꝛi appaꝛentiam. qᷓ; vam exiſtentiã
ꝙ tunc phaꝛiſei agebant. Uñ ⁊ Cri. Sed qð
tales extiteꝛĩt phariſei.ñ ẽ mirabile. Si au
tem nos digni reputati fieri templa fiam re
pente ſimulachꝛa.ſolum fetoꝛem cõtinentia
h̊ eſt extꝛeme miſerie (Quidam autem legiſ
peritus) dicta a xpᷣo contra phariſeos.in cõ
tumeliam legiſperitorũ retoꝛquet: dicens C¶
Magiſter h̊ dicens ) ñ tm̃ phariſeis.ſʒ Cetia
nob is) Aegiſperitis qui maiores ſumus (ↄtu
meliam faciſ) Pic legiſperitus ignorabat ĩ
peritus legẽ ueritatis.q; redaꝛgutio culpe.
nõ eſt ↄtumelia ꝑſone.⁊ qui eꝛubeſcit ꝛedaꝛ
gui.ceſſet a culpa: nec offendat eũ corripien
tis caꝛitas.iʒ ꝓpᷣa iniqtas. Ubi Beda .q; mi
ſera conſcientia. qᷓ audito dei uerbo ſibi ↄtu
meliaʒ fieꝛi putat ⁊ memoꝛata pena pfido
rum. ſe ſꝑ intell git eſſe vamnandam. Uñn mi
hi meiſq; ſimilibus unum ſ upereſt ſuffra giũ⸗
dno cum ꝓpheta ſupplicare. Utinam diꝛigã
tuꝛ uie mee ad cuſtodiendas iuſtificationes
tuas tunc non ↄfundar.dum reſpiciaʒ ĩ om
nia madata tua. Pec beda. Kõmunite? ſcꝛi
be ⁊ legiſperiti.erant doctores legis.qᷓſtões
legis ſoluentes.phar iſei vo.ſ.ſacerdotes iu
deoꝝ diuiſi ab alijs.q̃ſi ꝛeligioſi uidebãtur.
Dñs ãt libeꝛrimus uitiorum correctoꝛ.ne le
giſperitoꝛum altitudinem uerebatuz. ſed eos
redaꝛguit:qꝛ peccata eum publica ⁊ mãi
feſta erant. ⁊ ideo publice eos arguendo cõ
tumeliam eis nõ faciebat. pꝛout iſte legiſpe
ritus ſibi imponebat. Sed non ſic hodie nr̃i
maioꝛes faciunt.ꝗ in corrigendo pꝑſonas ac
cipiũt. Unde Aug. Noſtri principes cũ pau
peres delinquentes publice aꝛguant ⁊ ↄfun
dant.diuitibꝰ maioꝛa peccantibus nec nutũ
faciunt: q̃ᷓpropteꝛ. Anaxagoꝛaſ.leges pꝛicipũ
telis araneaꝝ compazabat.que minorꝗ gig
lia capiunt.⁊ maiora tranſmittüt. Uñ Aripᷣ.
Si poſſibile eſſet in diuites uindictã ꝓcede
re. uideres ex eis repleri carcees umvſos.
Sed cũ omnibus ſuis hoc malum habent di
uicie.qð in malignitate peccantes. ab ultio
nibus eruunt. Unde etiam ualerius maxiinꝰ
narrat. ꝙ SBocrates uidẽs unũ duci ad ſuſpẽ
dium riſit 7 interrogatus cur rideret rudit

De incꝛepatiõe phariſeoꝝ

Uideo magnos latrones. ducentes paꝛuum
latronem ad ſuſpẽdium. Minuta ſacrilegia
puniũtuꝛ.ſʒ magna tꝛiuphis extollũtur. Uñ
7 Aug. Remota iuſticia. ꝗd ſunt ꝛegna niſi
magna latrocinia. ⁊ latrocinia ꝗd ſunt niſi
paꝛua regna. Jõ elegater ⁊? vaciter Alexan
dro magno quidam pirata ↄpꝛehenſus. cuʒ
ab eo ĩterꝛogatus.ꝗd ſibi ut mare infeſtum
haberet.ille libera uoce ꝛñdit.ꝗd tibi ut oꝛ
bem terraꝝ. Sed gꝗa ego exiguo nauigio: fa
cio latro nocoꝛ:ga tu magna claſſe impera
toꝛ.Et reuera ſic heu ẽ ?æ hodie. nam mino

