agnoſcens. Philippus os lãpadis. Miſit ãt
diſcipulos qĩ diſciplinatos.pꝑ edificationeʒ
exempli:ſʒ duos ꝑpꝑ firmitatẽ vbi: qꝛ in ore
duoꝝ uel tꝛiũ ſtat oẽ vum.⁊ płibus alijs ðᷣ
auſis deſtinanit hunc numeꝛzum ſicut ⁊ bi
nos miſit ad pᷣpicãdũ. Un Piero.miſit duos
pꝑ ſocietatem. ꝑꝑp duplicẽ humilitatẽ cõdiſ
? corꝑis.⁊ pꝑ duplicẽ geminã caritatez dei
⁊ ꝓximi. Et iteꝝ. Siue ꝑpꝑ theoꝛicà ⁊ practi
cam.i.ſciaʒ ⁊ oꝑa.uñ ⁊ Beda. Recte autẽ
duo mittũt᷑.ſiue ꝑpꝑ ſcĩiam ueritatis ⁊ mũdi
tiam opeꝛis.ſeu pꝑꝑ gemine dilectionis ði ni
delicet ꝓximi ſacr̃m toto orbe pᷣdicanduʒ.
nnõ ẽt Cꝛzipᷣ. Duos aũt miſit apoſtolos:quia
ꝓ duo geneꝛalia mandata omne genus hoĩʒ
ðͤ peco abſoluit᷑.Qualia diliges dñʒ ðᷣuᷣ tuũ
ex toto coꝛõ tuo:⁊ ꝓximũ tuũ ſic teipʒ. In
bis quobꝰ oẽ pcẽʒ expellit.⁊ oĩs iuſticia ↄ
ſũat᷑. Aut cete illa duo.Qð tibi ñ uis fiẽi al
teꝛi non feceꝛis ⁊ ꝙ uultis ut ſaciant uobis
hoĩes:facietis eis:⁊ uos ſimiliteꝛ. Uñ ⁊ re
migins. Duos quippe miſſit ꝑꝑ duos oꝛdĩes
predicatoꝝ miſſos iudeis ⁊ gẽtibꝰ. ſiue duo
funt pᷣcepta caritatis.ſiue pꝛopter duo teſta
menta. ſiue pꝛopter litteram ⁊ ſpiꝛitum Et
dixit eis. Ite in caſtellum)).ſ.in hieꝛuſaleʒ
¶ ꝙ contra uos ẽ).i.coꝛam uobis ẽ ⁊ uobis
ex oppoſito poſtum. ad radicem alteriꝰ mõ
tis.ſ.ſyon:hoc ẽt dicit ꝙ ↄdictionẽ futuraʒ
in hieꝛuſalez õ apoſtolos pꝛeuidebat. Et di
cit caſtellũ:qr uſus ſacre ſcripture ẽ aliquã
do caſtellũ ꝓ ciuitate ⁊ ciuitatẽ ꝓ caſtello
ponere. Uiei dicituꝛ caſtellum pꝛopter loci
ſitum ⁊ foꝛtitudinem:qꝛ tꝛiplici muꝛo ac ꝓ
pugnaculis ⁊ fõtalicijs ad modũ caſtri clau
ſa eꝛat hieruſalem. Uel uocat eã ſic deſpec
tiue. iam enim nomen ciuitatis amiſeꝛat:
quia ex libeꝛtate temporali in ſeruitutem
gent ium zedacta ⁊ romanis ſubiecta eꝛat.
tem de libeꝛtate ſpnꝛituali ꝛedacta eꝛat in
eruitutem peccatoꝛum: ⁊ de fꝛequentia po
puloꝝ in paucitatẽ habitatoꝝ. ⁊ ideo dr̃ di
minute caſtellũ. Itẽ non uocat. hieruſaleʒ
ciuitatẽ qꝛ ñ eꝛat ibi ciuiũ unitas:ſed multi

dominus ſedit.

plex diſcoꝛdia ĩter eos:ſʒ uocat eâ caſtelli
qꝛ munita erat armis malicie ð xpᷣum. (Et
ſtatim).ſ.ante portã ⁊ ĩtroitũ ciuitatis (in
uenietis aſinã ⁊ pullũ eius:ſupeꝛ queʒ nullꝰ
ſedit) ĩ biuio ⁊ loco publico alligatos: ⁊ ad
miniſteꝛia paupeꝝ deputatoſ. Mos quippe
erat ĩ illis regionibus:ut in ſingulis ciuitati
bus ⁊ uinculis.aſinus uel quodlibzʒ aĩal ad
opus uel ad ſedendũ aptũ pparatũ habeꝛet᷑
ꝓ pauꝑibus:quiꝓpꝛia iumenta non hẽbãt:
⁊ ſi cui neceſſe ẽ opere ł itinere unius diei:
eo uteꝛetuꝛ de cuiꝰ ſuſtentatõe habitatões
uꝛbis cõiteꝛ cogitabãt.ſʒ cũ quis eo uteba
tuꝛ p tpᷣre illo pabulũ ei dabat.⁊ poſt nſum
ad locũ determinatũ ꝛeducebat. Mos igit
iſte tunc hieꝛoſolimis ſeꝛuabat᷑.ubi in loco
publico ligata erat aſina:⁊ cũ ea pullus:ꝗ
ꝑpiter ad oꝑa cõmunia nutriebãt᷑.nõdũ eniʒ
Aſqᷓ; eũ aſcenderat:⁊ q aſina utebatr᷑ utriq;
de pabulo puidebat(ſoluite ⁊ adducite mi
bi) vbi Cꝛiſ.Ecce igit᷑ q; humile ⁊ contẽpti
bile ani al xpᷣs rex ꝛegũ elegit ad inſidendũ
cum hieruſalẽ ingꝛedeꝛet᷑ (Et ſi ꝗs uobis a

liquid dixeꝛit.dicite qꝛ dñs).ſ.oĩuz (hiſ opꝰ

hʒ. ⁊ ↄfe ſtim) ſine Zdietione (dimittet eos))
dicit eĩ Cri.ꝙ vtus xpᷣi mouit ⁊ pᷣꝑauit coꝛ
dni.i.cuſtodis illoꝝ aĩaliuʒ: ut mox ad uer
bum eoꝝ daret eis qᷓ;uis ignotis. miſtice ca
ſtellũ mundus diſcipuli uero predicatores
mundus vo ẽ contꝛa pᷣdicatoꝛes:qꝛ munduſ
amat diuitias. honoꝛes.⁊ delitias.eõ pᷣdica
tores pᷣdicant pauꝑtatẽ. abiectõem. ⁊ aſpe
ꝛitatem. Aſina populus iudaicus ꝑꝑ ſtultici
am. pulus populus gentilis pꝑ laſciuiam ⁊
pꝓeccandi cõſuetudinẽ. Dicit g diſcipuł. Ite
ad pᷣdicatõis officium.ad ſacr̃oꝝ miniſteriũ
I caſtellũ.i.ĩ mundum qui mult ipliciter im
pugnat deũ.ſ.eꝛꝛoꝛibus ĩ ĩcꝛedulis. fictõibꝰ
ĩ hypocꝛitis uoluptatibꝰ ĩ ĩpudicis.uanitati
bus ĩ ſuꝑbis cupiditatibus ĩ auaris ⁊ ambi
cioſis.vñ Johãnes. Totꝰ muùdus ĩ maligno
i.ĩ malo igne poſitus ẽ.Qð ꝗ uos ẽ diſſimi
ILi ↄuerſatõe:tumida mentis obſtinatõe. pu
dibunda oꝛis obiurgatõe.Et ſtatĩ iuenietiſ
qꝛ ſine magna ſolicitudine querendi: afinaʒz
alligatã ⁊ pullũ cum ea:quoꝝ ſᷣm gloſam.
unu ad iudeos.ſ.aſina. alteꝝ ad gẽtes.ſ.pul
Lrfeꝛt Igit iuða vᷣz ðũ:⁊ ĩ ſpũalibꝰmr ẽ gẽ
tiũ:qꝛ ð nõ exiuit lex.E cce triplex ĩiuria ⸗
ditõis pẽoꝝ q̊ͥ d nos monẽ ad q̃rẽdũ.beſtiał
ſititudo aꝛ ð boie ium̃tũ ẽ factꝰ:⁊ iõ dic aſi
naz ⁊ pullũ eius:ſpirituał ligatõ.qꝛ de libe
ro factus ẽ captiuꝰ.⁊ iõ dici alligatam tał
multitudo.qꝛ ſtultoꝝ infinitus ẽ numerus:
7 iõ dicit ſtati ĩuenietis.ibiq; enĩ occununt
pctores. Ut aut dicit riſ. Pꝛopteꝛ quaſdã
ſimilitudies aĩalibus his aſſ imilati ſunt ho

