tationuz genera ↄquieſcũt.Circa iſtõ Aug.
q̃ſi de uno exẽplum inducens ſic ait. Intrãt
unenti in coꝛ tuũ.utiq; ubi nauigas ubi hanc
uitã tanq; ꝓcelloſum ⁊? ꝑiculoſum pelagus
tranſis. Intrant uenti. mouent fluciꝰ turbãt
nauẽ. Qui ſunt uenti. Audiſti connicium ira
ſceꝛis.Conuiciũ uentus ẽ.iracundia fluctꝰẽ.
Deꝛiclit aris diſponis rñdere.diſponis male
dictum maledicto reddere. Jam nauis ꝓpin
quat naufragio.excita xpᷣm dormiẽteʒ.ideo
eĩ fluctus ⁊ mala ꝓ malis ꝛedder̃ ppaꝛas.qꝛ
xpᷣs doꝛmit ĩ naui. In corde.n.tuo ſomnꝰxpᷣi
obliuio fidei. Nam ſi excites xpᷣm⸗i. recolas
fidẽ.quid tibi dicit tãq;ᷓ uigilans xpᷣs ĩ corde
tuo.E go audiui demoniũ habes.⁊ ꝓ eis oꝛa
ui. Audit dñs.⁊ patitur audit ſeruꝰ ⁊ ĩdigna
tuꝛ.ſed nindictam uis. Quid ei.E go iaʒ ſum
nindicatus. Cũ tibi hec logꝗtur fiõs tua qua
ſi imꝑat nentis ⁊ fluctibus.⁊ fit rrangllitas.
Pec Ang.Et ſimiliteꝛ ð alijs q̃ nos tẽptant
tꝛibulant intelligas ſuo modo.ut ex omni x
te excludatur mala ↄditio.ꝗr ſicut modicuzʒ
foramen exũs in naui ponit eã in periculo⸗
niſi obſtꝛuat᷑.ſic qla ẽ in peꝛſculo dãnationis
pp unam malãm ↄditõem niſ exclũdatrur.?
lõ dicit᷑ ĩ ꝓpuerbijs.oĩ cuſtodia ſerua cor tu
um: ⁊ i eccleſiaſtico.ſepi aures tuas ſpinis
? oꝛi facito oſtia ⁊ ſeras auꝛibus. Agit᷑ q;do
tꝛibulamur ⁊? temptamur debemus ẽ& oſtan
tes in fide.⁊ nihil heſitaꝛe:qr licet ciꝛca noſ
7 facta noſtra.dñs uideatuꝛ dormiꝛe.ipſe tñ
diligentiſſimus ẽ ſupeꝛ cuſtodia noſtꝛa quot
tidie. Qui ⁊ ſi iã ſui corporis ſomno non doꝛ
miat. caueamꝰ tñ ne noſtri corꝑis ſomno no
bis doꝛmiat ⁊ qnieſcat.Doꝛmit eĩ qñ ab ora
tionibus ⁊ bonis opibus ceſſamꝰ ⁊ ſuſcitãdꝰ
tunc ẽ in nobis cꝛebris ⁊ denotis precibuſ.⁊
ipſe tunc facit tranquillitatem. qꝛ; facit ĩ tẽp
tatione puentuʒ. Sed fatui ipſuʒ magis ob
dormire faciunt. In hoc.ſ.ꝙ magis ad hũa
num conſilium qᷓ; ad diuinum ↄfugiunt. Un
aug. Mihil maxime ſuggeꝛitur hũano coꝛdi
ab inuiſibiliteꝛ expugnantibus inimicis.niſi
ꝙ deus ñ ẽ adiutoꝛ ut requirentes alia adiu
toria inueniamur ĩualidi.⁊ ab inimicis ipſis
eapiamur. Pec aug.uolẽs g ad ſeruitutem

Captz. xl vij.

det᷑ accedere ſᷣm conſiliuz ſapiẽtis pᷣparet ſe
ad tẽptatões ĩminentes. Cũ eĩ ꝗs a uicijs ⁊
pct᷑is ſe ſub raher̃ uoluerit.ut ſoli deo uaca
re.i.ĩtẽdere poſſit. motio magna fit in maꝛi
ſeu mũdo.i.pſecutõ młtiplex cꝰcà ẽ triplex.i
ĩpulſus uentoruz ̊ eſt temptatio a diabolo
tuꝛbatio maris.hoc eſt temptatõ a mũdo cõ
motio tẽpeſtatis hoc eſt temptatio a carne
q̃s temptatõnes ſe ſentit iſuꝛger̃. Procela
ei tẽptatõis ex ĩuidia diaboli.cõatus uiri iu
ſti a bono ꝓpoſito ↄ moueꝛe optat aliqñ pꝛa
uorum ꝑſecutionibus exteꝛius.alioqñ ĩ pulſũ
malaꝝ cogitatõum ĩteriꝰ.nõmũqᷓ; ẽt ex ꝓpᷣa
fragilitate carnis ſtimulus: qr quãtomagis
ꝗs deo appropĩquaꝛe uolueꝛit ⁊ in deum ꝓ
feceꝛit.tato ampiiꝰĩuenit ꝙ duriꝰ poꝛtet. In
exẽplo uʒz iſrahelitaꝛuʒ.ꝗ tũc duꝛiꝰa phara
one ſunt aficti.qñ ꝑ moyien ⁊ aaꝛon ad t᷑rã
ꝓmiſſõnis ſunt uocati.Qõ dñs ẽt ſuo exẽplo
oñdit qñ poſt baptiſmũ ⁊ ieiuniuʒ tẽptatões
diaboli ꝑtulit. Sepe eĩ pꝰ ↄuerſionẽ nos dia
bolus acꝛius temptat.quos a ſua ſeꝛuitute
cedere ↄſideꝛat. Sʒ ille ꝗ nõ dormitat neq;
doꝛmiet cuſtodiens iſrł.q̃ã doꝛmit iĩ naui:cũ
mẽtẽ niri iuſti inter procellas tẽptatõuzʒ du
ꝛius ꝑmittit fatigari.cũq; ſentit tẽptationes
ſua vtute ſuꝑare ñ poſſe accedit ad oĩpoten
tiam dei recurrens.⁊ ſuſcitat dũm cum ꝑ m̃
tis denotionem illi appꝛopinquans.⁊ ſuã fꝛa
gilitatem humiliter ꝛecognoſcit.ac diuinazʒ
potentiam ⁊ dei miſericordias öuotiſſime.to
tis uiꝛibꝰ mentis imploꝛare nõ ceſſat.quouſ
q; in ſui adiutorium diuinum excitet auxili
um. Lunc enim ſurgens impeꝛat uẽtis ⁊ ma
ri:qr temptamenta diaboli iſurgẽtia ʒ mẽtẽ
uiꝛi iuſti ↄquieſcere facit.⁊ eum ſibi libeꝛe
ſeruire permittit.fit ãt tunc magna tꝛãquilli
tas.qr expulſis malaꝛum temptatõuz radici
bus. Stutes aĩe ⁊ ea q̃ pꝛius ñᷣ ſine foꝛmidine
obſeruabat poſtmodum uelut naturaliter
per bonam conſuetudinem cuſtodiꝛe ĩcipit.
gaudens cum ꝓpheta ⁊ cantans: declinate
a me maligmi. ⁊ ſcrutabar mãdata dei mei.
ſicq; tꝛanſnauigato maꝛi. ⁊ h ſeculi fluctibꝰ
calcatis ad portum feliciteꝛ peꝛuenit padiñ.
Oꝛatio.

