non nouimus. Ubi attendat caꝛnalibꝰ deſy
derijs delectationibus dediti. uerbũ Berñ.
dicẽtis. Si apłi carni adhuc dñice adheꝛen
tes.q̃ ſola ſancta.qr ſancti ſanctoꝝ erat ſpi
rituſancto repleri nequeꝛant.donec tollere
tur ab eis. tu carni tue qᷓ ſoꝛdida ẽ. ⁊ diuer
ſarũ ſpurcitiaꝝ fantaſijs repleta aſtrictus ⁊
cõglutinatus illũ ueraciſſimũ ſpm̃ te poſſe
putas ſuſcipere niñ iſtis caꝛnalibus ↄſolatõ
nibus funditus renutiare temptaueꝛis. Re
uera cum inceperis tꝛiſtitia iplebit coꝛ tuũ
ſed ſi perſeueraueris. triſtitia tua ↄueꝛter̃
tuꝛ in gaudium. Tunc enĩ purgabitur affec
tus ⁊ uoluntas renouabituꝛ uł noua cꝛeabi
tuꝛ. ⁊ erit ut que pᷣus difficilia ĩmo ĩpoſſibi
lia uidebãtuꝛ.cũ multa ꝑcurrant dulcedine
7 auiditate. Pec Beꝛ. Si ergo delectatões
ſpũs deſyderas delectatões cãnis ꝛeſpuer̃ ðᷣ
bes. Qꝛ ut ait Greg.ſi carni ꝙlibʒ abſcĩdiuſ
mox ĩ ſpũ ꝙ delectat ĩuenimus. ſz heu pau
ci ſt ſpᷣales hodie: ⁊ delectatões ſpiritus ðᷣ
lectationibꝰ carnis preferentes. licet multi
ðferant habitũ ſpũalẽ. Poſſunt t ſpiritua

Capitulũ.lxxxiiij .

les ⁊ caꝛnales cognoſci ex vbis apli dicetis
Qui pᷣm caꝛnem ſunt:q̃ caꝛnis ſt᷑ ſapiũt qui
vo pᷣm ſom:q̃ ſps ſunt ſentiunt. Specialit
tam̃ ex quibuſdam pꝛobatuz hõ ueꝛe ſpũat
uidelz ſi tã cito:⁊ tantũ fugit locuzʒ ubi ledi
pt᷑ in ſpũ: ſic ubi offendi pt᷑ in coꝛꝑe: ⁊ſi tã li
benteꝛ ſtudet medicari ſpũi ſiẽ corꝑi: qꝛ qᷓ;
to dignioꝛ ẽ ſpũs coꝛꝑe: tanto magiſ cauẽdũ
ẽ ſpũi q; coꝛpi a leſiõe. Itẽ ſi cihꝰ ſpũał ſine
ſit or̃o:ſiue pdicatio:ſcriptura:ſiue lectio:ſi
ue coꝛpꝰ xpᷣi ſiue diuinũ officiũ tantuz delec
cat ⁊ ↄfortat ſpm̃.ſicut corꝑpał cibus corpus
⁊ ſi tã ĩiuitus negligit tempus cibi ſpũalis ſi
cut tẽpus cibi coꝛpalis. Item ſi tãdiligẽs ẽ
cuca ſpm̃.ſicut homo carnalis circa caꝛnez.
Solliciti enim ſt᷑ homines carnales ut in ſiĩ
gulis tempoꝛibꝰ habeãt neceſſitates coꝛpis
in uictu ⁊ ueſtitu hyeme ⁊ eſtate cõpetenti
bᷣ. ita ſpũalis homo ſolicitaꝛi debet: qᷓ gr̃a
indigeat ĩ adueꝛſitate: ⁊ q̃ in pꝛoſpeꝛitate: qᷓ
egeat ad amicos ⁊ qua ad inimicos.quomo
do ſe habeat ſolus cũ deo t quomõ inteꝛ ho
mines conueꝛſando ⁊ ſic de ceteꝛis.Sed ꝗs
E hic ⁊ laudabimus eum. Quãuiſ em̃ aliqui
huiꝰ tempoꝛis uiꝛi bona opeꝛentuꝛ. dimidij
tñ oꝑis ſunt. Quia alij largitatis gratiam ſt᷑
adepti ſʒ caꝛnis incõtinẽtia ſũt lubrici. Alij
ueꝛo corpore quideʒz ſunt caſti ſed auaꝛicie
eſtibus ſũt cupidi. Alij autem gratiam leni
tatis habentes ſʒ rancore animi ſunt puſilla
nimes. Alij ueꝛo ñ ꝛecoꝛdando iniurias ſuaſ
cito ignoſcunt ſed minuſ caute coꝛ cuſtodiẽ
do citiuſq; iꝛaſcendo ꝛixas pꝛouocãt.Alij ꝙ
deus ſingulis laagiẽdo donauit.in hoc qua
ſi pꝛopᷣo labore acquirentes gloꝛiantuꝛ.alij
coꝛpus in abſtinentia affligunt ſed ſuꝑbiam
auaritiaʒ. inuidiam. ⁊ alia nephanda admit
tunt uel detꝛahendo pꝛoximo quaſi cãnes il
lius cũ ſanguine comedunt. Et ſic in multiſ
hodie ꝗ optimus in eis eſt quaſi paliurus ⁊
ꝛectus quaſi ſyina de ſepe. Sciendum autẽ
quod pluꝛa ſunt neceſſaꝛia homini nolẽti ꝓ
ficeꝛe ⁊ in uita ſpirituali ðo ſeruire. Primũ
ẽ claꝛa ⁊ perfecta noticia ſuorum defectuu
⁊ infimitatuz. Secundũ ẽ iꝛa magna ⁊ fer
uens contra ſuas natuꝛales malas ĩclinatio
nes ⁊ uoluntates. Tertiũ eſt timoꝛ magnus
quem debet habere de offenſis hactenus cõ
tꝛa deum factis. Quia non ẽ certuſ an bene
ſatiſ feceꝛit ⁊ ſi cum ðᷣo pacem fecerit.Quar
tũ eſt magnus timoꝛ ⁊ tꝛemoꝛ qui debzʒ eſſe

in ipſo. ne per ſuã fragilitatem relabatuꝛ ite

ruz in ſimilibus uel maioribus peccatis.
Quintũ ẽ foꝛtis diſciplina.aſpera correctio
ad gendũ quinq; ſenſus coꝛporales ⁊ totuʒ
ſuũ corpꝰ ſubiugãdum in obſequiũ ieſu xpᷣi
ſextũ ẽ nitaꝛe uirtuoſe oẽz pſonã ⁊ oẽʒ aliã
cꝛzeatuꝛã q̃ impellit eũ nõ ſoluz ad petm ſed
ẽt ad aliqᷓ; ipfectõem ſpiꝛitual uite ſẽ unuʒ
pmonẽ infeꝛnalẽ.ſeptimũ ẽ dulcis ⁊ ↄtinua

