uir:qr totũ hominẽ ſaluare uenit.Unð Cri.
Nam qꝛ iam duduz pꝓpteꝛ peccatum hõ totꝰ
ſentẽtiam mortis ĩcurrerat.⁊ ĩ corꝑe ⁊ ĩ aĩa
neceſſario dominus utꝛunq; ſuſcepit ut utrũ
que ſaluaret. Pec Cꝛiſo.Noluit ãt euangeli
ſta nominaꝛe totum. ut oñdeꝛet ſingulareʒ ⁊
maximã unionem vbi ad hoĩem.que tata e:
ut nõ ſolum ueꝛbũ ſit homo.⁊ homo vbum:
ſed etiã ſeꝑatis ꝑtibus hominis.ſcʒ caꝛne ⁊
aĩa. uerbũ ẽ unaqueq; ꝑtium ⁊ q̃libet ꝑs eſt
uerbũ.Et licet aĩa ſit nobilior ⁊ pᷣſtantior cãᷣ
ne.noĩat tñ caꝛnẽ magis qᷓ; aĩiaʒ.qr ut magis
nos ceꝛtificaꝛet.ideo ꝑtem ĩdignioꝛẽ expᷣſſit.
de q̃ magis dubium eſſe poteꝛat. quod vbuʒ
ipſam aſſumpſerit. Moraliteꝛ autem maluit
dicere caro quam anima. ad commendãduz
inenarrabilem condeſcenſum benignitatis ⁊
humilitatis dei unde paꝛtem uilioꝛem nomi
nauit. In quo ſuperbiam multoꝛum pꝑcutit.
qui requiſiti de cognatione ſua: reſpondent
nominando aliquem tenentem ſtatum digni
tatis.etiam in linea ꝛemota ditentes ſe eſſe
nepotes talis epᷣi pꝛepoſiti uel decani aut hu
iuſmodi.⁊ tacent de parentibus ⁊ alijſ ꝗ ma
gis ſunt propinqui Exemplum ad hoc fabu
loſum narratuꝛ de mulo.qui ꝛequiſitus quiſ
eſſet pater eius e it oxtzaꝛius eſſet eius
auunculus tacens ⁊ erubeſcens quod azinui
eſſet pater eius (Et)ſc vbum (habitauit)
in nobis id eſt in noſtꝛa natura inſeperabilit᷑
ut ampliꝰ nullatenus ab ea diſtiungeꝛef᷑.Nõ
eſt ĩtelligendum quod habitauit ĩ nobis q̃ñ
ĩ unitate ſuppoſiti.ĩ quolibet noſtrum ſicut
in chriſto.ſed ĩtelligendum in unitate natu
2e humane. quam communem nobiſcum ha
buit.ecum qua manſionem perpetuam inijt.
Uel hĩtauit ĩ nobis id eſt ĩter nos in mõoo fʒ
illud Baꝛuch in teꝛris uiſus eſt.⁊ cũ hoĩibꝰ⸗

EEE

— -—

riieoneto bĩ

Tpernumram t ſetn
1 aegnes eice ſatt
denns Et attidel
guifidu ſinlliain
iſberhciunm ümli
eutns tepreſſion
Uldimas oriam le
Ebabere nigenimnz
glehneunlen in
gen palge ornatum
centemn:? incipiens
ileyg totum appa
thumerore clceret
cere: naſ rer
urbecenangeliſ
iſenane din oͤgi
ci muona⸗
amnflldeſtrre
enchnnteehe
ſetn nmniru
ta, Ethreniite,
L idenicgan
ltiegenenu
lere ſſichii⸗

um.

r (Er gh⸗
loni ſbi .
0
Dlendo⸗ ſno
ſacnͤe
i tha bi
mnitate u
e Une
Maicfubi
e
ni unitate de
hſone ideo
neſt:ackidice
Ande Augtſt.
.Filinscei g
toſpus. Bicut
ſonas ſed unuz
uas plongs ſed
alis hig corp'.
jem, dee Aug.
ig ßs möſteg
nit, Und Ari.
atum ho tot
corpe ? i aia
ſcepit ut utri
taͤt euangeli
Lſingularez 2
n. que tata e:
vomo vbum:
8.ſcz cnne 2
qlibet ps eſt
1 pſtantior c
3. gr mmags
gnioꝛd expſſit.
at. quod vonz
autem maluit
commendaduz
h benignitatis
uiliotem nonmi
ltoꝛum pcutit.
ua: reſpondent
nſtatum igni
itentes ſe eſſe
decani aut bu
us 1 aliſſ gms

m .
aequiftus dal
,aning eſſeteln

ena guo zſll

In bebittu)
nliiuntil

diſiung obis äf
n ſicut

itauitin

Pꝛime partis.

uerſatus . Moraliter põt etiam intelligi vᷣ
habitatõe mẽtaii.qua deus mentem ĩbabi
tat ꝑ gratiam. Et hec uerbi inhabitatõ mẽta
lis bene ſequitur eiꝰ ihab tatõem caꝛnalem
qᷓ viᷣlicet factum ẽ caro.ſicut effectus ſegꝗt
ſuam cãm. Er eo eni ꝙ vbum ẽ incarnatũ ꝓ
nenit nobis illuo bonũ ꝙ idem vbuz nos ĩha
bitat mẽtaliter (Et vidimus gloriã einſ id ẽ
cognouimꝰmaieſtatem glorioſã diuinitatis&
q̃ſ id eſt veꝛe (vnigeniti a pr̃e) vntꝰ eiuſ ẽ
cum eo nature. Uiore accipituz pro uiſione
coꝛporali ⁊ pro cognitõe intelligibili.⁊ utꝛo
q; mõ vidẽdi habuit iohes ⁊ alij apoſtoli no
titiam verbi incaꝛnati.qr cũ ipſo fuerùt cor
poraliter ↄuerſati ⁊ ſic viderunt ſenſibiliter
opera. virtutẽ totiꝰ nature excedẽtia.ex qui
bus viſu mentis ꝑceperunt ⁊ itellexerunt di
ninitatis eius excellentiam in carne latẽtẽ.
qᷓ; ꝓ ifirmitate carnis viſibilis ſuperbi creðᷣ
noluerunt. Sloriam ꝗppe vbi cognouerũt di
ſcipuli in ſapientia doctrine.⁊ qr eꝛat docẽs
ſicut poteſtatem habens.⁊ ꝓpꝛia auctoritate
loq̃ns: ſimiliteꝛ in miraculoꝝ operatõne.⁊ qꝛ
cꝛeature obediãt ei ad nutu ſicut dño ⁊ crea
tori: necnon in tꝛanſfiguratõe.ĩ paſſione .
ſurꝛectione.ĩ aſcẽſione ⁊ in ſpnᷣſſãcti miſſiõe
Propter ꝙ dicens ⁊ uidimus gloriaʒ eiꝰ ſub
dit q̃ñ exponẽdo hãc gliaʒ quaſi vnigeniti a
patre id ẽ ñ ꝑ adoptõem: ſʒ reuera unigeni
ti per naturam ⁊ natuꝛalite: ab eo ꝓcedẽtis
7 ꝑ ↄſequẽs eãdẽ naturã numeꝛo cuʒ ipo ba
bentis.ſEt attẽde ꝙ ly quaſi.nõ ponitu: ̊ ad
ſignificãdũ ſimilitudinẽ filiatõis diuine qr nõ
eſt h̊ expᷣſſiuum ſimilitudinis ł ↄparatõis:ſʒ
veꝛitatis ⁊ expreſſionis.Ac ſi dicat ſᷣm Cꝛiſ.
Uidimus gloriam q̊lem decebat ⁊ ↄueniens
E habere unigenituʒ filium. Et eſt modus lo
quẽdi ſᷣm eundem.ñſcut ſi aliquis vidiſſet re
gem valde ornatum. ⁊ ĩ multiplici głia ince
dentem: ⁊ incipiens de hoc alijs naꝛꝛaꝛe.nec
valens totum appaꝛatum ⁊ orn atꝰ claꝛitaiẽ
enumerare diceret alijs ſic. Quid oportet mł
ta dicere:quaſi rex ibat.i.ſeut decebat ᷣgẽ.
Ita ⁊ hec euangeliſta.cũ nõ poſſet ſub bre
ui ſermone oĩa q̊ ð gloria verbi cognouerat
enaꝛrar̃:puta quomodo angeli ipCʒ gloꝛifica
ueꝛant ut ſᷣui paſtoreſ magi adducti per ſtel
lam. ðmones de corporibꝰexpulſi.mortui ſu
ſcitati. infirmi curati.⁊ alia iã ſupra mẽora
ta. Et breuit᷑ oĩs creatuꝛa cognouit ⁊ clama
uit ꝛegem celoꝝ adueniſſe: immo ⁊ pater de
ceł ⁊ ſpuũſſãctꝰſr̃ ip¶ʒ veniẽſ h̊ teſtati ſũt. Pec
2 infinita alia gloꝛiã vbi atteſtãtia bꝛeuit᷑ 2
phẽdẽs ioh̊s dicit ⁊ uidimus gloriã eiuſ.qua
ſi unigeniti a pr̃e:id ẽ tatã q̃lem decet umige
nitũ dei.eſt eꝛgo dei filius iuxta diuinitatis
exce llentiã.unigenitꝰa pr̃e:iuxta frnam vo
ſocietatè pꝛimogenitus in gẽa. Inde ẽ ꝙ ff̃
nũcupat᷑ ⁊ dominꝰ fr̃ qꝛ primogenitꝰ dñus qꝛ
unigenitus.C(ognitio aut vbi incarnati qᷓ; ha

