diceret nullus niſi a malicia ur̃a recedatis ⁊
penitentiam faciatis. Ticet enim falſitas ue
ſtra lateat in conſpectu populi non tamen la
teꝛe poterit in iudicio dei qꝛ tunc ert màife
ſta abſcõdita cõdis ueſtri. Sic eos arguebat
ut a malis ſuis reſipiſcẽtes.ꝑ iuſtã pniam fu
turi iudicij penã euaderẽt. Nã ſᷣm Sregoꝛiũ
Uẽtuꝛa i a ẽ extrema ði uẽdicta quã tũc fᷣu
gere peccator nõ ualet.ꝗ nũc ad lamẽta pẽi
tẽte ũ recurꝛit. Phariſei dicùt a phares ꝙ ẽ
diuiſio quaſi ab alijs diniſi.ł ſe diuidẽtes. ſ.
iundeoꝝ ſaceꝛdotes ꝗ in habitu ⁊ in uictu ⁊ ĩ
geſtu erãt quodãmõ diſtincti ab aliis i ſignũ
maioris religiõis. Saducei dicunt᷑ a zadoch
q̃ſi iuſti uel ſe iuſtifictes.ꝗ ꝗnq; libꝛos moi
ſi recipiunt ꝓphetas reſpuũt ꝛeſurreciõem ⁊
angelos ẽe ñ credunt. Hos quoq; ꝗ int᷑ iuõoſ
maiores eẽ videbant᷑. uidẽs iohes ad ſuũ ue
nire baptiſmũ eos ĩcrepabat.⁊ ↄfidenter ui
cia eoꝝ arguẽs utroſq; genimina ⁊ ꝓgenies
viperarũ uocabat.qr uenenũ ypoc hriſiſ 7 ez
roris a ſuis traxeꝛunt ꝓgenitoribus.⁊ qꝛ ma
loꝝ acta imitãtes eis inuidẽt eos pſequunt.
2 ita uenenati filii dei uenenatis ꝑpentib“ ſut
nati. Nã vᷣz rᷣmigiũ ↄſuetudo ſẽptuꝛaꝝ ẽ ab
imitatõe opeꝝ nomina iponer̃. Sic ⁊ iſti ab
imitatõe uiperaꝝ ꝓgenies uiperaꝝ dicunt.
Cũ igit᷑ pnia ⁊ corꝛectõe maxime indigeꝛent
increpant᷑ qr ñ pᷣus uenena ðponũt.ut ſic ad
baptiſmũ ueniãt. Uñ ſubiũgitur.( F acite er
go).ſ. in preſenti ⁊ cito(dignos fſꝛuccus pnĩe
Jid eſt pniam dignam ⁊ fꝛuctuoſaʒ ꝑ contri
tõem,.ꝑ confeſſionem.ꝑ ſatiſfactõnem: ut ſu
giatis irã uent u:ã.qr hec eſt ſola uia euadẽ
di ilam. Ubi Criſoſtomus.Nõ ei ſatis ẽ pe
nitentibus peccata dimittere ſz opus ẽ eis
fꝛuctus ferꝛe. ſ̃m illud. Declina a mal o⁊ fac
bonum. Sicut nõ ſufficit ad ſanatõem ſagit
tam euelleꝛe. ſz oportet ulceri medicamtum
apponeꝛe. Non ãt dicit fꝛuctũ ſed fructꝰ. co
piam deſignans. Dec Cꝛziſoſtomus. &cuctns
nero dicit ñ qualeſcũq;.ſed dignos pnĩe.id ẽ
m exigentiam culpe. ut ſᷣm SGregoriũ.Quã
to quis grauius peccauit tantoamplius pro
qualitate culpe peniteat.⁊ tantomaioꝛa que
rat bonoꝛum opꝑa lucra ꝑ pniam.qᷓ;tograuio
ra ſibi intulit damna ꝑ culpam. Unð i Apo
calipn.Quantum ſe glorificauit ⁊ in öliciis
fuit tãtum ille date tormentum ⁊ luctũ. Ubi
petꝛus cantor pariſieñ. Sed ꝗd faciendum iꝛ
retito pluꝛibus facinoribus ↄfitẽti.tam̃ ⁊ pe
nitẽti qualitercũq;.nolenti at ſubire opus ⁊
frnetum pnie dignum culpe. Ego ne a ſe re
pelleret carit atem. ꝑ impoſitõz grauioris pe
nitẽtie:reſpuẽs eam ꝑ tedium. modicam ei ĩ
iungeꝛe pniam. Melius em̃ eſt ut in purga
torio ſuppleat ꝙ minus hic agit᷑.qᷓ; quis in ĩ
ſerno eteꝛnaliteꝛ puniatur. Aut em̃ deuſ aut

bomo punit. Sed quid ſi ↄfeſſoꝛ mihi nõ ĩiũ

Caplʒ. x vij.

git fructũ dignum penitẽtie.ſ. ꝓ quantitate
culpe. E go ſupplebo.qꝛ m quititatem ⁊ q̃ᷓ
litatẽ cłpe.metiri dʒ quãtitas pene ꝙ fit ex
deſcꝛetõe que neceſſaria ẽ penitẽti ſicut⁊ cõ
feſſori. Pec Petꝛus.Sed qr iudei de gſ̃ris
nobilitate ⁊ ſanctitate gloriãtes.ſ.qr ð̊ abra
hã deſcẽderũt ex ꝓmiſione facta abrahe ſiñ
opꝑibus ſalutẽ ↄſeꝗ preſumebant.ideo ſubiũ
git. ¶( Et nolite diceꝛe )ueꝛbo uel mente (itra
uos)per falſã.ſ.eſtimationezꝭ (prĩes habem
abꝛaha)de eins iuſticia ↄfidedo ⁊ ex Gᷓ̊ uos
iuſtos ᷣputãdo:cꝛede nes uos ſaluari ſine o

peribus pnie.qr ſine fructu pnie. nullus ſanc

torũ poterit pc toꝛes ſaluar. Sic ãt ur̃ ð plu

ꝛibus xpianis.ꝗ deuotõem ſpecialem ad ali

quẽ ſanctoꝝ habentes.ꝑ eoꝝ merita ſaluari
cꝛedunt ſiue operibus boms. Pec eſt etiam
gloriatio quorüdam religioſorũ ꝗ gloriant

de bhonitate ⁊ ſanctitate fundatoꝛũ. patruʒ

ſuorum: ꝗbus dici poteſt ſi filii abꝛahe eſtis

opa abrahe facite. Pec ẽt eſt ſtulta giiatio

gquorũdam miſeroꝝ. qui uane głiantuꝛ de ſta

tu ſuoꝝ natalium. Ubi Crip.quid eĩ ꝓdeſt ei
quẽ ſordidãt mores.generatõ claꝛazaut ꝗd

