diebꝰfeſtiuis laboꝛando uel huiuſmõi. Si
vo diuitie nõ de malo ſunt acquiſite nihiloĩ
nus dicũtuꝛ mãmona iniquitatis.pluribꝰ de
cauſis. ſdrimo qꝛ ñ ſunt uere diuitie.nec ſer
uant ꝙ ꝓ mittũt: ſed falſe:qꝛ fallunt ⁊ decipi
unt. Dꝛomitttũt eĩ ſecuritatẽ ⁊? dant tĩoꝛeʒ.
ſacietatẽ ⁊ dant eſuriẽ.ſtabilitatẽ ⁊ dant ſu
bitã deiectõem. Scõðo qr iniqui in eis confi
dunt ac ſpẽ ⁊ finẽ in eis ↄſtituũt. Leꝛcio ꝗa
iniquꝰmamon ſeſt eis qui temptat hoĩeſ cu
piditate ut ſᷣuiãt auaricie ꝙ ẽ idoloꝝ fuitus
⁊ ſepe faciunt hoĩes iniquos ut ſꝑ ðòſiderent
aplius.Quarto qꝛ ſunt multarũ imquitatuzʒ
materia:ppꝑ diuitias eĩ multa ↄmittũt imq̃
⁊ expendũt᷑ ĩ multis illicitis ⁊ ſuperfluis.
Quinto qꝛ ut pluꝛimũ acquuũtuꝛ iniq̃̊:ĩ plu
ribꝰeĩ pᷣdeceſſoribus neceſſe ẽ aliquẽ reꝑni
iniuſte uſuꝛpauerit aliẽa. uñ uulgata cõi
dicit ſnia. Omnis diues aut iiquus ẽ. aut he
res iniqui.Sexto dicũtuꝛ mãmona iniquita
tis.i.inequ alitatis qꝛ ineq̃liter poſſidentur:
nã unꝰhabet ad ſuhabundantiamaliꝰ ad
ſufficientiẽ.aliꝰ ad neceſſitatẽ extꝛemã.aliuſ
ad totalẽ penuꝛiã. S eptimo qꝛ iniqui ꝛetinẽ
tuꝛ ꝙ ei ultꝛa neceſſaria uite retinetur. nec
ꝓximi neceſſitatibꝰeꝛogatuꝛ: pecunia ẽ iniꝗ
tatis. id eſt ð equitatẽ: in ea enĩ ñ ſeruamus
equitatẽ quã ꝓpximo ðöbemꝰ:quẽ ſicut nos di
liger̃ iubemuꝛ. Daupꝑeſ & recipient nos in ſu
as domos celeſtes.ſi nos eos recepimꝰ nos ĩ
noſtras domos teꝝeſtres. Uñ aug omia bo
na ſua dedit de'duobus hoĩbus diuitibꝰ ter
ꝛena: pauperibꝰ celeſtia. Sed deus uolenſ u
tꝛunq; ſaluaꝛe. cõſtituit ut ̊ diuites in ſua
heꝛeditate r̃ cipiãt paupes ⁊ paupeꝛeſ in ſua

hbeꝛeditate eos collocent. ut uteꝛq; per aliuʒ

collocetuꝛ.hec aug.Et ſi ñ omnes pauperes
poſſunt nos r̃cige ĩ domos celeſtes:tñ quia
largimuz his.recipiemuꝛ ab angelis ⁊ ſct᷑is
quia largiendo pauperibꝰangelorũ nobiſ ce
teroruq; ſanctoruʒ grẽ̃am ↄperamus:⁊ q;is

Lapkłm. xð.

bonũ ſit eligere pauꝑes bonos ⁊ alij pᷣferre
in datõe elemonne. rñ ꝗ dat ĩdigenti pctori.
no qꝛ peccatoꝛ ſed q; hõ ẽ nõ peccatorẽ nu
tꝛit ſed iuſtũ qꝛ culpã ñ diligit: ſed nãʒ. Qui
at elemoſinà acceptuꝛꝰ ẽ at:ẽdat bene ſi ĩidi
geat.alioꝗn ñ accipiat ne rapinaʒ ↄmittat.
Un hiero. Monache ſi eges ⁊ accipis: das
potiꝰ qᷓ; accipias.ſi ãt ñ eges ⁊ accipis ꝛapis.
Poꝛro non ĩdiget monachus ſi hẽat ꝙ natu
re ſufficit. Et hanc ſufficiẽtiã apoſtolꝰ certa
diffinitõe deſcꝛibit. hũtes inꝗt alimta ⁊ qui
b' tegamuꝛ his ↄtẽti ſumus. Uñ i collarõne
abbatis Abrahe. Noueris ãt te ex ̊ nõ leui
affici detzimto.qꝛ cũ ſis ſani corporis ac ro
buſti. ſtipe ſuſtẽtaꝛis aliẽa.q̃ iuſte ſoł ẽ dehbi
libus attributa. Miſericoꝛdie eꝛgao operibꝰ
ĩſiſtamus.qꝛ młta bõa ⁊ ĩ nita ⁊ i mortæ no
bis ĩide ↄpamꝰ. Vñ Hiero.Non memini me
legiſſe male moꝛtuũ qui libent᷑ exeꝛcuit opa
pietatis.hẽt eniʒ multos ĩterceſſoꝛes:⁊ ĩpoſ
ſibile ẽ multoꝝ pᷣces ñ exaudiri.uñ ⁊ leo pa
pa: Quicꝗd ĩ cibos paupeꝝ.ĩ cuꝛatões debi

tatis impenditu: n minuitu: ſed augetur

Nec iinq; apo deũ pire poterit q fidelis be

nignitas eꝛogaueꝛit: qũ ꝙ cuiq; tꝛibuit:id ſi
bi ad pᷣmiũ r̃condit. Beati.n. miſcões:qm̃ ip
ſoꝝ miſerebit deus. Nec delictoꝝ memoꝛia
erit ubi teſtimonium pietatis affuerit. B leo
papa religioſus nero ⁊ qui ñ habet unõ poſ
ſit elemoſinã daꝛe mateꝛialem:nihilominus
ex corde põt facer̃ elemoſinam:dᷣo ualõ gra
tam uidelicʒ ad q̊ uoluntatẽ hẽndo,ſeu etiã
illatas ſibi iniuꝛias ꝓximo indulgendo ł ad
uerſitati aliene ex corde compatiendo. Igi
tur o mõache.o cleꝛice.o layce.dũ uiuis co
gita qualiteꝛ öbeas operari. ut ſcias ⁊ habe
as ꝗd in iudicio poſſis ꝛeſpõder.ubi audies
ꝛedde rationem nillicationis tue. Uillici eĩ
ſumus nõ domini reꝝ temporalium ⁊ ſpũali
um nobis ad neceſſaꝛios uſus proximorum
ↄmiſſaꝝ.Etſi eas pximis non diſtribuimus
aliena rtinemꝰ. Un Criſ. Opio q̃dã erronea
aggenerata mortalibꝰauget crimia: minuit
bona.Ea va ẽ opinaꝛi.ꝙ ea quecunq; poſſiõ
mus ĩ uſu uite.poſſidemꝰut dñi. Et ideo ẽt o
portune ea aphendimus tanquam bona pꝛe
cipua. Sed contrariũ ẽ. Non eĩ nos domini
in uita pnᷣti collocati ſumus in ppria domo
ſed ranq; hoſpites ⁊ aduene quo nolumꝰ du
cimuꝛ ⁊ quo non putamus.⁊ qui nunc locu
plex ẽ: in bꝛeui fit mẽdicus.Eꝛgo:quicũq; ſiſ
noueꝛis te eſſe di ſpenſatoꝛẽ alienoruʒ ⁊ trã
ſitorij uſus ⁊ hreuis ſibi iura conceſſa ſt᷑ᷣ.
Abiecto gab anima dominii faſtu. ſũas hu
militatem ? modeſtiazguillici. Pec Criſoſto
mus. Attende ⁊ aliud quod tibi dicet᷑ iâ
ei ñ poteꝛis uillicar̃ ⁊ opari. Uñ Criſ.Quot
tidie talia ꝑ effectnobiſ exclamat de ondẽſ
nobiſ feruentẽ ĩ meridie ſoſpitate plus qᷓ; ad

F.

