tẽa collo ſuo ĩpoſta:exclamidatꝰ tunica ũñ
cuꝛioſe ſuccintus capite diſcoopeꝛtꝰ. ⁊ cuꝛ

uꝰ ex fatigatione ⁊ uehem̃ti acceleratiõe ĩ
cedens:⁊ quomodo agnus innocẽs inteꝛ lu

1

Capitulũ.lxx.

poa ibat mordaces.h quã uiolenteꝛ ed im
pellebant per uallis ioſephat mediuʒ. ⁊ ad

montis aſcenſum: q́; fatigatus æ moleſtijs
afflictus tranſijt ꝑ torrentem cedꝛon. ut ad

impleretuꝛ ſcriptura q̃ dicit. ð torrẽte ama
re.ſ.paſſionis in uia bibet.Et ſic cũ impetu
tanquam contra latronẽ ſtꝛidentes.⁊ eum
pcutientes.duxerunt eũ peꝛ portas aureas
ꝑ quas in die palmaruz intrauerat que mo

do clauſe ſunt: (⁊ adduxerunt eũ) ligatuzʒ
tanquam morte dignum (ad anna pᷣmuʒz)
i.primo. Pluribus ãt de cauſis ducebant

eum pᷣmo ad annam. Quaꝛum una eſt. ꝗa
domꝰ anne prior eis erat in uia occuꝛrebat

⁊ ideo tuape ei eſſet ⁊ cõtemptus uideꝛet᷑.

ſi domum ſuam antepoſitam preteriſſent ł
foꝛte illuc diuertebant.ne ĩ uia longioꝛi tu

multꝰĩ populo fieꝛet. Uel miniſtꝛi faciebãt

hoc ð uoluntate cayphe.uolentes anna ſo
cerum ſuum honorare.ut diuino iuditio ꝗ
erant affineſ ſanguine ſociarentua ĩi ſceler̃.
tem qr annas fenioꝛ fuit quã cayphas iu
itiuʒ ãt primo referebatur ad ſeniores ut
magis iuſtum appareꝛet coran hominibuſ
ideo fecit euʒ anne primo preſentaꝛi. ut ex
cuſabilioꝛ eſſet:ſi ab anna ↄdemnatũ ipie
poſtmodũ cõdemnaret. Item quia hi duo
ſacẽdotiũ niciſſi agẽtibꝰemebãt: ⁊ ſibi ꝑ ã
noſ uiciſſi ſucceõbãt.⁊ utilitatẽ ĩ cõi hẽbãt
⁊ iõ fecit eũ pnñtari anne tãq; coniudici.ad

quẽ ſciꝛe ð iuditio ꝑtinebat.⁊ ut xpᷣs magiſ

dignꝰ morte.⁊ ꝑ conſequens ipſe cayphas
minoꝛis culpe uideret᷑.ſi alterius quoq; cõ
ſacerdotis ſui ſententia.⁊ corã iudicibꝰplu
ribus xpᷣs ↄdemnaretu. Et licet iſti ponti
fices iudeoꝝ non haberent iudiciũ ſangui
nis habebant tam iudicium examinis. q
ipſi examinabant cauſas ad ritus iudeorù
ſpectantes:⁊ poſtea miſerunt ad pᷣſidem ce
ſaris cauſas inſtructas.ſecundũ legẽ unuſ
ſummus ſacerdos ꝑ totam ſuam uitam offi
tio pontificij fungebat᷑.cui poſt mortẽ fili
us ſuccedebat.ut generatiõiſ ĩ ſaceꝛdotibꝰ
ſeꝛies texezetuꝛ. Poſtmodũ ueꝛo inuidia ⁊
abitõe pᷣncipũ cꝛeſcẽte.ñ ſolũ pri ũ ſuccede
bat filiꝰ:ſʒ nec ultra ãnũ.ꝗs officio fügeba
tuꝛ põtificatꝰ⁊ B iᷣm pecuùia ꝓcuꝛabat a ꝛo
mais uñ hi duo.ſ.ãanas ⁊? cayphas pᷣncipes
ſaceꝛdotũ erãt.lʒ ð tribu leui ñ ẽẽnt: ⁊ ꝑ ui
ces qnuas alt᷑nati ſaceꝛdotiũ miſtꝛabaàt ꝙ
quolz ãno ꝓ ſuiſ uicibꝰab:heꝛode emebãt ⁊
eꝛat tẽ ãnꝰ cayphe.cum paſſꝰẽ dñs.q; erat
põtifex anni illiꝰ.i.amminiſtꝛationẽ ani il
liꝰhẽbat q;uis iudiciũ ⁊ utilitas iudicij cõi
teꝛ ãboꝝ eẽt ñ g miꝝ ſi iniꝗ pontiſices iniq
iudicauer̃t.⁊ offĩ põtificatꝰtã neꝗt᷑ adep
ti:⁊c̃ ſic nephariã geſſer̃t.Sepe ei ꝗ ꝑ aua
ꝛitiã l ãbitõʒz ad ſaceẽdotiu ⁊ dignitatẽ acce
dit.ꝑ iiuſticiã ĩ eis f̃uat ⁊ ſceleatũ ſitiũ fue
ſto fie ↄſũat við ſymõiga.ãbitoe ⁊ ſciſmate

4 .

Daryeris .& Prmo a9 ſ☚

neH

De

facerdotiũ ſynagoge ðpiſſe caueat h̊ eccle

ſia ne ſibi ↄtingat ſiłe.Ziaca hũc articulũ

ſ.ductionẽ xpᷣi ẽ conſiderandũ ꝙ xpᷣs in
ceſſione paſſiõis ſue nonies hodiæ ductꝰ fu

it. Drimo.n. mox ut captus fuit ? ligatus:

duxerũt eũ ad annã. o ab ãna ad caypha
Tercio a caypha ad pylatũ. Quãto a pyla
to ad herodẽ. Quito ab heꝛode r̃ductꝰẽ ad
pylatũ.Sexto milites duxerũt eũ introĩ a
tꝛiũ pꝛetorij: ubi illuſerũt ei.Septimo Dy

latus duxit eũ foras de pᷣtorio poꝛtantẽ co

ronã ⁊ ueſtẽ purpureã. Octauo duxit eum
foꝛas pᷣtoriũ ad locũ ubi ſedit ꝓ tꝛibunali.
Nono duxerunt eũ ad cꝛucis patibulũ. Et
in q̃libzʒ iſtaꝝ ductõnũ ſemꝑ ſingulares pe
nas ⁊ ↄtumelias paſſus ẽ ſicut de ſingulis