nocet illi generatõ uit quẽ mores adornam⸗

Ta ⁊ aurũ de terra naſcit ⁊z nõ ẽ terra.aurũ

ggem eligitur ⁊? terꝛa ↄtemnitu?. Welius &

enim de uili geneze clarũ fieri: q; ð claro ge
neꝛe ↄtẽptibilem naſci. Meliꝰ eſt alicui ut ĩ
eo gloꝛieuent ꝑentes qꝛ talẽ filiu hũt: q; ut ip
ſe ĩ parentibus gloriet᷑. Sic ⁊ uos nolite głia
ꝛi dicẽteſ ꝗqr pr̃eʒ habemus abrahã.ſʒ magii
er pbeſcite qr filii eſtis eiꝰ:⁊ ſanctitatis eius
nõ eſtis heredes.De adulteꝛio eĩ natus ur̃ ꝗ
non aſſimulat ꝓrez ⁊ qui ſanctitati ſui gene
ris nõ rñdent amittunt geneꝛis dignitatem.
DHec Criſoſtomus.Et iõ nõ de ꝓpagatõe car
nali ſʒ de imitatõe ſpũsli ẽ cõfitendũ nec in
csꝛne ſed in fide ẽ gloꝛiandũ.nõ eĩ ꝗ ſemen
ſunt abꝛahe:omnes filii ſunt:ſʒ qui fidẽ eiuſ
imitantur. nã ſanctitas ñ uenit ꝑ ꝓpagstõeʒ
nꝗqe ſʒ p gr az vtut᷑ dine. Judei ꝗðẽ filu abꝛa
he erant ſ̃m caꝛnẽ.ſʒ ñ f̃ůʒ fidei imitatõem:
2 qr fidem abꝛa he de xpᷣo ꝛeſpuer̃t.iõ nomẽ-
filiatõis abꝛahe ꝑdideꝛunt.E cõtꝛario genti
les qr fidem xpᷣi deuote ad pᷣdicatõem apłoꝝ
receperũt: ideo filii Abꝛahe facti ſunt.Et h;
eſt ꝙ ſubdit iohes (Dico em̃ uobis qr pot de
us de lapidibus iſtis)id eſt de gentilibꝰ per
hos lapides ſignatis.(ſuſcit a filios abrahe
If de ⁊ imitatõe id eſt imitatoteſ fidei abꝛa
he. Qui em̃ fidẽ atq; opeꝛa abrahe fuerit ſe
cutus:ille abrahe meretur dici filius. Põt
etiam deus de lapidibus filios abrahe ſuſci
tare.id eſt de duꝛis ⁊ pc toribus deuotos fa
ceꝛe ꝙ utinam in me dignetur oſtendere.Di
cituꝛ autem ꝙ iohes digito ad Iram demon
ſtrauit ⁊ oſtendit eis.xiui.lapides illos quos
ioſue peꝛ.xii.duces tribuũ iſeł.ð mædio ⁊ fũ
do iordanis in aꝛidam tꝛaſportari kerpit g
4

De officio ⁊ uita

Et totidẽ ĩ eodem alneo/ex terra f̃põi fecit
pꝑ prios ariditatem ⁊ excecationẽ figuras iu
deorũ:ꝑ ſecundoſ.fidẽ gentium ꝑ baptiſmũ:
uel per pᷣmos emerſõem gẽtium ĩ lucẽ fiðᷣi ꝑ.
ſecundos ſubmerſionẽ iudeoꝝ ĩ ifedilitatem
Et merito ꝑ lapides ſignãtnur gẽtes ł qꝛ cole
bãt idola ð lapidibus facta:uñ: ĩ pſalmo dr̃.
Similes illis fiãt ꝗ faciũt ea:ł qr hẽbãt cor
da lapidea.i.ad ĩtellectũ ði ĩſẽſibilia:De qui
bus filij abꝛahe ſuſcitati ſt᷑.qꝛ dum i abꝛahe
ſeminęæ id eſt ĩ xpᷣo crediderunt eius filij fatti
ſt᷑.cuiuſ ſemĩe ſunt uniti.Uñ eiſdem gẽtibuſ
Paulꝰdicit. Si ãt uos xpᷣi ergo abrahe ſem
eſtis:ᷣʒ pmiſſionẽ heredes.F ilij ergo abra
he ð lapidibus ſuſcitati ſt᷑:qñ iudeis ꝑ.ĩfedᷣli
tatẽ a filiatõe abrahe ðcidẽtibus.gentiles fi
dẽ xpᷣi recipiẽtes:ĩ locũ eoꝝ ſubſtitnti ſunt.
Sic g ſjʒ rabanũ.Quia pᷣco vitatis ad dignũ
pnie fꝛuctũ faciẽdum.iudeos ĩcitar̃᷑ uolebat
eos ad humilitatẽ ꝓpuocabat.ſine qua nullꝰ
penitere põt.Et qꝛ doctor viratis non ſolũ ðᷣ
bet nicia cõfidẽter arguere ſʒ ẽt penã pᷣdice
ꝛe:iõ qĩ rõez aſſignãs cuꝛ ad pniã ĩ pñᷣti ⁊ ei
to faciẽdã monueꝛit. Subdit dicẽs( Jã eim
ſecuris) id ẽ ſeueritas dine iuſticie(ad ꝛadi
cẽ arboris põita ẽ.ad pᷣſcĩidẽdũ pctores ob
ſtiatos ð pnti uita: ⁊ ad cõburꝛẽdũ eos in ge
bhbẽna. Uel ſecuris id ẽ trãſit ꝰuite ſuccedẽtis.
ad radicẽ ⁊ natiuitatẽ arboris ⁊ cu ſi bet ho
mis poita ẽ qꝛ ab ipᷣo natiuitatis innõ ĩcipit
hõ tẽdeꝛe ad caſum. Nã ſ̃ʒ Aug. nihil aliud

ẽ uiuer̃ qᷓ; ð uita trãſire ⁊ ad mortẽ tendere.·
Nox eĩ q̃i unꝰ caꝛpentateꝛ ð dicta aꝛbor̃ tol

lit unũ copulũ ⁊ dies ſiłit᷑ aliũ: quot eim die

do noctibꝰuixit hõ tot mĩus habet uiueꝛe.·
7 ad ultimũ neceſſe habet arbor cadeꝛe. Et
ẽte nbicũq; ceciderit ibi ᷣmãebit. ut dicit

eccleſiaſt.ſiue ceciderit lignũ ad anſtꝝ ſcili
cet ꝑadiſi.ſiue að aꝗlonẽ.ſcʒ ifeꝛm.ĩ quocun

q; loco ceciderit ibi erit. Naturaliter ueꝛo ca

dit arboꝛ ad partem ĩ quam mags iclinant
eã rami ⁊ fructꝰnic homo cadit. ubi magis in

clinatur modo per affectõnes ⁊ opera ſeu ac

tus. Unde Bernar. ſiue ad auſtrum ſiue ad

aquilonez arbor ceciderit:ibi erit. Auſtri ca
lor ⁊ leuitas ĩ ſacra ſcꝛiptura bonam ſolent
hbre ſignificatõz ab aquilõe vo pãdit oẽ ma
lũ. Porꝛo hoĩi es ſicut aꝛbores uidet aliquis.
Excidit᷑ ergo arbor ĩ morte. ⁊ quocunq; ce
ciderit ibi erit:qr ibi iudicabit te deꝰ ubi te
inueneꝛit. Ibi inqᷓ; erit immutabiliter ⁊ iꝛre
tractabiliter. Uideat quo caſura ſit ãteqᷓ; ca
dat:qr poſtq; ceciderit ñ adiciet ut reſuꝛgat
Qua pꝑte caſura ſit arbor ſi ſci uolueris.ra
mos eiꝰ attẽde: ubi maior ẽ copia ramoꝛum
⁊ põderoſior. inde caſurã eẽ ne dubites:ſi tſi
fuerit tunc exciſa. Rami noſtri öſyõria nr̃a
ſunt.ꝗbus ad auſtrũ extendimur. ſi ſpũalia
fuerint: ſi caꝛnalia fueꝛit ad aquilonẽ. Que
neꝛo preponderent medium corpus indicat.

Johis baptiſte.

