ẽ pacientia tua. Uere iſta ẽ hora tenebraꝝ.
Et tunc ðuotiſſime obſculaberis manus ⁊ pe
des eius ueneꝛabiles.⁊ ulcula illa duriſſima
2 ſedebis ibi ad pedes illius dolens et lugens
? dices.O domine ihu faltem requieſcat ca
put tuum ſuper humerum meum. ex quo te

(de prima⸗

Ora prime cort
meclitaberis/
odies factus
ñt)apud cayp
dwhi.pontifcces qpel
gntatis ac ſeniores vop
Ltia eiat (ꝛ ſcride) ace
tune legalis ad ocllium
ꝛent eum morti. dece
m ihm mimis afflictun
gentus malignantiur
3er at cayphas quie
Lu at uolut ei d dome
quid facis iwimus an
pes ſacerdotes man
llum ubite expectan
tradere pylato ut mmo⸗
cogites te c ipſo ec
ſdneen domine mi.
igln uolunt te pdleze.
Cae Donie quid

crudeles t q doloroſt
gubre uſonez habeb
q; amaros umnores
te diligunt ci e. De
Piicrein düͤer nel i
. ee benign
Poſtea nicche 4
manſuetum q nd
do intrat ligatus 7
teſpitient inſultan
ts. Quomodo ſ Pro⸗
doas. Talia mult
i maledicxi Lonſi

ebank nguine

7

o nacanteg conitizbe⸗
bas eſſe nugennor gjf
anieis. ſie ma utti⸗
ut conuenitt maften
s. Intuf igkurquet
mi conutiantur ticen
mus mocto liue eth
ntra eum intarge
m 1 ſociun d reuerente
nariſt uilſini grite e
el,ſloxintönistong duceht
teyuies Pu eſtebii nin
bo ifiuriatur alipis c
auur. Jnuwre nic obynn
ecunduz, n lor nentis ue
mum ſenperad terraz h
donmnia manm det
culpa.T mira cofos
☛
etnsad ſam colunnyn
uchyrobiſsſcz nann

tuum uidens.-

de prima.

Secunde paꝛtis

liperare nõ poſſum.Et tune recommẽ dabis
te ei ⁊ omnes amicos tuos:⁊ totum abſq; du
bio ↄcedet tibi qᷣcqͥd roganeris ⁊ petieris ao
eo.Et dices ei.O domine quid dicã in cꝛaſti
nũ digmſſime matri tue.Et ſic ad pedes bea
tiſſimos aliquantulüũ dormitabis ? quieſces
ſi tamen dormiꝛe potes in tali ſtatu dominũ

Oro.

Pmine ihu xpᷣe qui hoꝛa matutina co
am ãna a miniſtꝛo alapam ſuſcepiſti
⁊ te ligatum ad caypaʒ duci ꝑmiſiſti

2 tota nocte multa obpꝛobꝛia ⁊ icõmoda peꝛ

tul iſti. tribue qͥſo mihi peccatori. ut ſimilia

pati gaudeaʒ ꝓ gloria tui nominis:⁊ gandijſ
peꝛfꝛui mereaꝛ eteꝛnis. Illis quoq; tue pieta

tis ocuł quibus tunc Petrũ reſpexiſti:me mi

ſeruʒ frequẽter reſpicias.qui te totiẽs pꝛanis
cogitationibus.locutõnibus.operibus. negli

gentijſq; negaui. ut naleam ðfectus meos co

gnoſcere ⁊ inde penitere ac ueniam ⁊ gratiã

merear apud te inuenire, Amen.

CLapitulum. lxi.

Ora prime corde doloroſo ⁊ meſto
meditaberis, qualiter (mane )quan
o dies ẽ factus tẽpeſtiue(conuene
nt Yapud cayphan (pꝛincipes ſacer
dotũ) i.pontiſfices qͥ pcellebant reuerentia di
gnitatis(ac ſeniores vopnli qͥ pᷣcellebãt r̃ue
ꝛẽtia etat᷑(⁊ ſcribe) qͥ pcellebãt fᷣuerẽtia doc
taine legalis. ad ↄcilium aduerſns ihm. ut tꝛa
ꝛent eum morti.⁊ fecerũt dominuz ruũ dul
m ihm nimis afflictum ibi adduci. Vic eſt
uentus malignantium. cuius prior ſiue ab
9 erat cayphas. qui eꝛat pontifex anni illiꝰ
Kũ ãt uolut eũ ð domo ducer̃.dicũt ei. IJvDu
quid facis ibimus an non. Ueni quia princi
pes ⁊ ſacerdotes mandãt ꝙ ducaris ad conci
lium ubi te expectant cũ populo.uolentes te
tradere pylato ut moꝛiariſ. Tu autẽ ſi adhuc
cogites te cũ ipſo ẽẽ. dices cuz magna cõpaſ
ſione heu domine mi. heu magiſter bõe.quia
iam uolunt te ꝑdeꝛe.iam uolunt te moꝛti tra
dere.O domine quid ego miſer faciam: O qᷓ;
crudeles ⁊ qᷓ; doloꝛoſi rumores.O dne quã lu
gubrẽ uiſioneʒ habebit tua mateꝛ dulciſſima
q; amaros rumores audiet tam ipᷣa qᷓ; oẽſ qui
te diligunt cũ ea. O dñe quid ego miſer facia
Ibo tecum dũñe.nel ibo nuntiare ⁊ dicere do
mine mee benigne matri tue ut ueniat ab te
Poſtea uidehis quomõ ducũt eũ tanq; agnũ
manſuetum qͥ poꝛtatur ad uictimã ? quomo
do intrat ligatus ⁊ afftictus.⁊ omnes in eum
ꝛeſpitient ⁊ inſultantes ei dicunt. O ihu hic
es.Quomodo ſi propheta eras.iſtud non pᷣui
Sbas. Talia ⁊ multa ſimilia poterant ei dicẽ
illi maledicti. Conſidera modo quantuʒz iuði
ſitie bant ſanguinẽ ihu xpᷣi.qͥ ſümo màe quer

Capłm.lxi.

bant fñiam ð morte eiꝰ dari nam tanta erat
eoꝛum nequitia.ut nulla mora interponeret᷑
quin occidẽdus pylato rraderetur. Et ſic bis
fuit ↄſilium impioꝝ aduerſus ihʒ.primo ante
galli cantũ. ut uiſum ẽ ſupeꝛiuſ/ſecũdo mane
quando dies eſt factus.Quia eniʒ ex teſtimo
nijs pꝛe habitis ũ habebant aliquio unde co
ram pplato ſicut reus mõtis accuſari poſſet.
ideo uiteꝛius ↄſulebãt qualiter eum moꝛte di
gnũ accuſarẽt.Et tũc dixerũt ei(ſ tu eſ xpᷣſ)

