ſeire quidixii
g et honies igno
ti ulitate peccs
eplum deimenna
uarijs coloribis
caſttansaubee⸗
croceo S
erciti blaue .
is.ni nigto

gig meg: pee⸗—

cõpoitu ſic e
ſic cox ſbum et

ru ihim

Pꝛime partis.

nũ.vbiq; debemus offerre pꝛo eo par turtuꝛũ
aut duos pullos colũbarum.i.geminaʒ dilec
tõem dei uidelicet ⁊ ꝓximi uel ſolitudinez 2
tẽplatiõis ⁊ publicu actiõis aut caſtitatẽ mẽ
tis ⁊ coꝛpoꝛis.qr turtures ſt aues caſtiſſime
ad multiplicatiõem bonoꝝ oꝑm.qr columbe
ſunt aues in ꝓle fecũde. Debemus ẽt euʒ cũ
ſymeone poꝛtare i ulnis amplexado eum bꝛa
chijs veri amoꝛis.ddebemus nihilominꝰ eum
benedicere ꝓ oĩibus bñfitiis menti in hꝰmodi
pᷣguſtatõne diuĩe dulcedis exhibitis vt ſic de
ſiderio diſſolutõis affecti:beatã fruitionem vx
bi eterni expectemus:cãtantes cãticum iubi
loſũ cũ ſymeone ⁊ dicẽtes.lũc dimittis ſᷣuũ
tuũ dñe:ſecũdum uerbum tuum ĩ pace. Ma
gna eſt ergo pñs ſolemnitas ꝓpter multa que
I ea facta ſfut:quã tñũ tꝛia ſpecialiter attollũt.
ꝛimũ eſt templi inductio pᷣſentialis.Secũ
dum ẽ ꝑentum eius ꝓ eo oblatio legalis. Ter
tiu eſt ſymeonis ſenis conſolatõ ſalutaris.Et
ſᷣm hec tꝛia feſtum iſtud ſoꝛtit tria vocabła.
lam rõe pꝛimi dictuzʒ ẽ ypapati.ꝙ idẽ eſt ꝙ
pñtatio eo ꝙ ipſo die xpᷣs pñtatus eſt ĩ tẽplo.
Rõne ſecundi dicitur feſt purificatõnis.eo
ꝙ tüc beata virgoꝓ ſui purificarõe ᷣ̃m legẽ (

Iʒz nõ ĩdigeꝛet) oolationeʒ fecit. Rõe teꝛtii d?/

cãdelabꝛa vei feſtum luminis. eo ꝙ hodie cã
delas benedictas ⁊ accẽſas ĩ manibus geſta
mus.repꝛeſentantes ⁊ ſectantes in hoc deuo
nem ſymeonis. Poc templuʒ domini ſanctũ.
de quo hic dicitur ĩ mõte moꝛia ẽ cõſtitutuʒ
i quo uoluit abꝛahã ĩmolare yſaac filium ſu
um.in quo etiam loco iacob doꝛmiens:vidit
ſcalã erectã vſq; ad celũ. In hoc quoq; mon
te videns dauid angelũ ſtãtem ⁊ cedẽtem po
pulum ĩ teꝛram cõruit: ⁊ penitens grauiterq;
le afſigẽs a deo vẽiam mernit. In hoc mõte
aurea vrna iebuſei erat. qua dauid ad conſti
tuẽdam ibi domuz domini emerat. eoꝙ miſe
ricoꝛdiam in illo loco cõſecutus fueꝛat. In G
ſancto loco cũ ſalomon opere conſumato do
mino ſacriſicia offerret. nebula impleuit do

mũ ⁊ apparuit gloꝛia domini:et ignis deſcen

dens de celo deuoꝛauit holocauſta. Cum au
tem ibi flexis genibus ⁊ manibus ad celũ ex
panſis ſalomon dominum oꝛaſſet. ut quicũqʒ
benefitia petiturus ingꝛederetur. pꝛeces eiꝰa
domino reciperentur. apparuit ei dominꝰ: di
cẽs.exaudiui oꝛationem ⁊ depꝛecationez tua
elegi enim ⁊ ſanctificaui mihi locum iſtum.
In hoc loco heliodoꝛus a rege antiocho miſ
ſus.vt locum ſanctuzʒ violaret ⁊ ſpoliaret fla
gellatus ⁊ ſine intermiſſõne młtis plagis nul
neratus: uerberatus eſt. Templum auteʒz do
mini uocatur quia in eo ſacꝛificia domino of
ferꝛebantur:ſed modo conſecratum eſt ĩ ho
noꝛe ſaluatoꝛis mundi ⁊ genitricis eius Ma
rie.Quod licʒ pꝛimo a babuũonijs ⁊ poſtea a
romanis fuerit deſtꝛuctum.a fidelibus tamẽ
⁊Treligioſis viris opere ꝛotundo iĩi eodem loco

