diat deꝰ.⁊ cũ minora cauere nõ poſſumus.
ceꝛti ſumꝰ ꝙ nõ nr̃is uiribꝰ maioꝛa ſuꝑemꝰ.
ſp timorati ⁊ oĩo ſoliciti ſimus quo eiꝰgr̃am
ñi qmitt amꝰ.qᷓ; nobis tãtoꝑe ⁊ tã młtiphãie
neceſſariã eſſe ſentimꝰ. Pec Beꝛ. Deĩide dii
ſubiungit.(¶Et uos mõi eſtis) qꝛ a me mũda
ti. ̃ʒ Aug. Erant mõi q́;dtũ ad man ⁊ caput
ñ q;tũ ad pedes.⁊ ſegꝗt᷑ (ſʒ non oẽs)ꝛduo.m.
ſt pᷣcipua ꝗbue hõ a pet᷑is mũdat᷑.ſ.ełyna ⁊
caritas. Cõtꝛa pᷣmũ iudas erat fur.S ſ̃ᷣm xpᷣi
ꝓðoitoꝛ.⁊ iõ non mõs erat.Sic ꝗ̊ᷓ ꝑ peduʒ ab
lutõem deſignanit dñs munditiã ſpãaliũ pe
dů: ꝗ maxime reqnirit᷑ ex euchariſtie ꝑcep
tione.Et iõ uoluit lauaꝛe pedes diſeipuloꝝ
ſuoꝝ anteqᷓ; daret eis ſui coꝛꝑis ſacr̃m. ad ð̊
ſignandũ ꝙ ſpał mõicia reꝗrit᷑ ad ipᷣm ꝑci
piendũ.vñ An. Coꝛpus ⁊ ſanguinẽ ſuuʒz di
ſcipulis ſuis ĩ cena miſtica tꝛadens.eoꝝ pe
des humiliter lauit. docẽs ſacꝛoſãcta miſte
ria mõs opibꝰ ⁊ pia mẽtis huilitate celebrã
da. Miſtice ẽt ſignificat᷑ ſanguĩs eius effu
ſio.ꝑ Gq̊ ꝙ miſit aquà ĩ pelui. ⁊ pct᷑oꝝ noſtꝛo
rum ablutio.pꝑ hoc ꝙ cepit lauare pedes di
ſcipuloꝝ.ac penaꝝ nr̃aꝝ in ſeipᷣo ſuſceptio.
B ꝙ terſit pedes litheo.ſ.corꝑis ſui.qꝛ pec
cata nr̃a ꝑtulit ĩ corꝑe ſuo ſuꝑ lignù. alij ãt
diſcipuli audita repᷣhenſione. Petri de h̊ ꝙ
recuſauerat huiuſmõi lotõem.iñ fuerũt auſi
ultra aliqualz recuſaꝛe eã. Cõſidera nũc be
ne ſingulos actus in hac benigniſſima lotio
ne pedũ. oĩ dilectione ? humilitate rlena. z
cũ admiratione cõſpice q̃ geꝛunt᷑ qꝛ ſunt de
uota. Inclĩat ſe ſma maieſtas ⁊ humilita
tis mgr̃.uſq; ad piſcatoꝝ pedes ſtat incurua
tus ⁊ genubꝰ flexis coꝛã ipᷣis ſedentibus.la
uat ꝓprijs manibus ⁊ abſtergit ac deoſcula
tuꝛ pedes oĩm.ſic g&ᷓ uſq; að pedes diſcipulo
rum dñs oĩm ſeipCᷣʒ hũiliat ⁊ ſupplex humili
tatis miſteriũ exhibʒz. ꝑpꝑ huũilitatis formaʒ.
nõ ſolũ vbo ſʒ exẽplo ↄmendãdã ⁊ docẽdã.
ſiʒ ⁊ illõ ſuꝑexaltat hũilitatẽ: ⁊ ad maximũ
tumulũ humilitatis accedit.ꝙ ⁊ ipᷣi ꝓditori
ſuo eadẽ obſeꝗa pᷣbet.⁊ illi non dedignatuſ
E pedes lauaꝛe:cuiꝰmanus iã pᷣuidebat pol
luendas in ſcelere.ĩ quo dũs infirmiꝛatẽ no
ſtꝛã ↄſolat᷑.ut ſi qñ ↄtingat noſ ab amicis p
di uel a famuł.aut aligbꝰuilioribꝰ malũ ali
qð pati.ñ ſcãdalizemu r ſpiciẽtes iude exẽ
plũ.ꝗ infinitis potiꝰ bonis.ĩ ↄꝛiũ remunera
uit bnñfactoꝛẽ ac dñʒ ⁊ mgr̃jm. Sʒ o cor neqᷓ;
T ipᷣa duꝛitia duꝛiꝰ.ſi ſic ad tãtã humilitatẽ
ñ moliris.ſi ſic dñ̃ʒ maieſtatiſ ñ uereris.ſi ſic

pedum.

uſqʒ ad ipᷣius ſꝑ tibi bñfici ſempꝑq; ĩnocẽtis ĩ

teꝛitũ ſeuis. Sʒ ue tibi miſeꝛ. Zu ꝗdẽ obdu

rat ꝙ ↄcepiſti ꝑturies.ñ tñ ipᷣe:ſʒ tu pibis.
Admiuaãda ẽ igit tata hũilitatis ⁊ benignita
tis ꝓfunditas dmi ieſu.vñ Anp̃.Et te qdez ꝑ
ditiſſimi ꝓditoris tui ꝑfidia nõ latebat qñ ĩ
hac cena ablutõis ẽt corã ipᷣo genu flexu ꝓ
cũbens maledictões pedes eius ueloces ad
effũdẽdũ ſãgninẽ tuũ ſãctiſſimis manibꝰtuiſ
attrectare. lauare ⁊ exterger̃ dignat es.Et
tu adhuc extẽto collo ãbulas.o t᷑ra ⁊ cinis
adhuc ſuꝑbia te eleuat.adhuc ipaciẽtia te
exagitat. Intuẽ hũilitat᷑ t mãſuetudis ſpe
culũ.uniuerſe facture creatorẽ.⁊ tꝛemebun
dũ iudicẽ uinoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ.añ peðos hois ẽt
Naditoꝛis ſui genua curuàatẽ diſce ab eo ꝗ
mitis ẽ ⁊ humilis coꝛð. Cõfũdere in ſupbia
tua. Eꝛzubeſce ĩ ĩpatĩa tua.⁊ iteꝝ. Cũ ãt ſuꝛ
gẽs a cena litheo ſe pᷣcixerit. miſiuq; aquã ĩ
peluiʒ cogita q̃ maieſtas q̃ poteſtas oĩuʒ pe
des lauit ⁊ ext᷑ſit qᷓ benignitas ꝓditõis ueſti
gia ſacꝛis maãibꝰ tãgit:ſpecta ⁊ expecta ulti
mo oiĩʒ tuoſ ei pᷣbe peðs abluẽdoſ.qm̃ quẽ ũñ
laueꝛit ñ hẽbit ꝑtẽ cũ eo.h̊ An. Voc ãt ex
ꝓleto miſterio ꝙ ad huilitatẽ ꝑtiebat obſe
quij ⁊ ad ꝓnrificatõez cene coꝛꝑis ſui.⁊eac
cepit ueſtimẽta ſua:⁊ redijt ad locũ cene:
qꝛ mutat offm̃ mutat ⁊ hitũ ad ſᷣuiẽdũ ueſti
mta depoſuit.ad docẽdũ r̃fumit ⁊ ſedet. Ut
eĩ ꝗr̃ ĩ eceli.amictꝰhoĩs enũciat ð illo. Per
B ãt onñdit.ꝙ ſuꝑioꝛ pꝰ actũ hũilitatis dʒ ꝛe
ſumẽ ðbitũ offm̃ auẽtat᷑. Miſtice auũt ſᷣm al
chuinũ ĩpleta ̃dẽptõis nr̃e purgatõe.ꝑ ſat
guĩis ſui effuſiõz .accepit ueſtimẽta ſua t᷑cia
die ð ſepłchꝛo r̃ſurgẽs ⁊ eodẽ coꝛpe i ĩmoꝛ
tali ueſtitꝰ.⁊ aſcẽdẽs ĩ celũ ĩ xt᷑a peᷣne qn:
tatis ̃ cũbẽs iñ uẽturꝰẽ ad iudicãdu ( Et cũ
Fcubuiſſʒ)iteꝝ ad cenà corꝑis ſui faciẽdam
docnit eos qre hoc feceit ĩ exẽplo.ſ.mutuo
ſibi ᷣuiẽdi.UVñ dixit (ſcit᷑ ꝗd fecerĩ uobis)
.i.qᷓntã hũilitatẽ exhibueꝛĩ uob. Intꝛogat
ut eos attẽtos ræddat. Deiñ eos ad imitãdũ
ſuũ exẽplũ ↄfõtat(.d.Voſ uocat᷑ me mgr̃ ⁊
dne.⁊ bñ dicit᷑)qꝛ ueꝝ ẽ ꝙ dicitis(ſũ etei)
igr̃ ⁊ Onſ.qꝛ ði vt ði ⁊ ſapia. Mgr᷑ ĩquã ꝑp
ſapiaʒ qᷓ; doceo vᷣbis.dominꝰ ꝑpꝑ potẽtiã quã
oſtẽdo miracuł.Qõ dic᷑ magꝗ ð ſe nõ ẽ arro
gãtia:ſʒ vitas q̃ ꝓdeſt auditoꝛibꝰ ſicut facit
⁊ Pau.Aug.uituperabile eſt ꝙ quiſq; ſe cõ
mendet pꝛopter periculum ſuperbiendi.nasʒ
periculum eſt ſibi placeꝛe cui cauendum
E ſuꝑbire ubi ergo nõ ĩminʒ ꝑiculũ ſuꝑbiẽdi
ñ ẽ uituꝑium ppᷣa cõmendatio.ĩ xpᷣo àt h̊ ꝑi
culũ non tiebat᷑.ille eĩ ꝗ ſuꝑ oĩa ẽ qᷓntũcun
q; ſe laudet.nõ ſe exrollit excelſus. Iteʒ ꝗa
aliqñ laudabile ẽ ꝙ hõ ſe ↄmẽdʒ.qũ.ſ.cedit
ad utilitatẽ fideliũ.⁊ ſic apłſ ↄmẽdauit ſe.ſʒ
ualde ẽ nobis utile ⁊ nccẽaꝛiũ ut cogſeamꝰð
um.uñ expedit nobis ꝙ magnitudinẽ ſuam
nobis r uelet.⁊ iõ oꝑtzʒ ꝙ ipᷣe ſe nobis laudʒ

