ꝛe tot feſta erat quaſi oneꝛoſum.iõ ſolemni

tas quinte ferie ẽ ſublata: ⁊ ꝓceſſio ad dñi
cam tranſtata. De loco aut aſcenſionis di
cit ſulpitius epᷣs hieroſolimitanus.ꝙ cũ ibi
poſtea edificata eſſet eccła: locus ille ĩ quo
ſteterũt xpᷣi aſcẽdẽtis ueſtigia.nunqᷓ;ᷓ potuit

ſterni pauimento poſtmodu. ĩmo ꝛeſiliebãt
marmoꝛa ĩ ora collocãtiũ. Calcati ẽt a dño

pulueris ᷣ dicit eſſe documtũ. ꝙ ueſtigia ĩ
preſſa cernt ibidem: ⁊ eandẽ adhuc ſpẽm

uelut ĩpꝛeſſis ueſtigijs t᷑ra cuſtodit.⁊ ut ait
Beda. Cũ teꝛra eadẽ a credentibꝰ quotidie

minuat᷑: tñ eadem ueſtigia pꝛiſtinũ ſtatũ 2
tinuo recipiunt. Nec ſũmũ eccłie cacumen
ypꝑ dnici coꝛpis meatũ ↄtegi potuit: ſʒ a ter

ra tꝛanſitus xpᷣi uſq; ad celuʒ pʒ. Adhuc eſt
ibi eccłia in qua ſolebant eſſe nigꝛi moachi
cum abbate:⁊ ẽ ibi ſancte egyptiace ſepul
chrũ:⁊ locus ubi apłi ↄpoſueꝛnnt ſimbolũ.

Tunc deſcendeꝛum apoſtoli cũ Matre do
mini ⁊ alijs mulieꝛibus ac diſcipulis in cẽa

culum montis ſyon:⁊ ibi morabãtur expec
tãtes ꝓmiſſionẽ. put a dño erat eis madatũ
ibi ẽ locus.ubi BGeatus Matthias int᷑ aſcẽ
ſionẽ ⁊ penthecoſten fuit loco iuõ in apoſto
latum electus.(Et eꝛant omẽs unanimiter
in oꝛatõe ꝑſeueꝛantes)⁊ aſſidue debitis ho

5 rxvbi.

tis ſine inteꝛmiſſiõe oꝛantes:⁊ ꝑ orationem

ad receptõem ſpũſſancti ſe pᷣparantes quoti
die: ut ꝓmiſſuʒ mereꝛent᷑ accipeꝛe. Et quã
uis dictũ ſit ꝙ erant ꝑſeuerantes in oratõe:
2= ñ ſit additũ in ieiũio.quidã tñ a feſto aſcẽ
ſionis uſq; ad pent hecoſtẽ ieiunant exẽplo
apłoꝝ quos aiunt ieiunaſſe in ſpatio illo.qꝛ

dictũ ẽ in euangelio. uenient dies in quibuſ

auferet ſponſus ab eis:⁊ tunc ieiunabunt.

Oabãt g ⁊ eiunabant qꝛ xpᷣs ſpõſus ab eis

ablatꝰ caꝛne ꝛeceſſit¶ At erant ſemꝑ).i.cõi
teꝛ uel frequẽteꝛ (ĩ teplo) ꝙ ẽ locus or̃onis
Llaudantes deũ de bũññficijs ſuis.⁊ bñdicẽtes
.i. magnificantes de ꝓmiſſis diuinis: ⁊ oꝛan
tes deuote ꝓ recipiendis ſpirituſſancti dõis
uel laudantes deũ de ꝓpꝛia ſua bonitate in
ſe ac ꝓ dñi ſui gloꝛificatõe ⁊ aſcenſiõe:⁊ be
nedicentes.i.gras agẽtes de boncꝛum ſuoꝝ
ↄmunicatõe ac ꝓ ſpirituſſancti ꝓmiſſione:
⁊ eoꝝ ꝑ angeloſ facta ↄſolatõe.Non aliquo
mundano aiſtrahunt ſed oĩbus ↄtemptis iu
giter diuinis laudibꝰ inſiſtunt:ut ĩ loco or̃o
nis. ⁊ inter laudum deuotiões.ꝓmiſſũ ſãcti
ſpiritus aduentum ꝓmptis ⁊ ꝑatis ꝑ omnia
coꝛdibus expectent. Uiciſſim quidẽ habita
bant modo in tẽplo ad oronẽ: modo ĩ cena
culo ad quietẽ. Unde q̊ aduerbiũ ſemꝑ diẽ
ibi frequẽtiã ⁊ opõtunitatẽ nõ more ſuo du

ratõem ↄtinuã. Quos nos imitantes ĩ ſacꝛa

uita ſemꝑ degamus laudautes deum ⁊ beñ
dicentes. Sic eĩ ⁊ nos quotidiana illiꝰ mer
bimur benedictõe ſublimãi.ſi quotidie triũ
phalis illius in celũ aſcenſionis mẽoꝛes.lan
dãtes ⁊ bñdicẽtes deũ in hirłm.i.ſuꝑne pa
cis.ſperata ac deſideꝛata uiſiõe quieſcimꝰ
⁊c oꝛantes ut dona ippᷣius ꝛecipere poſſimus.

ſimiles hominibus expectantibus dñm ſuuũᷣ

qñ ꝛeueꝛtat s nuptijs.Unde Beda.⁊ ſem
⁊ ĩ loco ̊ maxime fres caꝛiſſimi meminiſſe
nos decet ſermonis dñi.quo diſcipulos glõi

ficans. heati inꝗt oculi ꝗ uidẽt q̃ uos uidet᷑

ꝗs etem̃ dicere.ꝗs digne ualeat cogitare:
quam beata ↄpunctione oculos ad terꝛam
deflexerunt:ꝗbus ipCʒ quẽ adorabant celi
gẽ. deuicta moꝛtalitate quam aſſumpſeꝛat
ꝗd pateꝛne claritatis ſolium iaz ꝛeð ire con
ſpexerant. Quãdulces lachrymas qnta ſpe
⁊ letitia feruẽtes.ꝓ ĩgreſſu celeſtiſ pr̃ie fuõ
rũt quo deũ ac dñm ſuũ ꝑtẽ ſue natur̃ iã fe
re ceꝛnebãt. Mẽerto g tali ſpectacło ꝛefecti
poſtqᷓ; adoꝛauerãt ibi ſteter̃t pedes eiꝰ.poſt
quà ueſtigia ꝗ nouiſſie fixit lachrymis ꝛiga
ueꝛe ꝓfuſſis:cu feſtim redire hieroſolimaz.
ubi aduentum ſanctiſpũſ expectaꝛe ſunt iuſ
ſi.⁊ ut digni celeſtibus promiſſis exiſterent
erãt ſemꝑ in tẽplo laudantes ⁊ benedicẽtes
deũ ſciẽtes ceꝛtiſſime.quia illa ſolummodo
coꝛda ſpũſſancti inuiſeꝛe ⁊ ĩhabitar̃ dignat᷑
q̃ locũ orõis frequentãtia.que laudi ⁊ bene
dictõi diuĩe uideꝛit eẽ dedita. Uñ ⁊ ĩ actibꝰ

nuo coder in ip cei
(disg ieſts cumunn
mulritudine.aperies i
humano gener clauſa
2 gauceter i ens Aſe
reum ſupet omnes alio
ſriti beuti ? omnem
orominimu i ſecuot
la gmnhlex ee celu inſin
ſel EraNra ic ad teri
celos ed Bd dmnete
ſtelliſ ornati ecudum
angelicis öputaru derd
le ſoli diuinitati appu⸗
faptus fuit Daulus.
ceeſtiu nec ad co⸗
fituu:ſecd ad otemola
tieraptus fuit z Aug
pol kt ſeget a ertr
ligak corpaliteꝛ ut xps
1 pater 4 fniſteis ſe
ctianipoleſne ni
ſe iuccantis Gecer
m d hmtde deitan
eanal wecäyfe,
lemgieſtangn geit

