dat eeleſtibꝰ⁊ et᷑nis.qᷓ; iſtis tꝑalibꝰ⁊ caduciſ
Uñ Aug. Erecta ĩ celã coꝛpis forma admo
net qᷓ ſurſũ ſt ſapere. Beluas oño ꝓſtratas ĩ
faciem feeit paſtum qꝛentes de terra te i du
os peðᷣs erexit.tuã faciẽ ſuꝛſũ attẽder̃ uoluit
ſ diſcordʒ cor tuũ a facie ſua ut hẽas faciẽ
ſurſũ ⁊ cor vorſũ. Vñ ⁊ Ba ſiliꝰ Beſtie terꝛe
ſtres ſt ad terrã reſpiciẽtes. ſʒ celeſtis arboꝛ
hõ qᷓti figura corpał plaſmatõis tm̃ ⁊ digni
tate aie differt. Quadrupedũ figura qtis ẽ⸗
eapite t corꝑe ad tetas reſpicit ſnꝑ uẽtre ua
dit ?2 qeꝗd uoluptuoſũ ẽ ex o: pte plequituz.
Zuũ caput ad celũ erectũ ẽ oculi tui ſuꝑiða
ↄtẽplãt ut ſi qũ tu paſſiõibꝰcarnis teipin c⸗
nitiaberis uentri ̃uiens ⁊ his q̃ ſub uẽtꝛe ſt⸗
2p uat ex beſtijs ĩſipientibꝰ i. n ſapiẽtibꝰ ⁊
aſſimulates eis. Alia tibi ſ. olicitudo ẽ digna
q̃ ſuꝑiꝰ ſt᷑ qrere ubi xpᷣs ẽ ſuꝑq; terꝛeſtia eſſe
mte ut foꝛmat'es. ita diſpone tuiipſuitam.
Urbanitatem bẽs in celis uera tua patrie
ſuperiꝰeſt hułm. Unde ? Ber. «uzuitas aſe
eſt quereꝛe ⁊ ſapere que ſupeꝛ terra ſtᷣ. Tur
pe ĩ hũano corpe.ꝙ eſt erecte foeme. belui
nã m̃tẽ gerere.Et iteꝝ.Coꝛpꝑis ſtaturã dedit
hoĩ dev rectã. foꝛſan ut iſta coꝛpea exterioꝛiſ
nilioriſq; rectitudo figmẽti hoĩeʒ ĩterioꝛẽ il
lã ꝗ ad imaginẽ ði factꝰẽ ſpiritaliſ ſue ßuan
de ꝛectitudinis admoneret.⁊iõcor limi defoꝛ
miratẽ argueꝛet aĩ. Quid eĩ idecentius qua
curuuʒ recto coꝛꝑe geꝛer aiuz. Perueria ꝛes
6 feda luteũ uas ꝙ ẽ coꝛpꝰ ð terra oculos

ſurſũ hr̃e celos liber ſuſciꝑe celorũq; lumia

ꝛibꝰoblectaꝛe aſpectus.ſpiꝛitalẽ vo celeſtẽcq;
creaturã ſuos e7ꝛio oculos.i.ĩteꝛnos ſenſ at
q; affectꝰtꝛaher̃ ĩ teꝛã deoꝛſũ ⁊ q̃ öbuit nutꝛi
ri in croceis.heꝛeꝛe luto.quaſi unã de ſuibꝰ
ãplexariq; ſteꝛcoꝛa. Pec Beꝛ. Un ⁊ Boeti?.
Qui recto celũ uultu petis etheꝛiſq; frõötem
i ſublime feras aiuzʒ quoq; ne guata peſſum
Inferior ſi dat mẽs cor ꝑe celſius leuato. Et
ouidiꝰ. Dꝛonaq; cũ ſpectẽt aĩalia cetera tad
Os hoĩm ſublime dedit celũq; uiõᷣre. Juſſit
æ erectos ad ſydera tollere uultꝰ. Nota Et ut
dicit. Ariſtotoles in libꝛo de aĩalibꝰ. ꝙ aues
claudunt oculos cũ palpebra iferiori aĩalia
So gꝛoſſa cũ palpebꝛa ſuꝑiori. Per aues in
teluigũt᷑ uiri ſpũales ꝗ ad ifeꝛioꝛa. teꝛrena
oculos claudũt ac celeſtibꝰ ⁊ ſ upiorib“ imẽ
dũt.ꝑ aĩalia vo gꝛoſſa itelligut uiꝛi mũdani:
aꝗ hñ̃t oculos clauſos ad celeſtia tſpũalia.?
apros ad terꝛeſtria ⁊ ſeculaꝛia. Deꝛ hãc mu
lieꝛẽ curuã ſigna t᷑ peccatꝛis aĩa ⁊ mẽs aua
ra. mulieꝛ qꝛ ꝑꝑ abſentia caꝛitatis frigida. in
clĩata qꝛ longo tꝑe diabolo ꝓcuꝛãte ſic ach ĩ
ordĩatũ amoꝛẽ t᷑renoꝝ ẽ incuꝛuata ꝙ ꝑꝑ lon
gã ↄſuetudinẽ aſpicer ñ põt ſuꝑna.tanq; celi
oblita fr̃es eĩ fueꝛũt manaſſes.i.obliuio.⁊ el
fꝛai.i.fꝛugifeꝛ.hñs ſpm̃ ifumitat᷑.qꝛ ad ſpũa
lia ĩfiꝛma decẽ ⁊ octo àniſ.qꝛ ualð dintuꝛna.
Sʒ el Diero.cũ ceteꝛa uitia hoĩe ſeneſcente
ſeneſcant ſola anaritia iuueneſcit Sʒz ieſ es
tagit ĩ ſabbato qñ eiꝰ inſpiꝛatõe geſcit a pec
cato ⁊ ſic eꝛigit᷑ ſuꝛſũ ꝑ celeſtiñ appetitu. In
fanatõe ãt mulieꝛis fecit dns ꝗnq;. uidit mi
ſericordit᷑. uocauit. ſanauit tetigit ⁊ erexitc.
ſic dñs aĩaz peccatꝛicẽ ꝑfecte cnꝛatuꝛ pᷣmo
uiot eã ꝑ pietatẽ. ̃o nocat eã ꝑ ĩteꝛnã iſpira
tionẽ. teꝛtõ ſanat ꝑ peccati remiſſionẽ.qᷣrto
tangit ꝑ ſatiſfactõis doloꝛẽ ꝗnto eꝛigit ad ſt̃
na ꝑ amoꝛis feꝛuoꝛem. Per aꝛchiſyna gogaz
ueꝛo de quo ſtatim ſubdit᷑ ipocrita ꝗ ſe ſuꝑ
alios extollit:ſignatur qui ò hoc muꝛmuꝛat
quando male indicat. ⁊ interpꝛetatur.prop
ter qð meꝛito arguitur de murmur tali.quia
ecura maior circa humanã naturam qᷓ; circa
animali a bruta debet ad hiberi. Unde ſequi
tuꝛ ¶ Reſpondens autẽ ſynagogus) i. prin
ceps ſynagoge.ꝗ ex inuidia nitebatuꝛ geſta
chriſti decolorare.⁊ indignãſ de hoc facto ꝗͥ
ſi ex legis celo dicebat turbe quod non ueni
rent pꝛo cura die ſabbati ſed ſex alijs diebꝰ
in quibus lz operari quaſi indirecte aꝛguens
dominum turbe diceb at: quia eum perſõali
ter ⁊ directe arguere non audebat (Et reſ
pondit illi dominus. Juocãs eoa ipocꝛitas ꝙ
bene dicebat mulierem ipſam ſoluere a uin
culo infirmitatis die ſabbati. quia ? ipſi bo
uem aut azinum tunc ſoluunt a preſepio. F
ducunt adaqre. Ubi Ambro. Quddulciſ pa
rabola. acilis ãt. Uinculũ uĩculo ↄpaꝛat ut
inſmulatio iudeoꝝ actu ipſorum redargua
tur. Nam cum.ip̃i aĩalibus ſabbato ſoluunt