ĩ ſuis locis patebit. Pas nouẽ ductõnes uſ

q; ad meridiẽ factas:repñtãt fideles ꝗ ho
die uſq; ad nonã circuẽtes uiſitãt nouẽ ec
cłias:ĩ mẽorià ꝙ xpᷣs poſtqᷓ; captꝰ fuit due
tus ẽ ad nouẽ loca.Et meꝛito fiöles hodie
ſanctoꝝ eccłias uiſitãt: ut ab ipᷣis bñficia
obtinere ualeant:nã hodie ſancti ualde li
beꝛales eſſe debẽt:q; hodie de caꝛceꝛe fue
runt libęati:⁊ in celeſte imꝑiũ ſublimati:
ſi ꝗs eĩ de caꝛceꝛe liberaꝛet᷑:⁊ in impiũ ſhᷣ
limaret᷑.illã diẽ młtũ diligeret:⁊ ĩ illa die
multu liberalis eſſet:ſic ⁊ de ſãctis cꝛeden
du ẽ.uit aut ductio xpᷣi uiolẽta:qꝛ manu
aꝛmata ⁊ cũ turba fuit ⁊ igminioſa:qꝛ du
cebat᷑ uictꝰ ſicut malefactõ ⁊ moꝛte dignꝰ
fuit ẽt doloꝛoſa:qꝛ quãtũcunq; ipᷣe uolũta
rie cũ eis nꝛet:tũ in fune eü trahebant ac ĩ
pellebant:⁊ pᷣſſuꝛis obꝛuebant:ita ut dice
re poſſʒ illud paralippo.ex oĩ pte anguſtie
me pᷣmũt.Ex hoc articulo hnñt quattuõ do

cum̃ta: Pꝛimũ ẽ ꝙ ſiöles ĩ die paraſceues

nouẽ eccłas.ſᷣm nouẽ ductões ĩ pᷣma eccle
ſia rememoraꝛi debent ꝗd xpᷣs paſſus fuit
coꝛã anna.in ̃a ꝗd corò caypha.ĩ t᷑tia ꝗqd
coꝛã pylato:⁊ ſic deinceps ut uidere potes
ĩ oꝛdine ſupradicto.ᷣʒ ẽ.ꝙ ſi qũ forſitan cã
dei ducamur ad penã.cũ pacia tolleꝛemꝰ
amore ⁊ exẽplo eius.ꝗ ꝓ nobis ductus ẽ ĩ
nocẽs:ſicut ouis ad occiſionẽ.¶ Tertiũ ẽ
ꝙ lʒ nos aliqñ ducamur ad malũ pene.nũ

2

q; tũ paciamu nos duci ad malũ culpe:qꝛ

talibꝰ ductõibꝰ nullatenꝰ ↄſentire öbemꝰ.·

ĩmo nec ad huiuſmõi ĩuiti trahi ł duci poſ
ſumus:⁊ io ſi qũñ inducamur ad tẽptatõem
nequaq; tũ ducamu ĩ tẽptatõeʒ ꝑ peccati

ↄſenſum. ¶ Quartũ ẽ ut nos ſimus de faci

li ducibiles ad uiã iuſtitie.ſicut xpᷣs ualde
faciliter imo deñderanter ducebat᷑ ad paſ
ſionẽ nõ repugnans nec renitens nec rᷣmuꝛ
murans:⁊ ſicut ouis os ſuũ nõ apiens. In
ↄfoꝛmando ſe iſti aaticulo recogitet homo

quã expꝛobabitr ſicut fur ł latro xpᷣs ductꝰ

fuit: ⁊ poterit ẽt mentalr uiſtare nouẽ ec
cleſias ſicut deuotio dabit. Itẽ formet ſibi

matutinis.

homo ꝓpoſitũ ſe uelle cũ gratia dei ducibi
lẽ eẽ ad oẽ diuinũ bnñplacitũ: ⁊ oꝛet dicẽs.
Jeſu ꝗ uictus uelut malefactor ab inigs

de loco ad locũ expꝛobabiłr duci uoluiſti.

da mihi uututẽ: ut ad nullũ a ſpiritu mali

gno ł hoĩe malo ſeducã pct᷑ʒ:ſʒ ſpũ tuo bo
no ducã ad oĩa tue bnplacita uolũtati(ſe

q̃bat᷑ ãt ieſuʒ ſymon Petrus ⁊ aliꝰ diſcipu
lus.ſ. Johes:ſʒ alõge)ex timoꝛe.Lz ei iſti
ſicut ⁊ alij pᷣmo ex timoꝛe fugiſſent: poſtea
tñ ex denotõe ieſuʒ ſecuti ſt᷑:qꝛ feꝛuẽtiões
alijs eꝛant:⁊ pᷣ ceteris xpᷣm diligebãt:⁊ qꝛ
maioꝛ eos adinuicẽ uis dilectõis uniebat:
ꝙ Johes ⁊ Petrꝰ dñm ad paſſiõeʒ euũtẽ ſe
quũtuꝛ:ſignificat eccłiaʒ de iudea ⁊ gemi
bedñi paſſõeʒ ſecuturã.i.imitaturã:ſʒ a lõ
ge ⁊ difſerẽter eccłia eĩ ꝓ ſe patit᷑:ſʒ illep
eccła:⁊ paſſio ſctoꝝ a lõge imitat᷑ paſſõeʒ
xpᷣi.qꝛ nõ ẽ doloꝛ ſilis dolori eius. Miſtice
ꝑ hos duos diſcipulos.due uite ĩtelligunt
ꝗ xpᷣʒ ſequũt᷑.ſ.actiua ẽ ꝑ Petꝝ.⁊ ↄtẽpla

tiua q̃ ꝑ Johem ſignificat᷑: ⁊ actiua gdem

ſequitur xpm obediendo.ↄtemplatiua vo
cognoſcẽdo c ↄtẽplãdo.(Et qꝛ Joan.erat
notus põtifici:ĩtroiuit cũ ieſu ĩ atꝛiũ põti
ficis) qꝛ ꝑꝑ noticiã ꝑmiſſus eſt intrare cuʒ
alijs. Cauſa aũt ſue noticie hec eſſe pot᷑at

qꝛ forte miſſus a patꝛe ſuo piſces ad domũ

pontificis pluꝛies poꝛtanerat:uel forte qꝛ
aliꝗs de cognatõe eius ibidẽ ſeꝛuiebat: uł
ſᷣm aliquos de Dauid deſcẽderat quas ge
nealogias ſaceꝛdotes hẽbant( Et dixit Jo
han.oſtiaꝛie ⁊ fecit ĩtroduci petꝝ Iꝗ ex ri

moꝛe ſtabat foris ad oſtiũ.q̃ſi pᷣſagies futu

re negatõ s factũ. Uñ ĩ pᷣs. Qui uiobãt me
foras:fuger̃t a me. Miſtice at YJoa.in uit
cũ ieſu:qr uita ↄtẽplatias ẽ ei ſamiliaris:
ſʒ Petꝛꝰ foꝛis ſtabat:qꝛ actiua uita circa
ext᷑ioꝛa occupat᷑. Der h̊ aũt ꝙ Jo.fecit in
troduci Petꝝ miſtice ĩtelligi dat᷑. ꝑ ↄtẽ
platiuã introducit ad xpᷣm uita actiua: ſi
cut enim rõ ĩferior diꝛigit᷑ ꝑ ſuꝑiorẽ:ita ac
tiua ꝑ ↄtẽplatiuã.ſeq̃re ⁊ tu euʒ uſq; ad a
triũ pᷣncipis:⁊ ĩtra cũ eo ſi poteris ut ſingu
la q̃ fiunt nidere mereaꝛis.Atriũ uocabat

platea ſub diuo inter primã põtã ⁊ ſecũdã
ubi erant miniſtri pᷣncipis circũſedẽtes ad
ignẽ ĩter quos ſtabat Petꝛꝰ calefaciẽs ſe.
Imus aũt eꝛant in ↄcilio pꝛicipes ſacerdo

tũ ⁊ ſcribe ſeniores:⁊ dñs cũ eis ſicut agnꝰ
inter lupos. Pic trina negatio Petri fuit ĩ
choata:ſʒ poſtea ĩ domo cayphe ↄſumata
⁊2 iõ propteꝛ ↄtinuatõez materie ſimul om

es tres ſunt infꝛa poſite. Ibidem ergo do

mino ieſu in bello ⁊ ↄflietu duro ⁊ aſpeꝛo
pꝑpmanente.tu aliquamuluz non ſine ⁊ com
paſſione ⁊ gemitu dormitabis:⁊ quieſceſ ñ
tñ poteris hoc facere

Oratio.