unkſel dibus
ud nſſtum:ut ilococfn
Aum geno ioͤes piſi ſii
um pnptis 1 atisp onſin
tem. Aciſſim quige babin
ehlo ad ofone: mob i ten
Unde h aduerbii ſenh ci
potumitaté no more ſuod
Quos os imitantes i ſacen
us laudaures deum 2 beñ
ros quondiana ilis mer
er Ndde i
cclü aſcenſonis wees an
es deü in birlm. ſupne n
deſdeꝛ na uiſde guieſemn⸗
wa iins ecipere poſſim.
dus erpectantibns dimn ſud
nuoris. Umde Bect ſen
1 ne ffes cniſſimi men fiſſe
monis fi Ano iſehtloo
ingroculig niet welii
re.9s digne naleat cogttare:
mne oeulos ad lenamn
ounctione 0
s iz le ℳ4bent celil

n aſumpſengt

2

Secunde partis

eoꝝ legituꝛ de ipſis. Pi omnes erant unani
miteꝛ ꝑſeueꝛantes ĩ oꝛatione. Quod nobis ẽ
teſtimoniũ opeꝛis apoſtolici ſollerte? imitã
dũ.uidelicet.ut ꝗ celeſtia pmiſſa habemꝰ.
quiꝓ his accipiẽdis ſedulo ſupplicaꝛe pᷣcipi
muꝛ.⁊ omnes ad adorandu ↄueniamus ⁊ in
oratione ꝑſiſtamꝰ:⁊ unanimi dñm deuotiõe
pᷣdicemm. Nec dubitandum ẽ. ꝙ ſic nobis
oꝛãtibus pius cõditoꝛ auditum accomodar̃
⁊ ſpiritus ſui gratiam noſtꝛis quoq; coꝛdibꝰ
infundere dignabit᷑.ꝙ nr̃os quoq; beatoſ fa
ciet oculos:⁊ ſi ñ ut apoſtoloꝝ.qui cõmora
tem in mũdo dominũ ꝗ docẽteʒ ⁊ miꝛacula
faciẽtẽ.qui poſt triumphũ moꝛtis reſunexiſ
ſe atq; ad celos redeũtẽ uiore meruerũt:ceꝛ
te ut eoꝝ de ꝗbus Thome apto dicit. q; ui
diſti me: credidiſti.beati ꝗ n uiderũt ⁊ cr̃di
derunt. Cunctis etem credẽtibꝰ ſiue illis ꝗ
incarnatõis eiꝰ tẽpoꝛa naſcendo pꝛeceſſeꝛut
ſiue his qui ĩ carne eũ uiderunt.ſiue nobis
qui poſt eius aſcẽſionem credimus. ↄmunis
E eius hil aꝛiſſima ꝓmiſſio.qua dicit. GBeati
mũdo coꝛde:qm̃ ipi deũ uidebunt.h̊ Beda.
Dñs g ieſus)cum uniueꝛſa pꝛedicta.felici
multitudine.aperiẽs ianuas ꝑadiſi:uſq; tũc
humano geneꝛi clauſas iĩitꝛauit tꝛiumphalit᷑
⁊ gaudẽteꝛ in eas(Aſcẽdit )ãt(in celũ )ẽpi

reum ſupeꝛ omnes alios celos.ĩmo ſuꝑ oẽm

ſpiritũ beatũ ⁊ omnem creaturã.⁊ ſupꝛa id
ꝙ nominatu ĩ B; ſeculo uel in futuro.Et no
ta ꝙ triplex eẽ celũ inſinuat apoſtolꝰ.ubi fa
tet᷑ ſe raptũ uſq; ad tertiũ celũ. Inter quos
celos ſᷣm Aug.pmũ ẽ coꝛpoꝛale ſole.luna ⁊
ſtelliſ ornatuũ.ſecũdum ẽ ſpirituale ſpiritibꝰ
angelicis ðputatũ.tertiũ ẽ ſupeꝛinte lentua

le ſoli diuinitati appꝛopriatum. Ad B̊ tertiũ

raptus fuit Paulus.qꝛ ñ ad uiſionem coꝛpo
ꝛũ celeſtiũ.nec ad cognitionẽ celeſtium ſpi
rituu:ſed ad ↄtemplatõnẽ nudã diuine eſſẽ
tie raptus fuit ʒ Aug.⁊ ĩ hoc celũ aſcendit
xpᷣs (Et ſedet a dextriſ dei)ñ ꝙ ſeſſio ðᷣi ĩtel
ligat᷑ coꝛꝑaliteꝛ ut xpᷣs homo ſedeat a ðᷣxtꝛis
2 pateꝛ a ſiniſtꝛis:ſed dicituꝛ ſedere ꝓpt᷑ iu
ditiaria poteſtatẽ quã a pr̃e accepit.qꝛ ſede
re iudicantis ẽ. Sedere ãt a dextris ſi fera
tur ad xpᷣm ꝛõe deitatis.ſic iſta ſeſſio ĩpõtat
equalitatẽ cũ pr̃e.qꝛ cõregnat pr̃i in eq̃lita
te maieſtatis ſᷣm deitatẽ.ᷣʒ quã filius ẽ pa
tri equalis. Si ãt referat ad xpʒʒ ꝛ2õe humai

tatis B; põt eẽ dupliciter. uno mõ iquantum

eſt unita actualit᷑ ipᷣi ðo.⁊ ſie iſta ſeſſio im
poꝛtat quãdã aſſoci ationẽ honoris.qꝛ eadẽ
ueneratione ueneratuꝛ humanitas iquatuʒ
unita vbo cuʒ ipᷣa deitate.ſicut ueſtis regia
cum ipo rege.qñ ẽ ea actualiter indutꝰ ⁊ ſic
xpᷣm in dextera dei pr̃is ſedere:ẽ humanita
te in gloria diuinitatis r̃ quieſcere. Alio mõ
Fim ſe ⁊ ſic ſedere a dextꝛis pr̃is deſignat eẽ
in potioꝛibꝰ eius bonis.ſcut dexteꝛa ẽ paꝛs
nobilioꝛ ⁊ potioꝛ coꝛporis. Merito xpᷣs dr

—

Capłm. lxxxij.

ſedere ad dexterã dei.ſedere ꝗdẽ qꝛ laboꝛa
uit.ad dexteꝛã autem.qꝛ; in ſmniſtra advſita
tis diu fuit:dei ueꝛo dicituꝛ.qꝛ pꝰ abiectõm
merito gloria ſequituꝛ. Sicit᷑ g ſedere.qꝛ eq̃
lis ẽ pr̃i in ptãte iudicandi.dr̃ ⁊ ſtar̃ q ſuos

iuuat ĩ malitia pñti. Nos creditnꝰxpᷣm a dex

tris patris ſedemẽ.qꝛ credimus eũ regnãtẽ
⁊ quieſcẽtẽ q̃ notant᷑ ꝑ ſeſſionẽ.Sthephanꝰ
ãt uidit eũ a dextris dei ſtantem qꝛ ĩ tribu
larõe poſitꝰ habuit eũ ꝓpugnatoꝛẽ ⁊ ſuſcep

torem.q̃ notantuz ꝑ ſtationem. Sicut em̃ ſe

dere quieſcentis eſt ⁊ iudicantii:ita ſtar̃ pu
gnãtis ⁊ adiuuantis. Sedens g ad dexte
rã pr iſ iugiteꝛ uultui benigniſſimi pr̃iſ appa

