eꝛgo i una tuc me
cepit umbra t ad
gra i xpi baptiſmma
c doatoe puat Et
na datur erat ad
iſſione peccatiper
ut peccata depoe
ut aqs baptiſmi ſo
i ctdini,niͦije
getiö poruiſet nif
fulſſet. Ile ergo
ra pckis. Ille ſic
ib? purgatetnur.⸗
epit ut nos er a
mß rhi: ablutoͤ;
te falutanis. der
ocainim , Uie
refurgin,Un
noui hoisinim
rogur itui

—

Pꝛime partis

baptiſmus domini in helya.⁊ helyſeo ioſue ⁊
naaman prefiguratns fuit quia in his f. guꝛa
baptiſmi preceſſit. In aqua uero baptiʒatus
eſt quia aqua eſt cõtꝛaria igni.⁊ peccatuzʒ eſt
ignis ⁊ unde igne ſupplitij punituꝛ. ut eꝛgo H
ignis extĩguatuꝛ ĩ aqua baptigatꝰ ẽ. Aqua eti
am ſordes abluit. ſuiiz extĩguit imagineʒ red
dit. ita gratia ſpirituſſancti in baptiſmate ſoꝛ
des peccatorũ abluit.ſitiz aie nerbo dei ꝛeſtri
git. imaginẽ dei p cłpã amiſſã ꝛeſtituit.Et ex
boc ꝙ dñs ĩ aq̃ ẽ baptizatuſ tꝛa bit᷑ argumẽtũ
ꝙ in alio liquor̃ qᷓ; i aqua non põt fieri baptiſ

mus. In aqua ẽt uniſor mit᷑ baptiſmus ↄſecꝛa.
tur qr a dextro latere aqᷓ manauit.-? qr null“
iquoꝛ adeo ad abluẽdũ nalet. et apud omnes

facilit᷑ acquirit.ne ſe aligs ꝓpter ĩiopiax excu
let. Et lʒ ſoũs mundet interiuſ.tñ neceſſaꝛia ẽ
aque lauatio: qr ſicut ex duobꝰ ẽ homo ſcʒ ex
corpore ⁊ aĩa ſic ex duobꝰ renaſcit ſcz ſouſac
to ⁊ aq̃ (ð actum ẽ ãt ut cũ baptigaꝛet Ja io
hãne fere (oĩs ppłs) terre illius.id ẽ multi de
oĩ pplo((⁊ ihu) a iope (baptizato) ac poſt ba
ptiſmuʒ de aquis aſcendente.? ꝓ baptizédis
ut ſpiritumſanctuz acciperent Corante aptuz
eſt celuz Jid ẽ ineſtimabilis ſolendoer fact ẽ
circa xpᷣmi ⁊ tantus fulgor ciucũfulſit eũ.ac ſi
celum empirrenz aꝑtũ uideret᷑. celoqʒ aeꝛeo
2 ſiqereo ꝛeſeratis ſplẽdõ celi empirrei terris
infundeꝛetur. Non ꝙ celũ tũc diuiſũ fneꝛit.ñ
eĩ illa aꝑtio in corpore celeſti ſʒ ſ aere fuit ſz
qꝛ aꝑiꝛi uidebat᷑ (ſicut ĩ cõruſcatõe ſolet fieri
in qua celuz apiri uidet) ⁊ ꝑ hoc ſigniſicabat
gloriam celeſtem aꝑii cꝛedentibus in vpm et
qꝛenatis aꝑituz ⁊ patet ianua regni celeſtiſ ⁊
adituſ in celnz. qui pᷣcluſus fuit hõi peꝛ pecca
tum. Unde Crif. Si quidẽ in eius baptiſmo
aperti ſunt celi ut diſcas etiam cũ tu baptiza
ris hoc inuiſibir fieri iam deo te ad celuʒ uo
cãte nihilq; in terra cõe habere ſuadente. Et
itex. Dicit ãt apertũ celum tanq; hacten re
cluſum fuiſſʒ. Jam aũt ouili ſupeꝛno ⁊ ĩfimo
in unum redacto. ⁊ uno exñte oĩm paſtore ce
lum patuit.⁊ hõ terricula aggꝛegatus ẽe ange
lis. Unñ ⁊? Beda. Jeſu at baptizato ⁊ oꝛante a
pertũ ẽ celum. qꝛ dum coꝛꝑis humilitate do
minꝰ undas iordanis ſubijt diuinitatis ſue po
tentia celi nobis ianuas pandit: duq; caro in
noxia fꝛigentibus tigitur aquis.oppoſita qnõ
dã noxijs rumphea extinguit᷑ ignea. Pet Be
da. In hoc ẽt ꝙ ieſu baptizato ⁊ orante celuzʒ
apertum eſt ſignificat᷑ ꝙ oratio mundi ⁊ ſãc
ti hominis celum penetrat.oranit ãt xpᷣus ut
nos ĩformaret ad orandũ poſt baptiſmũ.⁊ ut
ofideret nobis oꝛandi oꝛdinẽ ⁊ neceſſitatezʒ oꝛ
dinem qꝛ ad hoc ꝙ placeat or̃o oʒ pꝛius mun
dari ⁊ baptizari qᷓ; oꝛare neceſſitatem. ꝗa bap
tiſmalis gratia: indiget per orationem cõſᷣaa
ri.⁊ ur daꝛet exemplũ ꝙ ĩ receptõe ſacr̃oꝝ de
bet mens hominis ĩ deũ eleuari. vnde Beda.
ꝙ ieſus euius oĩia que patris ſunt baptiʒatus o

Caplm. xxj.