Illa pᷣponderãt q̃ ſeeũ tꝛaxerĩt corpᷣus Pec
Berñ.Et ſubiũgit iohes((Om̃is ergo arboꝛ)
id eſt oĩs hõ generaliter.ſine perſonarum. ſ.
acceptõe(non faciẽs h̊ fꝛuctum bonum) ſim
pꝓliciteꝛ ſine criminis admixtõe (excidetur)
a cetu fiõliũ ſẽtẽcialiteꝛ ĩ morte(⁊ ĩ ignem)
iextinguibilem Cmittet Yeteꝛnaliter ſine re
emptõe.q̃ eſt pena contra culpã. Der B er
go patet ꝙ ſola obmiſſio damnat. E xempluʒ
de hoc habet᷑ è ſeruo pigro.⁊ inde eſt ꝛ:ꝙ in
iuditio fiet ↄrꝛa malos ð obmiſſiõibus tm cõ
memoratõ. Non ergo ſufficit homini declĩa
re a malo.niſi faciat etiam bonũ. Nihil em ĩ
fꝛuctuoſũ diligit us.nihil ĩ horro ſui.mihil ĩ
uinea ſua.nihil ĩ agro ſuo uult eſſe infructu
oſũ.ſicut nec ĩ ꝑadiſo erat arbor infructuoſa
ex hoc patet quia pꝛimi ꝑnteſ iubebantuꝛ co
medere ex omni ligno in paꝛadiſo.pꝛeterq; ᷣ
ligno ſcie boni ⁊ mali.Si aũt ille ꝗ nã facit
fꝛuctum bonum ĩ ignẽ eſt mittẽdus.ꝗd erit
ð illo ꝗ malũ facit. Aꝛboꝛ iſta ẽ genꝰ huma
nũ ſiue hõ ꝗ ẽ q̃i aꝛboꝛ ↄueꝛſa. Quedã ueꝛo
aꝛboꝛes omnino ſt᷑ aride ⁊ ſteꝛiles ut pagani
⁊ ĩcꝛeduli. Queda uiꝛides ut xpᷣiãt.⁊ iteꝛ has
uiꝛides quedã ĩifructuoſe ſt᷑ ⁊ nullum feuctũ
faciũt ut ocioſi accidioſi.quedã faciunt fruc
tũ ſed iutilẽ ⁊ non bonum ſen meritorium ut
hypocrite.q̃dã faciunt fꝛuctũ nõ tm̃ iutilem
ſed malum ⁊ nenenoſum.ut heꝛetici:qui pꝛe
dicãdo fꝛuctũ paꝛiunt ſed moꝛtifeꝛum ⁊ hee
omnes iĩicẽdio apte ſunt ⁊? dãnabileſ.quedazʒ
vo bonum fꝛuctũ faciunt.ut boni catholici:
obediẽtes ueꝛbo d᷑i. Radices aꝛboꝛis ſunt co
git a tiones.ꝗbus plantati:uel ſurſum celo ſu
ſtolluntuꝛ. ad ima ifeꝛni mittũtuꝛ. Uel ꝛadi
ces ſunt uoluntas bona ⁊ mala.ex q̃ ſicut ex
radiee ꝓdeunt tanq; fructus bona uel mala
vba ⁊ oꝑa.que uoluntatis ſt᷑ teſtimõia. Igit᷑
(ut dicit Ambꝛo.)faciat feuctũ ꝗ poteſt gre
q debet pmie adeſt dominus qui fructũ reꝗ
ꝛat fecundos uiuificet ſteꝛiles ꝛepꝛehendat
Turbe vo cõminatõnẽ ge hẽne pꝛo operibꝰ
malł ⁊ obmiſſione bonoꝝ audientes.teꝛriti ĩ
teæꝛogabant dicentes (Ergo)ne excidamuz
⁊2 ĩ ignẽ mittamuꝛ (quid faciemus ) ⁊ opera

bimur. Quaſi dicerẽt uitam noſtram corꝛige

re parati ſumꝰ.Et reſpõdens dicebat tubis
¶ Qui habet duas tunicas)i .ueſtimentũ ſu
pꝓfluum (det ſuperabundat (non hahenti
2 habet eſcas)ſupeꝛfluas (ſimiliter faciat )
t ita itelligendum eſt de alijs rebus ꝗbuſ
cunque que ſuꝑfluunt. conſiderata conneniẽ
ti nece itate ſtatus peꝛſone. Unde Baſilius
Pinc autẽ docemur ꝗa ex omm eo quod af
fluit ſupra prop uictus neceſſitate.tenemur
erꝛogaꝛe illi ꝗ non habet propteꝛ deum qui
q̃cuq; poſſidemus largitus eſt. Unõ ⁊ grego
rius. Quia enim ĩ lege ſcriptum eſt diliges p
ximum tuum ſicut teipſum. mius proximum
agmare conuincitur, qui non cu eo in neceſſi

ſerſin inpentere/
Aug Cn tas n heif⸗
tratumumt cu fue
õ
tonem uenertt quid h
1ſNmorilucrum. O
luz tho. Icivitiſt ca
noſuoctisminategen
busoſtituto. banc tu e
furwe ute nutrieris Pe
ſectionen uparatus ,
e pro franndetais, d
gen ditilesſanenne
ultum ptlitate auder
kofumn mmiſerenur ioſ
fentur. Uide Aris, ſl
ſuen pauyer gens
ſecinitbus porera ſ⸗
enpiutum panpere
viczgitfutmni n
erdedi Phmnn
min Nclirſe
Anntßa⸗

t illeg naͤ ſacit
ttedus ga ent
ae gen humg
9, Queda uero
eles ut pagani
bidt. ? iter hag

ſullum huctů

i faciunt fruc
neritorium ut
tmm iutilem
ꝛetici: qui pꝛe
efeꝛum 2 hee
bileſ. quegaz
ni catholici:
boꝛs ſunt ce
urſum celo ſu
utm. Oel ꝛadi
.ex q ſicin ex
vong uel mala
eſtimoͤſa. Jt
tũ g poteſt gfe
gui fructu reg
9 kepꝛehendat
eno opeiib⸗
entes.teꝛriti i
ne excidamu?
nus )t oper4
ſtram coruge
licebar tmbis
ueſtimemu ſi

E

——

Pꝛime partis.

tate illiꝰ.etiam ea que ſibi ſunt neceſſaria ꝑ
titur. Ubi ſciendum qð duas tunicaſ haber̃.
eſt ultra neceſſitatem aliquid ſupeꝛfluũ ha
bere non habens autem poteſt intelligi exñs
in neceſſitate extrema. uel citra neceſſitatẽ
que aliter abſq; periculo poteſt probabiliteꝛ
tꝛanſiri.tunc dicendum quod habens ſic ſuꝑ
ua.quod ultra neceſſitatem ſui ⁊ ſuoꝝ quo
zꝛum cuꝛa ⁊ nexuſ maioꝛ ex caritate ſibi incũ
bit ea habet.⁊ abſq; illis poteſt trãſigere. ex
precepto tenetu non habenti exiſtenti ĩ ex
trema neceſſitate dare: aliteꝛ ſibi ſuũ aufert
? uitam cum in tali neceſſitate.ſic ſuꝑflua il
li ſint tanquam debita ſuaquantum ad ipſiꝰ
neceſſitatem ꝑtinet. Si vero non habens ſic
citꝛa extremam neceſſitatem. tunc dare nõ
cadit ſub pꝛecepto ſed ſub conſilio. Pic ꝓba
tuꝛ homo.⁊ apparet in paruo: quid facturꝰ
eſſet in magno. Unde Gꝛego.Qui tranquilli
tatis tempoꝛe non dat pꝛo deo tunicam ſuaʒ
quomodo in perſecutione daturus erit aĩazʒ
ſuã. Wirtus eꝛgo caritatis ut inuicta ſit ĩ per
tuꝛbatõe.nutriat ꝑ miſericordiam in tranꝗl
litate:quatenus omnipotenti dño pꝛimum di
ſcat ſua impendeꝛze.poſtmodum ſe: Unde ⁊
Aug-Caritas ut peꝛficiatuꝛ naſcitur.cũ fae
rit nata:nutrit᷑.cũ fuerit nutꝛita:roboratuꝛ
cum fuerit ꝛoborata:ꝑficit᷑. Cum ad perfec

