fꝛmum. ⁊ cecos.i.peccantes ex ignoꝛantia
pᷣdicatoꝛ ẽt uerbi diuini facit ſpũale ↄuiuiũᷣ

HR ſi facit hoc pꝛopteꝛ honoꝛis uel lucri tem
poralis conſecutionem. non habebit a des

mercedem. ſi uero facit pꝛopter aĩaꝛum ſa
lutem recipiet cum iuſtis uitam eternam.
Ex eo autem ꝙ dñũs ̊ ait retribuetur in re

ſurꝛectõe iuſtoꝛum ꝗdam de ſimul diſcũbẽ
tibus rudis ⁊ carnalis. motus uerbis xp̃i.
caꝛedidit ꝙ reſuꝛrectio futura eſſet ad uud.
cibis coꝛporalibus idigentem. ⁊ ꝙ xpᷣs ꝓpmit
teret eſcas corꝑales ĩ ꝛegno celoꝝ ⁊ dixit ei
Beatus eſt ꝗ manducat panem ĩ ꝛegno dei

6

pine 4

is bono iſte
rillus ho⸗ v
teieucre n
poren⸗ eſſe n
imtictlt n 4
gitudine e e
tten hiſe
cumanio And die
a Velcnin n
1pumis iſte.. ceig
itebet Aus

rit non imeit
dijobſentan di
cal in eggnodeiſſcſ⸗
chioßleuggein
gce celo deſcecifſcu
gane uilet eini Ie
töis ſcumto glele n
nine naieſatis uſone
peus lir immontisbe
ͤ,
nine ien töe mi
heye ? gege ne
WVpiſs carnalis uolupi
uk uperbie da mihi ut
ſisTohis humiitatem i no⸗
di ninoren ne giss puti⸗
Keresimitgne bminanee
dus ppole ſnenrendlen
wedueca nihi iſede
egmäcncn iregnodein
nne uotticie niinand)
caman titus ma
Aun tisgd cenin
quia inulli
tibus mungihi
em gequo ie

ftaten eor ihenies Sal
magine, urmor honon
ger, accuſafores terci
huentes, ſeg inſyerni4
eceret ergo cos ſeoꝛſi
non placet ſaltem doꝛ
ia ? famuli Xöum ſu
up edituus. Ubie ele
yabolus. El ſſecuz
neſa fercila. Et nep.
eſt pauper 1 ſorchdus
wenſa ſede Dieſel
rian exbidens hs
frimdra Wöris. Vet enit.
„Wiwium. d eſt cuz ace
a ꝛefteignis hane lachef
s uino opurctioni ſoli i
oli orare im oeicht9
dlunb binſtogſit
8.69 nninche eccte⸗
a ſun Aize ſibein 43
Neis itua Nröne ec

ia enera peccatoriz i

ie ex ifrmuae Ght

14,.vi habel ſe
un ſeä peden
ecennten ſige iii
iaiuim zcit ſp an
er Hponoꝛis nel e
lonem. on nten
.e a
cit oßte n n,
juſtis nan n
1 h ait ren ve n i
nute
umm s an
1 n ra uild⸗
.arnal ſutum ſet dra

Pigenen 9 tt el

4

Pꝛime partis

Vnde Cyrillus homo iſte aĩalis erat nõ di

ligẽteꝛ ꝑcipiẽs ea que xpᷣs ꝓtuleꝛat putauit
eni corporeas eſſe remuneꝛatões ſanctoꝝ.
Sʒ quidã dicunt ꝙ peꝛ panem iſte intellige
bat beatitudinẽ ueꝛam que ↄſiſtit ĩ uiſõe ⁊
fꝛuitõe deitat᷑ xpᷣi pricipaliteꝛ ⁊ humanitat᷑
ſecundario.ꝗ uocat ſe panem uite. Un Au
guſt. Uel quaſi in longinqua iſte ſuſpirabat
7 panis iſte.ſ.quẽ deſyderabat ante illũ diſ
cũübebat. Quis eĩ ẽ panis ꝛegni ðᷣi niſi ꝗ diẽ
ego ſum panis uiuꝰqui de celo deſcẽdi.Noli
parare fauces ſʒ cor. Pec Augu. Beat“ igi
tuꝛ qui hũc panẽ ꝗ fectio animaꝝꝑ eſt man
ducabit ĩ regno ðl uidẽdo.ſ.⁊ fruẽdo ð quo
dicit ĩ eccleſia ſtico qui edũt me adhuc eſu
riẽt.non ꝑp famis ĩediam:ſed propter faſti
dij abſentiam. Un Beda. Panis qui mãdu
cat᷑ in ꝛegno dei:ñ corporalis itelligenduſ ẽ
cibus ſʒ ille utiq; qui ait ego ſum panis uiuꝰ
ꝗ de celo deſcẽdi ñ quiſ manducaueꝛit ex h;
pane uiuet ĩ et᷑nũ. Id eſt ſi quis mee ĩcarna
tõis ſacramto ꝑfecte incorporatus mee di
uine maieſtatis uiſione frui meruerit hic ꝑ
petua uite immoꝛtalis beatitudie gaupbit.
Pec Begda,. Oꝛatio.
mine ieſu xpᷣe mau mie tue me ap
hẽde ⁊ ꝓtege:ne pᷣualeat ĩ me idro
piſis carnalis uoluptatis ł auaꝛitie:
aut ſupeꝛbie.⁊ da mihi ut ꝑ ueꝛam cordis o
ris ⁊ opis humilit atem ĩ nouiſſimo loco r̃eù
bã minorem me aliis rputãdo ⁊ ꝑ mĩaz indi
gẽtes iuitaꝛe ñ obmittam eoꝛum neceſſitati
bus p poſſe ſuccurendo laꝛgitoꝛ opulentiſſi
me ðus da mihi miſeꝛo panẽ celicu:ꝗ tuipe
es:mãducar̃ ĩ regno dei pꝛo quo pãe tibi do

mine quottidie militamꝰꝓ quo tora die moꝛ

tificamuz. ut ĩ tua uita uuiamus Amen.
De iuitatis ad cenã magnaz. Ca. Lxxxi.
quia ñnulli terrẽis.uel uolupta
tibus mundi huius dediti.hũc pa
em de quo dictum e fidetenus q́̊
Ne orando ꝑcipiunt dulcedinem
neꝛo eius attingeꝛe ueꝛaciter guſtando faſti
diunt. ideo ad oſtẽdendum talium teporeʒ.
celeſtibus epulis non ẽẽ dignum ſubiungit
dñs parabolam. in qua demonſtrat dinine
largitatis effluentiam. ⁊ arguit multiplicem
iudeoꝝ ĩgꝛatitudinẽ ꝗ pꝛe ceteris gentibus.
fueꝛunt iuitati ad celeſtẽ beatitudine pmo
. ꝓphetas.fo ꝑ ipſũ xp[ʒj.t᷑tõ ꝑ apłos.⁊ tñ re
nuer̃t uẽir̃ ꝑ fidẽ.⁊ ita uocati ſt᷑ gẽtiles. Di
cit ergo. DPõ quidã.i.xpᷣs uerus homo uer
deꝰ. ꝗ dr̃ hõ rõe ueritatis natuꝛe bumane. ꝗ
dã ꝛp ne ſingulaꝛitatis.pſone reſpectu alioru
fecit cenam magnã.i.prepaꝛauit futuꝛã glie
⁊ uite eterne refectõm. ⁊ celeſtẽ ſeu eteꝛna
beatitudinẽ: qᷓ; ſãctis aĩabus ab eteꝛno ppa
ꝛauit dñs:q̃ uocat cena.eo ꝙ ẽ ꝛefectio ulti
ma: qꝛ ſicut cena ꝑat declinante die. poſtq;
nulla ꝛefectio ſequit᷑.ſc uita et᷑ᷣna dat ꝑ diẽ