Be

recordatio beneficioꝝ vi:q̃ hactenꝰ recepit
⁊2 quotidie recipit a dño ieſu xpᷣo.cũ gꝛatia
ryiũ actòe. Octauũù ẽ nocte ⁊ die ſtar̃ ĩ orõe.
Monũ ẽ ꝙ portet ſuꝑ ſe crucẽ xpᷣi: q̃ qᷣttuor
hbʒ brachia:quoꝝ pꝛimũ ẽ moꝛtifieatio moꝛ
taliũ uic ioꝝ.ſᷣm dereliètio oiuʒ bonoꝝ tpᷣra
liuũ.teꝛciũ pᷣciſio oim affeetuũ caꝛnaliũ ami
coꝑ.quartũ ſuiipᷣius ↄtẽptus ⁊ abhoĩatio ⁊
anihilatio. Diſcipuli it aq; ſpuᷣſſàcti vᷣtute
docti ⁊ illuminati.accenſi ⁊ adiuti ↄfortati
⁊ roborati.ↄſolati ⁊ oĩ gaudio repleti:cum
pauci eſſent: ⁊ ſimpliceſ.totũ mõʒ ↄcuſſer̃t.
⁊ ꝓ magna pꝑte ſubicerũt partimq; vᷣbis igni
tis. ꝑtim ꝑfectis exẽplis.ptim mirandis ꝓdi
gijs.ꝑ totũ mm ecclam plantauerunt:que
⁊ eiuſdẽ ſpũs ſancti uirtute purgata.illumi
nata atq; perfecta amabit facta eſt ſpõſo.
eiuſq; paraniphis ut ſpecioſa nimis miraq;
uarietate circũdata ſathane vo ⁊ angeł erꝰ
teꝛribilis:ut caſtꝛoꝝ acies ordinata.(¶ Pꝛo
fecti)quiqẽ (ſunt )nõ tam paſſibus pedum.
quam paſſibus vtutũ.ſm ſupꝛadictu xpᷣi mã
datũ: non imediate poſt aſcenſionezʒ: ſʒ poſt
ſancti ſpus acceptõem.nec ſtatim accepto
.ſpirituſancto diuiſi ſunt ꝑ mõm.ſed ꝑdura
uneꝛunt adhuc ciꝛciter duodecim annis ĩ iu
dea. deinde ſolemnis coꝝ diuiſio facta ẽ
ꝑ oꝛbẽ uniueꝛſum: cum eatenus tm̃ ĩ iudea
pᷣdicaſſent.ſicq; ꝓfecti ⁊ diuiſi. pᷣdicaueꝛunt
intelligenda. cꝛzedenda. agenda. appetẽda
( ubiq; )ꝑ oꝛbez uniuerſũ(domiĩio)) ſine quo
nihil faceꝛe poterant (cooperante)hoc eſt
uiꝛtutum oꝑis miniſtrame (⁊ ſermone ↄfir
mante ſequentibus ſignis Jut in uitute no
minis ieſu xpᷣi impaꝛaꝛẽt oĩbus creaturis ⁊
morbis.nã ut pᷣdicatõis eoꝝ doctrina credi
bils fieret ⁊ firma adhibita ſunt ſigna ⁊ mi
ꝛacula: ſermo eĩ ꝗ ſuꝑ nam ⁊ rõnem ẽ. non
niſi ſignis ↄfirmaꝛi põt. Uñ Sreg. pᷣceptum
obedĩa ſeꝗt obedĩaz ſigna comitat. Sicut
vo tunc ↄfirmata ẽ pᷣdicatio ſignis.ita nüc
quẽlibet pᷣdicatorẽ fᷣmonẽ ↄfimare opõtet
ſignis bone oꝑationis. Unde Theop. Seiẽ
dũ aut ẽ ⁊ hoc ꝙ nunc ſeruio peꝛ opeꝛa ↄfir
matur. Sicut in apoſtolis tunc oꝑa ↄfuama
bant ᷣmonẽ ſequẽtibus ſignis. iat autez o
xpᷣe ut noſtꝛi ſeꝛmones quos de uutute dici
mus ꝑ opeꝛa ↄfirment᷑: ⁊ actus ut tandeʒz ſi
mus pꝑfecti te coopeꝛante in oĩbus uerbis ⁊
oꝑpibus.qꝛ te ðᷣcet ⁊ ſeæzmonũ ⁊ opeꝝ glõia.
cu ſis uiꝛtus dei ⁊ ſapĩ i in ſecula ſeculorũ.
bec Theop. Et tunc impleta eſt prophetia
que ait in omnem terram exiuit ſonus eoꝝ.
⁊ in fines orbis terre uerba eoꝛum. Semia
uit quidem igneus ac ſanctificus ſpiꝛitus ĩ
apoſtoloꝛum coꝛda ſeꝛmones. ⁊ ut ſapiens
adinuentor duodecim tibyas fidei in orgão
poſitaſ nouo flatu impleuit.diueꝛſiſq; ſpuali
bus curꝛens in fiſtulis apoſtolicis cunctis v
ba diuine uietutis ſpaꝛſit.Oẽs gentes delec

penthecoſten.

tabilem inuitauit ad ſonum ⁊ trinitatis pᷣdi
cauit miſteꝛium. IJgitur effectus ⁊ fructꝰnõ
modicus ex hoc ſubſecutus oñdit quaz ma
gna ueneꝛatione ſit digna ſolẽnitas hodier
na. Unde Sꝛeg. Penſate fr̃es chaꝛiſſimi pꝰĩ
carnationem umqgeniti filij dei. quał ſit ho
dieꝛna ſolemnitas de aduentu ſpũſſancti.
Sicut ei illa:ita quoq; ⁊ hec ẽ honoꝛabił.
In illa quippe deus in ſe ꝑmanens.ſuſcepit
hoiem.in iſta ueꝛo hoĩes ueniemẽ deſupeꝛ
ſuſcepeꝛunꝑ deum. In illa deus naturaliteꝛ
factus ẽ hõ:in iſta hoĩies facti ſunt ꝑ adop
tõezʒ dij. Penſate quanta ſit iſta ſolemnitaſ
hr̃e in cordis hoſpitio aduentu dei. Ceꝛgat
ergo ſoꝛðs pꝛaui opꝑis:qꝗ ðo pꝛeparat domuʒz
mentis. Pec greg.Et notandũ ꝙ non ſtatiʒz
poſs aſcenſionem:ſed poſt decem dies miſu
ſpimſanctũ.pꝛimo ut apłi ieiumijs ⁊ oꝛationi
bus ſe aptos eius aduentui prepaꝛarent.vᷣo
q ij ſpmſanctũ ꝑcipeꝛent ꝗ cẽ precepta ex
plerent i. Miſi auũt quinquageſſimo die a
ꝛeſurrectõe:ut ſicut ppis iudeoꝝ poſt libeꝛa
tionem ſuam ab egypto quinquageſimo die
accepit legẽ timoris:ita populus fideliũ pꝰ
libeꝛatõez ſuã a moo quinq̃geſimo die acci
peret legem amoris. In iubilo etiam id eſt
quinquageſimo anno recepit populus iuðo
rum libertatem amiſſam. ? hereditatem.
ita hac die ꝛecepit populus chꝛiſtianus li
bertatẽ amiſſã.⁊ ꝑauiſi heꝛedit ateʒ. dies er
go penthecoſtes erat apud iudeos celebꝛis.
qr tũc deſcendit dñũs ſuꝑ mõtẽ ſynai ĩ flama
ignis.⁊ cũctis audiẽtibꝰ dit legeʒ eis. Ita
quinquageſimo die a paſcha ſpuſſaãctꝰ ĩ mõ
te ſyon ſuꝑ diſcipulos ĩ linguis igneiſ öſicen
du: ⁊ legẽ nouã gre ſpualis eoꝝ mentibꝰ ipᷣſ
ſit. Uñ beda. Hec nimirũ ſolemnitas nõ im̃
cariſmatibus ↄſecaata eſt euangelicis. ueꝛũ
etiã legalibꝰ iã oli ẽ pᷣſgta miſterijs:ac dũo
iubente ꝑ om̃s ãnos ſacris obſᷣuata ceremo
nijs. Liberati ꝗppe egyptia ſᷣuitute filij iſæł
ĩimolationẽ agni paſchal exierunt in deſeꝛ
tũ: ut uenirent ad terram repꝛomiſſionis. ꝑ
ueneruntq; ad momẽ ſynai ⁊ deſcendẽs do
minꝰ in igne ſuper montem. quinquageſima
die paſche ꝑacta legis calogũ eis diſpoſu
it:atq; ĩ memoriã date legiſ ſtatuit eo die ꝑ.
annos ſingulos ſacrificiũ ſibi ð frugibꝰ eius
dem anni ad altare deferri. Que autẽ ſit
agni paſchalis immolatio:que egyptie pᷣui
tutis abſolutio cunctis legentibꝰ liquet: qr
uidelicet paſcha noſtrum imolatus eſt chꝛi
ſtus.⁊ ipſe uerꝰ ẽ agnus qui abſtulit pecca
ta mundi:qui ſui ſaguinis precio nos a pec
catorum ſeꝛuitute ꝛedemit: ſue reſurrectõiſ
exẽplo nobis ſpem uite ⁊ perpetue liberta
tis onñdit.Quinqgeſimo g die poſt occiſionẽ
agni data ẽ lex deſcendente dño ſuꝑ motẽ ĩ
igne.⁊ quinquageſimo eq; die pꝰ reſurꝛectõ
nẽ noſtri redemptoris data eſt gra ipũͦſic ti

