iam agente⸗Et bf
ui ei at ait Am
interno:maxis de
m paſcif uolupta
ter ingreditur in
i. (iio. Blatizut
queꝛe me) i mi
urgens ſecuius

rabe flliu eſe
rah⸗ nenvo pr9

4

Pꝛime partio

aperuerit mihi.it ꝛoibo ad eũ ⁊ cenabo cuzʒ
eo ⁊ ipᷣe mecũ)(Diſcũbẽtibus ãt eis ĩ domo
ecce multi publicani ⁊ peccatores)ac ceteri
eiuſdẽ ordinis hoĩes((illue ad ↄuiuiũ ↄuenie
bant ⁊ cũ ihu ⁊ diſcipulis eiꝰ diſcũbebant)
Fuerãt em̃ ſocij Mathei.⁊ eiuſdẽ aꝛtis ſeun
officij:⁊ iõ ꝛecedẽs ab eis ⁊ uolẽs ſeꝗ xp[ʒ fe
cit eis ↄuiuiũ ſicut fecit elyſeꝰſocijs ſuis vo
lens ſeꝗ helyã magiſtrũ ſuüũ.Eꝛant ẽt multi
peccatores alij ꝗ iã penitẽtes ſequebãt᷑ dñm
ſꝑpantes vemã ↄſeꝗ peccatoꝝ. VUn PHiero.qr
videꝛũt publicanũ a peccatis ↄuerſũ.⁊ pnĩe
ĩueniſſe locũ. ob id ẽt ipñ ñ deſꝑabãt ſʒ ve
lut penitẽteſ veniebãt ⁊ ðᷣiſcũbebt cũ ihu ⁊
diſcipulis eiꝰ, forte iuitati a mat heo. ut hr̃et
ſocios in pnia.quos hũit ſocios ĩ culpa: t
vſᷣm glo. Pulchꝛũ fuit pᷣſagiũ.qꝛ ꝗ apłs ⁊ doc
toꝛ gẽtiũ eꝛat futurus iĩ pᷣma ſua ↄueꝛſõe.pec
cãtiũ gregẽ poſt ſe trahit ad ſalutẽ ut iã pfi
ceꝛet exẽplo ꝙ ꝑficere debebat ⁊ vbo. Ubi
cꝛiſo. Poſt ↄpꝛobatã igr̃ fidẽ mathei.ꝗ unꝰ
ex puolicanis fuit merito iã cũ dño ĩ ↄuiuio
pctores ⁊ publicani recũbũt.Cõueniũt aũt
publicani ad eũ ſicut ad collega ⁊ hoĩem eiꝰ
dẽ officij decoꝛatꝰ ei ingreſſu xpᷣi.⁊ glorians
de pnia erꝰ oẽs eos ↄuocauit. Epᷣs et qolibʒ
genus ꝛemedij exhibebat ⁊ nõ ſolũ diſputã
do.⁊ pᷣſtando ſanitatũ ꝛemedia uel arguèdo
emulos:ſʒ ẽt comedẽdo.nõ nullos errãtium
diꝛigebat,inde nosĩſtruẽs:ꝙ qolibet opus ⁊
tpᷣs põt nobis vtilitatẽ afferre. ſic nec publi
canoꝝ ꝑticipatozʒ vit auit ꝑpꝑ vtilitatẽ ſeq̃ntẽ
more boni medici.ꝗ niſi ſaniẽ tãgerz a mor
bo ñ liberaret. Uñ ⁊ Hier. Ibat t dñis ad ↄ
uiuia pct᷑oꝝ.vt occaſõz hr̃et docendi ⁊ ſpũa
les imitatoꝛibus ſuis pᷣbeꝛz cibos.Deniq; cũ
ſꝛequenteꝛ ꝑger̃ ad conuiuia ðſcꝛibat᷑ nihil
refertur aliud niſi ꝗd ibi fecerit.ꝗd docuerit
vt ⁊ hũilitas eiꝰ eũdo ad peccatores ⁊ potẽè
tia doctrine eiꝰ ĩ ↄuerſione penitẽtiũ demon
ſtraret. hec Pieꝛ.⁊ nos eadẽ cã poſſumꝰmã
ducaꝛe cũ peccatoribꝰvt alteꝛiꝰ cã potius qᷓ;
nr̃a agatuẽ nò tñᷣ cũ vſuꝛarijs ⁊ raptoribꝰ qr
ea q̃ apponunt ĩ ſtituere tenent Pphaꝛiſei
ve tanacitati iuſticie legis ⁊ traditõug ſuaꝝ
adherenres ⁊ miſcõiam dclinantes ð hoc in
dignati murmuꝛabant ⁊ hoc arguentes ad
diicipuloſ ihu dicebãt(¶Quaꝛe cũ publicaniſ
⁊ pctoꝛibꝰmanducat ⁊ bibit mgr̃ vr:)Quaſi
diceꝛent. Contꝛarius eſt legi hoc ꝓhibenti ⁊
eſtis fatui qui talẽ mgr̃m ſequimini. conſue
tudo dᷣtꝛactoꝝ eſt loqui de alio nõ in facie il
lius. Uñ qn diſcipuli videbant eis peccare al
loquehantuz magiſtzum vt alibi: q;do veꝛo
magiſter.alloquebãat diſcipłos ut h̊ utrobiq;
tñ in magiſtru iniuriam irrogantes.qr error
diſcipłoꝝ ignomia ẽ mgroꝝ.Sic hodie faci
unt tractores. bona facta mẽbꝛoꝝ xpᷣi öni
grates. Dupliciter iſti errabãt qꝛ putabant
ſe eẽ iuſtos.cij ſuꝑbi eſſent ⁊ illoſ ꝛeos cũ iã

Kapitulũ.xxxi.