Capitulũ.lxxxi.

pñj tis uite ubi nihil aliud expectat᷑. Itẽ dici
tuꝛ cena magna iĩmo ſic maxima :ut eiꝰ ĩmẽ
ſitas ĩ coꝛ hominis ñ poſſit aſcẽdere: ⁊ uoca
uit młtos qꝛ uult oẽs hoĩes ſaluos fieri ⁊ be
atos. Nocauit dñs quoſdam ꝑ angelos quoſ
dam peꝛ pres quoſdam ꝑ prophetas quoſdꝗ
p ſeipᷣm quoſdã ꝑ apłos quoſdã alioꝝ pᷣdica
toꝝ vbis quoſdà ĩſpiꝛatõibꝰint᷑niſ qnoſdã bñ
ficijs ⁊ ꝓſperis quoſdã flagelis ⁊ advſis. Et
miſit ſeruũ ſuum.i.pᷣdicatorẽ euãgelieũ ⁊ lʒ
pluꝛes ſint ſᷣui ꝑſonaꝝ.ſtatuũ.⁊ habituũ di
uerſitate.unũ tñ dẽnt eẽ fidei ⁊ caꝛitatiſ uni
tate hoꝛa cene.i.ultima etate ⁊ tpᷣe gre. Po
ra cene ẽ finis ſecłi.ſ. ultima etas nã ⁊ſi ho
mines ĩ aliis etatibꝰad cenã ĩuitabãt᷑.nuliꝰ
tñ ꝛecipiebat᷑ ad cenam:ſed oẽs ad limbum
öſcẽdebãt .diceꝛe ĩuitatis ut uenirent.i.ad
ueniẽdum ꝑ bona opeꝛa ſe pᷣparaꝛent:qꝛ liaʒ
pata ſint oĩia.Ante aduẽtũ xpᷣi nondum eꝛat

cena xpᷣi pata.qꝛ nullus poteꝛat ĩigredi uitã

eternam: ſʒ agno xpᷣo ĩmolato aꝑtus ẽ regni
celeſtis aditꝰ ⁊ tunc miſſi ſunt apłi ad quos
ante fueꝛant ꝓphete miſſi.Sicut enim xpᷣs
miſſus fuit a patre ut iuitaret ad cenam ita
ipſe ſeruos ſuos apłos ſuos miſit ⁊ mittit pᷣ
dicatoꝛes ut dicãt nobis.uenite ad cenaz qꝛ
pata ſunt omnia. Cõſiſtit aut illa cena ĩ tri
bus.ſ.᷑ beata uiſione diuinarum perſonaꝛuʒ
ĩ ſocietate alioꝝ.⁊ ĩ conſortio ſanctorũ que
oiĩa ut hic dr̃ ſunt ꝑata.¶ Et ceperunt ſe ſi
mul oẽs excuſaꝛe.i.ꝑ mala oꝑa ſe retraher̃
quia plus dilexeꝛũt terrena ⁊ corporalia. q;
celeſtia ⁊ ſpalia.Omnes ſe excuſant.⁊ ſi ñ
vbo ſaltem cogitatu uel facto. Omnes dicit
ideſt ꝓ maiori parte.qꝛ pauci ſaluantuꝛ reſ
pectiue. Scðòm grego.multi uocãtuꝛ ſʒ pau
ci ueniunt.quia multi qui peꝛ fidem ei ſubi
ciuntuꝛ male uiuendo eius ↄuiuio contradi
cunt Sed ue nobis quia ſecundum eun
dem BGregorium. Ecce homo diues inuitat.
7 paupꝑ occurere feſtinat ad dei inuitamu?
ↄuiuium ⁊ excuſamus.idominus clemente:
oẽſ inuitat ſed qui uenire noluit excuſant.⁊
ſic eteꝛnum conuiuium quod deus nonꝛoga
tus.ſʒ gratiſ offert uolentibꝰſibi inteꝛcludut
Excuſatio eĩ iſta eſt indiſpoſitio uoluntaꝛia
qꝛ alij cadunt in ſupeꝛbiam. alij in auaricia
alii in luxuriam. Pꝛimi ſignantuꝛ per uillaʒ
emptam uidentes. Secundi peꝛ iuga boũ
empta pꝛobantes.Teꝛcij per uxorem ducen
tes: ⁊ omnes iſti ad cenam dominicam.ſunt
inepti. Unde conſequenter excuſantiuʒ cau
ſe ſubduntuz cuʒ dicituz. Pꝛimus dixit. Ui
lam emi: ⁊ neceſſe habeo exire ⁊ uideꝛe illã
Ubi notãtuꝛ ſuperbi am toꝛes mundi: in
boeſt ambicio dignitatum ⁊ hunuſmodi ĩ ui
la enim empta dominatio notatu ? ſuꝑbia
gꝗa ſuperbi nolunt aliis dominari Et altez.
dixit. Juga boũ emi quinque. eo probar̃
illa. Ubi intelligunf auaꝛi ⁊ cupidi Arinch⸗