Omine ihn xpᷣe impera:ſuggeſtionuzʒz
d z temptatõnum flatibus ? motibus.

ueni ut gꝛadere ſupeꝛ coꝛdis flucrus
ut ſerena ⁊ tꝛanquilla fiant omnia mea. Re
quieſcat ĩ te deus meus coꝛ meum. cor ma
ꝛe magnũ tumens fluctibus dormiat ab om
nibus que ſub celo ſunt.uigilans in te quate
nus amplectar te unum bonum meũ ⁊ cõtẽ
pleꝛ te lumen oculoꝝ meoꝝ ⁊ letabũdꝰ cãtẽ
2 dicam ego dormio ⁊? coꝛ meùᷣ uigilat. 2 il
lud in pace ĩ idipʒ doꝛmiã ⁊ quieſcã.Amẽ.

ſ de duobus ðmoniacio a leglone obſeſſis.
Capitulum. xlvij.

Se duobꝰdemoniacis

Am at ieſus ? diſcipuli eius tranf
fretaſſent. æ mare galilee tranſiuiſ
it: nenert i regione geraſenozuz
3 galiled. (Seiaſa ꝗppe iſignis ci
uitas azabie tranſ ioꝛdanẽ iuxta mõtẽ gala
ad. in quo laban comphendit iacob in tribu
manaſſe.ñ longe a ſtagno tybezꝛiadis ex op
poſito galilee. ſtagno interiacẽte: a qua ciui
tate önominat᷑ regio geꝛaſenoꝝ. (? cũ ð̊ na
ui eſſẽt ad t᷑rã egieſſi.occurrerũt ei duo hoĩ
nes demoniaci.ſeui nimis:qꝛ i ſe ⁊ in alios
leuiebant.ñ qꝛ demoniaci aliquid poſſint.ni
ſi q;tum deꝰeis ꝑmittit (ita ut nemo poſſet ꝑ
uia illam tranſire.) Poc ei itendunt ſeuiẽteſ
in nos demones.ſ. obſtruere nobis uid uie (¶
exeuntes de monumentis) i ꝗbuſ habitabãt
7 domiciliũ habebanr. Ideo in monumentiſ
gentiliũ ubi coꝛpa eoꝝ ſepulta erã t: ömones
habitabãt.tq habituzi ſuꝑ corꝑpa eoꝝ pfa
tem poſt iudicium.ſuꝑ quoꝝ aĩias ptatẽ iam
habebant. In monument is ẽt aliqñ ömonia
ci habitant.ut ꝑ hoc demones terrorem hoĩ
bus de aĩabus defunctoꝝ ingerant.⁊ etiã qr
in moꝛtuis oꝑibus.i.ĩ pct᷑is delectant᷑ ? gau
dent (Qni ẽt uinciebãtur catenis ⁊ cũ pedi
bus ⁊ ruptis uineulis agebantur in deſeꝛto a
demonibus.) Vis ſimiles ſunt mali r̃ligioſi.
quos uicula obedientie ⁊ conſtitutõem non
poſſunt tenere.quĩ exeant de monumentis.
id eſt de clauſtꝛis in quibꝰ moo moꝛtui dñũt
eſſe.⁊ hoc ad negotia ſecularia uel inutilia
ſeu ẽt mala exeꝛcenda. ⁊ uirtutem di ſentien
tes atq; ex magno timoꝛe non ex humilitate
(ante ieſum ꝓcidentes eũ adoꝛaueꝛuũt:⁊ cla
mant es).ſ.coacti( uoce magna) (ut eniz di
cit Pylarius.ñ ẽ uoluntatis confeſſio ſed ne
ceſſitatis extorſio) qꝛ timẽt eius pũtiaʒ (dixe
rũt. Quid nobis ⁊ tibi ieſu fili ðᷣ)quan dice
rent.nihil eſt ↄne tibi ⁊ nobis:tu deus nos
diaboli tu humilis nos ſuperbi. tu ueniſti ſal
uaꝛe nos pder. Unde apłs. Que ↄuentio xpᷣi
ad belial.i.ad diabolũ.ceꝛte nulla qꝛ xpᷣſ oĩia
facit bene: digbolus omnia male. Supꝛa du
bitans dixit.ſi filius dei es:h̊ erudirtus toꝛmẽ
tis aſſerit (ieſu fili ðtpena enĩ oculos aꝑit.
quos culpa claudit. Nõ cognouerũt ex certa
ſcientia ieſum eſſe filium ðᷣi.ſed ex coniectu
ꝛis quibuſdam opinabãtur.ñ iñ de hoc certi
Vñ Aug.ꝙ demones clamant quid nobis ⁊
tibi ieſu fſli ði.magis ex ſuſpitione qᷓ; ex co
gnitione dixiſſe.credendi ſunt. Si enim cog
uiſſent.nũq; dñm gloꝛie crucifigi ꝑmiſiſſent.
Iſtis ðᷣmoniacis ex timoꝛe dñi adorantibus
7 2fitentibus.ſiles ſunt qui timore gehenne
potiuſq; amore iuſticie ðᷣo ſeruiunt:ꝗ magiſ
hẽnt oculũ ſiniſi ad gehẽ nã cõmodũ tran
ſitoriũ.; ocłm dextrũ ad celũ ⁊ lcõmutabile
bonũ.ſñ gratis colẽtes deũ (Ueniſti añ tpᷣs ð
birum torquere nos.) Sciebãt eĩ ĩ die iudi
cij ſibi futuram dãnatõeʒz. ⁊ ſe mittẽdos in a

a legiõe obſeſſis.

biſſũ ⁊ toꝛquẽdos.ſʒ iã toꝛqueri ſe dicebant.
qꝛ ſᷣm hieꝛo.pñtiꝗ ialuatoris tormẽtũ ẽ ðmo
nũ. Un Erib. eteĩ flagellabat᷑ iuiſbiliteꝛ pũc
ti ⁊t ifixi.⁊ ĩtollerabilia pacistes ex preſẽtia
ſola. Uel ideo toꝛquebãt᷑.qꝛ ſuſpicabãt quò
exire ⁊ a leſione ceſſaꝛe cogerẽt᷑.na vᷣʒ Pie.
magnũ toꝛmentũ ẽé demõib“ a leſione hoim
ceſſare ꝓpteꝛ odiũ ꝙ erga nos hñt:⁊ tanto ꝗ̊
uius dimittũt.qᷓntodiutiꝰ poſſeder̃t. Caueat
g& leſus a diabolo ut cito eiꝰ iugũ dirumpat.
qꝛ tãto facilius qtocitius eiꝰdñiuʒ euitatuꝛ¶
Et interrogabat ieſus ð noĩe)ñ qr ignoꝛarʒ
ſʒ ut multitudo demonum ex confeſſione eo
rum appareret. ⁊ magis credihile eſſet ꝙ tot
demones ĩ duobus hominibus fuiſſent: ⁊? ut
cõfeſſa peſte.uirtus curantis gratioꝛ emica
ret (Unñ dixerunt egio mihi nom̃ ẽ.gꝗa mul
ti ſumus)) Legio ẽt ꝓpꝛie dr numer?ꝰ ðtermi
natus armatornm i exercitu. ↄtinet ſex mi
lia ſexcentos ſexagintaſex.⁊ inde dr᷑ legio ĩ
ðmonibus.qr militant õ nos.Et qꝛ ⁊ ſi ñ poſ
ſint hominibꝰnocere ĩ ꝑſona.ſaltẽ appetunt
eis nocere ĩ ſuba iõ(rogadbant ieſuzʒ ſi eos ei
ceret ne ſe expelleret extra regionem)) id eſt
habitatõm hoim. i abiſſum ⁊ ĩfernũ locus

ei iferni öbet demontbus. pꝓmittuntur tñ int

homĩes habitare uſq; ad indicium.ut gloꝛio

ſioꝛ ſit nictoꝛia electoꝝ i ſupatõe demonum

tẽptãtiũ(ſʒ mitteꝛet eos ĩ poꝛcos))ut ſaltem
ſic ĩ aliquo affligeꝛẽt hoĩes.qꝛ ubiq; hoĩes in

mmeſticiã mitteꝛe ſtudẽt ⁊ ð̊ ꝑditiõe eoꝝ gau
dẽt. cce ömonũ ifiꝛmitas qꝛ nihil pñt niſi ꝑ.

miſſi. Si g poꝛcis nocer̃ ñ poteꝛãt niſi ꝑmiſſi
multominꝰ hoĩbus factis ad imaginem dei.

