phetam fatẽtuꝛ:filiũ dei tacẽt:ł nondum ꝓ
fecte credẽtes.ł ſoliciti ne inciderẽt ĩ manꝰ
iudeoꝝ pᷣſequentium.quis neſciebant ꝗs eſ
ſet.ꝙ uerũ credebãt celantes.Et ſubiũgunt
ꝙ ſperabant ipᷣm redempturũ iſrł. quaſi iaʒ
euaneſceret ſpes eoꝝ.cuius cãm ſubdut.qr
iaz tertia dies )ab illis factis erat.qua ſe
reſuꝛger̃ pᷣdixeꝛat.⁊ tũ adhuc diſcipul ñ ap
pareret:licet tertia dies ꝓpe finem eſſʒ. Et
addunt.qð((qdaʒ ex eis abeunes ad monu
mentum terruerunt eos)non de reſurꝛectio
ne xpᷣi quam nunciabant. ſed de albatione
corꝑis eius non inuenti.quaʒ diſcipuli time
bant. Et ipᷣe dixit ad eos ex rñſiõe eoꝝ aꝛgu
ens ipos.((O ſtulti)propteꝛ cecitatem iĩtel
lectus((⁊ tradi corde)propteꝛ taꝛditatezʒ af
ſectus((ad credendũ in his que locuti ſunt
pꝛophete) de xpᷣi morte ⁊ reſurrectione(nõ
ne h̊ opoꝛtuit pati xpᷣm) rũ ꝑꝑ pr̃is preordia
tionem. tum pꝛopteꝛ xpᷣi exaltationem. tum
ꝓpteꝛ humani generis redemtionẽ. tum ꝑꝑ
ſicripturarum. ĩpletionẽ (Et ita) ſ.peꝛ paſſio
nem ⁊ mortẽ (intrare in gloriam ſuam Jad
quam nemo ꝑueniet niſi per paſſionis uiaʒ.
(Et iterpretabat )⁊ exponebat(ilł in omni
bus ſcpᷣtuꝛis q̃ ð ipᷣo erãt )in ducendo teſtio
nia aliqua ⁊ apeꝛiendo miſteria quantũ ad
ꝓpoſitu oſtendendũ ſufficiebat:oſtendẽs eiſ
omia ciꝛca ipᷣʒʒ facta ante fuiſſe pᷣdicta.F ir
mitas.n.fidei in eo eſt.qꝛ omnia que in xpᷣo
uenerunt pᷣdicta.ſt. Conſideꝛa h̊ multipli
cẽ domini benignitatẽ ⁊ bonitatem. Primo
quia nõ potuit eius feruens amoꝛ ſuſtiner̃.
ſuos ſic triſtaꝛi ⁊ erꝛ a. Uee fidus ẽ amicꝰ
fidelis comes.⁊ benignuſ dominus. Jungit
ſe ipſis.qrit triſticie cauſam.⁊ e xponit eis
5

Qũo dñs apparuit duobus

ſcriptuꝛas inflãmans coꝛda eoꝝ. Sic quoti
die facit nobiſcũ ſpũałꝛ. Si.n.aliq̃ pplexita
te uel accidia gꝛauati pie de ipo leꝗqtur ſta
tim adeſt ↄfoꝛtans corda nr̃a ⁊ illuminans
7 etiam amorem ſuum inflãmans. Optimũ
eĩ remediũ eſt ↄᷣ tales ꝑplexitates loqui de
eo ſilr ⁊ cogitaꝛe de ipᷣo ꝑꝑ qð iſtoꝛum diſci
puloꝝ exẽplo cũ ꝑ uiam incendimus:ð ſalu
tiferis loqui debemus. ut xpum nobiſcum
pergentem babeamus. ⁊ non ſoluʒz pergen
tem ſed etiam nos docenteʒ. ſicut iſtis diſci
pulis cum quibus ibat ſcziptuzas aꝑiebat.
Et umuerſałr ubiq; bonũ ẽ loqui ð ieſu.bo
num eſt eum in mente ſemꝑ habere.q;ꝛ nec
ipᷣe obliuiſcit᷑ eoꝝ qui memores ſunt eius.
Sicut ⁊ hic nidemus. Promiſſit enĩ ꝙ ubi
duo nel tꝛes ↄgregati ſunt in nomine eidibi
eſt in medio eoꝝ. Spdàliteꝛ autẽ de paſſiõe
loquentes comittatur dñs.qꝛ amplius pla
cet ei recordatio eoꝝ que ipſe pꝛo nobis ẽ
paſſus. Unde ad hoc ſpãlꝛ monert dicens ꝛe
cordar̃ paupertatis mee.ſ.õ diuitias ⁊ tꝛãſ
geeſſionis.i.utilitatis.ſ.) honoꝛes abſinthij
⁊ fellis.ſ.õ delicias. Secundo ↄſideꝛa bo
nitatẽ eius ñ ſolũ ex amore ut dictũ ẽ ſupꝛa
ſed etiam ex humilitate profunda. Conſpi
ce quomodo humilitezꝛ uadit dominus oĩuʒ
cum iſtis diſcipulis quaſi unus ex eis. Mon
ne tibi uidet᷑ ꝛediſſe ad pᷣmordia humilitat᷑
Sed ⁊ in alio attende humilitatem eius qꝛ
nõ ẽ dedignatns hos diſcipulos inferioris
gradus.Non eni eꝛant iſti de apoſtolis ſed
de alijs minoꝛibus diſcipuł.⁊ tñ familiarit᷑
iungit ſeipᷣis:uadit ⁊ loqtuꝛ cũ eis. Non ſic
faciunt elati.qui nolunt niſi cum pᷣcipuis ui
ꝛis ambulaꝛe ⁊ ↄuerſari. Itẽ in alio relucet
h; ſua humilitas.Nã ſi ↄſideres elatos.uide
bis ꝙ nolunt uerba ampulloſa ſpargeꝛe in
ter paucos.qꝛ ea pꝑdita exiſtiaꝛẽt: nec illos
dignos ea ſuſcipere reputarent. Sed domi
nus etiam cus duobꝰloquituꝛ aꝛchana ſua.
Non uillipendit paucos:nec etiam unum.
ſic fecit loquendo cuʒ ſamaritana iuxta pu
teum.¶ Tertio cõſidera domini benignita
tem. ⁊ uide quomodo diſcipulos ſuos inſtau
it ac ſermonibus cõſolatur ⁊ reficit.ĩducẽs
eos ad cꝛedendum ⁊ dicens. O ſtulti ⁊ tãdi
coꝛde ad credendũ ⁊c̃.quaſi diceret nobis.
O ſtulti ⁊ taꝛdi ad credenduʒ. O ſtulti ⁊ tã
di ad inquirendum pꝛecepta ? uoluntatem
dei.O ſtulti ⁊ taꝛdi ad implendum intellec
ta ⁊ faciendum ea. Pumiliemus ergo nos:
ut ſacram ſcriptuꝛam inquiramus.⁊ ᷣm eã
uiuamus. Dumiliemus etiam nos ad tolle
ꝛantiam paſſionum.ut participes paſſionis
xpᷣi effecti ſimus ſocij reſurrectionis ⁊ głie
ipins.Qui enim non cõpatituꝛ non inꝛabit
in gloꝛiam illam. quam etiam pᷣcedit mãda
toꝛum inquiſitio ⁊ impletio. uñ Beda. Poc
nobis in loco non ullam ſcriptuꝛam interpᷣ

fictio noſtra fert ad aliquam Rignificatõez

diſcipulis eũtibus in emaus.

