ille ꝛedemit oẽs alios.cũ ꝙ ſponte dedit dᷣo
ↄputauit ꝓ debito ꝙ illi debebant. Quo pᷣ
cio ñ ſemel tm̃ homo a culpis redimitur.ſʒ
quotiens cũ digna pñtia redierit ꝛecipit᷑/

Pec Anſhel.non tñ deus dyaboluʒ fefellit

aut fallere uoluit.ſed dyabolus ſeipſum in
deũ inſuꝛgendo decepit.vnde idẽ Anſhel.
Cuꝛ bone dñe pie redemptor potens ſalua

tor. Quꝛ tãtã uirtutẽ operuiſti tanta humi

litate. An ut falleꝛes dyabolum· qui fallen
do hoĩem eiecit de pazadiſo? Sed utiq; ue
ꝛitas nullum fallit.qui ignoꝛat qui non cꝛe
dit uerit atẽ ipᷣe ſe fallit. qui ueritatem ui
det ⁊ odit uel ↄtemnit ipᷣe ſe fallit.ueritas
utiq; nullũ fallit.An ideo ut ipᷣe dy abolus
ſe falleret: Sed utiq;.ſicut ueritas nullum
fallit.ita nõ intẽdit ut aliꝗs ſe fallat: quã
uis hoc dicat facere cũ pꝓmittit. Nõ enim
aſſumpſiſti hoĩem ut te notũ operires: ſed
ut ignotũ apies. ueꝝ deũ ueꝝ hoĩem te di
xiſti ⁊ oꝑibꝰ oñdiſti. Res p ſe fuit occulta

nõ ſtudioſe occultata.Mõ ſic ẽ facta ut ab

ſconderet᷑.ſed ut ſuo ordine ꝑficeꝛet᷑. Nec
ut aliquẽ deciꝑet:ſgʒ ut quẽadmõm oporte
bat fieꝛet.Et ſi dr occultata.nõ ẽ alið quã
nõ ẽ oĩbus reuelata. Nã ⁊ ſi ueꝛitas non oĩ
bus ſe mãifeſtat:nulli tñ ſe negat.g domĩe
nec ut falleꝛes nec ut aliquid ſe falleꝛet ſic
feciſti.ſʒ ut faceres ꝙ ⁊ qũo faciẽdũ erat ĩ
ueritate ꝑ oĩa ꝑſtitiſti. Qui ergo ſe fefellit
ĩ tua vitate.ñ ð te ſʒ ð ppᷣa q̃rat falſitate.
Pec Anſhel. Pꝛedictus quoq; locus ſupꝛe
mus.ſ.libꝰ patꝝ ad quẽ xpᷣs deſcẽdit. ſinus
abrahe dicebat᷑ qr ibi abrahã fuit cũ libe
ꝛãdis.cui pᷣmo huiuſmõi libeꝛatõ ẽ pmiſſa
Hz nüc celũ empyteũ.ſinus abrahe ẽ.qꝛ ibi
iã ẽ abꝛabã. A nullo auũt pᷣdictoꝝ locoꝝ eſt
trãſitus ad aliũ niſi de tertio ad quartũ.B
ẽ de purgatorio ad limbũ ſctoꝝ. Uñ qñ cã
tamus libera aĩias fideliũ defunctoꝝ de pe
nis ĩferni.ſumit᷑ ibi ĩfeꝛnꝰꝓ puꝛgatõio ſicut
⁊ ibi ſumit᷑ ꝓ lĩbo:qñ xpᷣs ꝗr̃ ad ĩferos ðſcẽ
diſſe ł ĩ feꝛnũ deſtruxiſie. Igit᷑ ᷣm greg.qoð
añ paſſiõez ꝓmiſit ĩ rſurrectõe ſua dominꝰ
adiĩpleuit. Si exaltatꝰ ingt fueꝛo a teꝛra.
Oiĩia trahã ad meipᷣm oĩa uidelicet electa.
Oiĩa nãq; tꝛaxit:ꝗ de electis ſuis apud ĩſe
ros nullu reliqt.quos ſuos in fide ⁊ actibꝰ
recognouit. Expãſis ĩ czuce manib“ exalta
tus a tra taaxiſti ad te oĩa. pᷣcor ⁊? obſecꝛo
te benigne dne. noli me dimittere in ſceno
ↄcupiſcẽtiaꝝ:trahe me ad te ut crucifigar
tibi:⁊ mũdo mortuꝰ tibi uiuam. uiuã ueꝛo

ſancto

iam nõ eꝛgo niuas aũt in me xpᷣe. Cõſidera
h attẽte quâta fuit xpᷣi benignitas ĩ ifeꝛnũ
deſcẽder̃: quãta caꝛitas:quata humilitas.
Poteꝛat eĩ unũ ex angelis ad eos mittẽ. ⁊
faceꝛe ipᷣos ſeꝛuos ſuos libeꝛari ⁊ ſibi pñta
ri ꝓut uoluiſſet:ſi hoc ſuus amor ⁊ humili
tas ſubſtinuiſſet. Peꝛ ſeipᷣm ad inferna de

ſcẽ dit.⁊ nõ ut ſeꝛuos ſʒ ut amicos domin“

oĩum eos uiſitauit:⁊ ibidẽ uſq; ad diẽ dñi
cum ꝓpe auꝛorã cũ eis ſtetit. Jubilauer̃t
ſancti patres in ſuo aduentu ⁊ ꝛepleti ſunt
iocũditate ĩmẽſa oĩ miſeꝛia ꝓcul pulſa.Et
ꝓcidentes adorauerũt: ⁊? ſurgẽtes ſt bant

in laudibus ⁊ canticis coꝛam eo cum reue

rentia ⁊ ingenti exultatione. Et in huiuſ
modi laudibns ⁊ cãticis ⁊ iubilatõibꝰ. ſte
teꝛunt ĩ libo uſq; ꝓpe auꝛoꝛã diei dñice.⁊
ↄſpectu ẽt multitudinis angeloꝝ ibidem
exultantiũ ⁊ iubilantiũ cũ eis.Aſſiſte.⁊ tu
ac in uocẽ exultatõis ⁊ iubilationis erum
pe ſanctoꝛumq; melodie tuas pᷣces interpo
ne. O quã dulce ⁊ quã iocũdũ talibns ĩter
eſſe.uel ſaltem a longe talia ↄtemplari.
Tunc portis infeꝛoꝛum cõfractis.⁊ dyabo
lo magno alligato accepit eos dñs cũ exul
tatione ab inferis educens:⁊ ante eos cuʒz
gloria ⁊ tꝛiumpho letus procedens.ſancto
rumq; exercitu comitante ad ſuperos redi
ens:poſuit eos in paradiſo deliciaruʒ ⁊ uo
luptatis.qui eſt achorientẽ in extremis ma
ꝛis.¶ Tunc ueꝛus Sampſon moriens oſti
lem exercitium proſtꝛauit:⁊ agnus ſiñ ma
cula in ſanguine teſtamenti ſui de lacu in
quo non erat aqua uinctos eduxit. Tunc
quoq; angelus loth cũ ſuis de zodoma eri
puit:⁊ nephaꝛios igne ſulphureo ĩuoluit.
Tunc ẽt angelus egyptũ deuaſtauit.⁊ fili
os iſrł inde libeꝛauit.Cũ g fortis armatus
ſ.dyabolus cuſtodiꝛet atriũ ſuũ id ẽ libu⸗
xpᷣs fortior ſr̃ueniẽs atriũ ſuum intrauit: ⁊
ipᷣm per crucem ſuaz deuincens alligauit.
Iſtud bananias olim in figura demonſtz 1
uit:qui ad leonem in ciſteꝛnam intꝛans cũ
uirga ſua ipſum proſtꝛauit.Sic chriſtus ĩ

