dente ad decoquẽda peccata modo ignis ope
ratur urens delicta purgans ſordes carnis 2
anie. Unde ? Beda. Baptiſamur auteʒ a do
mino in ſpiritaſancto. non ſolum cum in die

excellẽtie eius fubdẽdo manifeſtat.(¶ Cuius ñ /dbaptiſmatis fonte uite in remiſſione peccatoꝝ

ſum dignus.ut ꝓcubens ſolnam coꝛigiaʒ cal
ciamtoꝝ eiꝰ )qõ humile ⁊ uile ofſiciũ ẽ. Quaſi

dicat. In im ẽ ante me.ut ego neq; ſeruir̃ ei
neq; ĩ ultimis miſtroꝝ eius uocari dignus ſũ:
galciamentum.n.ſoluere ultimi miſtꝛi res .
Cũ xpᷣa calciamta non portauerat pʒ ꝙ hec ẽ
methaphorica loeutio:qꝛ iohes ĩ hoc dixit ſe
non eſſe dignum exhibere xpᷣo.ẽt minimũ ob
ſequium: hoc expꝛimẽs ſᷣm cõem loquẽdi mo
dum. Cu.n.aligꝗs ſuã ꝑuitatem. ⁊ alteriꝰexcel
lentiam uult expmere.ſolet cõiter dici:nõ ſuzʒz
dignus tãgere lotulares eius uł alið huiuſmo
di. NAec miꝝ ſi iohes hoc dixit.qꝛ bõ qutũcun
q; magnus deo ↄꝑatus nihil ẽ niſi puluis ⁊ ci
nis:nec èt aliqua creatuꝛa ẽ digna ei pᷣuir̃.niſi
gram aſſumat per hoc oñdit ẽt iohannes
ipis phariſeis ꝙ offim alienum non uſuꝛpabat
ſiz tm̃ ſuum ꝓpᷣum offm.ſ.pᷣcurſoꝛis exercebat.
Uel ſ̃m grego.allegoꝛice ꝑ calciamentum hn
manitas per pedes deitas ꝑ coꝛꝛigiaʒ unio cal
ciamentoꝝꝑ.ſ.aie ⁊ corꝑis ad deitatez imelligi
põt:qꝛ nec ipe iohannes nec aliquis alius ſuſ
ficiens eſt uel põt miſteriũ ⁊ mõm illius ieffa
bilis unionis duaꝝ naꝝ.ſ.diuine ? humane q̃
vbum caro factum eſt explicare uel aꝑire:cũ
hec unio tãto eſiʒ qð hoĩem deũ.⁊ deũ hoĩeʒ
faceret. Unõ iſaias.generationẽ eius ꝗs enaꝛ
rabit.Quaſi diceret. Nullus ẽ dignꝰ.vbi Sre
go. Qua ĩ re penſandũ nobis ẽ.quo ſct᷑i uiꝛi ut
hſilitatis i ſe vtutem cuſtodiant.cum quedã
mirabiliter ſeiunt:illud añ mentis oculos ſtu
dent reuocare ꝙ neſciunt. Ut dum ex ꝑte ali
qua infirmitatem ſnam ↄſiderant: ex ea pãte
qua pfecti ſunt.eoꝝ ſe aĩus non extollat. Re
ſtat g ut in om̃e ꝙ ſcit.ſeſe mens deprimat:ne
ꝙ vtus ſcie ↄgregat nentus elatòis tollat.Cũ
bona fr̃es agitis:ſꝑ ad memoꝛiam mala acta
reuocate.ut dum caute culpa ↄſpicit᷑ nunqᷓ; ðᷣ
bono ope aĩus letef. Suꝑiores iuicem ꝓxios
ur̃os attendite.Quia ⁊ quos ageꝛe aliq̃ pꝛaua
oſpicitis:quie ĩ eis lateant bona neſcitis.Que
lz bona aſſint oꝑa:nulla ſt᷑.niſi ex humilitate
ↄdiantur. Qui.n.ſine hnmilitate uirtutes con
gregat:quaſi in nento puluerem portat¶ Vec
gꝛeg. ¶ Deinde iohs ſubiungit/( Jpe uos bap
tiʒabit) non ſolum in aqua. ſed ⁊ (in ſpnitu

ſancto ⁊ igne ) gratiam ſpirituſſancti: c cari

tatis conferendo. ꝙ non poteſt facere niſi de

abluitur:uerumetiam cottidie. cum per gr̃aʒ

eiuſdem ſpũs ad agenda que deo placent: ac
cendimur.E ſt ergo baptiſmꝰfluminis i aqua.
ſlaminis in penitentia. ſanguinis in mart yrio.
Deinde poſt teſtimonium iohannis de primo
xpᷣi aduentu addit etiam de extremo. auctori
tate ⁊ miniſteꝛio:iuditij xps ↄmendando ⁊ po
pulis comminando: dicens. (Cuius uentila
bꝛum in man eius.) Uentilabꝛum a uentilan
dis paleis d'ctum ẽ inſtrumentum. quo in pa
leſtina ſolebat purgari bladum:⁊ eſt factum
ſicut pala qua pꝛoicitur gꝛanum paleis ↄmix
tum in altum: æ uentus paleas tollit ⁊ granã
in area cadit. Johannes ergo methaphoꝛice.
loquens per uentilabꝛum intelligit diſcrctõeʒ
iuſti examinis ſeu diuinum iudicium ⁊ pote
ſtatem diſceꝛnendi bonos a malis:ſicut nenti
labꝛo diuidunt᷑ grana a paleis.⁊ fructuoſa ab
inſructuoſis.ꝙ eſt in manu.i.in poteſtate ⁊ aꝛ
bitrio eius:qꝛ indicandi offm̃ ſibi traditum ẽ
a patre qꝛ omne iudicium dedit filio.¶ Et peꝛ
mundabit) id eſt perfecte mundabir.⁊ purga
bit in futuro aream id eſt ecclenam(ſua⸗ꝭ)
a paleis.in qua nunc grana cum paleis.i. bò
cum malis commixti ſunt:ſed in iuditio ſepa
buntur ab eis.Et congꝛegabir triticuʒ hmodo
pluribus locis diſpeꝛſuzʒ.ſ.bonos ⁊ iuſtos.qui
ad modum tritici ſunt interius candidi ꝑmun
ditiã. exterius rubei ꝑ paciam graues mõihꝰ
utiles ſᷣmonibus multiplicabiles alioꝝ conueꝛ
Ronibusin hoꝛꝛeum ſuum).i.in celeſte habi
taculum ( Paleas autẽ).i.malos ⁊ repꝛobos
leues per ſuperbiam. pallidos per inuidiam.
fragiles per iracundiam. aꝛidos per auaritia⸗
infructuoſos per accidiam. uilles per carnalẽ
2ↄcnupiſcentiam comburet igne)gehenne (in
extinguibili)⁊ pena ſenſbili. In hac ẽt pñti
nita dñs eccleſiam puꝛgat dum ob manifeſta
peccata perneꝛñ ⁊ mali de eccleſia peꝛ ſenten
tiam eiſciuntur: uel per moꝛtem de hac uita
abſcinduntur: ſed hec puꝛgatio in fine ꝑficief
qñ peꝛ angelos de regno ſuo omnia ſcandala
colligentaꝛ?. Uel moao mundat diſcernendo
merito non numero: ſed tunc ⁊ numero ⁊ me
rito¶ Multa quidem ⁊ alia exhortans: ? do
cens ioſes enangeliʒabar ⁊ annunciabat po
pulo. Ex quo patet ꝙ non omnia facta ⁊ dic
ta Johanuis ſcripta ſunt.ſed pauca reſpecti