Odptet igituꝛ deũ ſolũ timeꝛe illos ãt contem

nere. In quo ẽt apparet eoꝝ uilitas.quia in

geedi uolũt ĩ poꝛcos((Et ꝑmiñit dñs) ↄceden

do eis petitõem ipſoꝝ ꝙ patet ꝑ ſeentẽ effec
tum ((Maʒ poꝛcoꝝ gꝛegẽ ꝗ iuxta paſcebãt᷑:
iuaſer̃t.⁊ duo milia ĩ ſtagno genezareth ſen
tyberiadis ſubmerſeꝛũt) ⁊ ſic ömoniaci libe
rati ſunt ⁊ curati. Dermiſit ãt hoc dũs.ñ ꝓp
teꝛ eoꝝ pſuaſionem uel ut impiam eoꝝ imple
ret uolũtatẽ:ſs ꝑꝑ multiplicem cauſaʒ ⁊ uti
litatem. Quarum pꝛima ẽ.qꝛ forte homines
illiꝰteꝛre peccatis ſuis illud damuũ ſibi fieri
meruerant. Scõa ut ex euentu ⁊ iactur̃ ma
gnitudine appeat hoibꝰ qᷓ; ſint cruöles ? no
cẽtes ſibi ſubditis ⁊ obtẽpeꝛantibꝰ:⁊ ꝙ hoĩ

nes quos magis odiunt plꝰ affligerẽt. ſi deꝰ ꝑ

mitteret ⁊ eis liceret. Un Cꝛiſᷣ̊.Et ↄceſſit eiſt

uolẽs fuꝛiã qᷓ; hoĩes hñt mones oĩbꝰ ᷣmõ

ſtraze: ⁊ ꝙ multo peioꝛa uellẽt hoĩbꝰ ĩfligẽ.
ſi poſſent vtute ñ ipediti diuina.Et qr in hoĩ
bus hãc ðmõſtratõm fieri eius pietas ñ feꝛe
bat.ipſos in poꝛcos intrare ꝑmiſit᷑:ut in illis
uitus ⁊ fuꝛor demonum uideat Cercia ſᷣʒ
cꝛipᷣ.ut diſcat oẽs.qm̃ neq; adueꝛſus porcos
audent ł pñt.niſi deus conceſſeꝛit permiſie

rit. Quaꝛta ꝑꝑ ſalutẽ hoium.ut inde hoĩbuſ

ſt od celu t geüß
lia⸗ mnfcn lir 1 cr
ſlichß auuf⸗
3†
nir, rn eſ
hjnic eſſrbi . nn⸗
digo Nigenen Ser⸗
lueggteſtlen in eond den 4
bittziigl eti,Ait ns ⸗
ta cna cipeſne dinii ue
rotentett titboines
guiigercangeumn Wifn an
tonm Wrinidenus 1duertene
Reiſe tenan zunnſgczten⸗
Nen Tent 0didroicalrn
Knch gnnſctdusiuprie un
Uinamt eindind Gaddienin
ibete niniemiil a en⸗
mütenen diingien
ſeoptz deteſtit nlin nunn
efcnen, Part üer oi⸗
ſbitocat nmngi fank tin
cpoliin lg iglis gind
geeſepenis t hois ilbi,
Uldesſin ſrciec Nir
nſiutiitna
ſaen .
intentf Em nlunſ

ſſdtseuen
nli dnrd

) noo Ktgetſf
adank ieſtz iezel
lra egionem) id eſt
ſam t iferni Aocne
1s,mmittuntur ti int
iudicium, ut goꝛio
ſupatöe demnonum
ipoꝛcos) qut ſaltem
es,n ubicg hoies in
d gaͤitiöe eon gau
19 gr nibil püͦt niſi
ſi polerit ninn gmiſſi
s ad imaginen dei⸗
mee ilos ar confem
teon militas guia n
t gmiſn aſe oegen
Gdatet pſeiſ efet
ege giuxts paſcebit:
ſago enezneh ſ
itſe ſc önonnacl libe
miſt at hoc ei n N
ut inpiam eop inhie

Pꝛime partis.

ſalutis occaſio pᷣbeꝛetur.⁊ ut homines regio
nis illius diſcerẽt dei vtutẽ.⁊ ĩ eiꝰuenirẽt co
gnitõez ( Puiꝰ eĩ occaſione paſtoreſ fugeꝛũt
⁊2 hec oĩia hoĩbus ĩ ciuitate geraſa nunciaue
ꝛũt.) QAnita ꝑꝑ dignitatẽ hoĩ onñ̃deda.ſ.q; di
gmor ſit hõ beſtijs cũ ꝑꝑ ſalutẽ duoꝝ hoiuzʒ
ire pꝑmiſit deꝰ duo millia poꝛcoꝝ. Multum
peccãt.ꝗd hoĩem ꝑdere ł mutilar̃ nõ fõmi
dant. Sexta ad ↄtumeliã demo nũ qꝛ porcꝰ
aĩal ẽ ĩmũdũ.elegerũt eĩ ĩitꝛar̃ ĩ porcoſ:qꝛ G
magis ſibi ꝑmitti putabant ⁊ hoc magi con
gruebat:porci eĩ ꝑꝑ imũditiã ⁊ ſᷣpẽtes ꝑꝑa
ſtutiã magis eis ↄpetunt. Unde Remigius
Ideo at nõ petierũt mitti ĩ hoĩeſ.qr ulũ cui
uirtute torqᷓbãtuꝛ.hũanã ſpẽm geſtaꝛe uide
bant:nec petieꝛũt ut ĩ pecora mitterent. qr
uelut mũda aĩalia ĩ tẽplo dei offerebãt. Pe
cieꝛũt ãt ut ĩ poꝛcos mitterẽt᷑:qꝛ nullũ aĩal ĩ
mũdius ẽ poꝛco.⁊ demões ſempꝑ in ſpurcitijs
delectãt. Septĩa ꝑꝑ miſteriũ nõ porci ꝗ nõ
hũt ad celũ faciẽ.ſʒ ad terrã.⁊ in luto iacer̃
ölectãt᷑:ſigmficãt illos ꝗ deũ pᷣ oculis ñ hñt
ſz uicijs ſoꝛdidãt ⁊ hi in poteſtatem demo
num tradunt.⁊ ĩ ifernũ cum eis finaliter de
mergũt᷑.⁊ nũc ſuffocati in ags ⁊ uoluptatibꝰ
hꝰ mũdi.tẽ ſuſfocabũt᷑ in abiſſis ⁊ puteo ĩfer
ni. Uñ glo. Niſi ꝗs moꝛe porci uixeꝛit.diabo
lus poteſtatem in eo nõ hẽbit niſi foꝛte adꝓ
bãduʒ ñ ad ꝑdẽdũ. Uñ ⁊ aug.Certi miſteꝛij
gra.⁊ certa diſpẽſatõe dimint demones i põ
cos:ut oſtenderet diabolũ in eis dominaꝛi.
ꝗ uitã porcoꝝ gerunt. Ubi ſᷣm Ambr.clem̃
tiam domini öbemus aduerteꝛe.ꝙ nullũ pri
us ipſe ↄdẽnat:ſʒ unuſꝗſq; ipſe ſibi auctoꝛ ẽ
pene. Timeant g libidinoñ caſtrimaꝛgi ⁊ im
mundi.ꝗ in ſordibus luxuꝛie ? uoluptatum
uiuunt.ne in ptᷣatẽ diaboli etiã uiuẽtes dño
iubẽte, ꝑmittẽte tradãt.⁊ poſtes cũ eo in ĩ
fernũ demergat᷑.Dicit ẽt ꝙ demões nobilio
res pct᷑a deteſtãt uilia.quãtomagis hõ dʒ ðᷣ
teſtari ea. Patet ãt ex hoc qᷓ; deteſtabilis ſit
libido caſtrimargia ſicut ⁊ ſuꝑbia.ñ ei legit
diabolũ in aliqð aialis organũ intꝛaſſe pᷣrer
q; porci ſerpentis ⁊ hoĩs.Ubi Cꝛi.Auʒ por
ciui hoĩes ſunt.facile capi pnt ab actõibus.
Porcini ſt᷑ hoĩes auide ↄmedẽtes ꝑ gulam.