Capi.xij. 1

magnifice ⁊ miro artificio eſt iterũ repatuz.
In boc loco beata vir go cũ aliis uirginibus
dicit miniſtꝛaſſe.templi coꝛ inas ⁊ ve ſtimẽta
ſacerdotalia pꝛeparado: litteras ſacras addi
ſcẽs.ieiuniis vigiliis oꝛationibus ⁊ diuinarũ
lectionum ſtudiis vacãs. In hoc loco dũ ſan
ctus Tacharias ĩcẽſum domĩo offeꝛr et: appa
ruit ei angls:nuncians ſibi oꝛationem ſua eẽ
exauditã ⁊ iohannis natiuitatẽ futurã. In B
loco(ut hic dicit᷑ )dominus nr̃ ieſus chꝛiſtus
a parẽtibus ẽ oblatus.a ſymeone ſuſceptꝰ ꝗa
ſancta anna vidna omnibus:qui expectabãt
redẽptõem iſ:ł:annũciatꝰ. In B; tẽplo ieſꝰ cũ

iam duodecim ẽẽt annoꝝ inuẽtus ẽ ad diſpu

tationem ſedẽs ĩ medio doctoꝝ.Supꝛa pina
culũ huius templi ieſũ diabolus ſtatuit.? ut
ſe deoꝛſuʒ mitteret temptando ſuggeſſit. Ab
hoc templo uendẽtes ⁊ emẽtes eijecit ac mẽ
ſas nümularioꝛũ ⁊ cathedras columbas uen
dentium euertit. In templo hoc duʒ moꝛare
tur in hierm:docebat iudeos:licet eü emła
tes. In templo hoc liberauit adłteraʒ ab ac
cuſantibus eam. Imminente ẽt eius paſſiõe
tota die erat ĩ templo hoc docens.⁊ veſpe in
bethaniam ſecedẽs. Puius templi velũ ĩ mõ

——

te eius ſciſſũ a ſũmo vſq; deoꝛſũ: ut pateret ĩ
troitus ad ſancta ſanctoꝛum. Ab huius tẽpli
p nnaclo verſus meridiem beatus Jacobus
apls pꝛimꝰ ſub gratia hieroſolimoꝛum epᷣs p
dicans pꝛecipitstus ptica fullonis ꝑcuſſꝰmar
tirio eſt coꝛonatus. Inter hoc templum ⁊ al
tare ꝙ eſt ante templũ foꝛis in atrio ad meri/
dieʒ: Tachaꝛias filius baꝛachie marty: occu
buit. Ipſũ veꝛo templum rotũduz conſtat ex
octo parietibus ↄcluſum exterius per circui
tum ĩteriꝰ vo igentibus colunis marmoꝛeis ꝑ.
triuiũ ĩ medio quoq; ĩ ipſa altitudine ĩmodũ
foꝛnacis eſt obductum.&E ſt autem intrinſecꝰ
ſcriptũ ĩ ſupmo oꝛdine.Andi domie hymnuz
⁊2 oꝛationem quã ſeruus tuꝰ oꝛat coꝛaʒ te ho
die.ut ſint ocłi tui aperti.⁊ auꝛes tue intente
ſuꝑ domuʒ iſtam die ac nocte. In vno quoq;
vero pariete extrinſecꝰ ſcripti ſunt ſinglłi iſto
rum uerſuum in circuitu.ita vt per totà ciui
tatez legi poſſint. Contra ciuitatẽ. Pax eter
na ab eierno patre ſu huic domui. Contꝛa tẽ
plum muitum. Bene fundata eſt domus dñi
ſupꝛa firm petram. Cõtra bethaniã. Nõ ẽ h
aliud niſi domus dei ⁊ poꝛta celi. Contra mõ
tem oliueti. Beati qui habitant in domo tua
domine. Contꝛa uallem ioſaphat. Benedicta
głia domini & loco ſancto eius. Lontra clau
ſtrum templi. In domo domini omnes di
cent gloꝛiam: Conmtra montem ſypon: Tem
plum domini ſanctum eſt: dei cultura eſt.
dei hedificatio eſt. Item contꝛa ciuitatem.
n domum domini letantes ibimus. PHoc tẽ
pium in inferiori paꝛte urbis in uicinia muri
ad oꝛientẽ nec longe a muꝛo ad meꝛidieʒz eſt
ſitum. In huius templi eccłeſia ſolebat eſſe
* 3

De fuga domini in egyptum

cum abbate canonici regulares ſecdum ꝛe
gulã beati auguſtini dno ſeꝛuiẽtes.ſNõ lõge
aut ab hoc tẽplo dñi ẽ tẽplum aliud imenſe
quantitatis et ałtitudinis ꝙ domus ſaltus.i.
de lignis libani dicit᷑ ⁊ templũ ſalomonis vo
cat qr ſalomõ ibi docebat ⁊ iuditia faciebat
⁊ ad diſtinctionem alterius pꝛedicti ꝙ ſpecia
liter appellat templum domini. Ut ergo ma
ria ⁊ ioſeph pfecerunt omnia que ̃m legem

debebant᷑.nibil obmittentes quamuis nõ te
nerẽt. receſſerunt ð hie lem uolentes redire

