eĩ decẽ l decies quattuoꝛ fiunt quadragita.ꝑ
quattuoꝛ t nouum teſtm̃ ꝙ in qttuoꝛ euange
liſtis ↄſiſtit: ſignificat.p decẽ uero uetus.qxr
in öceʒ mãdatis legis cõtinetuꝛ. Quadragĩta
ergo diebus ieiüare ẽ utrinſq; teſtamẽti pcep
ta ſeruare.⁊ ab illis oibus q̃ utꝛũq; teſtamtũ
iterdicit.ſeinuicẽ ⁊ ieiuniũ cuſtodiꝛe.ut ſicut
caro exterius ieiunat a cibis. ita ⁊ mẽs ĩteriꝰ
ieiunet a uitijs. Jeiunauit itaq; dqñs qdꝛagin
ta diebus ⁊ noctibus.qꝗtenus ĩ ciborũ ieiunio
ſignificaret nobis ieiuniũ corpoꝛis.⁊ in dierũ
numero ſignificaꝛet ieiuniũ cordis.E xẽplo ſa
ne ipſius H numerus dieꝛũ pnĩaliũ ĩ eccleſia ẽ
Unde ⁊ poſt ephiphanià nõ ſtatiĩ icipit eccle
ſia ieiunaꝛe. ſed circit᷑ poſt q̃dra ginta dies qᷓi
ipſo tꝑe ieiuniũ ſuũ ieiunij dñici ↄſecutiuũ ſi
gnificãs. Un beda. Quadꝛegeſſima ieiuniorũ
hʒ auctoritatẽ.⁊ ĩ ueteribus libris ex ieiumio
moyſi ⁊ helye.⁊ i euangelio qr totidẽ diebus
dñs ieiunauit: ðmõſtrãs euãgeliũ ñ diſſentire
a lege ⁊ pphetis. In perſõa quippe morſi lex
ĩ perſona helye pꝛophᷣe accipiurur. Int᷑ quos
in monte głioſus apparuit.ut euidentius emi
neret ꝙ de illo dieit apłus. Teſtimoniũ hñs a
lege ⁊ ꝓpohᷣis PHec Beda.Unde ⁊ Albinꝰ. Si
cut moyſes legem. helyas ꝓphetiam.ita dñs
nr̃ euàgelicam pᷣdicatõnem quadꝛagita dieꝝ
ieiũio ðd cat.ongrue etiam ieiunium q̃dra
geſime ſtatutum eſt cõſine paſſioni dñice qꝛ
ſignat nos a mũdi amicitia debere continere
ut deum ſequi ualeamus: Unñ Auguſt. Moy
ſes ⁊ helyas ⁊ ipſe dñs quadragita diebus ie
iunauerũt.ut ĩſinuaretur nobis ⁊ ĩ moyſe ⁊ in
helya ⁊ ĩ xpᷣo.hoc ẽ i lege ⁊ pphis.⁊ ĩ ipo euã
gelio id nobiſcũ agi.ne ↄformẽt᷑ ⁊ hereamus
huic ſeculo.ſʒ crucifſigamꝰ hoĩeʒ ueterẽ.⁊ cã̊
nis cura ne fecerimꝰ ĩ cõcupiſcẽtijs.Cõgruit
enim noſtre deuotiõi ut ꝗ dõini erucifixi paſ
ſionem celebraturi ſumus repᷣmendarum car
nalium uoluptatum crucem nobiſipſi etiam
faciamus ſicut dicit apls.Qui autem ihu xpᷣi
ſunt:carnem ſuã crucifixerunt cũ paſſionibꝰ
Cc cõcupiſcẽtijs. In hac quidem cruce ꝑ totaxʒ
iſtam uitã que ĩ medijs tẽptatõnibus ducitur
ꝑpetuo ðbet pẽder̃ xpᷣianus.Nõ em̃ eſt ĩ hac
uita tpᷣus euellendi clauos.de ꝗbus in pſal.
dr.onfige clauis a timore tuo carnes meas
Carnes em̃ ſũt carnales concupĩe.claui ſunt
pᷣcepta iuſticie. Pis illas timor dei cõfugit ꝗ
nos illi acceptabilem hoſtiaʒ crucifigit. Sic
ſemꝑ hic uiue xpᷣiane. Si terreno limo greſſꝰ
non uis immergeꝛe:noli de iſta cruce deſcen

—

us aoſtſtent
in negligeti
rſpe n
cſt conſecatus.
nlie ſlo ſf /
Gapſa meſbus
1, ilaltsfi
1n ebnsietuna
fnit in ſepulcro. b
Graginta dlebus fn
ciptoi nunco. Ne⸗
nnctehns agne
Nriorsenenniani
lnsilurterefna
me aeim Ni⸗
(Cun erpgen
debugtgnani
teſſt uel tranſiti
fet carnig agin
elur robolo gr
Uit T helas t 9
neteſſtarerſei o
le pnſt ut in ſen
ſacfſtfer r orafe
ſetangmöſten
Wde Sc
get Sc
ann n
len etbois.

ſtatlicipit eccle
iaraginta dies
Idmici ſecuninifi
geſſima ieiuniori
s librſa ex ieiunio
qr toridè diebus
geliü ſidiſſentire
quippe morſi lex
vlütur Int ques
t euidentius emi
eſtimoniuͦ his 4
lde ? Albin?. Gi
phetiam ita dns
quachagita die
nieinnium äara
gaſſioni afice d
debere continere
Is Auguſt. Mo⸗
Aragita diebus ie
obis ? moyſe t in
z pohio.ziſpo eud
vnit t bereamus
boſez uerere.aca
hices. Kogruit
öini erucinnpel
eömendarum ear
ui anen ſu
um cuͦ paſſoni
dem cruceß ſoltz
eatömibis duclur
tatomblls hac
n ſiöeel

degte il⸗
xre tuo Mesne
Ne tu nn ſunt

Pꝛime paꝛtis

dere.hec Aug. Sed cane ne de iſta eꝛuce peꝛ
uoluptatum admixtionem deſcendas.qꝛ (ut
dicit Augnſ) mhil ꝓdeſt tota die lõgũ duxiſſe
ieiuniu ſi poſtea ciboꝛũ ſuauitate uel nimieta
te aĩa obruat᷑. Inſuꝑ hoc numeꝛo ſoluimus ðᷣ

cimas ⁊ pᷣmittas dno. Sunt eni ĩ anno vricen
tiſexa gintaſex dies Aora Pter ;& ſex die; oci
ma eigitater ?7 ne ſex reſidui remaneãt inde
ciati:addit᷑ unus qr mius addi nõ põt.tres ãt
alij ſupadditi ſoluunt. ꝓ p̃mitijs. pro ꝗbꝰ ſilr
ſut ieiunia q̃ttuoꝛ tꝑz ꝑ tres dies. Sicut ergo
ĩ lege offerre iubemur pᷣmitias ⁊ decias reꝛũ
ita qᷓdꝛagita diebus ieiunãdo offerimus Ppmiti
as a decĩas dieꝝ. Ut qui nobiſmetipſis ꝑ acce
ptũ annũ niximus:auctori nr̃o nos eius in ci
mis ⁊ pmitijs ꝑ abſtinẽtiã mortificemꝰ.⁊ q a
padiſi gaudijs ꝑ cibũ cecidimus:ad hec (inq̃n
tum poſſumus) ꝑ abſtinentiam reſurgamus.
Igitur tempore quadrageſime plꝰ ſolito ðbe
mus abſtinentie ⁊ deuotioni intedere.⁊ alioꝝ
tꝑm negligẽtias hoe tpe ſct᷑o diluere ⁊ emen
dare.¶RPHic numerus q̃dragenarius multipłr
eſt conſecratus.nã quadragiĩta aänis paun do
minus filios iſrt pane angeloꝝ in deſerto.qua
ꝗqragita mẽſibus pᷣdicanit in mũdo.quadragĩ
ta ſegtimauis fuit ĩ utero uirgineo. quadragi