enditoͦn. Lad hor ſecn
leneri Fmn Criß.Xpbana!
nodͦ q; opli: dñs no
ger nan i Potius ho
cuit humilnatẽ exeplo.
in actibns hoiz. luſ mo⸗
lluc en doc agit deleg
nagis oñdit anis ülnd
git. docei Tin en
Aliawid 2 aliud fac me
guam ide docet. Ti
Ex iho facto dare exi
mino ſuo neqz ap's,
maioꝛ eo g miſtt illu
glſſter 1 mittens me
bumiliare debetis.
ꝗn me uobls minorib
Vriß. Sia me h fact
Ne addue bec fieri.
iit deus: ipſe incipi
bin pedolanit dadn
clnis exiis pnluis⸗
gna ſapis. Ecce qua
humilitane lnuita
litate fntti t erihl
hoc conenitẽ mo⸗
tepit ieſus facef
9 decirt Scie⸗
re ꝙ neſcieba
ſnebas. hoc tibi
out ſineꝛes temn

as peög tmo d
faciam⸗ da
ſelſns.Aug.T

mandatu ant q;

ne inz.
behuin⸗
nin inte

danmnius paitöslei
neſpeclat eeenit
Pede adlnedd gi
cieo h Ay vor i
hülitute gieharohe
6; ene conis ſii ene
treljt a lori cene:
t hiri ad fuiedi ueſti
iti ffumit t ſedet. V
is eniciat d ilo. o
actu hallitatio ar⸗
i. Miſictait fin
is rie ungatoe ſan
pir ueſtineng ſua icia
87 eNe N id imo
dicäida ai
WRadinikidi(Sci
eni rhis uifceden
cfeceit iepeplo . mumn
tt (ciga kee obe)
rbibueri uob, Ftrogtl
ut deiñ ew d iniiͦt
4. Voruocat ne ng
nere gaciie ſ etel)
t ſapin M, nnin
enie ſennn,
midſe⸗ ſet
ditoꝛib ſiel at⸗

0- —

Secunde partis

nõ eſt igituꝛ ueritas quandoq; tacenda ꝓ ui
tanda iactantia. Seg. Incaute ſunt hùiles
qui ſe mẽdatio illaqueant.duʒ arꝛogãtia ui
tant.qꝛ ↄ ueꝛitatẽ ſe eꝛigunt q; ꝛeliquũt.qui
enĩ nccitate cogẽte ueꝛa de ſe bono loquit᷑:
tanto magis humilitati iungituꝛ.quanto vi
tati ſociat᷑. Tũc aꝛguit a minori(ſi gᷓ ego la
ui peõs ueſtros dominus ⁊ magiſteꝛ )õð quo
minus uidetuꝛ æ? quod minus erat debituz (
⁊ uos)ſibimet diſcipuli multofoꝛtiꝰ (vebet
boc exẽplo puocatiſalteꝛ alterius lauare
peðs) ⁊ ad oẽ obſeꝗũ humiliaꝛi.qꝛ magiſteꝛ
ſum:meam doctrinam recipite.Et qr dñs:
meũ mãdatũ cuſtodite.h̊ ꝑ unũ obſeqũ acci
piũt ſinodochice oĩa alia obſeꝗa fr̃na.q̃i/d.
Debetis uobis mutua obſeꝗa humilitatis ⁊
caritatis exhibere.ſ.inuicẽ miniſtrare.inui
cẽ iniurias dimittere. ꝓpinuicem oraꝛe Caiſ̃ᷣ.
Non in lauãdo vedes hanc legẽ ſcribit ſolũ
led ⁊ ĩ alijs oĩbꝰq̃ circa nos mrãuit( Exẽplu
eĩ dedi uobis ut quẽadmodũ ego feci uob)
humiliãdo me ſub uobis((Ita ⁊ uos Aiferio
res(faciatis) iobis ĩuicẽ.⁊ maxime in caſu
neceſſitatis.q.d. Non ſolũ hoc feci ꝑꝑ pedũ
corporaliũ emundatõm:ſed ꝓpteꝛ hũilitatiſ
eruditõm. ⁊ ad hoc feci.ut onderẽ nos ad G;
teneri.ſᷣm Cri.xpᷣiana religio potiꝰ attẽdit
modũ qᷓ; opua:qꝛ dñs non attendſit quantuʒ
ſʒ ex quanto.i.potius hoc qᷓ; illud.Et bñ do
cuit humilitatẽ exẽplo. Nam in moꝛalibꝰ ⁊
in/actibus hoĩz. pluſ mouẽt exẽpla qᷓ; ueꝛba.
illud enĩ hoc agit ⁊ elegit ꝙ ſibi ur̃᷑ bonũ uñ
magis oñndit quis illud ẽẽ bonũ ꝙ ipemet eli
git. qᷓ; ꝙ docet: ⁊ iñ eſt ꝙ quando quis docet
aliquid ⁊ aliud fac᷑.magis ſuadet alijſ ꝙ faẽ
quam id ꝙ docet.⁊ iõ maxime ẽ neceſſaꝛiũ
ex ipᷣo facto dare exẽplũ(ñ eſt ſᷣuꝰmaioꝛ do
mino ſuo.neq; apts).i.miſſus ſeu nunciuſ(¶
maioꝛ eo ꝗ miſit illũ.) ⁊ iõ ſic ego dñs ⁊ ma
giſteꝛ ⁊ mittens me hũilio uobis.ita ? uos
bumiliare debetis.⁊ facere equalibꝰ ue ſtꝛiſ
ꝙ me uobis minoribꝰ facere uidiſtis.q.d. vᷣʒ
Criᷣ.Si a me h̊ facta ſt᷑ multomagis a uo
bis opoꝛtet hec fieri. debitores eniʒ nos ↄſti
tuit deus:ipſe incipiẽs.Qui ſedet ſuꝑ cheꝛu
bin peðõs lauit ꝓditoris.Tu ueꝛo hõ terra ⁊
cinis exñũs ⁊ pnuluis ⁊ lutũ.extolł᷑ teipᷣʒ ⁊ ma
gna ſapis.Ecce quantũ exẽplo ⁊ vbo eos ad
humilitatẽ ⁊ inuitauit: ⁊ doctrine ſue ð hũi
litate factũ ⁊ exẽplũ hũilitatis pꝛemiſit:⁊ in
hoc cõueniẽtẽ modũ docẽdi ondit.ſᷣm illud
cepit ieſus facer̃᷑ ⁊ docer̃. Hic ẽt apuit ĩ hoc
ꝙ Pe. dixit. Scies ãt poſtea.Au.̊ ẽ beate
Petre ꝙ neſciebas cũ tibi lauare pedes nõ
ſinebas.hoc tibi poſtea ſciẽdũ pmiſit quan
do ut ſineꝛes terruit te mgf̃ tuꝰ? dñs tuuſ la

