ↄmendatum hr̃e.et gladio caꝛitatis coꝛ meũ
tranſueꝛberare.eiq; uulneꝛa tui corporis im
primere.et ꝑ hec cogitationes illicitas ab ip

ſo repellere.ac tandem in fine uite mee ſpm̃

meum in manus tuas ↄmendatuʒ.cũ bris ſpi

ritibus collocare Amen.

qui non conſefen
conſilijs aliop) p
ſe) ſicut ? alij die
tüudine ſpeiſeßt
ꝛenum:ſec celeſte
ꝛum a rpo diſcipul
liendum xpm af;
talia kacer ni eꝛat li
du ideo cuꝛam de
iteut cum bonore!
ti coꝛpus pijcerer
xpi iam fuſſi ꝛobo
ꝛe depoſito. t con
nec iudeop time
leſtatem ꝛ petijt
licẽtia (tolleret c⸗
luet illud honoꝛij
mo quituͦlibet ßt
cedi:q ym leges
bent ſine licetia e
pflatus tu pp pe⸗
inocetia ibi nota
denat miꝛacula.
ſemient quingh i
it 1 Obtinuit cor
laris dignitatisie
bac mecet · gg
R poterat. Qgd
lato notus fam
latü incꝛe d abe
ſtus. dignus it
ihu lepeliꝛe uñi
dignitatis apöͤſ
riti fuiſſe laue
epeliẽdo corpe
lẽ potetie ſecl

lnmetd nnnn
los fum mihi oNans
dibabüaverunt ceian
gra. Etſi mie dfiebe
egoquoq migsafi meie
ama in foramin bus ene
is gennco gfelecig
Mie ſer erui ſangins
Nlio ffa mittas me i
e iudici gre com ipiſs⸗
efedempru agrega cu;
endo we uaen ietenm
lema macerie⸗ Aulnej
amdt languei, Qui
unlnerei tlanguent die
Actöibus nelit nonte
eiut mors lectiotna a
ennlatio. Loffierafmt
rnce efti ci oſtbenn gut
õ
Qnis n opegſ ao ſelt
aus alencen coſnen,
unt eif,fi aſii
Aangeei nins ſun
33 ri od dligencu pe

inmehinn ſot
. . r .
gütcis ſenden⸗

GBecunde patris,
( SDe ſecundis neſperis, Ca. Lxve

p. ODꝛa ueſpertina meditaberis mẽte
Aiesdon ⁊2 lachrymabili. quõ ma

ter domini ⁊ alij quattuõ ponũt ſe
iteꝝ ad ſedendũ pꝓpe crucẽ. neſcien

tes quid facere debeant. Coꝛpus eĩ deponer

2 ſepelire non poſſunt.qꝛ nec uires ſuffitiẽteſ

habent.nec inſtrumenta quibus deponant.

Recedere autem eo ſic manente nõ audent
⁊2 diu manere nocte appꝛopinquante non ua
lent. Uide in quanta ſunt perplexitate.⁊ eis
corde compatere. Interiz autem (ioſeph ab
arimathia Aciuitate iude decẽ leucis ab hie
ruſalem diſtante. antiquitus dicta ramatha.
unde fuerunt belchana ⁊ äqna pentes ſamueł
diues(⁊ nobilis) genere(⁊ decurio))i.de oꝛ
dine cuꝛie ⁊ offitia curie imperij romanoruz
adminiſtrans (uir bonus) in ſe ⁊ quo ad deũ
ꝛ iuſtus) quo ad ꝓximũ(ac diſcipulus ihu
Inon de duodecim uel.lxxij.ſed de multis a
lijs credeniibns.qꝛ omnes credentes a prici
pio diſcipuli uocabantur (ſed occultus ꝓpt᷑
metum iudeoꝝꝑ) ne de ſynagoga expelleretuꝛ
(qui non conſẽſerat neci domini ⁊ actibus ⁊
conſilijs alioꝝ )xpᷣum pſequentium(qui ⁊ ip
ſe ſicut ⁊ alij diſcipuli(expectabat).ſ.cer
titudine ſpei(regnum dei) ñ tempoꝛale ⁊ teꝛ
ꝛenum:ſed celeſte ⁊ eternum.i.regnum celo
ꝛum a xpo diſcipulis pꝓmiſſum (uẽit)ad ſepe
liendum xpᷣm anqᷓ; inraret ſabbatuz. in quo
talia facer̃ ñ eꝛat licitũ. Quia eĩ eꝛat diſcipul
dñi.ideo cuꝛam de coꝛpoꝛe eius habeꝛe uolu
it. ut cum honore ſepeliꝛet᷑ ⁊ non ſicut dãna
ti coꝛpus pij ceretuꝛ.¶ Hic Juirtute ſãguinis
xpᷣi iam fuſſi ꝛoboꝛatus (audacter)omi timo
ꝛe depoſito.⁊ confidenter (ĩtroiuit ad pylatũ
Inec iudeoꝝ timenſ inimicitias nec pylati po
teſtatem (⁊ petijt)magno munere.(ut)ð eꝰ
licẽtia (tolleret corpus hu) de cruce ⁊ ſepe
liꝛet illud honoꝛifice.hoc pfeꝛens:omni theſa

nro quãtũulibet pᷣtioſo. Petijt aũt hoc ſibi cõ

cedi:qꝛ ᷣm leges hũanas coꝛpa dãnaioꝝ nð
bent ſine licẽtia deponi łᷣ ſepeliꝛi (E&r pmiſñt
pylatus Nũ pꝑ petentis reuerentiã. tu. ppꝑ pi
inocẽ tiã ibi notã.⁊ qr plura ĩ moꝛte eius ui
deꝛat miꝛacula. In qͥdã hyſtoꝛia qr̃ q ioſeph
ſeꝛuieꝛat quinq; aãnis pylato.⁊ ꝓ ſeruitio peti
it ⁊ obtinuit coꝛpus hu ab eo · Fit ãt h̊ ſecu
laris dignitatis ioſeph mẽtio.ñ ꝙ euã geliſta
bãc ↄmedet ·ſʒ qꝛ ad pᷣſidẽ niſi talis acceder
ñn poteꝛat.Qꝛ gᷓ diues erat ualde iſignis ac py
lato notus ⁊ familiaꝛis.potuit de facili ad py
latũ itꝛaꝛe ⁊ ab eo ĩpetꝛaꝛe.qꝛ vo bonus ⁊ iu
ſtus.dignus fuit hoc miſteꝛio.⁊ meruit coꝛpꝰ
ihu ſepeliꝛe.uñ beda magne qͥdẽ ioſeph iſte
dignitatis apð ſcłm.ſʒ maioris apð deuʒ me
riti fuiſſe laudatur.ut ⁊ ꝑ iuſtitiam meꝛitoꝝ
ſepeliẽdo corꝑe dñico dign foret. ⁊ ꝑ nobili
tatẽ potẽtie ſecłaris idẽ cõpus acciꝑe poſſz ñ

Lapitulũ.lxx.

