uit pietatis.Tõ ſuã attẽdit iiuriã.ñ penaʒ

ꝛeputat.ñ ſentit ↄtumelias:ſʒ ipᷣis potiꝰa ꝗ

be patit᷑ ille ↄpatit.a ꝗbus unulnerat ille

medet.uitã ꝓcuꝛat a ꝗbꝰ occidit᷑.Cũ qua
mentis dulcedie.cum qua ſpus deuotione
i qua caꝛitas plenitudine clamat pr̃᷑ igno

ſce illis.Ecce ego dñe tue maieſtatis adoa

tor ñ tui corpis ĩterfectoꝛ.tue mortis uene
rator.ñ tui corꝑis ĩterfectoꝛ.tue mĩie ↄtem
plator.ñ ĩfirmitatis ↄtẽptoꝛ.interpellat ꝓ
me tua dulcis huanitas. ↄmẽdet me patri
tuo tua ineffabilis pietas. Dic igit dulcis

dñe:pr̃ ignoſce illi.h̊ Anſ.O clem̃tiſſie dñe

quãta ẽ paciĩa tua ſꝑ ĩſidiati ſt᷑ tibi:⁊ ꝑſecu
ti ſt᷑ te ⁊ tuos.ꝓditioſe te ceper̃t:? malitio
ſe te cꝛucifixert:⁊ mõ petis ut igſcat illis.
Dñe ieſn pr᷑ mĩicõdiaꝝ oꝛo te.ut ſiẽ tu pe
ꝑciſti tuis cꝛucifixoꝛibꝰ ⁊ rogaſti ꝓ eis fac
ut qmoꝛe tui parcã ego cunctis mihi mala
facientibꝰ:⁊ tu dñe parceꝛe digneris oĩbuſ
iniꝗtatibꝰ meis.⁊ patri tuo in ↄſpectu glo
rie tue me miſeꝝ ↄmendaꝛe.ſepe eĩ dñe te
offendo. ⁊ quâtù ĩ me ẽ peccatiſ meis cꝛuci
go.tũ dñe tu ſcis qꝛ ĩ te credo.⁊ te dqñũz me
um ⁊ deũ ueꝝ ↄfiteor.a quo uẽiã peccæto
au vaſtuo Parttl mihi miſeꝛo ⁊ indigno.

Scõͤm vbũ fuit ad latrõe penitentẽ ⁊ ↄfitẽ

tẽ:cũ dixi:(mecũ eꝛis ĩ ꝑadiſo.)Nõ intelli
ge de terreno ꝑadiſo ł oꝛto uoluptatis: unõ
adã ẽ expulſus:nec de ꝑadiſo angelico uel
celo empirreo.qꝛ ad illũ ante xpᷣm nemo a
ſcẽdit:ſʒ de limbo ſanctoꝝ ⁊ ſinu abꝛabe.
ad quẽ aĩs xpᷣi ⁊ latꝛonis deſcendit.ł in ꝑa
diſo.i.in fꝛuitõis gaudio ⁊? ſꝛuitione beata
quã habuerunt ſancti pr̃es in limbo.cũ ad
eos deſcẽdit xpᷣi aia: ⁊ eadẽ die deſcendit
illuc aĩia huius latrõis facta pticeps beate
fruitõis.ł in padiſo.i.in rege qð ẽ eſſe cuʒ
xpᷣo.ł hodie eris mecüũ.qðè ẽ eſſe in ꝓꝑadiſo.
qꝛ ubi ẽ xpᷣs ꝗ ẽ ꝑadiſus:ubi ẽ ⁊ ꝑadiſus:ſi
cut ubicunq; ẽ papa ibi qr eſſe romana cu
ria. Uñ Anf. Credo dñe credo ceꝛte ꝙubi
tu uis ⁊ nbi tu es:ibi ẽ ꝑpadiſus.⁊ eſſe tecũ
hoc ẽ eſſe ĩ ꝑadiſo.qm̃ ueneꝛabilis ille con
ſeſſoꝛ ⁊ głioſus martrr.tecũ fuit ꝑ totũ illõ
hodie: æ poſtea oĩ tpᷣre.O quã beatũ ẽ eſſe
tecũ. O quâ beati ſũt illi ꝗ tecuz ſunt. Illi
uere ſunt in ꝑpadiſo.uere ſũt ĩ rege.ꝗ tecũ
ſunt fide ⁊ dilectiõe. Pec Anp̃. PHoc ẽt di
cens magnꝗ ↄſolotõem dedit penitentibus
peccata ſua ↄfitentibus. nem reuera ho
die ⁊? quotidie ita accidit. qꝛ qui deuote ⁊
pure ↄfitetur peccata ſua ſtatim cum dño
E in ꝑadiſo ꝑ grgm.⁊ poſtea erit ꝑ głia.uel
ẽ i ꝑadiſo.i.in q̊dã requie ⁊ ſecnritate ſue
ↄſcie: q; ſecura mẽs quaſi iuge ↄuiuiũ.Ec
ce quã libeꝛal imo quò ꝓpdigus hodie factꝰ

eſt xpᷣs.qꝛ latroni ꝛegnũ crucifixo celuz dã

nato ꝑpadiſum. pbꝛeui petitione ẽ laꝛgitus.
Miſeꝛicordia obtulit ꝙ miſeria diſtulit.
Poc vbũ ſᷣʒ magni amoris ⁊ gr̃e ac cõſola
tionis fuit in quo xpᷣs nobis exẽpluz ꝑfecte
ſpei ⁊ fidutie reliquit. ut nullꝰ uenia pec

catoꝝ quantumcunq; enormium. nec dum
in uita.ĩmo nec in moꝛtis articulo deſpera

re ðᷣbeat.cuʒz iſte latro ꝗ nihil boni fecẽat

ſiʒ ſuo teſtio moꝛtis ſupplitio dignꝰ erat: ue

niã ↄſecutꝰfuerit.Et hoc rõnabiliteꝛ.n ip
ſe ſolũ ð coꝛde ⁊ lĩgua iuuar̃ ſe potuit quo
rũ utrũq; ðᷣo ꝑfectiſſime obtulit.coꝛ ꝗdem
i pfecta ↄiruõe.lĩguã in pura ⁊ va ↄfeſſoe

⁊ iõ ñ miꝝ ſi uenià impet?ꝛauit. Sʒ exẽplo
iſtius latronis nullus dʒ ſuã pniam differe

uſq; ad mortem.c⁊? pᷣuilegia paucoꝝ ñ faci
unt legẽ cõem.⁊ pauci ſut ꝗ immorte uere
peniteat. Nã ſiẽ mõſtꝛuoſu eſſet ꝙ lup?cau
dã ouis hr̃et.ita mõſtruoſuz uidet᷑. ꝙ uita
mala bono fine claudat᷑. Euolauit iſte la
tro ꝓpteꝛ fidei meritũ. ⁊ cꝛucis ꝙdmodo
martyriũ.ac nobis ↄuerſionis ⁊ penitentie
liꝗt exẽpꝑlu.UVñn Pieꝛ.xpᷣs ð cꝛuce latꝛões
in ꝑadiſu intulit.⁊ ne ꝗs aliqñ ↄuerſiõeʒ ſe

ꝛa putare: fecit homicidij penã maꝛtrriuʒ.
Uñn ⁊ Amb.pulcherrimũ ãt dat aflectãde