Caplʒ. x viij.

bneꝛũt apłi ⁊ cꝛedẽtes.fuit q̃ntũ að ntꝛanq;
nã m. ſ. diuinã ⁊ hũanã: quãtù g ad diuinã di
cit.⁊ uidimus głiam eius q̃ſ unigẽiti a pr̃e
ſed qᷓ;tũ ad hũanam ſubiũgit ⁊ uidimus eum
plenũ gr a.i.cariſmet.bꝰ.qr oĩa dona ſancti
ſpus abſq; mſuꝛa r̃cepit:⁊ vitatis qꝛ ꝓmiſſa
adipleuit.Et dic plenũ gre ad exaurienda
pct᷑a.⁊ plenũ vitatis adiplẽda ꝓmiſſa.Et ue
re plenũ. qr ĩ xpᷣo habitat oĩs plenitudo dini
tatis cor ꝑaliteꝛ. Et notãdũ ꝙ iſtud euangeli
uz cũ ſit altiſſime ĩtelligẽtie.⁊ ↄtineat ꝓfũdiſ
ſima miſtẽia.⁊ pᷣcipue ubi dicit vbũ caꝛo fac
tũ ẽ cuiꝰmiſterij modũ explicare ille ſactiſſi
mꝰiohdes ſe fatet᷑ ĩdignũ:ñ dubiũ ꝗn vba ſint
magne efficatie. Un cõſuetudo laudabił ẽ.
qꝙi fine miſſe iſtõ euãgeliũ legit᷑ ð cuiꝰ euã
gelij eff catia.bꝛeuit᷑ ꝛecito qda exẽpla.In a
gtania fuerũt ðᷣo mõiaci.ãbo mẽdici ⁊ ui
dẽs un ꝙ alteri pl“ daret᷑: clã uni ſacerdoti
dixit. Si feceris id ꝙ tibi dixero ſcʒ ꝙ illud
eupgeliũ. In pᷣncipio erat vbũ legeris ĩ auꝛe
ſocij mei me iñ ũ audiẽte pꝛocerto fugabit᷑ ð
mõ ab ipᷣo Intelligẽs ãt ſacerdos vᷣſuciã de
mõis:alte ũllõ euãgeliũ legit.Et cũ diceret.
Uerbũ caro factũ ẽ ſtati öᷣmões euolauerũut
2 ſbo liherati ſt᷑. It᷑ narrat diabolũ dixiſſe
cuidã ſct᷑o hoĩ ẽẽ qdᷣdã.vbum euãgelij ualõ
tremebũdũ dᷣmõibꝰquo ifrogãte ꝙ eẽt illõ x
bũ:noluit dicer. Uir ãt ille cũ ꝓduceret i me
diũ plures auctoritates diabolꝰꝛndit ad ſin
gka ñ eẽ illð.Tãdẽ itrogatꝰan eẽt illud. Uer
bũ caro fctm è.ñ ꝛñdit:ſʒ cũ clamor̃ diſpuit.
Itẽ cuidã abbati apꝑuit diabol“i for̃a młie
ris pulc hre.alliciẽs eũ ad ↄcubitũ.cũ ſoli eſ
ſent ĩ quodã niridiaꝛio: ⁊ ad vtẽs abbas ma
liciã diaboli ſiguit ſe:dicẽs.vᷣbũ caro factuzʒ
E ⁊ hĩtauit ĩ nobiſ:⁊ mox ðᷣmõ cũ mag ſtꝛepi
tu diſparuit. Itẽ legit᷑ de quodam mõacho
qui cù audiens legi iſtud euangeliuʒ. In pᷣn
cipio erat vbũ.⁊ ꝑuento ad vbu caro faciunz
eſt nõ genuflecteret nec aliquã ruerẽciã fa
ceret:diabolꝰei alapã ðdit:dicẽſ.Si legeꝛet᷑
Sbũu vmon factũ ẽ. nos nũqᷓ; genu flecteꝛe ceſ
ſaremꝰ. æ Expimto patg. ꝙ uidius e(plenu
gre ⁊ vitatis qꝛ ð plẽitudie eius nos accepi
mꝰ ⁊ gr am ꝓ gra.Quaſi diceꝛet.ẽt nos om̃s
duodecĩ. ⁊ ois plẽitudo fioliũ ⁊ ꝗ nũc ſt᷑ ⁊ fu
turoꝝ.ð plenitudie eiꝰ accepimꝰ:⁊ iðo plenũ
fuiſſe dicer̃᷑ poſſumꝰ. Ubi ſciẽdũ ꝙ młtiplex
diſtiguit pleitudo. Una ẽ uniuerſitatis ſiue
nũeꝛoſitat᷑ ⁊ coꝛporeitatis q̃ geneꝛalit᷑ fm di
Sſas ꝑſõaſẽ ĩ eccłia cui nuliũ donũ deẽ. Alia
E ſufficiẽt ie.q̃ fuit ĩ ſtephano ⁊ ĩ alijs ſct᷑iſ ⁊
Eẽ ĩ ſingłis iuſtis.ĩ uno quoq; ꝓ ſua capacita
te. Tercia ẽ pꝛogatiue ſiue habũdãcie.qͥ fuit
ĩ bła vgĩe.q̃ om̃s ſctos excedebat ĩ dõiſ gr̃e.
Vñ ſẽ ĩ ſole de ꝰpoſuit vtutes oĩm ſideꝝx: ita
2 ĩ Maria vtutes oim ſanctoꝝ. Quaꝛe ñ ſuf
ficit ei hrᷣe cũ alus plẽitudinẽ ſufficientie.ni
ſi hẽat eã cũ ſingłari progatiua ⁊ in tãta ba