—

fit ſbniſo coſxe.
ſocumenti ſuſcipen fe
AA bꝛptſnu puene
pbeptguns heſn
bama. Una eqdu
Uullatis de birlin ſc;
ubi lazarus fait laſcin
ſta ſapra ierdand er
ſone duau mibni te
diei urius obteticl
Ketiä tiuckop u bis
nustöis Erdenenn
gbig gentes cölng g
ceperunt,
WDhannes de
lucicioamie
ſgcii noſt⸗
iſtlipen mibini
fihhnthntmnisſn
Worticſs ectore:
inütnann non
lnikei c
iinceſunn

S

e exreno
3 endando 2do
8. (Kuing Uentilg
llabꝛum auentil
n
nemum. qnoin 1e
dnm: r eſt factinn
num paleis Dnir
kas kollit ? granz
o methaphoꝛice,
elligit dlſcrctöe
udicium 3 pote
Halis: ſent neni
8. kructuoſa ab
in poteſtate :2
ſibi traditum
git flio. Et per
indabir. ? purga
ccleſtam tuaz)
um paleis i. bo
din iucktio ſep⸗
i titicnz ) noco
candit onun
mn greues nöh⸗
les aliox conne:
.in celeſte habi
los ? repꝛobos
per inuidiam
les per carnalè
e)ebenne in
N hac dinif
mob maniſeli
det hern

Pꝛime paꝛtis

ue. ſiẽ ? ð xpᷣo dicitur iohis ultimo. ¶ Moꝛa
liter iohes dat formã uiuendi.pᷣdicandi ⁊ feu

ctificãdi:nã eiꝰ uita auſtera.et quo ad uictũ
duꝝ.⁊ quo ad ueſtitũ aſpeꝝ.et quo ad locũ dᷣ
ſertũ: eius doctꝛina ueꝛa.ſiue de deo ſiue ð ſe
ipſo ſiue de pꝛoximo:eiꝰ oꝑatio fꝛuctuoſa.qr
multos uocãdo baptizãdo et rectificàdo.In
pꝛio fuit exẽplaꝛ religioſoꝝ.ſᷣo doctoꝝ.ĩ teꝛtõ
pᷣlatoꝝ. Si enĩ talis eſſet pᷣdicatõ oĩs hiꝛłima
quo ad clauſtꝛales:et iudea quo ad cleꝛicos
et ꝛegio quo ad larcos uenirẽt cõfitentes pec
cata ſua tã uenialia q́; mortalia: uemiret et ie
ſus cum eis ad ſanctificandũ eos.et vbo et re
medio et exẽplo.¶ Aod maiorẽ ãt expreſſionẽ
pᷣdictoꝝ locus ubi facta ſũt determinat᷑ ↄñnter
cũ ſubiungit᷑. Pec ĩ bethania facta ſũt tranſ
ſordanẽ ubi eꝛat iohes baptizãs) Ut eniʒ dic

Cri. Non ĩ domo neq; i ãgulo xpm pᷣdicabat

ſed ioꝛdanẽ trãſiẽs ĩ media multitudi e pnñtibꝰ
oĩbus ꝗ ab eo baptizabãt. In bethania que
domus obediẽtie ĩterpᷣtat᷑ iohes baptizare di
cituꝛ: ut ꝙ ex obediẽtia dei uenerat xpᷣm nuũ
ciaꝛe imolandum ꝓ redẽptione moi oñdatur
2 intelligãt hoies qꝛ ſi a peccato originali qð
ꝑꝓ inobediẽtià pᷣmi parẽtis cõtigit abſolui oſid
rãt:ſubmiſſo corꝑe.⁊ credulo corde baptiſmi
ſacꝛamentũ ſuſcipere.⁊ ꝑ obediẽtiaz fidi vẽs
ad baptiſmũ puenire deben:.et ut ſignificet.
ꝙ baptizatis obedia cõuẽit.ſt ãt dup ex be
thania. Una ẽ qdã nilla cicra iõdanẽe ad duo
miliaꝛia de hirłm. ſcz in latere mõtis oliueti.
ubi lazgzarus fuit ſuſcitatus.Alia de qᷓ dictũ ẽ
fſita ſupra iordanẽ. ex altera tñ ꝑte fluĩs.ſeꝭ ĩ
ſorte duaꝛũ tribuũ ⁊ dimidie.a hirtm itineꝛe
diei unius.ubi eꝛat ioh̊s baptizs.ſ.iĩ confinio
gẽtiũ ⁊t iudeoꝝ ut his ⁊ illis oñderetur baptii
mus ceõis.Et bene tꝛanſ iordaneʒ baptizsbat.
quia gentes cõius quam iudei baptiſmum re

ceperunt. Oratio.

Dhannes beatiſſime pᷣcurſor xpᷣi:pᷣco
indicis amicus ſpõſi uox vbi diuini ꝗ
ciũ noſtꝛe redẽptõis anũciare me
ꝛuiſti ipetra mihi miſero apnð eundẽ dnñm no
ſtru ih̃m xpᷣm tnis ſanctiſſimis pᷣcibus ut puꝛ
gato a uicijs pectore ⁊ ornato vtutibus pareʒ
ſm ſalubꝛia tua monita uiã dñi.⁊ ꝛectas faci
am ſemitas eius: quatenus ĩ extremo iuditio
cã areã eccłe ſue mundauerit ⁊ triticũ a pale
is ſeꝑauerit: merear inter grana tꝛitici.⁊ elec
tos ſuos inueniꝛi.⁊ in hoꝛꝛeũ celeſtis manſio
nis cum eis ꝛeponi. Amen.
deę penitenia facienda. Capłm. xx.
. Uia ueꝛo de pnĩa peꝛ quazʒ ꝛegnum
9 eloꝛum appropinquat ⁊ uia domi
ni paratur tactum eſt in pꝛeceden

¶Itibus: nunc conſequenter de ipſa a
— Hauan

tulum lacius uideamus. Ad ueꝛam ita
q; penitentiam quam amoꝛ dei ⁊ odium pec
cati facit.añ oia duo requiruntuz.ſ.ꝙ pecca
toꝛ ð pct᷑is pᷣteritis doleat,⁊ nũq; iterata uice

Lapi. xx.

