dus:dultioꝛ ẽ R*–̈⁵s. Si amarus eſt mundus:

omia ꝓpter te ſuſtinuit xpᷣs. Surge et ambu

dis ſẽꝑ habere.⁊ pꝛo mea poſſibili
tate imitari.facq; me in ipſis pꝛoficere ⁊ cre
ſcere in uirum perfectum.⁊ in templuʒz ſanc
tum domino Nlrgtra queſo coꝛ meuʒ lumi
ne gratie tue:que me iugiter perueniat et ſe
quatur.ut te dnctoꝛez in omnibus uijs meis

ſiz in gua cternalit pee
nitquigzde diuinis gſon
güt in ſubſciptis, Pein
recterni generatöem:
err nebum) in ipſo⸗
ſupponitur pmum pnci

habens:cuncta que tibi placent impleꝛe.⁊ q̃ bun ppie cicti tanh
omni nobis facilitate donata ſunt. Non eniʒ tibi diſplicẽt uitaꝛe poſſiʒ. iꝛige obſecro co licere flius erat in dat
laboꝛibus noſtris atq; ſudoꝛibus nõ doloꝛibꝰ gitationes.ſermones ⁊ actõnes meas in lege Noin Marig irepit eſ
⁊ erumnis: ſed ꝑ dei tantũmodo ĩ nos carita tua et in pꝛeceptis atq; conſilijs tuis o altiſſi paree geſt zncihiü fne
tem. tam grãdia hec ꝓmiſſa ſuſcepimus.hec me:ut in omnibus uoluntatem tuam faciẽs. eſtönepium denchi
Xriſo. Unde et Aug.Euãgelij nom̃ latine in hic et ineternum per te merear ſaluus eſſe. flium gr ieſns eg
terptatur bonꝰnuncius.uel bona annũciatio Amen. lisgei ſc gj p
ꝙ quidem cũ aliqd bonum annunciatur ſẽꝑ ti ei nni rinbe
dici põt: ꝓpᷣe tamẽ hoc uocabulum obtinuit flins dun leg
annunciatio ſaluatoꝛis. Naꝛꝛatoꝛes ꝗppe oꝛi zͤfli WN
ginis factoꝛuʒ: dictoꝛuqʒ paſſionis dii noſtri ſtüf ec ho nommen
ieſu xpᷣi.pꝛopꝛie dicti ſut euãgeliſte. Sed an . recrihflins Ubin
tequã ad euangelij hiſtoꝛiaʒ accedamus.ſci unacklerdüß ho
as ꝙ quedaz per euangeliſtas ſalubꝛiteridir engime igränm ſ
reptõe ſpiꝛituſſancti.aliquando anticipando bcitgnmn ian mmin
uel pꝛeoccupando que poſt dicẽda erant ali
quando rememoꝛando łᷣ recoꝛdando que ob ntas, Nrnencd
miſſerant.⁊ aliquando recapitulando uel re gicinr eier n⸗
petendo que dicta fuerant.põita ſunt que qᷓ; nnene teninne dae
uis aliter cõſcribi nõ deberent.qᷓ; ꝑ eos ſum ſunt ner ſin rsd
me utiliter ſunt dictata.qꝛ ſecũdum Augꝰ. p i Aeptus aaſn
babile ẽ ꝙ unuſgſaz euangliſtarũ eo ſe oꝛdi Neruocem ine
ne credidit debuiſſe narrare: quo deus uolu Egohorn ignetur
it eius recoꝛdationi ſuggerere: ne tam̃ turba enrgendenlerbi⸗
ri poſſit deuotio paruuloꝛuʒ locis debitis qꝰ pamete naboe ſg
dã oꝛdine alio.ꝓut res geſta uel dicendi con iun⸗ nenn nee⸗
tion di coce⸗ ſe⸗
Nihſminn ekſe
ie iir er
. Ror

grbes
Millis benegi
pulſminerin
ng.negligemtiz
inebligen⸗ nere
. hotentie nihil
cho gia ri

tur diligenter gif

oſe ptracta. 19
lle ropter te de
na. tu pꝛopter te
Bi dulcis ẽ m
rus eſt mundus:
Burge et ambu
cuʒ perdas ĩ pa
oꝛatio eiuſdeʒ

ij dei niui. cöce
nio peccatoꝛi:
s pꝛe oculis coꝛ
o mea poſſibili
pꝛoficere cre
in templuz ſanc
coꝛ meuz lumi
perueniat et ſe
nibus uijs meis
ent impleꝛe. 7
iꝛige obſecro co
jes meas in lege
Uijs tuis o altiſſi
em tuam facies.
rear ſaluus eſſe.

Pꝛime partis.

Incipit liber de uita ieſu xpᷣi nõ ille de in
fãtia ſaluatoꝛis apocriphus:ſed ex ſerie euã
gelice hiſtoꝛie collectus.
De diuina ⁊ et᷑na xpᷣi generatõne.Capi.j.

E plẽitu
die itaq;
euanglij
uliui ſ. bo
ni ꝙ uſz
ad B tpꝑs
Stie. dns
Yeſꝰbᷣua
uit quaſ
dam gut
tas hau
ꝛie cupi
ẽEtes.ſũa
m'initiü
a diuina
eius generatione.de q̃ euatgeliſta Johannes
ſpecialit᷑ logtur:qꝛ omnia ad hoc inducit: ut
diuinitas uerbi manifeſtetur et maxime con
tꝛa quoſdã heꝛeticos.dicẽtes xpᷣʒ purũ hõieʒ
eſſe:⁊ ꝑ cõſeqᷓns ppter tempoꝛalem natiuita
teʒ. nec ſẽꝑ nec ante Mariam fuiſſe. At is ð
eternitate uerbi incipit.oſtẽdens diuinã xpi
nãʒ. in qua eternalit᷑ pꝛeceſſit Mariã.At po
nit quĩq; de diuinis pſonis que ꝑ oꝛdineʒ tan
gũt in ſubſcriptis. Pꝛimo declarat filij a pa
tre eternã generatõem: d&cẽs.¶ In pꝛincipio
erat uerbum).i.in ipſo deo:qui ab omnibus
ſupponitur pᷣmum pᷣncipiuʒ: neceſſario ẽ uer
bum pꝓpꝛie dictũ tanq; in ipſo cuius eſt. Acſi
diceret filius erat in patre: patri.ſ. coeternꝰ.
nõ in Maria incepit eſſe.ſed in pᷣncipio.i.in
patre:ꝗ eſt pᷣncipiũ ſine pᷣncipio:⁊ filius:qui
eſt pᷣncipium de pᷣncipio.Dicit aũt uerbũ dei
filium:qr ieſus xpᷣs dũs nr̃:quẽadmodũ qr̃ fi
lius dei.ſic dỹ uerbuz dei.ſic ⁊ uirtus ⁊ ſapiẽ
tia dei.unũ enizʒ idẽq; ſignificãt: unũ idẽq; ſt
filius.uerbum.uirtus.⁊ ſapia. Sed ait vbu:
nõ filius.qꝛ hoc nomen uerbũ magis ad ꝓpo
ſitũ facit qᷓ; filius. Ubi ſciendũ.ꝙ uox ſignifi
catiua dr uerbũ.ſʒ hoc eſt tantmõ large et
denoĩatiue.ĩ quãtum ſignificat ĩterioꝛem mẽ
tis cõceptum ſicut urina dr ſana:in qtu ẽ ſa
nitatis ĩdicatina.⁊ io ſicut illud ꝓpe dicit ſa
nitas. ꝙ p urinam deſignatur: TRi ppaie
dicitur uerbũ ꝙ per uoceʒz ſignificatur. Hoc
ꝗautem ẽ ĩterioꝛ mentis cõceptus.quia uoces
ſunt note ⁊ ſigna paſſionuz: que ſunt ĩ aĩa.et
ita ↄceptus mentis interioꝛ.etiam antequaʒ
per uocem deſignetur ꝓpꝛie uerbu dicit᷑. u
eꝛgo hoc nomen uerbuz ſignificet uocẽ uoca
lem. ⁊ ꝙ exit ab oꝛe ſignificet etiam mẽtale.
ꝙ; a mẽte gignitur. nec ab es ꝛecedit cũ emit
titur.ſ.uerbũ cõceptũ:ſecuduzʒ ultimã accep
tionẽ h̊ ſumitur. ut per ipſũ filius intelligat᷑:
quippe quia a patre pꝛocedit ꝑ eternam nati