raſſe memoꝛat᷑ ad nos infoꝛmandos actũ nõ
dubitat᷑.ꝗb poſt lauacrũ baptiſmatis ut au
la celi pandatur.iõ nõ otioſe uinendum: ſed
ieiũijs pᷣcibꝰ atq; elemoſynis ẽ ĩſiſtẽdũ.qꝛ ⁊ ſi
pct᷑a ſũt oĩa ĩ baptiſmo laxata nõ adhuc tam
ẽ caꝛnis fꝛagilitas ſolidata. Naã quañi trãſito
mãi ꝛubro grarulamur ſubmerſos egyptios: ſʒ
Ideſe:to mõdane convſatiõis hoſteſ occurꝛũt
alij.ꝗ duce xpᷣi gra noſtꝛo ſudore nict᷑ dõec
pueniamus ad priazꝭ ·hec Beda (At deſcẽdit
ſpſſanctus )uiſibilit᷑ in colube ſpecie ac reꝗe
uit ſuꝑ eũ.ſedẽs ſuꝑ caput ipſius.Deſcẽdit in
q; ñ ꝑ graz qr a prĩo inſtãti cõcepꝑtiõis ſue ple
nus fuit ſpũſſancto:ſed deſcẽdit ĩ ſigno uinbi
li ⁊ hoc triplici ꝛõne primo ad indicãdũ alijs
ꝙ in ipſo eſſet plenitndo gꝛatie.Secũdo ad ĩ
nuendũ ꝙ in baptiſmo dat ſpùſſãctus accedẽ
tibns nõ ficte. Tertio ad ondendũ ꝙ ipe ẽ ꝗ
per ſpiritũſanctuz baptizat mdando a ſorde
Ar paꝛuit at ĩ coꝛpali ſpecie colube.q̃tenꝰ mi
tẽ ⁊ ſimplicẽ ſine felle omniqʒ amaritudie eũ
eẽ.⁊ nos ꝑ mãſuetudinẽ colliger̃ eũ ueniſſe ſe
qʒ mãſuetos ⁊ hu miles ihabitar̃ onñderet. Jõ
ẽt ĩ colũbe ſpẽ apparnit.ut ĩ hoĩbus hũᷣtibus
caritate dei (ᷓ pcipne ĩ colũba ẽ) ſpmſanctuzʒ
eſſe deſgnaret.vñ Qꝛziſᷣ. Ideo aãt ſpuſſanctus
ſpẽm columbe ſuſcepit, qm̃ pᷣ oĩbus aislibus
hec cultris eſt caritatis. Omnes at ſpẽs iuſti
cie quas hũt ſerui dei in ueritate pũt habere
ui diaboli in ſimul atione ſolam t caritatezʒ
ſanctiſpiritus non poteſt immundus ſpũᷣs imi
tãi. Ideo & hãc pᷣnatã ſpẽm caritatis ſibi ſer
n auit ſpiꝛituſſanctꝰ.quia per nullius teſtimo
niũ ſic coſcit ubi ẽ ſpũſſct᷑s.ſicut ꝑ gr̃azʒ cari
tatis. Et ſᷣm eũdem KHri.ꝛñdet ẽt figure ue
teris teſti.Sicut.n.ĩ diluuio colũba apparẽs
2 ramũ nirentis oliue deferẽs:oñdit ſignũ cle
mentie dei his ꝗ reſdui fueꝛunt ex aqais dilu
uij. ? oẽm orbis terraꝝ traquiullitatẽ annũtia
nit: ita ⁊ nũc ĩ baptiſmo ueniẽs ſpũſſanctus ĩ
colũbe ſpecie:oñdit ſignũ diuine clem̃tie q̃ uũ
tute baptiſmatis ⁊ pct᷑a rᷣmittit.⁊ gr̃azʒ ↄfert:
2 libeꝛatorẽ nobis demonſtzds ꝓ ꝛamo oliue:
adoptõem geneꝛi bumano affert. Nihilomin?
tñ oĩs baptizatus ſep:ẽ vᷣtutibꝰ ĩ colũba ſigni
ficatis:̃bzʒ repleri ⁊ ꝑfici.Quicunqʒ em̃ ẽ ꝑſe
ctus.bpebet eſſe ꝑpfectus q;tum ad ſeipᷣm.q;tuzʒ
ad ꝓximũ.qᷓ;tũ ad deũ.⁊ oĩa iſta ſianificat ꝑ
proprietates in columba reꝑtas. Quantuʒ ad
ſeipſuzʒ duplici proprietate.quis columba ha
bet gemituz pꝛo cantu.⁊ caret felle:ſic homo
debet habere in ſe contritioneʒz pro peccatis.
et gemitũ cuz lachrimis. et deber careꝛe felle
amaritudinis peccati et na iratiõ abili.Quã
tum að proximuz triplici pꝛoprietste quia co
lumba roſtro non ledit: ſic nec ſanctus cui
quam detra hit. ungnibus nil rapit ſic ſanctus
gliena non ꝛecipit: pullos alienos tanq; ſuos
paſcit ſic ſcts ꝑ ſuã ↄpaſſionẽ ĩvigẽtibꝰ ſua tꝛi
buit.qᷓ;‚tũ ad ðũ vuplici ꝓpᷣetate qr colũba ſſ

De baptiſmo

aquas reſidet ut umbra accipitꝛis in aqua pꝛe
uiſa mergat ſei euadat ſic ſct᷑us ſuꝑ fluẽta di
uine ſcripture reſidere ⁊ oeula hbrᷣe dʒ ut dya
boli uerſucias ⁊ ĩcuꝛſuʒ euadere q̃at meliora
grana eligit. ⁊ mõo ueſcit᷑. ſic ſäctus ſanas ſẽ
tentias ꝗbus paſcatur eligit: ⁊ in ſolo deo in
quo puritas ſũma ẽ recreat᷑. Uñ ſicut colũba
Icauernis petza nidificat.ſic ſct᷑s ĩ plagis mõ
tis xpᷣi(ꝗ petra firma ẽ) nidu.i.ſuuʒ ꝛefuginm
⁊ ſpem ponit(Et uox ) pfr̃is teſtimoniu filio pᷣ
bentis itonuit ⁊ audita ẽ ð ſublimi.ſ. de nube
dicens.Pitc ẽ filius meus dilectus )p ceteris
qꝛ non adoptiuus ut ceteri. ſed naturalis. vnõ
Cripᷣ. Suus utiq; non per adoptionem gratie.
necq; per electioneʒ creature ſʒ ſuus ppꝛietate
generis ⁊ vitate natuꝛe.&t (ut ait Piero) Se
dit columba ſuper caput eius ne quiſ putaret
uocẽ patꝛis ad iohem factazʒ non ad dominũ.
In quo mihi ↄplacuit.i.in quo nolũtas mes
complebit de ſalute generis humani. Alius ue
ro enangeliſta ſic dicit (u es filius mens di
lectus in te mihi ↄplacuit).i.in te ⁊ ꝑ te con
ſtitui ꝙ mihi placet facere. ⁊ que agenda ſt᷑
agere.i.genus humanũ redimeꝛe. Uel mihi
placuit.i.ↄplete ⁊ totalr placuit. Nihil.n. un
qᷓ; deo diſplicuit ĩ eo ſicut in nobis ꝗ pꝛius ſu
mus natura fli iꝛe. vnde Beꝛ. Uere. n. hic ẽ
Iqno non è ꝙ patri diſpliceat.q; oculos maie
ſtatis offendat. vnde ⁊ ipᷣe ait. Omnia q̃ placi
ta ſunt ei facio ſemꝑ. Donet nobis qñs ieſuſꝗ
ſempꝑ placet patri.ut nos pe: iſum meꝛeamur
placere ſibi.ſᷣm Bedam.tm̃ duꝛauit ſplẽdor.
; din pateꝛna nox aundita ẽ ? cũ ea termiatuſ
E ipᷣnm ãt filium audie huic cꝛedeꝛe ⁊ obedi
re.pater nos ãmonet dicens. IApᷣam audite.
Lui enim niſi ſapientie.inſticie.⁊ neꝛitati cre
dere debemꝰ. vnde Ber. Ap[ʒz igt audite. Ecce
dñe ieſu.uel nunc iam loqueꝛe licentiam loq̃n
di habes a patre. Quãdiu uirtus ⁊ dei ſapien
tia.quaſi infiꝛmus aliquis ⁊ inſipiens lates ĩ
popnlo,qᷓ;diu nobilis ꝛex ⁊ rex celi fabꝛi filiuʒ
te pateris appellaꝛi paꝛiter ⁊ reputari. O hu
militas vtus xpᷣi.O ſublimitaſ humilitatis q̃n
tum ↄfundis ſtultitiam mee uanitatis paꝛuzʒ
aliquid ſcio uel magis ſcire mihi uideor.⁊ iaʒ
ſilere non poſſum impudenter ⁊ impꝛudenter
me ingerens oſtentans. ꝓmptus ad loquen
dum.uelox ad docendum. taꝛdus ad audiẽdũ
Et xpᷣs cum tanto tpᷣre ſilebat cũ ſeipᷣm ſic ab
ſcondebat.nunquid inaneʒ: głiam metuebat.
Quid timeret ab inani gloꝛia q ẽ va gła pr̃is
Vtiq; timebat ſed nõ ſibi. Nobis timebat ab
illa qnibus nouerat eſſe timendũ. Nobis tace
bat ⁊ nos inſtruebat. Tacebat ore.ſʒ inſtꝛue
bat opere.⁊ ꝙ poſtea docuit uerbo iaʒ clama
bat exẽplo.Diſcite a me qꝛ mitis ſum ⁊ hami
lis coꝛde. Nã ð ifantia dñi paꝝ aligd audio.
Ex tũc iã uſq; ad huᷣc tꝛiceſmũ ãnũ nihil ine
nio. Nunc vo iam non põt lateꝛe.qui tãmani
feſte demonſtꝛat a patꝛe. Pec SGer.Et hec ẽ

domini.

