tamur ad aſcẽſum: timeamus lapſum ñ eſt

tãti gaudij excelſa tẽuiſſe:quãti teꝛroris de

excelñs cecidiſſe. Pec Piero. Timeat ergo.
ambicioſus ⁊ ſe coꝛꝛigat. Ne apud homĩes

exaltatus ⁊ ad tempus falſis florẽs bõis apð
deum humilieruꝛ ⁊? ieteꝛnum nueꝛis peꝛeat
toꝛmentis. Quãto enim maioꝛi honore ſubli
matus quis fuerit. tãto maioris vtutis debi
toꝛ etit. aut maiõi ſupplicio ſubiacebit. Po
noꝛes enim ſunt quañ quedam ligna ad aug

mentãdum ignem ĩ futuꝛa pẽa. Uñ Criſoſto

mus. Ponoris ſiquidem magnitudo his qui

ñ digne uiuunt ĩ honore cumulus ĩcipit eſſe

pẽarum.hec Criſoſtom. Et tũc ambicioſus

z.pleclo non erud
ſnilmeumus
ter boc ſbefſetu
biter hor ſ⸗
iy relunt nte Au
o ſe guons gublics
umnmilntur Meecent
iebevv. Matunbus
g men geniat: unmumb⸗
conceruccelat. de his n
um chꝛſti ingeꝛunt: ſc dic
elos omini quid ſuper he
u, Py ngult regnanern
(ipes eyiterunt t ego non
iſtactenennis immo gr
mor di morus memor
us ateuidlis erpectatie
Undeſialinis adpnmn
eligitu kolleradile eſii
ſecundum Bernar.)non
oc miniſterium eligunn
pueet e Saule in regn⸗
dotio electis deo ſen h
relröunnmteef
nend ei ebet eligi n
ſclnſcegno piicig
logtinihiſöhitniſanet
agcunſnens od
. r
noden engcnrere
ſemtoffnſnciſtmneſ,

er hodie horoꝛ thöl
ditur. honoris nonoi
eBerf Kumtwraden
e ? orcje. a coctis panieꝛ
uſticus cyus tiquan ſ
uicturus ſit, cum ac cu
Ilti rita fiducia zala
onores:ſeſſe ſetirit 2
cto melueret: nec cum
quarumlibet offects
,nuc uero quia ſola at
pena: puum elle cleri
eſti. ſech uiles eſtinit
Peminertiori lotond
jem etiam Dernmn
rambicioſum ſt dicet
Zuriſſimum indicinz bis
tetes poteter iormnta na
erdia tua ſenper ſegne
ne ſubline uigeit euli
care ebec b. Achiili

H

——

6

ꝛime partis

nullam ꝛequiem habebit. Sicut nec in pᷣſen
ti habeꝛe uoluit. Cor enim ambitioſi nunq;
quieſcit:ſed uel honorem quem non habet
appetir. uel eum quem habet amitter̃ metu
it. ⁊ ſic diabolus coꝛ eius ſempeꝛ mouet ⁊ 20
tat. tanquam molendinum quod nunquam
pauſat.Et nota cirta hanc mateꝛiam.qued
preteꝛ ſymoniam ⁊ alia mala que frequẽter
non ſiue graui ſcandalo comittuntur ſũt ad
huc quedam mala. quibus hodie multi qi ñ
mala ſed licita eſſent implicantuꝛ. Pꝛimum
malum eſt. quia pleꝛiq; antequam uocentuꝛ
ꝓmoueri ad dignitates ⁊ curas eccłiaſticas
ꝑ ſe ⁊ per alios ſolicite querunt.nec uocatio
nem humiliteꝛ expectant ſed ambitioſe pre
ueniunt. Pi male accedũt teſtante apoſtolo
qui ſic ait.nec quiſquam ſumit ſibi honorẽ.
ſed qui uocat᷑ a domino tanq; Aaon. Auan
tumcunq; enim ſufficiens ꝗqs fuerit ⁊? uirtuo
ſus.pfecto non erit dignus.ſi non aſſumat᷑ ĩ
uitus. Nam cum quis honoꝛis primatũ am
bit ex hoc ſolo efficitur inſtignus quia ĩdebi
te pꝛeſumit. Unde Auguſtinus. Status ſuꝑi
oꝛ ſine qauo res publica non regitur.⁊ ſi bene
adminiſtretur indecenteꝛ tamen appetituz
Uñ ⁊ S:ego. Uiꝛtutibus pollens coactus ad
regimen neniat: uirtutibus ueꝛo uacuuſ nec
coactꝰaccedat.de his qui ſeſe in patrimoni
um chꝛ ſti ingeꝛunt: ſic dicit Beꝛnar. Audi qᷓ
ꝛelas domini quid ſuper hac temeritate loqᷓ
tur. Ipſi inquit. regnaueꝛunt.⁊ ñ ex me pꝛin
cipes extiterunt ⁊ ego non uocaui eos.quid
iſtuq temeꝛitatis immo quid inſanie:? Abi ti

mor dᷣi. ubi mortis memoria. ubi gehẽne me

tus ⁊ teꝛꝛibilis expectatio iudicij: Pec Beꝛ.

Unde ſi aliquis ad primum locum in eccłtia

eligituꝛ.toller abile eſt licet periculoſuʒ ga (
ſecundum Bernar.) non omnes qui uocãtuꝛ
ad miniſterium eliguntuꝛ.⁊ ad ꝛegnum.ſicut
patet de Saule in regno ⁊ de iuda in ſacer
dotio electis a deo.ſed ſi ſe ingerit procuꝛan
do ſe eligi. damnabile eſt ⁊ ꝑnitioſum omni
no.nemo eĩ debet eligi uel pꝛomoueri ſeu pᷣ
fici.niñ de quo ſpirituſſanctus inſpir auerit
alioquin ipᷣi ſprꝛituiſancto ĩiuria fit. Abi no
ta ꝙ cum ſanctus Todouicus rex francie a
quodam deuoto quereret. cur epiſe copi mõô.
ſicut olim ſancti non eſſent. ille (ut credit nu
tu diuino )reſpondit quia tunc epiſcopi per
inuocationẽ ⁊ inſpirationẽ ſpirituſſancti ab
electoribus canonice eligebantur. nunc v⸗
per ſupplicationes ⁊ procurationes. alias 5
eis pꝛouidetuꝛ. ⁊ ob hoc modo ſancti non ſt.
ſẽ olim comuniter fuerunt. Quo audito ꝛex
dixit. quod deceteꝛo nullatenus pro aliquo

ſupplicaret. Non ſolum autem qui ad curas

? dignitates ſe in geꝛunt in peꝛiculo ſunt ſed
etiam qui ad eaſ cum delectatione accedüt.
uel in eis cum delectatione perſeuerant An
gegoꝛins unu

ſquiſq; ſuperbus ꝛector totiẽs

Captz. lxviij.

