fiebàt credẽtes ⁊ diſcipuli eiꝰ. Judea iĩteꝛpᷣta
tuꝛ cõfeſſio ad quã uenit ih̊s.q; xpᷣs cõfitẽtes
uel ſua peccata uel dina laudẽ uiſitat.⁊ illic
morat.qꝛ tales ñ tꝛãſitoꝛie uiſitat.⁊ illic bap
tiʒat.i.a peccatis puꝛgat.uñ Alchuinus.ꝑ iu
dedã ꝗppe ſignãt ↄfitẽtes quos uiſitat xpᷣs ubi
enĩ e peccatoꝛũ cõfeſſio uel diuinaꝝ laudũ il
luc uenit ieſꝰ ⁊ diſcipuli eius hoc ẽ doctꝛia ⁊
illumĩato ei et ibi moꝛat puꝛgado a delictis
T uicijs ꝑ baptiſmũ ſactiſpus.Secũdũ Aug.
FEps pꝛio baptizauit di ſciplos aqua ⁊ ſpũſac
to.poſtea officiuũ baptizadi eodẽ baptiſmate
diſcipulis reliꝗt.itentus pᷣdicatõi ⁊ doctrine
ſicut ⁊ apłls Daulus paucos ꝑ ſe baptigauit
ut poſſit pdicatõi fidelius ĩtẽdeꝛe. Poſtea eꝛ
go ſoli diſcipuli ihu baptiʒabãt.eo ĩteꝛĩ circa
altiõa docẽda occupato. In quo ðᷣdit exẽplũ
pᷣlatis ecceſie ↄmittẽdi ea q̃ ꝑ ifeꝛioꝛes poſſit
ↄmode fieri ut ipſi liberius poſſint ĩ altioribꝰ
exeꝛceꝛi.Et qᷓ;uis ihs tüc ñ baptiʒaret mãibꝰ
ſuis.⁊ miſteꝛiũ exhibẽdo:ſed diſcipłi eiꝰbap
tiʒabat tñ pntia maieſtatis ipſius.n.eꝛat bap
tiſmi ſacramẽtuũ.⁊ ad diſcipulos ꝑtinebat mĩ
ſteriu. Pic eſt.n. ꝗ baptiʒat.Eꝛgo adhuc ihs
baptiʒat ⁊ quouſq; baptizãdi ſumus ih̊s bap
tiʒat.uñ Augꝰ. utruq; ueꝛu ẽ qꝛ ihs ⁊ baptiʒa
bat ⁊ ñ baptiʒabat. Gaptiʒabat.n.qꝛ ipe mũ
dabar nõ baptiʒabat.qꝛ ipᷣe nõ tigebat. Pre
bebat diſcipli miſteꝛiu coꝛꝑis.pᷣbebat ille ad
iutoꝛiũ maieſtatis ð quo dictũ ẽ hic ẽ (bap
tiʒat) Johanes aut babtizabat ĩ ennõ iuxta
ſaliʒ oppidu ꝓpe ioꝛdanẽ ſuũ.q; aq̃ młte ibi
Cat ꝙ e et iterptatio eius ꝙ qr̃ ĩ ennõ.ennos
hebꝛaice dr̃ aqua latie. Et dicũt aliq ꝙ boc
oppidu alio nõie uocet᷑ ſalẽ.⁊ ſit locus ubi ꝛe
gnauit melchiſedech. ſ B ẽ falſũ. q; ſalẽ ubi
reguit melchiſeõch idẽ ẽ ꝙ hulz. nã ipᷣã edifi

gohannis baptiſte.

eauit melchiſcõch.⁊ ᷣ mo dẽa ẽ ſalẽ.i.pacifi
ca ex ↄditõe regis ꝗ regnauit i pace. Poſtea
dicta eſt hirlm.a temꝑe quo abrahaʒ uoluit
ibi offerre filium ſuu. locũ illuʒ appellauit
dis uidet. ⁊ ita hiꝛlʒ iteꝛpꝛetat᷑ uiſio pacis.qꝛ
cũ pᷣma iterpretatiõe addita eſt uiſio. Mitte
bat ãt iohes ad ihjm baptizari ꝗ ueniebãt ad
eũ.ſʒ nõ mittebant ad ioez ueniẽtes ad ihʒ
Sicut ante baptiſmũ xpi.iohes baptizabat ĩ
nõie xpᷣi uenturi.ſic poſt bapti muʒ xpi.illos

quos baptizabat ad xpᷣm mittebat.ſic ⁊ ſuu,zʒ

teſtimoniu de xpᷣo ↄfirmabat. Et exiñ tuꝛba
ti ⁊ ĩuidia moti diſciplłi iohis.⁊ ĩdiſcꝛete ʒelã
tes ꝓ imngr̃o ſuo uolẽteſq; pᷣferre baptiſmũ eiꝰ
xpᷣi baptiſmo.murmurabant ꝙ mgjr̃i ſui gliã

zelabat. qr uiðbat᷑ cis ꝙ mgfi ſui ⁊ baptũmi

eius auctoritateʒ minueret(Et facta ẽ q̃ſtio
N cõotrouerſia (ð purificatione) i. baptiſmo
(a diſcipulis iohis) defẽdẽtibus mgri ſui ba
ptiſmũ.⁊ putantibꝰ eũ maioꝛezʒ xpᷣo quẽ uide
rãt a ioſᷣe quaſi maioꝛe baptiʒzatuũ.cũ iudeis
i. xpᷣi diſcipulis ⁊ alijs ad xpᷣi baptiſmũ uẽien
tibus.et magis ad ipᷣm ꝓpteꝛ miracula cuꝛꝛẽ
tibus ⁊ dicetibus maiorẽ eſſe xpᷣm. ⁊ ad eius
debere cõcurri baptiſmù tanq; ad baptiſmũ
melioꝛezʒ. qꝛ iohes mittebat quos baptizabat
ad ihm nõ ihs mittebat quos baptizabat ad
ioheʒ. Et hec queſtio ad ioheʒ ꝑ ſuos diſe cipu
los eſt delata.⁊ qꝛimõia de xpo facta.ꝙ bap
tiʒaret.et ples ad eũ qᷓ; ad ioheʒ currerẽt.uñ
gelo ĩdiſcꝛeto moti dixerũt ei.¶¶ Rabbi)cum
ſis excellenteꝛ mgr̃ oim. et mgr̃i debeas hr̃e
glam((ꝗ erat tecu)ſic cuʒ pꝛĩcipalioꝛi(tꝛani
Drgatehubt eum quaſi diſciꝑlʒ baptiʒzaſti.⁊
ſic bificiu ei pᷣſtitiſti(cui)eti (teſtimoniũ ꝑ