Lapi..

uitatem. ac cũ eo ⁊ in eo permanet per eſſen
tie unitatem.ſicut cogitatio ſeu cõceptio me
tis qᷓ ex mente nata ẽ. cum ipſa permanet.et
iõ maluit dicere uerbũ qᷓ; filiꝰ.Cũ igit ĩ ipſo
deo ꝓpᷣe ⁊ ꝑfecte ſit uerbũ.uerbũ aũt de ſua
26e dicit ꝙ ꝓcedẽs ab eo cuiꝰẽ uerbũ ſicu⸗
ceptus a cõcipiente:⁊ cũ uerbũ:⁊ filius ſint
idem:ſeꝗt᷑ ꝙ ibi ſit generatio filij a patre ex
quo ẽ ibi ꝓceſſus uerbi a dicente. Iteʒ potiꝰ
ðᷣſcribit füium dei ſub nõie vbi q; ſub nõie fi
lij:qꝛ filius ſolũ dic cõparationeʒ ad pr̃em v
bũ uero dic cõparationem nõſolũ ad dicẽtẽ.
ſed etiam ad id ꝙ ꝑ uerbũ dr.necnon ad uo
cẽ quã induit: et ad doctrinaʒ ꝗᷓ mediante x
bo in altero efficit᷑.Quia igit᷑ dei filius qʒ h
deſcribi non tm̃ in cõpatione ad patrẽ a qᷣo
ꝓcedit.ſed etiam ad creaturas qs fecit.⁊ ad
carnem quã induit:⁊ documenta q̃ pᷣbuit:cõ
gruiſſime ⁊ decentiſſime ſub nõie vbi deſcri
bit᷑.qꝛ nomẽ illud ad omnia ſupꝛadicta ꝛeſpi
cit.nec poſſet ſub celo ita nomẽ ↄueniens in
ueniri. Scõo declarat pr̃is et filij ꝑſonalẽ di
ſtinctõem:dicẽs.(¶ Et uerbũ erat apud deu)
Poc nomẽ deus ĩ hac clauſula ẽ pſonale.ut
uerbũ erat apud deũ.iapud deũ patreʒ. Se
ꝑ eiĩ in patre filius ſemper in filio pr. Uñ h p
poſitio apud q̃ͥ ẽ tranſnina pſonaruz ⁊ diſtu
tiua:diſtantiam diſtinctionis perſonalis deſi
gnat non eſſentie. Nulla eĩ res dicit ꝓpꝛie eſ
ſe apud ſemetipſam.ſicut nec aligꝗs eſt ĩ ſeip
ſo.⁊ iõ inter uerbũ ⁊ pꝛincipiu apud ꝙ ẽ uer
bũ:eſt ꝑſonalis diſtinctio.Non eniʒz uerbuꝓ
cedit a pr̃e ꝑ actioneʒ tranſeutẽ extra:ſʒ ma
nẽtẽ intra.⁊ ideo uerbu manet itra ulud: cu
ius eſt uerbũ:tñ ab eo diſtinctum diſtinctõe
pſonali ut iã dictuʒ eſt:qꝛ uerbũ erat apud 5
um:ut alius apud aliuʒ. Lertio declarat pa
tris ⁊ filij cõſubſtantialitatem ſiue ſubſtatie
unitatem:dicẽs.(¶Et deus erat uerbũ )ita ꝙ
ly deus ponit a ꝑte pᷣdicati dicẽdo uerbu eſt
deus.nõia enim ⁊ uerba tranſpoſita idẽ ſigni
ficant. Poc nomẽ deus ĩ hac clauſula ẽ eſſẽ
tiale:ut uerbũu eſt deus.i.natura eſt ſubſtan
tia diuina:ne dicat eẽ cuʒ deo ⁊ non deꝰ. ſſi
hil eni i deo ẽ ꝙ deus nõ ſu: q; totus idẽ ẽ et
ſubſtatialiter idẽ. Quauis g vbũ ſit apud de
um.nõ tñ ẽ aliqd extranee nae ſicut ẽ vbum
nr̃m: ſed ẽ nature diuine qꝗᷓ indiuiſibilis ẽ ⁊ ũ
multiplicabilis.qꝛ nullo mõ põt eſſe niſi una
et ſimpliciſſima: ⁊ iõ uerbũ ⁊ pncipiũ a qꝰ .
ſũt idẽ penitus ĩ natura:q;uis ut dictũ eſt di
ſtiguant i ꝑſona.At ſic in iſta clauſula impti
cãt᷑ oẽs tꝛes pſone.pr̃ in hoc nomine deus.fi
lius in nomine uerbi.ſpirituſſanctus in pᷣpoſi
tione apud.Quarto declarat patꝛis ⁊ fuᷣij co
eternitatẽ:dicẽs.(¶ Poc erat in ncipio apud
deum). Voc ſcilicʒ uerbũ de quo locutꝰ fue
rat:ẽ qpud deuʒz. patrem.a pꝛicipio eternita
tis. id eſt ante ſecła eſt eternaliter. Quaſi di
ceret. Hoc dei vpbum nunqᷓ; a deo pr̃e extuᷣit
9 iiz