De idropico ⁊ exboꝛtatòe

umcula repꝛehendunt dñm qui hoiĩes a pec
catoꝝ uĩculo libezauit.Deniq; ⁊ ðᷣus ab opꝑi

bus mðoi requieuit ſʒ non ab oꝑibus ſct᷑is cu

ius ſempiterna ⁊ iugis oꝑatio ẽ ſicut filius
ait pr meus uſq;mõ opꝑatur. ⁊ ego operoꝛ.
ut ad ſilitudinem dei ſeculaꝛia oꝑa nr̃a non
ꝛeligioſa ceſſarent. Pec Ambꝛo. Aꝛchiſyna
gogus ergo male legeʒ intelligebat. ꝗ pieta
tis ⁊ miſericoꝛdie opa in ſabbato fieri nole
bat.lex.n.ñ filiale ⁊ liberale ſʒ ſeruile ⁊ no
xium opus ſabbato ꝓhibebat.pᷣfiguraãs tem
pus quo noſtra ſecularia opera.non religio
ſa ⁊ laudandi deum ceſſabunt. In ſignuz ẽt
huius rei dñs ſabbato curabat. uñ cutꝛatõ ⁊

miraculoꝝ oꝑatio.qꝗᷓ oꝛdinatuꝛ ad dei gloꝛiã

⁊ uidẽtiũ uotõez excitandam poterãt fie

ri ĩ die ſabbati ⁊ ↄueniẽtius ĩ die illa qᷓ; ĩ ali

js eo ꝙ dies illa erat oꝛdinata diuino eultui
⁊? ad dᷣuotõem ppłi.Sʒ ipᷣi opus caꝛitatis.ſ.
ſanatõem hoiĩs ñ uerent᷑ poſtponere oꝑi cu
piditatis.ſ.pecoris. Jõ bñ eos ipocꝛitas.i.ſi
mulatoꝛes uocat.qꝛ cũ magiſtꝛi plebiũ uide
ri appetunt hoiem beſtie poſtponunt. Unde
Cripᷣ. ñ dicit ipocꝛitã pᷣncipẽ ſyna goge. ga

faciẽ hẽbat legis cultoꝛis mens vo eins eꝛat

vſuti ⁊ mũdi.Nõ.n.turbat᷑ ꝑp ſabbatũ quia
uiolat᷑ :ſʒ ꝑꝑ xpᷣm qꝛ głificat᷑.h Cri. Simili
ter hodie multi ñ ſolũ ſeculares ſʒ ẽt fligioſi
ſunt tales.magis ð pecoꝛe qᷓ; ð hoĩe cueâtes.
um Ber. Cadit aʒina. ⁊ ẽ ꝗ ſubleuet pit aĩa
Anẽ ꝗ curet. Ergo ꝗ pᷣponit curam equi uł
cuiuſcũq; pecoꝛis ſni uel ẽt coꝛpis libentius
ſumptus faciendo ⁊ laboꝛando ut liberetuꝛ
a mor bo uel ab alijs piculis qᷓ; p aĩa xp̃iani
ut ſanet᷑ ⁊ liberet᷑ a dyaboli laqueis.cũ eaz
multomagis teneat diligeꝛe qᷓ coꝛpus ꝓpᷣuz
ipocꝛita ẽ ⁊ graue facit peccatũ. Et ĩciẽdũ
ꝙ qñ dr̃.ſabbata ſanctifices iſtuꝗ põt tripli
ter accipi.pᷣmo generaliter.ut ce ſſemus a ui
tijs ⁊ peccatis.ſecundo ſpãliter.ut ceſſ. emuſ
ab opibus coꝛꝑpalibus q̃ ipediunt uacatiõem
ad deum ⁊ ei cultum ut ſunt opera mecha
ica. 7 agricultura. ac mercantium 27 placi
tantiuʒ. ⁊ huiuſmodi. teꝛtio ſpecialiſſime. ut
E ĩ uiris ↄtemplatiuis ꝗ ab oĩbus mũdanis
ſe ſeꝑant ut totalr deo uacent. Pꝛima uaca
tio ẽ neceſſaria.pᷣa pᷣbita. tertia pfeeta.¶ Et
cum hec diceret erubeſcebant oẽs aduerſa
rij eius)confuſa ſua ꝛõnabilirñſione: ga ne
ritati apte ñ poterãt odicere.¶ Et oĩs ppls)
J.ſimplices ⁊ humiles gaudebant ĩ factis ⁊?
dictis ſuis glorioſis. tãq;ᷓ amatores vitatis.
¶ In ipᷣa die acceſſerunt qdã pbaꝛiſeoꝝ dicẽ
tes illi).ſ.ieſu.ꝗ& forte bono ʒelo.f. ut fibi
oſulerent ꝗdaʒ malo. ſ. ut ꝓbaꝛent ſi timore
moꝛtis a doctrina ceſſaret¶ Exi ⁊ naõ bic))
ſ.ad locũ ĩ quo herodes ptem nõ hz. 7 oſte
des ſe talibꝰ ñ terreri ait illis. Item nicite
uulpi illi) Per nulpẽ ĩtelligit᷑ malus pᷣnceps

nulpis eĩ ẽ aĩal doloſũ ꝛapax toꝛtuoſe ĩcedẽi

ad hũilitatẽ ? miſcoia.

7 fetibum.ſic pꝛiceps malus qualis erat iſte
herods ẽ doloſus ꝑ machiatõem mali zapax

eris alieni.toꝛtuoſe icedẽs pueꝛſitate iudieci,j
fetidus ꝑ ĩfamiã noĩs ſui.ꝗ ẽt nitit᷑ xpᷣm occi
oᷣre ĩ ſe ⁊ ĩ ſuis mẽbꝛis qᷓtũ ĩ ipo ẽ. Uñ Ber.
Patet quãtũ noceat iniqua pt᷑as.quo caput
ipiüũ ſubiectos quoſq; ſue ↄfoꝛmet ĩpietati.·
Mißa ple ciuitas ĩ q̃ gnat herodes qm̃ he

rodiae ꝑticeps erit malitie. Perodiana ue
ro malitia fuit.naſcẽtẽ uelle extigueꝛe reli

gionẽ. Si ꝗs & religiõis łᷣ ſct᷑itatis ortũ. uel
ꝓfectũ. ↄſumarõeʒ ĩpedit.ł ꝑſegtur.tał cũ

beꝛode xpᷣm ꝑpſegt᷑.hᷣ̊ Ber. Oicitè ii qᷓ; uulpi

illi (Æιο eijcio önonia. 7 ñ pñjt reſiſter cũ

ſit maioꝛis ptatis q; heroõs ⁊ iõ ñ hẽo time

re eũ(⁊ ſanitates).ſ.ĩ corgꝑe ⁊ in aĩa pficio

(hoſie ⁊ cꝛas).i.paucis diebus uſq; ad tpᷣs
paſſiõis mee((⁊ tercia die ↄſumoꝛ per mor
tem: q̃ñ diceret heꝛoðs nõ pot᷑it me ĩpediꝛe.