Johannes cõfeſſus eſt ſe non eẽ xpᷣʒ

bundantia ꝙ poſſit ſuꝑfluere ⁊ redundare ſu
ꝑ peccatoꝛes.cuius tũ gratje auctoꝛ eſt ⁊ pᷣs
Quarta eſt plenitudo ↄſumatõis ſiue excel
lẽtie ⁊ ſupeꝛeffluentie que fuit ĩ xpᷣo ⁊ ð qua
dicit hic iohes. Non ſolum ei habuit plẽitu
dinẽ ĩ alijs ꝛeꝑtam.ſed etiam in alios ꝛedun
dantem.qꝛ ð hac plenitudie donorum quaʒz
habuit. om̃s nos electi tãq; huiꝰcapitis men
bra.q̃ſi peꝛ ꝑuos ꝛiuulos quoſdã. ſupꝛa meꝛi
ta noſtꝛa accepimus.ſcʒ gꝛatiam pro gꝛatia
Gratiam reconciliatõis ⁊ ſalutis.pꝛo gratia
fiõi qua ĩ eũ credimus.gratiam uite eterne
pro gꝛatia preueniẽte ⁊ iuſtificãte: gꝛatiam
remuneratõis ꝓ gratia meꝛiti ðᷣdit: enim no
bis gratiam ut ꝑ eam gloꝛiam ↄſequamuꝛ q̃
gratia ↄſumata.Et breuit᷑ ꝗqeꝗd ð gratia
additur gr̃e pᷣueniẽti totum ẽ gratia ꝓ gr̃a.
Uñnẽ illuo.Quicqd habes meriti preuẽtrix
gra donat. Nil õus ĩ nobis pᷣteꝛ ſua dona co
ꝛonat. Uñ Auguſ.Qnã gr̃am pꝛimo accepi
mꝰ.Fidẽ uocat᷑ em̃ gratia qr gratis dat᷑ hãe
g accepit gratiã pꝛimã peccator.ut eius pec
cata dimitterẽt.Et iteꝝ gratiã ꝓ gr̃a.i.pꝛo
hac gratia ĩ qua ex fið uiuimus r̃cepturi ſu
mꝰ aliam.i.uitam eternã:uita eĩ eterna q̃ſi
merces ẽ fidei: Sʒ qr ipᷣa fides gr̃a eſt: uita
eterna gratia ẽ ꝓ gratia. Et qꝛ ut dictum eſt
ð plenitudie eius om̃s gr̃am accepimus ĩ fõ
te qt plẽo uas accipeꝛe põt aquam qᷓ;tuʒ põt
ſcdᷣm ſuam capacitatem.⁊ ſi parum accipiat
non eſt ðfectus fontis:ſed uaſis ſic ĩ xpo ꝗ ẽ
fons uite plenus.noſ g̃am r̃cepimus ſᷣm coꝛ
diũ noſtrorũ capacitatẽ. Sed vidimꝰ ꝙ pluſ
capit vas baſſũ ⁊ latum.qᷓ; uas altuz ⁊ ſtric
tũ ſic cor baſſũ per humilitatẽ. ⁊ latum ꝑ ca
ritatẽ.plus r̃cipit ⁊ magis ẽ capax gratie qᷓ;
cor alium 3 ſuꝑbiã ⁊ ſtrictum ꝑ auaꝛitiam.
Uñ ex pte dãtis nõ eſt defectus ſed ex parte
noſtra ẽ öfectus ſi non accipimus ꝑ bhũilita
tẽ ⁊ dilectõm quãtum poſſumus.Vnõ iſodo
rus. Nullo magis ðᷣi ⁊ hoĩz ge'am meremur.
q; ſi humiles ĩ ſinu caꝛitatis eſſe ſtuamꝰ. AVt
autẽ dicit Augꝰ. Non erat iſta gratia ĩ uete
ri teſtam̃to.qr lex minabat᷑ non opitulabat
iubebat non ſanabat.lãguoꝛẽ oſtẽdebat nõ
auferebat:ſed pᷣparabat medico uẽtuꝛo cuzʒz
gra ⁊ vitate ⁊ iõ modum acceptõnis gre de
terminans ſubiũgit.Quia lex p moyſeʒ data
ẽ q̃ eſt annũciatio ſalutis.gr̃a qᷓ; dat in uirtu
tibꝰ ⁊ donis ⁊ ſacram̃tis.⁊ q̃ fit ſalus hoĩz ⁊?
vitas ĩpletõis figuraꝝ ⁊ ꝓmiſſionũ. ꝑ ieſum
ſaluatorẽ xpᷣm unctũ ſpũ ſcto.facta ẽ ĩ ſe ⁊
ſe ſufficiẽt. Uñ Aug. Mõtẽ eĩ tpᷣalẽ ⁊ ei᷑nã
oceidit moꝛs dmi tui.ipᷣa ẽ gra.q̃ pmiſſa ⁊ nõ
bĩta ĩ lege. Et Cri.Ea em̃ q̃ ĩ nouo teſtam̃to
pficiẽda erãt.ĩ ueteri teſtamto fignꝛis pᷣſcꝛip
ſer̃t q̃s xpᷣs uẽiẽs adĩpleuit.uUñ figuro data
ẽꝑ moyſẽ vitas ꝑ xpCᷣʒ facta ẽ.q̃it᷑ ãt gyẽga ⁊
vitas facta ẽ oñdit cũ ſubdit᷑. Sũ ut ẽ nẽo id
ẽ nłla creatura uidit unqᷓ/i,uiſiõe ↄpᷣhẽſõiſ

ſed eius precur ſores ⁊ nüciũ.

aꝛ ut (dic Cri.)Nec ãgeli nec ipᷣa ſeraphĩ eſ
ſentid dᷣi uipᷣrùt.ł deũ nemo.ſ.mortaliũ uidit
unqᷓ;. Un Srego. Quamdin h mortaliteꝛ ui
uit᷑.uidᷣri ꝑ quaſdã imagĩes deꝰ põt ſʒ ꝑ ipᷣaʒ
nãe ſue ſpem nõ põt ut aia gra ſpũs afflata
p figuꝛas qſdã deũ uideat ſed ad ipam uiz e
eſſentie nõ ꝑtĩgat. Si vo a quibuſdã poteſt
i hac corruptibili carne uiuẽtibꝰ et᷑na clari
tas dᷣi uiðꝛi:hoc ab hac ſnĩa n abhorret.qm̃
ꝗſꝗs ſapiaz q̃ us eſt:uidet.huic uite fũdiiꝰ
moꝛit᷑.ne iam eiꝰamoꝛe teneat᷑.Et aug.Niſ
eĩ ab hac uita ꝗſq; quodãmodo moꝛiat᷑ non ĩ
illam ꝛapitur ⁊ ſubue hit᷑ uiſionem. Et ſubdi
tur ð eo a quo cõprehẽditur unigenitus ſcʒ
filius ꝗ ẽ ⁊ manet ĩ ſinu id ẽ ĩ itimis ſecꝛetiſ
pr̃is et᷑ni. Der qð ſ̃ʒ ¶ꝛiſ.ſignat᷑ familiaꝛitaſ
⁊ coeternitas eiꝰ apud pr̃em: ipſe enarrauit
fiðᷣlibus qð uidit.qꝛ eos ð ſecretis diuinitatis
docuit.ut ð miſterio trinitatis ⁊ de multis a
lijs.q̃ nõ fuer̃t ita explicite tradita ĩ lege.⁊
ꝓphetis.ſicut xpᷣs explicauit:ſicq; eos ĩ fide
⁊ gr a fiði fũdauit.ac uiã ſalutis oĩbꝰoñdit ⁊
ĩ ſe apuit.Un beda.Põ factꝰenarrauit quid
ð trinitatis unitate ſẽciẽdũ q̃liter ad eiꝰ cõtẽ
gr pperad. qb accib ar pueniẽdũ.Or̃o
mie ihu xpe filij ðᷣi uiui.ꝗ es lux vᷣa
q̃ illuminãs oẽm hoĩez uemẽtẽ ĩ hũc
mom.ego miſer ꝗ tenebꝛis dẽſis ob
fuſcoꝛ.te adoro depᷣcans miſcõiam tuam ut
alam medà illumĩes. mẽtem infoꝛmes. cogita
tões diſponas.ſenſus componas. ſ̃ᷣmões.⁊ ac
tus diꝛigas:quatẽus iniꝗtatis auctor ⁊ tene
braꝝ amatoꝛ nõ me ſurripiat nec ĩ me ſignũ
ſunm reperiat:ſed ueriſſime lucis fulgoꝛe P
cuſſus pꝛocul a me recedat.ut ꝑ claram ⁊ ꝛe

ctam ſemitam. ad te lucis auctoꝛẽ tendens?