De diuite epulone

ueſpeꝛaſcat exanimẽ.⁊ alium inter pꝛandia
pirantẽ: 2 piuerſimode ab hac uillicatõe
diſcedimus. Sʒ fidelis diſpenſatoꝛ. ꝗ de ꝓ
pꝛia diſpẽ ſatõe ↄfidit.bᷣnderat cũ paulo diſ
ſolui ⁊ eſſe cũ xpᷣo. Is ãt cuiꝰ ſt᷑ uota terre
na anxiat in exitu. ̊ Cri. Cogita ẽt ꝙ tũc
fodere nõ ualebis ⁊ mẽdicaꝛe erit ↄfuſiõis
Unde Beda. Ablata ꝗppe uillicatõe foder
nõ ualemus qꝛ finita hac uita in q;̃ tm̃ licet
oꝑaꝛi: nequaq; ultra bõe ↄuerſatõis fructũ
ligone deuote ↄpũctõis lʒ inquirere. Men
dicare ↄfuſſiõis ẽ: illo.ſ.peſſimo geneꝛe mẽ
dicandi. quo vᷣgines ille fatue mẽdicaſſe fe
runt᷑. ⁊ de quo ſalomon ait.pꝑꝑ frigus piger
arare noluit: mendicabit g egeſtate ⁊ i da
bit᷑ ei. Pec Beda.Ut ãt idẽ diẽ Beda. ſi hi
ꝗ pᷣbent elemoſynã de iniquo mamona faci
unt ſibi amicos a ꝗbus in eteꝛna tabeꝛnacu
la recipiãtuꝛ.quãtomagis hi ꝗq ſpuales lar
giunt epulas.ꝗ dant ↄſeruis cibaria in tẽ
poꝛe ſuo:ceꝛtiſſime debẽt ſpe ſüme retꝛibu
tõis erigi.¶ Poſtq; ᷓ dñs pᷣmiſſit de diſpen
ſatione pecunie coꝛpalis:ſubdit de diſpenſa
tõe pecunie ſpualis: dicẽs.Qui fideliſ ẽ ĩ mi
nimo ⁊ ĩ diſpenſatõe mĩoꝝ.ſ.tpraliũ.⁊ ĩ ma
iori.i.in diſpẽſatõe maiop.ſ.ſpũaliuz fidelis
ẽ.Et ꝗ in modico.ſ.in caꝛnalibꝰ iniquus ẽ.
ut nõ bene ꝓ neceſſitate pximoꝝ expẽdat:⁊
in maioꝛi.ſ.ĩ ſpualibꝰ iniquꝰ ẽ.ut nõ ꝓ utili
tate cõi diuidat.q.d. Qui bona tpᷣꝛalia que
ſt᷑ minima bene diſpenſauit in elemoſynis ⁊
in alijs pijs uſibus:dignus ẽ ut ſibi ↄmittat
diſpẽſatio ſpũaliũ q̃ ſt᷑ maiora: qꝛ fidelitas
diſpẽſatõis pᷣme:ẽ argumentum fidelitas ſe
cunde.Et qui modica.ſ.bona tpꝛalia nõ bñ
diſpẽſauit: ſed in illicitis ↄſumpſit uel male
retinuit: indignus ẽ ut ſibi ↄmittat diſpẽſa
tio matoꝝ.ſ.ſpũaliũ:qꝛ ĩfidelitas pᷣma ẽ ar
gumentü ſecnude. Pic habes aꝛgumentũ ꝙ
auaꝛus nõ ẽ bonus pᷣdicator ł pᷣlatus.uñ ſub
dit. Si g iniquo mãmona.ſ.ĩ bonis tpꝛalibꝰ
2 diuitijs fideles nõ fuiſtis diſpenſando que
ſunt magis bona vᷣm apparentiã:qᷓ; ̃m ueri
tatẽ.ꝙ ueꝝ ẽ.ſ.bona ſpũalia.que ſunt uera
bona.ꝗs cꝛedet uobis.i.tradet uobis ad diſ

penſanduũ.q.d.nullus ſapiẽs.Uñ habes exẽz?

plũ de quodã epᷣo.qui quarxtuõ caſeos tradi

dit ad cuſtodiendũ nepoti ſuo.⁊ qꝛ male cu

ſtodiuit:iõ euꝛã aĩaꝝ tradere ſibi noluit.Et

ſi in alieno fideles nõ fuiſtis.ſ.ut tpᷣꝛalibꝰ qᷓ

ſunt aliena a novis.qꝛ ſunt extra nos.quod
ueꝝ ẽ.ſ.bona ſpùalia que ſunt habentibus ĩ
trinſeca. quis dabit uobis ad diſpenſandum
.ꝗq.d. Nullus ſapiens h̊ faceret.Qui eĩ fideł
nõ ẽ in diſpenſatõe bonoꝝ fortune ⁊ diuitia
ru coꝛꝑaliũ.que reſpectu ſpũaliũ fłe diuitie
ſunt: ⁊ a nobis aliene. qꝛ extra nãm noſtraʒz
ſita nihil ei itnlimus ĩ huc mõm ⁊ nihil hic
auferimus.poſſuntq; nobis aufeꝛꝛi ẽt nolen
tibus:diſpenſatõeʒ bonoꝝ gr̃e ⁊ diuitiarum

7 laz aro mendico.

