plices perſins paica t
Na per oꝛntioſtem n
pe ſgnum eſt galie di
.Unde Augn. Ciz ui
deprecationem uuͤt
nota ate miſericoriin
unlitatem ordis ican

uten pmerſi
lu u niſidoi

X
bat⸗ noꝛib ce
ſuius pniſtiß 9
.

Pꝛime partis.

exempla.Et põit pᷣmo ſimilitudinẽ ̊ amico ꝗ

ꝓpter impotunitatẽ ⁊? cõſtantiam amici me

dia nocte uẽiẽtis ⁊ petẽtis ſurgit et panes ne
ceſſarios cõmodat. Si eniʒ hõ pſeuerãter ꝑe
tẽti

peteti dat æx amicitia: Aude Beda. Cõpara

tiõ eſt a minoꝛe.Si enim amicus hõ ſur git ö
lecto ⁊ dat non amicitia ſed tedio cõpulſus.
quãtomagis dat deꝰ qui ſine tedio laꝛgiſſime

donat ꝙ petit ſed ad hoc ſe peti ułt. ut capa

ces donoꝝ eius fiant qui petunt. Uñ ? Aug.

Non ꝓpter amicitiam q;uis amicus ſit: ſed ꝓ
pter ipꝛobitatẽ.q; pulſare nõ deſiſtit qꝛ et cũ
eſſet negatuzʒ nõ ſe auertit: ille ꝗ nolebat da
re ꝙ petebatur fecit:qꝛ impetẽdo nõ deficit.

Quantomagis dabit bonꝰ pater ꝗ nos hoꝛta
tur ut petamus:cui diſplicet ſi non petamus

AUbi etiam ambꝛoſius. Media nocte prexit.
nt omnibus momentis nonſolũ diebus ſed et᷑
noctibꝰor̃o deferat.Et iõ ſcriptoꝝ memoꝛes
noctibus ac diebus oꝛatõni inſtates peccatis
noſtris ueniaʒ poſtulemus.Nam fſi ille tã ſc
to ⁊ qui regni eꝛat neceſſitatibꝰ occupatꝰ ſep

ties ĩ die laudẽ dño dicebat: matutinis ⁊ ueſ

ꝑtinis ſacrifitijs ĩtentus.quid nos facere opʒ

qui eo amplius rogare debemPquo frequẽtiꝰ
carnis ac mentis fragilitate delinquimus. nut
de uia laſſis et iſtius ſecłi curſu ac uite huiꝰ
anfratu gꝛauiter fatigatis.panis refectionis

deeſſe non poſſit qui hominis coꝛ confirmet.
ec ſolum media nocte dñs.ſed omnibus ꝓ

e docet uigilãdũ eſſe momẽtis. Uigilãduʒ ẽE

emper. multe enim inſidie ſunt nobis ⁊ guis
copoꝛis ſomnus. Quia ſi domire mens ceꝑit
uigoꝛez ſue uirtutis amittet.Excita igit ſom

num tuuz. ut pulſes oſtiuʒ xpᷣi.hec Ambꝛoſi.

¶ Secundo ponit ſimilitudineʒ de patre car

gũt qͥ a deo poſtulare debemus. Pꝛimũ eſt
panis ⁊ ſignificat caritateʒ.qꝛ ſicut ſine pane

na ⁊ inanis ẽ ⁊ omne opus bonum perditur.

telligitur.Et ꝓ utroq; iſtoꝛum debʒ oꝛari.ut
ſ.caritas detur et duritia coꝛdis auferatur.

telligit fides:quia ſicut piſcis ĩ aqua naſcit ⁊
ĩ fluctibus aque nõ moꝛit᷑ ſed potius purgat
⁊? melioꝛat᷑.ſic ĩ baptiſmo fides naſcit et ĩter
tribulatoõnes ⁊ fluctus anguſtiarum huiꝰ mũ
di nõ extinguit ſed potius purgatur. Puic 3
ri ſerpẽs ppter uenenum infidelitatis. Iſta

ſitateʒ hereticoꝝ:que ꝑ ſerpenteʒ intelligit.

ectus. ſz ſola ſpes fetꝰ: ſic ſpes non eſt de ha
bitis ſed habendis. Unde ſicut ab ouo expec

AonE

4— bet

ais des pſeueranter

nali ꝗ dat filijs ſuis bõa data ⁊ neceſſaria q
Earti r ponit exemplũ de tribus.ꝑ que ĩtel
i
oĩs mẽſa ĩops dr ſic ſine caritate oĩs uirtꝰ ua

Huic opponitur duritia coꝛdis q̃ ꝑ lapidem ĩ

Secũdo ponit exemplũ de piſce.per queʒ in

fidẽ debem peteꝛe a dᷣo ⁊ nõ dabit nobis ſer
pentem.i ĩfidelitatẽ aut doctrinam uel puer

Tertio ponit exemplum de ouo et ſignificat
ſpem.quia ſicut in ouo nondum eſt fetus per

Lapi.xxxxx.

tatur pullus ſi ouũ a matre fuerit calefactũ:

ſic eterna beatitudo a ſpe expectat᷑: ſi ſpes a
matre cõſcie ĩ caloꝛe caritatis cõſeruat. PHu

ic oriat᷑ ſcoꝛpio.cuiꝰuenenata ẽ cauda. Pãc

ſpem debempetere a xpᷣo ⁊ non dabit nobis
ſcoꝛpionẽ qui puᷣgit cauda.⁊ occidit ⁊ moꝛtẽ
inferni inducit. Tres uirtutes pꝛedictas pete

ꝛe debemus quia ſine eis non eſt ſalus. Si eꝛ

go homo qui malus eſt ad ↄparatõez diuine
bonitatis et clementie (reſpectu cuius:nemo
eſt bonus:qui etiaʒ ideo malus dicitur qꝛ ad
malum eſt pꝛonus ) dat bona data ſibi a deo
ſcilicet tempoꝛalia filio petẽti młtomagis pa
ter noſter celeſtis qui ex natura ſua bonꝰ et
pius eſt per eſſentiam dabit ſpiritum bonum
.i.bona ſpiritualia ſcilicet gratiam ⁊ gloꝛiaʒ
petentibꝰſe nõ rẽnuẽtibus.Uocat.aũt oẽ do
nũ ſpũale ſpiritum bonũ.qꝛ t᷑ſů̊ Aug.Spus ſã
ctus ẽ pꝛimũ donũ ĩ quo oĩa donãt᷑. Ubi Au
guſtinus. Non denegabit ſe petẽtibꝰ:gꝗ ſpõte

obtulit ſe non petẽtibus.Et pꝛeter hec omia/

qui pꝛopꝛio filio ſuo ñ pepercit ſed pꝛo omni

bus tradidit illum. et dedit ad occidendum:)

quomodo nobis non cuncta que petimꝰdonaX
bit. Dabit autez ea que petimus:ſi tamen ea
que pꝛecipit fecerimus.Et iterum. Qui uult

audiri a deo pꝛius audiat deum. Qua fꝛonte
poſtulas quod pꝛomiſſit deus ſi non facis qd
iuſſit deus. Dꝛius audi monitiones.et ſic exi
ge pꝛomiſſiones. Quia pꝛeceptis dei auertit/