ii.rex ⁊ unctus((dic nobis) Ubi Beda. Non

ueritatẽ ðſiderabãt.ſed calumniam prepara
bant. Si quidẽ xpᷣimn hominem tantùmodo ðᷣ
ſtirpe Dauid uentuꝝ ſperãtes hoc ab eo q̃re
bant ut ſi diceret ego ſum xpᷣs calũniaretuꝛ.
qꝙ; ſibi regiam poteſtatẽ arꝛogaret ⁊ ob hoc a
rege puniẽdus eſſet(Et ait illis. Si uobis di
xero)).ſ.ꝙ ſim xpᷣs(ñ credetis mihi )ſicut ⁊
alłs ñ credidiſtis nec nerbis meis.nec ſactis
Si auteʒ interrogauero uos non reſpondebi
tis mihi) ſicut nec alias rñdiſtis. cum inter
ꝛogarẽ quomodo xpᷣs filius Dauid eſſet. neq;

dimittetis.ſ. me qͥ tamẽ ſuʒ ĩnocens((Ex hoc

autẽ).ſ.tẽpoꝛe i.poſt tpᷣs paſſionis ⁊ accẽſio
nis((erit filius hominis ſeðdᷣens a dextris uitu
tis dei.).t.in potioribus bonis patris ſecun
dum humanitatẽ. ſed in equalirate patris ſe
cundum dinimtatem. Unde bene dixit filius
homimis.quia in quantum filius dei ſemper
fnit equalis patri ⁊ ſedens ad dexterã patris
Quaſi diceret. Ero in uita regnans ſempiter
na ⁊ uirtute diuina. cum hic infiꝛmus coꝛaʒ
uobis appareã. Ubi Theophi.Quaſi diceꝛet
Mon eſt uobis deceteꝛo tẽpus ſeꝛmonũ ⁊ doc
trine ſed deinceps iudicij tempus erit.cum ui
debitis me filium hominis ſedentẽ a dextris
uirtutis dei( Tũc dixerunt omnes. Tu ergo
es filius dei ſcilicet naturalis (¶ Qui ait.Uoſ
dicitis quia ego ſus) Quaſi diceret.E go nec
dico nec nego.ſed uos dicitis quamuis ñ cre
datis. Sua ergo ſententia convemnantur.
Voi Beda. Ita reſponſionem ſnam tẽperat
ut ⁊ uerum dicat ⁊ ſermo eius calũnie nõ pa
teat. Maluit enim ſe xpᷣm filium dei ꝓbare
quaʒz dicere ut condemnandi cã tolleꝛet᷑ his.
qui ꝙ obijtiunt hoc ipi fatentur. Quam tam̃
reſponſionem ipᷣi blaſphemiam reputãates di
xerunt¶ Quid adhuc deſideramteſtimoniũ)
ſcilicet ad pꝛobandum.qꝙ ſe xpᷣm dicat ⁊ dei
filiũ. Pec duo grauius ponderabãt.ſcilicʒ ꝙ
ſe xpᷣm ⁊ dei ſilium dicebat.eo quod unũ uiõ
batur eſſe contra peum reliquũ contra roma
num imperium (Ipi ei audiuimꝰ.ð ore eiꝰ)
O inſenſati.excecauit uos malitia ueſtraau
diſtis ex ore eiꝰ dei reuerentiã qua erat colẽ
dus.⁊ non blaſphemiam qua eſſet crucifigẽ
dus. Eꝛgo ut ait Beda.ſua ſe ſententia ↄdem
nant᷑.qui eum morti tradũt.quez ⁊ oꝛiſ ⁊ opꝑiſ
teſtimonio deum eſſe cognoſcunt. Et poſt
multa que contra eum feceꝛunt (ut eſtimo) ſi
3

De

eut in nocte feceꝛant (adduxerunt eum uictũ
a domo caypbe pontiſicis ad domuʒ Pylati
preſidis )romane poteſtatis.ad quem pertie
bat iudiciũ in cauſa ſanguinis.ut.ſculicet py
lato totum imponeret᷑.⁊ ipi immunes ꝛeputa
rentur.duxeꝛũt inquam eum uinctum mani
bus poſt teꝛguʒ ligatis.⁊ cuz młtis ↄuitijs ac
ↄtumelijs(⁊ ut q) catena in colo eius poſita
que poſtea oſtendebar̃ in hirm peregrinispꝓ
deuotione magna.qui ⁊ ipᷣi ſubmittebant in
ea colla ſua.Cogita nunc.cum tanto obpro
brio ducitur ꝑ mediũ ciuitatis hirm conniti
antibus pꝛincipibus ſacerdotũ ⁊ phariſeis at
q; dicentibus. Ueni nobiſcũ latro ⁊ deceptor
populi.nunc tua maleficia finem habebunt ĩ
bꝛeui. Porrenda ꝓꝛſus impietas.que tantis
iniurijs ſaciari non potuit quin potius ferali
rabie fꝛemens.impio iudici tanq; ꝛabido ca
ni animam iuſti deglutiendã expoſuit.(¶ Tũc
nidens iudas ꝙ ipᷣs damnatus eſſet Iconſilio
ſacerdotum ⁊ ſeniorum.i.damnationi(⁊ mõ
ti adiudicatus)conſuetudo emm erat indeo
rum.ut quem reum mortis iundicaſſent.nictũ
preſidi traderent. ut dum preſes uinctum te
neret.morti addictũ intelligeret (penitentia
ductus)infructuoſa tamẽ.quia ſine ſpe ueĩe
erat (retulit pꝛetium )ſcilicet triginta argen
teos principibus ſacerdotum ⁊ ſenioribus po
puli.a quibus male acceperat.quaſi ĩ ſua po
teſtate eſſet perſecutoꝛum ſnĩiaʒ mutare. ⁊ q̃
ſi eodem precio quo xpᷣm dñm uendidit poſſʒ
eum ꝛedimeꝛe.Multi eniʒ poſſunt alicui ma
la perſuadere.que tamen penitentia ducti pꝰ
non poterunt diſſuadere.uel in bonum cõueꝛ
tere.Si ergo iudas reſtituit pecuniam male
acquiſitam.quomodo.uſurarius tenet uſuraʒ
⁊? ſymoniacus pᷣbendaʒ uel quicunq; reʒ alie
nam: Cꝛedibile ẽ ꝙ lata ſententia contra xpᷣʒ
illi qui principales fueꝛunt in morte xpᷣi r̃die
runt ad templum.⁊ tunc uenit iudas pnia du
ctus.i.anguſtia quadam ⁊ triſtitia tactus q̃
tamen non naluit quia non propteꝛ amorem
dei.ſed propter enormitatem rei triſtis fuit¶
⁊ ꝛetulit᷑ argenteos dicens. Peccaui tradens
ſanguinẽ iuſtũ) non ualuit iude iſta coufeſſio
quia deerat ſpes uenie ⁊ ſalutis.Ubi Criſo.
Uide ueritatem undiq; fulgentem.pꝛoditor ðᷣ
ſeipᷣo dat teſtimoniũ.⁊ eorum qui condemna
ueꝛunt oppilat oꝛa (At illi Odeꝛidentes eum
dixerunt.Quid ad nos) ſcilicet de peccato
tuo.qui non ſumus rei in hoc facto.¶ Tu uið
ꝛis) ⁊ ſenties te peccaſſe.ſed nihil ad nos per
tinet ⁊ nobis de hoc nõ ẽ cor̃. ofeſſio ̊ au
dax eſt atq; ceca.emiſſe ſe iuſti ſanguinẽ au
diunt.⁊ tamen extra reatum ſe eſſe cꝛedunt-
⁊ in uendente ſcelus conſtitunnt. Unde ſcdᷣʒ
Qrip.accuſatio ſaceꝛdotum eſt.qui nõ eger̃t
pniaʒ etis iuda pẽitẽte ⁊ uidens iudas qð eũ
deridebãt.lapſus in deſperationem proiectis
argenteis in templo.unde recepti erant r̃ceſ

pꝛima.