ſpũaliũ q̊ uere diuitie ſt᷑.⁊ nr̃a qꝛ ꝓprie hoi
deputata: ad ea enim habẽda nati ſumus:
nec pñt nobis auferri nolẽtibus: nullus eniʒ
credeꝛe ł dare dʒ: qꝛ ĩ eis ẽt ĩfidelis eſſʒ. Un
Ambꝛo.Aliene a nobis diuitie ſunt: qꝛ pᷣter
natuꝛã ſunt. Neq; nobiſcũ naſcũt. Neq; no
biſcũ tranſeunt. Neq; eĩ nr̃a ſt᷑.q̃ non poſſu
mus auferre nobiſcũ. Sola uirtus ẽ comes
defunctoꝝ.ſola nos ſegꝗtur miſcðia .Et ut di
cit Aug. Põt hõ ĩuitus amifteꝛe bona tpᷣꝛa
lia.nuũq; aãt niſi uolens ꝑdit eterna ſʒ Bedã.
ĩ minimo ẽ fidelis.ꝗ hzʒ niſcera pietatis ? o
pera miſericõdie. dado elemoſynas ⁊ diligẽ
do pximos:ĩ maioꝛi ẽ fidelis.ꝗ oĩo adheret
cꝛeatoꝛi ⁊ unus ſpũs cũ eo deſiderat fieri.
Sʒ qui fꝛatrẽ nõ diligit quẽ uidet.nec ege
ni miſeꝛet᷑.quo diliget deũ quẽ non uidet.
⁊ quũo ſeipᷣum deo tꝛibuet.ualde g ↄſideran
dũ ẽ in electõe pᷣlatoꝝ ⁊ pᷣpoſitoꝝ.quales in
modico fueꝛunt ⁊ qd pietatis ⁊ miſericõdie
habueꝛint. quoniã ꝗ in modico fideles non
unt. in magnis. qauoq; fideles non erunt.
Vnñ pᷣcipit apoſtolus thimotheo ⁊ tito.ut in
eligẽdo epᷣo ſemꝑ pᷣconſideꝛent ſi fidelis fue
rit ⁊ nõ auarus in diſpenſatõe ꝛei familiariſ
Sepe eĩ auaꝛus ĩ erogatõe pecunie coꝛpatł.
auarus ẽ in erogatõe talenti ſpùalis. ut nil
feꝛe faciat.niſi ꝓ pecũia uel ꝓ ꝑſonis. ⁊ iux
ta acceptõem pſonaꝑ- Comitat ei eum ſepe
quaꝛitia ⁊ cupiditas uſqʒ ad ſpũalia. Et iðo
tales ſi pmouẽt in eccłia.nõ ẽ ex dei ordĩa
tõe ſʒ magis ex ꝑmiſſiõe quadã diuina. de
mus igituꝛ aliena. ut ſuſcipiamus noſtra: p
beamus paꝛua:ut recipiamus magna.ſemi
nemus in benedictiõe ut metamus benedic
tionẽ.ſʒ qui paꝛce ſeminat:parce ⁊ mettet.
Si bene diſpenſamus bona mĩora.ſ.fortũe
2 nature merebimuꝛ ꝓmoueꝛi ad bona ma
ioꝛ⸗ .gr̃e ⁊ glorie. Ofo.
Oſe ieſu xpᷣe.aĩam medã fac untutuʒ
uillã. ne uillicꝰtuꝰ rõ mea diſſipet bo
èrna tua mihi credita.qꝛ poſt mortem
neſcio quid meritorij faciã. Remitte mihi
centum cados olei.quos tibi debeo ꝑ contẽ
platõem:⁊ centum choꝛos tꝛitici.quos tibi

debeo ꝑ opatõez ⁊ amici tui paupꝑes qui te
diligunt.⁊ tibi ↄformãt᷑:fiãt mei apð te ĩteꝛ
ceſſores. aduocati ⁊ patroni. ut eũ defeceꝛo

pðpᷣjs meritis. ⁊ ab hac uita. recipiaꝛ meꝛitiſ
eoꝝ ⁊ ſuffragijs ĩ domos ſuas.ſ.ĩ eteꝛna ⁊ di
lecta tabeꝛnacula. Amen.

¶ Dde diuite epulõe ⁊ lazgzaro mdico ad ianu
4 ei⸗ entem. Capitulum. Sedecimum.
Pariſei ãt ꝗq erant auaꝛi.audiẽ
tes dñm ieſum de ↄtẽptu muùdi.
N 73 auaritiaʒ diſputantẽ.ac ho
mines ab appetitu diuitiarum
retrahentem. æ ad faciendum elemoſinas ĩ
ducenteʒ deridebant eũ q̃ſi irrationabiliter

is.auia ſt eis innafta uin
ſen abꝛnhi t ali ciuttes
1 placue,t ieis Uoecun
treduglens eon ge unn g
cia cccens, Cas eſtis qui un
im tvibus lanicinm ueſtt
ſallecoloꝛando ? opa ura ur:
mnini faciengoe ir cuioi
ia ſunt)nouit coꝛda ufa.? im
leme cꝛ homimbus T in rep
pini gal uidem in facie: alruͤ ?
inſicia ndepiſtensinre ab
adad deainreynnöe deie
ERRRTANANRNtNNR
ipocrite d zotie rörom
exaltant apud holes iamd
biles ſunt apu de Igitr
ci oeuens t ſncta
tu:ſtmencu ẽ cullibet ita

coglico ? opando mala⸗

cia Giei ei pfften e,
en,
cniſengcnt nxai⸗

er lalgeſ ofnnn
tor imio: aun
1pietatist mnſert ie
uigin noceo ſieles in
lo ſieles hoyn erunt,
us /binorbrot /ſo r in
confcenenr elig ſye
penſumie ifimlini
ogaloe ecnnie cmyel.
tolenti ſunlio, ur nil
iia uel o oſonis. ? iux
CLomifat ei eum ſepe
ſqz ad ſpüalia. Et ido
ckia Nod er dei ordin
ſiöe nadi dning de
1 lciamns NN
feciiamus Magde eni
täeunnenmsdendt
ſeminan:parce ?1 mene
s Pa miora fortie
imus pnoeꝛied de n
je, .
e nian nei fte nituntz
emimrdſce do
tncpoſtnonen
mitte mibi

Gecunde partis

loq̃retuꝛ.⁊ ↄꝛia legi ꝓphetiſq; pꝛeciꝑet.ubi

multi ditiſſimi ðᷣo placuiſſe legũtuꝛ. ?⁊ obſeꝛ

uatoribus legis bona tpᷣralia ꝓmittuntur.ñ
attendentes qꝛ ĩ lege carnalibus minoꝛa ꝑꝑ
regnũ eternum.⁊ in euangelio ſpũalibꝰ ma
iora ꝑꝑ regnũ celoꝝ iure precipiuntuꝛ: ⁊ iõ
inteꝛ legẽ euangeliũ.ſicut ꝓmiſſionũ ita ⁊

pᷣceptoꝝ dẽre eſſe diſtantia. Ibi nãq; dictũ

ẽ ſi uolueritis ⁊ audieritis me:bõa t᷑re ↄme
detis: hic vo beati pauperes ſpiritu:qm̃ ipᷣo
rum ẽ regnũ celoꝝ. Itẽ lex ñ ꝓmittebat tẽ
poralia tanqᷓ; principale pᷣmiũ:⁊ iõ ubicũgqʒ
in ſacra ſcꝛiptuꝛaꝓ actibus vtutũ ꝓmittũt᷑
bona tpᷣralia.ſub illis iutelligut bona ſpiri
tualia ⁊ et᷑na tãqᷓ; pꝛincipalite?ꝛ ꝓmiſſa nec
tpᷣꝛalia ſic ꝓmittũt᷑ ad malü uſum ſicut pha
riſei iſta ad öfẽſionẽ ſue auaritie male indu
cebant:ſed ad bonũ.quia illi qui hene utũt
diuitijs nõ ſeruiunt eis nec ömoni ꝑ eas tẽp
tanti:ſʒ magis econueꝛſo diuitie ſeꝛuiunt ip
ſis.quia ſt᷑ eis iuuamta uirtutis:⁊ tales fue
runt abꝛahã ⁊ alij diuites qui deo ſeruierũt
? placuer̃t ĩ eis. Uñ occurit eis dñs cõfutãs
? redaꝛguens eos de nana gloria ⁊ de auaꝛi
cia:dicens. Uas eſtis qui iuſtificatis uos co
ꝛam hoĩbus.auaꝛiciam ueſtꝛam pᷣdicto mõ
falſe coloꝛando ⁊ opa ur̃a ut ab hoĩbus uið
amini faciendo.deꝰ ãt (cui oĩa nuda ⁊ aper
ta ſunt) nouit coꝛda ur̃a.⁊ iniꝗtatem ibi la
tentẽ.qꝛ ꝙ hominibus ⁊ in reputatione ho
minũ qui uident in facie:altũ ẽ.i.apparens
iuſticia ⁊ nõ exiſtens. in re abhominatio eſt
apud deũ.⁊ in reputatõe dei qui uidet in cõ