hibuiſti)i.quẽ tu claꝝ ondiſti.⁊ ſic magnum

honorẽ ipẽdiſti ecce hic)a te ſeꝑpans: nüc (¶
baptizat)⁊ eadẽ tibi audens.tun officiũ uſux
pat uñũ ualde miamur (et oẽs ad eu)⁊ ad ip
ſiꝰ baptiſmũ(ueniuntet te ꝗ eü baptiʒaſti:
dimittũt.Quaſi diceꝛet Nos vᷣſcꝛimur.hic ꝛa
ritas eſt ad illũ turbe cõcurrũt de te nõ cura
tur.et ſic gloria tibi ſurripit.Nõne phibeꝛi ðᷣ
bent. ut ad te potius ueniant. ubi Erip. Ipſe
quidem non baptizabat.ſed nuncij uolentes
erigere eos qui audiebant in inuidiam ita a
nunciauerunt. Omnium malorum cauſa eſt
uana gloꝛia hec enim eos zelotypiam duxit.
neque ad maliciam ſolam impellit captos ſʒ
⁊ uututibus obſtat.laboꝛes quideʒ ſuſtinere
cogẽs.fructibus ueꝛo pꝛiuans.hec Criſo. Jo
hannes autem emulationem ⁊ inuidiaʒ dici
puloꝛum ſedaꝛe uolens chriſtum commenda
bat.et excelſa de eo pꝛedicabat.ſeꝗ non chꝛi
ſtum: ſed eius nuncium.nec ſponſuʒ eccleſie.
ſed ſponſi amicum eſſe dicebat. ⁊ quod illuʒ
opoꝛteꝛet creſceꝛe ⁊ exaltari.non in ſe ſʒ quã
tu ad alios fama ⁊ auctoritate.ĩ q́;tum ev uiꝛ
tꝰ ꝑ miracła ⁊ oꝑa magis et magis iciꝑet eis
Inoteſcer̃:ipᷣs aut minui ⁊ huiliari in re va.⁊

itineezcunbis
annbib ſnles ſin
ios hhmel ghnſi⸗
ſit iones loriß c
l⸗ lcitney/elo⸗
utulaub enis
ſaet Dinocſtid ſo
ls hez Orates ſhn
hiteoſce giſchgulos
mnitur goctoꝛes boni ut
fecpiin ſec nagss ſepe
Pgoraaores ibent an
biscordhitſubto ſen
los thoderaheres ſiati
beeptolerdo ſedum
Dirnaones opeſcürdſ
ſoctces laudendo in
cpedat,r eis malun
t ſopies) uentus
ſclesmniſtislinguam
lübagerenf. ? ci io⸗
ſtuoſelcſerct anan
Uuniſzzmiſt heroge⸗
lenaltent oi
Kigalien 1d4

KRA

nt o mgfi ſui giz
gri ⸗ aniid
1(Ktfaclat qſti
ione)i bagtiſn⸗
eibus ingfiſibe
aeez xpo quẽ uide
ptizatu. cu iudeis
bibaptiſmu neien
eꝛ muiracula cunẽ
eypm. 7 ad eins
nq; ad baptiſina
guos baptizabat
baptizabat ach
3 ſuos diſcipu
po facta c bap
hez currejt. uñ
(BHabbi)cum
gri debeas hie
icipalioꝛi nanſ
lz baptizaſti.
tia(teſtimoniup
ſti. ſic mognum
te ſepans: nuͦcl.
gs.tuu officiu uſue
des ad ei) t ad i
g ei bultzaſti:
gbᷣſcumur. hic ?4
ritde te no cura
Nrdri
.ubi Krib. Ipſe
nurcij uolentes
inuidiam uid 4
lorum cauſae
elorſpiam auxit.
mpellit captos 6

Pꝛime partis.

quo ad pplʒ ĩ fama ſicut lucifer minuit᷑ ĩ cla
ritate quo ad apꝑẽtiazʒ oꝛiente ſole ⁊ auctoꝛi
tas pconis aduẽeiẽte iudice et offm̃ legati ad
ueniẽte pꝛincipe. In eſtimatione ꝗppe popłi
⁊ xpᷣs creuit qꝛ agnitus ẽ ꝙ erat ⁊ inuentꝰeſt
eſſe xpᷣs ꝗ putabat tm̃ ꝓpheta.et Johanes ðᷣ
creuit q; ceſſauit dici ꝙ nõ erat ⁊ inuenteſt
eiꝰ ppheta ꝗ putabat᷑ xpᷣs: Cui atteſtatur:ꝙ
Johannes natus ẽ decꝛeſcẽtibꝰ diebꝰxpᷣs cꝛe
ſcẽtibus ꝙ& Johannes capite minuit xpᷣs in
cruce extẽditur. Moꝛaliter autẽ hoc dʒ eſſe

i unoquoq; noſtrũ q opoꝛtet illuzʒ.ſ.xpᷣm ĩ te

creſceꝛe ut.ſ.ĩ eius pꝛoficias cognitõe ⁊ amo
re qꝛ ĩ q;tũ magis eù potes cognoſcendo et a
mãdo ꝑciꝑe tatomagis xps creſcit in te.ſicut
qui magis ꝓficit ĩ uidendo unã ⁊ eãdẽ lucezʒ
ꝛeputat lucez illã magis creſcere ⁊ B opoꝛtet
homines ſic ꝓficiſceétes minui ĩ ſui reputatõe
qꝛ quãto plꝰhomo cognoſcit de altitudine di
uina. tanto minoꝛem reputat ꝑuitatem ? hu
manitatẽ. Diſcipulie iohãnis ꝓ magiſtꝛo ſuo
idiſcrete elantibus ⁊ de xpᷣo qrimoniaʒ faci
entibus ſimiles ſũt multi etiaz religioſi ꝗq ma
gis adherent ꝗbuſdaz opinionibus pꝛo eo ꝙ
lut opiones illoꝛuʒ quos magis diligunt q; ꝓ
ipſa ueritate q́; reliquut. cũ dicat phꝰqð duo

—

tatẽ ? Platoò dixit ð ſocrate magr̃o ſuo ami
cus ꝗdez ſocrates:ſʒ magis amica uertas ꝑ
H at ꝙ eoſdẽ diſcipulos ſuos rephendit infoꝛ
mãtur doctoꝛes boni.ut tales adulatõnes nõ
recipiat ſed magis repellaàt. Conſyderem ẽt
h ꝗ ðtractoꝛes libent᷑ audiunt.⁊ cõtra eos ꝗ
bus detra hit᷑ ſubito ſeuiũt quõ iohes diſcipu
los xpᷣo ðtrahẽtes ſtatim ↄpeſcuit xpᷣʒ laudi
boextollendo ⁊ ſe humiliando ⁊ exemplo eiꝰ
ðᷣtractoꝛes ↄpeſcàt ð ſe hũiliter ſemiendo.et
doctoꝛes laudando: ipſoſq; detꝛactoꝛes foꝛtit᷑
rephẽdat. ⁊ eis malũ uultum oſtendãt.qꝛ (ut
dicit ſapiẽs) uentus agꝗlo diſſipat pluuias:et
facies triſtis linguam detrahetẽ. In illo tꝑe
duũ h̊ agerent.⁊ cũ iohes uno ano et tribꝰmẽ
ſibus pdicaſſet et arguẽs herodẽ plurimos 2
uertiſſʒ (miſſit herodes Netraꝛcha miſtros¶
ac tenuu )⁊ cepit (iohanem) ꝑ eos (et uinxit
Aeu ligauit(eu ꝗ libere pᷣaicauerat dei uer
vu⁊ ad ſe i galilea adductum poſuit ſeu T
ni recit (in carcere ppter herodiadem q; fra
tri ſuo abſtulerat ⁊ ſi copl auerat illicite qᷓ;
m legem quam acceperat nõ liceret ſibi ha
bere uxoꝛem fratris ſui eo uinemte ſic diabo
lus ſpualiter tenet ꝑ delectatõeʒ alligat ꝑ cõ
ſẽſu.icarcerat ꝑ cõſuetudinem ꝓpter animã
a uero ſponſo xpo ſepatam ⁊ alij copulataʒ.
Pꝛoſeluꝰꝗppe fuit hrdes ⁊ circũciſionem re
ceꝑat ut magis acceptꝰ iuðis eẽt: ut regnare
ſuꝑ eos poſſet iõq; ad legem moyſi tenebat i
H nc cet᷑i ⁊ ꝑꝑ legis quoq; nalis hõeſtateʒ nõ
licebat fr̃i reuelaꝛe turpitudinẽ fr̃is ſui ducẽ
do ẽt eo mo:tuo eiꝰuxoꝛẽ: niſi ad ſuſcitãdum

mib“ gmicis ſcm ẽ phonerare ueri

Capi.xxvij.