trauit ad dyabolum in infeꝛnum. ⁊ per ſan

ctã crucẽ ꝓſtrauit ipᷣs. Peꝛ foꝛtiſſimũ etiã

Sampſonem chꝛiſtus fortiſſimus deſigna

tur.a quo ĩfernał leo.i.dyabolus ſupabat᷑
⁊ potentia ſua priuabatur: ?⁊ tunc homo
eſt liberatus de captiuitate dyabolica.q̃ o
li fuit ĩ captiuitate egyptiaca pꝛefiguꝛata.
Filij iſrabel in egipto a phaꝛaone oppꝛeſſi
clamauerunt ad dũm pꝛo ſua libeꝛatiõe.⁊
miſertus dñs iibezauit eos ð captiuitate.
Ita genꝰ humanũ a principe tenebꝛaꝝ de
tentum clamanitꝓ ſua redemptione ad do
minuʒ. ⁊ miſeꝛtꝰ eius libeꝛauit ipſuz. Paãc
liberationẽ hominis deus pᷣfigurauit:quã
do abꝛa hã ð hur chaldeoꝝ liberauit.chal
dei eĩ huꝛ hoc eſt igneʒ ꝓ deo coluerüt ꝙ

o) Bone
— (NN
Kfernie

tabant. Da 1m
tuuz gorioſiſſl
gaucio nidef:
electis tuis gar
ge ola q xpop
te pati uoluit.
gens ſic dicit ol
leꝛe obpꝛobꝛiü.
ꝛum. KOona ſ
gni adepti ſum
mus. Bepulev
ſu ad infeꝛos

nos fdimes.
ſanctiſſima a
d tenebris ?4
leln miſerico
33. FFa milt
ꝛzüfamulape
rü familiar
ut eas a pe
eripias ⁊ a

ſde reſuj

nuc ſuegit
maf ceſſit

12 anle eos cig
ecens neto
c ſiperos recj
elicungt uo
nextremis ma
moriens oſti
agrusſhma
lſuide henin
eduxit. Lune
ge zodoms erf
lobureo inoluit
geusſtauit.r t
forts ormme
u ſuu ide libi;
ſuum innaui:
ncens alligauit.
Gura denonſten
mnam imars ci
Sie chriſtusi
mm. 1Per ſan
fonuiſſimü erii⸗
ſſimus eſignt
abolus ſuhndl
1:2 tunc hont.
e drabolcai⸗
aca =
bannoe ne⸗
ſua libennt
vöͤcihtii ⸗

cheteret

Wenpien ,

—

—

Secunde partis

eum abrabam rennueret ipſum in ignẽ p

iecerunt.deus ãt uerꝰ quem ippᷣe coluit. de
igne eũ libeꝛauit.ſic ⁊ ſanctos ð ĩferno r̃de
mit. Panc ẽt redemptionem hominis deuſ

pffignrauit quãdo loth cum ſuis de ſubuer

ſione zodome libeꝛauit. De zodomis tm̃ bo

ni liberati fuerũt. mali ãt igne ⁊ ſulphine
interierunt. Sic xpᷣs bonos tantum ð libo

liberauit. de inferno aut damnatorum eri
puit. Et iuſti qdez cum tanta leticia libeꝛa
tur. Sʒ ꝗd putas indicibilis amaritudinis
⁊ inconſolabilis doloꝛis ĩmo extreme dana
tionis. accidit remanẽtib in igne extingui
bili uerme iĩmoꝛtali tenebra palpabili moꝛ
te infinibili. Ue illis qbꝰ datũ ẽ hoc potiuſ
expeꝛiꝛi qᷓ; credeꝛe ł timere.Aliqua vo mo
rula in padiſo facta cum eis ⁊ ẽt cũ helya
7 enoch.ipᷣm recognoſcentibꝰ ⁊ exultãtibꝰ
dixit eis ꝗa eſſet tpᷣus ut iret ad excitadũ
2 reaſſumdũ ſuũ coꝛpus.Qui oẽs ꝓcidẽtes

adoꝛauerũt.ꝛogãtes ut cito rediret qr glo
ꝛioſiſſimũ corpꝰ ſuũ uideꝛe pluzimum affec
tabant. Da ⁊ mihi dñe benigniſſime coꝛpꝰ
tuuʒ gloꝛioſiſſimum.in ᷣo aduentu tuo. cũ
gaudio uider̃: ⁊ ð tua uiſiõe eternaliteꝛ cũ
electis tuis gaudeꝛe. Cõſideꝛa nüc quomo
de oĩa q̃ xpᷣsꝓ nobis ptulit ꝓ noſtꝛa utilita
te pati uoluit. Uñ biezo. quedã ex bis colli
gens ſic dicit obpꝛobꝛia ãt eiꝰ noſty abſtu
leꝛe obpꝛobꝛiũ. Uiĩcula eiꝰnos libeꝛos fece
zunt. Coꝛona ſpinea capitis eiꝰ dyadema r
gni adepti ſumus. uulneꝛibꝰ eius ſanati ſu
mus. Sepultuꝛa eius reſuegimus.⁊ deſcen
ſu ad infeꝛos aſcendimus ad celos.

QAratio.

oBone ieſu nec adbuc ſocieta ẽ tue
ſieffabilis clemtia pietatis. niſi ⁊ in
ferni clauſtra penetzans tuos capti
nos r̃dimes.deſcendit igit᷑ illa felix tua ?
ſanctiſſima aĩa ad inferos.educens uictos
öͤ tenebris ⁊ umbra mortis.ðᷣſ cẽdat ⁊ minc
ieſu miſericors ꝑ hãc ineffabilẽ pietatẽ tu
az. gr a ⁊ miſericoꝛdia tua ſup aĩaſ famulo
zu famulaꝝq; tuaꝝ. parẽtũ ⁊ ꝓpiquoꝝ meo
rũ familiariu. bñfactoꝝ.⁊ ꝛecomendatoꝝ:
ut eas a penis quas ꝓ peccatis ſuis meꝛẽt
eripias ⁊ ad gaudia eteꝛna pducas. Amẽ.
De reſurrectione domini. LCa Xxix.
n Unc ſecundũ Hiero.aꝛomatibuſ
ꝛedolentibus.cuzʒ ſponſa ⁊? adole
ſcentulis que currum poſt eaz. 2
ſpergimus libꝝ ⁊ cubiculũ mẽtis
nr̃e. Nnnc introducit nos rex ĩ celaria ſua
nüc ſuꝛgit amica maꝛia hbyems abijt. plu
nia r̃ceſſit fioꝛes uiſi ſt ĩ teꝛra nr̃ a. ox tuꝛ
turis audita ẽ in terra nr̃a. Uinee florẽtes

