it.ſic ⁊ corpus eius.ſ.eccłiam ſuã:uſq; in fi
nem ſeculi ad pꝛobationẽ ⁊ purgatõz tribu
lari ꝑmittit.Aſpera em̃ ⁊ dumis ac ſentibns
plẽa ⁊ hõrida ẽ vtatis uia. Sic pr̃iarche.ſic
ꝓphᷣe.ſic apłi.ſic martyres ſic cõfeſſores.ſic
nirgines. ⁊ quotquot placuerũt ðᷣo.ꝑ multaſ
tribulationes trãſir᷑ fideles:ſic etiaz omnia
xpᷣi mẽbra uſq; ad diẽ iudicij ptrãſibũt.Un
5 Aug. null' pᷣuꝰ xp̃i ſine tꝛibulatione ẽ. Si
putas nõ hr̃e pſecutiões.nõdum cepiſti eſſe
xpᷣianus.Et ſubiungit dominus cõcludendo
ne eꝛgo dõeſtici ⁊ imit atores mei timneꝛitis
eos.ſ.ꝑſecutores.hoĩes fra giles ⁊ pctores.

De nõ timẽdo mortez ⁊z

nec eoꝝ blaſphemias ł ſeuicias. obmitendo
Sitatẽ fidei ꝑꝑ ꝑſecutõis timorẽ. ſʒ feꝛte pa
cienter iniurias propter dei amorem.ad tol
leꝛandum igituꝛ pacienteꝛ aduezꝛſa. multum
iuuat.ſi quis xpᷣm pro ſe paſſum cogitat. Uñ
Aug.nolli eſſe puſillanimis.ſi eniʒ pleno coꝛ
de intuitus fueꝛis.ꝗd pro te xpᷣs paſſꝰ fuerit
nec tu puſillanimitate ficies. ſz magnanimi
ter ⁊ tu ꝗqoꝗd aduerñi accideait toleꝛabis in
upeꝛ ? gaudebis. qr inuẽtus es in aliqua ſi
militudine paſſionũ regis tui.Et iteꝝ. Si il
le ꝗ ueriſſime dixeꝛat. Ecce uẽit p̃ᷣnceps mũ
di huiꝰ ⁊ ĩ me nihil iaueniet.dictꝰẽ peccatõ
iniquꝰ. beelzebub inſanus. tu dedignaris ſer
ue audire ꝓ meritis tuis quò dominus audi
uit nullis meritis ſuis. Ille uenit ut pꝛebe
eet tibi exẽplù.quaſi gratis ̊ fecerit ſi tu nõ
pꝓficis.Quaꝛgei ille audiuit niſi cũ audizes
tu ũ deficeres: Ecce tu audis.⁊ deficis. ꝛu
ſtra g ille audiuit, ñ enim ꝑꝑ ſe ſʒ ꝑꝑ te audi
uit. Ideo enim prior ille ſnſtinuit. ut nos: ſu
ſtineꝛe diſceremus.⁊ ſi ille ꝗ nõ habebat qõð
ſibi obiciebat᷑.quantomagis nos.ꝗ ⁊ ſi non
habemꝰ pcem ꝙ nobis obi cit inimicꝰ. habe
mꝰ tñ alterum ꝙ digne ĩ nohis flagellatur.
MNeſcio quis furem te dicit.⁊ ñ es fuꝛ.audis
obpꝛobriũ.ñ tñ ſic ñ es fuꝛ ut non ſis aliqd
ꝙ deo diſpliceat.⁊ iteꝛum. Anuſquiſq; cõſy
derans ↄſciam ſuam. ſi mundi amatoꝛ ẽ. mu
tetuꝛ. fiat am ator xpᷣi.ne ſit antixpᷣs.ſi ꝗs ei
dixerit ꝙ antixpᷣs ſit.iraſcituꝛ. iniuriam ſibi
factam putat. Dicit ei xpᷣs. Patiẽs eſto ſi fal
ſuzʒ audiſti.gaude mecũ.qr ⁊ ego ab ãtixpᷣis
falſa audio.ſñi ãt uerum audiſti. conueni con
ſciam tuam.⁊ ſi audire times.eſſe pluſ time.
bec Aug. Unde ? Greg. Qunc illata cõuicia
bene toleramꝰ. cum in ſecꝛeto mentis ad ma
la ppetꝛata turꝛimus.Leue quippe uidebi
t ur ꝙ iniuria ꝑcutimur.dum in actione nra
conſpicimus ꝙ peius ẽ ꝙ meremuꝛ. ̊ Gꝛeg.
Deinde ldñns hoꝛtatuꝛ diſcipulos an toleꝛãtiã
ex conſideratiõe diuini iudicij.ĩ quo omnia
manifeſtabuntuꝛ.qr bona ⁊? mala omnium
erunt omnibus manifeſta. tale eĩ eꝛit iudici
um ꝙ oibus uidebit iuſtũ. ꝙ nõ poſſzʒ eſſe ni
ſr meꝛita ⁊ demeꝛita uiderent᷑ ab omnibꝰma
nifeſte. Uñ dicit. Nihil enim ẽ opertum i pᷣ
ſenti tꝑe quantum ad opata q̃ occultant ex
iduſtria.ꝙ ñ reuelet i iudicio futuꝛo.⁊ nihil
eſt occultum. nunc quantum ad cogitata. q̃ᷓ
occultant᷑ ex ꝓpꝛia natura.ꝙ tũc ñ ſciat᷑:iqr
non ſolum opera.ſʒ etiã cordis ſecꝛeta q̃ ſoli
deo ſunt nota tunc erunt nobis manifeſta. q̃
ſi diceret ᷣm Hiero.nolite timere ꝑſequẽtiũ
ſeniciâ ? blaſphemãtiũ rabiẽ. neq; emulemi
ni ſimulatões.qꝛ ueniet dies iudicij.ſ quo ⁊
ur̃a uirtus.⁊ eoꝝ nequitia oĩbꝰdemõſtꝛabit
⁊ cuilibet ſᷣm opeꝛa ſua tam interioꝛa qᷓ; ex
terioꝛa reddet᷑.qꝛ tunc pacientia martirum
premiabit᷑.⁊ nequicia ꝑſecutoꝝ puietur. no

confitẽdo xpᷣm.

lite eꝛgo euageliũ eꝛubeſcere.ſʒ tota iĩtentis
ne vᷣbo oꝑam date fixa mẽte retinẽtes illuʒ
extꝛeme retributionis diẽ quo illuminabit
deus abſcõdita tenebraꝝ.⁊ manifeſtabit co
gita tiones cordiũ:tunc em̃ erit uobis a deo
laus.⁊ adueꝛſaꝛijs uẽitatis pena manet eter
na. Cõſideratõ huiꝰ manifeſtatõms ds daꝛe
magnam audaciam in ueritatis pᷣdicatione
?7 pdicatoꝛes moneꝛe ad pᷣdicanduʒ ueritatẽ
ſecure. Pꝛopteꝛ ꝙ ſubditur. Quõ dico uobis
ſ.modo exiſtentibus in tenebꝛis. ſ. timoris
i.du adhuc in timore carnali eſtis.dicite.i.
pᷣdicate ĩlumine.i.ĩ fiducia ſecuꝛitatis.ꝙ ⁊
fecerunt accepto ſpũſancto.⁊ ꝙ in aure au
qitis.i.ſolo auditu ꝑeipitis pᷣdicate ope con
plendo.exñntes ſuꝑ tecta.i.corpora ueſtra.q̃
ſunt animazum domicilia. Uł ꝙ dico uobis
ĩ tenebꝛis.dicite ĩ lumine.i.ꝙ auditis in mi
ſterio enigmate.pᷣdicate apeꝛtius ⁊? manife
ſte ⁊ ꝙ ĩi auꝛe auditis.pᷣdicate ſuper tecta.i.
ꝙ uos erudiui u paruulo iudee loco audac