tandi:ſʒ gemina noſĩos humiliandi necefſſi

tas incumbit: qui neq; in ſcriptuꝛis quantũ
o edocti.neq; ad implenda q̃ nouimus quaꝗ
tum decet ſumus intenti. Naʒ ſi Moyſes ⁊
oẽs ꝓphete xpᷣm locuti ſunt. ⁊ hunc ñ ãgu
ſtiam paſſionis in gloriã ſuã intratuꝝ pꝛedi
xerunt:qua ratione gloꝛiantur ſe eſſe xpᷣia
nos.qui iuxta uuꝛiũ ſuaꝝ modulũ.neq; ſcrip
turas qualłr ꝗd xpᷣm pertineant inueſtigar̃:
neq; ad gloriã ſuã cũ xpᷣo hr̃e cupiũt. ꝑ paſ
ſiones tribulationum deſiderant attingere.
HB Beba. Pps eĩ ꝑ paſſionẽ ⁊ mortẽ tanquã
pꝑ portã anguſtà intꝛauit in gloriã ſuam. oñ
dens nos ꝑ multas tribulatões intraꝛe in ꝛe
gnum dei. Delirant g ⁊ fatui ſunt qui ſiũ pa
ti ⁊ tꝛibulationibus pᷣſumunt intraꝛe in glo
⁊iam alienã.cũ xpᷣs ſine his non intrauerit ĩ

gloꝛiam ſuã. Sed opõtebat multa pati ilũ

cuius naturaliteꝛ ẽ regnũ.multomagis nos
quoꝝ nõ ẽ ꝛegnũ niſi de gr̃a.opoꝛtet peꝛ mł
tas tribulatões ĩtꝛare in regnũ celoꝝ.exem
plum habemus de oĩbus caris ⁊ electis xpᷣi
ꝗ oẽs ꝑ uiã paſſionis uoluntãie uenerũt ad
regnũ dei. Miꝝ quippe eſſet.ſi quis intraꝛe
nollet portã ꝑ quam rex ſuus intraſſet. Un
de Ber. Caput noſtꝝ ꝑ paſſiões ⁊ anguſtiaſ
celum introire uidemus. nos mẽbra eius
nobis alia itinera ſomniamus. monſtꝛuoſa
ꝛes ẽ:ſi ꝑ unũ foramen caput tranſire uide
mus.ꝑ aliud corpus. Puðat ſub ſpinato ca
pite mẽbꝛa fieri delicata.h̊ Beꝛ. PHereditaſ
quippe tranſit ad heredes cum ſuo onere ⁊
honore.deꝰ ãt hereditati beatitudinis ete=
ne adiunxit onus.i.tolerantiã paſſiõis.⁊ cũ
iſto oneꝛe babuit eã xpᷣs.qr (ut h̊ ar)opoꝛtu

it xpʒʒ pati:⁊ ſic intaꝛe in regnũ dei.habue

runt eam apoſtoli.qꝛ ꝑſecutionem pro xpᷣo
(ut ipſe eis pꝛedixerat) ſuſtinueꝛunt:habẽt
eam omnes fideles.quia ut dicit apłs.Om
nes ꝗ pie uolunt uiuere in xpᷣo ieſu ꝑſecutõ
nẽ patient᷑.Qui g uult aſſeꝗ eternà biitudi

nem.⁊ nullã pati tꝛibulatõeʒz. uidet᷑ ꝙ uelit

eſſe ⁊ xpᷣo dignior ⁊ aplis ſanctior. ⁊ contis
fidelibus melior.¶⁊ cũ apꝛopiquaꝛet caſtel
lo quo ibant)tunc ipᷣe domius (finxit ſe lõ

gius ire Jut.ſ.eoꝝ augeret deſideriuz .nt in

uitaretuꝛ ab eis ⁊ teneretuꝛ.unõð Beꝛñ. St

mlabat ſe lõgi iꝛe ñ qꝛ uolebat ſʒ uolebat

audiẽ.mane nobiſcũ dñe qm̃ adueſpaſcit.h̊
ber.ĩ H̊ tñ nulla falſtas fuit.qꝛ ſiẽ aligd pt᷑
fĩgi vbis ita ⁊ factiſ.pᷣmũ ãt fuit ſũ falntate
ut ptz in ꝑabol teſtamẽti noui ⁊ ueteꝛis qui
bus aliquid fingituꝛ uerbis ad ueritatẽ ali
quam ↄuenientius deſignãdam ⁊ eodeʒ mõ
bic xpᷣs finxit ſe longius iꝛe.ad deſignandã
diſtantiã a cordibus eoruzʒ propter fidei de
fectum. unde Ang.quod non ad mendaciũ
ꝑtinet:ñ enĩ omne ꝙ fingimꝰ mẽdatiuʒ ẽ.qʒ
quando id figimus quod nihil ſignat.Cũ at

—

4
4
1

tiſſimis frangit?
ſcut ante palſion
nerſabat ſen non
per hoe ſein eis
oculi eox. eimen
moco factois p.
tudine uigentes.
nunm.ac ſiſcinoer.
nerunt eu er mooo⸗
lencdipanem Tegitn
benediriſſe Raries:
tipicarione doi
tertio ſni cosc
diſcipulo ülumin
tuor fractionibus
poſttio ſage ſcrip
ſeſus. .hiſtoꝛicu
anagogicu. Ubi⸗
doc inpecinetun
ſuiſerne agnoſcen
eſtomiſſo uſgza⸗
late ccpis eins
Lurnr inpecliftu⸗
ſe.dbit Theop
ibuſe⸗ pani ape
nnugnuzenm

is noluntäie nenerit
tpe eſſet gui⸗ D
rer ſuus inraſſet Un
E paſſöes t anguſtuf
mus. ? og mehra Ligs
niamus, onſtoſ
1cput nanſre nide
duat ſub ſpinato ca
a 5 Ben Peredͤitaſ
edes cmn ſuo onere
tani deatunainis ete
Nerantiä palſiöis ti
po. gr ut b af)oporn
ne in regnu el habue
gſecutionem potho
fa)ſuſtinueꝛun. habet
guuia ut gicit apls. Onm
ere in ppo ieſn pſecud
lt aſſeg etemi biſual
bulatez. ihel guelt
lis ſanctior. ? contis
i wopiqugret caſtel
e domius (intit 1
geret deſtgerinz
Kar und Beri, S
e nolebal z aen
cheqi hcueſtſet
u ful ſe ali
mni il fui ſü uftin