ta diebus ielunauit ĩ öſerto. quadragita horiſ

fuit in ſepulcro.ab hora mortis cõputanvo.qᷓ
draginta diebus fuit poſt reſurrectõem cũ di
cipłis ĩ mundo. Item ſᷣm Ambro.qr q̃dragin
ta diebus aque diluuij mudauerũt.per quas
pecoꝛes extermĩati fuerunt. ⁊ exiĩde celi ſereni
tas illuxit ⁊ refuſa fuit.ſic ſacro iſto ieiunij tẽ
pore abolẽtur pct᷑a ⁊ refulget diuĩa clemẽtia
Cum )ergo(ieiunaſſet) dñus(quadragita
diebus ⁊ quadragita noctibus)non ultra pro
ceſſit uel tranſijt ieiunãdo ne ĩcꝛedibilis uide
ret carnis aſſũptio.⁊ ut uirtus diuĩtatis cela
ꝛetur dyabolo.qꝗr ẽt tot diebus moyſes ieiuna
uit helyas.⁊ (poſtea )dũs (eſurijt) Nõ aut
neceſſitate:ſed uolũtate eſurijt ⁊ corpus eſuri
re ꝑmiſit.ut in ſe ⁊ ueritatẽ humane ifirmita
tis onret.⁊ occaſionẽ téptãdi dyabolo darʒ
ac ifeſtatus mõſtraret.q̃liteꝛ ſupare ⁊ uicere
oporteret. Scõm Cripᷣ. Der q̃dragita dies ñ
eſurire nõ erat hois.poſtea ãt eſurire nõ erat
dei.⁊ ideo dyabolus ſicut dubius de xpᷣo. acce
pit occaſionẽ tẽptandi ipʒ. Moyſes æ belyas
qdraginta diebus ieiunauerũt.ſed ieiunantes
eſuꝛiebãt ⁊ ſiciebãt xpᷣes vo quadragita diebꝰ
nõ eſurijt ſed poſtea. Ep̃s aũt noluit ieiunar̃
pluſq; illi ne deus a dyabolo putaret᷑.nec mi
nus: ne purus hõ uideret᷑. Tunc ergo dyabo
lus ſentiẽs dñm eſurire.acceſſit ut tẽptaretſi
poſſet eũ ĩ peccatũ deijcere ⁊ ut explorgꝛet .
an filius dei eſſet quẽ ſciebat qñq; nenturum
⁊ ſuã ꝑ eũ poteſtatẽ amiſſurũ.̃ʒ Grego.Tẽp
tauit dyabolus dñm eiſdẽ tribus modis.ꝗbus
pᷣmũ hoĩem deiecerat. Drimũ hoĩem ſupera
uit gula in uetito pomo. nana glia:dicẽs eri

7 * W 7 -

Capi.xxij.

ſicut dij auaritia dicẽs ſciẽtes bonũ ⁊ malum
auaritia eĩ ẽt dr̃ ſcſe ⁊ ſublimitatis ambiuio.
Sic ⁊ dñm tẽptauit:ſʒ uictus receſſit.Dauid
goliã ꝓſtrauit tꝛibus lapidibꝰ de toꝛꝛẽte.xpᷣui
dyabolu tribus teſtionijs de lege. Et ſ̃ʒ Greg.
cuũ tẽptatio tribꝰ modis fiat.ſ. ſuggeſtõe. ðᷣleæ
tatione ⁊ conſenſu.dns ſola ſuggeſtõe têptat?
S. ga delectatio peccati mentem eius non mò
moꝛdit. nec conſenſus eum ſupauit.&t iõ omĩs
illa tẽptatio foris non itus fuit.qꝛ nihil Zdic
tõis ĩ ſemetipo tollerauit. Utꝝ ãt oẽs iſte tem
ptatões facte ſint nna die uel diuerſis non eſt
expᷣſſum in ſcꝛipturis,. Dꝛimo itaq; tẽptauit eũ
de gula:dicens.(Si filius dei es).ſ.natrurał.

7 ꝑ ↄns in pfate ei equalisdic iit lapides iſti
panes fiant) Qogitabat ei/itra ſe: dicens. ſi. la
pides in panes conuerterit: filius dei erit.ſi ãt
conue?tere non poterit:homo purus appebit.
Hoc ẽt eſurienti 2grue dicebat᷑. ut panes ni
dẽs ĩmoderato cibi appetitu accepᷣretur. Nõ
ſolum experiri uoluit: an deus eſſet ſed etiã
quaſi hoĩem allicere uoluit:ut eſuriens inde
bite delectaret᷑ in cibo.⁊ ſic uitio gule pecca
ret. vnde Pyla. Intendebat demonum pꝛin
ceps ex mutatõe lapiduz in panes uirtutẽ po
teſtatis ĩ deo agnoſcere. ⁊ in homine oblecta
mento cibi: patiam eſuritõis illudere. Sed n
potuit dyabolus mgęr̃s decipere.Talr eĩrñdit
⁊ ſic ſe habuit.ꝙ nec ipᷣm ad gulam poterat ĩ
ducere: nec deitatem eius ppendere. Non enĩ
in temptatione ſuccubuit.ſeqʒ filium dei eſſe.
nec negauit. nec aſſernit. ſed eum anctoritate
ſcꝛipture conuicit: dicens. ¶ Non in ſolo pãe)
.coꝛꝑali (uiuit homo) ⁊ ſuſtentatur: ied ĩ oĩ
ner bo ꝙ pꝛocedit de oꝛe dei.cum ſcz uolunta
tem ſuam ꝑ ſcripturas reuelat. vnde Auguſti.
Ceꝛtiſſime ſcitote fr̃es caꝛiſſimi.qr qualis eſt
caro que poſt multos dies non ꝑcipit cibum:
talis eſt qanima que non aſſidue paſcituꝛ dei x
bo. hec Aug. Voc etiam dictum dñi nezificꝗ
tuꝛ nõ ſolũ de uita ſpũali:ſed etiam de coꝑa
li. ſicut patet de mopſe qui ieiunauit qdꝛagin
ta diebuſ ⁊ noctibus ueꝛbo ⁊ alloquio dei ſpũ
aliteꝛ et corꝑaliter ſuſtẽtatos. Quaſi diceꝛet