anctoritas quam ſupra allegaui. ꝑ quam ap
paret qũo ſiluit dũs ieſus ad noſtram inſtꝛue
tionem.⁊ tacendo ore inſtruxit opere ippiꝰ igi
tuꝛ exẽplo ſtude ⁊ tn taciturnitati.qꝛ ꝗ ð om
nibus tacet:de omnibus pacem hʒ. Stude ĩ
quã ⁊ nitere quia (ut ait Amb.) Rarior ẽ enĩ
tacendi untus quam loquendi. Uidiſti ergo
ubiq; in domino ieſu humilitatem redolere. q̃
nirtus magnifica ⁊ ualde neceſſaria eo qðᷣ
ſtudioſius queꝛenda ⁊ etisz affectuoſius amã
da eſt quia dominus in ſingulis actibns ſuis
ſtuduit eam ſignanter obſeruare: ⁊ exempluʒ
inde alijs oſtendere. Sic eꝛgo in hoc oper̃ ex
cellentiſſimo tota trinitas mõ ſingulari ſe mãi
feſtando appaꝛuit:large appa:itionem accipi
endo:⁊ ſic trinitatis pñtia baptiſmus ↄſecꝛat
Pater apparuit in noce.filius in homine ſen
carne ſpſſanctus in columba. Differenter tã.
ga filius apparuit in homine ĩ unitate ſuppo
ſiti.iohis.i.ſed in apparitõne aliaꝝ pſonarum
eꝛat unio ꝑ mõʒz ſigni. Caꝛo.n.unita erat filio
in unitate ſuppoſiti uox ãt ⁊ columba non ba
bebant umitatem ſuppoſiti cuʒ patre ⁊ ſpiritu

ſancto:ſed tm̃ in pñtatione ſigni. In columba

ergo fuit ipiritus.non ſpũs fuit in columba.ꝗᷓ
ei tñ non fuit unita non emm fuit incolũbatui
qꝛ pᷣteꝛ naturam hũanam nunquam unquam
creatuꝛa fuit deo peꝛſonalr unita. nec infuit
ei per gratiam: ſed peꝛ apparitionem ⁊ ſignuzʒ
que peracto officio ſuo poſt apparitionem ĩ
moꝛdialem ⁊ piacentem materiam redijtiuno
ſumpta fueꝛat.ſicut etiam ſentitur de alijs fi
guris ĩ ꝗbus dñs apparuit. Apparuit ãt miſte
rium trinitatis dño baptizato: ⁊ non cũ bapti
zaretur quia cum non egerat gra mundanrte:
ñ ẽ baptiʒat bapitiſmate ſuo ſʒ iohis.baptiſ
mꝰãt iohiſ dabat i noĩe uẽturi baptiſmꝰvo xpᷣi
datur in nomine trinitatis.⁊ ideo non decuit᷑
in actu baptiſmi:ſed poſtea nomen tꝛiniratis
explicari.ut diſtantia pateret inteꝛ baptiſmuʒ
iohannis qui non in nomine triniratis dabat
2 inter baptiſmum chꝛiſti cui hec forma ſᷣua
batu?. Et peꝛ talem apparitionem tꝛinitatis
baꝝtizato xpᷣo factam.ſignificatum fnit.quod
baptiſmus debẽet conferri in nomine patꝛis ⁊
fil ij ⁊ ſpirituſſancti. In pꝛimitiua tamẽ eccle
ſia ad tempus collatus fuit baptiſmus in no⸗
mine Chriſti nt nomen chriſti in reuerentia
habeꝛetur maiori.⁊ ad excludendum illoruz
erroꝛem qui uirtutem baptiſmi attribuunt mi
niſtris dicentes ego ſum Pauli ego ſum Ce
phe ⁊ ceteꝛa:ſed illis cauſis ceſſantibus redi
it eccleſia ad formam pꝛedictam. Et ponitur
hic triplex effectus baptiſmi quem baptiſmꝰ
cauſat.maxime poſt paſſionem cbꝛiſti ſcili/
cet celi apeꝛtio quia celoꝛum regna patent ꝛe
natis in baptiſmo ſpirituſſancti miſſio: cuius
gratia ac donum confeꝛtuꝛ in eo:⁊ paterna lo
cutio que baptizatos regenerat ĩ filios adop
tionis qui ſibi complacent quia ꝑ baptiſmũ ðᷣ

rupeyn uuun⸗
ſe crt uci c c⸗
umn non anatoneft
onmo aur heclliin
guun niceren ſ Alui
hadereteſtc baps egn.
llcetiam t cois
rüéinnaaman iroge
lſunbelzer ſeptes li
1ſccbcilent iun nun
Weicrtantslotoezie
len morrälädecenopi
[o mammntaca eſt
(noesefficamun wöif
Pigoraridinnurftnie
Leeußttenipniſton
lolinifgnꝛi beptiin
Nicun baprſmitran
Imienipniſioniggn
leiſ netſo iogan
emmnizmink eur
Nigrtgplenlt
Roſdieraſt riſ,
ltentende rſe⸗
elnni, (r
gtieinſäſinan
uieiſtmnen.
lorſcd niitr⸗

.i
rait hiſri

n ſuit incolubatu
unduam unqnam
umta. nec infuit
llonem ?2 ſignuz
pparikionem i 5
eriam redijtund
mitur de alijs fi
oparuit at miſte
:2 hon cuͦ bapti
gra mundante:
ſz iohis baptiſ
i baptiſm vo xpi
ideo non decuit
nomen teinifatis
tinteꝛ baptiſinuz
friniratis dabat
ibec orma fua
ſonem teinitatis
atum fuit. noc
omine pattis 2
tiua tamẽ eccle
ptiſmmus in no /
ti in reuerentie
dendum lloru,
ni auribuunt m