ei ſem̃.uñſiohes Atãqᷓ; teſtis ⁊ ðᷣfẽſoꝛ vitatis
¶ dicebat herodi.ñ lʒ tibi hr̃e uxoꝛẽ fr̃is tui.
. In quo vtus ⁊ conſtãtia iohis oñdit᷑.ꝗ ma
uit apõ herodẽ piclitari.qᷓ; ꝑpꝑ adulationez i
memoꝛ eẽ pᷣceptoꝛũ ðᷣi:ꝙ.n.uenerat ĩ ſpũ ⁊ v
tute arguit herodẽ et herodiadẽ ſicut helias
achab ⁊ iezabel.Nõ obmiſit dicere vitatem
ꝑꝑ herodis prᷣatẽ ł herodiadis ĩſidiatõeʒ dãs
LB exẽplũ pᷣdicatoꝛibꝰeuãgłij.ut ꝑp talia nõ
obmittãt ↄſtãtiã pᷣdicadi ueritatẽ. Pꝛimo er
go herodes iohem incarcerauit ex eo ꝙ ipſũ
repᷣhẽdebat de herodiade quẽ fratri abſtule
rat ⁊ iõ ad ſuggeſtionẽ herodiadis ipſũ ĩ uin
culis poſuit.Secundo ex eo quod iuſticia et
baptiſmum pꝛedicabat et ideo multus pplus
ad iohannez ob baptiſmũ ⁊ pꝛedicatõem un
diq; cõfluebat. et timẽs herodes ne ſui popli
ic hem ſequẽtis diſpẽdiũ hr̃et.⁊ ob vba iohã
nis pplło(cũ eſſet alienigena) exoſꝰfieret enʒ
q; a regno ob ĩceſtũ pelleret.iohãneʒ tenuit
⁊ uinctũ poſuit ĩ carcere ũñ auſeu ſtatiʒ t᷑cer
ficere.Tercio ex eo ꝙ iohes qᷓndã magnũ re
gẽ poſt ſe uẽturũ pᷣdicabat.⁊ cũ ꝛomani oꝛdi
naſſẽt ne aliꝗs ſine ſenatꝰauctoꝛitate rex no
minaret offenſam ceſaris timuit ⁊ iõ ipſum ĩ
carcerauit ⁊ inſuꝑ ꝓpter hoc ẽ capt?⁊ incar
ceratus qꝛ phariſei ꝓpter inuidiam de pꝛedi
catiõe iohãnis turbati ſuaſerãt herodi ut ca
eꝛet. eum incitãtes herodem ad eius moꝛẽ
(Peꝛodias autẽ Yadulteꝛa (inſidiabatur er)
timebat enim ne heꝛodes ad pꝛedicationẽ io
hannis de peccato ſuo peniteꝛet.et eaʒ mari
to ſuo ꝛedderet.qui eam foꝛte occideꝛet.⁊ iõ
uolẽs iohannem occidere moꝛteʒz eius quere
bat.ſed quoniaz facto id aggredi poſſet ĩuẽi
re ñ potat.(¶ Perodes eiĩ metuebat iohez Jeũ
ꝛeuerẽdo tioꝛc mudao ł huano(ſciẽs eu uiũ
iuſtu) qꝰ ad hõies((⁊æ ſcm) qꝰad deũ.⁊ cuſto
diebat euʒ ne ab heꝛodiade occider̃t.⁊ ex B
ipſe heꝛodes danu ⁊ piculu pater̃t ſolo eĩ me
tu ab itfectiõe iohis tenebat᷑ q pp ſcĩitatẽ eꝰ
q̃ erat nota toti pplło tiebat ſi eù ĩt᷑ ficeret.ne
totꝰpplłs eu ĩſuꝛgeꝛet:q õs ic hem ꝓphaʒ ſa
ctũ ꝛeputabãt.(Et audito eo młCa).ſ.qdã ꝑ
ua nõ pncipalia faciebat ſi atoꝛie ũᷣ ex vitate
¶⁊ libẽt᷑ eù audiebãt:) l.ſl atõie.i.audue ſila
bat.totũ.n.iſtõ erat ſi atoꝛiũ.ut ex tali audi
tu ⁊ obtẽpatõe ĩ aligbꝰretineret pplʒz a ꝛebel
lione cõtꝛa ipſum. Peꝛzodes populum et ſedi
tõnem eius tĩebat.ſed amoꝛ mulieris ſupera
bat. ꝓ quo etiam ðu poſtponebat qꝛ deù ĩ ca
nõ habebat.Na ſecũdũ Criſoſ.facile deuiat
a iuſticia ꝗ in cauſis nõ deuʒ ſʒ hominẽ foꝛ
midat. Timoꝛ enim dei coꝛrigit timoꝛ autem
hõiʒ peccandi diffeꝛt facultatẽ ⁊ opatõz ñi au
fert ſ̊ retinet uolutatẽ donec habeat opoꝛtu
nitatẽ uł occaſiõeʒ. Uñ ⁊ quos ſuſpẽdit a cri
mie auidiores r̃ddit ad crun ⁊ eſtuat aĩo ꝗꝰ
uſq; ꝑficiat ꝙ maluũ cogitat.Soliꝰenĩ dei ẽ ti
moꝛ.ꝗ nocẽtes cõꝛigit ſugat ciia.inocetia tri

De initio publice pꝛedicationis.

buit ppetez cõfert facultatẽ. hec Ariſo.aſte
q ioheʒ tenuit ⁊ ligauit ĩ carcere eo ꝙ; ̊ ma

lis ſuis eũ arguebat caritatiue.⁊ ꝗ ſimilia fa

cit fimiles ſt᷑ freneticis.ꝗ pin medicũ pcute
re nel occidere queꝛunt. Conſydera nüc quõ

iohanes magis uolebat deo q; hominibꝰ pla

ceꝛe magiſq; timebat deũ q; hõies offendere
⁊? eius exemplo ſemꝑ ad deũ magis q; ad ho

mines aſpiciendo in oĩbus dᷣi beneplacitũ fa

cias.⁊ ab eius offenſa omnimode abſtineas.
uñ Miſ.Cuʒ a ꝑnitioſis ꝗd patimur homini
bus ad pꝛicipeʒ noſtꝛù ↄſydeꝛemus et ↄſuma
toꝛẽ fiõi ⁊ qin a mał hõibꝰ.⁊ qm̃ ꝑpꝑ vitatẽ ⁊
qm pp eũ. Gi ei B excogitaueꝛimus oĩa faci
lia ert ⁊ poꝛtabilia. Si eip amalibibꝰ ꝗqs pa
ciẽs gloꝛiat ⁊ ꝑp deũ ſi patiat quicq; ſuſcipi
et ſeſũ.Si eĩ ipſe rem repꝛobalibiſſimã uioli

cet crucẽ głiaʒ nocabat.multomagis nos ita
diſponi oportet. Opoꝛtet ergo cũ debemꝰꝗd
pati inoᷣłctabile.ñ laboꝛes ſʒ coronas excogi
tare.⁊ ſi malũ ꝗd delectabile appareat exco
gita qm ðs ñ uult.⁊ idelectabile ↄfeſti appa
rebit. Si eim hõiʒ tioꝛ auertit ab ĩcõuẽienti
be bomultomagis xpi dilectõ. Gᷓ̊ A:iſ. Or̃o.
Omine ieſu xpe magiſter bone doce
d Ime ueritatẽ nite iuſtitie ? doctrie cõ
/dis. oꝛis. ⁊ operis ppter metum uel fa
uoꝛẽ humanum ſeu mudanum nõ obmittere
ne temeritudo caꝛnalis timoꝛis uł amoꝛis va
leat in me ꝑfectionem ſpualis dilectionis ĩpe
dire. Et qm pꝑꝑ peccatum pꝛimoꝛum parẽtuʒ
uis iraſcibilis noſtꝛa cõtraxit debilitatẽ ratõ
nabilis caliginẽ ? ↄcupiſcibilis pnitatem da
mihi paraclytum ðfẽſoꝛẽ contra pſecutiões.
illuminatoꝛẽ contra erroꝛes ĩfläamatoꝛẽ ↄtra
cõcupiſcentiã ut in oĩbꝰualeam bñplacitum
tuũ facere ⁊ ab offẽſa tua aſtieꝛe. Amen.
¶De initio publice predicatõnis domini Je