De diuinã ⁊ eterna

ſeperatum. Nũquam eĩʒ pr̃ ſine filio fuit.nũ
qᷓ; ſine uerbo.nũqᷓ; ſine uirtute.nũqua ſine ſa
piẽtia eſſe potuit. Patrez eĩ dicimus qꝛ filiũ
habet:cũ hoc ſit patꝛẽ eſſe quod filium hr̃e.
Et quia pater qui uerbũ dicit ⁊ cõcipit ẽ ab
eterno.ergo uerbuʒ ꝙ gignit dicẽdo ut uere
dicatur uerbum ĩ pꝛicipio.ñ tempoꝛis quo di
ctum eſt.ĩ pꝛicipio creauit deus celum ⁊ ter
ram:ſed ĩ pꝛicipio eternitatis.de quo dicitur
tecum pꝛicipium ĩ die uirtutis tue ĩ ſplẽdoꝛi
bus ſãctoꝛuz ex utero.i.ſubſtãtia mea.añ lu
ciferum.i.an mũdi creatiõem gẽui te. Unde
quado dicitur.E go hodie gẽui te.ĩtelligitur
de die eternitatis.qui omeʒz diẽ complectit᷑.
Et ſic accipitur hic nomẽ pꝛicipij aliter quã
epꝛa quia ibi accipitur pꝛo patre h pꝛo eter
nicate. Qualiter autem uerbuʒ ipſe pater ge
nuit: ꝗa ſolui nõ põt:queri nõ debet.Diuina
enim generatio eſt oĩno ĩienarrabilis.de qua
dr.generatiõem eius quis enarrabit. Quia ⁊
ni dr filiꝰa pr̃e gẽitꝰ.tñ qlr nec ꝓpheta nouit
nec angłus. Moꝛaliter docemur ex pᷣmiſſis:
q; pᷣncipiũ omnis nr̃e ĩtẽtionis debet eſſe deꝰ
2 in pncipio erat uerbũ.et deus erat uerbũ.
Iterum ſi uis ſcire do omni actione tua inte
rioꝛi ⁊ eserioꝛi utrũ ſit diuina ⁊ utrũ deꝰ ip
ſam operet ĩ te ⁊ ꝑ ipſũ ſit facta:uide ſi finis
itentioms tue ſit ðᷣ¶ꝰ.Qõ ſi ſit:ita actõ tua eſt
diuia q; pᷣncipiũ ⁊ finis idẽ.ſ.ðꝰ. oſtquã er
go euangeliſta deciarauit ipſius vbi eſſe ſeu
generari.Cõſeq̃nter declarat ſuuʒ ageꝛe ſeu
opeꝛari.⁊ declarat nũc. Quito pr̃is ⁊ filij ĩdi
uiſam oꝑatõnem:dicẽs.( Oia per ipſum fac
ta ſũt. ſ.quecũq; a patre facta ſunt(⁊ ſiñ ip
ſo factu eſt nihil).ſ.a patre ſiue uiñbile ꝗd:
ſiue intelligibile.Si quidem omnia in ſapiẽ

tia fecit ðus.⁊ ſine ſapiẽtia nihil fecit. ¶xea

tuꝛe enim ꝓducũtur a deo ſicut artificiata
antificem. Brntit emn Alfev.cũ ſi dges
P ĩtellectum:qꝙ autem pꝛoducitur per artem
ſeu intellectum pꝛoducitur per artis ſeu ĩtel
lectus conceptum.ſicut domꝰ ĩ re extꝛa ꝓdu
citur a domo q̃ ẽ ĩ aĩa. uerbuʒz aũt in diuinis
idẽ ẽ. ꝙ cõceptus intellectus diuini:ut ſupꝛa
dictuzʒ ẽ.ergo oĩq ꝓducta.per ipſũ ꝓducta ſt᷑.
tã ſpirituales quaʒ coꝛpoꝛales cꝛeature. Pec
aut ppoſitio ꝑ.notat h̊ cãm efficientẽ nõ ami
niculãtem ulł miniſteriu uel iſtrumẽtũ. Ipſe
eĩ filius cũ pr̃e eſt actoꝛ oĩuʒ ⁊ ſimiliter ſpiri
tuſſanctus cũ eiſdẽ.qꝛ ĩdiuidua ſũt opera tri
nitatis.Oia eꝛgo ꝑ ipſũ facta ſt᷑.ut nec pater
nec ſpirituſſanctus excludãt᷑.Qia ſimul ⁊ ſe
mel ſunt facta:ſed ſex diebus ꝑ partes ſũt di
ſtincta. Si ergo omma pꝑ ipſum facta ſunt v
bů autem nõ poſſit a ſe fieri:uel ſe ipſũ face
re:quia eſſet antequam eſſet.ſequitur ꝙ ipᷣʒ
uerbũ nõ ſu factum.Et ſ̃m Aug.ſi factum ñ
eſt creatura non eſt. Si autem creatura n ẽ
eiuſdem cum patꝛe ſubſtantie eſt.Omnis eĩ
ſpᷣſtãtia q̃ deus ñ eſt:creatura ẽ:q̃ creatura

xpᷣi generatione.

n ẽ. ðᷣ eſt. Poc ãt vbũ nec ſillabis cõſtat.nec
unoce ꝓfert:ſʒ ſẽꝑ ĩ ſimu.i.ſecreto ⁊ coꝛde pa
tris manẽs.cũcta diſponit. regit.⁊ operatur.
Nõ ei loquẽdo.ſed uolẽdo cucta oꝑatur deꝰ
ꝗa dicere dei uoluiſſe eſt.⁊ uerbo.i.filio om
nia creaꝛe.O ſtẽſo itaqʒ qð uerbum ſit cauſa
ꝓductiua rerum.oſtẽdit cõſequẽter per quẽ
modũ ſu cauſa earum dicens.(Quod factũ
eſt .ſ.in effectu (in ipſo)).ſ.uerbo(( uita eꝛat
et uiuens. Sicut faber pꝛius facit archaʒ ĩ
mente.poſt in opere.quod i mente eſt:uiuit
cum artifice:quod fit mutatur cuʒ tempoꝛe.
Non eniz omnia que facta ſunt habent uitã
nec ſunt uita in ſe. hoc eſt in nã ſua in qꝗᷓ ſũt
ut creature. ut tamen ſunt in deo ⁊ arte diui
na que eſt uita.in ſe ſunt uita:ꝗa ibi habent
exemplar ⁊ rationem niuẽtemomnia nãq; q̃
tempoꝛaliter fiunt uel facta ſũt ab eterno fe
cit.i.facere diſpoſuit:⁊ pꝛiuſq; fierent:facta
nouerat.⁊ in eius mente.⁊ pꝛeſentia.et uiue
bant ⁊ uigebant: quia omnia ante mundi ini
tium in ipᷣo dei filio imaginata erant.⁊ ut po
ſtea fierent diſpoſituʒ erat:ac ꝑ hoc quaſi fa
cta erant.⁊ uiuebam.Aiuunt eim oia que ĩ
dei diſpoſitione ſũt:qꝛ ſicut diſpoſita ſũt.non
eiuire nõ poſſũt.t ſic pʒ modus ꝑ quẽ crea
ture ꝓcedut a uerbo:uidelicet ſicut artificia
ta ab artifice uel arte ꝓpter ꝙ dicit Boetius
Lu cũcta ſuꝑno ducis ab exemplo.pulchꝛuʒ
pulcherrimus ipſe.mũduʒ mẽte gerens ſiłiq;
imagine foꝛmas. Moꝛaliter eſt H noraduʒ ꝙ
opus vtutis eſt opꝰuite.ſicut opeꝛa uitioſa di
cutur opera moꝛtis:opꝰ aũt uirtutis ſine opꝰ
bonum nullus operat᷑ niſi in deo. Si uis igit᷑
ſcue an opus tuuʒz ſit uiuũ.i.ſi ſit opus vtutis
ſiue opus bonum ⁊ diuinũ:uide ſi ſit factũ in
ipſo.ſ.deo.q;ꝛ ̊ dicitur.ꝙ factuʒ ẽ ĩ ipſo.ſ.dᷣo
uita eꝛat.i.uitale ⁊ uiuum ẽ. In deo autẽ fit
ꝙ in caritate fit:⁊ ꝙ extra deum ⁊ pꝛeter de
um nõ hʒ mouẽs nec fineʒ. Oſtẽſo aũt quali
ter uerbum ſe habeat ad omnes creaturas ĩ
generali.ↄſequẽter oñdit qualiter ſe habeat
ad hõies in ſpali:dicẽs.(¶Eêt uita erat lux ho
minũ.)Quia nita.i.ipſum uerbũ ꝙ ẽ uita in
ſe.ĩ qua et ꝑ quã creature uiuut.erat lux ho
minuʒ.i.uñn rõnales creature.ut beate fierẽt
illuminãde eꝛãt.qꝛ nõ deficit hoĩes illuſtꝛaꝛe
per grati ã.ſuper omnes irradiando:ſi homo
facit ꝙ ĩ ſe eſt.ſe ad deũ ꝑ cognitionẽ ⁊ amo
rem ꝓut põt cõuertendo. Moꝛaliter uita bo