uãs peõs ruos. Didicimꝰfr̃eſ hũilitatẽ ab ex

celſo faciamꝰ inuieẽ humiles.ꝙ hũᷣiliteꝛ fec

excelſus. Aug. ⁊ ad l̃am ⁊ ad miſticũ ſẽſum

B mandatũ dni dʒ impleꝛi.Ad Iram quidem

Capitulũ.lv.

ut ꝑ caritatem ſeruiamus inuicẽ. non ſolũ ĩ
lauãdo pedes fr̃ 3. ſed ⁊ ĩ oibus neceſſitatibꝰ
adiuuando ⁊ oꝑpa mie exercendo. Qõ ſi non
fiat ad lrazʒ.ſ.manu:ſaltẽ faciamꝰ cõde.ut ĩ
illoꝝ nüero ſimꝰ ꝗbꝰ dicit᷑. benedicte ſancti
⁊2 hũiles coꝛde dño.Aug.mnltomeliꝰ ẽ. ⁊ ſi
ne ↄtrovſia ueꝛius.ut ẽt mãibus fiat.ne ðdi
gnet᷑ ꝙ fecit xpᷣs facere xpᷣianꝰ.Cũ enĩ ad pe
des fratris inclinatuꝛ corpꝰ.ẽt in corde ipᷣo i
excitat.ł ſi iam inerat confirmat᷑ ipſius hu
militatis affectꝰ. Aug. Sed excepto iſto mo
rali intellectu nihilominꝰhoc ẽt ad miſticuz
intellectũ ⁊ ſpiritualiteꝛ facere debemꝰ. In
lotõe enim pedũ dat intelligi ablutio macu
laꝑ.Tunc g ſpiritualit᷑ lauas pedes fr̃is tui
cum xpᷣm imitando abluis quantum ĩ te eſt
maculas eius. Voc ãt fit tripliciteꝛ.ꝛemittẽ
do.ſ.ei offenſam.ſicut ille nobis penitẽtibuſ
peta dimittit.itẽq; oꝛãdo ꝓ peccatis eius.ſi
cut ille lauit nos a peccatiſ ĩterpeliẽdo pr̃eʒ
ꝓ nobis.⁊ iſte duplex lauandi modus coĩſ ẽ
omnibus fidelibꝰ.tertius modus ꝑtinet ad
pᷣlatoſ.ꝗ lauar̃ dñt ꝛemittẽdo pct᷑a auctõita
te clauiũ. Nrm eſt g̊ donãte dño miniſter iuʒ
caꝛitatis ⁊ huilitatis adhibeꝛe.illius ẽ exau
diꝛe.ac noſ ab omni ↄtaminatione peccatoꝝ
mũdare.deinde ꝙ dixit ſequẽti pᷣmio cõfiꝛ
mat dicens(( Si h̊ ſcitis)que feci ⁊ doceo (
bti eritis)h̊ ĩ ſpe ⁊ ĩ futuro ĩ re (ſ feceritis
ea)qꝛ bt᷑i ꝗ andiũt vbũ dei ⁊ cuſtodiũt illð
⁊ intellcctꝰ bonꝰ facientibꝰ ea. Geda. Quia
ſcire bonũ ⁊ ñ facere non ꝑtinet ad br᷑itudi
nem:ſʒ ad ↄdemnationem.ſecundum illud.
ſciẽti bonũ ⁊ ñ faciẽti pet᷑ſʒ ẽ illi.Uñ ⁊ cꝛiſᷣ.
Beitudo ñ copulat᷑ cũu ſcĩa.ſʒ cũ oꝑe ⁊ lumi

e 6 lentie. Oratio.
. itis ieſu ⁊ uere hũilitatis exẽplũ
ꝗ lauiſti pe.diſcipu. tuoꝝ.peto ⁊ ob

ſecro dñe. purga meoſ affectꝰ. ut utꝛo
q; pede gemina uʒ caritate puzgatꝰ ⁊ accen
ſus ad te puꝛificatorẽ meum accedã ſecuꝛꝰ
Puꝛifica me ĩ finem dieꝝ.⁊ emũda ab oĩbꝰ
macuł pctoꝝ.ut dimiſſis negligẽtijſ ⁊ pecca
tis meis.inimici die mortis ↄfuſi abcedãt.ꝗ

meũ calcaneũ ob̃uabũt. Dirige dñe pedes

meos in uiã pacis.ut de manibus oĩm inimi
corum liberatus benedicam te cũ electis tu
ig omnibus in ſecula ſeculorum.
de caritatiua correptõe ꝓditoꝛis ⁊ egꝛeſ
ſu eius. Capi. lv.
C Irca tertium ãt dolens ? meſtus
uſculta(Cũ eĩ hec dixiſſerx ieſus
batus) i. ↄtriſtatus ẽ.nõ carna
Wliter. ſed ſp. i. ſpaliteꝛ ⁊ ex impio
rõis.qꝛ ipᷣe ſpũ ſuo ⁊ tãte fecit ĩ ſe iſtã ppaſ
ſõis turbatõem.⁊ h turbatio in pte ſenſitiua
exiſtens non erat cõtraria rõi:ſed magis cõ
ueniẽs ei.vtuoſũ eĩ ẽ g̊ uitia turbari.Spual
tuꝛbatio ad pietatẽ ⁊ mĩ am ſpectat ſʒ cãna
lis furorẽ ⁊ iram excitat. Spiritu tur
2