ꝗn facid ꝙ ĩtẽdo. Tagit at itẽtõez ĩ tribꝰ die
tis pᷣma ↄſiſtit ĩ monũ expulſiõe pᷣa ĩ ifirmi

tatu curatõe tcia ĩ officij ſui ꝑ crucis patibu

lum ↄſum atõe.tũc.n.ↄſumata ſt᷑ oĩa ð ißo iĩ

lege ⁊ ꝓphis dicta:uñ dixit ↄſumatum ẽ.Et

notandu ꝙ adueꝛbia hodie ⁊ cꝛas ſingillatiʒ
reddẽda ſt vbis.ut ſit ſenſus.hodie eijcio ðᷣ
monia.⁊ cꝛas ꝑpficio ſanitates pᷣmo ei ẽ mo
num eiectio poſt ea ſanitatis collatio tercio
ſanitatis collate ↄſumatio. Miſtice prima
dieta fuit hoſtis expulſio. ̃a nature uulneꝛa

te ꝑfecta ſanatio tcio hoĩs ad deũ recõcilia

tio. Moꝛalꝛ pᷣma dieta ↄſiſtit ĩ abiectõe ui
tioꝝ ᷣa ĩ collatõe vtutũ ⁊ exeꝛcio moꝝ tcia ĩ

adõptõe pᷣmioꝝ.uñ ĩ Oʒee. Uiuificabit nos p*
duos dies. ⁊ i die tercia ſuſcitabit nos. ſ. ad

gloꝛificàdu uel iſti tꝛes dies ſignificant tres

ptes pnie q̃ ſt ↄtritio cũ dolore ↄfeſſio cum
pudoe ſatiſfactio cũ labore. ⁊ ſubiũgit ðᷣ lo
to paſſionis ubi ↄſumabit ꝑ mortẽ dicẽs.C¶
UVerũtñ oʒ me ñ facili neceſſitate Iſʒ pr̃is ⁊
mea uolũuũtate. hodie. ⁊ cras.⁊ ſequenti cras
:i.paucis diebꝰ(ãbular̃).i.ad locũ paſi iõis
ar nõ capit).i.nõ ↄuẽit᷑ abſolute intelligẽ
o. nõ trâſitiue nõ capit inqᷓ; (pphᷣaʒ) ſ. me
iꝛe.i.occidẽdi extra hirm ubi mei ꝓphe ſt᷑
occiſi ibi ego caput ꝓphaꝝ de quo oẽs pphe
ſcripſer̃t ðbeo iĩmolari.ubi.ſ. non dnſatur he
rodes ſed Pylatus. Ex quo patet quò mors

2

mea ñ ẽ ĩ poreſtate ei ſicut nec hora nec tpᷣs

q̃ſi diceꝛz bñ ſcio qñ ðᷣbeo moꝛi ſz ipe non be

ne ſcio locũ paſſõis mee ſʒ ipe ñ. Atinã ⁊ hbo
die pᷣdicator̃s ⁊ pᷣlati ac fiòler ceteꝛi a dociꝛi

na ⁊ ↄfeſſõe vita t᷑.rior̃ ᷣncipũ ⁊ maloꝝ hol
nu n ceſſarẽt ſʒ xp[ʒ imitãdo vᷣitatẽ coꝛag hoĩ

deo terent audactez ? öfédeꝛent. Oꝛatio.
ĩe ieſu xpᷣe da mihi fructũ bonox
opꝑuʒ fezuẽt ſacẽ ⁊ ĩ eis iug t᷑ pſevar̃

ne ſiñ fꝛuctu iuẽi meꝛeaꝛ ſuccidi ⁊ in
ignẽ mitti. Da èt mihi dᷣme ut ñ ſiz vdor ſuz ĩ
cliatꝰꝑ culpã.iʒ ſurſu r̃ſpiciã ꝑ iuſtitiazg nerx

—

ir er men coegere/
Mur rinſrmos Aleb.
ſe Jiitos tr luminet
ſoyt it e hunlien ewe
iabanr ei iaſcianco. r u
leritoliquis unle ei eyhe
dotuiſent. Magnu nalltin⸗
lebant fbi iſdias gabat cu
Lipfom mordere nolebit 8
däicoyicnsend ante ülum
Mitate remetium Et reſp⸗
i erda gaſti gaectioi
ad cogitatioges pdaniſeden
niͦ cogltabant curanion⸗
cſtiiguo gei ſapiam ſe de
gcord boln inellerit,
ſabbato anaf Si⸗ ſtem
it ewofmner It llitac
znerſto imenogai tar

Bin hoce rcus ſſcillin;
nrſt lenſus hotie h
o ſnttmer onoejeöno
1ſintans colatio tenni
matoo. Miſtceprina
pulio, Fa nature uulnena
10 ho's ad geu recöcllis
dieta oſſtiti gdiectheu
unütexercio monicgl
Ozee Winificadir ooy
ercla ſuſcitadid don d
nes Cies dgniticam res
no ca 60lore Teſſio cun
o cülabore. ſubiügtoͤl⸗
oſumabit p morte lis
facil neceſſtate i,
vrie,ts,t ſhhen i
duic,) o laci aſtöi
souit abſolte inelig⸗
captt W

En birlmn ubimer lhe

Porhan de cuo desphe
4 nb⸗ ancienn t

krckfnn ni
i imifad0 9tio
ent ifnt h
n ga mih⸗ f ii tift⸗
eſu ee eeries i e
ſee rnert e iſtzi
tnen ignneil iz e
in f

PDꝛime partis

a m̃tis rectitudine euruatus terream ⁊ tꝛaſi
toꝛia cogitem ⁊ diligam. ſed ad celeſtia ↄtẽ
Häda mtis oculos erigam. ? eterne felicita
tis diuitias r̃quiꝛam.O dñe uide me ꝑ pieta
tem. uoca me ꝑ internã iſpir ationem ſana ꝑ
pct᷑i ꝛemiſſionẽ tange ꝝ ſatiſfactõis doloꝛẽ.
eꝛige ad ſupeꝛna amoris feruoꝛem Amen.
de idropico ⁊ exhoꝛtatiõe ad humilitatẽ
7 i icoꝛdiam. Kap. lxxx.
Einde ibat ieſus per ciuitateſ ⁊ ca
ſtella docẽs) ⁊ indiffeꝛent᷑ pᷣdicans
non perſonas accipiens(Et factũ
„*S& ut dũ itraret domũ cuiuſdã prin
cipis baziſeoꝝ ſabbato mãducare panem))
neceflitatis.ñ delicias ñi fercula uoluptatis.
noĩe eĩ panis uite neceſſaria excluſis ſupflu
is deſignãt. paruis ꝗppe eꝛat ↄtẽtꝰnec r̃cep
tori oneroſus. Supponẽdũ eſt ꝙ intꝛauerit
ab eo inuit atus quia dominus ñ uenit ad cõ
uiuiũ phaꝛſeoꝝ niſi rogatus qui inuit abant
eum non ex deuotione. ſed malitioſe ad ↄni
uium autẽ publicanoꝛum acceſſit etiam nõ
rogatus. ſdhariſei eĩ ſe iuſtos ⁊ ſanos puta
bant.nec medico egere.ſed publicani ſe pec
catoꝛes ? infirmos ↄfitebant᷑ ⁊ medico ĩdige
re. Jõ iſtos ut illuminet poccupat illos aut
rogatꝰut ſe humilient expectat.¶ Et ipᷣi obp
uabant eũ) inſidiando. ut uel in eiꝰ factis ui
deꝛẽt aliquid unde eũ ꝛepᷣhendeꝛe ⁊ accuſar
potuiſſent. Magna malitia eoꝝ qui eaʒ paſ
cebant.⁊ ſibi ĩſidias pabãt cũ eo ↄmedebant
⁊ ipſum mordere uolebat (At ecce homo ꝗ
dã idropicus eꝛat ante illum) ſpeꝛans de ifi⸗
mitate remedium(Et reſpondẽs ieſus):nõ
ad uerba.qa ſibi queſtio ñ propõebatuꝛ ſed
ad cogitationes phariſeoꝛum ⁊ legiſpitoruʒ
qm cogitabant curationẽ in ſabbato ẽẽ illi
citã ĩ quo dei ſapiam ſe habeꝛe monſtrabat.
ꝗq corda hoĩm intellexit.dixit ad eos ¶Si l13
ſabbato curar̃) Sic ĩterrogat ut ex dietis ꝑ
pis eos ↄfuxet ¶ At illi tacuerũt) Ubi Beda
Sʒ merito interrogati tacent. qꝛ ↄtꝛa ſe dic
tum qcqꝗd dixerint uidẽt. Nam ſi lIʒ ſabbato
curare.q̊re ſaluatoꝛez an eiet obbuant. Si
n licet q̃re ipi ſabbato pecora cuꝛãti Tace
bat qꝛ neſciebãt gd dicẽ obuiſſẽt. iſte idꝛo
picꝰñ petebat ſãitatem quia ĩfirmitas ꝓ eo
loãbat᷑. Uł pꝑ iudoꝝ pñtiã ñ ausbat ĩ ſabba
to petẽ curatòm ( Ipe enĩ appᷣbẽſum eum ſa
nauit) tãgẽdo.ac dimiſit libere ſine pcio. qꝛ
ꝑ ipoſitõem manus ipſum cuꝛauit. ⁊ poſtea
manü ftraxit. Tetigi eum n cauſa neceſſita
tis:ſʒ hũilitatis.ut diuinitatẽ in cazne onoᷣ
ret eũ ſanauit. Ubi Cyꝛillus. Neglectꝰ eꝛgo
iunðoꝝ iſidijs liberat a morbo idropicũ ,qui
metu phariſeoꝝ remedia nn poſtulabat ꝓpot
ſabbatũ.ſz ſoluz aſtabat.ut ex aſpectu mib
tus eius.ſanaꝛet eũ.ꝙ dũs agnoſcens. nõ po
ſtulab at. ab eo. ſi uellet ſanus fieri: ſʒ ptinꝰ
eü ſanauit (At rñdẽs cogitatõibꝰ eoꝝ) gbuſ