peccandi fiꝛmà uoluntateʒ habeat. Sine his
duobus penitẽtia uera nõ eſt qr ſine eis nec
deus pcta dimittit. nec ſacerdos abſoluere a
pct᷑is põt.Unde berũ.Uera ſiquideʒz pnia eſt
ſine intermiſſione tꝑis.de pᷣteritis malis dole
re.et ſic plãgere cõmiſſa:ut non cõmittat plã

genda. Irꝛiſor nanq; eſt et nõ ueꝛus penitens

qui adhuc agit ꝙ peniteat. Si ergo uis ueꝛus
penitẽs.eſſe.ceſſa a pcto et amplius noli pec
caꝛe:qm̃ inanis eſt pnia.quã ſequens coinqui
nat culpa.Unde et grego. Deitẽtiam quippe
ageꝛe eſt et ꝑpetrata mala plãgere.et plagẽ

da nõ ꝑpetꝛare. Nam qui ſic alia deplorat.ut

tñ alia cõmittat: apᷣhuc pniaʒ ageꝛe aut igno
rat aut diſſilat. Unde etiam Augꝰ. Inanis &
pnĩa.quaʒ ſequẽs coinꝗnat culpa.Nihil pro
ſunt lamenta.ſi ꝛeplicant᷑ pct᷑a:nihil ualet a
malis ueniam poſcere.⁊ mala denuo iteraꝛe.
Et iteꝝ. Penitẽtes.penitẽtes.ſi tñ eſtis pẽuẽ
tes. ⁊ non irridentes:mutat uitam. recocilia
mĩ. Pniam agis genu figis et rides.ſubſãnas
paciam dei.Si penitens es.pemiet te:ſi non
penitet penitẽs non es. Si eꝛgo pẽitet.cur nõ
facis ꝙ male feciſti. Si feciſſe pemtet.noli fa
cere.Si adhuc facis:peitens non es. De ꝗ
bus at᷑ pnĩa ſit agenda. notat idem. Augꝰ. dt
cens. Tres ſunt actiones pnie. Una eſt que
nouum hoiĩinem ꝑturit.donec per baptimũ ſa
lutaꝛe oĩm preteritoꝝ fiat ablutio pctoꝛum.
Ois em̃ qui iaʒ ſue uolũtatis aꝛbiter ↄſtitutꝰ
eſt cũ accedit ad ſacꝛamẽta fidelium:niſi euzʒ
peniteat uite ueteris.nouam inchoare nõ pt᷑ᷣ.
Ab hac pnia cuʒz baptizdtur ſoli guuli immu
nes ſt᷑.nõdũ eĩ uti poſſut libero aꝛbitrio.Qui
bus tñ ad ↄſecrationem. remiſſiõesq; origina
lis peccati ꝓdeſt eoꝝ fidᷣs a quibꝰ offerut᷑: ut
quaſcunq; maculas delictoꝝ per alios ex qui
bus nati ſunt ↄtꝛaxerunt alioꝝ etiam interro
gatione.⁊ rñſione purgent. Ceteroꝝ hominũ
nullus tranſit ad xpᷣm. ut incipiat eſſe ꝙ non
erat:ni i peniteat euʒ fuiſſe ꝙ eꝛat. Altera
uero ꝑnia eſt. cuius actio ꝑ totã iſtà uitã ꝑpe
tua ſupplicatõis hũilitate ſubeũda ẽ. Primo
qr nemo uitã eternã deſiderat.miſi eũ uue hu
ius tꝑalis peniteat. Quis dubitzʒ in quacunq;
tpali felicitate, uerſemur.peniteꝛe tñ nos de
beꝛe huius uite:ut ad imham icoꝛruptõem.to
ta auiditate curꝛamus.Quis eꝛgo feſtinat at
que exoptat ad pr̃iam remeare niſi quez peꝛe
grinationis ſue penitet quis itaq; ſane mẽtis
non ingemiſcit.Cui.nõ per pniam.ſic eſſe diſ
pliceat. Deinde multa ſunt peccata qᷓ q;uis ſi
gula non letali uulnere fe:iꝛe ſenciant᷑ tam̃ ſi
mul oĩa congregata quo pluꝛa ſũt necãt: niſi
medicamento quotidiane penitẽtie deiecẽt᷑.
Quiſquis itaq; ſe diligẽter attẽ dit.ſatis intel
ligit cum quãto ꝑiculo peregrinetur a diũo.
S Teecia actio eſt pnie que ꝓ illis pet᷑is ſub
ennda eſt qᷓ legis decalogus cõtinet. In hac
ergo pnia maioꝛẽ in ſe quiſq; ſeueritatẽ debzʒ
g 2
8

De penitẽtia

exerceꝛe.ut a ſeipᷣo indicatus.ñ iudicet᷑ d ño.
Aſcẽdat itaq; hõ aduerſũ ſe tꝛibunal mentis
ſue.ↄſtituat ſe añ faciẽ ſuã. Atq; ira ↄſtituto
in cordis iuditio aſſit accuſatrix cogitatio.te
ſtis ↄſcia.carnifex tĩor. Inõ ꝗqdẽ ſãguiſ aĩ ↄfi
tẽtis ꝑ lachrias ꝓfluat. Doſtremo ab ipᷣo mẽ
te talis ſnĩa ꝓferat᷑ ut ſe ĩidignũ hõ iudicet ꝑ
ticipatõe coꝛꝑis ⁊ ſanguis dñi.Ut ꝗ ſeperari
a ꝛegno celoꝝ tiet ꝑ ultim ſniaz ſũmi indicii
p eccleſiaſticã diſciplinã a ſacramẽto celeſtis
pams ſepaꝛet. Judicet eꝛgo ſeipſũ hõ in iſtis
Woluntatẽ qũ põt ⁊ moꝛes cõueꝛtat ĩ melius
ne cũ iã nõ potuerit etiazꝭ pᷣteꝛ nolũtatẽ a dño
indicet᷑. Sediſi iam de ſanitate deſpeꝛans ad
dis peccata peccatis:ſicut ſcꝛiptũ eſt peccatõ
uñ uenerit ĩ profundũ maloꝛũ: contẽpnet noli
cõtẽpnere noli deſperare clama de ꝓfundis
Et ad dñm.dde tali profũdo niniuite clamaue
rũt ⁊ ꝓpiciatõnẽ ĩuenerũt.F aciliuſqʒ eſt eua
cuata cõminatio ꝓphetie qᷓ; humiliatio pnie.
Quicquid enim feceris quecunq; peccaueꝛis
adhuc ĩ hac uita es:unde te omnino ſi ſanare
nollet: auferꝛet.. Cur ergo ignoras.qr pacia
dei ad pniam te adducit. Pec Augꝰ.MNon
ſolum eꝛgo de magnis ſʒ ⁊ de paruis pet᷑is ut
dictũ ẽ.cotidiana pnia ẽ agenda:⁊ q;uis pua
nideantuꝛ: non tamen propter hoc ſunt negli
genda. Quia (ut ait grego) Nullũ pcẽm adeo
pnum quod non creſcat neglectũ.Et iterum
pctᷣm.quod pnĩa non diluit.ipſo ſuo pondeꝛe
mox ad aliud tꝛahit. Unõ dicit Ambro.quod
minimũ pcẽm ſciẽt᷑ ↄmiſſũ graurꝰ ẽ roto mõo
Uñ ⁊ Augꝰ. Sed iſta leuia q̃ dicimꝰ noli ↄtẽ
neꝛe.Si cõtemnis qñ appendis expaueſce. qᷓ;
do nũeras leuia multa faciunt unum gꝛãde.
Multe gutte iplent flumẽ. Multa grana faci
unt maſſã. Pec Auguſt. Nẽ itaqʒ leuia ſunt
cõtemnẽda.nec ꝓpter grauia ẽ deſperãdum.
Quia ( ut ait Anguſt) nullũ petᷣm criminale ẽ
dũ diſplicet:nullũ ueniale dum placet.Agen
da eſt at᷑ pnĩa ſine dilatione.⁊ dum poſſumus
ne ſubito pᷣoceupati queꝛamus ſpaciũ penitẽ
lie.⁊ ĩuenire nõ poſſumus. Unde Augꝰ. Re
media conuerſionis ad deũ.nullis ſũt cũctato
nibus diffeꝛẽda:ne Ipᷣus corꝛectionis ꝑeat tar
ditate. Qui em̃ penitenti ĩdulgenciã promiſit
diſſiłanti diẽ craſtinum nõ ſpopõdit.E t iteꝝ
Si quis at᷑ poſitus ĩ ultima neceſſitate egritu
dinis ſue uoluerit accipeꝛe pnĩam ⁊ accipit.⁊
mox recõciliatuꝛ ⁊? hinc nadit: fateor uobis ñ
illi negamus ꝙ petit.ſed nõ pᷣſumimꝰ qꝛ hinc
bñ exit.Nõ pᷣſumo.non uos fallo:nõ pᷣſumo.
fidelis bñ uiuens ſecurus hĩc exit. GBaptizatꝰ
ad hoꝛã ſecurus hinc exit. Agens pniam ad
ultimũ ⁊ recõciliatus.ſi ſecurus hinc exit.ego
nõ ſum ſecurus.vnde ſecurns ſũ.ſecurus ſum
⁊ do ſecuritatẽ: unde non ſũ ſecurus penitẽci
am dare poſſũ.ſecuritatẽ dare nõ poſſũ.Non
dico damnabit᷑.ſʒ nec dico liberabit᷑. Uis te
de.dubiollibeꝛare: Uis ꝙ incertũ eſt euadere