De caritatina coꝛꝛeptõe

batur ieſus ⁊ mĩicorditer.ſiue ↄpaciendo
viſcipuio ꝗ eũ tradit ⁊ tradendo ꝑit. ſiue ut
nos doceat ꝗd agere öbeamꝰ.qñ ĩ magnuʒz
facimꝰ aliquẽ hoĩeʒ ruer̃ uiõmꝰ. Sic ⁊ ſct᷑i
mĩicoꝛditer ⁊ ex caritate turbat᷑ cũ uꝛget
eos iã qʒiʒãia ꝗ tꝛitico añ meſſes ſepar᷑. Mo
ꝛaliter g inſtꝛuit pᷣlatos.ñ debere q;tücunq;
ẽt flagicioſos niſ cũ magna ↄpaſſiõe ⁊ dolo
re a luminibꝰ ſct᷑e mr̃is ecclłe ſeꝑare. Unde
Aug.tuꝛbet᷑ plane xpᷣianꝰ ñ miſeꝛia ſʒ miſi
cordia. Timeat ne ꝑeant hoies.ↄturbet᷑ nõ
ꝑit aligs xpᷣo.Concupiſcat hoĩes acꝗꝛi xpᷣo
letet᷑ du acgꝗrit aliꝗs xpᷣo.Cieat ⁊ ſibi ne ꝑe
at xpᷣo.ↄtꝛiſtet᷑ ſe ꝑegꝛinari a xpᷣo. Concupi
ſcat ꝛegnaꝛe cũ xpᷣo.letet cũ ſperat ſe ̃gna
tuꝝ eẽ cũ xpᷣo(Et edẽtibꝰ illis dixit.amẽ di
co uobis.qꝛ unꝰ ex uobis )duodecĩ ꝗ ubiq;
mecũ eſtis.quoꝝ peõs laui.ꝗbus tãta ꝓmiſ
ſi (tradet me )dũm me męgr̃m me ſaluatorẽ.
uanus ex uobis numero nõ meꝛito corpore ñᷣ
agio.ſpẽ nõ uirtute. Maxiĩa ĩgratitudo iude
fuit tꝛadere ſuũ ↄmẽſalẽ.ĩmo dũʒ ⁊ nutꝛito
reʒ. unde ⁊ alius euangeliſta ſic dicit(ecce
manꝰ tradẽtis me mecũ ẽ ĩ menſa) Poc idẽ
poſſet dũs hodie dicere de ſaceꝛdotibꝰ mul
tis.qui menſam domini inpigne attingere pᷣ
ſumunt.qui ruꝛſum quãtũ ĩ ſe ẽ merito pec
catoꝝ filium dei cꝛucifigendũ tradunt. ſder
hoc.n.ꝙ ĩ menſa denunciauit ſuum pditorẽ
deſignauit ꝙ multi ꝓditorie ueniunt ad ſuã
menſam. Maius ãt peccatũ ẽ tradeꝛe xpᷣuʒ
ꝛegnantem ĩ ceł peccatoꝛibus mẽbꝛis.quaʒ
ambulantẽ ĩ terris peccatoꝛibꝰ iudeis. unõᷣ
Beda. Sʒ ⁊ hodie quoq; ⁊ ĩ ſempiternũ. ue
homini illi.ꝗ ad mẽſam dni malignus acce
dit.qui inſidijs mente ↄditis.qui pꝛecoꝛdijs
gliquo ſcelere pollutus.miſterioꝝ xpᷣi ſecꝛe
tis participare non metuit.Et ille.n.ĩ exem
pium iude filium hominis tradit.non ꝗdeʒ
iudeis peccatoꝛibus:ſed tamen peccatoribꝰ
mẽbꝛis vʒ ſuis.quibus illud ĩeſtimabile ⁊ ĩ
molabile dñi coꝛpus uiolare pᷣſumit. Ue in
quam illi homini.de quo ieſus ꝗ altaribus
ſacroſanctis inter ĩimolandum utpote ppoñ
ta ↄſecꝛaturus adeſſe non dubitatur. aſtan

tibus ſibi miniſtriſ celeſtibus conqueꝛi cogi

tuꝛ: ecce inquit manus tradetis me mecum
ẽ ĩmenſa.hec Beda. Et ut dicit Oꝛige.taleſ
ſunt oẽs ĩ eccła.ꝗ inſidiãtur fꝛatribus ſuis
cum ꝗbus ad eandem menſam corpoꝛis xp̃ᷣi
frequenter fuerunt. Pꝛedixit autem domi
nus de pꝛoditore: ⁊ ſic eum quodãmodo re
uelauit triplici de cauſa. Pꝛimo ut ſic oſtẽ
deret ſe deuʒ ꝗ futura ↄtigentia pᷣuidebat.
Secundo ut oſtenderet ſe ſpontanee pati.
92 pcauere poterat moꝛtẽ quam p̃ᷣſciebat.
Tertio ut ꝓditor peniteret ꝗ ſe nõ later̃ au
diebat. Un Pieꝛo.ꝗ de paſſione pꝛedixeꝛat
⁊ de ꝓditore pᷣdicit.dans locũ pnie. ut cum
ĩtellexiſſet ſciri cogitatõnes ſuas ⁊ occulta

ꝓditoris ⁊? egreſſus eius

coꝛis ↄſilia peniteꝛet eum facti ſui:⁊ tamẽ
non deſign t eũ ſpecialiter ne manifeſte co
aꝛgutus impudentioꝛ fiat.ſed mittit crimen
in numero ut ↄſcius pniam agat. Pec PHie.
Et notandũ qð a mali ꝑpetratõe ſolet ali
quis quattuoꝛ modis retrahi.quibus ex ma
gnitudine miſericordie ſue temptauit domi
nus pꝛoditorem diſcipulum.a tanto ſcelere
perpetrando ad pniam reuocazꝛe.ſ.pudore:
cum dicit unus ex uobis tradet me. æ manꝰ
tradentis me mecum ẽ ĩ menſa:timore per
cõminationem ſupplicij. cum dicit(ue aũt
hoĩ illi per quem filius hominis tradetur)
ut qui pudore non uincitur. timore coꝛiga
tur. beneficij exhibitione. eum illum ad mẽ
ſam ſuam ꝛecipit ⁊ ei pedes lauat. affectus
oñſione in blanda allocutione cum dicit a
mice ad ꝗd ueniſti. Sie exemplo xpᷣi bonuſ
pꝛelatus ſupditis etiam malis dʒ exhibẽ bů
ficia.ut qᷓ;tũ ĩ ſe ẽ.eos a ſua ruocat uita ma
la. Sʒ indas nullo hoꝝ frangit. ne hoĩem
tradat: quẽ ði filiũ noueꝛat. Paſſionẽ ꝗ̊ᷓ ieſu
xp̃i pie ↄſiderare uolẽti.occurrit pᷣmũ perfi
dia ꝓditoris.ꝗ tãte fuit fraudis ueneno r̃ple
tus: ut mgrᷣm ⁊ qñm ꝓderet.tãte cupiditat᷑
flãma ſuccenſus:ut deũ aꝛgẽto uenüdaꝛet.
⁊ pᷣcioſum xpᷣi ſanguinẽ uit mercedis pꝛetio
ↄpenſaret.tante ðᷣeniq; ĩgratitudĩs.ut eũ q
oĩa ſibi ↄmiſerat ⁊ ad culme apiici honõis
ꝓuexerat.uenũdaret ad moꝛteʒ.tante duri
tie ut nec familiaritate ↄuiuij. nec huũilita
te obſequij.nec ſuauitate colloquij.nec mł
cebritate oſculi a ↄcepta malitia potuit ꝛe
uocari.O miꝛa benignitas xpᷣi ĩ diſcivnlum
durũ.dñi ĩ ̃uũ negſſimũ. Wleꝝ łʒ inexplica
bilis fueꝛit ꝓditõis ipietaſ.i ĩmẽſũ tñ eò exu

peꝛat agni dei dulciſſima maàſuetudo.ĩ exẽ

plũ data mortalibꝰut iã ñ dicat ab aĩco exu
perata humana infirmitas. ſi inimicꝰ meus
maledixiſſet mihi ſunſtinuiſſem utiq; qꝛ ecce
homo unanimis qui dux uidebatur ⁊ notꝰ.
qui pães xpᷣi edebat.⁊ in ſacra illa cẽa dul
ces capiebat cibos magnificabat ſupeꝛ eũ
ſupplantationem.⁊ leuauit calcaneü ſuum
contꝛa eum. quia conabatuꝛ ſuppeditar̃ ip
ſum. Sic hodie multi prelati cleꝛici: ⁊ ꝛeli
gioſ.ꝗ laute uiuut ðᷣ patrionio crucifixi. le
uant calcaneũ xpᷣm. in membꝛis ſuis ſup
plantantes ea. ⁊ affligent es calũnijs ⁊ exac
tionibus iniuſtis. Cũ ãt ieſus dixit eis unus
ex uobis me tradet:hec uox ĩ corda ipᷣoꝛuzʒ
ut gladiꝰacutus ĩtrauit.luctuſq; ĩtolleꝛabit᷑
choꝛum illum ſanctũ tũc aſſumpſit. ⁊ tꝛiſta
ti comedere ceſſauer̃t. ⁊ ĩſpiciebant ſeipᷣos
ĩuicem quaſi nouo ſtupore peꝛcuſi. heſitan
tes de quo diceret. Non ſolũ ꝑp mortez ma
giſtri ſui futuꝛã ſunt contriſtati:ſʒ qꝛ gꝗlibz
tilebat de ſe.ne eſſet ille ꝗ debebat eum tꝛa
dere. Erant ergo admirati. qꝛ glibet eoꝛum
preter iudã ſenciebatiſe totaliier firmatũ ĩ