res ⁊ pauperesꝓ leui tranſgreſſione grauit

puniũtur. ſz maioꝛes ⁊ potẽtes ẽt p enoꝛmi
bus nihil patiuntur. Sed non gloꝛiãtuꝛ. ꝗa
in pnᷣti ſie intacti ꝑmanẽt: nam in futuro pe
nas debitas cũ uſura recipiẽt. Tunc potẽti
bus qui hic perpeꝛam paupes innocẽtes iu
dicabant.nullum eꝛit conſiſtoꝛium. nullum
tribunal.ſʒ coꝛam illis tũc iudicio ſtabunt.
quos hic ſuo ꝑuerſo iudicio nedũ iudicabãt
Sʒ ⁊ ſepius ↄdemnabant. O quot ĩinſticie
fiunt hodie in una ciuitate. de quibus non
eſſet miꝝ.ſi ipᷣa ⁊ tota patria redigeꝛet᷑ ĩ ni
hilum. Aliter.n. iudicant extꝛaneo qᷓ; dome
ſtico.Aliter minori qᷓ; maiõi. Aliter ꝑ carnẽ
coniuncto q́;remoto. Aliter pauperi qᷓ; diui
ti:ꝙ omnino.⁊ manifeſte ẽ õ legem dei altiſ
ſimi. Nullam quippe legem ſcriptam in iudi
cando reſpiciunt.ſed ſecundum affectiones
uarias.quas ad diuerſas perſonas habent.
ſententiss uarias pferunt:dicentes ſic łᷣ ſie
mihi uidetuꝛ nec dicunt.ſic uel in lege ſcrip
rum habetur. Quãta auteʒ mala iniuſticia
inducit.patet ex bonis que iuſticia facit.de
quibus Cypꝛiãus ſic ait. Juſticia regis.pax
populorum.tu tamen patꝛie.unitas plebis.
munimentuʒ gentis cura. languoꝝ. gaudiu
hoĩm. temperies maris.aeꝛis ſeꝛeniras. ter
re fecunditas.ſolatium paupeꝝ.heꝛeditas fi
lioꝝ.⁊ ſibimetipᷣi ſpes future beatitudinis
Pec Ayprianus. Poꝛum omnium contꝛaꝛia
timenda ⁊ expectanda ſunt de iniuſticia.qr
ĩ lege ueteri ⁊ euangelica legitur populꝰ pu
nit ꝑꝑ mala iudicia. Et heu iniuſticia ⁊ ma
loꝝ conſuetudo in multis locis iam tantum
excrenit.ꝙ nix extirpari poſſit. Unde quia
mala conſuetudo multa mala inducit. Joo
apud longobardos cõmuniteꝛ dici ↄſueuit:
melius ẽ ĩ ciuitatem ignẽ poneꝛe.quã ma
lam ↄſuetudinem inducere: qꝛ ad extinguẽ
dum ignem oẽs cuꝛunt ad malam uero con
ſuetudinem ampliandam omnes intendunt
Sed urinam ſequerentur doctrinam ⁊ con
ſitlium Senece qui ſic dicit de conſuetudĩe.
Bona conſuetudo excutere debz: quod ma
la inſtruxit. ⁊ pꝛimo ꝛedarguit dominus le
giſperitos de immodeꝛata dominatione ⁊ in
oꝛdinata auſteritate. comminãdo eis ue dã
nationis quia alijs onera importabilia ĩpo