mies. deũ uel ði filiũ ñ cognoſcentes.ẽ eniʒ

aial hoc ĩmundũ. rude. ſtultuʒ. ⁊ ĩfirmũ.ſic
fuer̃t holĩes ãte xpᷣi aduẽtũ.⁊ alligati pꝛaua

oranium cuno
beggignmſüm
ſtra 9uerſatden nrm d
ſtin id e ine 5radide din
to mandato ſupioris.
hio T ſuis apoſtolis:ac ſne
rii.pot dici coꝛ hominis
exculationibus, jft muuls
leu munitu/ac per tureim e
dodurations,* geri ptina.
jin eoligata eſt aia uincn
lia pullus aſcinus affect⸗
ſ duo diſcipuli ſunt timor?
usq aſmna 1 pullu ſolunnt. d⸗
odſolgum: d dſim deſuper ſtr
gere facium. du eide animi
2 GConis undaum. di Ceiß.
natchaddlict enoris uneer
berer udentem ue qno
hoies amec pectemus i
buꝛiü ſi uonmus ſequi ue
i. Quod ſi emel peccan
nos opibus eius. lam oio
naloſim. Krlſat
Gctlo lluc uctt ubite
endätin guxil
non guult agit.ſz gofal

n eop eſcer.

Celeeet (Erſigs hobiga
ſeꝛ ſ) oin hbiſoy
zulenne cinnet ep
rpi nouit r ipauit c
iylinz ur ot muer
ms igroris, miltce ca
llli uero precicatores
dicatores: 9: munguſ
8. delitigs. e) hdica
ne adiecdema aſbe
s imdaicus doſclud
Venrdis dolaeigiann
Re Den en Ne
um adſacror inſſietil
Aum qnmltiglcſerin
aidrs igedlli i
tunb'iipucicis offtaun
iitanbusi aucn k anbl
. Lor nict nl n
ſue ) obe
a mentis obctinatöe. P

rgnie Etſ uenin

jcinudine guerendi „afnez

—

1

Secunde partie
töſuetudine peccati.ꝙ uinculũ foꝛtius ẽ ee

teris qꝛ licet alia uĩcula uetuſtate putꝛeſct
& corꝛũpantuꝛ.uinculù tñ peccati ſua uetu
ſtate foꝛtiſicatu:.ſuꝑ quem nemo ſedit: qa
nulli uult obedire.ſoluite monitis uſis,. ab

erroꝛibꝰ? peccatis enodando ⁊ extꝛahẽdo ⁊

ſolutos oſtendendo.⁊ adducite mihi ĩ fiöd

moꝛibꝰ ifoꝛmãdo:ut ſoluti a uinculis me ſe
quantuꝛ imitando.ſicut eĩ auis que portat
ſecũ uinculà nõ põt bene ad pᷣdam ſnã uola
re nec etiã poſt predam ſuam poteſt currer

canis nincutatus: ſic nec peccatoꝛ p? xpᷣm ui

culo peccati ligat.⁊ ſi quis uobis aliꝗd di

rerit impedire uos uolens.dicite qꝛ dominꝰ
omnium cui omnia ſeruire debent. his opꝰ
habet ⁊ operam eoꝝ deſiderat. non pp ſnazʒ
neceſſitatẽ: ſʒ ꝑꝑ noſtꝛã utilitatẽ.uult eĩ no
ſtrã ↄuerſatõem ꝑꝑ nr̃am ſalutem. Et confe
ſtim id ẽ ſine Stradictõe dimittet eoſ:cogni
to mandato ſuꝑioris.¶ Moraliteꝛ caſtellũ
dño ⁊ ſuis apoſtolis:ac ſue gratie muneꝛibꝰ
jriũ.põt dici coꝛ hominis pct᷑oris ꝛationis ⁊
excuſationibus.q̃ſ muꝛis ⁊ ꝓpugnaculis )ʒ
deũ munitũ.ac peꝛ turꝛim elatòis:⁊ ꝑ muꝝ
obdurationis.⁊ pꝑ ſerã ꝑtinacie firmatũ. Añ
na in eo ligata eſt aig nincuł peccatoꝛũ pᷣpe
dita.pullus laſciuus ẽ affectꝰ lubricuſ à ma
lꝰ.duo diſcipuli ſunt timor ? amor ordina
tus ꝗ aſinã ⁊ pulluũ ſoluunt.dum ea peccatiſ
abſoluunt:⁊ dũm deſuper ſtratis ueſtibuſ ſe
dere faciunt.dũ eâdẽ animà oibuiꝛtutibuſ
⁊ donis imbuunt. Uldi Crivᷣ.Ligata erat aſt
na i.dyabolici erꝛoris uinculo ĩpedita: ut ñ
heret livertatem ire quo uellet. Nam omes
hoĩes anteq; peccemus libeꝛũ habemus aꝛz
bitꝛiũ ſi uolumus ſequi uolũtatẽ dyaboli an
ñ. Quod ſi ſemel peccantes obligauerimus
nos oꝑibus eius.iam oĩo nr̃a uirtute enade

re ñ poſſumꝰ. Sed ſicut nauis fracto guber
aculo illuc ducit᷑ ubi tẽpeſtas ipuleꝛit: ſic
⁊ homo diuine gre auxilio ꝑduiẽ pᷣ peccatũ

non ꝙ uult agit.ſʒ ꝙ dyabolus uult.Et niſi
deus ualida manu miſeꝛicordie ſoluerit eũ.
uſq; ad mortẽ in pccẽoꝝ ſuoꝝ ninculiſ peꝛma

nebit. Ergo noſtꝛa qdẽ uolutate ⁊ negligen

tia alligamuꝛ.per dei miſericordiaz abſolui
muꝛ. Et ſic hõ pꝛiuſq; peccet:libeꝛum habzʒ

arbitꝛiũ.utrũ uelit ſub regno eẽ dyaboli:cũ

antem peccando tradidit ſe ſub regno iſꝰ.

iam ñ põt de poteſtate eius.ſed pᷣma uolun
tas eius i neceſſiratẽ ↄuertituꝛ.Et hoc ẽ ꝙ

homines ſeculares ⁊ peccatoꝛes dicer̃ ſolẽt
MNunquid uolum eſſe ſancti. Et quis ñ uult

eſſe inſtus: ſed ñ poſſumus: Ueꝝ quidẽ ẽ ꝙ

dicũt: ſed ñ habent excuſationem: q; pmum
potuer̃t ñ ẽẽ ſub poteſtate diaboli ſi uoluiſ
ſent. Poſtquã uero poſueꝛũt thꝛonũ diaboli
ĩ coꝛdibus ſuis.iã ñi põt eoſ de poteſtate dia

boli eripere: niſi ſolᷣ deus. Dec Criv. Unde

Beꝛ. Diff. cilis proꝛſꝰ res.⁊ ſoli diuine uirtu

—

apitulũ.xx vi .