Non tm̃ pane coꝛpali ſuſtentatuꝛ et uiuit hõ
ſed etiam ſpnali pene ie; derbi der päne oa. -
tionis ſet᷑e.pane gratie.tandem uictuꝛus inet᷑
num pane głie.Et ideo non oportet de lapidi
bus panes faceꝛe.qꝛ licʒ eſuꝛiam iñ dñns poteſt
ſolo ſ̃ᷣmõe eſuꝛiẽtẽ ſuſtẽtare.elñ ꝑſuaſio tua
tẽptatio ẽ cũ mẽtõʒ faciat ⁊ mihi ſuadeat tm̃
de cibo corpis.nõ de ciho mẽtis. Scoõm Cri.
De ueteri reſtamẽto reſtionium protulit arq;
pcepit. ut ſiue famem ſiue aliquid aliud patia
muꝛ: nnnq; mũ dominum ꝛelinmus. Dominus
quidem ihs panes de lapidibus facere potuit
ſed noluit nec decuit. et ideo non fecit. Crio
ut diabolum eius diuinitas lateꝛet. Secund 9
ut peꝛ humilitateʒ ⁊? ſapiam magiſq; per potẽ
tiam uincere nos doceret.Tertio ut rarisz
2£

De ieiunio e

fu geꝛe ſuaderet.Quarto ut uoluntatêm tẽpta
toꝛis ↄtemneꝛet. qꝛ fas non erat dnjm uolũtati
eiꝰ obtẽperaꝛe.⁊ alit᷑ tẽptatoꝛ i uincit᷑ niſi cõ
tẽnat. Quinto ut doceret nunq;ᷓ eſle credẽdũ
dyabolo. 2 nihil faciẽdũ ad eius impium. ẽt ſi
bonũ ⁊ utile ꝙ ſuggerit iubet. Moꝛalr ſe
pe ſuadet dyabolus ut lapis i. durities pnĩe
ſub quadà ſpecie diſcretõis ↄuertat panẽ.i. ĩ
delicias ⁊ mollitiẽ: dicẽs. Jaz filius dei es.de
cetero tãta auſteritate 2 pnia n indiges. Sic
athalia uineã naboch ↄnertit in ortuù oleꝝ.ſic
libanus ↄuertit᷑ in chermel ꝙ interpᷣtat᷑ molt
ꝙ fit fꝛiequẽteꝛ honoꝛe feſtiuitatis ca ſocieta
tis.ſic iudei petieꝛunt a pylato ne coꝛpus ieſu
maneꝛet in crnce ĩ die feſto. Tũc dyabolo iſta
ſuadẽti è rñdẽdũ ut ſupꝛa ſᷣm rñſionẽ dnt. Et
nota bic exẽplo dmi reſiſtẽdũ ẽẽ gule.nam ab
ipa inchoadũ cẽ.ſi ceteꝛa uitia uolumus ſuꝑa
ꝛe. Uidet᷑. n. ꝙ qui gule ſuccumbit: imbecillis
zeddatr᷑ ad alia uitia deuincẽda. vñ Beda. niſi
pus gula r frenet fruſtra Z alia uitia laboꝛat
Et iõ pᷣmo hic ponit᷑ tẽptatio de gula: qꝛ bec
tẽptario pᷣmo occurrit hoĩ ab infantia. ⁊ alie
ſequũtur poſtea.Quia g dñns ieiunãs tempta
tus fuit.ſi tu ieiunaueris ⁊ tempteris ñ dicas
qꝛ ieiunij mei fiucfü pdidi. Nã ⁊ ſi ñ tibipfuit
ieiuniũ tuũ ut ñ tẽpteris. tñ ꝓfitiet ut a iẽpta
tionibus nõ uincaꝛis. Ut ãt aia a caꝛne ñ uin
cat᷑.neceſſe ẽ ut dyabolo tẽptatoꝛi ꝛeſiſtat:
deo rectoꝛi ſeruiat.vñ Aug. Uis ſeruiat caꝛo
tua aie tue. deo ſeruiat aĩa tua.debes regi ut
poſſis ꝛegere. Sed qꝛ dyabolus ſic uincere eũ
non potuit. cogitauit apud ſe: dicens ſicut git
Cri. Domo iſte ſanctus vr. ſancti ãt ⁊ ſi non
vincuntuꝛ de uicio gule. ſepe tñ uincuntiꝛ de
aliquo motu uane gloꝛie ⁊ iõ((acſumpfſit) dñzʒ
2 poꝛtauit (eum in ſanctam ciuitatem ).i.in
birłm que reſpectu aliaꝝ (in quibus idola cꝛe
debantur) dicebatur ſancta qꝛ vᷣiuĩo cultui de
putata ꝑꝑ tẽplum ⁊ ſanctaſanctoꝝ que eꝛant
ibi nec erat licitum in lege ſacrificare alibi.
Punc ãt dr̃ ſancta.pꝑ ſacr̃a nr̃e redemptõi⸗
ibi patrata. ̃m Cꝛi. ex pacientig non impotẽ
G (iia ſe pmiſit aſſumi. ⁊ hoc coꝛꝑałꝛ. qꝛ ſecundũ

glolam ueriſmile eſt dyabolũ in bumana ſi de
Eie apparuiiſe. 1 xps ſic egit ut a nemie ni

deret. m aliquos euʒ in bꝛachijs poꝛtauit.
ſ̃m alios ad manũ duxit qui ſequebat eum
ſi athletà ad temptationeʒ ſponte ꝓficiſcens.
Conſidera hic benignitate ? patiam domini.
perm.ſit eniʒ ſe portari ⁊ ↄtrectaꝛi ab illa cꝛu
enta beſtia, que ſuuʒ ⁊ oĩium amicoꝛum ſuoꝝ
languinẽ ſitiebat.nec miꝝ(ᷣm Greg.)ſi ſe ad
illo pmiſit duci.ꝗ ſe ptulit a membꝛis illiꝰcꝛu
cifigi ¶Et ſtatuit )ac collocauit(euʒ ſupꝛa pĩ
naculum templi ut eũ ð uana gloꝛia tempta
ret ibi. Sciendum aut ꝙ in templo erant trel
mãſiones. Pꝛĩa pauimtũ uſq; ad ᷣmũ tabula
tũ ſine ſolariũ. altitudis trigita cubuoꝝ. Se
cuũda a pᷣmo iolario ulqʒ ad vᷣm.tꝛiginta etisaꝭ

4Tlor o Anp.