Capitulũ lxix

degderunt odorẽ. Nedit ſponſus de umbꝛa

ſub q̃ dormit i meridie. Radix amaza czu
cis euanuit.ſlos uite cũ fructibus eꝛupit. ⁊
qui iacuit in mõte ſuꝛexit:ĩ gloꝛia Sol pꝰ
occaſum orit᷑aquile ad coꝛpꝰ ↄgregantur
Poſt ſabbata triſtia felix irradiat dies q̃̊ pᷣ
matum in diebꝰtenet. luce pᷣma in ea luceſ
cente. ⁊ dno in ea cũ triupho reſurgente: ⁊
dicente. Pec dies qᷓ; fecit dĩñs. exultemus
7 letemur in ea Pec hiero. Uñ ⁊? aug. Dꝰ
iilluſones ⁊ vbera: p'aceti æ fellis pocula
mixta poſt ſupplitia crucis ⁊ uulnera.⁊ po
ſtrẽo pꝰ ipſã moꝛtẽ ⁊ infeꝛoſ: ſurrexit ðͤ ſuo
funeꝛe caꝛo noua.redit ab occiduo latens
uita ⁊ in moꝛte ſalꝰ reſeruata reſurgit pul
chrioꝛ reditura poſt funus Pec Aug. Ue
niens itaq; dñs ieſus die dñico ⁊ ſũmo mae
cũ honoꝛabili multitudine angłoꝝ ad mõu
mentũ.⁊ reaccipiens illud coꝛpꝰ ſanctiſſi
mũ. pꝓpᷣa vtute reſurrexit ⁊ ex ipſo monum
to clauſo ꝓceſſit. Nemo ꝗppe tã facile ex
citat ⁊ ſurgit a ſõno.quã xpᷣs ſurrexit a mõ
te ⁊ ſepulchꝛo q; excitat ẽ tãq; doꝛmiens
dñs ꝗa ẽt ð ſe dicit.ego doꝛmiui ⁊ ſopoꝛatꝰ
ſum. ⁊ exurrexi qꝛ dñs ſuſcepit me. Sicut
autem xpᷣs exiuit clauſo uirginis utero ſic
potuit clauſo prodire ſepulchꝛo:G tam̃ gli
ter fuit.ꝗa in reſiꝛectione habuit corpus
gorioſũ cui aliud non ꝛeſiſtit: ſed exitus ðᷣ
utero uirginis mizaculoſus fuit. Ut (ãt ait
Beda)refurrexit dominus mane ð monum̃
to.in quo ſeꝛo iam facto erat õpoſitus. ut a
dimpleret illud pſalmiſte. ad ueſpeꝝn ömo
rabituꝛ fletuſ.⁊ ad matutinu leticia (Et ec
ce terremotus) dño reſurgente((factus ex
magnus) cuius cauſa ſubdituꝛ (angelus ei
dñi deſcendit de celo.) ? uirtute eius fac
tus eſt terremotus. ꝗa corporalia obediũt
angelis ad nutum quãtũ ad motum localẽ
ſicut in paſſione xpᷣi teꝛza mota eſt ĩ ſignuz
tꝛiſticie.ſic ĩ ſunectõe eiꝰ mota ẽ in ſignũ
leticie. Ubi Beda. Quod ẽt teꝛꝛemotus re
ſurgente dño de ſepulchro.ſicut ⁊ inlo mo
ꝛiente in cꝛuce factẽ magnus ſignificat teꝛ
ꝛena prius corda ꝑ fidem paſſionis ac r̃ſur
ꝛectionis eius foꝛe ↄcutienda ad penitenti
am. ⁊? ſalubeꝛꝛimo pauore ꝑmota ad uitaʒ3
ſublimandam ppetuã. Ubi ? ſeuerianus.
Si ãt ſic terꝛa tr emuit cuʒ dominus ad ue
niã ſuoꝝ ꝛeſuꝛgeret.quũo cõtremiſcet cũ no
xioꝝ oĩm ꝛeſuꝛget ad penã. Et quo dñi pᷣſẽ
tiã ſuſtinebit.qᷓ angeli pꝛeſentiam ſuſtiner̃
ñ ualuit: ⁊ notanduzʒ quod legitu tezemo
tus factꝰ in legis datione. uñ pſalmiſta. tez
ꝛa mota ẽ etenim celi diſtillaueruũt a facie
dei ſynai. a facie dei iſrahel. In xpi paſſio
ne mota ẽ. ut uiſũ ẽ ſupra. In reſurrectiõe
mota ẽ ut h̊ qr. In iudicõ geneꝛali eꝛit teꝛ
ꝛemot' ut infra patebit. ᷣm bec moꝛaliteꝛ
tenemotu ſignificat᷑ ↄtritio q̃ ꝓuenit fᷣm

De reſurꝛectiõe

quattuor predicta uidelicet ex ↄſideratðe

diuinoꝝ mãdatoꝝ E̊ ẽ in legis latõe:ex ↄſi
deratõe paſſionũ xpᷣi ⁊ doloꝝ.⁊ hoc ẽ ĩ paſ
ſione. ex ↄſideratõe amiſſe ł dilate beatitu
dinis. ⁊ hoc ẽ in ꝛeſurrectõe:ex ↄſideꝛatõe
pene gehẽnaliſ.⁊ hoc ẽ ĩ extꝛemo examie.
Merito ãt xpᷣs exaltatꝰẽ æ do uſq; ad glo
riam reſurrectõis.qꝛ ppꝑ obediemtiã dᷣi pr̃is
ſe humiliauit uſq; ad mortẽ crucis. Unde
Anſhel. Reſuꝛrectõis ſacꝛe glõia ſublimã
dus.ludibꝛia pfidoꝝ.aſperitatem gberuz.
crucis obprobꝛium. fellis g maritudinez. ⁊
ad ultimũ moꝛtẽ ſuſtinuit:admonens ſuos
ut ſi poſt mo:tẽ ad głliam puenie ↄtendũut
uite pũtis anguſtias ⁊ labores: prauorũq;
oppꝛeſſiones.ñ ſolo equo aĩo tolerent ſed
oia huius mundi aſpeꝛa ꝓ pᷣmijs eteꝛnis a
ment.appetant ⁊ gratanteꝛ ſuſcipiant. hec
Anb. Sicut ergo humiliatꝰ ẽ xpᷣs per hoc
ꝙ mala ſnſtinuit moriẽdo ut nos libeꝛaret
ꝗ malis: ita glorificatꝰ ẽ ꝛeſurgẽdo ut nos
ꝓmoueret ad bona.Fʒz illud ꝙ ait apłs mõ
tuus ẽ ꝑp delicta noſtra. ⁊ reſurꝛexit ꝓpter
iuſtificatõezʒ noſtram ſuſtinuit eĩ paſſiõe⸗
ꝓ nobis.ut nos a pena inferni liberaꝛet: ⁊
ꝛeſurrexit a mõtuis ut nos de morte ad ui
tã tꝛaheꝛet. unde bene ſuam reſurrectõem
longius quã uſq; in diẽ teꝛtiũ differꝛe nolu
it. ita ut duabꝰ noctibus ⁊ uno die ĩ ſepul
chꝛo quieſceret.nox eĩ ad peccatũ pertinʒ
⁊7 narura quidem humana duabꝰ mortibꝰ*
teneba t aſtricta anime ꝑꝑ peccatum car
nis ꝑꝑ uindictam peccati. Quia ergo dñs
ſola carne moꝛtuus ẽ. ut nos a morte anĩe
⁊ carnis liberaret:recte duabus noctibus
⁊ una die in ſepulchꝛo quieſcere uoluit.qꝛ
uidelicet lucẽ ſue ſimple mortis. tenebꝛis
duple noſtre mortis adiunxit.⁊ ꝑ ſuaʒ ſim
plam mortem noſtꝛam duplam damnauit.
Si enim ipᷣe utrãq; ſuſciperet nos a nulla
libeꝛaret.Sed unam miſericorditer ſuſce
pit.⁊ iuſte utranq; dãnauit:ſimplam ſuam
duple noſtre contulit.⁊ duplam noſtꝛã mo
riens ſubegit. Due g noctes ſignificat duas
noſtras moꝛtes:dies vo ſignificat ſuã mor
tem.que fuit lux noſtꝛaꝝ moꝛtiũ. Unaʒ ab
ſtulit alteraʒ ad exercitiũ electis reliquit:
quam ðnuo ueniens exteꝛminabit. Reſur
⁊ectio itaq; ſua eſt cã effitiens noſtre ꝛeſuꝛ
rectionis que fit in preſenti.Et que fit ĩ fu