peniterẽt ſimiles phaꝛiſeo ꝗ ſe iuſtificabat
⁊ alios ↄdẽnabat. Uera iuſticia cõpaſſionẽ
hʒ falſa dedignationẽ. Solẽt et᷑ iuſti pctori
bus indignari.ſʒ aliud ẽ ꝙ agit᷑ typo ſuꝑbie
aliud ꝙ zelo diſciplie. Pis phariſeis ſimiles
ſunt ꝗ traditões ſuas pceptis dñi.⁊ opibꝰ mi
ſericordie preponũt:collẽtes cũ appetitu ⁊
exeqntes cũ diligentia. culicẽ ſuaruz traditõ
nũ.⁊ deglutientes camelũ mãdatoꝝ deiac
mãdata maxiĩa. ſaluti necta: q̃ſ amara cito
exhauriẽtes.⁊ pᷣtereũdo pꝰponẽtes.Sʒ ipᷣis
fariſeis murmurãtibꝰobulat dni mia puocãſ
ꝓuocatores ad pniaz. cuius cibus ⁊ potus ⁊
ãbulatio ⁊ oĩa ꝗqᷓ geſſit.ſaluti ſeꝛuiũt.cuiꝰoĩs
actio nr̃a eſt lectio ⁊ inſtꝛuctio.ac magiſter
cuius liuore ſanati ſumus ſeipſum medicuʒ
ondẽs.ꝓ diſcipulis ſuis reſpondit phariſeiſ pᷣ
mo ꝑ roͤnem :dicens.(¶ Non ẽ opus ⁊? operoſꝰ
i.neceſſariꝰ ualẽtibus.i.ſanis medicꝰ.) ue
rum eſt ad collatõʒ ſanit atis.ſed tñ ad ↄſer
uationẽ beñ eſt neceſſaꝛius.(ſed male habẽ
tibus ⁊ iĩfiꝛmis) ⁊ eꝛgo familiarius ſe debet
hr̃e ad ifumos qui eo ĩdigent.q; ad ſanos ꝗ
non egent. Cũ igituꝛ xpᷣs ſit uerꝰ medicꝰ gĩia
rum.familiarius ſe òbuit haber̃ ad peccato
res qui ſt᷑ ifirmi ĩfirmitate ſpirituali. Quaſi
diceret. Uos ſani eſtis r̃putatõne ueſtꝛa idᷣo
opꝰnon habetis uiſitatione noſtra.ſʒ iſti ſe ĩ
firmos r̃putãt ⁊ peccatores. Unde gloſa iõo
uos öclino:qr putatis uos ñ ĩdiger̃ ſed illos
uiſito qr pẽitendo dat locũ gre.ubi (ſᷣm Cꝛi.
Joñndit ñ mererti eos ſanitatẽ celeſtẽ cõſequi
ꝗ ſanos ſe.i.iuſtos eẽ putãt.medicinã domĩ
ꝛeſpuẽtes:ſed eos ꝗ ifiꝛmitatẽ ſuã hoc ẽ pec
cata propria cognoſcentes.ac tota fið cꝛedẽ
tes medelã celeſtis gr̃e querũt. Ut enizʒ (ait.
Aug) nemo a deo fit famus.niñ qui ſe a ſeip
ſo ſentit infimum.deinde ꝛeſpondet eis ſe
cundo ꝑ auctoritatẽ ĩ Oſee iſcriptam. expro
brãdo eis ſcriptuꝛaꝝ ignorantiã:dicens( Eũ
tes ãt diſcite) a temeꝛitate ur̃a ̃cedendo.di
ſcite ignoꝛantie ur̃e ſubueniendo( ꝗd eſt qð
dicẽ̃ dnñs in Oſee.Miſericoꝛdiã uolo ꝑ pecca
ti dimiſſionem.⁊ non ſacꝛificiũ ꝑ olocauſtoꝝ
oblatõʒ Juñ in ꝓpueꝛbis¶ FAacer̃ miſericordiã
?2 iudiciu magiſ placet dño quã uictie) Qua
ſi diceꝛet. Ite ⁊ diligent᷑ ↄſiderate illõ ꝙ ſcri
bit ĩ Oſee ꝓpheta.qꝛ ſi hac ↄſvrauerit᷑ ſcrip
tuꝛã inuenietis me facer̃ ſcõm ipſam. Miſe
ꝛicordiã uolo potiꝰſine ſacꝛificio ⁊ cũ cordis
hũilitate.qᷓ; ſacꝛificiũ ſine miſcõia ⁊ cũ cõdiſ
elatione. Unde plus diligit deus peccatoreʒ
humilem qui ſue ĩfirmitatis cõſcius.penitẽ
do ſe gꝛatie ði ſubmittit qᷓ; iuſtum ſuꝑbuʒ ꝗ
ð ſua iuſticia pꝛeſumens alios ↄdẽnat.⁊ mi
ſeꝛicordiã circa eos rephendit. Secundum
Cri.ſcꝛibe ⁊ phaꝛiſei omnia peccata ſua pu
tabãt ſacrificijs legis poſſe deleri.⁊ omnẽ ꝛe
liquã vtutez ↄtemnentes.iĩ ſacrificijs totam
ſpẽ ponebãt.⁊ iõ dñs mileꝛicoꝛdiaʒ ſacꝛificio
12 2£

De uocatione Maà

p̃tulit ut manifeſte oñderet ñ ꝑ ſacrificia le
gis. ſz per oga miſericordie peccatoꝝ delicta
poſſe purgari. Ubi glo.Nõ tñ ðſpicit deꝰ ſa
crificiũ.ſʒ ſacꝛificiũ ſũ miſcõia.ꝙ aciebãt ãt
phaꝛiſei ſacrificia ut iuſti appaꝛerent corazʒ
opulo.nec exercebat oꝑa miſcoᷣie ĩ gbꝰ? ꝓ
at va iuſticia.vbi ?z Rabanꝰ.admõet itaq;
eos ut ꝑ oꝑa ſibimetipſis ſuꝑne miſericõdie.
pᷣmia ↄgrat:⁊ ñ ↄtẽpiꝰ pauꝑʒ neceſſitatibus
ꝑ oblatõʒ ſe ſacrificioꝝ deo placer̃ cõfidãt.
VUñ ⁊ ſuũ ð miſericoꝛdia exẽplũ eis preponit
dicẽs¶Nõ ei ueni uocar̃ iuſtos .ad pnĩam
ſz tm̃ ad ꝓficiẽdũ.⁊ ut ꝓficiant᷑ de vtute ad
Stutẽ (ſʒ peccatores ad pniã Jut corrigãt x
eã. Uel n veni uocar̃ iuſtos.iĩ.eos ꝗ ſe iuſtoſ
rputant ꝗ ignorãtes di iuſticiã ſuã cõſtitue
re uolũt.qꝛ ſi ↄunertant᷑ peccatores.iã ñ ſibi
iuſti vidẽt᷑.ſʒ peccatores.i.peccata ⁊ mala
ſua attẽdẽtes.ꝗ ſe pctoreſ eſſe ⁊ medico ege
ꝛe ꝛecogſcũt ac gr̃e dᷣi penitẽdo ſe ſubijtiunt
Vł nõ ueni uocar᷑̃ iuſtos qr nulli ſunt iuſti:
ſed pccẽ̃ores qꝛ oẽs peccauerũt ⁊ egẽt głia ði.
Vbi Gregoꝛi.nſſenus.ꝗ.d. Adeo peccato
res nõ abhomioꝛ.ꝙ eoꝝ tm̃ gra uẽi. Non ut
maneãt peccatoꝛes.ſʒ ut ↄueꝛtant᷑ ⁊ bõi fiãt
Vñ apłs.(¶ Eps uenit ĩ hũc moõm.peccatoreſ
ſaluos fa cer ) cce magna ſpes peccatorum
qꝛ ꝓpteꝛ eos uemit ði filius ĩ hũc mõm. Unð
⁊2 Auguſti. Nulla cauſa uemẽdi fuit chriſto
domino.niſi peccatores ſaluos facere.Tolle
morbos tolle vulnera.⁊ nulla ẽ medicie cã
Sic uẽit de celo magnus medicus.quia ma
gnus ꝑ totum orbẽ iacebat egrotꝰ. humanũ
genus. Uenit unus ſine pcto ꝗ pluꝛes faluos
faceret a pcto. Nõ eiĩ de celo trarerunt eum
nr̃a merita ſed nr̃a pct᷑a.Ergo (ut ait m
bro)uſurpat oꝛes iuſticie ñ uocant᷑ ad gr̃am
Nam ſi gr̃ a ex pnĩa: utiq; qui faſtidit penitẽ
tiam abdicat gram.publicani quippe uocan
tur.ꝗ uel publice ſceleꝛibus fedãtur uel qui
publica uectigalia ſeu tributa exigũt uel qui
ↄductores ſũt uectigalium. ſeu fiſci uel rrũ
publicarum. uel ꝗ alijs publicis negocijs ⁊
actibus ĩplicantuꝛ ⁊ ſeculi lucra ꝑ negocia
ſectantuꝛ. ut comunit᷑ ſt cãpſoꝛes.⁊ pecunia
rũ nũeꝛatores ac alij huiuſmodi ⁊ ſites. Pꝛĩ
cipaliter tamen ꝗ uectigalia ſeu tributa exi
gunt. dicuntur publicani a Publio rege ro
mano.ꝗ eos primo ordĩauit.ſic dicti.Ft ga
̃m Sꝛeg.talia negocis uix aut nũqᷓ; ſine pec
cato exeꝛceꝛi pñt iõðᷣo i hoc magna dei gꝛatia
patet q̃ ex talibꝰ Matheũ ad ſtatũ apłicum
reuocauit. Oñdit᷑ ãt h̊ ĩ vbis ⁊ factis xpᷣi.qð
peccatores redeuntes ſt᷑ dulciteꝛ ꝛecipiendi.
qr xpᷣs dulcẽ ſe exhibuit ĩreceptõe Matbei
publicãi. Uñ t᷑ʒ Piero.ceteri euãgeliſte ꝑꝑ
ueꝛecũdiã ⁊ honoꝛẽ mathei noluerũt eã ap
pellar̃ noie uulgato.ſʒ dixeꝛũt leui.ipſe autẽ
matheus (̃m illud Salomonis) Ciuſt ĩ prĩ
cipio accuſatõ ẽ ſui)matheũ ſe ⁊ publicanũ