ſ

in ſpiritu tuo uideots⸗
ſc inter inimicos
? ſuis giſcipul t am
lis hominibus ſociatu.
ita ſedes tam otempin
ciſcipuli tui ? amici.
O ſingulare gaucliuz .
leſt uideam. Cene q
cum c aſſociabo te qui⸗
ligatte:ſec potius inim
mentes ui odiüt te (
te ligato ante anni por
doloſe ieinz pontifer d
taſto ubi eſſen a cuins
rideꝛet ſi poſſet eu dej
ſeducui ſaiſſen:. (ꝛce
noſcende neritatis:
ſrpollet idi falſtraten
dictum ra legemi
berer q poſſet accuſ⸗
no peeſidi ad damna
nebanur rho a iude
naac ſeductio ? attn
iceopomifer erami
cetſieſſet ſeductoꝛ h
doctrine 7 zmo de di
batm ſeaupiſſe ſecin
notang eam fallame
hoͤtifex ſete aetu⸗
cẽ öbebat Jeſuſ d0
cuit. qa tunc ge ipſia
malum e alis ige
catũ alteꝛi⸗ Poilg
lrita⸗g bong T ſan
ex oco 7 auditox .
nniocuns itzn

uit eü eſu i atii ai
miſiu eſt im e y
norcie her eſe otat
e oiſcegag ong
Aunernt uel ſmege
bige ſetniebatn⸗
beſcederat gnas ge
hehan (Etdri
wodra peie gett⸗
fi pe Quiuihi e
Viſtiee Nr irn.
Narzda enſanſſlerte:
. Scnins Niae
derb aitg o ſecti
ſice nellig dat ga
Sad rin itn actimn:
vdirigit⸗ ſapiore.la e
ſie rin e uſgic
ci eoſ poleris un ſingn
ereatis Anii nocabal

n ini hötit ſecidi

nagocreiſcled

Secunde partis.

Inẽ ſudaſti.da mibi ĩ eꝛumna pere
ͤgꝛinationis huius tecũ ſudaꝛe.ut o
tioſa ñ maꝛceſcam ꝛequie:ſed in ſudor̃ uul
ct mei ueſcar te pane uiuo:tuiq; ſudoris ſã
guinei balſamuʒ me egꝛotũ ſanet.⁊ celeſti

C l. Omine ieſu xpᷣe.ꝗ in agonia fangui

curie locũ rpreſẽtet.Et qui iude oſculo te

tadi in manus impiorũ ⁊? ligatum adduci
ad annam pmiſiſti. ac uincula moꝛtis et᷑ne
nobis abſtuliſti.non pꝑmittas me tꝛadi ĩ ma
nus crudelium. ⁊ rumpe uincula ↄſcientie

mee male.ut ſecuruſ decantẽ.diſrupiſti ui

cła mea:tibi ſacꝛificabo hoſtia laudiſ. am̃

de matutinis. Captm. 1x.
3

Ora matutinali excitabeꝛis a ſò
no tuo:plenꝰlachꝛymis ⁊ dolor̃
fectꝰ ppteꝛ ea qᷓ poſt completori
uuUöuud cogitaſti:⁊ tuc meditabeꝛiſ ⁊
in ſpiritu tuo uidebis.qualiter dominꝰ tuꝰ
ſedet inteꝛ inimicos deſpectꝰ ⁊ inhonoratꝰ
⁊ a ſuis diſcipuł ⁊ amicis ðꝛelictꝰ.⁊ tot ma
lis hominibus ſociatus.O domie ieſu qũo
ita ſedes tam ↄtemptus ⁊ deſolatus:ubi ſt᷑
diſcipuli tui ⁊ amici.O unicum bonũ meũ
O ſingulare gaudiuʒ meum.ꝗd faciam cũ
te ſic uideam. Certe dñe ſedebo in terra te
cum.⁊ aſſociabo te.quia ñ uidᷣo hic qui di
ligat te:ſed potius inimicos tuos ĩſanoſ ⁊ ð
mentes qui odiũt te. ¶ Jeſu ꝗ ſtatuto ⁊ ſtã
te ligato ante annã pontificẽ interrogauit
doloſe ieſuʒ pontifex ð diſcipulis ſuis Ifor
taſis ubi eſſent.⁊ cuius gr̃a eos collegit.ut
nideꝛzet ſi poſſet eũ dephender̃.quod ab eo
ſeducti ruiſſen:: (⁊? de doctꝛina eius) nõ co
gnoſcende ueritatis amore: ſed ad uidẽdũ
ſipoſſet ibi falſtatem ł calumniaʒ ⁊ aliꝗd
dictum ↄtra legem inuenire.⁊ ſic cauſã ha
beret q̊̃ poſſet accuſaꝛe euzʒ.⁊ trader̃ ꝛoma
no pꝛeſidi ad damnandum. Dno enig impo
nebantur xpᷣo a iudeis.ſ.falſa doctꝛĩa ⁊ no
ualac ſeductio ⁊ attractio hominũ ad ſe:⁊
ideo pontifex examĩat eũ de utꝛoqʒ.uideli
cetiſi eſſet ſeductoꝛ hoĩum ⁊ doctoꝛ falſe
doctrine.⁊ pᷣmo de diſcipulis eiꝰ quos uið
batuꝛ ſeduxiſſe.ſecundo de doctzina eid q̃ſi
notans eam falſam eſſe. Dicitur autẽ ãnas
õtifex. ñ qꝛ tẽ actu ẽẽt ſʒ qꝛ añ fueꝛat ⁊ pꝰ
Eẽ öbebat. Jeſuſ vo de diſcipulis omĩno ta
cuit.ꝗa tunc de ipſis nihil bõi dicere potu
it.qui iam fuger̃t. dans nobis exemplũ qð
malum de alijs ñ debemus dicere.nec pec
catũ alteꝛiꝰ pꝛopalare.Sed de doctrĩa ſua
reſpondit. oſtendens quod non mala uł ſuſ
pecta:ſʒ bona ⁊ ſana erat. quod ideclarat
ex loco ⁊ auditoꝝ teſtimonio:dicens(Ego
palã locutus ſuʒ mundo.)ideſt in publico
7 multis audientibus, (ego ſemꝑ docui in

Capitulü. lx·
templo ? ſynagoga iudeoꝝꝑ)locis publicis

⁊ iudeis pñtibus.⁊ ĩ occulto locutꝰ ſum ni

hil. ſ. iõ ut occultaret ⁊ n inoteſceret mult᷑
qd me intꝛogas:)a q?vitatẽ audit᷑ n ðᷣnd
2qs (Iterroga eos ꝗ audieꝛũt) ð quoꝝdict᷑
ñ habeas inuidiaz uł ſuſpitionem.qd. pꝑa
tus ſum teſtimonium eoruiſubir ꝙ tibi ma
gis q; dictũ meũ ẽ credibile. Uñ cꝛiſ. Quid

dgit me ð diſcipulis meis iterꝛogas. Inteꝛꝛo

ga inimicos meos ꝗ inſidiantuꝛ mihi: hi di
cant. Pec ei eſt ueꝛitatis inalteꝛcabił ömõ

