aut imꝑij Auguſti circiter. xxvij.nata ẽ glio

ſa uirgo Maria.ex pre Joachĩ de nazareth

ex matiꝰ Anna de ſephoꝛ oppido diſtãte ad

duas leucas ö nazareth. ambobus iuſtis añ

deum. Qui ꝑ annos uigiti pꝛole caꝛentes pꝛo
habenda ſobole oꝛauerũt. uouentes ſe illam
domino oblaturos. Cum autem uideret Iſa
char ſacerdos Joachim inter conciues ſuos
cum oblatione aſiſteꝛe.ſpꝛeuit illù ĩpꝛoperãs
ſterilitateʒ. Qui impꝛoperij pudoꝛe ad paſto
res pecoꝛum ſuoꝛnm ſe contulit.ibiq; apꝑuit
ei angelꝰdñi.confoꝛtans eũ:⁊ dicens orones
eius exauditas.⁊ elemoſinas aſcendiſſe in ↄ
ſpectu dei. Terciam enim ꝑtẽ ſubſtantie ſue
dabat pauꝑibus:⁊ terciam templo et templi
miniſtris.ð alia tertia uiuebat cũ domo ſua.
Et git ei angelꝰ. Ecce uxoꝛ tua pariet tibi fi

liam uocabiſq; nomen eiꝰ Mariã Conſecra

ta erit domĩo ut uouiſti. ⁊ ſpirituſacto reple
bitur ex uto matris ſue:⁊ in templo dñi erit
conuerſatio eius.Eadẽq; angelus nunciauit

Anne. Monituq; angłico ambo aſcẽderũt ĩ

irlʒ: ⁊ debitas gras domino ꝑſoluentes i tem
plo:ꝛegreſſi ſũt ad ꝓpꝛia.ↄcepitq; Anna ⁊ pe
peꝛit filiam:quam uocauit Mariã. Ab oꝛigi
nali aut quodã pꝛiuilegio ſingulari in matris
utero purgata fuit. Unde Beꝛ.E ſt itaq; vgo
Maria honoꝝ titlis cumulata: que ꝓculdu
bio añ fuit ſãcta q; nata.Ego puto:quod co
pioſioꝛ ſanctificationis benedictio q; in alijs
ſanctificatis ab utero in ea deſcenderit.que
nonſolum ipſius oꝛtũ ſanctificaret:ſed uitazʒ
eius deinceps ab omni peccato conſeruaret
immunem.decuit nimirum.ut ſingulari pᷣui
legio uitam abiq; peccato duceret que dum
peccati moꝛtiſqʒ peremptoꝛem pareret uite

⁊ natiuitate nirgis Marie.

iuſticieq; munꝰplus oĩbus obtineret.h̊ Ber.
Unde dicit Auguꝰ. Quod.b. uirgo ante con
ceptõnem filij dei ſanctificata fuit quod pec
care uenialiter potuit:ſed poſt conceptiõem
filij dei nec moꝛaliter nec uenialiter peccaꝛe
potuit. Ipſa autez gloꝛioſa uirgo Maria cũ
trium eſſet annoꝛum poꝛtatur ad templũ ⁊ a
parẽtibus ĩ templo oblata.ĩtra ſepta templi.
cum alijs nirginibus collocata.ut litteras di
ſceret ⁊ dño ſeruiret.ibidẽ uſqʒ ad ãnũ.xiiij.
ꝑmanſit. Sed accelerato in ea diuina gra 20
nis uſu.qñ parẽtes eaz ĩ templo dimiſeruũt ex
tunc ſtatuit in cõde ſuo.deuz habere ĩ pr̃ez.
⁊ fecit ſe doceri dei legem ac deuote ⁊ feqn
ter cogitabat.quid poſſet facere deo gratuʒ.
ut ſibi gratiã ſuã daꝛe dignaꝛet᷑. Petebat ue
ro affectuoſe a deo gratiã obᷣuandi madata
⁊ pꝛecepta legis.⁊ ut faceret eaʒ amare oĩa
que ipᷣe amabat: et odire oĩa q ipſe odit. Pe
tebat quoq; oẽs vᷣtutes.ꝑ qͥs efficeret᷑ gratio
ſa añ conſpectum ſuum:⁊ melius ac melius
in dei oꝑe pꝛoficiebat.Omni tẽpoꝛe cõtẽpla
tioni.aut oꝛationi.aut lectioni.aut operatõi
ſe dabat. ꝓ ſalute generis hũani ſie itmiſſio
ne oꝛabat:ſcripturas de aduentu xpᷣi frequẽ

ter legebat.⁊ quicquid in ſcripturis de incar

natione dei inueniebat.hoc oſculando ⁊ am
plexando dulciter relegebat. iebat ut in ui
gilijs inneniret pꝛioꝛ:in ſapientia dei eruditi
oꝛ.in hũilitate humilioꝛ.in carminibns daui
dicis elegantioꝛ. in caritate gratioſiõ.in puri
tate purioꝛ.in omini uirtute perfectioꝛ. Erat
enim cõſtãs ⁊ immobilis ⁊ cuʒ quottidie me
lius tranſiſſet:hanc iraſcẽtẽ nullus uidit uel
audiuit.Omnis ſᷣmo eius ita erat gr̃a plena
ut in lingua eius agnoſceretur deus.Et erat
ſolicita cica ſocias ſuas.ne aliqua ex eis in
ullo ſermone offenderet.ne aliqua in riſu uo
cem ſuã exaltaret.ne aliqua iniurioſa uel ſu

perba circa parem ſuam exiſteret: ⁊ ne ĩ ali

quo peccarent. Sine intermiſſione benedice
bat dñm.Ett ne foꝛte in ſalutatione ſua a lau
dibus dñi tolleꝛetur ſi quis eam ſalutabat.ip
ſa pꝛo reſalutatione.deo gꝛatias ꝛeſpõdebat.
Deniqʒ pꝛimum ab ipſa exiuit.ut dum homi
nes ſancti ſalutantur. deo gꝛatias dicant. IJp

ſa etiam pꝛima omnium de ſeruanda uirgini

tate:niſi deꝰaliter oꝛdinaret:uotum uouit ꝙ
nulla ab initõ ſeculi.ex quo hic factus ẽ mũ
dus deo obtulit:tã pꝛudenter.taʒ humiliter
tã deuote ſe habebat:quod uita ipſius exem

plum uiuendi cunctis pꝛebebat. Unde de ui

ta eiꝰ ſic ſcribit Ambꝛo. Sit nobis taqᷓ; ĩi ima

gine deſcripta uita Marie: ex q̃ uelut ſpecu
lo refulget ſpecies caſtitatis ⁊ for̃a uirtutis.