turo. Reſuꝛrectio que fit i pñ̃ti.eſt noſtra

iuſtificatio.⁊ dicit᷑ ꝛeſuꝛꝛectio pꝛima.unð
in apocalipſi.beatus qui hʒ paꝛtem in r̃ſuꝛ
ꝛectione pꝛima. Reſurrectio que fiet in fu
turo eſt corꝑis reſuſcitatio.⁊ dicitur r̃ſnꝛ
rectio ſecũda. unde in ozee uiuificabit noſ

poſt duos dies.⁊ ĩ die tertia ſuſcitauit nos

Ad ꝛeſurrectõem quippe primam duo dieſ
requir ũtuꝛ.ſ.ablatio omnis culpe. ⁊ colla
tio conſumate gratie: nullus enim reſurgʒ

domini

reſuꝛrectione.ſecunda ad głiam. niſi pꝛius
reſurrexeꝛit reſuerectõe pꝛima ꝑ gratiam.
Moꝛtuꝰ autem fuit xpᷣs.xl.hoꝛis.ut q̃ttuõ
mòi ꝑtes q̃ ĩ decalogo legis mortue ert ui
uificaret. Prima quoq; die ebdomade ſuꝛ
ꝛexit.nt ea die mundũ innouaret qua eum
cꝛeaueꝛat. In teꝛcia ueꝛo die paſſiõis ſuꝛ
ꝛexit.ut eos qui tꝛibus tpᷣꝛibus.ſ.añ legezʒ.

ub lege.ſub gra in peccatis mõtui fueꝛãt

ſubleuaꝛet:⁊ nos qui factis cogitationibꝰ
labimur.ꝑ fidẽ ſacte tꝛinitat᷑ reſuꝛgamus.
Et ſᷣm Aug. Ideo poſt tres dieſ ꝛeiuaexit.
ut ĩ paſſiõe filij totiꝰtꝛinitatis monſtraret
aſſenſus:triduũ eĩ legit᷑ in figura. qꝛ trini
as q ĩ pncipio feceꝛat hoĩeʒ. ipᷣa ĩ fine ho
minẽ ꝑ xpᷣ ꝛepeꝛat paſſiõeʒz. Jõ ẽt ꝛeſurꝛec
tõem ſuam dũs ſic acceleraꝛe uoluit.ne di
ſcipulos diu in meſticia czuciaꝛi pczmitte
ret. Unde Leo papa. Dñs nempe xpus. ne
tuꝛbatos diſcipuloꝛũ animos longa meſti
tudo cruciaꝛet.denunciatã tꝛidui moꝛã. tã
miꝛa celeꝛitate bꝛeuiauit: ut dũ ad integꝛiũ
ſ̃m diem.ꝑs pꝛimi nouiſſima. ⁊ paꝛs teꝛcij
pꝛima ↄcuꝛꝛit:⁊ aliquantulũ de ſpatio tꝑis
decideret. ⁊ nihil dieꝝ numero depeꝛiret.
Reſurrectio igit ſaluatoris:nec animaz ĩ
ĩferno.neæ carnem diu morata ẽ in ſepul
chro ⁊ tã uelox uiuificatio fuit ĩcorrupte
cãnis ut magis ibi eſſʒ ſopõis ſiłitudo quã
mortis. Quoniã deitas q̃ ab utraq; homis
ſubſtantia nõ receſſit.qð poteſtate diuiñt.
poteſtate ↄiunxit. Pec Leo.paſſiõis igit᷑ ⁊z
reſurrectionis exemplum xpᷣs nobis pᷣbuit
paſſionis ad firmandam pacientiã ⁊ reſur
ꝛectionis ad exc itandum pem:ut duas ui
tas in nobis oſtendeꝛet in caaꝛne unam la
borioſã quã tolerare debemus.alteꝛã be⸗
tã quã ſpeꝛaꝛe debemus. Reſurꝛexit auiẽ
xpᷣs cum coꝛꝑe glorioſo.cuius dotes ſt᷑ cla
ritaſ.agilitaſ.ſubtilitaſ.⁊ ĩpaſſibilitaſ.Quã
uis eĩ anima xpᷣi a pꝛincipio ſue conceptio
nis fuerit gloꝛioſa.ꝑ apeꝛtaz uiſionem ⁊ ꝑ
fectã fruitioneʒ diuinitatis:diſpenſatõe tñ
⁊ diſpoſitione diuĩa factũ eſt.ut gloꝛia ani
me eiꝰ ñ redũdaꝛet in corpus.ut ſic corpus
eſſet paſſibile ⁊ moꝛtale.ad implenduz pᷣci

um ⁊ miſteriũ r̃demptionis humane in lua

paſſione.Et iõ peracto miſteꝛio paſſioniſ ⁊
moꝛtis anima xpᷣi ſtatim reſumpto corꝑe ĩ
reſurꝛectione in ipſum coꝛpꝰ ſuam gloriaʒ
diziuauit ⁊ ita factũ ẽ corpus xpᷣi gloꝛioſũ
Ut em̃ ait aug.cãnis ꝗppe ille geꝛebat ĩfiꝛ
mitatem.q̃ infirmitas rſurrectiõe cõſũpta
ẽ. Uñ ⁊ leo papa.Sicut eꝛgo dicit applus
⁊ ſi cognouimꝰ xpᷣm f̃ʒ carnẽ.ſʒ nunc iã nõ
nouimus.eiꝰ nanq; r᷑ſuzectio nõ finis car
nis fuit:ſʒ ↄmutatio:nec ↄſumpta ẽ ſubſtã
tia uirtutis augmto. Qualitas tranſijt non
natuaa deficit. Et merito dicif eiꝰ caro ne
ſciri ĩ eo ſtatu quo nota fueꝛit q nihil ĩ ea

Adi
¹ neie
1 Leſire
ti
Pamne
Ppus, ne
gn mneſtl
lmceiti
dinegi
angteni
vatiotti⸗
eperiret
nimoz
iy ſepul
ompte
do qua
bomis
wifa.
sigt
dis pbuit
1tei
ncduast
unam !.
lteꝛi be⸗
exit aue
tesſt cla
lital.Qui
conceptio
pnen ?
nſaroe tn
loꝛia ani
ic cn
enduz bal
ane inlin
uliontt
o cole!
n gan
un

Secunde partis

paſſibile. nihil infirmuũ remãſit: ⁊ ut ipfa ſit

p eſſentiã ⁊ ñ ſit ipa p gloꝛiã. Hec Leo.In

terim igit o anima mea deponam pijſſima

triſticie qrelaſ ac nubila mezꝛoꝛis. ⁊ ĩ leticie

reſpiremꝰ ſerenuz: æ qꝗ funera ꝛedẽptoꝛiſ no
ſtri pſecuti ſumꝰ cu lachrymis.ꝗ moꝛtẽ no
ſtrã moꝛiẽdo deſtruxit.de ipᷣiꝰ reſurrectiõe
⁊7 gloia iocũdemuꝛ.ꝗ uitã rſurgẽdo repaꝛza
uit. Eps em reſingẽs ex moꝛtuis: iã nñ̃ moit

moꝛs illi ultꝛa ñ dominabit᷑. Induit em̃ eũ

duñs pr̃ ſtola immoꝛtalitatis ⁊ gloꝛie ⁊ coro
nã pulchꝛitudis poſuit ſupeꝛ caput eius.io
cunditatẽ ⁊ exultatõezʒ theſauꝛizauit ſuper
eum. Totũ igituꝛ in eo plenũ eſt gaudio.to
tum leticia cumulatum.totũ exultatione r
fectum. Caro eni xpᷣi flos ille pulcherrimuſ
de radice ieſſe.ꝗ in natiuitate floꝛuit.q ex
vgine ſiñ peccato tãqᷓ; pulcheꝛꝛimi floꝛis ſin
gulaꝛe decemicuit:ĩ paſſiõe ðᷣfloꝛuit.qñ ne
q; ſpẽs neq; decoꝛ ei fuit:ſic ĩ f ſurrectõe re
ſũpto ẽt ſanguine fuſo in cruce.cum oĩbus
que ſt᷑ de ueritate humane nature.ꝑ gloꝛiã