7

temptationibus dim.

cubitis alta. Tertia uſq; ad tertiũ ſolariũ q⸗
erat tectũ tẽpli nõ cameratũ ſed planum.al
tituoinis draginta cubitoꝝ. Quodlibet aut
ſolaꝛium hẽbat in circuitu exterius unum de
ãbulatoꝛiũ.⁊ iſta ãbula toria ſ̃ʒ mgrm in hy
ſtoꝛijs dicunt᷑ pinacula ſuper quoꝝ unaʒ xpʒ
ſtatuit diabolus,⁊ foꝛte in eminẽtiori ael for
te inferiori.ubi ſcribe ⁊ ſacerdotes alloque
bant᷑ ppł'm exponendo legẽ dm. Et nota m
glo. ꝙ in eo loco diabolus xpᷣm de uana glia
temptabat.in quo multos peꝛ uanam gliam
in cathedia docrorũ deceperat. Et ſimile uo
lens exploraꝛe quod ſupꝛa.temptauit euʒ de
uana gloria:dicens (Si filius dei es mitte te
ðdᷣorſum) Quaſi diceret. Virtute ꝓpria potes
ſine piculo te mit:er̃᷑ doꝛſũ.⁊ ẽt ꝓpt᷑ miſteriũ
angelox tibi fmentium et te cuſtodientium
Kogitabat ꝙ ſi peꝛ aera uolando ſine leſione
deſcendezet filius dei eſſet.ſus ſitq; ut deoꝛſũ
ſe mitteret ut fic cadendo ⁊ nõ ſe ledẽdo ho
mines miraꝛentur.et ipᷣm tanß dei filium re
nererent᷑.⁊ inde occaſionem inanis głie aſſu
meret. cum omnis ciuitas laudaret eũ et ma
gnificaret. Uere diabolica uox.que nõ ad ce
li aſcẽſum ſed ad deſcẽſum ꝓuocat.⁊ mente

hominis de altiori gradu meritoꝝ pcipitare

contẽdit. Non em̃ quos decipit ſurſum aſcen
dere mouet. ſed ĩ yma prouocat ⁊ deorſũ rue
re ſuadet qr optat omnes cader̃.qui ſe ſentit
pre omibus cecidiſſe.diaboli quippe eſt ſtan
tes deoꝛſum mittere.dei aũt iacentes ſur ſuʒ
erigee.ſdicens ãt mitte te deoꝛſum:infiꝛmita
tem ſuam manifeſtat.qꝛ nemini põt nocer̃ ni
ſi ipe deoꝛſum ſe miſeꝛat. Nam ipe ꝗ oẽs ðor
ſum cadere deſydeꝛat.pſuadere quidem põt.
pᷣcipitare non põt.vñ Cꝛiᷣ. Non dixit mitto⸗
ne uim faceꝛe uideatuꝛ:ſed mitte deorſum di
xit ut oñderet ꝙ unuſquiſqʒ nẽ̃m libertate ax
bitrij ⁊ uoluntatis ſue culpa cadit in mortezʒ.
Illius ẽ quidem ſuadeꝛe.ſʒ noſtrum ẽ peꝛſua
ſiones eius ꝑ legis obſeruantiã ſupare.Et qꝛ
xpᷣs ſupꝛa uſus ẽ auctoꝛitate:iõ ⁊ ipᷣe auctori
tatẽ aſſumit ſcripture.⁊ hoc non ut vtutes ↄ
ſtruat ⁊ doceat:ſʒ ut erroꝛes ingerat ⁊ fallat.
Unñ ſubiungit ( Scꝛiptum eſt enim )de te ſcgs
in pſalmo(qꝛ angelis ſuis mandauit de te. ut
ↄſeruẽt te)a nocumento((⁊ in manibus tollẽt
te) deducẽdo (ne forte offendas ad lapidem
pedẽ tuum )malum incurrẽdo. Manus ange
loꝝ dr hec põtas eoꝝ duplex.ſ.poteſtas uan
di a malo.? ꝓmouendi ad bonũ.ita ꝙ pᷣma ẽ
ſiniſtra ̃a dextra. Auctoꝛitas hec non ẽ ad ꝓ

poſituz.qꝛ (õm Hiero.)non intelligitur ð xpo

capite ſʒ de mẽbꝛis.i.quolibet iuſto. Epᷣs.n.⸗
non poꝛtat manibus angeloꝝ. ſʒz ipſe vᷣbo uir
tutis ſue portat angelos ⁊ omnẽ creaturam.
nec indiget angeloꝛum auxilio qa maioꝛ eſt
angelis.Eſt eꝛgo auctoritas illa ſecundũ glo
ſam ſic exponenda. ꝙ angelis ſuis ammini
ſtratoꝛijs ſpiꝛitibus deus madauit de te uiro

tile „Ae
teni inigeeen
ounts.
ik fni und
tlgnir ) ſant
ittelen — h⸗
tgtbſond 4
ſornn debe

Nemtcreccen.
baſliſcls ihelec
nnuthn
je qpſe fclil⸗
ſitanijaſt
or autlio uaſa⸗
culcunone uaſ te
hicauctorlate ſenpot
n t ſus mentione /⸗
ommbus his temotatle
Gt u inreliget ifilu
feſponſionen ſic tempe
incuat, Ungereſpo
nun eſt)ꝛ dicum. ſn
Ptabisdoninum deum
ie eunteepoteris ege
gliteꝛpoſtun deſcenden
me pecipitarer d deo
Multplcteranen
ſdeple erhloramot
lendo een ſpen
unde de na
Wüi⸗ dao taß
menin
dctiundein
greſecun

üͦſolanii
Planum 3
us uſum de
mgim in by
or unazrp
Etiort gel for
des allogne
Et hotg bm
de uana gkia
nanam gliam
t.Et ſimile no
nptauit euz de
dei es mitte te
te ppria hotes
t por miſteria
cuſtodientium
do ſine leſone
aſitch ut georſi
ſe lecedo ho⸗
dei ſlium re
nanio glie aſſu
jaret eü et mg
que no ad ce
ocat. ? mente
tox pcipitare
ſurſam aſcen
2 deorfü rue
. qui ſe ſentit
uippe eſt ſtan
centes ſurſuz
ſum:infumita
ipot nocer ni
ipe g oes dor
e guidem pot.
on dixit mitto⸗
itte deorſum
m libertate ar
cadit in mortez⸗
oſtrum e perſua
i ſupare Etq;
ö? ſe auctort
on ut vrutes 9
ngerat fallat.
enim Ge te iez
aavit de te.u
manibus ollet
das 44 lapiden
1. Mannd aſte
hoteſts u⸗
voniͤ ite genn⸗
las bet one 9

imeligin⸗ tn.

num experimẽtum. quia ſecundum Auguſti.