facienda.

Age pnĩam dũ ſanus es.Si.n.agis ueꝛas pei
tentiam duù ſanus es:⁊ iuenerit te nouiſſimus
dies.currentem ut ꝛecõcilieꝛis:ſi ſic agis.ſecu
rus es:qꝛ egiſti pnĩiam eo ipᷣꝛe.quo ⁊ peccare
potuiſti.Si aũt tunc uis agere pniam. quado
iam peccare non potes:peccata te dimiſeꝛũt
non tu illa.Due res ſunt aut ignoſcit tibi ant
nõ ignoſcitur. Quod hoꝝ tibi ſit futuꝑ.ego ne
ſcio. Ergo dimitte inceꝛtum: ⁊ tene rertum
Pec Auguſtinua. Ideo autem Auguſtinus
dubitat de his qui penitent in extremis quia
tales potius nidentuꝛ penitere timore pene
quam amoꝛe iuſticie: ideo eorum penitẽtia
ur eſſe dubia. Nõ ergo tardes uel diſſimules
i ſanitate pnĩd agere ⁊ cito peccati onns depo
nere.qr (ut ait Auguſtinus) Stultũ ẽ in illo
ſtatu uinere in quo ꝗs non audet mori.⁊ an
datior qui cũ nno peceato moꝛtali dormit q;
ꝗ cũ ſeptẽ hoſtibꝰ. Sepe ꝗdẽ ꝓmittũt ſibi ho
mines uitam longã.ex eo ꝙ ſunt iunenes ł bo
ne ↄplexionis aut foꝛte neſcientes ꝗd ſuꝑuen
tura paꝛiat dies nec attẽdentes ꝙ ꝛaro ꝗs mo
ꝛitur morte natuꝛali ſʒ frequẽter ex accidemẽ
bus:puta.febꝛe.apoſtemate ⁊ huiuſmodi uel
qñq; morte ĩpꝛouiſa ⁊ cãli.Et tñ credit᷑ ꝙ qui
libet ĩ ſtatu meliori morit᷑.vñ Pug.de ſancto
victore.Sciẽdũ ꝙ nec iuſtus nec impius.nec
puer nec ſenex añ ſoluunt᷑ a coꝛꝑe qᷓ; ſint in ilł
lo puncto bonitatis uel malitie ultra q; ſi ſẽꝑ
uiuerent nũqᷓ; tranſieꝛent. Pec Pugo.ſʒ pꝛop
ter uanã longe uite ſpẽ multi decipiũtuꝛ:⁊ pe
nitentiã qᷓ; erpectant nõ ↄſequũt᷑.vñ Crib.Ni
bil tm decipit hoĩes.quãtũ uana ſpes lõgiõis
nite.Et Aug.experti ſumus multos expiraſſe
Expectantes reconciliari. Et poſito ꝙ homo
certus eſſet de uita lõga adhuc tñ pnia nõ eẽt
uſq; ad ſenectutẽ ⁊ ſeniũ ꝓlõgada:qr tũc ĩna
lidi ſũt hoĩes ab laborẽ ⁊ uix ĩ his etatibꝰ rept
tuꝛ quis ꝗ ſe a peccatis que conſueuit euellat
p pnĩã.Optimũ er go cõſiliũ.ſumma prudẽtia
Maxima pronidẽtia. in hoc conſſtit: ur ꝑ ne
rã contꝛitioneʒ ⁊ puꝛaz ac integrales cõſefſio
nem ⁊ per ſatiſfactionem condignam homo
ſanus ⁊ foꝛtis ſe diſponat: cunctaq; noxia eum
a ſalute eterna retꝛahentia. ac inpedientia
proiciat.et ſe iugiter omni tempoꝛe ſic tene
at:ac ſi hodie uel cras.uel ad longius in hac
ſeptimana diſceſſurus ſit de hoc mõo. In ex
tremo quippe uite ſue põt hõ peĩtere:qr uſqʒ
tũc põt peccaꝛe.⁊ ergo uſq; tũc põt de pecca
tis ꝑ dininã miſericoꝛdiã ↄſequi uemaʒ:qr mi
ſeꝛicoꝛdia dei nincit hůanam malitiam. Sed
talis pnia tarda. raro eſt ueꝛa ⁊ fructuoſa:qr
ĩ ea nõ habetur diſtictiua ⁊ ſufficiẽs de pecca
to diſplicẽtis: ↄtꝛitio em̃ ſufficiẽs requirit᷑ q;
petm dimittat᷑.ſed nehemẽs paſſio ⁊ doloꝛ in
ꝑte ſenſitiua qualẽ hñ̃t cõiter illi in aꝛticules
mortis:ĩpedit ĩ pnie uſũ rõis:ne bñ deliberet:
⁊ de peccatis de penitentia ergo iniuncta aut
uolnntaꝛie aſſumpta gauõ.⁊ deo gꝛatias age