pingues ad luxuriã in luto iacẽtes ꝑ accidiã

in terra fodiẽtes ꝑ auariciã.ſpumtes ꝑ ira
cundiã. Deꝛ poꝛcos ẽt ſignificant᷑ detꝛacto
res ⁊ referẽdaꝛij ꝗ paſcunt de fecibus ⁊ im
mundicis alioꝝ tãanqᷓ; porci.reſerentes que
uidẽt ł audiunt.rodũt uitam eoꝝ.quos etiꝗ
demones intrant ? demergunt in ifeꝛnum.
Eꝛubeſce miſeꝛ de hoc deteſtabili officõ pa
cis turbamento ⁊ diſcordie ſeminario. ⁊ ĩſu
peꝛ time de anime peꝛiculo.q diabolus ĩ te
poteſtatem accepit. quando te ad hoc offici
um peꝛduxit: ⁊ qui nunc te ſuffocauit in boc
uitõ. poſtea te ſuffocabit in infeꝛno. Cimeat
ẽt ⁊ caueat auditoꝛ.ne talibꝰ conſenciendo

Capfłz. xl viij.

⁊ aures pᷣbendo.eis ſilłis fiat:qꝛ fiẽ ſuꝑ lĩiguã
ötractoꝛis ſic ſuꝑ aures auditoris diadolꝰ“ ſe
det.⁊ ſi ñ ẽẽt ðtractoꝛ. Un glo.ſuꝑ illð.uen
tus aꝗlo diſſipat pluuias.⁊ facies tꝛiſtis lin
guam detrahentem ſic dicit. Si hilaꝛi nultu
detractoꝛẽ audieꝛis tn ülli das fomité detra
hõdi.ſi uero tꝛiſti:diſcit nõ libẽteꝛ dicere.
didicerit ñ libenter audiri. Aufeꝛ dñe obpꝑ:ꝛo
bꝛium taliũ hoĩʒ peſtiferoꝝ a ꝛeligiõe ſᷣuoꝝꝑ
tuoꝝ. Miſtice ꝑ ömoniacuʒ ſignificat᷑ diabo
lg in monum̃tis ⁊? ĩ mõtibꝰ. i. in fedis ⁊ ſup
bis hĩtat hoĩbꝰ.nomẽ eiꝰ legio dr.qꝛ mult᷑ ĩ
malũ aſſociat᷑.eiꝰ ãt eiectio ꝑ xpCj. ſignifica
uit:vömonũ młtitudinẽ ðᷣuicẽd ꝑ ipᷣm. Tegio
quoq; ab hoĩbꝰpulſa porcos ingꝛedit᷑.qx de
mones ab ilł ꝗ ad uitã er᷑nà pᷣdeſtinati ſt᷑..
gr az eiecti male niuẽtibꝰ⁊ t᷑renis intẽdẽtibꝰ
dominãt᷑.Quõð tñ m faciũt niſi ihs ↄcedat.qr
nec malos tẽptare pñt. niſi potẽtia.diuina ꝑ
mittat.Grex vo poꝛcoꝝ a legiõe ĩ maꝛe ꝓijci
tur.dũ ꝑ ðᷣmões maloꝝ uniſitas ad inferna
lẽ amaꝛitudinẽ ꝑducit iñ ̃pugnat ãt ꝙ ma
theꝰ de duobꝰ moniacis.marcꝰ vo ⁊ lucas
de uno loquũt᷑:ſʒ ßZ aug ĩtelligas unuz eoꝝ
fuiſſe ꝑſone alicuiꝰclarioris ⁊ famoſioꝛis:uł
Hᷣm Cꝛip.ſeuioris ⁊ inſamnie maioꝛis ꝓ quo il
la regõ maxie dolebat.ꝙ uolẽtes ſigmficar
duo eugeliſte.ſolũ unũ ↄmemorãdũ iudica
uer̃t.ð quo facti hꝰ fama latiꝰpclariuſq; fra
Gueꝛat(Illi at hoĩes ð ciuitate exeũtes.ue
ner̃t ad ih̊ʒ.) Ubi tytꝰ. Illos ãt ad ſaluato
rẽ duxit dãni nccitas.fꝛeqnter ei deus hoies
dãnat in r̃b poſſeſſis.⁊ ↄfert bñficiũ aĩabꝰ.
¶ Et hoĩes) ih̊ʒ ac fct᷑a uidẽtes ↄſcij fragili
tatis ſue. uelut adhuc mfirmi.⁊ pñtia dſi in
digni rogabãt euʒz) Jex humilltate⸗(ut a fini
bꝰ eoꝝ diſcedeꝛet qꝛ timore magno admira
tõis ⁊ ? ueꝛentie tenebantuꝛ. Reputant ei ſe
indignos tanto doctoꝛe ⁊ eiꝰↄuerſatõe.ſicut
centurio reputabat ſe indignum tanto hoſpi
te: ⁊ ſicut petꝛus fragilitatis ſue memor ait
exi a me domine.quia hõ peccator ſum. Vł᷑
forte iſti geraſeni ex peccatis ſuis territi. ti
mebant offendere pꝛeſentiam xpi. ⁊ per con
ſequens incuꝛreꝛe penam maiorem precede
ti.⁊ per eum amplius qᷓ; in amiſſiõe porcoꝝ
damnificari.ſi ut oza tangerent archasꝭ dei.
Ipe ãt aſcẽdit nauẽ ut ĩfirmoſ ðſereret.ꝗbꝰ
oneri ſuã pñtiã ẽẽ uidᷣbat.Ubi cri.Attende
ãt xpᷣi humilitatẽ poſtq; enĩ collatis a ſe tali
bebeneficijs emittebãt euz.ñ obſtat ſʒ diſce
dit.⁊ eos ꝗ ſeipᷣos ĩdignos ſua idoctrina ꝓmł
gaueꝛãt öꝛeliꝗt.dans ei doctoꝛes libeꝛatos
a demonibus ⁊ poꝛcoꝛum paſtoꝛes ( Cunq;
ieſus nauem aſcendeꝛet ꝛogabat illum )ex ð
uotione (ſanatus.ut cum eo eẽt )qr gꝛatꝰ de
bñficio ſibi collato euʒ ſegꝗ uolebat.¶ Jeſus
ãt ñ admiſit) i.ñ r cepit eũ ad diſcipulatũ ꝑꝑ
pᷣcedẽtez paſſionis hoꝛꝛoꝛem:⁊ ne aſcribeꝛe
tur ömõi ꝙ iſte faceret.ſi diſcipulꝰ xpᷣi eſſet.