ti poſſibilis.ſuſceptũ ſemel peccati iuguʒ a
ceruicibꝰ ſuis excutere:qm̃ qui facit pcẽm
ſeruꝰ ẽ peccati.nec ẽt liberari poteſt ab iſto
iugo nin ĩ mãu foꝛti. Pec ẽ magna miſeꝛicõ
dia magnis neceſſaꝛia pc toꝛibus.de q̃̊ dicit᷑
miſerere mei deus ſcõm magnam miſericoꝛ
diã tuam:⁊ ᷣm multitudinẽ miſerationum
tuaꝝ dele iniquitatẽ meã. PHec Beꝛ. ſtuõat
ergo leſus a diabolo:ut cito eiꝰ dirrũpat iu
gum:q; tanto facilius:quanto citius eiꝰ do
mi ni euitat᷑ ¶ Hoc ãt totũ factũ ẽ) ut pᷣteꝛ
humilitatis exemplũ ĩ h̊ facto oſtenſuz. etiã
adimpleretuꝛ) ↄſecutiue ñ effectiue (qud
ictũ ẽ ꝑ ꝓphaʒ)Cachariam:dicẽtẽ.( Dici

te filie ſyon) ſ. cluitati hieruſalẽ. ̊ ẽ habitã

tibꝰ in ea (ioli timere)ĩmo exulta ⁊ iubila

ubi dat ſecuꝛitatẽ.⁊ excludit timoꝛẽ hũanũ
⁊ ſeruilẽ (Ecce rex tuꝰ)i.xpᷣs ( unenit tibi mã
ſuetus:ſedẽs ſupeꝛ aſinam ⁊ pullũ filiuz ſub

iugalis)i.aſine ſub iugo ⁊ onere poſite ⁊ do
mite ñ ſuꝑ utrunq; ſimł:ſed ſucceſſiue.⁊ bũ
dicit filium ſubiugalis:qꝛ ppłs gentium exẽ
plo iudeoꝝ credidit:ł a iudeis ad gentes uẽ
bum dñi emanauit. In tali aduẽtu ⁊ tã hu
mili ſignificat᷑ regis clemẽtia:q̃ ſubditiſ ual
de ẽ accepta. Quaſi diceret. Nõ ueniet in fa
ſtu regio ꝑꝑ ꝙ poſſet eſſe odioſus.ſʒ ueniet
i mãſuetudine:ꝑꝑ ꝙẽ magis diligẽdus.o
li g tiere regis oppreſſionẽ.ſed exultãſ agno
ſce regẽ tuũ.mentes regẽtẽ ⁊ ad regnũ celo
rum ꝑducentẽ.ſᷣm Criſ.Conſueuerũt hoies

tiere reges ueniẽtes pptez nouitaſes belloꝝ
⁊ exactõeſ:⁊ ſeruituteſ atq; iniuſta g̃uamia
ſiz noli timeꝛe hieruſalẽ:qꝛ iſte rex ueniẽs ñᷣ
eſt talis:ſed manſuetꝰ*⁊ humilis.ñ in multi
tudine exercitus:⁊ equoꝝ ingrediẽs.ſed cuzʒz

hũili turba aſine inſdẽs. Signuzʒ quippe ad

nent⸗ xpᷣi ĩ hieruſalẽ ad redemptõz ppłi:fue

rat ĩ Kacharia pᷣdictũ.⁊ celebꝛi fama diuul
gatũ uidelicet.ꝙ xpᷣs uenturꝰ erat ĩ hieruſa

lem i paupertate ⁊ huilitate.ſedens ſuꝑ aſi

nam ⁊ pullũ eius.⁊ iõ legiſpiti G̊ nidentes in
ipᷣo completũ. oſtendunt᷑ cõtẽptoꝛes ſue ma
ieſtatis:qꝛ eum ñ receperũt:ſed magis tãqᷓ;
deceptoꝛẽ ꝑſecuti ſunt. PHoc ãt non ſolu ĩple
tum ẽ:qꝛ erat pꝛedictũ ſed ẽt ante pᷣdictũ ẽ:

dqꝛ erat implendũ. Uñ cũ dicit. Ut adimple

retuꝛ hic:ut conſecutiuũ eſt:non effectiuũ.

CLirca hoc ãt ꝙ hieruſalẽ dicituꝛ fila ſyon'ẽ

ſciendu. ꝙ mons ſyon ꝑs ẽ ſublimior cuitat᷑
bhieruſalẽ uerſu s meridiẽ.⁊ aliquantuluʒz ẽt
ad occidentẽ. in quo erat rupes pꝛerupta. q̃
mello uocabatuꝛ:in cuius angulo quodã ⁊
colle ſatis eminẽte:erat arx ⁊ turris hauid.

ad quã mille clipei pendebant. omniũq; foꝛ
tiũ armatura ubi Dauid habitauit. æ eaz ci

uitarẽ Dauid appellauit. Uñ ciuitas hiẽuſa

lẽ Or̃ filia montis ſyon:qꝛ in eo erat foꝛtali

tium ciuitatis.ſ.turris Dauid,defendẽs ⁊ ꝓ
tegens ciuitatẽ ſicut mateꝛ filiã. VUnñ cam᷑
3

De die palmaꝝ qũo dominus

Vrbis foꝛtitudis nr̃e ſyon. Ut g ppheta oẽs
excuſatõem ignoꝛdtie a iudeis auferret. cũ
dñi aduẽtũ pᷣdiceꝛet.ipᷣam q̃titatẽ dũi adue
niẽtis oñdit ac ſi diceꝛet.O uos iudei ꝙ ille
aduẽtus dñi in caꝛnẽ uẽtuꝛus ẽ.his ſignis
gem ueſtꝑ cognoſcite. Cu uideꝛitis eũ ueni
entẽ manſuetu.ñ ſuꝑbũ ſʒ humilẽ ñ armoꝝ
ſplendore teꝛꝛibilẽ: ut quõdam ad neſtram
deſtructõem nabuchodonoſoꝛ ⁊ anthiochꝰ
uener̃r. ſʒ ad reſtauꝛatõem.nõ ut aufeꝛat a
te tpᷣrale regnũ atq; terrenu.ſʒ ↄfeꝛens tibi
ſi credideꝛis celeſte ⁊ ſempiteꝛnũ non ut du
cat te in terrã alienã uinetũ:ſʒ ut ꝛeſtutuat
te in ppᷣa libeꝝ.Quod ãt tu ait tale ẽ ac ſi
diceꝛet. Tuinquã nõ alienus.ñ extzaneꝰ:ſʒ
ꝓpᷣus tibi pꝓmiſſus.ex te natus.⁊ in te nutꝛi
tus.⁊ tibi hoc ẽ ad tuã ſalutẽ ⁊ utilitatẽ ue
niens. uenit inq; tibi non ſibi ſicut pᷣlati mul
ti potius ueniunt ad uiſitandũ ꝑꝑ lucꝝ ſuuʒ
qᷓ; ꝑp ſalutẽ ſubditoꝝ.ſ.ut ſuas ꝓcuratiões
accipiãt.magis quã ut defectus coꝛigant.
Qðõ uero ſubiungit manſuetus ondit ſuã mã
ſuetudinem non ſolum in vbis:ſed õt in ſub
iugali ſeſſione. Un Cꝛiſ. Sciẽs aũt vpheta
malitiã iudeoꝝ:qꝛ odictuꝛi eſſent xpᷣo aſcẽ
denti ĩ templũ.ideo añ pᷣmonuit ut ꝑ hoc ſi
gnũ cognoſceꝛent indei regẽ ſuũ:dicens.ec
ce rex tuus uenit tibi mãſuetus ſupe aſinã
2 pullum eius.Cũ eꝛgo uideritis eum in tẽ
plo iudei:nolite dicere non habemus regezʒz
niſi ceſaꝛem nolite ſuꝑbe agere contra euz:
quia ꝛex tuus uenit tibi ſedens ſuꝑ aſinam.
ſi intellexeris tibi ueniet.ſi non intellexeris
ueniet ) te. Id eſt ſi ĩtellexeꝛis nẽiet ut ſal
uet te.⁊ ſub pedibus tuis ſubiciat gentes.