eĩ qͥibʒ igtaut mediocꝛis ad pᷣſidẽ acceder̃ ꝛ
crucifixi coꝛpꝰpoterat ĩpetrare.uñ ⁊ Aug . i0
ſeph fiducia dignitatis qͥ pdit eꝛat familiaꝛit᷑
ĩtrauit ad pylatũiã minꝰcuꝛãſð iuðis. quis
ãtea ĩ audiedo dnño deuitaret immicitias eoꝝ
Unñ et᷑ greg. Fueꝛat qnq; ioſeph occultꝰ xpᷣſ
deſcipniꝰ deniq; uĩcula tioris rüpẽs. feruen

tior factus.dñicũ corpus turpiter pẽdẽs a li

gno depoſuit.ↄpans pᷣtioſaʒ margaritam uer
boꝝ modeſtia. Cõſidera nunc fortitud inẽ io
ſeph.qr ñ ſolũ audʒ corpus xpᷣi petere.ſʒ etiã

ſepelire. ſicut homo pt᷑atem hñs pluſ ex uiꝛtu

te qᷓ́;x adiutoribus. Unde Cripᷣ. Inſpice aut
hnius uiri fortitudinem.in mortis enim peri
culum ſe tradidit inimicitiam ad omnes aſſu
mens propter beniuolentiã xpᷣi: uñ ⁊ theop.
Audet auſum laudabilẽ.ũ enim excogitauit
adiuitijs decidam. ⁊ expellar a iudeis.ſi cor
pus petam eius qui eſt blaſpbemijs ↄdemna

tus Vec theoph. Qui ergo prius ex impeꝛfec

tione meticuloſus ⁊ occultuſ diſcipulꝰ domi
m fuerat ꝑꝑ metum iudeorum.uitans tũc ini
micitias eoruzʒ. nunc exemplo mortis xpi ani
matus. ac vᷣtute ⁊ uigore auctꝰ: manifeſtat

ſe ac palam ⁊ facto fatet᷑ ⁊ oſtendit ſe xpᷣi diſ

cipulum. petendo eius ſepulturam ⁊ exequẽ
do.minus curans de illis in hoc extremo offi
cio.i ¶ Cõceſſo ãt ſibi cõpe nocauit ad ſe quẽ
dã uiꝝ ſapientem ⁊ legiſpitum diſcipulũ xpᷣi
ſimiliter occultum (nychodemnʒ noĩe)( Jo
ſeph igiur mercatus ſyndonem).i.panum li
neum candẽtẽ ⁊ mũdũ uenit ad cꝛucifixiõis
locuzʒ. portans ſecũ inſtrume nta qᷣbus clauis
enuip corpus de cruce deponat.⁊ ipſa ſyndo
neʒz q̃ iuoluat. Iſte pãnus mũdus ⁊ cadidus
inocentiã domini ⁊ lilioſasꝭ ſignificabat caſti
tatem. At qui rubricatus fueꝛit ſanguine paſ
ſiomis: candidareĩ ſyndone ĩnocentiſſime ca
ſtitatis ĩi cãticis.dilectus meus cãdidus ⁊ ru
bicũdus(( Ueĩt ⁊ cũ eo nychodemꝰ)lſe illi aſ
ſociãs.in quo dolus ñ erat (q prius timidus
(nocte ad ihm uenerat primũ) i.añ paſſiõʒ(
ferẽs ſecũ mixturaz mirre aloes.libꝛas qſi cẽ
tũ )ad ipʒʒ cõdiẽdũ qr hec ſua amaritudie ar
cent vᷣmes a corpibꝰ mõtuoꝝ ⁊ cq;ʒplurimũ ea
ↄſeruãt.nec cito cõruptõi ſubijci piĩttũt. Iſte
an paſſionẽ xpᷣi ſẽ ⁊ ioſeph erat diſcipulꝰ dni
occultꝰ.ſʒ pꝰ paſſõeʒ manifeſtauit ſe ſic ⁊ ille
2 factꝰẽ publicꝰ.ſʒ nõdũ hñs uerã fidẽ ðᷣ rſur
rectõe.qr attulit mirrã ⁊ aloe.qĩ corpꝰeiꝰmu
niri ĩdigeret a putredie. Et iõ lʒ ex deuotiõe
iſtã unctõm facẽet.ur̃ tñ ꝙ plena noticia de re
ſuꝛrectõe xvi ñ hr̃et.qꝛ ðᷣ eo ſcriptũ erat.ſñ da
bis ſcẽm tuũ uide corruptionẽ. ꝓpter ꝙ non
indigebat unctione cõſeruade 5 putrefactõz.
Unde Arip. Adbuc eni ut de nudo homie di
ſponebant.ſed tamen multam dilectionẽ de
monſtrabant. de iſto Nicodemo legitur in
Fuelatione corporis beati Stephani protho
martyris.¶ Per Joſeph qui interpretatur

De fis

accreſcena:ſignificat̃ ꝑſonalcreſcens in vtuti
bus.que corpus domini poſtulat.quàdo ꝓ di
gna receptõe euchariſtie deum ſuppliciter o
rat. Per nichodemum uero peritum: ſignifi
catur doctoꝛ bonus.ferens mixturã.i. doctai
nam ex auctõitatibus ſſacre ſcripture confec
tam ad ungendum cerpus chꝛiſti miſticũ ad
eius ſalutẽ. In ſyndone etiam mũda paupeꝛ
tas ⁊ caſtitas notantur. ⁊ in aromatibus uir
tutum uarietas ðᷣſignat᷑. S elix talis ↄſcia.cui
non deficit defunctio pauꝑtatis conrra mun
dum.munditia caſtitatis contra carnem fla
grantia uirtutum contra dyabolum. Kuz au
tem ioſeph ⁊ nic hodemus fueꝛunt prope cru
cifixionis locuzʒ:genua flectentes adorauer̃t
dñm. Quos dum uidit mateꝛ uolentes depõe
re coꝛpus:quaſi de morte conſurgens:paulu
luʒz reuixit ſpiꝛitus eius. Et applicantes r̃cep
ti fuerant per eam reuerenter. ⁊ parauerunt
ſe ad deponendum eum quibus ipia:quõ po
terat miniſtrabat adiutorium. Unus clauos
de manibus tra hebat. alius ne coꝛpus cade
ret exanime ſuſt nebat. Stabat Maꝛia le
uans brachia in altum. ut dum tangere eum
ualuit.caput ⁊ manus eius dependentia tra
hebat ſupꝛa triſte pectus ſuum.⁊ ruens i am
plexus ⁊ oſcula.de dilecto ſuo ſaciari non po
teꝛat.nec quis ipam deſuper corpus attrahe
re ualebat. Corpore igitur domini in terꝛam
depoſito. domina ſuſcepit caput.cum ſcapuł
ſuis in gremio. Magdalena uero pedes apoðᷣ
quos olim tantam gram merueratalij autẽ
circunſtant.⁊ omnes planctum magnum ſuꝑ
eum faciunt. Omnes enim amariſſime plan
gunt eum quaſi nnigenitum. Unde Anſhbel.
Sed adhuc expecta dõec nobilis ilte öcurio
ueniens extractis clauis mâus pedeſq; diſſol
uat. Uide quomodo feliciſſimis brachijs cor
pus amplectitur.ac ſuo aſtrĩgit pectoꝛi.Tũc
potuit uiꝛ ille ſanctiſſimus dicere. Faſciculꝰ
mirre dilectus meus mihi inter ubeꝛa mea ↄ
morabit᷑ Cerne pᷣterea qᷓ; dulciter q; diligen
ter beatiſſimus nichodemus ſacꝛatiſſima mẽ
bꝛa eius tꝛactat.digitis fouet unguentis.hec
Anp. Uenias ⁊ tu cariſſime deuotis greſſibꝰ
⁊ ſpiꝛitualibus acceſſibus ad deponendũ dñʒ
deum tuuʒ de cruce. ⁊ ad plangendũ eũ cum
ſua benedicta matre. ⁊ alijs que ibi aderant
⁊ ad ſepeliẽdũ ⁊ alia faciedũ q̃ ibi faciebãt.
Unde Amb. Ueni ⁊ tu uel ſero uel nocte.uł
q̃cunq; hoꝛa.qͥcũq; eĩ hora ueneris ih̊m inue
nies ad ſuſcipiendũ ꝑatuʒ. nec minorẽ ſeꝛuis
ueniẽtibus mercedẽ pia laꝛgitate ſoluentem.
az ⁊ qui hora ſexia uenit nõ ẽ merce ðᷣſꝛau
datus.⁊ qui undecima plenitudinem merce
dis accepit. ̊ Amb.deus meus bone ihu cõ
cede mihi(q; ꝑ oẽʒ mõm imerito ⁊ ĩdigno)
ut q his cũ matre tua ⁊ alijs qͥ tunc adeꝛant
corpe intereſſe ⁊ ea faceꝛe nõ merui fideli tñ
bec eadem mente ꝑtractans. illum ad te de