Captʒ. lxxx.

muzmurãdo cogirabant factũ illud eẽ illici
tũ:oñdit iliud eſſe licitũ ꝑ exẽplũ aĩalis bꝛu
ti.cuiꝰ ꝑiculo licitũ erat ẽt ſᷣm ipſos ſuccuꝛr
re ĩ ſabbato.Si.n.lʒ tũc ſubuenir̃ pecori.ꝙ
ẽ opꝰcupiditatis.multomagis lz ſubuenire
hoi ꝑꝑ quẽ facta ſt᷑ aĩalia bruta.⁊ ꝗ factꝰ ẽ
ad imaginẽ ði.ꝙ ẽ opꝰ caritatis.Unñ Beda.
ↄpetenti g exẽplo ſoluit queſtionem.utr oſtẽ
dat eos uiolaꝛe ſabbatũ in oꝑe cupiditatis.
qui eũ uiolare arguũt ĩ opere caritatis. His
phariſeis ſiłes ſt᷑ hodie multi prelati.ꝗ plus
ſoliciti ſunt ꝓ ſalute beſtiarum q; hoium eis
ↄmiſſorum. Si patit᷑ ł defieit beſtia ſtatĩ re
media ꝓcurãt.ſi fr̃ ł ſubditꝰ parũ curãt.⁊ mł
ti hñt ð parnis cnrã magnã.ð magnis paruã
uel nullã. Miũ autẽ erat ꝙ de cuꝛatõibus ĩ
ſabbato eum arguebant. Hũt enim in tꝛadi
tionibus ſuis determinata genera opeꝝ. cir
citeꝛ. lxx.a quibus eſt uacandũ i ſabbato .
teꝛ q̃ ñ ẽ curatio.maxime q̃ᷓ ſolo fit nerbo.ſ
cut dñs ſepe legit᷑ curaſſe. Sepe dñs ĩ ſab
bato docebat ⁊ curabat ſiue ut pluꝛes.ꝗ ad
ſabbatũ ↄueniebant:lucꝛi faceꝛz. ſiue ut in
ſabbato celeſtis quietis oẽs ifirmitateſ cuꝛã
das eſſe oñderet.ſiue ut ĩterdũ a quiete ↄtẽ
platõis.ꝑp ſalutẽ aĩaꝝ nos ſubtrahbẽdoſ eſſe
doceꝛet. ⁊ iõ ad mãducãdũ ſabbato cuʒ iſto
pᷣncipe ĩtrauit ñ ꝑꝑ cibũ ſʒ ꝑꝑ aĩaꝝ lucꝝ.ubi
ẽt idropicũ iſtũ ĩ corpe ⁊ ĩ mẽte curauit. Et
ñ poterãt ad h̊ ruderjr illi tãqᷓ; uicti ⁊ confuſi
rõe euidẽti. Miſtice pᷣnceps iſte fuit Moy
ſes.domꝰ eiꝰ ſynagoga.hãc ĩtuit xpᷣs cũ uẽit
I mũdũ mãducar̃ panẽ.i.õlectãi ĩ pnia inõo
rum. Uñ ĩ Apoca. Si ꝗs audierit uocẽ meàâ
ſ.ĩ p̃dicatõe ⁊ apuerit mihi.ſ.ĩ ↄtritõe intꝛa
bo ad eũ.ſ.ĩ oris ↄfeſſiõe ẽt cẽaboicum eo ⁊
ipſe mecũ.ſ. delectando ĩ opũ ſatiſfactione.
Iſtud ẽt põt ſimili modo accipi ðᷣ prelato ⁊
eccleſia domꝰ eiꝰqᷓ; tũc intrauit ⁊ quottidie
intrat xpᷣs.Et notãdũ ꝙ ꝓpᷣetates idꝛopitciſ E
ſeptẽ ꝑ q̃ ſeptẽ capitalia uitia ðſent᷑.⁊ iveo
iſte idropicꝰ quẽlibʒ pctorẽ ſignificare phi
bet᷑ Pʒ eĩ idropicꝰ cõpis tũorẽ ſic ſuꝑbꝰ coꝛ
dis inflationem. Secuudo habet ſpirituum
compreſſionem ſic inuidus bona ↄprimit ne
publicentuꝛ ⁊ ueniant ad lucem. Textio ſi
tis ardorem. ſie auarus quantoplus de diui
tijs bibit tantoplus ſitit. Quarto humorum
indigeſtionẽ.ſic iracũdꝰ per irã dimiuit dieſ
ſuos. Quinto pedũ pigritiã ſic accidioſus pi
gritiã affectõnũ ⁊? cogitationũ ad bũ opadũ.
Sexto genitaliũ inflatõem ſic luxuꝛioſus eo
rũdẽ tumefactõez. Septio oꝛis fetoꝛẽ.ſic gu
loſus oꝛis corꝛuptõz. Spãlr ãt idropiſis aua
ritiã öſignat qꝛ idropicꝰ q́;tomagis habũdat
hũore ĩordinato ⁊? qᷓntopl“ bibit tãtoãplius
ſitit ſic auarꝰ qᷓ;ẽto eſt copioſior diuitijs ꝗbꝰñ
pf utit᷑ ⁊ quo pl“ diuitias adept fuerit tãto
ardẽtiꝰ eas ↄcupiſcit qꝛ ut Juuẽalis dic cꝛe
ſcit amõ numi qᷓ;tũ ipa pecũia cr ſcit ſeꝛociſſi

„

Czn

tandũ ꝙ ſt᷑ q̃dam nuptie ſpuales ⁊ q̃dã cele
Ciaſtes. Spüales ſunt qͥs facit deus in pnñti cuz