bᷣ.ꝗa ſimulata ſanctiras duꝑlex ẽ iniquitas
Eſt ſimulatio ⁊ miquitas.Audiant hoc

ipocꝛite ? ãbitioſi qꝛ q;tomagis apparẽt ⁊ ſe
exaltant apud hoĩes.tantomagiſ abbomina
biles ſunt apud deũ. Igituꝛ qꝛ deꝰ uidet coꝛ
da ⁊ ꝑ ↄſequens ẽt ſacta quantũcunq; ſecre
ta:ſtudendũ ẽ cuilibet ẽt cũ ſolus fueꝛit. ut
⁊ cogitãdo ⁊ opando mala declinet ⁊ bõa fa
ciat. Si eĩ deũ pnñtem.⁊ oĩa uidentẽ ⁊ uindi
cantẽ ſempꝑ cogitaremꝰaut uix aut nũqᷓ; pec
caremus. Un Boetius. Aduerſamini uitia.
colite vᷣtutes ad rectas ſpes aĩuz ſubleuate
huiles pᷣces in excelſo poꝛꝛigite. magna uo
bis ẽ neceſſitas indicta ꝓbitatis.cũ ãte ocu
los agitis iudicis cuncta cernentis. Quia g
phaꝛiſei corã hoĩbꝰſe iuſtificabãt ⁊ iuſtoſ eſ
ſe oſtendebãt: pctoꝛes q̃ſi ĩfirmos contẽnen
do, ⁊ elemoſynaꝝ ̃media negligẽdo qᷓ; iuſte
auaritia ? auaꝛa altitudo damnanda ſic:
in ſequenti dñs docet exempla ꝙ maxime ĩ
ducit᷑ ad puocandũ hoĩes ad oꝑa miſeꝛicoꝛ
die. ex diuite pꝑ öfectũ pietatiſ ⁊ miſcõie dã
nato ⁊ non r̃ hic ꝙ ſit ꝑ ibola ł ſimilitudo.
quia ẽ rei geſte narratio. VInde ᷣ̃m quoſdazʒ
diues iſte nabal erat. quẽ dauid occider̃ uo
lebar ga uictualia ſibi ⁊ ſuis negauerat. Di
cit g hò qnidam. ubi notanvum quod homo

Lwa

Capłm. xvj.

potius ſonat hic in uicium qᷓ; in natnraʒ: ut
dicat homo ab humo.i.bumo adherens ꝑ
amorem terꝛenorum. ſecundũ Grego. Non
exprimit᷑ nom̃ eius qꝛ ñ eꝛat a deo peꝛ appꝛo
batõeʒ cognitꝰm ꝙ dicit ſaluatoꝛ rĩprobat᷑.
nũq; noui uos.Uñ quaſi ignotus apud deuʒz
nomine ñ deſignat᷑: neq; nominatuꝛ a ðo. q?
nomen q̃ſierat a mũdo. Põ ergo quidã erat
diues.ñ tã a poſſiõe diuitiaꝑ:qᷓ́; ab amore
eaꝝꝑ ecce ſuꝑfluitas ĩ ſẽſu:⁊ ↄcupia oculoꝝ:
c iduebat᷑ purpnꝛa rubea ðſuꝑ pp inanẽ glo
riã ⁊ biſſo albo deſubtus ad carnẽ ꝑp molli
tid ecce exceſſus in ueſtitu.⁊ ſuꝑbia nite: ⁊

epulabat quotidie ſplẽdide. ſeꝛuiendo gule

magis q; nature: ecce exceſſuſĩ uictu ⁊ ↄcu
pia carnis.ſᷣm ꝙ ueſtimẽta ita ⁊ epule. Ad
mollitiẽ ⁊ luxuriã cultu r̃gio diſſoluebat cãᷓ
nẽ exteriꝰ.ac cibis ⁊ potibꝰ ꝛeuouebat ĩteri
us. Et eꝛat quidã mdicꝰ noĩe lazar? iui
ti adiungit pauꝑ.qꝛ alter alteꝛi ↄfert:ſʒ diffe
renteꝛ.qr diueſ ↄfert tꝑaliteꝛ ⁊ paupꝑi:⁊ pau
pꝑ ſpuᷣaliteꝛ diuiti. Uñ criſ.Dũ diues ſuſtẽtat
pauꝑem: ſuſtentatuꝛ a paupere.Exprimituꝛ
autem hic nom̃ pauperis.qr deo p approba
tõʒ erat cognitꝰ:ſicut ⁊ moyſi dixit. noui te
ex noie. Uñ ⁊ pauperibꝰ humilibus dr̃ gau
dete ⁊ exultate.qꝛ ur̃a noĩa ſ- cripta ſt᷑ ĩ ceł.
lazarus pauper et hũᷣilis nominatur: diues
nero nec noĩe dignuſ habetuꝛ. Noĩa bonoꝝ
ſcꝛipta ſt ĩ libro ðt. ⁊ noia maloꝝ ĩ libꝛo dia
Pa⸗Sn q? pẽſandu ẽ.quantũ ĩteꝛeſt ini pu
blic legẽ mũdi et benignã legẽ ðᷣi. Nã diui
tes ſt mundo celebres ꝑ noĩa ſua: ſʒ paupe
res latẽt nec nomen ĩ mundo hẽnt. Mos eſt
dicendi. Qñ de urbe ꝓfecti ſumꝰ: obuiauit
nobis tal comes łᷣ dñs.Ecõtra de pauperta
te dr̃ nobiſcũ unꝰpaupeꝛ agebat iteꝛ. Sʒ in
euangelio eſt mos qrius. qr paupis nomẽ ex
primitux: diuitis uero nom tacet᷑.ſuꝑbos di
uites ꝑ iudiciũ reprobatõis deꝰneſcit humi
les pauꝑes ꝑ iudiciũ approb atõz noſcit. Co
minꝰaſpicit hos:⁊ eminus arcet illos. Diui
tibus ſt᷑ nomina ĩ culmine mũdi:ſed paupe
ribꝰſunt noia ĩ aula dᷣi.Qui iacebat ad ianu
am eiꝰulceribus plenꝰ:ut ex uicinitate ma
gis appaꝛeꝛet duꝛitia diuitif.exeũdo ⁊ reuer
tẽdo eu uidẽtiſ ⁊ patĩa paupif ex uiſõe diui
tis. Ubi cꝛiſ. Infeliciſſime hoĩum moꝛtẽ coꝛ
poris tui uides iacer̃᷑ añ ianuã:⁊ ñ miſereris
Si dei precepta ñ ↄſideras ſaltẽ miſerere 2
ditõis tue.⁊ time ne ⁊ ipſe talis effitigris ci
piens ſaturari ð micis ñ dicit de pretioſis q̃
cadebant de m̃ſa diuitis. quodãmodo dicẽs
ad diuitem. Sufficiunt mihi mice mẽſe tue
quas abiciendo proicis inde. Prebe de ſi up
ſluo elemoſynã fac de non damno lucruz in
quo nimia duritia apparet.eo qð perire peꝛ
mittebat. uñ ꝓauper ſubleuari poterat. Et
nemo illi dabat.quia tali domio talis fami
lia:⁊ iõ conformabant ei in mentiſ duritia