ueſperis.

um meũum ꝓ me ciucitfixum ⁊ mortuuzʒ ↄpaſ
ſionis affectũ exꝑiar.quẽ innocẽs mater tua
⁊2 penitens magdalena in tpᷣa paſſiõis tue ho
ra ſenſerunt. Et ſciendum ꝙ q;uis iſta ðpo
ſitio domini de cꝛuce non fuerit ſibi in pena.
quia corpus erat exanime:nec fieret ei in cõ
tumeliam.ſed potius in honorem ⁊ reuerẽti
am, pꝛeſertim cum non fieret a iudeis ſenien
tibus. Sed a deuotis fidelibus eum multum
diligentibus. Immo etiam iudeis ⁊ hoc dolẽ
tibus.ꝙ eum tanta ſolemnitate deponebat᷑.
condicebatur.⁊ ſepeliebatuꝛ.iſtud tamẽ fac
tum depoſitionis in ſe ualde miſerabile fuit ⁊
lamentabile. ꝙ uidelicet corpus tante nobili
tatis tractabatur tanquam cadauer uile(ʒ ĩ
ueritate cadauer non fuerit pꝛopteꝛ diuinuʒ
ſuppoſitum in quo corpus illud iputrebilier
ſubſiſtebat.Et ſi coꝛpus illud nõ ſenſit pena.
bta tñ uirgo q̃ ibi aderat penam in hoc facto
ſenſit maxima.ex hoc aꝛticulo depoſuõis do
mini de cꝛuce hnñtuꝛ duo documenta. Primũ
ẽ ꝙ fideles comunicantes corpus ani de ailta
ri.eq̃peꝛant᷑ ilus qui ipm depoſuerũut ð cruce.
Par inde eniz ẽ immo plus xpᷣi coꝛpus ſume
reede ara altaris q; de ara crucis. Illi eni ac
cepeꝛunt eum in brachijs et manibus ſed iſti
ſumunt eum imore et cordibus. Secũduʒ do
cumentũ ẽ.ꝙ et nos libenter debemus xpum
cum ioſeph de cruce deponere. Quãdiu emʒ
peccator in peccatis eſt xpᷣm in cruce diſten
tum quantũu in ſe ẽ uinculat et cꝛuciſigit. pec
cata eni noſtra ſunt in cã ꝙ xps crucit᷑ixus ẽ.
Sed mox cum per pniam ad deũ cõuertit.ip
ſũ de cruce ſoluit et deponit.et inter bꝛac hia
ſua eum recipit. Sicut fecit Joſeph qui in ̊ᷣ
ponendo xpᷣm de cꝛuce inter brachia ſiua euʒ
ↄplectebat᷑. Uñ ſicut qͥs ↄplectens aliquem ĩ
ter brachia.potens ẽ de eo facere quicqᷣd uſt
maxime ſi illud nõ repugnet.ſic pctoꝛ conuer
ſus ꝑ pniam ↄſtringens iam xppum brachijs a
moris.potens ẽ de eo oĩa q̃ᷓ uolueꝛit obtine
re.nequaqᷓ; enĩ xpᷣs repugnat penitenti.ſʒ ꝑa
tioꝛ eſt ad dandum gratiam quam iſte ad ꝛe
cipiendũ. Ad conformandũ ſe huic articulo
ꝛecogitet homo qᷓ;;lamentabileifactũ fuit ꝙ ta
le corpus ꝙ erat deus ſic tractabatur ad mo
dum cadaueris.et ꝙ corona glorie iacuit ſic
ſupina et proſtrata in terra.qualem etiã plãc
tum tunc beata uirgo feceꝛit ſupeꝛ corpus di
lecti et dulcis fulij ſui.uel alias ſicut dederit
meditanti. Ihu qui de cruce non uiuus vſcẽ
dere ſed mortuus deponi uoluiſti. ut de mor
teireſurgeres ad electoruʒ informationez. da
mihi de ſacro altari tuo.ac ſið ara crucis cõ
pus tuum ueꝛuʒz digne ſuſcipere.et ut ð hac
cruce qᷓ; ſuſcepi in tui profeſſione ſeruitijquo
uſq; uixero non deſcendam. ſed cum tibi pla
cnerit ab hoc corpuſculo repetere aiam quã
dediſti. tunc te uocante de cruce deponar. et
te inuitante ad requiem paradiſi perducar.

loꝛes nartari non
ſe poterat. Et idee
latus planctus ?
ci fllij ui tunc kec⸗
Credendum tñ e
les fecerit · aꝛ doloꝛ
hkingebat. Magch
lia nice lacrmis c⸗
multomagis undie
giteꝛ lauit. Aſpici
pfoꝛatos. deſiccat
bat amaꝛiſſime.
ſimiliter flebat ue
geli pñtes ibi. Un.
archangelox uͤlie
toꝛ nature imoꝛte
cebat. Videbat
ab ipijs ſic lacera
ſuo crnentgtam i
2 nullomodo ſuae
re. Sicut enim po
bominem moriſi
nos in morte ñii
ergo 2 tu cariſſin
dicente. bone:
uerſatus es me
1o es. dmna da
Gduioꝛa Fberg.
eꝛn. coͤtemole
ſem tuü gira
in latus aplant
inuenies in eo
s corporig an

wplusppicnanſck
mn nch. Illaie
cdiget nanbsſen ſt
tcordlbus. Gerüczc
benler ebeng run
ponee, Quigileng
mnin uctcilen
tulat et ucit gt. pec
cigtpoctuclirus ⸗
Ann ad dei cIuertid i,
poni Amer dachis
ur fecn Yoſepbquind
e imer drachis imen
es 9eceng alinen
de eo atcre uchen
epugrer ſe lorcole
ensiam tpun brachiſst
eo bia q uolveri ab
epugnal penitentta ze
— iſtead te
manci ſe hule Artſculo
penrablaſucli iul is
ſe rictabalun ad nd
cona goie uclii ſ̃
glena guclemeiid git
Pſteitſe⸗ hiu

nne dlias n den

ite auce ſon Viuvs

Secunmde patris.