fedit.fuꝑ pullũ ⁊ aſins 8
KEites ãt diſcipulitãq;ᷓ ueri obediẽtes.noõ

refutauer̃t ofim̃ iit paruũ:ſʒ (fecer̃t ſic pᷣ

Si aũt non intellexeꝛis.neniet ut pꝛedat te

⁊ de templo ſanctitatis expellat:⁊ alia ſpõ

ſam de gentibus caſtiorẽ inducat ĩ eubicu

lum ſanctitatis. Uis cognoſcere manſuetu

dinem uenientis.conſideꝛa ſpm aduentus

eiꝰ. Non ſedet in curru auꝛeo pᷣtioſa puꝛpu
ra fulgens.nec aſcendit ſuꝑp feruidũ equuʒz
diſcordie amatorẽ ⁊ litis:qui glorie iactan
tia pectus hʒꝗ ꝛepletũ:⁊ gaudet ad uocẽ tu
be:ſed ſedet ſuꝑ aſinam trangllitatis ? pa
cis amicã.Nõ aũt uides in ciꝛcuitu eiꝰ ſplẽ
dentes gladios.aut ceteꝛa oꝛnamẽta aꝛmo
ꝛũ terribiliũ. Sed ꝗd ꝛamos ſꝛondentes. te
ſtimonia pietatis ⁊ pacis. Uenit gᷓ manſue
tus.non ut ꝑꝑ potentiam timeꝛet᷑ ſied ut ꝑp
manſuetudine amaref. Pec Cꝛi. Wiſ ice
dicite o pᷣdicatoꝛes.filie ſyõ.i.eccłie militã

gede⸗e

ti. ſcut eĩ hieruſalem dr filia ſyon:qꝛ ab B

mõte ſicut a matre ꝓtegi uidet᷑.ſic eccleſia
militans filie eccłie tꝛiumphantis dr: quia

ab ea ſicut aæ matꝛe ꝓtegitur. Ecce rex tuuſ

uenit tibi. i.ad utilitatẽ tuã: nõ ſuã:ſedens
ſuꝑ aſinà ⁊ pullũ.i.in pᷣcoꝛdijs utriuſq; ppłi
q̃ſi diceꝛet.pᷣdicate mo aduẽtũ xpᷣi ĩ canẽ:

ut cognoſcat᷑ ⁊ credat᷑ ut recipiat᷑ ⁊ colat⸗

cepit ilł ieſus:⁊ adduxer̃t aſina ⁊ pullũ.⁊ ĩ
poſuefr᷑̃t ſuꝑ eos neſtimta ſua:⁊ eũ deſuꝑ ſe
dere fecer̃t) Sic quoq; ut dicit Baſilius.ðᷣ
cet nos ⁊ infima oꝑa pluꝛimo cuʒz affectu ⁊
ſtudio aggꝛedi.ſcientes ꝙ ꝗcꝗd intuitu dei
fit nõ ẽ paꝛuũ:ſʒ dignũ ꝛegno celoꝝ. Ueſti
mẽta apłoꝝ ꝗbus tuꝛpitudo caꝛnis coopeꝛi
tua:⁊ ornata ſeſſio dño parat᷑.apoſtolica ĩ
ſtituta ac exẽpla ac doctrinã vtutuʒz ſignifi
cant ꝗb coꝛda hoĩm iſtruxer̃t: ut deũ habi
tatoꝛẽ hr̃e poſſent.ꝗbns ꝛeceptis a iudeis
T gentibus ſedit in eis xpᷣs:qꝛ niſi aia his in

ſtructa fnerit ⁊ ornata deum ſeſſoꝛẽ hr̃e ñ

meret. Uñ Ber. Dño quoq; ſeſſuꝛo ſuꝑ aſel
lum ueſtes ſuas diſcipuli ſubſtꝛauerũt ſigni
ficantes ſaluatorẽ ſeu ſalutẽ nequaqᷓ; inſið
re nude aĩe.qᷓ; nõ uidelicet ueſtitam ĩiuene
rit doctꝛina ⁊ moribꝰ apłoꝝ. Pec Betʒ. xpᷣs
ergo ſuꝑ aſinam ⁊ pullũ ſedit ꝑꝑ ueꝛitatem
pᷣallegate ꝓphetie q̃ hoc expᷣſſe dicit. ⁊ pꝛĩo
ſedit ſuꝑ añ̃nam. ſecũdo.ſ.poſt aduentũ tuꝛ
be ð hieꝛuſalẽ ſedit ſuper pullũ:ꝗ quia ĩdo
mit ⁊z laſciuus eꝛat:⁊ ſuper eum nemo ad
bhue ſederat.netc ad huc applicatus humãis
uſibus fueꝛat.ꝑꝑ inequitudinẽ ⁊ incõſuetu
dinẽ foꝛſan recalcitꝛabat.⁊ iðo xpᷣs rex mò
ſuetꝰ deſcẽdit.⁊ deinde ſuꝑ aſjnas ſub iugo

domitã iteꝝ aſcendens ſedit. Poc aùt ſct᷑z

E i figuꝛa:qꝛ ꝑ aſinam ſignificabat᷑ populus
iudaicus ꝗ ſub lege laborauerat ⁊ iugnʒ le
gis tꝛaxerat.ac multis uinenlis peccatoꝛuʒ
alligatus erat/ꝑ pullũ ppłs gẽtilis qui iugo
legis ſubiectus non fuerat. nec ꝗs eũ iugo
dñi cohercuerat.ac diuerſis dogmatibꝰ⁊ eꝛ
roꝛibus ſubditus erat.Ad G̊ ̊ xpᷣs ueniebat
ut utꝑq; ppłm ſibi ꝑ fidẽ catholicã ſubiuga
ret.Sedẽs ãt pᷣmo ſuꝑ aſinam. ſᷣo ſuꝑ pullũ

deinde ſteꝝ ſuꝑ aſinã ſignificauit.qꝛ de iuòᷣ

is tꝛanſiuit ad gentes.⁊ iteꝛum ĩ fine mũdi
de gentibus tꝛanſibit ad iuðos ut poſtqᷓ; ple
nitudo gentium intrauerat. omnis iſrahel
ſaluꝰ fiat. Poc miſteriũ etiam notat in oᷣla
tione miſſał.a coꝛnu ad cornu altaꝛis. Vł
Em gloſã.nõ ad lr̃am ſuper utrunq; ĩ tas bꝛe
ni ſpatio ſedit:ſed ſpũaliter intelligẽdum ẽ
ꝛ ĩ pᷣcordijs utriuſq; popłi ſedet.vñ ⁊ Criſ.
ſedet ſuꝑ aſinam ⁊ pullũ eiꝰ:ut ⁊ ĩ iudeis ſe
deꝛet ⁊ ĩ gẽtibus.ſedᷣre autẽ ſuꝑ iumẽta ẽ ᷑
pᷣcõdijs e oꝝ hĩtar̃.ut dicat illis xpᷣs.Tolli

te iugũ meũ ſr̃ uos.⁊ vipᷣte qꝛ mit᷑ ſũ ⁊ hũit

coꝛde.ñ ẽ ãt ↄtrarietas.q Mattheus dicit

aſinã ⁊ pullũ.cetẽi ãt tm̃ dicũt pullũ.qꝛ unꝰ

anq; dicit qð aliꝰtacet ⁊ pᷣtermittit. Mathe
us quidẽ ſcribẽs hebreis hebꝛeoq; eloquio
recte aſinã ⁊ pullũ ꝛefeꝛt ſimł dño adductoſ
ſciebat eĩ notiti ðᷣi uẽturã ad inðos ⁊ gẽteſ