De idropico ⁊ exhoꝛtatõe

ma peſtis ẽ cupiditas.qᷓ eos quos capit. ege
nos efficeꝛe ſolet.du finẽ ĩquiꝛẽdi ñ iuenit.ſʒ
ut magis quo fueit locupletata mẽdicat.Et
iſte auarus ſtat ante ieſum cũ ↄueꝛtituꝛ ad
deus. patus acquiſua diſpenſaꝛe ad honoꝛẽ
diuinum.⁊ ſic recuꝑat ſanitatem qꝛ de cupi
ditate mutatuꝛ in liberalitatez: ⁊ iõ añ pha
riſeos idꝛopicũ curat ⁊ mox eos ꝑ exempluʒ
aĩalis bruti ſic ↄuincit ut eoſdẽ ẽt auaꝛicie
ↄdemnet. Kompaꝛzatur etiam idꝛopicꝰ ſpiri
tualiter ei quem fluxus carnalium uolupta
tum exubezans aggꝛauat he enim ſunt due
filie ſanguiſuge que ſemꝑ dicũtuz affer affer
.‚ſ.caꝛnis noluptas ⁊ auaꝛitie cupiditas. De
ſignat quoq; idꝛopiſis ſpaliter ſuꝑbiam ꝗqa
ſicut in idropico erat tuꝛgens coꝛꝑis ĩflatio
ſic ĩ ſupbo ẽ tumens mentis elatio.⁊ iõ coꝛã
ſuꝑbis phariſeis cuꝛat idꝛopicũ coꝛpoꝛaliteꝛ
ut hoc exẽplo ipᷣo diſcant cnꝛaꝛi ſpualiter ⁊
ꝓ iſtius egritudinẽ coꝛꝑis oñdit in illis egri
iudinẽ mentis. quod enim iſte in corꝑe hoc
illi geſtabãt ĩ mente. ¶ Uñn intẽdens qũo pꝛi
mos acubitus).i.pᷣmas ⁊ honoꝛabiliores ſe
des ĩ ↄuinijs ſolẽmbus eligerent: hoꝛtat᷑ eos
ad humilitatẽ ꝓponẽs exẽplũ unius opis hu
militer faciendi: ubi loci ſuꝑioꝛis arcet᷑ ap
petentia.ut ad ſimilitudinem eius fiant cete
ra. ⁊ docens humilitatem non ſolum apõ de

um.ſed etiaʒ apud homines eſſe laudabilẽ.

Non enim intendebat pᷣncipaliter docere ꝙ
hic dicitur ad litteꝛam ſʒ miſtice ali ĩtẽde
bat ᷣm ſpualem itelligẽtiam. Monet g inui
tatos ad nuptias.ut non in pᷣmo ſed in nouiſ
ſimo recũbant loco.iuxta illud ſapientis.q̃n
to maioꝛ es.tanto te humilia.ĩ ommibus ut
enim ait Criſo. Nihil ita deo amictum eſt.
ut cum ultimis ſeipᷣm numeraꝛe hoc.n.phie
uniuerſe pᷣncipium eſt. Poc aũt non tm̃ cor
poꝛaliter ſʒ ⁊ ſpualiter ĩtelligi debet. Mul
ti enim cum iactantia ⁊ ſuper bia coꝛdis re
cũbunt in nouiſſimo loco.non niſi ut iuſti ⁊
bhumiles ab alijs uideantur. multi uer̃ hu
miles recũbentes in cornu. ↄſcia ⁊ corde ꝛe
putant ſe in nouiſſimo loco eſſe.Unde Cri.
Jubet nos dñs ĩ ultĩio loco r̃cũbeꝛe ñ ſolum
ut coꝛpe in nouiſſimo iaceamus ſʒ ẽt aĩo ut
nouiſſimos nos eſſe ojum iudicemus. Sine
cã loco ſe humiliat.ꝗ cõde ſe pᷣfert. Ubi no

ia ĩ thalão ↄſcie.Cõiũctõ ãt aĩe cũ xpᷣo fit
p fidẽ ⁊ dilectõez ex q̃ ↄiũctõe uẽit triplex
bonum. ſſ.fidei.plis ⁊ ſacr̃i. Bonã fidei ẽ ne
dyabolum aduiterum ſuſcipiat. bonũ ꝓlis ẽ
ut ſpõſa xpᷣi ꝑ bona opa ſe exeꝛceat. bonũ ſa
cꝛamenti eſt. ut inter ſponſum ⁊ ſponſam di
uiſio nunq; fiat. Nuptie celeſtes ſunt rfectõ
uiſionis diuĩe.ubi eꝛat plena ſacietas ĩ nup
tijs.n. ↄſueueꝛunt oĩa habũdare. uia aut ue

niendi ad iſtas nuptias ẽ humilitas.ꝙ nota

ad huũilitatẽ 2 miſcõidã.

tur cum dicituꝛ uade ⁊? ꝛecumbe ĩ nouiſſimo
loco.Et ↄcludẽdo ſubiũgit rõezꝭ.(¶ Quia ois
ꝗ ſe exaltat ſuꝑbiẽdo hùiliabit᷑ It hic ł ĩ fu
turo.MNõ dicit exaltat: qꝛ ʒʒ greg.ñ poteſtaſ
ſʒ elatio ĩ crie ẽᷣ. ¶ Et gꝗ ſe humiliat uolunta
rie ñ ꝗ humiliatur) qſ ex neceſſitate. exai
tabit᷑ i futuꝛo.⁊ qñq; èt in hoc moo. Pec ſẽ
tẽtia ĩfallabilr ẽ vᷣa ĩ conſpectu dei ĩ cꝰ iudi
cio ſuꝑbi abiecti ſt ⁊ huiles accepti ꝙuis in
iudicio hoĩm aliqñũ fit eõ ut ſuꝑbi ſit ĩ glõia
⁊ huiles ↄtepti.Et ſi ſuꝑbi exaltant᷑ ĩ ᷓ mũ
do.huiliabũtur ĩ iferno.⁊ ſi huiles abijciun
tuꝛ i B mõo exaltabutur ĩ celo. Uñn Cirillus
HB dqr̃. ᷣm diuinu iudiciũ ñᷣ ſᷣm humanã ↄſue
tudinẽ. ſᷣm quã pluꝛes ↄcupiſcẽtes honoꝛeʒ
ↄſequutur.alij uero ſe huiliãtes ĩgloꝛii ᷣma
nent. Un ⁊ Theo. Poꝛꝛo non finalr nec om
nibus hominibus ẽ reuerendus ꝗ ſe henori
bus ĩgerit.ſʒ dũ a ꝗbuſdã honoꝛatuꝛ:alij de
trahut ei.⁊ qñq; ẽt ipᷣi honorãtes. Ubi nota
ꝙ cum ꝗdam ſuꝑbus ꝑ ꝓcuratõem ſus exal
tatus audiret ĩ eccła legi ̊ vᷣba euãgelii.oĩſ