ſit (⁊ abiens laqneo ſe)ex deſperatiõe(ſuſpẽ
dit)ex quo pʒ iquod cupiditas ſua nibil nibi
ualuit. Maluit ſe quã denarios peꝛdeꝛe.dẽa
rios templo.ſeipᷣm diabolo tꝛadidit ⁊ laqueo.
Pic habemus duo exempla:. Pꝛimũ ẽ quod
auaricia non eſt aliud quamiquidam laqueꝰ
diaboli.per quem ſuſpendit auaros. Secũdũ
exemplum eſt ꝙ crudelitas pꝛeſidẽtis ẽ occa
ſio deſperatioms peccatoꝛis.iudas enim retu
lit pecuniam penitentia ductus ⁊ peccatũ ſu
um eſt confeſſus.ſed quia principes dure reſ
ponderunt ſibi.dicentes quid ad nos tu nið
ris:deſperatus abiens laqueo ſe ſuſpendit:ſic
frequenter ciꝛca peccatorez accidit.iudas la
q̃o ſe ſuſpẽdit ĩ terre medicullio ĩdignꝰ hoim
2 angeloꝝ ↄſortio. Indignus colligi inter an
gelos qui in celis ſunt. Indignus etiam colli
gi inter homines.qui in terra.ſocius ſactus ðᷣ
monum. quibus deputatus eſt aer iſte caligi
noſus in carcerem uſq; ad iudicium. Sunt
autem tꝛes rationes quare tali moꝛte decuit
proditoꝛem interire. Primo ut eleuatus ĩ ae
re ſocium ſe oſtenderet demonum.in hoc aer
caliginoſo habitantium. Secundo quia paci
ſcendo locutus fneꝛat.in gutture puniturut
arterie que uocem pꝑditionis emiſeꝛãt punirẽ
tur.quia peꝛ que peccauit quis.per hec ⁊ tor
quetur.Tertio ut celo ⁊ teꝛre exoſus oſtende
retuꝛ.quia non ſolum ꝓditionis culpã emen
dare nequiuit.ſed etiam homicidij pprij ſcelꝰ
addidit. Mirabilis duricia iudeoꝝ:quos nec
ↄfeſſio peccati nec ꝛeſtitutio pᷣcij. nec oꝑpatio
proprij ſuſpendij emolliuit.quia uec penite⸗
ti nec proiciẽti nec ſuſpendenti inde credi
runt.Cũ iuda quippe ſeipᷣos ſuſpẽdunt. qͥ ᷣ
niam petere ⁊ ſatiſfationi intendeꝛe nolunt:
crepuit medius effuſus niſceribus.ꝛupto e
laq̃o putat᷑ cecidiſſe ⁊ crepuiſſe.⁊ in hoc out⸗
dãmodo delatũ ẽ ori.quo oſculatus dñm fue
rat.ne ꝑ os dãnata aia exiꝛet.nõ eĩ tam uiłꝛ
inquinari debuit ꝙ tam glorioſum.ſ.os xpᷣi ↄ
tig erat.dignum enim erat ut uiſcera que ꝓ
ditionẽ conceperant rupta cadeꝛent ⁊ guttur
quo uox proditionis exierat laqueo aꝛtaret᷑ᷣ.
ſepe enim modus pene expꝛimit modum cul
pe. Ue iude.quia ad fontem miſeꝛicordie ꝑ
ſpem uenie non redijt.ſeð proprij ſceleꝛis im
manitate peꝛteꝛitus deſperauit.⁊ ideo dicit᷑
PHiero.ꝙ magis iudas offendit deum quãdo
ſe ſuſpendit.quã in hoc ꝙ eum pꝛodidit.((Di
xeruntq; Nacerdotes quia (ñ liceret ipos Yar
genteos (mitti).i.remitti(in corbanam).i.i
gazophilatium.unde eos tulerant (quia pre
tium ſanguinis)⁊ mortis erat.ꝙ ibi mittere
nolueꝛunt.cauentes.ſ.ne ſacꝛos loculos pecu

nia cruenta polluerent.ſecundum Pieꝛo. ue

re culicẽ liquãtes.⁊ camelũ glutiẽtes.ſi enim
ideo pecumiã quia pᷣriũ ſanguinis eſt ĩ corba
nam hoc eſt in gazophilatium.⁊ inter dona
dei non mittunt.cur ipᷣm ſanguineʒ fundunt

omniu ſanctop. In ho
emerit agr in ſepulu
ce dat ĩtelligi.c xps p
peregriniſ emit quiete
radiſ. Uñ gloſa. Mag
fictis inigtatis. Figul
tex eodẽ luto facerea
liud i otumelia. ager en
ſiz htio ſanguinis ei en
ſepeliant peregrini. ñ n
iptio ſanguinis ei ſepr
ient. Unñ iero.
eꝛamus alege 1 ppl
dia ĩ ſalutem ſuſce⸗
wpireguieſcim'. V
iquam. q ſine domo
les iactabant requie
Aſtos it peꝛeginos
xpianos. q nutiates
tes i müdo:i xpi ſan⸗
Lum at p omnes
1 6 ißs aihru⸗ eet
ere uellet: pcipi.
biles dolozoſa na
capeꝛetin hoc in ſyin
rat:ductq ẽ cu ineſti
tn T plictua ſ
tua. Et ueni ibi
„Fr Uent ad nide

Hum Becntoqnnge⸗
nin gunmehniin
Pitonsentſeritpunii
Accanit uis per hert of
eoelere etoloſtence
n ocſtons culoi enen
n homiciciſpprij cel⸗
icia indeop. gudo ner
ſtuutiohci. necopenid
Aliuit gaig uecpent
ſpenden inde geti
e ſeiot iuſpedtnt.
Nioni intendene iclun
ſus niceridus mpde⸗
et greptiſe aigbott
ri nd ollatns efm ne
eineriet höei tin uſt
ptum grioiun N
nim erat ur nicera que),
rnprn MMeent ?gulul
gexrieerat logaeo rtaret
eneerninit nobunntn
aſonten nſeicnllen
t ſeb rogti i ſil
1 deſperauit 4 igeo

Gusofeſit deun

Secunde partis

Un ⁊ Aug.qualis illa ĩnocentie ſimulatio
fuit.pecunià ſanguinis ñ mittere in archã