ĩ galileam ĩ ciuitatẽ ſuaʒ nazareth.Erat qui
dem (ut dicit theophilꝰ) eoꝛum ciuitas beth
leem ſicut patria. Naʒareth uero tanq; hiĩta
culum. Uade ⁊ tu ſemꝑ cuz eis ⁊ adiuua põ

taꝛe puerum ieſum: ⁊ ſeruias eis in quibꝰ po

eris - Oꝛatio
E ſu deſiderabi.ꝗ in templo te iuſto
ſymeoni te ad videndu deſiderãti. ad
lexandũ miſericoꝛditer tꝛibuiſti.
vẽi ieſu dulciſſime.⁊ toto deſiderio te expec
tanti.teipſũ clemẽter indulge.⁊ quicqd ĩ pu
ritatis in me inueneris:per gr̃am purinicãtezʒ
expelle.et coꝛ meũ templum tuũ dignanter ĩ
habitãdo perfice ibi te bꝛachijs deſiderij am
plexer ⁊ teneam. Da mihi ſemper deſideraꝛe
te fontem luminis.ꝗ es apud patrem.et nõ p
us ð hac uita exeam. q; te oculis coꝛdis uide
am qui es amoꝛ ⁊ deſiderium uuta ⁊ pꝛemiuʒ
te deſiderãtium. Amen.
Dde fuga dni in egyptum. Coꝛreſpõdet euã
gelio. Angelus domini apparuit in ſomnis io
leph 7 LCapitulum.xiij.
. Uz ergo Maria ⁊ ioſeph perge
ꝛent uerſus nagzgaꝛeth.neſcientes
adhuc ſuꝑ hoc cõſuium dñi.⁊ ti
moꝛ iaz de puero iciperet dilata
(angls dii apparuit in ſomnis
ioſeph:dicẽs ei ut ſurgens acciꝑet puerum ⁊
mr̃em eius.⁊ fugeret in egyptum.qr futuruzʒz
eẽt ut heꝛodes qreret pueꝝ ad perdendũ euzʒz
Am humilitatẽ ꝑfectam triuzʒ ſpecialr̃ adõ
nari decet comitatu uirtutum.ſ.pauꝑtatis in
fugiendo diuitias ut fomẽta ſuꝑbie.paciĩe ve
ro inequamini ꝑpeſſione cõtemptus obedien
tie quoq; ĩ alienis paꝛendo mandatis:ideo ſr
ne renelatõis oꝛaculo ieſus in egyptũ trãſfer
tur ut ꝑegrinꝰ et pauꝑ ĩ ꝑuulis ipſius cã occi
ſis occiditur.et quaſi i quolibet trucidatur et
ad patriaʒ ꝛeductus adeo erat ſubditꝰ paren
tibus.ut nũq; uel ad momentũ ſecedeꝛet.miſi
cũ duodecim factus annoꝝ remanſit ĩ hirlʒz.
nõ fine matris doloꝛe qſitus nec ſine gaudio ĩ
uentus. Joſeph uero euigilans matrem exci
tat ⁊ quecũdq; ipe ab angelo audierat:ei nar
ra. Ipa ueꝛo icõtinenti ⁊? nulla moꝛa cõtꝛac

ta ſurꝛexit ⁊ ad it᷑ aꝛipiendũ diſpoſuit ſe.Cõ

cuſſa ſut eĩ ad hãc nocẽ oĩa uiſcera eiꝰ:et ẽt
ciꝛca ſalutẽ fülij nolebat negligẽs ſaltem iuẽi
ri.Qõſpice ⁊ meditare iſta et quõ puerũu ieſũ

7 nece puerozum.

doꝛmientez mater eleuat et puer ſic impoꝛtu
ne excitatus ploꝛat ⁊ compatere ipᷣis.ſi qua ĩ
te ſut uiſcera pietatis. Cogita que conſolatõ
matri eſſe pot erat qñ ipᷣa puella delicata q̃ ð
partu ꝛecenter ſurrexerat.in teꝛꝛã longinquà
ꝑ uias aſperas ⁊ incognitas cogebat᷑ fugeꝛe:
quando puerum tenelluz ſic per uias longas
cogebatur circũfeꝛꝛe: quando inter idolatꝛas
compellabat manere. Igitur ð nocte uerſus
ptes egypti ue ceperunt quia nox magis quã
dies fuge competit.ut ſic negocinz magis oc
culte fieret ⁊ ſecretius pericula eminentia e
uaderent.ne.ſ.fuga a uidentibꝰaccuſari apð
regem poſſet.licet eĩim de hoc habeꝛent ꝛeue
latöem diuinam.nõ tamen pꝛopteꝛ hoc debe
bant obmittere.ꝙ poterant facere ſecùdum
uiam humanam.Ecce fugit xpᷣus ⁊ nocte fu
git ut fuga que per ſe difficil ẽ:noctis obſcu
ritate difficilioꝛ fiat.ugit autem in egyptũ
ut eos ſpecialiter illumiaret pᷣ ceteris ⁊ ſana
ret.Unde Augu. Audi etiaʒ magni miſterij
ſacꝛamẽtum.Moſes quandoq; in egypto ꝑ
fidis clauſeꝛat diem. Illuc xpᷣs adueniens ſe
dentibus ĩ tenebꝛis reddidit lucem. Unde et
criſoſtomus. Sʒ quare ĩ egyptum. Recoꝛda
tus eſt em̃ dominus.qui ĩ fineʒ non iraſcitur
q;ta mala feceꝛat ſuper egyptuzʒ ideo miſit fi
lium ſuum ĩ eaz.dans illi recõciliatõis ſignũ
⁊ pꝑpetue amicitie pignus ut decem plagas e
gypti una medicia ſanaret. O mutatõ dexte
re excelſñi ut populꝰ ꝗ ante fuerat perſecutoꝛ
populi pᷣmogẽiti:poſtea fieꝛet cuſtos filij uni
geniti.Et iterum (i egyptum)puulomittit ut
illa regionez que pᷣ oibus terꝛis flãma ipieta
tis ardebat: igne potius fidei ſuccenderet ex
hijs ꝑſuadens etiam de alijs mdi partibus
ſperanda eſſe melioꝛa. Et ut etiam addiſca
mus ꝙ ab ipſis uite initijs ad temptatõnes c
beamus.atq; ĩſidias pᷣparari.Nas ab ipſis cu
nabil xpᷣi iſtud effectum eſt: ut tu nidelicet
hoc audiens.cũ uideris te tribulatõnes uari
as ⁊ mile ſuſtiere diſcrimia nibil omnio tur
beris. ſed ut iſto munitus exemplo uiriliter