De diuite epulone

Cum ergo ante ianuam iaceꝛet. ex uiſione
paupꝑis diuiti ñ miſeꝛẽti.cumulus dãnatiõis

ifert᷑: ⁊ rurſus ex uiſione diuitis tẽptatuo

tidie pauꝑ ꝓbat᷑.Quẽ ad maiorẽ ipiuspba
tõem paupeꝛtas.ſimul ? egꝛitudo ⁊ uiſa di

uitis copia.⁊ nulla ſibi adhibita ↄſolatio af

ficiunt. Ubi Cri.E grotatio bʒ aliquod ſo
latiũ ſi opes hʒ. Si ãt ad ĩfirmitatis magni
tuginẽ accedat. ⁊ paupertas duplex ẽ infir
mit as. Quanto ergo in iſto pena ẽ in quo ĩ
ter tanta nulnera non meminit doleꝛes pla

gaꝝ ſed famis. Sed ⁊ canes ueniebant ? li

gebant ulcezꝛa eius. Unde talis pietas ĩ lin

gendo ulcera paupꝑis:aꝛguit dquꝛitiã diuitiſ
qꝛ magis curiales erant canes pauꝑi:q; eoꝝ

dũs. Et nec a ſe canes ꝛemouer poterat nec

niſitator elat ꝗ ꝛemoueret. Qui ẽt ſi mordẽ

do punxiſſent: non eſſet ꝗ illos amouiſſet.
Factũ ẽ aũt ut moreret᷑ mendicus ĩ patĩa qᷓ
opus ꝑfectum hʒ ꝓpbatus:⁊ poꝛtaret᷑ ᷣm ani
mam abangelis in ſinuʒ abꝛahe.de mẽdico

diues factusi.ad requiẽ ⁊ libum ſanctoꝛũ

patꝝ.ubi deſcẽdebant aiĩe iuſtoꝝ moꝛientiũ
anteqᷓ; generale impedimentuʒ glorie ꝑ paſ
ſionem xpᷣi eſſet amotum:qui ſinus.ſᷣʒ Aug.
ideo abꝛahe dictus ẽ. non ꝙ ipᷣius tm̃ ſit: ſʒ
ꝙ iße multaꝝ gentium pr̃ ſit: quibus ad imi
tandum poſius eſt. Ubi Criᷣ ¶ Mon ſuffice
zat ad pertandum angelus unus paupezez:
ſed pꝛopterea plures ueniunt. ut choꝝ leti
cie faciant. Saudet unus quiſq; angeloꝝ tãâ
tum onus rangere: libenter talibus oneꝛibꝰ
pᷣgrauant: ut ducant hoĩes ad regna celoꝝ
Moꝛtuus ẽ aut dines.ꝛ diuitie nõ poſſunt
a morte ſaluaze ⁊ ſepultus ẽ in ĩferno ſ. dã
natorum id ẽ in ꝓfunditate penarũ inferna
lium:de diuite mendicus factus. Diues iſte
tanqᷓ;ᷓ dyaboli pazochianus ad cimiterium
infernale a demombus ẽ deductus ⁊ ibi eſt
ſepultus. Ibi ſepelient parrochiani dya
boli ſine thuꝛe.⁊ ſine aqua henedicta. admo
dum a ſini. Unve in hiere. de quolibz repꝛo
bo dr: ſepultuꝛa aſini ſepelituꝛ. Sepultura
aſini ẽ talis quia exoriatur. ⁊ pellis a domi
no poſſidet. cãnes a canibꝰlacerat᷑.oſſa plu
uijs grandimbus deꝛelinquuntur. Sic qñ
aliquis moꝛit miquus.ꝑences poſſident ſub
ſtantiam teꝛrenam. uermes lacerant carnẽ
ſuam ſupplicia infeꝛnalia laceꝛant eius ani
mam. q̃ naturam oſſis habebit. quia conſu
mi nunquã poterit. Et notãdũ ꝙ pluꝛibꝰ mo
dis cognoſcituꝛ aliquis cuius parꝛochianuſ
it. ſ.ſi ab eo baptiſmũ ſuſcipiat.ſi ei pꝛimiti
as decim s reddat. ſi eius miſſas ⁊ hoꝛas
audiat. Qui ergo aqua ↄcupiſcẽtie baptiʒa
tur in qua car acter dyaboli ipꝛimitur. De
quo in apocalipſ dr.qui initia operum ⁊ cõ
ſumationeʒ tanq́; primitias 7 decimas dya
bolo reddit uel bona temporalia in iüllicitis
conſumit: qui laſciuis cãtilenis ⁊ erroneis

lagaro mendico.

carminibus. ſeu uerbis detractorijs ⁊ mał
ĩtendẽdo tãq; horas dyaboli audit.dyaboli
paꝛꝛoc hianuʒ ſe oſtendit.⁊ ĩ eius cimiteꝛio

ſepeliet i morte.ſicut ẽt diues iſte ẽ ſepultꝰ.

Sʒ ꝗ baptiz at᷑ aqua pnie.ubi iĩprimituꝛ ca
racteꝛ xpᷣi.ſ.thau.qe quo ꝗr̃ in ezechiele.ꝗ

initium ? ↄ ſumatõem bonoꝝ opeꝝ xpᷣo red

dit.ꝗ eius ſᷣmones ⁊ vba libenter audit de
poꝛtabit᷑ ab angelis in requiẽ xpᷣi: cuiꝰ par
rochianũ ſe ondit. Meꝛito ãt pauꝑ portaba
tuꝛ ab augelis. ⁊ angelica ei deputabantur
officia. cui tã cꝛudelr denegata ſunt humãt
tatis obſeqa:⁊ merito diues ſepultus ẽ in ĩ

feꝛno ut ſuſtineat cꝛuciatũ nolẽdo.qui in p

ſenti uita crucẽ poꝛtare noluit penitendo.
Elenans ãt oculos ſuos ſpũales.nõ corpora
les.qꝛ ibi eꝛat aĩa eius ñ coꝛpꝰ:cũ eſſʒ ĩ tor
mẽtis młtiplicibꝰqꝛ eiꝰoculi aꝑti erãr penã
ꝗ aũ clanſi fuerãt ꝑ culpã: uidit abꝛahaʒ a
lõge qꝛ multũ ẽt añ aꝑtõeʒ ianue celeſtis di
ſt abat ſtatuſ electoꝝ a ſtatu repꝛoboꝝ.ĩtm̃
ꝙ ĩpoſſibilis erat trãſitus ab uno in alium ⁊

laʒ aꝝ ĩ ſinu eius ad cumulũ ſue pene.quẽ ĩ

ꝓſperitate poſitꝰ dignabat uidere. Sinus
abrahe ðᷣ quo h d .añ paſſiõeʒ eꝛat ĩ libo in
ferni:ſʒ mõẽ ĩ celo:ſicut enĩ tꝛãſlatꝰ ẽ abꝛa
hã de lĩbo: ſic ⁊ ſinus ipᷣius cũ eo.Eꝛat nãq;
ĩ ſupiori margine infeꝛni.locꝰaliquãtulũ ha

bens lucẽ.ꝓ ſpe future claritatis. ſine omi

pena mateꝛiali.ĩ quo eꝛãt aĩe electoꝝ uſq;
ad deſcẽſum xpᷣi ad infeꝛos.ſ. ad eundeʒz lo