Uuigo eꝛat coꝛpoꝛe ⁊ mte:coꝛde hũil.uerbis
guiſ.aĩo pꝛudẽes.loqndi ꝑitioꝛ.legendi ſtudio
noꝛ:nõ in incerto diuitiarũ:ſed in pꝛece pau
peris ſpem reponens. Intenta operi.uerecũ
da ſermone.aꝛbitꝝ m̃tis ñ hõiem ſʒ dũ qᷓꝛere

EEE —

taturus. Ler guu boſin
ineſſabil fuerat opeſan
õ
ceib/ad ijrni
ci repotes gligs! Mnn
hoſpſrarurus: clientes ro
ant mundem,oenent anq
nieticfo uo apkus ad hal
fit, Oö ſtals appatus fi
höis. nomentanee prütie
gppalat hos boni febal y
Leerni fegis in corde ſacn.
ili ronſolum erat i ſemenn
toraſecd etiam ex ſubſti⸗
ſocus poritura. Dec Anſt
Anee inntes ? mores un
hoſſe tuo eti imitan ſtue.
prione t ſiaificatione eſt ſc
hüaninmnnan Mumere d⸗
ig fuit tmani de gna nu
Erbecpflii ees dihace
ulluut in ſcholaſtien hyſtc
itcöcemeo ſlio ſne nin
16f cbus 7 foꝛibus ſe

gut operatoi

ſie itmiſſion
tu xpi frequs

urts de incar
ulando 7 am
iebat ut in ui
ia dei erudni
minibns daui
tioſio. in puri
fectioꝛ. Erat
quottidie me
Alus uiait uel
rat gra plena
deus. Et erat
liqua ex eis in
igua in riſu uo
nlurioſa uel ſu
teret:? ne i gli
ſione benedice
tione ſua a lan
n ſalutabat. ip
as zeſpodebat.
,ut dum bomi
ias dicant. Yp
nanda uirgim
iotum uouit
ic factus e ſnu
caz Runne⸗
ita ipſius exem
ur ncee i
nobis tich imd
. uetriſn.
fora virulis.
ar hul. uerbis

legendi ſtucio

e⸗ au
d in rece h 4
inen uereci
en ſzu cher⸗

e

appaꝛatꝰhõis boni fiebat p aduentu celeſtis

Capi.ij.

ſingularis ⁊ pꝛecipua: ſine q̃ ſtella nõ potera
mus ̊ feruidũ mare pꝑtꝛãſire nec ad poꝛtũ ce
leſtis pr̃ie puẽiꝛe. Ipſa ẽt.b.uirgo quo ad ſu
am natiuitatẽ pꝛefigurata fuit ꝑ uirgã de ra
dice ⁊ ſtipe ieſſe pris dauid egeſſam.ð qua
flos ameniſſimus.ſ.xpᷣus aſcẽdit:ſuꝑ q; ſepti
foꝛmis gr̃am ſpiꝛituſſancti reqeuit.Quo aũt
floꝛem ꝓduxit: pꝛefiguratũ fuit in poꝛta clau
ſa qᷓ; dis Eʒechieli mõſtꝛauit.que nũqᷓ; apui
hebebat:ſed dñs ſolus ꝑ eã clauſam tranſue
uolebat. IJopſa ẽt pꝛefiguꝛata fuit peꝛ tẽplum
ꝙ; Salo. dño edificauit. Poc templuʒ erat 2
ſtructum marmoꝛe candidiſſimo ⁊ oꝛnatuʒ iĩ
trinſecꝰauro mudiſſimo. Sic Maria erat al
biſſima cãdoꝛe puriſſime caſtitatis:⁊ oꝛnata
ĩtrinſecus auꝛo peꝛfectiſſime caꝛitatis.Obla
tõ ueꝛo Marie in templo fuit pꝛemõſtꝛata ꝑ
menſam ſolis in ſabulo:de qua menſa dicit᷑i:
ſcholaſtica hiſtoꝛ. Piſcatoꝛes enim quidam
rethe in mare mittentes.cau mirabili menſẽ
auream extraxerunt:que ipſi ſoli materiali(
quem gens illa tãquam deum coluit) oblata
fuit in templo.ꝙ ibidẽ ĩ littoꝛe maris ĩ ſabu
lo conſtructuz erat. Der illam menſã que in
templo ſolis materialis eſt oblata. bene eſt
Maria figurata.que uero ſoli.i.ſummo deo
⁊ in templo ſolis eternælis eſt oblata.Et pul
chꝛe per menſaʒz Maria eſt figuræ a: or per
eam celeſtis eſca nobis eſt collata.nam ipſa
filium dei ieſum chꝛiſtuʒ nobis generauit:ꝗ
nos ſuo coꝛpoꝛe ⁊ ſanguĩe refocillauit. Itẽ pᷣ
monſtrata fuit per Jepte filiã ſed illa ex ab
rupto ⁊ indiſcrete oblata.deo poſtea ſeruire
nequiuit. Maria uero rite ⁊ diſcrete oblata
poſt oblatõòem ſuam ſuper domino ſeruiuit.
Illa poſt uictoꝛiam hoſtium temporaliuʒ ꝓ
gratiarum actõe: Maria ante uictoꝛiazʒ. pꝛ?o
uictoꝛie hoſtiuʒ temperaliũ collatione.Qua
liter autem deo ſeruiuit.⁊ quam uitaz habu
it:hoc in hoꝛto illo ſuſpenſo demonſtratũ fu
it.quem res perſaruʒ uxoꝛi in alta ſtructura
plantauit: de quo patriam ſuam de longe cõ
tẽplari affectauit per quam cõtemplatiua ui
ta Marie deſignatur que ĩ templo domini 2
tẽpiationi inſſſtens patriam celeſteʒ ſemꝑ cõ
tẽplatur. Hꝛatio.
Vrgo uirginũ Maria:q̃ nec pꝛi
ma ſiłeʒ uiſa es.nec hr̃e ſeqntẽ:
que pᷣma ĩter feminas ſᷣuande v
iitatis uotuʒ uouiſti.⁊ głioſũ
munus deo obtuliſti.cum hoc a
nllło hõie: nec uerbo dediciſſes.nec exemplo
ad imitationem inuitata fuiſſes: hacque uir
tute ⁊ ceteris oꝛnata deo placuiſti. et uiuẽdi
exempluʒ omnibus ꝛeliquiſti. depꝛecoꝛ boni
tatem tuam immenſam: ut tu ſummum meũᷣ
ſolatium dirigas uitam meaʒ: meqʒ tuas uir
tutes ⁊ exempla pꝛo poſſe imitari facias. et
gratiam tuazʒ ſemper mihi adeſſe concedes.
Amen.