De curatõe paꝛalitici

Ex hoc loco accipit᷑ ⁊ conſuetũ ẽ in eccła ꝙ

demiaci ⁊ furioñ poſt curatõez ñ pꝛomouẽ

tua ad eccłiaſtica officia.¶ Sed dñs Jeũ quẽ
curauerat (ſecũ ducere noluit ut iactamie
cãm uitare doceret: ⁊ ꝑꝑ fructu pᷣdicatõis ((
ipᷣm ad ſuos miſit)) ut ꝑ eiũ alijs pcuraretuꝛ
ſalus ⁊ ĩfidelibꝰ ẽẽt exẽplo ipᷣe ſanatus.Unoð
eũ a ſua ſeqlla ſimplr ñ repellit.ſʒ ipᷣm pᷣdica
torẽ ma gliu dinini ↄſtituit ((dicẽs. Uade in
domũ tuã ad tuos)) ꝗbꝰ ex offõ caritatis plꝰ
teneris ((⁊ nucia ülł qnta tibi dñs fecẽ. ⁊ tui
miftꝰſt)) ſanãs te ĩ aia ⁊ ĩ coꝛpe. Abi theo.
Uide ſaluatoꝛis humilitatẽ.Tõ dixit denũ
cia oĩa qᷓ feci tibi.ſʒ oĩa q̃ fecit tibi dñſ. Sic
tu cũ bonũ aliqð oꝑaꝛis:ñ tibi ſed deo attri
buas.vbi ⁊ Crivᷣ.Licet at alijs ſanatis pꝛece
pit nemini dicere conuenienter tñ huic pᷣce
pit ꝙ annũciet:qm̃ oĩs illa regio demõibus
detenta ſine deo manebat.uñ ẽt Aug. Quod
ãt ille ſanatus cupit iam eſſe cũ xpᷣo ⁊ dicit᷑
ei ꝛeddi ĩ domũ tuam.⁊ narra quanta tibi fe
cit deus.ſic intelligitur.ut ſic quiſq; ĩtelligat
poſt remiſſionẽ pctoꝝ redeundũ ſibi eſſe ĩ ⸗
ſciam bonam ſicut ſ domũ.⁊ ſeꝛuiẽdum euã
gelio ꝑꝑ alioꝝ ſalutẽ. ut deino cũ xpᷣo ꝛequie
lcat.le duũ pᷣpꝛoꝑe uult iã eẽ cum xpᷣo.negli
gat pᷣdicatõis miſteꝛiũ. fraterne ꝛedemptõi
accomodatũ.Et Gꝛeg. Cum enim qudatulibʒ
paruʒ de diuina cogitatione ꝑceperimus.re
dire iam ad humana nolumus.getẽ contem
platõis qꝛentes. Sed dñs pᷣcepit ut mens pꝛi
us exſudet ĩ oꝑpe ⁊ poſtmodũ refici debeat
ꝑ ↄtemplatõem.(Et abijt)) nõ mẽte ſʒ cõpʒe
leꝑatus a dno ((⁊ pᷣdicauit in decapoli)).i.ĩ
regione decẽ ciuitatũ(q̃nta ſibi feciſſʒ ieſus
magnalia ⁊ oẽs mirabatur.)⁊ ꝑ eũ ad fides
edificabant᷑.Ecce mutatõ dexire excelſi.qꝛ
ex infideli ⁊ demoniaco.factus eſt pᷣdicator
fidelis ⁊ öuotus.oꝑante dno:⁊ ueꝛe fidelis.
qr ad głiam dei ⁊ ad utilitatẽ ꝓximi effectꝰ
E talis.Qõ uero h̊ dr̃ ð uno ĩtelligendum eſt
ẽt ð alio ꝗ eꝛat cũ eo:qr ambo uolẽtes xpᷣm
ſequi ad ſuos miſſi ſunt.⁊ ãbo ſalutẽ ſibi fat
tã ⁊ maglia di pᷣdicauer̃t. Poc quoq; exem
plo docet quẽqᷓ; ſuo ꝓximo ſalutẽ ſibi factã
pdicar᷑.⁊ a diabolo ſe liberatũ ẽẽ:vbis ⁊ opi
dus bonis demonſtraꝛe. ⁊ alios ad eandẽ ſa
lutẽ ꝑcipiendã uocar̃.ſtudeamus ergo ⁊ nos
ſi nondu liberati ſumus a diabolo liberari.⁊
ſi iam nos liberatos eſſe ↄgnoſcimꝰ ſalutem
alijs pdicemus q; nos obtinuiſſe gaudemꝰ.
meores ꝙ ſcriptu ẽ ꝗ audit:dicat ueni. Sed
milti hoc exẽplũ mĩme ſequũt ⁊ ð his qᷓ ad
coꝛpa ptinẽt circa amicos ſuoſ ſoliciti ſunt ⁊
iquirũt.ſʒ ð his q̃ ad ſalutẽ aĩaꝝ ꝑtinẽt. ſoli

eng em nulla gerunt. Oꝛatio
Janie ieſu xpᷣe amatoꝛ hoĩz benigniſ
NVſime.ſupplico lachrymabilit᷑ bonita
ti tue: libera me ab omnibꝰ peccato
rũ ſoꝛdibus.⁊ demonũ infeſtationibus:meq;

ꝑ tectũ dimiſſi

ab eis liberatum uſq; in finem miſericordit᷑

cuſtodi illeſum.ut ad tuam ⁊ gloriam ⁊ ꝓxi
moꝝ utilitatem ualeam uerbis narrare. 7 o
peribꝰ demonſtraze:quãta magnalia fecẽis

aĩe mee ꝑ tuã gr̃am liberare:quatenꝰ cogno

ſcẽtes ceteri.qꝛ hec mutatio dextre excelſi.
omnes meo exemplo pꝛouocèt᷑.⁊ te miſeꝛan
te ad meliora conuertantur. Amen.
¶ De curatõe paꝛalytici per tectuzʒ dimiſſi.
Lapitulum. xlviij.
e. ¶Xcũ dñs ieſus aſcendiſſet in na
iculã.ut ð terra geraſenoꝝ r̃diꝛet
glileam)unde illuc iuerat. Se
cundum crip. nauigio tranſieꝛat ꝗ
poterat pede pertranſire.ñ ſꝑ ei uoluit potẽ
tiã ondere ĩ mirabilibus.ne ĩcarnatõis noce
ꝛet miſteꝛio.At ↄ̊ hoĩes huiꝰ mði.ſi ullã ha
bent potentiam. ſempeꝛ uolunt ea uti: ma
gis qᷓ; vitate iuſticie. Ideo etiam ſine uehi
culo nauis tꝛſir noluit.ut nos doceꝛet᷑ naui
⁊ ſuffragio pnie uti ĩ mali ſeculi hꝰ. ut ĩ ciui
tatem celeſtẽ perueniamus. Dec eniz nauis
penitencie ĩ ciuitatem celeſtẽ deducit ideo
ſequitur (⁊ uenit in ciuitatem ſuam)) ſ.ca
pharnaum. in qua frequentius conueꝛſaꝛi ſo
lebat:⁊ mnacula oꝑaꝛi. Scõʒ cꝛib.ciuitatẽ
ſnã h̊ dĩc capharnaũ.q; ũ naſcendo ſʒ mira
cuł illuſtꝛando ſuã ipſe fecerat.alia ꝗdẽ eù
extulit.i.extꝛa ĩ lucẽ duxit ut bethleẽ. Alia
at nutꝛiuit ut nazareth. Alia àt diu ihabitã
tem habuit. ut caphaꝛnaum. Panc ei ciuita
tẽ magis freqᷓntauitↄnerſatòe ⁊ ĩ mizaculoꝝ