ↄu rſionis exẽplũ ꝙ tamcito latꝛoni uenia
relaxat᷑.⁊ ubeꝛioꝛ ẽ gꝛatia ꝙ pᷣcatio. Sẽꝑ
enim plus ans tribuit qua m ꝛogat᷑. Illle eĩ
⁊ogabat ut memoꝛ ſui eſiʒ qns.cũ u niſſetĩ
regnum ſuum.dñs ãt ait. amẽ dico tibi ho
die ⁊c. Uita ẽ ei eẽ.cuz xpᷣo.qꝛ ubi xpᷣs ibi
regnũ cito igituꝛ ignoſcit dñs qꝛ ille cito ↄ
uertit. Uñ etiaʒ Aug.Dixiſti lataõi hodie
mecũ eris in padiſo.ut deſit locꝰ ðſpeꝛa tõii
Q parcis latꝛoni ut oñdans fructũ pnie.fon
tem mie.celeꝛitatẽ indulgentie. Tu eĩ ſal
uas latronẽ ſeipſum accuſantẽ. tipſum ex
cuſa ntẽ.miam inuocantem ⁊ blaſpheman
tem.ſotiuz increpantem. Uñ ⁊ Cꝛiſᷣ.O res
mizanda. Nõ abaa he data eſt ꝓmiſſio paꝛa
diſi ñ pr̃ibus ñ ꝓph̊is:ſʒ pꝛio latrõi dr̃. hõie
mecũ ⁊c. Ir̃didit abꝛa hã ðo ñ ſub tali ↄdi
tõe poſito.ſʒ ð celo loq̃nti.Cꝛzedidit iſaias.
ſiʒ ſedẽti ſuꝑ ſoliũ excelſũ ⁊ eleuatũ. Credi
dit eʒechiel ſʒ ei ſr quẽ cheꝛubi ↄtẽplatẽ.
Ar̃didit moyſes.ſʒ ð medio ignis loqnti.ſʒ
iſte uidit ſaluatõẽ ñ ĩ gali thꝛono.ſʒ ĩ pẽa
ſociatũ latrõibꝰ.vidʒ ĩ cꝛuce pẽdẽtẽ.⁊ oꝛat
q̃ſ ĩcelis ſedẽtẽ.Uidet ↄdẽnatũ.⁊ ĩuocat ĩ
gẽ O admirãda latrõis ↄueꝛſio iuði cꝛuciſi
guͦt ꝗ nouer̃t legẽ ⁊ ꝓphas.⁊ tu latꝛo.uñ ta
lia philoſepharis: Pec Criſoſto. Sʒ clem̃ſ

ocul“ tu o qñe ieſu reſpexit ſuꝑ eũ. ⁊ uoca

ſti ium interna uocatione ad penitentiazʒ.
Quis ñᷣ dʒ ĩ te ſperar̃ te laudar ⁊ ber edice
re ⁊ amare.cũu ita de facili perpeciſti ei ꝗ
tã male cõſumpſerat uitã ſuag. Reſpiaa g
nunc in ſpẽ uenie quecũq; peccatrix aima

nſeſſionis tue
nmd:r ſic teců e
terra amoꝛis tit
diſo ꝛeficis ſpũ
tuo amoꝛe e tee
aliqñ cum tue
mee. hodie mee
bů fuit. cu un
ſtias poſntos
dauin marreſ⸗
ſi moriẽte diſ⸗
matri mulie⸗
iugi. q. d. ei u
curã habui.ſ.
libi.qui erit
undh e cuir
lid mfi. g. d.e
cind locon
i maxie ſoll⸗
tis doloribus
la geſſir· ei
cuit nos cop⸗
Uneceſſitatil
cura ? dbitn
cic ſtatu ſt
lpor honor
nN pat
plo docuit.
ro ſe ein
alter quod
tre Anend
quato en
huici
Ani ome
dietgg 1fle

uglaut iſel
igt penitentie
cauce lanoͤe
noherſocz ſe
nämaaryriiz.
at afectice
moni uenia
rno. Sey
ut. Aleei
cun niſeri
lico tidi do
ubi ppoii
Aie cto⸗
lonoi hocdie
N oͤſpenti
ctüpnie ſo
je. Tu eiſtl
te. tipſumer
bloſpbemnen
Cais Ofes
aſebke⸗
toi c Hoe
ſub tali odi
dicit ilaias.
ati, Lleli
inehlare,
islocfti 95
oro Hißen
ceted
7 iuocalt
hiti auf
lro i
1o Gin
eitlac
elienĩ
loche⸗

ieig
ſ ug

Secunde partis.

ſi tam̃ pacientis pꝛo te domini tui non bor
res ſeꝗ ueſtigiaP ſʒ ne pcraſtineſ uſq; ad ho

ꝛũ mortis. exemplo hui latronis penitere

⁊ ĩiuenir̃ locũ dño.Et ſi.n.optimũ ſit ⁊ ſalu
bre ↄſiliũ de miſericordia dei queꝛere ꝛefu
giũ:totũ tũ hominem ex ea pendere ſtultiſ
ſimum ẽ ſolatium.ꝗa miſericoꝛdia ⁊ neri

taſĩ eo obuiãt ſibi.O pr̃ clemẽtiſſime.ꝛogo
te ego miſeꝛ dignꝰ ifernali ſupplico. ut ſis

memoꝛ mei ĩ r gno tuo:ego.n.dñe latro ſuʒz
peſſimus.ꝗ me ⁊ multos ĩ anima occidi:ſʒ
tu dñe miſeꝛicordiſſime memẽto mei in bo
nũ. Ecce adoꝛo te quẽ latꝛo adoabat.⁊ oꝛo
ſicut ille oꝛabat. Memento mei dñe.dũ ue
neris ĩ regnü tuuʒ. Recognoſce in me dñe
hbanc or̃onẽ.ſicut recognouiſti eã in latꝛõe
ſuſcipe hãc a vᷣuo ſiẽ ſuſcepiſti eãũ a famlo
tuo:mem̃to mei de regno.ſic fuiſti memor
illiꝰ ð̊ lig. dic igit᷑ dic q̃ſo dñe.dic ſᷣuo tuo
loquere ad coꝛ menᷣ.dic anime mee.hodie

mecum eris in paradiſſo. ⁊ ego ↄfoꝛtatꝰ de

ſiderabili tua ꝓmiſſione fideliteꝛ pꝑmaneaʒ

in tua fide ⁊ dilectõe. In ſplendoꝛe fideiz

ↄfeſſionis tue tecum ſiʒz ꝑ tuam gram ſpuᷣſ
unꝰ: ⁊ ſic tecũ eꝛo in ꝑadiſo.ſi uidelicet in
terra amoꝛis tui delicias guſtẽ.ꝗbꝰin para
diſo ꝛeficis ſpũs beatoꝝ.uere ei guſtare de
tuo amoꝛe ẽ tecũ eſſe.⁊ fac me ita uiuer̃ ut
aliqñ cum tue pietati placueꝛit.dicas anĩe
mee. hodie mecũ eris in celo.¶ Terciuz v
bũ fuit.cũ ut matrem ⁊ diſcipnluʒz ĩter ãgu

ſtias poſitos aliqualiteꝛ ↄſolaretur. cõmen
dauit matrẽ ſolatio deſtitutã ac meſtã. ⁊ q̃