ret. ⁊ uulneꝛuʒ qᷓ ꝓ nobis peꝛtulit cicatꝛiceſ

oſtendit ad iterpellanduũ ꝓ nobis. Omes vo

ſancti pr̃es ⁊ beatiſſimi ſpus: iubilabãt coꝛ

deo laudes.Si em̃ mopſes ⁊ filij iſrł pꝰ tꝛan
ſituʒ maꝛis rubri:cecinerunt carmen dño ⁊
Maria prophetiſſa ſoroꝛ eius ⁊ relique mu
lieres eâ ſequẽtes canebàt dño in tympanis
⁊ choꝛis quãtomagis modo omnes h̊ fatiũt
cunctis aduerſitatibꝰ ſuperatis. Omnes igr
ibi ↄſtituti pſallunt.omes cantant.om̃es ex

ultant. omnes letantuꝛ. om̃es gaudẽt. om̃es
iubilant. omnes manibus plaudunt. om̃s tri

pudi ant.omnes iocundantur. Uere nunc in
ſupeꝛna hieꝛłz audituꝛ canticũ letitie.⁊ per

omnes uicos er ab uniuerſis dicitur allelu

ia: Nunquam ab origine mundi tale feſtũ ⁊
tam ſolẽne paſcha celebratũ ẽ i patria. net
unquam eꝛit niſi forte poſt diem iudicij cuzʒ
omnes ibi cũ corporibus gloꝛioſis pᷣſenta bi
muꝛ electi. Magnũ itaq; ⁊ ſolẽne ẽ hoc fe
ſtum. Nã quicquid deus uſq; modo fecit:fe
cit ut ad huũc diẽ ꝑuenit.Celũ ⁊ terra ⁊ oĩa

ꝗ̃ in eis ſunt:facta ſunt ꝓppteꝛ hominem. hõ

dt ꝓpteꝛ gloriã habẽdam celeſtem. ad quã
uſq; nunc ꝑtingere pꝰ peccatuʒ non poterat
quantumcunq; iuſtuſ ẽẽt.Quia g omnia cõ
pleta ſt᷑ in aſcenſone magnificꝰualde ẽ dieſ
iſte. Podiernus quippe dies ꝓprie eſt feſtũ
ſolemniſſimum domini ieſu qꝛ hodie ĩcepit
ſedere ad dexterã pr̃is ? requieʒ caper̃ a la
boꝛe ſue ꝑegrinationis.Eſt etiam ꝓprie fe
ſtum omnium ſuꝑnoꝝ ſpirituũ.quia de dño
ſuo quem ante ibi in humanitatis foꝛma nõ
uideꝛant nouum ſuſcipiunt gaudiuz. ⁊ quia
hodie pᷣmo incipint ꝛeaſtaurari ruine ipoꝝ.
in tanta multitudine beatoruʒ ⁊? cognoſcuũt
numeꝛum ſuum ꝑ peccatum diminutum. ꝑꝓ

anm ieſum reintegandum. Si g gaudium

ẽ ĩ celo coraʒ angelis dei ſuꝑ uno peccator̃

penitẽtiaʒ agẽte: quale putamꝰ gaudiũ eoꝝ

fuiſſe.qn tot milia animaꝝ ſanctaꝝad ſuuzʒ
uidezunt ↄſoꝛtium tꝛanſue.Etiam propꝛie ẽ
feſtum patꝛiaꝛchaꝝ.ꝓphetaꝝ ⁊ aliaꝛu aĩaꝝ
ſanctaꝑ.qꝛ ad ſupeꝛnam patrisz hodie pᷣmi
tus ĩtrauer̃t. Si g feſtuʒ facimus de aliquo
ſancto ad celos migꝛate.quatoma gis de tot
2

De ſcripture euangelice ac fiði

milibꝰ z quantomagis de ſancto ſct᷑oꝝ.Eſt
etiam feſt dñe nre.ꝗᷓ filiũ ſuũ unigenituz ĩ
ea caꝛne quã de ſe aſſumptã noueꝛat totam
oculis ſuis gloꝛioſe ſic uidit tanq; deũ ueꝛũ
ſup excelſa ↄſcendere:⁊ om̃s celos dominã
di iure penetrare: ac ĩ dei pr̃is ↄſeſſuʒ aſcẽ
dendo peꝛtingeꝛe. Eſt etiam nihilominus ꝓ
pꝛie feſtum noſtꝑ.qꝛ hum na natura hodie
ſuper celos eſt exaltata:⁊ hõ ꝑditꝰ ad rᷣgna
celeſtia: ⁊ ad ſocietatẽ angeloꝝ peꝛ dñʒ ieſũ
ẽ reuocatus. Jpſe ei dei filius ꝗ exiuit a pa
tre non per loci mutatõem:ſed peꝛ eteꝛnam
genezatõem ⁊ peꝛſonalem diſtictõeʒ. hodie
⁊eliquit mundum quantum ad pꝛeſentiã cõ
poꝛalem ⁊ iuit ad patrem faciendo natuꝛaʒ
moꝛtalem pateꝛne gloꝛie conſortem. Igitur
ualde ſolẽnis ẽ dies iſte:⁊ aĩa q̃ dñʒ ieſũ be
ne diligeꝛet:merito hodie exultaret. Si di
ligeꝛitis me inꝗt gaudeꝛetis utiq;.q; uado
ad pr̃em. Uñ TLeo papa.dicit quidẽ dñs ieſꝰ
diſcipulis ſuis.ſi diligeritis me gauderetis
utiq; qꝛ uado ad pr̃eʒ. Uobis ei ̊ pꝛeſtatur
aſcenſio:⁊ ſuper oẽs celos ad pr̃is dexteroʒ
collocãda:ueſtra in me humilitas eleuat.

UVniui eĩ uos mihi ⁊ factus ſum filiꝰ hoĩs.

ut uos filij dei eſſe poſſitis.Quia igit᷑ xpᷣi a
ſcenſio noſtra puectio ẽ.⁊ quo ꝓceſſit głia
capitis: eo ſpes uoc at ⁊ coꝛꝑis:dignis dilec
tiſſimi exùltemus gaud js ⁊? pia graꝝ actõe
letemur. Hodie eĩ nõ ſolũ padiſi poſſeſſoꝛes
firmati ſumus:ſed ẽt cęloꝝ in xpᷣo ſuꝑna pe
netranimus amplioꝛa adepti ꝑ ineffabilem
xpᷣi gꝛatiam quam pez dyaboli amiſeꝛamuſ
inuidiam. Ram quos uirulentus mimicꝰ* pᷣ̊
mi habitaculi felicitate deiecit eos ſibi cõ
coꝛpoꝛatos dei filius ad pr̃is dexteraz collo
cauit. Uñn ⁊ Aug. Hodie ſicut audiſtis fr̃es
dañs ieſus xpᷣs aſcẽdit ĩ celũ aſcẽdat cuʒ illo
⁊ cor nr̃m.ſicut eĩ ille aſcendit nec receſſit
a nobis ſic ⁊ nos cũ illo iaʒ ſimus qᷓ;uis non
dũ in corꝑe noſtro iã factũ ſit: qð pꝓmittit᷑ no
bis.Cũ aſcendit in celũ nos ab illo ñ ſepera
mur. Nõ nobis ĩuidet celũ ſed quodãmodo
clamat.mea mẽbꝛa eſtote ſi aſcẽder̃ uultis
i celüũ. In h̊ gᷓ oẽs ĩterĩ roboꝛemur.i h̊ uotis
oĩbus eſtuemꝰ. In Gq meditemur ĩ terris q;
ↄputemur in celis.Tunc exutuꝛi caꝛnẽ mõ
talitatiſ nüc exuamur aĩe uetuſtate. acile
coꝛpus leuabit᷑ ĩ alta celoꝝ.ſi nõ pᷣmat ſpm̃
ſaꝛcina peccatoꝝ.Et iteꝝ.Quia nero tpꝛali
xpᷣi pnñtia uiduati ſumꝰ ad eternã eius uiſio
nẽ tota ĩtẽtõe feſtinemus eiq; dicamus. Li
bi dixit cor meũ.queſiui uultũ tuũ:uultum
tuũ dñᷣe ꝛequiꝛã.Tota nãq; diſpenſatio hũa
nitatis xpᷣi nihil aliud fecit niſi ut intentõeʒ
noſtꝛam ad ſuꝑna diꝛigeꝛet.⁊ ex tpᷣꝛe noſtre
mortalitatis ad manifeſtam niſionem ſui ꝑ
duceret ac ꝑductoſ eteꝛna uultus ſui gloꝛia
ſaciaret.Et iteꝝ. Pec quippe ſolẽnitatis hꝰ
CE rõ.ut xpʒ ad dexterà pr̃is iam regnaꝛe cꝛe