J. O
Danm az

De inuitatis as cenã

ſenſibus ⁊ terrenis nimis ĩtenti in ꝗbꝰ ẽ cu
piditas terꝛenoꝝ ⁊ mundanoꝛũ: ꝑ boues eni
ꝗ teꝛram ueꝛſant terrena ſignant᷑ ¶ Et alius
dixit. Uxorẽ duxi.⁊ ideo non poſſum uemf.
Ubi notãt᷑ caꝛnales ⁊ luxurioſ: delicijs car
nis dediti.ĩ quibꝰ amoꝛ uoluptatũ caꝛnaliũ
uxoꝛ eni ad noluptatẽ caꝛnis ꝑtĩet. Dicit ãt
Hᷣm Baſiliũ.ñ poſſlum ueniꝛe:eo ꝙ itellectus
humanꝰ ueꝛgẽs ad huanas illecebꝛas. debi
lis ẽ ad agendũ diuĩa. Oẽs ergo pꝛedicti ſũt
ĩdigni cena nuptiarũ agni.Uñ ſunt uerſiſti
UWilla: Soues: uxor: cengg clauſef nocatig
Muid“. curã. Caro. celũ clauſere renatis. Ad
iſta vo tria uiciã rfeancur oia a beatitudie
celeſti excludencia:qr ut ait Johãneſ.Om̃e
ẽ ĩ mũdo aut ẽ ↄcupiſcentia caꝛnis.aut cõ
cupiſcĩa oculoꝝ.aut ſuꝑbia uite.Uñ Aug“.
O ꝗ ad cenã dei uenitis: nolite diligeꝛe mun
dũ.neq; ea q̊ i mundo ſt᷑.Amor ꝛeꝝ terꝛenaꝝ
uiſcus ẽ ſpũaliũ penaꝝ.Quoniã oĩa q̃ ĩ mun
do ſt ↄcupiſcẽtia carnis ſunt:⁊ ↄcupiſcẽtia
oculoꝝ ⁊ ãbitio ſeculi.Concupiſcẽtia cãnis
uxoꝛeʒ duxi ↄcupiſcẽtia oculoꝝ.quĩq; iuga
boum emi ambicio ſeculi.uullaz emi. Tolla
mus g medio excuſatões uanas ? malas:
ueniam' ad cenã: qꝛ ĩtriſecus ſaginemur.
Mõ nos ĩpediat extollẽtia.ñ ſuꝑbi extollat
ñ nos teneat curioſitas illicita ⁊ axtat a dᷣo:
n nos ipediat uolupras caznis a uoluptate
coꝛdis. UeniamPꝰa ſagĩemur.h̊ Aug.fʒ criſ.
Gq;uis uidöant᷑ rõabiles excuſantiũ occaſões
æẽitũ hic diſcimus.⁊ ſi neceſſaria fuerĩt que
tinẽt oĩbus pᷣma facer̃ ſpiritualia.Excuſat
Qppe oĩs ꝗ ꝓlus terrena q; celeſtia diligitẽt
ſi ſe ad celeſtia tẽdeꝛe dicit. Quõ hodie cle
aicis ⁊ ꝛeligioſis multis obici põt.ꝗ cuꝛam ⁊
ſolicitudinẽ tantam hñ̃t ð frenis ⁊ oĩbus ꝗ
bus laici occupãt.ut nulla differentia inter
hos ⁊ illos uidᷣatuꝛ. Uñn gꝛeg. Sʒ ecce ĩteꝛ h̊

pẽſare poſſumus. Quid ſibi coꝛda noſtra ꝛef

ponõant. Occultis.n. foꝛtaſſe ſibi cogitatio
nibus dicant excuſare nolumus ad illud enĩ
ſuꝑne ꝛefectõis ↄuiuiũ.⁊ uocaꝛi ⁊ uenir̃᷑ gra
tulamuꝛ. oquẽtes nobis talia mentes nr̃e
ueꝝ dicũut ſi ñ plus trena qᷓ; celeſtia diligunt
ſi ñ amplius rebus coꝛꝑalibꝰ qᷓ; ſpiritualibꝰ
occupãtuꝛ.̊ Seg.Et ⁊ꝛc ueꝛſus ſeruus nücia
uit h̊ diño. Pedicatoꝛes exeunt adi pᷣdicatio
nem ruertuntur ad ði ↄtemplatõem nũciãt
ꝗqd egeꝛũt pꝑ ĩterioꝛem ↄfeſſionẽ.Tũc iratuſ
pater amilias.ſ.xpᷣs cuius familia ſt᷑ oẽs an
geli.oẽs electi fivðᷣles ↄð ſue cene ↄtemptoꝛes
ira ñ affectus ſʒ effectus ꝗa punit ut iratus.
nã ̃ᷣm Aug. ira di ẽ uidicta peccati. Et iuſte
uaſcit deus ð negligẽtijs hoĩum. ꝙ patazʒ „
eis etne uite cenã ↄtemnũt.⁊ uillibus cibis
mentem implent. Jratus inquam dixit ᷣuo
ſuo.ſ.pᷣdic atõi euãgelico.E xi cito.ſ.ab ocio
ſtudij ⁊ 2templatõis ad pubiicum actionis
7 pdicatois. in plateas ⁊? uicos, ciuit atis per

magnam.

nicos ⁊ plateas ciuitatis.que.ſ. clauſuram
habent.intelligitur uocatio iudoꝛuz.ꝗ clau
ſi erat legalibus obſeruantijs.⁊ quaſi dei ci
ues ut pote eius legem tenentes. quorum
dam ezant ĩ plateis ið eſt in lata uia pꝓſperi
tatis ⁊ uoluptatis.ꝗdam ĩ uicis.i.in ãguſtia
aduerſitatis ⁊ tribulatõis.uicus enim arcio
eſt quam platea. ⁊ pauperes ꝑꝑ ᷣfectuz gꝛa
tie ⁊? Stutis.ac biles pꝛopteꝛ defectum bõe
opeꝛationis.⁊ cecos pꝛopter ðfectuʒ uer̃᷑ co
gnitionis.⁊ claudos ꝑꝑ ðfectum recte affec
tionis ⁊ intentionis.hoc eſt humiles. qui ſe
tales ꝛeputant intꝛare deſyderant introduc
huc tales.enim uult dñs ad pniam uocari.⁊
ad ſuum conuiuium introduci. Nam pꝛinci
pibus ⁊ ſacerdotibus a c legiſpeꝛitis iudeoꝝ
pꝛopter ingratitudinem ⁊ ſuperbiam dimiſ
ſis a deo ⁊ lictis.humiles ſimplices ⁊ publi
cani illius populi ſunt uocati ut patet ĩ apo
ſtolis ⁊ pluribus alijs ex decurſu euangelij
Unde greg.Quia ergo uenire ſupeꝛbi ꝛẽnu
unt pauperes eliguntuꝛ ꝗa ĩfiꝛma mundi eli
git deus ut confundat foꝛtia peccatoꝛes ſu
perbi ꝛeſpuuntuꝛ: ⁊? peccatores humiles
eliguntuꝛ: hos itaq; elegit deus quos deſ
picit mundus.gꝗa plerunq; ipᷣa deſpectio ho
minem ꝛeuocat ad ſemetipſum. Pauperes
eꝛgo ⁊ debiles ceci ⁊ claudi uocantur: ⁊ ue
niunt quia infirmi quique atq; ĩ hoc mundo
deſpecti.pleꝛunq; tanto celerius uocem dei
audiunt quanto in hoc mundo non habent
ubi delectentur. Unde ? Aug. Et ꝗ uenef̃t
niſi mendici.debiles.claudi.ceci. Illi auteʒ
non uenerunt: diuites. ſani:quaſi bene ãbu
lantes.⁊ acute cernentes multum de ſe pᷣu
mentes.⁊ ideo tanto deſperatõres: quato ſu
perbiores. Ueniât mendici: qꝛ ille inuitat ꝗ
pp nos factus ẽ paupeꝛ cum diues eſſet: ut
illius paupertate mendici ditaremur. Ueni
ant debiles:quia nõ eſt opus ſanis medicꝰ:
ſz male habentibus.Ueniant claudi qui ei
dicant compõe greſſos meos ĩ ſemittis tuis.
UVeniãt ceci qui dicãt illumĩa oculos meos
ne unquam obdoꝛmiam ĩ mõteʒ. Pec Aug.
Et ait ſeruus. Domine factum eſt ut ĩpara
ſti:ſg etiam eo modout impaꝛaſti: ⁊ ſic nota
tur peꝛfecta obedientia.ſ.ĩ opere ſi ĩ modo:
⁊ adhuc locus eſt. Quaſi diceret. Multos ĩ
troduximus de iudeis: ſed adhuc ẽ locꝰ ubi
recipiantur gentiles. Hoc ẽt ideo dicit᷑ gꝗa

