nec grande iã mediũ ẽ.Que oĩa ↄſiderãtes.
ad eam nos qᷓ hinc abceſſuꝛi ſumus.ꝑfectõzʒ
paremus. MNaã licet cõis illius finis ndũ ĩſtet
dies peculiaris.tñ iſte uniuſcuiuſq; nr̃ʒ finiſ
in ꝓximo ẽ.Et ſi eĩ ſenex ſit aliꝗs.⁊ ſi adole
ſcens:moꝛti tñ in qualibet etate uicinuſ eſt.
hec Eripᷣ. Cauſa ueꝛo ⁊ radis omniũ maloꝝ
in mudo ẽ ſuperbia ⁊ pꝛeſumptio:ppłs eniʒ

contra regem erigituꝛ. clericus ↄtra ſacẽdo

tem. monachi contꝛa abbatẽ.filij contꝛa pa
rentes.iuuenes cõtra ſeniores ſuꝑbiẽdo di
uerſa ſentiũt. Malũ g ſuꝑbie.ꝙ ſuꝑnã ange
loꝝ curiaʒ corrüpendo dęſtruxeꝛat.pñs quo
q; ſeculũ inoꝛdinate peruertẽdo ðᷣſtꝛuet. Uñ
Detrus damianus cuidã ð fuga mũdi ↄgra
tulãdo ſic ſcribit. Magnas deo gras debes
qui te hoc tpᷣe de mũdo elegit.quo ĩ eo diffi
cile quis ſaluat᷑. Jam ſterille aratruʒ ꝑ littꝰ
ducituꝛ arenoſum. Jam illud ꝓpheticũ ur̃ ĩ
pletũ.Non eſt ueritas.ñ eſt mieꝛicoꝛdia.nõ
E ſciẽtia dei in teꝛxra. Maledictũ ⁊ mẽdaciũ
⁊ hõicidiũ ⁊ furtũ ⁊ adulteriũ inundauerũt
Et illõ.Omne caput lãguidũ ⁊ om̃e coꝛ me
rens.a plãta pediſ uſq; ad uerticẽ ñ ẽ ᷣeo ſa
nitas.Nõ ẽ huiꝰ tpᷣis ut qui puritatis ⁊ ino
cẽtie tramitem tenere deſiderat.eccłie baiu
lare regimen acꝗeſcat.cũ uidelicet omnes
pene ꝑ uitioꝝ abꝛupta pcipiteſ.⁊ tãq; fuꝛẽteſ
equi.ꝑ uolupt atũ ſuaꝝ campoſ ferũtuꝛ effꝛe
nes. Clauſtra uocant.euãgeliũ claudit᷑.⁊ ꝑ
oꝛa eccleſiaſtici oꝛdinis forẽſia iuꝛa ðᷣcurꝛũt
Pauci ſacꝛaꝝ meditantuꝛ elogꝗa ſcꝛiptuꝛaꝝ
ſz oẽs ſcita legũ ⁊ foꝛenſe litigiũ.Et ꝛeueꝛa.
tam ĩmanis pᷣſſura iĩicumbit eccłijs.ut tanqᷓ;
babilonice legionis acies circũfuſa.⁊ hirłz
cũ ciuibus ſuis uideatuꝛ obſeſſa. Jam ñ ocu
lum ꝓ oculo iuxta legẽ.ſed referut cũ fenor
leſionez: ⁊ diſciplina uĩdicte q̃ ſub gẽtili du
dum ſᷣuabat impeꝛio.nũc euãgelio pena ter
ribiliteꝛ intonante neſcituꝛ. IJgeoq; ꝓ uirga
tauꝛeã.ꝓ ſcutita clauã.ꝓ vbo feꝛꝛũ.ꝓ uecte
adhibẽt gladiũ.Erubeſcũt nũc nõ excedẽtẽ
iniurie uicẽ.dedignant᷑ illati diſcriminiſ eꝗ
tatẽ.uideꝛi uictoꝛes atq; terribiles ambiũt.
triũphał glorie titulos cõcupiſcũt.Sic itaq;
duz unus paꝛũꝑ iraſcituꝛ.alter ad inſaniã ꝓ
nocatuꝛ. Et ꝗdaliud inteꝛ hec tot flagitioꝝ
mala ꝑpendimꝰ:niſi ꝙ uẽturo citius atixpᷣo
uia iam ſternitur.ꝑ q; in offenſis neꝗtie ſue
neſtigijs gradiatuꝛ. ã ſicut dicit apoſtoluſ
miſteriũ iã oꝑat᷑ iniquitatis.hec Pe. Or̃o.
OQOñe ieſu xpᷣe.iudex oĩm uenture da
mihi conſtantiã in fidei ueritate. ne
ſeducaꝛ a ſilatis ⁊ falſis hominibus.
nec ſuccumbd in tribulatõibꝰ:ſed in ↄfeſſio
ne tui nominis ⁊ aſſertione ueritatis.ualeã
foꝛtiteꝛ ꝑſiſteꝛe.⁊ ina. odia hominuz 7 ad
uerſa gaudent᷑ ſuſtiner. Tribue mihi vtutẽ
. K 3

De aduentu

pacie. æ ut abũdante iniꝗtate ñ refrigeſcat
in me aꝛdoꝛ caritatis.ſʒ uſq; ĩ finẽ uite pñtiſ
ꝑſeueꝛẽ ĩ fide uezitatis ⁊ amore bonitatis:
qtenus te miſerãte ſaluꝰfiã dñe deus ſalutiſ
ee. Amen.
4 De aduẽtu ⁊ ꝑſecutõe Antixpi. Ca xl.
Oſt pꝛelia aut ⁊ ſeditões ⁊? alia q̃
p pᷣmiſſa ſunt.ſeqtur aduẽtus ãatixpi
q⁊ ut pax pᷣceſſit xpᷣm.ita diſcõdia
mpcedet antixpᷣm. Et (ut ait Criß.)
ſicut ante ignẽ fumus pcedit.⁊ añ uictoriã
pugna.ſic ⁊ añ głiam xpᷣi.tẽptatio antixpᷣi.
Unñ ſubiũgit. (Cuũ uideritis).ſ oculis cõpo
ꝛis ĩ ſucceſſoribus ur̃is ¶ab hominatõeʒ de

ſolatõis qᷓ dcâ) i.pᷣdcã e(a Daniele ppha)

(dicente.Erat ĩ tẽplo adhominatio deſola

tiõis) (ſtantẽ in loco ſct᷑o.i.ĩ tẽplo dei ꝗ le

git.ſ.dictã ꝓphetiã ĩtelligat eâ: tunc ĩpleri
⁊ ↄſumatõeʒ inſtaꝛe.Nã ibidẽ dr̃.⁊ uſq; ad
2ſũatõem ⁊ finẽ ꝑduꝛabit ðᷣſolatõ:hoc ĩple
tũ ẽ qũ Pelyus adrianꝰ imaginẽ ſuã ſtatui
fecit. ubi ſteterat aꝛcha teſtam̃ti.⸗ hoc fuit
ſignũ deſtructõis ⁊ deſolatõis ciuitatis ⁊ tẽ
pli. Poc ẽt de adhominabili antixpᷣo põt in
telligi.q̃ dẽ abhominatio rõe ſuꝑbie.oua:ſe
ↄfert ðᷣo:ex hoc ꝙ adueꝛſus deũ ueniẽs.ho
norẽ dei ſibi uendicat: ⁊æ dr̃ deſolationis qꝛ