ſtratio. cũ inimicos ꝗs eorũ q̃ dicit ĩuocat

teſtes ipſos. Ita dominꝰ reſponſioneʒ tẽꝑpa

uit ut ueꝛitatẽ taceret.ne ſe ðfẽder̃ uiᷣret

dãs noh foꝛmã tẽpeꝛate rñdẽdi hoſtibꝰ:ita
ut neæ ueꝛitatẽ celemus.nec eos )ᷣ noſ dict᷑
uocemꝰ¶ Tunc unꝰ miniſtroꝝ pontificis
a dr̃ fuiſſe malchꝰ.cuiꝰ ſanaueꝛat auꝛicu
ã. ingratus accepti benefitij Sdit ieſu ala

pam ) repᷣſentãs pueꝛſos.ꝗ benefitijs ipen

ſis mala ꝛephendut: (⁊ dixit.ſic ꝛñdes põ

tifiei Ille enĩ miſteꝛ ſceleꝛis accepit ꝛñſio
nẽ ieſu.q̃ſ notaſſet pontificẽ ð ſtulta ĩteꝛꝛo

gatõe.⁊ dãs ſibi alapam ad ĩpꝛoperiũ uolu
it uĩdicar̃᷑ ꝙ placibiliteꝛ ñ reſpõderat põti
ſici plane ↄfitendo ł negando.qr alapa ut
lurimũ ꝓ uindicandis offeſionibꝰ vboꝝ ſo
t dari.ĩ hac alapa ipleta ẽ ꝓphecia illa.

dabit pꝑcutiẽti ſe maxillã.Eſt.n.alapa pcuſ

ſio in maxillã:ſicut colaphus ẽ ꝑcuſſio in
collum. Ipſe vo dñs longanimis ⁊ patienſ.

malũ ꝓ malo ñ reddidit: ſʒ hãc ↄtumeliã ſi
cut multas alias q̃ ſequütuꝛ ꝓ nobis cũ oĩ

pacĩa ⁊ manſuetudine toleꝛauit ⁊ paciam

docuit: humiliteꝛ uultu placido ⁊ ſubmiſſo

pᷣmone modeſte reſpõdẽdo.⁊ ueꝛitatẽ oſtẽ

dẽdo ac miniſtꝝ cui quamlibet penaʒ ſolo

iuſſu irꝛogar̃ poteꝛat:blande ⁊ caꝛitatiue
coꝛꝛipiendo.(¶ Si) inquit(male) ⁊ õ ueꝛita
tẽ (locut ſũ)⁊ habes rpᷣhender᷑.q̃ dixi de

mõſtꝛa: (teſtimõiũ ꝑhibe ð malo) ⁊ ꝓba

me mẽdacẽ. Si ãt bene ⁊ ñ habes rpᷣhẽde
re:ꝗd me cedis ĩ iuſte:Quid iſta ꝛeſpõſiõe
ueriꝰ:mãſuetius ⁊ iuſtiꝰ: Pĩc colligimꝰnoſ
poſſe incꝛepare nobis iniuꝛiãtes ⁊ arguer̃:
ita tũ ꝙ modeꝛate ⁊ pacate. Reſpõdẽdu ẽ
em̃ qñq; ſtulto iuxta ſtultitiã ſuã.ne ſibi ſa
piens uideatua. O ueꝛax ⁊ pie ieſu.q̃ nagz a
nima tibi öuota hec cernens ⁊ audiẽſ:uale
at ſe contineꝛe a lachꝛymis:⁊ doloꝛem oc
cultare ĩterne paſſiõis. Unde Criſoſtomꝰ.

Vinus dedit alapam ieſu hec dicẽti. Quid

E fiet utiq; ſtultius: Porreas celum excel
ſum mẽtis patiaꝛis in terra:dominatoꝛiſ lõ
ga nimitate.⁊ ſeruorum indeuotione.
Unde ⁊ Auguſtinus.ſi cogitemus ꝗs acce
pit alapam nonne uellemus euù qui percuſ
ſit.auticeleſti igne conſummi.aut terꝛa de
hiſcente abſoꝛbeꝛi.auucoꝛꝛeptuʒ demonio
uolutaꝛi,. Aut aliqua huiuſmodi qualibet

De

pena uel etiaʒ grauioꝛe punꝛi. Quid eĩ hoꝝ
p potentiam iubere non potuiſſet.per quẽ
factus ẽ mundus:niſi pacientia nò maluiſ
ſet docere.q̃ uincitus mundus.hec Augu.
Sʒ ſecunduʒ eundem augu.icet föte ali
quis.ꝗa cepit ieſus facere ⁊ docere cur nõ
fecit quod docnit:pᷣbẽdo alteram maxillã
Dicendũ qꝙ; dicta ⁊ pꝛecepta ſacꝛe ſcꝛiptur
ex factis xpᷣi ⁊ ſanctoꝝ debent inte retaꝛi
Sic esgo ſacra ſcriptura ĩterpretãda ẽ. vᷣʒʒ
xpᷣus ⁊ ſancti eam ſeꝛuaueꝛunt.Epᷣus ãt
ꝗq utiq; pꝛecepta que docuit pᷣus iĩpleuit ⁊
in homine quẽ ſuſciper̃ dignatus ẽ.uiuẽdi
nobis exemplum tribuit:ñ prebuit iſti aliã
m ꝛxillam.nec paulus ut ĩ actibus legit᷑.G̊
fecit oſtendens peꝛcutienti maxillam ñ ac

tu ipſo pᷣbendam eſſe alterã:ſed animo pa

ratam eſſe ad pꝑacienda ſi opus ſit. S ieri eĩ
poteſt.ut alteꝛã maxillam uiſibiliteꝛ homo
pꝛebeat ⁊ iratus. Sed beatus ẽ:ꝗ in oĩbuſ

q̃ ininſte pro iuſticia patit᷑: poteſt ueꝛacit᷑

diceꝛe. Daꝛatũ cor mæũ deus:paꝛatũ cor
meum. Unde iſtud xpᷣi pᷣceptum de pᷣbẽdo
m axillã aliam:⁊ ſimiliter de nõ reſiſtendo
mala: ⁊ pluꝛa alia nõ dãtuꝛ ⁊ ĩtelligũt᷑ ab
ſolute.⁊ ad lr̃am: ſo magis ſᷣm animi pᷣꝑa
tionem: ut hõ hẽ at aium pᷣparatuʒ ad hec
faciẽda:ubi nideꝛit expedir᷑ ad dei honoꝛẽ
⁊ eccleſie utilitatẽ: alias aũt nõ: ⁊ hoc do

minus ſeruauit gut paꝛatus erat dare aliã

maxillã:ſi opus fuiſſet ꝑcutiẽti: quia totũ
coꝛpus ſuum penis acerbiſſimis pꝛebuit:⁊
occiſioni. Inmo aliquando expedit iniuri
antibus reſpondeꝛe ad ipᷣoꝝ ⁊ alioꝝ ĩſtauc
tionẽ:ſi cut fecit hic xpᷣs.⁊ ut in actibus le
gitur Paulus:⁊ aliquando ẽt facto reſiſte
2e.ne detuꝛ occaſio agendi male. Sic er
go excuſatõ dñi qua ſic ꝛeſpondit utilis ad
inſtructionem fuit.⁊ multis alijs cõuitijs