cũ.qui locus ꝑꝑ ſui trangꝗllitatẽ ſinus ẽ dic

tus:ſicut ⁊ ſinus maris dr̃ locus getus a uẽ

tis ⁊ tẽpeſtatibus.⁊ dicebat abrahe qꝛ ipſe

fuit pᷣma uia credendi: ⁊ pᷣmus publice pre

dicauit fidem unius dei. Punc locuʒ appel

lauit iob tenebꝛas ꝛeſpectu uiſionis diuine:
Iꝓ tedio expectãdi ſaluatorẽ dicẽs.in tene
bris ſtraui lectulũ meũ.ſ̃ʒ bedã. Sinꝰabra
he ẽ ꝛequies borum paupeꝝ quoꝝ ẽ ꝛegnũ
celoꝝ quo poſt hãc uitã recipiuntur.Et ſᷣm
Aug. ſepultura ifeꝛni penaꝝ ꝓfũditas ẽ.que
ſnuꝑbos ⁊ ĩmiſeꝛicordes poſt hãc uitã uorat
Qui ĩ pñti uolũt tenere locũ pᷣmũ:in futuꝛo
retzudẽtuꝛ ĩ locũ nouiſſimũ. Ubi Cꝛiᷣ.Siẽ
ãt pauperi dũ uiueꝛet.guioꝛem penã ꝛedde
bat.iaceꝛe ãte idãuã diuitis.⁊ aliena bonaꝓ
ſpicere:ſic diuiti mortuo augebat exercitiũ
acubitus in gehẽna.⁊ pꝛoſpectus delectatõ
nis lazari: ne ſola toꝛmentoruz nã ſed ⁊ col
latione honoris illius intoler abilius ſẽtiꝛet
ſupplitium: aliorum diuitie eoruʒ qui ĩ pau
pertate ſunt tormenta ſunt. Et ipſe clamãs
pre delore:dixit.pr̃ abꝛahã miſerere mei.
Punc ſero ⁊ pro nihilo pr̃em uocat.quezʒ ĩ
operibus miſeꝛicordie imitaꝛi noluit ⁊ petit

miſereri ſui.ꝗ nec ſuimet miſeꝛtus c.nec la
aꝛi.Et mitte lazaꝝ ut intingat extremuʒ di

giti ſui in aq: ⁊ refeigeret linguã med .quia
cꝛzutior in hac flãma.lazarũ petit mitti ſibi

ſa In lingua ergo ⸗
nnb. In lin enimston

1.

eccao lingt
NPoeccuue Ein ais entt
lingua lelezuit. c ⸗ 1
epulones feite⸗ ofendut.

4 neAunit.
lem inofſcio gyſt peccaul

voete ſlendige.?imiitee
Hgine hlas hlentas 1
ligtn loq u ineta r io⸗
lent nena bretater flentni,
Unde eſlius gunntun oſen
unäitcdoaeentäfuga⸗
Cruciatdin na neum duni
Wunrenigead egaanm. Pe
VaseRäd Re neriunu
erat auariia dines en d
habegt ſzqn anare erinedn
debat Nem in eo fuit nan⸗
buit inutenco ueſte ptioſt.
gance ſtpem paret ex hyſt
bilegtileni aumns
inalul fult a f umine geuſ
debe deſeſf Is ia
9o ere uſhſcento ad petca
Peccati eſte nd incigedan g
tie indt ern ſei ganta inde
lea: T tune fit eſtis ſdi ſa
unn miſcrian eecnti ddef
nce in geneſ ecit guo⸗
8

den
Anling eee r
e⸗

=S
S.
.
—
E
—
R—
=
=
=

1aſ agröez iane celfei
—
1gab nhoin alime
l aumuli ſne gene lei
doignubaficn. Ginn
fai aſſozem ilhoin
o:ſicnt eni iſit äatnn
us pius o eo, Eiat ig
ſfernl,loc aliqniruluͤhe
e claritatis, ſneoni
o erit die electop uſqg
infezos.. ad enndezlo
Wnqlitate inus dic
aris n ocns gerad ade
acedat Wade eie
enc:Addnsuitene
iasdei Dane Mrig npl
an eſhecta niſihnis uine.
idiſalnntore iid in deſe
nlü mei gbeti⸗Sin arn

gienti ecpiurir Erin B

iſemi venns fültuge an
icordes poſ huͤt annn
tenereloci zman
eiwriſinu⸗ Abi ⸗
niuenet Fuden ſeni n
iäniciuttis. din⸗
uii nenno augene ani
ebena Noſpect⸗ e
ſ enemtorz in i
elusinol ieſn
linm iuitie rged 3
men ſuiuin
n⸗ ihieeit
tec la

—

Secunde partis

eſtuati. eui ipe micas panis noluit mitter̃ e
ſuꝛiẽti. Uocat ãt extꝛemũ digiti ſui.modicũ
ſuffragiũ meꝛitoꝝ: ⁊ guttã aque modicũ.d
refꝛigeꝛantis miſezicoꝛdie. Uñ norandu qðᷣ
lingua ⁊ digitus methaphoꝛice dicũt᷑ ĩ ani
malibꝰ ſeparatis.quales erant anime lagaꝛi
7 diuitiſ ſicut enim in deo qui ſpuitꝰẽ manꝰ
dicituꝛ uitꝰeius operatiua. ſimiliter in La
ʒaꝛo h̊ ꝑ digitũ in: elligituꝛ uutus eius auxi
liatiua.⁊ ꝑ linguã dinitis uiꝛtus conceptus
mtis expreſſiua. Unde ñ in uera ſed ymagi
naria lĩigua punituꝛ. dum ꝑ ymaginationeʒ

ĩ memoriã peccata lingue reuocat. Et ſimi

liteꝛ plura alia.de quibus h̊ dicituꝛ mẽtalit᷑
fieri itelligůtur. Quãnis anime corpora no
habeant:tamen iu moris pati dicuntur. qr
exute a coꝛpoeſbꝰtales affectus ĩ ſe ſentiut
p peccatis: ac ſi in coꝛpoꝛe pateꝛentuꝛ i mẽ
bꝛis. In lingua eꝛgo crutiari vẽ.i. in ania
pꝓ peccato lingue amplius toꝛqᷓbat.qr ꝑ e
plłꝰ peccauerat vᷣm duo officia nãe. in quibꝰ
lingua deſeꝛuit.ſ.guſtum ⁊ loquelã ĩ quib
epulones freq̃nter offendut. Per linguam 9
dem in officio guſt peccauit. qꝛ epulabat
quottidie ſplendide.⁊ ſimiliteꝛ i᷑ officio loqᷓ
le. qꝛ inteꝛ epulas ſplendidas magiſ relaxat
lingua ad loqᷓndu inepta. Et iõ expedit ual
de in menſa ſobꝛietatẽ ⁊ ſilentiũ obſeꝛuaꝛe.
Unde Baſilius. quantum poſſumꝰ delitias
mundi ⁊ ciboꝛũ epulentiã fugiamus ne qn
cruciati in flama queꝛamꝰ guttã aque ⁊ nul
lum refrigeriũ ↄſequamuꝛ. Plenꝰ ni hilomi
nus:ut uiſ ẽ.iſte diues fuit uitijs.in eo enĩ
erat auaritia: qꝛ diues erat.ñ quia diuitias
habeat ſʒ qr auare ꝛetinebat ⁊ illicite expẽ
debat. Item in eo fuit uana gloꝛia quã ha
buit in utendo ueſte pᷣtioſa. Poc autem q;
grande ſit pem patet ex hyſtoria romanorù
ubi legit ꝙ ille qui pꝛimus eos purgu
ra indutꝰfuit a finmine pcuſſus interiit.Nõ
debet᷑ hõ dẽ ũeſtibũs glõiari.immo magis
polere ꝛeſpiciendo ad peccatũ ſuu: naʒ ãte
peccatũ ueſte nõ indigebat. q; decor̃ ĩinocen
tie indutꝰerat ſed ꝑdita ĩnocẽtia.aduẽit ði
iꝛa:⁊ tunc fuit neſtis ſibi facta.ad coopeꝛiẽ
dum miſeriam peccati ⁊ defectuum nr̃oꝛuʒ
Ungde in geneſ.Fecit quoq; de ꝰade ⁊ᷣ uxori
eius tunicas pelliceas.ſ.extra paradiſuʒ pꝰ
lapſum ⁊ pem̃. In ſignum huius aliqui rreli
gloſi non ntuntu niſi pellibus.in memoriã
trãſgreſſionis pᷣmoꝛũ parentũ: ⁊ ĩ ſignũ moꝛ
talitatis.qꝛ pelles ſunt de animalibꝰ mortu
is. Quattuoꝛ aũt modis põt eẽ reprehenſio
circa ueſtes. Drimo quando ſt᷑ nimis pretõ
ſe. Scdo qñ ſunt curioſe. Teꝛtio quando nõ
ſum ſtatui ꝑſone ↄuenientes.Quaꝛto quan
do quis habet diuerſa ueſtiũ mutatoꝛia.ita
ꝓꝙ a tineis demoliuntuꝛ. ⁊ xpᷣs in pauꝑibus
nudus relinquitur. Item fuit in eo pem gu

le.qꝛ epulabatuꝛ quotidie ſylendide. S acit

Capitulũ.xvj.