⁊ ipᷣm ſanguinem mittere in ↄſciẽtiam (Et
ↄcilio ĩter ſe habito.emerũt ex eiſ agũ cu
iuſdã figuli ĩ ſepultuꝛã mõtuoꝝ).ſ.peꝛegꝛi
norum ꝗ ñ habebant ſepulerum ꝓpꝛiuz. ꝗ
dictꝰ ẽ cheldemach.i.ager ſanguinis ĩ ðᷣ

teſtatõm ꝓditoris iude.⁊ memoꝛiã paſſiõiſ

ihu xpᷣi.ꝗa em̃ pretiũ mortis fuerant.ĩ uſũ

mortuoꝝ ⁊ hoc peregrinoꝝ eos tradiderũt
Qõ fecerũt ñ in miſericordiam ſed ũ ſalua

toꝛis ĩfamiã.ſimulando pietatẽ ⁊ intẽdẽdo
iniquitatẽ. ut lõge lateq; diſſamaret᷑ ẽptio
⁊ ꝓpteꝛ hoc addita ẽ ĩpoſitio nominiſ((⁊ uo

catus ẽ ager ſanguinis)i.ẽptus pᷣtio ſãgui

nis.ut eẽt fłequẽs r̃memoꝛatio facti ĩ dete
ſtationẽ nominis xpᷣi.Aparte mõtis ſyon:ĩ
u allẽ ioſaphat ðſcendẽdo.iuxta natatoriã
ſyloe ↄtra auſtꝝ.ad iactũ lapidiſ ultꝛa ual
lẽ ẽ ageꝛ acheldemach.ubi ẽ ſepultura pe
regrinoꝝ ubi fuit monaſteriũ ſeu eccleſia
omniũ ſanctoꝝ. In hoc ꝙ de pᷣtio ſãguinis
emerũt agꝝ in ſepulturã peregꝛinoꝝ:miſti
ce dat᷑ ĩtelligi.ꝙ xpᷣs ꝑ ſuũ ſanguinẽ nobis
peregriniſ emit quietẽ ꝑpetuã ⁊ gaudiũ pa
radiſi. Uñ gloſa. Magnũ ſacramtũ latet ĩ
factis iniqtatis.Figulus ẽ deꝰ ĩ cuiꝰmanu
ẽ ex eodẽ luto facere aliud uas ĩ honoꝛẽ a
liud ĩ ↄtumeliã.ager eiꝰ ẽ ſeculũ ꝙ uniueꝛ
ſuʒ pᷣtio ſanguinis eiꝰ emitur.ut ei ↄmõtui
ſepeliant᷑ peregrini.ñ utiq; iſrł ſʒ alieni ꝗ
ĩ pᷣtio ſanguinis eiꝰ ſepulti:eternaʒ requiẽ

tꝛtient᷑. Uñ ⁊ Hiero. Nos ergo ꝗ peregri

eꝛamus a lege ⁊ ꝓphetis:pꝛaua iudeoꝝ
udia ĩ ſalutem ſuſcepimus.⁊ ĩ pᷣtio ſãgui
xp̃ᷣi requieſcimꝰ. Uñ ẽt Aug.peꝛegriniſ
iquam.iꝗ ſine domo ⁊ pr̃ia ⁊ toto oꝛbe exu
les iactabant᷑requies xpᷣi ſanguĩe puidet
Iſtos ãt peꝛegꝛinos dicimꝰ eẽ ðᷣuotiſſimos

xpᷣia nos.qꝗq ̃nũtiãtes ſeculo ⁊ nihil poſſidẽ

tes ĩ mũdo:iĩ xpᷣi ſanguie ̃quieſcũt h̊ Aug.
LCum ãt ꝑ omnes plateas hirim diceret

ꝙ qñs ih̊s captus eẽt.⁊ quomõ iuði eũ cru
cifigere uellẽt:ꝑcipiens hos rumoꝛes terꝛi

biles doloꝛoſa mater eiꝰ.que tam cũ pᷣmo
capeꝛetuꝛ hoc in ſpiꝛitu ( ut dicit )cognoue
rat:ducta ẽ cũ ineſtimabili lamento ⁊ fle
tu ⁊ plãctu a ſoꝛoꝛibus ſuis:⁊ alijs q̃ſi mor
tua.Et uenit ad uidendũ filiũ ſuũ dilectù

ploꝛãs ĩceſſanter ꝑ ciuitatẽ hieꝛuſalẽ ⁊? di

cẽs. Heu me ubi ẽ nunc amãtiſſimꝰfiliꝰme

us. Ubi es dulciſſie fili. Ubi te ĩueniã. ꝗs

te cepit cariſſime. Quar᷑̃ te mihi abſtulert
benigniſſime. Hec ⁊ hiſ ſilia poteꝛat dicer

⁊ multomagis mouẽtia mẽtes audiẽtiũ ẽt
infideliũ ad öuotionẽ ⁊ ↄpaſſionẽ Eſtimo
ꝙ omnes qui uiderut eam:dicerẽt. O quã

male ẽ iſti bõe mulieri. Si uidiſtis parem
dolorẽ.Et cũ ipᷣa ac ſorores eiꝰ ⁊ alij ꝗ ſe

cuʒ uenerãt uiderẽt eũ ſic ligatũ, afflictuʒ

Capłm. lxi.

ↄſputum. ab omnibus deſpectũ.a diſcipuł

derelictũ: ac omni ſolatio ⁊ auxilio ðſtitu

tũ.ñ loquentem.ñ ſe excuſantẽ. ſic uitupe
rabiliter ⁊ ſic enormiter a tãta multitudie
armatoꝝ crudeliũ duci.ad ſiſtẽdũ tribuali
iudicis iniqui.⁊ condemnãdum eü morti.
quãto ſunt dolore ⁊ amaritudine ꝛepleti.ñ
poſſet dici ł ſeꝛmonæ explicari. Credo quõᷣ
quaſi mortui ĩ terrã ꝓſternebãtur corã eo.
Dominus ẽt uidens matrem ⁊ alios in tan
to dolore ualde dolebat ⁊ ipe. Multũ enĩ

affligebat ex ↄpaſſione quã ad ſuos ?ẽ5 ma

xime ad matrẽ habebat.ſciebat enĩ ꝙ pro
ipᷣo uſq; ad euulſionem anĩe a coꝛpor̃ dole
bãt.Et ſic dño ubiq; ⁊ ſemꝑ dolor multipli
cabatur:ñ modicũ dolorẽ eĩ matris ⁊ ſuo
rũ putabat ſun n illo eꝛgo mutuo ↄſpec
tu magnꝰ ualde doloꝛ fuit utriq;. Sequũt
vo a longe:quia ñ poſſunt appropiquare.

Cõſidera ⁊ ĩtuere iſta diligẽter ꝑ ſingul·

qr multũ ſut ↄpaſſiua.Cogita ſi potes tãtã

amaritudinem.ſi piam habes animam: ga
lõgũ ẽ cogitare anime habẽti öuotõez. Si

cut ergo dulciſſima mater filio ſuo ſic ãgu

ſtiato uiſo ualde doluit:ac ei ex ĩtimis cõ

paſſa fuit ⁊ amariſſie fleuit.⁊ ſimiliter dñi

matri ⁊ alijs compaſſus etiã multum dolu
it.ſicut fidelis amicus ſuo amico.⁊ proxio
mala pacienti compati ⁊ cõdolere debet.