cuncta ſuſtineas: ſciens tꝛibulationes maxi
mas iſeperabiles quaſdaʒ comites eſſe uirtu
tum. hec criſoſtomus. Ideo etiaz fugit ĩ egy

ptum mag's qᷓ; ĩi aliam teꝛam: ut oſtenderet
ſe uerum mopſen.ut ſicut moyſes populũ dei
de phaꝛacne ⁊ egypto liberãs ĩ team.duxit
pꝛomiſſionis:ita ipie populũ fideliũ ð dyabo
lo ⁊ iferno liberans ſecum ad regnum duxit
beatitudinis. Multa quidez bona conſidera
re potes ĩ pñti negotio ⁊ materia. rimo cõ

ſidera quẽ admoduz dominus in ſua perſona

circa pꝛoſpera ſuſcepit etiam aduerſa.Et eĩ
i natinitate ſua magnificatus fuit a paſtoꝛi
bus tanquam deus.⁊ parum poſt circunciſꝰ
tanquam peccatoꝛ. deinde venientes magi
eum plurimum honoꝛaueꝛũt ⁊ ipie nihilomi
nus in ſtabulo remanens ĩter beſtias ſtabat

enieil nan
lus ſoſpnez ſol
cein undes plen
nereplelẽ Gel
ige ſucceſlich
ſex fureret G!
ſubſecutae ap⸗
tonagaum Pe
neumpenuum
rotes atiman
rlorg tora rayn
z hiero nbll al
llĩnecicoſolnd
ſmnbilanoib fungi
latiöes d ſpe ſublen
bularonesad bumi
Gpoſcenes fam mil
ns. Gecido oſider⸗
Tbeneſita guie
ſne won edz.1ui⸗
indrec ipeemtit
locutonesnediriee
meloſgeeſzeaiſen
Rnocipt rofudnn
uo,t munmurzren
cmal god geu rop
loeg accet Ten
nuelt ſuos gleanto
Im Etucre nagg
gepbeci uicerenr
Anuideigenin
Gumtbundang,
chta utgg
cuneſerindlcs,⸗
bler Genr

Neninern der
leyra gleng annn

i enmniſſern

r

e in poꝛtn
lsſiqua i
conſolat
licata zö
onginqus
tfugere:
1s longas
idolategs
te uerſus
nagis qna
magis oe
ninentig e
uſari apö
ent ꝛeue
doc debe
eſecium
t ſocten
dctis odſen
nin egypi
kerig ? ſana
Gni miſterij
negyptoy
lenlens ſe
.Une et
HRecoꝛda
iraſcitur
eo miſt fi
toͤis ſignü
1plagas e
gto dexte
perſecutoꝛ
os filij uni
lomutit ur
ama ipieta
cenderet er
di partibus
iam adiſca
nptatones d
z ab ipſis cu
tu nielicet
latönes uari
omnio tur
plo uiriliter⸗
tiones mart
es eſſe uirin
3 fugnieg,
r oſtenderet
es hollutei
Lienam auril
Gelii dcfu
regnum duxit
vona oſder⸗

na. rino lo

in ſus perſona
aauerſa 4

Sꝛime partis.

⁊ vt cuiuſdã homũculi filiꝰ ploꝛabat.pæſtea
pñtatus ĩ tẽplo ſymeõ ⁊ ãna extulerũt q; plu
rimũ ⁊ tue ab angło dicit᷑.ꝙ fugiat ĩ egy ptũ
Et młta talia ĩ uita ſua poteris ꝑpẽdere que
ad noſtꝛã ĩſtꝛuctõnem poſſumus retoꝛqueꝛe.
Unde chꝛiſo. Miſeꝛicoꝛs deus.meſtis ꝛebus
quedam ẽt iocuda permiſcet: ꝙ ceꝛte ĩ ſactis
oiĩbus facit quos neq; tribul ationes neq; ioꝰↄ
ditates ſinit habere continuas:ſed tuʒ ex ad
uerſis. tum ex ꝓſperis:iuſtoꝝ vitam quaſi ad
mirabili quadaz uarietate ↄtexit. Quod hic
quoq; eum feciſſe conſidera. Midẽdo quippe
ſanctus ioſeph gꝛauidam ſponſam ĩ turbatio
nem ĩcidit maximã. Sed affuit ꝛepente ange
lus ſuſpitõeʒ ſoluẽs ⁊ timoꝛẽ pꝛoꝛſꝰ extigues

deiñ uidẽs pueꝝ ſig natum: maxima exltatio

ne repletꝰẽ. Sed ꝛurſus huic gaudio ꝑiculuʒ
gꝛãde ſucceſſu:cũ tota ciuitas turbaꝛet᷑ ⁊ ipe
rex fureret. Sʒ ⁊ hunc meroeẽ rurſus letitia