ibidem forte eum afſecerunt: de quibus e

uangeliſte tacẽt. ¶ Ex hoc articulo alapi
ſationis habemuꝛ tꝛia documenta. Pꝛimũ
eſt qꝛ xpCᷣs ꝓ nobis alapiſaꝛi uoluit. ut nos
oꝛa noſtꝛa ↄpeſcamus.ne quid cõtra diui
nũ honoꝛem loquamur:⁊ etiã ut ad bonuʒ
loquẽdũ uel agendum excitemur:ſicut ali
quaudo aliquis ꝑcutitur:ut a torpoe exci
tetur.ſᷣm eſt:ut ⁊ nos diſcamus in iniurijs
⁊ ↄtumelijs nobis illatiſ pacientiã haber̃:
imitatione domini qui in hoc ſpecialit᷑ exẽ
plum magne pacientie dignatus ẽ nobis pᷣ
bere.Et ſicut xppᷣs eadem nocte omnes illu
ſiones ⁊ uerecundias ab iniꝗs ſibi factas
pacienteꝛ ſuſtinuit:ſic homo ↄtumelias ⁊
obpꝛobꝛia ac cũcta mala in uerbis ſeu fac
tis.ab impoꝛtuis hominibus mbi illata: pa
ciẽteꝛ ferat amoꝛe ſui redemptoris.ſimilia
multomaioꝛa pꝛopter ipᷣum pacientis.
Tertium eſt quod conſilia euangelica non
ſemper oportet ſeruare ad litteram: ſʒ ali

matutinis.

quando ſᷣm animi prepatöõnem: ⁊æ maxime

ubi de hoc ex factis xpi ⁊ ſanctoꝛũ ĩforma

tionẽ habemus ⁊? auctoritatem. Ad cõfoꝛ

mandũ ſe iſti articło: poterit homo ſibiipᷣi
dare alapã moderata. Ad repntãdũ alapi
xpᷣi.ꝓ omnibus uerbdis ſuis otioſis.uel etiã

prauis ⁊ mendoſis: ⁊ oꝛare dicens. Jeſu ꝗ

ab anne miniſtro cedi alapa uoluiſti. Da
mihi q̃ſo gratiam tuam.que me a tua lauõ

nunq; ceſſaꝛe faciat:⁊ ab otioſo ſermõe cõ

peſcat (Et miſit ieſum annas ligatũ)quaſi
reui morte dignù: ⁊ iam coram eo ↄdẽna
tum ((ad caypham pontificezʒ) quia chꝛiſti
examinatio pꝛincipaliter pertinebat ad ip

ſum(⁊ ↄuenerunt omnes ſ⸗ 1Kaoren i
(pꝛincipes ſacerdotũ ⁊ ſcribe).i.legiſperi
ti¶ ⁊ Kieo .i. iudices ordĩarij ad exaĩan

dũu xpʒj ⁊ iudicãdũ ⁊ ad tꝛactãdũ ð ipᷣiꝰↄdẽ
natione ⁊ morte. Qum aũut pꝛeſentatur cõ

cilio malignantiuʒ aduerſus eum:illi qua
ſi leo capta preda exultant. SGene potes co

gitare: quã male eù recepeꝛunt: ?æ⁊ quomõ

ſine honore forte in terra uiriliter coꝛaʒ ip
ſis ſedeꝛe feceꝛunt.¶ Petrus aũt )⁊ hic uſ
q; in atrium.i.uſq; quo puenit ad atriũ pᷣn

cipis ſacerdotum (ſequebatur eum) ex de

uotione ⁊ amore:quauis (alonge) propter
timorem. Quem caꝛitas tra hebat timor 5
trahebat. Ueꝝ ſᷣm Bedam. in hoc maxia

nobis eſt admiratione uenerandus: qᷣ do

minum non reliquit etiam cũ timeret. ¶ Et
ingꝛeſſus intro) ſcilicet in ipum atrium de
ductus ꝑ oſtiaꝛiã ſimiliteꝛ ut ſupꝛa (ſeöbat

cuũ miniſtris ad ignẽ: quia fꝛigus eꝛat) fieut
ſolet eſſe in marcio.poſt mediã nocteʒ (ut

finem) negotiji(uideret) ⁊ ꝗd pontifex de
domino iudicaret( Pꝛincipee ãt ſacerdotũ
⁊ oẽ ↄcilium)quia uerum (teſtimoniũ) in
uenire non poteꝛantſ falſum querebant
ꝓcurando ⁊ ſubornando(⁊ nõ inuenerũt
unde eũ tanq; morte dignũ coram Prlato
accuſaꝛe poſſent !licet multi falſi teſtes ad
id ꝓcurandũ acceſſiſſent(iquoꝛum teſtimo

nia non eꝛant ↄuenientia ⁊? ſic defeceꝛunt

ſcꝛutantes ſcrutinia. Mẽtita ẽ eĩ inigꝗtas

ſibi:ut regina aduerſus ioſeph: ⁊ ſaceꝛdo

tes adueꝛſus ſuſannã:qꝛ ignis ſine mateꝛia
deficit. Ubi Orig.F alſa eĩ teſtimonia tũc
locum habent: quãdo cũ colore aliquo „
ferũtur. Sed nec coloꝛ ĩueniebat᷑:qui poſ

ſet contra ieſum adiuuare mendatia: quö

maximam laudem exhibet ieſu:qui ſic oĩa
irrepꝛehenſibiliteꝛ dixit ⁊ fecit:ut nullam

ueriſimilitudinẽ inueniꝛet in eo repꝛehẽſio

nis.mali ⁊ multi aſtuti.hec Oꝛigenes. Sʒ

de omnium teſtimonijs ſolum duorum te
ſtimonium expꝛimituꝛ: de quibus ſubiungi

tur (Nouiſſime autem) ſcilicer poſt mulio

rum falſa teſtimonia(( duo falſi teſtes dixe
ꝛunt). Nos audiuimus enz dicentez,/poſſũ

leꝛ ſpirno tenhli dne
tabo ill. Aliud e
ſuſcitabo il dicens
caf. dec hiero Di ddi
cit mcipiendo. ſe pre
factuꝛi. pdicens wor —
ius qd erat templu
ſenſus eſt. ſolute. ſolu
mortem quã mihi infere
dus excitabo illud. Exc
nonis reuocare/ prop
haliſ ſno corhi ßfecift
plomaterialilömai't
templü manufactuzi tri
ficare q; ſeipſum p' mon
tare. Itẽ poſſent cici ſal
tentione. ga inrendeban
tis curaꝛe. Kx hoc an
ſiteſtimonij ſumunt n
mu d g nos falſum tel
falſitate 1 mendatiu:
mendatijs T fallatijs
Et nos quotienſcun
datium contra proxi
quantum in nobis e n
i; deteſtabile ſit iſtud
r clis Teſti falſia
bnorins zmü deo qt
nit aſegener gdid⸗
t:poſnemu inoceti
t Becudi eſt no⸗
tioneaſ nobisiferit
uſtinere. ſcut Nisp
criminationes ſimpii
n⸗Apentamencar
eꝛcii ent nos

(demmai
ntulm
lſegnepanw enn erte

muinis aloe ne

tas hetat inor
m. in hoe mari
je eyere ug go 0
nuam citimeret e
et in ihum arrinm d⸗
lenu ſupnaſ cdn
gnia figusern ien⸗
vo wediä ocez e
ln * e
ineiper ſacerad
erum teſtimorichin
—
nandolt nimed
ne dignü coram lato
aen ie
ſſſent noeum teſtino

tentis e ic gefeceꝛunt

1. Meriaü ei inigtas

mus oſeph: 1 ſacendo

niicrignis ſne matenis
4
—–

Maiteſtinonia uie

—

Secunde partis.