ſi morieẽtẽ diſcipulo:⁊ diſcipulũ mr̃i.dicẽs
matri mulier ecce filiꝰ tuꝰ yhoc eſt qui lo
co filii tui tibi debet obſegꝗ .⁊ affectione 2
iugi.q.d.ei uſq; mõ fui obiequiũ tibi ⁊ tui
curã habui.ſed decetero iſtum derelinquo
tibi.qui erit loco mei:⁊ diſcipulo.ecce mr
tua.B ẽ cui reuerẽtiã ⁊ ſeruiti ðbes:ut fi

liꝰ mr̃i.q.d.ei deputo te ad eiꝰ obſequium

⁊? cua loco mei. Poc terciũ uerbuʒz xpᷣi fu

it maxie ſollicitudinis ⁊ pietatis.eo ꝙ ĩ tã
tis doloribus ↄſtitutus:mr̃is meſtiſſime cu
rã geſſit ⁊ ei de miniſtꝛo ꝓpuidit. In quo do
cuit nos cõpati parẽtibꝰ noſtꝛis afflictis.⁊
neceſſitatibꝰ ſubuenire.ac eis qñ indigẽt
curã ⁊ ðbitum obſequiũ ĩpẽdere:⁊ in quo
cũq; ſtatu ſimus.parẽtes qntü bono mõfie
ri põt honorare.Qðõ pus mandauit dicens
honoꝛa patrẽ ?⁊ matrem. hoc nunc ſuo exẽ
plo docuit.⁊ fecit ꝙ faciendũ ãmonuit.
Pro ſe eĩ matri quam moriens relinqbat
alteꝝ quodãmo filiũ ad eius curam ⁊ obſe
qum ꝓnidebat. In hoc ãt ꝙ Johanni ma
trẽ ↄmendauit magna ondit dignitas iohiſ
⁊ quato eũ honor̃ honoꝛauit. Et ut dic Di
eꝛo. pudicitia vginis nłli diſcipłoꝝ rectiꝰ qᷓ;
vgini ↄmedata e: ut eſſʒ adinuicẽ grata ſo
cietas ⁊ floꝛidus aſpect?:necnõ ẽ uenuſtus

Capitulũ.lxiij.

Oueꝛſãdi neꝛnanſ alternatĩ pudicitiaꝝ ſplẽ

dor ðcõatꝰ. Et ex illa hora q;diu uixit ma
ꝛia. accepit eã Johes in ſua.ſ.matrem ſᷣm
quoſdã.ſʒ ↄgruentiꝰſubauditua i ſuã curaʒ

⁊ ſolicitudinẽ.qᷓ; decetero ſpecialiteꝛ ð ea
gerebat: quia quicquid ei neceſſariũ erat.

ad ipſius curã ꝑtinebat. Tradit dñs mr̃i io

HBẽ ꝓ ieſu.ſeruum ꝓ domino.diſcipulum ꝓ

magiſtro. hominem ꝓ vo deo.filiũ ebedei
ꝓ filio dei. nepotẽ ꝓ filio ſuo.ꝗ erat totuʒ

ſuũ gaudiũ ac uita ſua ⁊ ſolatiũ. Que mu
tatio ipᷣaʒ intus cruciat: ac mr̃i amaꝛioꝛ oĩ

bus doloꝛibꝰ coꝛpoꝛee paſſiõis exiſtit.⁊ ce

teꝛa coꝛda humana lʒ ſaxea lz ferrea ſcin
dit. Quiſ ſine ſingultu audiet eũ h̊ vba dicẽ

tem:ñ dixit eĩ mater ſʒ mulieꝛ: ne mr̃is do

lorẽ ampliꝰ excitaret. Uñ Cꝛiſo.hic mouẽ
do q̃ſtionẽ ſic dicit.O bone ieſu. ꝗ matrez

tuaz dulciſſimam.qᷓ̃ ita diligenteꝛ te nutri
uit. reuerenteꝛ tractauit ⁊? dulciteꝛ lacta
nit: adeo ĩdulciteꝛ alloqueꝛis.Sʒ ut dictũ
ẽ.ñ uocauit eam matrẽ. Sed ↄmuni nomi
ne ꝓ mateꝛni nominis ſi exprimeretnꝛ. ⁊ ue
hem̃tis amoꝛis teneritudine aggrauaꝛetuꝛ
niꝛginis animPac uidens filij paſſionẽ ⁊ au
diens matꝛis nom̃.doleret amplius: tũc eĩ
ñ erat tempus ipſam dulciteꝛ alloquendi.
nec matꝛis nom exprimendi:qꝛ ſi xpᷣCs dulti
us ſibi locutꝰ fuiſſet. foꝛte ꝙ uirginis cꝛepu
iſſet. Stans ãt dominus in cruce faciem
ſus occidentem tenebat. ſed maria ? iobã
nes vᷣſus oꝛientem ad xpᷣi faciem ꝛeſpicien
tes iugiteꝛ lachrymas fundebãt. Uñ ñ ſte
tit bᷣa uiꝛgo ſub cuce ad aꝗqlonẽ. ut ꝗdaʒ
fabulantua. ſed 3 faciẽ filij ad occidentẽ.
aliquantulũ tñ declinans ad auſtꝛũ. Mon
ſtrat᷑ em̃ locꝰ ⁊ a fidelibꝰ uenerat᷑: ubi cuzʒ
alijs mulieribꝰ ipᷣa ſtetit. Cõtemplare ⁊ tu
nʒg tuũ. ut moueãiſ ad ↄpatiẽdũ. Uñ Anf.
At tu cũ mr̃e ⁊ Johe accede ad crucem. ⁊
pꝓfuſum palloꝛe uultũ ieſu cominus ĩtuere
Quid g. Tu ſiñ lachꝛymis: amãtiſſime dñe
tue lachꝛymas uidebis. Tu ſiccis manes o
culis.⁊ eiꝰ ꝗqnima ptrãſibit gladiꝰ doloris.
Tu ſine ſingultu gaudies dicẽtẽ mr̃i.mulieꝛ
ecce filiꝰtuꝰ⁊ iohi ecce mr̃ tna.Et iteꝝ mu
lieꝛ inꝗt ecce filiꝰ tuꝰ.O cõmutatio p eteꝛ
no ⁊ ĩcõmutabili deo.puꝝ ⁊ corꝛuptibileʒ
hominẽ ꝓ natuaali ⁊ unico filio. ̃un acce

pit ĩ filiũ O dnña qpᷣcoꝛ cogitatꝰ ĩ te ſucce

debant.cũ tã ine ſtimabilẽ ↄmutationẽ ab
ipſo quem ſuper oĩa diligebas tibi fieꝛi au
diebas. Uer̃ tuã animã ptꝛſiuit gladiꝰ do
loꝛis.qm̃ tibi amarioꝛ extitit oibus dolori
bᷣ cuiuſuis coꝛporee paſſionis.Qnicꝗd e
nim cꝛudelitatis ĩflictũ ẽ coꝛporibus mar
tyrum. leue fuit aut potiꝰ nihil comparatõ
ne ipius tue paſſionis.qᷓ nimirum ſua imen
ſtate trãſfixit tua penetralia tui benigniſ
ſimi coꝛdis.hec Anſhel. uñ ⁊ Aug. mr̃i dñſ

De

in cruce iam anxius. oculis ? nultu ânuẽs
de Yohe ait. Mulier. Ecce filiꝰ tuꝰ . Ecce
AJobes ꝗ ẽ nepos tu. cetero ⁊eputabit᷑ ti
8 filiꝰ curã hẽbit tui ⁊ eꝛit ſolatiũ tibi fi
deliſſimũ. Inde ĩtuitꝰ Johez dixit.¶ Ecce
my'f tu a )ei ̃uias ⁊ curà illiꝰhabe eã tibi 9
mẽdo ſuſcipe mr̃eʒ tuã.ĩmo magis ſuſcipe
mr̃eʒ meã. Dũ hec pauca diceret. illi duo
dilecti lachꝛymas fudere ñ ceſſabant. Ta
cebãt ãbo illi martyres: ⁊ pᷣ nimio dolore
loꝗqñ poterãt: iſti duo vgĩes audiebat xpᷣm
uoce loquẽtẽ tãta ⁊ ipᷣm uidebãt paulatiʒ
moriẽtẽ. Amare flebãt:qꝛ amare dolebãt:

nã gladiꝰdoloris xpᷣi aias utroꝝq; tꝛãſibat:

q̃ magis amabat ſeuerior fiebat in matꝛe.
Et iteꝝ. Eructauit ẽt os tuũ vbũ bonũ.cũ