z noie pprio non de
e qs elſet: quia omn
naſe in circuitu cum 4
autẽ giſeipuli ſeoꝛſum
bant.⸗Quaſi diceret. un
let Et er boc ſats an
liſentes erit. Quod
Marc catinu dicit: un
9
alterg eſſetr fictile op'd
nas öckatü:hadens par
r extemitnes. Ninus
theu ad immnedalique
aytum. Aſpice nunc di
fe tam dſo q; eis. qua
poſici. Yle at prodino⸗
Rrinere viderentm.
ris eni comxriſtatis
⁊ inerdicetib ciboe
le t ipudentia qua
manu cu eo mittit i
nam conſciẽti men
ipſa menſa erat ite⸗
ra ſeeft ad cena i c
cendorecubentes.
rade luibtain
ſaun Ue geirome
ſurauit in uno quas
7 balmi ta glicer
umn tres diſeipuli
dns humilitezig
eum eꝛat itg quod
boteꝛaͤt. Abꝛ adue
lltatis. qe cu pan
pditore. in eaden
eodẽ catino T

oleni occuint ni .
fuit mudi crne
Neiͦ gagtouenidet,
he ul nerelſs werio
Bigotttucſs ut en
culme gplici hono⸗
d mortez unte gin
eovilij. et hiit
tate collogei nec nnt
epia maldiaſortitꝛe
gitns i enden
ſmä. Veninethien
ieraſtindäthene
ccima maͤſnemdo iet⸗
t ii f dicar ab nioenn
ſrmitas, ininic' nens
ſſeinuigem utig r ecce
icur nidebanir 1 nor,
ttin ſacrd lla cen dul
magnficabat ſuper ei
leuauit calcaneu ſuum
onabatmn ſuppecitaf 4
ripelati ceäicer
toͦpanionio cluch ⸗
min membus ſtis in

.

Becunde partis

Sriũ dicti ipſius xpᷣi.⁊ ſi de ſuis ſotijs ſicut
de ſe cogitab at. Uerũtũ ꝑ fiumitatẽ vboruz
xpᷣi.magis e dicto qᷓ; ſuis ↄſciẽtijs cꝛedebãt
⁊ n exitabàt ð euẽtu rei:ſʒ ð illo ꝑ quez hoc
euẽiꝛet( Cõtriſtati g̊ nalõ.ceperũt ſiguli di
cere Junuſꝗſq; pro ſe(Nungd ego ſuʒ dñe))
ſ.ꝗ tradet te ⁊ ceꝛte noneràt undecĩ apłi ꝙ
nihil tale ð dñʒ cogitauerant:ſʒ plꝰ mgr̃o q;
ſibi credebãt.⁊ tim̃tes fꝛagilitatẽſuã.tꝛiſteſ
qrunt de pcto:cuiꝰñ hñt ↄſciaz. Vt qr̃ ĩ pᷣa.
Delicta ꝗs ĩtelligit: Quilibet ẽt dʒ ſibi time
re de futuro:qntũcũq; ſit ſanctꝰ.( Et rñdens
ait. Qui intingit mecum manũ ĩ papſide ſeu
cathĩo.h̊ me tradet) Ecce hũilitas xpᷣi ⁊ pa
tĩa q́ᷓ ꝓditorem ad mẽſam ⁊ ſcutellaz admit
tit.⁊ ᷣm Hieꝛo. In q;̊ mira apꝑet dni patĩa
qꝛ primũ dixerat.unus ex uobis me tradet.
pꝑleuerat proditor ĩ malo.manifeſtiuſ arguit
⁊ tñ noĩe ꝓprio non deſignat. Uñ ꝑ hoc uer
bũ xpᷣi non potuerunt deteꝛminate peꝛpẽde
re ꝗs eſſet: quia omnes duodecim de eodẽ
uaſe in circuitu cum dñũo edebant minores
autẽ diſeipuli ſeoꝛſum in alia menſa cõmeð
bant.Quaſi diceret.unꝰ ex duodeciʒ me tra
det. Et ex hoc ſatis apparet.ꝙ alij diſcipu
li pᷣſentes erãt.Quod at Mattheꝰ papſidẽ.
Marcꝰ catinũ dicit:unus quadratuã uaſiſ
alteꝛ ꝙ eſſet fictile opꝰ deſignat.ẽ eĩ ꝑpapſis
uas qdeatũ: habens pares apſides i. latera
7 extremitates.catinus vo uas fictile ſeu lu
theũ ad imittẽdũ liquoꝛem ⁊z ad plura alia
aptum. Aſpice nunc bñ diſcſpulos ⁊? cõpate
re tam dño qᷓ; eis.quia in magno dolore ſũt
poſñici. Iille ãt proditoꝛ ne u rba hec ad euʒ
ptinere uiderentuz. ↄmeder̃ ñ ceſſauit.Cete
ris enĩ contriſtatis ac retrahentibus manꝰ.
⁊ interdicẽtibꝰcibos ori ſuo iudas temerita
te ⁊ ĩpudentia qua ꝓditurus erat ma giſtꝛũ
manũ cũ eo mittit in papſide ut audatia bo
nam conſciẽtiã mentiret᷑. Et debes ſcire qð
ipſa menſa erat ĩ teꝛza.⁊ moꝛe antiquo ĩ ter
ra ſeder̃t ad cenã ĩ cenaculo ſtrato.quaſi ia
cendo recũbentes.Erat ãt ut creditur qua
dra de pluribꝰ tam tabuł facta.⁊ pꝛout naꝛ
ranit ille ꝗ eã rome in eccłia lateꝛanẽſi mẽ
ſurauit in uno quaðꝛo ẽ duorum brachiorũ
⁊ triũ digitorum.⁊ ĩ alio duorũ bꝛachioruz
⁊ palmi.ita ꝙ licet ſtricte ⁊ arte.tam̃ ut cꝛe
dituꝛ tres dieipuli. in uno quadꝛo ſedebãt.
⁊ dñs humiliteꝛ ĩ angulo.⁊ Johãnes iuxta
eum eꝛat ita quod oẽſ de uno uaſe comeder
poteꝛãt. Ubi adueꝛte ↄuiuiũ hũilitatis ⁊ ca
ritatis.qꝛ cũ pauperibus ilł diſcipuł ⁊ iuda
ꝓditore.in eadẽ menſa.eodem cibo ⁊ potu.
eodẽ catino ⁊ calice magiſteꝛ ⁊ dũſ pꝑticipat
Mon ſic hodie multi ꝛeligioſi faciũt ꝗ diſſilr
a fribꝰ refici non erubeſcunt.Et addit ieſus
pᷣdicẽdo penã dãnatõis traditoris(S ilius ꝗ
dem hominis uadir ad paſſionẽ uoluntarie
ſicut ſcriptũ ẽ de eo Joblatus ẽ qꝛ ipe uoluit

Capitulũ.lv.