na eſt lux hominuz: quia plus illumiat ⁊ edi

ficat pꝛoximum uita qᷓ; uerba. Unde PHiero.
Multoplus ĩtelligitur quod oculis uidet᷑.qᷓ;
quod aure percipitur.t Seneca.?ongum
iter per pꝛecepta:bꝛeue ⁊ efficax pꝑ exempla.
Uũ ieſus cepit faceꝛe ⁊ doceꝛe(.⁊ lux ĩ tene
bꝛis lucet)).i.ĩ pectoꝛibus:quia uerbum qᷓ;tũ
ĩ ſe eſt.illuſtꝛat eos luce gꝛatie.ſʒ q tenebꝛo
ſi ſũt.hoc ẽ.ꝗa ſe ſubtrahut ab influentia di
uine lucis ſiue ue:bi:ideo ſequitur. ¶ t tene

5„

H mulo o moco heanss.
ſed ulo ſtor nodoen 4
iur eo dicttu. tenebr
tertiqni noͤfihe nec an
cäur enz aliquid conge
enitur ad finem cognmtonm
guioꝛes cognoſcit ia pe⸗
ſchlls eſt:el ſic ſolus ocul
conpnehendit et nulla ae
lur ntenebris lucet. qui
e in aduerſts 1 0ppoſitis.
nitateerficinn. Unde g⸗
luz pofecerit. niſt in adue
lisenim niſq; apud ſelar
lin oba Etquia la 10
heuure ſincos e ſepcrare
Gicitur Fitenedre eam n
Bonn enim uinſttangan
nötamen funguntur au
kuuden ractegann
cel. glanco geus per e
qul aduerſa d mbul

aumilid Jung eſt t

oſun coce d cum iplonß
eenebre enn non comp⸗

mn ſaige haſſiones hin
B angoniz. Benpereni
nchiig d eni

vche ſei t Mitats aaͤhel

P ferent: faca

eſemia et nine
erant. ? ut po
h hoc qnaſ fa
eim oia que i
poſita ſüt. non
us P quẽ creg
ſcut ortificia
dicit Boetius
plo. pulchꝛng
e gerens ſlich
t notadu
peꝛa uitioſa di
rtutis ſine op⸗
10. Si uis igit
ſit opus vtulis
le ſi ſu factü in
nz e ihſo. ſ0
In deo aule fi
um ? peeter de
ſtélo aut quali
jes creaturas i
liter ſe habeat
ita erat lux ho
bu ẽe uita in
uͦt. erat lux ho
ut beate fieret
poies illuſtꝛaꝛe
iando: ſi homo
gnitione ? amo
oꝛaliter uita bo
g illumiat ? ect
3. Unge Hiero.
oculis nidet . q;

.

Pblet

—

4 = „
Lonipche
a nullo. o modo a beatis. tio modo a ſactis
. ſed nullo iſtoꝝ modoꝛũ a malignis cõprehen o⸗

cecus eſt coꝛde pꝛeſente ſapia.

enie

4 Ayr

Pꝛime partis.
bꝛe eam nõ cõpꝛehender̃t)ꝗa pctõꝛes hac lu
pꝛium defectum. Arde Aug. Quũo.n. hõ on
tus in ſole cecus.pũs eſt illi ſol:ſj ipe ſoli ab
ſens eſt: ſic oĩs ſtultus oĩs iniquus.oĩs impiꝰ
Beg cuz ceco
pñ̃s eſt oculis eius abſens eſt: nõ quia illa ip
ſi abſens ẽ.ſed qꝛ ipſe abſens ẽ ab illa.Quid
eꝛgo faciet iſte:mundetur: unde poſſit uideꝛi
deus. ſdeccata ⁊ iniquitates tolle.⁊ uidebis
ſapientiã que preſens ẽ quia deus eſt ipſa ſa
pientia.⁊ dictuz eſt. beati mundo coꝛde.quo
niam ipi deum uidebunt. Secunduz Mꝛige.
Tux in tenebꝛis lucet:qꝛ vᷣi ueꝛbũ uita ⁊ lux
hõiʒ. in noſtꝛa natuꝛa que peꝛ ſe inueſtigata
2 conſideꝛata infoꝛmis quedã tenebꝛoſitas ĩ

cẽ non conſequũtur: nõ ꝓpter lucis.ſʒ ꝑꝑ po
8 t⸗

uenit᷑ lucere non deſinit.Et quoniaʒ ipᷣa luʒ

omni creature ẽ ĩcõprebhẽſibilis: tenebꝛe: eã
non cõprehendeꝛuũt. Ubi nota ꝙ tripiex ẽ ↄp
enſio.ſ.per incluſionem ꝑ apeꝛtam uiſioneʒ
peꝛ fidei ⁊ caritatis adheſionẽ. dꝛimo modo

ditur: ideo dicituꝛ.⁊ tenebꝛe eam nõ cõpꝛehẽ
derũt.i.qui nõ fide nec amoꝛe adheſerũt.di
citur etiaʒ aliquid compꝛehendi.quando ꝓer
uenituꝛ ad finem cognitõnis ipſius.⁊ hoc eſt
quaãdo ꝛes cognoſcit ita peꝛfecte ſicut cogno
ſcibilis eſt: et ſic ſolus oculꝰ diuinꝰ.lucẽ hãc
compꝛehendit et nulla cꝛeatuꝛa. Moꝛaliter
lux in tenebris lucet.quis uũtꝰ lucet:⁊ appa