ad culpam apoſtaſie dilabitur. Quotiẽs pᷣeſ
ſe hoĩbus delectatuꝛ ac honoꝛis ſui ſingula
ꝛitate let atur.unõ ãt hec uitioꝝ radix pullu

lat in coꝛde regentiũ.niſi ex imitatõe illius

qui deſpectis angeloꝛum ſocietatibus dixit.
Aſcendam ſuper altitudinem nubiũ. ? ſimi
ero altiſſimo. Unde magnopeꝛe curanduù ẽ.
ut qui regendis hominibꝰ pꝛefertur. apud ſe
penſer:qꝛ ad ſatiſſacienduzʒ diſtricto iudici
ð̊ ſua tantummodo anima uix ſufficit.⁊ quot
regendis ſubditis preſto ẽ reddende apð eũ

rat lonis tempore (ut ita dicã) tot ſolus aias

habet. Nam cui eſſe nunc iudicem libet hu
ic uidere tunc iudicem non libet. Numerari
enim culpe nequeunt. que habende pt᷑ᷣatis a
moꝛe perperrantur. Pec greg.non dicit qui
iudex eſt ſed cui iudicem eſſe libet.aium ui
delicet non gradum redarguẽs.⁊ ad uolũta
tem non ad factum uituperationem referẽs
Cui autem uiõre tunc iudicem non libet. de
numero repꝛoboꝝ ſe eſſe nõ dubitet. Sicut
enĩ electi tunc de uiſione iudicis gaudebunt
quia appropinquat eorum redemptio ſic ⁊

probi de uiſione iudicis dolebũt.quia appꝛo

pinquat eoꝝ peꝛditio. Unde ⁊ alio loco euã
gelij dominus dicit. Ue id eſt eterna damna
tio uobis ſcilicet imminet.qui diligitis pꝛi aſ
cathedras.Non dicit qui habetis.ſed qui di
ligitis:non arguens eos qui his uruntuæ ex
officij oꝛdine.ſed eos qui h̊ di hẽnt amat.uł
dum ñ habẽt affectãt.qð pꝛocedit ex ãbitõe:.
Ve quippe in ſcriptuꝛa ſacra notat e᷑nazʒ dã
nationem ⁊ gebẽne ſupplicium.ſed heu hu
ius ſecłi peregrinationem ⁊ pñs exilium. Un
Criſ. Pec dictõ ue.ſꝑ in ſcripturis dicitur ðᷣ
his qui non pñt euadere a futuro ſupplicio
Solẽt autem ãbitioſi ſe excuſãdo qñũq; alle
gare illuò apoſtoli ⁊ dicere. Qui epiſcopatũᷣ

deſyderat. bonũ opus deſiderat. Quibus reſ

ponoeri poteſt.quod opus eſt bonũ.ſed deſy

derare eſt malum. Sic ⁊ dici poteſt.qui auꝝ

furatuꝛ. bonam rem furatuꝛ.quia auꝝ bona
res eſt.ſed furari malum eſt. Unde apoſtolꝰ
ipſum opus tanquam bonũ ⁊ fructuoſum cõ
mendat chriſtus ueꝛo ipſum deſyderar̃ taqᷓ;
malum ⁊? uanum ↄdemnat. Sic ergo patet
ex xpᷣi vbis ⁊ ceteris ſcriptuꝛis.quia ambitõ
ſus non eſt i ſtatu gratie ⁊ ſalutis. Patzꝭ hoc
Er ex quibuſdam ꝛationibus ⁊ cauſis.quia ĩ
tot humanis defectibus nulluſ ꝛelinquituꝛ ã
bicioſo locus excuſationis ⁊ peꝛ hoc graue
ei imminet periculum peꝛditionis. Multi eĩ
p infirmitatem uel ignorantiam aut in toto
aut in pꝑte de peccantis excuſantuꝛ:ſed ambi
cioſus cui pꝛeeſſe libet.per nullum hoꝛum ðᷣ
fendituꝛ.non quidem per infirmitateʒ: quia
ducatum gꝛegis libẽs ſuſcepit ⁊ tenuit: ⁊ iõ
tanq;ᷓ aꝛies ĩ grege fotis pꝛe ceteꝛiſeſſe ðᷣbu
it. nec ꝑ ignorantiam. qꝛ magiſteꝛiũ alioꝝ aſ
ſnmere ⁊ tenere ſibi placuit.⁊ iõ ignorare ñ

De ambitione ⁊ quibuſdam alijs

debuit ꝗ mgr eſſe uoluit. Talem eꝛgo. ſ. am

bicioſuzs ⁊ cecitatẽ eius ualde plãgere debe

mus ꝗa hoĩem ad dei imaginẽ factũ.ipᷣʒʒ lu
cifeꝝ (ut ſupꝛa ꝑ Greg.dr) imitari uidemus.
Et gꝗa abicioſus ĩ rãro vᷣſat᷑ ꝑiculo.iõ ꝗ ſciẽ
ter talẽ eligunt uel ꝓmouent.aut i ſtatu ſuo
fonẽt ⁊ ðfendunt.grauit᷑ deü offendunt. ⁊ ſe

piicipes cũ eo ĩ culpa faciũt. Uñn timendum

Ee ↄſenciẽtibus ambicioſo.ne cadant cuʒ eo

ſicut ↄſenciẽtes lucifeꝛo cecideꝛũt cum illo.

Iſta maledicta peſtis ambitõis totam i ficit
religiõeʒ xpᷣianitatis.⁊ ſcãdalũ toti mõo per
turii.ñ ſolu ĩ clericis:ſʒ ⁊ ĩi religioſs. Ue ꝗ
miſezis ad quos phariſeoꝝ (ꝗbus dñs ue ĩpᷣ
cabat) uicia trãſerunt:ꝗ ꝑ bꝛeue ⁊ ĩceꝛtum
huius uite ſue cuꝛiculum.quo pct᷑a plãger̃
debuer̃t. ad dignitatẽ ⁊ honoꝛẽ aſpiꝛare. uł
ꝓ his labõare ſen ẽt certaꝛe.ði tiore poſtpo
ſito nñ metuũt. Scõm malũ ẽ.ꝗa ſepe caꝛna
les amici ĩ bñficioꝝ collatõe alijs melioribꝰ
?7 dignioꝛibus pᷣferunt.quoꝝ ꝓmotoꝛibꝰ ue
dãnatõis ppheta ↄminat᷑ dicens. Ue ꝗ edi
ficat ſyon in ſanguinibus. Multi eĩ qꝓ ami
coꝝ caꝛnaliũ ꝓmotiõe.⁊ coꝛpus ⁊ aiam eteꝛ
nis exponunt incendijs: ꝗ ecõueꝛſo ꝓ eoꝝ li
beꝛatõe extꝛemũ digiti ùx ad hoꝛã ponerẽt
ĩ toementis. Multis ꝗdẽ pᷣlatis pcurat dya
bolus amicoꝝ carnaliũ multitudinẽ. ut eo⸗
ĩ carnali affectõe ⁊ ꝓmotiõe obſenꝛet digni
tatem ⁊ ſanctitatẽ. Sepe nãq; nepotes pᷣla
toꝝ ⁊ alij carnales amici ꝗ an ipoꝝ pᷣlatoꝝ
ꝓmotõem non apparebant poſt pmotioneʒ
coꝝ apparere incipiunt. quañ una die. ſ. pro
motõis nati uideatur. Sed ſuper hoc põt ec
cleſia diceꝛe illo iſaie. Quis geuit mihi iſtos
Ego ſterilis ⁊ ñ pariens tranſmigrata ? cap
tiua ⁊ iſtos ꝗs enutriuit. Ego deſtituta ⁊ ſo
la:⁊ iſti ubi erant.ſ.añ pᷣlati pmorõeʒ. Unð
ait gdam. Cũ factor reꝝ pᷣnaret ſemie clex.
Ad ſathane uotũ ſucceſſit turba nepotũ. Pi
tales ꝗ ĩ ꝓmotionibus amicos caꝛnales pfe
runt.factis ⁊ opeꝛibus ſuis illð pſalmiſte di
cunt.hereditate poſſideamus ſanctuarium
dei.Et iõ timer̃ hñt maledictõem que ibidẽ
ſeꝗtuꝛ:qᷓ; non ſolum eccłia ⁊ alij: ſed ẽt ipſi
met ſibiipᷣis ĩpꝛecant᷑ ſepius cũ oꝛãt dicẽtes
deus meus pone illos ut rotã:⁊ ſicut ſtipulã
ante faciẽ uẽti. Sicut ignis ꝗ ↄburit ſũuazʒ
7 ſicut flãma ↄburens montes. Ita pſeque
ris illos in tempeſtate tua ⁊ in ira tua turba
bis eos. Imple facies eoꝝ ignominia ? que
ent nomen tuuz dne. Erubeſcant ⁊? ↄtuꝛbẽ
tuꝛ in ſeculũ ſeculi ⁊ ↄfundant ⁊ peant. Ubi
nota uiſionẽ de quodã pomtifice nimis ad cã
nales amicos affecto.que ſtatim poſt moꝛtẽ
eius oſtenſa eſt cuidam legato ecclłie in uia
iam poſito. Quodam eniz mane cũ idẽ lega
tus excitatus a ſomno uellet oꝛare ut cõſue
uerat: ſubmiſſus ẽ ꝗdam lectus in ſupficie
aureis tapecijs circuſeptꝰ.in cameꝛa ubi ge