Et adduxerunt iſum uinctum ⁊ eũ py

lato preſidi )incircunciſo cani glutiendum

(tradiderũt ĩ ptorium quod erat ĩ domo

pylati.locus quidem ubi iudicabat ? pᷣto

ris ſeu iudicis ſedem ⁊ locum tenebat. Uñ
Beda. Pretorium eiĩ dicitur ſedes pᷣtoris.

pᷣtores at dicũtur pᷣfecti ſiue pᷣceptoresꝛ eo

ꝙ ciuibuſ pᷣcepta donẽt. Tradiderũt eũ po

teſtati romãe:ut eo mõ alienos ſe oñderẽt

ab eius interfectione.in quo ñ eorum inno
centia ſʒ magis ömonſtrat᷑ inſania(Et ipᷣi

Igꝗ ducebant eum (non introierunt ĩ preto

rium ne ↄtaminarentur) ĩtrando domũ gẽ
tilis(ſz̊ ut mãducarẽt paſcha) i.azimoſ pa

nes.quos ñ licebat comedere niſi ꝑſõis mũ

dis. dies enim a gere cepernnt aʒimoruʒ. ꝗ
be diebꝰ ↄtaminatio illis erat ĩ alienigene

itrare habitaculũ. Cimebaãt ↄtaminari ex
igreſſu domꝰ hominis gentilis.⁊ ñ timuer̃t

inquinari ex ꝓcuꝛatõe mortis xpᷣi ĩnocẽtis:
ex quo ꝓatet ſuꝑſtitio eog uana.ſicut ĩ mł
tis alijs. Un Augu.O impia cecitas. Pabi
taculo uidelicet cõtaminarentuꝛ alieno:⁊
ñn ↄtaminarent ſcelere ppᷣo. Alienigene iu
dicis ptoꝛio ↄtaminari timebãt.⁊ fr̃is ĩno
cẽtis ſanguinẽ effuder̃ ñ timebãt.hec aug.
Iſtis ſunt ſimiles.ꝗ cõſciẽtiam magnaʒ ð
minimis faciut:⁊ multograniora ↄmittũt.
Qüũ ergo ih̊s eſſet ĩ pretorio:pylatus )on
ſerua ntijs iudeoꝝ.qui domum eius iĩgredi

n audebant defeꝛens (exiuit ad eos foraſ)
L

4

De

de pꝛetoꝛio:ipſe enim erat quaſi mediꝰ hĩe

ingde diſcuaꝛens. ⁊ querebat quã accuſatio
nem aduerſus eũ in iuditio affenẽt quẽ re
um mortis iudicabant. Uidebt eĩ eũ in ſi

gnũ damnatõis ligatũ.⁊ a tot ductũ ad dã

nandũ:⁊ iõ de câ ab eis queꝛebat. Uolens
mõz tener̃ romanoꝝ a ꝗbus miſſus eꝛat ꝗ
bus ↄſuetndo erat nulluʒ ↄdemnare.niſi pᷣ
us accuſatõem ſuã audirent ⁊ ille locuzʒ de
fendendi haberet.(Et dixeꝛunt ei:ſi nõ eſ
ſet hic malefactor)quẽ deꝰ ĩ lege pꝛecipit
non pati niuere (nõ tibi tꝛadiſſemus eum)
nos ꝗ ſumꝰ tte religiõis ⁊ autoritatis qſt
dicerent. Mos ſumꝰ tãte ueritatis ⁊ iuſtitie
ꝙ nobis debeꝛet cꝛedi ſimplici vbo ſine ali
qua diſquiſitõe.Nos eĩ factũ diligent᷑ exa
minauimus ⁊ eũ dignum morte inuenimꝰ:
⁊ iõ iam ↄdemnatũ tadimus eũ tibi puniẽ
dum nec oʒ aliaʒ faceꝛe examinationẽ. ſic
hoĩies malicioſi coꝛã iudicibus ſe iuſtificãt
ut ĩnocenti magis noceꝛe ualeant. Miſeri
iudei dicũt eũ eſſe malefactorẽ:ꝗ pertran
ſiuit bñfaciendo ⁊ ſanãdo oẽs oppꝛeſſos a
diabolo.⁊ faciunt ſ̃m illud ꝙ de eis per ꝓ
phetam iam ipᷣe pᷣdixeaat.retꝛibuebant mi

hi mala pꝛo bonis.Et pylatus quaſi idigna

tus ex eoꝝ rnñſione.quia ſciebat eos ꝑ ĩuidi
am ipᷣm tradidiſſe:dixit eis.( Accipite euz
uos ⁊ ̃m legẽ ueſtrã iudicate eug). Queſi
diceret.ſi ſufficit ueſtꝛa examinatio ſuffici
at ueſtꝛa ſnia. ego nequaq; talis iudex effi

tigꝛ. Per quã rñſionẽ mortẽ.xpᷣo ĩferre inhi

bebat qꝛ romani aliqᷓ minoꝛa iudicanda iu
deis dimiſerant. ſed cãm ſanguinis ⁊ altaʒ
iuſtitiam ſibi retinuerant. Uñ dixer̃t iudei
¶Nobis ſñ licet interficeꝛe quenquã).ſ.pp
põtatẽ ad alios tranflatã. Tñ õ ſeipᷣos dice
bant.qꝛ inteꝛficiebãt quẽ iniuſte interfici
endũ offeꝛebant:⁊ ſanguinẽ innocentẽ fun
debant:quẽ fudendũ alteri tradebant. Ar
gumentũ ͤ ſentientes uel ꝓcurantes aut ſi
mulantes fꝛaudez infeꝛ endã pximo cũ poſ
ſint obuiare malo.qꝛ tales ſimiles ſunt iuõ
is hæc dicẽtibus ⁊ ſub pᷣtextu iuſticie uł cꝰ
cunq; cauſe ſuã nequitiã defendẽtibꝰ.NMł
ti ẽt mali cleꝛici ſic dicunt.ſ.nobis nõ licet
interficeꝛe quẽq; ĩtelligẽtes de moꝛte coꝛ
porali:ꝗ tñ ꝓ modico hñt multos interfice
re ſuo malo exẽplo morte ſpũali.q̃ peior ẽ
inteꝛfectõe corꝑali. Vel dixeꝛunt iudei ſibi
non licere illis diebus ꝑpꝑ feſti ſolẽnitatem
⁊ ſanctitatẽ. ꝙ celebraꝛe iam ceperant:ꝑp
de ingreſſu etiam pᷣtoꝛij ↄtamĩaꝛi metue
bant. Unde Aug. Si malefactõ eſt cur nõ

licet interficere. Si ꝑp feſtum non licuit

iteꝛficẽ.cur cꝛucifige czꝛucifige eũ clama

ſtis. Uel quia crueifigi eum ut etiaz modo
mortis infamaret᷑ cupiebant.⁊ hoc eis ᷣm

legem non licebat: licet alio modo poſſent
blaſphemos inteꝛficere qualem xpᷣm ꝛepu

prima.

tabant. ut patuit in Stephano ab eis lapi
dato. Poc autem factuʒz eſt ut ſermo ieſu

impleretur quem dixit: ſignificans qua mõ

te eſſet moꝛituzus.i.a quibus. nõ eĩ mortẽ

crucis hic ſignificat: ſed ꝗr a gentibns eſſʒ

moriturus.⁊ ꝙ iudei eũ fuiſſent gentibus

iroadituri ad illudendum æ flagellandum æ
ciꝛiuiecifigendũ: hec eĩ tꝛzia dominus a gẽtibꝰ
eſt paſſus.quia enim proprijs manibus no
lueꝛunt eum inteꝛficere.ut ſie ꝗq magis pec
cabant quaſi alieni eſſent a ſceleꝛe: imple

tus eſt ſermo ieſu quez de ſua moꝛte pꝛedi

xit. ut a iudeis tꝛaditus. occideꝛetur a gẽti
bus.(Et ceperunt accuſaꝛe eum)falſe (in

multis) de quibus ſolum tria expꝛimumur
que Lucas ponit:dicens(¶ Punc innenimꝰ

ſubuertentem gentem noſtram )ſcilicet iun
deoꝝ a cultu legis falſam doctꝛinã ſeminã
do(⁊ ꝓhibentẽ daꝛi tꝛibutum ceſ ri ſic
quaſi ð ipᷣm ſeditionem faciendo (⁊ dicẽtẽ