refloꝛuit ut oĩum eſſet decoꝛ. Nam corpus
illud glorioſiſſimũ ſubtile.agile ⁊ imoꝛtale

tante claꝛitatis ſuperueſtitũ ẽ gloꝛia. ut ue
re ſit ſole ſulgẽtiꝰ:exẽplarez pᷣferẽs pulchꝛi

tudinẽ ſuſcitandoꝝ coꝛpoꝛũ humanoꝝ .ð ꝗ

bus ipᷣe ſaluatoꝛ ait.Tuũc fulgebũt iuſti ſic
ſol ĩ regno pr̃is.ſ.beatitudinis ſempiterne.
Qõ ſi qlibet iuſtꝰ fulgebit ut ſol.quanti pu
tas eẽ fulgoꝛis ipᷣm iuſticie ſolẽ. Tanti inqᷓ;
eſt: ut ſit ſpetioſioꝛ ſole ⁊ ſuper oĩuʒ diſpoñi
tõm ſtellaꝝ luci ↄꝑatus.decoꝛ pᷣcipun ĩme
rito indicet᷑. Tũc renouata ẽ ut agle iuuẽ
tus xpᷣi:tũc leo ſuũ catulũ ſuſcitauit. Tunc
fenix reuixit. Tũc ex eodẽ luto factis uaſis
fecit aliud uas figulꝰſicut placuit in oculiſ.
Tunc ionas de uetre ceti üleſꝰ exiuit.tc ue
ſtitũ ẽ candalebꝝ auro.tũc ſuſcitatũ eſt ta
bernaculũ Dauid ꝙ cecidit tüc ꝛefulxit ſol
a pᷣus erat in nubilo.tũc uiuificatũ ẽ ganũ
frumẽti ꝙ cadẽs ĩ terra moꝛtuũ erat, tunc
ceruoꝰreſumpſit coꝛnua.tũc Sãſon tulit por
tas ciuitatis ⁊ exiuit.tũc Joſeph eductꝰ ðᷣ
carcere tondetuꝛ ⁊ ↄſtituit᷑ dñs egypti.tũc
ↄciſus ſaccus circũdat᷑ leticia.Magna igr
⁊ ſolẽnis ualõ ẽ ſolẽnitas paſchalis:⁊ cete
ras pᷣe ellit ſolẽnitates Uñ oẽs dies dñici oc
taue ſt᷑ h feſti.⁊ ĩ eo oĩa ſigna leticie ꝓpo
nũt᷑. Dignitas ꝗppe dñiee diei notat ĩ ̊: ꝙ;
fuit pᷣma dieꝝ Itẽ nox illã ñ pᷣceſſit. Itẽ (ut
dr) erit ultia dieꝝ nox. Itẽ nox illi ñ ſucce
det. Atẽ celu ⁊ teꝛra ſt᷑ ĩ ea creata. Iẽ ãge
lus eſt in ea creatꝰ ⁊ ad deũ ↄuerſꝰ. Iteʒz pᷣ
mo data ſt᷑ in ea filijs iſrt madata.Itẽ xpᷣs
in ea natus ẽ. Itẽ xpᷣs in ea ſurrexit. Item
ſpuſſanctus datus ẽ in ea apłis. Itẽ ĩ ea oẽſ
reſurgem atq; iudicabimuꝛ. Item ĩ ea ↄti

nuãdũ eſt ppetuo ĩ lande di. UIn Sꝛeg. hãc

recte nobilitateʒ ſolemnitatis dicã:.· qr ſolẽ

Capłm. xix.

nitates ceteras antecedit. Siẽ em̃ ĩ ſacro e
loquio ſct᷑a ſctoꝝ ł cantica canticoꝝ . ꝓ ſui

magnitudie dicut᷑.ita h̊ feſtiuitas recte di
ci pt᷑ ſolẽnitas ſolẽnitatũ.Ex hac ꝗppe ſolẽ
nitate exẽplũ nobis r ſurrectõis datũ ẽ.ſpes

celeſtis patrie apeꝛta ⁊ facta ſuꝑni ꝛegni iã

pſũptibilis gloꝛia. Peꝛ hanc electi ꝗ q;uis

in trãquillitatis ſmnu:tam apud inferni clan

ſtra tenebãt᷑: ad paradiſi amena ꝛeducti ſt᷑.

Que ẽ g iſta ſolẽnitas q̃ iferni clauſtra de

ſtruxit: ⁊ ianuas nobis regni celeſtis apeꝛu
it. Uñ ⁊? Aug. Alacrioꝛ dies illa refulget.nõ

uſitatis ſolis circulis illuminata pᷣclaꝛiꝰ:
ſʒ ð lumine agni reſurgẽtis illuſtrata ſubli
mius. hac em̃ die ſol iuſticie xpᷣs aſrẽdit ab
inferis.⁊ idcirco pulſemꝰ cytharnam Dauid
canẽtes.hec ẽ dies qᷓ; fecit dñs exultemꝰ ⁊
letemuꝛ ĩ ea.Contemplemuz hũc diẽ. qua
lẽ noctẽ habuerit genitricẽ.Nox q̃ celũ lu
minaribꝰ imitat᷑.ĩmo ĩ q̃ celũ ⁊ terra letat᷑.
nox bõe ptuꝛitionis.nos ſacte ̃ generatõis.
nox de q̃̊ dr.⁊ nox ſicut dies illuminabit᷑.⁊
ab ipſa ẽ dies quà fecit dũs:dies dñicus.⁊
rcte dies dr̃ lucis ĩ quo fugerũt tenebꝛe ce
citatis.Exclamauerũt ꝗ erãt in regiõe um
bre moꝛtis.q lux orta ẽ illis. lete tuꝛ terra
qꝛ nouã lucẽ uidit:letentuꝛ ⁊ angeli.qꝛ pec
catoꝛibꝰ dñs claritatẽ dedit. Contremuer̃t

in feꝛi ſuſtinendo ſplendoꝛẽ iſolitũ. ⁊ ĩcuꝛua

tum ẽ oẽ genu xpᷣo dño:celeſtiu tereſtrium
? infeꝛnoꝝ. Oia g nobiſcuz hodie triũpht.
? angeli ⁊ archãgeli.ceęteriq; beatoꝝ ſpiri
tuũ oꝛdines nobiſcũ feſta cõcelebrant. nos
quoq; imitamuꝛ cantilenã cantantes canti

ca celeſtia.q̃ adhuc hũana cantare ñ põt li

gua.Exultemus ꝗ̊ ĩ dũo:ſʒ ĩ tiore:ñ r miſſa
ſecuritate.Nã ⁊.b. Joł&̊.pᷣcurſor exultauit
in utero matꝛis ſʒ uinũ ñ bibit pᷣcepto ange
li gabꝛielis.nos ãt ꝗ infirmi ſumus ſobrie
bibamus. modũ ñ excedamꝰ ut leticia nr̃a
cum exultatione nullaʒ ſentiat corꝑis tẽpe
ſtatẽ.ſʒ ꝑ ſobrietatis ſeꝛenitatẽ poꝛtuʒ ĩtre
mus ſalut arẽ. Accepimus ieiunoꝝ palmaz
feſtinitatis ñ amittamus uictoꝛi ã quaʒ no
bis tribuat dñs xpᷣſadiuuando.qꝛ uicit ĩ no
bis patiẽdo.ut digno carmine triũphemꝰcã
tantes. abſoꝛpta ẽ moꝛs ĩ uictoria alleluia.
Ignitã ꝗppe rũpheà illã ⁊ ꝑadiſi iäuã quã
nullꝰ effrige potuit. hac die xpᷣs cũ latrõe ̃
ſeꝛauit:dicẽs ad angelos.aperite mihi por
tas iuſticie. ⁊ ĩgreſſus in eas ↄfiteboꝛ dno.