tunc erit maxima electoꝝ deſolatio.qñ cul

tus dei deſtruet. uł qꝛ terra ⁊ cultus dei ꝑ
ipᷣm deſolabit᷑ (tunc ei) (ut ait apls) Leue
labit᷑).i.manifeſtabit hõ pct᷑i.filius ꝑditõ
nis.ꝗ aduerſat᷑ ⁊ extollit ſupra.i.g oẽ ꝙ di
deus.aut ꝙ colit:ita ut ĩ tẽplo dei ſedeat.
oñdens ⁊ oñtans ſe tanq; ſi deꝰ. In loco eĩ
ſanctificationis ſtabit: ut ubi ſctoꝝ pᷣcibus
deus ĩuocabat᷑..ibi ab infidelibus receptus
dei honore uenerabił dignus uideat᷑. Cuiꝰ
ſpẽs iam pᷣcedit.qꝛ iam miſterium iniquita
tis opatuꝛ in mẽbꝛis ſuis. Moꝛalr pᷣlatꝰ ma
lus ẽ idolũ abhominatõis ⁊ deſolatõis.Uñ
ĩ ʒach.O paſtoꝛ ⁊ idolũ dereliquẽs gꝛegeʒ.
Dr aũt abhoĩatio:ꝑꝑ faſtidiũ ꝛeſpectu dei:
abhominabil eĩ ẽ deo ꝑꝑ pꝛauitatẽ cordis.
ꝑp ĩpietatẽ opis.ppꝑ ĩdignitatẽ oblatiõis:uñ
totus ẽ adhominabił ſʒ addit᷑.ᷣſolatõis pp
diſpẽdiũ ſiue dãnũ reſpectu ꝓximi. deſolat

eĩ pplm.uel ꝑ negligẽtiqofficij.uł pcoꝛup
tõem exẽpli. ᷣ ꝑ ſubtractõeʒ tpꝛalis ſubſidij
6i ſtat ĩ loco ſct᷑o.ꝑꝑ mõſtrũ reſpectu officij

ẽ ei figura antixpᷣi ꝗ ſedebit in tem plo dei.
⁊ iõ iam antixpᷣi ſunt multi. Tunc ꝗ legit in

telligat uidelicet eccłie deſtructionẽ. plati

dãnatõem popli ꝑiclitationem. Ubi Beda.
Juxta uero ſenſus ſpiꝛitales.cum uiderimꝰ
ab boĩatõem deſolatõis ſtare ubi non dʒ: Gᷣ
7 hereſes ⁊ flagitia regnare inter eos. ꝗq ce
leſtibus miſteꝛijs uidebant eſſe ↄſecꝛati:cũ
operantes iniquitatem. loquentes mendati
um uiꝛos ſanguinum ⁊ doloſos quos abho

minabit᷑ dñs.pacem fidelium tuebare ppen

⁊? peꝛſecutione antixpᷣi.

clerimus (tunc ꝗcunq; in iudea Yhoc ẽ in ⸗
feſſione ueꝛe fidei ꝑſiſtimus. ñ terrenis infi
miſq; actibns macipari. ſed tantoaltius ui⸗
tutũ culmẽ debemus aſcẽdere.quãtopluꝛes
ampla ⁊ errabũuda uitioꝝ ſegꝗ itineꝛa uiomꝰ
Dec Beda. Uñ ↄſequenteꝛ monet ut tunc
ſ.ueniẽte antixpol(ꝗ ĩ iudea ſunt fugiant)
qꝛ iudei eũ pᷣmitꝰſuſcipiẽt.⁊ ibi ꝑꝑ coꝛpaleʒ
antixpi pñtiã maioꝛ perſecutõ erit (fugiãt ĩ

quã ad mõtes).i.ad loca ſecreta ⁊ deſerta.

ubi latit aꝛe poſſist. Unde hbylarius. Judeà
deſeri monet ⁊ tranſfugi ĩ motes ne admix
tione plebis illius que cꝛeditura ẽ antixpᷣo.
uis aut cõtagio afferatur. (Et ꝗ ĩ tectoſ )
1i.ĩ eminentia perfectiõis(( non deſcendant
aligd tollere de domo ſua) ꝑ cupiditateʒ ꝛe
rum ſeculaꝛium. propter quas ſepe ẽt peꝛ
fecti ðᷣijciut a culmĩe ꝑfectõis tꝑe ꝑſecutõis
B Pylaꝛ. (Et ꝗ ĩ agꝛo ſt Naborãtes p fruc
tu bonoꝛum opezꝛzum quantum ad actiuos
(non ꝛeuertantuꝛ tolleꝛe tunicaʒ ſi uam). i.
non redeant ad occupationes ſeculi. pecca
tum implicantes que intelliguntuꝛ peꝛ tuni
cam. Ad litteꝛã uult oſtendeꝛe qꝙ pꝛopter in
ſtantiam tribu atõnum ⁊ maloꝛum pñtium
ac propteꝛ expectatõem iudicij ⁊ maloꝝ fu
turoꝝ.non uacabit alicui ĩtendere negotijs
emporalibꝰ. ſe meliꝰ ẽ ꝙ ſaluet uitã ſuam
qᷓ; rem poſſeſſam. ⁊ cogitet qũo occuꝛrat iu
dicis ↄſpectibꝰ. Miſtice at᷑ diſtĩgui poſſent
pᷣdicta tria ꝑ tres ſtatus hoĩm. Peꝛ eos q ĩ
iudea ſi itelligi põt ſtatus iĩcipientiũ. ꝗ tm̃
ĩ confeſſiõe fidei manẽt pᷣm illud apli.corð
credit ad inſticiã. Peꝛ illos ꝗ ĩ tecto ſt᷑ ſta
tus ꝓficiẽtiũ ꝗ iam ſupra carnem que ẽ do
mus aĩe.ſupꝛa mundum. ꝗ eſt domus homi
num ſupra aerem ꝗ ẽ domus demonũ aſcẽ
derunt. Scõm illud pſal. Et factus ſum ſiẽ
paſſer ſolitarius ĩ tecto. Per illos qui in a
o ſtatus peꝛfectoꝛum.ꝗ ĩ ſe perfecti iam
alios ꝑficeꝛe conant᷑.ſ̃m illõ cant. egꝛedia
mur ĩ agum. Secũdũ hec triplex ẽ ↄrlium
ãmonitõis. Pꝛimis enĩ datur conſilliũ aſcen
dendi ad mõtes:ſic ⁊ que ĩ iudea ſunt.i 15
feſſiõe fidei.lʒ iperfecti (iudea eĩ confeſſio
inteꝛpᷣtat)fugiant ad montes eteꝛnos. ideſt
ad ſcripturas apoſtoloꝝ ⁊ ꝓphetarum.uł ad
culmina uirtutũ ut illuminentuꝛ a deo. Uñ
pſalmiſta. Illũinãs tu miꝛabiliteꝛ a mõtibꝰ
eternis. Secund datuꝛ conſilium non õſcẽ
dendi: ſic ⁊ q ĩ tecto.i.ꝗ aĩo excedit carnez
⁊ mõm ꝑ celeſtẽ ↄuerſationẽ : non deſcẽdat
tollere aligo de domo ſua.i.non inclinet ſe
ad carnalia deſideria. nec redeat ad actus
pᷣſtine ↄuerſatõis moᷣane ʒ illud apłi cãnis
cur ne feceris. Teꝛcijs daruꝛ ↄſil ium nõ 2e
uertẽdi. ſic ⁊ ꝗ in agro.i.qui oꝑatuꝛ ĩ eccła
ſicut bos in agro dqñi.nõ reuertat᷑ tollere tu
mcam ſuã.i.rẽ aliquaʒ tpᷣalem qua ſe exuit
ut nudus nudum xpᷣm ſequeret᷑.ſcõm illud

nedo iducit. gand 4
am) i uit corpale ſalui
is leficiẽdo i antixpinn
gido l bona heſrras 4
o det illi) icumena .
L geunq; gmanẽs foetis
rloulatoe (didenit anin
porale eſtimans eam ute
peliges norl q; cadeꝛe af
caon ei )i. uita eina eam
inde meredim d iprem
Pence 1Wrietidos
ittera dgnares d poſun
uame pondere gec ſem
cura. qua circa puulo⸗
ſtice pgnantes ſt. ui
ceperut:nutrietes gy
⁊ nutriüt:⁊ ſic notat
coꝛde:in nutntoe per
gnaͤtes ſunt. q bona
ilelerun:nurrietes⸗
Aoris uite uſqg ad ma
ug dgnames ſi auan
ſpen hen aaihiſcee
ſpee gen dadedi⸗
Hcupierir oſſichent.
eg detinedo⸗ augen
nutrientes in hoſſice
uod qcluperec
in.pr oficies que m