autem guloſuſ iniuriam nature.nłli em̃ ani
mali tam magnũ corpꝰ hẽti. ödit nã taʒ paꝛ
uu os ⁊ collũ ſicut hoĩ. ut ꝑ ̊ ad cibi ⁊ pot⸗
ꝑcitatẽ ⁊ tẽperantiã noſ moneꝛet.Erat ⁊ ſi
ne miſcõia.q;ꝛ ulceꝛoſñi paupis noluit miſeꝛe
ri:⁊ iõ fruſtra miſcõiam petijt.ꝗ miſcõiaʒz ñ
fecit ⁊ iõ ẽt tanquam a deo non cognitꝰ ca
ret nomine. qui deum coõſcere noluit ĩ pau
ꝑe. Mõ eĩ rephendit᷑ ex eo ꝙ diues erat: ſed
ꝙ diuitiaſ auaꝛe retiebat: ⁊ nihil pauꝑi dar
uolebat: ac eas in neſtibꝰcurioſñs ⁊ epuliſ ðᷣ
licatis male expẽobat nimiſq; diuitias ama
bat:⁊ circa eas coꝛ ſuũ poſuerat: nec repꝛe
hendituꝛ ex eo quod aliena abſtulit: ſed qð
ſua non dedit.nec dr̃ quia quẽpiã oppꝛeſſit
ſed quia in acceptiſ ꝛebꝰie extulit. Uñ Lꝛiſ.
Nõ ãt ꝙ diues erat toꝛquebatuꝛ.ſʒ quia mi
ſertus n fuit. Non accuſatur qꝛ res alienas
tulerit.ũ qꝛ adulter fuerit.non qꝛ aliqð ma
lũ fecerit: ſola ĩ illo ↄdẽnatuꝛ ſuperbia. Uñ
2 Greg. DPinc colligẽdũ ẽ. qua pena mulctã
daꝰnt.qui aliena diripit: ſi inferni dânatione
ꝑcutituꝛ.ꝗ propria nõ Llargituꝛ. hec Sꝛe .pẽ
ſent g nõ iolum ſeculares ſed ⁊ religioñ.qui
tpᷣalia illicite ſibi attrahũt uel detinẽt. qua
pena puniẽdi ſunt.ñ dãnat᷑ q ꝓpria nõ dedit
Qui eni aliena ſeu illicite acquiſita ⁊ rdoẽ
da detinẽt: õ dei mandata peccant.ſine ꝗbꝰ
nemo põt ad uitã igꝛedi ł ſaluaꝛi.Et tñ
ti cꝛzedunt: ſed ſtulte.ꝙ reatu tante iiu
obſtante aĩe eoꝝ rquieſcant ĩ pace.Nã dꝰ
ſcia ſepe format᷑ ſᷣm id adð ꝙ hõ afficitur.iõ
mlti pecũias ⁊ tꝑalia nimis diligẽtes. ð illi
te acꝗſitis ↄſciẽtiam ñ faciut:ſicq; dei pᷣcep
ta cõtẽnẽdo. ⁊ peꝛ conſeq̃ns mortaliteꝛ pec
cãdo:deũ grauit᷑ offendut: ⁊ oĩa ſua in bõis
exeꝛcitia ꝑder ñ metuunt.t maxie h attẽ
dãt dñi tezaꝝ. ⁊? potẽtes.ꝗ paꝛu timent t᷑ꝛaſ
gꝗlioꝝ ſibi attraheꝛe ⁊ minꝰ potentes ui do
lo opprimeꝛe.nec ad deũ cũcta cernentẽ cu
rant ꝛeſpicere.Si aꝛbores ſolü ĩ altü 2 no 1 e
latũ cꝛeſceꝛent: nec ſe dilataꝛent.una aliã ñ
ĩpediret.ſj qr cæeſcũñt in latũ ⁊ ſe dilatant

una impedit aliam lca ꝙ una qnq; abſe
tur pꝑ a nicinã. Sic reges ⁊ potẽtes
qui haãbeſt ⁊ queroñ Rſolum creſce

rent in altum uerſus celum. ⁊ erigerẽt ſe ad

—

deum. unus non impediret alium. 7 q; dila

tant ſe plus debito ad terrena. propteꝛ hoc
unus alium ipedit aliena ſibiattrahit. ac
ea ſepe heredibꝰiuiſ ꝛelinquit.Sʒ nõ gande
ant de hoc ł glorientuꝛ. qr neniet tpᷣus quo
ipi tãqᷓ; paꝛrochiani dyaboli c diuite ĩ ĩfer
no ſepultura aſini ſepelient: ⁊ alij ꝑ eos ĩiu
ſte oppreſſi ad requie cũ lagaro ſuſcipient᷑.
Audiant hoc t᷑reni ⁊ miſeꝛi auos puluis teꝛ
ꝛe nunc excecauit qꝛ uexatio tũc iteilectuʒ
eiſ dabit uñ aug. Audiãt iſta diuiteſ.iꝗ nolũt
eſſe mip̃icoꝛðs.audiãt urogari ſibi ſupplitia
ꝗ nolũt erogaꝛe ſubſidia.aud.ãt paupere re

De diuite epulòe

frigerãtẽ audiãt diuitẽ penis grauiõibꝰeſtu
antẽ. Pẽſentur ergo ꝓ diuitijs pene f frige
rium ꝓ pauꝑtate ꝓ purpura flama. refectio
ꝓ nuditate.ut ſalua ſit eꝗtaſ ſtatẽ.⁊ ñ m̃tia
tuꝛ mod illiꝰ mẽſur̃.ĩ qua ĩgt mẽſuꝛa mẽſi
fueꝛitis:ita metiet uobis. Jõ negar᷑ miſeꝛi
coꝛdia diuiti.qꝛ ipſe dũ uiueꝛct:noluit miſe
reri iõ ꝛzogâs diues:ñ exaudit ĩ toꝛmẽtis qr
rogãtẽ pauꝑeʒ ñ exaudiuit ĩ terris.Et iters
regnũ celoꝝ vitate atteſtãte. didicimꝰ ñ di
uitũ ſʒ paupeꝝ cẽ.Si igit regnũ ẽ pauperũ
reſtat nt ifernꝰſit diuitũ. Quiſꝗs igit᷑ uis re
gnare cũ xpᷣa:elige pauꝑtatem cum ipᷣo.⁊
quieſcas cù Tazazo mẽdico. Nemo eni põt
gaudeze cù ſeculo ⁊ regnar̃ cũ dno. Qui igi
tuꝛ uult epulaꝛi cũ diuite:pᷣpaꝛat ſe ĩteꝛ epi
las uermibꝰge hẽne. In qua pro gaudio mo
mẽt aneo ardebit ꝑpetuo cũ capite ſuo dia
bolo. Infelix ↄmeꝛtiũ.ꝓ tã bꝛeui gaudio ce
le ſti vꝛiuari a ꝛegno.Felix pauꝑtas ꝑ quam
celeſtis acqui:ituꝛ hẽꝛed tas.velix ↄmerti
um pꝛo peꝛituris eteꝛna ſuſcipeꝛze.⁊ ꝙ ineffa
bile bonum ẽ ſine fine cũ xpᷣo regnare. Ecõ
tꝛa ineffabiliſ miſeꝛia ꝑpetua pati ſupplitia.
hec Aug. Unde ⁊ Crij. Inſtruimur autẽ qᷓ;
ſit utile ĩ diuitijs non confidere.E cce diues
indiget paupere:qui qu andoq; æſuriebat.
Mutantur res ⁊ notificatur omnious quis
eſſet diues ⁊ quis eſtet panper. ſicut enim ĩ