„

„ fine ⁊ utilitate

damus ⁊ interi eü quaſi gẽmis uirtutũ alis
caritatis.ſ.⁊ ſpei ſubſequamuz. ut cuʒ tradi
derit regnũ deo pr̃i ſine fine cũ eo ĩgnemꝰ.
Aſcendamus cũ xpᷣo intea corde.ut cũ dies
ꝓmiſſus aduenerit ſequ amur corpe. Dec
Aug. Uñ ẽt Greg. Uñ fr̃es chaꝛiſſimi opʒ ut
illuc ſemuꝛ corde. ubi eũ coꝛꝑe aſcendiſſe
credimus. Deſyderia tenẽa fugiamꝰ. Nihil
iam nos delectet in infimis ꝗ prez habemꝰ
I celis.Et ſi gdhuc h̊ tenemur in ifirmitate
corporis ſequamur tñ eũ paſſibus amors.
Mon aunt deſerit deſideriũ nr̃um ipᷣe ꝗ dedit
ieſus xpᷣs dñs nr̃.h̊ Sreg.Aſcendit g xpᷣus ut

coꝛꝑali pñtia ſubtractu ꝓuocet affectuʒ mũ

di ⁊ toto coꝛde euʒ deſydeꝛemus.Et iõ que
ſurſũ ſunt qramꝰquo ad uim intellectiuã.qᷓ
ſuꝛſum ſunt ſapiamꝰ quo ad uim affectiuã.
Sic aſcẽdit eorde miles quidam q in ptibꝰ
ultramarinis omia loca ĩ ꝗbus ſaluator nr̃
fueꝛat ſolicite cũ lachꝛymis uiſitauit ⁊ duzʒ
oĩa ſcta loca deuote ꝑꝗſiuiſſet.ultio uẽit in
monte oliueti.uñ dñs aſcẽdit.ubi poſt lõgã
or̃onem cũ lachꝛymis dixit.Ecce dñe ubiq;
queſiui te diligenteꝛ.uũ dũ uenerĩ ad locuʒ
ubi celos aſcẽdiſti neſcio ubi ampliꝰ te rec

ram. Jube g ſpm̃ meũ ſuſcipi ut ad dexteꝛã

pr̃is nideã te reſidenteʒ in głia.⁊ his dictis
ſpm̃ ſuũ ſine dolore reddidit.ſic ut nos dñũm
p ſingula ſua opꝑa ⁊ vtutũ exercitia qramus
ut tandẽ ad eum aſcendeꝛe ualeamꝰ. Aſcẽ
ſio dñi oliz in ſcala Jacob pᷣfigurata fuit.q̃
una cextremitate terrã ⁊ alia celũ tangebat
⁊ angeli ꝑ eã deſcẽdebant ⁊ aſcendebãt ſie
xpᷣs de celo ðſcẽdit ⁊ reaſcendit.quando ce
leſtia ⁊ terreſtria rᷣueniꝛe uoluit.Opõotebat
em̃ ꝙ mediatoꝛ dei ⁊ hoĩm deꝰ ⁊ homo ẽẽt
qꝛ aliteꝛ pacẽ inteꝛ deum ⁊ hoĩem ꝛeforma
re ñ poſſet.deus em̃ altiſſimꝰ ẽ ⁊ hõ ifimus
eꝛat.⁊ iõ xpᷣs ĩteꝛ celũ ⁊ terrã ſcalã faciebat
deſcẽdunt ãt angeli ꝝ illã: nob gr̃am appor
tando:⁊ reaſcendunt aĩas nas ĩ celũ repor
tando. Hanc ẽt aſcenſionem xpᷣs pᷣnotauit.
qñ pabolã ð una oue ex cẽtũ ꝑdita ⁊ ĩuẽta pᷣ
dicauit.ouis una ꝑdita ẽ.qñ hõ mãdatũ dei
trãſgreſſus ẽ. deus ãt nonaginta nouem i.
nouẽ choros angeloꝝ ĩ celo dimiſi:⁊ uẽiẽs
ĩ hüc mundu.hoĩem ꝑditũ pᷣ trigita tres an
nos q̃ſiuit: ⁊ intantũ ſe fatigauit ꝙ deus to
to coꝛpe ſuo ſudoꝛ ſanguinis emanauit. In
uẽtã ãt ouem ſupeꝛ humeros poſuit ⁊ poꝛta
uit quando crucem ꝓ pct᷑is nr̃is ppᷣis hune
ris baiulauit.aĩcos ad ↄgratulãdũ ſib i iuui
tauit qñ cũ hoĩe aſcẽdit ⁊ oẽm celi curia le
tificauit. Pec ẽt aſcẽſio dñi oliz fuit ĩ tꝛãſla
tiõe helie pᷣfigurata. Pelias legẽ ði ĩ iudea
pᷣdicauit.⁊ tranſgꝛeſſores legis audacter in
crepauit. pp quod magnam ſuſtinuit a iuð
is pſecutõem:ſed apud deum meruit in pa
2diſũ trãſlatõem. Ita xpᷣs ĩ iudea uiã vita

tis docuit ⁊ ꝓpt᷑ hoc a iudeis multas ꝑſecu

— —

Alis tam actbise
ſtäreſunectionen
titudine ſuan ſum
ſngula quo 1d ſ
7 ginte fan
i, hoies hllilio n.
elſet ſerbed. Non
eſt mücuz capere p
doſent aſcrihran⸗ ſe
lecd egermin d au
litate infieanm 4
nꝛehe foflaſſenn
Ppiiſund honinie
Nitas erat organi
plenu ab hoid⸗ e
Ghzex gann
Coctores libros
bor t ſactor pyi
cidata imo ſt m
nop.r ſenolihri
Hum elucicarent.
cica ei q ſit
eopercellentiam
Cedenl ſidiugr
incbſegnihin
enignate tante
cle al fgcie U
aljeuangelſe
clemig attraher
gedit his gue d
qg g Foh ſuſch
non Tamüe
e credennuzſ
10 pauca 5 Plur
+☛
memorie ra
ſſer hs eſus,
l ſcnibe ki

ai gbus ſilnatcr i
cderms niſtanit rin
e pgeiſſer ulio uetin
d aſcect ubi poſt liri
nsdixt Ectefelhi
un dü neneriat locnz
neſcio ubi ampli efe
nei ſuſcipi ut ad deneni
mez in gtia.? hisdetis
rroiclt. ſc ut ros din
turi tercitin dramus
enceꝛe ualeom. Aſcẽ
lacob pfigurata fuit
a N det
deoamn 2 Ntendedin ſe
reaſcendn quando te
venne nolnit, Opoebet
ic hoim de t hono del
2 deum? bojem rforn
ciß altiſim' t hoifinns
ccli tten i ſclli ncieet
elig li:no Fan pper
lunt ains i giccliteher
ſenſonen 5o hhotaut.
wecr eti elneini
lita e ho wae⸗
i nonaginta nollen..
alakänini
en atinit⸗ lanetn
ntäſefnnigan 6