5 17, netenis a
noi T Vetetil
mit toui t f

Secunde partis

non ẽ mendaciũ.ſed aliqua figuꝛa ueritatiſ
Sic ãt dicta.ita etiam figuntuꝛ facta ſiñ m̃
datio ad aliquã rẽ ſignandam. hec Aug. ipᷣi
ãt deſiderantes adhuc audire ipſum (coege
runt illũ)factis.ſ.manibꝰ trahẽdo ut mane
ret.ac vois ⁊ rationibus alliciendo obnixe
rogauerunt(dicentes. Mãe nobiſcũ quoni
am adueſpaſcit.⁊ inclinata ẽ dies).ſ.ad oc
caſum. Quo exẽplo ſecundum Sreg. colligi
tuꝛ.ꝙ peregrini non ſolù ad hoſpitium inui
tandi ſunt:ſed etiã trahẽdi.Quilibet morti
appꝛopinquans.⁊ ad ueſpeꝝ ſeu oecaſuz ui
te tendens ↄgruenteꝛ ẽt poſſet hoc uerbum
dicere.⁊ dũm ad manẽdũu ſecuzʒ coꝛde ⁊ oꝛe
inuitaꝛe.Tandẽ (intꝛauit cũ illis. ⁊ recom
bens cũ eis accepit panẽ ⁊ benedixit.ac ſꝛe
git ⁊ porrigebat illis) Cõſpice bene quomõ
ad eorum inuitatione ⁊ coactionez benigne
cuũ eis intrat.menſam ponũt.cibos offerunt
panes accipit.ac bñdicẽs eos:manibꝰ ſacꝛa
tiſſimis frangit ⁊ porrigit illis. aciens ĩ q
ſicut ante paſſionẽ quãdo adhuc ĩter eos 2
ueꝛſabat᷑ ſeu mõabat᷑:facer̃᷑ ↄſueuerat.Uñ
peꝛ hoc ſeipᷣm eis reuelat:qꝛ tunc aperti ſũt
oculi eoꝝ.ſ.interiores((⁊ã ↄgnouerũt eũ in)
modo((fractõis panis aſſuetam eiꝰ conſue
tudinẽ uidentes.ſic em frangebat panẽ ſola
manu. ac ſi ſcinderet᷑ cũ cultello.i¶ Cogno
unerunt eũ ex modo fꝛangendi ⁊ etiã benedi
cendi panem. Cegituꝛ enĩ panẽ ſic fregiſſe ⁊
benedixiſſe pluꝛies:pᷣmo ĩ quinq; panũ mul
tiplicatione.ſcðo ĩ ſeptẽ panum diſtributõe
tertio ĩ ſui coeꝑis cõſecratione. quarto h̊ in
diſcipuloꝝ illuminatione. In his auteʒ qua
tuor fractionibus ſignificat quadruplex ex
poſitio ſacre ſcripture.ſecũdũ quatuoꝛ eius
ſẽſus.ſ.hiſtoꝛicũ tropologicũ.allegoꝛicũ.⁊
anagogicũ. Ubi Aug.ñ icõgruent᷑ accipimꝰ
boc impedimẽtum in oculis eoꝝ a ſathana
fuiſſe:ne agnoſceret ieſꝰ.ſʒ tam a xpᷣo facta
eſt ꝑmiſſio.uſq; ad ſacramtuʒ panis.ut uni
tate coꝛpꝑis eius ꝑticipata remoueri intelli
gatur impedim̃tù inimici.ut xpᷣſ poſſit agno
ſci.Ubi ⁊ Theop.Sʒ ⁊ aliud ĩnuit.ꝙ.ſ.ſum̃
tibus ſacꝝ panẽ aperiũtur oculi ut eũ agno
ſcant: magnaʒz enim ⁊ ineffabilẽ uim hʒ dñi
caꝛo.hec CTheophilꝰ. Iſta ciꝛca diſcipulos
geſta quottidie facit dũs nobiſcũ inuinbilit᷑
⁊ in aĩa.Nam teneri uult ⁊ etiaʒ inuitari ꝑ
deſideꝛia ⁊ oꝛatiões:ac ſanctas meditatõeſ.
⁊ iõ oportet orare ⁊ ñ deficer̃. Iſta ẽt facit
ad noſtra eruditionẽ.ut.ſ.intẽdamꝰ in oꝑa
caꝛitatis.pietatis ⁊ hoſpitalitatis:⁊ quomõ
ñ ſufficit diuina eloquia legere uel audie.
niſi cõpleãtuꝛ opeꝛe:q; dñs nõ ẽ cognitꝰ dũ
loqueret᷑:⁊ dignatus ẽ cognoſci duʒ paſeit
Pius ⁊ miſeꝛicoꝛs dominus fidei iſtoꝝ ſub
nẽit: quos miſeꝛicoꝛdes reperit.eiſq; miſeri
cordia ĩpendit. Hinc ergo cognoſcere poſſu
mus,. fides ſine opetibus motua ẽ: q; de

minũ quẽ diſcipłi nec ex ninõe nec ex ſcrip

turaꝝ inteꝛpᷣtatione ⁊ expoſitione cognoue
rant: mox ut oꝑe ꝙ ſcriptuꝛe pᷣcipiũt: ꝑfece
runt.eũ in fꝛactione panis cognoueꝛũt. Au
diẽdo ſcriptuaas ⁊ pᷣcepta dei illuminati nõ
ſunt faciendo.ſ.ipᷣm trahẽdo ad hoſpitiũ ⁊
apponendo cibum illuminati ſunt. qꝛ nõ au
ditoꝛes legis ſʒ factores iuſtificabũtuꝛ apð
deù. In opeꝛibus ergo pietatis ⁊ miſericoꝛ
die.ut in hoſpitalitate ⁊ huiuſmodi. ampliꝰ
cognoſcit deus.quã in lectione. diſputatõe
⁊ ſcriptuꝛaꝝ expoſñitione. Ueritas em meliꝰ
operãdo q; audiẽdo intelligit᷑: ⁊ melius ipᷣo
oꝑe quã uerbo manifeſtatuꝛ.¶ Nos eꝛgo ꝗ
peregrini in ̊ mũdo ſumus:qꝛ nõ habemuſ
hic pꝑmanentẽ ciuitatẽ. ſed futuꝛã inqrimus
ſ ſpiritualiteꝛ in nobis hẽmus q̃ in ſe hẽbãt
iſti peregrini.erit dñs comes itineꝛis noſtꝛi.
Peregrini iſti laboꝛabãt.qꝛ ambulabãt tri
ſtabant᷑.⁊ de xpᷣo ↄfabulabantuꝛ. Sed xpᷣs
ſe eis iũgit.coꝛ urit.ſcꝛipturas aperit. lõgi⸗
ſe ire fingit. Si tales eſſemus.ſ.laborãdo 2
tra accidiam. triſtando ↄtra uanam leticiã
de xpᷣo ↄfabulãdo contra uaniloquiũ. tunc
xps ſe nobis iũgeret.coꝛ accẽderet. ſcriptu
ras aperiret: ⁊ intellectuzʒ daret. licet aliqñ
longius ſe iꝛe fingeret. ut nos pbaret. Iteʒ
peregrinus ab omnibus ad eũ ñ pertinenti
bus ſe exonerat ⁊ alienat. uiam q̃rit. ſũmo
deſideꝛio patriã ſuã appetit:⁊ coꝛ atq; ocu
los ab omnibus ne retrahat ł impediatuꝛ:
auertit.Eſto tał peꝛegrinꝰ ⁊ appaꝛebit tibi
xpᷣs:⁊ hec tria faciet tibi ſiẽ fecit ⁊ illis duo
bus peregrinis. Tempus abbꝛeuiat ꝑ dulce
uite colloquiuʒ. uiam inſtruit: dans ueruzʒ ĩ
tellectũ ultimo pane benedicto peꝛ ſeipſum
fracto reficit affectuʒ.⁊ hoc ſi compellis ip
ſum ſe longius ire fingentem manere tecũ.
¶ Per iſtos diſcipulos euntes in emaus: ſi
gnãtuꝛ uolentes impleꝛe conſilia domini:qr
emaus ĩtepꝛetatuꝛ deſideriũ conſilij.quibuſ
domin“ ſepe ſua uiſitatõe dignatur apparer̃
Non aũt dedit dominus iſtis diſcipulis ſuis
tunc magnã ſui copiam.ſʒ ſtati poꝛrecto pa
ne euanuit ab ocuł eorũ ut ex hoc ipᷣoꝛũ ar
gueꝛet affectum: ſił onñdens ſe coꝛpus głoſũ
babeꝛe.qð ꝑ dotem agilitatis ſubito pot diſ
paꝛeꝛe.Subt hebat caꝛnalibꝰ oculł ſpẽs ĩfiꝛ
mitatiſ: ut ment ibus eoꝝ icipeꝛet appazeꝛe
gloꝛia ꝛeſuꝛꝛectionis. Unde iã certi eũ rᷣſuꝛ
ꝛexiſſe (dixeꝛunt adinuicem. Nõne coꝛ ñm
aꝛdẽs eꝛat in nobis:)ſ.aꝛdoꝛe caꝛitatis (duũ
loq̃ꝛetuꝛ ĩ uia.⁊ apeꝛiꝛet nobis ſcꝛipturas))
nos inſtruendo ex eis.Quaꝛe eũ non tenui
mus. Quaꝛze ad pedes eius non coꝛruimus.
Quaꝛe nobiſipᷣis ⁊ coꝛdibus noſtꝛis non cꝛe
didimus. Ubi eü qꝛemus. Ubi inueniemns
Peꝛ qð:ut dicit Orig.ĩnuunt.ꝙ pꝛolati ſeꝛ
mones a ſaluatoꝛe accẽdebãt audientiũ cõ
ad amoꝛẽ diuinũ, unde.Greg. Exaudito ꝗp