eccleſia plures ꝛecipere ſemꝑ eſt parata.Et

9

ait dñs ſeꝛuo. Exi cito in uias ⁊ ſepes.id eſt

extra iudeam diſcuaꝛendo ad gẽtilẽ populũ
per uias enĩ ⁊ ſepes intelligituꝛ uecatio gen
tilium ꝗ tanquam agreſtes in uijs ⁊ ſepibus
eꝛant diſperſi ⁊ diꝛeptõi hoſtium expoſiti in
uijs ſeilicet mundane proſperitatis: ⁊ ſepibꝰ
aduerſitatis ? compelle intrare. inſtan:ia
?F importunitate pꝛedicationis uocantur.
enim qui a malo retrahuntnr.feruentibꝰ ex

tfücle uinelt delectat
ai funt qul in ſecurftat
tipanpes eſe tanen
hen nugis conlenni ſue
je clan oerte loti
genrer icdt ultins er
Mib?releuot ſecurius :
Ho. bee Cioſton in⸗
fins quod alij uocantue ?
rgconum imellectus ac⸗
telectum openibus nonſe
CANmt uerſunt, qgui accep
6 Wamodando verüiciin
Auntte ncnecint
ſine ngen nOnnden
auken uodis cigs icer
Nemo uirop illuum
cuſanes nenire noluen
i an ler litelli et
cliafn in peeſenti,
lter tuiſe mien
nplenca eieſt lonus
naonſed ſuperbipere
lenſ iiltenit ſeißſß⸗
ti deſteri 4
elcetimenig eſ ſeno

in nocati ut pater
hser leanſt dun
rgo uenire ſupeꝛbi enu
ttuu ga ifama mundi di
t fonio peccroꝛep ſt
? peccatores hymleg
cegt gens guch ge
ung ßa geſyecnio ho
enipſum., Panuperes
audi uocantur: 7 ue
ue atq; i hoc mundo
celerius nocem dei
mundo non babent
1 Aug. E g veret
audi.ceci. M gorez
ſawi:gaſ dene d
es Muitam deſe in
eſper ores: guito ſn
gendici: n ille inuitatg
er cum aiues eſet !ut
venici digren Veni
eſt opus ſenis helie!
UWeniant daudi gai ei
os meosi ſemittis ts.
t Ilummia oculos weds
lumi notez. Dec Nud⸗
ine factum eſt u ihaſt
ot impanaſti:dſ u
tia.a opere ſim 4
et. iſcn
c elor

Rꝛime partis

hortatõibus compelluntur qui tr a huntur
duris comminatõibus. Unde indeos monet
uocari ⁊ gẽtileſ com pelli:qr iuneis tanquazʒ
legem:⁊ prophetas hẽntibus leuior uocatõ
debebat ſufficere.que ñ ſufficiebat gentibꝰ
ut ĩpleatur domus mea. ſcilicet celum ⁊2 ce
leſtis patria.ubi fit eternũů conuiuium debi
to numero predeſtinatoꝛum. ꝗ numerus nõ
ꝛemanebit inexpletus. Uel compelluntur in
trare beretici ꝗ per eccleſiam puniti reſpi
ſcunt ueł qcunq; alij ꝗ huius mundt ad neꝛſi
tatibus fꝛacti ad dei amorem redeũt. eltx

neceſſitas qᷓ ad melioꝛa compellit. Multi eĩ

qui in ꝓſpeꝛitate ⁊ ſecuꝛitate mundo uiuũt.
inſtante aduerſitate ⁊ periculo ad deũ fugi
nnt. Uñ Eriſoſtomꝰ. Multo magis laboꝛio
ſius eſt in ſecuritate concupiſcentias nince
re.quam ĩ periculo diuitias poſſe cõtemne
re. Ipſe eĩ timore peꝛiculi adiuuat animuʒ
? facile uincit᷑ delectatio coꝛpoꝛalis. Quot
eiĩ ſunt qui in ſecuritate non fnerunt contẽ
ti paupes eſſe.? tamen nidentes perſecutio
nem magis contenti fuerũt bõa ſua dimitte
re quam periꝛe. Illos tales ſciens deus fre
quenteꝛ pᷣcidit diuitias eorum. ut a ſollicitu
dinibꝰ releuati ſecurius ⁊ melius permãeãt
do. Pec Criſoſtom. Liquet g. ut ait Grego
rins.quod alij uocantuꝛ ⁊ uenire contẽnunt
ut ꝗ donum intellectus accipiunt. ſed eũdẽ
intellectum opeꝛibus non ſequuntun. alij uo
cantu: ⁊ ueniunt.qui acceptam intellectus
gratiam oꝑando perficiũt. alii intrare com
elluntuz: ut quos eccłia tempoꝛaliteꝛ pũit
n fine autem concludendo ſubiũgit. Dico
autem uobis cuius dicere infallib ile eſt. ꝙ
nemo niroꝝ illoꝛum qui uocati ſunt.⁊ ſe ex
cuſantes uenire nolueꝛũt.guſtabit cenã me
am imo nec uidebit: ſed ſancti guſtant ? ui
dent etiam in pꝛefenti. ſecundũu illud pſalmi
uſtate ? uivbᷣte quoniam ſnauis eſt dominꝰ
nglenaa eĩ eſt domus dei numeꝛo pꝛede
inatoꝝ: ſed ſuperbi peccatoꝛes qui uocati
uenir̃ noluerũt: ſeipſos iꝛrecuperabiliteꝛ ex
tuſarũt. Pec ſentent ia domini: ut ait Sꝛeg.
nalde timenda eſt. Nemo ergo uenie ↄtem
nat.ne dũ uoc atus excuſat: cum uolueꝛit in
trare nõ ualeat. Et certe qui non intrauerit
famelicus ⁊ inanis a refectõe diuie ſeruitio
nis ⁊ uiſionis remanebit.Ecce quam pericu
loſum eſt contemnere inuitationẽ ieſu xpᷣi.
tales enim a refectione eius in pᷣſenti ꝑ gra
tiam ⁊ in futuꝛo per gloriam merẽtuꝛ exclu
di. Pec igituꝛ omnia ⁊ ad que uocati ſumuſ
diligenteꝛ ↄſideremus. ⁊ pꝛeſentia deſpicien
tes ad futuꝛa nos preparemus’. Unõ Criſo.
Peꝛmaneamus igit᷑ cuſtodientes eam quã
initio ſuſcepimus dignitatẽ.⁊ futura quotti
die ꝛegna queꝛamꝰ. oĩaq; preſentia umbꝛas
eſſe pꝛoꝛſus ac ſomnia iudicemus. Neq; enĩ
ſ rex teꝛenus aligs aſſumens te pauperem

Lapitulũ.lxxxii.

ac medicum:ꝛepente ſibi adoptaꝛet in filiuũ
tu iã ad tugurij tui reſpiceres uilitatẽ. Ita
nũc igituꝛ nihil preſentium putes eſſe pᷣcio
ſum Longe quippe maioꝛa ſunt: ad que uo
catus es capeſſenda. Decx Erip.