ꝛet in adueꝛſis ⁊ oppoſitis. Nam untus in ifu’·

mitate perficitur. Ande gꝛego. Nemo quan
tuʒ pꝛofeceꝛit.niſi in aduerſuate cognoſcit. qᷓ
lis enim quiſq; apud ſe lateat.illata cõtume
lia pꝛobat: Et quia nłla aduerſitas poteſt ſu
peꝛare ſanctos et ſeperare a caꝛitate xpi:iðo
dicitur. Et tenebre eam non cõprehenderũt.
HBoni enim uiꝛi ſi tangantuꝛ adueꝛſitatibus.
nõ tamen franguntur aut uincuntuꝛ. immo ĩ
eis gaudent ⁊ delectantur. Wel lux in tũbris
lucet.quando deus peꝛ conſolatõnem illucet
his qui adueꝛſa ⁊ tribulationes ſuſtinẽt.ſecũ
dum illud. Juxta eſt dominꝰ his qui tꝛibula

to ſunt coꝛde. ⁊ cum ipſo ſum in tribulatione

et tenebre eam non compꝛehẽderũt.quia nõ
ſunt cõdigne paſſiones huius temporis ad fu
tuꝛam gloꝛiã.Sempeꝛ enim deus ꝛemuneꝛat
ſupꝛa condignuʒz. et punit citꝛa cõdignũ. Aux

etiam in tenebꝛis huiꝰ mũdi lucet.quia cea

toꝛ in cꝛeatuꝛis appaꝛz. Sicut enim in patia
deus eſt ſpeculum creaturarum. in quo crea
tuꝛe relucẽt.et in quo omnia uidebimus que
ad gaudiuz. noſtrum pertinebunt:ſic in uia.
econuerſo cꝛeature ſunt ſpeculum creatoꝛis.
in quo creatoꝛeʒ noſtꝛum ſpeculamur. quia (
ut ait apoſtolus) uidemus nunc per ſpeculuʒ
uidelicet cꝛeaturam in enigmate et obſcuꝛe.
⁊ inuiſibilia ði a creatura mundi.per ea que
facta ſunt intellecta conſpiciuntuꝛ.deuʒ em

Lapi.ij.

eſſe non ſolũ fides ꝛecta teſtatuꝛ.ſcriptuꝛa ſa
cta loquitur.compaꝛatio ꝛeꝛum ad ipum indi
cat. ratio naturalis dictat.ſanctiq; predicãt.
uerum etiam cꝛeature clamant. Omnia naq;
ſuo modo dicunt. ipᷣe fecit nos ⁊ non ipᷣi nos.
q; deꝰẽ uox nãe qua oĩa pulchra teſtãt ipz eẽ
płcerrimũ.dulcia dłciſſimũ ſᷣlima altiſſimũ
7 pura puriſſimũ.foꝛtia foꝛtiſſimum.et ſic de
alijs. Sane cum audis in premiſſis filium ex
deo patre gentium. caue ne mẽtis tue oculis
inf irmum aliqnid caꝛnalis cogitatõnis occuꝛ
rat.quinpotius columbĩo ⁊ aquilino intuitu
ſimpliciter crede. ac peꝛſpicaciter cõtempla
ꝛe ꝙ ab illa luce ſimul immẽſa ⁊ ſimpliciſſia
fulgentiſſima ⁊ ſumme aꝛchana.coeteꝛnꝰ co
equalis.⁊ cõſubſtantialis ſplendoꝛ exorituʒ.
cui eſt uirtus ſumma et ſapia.⁊ ĩ quo oĩa p
diſpoſuit ab eteꝛno.pex quem fecit et ſecuſta
factaq; gubeꝛnat ⁊ oꝛdinat ad gloꝛiam ſuam
ꝑtim per naturam. ptim peꝛ gratiam.ptiʒ peꝛ
iuſtitiam. partim peꝛ miſericoꝛdiam.ut nihil
ita in hoc mũdo inordinatum relinquat: Unñ

Aug. SSicut ſplendoꝛ ex ſubſtatia ſolis naſci

tur ita et filium ex ſubſtantia patris genituʒ
intelligamus.Etſ icut nõ eſt ſol aut ignis pꝛi
us ſplendoꝛe ſuo.licet ex ipᷣo naſcatur ſed ex
quo ſol aut ignis pꝛoceſſit.ſimul ciᷣ eo ⁊ ſplẽ
doꝛ eius appaꝛuit. nec dici poteſt ſplendoꝛ ſo
le uel igne poſterior.cum tamen ( ut dixi) ex
ipſo naſcatuꝛ. Si ergo in creaturis aliquid ĩ
uenituꝛ quod ⁊ naſcatur et poſteꝛius non ſit
genitoꝛe ſuo.cur hoc a creatoꝛe fieri poſſe ð
ſperes. Sicut ſplendoꝛ ex ſole natus rplet or
bem terꝛaruʒ. ⁊ tamen a genitoꝛe ſuo nõ ab
ſcinditur aliquando nec recedit: ita ⁊ filiꝰ ex
patre genitus. ubiq; dum ſit ĩ patꝛe ſp peꝛma
net. Et ſicut ſubſtantialiter ſplẽdoꝛ ĩ ſole eſt
et iol ĩ ſplẽdoꝛe.ita ſubſtatialiter pateꝛ in fi
lio ⁊ fiuius ĩ patre eſt. t ſicut ſoli ⁊ ſplendo
ꝛi una ſubſtãtia dũ ſit.nõ tamen una peꝛſõa.
quia nec ſolem ſplẽdoꝛem eſſe nec ſplẽdoꝛezʒ
dicimus ſolez. ita ⁊ pater ⁊ filius cu ſint uni
us eſſẽtie ñ tamẽ umus ſũt ꝑſõe.Et ſicut ſol
ſplẽdõe calefacit.⁊ illumĩat ⁊ ſiccat ⁊ ſoluit
⁊ excãdidat ⁊ denigꝛat.⁊ omia que ei a dno
liũcta ſũt operatur:ita ⁊ patꝛem per unigeni
tum filiuʒ ſuum omnia legimus fuiſſe opera
tum. DPec Auguſ. Secundum eundem Aug.
hoc initium ſancti euangelij quidam platoni
cus aureis litteꝛis pꝛeſcꝛibendu: ⁊ peꝛ omnes
eccleſias ĩ locis eminentiſſimis pꝛeponẽdum
eſſe dicebat. Ofo.

Omine deꝰpat᷑ omps ꝗ coet᷑t uʒ
⁊ coequalem ⁊ cõſubſtantialem

tibi ante oĩa ſecła filiu leffabiut

gẽuiſti.cuʒ quo atq; ſpuſct᷑o oĩa
uiſibilia ⁊ iuiſiblia ⁊ ac me miſeuʒ pecegto
ꝛeʒ it᷑ oĩa cꝛeaſti te adoꝛo te laudo te głifico
eſto ppitiꝰmihi pccõꝛi.⁊ ne deſpitias me opꝰ

—

Sniilz .
.„ g.