4

Quüo dñs apparuit diſcipulis

pe pmone inardeſcit animus. torporis frig .

recedit.fit mens in ſuꝑno deſiderio anxia a
ↄcupiſcentijs terrenis aliena: audir̃ ei libet

pcepta celeſtia: ⁊ quot mandatis inſtruitur

qmaſi tot facibꝰ ĩflamatuꝛ.hec Grego.Idci⸗

co quoq; cito euanuit: qꝛ etiam alios ↄſola
ri feſtinabat: cum quibus tñ ſimul ⁊ iſtos ꝰ

ſolatus eſt. ut ſtatim infꝛa patebit.

Oꝛatio.

ꝛe iĩflãma ſti:illumia q̃ſo coꝛ meũ ut

leta uolũtate ĩpleã tui ↄſilij deſiderium: ui

delicet ut purificem me ab oĩbus operibus
malis ⁊ faciã opa miſeꝛicoꝛdie ac pietatis.
ut in futura reſurrectõe delicatã tuã ĩuita

tionẽ gaudenter cum electis tuis audiat te
ita: dicentẽ: uenite benedicti pr̃is mei ꝑcipi
te regnum ꝙ uobis patum eſt ab oꝛigie mi

di quã uocẽ nlciſſimã fac me audir̃ unige
nite fili dei. Amen. =

Quo dominus appaꝛuit diſcipulis Xho

ma abſente. Capkm. Ixxvij.

ꝛgentes aũt eadez hoꝛa y)pᷣdicti

duo diſcipuli (rgꝛeſſi ſunt ipa die .
in hiꝛlm)ad alios diſcipulos pꝛsop
teꝛ metu iudeoruʒ incluſos. nde

Theo.ardebat ergo coꝛ eoꝝ igne vborũ do
mini.quibus intendebant.⁊ adeo letati ſũt

ut nullã moraʒ paſſi:mox reuerſi ſunt ĩ hbie

ruſalem. uide h̊ diſcipuloꝝ diligentiã ⁊ fipᷣi
feꝛuorẽ ad reuelandu reſurrectiõem.qꝛ tar
da.ſ.ueꝛpertina hoꝛa aut menſa ſeu fatiga

tione itineꝛis non detenti. ⁊ ꝛemoto iudeoꝝ
timoꝛe.ad annunciãdũ aplis reſurrectioneg
anicam. ⁊ ꝙ de ea in uis ↄꝑeꝛant: cucurre

ꝛunt impigri. Nec miꝝ ſi eadem die ⁊z hoꝛa
ſurrexeꝛzũt : erat.n.dies boni nuncij.⁊ ideo
tim ere poteꝛant ſi diffeꝛrent uſq; in mane il
lud qð timebant illi qui dicebant. hec dies
boni nũcij ẽ.ſi tacuerimus ⁊ nolueꝛimus nũ
ciare uſq; mane:ſceleris arguemur. Reedi

catio eĩ nõ ẽ diffeꝛenda: ⁊ ea q̃ ſunt ad ſalu

tem cõem ñ ſunt tacenda. ſg reuelanda. Ex
quo exẽplo pᷣlati moti.ad diligẽtiã pᷣdicatõ
nis debent accendi((Et inuener̃t)ĩ mõte ſy

on ſubtus cenaculũ.(¶ↄgregatos) icluſos

xꝑ metum iudeoꝝ. ⁊ ꝑꝑ dominice ꝛeſurꝛec
tionis gaudiũ.qui pꝛius diſperſi fuerant ꝑꝑ
metum iudeoꝝ.⁊ propter paſſionis metum.

Undecim ⁊ qui cum ipſis erant) de.lxxij.
diſcipulis. loquentes mutuo.(⁊ dicentes)

ipᷣis duobus((ꝙ ꝛeſurrexit dominus ueꝛe.⁊
appaꝛuit Simom.Et ipᷣi)duo ad maiorem

certitudineʒ faciendã de reſurꝛectione ecõ

uerſo (narrabant illis q̃ geſta eꝛant in uia)
= appaꝛitõem factã eis ⁊ quo cognoueꝛunt

. v*

i⸗ ieſu xpᷣe ꝗ diſcipulis eũtibus in
Jemaꝰappauiſti: æ cõda eoꝝ tuo amo

Thbhoma ablente.

eum in feactione panis.? Sed quidã ex eis
nec iſtis duobus nec alijs eredebant. Ex ꝗ

bus unus ¶homas erat. Cõſidera mõ quan

ta ibi leticia fueꝛit: dum iſti ⁊ illi uiciſſim
ſua gaudia nunciaꝛent(Et dũ hec loquerẽ

tur) adinuicè.exiuit Thomas inde. Quo e

cGeſſo dũ adhuc alij colloquerent᷑ de hie d
1

audieꝛant ⁊ uidezꝛant(⁊ ſero iam eſſzʒ die
la pꝛedicta.ꝭ.( una ſabbatoꝝ).i.pᷣma poſt
ſabbatũ qᷓ ẽ dñica.B̊ ẽ eadẽ die reſurrectio
nis dñice (⁊ fores)).i.oſtia q̃ fores dicũtur
qꝛ de domo ducunt foras(eſſent clauſe pp