quod in oꝛatione poſtulat: non meretur Pec

Auguſ.i Deinde oſtendit per quid oꝛatio ꝗ

parte oꝛantis exaudibilis ſit.⁊ ad merituʒ ex
ꝗquditõnis concludendo ſubiungit. Omnia eꝛ

go quecunqʒ uultis.ſcilicet rationabiliter et

dictante caritate ut faciant uobis homines
ſcilicet utiliter et ordinate: eadem et uos fa
cite eis ſcilicet loco et tempore. Qua enĩ fꝛõ
te petis dominum tuuzʒz. qui non agnoſcis pa
ꝛem tuuz: Quaſi dicat. Si uultis petita acci
pe.queſita inuenire.pulſates ĩtraꝛe:ergo uos
facite alijs q̃ uobis fieri ulłtis ab ilł. Sʒ nec
ab alijs expectetis.qð illis nõ feceritis. Ubi
Criſoſto. Ac ſi diceꝛet. Si ergo cupitis audi

ri pꝛeter illa que dixi.etiazʒ iſta peꝛficite.¶i
diſti certe q cũ oꝛatõne opus ſit etiam diſci

plina uiꝛtutum. Que uis tibi fieꝛi a conſeꝛuo
ea tu erga proximuʒ inquit oſtẽde. Quid un
quam hoc pꝛecepto aut leuiꝰ inuenmiatuꝛ aut
iuſtius hec Criſoſt. Et quia iuſti faciũt hec
omnia.ideo multü ualet oꝛatio iuſti aſſidua.
Juſtus quippe foꝛtis turꝛis et muꝛus eſt ĩ ad
uerſis. ⁊ ſe ⁊ alios ᷣfendit ab eis. Unde figu
ꝛa in numeꝛis eſt ubi dicit quod aaꝛon ſtans
inter moꝛtuuos ⁊ uiuos deprecatus eſt ⁊? pla
ga ceſſauit ⁊ ab ĩcendio eos liberauit.Inñ ⁊
ſuper illo uerbo genñ.nõ delebo pꝛopter decẽ

dicit Ambꝛo. Dinc diſcamus quãtus murus
ſit pat:ꝛie homo inſtus. Aloꝛum fides nos ſeꝛ

uat. iuſticiga ab odio diuino nos defẽdit. uno

De arta uia ⁊ concluſione.

greg. Melius pugnat uir iuſt oꝛãdo:qᷓ; innu

meri pᷣliatoꝛes pugnãdo.Or̃o eiz uiri iuſti ce

los penetrat.quo ergo in terꝛis hoſtes nõ uin

cat ⁊ nota ꝙ cũ dictũ ſit oĩa.p̊ mandatũ non
ĩplet ꝗ aligd taliuz obmittit.pᷣcipue qñ illud
acer põt nin maiꝰ bonũ illud accuſet. Quid
ergo dicet᷑ de illis qui non tm̃ obmittẽdo ſed
alios multipliciter affligendo ꝙ ſibi nolũt fie
ri.alijs fac iẽtes:huiꝰmadati traſgreſſoꝛes ef
ficiũtur. Dici põt ꝙ perfecti tenẽt᷑ ad utrũq;
ſ.nihil taliũ obmittere.et nihil moleſtũ ꝙ ſi
bi nolẽt alijs iferꝛe. Impfecti ãt tenentur ad
ultimũ.ſed nõ ad pᷣmũ.niſi ĩ caſu neceſſitatis
quia pꝛimum ĩ tali cãu eſt pꝛecepti ſʒ in alijs
eſt ſupererrogationis.Qum ergo ſu duplex pᷣ
ceptũ legis nalis unũ negatiuũ ð qꝰĩ tobia qr
ꝙ ab alio tibi oðꝛis fieri uide ne aliqñ alij fa
cias.aliõ affirmatiunz de quo hic habet᷑ ĩ B
affirmatiuo negatiuũ illud itelligit. Uñ Cri
ſoſtomus. Cum enĩ due ſunt uie que ducunt
ad uirtutem.ſ.abſtinentia mali ⁊ opatio bõi
banc ponit per iſtam ⁊ illaʒ ſignificans. Pec
criſoſt. Et iſtud affirmatiuum ad maioꝛem ꝑ

fectionem obligat qᷓ; negatiuum: ⁊ iõ rõnabi

le fuit ut affirmatiuu poneret in noua lege q̃
maioꝛis eſt ꝑfectiõis. Ibi malũ facere ĩterci
dimur.hic autem etiam malis bõa facere iu
bemur. Quia eim caritas paciens ⁊ benigna
eſt. non tm̃ ĩiurias ꝓximi foꝛtiter ſuſtinet:ſed
eius quoq; gram benigne pꝛeuenit.ut beifici

js ad maioꝛem trahat. Perpẽde quante ꝑfec

tionis ſu hoc mãdatum cuiꝰ eſt affectus.non
amatem benefitijs cogi ad amoꝛem. Uñ non
ait.pꝛout faciũt:facite.ſed pꝛout uultis ut fa
ciat uobis:facite illis.Qui hãc regulam obs
uaret:nulluʒ offẽderet ſicut a nullo uellet of
fendi.et aliis bona impenderet ſicut ab aliis
uellet ſibi impendi. Qui eniʒ cogitat ut ea al
teri faciat.q̃ ſibi ab altero fieri expectat pen
ſat nimirum ut malis bona et bonis melioꝛa
reſpondeat et exhibeat.Et declarãs iſtiꝰ pꝛe
cepti pꝛeconium:conſequẽter adiungit. Poc
eſt enim lex ⁊ pꝛophete.i.implectio legis na
turalis.quia h̊ lex naturalis ſcꝛipta eſt in coꝛ
de hõis.⁊ iſita nobis.p quam gd ſit nirtus et
uitiũ dignoſcimꝰ ac iplectio legis moſayce.⁊
ꝓphetice pꝛedicatõis.qꝛ nihil dictũ uidet᷑ qᷓ;
diliges pximũ tuuz tãq; teipſũ:ꝙ tñ ex dei di
lectione ẽ faciẽdũ.Quaſi diceret. In h̊ uno ĩ
lẽt et ad B tẽdũt ⁊ ꝑꝑ hoc ſũt ⁊ hoc docent
ex ⁊ ꝓphe ⁊ oẽs ſacre ſcripture.oĩa eim pꝛe
cepta oꝛdinãtia hominẽ ad ꝓximũ.nõ ſũt niñ
q̃dã ↄcluſões ex iſto pᷣncipio deriuate.Unde
apłs. Qui diligit pximũ legẽ impleuit. Ubi ⁊
cri. Gꝛeui ᷣmõe oĩa q̃ ſaluti ac fidei nr̃e erat
neceſſaria dñs cõpᷣhẽdit ut ea q̃ nobᷣ ab alijs
fieri uolumꝰ.ipñi quoq; alijs ſir faciamꝰ. In
quo mãdato uniuerſa pᷣcepta legis ac ꝓphaꝝ
ↄſiſtere dñꝰa pte mõſtrauit dicẽdo. PHoc ẽ eĩ
lex ⁊ pꝛophe Nam quecũq; lex ⁊ ꝓphe ſꝑſim

ſermonis.