4

De luẽtiòe remedij pꝛo ſaluatiòe huma

manuum tuaꝛum ſed ſalua ⁊ adiuua me pp
ter nomen ſanctum tuum. Opi manuum tua
rum dexteꝛam poꝛꝛige:caꝛnali fꝛagilitati ſuc
cuꝛꝛe. Qui me feciſti.ꝛefice ĩfectum uitijs:ꝗ
me foꝛmaſti.ꝛefoꝛma coꝛꝛuptum peccatis:ut
ſecundum magnam tuaʒ miſeꝛicoꝛdiaã.ſalues
agnimam meaz miſeram. Amen.
¶ De inuentione remedij pꝛo ſaluatiõe gene
ꝛis humãũi.⁊ natitate uꝛgis Marie. La. ij.
Mpꝛincipio cum lucifeꝛ cꝛeatus
eſſet.eꝛexit ſe contꝛa deum cꝛea
toꝛem ſuuʒ.⁊ in ictu oculi de ex
celſo celoꝛum pꝛoiectus eſt in in
a feꝛnũ. Et ob hac cauſã decreuit
deus genus humanum cꝛeaꝛe:ut peꝛ ipſũ poſ
ſer caſum lucifeꝛi ⁊ ſocioꝛuʒ eius ꝛeſtauꝛaꝛe.
qua pꝛopteꝛ diabolus homini inuidens ſibi in
ſiciabatur:⁊ ad pꝛeceꝑti tꝛagreſſionẽ ipſum iĩ
duceꝛe nitebatur. Et quoddam genus ſerpen
tis ſibi eligebat:qui tüc eꝛectus gradiebatur
7 caput uigineum habebat. In huc fꝛaudu
lentus deceptoꝛ intrauit: et peꝛ os eiꝰloquẽs.
uerba deceptoria.mulieri narrauit: ac eaʒ ðᷣ
cipiens ſuper omne genus humanuz. moꝛtẽ
induxit.Et opoꝛtebat nos omnes carcereʒ in
feꝛni ingredi.ð quo non poteramus alicuius
adiutorio ꝛipi.Sed tandem pater miſericoꝛ
diarum.et dominus totius conſolationis.cle
menter reſpexit ſtatum noſtre damnationis
et nos peꝛ ſemetipᷣum libeꝛaꝛe decꝛeuit ſuper
quo ſignum nobis peꝛ oliuam dedit.quã colũ
ba incluſis in aꝛcha afferebat.que miſericoꝛ
diam dei futuꝛam incluſis in limbo pretende
bat. Nonſolum enim his ꝗ in aꝛcha eꝛant mi
ſericoꝛdia pꝛemittebatur.ſʒ ⁊ toti mdo ſignũ
ſalutis in oliua dabatur: ⁊ hoc ideʒ deus pꝛe
mõſtrauit nobis in multis alijs figuris. A pꝛĩ
cipio autem cõditionis noſtre adà in agro da
maſceno iuxta ebꝛon ð terra formato ⁊ a do
mino i paradiſum uoluptatis traſlato.ac eua
in padiſo de coſta ade dormientis facta et ꝓ
conſorte ei data:ipſiſq; pꝛimis paꝛentibus.in
paradiſo ad operandum ⁊ cuſtodiendum col
locatis.⁊ dehinc pꝛopteꝛ uetiti eſum.peꝛ diui
ni ſecreti ſeueritatem expulſis.ſuperna miſe
ꝛatio non deſtitit homines incitare ad bonuʒ
per occultos inſtinctus nec diſtulit hominezʒ
errabundum ad pniam ꝛeuocare.ſpem uenie
dando.per repromiſſum ſaluatoris aduentũ.
Et ne foꝛte per ignoratiaʒ ⁊ ingratitudinẽ tã
ta dei dignatio noſtꝛe ſaluti foꝛet inefficax:ĩ
quinque huius ſecłi etatibus.ꝑ patriarchas.
iudices.ſacerdotes. reges ⁊ pphetas. ab Abel
iuſto uſqʒ ad iohanneʒ bap.filij fui aduentũ
prenunciare repromittere. ⁊ prefigurare non
dDeſtitit. ut peꝛ multa milia tempoꝛuʒ et anno
ꝛum magnis. æ uaꝛijs multiplicatis oꝛaculis.
⁊ intelligentias noſtras ad fidem eꝛigeret:et
affectus per nimia et uiua deſideria inflama
ret: Unde ZLeo papa. Ceſſent illorum quere

ni generis.⁊ natiuitate uirginis Marie.

le que de dõinice natiuitatis tarditate cauſã
tur tanquam preteritis temporibus nõ ſit im
penſuʒ: quod in ultima munadi etate ſit geſtũ
erbi incarnatio.hoc contulit facienda .qõᷣ
facta:et ſacramentuʒ ſalutis humane.in nul
la unq; atiquitate ceſſauit.Quod pꝛedicaue
rũt aplłi:hoc anunciauerunt pꝛophete. Nec
ſero eſt impletum:quod ſempeꝛ eſt cꝛeditum
Sapientia uero ⁊ benignitas dei.bac ſaluti
feri opeꝛis moꝛa.capatiores nos ſue uocatio
nis effecit. Ut quod młtis ſignis ac młtis uo
cibus:multiſque miſterijs peꝛ tot fuerat ſecu
la nuntiatum:in his euangelij diebus non eſ
ſet ambiguuz. t natiuitas ſaluatoꝛis. tanto
conſtantioꝛem in nobis gigneꝛet fidem. quan
to predicatõ eius ⁊ antiquioꝛ pᷣceſſiſſet ⁊ cre
bꝛioꝛ. Non itaqʒ nouo conſilio deus humãais
ꝛebus nec ſeꝛa miſeꝛatione conſuluit:ſed a ⸗
ſtitutione mondi unaʒ eandemque omnibus
cauſam ſalutis inſtituit. gratia enim dei qua
ſemper eſt uniuerſitas iuſtifcata ſanctoruzʒ:
aucta eſt chꝛiſto naſcente non cepta.Et hoc
magnum pietatis ſacꝛamentuʒ tampotens ẽt
in ſuis ſignificatõibus fuit ut non minus aop
ti ſint qui illud cꝛedideꝛe pꝛomiſſum: quaʒ ꝗ
ſuſcipere donatum. Pec Reo papa. Et notꝗ
ſeéundum Aug. quod chriſtus non prius ue
nit.niſi homo de lege naturali et ſcripta priꝰ
comunicentuꝛ.quia ſi chꝛiſtus ſtatĩ ueniſſet:
diceꝛet homo.quod per legem natuꝛalem ſal
uaꝛi poteꝛat:et ſuꝑæꝛfluum crederet aduẽtuʒ
chriſti.ſimiliter dicere poterat de lege ſcrip
ta. Sed compeꝛto quod non ſic ſaluari pote

rat.cum omnes ad inferos deſcenaerunt tũc

uenit ipſe:quia tunc erat tempus miſerendi.
Et prius uenũe non fuit neceſſe:quia non
deſt medicina ſpiritu alis ſine affectu recipiẽ
tis. Nec poſteꝛius uenit:ne fides et ſpes ex p
miſſa incaꝛnatione peruent. Si eni tardaſtet
uenire:quottidie decꝛeuiſſent ⁊ tepuiſſent ſe
cundum eundem Aug. magnum deſiderium
habebant antiqui uidere chriſtũ.ſciebant eĩ
illum eſſe uentuꝛum:⁊ non ſolum patꝛiaꝛche
⁊ pꝛophete.ſed etiaʒ omnes qui pie uiuebãt:
deſiderantes dicebant. O ſi hic me inueniet
illa natiuitas:o ſi quod credo. uidebo oculis
meis. Si ergo fideles iſti tantuzʒ deſideꝛ abãt
tanquaʒ deuoti erant chriſto adhuc uẽturo.
quid faciendum eſt iaʒ ſuſcepto: Sed ue no
bis miſeris huius modeꝛni tempoꝛis.qui nec
tantum afficimuz ad gꝛatiam exhibitam quã
tum antiqui afficiebatuꝛ ad pꝛomiſſaʒ Ulnde
Bernar. deſiderium ſuſpirantium chꝛiſti in
pẽitentiam.fꝛequentiſſime ꝛecogitans.cõpun
gor ⁊ confundoꝛ in memetipſo.ẽt nunc nuix ⸗
tinuo lacrimas:ita pudet tempõis toꝛporiſq;
miſerabilium tempoꝝ horuʒ. Cui namq; ur̃ů
tantu ingeꝛat gaudiuʒ huius gre exhibitio
tuʒ accenderat ueteres deſiderata ſola ꝓmiſ
ſio: Pec Ber. Auù igit᷑ ꝑ longiſſima tpa circa