diceres. młier ecce filiꝰtuꝰ. Cruciat te dñe

ieſu crux tua: ſʒ ñ minꝰ mr̃ tua:cꝛuciat te
dolor tuꝰ:ſʒ ñ min dolor eiꝰ.Nõ eſt miꝝ ſi
doles ⁊ ↄdoles:ſi pat᷑is ⁊ ↄpat᷑is bõe fili in

deſolatõe mris.ĩ ſepatõe mr̃is.ĩ ↄmdatiõe

mr̃is.nũq; eĩ te defuit.ñ i ifãtia: ñ ĩ adole
ſeẽtia:ñ ĩ iuuẽtute:ñ ĩ paſſiõe tua.nũq; de
fuit tibi eiꝰ ſolatiũ:ſʒ nec eiꝰobſequiũ ac

tat ifãtẽ audit ⁊ ſeꝗt᷑ pᷣdicãtẽ.uidʒ ⁊ comi

tat paciẽtẽ ↄtẽplat obpꝛobria intuet uul
nera. audit tua vba. Tu vo bone ieſu : q;q;
eẽt dolor itollerabił.plaga ĩſanabił᷑.ĩ ago
nia mortis ⁊ ultio ſpũᷣ ↄſtitutꝰ ñ obliuiſee
zis mr eʒ tuã.caput ĩclinãs ⁊ eã ĩ mr̃eʒ Jo
haãni ↄmẽdas ⁊ eũ ſibi ĩ filiũ adoptas:felix
ppoſitũ ſingulaꝛe pᷣuiłiũ.inſigne ſolatiũ. VUꝛ

gebat te ſiqdẽ dne ieſu pᷣceptuz.iuſſiſti ho

nõa pr̃ez tuu ⁊ mr̃eʒ tua ſᷣuitiũ ꝙ ipᷣa exhi
buit tibi exẽplù poſteꝛis ꝛeliquẽdũ.Cõſide
rare libet bona mr̃ genitꝛix ⁊ nutꝛix ⁊ filia

deſolata: ꝗs ſit dolor tuus ãguſtia tua. Ui

des eĩ crucifixi unigenitũ tuũ.mutas filiũ
męgrỹm in diſcipulu regẽ in militẽ.dũʒ ĩ ſer

uum.oĩpotẽtẽ ĩ deficiẽtẽ. Reueꝛa uiſceꝛa

tua penetrat gladius. ↄfigit aĩaʒ tua lacea
⁊ clauꝰ.laniat mẽtẽ tuaʒ ſpinaꝝ aculeꝰ.la
ceꝛat cor tuũ filij tui amarꝰ aſpectꝰ?: deeſt
tibi pᷣ amaritudie lachꝛyma.deſunt vba ð
eſt fõtitudo.marceſſit pulchritudo: uulne
ꝛa filij tui ſunt uulnera tua.crux filij tui ẽ
crux tua mors eius mors tua. Nutrix qũo
dimittis alumnũ. mr̃ filiũ: ancilla dñʒ: una
die orbaris pr̃e ⁊ filio. Pec Augu. Compa
tiebat᷑ itaq; filius mr̃i ↄpatiẽti.ſibi ↄmota
ſt᷑ ꝗppe oĩa uiſceꝛa eiꝰ ſuꝑ mr̃e ſua. Scie
bat eĩi ipᷣe anguſtias mateꝛni coꝛdis noue
rat dolorẽ aĩe eiꝰ. Et ut dicit damaſce.q;
dolores quos ipᷣa ĩ ſna ñ ſenſeꝛat ꝑtuitõne
nuüc geminabat᷑ ſibi ĩ eiꝰ paſſiõe:ioq; ⁊ ipᷣe
geminũ doloꝛẽ patiebat᷑.ſ.cucis ⁊ mris.
¶Agd ↄformanduʒ nos huic articulo ↄpaſ

fſũonis materni doloꝛis. meditemuꝛ quãtus

fſuerit dolor pie matꝛis: ⁊ talis matris ꝓ fi

lio tali.quẽ uidebat tam czaudeliteꝛ tracta

ſexta.

ri ⁊ tã miſerabiłꝛ mori. Pẽſemꝰẽt quatenꝰ
fueꝛit dolor ↄpaſſiuꝰfilij ad mr̃em ſibi ↄpa
cientẽ:quãtus amor filij ad mr̃em tazʒ cor
diałꝛ eã diſcipulo ↄmẽdatis. Penſemꝰiſuꝑ
qualłr in illa ↄmẽdatõe cor vᷣgineũ ãxieba
tur.cũ ei ꝓ filio alienus.⁊ ꝓ hoĩe deo. ho
mo purꝰdabat᷑.O qᷓ; miſerabilis ↄmutatõ.
Quis itaq; iſta deuota meditatõe pẽſans.
poteꝛit ſe ↄtinere a lachꝛymis: Quis ñᷣ ↄpa

tit mr̃i totius pietatis: Quis nõ miſereat
mri miſeꝛicõdie:Si g quo ad hunc articu

lũ uolumus nos xpᷣo ↄformare ↄpatigmur
dolẽti mr̃i ſue.qꝛ ↄpaſſus ẽ ⁊ ipᷣe. Jeſu gĩ
cruce mr̃ ne ↄpaſſioni ↄpatiẽs.ipᷣaʒ tuo di

lecto diſcipło:⁊ ei diſcipulũ ↄmẽdar̃ cura

ſti. ↄmẽdo me tibi in illa fide ⁊ dilectione
q̃ eos adiuicẽ ↄmẽda ſti:⁊ ſupplico tibi ut

P tãte dilectõis pignõa:facias me ad amo
rẽ tuũ ueraciter ꝑuenire: ⁊ me eoꝝ ↄmẽda

cuſtodie:ut ĩter huiꝰ uite diſcrimia. ab oĩ
aduẽſitate ⁊ ĩ oĩ ſcĩtate ac puꝛitate ⁊ caſti
tate mentis ⁊ corpis uitã meã cuſtodiant:

⁊ poſt huiꝰ uite exitũ ad te:te miſeꝛãte ꝑ
ducãt. ic nota ꝙ erat ꝗdã r̃ligioſꝰ ꝗ tãt

habebat denotõeʒ ĩ iſto vbo.ſ.młier.ecce
filius tuꝰꝙ fere ꝑ uiginti ãnos ↄtinuauit la
chaymas ĩ tãta abudãtia ꝙ młtũ ð illis bi

bebat. Uñ qñ incipiebat cogitare totã paſ

ſionẽ dñi:⁊ ueniebat ad locũ iſtũ. totꝰ ĩ la
menta ⁊ lachrymas diſſoluebat᷑. Et dice
bat mr̃i.O mr̃ mea.ecce q̃liter pẽdet ĩ cru
ce filiꝰtuꝰ. Viõ quo ðᷣrelictꝰ ẽ ⁊ morit᷑ filiꝰ
tuꝰ. Itẽ dicebat filio.Ecce mr̃ tua lachry
moſa ⁊ doloroſa. Wide qũo ſtat dilectiſſĩa

mr tua ðrelicta. Lu g cariſſime freqnt᷑ ita

cogita ⁊ loq̃re ad filiũ ꝓ mr̃e:⁊ ad mr̃e⸗ʒꝝ
filio:ut gr̃agʒ obtiness utriq;. In hac àr ẽ
ↄmẽdatõe ĩtelligũt᷑ ñ ſolũ Joheʒ. ſ̊ ⁊ totã
eccłiaz. ⁊ qualibz fidelẽ aĩaʒ ĩ Johe bie v
gini ↄmẽdatã.ac eiꝰ ſᷣuitio ⁊ obedie ſubdi
tam ipᷣamq; eõ toti pplło xpᷣião uſq; i fineʒ
mõði ꝓ ↄſilio ⁊ auxilio relictazg: ut ipᷣa nos