ter dicite ĩ toto mũdo.uel ꝙ dico uobis i te

nebꝛis.i.ĩ locis pꝛiuatis dicite ĩ lumie.i ĩ lo
cis publicis ⁊ cõibꝰ:qꝛ apoſtoli poſtea ĩ: pa
las populo pᷣdicauerũt ea q̃ ſeorſum a xpᷣo di
dicerũt: ⁊ ꝙ ĩ aure auditis.i.ĩ ſecꝛeto ſoli pᷣ
dicate ſuꝑ tecta.i.publice coꝛã oĩbꝰnulli ab
ſcõdẽtes vbũ.q̃ſ ꝗs ſtet ſuꝑ tecrũ ⁊ clamet
I publicũ.Et loꝗt᷑ ſʒ modũ ĩ paleſtĩa.ubi do
mus ñn habent tecta cacum inuta. ſʒ plana ⁊=
ibi ſolebant ſeꝛmones fieri ad ppłm in feꝛiuſ
in teꝛꝛa poſitũ.Conſidera h̊ qr diſcipuli dñi
exponunt ꝑſecutionibꝰ.nos autem ĩ pace pi
gritamꝰ. ꝓpter ꝙ uenia digni nõ ſumꝰ. unde
Crip.quo utiq; erimus digni ĩ pace molliti ⁊
pigritãtes. Nullo ðᷣniq; bellante occidi mur
nullo ꝑſequẽte diſſoluimuꝛ. In pace ſalua
ri iuſſi.⁊ neq; q poſſumns. Que igituꝛ nobis
uenia: Non flagella.ñ carceꝛes ñ prĩcipes.
ñ ſynagoge.ñ aliud aliquid taliũ ĩminet.ſed
* cõtrariũ uniuerſum. nos regnamus ectei
reges pij ſunt.⁊ honores multi ſunt xpᷣianis
⁊ neq; ita ſuperamus. Si igr fieret pᷣliuz ec
cleſiaꝝ ⁊ ꝑſecutio.excogita quanta eſſet ori
ſio.quãta obprobria.Et ualde decent᷑. cum
eĩ ĩ paleſtꝛa nullꝰ exeꝛcitat᷑.qualit᷑ ĩ agone
æꝛit clarus:ſta igitur aduerſus paſſiões.fer
utiliteꝛ dolores ꝗ ſunt mẽtis. ut ⁊ eos qui ſt
corpoꝛis ſuſtineas. Etem̃ beatus Job. niſ

bene eſſet exeꝛcitatus ante agones. nõ utiq;
ita clarus iĩ agonibꝰ effulſiſſeti. niñ meditatꝰ

fuiſſet extra omnem tꝛiſticiã eſſe. dixiſſʒ uti
q; aliꝗd ꝑtinax. nunc ãt an omnia ſtetit ceꝛ
tamina. Danc igitur ad foꝛtitudinẽ. hâc mꝗ

ſuetudinẽ ⁊ nos zelemus.illiꝰ qui ante legẽ

⁊ gratiam fuit. ut eternis cum eo poſſimꝰ ⸗
abernaculis. Pec Cꝛiß. Oro.

muniteꝛ t
A Omnine ieſu xpᷣe clem̃tiſſime.ꝗ ciſci
ulos tuos ad preliandum j mũudnuʒ

c diabolum ſicut oues inteꝛ lupos

⁸

Gtnäontimtent
lie.kilatal Nii i
1nonte snigin
ſnoͤfeciſet hocpan
en nai m da
itciͦme nne
loramumm. nnt
nmneimnite e hole⸗⸗
ſirainis n coppor⸗
nignu/ianim Ue⸗
liter uobis amicis neis.
lilnidebens iiſſeſee
li roltetinere eoſ goee
Fnenicorporetitadte
1onpoſntoeticere guin⸗
Cahncp reſuſchet.
neeergnicecdnte
Wdnoraſlchaedi
Altsitenehranee
Dsonnhegiggeſci⸗
Hoberbivoſtlinr iſin
ild,g onſcrecſese
tue encgci ogen
lbee unchr itni
ſpnet antfilihee nen
beriſedere ent⸗
ſilletiſgeſſ⸗
Nedattſelirile
venenr ieſn
ſi Leloſmroec
en. Gächern

iaAe li
nei audte nn
e gpentiust nanife
anegte ſuper tecii.
iudee loco audec
el ctco uobigi te
gicite ilumie,i lo
voſtoli voſten it
qſeorſum a tpoof
iel ſeceto ,oll i
coꝛi oib nulli ab
i tectü? clamer
paleſtia. udi do
ninuta. Hplang
lad pplmn ineriuf
Pgre Ciſciprli dii
d autemi pace pi
igni no ſun unde
ignmi pate wollii
delame occidlmur
mm. In pace ſalt
ns. Que iginn nobu⸗
carceꝛes ipricſpe,
uic ulĩ ininetſel
rosregnunus alel
,multiſunt phianis
lg fieret lnz
ta ausdts eſſet
ualde deceni an
itat Augliti aen

Peime partis

miſiſti.? eis conſolationem intolleꝛantia tri
bulationum pꝛeſtitiſti: cõfiꝛma fragititatem
meam. æ mihi contra mundi picaula z inſidi
aſ diaboli pᷣbe firmitatẽ cuſtoſi me ab hoſti
bemeis uiſibilibꝰ.⁊ ĩuiſibilibus ⁊ da mihi pa
ciam i aduerſis ⁊ tribulationibꝰ. ut te meuʒ

creatoꝛeʒ ſꝑ ſenciam meũ öfenſorẽ: æ ĩ pñti

nita ſꝑ a te defenſus.poſt hanc ad te perue
niam a pct᷑is omnibꝰ abſolutꝰ. Amen.

de ñ timendo mortem ⁊ confitendo xpm .

apitulunm. Liii.

Oſtq́; dominus excuſſit diſcipulis

timorem perſecutionum 7 ifamie

ſen maledictionis ↄſequent᷑ aufert
eis timoꝛem mortis coꝛpalis.q̃ eſt
ultimũ omnium terribiliũ ĩ hoc mundo. 2 fi
nis. Et (ut ait Ari) Nõ ꝓmittit eis eꝛeptõm
a moꝛte.ſʒ ꝑmittit mori maiora largiẽs.quã
ſi nõ feciſſet hoc pati.ſuadeꝛe eĩ ↄtẽner̃ mõ

tem. maius é quam eꝛuer a morte. Euacuat

ãt ds timorẽ moꝛtis ſex rõibꝰ.q̃ in ſerie lit
tere ponuntur. Prima ẽ ex ↄſideratione hu
mane ĩpotẽtie.qꝛ hoĩes nõ poſſunt leder̃ ni