Doſt aliq; vo morulã rogat ioſeph dñam ut
ꝑmittat coꝛpꝰdni ꝑungi.ac litheaminibꝰ ĩuol

ui ⁊ ſepeliri. Ipa uero ↄtẽdebat dicẽſ.nolite

gmici mei tã cito mihi filium meum auferre
uel me ſecu ſepelite. Illuʒ adhuc paululũ re
linquite mihi ut facie ipius ualea ↄtemplari
2 uidendo aliquantulũ iñ cõſolari. Illi uole
bant eũ tradere ſepultur̃.⁊ ipſa uolebat eum
retinere. ⁊ ſic erat hec pialis ⁊ miſeranda cõ
tentio inter eos. S lebat illa lacrimis irreme
diabilibus. Ipius lacꝛimaꝝ tãta ubertas flu
ebat.ut caro cũ ſpũ in lacrimis reſolui outar̃
tuꝛ. Rigabat lacrimis faciẽ ⁊ extictũ filij ſui
coꝛpus.⁊ ꝑfundebat undiq; plagas eiꝰ. Lapi
dem quoq; quo coꝛpus eius poſitũ ⁊ ſlocatum
fueꝛat lacꝛimis madehat.in quo eius lacꝛime
adhnc apparere dicuntur.Qui nunc in igreſ
ſu eccleſie ſancti ſepulcri eſſe memorat᷑. La
uit ⁊ teꝛſit uulneꝛa eius cꝛuẽtata ⁊ oſculaba
tuꝛ ea. ⁊ faciem eius ſacꝛatiſſimã. A ſpiciebat
vulnera coꝛpoꝛis ⁊ nultum eius ⁊ caput nide
bat ſpinaꝝ punctuꝛas.depilatõem baꝛhe.faci
em ex ſputis ⁊ ſanguine deturpatã. ⁊ ð aſpici
endo ⁊ flendo ñ poterat ſaciari. Uiꝛginis do
loꝛes narꝛari non pñt qꝛ male illi eꝛat ſicut eſ
ſe poterat.Et ideo quantas lamentatòes vlu
latus planctus ⁊ fletus ſupeꝛ idez cornus uni
ci filij ſui tunc feceꝛit vᷣbis explicari nõ poſſet
Credendum tñ ẽ. ꝙ nullus pl anctus irꝛõnabi
les fecerit.qꝛ doloꝛ eius ad rõnem ſupioꝛeʒ ñ
ptingebat. Magdalena vo pedes dñi quos a
lia uice lacrimis cõpunctionis rigauit. nunc
multomagis undis lacꝛimaꝝ cõpaſſionis lar
giteꝛ lauit. Aſpiciebat pedes ſic vulneratos ⁊
pfoꝛatos.deſiccatos.⁊ ſanguinolentoa. ⁊ fle
bat amaꝛiſſime.⁊ pᷣ dolore uidebatuꝛ pficere
ſimiliter flebãt uebementer ⁊ alij. ac etiã an
geli pñtes ibi. Unde Aug.O quis angeloꝝ uł
archangeloꝝ illic ñ fleſſet.vbi 3 naturã auc
toꝛ nature ĩmoꝛtalis deus moꝛtuus homo ia
cebat. Uidebãt xpᷣi corpus ſic male tꝛactatũ
ab ĩpijs ſic laceratum iacere. ⁊ mariam totã
ſuo cruentatam in cruðõe ſic amariſſime flere
2 nullomodo ſuas lacrimas poterant r frena
re. Sicut enim poſſibile fuit deũ ꝑ aſſumptũ
hominem mori ſic poſſibile fuit angelos bo
nos in morte dñi ſui dolere Pec aug. Plãge
ergo ⁊ tu cariſſime amare.⁊ clama cuz Beꝛ.
dicente.O bone ihu qᷓ;dulciter cum hoĩbꝰ cõ
uerſatus es.qmagna ⁊ habũdatiſſia eis laꝛgi

1 es.qᷓ;duꝛa ⁊ aſpa ꝓ eis paſſus es duꝛa vba

duꝛioꝛa vbeꝛa. duꝛifſia crucis toꝛmenta. Pec
Beꝛñ.cõtempleris etiam bene dũm ⁊ ſaluato
rem tuũ gira ⁊ ꝛegira uolue ⁊ ꝛeuolue a later
in latus a planta pedis uſq; ad ueꝛticem. ⁊ ñ
inuenies in eo ſanitatem.ſed nndiq; dolorem
ubiq; cruorem. Non emm eſt ĩ eo mẽbꝑ ł ſen
ſus corporis qui ſuam afflictionem ⁊ infirmi
tatem uel paſſionẽ nõ ſenſerit. Vide qᷣd ĩ quo
libet ſenſu.qͥd in qualibz ꝑte ſuſtinuit. In ca

Capitulũ.lxvx.

pite ſptnas. in auribꝰ obprobria. in oculis fle
tũ in ore fel ⁊ acetũ. in facie alapas ⁊ ſputa.i
collo calaphos. ĩ naribus fetorem.qr in loco
ex cadaueribꝰ corrupto fuit crucif xꝰ.clauos
in manibus ⁊ pedibus flagella in dorſo. lan
ceam ĩ pectoꝛe. Quia em̃ genus humanũ vul
neribꝰpeccatoꝝ fuit plenu. m illud yſaie.om
ne caput languidũ ⁊ omne coꝛ merens. a plã
ta pedis uſq; ad uerticẽ ñ eſt in eo ſanitas iõ
ihs in omni ꝑte corporis ſui plagas ſuſcepit.
nt ꝑ eius liuoreſ in toto ſanaremur. Homo ei
erat infirmus in capite.i.in intentõe q̃ eſt ca
put anime.qr in his q̃ faciebat ñ ſanam inten