d tuã gloriam puenia ſempiternã. Amẽ.
¶ Quia iohes confeſſus ẽ ſe non eſſe xpᷣm ſʒ
eius pᷣeurſorẽ.⁊ nuncium. Capitnluz. xix.
0 nibus autem exiſtimantibus ⁊?
cogitantibus in coꝛde ſuo de iohã
ne.ne forte eſſet xpᷣus in lege pro
miſſus tum pꝛopter mirabilẽ eius
conceptum ⁊ oꝛtum:tum propter ſancte ui
te eius meritum:tum propter doctrine eius
prudentiam efficacem: tum propter baptiſ
mi nouitatem.phariſei audita opinione quã
turba habebat de iohanne:moti contra eũ.
quod ſi baptigandi officium preter oꝛdinem

legis ⁊ traditionem eoruʒz aſſumpſiſſet ĩdebi
te.⁊ dubitantes an meſſias eſſet (miſer̃t ab

hieroſolĩs) ad ic heʒ ð ſtirpe ſaceꝛdotali exñ

tẽ (ſacerdotes ⁊ leuitas)i lege ſapiẽtes(ut ĩ
trogarẽt eũ)ꝗs eſſʒ ⁊ q̃fe baptizaret. Sapiẽ
tes tñ et ſeribe ſciꝛe poterãt eũ ñ ẽẽ xpᷣm.qr
xpᷣs pmiſſꝰfuit ex tribu iuda:iohes ãt fuit ex
tꝛibu leui. Johãni ĩ utero ſct᷑ificato.mouet

qſtio ꝗs ſit:ratõe cꝰnota q̃ttuoꝛ ꝗ̃ſtões cuili

bet ð ſuis mouẽdas.ſczʒ.ꝗd ſit ĩ nã. ꝗgd i pſo
na q̃lis i foꝛma qntꝰ ĩ ſtatura. Priꝰ g de his

ARRX.

i
ſ3 X

önn ge iſa eutss.
r ſiepotegl
1 intentönen gueren
ſtionenreſponcit 40
iſer utreſponcerete
ron Vne licet expre
eſer chricus hoctan
tendedami corte u
ponfohe, Köͤſeſſus e
negauit ſe ee gen
popinio nulgi oud⸗
lit ſe eſe tij eun.
ſe ſ ee iucici non ſe
lorſeſſus feſſe er
onf mici. Coſe
ſiſengauit eſſe nor
ienedanena
Wziinalut
ananetiiner

ensſonneinn

re adſeii ein⸗

Et aug. iſ
en. kt ſubai
ſgenitno ſcz
timis ſecꝛetif
famlianita
tis diuinitanis
de mulnig 3
ta ilege,
c eosi fige
0b ondit 7
larrauit quid
ad eid ctẽ
eniédi, Of
g eo ux va
neté i huͦc
is deſis ob
m tuam ut
nes. cogita
ßmöes. ac
ctor ? tene
ime ſignu
s fulgoꝛe .
claram 7ꝛe
e tendens:
nä. Amé.
neſſe xpm ſz
apitnlu;, rix.
imantibus 7
ſuo ge ioha
in lege pro
jrabilé eins
, ſancte ui
ctrine eius
bter baptiß
pinione oua
contra en⸗
ter oꝛdinen
npfiſſet iei
1 miſeft 40
ceroralieri
ſopiereli
zret⸗ Guhſe

D

Prime partis.

teipſũ ĩterroga.ut uideas quid interꝛoganti
deo poſſis rñ dere. Drima ego queſtio ẽ ꝗd
ſis in natura. Ad hoc trina è rñſo. Es enĩ hõ
ꝛatione corporis teꝛra, ut humilieris Söſupeꝛ
biã:es rõne aĩe ſpũs ut ſurſũ coneꝛis ↄð aua
ꝛitias: es rõne homo id eſt animal rõnale ut
rõnabiliteꝛ ↄuerſeꝛis ↄtꝛa luxuriam. Hec eꝛ
go querit a te deus. Tu quis eſ.O ſuperbe ð
natuꝛaſti.ñ ex terra te hũilians.ſʒ aer te ex
altans:nõ ſpũs querẽſ ſpũalia.ſʒ caro ſapiẽſ
terrena:ñ hõ rõe utẽſ.ſʒ beſtia brutaliteꝛ ui
uens. Secunda queſtio eſt quis ſis in perſo
na. ⁊ hoc queret᷑ a te quando pulſaueꝛis ad
ianuam:dicens dñe dñe apeꝛi nobis. Et fõte
rñdebis xpᷣianus ſum. Sʒ (ut dicit A mbꝛo.)
mendaciũ eſt xpᷣianum ſe diceꝛe ⁊ opeꝛa xpᷣi
ñ facere. Uel fote ꝛůdebis amicꝰẽ. Sed attẽ
de ꝗd dicit. Uos amici mei eſtis:ſi feceritis
q̃ pᷣcipio uobis.Si eꝛgo neuter es: audies.
Amẽ dico uobis neſcio uos.Tertia qõ eſt.q̃
lis es.ſ.in foꝛma morum ⁊ actionum inteꝛiꝰ
2æ exterius.ut attendas diligẽter quantũ ꝓfi
cias uel quantum deficias Qusꝛta queſtio
eſt quantus ſis.ſ.in ſpũali ſtatura:qᷓ; paruꝰp
hnumilitatem ut ſciatuꝛ an poſſ is ꝑ anguſtazʒ
portam intraꝛe ad uitã qᷓ; magn ꝑ caritateʒ
ut ſciatuꝛ quantus tibi locus ĩ celo debeat᷑.
Interrogatus eꝛgo ꝗs eſſet (cõfeſſus ẽ Jue
ritatezʒ (⁊ nõ negauit) hoc ei eſſet negar̃ ipᷣʒ
xpᷣm.q ẽ ipſa ueꝛitas. Uñ ſeqnit᷑ (Et ↄfeſſuſ
E qr ñ ſũ ego xpᷣs). In quo magis ad mẽtem
2 intentönem querentium quã ad ueꝛba ⁊ q̃ᷓ
ſtionem reſpondit.ad hoc enim querebãt ꝗs
eſſet.ut reſponderet eis ſi eſſet chriſtus an
non. Unde licet expreſſe nõ quererẽt an ipᷣe
e ſſet chriſtus boc tamen ſecundum Cꝛiſ. in
tendebant ĩ corde. ut patet ex iohannis reſ
ponſione. Cõfeſſus eſt ſe non eſſe qð nõ erat
ñn negauit ſe eẽ ꝙ erat.Cõfeſſꝰẽ ſe nõ ẽẽ xpᷣʒ
ꝙ opinio uulgi publica habebat:⁊ nõ nega
uit ſe eſſe xpᷣi pᷣcurſorem ꝙ eꝛat. Confeſſ ẽ
ſe ñ eẽ indicẽ: non ſe negauit iudicis pᷣconẽ.
Confeſſus ẽ ſñ eſſe eccleſie ſpõſũ nõ negauit
ſe ſponſi amicu. Cõſeſſus eſt ſe nõ eſſe vpuzʒ
nõ ſe negauit eſſe uocẽ.Elegit ſolið ſubſiſte
re ĩ ſe:ne humana opinione inanit᷑ rapet᷑ ſuꝑ