ſe xpᷣm ꝛegem eſſe )quaſi uolens ſibi regnũ
iudeoꝛum uſurpaꝛe. Nomine chꝛiſti reges
iudeoꝛnm appellabantuꝛ propteꝛ unctiõeʒ

ſed addebant regem dicendo chꝛiſtum z=

gem gratia explanationis.quia pylatus gẽ
tilis ea at.gentiles ueꝛo reges ſuos non un

gebant ſicut iudei faciebant.⁊ ideo ſi ei ꝙ
eſt xpᷣm. id eſt unctum non addidiſſent re
gem: pylatus non intellexiſſet. Sed falſe e

rant accuſationes. Unde nõ bene dicebãt
inuenimus.qꝛ ꝙ ei imponebant nõ erat rei
ueritas: ſed humana uictio ⁊ adinuentio.
Nõ eiĩ ſubueꝛtit gentẽ a lege.qꝛ ñ uenit
ueꝛe legẽ:ſʒ adipleꝛe:nec ſubuertit ſʒ co
uertit quos docuit ĩ ueꝛitate. Nec ꝓbibu
tributa ceſari daꝛi.Sʒ dixit reddite q́ ſu
ceſariſ ceſari:⁊ que ſunt dei deo ⁊ lid a tꝛ:

buto. ne ſ. cãdaliʒaꝛet: ſoluit tꝛibutũ ꝓ ſe ⁊
Petꝛo. Dicẽs quoq; ſe xp[ʒ regẽ eẽ ueꝝ: di

xit lʒ ꝛegnũ ĩ hoc mõo habere nolet.qꝛ cuʒ

ipᷣi uellent eũ ꝛegẽ faceꝛe:fugit ⁊ regnũ ꝛeſ

puit. Igit᷑ (ut ait BGeda) arguũtur ipietat᷑

iudei:qð accuſantes ſaluatorẽ ⁊ ſalſo qui

dem.nec aliquid neriſinile:qð ei obiecere
poſſit:inueniunt. De pꝛima igitur accuſa

tione tanquam friuola: ⁊ ad euʒ non expec

tante.pylatꝰ paꝝ curabat:qꝛ eĩ erat hõ gẽ
tilis:nõ cuꝛabat de obſeꝛuatõne ſeu uiola

tõe moſavce legis:⁊ ſecundã tàquà falſaʒ
⁊ mendoſã puipendens nullã ꝛeputabat qꝛ
forte ꝑ reuelatõeʒ audieꝛat ieſũ dixiſſe ali
qñ reddite q̃ ſũt ceſaris ceſaꝛi ⁊ q̃ ſunt dei

do.uñ tꝛdſit ad t᷑tiã q̃ magiſ tãgebat eũ ⁊ ꝛo

manũ ĩpiũ.⁊ uiðᷣbat õ ĩꝑatõiſ hõꝛẽ.ſ.ꝙ dice
bat ſe eẽ xpCᷣʒ.i.ũctũ ſiue r̃ gẽ nã dir̃cte ð ĩꝑpa

tõẽ eꝛat ꝙ aliꝗſ ſe eẽ ̃ gẽ iuðdꝝ dicẽt.ꝗ ĩpa
tõi romão ſᷣ tributo ĩ ſignũ ſubiectõis ſᷣuie
bat.pꝑ ꝙ ꝛomãaãi nom̃ gi ab eiſ abſtuleꝛãt

ut eoꝝ ſupbiã fꝛãgeꝛẽt.⁊ ̃bellãdi occaſiõeʒ
tolleꝛẽt(¶ Rt ĩtꝛãs pylatꝰĩ pᷣtoꝛiu ut ibi chꝛi

eltiadidezunt te mibi
rin gic. ¶(Auid feciſtt
jeſus de ꝛegno ridit py
c altioꝛa reduceno
iun ſ eſt de hoe mundo
hoteſtas mea ? auctorit
ſhaber originem 1 pꝛine
danis t hominu election
7 Aapatre⸗Quaf dicer⸗
ntalis qualè ſuſpica
larioꝛ. Temporale 9
ude hoc ſignuz oſt
Al deniq; monſtꝛauit
nec pncipes. neq equ
neq; aliud ad tale hal
ſeg humilẽ hac T ino
duodeci niles homine
Triſo. Scom diuinita
iecta xpo:tamen quar
in pꝛimo aduentu ſuo
du tempaliteꝛ: regna
du dacſedu uß ſinee
gis cecit n ſcm ue
gu uerütann ad tolle
temperat ſuam reſpo
rit hui mundi tempo

hnationis quin pflannsd:
Uero reges ſnon nonun
ſxciebont? ofeig
um non acd iſſent re
relleriſet. Gec falſe e
Mae nöbene dicebi
nponebant no erat
a uictiot adinnent
e alege aꝛn tenit
einec ubuerti ßee
uenitne. ſecſpbr
Scirt edeite in
e ſun deideo tlcan
ct ſlnin uigſer
lerigree ce ep
noo habefe nolet ea
ſiere igt treniu
Bedo) Alunn ſpieat
&s ſeluatcri ilſo gui
cniümlerb iobieclie

iot⸗
Gionnöt hoe /
- 4 igeni ini⸗
4 ſi Pun i
ipihe
netettfhe ticki

ecA⸗
n 1 oon

Secunde partis.

ſtü magiſ pacifice ? exqſite examinaret.ex .

tꝛa tumultum ⁊ ſtrepitum iudeorum.qui ñ

audebant intrare pᷣtoꝛiuʒ (inteꝛogauit eũ

dicensſ tu es rex iudeoꝝ quaſi diceret.
Ex hoc ueꝝ quod tibi iponituꝛ.ſ.ꝙ uelis ti
bi uſurpaꝛe ꝛegnuʒ. uel ꝙ tu ſis ꝛex iudeoꝝ
ſecunduz quod accuſant te. Querebat utꝝ
eſſet rex ð iuꝛe ꝗqa de facto conſtabat ipſũ
regẽ nõ eſſe.Et ſecundum Theophiluz. B
interrogauit Pylatus ↄtemptũ obiecti cri
minis ⁊ accuſationem iudeoꝝ ſubſanando
q̃ſi dicat. Tu pauper humilis nudus cui nł
lus adiutor:accuſaris ð regniãbitõe ad ꝙ;
opus ẽ multorum adiutorum ⁊ ſumptuuʒ.
(Et reſpondit IBus.A temetipᷣo h̊ dicis)
hoc ẽ ꝙ tu eſtimes qui nunq; me uidiſti ta
libuſ intendere (an alijſ tibi dixerũt ð me)