thei et eius ↄuiuio

noĩat ut oñdat lugẽtibus nullũ obere ſalutẽ

deſꝑaꝛe ſi ad melioꝛa ↄueꝛſus ſit.c ũ ipe ð pu
blicano ĩ apłm ſit pẽ te mutatus.ĩ hoc etiã
iſtruimuz ꝙ peccata ⁊ öfectus alioꝝ iĩiq;tum
poſſumus celare ⁊ occultare öbemuſ.ut nec
bo nec nutu veniãt i alioꝝ ñ tm cognitõem
ſed nec ſuſpitõm ac noſmetipſos accuſare.⁊
ꝙ turpiꝰ ẽ i peccatis noſtris exẽplo mathei
ↄfiteri. Scoᷣm Bedã.ꝑ mat hei electionem ⁊
publicanoꝛum uocatõem fides gentium expᷣ
mituꝛ ꝗ pꝛius lucꝛis mundi ihiabãt.⁊? nunc
ſpiritualiteꝛ a domĩo ꝛeficiuntur. ſed per ſu
perbiam phariſeoꝛum iuidia indeoꝝ ĩſinua
tuꝛ.qui de ſalute gentium torquentur. Uel
matheus ſignificat homiem terrenis lucriſ ĩ
hiãtẽ quẽ ieſus uidet dum ocuł miſericõdie
ꝛeſpicit.⁊ uocat eũ uel ꝑ predicatõʒ ul ſcrip
ture admonitionem. ulł ꝑ internam ĩſpiratio
nem uel per tꝛibulatõnẽ uel per quãcũq; uiã
aliõ. Põt etiam uocatio mathei ad apłatũ.

ſignificar᷑ locationem ho minis ſeculaꝛis ad

religionis ſtatum. phariſei ueꝛo muꝛmuran
tes homĩes maligni. ꝛeligionis ſtatui detra
hentes.ꝗb bene dicituꝛ (euntes diſcite ꝗd
eſt miſericoꝛdiam uolo ⁊ non ſacrificium.)
opus em̃ magne miſeꝛicoꝛdie eſt pctoꝛes ad
pniazʒ uocaꝛe.¶ Lunc acceden tes phaꝛiſei ⁊
diſcipuli iohiſ querebant a dño ihn: quare
ioſi fequẽteꝛ ſed nõ ſui diſcipuli ieiunarent
) Dhariſei em̃ frequenteꝛ ieiunabãt:cũ qui
bus ic his diſcipuli adhuc ĩ conſuetudinibuſ
iudaicis pmãebant. Sicut ãt prius phariſei
ad diſcipulos acceſſeꝛãt.ut apð eos magiſtꝝ
ð̊ conſertio pctorum ĩ conuiuãdo argueꝛent
ſic modo ad magiſtrũ accedũt ut apud eũ di
ſcipulos de ieiunioꝝ obmiſſione argnant.ut
ſic int᷑ eos materia diſcidij poſſit oriri. Iſti ĩ
duobus deficiebant. Primo qr de ſua abſti
nantia ſe iactabant.cum talia ĩ ſecꝛeto fieri
debeant.ſecundo qr xpᷣm arguebãt ex defec
tu abſtinẽtie in diſcipulis defectũ ⁊ eꝛroꝛeʒ
diſcipuloꝝ retoꝛanẽtes ĩ magiſtꝝ. Peꝛ iſtos
qui de frequenti ieiunio ſe iactabãt ⁊ propt᷑
illud ſe diſcipulis xpᷣi pferebãt:ſignificantur
hypocꝛite. ꝓpteꝛ appaꝛẽtiã ſue ꝛeligioſitatis
alics contemnẽtes:dicẽtes illud cũ phaꝛiſes
(non ſũ ſicut ceteꝛi heĩm ieiuno bis ĩ ſabba
to ⁊ c) ¶ Jeſus autẽ confutauit eos ⁊ ꝛõnabi
liter excuſauit qiſcipulos tũ qꝛ corpalꝛ cuzʒz
eis eꝛat.tũ qꝛ ꝛuòs ⁊ ndũ ꝑfecte inouati ẽẽnt
nec difficilia ? noua ſuſtieꝛẽt.ponẽdo ad idẽ
tꝛes ſilitudines.ſ.ð nuptijs ⁊ ſponſo.de pãno
2 ueſtimẽto. utribus ⁊ uino. Uñ ait(Nun
quid poſſunt filij nuptiaꝛum ſeu ſpõſi)ſ.xpᷣi
ſponſi eccleſie. hoc ẽ diſcipuli de me ⁊ eccle
ſia ꝑ fidem geniti(ieiunaꝛe ſeu lugeꝛe.quam
diu cum illis ẽ ſponſne) Secundnm Diero.
qꝙdam eſt ieiunium expectatiõis.nt peꝛſona
melius expectetnꝛ ⁊ ſic in neteꝛi teſtamẽto
leiunabatur.⁊ iſto diſcipuli non indigebant.

Venitit iee /
guſeretun 4b e/
ſeitbeheiũ⸗ ne
ronie ?l dees ucti
ole N tanet ſti
Iug Aouf dlcaret
nerget ucln erüt/
Geucſa 9ſolatiaft
rͦtü hüclucti abſe
ipnorte deſurech⸗
Aficunetioeiliig
eſecehrant. Prin g
Pan ſncos babden
Möstiiarei
iti tei ndi
ſtitcz ad ius n
öſerabiis ecie
lrli,nifciu bci⸗
lhee Zela Eth
ed ep ule
ri ſonſigien
ſcholi erüc ⸗

doſielgatgar,
Alsoſolatört

iueꝛo miumuran
onis ſtatui getra
euntes giſcite ga
n ſacrificium.)
e eſt pckoꝛes ad
entes phariſei
dfo ihn: quare
ipuli ieiunarent
eiunabat: cu qui
conſuetudimibuſ
it prius phariſei
apd eos magiſty
niuädo argueꝛent
düt ut apud eü di
iſſione argnant. ut
poſſit orri.Iſtt i
mogr de ſus abſti
talia i ſecꝛeto fieri
arguebat ex defec
9 defecti t erorez
nagiſtx. Per iſtos
e iactabat ? propt
ebät: ſigrificaniur
jä ſue ꝛeligioſtatis