metum iudeoꝝꝑ ꝙ ẽt diuina ꝛeuelatiõe ẽ fa

ctum ut.ſ.ieſus intꝛãs ad diſcipulos ianuis
clauſis manifeſtaꝛet eis vtutẽ ſue põtatis ⁊
głioſ ſui corꝑis (uenit dñs en Paad ſuos a
deſiderio eoꝝ uotatus:ĩdutus albiſſimis ue
ſtimentis głie reſurrectionis ſue ⁊ nouitatiſ
⁊ intrans ad eos ianuis clauſis (ſtetit in me
dio eoꝝ )ut uideret᷑ ab oĩbus.qꝛ ↄgregati e
ꝛant in noĩe eiꝰ.ſ̃ʒ Bedã. Ideo ſeꝛo appuit
qꝛ tunc maxime timidi erant.Et ſ̃m Theo.
pᷣſolabat᷑ ut oẽs ↄuenirent oſtijs uero clau
ſis.ut ſe corpus głioſuzʒ. cui aliud nõ reſiſtit
hr̃e:oſtẽderet. Ipᷣe ẽt ad ↄgꝛegatos uenit.
⁊ ſpiritus ad ↄgregatos deſcendit:quia xpᷣs
⁊ ſpirituſſanctus non niſi in caꝛitate congꝛe
gatis aſſunt. Stetit in medio ut omnes eũᷣ
ceꝛtitudinaliter agnoſcerent:ut om̃s ↄſola
tõem ſue pñtie recipeꝛẽt. Et nota ꝙ ſicut di
cit Saluſtius medius locus ẽ dignitatis.⁊
debet honoꝛabiliõibꝰ.pꝛopter quod xpᷣs ſte

tit in medio diſcipuloꝝ.ſicut ſol inteꝛ ſideꝛa
ut eos illuminaret.ſicut flos ĩter lilia.ut eoſ

decoraret:ſicut pꝛinceps ĩteꝛ milites ut eos
ꝛobõaꝛet:ſicut magiſter inter diſcipulos ut
eos informaret.ſicut pater ĩteꝛ filios ut eos
concordaret.ſicut coꝛ inteꝛ membra ut eos
tiuificaret: ⁊ ſicut cõis amicus:ut omĩbus
eis ſe cõicaret. Unde qñ ſumus pluꝛes ali
quẽ diligentes ſi ſuꝑpuenerint.ſtatuimꝰ eum
in medio.ut ſinguli poſſimus eiꝰ fꝛui pñᷣtia.
Eſt autem ibi altare in loco ubi dñs dr̃ tũc
ſtetiſſe. Cõſiꝛãdũ ẽ H. ꝙ de ſe colloquẽtibꝰ
dñs in medio ſtetiſſe dr ut intelligamus: qꝛ
eum nobiſcũ habitanteʒ habebimus.ſi quo
tiens in unum ↄgregamuꝛz ea q̃ ad eiꝰ laudẽ
⁊ noſtram ſalutem pertinent:a gimus iuxta
quod ait.ubi fuerint duo uel tꝛes ↄgegati
in nomine meo:ibi ſum in medio eorum.
Qnñ at ieſus ſaluatoꝛ ad diſcipulos uenit ipi
eꝛant in timoꝛe.ſero factũ erat:in unũ erãt
ogregati: ⁊ fores erant clauſe. In quibus.
iiij.inſinuant nobis ualde neceſſiaria: ut ſal
uatoꝛeʒ quem expectamus ſuſcipere meꝛeca
muꝛ. Primũ eſt timor: qui domum conicĩe

mũdat.ʒ illud eccłiaſtici. Timoꝛ qñi expel

lit peccatum. nam ꝗ ſine timoꝛe ẽ nõ pote
rit iuſtificari. Gcpᷣʒ ẽ cõtemptꝰ uane glorie
qð ſignificatur in hoc/ꝙ ſero factũ erai.ad

ſpX 2 0LrX
Sl

o⸗

4
“
4

.

4

coͤciliationis
ritatis ? unitarise
eternitatis imo⸗
mittit. ace ofſe
pontifexprechpun
Ppi ſcut ſpecialn
nobis cu in niſſa
ſiurpꝛima uor ri
tionem inſtut uen.
ea. Lomin uobiſci
lot. Ci it eccla pan
Aaliter. v p tin dieb⸗
nid Oenitatidns⸗
guini ñi nüc ecchi
ſignak unitas eccl
liteꝛ eñi ñ ſacramẽ
a mortuis dis pri
llauit. ut illos ad
monſtraret. quip
Poꝛe ſernant. Exe
guere ſunt ppid
Ouliſcirit par uo
all iueos hehit
gelgalt g in niſie
Iati igitun uiris ge
leibis ppter tniſt
Lun düſchul ei
ſubiunit g, 8

ſes fitaſtcaſeill

e uel aubitne.
1 pe ſnbgeta⸗
timore ſen guodaz
diuiſole nortnos
piriti nein
dere focinne
ſerd poruiſſe ge ⸗
cltati clauſes i
Dinn itpuiceti⸗
ne len fcgthen
e⸗ 4t cixiteig
deir egtttef⸗

enrent oſtijs neroclen
1z. cui gliucd noͤ reſſtit
tad 9gegnos enit,
bo geſcencit auia t⸗
niſ in cnimre concee
meno ut onns eu
Crent. ut ofns oſola
t. Et nota c ſeut di
ocus * digritatis. 2
Nopter dcd ſhs ſe
,Keud (innen dern⸗
a Kos ider üis meof
eps iteꝛ mlites unt eos
Ner inter diſcipulos ut
pater iter flios t eos
N inter membra ut eos
dis amicus ut omibiis
egi ſumus gluueli
nenenin. ſatuin / eun
oſſimus ei ſui pftih⸗
inloco ubicſs ic
gceſe clonitb.
uinclignne t
us.Achhe,
eeethi

Secunde partis

eũ.n:dominus uenit.cui lux mundane głe
occubuit ⁊ ꝗ uere eã cõtẽnit. Tercium eſt

unitaſ.qꝛ erant in caritate cõgregati.nõ.n.
uiſitat ſaluatoꝛ homines diſcoꝛdes.unõ apo

ſtolus.pacẽ habete:⁊ deus pacis erit uobiſ/

cum. Quartũ eſt ſtabilitas qua aliꝗs in do

mo ↄſcĩe manet ñ curioſe exteriꝰ euagãdo

uñ fores ſenſuum claudende ſunt. ⁊ ſic ſal

uator ẽ expectãdus. Per iſtos uero diſcipu
los ĩ unũ foꝛibus clauſis cõgregatos.ſignifi

cãtuꝛ religioſi cũ foꝛibus.v.ſenſuum clauſi:

Abe dñs ſepe appaꝛet: eoſq; ſua uiſtatõe cõ
ſolatr᷑ ⁊ letificat(Et dixit eis.pax nobis Iñ

pax tꝑis.qꝛ exponẽdi erãt multis tribulatio
nibus.ſʒ pax pectoris ⁊ pax eternitatiſ.pꝛĩa
ĩ pñti.ſcõa ĩ futuro.De ntraq; dr̃ in Johe⸗
pacẽ.ſ.pectoris ꝛelinquo uobis in pñti pacẽ
meã.ſ.eteꝛnit atis q̃ ẽ ſpẽaliteꝛ pax mea. do
uob̊.i.cito dabo:dicit ergo.pax uobis.ſ.re
cõciliationis.qᷓ; ad ðũ factã nunciauit ac ca
ritatis ⁊ unitatis qᷓ; eis ſᷣuãdã pᷣcepit. Itẽq;
eternitatis ⁊ ĩmoꝛtalitatis qᷓ; eis futura pro
mittit. Pacẽ offert.ꝗ ꝑꝑ pacem uenerat uñ
pontifex precipuus ſponſus eccleſie.in pſõa
xpᷣi ſicut ſpecialiteꝛ uicaꝛius eius diẽ. Pax
uobis.cũ in miſſa Pꝛio ſe vtit ad ppłm.qꝛ h̊
fuit pꝛima uox xpᷣi ad diſcipulos pꝰ reſunec
tionem:inſtaꝛ uero alioꝝ ſaceꝛdotuʒ dĩc pꝰ
ea.dominꝰ uobiſcũ ut ſe unũ ex nobis oſten
dat. Cũ ãt eccła pꝛimitiua quottidie ⁊? gene
zꝛaliter. ⁊ pꝰ tm̃ diebus dñicis pꝰ uero tm in
tꝛibꝰ ſolẽnitatibus ↄmunicaret corꝑi ⁊ ſan
guini dñi nũc eccłia ꝑ oſculum pacis quo ð