ſe. Magis ei uoluit infirmitates ſuã humili
teꝛ ꝛecognoſcẽdo ĩter mẽbra xpᷣi nuerari: qᷓ;

eius nom immerito uſuꝛpando ab ipᷣo xpᷣi cõ
poꝛe abſcidi. Pic ẽgo nodis iohis huũilitas qᷓ
nihil maius ẽ: ↄmendat᷑:qui cuʒ tante uiꝛtu
tis eſſet ⁊ auctoritatis apud iudeos: ut eum
crederent vpᷣm ñ eſt tñ eleuatus ĩ ſupbiam.
uſurpans nomen ⁊ honorẽ alienum. Ut eniz
(ait.Cꝛiſoſtomus)deuoti famuli ẽ.non ſoluzʒ
nõ raꝑe gloriã dũi:ſʒ ⁊ oblatã ⁊ młtis tᷣſpue
re. Sed hanc iołl is humilitatẽ lucifeꝛ ñ ha
buit.qui głiam diuinitatis uſurpar̃ ſibi uolu
it. Pãc ẽt hũilitatem primi paꝛenteſ non ha
buerũt.ꝗ dine ſapie ſilitudinẽ ſibi uſurpare

Lapitulũ.xix.

uoluerũt. Pãc igituꝛ hũilitatẽ ille malignuſ
ñ habebat ꝗ ſe extollens diuinũ ibi honorẽ
uſuzpabat.Et adhuc hodie qdã imitãt luci
ferum ut tyrãni:ꝗ ſeuiẽdo uiolent᷑ pꝛeſũt: ⁊
ãabicioſi q ſe extollẽdo neꝗter ſuꝑioꝛitatẽ q̃
rũt.Quidã imitãt ꝓthoplaſtũ:ur hr̃tici ⁊ ho
mies mõane ſapĩe.ꝗ uolũt piꝰſaꝑe q; oʒ ſape
re. Quidã vo pᷣfigurãt ãtixpᷣʒʒ:ut ypocrite. ſi
mulãtes ſct᷑itatẽ ac mẽdaces ⁊ delof i negã
tes vitatẽ. Igr.qꝛ iuði eſtiabat iohᷣezʒ ẽẽ xpʒ
ĩ lege ꝓmiſſũ.pz ꝙ ſᷣm ſcpᷣtuꝛas.ſ.ñ auferret
ſceptrũ ð iuda.⁊ hꝰmõi dñice ĩcaꝛnatõis tpᷣs
ad ẽe tẽ eis fuit notũ.Sʒ mira cecitas iuõo
ꝛũ:ꝗ cũ crederẽt iohʒ ẽẽ xpᷣʒʒ cꝛeder̃ nolebãt

ißpo ioſe atteſtãte xpCꝭ ẽe ſaluatoꝛẽ tot ſigniſ

ac uirtutibꝰapprobatũ.Et qꝛ ſicut apło iuõo
ꝛum expectabat᷑ xpᷣs uentuꝛus ita ⁊? helyas
ipᷣm preceſſurus.ſicut em̃ aduentus xpᷣi fue
rat iudeis ꝓmiſſus.iſta ẽt helye aduẽtus ⁊ iõ
uidentes qui miſſi erant ꝙ iohes non confite
bat ſe eſſe xpᷣm(querebant ſi eèt helyas).
Propteꝛ duo queꝛebàt ſi eſſʒ helyas.quorũ
unũ ẽ ſititudo habitus ⁊ nite auſteꝛitas: ali
nd ſiłitudo officij pcedendo aduẽtum xpᷣi ⁊
rñdit ſe ñ eſſe helyam. Siẽ̃ iohes fuit angłs
ſi natuꝛa ⁊ ꝑſona.ſʒ ofſicõ ⁊ uita:ſic etiã hic
ſe uegat helyam ẽẽ corpor̃ ⁊ ꝑſona:ſʒ alibi
xpᷣs dicit eũ eſſe helyam offitò ⁊ uita. Nõ fu
it ergo helyas ĩ ꝑſona ⁊ corpor̃.ſʒ in ſoũ ⁊ x
tute: quia.ſ.in ſuis opibus onõbat ſimilitudi
nem helye. Sicut em̃ helyas aduentũ dñi pᷣ
ueniet ſᷣm: ita iopes puenit primum. Ille pᷣ
curſoꝛ uenturus ẽ iudicis iſte pᷣcurſor factuſ
eſt ꝛedẽptoꝛis.æt ſicut helyas in deſerto mo
rabatuꝛ.parco cibo utebatur. ⁊ duris ueſti
bus opiebatur:ſic ⁊ iohes.Ambo in deſerto
ↄueꝛſati.ãbo uictu parci.ãbo ueſtitn ĩculti.
Et ſiẽ helyas magni zeli fuit.ſic ⁊ iohes ʒe
lo vitatis mortuus eſt. Ambo reges argue
bant ãbo ꝛegum inſani am tollerabant. Ille
iordanem celũ petituruſ diuiſit. hic ad laua
eꝛũ quo celũ petit᷑ młtos ↄueꝛtit.Et ꝗr ioheſ
ne gauit ſe eſſe aliam. quẽ ante ehꝛiſti aduẽ
tum noueꝛt eẽ uẽ rarcqrebat ſi ꝓpha eẽt)
ſcʒ ille ð quo moyſeſ locutꝰ.ẽ quẽ ẽt cꝛeõbat
eſſe nẽtuꝛũ añ xpCᷣʒj. Erat eĩ famoſa opĩo tunc
tꝑis.ꝙ añ xpCꝭ ueniꝛet unꝰ magnꝰꝓpha. ſim
głaꝛis. ꝓ eo ꝙ ſcꝛiptũ ẽ pph̊ᷣam ſuſcitabit ðꝰ
ð fr̃ibꝰ ur̃is.ipᷣm tãqᷓ; me audietis.ꝙ ſᷣm ueꝛi
tatè ĩtelligendũ eſt ð xpᷣo.lzʒ iuði itelligerent
ð̊ ꝓpha alio.⁊ iõ ĩterꝛogauer̃t eũ ſi eẽt illex
pheta. Et rñdẽs negauit ſe eſſe illũ.ppha.
q?ſcpᷣtura pᷣdicta ĩtelligit᷑.ſʒ ñ negauit ſe ẽẽ
ꝓphaʒ abſolute nec ꝓphaz miſſũ añ xpᷣʒ. Si
ei fuit plꝰqᷓ; ppha.ſeꝗt ꝙ fuit ꝓph̊a.qr minuſ
ĩcludit᷑ĩ maiori. Cũ igr̃ iohᷣs tã famoſus ẽet
ur poſſz ſi uellet xpᷣs putaꝛi: noluit ñ ſolũ xpᷣſ
ſʒ nec heiyas nec pppᷣa aliꝰ reputari ⁊ B; eſt
3 eos ꝗ ſe iactãt ðò gener̃ uita ſcĩa ⁊ hꝰmodi
De ĩde cũ ĩſtarẽt ⁊ quererẽt ꝗs eſſet.⁊ quid