O

Pocie füboin
curampfcinct 0
care netuttzpu
tr ſ altuanna
ſcoli bypoetis
giib fſcorbus
gi Gollgtani Eti
heu nbil bobie ulli
loſalliis e nemno /e⸗
cora nofno eriſſee
bera gibll ibac una
hora voſſz go uenli
uschtolus nios uul
fali heuis iqi
Ptblr dig tenent et
Intaeirc ins ul
Purgetonoänus Fi
tiot enatiſpergan
törale une de deor
Megttoriſcurior d
hap. aut ientre aut
Non Jeit magsscn
ongr oi Geech
Nin utä meciamn
aſſie ſcorclsotn
ſimta receni,
ſtuttnettoften
nufmanti.
Minute uenet
rimenginat
ſettſane
tſallohenineg
W
teamug iam .
criſte⸗ emu ni
l,ell

lfuturo, In hoee
mnin mbren

te ? huiuſmodi nel
ECtiñ ed tqui
yñ Vug. de ſancto
ns nec impius, net
corpe q; ſint in i
ltie ultra q; ſi ſeg
dec Pugo. g pꝛop
ideciptütn: 1 pe
muͦf. vñ Criß. ni
lana ſpes lögois
multos expiraſſe
t poſito bomo
uc tñ pnia no eet
ögada: qr tüc ina

ei bis etatib' regi

con uenit euellat
,ſomms prudelis
c contſtit: ur o e
negalez coſeſſo
ndignam homo
ctach noxis enum
ac impediemtia
empoꝛe ſic tent
longius in bac⸗
hoc moo⸗ In ey
peitere: uſc
tuc pot de ren
qui nentaz.
—
1a t fuctnoln:gt
ſuffciis e ecce
fcies renniit

Pꝛime paꝛtis

qui te ad eâdẽ decꝛeuit miſericoroit᷑ expeeta
ꝛe. Hõ ſis igratꝰ qr hodiernũ diẽ habes ĩ quo
corrigaꝛis. Peri malus fuiſti hodie bonꝰeſto.
Aonſideꝛa qm multi mõ moriunt.ꝗbuſ ſi una
bhoꝛa ad agedã pniaʒ cõcederet᷑ ꝗᷓ tibi ↄceſſa
ẽ:quõ ꝑ altaria ⁊ q; feſtinãter curꝛerent.⁊ ibi
flexis genibꝰ. uel ceꝛte toto corpe ĩ terꝛã ꝓſtra
to.tãdiu ſuſpiraꝛẽt ploraꝛẽt ⁊ oꝛarent:donec
pleniſſimã peccatorũ luoꝝ uenià a deo cõſeꝗ
meꝛerent. Iu vo comedẽedo bibẽdo iocãso ⁊ꝛi
dẽdo⸗⁊ otioſe uiuẽdo tpᷣus pꝑdis ꝙ tibi deus in
dulſit ad ꝛeqrendam gram. ⁊ ad ꝓmerendam
grkam. Cogtita ẽt qnot aie in infeꝛno cruciant ſi
ne ſge uenie ⁊ miſcie.Si amor dei te teneꝛe
2 mulceꝛe nõ põt: ſaltẽ teneat ⁊ terꝛeat timor
judicij.metPꝰiehẽne.laqᷓi mortis ⁊ omia mala.
Sʒ heu młti hodie abutẽtes dei pacia paꝝ h
attẽdũt.⁊ tpᷣs quo nihil ẽ pᷣcioſiꝰ iutilr tꝛanſi
re ꝑmittẽtes.miſerabilr amittunt. vñ Berñ.
PHogdie filij hoĩm aĩe curam negligunt.canis
curam pꝑficiunt i omni deſyderio.Neqʒ.n.pec
care metuũt ſʒ puniꝛi.nec vᷣtuti cordis oꝑa da
tur.ſʒ ualitudini corꝑis ĩmo ẽt uoluptati.De
ſcola hypocratis ⁊ eꝑſcuꝛij didicer̃t h tpᷣus G
aĩabꝰñ coꝛpoꝛibus ẽ aſſignatũ dies ſalutis uti
q; ñ uoluptatis.Et iteꝝ.Nihil pᷣcioſius tpꝛe.ſʒ

beu nihil hodie uilius eſtiatuz. Cranſennt di

es ſalutis.⁊ nemo recogitet nemo ſibi nõ redi
tura mom̃ta peꝛijſſe cauſat᷑ ¶ Dec Beꝛ. Et re
uera nihil ĩ hac uita pᷣcioſus ẽ tpre.ꝗa bꝛeui
hora poſſʒ ꝗs ueniã ⁊ graz ac głiaʒ obtinere.
plus q; totus mõs naleat pmeꝛeri. Nõ ẽ.n. ho
ra tã breuis.i q̃ñ ſoualia lucra ſuo ualoꝛe ĩcõ
pabilr oĩa terrena excedẽtia cõꝑare poſſet.
Attẽde ẽt qꝛ plus ualzʒ h ĩ pacĩa dies unqᷓ; in
purgatoꝛio ãnus.vñ in ʒechi.Diẽ ꝓ ãno ðdi
tibi. Dena tñ purgatorij excedit oẽm penam
tpralẽ uite h. Dicit. n. Augu-quod ille ignis
puꝛgatorij durior ẽ qᷓ; quicꝗd in hoc ſeculo pe
naꝝ. aut ſentire aut uidere.aut cogitare quis
põt. Igit magis ẽ curandu dę bona uita q; de
longa. vñ Seneca.qᷓ; bñ uiuas refert.ſi q;ʒdiu.
Actu uitã meciamur nõ tpᷣre. Sũt at tres ꝑ
tes pnĩe.ſ.cordis ↄtritio.oris ↄfeſſio.⁊ operis
ſatiſſactio. Pꝛecepit.n.ſcꝛiptura ſcidere cõda
nõ ueſtimenta: ↄfiteri alteꝛutꝝ pet᷑a.⁊ facere
dignos fructus prĩie. Nam cum oẽ peccatum
ↄmittat᷑ coꝛde oꝑe uel ore:iuſtũ ẽ ita curari ꝑ
Srium. nut pctoꝛ culpa aio deteſtet᷑.vyho accu
ſet t facto peniteat. Iſte tres ꝑtes pnie ſunt
trine diete. quibus adð terrã ꝓmiſſionis itnr.de
quibꝰin Exodo dr.deus hebꝛeoꝝ nocauit nos
ut eamus niam trium dierum in ſolitudine.⁊
ſacrificemus dño deo nr̃o:ne forte accidat no
bis peſtis.i.eulpa in pñti.aut gladius.i.pena
ĩ futuro. In hoc triduo q̃ſuit uirgo maria fili
um ſuũ ⁊ inuenit eũ. In quo felici tꝛiduo ſiłr
⁊ tu ſi qſieris:inuenies ieſum.i.ſalutem et᷑nã.
Pec ẽ ſcala cũ tribus gꝛadibus quã uidit ꝗOa
cob erectã a terꝛa uſq; ad celum.⁊ dñm inni