C,

—

Secunde partis

tiones ſuſtinuit.ſed deus illũ ſuꝑ oẽs celos
exaltauit: ⁊ nom̃ ꝙ ẽ ſuꝑ omne nomen illi ðᷣ
dit.Opoꝛtebat em̃ pati xpᷣm ⁊ ita ĩtꝛar̃᷑ ĩ glo
ꝛiã ſuã: ⁊ multomagis opoꝛtet nos tolerare

propteꝛ uitam eternam. Oro.
TVEXſu coꝛona celſior ꝗ reſurgẽs a mor
tuis ad pr̃iſ aſcendiſti dexteꝛã.tꝛahe

te m̃tẽ meàã ut te ſolum ardenter
deſyderẽ ⁊ ĩquirã.da queſo toto deſyderio
meo ⁊ ſtudio tẽdeꝛe.quo te cꝛedo aſcẽdiſſe.
ut in pñti ꝗ ſẽ miᷣia ſolo tenear coꝛpore. te
cuz ãt ſim cogitatione ⁊ auiditate. ut ibi ſit
cor meum. vubi tu ſis theſaurus meꝰ deſyde
rabilis ⁊ amabiliſ. Trahe me poſt te.ut peꝛ
tuã gratiam de uirtute in uiꝛtutẽ aſcendẽs
te deü deoꝝ uidere mereaꝛ ĩ ſyon. Amen.
F e ſcripture euãgelice ac fidei fine ⁊ uti

litate. Capitulum. lxxxiij.
⸗ẽ nt 2 multa alia ſigna ⁊ facta in
multitudine ĩcõpꝛehẽſibili exiſten
tia.pᷣteꝛ ea que ab euangeliſtis ſt
ipta q̃ fecit ieſus ĩ terra ĩ ſe ⁊ ĩ
alijs tam actibus coꝛdis qᷓ; oꝛis ⁊ opeꝛis an
ſuã reſurrectionem ⁊ poſt eandẽ.q pre mul
titu dine ſua ñ ſunt ſcripta.Que ſi ſcribãtuꝛ
ꝑ ſingula quo ad facta ꝑticulaꝛia ⁊ ↄditões
⁊ uirtutẽ eoꝛum.nec ipᷣm arbitroꝛ mundum
i. hoĩes huius mũdi capere poſſe libꝛoſ qui
eſſẽt ſcribẽdi. Nõ em̃ ſpatio locoꝝ credẽqoũ
eſt mũduʒz capere ñ poſſe.qꝛ in eo ſcꝛibi non
poſſent ſi ſcripta ñ ferꝛet:ſʒ capacitate intel
lectꝰ legentiũ ⁊ audiẽtium ⁊ quo ad ĩcredu
Litatẽ infidelium. ⁊ quo ad miſteria ⁊ ſẽſũ 2
pꝛehẽdi fortaſſe ñ poſſent. F acta em̃ ⁊ vba
xpᷣi ñ ſunt ho mninis tm̃ ſed ⁊ dei.qr illa bua
nitas erat organũ diuinitatis. ⁊ iõ nõ pñt ad
plenũ ab hoĩbꝰ explicari.uel ẽt ↄprehendi.
ꝙ pʒ ex G.ꝙ a pꝛincipio eccłie cepeꝛunt ſcki
2 doctores libros ſcriber̃ ad explicatõem
box ⁊ factoꝝ xpᷣi.⁊ ad huc ad plenũ ñ ſt elu
cidata. imo ſi mũdꝰ duraret ꝑ mille milia ã
noꝝ.⁊ ſemꝑ libri ſcriberent᷑: nunqua ad ple
num elucidarent᷑.qꝛ ſicut dictum ẽ facta ſt
⁊ dicta dei.q̃ ſũt nobis incõprehẽſibilia.pꝑꝑ
eoꝝ excellentiam reſpeciu iĩtellectꝰ nr̃i:⁊ iõ
debem ſubiugare ⁊ captiuare ĩtellectũ nr̃ʒ
in obſequiũ xpᷣi. ut ei aſſentietes ꝑ fidẽ q̃ͥ ẽ ĩ
enigmate. tandẽ ueniamꝰ ad ↄtemplãdã fa
cie ad faciẽ. Uñ f̃ʒ Cri. Nec Johãnes nec
alij euangeliſte oĩa dixerunt:ſiʒ q erãt ſuffi
cientia attrahere ad fidẽ audiẽtes. Qm̃ ꝗ ñ
credit his que dicta ſũt.neq; pluribus attẽ
dʒ.ꝗ vo h̊ ſuſcipit nullo idigebit alio ĩ fidei
rõm. Tantũ em̃ cõſcripſeꝛut: quantuʒ ad fi
dẽ credentiuʒ ſufficere poſſe cognouerũt:⁊
iõ pauca ðᷣ pluribꝰ elegeꝛũut. ut facilius intel
ligantuꝛ. diligentiꝰ querant᷑.fide credantuꝛ
memorie tradant. VUn Augꝰ. Cũ multa fe
ciſſet dñs ieſus.ñ oĩa ſcripta ſunt:electa ſut
ãt q̃ ſcribeꝛẽt.q̃ ſaluti credẽtiũ ſufficere ui

Capłm. xxxiij.

debãt᷑.h̊ Aug. Mateꝛia ꝗdẽ euangelij ⁊ oĩ
um eudgeliſtaꝝ ẽ eadẽ. ſ. ſãcte trinitatis mi
ſteriũ:xpᷣs 3 diuinã ⁊ humanã natura. dic
ta ⁊ facta eiꝰ.aliorũq; dicta ⁊ facta ad ipʒʒ:
oẽs em̃ agũt ð iſtis ⁊ materia iſtoꝝ.Intẽtio
vo ⁊ finis oĩʒ ẽ.ꝑ vxpᷣi geſta ⁊ doctrinã.fidezʒ
ð eo aſtruer̃ ꝙ ex fine libꝛi Johis ppẽdit.
ubi dr. Pec ãt ſcripta ſt᷑ ut credatis. ſ. fide
foꝛmata caꝛitate.qꝛ ieſus ẽ xpᷣs filiꝰ di.ſ.na
turalis.ĩ potẽtia ſibi equalis:⁊ ꝑ cõſequens
idẽ ĩ deitate.qꝛ nã diuĩa ẽ diuiſibił. Creda
tis inquaz coꝛde ad iuſticiã: ⁊ oꝛe ↄfiteami
ni ad ſalutẽ.oꝑe oñdentes ad fructũ uite.qꝛ
fides ſine oꝑibꝰ moꝛtua ẽ.ecce ſcriptuꝛe uti
litas.ſ.effectus fidei.ad Gq̊ ei oꝛdinatur tota
ſcriptura noui ⁊ ueteris teſtamẽti. Quaʒ ãt
utilitatẽ ex hac credulitate ↄſeqmuꝛ: mãife
ſta t cũ ſubiũgit᷑.Et nt credẽtes uitã.ſ.eteꝛ
nã in q̃ clare uidebis ꝙ nunc credit᷑.habea
tis nũc ĩ ſpe ⁊ in futuro ĩ re.uł ut credentes
uitã habeatis.h̊ uitã iuſticie q̃ habet᷑ ꝑ. fidẽ
(iuſt“ em̃ ex fide uiuit)⁊ ĩ futuro uitã ſpei
que habetur ꝑ gloriã:⁊ Gq̊ in nomine eius.i.
ꝑfidẽ nominis xpᷣi.qꝛ ñ ẽ aliud nom ſub ce
lo datuz hominibus.ĩ quo opoꝛteat nos ſal
uos fieri.uirtute g noĩs xpᷣi ⁊ ſaluatoris ha
betuꝛ uita eteꝛna. Uñ Johes. Pec ẽ uita et᷑
na. ut cognoſcãt te ueꝝ deũ:⁊ quẽ miſſti ie
ſuʒ xpᷣʒ ¶ F inis itaq;.i.finał cã enãgelij ẽ ſa
ne crederẽ.pfecte diligeꝛe ſacram̃is inſigni
ri.⁊ hoꝝ triu finalis cã ẽ uita eterna. As h
ꝗppe adipiſcẽda.fuit ĩtentio ſcribere ⁊ pᷣdi
care euangelia. Ueteris quidẽ teſt mẽti in
tentio ẽ.nouũ figuris ⁊ enigmatibꝰ demon
ſtrar̃ euãgelij ãt ad eterne beatitudims glo
riã mẽtes buanas accẽdere. ides g catho
lica.i.uniuerſalis omnibꝰẽ neceſſaꝛia ad ui
tã ⁊ ſalutẽ et᷑nã. idei ſuccedit ſpes: ⁊ ſpei
ſuccedit beatitudo.charitas ãt ẽt fide ⁊ ſpe
öcedẽtibꝰ ꝑmanet ⁊ augebit᷑ ⁊ iõ maioꝛ hiſ
eẽ dr. Que vo credẽda ſt᷑ ex ſymbolo habẽi
pñt.Eſt eĩ ſymbolum ↄpẽdioſa collectio oĩ
um ad ſalutẽ ſpectãtiũ.Sunt ãt tria ſymbo
la pᷣmũ apoſtoloꝝ.ᷣm niceni cõcilij. tertiuzʒ
athanaſij. Primum factuʒ ẽ ad fidei ĩſtꝛuc
tõem. Scõm ad fidei explanatõm. tertiũ ad