illud cü phariſes
g illud cu pt ſebbe

Pꝛime partis

qr iã pñtẽ xpCa habebãt.Aliud eſt ieiuniũ ue
xationis.ꝙ ordinat᷑ ad carnis refrenatõeʒ. ⁊
diſponit ad ↄtẽplatõem quo gꝗs ieiunat rᷣera
hẽdo ſe a ölectatõibus carnalibus nt rᷣplea
tur ſpũalibꝰ:⁊ iſto ẽt nõ ĩdigebant cũ ad ta
les ñ afficerẽt delectatões ⁊ xpᷣm pñtẽ habe
rent cuius pñtia ⁊ doctrina plus refrenauit
ↄcupias illicitas ĩ eis.qᷓ; ieiunij auſteritas in
alijs ⁊ idᷣo ieiunar̃᷑ ⁊ lugere non habebant qᷓ;
din ſponſũ ꝑ coꝛporalẽ pñtiã cũ ſpõſa eſſe ni
debãt. ſed potiꝰ de ſpõſi gratulari pñitia q̃ plłꝰ
ꝓficit qᷓ; corpalis abſtinẽtia.Eſt ⁊ aliõ ieiu
niũ ꝙ ex plenitudĩe ⁊ ꝑfectõne contemplatõ
nis pcedit.q̃le ieiuniũ moyſi i mõte fuit qᷓ;to
eĩ aĩia ẽ in ↄtẽplatõe magis eleuata tãto eſt
pautiori nutrimẽto cõtẽta.⁊ tale ieiuniũ nõ
ↄpetebat diſcipuł.qꝛ adhuc eꝛãt rudes ⁊ ĩꝑ
fecti.Sʒ pᷣus debueꝛunt ꝑ caritatẽ ſpã ſſãcti
Inouari(.ꝙ factũ ẽ ĩ die pentecoſtes.qñ fue
runt ꝑ graʒ ſpuũᷣſſancti ĩnouati)⁊ tũc dẽbant
icipe nouũ modũ uiuẽdi.deĩde ſubiungit.(¶
WUeniẽt ãt dies)ſ.paſſioms ⁊ aſcẽſionis(cuʒ
auſeretur ab eiſ ſpõſus)corꝑali pnitia((⁊ tũc
ieiunabũt)ieiũio meroris ĩ hũilitate tribula
tionis ⁊ illi dies luctus erunt ⁊ doloꝛis. Unð
apls(In fame ⁊ ſiti ⁊ ieiunijs multis) Ano
2 Aug. Qnaſi diceret. Tuc öſolabunf᷑ ⁊ in
merore ⁊ luctu eꝛũt.donec eis ꝑ ſpm̃ſanctug
gaudia ⁊ ↄſolatoria r̃tribuãt. Scõm GBedã
notãdũ hũc luctũ abſentie ſpõſi nõ nunc im̃
i.pꝰ mortẽ ꝛeſuꝛrectionẽq; eiuſdẽ ſpõſi.ſʒ ⁊
a nñ icaꝛnationẽ illiꝰ ꝑ totũ huius ſeculi tpᷣus
eſſe celebratũ. Dria ꝗppe tꝑa eccłlie añ vᷣgiſ
partũ ſanctos habueꝛe.ꝗ deſyderarent ĩcaꝛ
natõis xpᷣi adðuẽtũ. Iſta vo tꝑa ex quo aſcen
dit ĩ celũ ſanctos hñt ꝗ öſydeꝛẽt eius mani
ſtatõz ad viuos ⁊ moꝛtuos iudicãdos. Meq;
̊̊ ðᷣſyderabi is eccleſie luctus r̃quieuit aliq
tulũ.niſi qᷓdiu h̊ cũ diſcipuliſ ĩ carne ueꝛſatꝰ
ẽ hec Beda. Et lz ̊ ð pñtia ſua corꝑali xpᷣus
dixerit:moraliteꝛ iñ dies ꝗbus aufeꝛt nobiſ
xpᷣs ſunt dies culpe.qũ a domo ↄſcĩe excludi
mꝰ uerũ ſponſũ aĩe xpC3ůj.⁊ ĩtroducimus adul
terãtẽ diabolũ.⁊ tũc ieiunamus ⁊ caremꝰ ci
bo ſpũalis ↄſolatõnis.⁊ habemus dies luctꝰ
2 doloris. Igif tenẽdus ẽ ſpõſus ne ꝑdat ci
bus. Sed cũ aufeꝛt a nobis ſpõſꝰ. ꝑ moꝛtale
pct᷑ᷣm tunc ieiunãdũ ẽ nobis ꝑ pnie affectum
⁊ luctũ.Qñq; ẽt ſponſꝰ ſe ſubtꝛahit ut auidi
us ruocet᷑.⁊ fortius teneat᷑: ⁊ tũc cõtinuis ðᷣ
ſyõrijs ⁊ ſuſpiꝛijs ẽ reuocãdꝰ qꝛ qᷓ;diu ſpõſus
nobiſcu eſt.⁊ in leticia ſumus. nec ieiunare
nec luget᷑ poſſumus. Uñ Amb.Jeiunant hi
Abus abeſt xpᷣs.qui bonoꝝ meꝛitorũ copijſe
gẽt. At vo cui uirtꝰſua uoluntate ſufficit.ꝗa
ſua domo ꝛecipit xpᷣm. cõuiuium magnuʒ ex
hibet q̊ ẽ bonoꝝ opeꝛum ſpiritale conuiuiuʒ
quo diues ppłs eget.pauꝑ epulat᷑. Nẽo tibi
xpʒʒ pt᷑ aufeꝛr.niſi te illi ipſe aufeꝛꝛas. Non
te aufeꝛꝛat iactãtia tua.ñ te auferrat aꝛogã

Capitulũ.xxxi.

tia.hec Ambro. Spũaliteꝛ aĩa ſponſa ẽ euʒs
q̃ xpᷣs eẽ deſyderat. Iſte ſponſus ht᷑ oẽs ↄdi
tiones deſyderabiles ĩi ſpõſo. Quia dit iſſimꝰ
alioquĩ ſpõſã ſuã nõ dotaꝛet. unde in pueꝛb(¶
Mecũ ſt diuitie.) Quia ſapiẽtiſſimꝰ alioqꝗn
totũ diſſiparet.Uñ apłs((In quo ſũt oẽs the
q auri ſapie.)Quia pulcheꝛꝛĩuſ alioquin ſpõ
ſe diſpliſceret. Unõ ĩ pſal.¶ Specioſꝰ foꝛma
pᷣ filijs hoĩuʒ) Qꝛ nobiliſſimus.alioquĩ cõtẽ
neret. Uñ ſapie. (generoſitatẽ illiꝰ głificat
Quia potentiſſimus. alioquin opprimeret
Unñ eccł.¶ Unus ẽ altiſſimꝰ cꝛeator.) Quia
optimꝰ.alioꝗn ñ diligeret᷑.uñ ĩ Cañ.(Dilec
tus meꝰ ⁊c.electus ex milibꝰ.)de his oĩbus
apoſtolꝰ ad Peb((. locutus eſt nobis ĩ filio )
ecce notabilitatis excellẽtia(quẽ conſtituit
heꝛedẽ vniuerſoꝛũ) ecce diuitiaꝝ affluẽtiaſ(¶
ꝑ quẽ fec̃ ⁊ ſecula ſic mira.ecce mirabił ſa
pientia(ꝗ cũ ſit ſplendoꝛ głe ecce forme ele
gãtia(poꝛtãs oĩa vbo uirtutis )ecce infinita
potẽtia.(r̃miſſõem pctoꝝ faciẽs ecce boni
tas ĩmẽſa. Talis ſpoſi ſponſa.talis ſponſi filij
ñ hnᷣt nFer c ain, Laces E cũ illis. Et og
ꝙ vpᷣs qnq; vocat ſe dñʒ qñq; pr̃ez qñũq; ſopon
ſum. Uñ Bꝛe.Qũñ vult mert, .dñſim.qñn bons
ꝛari pr̃em qñ hmari ſponſuʒ ſe noĩiat dñs.At
tẽde ordinẽ ex timor.n.ſolet ꝓceder̃᷑ honor.
ex honor̃ ãoꝛ.Uñ ⁊ Beꝛ.Gi ego añs ubi eſt
timor meus: Si ego pr̃ ubi eſt honor meuſ⸗
Seo ſi ſe ſpõſum exhibeat puto qr mutabit
vocem ⁊ dicet. Si ego ſponſus uhi eſt amoꝛ
meus: E xigit ergo deus timeri ut dĩñs hono
ꝛari ut pr̃ ⁊?⁊ ut ſponſus amaꝛi.Quiðo in his pᷣ
ſtat: quid eminet? Nempe amõ. Abſq; hoc ⁊
timor penam hʒ ⁊ honor nõ habet gratiam.
Seruilis eſt timoꝛ quãdiu ab amor̃ nõ mãu
mittit᷑.Et qui de amore nõ uenit honor. nõ
honor ſed adulatio eſt.Et quideʒz ſoli ðo ho
nor ⁊ gloria.ſed horum acceptabit neutrum
deus ſi melle amoris cõdita non fueꝛint. Js
peꝛ ſe ſufficit. Is per ſe placet ⁊ pꝛopteꝛ ſe.
Joſe meritũ ipſe pꝛemium ẽ ſibi. amor pᷣter
ĩe ñ ꝛeqꝛit cãm ñ fructüũ.fructꝰeius uſus eiꝰ:
hec Ber.⁊ ut idẽ GBer.adicit aĩa ſpõſa dei dẽ.
qꝛ dõis gr̃aꝝ ſubarrata qr caſto amor illi ſo
ciata.qr pꝛole virtutum fecundanda.deinö
ponit ſcõam ſimilitudinẽ.qr ( nemo)ſapiens
⁊ diſcꝛete operãs(aſſumit.uel iĩmittit)⁊ inſe
ꝛit veteꝛi veſtimẽto aſſũmẽtũ ł(cõmiſſuꝛã
i.paꝛticulam ſeu ſupplemẽtũ(panni rudis
ſ.nõdũ vſitati.qꝛ ĩ nouitate ẽ ſpiſſior ⁊ ru
dior.(¶ Nouũ enim tollit plenitudinẽ) .i.uni
formitatem ſen pulchritudinẽ a veſtimento