ꝗ ſe exaltat.hũiliabit.⁊ ꝗ ſe hũiliat.exalta

bitur. hoc ueꝝ eſſe ñ ꝛeputans ⁊ q̃ſi in uerba
blaſphemie ꝓrũpens.dixit ꝙ ſi ſe hũiliaſʒ.
* n anin exaltaſſet. ad ſtatu illũ ũ ꝑueniſſzʒ
⁊ ſtati T codẽ loco cecidit ⁊ a qyabolo ſuffo
carus expirauit. DPeu qᷓ; multi hodie hoc di
cunt coꝛde uel facto ſʒ ñ vbo.q̃ſi nũq;ᷓ exalta
ꝛi poſſent ſi ad hoc ꝑ ſe nihil faceꝛent. Peꝛ pᷣ
mũ g locum ñ ſolũ itelligitur hᷓ̊ honoꝛa biuõ
ſeſſio ĩ ↄumijs ſolẽnibꝰ.ſʒ ẽt q̃ibʒ dignitas
ĩ eccła ſeu pᷣmatus.ad dignitates.n. nullus
catholicꝰ aq xpᷣi ⁊ eccłe nuptias ſĩuitatſe dʒ
igerere.ſʒ alios melioꝛes pᷣponere quãtũ ẽ ĩ
ſe.aliogꝗn ĩiuitatõ pᷣncipalis.ſ.deꝰa quo ẽ oĩs
potas:qeijciet eũ a ſua dignitate ſaltẽ ſpua
liter ſnia et᷑ne dãnatõis aliqũ ẽt deijcit talei
rẽa danatois tpᷣralis. Si aut humiiiter ⁊ ex
corde refugiẽs.ſicut faciebant antiqui pr̃es.
ut Sregoꝛius ⁊ ↄſimiles dignitatẽ ex obedia
ſuſceperit. ⁊ ex caritate frẽna bene ea uſus
fuerit tandem celeſtem gloꝛiam obtinebit.
Quia ois qui ſe exaltat pſumptione ſe digni
tatibus ĩgerendo.humiliabitur modo pᷣdic
to.⁊ ꝗ ſe humiliat ñ fallaciter ⁊ ficte.ſʒ va

citeꝛ ⁊ ex coꝛde.exaltabicur.ꝗa f̃ʒ ꝙ ar̃ inꝰ

ueꝛbijs.humilem ipm̃ ſuſcipiet gloria. Ubi
ſcienqũ ꝙ hũilitas meꝛitoꝛia cui bet᷑ exal
tatõis glia. ↄſiſtit in tribꝰ. Primo i ꝓpe eſti
matõis ãqnihilatione hec inducit contẽptuzʒ
ſui.ita ut hõ nihil r̃putet ſeipᷣm ⁊ oĩm q̊ͥ hʒ
recognoſcat datorẽ eſſe ðᷣi. Quid eĩ habes ĩ
t apłs.ꝙ ñ accepiſti: Scðᷣo ↄſiſtit ĩ dignita
tũ uilipenſione. ⁊ hec inducit honorẽ ði ? H
habet qñ homo in magnis uulutibꝰ donis ⁊
bhonoribus ↄſtitutus.inde non extollit᷑.ſʒ to
tũ illi ĩfudit ⁊ integrũ ĩ ſtituit.a q? oẽ bonuʒ
fluit. Tercio ↄſiſtit.ĩ alioꝝ ſibi pᷣlatõe.⁊ hec
inducit ꝓximi ap pꝛecigtõʒ /qũo f̃ᷣuar̃ poteꝛi

aenn Waßs d deber ealrano

— O–

α .

chre it , tuncent ii
feicipiaſ tbbiſenunn
hoc i hac ita teligi,
lyruts int ilewo e
getan tui hs onem il
Clps con aoni uno gon
merito cleuatNuſiubita
Ifeſitis huliat exaltabitur.
o Aunm iutatus fuens
ores ſuoo ad muptias ſoiritu
icounctione ppl eecleſte ad⸗
latiſunt ois thiani guop ge
1gte pcedunt alij do meruon
turustmn dte tercellt
Clun ſrnitelienai
at neiſcn wr ii
mmiczori amdite,aun 69
le.Quare it dimusi⸗
Pboteximnbus. einoer
t ſe ſcnte honoranioꝛ ,,
dec⸗ luttu hbeo ttnle
nio ei naio hoͤresn
bieſci bonore ircien
Pot alitniseo koey

hilaucelicinei
tein Giguie in
iſand i ſtigia

³ pcuratöenmn ſuz
Llegtb ybe aiten
tigſehuſlian ritn
eputang ? i in uerba
dirit ſ ſe hiliatz.
ltl lligtunſß
e aopabolo ſufo
in oce er
rbo. i nii xalta
nbil kaceꝛen. Per
gitur h honoꝛabilto
ſzet jibz dignitas
digrirates. . llus
enupnas une ſecz
es dodrere ogard e
pabs de'a gudedis
an digninate ſalte ſpus
dis giqß et geiſettaleſ
. Gi ait bumlner ter
faciebant ann gui reb⸗
ſles gignitaeer cbe is
tate frna bene es uſus
emn gloriafn obtinedit
tal Punptlineſeci
mmülabitur mod0 .
ſallacher ? lcne ß⸗
tadieur⸗ ga fzhet⸗ 1
i ſulcipret ſorig. V
en ſuſciptet g ſert
mertoria cun dbet
(waucttcſtit
ne bec ed , in h

Pꝛime partis

mus ꝙ dicit apłs.honore iuicẽ p̃uenientes.
niſi alios dignioꝛes nobis in uiꝛtutũ me:ꝛitis
eſtimemꝰhò ei illũ quo ſe digniorẽ eſtimat
uix honorat ſed potius ↄtemnit. Doteſt ⁊ B
ꝓ dictũ ẽ de dignitate.ẽt accipi de meritoꝝ
pſumptione. Un Beda.Miſtice ꝗqſquiſ nup
tias xpᷣi ⁊ eccleſie iuitatus adierit mbris.ec
tleſie ꝑ fidez ↄiunctus ñ̃ ſe extollat.quaſi ſu

blimioꝛ ceteꝛis gloriãdo de meritiſ. dabit eĩ

locum honoꝛatioꝛi poſt iuitato cum illoruzʒ
qui ſe ĩ xpᷣo ſecuti ſt᷑ agilitate pᷣituꝛ.Et cũ ꝛu

bof nouiſſimù locũ tenet.qn ð alijs meliora
cogſcẽs ꝗcquið de ſua oꝑatione celſuʒ ſẽtie
bat humiliat. Sʒ recũbit aliquis in nouiſſi
mo loco. Fm illud quãtù magnꝰes humiliate
in oĩbus uenies ãt dũs quem humilẽ inuene

ꝛit amici nomine beatificans ſupeꝛius aſcen
der̃ pcipiet(Quicũq; eĩ humiliauerit ſe ſẽ
ꝑuulꝰcſte hic ẽ maioꝛ ĩ ꝛegno celorum) Pul

chre ãt dr (tunc erit tibi gloria ne nũc q̃re

re icipiaſ ꝙ tibi ſeruatuꝛ in fine. Poteſt ẽt ⁊
hoc i hac uita ĩtelligi.qꝛ quottidie dñs ſuas

nuptias itzꝛat ſuꝑpos deſpiciẽs ⁊ humilibſe

pe tanta ſui ſpus onera pᷣſtãs diſcunbentiuz

cetus eos admirando glorificet qui eniĩ ſe ð
meritis eleuat. huùiliabit a dño. ⁊ qni ſe õ be
mnefitiis hũiliat exaltabitur ab eo. Pec Be

da. Cum g iuitatus fueris a dũo ꝑ predica

tores ſuos ad nuptias ſpirituales.q̃ cõſiſtũt

i cõiunctione xpᷣi eccleſie ad q̊s nuptias ĩui

tati ſunt oẽs xpᷣiani.quoꝝ ꝗdẽ ceteꝛos digni

tate ꝓcedunt alij vo merito uirtutũ ⁊ excel
lit unus una vtute ⁊ excellit᷑ alia.alij vo ex
cellunt ſacra ĩtelligẽtia: ñ diſcũbas ĩ pꝛimo
loco.aut meritoꝝ tuoꝝ pᷣſũptõne.aut bonoꝝ
muddꝗoꝛũ ambitõe.aut appetitu inanis glo
rie. ¶ Quare ãt pꝛimus locus ñ ſit biẽdus