ſqq teteri euãgeliſte ſcribentes eccłie gẽtiuz

Geco ſermone.ſolumõ mentõm pulli faciũt

in equitatura. in. ueſte. 4
tinoi apparatu. Et fm u
guoſdam ſfirmiores eyn ſtete
habef. ? meluri nobis ſupt
ſris ſug equos ? mulos. aut
ſni neceſſe ne: tz ſuffcin anñ
itcegere. tudich eo nece
tu e Jmerroge ar ideds:
Vam delaritrauit diezoſdin
glium dem Citere g dune
Gis ulegif ddi eouiraſe
ſed moih anaſſe Are
gil moxe twapiſſima ode
ſiet d multis platis. g ci
egtant. ? hoc de patrim
nis eccleſtaſticis. boc en
bic eig oſtenſum. Itẽ eſt
fuent rer oſtitut multt
iñlicet regi qnatomin
co quamtominus clerico.
Pb) parumoni) qnätomi
Cfin. Seiſſunbiärge
ut:e tligna tlapiös.
ſiq; ſiec aucif O Crit
* mmagna ſopis hoͤ.giñ

t pulli ſedit h gere
heq bor erzſedee,
ſerico / pol acueni nn
it ſper nllli gliu in
trr ſne eun nerog
tbur aplcims humni⸗
qvituo ne t mncoſuetu
abet, ? bho rio rer mi
e ſug afnaz ſub iugo
ns ſect. oe gut ſetz
n ſignificadat popolus
laborauerat 1 wcrcr
ws winerdts deccndr
Mäe eds e d
fern. der goei iug
Ac dinerſts Ognanere
erar Aaioneniedn
big fee cudalci ibiugt
no ſig afun Foſip li
fni n fenlit arbe iid
tes,t lenmifnne nici
ſditr ad indos 0 de

Becunde partis

qꝛ ꝙ gentiuʒ ſalutẽ ſpecialiteꝛ reſpicit attẽ
dunt. Moꝛalit᷑ ꝑ aſinã põt intelligi eaꝛo nr̃a
pigra.ſtolida.laſciua.ab anteriori ðhilis.i.
ad ſpualia.a poſterioꝛi foꝛtis.i.ad tẽpoꝛalia
pullüũ cãnalis affectꝰ ⁊ uanũ öſideriũ nẽ̃m

q̃ ligãt.i.uoluptatũ illecebꝛis iꝛetiũt᷑.ſʒ ea

ſoluere ⁊ ſubicere debemꝰ. ut deꝰ ibi ſedᷣat.
illiq; dicamꝰ. ut iumẽtu factuſ ſum apud te.
onꝰtaxa ⁊ poꝛtabimꝰ.⁊ econuerſo audiam
empti eſtis pᷣtio magno poꝛtate xpᷣm ĩ corꝑe
ueſtro. Peꝛ illos g̊ ꝗ aſinaʒ ⁊ pulluũ ad xpᷣm
pᷣducebàt.penitẽtes ſignificari pñt ꝗ carneʒ
ſuã dant deo peꝛ mõtificatõez: ⁊ aĩaʒ ꝑ ↄtꝛi
tõem ſicut eĩ ꝑ aſinà caro.ſic peꝛ pulluʒ am

mꝰdeſignatuz. Ad oſtendendà eꝛga ſuã hũi

litatem æ⁊ manſuetudinem dũs ñ ſuꝑ ſuꝑbuʒz
2 feruidũ.ſed hũilis ſupeꝛ humile ⁊ mitiſ ſu
per mite animal ſedit.qr ñ in ſuꝑbis ⁊ aſꝑis
ſed ĩ hũilibus ⁊ ꝗetis tm̃ ꝛequieſcit ũ cuꝛau
uel egꝗs utens.ñ ſcutifeꝛos circuducens. ſed

magnã utilitateʒ ⁊ manſuetudinẽ hic oſten

dens eꝛgo ẽt ĩ exteꝛioꝛibus neceſſe ẽ ut huᷣili
tateʒ pᷣtendas.ſ.xpᷣm ſequi deſideraſ.Igituꝛ
2 in equitatura.in ueſte.ĩ cibo ĩ domicilio.
? in oĩ apparatu. Et ſᷣm Cꝛiſ.qꝛ contigebat

gquoldam ĩfirmiores exiſtẽtes ſubiugati opꝰ

haber̃.⁊ h̊ mẽſurã nobis ſapiẽtie poſuit mõ
ſtras ſuꝑ æquos ⁊ mulos.aut hos ↄiugantes
ferri neceſſe ñ ẽ:ſʒ ſufficit aſno uti.⁊ ultra
ñ pcedere.⁊ ubiq; eo ꝙ neceſſitatiſ eſt ↄtem
tů ẽẽ. Interroga ãt iudeos:ꝗs rex ſuper aſi
nam delatꝰitꝛauit hieꝛoſolimã. Sed ñ utiq;
alium hẽnt dicere qᷓ; hunc ſolũ hec Cꝛiſ.uñ
qñns ñ legit᷑ alibi equiraſſe ł mulũ aſcẽdiſſe.

ſed mõ tm̃ aſmaſſe. ⁊ tũ eadẽ ebdomada le

git᷑ moꝛte tuꝛpiſſima ↄdemnatus fuiſſe. Qð
fiet ð multis pᷣlatis.ꝗ cũ equoꝝ multitndine
eꝗtant.⁊ hoc de patrimonio crucifixi ? bo
nis eccleſiaſticis. Poc enim ẽ ʒ xpᷣi exẽplũ
hic eis oſtenſum. Itẽ eſt õ illud deutro.cuʒ
fuerit rex ↄſtitutꝰ multiplicabit ſibi equos
Si ñ licet regi quãtomin pontifici.Si ñᷣ lai
co quantominus clerico. Si ñ de redditibꝰ
ꝓpᷣ patꝛimonij quãtominꝰ de pr̃imonio cru
cifixi. Sed ñ ſuꝑbiãt ꝗ equis uel curribꝰ ue
hũt᷑: qꝛ ⁊ ligna ⁊ lapis.⁊ alie res uiles ple
rũq; ſic ducũt᷑. Uñ Criv.Quid tibi aꝛꝛogaſ
⁊ magna ſapis o hõ.qm̃ excelſuſ ſuꝑ equum
ueheꝛis:qꝛ te tra hut mulaꝝ quadrige.Et qᷓ
le iſtud ẽ. Nã ⁊ ſaxa ita plerunq; ⁊ ligna ge
ſtant᷑. Specioſa ueſte circũdaris:ſʒ reſpice
cultu ueſtiũ uiꝛtutũ decoꝛe fulgẽtẽ.⁊ uið

. Ris te quidẽ putrefacto iam feno ſimilimũ.

illũ uero arbori admirabiles fructꝰ ferenti
maximãq; pᷣᷣenti cernentibꝰ uoluptatẽ. hec
Cri. conſpice nũc bene ⁊ conſdera quomõ
dñs mundi icedebat. Quãuis ei iuſtiſſimuʒ
foret eum honorari honoris tam̃ tpᷣe talibꝰ

deyxtraaijs ⁊? faleris uſus eſt ⁊ in B ſuo hono

re honorabilem pompã mudi nñ modicũ uitu

Capitulũ.xxxij.