tionem uenerit quid dicit᷑. Mihi viuere xps

eſt.⁊ mori lucrum. Optabam diſſolui ⁊ eſſe
cuʒ xpᷣo. Incipit iſta caritas fratres ut de ſu
is ſuꝑfluis tribuat egenti in anguſtijs aliqui
bus ↄſtituto.hanc ita ceptaz.ſi vbo ði ⁊ ſpe
future uite nutrieris.peruenies ad illam per
fectionem. ut paratus ſis animam tuam põe
ꝛe pro fratꝛibus tauis. Dec Aug. Non eꝛgo pi
geat dinites ſubueniꝛe pauperibus.qr pro di
uitum vtilitate pauꝑes deus fecit ut ꝑ G̊ q;
eorum miſerentur ipſi miſericordiam cõſeqᷓ
rentur. Unde Criᷣ.Ne putes quia propt᷑ uti
litatem paupeꝝ deus diuites fecit.quos ⁊ ſi
ne diuitibus poterat ſuſtentaꝛe.ſed ꝑꝑ utili
tatem diuitum pauperes fecit.qr infcuctuoſi
⁊ ſteriles eꝛãt futuri.niſi pauperes facti fniſ
ſent Pec Cꝛiſ. Johannes itaq; turbis ⁊ rudi
bus nondum difficilia ſcilicet uigilias.ieiũia
2 hᷣmodi imponit ſʒ opa miſcõie ad dignos
fructus pnie iniũgit.ſꝑ ꝗbꝰdñs ĩi iudicio diſ
ceptabit.⁊ ðᷣ ꝗbꝰ alibi dicit. Date elemoſinã
⁊2 omnia munda ſunt uobis. Uñ Beda. Ordo
predicandi aptiſſimus eſt ut poſt penitentiã
elemoſina.i.opꝰ miſericoꝛdie ſnggeꝛat. Ille
enim iuſte a deo penitens ut ſui miſereat im
petrat.qui proximi indigentis quantũ ualet:
ipſe miſeꝛeri non tardat. Ac ꝗ aueꝛtit auꝛez
ſuam ne audiat pauperem.oꝛatio eiderit ex
pectabilis. Unde ⁊ iohes baptiſta.cũ tuꝛbis
ſuadeꝛet.ne meꝛito ſue ſteꝛilitatis in ignem
mitteꝛentuꝛ. dignos penitentie fructus eẽ fa
ciendos:mox conſilium ſalutis queꝛentibus

Capkz. x vij.

adiunxit.atq; ait.ꝗ habet duas tunicas det
non habenti. ⁊ qui habet eſcas ſimiliter fᷣaci
at. Inter hec autem (ut ait Grego) ſcienduzʒz
eſt quantum miſericoꝛdie opeꝛa valeant cuʒz
ad frnuctus dignos penitentie ipſa pre ceteꝛis
precipiuntur. Et hene mentionem facit de
tunica ⁊ eſca.quia tumca qua interius ⁊ de
neceſſitate tegimur pluſquam pallium ẽ ne
ceſſaria.? adhuc magis neceſſaria eſt eſca.
Ad fructus eꝛgo dignos penitentie pertinet.
ut non exteꝛiora ⁊ minus neceſſaria ſed etiã
ipſa ualde neceſſaria cuzʒ pꝛoximis diuidamꝰ
ut eſcam qua uiuimus.⁊ tunicam qua veſti
mur. Pinc babetur argumentuz. quod ſi ba

bens duas tunicas ptecipituꝛ unam daꝛe nj⸗

habenti ergo multofortiuſ qui habet duo be
neficia. tenetur ünum dimitte:e non habẽti
⁊ maxrime ideo qr duobus nequit ſeruire al
taꝛibꝰ.Et ſi hñs eſcas ſuꝑfluas iubet᷑ dare ñ
habenti.ergo qui habet duo feꝛcula quod pᷣ
teꝛ neceſſitatem eſt. uel ad minus eque lbe
ꝛare tenetur de duobus eꝛogare egenti. Per
tunicas poſſunt uiꝛtutes que ſunt anime ue
ſtes intelligi.quas habens applicare ad bo
num proximi. Et peꝛ eſcas poſſunt intelligi
ſacre ſcꝛipture que ſunt ſpiꝛituales eſce q̃s
habens debet pꝛoximum ſpũaliteꝛ ĩde paſ
ceꝛe(Ueneꝛũt g& ⁊ publicãi)ſic dicti qꝛ ne

gotijſ ad publicu ꝑtinẽ tibꝰſe ĩtꝛomittũt ut ꝗ
publica uectigalia. theolonia. pedagia 2 tri

buta colligũt.ſiue ꝗq.hoꝝ ⁊ reddituũ fiſci.uł
ꝛeꝝ publicaꝝ ↄductoꝛes ſt᷑ necñ ⁊ hi ꝗ ſecnli
h lucra ꝑ negocia.ſ.ꝑ mercatuꝛas fumas ⁊z
homõi quer᷑̃t. Doſt minores pc tores ueneꝛũt
ẽt maiores (ut baptizaꝛẽt ab eo.Et dixerũt
ad illů. Magiſter ꝗd faciemꝰ) ut.ſ.uitã eter
nã hẽamꝰ(At ille dixit. Nhil ã pliꝰ).ſ.ĩ tri
butis ⁊ uectigalibꝰ ab aliquo(exigatis q;ᷓ ꝙ;
ↄſtitut ẽ uobis).ſ.a legibꝰ ⁊ ↄ ſuetudibꝰap
pꝓrobatis. Voc ãt dixit ꝗqx collectores talium
ſolent eſſe proni ad plus colligendum.q; eis
ſit permiſſum uel mandatũ:ut ꝙ ampliꝰ fue
rit eis remaneat. Non prius monet eos ð ele
moſinaꝛum laꝛgitõne ſed ut caueant a rapia
rei aliene.i quo innuit.quod prius declinan
dum eſt a malo ⁊ poſtea faciendũ bonum ⁊
ſic primo reſtituenda eſt res aliena quam ſit
facienda elemoſina. Unde Beda. Publica
nos ab agenda fraude co heꝛcet. ut duʒ pᷣmo
ſe ab alienorum temperarent appetitu tãdẽ
ad pꝛopᷣa cum proximis comunic anda peꝛtiĩ
gerent. Der publicanos poſſunt iĩtelligi offi
ciales dominoꝛum ⁊ prepoſſiti qui non debẽt
a ppło exigere.niſi ꝙ conſtitutuzʒ ẽ ſ̃ʒ ordinẽ
iuſticie.¶ Interrogaueꝛũt ãt ⁊ militeſ ꝗd fa
ciemꝰz nos).ſ.ut ſalui ſimus.Et ait illis ne
minẽ ↄcuciat᷑.ſ.ſub pᷣtextu officij ur̃i paupe
res ꝗ ſe öfendeꝛe ñ poſſunt opprimendo uel
corporaliter aſfligẽdo ł ĩidebite terrẽdo(ne
q; ealũmam faciatis talius crimẽ diumibus