Toĩbꝰpᷣceperũt ſcripturis:ĩ hoc ↄpẽdioſo cõti

nent᷑ madato.qĩ ĩnumeꝛabiles aꝛboꝛũ ꝛzami ĩ
una radice.Qui ergo ab alijs nobᷣ ñ niſi bõa
⁊ utilia fieri uolumꝰ ipſi quoqʒ uicẽ gre amo
riſqʒ repẽdere dehemꝰ ut pᷣcepta legis ac pꝛo

phetaꝛũ ĩplẽtes retributionẽ fidei a dño ↄſeq̃
mur hec Criſ. Jugũ ergo dñi ſuaue ẽ ⁊ onus

eiꝰ leue ut ĩ ta bꝛeui ꝛegła eꝰ lex ⁊ pᷣcepta ad
ꝓximũ ↄplet᷑. Nã alio loco ð duobꝰ pceptis
.ſ. de dilectiõe dei ꝓximi loquens nõ tantũ
ait lex pendet in his ⁊ ꝓphete ſed addidit to
ta lex ⁊ omnes pꝛophete. Quod cũ hic nõ ad
didit pᷣnauit locũ alteri pᷣcepto ꝙ ad dilectõʒ

dei ꝑtinet. Quidaʒ tñ uolũt ꝙ cõpᷣhẽdat᷑ ẽt di

lectio dei ſine q̃ ñ iplet᷑ caritas ꝓximi.qr nec

ꝓximꝰſine deo:nec deus ſine ꝓximo diligit.
Cõſidera nũc pᷣmiſſa dñi pᷣcepta.⁊ uide qᷓ; ra
2 ſit ꝗ obr̃uet ea. Pꝛecepti ꝗdeʒ affirmatiui
H ĩ euagelio poſiti.ſ.oĩa qcũqʒ ułt᷑ ut faciant
uob hõies ⁊ uos facite eis neſcio ſi obpᷣuatoꝛ
aligꝗs poſſit hodie reꝑiri. Precepti vo negati
ui ĩ thobia poſiti.ſ.ꝙ ab alio tibi oderis fieꝛi
ne facias alij ⁊ ſi ſit oparij:ſt᷑ tñ ualde pauci
q (ut diẽ criſoſto )nos ecõtraꝛio oĩa facimus
hominibus q̃ ipſi pati nolumus. Hoc quippe
nõ ſolũ ĩ ſecularibꝰ:ſed ⁊ ĩ ꝗbuſdã pʒ religio
ſis.ꝗ ſepe ĩ ꝑſõis ⁊ ꝛebꝰſiue utileſ alijs ſubtꝛa
hẽdo. ſiue de ĩutilibus ſe expediẽdo fratꝛibꝰ
ſuis iniuriã faciũt.ſicq; in bis ⁊ ceteris mõis
narijs cõtra pᷣdictũ dñi mandatũ id faciũt.q;
ipſi pati nollẽt:nec mirũ ſi ĩ futuro pacientuꝛ
uod nollẽt. OQOꝛatio.
Omine ihu xpe qui docuiſti nos face

re oĩibus miſcdiã:⁊ non iudicaꝛe quẽ
9

W; da mihi ꝙ doces ꝑficer̃ ut tibi per
te ualeâ cõplacere.hortaris nos ut oꝛemus:
⁊ utiqʒ cõfeꝛꝛe uis ꝗ ſemꝑ cõmões ut ꝛogeꝛis
Peto ergo quia iubes:quero qr pᷣcipis:pulſo
qꝛ ĩiũgis.Qui me feciſti peteꝛe.fac accipeꝛe.
ꝗ dediſti querere.da ĩuẽire.ꝗ docuiſti pulſa
re.aꝑi pulſanti ut poſſit intrare.A te habeo
ðſyderare:a te habeã impetrare. Dona quod
offerazg: cuſtodi quod exigas:ut uelis corona

ꝛe quod preſtas Amen.

De aꝛta uia ⁊ concluſione ſeꝛmonis. Ca
pitulum quacageſſimum.

Tqꝛ multa ⁊ admirãda dũs pre
ceperat:cunctiſque paſſionibus
uos eẽ libeꝛos iuſſerat ne aliꝗs
iceꝛet q impoꝛtabilia ſunt iſta
pe,oꝛſus ac dura: arta uia eſt iſta
ualde difficił obſeruatõnis ſunt iſta maãdata
ſubdit mõitõnẽ:dicens. Contendite eꝛgo ⁊ ſo
licite ſatagite intrare per anguſtam poꝛtam.
non per latam. Quaſi diceret. Quamuis pꝛc
dicta ſunt difficilia anguſta:tamen merito
ria ſunt et introitus ad celeſtia. Et notanter
dic contendite qꝛ regnum celorum ui patituꝛ

—

——

n daſiletes
atſele nſogir.
ℳ.l
gidinn d zatn
ligleres nd eiunt

rnma Ni, Du nn
imtmiitter i en⸗
Erole ts leulluini e⸗
Curiuicenni igr⸗
ſecuiſiitſenſtin darl
ſan teleſletar ind ugi⸗
detg nonnchicid non entert
1elcsbebigtian gankaita
Cuirunſtegniesttiloof tdan
Nlen ltefrir Gettder⸗
Nkaduͤdadrgenegi 14
enitſieſcrdeale. Zegio⸗
ſeöentent emugen
LCiuni iungeetanen zanir⸗
bhenetzmn int am
ſepgnoeilie ſinenanin:
lrhthitimn ,nil dehen
hrgl ier And egle,
eanitirannti nſen ¹
H

nirbernancen ſontanee

Cle eymn, recepn ſoſeng
ſiſgebtiotdictgiſſcl
jrſſt gni ſitf uelcehuc
lo wp uͦnnioig txin⸗
pfoun wums porupye
mbeſe ri gbuſtig relgi⸗
ist eb ſue ntleſ alſo ſubtaa
ilbus ſe erpecſedo franid⸗
iit ſeqz in bis ? ceteris mois
i dii mandatu icd faclüt
nec mii fi futuro pactentun
Ouatio.
Gau rpe ni Coeniſt nosſate
miſcbia:1 non indicene e
hi doces hficer un tbl e
ere ortaris ns in enlii:
uisgſenpcindennni
iudes: ueroq iis
ne ſecſt etee ſ

rintrare⸗à te habeo

.