2 facit difformitatẽ: ⁊ ꝑꝑ pondus ſuum rũpit

uetuſ.⁊ facit in eo ſciſſuꝛã ſeu rupturã maio
ꝛem.Commiſſuꝛa quippe idem eſt ꝙ iunctu
ra ſeu particula que mittitur cũ alia dicta a
cõ quod eſt ſimul ⁊ mittere.quaſi ſimul mit
teꝛe.illa enim q̃ ↄiungunt᷑ ſimul mittuntur.
Deinde ponit teꝛciam mnli Gudinem⸗ quia
3

de electõne duo

nemo ſapiens ⁊ diſcrete agens.(mittit vinũ
nouum T utres veteꝛes.)qr tũc ẽ ĩ ebullitõne
2 utres ꝑꝑ vini fortitudinẽ ruperent ⁊ ninuzʒ
effũdeꝛet᷑.⁊ nemo bibẽs vetꝰ vinũ ſtati vult
nouũ ꝑꝑ conſuetũ veteꝛis vſum. Sic a ſimili
bominibus veteri ↄſuetudine imbutis ? de
nouo ↄueꝛſis.ñ expedit ſtatim grauem abſti
nẽtiam imponeꝛe.qr difficile eſt aſſueta ꝛeli
queꝛe.Ex oĩbus his ſił it udinibꝰ ↄcluder̃ vłt
mgr bonni.ꝙ diſcipuli ſui ad huc q̃ſi nouicij
nõ debeant auſteꝝ ↄtinuare ieiumũ ſʒ poſt
ea ieiunaꝛẽt cum eſſent magis ſolidati ⁊ ino
nati per ſpm̃ſãctum.Ex his etiã vult ↄclude
⁊ꝛe.ꝙ nouit ↄuerſi non ſunt nimis peꝛ pñiam
oneꝛandine propter nimiam auſteritatem
deſpent ⁊ totũ dimittãt.⁊ ea q̃ͥ ſunt ꝑfectõis
magne ñ ſunt hoĩbus ĩponẽda.donec ſpolia
ti fueꝛint veteri vita.qr hoĩbꝰ de nouo ↄuer
ſis oꝑa incõſueta ſũt difficilia z duꝛa:ſʒ pan
lati aſſuefaciẽdo efficiutur facilia ⁊ ſuauia.
Qui g uult aliquẽ ad uirtures ⁊ ꝑfectionem
inducere ꝑua q̃dã dʒ pᷣmu ſuader̃ emẽdar̃ ⁊
ſic gradaſ ultra ꝓceder̃. Uñ Cri. Poc ãt di
xit regulã dãs ſuis diſcipuł.ut diſcipulos ex
uniueꝛſo oꝛbe terraꝝ cũ manſueiudine ſuſci
piant. Itaq; neq; nos oĩa ab oĩbꝰ expectamꝰ
I ꝓhemijs ĩed q̃cunq; poſſibilia ſunt.⁊ uelo
cit᷑ ⁊ ultra ĩcedemus.hec Cri. Puiꝰ loci me
moꝛ dʒ eẽ ꝗlibet cõdẽ s decreta uel traditio
nes.⁊ ẽt confeſſor ĩponẽs pniam penitẽtibꝰ.
Melius ẽ eĩ exẽplo dñi pniĩiam leuẽ ⁊ tolera
bilẽ alicni ĩiũ gere q̃ ĩpleat᷑:qᷓ; grauẽ ⁊ impõ
tabilẽ q̃ ñ ipleta.onerat* reus con ſtituatur.
Moelioꝛ ẽ leuis pnia hilariteꝛ ꝑacta quã gꝛa
uis i angaria ⁊? reiecta. Ita ẽ ð ſnĩia danda.
ita ð decreto ꝓmnlgãdo:ut ſꝑ miſcõia ⁊ leni
tag ſuꝑ exaltet iudiciũ ⁊ auſteꝛitatẽ.· Or̃o
u Omine ieſu xpᷣe ꝗ multia modis me
uocas ⁊ admones ut ſeq̃r te:tu dina
inſpiratione coꝛ men accẽde.ut te uo
cãtẽ ſeq̃r tua gra:nec aliquid me ſeparet a
caritate tua.da mihi ut ð ſct᷑is cogitatõibuſ
mediratõibus.⁊ affec tõibus boniſq; opeꝛibꝰ
⁊ uirtutihbus tibi ſ̃uiam:⁊ ↄuiuiũ ex magna
delectatõe ⁊ deuotõne mẽtis exhibeam Et
ꝗ uiſcoðiam uis potiuſqᷓ; ſacrificium. ⁊ uẽiſti
uocareP pct᷑ores magiſqᷓ; iuſtos.pr̃[a mibi mi
ſero petori.ut ĩ me tuam miſeꝛicoꝛdiam me
rear clementer exꝑiri.
de electõe duodecĩ apłoꝝ.ca.xxxij.
N Einde ꝓpſtq; domius płes diſcipu
los uocauit(uidẽs turbas )ſequen
tes dimiſit eas.⁊ a ſtrepitu r̃ceſſit.
Aſcenditq; ĩ mõtem thaboꝛ ſolus
oraꝛe.qꝛ qui bene orat mentem ſurſũ leuat
a teꝛrenis.cui etiam neceſſaꝛia eſt traquilli
tas corꝑalis. Dic mõs eſt in campo galilee.
I cuiuſ deſcenſu ⁊ pede oñditur locꝰubi Mel
chiſedech obuiauit abrahe atcede regum
reueꝛtẽti.⁊ ad radicem eius fluu toꝛrens cy