ſi in minimis.ſ.in coꝛpore.⁊ ſic leſus ꝓficit ĩ

magnis.ſ.ĩ anima. Unde ait.Dico t ſpecia
liteꝛ uobis amicis meis.ꝗ nihil teꝛenum cu

pitiſ.qui debetis alijſ eſſe exẽplum fortitndi

nis.nolite timeꝛe eoſ ꝗ occidum coꝛpꝰ.i.ho
minem ĩ corpoꝛe tm̃ ⁊? ad tempꝰ. animam ãt
non poſſunt oceidere.quin deꝰ eam coꝛꝑi ̃d
dat.⁊ ipᷣm corpꝰ reſuſcitet.Ubi Eribᷣ.nolite

timere eos qui occidunt corpꝰ. ne forte ppt

timoꝛẽ mortis ñ libere dicatis ĩ lumine.quð
audiſtis ĩ tenehris:nec fiducialiter predice
tis ommibꝰ ꝙ i auꝛe ſoli andiſtis. Sicut g ex
his uerbis onditur.ũ ſolu ille eſt ꝓdſitor ueꝛi

tatis.ꝗ tranſgꝛediẽs ueꝛitatem palam ꝓ ue
ritate mendaciũ loꝗtuꝛ.ſʒ etiam ille ꝗq non
libere ꝓnunciat vitatẽ.quam libere nucia

oportet.ant ñ libeꝛe ueꝛitatẽ defendit.quaʒ
libere öfendere ↄuenit. ꝓditoꝛ eſt ueritatis.

Nõ ſolũ ille tꝛãſgꝛeſſor è ueꝛitatis. q palam

onegat ueꝛitatẽ. ſed ẽt ille qui pꝛopter timo
rem eoꝝ qui poſſunt occidere corpus. tacet
vitatem.Et (ꝗd dico) qꝛ ꝑꝑ timorẽ moꝛtis ta
cent homines ueritatem ꝑp miſeꝛum uen
trem.⁊z pp ſpem uani honoris tacent homi
nes ueꝛitatem. Sed foꝛte dicis. Si taceo ue
ritatẽ ante aduerſarios.nnnꝗd conſentio m̃
datio eorum. Dic mihi. Si priceps aligs ꝛ0
mani imperatoꝛis. uidẽs ciuitatẽ romanam
ab hoſtibus expugnari: cum poſſit libeꝛare.
öfẽdere neglexerit. nã ipᷣe uidebitur tradidiſ
ſe.quã poruiſſet libeꝛaꝛe ſi uoluiſſet. Sic ⁊
tu uidẽes ueritatẽ dei ab impijs expugna:i.
cum poſſis eam defendeꝛe ſi loqui uoluiſſeſ.
tacẽs expugnaſti ꝑ hoc ipᷣm.ꝙ eaʒ paſſus es
expugnaꝛi.Et ſi ꝑg timoꝛem eoꝛum qui ocei

Capitulũ.ꝗ tiij.

duùt corpus.tacere vitatẽ ĩpietas ẽ.quõ ñ ſit
ipietas maior.tacẽ vitatẽ pꝛopt᷑ miſerum uẽ?
trem:⁊ ſpem uani honoris. melioremq; face
ꝛe gram panis ⁊? honoris q́; gratiã ueritatis
dei: Et nolite tiere eos ꝗ occidũt corpꝰ .qim̃
corpus ⁊ ſi ab ĩpijs occiſum ñ fuerit pꝑ deũ.
a ſeipo poſt modicũ moꝛietur ꝑꝑ naturam.
Ergo occiſi ſᷣm coꝛpus ab ĩpijs nihil ꝓꝑꝓdunt
niſi moꝛtis dilationem. magis autem nec ip
ſam dilationem. Si enim ueꝛum ẽ. quod nec
folium cadit de aꝛboꝛe ſine precepto dei. æ
qr numerati ſunt nobis dies ad nitaz. cꝛede
re debemus ꝙ nec moriuntur ante diẽ nec
traſize poſſumus diẽ. Tamẽ ponamus.qm̃ ⁊
ante diem moꝛitur.ꝗ morituꝛ ꝑꝑ deum. Si g
⁊ gratis poſt modicù morituri ſumꝰ.nulla dᷣᷣ
cã ꝓpoſita:quare ñ añ modicũ ĩ cauſa i cũ—
gloꝛia moꝛimur ut fiat ſacꝛificium uolunta
rium ꝓpoſita cã dei. ut offeramus deo ꝓ mu
nere.qð aliqñ reddituri ſumꝰ ꝓ debito.ecce
ſi mutuo acceperis:ut pnta houẽ. aut equũ
aut aʒinũ.ũne aſſidue opus tuũ operaris in
eũ.Oicis em̃ apud te.hodie aut ezas tollẽdꝰ
eſt a me.qr ñ ẽ meus.Eta corpe coꝛrnptibi
li natus q̃re non að utllitatẽ aĩe tue uteris
corpali coꝛpe tuo.ſciẽs qr poſt modieuʒ tol
lẽdũ ẽ a te.qr ñ ẽ tuũ.Que eſt iſta inſpiẽcia
nr̃a odire qõ nr̃m ẽ ? amaꝛe qð nrjm n eſt.
Studere ꝙ ſeruare ñ poſſumus.⁊ negliger
ꝙ ĩ eternum habebimus nolite timeꝛe eos ꝗ
occidunt corpus.Quid eſt timor mortis: nõ
dolor exeundi ð coꝛꝑe.ſʒ de ſperatio uite pꝰ
mortem.id eſt timet mortẽ qui non putat ſe
uiueꝛe poſt mortem. Ulis ſcuae.Ecce frequẽt᷑
homines grauem dolorem paciuntur in iĩfir

mitate. ⁊ non moriuntuz. tamen magis cõ

tẽti ſunt grauem dolorẽ pati ⁊ non moꝛi. ui
des g qr non doloꝛ mortis ſʒ mors ipᷣa time
tuꝛ. Et iterum. Qui male conſcientie. ſemꝑ
puſillanimis ac timidus ẽ. Pec Aꝛiſoſtomꝰ.
Unde ?7 Seneca. Timidum non facit afum
niſi repre hẽſibilis uite cõſciencia mala. Pec
Seneca. Sit g tibi ſingularis ⁊ ſuperexceſſi
ua fiducia ĩ xpo ⁊ eis ꝓmiſſis ⁊ ueꝛbis ĩ om
ni periculo ⁊ dubio.⁊ ĩ omni inopia. coꝛ ĩef
fahiliter aſſecurãs:ita quod ſi omnia caſtra
demonum ⁊? tota ſynagoga peccantium.
ac tota cateꝛua mundanoꝝ ſapientiuʒ ⁊ priĩ
cipũ te obſideant:habeas omnes pꝛo fumo
uolatili.? pꝛo ſtupa.⁊ pro ſpuma gGcili ⁊ ia
ni:⁊ ſi ĩ pᷣncipio tẽptationis foꝛtis fueꝛis.po
ſea. mius uinci poteris. Unde Cꝛiſ. Omnis
opatio ĩimici talis ẽ. In pᷣmis Guiſ ⁊ fer̃ ĩto
lerabilis ẽ ĩpetꝰ eiꝰ. Qõ ſi quis forti animo
ſuſtinueꝛit eũ:ſecũdo ĩuemet eũ infirmiorẽ
Et quantoplus ꝛepercuſſus fueꝛit.tanto ma
gis frigeſcit. Unde puto in perſecutionibus
xpᷣianis.ſi in pꝛimis quãoo cõpꝛeheduuf ñ ð̊
negaueꝛit territi. nullis poterũt poſtea uici
doloꝛibus.qꝛ diabolus nõ tantũ habet in ſe
q 2