xũ ſcale ppitria. Pꝛimũ ut eã fortiter ſuſtine
at. Scõᷣm ut aſcendenti ꝑ eã manus ſi neceſſe
fuerit porꝛigat. Tertiũ nt acẽdẽs cum labõa
ueꝛit ⁊ fatigatꝰnerit in ipm ꝛeſpiciat.⁊ tota⸗ʒ
ſuã curã i eum iactet. Non.n.ita cꝛudelis eſt:
qꝙ eũ cadeꝛe ꝑmittat. Pria eꝛgo paꝛs pnie ẽ
cordis comruio.E ſt ãt ↄtꝛitio dolor uoluũtarie
aſſũptus ꝓ peccatis cũ ppoſito ſen intentõe cõ
ftedi ⁊ ſatiſfaciendi:ga nullus ve cenſet᷑ con
tritus mſi habeat ꝓpoſitũ huiuſmodi. In qua
ↄtritõne homo ſigillati oĩa peccata ſua añ tꝛi
bunal ↄſcie ſue adducat ut ibi ſeipm accuſãs
in amaritudine anime ſue de ſingulis conteꝛa
tur.⁊ poſtesa cõfiteatur. De ſingulis ꝗppe pec
catis mõtalibus ꝛequirit contritio ſingularis.
diuerſoꝝ.n.moꝛboꝝ diuerie ſunt medicine:ſʒ
ↄtꝛitio ẽ medicina ſingulaꝛis.õ unum im mor
tale.ergo non ſufficit una cõis ð oĩbus pecca
tis: ſed de quolibʒ mortali tenet᷑ hõ ſpalr con
teꝛi.ſi hʒ diſtinctã peccatoꝝ memorid. Sed ſe
cundum Xꝛib. ſcut in ravᷣijs ſolaribus uiden
tur athomi minuti in aere.qui nequaq; extra

ꝛadios ſolaꝛes apparent:ita menti zadio circũw

ſpectionis ꝓprie illuſtrate.appaꝛent ſeu defec
tus minutiſſimi: ꝗ alijs deſidioſis ac ꝑ hoc te
nebꝛoſis mentibus occultant. Si vo queritur
q;diu quis de peccato dolere debeat.dicendũ
qꝙ deus quando abſoluit hoĩem a uinculo pec
cati ſeu a culpa ⁊ pena eterna. ligat eum uin
culo peꝛpetue deteſtatiomſ peccati.nde uti
le ẽ ꝙ ſaccrdos aliquã penitentiam quantum
cunq; paruam perpetuam iniungat: ut homo
per hoc peccatoꝝ ſuoꝝ pꝛeteritoꝛuʒ.aliquan
do in contritionis ſpꝛitu rememoretur. Sed
deteſtatio peccati pe:peiua eſt duplex. Que
dam in actu. ad quam homo non tenet ſemꝑ
ſi quis tamen faceret perfectionis eſſet.nõ ta
men omnino de eſſentia ſicut beatus ſdetrus
legitur ſꝑ fleuiſſe ⁊ ſanct“ danid dicebat pec
catum meu coram me ẽ ſemꝑ. Alisa ẽ in hitu
ad quã homo ſẽꝑ tenet᷑.ẽt poſt: ꝑfectaʒ pecca
ti ꝛemiſſionẽ.De hac vᷣa dicit Aug.loquẽs de
penitente. Denitens oẽs fꝛuctus pnie ſuo paꝛ
unos hẽat nuq;. ſufficiat: ſꝑ doleat ⁊ de doloꝛe
gaudeat.⁊ nõò ſemꝑ doluiſſe ſe doleat.ꝓ dno
añ quẽ peccauit erubeſcat.doloꝛem cum uita
fimat.Et iteꝝ.Añ ↄtinui doloꝛes cruciabunt
penitentem uita meã: aut eterni cruciatus ue
xabunt puniendã aĩam meã. Pec Aug. Iſte g
dolor ceſſare non dʒ in penitente nec finiri in
hac uita.ſʒ ſicut hõ in deum qui e᷑nus ẽ pec
eauit:ita in eterno ſuo.ſ.q;diu uixerit dolore
dʒ. Sed multi gemũut pꝛo peccatis non ꝙ pec
cata eis diſplicesnt ꝓpter deum. ſed propter
penam. Nõnullos ẽt pẽitet peccaſſe ꝓ ſola pec
cati turpitudine. Sructuolſa ergo cõtritio eſt.
cũ quis de peccato quo deum offendit dolet.
æ inde turbat ⁊ gemit: qꝛ iniquitas amore iu
ſticie ſibi diſplicet. Et quantotius aliquis ſie
uere penitet tantocius deus peccatũ oimittit
3

De penitẽtia

Eſt ãt deum peccata dimittere eternã penã ꝓ
illo debitã ꝑ collatõez pñtis gr̃e flaxare.Sic
quoq; actnalis pct᷑i ꝑ uiuificatöõem memtis et᷑
na pena relaxata ꝛelinquit᷑ temporalis ĩ quã
eterna ẽ ↄmutata.ut ꝙ illicita aie delectatio
ne ſiue etiam carnali uoluptate cõmiſſum eſt
ſatiſfactõis digne amaꝛitudie purgetuꝛ ab ho
mine dum licet ne diſtrictius a deo puniatuꝛ
in futuro q; nullum malum pterit ipunitum.
Eſt autem duplex penitentie gemitus uel
dum plgimus quod male geſſimus uel dum
plangimus.quia non egimus quõ agere debui
mus. Secunda pars penitentie ẽ oꝛis confeſ
ſio. ſt ãt confeſſio ꝑ quaz morbus latens ſpe
uenie aperit᷑.Et eſt confeſſio duplex quedazʒ
mentalis que fit coram deo ⁊ hec ẽ de iur̃ na
turali quedã uocalis que fit homini.⁊ hec nõ
E de iure naturali. Igitur añ incaꝛnatõez xpᷣi
ſuff ciebat mentalis confeſſio facta ſoli deo qꝛ
deus nondũ erat hõ. Sed poſtq́; deus homo
factus eſt ꝛequirit ab homine ꝙ confeſſio ſibi
tãqᷓ; homini fiat.Et qꝛ ipᷣe in forma bumana
nobiſcum ubiq; pꝛeſens eſſe non pòt.nicaꝛios
ſuos conſtituit homines.quoꝝ pᷣmus fit Pe
trus ⁊ ceteri apoſtoli ac conſequẽter ſaceꝛdo
tes quibus ipᷣe dixit quecuncq; alligaueꝛitis ir
terram ⁊c. Der hoc, n. ꝙ miniſtꝛis ſacramen
toꝛum dedit poteſtatem ligandi ⁊ ſoluendi in
ſinu auit confeſſionem eis tanquam iudicibuſ
r̃e fieri. Sic xpᷣs iſtituit confeſſiõez tacite
ſed apoſtoli ꝓmulgauer̃t eà expᷣſſe. Ideo etia
ↄfeſſio faciẽda ẽ hoĩ xpᷣi uicario ut ꝑ hoc pec
cata nr̃a celentur dyabolo.vñ Aug. in oĩbus
ſcꝛipturis diuinis fres cãiſſimi utiit ac ſalubꝛi
teꝛ ämonemur ut peccata noſtꝛa öbeamus iu
giteꝛ ac humiliter.non ſolum deo ſed ẽt ſanc
tis hoĩbus ⁊ deum timentibus confiteri. Non
enim ideo uult deus ut ↄfieamuꝛ peccata no
ſtra.ꝙ ipe ea ſcire nõ poſſit:ſʒ qꝛ dyabolus G̊
deſyderat ut inneniat ꝗd nobis ante tribũal
eterni iudicis obiciat.iõ uult ut magis defen
deꝛe quaʒ accuſare peccata noſtra uelimns.
Contꝛario deus nr̃ qꝛ pius ⁊ miſericors ẽ ułt
ut eam confiteamur in poc ſeculo ut ꝓ illis ñ
ↄfundamur in futuro. Scieñns g dyabolus uiꝛ
tutem pure ↄfeſſiõis toto niſu impedire cona
tur hominem ne ↄfiteat᷑.Et ſicut ſuggeſſit pᷣ
us ut hõ caderet ſic poſt eaſum ĩpedit ne r̃ſuꝛ
gat qꝛ ſcit nos non reſurgeꝛe poſſe ſine confeſ
ſione. Pec Aug. Peius ẽ ↄfiteri nolle q; legẽ
ptẽnẽ. Peius ẽ dei offeniaz ſatiſfactione nol
le placare quam peccando vei bonitatem offẽ
dere.Quãuis ei ĩ contritõe dimittat peccatũ
tamen confeſſio uocalis neceſſaria eſt uel in
re quando habet oportunitas.uel i ppoſuo qñ
aꝛticulus neceſſitatis eã excludit.⁊ non ↄtẽp
tus religionis ⁊ ita neceſſitasconfitendi poſt
ↄtritõem nõ ẽ in tali caſu ꝑꝑ neceſſitatẽ ꝛeme
dii ſed pꝛopter obligatõem pᷣcepti.Eſt ãt con
feſſio conuenienteꝛ inſtituta ut qui in ſua po