elericoꝝ deſectibus.

ſcebat.in quo reſidere uidebatuꝛ ipſe defun
ctus.ad modum pontifieis oꝛnatus ⁊ in g 20
eius multi de geneꝛe ſuo per euzʒ ꝓmoti ⁊ di
tati choꝛeã ducebant ⁊ cantilenas lugubꝛeſ

cantantes in hunc mom ꝓclamabant. Ma

ledicta ꝓmotio ⁊ exaltatio tua. tu. n. es ꝑdi
tõis noſtꝛe cã. Ille vo circũquaq; reſpiciens
maledictõem ſilꝛ eis impᷣcabat dicens. Ma
ledicti uos a deo.ꝗa ꝑꝑ uos traditꝰ ſuz igni
ꝑpetuo.Et hec dicens cooꝑtoꝛiũ auꝛeuʒ ele
uauit ⁊ fläma de lecto cuzʒ fumo fetidiſſimo
aſcendit:⁊ ſic uiſio diſparuit. Hec ãt uiſo pᷣ
dicto legato.angelo ſibi ꝛefeꝛente ideo oſtẽ
ſa fuit. ut ipᷣe a ſilibꝰabſtieret.ꝗa ofũcti ſue
ceſſoꝛ futurus eſſet. Poſt hec quodã tpᷣre ꝗ
dam pontifex alius ꝓmotioni carnaliũ ami
coꝝ nimis intentus cũ ex infiꝛ mitate in qua
ꝑ medicos neglectus fuerat morti eſſe ppin
quus.quaſi de ſalute corꝑis ⁊ aĩe deſperatꝰ.
dixit pluribns ciꝛcũſtantibus ⁊ audientibꝰ
Medici abſtulerunt mihi coꝛpus.⁊ amici ꝗ
nimam. Eccee qualeʒz retributõeʒ de amicis
habuit quos ſic carnaliteꝛ dilexit ⁊? pmouit.
Sic ⁊ hodie multi ꝛeligioſi caꝛnalitatem ni
m's ſeqntes: ñ ea q̃ ſpᷣs ⁊ di ſt᷑.ſʒ q̃ͥ cãnis ⁊
dyaboli ſt i electõibſuis ſapiũt: ⁊ magis cõ
pori qᷓ; aie ꝓuideꝛe ſoliciti ſunt. Multi eĩ po
tius eligunt bonum coquum.ꝗ caenalibꝰ no
luptatibus eoꝛum ſatiſfaciat.quam uuꝛum
deuotum qui utilitatibus animaꝛum profici
at:ut ſic ſimul cum illo ducant in bonis dieſ
ſuos:⁊ quaſi de alia uita deſperati. recipiãt
bona in uita ſua.ac ſi ſic iretuꝛ ad aſtꝛa. Hi
tales ſimiles illis ſunt.de quibus ſeneca ſic
dicit.quidam uoluptatibus ſe immeꝛgunt.
quibus in conſuetudinem adductis careꝛe
non poſſunt. ⁊ ob hoc miſerrimi ſunt ꝙ eo
perueneꝛunt:ut illis que fueꝛũt ſuperuacua
facta ſint neceſſaria. Pis etiam talibꝰ appli
cari poteſt:ꝙ de quodam patre factum eſt.
Qui cũ quadam uice melius ſolito ſe ꝛefecii
ſet.nocte ſequẽti dyabolus ſibi aſiſtens uen
trẽ eiꝰ ſuaniteꝛ q̃ſi manibꝰ ↄtrectãdo deælini
uit: ⁊ quaſi eum ſubſanãdo dixit. Modo bñ
modo bene. Ille autem diaboli illuſionem ĩ
telligens. penitentiam de hoc exceſſu egit.?
ad abſtintiã ↄſuetã rediit. Iſtud ẽt vbũ ſcʒz
mõ bene modo bene.poteſt dici cuilibet in
hac uita ꝓſpeꝛate uel delicate uiuẽti. Et ſi
militer iſtud euãgelij(⁊ ꝗdẽ ĩ hac die tna q̃
ad pacem tibi: nunc autem abſcondita ſt᷑ ab
oculis tuis.)ſcilicet mala futuri temporis.
Tercium malum eſt. quia pleꝛumq; cauſa
mala mouente ⁊ alliciente. indigni ⁊ quan
doqʒ etiam mali ⁊ hoſtes xpᷣi ad ectlena ſti
ca beneficia promouentur. ⁊ magis perſo
nis quam eccleſijs.magiſqꝛ utilitati pꝛiuate
qu communi pꝛouidetu:: Nec fiunt clerici
uel prelati deo ſed mundo. Unõ magna cu
ꝛa eſt multis. Ut in domo ſua officiales uti

6

ini pꝛĩ aboo
iileet ſhiſun
ſy rorlimn leitut
ums t mcenee⸗
ſir ponoees B
tite ci ſuoꝛa tepli pinac
ſeee zamaui giubol
iy cummle afectona
cecite talbns deſcech
nel eon notoldus acqu
deponttintectotlaroin
lon ad ſunhondre ſech
icignoiecclig eratan
coignomimte apud ind
dielt geg neceſſed
octis pbeat ſollener
ſeint uuere guitis heſf
itz hoin Cucatü ſuſen
niuedorre:neg ag he
Cigal, gcreſecared
len lun giighee in g
nante ſae:inör figr ui
Vic thoijeaond multo
tionion Duiſtonide
leſus)i ur dor⸗ .