ſubſecuta ẽ apparitio uidelicʒ ſtelle ? adoꝛa

tio magoꝛum. Poſt hanc quocʒ iocunditatẽ
ueꝛum periculum iteꝛumqʒ foꝛmido. Querit
herodes animam pueri ⁊ fugeꝛe neceſſe ẽ et
in long nqua tranſie. DPec criſo. Cũ g ↄſola
tõʒ hueris tribul atõez expecta ⁊ econuerſo.
Vnñ nec ĩ cõſolatiõibus debemus extolli: nec

Iĩ tribulatiõibofrangi. Dat ei nobis deus cõſo

latiões ad ſpẽ ſubleuàdã ne deficiamus ⁊ tri
bulationes ad humilitatẽ cõſeruãdam.ut co
gnoſcentes nr̃ am miſeriã: ſꝑ ĩ ſuo timoꝛe ſte
mus. Secũdo ↄſidera circa dei cõſolationes
⁊ benefitia. ꝙ qui ea ꝑcipit: nõ ꝑcipienti ſe pᷣ

ferre non debʒ. qui nõ ꝑcipit: non dijtiatur
animo nec ꝑcipienti ĩuideat. Naʒ ⁊ angeloꝝ

locutiones fiebt ioſeph ? non matricum ta
mẽ longe eſſz ea ĩferioꝛ. Item ⁊ qui percipit
ſi nõ ꝑcipit pꝛo ſuo uelle: non debet eſſe ing
tus uł murmurare:cũ etiã ioſeph qui tantus
erat apud deu: nõ palazʒ ſed ĩ ſomnis tales lo
cutões acciꝑet. Tertio cõſidera qualiter deꝰ
ꝑmittit ſuos ꝑſecutõibus ⁊ tribulatiõibus ue
xari.Et uere magna erat tribulatio matri et

ioſeph: cũ uiderent puerũ ieſum ad occiſiõeʒ

queri.Quid ei grauius audire poterãt. In B
etiam tribulatio erat. ꝙ ĩ terrã longinquã q;
ignoꝛabat et ꝑ uias aſpas eos ire opoꝛtebat:
cum eſſent inabiles ad eundum. domina ꝓpt᷑
iuuentutem.ioſeph ueꝛo ꝓpter ſenectutẽ.Ip
ſe ẽt puer quem poꝛtaꝛe habebant: adhuc te
nerrimꝰerat. Peregrinari quoq; habebat in
terra aliena: pauperes ⁊? quaſi nihii habẽtes
Dia enim iſta ſũt afflictionum materia. Tu
quoq; cum turbaris pacientiã habe. nec cre
das tibi a deo pꝛiuilegiuʒ dari: ꝙ nec ſibi tri
buit nec matri. Quarto cõſidera benignitatẽ
dñi. Vides q; cito ꝑſecutionem patit᷑ et fuga
tur õ terra natiuitatis ſue.et q; bẽigne cedit
furoꝛe illius quez poterat ĩ momemo pꝑdere.
Magna pacia dni ſed nõ minoꝛ eius humili
tas. Yle eni ante faciem perſe ecutoꝛis fugit:

Capi. xiij.

cui angłi miſtꝛãt.Deẽ: ſʒ hõ ut ſugit he:odẽ
nipa: qui refugiũ eſt omnium. Pꝛofuda hec
eius humilitas ⁊ mira pacia.Nolebat perſe
cutori uicẽ reddere nec euzʒ offendere:ſed fu
giẽdo ĩſidias uitaꝛe. In quo dedit nobis exẽ