Oratio.

d Omine ieſu chriſte.qui omnes homi
nes uolens ſaluos fieri. refectionẽ ce
leſtis beatitudinis omnibus pꝛepaꝛa
ſti. ⁊ multos ad eam multis modis uocaſti:
ne me miſeruʒz excludas ab illa gratia gene
rali quam omnibus ueniſti imꝑtiri. ⁊ da mi
hi calcare omnem ſuperbiam ⁊ ambuionẽ.

auaritiam ⁊ cupiditatem. concupiſciam caꝛ

nis ⁊? unolupratẽ. ne bec nel alia impediẽtia
mihi eternum inteꝛcludant ↄuiuium.ſʒ qui
ſum pauꝑ in gratia ⁊ niꝛtute.⁊ debilis ĩ bo
na opatione.ac cecus in uera cognitione. ⁊
claudus in recta affectione miſeri coꝛditeꝛ I
troducat in idipſum. Amen.

de ſcenophegia. Capitulũ. Txxxij.

Oſt hec ambulabat ⁊ manebat ad
huc ieſus in galilea docẽdo i ſyna
gogis eoꝛum.non enim uolebat in
iudeam ambulaꝛe: quia iudei que
rebant eum inter ficere. Ticet eni poſſet int᷑
eos ſine nocum̃to eſſe.uoluit tamen aliquan
do ante tẽpus paſſionis ſe ab eis ſubtrahe
re. imo ratione ſui:ꝗa nondum uenerat
tempus quo uolebat occidi. Secundo rõne
noſtri: ut noſtram conſolaretuꝛ ifirmitatem
dando nobis exemplum quod poſſumus ali
quãdo declinare perſecutionezʒ. Teꝛtio ra
tione iudeoꝛum. ne manẽs in medio eoꝝ ma
gis eos incitaret in odium. eꝛat autem I pꝛo

ximo dies ſeſtus iudeoꝝ enophegle ide ſt
feſtiuitas tabeꝛnaculoꝛuũ .quãdo habitabat
filij iſtabel ĩ tabeꝛnaculis ſeptẽ diebus ſub
nmbꝛa ramoꝛũ. in ſimilirudinẽ ⁊ memoꝛiam
tabeꝛnaculoꝝ ĩ quibꝰhabitaueꝛũt pr̃es eoꝛũ
cũ educti ex egypto ꝑigrina?ẽ t ĩ heꝛemo.ue
lut ꝛemiſcẽtes bnñficia qni ꝗ eꝛant dominuʒ
occiſuri.Et ẽ ſcenophegia dictio greca ↄpo
ſita a ſcenoſ qð umbꝛa ⁊ phagĩ qð eſt come

der̃:qꝛ ĩ umbꝛacuł cõeðbãt durãate illa feſti
uitate. celebꝛabatuꝛ collectis fructibuſ an

ni in ſeptembꝛi mſe ſeptimo:qr illo tpe quo
une eꝛant colligẽde.exiueꝛunt ᷣ heꝛemi ta
bernaculis. ⁊ ueneꝛunt in teꝛꝛam ꝓmiſſioniſ
uñ exploꝛatores poꝛtauerunt ĩ uecte uuas ⁊
tunc iudi ha bitabant in umbraculis: ꝗa pa
tꝛes eorum ꝑ quadzaginta ãnos habitabam
i tabeꝛnacuł. Imminęte igitur ſcenophegi⸗
fatꝛes id ẽ ↄſanauinei domini ñ apoſtoli. ſʒ
alij propinqui eius cognatione ex pꝑte uirgi
nis Marie:qꝛ uiõrunt ipſum non ẽ᷑e ꝑatum

De
ad aſcendendum. innitabant eum ut ad dié
feſtum ĩ hieruſalem qᷓ caput ꝛegni ẽ aſcenð
ret.ibiq gtam mirgculoꝝ onderet ⁊? ſe mãi
feſtaꝛet. Zpᷣs.u. hẽbat quoſdã cognatos ſᷣm
caꝛnẽ ꝗ moꝛe iudoꝝ fr̃es dicebãtuꝛ. Et dixe
ꝛunt ad eum. Tꝛanſi hic ⁊ uaõ ĩ inòaʒ hoc ẽ
hieruſalem iudee metropolim. ut et diſei
puli tui.i.turbe te fequẽtes ſeu alie undecũ
; illuc conueniẽtes uidant opa tua ⁊ mira
cula. ac ſi ſecundum Bedam dicant. Tu ſig
facis ⁊ panci ea uidẽt. Cranſi ergo ad regia
urbem nbi ſt᷑ pᷣncipes:ut uiſis ſignis laudem
oſeqris ab eis. caꝛnales amici gloꝛiaʒ eius q̃ᷓ
rentes. ut illius paꝛticipes fieꝛẽt. ⁊ per mira
ciala eius magnificarentur carnale conſiliũ
dabant quo ſaluatoꝛ noſter mi gloꝛiam ac
gquireret: ⁊ ſuum nomen longius dilataret.
iõocq; non in occulto ⁊ abſcondito:ſed palaʒ
2? ĩ conuentu multoꝛum mizacula dominum
ieſum facere âmonebant. Eſt nãq; pꝛopꝛiuʒ
inanis gloria cupidoꝛuz: ut quicquid gloꝛio
ſum ſuum nel ſuoꝛum extiterit oſtendatur ĩ
publico. Neq;.n. fratres.i.conſanguinei eiuſ
humanam ⁊ mundanam gloꝛiam ꝛequirẽtes
fiöliter credebant ĩ eum eſtimantes eum ua
ne gloꝛioſum t gloꝛie hominum amatoꝛem
72 cupiduz. S acis ĩquiunt miracula ſeò ĩ ab
ſcondito.innoteſce ? appare hominibus: ut
laudari poſſis ab omnibus. Dutabant enim
ꝓꝙlaus ⁊ ſanoꝛ mundi eſſet fructus uietutuʒ
⁊ mMuͥaculoꝝ ſuous. Et quia ſuggerebant ei
malum. ſcilicet gloꝛlam mundanam querer
isdeo recuſauit: ? eis non adquieuit : ut da
ret nobis exemplum non querendi gloꝛiam
huiuſmodi:dicens. Tempus meum. j. gloꝛie
mee manifeſtande nondum aduenit q poſt
reſurrectõem manifeſtanda erit. tempus au
tem neſtrum. ſ.mundane gloꝛie:quo ? mun
di laude hominumq; fauore ? uana gloꝛia
dðcipia mini ſemꝑ ẽ paratum. id eſt mũdi glo
ria quaʒ affectatis ⁊ qneritis ſemꝑ eſt para
ta uohis. Ea enim q́ᷓ omnibus hoꝛis munduſ
exhibet queritis. ſ.honoꝛes. dinicias. ⁊ deli
cigs. ⁊ ideo ſicut uos tẽpoꝛi parati eſtis ita
tempus paꝛatum eſt uobis. Mundani eꝛgo
habent tempus gloꝛie paratum quia eadem
amant que mundus ⁊? mundo conſentinnt. ?
ideo ꝙ q̃rum ſemp inueniunt ſancti nero ꝗ
ꝗrunt gloꝛiam ſpiritualem, non habent hic
tempus paratum: quia nituperant que mun
dqus amat: ⁊ mundum contemnunt. Et ideo
dicit. Non poteſt mũdus.i.mundani odiſſe
uos:quia cum mundo conuenitis: zæ de ama
toꝛibus eius eſtis ? ſimilium in uoluntate:⁊
noto ⁊ opeꝛe non eſt odiuʒ: ſed amor ? ami
ceitia. Unde Crip. Qualiteꝛ eos mundus odit
dui eadem cuʒ mundo noluut ⁊ ꝓ eo ſtudẽt
MPe autem ⁊ meos odit pꝛopteꝛ diſſimilitu
dinem que eſt in noluntate uoto ⁊ opeꝛe:qꝛ
opa eius mala non appꝛobamus: ſed magis