inq
fuerat morti eſſe

corpig ? gie deſper⸗
kamibus: antnd.
tmibi corplg d anici⸗
rembuez geniens
Alſter gilert tpnouf.
ligiof caenalitatem ni
biot dſeh ciint
nis ſapint:r magis c
iti unt, Multi ei po
um. 9 caenlib no
faciat. quam unum
us animatufn profici
dncant in bonis dief
deſperati recipiat
ciretm ad aſna. Pi
de goidus ſeneca ſe
tionsſe immergum.
nem adductis corene
cmiſerrimi ſunt es
que fueꝛit ſuperuacua
pis etiam talib apell
Gam pare ſun el⸗
mnelius olib ſeieſicl
bolus ſtiafftenn ven
nibe hmeclido deli
nco dirtt. Modod
ndiaboli Moſioſenn

ꝛime partis

les piciant.ſed parua cuꝛa ẽ eis ut in domo
dei miniſtros idoneos inſtituant: qꝛ heu q̊ſi
nulla miniſtꝛoꝝ xpᷣi ẽ electio.cum tam mini
ſtri hoĩm ſepe cum magno eligãtur conſilio.
Proh dolor ſepe magis ĩſufficiẽtes aſſumũ
tur ad ſtatũ clericoꝝ ⁊ ad eccleſiaſtica bene

ficia ẽt cuꝛata q; ad ſtatũ mechanicoꝝ ł ad

aliq̃ huiuſmõi officia. Qui eĩ mechanieꝰ ẽẽ
nolueꝛit: neceſſe ẽ ut ad ſuũ officiuũ ſpectãtia

ſciat uel adiſcat.ſed pleꝝq; in clericis Hq̊ fal
lit.Quũo g tales ꝑ ignoꝛantiã poterũt excuſa

ri.maxie ſi ad dignitates ⁊ beneficia curata
fueꝛint ꝓmoti. Unde Ber. Que ignorantia
excuſaꝛe poſſit hoiem.ꝗ ſe mgr̃m infantiuzʒz
doctoꝛẽ inſpientiũ ꝓfitet᷑. Taliũ ꝗppe dum

gquis ꝓmouetur. recte a diabolo ſupra tẽpli

pinnaculu eleuat cui diabol? q̃ſi ſubſãnãdo
tac loqt.¶ Si filiꝰ ði es mitte te deorſũ) Jã
int᷑ filios ðt ↄputatus es:iã ab his qui te nõ
cognoſcunt aideꝛis eſſe ꝙ nõ es. Fac igr ali
41. uñ lauõris uñ głioſꝰ hẽaꝛis: uñ magnꝰ
ao hoĩbꝰ uidearis.(¶ Mitte te deorſũ.)quid
eĩ tã ppꝛiũ diabolo:qᷓ; ſuadeꝛe ut unuſquiſq;
idign eccłe ſe ſibi ſuomittat.Et revᷣa hi taleſ
ſp deorſum ſe mittũt: qr ſolas diuitias digni
tates ? gloriam qᷓrentes quotidie deteꝛiões
fiut. Oꝛomotores ẽt talium ĩ quacũq; digni
tate. q̃n ſupꝛa tẽpli pĩnaculũ ↄſtituti.ſe ad ꝑ
muaſionẽ ⁊ conſiliũ diaboli deorſum mittunt
qñ ꝑ carnalẽ affectõm.łaliã cãm malaʒ eos
excecãtẽ talibus ↄdeſcẽdendo.eos ꝓmouẽt
uel eoꝝ ꝓmotõibus acquieſcũt. Simea ꝗp
pe ponit᷑ in tecto ⁊ latro in ſcalis coraʒ popu
lo ñᷣ ad ſui honorẽ ſed ad ðriſionẽ.ſic ẽt ẽ de
indigno ĩ eccłia exaltatio. Uñ Seneca. To
co ignominie ẽ apud indignũ dignitas. At ãt
dicit greg. neceſſe ẽ. ut is ꝗ pᷣeſt.que exẽpla
ſubditis pbeat ſollerter attendat.⁊ tantis ſe
ſciat uiuere quãtis pᷣeſſe.Et iõ: ut idẽ dicit.
ñ d hoĩm ducatũ ſuſciꝑe.ꝗ neſcit hoĩes bñ
niuẽdo pᷣire: neq; ad h̊ eligat ut alieꝝ cłpas
coꝛrigat.q ꝙ reſecare ðouit ipe ↄmittit. Et

iten. duꝝ quippe ẽ ut ꝗ neſcit tenere moõðra

mia uite ſue: iuõx fiat uite aliene. Hec gꝛe.
Sic ⁊ hodie apud multos ẽt religioſoſ ĩ elec

tionibus ⁊ puiſionibꝰ timoꝛe dei poſtpoñto

(ieſus).i.uir bonꝰ ⁊ dignꝰac dei amicus.ꝗ

ſe ⁊ alios ſaluare ſtudet reprobat᷑ (?⁊ barra

bas latꝛo inſignis) i.malus ⁊ indignus ac xpᷣi

boſtis. ꝗ ſe ⁊ alios in aĩa pimit eligit᷑ uñ ꝗ
talibus ꝓmotionibus faciendo uel cõſenci
endo culpabiles ſt᷑.ipᷣo ſuo facto ł ↄſẽſin cuʒ

indeis dicunt.¶ Non hunc ſed barrabam. R
Et iõ timeant tales ne alienati a ieſu ſalua
toꝛe. partem ſortiantur cuʒ barraba latrone
Tales quippe ſc electi ſt᷑ ſubditis magis in

ruinam ⁊ ſcandalum quam in reſurrectionẽz

⁊ boni exemplum: ⁊ hoc fermentum prelato
ꝛum corrumpit totam maſſam ſubditorum.

quia dum caput egrotat cetera membora do

Caplʒ. lxviij.

lent.E grotant. quidem ſed non ſanantu?ꝛ.
qꝛ morbum noli me tangere babeꝛe uidẽt.?
int acti ꝛemanentes ꝑ eos quorum iteꝛeſt de
bite ñ coꝛꝛiguntuꝛ.Et iõ hen iã apud plures
de capite facta cauda. ð pꝛiore poſterior. ⁊

de mngro diſcipulꝰ. utinã xpᷣi ñ diaboli.Sʒ

timee habẽt hoĩes ĩ his culpabiles. ne iuſti
cia ꝑ eos neglecta.ad ſuꝑnum indicẽ q̃relaʒ
ſuam diꝛigat᷑: ⁊ ilie uoces querimonie eiꝰ ſuſ
cipiens.iuſto iuoicio ſao uindictam ſuã ſuꝑ.
preu aricatores rectitudinis inducat.Et iſtõ
in multis talibus factum nouimus ⁊? adhuc

frequenteꝛ fieri uidemus. ſz ꝗdam miſeꝛi ſic
ſunt excecati.ꝙ nec cognoſceꝛe defeciꝰ ſuos