oꝑatõe.qr ſᷣm aug.erat q̃ſi metropolis ⁊ inſ

gnior ciuitas galilee:ubi plurimoꝛum cõcur
ſu fides ⁊ doctꝛina eius clariꝰ pateret: z mi
raculis ↄfirmata ad multos ſalubriter pue
niꝛet. Uel qr (ut ſupra dictũ ẽ) capharnauʒ
iteꝛpretat᷑ uilla pulchꝛitudinis ⁊ piguedinis
2 ↄſolationis.q̃ᷓ ſunt occaſio peccãdi multis
iõ ad ſni ↄueꝛſionem pluribꝰ idigebat miꝛa
cuł.Uel ſicut metropolim regiõis alicuiꝰ ci
uitatẽ nr̃am dicimꝰ exñtes tñ ð ciuitate ſub
iecta illi:ita ⁊ caphaꝛnauz metꝛopolis naʒza
reth galilee.ſita ĩteꝛ nagzareth ⁊ ſtagnũ vr̃ ci

uitas dñi i nagareth ↄcepti ⁊ nutriti(Et cũ
ĩ domo doceret turbas niꝛi q̃tuor poꝛtãtes ĩ

lecto ꝑalyticũ.ĩueniẽteſq; multitudie ianuã
obturatam.⁊ nõ ualentes ĩtroire per eam ⁊
illum ĩfert̃ pre turba:aſcenderunt ſupꝛa tec
tũ. ⁊ nudantes illud. ꝑ tegulas ſubmiſeꝛũt il
lũ cũ lecto ĩmediũ ante ieſũ)) ⁊ G̊ fuit ſignu⸗
magnum fiði ipſorum. Uñn poſt fidem eoꝛuʒ
oñdit dñs diuine pᷣatis actum. ⁊ ſuꝑ aĩam ⁊
ſuꝑ coꝛpꝰ p̃m. ⁊ B tripliciteꝛ. Pꝛĩo ĩ remiſſio
ne crimiſ. Scdo ĩ cognitõe cogitatõis.⁊ hec
duo ꝑtinẽt ad aĩaz. t᷑tio ĩ ſubito curatõe egꝛi
tudiĩs cõꝑał. Nã uidẽs ieſꝰfidẽ illoꝝ.ſ.offerẽ
tiũ.⁊ ẽt ꝑalytici oblati.ñ eĩ ſe portãi ⁊ ꝑ tec
tũ ſubmitti ſuſtinuiſſet. niſi curationis fidem
habuiſſet dimiſit ei pct᷑a dicẽs.(¶Confið fili

rihe⸗ 1
ſt inwrin
zid ris enentee
her e e ean
lenſi ſ i l bi
üntutahhen
iedes,
jicoth'lfe in wneton
deni /ne oſe ir in
ilirpif Anſ dene Qu/
ſesne idede geectucim
Olitcogrtoes ion ſon bon
iceoſaluaner i ag nidiſern
Tonceriores ne lterins „.
UReininganededens.
Gsndcicdesis dis de
Röeno eamuwent
PlfaſKwwntedeennsntn
doere geſi ki dri
MMOnid coglasnalnicrt⸗
Loſclrſonanco ainci
gunntegieuſein
Fenimn galpfsnien
MtCrni ontinen ihi
urnſuindonouftlamm
ſonii ndetietu ſuen
megtſaiiegfe aune

Lere hninnne di
di
Ret nn

unt nosochetſii
nliſeculi ho ni cin
nus detenz mi
eleſte geducft ien
temn ſuan) 1/ 4
entius conueꝛſari/0
Sccʒ uß ciuſtati
j naſcendo ſz mira
ecerat. glia ge eiͤ
t ut bethlet. Alia
lia at diu ihabua
m. Danc ei cinita
atde timnaculon
ſi metropolis inſi.
plurimoꝛum côcut
clarid pateret:7 i
los ſalubriter pue
licra E)capparnanz
tuainis piguedind⸗
caſio peccuͦd multis
lurib idigebat nniu
lim fegios glicu c
ſtes tio einitate ſub

mnettopolis na34
nid har ſiagrd di i

epti7 gutriti Et a

Pꝛime partis.

rmittũt᷑ tibi peccata tua.)Et nõ dicit ̃mit

to.ſed ̃ᷣmittũt cã humulitatis ⁊ pietatis inſi
nuâde. Ex hoc pʒz ꝙ fides ꝑalitici adeꝛat ,qr
lz ſanitas coꝛpalis uel aliꝗd haniuſmodi det

glicui ꝑꝑ fidem alienam:rmiſſio tñ pẽtoꝛus

non dat alicui adulto ſine fide ppᷣa.⁊ ðo be
ne filius uocat qr iã cꝛedebat. Ubi Pieꝛ.O

mira humilitas.deſpectum ⁊ debilez totiſq;

mẽbroꝝ ↄpagibus diſſolutum filium nocat.
quẽ ſacdotes non digna bantuꝛ attĩgef. Aut
ceꝛte iõ filiũ.qꝛ dimittunt ei pẽta ſua.(Et ꝗ
dam de ſcꝛibis.i.legiſpitis dixerũt ĩtra ſe)).i.
togitabant ꝗr extra dicer̃ ꝑꝑ ppłʒz non aude
bant.vbũ eĩ itrinſecũ ẽ cogitatio mentis.¶B
blaſphemar).i.ꝙ dei ẽ ſibi uſuꝛpat.Eſt enĩ
blaſphemar̃ do iiuriã irrogare ꝙ fit triplici
ter.ł cũ deo attꝛibuit ꝙ ei ñ ↄuenit.uł ab eo
fᷣ mouet ꝙ ei ↄuenit uel cũ hõſibi qpᷣ ppriuʒ
eſt dei tribuit: ⁊ hoc modo tertio indicabãt
eũ blaſphemar᷑.qꝛ ipᷣm putabat hoĩem tãtuzʒz
2 ñ deuzʒ eſſe.dimittere ãt pct᷑a ſoli deo con
uenit. Sed xpᷣs ↄuenienter eos r̃darguit oñ

dens ſe eſſe deũ duplꝛ. Pꝛimo qr rũdet eoꝝ

cogitatõibꝰ quas cognoſceꝛe ꝑ ceꝛtitudinezʒ
ſoli deo ppᷣus ẽ:dicẽs.( At ꝗd cogitat᷑ ma
la ĩ coꝛdibꝰ ur̃is ʒimponẽdo mihi falſo blaſ
phemiã.ſ.me ñ poſſe pct᷑a dimitteꝛe:⁊ ꝙ dei
ẽ uſuꝛpar̃. Quañ diceret.Qua pate cogita
tões ur̃as uideo ẽt peccata dimitter̃ poſſum
Quia cogitatões ſunt fons boni ⁊ oꝛigo ma
li.ideo ſaluatoꝛ nr̃ cnz nidiſſꝛt malas ſcꝛiba
rum cogitationes.ne ulteꝛius ꝓpdiꝛent in pe
us. ſtatim ̃darguit eos dicens.ut qd cogita
itis mala ĩ coꝛdibus ur̃is.dãs nobis doctrinã
ut q́;cito ꝑpenderimus nos mala cogitarõne
pulſari.ſtatim debeamus noſmetipſos r̃pꝛe
hendeꝛe, ut quaſi dicaſ tibipſi.hec xpi uerba
ut quid cogitas mala ĩ corde tuo/ deinde h
ẽt oñdit ſanando ꝑalyticũ ꝑ ĩꝑiuʒ tanqᷓ; pro
pꝛia vrute.ꝙ ẽ eiuſdeʒ pt᷑ atis ſicut ⁊ pct᷑a di
mittere.lʒ enim ꝑal yſis uirtute natur̃ aliqꝗn

poſſit curaꝛi non tamen ſubito nec ita perfec

te ut ſtatim homo poſſit lectum ĩ quo iacet
poꝛtar̃.ut hic dicituꝛ factum eſſe.Unde ſuh
iungit(Quid eſt facilius teꝛ duo iſta.ſ.Cdi
cere dimittunt᷑ tibi peccata tuaaut dicere
ſurge ⁊? ambula:?) hoc ẽ ſolo uerbo efficer̃.
ut dimittant᷑ peccata. an uerbo efficer̃ ut pa
ralyticus ſurgat ſanꝰ ⁊ ambulet:? Quaſi dice
ret. Si nobis hoc mamifeſtius ⁊? maius uiot