Ae antem homini illi ꝑ quem filius hoĩs
tradet᷑) Ue.i.eteꝛnalit᷑ peribit.qꝛ ue.ĩ ſcꝛip
tura ſac.eteꝛnã damnationẽ notat. Licet eĩ
iudas poſt factũ penitueꝛit.hoc tñ inutiliter
fuit qꝛ ꝑ deſperationẽ ſe ſuſpẽdit: PHie. Ju
vas ãt nec primo nec ſcdõo correptus a pꝛodi
tione retꝛahit pedem:ſʒ paciẽtia dñi nutrit
ĩpudẽtiã ſuam.⁊ iõ pena pᷣdr̃.ut quẽ pudoꝛ
non uiceꝛat.corꝛigant önunciata ſupplitia.
Et ne mittiſſimã penam eius intelligeremuſ
adiungit(SBonũ eꝛat ei ſi natus)ſ. in utero
fuiſſet homo ille Itot ⁊ tantis cꝛiminibuſ
edᷣatꝰ:ꝗ pr̃eʒ occidit.mrez ſtupꝛauit.xpᷣʒ ꝓ
didit.ſeipᷣʒ ſuſpẽdio interemit.qꝛ ſᷣm Hieꝛ.
meliꝰ eꝛat ei ñ eẽ:quam ad toꝛmẽta eẽ:mul
to enim meliꝰẽ ñ ſubſiſtere qᷓ; male ſubſiſter
Bonũ enim accipit᷑ hic ꝓꝑ minus malo. Mi
nuſ ãt malũ eſt nõ eſſe ſimpliciteꝛ.q; eẽ dam
natũ.qꝛ ⁊ ſi ñ ſit minꝰ malũ rõe pene adiunc
te:q̃ ñ pꝛiuat totũ eſſe creatum.tũ minꝰ ma
lũ ẽ rõne culpe mortał.q̃ inſeperabiliter ad
heꝛet dãnatis:⁊ ipa ñ ſolũ priuat qpᷣdaz eſſe
creatũ ſicut pena.ſed ẽt pꝛiuat bonũ ĩfinitũ
.ſ.dinũ ꝓpteꝛ ꝙ eẽ miſeꝝ miſeꝛia culde mor
tał eteꝛnaliteꝛ.G eſt peius qᷓ; ſit nõ eẽ ſimpli
citeꝛ.⁊ qꝛ ceteꝛi diſcipuli eum triſtes ĩteꝛꝛo
gauerãt.ĩtꝛogat eũ ⁊ ipe quẽ ↄſcia ꝛemoꝛde
bat.ne tacẽdo ſe ⁊ cꝛimẽ ſuũ ꝓdere uideꝛet᷑
Si em̃ ipſe alijs de hoc queꝛetibꝰ tacuiſſet.

ſuſpectũ ſe eis reddidiſſet. unde dixit( Nun

quid ego ſũ rabi)ñ uocat eũ dñũm ficut alij
qꝛ iam a ſe excuſſerat iugũ dñi.alijs ſub eiꝰ
iugo remanẽtibꝰ.Et ſᷣm Pieꝛo.non dũm ſʒ
mgr m uocat q̃ſi excuſatõm habeat ſi dño ð
negato.ſaltẽ mgr̃m ꝓdiderit( Et ait.tu dixi
ſti).q.d.ſᷣm Rabbanũ tu ꝓdidiſti te ñ ego.
Eadẽ rõe confutatus ẽ pditoꝛ.qua pylatus
iniquꝰiudicatoꝛ.ñſdũ coꝛã eiſ eũ expᷣmit nec
ölictũ ſuũ ĩ q̊ alijs publicauit.ſʒ ↄſcĩe iuõ ſe
eiꝰ ᷣlictũ ſcir᷑ ſignificauit.poterat eĩ ꝑ H̊ uer
bũ m̃tẽ iuð ſic mouẽ.ꝙ alios latebat.un pt᷑
ſic ĩtelligi.Ego ñ dico ſʒ tu dicis.ł pt᷑ exponi
de aſertione coꝛdis.q̃ſi.d.Oꝛe ĩteꝛꝛogas q̃ſi
neſciꝰ.ſʒ coꝛde dicis ⁊ ratũ hẽs te eẽ ꝓdito
rẽ.ecce miſeꝛ hõ uides dñũm oĩa ſcire.nec tu
am ↄſcĩam eũ latẽ.ceſſa igr̃ ⁊ ↄfiteꝛe.Hic ã
monemur ut peccãtẽ prio cũ mãſuetudĩie ar
guamꝰ.pꝰ ſi peccauerit guiꝰ.ad ultimũ guiſ
ſime. Hanc ei foꝛmà nobis dñſ reliquit ꝗ p
mo dixit unꝰex uobis me tꝛadet.vᷣo ꝗ ĩtigit

mecũ manũ in ꝑaſpſide. hic me tradet.teꝛtõ

tu dixiſti.(eꝛat autẽ Jo.recũbẽs)i.reclina
tus ſᷣmon ibeiſtis territꝰ.⁊ ſeipᷣm ſuſtinere ñ
ualẽs.eo ꝙ teꝛroꝛe erat r ſolutꝰ.ĩ ſmu ſiue ſu
pꝛa pectꝰieſu:qr ĩclĩate q̃ſi añ pect?* ppe oſ
edappodiauit ſe ſupra dñʒ.ſiẽ ĩnix?ꝰſr̃ dlectũ
ſuũ ⁊ ſĩic erat idonee poiĩtꝰ ad ĩteꝛꝛogadũ ali

00

d ſecrete ab eo ⁊ audiẽdũ.Cu g iſta q̃ſtio

a ſinguł fieꝛet innuit illi petꝛus.⁊ dicit ei, ¶
Quis ẽ ð qꝰ dic)i.ñ uerbis ⁊ monaͤch⸗ ſed tm
3