uolũt.uñ talia flagella ꝓcedut:⁊ ideo ſepe g̊
uioꝛa eis ſupueniunt. Quartũ malũ ẽ qꝛ unꝰ
bñficio uno ñ ẽ ↄtentus.ĩ alioꝝ clericoꝝ pᷣiu
dicium ⁊ damnũ plura occupat:⁊ alijs eſuꝛi
entibus ipſe ſe pompis ⁊ uanitatibus inebꝛi
at. Paupeꝝ enim neceſſitatibus ſubtꝛahif.
ꝗcquid diuitum uanitatibꝰ accedit.⁊ multi
tudo ſeruoꝝ multitudinem pauꝑm facit. uñ
Eꝙ coiteꝛ dicit.Quicꝗd delirãt reges plec
tuntuꝛ achiui.Et ꝙ peius ẽ. inteꝛdum unus
ad unum etiam beneficium minus idoneus
plura occupat: ⁊ ꝗ umcũ qᷓ;uis modicuʒ uix
offem̃ implere ſufficeret.plurimoꝝ ſtipẽdia
ſibi uèdicat. Plura ꝗnem beneficia hentibꝰ
parat uagãdi ⁊ delinqndi materia: diuinus
cultus ⁊ hoſpitalitas i ipſis bnᷣficijs minuit
eccleſiaruʒ cõmodis ⁊ honoꝛi detrahit.que
hoc ĩ ſpũ alibꝰ ⁊ tꝑalibꝰ multipliciteꝛ colla
Puntar. Sed eſto ꝙ tales hẽant diſpenſatio
nẽ. ſuꝑ pluralit ate bñficioꝝ nũgꝗd diſpẽſatõʒ
habere poterunt ſuꝑ perpetratione pᷣdictoꝝ
malorum. Que qunidem mala tanta ſunt ꝙ ſo
la ad damnationem ſufficiunt. ⁊ reũ ĩ ĩfeꝛnũ
detrudere poſſunt: ubi unus ut plures in bñ
ficis.erit unus ut pluꝛes ĩ tormentis. Iſtos
ſᷣm Berũñ.ſupra montẽ excelſum ualde dia
bolus ducit.ꝗbus ẽt omnia ꝛegna mũdi ⁊ eo
rum gloriam oſtendit: ⁊ oſtenſa ſi ꝓcidentes
eum adorant dare ꝓmittit. Et reuera poſtqᷓ;
auaricie ſue ↄſulendo multa beneficia adep
ti ſunt eum adorãt.eum colunt ⁊ uenerãtur
eum quaſi deum ſequunt᷑ ⁊ poſt eum in tene
bris demerguntuꝛ. Ubi nota q̃daz. exẽpla ð
hac materia. Guilheimꝰ ꝑiſienſis epiſcopus i
theologia regens.conuocationẽ fecerat ma
giſtrorum.⁊ propoſita queſtione ð pluralita
te beneficiorum.ſolleꝛti ⁊ longa diſputatiõe
ꝓbatum eſt: duo beneficia dummõ unũ quiĩ
decĩ libras ꝑiſiẽſes ualet.ab uno teneꝛi cuʒ
ſalute ñ poſſe. Poc determinauit pᷣdictꝰepii
copus.hoc oẽs alij magiſtri theologie deter
minauerunt.exceptis duobus ſcilicet mgro
phillippo piſieñ.cancelario:⁊ mgr̃o arnol
do poſtmodum ambiañ. epiſcopo. Quid
aũt predicto phillippo cõtingeꝛit audiamꝰ.
Agonizante in morte dominus Suuhelmus

De ambitione ⁊? quibuſdam alijs

epᷣs tanq; bonus paſtoꝛ uiſitauit.rogans euz
ut ſingulaꝛi opinioni ð pluralitate bũficioꝝ
cederet: æ oĩa bñficia ſua uno excepto i ma
nus eccłie reſignaret. Sʒ rênuit dicẽs ſe uel
le exꝑiꝛi.utꝝ eſſʒ dãnabile plura bũᷣficia ab
uno teneꝛi. Moꝛtuus ẽ ergo ſic ⁊ pꝰᷣ paucos
dies dicto ꝑiſienſi epo ĩ tetra: ⁊ mipᷣabili foꝛ
ma appaꝛuit: dicẽs inteꝛ cetera 1 pluralita
tem bñᷣficioꝝ ſe eſſe danatum. Silꝛ alius ꝗ
dam clericus magne litteꝛature appaꝛẽs cui
dam poſt moꝛtem ſuam dixit ſe dãnatum ob

hauc ſolaʒ câm.ga duas tenuit pᷣbẽdas. Su
per hac eadez qõe Robertus romane eccle

ſie cardinalis ⁊ magiſteꝛ in theologia inter
ꝛog atus.moꝛti uicinus rũdit. Dico iaʒg migra
tuꝛus a uita. ꝙ moꝛtale ⁊? dânabile eſt plura
teneꝛe beneficia. Poc idem ſancte memoꝛie
ſdetr?ꝰcantoꝛ paꝛiſieñ.⁊ dixit.⁊ ſcꝛipſit. Poc
idem magiſteꝛ guihaꝛdus cameraceñ.epᷣus.
nerbo huiuſmodi confirmauit. Nollẽ inquit
ꝓ toto auꝛo aꝛabie una nocte duo bñjfᷣficia ðᷣ
rtineꝛe: ⁊ hoc ꝑꝑ diſcrimen ĩceꝛte uite. ſuper
hoc ẽt narꝛante Beꝛ. quõdã dñi pape penitẽ
tiaꝛio.cũ GBGeate memoꝛie Gꝛeg.papa nonus
iterrogaret.ſi poſſet de plenitudine poteſta
is cum pluꝛiuz beneficioꝝ detentoꝛibus diſ
penſare:ꝛñdit.non poſſum:inꝗt niſ tũ ſupeꝛ
nexatõe detinentiuz' diſpenſar᷑.ꝙ forte ideo
dixt.ꝗa ut uiſum eſt pluꝛa mala ac peccata
geauia ? ineuitabilia inõ ſubſequũt᷑. ſupeꝛ
ꝗbus faciẽdis diſpenſatio cadere non uidet
ꝗqa peccatum ĩ nullo caſu concedituꝛ. Quis
ergo erit ſapiens ꝗ ſe fallar. ⁊ tanto diſcrimi
ni ↄmitt at᷑.E ſto ꝙ multi dicant hoc. ⁊ mul
ti alij. in Zrium opinent. hoc ſolum tamen
moꝛtale ab auguſtino doctoꝛum maximo in

dicatuꝛ: cum ꝗs incertitudis piculo aut mõ

talis peccati diſcꝛimini ſe ↄmittit.Sic ⁊ ho
die multi religioſi.ñ ſolum gꝛangias ſʒ ⁊? ec
cleſias.non ſine aĩaꝝ ꝑiculo ſibi incoꝛpando
multiplicare ſoliciti ſunt. exponentes ſe pe
riculo reddende rationis de aĩabus eccłaꝝ.
gquaꝝ decimas ⁊ fꝛuctus ꝑcipiunt. Quintuʒ
malum ẽ ꝗa pleꝛiq; in beneficijs non reſidẽt
⁊ fꝛuctus eoꝝ ꝑcipientes debitũ ꝓ his labo
⁊em ulł ſeꝛuitiuz eccłijs non impendunt. gau
dent ⁊ ſe iactant.ꝗa habẽt tot floꝛenos ſibi
appoꝛtatos: ſed timeàt ne ſint floreni eos ad
ifeꝛnum poꝛtãtes.ruſtꝛa. n. ſe iactant hr̃e
bificium uel meꝛcedem. cuius non exhibẽt
opatõem. Sʒ eſto ꝙ tales habeàt diſpenſa
tõem ſuꝑ abñtia ſeu ñ ꝛeſidentia nũꝗd diſpẽ
ſatõem hĩr̃e potef̃t ſuꝑ pct᷑is ⁊malis ↄmittẽ
dis.qᷓ ieuit abiłr ſequùtur ex eoꝝ abſentia ⁊