habeat in filios diligẽdo nos ⁊ bonuz ñm

ꝓcurãdo affectu mr̃no:⁊ nos habeamꝰ e
in mr̃em dilectiſſimã ipam ſemꝑ amando:
⁊ poſt deũ ſuꝑ oia honorando. Unde Hu
go de ſancto uictoꝛe.Ex hoc loco ubi dem̃
eſt. ecce mater tua intelligit᷑ ꝙ vᷣgo.b. nõ
ſolum YJoanni in matrem traditur. immo
toti eccleſie uniuerſiſq; peccatoribus ĩ ma
trem aſſignatna cum dicituꝛ. Ecce mater

tua.O peccatoꝛ deſperate.ecce mr̃ tua. O

vbum dulce.O vbũ ſolatioſum. O uerbuʒ

gaudioſũ.ecce mr̃ tua. Ipᷣa enĩ ẽ mr̃ dei ⁊
hoĩs mr̃ rei ⁊ indicis ñ decet:ut ĩter filios

diſcoꝛdiã eſſe ꝑmittat. Si enĩ.O peccator
maria eſt mateꝛ tua. Ergo ieſus eſt frater
tuus.⁊ pateꝛ eius pateꝛ tuus. Ergo ⁊ re
gnum ⁊ hereditas tua. Ergo gratia Maς
rie quã inuenit apud deu.Eſt theſaur?tuꝰ.

aglutꝛicem.
nis.ſ. in uita
ß mlicci ſtat
inwarem.
Gaue M
Uita: ſedm
nat gleue
teꝛ gatie.
catoꝛes:
gei miſe
ricordie.
CMoſus.
tes acce⸗
ſec beat
T hoſtee
hoſte pr
te ꝛ anin
ibi ſunts
nolentee
cipit
hozam
bone. re
matee
bis gꝛa
pign
ignet
at hore
aa hor
ei agnu
patieha
ſacrori
In T oc
N most

m: inos orinuauit
gmltid ilisbi
t cogtare tori paf
beiii. mlii
ſoluebal Et cice
e liter veceti nu
lict èt morif flnn
Scce i tua lachn,
guo ſtan dileciſin
cariſſime frenenn
p mfe: tad nie
uri g. In hetii
ſli Johez ßytlll
le aizi Pohe bieſ
uirio tobetie ſihti
lorpiio uſgifin;
rclictzz :I in nd⸗
lonos? boſngz fnn
r op babemn el

Secunde partis.

Ergo dilige eam ⁊ ueneꝛare tanquax p̃ſen
tem tibi ubiq; ⁊ aplius noli morari.ſed ab

hac hora accipe ulam in tuam. ut ipſa tan
dem r̃cipiat te in gloriã ſſuam.hec Hugo.

Sicut eꝛgo neceſſaꝛia fuit nobiſ paſſio dñi

ad ſaluandum. ita neceſſaria fuit hec reco
mendatio ad noſtrum auxilium ⁊ ↄſiliuzʒ
Et pꝛopterea ſecuꝛe curꝛendum ẽ ad eà: ꝓ
ijcunq; neceſſitate ⁊ utilitate. Ipſa eĩ ma

teꝛ miſeꝛicoꝛdie nulli ↄſueuit miſericordiã

denegare. unde Bern. Sileat miſericordi
tud uugo bta.ſiquis eſt ꝗ inuocatam eaʒ ĩ

ſuis neceſſitatibꝰ meminerit defuiſſe. Pec
Oppe miſeꝛicoꝛdia nobis miſeꝛis ẽ multuʒ
neceſſaꝛia Unde idem Beꝛn. Nos ꝗdez in
ceteris vᷣtutibus congaudemꝰ tibi.ſʒ in mi
ſeꝛicõdia tua potiꝰ nobiſipſis.Laudamꝰ? uir

ginitatẽ. humilitatẽ mizamuꝛ. ſʒ miſericor

dia miſeris ſapit dulciꝰ.pãc amplectimu⸗
cariꝰ: coꝛdamuꝛ ſepius:crebꝛius iuocamꝰ

Me timeas ad eã accedere: qꝛ mitis ⁊ dul

cis eſt ua de.uñ iterũ BGeꝛn. Reuolue totã
ſeꝛiem euangelij.⁊ ſi ꝗd aſperu ſi ꝗd durũ
inueneris in maria.deinceps eaʒ ſuſpectagʒ
habeas.⁊ ad eã acceder̃ ueꝛearis. Nos igr
ſtudeamPut exemplo iohis vgĩeʒ beatã ha
beamus in matrẽ.ſi ipſam uolumus haber
adiutꝛicem. Cum eiĩ ſit triplex ſtatus homi
nis ſ.in uita.in morte.⁊ poſt mortẽ.ipſa ĩ
H tꝛiplici ſtatu adiuuat filios ſuos ꝗ eã hnt
in matrem. Uñ cantat eccleſia.maꝛia mat᷑
gatie mr̃ miſericordie ⁊c̃. Adiuuat ergo ĩ
uita: ſed in uita qdam ſunt iuſti. ⁊ iſtis ĩpe
tꝛat ꝑſeueꝛantem gꝛatiam.ideo dicituꝛ ma
teꝛ gatie.ſ.datꝛix ⁊ ↄſeꝛuatzꝛix:alij ſut pec
catoꝛes:⁊ iſtis impetꝛat peccatoꝝ ueniam
2 dei miſeꝛicoꝛdiaz. ideo ſubdituꝛ mr̃ miſe

ricoꝛdie. Secund'ſtatus.ſ.ĩ morte eſt peꝛi

culoſus.qꝛ hoſtes ideſt demoneſ admoꝛien
tes accedunt.⁊ ſi quod ius habent exqꝛũᷣt
ſed beata uirgo animas in morte pꝛotegit.
⁊ hoſtes expellit.iðo ſubiungit᷑.tu nos ab
hoſte protege.Tercius ſtatꝰ ſcilicet pᷣmõ
tẽ ⁊ anime egreſſum ſimiliter ẽ ꝑiculoſꝰ.qꝛ
ibi ſunt ömones ꝛugientes anima deuoꝛaꝛe
uolentes:ſʒ beata uugo aĩas in morte ſuſ
cipit.⁊ ĩ celum deducit.ideo ſubinfertuꝛ.⁊
hoꝛam mortis ſuſcipe.O dñe ieſu magiſteꝛ
bone.recõmendatoem quã feciſti ĩiteꝛ nos

2 matꝛem tuam ↄſezua inetezꝛnum: ⁊? da no

bis gꝛatiã.ut ei taliteꝛ ualeamus deſeruize
ꝙ digne mereamuꝛz eiꝰ filij nücupari.⁊ ipa
dignet᷑ mateꝛ ⁊ domina nra dici.¶ A ſexta
ãt hora facte ſunt tenebꝛe uinbiles Sn q;
ad horâ nonâ. ſuꝑ uniueꝛfam terrâà) Quia
ei agnus ĩnocens uerꝰ ſol iuſticie eclipſim

patiebat.ſol iſte uiſit claꝛiſſimuũ mõi lum

factori ſuo cõpaciẽs lucis ſue ꝛadios retra
xit ⁊ occultauit:ñ uales ĩtueꝛi pẽdẽtẽ dñʒ
ac moꝛtis eiꝰ uilitatẽ . aceꝛbitatẽ. uñ Nai.