De caritatiua coꝛꝛeptõe

mõ nutu coꝛpis ⁊ inuẽdo dixit ei.ut ſecreto
qreꝛet a dño ꝗs eẽt de quo dixeꝛat. Uł pᷣmo
ĩnuit ⁊ deiñ ñᷣ ↄtẽtꝰ nutu dixit. Nota Petꝛi
reueꝛẽtiã ꝑꝑ qᷓ; ʒ maior ⁊ pᷣnceps apłoꝝ nõ
ĩteꝛꝛogat dnim pꝑ ſe:ſʒ ꝑ minorẽ.Et cũ iohes
ſubmiſſa uoce h̊ qet.dñs ieſu( familiarit᷑ ei
tãqᷓ; ſingularit᷑ dilecto ſubmiſſs uoce aꝑuit.
⁊ ꝓditoꝛẽ ſuũ tacite expᷣſſit.ne alij audirẽt
(eui.ſ.panẽ ĩtinctũ poꝛꝛigeret) Johᷣi igit ut
ſecretario ſuo expᷣſſit apto ſigno.ñ tñ nomie
nec oĩbꝰ.ĩ hoc nos ĩſtruẽs ñ debere cria pꝛo
ximoꝝ ꝓpalare alijs. Jõ eĩ ſᷣm Criᷣ. noluit
xp̃s iudã ꝓditorẽ publicare.ut nos doceret
ꝙ peccata occulta alioꝝ publicaꝛe non öbe
mus.qꝛ ſicut ẽ moꝛtale peccatũ ĩnocẽti fłm
crimen ĩponere:ſic ueꝝ crimẽ occultũ alijs
reuelare(⁊ ſtati bucellꝗ tm̃ itictam (non ⸗
ſecratam) iude poꝛꝛexi?) q̃ coꝛpus ſuum nõ
eꝛat.ga ꝗ ueꝛum panem de celo tꝛadere in
ſidioſe ſtudebat.ñ illo ſed alio ĩtĩcto reuela
ri merebatuz.Et iõ ſtatutum eſt.ꝙ euchaꝛi
ſtia ĩtincta ñ detuꝛ fidelibus.⁊ ẽt pꝛo heꝛeſi
tollẽda q̃ dogmatizauit totum xpᷣCjꝭ ſub utꝛa
q; eſſe. ⁊ neutra tm̃ foꝛma. Dũs ꝑ bucellã in
tinctã ſuũ expmit traditorẽ. fortaſſis pꝑ pãis
ĩtictõem.illiꝰ ſignificãs fictõem:qꝛ ſicut pa
nis ĩtinct? hʒ colorẽ ⁊ ſaporẽ ĩ ſuꝑficie aliũ
q; ĩteriꝰ.ita iudas ſiłabat ſe exteꝛiꝰ xpᷣi diſci
pulũ ⁊ diligere mgr̃m.cũ tñ ĩteriꝰ pditor eiꝰ
eẽt.⁊ ꝓditiõezʒ tractaret. Jo.ãt ſtupefactus
ẽ ⁊ coꝛdialr gladiatus vſus dominuʒz magis
ſe ĩclinauit ⁊ ſupꝛa pectꝰ eius recubuit. Pe
tro ãt dñs non dixit.nec ipe Joſijes qᷓ;uis ad
nutũ eiꝰ q̃ſiſſet:qꝛ erat ita feruidus ꝙ ſtatizʒ
ĩ pditorẽ ĩſurrexiſſet ⁊ eũ interfeciſſet. Sʒ
B noluit dñs.ne diſpenſatio conſilij diuini ĩ
pediret᷑. Qõ ãt Petrus Johᷣi iterrogatõem
2mittit. hʒ ẽt rõeʒ miſticã ꝑ Petꝝ eĩ deſiãt
uita actiua. peꝛ Johannem ↄtẽplatiua. De
trus g ꝑ Johem a xpᷣo iſtruit, qꝛ actiua ui
ta de diuinis ꝑ ↄtẽplatiuã ĩformat᷑. uñ hẽs
hic argumentũ ⁊ ſigurã ꝙ ↄtẽplatiuꝰnon in
Nomittit ſe de actibus extrĩſecis. uĩdictam
ẽt nõ expetit de ipᷣis dei offenſis.ſed inde in
terius gemit.⁊ ꝑ oronẽ ad veũ ſeæ ↄuẽtit. ac
fortiꝰ ꝑ ↄtẽplatõem appꝛoximãs. eiq; adhe
rẽs.oĩa ſue diſpõni ↄmittit Et G̊ de thᷣre ua
catõis ĩtellige.cũ copiã ſpõſi hʒ ap ſe. Nã
aliqñ ipᷣe ↄtẽꝑlatiuꝰex ʒelo dei ⁊ aiaꝝꝑ ł rõe
officij ĩminẽtis exteriꝰexit.⁊ ſił:ꝛ qũ ſpõſo ut
reuocef auidiꝰ ⁊ teneat᷑ fortiꝰad tpᷣs recedẽ
te ñ ſemit ſolitas ↄſolatões.ĩ actiuã ſe ꝛedu
cit.ut ł ſic ſpõſo fructificet.Nõ.n.decet con
templatoꝛẽ eẽ deſidioſum. Pic ẽt põt colli
gere ꝙ ↄtẽplatiuꝰ ſecretũ dñi nõ dʒ ꝛeuelar̃
niſi forte fꝛateꝛne ſalutis uꝛgeꝛet ʒelꝰ uł ſu
peꝛne ꝛeuelatõis dictaꝛet inſtinctus.nunc g
ↄſpice dñi benigniratẽ.qũo dilectũ ſuũ diſci
pulũ ĩ ſinu ſupra pectꝰſuũ ꝛetĩet.ĩ quo ⁊ ma
gna hũilitas eiꝰ claret. O quã tenerrime ſe

ꝓditoris ⁊ egreſſus eius

inuicẽ diligebãt.⁊ iõ de pectoꝛe ⁊ ſinu.i. ſe
creto ſapie dñi ſacẽm diuinitat᷑.⁊ ſpalꝛ euã
geliũ ꝙ ſcꝛipſit: hauriebat ⁊ bibẽs ĩebꝛiatꝰ
E. Un an.qſnà ille ẽ ꝛzogo te:ꝗ ſupp pectꝰeiꝰ
rcubuit.⁊ ĩ ſiu eꝰcaput rᷣclĩat. felix ꝗoq; es
O certe.ecce iam uideo Johes ẽ nomẽ eiꝰ.
O Johheſ.qd tibi dulcediniſ.ꝗd gr̃e ⁊ ſuaui
tatis.ꝗqd luminis ⁊ deuotõis hauꝛiebas ab
illo föte. IJbi certe oẽs theſauꝛi ſapie ⁊ ſcĩe
dei abſconditi ſt᷑. Ibi fons miſcõie.ibi domi
ciliũ pietatis.ibi fauus et᷑ne ſuauitatis: unõ
tibi o Johes oĩa iſta.Nungd tu ſublimioꝛ
Petro. Andꝛea ſanctiõ. aut certe oĩnꝰapłis
grotioſior. Spãle h̊ pᷣuiłium vginitatis.qꝛ v
go es electꝰ a qno.atq; inter ceteꝛos magis
dilectus. Jam nunc exulta vgo. acceð ꝓpiꝰ
⁊ aliquã hꝰ dulcedinis portõem uẽdicare ñ
differas. Si potiora nõ potes. dimitte Johi
pectꝰ ubi ſe cũ uino leticie ĩ diuinitatis co
gnitõe ĩebꝛist.tu currens ad hñanitat᷑ ube
ra.lac expᷣme quo nutꝛiaris. Pec Anſhel.
Cõſpice ẽt alios diſcipulos młtũ meſtos ad
pᷣdictã uocẽ dñi:ñ ↄmedentes.ſeſeq; ĩuiceʒ
aſpiciẽtes.⁊ ſr̃ his ↄſiliũ cape neſciẽtes(( Cũ
& ieſuſ panẽ itictũ iuõ dediſſet pꝰ bucellã) p
q; uidit euũ ſignatũCitꝛauit ſathanas ĩ eũ)
nõ tunc primo ⁊ de nouo.cũ iam xvpᷣm pꝛius
uendidiſſet: ſʒ ad dpliꝰ quaſi ꝓpꝛiuz. ac ſibi
iam traditũ plenius poſſidendũ. ⁊ ſue ſerui
tuti ſubiugandũ:⁊ ad quecunq; uellzʒ noxia
agẽda tꝛadendũ ĩ quẽ añ intꝛoiuerat quaſeẽ
alienum. ad temptandu ⁊? decipiẽdu. Intꝛa
u it in eum ut totum eum occuparet. ⁊ quẽ
malignis cogitationibus abligaret iama ſe
impietatis opeꝛe poſſideꝛet. IJugratus eniz
beneficioꝝ xpᷣi factus eſt in pate demonis
magis quam añ.ſic apoſtoli qui iam poſt re
ſurꝛectionem acceperant ſpm̃ſcẽm inſuſflan
te domino.poſtea iteꝝ ipᷣm pleniꝰ acceper̃t
i die pẽthecoſtes.ubi ſciẽdũ ꝙ ſathanã ĩtra
ꝛe hominem pr᷑ duplicit᷑ intelligi.quia uel ĩ
tꝛare in coꝛpus hominis.ſicut pʒ in demõia
cis.⁊ ſic põt eſſentialiter intrare in hoĩ em
uel intꝛare in mentem ita ꝙ menti eſſẽtia
lit er illabat᷑.⁊ ſic nullus pt᷑ intꝛare ĩ hoĩeʒ
niſi ſolus deus.aia enim rõnalis non habet
dimenſiones qᷓntitat isut aliquid in ea eſſe
dicat qĩ ĩſꝛa dimẽſiões eiꝰ ↄtẽtũ.⁊ ſic nihil
pt᷑ i ea.eſſe niſi ꝙ ei dat eẽ.ꝙ ẽ ibi ꝑ vtutẽ
ſuà.ubi at᷑ ẽ vtꝰ di.ibi ẽ ⁊ eſſentia dei.in dᷣo
eĩ idẽ ẽ vtus ⁊ eſſentia:⁊ ideo dᷣus eſſentia
liter ẽ in aĩa.cuiꝰſoliꝰ ẽ ĩplere naturã ſiue
ſubſtantiã ab eo cꝛeatã.dr̃ tñ ſathan illabi
mẽti humane ꝑ affectuʒ ⁊ effem̃ malitie.ſ.ĩ
quantũ homo ab eo ſeduetus.ſeꝗtur eũ ad
pꝑpetrãdũ malũ ꝙ ſuggerit.⁊ ſic ꝑ fraudulen
tã deceptõeʒ ⁊ malit iã.habitar̃ dr̃ ĩ eo quẽ
iplet.⁊ q̊ mõ ĩtꝛauit ĩ iudã.ut plẽ iꝰpoſſið:zʒ.
⁊ ad ꝑpetrãdũ malũ ĩducerz In ccoꝛ pᷣꝰ mi
ſerat ut ðcipeꝛet.⁊ ad pᷣbẽdũ aſſẽſũ malo ĩ