Pꝛime partis.

nullũ ledere.omĩbꝰbñ uelle. maioꝛibus aſſur
gere.eq̃libꝰ nõ iuidere.iactãtiã fugere.ꝛõem
ſequi.amare uitutem. Qñ illa uel nutu leſit
pentes.qñ faſtidiuit humilẽ.qñ irriſt debilẽ
qñ uitauit inopeʒ. Nihil toꝛuum in oculis.ni
hil pꝛocax in uerbis.nihil inue recundum in
actu.õ geſtus fractioꝛ.nõ ĩceſſus ſolutioꝛ.
nõ uox petulãtioꝛ:ut ipſa ſpẽs coꝛpoꝛis ſimu
lacruʒ fuerit mentis ⁊ foꝛma ꝓbitatis.Talis
enim fuit Maria ut eiꝰ unica uita oĩm diſci
plina ſit. Si igitur actoꝛ non diſplicet opuſ ꝓ
bemus:ut qↄq; ſibi exoptat pꝛemiũ imitetur
exẽplum.hec Amb. Uñ ⁊ Anſ hel. Nota igit
⁊ ifantiles annos exuta.qᷓ; caſte.qᷓ; ſancte q;
deo digne uitaʒ ĩſtituerit ac ĩſtitutã egerit.ł
cogitatu q̃at coniectaꝛe.Nulli deniq; dubiũ.
caſtiſſimũ coꝛpus ⁊ ſanctiſſimaz aiam eiꝰ fũ
ditus fuiſſe ab omni macula peccati iugi an
geloꝛum cuſtodia pꝛotectã. ut pote: aulaʒ qᷓ;
fumꝰ⁊ oĩm ereatoꝛ deus coꝛpoꝛaliter inhabi
taturus.⁊ ex qua hominẽ ſue perſõe unitatẽ
ineffabili fuerat operatione ſumpturꝰ.Et qd
miu. Mã ⁊ inter homines uſus obtinuit.ſi tñ
celeſtibꝰ ad trena põt eſſe cõparatio ullaut
cũ pꝛepotẽs aliꝗs l ꝑſona diues aliquo uadit
hoſpitaturus:clientes pꝛocuꝛent locuʒ.muni
ant mundent.oꝛnent atq; cuſtodiant quo ue
niẽti dño ſuo aptus ad habitandũ ⁊ cõgruꝝs
fiat.Qõ ſi talis appatus fit ꝓ aduẽtu terreni
hõis.⁊ momentanee ptàtis:qualis putamus

⁊ eterni regis in coꝛde ſacratiſſime vgis que
illũ nonſolum erat ĩ ſemetipſã tꝛãſitiue hoſpi
tatura.ſed etiam ex ſubſtãtia ſua hominem
factus paritura. Pec Anſheł: Aõſidera hic
attẽte uirtutes ⁊ mores uirginis Marie:⁊ ꝓ
poſſe tuo etiã imitari ſtude.de Maꝛie cõce
ptione ⁊ ſactificatione eſt ſciẽdũ ꝙ cuʒ deus
huanã natuꝛam aſſumeꝛe decꝛeuiſſet congꝛu
uz fuit.ut matrẽ de qua naſceret pᷣmitteret.
Et hec ꝑ filiã ꝛegis Aſtꝛagis pꝛefigurata fuit
qui ( ut in ſcholaſtiea hyſtoꝛia dꝛ)ĩ uiſione ui
dit.qð de utero filio ſue uitis pulchra cꝛeſce
bat.ꝗᷓ frõdibus ⁊ floꝛibus ſe dilatabat:⁊ fꝛuc
tũ pꝛefeꝛẽs totũ regnũ ſuũ obumbꝛabat.Oic
tũq; ẽ ei ꝙ de filia ſua ꝛex magnꝰ naſciturus
eꝛat que ptꝰ hec ¶yꝛum regeʒz generauit qui
filios iſeł de captiuitate babiloica liberauit.
Ita Joachim dictum eſt. ꝙ filiam gigneꝛet
que chriſtum ꝛegem poꝛtaꝛet qui nos de cap
tiuitate diabolica liberauit.qui. ⁊ uera uitis
fuit ⁊ totum mundũ obumbrauit. Apſa etiaz
prefiguꝛata fuit peꝛ fontem ſignatũ in hoꝛto
concluſo poſitum:qꝛ eam concluſazʒ in utero
matris ſpirituſſanctus ſãctificauit ⁊ ſigillo ſã
cte tꝛinitatis ſic concluſit ſignauit ꝙ in eam
nunquaʒ aliquid coniquinatũ intꝛoiuit.Hec
etiam pꝛefiguꝛata fuit per ſtellam Galaam
ꝗ promiſit ꝙ ð iacob oꝛuet ſtella:ꝑ qᷓ; figuꝛa
batur maria,fluctuantiũ ductrix et adiutꝛix

—*

ſulendũ dominum acceſſit. Nec mõa ⁊ cunc
tis audiẽtibus ð ꝓpitiotoꝛij loco uox facta ẽ:
yYſaie uatiino requirendum eſſe:cui uirgo ↄ
mẽdari.et deſponſari debe et.illo.ſ.egredie
tur uirga de ꝛadice yeſſe.⁊c.Cunctoſq; õ do
mo et familia dauid.nuptijs abiles nõ coniu
gatos.uirgas ſuas ad altare iuſſit allaturos.
Erat aũt inter ceteros homo nomĩe Joſeph
qui cum uirgam ſuã attuliſſet.⁊ ipᷣa llico flo
rem germinaſſet.atqʒ in eius cacumine colũ
ba de celo ueniens conſediſſet:liquido omni
bus patuit.ipᷣi uirginẽ deſponſanda foꝛe.Vñ
in Numeris legit᷑. Mopſes inuenit uiꝛgazʒ
Aron germinaſſe.⁊ turgentibꝰ gemmis flor̃s
erupiſie.ꝗ folijs dilatatis in amigdalas ðfoꝛ
mati ſunt. Per iſtã intelligi poteſt beata uir
go:que iſtar uirge fuit gꝛacilis per pauperta
tem.⁊ flexibilis ꝑ humilitatem.et recta ꝑ ĩtẽ
tionem ⁊ caritatem. Iſta uirgo inuenta ẽ ge
mmis turgentibus.qñ filium dei in utero ſuo
cõcepit:ex qua floꝛes fꝛuctiferi eruperũt quã
do dei filius ipa manente uirgie:natus fuit/
MNam ſicut flos nõ uiolat actoꝛem ſed oꝛnat:
ſic dei filius nõ uiolauit uirginem:ſed magis
donis et gratijs adoꝛnauit. Scðʒ Criſo. Pec
uirga ẽ q ĩ tabernaculo teſtimonij poſita:ſiñ
humoꝛe terre: fructum nucis germinauit.ꝗa
ſine ſemie uiri filiũ edidit qui tãq; nux ligno
paſſõnis adheſit.Et bene nuc flos nuc fꝛuctꝰ
r̃ q;ꝛ ſecũdũ Amb.ueluti boni aꝛboꝛis fructꝰ
ꝓ nr e uirtutis ꝓceſſu.nũc floꝛet.nuũc fructife
rat ĩ nobis.nuc rediuiua coꝛpoꝛis reſurrectõ
ne reparatur. Ideo etiazʒ alibi flos alibi fruc
tus dicitur quia utꝛiuſqʒ teſtamẽti paginis p
dicatur. los in littera:fructꝰ in ſpuͥ. S los in