z mir
ineligenti Iſ nnan

lngugiſtb ignicer
nedificattoe tundis
creguit.Cunc enimun
mnutanit moͤ unicnich!
ls gecit. Nec miracul
ſigiuifone linguan tun
uucglinguns cnfucl
Anguus coullt iugen⸗
fit gti Candem racn
Hc SGeRRe Adden
exulten Meremosie
modicu nos q a fide
mns.lo ſolu in oid⸗
nitate puenit: ſtz t de
oð creſftu accepit. de
gaudiop ſnop magn
li accepit cu ueniete
10 mor ad pdicnoe
boium multitudo
1o gaucio ce ſalu
Oheꝛſtone ocipiebat
fniſſe gatis i.ſauſtr
te idebat opari fic
ees d eptitere
noeani iddat. Ke
tü ti cruce paſſiz
nbut oſpesief
ſbat. Hanlehitt
ſeft cetuplieni zt
ftbuiffurgit fes
s pciptle ſile
tiſgr monetis
ut dicit Hreg
laudnt grilig
nos iultat. J
ceſſaria pͤſſa
mhime eilauce
nrum gn

vquinigeſmmoce geci
Irudlo aimic,
orecepit populus ino
Ram 7 herecſtaten,
upuluscheiſtimns li
berediatez Ces er
punt iugeos celebꝛis.
Nd iama
W deed es. n
Apaſcha ſpiſſact ind
os i lin guis igreiſ dlcen
hüͤlis eon mentibii,
nimiri ſolemnitas noti
ma eſt euangelicis eñ
e igta miſters accſo
oſacns obßugta teretnd
eeggptin fuitue fliic
paſcbel erierun inceſa
tenem ,Cronniſſonis9
mi ſfnuit ceſeenti⸗ 4

montenn.uinquageſma
ſ declogu ets ſhoſin

aneleg iati toclen

Secunde partis

diſcipulis in cenacnlo ↄſtitutis.Et hic aũt
altitudo cenaculi. ⁊ ibi cacum mõtis.ſubli
mitatẽ pᷣceptoꝝ ⁊ donoꝝ ĩdicat celeſtium: ⁊
qꝛ nẽo infimis adhuc deſiderijs inherens: ł
diuinis obtẽpꝑaꝛe mãdatis:uel ſuꝑnis poſſit
dignꝰ exiſtere donis. Pec Beda.Sic g ſpiꝛi
tuſſancti miſſio fuit in legis datiõe pᷣfigura
ta:⁊ feſtũ penthecoſtes ꝙ mõ ꝑagituꝛ ab ec
cleſia.olĩ q̃ſi figurałꝛ ꝑagebat a ſynagoga.
Quinq̃ geſima g die poſtq; iudei ̊ egypto e
xierũt.decẽ pᷣcepta in monte ſynai a domiĩo
receper᷑̃t: ita quinq̃geſima die poſtqᷓ; noſ fui
mus ab inferno liberati. receperunt diſcipu

li gram ſpũᷣſſancti. Iſtud ẽt pᷣfiguratũ fuit ĩ

ſuꝑhabũdantia olei:ꝙ datũ ẽ pauꝑcule ni

due ꝑ pᷣces heliſei.qui miſericoꝛdia motꝰ ſu

per pauꝑculã:ĩpetrauit ei a dno olei habũu
dãtiã. Deꝛ uiduã iſtã deſignat ſancta eccle
ſia:q̃ ablato ſpõſo ſuo xpᷣo uiõbatur tãq; ui
dua ſ dñs miſericõdia motꝰ. õdit ei olei ha
buᷣdãtiã.B ẽ ſpirituſſancti gẽ̃am ⁊ linguarũ
intelligentiã. Iſtõ miꝛaculũ de intelligẽtia
linguaꝝ q̃ſ ꝑ tigurã deuſ pᷣmonſtrauit.in eo
ꝙ in edificatiõe turꝛis babel divſas linguas
creauit. Tunc enim unã linguã in diuerſas
mutauit. mõ unicuiq; intelligentiâ omniũ il
laꝝ dedit. Nec miraculũ iſtud nũc feciſſer.
ſi diuiſonẽ linguaꝝ tunc nõ pᷣmiſiſſet Et ſic᷑
tunc ꝑ linguas confudit edificantes.ita mõ
pl inguas cõfudit iudeos:ꝗ multũ ↄfuſſi fue
ruũt.qñ tã gꝛande mraculù audiuerant. In
hac ſolẽnitate laudem totis uiribus dnñm
exultemꝰ ⁊ letemus ĩ ea:q; inde fructũ non
modicũ nos ꝗ ad fidẽ uenimus conſecuti ſu
mus. Nõ ſolù ãt hoĩbus gaudiũ in hac ſolẽ
nitate puenit: ſʒ ⁊ beate uirginis gaudiũ in
ð crem̃tũ accepit.de q̃ Anſhel.ſic ait. Sʒ ⁊
gaudioꝝ ſuoꝝ magnitudo ũ nihil incremen
ti accepit cũ ueniẽte ſuꝑ diſcipulos ſpũ ſãc
to.mox ad pᷣdicatõeʒ illoꝝ fidẽ filij ſui tãta
boĩum multitudo ſuſcepit. Ibi nãq; excep
to gaudio ꝙ de ſalute geneꝛis hüani ĩ iſtoꝝ
ↄueꝛſione ↄcipiebat.ĩtellexit filiũ ſuum nõ
fuiſſe gꝛatis.i.fꝛuſtra mortuũ:cũ tã efficaci
teꝛ uidebat opari fidẽ moꝛtis eiuſ.ẽt ĩ eis ꝗ

actoꝛes illiꝰ extiterãt. Genꝰhũanũ ad ſaluẽ?

uocaꝛi uiõbat.ꝛei gr̃ a filiuʒ de ſe ĩcorꝑa
tũ ⁊ ĩ cruce paſſuʒ añ ĩtellexeꝛat.Quaꝑpꝑ le
tabat᷑ ꝙ ſpes qᷓ; añ cõceꝑat.iã ĩ ꝛẽ vᷣam tr