Capitulũ.lxiij⸗

ſol obſcuꝛatꝰ ẽ.ñ.n.ferre poteꝛat ereatura
ĩiuriã creatoꝛis. Retꝛaxit ꝛadios ſuos cela

nit igneũ iubaꝛ. ne uideret ĩpioꝝ facinora.
Dec cꝛiſ. Hoc ãt factuũ fuit ꝛꝛiplici ꝛatione.
Drimo ut natura inſenñibilis xpᷣo cõpatiẽs

coꝛda lapidea ad ueꝛã xpᷣi ↄpaſſionẽ emoli

tꝛet. Scðdo ut eclipſacio luminiſ ſolaꝛis.ſub

tꝛactõem ueꝛi lumiĩs ĩ coꝛdibꝰ iudeoꝝ ⁊ mi

litũ xpʒ crucifigentiũ oſtẽdeꝛet. Teꝛcio ne

coꝛpꝰ xpᷣi nudum in cruce ⁊ moꝛtem eiꝰ ex
ꝓbꝛatiſſimã ab ĩpijs cũ gaudio uiðꝛi.ł eos

q; poteſt fieꝛi natuꝛalꝛ per tꝛes horas. Se

cudo ꝛatione tẽporis ꝗa ĩpoſſibile eſt fieri

eclipſim. niſi in ↄiunctione ſolis ⁊ lune.ſed

tic luna eꝛat plena ⁊ e ꝛegiõe ad ſolẽ. Ter

cio rõne geneꝛalitatis.eclipſis eĩ nunq; põt
eſſe ſuꝑ uniueꝛſaʒ teꝛam ſicut dicitu hic.
quia apud athenas uiſũ hoc fuit. Un.Dio

nyſi. apud heliopoliʒ tũc pñs.uidit hoc fie

ri ꝑ inteꝛpoſitionem lune inteꝛ terꝛã ⁊ ſolẽ.
ſicut fit in eclipſi ſolis.qꝛ uidit lunã ab oꝛiẽ
te aſcendentẽ vᷣſus meridiẽ.⁊ ſe ſupponẽtẽ
ſoli ⁊ tzanſacta eclipſi luna r̃dijt ad oriẽtẽ
ita ꝙ in ueſpeꝛe fuit ĩ oꝛiente ſole exiſtente
in occidente:⁊ ſic oꝛbes totũ ſunt ad pꝛiſti
num ſtatuʒz ꝛeſtituti. unde patet etiã defec
tum ⁊ ꝛepugnatõem ſolis ñᷣ ex eadeʒ paꝛte:
ſed econtꝛaꝛia ſ̃m diametꝛum ĩcepiſie. Itẽ
ille tenebꝛe palpabiles eꝛat ⁊ obſcuꝛe. ⁊ ni
gee ſicut tenebꝛe egypti ſhᷣ phaꝛaone:tene
bꝛe ãt ex eclipſi ſolis nãli feꝛꝛuginee ſut ⁊
aeꝛee ⁊ aliq̃ntulũ claꝛe. D g ꝙ illa eclipſiſ
ñ potuit nãlis.ſʒ miꝛaculoſa ⁊ ſoli xpo ꝗẽ
cà oĩʒ paſſibilis.Et qꝛ tribꝰ hoꝛis ꝓtenſe ſt᷑
tenebꝛe.iõ has lꝛes horaſꝛepñtamus tene
bꝛis tꝛiũ noctiũ ł potiꝰ ĩ memoria tꝛiduane
ſepulture.tribꝰ noctibꝰ celebꝛamus q̃ſi tri
duanas exequias xppᷣi moꝛtui. qꝛ nec alibi
mõòachi nouẽ lcõei faciũt niſi H̊ ⁊ p mõtuiſ.

Et tẽ ẽt pᷣmatus tenebꝛaꝝ ĩſinuatus ẽ.qr in

illis diebꝰ tenebre ceper̃t diempcedẽ. his ẽt
bõis.ſ.a ſexta uſq; ad nonã magis obtene

bꝛãt᷑ hoĩes cõmeſſationibꝰ ⁊ ebꝛietatibꝰua
cCcCoddo.O qnti ⁊ q̃les ẽt r̃ligioñ hiſ hõis tene

bris noluptatũ efftenate ſe imergũt.q; ea
q̃ xpᷣs tẽ paſſꝰ ẽ taq; ĩgrati paꝝ cogitat Nat
tendũt Tibi dñe ieſu moꝛieti ↄpaſſuſ ẽ ſol:
ꝓinde precoꝛ ⁊ obſecro.ut me quẽ rõalẽ 2
dere dignates.ſic facias tua pietate ↄpati
tibi morienti ⁊ ꝓ nobis ĩpijs in cꝛucis ſqua
lor̃ pendenti:ut uita mea ñ gaudeã ĩ luce
glorie temporalis.neq; diẽ hominũ deſide
rem.ſed toto mentis ardore deniderẽ diem
tuum. ¶ Quartum uerbum ſuit. quando(
cũca.horam nonaz.) pre nimia doloris an
guſtia (clamãs uocc magna dixit. ¶ Pely
bely lamaʒabatani.) ¶ Et qð hebꝛaice di

xit. euangeliſta exponit dicens. ¶ ¶ hoc ẽ.

ſua luce frui ꝑmitteꝛet.Nõ fuitiiſta eclipſii Cphe

—

natuꝛalis ꝙ patet ex rõe duratiõis.qꝛ nun ep⸗

Atatvalig

De

Deus meus) cuius ſum filius ꝑ nãm inqu
tum deus:(Deus meus)cuius ſum filiꝰ ꝑ
unionis gr am inquantũ homo:⁊ ſic gemĩia
tio duplicẽ ondit nãm in eo (ut quid dere
liꝗſti me).i.penis ⁊ morti expoſuiſti. hoc
nõ loꝗtur deitas qᷓ paſſa nõ fuit: qꝛ diuini
tas in xpi paſſione ſemꝑ illeſa manſit. Siẽ
ſi ſole ſuplucente in ligno.ſecuꝛis lignũ ĩci
deret.ſol ipaſſibilis ꝑmãeret: multomagis
vbis diuinitas ſ̃m ipoſtaſim carni unita./
caꝛne paciente ꝑmanet ĩpaſſibilis ⁊ illeſa.
Sed loquit hoc humanitas ꝗᷓ uidebat᷑ de
ꝛelicta ⁊? dolorẽ ſuſtinuit: qꝛ illa morti tꝛa
dita ⁊ paſſa fuit.Quaſi diceꝛet.pateꝛ intm̃
mõm delexiſti. ꝙ me ꝓ ipᷣo tꝛadidiſti ⁊ ðᷣre
liquiſti iudeis ⁊ morti.ſubtꝛaxit eĩ ꝓtectio
nem:ſed nõ ſoluit unionẽ. Hoc ẽt dixit:ut
magnitudinẽ ſue pene oſtenderet. Ita enĩ
gꝛauiter dolebat:ac ſi ñ ði filius ſed inimi
cus eſſet.Et ideo penitus uidebat᷑ derelie
tus a deo:nullũ refꝛigeriũ uel iuuamen re
cipiens ab eo.derelictũ eꝛgo ſe clamat.qꝛ
Iʒ multi multa ꝑꝑ deum paſſi ſint omnibus
tñ deus aligd ↄſolatõis ⁊ refrigerij miĩſtzꝛa
bat:xpᷣm uero totaliter dolori ſubiecerat:
ut doleret quantũ doleꝛe poterat. Unde ñ
E intelligendũ ꝙ diuinitas humanitatẽ de
ſerueꝛit:uel ab ea ſeꝑata fuerit deũ enim
quem inuocabat inſeꝑabiliteꝛ ſẽꝑ ſecũ ha
bebat:quia nunq; deſinebat eſſe deus ſiue
anima ↄiuncta coꝛpoꝛi ſiue ſeꝑata:nam ⁊
tunc aĩa illa erat deus ? coꝛpus mortuuzʒ
eꝛat deus: ſed qꝛ traditus eꝛat ita calami
tatibus.ꝙ videbat᷑ a deo derelictus. Qua
ſi pᷣm hũc ſenſũ diceret. Ut ꝗd tã imanibꝰ
⁊ ĩtolleꝛabilibus me expoſuiſti doloꝛibꝰ ⁊
penis ac ſi me deꝛeliqueꝛis. Uehem̃tiſſimo
eĩ dolore in carne ſua tenerrima tenebat᷑
⁊ amaꝛiſſimo dolore ꝓ ↄpaſſione ſue mr̃is
⁊Z alioꝝ in aĩa torqbat᷑. Et tñ ꝓ bono nr̃o
ipemet uoluit hec tranſire: ⁊ ſic ſuſtiebat
ut nos aliqñ exẽplo ſuo totalr paciamur:
ac ſi deo deꝛelicti uideamur iu. Se qñ dñs
uult nos ꝓbare.uł noſmetipᷣi uolumꝰ nobiſ
ẽt aliquas penas inferre:ut ſic dño noſtro
ↄformemur ĩ pena: ut ei poſſimus ↄfoꝛma
ꝛi ĩ gloria.Uel ſe derelictũ a deo patꝛe di
cit:qꝛ tunc fere inutilis uidebat eius paſ
ſio.de toto eĩ genere hoĩm nõ uidebat᷑ ali
quis redemi:niſi latro ꝗ fere ſolus in eum
credebat:excepta beata virgine.q̃ tunc ẽt
credidiſſe nõ ambigit᷑.ĩ huiuſmodi eĩ ipᷣa
ſemꝑ excipit᷑.O dña mea quãto doloꝛe te
nebaria qñ filiũ tuũ ſic clamãtẽ audiebas
⁊ attende ꝙ in iſto clamore nõ adhuc erãt
tenebre.⁊ ideo ꝙ de tenebris ẽ dictum. eſt
anticipationem accipiendum. Poc quã
tum uerbũ xpᷣi fuit magne acerbitatis: qꝛ
clamando oſtendit magnitudinẽ ſui dolo
ris.qui tantus fuit ꝙ pᷣ᷑ eius acceꝛbitate ſe