ſu. Capitulũ.xxviij.
4 UVzʒ at iha audiſſet.ꝙ iohes tꝛa
ditus eſſet )ᷣʒ Criſo.ſine dubio
c deo qꝛ ĩ unuʒ ſanctũ nemo põt
Atiqd niſi tradideꝛit eũ deꝰz cog

uiſſet pꝑ ĩtimationem ſibi factã (
qꝛ audieꝛũt phaꝛiʒei ꝙ pluꝛes faceꝛet diſcipu
los ⁊ baptizaret q; iohes) ĩde ↄtꝛa eũ ĩuidi
93 ceperũt maioꝛẽ: q;q; ihs nõ baptigaret tũc
p ſemetipᷣm exterioꝛi tinctione coꝛpoꝛuʒ ſʒ di
ſcipuli eius quos tamen ipſe baptiʒzauerat pᷣꝰ
(rreliquit iudeam) ĩ qua eꝛant phaꝛizei incre
duli. inuidentes augmento baptiſmi ⁊ doctri
ne xpᷣi ꝗ ad capiendũ iohem ↄſiliũ dederãt ⁊
xpᷣm etiam ꝑſequi cogitabãt ꝑp baptiſmũ ipi
us q ceſcebat ⁊ ꝑp doctꝛinaʒ eius ꝑ quã eua
cuari legẽ intelligebant ⁊ ſic docendi gẽtiles
habebat occaſioneʒ·) ſeceſſit ſeu (abijt ite
ruʒ in galileaʒ) Ceſſi aut ip̃s pꝛimo ut exem
pluʒ patientie et manſuetudinis malis ceden
di daꝛet. Secũdo ut abſentatiõe inuidiã eon
mittigaret dõec melioris animi fierẽt. Tertõ

domini ieſu,·

ut nobis fugiendi ꝑſecutoꝛes ⁊ penculuʒ. for
mam pᷣberet. Quarto ut alijs enaâgeliũ predi
caret.Quito r tpᷣs paſſõis ſue nõdũ ueneꝛat
Sexto ut vbi dei tranſituʒ a iudeis ad gẽtes
prefiguraret ⁊ ex hoc diſcipulos ꝗd qñq; fac
turi eſſent iĩſtrueret. Iſte eni tranſitꝰeiꝰ tran
ſituʒ eiuſdẽ ad gẽtes ſignificabat ad quas eũ
traſire impellebant. Et regreſſus ihs ĩ galile
qaʒ in uirtute ſpus faciendi ſigna ⁊ miacula.
; q;uis eſſet plenus ſpuſancto tñ extunc plꝰ
manifeſtauit uitutem ſuã in publicatiõe do
ctrine ⁊ opatione muaculorũ.⁊ fama exijt ðᷣ
eo per uniuerſam regionem. Et ꝛeceperũt eũ
galilei honorifice.propter illa que eum ĩ hie
ruſalem in die feſto feciſſe uiderant ⁊ cogno
uerant pꝑpꝑ qᷓ etiã nichodemus crediderar (Et
Flicta citate nazareth ubi fueꝛat ↄceptꝰ? nu
tritꝰ(uenit )ad pᷣdicãdu ĩ galiles (⁊ hitauit ĩ
Nciuitate (capharnau maritima ) q̃ iuxta ma
2e ẽ ſita ꝓpe naʒaꝛeth(i fibꝰ qabolõ ⁊ nepta
lim) ¶ Et exide).ſ.de (finibꝰ iũł) ( cepit ihs)
Capte pᷣdicare ⁊ diceꝛe) Quomiã ĩpletũ ẽ tpᷣs
ſ.hũane redẽptiõis.⁊ üenit plẽitudo tẽpoꝛis
ge dũ tpᷣs habetis penitentiã agite.et credite
eusgelio.qꝛ ſine pnia ⁊ f di ipoſſibile ẽ place
⁊e ðᷣo(¶ Appropinquauit.n.regnũ celoꝝ) ꝛ ia
nua celi aꝑta ẽ ꝑ xpᷣʒʒ. un beda. Regni em̃ ce
loꝝ ianuis appropinqre ẽ.ð his quẽq; ꝗboab
eo diſceſſerat pẽiteꝛe.Unde ⁊ Piero. Pnĩazʒ
agit qui uult eteꝛno bono.ſ.regno dᷣi adhere
ꝛe. Qui eniʒ deſideꝛat nucleum frangit nucẽ
amaritudinem ꝛadicis dulcedo pomi ↄpẽſat.
peꝛicula maꝛis ſpes lucꝛi delectat.doloꝛẽ me
dicie ſpes ſalutis mittigat. Miſtice ꝑ hoc qõ
iſjs ant eq; publice predicaret. uẽit in galileã
inſinuatur quod pꝛedicator euangelij pꝛius ðᷣ
bet trãſmigrare de carnalibus ad ſpualia ð t᷑
renis ad meditâdu cele ſtia qꝛ galilea trãſmi
gratio ĩterpᷣtatur. Et peꝛ q̊ ꝙ bitauit caphaꝛ
naũ que maior ⁊ populoſior erat:ut pᷣdicãdo
⁊ miracula faciendo plures illuminaret. reli
quit:ſecunduʒ remigiuz:predicatoribus exẽ
plum.ut eo tempoꝛe et in locis illis ſtudeant

pꝛedicaꝛe.quando ⁊ ubi multis poſſũt pꝛodeſ

ſe.Capharnau etid dicitur eẽ ĩter fines iue
⁊ gẽtiũ:exinde ergo ihjs pᷣdicare cepit uñ uo
care iudeos ⁊ gẽtes pᷣſignaretuꝛ ꝗ utꝛoſq; ſal
uare uenerat. In galilea eni gẽtes ſil.et inõi
habitabãat.⁊ ideo ibi debuit fudaꝛi lapis aͤgu
laris qui fecit utraq; unum:duos in ſe cõclu
dens parietes gentium ⁊ iudeoꝝ unde ⁊ poſt
dixerunt ſacerdotes ad pilatum. Commouet
uniuerſam iudeam incipiens a galilea uſque

huc. Sunt autem due galilee. una iudeorug

altera gentiuzʒ. Diuiſa eſt eniʒz galilea a tem
poꝛe ſalomonis.qui.xx.ciuitates ĩ galilea de
dit huam regi tyri.qui gentes ibi poſuit.que
ꝑs poſtea dicta eſt gentium.et ꝛeliqua iudeo
ꝛum Et meꝛito ĩ ↄfinio illo cepꝑit dũs pᷣdicaꝛe
ut młti iudi ⁊ gẽtils ad pᷣdicatõʒ oflueꝛẽt ĩ qꝰ