ſibat. Saudebat ⁊? gaudent hoĩes.qꝛ ami

ſer̃t cẽtuplicati pᷣtij fenoꝛe ̃cipiũt. Coꝛue
ft ſᷣui ſurgũt fr̃es ⁊ flij. Dec Anſel. Et qᷓ;
uis pᷣcipue ⁊ ſpãlꝛ ĩ ſolẽnitatibꝰ: nihilominꝰ
tñ ſp ⁊ momẽtis oĩbꝰ deũ laudare debemus
Nã ut dicit Seg. Miꝝ ẽ ꝙ hõ ſemꝑ deũ nõ
laudat:qꝛ q̃libzʒ creatuꝛa ad deũ laudãdum
nos ĩuitat. Ad hoc autem nobis ualde ẽ ne

ceſfaria ſpũſſancti gatia.Unde Ber.ſi quiſ

toꝛpet ð dei laude.ceꝛtiſſimum habet in ſe
expimentum ꝙ nõ habeat ĩ ſe ſpmſanctum

Capitulũ.lxxxiiij 1.

q ubi ſpirituſſanctus inhĩtat laudẽ ði exci
tat. Inuocãtes ergo ſpomſanctũ ſemꝑ laude
mus deũ.ad hoc enim facti ſumus: ut deuz
ſine fine laudemus.ſicut ſuꝑni ciues deum
laudãt.et ↄtinue ubi ſꝑ ſt᷑ dies leticie. ⁊ nũ
q; deeſt ſolẽnitas ⁊ g arum actio:⁊ uox lau
dis. Scriptũ ẽ em̃. Seati ꝗ habitãt ĩ domo
tua dñe in ſecula ſeculoꝝ laudabũt te. Hoc
maxie ueꝛi monachi faciunt: ꝗ die ac nocte
pſallut. Unde Hiero. Monachi dñt hr̃e pu
ritatẽ maꝛtyꝛũ .ſiquidem ⁊ ipſi maꝛtyres ſt᷑.
Qõ ei faciũt angeli ĩ celis hoc mõachi pſal
lentes die ac nocte faciunt ĩ terris Pec Pie
ro. Et maxie aſſimilat noſ celeſtibꝰqᷓ;uiſ ad
huc ĩ teꝛꝛis pegrini ſimꝰ. Uñ Beꝛñ.nihil ita
ꝓpᷣe quẽdam teꝛris repñtat celeſtis hĩtatõiſ
ſtatũ ſiẽ alacritas laudãtiũ deũ dicẽte ſcrip
tura. Beati ꝗ habitãt ĩ domo tua dne:in ſe
cula ſeculoꝝ laudabut te Pec Beꝛñ. Feſti
nemꝰ igr̃ ⁊ nos ingredi in illam requiẽ : ubi

tanta ſuꝑabũdat indeſinent᷑ leticia.⁊ ad pr̃i

am noſtrã totis conatibus ſuſpiremus. Me
ſti in ſeculo q; peregrinamuꝛ a dño.q em ñ
pegrinat᷑ a coꝛpe ſuo.pegrinatur a dño. mł
to ãt meliꝰ ẽ diſſolui a coꝛpe ⁊ adheꝛer̃᷑ ðo.
Odiamꝰ eꝛgo he miſeri ⁊ putridi corꝑis nr̃i
cõpagẽ ⁊ ei curã ĩ deſiderijs non faciamꝰ:ꝙ
hic nos detinet carceratos ⁊ pegꝛinos a tan
to bono qꝛ ſᷣm apłm.qᷓ;diu in h̊ coꝛpe ſumuſ
pegꝛinamuz a dño dicamuſq; c eodeʒ apło
cupio diſſolui ⁊ ẽẽ cũ xpᷣo.Et iteꝛum. Infe
lix ⁊ ego homo.gꝗs me libeꝛabit coꝛꝑe mõ
tis hꝰ. Deſideremꝰ eius diſſolutõem ⁊ eã cõ
tinue a dño poſtulemus qꝛ ꝑ nos eam cõſeꝗ
nõ ualemꝰ.Et interi ſaltem moꝛiamuꝛ mun
do ⁊ pompis:ac concupiſcentijs eiꝰ abſtꝛa
hamus nos coꝛde forti ⁊ pſeueranti ab his
zebꝰ caducis ⁊ a miſeꝛijs.breuibus ⁊ leuibꝰ
harum rerũ uiſibilium ſolaciuncuł.que ani
mas nr as uicijs inficiunt ⁊ uirtutes a nobiſ
excludunt qꝛ ᷣm G̃reg.ↄcupiſcens uiſibilia
inuiſibiles vᷣtutes amittit.⁊ ᷣm Qꝛiſ. nulla
res ſic precedit uirtutem ficut uoluptas coꝛ
poꝛał. Unde ⁊ Teo papa. Poc maxie ĩterio
ꝛa hominis coꝛrumpit: ꝙ exteriõa delectat:
2 tanto rationaliſ amma puꝛgatioꝛ q̃nto fue
rit ſubſtantia carnis afflictior. ⁊ bꝛeuiteꝛ ut
ait Aug.ceteꝛa cꝛeatuꝛa uileſcat.ut ſolus
creatoꝛ in corde dulceſcat. Nam ſecundum
apoſtolum. Uanitati creatuꝛa ſubiecta eſt.
Et iõ amatoꝛes ſuos facit uanos: ?æ multos
decipit incautos.O qᷓ; felix quẽ miſera mõi
uanitas ñ ſeduxit.que nũc pꝛecipue multis
illudit. Unde Criſoſtomus. Semꝑ quidez:
ſed nunc pᷣcipue cõpetenteꝛ dicitur uanitas
uanitatum ⁊? omnia uanitas. ¶ Punc uerſi
culuʒ ſi ſapeꝛent qui in potentia uerſantuꝛ.
in parietibus omnibus ⁊ ueſtibꝰ ſuis ſcribe
rent.in domo. in ianuis. in ingreſſibus. ⁊
ante omnia in conſcientijs ſuis, ut ſemper

De

eũ oculis cerneꝛent:⁊ corde ſentirent. Quo
niã ꝗdẽ multe ſunt facies. multe imagines
falie:q̃ decipiunt incautos. Iſtud oʒz quoti
die ſalutare. carnẽ ⁊ in pꝛãdijs.⁊ in cenis.⁊
in oĩuʒ ↄuentu unũquẽq; ꝓximo ſuo caner̃.
a ꝓximo ſuo libenter audire.qꝛ uanitas ua