tionem hẽbat. Erat infirmus in manibus.qͥa

faciebat opera mala uł remiſſa.Erat infumꝰ
in pedibus.qr habebat affectioneʒ immundã
aut terꝛen aʒ. pes em̃ anime ẽ affectꝰ amor
eius.qr ſicut corpus uadit pedibus ſic anima
uadit affectibus. Eꝛat infirmus in coꝛde quia
habebat cogitationes noxias ? uanas. Erat
infirmus in toto corpoꝛe.quia habebat totaʒ
uitam mundanam ⁊ ↄuerſatõeʒ uanã.ut iĩgit
xpᷣs ſuis liuoribꝰ? uulneꝛibꝰnos ſanãet uoluit
vulnerari in capite.ut ſanaret omnes noſtꝛas
obliquas intentiones uoluit vulnerari in ma
nibus.ut ſanaret noſtras malas ⁊ remiſſas o
perationes uoluit uulnerari in pedibus. ut ſa
naret noſtras imundas ⁊ terrenas affectões
uoluit uulnerari in corde.ut ſanaret noxiaſ ⁊
uanas cogitationes uoluit flagellari ⁊ uulne
rari in toto corꝑe.ut ſanaret totam tr̃aʒ uitã
2 ↄuerſationeʒ. Unde Berñũ. Meditare inqͥt
poſitioneʒ corporis crucifixi. uide ſi aliquid
ẽ in eo ꝙ ñn poret ꝓ te adò pr̃em. Diumũ illud
caput multiplici ſpinarum denſitate depᷣſſat̃.
uſq; ad cerebri teneritudineʒ confixũ eſt. Ad
q̃d hoc Ne doloret caput tuuzʒ.ne tua uulne
ꝛaretur intentio caligauerunt in morte oculi
ſui.⁊ illa luminaria magna que illuminat or
bẽ ad horam extincta ſt.ñne illis obtenebrã
tibus tenebꝛe facte ſnnt ſuꝑ uniuerſaʒ terrã.
2 illa duo luminaria magna cũ illis lũmaꝛibꝰ
ſemota ſunt. Poc sute m totum factum ẽ ut

aneꝛterentur oculi tui ne uiderent uanitatezʒ

2 ſi uiderent.ñ adhererẽt. Auꝛes ille qᷓ ĩ celis
audiunt. Scis ſcet᷑s ſcts dũſ deus ſabaoth.au
dierunt in terra demoniacoꝝ uoces cꝛucifige
crucifige. Ut quid iſtud. Ne aures tue obſur
deſcerent ad clamorẽ panꝑis. ne reciperent
auditum uanum. ne detractionie uuus aper
tis poris uſquequaq; ſuſciperent. Specioſa il
la facies ſpecion ſorma pᷣ filijs hoium ſputis
illita eſt. afflicia colaphis.addicta deluſioni
bus.Quaꝛe hoc. Vt facies tua illuminaretuꝛ
illuminata confirmaretur ⁊ diceretur de te.
Vultus eius non ſunt amplius in diuerſa mu

tati. Os illud ꝙ angelos docet hoĩnes iſtruit

quod dicit ⁊ factum eſt. felle potatum ẽ ⁊ ace
to. Sed ̊ factũ ẽ. ut ueritatem ⁊ iudiciũ loqᷓ
retur os tuũ ⁊ ↄfiteretur dñʒ deũ ſuũ. Man

De 50

ſlle que fundaueꝛunt celos extẽſe ſunt in cru
ce.clauiſq; tranſuerberate duriſſimis. ut ma
nus tue extẽderẽt᷑ ad inopẽ.pectus illud ĩ qꝰ
ſunt oẽs theſauri ſapie ⁊ ſcie dei abſconditi.
lancea militari pfoſſum ẽ. ut pectus tuum a
prauis cogitationibus mundaret᷑. mundatuʒ
ſanctifica:et᷑.⁊ ↄſeruaret᷑ ſanctificatũ. Deðᷣs
illi quoꝝ ſcabellũ adorare debemus.qm̃ ſct᷑ʒ
c.dura tranſfixòe tranſfixi ſunt:ne pedes tui
feſtinaꝛẽt ad malũ.ſed currerẽt uiã mandato
rũ dñi.Quid plura: Pro te carnẽ ⁊ aĩazʒ poſu
it ut coꝛpus ⁊ ſpm̃ ſibi uendicaret.Totũ toto
ſe te ↄpanit. Puic igit᷑ oẽz uitã tuã o homo ð
bes quia uitam ſuam ꝓ tua poſuit ⁊ cruciatꝰ
amaros ſuſtinuit.ne tu peꝛpetuos ſuſtineres.
Lui uero iuſtius uiuam qᷓ; illi:ſi non morere
tiꝛ ego non uiuerem. Pec Bernar. Ad boc
etiam faciendum ⁊ debituʒ domino rependẽ
dum. idem Ber. quaſi monendo ſic dicit. OQ
bomo reſpice oculo mentali. quanto remũe
rationis ðᷣbito aſtringaris dño pacienti. Re
cole ſudorẽ ſanguineũ.triginta argenteos.fic
tionis oſculum.alaparũ ↄtumelia.flagelloꝝ ĩ
ſtantiã.ictus arundinis.coꝛonã ſpineazʒ.ſputi
ludibꝛia.crucis angariazʒ.patibuli ſuſpẽdiũ.
oculos languẽtes.oꝛis pallorẽ.fellita cibãia.
amara pocula.ſpongie obſequium.caput icli
natum. latus pforatuz. ulnas extenſas. manꝰ
tranſſixas.pedes ↄfoſſos.uocẽ lamentabiẽ.
latrones altrinſecos.garrulatões irriſorias.
titulum famoſuz ueſtimenti ſortem. gemĩatũ
crucifige:QAuid plura uiliſſimũ mortis ſuppli
tium. ⁊ ꝓbra nefandiſſima. Et iteꝝ uide hõ
quo amoꝛe te dilexit dñs deus tuus ut ueſti
gia eius ſequaris. dro te ligatus.ut te a uin
culis pctoꝝ abſolueret. ꝛo te flagellatus ẽ
ut te a flagellis eteꝛne ire erueret. Pro te iu
dicatus ẽ.ut a te iudicio eterne damnatiõis
liberaꝛet. Pro te corõatus eſt ſpinis.ut te co
ronaret in celis. Pꝛo te uulneratus eſt medi
cus.ut tu ſanareꝛis egꝛotus. Pro te crucifixꝰ
ut tuas cõcupiſcentias crucifigeret. Pro te
mortuꝰeſt ut te a mõtuis ſuſcitãet.pro te Se
pultus ẽ.ut in te uicia ſepeliret.hec GBernaꝛ.
Multa igit᷑ pro nobis ſuſtinuit dñs ih̊s: ſed
nos miſeri ad ↄfuſſionẽ noſtraʒ uno ſeꝛmone
fatigamur. uno uerbo deijcimur. Omnia gq̃
dñs ihs paſſus ẽ.que circa ipᷣm geſta ſunt.mẽ
te reuolue ⁊ diligenter pertracta.⁊ ex his te
ad paciam in omnibus aduerſis que patreris.
accinge uiriliter ?⁊ arma. Unde Cripᷣ. Aꝛme
mus noſmetipᷣſos aduerſus omnem furorem
aduerſus omnem iram. ⁊ ſi inflammatum
uideris cor tuum. ſigna pectus impone cru
cem. CLonuiciatus eſt tibi aliquis. recorda
re oĩum qᷓ in xpᷣo geſta ſunt. ⁊ omĩa extiguẽ
tur. Non ſolum legamus hec oĩs.ſed ⁊ mẽte
feramus ea.ſufficientia enim ſunt bec ↄtinue
ꝛeuoluta.uniuerſam iram deſtruere. Et ſi cõ
tumeliam.⁊ ſi iniuſtitiam paciamur.dicamꝰ