1
e,

Pꝛime partis

2 uiolẽti rapiunt illõ.Nõ.n.põt fieꝛi ſine co
natu magno.ꝙ hõ terrenꝰ fiat ciuis in celo.
At hec ↄtẽtio ẽ bona ⁊ ſaãcta.qualis fuit ĩ le
gione thebeoꝝ.ĩter quos erat ð gloꝛioſe mõ
tis acceleratõe ↄtentio. Sʒ hodie ẽ ↄtentio
de aliis:qr de maioꝛitate excellentia ð ac
ꝗꝛenda pecunia ð iniuria r̃ᷣmordenda. ⁊ hꝰ
modi ſimilia. Deinde reddit monitõnis dicte
rõönẽ dicens. Ita eꝛgo intrate ꝑ anguſtã põ
tã ũ ꝑ lat.ar lata eſt porta'⁊ ſpacioſa uia q̃̊
ducit ad ꝑditõem ⁊ multi ſunt ꝗ intrãt ꝑ eaz
Anguſta vo ẽ poꝛta ⁊ aꝛta uia qᷓ ducit ad ui
tam ⁊ pauci ſuùt ꝗ inueniũt eã.porta ĩgꝛe ſſuſ
ẽ quo ad ĩcipiẽtes.uia pgꝛeſſus ẽ quo ad ꝓfi
ciẽtes ł öficiẽtes.Et bñ dixit uiã anguſtaz ⁊
artã aliam vo lataz ⁊ ſpacioſã. Nã ieiunaꝛe
nigilare a carnis ðſiderijs ⁊ uoluptatibus ab
ſtinere ppriã uolũtatẽ nõ facere.cui ñ ur̃ an
guſtũ ⁊ artũ.At vo ðᷣlitioſe maduear̃.⁊ bibe
re.ceteriſq; caꝛnis öſyderijs ? uoluptatibus
obediꝛe ac uoluntati ſue ĩ nullo ↄtradicer̃.
cui nõ ur̃ latum ⁊ ſpacioſum. Sʒ heu peꝛ la
tã uiã quaſi oẽs ĩcedimus.⁊ ð anguſta pau
ci cuꝛamus. Uñn Cripᷣ̊.p.Qui iuſſi ſumus ꝑ an
guſtam portã icedere ꝑ latã ſemꝑ ĩiceoimus
Et ꝗdez hoĩes ſeculi latâ niã ſpacioſãq; gꝛa
diant᷑ nõ ualde mirũ ẽ. Eos ãt ꝗ uidẽt᷑ ſuſtu
liſſe cꝛucẽ:ſuã ⁊ ſequi x pᷣm ꝑ hãc lataz ⁊ ſpa
cioſam uelle ĩcedere ũñ tibiꝓdigiũ uideatur.
deniq; monachi cũ ò monaſterijs requirũt.
⁊ de locis habitatõum ꝑcunctãt.ante oĩia ĩ
quirunt ſi requies ſit ĩ loco ſi abundẽt oĩa. ſi
aquaꝝ copia ↄfluſũt.Sʒ etſi ð heꝛemo requi
rant ẽt ibi añ oĩa örege tꝛactãt.⁊ de opoꝛtũi
tate miniſterij corpoꝛalis. Jaz vo ſi ad aliqᷓ;
diſpẽſatõem uocaueris.aut aligd miniſterij
diumi ĩiungeꝛe uolueris.pᷣma ſtatiʒ ſolicitu
do eius ⁊ pᷣma vba eiꝰ iſta ſunt. Si eſt ibi re
quies quo eũdũ ẽ.ſi ĩueniant᷑ ea q̃ neceſſaꝛia
ſunt habũdãter.ſi nihil deſit eorũ q̃ lata uia
⁊2 ſpacioſa poſcit Quid agiſ o hõ ꝗd loque
ris: Aꝛtã uiò ⁊ anguſtã iuſſuſ es ambular̃.ut
quid de requie: ut quid de habũdãtia ꝑeunc
taꝛis: Der anguſtam ianuam tꝛanſie iuſſus
es.ut ꝗd amplos requiꝛis igreſſus.Eſt aliqd
iſta ꝑmutatione nequius ẽ aligd iſta pueꝛſi
tate deteꝛiꝰ.Et ꝗqdẽ ꝗ pꝛincipibꝰ ſeculi mini
ſtꝛant hoꝝ nihil reqununt.ſed tm̃ ſi lueri ha
beat aliquid tẽporalis militie eiꝰ locꝰ.Quid
ſi ſolum ẽe cognouerit.iam nullꝰ refugit᷑ la
boꝛ nullũ ꝑiculũ uitat᷑ nulla ĩdignitas excu
ſat ſeruilia ẽt ſi ab ĩgenuo pᷣpoſcãat officia ñ
negabit. Peꝛegrinatõòes quoq; lõgiſſimas pi
culoſaſq; nõ ꝛeſpuet ↄtumelias cruciatus ꝑ
mutatões temporum feꝛet omnia ſpe lucri.
Nec timet ne foꝛte ab ipᷣa miſeꝛabili ſpe ðci
piat᷑ ac decidat. nec ĩmaturam pegꝛinis lociſ
mortẽ ⁊ ſubitã ꝑtimeſcit.ſeperatõem ſuoruʒ
ↄiugis ẽt ac libeꝛoꝝ abſentiam tollerabilit᷑
patit non patꝛie nõ caꝛoꝝ mollitur affectu

LCapitulũ.xl.

ſed öſyd eꝛio ⁊ cupiditate pecũie uelut amẽs
agit᷑.⁊ amore eiꝰicenſus nihil laboris ſentit
nihil doloꝛis ĩtelligit. Nos ecõtrario ꝗ ñ pe
cunid qrimus.ſed ſapiam nec terꝛã ſed celuũ
petimꝰ⁊ ad celi diuitias feſtinamus.q̃s neq;
oculuſ uidit neq; auriſ audiuit:nec in coꝛ ho
minis aſcẽderuůt. Pec inquam q̃rẽtes.⁊ pꝛo
his celo ipſi uim parãtes ĩfeꝛꝛe:de ꝛequie cõ
pis peꝛcũctamuꝛ. Uiò illis quãto miſeꝛioꝛes
ſumꝰ ⁊ molliões.Quid dicis.O hõ ꝗd agis:
Celü paꝛas aſcẽdeꝛe.⁊ regnũ celi inua ðre:⁊
ĩteꝛꝛogas ne qua tibi difficultas occuꝛat in
itineze.ne ꝗd iĩ uia tibi aſperũ accidat aut la
borioſum.⁊ ñ ernbeſeis ũ pudoꝛe oppꝛeſſus
ſub i᷑ꝛã temetipᷣʒʒ öfodis.Si.n.oĩs tibi mala
occurrerent. Si uniuerſa tibi pꝑicula immine
ꝛẽt. Si ↄuitia.Si ſiuꝛie.Si ignominie. Si
calüme. Si gladiꝰ.Si ignis.Si ferꝝ.Si be
ſtie. Si precipicia. Si fames.Si agritudo.
Si cũcta q̃ dici l excogitari poſſunt mala ſr
te irruẽt.dignũ aliqð eꝛat ut ñ tibi h̊ oĩa pro
tantis ⁊ talibus cauſis. ridenda ꝓꝛſus ⁊? peni
tus ſpeꝛnẽda uidrentur. Anilis aie metꝰ hic
⁊ effeminate.Eꝛit.g aliꝗs ita abiectꝰ ⁊ ita in
felix ⁊ ita degeneꝛis animi ut celum eupienſ
aſcẽdeꝛe:ð teꝛꝛena requie cogitet:quam nõ
ſolum requirere ſʒ ẽt paratam reciper̃᷑ iuðo
ꝛum eſt. Nõ uideo cariſſime ꝙ aliꝗs nr̃j m va
⁊2 ꝑfecta cupidine celeſtiũ te neat᷑. Alioquin
omnia q; uidentuꝛ eſſe gꝛauia: umbras puta
ꝛet ⁊ ꝛiſum. hec de uia lata ziſoſt. de uia
So arta ſic dicit Sꝛego. Arta quippe bene ui
nẽdi cenſura non eſt ampla uia:ſʒ ſemita in
q̊ quiſq; ſtudioſe conſtriĩgit᷑.qui ſub pꝛecep
toꝝ cuſtodie ſolicite coanguſtat᷑.An ñ quaſi
qᷓdam auguſtia uineris eſt.ĩ hoc quidẽ mun
do uiuer̃ ſed ð mũni huius ↄcupiſcentia nil
habere.aliena ñ appeteꝛe.ꝓpꝛia non teneꝛe
lauõs mũdi oſpicere.⁊ ꝓ ðᷣo obpꝛobꝛia ama
re.głiã fugeꝛe.⁊ deſpectũ ſequi.adulatores
deſpicere.deſpicientes honorar mala nocẽ
tiũ ex coꝛde dimitteꝛe.⁊ eꝛga eos dilectiomis
gꝛatiam immobilẽ ĩ corde ᷣtineꝛe.Que qui
dẽ oĩa ſemite ſunt ſed magne.qꝛ quãto i hac
uita pro ipſa uiuendi cuſtodia anguſte ſũt:

tanto ãplius ĩ eterna ꝛetributõe dilatantur.