fſfcenophegia.
ꝛedarguimus. Sicut autem due glorie. its
diuerſa ſunt feſta mundani enim habent fe
ſta tpꝛalia.ſ.gauõre.epulari ⁊ huiuſmodi vᷣ
licias exteriores.ſancti vo habẽt feſta ſpũa
lia que conſiſtunt in delectationibus ſpũs.
⁊ iõ bñ ſubdit.Uos ꝗ głiaʒ mði:⁊ feſta gau
dioꝛum mundanoꝝ queritis.aſcẽdite ad diẽ
feſtum hunc:in quo uideri ⁊ uidere ĩ namta
te ⁊ ↄcupiſcẽtia uultis.i.ad feſtũ leticie tẽ
porał. Ubi laus humana ⁊ uoluptas querit
ubi carnalia gaudia extendũtur.ego qui ta
libus ñ lector.non aſcendam.ſ.uobiſcũ ad
diem feſtum iſtum. ⁊ hoc mõ ſicut uos ułtis
ſ.q̃rens glam ꝗa tpᷣus meum id glorie mee
Sm humanitatem: ad quam ꝑueniennduz ẽ
ĩpleta pꝛius humilitate.nondum ẽ impletũ
non enim niſi impleta humilitate paſſionis:
ſegtuꝛ tp̃ᷣs gloꝛie ⁊ ĩmoꝛtalit atis.Uel uos a
ſcẽdite ad dieʒ feſtum hunc.i.ad pᷣncipiũ ſo
lẽnitatis huius:qꝛ iudi magis uacabãt epuł
⁊ leticie ĩ pᷣncipio feſti qᷓ; i fine.ego autẽ nõ
aſcẽdam ad diem feſtum iſtum. ſ.pꝛimum.
qꝛ tpᷣs me nõdum ẽ ipletum. Zẽpus em̃ ap
tuʒ doctrie vitatis pꝛopter qᷓ; ſaluator uene
ꝛat.ñ erat ſic i pᷣncipio ſolemnitatis pꝛopter
p̃dicta ſicut circa finem qꝛ tunc ꝑatioꝛes ſũt
oẽs ad doctrinam. Ddicendo autem uos aſcẽ
dite.non conſulit nec precipit nec eos ad ta
lia inuitat ſa pᷣdicit ⁊ pᷣmitrit ⁊ oſtẽdit quid
ipᷣi qtebant ꝗ mundana adhuc tantuʒ ſapie
bant.Iſti ſemꝑ uolebant eſſe ĩ feſto ⁊ non ĩ
uigilia.ꝗ ſemꝑ uolebant he mundi laudeʒ
⁊ uoluptatẽ.⁊ nulldà ferre mundi moleſtiã.
Similes ſunt multi ĩ pnti uita ꝗ ſemꝑ uolũt
br̃e feſta.⁊ iõ ĩ futuro faciẽt uigiliã. uolunt
ei modo eſſe ĩ ↄmeſſatõe ⁊ ebꝛietate ac ꝛiſu
2Z uanitate. ⁊ iõ ſemꝑ eꝛunt in fame. 2 ſiti. ⁊
fletu.⁊ tribulat ione. Iſtuo ãt feſtũ dyaboli
cum tꝛiplici de cã non eſt faciendum. Pꝛĩo
qꝛ hec uita ẽ uigilia.iõ debemus ieiunare ?

eccata noſtra pla ngere: ut poſſimus ad fe

ſtum celeſtis patrie peruenire. Uñ matthei.
Beati ꝗ lugent.ecce uigilia qm̃ ipi ↄſolabũ
tur.ecce feſtuz. Sed uani hoĩes uolunt hit
feſtum facere.⁊ iõ ueniẽt ad uigiliã. Uñ lu
ce. Ue uobis qui ſaturati eſtis:ecce feſtum
ga eſurietis. ecce uigilia. Secundo ga iſta

uita ẽ exilium. ⁊ ſtultuz feſtũ.ſʒ dʒ expecta
re qeouſ ad patriam ſuaʒ ꝛepᷣat.patria ãt
no

ris ẽ regio celeſtis qᷓ nos expectat. ? 33
iðo

peccatoꝛes ð̊ hoc exilio pr̃iam faciunt.

patria celeſti exules ⁊ banniti ſemꝑ eꝛunt.
Tertio ga iſta uita ẽ locus laboꝛis.⁊ ideo ſ
ui di ſunt ĩ laboꝛe continuo.⁊ de labore ue

niun ad gerem. uani aut hoies uolunt eſſe

ĩocio.⁊ idðᷣo ð ocio uemunt ad laborem. Pie
ergo oſtendituꝛ diſcretio ſeu diſtinctõ bono
rum a malis.tpᷣus.n.gloꝛie maloruz ſemꝑ ẽ

ii⸗ßpfti. ubi dies mali ſt᷑ æ mali floꝛẽt. tempus

uero gloꝛie bonoruʒz erit in futui o.quãdo cũ

⁶

gum nenit. Pec Auh/
mmun geſ in borſa

gibene ſeinlnit ael⸗
alo habent lono⸗ ſi⸗
lino.r ſmnliter in aliſ
xonprun hent /enelin
jum ſemg poratum paun
habent orum: ſe aliteꝛe
hec ci itiſet ieſns mut
lione apzatictta Poltans
fupt atrese duodus di
dreralceti fne eis Die
inprigcipioſeſunans
lum pſuadentidus wae⸗
ſe omnino ſubtrabere⸗
obmittere quam nener
a liem ſeſti ſed ſ ad
elus aſcegenit, nec ne
mnagna comiriuo nec uit
Uunecreninhenin
igcia icugebar ge
gligzi
—
eclo nenere ſed aſti⸗
oe conceſennlensſi

imortalitats. e icn
un bune in zneſpiiſ⸗
iudi magi⸗ nacgbͤtepel

eſtichifine. ego ante do

feſtun iſtum.ſ.pꝛinun,

igletum, Tiyg enng
Nopter q ſaluotor rer

ioſolennitarig mepter

em qe tunc potlores ſit
cenco auten uoo oſeẽ
precipit nec eos 0 te
mitrit v oſtedit quid
1adhuc tantuz ſopie
un eſſe i feſto dnon i
in pke mundi laude;
me mundi modeii,
Pfri wita g ſemd d
o ſader iglii ndm
ſnde t ednetaie ac in
meun in ſame fli.4
e.tnd i fiſtic ſabeli
ſoneſt aciendun. Deio
,io debemus leinnere