»

— 2 2 „ * 4
De eo ꝙ iohes ñ ꝑ ſeipᷣm ſʒ a deo miſſus uenit ad publicũ. mlimnn
g . 64 ect. f. ſeſti.
7 potentibus ĩponẽdo ⁊ eos in cãm trahẽdo Et nota quod iohãnes ſᷣm audiẽtiuʒ diſpoſt monnn, nili
⁊2 ůic pecuniã ⁊ bona eorum q ꝑ aliam uiam 1õʒ effüũdebat f̃ᷣmonẽ ut qum miora perfice ie) miirin.
a talibus ꝛaꝑe ⁊ haber̃ nõ poteſtis extoꝛquẽ rẽt tandẽ ad maioꝛa ꝑtingeꝛent. Unde Ari. 4R rta no

do((⁊ contenti eſtote ſtipendijs ueſtꝛis)qᷓ ꝓ

defenſione patrie ? reipublice hẽntis preter
bec etiam ſine oppreſione ⁊ falſi criminis im

Uolebat at iohànes qñ publicais ⁊ militibꝰ
loq̃bdat:ad alia maioꝛẽ perſectõzʒ eos tradu
cere.ſed qm̃ nõdũ erant ad illã idonei miora

poſitõe a nullo tallias ⁊ exactiones muneꝝ ł reſeꝛat:ne ſi potioꝛa ꝓferꝛet.nequaq; illis in e⸗Slune ig
ſeruitiorum exigendo. Ad predicta autem ĩ tẽdeꝛent.⁊ his ẽt puarent᷑. Pec Cri. Maiõa ſen (laritss den ti
ducebat bis Jopes milites (qr ad contꝛaria aũt q̃ tuꝛbis pᷣcepeꝛat.ẽt ad publicanos ⁊ mi pomſſunn .
proni eſſe ſolẽt) ̃quirẽtes iſidiando pᷣdag ab lites ac ↄmunit᷑ ad oẽs ꝑtinẽèt. Unõ Ambro. noe unio huane
eis ꝗbus militando ꝓdeſſe debent. Unde pe Singulis quodq; geneꝛibus boĩm connenienſ i eliſta.eum
trꝰ Gleſẽſis. Podie militaris diſciplia prſus teibuit ſanctus baptiſta rñũſum unũ oibꝰ ita. “ Peig nucerel
euanuit. Olim ſe milites iuꝛamti uinculo o Publicãis ne ultꝛa pᷣſcꝛiptũ exigãt militibꝰ reileeſet tn.
bligabãt.ꝙ ſtarẽtꝓ r̃ipublice ſtatu.ꝙ ĩ acie ne calũniã faciẽtes.pᷣdã reqꝛãt. Sʒq h̊ ⁊ alia 1 neteuigeliſt
nõ ngerẽt ⁊ ꝙ uite ꝓprie utilitatem cõez pᷣ ofſficioꝝ pᷣcepta ſinguloꝝ.Miſcdᷣia ↄmuniſ ẽ g eſſentiam?
herent. Sed ⁊ hodie enſes ſuos recipinnt de uſus idðo cõmune preceptuz omnibus officijſ. 1. nnmic; alie
altari. ut ꝓfiteãt ſe filios eccleſie atq; ad ho omnibꝰ etatibꝰ neceſſariũ ⁊ ab oĩbus ðferen u ncipn⸗
norẽ ſacerootij ad tuicõem pauꝑm.ad uĩdic dum eſt. Non publicanus non miles excipit KieR lelt

tam malefactorũ.⁊ ad patrie liberationeʒ ſe

gladiũ accepiſſe. Poꝛro ĩ cõtrariũ res uerſa
?. Nam ex quo hodie militari cĩgulo decoꝛã

non agricola luꝛbanus diues ⁊ paupeꝛ omes
ĩ cõmune admonẽt.ut cõferant non habẽti
Miſcõia eĩ plenitudo vᷣtutũ eſt.⁊ iõ ab oĩbꝰ

tur: ſtatiʒ ĩſurgũt ĩ xpᷣs qñi deſeuiũt ĩ patri eſt ꝓpeſita ꝑſfecte ſorma vtutis.ne ueſtim̃tis nare d
moniũ crucifixi ſpoliãt ⁊ pᷣdãt ſubiectoſ ſibi alim̃tiſq; ſuis ꝑcant. Miſcðie tñ ipſꝰ ꝓ poſſi wai *
paupꝑes ⁊ miſerabiliter atq; ĩmiſericoꝛdit᷑ af bilitate ↄditõis humane m̃ſiꝛa ᷣuat.ut ñ ſᷣ —
ſen

fligut miſeros ut ĩ doloꝛibꝰ aliẽis illicitos ap
petitꝰ ⁊ extraoꝛdinaꝛias ipleant uoluntates.
Pec Pe. Olim ꝗppe ꝛectoꝛes ⁊ gubeꝛnator̃ſ
terꝛaꝝ a milite uſq; ad regẽ ⁊ ĩꝑpatorem utili

fraude mercatõeſ faciat.⁊ qui aliena bona ſi
bi cõmiſſa nõ ĩuadet: Quis eſt ex maioꝛibus
oni minoribus calumniam ñ faciat? qui ſer

bi unuſꝗſq; totũ eꝛipiat.ſʒ qdð hʒ cũ pauꝑibꝰ
igt. Dec Ambroſius. i
Eatiſſime Johes baptiſta pᷣcurſõ xpᷣi
⁊ uirgo ſcfiſſime.qui pnĩiam peccato

pa OQꝛatio.
ribus vbo pᷣdicaſti.⁊ e nihilominus

de deſerto ad baptizandum ⁊ teſtimoniuzʒ ꝑ
hibẽdum de xpᷣo. Ubi obie uirtus ĩ iohe cõ
mendat. non enĩ a ſemetipſo.id è a ſua pᷣſũp