Pꝛime partis

filijs ire fiũt filii gẽ̃e.⁊ regeneramur in ſpẽ ui
te eterne.Conſidera hec fingula diligenter.2=
erige aĩm.ut aperto iam tꝛinitatis celo ſurſuʒ
feraꝛis in deum. In humilitate quoq; memis
perſiſte.et ſoiꝛituſſancti dono ⁊ pateꝛno collo
quio munerari mereaꝛis. Unð An. In iorda
ne ſub manu iohis ſe ad bapᷣm inclinans pat᷑
nam uocem audiuit. et ſpũſſancti adueutuʒ ĩ
columba ſuſcepit.ut nos doceret in huilitate
mentis que ꝑ ioꝛdanem notatur iordanis enĩ
geſcenſio eoꝛũ ĩiteꝛpretat debere cõſiſtere ibi
q; ſuperni patꝛis honorari colloqnio de qꝛdi
citur er cum ſimplicibus ſermocinatio erꝰ.et
ſpirituſſancti preſẽtia ſublimari qui ſuper hu
miles requieſcit ⁊ hoc ſub manu iohis qui di
gꝛatia dicitur ut eidez gꝛatie quicꝗd a deo ꝑ
cipimus non noſtꝛis meꝛitis aſciibamus.hec
Anb.¶ Fuit aũt baptiſmus in mari eneo.i.in
lanatorio pᷣfiguꝛatus ꝙ ante templi intꝛoitum
hieroſolimo erat collocatũ. Sacẽdotes em ꝗ
templũ dñi ingreſſuꝛi eꝛant in lauacro illo ſe
lauaꝛe neceſſe habebant.ita oẽſ qui uolũt in
trare ĩ celeſte templum domini:neceſſe hent
prius ꝑ bapm lauari. Duodeci boues enei ma
re poꝛtaueꝛũt.qr.xij.apoſtoli bapʒ xpᷣi per to
tum mom dilatauer̃t. Lauatoꝛiũ ciꝛcũtectnm
2 ornatũ eꝛat ſpeculis mulieꝝ.ut ingreſſuri tẽ
plum niderent ſi aliquã maculã ł idecentiaʒ
haberẽt: ſic bapᷣs reqrit ↄſcie ꝑfectõnem.pct᷑i
diſplicẽtiam ⁊ coꝛdis ↄtritõem. Iſtud ẽt figu
ratũ ẽ in naaman ſyro gentili ⁊ lepꝛoſſo ꝗ ad
iuſſum helizgei ſepties.ĩ iordane baptisabatur
2 ſic ab oĩ lepꝛa ſua mundabat᷑. Per ſeptenã
aque iordanis lotõez pᷣfigurauit heliʒeus ſep
tem mortaliũ peccatoꝝ ĩ baptiſmo ablutõeʒ.
Caro naaman facta eſt ut caro pueri ita pec
catoꝛes eff iciuntur mõi ſicut paꝛuuli. Iſtõ ẽt
pᷣfiguratũ ẽ in tranſitu ioꝛdanis.qñ filij iſeł in
tꝛaueꝛunt teꝛã pꝓmiſſionis:q; pꝛius tranſiuer̃t
ioꝛdanẽ figuꝛã baptiſmatis. Sic oz oẽs per la
uacrum baptiſmi tranfue.ꝗ deſideꝛant ad ue
ram terrã pmiſſonis puenire. Aꝛcha teſtamẽ
ti que in medio ioꝛdanis ſtabat xpᷣm ꝗ in ioꝛ
dane baptiz andus eꝛat figurabat. Duodecim
lapides quos ppłs tulit de iordanis alueo pꝛo
mẽoriali ꝑperuo ſt᷑.xij.apłi ꝗ ꝑ õbẽ traxꝝ teſti
ficati ſunt bapᷣm xpᷣi. Circa pᷣmiſſa ẽ ſciẽduzʒ
ꝙ dũs bapᷣm ſuũ ĩiſtituendũ inſinuauit: ⁊ iſti
tuit.ĩſtitutũ ↄfirmauit.Inſtituẽdũ ĩſinuauit x
bo ⁊ facto.vpo.cũ dixit niñi ꝗs renatus fuerit
ex aq̃ ⁊ ſpuũſſancto ⁊c.facto qñ baptizatus ẽ a
iohe. Inſtituit facto ⁊ vbo facto qñ diſcipuli
baptizabant eius auctoꝛitate vbo qñ miſit di
ſcipulos ad pᷣdicanduz ⁊ baptizandum. Inſti
tutum confiꝛmanit ⁊ facto ⁊ ueꝛbo.F acto qn
ðᷣ eius latere ſãguis ⁊ aq̃ exierunt.Alerbo qñ
po reſuꝛꝛectõeʒ miſit diſcipłos ĩ mũdũ univſũ
pᷣdicare ⁊ baptizare. Vic gr̃a hnius tãti ſacſi
.ſ. baptiſmi pᷣmo a xpᷣo ineitati ð ſacf̃is aliꝗdᷣ
uideamus. Circa qᷓ ſciẽdum ꝙ celeſtis medi

Capłm. xxj.