2 legis doctoꝝ

nebam. ? ipᷣi nec nno digito tangere ſarciĩas
curabant.i.alijs impoſita nec in minimis pes
ficiebant. alijs eꝛant ſeueꝛi.⁊ ſibi nimis pꝛopi
tij.contra ius natnrale:in alijs fieri uolebãt᷑
ꝙ ſibi nolebant dicebant⁊ non faciebaut.do
cebant grandia. æ non faciebant minda. Iſti
diueꝛſa pondera habebant.aliter enim facta
ꝓpꝛja.⁊ aliter aliena ponderabant. ubi theo
philus.Quotiens enĩ doctor facit que docet᷑
alleuiat faſcem. tꝛadens ad exemplum ſeip
ſum. Quando uero nil agit eorum que docet
tunc graues faſces uidentur eis qui doctri
nam ſnuſcipiunt.utpote que nec a doctor poſ
ſunt portari. Der iſtos ſignantur prelati ali
is imponentes grauia ⁊ magna. ⁊ pauca fa
cientes aut nulla. unðõ Greg.niſſenus.Tales
ſunt modo multi iudices ſeueri peccantium
⁊ debiles agoniſte.itolleꝛabiles legiſlatoꝛes
⁊ debiles portitores.nec appropinqnare uo
lentes.nec palpare uite honeſtatem. quaʒ ir
ꝛemediabiliter exigunt a ſubiectis. Deinde
redarguit legiſperitos condemnando eos de
ſiłata deuotiõe ⁊ falſa religione qa ob faus
rem uulgi captandum ſiłabant ſe hoꝛꝛere ⁊?
cõdemnare acta ⁊ peccata. ac perfidiꝗ pr̃m
ſuoꝝ.monumenta ꝓphaꝛum quos occidefr̃t
pr̃es eoꝝ.per ipocrinm ⁊ non ex pietate ma
gnifice edificando ⁊ oꝛnando.quaſi de mõte
inocentum pphaꝝ dolentes ⁊ dicentes.ꝙ ſi
fuiſſent in diebuſ patrum ſuoꝝ.non eſſent ſo
cij in ſanguine ꝓphaꝝ.ut uiderentur iuſtiges
patribus ſuis:ꝗ occiderunt illos ſed ipᷣo ope
re teſtificabantur quantum paterne nequi
tie ↄſenſerint ꝑſequẽdo xpᷣm dñm ꝓphᷣaruzs
eis ꝓmiſſum ⁊ ab ipᷣis pꝓphis pᷣnunciatum:ð
fectus alioꝛum uidebant ⁊ non ſuos ga ut
dicit hec Cꝛip.alter alterius culpam facile
intelligit.ſuã difficile ſ̃ᷣm lr̃alem ſenſum hoe
faciebant ut uideꝛentuꝛ hoꝛoꝛe crudelitatẽ
patꝛũ ſuoꝝ.⁊ ſilr faciunt qui uitia uerbis de
teſtãtuꝛ. ut ab eis immunes ab ignoꝛantibꝰ
uideantur ¶ Deinde redarguit legiſperitos
condemnando eos de praua ⁊ peꝛueꝛſa ſcrip
turarum expoſitione.quia gloꝛiabant᷑ ſe ha
bere noticià legis ?⁊ ꝓpharum. quaʒ xpᷣs uo
cat clauem ſcĩe:qꝛ ꝑ hanc noticiam potuer̃t
in fidem ⁊ ueritatem xpᷣi intꝛare: ſed ipᷣi ma
licia excecati.hanc clauem abſtuleꝛunt die
ta legis ꝓpphaꝝ uel trücando uel puerſe ĩ
telligendo ⁊ exponendo.ac cheiſti dogmata
opera denigrando ut ipſi ad intellectum
ueritatis ⁊ fidem ñ intraꝛent. nec alios ꝗ inĩ
ꝛe deſydeꝛabant:intraꝛe permitterẽt.qꝛ peꝛ
ueꝛſitate doctrine ſue ꝓhibebant. Clauis g
ſcie ẽ auctoꝛitas docendi. ꝑ quam debet in
tellect“ uerus latens inteꝛius aperiri:⁊ i ſi e
vrio claudebãt peruerſe ĩterpᷣtando.⁊ alios
in eꝛorem ducendo.ut psꝭ circa preceptum
ðͤ honore pentum.ꝙ ꝑ ſuã euacuabant doe
trinà t etiam circa alia pluꝛa dñi pꝛecepta.

beret ri elbſei⸗ 8
ſoſenr dontu en
ſes gige öbnera n .
ui r fite fnulen
nin auciei ii eſtit/
hpireſpllne ſen cocte
lervraggrec/
Mmreieſu roec
( ſpirle ſ pcepl⸗
H oaſeſſoem puri ſpual
lakarieut abinimicox iſidiſs
legegefte ueleam liberan.
Onnemipocriäm ? fmulartie
gini d andeig nec peccei
um vec idace ulmende
tellen fngclarnans gu
dieij. Apreudand cuintc
Pbariſetsi annne puci⸗
gucente er te mamadte
terperueniomn Anen,
effepetente herecltet
tefagen nllere.
Uici it enmrb
eſe uſtnz int
nuti neo ur ne
duchen ſnon fun

r ſalagreligoreg⸗ obf
no
amenen
pelcata gc perſi pyn
haumn guon oenileft
niime orer nienueni
? nunco,/ uaſ ge noͤte
dolentes ? Cicentes g ſ
atrum ſuop. non eſſent ſo
1r.ut nidereſtur iuſtiöes
cderund ülos ſed ioope
quamum paterne Necui
aedo dhm m pobno;
ihis ehis hnancmuned
dedam 4 Moſads
Aer derius cupam ſecſte
ſiche vm r nen ſeſfun bor
derennn houore mndelitit:
lfaciun au unin tehd be
eis inmunesob ihhornn
deinge edrgut lſee
ec befrau heinend