ſermn e einth,
iſeſſ
omno ſaa a, entent
ne picſiee

a
Ugs ſee ade

rialne⸗
cl eee porß
g ſiluet uti ſan
ner hoocaurzt in
ear iſiguipoſent
boim, Per eos hi
ug icſpientig, gt
in iluc apti,co
os gitecno ſtn
MacNe ed
m geRdndsdotn
dnns denr ſcn
l. Etiaenns ſanſi
eco. Per ülosaniine
eum gl ſeperfecti ian
nt. n ls can., ehetin
düͤ ber nipler e oflium
enidannr cofliu aſcen
2 queiiuden fum.119
ſet (ude ei coffeſ⸗
montes etemos. ſde
Con tppbeiarunnn
tilunmnenmadeb, d
8in miablliferd mnor⸗

Secunde partis

cant᷑.expoliaui me tunica mea. Scõm eniʒ

Aug.iĩ tribulatõibꝰ cauẽdũ ẽ.ne quiſqᷓ; ðᷣuic

tus ad caꝛnalẽ uitam de ſpuali ſublimitate

deſcẽdat: aut ꝗ ꝓfeceꝛat in aterioꝛa ſe extẽ

dẽs deficiendo in poſterioꝛa r̃ſpiciat.Et bñ
dixi.ꝙ ũ ẽ reueꝛtẽdũ retro ꝑ defectũ ꝑſeue
rãtie ĩ bono:⁊ ut hoc faciliꝰ faciatis.memo
res eſtote uxõis Loth.q̃ qꝛ ꝛetꝛo r̃ſpexit.na
ture ſue munus ꝑdidit.Fugiẽſ em ſathanazʒz
⁊ ſodomã.ꝑ ĩtẽperantiam reſpexit ea:⁊ moꝛ
tua ſtatua ſaliſ ſeu colũna ẽ effecta.ſᷣʒ Aug.
HB uxoꝛ Loth ſignificat eos qui ĩ tribulatiõe
rtro reſpiciut.⁊ a ſpe diuĩe ꝓmiſſionis ſe av
tũt.Et iõ ſtatua ſaliſ facta ẽ.ut exẽplo ãmo

nẽdi hoĩes ne ſimilia faciãt tãquam ↄdiat ⁊

eꝛudiat coꝛ eoꝝ ne fatui fiẽt.Queꝛit Aug.q̃
re inlr iſta fuit punita reſpiciendo ⁊ uidẽdo
ſodomitas.ñ autẽ Abrahã:⁊ rñũdet.ꝙ Abꝛa
hà reſpiciebat dei ſnĩag appꝛobando:iſta ãt
ĩ pctis eoꝝ ölectado.et ne hoĩes ĩ ꝑſecutõe
retro aſpicidt.fidẽ negãdo ⁊ uitã bonam de
ſerẽdo.ut uitã corporalẽ ſaluẽt:ↄñteꝛ ãmo

nẽdo iducit. ꝙ gcunq; queſierit ſic (aĩiam ſu

am)i. uitã corꝑalẽ ſaluã faceꝛe.timor̃ mor
tis eficiẽdo ĩ antixpᷣi tribulatõe.ſ.xpm ne
gãdo ł bona deſeredo ⁊ retro ad mala eun
do(ꝑdet illã )ĩicurrendo danationẽ eternaʒ
⁊ gcunq; ꝑmanẽs foꝛtis ĩ confeſſione fiði ⁊
tripulatõe (ꝑdiderit animã ſuazʒ) i.uit cor
poralẽ.eſtimans eam ut occiſionis o em. ⁊
peligẽs mori qᷓ; cadeꝛe a fide ⁊ vtute (uiuifi
cabit e))i. uita eẽ᷑ na eam dignam faciet. qᷓ;
inde merebituꝛ ⁊ ĩ premiũ recipiet( Ue aũt
ßonanmib. ⁊ nutriẽtibus ĩ illis diebꝰ)qꝛ ad
litterã pgnãtes ñ poſſuut bene fuger̃.aggra
uante pondere.nec ſimiliteꝛ nutrientes ꝓpt
curã.qua circa puulos ſunt occupate. Mi
ſtice pᷣgnantes ſt᷑.qui fetum mali ꝓpoſii cõ

ceperũt:nutriẽtes ꝗ paꝛtũ mali opis fouent

⁊ nutriũt:⁊ ſic notat᷑ ĩ ↄceptõe peccatum ĩ
coꝛde:in nutritõe peccatum ĩ opere. Ulł pꝛe
nãtes ſunt.ꝗ bona ꝓpoſita que ↄceperũᷣt ñ
pleuerunt: nutriẽtes ꝗq peccata ſub ſpe lon
gioꝛis uite. uſq; ad moꝛtẽ vᷣduxerũt. Ul ſcõʒ
Aug.pᷣgnantes ſt᷑ auari.ꝗ aoliena ↄcupiſcũt
⁊ ſpem hẽnt adipiſcẽdi.ſicut mulier pᷣgnans
ĩ ſpe ẽ ꝓlem babẽdi:nutriẽtes ueꝛo ſt᷑ q qð
ↄcupierũt poſſident.⁊ poſſeſſa nutrir̃᷑ ſtudẽt
ea detinẽdo ⁊ augendo:⁊ ſic anĩe.cupide tẽ
poralium pregnantes ſunt in acquirendo. ⁊
nutrientes in poſſidendo. Et nota ᷣm Aug.
Quod q̃dꝛuplex ẽ cãitas.ſ.incipiens q̃ naſci
tuꝛ. prof̃iciẽs que nutrit.perfecta q̃ robora
tuꝛ pertectioꝛ que moꝛtẽ deſiderat. Dregnã
tes eꝛgo ſunt.ꝗ bonũ opus ↄceperũt ſed non
fecerunt nutrientes que facer̃᷑ ceper unt.ſed
ñ perfecerunt. Iſtis autem pregnantibus ⁊
nutrientibus ue:q; cito ſcandaligabuntur ĩ
antixpᷣi peꝛſecutione.ł amore male iĩiflaman
te, ł timore male bumiliante. uł modo utꝛe

LCapłm. xl.

q;. (Deinde hortat᷑ ut oremus ne fiat ſuga
noſtra hyeme uł ſabbato) i.ne ant ĩ fꝛigor̃.
pct᷑oꝝ.aut ocio bonoꝝ operum ꝛepeꝛiamuꝛ:
utrũq; enim multũ impedit hominẽ a fuga
antixpᷣi.ĩmo magis facit approximare ſibi:
ſicut ecõtrario diueꝛtendo a malo ⁊ faciẽdo
bonu.homo appꝛoximat ðo. Spũalit᷑ ſigna
tuꝛ h̊ duplex defectuſ.ſ. caritatis in hieme
⁊ bõe operationis in ſabbato. In hieme eſt
gelicidiũ amoris.in ſabbato ceſſatio boni o
peris. Uel ne tunc quatenus peccata noſt:a
fugere ⁊ penitentiã facere quando iam non
licet ambulare ⁊ bene agere.Ambulare e nĩ
longius ſabbato non lʒ hiems quoq; ad ãbu
landũ ipedim̃tũ ẽ. (Erit enim tũc tribulatõ
magna.q̃lis nõ fuit ab initio mũdi uſq; mo
do neq; fiet ulteriꝰtalis tribulatio) Tũc enĩ

omnes ꝑſecntiones conflabũtuꝛ ĩ unũ.ſ.ĩfið

lium.hereticoꝝ.tyrãnoꝝ ⁊ falſoꝝ fꝛatrũ. Pi
ſunt q̃ttuoꝛ uẽti.⁊ quattuoꝛ beſtie pugnãteſ

in mari. Tunc cꝛeberrima ⁊ acerrima torm̃

ta longe lateqʒ ĩferunt᷑ fidelibus:ſʒ in illis ſ
gionibꝰ tũc fideles ſunt nexandi uehem̃tiꝰ.
ubi dñs fuit crucifixus.Et(ut dicit Paimo
ſupeꝛ apocalipſim) illa tribulatio ñ ꝑ paꝛteſ