ſignat unitas eccłiaſtica coĩcat ĩ miſſa ſpia

liteꝛ ⁊ſi ñ ſacramẽtalłr. Et pulchre reſurgẽs
a mortuis dñs prio pacẽ diſcipuł commen
dauit.ut illos ad ſui uiſionẽ puentnros ẽẽ ðᷣ
monſtraret.qui pacẽ ↄcordiaz corde ⁊ cor
poꝛe ſeruant.x quo patz ꝙ illi ſũt pacifici
ꝗ uere ſunt xpᷣi diſcipuli.Scõm Criſᷣ.diſci
puliſ dixit pax uobis:q;ꝛ pꝛeliũ in expugbile
ad iudeos hẽbãt. Mulieꝛibꝰ ãt gaudiu eu
geliʒat:qꝛ in tꝛiſticijs genꝰ illud eꝛat. Alteꝛ
nati igituꝛ uiris ꝗqdẽ ꝑꝑ prelium pacem. mu
lieꝛibus ꝓpteꝛ triſtitiã euãgelizat gaudiũ.
Et ne diſcipuli eũ aliũ uł fantaſma putarẽt
ſi ubiunrir. go ſuz).ſ.in perſona ꝓpria nõ
res fãtaſtica ſeu illuño diabolica(nolite tĩe
ꝛe)uel dubitaꝛe.Quidã vo ex ipſis (ↄturba
tipꝛe ſtupore ⁊ admiꝛatione E& contriti pᷣ
timore ſeu quodaz naturali horrore) (quo
diui ſolẽt moꝛtuos hoꝛꝛeꝛe)(exiſtimabãat ſe
ſpiritũ) quẽ in paſſiõe emiſſeꝛat ñ caꝛnẽ (ui
dere )nõdũ.n. credebãt uł tercia die ueram
carnẽ potuiſſe de ſepulchro reſurgere.uel
ſuſcitatã clauſis iqnuis ad eos poſſe ĩtrare.
Diuina ãt ꝓuidẽtia: ꝑmiſi ſt dubitare ad ma
iorez certificatõem fidᷣi ð dñica reſurrectio
ne. (Et dixit eis. Quid).i.q̃ de cã (turbati
eſtis: ⁊ cogitatõeſ aſcẽdut)ſi ab ĩfimo tãqᷓ

—

Capitulũ .1 xxvij)

falſe ⁊ fanta ſtice.ñ deſupeꝛ ð celo deſcẽdẽ

tes tanquã uere ⁊ bone(in coꝛda ur̃a) infir
ma ⁊ dubitãtia ⁊ qꝛ ad illud coꝛpus ꝙ uide

ꝛi poteꝛat fides intuentium dubitabat ⁊? vi

tatẽ caꝛnis pꝛobaret (exhibuit eis manus ⁊

pedes ⁊ latus) ad uidendum ⁊ palpandũ. de

clarans quod ipſe qui crucifixus mortuuſ ⁊Z
lanceatus fuit.in illo eodẽ corꝑe ſurrexit.¶
Videte inquit manꝰmeas ⁊ pedes.qꝛ ego ip
ſe ſũ) q.d. Peꝛ huiuſmõi cicatꝛices poteſtis
pcipere.qꝛ ego ſum qui paſſus fui ⁊ reſurre
xi.¶ Peꝛ cicatꝛices.n.remanentesoſtẽdit
quod erat idẽ corpus numero. Reſurrectio
. n. va eſt eiuſdem in numezꝛo iterata ſurrec
tio.( Palpate ⁊ uidete quia ſpiritus carneʒ
⁊ oſſa non habet. Siẽc̃ me uidetis habere.)
quaſi diceret. Per hoc poteſtis etiã cognoſ
cere. me haber̃ corpus uerũ ñ fätaſticũ. Ad
dubitantiũ enim coꝛda ſanãda.uulnerũ ſer
uata ſunt ueſtigia.⁊ ideo uulneꝝ cicatꝛices
oñdit ut dubietatis ⁊ ĩfidelitatis eoꝝꝑ uulnꝰ
ſanaret. Oñdit gᷓ manus ut incitaret ad pu
gnãdũ.q.d. Uidete manus ꝗbus ꝓ uobis fi
deliteꝛ pugnaui:has uobis iõ oſtendo. ut ?
uos pugnetis.qꝛ ſine pugna uictores nõ eri
tis. Uiriliteꝛ g agite.quia uincenti dabo ſe
deꝛe mecũ ĩ throno meo. Oſtendit etiam la
t: ut ꝓuocarz ad amandũ.q.d. Videte latꝰ
aꝑtum.coꝛ uulneratũ.ut uideatis quantum
dilexerĩ uos.ut ⁊ uos me diligatis. Oſtẽdit
⁊ pedeſ.ut ſtabiliꝛet ad ꝑſeueꝛandũ,ut abiĩ
ceptõe bone uite non deſſtamus. Uñn ꝑſeue
rantia uel ſtabilitas ẽ. quãdo homo nec mi
nis nec amoꝛe nec timoꝛe nec ↄmodo nec ĩ
cõmodo a bona uita uel a pᷣceptis.ł a uoto
ꝙ uouit retrahit᷑. St᷑ ãt quinq; pꝛincipales
dyaboli impugnantes nos.contra quos de
bemus eſſe foꝛtes. PrimPꝰẽ amor culpe ⁊ in
iuſtarum rerum.łᷣ amoꝛ carnis uel amoꝛ ho
noꝛis:ꝗ in quoꝛundam coꝛdibus ẽ ita fõtis.
ꝙ ꝓ eòo celeſtẽ głam deſeꝛut. Scõs ẽ timor
diffidẽtie.ꝗ ẽt multos ĩpugnat quaſi dñs no
lit eos iuuaꝛe.ꝙ poſſint ĩ bono ꝑſeuerare.l
qð non poſſint ſuſtinere duram penitentiazʒ
cum tamẽ debeꝛent ſuſtinere duꝛiorem ge
henne penam. Teꝛtius eſt doloꝛ delectatoiſ
carnis b mundi dimittende uel iam dimiſe
O miſeꝛ ꝗd facis.moꝛbuʒ eligis pro ſaĩtate
morteʒz. pro nita triſtitiam. pro letitia penaã
ſempiternaz pro gloria. Quartus eſt pudoꝛ
operatõis bone: quando quis cogitat.quod
homines deꝛidẽt eũ.ſi humili ueſte ĩcedit.
ſi ieiunat.oꝛat.peꝛegrinat.⁊ ſimilia facit.
Quintus ẽ ſpes uenie:quando quis dicit de
us ẽ miſeꝛicoꝛs nos de facili non damnat.⁊æ
chriſtiani ſumus. Hoꝛum ſpes ↄfunditur
quia ſpes ẽ ceꝛta expectatio futuꝛe beatitu
dinis ex meritis ꝓueniens. Sed iſti qui ca
ꝛent meritis.ñ proprie ſpeꝛant ſed pᷣumunt
PHoe autem ꝙ le palpabilem pꝛebuit.factũ