rlin luminis o
loez t ſc ſicti iunt lu
enplo. Jöa at luroͦh

tati ꝛeipublice magis qᷓ; priuate ĩtendebant. ursſeun obetrolll
panꝑes ſe tueri ñ ualentes ðfendebãt. Sed exẽplo ðmõſtraſti.ſcilicet auſteram ĩ uictu pri,d ſne ticipatd
prob dolor hodie ð ꝛzepublica ⁊ pauꝑibuſ pa 2 ueſtitu uitam ducẽdo.⁊ te a mði illecebriſ luminat lumine gatie
rũ curant:terras ⁊ res alienaſ iuadũt ⁊ occu elũgãdo:obſecro te obtineꝓ me.iuis ſacris lemiboc noͤnn eneb
pãt:ut alijs excluſs domũ ſuã ditent ⁊ auge pᷣcibns.ut donet mihi dominus congruentẽ üiluminidun, gr n
ant. pauꝑes miſerabilit᷑ affligi ꝑmittũt.⁊ qð abſtinẽtiam cibi.⁊ potꝰ.cogitatõis locutõis Ali Auminat. ui no
plus ẽ.ẽt ipimet imiſericoꝛdit᷑ eos affligunt. arq; operis:cuſtodiat me ab omni pollutiõe u Velßn iiFl
Et ideo timdũ ẽ eis ne ĩ poſteꝝ a terra uiuẽ mtis ⁊ cõpꝑiſ.ↄcedatq; mihi qᷓ;diu ĩ hae uita guamuminſei tade⸗
tiũ alienẽt᷑ ⁊ a regno celoꝝ ꝙ pauꝑz ẽ exclu tpᷣali ſubſiſto.ſegregaꝛi a uitiis.ac militaꝛi ſi .R Non ſunt luminan de
dãt᷑. Vt ẽt dicit Aug. AQuilibet queq; recto bi. ⁊ ita dignos fꝛuctꝰpnie faceꝛe:ut ualeam Dinfiuentia hiucs,
res quilibet clerici ſi ampliꝰ qᷓ; decꝛetũ ẽ eis oĩm pct᷑oꝝ meoꝝ ueniam cõſeꝗ/⁊ ad uitam beulos claucen 8
ꝗqrũt.tãqᷓ; calũniatores ⁊ cõcuſſores iohis ſẽ eternam peruenire Amen. lioo no l egſl
tẽtia ↄdeénant᷑ milites em vpᷣi ſumꝰ. Peꝛ mili De eo ꝙ iohes ñ ꝑ ſeipᷣm ſed a deo miſſus ne ſel imili varell,
tes ẽt poſſunt pᷣdicatões ĩtelligi quos armat nit ad publicũ. Corrñndet euãgelio(( Fuit bõ n uecpgui
Apts dicẽs.Accip ite armaturam ði ⁊ gladiũ miſſus a ðᷣo cui nom̃ erat iohes ⁊ xviii.ca. nun.ta luce/
ſpũs ꝙ ẽ uerbũ dei. Iſtis dicit᷑ neminem con 2 6 Uod autem iohannes officiuʒ bap niagetonomin
cuciatis nimis aſꝑe pdicando ⁊ ſic ad deſꝑa tiſmi. non propᷣa auctoritate uſuꝛ rie 1d gfam
tionem ĩducẽdo neq; calũniam faciatis pꝛe pauerit ſed ad teſtificandum xp̃i antdüriurl
dicatõm ſubtrahẽdo ꝛeputantes eos ĩdignoſ maieſtatem miſſus.teſtatuꝛ Johã tendiin
exhortatẽis ueꝛbo.⁊ cõtẽti eſtote ſtipendijs nes euangeliſta: dicens (Fuit homo miſſus 6 Annuchend
ueſtꝛis q̊ füt ꝛedditꝰ aſſignati pdicatoꝛibuſ.i. a deo cui nomen erat iohannes) Quia enim Feoſcutatichen
poſſeſſiones hẽntibꝰ.⁊ elemoſynã date mẽdi lucas dixeꝛat.factum eſt uerbum domini ſu as ſuſnifn
cãtibꝰ. O q; felices turbe mercatores ſeu pu per Johannem ʒzachaꝛie filium i deſeꝛto ꝗdᷣ lueehtr ien 1
blicãi ⁊ milites eſſent: ſi hãc doctrinã ioßbis hoc ſignificet iohes hic declaꝛat cum dicit aeiſek oe W
obſeꝛuarent. Sed ꝗs ẽ ꝗ de duab“ tunicis ĩ ¶ Fuit homo)id eſt uiuens uita bominis ſecũ N alen Cit ſent,
mo de multis unam det nã hñ̃ti? ꝗs ẽ ꝗ fin um dictamen recte rõis miſſus a deo Iſcs eſtma Ri

uos non cõtuciat.⁊ ꝗ ſtipendijs ſuis conten tõe uenit.ſʒ a deo miſſus cui nomen erat io hon ſact nif
tus exiſtat: Quis eſt officialium quĩ ultra ſu hãnes)⁊ ↄuenit hoc nomẽ rei.iohãnes ei di ſliee, eri bſeht
um non accipiai: certe talis rarus inuenitur. cit᷑ ĩ quo ẽ gr̃a,.⁊ ivᷣo fuit idoneus ad peurre wanicneneſin
liqj er ere ud
he ſi lact⸗ ⸗

1

. Gzh t ali
ſcdia dmuniſ
Omnibus ofſciͤſi.
ab oibus öferen
on mileg excipit
8 pauper offes
rant non habeti
eſt, ioͤ ab oib⸗
dune geinnd
eln ipſid p poſſi
urgen 4
hʒ cũ paupib?
, Okatto.
iſta pcurſ xpi
niam peccato
nibilominus
ſteram i nictu
möi illecebriſ
me. iuis ſacris
ns congruemẽ
tatois Locutdis
omni pollutioe

ßdini bae nita⸗

ſis. ac wilitaꝛi ſ
aceꝛe: ut ualeam
oſeg. e 60 uſtam

a deo niſſis de
eſfu ho
nes officinz bap
nctoritate ult⸗
ſtificandum Xh
teſtatm Jop
it homo mmiſſc⸗
mes) Ouzeni
erbum domin,

Piꝛime partis.

dũ ante illum q̃ͥ ẽ auctoꝛ gre(¶ Vice venit ĩ te

ſtimonium.ſ.ut teſtimonium ꝑhiberetide lu

min e)..ſ.xpᷣo(ut ꝑ ueid ẽ ꝑ eiꝰ teſtimoniũ

(oẽs cꝛederẽt ) xpᷣm.Et nota ꝙ euangeliſta
qnq; hic mutat nomẽ uerbi.nũc eĩ appellat
lucẽ.nũc lumẽ.⁊ G̊̊ iõo:qꝛ lux dicit claritatẽ
in puritate ſua.ſine alterius natuꝛe adiũctõ
ne. Sʒ lumẽ dicit claꝛitatẽ cũ aliq̃ re ↄiũcta

ſicut claritas aeꝛis.nõ ẽ lux ſʒ lumen. Et qm̃

iohis miſſuſ fuit ut teſtimõiũ ꝑhibeꝛet ð xpᷣo
ĩ quo ẽ unio hũane nature cum vbo:iõ dicit
euãgeliſta.eum ꝑhibere teſtimoniũ õ̊ lumi
ne. Bed qr iudei eſtimauerunt ð iohe ne foꝛ
te ille eſſet xpᷣs. Ideo eorũ falſam opinionez
rmouet euãgeliſta dicẽſ.¶Nõ erat ille lux)
.ſ. va ꝑ eſſentiam ⁊ ex ſe naturaliteꝛ lucenſ ⁊
ad illumindduz alios luce gr̃e ꝑ ſe ſufficiens
ſed lux ꝑ ꝑticipatõem ⁊ a luce va illa q̃ lucẽ
ĩhabitat inacceſſibilem illuminatꝰ.ut de ea
luce va ⁊ ſole iuſticie.ſ.vbo q̃ ẽ ſubſtãtia pa
tꝛis luxq; in quo tenebre nõ ſũt vile.teſtĩoni
um phiberet. Johes.quidem ⁊ ſct᷑i nõ ſt᷑ lux
illuminãs effectiue.ſʒ lux illuĩata a luce pri
ma. Eſt em̃ lux illummans effectiue.q̃ ẽ lux
ꝑ eſſentiã ⁊ ſic ſolus deꝰ ẽ lux illuminãs.E ſt
2 lux illuminãs diſpoſit iue.q̃ ẽ lux ꝑ ꝑticipa
tõeʒ ⁊ ſic ſãcti ſunt lux ꝗ illuminãt vbo ⁊ ex
emplo. IJpᷣa ãt lux.ð qua teſtimõium ꝑhibe
bat (eꝛat)ab et᷑no (lux va)ſine falſitate ſine
umbra.⁊ ſine ꝑticipatõe:ſed ꝑ eſſentiam.q̃ il-