ſed ſimul totũ examinauit mũduʒz. ſoluent

enĩ tũc demones ꝗ mõ ligati ſunt ne poſſint
nocer̃ quãtũ uellẽt.Sicut ãt antixpᷣſ crude
lioꝛ erit omnibꝰ pſecutoꝛibꝰ:ita ſancti tunc
fortiores erunt oibus martyribus. Illaz ue
ro tribulatõez dominus ſciens.infirmitateʒ
humanã abbꝛeuiabit ꝓpteꝛ electos.ſᷣm mo
deramẽ ſue et᷑ne ſapientie ⁊ affectuz ſue mi
ſericordie: ne mora tẽporum fides ↄcutiat
credentium.⁊ malitia mutet intellectum.qꝛ
ñ durabit niſi ꝑ tres ãnos cũ dimidio. Ut eĩ
dicit᷑ in Daniele. Durabit ꝑ tempus ⁊ tẽpo
ra ⁊ dimidiũ tpᷣis.i.tꝛibus ãnis ⁊ dimidio.in
Abus regnabit antixpᷣi quantum ⁊ pᷣdicauit
xpᷣs.Et iteꝝ ĩ Daniele.dies mille ducenti no
naginta.i.tꝛes annos ⁊ dimidiuʒ.Et in apo
calipſi dicit᷑.ꝙ data ẽ ei poteſtaſ facere mẽ
ſes quadragitaduos.i.tꝛes ãnos cũ dimidio
(Et niñ abbꝛeuiati )i.bꝛeueſ a ðo pᷣſtiti( fu
iſſent dies illi ꝗbus.ſ.operabit᷑ antixpᷣs( ñ
fieret ſalua oĩs caro)iuſti.i.homo:qꝛ niſi G
eſſet.rarus aut nullꝰ pᷣſuꝛas ſuſtiner̃ ⁊ ꝑ pa
cientiã ſaluari poſſet.qꝛ ĩfirmitas humana
diu tribulationẽ ſuſtinere non poteſt: ſʒ ꝓp
teꝛ electos breuiabũt.ne ex tribulatõis ma
gnitudine cadant a ueritate. Greuiabuntuꝛ
autẽ non menſura ſed nũeꝛo.qꝛ breuiati di
es nõ breues dies ſunt ĩtelligendi.ſʒ pauci.
Unde dies accipiuntuꝛ ꝓ tempore.qꝛ tpᷣs i
liꝰ ꝑſecutiõis eꝛit bꝛeue.Que eꝛgo ſpes elec
tis niſ gꝛatia dei:q̃ dat pacientiaz pijs ⁊ ci
tius demit potentiã ĩpijs.Quanto enim eꝛit
hB tribulatio ceteris que pꝛeceſſere pᷣſſuꝛarũ
pondeꝛe grauioꝛ. tamo erit tẽporis breuita
te modeꝛatioꝛ:ut ſalui fiant electi.ꝗ ſoli in

K 4

De ꝛemedijs o ſpales nouiſſimi tp̃ris

hoæꝛeo celeſti ſé reponendi. Uñ dicit Rab.
Qõ tal tꝛibłatõ tẽ erit ĩ cicuitu aꝛee dñi: ut
oĩbus uelut cribꝛo exaĩiatõis paleis ſeq̃ſt:a
tis.ſolũ frumentũ ĩ hoꝛꝛeis qñi remaeat col
ligendũ.( Tunc). ſ.tpᷣꝛe antipᷣi. ⁊ ĩ illa pᷣſſu
ra (Si ꝗs uobis )imitatoꝛib meis (dixeꝛit.
Ecce h.i.ĩ hat patꝛia ł natõe ł ſecta łᷣ ꝑſo
na (eſt xpᷣs:aut illic).i.ĩ alia a pᷣdictis (no
lite credere.⁊ nolite ire )pede ĩtellectꝰ eoꝝ
doctrine credendo(neq; ſectemini )pede af
fectus eoꝝ uitã imitando q;: (multi) diſcipn
li antixpᷣi( uement )ad ſeducendũ ppłx: (di
centes) ꝙ ipᷣe ſit neꝛe xpᷣs in lege ⁊ ꝓpberis
ꝓmiſſus.( Surgent ei pſeudo xpᷣi)ꝗ ẽ xpᷣus
eſſe menciẽtur.ſ̊ ꝛeuera erunt antixpᷣi.i.fłi
xpiani puertẽtes doctrinã xp̃i.? menciẽtes
de xpᷣo: ⁊ pſeudo ꝓphete pueꝛtentes doctri
nã legis ⁊ pꝓphaꝝ.uel uſurpantes ñnbi diui
nas reuelatões.ſ.antixpᷣs ⁊ diſcipuli eiꝰ aui
ſt᷑ mẽbia eius((⁊ dabut ſigna Jaligd magnũ
ſignantia (Z pdigia)) hoibꝰ admizâda qᷓ digi
to ꝓdunt.⁊? ꝑpꝑ odmiratõeʒ demõſtzꝛat᷑: uet
ſigna que aliꝗꝗ ſign ficant de pꝛeſentibus ⁊
ꝓdigis q̃ aliqd ꝓdunt ⁊? manifeſtant de fu
tuꝛis.q; uiꝛtute demonum multa miracula
fieri poſſent quando deꝰ permittit (ita ut ĩ
erroꝛẽ ducant᷑ ſi fieri põt ẽt electi)⁊ prede
ſtinati.i.ſi aliquo fieri poſſet ut dei prefini
tio mutaret. Sed non ſeducuntuꝛ: quia pe
ꝛire non poſſunt. quos deus ad uitâ pordina
uit. Unde SGrego. Quia electoꝝ cor ⁊ tꝛepi
da cogitatõe ↄcutit᷑.⁊ tñ eoꝝ ↄſtantia non
mouetur.una ſnia dũs utrũq; ↄplexus eſt.

Quaſi cei iam erraꝛe.ẽ in cogitatõe titubarj.

E3 ſi fieri põt ſubiungit. qꝛ fieri nõ põt ut
i erroꝛem electi capiantuꝛ. Pec tpᷣꝛibus an
tixpi ꝓprie ↄgruunt: Cuius eĩ ñ paueat ⁊ 2
cutiat fides.qñ non ſolũ tormenta crebꝛio
ra ⁊ acerbioꝛa q; pꝛius ↄſueuerant inferun
tur fidelibꝰ.ſ̊ ꝙ grauiꝰ ẽ.ſignoꝝ quoq; ope
ꝛatio eos ꝗ toꝛmenta ingerem non eos ꝗ ſu
ſtinebunt ↄcomittabit ⁊ ꝑſecutor vitatis e
ꝛit operatoꝛ uirtutis:idẽq; ipſe ꝗ toꝛmentis
ſeuit ut xpᷣs neget ꝓuocat miraculis ut anti
xpᷣo eꝛedat. Nec miꝝ ſi iſta tunc mali opxan
tuꝛ.qñ a deo ꝑmittũt᷑ ſoluet᷑ eĩ (ut ait Aug)
tunc ſathanas.⁊ ꝑ amixpᷣm ĩ oĩ uirtute ſua
mirabilꝛ quidẽ ſed mendaciter opabit᷑. VUñ
Gꝛeg. Penſemus q̃ᷓ erit humane mtis illa tẽ
ptatio:qñ pius martyr ⁊ coꝛpus toꝛment᷑ ſu
bicit.⁊ tñ añ oculos eius miracula tortõ fa
cit.? Crip̃ᷣ. Sicut ĩ aduẽtu xpᷣi.añ illũ ꝓphᷣe
⁊ cum illo apli in ſpũſancto faciebant vtu
tes: ſic ⁊ in aduẽ tu antixpᷣi.pſeudo xpᷣiani.⁊
añ illum ⁊ cũ illo in ſpu maligno faciẽt uiꝛ
tutes. Et ſubiungit (uos g uiðte. ecce pꝛedi
xi uobis oĩa ut preſcij uigiletis:qꝛ moniti
eſtis.Quaſi diceꝛet. Ad hoc iſta pᷣdico nũc
ut cqaueatis ꝓ tunc ⁊ ꝑicula ſequentia pᷣui
deatis.qꝛ pᷣmoniti eſtis:⁊ ut minus noceant