perauit. Non fuerũt ̊ animalia oꝛnata fre

mnis ⁊ ſellis deauꝛatis ⁊ faleris ſericatis.mor

ſtultitie mundiał:ſes quibuſdã uilibꝰ pãnis
⁊ funicuł.cuũ tñ eſſet rex regũ ⁊ dñs dominã
tiũ. In G̊ ̊ᷓ facto utile humilitatis exemplũ
dñs ſuis dereliquit:ſed filij ſuꝑbie ꝓh dolor
paꝝ hoc attẽdunt. Uñ legit᷑ ꝙ cum eraclius
xpᷣianiſſimPꝰĩꝑatoꝛ ꝛeuertens a cede coſdꝛaeſ
regis ꝓſarũ.ꝑ poꝛtam ꝑ quam xps in die pal
maꝝ intꝛauit.ĩ equo regio ⁊ oꝛnamentis ĩpe
rialibꝰ decoꝛatꝰ ingredi uellet: repente lapi
des poꝛte deſcenderũt.⁊ inuicẽ quaſi unꝰ pa
ries ſe clauſeꝛunt.Suꝑ quo cũctis ſtupe ni
bus.angelꝰ dñi ſignũ crucis ĩ manibꝰtenens
ſuper portã apparuit dicens. Cũ rex celorũᷣ
xpᷣs ꝑ hãc poꝛtã ad paſſionẽ ĩtraret.ñ cultu
regio: ſed humili a ſello igrediẽs. humilitat᷑
exẽplũ ſuis cultoꝛibꝰ dereliquit.his vo dict᷑
angelꝰdñi abceſſit.Tuc ĩpeꝛatoꝛ lachrymis
ꝑfuſꝰ diſcaltiatꝰ⁊ uſq; ad camiſiã ſpoliatus
crucẽ dñi accipiẽs uſq; ad põtã: hũilit᷑ baiu
lauit. Moxq; lapiõs ad ſuũ locũ rdier̃t: ⁊ in
trãtibꝰcuctis ĩgreſſũ patefſecerunt. Miſtice
m remigiũ.ſaluatoꝛ nr̃ aſino ſedeni hieꝛoſo
limã tendit.qñ eccłie uniuerſali:ł cuiq; aĩe
fideli pᷣſidens: ⁊ eam in B; ſeculo:quaſi iumẽ
tũ ꝛegit:⁊ pꝰhanc uitã ad uiſionẽ celeſtiſ pa
trię introducit. Ofo.
d Oſe ieſu xpᷣe qui ad paſſionẽ ſponta
neꝰadueniſti.adueni ⁊ mihi miſero ꝑ.
gratiã in coꝛde meo.⁊ qui me tũc ꝛe
paraſti ꝑ crucem.iterum lapſum repaꝛa peꝛ

eandẽ beatificã paſſionẽ. laꝛgir̃ mihi domie

ut ĩ oĩbꝰ humilitatem ⁊ manſuetudinem cu
ſtodiã.ac tibi carnẽ ⁊ ſpiritum totaliter ſu
biciam.⁊ ut ium̃tum apud te fiò.q̃tenꝰ ĩ me
ſedẽs.⁊ me quaſi iumtu regens.nunc ad in
time pacis guſtum. ſuꝑneq; pacis deſideriũ
ducas ⁊ tandem ad eiuſdem pacis uiſionẽ ĩ
troducas.
de glioſa/dñi ſuſceptõe. Capi.xxvij.
2(XTcũ appꝛopiquaret ieſus) ad de
ſcẽſũ mòtis oliueti.mnlti ðſcendẽ
tiũ cũ eo:ex ꝗbus płes de hierico
fuerãt eũ ſecuti((ſubſteꝛnebãt ue
ſtimta ſua ĩ uia:alij ãt cedebant ꝛzamos(ui
ꝛides (de arboribꝰ)fꝛuctifeꝛis:ꝗbus mõſ oli
ueti ↄñitus ẽ (⁊ ſternebàt in ea Jut uiã orna
rẽt:⁊ ne ium̃tũ in lapidez offendeꝛet:ne cal
caret ſpinã: ne laberet in foueam. Mons ei

oliueti mons uberꝛimꝰẽ: ⁊ decoꝛ?ꝰ arboribuſ

plenus. ⁊ mayime oliuaꝝ:a ꝗbus ⁊ nom ac
cępit(Turbe ãt multe que ↄueneꝛat ad diẽ
feſtũ Jin hieruſalẽ. de ommbus tribubꝰ iſꝛa
el:qꝛ oẽs tenebantuꝛ uenire in hieꝛuſalem
in paſchali ſolẽnitate : ac pucri ac plebiclła
hieꝛoſolimoꝝ:cũ ſciuerùt ieſum aduenire ¶
tollentes ramos oliuaꝑ)⁊ palmaꝛũ(exiue
ꝛut obuiã ei Meueꝛenteꝛ uſq; ad montem o
liueti.⁊ ut regem cũ hymnis ⁊ Lamheio⸗ ac

De glorioſa ⁊ ſolemni

ueſtiuũ ſuaꝝ ? ramoꝝ ſtratiõe: ac leticia ma

gna eũ honorifice ſuſceperũt: ⁊ ab illo loco
uſq; hirlg cũ hymnis ⁊ laudib?ꝰdeduxerunt.
canentes gła laus ⁊ honõ tibi ſit rex xpᷣe ꝛe
qẽptor. Qò diuina diſpenſatõe factũ ẽ.ad ðᷣ̊
ſignandũ uictoꝛiã qᷓ; xp̃ᷣs erat ĩ ꝓxio habitu
rus:qua erat moꝛtẽ moꝛiẽdo ſuperaturus.
⁊ tꝛopheo crucis de dyabolo mortis pᷣncipe
triüphaturus. Dec ꝓceſſio in archa fedeꝛis
pᷣfiguꝛata fuit:qᷓ́; Dauid in iubilo deduxit.

Poſt lazaꝝ ſuſcitatũ ⁊ unguentũ ſuꝑ caput

ieſu effuſum odore fame eius i reſperſo in
ppto ꝑ ciꝛcuituz pᷣſciens ipſe turbam obuiã
ſibi nenturã aſcendit aſelluzʒ ut iter applau
fus occurrẽtiũ populoꝝ:mire pᷣbetet humi
litatis exẽplũ. Inter alia ꝗppe xpᷣi mizacła
maxime miraculũ auditũ de lazʒaꝛo ad hac
deuotõôem ⁊ honoꝛificà obuiatõeʒ eos a mo
uit qꝛ ᷣm Aug.inter omia miracula q̃ fecit
dñs nr̃ ieſus xpᷣus laʒari ꝛeſurrectio pᷣcipue
predicat. Iſtud e nim euidentius ⁊ mirabi
lius ſignum eꝛat:⁊ iõ ultimo ipᷣm reᷣuauit:
ut magis eoꝝ memoie iprimeret. Miracu
lis eꝛgo tꝛahebant᷑ ꝗ vbis non mouebã ur.
Ubi Orig. Pulchꝛe t turbas laudantes ðᷣ
um:ad deſcenſionẽ montis occurriſſe legi
mus ut opatoꝛez miſterij ſpirituał ſignifica
rent ſibi ueniſie de celo. Ubi ⁊ Beda.deſcẽ
den e ẽt domino de monte oliuaꝝ tuꝛbe de
ſcendunt:qꝛ hũiliato mĩicoꝛdie autore.ne
ceſſe ẽ eos ꝗ miicordia indigent eius ueiti

gia imitaꝛi. Cù t turbe obuiates pueniſſẽt

ad xpᷣn:facta ſibi reuerentia pᷣceſſert alijs
ſequẽtibus ipᷣm ⁊ ſic eꝛat rpᷣs i medio eornʒ
uñn ſeꝗt (Turbe àt q̊ pᷣcedebant: ⁊ que ſeq̃̊
bant clamabant.dicentes filio Dauid oſan
na) ꝙ ẽ uox exultantiũ ꝑiter:⁊ laudantiuʒ:
uel obſecꝛantiũ magis affectũ indicans qua
aliquàã rẽ ſignificans.ſicut racha interiectõ