De nõ timẽdo morteʒ ?

uirtutis.quantum terroꝛis.hec cꝛib. Secun
da rõ eſt ex conſideratõne diuine porẽtie.qꝛ
deꝰ põt poteſtate ordinaria.non ab alio ole
gata uel permiſſa.æ animam ⁊ corpus ꝑder̃
ꝙ plus ẽ qᷓ; corpus occideꝛe. Unõ dicit.¶ Sʒ
potius eum timere qui poteſt corpus ⁊ ani
mam perdeꝛe in gehennamque ẽ mors ani
me eterna. Manum enim omnipotentis nul
lus poteſt effugereneq; uiuꝰ neq; öfuũetꝰ. Uñ
ĩ eccleſiaſtico.Deum time ⁊ mandata eiꝰob
leꝛua.hoc.i.ad hoc.eſt omnis homo.nullũ
ſi quidem ſumme piꝰ perdit: ſʒ perdere dici
tur.qũ nõ ſoluat.ſicut induꝛauit cor pharao
nis.i.nõ emolliuit.ſed ĩdurari pꝑmiſit. Ut au
tem dicir gꝛeg.magna ſecuritaſẽ nihil time
ꝛe preter deum. ⁊ ſtultus timoꝛ ẽ quo plꝰ“ ti
metuꝛ humana indignatio q́;ᷓ diuina. nami
ut dicit ſapiens) qui timet hoiem: cito cor
ruet.qui ſperat ĩ dño:ſubleuabitur:ſʒ proh
dolor hovie a multis plus timetur offẽſa ho
minis qᷓ; dei ? magis dânum corporis qᷓ; aie.
Juſtum ẽ enim ut timeamꝰ ñ timẽda ꝗ time
re nolumꝰ timenda. Uñ Criſ. Quia enim q̃ᷓ
oportet non timemus.ꝑꝑ hoc que non opor
tet: formidamus. Timoꝛe igit᷑ mundi expul
ſo.ſeꝛuitute dño timore gehene.donec illuʒ
caꝛitas foras mittat.permanente caſto timo
ꝛze.i.reueꝛentia ſine fine deo exhibẽdo.ut eĩ
dicit idem Cri.in natura creauit de timer
garnalia mala. ut ꝑ timoꝛẽ carnaliũ magiſ ti
meamꝰ ſpũalia. Et ſciẽdũ ꝙ multiplex eſt ti
mor.ſ.humanus.mundanus. naturalis ſeꝛui
lis.initialis.filialis.ſine caſtus.deo pᷣmi ſũt
uitia.duo ultimi ſunt vtutes.duo medij nec᷑
nitia nec uirtutes. Pumanꝰ timor ẽ ille quo
ꝗs a bono declinat ad malũ.ut uitet corpo
rale periculũ.ſicut Petrus ꝗ ne mortẽ ĩcur
reꝛet uitam negauit.ĩmemor eiꝰqð audierat
a mgro(nolite timere eos ꝗ corpus occidũt
animam at non poſſunt occidere) Mũdanꝰ
timor ẽ ille quo quis a bono declinat ad ma
lũ ut uitet tꝑale ĩcõmodum ſiue damnu. Si
cut heꝛodes ꝗ ne r̃ gnũ ꝑdeꝛet:ĩno cẽtes occi
it.illic trepidãs timor̃ ubi ñ eꝛat timor.na
turalis timoꝛ ẽ ille quo ꝗlibz homo natura
liter horret penam ⁊ timet nocumentum na
ture. Sicut ⁊ ipᷣe xpᷣs ð quo legitur ꝙ (cepit
ihs pauere ⁊ tedeꝛe Acõtriſtari ⁊ meſtus eſſe
Seruilis timoꝛ ẽ ille quo ꝗs timet peccat̃ꝓ
pteꝛ gehẽnam. ⁊ nõ amore iuſticie: ſʒ foꝛmi
dine pene cohibet manũ ſzʒ ñ aĩʒ a pcto. Et
ð tali timore legit᷑ timor ñ ẽ in caꝛitate: ſʒ ꝑ
fecta caꝛitas foris mittit timorẽ. Initialiſ ti
mor ẽ ille quo quistimet gehennã ⁊ cũ hoc
dei offéſam. ac declinat a malo partim amo
re iuſticie.⁊ partim formidine pene.De hoc
timore legituz. Initium ſapientie timoꝛ dñi
intellectus bonus omnibus faciẽtibus eum
O mnes iſti timoꝛes ſunt impeꝛfecti.qꝛ ꝑfec
ta caritas foꝛas mittit timoreʒz. Sed filialis

confitẽdo xpᷣm.

ſiue caſtus timoꝛ ẽ ille quo ꝗs amor boni æ
uirtutũ ſuccẽſus puꝛe timet offendere den.
? ab eo ſeperai.ac declinat a malo tantum
amore iuſticie. Iſte timor ẽ peꝛfectus ⁊ non
expellit ꝑ caritatẽ.iĩmo auget᷑ m augmẽtuʒ
caritatis.Et ð iſto timore legit᷑.Timor qñi
ſct᷑s peꝛmanens ĩ ſeculum ſeculi. ohibet
ergo dũs ne timore humano uel mundano.
⁊ pp corporale periculum uel temporale cõ
modũ:de uirtute ad uiciũ declinemus. de ti
mor᷑̃ ſeꝛui ⁊ filiali ſeu caſto ſpecialiteꝛ nc di
cit Aug. Eſt timoꝛ ſeruilis ⁊ ẽ timor caſtus.
K ſt timor ne patiaris penam.ẽ aliꝰtimor ne
amittas inſticiam. Timor ille ne patiaris pe
nã ſerui ẽ. Nõ magnũ timeꝛe penaã:ſed ma
gnum amaf iuſticiâ. Eã deꝰ inocèétiã pro

bat.qua homo nõ metu pene fit inocens: ſſ3

amor iuſticie. Nam ꝗ timoꝛe nõ peccat q;
uis ñ noceat cui uult nocere.ſibi tamẽ pluri
mũ nocet.⁊ abſtinẽs ab ĩiquo opeꝛe. ſola tũ
reus ẽ uolütate.Et iteꝝ. Inaniter putat uic
torẽ ſe eſſe pct᷑i.ꝗ tiore pene ſñi peccat.qr ⁊
ſi non impletur ſoꝛis negotiu male cnpidita
tis.ipᷣa tſi mala cupiditas intus ẽ hoſtis.N
q;tũ ĩ ipſo ẽ mallet ⁊ nõ eſſe iuſticia punien
tẽ pct᷑a. Inimicus iuſticie ẽ ꝗ pene timoꝛe
ñi peccat.amicus ãt eꝛit ſi ex amore iuſticie
nõ peccaueꝛit. Mandatum dei ſi timore po
tiꝰ fit pene qᷓ; amore iuſticie:ſeꝛuiliter fit.⁊
ñ liberaliter.⁊ iõ nec fit.Nõ eniĩ bonꝰ fructꝰ
eſt.ꝗ nõ de caꝛitate ꝓcedit nemo ĩnitus fa
cit bonũ:ẽt ſi bonũ ẽ qðõ fac̃. qꝛ nihil ꝓdeſt
ſpuᷣs tĩoris.ubi ñ ẽ ſp̈s caritatis.h̊ Aug. uñ
⁊2 Qri.Qui ĩ timore ſeꝛuit deo.penam ꝗdẽ
euadit.mercedẽ ãt iuſticie ũñ habet.qꝛ ĩuitꝰ
fecit bonũ ꝑꝑ timoreʒ. Unde ẽt dicit poeta
Oratius.Oderũt peccar̃ß bõe untutis amor
Oderũt pecc are mali formidine pene. Unð