deſtruere templũ dei hoc manufactũ ⁊ pꝰ

triduũ aliud nõ manufactũ edificare) Ex

hoc autem conabaãtu ꝓbare ꝙ ipſe diuinã
potentiã q̃ſi deus ſibi uſurparet. Sed falſi

teſtes erãt.qꝛ ⁊ ſenſũ ⁊ uerba xpᷣi mutabãt

Ad ꝙ xpᷣus nihil reſpondit. qr mentiebant
apeꝛte.non eni dixerat de hoc templo ſalo
monis:ſed pprij corporis. Unde Hierony.
Falſus teſtis ẽ.qui nõ eodem ſenſu dicta ĩ
telligit quo dicunt᷑. Dominus eĩ dixerat ðᷣ
tẽplo coꝛporis ſui.Sed ĩ ueꝛbis caluũniant
⁊ paucis additis ł mutatis quaſi iuſtaʒ ca
lumniã faciũt.Saluatoꝛ dixeꝛat.ſoluite H̊

templũ:illi commutant ⁊ aiunt. ꝓoſſum ðᷣ

ſtruere templum dei. Uos inquit ſoluite.ñ
ego:qꝛ illicitũ ẽ:ut ipſi nobis mãus infeꝛa
m. Deinde illi eueꝛtunt ⁊ poſt tꝛiduũ edifi
cabo illud.ut ꝓpᷣe ð templo iudaico dixiſſe

uideatur:dominus autẽ ut oſtenderet aĩa

le ⁊ ſpirans templũ dixerat:⁊ ego ĩ triduo
ſuſcitabo illõ.Aliud ẽ ſuſcitar̃᷑ aliud edifi
car̃. Pec hiero.Dicens ãt dñs ſoluite.ñ di
cit pᷣcipiendo.ſed predicendo eis ꝗd eſſent
factuꝛi.pᷣdicens mortẽ ſuã.in qua corpuſe
ius qdð erat templũ deitatis ſolutuʒ ẽ. Uñ
ſenſus eſt.ſoluite.i.ſoluetis corpus meũ ꝑ
moꝛtem quã mihi infeꝛetis:⁊ in tribus die
bus excitabo illud. Excitare ẽ eĩ a ſomno
moꝛtis reuocare.ꝙ proprie ↄpetit templo
ſpãli.ſ.ſuo corpi ſʒ fedificaꝛe ꝓpᷣe ↄpetit tẽ
plo materiali.Nõ maiꝰ tam miꝛaculũ eꝛat
templuů manufactuʒ ĩ tribus diebus ꝛeedi

ficare qᷓ; ſeipſum pꝰ mortẽ die teꝛtia r̃ſuſci

tare. Itẽ poſſent dici falſi teſtes ex falſa in
tentione. ꝗa intendebant moꝛtem innocen
tis pcuraꝛe. Ex hoc articulo.ſ.delatõe fal
ſi teſtimonij ſumunt᷑ tria documenta. Pri
mũ ẽ.ꝙ nos falſum teſtimonium. ĩmo oẽm
falſitacẽ ⁊ mendatiũ:ſũme deteſtemur: qr
mendatijs ⁊ fallatijs xpᷣs mõte ẽ addictus.

Et nos quotienſcunq; falſũ teſtimoniũ ⁊ im

datium contra proximum ꝓferimus: xpᷣuʒ
quantum in nobis ẽ morti addicimus. Uñ
q; deteſtabile ſit iſtud crim̃: oſtendit iſido
rus dicẽs.Teſtis falſidicus tribus pſonis ẽ
obnoxius.pᷣmũ deo.quem periurãdo contẽ
nit:ↄſequenteꝛ iudici.quem mentiẽdo fal
l t:poſtꝛemũ ĩnocẽti quẽ falſo teſtimõio le
dit. Secũdũ eſt.ꝙ nos diſcamus incꝛimina
tiones ſi nobis ĩferãt amoꝛe dei pacienter
ſuſtinere.ſicut xpᷣs ꝓ nobis ad omnes fłas ĩ
criminationes ſimpiiciteꝛ tacuit. quia ſcõʒ

aug. Aperta mendatia ñ ſunt reſpõſione di

gna.Teꝛciũ ẽ.ut nos fallatias ſtudeamqᷓ;
tum cum deo poſſumus declinaꝛe.ad ̊ enĩ

dominꝰ falſos teſtes ſuſtinuit. ut nos ab eiſ

eꝛipeꝛet.ſicut ẽt mortem ſuſtinuit ut nos a
morte liberaꝛet. Ad ↄfoꝛmandum ſe iſti aa
ticulo:gratias homo rfeꝛat xpᷣo.ꝙ falſoſ te
ſtes õ ſe admiſit.ut nos ueꝛitate fulciꝛet:⁊

Capitulũ.lx.

ſic oꝛet. VBu gqa iudeis falſis teſtimòijs ae
cuſari uoluiſti.da mihi nemini falſas calũ
nias ifeꝝe.⁊ illatas ꝓ tuo honore paciẽteꝛ
ſufferre.¶ ¶ Uidens ãt cayphas princeps
ſacerdotnm ꝙ ieſus tacebat) ? quod teſti
monia contꝛa eum pꝛoducta ad eiuſ condẽ
nationem non ſuſſiciebant: perturbatus.

quia non inueniebat locum calumnie: ⁊ uñ

poſſet ieſum iuſte ↄdemnare:ſicq; ira com
motus ⁊ ueſania mentis agitatus. Surgẽs
ex impaciẽtia in medium de ſolio ſacerdo
tali:ait illi.( ¶ Mihil ꝛeſpondes ad ea.que
iſti aduerſus te teſtificant) Motu copis ĩ
ſaniam mentis demõſtrat cũ tꝑantia ⁊ ga
uitas in uerbo.ope ⁊ geſtu iudicez ⁊ pᷣlatũ
deceat.ſecundum bedam ad reſponſum ꝓ
uocat.ut ex occaſione ſermonis locũ accu
ſandi inueniati¶ Ihs at tacebat ⁊ nihbil reſ
pondit) Primo ut oſtenderet ſuã iuſtitiam
quia ⁊ illi indigni erant ⁊ ea que ↄtra ipſũ
dicebãt᷑:erant falſa ⁊ reſponſione indigna
Scðo ſuam miſericordiam.ne illi ampliuſ
peccarent:ſi in malitia peꝛduraꝛent.Teꝛtõ
ſuã ſapiẽtiã.quia ſciebat ut deus.qð ꝗeꝗd
reſpondiſſet:traxiſſent in calumniã ⁊ ꝛeſpõ
ſio excuſatiõis nullo audiẽte fuiſſet ĩutilis
Quaꝛto ſuã pacientiam ut exemplũ daret

contemnere calumniantium uoces:⁊ potiꝰ

fortiteꝛ ſilere quã ſine ullo profectu defen
deꝛe. Pinc colligimus poꝛcis ⁊ canibꝰ ⁊ deę
tꝛactoꝛibus.uel quibuſlibet non eſſe reſpõ

dendũ:cũ nulla ſecutura ſit utilitas ſed po

tiꝰ incommoditas.Quãto ãt magis ipdᷣs ad
indignos reſponſione eiꝰtacebat tãtomagiſ
pontifex fuꝛens eũ ad reſpõdendũ prouoca
bat.utieyr vbis eꝰ occaſionẽ calũniãdi cap
taꝛet(Tunc eĩ princeps ſaceꝛdotum ruriꝰ