pꝓbat ex tribus. Pꝛimo ex cõꝑatione dignio

ris ne forte honoratioꝛ.i. dignioꝛ maioꝛi ho
nor̃ ſit iuitatꝰ ab eo ⁊ talẽ ðbes tibi pᷣpõere.
Digniõ eĩ maiõi hõre ẽ uirt uoſiõ.⁊ ið ꝗlibʒ
q;tacũq; dignitate polleat hẽt incitatiuũ fn
giendi honorẽ.ſi attẽdat ꝙ ĩ ↄgꝛegatione ẽẽ
põt aliquis eo honoratior. Non enim digni
tati debet᷑ excellentia honoꝛis.niſi quia ipᷣa
atteſtat excellentiã. uirtutis. Secũdo h̊ idẽ
ꝓbat ex idigni eiectõe.qr locꝰ ſublimis ĩdi
gno ñᷣ ẽ ſtabilis.ſʒ ſepe inde eijcit᷑.uñ dicit.
⁊ ueniẽs ꝑ effetum ꝗ te ĩuitauit ⁊ illũ.dicat
tibi.facto.ſ.te humiliãdo ⁊ aliũ tibi pᷣferen
do.da huic locum quo reputabas te dignũ.
Hoc ſepe euenit ꝙ ꝗ putabat ſe dignũ hono
ꝛe eijcit a ſua cogitatõe ⁊ expellit᷑ inð.Teꝛ
tio hoc idem probat ex ↄfuſſione que ſeꝗt᷑.
Uñ ſubditur. ⁊ tũc ĩcipies cũ ꝛuboꝛe nouiſſi
mũ locũ tenere erubeſcẽs.ſ.qñ qui ð te ma
iora pᷣfüpſiſti incipies humiliaꝛi: quaſ deie
ctus in qĩo tuo.aut eijectꝰde tuo officio.aut
deiectus poſt mortẽ in inferno. ¶ Deinõ on
dit quid ſit obſeꝛuãdum ei qui uult honorez

Lapitulũ.lxxx.

acquirere:qr dʒ humilia de ſe ſemire. Unõ
dicit.Sed cũ luitatus fueriſ uade:ñ te excu
ſa: ⁊ recube ĩ nouiſſimo loco.minoꝛẽ te alijſi
ꝛeputando.⁊ te eſſe in oĩbꝰ in ĩimo meꝛito: ⁊
ſi forte ſis excellentior dignitate uł originis
nobilitate. Et notãdum ꝙ tꝛiplex diſtinguit᷑
nouiſſimũ.ſ.ſtatuum. ᷓiui.⁊ locoꝝ. Inteꝛ
ſtatꝰ locus nouiſſimus eſt ĩcipiẽ tium. mediꝰ
ꝓficientium: ſupremus ꝑfectoꝝ. Inteꝛ gduſ
locus nouiſſimus eſt ſubditoꝝ. medius pᷣla
toꝝ minoꝝ ſupꝛemus maioꝝ. Inter loca no
uiſſimus eſt infeꝛni.mediuſ mundi: ſupꝛemꝰ
celi. Recũbe eꝛgo aut in nouiſſimo pꝛimo.ſ.

ſtatu icipientium te reputãdo ꝑ humilitatẽ
aut in nouiſſimo ſcõo.ſ.in gradu ſubditoꝛuʒ

per dei timoꝛem.aut ĩ nouiſſimo teꝛtio. ſ.in
iĩfeꝛno ꝑ iugẽ meditatõeʒ ¶ Et adducit tꝛia

propteꝛ que nouiſſimus locus eſt eligenaꝰ.

Primũ eſt qꝛ ex hoc hẽtuꝛ gratia amicicie.
ut cum uenerit mentes uiſitando. uł merita
poſt mortem diſcuciẽdo qui te ĩuit auit ad
nuptiaſ:dicat tibi amice.ſ.ꝑꝑ tuã hũilitatẽ.
Scõm eſt cõſecutio loci dignioꝛis.aſcẽõ ſu
peꝛius ⁊ ĩ pñti ꝑ gram ⁊ ĩ futuro ꝝ głiã quia
te hũiliaſti.⁊ qꝛ ẽt amieꝰ. Ceꝛtiũ eſt honõis
gloria q̃ ſequituꝛ dignitatẽ. tunc erit tibi glo
ria honoris corã ſimul diſcũbẽtibꝰĩ eadẽ fiõ

i eadem beatitudine quieſcẽtibus. tũ quia

hũilis.tum quia amicus pricipis.tũ qꝛ alto

vadu ſublimatus ⁊ nota ꝙ dnᷣſ non itẽdit q̊

doceꝛe quo acquirere debeamus hũan glo
riã:ſed exẽplo acquiꝛendi głiã iſtam huanã
docet nos acquirere głià celeſtẽ.ita ꝙ ſicut
humilitas ẽ neceſſaria ei qui cupit exaltaꝛi
honor̃ eccleſiaſtico.ſic eſt neceſſaꝛia ei ꝗ cu

pit exaltari honore gr̃e ⁊ gloꝛie.Sed diffeꝛẽ

cia ẽ. qꝛ quicun ſe humiliat ut exalteruꝛ
ꝓmotõe eccleſiaſtica peccat eſt em falſa hu
vo ſe

militas in qua latet imunda ſupbia ꝗ vo ſe
bumiliat exaltetu: donis gaꝝ ? premio
glorie habet ꝛectam intentoõnc. Quia ut dic

Piero.ſancta ſuꝑbia eſt uirtutes apparere
UVltimo aſſignat ratõem dicti qᷓ;tum ad oĩa
pᷣmiſſa.Quia omnis ſiue laicus.ſiue cleꝛicꝰ:
ſiue ꝛeligioſus.qui ſe exaltat.ſ.ſuꝑbiẽdo.hn
milia bitur ſpõte.uel neceſſario h̊ uel ĩ futu
⁊20 ⁊ qui ſe humiliat uoluntaꝛie.ñ qui hũilia
tuꝛ quaſi ex neceſſitate.exaltabituꝛ uel hic
ł fururo ⁊ hoc aut in offitio.aut ĩ merito.
aut in pᷣmio. Pũuiles dicti ſunt ab humo cui
proſtꝛati ſt᷑ eo ꝙ nihil ifeꝛius ſe.niſi humuzʒz
reputant.⁊ ſe ↄculcandos om nibꝰexhibent.
⁊ ꝑpp hoc exaltari merent᷑.⁊ ideo hõ qui fac
tus eſt de humo humiliari öbet.⁊ exaltatio
ñ öbetuꝛ ſibi niſi per humilitatis merituʒ.⁊
talis humilitas ducit ad letabundum gau

piũ. Un Berñ. Sempꝑ iĩ coꝛde tuo debes ha

bere ꝙ ſis peccatoꝛ uiliſſimꝰ. ⁊ omni dono ⁊
gratia dei ĩidignus nec ad hoc olquo modo
aptus ut deꝰorationem tuam exaudiat.M.ł
7