dicit ⁊ Seneca. Nõ putes uiꝛtutem Gᷓ̊ efſec

turam:ꝙ efficit nimia foꝛmido. Tertia rõ ẽ
ex ↄſideꝛatione diuĩe pꝛouidentie.qr proui
dentia dei ordinat᷑ uita ⁊ mors ſct᷑oꝝ. ꝗa ⁊
urationabiliũ aialum. g non ẽ eis timenduzʒ
ſiue uiuant ſiue moꝛiant᷑. Uñ dicit Cnne dno
paſſeres aſſe ueneunt) i.uendũtur (quia ue
neno uenis hʒ ſenſum paſſiui ſub uoce acti
ua) ⁊ tñ unꝰ ex illis quantũcunq; ſit parui pᷣ
tij ⁊ ualoris.ñ cadet ſuꝑ terꝛã ⁊ ĩ laqueũ.i.
ñ moꝛiet ſine pr̃e ur̃o.i.ſine ði pr̃is ꝓuidẽtia
ĩ q̃ ſt᷑t oĩa. Quaſi diceret nolite tiere moꝛẽ.
qr moꝛi ñ poteſtis ſine nutu ⁊ uoluntate dei
pr̃is:qð liquet ĩ minoꝛibus.Si ei paſſereſ ꝗ
pui ⁊ uiles ſunt ĩ auibus.⁊ minimi pretij.ſñ
ne dei uolũtate uel ꝑmiſſione nõ pũᷣt mori(¶
quanto) magis uos( ꝗ pluꝛis eſtis )hoc eſt
apud deũ maioꝛis dignitatis ⁊ pᷣtij.qr rõna
les.ac empti pᷣtio magno.⁊ ̃dẽpti ſanguine
xpi.ñ moriemini ſine ordinatõe di .ñ ẽ em̃ ꝓ
portio ualõis ifinitoꝝ paſſeꝝ ad unũ ſpm Et
ita ꝓatet ꝛatio ſecundum apreciabilitatem.

.r— — — -

lronsllonn hotul
olun mpij mn wſiun
gnucoilio eeml emn
deat ſancns nit on⸗
liilun rumereqn⸗
un niner iacel/
s ſny ll teg i
Cuſitine Med ei eran
ler rpoelt eo ante ne⸗
dihore ſpoeſ enult ne
Us uolebat intter tön ſen
lels ei tadebet bec Auß
ſeci ui bondaricqnid llia
nolaſtierebit cierei id zcee
NA at wigena peedun. D
dneſtatsd danm
Gendornmn cunominine
Hdootrading Aumari
ie eſnegtonsfmez
nnez cel dg roicedi
pllioneſuſt ertenn
mnii ecupeiit
roneſt inentun ge
Mertenz nonn neunk,

benefit inceen 6
noe ſ heren h)
ere.ſbitane gunt
igno oper, ſclti
Zhaniter putat nie
bene peccat qr
tii; male cupicira
mtus 6 hoftio. i
Hluſticin punen
g pene linote
x amore iuſticie
dei ſtimore po
e:ſeruiliter fin.
eni bon fruc
nemo initus ſa
. n nihil poeſt
itatis Bogen
gedpenam e
e badet iun
mdͤe er dicit poeta
vde nanns aneg
rmidine pene. Vi
es uinuten b eſer
vemio. Leti ſi⸗
ouidentie o, en

34
1 mnors ton. n⸗
gons eis ticnenems

Uidictlfne ue
nendüror (gais

ꝛime partis

Item poteſt ꝓbari ſecundum eternitatem.
7 ẽ ſenſus ſᷣm Piero.ſi perituꝛa ſine dei ꝓui
dentia non pereunt. uos ꝗ eterni eſtis time
ꝛe debetis.quõ abſq; dei ꝓuidentia uiuatis.
Ubi Lꝛziſoſtomus. Si ergo paſſeꝛes ĩ uolun
tate dei poſiti ſunt.ñ ĩ poteſtate homĩs.quoſ
deus ad uſum hominũ fecit quantomagis
uos ſñi eſtis ĩ poteſtate hoiĩm:ſed ĩ uolũt ate
dei.quos deꝰ ad ſuam gloꝛiam fecit.Si paſ
ſer euentu nec moritur nec cadit.pꝑ B; ipᷣm
qr opus dei ẽ.quãtomagis iuſtus homo ñ ẽ ĩ
euẽru poſitus.qꝛ imago dei ẽ.ſʒ aut a dᷣo tꝛa
ditus.aut a deo liberatꝰeuadit.ſi ĩ paſſeꝛibꝰ
nihil ſine ꝛatione agitur. quorum duoꝝ pptiũ
unus ẽ aſſis.quãtomagis ĩ uobis ſiñ ðo nihil

agitquoꝛum pᷣtiũ eſt ſanguis meus ſi ſic ha

bent᷑ paſſeꝛ es.quomodo habenai ſunt filij.
Iveoq; nõ debetis timere ho mines.qr ñ eſt
Iuobis illorum poteſtas:ſed dei.nõ enim qñ
uolunt impij tunc poſſunt nocere ſct᷑is: ſed
quàdo i lis nocendi tempus conceſſæꝛit ut ꝓp
uideat ſanctis ſuis coronam. que ẽ g ſapien
tia.illum non timeꝛe qui dat poteſtatem: ſʒ

illum timere qui accipit.ſi ergo non es tꝛadi

tus.ſine cauſa times.⁊ſi traditꝰes piter. ſine

cauſa times.deo ei libeꝛante homo tibi no

ceꝛe non poteſt. deo autẽ tꝛadente homo ti

bi pcere ſñi poteſt. ⁊ſi uult. neſcitis qũo pyla
tus uolebat dimitter̃ xpᷣm ſed non potuit.ꝗa

deus eũ tꝛadebat Pec Aꝛib. unde dicit ⁊ ſe
neca.uiꝛ bonꝰquicquid illi accidit equo ani
mo ſuſtinebit.ſciet eĩ id accidiſſe lege diui
na qua uniueꝛſa ꝓcedunt. Miſtice ſᷣʒ Vyl.
duo paſſeꝛes.ſ.coꝛpꝰ ⁊ anima minimo pᷣcio
uenduntur. cum pro minima delectatiõe dia
bolo tradũtua. Quaꝛta rõ eſt ex cõſideratio
ne ꝛeſuꝝectionis future.q̃ ſolũ ptinet ad ho
mineʒ.qr deꝰ hʒ prouidẽtiã de minoꝛibꝰ.ſ. ̊
capillis que ſunt extrema pars. ⁊? de ſipfluo
bominis. ut coꝛpoꝛe indebito numero ꝛedeãt
ergo non eſt timendum de alijs maioꝛibꝰ. ſi
ꝓpter deuzʒ morti tꝛedant᷑. Un dicit(Aeſtꝛi
qutem ⁊ capilli capitis onnes numeꝛati ſũt
Apud deum)⁊ in dei pñtia ⁊ ꝛedibũt quãtuʒ
ſufficit ad ornatũ corpoꝛis.ĩ ꝛeſurꝛectione fu
tuꝛa. ⁊? lõge magis corpꝰ ? partes corporis.
etiam ſi a deſrjs cõmeſta fuerint quãtũ ſuf
ſicit ad debitã ſubſtantiaʒz in reſurrectiõe re
dibũt.Quaſi diceꝛet. Moꝛi ne timueritis.qꝛ
in plenitudine ꝛeſuꝛgetis. Unde glo.ut ð to
ta taceam maſſa corpoꝛis: etiam mime par
ticule futur̃ r ſurrectioni ſeruantur.medita
tio huius reſurꝛectionis multum facit ad to
leꝛantiaʒꝝ maꝛtirij.qr ꝑ r ſurꝛectionẽ redibũt
in electis.ñ ſolum illa que ſunt õ neceſſitate
humane natnꝛe: ſed ẽt ea que faciũt ad oco
⁊c cuiuſmodi ſũt capilli.ñ g noſtroꝝ coꝛpuzʒ
taſum ptimeſcamꝰ. ſed omnẽ curam in eum
apud quẽ nec capillus perit pij ciamus ſcõʒ
Piero.ñ dixit ſaluator ꝙ capilli oõs ſaluan