Tſexra.

elamat a patꝛe derelictũ: ⁊ in acceꝛbitate

paſſionis.omni ſolatio deſtitutum. Que ꝗ
dem accerbitas paſſiõis:ex hoc appaꝛet ꝙ
ipᷣe patiebat exterius in toto corpoꝛe:⁊ ex
oĩ parte ſenſuum:⁊ ex oĩ genere tormento
ꝛum intus ueꝛo ex materna ↄpaſſiõe: que
oẽs xpᷣi dolores corpales in ſeipᷣa ꝑ mater
ni coꝛdis ↄpaſſionẽ pleniſſime tranſfoꝛma
bat:⁊ ex diſcipuloꝝ lapſu ⁊ excecatõne:ꝗ
oẽs tunc a fide exciderant: necnõ ex pᷣcioñ
ſanguinis tam multiplici deꝑditione.qꝛ cõ
ſideranit ꝙ pᷣtiũ ſue redẽptõis ĩ tot hoibus
ingratis annihilaꝛi debuit: hoc ei ̃ᷣm beꝛ.
Maiorẽ dolorẽ ei intulit quã oẽs pene q̃s
extrinſecꝰ ꝑtulit. Uñ bis ĩgemĩat de“* meꝰ:
ut ex hoc extendat iĩmenſitas ſui doloꝛis.
tam in carne quã in aia.quantum ad uiꝛeſ
inferiores corpori affixas:qꝛ ĩ ſuperioꝛibꝰ
uiribꝰ aĩe fruebat᷑ ꝑfecte.łqʒ in inferioribꝰ
torqret᷑ acceꝛbiſſie.lamanit ẽt uoce ma
gna pccm̃ ĩclinãdo ꝙ fueat tãte mort᷑ ⁊ mi
ſeꝛie cã:qꝛ ̃ʒ Amb.quoꝝ ſuſcepit nãʒ. hoꝝ
plõauit mĩiã ⁊ ut duꝛiciã huani affectꝰad
ſui excitaret cõpaſſionẽ. Sciendũ tñ ꝙ ho
mo rõnabiliter dʒ moueri ad compaciẽdũ
xpᷣo triplici rõe. Primo ex motu cꝛeature
inſenſibilis.que tota xpᷣo morienti cõpaſſa
fuit.Secundo ex conditiõe ſue pꝛoprie na
ture.natuꝛa enĩ tot mẽbꝛa pꝛouidit corpo
ꝛi humano.quot ſunt dies ĩ anno.ut dicut
phiſici.ad deſignandum qð nõ ſit dies uel
momentũ:in quo homo beneficiũ ꝛedemp
tionis affectuoſe ⁊ cum gratiaꝝ actione ñ
debeat recordari. Teꝛcio ex diuine uocis
imprecatõne:quia ipſe ſponſus. amaritudi
nem ſue paſſionis iubet ſine interuallo ĩpᷣ
mi noſtris mentibus dicens.pone me ſicu:
ſignaculũ ſuꝑ coꝛ tuũ.Cui uoci anima de

uota obtemꝑans rñdet. faſciculus mirre

dilectꝰmeꝰmihi int᷑ ubeꝛa mea ↄmorabit᷑.
Dde hoc clamore appꝛopꝛiate dici poſſũt v
ba beati aug ̃mone. Satagẽtis ⁊ ſollici
tiꝓ nobis ĩ tribulatione poſiti vba ſũt iſta:
voᷣa ꝗdẽ teneritudinis ⁊ meroris.vᷣba ama
ꝛitudinis ⁊ doloꝛis. Nam ꝗ deuote conſde
ꝛaset ex q́;anxio gemitu.ex qᷓ;alto ſingul
tu.ex qᷓ; pfundo luctu.ex quãamaro plãc
tu. hec uox ĩ cruce prupeꝛit ab oꝛe dñi ieſu
nullus ẽ ſi haberet pectꝰ ſerꝛeũ quin molli
retuꝛ compunctione.ſi ſaxeum quin ſcĩdeꝛe
tuꝛ compaſſõe.ſi ligneũ ꝗn flecteret᷑ ↄdilec
tõe ſi ereum ꝗn liquaret᷑ ↄtemplatione. In
hoc uerbo duplex natura ĩ una ꝑſona chri
ſti clamauit ad duas ꝑſonas in una eſſẽtia
dei.⁊ ideo geminatuꝛ ꝑſona ſub eodẽ actu
uerbi.deus meus deus meus: ut ꝗd dereli
quiſti me: Clamabat enĩ in xpᷣo affectio ra
tionalis nature. ꝓpter zelũ ardentiſſime 2ↄ
paſſionis:clama bat afflictio ſenſuał iactu

ʒe ꝓpteꝛ telu acutiſſime paſſionis.clamat

eideſolationez
c ioſe tribulalion
re. Sicut xps q in ang
ſtns damauit ad deu⸗
deus meus. ur gui de
Holam Graz iun
rationis. Que nider
ſz in ſpalmo llo er g
mitur ubi dicitur de
me quare me derel⸗
ſpice in me ẽ oratio
tuma ſeptuaginta
ſum quam vba ſeqt
re me dereliquiſti
xpᷣl fuit oro iplicita
oratione uidei loqu
Qui in diebus carm.
lido ꝛ lachrymis off.
neretig. Igii 2 nos
noſtram. ſemp ſubin
ſei nosreſpiciat ae
foꝛma teptati dlibe
putat ſe quaſi derel
ſit ds homini in tr
lud pfalmi cum in,
relinquit quppe de
tribulationib eos⸗
ſeatur in etern.
deꝛelinquetis ſe be
ſubtrabit. Sicut
pemmtdts ſe ha
re inquere. ac
Ad ofoꝛmandij