Pꝛime partis

Secundum Bedam omniſ ẽt doctor q audi

tores quos vbo edificat. exemplo ſcandali
zat: nec ipſe regnum dei itꝛat.nec eos ꝗ po
terant intꝛar̃ ꝑmittit. De premiſis ̃dargu
tionibus ſcribarum ⁊ phariſeoꝝ hẽs latius
ifꝛa feria tertia poſt palmas ubi ponũt mul
ta ſilia.ſed ũ ſt᷑ eadem.quia diuerſis tempo
ribus dicta.

dñs hec pᷣmiſſa ad illos diceret. ueꝛitati offẽ
ſi ceperũt doctorẽ vitatis pſeꝗ.⁊ doloſe ſibi ĩ
ſidiari:qr ceperũt gauit᷑ iſiſtere i ꝛzeſiſtere
ac iſtaꝛe. ⁊ os eius ↄprimere.i.ſᷣmonẽ eius ĩ
pluribꝰ ĩteꝛrpeꝛe ſen uerba oris eius calu
niari. ð multis indiantes ei ⁊ multa ab eo in
ſidioſe.q̃rẽtes ut eũ terreꝛẽt ⁊ ſtupefacerẽt.
oturbati minus pᷣuidẽt ⁊ ſic ex uaꝛijs q̃ſitii ⁊
abiectis aliqd calũmabile ore eius extꝛa
berẽt ⁊ ĩ ueꝛbis eũ caꝑent ut accuſare eum
poſſent. Doctrina g ueꝛitatis fiebant deterio
les ꝗ ide ðbueràt fieri meliores. Un Beda.
Quã va pfidie ſimulatõts ⁊ ipietatis ſue cri
mia audieꝛĩt ipi teſtãt.ꝗ tãto ĩtonaàte tuꝛbĩe
F ipſi renpiſcere ſed doctorem vitatis ĩſidijs
moliuntur aggredi. Oratio.
mine ieſu xpᷣe da mihi añ prãdium
ſpuale.ſ.añ pᷣceptõz ſcẽ eukariſtie ꝑ

oↄfeſſiõem purã ſpualiter baptiʒari ?

lauari:ut ab inimicoꝝ iſidijs ⁊ accuſatõibus
te ꝓtegente ualeam liberari. Da mihi uitar
omnem ipocriſim 2 ſimulationem. oẽm arro
gãtiã ⁊ ambitõzʒ nec peccẽ ĩ te ĩ ꝓximũ me

um nec ꝑ mdacẽ uſuꝛpatõeʒ pfeciõis.peꝛ ex
cellẽtiã ſingularitatis.ꝑ temeꝛitate ĩiuſti.iu

dicij.ł ꝑ prauitatẽ cuiuſcũq; mdatij, ne cum
phaꝛiſeis ĩ nanitate ꝑticipeʒ.ſʒ te Gitate me
ducente.per te uiam ad te uitam miſericordi
ter perueniam Amen.
De ffre petente hereditatẽ ⁊ de d iuite nolen
te horrea ampliare. Capituluz. Ixxvij.
Uidã ãt de turba cognoſcens ieſũ
eſſe iuſtuʒ: dixit ei. Magiſteꝛ dic

fratꝛi meo. ut mecum diuidat her

gitatem) non fuit iſte exꝑtus q; bo

rum ⁊ ⁊ q; iocunam hit aꝛe fr̃es in unnm⸗
Inconuenienter autem petebat:qꝛ nec tem
pus nec locus eꝛat.⁊ xpᷣs tꝑalibus non iten
debat. immo ea contẽnere docebat: ꝗ etiaʒ

im colligeꝛe ⁊ n diſꝑgere uenerat. ⁊ iõ rndit

cicens¶ Domo) ſi carnalis ⁊ terrenꝰ. humũ
ſapiens ⁊ m hoiem ambulans (quis me cõ
ſtituit iudicẽ)).ſ.litii(aut diuiſorezʒ).ſ.ſacł
tatum (ſnꝑ uos) ſ. qui fratres eſtis.int quos
ſi index ſeo pietas dʒ eſſe ſequeſtra.qn dice
ret. Non ſum miſſus ſiue ↄſtitutus ad iudici
um teꝛꝛenaꝝ poſſeſſionum ſed celeſtiũ. Non
ſũ diſſenſonis deus: ſed collectõis ⁊ pacis ⁊

unitatis. qui ueni hoĩes pacificare cũ deo.?