nitatuũ ẽ. ⁊ oia uâitas.h̊ Criſ. Amoꝛẽ g reꝝʒ

deficiẽtiũ ad incoꝛuptibilia tranſferamꝰ:⁊
ad ſublimia uocati celeſtibus delectemur.
Ut ſancti gaudent inde gaudeamus.hoꝛuʒz
diuitias ↄcupiſcẽtes.ꝑ bonã emulatiõez ad
ipos tendamus. Cum ꝗbus nobis fueꝛit cõ
ſortiũ deuotionis.erit ⁊ ↄmunio dignitatis.
Mentẽ nr aʒ ſemꝑ in celis habeamus.⁊ ad
dñnʒ multipharie nos uocantẽ totã coꝛð ⁊ ð
ſiderio tendamus.Quia ut ait Aug.Exulta
uit ut gigas ad currendã uiã: nõ eĩ tardauit
ſʒ cucurrit.clamans dictis.factis.morte.ui
ta. deſcenſu. aſcenſu: ut redeamus ad eum
⁊ diſceſſit ab oculis:ut redeamus ad cor ⁊
inuenia mus eum. Ad ipᷣm quocq; aſpitienteſ
⁊ eum ſempꝑ in coꝛde retinentes.pugnemus
uiriliter:qꝛ tota hec pñs uita militia eſt ac
conflictus ⁊ pugna. Nam ꝓſpera ⁊ aduerſa.
feruor ⁊ tepeditas:reſfectõ ⁊ inedia ſopor ⁊
uigllia. ſolicitudo ⁊ pigritia.fletus ⁊ leticia
quies ⁊ labor.ſalus ⁊ infirmit as.afflictio ⁊
uoluptas.⁊ quecunq; in hoc mundo ſũt.pu
gnam 3 nos ⁊ inſidiantuꝛ nobis. Et q; nũqᷓ;
deeſt aduerſarius nobis inſidiãdo.ſi ſemꝑ
patus noſter animus reſiſtendo: quia certa
men noſtꝝ breue ẽ.pꝛemiũ vo eternuʒ. Nec
unq;ᷓ a pugna ceſſemus.qꝛ q́;tůcunq; uiceri
mus.ſemꝑ tñ reſtat ꝙ uincamus. unde Teo
papa. Donet lʒ ſanctis ſuis quotidianã gꝛa
tia diuina uictcꝛiã. non aufert tñ dimidicã
di mãm: qꝛ ⁊ hoc ippᷣʒʒ de miſericordia ptegẽ
tis ẽ.qui nature mirababili ne de ↄfecto pᷣ
lio ſuperbuet ſemꝑ uoluit ſuꝑeſſe ꝙ uincẽt.
Vndę ⁊ Criſ. Sancti ⁊ ſi a caꝛne uinci non
poſſunt q̃ſi iam ſpiritales.tñ ꝑcuti pñt quaſi
adhuc caznales. Pec Cꝛi. Igit᷑ quicquid
delectamenti uel cruciatus tranſuõij occur
ꝛit.ſtatim hoc tanqᷓ; pᷣteritũ r̃putemus.⁊ ad
id ꝙ ſemꝑ manet mentis oculos diꝛigamus.
Nam oĩa qᷓ in mundo ſunt uelut umbra ue
lociter tranſeunt ita ut ppᷣteꝛita ſunt nec fuiſ
ſe putentuꝛ.Et ideo momentaneũ eſt ⁊ cito
tranſit ꝙ hic delectat ⁊ cruciat:ſed eteꝛnuʒz
Eẽ ⁊ ſine fine manet ꝙ ibi cꝛuciat uel ölectat
Nec tñ digna faceꝛe uel pati hic poſſumus.
ad ea que ibi conſequi uel euadere ſpamꝰ.
Unde Bez. Nõ ſunt ↄdigne paſſiones huiꝰ
tpᷣris ad peccata q̃ ↄmiſſimus ad beneficia
que actipimus.ad penas inferni quas euaſi
mus ad pᷣmia eterna que expectamus. Pec
Bernar. Tanta quippe eſt peminentia eteꝛ
ne gloꝛie. ad tpᷣrales ⁊ tranſitõias paſſiões:
ut diligens perſpector deberet potius elige

penthecoſten.

uelle torqueꝛi:⁊ multa mala pati.quã mini
mo pᷣmio in futuro ſibi reſeruato uelle p̃ua
ri:qꝛ labor eſt cum fine ⁊? meꝛces ſine fine.
Unde Aug. O aia mea ſi quotidie oporterzʒ
nos pati tormenta ⁊ peꝛferre penam:ſi ipᷣaʒ
iehennã longo tempore tolleraꝛe:ut xpᷣm in
gloria ſua poſſemus uidere ⁊ ſanctis eiꝰ aſ
ſociari.Nõne eſſet dignũ pati omẽ ꝙ triſte
Eẽ:ut tanti boni tanteq; gloꝛie participes ha
beremur. Inſidientuꝛ ergo demones. parẽt
ſuas tempt ationes frangant corpus ieiunia
ſaem int ueſtimenta labores grauent uigi
ie exiccent inclamet me iſte inquietet me
ille.feigus incuruet. conſcientia murmuꝛet.
caloꝛ urat.caput doleat.pectus aꝛdeat. in
fletur ſtomachus.palleſcat uultus infirmit᷑
tus deficiat in doloꝛe uita mea ⁊ ãni mei
in gemitibus.ingꝛediatur putꝛedo in oſſibꝰ
meis ⁊ ſubter me ſcateat:ut requieſcã ĩ die
tribulatõis ⁊ aſcendã ad populum accinctũ
noſtrum. Unde ⁊ Criv. Omnia agamus: ut
non a gloꝛia excidamus. Nequaq; enim dif
ficile ſi uoluerimus. Nequaquam oneroſuzʒz
ſi attendeꝛimus. Si eniʒ ſuſtinuerimus ⁊
ꝛegnabimus.Quid eſt ſi ſuſtinuerimus. Si
tribulationes ferimus ſi perſecutiones ſi aꝛ
tam ambulaueꝛimns uiam.arta enim uia ẽ
⁊ laborioſa.optione uero noſtra leuior fit
ſpe futuꝛoꝝ.Tꝛzanſponamus igitur oculos ĩ
celuzʒ ⁊ ſemper illa imaginentuꝛ ⁊ uiðamꝰ.
Si enim in illis ſemper conſeruabimur nõ
a uoluptuoſis que hic ſunt paciemuꝛ quid.
neq; triſtia: ut gauia poꝛtabimꝰ. hec ⁊ his
ſimilia ðridebimus.⁊ mhil neq; nos ſubice
re neq; eleuar̃ poterit.ſolũ ſi de ſideriũ illuc

tenderimus.ſi ad amorem illum aſpiciemꝰ.

Et quid dico:quoniã non dolebimus in pñ
tibus uerſucijs. Neq; eni uidere ea putabi
mus de reliquo.tale enim eſt amor ſpaał.
Eos deniq; qui non pᷣſentes ſunt nobiſcum:
ſed abſunt diligumuꝛ aurem ſᷣm unamqua
q; imaginamuz diem. magna enim amoris
tyrãnis. ab omnibus enim deſiſtit.⁊ ei ꝗ di
ligitur alligat animã. Si ita xpm amaueꝛi
mus oĩa q̃ bic ſunt umbꝛa. omnia imago ui
debunt ⁊ ſomniũ. ⁊ dicemꝰ ⁊ nos. Quis nos
ſeperabit ab amore xpᷣi. Tribulatõ uel aꝛta
tio.Nõ dixit pecunie:ł diuicie:uel pulchri

tudo. hec enĩ ualde uilia ⁊ deꝛiſibilia. ſed q̃ᷓ

uidebantuꝛ eſſe gꝛauia poſuit. fames ꝑſecu
tiones mortes.deinde ille quidẽ ⁊ hec ut ni
hil exiſtentia expuit. Pec igit omnia ex co
gitantes ⁊ uoluptatem uoluptati comparẽ
tes.eligamuſ q̃ melioꝛa ſunt:ut futuꝛis fꝛua
mur bonis Pec Criſoſtomus.
Oꝛatio.