eus humaͤi 1genert reparatiuus tali mò ſaſis
1

uit egroiũ ſicut optie ↄpetebat.E grotꝰ hõ ẽ.
morbꝰ qt original culpa ẽ. Origo vo iſtiꝰ cul
pe lʒz pᷣnciplr fueꝛit ex ↄlenſu rõnis.occaſõnẽ
tñ ſũpſit ex ſenſibꝰ carnis.Ad G̊ g medicina
ꝛndeat mõbo.optuit ꝙ n im̃ eſſet ſpũalis ueꝝ
ẽt aliꝗd hr̃et ð ſẽſibilibꝰ ſignis ut ſic ſẽſibilia
fuerũt aie occaſio hñdi ita eſſent ei occaſio r
ſurgendi.ꝓpteꝛea medicia nr̃i uulneris.cõue
nit i eccleaſiſticis ſacr̃is. Anſtituit autẽ deus
ſacr̃a duerſimode quedã.ſ.añ aduẽtũ ſuũ.ut
matꝛimomuz ⁊ pniam. ſed hec duo confirma
uit in lege euangelica.⁊ conſumauit.dum niu
ptijs interfuit.et duʒ penitentiam predicauit.
Alia quinq; ſacr̃a ſolus rpᷣus initiauit.hapᷣm
quidem ipᷣm ſuſcipiẽdo.⁊ deiñ formã dando.
ↄfiꝛmatõem manuũ ꝑuuł imponendo.unctio
nem diſcipulos ad curãdum mittẽdo.qui ĩfir
mos ungnebàt oleo. oꝛdinem ueꝛo piatem li
gandi ⁊? ſoluendi. ac cõfitenti ſacim altaris
tribuẽdo eucariſtiam cõfitiẽdo ⁊ dando diſci
plis ĩminente paſſione: ſacr̃ʒ corꝑis ⁊ ſanguĩs
ſui.i Inſtituta quoq; ſunt ſact̃a multiplici
de câ. Primo igituꝛ ꝓpteꝛ humiliatõem. ma
gna em̃ humilitas exhibitis eſt in iſtis uiſibi
libus ⁊ homine multũ inferioꝛibus.a deo qre
ꝛe ſalutem.qᷓ; ſuperbia peꝛdidit. Secundo p
pter eꝛuditõem qua ꝛapitur et ꝓmouet.Ter
tio ꝓppteꝛ cõgꝛuentiam.ꝗa homo per petm ſe
ſubdidit per affectũ rebus coꝛꝑalibuſ.ideo de
cenſ fuit ut deus ꝑ quedã ſigna corꝑalia ſpũa
lem adhiberet homibus medicinam. Quarto
ꝓpter excitatõem qua homo otium et noxiaʒ
occupationem deuitet.et ſe in bono.miſſam
audiendo eucaꝛiſtiam ſuſcipiendo et ſimilia
faciendo exerceat.Quinto propter congruita
tem medicine.qr cum medicus ſit deus ⁊ hõ.
ↄgruẽter medicia dʒ ↄtiere aliꝗd dinũ.ſ.ĩui
ſibilẽ gr az. ⁊ aligd buanũ.ſ.uiſibilẽ gr̃e foõmã
Sexto ẽ ↄgꝛuitas ex ꝑte ĩfirmi.qr cũ ifirmus
ſit hõ ↄſtãs ex coꝛpꝑe et ſpũ.ſpũs ãt ĩ coꝛꝑe.nõ
bñ capiet ſpũalia niſi ĩ coꝛꝑalioꝰ cõgꝛnuʒ fuit
dare medicamẽta ſpualia ĩ rebꝰ corꝑalib ſic
pillule dãtur ĩ nebula. Septimo pꝑ argum̃tũ
meriti.mitũ ei ualet ad meritũ qñ deo cꝛedit᷑
in bis ubi humana rõ non pᷣbet experimẽtuz.
Cõſiſtit at᷑ ſacẽ̃m in ꝛeb ac factis ? dictis:
Res ſacr̃ales ſũt.ut aq̊.oleũ ⁊c. S acta.ut ba
ptizandoꝝ ſubmerſio. inflatio ⁊ hꝰ. Dicta. ue
lat ſancte trinitatis ĩnouatio or̃o ⁊c. Sacẽm
ẽ uiſibile ſignũ inuiſibilis gr̃e.ut cuzʒ ꝗs bapti
gat᷑ ipſa exterioꝛ coꝛpis ablutõ quã uidemꝰ: ſi
gnũ ẽ iterioꝛis ablutõis aie.q̃ cõſiſtit ĩ pcf̃oꝝ
remiſſione quà non uidᷣemus. Educti quidem
ſumꝰõ egypto ꝑ baptiſmũ tãq; ꝑ mar̃ rubꝝ.ꝗr
ſãguie xpᷣi ↄſecꝛatũ.motuia iimicis id ẽ petis
nr̃is. A mõte ꝗqppe xpi ⁊ ſãguiiſ effuſiõe.ha ba
ptiſmꝰ vtutẽ ⁊ efficaciã.ſic᷑ ⁊ alia ſacr̃a ſi aũᷣ
legẽ ſiũ ĩ lege.p hũc ei xpᷣs pcta qᷓ ſcã it᷑ dĩttit
adiuuat ne apliꝰfiãt ꝑduc ubi oĩo fiei ũ po ¶6

De ieiunio ⁊ temptatiombus

ſumeꝛi ſacr̃oꝝ en qꝛ oꝛdinantur contꝛa tripli
cem culpa n. ? quadrupliceʒ penam. Un bap

tiſmus oꝛdinatur. 3. peccatum originale peni
tentia contrasmoꝛtale extꝛema uncrio cont:ꝛa
ueniale ↄfirmatio 5 impotentiam ordo cõtra
ignoꝛantiam. eucariſtia contra malitiam ma
ttimonium ↄcupiſcemiam quam temperat
⁊2 excuſat.Quia vo caracter eſt ſignum diſtĩc
tiuum ĩdelibile ſpale.iõ non cõfert in ſacr̃is
q̊ͥ ſolẽt iteꝛaꝛi ſicut ẽ pnia.matꝛimoniũ.unctõ
2 eucaꝛiſtia. Baptiſmus nero ⁊ cõfirmatio ⁊

ordo caracteꝛes ipᷣmũt.p quos ĩdelibitꝛ impᷣſ

ſos ſꝑ diſtinguũt ꝗ recipiunt. Per bapᷣm.n.fit
diſtinctõ fidelium ab incredulis peꝛ confirma

tõem fortium ab infirmis.per oꝛdinẽ cłicoꝝ a

laycis. unde nullatẽus poſſũt iteꝛaꝛi.Et q;ᷓuis
h tria ſacr̃a pꝑ caꝛacteris impᷣſſionẽ non ſtterẽ
tnꝛ tamen cõe ẽ hoc omnibus non iterari ſuꝑ
eandem ꝑfonam ? mãm ⁊ ex eadęm cauſa.⁊
hoc ẽ ideo.ne fiant contumelia ſacr̃o. Ex hoc
en.credi poſſet qð ſacr̃a pꝛius diſpenſata fuiſ
lent iefficatia ⁊? inepta.
Lementiſſime ieſu ꝗq p manus Johis
vbaptizari uoluiſti.qꝛ fidem quam in pᷣ
mo lauacꝛo pꝓmiſſi irritam feci peccã
do ad ſ̃m recurro lauacꝝ. penitendo. Confite
or tibi deus ego peccator ⁊ reus me gꝛauiteꝛ
peccaſſe.cogitatione.locutõe.ope ⁊ obmiſſio
ne.inumerabilia ſunt peccata mea ⁊ circũſtà
tie eoꝝ non tm̃ me in laqueis adduxi peccatũ
ſʒ ⁊ multos ꝗ mea ſuaſione exemplo negligen
tia uel occaſione aliqua peccauerunt.ꝓ quoꝝ
⁊ meis obnixe depᷣcoꝛ peccatis.ut omĩa nobis

indulgeas miſeꝛicorditer ⁊ abſteꝛgas. Ament .

De ieiunio ⁊ temptationibus dñi. Coꝛꝛñdet

euangelio. uctus eſt ieſus in deſertum a ſpi
rituſancto ⁊c. Lapłm. xxij.

Oſtq; dominus ieſus fuit baptizatꝰ
p ((regꝛeſſus eſt ab iordane plenꝰſpũ
ſancto)plenitudine ſuperhabũdan
tie:de cuius plenitudine nos omẽs
accepimus. Et in continenti ac ſine mõoa (du
ctus eſt) ſpontanee (in deſertum ) ſuper quen
dam montem mire altitudinis dictum quarã
tena.qui eſt inter hiericho ⁊ hieruſalẽ.diſtãs

ab hiericho duigbug miliaribug.? a hir Hz duo
decim uel efreã in ð deſeitõ latrones mo
rari ſolebant qui locus nocat᷑ domyn.ꝙ ſan
guinem ſonat.pꝑpꝑ effuſſionem ſanguinis quazʒ
ibi latrones faciebant. Specialiter domyn ẽ
caſale ubi ille ꝗ dᷣeſcẽdit a hirm ĩ hieꝛicho ĩ
cidit in latꝛones.quaſi circa medium in uiaq̃ᷓ
de hiericho ducit in hirłm a pte auſtrali deſ
ti quar antene deinde in bethania ⁊ bethfage
2 Hhłm. ⁊ tꝛanſit nia in latere auſtrali montis
olineti.Quia ergo homo qui ibi incidiſſe dr̃ ĩ
latrones: gerebat figuram ade. qui a demoni
bus eſt uictus.conueniens fuit ut ibi hyſtoꝛia

„domini.