ſ. ſubita curatio coꝛpoꝝ qᷓ; animaruz ⁊? poſ

ſum horũ pᷣmiũ. ⁊ reliquũ.qr eqnał pt᷑atis

utrũq;.⁊ utrũq; ẽ vᷣtutis ĩfinite.Unde ex h

ↄcludit uirtutẽ diuinitatis ſue ꝑ factũ dicẽs
((ut ãt ſciatis qr filius hols hzʒ pᷣatem ĩ ter
ra dimittẽdi peta.tunc ait ꝑalytico) ꝙ vbũ
iteꝛponituꝛ ab euãgeliſta.((Guꝛge).ſ. ſanꝰ
a lecto ((tolle lectũ tuũ))ĩ quo diu ðöcubue
ras ifamãdo.ut quod ſuit teſtimonium infir
mitatis.ſit pꝛobatio ſanitatis(⁊ uade in do

Capłʒ. xlviij.

mum tua ) p te non indigens ut p̃uſ põtſtore
(Et fecit ſic.magnificas deuzʒ) q ſanauit eũ
Magna vtus ubi ſine moꝛa.ſalus imperium
cõitat..ut nemo i dubitaret euzʒ ꝑalytico di
miſiſſe peta.ꝗ eũdẽ ſublato gꝛabato ãbular
pᷣcepit. Uñ meꝛito ꝗ aderãt ſtupẽtes ⁊ mirã
tes rlictiſ blaſphemijſ ad laudẽ ↄuetũr tãte
maieſtatiſ.ꝑꝑ ꝙ ſegt᷑ (uidentes ãt turbe).ſ.
miraculũ factu ĩ ꝑalytico((timuer̃t)) uerẽ
do ⁊ admuãdo ((⁊? glorificauerũt) laudãdo
deumſ((ꝗ dedi ptatẽ talẽ).ſ.dimittẽdi pet᷑a
⁊ curãdi ſolo vpo ifirmos((hoibꝰ))ad eorũ
.ſ.ſalutẽ.ł ſʒ gloſã hoĩezʒ tã potẽteꝛ iter ho
mines opantem.⁊ hac pt᷑atem desit deuſ pꝑr
xpᷣo cauſatiue hoĩbꝰ qr r̃ceptiue.Epᷣs ꝗppe
tꝛibꝰ decauſis miracula feciebat.pᷣmo ꝑpꝑ il
loꝝ ciꝛca quos hec faciebat utilitatẽ.qr eos
ĩ corꝑe ⁊ ĩ aĩia cuꝛabat.ſᷣo ꝑꝑ alioꝝ ↄuerſiõʒ
qꝝ multi nidẽtes ea conuertebant᷑.tertio ꝑꝑ
dei gloriam ⁊ honorem.⁊ iſta triplex cã hic
tangit᷑.x hoc tñ ꝙ timue:unt ur̃᷑ ꝙ nec de
xpᷣo plenam cognitionem habebantquia pu
ꝛum hominem eſſe ⁊ poſſe ⁊ hanc patem a
deo cꝛedebant. Unde gloſa. Spectant ſuꝛgẽ
tem incꝛeduli imitant᷑ abeuntẽ:⁊ dinini ope
ꝛis miracula malunt timere qᷓ; cꝛedere: nam
ſi cꝛederent non timeꝛent.ſed diligerent.peꝛ
fecta enim caritas fſoꝛas mittit timoꝛeʒ. Cõ
ſidera h.ꝙ dñs cur ãdo paꝛalyticuz. icepit a
moꝛbo ſpuiruali.ꝗ erat cã ⁊ radix moꝛbi cõ
poꝛaliſ.qr primo r᷑̃miſit peccata einſ que fue
ꝛunt cauſa morbi.ad modum boni medici.
qui primo rmouet cauſam morbi.⁊ tũc poſt
modum iĩtendit cur ationem. Infirmitas au
tem hec fuerat inflicta paralytico propter
peccata ſua ut purgaꝛent᷑.⁊ ideo dis primo
remouit cauſam qꝛ ceſſãte cauſa ceſſat ⁊ af
fectus itroductus ob illam cauſaz. Mulla eĩ
nocebit aduerſitas. ſi nulla dominet iniqui
tas. Unde ſᷣm gloſam. quinq; modis infiꝛmi
tates contingunt, nel ut iuſtis meꝛita ꝑ pa
cientiam augeant ut Job. uel ad cuſtodiaz

uirtutum ne ſuꝑbia temptet ut Paulo. uł ad

corrigenduzʒ peccata ut Maꝛie lepꝛa ⁊ ſicut
huic paralytico. uel ad gloriam dei ut ceco
nato ⁊ Lazgaro.uel ad initiuʒ pene ut Peꝛo
di.quatenus hic uideat quid in inferno ſeq̊
tur. Pic eꝛgo ſecundum hieꝛon ymũ dat᷑ itel
ligi.pleraſq; corpoꝝ debilitates euenire ꝑꝑ
peccata.Et iõ pꝛiꝰpeccata dimittũt᷑ ut cau
ſis debilitatis ablatis ſanitas reſtituat᷑ ⁊ fit
uiſibile ſignum ut ĩuiſibile probetur. unde ⁊
Beda.Curaturus autẽ hominem a paralyſi
dominus.primo peccatorum uincula diſſol
uit. ut oſtendeꝛet eum obne xus culparum ar
tuum diſſolurione fuiſſe damnatum.nec niſi

his flaxatis membroꝛum poſſe recuperatio

ne ſanaꝛi. Sgꝗ heu nos econuerſo magis ſata
gimus de curatione coꝛporis quam anime:
ideo ſepe deſtituimur utrobiq;. Un riſoſt.