Peꝛfecta quippe ſcientia eſt ⁊ cũcta h̊ age
re.⁊ de ſuis uiribus ſcire ſe nihil poſſe. Uñ
2 Johannes abbas mõtis ſynai.Attẽdamus
nobiſipñs.ne.quando artam ⁊ anguſtam uid
ambulare dicimur amplam ⁊ ſpacioſã tene
tes curꝛamus. Artam uiã iudicabit tibi ⁊ lu
cidabit tribnlatio uentris.ſtatio ad uigilan
dũ in oꝛationibus per totam noctẽ.menſuꝛa
aque ⁊ panis penuria.ſubſannatòes. deriſio
nes illuſiões.ðciſio propriarũ uolũtatũ.igno
miniaꝝ poculum.paſſionum ⁊ ipulſionũ pa
ciẽtia.ſub deſpectõe eſſe ſine murmuꝛatõe.
uiolentia iniuriaꝝ. leſus ſuſtiner̃ foꝛtiteꝛ de
tractõe nõ indignaꝛi.ↄtemptus ⁊ uil pems

nreng
Peihuan ſees

De arta uia ⁊ ↄcluſiõne

nõ iraſci.iudicatꝰ humiliaꝛi.HGBeati poſt dic
tã uiã ĩgrediẽtes qm̃ ipſoꝝ ẽ ꝛegnum celorũ
bec Johãnes. Nõ ãt te moueat.qꝛ hic dicit᷑
anguſta ẽ porta ⁊ aꝛta nia q̃ ducit ad nitã ⁊
dicitiugũ eĩ meũ ſuaue ⁊ onus meum lene
qꝛ ſicut onus dicit᷑ lene ĩ comꝑatõe ad meꝛce
dem licet ĩ ſe ſit graue.ſic pnñtia ĩcomoda ᷣſ

pectu głie future. Itaq; lata dici põt h̊ uia

qꝛ in amor ceteſtiũ coꝛ ditatat cogitãtiũ qm̃
non ſt᷑ cõdigne paſſiones huius temporis ad
futuram głiã que ruelabi mbis⁊? dguſta
a amorem frenoꝑ anguſtat. 7 a trenis ho
minem alienat. Uñ pſᷣm Crip. Arta ẽ uia ⁊ à
guſta ⁊ nihilominus leuis ac facilis.qr cũc
ta aſpera uite huius pꝑtꝛãſeũt.⁊ qr ad bonuzʒz
finẽ.ſ.ad uitam pueniunt. Tempoꝛale ſudo
zũ. ⁊ peꝛpetuũ coronatoꝝ.Et ar prius ſũt la
borioſa q̃ trãſeunt ⁊ poſtea glorioſa que per
manent maximũ põt laborum eſſe ſolatiuzʒ.
Agit ⁊ ſi in ſe difficile ſit ꝙ iubemur.tñ faci
endũ ẽ ut ad głiã ꝑuenir mereamuꝛ. Qui eĩ
nñ compatituꝛ:non cõregnabit.nec coronabi
tur niſi qui legitime certauerit. Et iteꝝ ſigs
uiam or ſor am iſunat in. denlan ac
cuſat. Si enim nautis pelagi fluctus ſi tẽpe
ſtates atane Ppemns a rcolis ſi uulnera ceòſ

7

,q; militibus ſit grauiſſimi ictus plageq; pugi
ſlibus leues uidentur ⁊ tollerabiles ſunt pro
r ſpem tꝑalium ac ꝑpeuntium cõmodorum
tanto magis cũ celum preparatnꝛ in pᷣmio ni
hil ex pñtibꝰaſperitatibus ðbet ſentiri. Nec
aſpicias ꝙ uta eſt aſpeꝛa:ſʒ quo ducit.nec a
lia qꝛ lata ẽ ſed ubi deſinit PHec Criſo. Qno
ãt domini precepta nobis ũ difficilia æ onero
ſa.ſed magis facilia ⁊ leuia eẽ uideanf.do
cet adhuc idem Criſo.dicẽs. Pis eꝛgo q̃ die
ta ſunt ne ultra iobedientiam ↄtẽtõe fouea
mꝰmaxĩe cum pᷣmia ⁊ uoluptatẽ in ſe ⁊ utili
tatem hèant ipſa pᷣcepta. Que ſ moleſta. ⁊?
oneroſa pleriſq; ⁊ ĩgentis cuiuſdam uidẽt la
horis.ĩtellige pp rpᷣm te illa ſuſcipiſſe faciẽ
da. ⁊ ꝙ uidet᷑ eſſe triſte iocundiſſimũ iudica
bis. Si ei cogitationem hanc ſemꝑ habueꝛi
mus nihil experimuꝛ oneroſũ, ſed ex diuerſo
pꝓluꝛimã undiq; capiemꝰuoluptatè. Si ꝗdeʒ
labor ipſe non amplius labor apparebit. ſed
qu antomagis ĩtenditur tãtodulcior ⁊ uolup
tuoſior fiet. Quãdo igitur te cupiditas pecu
niarum aliorũq; obſederit conſuetudo uitio
rum ipſe ad aĩaʒ tuã loq̃re. Tꝛiſtaris quia te
corporis noluptate defraudo. ſed letare po
tius ꝗa celorum tibi regna puideo. Non enĩ
pꝑ hominem. ſed propteꝛ deum iſtud opera
ris. Daululum igit expecta. ⁊ uidebis q; ſit
modum grande patuʒz. Diſce pũtis uite põ
dera magnanimitez ſuſtier̃ ? iefabili apud
deum fiducia ac libeꝛalitate gaudebis. Si
eĩ iſta ſemper noſtre inculcemus anime: ce
leriter ab omnibus illam uitijs ſubtrahemꝰ
Unum illud a te ac ſolum requiꝛit deus: ut