Capitulũ.Luij.

di ſt᷑:ſʒ numerati.ubi ſcĩia numeri dem õſtra
tuꝛ.ñ eiuſdẽ numeri ↄſeruatio.ꝙ ĩmẽſam di
erga homines ondit puidẽtiam ⁊ ineffabilẽ
affectũ ſignificat.qr ni hil noſtroꝝ deum late
at.ñ ergo actu cõputationis: ſʒ facilitate co
gnitõis ſunt a deo omnia numeꝛata. qꝛ æu 2
gnita ſunt omnia numeꝛata ſunt omnia. beñ
etiã numerata dicunt᷑ q̃ ſeꝛuat.qꝛ illa q̃ uo
lumꝰſeꝛuaꝛe numeꝛamus(unð capilli nume
rati ſunt Jut ſeruẽt ad rſurꝛectionẽ głioſaʒ.
ſicut numeꝛat᷑ pecunia ut pᷣuet᷑. Miſtice (ſe
cundum Remig.) xpCᷣs caput eſt. inde pdeũt
capilli.ſ.omnes iuſti.qui pulchꝛe numerati

dicunt᷑.qr noia ſanctoꝛum ſcripta ſunt ĩ ce

lis.Et ſᷣm Lirillũ.caput hominis eſt itellec
tus.capilli ueo minutiſſime cogitationes q̃ᷓ
patẽt deo ⁊ diſcutiẽtuꝛ ĩ iudicio.Et bñ ꝑ ca
pillos ĩtellignnt cogitationes.ſicut enim ca
pilli capiti.ſic cogicationes coꝛdi adheꝛent.
⁊ omnes iſte numerati ſunt. ut bone rmune
ꝛent. male puniant᷑.Omnia ẽt opera nr̃ a ſi
ue bona ſiue mala:deo numerabilia ſt᷑.⁊ no
ta.ut iſta ꝛꝛemuneꝛent᷑ illa puniunt᷑. deinde
ↄcludẽdo ſubiungit. Nolite g timere.ſ. moꝛ
tẽ (qr młtis paſſeribꝰ melioꝛes uos eſtis).ſ.
quo ad ſtatũ nature.qr rõnabiles ? ppetui.
quo ad ſtatũ gre.qꝛ ꝑ adoptõm filij:quo ad
ſtatum futuꝝ.qr i gloria beatificandi.⁊ plu
ꝛis ac maioris ꝛeputatõis ẽ apud deum.quia
ad imaginem eius facti ꝙ ñ cõpetit creatur̃
irratõnali. Quita ratio ẽ ex ↄſideꝛatõe bt᷑er
tributõis(qr oĩs ꝗ confitebit᷑ me I? fidem
meã coram homini bus.ſ.malis nõ timendo
eos apud quos ↄfeſſio xpᷣi ẽ odibilis.ſʒ ñ eſt
magnũ confiteri coram bonis (confit eboꝛ ⁊
ego euz) gloria ⁊ uita e᷑na dignũ(corã pf̃e
meo ege ſammo.gꝗ eſt ĩ celis eterne beati

tudinis. ut appꝛobet. ut r̃ cipiat. ut rᷣmuerer.

S xpᷣs h̊ ↄfitebit᷑.i.ſit coꝛde ⁊ oꝑe fatebit᷑.
ñ recuſans mori p eo.⁊ confeſſione nominis
xpᷣi.ac mandatis eius uſq; ad mortem. fide
liter firmiteꝛq; ꝑſiſtens.ↄfitebit᷑ ⁊ xpCᷣs eũ ðᷣ
diuĩo indicio corã pr̃e ſuo ꝓ eo atteſtãs. ac
ipᷣo e gectu ̃ᷣmuneꝛatõm teſtionij adiecit:di
cens(( Uenite bñdicti pr̃is mei ꝑeipite rᷣgnũ
Inõ ſolum enim martyres:ſʒ ⁊ ↄfeſſoꝛes xpᷣʒ
confitent. Un An. Quà oli uenerandi con
feſſores ⁊ doctores doctrinis ſacris ⁊ opibꝰ
iuſtis confeſſi ſunt coram hoĩbus.nüũc ↄtite
tur eos coꝛazʒ pr̃e ſuo ⁊ ſanctis angelis eius.
Qudto ãt melioꝛ ẽ deꝰhoĩe tãtomelior ẽ con
feſſio eius ↄfeſſione hoĩs. Sexta rõ eſt ex ⸗
ſideratione future dãnatõis. or ꝗ coꝛam hoiĩ
bus ubi debet ꝓdeſſe ↄfeſſio nois mei nega
uerit me.ñ audenſ me oↄfiteꝛi ? ueꝛiratẽ euã
gelij:negabo ⁊ ego eum corã pr̃e meo tanqᷓ;
idignum ↄſeꝗ głiam ĩ celo. Qui eꝛgo h̊ xpᷣm
negauerit corde.non eredendo ĩ eum ł oꝛe.
qr non ſolum corde cꝛedere eſt neceſſatium
ad ſalutem.ſed etiam confiteri oꝛe pro loco
gq 3

De quibuſdã ĩpedimẽ

⁊æ tempore.caſau recuꝛrenteuł opeꝛe quia q
pᷣeeptis ñ obedit.⁊ ſi ore ↄfiteat᷑: factis tñ
negat.hũc xpᷣs negabit in tꝑre.ſ.extꝛeme ne
ceſſitatis.qn dicet(neſcio uos) ⁊ (ite male
dicci ĩ ignẽ eternů) Abi Crip. Oem rẽ poſſi
bilẽ quãtum ad naturâ carnalẽ mandauerat
nunc ⁊ penã ꝓponit ⁊ pᷣmium. ut mõ timore
pene.mõ deſyderio pꝛemij: uirtus anime ad
iuuet᷑. Sʒ prius dicit pᷣmũ.poſtea penã. qꝛ
miſericors deus ꝑatioꝛ ẽé. ad r̃ᷣmunerandũ q;
ad puniẽdum.git (ut ait Augu.)Ama que
pollicetur oipotens deus.time q minar om
nipotẽs.⁊ ſic uileſcit ois mundus. ſiue ꝓmit
tẽs ſiue terrens.ꝗ mundus (̃ʒ Aug.) pericu
loſioꝛ ẽ blanditijs q́; moleſtis.⁊ magis cauẽ
dus cũ allicit ſe duigi.quã euz admonet. co
gitq; contemni.
Oratio.
NO mine ihu xpᷣe da mihi ut ſic omneſ
d upiditates terrenas ⁊ ölect atões ui
tõſas deſpit i. ꝙ nihil ꝓ tuo nomine
in teeꝛis pati timeã ſed tuũ nomen ⁊ tua paſ
ſio ſic cordi meo ſempeꝛ iſcꝛibantur. ut pal
mã uictricẽ cõ ra omnia aduerſa ⁊ proſpeꝛa
ania mea haber̃ mereat.⁊ ſic te ↄfiteaꝛ coꝛ
de. oꝛe. ⁊ opere. corã homibus ĩ terris. ꝙ tu
ſm ꝓmiſſum tuũ cõfitearis me corã pr̃e tuo
in celis.ubi ð tua pietate ⁊ miſeꝛicordia cuʒ
ſanctis ⁊ electis tuis ꝑciper̃᷑ meꝛear gaudia.
p te bõe ihu ſic ↄfuẽtibus ᷣpromiſſa.Amẽ.