fidei defenſionẽ. De pᷣmo g ĩ quo ẽ fidei fun

damẽtũ. ̊ uideamꝰ ſolum qꝛ Gᷓ magis eſt ad
poſitũ.¶ Ubi ſciendum ꝙ ſi reſpectus ha
eatuꝛ ad eos qui ediderunt hoc ſymboluʒ
tunc articuli ſunt duodecim ſecundũ nume

rum duodecim apoſtolorum. ¶ Si autẽ cõ

ſyderemus que radicaliteꝛ ſunt cꝛedẽda.
Tunc aꝛticuli ſunt quattuoꝛdeciʒ.quoꝝ ſep
tẽ ſpectant ad diuinitatezʒ. ⁊ ſeptẽ ad huma
nitatẽ. ⁊ h̊ ſignata ſunt in ſeptẽ ſtelliſ ⁊ ĩ ſeꝑ
tem cãdelabꝛis aureis.ĩ quoꝛum medio am
bulabat filiꝰ hoĩs.ſt᷑ igit᷑ ſeptẽ aꝛticuli fiði
ꝗ ptinent ad diuin tatem. Pꝛimus eſt unnʒ
deù eſſe.qui notatuꝛ ibi cꝛedo i unum deuʒz
7„ 3

De ſcripture euangelice ac fidi

Credere deum. eſt credere deum eſſe.ſ.qꝛ ẽ
credeꝛe deo:ẽ cꝛedere vbis eiꝰ.⁊ ſacre ſcꝛip
ture. cꝛedeꝛe in deu ẽ credẽdo deu᷑ fide ⁊ af
fectõe ſeu fide ꝑ dilectõem opꝑante in ip[ʒ tẽ
deꝛe ⁊ ire ac mẽbꝛis eius incorpari. Scdus
ẽ pr̃em ẽẽ deũ.qꝗq notat᷑ ibi.pr̃em ꝙ h̊ ꝑſona
liter tenet᷑.pr̃ ueꝛo eſſentialiteꝛ tenetur ubi
agit᷑ de paternitate adoptõis.q̃̊ pateꝛnitate
ipa trinitas pr ẽ bonoꝝ.uel creatõis qua pr
nitate tota trinitas pr̃ ẽ t bonoꝝ quã malo
rũ.oĩpotentẽ appꝛopᷣate.qᷓ;uis ⁊ filius ſit oĩ
potens ⁊ ſpnſſanctus.qꝛ potentia appꝛopꝛia
te attribuit pr̃i ſicut ſapia filio. ⁊ bonitas
ſpuiſancto. Cꝛzeatoꝛẽ celi ⁊ terre. ubi ꝑ celũ
⁊ terrã ĩtelligit᷑ tà ſpũ alis quaʒꝝ coꝛꝑalł cꝛea
tura. Cꝛeare ꝗppe ſeu creatoꝛẽ eſſe. potius
ſonat potẽtiã qᷓ; ſapiam uel bonitatẽ.qꝛ ope
ratio egꝛedit a potentia: ⁊ iõ appꝛopꝛiate at
tribuit cꝛeaꝛe h patri ſicut po ẽtia. cũ tam̃
creet oĩa pateꝛ ꝑ filiũ coopeꝛzante ſpũſancto
qꝛ indiuiſa ſunt oꝑa trinitatis. ⁊ tote tres
ſone unus ſunt creatoꝛ? Teꝛtius ẽ filiuʒ ẽẽ
deum.ꝗ notat᷑ ibi. ⁊ in ieſum xpᷣm q̃ duo no
mina frequẽter ↄiungunt᷑ in nouo teſtam̃to
q unũ.ſ.ieſus ꝙ inteꝛpᷣtat᷑ ſaluatoꝛ expᷣmit
eius diuinitatẽ.nã inquantũ deus ſaluatõ ẽ
ꝛeliquũ.ſ.xpᷣs ꝙ interptat᷑ unctꝰ expᷣmit eiꝰ
humanitatẽ.qꝛ inquantũ hõ.unctꝰ ẽ pᷣ ↄſor
tibus ſuis.filium eius unicũ.i.nãlem non a
doptiuũ uel unicũ dicit.qꝛ nõ ẽ filius unus
inquantũ deus ⁊ alius inquantũ hõ ſʒ unus
ꝓpᷣs in duabus natuꝛis.ſ.deitate ⁊ hũanita
te.⁊ tꝛibus ſubſtãtijs.ſ.deitate.anima ⁊ car
ne unicus eſt ſilius.dñm nr̃m.ſicut eĩ pater
dqũs ẽ oĩʒ ⁊ oĩpotens:ita ⁊ filius ꝙ intelliga
tuꝛ ſʒ deitatẽ q; qᷓ́;uis hũanitati xpᷣi collata
ſit oim ſcientia:nõ tñ oĩpotentia. Quartus
E ipm̃ anctu eſſe deum.ꝗ notat᷑ ibi. cꝛedo in
ſpmſanctum: ⁊ ciꝛcüloquit᷑ h̊ uos ſpũſſãctꝰ.
qñ tenet ditionaliteꝛ teꝛtiã ꝑſonã in trinita
te qñ aũt in ui ofonis tenet᷑ eſſentialiteꝛ ſu
mituꝛ ⁊ cõuenit trinitati.ſi g pʒ ꝙ pᷣdicti q̃t
tuor aticuli ſunt.de diuine eſſentie nnitate
⁊ peꝛſonarum trinitate. Quintus eſt cꝛeð
re remiſſionem peccatorum.his qui ſunt in
eccleſia qui notatur ibi.ſãctã ecclłiaʒ catho
licã ſanctoꝝ ↄmunionem.i.credo ſanctã ec
cleſiam catholicam ſiue militantem ſiue tri
umphantem eſſe coĩonẽ.i.ↄgregatõem ł ſo
cietatẽ ſanctoꝝ. Uel ſic credo ſancta eccłiaà
adhuc in teꝛris militantẽ.⁊ cꝛedo ſanctorũ
cõionẽ id ẽ aſſociatõeʒ ĩ celo.ſ.eſſe eccłã tꝛi
umphantẽ quaſi diceret.cꝛedo utrãq; eccri
am.C ſt ãt ſancta eccła in tꝛes diuiſa.una ẽ
in mũdo.q̃ ẽ adhuc in timoꝛe ⁊ expectatõe.
alia ẽ in celo q̃ ẽ ſine timore ⁊ expectatione
teꝛtia e in purgatorio q̃ medio mõ ſe hʒ: qe
ẽ in expectatione cum adhuc gliam pñtẽ nõ
bẽant: ⁊ tñ ſine timoꝛe.qꝛ hũt libeꝝ aꝛbitri
um ĩ bono ↄfirmatu.Catholicon gꝛece lati