angeliſ.⁊ ut multi coꝛ unum ⁊ aiam unã hẽ

che ltimo exaggerat phariſeoꝝn
⁊ legiſpitoꝝ neꝗtiã ⁊ obſtinatõm.ꝗ ex vbis
xpᷣi ñ fueꝛũt em̃dati.ſʒ magis peioꝛaxi qꝛ cuʒ

Lapitulü.lxxvij.

bant.ũñ ut diuidant᷑ ꝑ viueꝛſa.ſed ut colligã
tur. ⁊ hẽꝗnt oĩa ↄmunia nec ſit aliquis egẽſ
inter illos: ſed diuidat ſingulis pꝛout unicui
q̃ opus fuerit. Ille qui non colligit mecũ eſt
frnitatis diuiſoꝛ.⁊ diſſẽſõis auctoꝛ. Abi be
da. Qui mgro ſuꝑne pacis gaudia cõmẽdãti
terrene diuiſionis uult ĩgerer̃ moleſtiã.meri
to hõ uocat᷑ ᷣm illud. Cu ſit ĩteꝛ uos zelus ⁊
contentio ñne hoĩes eſtis Ubi Ambꝛo. Beñ
ergo terrena ðclinat: qui propteꝛ dinĩa ðſcẽ
derat. Nec iuõx dignat eè litiũ ⁊ tarbiteꝛ fa
cultatũ.uiuoꝝ hũs mortuoꝛũq; iuniciũ iudi
ciũ ⁊ arbitriũ meritoꝑ.Nõ ſolũ ergo qd pe
tas.ſʒ a quo poſtules intuẽdũ eſt. Nec maio
ribꝰ intento aio.putas minoꝛibus obſtrepẽ
dum. Uñ ñ ĩmerito refutat H fr̃.ꝗ diſpẽſato
ꝛc celeſtium geſtiebat coꝛuptibilibꝰoccupa
re Hec Ambꝛo. Peꝛ hoc ꝙ xpᷣſ noluit ſe ĩtꝛo
mittere de diuiſione heꝛeditatis terrene. oñ
dit ꝙ pᷣdicatoꝛes euãgelij ⁊ ſpualibꝰ ðbiti. ñ
dẽnt ſe ĩtromit tere ð negotiis ſecularibꝰ.ob
q̃ minꝰ ſolicitiſint ð ſpũalibꝰſic ⁊ apłi ut poſ
ſent uacare vᷣbo dei.curã tꝑaliũ a ſe abiece
runt dicẽtes.Nõ ẽ equũ nos ðᷣrelĩqre vᷣbũ ði
7 miſtrare mẽſis. Sed heu hodie ꝑſõe eccle
ſiaſtice litibꝰ ⁊ cauſis eouſq; occupat᷑.ut hiſ
ſolũmõ uacare uideãtuꝛ utilioꝛa poſtponen
tes. ⁊ legẽ dei auaritia ad h̊ tracti ⁊ inuitati
Prio ꝗdẽ floruit eccleſia ĩ ſttage maꝛtyruʒ
fo cꝛeuit ĩ ꝑpfectiõe bereticoꝝ.nuũc ãt coꝛuꝑ
tione falſoꝝ fratꝝ litibus ⁊ iutilibus cꝛeſcer
ñ deſinit. Quãuis ergo añs poterat.tñ dinuið
ꝛe nolebat. ne ſicut multi faciũt.ſpualia ꝓpẽ
tꝑalia ĩteꝛmitteret.⁊ ne fauer uideꝛef auar
cupiditati petẽtis qui ad circũueniẽdũ frezʒ
p petebat.⁊ quem non tã ius qᷓ;res ⁊æ amor
hñndi tra hebat: quiq; frena ⁊ n celeſtia ſapi
ebat. ſicut freni ĩteꝛ quos huiuſmõi ʒelꝰ ⁊ 2
tẽtio diuidẽde hr̃ditatis eſſe ſolet. Uñ ⁊ ex
B ↄſequẽter auaritiã q̃ a deo leperat ſtatim
rephendit. ⁊ caueꝛe docuit:dicẽs taz ad tur