—

22 ιαα&τιι£

ueſeg
*1 9°tà

0

—

—

=
õ
Z. —

. . / — „. † 1.
N,8 ſanabats απ 754

ee meRH hrerr

De curatõe paꝛalitici

Nos ãt ſi corpaliter patimur.ſatagimꝰ noci
um abiceꝛe. Eum uero male ſit anime. differ
rimus. atq; ideo nec a corporis nociuis cura

mur. GBGoſcindamus ergo fontem maloꝛuz ?

ceſſabũt egritudinum ſiuxus. Dec Cripᷣ. &
go qꝛ conſtat ꝙ propteꝛ peccata quãdoq; ho
mo egꝛotat:medicus egꝛum uiſitans.primo
eum ad penitẽtiam ⁊ cõfeſſionem monere ðᷣ
bet:ne pctᷣo taq; ferro manente ĩ uulnere.
fruſtra ſ̃t emplaſtrũ apponere. Uñ peccant
medici qui curam materialem adhibẽt cor
pori:priuſq; cuꝛa ſpũalis ſit adhibita aĩe:ig
rantes cauſam morbi ſi uidelicet ꝓ pcto am
me.ĩflictus ſit corpõi.Ubi Crivᷣ. Sed qꝛ hec
ipa domini geſta ſpiritalium ĩ ſe rerum con
tinẽt rationem. cuius typum paralyticꝰ iſte
gerat. öbemus aduertere. Figuram nãq; in
co populi gẽtiliuz pꝛeoſteniam eſſe cognoſci
mus:qui peccatis gꝛauibus animo diſſolutꝰ
quaſi quadam iſanabili ifirmitate plagatꝰ?:
in quattuor angulis mũdi iſtius uelut in lec
to iacebat. Unde ⁊ in eo paꝛalytico cui r̃ᷣmiſ
ſa ſunt peccata.id oſtẽſum ẽ.quia ppls gen
tium ꝗ graui ualitudine pctorũ laboꝛabat.
data ſibi r̃miſſione peꝛ mediciam celeſtem ĩ
tegram ⁊ perfectam ſanitatem ſᷣm corpus ⁊
animam eterne ſalutis acceperit. Cui ñ ime
rito poſt remiſſionẽ peccatorũ reddita ſalu
te iam dicit :ꝛeddi ĩ domũ tuam.i.ĩ domum
padiſi: de qua adam iam dudum expulſꝰfue
rat.ꝗ huius infirmitatis auctoꝛ extiterat.
Et meꝛito ſequit᷑. Poc uiſo turbe timueꝛũt.
⁊2 magnificaueꝛũt deum:ꝗ tãtam porteſtatẽ
dedit hominibus. Magnif̃icatuꝛ eim deꝰ ꝗ
uel apoſtolis ſuis poteſtatem r̃mittẽdi pec
cata donauit:l hoĩbus tantã gr̃am conceſſit
ut poſt ̃miſſionem peccatoꝛum ꝑ meꝛituʒz fi
dei atq; iuſticie.poteſtatem accipiãt ad pa
ꝛadiſum redeundi. Ubi ⁊? Hilariꝰ. Uidentes

ãt turbe timuerũt. Magni eĩ timoris ꝛes ẽ.ñ

dimiſſis pct᷑is a xpᷣo in moꝛtẽ r̃ſolui.qr niłlus
ẽ ĩ domum eternam ꝛedditus.ſi cui ĩdulta ñ
ſueꝛit uenia delictoꝝ.Ceſſante aũt timor̃᷑ ho
noꝛ deo ꝛedditur.qꝛ poteſtas hoĩbꝰ hac nita

data ſit ꝑ ueꝛbum eius.⁊ r̃miſſionis peccato

rum ⁊ coꝛpoꝝ reſuꝛrectõis ⁊ ꝛeuerſionis ĩ ce
lum. Pec hilarius. Moꝛaliteꝛ per paralyti
cum.qui pᷣuatus ẽ uſu mẽbrorum corporali

um. fignificaf homo peccatoꝛ opibus meꝛi

iõijs pᷣuatus ⁊ tuꝛpi marcens ocio.Talis eĩ
puat᷑ greſſu meritoꝛie affectioniſ.⁊ tactu bo
ne opationis. ⁊ guſtu ſuauitatis celeſtis/⁊
uiſu diuine cont emplationis ⁊? auditu diui
ni ᷣmonis. ⁊ odoꝛatu diuine ↄſolatiõis.⁊ tũc
iacet ĩ lecto qũ ſupueniens tenet euʒ praua
conſuetudo.ᷓ̊ eniz lectus dici põt hoc loco.
Ipᷣm quoq; peccatum moꝛe palyvſis facit tre
mulum ꝑ mali dilectionẽ: ̃ddit inſennbileʒ
ꝑ obſtistionem: impedit loquelã ꝑ deſpatio
nem. Abi ſciendum ꝙ ſicut dñs legit᷑ ꝛeſuſci

W
Pete A tict 6
6 Jſeeee enave

ꝑ tectũ ſubmiſſi

taſſe tꝛes mortuos.ſʒ multo plures ſt᷑. ſic le
gituꝛ cuꝛaſſeitres paralyticos lz ẽt pluꝛes ſit
.ſ.paraliticum in domo. paralyticũ iuxta ꝓ
baticam piſcinas. paralyticũ ĩ lecto ut ĩ pro
poſito.Et quia paꝛalyticus ut dictũ ẽé pecca
toꝛẽ ſignat.ideo notandù ꝙ tria ſunt genera
peccatoꝝ.ſ.peccatoꝛ occultus.publicꝰ.⁊ cõ
fuetudiarius. Paralyticꝰ ĩ domo ẽ pct᷑oꝛ oc
cultus.paralyticus iuxta piſcinã ẽ pct᷑or ma
nifeſtus. paralyticus ĩ lecto ẽ pct᷑oꝛ ↄſuetu
dinarius ⁊ hoc peccatũ in conſuetudine dic
tũ difficulter ꝛ elinquituꝛ.⁊ paralyticus hic ĩ
lecto iacere dicituꝛ.i.peccatũ ↄtinuare dici
tuꝛ. Predictos pct᷑ores quattuor expoꝛtant
extra domũ proprie ↄſcientie.⁊ etiam extra
eccleſiam tam militantem q;ᷓ triüphantem.
Pꝛimũ eſt tepeditas boni.qũ em̃ homo inci

pit ex deſidia tepeſcere ĩ bono inchoato. ta

lis dimittit deũ ⁊ peꝛ conſequens dimittit᷑ a
deo.ſecundum eſt delectatio mali. ꝙ cõiun
gitur quaſi ſoc ins eius, cum enim deuſ deꝛe
liquitur.ſtatim anima i malo delectatur.⁊
hi duo ſocij precedunt.Certiũ eſt mali ope
ratio.cũ delectatõ ad opus ducitur.Quartũ
eſt mali opeꝛis conſuetudo.cum ipſum malũ
frequentatur. Et hi duo ſequuntur portãtes
peccatorem extra ſuffragia eccleſie quibꝰ ip
ſe priuatur. Sunt autem quattuor que ipᷣm
reportant ⁊ recõciliant. Primũ eſt uite bre
uitas.ut homo ↄſideret qᷓ; breuis ſit uita pꝛe
ſens ⁊ incerta. Secundum eſt timor pene ge
hennalis. ut homo cõſideret eiꝰ acerbitatẽ.
diuerſitatem. eternitatem. Terciũ eſt conſiᷣ
ratio culpe. ut homo ↄſideret qd gr auedis
ad immundicie.quid malicie ſit ĩ peccatis.
Quartũ ẽ ſpes uenie ut qᷓ;uis ĩ multis offẽde

ꝛimus. mhilominus tñ neniam ſpeꝛemus ꝗ h;

quattuoꝛ habuerit.añ deũ portabitur ⁊? mi

ſericordiam conſequetuꝛ. Uel portitores eiꝰ

ut ſanetur a xpᷣo.ſt᷑ quattuor ſue ſalutis ꝓcu
ratoꝛes.ſ.monens ſecrete. pᷣdicans publice
orans pꝛo eo.⁊ iuitãs exemplo.⁊ ſic iſti offe

rũt eũ xpᷣo.ſolicitãtes pro ipſo.⁊ ipe offertu?ꝛ

quando eis confoꝛmet conſenciendo.⁊ meri
tis eorum obicem non ponendo. *†½‿ps at fidẽ
illoꝛum inſpicit. cum preces eorũ exaudit.⁊
paralyticus curat qñ pctm ſibi dimittituꝛ.⁊