rus.⁊ nuptijs neceſſaria ꝓuiſurus. uit itaq;
uirgo Maria ioſeph uiro ſue tribũs deſpon
ſaꝑa quia mulier uiro alterius tribus nubeꝛe
non poterat quando ad ipſam hereditas pat᷑
na ꝑtinebat. beata aut uirgo fuit unica Joa
chim patꝛi ſuo ſuccedens ei in hereditate:et
ideo ex lege cogebatur.uiro ſue tribus nube
re.Ambo aũt de esdeʒz tribu erant.quia am
bo a dauid deſcẽderant ſed Maria per Na
thã ⁊ Joſeph ꝑ Salomonẽ. Et licet Joſeph
etiã cogeret᷑ ad matrimoniuʒz cõtrahendũ ſe
cũduũ tempoꝛis illius modum tñ habebat uir
ginitatem in deſiderio ⁊ ppoſito ſed nũdũ ex
pꝛeſſerat in uoto. Contraxit itaqʒ mr̃imoniũ
cũ uirgine: ↄmittens ſe uoluntati diuine. Et
poſtmodũu ex diuina reuelatõe Joſeph agno
uit pꝛopoſituʒ Marie et tunc ex comuni con
ſeniu uouerunt uirginitatẽ ſeruare. Unde ſe
cũdũ Aug. Maria et ioſeph anteq; eſſet fcã
mutua deſponſatio:uirginitatez ſeruare pꝛo
poſuerũt: ⁊ utriqʒ conſenſit in matrimoniuz:
reuelatione ſpirituſſancti. Nec alter conſẽſiſ
ſet in alterus niñ docente ſpirituſancto. alter
alterius cognouiſſet pꝛopoſituʒ. Sed poſtea
uterqʒ; pꝛopoſitum ſuuʒ expꝛimens uerbo ðo
uouerunt uirginitatem. Adhuc enim (ut cꝛe
ditur.) Joſeph uirgo eꝛat cuius ꝛatio hec ẽẽ
poteſt. Quia cuʒ chꝛiſtus in paſſõne ſua.nul
li matꝛem ſeꝛuandam tꝛadidit niſi uiꝛgini:nõ
eſt pꝛobabile quod ante conceptum dum ad
huc eſſet iuuencula tꝛadeꝛet᷑ alicui cuſtodiẽ
da niſi uugini. uit autem beata uirgo ðᷣſpõ
ſata Joſeph. non deſponſatõne futuꝛas nup
tias pꝛomittente.ſed deſponſatione ⁊ conſen
ſu peꝛ ueꝛba de pꝛeſenti.et ita ueꝛum matꝛi

m -

△
*
.4
De deponſatione beate Marie nirgis. Gnfitite 4
e poptm ſ g
. De deſpõſatiõe uirginis marie.Caplʒ.iii. lege:fructus in gr̃a ⁊ ueritate. los in pꝛioꝛi ſenenini imer 3
tabernaculo:fructus ĩ ̃o.los in obſeruatõ 2 unni 6 Vrue dic
Irgo itaq; dũñi Maria.cum eta ne carnaliũ ſ. acꝛificioꝛũ fructus in ſi puͦali ĩtel 2è ſolet naintuen u⸗
is pꝛoceſſu quottidie ẽt in uirtu ligentia miſterioꝛũ.Sicut.n.in floꝛe fructus Ptr⸗ il len mmis
u tibus pꝛoficiebat.⁊ qꝛ pr̃᷑ et mat᷑ pᷣnũciat: ſic ĩ illis cerimonijs xpᷣs uenturus ſi ebere uben nitnsho
eã derelinqrãt: dñs eaz aſſupſit. gnificabat. Patet itaqʒ.ꝙ xpᷣs flos dr̃ in pꝛo bi er ngn aum edo
1 iottidie nãq; ab anglłis freq̃n phetica ueteris teſtamenti ꝓmiſſione.qui et VsN ſonſa ſucan
tabat᷑.quottidie diuina uiſitatõne fruebat q̃ fructꝰ uocat ĩ noui teſtamẽti gr̃e perfectiõe. cmin habens aſtoci
egaz a malis omnibus cuſtodiebat. ⁊ bonis oĩ Sed ſicut fꝛuctus nõ apparet: uirente floꝛe: iicnwoid i toman
bus ꝛedundaꝛe faciebat. Itaq; ſic uſq; ad an ita nec xpᷣi ueritas patuit carnali obſeruatio 4 “ cottraben oül
nuũ.xiiij.puenit.Tunc pontifex publice denũ ne manente Areſcẽte uero floꝛe.fructus ur: hn nbere. lamen in a
tiauit:ut uirgines que in tẽplo ↄſtitute hanc qꝛ decidente lege.gr̃a ⁊ ueritas ꝑ ieſum xpm 1 aef n gge Kr oͤ
etatem impleſſent domuʒ ꝛeuerterẽt.ac nup facta tenet᷑. Igitur uirgo dñi cum quibuſda N e ſſoe⸗ ccehatiſen
tijs opam darent.cui mandato cum cetere ꝓ uir ginibus collectaneis ſuis quas ob miꝛacu ni gi imolare A 1
ne paruiſſẽt:ſola uirgo Maria h̊ ſe facere ñ li oſtenſonem: ⁊ pudoꝛis ſui cuſtodiam.a ſa lſſi ebiangin
poſſe rũdit.Sigꝗdem ⁊ ꝑẽtes ſuos ſe dixit do cerdote acceperat.ad domũ parentuʒ ĩ naza W “ mn lumc
mini ſeruitio mancipaſſe:⁊ inſuꝑ ſeipᷣaʒz dño reth reuerſa eſt. habens ſecum (moꝛe ſolito) eret il incicheti⸗
lir ginitatẽ uouiſſe. Põtifex igit᷑ in anguſtia ſui pudoꝛis cuſtodes ⁊ teſtes ſine quo nuq; ꝓ OWUWM ſ Gi ſoi
poſitus cũ neqʒ; ↄtra ſcripturam que dicit uo ceſſit. Unde Hiero.Cum ea ſꝑ ſingul arü nir i pmmiſſo⸗ miſions
uete ⁊ reddite. uotunvifringendum putaret: tutũ pudicitia cões in ꝛemota manũñt.qꝛ oĩno et mernu ? p wüo
neqʒ moꝛem genti inſuetũ introducere aude pudoꝛ ĩdiuiduus uirginitati eſſe debʒ. ſine qꝰ Ita honun ee ro⸗
ret.conſilium hũit cum pꝛimoꝛibus.quid ẽẽt caſtitas uera ſeruari non poteſt.Nuũqᷓ; igitur ſbel Erggem eeer⸗
faciendum:omnibuſqʒ in ↄnñe placuit dñʒ ſu .b. Maria ſine pudõis ſui cuſtode pꝛoceſſi it. intntne ,aei⸗
per hoc eſſe cõſulendum.Et ceteris quidem Joſeph quoq; ſeceſſit ibideʒ. ⁊ mutua deſpõ zicceopoi glugf ine
oꝛationi incubentibus põtifex ex moꝛe ad cõ ſatõe facta.reſedit in domũ ſuã:eã diſpoñtu l ſne hac mnaleclicin

nlterufociebat iem
Ggoerzntiunginns a.
cocentin plio 5ginllans
cicionbustior⸗Verum
um lio icil mo
Gtelttince Dictien
Gitatis t excluſit ab ea tin
ledictdis. Uirgo tagz tene
ler ſtirpepgenita t ſoec
nez ſud torum amore ſuu
a hoc tedit:ut coepus
Uirginnate oſeanet. Bei
ctiusei conſerumertätot
Caſtiſimosimnog iſac
uaret Amnpegeddigt
tſe ognoutt iolegss
Nere euaſiram maledie
lans ſecum iluua tame
ſpiente nt anz ſe nula
ſui nelo ſcr aut hoſſef⸗
ſeknni cöſliüne ge
ti ſetiicfcat c