ieicuͤ beli ſwte
ccu d ideo ſubank
lon Nut Aongenn
inanatppenitenin
iohe raano inchhu
ſnene lege ok ggan
niciatio ſolet ici⸗
fenu t heſſtou ßů
leſtiu tleneni U
is teſinoni hg .
cinepmnitebat euuf
lert Mb. Pechre he
hincz doner ile ici⸗
Haceccicntoe mulntn
ſccnconeqz ignullüf
Nocz tnulttucine rade
Gopadnraröe oflnen
niduse iohannes uelut
fonn me len weco g
le dotminanm amicus ant
Lerſammondamtened⸗
CpKeramrſceniuch
bitbestiobinesäfi
liglipnncieingeni⸗
umlumen nidere
cene yni uaſten
le coſleſcerent Utpai
lraelete Tiſiölans
ir i lloceletix
ruatnen ooſſen he

er ila qn
ſe niderant 1c o
mus gekiäeraſt
1 1 fueꝛat Nept'e Nin
galilei r bitauiti
arltimi innta na
fib' zabor ne
nibyile)fcepi ſc,
1l cepit ißo
onla ipletu e tos
nit pleitudo teporis
lia ggite, et gecite
ſpoſſiblle place
regnu celon) qꝛ in
eda. Regni em ce
his queqg gb'ab
le ? Piero. Pniaz
ſ. regno di adhere
leum frangit nuceẽ
cedo pomi opeſat.
electat. doloꝛe me
Miſtice p hoc qo
aret eit in galileq
r euangelij pꝛins
libns ad ſpuglig oͤt
ig eꝛ gslileg trſni
Ht bitaui capha⸗
ſoor erat ut dicico
cs illumimoret reli
redicatoribus exe

ſocis illis ſtudeant

uluis poſſüt ode
eẽ iter fines ibe
dicare cepit un o
gretun g unoſch ſil
eni geles ſil et indi
nit fudani lapi⸗ igti
am: uos in ſe coͤclu
iudeor unce D
ilatum. Lonmole

biens 6

glilee. una iudeoritz

llea? lenit

ge eumi bie

alues uſaue

ſdꝛime partis.

ondebat᷑ ꝙ ad redẽptõem gentiuz; = iudeoꝝ
ueneꝛat. el exinde.ſ.poſtq; baptigzatus ubi
mõſtꝛat in eo plenitudo gre ꝑ tꝛinitatis teſti
moniũ.poſtq; temptatꝰubi mõſtratur ĩ ea ſ
ctitudo uite ꝑ uictoꝛiam temptationum poſt
q; a iohde teſtificatus ubi monſtꝛatur ceꝛtitu
do ydõeitatis ad pꝛedicãdũ pꝰqᷓ; iohs traditꝰ
ubi ſignificat. ꝙ ðficiẽte lege ĩcipit euãgeliü
ſicut ſol ſeꝗt auꝛoꝛã.cepit ihs pꝛedicare ⁊ di
ceꝛe penitentiã agite:ñ tm̃ dicite.õ loquẽtes
ꝗ dicũt ⁊ ñ faciũt ñ tm̃ iaio ꝓpõite ↄtꝛa dif
feꝛentes.nõ obmittite cõtra negligentes non
deſtꝛuite cõtꝛa ꝛecidiuãtes.ſʒ agite prniaʒ qſi
medicinà ad ſanãduʒ moꝛbum q̃ſi armaturã
ad ieũdũ bellũ quaſi clauem ad reſerandum
celuũ ⁊ ideo ſubdit᷑ appꝛopinq̃bit eĩ regnũ ce
loꝝ.ſicut elongatur per peccatum ita appꝛo
pinquat ꝑ penitentiam. Recto autem oꝛdie
iohe tradito incipit pꝛedicatio domini qr de
ſinente lege oꝛit gratia euangelij ꝙ bona an
nuciatio ſolet dici.ex ei ꝓmitiebat bona t᷑
rena ⁊ tranſitoꝛia ſʒ euaãgeliuʒ pmittebat ce
leſtia ⁊ terrena. Unde Theophilꝰ. Uetꝰnan
q; teſtimoniũ his ꝗ ſernabat illud dierũ lõgi
tudinẽ ꝓmittebat euangeliũ uità eternaz un
de ⁊ Criſo. Pꝛopter hoc neq; pꝛedicauit añ
iohnez. donec ille icideret i carcerẽ ut non
hac pꝛedicatiõe multitudo populi ſcinderet
iccirco neq; ſignũ ullü fecit iohanes: ut ex G;
quoq; multitudinẽ tradeꝛet xpᷣo ꝗᷓ ad euʒ ſi
gnoꝝ admiratiõe ↄflueret. unð ẽt Aug. Pꝛe
miſius iohannes uelut uox ante uerbu au
roꝛa ante ſolem pꝛeco ante indicem ſeruPꝰan
te dominum amicus ante ſponſuz. Et qꝛ uni
uerſum mondum tenebꝛe ⁊ nox infidelitatis
oppſſerant ⁊ ſolem iuſticie aſpicere nõ uale
bat beatꝰiohaànes qſi lucerna pᷣmittit ut ocu
li ꝗ lipitudie iniꝗtatis oppꝛeſſi maguũ et ue
rum lumen uideze nõ poterant admiſſũ lum
lucerne pᷣmũ quaſi tenuem ſplendoꝛem uide
re cõſueſcerent ut paulatim peccatoꝛũ nubi
lo recedẽte ⁊ ifidᷣlitatis digeſto humoꝛe xpᷣo
aduẽiẽte ab illo celeſti lũine letificari potiꝰ
q; retoꝛqueri poſſent. hec Aug.Et notãdũ ꝙ;
pfectio euagelica uerſat pꝛecipue circa tria
uz cCirca opa pietatis.circa cõñlia huũilitatis
et circa pcepta caritatis. Pec etiam tria pᷣci
pue dũs docuit in euangelio. Incepit ãt dñs
ſicut iohes eadẽ pᷣdicans q̃ ille añ dixeꝛat.ut
pꝛedicatio diſcipłi ⁊ magri ↄſõa ẽẽt ⁊ dũs pᷣ
dicationem ac doctrinã iohãnis appꝛobaret
⁊ ↄfirmãet ac ſr̃biã eoꝝ ꝗ dcã alioꝝ ðdignã
tur acciꝑe ↄfutãet ac ut ſe eiꝰdẽ ði filiũ ceil
le ꝓpheta ſi eẽ oderet vbũ g ꝙ ĩ iohe oꝛga
no ⁊ i oibꝰ pphetis clamauerat pᷣdicas rĩ gnũ
Si a peitẽtia ichoaꝛe uolebat.q; niſ remiſſio

peccatoꝝ ꝑ baptiſmu ⁊ pniam condignã non

poterit quis intrare in regnũ celoꝛù. An. Nõ
ei ſtati iuſtici pꝛedicauu ſ̊ pniam. Quis ge
auſus ẽ dicere uolo bonus eſſe ⁊ nõ poſſum.

LCapi.xxviij.