ue tots tpo moriemic,
craumirlemnen
nior meea gontt coro
o: ſun giesi anno. ut cicin
Mandum qo no ſt dies wel
no homo deneſiciedenp
ſe 1 cum g atian actone ſ
ari. Lecio ex ditine voc⸗
gnia ipſe ſponſus amaritat
dwis inder ſe imerualo h
emidus dicens poreneſe
cRtuü. Kui ocianini de
hons ticet, ſaſcicllus nin
mibi ini uben ne mra
more appropꝛiate ici poſtin n
gi nune Sutgito ſliß
mbulanone poſti fb ſit ſtn
rtudinis t Meroſis oe
Aasſum geeweech .
antio gemitn er cad
ando ucn er qudamard
it ad ore Enn ieſn
ianceihen u goinwol
dederei el d in ſiet
oneſſareum gun
rnigei hiectnn,
ſce. ee englaton

uns ſont

Secunde paꝛtis

affectio rationalis. deus deus meus. ut quid
dereliquifti me.ĩ tanto careris ſuſpirio me
rore.q ñ derelinquis clamãtes ad te.lamat
afſtictio ſenſual deus deus meus. ut qͥd dere
liquiſti me.ĩ tanto carnis ſupplicio ⁊ dolore.
qui ñ dereliquis pᷣumentes ðᷣ te. Magnã em̃
patiebat̃ exterius amaritudinẽ ſed lõge plus
cruciabat᷑ ĩterius ppter ingratitudineʒ. Unð
Pugo.inducit eũ in cꝛuce ſicloquentem. Ceꝛ
ne homo qͥd ꝓ te patior. uide penas qͥbus af
ficior.uide clauos qbus ↄfodior: ⁊ eum ſit tꝗ
tus dolor exterior.intus iñ planctus ẽ guior.
tãingratũ dũ te experioꝛ. Per h̊ uerbu quar
tum.docemur ad deum ĩ neceſſitatibꝰclama
re.⁊ in periculis ad orationẽ recurꝛere. Unõ
Aag. Inſupꝑ addidiſti deus meꝰ ut qͥd deꝛeliq́
ſti me. ut onderes effectũ orationis:ꝗᷓ ſic ſcu
tum accipienda eſt õ iacula tẽptatiõis ĩ tpᷣre
tribulatioms. Orauerat ſi quidem dñs ihs in
oꝛto⸗ orat ⁊ in patibulo.qꝛ reuera or̃o ẽ ſubſi
diũ in periculo.Aſcende igit anima mea tur
ꝛiʒ ⁊ caſtrum or̃onis.ipᷣa etenim ẽ unguentuzʒ
egrotoꝝ.ſcutũ infirmoꝝ.odoꝛamẽtum ciuiuʒ
ſuꝑnoꝛnm. H Aug. ¶ Ex h̊ ergo articnlo de
relicrionis xpᷣi a deo habet᷑ dooumẽtuʒ.ꝙ in
noſtris tribulationibꝰdebemus ad deũ recur
rere ⁊ ei deſolationeʒ noſtram conqueri orã
do ut ipſe tribulationẽ noſtꝛaʒ digneĩ᷑ r ſpice
re. Sicut xps qͥ in anguſtia tribulationis po
ſitus clamauit ad deuʒ patꝛẽ dicẽs.deꝰ meus
deus meus. ut quid dereliquiſti me. Quod f̃ʒ
Gloſam n ſoluʒ fuit vpum conq̃ſtionis.ſʒ ⁊ o
rationis. Que quidem oratio h̊ ſubintelligit᷑
ſʒ in ſpalmo illo ex quo xpᷣſ B aſſumpſit expꝛi
mitur ubi dicitur deus deus meus. ꝛeſpice in
me quare me dereliquiſti. Ubi h̊ ꝙ dicituꝛ
ſpice in me ẽ oratio.⁊ nõ ẽ in hebreo:ſʒ addi
tum a ſeptuaginta int erpretibus. magis ſen
ſum quam vba ſequẽtibꝰ quod vo ſequituꝛ q̃
re me dereliquiſti ẽ ↄãſtio. 6 In h̊ eꝛgo vbo
xpᷣi fuit oro ĩplicita.⁊ conq̃ſtio explicita.ð q̃
oratione uidet᷑ loqui apoſtolus:dicẽs ð xpᷣo.
Qui in diebus carnis ſue pᷣces cũ clamor̃ ua
lido ⁊ lachrymis offerẽs exauditꝰẽ pro ſua ꝛe
uerẽtia. Igiĩ ⁊ nos ↄquerẽtes deo tribulatõʒ
noſtram. ſemꝑ ſubintẽdamus orationẽ. ut ip
ſe ĩ nos reſpiciat ⁊ adiuuet. E xpꝛimit ̊ h̊ dñs
foꝛmã tẽptati ⁊ libeꝛati.qͥ dum ẽ ĩ tribulatõe

putat ſe quaſi derelictum a deo:cũ tñ ꝓpꝛior

ſit dñs homini in tribulatione poſito iuxta il
lud pſalmi.cum ipſo ſum in tribulatione.De
relinquit quippe dominus amicos ſuos dum
tribulationibꝰ eos exponit ad tẽpus. ut miſe
reatur in eternuz. dereliquit ideſt ad moduz
deꝛelinquẽtis ſe habet.qꝛ protectionem ſuam
ſubtrabit. Sicut enim deu peniteꝛe.ẽ ad mo
duũ penitẽtis ſe habere: ita hbic deum aliquez
derelinquere.ẽ ad modũ ðᷣreliquẽtis ſe hẽꝛe-
Ad ↄfoꝛmandũ ſe buic articulo meditetuꝛ
homo.quam atrocibus penis expoſitus fue

Laplm. Ixij.

rat xpᷣs quando ſic clamauit ad patrem: ⁊ re
colligat omnes paſſiones ⁊ tribulationes ſu
as. ⁊ 2 queratur eas deo pr̃i in uniõe paſſiõuʒ
xpᷣi. clamans in toto corde ſimul cum xpᷣo v
ba hec.deus meus deus me reſpice ĩ me. ut
q̃d me dereliquiſti: Nec miret᷑ uel deficiat ſi
rribulari ꝑmittitur.qꝛ ſic ſuo capiti cõfoꝛmat᷑
Dñe ihu qͥ pẽdẽs ĩ cruce pᷣces ad pr̃em cũᷣ cla
more valido ⁊ lachrymis obtuliſti: da mihi ĩ
oĩ tribulatiõe ⁊ anguſtia mea ad te clamaꝛe:
nec tu me paciaris uelut vᷣrelictũ a tua miſe
ꝛicordia r̃pꝛobari ſʒ exaudias ð celo uocẽ me
am. ⁊ facias in tꝛibulatõe ꝓuẽtum. ut ſentiẽs
me tua miſericordia ſaluatum. poſſim cãtaꝛe
głiam ⁊ laudẽ tuam dicẽs.uoce mea ad dñʒ
clamaui. uoce mea ad ðᷣũ ⁊ itẽdit mihi, Qui
dam at·᷑ illic ſtãtes ⁊ audiẽtes hoc uerbũ dñi
dicebant. HPeliã uocat iſte. Pi. ̃ʒ hieꝛ.ꝛoma
ni milites ipſum cuſtodientes fuiſſe uidentuꝛ
qui erant gentiles.ñ intelligentes bebreuʒ ⁊
putãtes ꝓpter ſonum ⁊ quandam affenitatez
uocabuli hely ideʒ ꝙ belyam ſonare ⁊ belyã
uocari. Vel fuerũt iudei dũm ibecillitatis in
famantes.ꝙ belye deprecaret̃᷑ auxiliũ.putã

tes eum minorem fuiſſe belya. Uel forte ipſi

iudei potuerũt h̊ dicere non bene ĩtelligẽtes
ꝙ diceret ꝓpter tumultum obſtrepentem ciꝛ
cũquaq;.¶ Quintũ uerbũ fuit cũ(ihs ſciens
omnia ↄſumata) q̃ lex ⁊ pphete pdixerant ðᷣ
eo.⁊ q̃ erant ſcripta de xpo paſſuꝛo ·⁊ q̃ opor
tebat Feri antequam acciperet acetũ ⁊ rꝛade