Johannes ofeſſus ẽ ſe ñ eſſẽ xpᷣm

ſe diceret.ne ad illos qui eos miſerũt abſ
q; eſpõio redirẽt: rñdit dans ð̊ xpᷣo teſtimo
niũ aſſerẽdo ſe eiꝰeſſe pᷣcuꝛſorez.⁊ dicens.(¶
Ego uox)non qdẽ iĩ perſona ⁊ corpore.ſed ĩ
officio ⁊ ſiłitudie uox ĩqu vbi ⁊ xpi ꝑ me(¶
clamãtis ĩ öſeꝛto dirigite uiã dñi⸗ſicut dixit
iſaias ppha)id ẽ ego ſũ ille.õ quo ſcriptura
iſaie dicit.ꝙ ĩ õſerio iudee clamare ðbet.ut
hoĩes ad xpi aduẽtum ĩ mũdũ ſe pᷣparẽt.pꝛe
nuncius xpᷣi ĩ öſerto clamat.qr iudee a gr̃a ðᷣi
öſerte ⁊ ſtitute ſeu orelicte ſolatium r̃dẽp
tioniſ annũciat. Et beũ deſignat᷑ iohãnes ĩ ꝓ
prietate uocis.qr erat annũciatõ vbi diuini
i. xpᷣi ꝗ ſᷣm diuinitatem eſt vou patꝛis ſicut
uox hùana ẽ expᷣſſiua uerbi mẽtalis. Uos g
uocat᷑ iohannes qr vbũ uocatur xpᷣs. Sicut
em̃ pᷣedit uox vᷣbũ ita iohãnes pᷣcedit xpᷣm.
Nam ſtatiʒ ut ex oꝛe loquẽtis ſonus ĩ qualeſ
cũq; pꝓcedit uox ẽ. uerbum ãt nõdũ eſt.quia
oẽ uerbũ aliꝗd ſignificat. Et ſicut uox mani
feſtat pum.ſic iohãnes xpᷣm qꝛ ꝓpteꝛea ue
nit. ut eum ĩ iſꝛael mãifeſtaret. Item uox ꝓ
pingoꝛ ẽ vbo qᷓ; ſonus qꝛ pꝛimo audituꝛ ſonꝰ
deinde pcipituꝛ ꝙ uox eſt.⁊ deinde ueꝛbũ ꝙ;
dicit᷑ ꝑ nocem. Si iohãnes ꝓpingoꝛ eſt xpᷣo
q; alij pphete quorum ꝓphecia fuit q̃ſ ſonꝰ.
reſpectu iohannis qr illi ð r̃motis iſte ð ppĩ
quo chriſtum ĩdicauir:dicẽs.Ecce agnꝰ dei
Merito gᷓ iohannes precuꝛſor dñi uocatur.
ꝗqa ⁊ naſcendo ⁊ baptizando ⁊ predicando ⁊
moꝛiẽdo:⁊ ipſe ſui nominis appellatõe xpᷣm
precuꝛrebat. Sed ꝗqd clamabat alius euan
geliſta ſicut naꝛrat:dicẽs. Parate.i.pꝛepaꝛa
te uiã domini.ſ.quo ad mãdatoꝝ implectõʒ.
ꝛectas faci te ſe mitas eius.ſ.quo ad conſil io
rum ſupeꝛeꝛogatonẽ:ut ipſe ad uos uenire
dignetur.⁊ ĩ nobis habitare:qui niſi per uiã
⁊2 ſemitas rectas neſcit iĩicedere uel ad hoĩeſĩ
traꝛe. Unde ĩ pſal. VUias tuas domie demon
ſtꝛa mihi ⁊ ſemitas tuas edoce me. Primuʒ
clamabat ad om̃s.ſecundũ ad proficient es.
Et he ſemite ꝑ quaſ cito compendioſe pᷣueni
tur ad patriam melius rectificantuz ĩ ſolitu
dĩe.i.ĩ mũdanoꝛuz elongatione ⁊ omnimoda
temporalium abſtractõe:ne ꝑ colles deuiaſ
mũdane oblectatiõis cõtigat obeꝛrare.has
autem ſemitas ꝗqdam obliquant ꝗ ſpẽʒz ſanc
titatis pꝛetendentes ł habitum religioniſ ge

ſtantes i obſeꝛudãtiis ꝛeligiõis ⁊ ↄſilijs euan

gelicis ñ recte ambulant nec ſeipſos ĩ ill ꝛec
tificant. Uel per uias que aptiores ſunt poſ

ſunt irelligi actõnes per ſemitas que magis

occulte ſunt cordis ĩtentẽes. Vñ paꝛate niaʒ
dñi ꝑ mali deſertionẽ.⁊ boni oꝑatõm ꝛectas
facite ſemitas eius.i ĩtentões occultas faci
te rectas nõ diſtoꝛtas.ſcʒ ꝓ eteꝛnis ñ pꝛo teꝛ
ꝛenis faciatis. Refoꝛmatio imagĩs in mente
hoc attenditur. q; facies mẽtis ĩcuꝛuata ad
trã ꝑ terrenoꝝ oblectatõm: erigat᷑ ſurſũ.⁊ ẽ
ctificetuꝛ ꝑ celeſtiũ ↄſideratõzʒ ⁊ dilectionẽ.

ſed eius pᷣcuꝛſoꝛem ⁊ nciũ.

Uñ ĩ cãticis recti diligũt te. bi ſᷣm Bern.
Recti itelligũt᷑ ꝗ a teꝛrenis ſunt abſtꝛacti.
contẽplatõe ⁊ dilectione toti ad ſuperna ere
cti. Uñ dicit ꝙ queꝛere ⁊ ſoꝑe q̃ ſunt ſupeꝛ t
ꝛam cuꝛuitas aĩie ẽt meditani ueꝛo ⁊ deſyõra
re q̃ ſurſum ſunt ꝛectuudo.Lui ẽt ꝛecitudini
ſ̃m eundem Ber. atteſtat᷑ ſtatura erecta cõ
poꝛis hnmam. Quid ei idecentius qᷓ; cuꝛuuz
ꝛecto coꝛꝑe gerere aĩm. Peꝛuerſa ⁊ꝛes ẽ ⁊ fe
da.luteũ uas ꝙ ẽ coꝛpus ö terra oculos ha
beꝛe ſuꝛſũ.celos libeꝛe ꝛeſpiceꝛe:ſpũalez vo
celeſtẽq; creaturã. ſuos econtꝛarios ocłos.i.
iteꝛnos ſenſus atq; affectus trahere.ðorſuz ĩ
terꝛam. Et ſubdit᷑.Ois uallis ideſt populus
gẽtilis uel qcũq; humilis.ĩplebit bonis ſpũa
libꝰ:ſcʒ gra i pſenti:⁊ gła ĩ futuro ⁊ oĩs mõſ
⁊ collis.i.iudaicus populos uel ꝗqeunq; ſupꝑ
bohũuũiliab t.i.euacuabituꝛ:ga gratiã ⁊ głiã
amittet:deꝰeĩ ſuꝑbis reſiſtit hũilibus ãt dat
giãm.⁊ ꝗ ſe exaltat: humiliabit᷑.⁊ qui ſe hu
miliat: ⁊ exaltabit. Mõs icit quãtũ ad ma
iores:⁊ colles quãtũ ad miores. Et erut pꝛa
ua.i.coꝛde m aloꝝ ꝑ ĩiuſticiam diſtoꝛta.erũt