mnicree r o

efrucns uß:
dieſum xpm
um quibuſz
as ob miract
ſtodiam. ſa
ann 1 naza
nnde ſolito)
hne nd ni;
b ſingularä nir
mmanſit g dind
ſe gebz ſine
ſt. Nuͤch igitur
ode eoceſſit
NMutuas deſpõ
i:ed diſpoſtu
us. Fuit itac;
ribus deſpon
ribus nubeꝛe
dereditas pai
it umca Yoa
hereditate: et
e tribus nube
ant. quia am
daria per Na
licet Yoſeph
ötrahenduͤ ſe
ſi habebet uir
o ſed nũdũ ex
agz mrimoniũ
cati diuine/Et
Joſeph agno
ex comun con
Uare. Unde ſe
nreq; eſſet fca
ez ſeruare pꝛo
matrimoniuz:
jalter conſeſi
tuſancto. aller
.Gec poſten
nens uerbo do
cenim(ut ge
us ꝛatio hec le
aſſone ſun. il
t niſt uieginl: n

Pꝛime partis.

monium fuit inteꝛ ipos ⁊ cõſumatum:ſolem
nitates enim nuptiarum non ſunt de ſubſtan
tia matzꝛimonij. Unde ⁊æ Joſeph ſponſꝰ ⁊ uir
eius ſolet dici. Unde dicit PHugo.Quod cuʒ
.b. uirgo nirginitatem uouiſſet. et pentes eaʒ
nubere iuberent.timẽs illa inobediens eẽ ꝑẽ
tibꝰ.nec uirginitatis propoſitum deſerere uo
lens.per ſomſanctum edocta commiſit ſe ðo
certam habens fiduciam. quod eam diuina
miſericoꝛdia ita cuſtodiret ut poſſet parenti

bus in contrahendo matrimonio obedientiã
exhibere.⁊ tamen uotũ uirginitatis nõ coge

ret᷑ frangere. Et põit exẽplũ ð Abꝛahbaz ꝗ re
ꝓmiſſionẽ acceꝑat ĩ ſẽine Yſaac.qᷓ; tũ poſtea
iuſſus ẽ ĩmolare. Qui iuſſioi puit.ſciẽs ꝓ cer
to qr ⁊ſi ſʒ huanaz ꝛationẽ ꝓmiſſioni ↄꝛia ui
deret᷑ iuſſio.ſᷣm illam tñ uirtutẽ qꝗᷓ dᷣo poſſibi
lia ſunt oĩa.cũ obediẽtia iuſſiõis impleꝛi poſ
ſz ꝓmiſſio.Sicq; fcm̃ ẽ ut ⁊ obediẽtie ĩueni
ꝛet meritũ ⁊ ꝓmiſſionis cõſequeret effectuz.
Ita potuit eẽ ĩ ppoſito ð.b.uirgie.Añ ⁊ An
Theł.Et ꝗdem hec duo ipᷣa iocundiꝰamabat
nirginitalẽ.ſ.et fecũditatẽ. Uirginitatẽ quia
hàc deo ꝑ oĩa placer᷑ intelligebat.S ecundita
tẽ.qꝛ ſine hac maledictum legis qᷓ adhuc caꝛ
naliteꝛ cuſtodiebat᷑ ĩcurrere metuebat.Duo
ergo erant ĩ uiginis aio.ĩuiſibili ſed magno
cõcertãtia pᷣlio vginitatis amoꝛ ⁊ legalis ma
ledictionibus tior. Nerumtũ liberato diu.mł
tumq; ↄcilio uicit amor q̃ͥ ppondeꝛabat ⁊ ter
ga dedit timoꝛ. Uicit ĩ ea amoꝛ fuande uirgi
nitatis ⁊ excluſit ab ea timꝰꝛẽ icunende ma
ledictõis. Uirgo itaq; tenera ⁊ delicata.rega
li ex ſtirpe ꝓgenita ⁊ ſpecioſiſſima.totã ĩtẽtõ
nez ſud. totum amoꝛẽ ſuũ totũ ſtudium ſuuʒ
qꝗd hoc ĩtẽdit: ut coꝛpus ⁊ aĩazʒ ſuã ðᷣo ppetua
uirginitate ↄſecꝛaꝛet. Sciebat eiʒ ꝙ q;to ſan
ctius es conſeruaꝛet tãtoſublimius ei qui oĩʒ
caſtiſſimus.ĩmo ꝗ ipſa caſtitas eſt appꝛopin
quaret Amplectedo igitur quõ acceptabiliꝰ
eſſe cognouit dño legis.ſpeꝛauit ⁊ cꝛedidit ſe
plene euaſuram maledictionez date legis:re
putans ſecum illud tante bonitatis. tanteque
ſapientie: ut duz ſe nullatenus iuxta cõſciazg
ſuã meliꝰ ſcir̃᷑ aut poſſe faceꝛe.qᷓ; fſaciebat ad
vteret: tutũ cõſiliũ ne ꝗd pcti ĩ iſtis ſubiret:
iuemet. Nec cepta ẽ. Quis eĩz ſpauit ĩ dño
2 derelictẽ ab eo:deniq; ubi tã ſct᷑a ĩtẽtõeʒ
eius.tãcaſtuzʒ ppoſituʒ eiꝰ.tãfumã fidẽ.cõſtã
tẽ ſpẽ ⁊ ĩdeficietẽ uidit caritatẽ eiꝰ.eo miſeri
coꝛdie ſue ĩtuitu egit cuca illã.ut nec ſctitas
ĩtẽtiõis eiꝰfruſtraret᷑.nec caſtitas ꝓpoſiti eiꝰ
uiolaref. Ne autẽ firmitas fiõi. ifiꝛmata ſpei
cõſtantia titubaret. aut caritatis i ea plenitu

do deficeret.occurrit ði auxiliuzʒ. ꝗᷓ ei ⁊ ꝙ tie

bat: eripet ⁊ ꝙ amabat (ſaluo ſignaculo) non
auferz. Dedit gᷣ illi ut ⁊ uirgo ꝙ ⁊ magis op
tabat pmaneret.⁊ nẽo ill a maledicto liber
rimã dubitaret fecunda fieret. ddedit ei ut eſ
ſz ⁊ ꝓle fertilis.et uirgĩalis dãni imunis. Dec

La pi.iij.