Pnia eĩ coꝝectõ ẽ uolũtatis.Et ſi uos mala
n terret.ut.ſ.pnias agatis uel bona delectẽt
appꝛopĩiquabit eim regnũ celoꝝ.i.beatitudo
regni celeſtis.ac ſi dicat. Parate uos ꝑ pnia
qꝛ appꝛopinquit tpᷣs mercedis eterne B Cꝛiſ.
Peedicauit aat dñs pniaʒ appꝛopinquate re
gno celoꝛũ ⁊ fine mi.ut foꝛmidaret foꝛte iu
uemil etas mõi. Nuc vo appꝛopiquãte regno
celoꝝ ondit regnu mi agere ĩ extrẽis.iõ me
rito dʒ ↄvti ſic itaq; dũs a baptiſmo ſuo uſq;

ꝗgd iohis icarceratõez pꝛedicauit z docuit oc

cłte ⁊ ĩ locis pᷣuatis ſʒ poſt eius ĩcaꝛceratõeʒ
publice ⁊ i ſynagogis.Sicut ei iohes erat pᷣ
curſoꝛ xpᷣiita pᷣdicatõ iohis eꝛat puia xpi pꝛe
dicatõi.⁊ iõ xpᷣꝰñ pᷣdicauit cõit᷑ ⁊ publice añ
iohis icarceratõʒ. ſʒ finita eiꝰ pᷣdicatõe ex B
nob tribues exeplũ huilitatis ſtupẽde du ſer
uo ſuo iohi lõge ſe ĩferioꝛi ĩ pᷣdicatiõis ⁊ doc
tꝛie offõ huilr dignatꝰẽ öferre.O quot ſt᷑ ꝓh
doloꝛ hodie ꝛeligioſi.ꝗ ñ dico inferioꝛi ſʒ nec
pi imo nec ſuꝑioꝛi ofer̃t ĩ qᷣſe ði filio pꝛeferr
⁊ en pire ↄtedut.Ad pᷣdicatõeʒ qꝰq; ⁊ doctri
n reꝗrit etas ꝑfecta pfectõ ãt etatis ẽ qnoꝝ
trigita.⁊ iõ ↄueiẽs fuit ut xpᷣs nõ niſi potrice
ſimu qnũ publice pꝛedicaret et doceret. Poc
tẽpus ẽ aptũ pꝛedicatiõi ut hic pʒ aptũ pꝛela
tõi ut pʒ ð ioſeph qui hac etate factus ẽ pꝛe
poſius egypti aptu ꝛegimini ut patz ð dauid
ꝗ iriginta annoꝛum erat cum regnare cepit.
Vac et etate pᷣficiẽdi eẽnt epᷣi.ſʒ heu hodie
pꝛeficiũt᷑ pueri ac ĩſufficiẽtes ꝓ h̊ ſtatu ⁊ mi
nꝰ ꝓdonei.F uerũt ãt a baptiſma xpᷣi uſq; ad
moꝛtẽ eiꝰtres ani ⁊ tãtoplꝰq;ntũ ab epiphaia
uſq; ad paſcha.et ſic modico tẽpoꝛe pꝛedica
uit.E adem eniʒ die qua baptizatus eſt reuo
luto anno conuertit aquam in uinũ.et in paſ
cha ſequẽti.ſ.triceſimipꝛimi anni icarceratꝰ
eſt iohannes.et in alio paſcha ſequenti.ſ.tri
ceſimiſecundi anni decollatus ⁊ in teꝛtio paſ
cha.ſ.triceſimitertij ãni paſſus eſt dominꝰ et
ita uixit trigintaduobus annis integꝛis de tꝛi
ceſimotertio quamum fluxit tẽpoꝛis a natali
uſq; ad paſcha quod pꝛo anno dimidio cõpu
tari ſolet. uit autẽ ano triceſimo paſcha iu
deoꝛum quito cal.apᷣł.et feria quinta.ſed an
no tꝛiceſimopꝛimo fuit decimoſexto cal.maijʒ
⁊ feria qrta.ãno vo triceſimoſcõo fuit nonas
apᷣlis.⁊ die dnica.ſed anno triceſimotercõ fu
it octauo.całl.apᷣł.⁊ ſexta feria.⁊ põt triplex
ca aſſignari.qꝛe vxpᷣs modico tꝑe uoluit pꝛedi
care. Pꝛia ad ömoſtrad ſuã vtutẽ. . l.ĩ taʒ
modico tpᷣe totũ mũdũ iĩmutãet. Scda ad ex
citãdũ vᷣſideria diſciplłloꝝ.ut magis eũ oſydᷣia
rẽt.quẽ tam modico tꝑe coꝛꝑali pnñᷣftia hituri
eꝛãt. Leꝛtia ad augmtadũ duciploꝝ ſpuale ꝓ
ſectũ.cũ ei xpi huanitas ſit nobᷣ uia tedẽdi ĩ
dðuũ nã ipe dixit ego ſũ uia ñ dẽmꝰi ea it ĩ ᷑mi
io ꝗeſcẽ ſʒ ꝑ eã i du cẽdè. ne g cõda diſipłoꝝ
ad xpᷣm canalꝛ affecta ĩ eo ut ĩ hõie ꝗſceret.
cõꝑale pñtiã cito ſpᷣtraxit. VUñ apls.Et ſi xł3

De ſecunda ⁊ tertia uocatiõe

pm carnẽ nouimꝰ. ſ. qñ coꝛpoꝛaliter nobiſeuʒ
erat ſed nuc iã nõ nouimꝰ. Unõ et ante paſſi
onẽ ĩteꝛ cetera dicit eis. Si ego nõ abieꝛo pa
litus nõ uẽiet ad uos q; ut capaces ſpᷣus fie
ꝛẽt expediebat ꝙ caro ⁊ foꝛma fᷣui ab eis au
fert᷑.ne adhuc carnal? euʒ diligeꝛẽt. Ipᷣe em̃
dñs ꝗ mᷣm uicit uoluit ut diſcipuli aim totũ
gd celũ tꝛanſfeꝛent.qꝛ ſic ⁊ ipi faciliter uince
ꝛe moᷣm poſſẽt. Nos quoq; ſimiliteꝛ ſi ad pria
nr̃am cor tranſponim?z ad pricipem fidi nr̃e
iſpiciẽtes uiã eius ſequi uolumus facilius ad
uerſa ⁊ pſpera mundi cõtemneꝛe ⁊ ipſuʒ mũ
au uincere poterimus. Oꝛatio.
Omine ihu xpᷣe ꝗ noſtre miſerie ↄpa
tiẽs et tanq; ueꝛus medicus medicinã
aĩaꝝ nobis daꝛe uolẽs a pnia pᷣdicati
onez tuam incepiſti ? nobis peccatoꝛibus dũ
tpᷣus habẽus eaʒ facere iuſiſti da mihi mio
peccatori ſpaciũ ⁊ effectũ penitẽdi ꝗ tã diu(
ꝓ qꝰ tibi laus) miſericoꝛditer peꝑciſti öᷣlinqn
ti.ut ꝑ pinĩiaʒ appropiquet ⁊ reſeretuꝛ mihi ꝛe
gnum celoꝛũ ꝙ elongatur ⁊ clauditur ꝑ pct᷑ʒ
ꝑ ueꝛam penitẽtiam ⁊ lacꝛimaꝛũ cõpũctiõem
talem me eſſe ↄcede ĩ moꝛtis articulo qualẽ
me eẽ ꝑ aq; regeneratõis pᷣſtitiſti ĩ baptiſma
tis lauacꝛo ut aptꝰeẽ mer̃aꝛ celoꝝ rgno. Am̃.
eß 7 teꝛcia uocatõe diſcipuloꝝ.c. xxix.
. O ſtq; igit᷑ dñs ieſꝰ revſus ð iuda
i galileâ multa pᷣdicaſſet et feciſ
p ſet. Dropter q̃ fama claꝛe ð ipſo
creuerat.ita ut(tuꝛbe )cũ pᷣſſuꝛa
⁊2 impeti(irꝛueꝛẽt)⁊ ipingerent
in eũ )pꝛe nimia deuotõne ⁊ deſydeꝛio audi
endi(uerbi )dei quadam die cũ eſſet ſecusi
ſtagnuʒ genezareth)( ꝙ ⁊ mare galilee uil ẽt
tyberiadis dicit) ⁊ in terꝛa ſtaꝛe pꝛe pᷣſſura ũñ
poſſet(uidit duas naues ſecꝰ ſtagnuʒ ſtates)
quaru una eꝛat ſymonis ⁊ etiã andꝛee ſui fꝛa
tris.altera ueꝛo iacobi ⁊ iohãnis¶ Piſcatões
auũt deſcẽderãt ad terrã ⁊ lauabãt) recia ſua
amouentes imũdicia ut plicaꝛẽt ea qꝛ nullos
piſces ceperãt nocte illa(Aſcẽdẽs t in unaʒ
nauem qᷓ eꝛat ſymonis )ut populuz de naui
ueniẽtiꝰdoceret (ꝛogauit eũ a teꝛꝛa ꝛeducere
puſillũ)⁊ paululum ita ut ñ nimis a terra di
ſtaꝛet q ita uolebat a terꝛa elõgari ut poſſet
audiri nõ tamẽ oppꝛimi.(Et ſedẽs )tanq; do
ctoꝛis auctoꝛitate utensdocebat de nauicu
la turbas) in t᷑ꝛa ſtates.Ecce mirꝛa xpᷣi hũili
tas ⁊ manſuetudo.pᷣcipe poterat pᷣceptoꝛ em̃
eꝛat ⁊ tam ꝛogat.In quo pꝛelatis foꝛmã ðᷣdit
ut libentiꝰmoneant q; pcipiãt magiſq; amari
; timeri appetat.ꝗa ut dicit ſeneca.Senero
ſus aĩꝰ faciliꝰ ducit᷑ q; trahit. Sʒ e orio faci
it fatui de quibus ĩ eʒechiele dicitur. Cũ au
ſteritate imperabatis eis ⁊? cũ potentia. Mi
ſtice per ſtagnuʒ poteſt intelligi lex.extra q;
dominꝰ erat quia legalia iam ceſſaꝛe incipie
bãt. ⁊ due naues quas uidit ſũt duo populi.ſ
iudaicus ⁊ gẽtil quos uidit.qr ð utroq; pplło