ſermonis

aduerſus hoſtem ueꝛas inimicitigs ꝓ hono
re ᷣgis ⁊ tua ſalute ſuſcipias.Itaq; ñi ei iſtõᷣ
obtuleꝛis.omne iam bellum ipe ↄficiet. Ita
etiam illa que importabilia nũc putamꝰ. fa
cilia proꝛſus ac leuia. amabiliaq; ducemus.
Quandiu ei in uitijs ꝑymanemus.aſperaz at
q; difficilem.⁊ oĩno arduaʒz opinamuꝛ eſſe x
tutem.ipſa uero uicia deſyderabilia pꝛorſus
ac dulcia. Sinautem uel breui tempoꝛe pᷣſe
ramus.tunc ⁊ hec horꝛibilia ⁊ turpia. ⁊ nir
tus ölectabilis apparebit ac facilis. Pec au
tem ex illis habunde ualemus addiſcere: ꝗ
uitam ſuam̃ facta in melius conueꝛſiõe mu
tauerunt Pec Cri. Unde dicit ? Seneca.
Quedam non qar difficilia ſunt non audemꝰ
ſed non andemus difficilia ſunt. Et qr dixit
paucos eſſe qui inueniunt anguſtam portaʒ
⁊ aꝛtam niam:ne heretici ⁊ peruerſi homſeſ
falſitatem appaꝛentia uirtutum pallianteſ z
ſe plurimumq; paucitate ↄmendantes.ſe no
mine paucitatis ſupponant:⁊ ſimplices i uia
dei ambulantes decipiant ſtatim ſubiecit di
cenſ.¶Attẽdire).i.attente ⁊ diligenter caue
te (a falſis pꝛophetis) Unde Pilaꝛius. Quia
paucoꝛum eſt inuenire aꝛtam:uiam:fraudu
lentiam eoꝛum qui ſe eam inuenire mentiun
tur exponit:ne ab illa nos impediant. Atten
dite inquà a falſis prophetis.i.a öceptoꝛibꝰ
hereticis.ſimulatis ꝓpocꝛitis.falſis fꝛatribꝰ.
religiõis ſpẽm pretẽpentibus.⁊ hꝰmõi.Mo
ꝛaliter tꝛes falſ prophete ſunt.caro.mũduſ.
diabolus. Ale enim dicitur falſus pꝛopheta
qui unum predicit ⁊ premittit.⁊ aliud eueni
ens ſoluit:ſicq; homines decipit ⁊ fallit. ſdꝛi
mus ergo eſt concupiſcentia carnalis.ꝓmit
tens delectationem. ⁊ ſoluens eternaz afflic
tionem. Secundus eſt cupiditas mundialis
pꝛomittens ſufficientiam. ⁊ ſoluens finalem
inopiam. Tertius eſt diabolus ſiue ſuperbia
ſecularis promittens exaltationem.⁊ ſoluẽſ
futuram abiectionem.ꝗr ꝗ ſe exaltat humi
liabit᷑. Poteſt etiam hoc exponi de ommbꝰ

demonibus:ſe ĩ angelos lucis (ut iuſtos öci

piant) traſfeꝛẽtes. Uñ dicit Johes:nolite cꝛe
dere omni ſpiritui ſed pꝛobate ſpũs an ex dᷣo
ſint (Qui ueniunt ad uos).ſ.decipiendos(ĩ
ueſtimentis ouium).i.ſub ſpecie religionis
in conſpectu hominũ ſimiles iuſtitie miſtris
in habitu humili ⁊ oꝛatõe prolixa.ĩ ieiunio
arto.in elemoſine largitione.in uerbis blan
dis.ceteriſque r̃ligiõis ſignis quia pretẽdũt
ſimplicitate. ſimulant manſuetudinem oſten
tãt hum ilitatem. fingũt ſuã ad ppłm huilita
tẽ hñtes ſᷣm apoſtolum ſpeciem pietatis uir
rutem autem eius abnegaâtes. Unde ſubiun
gitur (Intꝛiſecus autem )ſcilicet in coꝛde ⁊
uoluntate decipiendi((ſunt lupi rapaces)qꝛ
cũ ſpecie uiꝛtutis ſint ĩduti.uite tñ prauitate
ſunt corrupti.⁊ ideo magis canenduz. ne ra
piẽdo dilanient uos blanditijs ⁊ ſimulationi

—

ſgtöcrfund⸗

G i
nn cſe tcnn⸗
Puunſin auenenan⸗
e⸗

rist denititd ch
aticni tetedun: ⸗ min
ſnasnon iſtir Hehnn 4
nentulgc rebens oln
erſun lter Nend 719
eiß inebunt /rel en g

glni etmir ti Nl
STAanſ
ſe deſce vetg on enge
icreſiertillaettiti⸗
Coceitcſtgeer fnaid anan
(Nonccligntdeizinis unts
Ulisfiasſedi Cis Auod fodi
oe Ninldden nuntveni
1Adltenncleſmrores,
laeitanegi detn dute
il weſenitinligtm;
utetimtnimntwarrn⸗
tuſenilthigeni ui
uun ſonize neſencr urz
ſgcleetonir rmet⸗
locrni won Aligtrden.
ſenit nnp hi etiene

rtnuin coeli en
Anun eftin
kobtſi gos Gꝰ
nunteiagittinnn⸗
nnſenenn m
raſieinann 3
9 aganc
8 fiirtefttan de⸗
,,Cpibe

Ra

e dis ſe⸗

onant⸗ encanne ſen
vonant:L ſmnplicesiti
biant ſtatin ſubienftdi
tente ? gil gener caue
Unoe ilanins, Quia
autamm: iomn. fgudi
mn inuenire mentinn
os impediant. Atten
hetis. 1.a öceptoꝛib
ritis,falſis kratrib.
tibus. b'moi. M.
e ſunt. caro. müduſ.
itur falſus pꝛopheta
mittil.2 gliuc eneni
8 decipit 1 fallit. dii
tentis carnalis pmit
(oluens eiernaz afflic
cupiditas mundialis
jam. ſoluens finalen
diabolus ſie ſupeſbis
exaltationemn. ſoluẽt
n. gr gſe exiltat bumi
horenonite onnd⸗
clos ucis un iuſtosej
ſdicit Johes:nclife le
1obate ſps an ed
nos) decißtencel