Anſhel.Et ẽ hic ſciẽdũ ꝑꝑ Marie cognatõeʒ
de q̃ ĩ euangelio ſepe fit mẽtio.qð Anna tres
uiros ſucceſſiue habuit. P? Joachĩ. Secun
do Cleophã fratꝛẽ Joſeph. Tertio Salomã
de q?libʒ hoꝛum filiã unazʒ ſuſcepit ⁊ q;libet
Mariã appellauit. Pe tꝛes Mãie tres uuos
habuer̃t. Pꝛia Joſeph. Scõa Alpheuz. Leꝛ
tia Kebeden. Pꝛia pit xpʒ. Scõa Jacobũ mi
noꝛẽ ⁊ Joſeph iuſtu. ꝗ ⁊ barſabas ẽ dictꝰ ac
Symeõnẽ ⁊ Judã.Tercia Jacobuʒ maioꝛẽ
⁊2 Joßhʒez euãgeliſtã Jacobꝰ at Tebedei licet
poſterioꝛ natu tñ maioꝛ ẽ dictꝰ.qꝛ priꝰ a dno
uocatꝰ:ꝗd cuius diſtictionẽ. Jacobꝰ Alphei
minor ẽ appellatꝰ. Pic Jacobꝰ minoꝛ ⁊ tres
fr̃es ſui pᷣceteris cõſanguineis dicti ſunt fr̃es
dñi.qꝛ nõ ſoluʒ cognati erât ð duabus ſoꝛori
be. ſz ⁊ putabt agnati tãq; ex duobfratribs
ſ. Joſeph ⁊ Cleopha ðſcẽdẽtes. Int᷑ quos tñ
anthonomatice. Jacobais fr̃ dñi eſt dictꝰ .qᷣꝛ
erat ei ĩ facie ⁊ liniamẽtis corpoꝛis ſil is. Uo
luit at᷑ dĩs mrẽ hr̃e ſuã uirũ.et ñ de ſiplici ſʒ
ð deſpõſata concipi ⁊ naſci.dr̃ſis ex cauſis:q̃
rũ qᷓdã accipiũt ex pꝑte pueri.qᷓdã ex ꝑte mr̃is
q̃dã ex ꝑte alioꝝ.Ex ꝑte pueꝛi ſumunt᷑ ꝛõnes
ꝗnq;. ſdria ſᷣm Piero.pꝑ declaꝛatiõʒ oꝛigis.
ut ꝑ geneꝛationẽ. Joſe. cuiꝰ Maꝛia cogna
ta erat.origo Marie mõſtraret᷑.⁊ mõe ſcꝛip
turaꝝ.genealogia xpᷣi ꝑ uiruʒ ðſcꝛideꝛet. Se
cũda ſᷣm Ambꝛo.pꝓp remotionẽ ſuſpitiõis.ne
ſcilicʒ a legis ĩiuria icepiſſe uideꝛet᷑: cũ ꝑtꝰ ĩ
nupte lege daãnaret᷑.CTertia ſᷣm eüdem.pꝑpꝑ re
motõʒ ſuſpitionis.ne ſcʒ. Perodes ⁊ indi xpCqʒ
iuſte qn ð adulterio natũ pſeꝗ uideꝛẽt᷑:⁊ ab
ifidelibꝰtaãq; illegitimꝰ abijceret. Quarta ßʒ
Oꝛigenẽ.ꝑpꝑ ſuſtẽtatõnẽ pueri.maxiĩe cũ ðbe
ret in egyptu põtaꝛi. ut.ſ.a Joſeph minꝛiret.
uñ ⁊ Joſeph nutricius dñi appellatuꝛ. Quin
ta ſᷣm Orige. Diero.? Amb. ꝓpter occlłtatõʒ
natiuitatis xpᷣi.ut uʒ miſteriuũ ⁊ pꝑtꝰfilij di dia
bolo celaꝛet.dũ eũ putarʒ ñ de vgiĩe.ſj̊ ð uxo
ꝛe generatuz. Itẽ quiq; ꝛõnes ſumunt᷑ ex gte
mris. dꝛima ᷣm Amb. ne gꝛauida apparẽs ĩ
famaꝛet᷑: ⁊æ iõ ꝑmiſit dñs ꝙ poti de ſuo oꝛtu
qᷓ; ð mr̃is pudore dubitaret. Scða ĩʒ Bedã
⁊ hiero.ad uitatõeʒ pene.ne.ſ.tãq;ᷓ adłtera a
iudeis calumniaꝛet᷑: et ſic quaſi iuſte lapida
retur. Tertia ſecunduz hieꝛo. ? Qꝛige. ad ſu
ſtentationem ſolacij: ut.ſ.uiꝛi miniſteꝛio ⁊ ſo
latio.? maxiĩe in egyptum fugiens.⁊ inõ ꝛedi
ens kueretu?. Quaꝛta ſecunduz gloſaʒ. ad 20
borationeʒ fidi.ut.ſ. Marie vbis maioꝛ fiõs
adhibẽt᷑.nupta eĩ pᷣgns.mtiꝛi uidẽt.nec ei
ſi ſe vginẽ eẽ dicerz. cꝛeðꝛet. Quinta ad ptici
pationẽ ſtatus ſinguli.ut uidelicet mate⸗ dni
br̃3 aliqd cuiuſlibet ſtatꝰ.ſ.vginitatis.matri
monij.⁊ uiduitatis. Item quinque ꝛatiões ſu
muntur ex paꝛte alioꝛum. Dꝛima ſecundum
Ambꝛo.ad ꝛemotionẽ excuſatieis pcti.ne uiꝛ
gib'ĩpudicis ⁊ male uiuẽtibꝰ. uelamẽ excuſa
tõis pbeꝛetexquo mr dei infamata unideret

De conceptione

Secunda ſ̃m Oꝛiginem.ad confirmationeʒ
matrimonij. g futuros heꝛeticos matrimoniũ
damnaꝛe uolẽtes:uł ut per hoc ꝙ de uirgine
⁊ ðſponſata naſceꝛet᷑ utqʒ ſtatus ⁊ unginum
⁊ ↄiugatoꝝ appꝛobaꝛet: hbr̃ticos alti iſtoꝛũ
ötrabhẽtes. Tertia ad ſubleuationẽ obpꝛobrij
ut ſcʒ ab omni gradu feminaꝝ tolleꝛet᷑ obpꝛo
bꝛium.ꝙ in Eua incurꝛeꝛant omnes femine:
⁊ tã uirgines q; nupte q; etiaʒ uidue a cõuni
obpꝛobꝛio.ꝙ in Fua contraxerant eximerẽt
in perſona Maꝛie. Quaꝛta ẽ ad comdationẽ
exempli ut uidelicet oſtendeꝛet facta deſpon
ſatione.ante conuentioneʒ liberũ eẽ tranſire
ad melioꝛa uota.ſponſo ir ꝗſito.ut eſt in ꝛeli
gionis ingꝛeſſu ubi anima deſponſatuꝛ deo:ſi
cut fuit in beata uirgine. Quinta eſt ſecũdũ
Cꝛiſoſto.ad declaꝛationem miſterij.quo.ſ.ip
ſi xpᷣo deſpõſatuꝛ eccleſia.q̃ uirgo ẽ immacu
lata ſemꝑ ⁊ ſine rugs: cuius vginis ſumꝰ filij
in fide ihu xpi.ꝗa ſecunduʒ leonem papam.
quo ſpiritu ð uuginis utero naſcit᷑ xpᷣs:hoc ðᷣ
ecceſie utero naſcit xpᷣianus. Ideo autem pgz
Criſo.Beata Maria fabro lignario ðſponſa
ta fuit.ꝗa xpᷣs eccleſie ſponſus.omniũ ſalutẽ
peꝛ lignum crucis opaꝛi öbebat.t ſecunduʒ
Aug. Xps natus eſt e matꝛe q fabꝛo deſpon
ſata eꝛat omeʒz caꝛnalis nobilitatis tumoꝛem
extinxit Pec fuit prefigurata per uirginẽ ſa
ram Raguelis filiqaʒ Thobie deſponſataʒ: q̃
ab omni concupiſcẽtia mundam p̃uauit aĩaʒ
Multomagis Maꝛia Joſeph ðᷣſponſata:q̃ v
go ineteꝛnuʒ peꝛmanſit immaculata Comꝑa
tur etiaʒ uirgo Mãia turri foꝛtiſſime.qᷓ dice
bat barris:que ( ut in Scolaſtica hiſtoꝛia di
cit᷑) duobꝰ cuſtodibus defẽdi poterat:ab om
nibꝰ ueniẽtibꝰ.Tãfortiſſima et ĩuincibilis fu
it vgo Maria:cuiꝰ cuſtos pᷣcipuꝰerat ðᷣdeter
na ſapiẽtia. Cuius uita etiaʒ compaꝛat᷑ tuꝛꝛi
Dauid que mũuita erat mille clipeis.ꝗ ð ea ð
pẽdebant:qꝛ mille uiꝛtutes ⁊ multoplures in
Waria apparebãt:quibus uita eius munita
erat.in tantum ꝙ omnes temptationes ⁊ pec
cata ſuperabat:et non ſolum hoc a ſe:ſed ẽt
ab alijs gram ſuaʒ infundẽdo ꝛepellebat.Cõ
ſidera modo.quante añ hanc beatã uiginẽ.
⁊ etiã quante poſt eã mlieres et uirgines fue
rint: hec tñ ſola mr̃ dñi fieꝛi meruit. Magna
eniʒ ⁊ ineffabilis gra eſt: ut una ex tantis mi
libus eligatur. Jo at᷑ preceteris electa fuit
qꝛ omnes alias ſanctitate pᷣcelluit. Unde An
hel. am ſolam ſcrutans coꝛda ⁊ ꝛenes deꝰ.