tẽptatões ? cxcreitid mẽtis ĩ deum
uobis iacula q̃ puidiſtis. Uñ Crib. Propte
rea dicit ecce pᷣdixi uobis. ut excuſationem
ignorantie tollat ab oĩbus: ⁊ pcedens cõte
ſtatio pᷣuidere faciat pena ſequẽtẽ. Miſeri
cordia eĩ ẽ mâdatis pueniꝛe ꝑiculũ.Nõ ult
eĩ quẽqᷓ; ꝑire.ꝗ oĩbus mõſtꝛat ꝑditõis aduẽ
tum. Pec Cripᷣ. Nõ ẽ igit᷑ credẽdũ alicui.ł
de ꝑſona.ut ippe ſit xpᷣs uel de te futuꝛi iu
dicij neq; fides adhibenda. his ꝗ calculãt
⁊ certũ tpᷣs determinant.qũ deus nẽtuꝛꝰ ſit.
qꝛ hoc a nemine põt ſciri uł obſeruari. Uñ
iteꝛrogatus dñs de aduentu r̃gni dei:reſpõ
dit.¶Mõ uenit regnũ dei ⁊ dies iudicij cum
obſeruatõe)).ſ.tpᷣꝛis.neq; ab angeł.neq; ab

hoĩbꝰ põt obſ ruaꝛi qñ ueniet. Per aduẽtũ

regni dei ĩtelligit᷑ aduentus ad iudiciuʒ. qꝛ
ueniet tanq; ꝛex ad iudicandũ: ⁊ q tũc ma
nife ſtabit᷑ dei ꝛegnũ.⁊ ceſſabit ome aliuds ẽ
gnu. Et addit.(Ecce eĩ regnũ dei intra uos
E)qꝛ donũ gre ẽ ĩ mente regnũ gr̃e itra nos
& qñ̃ oẽs uùes ⁊ motus ĩ nobis diuĩie guber
natõi obediunt. Secus qñ ꝛebellant. Ac ſi
dicat. MNon cuꝛetis ſcire qñ uẽiat regnũ dei
obmittite qõem de regno glłlie.qꝛ eius ad
uentus ſciri nõ nõt: ſed qꝛit gnũ gr̃e.quod
ĩtra uos eſſe põt.⁊ ꝑate uoſ intra uos ꝑ ſfidẽ

cũ dilectiõe operantem. q; intꝛa uos eſt re

gnũu dei. Nã in nobis cũ dei gr̃a ẽ ut regnuʒ
dei cap iamus.niſi nos obicẽ ponamus.Ubi
nota ꝙ triplex eſt regnum dei. Primũ ẽ cir
ca nos nel ĩ quo nos.ſ.̃gnũ militãtis eccle

ſie. Scõm intra nos.ſ.regnũ gr̃e.quo uideli

cet deus regnat in aĩa.Cerciũ ẽ regnũ gle⸗
quo deðꝛegnat cũ ſctis ĩ ga. Uel ꝛegnũ dei
dicit ſeipᷣm in coꝛdibus fideliũ regnantem.
Unde Beda.dicit rnũ dei ĩtra fideles po
ſitum:qui eĩ qñq; uenturus ẽ iudex oĩz.nũc
ẽt regnat ĩ coꝛdibꝰfidelium. Unñ ⁊ Anſhel.
Qui ueꝛe iuſtus ẽ.deũ ĩ ſe manentẽ habet.
Templum enim dei ſanctũ eſt ꝙ eſtis uos.
Vt ait apoſtolus.Sũma igituꝛ diligẽtia cõ
ſiderandũ ẽ. cũ quanta ratõne ⁊ renerentia
ſen ſus noſtros ⁊ mẽbra corpoꝛis noſtri mo
nere debemus:quibus diuinitas ipᷣa pᷣſdet.
Demus igituꝛ ut dignuʒz eſt tanto inhabita
toꝛi omne imperium cordis noſtri. ut nihil
ei repugnet in nobis:ſed om̃s cogitationes
⁊ uolũtatũ motꝰ.oĩa vᷣba ⁊ uniueꝛſa opa no

ſtra.illiꝰ nutũ attendant.eiuſ uoluntati deß

uiãt.ad rectitudinis eiꝰrgulã diꝛigant᷑.Sic
eĩ ueꝛe regnũ eius erimus.⁊ ipᷣe ĩ ne bis ma
nebit.⁊ nos ĩ illo manẽtes bñ uiuemꝰ . Wos
eſtis (ait apło) coꝛpꝰ x?pᷣi ⁊ mẽbꝛa de mẽbris
Seꝛua igit᷑ coꝛp ea dignitate q̊ decet. Oen
li tui oculi xpᷣi ſt᷑ ñ igit licet tibi oculos xpᷣi
ad aliq́s nanitates cõſpiciẽdas diriger. Os
tuuũ oſ xpᷣi eſt.MNõ eꝛgo licet tibi oſ xpᷣi.ñ di
co gð detractões ñ dico ad mẽdacia.ſʒ neq;
ad ocioſos ᷣmones aꝑie:ꝙ ad ſolas laudes
dei ad edificatõm ꝓximi debes ꝑatuʒ habe

ens maneſte oib ubich
nẽtus rpi in camne fuern.
el ad iudiclu erii itamn
erit aliquẽ latere tanc
no eni aduẽtu uenit in hi
cognitus. ? multis geſp⸗
ſec in ſcöo aduentu uente
loſus in poteſtate oꝛbe in
l Augoccultu opotebat
fet mamfeſt? at ueniet ut
leret. Nolite eis credere: q
ita dara erit. ꝙ null ge ee
A ſmiitndine falgoͤis
ẽ fulgoꝛ d ſpledoꝛ ſolis e
Vind apdaret wdioz uſazi
dim mawdeus. Tivn⸗
ſed ĩ oidus: nec anunci
in iſtanti mometo tpis
ſu apparetl(ta aduer⸗
diciu generale erit ſun
nifeſtus oibus: T ita pa
dubitare porent: ? non
ubiqpp effuſtonem, 7
paredir. Stultü d ergo⸗
in parno loco t i abſco⸗
men? V gmdꝛo rhs
Rumnueſim mügü u
Git. Et iö nec in deſenn
lociſ clancitn cr eli

ans. Szʒ luce fulgorfff

ns nobis inie glber
cnsfſeebellam N⸗
ſne, nelttregni tei
o gſe ge iig l
lan imi ge nng
Eevoſiurt uspſs
n r imn ho eſtre
ĩgeigfaérregnnz
bice ponamus, Ybi
ndel. Prinn er
gnüͤ gre gao niceli
Tercüeregnu ge.
a Wgai
SSäregdaen.
ü dina ſedesp
rurnse der di fit
eclium. Vit Aſhd
eüiſe nanente hahe
iſanctü eſt eſts nos.
iͦmd igitu alietia eo
tararöne t reerennid
bra corporis oſtti nd

us cininitasihe pſclet.