bas q; ad diſcipulos.qꝛ auaꝛitia ↄmue uitiũ

eſt tam clericorum qᷓ; laicorũ.tam religioſo
rũ qᷓ; ſeculariũ,tam minoꝛiũ q́; maiorũ qr oẽs
auaꝛitie ſtudent. Un eos ſecundum Bedaʒ
occaſionẽ hnius ſtulti petitoꝛis aduerſus a
uaritie peſtem. q̃ radix ommum malorum 6
pceptis ꝑiteꝛ ⁊ exẽplis minuer ſattagiſ. dicẽſ
Cauete ab omni auaritia) ſ.tam iterioꝛi
q; exteꝛiori:q̃ cõſiſtit in cupida acquiſitione
tꝑaliu ⁊ tenaci retentõe eoꝝ. Unñn Beda. Di
cit ãt ab oĩ.qꝛ nõnulla ſimpliciteꝛ ab homini
bus geri uidẽtuꝛ:iʒ internus aꝛbirer q̃ᷓ inten
tõe fiant.qꝛ ceꝛnit:diiudicat.Uel ᷣm Liril
lũ dicit ab oĩ.ſ.magna ⁊ ꝑua.Quia nõ ĩ ba
buũdãtia diuitiaꝝ cuiuſqᷓ; uita eiꝰ ẽ.ſ.ſpũal ꝑ
ceuam ↄiungitur deo:qr ñ in ſolo pane uiuit
hõ.nec etiam corꝑalis qꝛ tꝑalis uita diuitia
rũ multitudine ñ ꝓtendituꝛ ĩmò frequenter
ex ſolicitudinibꝰ aĩarum ⁊ delitijs corporuz
E.

De fre petẽte hr̃ditatẽ

minuituꝛ. Uita hominis tpꝛalis non ↄſiſtit ĩ
habüudãtia reꝝ q; qq; plus minuit ⁊ abbꝛe
uiat᷑ ĩ ꝓſperitate q; adueꝛſtate. Uita ẽt ſpi
ꝛituał ñ ↄſiſtit ĩ habũdãtia.ĩmo fꝛequẽteꝛ ꝑi
clytatur. Uñ Criv. Neq; eĩ aĩe ſoli ſz ipᷣi cor
poꝛi ſt᷑ nociue delicie.eo qð ex foꝛti fit ðᷣbile
⁊ ex ſane egrotiuũ.ex agili graue. ex foꝛmo
ſo öfoꝛme ex iuuene ueteꝛoſũ. Uñ ⁊ Seneca
Põt nr̃a ꝓuidẽtia lãguorẽ progare huic cõ
puſculo moꝛã ſi uoluptates ꝗbus maioꝛ parſ
pit.poterimus tegere ⁊ cohercere. Pec Se
neca. Rꝛopter habundantiã quoq;: ⁊ ſupeꝛ
Auitatẽ ciboꝝ ⁊ potuũ:mors plurimuʒz acce
leratur:plures ei ex ůpletõe quã ex attenua
tõe moꝛiũtur. Uñ dicit ipocꝛas.ꝙ ex plenitu
dine q̃cũq; egritudĩes generant᷑. Uite ẽt pau
peꝝ nullus ſtruit iſidias dinites aùtĩ oĩ loco
cibo ⁊ potu timẽt eas. Un Theo. Poc dicit
dñs refellens auaꝛoꝝ ĩtẽtões ꝗ uidẽ ᷑ coaceꝛ
uare diuicias quaſi din nieturi. Sʒ nũ ꝗd te
opulẽtia lõgeuũefficiet: Quid igitur maniſe
ſte ſuſtines mala: inceꝛte tam ꝗetis: Naʒz du
bium ẽ an ðbes attingeꝛe ſenium.cuius gr̃a
theſaurigas. Et ad teſtandũ auaritiam æ ad
ſuum ꝓpoſitum ðclaꝛandum ĩducit ſimilitu
dinẽ. Unñ Theo.Dicto ꝙ ex afftuentia opuz
ñi ꝓtelatuꝛ uita humana ad huius fidẽ pabo
lam ſubdit. (Pominis cuiuſdaz diuitis ube
res fꝛuctus ageꝛ attulit.i.habũdãtes.⁊ mł