decim apoſtolorum

ſon. In hoc monte fuit abbacia nigrorũ mo
nachoꝝ ſub metropolitano nagzaꝛẽo a qua ci
uitate contra orientem ipſe mõs diſtat quar
to miliario. Uel ſecundum quoſdam aſcẽdit
i quẽdam mõtem alium. ſupra mare galilee
ſitum (Et erat pnoctans ĩ or̃0one deiñ ſecu
li nõ ꝗ ſe tanq; ifſizmus ⁊ ĩdigens:ſed pꝛo no
bis tanqᷓ; pius ⁊ clemens. Quedam eĩ or̃o eſt
dᷣi ut ꝓ ſpualibus ⁊ ueris bonis cõſequẽdis.
Quedã ẽ ſeculi ut ꝓ terꝛenis cõferẽdis. q̃ eſt
Eẽt diaboli ſi ex cupiditate fiat.Quedã ẽ tan
tũ diaboli ꝓ caꝛnalibus deſyderijs iplerdis.
Ubi Ambr(Et eꝛat inꝗt.ꝑnoctans ĩ oꝛõne)
Spẽs tibi datuꝛ forma ꝑſcꝛibit quam ðbes
emulaꝛi.Quid eĩ teꝓ ſalute tua facere opor
tet.qñ pro te xpᷣs ĩ orone ꝑnoctat.Quid te fa
ꝛe ↄuẽit cũ uis aliqð officiũ pietatis adoriri
qſi xpᷣs miſſuꝛꝰapoſtolos orauit pᷣus.⁊ ſolus
orauit.nec uſqᷓ; alibi(ſi non falloꝛ )oꝛaſſe cũ
aplis reperit᷑. Ubiq; ſolus obſecrat ði enĩ cõ
ſiliũ hůana uota nò capiunt nec qſqᷓ; ĩterio
rũ põt eẽ ꝑticeps cũ xpo. Unde ⁊ Beꝛ.Tu in
quit cũ oraueris itꝛa ĩ cubiculũ tuũ.⁊ clauſo
oſtio ora.Et ꝙ dixit:fecit.Solus ĩ orone ꝓ.
noctabat non modo abſcõdens ſe a tuꝛbis ſʒ
necullum ꝗdem diſcipuloruz nec ullum do
meſticorum admittens.denique tꝛes ſecum
intimos ſibi adouxeꝛat.cum ultro ꝓperaret
ad moꝛtẽ. auulſus eſt ab ipſis oꝛaꝛe uolẽs Eꝛ
go ⁊ tu fac ſilꝛ.qñ oraꝛe uolueris. Uñ ⁊ Cꝛi.
Exuꝛge igituꝛ ⁊ tu intempeſte noctis.puꝛioꝛ
eſt tũc tꝑis anima.ipᷣe tenebꝛe ſilentiũ nimi
um pñᷣt ſufficienteꝛ ac compunctõnem peran
ceꝛe.Tunc nomuexat inaniſ gła.non accidia
⁊ ↄcitatio occupat.non ſic ignis ferꝛi ſeque
ſtrat rubiginẽ. uelut nocturua er̃o eꝛuginem
pc toꝝ Que ð die ſolis eſtus ꝑcuſſit.nocte ꝛe
frigeꝛatuꝛ.quẽlibet rorem ſuꝑãt nocturne la
chꝛyme concupiam ualẽt ⁊ quẽlibz tumo
2c Si vo pᷣdicto rore non foueatuꝛ homo/aꝛe
ſcit ſub die.Quapropt᷑ ores noctu.⁊ oñde ꝙ
nonſolum ad corpus nox pꝑtiet:ſed etiam ad
aiam ⁊ h̊ Criſoſt. Qui ergo deum orando q̃

rit.exurgentem ſtrepĩtum uitiorum pᷣmẽs ad

ſuꝑioꝛa ꝓgrediatur.⁊ ad uerticem ſublimio
ris curie aſcẽdat.ut exteriori ceſſante tumulł
tu ĩ quodam men tis ſecreto ꝑ ĩterna ðſyðꝛia
ſilẽteꝛ cum dno loquatur.Cupienti enĩ eum
dᷣo loꝗ ⁊ cõſolatõem diuinam ꝓmereꝛi.expe
dit ſolitudinem querere:⁊ conſolationezʒ hu
manam reliquere. Cuius exemplum hẽmus
in Johanne euan.qui quantum ĩ ſolitudie
fecerit ⁊ lucꝛatus ſit pene oĩbus notuz ẽ In
pathmos.n.inſula exilio relegatus.⁊ conſor
tio homium deſtitutus conſolatõm angelo
rum ꝓmeruit ⁊ apocali. quã ei domĩus pro
ſtaru eccleſie: pñtis.ſ.⁊ futuꝛe ̃uelar̃ digna
tus eſt:propria manu ſcripſt.uñ Beda. Pi
ſtoꝛia nota ẽ iohem a Domiciano ceſare ꝑꝑꝝ
uangelium ĩ inſula relegatum.cui tunc cõ

H

riora he,Uenle⸗
cu pbicfo fiten Ar
ntespene epenuſe
lojereg ci ueno⸗
Peunlts,eeſtamn
ſag wot heu teuene
ſclus eſet dies vocan
oſco) vone adbue
griſte ti ſeueet ſtn
ilonags öncipeles
A ſelcidu fegnu dei ne
CClitecsa dlſcilatun
Kerabaythe alosele
Kenmn ogisin dn
Uurnacrcrezdednac
densg onotöinde
öſles deuge ninn.
eot hoͦgincucties
ll ne gola dis
focnr t elſgt quos .
1Muojſeo iulge erg
lausz wornent/ n⸗
gcioſckegeleg ws
auumn etzhunanr
ſisz hnüjenclucir i⸗
gad Alseie Ai io

t. Solus ofone
cogens ſe a tuebio ſ
loruz nec ullum do
dentque nes ſecum
um ultro pperaret
pfſis oꝛae uoles E
iolueris. Un 2 Kai.
peſte noctis. pmioꝛ
hebꝛe flentiu nimi
mpunctonem peron
miſ gla. non aecidig
ſcignis ſerꝛi ſeue
turua cfo eꝛuginem
ſtus pcuſſit. nocte de
em ſupaͤt nocturnels
nalet ? quelibz tumo
n foneatur bonno/
ores nocſu.? oñge ⸗
r ptiet: ſed etiam al.
ergo deumorando 4

mmtiorum pwes ad

a nerticem ſudliie
riori ceſſante tumr

5
ſoinſcmn ſne ih

Pꝛime partis

grue ſecreta datũ ẽ celi penetraꝛe cuz certa
teꝛrarũ ſpacia negabat excedeꝛe. Et ſimilia
ꝛeꝑiuntur de pluribꝰ alijs.ꝗ modico tꝑe plꝰ
lueꝛati ſut ſoli.qᷓ; ioto tꝑe ſuo lucꝛati fuerĩt
comitatu. Qñ ãt xpᷣs orat theoricã.qũ docet
pꝛacticã vitã ifòmat.ne ꝗs ꝓ cura ꝓpximi a 2
tẽplatõis ſtudio torpeſcat.ł ꝓ ſtudio dĩne 2
tẽplatõis qᷓ;uis ſuperioꝛ ſit ꝓximi curã negli

gat. Un Anih. Regnũ dei pdicãdo diebꝰ cũ

ppło ↄmoratur ⁊ ↄfluẽtes turbas miraculis
⁊2 vbis edificat.noctibus monte fꝛequentans
oꝛõibꝰ vacat.admonẽs ꝓ ↄgꝛuẽtia tꝑis.nũc
ꝓximis iter quos viuimꝰ vbis ⁊ exẽplis ꝓmo
dolo nr̃o vite valz ömõſtrare.nũc ſolitudinẽ
mẽtis adeũtes.⁊ viꝛtutũ mõtẽ aſcẽdẽtes ðᷣul
cedini ſuꝑne ↄtẽplatõis ĩhiare.⁊ ĩtẽtõʒ nr̃azʒ
infatigibili affectu ad ſuꝑna dirigere. DPuic
illud Ber.cõſonat.quo ð ſe ⁊ ſibupſi dicebat
¶ Uenite aſcẽdamꝰ ad mõtẽ dñi.⁊ ad domũ
dei iacob. ⁊ docebit nos vias ſuas) intemões
cogitatões:voluntates ⁊ affectiões ⁊ oĩa ĩte
rioꝛa mea. Uenite aſcẽdamꝰi mõtẽ dñi in lo
cũ vbi dñs vi let vł vr. Cur̃ ſolitudines anxie
tates pene expectate h̊ cũ aʒzino coꝛꝑe iſto.