Guz eſt land inbabitn

dis noſtri u nipi.

.
ſet ocßs cogitgtioſe⸗

Secunde partis

ꝛe.Sic de ceteꝛis xpᷣi mẽbris tue cuſtodie ⸗
miſſis intellige.ij Anſel.deinde ſuniungit(¶
Si eꝛgo dixerit uobis ecce ĩ deſeꝛto ẽ xpᷣs))
ſcʒ tanq; homo religioſꝰ.in loco deſerto q̃ſ
ſub ſpẽ ſanctitatis uos decipere uolentes:
nolite exiꝛe a ur̃o loco ⁊ ꝓpoſito.ad uidẽdũ
eum uel ad ſequendũ ꝑ operis imitationem
(Et ſi dixerint.ecce ĩ penetralibꝰ ⁊ in locis
occultis ẽ)ſub ſpẽ cognitõis diuinoꝝ aꝛcha
norum malitiã eius palliantes ⁊ uos decipe
uolẽtes (nolite creder) Ulł ᷑ʒ Hiero.Si ꝗs
ꝓmiſerit uobis.ꝙ in ðſerto gẽtilius ⁊ philo
ſophoꝝ dogmate xpᷣſ moꝛet᷑.aut in heꝛetico
rum penetralibus ⁊ occultis ſeu obſcuriſ cõ
uenticulis.q̃ dei pollicẽtuꝛ ar hana: nolite
credere. Non enim deus in ſcõo aduentu in
deſerto uagabituz. nec in penetꝛalibꝰaut in
aliquo angulo terre łᷣ in occulto loco ſeu in
aliquibus obſcuꝛis latitabit:ſʒ de celo uem
ens manifeſte oĩbꝰ ubiq;ʒ appaꝛebit:qꝛ lz ad
uẽtus xpᷣi in carnẽ fuerit occultꝰ. tñ aduẽtꝰ
eiꝰ ad iudiciũ erit ita manifeſtus.ꝙ non po
terit aliquẽ latere tanqᷓ; incognitus. In pri
mo enĩ aduẽtu uenit in humilitate ⁊ paucs
cognitus.⁊ a multis deſpectus ⁊ repꝛobatꝰ.
led in ſcdõo aduentu ueniet manifeſtuſ ⁊ glo
ꝛioſus.in poteſtate oꝛbẽ iudicatuꝛꝰ.Naʒ ( ut
ait Aug) occultũ opõtebat eũ uẽĩ ut iudica
ret.mamfſfeſtꝰ ãt ueniet ut iudicet.Quaſi di
ceret. Nolite eis credere:qꝛ dies aduẽtꝰmei
ita clara erit.ꝙ nullꝰ de ea dubit aꝛe potẽit

Ad ꝙ ſimilitudinẽ fulgõis ĩtroducit( Sicut

em fulgoꝛ ⁊ ſplẽdoꝛ ſolis erit ab oriete.⁊ ſu
bito apparet ubiqʒ uſqʒ ĩ occidẽtẽ )ocuł.ſ.
oĩm manifeſtus.⁊ ñ ĩ una paꝛte ur̃ ⁊ fulgʒz.
ſed ĩ oĩibus:nec anunciãte ł pᷣcone ĩdiget. ſʒ
in iſtant᷑i momẽto tpᷣis in orbẽ terraꝝ univ
ſũ apparet (ita aduẽtꝰ filij hominis) ad iu
diciũ generale.erit ſubitꝰ ⁊ choꝛuſcꝰ ⁊ ma
nifeſtus oĩbus:⁊ ita patẽs ⁊ clarus ꝙ nullꝰ
dubitare poterit:⁊ non h̊ uel illic.ſed ſimul
ubiq; ꝑpꝑ effuſionem. ⁊ ſplẽdoꝛem gloꝛie ap
parebit.Stultũ ẽ ergo eũ cꝛedi eẽ uel q̃rer
in paruo loco ⁊ ĩ abſcõdito.ꝗ tociꝰ mudi lu
men ẽ. Uñ Ambꝛo.xps ſiẽ fulguꝛ choꝛuſcãs
puniuerſum mũdũ luminis ſui globos ſpar
git. Et iõ nec in deſeꝛtiſ uagatuꝛ. nec aliqbꝰ
lociſ claudituꝛ:qꝛ celũ ⁊ trã ego ↄpleo dicit
dñs.Sʒ luce fnlgoꝛiſ fulget.ut i illa nocte
ſurrectõiſ gloriã uidere poſſimꝰ.Et ( ut dicit
Criᷣ)ſicut f ulguꝛ ᷣm q̃litatẽ fulgoꝛis ſui nõ
digne aſpicit᷑.ſic ⁊ cũ ueneꝛit xpᷣs ᷣm menſu
ram glorie eius ñ poterũt eũ ſufficiẽt᷑ aſpice
re.Et ſicut iã inſtruxit diſcipulos de mõ ap
paritõis ſue.qꝛ ſicut fulguꝛ mãifeſte uẽiet:
nic nüc ↄñteꝛ inſtruit eos ð loco ĩ quo futurꝰ

ẽ. UVñ ſubiungit( Ubicunqʒ fuerit coꝛpꝰ)i.

xpᷣs ĩ humamtate qꝛ iudicabit ĩ forma hug
na. ſ. g oꝛioſa (ibi ↄgeegabũt ⁊ agle):i.ſcti

fugere:⁊ ĩ celeſtibꝰ conuerſando.ð ſpiritua

occuꝛẽtes obuiã xpᷣo ad iudiciũ uẽiẽti.ꝗbꝰ

Lapitulũ.xlj.

innouata ẽ iuuentus ut aquile.xpᷣs dẽ coꝛpꝰ
ad denotandũ carnis vitatẽ ⁊ oñſionis ſpẽm
ĩ qua uidebit eũ oĩs oculꝰ.electi vᷣo dicũtuꝛ
aquile ꝑꝑ reſuꝛꝛectõis innouationem ⁊ uiſio
nis ſubtilitatẽ.qua ſolem iuſticie irreuerbe
ratis oculis uidebimꝰ. Quaſi diceꝛet ſecũdũ
Cꝛip.Dum iĩ gloꝛioſo coꝛpe aduenerit filius
hoĩs.ñ os ĩ angulis eſtiaꝛe eũ eẽ qꝛ tãta erit
obſeqntiũ ſibi ſctorũ multitudo.ut unicuiq;
paveat ꝙ ipᷣe ẽ xpᷣs dñs.caput totius eccłie.
⁊ ſuꝑ oẽzʒ pᷣncipatũi⁊ uirtutem: ⁊ ſuꝑ omne
ꝙ nominet in h̊ ſeculo ⁊ futuro:ꝑ aꝗlaſ em
mulritudinẽ angeloꝝ ⁊ ſctoꝝ uniuerſoꝝ oñ
dit. Jõ em̃ ſancti aꝗliſ aſſimilant᷑.qꝛ ſicut fi
lij aquilaꝝ ad ſoleʒ ꝓbantuꝛ. ut ſiquidẽ rec
to aſpectu itẽdere potuerit g radios ſoł.ĩtel
ligât eſſe legittimi:ſi ãt ñ potueꝛunt. cogno
ſcãtuꝛ adulterini:ſic ⁊ filij ðᷣi ad xpᷣi iuſticiã
ꝓbant᷑. Si enĩ potuerit pleno coꝛde iuſticie
eiꝰvba ſuſcipere.ĩtelligũt᷑ eſſe legitimi:ſi ãt
ñ potuerint.cognoſcũt᷑ de diabolo eſſe nati
Pec Cꝛipᷣ.Quia ergo aduẽtꝰ xpᷣi erit ita pu
blicus ⁊ mamfeſtus.⁊ q́=tum ad modũ ⁊ q;
tũ ad locũ:ideo ipſe non indiget pꝛeconibuſ

⁊ nuncijs talibus.qui uobis annuncient :di

centes.hic uel illic eſt xpᷣs. Igituꝛ nolite ta
libus credere.
Oratio.