Et tũc cognoſce radicẽ dicti.Ex quo nullũ

ſignũ talis accuſationis in me unq; uidiſti.
⸗Relnonen pylatus.Nũgd ego iudeꝰ ſuʒ
MOQuaſi diceret ñ ſum iudeus.⁊ ideo ð iſtis
qſtionibus a meipᷣo non loquor. ⁊ per meip
ſuʒ hec ſcire ñ ualeo(ſed gens tua ⁊ ponti
fices) ꝗ te ab alienigenis deberẽt defende
re (tiadideꝛunt te mibi) ꝓ malefactor. Tu
eꝛgo dic.(¶ Quid feciſti.) Inteꝛogat itaq;
ieſus de ꝛegno rñdit pylato eũ eꝛudieno.⁊
ad altioꝛa reducens.(¶ Regnũ) inquit (me

um i eſt de hoc mundo).i.ſecundum ri.

poteſtas mea ⁊ auctoꝛitas mea q̃ ſum rex.

n habet originem ⁊ pꝛincipiuʒ ex cauf mũ

danis ⁊ hominũ electione: ſed aliunde ſcili
a patre.Quaſi diceret. Rex ſum. n qui
n talis qualẽ ſuſpicaris:ſʒ multo maior
Llarioꝛ. Temporale ꝗppe ꝛegnum fugi:⁊
ũ de hoc ſignuʒ oſtendi. Unde Cꝛiſᷣ. ni
ii deniq; monſtz auit tale. Neq; eĩ milites
neq; pᷣncipes.neq; equos.neq; muloꝝ iugũ
neq; aliud qðõ tale habebat circa ſemetipʒ
ſed humilẽ hãc ⁊ inopem uitaz ꝑtranſibat

duodecĩ niles homines ſecũ ciꝛcũfeꝛens. HB

CTriſo. Scõm diuinitatem omnia ſunt ſub
iecta xpᷣo:tamen quantum ad humanitatẽ
in pꝛimo aduentu ſuo ñ venit ad dominan

du tempꝑaliteꝛ regnãdu: ſʒ magis ad fᷣuiẽ

dũ ⁊ paciẽdũ.uñ ſi negat ſe eẽ ꝛegẽ ſʒ ma

gis ↄcedit:qꝛ ſcõm ueꝛitatẽ ipᷣe eꝛat ꝛex re

gũ uerũtam ad tollẽdũ occaſonẽ euadẽdi.
temperat ſuam reſponſonẽ dicens.ꝙ nõ qᷓ

rit huiꝰ mundi temporalẽ dominatiõem q;
regnũ ſuum ñ eſt de hoc mundo: q;tum ad

tpꝛalia iſta qꝛ enda æ habenda.¶ Et eꝛgo
ꝛegnu eiꝰ neq; iudeis.neq; ⁊ʒomãis aduerſũ

eꝛat. nec dñationẽ eoꝑ ipediebat:qꝛ ipi tan
tũ de ꝛegno terreno ꝙ de hoc mũdo E cura
bant. Quaſi diceret eis:decepti eſtis: ñ im
pedio dominationẽ ueſtꝛam in hoc mundo
ne uane timeatis ⁊ ſeuiatis:ſʒ ad regnũ ce.
leſte ꝙ n ẽ ð̊ G̊ mũdo uenite cꝛedẽdo ad ꝙ
uos ĩuito pᷣdicãdo.xpᷣſ dixit ĩ gnũ meũ ñẽ 8.

Capitulũ. lxi.

hoc mðo. ſʒ tů multi plati g ſüt eiꝰuicaꝛij ð
ꝛiũ uidẽt᷑ dicer̃ facto.ĩ põpis ſe pᷣncipihus
terrenis equantes:ł ẽt eos excedẽtes.i Et

ſubiügit. ( Si ex hoc mundo eſſet gnũ me

i3) tuũc(miniſtri)regni(mei) terẽi/ un pꝰ
regem ẽt regnum temporale habet firmita
tẽ (utiq; deceꝛtaꝛent contra aduerſaꝛioſ(

ut ñ tradereꝛ iuðis)p ꝙ patet ꝙ ñ eſt mun

danum regnum meum. Unñ ſequitur (Muc
ãt regnum meum non ẽ hince) ideſt de hoc

mũdo:ẽ tam hic q; ubiq; attingit a fine uſ
q; ad finem. Undeiaug.non dicit ñ eſt hic:
hic eſt ei regnum eius uſq; in fineʒ ſeculi:
habẽs in ſe ↄmixta zizania uſq; ad meſſeʒ:
ſed tam nõ ẽ hinc:quia pegrinatur in hoc
mundo. Unde ⁊ tbeophilus.non dicit ñ eſt
hic ſʒ ñ ẽ hinc nã agnat in mundo:⁊ utitur
illius ꝓuiſione: ⁊ iuxta uotũ cũcta diſpoſu
it ñ eſt autem ab infimis cõſtitutum regnũ
eius:ſed celitus ⁊ ante ſecula. Uñ etiã Cri
ſoſtomns. Sed cum dixit regnum meum ñ
eſt hinc:non priuat mundum de ſua puidẽ
tia ⁊ pᷣlatione:ſed oſtendit regnum ſuum ñ

eſſe humanum: neq; corruptibile. quoniaʒ

deſuper habet principatum: ꝗa non eſt hu

man: ſed multo maioꝛ ⁊ clariõ.(Dixit ita

q; ei pylatus.Eꝛgo ꝛex es tu.)ex quo alibi
eſt regnũ tuuʒ. ¶ Beſpondit Jeſus.Tu di
cis· ꝗa ꝛex ſuʒ ego) Quaſi diceret.Ego nec
nego:nec affirmo:ſed tu dicis.non tamẽ aſ
ſerendo: ſed intezogando. eodem vbo pꝛeſt
di quo ⁊ pᷣncipibus ſacerdotũ reſpondit ut
ꝓpᷣa ſententia condemnent᷑. Noluit dicere
non ſum.ne falſum diceret.noluit etiaʒ di
cere ego ſum: ut calumnie occaſionem da
ret. ¶ Unde ſic temperauit reſponſionẽ ut
2 ueꝝ diceret.⁊ ſermo eius calumnie ñ pa
teret.⁊ penitꝰnulla culpa ĩ eo cognoſceret᷑
6 deinde determinat ſui ꝛegni ↄditionem
dicens(ego ĩ hoc natus ſũ)tẽporaliter (⁊
ad hoc ueni in mundũ) ꝑ carnis aſſumptio
nem ( ut teſtimoniũ peꝛbibeam ueꝛitati)di
cendo⁊ radicando ueritatẽ ð diuinis ĩ cor
dibꝰfideliũ.⁊ iõ oĩs ꝗ eſt ex ueritate pꝛĩa q̃
deus ẽ.ñ ſolũ ꝑ creatõm: ſʒ etiã ꝑ imitatio
nẽ ⁊ ſubiectionẽ.audit ueꝛba mea cꝛedẽdo
⁊ oper̃ adimplendo.⁊ ꝑ cõſequẽs ĩ talibꝰſpi
ꝛitualła regno Dixit ei pylatꝰ¶ Quid eſt vi
tas (Et huiꝰ q̃ſtiõis reſponſũ ñ expectauit
q iuðoꝝ malitiã ⁊ xpᷣi inocẽtiã pcipi ẽs.ad
es liberatõzʒ feſtinauit.ł q̃ſtõez ðᷣ vitate tĩ
facer̃ potuit.ſʒ reſpõſũ finale audit᷑ ñ meꝛu
it qꝛ iudiciũ ſuũ a ueꝛitate ichoauit. ? nõ ĩ
ueritate.ſʒ ĩ ꝑpuerſitate finiuit. egitur tñ ĩ

euangelio nagaꝛeorum. ? ẽt uidetur dicer̃

Auguſtinus.ꝙ xpᷣs reſpondit ꝙ vitas ẽ ð ce
lo.⁊ nõ erat in terꝛa ſed ꝓylatus ñ audiuit
łqꝛ exiuit ad iudeos. uel propteꝛ tumultũ
clamantiũ. Pylatus queſtionẽ de ueritate
fecit:ſʒ de reſponſione ñ curauit, Veritas