¶ De quibuſdam impedimentis perfe ctõis
. ſequele xpᷣi. Capitulum. Tüuij.

qꝛ dñs ihs ualõ noſ dilexit.⁊ ita
Et diligi uult a nobis.ideo uehem̃
iam amoris quem expetit onñdens
coõſequẽter ſubiungit dicẽs. Ignẽ
(C.ſ.diuinum.i.feruoꝛem ſpuſſancti.ac caꝛi
tatem dei ? ꝓximiueni ꝑ icarnat ionem ¶
mittere ĩ teꝛxram ).i.in homines ad cõſumo
tionez peccatoruz. inouationeʒ animaꝝ C
⁊ quid uolo niſi ut)mediãte ſufflatorio diui
ne inſpiratõis.uel humde pꝛedicatõis. uel.ſe
crete meditatõis (accẽdat᷑.i.)aꝛdeat ⁊ aug
mentet.qr caritas meꝛetuꝛ augeri. ut aucta
meꝛeatuꝛ pfici. uñ. Geg. Ignis quippe ĩ ter
ram mittit᷑.cũ ꝑ aꝛdorem ſpũſſancti afflata
terrena mens a carnalibus deſiderijs ſuis cõ
cremat᷑. Succẽſa ãt a ſpirituali amor̃ malũ
ꝙ fecit: plangit. ⁊ ſic aꝛdet terꝛa.quando ac
cuſante ſe ↄſcĩa:cor peccatoꝛis ĩ dolor̃ pnie
2czꝛemaruꝛ. Un Beda. Ignẽ ꝗppe dicit ſpũs
ſancti feꝛuoꝛẽ.ꝗ ſecreta cordis illuminas:cõ
tinuis motibus ad ſuperna ꝓuocat. uitia cõ
cupie caꝛnalis quaſi ſpĩias tribuloſq; ↄburit
aurea dſice domus naſa pbando meliorat.
2 lignũ fenũ.ſtipulamq; cõſumit.Et q ob h̊
ſolũ ð ſinu pr̃ is(exiui.⁊ ueni ĩ mundũ Jut bo
mines a teꝛꝛenis cupiditatibus ad celeſtia ðᷣ

tis ꝑfectõis ⁊ ſequelle xpᷣi.

ſyderia ſuccẽdã.ꝗd uolo aliud q;; ut hniꝰĩcẽ
dij iubar cũctas mũdi plagas iliuſtret h flᷣ
ma deuotõnis. uſq; in finem ſeculi fidelium
ſemper augeſcat ĩ coroe.neq; ullo ifidelium
Eſuctuũ extiguat ĩcurſu ł flatu. ec Beda
Un ẽt Pugo.õ ſancto Uictoꝛe. Poies gre
ſunt hi ꝗ per aſpirationez ſpũ ſſancti ſũt iliu
minati.ut bonũ ꝙ faciẽdum ẽ: agnoſcant ⁊ ĩ
flamati ut diligät. hec Pug. Si g te a uitijs
puꝛgaueꝛis: accendes ĩ te ignẽ diuini amõis
ſi dulcedinez diuini amoꝛis ĩ te pfecte guſta
ueꝛis.õ̊ dulcedine tꝑalit nõ cuꝛabis ⁊ ſubdit
tpᷣs miſſionis iſtiꝰ ignis.qꝛ ñ ꝑficiet eius miſ
ſio donec ipᷣe paſſus fueꝛit.Uñ dicit. GBaptiſ
mo ãt habeo prius baptizari.i.(ſp̃m Bedas)
ſanguinis ꝓpꝛij tinctione pꝛius habeo ꝑfũdi

⁊2 ſic corda cꝛedentiũ ſpũs igne inftämaꝛe.qð

eſt dicere äãtequã mitto ſpiꝛitũ:dabo me cru
cifigẽdum. Uñn dr̃. Non erat ſpũs datꝰ .qmia
ihs nonduz fuerat ꝑ reſurꝛectionem ⁊ paſſio
nis uictoriã glorificatꝰ. Quia eniz paſſõ xpᷣi
quaʒ ex magna caritate ꝓ nobis ſuſtinuit:ẽ
maximũ caritatis incẽtiuum.iõ dicit ſe ſ us
baptiſmo baptigãdũ.bapᷣʒ hic appellãs effu
ſionem ⁊ tĩctuꝛã ſui ſanguinis.ĩ ſua paſſione
benedicta.ex quo baptiſmus ⁊ alia ſacramẽ
ta eccłe hñt efficaciã. Quaſi diceret.uat igniſ
iſte accendatuꝛ.quo a meis omnia teꝛrena ð
ſpiciant.reſpeꝛſorie ꝓpꝛij ſanguinis ꝑfundi

habeo.ut baptigatus in ſanguine meo alios

baptiʒem in eo.ut eos magis in meum accẽ
dazʒ amorez. Uihil enim eſt ꝙ ita excitet
accendat nos ad diligendum deum. ſcut ꝙ
paſſus ẽ ꝓ nobis,.⁊ in ſanguine ſuo lauit nos
a peccatis noſtris. Ut auteʒ dicit Amb. Tã
ta eſt dñi dignatõ. ⁊ infundende nobis deno
tionis. ⁊ conſumande pfectõiſ in nobis.⁊ ma
tuꝛande pꝛo nobis paſſ onis ſtudiuzʒ ſibi ĩeſ
ſe teſtetuꝛ. Unde ſequitur. Et quemõ coaꝛ

toꝛ angoꝛ ⁊ contꝛiſtoꝛ uſq; dum ꝑficiat᷑ peꝛ

paſſioneʒ meus baptiſmus ⁊ hominuʒz ſalus
id eſt quanto deſyderio affecto or̃oneʒ meꝗ
⁊ paſſionez pꝛo ſalnte generis humani cõſu
mori. Quaſi diceret.multũ. Per hoc ergo ĩ
telligit magnum deſyderium eius. perfitien
di noſtram ſalutem per ſuam paſſionm. Uñ
alibi.(deſyderio ðᷣſyderani hoc paſcha mã

ducare uobiſcuz Jut mihi uniremini ꝑ dilec

tionem. AUnde Amb. Cum eim in ſe mhil ha
buit ꝙ doloꝛet.nr̃is tñ augebat eꝛumpnis. ⁊
tpᷣe mortis me ſtitiam pᷣtendebat.quam non
ex meru mortis ſue:ſʒ ex mora nr̃e redemp
tõis aſſumpſeꝛat. Ut ãt dicit Beda.qũo poſt
baptiſma ſue paſſiõis.pꝰ ignis ſpũał aduẽtũ
terra ſit arſura. öclaꝛat ſubdens (Molite aꝛ
bitraꝛi)i.falſo iudicio rõis opinaꝛi((qa ueni
mitteꝛe) i.rcurar̃ ↄfir mar̃ (pacẽ ĩ fra).i.