liteꝛ ? m rem xpᷣs ſuperaret dyabolum. ubi
figuraliteꝛ ⁊ ſecundum ſimilitudinem dyabo
lus ar̃ hoiem ſuꝑaſie pꝛtimum. Ande dr̃ ꝙ ſa
maꝛitanus ead muia deſcendit:qr caꝛne idu
tus filins dei qui eſt cuſtos hoim eaſdem tẽp
tationes ibi ſuſtinuit. Dugnaturus quidẽ dñs
cum dyabolo:in deſertuʒ ſeceſſit.ut nobis oñ
deret ꝙ ꝗ ꝑfectelaqueos tẽptationuʒz eius ułt
ſupare non ſolum tuꝛbas demonum: ſed etiã
ſocietatem maloꝝ hoĩm.aliqñ quidem coꝛpo
ꝛe.ſemꝑ autem mente debet uitare ⁊ fugere.
exemplo illiꝰ.qui in regali aula ⁊ inteꝛ tuꝛbai
ppłares poſitus:dicebat. Acce elongani fugi
ens ⁊ manſi in ſolitudine. MNos gᷓ exemplo xpᷣi

⁊ Johannis agitemur a ſpũſancto.on p by

pocriſiʒ a maligno in deſertuʒ loci ⁊ ſolitudis
uel ſaltem in deſeꝛtum noſtri pectoꝛis ⁊ con
templationis ut quieti a ſtꝛepitu mundi meliꝰ
vᷣeo uacemus ⁊ in mente fſecilum deſerentes
quaſt mãna deſerti ſola eterna gandia eſurir
diſcamns.(Puctus eſt) igitur (ieſus a ſpiritu

ſancto) quia humanitas xpᷣi erat organum di

uinitatis.⁊ ideo ad omnia agenda mouehati
ſtinctu ſpũſſancti. Voc g motu iuit in deſertũ
locum ut ibi ſom ĩ orõne ꝓ nobis deo patri of
ferret. ⁊ peꝛ ieiunium carnem innocentem
pꝛo nobis maceraret exemplumc; fideli/
bus daret. ut ſe deo per ieiunium ⁊? oratio
nez offeranr. Nõ iuit inuitus.ſed uoluntate pu
gnandi.⁊ (ut temptaꝛet᷑ a dyabolo)per ꝙ inſi
nuatur.qꝙ ag rediens deſertum pnie fortiꝰ tẽp
tatuꝛ ab hoſte. Juxta ülud. Fili accedens
ad ſetuitutem dei.ſta in iuſticia ⁊ timore.⁊ pᷣ
para animam tuam ad temptationem.i.ad v
ſiſtendum temprationi que imminet tibi. Jõ
autem ductus ẽ a ſpſancto qui eum deſigna
uerat in baptiſmo.ꝗa quos ſle replet: mutit
adipugnam. ⁊ pᷣbet eis fortitudinem. Jõ duci
uo uit in deſertũ.i.locũ certaminis ⁊ ĩ quo pu
gnatur aſpeꝛis.qm̃ adam in paradiſo deltiijs
affluès: uictus ẽ oblectamentis. Jõ temptari
uoluit. ut tẽptatões ſuꝑando nobis poteſtatẽ
ſuꝑandi tꝛibueret.ſicut ⁊ mori uoluit ut mõte
ſua nr am deſtrueret.Et hoc poſt baptiſmum
? ieiunium peꝛ hoc nobis inſinuans quod poſt
lauacrum regenerationis ⁊ gratie peꝛceptio
nem poſt laboꝛem ieiunij. ⁊ ſancte uite pꝛo
poſitũ ſtati dyabolꝰ tẽptator accedit ⁊ acꝛius
i nos ſuꝛgit.ut nos a ꝓppoſito ꝛeligionis avtat
2 ꝙ ꝓficiẽtibꝰ.⁊ ad meliõa tendẽtibꝰiuidet ⁊
iſiſiat.ꝑp ꝙ tũc magis cauendũ ẽ quodq; bo
nos magiſq; malos tẽptat.Qnuia (ᷣʒ Gre) illos
tẽptare negligit quos ſe geto iur̃᷑ poſſidere ſẽ

rit.Et ſᷣm Iſydoꝛum.tunc maxime impugna

ris cum te im pugnari neſcis. Pec.n.quattuõ
ſiata fuert ĩ xpo. quod pꝛimo fuit bapti
ʒatus ſecundo in deſertum duetus. tertio ie
iuna nit.quarto temptatus fuit in quo ſigniſi
catur.quod pꝛius debet eſſe in nobis ablutio

Aſcbaotiſmus. deſextu. ieiunium⸗-a temntatio:
ſic ordiata!

neſfünitereeln/9
yrcuctr ic⸗
nnonizchennid
el ueniemwofeine
gtaclehnot guuctt
ſronducone. Obifon
ſei nocteconeclſſep
Oteceſebabenste
ibus aduerſtatoͤdl
Nuri ceſſatteptando
ſtgte n aduerſnst
dinobsdaetgafmt
Ptauonaſopererſodei
liter ut oidere gino
takin uig uonnddnen
tiatig ſumnidarh
Pulti morti einocft
clpilcetiſoſuis te
Huͤ norificango fge
cueij nagnu bon
uciedeliſcuti en
Onanteltſe tebe
iſemdientere⸗
ſenenſtigeng ſe
taniefianrden⸗

godnen i

loog exemplop⸗
ic m
ntuz locit ſolitudis
Mri pectorig Tcon
Lepitu mungi melts
eculum delerentes
erna gondia eſariß
itur leſng a ſpfnin

Rerat organni
agenga mouebatſ

totn uit in eſen
nobig eo varriof
nem innocenten
mplumqg ſideli/
iunium ? orati
ſech uoluntote pu
abolo)per ginſt
m pnie fortid tep
1. Fili accedens
cia 2timore.2
fationem i. acͤ
mminet tidi. J05
qui eun geſigna
ile reptet: mittit
udinem. Jo duci
aminis ? guo yu
paradiſo deltin⸗
ntis, Jotenplarl
nobſo poleſtatẽ
ruoluit ur moͤte
poſt baptiimmum
nuans gnod poſt
gratie penceprid
7ſancte uite eo
accedit 7 gceins
ꝛalioſib dfi
tendetib iuiten⸗
endis uug i⸗
lalenſ⸗
u iin

Pꝛime paꝛtis

a peckis ſecundo ſubſtractio a mũdi illecebꝛis.
tertio exercitatio in ieiunijs.quarto eſt oppu
gnatio ab hoſtiuʒ ĩſidijs. In figuꝛa huius quat
tuor occurꝛeꝛunt pplło iſꝛahelitico ꝑximo mar̃