Pꝛime partis

xpᷣo regnabũt: ad quam gloriam peꝛ paſſio
nes ⁊ tꝛibulatões ꝑpueniunt. Dicant ergo de

uoti alijs ad ↄuiuia:⁊ laſciuias eoſ inuitan

tibꝰ. Uos aſcendite ad diem feſtuʒ hũc: nos
qui talia non appetimus: non aſcendimus.
Hon enĩ dʒ ſeruꝰxp̃ᷣi in talibus dele etaꝛi: ꝗa
delicatus miles eſt qui uult ſimul gaudere
cũ ſeculo ⁊ ꝛegnare cum xpᷣo.cum dictuzʒ ſit
ve hijs qui ĩ bõis ducunt dies ſuos:quia in
puncto hore ðſcendent ad inferni nouiſſima
rceperũt em̃ bona in uita ſua. Uñ Aug. Si
mus ꝛecti corde tẽpus gloꝛie noſtꝛe nõdũ ue
nit. Dicatuꝛ amatoribus huius ſeculi: q̃les
erant fratres domini.Tẽpus ueſtrum ſempꝑ
ẽ paratum tẽpus noſtꝝ nondum uenit.auða

mus em̃ ⁊ hoc dicere ⁊ nos.Et quoniam coꝛ

pus domini noſtꝛi ieſu xppᷣi ſumus quoniam
membra eius ſumꝰ. qñ caput noſtrũ gratan
ter agnoſcimus. dicamus prorſus qm̃ ꝓpter

nos ⁊ ipᷣe dignatꝰ ẽ dicere.qũ nobis ĩſultant

amatores huius ſeculi dicamus eis. Lẽpus
neſtrũ ſemꝑ ẽ paratũ tempus noſtrum non
dum uenit. DPec Aug. Tẽpus ẽt diuitũ ſꝑ eſt
paratum qʒꝛ eſt in burſa eoꝝ.ſñi enim eſt fri
g bene ſe induũt.uel aliteꝛ calefaciunt ſi ẽ
caloꝛ habent domos frigidas. ł ſubuentões
alias. ſimiliteꝛ in alijs defectibus eorpoꝛũ
pꝛomptum hẽnt remedium. ⁊ ideo tempꝰ co
rum ſemꝑ ẽ paꝛatum.paupeꝛes uero totum
habent ortum: ſed aliteꝛ erit ĩ alio ſeculo.
Pec cũ dixiſſet ieſus mãſit in galilea ex ra
tione ſupꝛadicta. Doſtquam auteʒ aſcende
runt fratres eiouobus diebus tranſactis la
tẽteꝛ aſcẽdit ſine eis. Sicut enim noluit ẽẽ
in principio feſtiuitatis.ne fratribꝰ ſuis ma
lum ꝑſuadentibus uideret᷑ fauere:ſic noluit
ſe omnino ſubtrahere.nec doctrinã ſalut ig
obmittere quam uenerat docere. Aſcẽdit g
ad diem feſtũ ſed ñ ad illum ad quẽ fratres
eius aſcẽdeꝛũt.nec nt illi.ſ manifeſte ⁊ cuʒ
magna comitiua nec ut uideret ab homi ni
bus.ne occaſionez maioꝛis inuidie daret in
deis:quia ñ cupiebat gloriaꝛi temporalit᷑ ſʒ
aliquid docere ſalubriteꝛ. homines corriger
de feſto eterno admonere. amorem ab hoc
ſeculo aueꝛteꝛe: ſed aſcẽdit onaſi in occlto.
in hoc condeſcendens fidelibus. qui timore

mortis occultandi erãt ⁊ ne ſe hoĩbus oſtẽ

dẽs. fauorẽ humanum qreret qꝛ dies feſtus
domini ñ exteꝛius ſed interius non facie ſed
in m̃te agitur.ð quo ĩ pſalmo dicituꝛ quoniã
cogitatio hominis ↄfitebitu⸗ tibi ⁊ relſquie
cogitatõis diem feſtũ agent tibi. Sic g age
diem feſtum ſi ad tuam feſtiuitatẽ uis uent
re ieſum. Qui eĩ agunt in manifeſto.⁊ ut ab
hominibus uideantuꝛ. receperunt mercedẽ
ſuam. Ulbi Beda. Miſtice autẽ deſignat
ꝙ ſingulis quibuſq; carnalibꝰ humanaz glo
riã queꝛentibꝰ dominus manct in galilea: q
interpretatur tranſmigratio facta. id eſt in

apitulũ.lxxxii.

mẽbris ſins: que tranſmigrant ð uitijs ad vx
tutes:⁊ in eis pꝛoficiunt. Poſtmodum uero
dominus aſcẽdit quia membꝛa xpᷣi non hund
uite ſed eteꝛne gloꝛiam queꝛũt.occulte autẽ
dñs aſcendit qꝛ omnis gloꝛia eius ab int“ id

eſt ð corde puro: ⁊ 2ſcientia bona ⁊ fide nõ

ficta. Pec Beda. Nota qꝛ vñs.docturꝰ miꝛa
cula.iĩmo in omnibus magnis opibus poten
tie ? tutis ſue gloꝛiã fugit.nolẽs ſocios ha
beꝛe uel nuncios pꝛeambulos.ut patet hic ⁊

in pluꝛibus aliis. Quaſi diceret.qᷓnto maior

es humilia te ĩ oĩibus.In opꝑibꝰ uero humili
tatis tuꝛbã comitẽ hũit.ueniẽs ad paſſiõem

⁊? diſcipłos pᷣmiſit.ut ſibi aʒinã ⁊? pulluũ addu

ceꝛent.ẽt comeſturꝰ agnũ paſchalẽ pᷣmiñt ꝗ

ppararent locũ: ſed hoc fecit in tanti ſacra

m̃ti miſteꝛium quod non debet ſumi niſi cuʒ

magna pꝛeparatione uirtutũ ⁊ bonoꝝ operũ

¶ Judei g ↄmuniteꝛ queꝛebant eũ in die fe

ſto antequam aſce ndeꝛet quia non uideꝛant

eum adeſſe cum fr̃ibus ⁊ dicebant. Ubi eſt
ille. ſ. talis ⁊ tantus pꝛedicatoꝛ.⁊ miraculoꝝ
opꝑatoꝛ. Non nominant eum nom ine ꝓprio.
tam querẽtes eũ animo bono quam malo.
Quidam enim q̃rebant eum deſyderio addi
ſcẽdi ut eiꝰ doctꝛinam deuote audirẽt.alij ðᷣ