⁊cordiam praue celligatõis ſue carnalis af

flictẽis Cñ ueni pae Acilicer talem (mittere
Iquia gueꝛram conſtuuit.⁊ hoĩim inimicum

peiney⸗

iluun
wen in Uenſepe
aninſ m adie
men ſti eruaſocuun

io Ouiamethanitn
ſen ufmͤ
koag foen uenl.
lit uel normsle conitni
culoſeeoni/ore 1
ier nunto huber hoß
ſenn, reono remunctuto
Alt eectatc eritz wneſ
Neſetm uaf cieerer is
tehontnez Apatee uel ani
NencligetAin parentes
ſneſinez pietate ſe ſalun
lac petats altui mepyn⸗
natuircrſeum honen m
deiaacmegrenieſcln
iſtepaneſitenn 1
rRengeng weinen
katod gitsteize ſe
ſetetlemn lgeeſn
ſephum r öo rontlli
nicehe etmim nin
Oer ag howen ei
un giſpennn an⸗
Neccionnigfertng
dann fen n ginn⸗
heriſtele e ded
ent n
Gnkef

one pi nahiden ſitt
püs igne inhimmne d
o ſpnnitcidonen
n eratſpüsa nn
eſurzectonem t ſie
*Quig entzpaſo ſhi
le p nobis ſuſtinuire
nuum io ict ſe ne
pz bic gppellis efil
gulimio, i ſlia poſſione
ſmuo ? alia ſocramẽ
unſiciceret. ur igni
eig omnia terreng d
ijſanguinis pfundi
ſanguine meo glios
agis in meum gecé
eſthita eretet 1
nduw deum Feut
ungaine ſno larit nes
autcz Gicit And. Ta
fundenge nobis deno
fectöiſ in nobis 1 ma
ſonis ſucinz ſbi ief
nitur Kt lond e
or uſ gumpfcintp
ſmnus ? bonminig ſalts
ofeckocfonez nei

Pꝛime partis

dei facit (ſed gladium).i.ſeperationem ⁊ pᷣ
ciſionem eius que pacem ĩducit ? hominem

deo coniungit (Aeni ſeperare filiũ aduerſꝰ

patrem ſuu.⁊ filiam aduerſus matꝛem ſuam

⁊ nurum aduerſus ſocꝛum ſuam).ideſt ſecuᷣ

du gloſã. Ueni priuatos carnis affectus extiĩ
gueꝛe.ꝗbuſ ita iuicem diligunt. ut deo minꝰ
ſeruiant. penitus a dei ſernitio ſe auertãt.
Unñ loquituꝛ hic ð ſeperatiõe ſpirituali.ſ.ab
amore amicoꝝ ĩordinato.ñ ð corporali qñ ẽ
ſine cõtumelia creatoris ⁊ offenſa( ⁊ inimici

hominis) ꝗ:ſ.ſic operatus eſt ab alijs uel fi
de.uel religione: moribus.ſuntſ(domeſtici

eius) ꝗ ẽt ante ſeperationem ⁊ ſi carnaliter
diligũt. tñ ſpiritualiteꝛ odiũt.dum curſuz ui
te ſpùalis impediũt. Deinde oſtendit moduzʒ
quo uenit ſeperaꝛe homĩem ab amicis.⁊ po
nit pᷣmum ĩpedimẽtuz peꝛfectioniſ ⁊ ſequele
xpᷣi.ꝙ ẽ iordinatus amoꝛ propinquorum: di
cẽs( Qui amat patrẽ aut matrez. uel filium
aut filiam plus q; me)qð fit multiplicit᷑.cuʒ
ꝑp eos ad fidem ñſ uemit.uel acceptam dimit
tit.uel moꝛtale comittit. uel ſtatus ſui peri
culo ſe exponit( non eſt me dignus Ime ſci
licet ĩ mundo habere hoſpitem.in iudicio te
ſtem.l regno remuneꝛatorẽ. Secundum enĩ
aug.peccatoꝛ etiaz non eſt dignus pãe quo
neſcituꝛ.quaſi diceret dñs.Sic ueni ſepera
re homineʒz a patꝛe uel amicis.non quin pa
trem diligat.⁊ in parentes pietatem ſeruet
ſʒ ne p̃nazʒ pietatẽ ſue ſaluti.diuĩe religio
ni ac pietatis cultui anteponat.⁊ ubi pr̃i uł
matꝛi ñ põt ſeꝛuari honoꝛ aut pietas ſiñ offẽ
ſa dei.⁊ iactura propꝛie ſalutis. tunc onium
I ſuos pietas eſt ĩ deum ⁊ ſalubriter relinꝗg
tur pr̃ ⁊ mateꝛ.qr preferendus eſt cꝛeature
cꝛeatoꝛ.caꝛitas eniʒ ẽ ſic ordinata. ꝙ homo
debet deum diligeꝛe ſuꝑ omnia etiam ſuper
ſeipſum.⁊ iõo pro nulliuſ quãtũcuuq; amici
tia debet retardari.quĩ proſequatuꝛ ea que
piinent ad honoꝛem dei. Sub deo ⁊ pꝛopteꝛ
dum ꝗdꝗd amatur:ẽ amanduʒ. Uñ Pieꝛo.
VHic oꝛdo ĩ omni affectn neceſſaꝛius ẽ ama
pꝰ deum pr̃em. ama mr̃em. ama filios.ſi aũt
neceſſitas uenit. ut amoꝛ paꝛentuz ac filioꝝ
q mori dᷣi cõparet᷑.⁊ ñ poſſit uteꝛq; bᷣuaꝛi. Et
odium i ſuos:pietas ĩ deum ẽ. Cuca h̊ pᷣmũ
ipedimentum ſequendi xpᷣm. nota hic utile
exẽplum. Cuʒ ei quidam amore ꝓpĩquorum

detẽtuſ. ꝑ hoc a ſequela domini eſſet ĩpeditꝰ

quadam uice uolẽs apponeꝛe ꝛemediũ ↄuo
cauit eos ad ↄuiuiũ.Et iter epulas ꝛogauit
unũ ex illis.quẽ magis ſibi fivdᷣtem eſſe crede
bat pᷣ ceteris.ut ſi eum diligeꝛet:digitũ ſunʒ
minimũ ꝓ eo ĩ ignem mitteꝛet. Sʒ ille penã
timẽs hoc facer̃ rẽnuit⸗nec fidem quã ſimu
lauerit ei exhibuit.Et deinde ceteꝛis oĩbꝰ ꝓ
oꝛdinez ſimiliteꝛ ꝛequiſitis.idez quõ ĩ primo
etisz ꝛepperit ĩ eis. Tunc ꝓpoſituz ſuuʒ ape
ꝛiens omnibus dixit:ꝙ ob ſolũ amorez eoꝝ

Capitulũ.Liij.

hactenPa ſequela dñi retardatus eſſet. ſʒ qꝛ
fidem ĩ eis ñ iuenit: amplius retaꝛdari nol
let.⁊ qꝛ ipi minimũ membrum corpꝑis nolue