rubꝝ.lecuudo deſeꝛtum.tertio ſitis ⁊ ſamesqʒ

to hoſtium inſultus. Haptizatus igitur domius
ſolitariam ac duram uitam ⁊ pniam conſtãter
aſſumpſit.ut fidelium mentes ad ꝑfectionis: ag
greſſionem erigeret ut ad gꝛauia peꝛleꝛẽda fiꝛ
maret.Non em̃ ꝑꝑ ſe ſed propteꝛ nos heꝛemũ
adijt.ut uidelz ſuis peꝛfectis imitatoꝛibꝰ uitaz
heremiticam cõſecꝛat: iſtꝛuẽs nos nihilominꝰ
Hm Aꝛiv.ut unuſqſq; baptiszatoꝝ ꝛelictis mũdi
illecebꝛis ⁊ ſocietate pꝛauoꝝ:diuinis ꝑ omnia
ðᷣbeat uir̃ mãdatis.Ex hoc reputant quidem
fiðles deuoti tꝑe iſto ieiuniũ obſeꝛuantes ⁊ ꝑ H
ſe xpᷣo uelut ĩ deſerto ↄfigu:ꝛantes. Uoluit aũt
xpᷣs pniam agere non qꝛ egebat ſed ut ad pnĩã
nos mone:et.⁊ pnĩiam nobis exemplo ondeꝛet.
Ubi docet tꝛia que debẽt eſſe in pnia va ⁊ fꝛuc
tuoſa. rima dʒ eẽ pura. ut do placeat qr poſt
baptiſmmũm ſtatim fecit pnĩiam. Secũdo dʒ eẽ
aſpeꝛa ut carnẽ domet qr fecit pnĩam i dep̃to
non in loco delitioſo. Leꝛtio debʒ eſſe diſcꝛeta
ne nimis excedat.qr xpᷣs ductus ẽ a ſpũſſacto.
non qꝛ ductoꝛe indigeret.ſed ut nobis ondeꝛ5.
in pnia agenda: ductore indigem“ diſcꝛeto.
Cgr huenie dñs in deſeꝛtuʒ (ieiunauit qdꝛa
gita diebus ⁊ quadꝛagita noctibus) nihii ĩteꝛĩ
manducans. Ubi ſignanteꝛ noctibus addituz
ne i nocte cõmediſſe putaꝛet᷑. Item in ſignum
ꝙ neceſſe habemus ⁊ diebus ꝓſpeꝛitatis ⁊ noc
tibus adueꝛſitatis ↄð diabolum nos munire:ꝗ
nunq; ceſſat tẽptando nos ĩpugnare. Jeiuna
uit qdẽ ut aduerſus tẽptatões exẽplũ ieiunan
di nobis daꝛet ga ᷣm baſiliũ uolẽti pugnas cẽ
ptationũ ſuꝑare:ſobꝛietas neceſſaria ẽ.⁊ ſpã
liter ut oñderet ꝙ ĩnocẽtia baptiſmal pericly
tat᷑ in uita uoluptuoſa ꝗa ꝗ xpᷣi ſunt: ut bap
tizati ꝗ ſunt mbꝛa xpᷣi.⁊ xpᷣum ĩduerunt conſe
pulti moꝛti eius dñt caꝛnẽ ſuazʒ crucifigere cũ
ↄcupiſcẽtijs ſuis ⁊ eſtiare ſe moꝛtuos ſuꝑ trã.
ſpu mortificando facta caꝛnis. Uñn Cꝛiſ.At ãt
diſcas q́; magnũ bonũ ſit ieiuniũ. ⁊ q̃lꝛ aduer
ſus diabolũ ſcutũ eſt maximũ.⁊qm̃ poſt laua
chꝝ non delitijs ⁊ ebꝛietati ⁊ menſe habũdan
ti ſʒ ieiunio ĩtendere oʒ ꝑꝑ hoc: e dñs ieiuna
uit non eo ĩdigens.ſed nos erudiens ꝗbus pec
cata q̃ añ᷑ lauachꝝ erãt dominatio uentris in
troduxerat. Quẽadmõm.in.ſi aligs egꝛotates
ſanũ cũ feciſiet:iubet non facere illa ex ꝗbus
egꝛitudo contigeꝛat ita utiq;:⁊ hoc poſt laua

chꝑ:ieiuniũ õᷣ uiciũ edacitatis ipᷣe induxit.ſ
Nam ⁊ Adam de padiſo icontinentia uentris

eiecit.⁊ diluuiũ fuit ſub noe illã mernit ⁊
fulmina ĩ ſodomitas ipᷣa deduxit. Ita ⁊ iudei
maxiĩa opati ſunt ab ebꝛierate ⁊ delithj mala
pp hoc ⁊ ipe ieiunauit:nobis utiq; demõſtrãs
foꝛmã ſalutis. Uñ ⁊ Ambꝛo. Poc.n.fecit cau
ſa ſalutis noſtre,ut rem utilem non ſolum do

Capi.xxij.

teret uerbis. ſed etiam exemplis inſtrueret:
Qualis aũt xpᷣianus es:cum xpᷣo eſurientet tu
reficieris. Ale pꝛo ſalute tua famẽ ſuſtine:
tu pꝛo peccatis tuis ieiunaze formidas. Et
iterum. Nihil tam cecum q́; ſecularis ſua
uitatis piculum.q̃ dum mulcet:anni uitasꝭ ob
ruit ⁊ ſenſum mentis illudit. Merito igit᷑ dñs
nr̃ ieſus xpᷣs ieiunio ſuo atq; deſerto:aduerſꝰ
uoluptatũ ĩfoꝛmat illecebꝛas ⁊ temptaꝛi ſe a
diabolo dñs oĩuz patituꝛ.ut ĩ illo oẽs uolupta
tes uinceꝛeſdiſceremus.hec Ambꝛo. Et ſciẽ
duʒ ꝙ; xpᷣs ꝑp ifirmitates nr̃as ut eas cuꝛaret
diuerſas ĩ ſe medicinas accepit. Curauit nos
ꝑ dietam qñ ieiunauit quadꝛaginta diebus ẽ
noctibus. Per electuariuzʒ qñ coꝛpus ⁊ ſangui
nem ſuuʒ dedit ĩ cena diſcipulis ſuis. Peꝛ ſu
doꝛem.qñ factus ẽ ſudoꝛ eius ſicut gutte ſan
guinis decurrentis ĩ terram. Per emplaſtꝛuzʒz
qñ facies eius ſputa illita fuit. Per potatõem
qñ guſtauit acetum felle mixtum. Peꝛ minu
tõem.qñ clauis ⁊ lancea uulneratus eſt.Cõ
ſidera hic ⁊ attende inſpice dñm ieſum. pluri
um enim uututum tibi monſtrat exemplu.Nã
uadit in ſolicitudinem.ieiunat.oꝛat.⁊ uigilat.
in terra nuda iacet ⁊ doꝛmit.⁊ humilr ac pa
cifice cũ beſtijs ↄuerſatur. Compatere igit᷑ ſi
bi ꝗa ſemꝑ ⁊ ubiq; ⁊ maxie hic uita ſua peno
ſa e ⁊ coꝛꝑpis afflictiua.ac eius exẽplo diſce ẽt
ĩ his exercitaꝛi. Quattuoꝛ ei hic tagũtuꝛ que
ſpualis exercitij ſunt.⁊ mirabilr ſe iuicẽ adiu/
uant.iſ.ſolitudo.ieiuniũ.or̃o.⁊ coꝛꝑis aſflictio
2 ꝑ iſta maxime poſſumus ad puꝛitatẽ coꝛdis
pꝑuenire.que utiq; nimiũ poptanda eſt.eo ꝙ i
ſe quodãmodo oẽs vᷣtutes ↄphendit:⁊ remotõ
nem oĩum uitioꝝ ↄtinet.ꝗa cũ uitijs uel defec
tu vtutis non ſtat puritas coꝛdis.Et ꝓpterea ĩ
collatõibus ſanctoꝝ patꝝ tꝛadit᷑ ꝙ totũ exer
citium monachi dʒ eſſe ad puritatem coꝛdis
hñdam. Per hanc.n.homo meret᷑ deum uiõ
re:dicente dño in euangelio. GBti mundo cor
de qm̃ ipi deum uidebunt. Et ᷣm Berñ. Qui
clarioꝛ ẽ deo ꝓpinquioꝛ ẽ eſſe ãt clariſſimuzʒ p
ueniſſe eſt. Ad hanc hñdam multnm ualʒ oꝛa
tio feꝛuens ⁊ aſſidua. Sed oratio cum crapu
la ⁊ coꝛꝑis mollicie ſeu otioſitate paꝝ ualet.
⁊ iõ requirit᷑ ieiuniũ ꝑ coꝛꝑis afflictõeʒ.diſcꝛe
ta tñ:ga indiſcreta oẽ bonum ĩpedit ꝓpterea
ad oĩum pᷣdictoꝝ ↄſumatõem nidet iacere ſo
litudo. Nam cum ſtumultu ⁊ ſtrepitu non põt
decẽter fieri õo. Et uidere ãt audire multa
uix põt fieri ſine ĩpuritate ⁊ offenſa ga mors
itꝛat peꝛ feneſtras ſenſuʒ ad animas noſtras.
Et pꝛopter ſuperuenientes ſepe relaxatur ab
ſtinentia ⁊ coꝛpoꝛis afflictio.Et ideo quere ſo
lirudinem ⁊ ſepera te a tumultu ſi uis deo ↄ
lugi.⁊? peꝛ puꝛitatem coꝛdis eum nideꝛe.
Fuge collocutiones propteꝛ tacituꝛnitatis cui
ſtodiam. interdum etiam a bonis ceſſa eloqui
is iuxta illuo prophete.obmutui ⁊ humiliatus
ſum,⁊ ſilui a bonis. Non queꝛas nouas zmmic