Pꝛime paꝛtis

iuſto qeuſiq; ſis nt tollant te.in manibus ſuis
id eſt auxilijs ſuis ſuſtolant ⁊? ita cuſtodiant
te.ne offendans pedem.i.mentem uel affectũ
mentis ad lapidem.i.ad aliquod offendiculuzʒ
peccati.lapis enim dicitur quaſi ledens pedẽ.
Unde omnis peccati ⁊ ruine occaſio ad qnazʒ
poteſt offendi affectus mentis: nomĩe lapidis
intelligitur. &ſt ergo ſenſus ꝙ angelis mãda
uit deus ut cuſtodiant hominem iuſtnz a pec
catis.Non ꝙ bonus homo cõfidens de cuſto
dia angeloꝛnm. debeat ſe pꝛecipitio exponeꝛe
ad ſuggeſtionem demonum. Ex quo loco ⁊ il
lud cognoſcitur quia ad cuſtodienduz ſancto
ꝛum uitam angeli deputantur. Male ergo in
teꝛpᷣtatur dyabolus ſcripturam. ⁊ intellectuʒ
eius pueꝛtit.⁊ ſic impertinent᷑ allegauit. Itẽ
allegauit ĩcomplete. qꝛ ⁊ ſi eſſet de xpᷣo.ẽt il
lud ꝙ ſeqaituꝛ debuerat meminiſſe.ſ.ſnꝑ aſpi
dem ⁊ baſiliſcuz ambulabis ⁊ cõculcabis leo
nem ⁊ draconem. Jpᷣe enim dyabolus ẽ alpis
2 baſiliſcus.ipſe leo ⁊ draco.quem in tempta
tionibus xpᷣs conculcauit. Ideo partẽ ſcriptu
re q̃p ſe facit:tanq; ſuꝑbus inducit. partẽ vo
q̃ ↄtꝛa ſe ẽ tanqᷓ; aſtutus dimittit. Nam de an
geloꝝ auxilio quaſi ad infirmuʒz loꝗtur. de ſui
ↄculcatione quaſi tergiuerſatoꝛ tacet. Sed ⁊
hic auctoritate ſcriptue aduerſarius deuinci
tur.⁊ ſua intentione fruſtꝛatur. ̃ʒ Piero. In
omnibus his temptationibus dyabolus hoc a
git. ut intelligat ſi filius dei ſit. Sed domius
reſponſionem ſic temperat.ut eum ambigunz
relinquat. Unde reſpondens (ait illi. Scrip
tum eſt) ⁊ dictum.ſ.cuilibʒ homini(non tem
ptabis dominum deum tuum).ſ.quamdiu ali
teꝛ euadere poteris.ego autem homo ſum. ⁊
aliteꝛ poſſum deſcendere quam peꝛ iactantiã
me pꝛecipitare: ⁊ ideo nolo deum temptare.
Multipliciter autem quis temptat deunm. ſcꝗ⸗
indebite explorando dei potentiazʒ. uel indebi
te expeꝛiendo eis uoluntatem. uel indebite in
quirendo eius ſapientiam. uel indebite expe
ꝛiendo ꝙ poſcit apud deum. Sed hec ſunt ui
tanda q;diu homo habz ex humana ratõne z
facultate aliud ꝙ faciat. Unde eſt hic argum̃
tum. ꝙ quandocunq; homo habet aliquid ꝙ
poteſt facere ſecundum uiam humaue ratõis
uel conſilij uel auxilij ad euadendum peꝛicu
lum non debet illud obmittere queꝛendo diui

Si pꝑeꝛiculum quantum caueri poteſt non ca
ueret. magis temptaꝛet deuʒ quã in deum ſpa
ꝛet. Unde qᷓ;uis deus omnia poſſt: diſcipulis
tamen ſuis ait.Si nos peꝛſecuti fuerint in c
uitate una: fugite in aliãm.Et ipſe idem fugit
? latuit.Et pꝛopter hoc pꝛobatio ferꝛi canden
tis ⁊ monomachie.i.duelli tãq; illicita phibẽ
tur in iure. Si uero deficit humana rõ ⁊ ꝓui
dentia 2 homo non habet aliud quod faciat:
tunc ſecure ad dei potentiam ſe conuertat: ⁊
ſne pꝛouidentie committatnon temptando:

ut facilius ad grauioꝛem trahat caſum. ſicut

Auguſt. quanto quis in loco ſupeꝛioꝛi:tanto ĩ

temptanit de gula. ſupra pinnaculum ubi ca

Capi.xxij.

ſed deuote confitendo. quia ſicmon eſt dicẽds
temptatõ. Sed quia chaſtus adhuc habebar
quid faceret.quia boni erãt ibi gradus ꝑ quoſ
de pinnaculo deſcendere ꝑoterat.ideo dyabo
lo ſic reſpondebat. Vbi Criſoſt. Nihil motus
nihil indignatus:ſed cuũ multa modeſtia ſcrip
turarum ei rurſus noce reſpondet.nos ntique
docens. quia dyabolum per patientiam atqʒ
tolleꝛantiam non per ſigna ſupeꝛari.ni bilque
ad oſtentationem noſtri. atque ad amorez fa
cere gloꝛiandi.Et iterum. Hſpice autem quo
modo nonmtuꝛbatus eſt dominus.immo de icꝛi
ptuꝛis hamilime cum iniquo diſceptat. ⁊? con
foꝛmeris in xpo pꝛo poſſe. Nouit dyabolus ar
ma chꝛiſti quibus ſuccubuit. Et manſuetudi
ne euʒz cepit.ex humilitate deuicit. Cu quoqʒs
cum uideris hominem effectum dyabolum ⁊
tibi obuiantem: eo modo deuincas.ꝭoceas a
nimam tuam formaꝛe os condecens ori xpᷣi.

Bicut enim cum romanus foꝛſitan reſidet iu
dex non exaudiet eſponſuz ignoramis eo mo

dole iſtus mſi ſuo modo loquarie
Moꝛaliter multos dyabolus eleuat in altum

coꝛnix nuceʒ eleuat ut ab alto deijtiendo frã
gat.ſic ⁊ pugil ſocium a terra ſubleuat ut pꝛo
ſteꝛnat. Multi enim ducuntur in altum pꝛela
tionis.⁊ deijtiuntuꝛ ibi qui in ualle ſimplicis
ſtatus fuerant ſecuri. In montibus enim gel
boe ceciderunt foꝛtes iira hel. Unde ſecurdũ

periculo maioꝛi uerſatuꝛ. Et ſecundum Cꝛipᷣ.
Pelatos ſubuertit elatio: ideo ad talez locũ
dominus ſe aſſumi permiſſit. nec tamen ibi/
dvabolo conſenſit ut ĩ talibus lecis poſitidy
bolo reñſteꝛent. Supꝛa pinnaculum templi ẽt
dyabolus hominem ſtatuit. quo ſe ceteꝛis me
lioꝛem eſtimet.⁊ per falſam humilitatem de

oꝛſum ſe mittat.Et tunc ergo ſecundum Ber

nhaꝛ. Quia dominus nihil oſtẽdit diuiniratiſ.
arbitratus hoſtis eum eſſe hominez. Tempta
uit eum tertio ut hominem. Exinde enim aſ
ſumens eum:repoꝛtauit enim (eum in montẽ
nalde excelſum) ſecundo miliaꝛio a quarẽte
na uerſus galileam.ut ſcilicet locus congruat
temptationi.ut ſicut in deſerto ubi eſt eſuries

—.—

thedra eſt doctoꝝ de uana gloria ſic in mote
ſibi uidentur hec temporalia temptat aua
ꝛicia.(¶ Et oſtendit ei omnia ꝛegna mundeno
ea que neſciebat indicando.ſed ſecunduz Cri
ſoſtomum. oſtendit ei ac ſi aliquis in loco ex
celſo poſitus:manum extenderet:dicens.Ec
ce ex illa parte eſt affrica.ex illa paleſtina. ex
illa grecia. ex illa italia ⁊ huiuſmõi. Vel oſtẽ

dit id eſt expoſuit ⁊ enarrauit ei in momento

⁊ in breuibus.omnia regna mundi id eſt om
nium regnorum pompam: ? gloriam: ac ma
gnicudineʒ uel omnia concupiſcibilia ĩ mundo

De ieiunio?