Ex eo nimiꝝ tꝑe qũo paſſus qñs poꝛta hec

clauſa ⁊ reſerata eſt:Clauſa ꝗdem incꝛe
dulis ⁊ pctoribus ⁊eſerata vo iuſtis ⁊ cꝛedẽ
tibus. Quomõ mr̃ dñi Maria inter omnes
nulieres principatum tenet: ita ? inter ce

teros dies hec oĩim mr̃ eſt. Pec dies ẽ una

de ſeptẽ. ⁊ extra ſeptem. Pec eſt dies q̊ᷓ ap
pellatuꝛ octaua: uñ ⁊ in quibuſdam ſãctoꝝ
titulis ſupeꝛſcꝛibi᷑ ꝓ octaua. Pec eſt dies
ℳ

De reſuꝛectione

in qua ſynagoga finit. ⁊ eccłia naſcit᷑. Hec
eſt in cuius numeꝛo octo anime ſeruate ſũt
ĩ archa noe. Et ꝗd mihi neceſſe ẽ ifinita re
plicaꝛe:dies mihi deficiet:ſi uoluero omne
diei iſtius exponere ſacrẽ̃m. hoc tm dico. ꝙ
uniueꝛſa ſabbati gratia ⁊ antiqua illa feſti
nitas ppłi iudeoꝝ:diei iſtius ſolẽnitate mã
data ẽ. Illi in ſabbato ñ faciebãt opꝰpᷣuile.
nos in die dñico ̊ ẽ ĩ die reſuꝛrectõis opus

Fuile ñ facimus.Alli de domibus ſuis non

egꝛediebant᷑. ⁊ nos ð domo xpᷣi nõ egedia
mur. Illi ñ accẽdebant ignẽ in die ſabbati
nos esvrio accẽdamus ĩ nobis ignẽ ſpuſſ anc
ti. De quo igne dñs ait. Ignẽ ueni mitteꝛe ĩ
terrã.⁊ qd uolo:niſi ut aꝛdeat. Deſiðꝛat do
minus iſtũ ignẽ ardere in nobis ſpũſſanctũ
feruere.ut nõ refrigeſcat caritas dei. Illis
agnus aut hiꝛcuſ nobis xpᷣs occidit. o ꝗ
bus uniuerſis fr̃es ↄſona uoce pariter cãte
mus hec dies quà fecit dñs.exultemus ⁊ le
temuꝛ in ea.hinc ergo ⁊ a nobis alleluia ðᷣ
cantet᷑: qd latine laudate dñũm ĩteꝛpᷣ tatur.
laudemus dñũm fratres uita.lingua.corde.
⁊ ore.uocibꝰ⁊ moꝛibꝰ.Sic eiĩ ſibi dici uult
deus alleluia. ut non ſit in laudante diſcoꝛ
dia. O felix alta in celo. ubi tẽplũ dei ſunt
angeli. Ibi eĩ ↄcoꝛdia ſũma laudantiu ubi
nulla lex in membris ꝛepugnat legi mentis
ubi nõ ẽ ꝛixa cupiditatis in q̃ pꝑiclitet᷑ nicto
ꝛia caritatis.hic gᷓ alła cantemus ad huc ſo
liciti.ut illic poſſimus aliqñ cantar̃ ſecuꝛi.
qñn.ſ.q̊ moꝛtale corpꝰ ĩmoꝛtale ⁊ ĩcõruptibi
le factũ füit qñ tota tẽptatõ pierit.O fellix
illic alleluia.o nita ſecura.o ſiñ adueꝛſaio.
o ubi nemo erit inimicus: nemo perit amicꝰ
Ibi laudes deo.⁊ hic laudes deo: ſʒ bic a

ſolicitis.ibi a ſecuꝛis.h̊ a morituris.ibi a ſꝑ

uicturis. ĩ ſpe ibi in re.̊ in uia ibi ĩ pr̃ia.
Mõ fr̃es mei cãtemPñ ad delectatõez ꝗe
tis:ſed ad ſolatium laboꝛis.Qũo ſolent uia
toꝛes cantare.canta ⁊? ambula: ⁊æ cantando
laboꝛẽ ↄſolare. Pigꝛitiã noli amaꝛe:ſʒ am
bula ⁊ in bonoꝓfice.Canta ⁊ ambula.noli
cꝛraꝛe.noli redire.noli ꝛemanere.h̊ Augu.
uñ ⁊ Beda.Et qm̃ illa uita tota in dei lauð
gerit᷑.ceſſantibus cunctis langoribus.meꝛi
to.l.diebus in memoria huius nr̃e getiſſie
ac feliciſſime actõis.cꝛebꝛius ac feſtiuiꝰ al

leluia caneꝛe ſolemus alleluia: nãq; hebꝛe

us ſeꝛmo ẽ ⁊ inteꝛpᷣtatuꝛ latie laudate dñʒ.
Deniq; ĩ pᷣſ.ubi nos canimus laudate dñzʒ.
ꝓ hoc vbo apud hebreos ſemꝑ canit alla.
Quod euangeliſta Jo.ĩ apocalipſi ſua. ce
leſtiũ agmina uiꝛtutũ cãtica ſe audiſſe pe⸗
hibet. Sʒ ⁊ uenerabilis pateꝛ Tobias intel
ligens.q̃tis ſupernoꝝ ciuiũ głia.quanta ipſi
us hiriʒ celeſtis ſit claꝛitas: hec miſtica uo
ce dicebat.Et lapiõ pᷣtioſo ⁊ auꝛo mõo oẽs
platee eius ſteꝛnẽtna. ⁊ ꝑ uicos eius alła cã
tabit᷑. H Beda. Reſurge nunc aia mea cuʒz

domini

xpᷣo d e ſordido pct᷑i ſepulchꝛo.reſpiꝛa ia in
ſpẽ reſuꝛrectõis ⁊ uite ꝓꝑhẽnis: ꝓ amoꝛe dei
moriamur in pñti uita.ut poſt ꝛeſuꝝectõeʒ
uiuamus ĩ futuꝛa.Quia ſi ꝓ amore xppi nuũc
moꝛtuũ coꝛpus portamꝰ.tuc i letabudo gau
dio cũ ipo ↄꝛegnabimꝰ.Sic g̊ cuꝛem'iteꝛeſ
ſe feſtis hoĩium. ut meꝛeamua ẽt intereſſe fe
ſtis angeloꝝ.eẽIñ Gꝛeg. Ecce paſchalia ſolẽ
nia agimus.ſʒ ita uiuendũ ẽ nobis.ut puẽi
ꝛe ad eterna feſta mereamur. Tzaſeüᷣt cũc
ta q̃ tpꝛaliter feſtiue celebrant᷑.curate qui
his ſolẽnitatibus intereſtis:ne ab eterna ſo
lemnitate ſeparemini. Quid ꝓdeſt intereſſe
feſtis hoĩs.ſi deeſſe ↄtingat feſtis angeloꝝ:
Umbꝛa uẽtuꝛe ſolẽnitatis ẽ ſolẽnitas pñs.
Icciaco hanc ãnue agimus.ut illã q̃ non ẽ
annua:pducamnz. Cũ hec ſtatuto tpꝛe geꝛi
tuꝛ ad illiꝰ deſideꝛiũ memoꝛia noſtra r̃fꝛica
tur. Srequẽtatiõe g gaudij tp̃ᷣrał ad eterna
gaudia mens incaleſcat ⁊ ferueat. ut ex ue
⁊itate leticia ꝑfruat᷑ in patria.qð de umbꝛa

gaudij meditat in uia. hec Greg. xpᷣs ꝛeſuꝛ

ꝛectõem ſuã ꝑ Sampſonẽ fortiſſimũ oiim fi
guꝛauit ꝗ ciuitatẽ inimicoꝝ ſuoꝝ intꝛoiuit