negligẽtia. ⁊ idᷣo bene eis ẽ ſi habeꝛent uica
rium i tormtis.ſicut excuſdo ſe chcũt hr̃ ẽ
bũficijs. Qui.n. ̃ſideꝛe nolunt in bnficijs ti

mere habẽt ne reſidẽtiam ppetuã faciant in
torm̃tis.Et ĩ hoc magis ðᷣlinquũt pᷣlati ⁊ eu
ram hntes aĩaꝛum.ga ex illoꝝ abũtia maiꝰ

clericoꝝ defectibus.

ſequitur periculuz. Panci quideʒz ex eis pa
ſtoꝛes ſʒ multi mercenaꝛij ſunt: gꝗa non lucꝝ
aĩaꝝ.ſʒ mercedẽ tpᷣꝛalis ↄmodi aut lucꝛi uł
honoris q̃tunt. Iſtis bñᷣ ↄgruit illud Berñ.
ubi aſt.ue tibi clerice.mors ĩ olla.mõs ĩ hu

iuſmòi delicijs. Peccata ei populi comedis

ac ſi ꝓpᷣa minus ſufficere uiderent. Sumptꝰ
eccłiaſticos gꝛatis habere te ꝛeputas. Sed
bonum erat magis fodere ⁊? mendicaꝛe. Et
nexv: Audigtius lacte ⁊ lana conuincit᷑.ſi nõ
paſcit oues.ſi non uigilat in cuſtodia gregis
iudicium ſibi manducat ⁊ ueſcitur. Quid ti
bi inſpiẽs delicie ſapiunt.ꝗd diuicie ille ce
cos delectant oculos.ꝗbus mereris tam gra
ue iudiciũ tam dure temetipᷣm obligas ꝛ6i.
AUniuerſa ſiq dez uſq; ad quadrantem nouiſ
ſimum exigeris.hec Ber. Et iteꝝ ſuꝑ illo v
bo ꝓphe.pcta ppłi mei ↄm edent. Quaſi di
cat. Peccatoꝛum precia exigunt ⁊ peccami
bus debitam ſolicitudinem non impendunt.
Quem dabis mihi de numero pᷣpoſitorum.
qui non plus inuigilet ſubditoꝛum euacuan
dis maꝛſupijs qᷓ; uicijs extiꝛpandis.Ubi qui
orando flectat iram. ꝗ pᷣdicet annum placa
bilem domino.Teuioꝛa loquit᷑ grauiora gra
uius manet iudicium. Miniſtꝛi xpᷣi ſunt ⁊ ſ
uiunt antixpᷣo. Ponorati incedũt de bõis do
mini.q dño honorẽ ñ fecerũt.h̊ Ber. Sunt
ãt ꝗdam ꝗ eccleſijs ⁊ ouibus ſuis ppꝛijs de
ꝛelictis.alijs deſeruiunt eccleſijs uel pᷣdicat
populis: ſed p hoc de negligentia eccłiaꝝ ?
ouiu m ſuaꝝ non excuſant᷑ apud deum. ꝗa

fdddent rationeʒ de omnibus uſq; ad quadrã

tem nouiſſimum. Allegant etiam quandoq;
non r̃ſidentes.ꝙ in eccleſijs eoꝝ ſunt r̃ belles
⁊ tyranni.uel ifideles ⁊ huiuſmodi. In quo
ſelpſos magis ꝛedaꝛguunt.quia uidem lupũ
⁊ fugiunt: cum tamen p illoꝝ ⁊ eccłe utilita
te debeꝛent tunc potiꝰrſider̃.ſic ⁊ hodie mul
ti in ligione cuꝛam animaꝝ habentes clau
ſtꝝ quaſ cãcerem fugiunt.⁊ cum ſathaʒ cir
cueundo t᷑zam ⁊ pambulando eam quaſi ua
gi diſcurunt: paꝝ timtes ꝙ ligatis uagis eo
rum pedibus proiciantur i tenebꝛas exteꝛio
ꝛes. ꝛimi quidem r̃ligionis patꝛes uꝛbes ⁊

⁊ palatia relinq̃ntes ſolitudinem petebãt. di

centes cum hieꝛonymo.oppidũ mihi caꝛceꝛ
eſt ⁊ ſolitudo ꝑpadiſus:ſʒ iſti uagi ſolitudinẽ
deſeꝛẽtes.uꝛbes ⁊ palatia querunt.quaſi in
tꝛa ſe dicẽtes.ſolitudo mihi carcer eſt.⁊ op

pidum paꝛadiſus. Unde talibuſ bene compe

tit ⁊ de eis ſcribi poſſet.quod de quodaʒ hu
iuſcemodi poſt moꝛtem eius.quaſi pꝛo epita
phio quidã ueꝛſificatoꝛ ſic ſcꝛipſit. Dum fu
it in mundo peꝛ mundum uexit eundo. Pec
poſtrema dies. Pec ſibi prima quiesſextuz
malum eſt. qr multi fructibus beneficioruʒ
⁊ bonis eccleſiaſticis abuti non metuunt: ac

patꝛimonium xp̃i ⁊ ꝛes paupeꝛum in uſus ſu

peꝛfluos.⁊ illicitos ↄueꝛtũt.Quãtũcunq;.n.

— — —

ſua Eintguern d
ntergligere ne
rone/ Ntuete gi0
Hicirimiaiuanets
ceſosthulano lu.
rm epem eninlis e
ſun pot us lablo ſ
jo hanc ilis erubeꝛ te ⸗
lom ueſtiu ſpleuorenn
feez uaſox argenteor ?
ſonſe. Juee glla pau
linauirinfacie milerana
exangals. Proten doc
ſponlam ſen ſhone
rẽ gefendere ſe etyd
ſed proltuuere gean⸗
1 geuorare dreted
be mei ut cibu panss.
locuneuus geſolauer
bie nuluireligoñ bon
Hereſtur ? Ctulcemn ou
intundo,guerunt 9
luuled g uotllius ini
eNpelan ſet guon
eodendiute epulari

um ſuumiſchis

etenetiß⸗ nange
gac n Asnn
KR. Gen tem owit
Ber. Et iep ſih ilo n
mei omedelt Alaſci
wecig exſgund deccani
tudinem nonimnendm,
zlet ſubcltoꝛzumn eugenen
ciſs erupandis. Ubi gni
n, g hocer annum ploca
oꝛa loqit grauiorz gr
n. Miniſtai rpi ſunt ?5
prati incedut ge böis do
jfecerit. Ber. Gunt
ouibus ſuls ppꝛiis de
int eccleſiss uel pticat
e negligentia eccllag ẽ
cuſant apud deumn. ga
mnidus uſch ad auairi⸗
legant etiam uandecs
ccleſhs eon ſant fbeles
es Dmuſnodi. Jnn
uguunt uin nitent upil
men ilon Teccke uniltz
oriorfef. ſe hodie mi

tan
im uerte e
mmd gin heſccl
ec e bu beſeſ deat
mnulti frucia netnunt

juſtiens
1es in

tos entii

abuti muntl gfus
6 Olitiounc.