idiꝛecta:id ẽ ꝑ eꝗtatẽ iuſticie ꝛectific abũtuꝛ

⁊ ad iuſticie regulã dirigẽtur.⁊ aſpera i.mẽ
tes iracunde ⁊ imiũtes ĩ uias planas.i. pꝑ infu
ſionem gr̃e ad manſuetudinẽ ↄueꝛtẽ t᷑:⁊ coꝛ
da contꝛa vxpᷣm idurata mollificabũt᷑: ⁊ uide
bii oculo coꝛꝑali ĩ pᷣmo aduẽtu.om̃is caro.
i.oĩis homo tã gentilis qᷓ; iudeus.ſalutaꝛe ði
.i.xpᷣm ði filiũ.diuidebatur em̃ tunc cõitas
hoĩm ĩ duas ptes. ſcʒ ĩ iudeos ⁊ gẽtiles.⁊ m
ti ð̊ his oĩbꝰhoĩbꝰ uiderunt eum mõo inter
hoĩes conuerſantẽ. Pote ſt etiã hoc uerbum
ĩtelligi ð uiſu ſpùali.quo uidẽt eũ cõuerſi ad
fidem catholicã ex omibus gẽtibuſ tociꝰmõi
Uel uidebit eũ in foꝛma hũana om̃is homo.
ta probi qᷓ; electi ĩ ſcðo aduẽtu ſcʒ in die iu
dicij.Et cum miſſi a iudeis.audiꝛent a iohã
ne.ꝙ non erat aliꝗs triũ pᷣdictorum quos ex
pectabant.tanqᷓ; pꝑſonas ſolemnes: q̃ ſerunt
ab eo:dicẽtes (Qnid eꝛgo baptizas )nouum
ritum iducendo.⁊ officium alienum uſurpã

do(ñ tu ñ es chriſtus)qui poteſtate pꝛopꝛia

baptizabit (neq; hel yas) qui ĩ tꝛãſitu ioꝛda
nis baptiſmũ ſignificabai(neq; pꝛopheta)cu
ius officium eſt ba ptizaꝛe.nt patet ð helyſeo
qui naamã baptizgzari miſit. Quaſi dicerent
Quare tibhi officium baptigandi uſuꝛpas:cũ
uicem perſonarum quibus ſcriptura baptiza
re concedit non geras.ſicut proprio ore con
feſſus es: Notandum autem ꝙ licet iohãneſ
non eẽt xpus.poteꝛat tamen baptizare: ꝗa
eꝛat pꝛecurſor eius:⁊ ideo debuit ꝑpare uiam
illius. Item licet non eſſet helyas pſonalit᷑:

erat tamen vtute. Itẽ ſi non eꝛat ꝓpheta il

le ſingularis.erat tam pluſqᷓ; pꝛopheta com
munis:⁊ ideo baptizar̃ potuit. Et ꝛñdit eis
iohannes teſtimoniũ ð xpᷣo iteꝝ perhibendo
qr ſcut pꝛecurrebat pᷣdicatõnein xpᷣi ſua pᷣdi

naibſlr ⸗
uiſtilepinſtle n ,
pis chlul h aſe⸗
alcd inr bopllinuni
e iud er moil
lcacoig ſir iilts t
vtehiit eſeconmune
(operetetlaraut on
Ponuniseſt gerere onian
Rtgam mylcre niſteni

dbannin undrt
edapünigeig ſgnifie

Gumeukunnnu
onmdanln ddins
Uuri,ſlecpedaumed
Doppkngebons n
Chs ni abilo den⸗
lo oſtrictos eſe ſene
ent undawrior
lbiopporniſer ueren
bunte in niem i40
uſcn hetogogin ia
ſleetenti lanaten
eneneemieſſen a
clheſdglinne⸗ br⸗
Kerun ininnenn
Rla getepilan,
pernnienr
Utlond Erntn
iſetaden 1 n
nenlntien du

miliabit. qui ſen

99 Ricit quati
miores, Et anin
kiciam diſtoꝛtaerir
bcie ꝛectificabutn
tur, 7 aſpera j, mè
9 pl me
1s planas. , p infu
line ueꝛtet! ? coꝛ
ollificabut: uide
lnetu. ofis caro.
udeng. ſalutaze di
ir em̃ tunc cõitas
eos 2 getiles. 2 m
teum i möo inter
etiaͤ hoc uerbum
idét eü conerſi ad
getibuſ tocimdi
üana omis homo,
guetu ſcz in ie n
is. audient a iohi
pdictorum guos er
olemnes: Iferunt
bbaptiae)nouum
n alienum uſurpo
poteſtate eoꝛis
ui i naͤftn ionda
nec o betaen
ut pater d belfſe⸗
t. Quaſdicefent
andi uſures
ſcriptma ban ſi
ut proprion
licetohinl
tem .

DDiꝛime paꝛtio

catione ? dennnciatõe: ita baptiſma xpᷣi pꝛece

debat ſuo baptiſmate. ſicut ⁊ pphete antiqui
tus aliquando denũciabant futura. nõ ſolum
uerbis ſed etiam factis. Unde dicit(Ego bap

tiſo in oqua) in pnñiam nõ ĩ ſpu.in remiſſionez
peccatorum: docẽs uos penitere. non potens
uos abioluere. Ego baptiſo ĩ aqua pᷣparatiue
corꝑa tm̃ lauando ad ſignificanduʒ illum ꝗq uẽ
tuꝛus eſt baptizare in ſoſancto auctoritatiue
St alaſ abluẽdo.Quaſi diceret. Non ðbetiſ im
putar̃᷑ audacie ꝙ ago.nec miꝛaꝛi ſi ego ꝗ ñ ſũ
xps neqʒ helyas.neq; ille propheta ſingulatis

baptiſo: qꝛ baptiſmus meus nõ ẽ cõpletus ⁊ ꝑ

fectus. Nã ad cõpletionem ⁊ ꝑfectionem bap
mi exigitur locio corporis ⁊ anime: ⁊ corpus
quidem ̃m naturam lauaf aqᷓ ala vo ñ niſt
ſpuᷣ. Anõ ⁊ ego baptiſo in aq̃ tantuʒ in penitẽ

tiã io ẽ in ſignuzʒ ↄnie puꝛgatis animas.coꝛpe

lauo c oꝛpꝰ ⁊ inſtitutuʒ baptiſadi uſuʒ.paꝛãs

niam fortiori me donec ueniat ꝗ abluit aias
ꝑ ſom. Unde Amb. Ego ingt. uos aqᷣ baptilo.

Lito pbauit ſe non eſſe xpᷣm.ꝗ inuiſili oꝑet
officio. Nam cum ex duabus natnꝛis homo.i.
ex aia ſubſiſtat ⁊ corꝑe:uiſibile ꝑ inuiſibilia.I

uiſibile pĩuiſbile miſteriũ ↄlecrat.aqua eni

coꝛpus abluit᷑: ſpũ aie ðᷣlicta mundant᷑. Et i0ᷓ
al ud fuit baptiſmù pnie: aliud eſt bapriſmus

gre. Iſtud ex utroqʒ illud ex uno. Nam cum
delicta cõia ſint mtis ⁊ coꝛꝑis puꝛiſicatio quo
qʒʒ debuit eſſe communis.Et bene non uerbo
ſed opere declarauit non eſſe ſe xpm. opus.n.
pominis eſt gerere pnĩam delictoꝝ dei munꝰ
eſt gram implere miſteꝛij. Pec Amb. Johan
nis ergo baptiſmꝰ umbra ⁊ figura erat melio
ris baptiſmi quia ſignificatio ⁊ pꝛepaꝛatõ que

dam erat futuri.ꝑꝑ ꝙ ut habetur in actibus.
forma baptiſmi Jobpanis erat iin nomine nen
ruri. Nec putandum ẽ bapiſmum Johannis
paꝝ pfuiſſe hoĩbus.qꝛ ⁊ ſi pct᷑a nõ dimittebat
om̃s in qui ab illo baptiſabantur.ſub pcti uin

culo ↄſtrictos eſſe ſenciebat.⁊ ideo redempto
rem ⁊ mundatorẽ ꝗ peta dimittè poſſet. mor
ubi apparuiſſet queꝛere neceſſe habebant. vñ
baptiʒat in pniam.i.ad hoc ut agerent pnigz

ut ſicut ipe eos aqua lauabat exterius: ita ip
ſi ſe penitentia lauaꝛent interius. ut mox xpo
ueniente parati eſſent ad eius baptiſmum ſu
ſcipiendnz: quia quos baptiʒauit baptizati ſt
iterum. Baptilmus enim ipſius erat quedam