ex omnibus uirginibus quas capiebat mũdꝰ

elegit et ſacrauit. ut habitaret in ea corpora
liter:quam iã plenaʒ pridem uirtutibus foue
bat et circumplectebatur ſpiritualiter. Ipſã
autẽ omnes mulieres ſanctitate precelluiſſe
puto ꝙ intelligit qui animaduertit. Naʒ alie
quidem partes gꝛatiaꝛum meꝛuerunt ipſa ãt
plena gra ab angelo ſalutatur. Pec Anſhel

—

ſancti Johaͤnis.

Alue uirga ieſſe florida et fructifera
aria uirgo beatiſſima:de qua uni

.
Nus ille ? ſingulaꝛis flos ⁊ fꝛuctus pꝛo
dijt. unde uirtutũ ſpiritualiuʒ geꝛmen erupit

flos ſuauiſſimꝰemittẽs odoꝛẽ:fructꝰ ſapidiſſi
mꝰĩmitens dulcorẽ.flos cꝰbõitas expellit me
ſticiã:fructꝰ cꝰſatietas plenã dat leticiã.GBñ
dicta uiꝛgo de radice ieſſe benedictus ⁊ flos
ꝗ de tali radice aſcendit. BGñdicta arbor. bñ
dictus et arboꝛis fructus. Tuo ergo floꝛe me
recrea. Tuo fructu ab omni miſeria me libe
ra uirgo Maria ineternũ benedicta Amen.

Dde conceptiõe Johãnis pᷣcuꝛſoꝛis. Ca.iiij.

¶Uit autẽ in diebꝰ illis).ſ.ĩ die
bus Herodis ꝛegis iudee (ſaceꝛ
dos ꝗdã nõie Cachaꝛias de uice
abia r uxoꝛ ei nõie Eliʒabeth))
aaꝛonica(erãtq; ambo iuſti añ deũ )nõ ſicut
yYpocrite qm fingunt iuſticiã ante mundũ(in
cedentes in omnibus mandatis)qᷓ;tuʒ ad ob
ſeꝛuãtiam moralium pᷣceptoꝛũ(⁊ iuſtificatio
nibus dqni)q;tum ad obſeruãtiam ceꝛemonia
lium (ſine querela)quantũ ad obſeꝛuationeʒ
iudicialiug. quia pacifice ad proximos ſe ha
bebant (⁊ non erat illis filins ꝓpꝛopter ſterili
tateʒ que ẽ cã ſpãlis mulieri:⁊ ſenectutẽ q̃ ẽ
cã cõis uiro ⁊ mulieꝛi.Ex quo apparet cõcep
tio pᷣcuꝛſoꝛis miraculoſa.qꝛ nõ fuit tm̃ peꝛ na
tuꝛã ſed ꝑ natuꝛam gra diuina adiutaʒ. Iſte
Peꝛodes ð pr̃e ydumeo deſcendens fuit alie
nigena: ⁊ iam ſceptrum ablatuz fuit ð iuda.
⁊ iõ tps aduentꝰxpi inſtabat.qꝛ Jacob patri
archa ſpiritu pꝛophetico ſignuʒ aduentchri
ſti pᷣdixerat qñ regnum iudee ad alienigenaʒ
tꝛãſlatum eſſet dicens. Non aufertur ſceptrũ
de iuda ⁊ cetera.t ſciendũ hoc ꝙ cũ Moy
ſes unicum inſtituiſſet ſummum ſacerdotem
cui moꝛtuo unꝰp oꝛdinem ſuccederet:auid
uolens ãpliare cultum domꝰ domini.de uigĩ
tiquattuoꝛ failijs que deſcenderãt ab aaꝛon.
inſtituit.xxiiij.ſacerdotes ſuper quos tamen

unus maioꝛ eꝛat ⁊ ſummus omniuz.qui dice

batur pꝛinceps ſacerdotum. Inſtituit etiã ut
uiciſſim miniſtrantes peꝛ hebdomadã a ſab
bato uſq; in ſabbatũ.tpᷣe uicis ſue ſinguli ca
ſtimonie ſtuderẽt. nec interim in domuʒ ppꝛi
am intrarẽt:ſed in domunculis circa templũ
conſtitutis que exedꝛe uocabantur cubaꝛent
At fʒ ſoꝛtes dedit cuique uicis ſue pebdoma
daʒ.et octaua ſoꝛs cecidit ſuper Abiã.ðᷣ quo
deſcendit iſte Zacharias.Similit᷑ de tꝛibu le
uiatarum xxiiij.leuite erãt ut ipſi quoq; eoõ
modo ſoꝛtiti iuxta morẽ ſacerdotis octẽis di
ebus miniſtꝛarent (.q Cacharias autem cũ in
oꝛdie uicis ſue ſacerdotio fugeret fʒz exigẽ
tiaʒ ſortis ſue octaue.exijt ð domo ubi ſe ſa
cerdotalibus ueſtibus induit.ut incenſuʒ po

cationez
notio autenm nethumfen mſun
ideo in hoc ſacrafci ) xedi
ſlam uero paetem SS
cum ſancloruz. ſolus ſumm H
en cum ſanguine hiri zuitult
eccno opliit er ilo aſpege⸗
ſitamnum. Oud ame lachana
Cunſanguinetalinon clcitur hic
ad ponendum inenſz Unde an
ruit eig depters ataris incenſl.
cotur altne aneum. Poc amen
uit ina ſancta ſunctorum ſedh
le tenpli.ad quaz ſinplices ſoce
funt ingredi. Gec incenſuz qnod
ſacerdotilicium eut ponere in
ſonctoꝛlim in gie erniroms born
tur ad ofeeendu ſe it nebula m
et oꝛaculum. auanmo ponfer
ſunguine ituli t hiri conna eaen
igius hiſtoriagyapbus geſciben⸗
lumn ucdcwum entiorem f⸗ t
Acharie ſacenoto. Derz cbni
nnn meno nerntxr. wns nns
nſiuo egore geber deinmenanzn.
ſutſvonum ſubciterun. . s
1 Clorum ſalute
lute. p .
enplum Ineditur⸗ perd
tus lcincinen r 7