——

—

X„

pine im

. ,müiut
ennitunn⸗
gnne⸗ ulus h
pumm. bearitu,

namn ben i
Malenie iſiſni ſ̃
nunken eſua ſo

ijſiunij mier
Gucti uan nimm pus
leitututno gnun
hec ueſtoper pane
git t miſercorcla co
licebat gio cnca hon
insſinul aſetuan. G
cainenez. ec ic p⸗
et hec cic peri ſi miſen
Fin nors bon 1 hz un
Aui noriat miſencor⸗
Puerüt ofs iuerbo ſapi⸗
aca miſercordii oſeqnd
hoſi fei bos ci horiib
litrex Mors ciorü pen
etuie umna Fiuemann
Imotigtur ö oonorius
tenit tenere inoriinßß in
tanſeit libernni Plaan
lalspotent (reuit en
neo mos a ſoge ner
Anſencordin guſtrat⸗
guiſuffictene nehor he
bee lictoia debebat o
nue haberer r anmm i in⸗
nüföineno eſiden,

eſigerg
Har ſlli Ciri.,ſe

ampotens et
n minus aop
ſum: quaz 9
pa. Et rotq
von prius ue
ali ueniſſet :
inalem ſal
ret aduẽtuʒ
ge lege ſcrip
ſaluari pote
fuerunt tüc
s miſerendi.
quia non ꝓ
fectu recipiẽ
8 et ſpes exp
eni tardaſſet
tepuiſſent ſe
geſiderium
i.ſciebant ei
n patꝛiaꝛche
pie uiuebut:
me inueniet
idebo oculis
deſideꝛ abat
huc uẽturo.
Ged ue no
oꝛis. qui nec
chibitam oua
miſſaz Unde
ium chꝛiſti in
gitans. coßun
et nunc uix?
bis toꝛporiſc;
ee ſola pmiſ
ma tra cilc

Pꝛime partis.

ſpacium quinqʒ milium et fere ducentoꝛum
annoꝛum.miſerabiliter iaceret genus huma
num: ⁊ nullus ꝓpter peccatum pꝛimi homĩs
ad eternam beatitudinẽ aſcendere poſſet ad
pᷣmum beatiſſimi ſpiritus compacientes tan
dem ꝛuine ac de ſua ſoliciti ꝛeſtauratione : li
cet pluꝛies antea. tamen adueniente plẽitudi

ne tpis. ĩſtantius ⁊ deuotiꝰdño ſupplicauere.
Vnñ miſeꝛicõdia pulſabat uiſceꝛa patꝛis ut ſbᷣ

uenũet. ſecuʒ habẽs pacez: ſed cõtꝛadicebat

ueritas ſecũ hũs iuſtitiã.⁊ int᷑ eas magna cõ

tꝛoueꝛſia facta ẽ: pꝛout naꝛꝛat Beꝛn.lõgo ſer
mone de anunciatõne. Sʒ dicti ſui ſuma bec
E. Dicebat miſcðia deo.E get miſeꝛatiõe diui
na cꝛeatuꝛa ꝛõnalis.qm̃ miſeꝛa facta ẽ et ual
de miſeꝛabilis: uenit tempus miſeꝛendi eius.
Econtra ueꝛitas dicebat.Queſo dñe impleri
ſermonẽ: quẽ locutus es. Lotus moꝛiat Adã
cũ oĩbus que erãt in eo:qn puaricãdo pomu
uetitum guſtauit. Dixit miſeꝛicoꝛdia. AUt ꝗd
dñe me feciſti. Scit.n.ipſa ueritas ꝙ ego pe
ꝛij: ſi nunq; miſereris. Econtra ueꝛitas. Si pᷣ
dictã tuam ſnĩiam pᷣuaꝛicatoꝛ euaſerit: peꝛijt
ueꝛitas tua.⁊ nõ ꝑmanet ineteꝛnũ.F uit autẽ
hec queſtio per patrẽ miſſa ad filiu. Ueritas
aut ⁊ miſericoꝛdia. coꝛã eo eadẽ dicebãt.Nõ
uidebat᷑ qũo circa homĩẽ poſſʒ miſcõia ⁊ ae
ꝛitas ſimul ↄſeꝛuari.Scripſit aũt ꝛex ſũiã ſic
cõtinentez. Pec dĩc. erij ſi Adã nõ moꝛiat
et hec dic.perij ſi miſericoꝛdiã nõ cõſequat᷑.
Fiat moꝛs bona ⁊ hʒ utraq; ꝙ poſtulat.ut ⁊
Adã moꝛiat᷑ ⁊ miſericoꝛdisʒ ↄſequat᷑.Obſtu
puerũt om̃s ĩ uerbo ſapie.⁊ 2ſẽſer̃t ꝙ moõiat
adã miſeꝛicoꝛdiã ↄſeqndo.Sʒ qeut quo moꝛs
poſſit ficꝛi bõa cũ hoꝛꝛibil ſit ipo auditu. heñ

dit rex Moꝛs pctoꝛũ peſſia:ſʒ ſctoꝝ ẽ pᷣcioſa

et uite ianua. Inueniatur ergo ꝗ ex caꝛitate
moꝛiatur nõ obnoxius moꝛti. et ſic moꝛs ñ po
terit tenere ĩnoxiũ:ſʒ faciet ĩ ea foꝛamẽ ꝑ qõ
tranſeãt liberati. Placuit ſᷣmo. Sed ubi:auũt
talis poterit.Circuit ergo orbẽ tꝛaꝛu ueritas
2= nẽo mous a ſoꝛde. nec infans uni diei. Sʒ
⁊ miſeꝛicordia pluſtrat celũ.⁊ neminẽ ĩuenit
qui ſufficientẽ adhoc hẽat caritateʒ. C i ergo
hec uictõia debebat᷑. quo nemo maioꝛẽ cari
tatẽ habeꝛet ut animà ſuã ꝓ vᷣuis ĩutilibꝰpõe
ret. Redeũt itaqʒ; ad cõſtitutũ diẽ anxie plłri
mũ nõ inuento ꝙ deſiderabãt.Tãdẽ ſeoꝛſum
pax eos ↄſolãs dixit.Neſcitis qꝛ ñ Eẽgꝗ faciat
bonũ ñ eſt uſqʒ ad unũ. Qui dedit conſiliũ fe
rat auxiliu. Intellexit hoc ꝛex et ait. Pẽitet
me feciſſe hominẽ. Pena ingt tenet me. Pe
nã ſuſtineꝛe ĩcũbit mihi pꝛo hõie quẽ cꝛeaui.
Et uocato angello Sabriele:dixit. Uade:dic
tilie ſyon. Ecce ꝛex tuꝰ uenit. F eſtinauit ille.
2 ait adoꝛna thalamũ tuuʒ. ⁊ ſuſcipe regem.
Pec Beꝛñ. Uides ergo q́; magni piculi et q;
tũ fuit peccatũ ⁊ qᷓ; magna difficultas ſit ĩue
nie ꝛemediũ. In hoc itaqʒ cõſenſeꝛũt pᷣdicte
uirtutes. ⁊ tũc ĩpletũ eſt illud ꝓphicum. Mi

Capi.ij.