„
8

fine ⁊ utilitate

ne ſonat uniueꝛſale. Et qr uniueꝛſał᷑ duabꝰ
decauſis.ſ.qꝛ uuiueꝛſalr pᷣdicata ꝑ q̃ttuõ pã
tes terre:⁊ qꝛ articłos hʒ ueros uniuerſalr.
gbus nullũ falſum põt ſubeſſe. Remiſſiõezʒ
peccatoꝝ.i.cꝛedo remiſſionẽ peccatoꝝ fieri

ſ.ꝑ deũ in baptiſmo triplici. ſ.fluminis ⁊ fla

minis ⁊ ſanguinis.ſiue poſt baptiſmũ in pẽi
rentia. ¶ Sextus ẽ credere r ſunectõeʒ mõ
tuoꝝ q̃ not at ibi.carnis ꝛeſurrectõezʒ. In q̃
reſuꝛrectõescꝛedendũ eſt.idẽ coꝛpus ꝙ per
mortẽ cecidit ad eundem ſpm̃.i.ad eandem
aĩiam redituꝑ.¶ Septimꝰ ẽ bonoꝝ ꝛemune
ratio.ſub quo ↄpᷣhendit ⁊ maloꝝ punitio q
notat᷑ ibi. uitam et᷑nam. Quaſi diceret.cre
do uitam et᷑nam pꝛemiũ bonoꝝ:⁊ morteʒ et᷑
nam ſupplitiũ bonoꝝ.et iſti tres ultimi arti
culi ad diuinitatẽ ꝑtinent.qꝛ peꝛ vtutẽ diui
nitatĩs fit peccatoꝝ remiſſio q̃ eſt aĩe uiui
ficatio:⁊ corpoꝝ re ſuuectio atq; corpoꝝ ſił

⁊ aĩe glorificatio.¶ Alij ſeptem ſt᷑ articuli

ꝗ pꝑtinẽt ad hũanitatẽ xpᷣi. Pꝛimus ẽ cꝛe
dere filium dei ↄceptũ de ſpũſcto.ꝗ not at
ibi.qui conceptus eſt de ſpũᷣſct᷑o.i.operatio
ne ſpuũᷣſſct᷑i. Uno enĩ eodemq; mom̃to ſegre

gata fuit illa caro aſſumpta a ꝛeliq̃ carne v

ginis opeꝛatõe ſpuſſct᷑i ⁊ animata anima ra
tionali:⁊ deitas unita ei. Unde ly de non ð
not at ſubſtantiam cauſe mãlis:ſed potius
efficiẽtis.Quãuis enĩ ĩcaꝛnatio filij ſit opus
totius trinitatis.qꝛ ꝙ operat una peꝛſona
operant᷑ omnes.eo ꝙ ſt᷑ indiuiſa opera trini
tatis:tñ ipᷣa gr̃a mediãte q̃ natura humana
unitur diuine ẽ donũ appꝛopᷣatũ ſpirituiſãc
to.qꝛ h̊ gatia appropᷣate ꝓcedit a cãitate ſi
ue a benignitate dei.q̃ ſpuiſancto appropᷣa
tuꝛ.Non em̃ deus inquãtum potẽs uł inquã
tũ ſapiẽs:ſʒ inquãtüũ bonꝰ ⁊ benignus nr̃am
redemptionẽ oꝑatus ẽ ꝑ incarnationẽ. Et tã
git᷑ h̊ natiuitas xpᷣi ĩ utero.ſ.qua natus ẽ
de ſpuſancto. Scõs ẽ filiũ dei natum ex
Maꝛia uirgine.ꝗ notat᷑ ibi. natus ex Ma
ria uigine.ſ.natiuitate ex uteꝛo. Tertius
eſt filiũ dei ꝓ nobis moꝛtuum ĩ cruee.ꝗ no
tat᷑ ibi.paſſus ſub pontio pylato.ideſt ſub
poteſtate pylati põtij geneꝛe.crucifixus ad
diſtinguendum paſſioneʒz eius a paſſionibꝰ
aliorum ꝗ in patibulis ſuſpenduntur.⁊ citi
us moꝛiunt.mortuus ueꝛa moꝛte per diſſo
lutionem anime a corpoꝛe:diuinitate t am̃
ſemper coniuncta utriq; ⁊ ſepultus:non tñ
ut alij corruptus ⁊ ĩcineratꝰ. Quartꝰ filiuʒ
dei deſcẽdiſſe ad ĩferos ſᷣʒ aĩaz. g not at ibi
deſcẽdit ad iferna. deſcendit tm̃ ĩ aĩa deita
te unita.ga corpꝰin ſepulchꝛo quieuit.dita
te ẽt ei unita. Quitꝰfilium dei ꝛeſuꝛrexiſ
ſe q̃ notat᷑ ibi.Teꝛtia die ꝛeſurꝛexit a mor
tuis. ut ꝑ ſyndochen ꝑs ponat᷑ ꝓ toto ut ui

delicʒ ꝑs illius pazaſceues que moꝛtuus eſt

computet᷑ pro die una. ⁊ nos ſequẽs cũ die
ſabbati ſequẽtis pꝛo alia ⁊ nos ſequẽtis do

—

ſcedit nemulclei
mortos l kan li
rünn ucſcigi At
tii nometoreſun et
receptuei Itiqnan
uud ſfmnblloc aplt⸗
mü ? ſcönd diuinit
greas terti⸗Bantbe
glintü⸗Thadens ſe⸗
le primü r ſchmn an
ie poſuit Yacobus n
Thomnus quarti/ M
minor ſeru⸗ Phllivn
gueratue an teneamun
ſitarticchi dicedum
dere ded e gedere
ture. Gane d ercaß
ſcripture q eſt eſtin
ibꝛop qu nernario⸗
euigeliſte guaſt
glictẽ ieſus fuit
cñs oim ſaluato⸗
inter ſe liori gua
manbens inendit
hoiez niſſe röm.
generatioms ieſu
lnuic ſlijabeahi⸗
nenatioßiſcerat
Auantud aialig en
Gnar nhei
1z oſteeco eſi⸗
nit in oka ſee ſ
miſe ereſise ſcr
tois ſeſu thi x
intendito⸗ e
encit eclnn

nleodengg noftoſege
aſſunpta a delij me⸗
ctl? animata animara
nta ei. Vrgely ge oyz
cuſe nili ſet ponus
icainatio filjſropus
operaf una peꝛſona
ſ indiuiſa odera tini
Aine ddaura Domara
ü aprodand ſpirnniſi
roßaepcedita caitateſt
ei.d ſpütſancto approz
inqnätum potes uk inani
ntü bon t benignno fam
mns gincarnatone Ett
tpiintero. ſqun natns e
Scds fliü dei mium er
weal bbi. in M
uitneer uten /Teniu
bo noetuum i cruer. gnd
bpomiopflao iteſt iub
n, Eerere gcfieis 1
Aſonczetba iſinii
tbuls ißenennn
Nruus enn mote ſe

ultusnont
nnnge ne in
ſier fz izgn i
. 1 deſcendi tin 8N
en nend n n
liim i
T atin die Lel
1etidien
eon nn,
—
ne a.4 . ain0
ae ut

Lerdiuinitate kaf.