luminat lumine gratie (omnem hoĩeʒ uemẽ

tem ĩ hũc m m) teneboſum ⁊ quẽlibet uer̃
illuminãdum.qr ſᷣm Aug.nullus ẽ de oĩbus
qui illuminat. qui nõ ꝑ hanc lucem illumie
tuꝛ. Uel ſᷣm Cꝛipᷣ.¶ Aluminat oẽm hoĩiem)
qu antum in ſe ẽ ⁊ ad eũ ꝑtinet.Quia ſi aliꝗ
non ſunt illuminati hoc iõ ẽ qr ſe ſubtrahũt
ab influentia hꝰlucis. Si eni ꝗqdã mentis ſue
oculos claudẽtes nolũt ſuſcipere lucis hꝰ ꝛa
dios.nõ a lucis natura obtenebratio ẽ illis:
ſed a malitia eoꝝ qui huic illumina ioni obi
cem ponunt. ⁊ a luce ſe auertẽtes:nolũtarie
ſeipſos gre dono priuant.Et iõ ĩiexcuſabil ẽ
homo qui ſe ad gram recipiẽdam ñ ppaꝛat.
Et ꝗqdem vbũ ⁊ lux illa.id eſt ſapientia ði ꝑ
q; factꝰẽ mõs id ẽ uniuerſitas reꝝ ⁊ oĩs cꝛea
tuꝛa in mundo eꝛat.ab ipſo ſcilicet mõi exor
dio ſicut cauſa ĩ effectu. ⁊ aꝛs oĩpotẽtiſ dei ꝑ
q; olĩla facta ſunt ĩ facto:h̊ ẽ ĩ uniueꝛᷣ cꝛeatu
ꝛis lucebat ꝛõe creandi ⁊ gubernãdi eas. ide

us ei eſt pnñs ubiq; ꝑ potentiã.qr eius vᷣtꝰ ad

ola ſe extẽ dit.ſicut ẽ rex in toto regno: ⁊ ꝑ pᷣ
ſentiam qr oĩa nuda ⁊ aperta ſũt oculiſ eiꝰ.ſi
cut ẽ rex ĩ aula ſua.qr oĩa que ſũt ibi patent
eias aſpectui.⁊ peꝛ eſſẽtiã.qr ñ ſolũ dat r̃bꝰ
eſſe ſed rebus creatis exñs ↄſeꝛuat eas ĩ eſſe
ꝙ non facit niſi ꝑ ſeipſum.ubiq; ꝑ eſſentiam
pnᷣtialiteꝛ exñtem:ſicut rex ẽ ĩ loco ſuo ðtmi
nato cui corpus ſuũ ẽ ꝓ portionatũC(. Mũdꝰ
Ainqᷓ;(per ipſu factꝰ ẽ ua bonitate.ut eſſẽt

Capłz. xviij.

quibꝰ ſuam gr azʒ ĩpartuẽt(¶ Et mũdus).i.hõ
mundum inhabitans(eum Inõdũ((cognouit
N⁊ ideo neceſſariũ erat ꝙ ipſe creator ꝑ c ar
nem in mom veniꝛet.ut per ſeipſuʒ cognoſce
ꝛetur. Uel mundꝰ.i.mũdani ⁊ mõi amatores
eũ non cognouerunt.qꝛ mõane ĩpꝛeſſiones in
Farlbet; taliũ ĩpediunt a cognitione diuino
rũ.Qui ãt dei amici erãt euʒ etiam añ coꝛꝑa
lẽ pnñtiam cognouerũt.Et ideo lʒ eſſet ĩ mon
do.ſic deus uniuerſaliter eſt ĩ rebꝰ creatis:
hoc tamen ñ ſufſecit ut cognoſci poſſet a ru
dibus ⁊ mundanis. Qua ꝓpter. ut ad ſenſum
ab omnibus uideri poſſet caꝛnẽ ĩduit.⁊ ſic ꝑ
ĩcaꝛnatõʒ ſen carnis aſſũptõʒ (ĩ ꝓpᷣa uẽit: )
ſ.ĩ mõm ꝗ ſuus ppᷣus eſt. ſicut cꝛeatura ſua
qᷓ; ie fecerat:ꝑ quẽ facta ſt᷑ oĩa qꝛ ĩ mᷣo ap
paꝛuit ꝑ humanitatẽ quã fecerat ꝑ diuinita
tem. Et ſpãliteꝛ uenit ĩ iudeã que dicebatur
terra dei.⁊ ad iudeos de quibus oriũdus fue
rat.quos pᷣ ceteꝛiſ ĩ populũ peculiarẽ ſibi ele
gerat:qꝛ ſemen abrahe apphendit. dum exi

uit a pr̃e ⁊ uenit ĩ mundũ carnẽ aſſumẽſ. AIn

mðo eꝛat ꝑ deitatẽ: ſʒ ĩi mòum uenit ꝑ hũani
tatẽ. Uenire ꝗppe ł abir̃ ẽ hũanitatis:ſʒ ma
neꝛe deitatis. Uñ ſenſus ẽ. uenit id ẽ uiſbilr
apparuit. Et uenit nõ ꝑp ſe ſed ꝑꝑ noſ:⁊ hoc
bene ĩnuit euãgeliſta.qr em̃ ñ cognoſcebat
mũdus ſublimitatem diuinit atis apparnit ĩ

bumilitate humanitatis.(Et ſui eum ꝑ fidẽ

⁊ appꝛobationem non recederunt id ẽ hoĩeſ
quos ad ymaginem ⁊ ſimilitudinem ſuam fe
cerat magna ex parte in eum credere nolue
runt uel ſui.id eſt iudei eum per fidem ⁊ ca
ꝛitatem nõ receperũt. Sic ⁊ hodie elerici ꝗ
reſpectu omnium xpᷣianoꝛum magis propr ie
ſũt ſui.qr de ſorte dei ſt pꝛo mag ꝑte eum n
recipiũt.ſed prauis ſuis moribus magie quã
layci eum abiciunt. Moraliter deus i pꝛopᷣa
vẽit qr uẽit i mẽtes hoĩʒ ꝗ ſe totos ðᷣo ðdica
uerũt ⁊ ſeipᷣos abnegãtes.dᷣo ſe totalr ppᷣ os
fecerũt.ut iam ñ ſibi.ſed deo uiuãt ⁊ ſui eũ ñ
fceperũt id eſt illi qui ſũt ſuimet. querẽtes
que ſua ſũt ñ que dei:tales enim eum ñ r̃ci
piũt nec uenit ĩ tales mẽtes.Et ſic uolẽs de

um ĩ ſe uenire.oportet ꝙ ſit fiuuſ dei uerbuʒ

enim cuius proprium eſt quod eſt filius.non

uenit niñ ĩ propria id eſt ĩ eos qui ſũt filij dei

qui credũt ĩ nomie eius cuius nomẽ propꝛiũ
eſt filius. Aliqui tamẽ de ſuis ⁊ pauci.com
paꝛatiue recepeꝛũt eum per fidem caritate ĩ
formatam. filium dei a patre miſſum. ac ue
rum ⁊ hominem cꝛedẽtes ⁊ cõfi ẽtes: fibiq;
per caꝛitatem ĩherẽtes. Sed quid eis profu
it.ꝙ eum receperüt: Multum ꝗppe pꝛofut
eis qꝛ nniuer ſalite r quotquot )abſq; diſtie
tõe ſtatus aut cõdicis. ſexus aut etatis.⁊ ſi
ne diſcretõe ꝑſona ꝝꝑ (receperũt eũ) ꝑ fidem
(ðdit eis ptatẽ filios ði fieꝛi).ſ.adoptõis ꝑ
rgeneꝛatõʒ baptiſmi ⁊ graz adoptõis (his ꝗ

credut ĩ noĩe eiꝰ id ẽ ĩ ꝛe uel veꝛitate nomis

de eo ꝙ iohes non ꝑ ſe ipᷣm ſʒ a deo

ꝙ ẽ xpᷣs dens ungẽs ⁊ homo unctus. Nomen
quoq; eiꝰ ẽ emanuel id ẽ nobiſcũ deus.⁊ iðᷣo
ille credit ĩ noĩe eius qui cꝛedit eum öum ⁊
hoĩem ⁊ hoc ẽ filius ði. Uñ Johes. Omnis
qui credit qm̃ ipſe ẽ filius dei:ex deo natꝰ ẽ