vopleiori

ↄtinuo.nomeſt ſeruus maior dño ſuo. Prop
terea enim hec omnia ſuſtinuit.ut ſecunduʒ
eius ſemitam gradiamur.⁊ nos ↄtumelias fe
ramus.qꝛ maxime ↄuicia a meme abiciunt.
Sed tamen ipe nõ ſolu tulit hec.ſed oĩa egit
ut ſaluaret eos que hec faciebant. bec ? nos
zelemur. Unde Greg. Nihil eĩ deum ita ꝓpici
um facit.ut inimicos amare.⁊ his qui offici
unt benefacere.Cum quis officit nõ ad ipum
reſpicias.ſed ad eũ qui mouet.ſ.ðmonẽ ⁊ irã
uniuerſã adueꝛſus illũ euacua.ipius aũt ⁊ mi
ſerere qͥ ab illo mouet᷑ . Cum iniuriantẽ uide
ris excogita qm̃ dyabolus ẽ qui monet euʒz.
Nen enim cbriſtianoꝝ ſunt iniurie. Cum igi
tur quis iniuriatus fuerit. memento tui dãna
toris.qm̃ ⁊ ꝑ uerba ⁊ ꝑ res ei detrahebant. ⁊
hyroniam multã oſtendebant,ipſe ueꝛo nõ ſo
lum nõ ulciſcebat᷑.ſed ⁊ ↄꝛijs remunerabat ĩ
humilitate ⁊ manſuetudine. Pũc itaq; ⁊ nos
zelemur.ita enim poterimus ⁊ a ↄuitio eripi
omni. Si enim non dolueris.nõ ↄuitiũ patie
ris. Quid enim doles. Siquidem miuſte ↄui
tium pateris.hoc maxie triſtari nõ opʒ.ſed il
lius miſereri.Si uero iuſte. multomagis ſiẽ
oʒ. neq; coꝛrigas in rebus. Quare ſi uigilaue
ris. dupla lucrabeꝛis.⁊ propitium facere
deum ſilentio ⁊? actionem accipere. ex his
que dicta ſunt. corrigeꝛe ea que acta ſunt.
2 gloriam hanc bumanam deſpicere. Et
eniz hinc dolor nobis fit.quoniã multi ad in
ſenſatoꝝ ſuſpitõezʒ inhiut. Hec igit̃᷑ uniueꝛſa
meditemur in operibus.ſi enim non hec dire
xeꝛimtis.inaniteꝛ ⁊ uane in mundũ uenimus.
magis ãt ⁊ i malo. Non ei ſufſicit fides in re
gnum ducere.ſed hec maxime ↄdẽnaꝛe habz
eos qui uitã malaz demonſtrat.Qui.n.ſciuit
uoluntatem dñi ſui.⁊ non fecit uerbeꝛabi in
multis. roperemus igituꝛ nos ad exituʒz ete
nim multis nobis opus eſt uiaticulis.ut ſuffi
cientia eterne uite accipientes uiaticula ui
deamus.dñm nrm yhm xpᷣm. hec Grtton.
Oratio.

) Omine ihu xpᷣe.qͥ hora diei ueſper

tina a Joſeph ð cruce ðᷣponi.⁊ ĩter
brachia eius recipi uoluiſti a mr̃e
quoq; tua ueſtiſſia ⁊ alijs aĩcis tuis plãctꝰfui
ſti fac me q̃ſo Joſeph creſcẽtẽ ĩ vtutibꝰ quot
tidie.⁊ da ut pct᷑a propter q̃ crucifixus es.⁊=
iteꝝ quaſi in cruce ligaris.plangendo ⁊ depo
nendo merear te de cruce deponere. teq; q̃ſ
faſciculum mire inter bꝛachia amoris rciper
ubi digneriſ dilecte mi ſemper ↄmorari.⁊ me
a laqueis dyaboli cuſtodire.ne unquam uel
hic uel in futuro ualeam a te ſeperari.Amen

¶ de ſecundo completorio. Capi. Ixvi.
Ora completorij cogitabis doloꝛo

ſus ⁊ triſtis.qualiter tardante hora
rogat Johes dominã. ut permittat

ut ipſa opleat.?
Oẽs ei ſic amaꝛi
eox loqui poſſet
deſtitut.⁊? ſuꝑ i
quaz ſup extinctt
iu planctum. ñ fo
domia uidẽs ꝙ qn
nit uultum ſup fa
lachrymarum mi
Magaalena ped
lans os eius i qu
T diligenteꝛ apt⸗
gnat. Et tũc oẽs
?c pedes eidoſcul
ad monum̃tü
libus gnjgit:.
dalena pedeo, re
Anß. Gequere ?
tpeſaux. ? porta
chiagz ſuſtenta.
Pcioſiſſimi ſangun
lige. puluerẽ pe
ia iexequi
Uit in exequijs 4
Joab ſaudulen
teafectione rex
bat. Dauid ſſ ſo
rabat. get alio
ta begtg ui9
planxeꝛit. co
deaumt Knat ̃
tus. 7 in orto
ſep ſumptuof
i.in uno lapid
auatum in 9
ſuratin quo
n iudeox. ſe

exs gen

eris noniti ⸗
Oiqucem miuſte
nemiſtari höogctt
diuſe, mul onage ſi
ebug. Quareſtiglane
6, Popitium ſocere
onen oecpere ex his
ele ea gue ocla ſunt.
anamn geſolcere, Ft
ſitaqnontä multi adin
it. Decigi uninerſ
Kenm von dec dire
ne in mudc venimns⸗
odei ſugick kesin
Cwmaxime denane haß
gemonſtrit Auin
2 non fecituerbegb n
uigtur osas ernzete
guseſt iatcllisn f
Aeipientes maalla ii

in bec Aiofon
ſaz Orano.

rbe bo dieſneſßf
zuce dponi, ſer

echiucluſti⸗ nit

Secunde partis

aptaꝛi ⁊ ſepeliri corpus dñi nr̃i anñq; int:et
ſabbatũ.in quo nõ łʒ talia operari:⁊ eo ꝙ
ꝓpt᷑ nimiam moꝛam poſſent a iudeis pati
calumniã. Tandẽ domina tanquam gta ⁊?
diſcreta:⁊ cogitãs ꝙ ipᷣi Johʒi eẽt ꝑ filiũ 2
miſſa: amplius ↄtẽdeꝛe noluit.ac ſignaniſ ⁊
bñndicens coꝛpus ut uolebant apraꝛi ꝑmiſit
tũc unxer̃t coꝛpꝰ.(⁊ iuoluerũt in ſyndone
mõa) qᷓ; ioſeph emeꝛat.⁊ ligauerũt illud lĩ
theis ẽt alijſ.ſ.ſudaꝛio ꝙ capiti adhibebat᷑
⁊ inſtitis ſeu faſcijs ꝗbus totuʒ corpus alli
gabatuꝛ. q̃ omnia etiam de lino erant. ⁊? ut