ſericordia ⁊ ueritas obuiauerũt ſibi iuſticia
⁊ pax oſculate ſunt. Uñ ⁊ Leo papa.qꝛ ñ ita
ĩ pꝛimũ hominẽ diabolus uiolentus extiteꝛat
ut eũ in partes ſuas ſine arbitrij conſenſione
tranſferꝛet:ſic deſtruẽdũ fuit peccatum uolũ

tariuʒ ⁊ hoſtile conſilium. ut dono gr̃e nõ ob

eſſet noꝛma iuſticie. In totius igitur humai
generis ſtꝛage cõi unũ ſolum fuit ꝛemediũ ſhᷣ
diuine rõnis occulto qð poſſet ſubuenire pro
ſtratis. ſi aliquis filioꝝ Adã originalis pᷣuari
cationis alienus atq; inocẽs naſceret᷑.qui ce
teris exemplo pꝛopᷣſiet et merito.Sed qꝛ hec
naturalis generatio non ſinebat: dicens.Da

uid factus eſt filius dð. et de ꝓmiſſi geneꝛis

fructu pꝛoles eſt orta ſine uitio. Unde etiam
Aſbeł : Matuꝛa nr̃a ad ſiłitudinẽ ði in princi
pio creata fuit qᷓtenꝰ indeſinẽter ipo deo friæ
retuꝛ.⁊ eius głia ſũ omi corꝛuptiòe ⁊ mutahi
litate aliqñ potiꝛet. Poc tãgrãde bonũ ſtatiĩ
in primis pẽtibus perdidit.atzʒ ĩ huiꝰ mõi mi
ſeꝛias infelix et pceps ruit in et᷑nas miſeꝛias:
decuꝛſo uite labẽtis aꝛticulo.multo ĩfelicius
ruitura. Trãſierũt multa ſcła.⁊ bãnatiõis ip
ſius immanitas.ſuꝑ omẽs filios hõiʒ eſt in ð
terius ꝛoboꝛata: Nec eĩʒ ſũmi/ſapia ði ullam
in maſſa cꝛeatõis humaane uiã inuenit.ꝑ quã
ut diſpoſuerat in mudũ ueniens tuctuoſe ꝑ
ditõni ſubueniet donec ad iſtã de qᷓ loqmur
ungineʒ uentuz eſſʒ. Sed hec mox ut i moõm
uenit. ꝑ huane geneꝛatiõis lineã.tãta oĩs bõi
uirtute atzʒ cõſtantia: perfecte ꝛeſplenduit ut
eam ipſa ſapientia dei uere dignaʒ iudicaret
ꝑ q; in hominẽ ueniens.nõ tm̃modo reatnzʒ
moꝝ hõiʒ. ſ et totius mudi pct᷑a deleret: atʒ
diabolũ ſui oꝑis inimicũ cũ ſuis elideꝛet.nec
nõ damna pr̃ie celeſtis.hõiem illuc reducen
do reintegꝛaret. Quis igr̃ iſta perpendẽs eſti
mar queat.qua laude digna ſu q tantorũ bo
noꝛũ ſola pre cũctis mediatrix: effici meruit.
Pec Anſh. Nec fuit iſta uugo ſubito ⁊ caſu
inuenta: ſed ab eteꝛno pᷣdeſtinata. Unde Da
maſce.ipᷣa dei genitꝛix ab eterno etiam pꝛeui
ſo tꝑe dei concilio pꝛedeteꝛminata.⁊ diuneꝛſis
ima ginationibꝰ ⁊ ſactificationibꝰpphetaꝝ ꝑ
ſpirituſanctũ pimaginata et pᷣdicata fuit.Ex
urgamus ergo in graꝛũ actiones: ? tata dei
cuca nos dignatione laudes ꝛefeꝛamus cum
Anſhelmo:dicẽtes.Adoꝛamus te chꝛiſte ꝛex
iſꝛael. lux gentium. pꝛinceps ꝛegum terre.do
mine ſabaoth uitus dei ommpotentiſſima.
Adoꝛamus te pꝛecioſum noſtꝛe ꝛedemptiõis
pꝛecium hoſtiam pacificam.que ſola odoꝛis
tui ineſtimabili ſuauitate.patrem ꝗ in altis
habitat.ad ꝛeſpiciendum humilia inclinaſti.
? filijs ie placabilẽ ꝛeddediſti. Cuas xpᷣe mi
ſeratões pᷣdicamus.ſue ſuanitatis mẽoriã cũ
habundãtia eructamus.tibi chꝛiſte ſacꝛifici
uz laudis immolamus.pꝛo mũůltitudine boni
tatis tue qᷓ; oñdiſti nobᷣ ſemini neqᷓ; filijs ſce
leꝛatis ⁊ ꝑditis.Cuʒ.n.adhuc eſſemꝰ inimici

5 . 5

Cαπ eSaαια.

2 , E
E E

De remedio ſaluationis humani generis.

tui dñe.⁊ antiq̃ moꝛs ĩ omnẽ carnẽ iniquum
exerceret dominiuʒ. cui omne ſemẽ Adaʒ le
ge pꝛemoꝛdialis culpe obnoxiũ erat recoꝛda
tyes uberrime miſericoꝛdie tue:⁊ ꝓſpexiſti ðᷣ
ſublimi habitatõe tua ĩ hanc uallẽ ploꝛatio
nis ⁊ mir̃ie. Uidiſti dñe afflictionem populi
tui.⁊ tactus doloꝛe caritatis intrinſecꝰ appo
ſuiſti cogitare ſuper nos cogitatiões pacis ⁊
redẽptiõis. Pec Anſhel.Tacitis autẽ illis.q̃
ab initio omiĩis creature uſq; ad ſãcti filij ſui
aduẽtũ de hac beata uirgine pꝛophetata ſũt
tã ꝑ eos qui ante legez.qᷓ; per eos ꝗ ſub lege
iuſti fuerunt.de natiuitate ipſius quam qdẽ
ex linea generationis humane deſcẽdiſſe ſci
mus.⁊ magna quedam atq; miranda ſignoꝝ
Indicia precurriſſe credimꝰ cõſequenter ali
qua uideamus. Uirgo itaq; głioſa ex qua in
Carnatio filii dei ẽ fgcta:de tribu iuda ⁊ ſtir
pe dauid ẽ oꝛta. Naʒ (ut ait Criſoſ) dignũ at
q; cõueniens erat celeſti miſterio: ut eadem
Maria q̃ mater dei ſᷣm caꝛnem eẽ meruit.⁊
ex regali genere.⁊ ex ſacerdotali oꝛigine na

ſceret᷑:ð qua filiꝰdei.qui ꝛex ⁊ ſacerdos eter

nus eſt. coꝛpus humãe carnis aſſupſit. Anno