De

enim eſt ſicut aqua benedicta ad quã oẽs

curzunt tñ manus faciei apponũt: ne ſupez?
faciẽ aqua cadat ſic multi queꝛunt de ueri
tate:tñ nolunt ꝙ eis ueꝛitas de ſuis defec

tibus dicaf etiam ꝓ eoꝝ ſalute.¶ Et cum

hec dixiſſet queꝛẽdo quid ẽ ueꝛitasſ(iteꝛũ
exiuit ad iudeos) ut ꝓ innocẽtia dni loqe

tur (⁊ dixit ad eos.E go nullã in eo ĩuenio
cis). ſ.morte dignã. Quia.n pylatus ⁊ im
peꝛatoꝛ dqñs ſuus non cuꝛabant.niñ ð ̃gno
teaeno.iõ pylatus habuit ipᷣm excuſatuʒ:
dicẽs ſe nihil cris iuẽie in eo. Eꝛgo iuõi ĩ
uidia ſtimulati ſunt:qui iuſtum mendacit
damnaꝛe laboꝛauerunt. Sed hic eſt modꝰ

maloꝑ ꝙ peꝛ mendatia queꝛunt ↄdemna

tionẽ iuſtoꝛum. Ex hoc etiam patet ꝙ ali
qñ iuſtius agit ĩ cuꝛia laycali quã cleꝛica
li.pꝛincipes.n.ſaceꝛdotum xpCᷣjʒ ↄdemnaue
runt tanq; mortis ꝛeum.quẽ pylatus pnun

ciat innocentẽ ⁊ iuſtum. Sic ⁊ hodie fit ĩ

pluꝛibus locis.ꝙ malefactoꝛes ꝗ ꝑ ſecula
res iudices punient᷑ ꝑ eccleſia ſticos uiros
in magnũ ſcandalũ populi tuemur. Judei
uezo cum nihil aliud faueꝛẽt calumnie eo
rũ ꝛecurrebant ad ſubſidia clamoꝝ. Uñ qꝛ
deſiciebant rõibus inualeſcebant uocibꝰ
dicentes. Cõmouit ppł'm docens p uniner
ſã iudeam: ⁊ incipiens a galilea uſq; huc.
Quaſi diceꝛent. Peruertit ppłʒ ⁊ tuꝛbauit
pacem cõeʒ:nec in una ꝑte tm̃:ſʒ a galilea
incepit ⁊ hucuſq; ꝑuenit ſpᷣm Bedã. Pic ac
cuſantiũ ſeꝛmo magis ⁊ eum ꝗ accuſat᷑ do
cet innoxiũ.⁊ eos ꝗ accuſant docet eſſe
ueꝛſos.decuiſſe eĩ ppł'm nõ cꝛĩs:ſʒ vtut᷑ cõ
ſtat eſſe indiciũ.nec ↄmouit ppłm: qui pa
cis ↄdidit teſtm. Miſtice ↄmouit pplm ſa
lubri ↄmotõe:uiã ueritatis docendo.de q̃ᷓ
motide dicit in pſalmo. Cõmouiſti terꝛam
⁊ ttuba ſti eã: ſana ↄtꝛitões eius qꝛ cõmo
ta ẽ. Clamoꝛib igitur inualeſcebant.gꝗ in
rei ueꝛitate deficiebant: ut ſu clamoroſa

non iuſta accuſatio: quia per clamorẽ uo

lueꝛunt obtiner̃ quod non poteꝛant per ꝛa
tionem habere. ¶ Sic faciunt maligni qᷓ
ꝛentes obtineꝛe per ueꝛba ⁊ contentionez:
quod non poſſunt per iuſtitiaʒ ⁊æ ueritatẽ.
Conſideꝛa nunc inquantũ ſe bumiliauit:iu
dex totius creatuꝛe conſtitutus a patꝛe: ut
acquie ſeeꝛet ſtare ante iudicẽ teꝛr̃ iudee.
⁊ ſicut xpᷣs cũ ante pᷣſdem ſtatueret:.⁊ ini
quis accuſationibus falſe uꝛgeret᷑. omne⸗ʒ⸗
manſuetudinẽ ⁊ patientiazʒ oſtendit.ſic ueę
rꝰxpi imitator nõ muzmuzet:aut reclamet
nec odicat: cu indebite ab emulis leditur
aut impugnatuꝛ. Ex iſto aꝛticlo accuſatio
nis chaiſti de falſis datuꝛ documemum g
caueamus ne ⁊ nos de flo.uł ifalſe accuſe

mus xpᷣm. Iſti eni accuſant xpᷣm de falſo:

qui ſidi falium imponunt: ſicut iudei paga
ni ⁊ heꝛetici.ac coniules.qui de ipſo xpᷣd a

liter quam debent.ſentiunt.ſunt ⁊ alij quu

accuſant eũ de ueꝛo:ſʒ falſe:ſicut mali xpi

ani qui ꝛetoꝛquent peccata ſua in deuʒ di
centes.deus hoc uoluit. uel ſtelle fecerut
me peccar̃ deñ ãt fecit ſtellaſ.⁊ ſic deꝰ fecit
me peccaꝛe. alſe imponis peccatů tuum
deo. Uexꝝ quidẽ ẽ. ꝙ ðᷣus fecit ⁊ te ⁊ ſtellaſ
⁊ẽ hec oĩa bõa.ſʒ ꝙ deus creauit non te co
git ad peccandũ iʒ malitia uolũtatis tue:
ergo imputando deo peccatuzʒ tuuʒ.tu ac
cuſas deum falſe.(¶¶ Itẽ alio mõ quidã ac
cuſant deum falſe:mali.ſ.xpᷣiani hutes g

dem fidẽ ueꝛã:ſʒ ĩformẽ:ꝗ cognoſcũt xpᷣm
ꝑ fidem:ſed nõ gloꝛificant eũ ꝑ uitã. Ad ↄ

foꝛmãdũu ſe huic aticulo ꝛecogitet homo

quo ille ꝗ ẽ ipᷣa ueritas propte? nos falſta

tibus caluniari dignatus ẽ: ut nos in ueꝛi

tate füdaꝛet /⁊ ſic oꝛet. Ihu ꝗ coꝛã pylato

de multis flis accuſaꝛi uoluiſti. doce me