ſubtilius.ut euticius dixit:ſʒ ſubtile quideʒ
effectũ ſpiꝛitualis potentie. palpabile aũt
per ueꝛitatẽ nature.Sʒ ut dicit Augu.clari
tas qua iuſti fulgebunt ſicut ſol ĩ regno pa
tris ſui.in xpᷣi coꝛꝑe cũ reſurrexit.ab oculis
diſcipuloꝝ potiꝰ abſcondita fuiſſe quam de
fuiſſe cꝛedenda ẽ. Non eĩ eam ferret huma
nus atq; infiꝛmus aſpectus: quãdo ille a ſu
is ita debeꝛet attendi ut poſſet cognoſci.Et
cuʒ quidã eoꝝ adhuc dubitarent.petijt ab
eis ſi aliquid manducandũ haberent.ut peꝛ
comeſtionem melius ꝛeſurrectioneʒ aſtrue
ret.¶ At illi obtuler̃t ei partẽ piſcis aſſi) cu
ius forte iam aliã partẽ comedeꝛãt(⁊? auũ
mel?.) Fueruut aut ei hec duo ↄpetent᷑ ob
lata:ipe eĩ eꝛat piſcis aſſus ꝑ nature huma
ne paſſionez: ſed fauus mellis ꝑ natur̃ dĩne
dulcedinẽ. In fauo quippe melł utraq; nã
ſue peꝛſone expꝛim itur. fauus enim eſt mel
I ceꝛa. Poc eſt diuinitas ſeu diuinitatis dul
cedo in humanitate. Pec autem duo domi
no oblata ſignificãt duo que ⁊ nos debemꝰ
domino offeꝛꝛe ſcilicet piſcem aſſum ꝑ car
nis moꝛtificationem. ⁊ fauum mellis ꝑ men
tis deuotionem:uel in cibo ſuo dominus pi
ſci aſſo ↄiungi uoluit fauum mellis:quia ip
ſe ut piſcis latere dignatus ẽ ĩ aquis huma
in geneꝛis ⁊ tundi mði fluctibus:ac capi la
queo noſtre mortis.⁊ aſſaꝛi igne ⁊ tribula
tione ſue paſſionis.⁊ decoqui in aꝛa crucis.
⁊ ꝗs piſcis aſſus fuit in paſſone.fauus melł
⁊ melle dultioꝛ nobis extitit in ꝛeſuxectõe.
Piſcem eꝛgo aſſum ⁊ fauum mellis ei offe
runt. Qui fidem paſſionis ⁊ reſurrectionis
eius tenent uel ᷣm Theo.per piſcem aſſuʒz

Piſcẽ aſſum offerunt.ꝗ patĩam igne tribła
tionis decoctã hñt ꝓ noie xpᷣi. Sʒ illi offert
fauũ ꝗ mẽbꝛis eius exhibẽt opera pietatis.
Et cũ manducaſſet coꝛã eis:ðdit eis ciboꝛũ
religas.ſ.ad maiorẽ ꝓbatõem ꝙ uere r̃ſidu
um manducaſſet. Et ad inſfinuandũ qꝛ ſuazʒ
paſſionẽ eis imitandã eſſe ondit q̃ amaꝛa ẽ
in dolore corꝑis.ſed dulciſſima in gloꝛia re
muneꝛatõis.illos gᷓ in ſuo corꝑe ad eternaʒ
requiẽ ſuſcepit.qui cum h tribul atões p ðo
ſentiunt:ab amore interne dulcedinis nõ
cedunt. Qui hꝓ ueritate.q.piſcis afflctioni
bus aſſat᷑.illic q̃ñ fauo ueꝛa dulcedine eter
ne beatitudinis ſatiabuntuꝛ. Deinde ce?ꝛ
tificat eos de reſurrectiõe ꝑ auditũ dicens.
hec ſunt vba).i.res vboꝝ. Uerbũ eĩ qñq;
r̃᷑ uox quã ꝓferimus.qñq; res quã ꝑ uoceʒ
ſignificamus(qne locutus ſum ad uos).ſ.
ſupꝛa:dicens. Ecce aſcendimus Vieroſoli
mã ⁊c.(cũ adhuc eſſeʒ uobiſcũ) .ſ.in cãne
mortali ante paſſiõis inſt antiã: qm̃ neceſſe
eſt impleꝛi per ꝛerum exhibitionem omma
que ſcripta ſunt in lege Moyñi ⁊ pphetis ⁊
pſalmis de me.In his enizʒ tꝛibus uetus te
ſtamentum comprehendituꝛ. Peꝛ hoc quoᷣ
loquebatur ſenſibiliter ⁊ etiam rationabili
ter ꝛeducens ad memoꝛiam que eis dixerat
ante moꝛtẽ ſuam oſtendit ſe habeꝛe coꝛpuſ
animatum anima ſenſitiua ⁊ ĩtellectiua.
Et eadem q̃ prins. ¶ Tunc)poſt predicta(¶
appeꝛuit illis) ꝑ gꝛatiam inteꝛnam. (ſẽſum
Nꝛ intellecti.qui.ſcilicet prius erat clauſꝰ
ut ĩtelligeꝛent ſcriptuꝛas)⁊ ex illis cogno
cerent ꝛeſurrectõem ſuam.ſicut per prece
dentia pꝛobaun neꝛitatẽ ſue reſurꝛectionis