Pꝛime partis

utfliter ĩ beneficio quis laboret. ultꝛa famẽ
Rnictũ ⁊ ueſtitũ ſibi uendicare ñ debet. Quic
quid amplius ẽ. paupeꝝ ẽ. Unde Berñ. Sʒ
eſto ſtudioſe ꝗs ⁊ fꝛuciuoſe laboꝛet.uiuat ðᷣ
altaꝛio ut alim̃ta ⁊ ꝗbus tegatur bñns his cõ
tentus ſit. Nõ ſuꝑbiat ñ luxurietur. deniq; ñ
ditetur. nec ex cieꝛicatu ditior fiat. non ſibi
de bonis eccłie ampla palacia fabꝛicet. nec
loculos inde ↄ gegz.nec ĩ uanitate aut ſup
ſuitate diſpergat: ñ extollat de facultatibꝰ
eccleſie ↄſanguieos ſuos aut nepotes ne fili
as dixerim nuptui tꝛadat. Res pauperum ñ
paupeꝛibus dare.pas ſacrilgegij cꝛimen eſſe
ſinoſcitur. Nec eĩ ordinauit deus his ꝗ euã
elio ſeruiunt. de eunangelio quereꝛe aut bha
here oõlitias aut ornatũ. ſed uiuere ait apo
ſtolus de eo.ut uidelicet ſint ↄtenti alimẽta
coꝛporis.ñ gule irritamenta aut incentiua
libidinis. ?⁊ ꝗbus tegãtur ñ ꝗbus ornẽt acct
pere. Et iteꝝ. Pauci admodũ ſunt ꝗ nõ que
ſua ſunt:querant.diligunt muners non pñt
pariter diligere xpᷣm qr manus dederũt ma
mone. Intueꝛe quùo incedunt nitidi ? orna
ti: circa micti narietatibus.tanqᷓ; põſa pro
cedens ð thalamo ſuo. Mõne ſi quẽpiaʒ tali
um ꝛepente eminus ꝓcedetẽ aſpexeꝛis ſoon
ſam potius putabis qᷓ; ſpõſe cuſtodẽ. Unde
pᷣo hanc illis exubeꝛ aꝛe exiſtimas reꝝ afluẽ
tiam. ueſtiũ ſplẽdorem. mſaꝑꝝ luxurieé. cõge
rieʒ uaſoꝝ argenteoꝝ ⁊ aureoꝑꝝ: niſ de boniſ
ſponſe. Jade e ꝙ illa pauꝑ ⁊ inopſ ⁊ nuda re
linquituꝛ facie miſeranda inculta hiſpida
exanguis. Dropteꝛ hoc ñ ẽ hoc tpꝛe ornare
ſponiam. ſed ſpoliaꝛe ñ ẽ cuſtodire ſed ꝑder
nõ ẽ defendere ſed expõeꝛe: non eſt ĩſtruer
ſed proſtituere.ñ e paſceꝛe gregẽ iz mactar
2 deuorare. dicẽte ð illis dño ꝗ öuoꝛant ple
dbẽ meã: ut cibu panis. ⁊ qr ↄmedert iacob ⁊
locum eius deſolauerunt. Pec Ber. ſc ⁊ ba
die multi religion bonis mõaſterij abpati noͤ
uerentur ⁊ diuitem purpura ⁊ biſſo idutum
imitando. queꝛunt ad induendum no ꝙœ uri
lius ſed ꝙ ſubtuius inuenitur: non ꝙ frigus
expellat.ſed quod ſuperbie compeliat.⁊ cũ
eodem diuite epulari quottidie ſplẽdide uo
lunt. ⁊ p carmous a quibus abſtinetur ſtudi
um ſuùm ĩ piſcibus ⁊ delicijs uarus ponunt
2 ſecundum ꝙ de quibuſdam dicitur,plus ĩ
ſilomone qᷓ; ialomòe ſtudent. ꝙ ſecũdum ꝓſ
peꝛum ñ eſt delicias reſecaꝛe.ſed unam ali
am commuta:e. Unñ ⁊ aug. Qui ſic a carm
bas ſe tẽꝑant.ut alias eſcas ⁊ difficilioꝛis pᷣ
paratõis ⁊ pꝛecij maioꝛis iquirant: multum
eꝛãt. Nõ eim eſt hoc ſuſcipeꝛe abſtinẽtiam
ſed iuitaꝛe luxuꝛiam. Iſti nñ ĩtelligüt quod ĩ
bis hamũ accipiũt.qr penã ꝓ ſingnlis exol
nẽt.⁊ quãtum ſe glorificauert.⁊ ðlicijſ fue
ꝛut: tĩ de toꝛmto ⁊ luctu habebuᷣt. Utinam
młti meꝛcẽ aꝛij ⁊ pſeudo paſtões attẽdeꝛèt
ꝗ plus de ſeipis et ſãis qᷓ; ſuis iubditis etiaꝗᷓ

Lapflz. lxviij.

infir mis ſoliciti ſunt.pluſqʒ ſibi in uol uptati
bus q; ſubditis ĩ neceſſitatibus condeſcedũt
Et ideo ſepe huiuſmodi mercennaꝛij. diꝛis a
deo caſtigãtuꝛ flagellis.ſed ĩtelligere nolut.
unde hec flagella pꝛocedũr ↄquerentes qã
q; de percuſſiòe.ſʒ tacentes de cauſa mouẽ
te.ſm illud ꝙ cõiteꝛ dr.ꝑcutit pueꝛ ⁊ qꝛitur
ſʒ cã tacet᷑.quãdoq; ẽt iuſto di iudicio tales
in neceſſitate deſerut᷑ ab alijſ utſic fecer̃t.ſi
at ⁊ ipſis:⁊ utinam h̊ ſaperẽt ⁊ ĩteiligerent ⁊
ſe emdaꝛẽt.weptimũ malũ ꝙ pᷣcedenti ſepe
malo ẽ ãnexu. ẽ maledictũ curioſitatis uiciũ.
a quo tã ĩ faciẽ do qᷓ; utẽdo.tãq; a uenenoſo
ſerpẽte ẽ oĩbꝰ dᷣi Suis abſtinẽédu. Curioſa eĩ
ꝗ laciuũt ⁊ ꝗ eis uti uolũt. mundo uiuũt ? ſeꝛ
uiu nt. Talia nãq; ſt ornamta mõi ⁊ blaſphe
mia di. Qui vo i puꝛitate ↄſcie intendit miue
re.miꝑ quo ĩ faciẽdo uel utẽdo ſe audet hac
fece fedare. Eſt eĩ periculoſum. ⁊ eſt ualde
magnũ uiciu. Pꝛimo qꝛ temp? ad laudàduʒ
deu ↄceſſũ ꝑdit᷑.⁊ ↄ ipſum i uanis expendit
Malto ei plus ð tꝑe occupat curioſum opꝰ
qᷓ; expediat: ⁊ ᷓ ualde malum eſſe nullus ſa
piẽs ignoꝛat. Scdðo qꝛ faciẽti ẽ cã uane glõie
⁊ iactantie. O quotiens cogtat ⁊ recogitat