Becunde partis

nice cuius mane ſurrexit ꝓ teꝛtia. Iſti duo
urt iculi dicunt totuù. ꝙ xpᷣs nobis meruit peꝛ
mortem ſuam. Bãr & redẽptio ĩ ania.ꝗqᷓ com
pleta ẽ ꝑ fractuꝛã ĩferni i deſcẽſu ad ĩfeꝛos.
& redẽptio ĩ coꝛpoꝛe.ꝗqᷓ cõgleta ẽ in reſurrec
tione ꝑ gloriâ coꝛpis ſui. SGextus eundeʒj
aſcẽdiſſe ad patris equalitatẽ ꝗ notat ibi.
ꝗſcẽdit ad celos.ſ.inquantũ hõ ⁊ ᷣm huma
nitate.qꝛ ubiq; eſt ̃ʒ dininitatẽ. Sedet ad
dexterã dei pris omnipotẽtis. aregnãs pr̃i ĩ
eꝗlitate ſᷣm deitatẽ.⁊ fruẽs potiſſimis bõis
pr̃is ſᷣm hũanitatẽ pacifice gloriatuꝛ: ⁊ oĩa
gete cũ pr̃e iudicat ⁊ diſponit.¶ Septimꝰ
filiũ dei iudicatuꝝ bonos ⁊ malos.ꝗ notat᷑
ibi.inde uẽtuꝛꝰẽ iudicare uiuos ⁊ moꝛtuos.
Inde.i.poſtmodũ.ł inde.i.de celis quos a
ſcẽdit uẽturus ĩ die iudicij iudicar̃ u uos ⁊
mortuos ad lr̃am.qꝛ tunc uiui ⁊ moꝛtui e
riũtuꝛ iudicãdi. Illi tũ uiui moriẽtuꝛ:ſʒ ſta
ti ĩ momẽto reſurgẽt iudiciũ cũ reſuſcitatis
receptuꝛi. Iſti quatuoꝛdeciĩ aꝛticuli colligũ
tuꝛ ð ſymbulo ꝙ apli ↄdiderũt.Articulũ pri
mũ ⁊ ſcõm ð diuinitate poſuit Petrus. An
dreas tertiũ. Bartholomeus quartũ. Simõ
quintũ. Thadeus ſextũ. Metthias ſeptimũ
Itẽ primũ ⁊ ſcõm articulũ ð xpᷣi humanita
te poſuit Jacobus maioꝛ. Johãnes tertiuʒ.
Thomas quartũ. Matthe quintũ. Jacobꝰ
minor ſextù. Philippus ſeptimũ. Si autem
queꝛatuꝛ an teneamux aliqua cꝛedere q̃ nõ
ſut articuli dicẽdum ẽ ꝙ ſic.Opoꝛtet em̃ cꝛe
dere deo.ꝙ ẽ credere vois eiꝰ ⁊ ſacre ſerip
ture. Sane ẽ circa G̊ ſciẽdum.ꝙ pars diuĩe
ſcripture q̃ eſt teſtimonialis ⁊ euangelica.ĩ
ibꝛ oꝝ quaternario ↄtinet᷑.Sunt em̃ quatu
oꝛ euãgeliſte quaſi quattuõ teſtes.ꝙ hõ ille
ꝗ dictꝰ ẽ ieſus fuit xpᷣs ĩ lege pꝛomiſſus:ꝛex
⁊ dñs oĩm ſaluatoꝛ hoĩʒ filiꝰ dei. Diuidunt
& inteꝛ ſe libri quatuoꝛ euangeliſtarum.ꝗa
mattheus intendit pꝛincipalꝛ declaraꝛe illũ
hoĩez fuiſſe xpᷣm.⁊ iõ in pᷣncipio dicẽs liber
generationis ieſu xpᷣi ñ expᷣſſit filij ði ſʒ filij
dauid filij abꝛahã.⁊ in ſentibus ſubdit ge
neratio xpᷣi ſic erat. Pic ẽ ꝙ figura hoĩs int
quattuõ aĩalia euãgeliſtas repñtantia.deſi
gnat mattheũ.qꝛ maxie ĩmorat circa hoiez
xpʒ oſtẽdẽdo ieſuʒz fuiſſe illũ.ꝗ ꝓmiſſus fue
rat in tota ſerie ſcripturaꝝ. Uñ quaſi de ho
mine exoꝛſus ẽ ſcribere:dicẽs.libeꝛ genera
tõis ieſu xpi.⁊c. Marcꝰ uero principaliter
intendit declaꝛaꝛe illum hoĩem fuiſſe ꝛegẽ
⁊2 dñm oĩm.ſicut in daniele habet᷑ ꝙ in die

bus q̃tuoꝛ regnoꝝ ſuſcitaret ðus celi regnũ

quintũ.ꝙ ñ coꝛũpetuꝛ: cuiꝰptas erit płas e
teꝛna. Pĩc ẽ ꝙ maꝛcus deſignatuꝛ peꝛ leonẽ
qui eſt ꝛex dominus aliorum animaliu.

Unñ ⁊ in eo audituꝛ nox leonis in deſeꝛto

rugientis ⁊? clamantis. Dic eſt etiã quõ ma
xime ciꝛca miracula immoꝛat ⁊ ciꝛca ꝛeſuꝛ

rectõem.⁊ parum ponit de doctzina xpᷣi ga

E—-
5s

2

—

Aaplm. Ixxxiij.

pꝛincipaliteꝛ intendit poteſtatẽ eiꝰ ad dñin
7 uiꝛt utẽ explicare.ꝗᷓ ĩ ſurrectõe ⁊ miacu
lis maxie eluceſcuũt. Lucas ueꝛo intẽdit prĩ
cipalite: declarare illũ hoĩeʒ fuiſſe ſaluato
rẽ hoĩm ⁊ iõ ĩ pᷣncipio ĩtꝛoducit gabꝛielẽ di
cẽtẽ. uocabis nom̃ erꝰieſum. ipᷣe em̃ ſaluũ fa
ciet pplm ſuũ a peccatis eoꝝ. ⁊ in ſcõo capi
tulo ſubdit vbu angeli ad paſtoꝛes.natus ẽ
uobis hodie ſaluatõ ĩ ciuitate dauid. Pic ẽ
ꝙ maxiĩe ĩmoꝛatuz circa geſta ⁊ facta xpᷣi.q̃
ſonãt ĩ clem̃tià ⁊ ſalutẽ:⁊ ĩ rᷣmiſſiõẽ pct᷑oꝝ.
Kt ꝑꝑ h̊ in refeꝛẽdo paſſionẽ.maxime expli
cauit vba dulcia ⁊ clemẽtia xpᷣi. ut ẽ illud.
pr̃ dimitte eiſ q; neſciũt ꝗd faciunt:⁊ illud.
hodie mecum eris ĩ paradiſſo:⁊ illud pater
in manꝰ tuas dne cõmendo ſpiritũ meum. ⁊
ipᷣe ſolꝰ refeꝛt quõ factꝰẽ ſudoꝛ eiꝰtanqᷓ; gut
te ſanguinis decurtẽtis ĩ terrã.q̃ſi in ſignum
balnei ſalutaris ⁊ medicinaliſ. Pinc ẽt ẽ qð
ꝑ figuꝛã uituli ꝗ aptꝰẽ ad ĩmolãdũ oſignat᷑.
Uñ ⁊ a Tacharia ſacẽdote initiũ ſumpſiſſe
legit᷑. Johes vo pᷣncipalit᷑ ĩtẽdit declarar il
lũ hoĩeʒ fuiſſe dei filiũ ⁊ ueꝛum deuzʒz. Et ꝙ;
h ſit ↄcluſio quã ipᷣe ĩtẽdit. ipᷣemet explicat
ciꝛca finẽ ſui euãgelij.ubi ait. Pec at ſcrip
ta ſt᷑.ut cꝛedatis qm̃ ieſꝰ ẽ xpᷣs filiꝰ d ei ⁊ ut
credẽtes uitã hẽatis in noĩne eiꝰ. Hinc ẽ ꝙ;
icipit a xpᷣi deitate dicẽdo.ĩ pᷣncipio erat ð
bu. ⁊ fere in quolibet euãgelij capitulo ſꝑ ĩ