Et notandũ ꝙ nõ dicit: fecit eos filios dei.ſ,ʒ

ait:õdit eis p tatẽ filios di fieri:⁊ hoc flgnã
ter ſecũdũ Criſoſtomũ. Pꝛĩio ad oſtẽdenduzʒ
ꝙ multo ſtudio opus ſit vt imaginẽ filiatõis
dei in baptiſmo foꝛmatã icõtaminatã ſẽꝑ cu
ſtodiamꝰ. Scõo ad ſignific andũ.ꝙ hãc põta
tẽ nullꝰ nobis auferre poteꝛit: niſi noſmetipᷣi
auferramus. Ceꝛtõ ad oñdẽdũ ꝙ hec gꝛatia
ñ datur niſi volentibus ⁊ ſtudentibus:ita ꝙ
hoc eſt ĩ oꝑatõne gꝛatie et ĩ põtate liberi aꝛ
bitrij. Nam hoc ꝗdẽ eſt dᷣi ſcʒ daꝛe gꝛatiam
illud ãt hoĩs.ſ.pᷣbere fidem. Poteſtas ergo
filios dei fieri.nõ dat᷑ niſi pfitẽtibus fidẽ xpᷣi
p ſe ſi ſint adulti.uel ꝑ aliũ ſi ſint puuli. Der
filium eĩ natuꝛalẽ ⁊ peꝛ credulitatez ĩ eũ.hꝰ
modi filiatõ acquiꝛitu: ñ peꝛ caꝛniſ propags
tönem.Ecce quantus fructꝰaduẽtus filiꝰdei
qꝛ ex ̊ hõ fit filius dei ꝑ adoptòis gratiã ꝙ;
ipᷣe eſt ꝑ naturã.Et h̊ ẽ magnus fructus.qa
(ut dicit aplłs) ñi filij ⁊ heꝛedes.heredes qdẽ
dei coheredes ãt xpi. Ubi larga miſeꝛicõdia
dei oñdit᷑ qñ qui ſerui non fuerunt digni.etiã
di filij ſint ?⁊ nomientuꝛ. Unde Aug. Magna
beniuolentia uniꝰ natus eſt ⁊ uoluit manere
unus nõ timuit habeꝛe coheredeſ.qr heꝛedi
tas eius non fit anguſtia.ſi multi poſſiderĩt.
Et ne ꝗs putaꝛet hãc natiuitatem caꝛnalem
eſſe ⁊ nõ ſpũalẽ.ſubiungit euẽgeliſta modũ
quo aſſeꝗqmuꝛ iſtà filiatõzʒ: dicẽs(.Qui ñ ex
ſanguinibꝰ id ẽ ex materia ſeminũ pr̃iſ ⁊ ma
tris.pluraliter eĩ ſᷣm gꝛecos dicẽdo ex ſãgui
nibꝰ uii paꝛit᷑ ⁊ femie cõionẽ oñdit qð ẽt ex
ponẽdo ſubdit (neq; ex uolũtate)id ẽ ↄcupi
ſcẽtia ⁊ ölectatõe (caꝛnis)id ẽ mulieris ꝗa
eĩ caꝛo minꝰfoꝛtitudis hẽt.⁊ ab oſſibꝰ ſuſten
ta t᷑ ꝛiõ ꝑ eã ſexus infirmioꝛ öſignat. neq; ex
uolũtate: id ẽ ↄcupia et ölectatõe uiri((ſed
eꝛ ðᷣo nati ſt )ꝑ baptiſmi ſacram̃tũ ⁊ ſpualeʒ
generatõem ⁊ filij adoptõis facti ſt᷑.qꝛ ñ fit
p modũ carnalis generatõis is ſpũalis ĩqᷓ;tũ
boĩes a ðo r̃cipientes gr̃aʒ.tꝛahũt quodam
modo ad nam diuinã qr ꝑ donũ gr̃e efficiũ t᷑
ↄſortes diuĩe natuꝛe. Moꝛaliteꝛ hic collige.
qð nihil humanũ ⁊ ꝑ ↄñs nihil mũdanũ:neq;
cꝛeatũ debet ſe gignere ĩ nobis.ut nõ ex illo
Nſz ex ſolo ðᷣo nati ſimus.Deinde ondit ? mãi
feſtat modũ quo uerbũ uenit ĩ mundũ qꝛ nõ
uenit locali aduentu ⁊ ubi pᷣus non erat:ſed
qr nouo modo ibi eſſe ĩcepit ſcut ꝛex ꝗq pᷣns
eſt ĩ aliqua cim ã ſui potentiam qñ
uenit ilſue pſonatiteꝛ: icipir ibi eſſe nono mõ
ſ.ꝑ ſui pᷣſentiam ſic dei filiꝰg eꝛat pᷣus i mù
do ꝑ potentiaʒ pᷣſentiã ⁊ eſſentiam. uenit ibi
nouo mõ ſcʒ huiliando ſe pꝑ carnis ⁊ nr̃e ĩfir
mitatis aſſumptõm ut filij adoptiui efficeꝛe

miſſus uenit ad publicum.

mur ꝑ filiũ nãlem.t hoc eſt ꝙ d (Et vᷣbus
caꝛo fem̃ eſt )id ẽ carni unitũ ẽ ſeun carneʒ aſ
ſũpſit.B eſt hoĩes a ſſũptũ ĩ unã ꝑſonã ſibi co
pulauit. Caro eim h̊ qr̃ hõ accipiendo ſyno
doc hice ptem ꝓ toto ac ſi diceꝛet.factũ ẽ ca
ro id ẽ hõ( Scm̃ eſt )utiq; vᷣbũ caꝛo.ñ ꝙ vbũᷣ
mutaꝛet i carnem ſʒ qꝛ caꝛnez aia rõnali aĩia
tã ſuſcipiẽdo.ex dĩnitate ⁊ hũanitate una ꝑ.
ſõa ft᷑a ẽ̊. utiſint due nãe ĩ una ꝑſõa ĩcõfuſibi
ter ĩtegre ⁊ ĩdiſticte unite ñ una i aliã ↄuer
ſa. ſʒ abe ĩ una pſona de⁊ hõ. Natura ergo
humana aſſumpta ẽ a vᷣbo.non ĩ unitate na
ture ſed ĩ unitate ſuppoſiti uel ꝑſone.⁊ ideo
ſenſꝰeſt. Uerbum caꝛo factum eſt: acſi dice
ꝛetur deus homo factus eſt. Unde Auguſti.
Filiꝰhoĩs hʒ aĩam. hz coꝛpus. Filius dei qð
E ybũ ði:hʒ hoĩem tan; aĩia corpus. Sicut
aĩᷣa hñs corpꝰ nõ facit duas ꝑſonas ſed unuʒ
hoĩem.ſic vbũ hnñs hoĩez.ñ duas pſonas ſed
unũ xpᷣm. Quid ẽ hõ:Aiĩa ꝛõnalis hñs corpꝰ.
Quid ẽ xpᷣs: Uerbũ ði hñs hoĩem. Dec Aug-
Perfectã ergo in ſe natuꝛã hoĩs dñs mõſtꝛa