⁊ ibidẽ nocte doꝛmiuit.Et cũ inimici põtas

ciuitatis cuſtodiꝛent.ut ipʒ mane ↄpꝛehen
deꝛẽt ⁊ occiderent ipᷣe media nocte ſunexit
7 portã ciuitatis ſecũ ðtulit.Sic xpᷣs urbẽ
hoſtiũ ſuoꝝ G̊ ẽ ĩfernũ potenter intrauit.⁊ ðᷣ
ſtructo media nocte ſurrexit.xpᷣs etiã ꝑ io

nam r̃ſurrectõem ſuã pᷣfigurauit: quem in
uẽtꝛe ceti ꝑ triduũ uiuũ ↄpᷣuauit.⁊ poſt tri
duũ cetus ipᷣm de oꝛe ĩ texrã uiuuʒ emiſit.·

Fuit ẽt reſurrectio xpᷣi pfiguꝛata ꝑ lapideʒ
quẽ probauer̃t edificàtes templũ dñi.Qui
cũ ab eis ꝑꝑ ineptitudinẽ abiectus eſſet:tã
dẽ ↄſumato tẽplo.cum lapis angulaꝛis põi
ðbeꝛet.qui in ſe duos parietes ↄplecteret ſᷣ
ẽ inuentus lapis ad hoc aptus.niſi ille ꝗ ab
edificantibus erat reprobatus. Qhꝛiſtus e
rat lapis ꝛeprobatus in ſua paſſione. ⁊ fac
tus eſt eccłie lapis angularis in ſua reſur

ꝛectõe.Tũc adĩpleta ẽ illa pphia Dauid: la

pidem quẽ repꝛo.edif.⁊c̃.⁊ iõ ipᷣa cãtat᷑ ĩ fe
ſto ꝛeſurꝛectionis. Tapis iſte duos parietes

in tẽplo dñi coadunauit.qꝛ xpᷣſ ð populo gẽ

tili ⁊ iudaico unã eccłiam edificauit. In B
edificio ꝓ cemẽto uſus ẽ ſuo ſãguine.⁊ p la
pigi uſ ſuo ſacratiſſimo coꝛpoꝛe. ro.
d Omine ieſu xpᷣe dulcoꝛ unice. ꝗ ꝛup
teis niculis moꝛtis głificaſti coꝛpꝰ tu
¶uq ⁊ i tã ineffamabili gloꝛia ſurrexi
ſti pᷣcoꝛ ⁊ obſecro te ꝑ tuã r̃ſuꝛectionẽ floꝛi
dazs. da mihi nt a uitijs ⁊ a moꝛte anie r̃ſuꝛ
gẽs ĩ vtutibꝰ ſꝑ floꝛeã.⁊ in nouitate uite ã
bulem.iut q̃ ſuꝛſum ſt᷑ qꝛã ⁊ ſapiã.non q̃ ſuꝑ
tꝛã Peꝛ tue claꝛitatis vtutẽ puꝛga animam
meã a tnbꝛiſ pctoꝝ.⁊ ꝑ eãdẽ vtutẽ. die ulłis
Fſurꝛectionis caꝛo mea ꝛeſuꝛgat ad glorid:
ut tecũ eteꝛnaliteꝛ ĩ utꝛoq; gaudeã. Amen.

eur illi on i
tannotze ger
a noſtra ifften
Prat ad eten
ruegt. Ut ex e
a.q deumben
reg. pps eſn
niſſimu oiin i
ſuop innoiut
inimici pote
nane opeeben
hocte ſunerit
Eie ths ujbe
7 intrauit 15
tis etiig io
t: quem in
it.2 poſt tri
iwnz ewiſr.
Aa pbapidez
mpluͦ ni,Qui
ectus eſſet :ti
angulars pol
s oplecteret ⸗
.nifille g ab
9. Ahꝛiſtuse
daſflione. 4fac
in ſua feſur
Hia Dauidela
rcitatife
uos porietes
ſo populo ge
icauit In
igun i,
e. ſ0.
caſti c'l
oria iuncn
nectine ii

—

ès

Et ſc

Secunde partis

dDe eo quo dñs ieſꝰappuit mr̃i ſue. Lxx.

Agdem autem boꝛa ſcilicet ſummo
mane. (Maria magdalene ? maꝛia
Jacobi) minoꝛis mateꝛ que etiam

appellatuꝛ maꝛia ioſeph. ſ. mat᷑ qui
fuit frate?ꝛ Jacohi ? unus de ſeptuaginta

duobus diſcipuł ⁊ ab apoſtoliſ cũ Mathia
ſtatutꝰ? qũq; maꝛia cleophe.ſ.filia appella
tur (⁊ maria ſalome)).ſ.filia. que etiã mat᷑
filioꝝ ebedei uocatuꝛ. ⁊ ceteꝛe que cũ eis
erant licentia p̃ᷣus petita a domina: cepeꝛũt
ex deuotione ⁊? fide quã ad dominum habe

bant: iꝛe c ungentis ad monumentum. ad
inungendum corpus dñicum.dna ãt reman

ſit domi uacans interĩ lachrymis ⁊ orõni.⁊
pulchre he mulieres uno cenſentuꝛ nomiĩe.

ut ꝗbus una eꝛat uoluntas paꝛq; deſideriũ

unum eſſet uocabulum. Ubi ſciendũ quod

tres ſũt ſtatus hoĩm ſaluandoꝛuzʒ: quoꝝ gꝗli

bet querit xpᷣm: ⁊ extꝛa hos nemo ſaluat.ſ.

incipientiũ ꝓficientiũ ⁊ ꝑfectoꝝ.ſiue pẽitẽ
tiũ.qctiuoꝝ.⁊ contemplatiorum.Et hi tꝛes

ſtatus ſignantu? ꝑ tꝛes maꝛias q̃ͥ querebant

dnm.quantũ ad tꝛiplicẽ nominis Maria in
terpretatõz. Status penitẽtiũ ſignat ĩ Ma

ria magdalena. qᷓ famoſa peccatꝛix fueëat ⁊?

penituit.Et lʒz alibi ꝑ ipam accipiat᷑ uita 2
tẽplatiua. ut tũ Marcus h ð ea logt᷑ dicẽs
Maria at erat ð q̊ͥ eiecerat ſeptẽ demonia
ſic int᷑ penitẽtes reputatuꝛ: ĩmo ipᷣa in euan
gelio Feimiceia penitẽtium fuiſſe dinoſcit᷑.
m hoc bene cenuenit ei nomẽ maria
ut inteꝛpretatuꝛ mare amarũ. ſᷣm ethimo
ogiam l atinã.ł ſ̃m deriuationem hebꝛaicã

uocabulo mara ꝙ latine ẽ amara. Unde
Ruth. Non uocetiſ me noemi.i.pulchrã.ſʒ

uocate me mara. i. amarã. q amaritudine
ualde repleuit me dñſ.Quod uerificabatuꝛ
i maia magdalene qñ ãte pedes dñi lachꝛy

mis lauit maculas criminis. Sic ? Petrus
penitẽs fleuit amare. Uñ cuilibet aie ve pe

nitẽti dicit illud. Treñ.magna ẽ uelut mar̃

ptritio tua: filia ſyon. Status vo ꝓficiẽtiuʒ
2 actiuoꝝ ſignat in maria iacobi. q̃ͥ fuit m
Jacobi minoris. Ad proficientes ei peꝛtinʒ
ſupplantaꝛe uitia. l uctaꝛi ĩ exercitio ſpiri

tuali uirtutũ.Cui ↄuenit alia iteꝛpᷣtatio ma
rie: ꝓut interpꝛetat᷑ dña ſyriace. Quia em̃ ꝓ
ficere uolentes ſt᷑ in cõtinuo conflictu. ꝓpt᷑