donec ego cũ pueꝛo.i ĩtelligẽria uſq; illuc ꝓ

peꝛantes.reuertamur ad vos. Renerremuz
eĩ ad vos ⁊ heu ꝛeuertemur qᷓ; cito.(¶ Et cum
factus eſſet dies: vocauit dñs ao ſe diſcipu
los ſuos) (forte adhuc voꝛmiẽtes) ¶ ⁊ elegit
ex ipſis.xij)ſeu fecit ſtatuẽdo ut eẽnt.xij.cũ
illo magis pᷣncipales qꝰs ⁊ apłos.i miſſos. ſ.
ad pᷣdicãdũ regnũ dei noĩauit. Prꝰ gdẽ vo
cauit eos ad diſcipłatũ ſʒ mõ ad apłatũ. Cõ
ſidera h̊ ꝙ xpᷣs apłos electurus orabat ꝓlixe
qꝛ eꝛat ꝑnoctãs in oꝛõne.⁊ ſic diutina. ⁊ noc
turna orõne pᷣhabita elegit apłos ꝑ hoc oſtẽ
dens ꝙ ꝓmotõi platoꝛũu ĩ eccleſia dei debent
oꝛõnes deuote ꝓmitti.⁊ ꝙ ipſi ꝑ deuotas orõ
nes ⁊ nõ ꝑ inductões ⁊ ꝓmiſſiones ſũt eligen
di. Unde gloſa. Dñs in monteʒ aſcẽdẽs ad ſe

vocat ⁊ eligit quos vult.qꝛ nõ illoꝝ electõiſ

⁊ ſtudij ſed diuine erat dignatõis ⁊ gre.ut in
apłatuz vocaꝛent᷑.vnde ait((Nõ vos me ele
giſtis ſed ego elegi vos) Ergo humanum ſtu
dium ut pᷣcuʒ humanaꝝ pecunie q̃ſtus gene
ris ⁊ hꝰmõi excludit dñs ab electõe prelati.
ut ĩ ea currat ſola gra diuina pꝑ quã tm̃ ⁊ ꝑ
quã dʒ quis eligi. Uñ ĩ pſal.Aicẽdunt mõteſ
⁊ deſcẽdunt cãpi.ĩ locum.ſ.pᷣlatõis quẽ fun
daſti eis.nõ pecunia.nõ carnalis affectus:qʒ
ſola gratia ⁊ electio canonica.q̃ hodie ad ꝑ
niciem eccleſie multipliciteꝛ coꝛrumpituꝛ. ñ
ſine magna dei offẽſa. Peꝛ hoc ãt ꝙ aploſ in
ſtituit ĩ monte ſignificauit quod epi apłoruʒ
ſucceſſores.iĩ ſuꝑiori gradu ſunt eccleſie.Uñ
dicunt ep̃i ab epy ꝙ eſt ſupra ⁊ ycopos ĩten
tõ.qui ſupra gꝛegem dñicum debent ĩtende
re:ut eum ad ſuꝑna valeãt diꝛigere. Sʒ heu
multi ex eis ĩfeꝛioreſ in opere ſunt.⁊ nec ſibi
nec alijs ꝓſunt:⁊ ſic nomen ſiũ re tenent. Si

Capitulũ.xxxi.

cut autem i vocatõe fuit commendatõ gre:
ſic in numero ↄgꝛuentia figuꝛe.Nam duode
narius apłoꝝ numerus:ĩ multis eſt figuratꝰ.
Iſti enim.xij.apłi ſub figura loquẽdo .ſunt
pꝛimo duodecim pt̃iaꝛche totum ppłm xpᷣia
num ſpũaliter generando.ſecundo.xij.viuen
tes fõtes ĩ helyʒ doctrinis ſuis eccłaz ⁊ mõʒ
irꝛigãdo.tercõ.xij.lapides pᷣcioſi in veſte põ
tificali.exemꝑlis ſct᷑is eccleſiam adorãdo.q̃ꝛ
to.xij.panes ſupꝛa mẽſam ꝓpoſitõis.anias v
bo vite ꝛeficiendo.quinto duodecim pᷣncipes
tribuum.pᷣcepta ſalutaꝛia ꝓmulgando. ⁊? ec
cleſam ſalubꝛiter gubernando.ſexto.xij.ex
ploratores terre ꝓmiſſionis futuram vitam
ꝑ ↄtemplatõem ĩquirendo. ⁊ poſtea deuotis
anunciando.ſeptimo.xij. lapides de iordane
fublati mõi fluxũ ↄtẽnẽdo octauo.xij.lapiðs
altaris.xpᷣi ſacrificiũ in ſe poꝛtãdo.nono.xij.
vituli dño ĩmolati ꝓ xpᷣo maꝛtyriũ ſuſtinẽdo
decimo.xij.boues ſuhb mari eneo. baptiſmi
gr am pᷣdicãdo ⁊ miſtꝛãdo vndecimo.xij.leũ
culi ĩ throno ſalomonis tyrꝛãnos mõi vicẽdo
⁊ obſtinatos ↄmiatõe penaꝛum iferni terꝛen
do.duodecimo.xij.ꝓph̊e ð futuro tꝑe eccłiã
admonẽdo.tredecio.xij.hore diei.vite xpia
ne tꝑa ordinãdo q̊ꝛtodeciĩo.xij.põte ciuit atis
ptᷣate clauium regnum celorum aperiendo.
quindecimo.xij. fundamenta ciuitatis.eccle
ſiam meꝛitis ⁊ pᷣcibꝰ ſuſtẽtãdo.ſexdecio.xij.
ſtelle in coꝛona ſpõſe.eccłiaz doctrinis ⁊ mi
raculis illuſtꝛãdo. Scõʒ Bedã ẽt hũc nume
rũ apłoꝝ iĩſtituit certa cã miſterij.ut.ſ.mõdi
ſalutẽ quam vbo pᷣdicaꝛent.ſuo quoq; nume
ro ↄmendarẽt. Ter.n.quatuoꝛ.xii.faciunt.⁊
totidem aplłi ad pᷣdicãdum miſſi ſũt.qt ꝑ eos
fides ſancte trinitatis ĩ quatuoꝛ mundi parti
bus pꝛedicanda eꝛat.vt quadratum oꝛbeʒ fi
de ſancte trimtatis ĩngniꝛent. Unde ⁊ ð ciui
tate ſancta irlm deſcendente de celo a deo
ſcriptum eſt.qr erãt ab oriente porte tꝛes.⁊
ab agꝗlõe porte tres.⁊ ab auſtro porte tꝛeſ ⁊
ab occaſu porte tres. Ubi figuraliteꝛ onõba
tur qr pᷣdicantibus apłis apłorumq; ſucceſſo
ſoribus cuncte ꝑ orbem natões in fide ſãcte
trinitatis eccleſiam ẽẽnt ĩgꝛeſſuri.Secũduʒ
Piero.fecit ut eſſent duodeciz. ut ſint ipſi ſu
per thꝛonos duodeciĩ.iudicãtes duo.tri.iſrł.
Uel cum duodenarios ↄſtet ex duplici ſena
rio.ꝗ eſt numerus ꝑfectõis: ſignificare volu
it.ꝙ duplex ꝑfectõ.ſ.vite ⁊ ſcie.ſiue operis
⁊2 ſermonis debet eſſe ĩ his ꝗ hñt apoſtolicũ
officium. Noĩia autem apoſtoloruzʒ quos ele
git ſüt he c que ſequũtur ( Simon) quẽ poſt
conuerſionem cognomiauerat petꝝ(⁊ ãdre
as fr eiꝰ)(iacobꝰ zebedei).ſ.filius((⁊ iohᷣs
fr̃ eius)ipoſuit his duobns nola bonarges.
i.filij tonitrui:qr ſepe audierũt terrificã uo
cem ⁊ tonitruum.patris ꝑ nubẽ õ filio tonan
tis (philippꝰ ⁊ bartholomeus.thomas ⁊ ma
theus publicanꝰ.iacobus alphei) ſ.filius qui