ſiterrogãs:dixit ei. Adiuꝛo te per deũ uiuuʒ
ut dicas nobis.ſi tu es xpᷣs filius) ſcilicʒ na

tuꝛalis(Si benedicti Qui ad eũ capiẽduzʒ
quaſi latꝛonẽ miſerat:nunc de fuꝛto ⁊ uſuꝛ

patione deitatis examinat. Nõ tamen ueri

tatẽ dei ðſderat:ſed magis calũniã paꝛat.

ad hoc ãtcieſus reſpondi) ꝓpter reueren

tiã diuini nominis ĩuocati(⁊ dixit illi. Zu

dixiſti.qꝛ ego ſuzʒ) Veꝛitatẽ eiſ ſpõdit.ut ĩ
excuſabiles eẽnt: ⁊ ne nom̃ dei ſpernẽ uide
ꝛet᷑. Et adiecit.¶ Ueꝛumtamẽ dico uobis.
ammodo uidebitis)oculis coꝛpoꝛeis (filiũ

hominis).ſ.me.queg modo contemnitis ⁊
ignominioſe tractatis.ĩ die iuditijſſedẽteʒ
Jut iudicem(a dextais uitutis)i.maieſta
tis(dei pr̃is)i.ĩ equalitate ⁊ pleniſſima po

teſtate patris. hoc eſt ſcõm hiezꝛony.ĩ uita

regnantem ſempitezꝛna: ⁊ untute diuina (

2 uenientẽ) ſ.ad iuditiuʒ ſecundum foꝛma
humand (i nubibuſ celi)fſicut aſcẽdit. ubi

uidebit eũ oĩſ oculꝰ? ꝗ eũ pupugeꝛũt.Qua
ſi dicat. uos me ut puꝛum hominem cõtem
nitis ⁊ quaſi impium ↄdẽnatis ſʒ tñ ꝓpter

De

ᷣ me exaltatũ ſuꝑ oẽs celos ⁊ iudicẽ nide
bit᷑ ¶ TLũc pᷣnceps ſacerdotũ hꝗ ſurrexerat
in fuꝛore magis inſaniens Cſcidit ueſtim̃ta
ſua)in ꝛabie.q;ꝛ ᷣm SGedam:quẽ ð ſolio ſa

cedotali funor excuſſerat: eundem rabies

ad ſcindendas ueſtes ꝓpuocat.Et ĩ hoc fac
to cayphaſ ꝓphetauit.q;uis ipᷣe neſciueꝛit.
Bis ei neſciẽs ꝓphetauit. ſemel uerbo qñ
dixit. expedit ut unus homo moriat ꝓ po
pulo altera uicc facto.ut pʒ in hoc loco.
quia ſᷣm hiero.per hoc oſtendit iudeos ſa
cerdotalẽ gloriam pdidiſſe. dum enim ue
ſtem ſibi diicidit ißum quo tegebat uelam
tum legis abiecit. Unde ⁊? Geda.altiõi ãt
miſterio factũ ẽ ut in paſſiõe domini pon
tifex indeoꝝ ueſtimẽta ſua ſcinderet. hoc
eſt ephot.cum tunica domini nec ab ipſis
qni euzʒ crucifigere militibus ſcindi potue
ꝛit. F igurabat enim ꝙ ſacerdotiũ iudeoꝝ

ꝓ ſceleribus pontificũ eſſet ſcindendum.?

a ſtatu ſue integritatis ſoluendũ ⁊ auferẽ
dum.cũ ſoliditas eccłie ſeu fidei (que ue

ſtia dei ſolet appellari) nunq; ualeat ſcĩdi

uel dirumpi. Poc ẽ iam oculis cernere.qꝛ
uidemus indeos ſacerdotij gloriã perdidiſ
ſe ⁊ ſedẽ a ceremonijs nacuã eſſe:eccłiaʒ
uero ⁊ fidẽ eiꝰ (qꝛ;ꝛ ſupra petrã fundata ẽ)ĩ
ſua ſoliditate pmanere. Pec Beda. Mos
quippe erat iudeis ſcindere ueſtimenta in
ſi gnũ doloris ⁊ deteſtatõis cris.cũ aliquid
blaſphemie.⁊ q̃ſi ð deum audiebant.ſſicut
DPulus ⁊? Barnabas ſcinderunt ueſtes cũ
cultu diuino ſe honoꝛari uidebãt ¶ Hoc ãt
tam enorme peccatũ pᷣnceps ſacerdotũ im
ponebit xpᷣo:dicẽs exclamãdo( Blaſphe
m auit Iſcilicet attribuendo ſibi qð dei eſt.
HBlaſphemia eĩ ẽ attribuere creature.quð
ſol ius dei ẽ.uel deo ꝙ ſolius creatuꝛe eſt.
Quid adhuc egemus teſtibus:)Quaſi di
cæret ꝓ nihilo laboramus. Quezꝛẽdo teſtes
Crei nune).i.in aperto ⁊ corã omnibus
audiſtis blaſphemiã) O miſer ⁊ pꝛĩceps
nequã.nõ dixit xpᷣs blaſphemiã ſ ueꝛitatẽ
tuipᷣe blaſphemaſ.ꝗ qð dei ẽ deo non attri
buis:ſed filiũ ði puꝛã creaturaã credis.⁊ iõ
blaſphemia tua tecũ ẽ in ꝑditiõe: Sicut
ergo xpᷣs in mortis diſcrimine ad cayphaz
ductus:ueꝛitatẽ ñ deſeruit.ſed conſtanter
ſe dei filinm cũ omni moõſtia ↄfeſſus fuit
ſic uerus ipᷣius ſeruus ꝑꝑ nullum tempora
le peꝛiculum debet ueritatẽ deſerere: ſed
uſq; in mortem conſtans perſeuerare ¶ Ex
hoc aꝛticulo impoſitiõis blaſphemie ſumi
tur documentũ ꝙ nos debemus eſſe ab oĩ
blaſphemia puri ⁊ immunes: tam quo ad
nos quã quo ad alios. Quo ad nos quidezʒ
ut nibil committamus uł dicamus. quo no
men dei blaſphematur ¶ Quod fit multi
pliciter.ut ſiue quis expꝛeſſe maledicat ðo

uel ſanctis. Siue quis blaſphemet baptiſ

matutinis.

mum. uuel alia eccleſie ſacramta. Blaſphe
mat ẽt vbum dei ꝗ ↄtemnit ⁊ ſpiꝛitumſãc
tum blaſphemat:qui ſacris canonibus de
rogat. E&pPs igitur lłʒ ñ ſolũ a blaſphemia:
ſed ẽt ab omni peccato puriſſimus fuerit:
blaſphemiam tũ ſibi imponi ꝑtulit: ut nos
puꝛos a blaſphemia cuſtodiamus. Quo ad
alios ẽt.ut nos alijs blaſphemiã non ĩfera

mꝰ:ita ꝙ nos ꝑ os noſtꝝ nũq́; vbũ blaſope

mie uel maledicti exeat g aliquẽ ẽt male
dicto dignuʒ:ſicut ipᷣe cayphas eo ipᷣe blaſ
phemus fuit quo blaſphemiã creatori ĩpo
ſuit:⁊ potuiſſet xpᷣs reſpondere non ego ſʒ
tu blaſphemas.ſed noluit dũs ꝑ os ſuũᷣ exi
re aliqð blaſphemie vbuʒ:nobis ĩ exẽplũ.
de quo ẽt pulchrã doctrinã hẽmus ĩ epi
ſtola iude.ubi dr̃ ꝙ michael aꝛchangelus
cum altercaꝛet᷑ cũ diabolo de moyſi cõporß
non eſt auſus iudiciuʒz blaſphemie inferre
diabolo ſʒ dixit.impeꝛz tibi dñs.Suꝑ quo
ueꝛbo dicit hiero. Si michael non fuit au