diſcipuloꝛũ.

imłtos mif̃icoꝛditer uiſi ãdo ad fidẽ uocauit.
Piſcatoꝛes ſt᷑ pᷣdicatoꝛes eccleſie doctoꝛes ꝗ
nos p ꝛethe pdicatõis ⁊ fivdi ↄphẽdũt.⁊ qi lit
toꝛi ſic terꝛe uiuẽtiũ aduebut ꝗ obẽt deſcẽde
re ð alto pᷣdicatõis ad ↄſideratoeʒ ſue ſꝛagili
tatis ⁊ ꝛetia lauare.i.maculas peccatoꝛũ ꝗᷓ i
pꝛedicatõe ↄᷣhut aq̃ ↄtꝛitõis delere.qꝛ uerba
pꝛedicationis ſepe maculat a queſtu tꝑali. a
głia inani.ab adulatione fallaci. ille ergo la
uat ꝛethia: ꝗq lucꝛũ tpale uel curioſitatẽ ł hu
manũ fauoꝛè a doctrina ? pꝛedicatõe ſua ex
cutit. Nauis Gymonis ẽ pᷣmitina eccleſia iu
deoꝛũ quoꝛũ pᷣdicatoꝛ Petrus eꝛat ĩ quã dñs
p fidẽ aſcẽdẽs.de ea turbas docebat.q; ð au
ctoꝛitate ipſius eccleſie uſq; ad hodie gentes
docet. Alia nauis ẽ eccleſia de gentibus ꝗbꝰ
Paulus doctoꝛ ẽ miſſ us.qꝛ de ugn nõ ſunt
credituri tot quot ad uitã eteꝛnaʒ ſt᷑ pꝛedeſti
nati. In naui at t᷑ze uitia docebat turbas ita
eĩ celeſtia öbemꝰdocere.ut ea treni ualeant
ſaltẽ ꝑ fidẽ cape ł ĩtelligeꝛe.Ad turbas qdezʒ
tꝑate ẽ utendu vbo diuino ut nec teꝛena eis

pꝛecipiãt.nec a terrenis nimis ut penitus nõ

itelligant. in pꝛofunda ſanctoꝛum ꝛecedatur.

Aliter ꝑ iſtud ſtagnu qð dicit᷑ mare itelligit

mundꝰ.ꝗ ad modu maris tumet ꝑ ſuꝑbiã.feꝛ
uet ꝓ auaritiã. ſpumat ꝑ luxuriã. Ad traſeun
duz iſtũ mu ndũ uidit xpᷣꝰ.i.approbauit duas
naues.q; una q̃̊ nõ nõiat ſignificat uiã cõem
mãdatoꝝ.eo ꝙ oẽs indiſtincte obligẽt ad eã.
et alia q̃ noĩat᷑.ſ.ſymõis q̃ iteꝛpᷣtat obediens
ſignificat ↄſilioꝝ ⁊ ſtatũ ꝛeligioſoꝝ.qꝰꝝ potiſ
ſimũ uotũ eſt obediẽtia:⁊ ad iſta ðſcẽdit xpᷣꝰ
⁊ ĩ ipſa ſedit ⁊ docuit.⁊ uoluit qõ reduceret᷑
a t᷑ra:quia chriſtus ad coꝛ religioſi deuote
ſilia obſeruantis deſcendit peꝛ gꝛatiam ſedet
per contemplationem.⁊ docet per donoꝝ ſpᷣs
ſcti influentiaʒ.⁊ ipſe uult ꝙ a teꝛꝛa ꝛeducat
puſillũ.ſ.corde ⁊ſi non coꝛꝑe.qꝛ nõ pr᷑ taliteꝛ
cor nr̃m retineꝛi.ne aliqñ terraʒ ex aliqua tã
gat pte.⁊ ſct᷑i uiri non pñt penitus elõgaꝛi.ſʒ
opoꝛtet coꝛꝑi ꝓuideꝛi.Sic gᷓ nauis Simonis
.i.religioſi debʒ a ra elõgari ſʒ hodie młti ꝑ
ingꝛeſſũ religionis nõ ſeꝑant nec elõgat a ter
renis.ſed potiꝰmagiſq; pꝛius appꝛoximãt eis.
Itẽ due naues q̊s xpᷣs uidit.ſunt due uie q̃ͥs
appꝛobauit q̃ꝝ utrãq; ingreſſus eſt una ẽ nia
innocẽtie alteꝛa eſt uia pnie. Sicut eĩ duobꝰ
modis habetur hereditas.ſ.per ſucceſſõnẽ ⁊
emptionem ſic celuʒ habetur per uiam inno
centie quaſi per ſucceſſioneʒ. ⁊ hanc nauem
ingreſſus eſt chriſtus.qui peccatum nõ fecit
nec inuẽtꝰeſt dolꝰi ore eiꝰ.hr̃ etiaʒ p empiõʒ
i.pꝑ pniaz. ⁊ hac nauẽ ꝓ nobis xpꝰaſcẽdit quã
uſq; ad mortẽ non dimiſi. Per has duas na
unes tranſitur mundus:et uenitur ad celum.
Ut ueꝛo ait Criſoſ.habemus pꝛo naue eccle
ſiam pro gubernaculo cruceʒ pro gubernato
re ſ beo ꝛethe patrẽ pro uẽto ſpmſantũ pꝛo
uello gram pꝛo nautis apłos.ꝓ nauigãtibus