le 4

De ſermone dñi

⁊2 iacobus iuſtus propter ſanctitatem uite.æ
minor qꝛ poſterior ĩ uocatõe.⁊ fr̃ dñi propt᷑
ſmilitudinẽ ẽ uocatus((⁊ ſy mon chananeus
Ir eiꝰ a chana uico ſeu uilla galilee.ꝗ ⁊ ʒe
kores ẽ dict chana ei zelus ? chananeus 3e
lotes.i.emulatoꝛ qr (⁊ thadeus ſil̃ fr̃ eiꝰꝗ ⁊
iudas iacobi)ſ.fr̃ ẽ uocatus)⁊ iudas ſchaꝛi
otes) a ſchaꝛioth uico iudee ĩ qus ortuſ ẽ no
mĩatus. Pic ĩteꝛ apłos eligituꝛ. ad oñdendũ
ꝓpheciam dõ eẽ cõpletam. qua dñs ieſus tꝛa
dẽdus p diſcipłm pᷣdicituꝛ: ⁊ ad excuſatõnẽ
bonoꝝ qñ ĩ ↄgꝛegꝛatione eorum aliquis ma
lus reꝑituꝛ. UIñ Aug. Non audio mihi arro
gare ꝙ domꝰ mea ſit melior cetn apoſtoloꝝ.
Item ſecundum eundem Aug.ut ipſo malo
utens bñ ⁊ ſue paſſionis impleret diſpoſituʒ.
⁊2 eccleſie ſue tolerandorum maloꝝ pꝛeberz
exemplum. Inſuꝑ ſecũdumiAmbꝛo. Proĩde
eligit ur. ut oſtẽdatur.qꝛ magna eſt ueritas
quã nec adueꝛſarius miniſter ĩfirmat.uoluit
deſeri. uoluit ꝓdi. uoluit ab apoſtolo ſuo tꝛa
di ut tu a ſocio pꝛoditus:modeꝛate feꝛas tuũ
erraſſe iudicium peꝛiſſe beneficiũ. Itẽ ſecũ
dũ Theophilum. ut diſcamus ꝙ deꝰ nõ rᷣpel
lit aliquem propter futuram malitiam.ſʒ pp
teꝛ preſentem uirtutem dignum habet. Noĩ
nat autem apoſtolos proprijs nominibus. ut
pſeudo ⁊ falſi apoſtoli qui futuri erãt exclu
derentur: ⁊ ab omnibus vitaꝛentuꝛ.nec quiſ
quam audeꝛet alium iſcribẽ cathologo apo
ſtoloꝝ. Itẽ ut tam nomĩia apoſtolorũ q; ſibi
credentiũ oſtenderentuz ſcripta eſſe ĩ libro
nite. Cõbinat uero eos. ac duos ⁊ duos noĩa
tim exorimit.ĩ ſignum mntue dilectionis ⁊2
approbationis iugalis ſocietatis. Itemque
ut mutuo ſe iuuantes eſſent fortiores. ⁊ inſu
per còͤtꝛa dolum ĩ fidei confeſſione ⁊ contra
conflictum ĩ tormentorum toleratõe. Ut au
tẽ dicit Aug.elegit hos diſcipulos quos ⁊ a
poſtolos nomiauit.humiliteꝛ natos.inhono
ꝛatos illitteꝛatoſ nt ꝗqcquid magnum eſſent ⁊
facerent.ipſe ĩ eis eſſet ⁊ faceꝛet.Unð ⁊ Am
bro. Similiteꝛ adueꝛte celeſte ↄſlium. Non
ſaniẽtes aliquos non diuites.ũ nobiles. ſed
piſcatoꝛes ⁊ publicãos quos diꝛigeꝛet.elegit
ne tꝛaduxiſſe prudẽtia. ne ꝛzedemiſſe diuitijs.
ne potẽtie nobilitatiſq; auctoꝛitate tꝛaxiſſe
aliquos ad ſuam gratiam uioret. ut ueritatiſ
ratio non diſputatõis gꝛatia pꝛeualeꝛet hee
Ambro. Ad montana eꝛgo domĩus conſcẽdit
ut a tuꝛbiſ ꝛecedeꝛet ⁊ ꝗete oꝛaꝛet.⁊ familia
riter apoſtolos eligeꝛet ⁊? ĩſtrueret ut ⁊ tiꝛ
bas ad altioꝛa tꝛzaheret. ſed tuꝛbis aſcender̃
non ualentibus ſequuntuꝛ diſcipuli eiꝰ Uo
luit etiam doctuꝛus ĩ montem aſcendeꝛe ut
altioꝛa pꝛecepta datuꝛzus de altis ea pꝛedica
ꝛet. Et qui minora legis pꝛecepta filijs iſꝛael
i monte dederat maiora diſcipuł euãgelicis
ĩ monte daꝛe uoluit ut ſe eundem deumoſtẽ
deꝛet qui legem euan gelicam uitam dedit.

in monte

Poſt electionem itaq; apoſtolorum noluit
eos de oꝑibus ꝑꝓfectõis iſtꝛueꝛe. qꝛ ad gdum
maioꝛẽ ꝓmoti obet cognitõzg maiorẽ hre, uñ
BGBeda.Miſtice mons ille ĩ quo apoſtoloſ ele
git dñs altitudinẽ deſignat iuſticie q̃ iſtruen
di eꝛant ⁊ quam pᷣdicaturi hoibuſ. Nam quia
miſſuꝛus erat eos ad pᷣdicãdũ euangelium
gni celeſtis meꝛito ꝑ ſublimitatẽ loci in quo
electi ſunt.amonere uoluit eos non ĩ ifimis
diyderijs aĩ diſſolneꝛe ſed ad ſuperna ðſyde
zanda ⁊ qꝛenda ſp erꝛigeꝛe debeꝛe. Sic ẽt le
gẽ datuꝛus priori populo ſuo ĩ monte appa
ꝛuit.ð̊ mõte que agenda eſſent inotuit. Unõ
⁊ glo. Aſcẽdit quippe mons ĩ montẽ ut altio
ꝛa vtutum culmia doceret. ⁊ eccleſiã ſuꝑ q;
ſedet pᷣdicans pᷣcepũ dñi ſublimius erigedazʒ
oñnderet.quã eadẽ doctrĩa uſq; ad finẽ ſecu
li plenꝰ erudiret. Quãuis eꝛgo ibi doceꝛe po
teꝛat ubi eꝛat.ĩ montẽ tñ ad pᷣdicanduʒ aſcẽ
dit:ĩ ſignum.ꝙ ĩ montem ⁊ altitudinẽ uiꝛtu
tum ðbet aſcendere qui predicare uult.⁊ iu
ſticiam dei doceꝛe. Unde Criſo. In ueꝛitate
conſiſter̃ ðbet.qui iuſticiã docet ⁊ audit ne
mo enim põt ĩ ualle ſtaꝛe.⁊ de monte loqui.
Ubi ſtas inde loquere.aut unõ loqueꝛis ibi
ſta. Si animus eſt ĩ fra qũo ð celo loq̃ris: ſi.
ð celo loq̃ꝛis ĩ celo ↄſiſte.æt ſi iuſticiã facer̃
ſi uis quomõ magiſtrũ iuſticie audis. Ut ꝗd
magiſtꝛum uocas:cuiꝰ non uis eſſe diſcipuł
Unde Richar. Qui auteʒ doctuꝛus diſcipu
los ĩ montem aſcendit hoc nobis inſinnat.ꝙ