A mine ieſu xpᷣe pie.da mibi uiſiſ muũ
di abhominatõibꝰ⁊ ſeuiẽtibus tzꝛibu

— latéôib“. ad mõtes ? culmina uirtutũ
li ſublimitate ad caꝛnalia deſideria.⁊ actꝰp
ſtine ↄuerſatõis mũdane ñ deſcẽdeꝛe.ł me ĩ
clinare: ⁊ ĩ anreriora me extẽdẽdo.⁊ ꝓ fruc

tu bonoꝝ opeꝝ laboꝛando.ĩ poſteꝛioꝛa ⁊ ad

tpᷣalia quibꝰme exui ñ reſpicere.da ẽt mihi
ut nullis ſeductoribus credens.regnum gr̃e
quod intra nos poteſt eſſe queram. ⁊ regnũ
gloꝛie perueniam. Amen.

De remedijs ↄtra ſpirituales noniſſimi tẽ

poris remptatiões ⁊ exercitio m̃tis in deum
Capitium quadrageſimumprimum.

Tqꝛ ut dictum eſt. ante aduemũ
omini uenient multi pſeuðo xpᷣi
pſeudoꝓphete.i.ſimłati ⁊ falſi.⁊
ſeducent multos. ꝗ añ uidebat ẽt
pfecti:ideo h̊ ↄñteꝛ ponuntuꝛ aliq̃ᷓ ꝛemedia
contra quaſdam tempt ationes ſpirituales.
que iſto tempoꝛe habundant ad probanduʒ
purgandum electos: que in cordibus quo
rundam ſeminantuz a diabolo.⁊ pᷣpaꝛant⸗lo
cum antixpᷣo. Dupliciteꝛ autem ueninnt pꝛe
dicte temptationes. Pꝛimo per ſuggeſtionẽ
⁊ illuſionem diaboli:qui decipit hominem ĩ
regimine.quod dehet habeꝛe erga deũ. ⁊ in
hoc ꝙ ẽ dei. Scðo ꝑ corruptam doctrinaʒ ⁊

De ꝛemedijs pᷣ ſpales nouiſſimi tpᷣris

mõʒ uiuẽdi alioꝝ.ꝗ iã uenefr̃t ꝑ tẽptationeſ
bu uſmõi.ꝑꝑ ꝙ oñdendũ ẽ.pᷣmo ꝙ ꝛegimen
debes hr̃e apõ deũ.⁊ ad id ꝙ dei ẽ.⁊ pꝰqũo
oõbes regi erga alios q;tũ ad doctrinã ⁊? mo
dũ uiuẽdi eoꝝ. Pꝛimũ ̃mediũ ᷣ tẽptatões
ſpũales iſtius tpᷣris.q́s ꝓeurat dyabolus in
coꝛdibus illoꝝ ꝗ uolũt ſe daꝛe deo ꝑ orõnẽ
2 ↄtẽplatõem łᷣ ꝑ alia oꝑa ꝑfectõis ẽ iſtud:
ut ñ deſideres uiſiones aut ꝛeuelatõnes.uel
ſentim̃ta qͥ ſẽ ſupꝛa nãm.⁊ ſupꝛa cuꝛſuʒ illo
ꝛum ꝗ deũ diligunt ⁊ timent ꝑ ueriſſimum
amoꝛc:qꝛ iſtõ ðnderiũ eſſe ñ pot ſine ꝛadice
⁊ ſine fundam̃to ſuꝑbie ⁊ pᷣſũptõis uel ſine ĩ
tentõe alicuiꝰ uane curioſitatis. circa ſecꝛe
ta dei uel ſine fragilitate ⁊ defectu fidei ꝑꝑ
q̃ iuſticia dei dimittit aĩam q̃ͥ hʒ deſideriuzʒ
bhuiuſmodi.⁊ uenit qñq; talis ĩ tẽptationem
? illuſionẽ dyaboli. Deꝛ hũc mõm ſeminat
dyvabolus maiorẽ ptẽ tẽpt ationũ ſpũalium
iſtiꝰtꝑis ⁊ radicat in coꝛdibꝰ illoꝝ ꝗ ſunt nũ
cij antixpᷣi. put uideꝛe poteꝛis in ſubſequen
t ibꝰ. Uñ ðbes ſcire ꝙ ve r̃uelatões ⁊ ſentim̃
ta ſpũ alia ſecretoꝝ dei:nõ ueniũt ꝑ antedic
tum deſideꝛiũ.neq; ꝑ aliqð conamen uel ſtu
diũ ꝙ; aĩa hẽat in ſe ſʒ tm̃ĩ; ueniũt ꝑ puꝛã bo

nitatẽ dei in aĩiam.q̃ ẽ ĩ magna humilitare:

⁊2 magno timoꝛe ac ꝛeuerẽtia dei. Itẽ ſcias
ꝙ exercitare ſe in magna hũilitate ac timo
re magno ac reueꝛẽtia dei ꝑꝑ h̊ ut hõ hẽat
uiſiones ac ꝛeuel atões.⁊ ſentimenta ſupꝛa
dicta.ẽ hr̃e ĩ ſe radicẽ ⁊ fundam̃tũ ac fina
lem intentõem.quã hʒ andictũů deſideriuʒ:
⁊ ex ̊ in eodẽ delicto uenit hõ.in quo eſt ꝑ
deũdeꝛiũ ſupꝛadictũi Scõʒ r̃mediũ ẽ ꝙ in
tua oratione uel ↄtemplatõe.non ſuſtineas
in aĩa tua aliquã ↄſolatõem magnã ł paꝛuã
ex quo tibi uidet᷑ ꝙ fundat ſe ĩ pᷣſumptiõe ⁊
eſtimatõe ſuꝑbie tuipᷣius.⁊ poſtqᷓ; ducit te ĩ
ambitõem tui ꝓprij honoris ł głie.ſiue iſtiꝰ
uite ſiue alterius. Quia aĩa q̃ ſe ſentit in ta
li ↄſolatõe.uenit ĩ pluꝛes erroꝛes ⁊ mala:⁊
ðᷣus ꝑ ſuũ iuſtũ iudiciũ ꝑmittit dyabolo poſ
ſe augmentandi ⁊ accelerandi pᷣdictã cõſo
latõem.⁊ ĩprimit cũ illa in aĩa falſiſſima ⁊
piculoſiſſima ſentimenta ⁊ alias illuſiones:
q̃s aĩa ĩbutadicta ↄſolatõe credit ⁊ r᷑putat
eſſe ueras reuelationes. O quot ꝑſone per
iſtum mõm ſunt decepte.Et ꝑꝑ hoc caueas
ꝙ in tua oratione uel ↄtẽplatòe ñ ſuſtineas
aliquã ↄſolatõem:niſi illã q̃ uenit ꝑ ꝑfectaʒ
noticiã ⁊ ↄpletũ ſentimentũ tue nihilitatis
⁊ ĩpeꝛfectõis.⁊ que facit ꝑſeuerare dictam
noticiã ⁊ ſentimentũ tui in te ac magnituòi
nẽ ⁊ altitudinẽ dei.ꝑ altam reuerentiã ⁊ cũ
magno deſiderio honoris ⁊ głie ðᷣi: ſic ꝙ an
tedicta ↄſolatio fũdetuz ⁊ totaliter ſit ĩ his
pꝛedictis uel ſimilibus aut equalibus.⁊ idẽ
ꝙ dictũ ẽ de diuina ↄſolatione intellige ẽt
de feꝛuoꝛe ⁊ ardore ꝑfectionis.q̃ poſſunt eẽ
in eiſdem modis. Tertiũ remediu ẽ quod

tẽptatões ⁊ exercitio mẽtis in deum.