plũ ut et nos ſic facere conemur. ſ. aduerſti

us uel ꝑſequentibus non re ſiſtere. uel de ip
ſis uidictam expetere:ſed pacienter expecta
re ⁊ furoꝛi ipſorũ cedere et ꝙ plus ẽ ut aubi
docet pꝛo eis oꝛare. Quõ eĩz dũs ne occidere
tur ſublatꝰ ẽ ĩ egyptu: ſignificat electos ſepiꝰ
maloꝝ ipꝛobuate ſuis e ſidibꝰeffugdos l eti
am exilio danandos. In quo etiã debilibꝰ ex
emplũu reliquit: et eos ad paciam cõfoꝛtauit.
Naã ꝙ fugit ſacri fuit exẽpli.non tĩoꝛis ut ex
emplũ daꝛet ſuis.maxie cũ fuga ⁊ conſerua
tio pꝛelatiꝓdeſt eccleſie ut pauli.⁊ qũ gex ñ
piclitatur de fuga pꝛelati. Moꝛaliter per fu
gam iſtam in egyptuz: ſignificatur fuga iuſti
a piculo ⁊ perditiõe peccati. in ſtatum pnie:
ubi debet maneꝛe uſq; ad obitum heꝛodis.i.
donec ceſſent ĩpugnationes hoſtis.ngiebat
quoq; dominus ante faciem ſerui ſui ĩmo po
tius ſerui diaboli.non ꝙ moꝛtez timeret: ſed
ut tempoꝛe cõgꝛuc ſuſtineret. Non eĩm fugit
moꝛtẽ qui moꝛi uenerat:nec inſidias expauit
qui inſidias et uerſucias dyaboli aꝑire uene
rat. De ꝛtauit eũ mater tenera ⁊ iuuenis ual
de ⁊ ſanctus ioſeph multum ſenex in egyptũ
per uiam ſilueſtrem: obſcuram: nemoꝛoſam
ihabitatam ꝑ uiam etiaʒ ualde longâ. Dici
tur enĩ ꝙ ad iter cuꝛſoꝛis ſunt.xij.uel.xv.die
te. pꝛo eis autem foꝛte erat duoꝛum men ſiuʒ
uel prurium. Juerũt autem vt dicituꝛ per de
ſertum illud per ꝙ filij iſrł tranfierunt.ĩ quo
2. xl. annis ſteterunt. Sed quõ de uictu ſecũ
poꝛtando faciebãt. Ubi etiaʒ ⁊ quomodo ce
nocte hoſpitabantur. ⁊ geſcebam. Raꝛo em̃
domos ĩ illo deſerto iueniebant. Compatere
er go eis.qꝛ laboꝛ difficilis.magnus ⁊ longus
tam puero quam ipſis.⁊ uade cuʒ eis ⁊ ad
iuua poꝛtare puerum ieſuʒ ⁊ in omnibus qui
bus poteris exhibe eis miniſterinm. Non de
bet uideri nobis laboꝛ:pniam agere ꝓ nobis
ipſis ꝓ quibus laboꝛ tatus ab alijs.⁊ a talibꝰ
et totiẽs ẽ aſſũptus.Unde anſhel.Noli ĩ tua
meditatione fugiẽtẽ ĩ egyptũ relinquere ĩ co
mitatu. Inſpiciat oculus deuotõnis puulum
ieſuʒ dulces mâmillas gloꝛioſe uirginis mr̃is
dulciter ſugẽtẽ et mamilias maternas filiali
moꝛe tractàtem. Quid uiſu iocundius:Quid
delectabilius:Aerne illum qui immenſus eſt
paruulis bꝛachijs ad materna colla penden
tem ⁊ dicas. elix ſum.felitioꝛq;:dum illum
uideo. quem reges optauerunt uidere et non
viderunt. Dign' ẽ uiſu. ꝗ ſpecioſus ẽ foꝛma pᷣ
filijs homiuum. Kogita recogita quo aĩo ⁊
q̃ cogitatiõe tenebat᷑ illa dulciſſima mr̃ cius
cum ilium dominum tantum ac tantillum in
bꝛachijs ſuis exultans ⁊ leta teneret: cum ei
C 2

De fuga domini in egyptum

ut ĩfantulo geſtienti dulcibus oſculis ac fre
queẽtibus cõgauderet.cuzʒ eum lacrimantem
ſuꝑ genua ſua quibꝰ poterat modulis ↄſola
retur.cum deniq; alijs atq; alijs ſtudiis ad q̃
ipſa materna pietas informabat ei pꝛo quali
tatum niciſſitudinibus ſedula blandiꝛetur.
tem ulterius notandum eſt qualiteꝛ maꝛia
uit ĩ uia apprehenſa cum puero ihu a latro
nibus. Opinare ueꝝ eſſe ꝙ dicitur euʒ eſſe a
latꝛonibus cõpꝛehenſum in uia et adoleſcen
tuli cuiuſdam beneficio eꝛeptũ.Eꝛat is ut di
cunt pꝛĩcipis latꝛonum filius.ꝗ pꝛeda potitꝰ
cum ꝑuulum ĩ matꝛis gꝛemio aſpexiſſet: tan
to in eius ſpecioſiſſimo vultu ſplendõis maie
ſtas apparuit.vt euʒ ſupꝛa hominẽ eẽ nõ am
bigẽs ĩcaleſcens amoꝛe:amplexatus eſt eũ.
Et o ĩquit beatiſſime puuloꝝ.ſi aliud ſe tem
pus obtulerit rurſus miſerendi:tunc memen

to mei ⁊ huius tpᷣis noli obliuiſci.Ferut hüc

latroneʒ fuiſſe qui ad dexterã dei crucifxus

altex blaſphemãteʒ coꝛipnit: dicẽs. Neq; tu.