ꝓnitatem ad malũ ⁊ difficultatẽ ad bonum
neceſſe ẽ ꝓficientes dñari paſſiõibꝰ ꝑ rõem

ne tẽptationibus cedant:ex q̃ lucta quando
uidelicet rõ pᷣdominat ſenſualitati.generã

tur uirtutes. nã uiꝛtꝰ in infirmitate ꝑficituꝛ

ſta eus ãt pfectoꝝ ⁊ contẽplatiuoꝝ ſignat᷑ ĩ

mãia ſalome.q̃ fuit mr̃ filioꝝꝑ zebedei.ſ. Ja

cobi maioꝛis ⁊ Jo.h̊ poſtulauit filijs ſuis r
gnũ:ſi pfecti ⁊ ↄtẽplatiui ñ occupãt᷑ niſi cir

ca regnũ dei.ĩmo ipi ĩ ſe hñt regnũ ði.⁊ h p

Capłm. lxx.

guſtant quodãmõ ꝛegnũ celoꝝ. uñ ẽt ſalõe ĩ
terptat pacificans.nã in hac uita nłla pax

E hoĩ.niſñ in aetu ↄtemplationis. Et huic ↄ
ſonat tertia inteꝛpꝛetatio noĩs marie put in
teꝛpᷣtat illuminata. Uñ aĩe ↄtemplatiue dr
illud Iſaie. Suꝛge illuminar̃ irm uenit lu
mẽ tuù. Quelibet iſtaꝝ mariaꝝꝑ habet ſua
aromata ⁊ unguẽta. Penitẽtiu aromata ſt᷑
doloꝛ cõtritionis.pudoꝛ ↄfeſſionis. ⁊ laboꝛ
ſatiſſactionis.ex his cõficit᷑ unguentũ quo

libenteꝛ ungit dñs. Conficit᷑ ãt hoc unguẽ

tum.ex mirra. aloes.⁊ thure. Deꝛ mirraʒ qᷓ
ualde amara ẽ ſignificat᷑ amaritudo ↄtꝛitõ

nis. Peꝛ aloes ꝙ etiã amaꝝ ẽ ⁊ ualet cõtra

retẽtionẽ m̃ſtruoꝝ.i.peccatoꝝ. ſignificatuꝛ
uerecũdia ↄfeſſiõis. Der thus cuiꝰodoꝛ cũ
fumo aſcendit.ſignantur opera ſatiſfactõis
q̃ per rectam intentionẽ in deum dirigut᷑.
ſed ex his tꝛibus ñ conficituꝛ bene unguẽtũ
niſi apponat᷑ oleum miſeꝛicoꝛdie diuine.ſiñ
qua oĩs penitentia ẽ inefficax: admixtio ãt
hoc oleo optimũ unguentũ efficit᷑.⁊ tale fu
it unguẽtu marie magdalene.q̃ omnes par
tes pnie pſectiſſime ĩpleuit.aſſiſtẽte ſibi mi
ſeꝛicoꝛdia ſaluatoꝛis ut pʒ ĩ euangelio. Ipᷣa
em̃ lachrymas copioſe effudit ex amaritu
dine ↄtritõis.ↄuiuãtes ñ erubuit ex pia ĩpu
dentia ↄfeſſionis.pedeſ dmi lachrymis lauit
capillis teꝛſit.oſculabat᷑ unxit ⁊ ſe totã xpᷣi

obſequio deuouit ⁊ ĩpendit. ⁊ hoc ex imẽſo

affectu ſatiſfactõnis. Proficiẽtiũ aroma
ta ſt᷑ patia.humilitas.pſeueꝛãtia ſeu longa
nimitas ex ꝗbus ↄficit unguẽtũ actiuoꝝ.
Et Gq unguẽtum ĩtrãt mura ⁊ gutta ⁊ caſſia
q̃ fluũt a ueſte uite xpᷣi.mirꝛa bona ẽ ĩ omni
unguẽto.⁊ iõ licet poſita ſit ĩ unguẽto pẽitẽ
tiuũ.ↄuenienter tñ ponit ẽt ĩ unguẽto ꝓficiẽ
tiũ ⁊ ponetu ẽt ĩ unguẽto ꝑfectoꝝ.mirra eĩ
arcet uermes.ſic pacientia arcet uermes ꝗ
moꝛdere ſolent coꝛ pacientis ne cõtra iniu
riantem doloere moꝛdeatuꝛ.¶ Et hac paciẽ
tia maxie opus eſt proficere uolentibꝰ exer
citio ſpirituali.quia ſecundum Gregorium
uiꝛtutes inteꝛ pᷣſſuras paſſionum ⁊ punctu
ras temptationes creſcũt. Peꝛ guttà ãt ꝗ̊ ⁊
aromatica dr̃ ſignificat᷑ hũilitas. qꝛ gutta
pellit oẽs inflatuꝛas ⁊ tumores. ſic huilitas
cinat cordiũ duricias. Pac etiam opus ẽ ꝓ
fic tentibus.qꝛ pſᷣm Greg. Origo untutis ẽ.⁊
iõ illa ĩ nobis vtꝰueraciter pullulat.q̃ ĩ ꝛadi
ce ꝓpᷣa.i.ĩ hũilitate ꝑdurat.a ò ſi abijcit᷑ a
ꝛeſcit qr uiuificate ſe ĩ ifimis humorẽ ꝑdit.
p caſſiã q̃ ⁊ fiſtula dr.ſignificat᷑ pſeuerãtia
ſeu longaĩmitas.ut uidelicz ꝗs ĩ exercitio
ſpuali ñ frãgat᷑ deſpatione aut tedio nec ſta
tuat ſibi terminũ ĩ ꝓfectu.ſʒ ſꝑ tẽdat ad me
liꝰſiñ teꝛmĩo.qꝛ ĩ ſpuali pfectu ñ ẽ ſtatꝰ.caſ
ſia eĩ ĩ aquoſis naſcit᷑ ⁊ creſcit ĩ ĩmẽſu ſic bo
nꝰ ꝓficiẽs.aquis diuinaꝝ graꝝ fecũdatꝰ cre
ſit in immenſũ de uirtute ĩ uirtutem. ⁊ nüqᷓ;
2

Quo dñs apparuit

ceſſat donec uideat deũ deoꝝ ĩ ſyon. Sʒ ⁊
bec aꝛomata ñ bñ ↄficiut᷑ ſi ñ appons f olen
leticie.ut nidelicet hõ leticiã ſpualẽ hẽat ĩ
bonis oꝑibus ſuis.⁊ illã ponat in corõ atqʒ;
ↄſeĩa ſua.ñ in laudibus hoium. Et iſtud eſt
unguẽtũ maꝛie Jacobi que habuit q́̃ttuor
filios.ſ. Jacobũ qui interpᷣtat᷑ ſupplantans
I.paſſiones ꝑ patiam Symonem qui inter
pᷣtat obediens ꝑ huilitatem Joſeph ꝗ inteꝛ