Eſu largitoꝛ donorum oĩum:qui in
. ignis ſpecie ſuꝑ diſcipulos tuos miſi
re.multis annis in fornace ignis ardentis ſti ſpiritum ſanctu precoꝛ ⁊ obſecro

„

1

erorcio ſublimita
toꝛ tibi tulerit: p
ntoe coledus ſt . Cen
rum uifbilii t imuiſi
human nituri ſacen
cliod cue cotſ dinti
ſega ceteris gentari⸗
VS VondR d
tue creatois, reitac
Faciamns ait geus)
et ſimilitucine noſtri
c ſit ad imagine 1
cregta. Agnoſce alid
ginẽ vbi gra. Pot h
lii cu homine. equne
creature. imaginẽ o
ho. Mãducat ho. m.
queda ſimilitudo ac
diuer is. magine ue
alt hoͤ eiu he nature
gigt èimago q in
itaqz ad dea mo da
eſſe doni afierites
ſteü iuſtun eſſe e
ſdam 4 niſerico⸗
miſericordie operi

.

mannriſfi
nd ggannns
ham one
s. Jlentz ſſimmmm⸗
Qutteſtſiſuſtinuerinis Gi
ſerinus ſperſecunone⸗ ſer
Maints nian mienintin⸗
Ata enim uini
Moye uero noſtea leuior ſt
pomus igluur uulcgi
a inaginentu euöam.
ſemper conſernabimur no
NN NN NNNNNNdgid.
Gama onedd ec s
dmus. 7 mhil necg nos ſubice
poterin Olü ſideſfleriü Une
ad amorem ülum aſicietn.
„quomi non dedinns inb
cihs ſlegg eni uidereen olnabi
Cuo tale enin eſ aner ſpigk.
cni on pſentes ſunt wwbiſcun:
diguntun uunem fn munncu
muidim nahn n inn
omnhusclin deif,t ag d
t ammi. Gi iti rpn onulei
e unr unten nnig nugou
Nel⸗ õ
n Trbnand ran
d ane ent vulchri
etemnicte e gileſn
eupecum * deufbilin dli
ſuit.ftmesgſet
neſſe ania o nicetberlui
D i, ontin ere⸗
Ptat ne,
infunufu

n
ſarcir 00.h¼
iulncn⸗ natcl id
vs un iaiien
ſiſp

f—

Secunde partis

pijſſime:ut hec dõa q diſcipuli tui ð tua ſũ
pferũt largitate (licet indignꝰ) ſumam ad ſa.
lutẽ meã te largiẽte.⁊ mitte ſuꝑ nos ſeruos
tuos ſpm̃ tuę caritatis.dilectiõis ⁊ pacis.
coꝛda nr a uiſitet.a uitijs purget.uirtutibus
illuſtret.ĩ uinculo dilectõis aſtringat lumĩe
tue cognitõis illuſtret. ⁊ ardor tue dilectõii
inflãmet: cõdona nobis peccata ⁊ dõa uitazʒ
eternam. Amen.
(¶ De laude diuina. Capitulũ xxxv.
T quia dictũ eſt de laude diuĩa.qᷓ
ſemꝑ deum laudare debemus. id
. irco ↄſeq̃nteꝛ ð ea aliquantulum
lrtius uideam. Immenſa ꝗqppye
creatoꝛis ⁊ ↄditoꝛis tui bñficia.q̃ tibi o aĩa
mea ab eo cũ te ex nihilo creauit ? ↄdidit
collata ſt᷑.ad öbitũ ↄtinue dilectõis: ac ga
tiaꝝ actõis ⁊ laudis iugiteꝛ reddẽdũ te aſtꝛĩ
gunt. Ad B; em̃ cũ ñ eſſes ſola ⁊ gratuita bo
nitate illiꝰ creata ⁊ ad ſimilitudinẽ dei fac
ta es: ut euzʒ diligendo ſꝑ: ⁊ ſine fine collau
des. Uñ Ans. Euigila ania mea euigila. ad
here diuinis bonis itẽde ſempiteꝛnis teinpo
zalibꝰ derelictis. Conſidera ĩ ipo creationis
exoꝛdio.qd ſublimitatis.ꝗq dignitatis odi
toꝛ tibi ↄtulerit:⁊ ppẽde quo amor̃:q̃ uene
ratõe colẽdus ſit. Certe cũ uniueꝛſitateʒ re
rum uiſibiliũ ⁊ inuiſibiliũ creans ⁊ ordinãs
humanã naturã facere diſpoſuiſſet. ſũmo 2
cilio tue ↄditõiſ dignitate tractauit: ut po
te quã ceteris creaturis q̃ in mũdo ſunt alti
us honoꝛar᷑ diſpoſuit. Uide igr̃ ſublimitatẽ
tue creatõis, retracta obitũ r̃ddẽdi amõis
Faciamus (ait deus) hominẽ ad imaginem
et ſimilitudinẽ noſtrã. Attẽde igif diligent᷑
qd ſit ad imaginẽ ⁊ ſimilitudineʒ dei te eſſe
creatã. Agnoſce aliõ ẽẽ ſititudinẽ. aliõ ima
ginẽ vbi gr̃ a. Põt habere ſimilitudinẽ quã
dã c homine. equus. boa. et cetere ſimiles
creature. imaginẽ vo hoĩs ñ habet niſi alteꝛ
hõ. Mãducat hõ. manducat et equꝰ.
qudã ſimilitudo ac cõmuuis inter naturas
diuerſas. imaginẽ ueꝛo hoĩs ñ imitatur: niñ
alt hõ eiuſoẽ nature cuius imago ẽ. Digni
oꝛ igit ẽ imago q; ſimilituðo. Similitudinẽ
itaq;

ad deü h̊ mò habere poterimus.ſi eum
eſſe bonũ ↄſiderãtes.nos bõi ẽẽ ſtudueꝛimꝰ
ſt eü iuſtum eſſe cognoſcẽteſ nos iuſti eſſe 2
tẽdamꝰ“. ſi miſericoꝛdiam cõtemplãtes nos
miſericordie operã demꝰ. Quo aut ad imagi
nẽ ſuã attẽde. Deus ſempeꝛ meminit ſui. in
telligit ſe: amat ſe.Et tu g ſip modulo tuo i᷑
fatigabiliteꝛ memoꝛ fneris dei.ĩtellexeris ð
um. amaueris deum. eris ad imagine eius:
q; hoc facere niteriſ ꝙ ſempeꝛ facit deꝰ.Ad
memor andũ ⁊ ĩtelligẽdũ: atq; amãduʒ ſum
mũ bonũ totũ dʒ homo ꝛeferꝛe ꝙ uiuit. ad H̊ᷣ
oĩs cogit atio.oĩs uoluntas cordis retorqaf
q̃ceat᷑.ofirmet᷑: ut ĩfatigabili affectu ſiſ me
moꝛ di ĩtelligaſ deu.ameſ deũ ⁊ tue creatõiſ

KEcce

LCapkm. Ilxxxv.