facienda.

teſtate poſitus a deo diſceſſeꝛat: ſub alio poſi
tus cum humilitate ⁊ deuotõe rediret. Jõcq;
deus ĩſtituit ſacerdotẽ ſui uicariũ.⁊ quaſi me
dicũ cui peccatoꝝ ułnera detegerent: ut pec
cator ñᷣ a ſe ſʒ ab alio maioris humilitatis cã
ſatiſtactõis medicinaz ſuſciperet.Sunt.n.ſa
cramenta quaſi quedaz emplaſtra: Igituꝛ (ut
ait Augulſ.) ponat ſe oĩo penitens ĩ poteſtate
iudicis ĩ iudicio ſacerdotis:nihil ſibi reßuanſ
ſed omnia ꝑatus ſit facere eo iubente pro re
cipienda uita aie quecunq; faceret ꝓ euitãda
coꝛpoꝛis morte. Poĩes ẽt ad peccandũ effice
ꝛẽtuꝛ ꝓnioꝛes ſi turpitudĩies ſuas nõ eſtimaret
fuelàâdas.⁊ qꝛ iniciũ oꝑpz bonoꝝ ẽ ↄfeſſio ope
ruũ maloꝝ:ualde ẽ utile ↄfeſſionẽ frequẽtare.
Euenit.n.cor pꝛius ↄtritum ⁊ humiliatũ con
firmari in ↄfeſſione.te plerunq; peccator ſolo
timore uł eccle ↄſuetudie ſacerdoti pñtatus:
ꝑ ſacerdotale offm̃ uere ↄpugit᷑.ac plenus ca
ritate recedit. Nõnulli etiam nec ex corde re
deunt.ſed tñ ſoꝛma pnie quã ſuſcipiũt: paula
tim ĩ eis huilitatẽ cũ caritate nutrit. Nec ob
pudoꝛem ceſſes a ↄfeſſione qꝛ erubeſcentia ⁊ꝛ
pudoris anxietas.ac ↄfitentis bumilitas. ma
xima ꝑs ⁊ pnie.vñ Cripᷣ.confeſſio peccatoꝝ ẽ
ſignũ bone mentis ⁊ teſtioniũ ↄſcie deum tim
tis per fectus eni timor ſoluit oẽm pudorem.
Illic autem tuꝛpitudo confeſſiõis aſpicit᷑ ubi
futuꝛi iudicij pena non credit᷑.Et qr ipum eꝛu
beſcere pena ẽ grauis.iõ iubʒ nos deus nr̃a 2
fiteri pct᷑ᷣa ut nerecũdiam paciamur ꝓ pena:
nã.⁊ hoc ipᷣm paꝛs diuini iudicij eſt. vñ ?æ Us
lerius. Uenia dignus ẽ qui peccati excuſatio
Hem non qaerit. Ubi enim eſt confeſſio.ibi ẽ
remiſſio..quia pꝛoximum ad innocentiam lo
cum tenet ueꝛecunda conſeſſio.vnde etià Au
gu.Qnoniam ueꝛecundia magis eſt confiteri
peccata qui erubeſcit pro xpᷣo fit dignus miſe
ricordia.Et quanto pluribus confitetur quis
in ſpe uenie turpitudinem criminis:tanto faci
lius ↄſequetur gratiam ꝛemiſſionis. Et iteꝝ.
O ſtulte cur erubeſcis homini dicere quod ñ
erubuiſti in conſpectu dei faceꝛe.remoue a te
pudoꝛẽ.curre ad ſacerdotẽ reuela ſecꝛetuzʒ. J
fitere peccatũ: alioꝗn nihil tibi pdſeꝛit ↄtritio
cordis niñ ſequat᷑ oꝛis ↄfeſſio ſi poſſis. Et ſte
ꝛum. Kõſfeſſio ẽ ſalus aĩaꝝ ẽ diſſpatrix uttioꝝ
reſtauratꝛix vtutum oppugnatrix demonum.
Quid plura. Obſtꝛuit os inferni portas apit
paradiñi. B Aug. vnde 2 Gꝛego. ad ↄmendatio
nemconfeſſionis ſic dicit. Miꝛẽtur qui nolũt
in quolibet iuſto caſtitatis continentiam. m
rentur integritatem iuſticie.mirèt᷑ niſcera pie
tatis: ego nõ minus ãmiror confeſſionẽ humi
limã pct᷑oꝝ.qᷓ; ot ſublimia geſta nututũ. hec
Gꝛego. Atile eſt etiam ⁊ ualde ſalnbre cõfeſ
ſionem etiam eoruudem pct᷑ox frequenter ite
ꝛare.⁊ pluribus confiteꝛi:quia confeſſio iteꝛa
ta licet ad ſalutem non ſit neceſſaria. tam mł
tum eſt proficua, tum quia neicit homo an in