◻

llisfiling) g de
l nsopter ſterl
mulieri: ⁊ ſenectutẽ q ẽ
i. Ex quo apparet cocey
loſa. qn noͤ fint t per nn
Ta diuina adiutaz. Iſte
meo deſcendens fuit alie
um ablatuz fuit d inda.
inſtabat. qꝛ Jacob pan
etico ſignuʒ aduentchri
um iudee ad alienigenz
ns. Non aufertur ſceptni
tſciendu hoc ců Moy
ſet ſummum ſacerdotem
dinem ſuccederet: Dauid
um domꝰ domini. de uigi
ue deſcendert ab aaꝛon.
rdotes ſuper quos tamen
ummus omniuz. qui gice
rdotum. Inſtituit eti ut
s peꝛ hebdomnada a ſab
i te uicis ſue ſinguli ca
ec interim in domuz ppil
omunculis circa templi
le uocabantur cubqnent
ique uicis iue hebrona

arias. Dinmilir de
nite erat ut yſi quoce
morẽ ſacerdotis olen

Pꝛime partis.

neꝛet: ingreſſus ĩ templũ domini decima die
menſis ſeptimi.i.ſeptembris((⁊ inteꝛim popu
lus foꝛis oꝛabat extꝛa templum) quia nõ eꝛat
licitum populo ingredi templum ſed tantum
atrium. Ex his uidetur Kacharias fuiſſe ſa
ceꝛdos ſimplex. non ſummus:quia hic dicit.
quod ingꝛeſſus ſuit templum ad ponenduʒz in
cenſum tantum. Poc autem licitum erat mi
noꝛibꝰ ſacerdotibus ſecũdum ꝙ dicit apoſto
lus. In pꝛimo quidẽ tabernaculo quottidie ĩ
tꝛabãt ſacerdotes ſacꝛifitioꝝ mĩſteꝛia ↄſũan
tes.ꝗa ꝑacto ſacrifitio ĩ altari holocauſtoꝛũ
ꝙ eꝛat in atꝛio ubi miſtꝛabant ſaceꝛdotes mi
noꝛes.ſaceꝛdos qui ibi miniſtꝛaueꝛat accipie
bat pꝛunas ð altari holocauſtoꝝ.⁊ ĩtꝛas pᷣmã
partẽ templi.q̃ uocatur ſanctũ uel ſancta.cõ
cꝛemabat i illa ſupeꝛ altare incẽſi thimiama
⁊ tũc erat ſacrificiũ conſumatũ ⁊ hoc fiebat
omni die. In hoc enim erat cõſumatio ſacri
ficij.quia ſacꝛificia ueteris legis nõ erant ac
cepta.niſi ex fide ⁊ deuotione offerentinʒ de
uotio autem per thurificationeʒ deſignabat
⁊ ideo in hoc ſacraficiuʒ conſumabatuꝛ.In
illam uero paꝛtem templi.que dicebatur ſan
ctum ſancioruʒz.ſolus ſummus ſaceꝛdos itra
bat cum ſanguine hirci ⁊ uituli immolati ꝓ
peccato populi ut ex illo aſpergeꝛz cõtra pro
pitiatoꝛium. Quõ autẽ Tachaꝛias intꝛaueꝛi.
cum ſanguine tali non dicitur hic.ſed ſolum

ad ponendum incenſuʒ. Unde angelus appa

ruit ei a dexteris altaris incenſi.qð etiam uo
catur altaꝛe aureum. Poc autem altare non
fuit intra ſancta ſanctorum ſed in prima par
te templi.ad quaz ſimplices ſacerdotes pote
rant ingredi. Sed incenſuʒ quoo ſoli ſummo
ſacerdoti licitum eꝛat ponere intꝛa ſanctum

ſanctoꝛum in die expiatõnis hoc non poneba

tur ad offeꝛendũ ſed ut nebula inde cõſuꝛgẽs
opiret oꝛaculum. quando põtifex aſpeꝛgebat
ſanguine uituli ⁊ hirci contꝛa oꝛaculũ Et ne
aliquis hiſtoriographus deſcꝛibens ſacerdo
tium iudeoꝛum mentionem facit de ſummo
achaꝛie ſaceꝛdotio. Peꝛ zachaꝛiam qui do
mini memõ interpᷣtat᷑.bonus platus ſignat q
in ſuo pectore debet dei memoꝛiam gerereꝓ
ſua ⁊ ſuorum ſubditorum ſalute. Pic autem
templum ingꝛeditur peꝛ diligenteʒ diuini cul
tus ſolicitudinem.⁊ offert incenſuʒ per deuo
tam orationem.⁊ populus oꝛat per eius ĩfor
mationem. Triplex uero debet haberi de ðᷣo
memoria.ſ.potẽtie eius quo ad opera crea
tionis. ſapientie quo ad opera recreationis.
bonitatis quo ad opera retributiõls. Prima
ad patrem.ſecunda ad filium.tercia ad ſpuʒi
tuʒ referatur.(¶ Apparuit autem zacharie ga
briel angelus.ſtans a dextris altaris incenſi.
)quo uiſo timoꝛ irꝛuit ſuper eum pꝛopteꝛ al
tioꝛis ⁊ potentioꝛis natuꝛe aſpectuzʒ. Sed bo
nus a malo diſceꝛnitur:quia malus hoꝛꝛoꝛeʒ

coninuat:qui ſecundum Bedam nulla meli

Capi.iiij.

us ratione quaʒ fide intrepida ſuperatur. bo
nus aut es ſtatim confoꝛtat ⁊ conſolatur. Vn
de ange lus ſtatim eum confoꝛtauit dicens.
Me time as zacharia) qᷓi dicerʒ. Ceni ad ↄſo
latõʒ tuã.⁊ idðo ſubdit᷑ (.qꝛ exaudita ẽ depᷣca
tio tua). Oꝛabat em̃ ñp ſobole:de q̃ iã ũ ſpe
rabat pſert im cum de ſua ſueqz; uxoꝛis etate
diffideret ⁊ angelo id ꝓmittenti ñ crederet ſʒ
pꝛo populi peccatis ⁊ redemptione: ⁊ aduẽtu
Meſſie.⁊ quia ſalus popłi ꝑ xpʒʒ futura erat
nũciauit ei filiũ naſcituꝝ.qui pniam ⁊ fidẽ pᷣ
dicando plebẽ ſaluatoꝛi pᷣpaꝛet. Nomen quo