indignãtis dr nihil expᷣſſe deſignans. Unde

m uoceʒ neq; grecus neq; latinus interpᷣta
ri potuit:ſʒ ſᷣm ſenſum inteꝛpretant quidaʒ
ſaluifica: uel ſaluũ me fac.Et ẽ oſanna ueꝛ
bum hebꝛeũ ex coꝛꝛupto ⁊ integro ↄpoſitũ.
Of eĩ oſäͤna. IJ la ſubtracta quaſi oſianna.
Oſij ᷓ coꝛꝛuptũ anna ẽ integrũ. Oſij ãt apð
eos int eꝛpᷣta t ſalua uel ſaluifica:uel ſaluũ

fac ⁊ anna ẽ interiectio obſecrantis.ſic apð

nos heu dolentis. Nã ſicut apud nos a dolẽ

te qr̃ heu.ſic apud illos ab obſecrãte dicit᷑

anna. ⁊ ualet apud nos utinã ꝙ ẽ aduerbiuũ
optandi.Et iõ oſanna tantum ualet quãtuʒ
utinã ſaluemuꝛ: uel obſecro ſalua. Et quia
bec inteꝛiectio in latino non habet᷑ eloquio
poſuit ꝓ ea noſter Hiero. obſecro. Ubi in
pꝓſalmo ubi.lxx. interpᷣtes tranſtuleꝛunt. O

aſe ſaluũ me fac ĩ hebꝛeo ſcriptum eſt. an

na adonay oſianna. qð interpꝛes noſter Die
ronymus diligentius elncidans ita trãſtulit
obſecꝛo dñe ſalua obſecro. Idẽ nq; ſignat

cmi ſuſceptõe.

ne ꝑ interiectõez obſecrantis. ꝙ obſecro

dne ꝑ ipʒʒ bũ obſeeratõis.E ſt g oſàna qua
ſi oſianna.i.ſalua obſe.⁊ꝛo.⁊ ẽ una dictio uł
due ꝑ ſubtꝛaciõem unius lr̃e:⁊ ſignificat ꝙ
aduẽetus xpᷣi ſalus ſit mundi.cui enĩ ſalua ſᷣ
ue ſaluifica clamabant.utiq; ſaluatõez cꝛe
debant. Uñ ⁊ ↄuertẽdo ſermonẽ ĩter ſe ſub
iugunt:dicentes(( Bñchctus).i.głoſus ſit.ł
ſ̃m Bedã. GBũdictus.i.ab oĩ peccato ſingła
riter ĩimunis.⁊ ĩmunes faciens(( ꝗ uenit ꝑ
caꝛnis aſiumptõez.i.inc arnatꝰ ẽ(ĩ noĩe omi
.i.ĩ noĩe pr̃is:⁊ a deo pr̃e miſſus.ad explẽ
dũ eius uolũtatẽ.⁊ ad głificãdũ eũ:quia fi
lius ñ ĩ noĩe ſuo:ſʒ ĩ noĩe pr̃is uenir.euz glo
eifi ãbo.⁊ ĩ oĩibꝰoꝑibꝰ ñ ſuã ſʒ pr̃ᷣis głiam q̃
ꝛendo. Uñ alibi.Ego ĩquit ueni in noĩe pr̃is

In hoc g ↄfitent ⁊ laudant dqni aduentuz.

Geneditctio nãq; que fit a nobis in deo con
feſſio ſola ẽ.⁊ laudatio bonoꝝ:qͥ pᷣſtita ſunt

ab eo.benedictio uero q̃ fit a deo in nobis i

pletur dũ eius bhũᷣficijs implemur. Ubi ſciẽ
dum ꝙ benediceꝛe ẽ bonũ diceꝛe.aliter aũt
deus bñdicit nobis.⁊ aliter nos bñdicimus
deo.Deus eĩ bnñdicẽdo nobis bñficiũ nobis
Ipendit:⁊ bonos nos facit.nã ſuum dicer̃ ẽ
eius faceꝛe:qꝛ ipᷣe dixit ⁊ facta ſũt. Nos ãt
bñndicendo deo.non eũ bonũ facimus.ſʒ tã
tũmodo eiuſ bonitatẽ aↄſitemur ⁊ laudamꝰ.
dicere enim hois non eſt ſuum facere: ſed
tm̃ fateꝛi.Et addunt(rex iſrahel). In quo
confuent᷑ eius potentiam. tamen diminute
quia credebant ipſum ꝛegnaturum tpralr.
⁊ liberatuꝝ eos a tr ibuto.ipſe autem uenit
ad regnandum ſpiritualiteꝛ. ⁊ ad liberandã
totum genus humanum a dyabolo: ꝙ eꝛat
maius illo.Ad lr̃am ergo cꝛedebãt quod ue
niſſet regnaturus tempõaliteꝛ ſuper eos in
ꝛegno Dauid.⁊ ꝛedemptuꝛus ipᷣos a ſeꝛuitu
te ꝛomanoꝛnm.⁊ ꝛeſtituere regnum tempo
rale quod a romanis eꝛat uſuꝛpatum. Quiꝰ
Irium ipᷣe dixit coꝛam Pylato. regnuʒ me
um non eſt de hoc mundo:ſed ſupple de ce
lo.⁊ iõ applaudabant ei tãqᷓ; ſuo regi. Unð
ſubiungunt(⁊ bñdictum ) .ſ.uenit (regnũ
patꝛis noſtꝛi Dauid) ſcilicet reſtitutuʒ ẽ
nunc in aduentu tuo. Quaſi dicerent.hoc ẽ
de quo dictum eſt.dabit illi dũs deus ſedezʒ
pr̃is eius:ſi regẽ ueꝛo eũ in teſtimoniuzʒ ſue
damnationis uocaueꝛũt.ex h̊ eĩ patet quod
ꝓpꝛium dominuʒ occideꝛum. Ubi Aug. go
autem magnum fuit regi ſeculoꝛum:regeʒ
fieri hominum. Non enim rex iſrahel xpᷣus
ad exigendum tꝛibutum: ueł ferro exerciti
um armanduʒ. hoſteſq; niſibiliter debellan
dos. ſed rex iſra hel quod mentes regat quòᷣ
ineternum conſulat.quod in ꝛegnum celoꝛũ
credentes ſperantes amanteſq; perducat.

Quod eꝛgo ⁊ex eſſe uoluit iſrahel.dignatio
eſt.non pr omotio.miſeꝛationis indicium ũñ
poteſtàtis augmentum. Qui ei appellatus

ine cide u ſ aje⸗
ai deen do
nclAa Peinge ee in

uuß ofann at⸗

ſalutẽ celeſtẽ d eier⸗
tatè regni etin ? tpalis pete

etice eü regem celi⸗
ab hoc diuina cedinat
ſbis laudantiun: cũ diceban
lelſs. e ſalutẽ eternam
ſmelligeꝛent: ſicut 1 cmph.
zifutnei p ſalute mudi.lz f
iceret. Abi Ciß Ex bis erg
ginn e e ni oſanna ſaluo⸗

itiu. ,alure at geo ſcniptne

landu:qꝛ guod dicitm in exce
infenoed zeſt ſalns muln
qziercelſs. ſola celeſta ſun
icuioinneme. Merinh
celſis ig Wcat dma ſanm
in terra angena didem
h ad fm oſanna additm
ficat ꝙ no imn in teris ſee
ꝛegnat. qꝛ p ioſu ea q i celt
ſtaurantu. Conſieranda
nen perſonarum qualttas
enim neſtimenta ſua ſup
ut ieſ; nollius ſegeret apl
ting mae hoinz ur habit
Parauerit, Deriſtoſ ſignif
ſuas exhortatiöes animan
catls gpſtrahät ſnntide
edeionun⸗ ſedent
eret d nin ig rauerun
ge et: ſancimutſtes ſun

un animan uide
. llcer 7
ad upplitia radu etteg

Cnsi dnſt.
nunes artetinci
eopfe ſ afi

r aA ftiiid

go iguit neniinen
tlaudant aßi wun
ſe fita nobigin en n
tiodonor öſirſn
verofitg geoignte
ſcisinplemr Utiti⸗
te boni cicee aliter it
t allter biocis
to obio hifei /ohi⸗
ſaci niſun ic,
nire ſactu ſit. rdt
i bonu ſrclnus la
Aſtemortlaudam,
eſt ſuun facere ſed
er iſabel) In quo⸗
am danen diminme
1egnamrun ihrar
dnd auten end
waa A rderei⸗
mum 1 dddgent
dergo geceditgatre
Galite ſuper echin
lenpeeus ooa ſeuitu
eſtituere /egnun ten o
iscut ſuntun. Aun
un Pſliao egfuz ne
nuntoſea ſuphle lee
maußfueſen
ane reſtitutuz .
cicerent hetl