dignitatẽ q̊ ad imaginẽ dei cꝛeata es. ſaln
briteꝛ expᷣmiſ. Ut ꝗ te deꝰtã pᷣclaꝛo ↄdirõii
priuilegio ſublimaret: niſ te ſuis laudibꝰ in
deſinẽteꝛ itendere uellet. Ad laundandũu igit
ↄditorẽ tuũ creata es: ut eiꝰ laudibꝰ uacs.
2 h̊ iuſticie merito ĩ illum ſemꝑ ꝓficias ⁊ in
futuro heate uiuas.laus em̃ ei ⁊ B iuſtici
⁊ ibi beatitudinẽ tribuit. Sʒ ſi laudas ex to
to corde lauda. diligendo lauda. Pec ẽ enĩ
ſanctis laudadi ꝓpoſita regula. ð omi coꝛde
ſuo laudauit dñm.⁊ dilexit deu ꝗ fecit illuz⸗
Tauda g ex toto coꝛde lauda:⁊ quez laudaſ
dilige: qr ad hoc facta eſ ut lauõs ⁊ diligaſ.
Laudat nãq; ſʒ ex toto corde ñ laudat: quẽ
ad benedicẽdum deum ꝓſpera demulcẽt:ſʒ
a benedicẽdi munere advſa reſtringũt. Lau
dat quoq; ſed ñ diligit:ꝗ in dei laudibuſ ali
ud qᷓ; ipᷣm laudãdo requirit. auda igit᷑ ⁊ di
gne lauda:ut nulla in te cura.nulla intẽtio
nulla cogitatio.nulla ſolicitudo mentis. in
gquantum tibi uirtus ſuppetit a laude dei ſit
uacua. Ab eius laude nulla te huius uite ꝓſ
peritas ruocet.nulla compeſcat aduerſitas.
Sic eĩ ex toto coꝛde laudabis dominũ. Sʒ
cum ex toto corde eũ ladaueris. z ditigens
lauda.nil aliud ab eo q; ipʒ expetens ut ipᷣe
ſit finis ðſideꝛij tui.ipᷣe pᷣmiu laboris.ipſe ſo
laciũ huiꝰ umbꝛatit uite.ipᷣe poſſeſſio illius
beate uite. ad hoc itaq; facta eſ:ut cũ ſine fi
ne collaudas: qõ tũc utiq; ĩitelliges pleniꝰcũ
eiꝰ beata uiſione ſubliata. uidebis te ſola ⁊
gratuita bonitate illiꝰ.cũ nõ eſſes.de nihilo
tã beatã: ⁊ ad tã ineffabilẽ beatitudinẽ cre
atam. uocatã. iuſtificatã głificatã. Talis naâ
q; contemplatio infatigabilẽ tibi amoꝛẽ da
bit eum ſine fine laudandi: ex quo ⁊ ꝑ quem
2⁊ in qno tantis ⁊ tam immutabilibus bonis
te beatificatã gaudebis. Pec anſel. Non
ſolũ àt hec pᷣmiſfa:ſed maxima quoq; redẽp
toꝛis ⁊ ſaluatoris tui beneficiꝗ:quibꝰ te cuʒ
pdita eſſes redemit ⁊ ſaluauit.ac multipha
ꝛie młtiſq; modis uiſitauit ⁊ ſublimauit: ad
laudãdũ deũ te ꝓuocãt multiplꝛ ⁊ obligãt.
Exeꝛce eꝛgo te ĩ laude diuĩa: qꝛ ad hoc tibi
mbra ſt᷑ data: ut deo laudes canas ⁊ graſ ei
referas. uñ Criv. Nã ⁊ ocłos ⁊ os ad auditũ
ꝓpteꝛea ĩ nobis poſuit deꝰ:ut oĩa ipſi mem
bꝛa ſeꝛuirẽt ut q̃ ipius ſ t᷑ audiamꝰ q̃ ipᷣius ſt᷑
loq̃muꝛ q̃ ipſius ſt᷑ operemua eiq; laudes ca
namꝰaſſiduas.⁊ gr as ꝑ cuncta referamꝰ.p q̃ͥ
hbec oĩa ↄoſciẽtie nr̃e ſecreta mũüdemꝰp̊ Cri.
AUlt aãt melius in laude diuina te ualeaſ exeꝛ
cere.pᷣus hũilia te deo ualde ⁊ dic ex itimiſ
pᷣcoꝛdijs tuis humilit᷑ ⁊ deuote.O pat᷑ miſe
ricõdiaꝝ ſcio ⁊ ueꝛe cognoſco.ꝙ me pctoꝛẽ
miſeꝛũ magis decezꝛet coꝛã te iacere pꝛoſtꝛa
tum ⁊ cum fletu ac gemitu pctorum uenia⸗
flagitare. quam te oꝛe polluto laudare. Sʒ
tñ ð tua pijſſima bõitate ⁊ igenita dulcedie
oĩbuſq; mortalibꝰ ꝓmulgata nutute Pfiſt⸗

De laude

te laudar̃ cupio ex intimis pꝛecoꝛdijs:obſe
caans uiſceꝛa miſerationũ tuaꝝ: ut me uer
mẽ ĩmundũ.canẽ moꝛtuũ. ⁊ cadauer putri
dũ.nõ deſpicias dne deꝰ meꝰ. nẽpe uirtutes
celoꝝ te ↄdigne laudaze nequent quatomi
nus hõ fragilis putꝛedo ⁊ vmis. GBonoꝝ qui
dẽ meoꝝ ñ indiges:ſʒ tuã ſupexcellente bo
nitatẽ tãto nobis manifeſtà facis:quanto ĩ
fiꝛmit atibus nr̃is magis miſeꝛando ↄdeſcẽ
dis: æ gr̃am gaatis ex ſola libeꝛalitate liga
ris. Umbꝛã quidẽ nitit᷑ appꝛehẽdere: ⁊ ſe
tu? uentũu: ſe ex ↄdigno laudaze te exiſti

mat. Impoſſibile attẽptat.ꝗ te ad plenum

laudare laborat. Mec tñ iõ a laude ceſſãdũ
ẽ:ſed mihi pariterq; omnibuſ creatuꝛis lau
dare ↄuenit ſuũ creatoꝛẽ:qꝛ nulla cꝛeatuꝛa
ẽ que opificẽ ſuũ non laudat uel ſalteʒ lau
dabilem ꝛeddat.nñ ignoꝛo dictũ ppheticum
q uidelicet rectos decet collaudatio ⁊ qꝛ ñᷣ
C ſpecioſa laus in oꝛe pctoꝛis:⁊ ideo ue mi
hi.qꝛ ꝗd dieã ñ hẽo.aut ꝗd rñdebo mihi cũ
ipe fecerim. Si eĩ iuſtificare me nolueꝛo os
meũ ↄdẽnabit me. Sʒ nungd iõ te ñ lauda
bo:q; ĩmundũ me eſſe cognoſco.nõne ⁊ uer
mes ? rane ĩmunde ex putredine geneꝛate
coaxitates ĩ paludibus.te ſuu cꝛeatorẽ lau
dare cupiunt ꝓut ſciunt ⁊ pnt. nã ⁊ ſi uelut
alaudula ⁊ philomena dulciter cantare ne
ſciut:ſed nec uelut hõ ꝛõnalis te cognoſcer̃
pñt.ſaltẽ Bq; faciũt ꝙ te cognoſcentibꝰ mãm
tue laudis tꝛibuunt. O utinã cũcta ſnauia
iſt̃a muſcalia. celeſtes quoq; armonie. ae
teꝛreſtres melodie de corde ſuo ſurfum pce
derent: ⁊ ↄdignas laudes tã dulciteꝛ peꝛſõa
ꝛent : ut oculis diuine maieſtatis tue grate
fierẽt:ac totã celeſtẽ curiã nouo quodã ⁊ ĩ᷑
effabili gaudio letificaꝛent.Sʒ ꝗd dicam.
Memetipᷣm dñe tua laude indignũ effe co
gnoſco.qᷓ;obꝛẽ pᷣcoꝛ:ut ſaltẽ cetere ereatur
nobilit ate pᷣq are ĩꝑfectũ meuʒz dignent᷑ ſup
p ere. Igit᷑ opto ⁊ ex toto corde deſidero:
ut oꝛbes planetaꝝ:ac celu ſydereu limpidiſ
ſimo lumine radioſum. Florifeꝛa quoq; geꝛ
mina uernali decore ↄſpicua. pulchriſq; co
loꝛibus adornata: necnõ ⁊ oĩa ignite cari ta
tis deſyderia de cordibus te uehem̃tiſſimo
amore diligentiũ ꝓcedẽtia:te laudent ⁊ be
nedicant in ſecula. Optaꝛẽ ẽt ex intimis pꝛe
cordijs meis ut ſi ĩuẽtꝰ celeriꝰ ↄſumata ãno
ſitatẽ mat huſalẽ coeqnuaſſet.ꝙ unuſ⸗ qſq; an
nus ta lõgeui tpꝛis pᷣdicti.⁊ unuſꝗſq; mẽſis
anoꝝ eoꝛudẽ. ⁊ unaqueq; ebdomoda horuzʒ
mẽſiũ ⁊ ꝗlibet dies ebdomadaꝝ: ⁊ q̃libʒ ho
ra ipoꝝ dieꝝ ⁊? qolibʒ minutũ hoꝛaꝝ pᷣdicti
tpris. te ex pſona mea collaudaꝛent: tã öuo
te ⁊ eſfſectuoſe quãtũ inquaʒ aliqs de nume
20 bt᷑oꝝ ſpirituù in ſplendoꝛibꝰ ſanctorũ te
laudaꝛe in tta duꝛa tõe potuiſſet: ac fi hec
Oia in ꝓpria ꝑſona ↄpleuiſſem ⁊ ꝙ huiꝰ lan
Ais frequẽs inonatio ĩ ſua infinitate oẽs ex