creditur. MNicode. attulerat. ac ẽt(cuz aro

matibꝰ ſicut mos iuðis ẽ ſepeliꝛe ſ.pꝑſonaſ
uenerabiles. hoc enĩ accepezunt a patribꝰ
ſuiſ ⁊ ſenioꝛibꝰ.Dñna tñ ſꝑ tenebat caput ip
ſ ĩ gremio ſuo ꝙ ſibi reſeruauit aptandũ
⁊ magdalena pedes apð quoſ miaʒ ẽ ↄſecu
ta tãdẽ vo magdalena pedes lachris riga
tos dᷣuote abſtergit.amplexat᷑.oſculat ⁊ ĩ
uoluit ⁊ aptat fidelit᷑ q;melius nouit. Sic
g̊ aptato reliquo corꝑe.reſpiciũt ad dñam
ut ipſa ↄpleat.⁊ oẽs planctuʒz reincipiunt.
Oẽs eĩ ſic amaꝛiſſime flebant.ut uix quiſqᷓ;
eoꝝ loqui poſſet. uidebant mr̃em oĩ ſolatõ
deſtitutã.⁊ ſuꝑ illã dabant potius plãctuʒ
quaʒ ſuꝑ extinctũ dñm ſuũ. Reincipe ẽt ⁊
tu planctum.ſi forte dimiſeras eum. Tunc
domiĩa uidẽs ꝙ amplius differre ñ poſſit po
nit uultum ſuꝑ faciez filij.? ex inundãtia
lachrymarum multomagis lauit faciẽ quã
Magdalena pedes: abſtergit ãt ⁊ deoſcu
lans os eius ĩ quodã ſudario ipᷣm inuoluit
⁊ diligenteꝛ aptat ⁊ iteꝝ benedicit euʒ ⁊ ſi
gnat.Et tũc oẽs adoꝛantes flexis genibus
7 pedes eiꝰoſculantes.accipiũt ⁊ poꝛtãt eũ
ad monum̃tũ ꝙ a mõte caluaꝛie diſtat paſ
ſibus ꝗqnqgit . Dna tenebat caput ? Mag
dalena pedes.reliqui vo erãt in medio. Un
Anb. Sequere ⁊ tu pᷣcioſiſſimũ celi terreq;
theſauꝝ.⁊ porta uel pedes uel manus bra
chiaq; ſuſtenta.terre defluentes minutati
pᷣcioſſſimi ſanguinis guttas curioſius col
lige.⁊ puluerẽ pedũ eiꝰ linge.Dolorẽ queʒ
Maria ĩ exequijs filij ſui toleꝛauit.oliĩ Da
uit in exequijs abner pᷣfiguꝛauit Abner a
Joab fꝛaudulenter inteꝛfectꝰ eꝛat.cuius ĩ
teꝛfectionẽ rex Pauid feretrũ ſequẽs defle

bat. Dauid ñ ſolu ipe ſuꝑ exequias eiꝰ plo
rabat.ſʒ ẽt alios ad plora ndum incitabat.

Ita beata uago ⁊ alij ᷣuoti exegꝗas xpᷣi ðᷣ

planxeꝛũt. ⁊æ corda ſua intima ↄpaſſiõe ſci

deꝛunt (Erꝛat ãt ꝓpe locum crucifixionis
oꝛtus.⁊ in orto monum̃tum nouũ ipius io
ſeph ſumptuoſe factũ (⁊ in petꝛa exciſuz)
i. in uno lapide pᷣm qntitatem hominis cõ

cauatum (in quo nondu quiſquam poſitus

fuerat)in quo((qꝛ iuxta erat ꝓpter paꝛaſce

uem iudeoꝝ ſepelieꝛut en reueremer 2 5

uote flexis genibus, magnis ſingultibꝰ ⁊ ſu

Capłm. lxvj.

ſpirijs ualidis. ⁊ ſic dñm uite ðᷣderũt ſepul
ture mortis. Sepelierunt eũ ĩ loco ppiquo
ꝗa ñn poterant longe poꝛtaꝛe ꝓpter ſolẽnita
tem ſabbati iminentem. uñ criſ.qr vo bre
uitate tpᷣis uegebant᷑ ? ueſpera iminebat.
iõ ponũt eù in ꝓpximũ monumẽtüũ.Et Aug.
Acceleratã uult ĩtelligi ſepulturã:ne adue
ſperaſceret.qñ iam ꝓpteꝛ paraſceuẽ facer̃
gliꝗꝗ tale ñ licebat.Tũc (ut ait Aug) iliꝰ
exequias angeloꝝ milia miliũ dectabant
qui omnes ↄuenerant ad ſepulchꝛum dñi
ſui. Illi cãtabãt lauõs.ſʒ Maria dabat ge
mituᷣs ⁊ ſuſpiria coꝛdis.Diſpenſatiue ãt in
nouo ponit᷑ monum̃to ubi nullꝰ poſiterat.
ut ſᷣm Ambꝛo. ⁊ Criv.ñ aliꝰ ꝗ cũ eo iacerzʒz
ſurrexiſſe a pfidis diceret᷑ ł ̃ʒ Aug.ſicut ĩ
Marie uirginis utero nemo ante illũ nẽo
poſt illũ ↄceptus ẽ.ita ĩ monum̃to nemo
ante illum nemo pꝰ illum ſepultus ẽ. Et ſʒ
Pieꝛoi monum̃to exciſo ĩ petra ↄditus ẽ.
ne ſi ex multis lapidibus fuiſſet edificatũ.
ſuffoſis tumuli fundam̃tis ablatus fuꝛto di
ceret᷑. Et ſᷣʒ aug.ſi ẽt ſepulchꝝ fuiſſet ĩ ter
ra dicer̃᷑ poterant.iuffodeꝛũt teꝛꝝ ⁊ fuꝛati
ſt᷑ eum. Quod ãt in alieno ſepulchro pont
paupertatem eius teſtat. Un Theopp̊. at
tende ẽt abundantiã ꝓ nobis ſuſcepte pau
peꝛtatis. Nãq; domũ ĩ uita ñ habuit pꝰmoꝛ
tẽ quoq; ĩ alieno ſepulchro recõdituꝛ.⁊ nu
duſ exñs a Joſeph operituz. Uñ ⁊ anpᷣ.pau
peꝛ ita fuit xpᷣs.ut ñ ĩ ſua ſʒ ĩ aliena domo
naſceꝛet᷑ ⁊ uiuẽſ ĩ hoc mũdo ñ haberz ubi
caput ſuũ reclinaꝛet.nec moꝛiens uñ nudi
tatem ſuam tegeret.nec moꝛtuꝰ uñ ĩuolue
ret᷑.nec ſepulchꝝ aut locũ ubi coꝛpꝰſuũ po
neret. Jõ ẽt ᷣm Ambꝛo.⁊ aug.ſaluatoꝛ in
aliẽa ſepultura ponit᷑.ꝗqꝓ aliẽa moꝛiebat
ſalute. Ut ꝗd illi ppᷣa ſepultura ꝗ ĩ ſe moꝛ
tẽ ꝓpᷣam ñ habebat. Item ſᷣm Ambꝛo. ad
oſtẽdendũ ꝙ ñ ðbuit tineri a mõte. Nõ ei
ille ſepulchꝝ mortis deſiderabat.qui ð mõ
te triumphum querebat. Secundum Piĩie
ro.ãt ⁊ Bedam ex ſimplici ſepultura domi
ni.ãbitio diuitum ↄdẽnatuꝛ.ꝗ nec mortui
2 ĩ tumulis poſſũt caꝛere diuitijs. Sed ( ut
ait auguſti)pompa fueris agmina exegaꝝ
ſumptuoſa diligentia ſepulture. monum̃to
zꝛum opulenta ↄſtructio. uiuoꝝ ſunt qualia
cunq; ſolacia. non adiutoria mortuoꝝ Hec
auguſtinus. Non fuit in ſepultura dũi auꝝ
non gẽme.ñ ſeꝛicum.ſed lintheamẽ puruʒ
7 nudũ. Syndon ei pãnus ſeu tela de lino
eſt de quo etiam eram iſtite ꝗbus corpus
eſt alligatũ ⁊ ſimiliteꝛ capitis ſudariũ. Un
ſ̃ᷣm PHieꝛo.poſſumus intelligeꝛe.ꝙ corpus
dñi ñ auro ñ gẽmis ñ ſerico ſʒ lintheamine
puꝛo obuoluendũ ſit. VUñ ẽt qꝛ ĩ ſimplici ſin
done ĩiuolutũ ẽ coꝛpꝰ ieſu.iõ Silueſteꝛ pa
pa inſtituit.ut ſacrificiũ altaris ñ in pano
ſerico ł tincto ł auꝛo texto,ſʒ puꝛo Pine