ſie ut ſunt ðĩuitie.delitie.⁊ honores ut dquaſ
ſpetioſa ⁊ delectabilia ſuadeꝛet.⁊ uel ſic eum
ſibi ſnbijceret. Momentum eſt decima pa:s
puncti.uel quadregeſima pars hore.punctus
enim quarta paꝛs hoꝛe eſt.per hoc ergo ſigni
fica tur breuitas uel tranſrus bonorum tẽpo
raliam moi huius. vnde Ambro. Bene autez
in momento temporis ſeculaꝛia teꝛrena mõ
ſtrantur non enim tam conſpectus celeritas ĩ
dicatur.qᷓ; caduce fragilitas poteſtatis expri
mituꝛ i momento enim cuncta illa preteꝛeũt.
⁊ ſepe honor ſeculi abit ameq; uẽerit.Et tẽp
taui eum de auaritia vominu omnium ex aꝛz
ro gantia ⁊? iactantia: promutena mendaciter
que dare non poterat, æ dicens (Vec omnia
tibi dabo )⁊ te regẽ facià (ſi cadene Manq; ĩ
feꝛioc (adoꝛ aueꝛis me)anq; ſuꝑiore m. quod
uere eſſet cadere ⁊ diabolo ſe ſubijcere.vnde
ꝛiß. thil enim ſic diabolo hominẽ ſubijci
facit. ut inbiaꝛe opibus ac habendi amore ſu
pari.Et iterum. Regna mundi promittit üli
ꝗq ꝛegna celorum credẽtibus preꝑaun BGliam
ſeculi pollicetur ei qui dominus eſt glorie ge
leſtis. Spondet ſe uniuerſa dare.qui nihil ha
bet ei qui ommia poſſidet.Ab eo ſe iubzʒ adora
ri ĩ terra.quẽ angeli ⁊ archãgeli adoꝛant i ce
lo. Pec Caip̃ᷣ. Ubi ⁊ gio.Ecce antiqua diabo
li ſupeꝛbia. Sicut enim in principio uoluit ſe
ſimilem deo facere. ita nuc uolebat. puinum
cultũ ſibi uſurpare. Et ẽ hic notanduũ ꝙ ſi cõ
ſideremus principium huius temptatiois.tuc
temptatio eſt auaritie.ſi finem. temptatio eſt
ydolatꝛie ⁊ bene iũgitnꝛ.quia auaruia ẽ ydo
loꝛum ſeruitus.Ronſideꝛandũ etiaʒ quod glo
ria mundi que cam mundo peritura eſt:ĩ mõ
te ⁊ in ſuꝑcilio demonſtratur. ⁊ diabolus ho
minem duceꝛe ad montez nititur. ut coꝛuat⸗
2 ei ſubijciatuꝛ: ſuadens ut ſeꝛuia: ei.negligẽſ
iuſticĩiã dei a cuius ſeꝛuitio liberet nos xpus
ꝓ nobis temptatus ⁊ paſſus Dominus auteʒ
ad campeſtria ⁊ humilia deſcendit ut dyabo
lum humilitate ſuperaꝛet. Nec intuebatuꝛ ſi
bi oñſa oculo ↄcupie ſicut nos: ſed ſicut medi

ne leſone uidèt moꝛbos. Cum & Raluerie
leri magnuũs ?7 aſtus. anłe oculos mẽtis iſta
ꝓponis.cito ꝙ dyabolus tibi regna mundi oñ
dit que ſi conſequi uolueris.neceſſe eſt ut pꝛo
cidens dyabolum adoꝛes quia adoꝛaturꝰ dya
bolum ante curruit ? nunq; ſine caſu dyabo
lus adoratur. Unde Ambro. Pabet eniz am
bitio domeſticum periculum. ⁊ ut dominetur
alijs priꝰ ſeruit ⁊ curnatur obſequio. ut hono
ꝛe donetur. ⁊ dum uult ceſſe ſublimior: fit Tmit᷑
ſõ. Ois quidẽ poteſtas ⁊ ordinatio poteſtatũ
a deo eſt: ſed a malo poteſtatis ambitio. Nec
eſt poteſtas mala: ſed is qni male utitur pote
ſtate. Docemur ergo ambitõem deſpicere. eo
ꝙ dyabolice ſubiacet poteſtati. Pec Ambꝛo.

Sʒ ⁊ bic homicida ille ſuccubuit. ⁊ dñs ⁊ uic

toꝛ auẽtate dina ↄmiatꝰ eum abiecit.⁊ abſce

temptatioſtibus dũi.

der̃ iuſſit dicẽſ.uaõ ⁊.ceõ a me.ſ.i ignẽ et᷑nũ

ſathana:qui ueritati ⁊ hõinuz ſaluti adueꝛſa
ris. In quo (ut ait Crip)finem temptandi dia
bolo ponit.ne progrediatur ulteꝛiuſ temptas.

Continuo enim illum in fugam uertit.neque

alijs iam eum per ſemetipſum temptatiombꝰ
appetijt. Ubi etiam docemur propꝛias imuri
as portar̃.ſed nullo modo dei iniurias tolera
re. Unde Crivᷣ. †”pus cum paſſuſ fuiſſet temp
tationis iniuꝛiam.dicente ſibi diabolo.ſi fili

us dei es mitre te deorſum: non eſt turbatus.

ner diabolum increpauit. Nunc autem quan
do diabolus dei ſibi uſurpauit honoꝛem: di
cens.hec omnia tibi dabo ſi cadens adoraue
ris me:exaſpꝑatus eſt.⁊ repulit eum:dicens(¶

UWade ſathana )ut nos illius diſcamus exem

plo. noõſtras quidem iniuꝛias magnanimiteꝛ
ſnſtineꝛe.dei autem iniurias neque uſque ad
auditum ſuffer:e. quoniam ĩ propꝛijs iniurijs
eſſe quempiam pacientem. laudabile eſt. in
iurias autem dei diſſimulare nimis impiuz ẽ.
Vbi ⁊ Hiero. Non ut pleꝛique putant:eadezʒ⸗

ſathanas ut apoſtolus petrus ſenemia con

demnator. petro enim dicitur:uade retꝛo me
ſathana.i.ſequere me.qui contrarius es uolũ

tati mee.hic uero audit uade ſathana. ? non

dicitur ⁊ retꝛo me. ut ſubaudiatuꝛ. Uade in
ignem eternum qui paꝛatus eſt nibi 2 angelis
tuis. Deinde dominns ſubiungit( Scꝛiptum
eſt )omni homini((Sdominum )omnium.i.per
potentiam. ¶(deum)ſcilicet per creationem ¶
tuum)ſcilicer qui debet eſſe tuus per cultum
ſpecialem (adoꝛabis)inteꝛius fide.ſpe.⁊ cari
tate (⁊ illi ſoli ſeruies)ex erius ſeruitute la

trie.Et per hoc ſecundum Aug. Non excludi

tuꝛ ſeruitus debita do ninis temporalibus.Et
ſecundum Bedam. iubemur hic ſoli deo ſᷣai
ſeꝛuitute latꝛie.que ſoli diuinitatis cultni obe
tuꝛ. unde ⁊ hi qui hanc idolis impendunt ido
latrie nuncupantur.ſed ab apoſtolo iubemuꝛ