ac mente ruoluit. ẽt qñ ſi operat᷑.ac èt qñ di

uinis itendeꝛe dʒ ut pulchrũ opus faciat. OQ
quotienſ illud aſpicit ⁊ inde ſe ꝛeputat.⁊ apðᷣ
alios ꝛeputaꝛi uult ⁊ ſe iactat. Tertõ qꝛ ẽt ei
cui facit ẽ cã ⁊ occaſio ſuꝑbie. Tali eim oleo
ignis ſuꝑbie nucrit.æ magis accẽdit. Naʒ ſi
cut rudia ⁊ gꝛoſa it᷑ humuitatis fomẽtuʒ .qc
curioſa ⁊ pulchra ſunt ſuꝑbie nutꝛimẽtũ .qr
to qꝛ ẽ materia? occaſio tetrahendi animnu
a deo. nam pſᷣm geg.tto ꝗs a ſuꝑno amoꝛe
diſiungit: q̊nto inferius detctat᷑. Quĩto qr
ẽ ↄcupiſcentia ⁊ uoluptas oculoꝛum. A i ni
hit eĩ talia curioſa ualere uidẽt᷑.niſi ui inde
oculi paſcant.⁊ peꝛ ↄſ equẽs ẽt animꝰ ex eis
diſtrahituꝛ. Sexto qꝛ mulioꝝ alioꝝ ẽ laque
us ? zuina. Nà talia reſpicientes multis mo
dis offendeꝛe poſiunt. delectabilueꝛ aſpici
en do ⁊ ſi nilia ↄcupiſcẽdo:uel detꝛ. hendo ⁊
maledicendo.ſeu alijs ſcandalum ? malum
exemplum inde tꝛahendo. Cogita ergo quo
ties deꝰ offendi poterit.anqᷓ; ila curiontas ðᷣ
leta ſit De oĩbus autẽ illis offenſisipſe ꝗ ta
le opus ĩecit uel fieꝛi pꝛocuꝛauit.eſt ĩ cauſa:
2 peꝛ conſequens in culpa.E cce quot mala
ex rali cuꝛioſitate pꝛoueniunt. ad huc eſt ?
aliud maiuʒ magnum ualde. qꝛ curioſitas di
ꝛecte obuiat paupeꝛtati.Ft uliꝛa omnia pre
dicta eſt hoc malũ quod leuis ac uani ⁊ ĩcõ
ſt ntis anim: eſt iudicium. ⁊ ſuꝑbie in corõ
larentis ſignum. Poc aucem malu cuꝛionta
tis non ſolum reperietur in clericis: ſed etiã
pleriſq; religioſis. Quidam enim eoruʒ relic
ta ? quaſi contempta antiquoꝝ patrum ſim
plicitate ⁊ humilitate. nouitates ſeculaꝛes ĩ
maltis ad uſum ꝑrinentibus adinueniunt 2

De ambitione ⁊ quibuſdam alijs

dyvabolum adulterantez cuz ſuis ſatellitibꝰi
ꝛeligionẽ itroducunt. Uñ ñ uident filij reli
gionis ueri ⁊ legitimi. ſʒ potius adulteri: ꝗa
a ſanctis pr̃fibus generãtes adulterinas noui
tates ⁊ cuꝛioſitates adinueniunt: ? quales ſt᷑
talia opa faciut. Unñ de eis üllud uulgari di
ci põt.Qualis eꝛat mulieꝛ. tale coqbat olꝰ.
M niſtri g qraboli ſunt.ꝗa opus eius faciẽ
do nibi ̃ᷣniunt. Et iõ ꝑꝑ nullum de mundo ta
le opus ꝗs faceꝛe dʒ.nec uelle ꝓ ſe fieꝛi etiã
ſi gratis fieret: ꝗqa nulla de cã peccato ẽ con
ſenciendum. ⁊ ab offenſa dei ẽ oĩbus modis
Abſtinẽ dum. Nã ur dicit Anſhel.Oè pecca
tum ꝑ puaꝛicatõem deum exhonoꝛat.ſi eꝛgo
peccare ẽ deum exhonoꝛar̃. hoc homo face
re non deberet ẽt ſi neceſſe eſſʒ pire omne ꝙ
deus nõ ẽ. Mirum g ualde quomodo homũ
cio cinis ⁊ puluis:tam audacter deum ⁊ tan
tam maieſtatez pᷣſumit offendere. Uñ Ber.
Tangit montes ⁊ fumigant: ⁊ tam tꝛemẽdã
maieſtatem audet-irritare puluiſculus. uno
leui flatu diſpgendus. ? minime recolligen
dus. Et ſi ꝑꝑ nullum alium curioſa faceꝛe ðᷣ
bezes:quâtomagis offendis.ſi ppo motu ad
ſolam ↄplacentiã talia facis. uolens magis
ↄplaceꝛe creatuꝛe q;ᷓ cꝛeatoꝛi.Ex pᷣmiſſis igi
tur appaꝛet aliquantulum.i quali ⁊ quanto
piculo ſit hodie ſtatus cleꝛicoꝝ:⁊ quanta p
eos ueniunt ſcãdala q;tamq; ꝑſecutões ſuſci
tant ĩ eccłia. Illi.n. uere eccłam ꝑſequunt᷑.
ꝗ uicijs ⁊ malis exẽplis ꝑſequunt᷑.Illi aceꝛ
bius ſanguinẽ fundunt.qui xpᷣm quantum ĩ
ipᷣis ẽ in hoĩe occidunt. Uñ Beꝛ. Si dñs pꝛo
p̃um ſanguinem dedit in pꝛetium redemptio
ms aĩaꝝ.nonne tibi uidetuꝛ gꝛauioꝛem ſuſci
tare ꝑpſecutõesz: qui ſuggeſtione mala. exem
plo ꝑnitioſo ſcandali occaſione auertit ab
eo animas quas r̃demit ab illo qui ſanguinẽ
illum fudit. t iteꝝ. Quis obſecro laycoꝛuʒz
auidius clericis acꝗrit tpᷣꝛalia ⁊ ſeptius uti
rur acꝗſiſtis. Cum tm̃ faſtum uideant layci
ĩ ſuppelectile clericoꝝ.nõne ꝑ eos potius in
nit amur ad mundum diligendum q; negligẽ
dum. (Wedice cuꝛa tcipᷣm. Si mundum pᷣ
dicas contemnendum. contemne tu p̃ᷣus: ?7
ad ipᷣum alios efficacius inuitabis. Da uoci
tue uocẽ vtutis conſonet uita vbis.⁊ ſtatim
erit in oꝛe tuo uiuax ⁊ effièax ſermo dei.⁊ pe
netrabilior oĩ gladio ancipiti. Non ſic ꝓfec
to eſt.ſʒ ſicut populus ſic ſacerdos.ſicut lay