Fuhed

, gteſtan.
inel b
u in eeln
ecge zuinsn
ſni aipluſ i e ione be
li finte lo fumn
ſia r.
ſuz . nea
ltul cöneſtenmd .
Nfnlüge apnt;)
ſecis an r Frecepi⸗
inninn nob ue
ltenan na
ihecligen doretde,
ittnola
90 N ee hoe
i ce e mnin
ginizchobean
ir biſces
gluces cit n⸗
ir gentme Vi⸗
Gare ſor eanin
ſpznbisd beiſin,l
1oluntat eins in
löraie Jnbi ſuc
goſs foma hechit
ſinpltciuebo o N
erpeatiet Mi
ne voris öicatiot⸗
uleut ccu na⸗
bitunen. Peroclt
ſiciſnnre toen
ſchecei fii Quaf die
hſacenialbus ſene ien
ſoſiqu ubiz erleſe
batet ſuit t cocei
n tiazcicatori expech⸗
Uerſgtioci c, ducina
Uolntaſoemd cü ſbait
torecgientoci addn
Phren oanlanoredum⸗
norltnügen!
(eebetzitfahe
uclnspiſeier non
ſaiceganr nugni
nogi ſolmmum d ipoſt
eitat mulnrucotene
unerit Gino e An
gui in nuni t nen
Chithecphlns
emminiſn
eſnütigant
Vörneſpiſſgant
ſo nithfummg

aſi hoeqnit
leſe o dres g
rbrcit. i 1
dobet geſcege

ere⸗ ſue hagili
as peccatorij
edelere gaue
ueſtutpall.
ſllaci lle ero
gel Curioſtenelbe
Redicgtöe ſug e
Pmiting eccleſig ſi
etrus ezari gla ds
6s docehe gͤan
iſ; ad hocie gentes
ſia de gennibits b⸗
.qr de ingeg noͤn
eteꝛnayſt Negeſti
docebat tunbng ſtn
t ea treni naleant
ere. Ad turbas dez
ſo ut nec teneng eis

nimis ut penitus nö5

ctoꝛum zecedatur.
icit mare ielligit
tumel , ſupbi feꝛ
xuria. Ad raſenn
. approbanuit duas
ignificat uia coem
cte obliget ad ea.
iteꝛptat obediens
ligioſop. gep potiſ
ach iſta dlcedit xp
oluit ad reduceret
religioſt denote⸗
it peꝛ Katiam ſedet
gocet per donop ſp
lt ca tena ꝛeucat
bꝛpe. g noͤpt talnte
jtemtz et glina ta
tpenis eloganl.6
c nauis Gimnoniis
arißz bodie mluip
nt nec elöͤgit e
us appꝛoxinn en.
rdun aͤue uie is

ni peccatumn no ſee
ei. h cuig henid⸗
nobis pniſcehil qn
iſt, Per hu⸗ iter 1
irler a Celliſin⸗
eenno me ecle

rucez o gbennot⸗

inſantu peo
beto ſpinſantn
alos. natiginbis

6

Pꝛime partis.

pꝛophetas ꝓ naui uet teſtamẽtũ ⁊ nouũ.Cõ
mittamus ergo nos pelagi huiꝰ ꝓfundo ad ꝑ
qrẽdã ĩ ſcripturis diuinis margaritaʒ latẽtẽ

Vt aũt finita pᷣdicatione ceſſauit loꝗ doctri

naz ſuaz mizaculo ↄfumaꝛe uolẽs.Simõi di
xit(duc).ſ.nanẽ (iĩ altũ)i.ad locũ aq̃ magis
ꝓfundũ ꝗq ẽ cõueniẽtioꝛ ad piſcãdũ ⁊ laxate
recia ur̃a in capturaz)).ſ.piſciuʒ (⁊ reſpõdẽs
Simon dixit ihu preceptoꝛ) cui obedire ðbe
mus’((pꝑ totam noctẽ labortes nihil cepimꝰ)
qᷓ;uis diligentiam magnà adhibueꝛimꝰ(ĩ ueꝛ
bo ãt tuo laxabo rethe).i.ↄfidens in uirtute
ueꝛbi tui (Et) cu hoc feciſſet obediẽdo pᷣcep
toꝛi(cõcłſerunt piſciuʒ multitudinẽ copioſaʒ
ara .quãtã ipſe maris ⁊ terre dñs uolebat
Nimiꝝ q; obediebãt ei cui ſbiecta ſẽ omnes
uolucꝛes celi ⁊ piſces maꝛis ideo ĩ eoꝛũ ptaãte
date ſũt cꝛzeatuꝛe. Uñ Anſhel. Jus ſi gdezʒ nł
luz in his qᷓ dei ſunt.ſ.creaturis dẽnt habere
q uoluntati eius prauis actibus nõ ueꝛentur
cõtraꝛie. In B ãt facto diſcipulorum dat reli
gioſis forma obedietie ut.ſ.faciliter obediãt
ſimplici ueꝛbo non pꝛeceptũ nel cõminationẽ
expectãdo ⁊ attẽde ꝙ ⁊ſi alijs impat᷑ ut rela
xaꝛent ꝛecia pᷣdicatiõis ĩ humilitate ſymonis
ſoli tamen. Petro dicit (duc ĩ altũ ꝛethe) ſ.iĩ
ꝓfũdũ ſcripture ⁊ doctrie.Quid.n.tã altu qᷓ
ſcire dei filiu.Quaſi diceꝛet.Sufficit minori
boſacerdotibus ſcire pᷣdicaꝛe minoꝛa.eppᷣis ue
ro ſi qua dubia ĩ eccleſia emerſerit offeꝛri de
bẽt ut ea ſoluât ⁊ doceãt. Miſtice h̊ tangun
tur tꝛia pᷣdicatoꝛi expediẽtia pꝛio ſublimis
uerſatio cũ r̃ (duc in altũ) fo plana et non ĩ
uoluta locutõ cũ ſubdit (iaxate retia ura) t᷑
tio recta ĩtentio cũ addit᷑ (ĩ capturã piſciu n
ꝓpteꝛ adulationẽ humanà ñ ꝑpꝑ nand gloꝛiaz
no ꝑp utilitatẽ tꝑalem.ſʒ pp hoiuʒz edificatõzʒ
KRupebat aũt rethe eoꝝ)ex grauitate miti
tudinis piſciũ ex quo pʒ duplex muaculuz.qꝛ
ñ ſoli cepant magnã miłtitudinẽ piſciũ ſupꝛa
modũ ſolitum ⁊ ipoſſibilẽ ꝑ uiã humanã:ſed
Et tata multitudo tenebat ĩ rethi rupto.(¶ Et
annuerut Simõ ⁊ Andreas filijs KRebedei ꝗ
eꝛat ĩ alia naui.ut uenirẽt et iuuarent eos).
Ubi theophilus. ſder nutũ ipſos uocãt q; ex
ſtupoꝛe ꝑꝑ capturã piſciũ loꝗ nõ poterant.(¶
Et uenerũt ⁊ ipleuerũt ãbas nauicłas ita ut
pene mergerẽt᷑ Iſʒ ecclis ſubmergi ⁊ ðficere
nõ põt lʒ fluctuet ⁊ q̃ſſet.Et cũ ſtupoꝛ admi
ratõis circũdaret. Simoneʒz petꝛum ⁊ ſocios
ei ac totã eoꝝ mẽtẽ occuparet.ꝑꝑ facta xpᷣi.
iſolita. Petꝛus intelligẽs ꝙ nõ poterat eẽ uir
tute humana (ꝓcidit )ex huũilitate( ad gẽua
ihu taq; )ſuu ꝛecognoſcẽs dominũſ(⁊ dixit ad