Matris cum adueſperaſcit aſtantes rece
dunt. exeuntes ? amictum inouentea ui 2 e
ges ⁊ Petoꝛes uiſi fneꝛant. ommbus nuli b92
—

iidenti ut ſunt ſic aqneniente moꝛte ⁊ ſo
no ſpẽcta culo:uniueꝛſis laꝛuis egeſtatis ⁊
iuitiaꝝ depoſitis.ex ſolis opeꝛibꝰ dijudicà
nr q̃ iam ueze ſint d uites.ꝗ paupꝑes a slo
ioſi.ꝗ ue ingloꝛij. hec. Crib. uidet᷑ ẽt eſſe ̊
ſtatu hõinũ ſicut ð ludo cacoꝝ.An illo em̃
ludo ſũt ꝛeges ⁊ militeſ.ſenes ⁊ inuenes.ma
gni ⁊ paꝛui.⁊ cetera ĩ huiu modi.quoꝝ ipᷣo
ludo ↄtinua fit de loco in locũ mutatio.⁊ qt
quedã mutua adinuicẽ oppugnatio.ſʒ ↄple
to curſu ludi ⁊ tpis:oĩa picunt in ſaccum:
+& maiora queq́ᷓ ⁊ magis gꝛauia cadunt in *
fũdu.Sic diueꝛſarũ ↄditionũ homines ĩ di
ueꝛſis locis pununt᷑.⁊ frequẽteꝛ de loco ĩ lo
cum mutantur: ac ſeꝑe mutuo ſe ipugnãt: ⁊
ſibijnicẽ aduerſant.ſed cõpleto cuꝛſu eoꝛũ
ittunt᷑ in teꝛre ſaccuʒ:⁊ maiores ac ò̊ one
re peccatoꝝ magis graues:deſcẽdũt cũ diui
te ĩ inferni abyſſu.Et dixit illi.ſ.diuiti abꝛa
hã. F ui. ſ. genere imitatõe. ⁊ uocat eum fi
lium ut dolor eiꝰ augeat᷑ de ꝑdita heredita
te ꝛecordaꝛe. ſʒ meliꝰ eẽt preuidiſſe:qr rece
piſti bona in uita tua. i. illa q̃ ue: a ⁊ ſola pn
taueras eſſe bona. ſ. tpᷣalia. que ſepe dant g
buſdam ĩ ſignũ diuine repꝛobatiõis:⁊ hoc
ſibi dicit᷑ ad augmentu ſue pene ⁊ iĩitelicita
tis.ut cogitet ſtatum pꝛeteꝛite felicit atis.qꝛ
ut dicit. Boetiue in oĩ aduerſuate foꝛtune

—— —

Tag aro mẽdico

Ifeliciſſimu genꝰ ifortunij fuiſſe felices *
Tazarus ſimiliteꝛ mala. ſ. tranſitoria rece

pit ĩ uita ſua.nõ mala ᷣm eſtimatõem ſuã:

ſʒ diuiris ꝗ ĩopiã ⁊ famẽ.⁊ egritndinẽ eſtia
bat mala.Et hoꝛũ r̃cordatio maloꝝ fuit La
ʒoaꝛo ↄſolatõis augmẽtũ. Uñ Boetius. Dul
tior ẽ apum mage labor. Si maiꝰ oea prius
ſapoꝛ edat. F orte diues iſte aliqd boni ha
buit.ꝙ felicit as tꝛãſeuntis uite remunera
uit: Lagaꝛus aliquid mali ꝙ ignis ĩnopie
purgauit.⁊ iõ ſᷣm Greg.ſi honorẽ ł᷑ diuitias
ſeu aligꝗd aliud exteꝛioris boni ł pꝛoſpeꝛita
tis in hoc mundo accipimus: pertimeſcere
debemus.ne nobis pro quorundam nr oruz
actuuʒ bonoꝝ recõpenſatõe dñs dederit.⁊
a retꝛibutõe boni ĩtimi repellat:⁊ ſi paupe
res foꝛte ꝛepᷣhẽſibiles ↄſpicimꝰ deſpiceꝛe nõ
debemꝰ.qr foꝛtaſſe eos caminus pauperta
tis purgat. Pabẽt iuſti bona mundana: ſʒ
ĩ recõpẽ ſatõem meꝛitoꝛũ ſuorum non reci
piunt.qr ad eterna ſanctis deſiderijs eſtuã
tes.que adſunt minima bona ꝛeput ant. In
iuſti vo oẽ gaudiũ ſuũ felicitatẽ trãſitoriaʒ
putãtes.exterioꝛa ſola ſũma bona eſtimãt.
Unñ Crip̃.Dixit ẽt ̃cepiſti bõa in uita tua.
quaſi debita.quaſi dicat. Sigꝗd boni feciſti
nũ pꝛemiũ debeꝛet᷑:oĩa ꝛecepiſti ĩ illo mun
do. epulans ditatꝰ. oblectatꝰſucceſſibꝰ ꝓſpe
ris hᷓ; ãt ſi ꝗd mali cõmiſit. uniueꝛſa rece
pit.pauꝑtate.fame.⁊ extꝛeme oppreſſꝰ miſe
⁊ijs:⁊ uterq; ueſt:ũ huc nuduſ acceſſit.h̊ 2
dẽ de peccatis. ppter ꝙ ⁊ cõſolatõm ſoꝛti
tu vo a iuſtitia ꝓpteꝛ ꝙ ⁊ imitigabilẽ ꝑfeꝛs
penã. Uñ ſequit. Nunc ãt h̊ ↄſolatur.ſ.eter
na ↄſolatõe ꝓ mod ca tꝛibulatõe.⁊ pꝛopter
meritũ paciẽt e:tu vo crutiariſ ſ. eteꝛno cꝛu
tiatu ꝓ temporali delectatõe ⁊ ꝓpt᷑ öfectuzʒ
miſericordie. Ut enim dicit Greg. Juſtũ eſt
ut ſe dolorẽ ĩueniat ꝗ relicto uero gaudio
ſe ⁊ ĩ mundo gaudia uana q̃ꝛebat Un Beꝛ.
Qudtos ĩquit uiðᷣtis ⁊ ipᷣi laaros eſurientes
ton egerour pl de iumentis ur̃is. plus
e eoꝝ faleris. qᷓ; de iſtoꝝ miſerijs cogitatis.
Ss ad tremẽdũ abrahe iudiciũ ueniamuf
Nõ eni abra he.ſed dñi ſnia ẽ. Memento in
quit fili ꝙ recepiſti bona ĩ uita tua ⁊ Lazʒaꝛꝰ
ſimilr mala. Nuc t hic ↄſolat᷑ tu vo crutia
ris. Heccine cruciatuũ ca tota ẽ.ꝙ ĩ G̊ ſecu
lo bona ꝛecepit. Ipᷣa plane neq; enĩ ad hoc