per caritatem inuicem ſeꝛuire ſeruitute dulie

que commnnis eſt.ſiue deo ſiue homini ſiae

cuilibet rerum natuꝛe. Itaq; (ut ait GBeda) di

cens dyabolus ſaluatori.ſi ꝓcidens adoꝛaue
ris me egrio audiuit quod ipſe magis adorar
eum debeat deum ⁊ dominum ſuum. Quaſi ſi
bi diceret. Non ego te ſed tu me debes ut de

um adorare. Sed adoratio diaboli ſubiectio

nis eſt nondeuotionia.¶ Ex ſupradicto orde
ne temp:ationis patet quod diabolus incipit

a leuioribus ⁊ procedit ad grauia. deinde ad

grauiora. ⁊ tandem ad grauiſſima. Ince

pit enim a temotatione leui.quando tempta

uit eũ ð gula.q̃ tẽptatio lenis ẽ:maxiĩe tꝑe fa
mis ⁊ fialit᷑ pꝰᷣaſ pu it ad guiſſia.qñ tẽptauit

eũ ð idolatria WUicit ãt xpᷣa ipas tẽptatões eis
ĩ ſuis pᷣncipijs opuiãdo. Nã morx cũ di abol?ꝰtẽ

ptatões ĩ feꝛebat. xpᷣs eas rpellebat. Sic ⁊ hõ
mos ut dyaholi tẽptatões ſẽp̃it eas ĩ ſuo imtõ
vʒ r peller. Nã (ut dic Hiero) Lubꝛicꝰ ẽ ſeꝛpẽs

— —

ñ iſ cbecies eenn
1 ſpäſſanetigerat
gae d fun pfin
leirobol teplat
tefeignlnar
naiitirteliio ol
lur os terar ulcu
gn.it polet oe
Aligsiuſtor itemane
greſſonbi go!ach
ia:ciglenptatiocf⸗
1 lgaragr in gala ſun
Netio uit oig uia id⸗
Ibbeitb'eſtoimn
inipaongne ſür cauen
ofecinnidoeſtoeu
dcloptſchehiaute.
loldezanng öſeſonis
Nereobem mie i⸗
Pblickfna aueini re
ſtoinqn noſonſh⸗
ſos ſetſeo .n bolo
ſet oo lif tenpen

iefönelgea nobe
riſramnen
nraiiht gifn
ay leunmirie
d Mmüdtiinrenn
Nno licee⸗ N
Ariröi enn e

er mmagnanimite
neque uſque ad
mi propꝛio tniuri⸗
m auobile eſtin
e nhlſnis impiuze,
ique putant:eacez
elrus ſententia con
ltur uade reno me
contrarius es uol
de ſathana.? non
udiatm. Uade in
eſt nbi ? angelts
ungit(Scaigtum
m)omnium. .per
per creationem (
tuus per cultum
us fice. ſpe. ? cari
erius ſeruitute la
Aug. Von excludi
temporalibus. Et
ur hic ſoli deo auif
umitatis cultn öbe
gis impendunt ido
b apoſtolo ubemn⸗
uire ſeruitune gle
o fue homini ſie
glar au Bedn)ai
cidens adolaue
ſe magis adoraf
um inum. Quafi ſi
me debes un de
diaboli ſubiecti⸗
Er ſupradicto o
o diaboltg inen

Pꝛime paꝛtis

antiquus ⁊ niſi capite teneat᷑ totſtati illabit
Pʒ.n.pgẽs ifernał caput.ſ.mala ſuggeſtõem
bʒ corpꝰ.ſ.ↄſenſũ hʒ caudã.ſ.opis ↄſumatõʒ.
Ubi ãt ponit caput ſaggeſtõis ſtatĩ põit cõpꝰ
oſenſus:⁊ ubi ponit corpus ↄſenſus:ſtati poit
caudã oꝑis,⁊iõ ĩ ſuo capite.i.iĩ ſua ſuggeſtõe
ẽ ↄterẽdus.⁊ tũc nocẽ ñ pot᷑it.nec qᷓ;tũ ad coꝛ
pus.nec q;tũ ad caudã.qꝛ ãputato capite ſug
geſtõis: tota ẽ ↄfracta uis pᷣpẽtiſ ifeꝛnał.Ft ⸗
ſumata.i.ſuꝑata oĩ tẽptatõe ad quã explẽdazʒ
dñs uenerat.lucifer ñ iueniẽs ꝗd ageret audi
to dei noĩe (religt eũ)quẽ tñ nũqᷓ; tenuit. ꝗqa
ſuꝑatus a tẽptatõe ceſſauit.⁊ receſſit ab eo tã
q; uictus ⁊ ↄfuſuſ uiq; ad tpᷣs poſtea.n.nõ tm̃
doloſe temptaturus.ſʒ aꝑte ꝑ iudeos eũ ⁊ i ſe
2 ĩ mẽbris ſuis ĩpugnaturꝰaduit.qꝛ appꝛopi
quante tpꝛe paſſiõis. ꝑſecutõem ei ꝑ p̃ᷣncipes
ſacẽdotu ſuſcitauit.ñ ꝑ ſeipᷣm ſolũ:ſʒ ⁊ ꝑ alios
ac ꝑ organa ⁊ iſtr̃a ſua pꝓpᷣa cepit eũ ipugnar
putas eũ moꝛtis tior̃ ðeijce. ſᷣm Ari.dyabelꝰ
n q̃ſi obediẽs pᷣcepto receſſit.ſʒ diuinitas xpᷣi
⁊ ſpuſſanct?*ꝗ erat ĩ eo excuſſit iñ dyabolũ ꝙ
ꝗdẽ ad nr am pꝓficit ↄſolatõezʒ qꝛ ñ tãdiu hoĩei
dei dyabolꝰtptat qᷓ;piu ulłt:ſiʒ qdiu xpᷣs ꝑmit
tit ⁊ ſi eũ ꝑmittat pauliſꝑ tẽptar᷑ ad nr̃azx utili
tatẽ tñ repellit ꝑꝑ noſtra ifirmitatez. qꝛ ñ pati
tur nos tẽptari ultꝛa qᷓ; poſſumꝰſuſtineꝛe.Uñn
Augu.ſi tm̃ poſſet nocere dyabolus q;ꝛũ uult
aligꝗs iuſtoꝝ ñ ꝛzemaneret.Tribus ãt pᷣmiſſis
ↄgreſſionibꝰ ĩ ꝗbꝰ adhuc exercet militia vpᷣſi
ana:oĩis temptatio dr̃ ↄſũpta in ſuis radicibꝰ
⁊ ſuꝑata qr in gula.ſuꝑbia auaꝛitia.ex ꝗbꝰẽ
ptatio oꝛit᷑ oĩa uitia ſibi ↄfederata ſũt ꝑẽpta.
In his eĩ tribꝰ eſt oĩm mã ðlictoꝝ quoꝝ ſemiĩa
in ipſa origine ſũt cauenda.or iohe atteſtate
om̃e ꝙ in mũuᷣdo eſt ↄcupia cãnis eſt ⁊ ↄcupia
ocłoꝝ ⁊ ſupeꝛbia uite.Eui triplici hoſtis telo.
totideʒ arma ðfẽſionis.ſ.ſcutũ triãgulũ oppo
neꝛe ðöbemꝰ:ut ieiũio ↄcupiaz carms orõne ſu
pbiã ełyna auaritiã repellamꝰ. Sic ãt ille ho
ſtis ãtiquꝰa dðno uſq; ad tpᷣs receſſit ⁊ tpᷣre paſ
ſõis redies.ñ in dolo ſʒ aꝑte eũ impugnauit:
ſic ⁊ nos aliqũ temptare intermittit.⁊ qñ ĩ top
tatõe ñ pᷣualzʒ:a nobis uſq; ad aliõ tpᷣs recedit
ut q̃ſi ſecuros inueniens repente rediẽſ. faciliꝰ
inopinatꝰiꝛꝛũpat. Inſtruimuꝛ g h ad cautelã.
q lʒ aliquã temptatõez ſuꝑpxemꝰ.iꝑ tñ dyabolũ
ad puguã patũ inuenimꝰ. Cpre vo paſſõis om
nino uictꝰdyabolꝰ.eligat eſt ĩ ĩfernũ in diebꝰ
antixpᷣi ſoluendus ſecundum apocalip Jo
hanis. Uñn Aug.innuit.ꝙ iſte temptatõ fueꝛit
lucifeꝛ pᷣmus angelꝰ.ille ſupiorg pᷣmũ hoĩem
ſuꝑauerat.Cꝛedendus ẽ ant ipᷣe diabolꝰ hoĩs
formã ad horã aſſũpiiſſe.in qua dñm ciꝛcũdu
ceꝛe ⁊ ei colloqui poſſeti Et notãdũ ꝙ oꝛdo
temptatõnũ xpᷣi ſic ̃ᷣm mattheũ poſitꝰfuit ſᷣʒ
ordineʒ temptatõnũ ade ꝗ fuit iſte.In qcũq;
die comederitis.ecce gula.eꝛitiſ ſicut dij.ecce
inanis gła.ſcientes bonũ ⁊ malũ ecce auãitia
q̊ nõ eſt tm pecunie,.ſʒ ⁊ ſublimitatis ⁊ ſcie cũ