ſydeꝛio malignandi ut eũ inteꝛficeꝛent. alij

uana curioſitate nt uideꝛẽt. Illi ergo ꝗ que
ꝛebant eum er odio dedignabantuzꝛ eum no
mine ꝓpᷣo nominare qꝛ nom̃ ſuũ fuit eis gꝗqrne
ſz illi g q̃rebãt eũ ex denotõe ñ audebãt eũ
noĩaꝛe ł ita ꝛeput abãt eũ famoſum ⁊ autẽti
cum. quod non opoꝛtebat nomen ꝓpᷣum expᷣ
meꝛe: uani autem non cuꝛabaut ð ſuo nomi
ne.Et eꝛat muꝛmuꝛ:de eo in tuꝛba:⁊ diſſẽſio
pꝛopteꝛ contꝛaꝛiet atem opinionum ð eo qui
dam. n. ſcilicet qui pia intentõne querebant
eũ dicebant qꝛ bõus eſt. appꝛobates eiꝰ doc
tꝛinam ⁊ miꝛacula.alij autezʒ ſcʒ ꝗ mala itẽ
tione q̃rebant eũ dicebant non. ſed ſeducit
turbas dicta eiꝰ ꝑſeq̃ ntes ⁊ oꝑpa. Ubi Criᷣ,
Illam quidẽ eſtimo opinionẽ multutidin s
eſſe hanc vo pꝛincipum ⁊ ſacerdotum. uiðs
utiq; pꝛincipatum coꝛuptum.eos autẽ qui
pꝛĩcipatui ſubijciutuꝛ.ſanos iudicio nẽo tñ
ſ. illoꝛum qui dicebant qꝛ bonus eſt.palam
loquebatuꝛ de eo pꝛopt er metum iudec. ſ.
principalium ne extꝛa ſynagogam ⁊ grega
tionẽ fieret alioꝛum. Ex quo patet quod pᷣn
cipes populi illius dicebant eum ſi eductoꝛc.
7 maioꝛ pars dicebat contrarium. Seducit
turbas clarius ſonabant ſed bonus eſt pᷣfius
ſuſurrabant. Ecce quantum deprimitur vi
tas ⁊ extollitur falſitas. Quidam ezꝛant ibi
foꝛmiduloſi ⁊ timidi qui in chꝛiſtum crede
bant ſed ueritatem diceꝛe nron audebant ⁊
ideo in ueꝛitate peccabãt. Tꝛibus eĩ modis
ſecundum Cꝛiſoſtomum. in ueꝛitate ꝗs pec
caꝛe poteſt aut ueritates pꝛe timore tacẽdo
aut ipſam ueꝛitatem in mendacium commu

De

tando.aut ipᷣam neritatezʒ non defendendo.
De pᷣmis dicituꝛ.Alij dicebant:qꝛ bonus ẽ.
nemo tñ palam loquebatur de illo ꝑꝑ metũ
iudeoꝝ. Ut dicit Aug. Aterq; ẽ reus apð de
um. ⁊ qui vitatem tacet.⁊ ꝗ mendacium di
cit ille qꝛ ꝓdeſſe non uult.iſte qꝛ nocere de
ſiderat.De ſecundis ſubdituꝝ alij autem nõ
G ſeducit turbas.de talibus dicit apoſtolꝰ.
ↄmutaueꝛunt dei vitatem ĩ mendaciuz. De
tercijs dicituꝛ multus murmur erat de eo
in turba. Murmurabãt quidẽ de eo ꝙ pha
ꝛiſei xpᷣm ꝑſeqbant᷑:ſʒ ti eũ nõ defendebant
nec apte ꝛeſiſtere audebant.cũ iñ dicat ſapi
ens uſq; ad moꝛtem certa ꝓ iuſticia. De oĩ
bus ſeꝛuis xpᷣi hoc idem dr᷑. Sed non miꝛuʒz
ſi de eis iniqui hoĩes aliquando male loqnũ
vtuꝛ:cum de ipſo dei filio talia loqueꝛentur.
Vñ Aug. de oibus ſeruis eius ĩtelligenduz
hoc dr̃ modo. Quicunq; appaꝛuerit ĩ aliqua
gr a ſpuali.alij dicum bonus ẽ.alij non:ſʒ ſe
ducit tuꝛbas.Qðõ dictũ ẽ eꝛgo ð dño.ualʒ ad
ↄſolatõem nr̃am.ð quocunq; hoc dictũ fue
rit xpᷣiano. Hec Aug. Sʒ ſi bñ ↄſideras. hec
maloꝝ ðꝛogatio:cõmendatio ẽ. Unde greg.
Stultum ualde eſt: ſi illis placeꝛe querimꝰ
quos non placere deo ſcimus. Perneꝛſornʒ
autem derogatio uite noſtre appꝛobatio:qꝛ
iam oſtenditur aliquid iunſticie nos habere.
ſi illis diſplicere incipimus:qui non płacent
deo. In omni igitur ꝙ de nobis dicitur. ſem
per tacite recurrere ad mentem debemna. ?
terioꝛem teſtem ⁊ iudicem querere. Quid
enim pꝛodeſt ſi omnes laudent:cum conſciẽ
tia accuſet. Ad quid poterit obeſſe.ñ omneſ
derogent ⁊ ſola ↄſcia öfendat.Unde ⁊ Boe
tius. Itaq; nihil ẽ ꝙ admireris.ſi in hoc ui
te ſalo ciꝛcũflantibus agitemur pꝛocellis.ꝗ
bus hoc maxime pꝛopoſituzʒ eſt peſſimis diſ
pꝓliceꝛe. Unde ẽt Seneca. Tam tuꝛpe ẽ lau
dari a turpibus:quam landari ob turpia :ł
eſſe tuꝛpem.Ett iterum. Nemo mihi plus ni
detur eſtimare uirtutem. nemo illo magis ðᷣ
uorusquam quũboni uiri famam peꝛdidit.
ne 2 ſcientiam perderet. Poneſta tuꝛpitudo
ẽ ꝓ bona cauſa. Pec Seneca ¶ Jam autẽ
die feſto mediante.i. in medio ſolemnitatis.
ſ.die quaꝛta.quando etiam deus ab initio
mundi choꝛuſcare fecit lumen in celis.aſcẽ
dit ieſus ĩ templum publice.quia ibi eꝛat lo
cus cõmunis aptus doctrine.⁊ docebat: qꝛ
ĩ pᷣncipio feſti hijs que feſti erant magis in
tendebant. æ ideo poſtea xpᷣm attentius au
diebant. uangeliſte qñq; more iudeoruz di
æs ſeptem quibus celebritas durabat diem
ſeſtum pꝛopter unam feſtiuitateʒ appellaue
runt. Octauus auteʒ dies de integritate ſce
nophegie non erat. ⁊ tamen totus celebris
manebat. Fiebat eniʒ in eo collecta ad opꝰ
pauperum. ? in neceſſitates fabꝛice ⁊ utenſi
lium eius. Et quidam de turba dicebant eũ

ſcenophegia.

uere pꝛophetam ⁊ xpum. Alij dicebant euz
habere monium.qs patet manifeſte falſuʒ
quia demonia expellebant᷑ peꝛ ipſuʒ. Domi
nus autem non turbatus ſed tranquillus nõ
reddidit maledictum pꝛo maledicro.ſʒ tran
quille að omnia reſpondit. In quo ſecundũ