iiud ſpecie religieni⸗

Pꝛnne partis

buſ. UVñ eĩ (ait Cri) Nulla reſ ſic extermĩat
bonũ ſicut ſilatio.nam malũ ſub ſpẽ bõi ce
latum dũ ñ cognoſcit᷑.nõ cauet᷑. Ubi Hieꝛ.
Et ð oĩibns quidem intelligi poteſt ꝗ aliõ ha
bitu ac ſermone ꝓmittunt aliud oꝑpe demon
ſtꝛant. Sʒ ſpãliteꝛ de br̃ticis ĩtelligẽdus eſt
ꝗ uident continẽtia caſtitate. ieiunio quaſi
quadam pietatis ueſte ſe circũdare.intꝛinſe
cus ueꝛo hũᷣtes animũ uenenatũ ſimplitioꝝ
fratrum coꝛda decipiunt. Pec Hiero.Et qe
iſti falũ pꝛophete nõ pñt cognoſci ex apparẽ
tia exterioꝛi ideo oſtendit unde debeant co
gnoſci.ſ.a fructibꝰ ⁊ opeꝛibus.Cum eĩ alte
ꝛi ſint exteꝛius ĩ conuerſatõe.alteri interius
in affectione.⁊ ita difficiie cognoſcantur.tñ
a fructibus eoꝛum.i.oꝑibus cognoſcetis eoſ
.ſ.finaliteꝛ.non ramen oĩbus. lʒz bona ⁊ lau
dabilia opera uideantuꝛ alijs:ſʒ quibuſdaʒ
⁊2 maxie per ĩpatĩiam eorum tempoꝛe pꝑſecu
tõnis ⁊ aduerſitatis.qr de facili ĩ tempor̃ tẽ
ptationiſ recedunt ⁊ pꝛo ſimulata iuſticia pᷣſ
ſuꝛas non ſuſtinẽt. Sed ut dicit Aug. Ueſti
menta ꝛeligioſa ſine bonis oꝑibus ñ ſoluʒz re
medium habeꝛe nõ poteꝛunt. ſʒ ẽt iuſtus ði
iudiciũ ſuſtinebunt.ut ei dicit. Seneca ma
ubi bonũ ſe ſimulat tũc ꝑeſſimꝰ ẽ. Sr it üf
idẽ Senecã dicit ꝗᷓs ſis ĩteꝛeſt nõ qd habea
ris. Deinde ꝓbat ꝙ ꝓpoſuit exẽplo paꝛticu
lari.quia ſpĩe ⁊ tꝛibuli.ac uitiſ ⁊ ficulnea co
gnoſcũt᷑ diſticte ex fructibꝰdiueꝛſiſ.gꝭ ⁊ hoĩeſ
¶ Mon ei colligunt de ſpinis uuas.aut de tri
bulis ficus) VUbi Cꝛiſ.Quod vo dicit huiuſ
modi ẽ. Nihil habent manſuetũ.nihil mite
nihil dulce.nſq; ad pellẽ ſunt ones.iõq; faci
lis ẽ cognitio.ut neq; ð ↄtĩgẽti dubites hec
Kriſ.noĩe ſpine põt ĩtelligi carnalł ↄcupia q̃
aꝛdet ⁊ nunq; conſumit.nomine tꝛibuli ſpiꝛi
tualis malitia q̃ plena ẽ punctõnibus pecca
toꝛum nomine uue ſeꝛuor uite actiue nomĩe
ficus dulce do uite ↄtemplatiue.Ex ↄcupia
ergo carnis non colligitur bona actio. que
requirit coꝛpus ſpũi obediens ⁊ ſubiectum.
nec de malitia coꝛdis ↄtemplatõ que regꝗrit
cor deuotum ⁊ pacificuʒ.qꝛ ĩ maliuolã aĩas⸗
nõ ĩtꝛoibit ſapia quo ad contemplatiuã.nec
hĩtabit ĩ coꝛpor̃ ſubdito peccatis quo ad ae
tinã ꝗᷓ miniſterio corporis exercet᷑.deĩde 2

firmat hoc idẽ exẽplo generali.qꝛ ſicut una. a ſa
q̃ q; aꝛboꝛ ex fꝛuctu ſuo cognoſcit᷑.ita unuſ ſcij

gſq; hõ ex fructibꝰ ⁊ oꝑibꝰ ſuis cognoſci pt᷑
Jõq; ñ dixit a folijs eoꝝ.i.vᷣbis.ſed (a fꝛucti
bꝰ).i.opibꝰ(cognoſcetis eos.) Si eĩ uerba
attẽdimꝰ ñi facile boni diſceꝛnũtur a malis
ſʒ ꝗq ĩ sbis nõ di ſceꝛnũtur ĩ oꝑidus compre
hẽdũt᷑.ſi fideles ſunt.ſi mites ſi pacientes.
ſi bumiles.ſi caſti.ſ auaꝛitiã odeꝛĩt ⁊ ſimilia
q̃ enumeraꝛe lõgã ẽ.Cognoſcent᷑ falſi pro
phe a fructibꝰ ſuis quoniam ⁊ſi aliquãdo bo
num aliquod facere uideantur.ſ.elemoſinã.
oꝛation em ⁊ ieiunium ⁊ hniuſmodi tñ quia

Capitulu. xl.

Eꝓ lucro ł ꝓ lanð faciũt.eoꝝ ſiłlatio diu ñ pt᷑
celãi.Quãauis eĩ iſcrutabile ſit cor hoĩs põt
tam humano iudit io maxime longo tempo
re cognoſci ex actibus ⁊ operibus:que uocat
fructus qꝛ q̃lis unuſꝗſq; eſt talia dicẽ ⁊ oꝑat᷑
Uñ lʒz mali ⁊ uitioſi malitiã ſuã opiant aliqꝰ
tempoꝛe ⁊ operentuꝛ bonum er genere.tam
non eſt bene poſſibile.quĩ operent᷑ quãdoq;
ſecundum inclinationem ſue malitie. Unde
Seneca. Nemo poteſt din fene perſonã fic
tam.cito in naturam ſuam ꝛecidunt quibus
ueritas non ſubeſt.qui autem ex ſolido na
ſcuntuꝛ tempore ipſo in melius: proficiunt.
Detegituꝛ etiam erroꝛ quandoque tẽporalis
commodi temptatione peꝛſecutiouis tempo
re ⁊ ſi fingant humilitatem. ⁊ bona opera tẽ
pore pꝛoſpeꝛitatis cum honorantuꝛ detege
tur tamen eoꝛum ſupeꝛbia cum aduerſis tan
guntuꝛ ⁊ honoꝛ ſubtrahituꝛ. Poſſunt ẽt co
gnoſci qñ conſecuti ſunt ea pꝛopteꝛ que ope
rãdo laboraueꝛũt ut dignitates ⁊ huiuſmo
di.qꝛ ſepe poſtmodum ceſſant opeꝛaꝛi.Unde
Aug.Quecunq; ĩ factis uel dictis apparere
non potuerunt.temptationibus apeꝛiuntur.
Temptatio ãt duplex eſt.aut ĩ ſpe adipiſcen
di aliquod ↄmodum temporale.aut ĩ timor
amittẽdi.Cum enim aliꝗbus temptatõibus
cepeꝛint ea ipſa illis ſubtra hi uel negari: q̃
iſto uelamine uel ↄſecuti ſunt uel conſequi
cupiunt.tũc neceſſe eſt ut appaꝛeat utrũ lu
pus ĩ ouina pelle ſit an agnus ĩ ſua Dec Au
guſtinus. Inſuꝑ ⁊ in hoc cognoſcuntur. ꝗa
ſimplices oppꝛimunt.maioꝛibus detꝛahunt.
minima redargunt.corꝛectionem ipugnãt.ñ
faciunt quod dicunt.iĩ dignitatibus ſe iactãt
ĩ bonis ĩceptis faſtidiũt.ĩ aduerſitatibꝰ muꝛ
murant. ⁊ maxiĩe ꝑ ipacientiã ĩ adueꝛſitatibꝰ
ut ſupꝛa dictũ ẽ: cognoſcũtuꝛ. Ubi nota quõ
homo nõ loquit ita expᷣſſe nec ita ꝓpꝛie ſicut
ĩ lingua propria. Sũt autem aliqui ꝗ faciũt
ſicut auis in capola.q̃ muttat linguã ꝓpꝛiam
2 figit noce hominũ.uel aliarũ auium ⁊ licʒ
quando bene ſit ſibi.hoc faciat tamẽ ſi aliꝗſ
eam in pede leſerit,ael alibi dolorem ſenie
ꝛit.uel quicquam contꝛa uolũtatẽ recepeꝛit
ſtatim ad uocẽ ppꝛiam ꝛeueꝛtitur. Sic mul
ti quando ſt᷑ in proſpeꝛitate. uel quando bñ
fit eis mutant uocem pꝛopꝛiam. deum laudãt
adulationihbꝰſeꝛuiunt.ſed ſi ſint in aliqua ad
ueꝛſitate ł aliquo modo ledãtuꝛ:ſtatim ad li
guã ꝓpꝛiã.ſ.ĩgꝛatitudinem ĩpaciẽtiaʒ.⁊ hu
luſmodi ꝛeueꝛtuntuꝛ.Et dene dixit quod ex
fꝛuctibꝰcognoſcuntuꝛ.nam omnis aꝛboꝛ bo
na.i.homo bonus.hñs uoluntatez bonã ſꝛuc
tus bonos.i.opeꝛa bona ⁊ nite eteꝛne meri
toꝛia facit:mala autem aꝛbor.i.hõ hñs uo
lũtatem prauam.feuctus malos.i.opeꝛa ma
la ⁊ ömeꝛitoria facit. Nam actus iterior uo
luntatis cauſa ẽ imediata actus exterioris
Et iõ ut Ambꝛo.dicit affectus tuus oꝑi tuo