—

teſtatio credendi in xpum uenturum. ⁊ faci

enda opeꝛa pnie ut deuotius reciperent ißm.
UVltilis ergo erat baptiſmus iohannis. propter

aſſuefactõem ad xpᷣi baptiſmum: ⁊ ꝓpter uite

emendatõem. qꝛ baptiſabant᷑ ↄfitentes pcta
ſua. ⁊ ꝓpreuxpi manifeſtationem. ¶ Unde æ
ſubdit᷑ Medius ur̃m ſtetit) id eſt pnᷣs eſt in

ter uos quẽ predico.qui eſt meditator dei et

poim (quẽ uos neſcitis) nec cognoſcitis.? ad

illum cognoſcendũ ego uos preparo baptiſa
do in aqua. Iſta uerba exponi pnñt uno modo

LCapi. xix .* ðU
m humamitatem xpi. ᷣm quam ad litteꝛam
xpᷣs fuit in medio iudeoꝝ ga inte⸗ hoĩes cõͤit
E ↄueꝛſatus.quaſi unus ex eis: ⁊ nõ cognoue

runt pntem. queʒz crediderunt futnꝝ. Alio mõò

exponuntur de xpᷣo ſᷣm diuinitatem. pᷣm qua⸗ꝶ
ubiqʒ pñ̃s eſt.⁊ inuiſibilis.t ᷣm hoc medicꝰ
eſt omnibus rebus creatis:⁊ tñ nemo ſcit eũ⸗
qꝛ nemo ↄpꝛebenditil Pic nota ꝙ ypᷣs ſepe le
gitur locum medium ſpecialiter eligere quis
medium eſt locus bumiulis, unde ipe ait. Ego
autem in medio ueſtꝝꝑ ſum ſicut ꝗ miniſtrat.⸗
It᷑ ẽ locꝰ cõitatis qꝛ uniformit᷑ ſe hʒ ad om̃s
ut centꝝ ad ciicunferenciam. Unde Detrus.
In ueritate ↄperi quia non eſt perſonaꝛ us⸗

acceptoꝛ deus. Iteʒ mediũ eſt locus unitatis

ar extrema uniũtur in medio. Unde apoſtolꝰ
IJple eſt pax nr̃a qui fecit utraq; unum. Iteʒ
eſt locus ſtabilitatis.qr mediũ mũdi eſt fixu⸗
Unge apłs. Jundamentum aliud nemo põe
ꝛe pt᷑ ⁊c᷑. INem locus pximitatis qaia omibus
partibus approximat. Uñ ĩ actibus.Si foꝛte
attꝛactẽt eũ cum non longe ſit ¶ Et ſubdit io
hannes de xpᷣo( Ipſe ẽ qui poſt me ueniet utł
uenturuſ ẽ Ydquẽ ego ut precurſor p̃ᷣnũtio:qui
iñ ante me factus eſt lzʒ iã ueniſſet naſcẽdo tñ
dicit eſſe uenturũ or nõdũ ueneꝛat ad baptiſ
mũ nondũ ſe mamfeſtaueꝛat pᷣdicando. ? mi
racula faciendo: ac noſtre ꝛedẽptionis miſte
riũ complẽdo.Ktt lłʒ iohes preceſſerit xpᷣm tẽᷣ
pore natiuitatis ⁊ mortis:non tñ ꝛeſurꝛectiõis
2 aſcenſiõis. Uel ꝗ poſt me uẽturus ẽ id ẽ ꝗ
predictns a pphetis.poſt me uẽtuꝛus ẽ.Se
cũdũ. Remigiũ qnq; modis uenit ihs poſt io
hannẽ ſczʒ naſcẽdo.predicâdo. baptiſãdo.mo
ꝛiẽdo.⁊ ad iferos deſcendendo. & cuʒ hoc ꝙ;
dicit (ante me factus eſt non poſſit intelligi
ſecundum deitatem que facta non eſt: nec de
humanitate qua chriſtus poſterior eſt iohan
ne facrus:opoꝛtz ꝙ itelligat᷑ quo ad honoreʒ
et dignitatem. ꝗa quaſi dĩũm ſequitur eum io

hanes ? uadit poſt en. Ante emim hoc in loco

non tꝑis ſed orðinis hʒ ſignificationem. et no
tat dignitatis: nõ natiuitatis poritatem. Ac ſi
dicat pᷣm Criv. Non qꝛ prioꝛ neni aò pᷣdican
dum:ex hoc maiorez illo me eſtimens. Coſt

me ergo uenit tempore:qꝛ poſtmodum natus

ante me factus ẽ dignitate: qꝛ tanq; clarſoꝛ =
ponorabilior. ſeu maior ⁊ dignior. mihi pᷣpoſi

tus eſt ⁊ prelatus. Huic ſimile eſt cum de ali

quo dicimus hic olim me minor uel mihi par

erat. ſed modo añn me fcts eſt. honore mõ me

pcedit.modo mihi prelatus eſt: uel ſct᷑s eſt 4
Te.ſinceritate conſcie. innocentia uite. fame

decore. ¶SPꝛelationis aũt xpᷣi cas iohannes

apit.cũ ſubiungit. Qui prioꝛ me erat. Pro ta

to enim an me ſcts eſt id eſt mibi pꝛelatus ⁊
dignitate anpoſitus eſt: qꝛ ⁊ ſi poſteꝛioꝛ ſit in
tẽpoꝛe ẽ tamen prior in eternitate qr priõ me

eꝛat non ſecundum humami:atẽ quò accepit
łtẽpore ſed ſecundũ deitatẽ.in qua ẽ ab et᷑no
6£

De iohes P9feſſus te ñ ẽẽ xpᷣm

uʒ patre pꝛioꝛ me erat.qꝛ ipᷣe ab et᷑no.ego ex
tpꝛe. Quoniam qui: poſt me natꝰ ẽ de mr̃e ſi
ne patre ante omnem creaturam ſine ullo ini
tio genitus ex pr̃e ſine matre( Et foꝛtior me
qꝛ ipe deus fortis ⁊ potẽs:ego ãt hõ ⁊ fragi

lis ⁊ iporens. Alle dñs.ego ſ̃uus:ille impatoꝛ.

ego mileſ.vñ Rabanus. ortis ẽ iohannes ꝗ
ſpm̃ſctm dignus ẽ babeꝛe: foꝛtior ꝗ eundẽ po
teſt dare.Fortis ꝗ regnũ celoꝝ pᷣpicat fortiõ
A donat.Soꝛtis ꝗ baptizat i peccatoꝝ ↄfeſſio

. 1 9
ne foꝛtior ꝗ in eoꝑ remiſſiõe. Immenſitatẽ ãt HNꝗ

ſiʒ ei pᷣcurſorè ⁊ nũciuũ

us. In baptiſmo.n.xpᷣi ↄfert᷑ gr̃a ſpũſſancti.⁊
ꝑ ipᷣin ignis caritatis ſi debite ſuſeipiat᷑ uel ob
ex non ponat᷑. Baptiſmus aãt iohis iſta non cõ
ferebat ſʒ bap:iſmũ xpᷣi ſignificabat ⁊ ad ipᷣm
diſponebat.vñ Xrip. Aliud fuit baptimn Jo
hannis.aliud domini. Illud pnĩe.hoc ſanctifi
catõis ⁊ gr̃e in quo ſpũſſanctꝰin uno quoc; cꝛe