ſus dyabolo(certe maledictõis digniſſimo

iudiciũ inferre blaſphemie: quãtomagis
nos ab omni maledicto puri eſſe debemꝰ.
Meꝛebatur diabolus maledictũ :ſed ꝑ os
angeli blaſphemie exir̃ non debuit.h̊ Hie
ro. Si igituꝛ dyabolus(licet uolũtate ma
lus in ſubſtantia tamen bonus) ab angelo
ñ blaſphematur.quia aliꝗd ꝓferret aduer
ſus bonam naturaʒ que dei e ccaruza: q̊n
tomagis ab hominibus blaſphemia eſt ca

uenda ĩ quãcũq; creaturã ? maxime i cren

toꝛẽ. Ad ↄfoꝛmandũ ſe iſti articulo.per ẽ
traꝛiũ bñdicat hõ deo: dicens illud.ſit no
men dñni benedictũ:ex hoc nunc ⁊ uſq; i ſe
culũ: uel aliꝗd huiuſmõi.Jeſu ꝗ blaſrheæ

mie crimen falſo tibi iponi uoluiſti:cuſto

di ne unqᷓ; ꝑ me nomen tuũ ueꝛbo ul facto
blaſphemet᷑: nec ꝑ os męũ blaſphemia uł
maledictum proferat᷑.¶ Cum aũt priceps
ſaceꝛdotuʒ dixiſſet ecce non audiſtis blaſ
phemiã: adiecit. ¶Quid uobis nunc ſecũ

dum legem de hoc uidetuꝛ:(¶ Tunc illi om

nes ↄdemnaueꝛunt cum:⁊ rnñdẽtes dixer̃t
reus ẽ mortis):cũ tñ ueritatẽ dixiſſet eis.
Ibpi eꝛant accuſantes.ipᷣi diſcutientes. ipᷣi
ſniaʒ pferẽtes.ſ̃ʒ Bedã.ſnĩa ſua ſe ↄdẽnãt
ꝗ en morti adiudicãt.quẽ ⁊ oris ⁊ opꝑis ſui
teſtimonio deũ eſſe cognoſcere poſſut ⁊ ꝗ

dcẽ in hoc uere reſpondiſſent ſuppoſita ueꝛi

tate facti.omnis eĩ qui blaſphemat nomẽ
dei:ſcõᷣm legem reus eſt moꝛtis.qr dʒ lapi
ri.ſed quia factum ſuꝑ quo fundebatuꝛ qõ
fuit falſũ:iõ reſponſio fuit falſa ac pphana
⁊2 iniqua.Ex hocaꝛticulo condemnatiõis.
Fp̃i ad mortem habemus duo documẽta.

Drimũ eſt ut caueamus ne unquã illa nox

iudeoꝝ reus eſt moꝛtis que chriſti auzꝛibus

innocenter inſonuit: noſtꝛis mẽtalibꝰ auri

bo iſonet: ⁊ i nobis locũ ueraciteꝛ h ẽat:na

qiqh eos ſufocarent. A
pectius: ge ignominioſt
i in faciẽ expuere?m.
em ſpecioſiſſima:ĩ qiui
picere. Oq; ceca emulan
qnon exboruerunt tuep
maculare ? deturpare fa
t itm ſmplicibus ſaline
militer et execrationib ſ
uñ matthh n icit ſpueft:
rdo ſpuerüt. manch
Aütmun ſed puure
c illa facieſ bidicta
navelis. ſ eſſet lepꝛoſe
bus que ei mn ſubdirm
deꝛũt. Doc ẽ ð illlos: gr
booꝛnare ſuas nituntu
culo oſputionis in fac
cum̃ta. Pꝛimü ẽ no⸗
ne ⁊ nos nnq; ci iudei
idͤfi nocis pluribus.
Aciemn ppi conſpuunt.
cogitationib action
xpus coſciam ſäcti inl
Esi.rmagorelucet bi

eexi non ehut die
lus lcer litre
men bonnis ah angelo
ii aligepfenet aduer
que eie ennga :ͦn
bus blaſphemin eſten
uri dmnarimeinn
ſe iſti mictlo e“
eo : dicens Ulut ſto
ex boenune ? ſhft
anſmöi Jeing uinne
õ
omen mü ued lict
posneü dliſſhenut
ſerek. (Kum aitpriec⸗
ſetcce on audiſts ll
Au vohis unt ell
udeme: Lunc lion
cum:r ſcetes ireft
niugttet tlſe e
sißi diſcun in

ecunde partis.

de quocuñnq; exiſtente in moꝛtali peceato:
uerum eſt dicere:reus eſt moꝛtis. Secũdũ
ẽ.ut ſi quando nos propteꝛ chriſtũ a perſe
cutoꝛibus condẽnemu ad moꝛtem ñ pꝑtur
bemur:ſʒ potiꝰ gaudeamus reſpiciẽtes ad
mercedẽ. Ad confoꝛmandũ ſe iſti aꝛticulo
recogitet homo.qualiteꝛ ipᷣe ſepe pꝑp deme
rita ſua ꝛeum moꝛtis ſe fecerit:ſed dei mi
ſericõdia ſit actenus ↄſeruatꝰ ꝓ ſua emen
datione.ł alłs ꝓut deus ĩſpirauerit. JIJhu ꝗ
prophanaz impioꝝ uocẽ.ſ.reũ te ẽe mort᷑
minime timuiſti:cuſtodi me.ne ĩ oculis tu
is eterne mortis reus inueniar.(¶ Tunc Igꝗ
circunſtabant oẽs fere inſimul irrueꝛũt ſu
p dñm i̊ʒ ⁊ (illudebãt ei.Alij ſpuebant) ĩ
uultũ eius benigniſſimũ.tanqᷓ; in homineʒz
uilẽ ⁊ peſtiferum ⁊ moꝛte dignũ.ſ.ↄfeſſum
ſe eſſe deo equelẽ.ut compleretu ꝙ dictũ
eſt:facieʒ meã ñ auerti a confuſſione ſpu
toꝛum. Propriuʒ eĩ iudeoꝝ erat:in ↄtemp
tum ac uitupeꝛiũ ⁊ deſpectũ ſpuere in faci
em eiꝰ quẽ abitiebant.Et taz hoꝛꝛibiliteꝛ

⁊ inceſſanteꝛ ĩ facies hominũ ſpuebant.ut

qnq; eos ſuffocarent.Quid turpius: ꝗd ðᷣſ
pectius:ꝗd ignominioſus ⁊ uituꝑeꝛioſius:
q; in faciẽ expuere:⁊ maxime in illaʒ faci

eñm ſpecioſiſſimã: ĩ quã deſiderãt angeli ꝓſ

picere.O qᷓ; ceca emulatio ĩfelitiũ iudeoꝝ
non exhorruerunt tuꝛpiſſimis ſputis ſuis

maculare ⁊ deturpare faciem tã amabilẽ.