De ſecundo

terreno ? ſyndone munda ↄſecꝛetur ⁊ cele
bꝛet. Scõm Petꝝ cantorẽ. ex eo ꝙ dicit ĩ

ſyndone munda ⁊ in monumento nouo col

ligi põt pallas altais.dalmaticas. caſulas

albas:ſicut nec ſyndonẽ fieꝛi debezꝛe ð gli

qꝗq̃ᷓ ueſte priꝰ ĩ cões uſus aſſumpta. pp ꝛeue
rentiã tanti ſacr̃i. ſed ex noua pꝛiꝰ ñ iduta
ᷓ dño ↄſeczata nõ dʒ ad cões uſus afſumi
Sed nõne coꝛp xpi ponit ſepe in auꝛeis cy
phis. Ita:ſʒ mediantibus pixidibus nouis
PHec Pe ¶ Sepulto t dño mr eius oĩ coꝛ
de amplexebat ſepulchꝝ.⁊ q̃ poterat uoce
benedicebat filiũ ſuũ. ad ſepulchꝝ ſedens
ĩnixa illi manus extendebat ⁊ deſuꝑ illud
olſculans. amaro nimis diʒ ſingultu deplo
ꝛabat.acceſſit Johes ⁊ lugẽs ipᷣe multum

leuauit eã lugemẽ:⁊ exeutes oẽs de monu

mto poſuerunt lapidẽ quaſi ꝓ clauſuꝛa ad
oſtiũ monum̃ti.ne ipe locꝰ beſtijs eſſʒ per
nius.ſ.magnũ ꝗ ñn poſſʒ de facili ⁊ ſine mł
toꝝ auxilio amoueri.ne aliꝗs ueniẽs poſſʒ
ꝛapere xpᷣi coꝛpꝰ.qꝛ ꝑ illud oſtiũ eꝛat ad ſe
pulchꝝ ĩgreſſus. In quo patet uirtus r̃ſur
gentis.quẽ ñ potuit retineꝛe magn lapis:
⁊ tollit oiĩs in reſurrectione eiꝰ ſuſpitio.qr
nec ab aliquo fieri potuit uiolẽtia aut fur
tum aut fictio. Unð Augu. Si fuiſſz lapis
puulꝰſuppoſitꝰdicere poterãt doꝛmientibꝰ

nobis tulerũt eù. Et Pieꝛo. Saxũ eni ma

gnũ appoſitüũ.ondit ñ abſq; auxilio płimoꝝ
ſepulchꝝ potuiſſe reſeꝛari. Miſtice ĩ ac
tibus Joſeph ⁊? Nicodemi ſignat pła reꝗſi
ta ĩ nobis.i xpᷣs in coꝛde nr̃o ðbeat ſepeliꝛi
Tã dʒ cõicãs eſſe inuolutꝰ lintheaminibꝰ.
ꝑ mudã affectõem ⁊ ↄſcĩe puritatẽ.In ſyn
done ei munda ieſum iuoluit.ꝗ eù pura m̃
te ⁊ puro coꝛpore ſuſcipit: decet nãq; ñ ſo
lũ puꝛa aĩia ſed ⁊ coꝛpe puꝛo corpꝰxpᷣi ſuſci
peꝛe. Inuoluer̃ aũt os. ꝗqr miſteriu eiꝰ clan
ſum ⁊ occultũ ẽ. Debet ẽt unctus eſſe aro
matibus. p feruẽtẽ deuotõeʒz. Cũ mirra eĩ
⁊ aloe ieſum inuoluit.ꝗ crucifixi in corde
cũ amaritudine pnie ⁊ ↄpaſſionis recõdit.
In nouitate uero monum̃ti öſigns . quod
cor dʒ; eſſe ꝑ gram ⁊? puꝛitatem innouatu.
⁊ ab omni uetuſtate pcti puꝛgatũ pꝛiꝰ quã
ad corpus xpᷣi accedat: in quo corde etiaz
ponit eum qñ de ipᷣo iugiteꝛ cogitat.qꝛ mo
numentũ dr̃ quaſi monẽs mẽtẽ. Sũptueus
igit᷑ euchariſtiã uideat ut cor ſuũ ſit quaſi
monumtũ nouũ ĩ quo locet᷑. ⁊ q̃ſ oꝛtus in
quo delectet᷑: ne ĩ monum̃to ſuo aliꝰ poſitꝰ
ñt.ł circa B. qcq; inutile excꝛeuerit. qð eꝛit
ſ bene pꝑ prĩam mundatũ fueꝛit ⁊ inouatũ
glioquin nõ poterit ĩ eo digne ſepelir̃ xp[ʒ.
Per monumtũ ãt lapideù ĩ petra exciſum
ðſignat᷑ cordis ſtabilitas qꝛ dʒ ĩ bono ꝓpo
ſito eſſe fimũ.⁊ fidei ſoliditas ĩ qua apud
eccłia ſepultꝰ ẽ xpᷣs.hoc ẽ fides xpᷣi. ſupra
quã petram edificata eſt ecclena. Sed ꝝ

oↄplectoꝛio

cuſtodia oĩuz pᷣdictoꝝ dz adhiberi lõgam

mitas pſeueꝛantie. ut mens corpꝰ xpᷣi ꝛeci

piens in pᷣdictis ↄditõibꝰ ĩtendat finalite:ꝛ
pfſeuerare.⁊ B deſgnat᷑ ꝑ ſaxũ oſtio monu

menti aduolutũ.i Ille ẽt ſepulto xpᷣo ĩ cõ
de ſuo aduoluit ꝓ clauſura lapidẽ magnũ