Solundhe

C20

Dẽ leiunio 2

tias. uiã noua inde pꝛoueniunt collequia. ?
impedimenta. Non impleas oculos uel aures
fantaſmatibus uanis: 7 omnia que quietem
animi 2 tranquillitatem mentis peꝛturbant:
fugias tanq; nenenoſa ⁊ anime inimica.Non
enim ſine cauſa patres ſancti petebant loca
ſolitaꝛia: 2⁊ mundabant his que in cenobijs ꝛe
manebant.ꝙ eſſent ceci ſuꝛdi ⁊ muti.quia ſic
melins poterant deo coniungi. Un Caib. Qñ
ſpũſſanctus deſcẽdit ſuꝑ dñm nr̃m: ſtatim ex
pulit eũ ĩ deſertũ.Qñ monachi hiĩtãt cum pa
ꝛentibus ſuis ſi deſcẽderit ſpuũſſanctus. ⁊ mã
ſerit iuper eos:expellet eos de domo. ⁊ ducet
eos in ſolitudinẽ. ſpũſſanctus non libenter ha
bitat ubi turbe: æ frequentia:⁊ diſſenſiones:⁊=
rixe ſt᷑:ſʒ ppᷣe ſedem bʒ ſolitudinẽ. Deniq; ⁊
qñs noſter erat ĩ die cũ diſcipuł ſʒ qñ uolebat
oꝛare ĩtentius:ſolus recedebat.Et nos g ſi uo
lumus oꝛare pluſqᷓ; i publico.hẽamus cellulã
bẽamus agꝛos. hẽamus deſerta.poſſumus ⁊
Stutes hre de fr̃ibus ⁊ ſolitudinẽ hr̃e. Unð ⁊
Aug.res chaꝛiſſimi quãtum poſſumus otio
ſis fabulis ⁊ detꝛactionibus ac ſcurrilitatibus
cunctis finẽ ſtudeamus ĩponere.⁊ totis uiribꝰ
de impedimentis mundi iſtius fugiendo aliq̃ſ
hoꝛas querere in quibus ꝓ ſalute aĩe noſtre
orationi ⁊ lectioni poſſumus intendere. Igit
a toto affectu ⁊ poſſe tuo coneris imitari dñʒ
ieſum ĩ ſolitudie.ieiunio.or̃one ⁊ coꝛꝑis aflic
tionibꝰ diſcꝛetis.de quo ẽt ſcribit᷑ ꝙ erat cuzʒ
beſtijs.ſ.urſis.leonibus. ⁊ alijs feris pacifice.
2 angeli miſtrabãt ei. In h̊ g diſce ĩter alios
pumiliter conuerſari ⁊ equanimiter tolerare
eos qui aliqñ tibi uident᷑ irrõnabilr ſe hr̃e qꝛ
p boc moraliter inſinuatur qð illi quoruʒ ſen
ſualitas ſub rõe pacifice tenet ꝑ angeloꝝ mi
niſteriuzʒ ad celeſtia tranſferuntur. Angelicũ
enim ẽ inter beſtiales homines conuerſari q̃
ſi in heremo in ſolitudine.ſ.mentis. Voc ẽ in
contemplatione.lectõe.or̃one.clauſo cubicu
lo. ⁊ moꝛibus eoꝝ ferinis non pollui.difficile

F eĩ tangere picẽ ⁊ ex ea nõ coinquiñari⸗ U
Bẽdã.iter̃ beſtiãs dñũ moꝛqꝗα Bo ſʒ mint

ſterio uti᷑ angelico ut deus.Et nos cum here
mo ſc᷑e ↄuerſatõis beſtigles hoiĩm moꝛes im
polluta mente tolleꝛamus miſteriũ angeloꝛuzʒ
meremuz a ꝗbus corꝑe abſoluti ad eterna in
celis gaudia tranſfeꝛamur. Uñ ⁊ Viero.Cuũc
beſtie pacate nobiſcũ ſt᷑ cũ caro nõ ↄcupiſcit
aduerſus ſpm poſt hec angeli miſtri mittunt
nobis ut reſponſa ⁊ ſolatia coꝛdibus uigilanti
bdẽt. Ipʒ at dñm ſepe in hac ſolitudle uiſita
ↄſpitiẽs eũ qualłꝛ ↄueꝛſatuꝛ ibidẽ ⁊ maxime q̃
liter iacet de nocte i terra. Quelibet eĩ ala ſi
delis deberet eum ſemel ad minus in die uiſi
tare ab epyphania uſq; ad dies.xl.quibus ibi
manebat ⁊ ſe humilr ei recõmendare. In B
ſiquidẽ mõte ⁊ deſeꝛto deſiderabili qdã exem
plo dñi ſpalr ducti uitaʒ heꝛemiticã in paꝛuis
cellulis ducebãt.dño deuotiſſime militãtes ⁊

temptatioñious dmi.

aluearibus cellulaꝝ modicaꝝ tanq apes dſi
dulcedinẽ ſpũalem mellificãres. In hui? mõ
tis quaſi medio ꝙ a tetra plana feꝛe per dimi
dium miliare diſtat. dũs ſecit pniam ubi ẽ ec
cleſia ⁊ cella: eſtq; ibi altare ubi ſtabat qñ tẽ

ptabat a ſathana. Quadraginta autez vieb⸗ 40.

⁊2 noctibus dñs ieiunauit: qa quadragenari
numerus ex quattuoꝛ conſtat ⁊ decẽ.quater