times deum ꝙ ĩ eadẽ damnatione es. Et nos
quidẽ iuſte:hic ueꝛo nihil mali geſſit.Cõueꝛ
ſꝰ ueꝛo ad dominum: eũ in illa que ĩ paruulo
apparuit ituens maieſtate pacti ſui uon ime
moꝛ memento ingt mei duʒ veneris in regno
tuo.Itaq; ad incentiuuʒ amoꝛis:hoc non in
utile arbitroꝛ uti opiniõe:remota omni affir
maudi temeritate. Dec anſh̊.¶ Perodes)au
tem cum magi quos eſtimabat ꝑ eandẽ uiaʒz
regreſſuros ad eum non reuerterent᷑.⁊ nihil
ſibi renuntiarent putauit eos uiſione ſtelle
ceptos.⁊ erubuiſſe ad eum redire ⁊ ideo ceſ
ſauit a pueri igſitione. Uel tot ⁊ tantis occu
pationibus ꝛegia cura diſtendebat᷑.vt a pue
ri inꝗſitione auerteret᷑ uel impediret᷑. Sʒ cũ
poſtmodum audiret.q̃ in templo geſta eſſẽt.
ꝗd ſymeõ dixerit:et gꝗd ãna ꝓphetauerit:tũc
fama pueri nati creſcente:turbatꝰex his ma
gis timuit ⁊ ſentiens ſe illuſuʒ a magis ad ip
ſum ñn redeũtibꝰ(iratꝰ ẽ valde Ytum ꝑꝑ ſui 2
teptum tũ ꝓpter timoꝛẽ ammittẽdi regnũ:iõ
de moꝛte pueroꝛum bethleemitarum tracta
uit: vt cuz illis occideretur ille qui incognitꝰ
ſibi fuit. Dutabat enim ꝙ ſi omnes pueri oc
ciderentur: unꝰ quẽ qᷓꝛebat: euadere non poſ
ſet. Nõ eſtimans ĩfelix quia nõ ẽ cõſi ium nõ
eſt ſapiẽtia.nõ ẽ pꝛudentia cõtra dñũm. Dum
ergo ð nece pueroꝛum diſponeret:ꝑ epiſtolã
hoꝛtatus ẽ a ceſare auguſto vt romã ueniret
Qui cũ iter faceret ꝑ cilitiam. audiẽs naues
tharſenſium magos tꝛſuexiſſe. iratus valde
in ſpiritu uehemẽti.i.ĩ ira cõburi ⁊ cõteri fe
cit naues de tharſo cilitie.quibꝰ magi crede
bãt occłte redijſſe.ſᷣm quod dauid ꝓphetaue
rat:dicens. In ſpiritu vehementi cõteres na
ues tharſis. Et d' ꝛzoma reuerſus hieroſolimã
miſit ſpiculatoꝛes:⁊ iuſſit occidi om̃s pueros
qui erãt in bethleem iude: ⁊ in omnibus fini
bus eiꝰ ⁊ locis adiacẽtibus(a bimatu et ifra

7 nece puerozum.

.i.biennes ⁊ minores etatis uſq; ad pueruʒ

diei ſeu noctis unius.ᷣʒ tempꝰ ꝙ a magis de
oꝛtu ſtelle exquieſierat:ut nec loco nec tẽpo
re celaretur qui natus erat:quoꝛuʒ maxima
paꝛs tertio miliario a bethleem ad auſtrum
ſepulta eſt. Gimatus ſpacium duoꝛum anno
rum dicit᷑.a bis ⁊ ꝓmatos gꝛece quod eſt an
nus latine.et inde bimatus quaſi binus annꝰ
appell at. Uñ dicitur binꝰbina binum.ſ.aĩal
duoꝝ annoꝝ.⁊ trinus trina trinũ. annoꝝ triũ
Iner opiniones diuerſas pluriũ ſnĩa ⁊ uſita

tioꝛ hec ẽ.ꝙ herodes euoluto anno poſt xpi

natiuitatẽ occidit ĩfãtes:et ꝙ ſtellam eadeʒ
die qua natꝰ* eꝛat dñs oꝛtã didicerat.⁊ ̃m oꝛ
tum ſtelle dñʒ anniculũ ⁊ inſuper aliquot di
erum eſſe ſciebat:ideoq; ſupꝛa etatẽ eius uſ
qʒ ad binos ⁊ ĩfra uſq; ad unius diei ſeu noc
tis ĩ ĩfãtes deſeuit pueꝛos timẽs:ne puer cui
ſydeꝛa famulabant᷑ paulo ſupꝛa etatem ſuã ł
infra ſpẽʒ ſuã tranſfoꝛmaret ut etatẽ ſui tpᷣis
occultaꝛet.Sic eꝛgo poſt ãnuz ⁊ q̃ttuoꝛ a na
tiuitate dñi dies:ueriſimile ẽ eum occidiſſe ĩ
fates.¶ Tunc ĩpletũ eſt illud hieremie uox ĩ
rama audita ẽ ploꝛatus ⁊ ululatus.⁊c.) Ra
ma nõ ẽ hic ꝓpꝛiuʒ nomẽ loci:ſed hic ẽ nom̃
cõmune:ac interpꝛetat et ſignificat excelſuʒ