,„ dlinina.

cederet ſpẽs numeroꝝ. Quid pluꝛa. Fac de
me q̊ ꝙ tibi placueꝛit:qꝛ qᷓ;diu ẽ alitꝰ ĩ nari
bꝰ meis a tue laudis pᷣconijs ñ ceſſabo. Sʒ
⁊ cũ uutus loquẽdi mortis hora defeceꝛit.
⁊ meũ ieſuʒ ampliꝰpᷣ debilitate pferre ñ ua
lebo peto ut ſaltẽ nutꝰ ocłoꝝꝑ:ł extẽſio digi
e ſit inouatõ ⁊ ↄfirmatõ oĩʒ ðᷣſydeꝛabiliũ
affectuũ ⁊ vboꝝ atq; oꝑm pᷣteitoꝝ ⁊ futoꝝ:
q̃ uſq; ad extꝛemũ iudicij diẽ tibi cuʒ dᷣuoto
famulatu offerre uellezʒ ſi taʒ diu uiuer̃ poſ
ſem. Inſupeꝛ dllecte ̊ aditio deſideꝛãs cor
de affectuoſo ut qñ corpus meũ fuerit ĩ pul
ueres minutiſſimos r̃dactũ ⁊ lapide clauſũ
ꝙ de q̃libet paꝛticula minutiſſima uox ame
na laudis ⁊ głie tue exurgat.q̃ duriſſimũ la
pidẽ penetrans.celoꝝ altitudinem tranſcen
dat ⁊ uſq; ad extremà iudicij dieʒ uiue lau
dis pᷣconiũ extollat donec m ꝛeſurrectione
beata corpus ⁊ anima pariter unita in tue
laudis gloꝛificatiõe eteꝛnaliter copulẽtur.
Sane qᷓ;diu adhuc ſum ĩ hoc coꝛpus ergaſ
culo.a laude tua ñ tacebo nimiꝝ uidemus
ꝙ plerũq; inteꝛ dulciſſimas nemoꝛis auicu
las ⁊ citinnantes philomenas.cõnui quoq;
cꝛocitantes aſſunt ĩ hoc eodẽ modico ꝙq ac
cepeꝛunt creatoꝛi ſuo ſubſeruientes. Sic ⁊
ego peccator cũ ſim. cantũ ad manꝰ habeo
pc toꝝ ⁊ ꝓut poſſũ deũ meũ ꝑ ipum lando ⁊

gloꝛifico in eteꝛnũ. Si qdẽ aliud ð dᷣo dulti

us canere neſcio niſi ̊ uidelicet.qm̃ ſuauis
ẽ dñs uniuerſis ⁊ ꝙ miſeꝛicordia eius ſuper
oĩa oꝑa eius.O deus meꝰ miſeꝛicordia mea
In hoc letaf aia exhilarat ↄſcia ⁊ gaudio
imenſo iꝛrigant᷑ oĩa oſſa mea.hoc ſuaue caã
ticum aĩa mea uſq; in ſeculum.inteꝛ ſpũale
genus auium. cum leto corde. dulci canit
carmine. Quotienſcunq; eteniʒ mente ruol

uo auabł aliqñ fui.qualia diſcꝛimina euaſi.a

quãtis pieuł me ꝓtexiſti. ⁊ a qbus mał me
eripuiſti.Diꝛꝛipuiſti uĩcula mea ſanaſti nul
nera putrida.⁊ laqos piculoſos ↄtriuiſti.⁊
me dulciter ac pr̃ne libeꝛaſti.Cũ hec ĩquaʒ
⁊ fi ia bõa a te mihi exhibita ꝑtꝛacto miꝝ
ẽ ꝙ ĩ hoꝝ oĩuz affectuoſa recordatiõe meip
ſuʒz pᷣ amoꝛe portara ualeo. aꝛdentiſſimis ſi
quidẽ amore ignibus incandeſco.O deꝰ me
us quandiu peccatorem tibi recalcitranteʒ
pacienteꝛ expectaſti.quotiens ⁊ quaz pater
ne nunc qdẽ dulciteꝛ.nüc uero duꝛe me am
monuiſti.neſciẽtem ĩ benedictõibꝰ dulcedi
nis pᷣueniſti.filio ꝓdigo ⁊ peccatiſ pᷣgrauato
ac gratijs nudato in occurſuʒziueniens pr̃ne
occuriſti. ꝗbiteꝛante uias paruas miſericoꝛ
dẽ faciẽ ñ aueꝛtiſti ſzʒ ſemꝑ ⁊ nbiq; piuſ ⁊ mi
ſericors fuiſti:⁊ qð his omnibus maius eſt
quod his omnibus bonis tam multiplicibus
ĩgr atus ſp extiti nec tu ſumma bonitas ꝓp
ter h̊ deſtitiſti. donec tandẽ me dulciter ad
te tꝛaxiſti Ab ſumma ⁊ ineſtimabil pietas.
nungd in his omnibus meipʒʒz a laude conti

no.icut ſonare ſteuit
redop ac muſcaliü in
dulatioi corde ioculo
o.Eti hacliudiſ ſacu.
lauols ti oloufera fumi
ge ſ eſr conpofta exo⸗
nine thuuis: uni tipul
amn ſend a Ner
rum pullulami cipis t⸗
arbores ſtamt frondib'e
bus. Bitq laudis hul
1delitioſa. ut in en oon
fant. cotaq celeſtis ar
ſin iteꝛmiſſione feꝛui
ſimo coloꝛe tui amoꝛis
uotä meditatione exl⸗
ne. Tex oibus open du
leſts uerſatione. Kt ⸗
lute oig ininicos pe
ſe begti obtient egl
Acquirat: ut finis