Quaſdi
rpein haiauu

udenn Minuſ

zoecdern eclcunneß

ſlon enini ſen ol

—

Secunde partis

eſt ĩ terꝛa rex iudeoꝑ.in celis ẽ vᷣñs angelo

ru.Et iteꝑ. Noli tĩer̃ illũ agnoſce ꝗ a te lau
dat᷑.⁊ noli trepidaꝛe cũ patit᷑:qꝛ ille ſanguiſ

fundit᷑.ꝑ quẽ tuũ delictũ deieat᷑ ⁊ uita redi

mat.̊ Aug. Deinde iteꝝ vba conuertentes
ab ipʒʒ r petũt (oſanna)i.ſalua obſecro. GBis

dicut oſanna.q; ſaluatoꝛ ẽ xpᷣs.ſᷣm naturam
utrãq;.ᷣm diuinà effectiue.p̃ᷣm humanã me

ꝛitoꝛie.Et ad ſciendũ de q̃ ſalute intelligat
ðterininãt ubi ſe uelit ſaluari.ſ(ĩ excelñſs)
.i.celeſtibꝰ ñ ĩ infimis ⁊ terrems. Salua in
excelſis q̊ pᷣus ſalunabis ab inferis. Ecce du
plex ſaluſ.una in liberatõe pene.alia ĩ colla
tõe glorie, ubi manifeſte oſtendit᷑: ꝙ aduen
tus xpᷣi non tm̃ hoium: ſed totius mùdi ſaluſ
eſt. in celis ⁊ in t᷑ris.⁊ teꝛꝛena iungens cele
ſtibus: ut oẽ genu ſibi flectat celeſtiũ .terre
ſtiũ:⁊ infeꝛ’noꝝ xpᷣs enim ueniebat ad dãdã
ſalutẽ celeſtẽ ⁊ eternã.⁊ foꝛte licer ſublimi
tatẽ regni et᷑ni ⁊ tpᷣalis petebant.tñ neſcien
tes ꝓphetice e regem celi ⁊ angeloꝝ p̃ lica
bant.At hoc diuina oꝛdinatõe ſignificabat
vbis laudantium:cũ dicebant oſanna in ex
celſis.ꝙ ẽ ſalutẽ eternam a dño petere.lʒ B
ñ intelligeꝛent: ſicut ⁊ cayphas dixit mortẽ
xpᷣi futuꝛã ꝓ ſalute mudi.izʒ ñ ſtelligeꝛet ꝗ
diceret. Ubi Cripᷣ.Ex his eꝛgo ueꝛbis colli
gimꝰ. ꝙ deꝰẽ. nã oſanna ſaluos fac interpre
tatuꝛ.ſalurẽ ãt deo ſcriptuꝛa attribuit.⁊ no
tandũ:qꝛ quod dicituꝛ in excelſiſ.ſignũ ẽ ꝙ ĩ
inferioꝛibꝰ ñ eſt ſalus.ſʒ multiplex periculũ
ſiʒ ĩ excelſis.q̃ ſola celeſtia ſunt.ſalus ſine pe
riculo inuenicuꝛ. Uel in q ꝙ dicitur hic ĩ ex

celſis ſignificat ꝑ pᷣmũ oſanna.ꝙ xpᷣs eſt rex

in terra uniueꝛſa ꝑ fidem ⁊ gratiam. ⁊ per h̊
ꝙ h̊ ad ᷣm oſanna addituꝛ in excelſs. ñgni
ficat ꝙ nõ tm̃ in teꝛris:ſed ẽt ĩ celeſtibꝰ xpᷣs
ꝛegnat.qꝛ ꝑ ipſu ea q ĩ celis ⁊ in teꝛris ſunt i
ſtaurantuꝛ. Conſideranda eſt ãt iuxta ordi
nem perſonarum qualitas meritorum Qui
enim ueſtimenta ſua ſuꝑ aſinam ipoſuerũt.
ut ieſꝰ mollius ſederet apłi fuer̃t.ꝗ ſua doc
trina mẽteſ hoĩuz ut habitaculũ dei eſſent pᷣ
paraueꝛũt. Per iſtoſ ſignificari podũt.ꝗ peꝛ
ſuas exhortatiões animam erudiunt a pec
catis abſtrahũt vtutibꝰ ornàt ⁊ ↄponunt.ut
ſic ibi dominus ſedeat ⁊ quieſcat.Qui autẽ
ueſtum̃ta in uia ſtrauerunt.ne pes aſine inpĩ
geret:ſancti maꝛtyres ſunt.qui duʒ corpoꝛa
ſua animaꝝ uidelicet tegumenta ꝓpteꝛ deũ
ad ſupplitia tradunt. ⁊ ꝓprio ſe carnis amic
tu exuut. quaſi ueſtimenta ſua ſteꝛnunt.ite⸗
ſimplicioribus ſuo ſanguine oſtendẽtes.peꝛ

ꝙ ad celeſtẽ hieruſalem peruenire poſſunt.

In nia ðᷣniq; ueſtim̃ta ſternũt:q exèpla maꝛ
tyꝛũ ſecuti.corꝑa ſua ꝑ abſtinẽtiã edomant
ut ano iteꝛ ad mtẽ patent. uel exempla bona

ſeqͥntibꝰ pꝛebeant. Quia g& ueſtimentũ anie

eſt corpꝰ.&̊ ueſtimtũ ſubſteꝛnimaut ꝑ mar
rrium.aut ꝑ ieiunium.aut ẽt ꝑ bomi operis

caprtm. xxvij.

exercitiũ ⁊ exẽplũ.aut ꝑ ↄtinentie ꝓpoſituʒ
Uel ueſtimenta anĩe diuerſoꝝ coloꝝ.ſut ua
rietates divſaꝝꝑ uiꝛtutũ:q̃ tũc ĩ uia ſternimꝰ
qnñ ea ĩ exemplu alijs pᷣbemus.felix illiꝰ aia
cuiꝰ uirtutes ↄfudunt ⁊ extinguunt i alijſ ui
cia ꝛia. Ueſt mena ẽt ob aduẽtũ xpᷣi ĩ uis
ſternere ẽ antiq́; ↄueꝛſatõm pct᷑i deponeꝛe.
Qui vo ramos ð aꝛboꝛibꝰcedebant ⁊ ſteꝛne
bãat ĩ uia: ut iteꝛ aſine planũ ⁊? decoꝝ redde
rent ſancti cõfeſſores ſt᷑:ꝗ dũ uerba ⁊ ſentẽ
cias:uel exempla patrũ pᷣcedentiũ de ſcrip
turis carpentes.ĩ uia ði ad auditoꝛis aĩz ue