Stamtm,

ais

ot,

De inuitatis adð cenã

tum ergo debemus fugere ſupbiam.que noſ
öꝛiſibiles ⁊ inimicos deo ⁊ hoibus ↄſtituit ⁊
amplecti humilitatem q nos öſydezabiles.
2 amicos eiſdẽ facit. Unde. Aziſo. MNe tĩieas
honor̃ tuo ðſtructo ſi hũiliaueꝛis teipᷣm.ita
eĩ magis extollitur gloria tua:ita maioꝛ effi
citur. Dec regni ẽ ianua. Si uoluerimꝰ ma
gni apparer̃.non erimus magni.ſʒ ⁊ oĩibus ð
honorabiliores. Qui ei èriſibiles ſt᷑.?⁊ oibus
inimici ⁊ ab ĩimicis facile captabileſ.⁊ ĩmũ
di apud deũ hij maxĩe oĩm ſũt.Quid ãt hũi
libus ẽ delectabiliꝰ.aut beatius cũ humiles
7 deo ſint öſydeꝛabiles. Sed ⁊ ea q̃ ab hoĩ
pvus eſt gloꝛia hij maxie potiunt ? omnes
eos uelut pr̃es honorant ſicut fratres ſalu
tãt ſicut ꝓpᷣa mẽbra ãplexantur. Pec Crip.
Et gaa dominus ĩſtruxit iuitatos ad humili
tatẽ. nũc ĩſtꝛuit ĩuitãtes ad miſericoꝛdie pie
tatem. ⁊ ad paupeꝝ ac obiliũ potius. quam
amicoꝝ ⁊ diuitum ĩuocatõeʒ: ut cõia faciãt
ñ ꝑꝑ boĩum fauoꝛẽ ⁊ nanitatẽ: ſʒ ꝑp caꝛita
teʒ ⁊ paupeꝝ neceſſitatẽ arguens ꝑ h̊ phaꝛi
ſeos q faciebant ↄuiuia non moti pietate:
ſz magis cupiditate.ĩtẽdẽtes ꝑ hoc ↄſeꝗ uti
litatẽ ſeu honoꝛẽ tpꝛalem. Uñ qñs ut pꝛo re
fectõe coꝛꝑali repẽderet ſoũaleʒ.ſ.documẽ
tum pietatis dicebat ei ꝗ ſe iuitauerat. ? ꝑ
HG ẽt alios aſſidẽtes qui erant in hoc culpabi
les aꝛguebat. Cum facis pꝛandiũ aut cenã
noli uocare amicos.i.ꝑꝑ amicitiã ſeculareʒ
neq; fres tuos.i.pꝑ ↄſanguinitatem.neq; co
gn atos.i.pꝑpꝑ affinitatẽ neq; uicios.i.pꝑꝑ fami
lIiaritatẽ neq; diuites.i.pꝑpꝑ aliquã utilitateʒ
ↄſequẽdam. Pec ðtermĩatio.ſ.diuites oĩbꝰ

magnam,

potentiaʒ non habent ad laboꝛamũ.⁊ clau
dos greſſu qui ire nequeunt ad mendicãdũ
2= cecos. uſu qui non uident ad aliquod a⸗
tificium operandum ⁊ beatus eris.i.in pñti
beatitudine ſpei ⁊ in futuro beatitudine ꝛei
q inuirati non haben retribueꝛe tibi: ⁊ idᷣs
deum nunq; obliuiſcẽtem habebis dbitoꝛeʒ
pietas enim ad omnia utilis eſt pꝛomiſſionẽ
habens uite que nunc eſt ⁊ future. Ubi cri.
Mon ergo turbemur cuʒz non recipimus beñ
ficij recompenſationem ſed cum recipimꝰ.
Quoniam ſi reciperimus non amplius reci
piemꝰ illic: ſed ſi minime retribuit homo tẽ
tibi us retribuet. Unõ ſequitur. Retribue
tur eniʒ tibi.ſ.a domino in reſurrectione iu
ſtoꝛum. Secundum Sedam.⁊ ſi omnes r̃ſuꝛ
gant. ſingulariter tamen ⁊? quaſi ppꝛia non
imeꝛito reſurrectio iuſtoꝝ dicituꝛ qui in ea
imutandi ſunt ⁊ ſe beatos eſſe futuros non
dubit ant. Ubi Grego.niſſenus. Non ergo ne
gligas iacentes quaſi nullo ſint digni. Cogi
ta quid ſint.⁊ pᷣcioſitatem eoꝝ ĩuenies.Sal
uatoꝛis induerunt imaginẽ. futuꝛoꝝ bonoꝝ
heredes.ꝛegni clauigeri.accuſatoꝛes ⁊ excu
ſatores idonei.non loquentes.ſed inſpecti a
iudice.Ubi ⁊ Cꝛiſ.deceret ergo eos ſeoꝛſũ
in ſolario ſuſciꝑe. Si non placet ſaltem ðᷣoꝛ
ſum ubi ſunt ſubiugalia ⁊ famuli. Xp̃um ſu
ſcipias.fiat ſaltem pauꝑ edituus. Ubi ẽ ele
moſyna ñ audet itraꝛe dyabolus.Et ſi ſecuzʒz
conſedeas.mitte ei ð mẽſa fercul a.Et iteꝝ.
Sev dicis. Immũdus eſt pauper ⁊ ſoꝛdidus
Laua eũ ⁊ fac tecũ ĩ menſa ſeðꝛe.Si ueſteſ
ſoꝛdidas hʒ mòm idum̃tum exhibeas. E£pᷣs

pdictis ur̃ òbere ſubĩtelligi.⁊ ita fatres ⁊ co yuoralaccedit pꝑ enm.⁊ tu friuola loq̃ris. Pec criſ.

gnatos amicoſ ⁊ uicios pauꝑes.ſicut ⁊ alioſ⸗/

egẽos uocare potero.ut eis ſicut ⁊ alijs pau
pibus diſtribuam pꝛo ðᷣo.Et ſubditur cauſa
cum dicitur ne foꝛte ⁊ ipſi reinnitent te.
Pec enimieſt conſuetudo caꝛnalium homi
num ſ. reinuitare luitantes ſe ⁊ fiat tibi re
tributio ab hoĩe non a ðᷣo.ĩ pᷣſenti non ĩ futu
ro iſta nãq; reiuitatio ĩtelligitur cuiuſq; bo
ni tp̃ꝛalis recompenſatio. Uñ dicit Ambro.
ꝙ hoſpitalẽ remuneraturis eſſe affectꝰ aua
ritie eſt. Sciẽdum tñ ꝙ ſi uocẽtur pᷣdicti ad
ↄuiuia ꝑꝑ caritatem mutuo nutꝛiẽdam me
ritoꝛium ẽ. Si autem ad laſciuiam. uel ad
gulam exeꝛcendam uel ad inanem glłaʒ pee
catum eſt. ⁊ ĩuitans ſuſtiebit penam ſi autẽ
ad beniuolentiam ſeu liberalitatem indiffe
rens ẽ. ⁊ põt bñ fieri ⁊ male put ad finem ul
terioꝛeʒ oꝛdiatur ꝗ põt eſſe bonus ł malus.
Vnñ hec ĩuitatio ꝑmutit.niſ ðᷣ matrimonio
xpᷣ ꝙ totum debet in uſus pauperum expen
di.ſicut ð te ſtamento mihi commiſſo ad faci
endum elemoſynam.non poſſũ in alios uſus
expendere quicquam. Sed cum facis conui
uiuz motus pietate. uoca pauꝑpes cenſu ꝗ ñ
habẽt de ſuo ad uiuẽduʒ ⁊ öbiles conatu ꝗ

4

Moꝛalr cum facis ↄuiuium.id eſt cuz acce
dis ad orationem ut ꝛeficiaꝛis pane lachꝛy

marum. ⁊ inebꝛieꝛis uino ↄpunctionis noli iĩ
uitare amicos.i.noli oꝛare tm̃ ꝓ amicis ⁊

ſanguineis tuis.⁊ ꝓ diuitibꝰ.i. iuſtis ꝗ ſũt

diuites ĩ uirtutibus.ſʒ ꝓ inimicia ⁊? peccato
ꝛibus ꝗ uere paupes ſunt. Unde ſubdit. Sʒ

uoca panꝑes.i. aſſocia ĩ tua orõne pec cato
ꝛes ⁊ ſubdiuidit ĩ tria genera peccatoꝛuz di
cens.debiles.i.peccàtes ex ĩfirmitate clau
dos.i.peccantes ex malicia.ſ.qui habẽt pe
dem ĩtellectus ſanum. ſed pedem affectus ĩ