omne ſentimentũ qᷓ;dtumcunq; altum. ⁊ oĩs
uiſio q=tumcuuq; ſecreta.tibi appareat que
cunq; etiam ſit:ſi ducit cor tuum in opinio
nẽ ꝗ al quẽ articulũ fidei. uel ↄÿ bonos mo
res ⁊ maxime ) humilitatẽ uł honeſtatẽ.
fugias eà ⁊ hoꝛeſcas.qꝛ ſine dubio ex pãte
dyaboli uenit.Et ſi appareat tibi aliqᷓ uiſio
de qua ſis ceꝛtus ꝙ ueniat ex ꝑte dei.⁊ ꝙ il
lud ꝙ inducit uiſio ẽ placitũ deo:noli te fir
mare in victa uiſione. Quartũ ̃ᷣmediũ ẽ.ꝙ
ꝑp altã u tã uel ꝑꝑ magnã deuotõnem: aut
pp pᷣclarum intellectũ ſeu ꝑꝑ aliquaʒ aliam
ſufficiẽtiã qᷓ; uides ĩ aliq bus pſonis:non ſe
quaris eoꝝ ↄſu ia uel modos.ex qno cosgſcis
clare ⁊ rõabilr.ꝙ eoꝝ ↄſilia nõ ſt᷑ ᷣm deum
⁊ uerã diſcretõem.pꝑ uiã ieſu xpᷣi ⁊ ſctoꝛum
mõſtratã ⁊ pfectã ſcꝛiptuꝛã ĩ dictis ſct᷑oꝛuʒ
notificatã. Nec pꝑ hoc timeas.ꝙ ſpernẽdo
talia ↄſilia dictaꝝ ꝑpſonaꝝ pecces ꝑ ſuꝑb iã
⁊ pᷣſumptõezʒ:ſolũ ꝙ facias ꝑꝑ gzelũ ⁊ ueꝛita
tis amoꝛẽ. Quintu ̃mediũ ẽᷣ.ꝙ fugias ⁊ ui
tes familiaꝛitatez illaꝝ pſonarum q̃ᷓ dictas
temptatões ſeminãt ⁊ diffũdunt ⁊ illas ꝑſo
nas q̃ eaſdẽ ſuſtinent ⁊ laudant:⁊ noli eorũ
uerba ł ẽt collocutões audire.neq; eorum
modos uelis uidere:qꝛ tibi demonſtrabunt
m ignum ſignum ꝑpfectionis in pluribus uer
bis ⁊ modis:ꝑ q̃(ſũ uis acciper̃ ⁊ eos taqᷓ; di
uinales ſeꝗ) uenies ĩ ꝑicła ⁊ pᷣcipicia erroꝝ
⁊ inhoneſtoꝝ moꝝ eoꝛũdẽ. Poſt hec uide t
media q̊ debes attendeꝛe circa aliquas peꝛ
ſonas.q̃ ꝑ ſuã uitã doctꝛinã ſeminat dictas
tẽptatões. ſdꝛimũ remediũ ẽ.ꝙ nõ habeas
magnã eſtimatõem uiſionũ aut ſentimento
rù łꝛaptuũ eoꝝ.ĩmo ſi ducũt te in aliquid ꝙ
ſi j fideʒ ł õ ſcꝛipt᷑ as ſctas.aut ↄð bonos mo
ꝛes ł õ uitas ſct᷑oꝝ ſeu vᷣba eoꝝ ſane accep
ta abhorreas eoꝝ uiſiones ⁊ ſenti menta tã
q; ſtultas dementias ⁊ eoꝛum raptus ſiẽ ra
biamenta. Tamen ſi ducunt in hoc quod ẽ
m fidem ⁊ ſecunpum ſcꝛipturam ⁊ ſecũdũ
ſct᷑os ⁊ ſecundum bonos moꝛes:noli ſperne
re.quia forſitan ſperneres hoc quod eſt ðᷣi.
non tamẽ totałꝛ confidas.quia ſepe ⁊ maxi
me in temptat ionibus inducit ſeu abſcon
dit falſitas ſub ſpecie uerit at᷑.⁊ malicia ſub
ſimilitudine bonit t᷑ ut dyabolus poſſit me
liꝰ ⁊ ſepe mort alẽ errorẽ diffũdẽ. ⁊ iõ ur̃ plꝰ
placẽ ðo ꝙuiſiões ⁊ ſentim̃ta ac ꝛaptus q ſʒ
ꝙ dictum ẽ habent ſimilitudinem ueritat᷑ ⁊
bonitatis.dimittas iꝛe ꝓ tanto quatũ ualẽt
niſi contingat aligpus peꝛſonis ꝛõe ſanctita
tis ? humilitatis eoꝝ ꝓbate ceꝛtiſſime ? ma
nifeſte:de quibus eſſet certum ⁊ manifeſtũ
ꝙ ñ poſſet decipi peꝛ illuſones uel ingeniuzʒ
diaboli.Et tũc qᷓ;uis ſit pium uiſionibꝰ ⁊ ſen
timentis t alium ꝑſonarum conſentire tam
ſecurum eſt non totalit᷑ ꝑ ratõm ueridicam
eis credere.ſed ſolum quia cõcoꝛdãt cũ fide
catholica ⁊ ſancta ſcriptuꝛa.ac bõis mõibꝰ

pon tam q tu indicel et
pot per teſtimonium ce⸗
lü ſcoꝛ paty imitablle.
Oꝛ fm Hꝛe. aliqui ſanct
f in quibus non debem
eſent in eis bona. ſe gel
feuerentia.Et ſi teipum
innoticiam an deoplace.
lium a plonis probatis in
conſillio ueritatis Quarti
ſitu es imunis a pdictis
co wurq; eas habueris ul
Pobveris bberat fueris⸗
tum aAdeurecognoſcer

tibi factam d gaam id

facit. at caeas hi ne
tiam bonitatem dei
tue uirtuti k ſapꝛetie
nis moribtuis. neqg
ſeu a fortuna : ge ut dl
palius pq geus benef
ſubtr ahit homini n
tatiommbus d iluſtonid⸗
mecingz te ſeu tuo
tione ſpiräinali. quar

larhſnmndin
tcſfüüclnn e llns ſ⸗
r tlaucamr mliemi
bes gug re eng enn
etihi oononſihun
onis inplunbvser
aecppef tepsg tijli
icka töcpicin enor
e, Poſt hec uidef
e crca gliqllas peꝛ
nini ſeninan dicas
ecie gno haden
nd ann enonend
NeN Bcd
sſcias an ) dorden
ſen da edn ſe aeen
Giſfones t ſeſtimena 1
s teclumraptis ſelt
ſducum in hoe guote
um ſcrpturan etüdi
bonos notes hli ſperne
eere hornod end
fidas uin ſepe dnnun

wvns jncucik ſen abſcon

ertni malchſ

Secunde partis

⁊ uita ⁊ uerbis ſanctorum.⁊ cum ratõe fun
data ſupꝛa predicta. Secundum remediũ ẽ
ꝙ nullam expoſitionem ſcripture ⁊ vborum
ſanctorũ uelis accipeꝛe.niſi ↄcoꝛdaꝛet uite
ieſu xpᷣi ⁊ ſanctoꝝ.ꝙ tam̃ intellige qᷓ;ẽtuʒ ad
illos nobis propoñtos ad imitandũ.nõ qᷓ;tũ
að imitandum pᷣuilegia ⁊ ſingularitates eo
rũ. ⁊ iſtud dicituꝛ õᷓ aliquos nũcios ſen diſci
pulos antixpᷣi.qui palliant ⁊ defendũt ſuos
erroꝛes.⁊ piculoſos modos uiuẽdi. exponen
do ſacrã ſcripturã ſᷣm eoꝝ propꝛiã affectõeʒ