Capi. xxij.

ſupra modũ àbit᷑. Scðʒ vo aug.Certũ nobiſ
ñ ẽ qͥ fuerit ſecũda ⁊ que tertia. Sʒ duo euã
geliſte uarie narrãt.pᷣt ratio aſſigri.qr una tẽ
ptatio ẽ de cupiditate pᷣncipłr. alia de elatõe
? frequẽter contigit.ꝙ unũ uitiũ ex alio naſci
tur ⁊ ecõuerſo.ideo mattheus pᷣponit unã.u
cas vo alid. Uñ Remigiꝰ.Ob hoc euãgeliſta
rũ hac iſte illã vo ille pᷣmittit.ꝗr ianis gloꝛia
?7 auaꝛitia adinuicẽ.ſe gignũt. Epᷣs vo diabo
lũ in temptatõne gule ſupauit ⁊ hoc quondã
in ydolo belis ⁊ draconis pᷣfigurauit. In babi
lõe em̃ ydolũ belis ꝓ deo colebat ꝙ młtũ co
medere ⁊ bibere dicebat ꝙ daniel pſtruxit ⁊
ſaceꝛdotes eius interemit. Ibidẽ ẽt ĩ ſpelũca
draco latitabat quẽ gens tanq; den eſtiabat
cui ſacerdos ſtatutis horis cibu offeꝛebat.Da
niel aũt maſſã de pice ⁊ adipe ⁊ pilis ↄfecit.⁊
ĩ os dꝛaconis iniecit.Quã cũ cõmedit:ſtati ẽ
eruptus ⁊ ſic uteꝛq; deuoꝛator ⁊ guloſus ꝑ da
nielẽ ẽ deſtructus. ⁊ iõ daniel xpᷣʒ deſignauit
ꝗ tẽptatõʒ gule ſuꝑauit. Epᷣſẽt ſuꝑauit diabo
lũ ĩ tẽptatiõe ſuꝑbie ⁊ hoc pᷣfiguratũ fuit oliĩ ĩ
dauid ⁊ nece golye.golyas ſuꝑbiſſime ð forti
tudine ſua ſe iactauit.quẽ dõ cu funda ad ter
rã deiecit.⁊ ꝓpᷣo gladio int᷑fecit.golyas gigas
figurã ſuꝑbi tʒ lucifeꝛi.dð at paſtor ꝗ hũc pro
ſtrauit xps ẽ ꝗ ĩ tẽptatõe ſuꝑbie hũiliteꝛ triũ
phauit.Tertio xpᷣs diaboluʒ i tẽptatione aua
ritie ſuꝑauit.ꝙ ⁊ dõ in nece leonis ⁊ urſi prefi
gurauit:leo ⁊ uꝛſus auaritiã figurabt.qr au
ferẽdo ſibi ouẽ eas ꝑpetrabãt.Dauid aũt ouẽ
ſuã eripiens:⁊aptoꝛei ĩt᷑fecit.⁊ xpᷣs ſupata tem
ptatõne auaꝛitie:ſathanã a ſe reiecit.¶ Abie
cto aut ſathana acceſſer̃t ãgeli ⁊ tãqᷓ; uictori
mi ſtrabãt ei ſic ꝗ uirilit᷑ pugnãdo õ diabolnzʒ
triüphauerit miſterio ⁊ ↄſortio ãgeloꝝ dignꝰ
erit.de temptatõũ vo ſuggeſtiõibꝰ ſic dicit.
Cri. Nuc breuit᷑ ꝑſtrigamꝰ ꝗd ſignificent xpᷣi
tẽptatõeſ. Jeiũiũ eſt abſtinẽtia rei male.Qn
vo quis inflatꝰ fuerit q̃ſi ſactus:ductꝰ eſt q̃ſi
ſuꝑ tectuũ.Et hec temptatio ſeqnit᷑ pᷣmã qm̃ ui
ctoria tẽptatõnis gliatõem oꝑatur ⁊ fit cã iac
tãtie. SFuge exaltatiõem coꝛdis.⁊ nõ patieris
ruinã. A ſcenſio at᷑ mõtis eſt ꝓceſſo ab altitu
dĩe diuitiaꝝ ⁊ glłie huiꝰmði.ꝗᷓ ð ſuꝑbia cordis
oſcendit. Ut aut dicit, Ber. q̃rtã temptatõ
nem de dno nõ legit ignorat ſcriptuꝛã qᷓ dicit
ꝙ temptatio eſt uita hoĩs ſuꝑ tra. Apłs quoq;
dic eũ fuiſſe temptatũ ꝑ oĩa ꝓ ſiłitudie abiq;
peccato. ¶ Voluit ãt xpᷣs tempari płibus ex
cãis. Dria eſt ſᷣʒ grego.ut ꝑ ſuã tẽptatõʒ nos
a nr is liberaret.ſicut pꝑ ſuã mortem nos a nr̃a
libeꝛauit. Secũda eſt ̃̊sꝗ Pyla.u t cautos nos
faceret ne ſcilicet aliquis quantücunq; ſãctus