Criſinantel
. eunuret of
poccgta elalia⸗d el
uiſlkäffnn
nnento begetu oͤſ
geletetiam ölicentis
guocöflens renunci
ſilcentiz icenic⸗
iie eono pot ipeco
biincdfeſſone gr ipſe
Cehrolegisdluine ten⸗
tum ciſectonscadtt:⸗
ſo nonbepölaten e⸗
ſlio ſariori deder ſd
ob hanc tamum cau
exprimere ſuperoi ne
in caſu mortio fbi in
Conio por ut gehet
Rutare hec cʒ iiaß
Miignoperare nec at
imiunecenabene
Knerongner,
Nafulſintg
ie elendne
dagſe uniin
ifie ies
noneteſſefuneni
ebonioperige
Auibuſtaz c non
onoei oon or

uuf hkulita
Uintn inppen
ſecgubſti⸗

vonon
mi equetare,
ene Duſmniliati con
run peccator ſo
ſacerdoti Pftatu .
dügtk. gep .
lt. ac pleyns cg
im ſec ex corgere
i luſcipiut panla
nte nutrit. flecob
: erubeſcentig:
tis hummilitas /ng
nfeſſio peccaton
uͦ oſcie deum tim̃
toëm pudorem.
ſſtöis aſpicit ubi
.Et qr ipum eꝛn
nos deus nra 9
ciamur p pena:
cij eſt. vñ e Us
eccati excuſatio
t conkeſſio ibi ẽ
innocentiam lo
lio. vnde enid An
gis eſt conkiteri
kit dignus miſe
conlitetur quts
iminis:tanto ,ac
ſtonis. l llex.
nidicere guot i
eie remoneate
uela ſecꝛeinz.3
bipterit )rritio
ſipoſſis. Et te
dtrix demonum,
erni hotud eni
o.ad omeſdnnio
Dietur qui nolüt
omtinentiamn,n
miret ſlenune
conſeſſone hum
eſti ninni her
e ſaalubre e

nter üe
or frequent,
in confeſſio itera

teſſaris, un int

Pꝛime paꝛtis

pꝛima cõfeſſiõe ſufficienter contritus fuerit.
tum quia maiõ humilitas ⁊ erubeſcẽtia meri
tum cauſat ⁊ acquirit.tum qr ꝑ quantãcũq; 2
feſſionem tollitur uiꝛtute ſacramenti aliquid
de pena ⁊ cõfertur aliqua gꝛatia. Quia enĩ ſa
ceꝛdos uirtute clauium aliquid relaxat de pe
na debita poſſet aliquis tociens cõſiteri ꝙ tã
dem nihil remaneret de pẽa.Et licz aliqui di
cant qᷓ; ſola pꝛima abſolutio effectum habeat
ui clauiũ.alie aũt non cuʒ n hil inueniant ab
ſoluendu ſecũdũ benigniorem tamẽ opinionẽ
aliorum nõ ꝛeputatuꝛſicõuemiẽs qn hõ poſſet
totiens. idem peccatum coꝛde cõtrito cõfiteꝛi
⁊ ab eo abſolui ꝙ per hoc lueꝛet totam penaʒ
purgatoꝛij ⁊ talis moriens ſtatiʒ euolaꝛet.tũ
nirtute clauiũ que ſẽꝑ aliquid ꝛelaxat.⁊ ſi tał
abſolutio nõ inuenit culpam.iĩuenit reatũ pe
ne ⁊ dato ꝙ nibil pene inueniat tunc facit ad
augmentum gratie tum ex ui cõtꝛitõis.nec tñ
peccatum tũc remaneret ſine pena.non eĩ mo
dica ꝑs pene eſt dolor cõtꝛitionis.⁊ eꝛubeſcen
tia cõfitentis que in ſequenti cõfeſſiõe iterat
Quid iar melius qᷓ; fꝛequẽter ↄfiteꝛi quouiq;
p centiſſimam uel milleſſimã cõfeſſioneʒ. tota
pena relaxetur cõfitenti. Et notãdum ꝙ cõfeſ
ſio generalis qᷓ ſit ante m ſſ ĩ eccleſis purgat
peccata uẽialia.⁊ delʒ peccata mortalia obli

Ia. ¶Lalde aũt cautus debet eſſe cõfeſſor in

tenendo ſecretũ cõfeſſionis.ita ut nec illud t
uellet etiam ð licentia côfitentis. In caſu ei
quo cõfitens renunciat ſuo ſecꝛeto.⁊ dat ↄ eſ
ſori licentiaʒ dicendi cui uo uerit. uel loquen
di de eo nõ põt ipſe cõfeſſor ꝛeuelare dictuʒz ſi
bi in cõfeſſione.qꝛ ipſe ↄfitens non põt in pre
cepto legis diuine ⁊ euangelice.ſub quo ſecre
tum cõfeſſionis cadit: diſpẽſare.⁊ ideo ſi ↄfeſ
ſoꝛ non hẽt põtatem abſoluendi. uł ind get 2
ſulio ſaniori debet ſibi iteruz extꝛa cõfeſſ onẽ
ob hanc tantum cauſam dici facere.⁊ tũc põt
exprimeꝛe ſuperõi uel alteri coſulẽti. Ssʒ nec
in caſu mortis ſibi ĩminẽtia.nec ſub ſigillo cõ
feſſionis põt uł debet ꝗs ſecꝛetů ↄfeſſiis alijſ
reuelare nec dʒ ipᷣi ↄfitenti poſt ↄfeſſionẽ pec
catũ ĩpꝛoperare nec ab eo peccatum ad denu
dandum uel detꝛabendum cautuloſe poſt con
feſſionem extoꝛquere. ¶ Teꝛtia pars pnĩe eſt
operis ſatiſfactio.ẽ ãt ſatiſfactio.qᷓ ꝓ qualita
te culpe. pena digna exoluit. Pinc eſt illud
baptiſte. acite dignos feuctus pnĩe.vñ hᷣꝛeg.
HMõ ſolũ fructꝰ pnie ſʒ dignos pnĩe ftuctus am
monet eſſet faciendos. leqʒ. n. par fructus eſ
ſe boni operis debet eiꝰ qui minus ⁊? eius q à
plius deliꝗt aut eius qui in nullis ⁊ eiuſ qui ĩ
quibuſdaz facinoꝛibus cecidit. Peꝛ hoc ergo
cuiunſubet cõſcĩa cõuẽitur.ut tanto maiora q̃̊
rat bonoꝛũ oꝑm lucra ꝑ oniam. quanto gquio
ra ſi intulit damna ꝑ culpam. Et iteꝛu. Nã co

gitandus ſũmopere ẽ ut ꝗ illicita memimt ꝰ

miſſiſſe.a quibuſdà ẽt licitis ſtudeat abſtiere
quatenus per hoc ↄditoriſuo ſatiſſaciat ut ꝗ

Lapi.xx.

comitſit pꝓhibita ſibimet aſcideꝛe debeat etiã
ↄceſſa. Uñ ⁊ Bernã. Pro eo ꝙ ab ipſiſ licitis
abſtinemus. ea nobis ꝗᷓ prius cõmiſimꝰ illici
ta cõdonant᷑. Datet eꝛgo ex iſtis qm ad pniã
ptinet oꝑaꝛi cõtraria his qᷓ̃ aliquis peccauit.
Unde Crip̊. Penitẽtie uero dico.nõ ſolũ ut a
malis prioribꝰ öſinamus.uerũetid ut bonoruʒ