eſe ð ſaciẽdo malů·ſ
lo.us i ſe poteſtatẽ.
imio dſderio iplendi
z poſſe obieſcere.ſec in
ſe aia ninerer Dicit
tois expꝛobido. noñd.
tonfenet ille morte im
hoc adop nie redem
ti in gnitie pfidi ſenin
um feſtinando. Kum
manu domini accep⸗
ad örenduͦ cohorte
Rgrificat ſacerd
digne. magis elonge
male uſus ẽ. öſun
rybeneficijſ ñ ape
it nor) Quod exyſ
düoportunitate tpi
T ad denotandü in i
Ui ongut hocd
exiſe flld nocnig ſa
ĩ noctẽ ſen tenedꝛa
ex bonon ſoeietate
na dign fuit Wu
qupliciſt gigni bo
ti 7 nihil a malis
li duplici ſun i
cu poſſit effici dor
oni. ? q mbil 4
exiſſet iudas) ad
ieſi. une clenſt

e in eis

i chpe ſcictes Ai
taiſiro ueli,
mult ſubanns iei)
o i un thn geius
Auuſ gicz ac ſbi
ſidendi. ſue ſenn
necung iell nori
n innoireret Nol
decipect, Jina
vm Ncupare. 10e
us WMgre ied ihs
ſdene. Jugardsei
eKinpine Cemoi
Mpoſtoli aui ianotfe
crant hiſctmintufen
ter ön len ccepert
biſcii gſutbani int
ſcit ntellgi guinneli
inis.ſcut z indemoi
lite intrare in hoien
en tag nentieſſetit
uluspi intzare iboiq

Secunde partis

duceret.a ſiłi qũ oſtiũ ẽ ita fõte ꝙ latꝛo nee
uiolẽt᷑ nec l atẽt᷑ pt᷑ intre.tẽ qñq; latꝛũculũ ꝑ
feneſtrã ſubmittit: qui poſtea oſtium latrõi
aꝑit.⁊ ſic latro ĩtrat:latꝛo ẽ dya.domꝰfoꝛtiſ
uolũtas latrunculus mala cogitatio uł oᷣlec
tatio.Qñ g dyabolus poteſt intrar̃᷑ peꝛ aliqᷓ
ↄplacentiam.hic aꝑit oſtium cõſenſus ⁊ ſic
dya bolꝰĩtrat ⁊ ſpoliat aĩam bonis ſuis. Uñ
Oꝛige.cauẽdũ nobis ẽ.ne diaboluſ intꝛudat
in coꝛ nr̃m aliquid ignitoꝝ teloꝝ ſuoꝝ.naʒ ſi
Itroduxerit.inñdiat᷑.deinð ut ⁊ ipſe ĩtroeat
In hoc ãt ꝙ bucella ſumpta ampli ĩtꝛoiuit
ſathanas in iudã.ppetraãde quantũ ẽ cõmen
ſalẽ alicuiꝰ pꝰ eẽ ingratũ ⁊ beneficij imemo
rem. deinde ponituꝛ ꝓditoꝛis ꝓmiſſio.ñ enĩ
poterat aligꝗd facere niſi xpo ꝓꝑꝓmittẽte. Jõo
dixit ei( ꝙ facis) ſaolstate ac .i. facieſ¶
citius)&t bñ dicit ꝙ facis.qꝛ uolũtat᷑ cꝛimẽ
ꝓ facto reputat᷑. eſtinat dñs ĩ bonũ ſalutiſ
fiöliũ ꝙ iudas oꝑat᷑.ſʒ ñ ſibi.Multi quippe
bonũ ut iudas faciũt:ſʒ oĩno nihil eis ꝓficit
q bonũ facer̃ ñ intendũt. Non tñ dñs ipellit
iudã ad ꝓditõis culpã.ſed oñdit ſe ſitire ſa
lutẽ nr̃am. Uñ ñ dicit hoc pᷣcipiẽdo facinꝰ ł
ↄſulendo.qꝛ pᷣceptũ diuinũ ł᷑ cõſiliũ ñ poteſt
eſſe ð faciẽdo malũ:ſʒ tm̃ pᷣdicẽdo ⁊ pꝑmittẽ
do.dãs ĩ ſe poteſtatẽ.quia uidit eiꝰ animu pᷣ
nimio pᷣſiderio ĩplendi ꝙ cepeꝛat acceleratũ
ñ poſſe quieſcere.ſed ĩpleꝛe ñᷣ poterat.niſi ip
ſe dñe ꝑmitteret. Dicit ẽt hoc dñs crimẽ ꝓdi
tõis expꝛobãdo.ut oñderet ꝙ dũ ipᷣe bñficia
conferret ille mortẽ intẽpt aret. Dicit inſuꝑ
hoc ad opꝰ nr̃e redemptõis anhelando. non
tã in pnitiẽ pꝑfidi ſeuiẽdo.qᷓ; ad ſalutẽ fideli
um feſtinando. Cum ergo iudas bucellam ðᷣ
manu domini accepiſſet (exiuit continuo).
ad q̃rendũ cohortẽ q̃ xpᷣm capeꝛet. In quo
ſignificat ꝙ ſacerdos ſumens corpus xp̃i in
digne. magis elongat᷑ a deo. Quia enĩ bono
male uſus ẽ. ̊ pᷣſumptio pctm auxit.ut ĩgra
t beneficijſ dñi aperte ab eo recederz (eꝛat
ãt nox) Quod expᷣſſit euangeliſta ad onden
dũ oportunitatẽ tꝑis ad ꝑagendũ ꝓditõem
2 ad denotandũ in iuda mtis tenebꝛoſitatezʒ
Vñ congruit hoc bene ſacramẽto.erat ei ꝗ
exijt fil noctis.faciẽs oꝑa tenebꝛaꝝ.ibatq;
noctẽ ſeu tenebꝛas ⁊ moꝛtẽ. Quia ꝗᷓ iudas
ex bonoꝝ ſocietate ñ ꝓfecit.ob h̊ maiori pe
na dignfuit. Uñ Cri.ſicut bom ⁊ per ecti
duplici ſt᷑ digni honore.qm̃ ⁊ benigni ſt᷑ fac
ti. ⁊ nihil a malis nocum̃ti ſenſerũt.ſic ? ma
li duplici ſunt digni pena.⁊ qꝛ mali facti ſt᷑
cũ poſſit effici boni:ꝙ onñdunt qui facti ſunt
boni.⁊ qꝛ nihil a bonis lucrati ſunt ( Cum g
exiſſet iudas )ad pcurãdi xpᷣi moꝛtem (dixit
ieſꝰ. Nunc clarificatꝰ è filius hoĩs).i.eiecto
tenebꝛoſo.r̃mãſerũt ſoli mũdi cũ ſuo munda
tore. Nunc inꝗt qꝛ caligo noctiſ⁊ tenebraꝝ
receſſit a diſcipulis meis. nunc filiꝰhominis
clarificat ẽ in eis.nũc nihil calignis ⁊ tene

Lapitulũ. lvi.

brarũ ſentit ĩ ipᷣis.uñ Anſhel. Hot quoq; e
rat mãſuetudinis tue dñe ieſu.ꝙ pfidũ illuz
in cetu fr̃m palã deteger̃ ⁊ cõfſundeꝛe nolui
ſti:ſed leuiter admonitũ acceleratr᷑ iuſſiſti ꝙ;
parabat. In oĩb his ñ ẽ auerſus furoꝛ eius
malign a te.ſʒ egreſſus foras ſatagebat cir
ca frequẽs maleficiũ.Tunc clarificata ẽ fa
milia tua xpᷣe.ĩ modũ ſocietatiſ ãgelice.hec