Arullis veng., ept

4

SE

De arta uia ⁊ ↄcluſiõne

nomen ĩponit. Unde ſ̃m Crif̃. uoluntas eſt
aut que ? munerat᷑ ꝓ bono aut ↄdẽnatuꝛ ꝓ
malo.oꝑa ãt teſtimonia ſunt uoluntatis. Et
uere ita ẽ.qr (ñ põt arbor bona )iĩq;tuʒ huiꝰ
modi(fructꝰ malos ſacere.neqʒ aꝛboꝛ mala
inq; um hiunuſmodi(fruciꝰ bonos facer̃.)
Iſtud eĩ compoſite ltelligẽdũ eſt:qr arbor
bona manẽs bona.ñ põt fructns malos.⁊
meritorios facẽ. ⁊ arbor mala manẽs mala.
ñ põt fructus bonos faceꝛe.i.meritorios ui
te et᷑ne.Et iõ ſi hõ bonus facit fruct“ malos
iã bonus ñ ẽ.etſi malus uult bona oꝑari bo
nus prio fiat.Et uere bõa aꝛboꝛ bonos fenc
tus facit.⁊ mala malos.qꝛ bonus hõ ð bono
theſauro cordis ſui id eſt de bona itentõe ⁊z
uolũtate q̃ ſicut theſauꝛus abſconditus latgʒ
ĩterius ĩ mente ꝓfert bona vba.ſ.⁊ facta ⁊
malꝰ hõ de malo theſauro.i.mala uolũtate
⁊ itentione ꝓfert mala.ſ.uerba ⁊ facta qr ⸗ↄ
trarie cauſe hñt ↄtrarios effectus. Nã ſecun
dũ Bedam:idẽ ẽ theſaurus coꝛdiſ ꝙ radix ẽ
arboꝛis ⁊ ꝙ de corde ꝓfeꝛt᷑ idez ẽ ꝙ arboris
fructꝰ. Uñ ⁊ Remigius. theſaurus cordis ĩ
tentio eſt ex qua deus iudicat oꝑa.ut aliqñ
mioꝛa maior aliqñũ maioꝛa mior meꝛces ſeqᷓ
tur. Magnũ donũ dei ẽ bona uoluntas.⁊ pᷣ
ſtantins ſup oẽs res terrenas. Unñ Aug. So
na uoluntas ẽ q̊ appetimus recte honeſteq;
uiuere.⁊ ad ſũmã ſapĩam ꝑpuenire. Uolunta
tẽ quiſq; cũ hʒ bonam idcirco habet ꝙ terꝛe
nis omnibꝰregnis uoluptatibuſq; oĩbus coꝛ
poris longe anteponendum ſit.Quiſquis aũt
nõ haberet.caꝛet pꝛofecto illa ꝛze. quam pre
ſtantioꝛem omnibus bonis in poteſtate nõ 2
ſtitutis.ſola illi uoluntas per ſeipſam daret.
Et iteꝝ.Si deſit facultas non queritur niſi
uoluntas Hec Aug. Aꝛboꝛis ergo bõe radix

lunt as gatia diuina ſſormatg. foliũnz

cogitata Hs ſeimnia ctus oρ Arboꝛis ue
2o male radix ẽ uoluntas gra dei deſtituta.
cuius cadunt folia.maꝛcẽt flores.putreſcunt
fructus qui ex bona arbore nõ poſſunt pceðòðᷣ
re.Et merito ꝙ de bono l malo coꝛde ꝓcedit
bonus ł malus dʒ iudicari fꝛuctus ex habun
dantia enim bonitatis uel malitie coꝛdiſ que
itus latet os exteꝛiꝰ loquitur vbũ dictõnis ⁊
opeꝛis.Ex exteriori enim homine procedit
exteꝛior effectus tam ĩ ueꝛbis quam in factiſ
ac ueꝛbum ⁊ factum exteꝛius teſtimoninm
cordis ẽ ⁊ ſignificatiuum conceptꝰĩterioria.
Peꝛ oꝛis eꝛgo locutõem uniueꝛſa que dicto
uel facto uel cogitatu de corde ꝓferũf dñs
uoluit ſignificaꝛe: nam moꝛis ſcripruꝛaruz ẽ
uerba pꝛo factis ⁊ rebus ponere. Uñ ĩ Ezec.
Non fuit uerbum ꝙ non oſtendeꝛ m eis qui
utiq; ꝛeꝛum ⁊ nõ uerboꝛum chaldeis ꝛeuela
uerat archana: de oꝛe t h̊ ſpãliter exempli
ficat.qꝛ ꝑ os cor maxĩe mãifeſtat᷑.eo ꝙ vba
iſi nis pᷣmatũ tenẽt ʒ Aug.deus ãt vſᷣ̃m os
oĩia coꝛdis diiudicat.ꝗ ex q̊ itentõe vba pro

coꝛdis os loquitur:qr plus itꝰẽ

ſermonis

cedut ñ ignorat. Et notant᷑ dicit. ex habũda

2

dugat. Uñn ſo. Naturalig ei 2ſequẽtia eſt

ut cũ itũs hã pũdat᷑ ñe ctia: eſfluat oretenꝰ S
pᷣã nequã.QAuar̃ cũᷓ audieris Hotẽz pᷣnſtioſa ⁊

ihoneſta loquẽtẽ nõ tamã putas i eo latere
nequitiã.qᷓnta vbis eius expꝛimit᷑: ſʒ multo
ampliorẽ coniceꝛe eẽ fontẽ. Quod eĩ exteri
us dicit ſuperfluũ ẽ eius ꝙ itus ẽ. 1 ingua ꝗ
dem cõfuſa multotiẽs nõ repẽte effadit neꝗ
tiã.coꝛ ãt nullũ holm hũñs teſtẽ ſine timor̃ qͥ
cũq; uult parit mala.ði.n. ñ multa cura ẽ ei.
Pec ſnia ⁊ ſilitudo ð arbor̃ h̊ poni᷑ hygo
cꝛiſim.ſpliteꝛ ſeribaꝝ ⁊ phariſeoꝛum ſʒ ifꝛa
Eẽt ponit᷑ ð eoꝝ malitiã ⁊ blaſphemiã q̃ dice
bãt xpᷣm ĩ beelzebub eijceꝛe demonia.Et ne
tepidi putẽt ſe eſſe imunes a pena qꝛ a malo
abſtinẽt.aliena ñ rapiũt.ſine querela uiuunt
tñ bona nõ agũt.ꝓximis non compaciumur
ſua egẽtibus ñ tribuũt iõ addituz. ( Omis aꝛ

bor q̃ ñ fac fꝛuctũ bonũ excidet ).i.ſnia iu

dicis a conſoꝛtio omnium bonorum ⁊ nume