——

Mũo dũs apparuit diſcipulis abſente Thoma. gi mnini
2 = n tale/⸗
ẽ miraculoſe.qꝛ coꝛpus dñi icoꝛruptibile ⁊ ſignificat uitã actiuã.ↄſi umentem nr̃am hu inct ce ſcriptt
iĩmortale a coꝛuptibilibus ⁊ mortalibꝰnãli miditatẽ laboꝝ pꝛunis.ↄtemplatõnem vo ſi ilan Gicllt a
ter palpari ẽ ĩpoſſibile. Miro ergo ⁊ ineffa gnificat ꝑ faun melłt.pꝑ dulcedineʒ elogoꝝ arigpr. . wiemn i⸗
bili modo ſ̃ᷣm geg.coꝛpus ſunʒ palpabile pᷣ ði(Et màducauit cora eis ꝑ ꝙ ondit ſe ha lezdel dirir eis in
buit: ut reformaret nos ad fidem. ⁊ corrup bere cõpus uiuũ aĩa uegetatiua aĩatů. Mã n Ala )as.
tibile demonſtrauit.ut inuitaꝛet ad pᷣmiuzʒ. ducauit quidẽ: nõ ꝙ tunc cibo carnali ſuſtẽ ſeſcriptn Kcut en
Siue ⁊ palpabile exhibuit ⁊ incõꝛuptibile tari indigeret: ſʒ ut in vitate car nis ſe reſur ſſeij ſabcif.
ut oſtenderet ſe eiuſdẽ eſſe nature cuiꝰ fue rexiſſe mõſtraret: q ↄmedere ꝓprie ad cor ſum eſt. nüu
rat ante paſſionẽ.i.carnẽ habere.⁊ alteriuſ pus nõ ad ſpm̃ ꝑtinet. un Geda. Ad iſinuan hati) 4 ui a
gloꝛie.i.eandem carnem incoꝛuptibilẽ eſſe da reſurrectõts ſue ueꝛitatẽ: nõ ſolũ tangi a erctn die ſi
Et qꝛ in domũ ꝛeſurrectõe nr̃a generalis re diſcipulis.ſʒ St ↄueſci cu illis dignat. Non fructu paſſiois⸗ 8
ſurrectio eſt pᷣfigurata. Oſtendit peꝛ B nr̃a quidẽ quaſi poſt reſurꝛectõem cibo indigẽs rio. Opocebat
coꝛpora poſt ꝛeſuꝛrectõem ita eſſe incoꝛꝛup nec quaſi nos in ꝛeſurrectione quã expecta ſui indebitiͦ a
tibilia ⁊ ſubtilia per effectum ſpiꝛitualis po mus cibus egere ſignificans:ſʒ ut eo modo beꝛaꝛet1ud in
tentie. ut poſſint eſſe palpabilia a ↄſimilibꝰ naãm coꝛꝑis reſuꝛgentes aſtrueret: ne illud iegutnwofea
copoꝛibus ꝑ ueritatẽ nature. Caro enĩ nr̃a non coꝛpus ſed ſpm̃ arbitꝛarent ⁊ ſibi ñ ſo 1s opeccit ni
abſq; coꝛꝛuptione uel fragilitate mortis in lide.ſed ĩmaginabilꝛ appaꝛeꝛe.Scðᷣm ſẽſuʒ Zen nfan puit
ueꝛitate ſubſtantie ẽ reſurrectuꝛa. Unõ Be ergo lr̃aleʒ ceꝛtificauit eos de ſua reſurrec us octli
da paꝝ fuit oculis ſe uidentiũ pꝛebere.ſi nõ tione ꝑ tꝛia. Pꝛimo ꝑ uſum:dicens.Uidete ef lori.tgihin
pᷣbeꝛet ẽt ma nibus contꝛectandum. Qui dũ manus ⁊ pedes.qꝛ ergo ipᷣe ſum. Scðo per ulu eins doce g
palpanda diſcipulis oſſa caꝛnẽq; pᷣmõſtrat ,d. Dalpate ⁊ uidete qꝛ ſpũs caꝛnẽ ⁊ oſſa ñ . entigincunute
aperte ſtatũ ueꝛe ꝛeſurrectionis que ⁊ in ſe hʒ. Tertio ꝑ guſtũ cũ dixit. PHabet᷑ h̊ aligd m overatösͤi
facta ⁊ in nobis eſt futura ſignificat. Unde ꝙ mãducet᷑. Miſtice vᷣo xpᷣʒ ꝛeſuꝛꝛexiſſe ui no e enſon
⁊2 Greg.nõ eĩ in illa reſurrectionis gloria cõ dent.ꝗ reſuxectõis eiꝰ gliam meditat ipᷣm rions pirſu
pus noſtruʒ erit ĩpalpabile:⁊ uentis aereq; tangunt ⁊ palpant.ꝗ ſibi caꝛitate copulant᷑ ſcaipliue ſß

appeniat qui hʒ c
claucit Et cup
ſurgere uolultal

licai in noie ei pe

(tremiſſone pecca
Alius pecenarer
gentesnoninuna
na Retenan
den. Kömendata
mẽcgt ut i dicti
Theop. ſtaceba
hen T indos
nc ? pcurſoꝛis 7
Kt ne aliquis de
Naret d ueia. ſub
ma) betz nei
Mentex ab illa in
Arpiclſenlos
Eem trü erne ſonn
eo io ut de
lefnon⸗ abie
reſe poſſe cſe⸗
nitis cognoſciti
zens bumanii .

4 lcen cet
e ſum. Scdope
ſpuͦs canni roſtf
in, daberhalg
1Pz eſumeyſſe j
Nlam meaitit iön
icuitate copulan
pariam ione mbk:
r. Gg lliofff
r er gierans.
iöit eis ciboꝛu
em q uere fſidu
nnandi daſnaz
dit anan
ſima in gonare
corpe 44 eternaz
P idulatoesp do
ne dulcedinis noͤf
q. piſcis aflctioni
tur. Deinge cer
eg aucitü cens.
or. Uerb ei qñq
bes gli , oq,
ſun ag os .
linng haſll
bici) ſinche
mii gi nereſe
bmoen ond
ſir obe
tu gaie
u. er o u
um tatiuni
nque eis n
ſe hiheuc⸗
be⸗ Gc
oſ ſei
mnannn

Secunde partis

q;tũ ad humãitatẽ.ſic ꝑ iſtud illã ꝓbat q̃n
tum ad deitatẽ.qꝛ illuiaꝛe mtes ignorantiũ
ĩitellectu ſacre ſcriptur̃ ⁊ ſubito. eſt ipiꝰ dei
tatis ꝓpꝛiũ.Sicut añ paſſionẽ declarauit ſe
ueꝝ deu ⁊ hoĩem.ita ẽt poſt reſunectõeʒ ſu
am. (Et dixit eis) ĩſtruẽdo ꝑ doctzinã. (qm̃
ſic ſcriptũ ẽ).q.d. Bene debetis creder̃. qm̃
ſic ſcriptũ ẽ ſicut euenit ⁊ ſic ↄtigit ſiẽ ſcrip
tum eſt. Uñ ſubdit᷑.(Et ſic opoꝛtebat xpᷣm
pati).ſ.ꝑ lignũ crucis(⁊ reſuꝛger̃ a mõtuis
tercia die) Quia ut dicit Beda ꝑdidit xpᷣs
fructũ paſſiõis.ſi ñ eſſet ueritas reſurrectio
nis. Opoꝛtebat ãt ñ ꝗdẽ ꝓ ſe ſʒ ꝓ nobis ut
ꝑ ſuã indebitã paſſionẽ.a debita pena noſ li
beꝛaꝛet ⁊ ꝑ ſuã ſanctã reſurrectionẽ.nos ſe
cũ ꝛegnatiꝛos oñderet:qꝛ ſiẽ ait apłls mõtu
us ẽ ꝑp peccata nr̃a ⁊ ſurrexit ꝑꝑ iuſtifica
tõem nr̃am.apꝑuit eis ſcꝛiptuꝛas.tunc.n.a
gnus ꝗ occiſus ẽ.iudicatus ẽ ẽẽ dignꝰ acci
per̃ librũ.⁊ ꝑ ſpm̃ deitatis ſoluere.vij.ſigna
cula eius.hoc ẽ.quecũq; ſcripta ſt᷑ de ſacra
mentis incaꝛnationis.baptiſmatis.pᷣdicatio
nis.⁊ operatiõis ipᷣius.ac paſſionis reſurꝛec
tionis. ⁊ aſcenſionis eius.Ex hoc pzʒ ꝙ ſacre
ſcꝛiptuꝛe ñ pñt ſuffitienter intelligi.niſi ille
apperiat qui hʒ clauẽ dauid.ꝗ aꝑit ⁊ nemo
claudit.Et cuꝛꝓ nobis(ut dictũ ẽ) mori ⁊
ſurgeꝛe uoluit.maifeſta t cũ ſubdit.( Et p
dicaꝛi in noĩe eiꝰ:penitentia).ſ.ex ꝑte boĩs
& remiſſionẽ peccatoꝝ).ſ.ex ꝑte dei.cuiuſ
ſolius ẽ peccata remitteꝛe hoĩbus(in omes
gentes) non in una tm̃ gente iudeoꝝ uł in u
na ꝑte terꝛaꝝ.qꝛ ñ ẽ acceptio ꝑſonaꝛũ apud
deu. Cõmendata igit ſui coꝛꝑis ueritate.cõ
mẽdat ut iã dictũ ẽ unitatẽ eccłie.qꝛ ut dic