vt ſit ſenſus.Uox in excelſo audita.i lõge la

teq;ʒ diſpſa:qꝛ multũ exaltata circũquaq; dif
fudebat᷑ pꝛe ſua magnitudine immẽſa. Mul
tus eĩ ploꝛatꝰq;tũ ad flexũ paruuloꝝ.⁊ ulula
tus q;tũ ad lamẽtũ matꝛũ ibi erat:ubi tot ꝑẽ
tes tot hõies utꝛiuſq; ſexꝰ viſa tãta crudelita
te etiam ſi vellẽt voces cohibere nõ poterãt.
In puul aũt moꝛs faciebat finẽ doloꝛis ĩ ma
tribꝰ veꝛo ſemper ꝑ memoꝛiam ꝛeꝑabat᷑ ⁊ iõ
dicit ululatus multus. Uel in excelſo audita
eſt quia de moꝛte innocentiu mittebat᷑ quoꝝ
ſanguis vſq; ad celos cõtra ĩterfectoꝛes eoꝛũ
clamauit.ᷣm illud. VUox pauꝑis penetrat nu
bes.Quuis autem bethleem ſit ĩ tꝛibu iuda
oꝛta de lya ⁊ hieruſalem in tribu benyamin
oꝛta de rachel.ploꝛare tamen dicitur ꝛachel
filios iude.id eſt bethleem quaſi ſuos ſiue qꝛ
iuxta bethleem in effꝛa ſu ſepulta. ac rõne ſe
pulture et ex materni coꝛpuſculi hoſpitio no
men matris accepit:et dicta eſt mater ipſius
bethleez ⁊ habitantiũ in ea ſiue quia iuda et
benyamin due tribus iuncte ac vicine ſibi et
ꝓxime erãt:qꝛ iuxta ſe hereditatẽ acceꝑant.
⁊ funiculus foꝛtis benyamin ꝓpe hierłm per
ueniebat.⁊ heꝛodes pᷣcepeꝛat.nonſolũ ĩ beth
leem:ſed ⁊ in omnibus finibus eius interfici
pueros. et per occiſionem bethleem intelligi
mus multos rachel filios de benyamin ꝓ ui
ctima fuiſſe occiſos.quod enangeliſts inſinu
at ad exaggerẽdũ ſcelus herodis quod ex ef
fꝛenata crudelitate hoc fecit. Unõ dicit Ra
banus.Crudelitas in nullo moduʒ tenuit nõ

eſt contenta uaſtatione bethleem. ſed adia

centia loca uaſtauit, Ploꝛauit autem Ra

ſe ſc ilo⸗
gernal corſolan
ſos n inpenitent⸗
iget illos m
1 g nide loe in
conſoln Ob ſa
tiri udem en /
ſenbinis a ul
ſtr ohinesilenti
ltes igbls ty
gent ſgcefii n
eop efi oſt tin
nnigen numiche
ni Gecico iohams
uecns ecceſe eßs
hicicus in ſtephano.
Nocencibis. Innocen
beun ſcteſtiſcari
(Mbice mortui ſüͤt ſ⸗
inansih tit onlo⸗
ſtficmſonn Xarato
PPiitehaäcinu
Cin gecememnres
leſtes rji ſum gnin
ti occubuerumtſe
cof ſynt, auis in⸗
batur ocii iu
nlienco ſnt cofen
Mrgo martir ſeni/
Eteint Wacheben

ust Digen

finihinebepint
No ſattniefin
acleſenienns
pueri V 1ccc

m anno
quocd eſt an
ibinus ann⸗
inum. ſ.gial

.annop triij

6
—
uuot di
etate eins uf
i diel ſen noe
8: ne puer cui
etatem ſnak
Letate ſun tpis
qttuoꝛ a n
im occidiſſe i
eremie uox i
tus. ?c.) Ra
ed hic nom̃
cat excelſuz
lita.i.löge la
rcuquac diſ
nmẽſa. Mul
ulox. ? ulula
at: ubi tot pẽ
ata crudelita
e nõ poterat.
doloꝛis i ma
ꝛepabat ⁊ ĩ
xcelſo audita
nittebat quox
fectoꝛes eoꝛu
penetrot nui
ti tiibu iuda
u benpamin
ſcitur ꝛachel⸗
1ſuos ſiue en
a. ac roͤne ſe
i boſpitio no
mater ipſius
guig iuda et
vicine ſbiet
atẽ garolt
pe bierlmny⸗
onſol iberh
s eius erfici

Pꝛime partis.

chel filios ⁊ noluit oſolari qr nõ ſũt.id eſt de
hboc ꝙ nõ eſſẽt ⁊ ſuꝑ boc ꝙ moꝛtui erãt:quia

ĩieternũ victuros eẽ ſciebat. Rachel qᷓ ouis ł
videns pꝛincipiuʒ dicitur eccleſiam ſignificat
cuius tota intentio ut deum cõtempletur ĩui
gilat ut ipſa ẽ ouis centeſima.quam paſtoꝛ i
humeꝛis ad caulas repoꝛtat. Hec ergo filios
ſuos ploꝛauit:q; ꝓ ꝑſecutione fideliuʒ gemit.
PNon uult aũt cõſolationem reciꝑe de hoc qr
nõ ſunt.i.qꝛ non ſunt moꝛtui ut ꝗ uicerunt ſe
culuz moꝛte: rurſus ad ſeculi certamina ſecũ
tolerãda redeant iteꝝ pugnaturi: ſed gaudet
potius.qꝛ feliciter ſũt et regnant cum chꝛiſto
per martirium coꝛonati. Ploꝛat eꝛgo eccleſia
bonos ut martires.qr uidet eos ĩiuſte crucia

ri. ſed qꝛ ſcit illos beatos nõ vult tꝑaliter ſed

eternal? conſolari. Ploꝛat inſuper etiam ma
los ut impenitentes quia uidet eos damnari.
7 qr uidet illos irr emedialiter ꝑditos nõ uult
conſolari.Ubi ſciẽdum ꝙ triplex ẽ genꝰ mar
tirũ.quidam em̃ paciunt᷑ uoluntate ⁊ actu ut
ſtephanus:qdã uolũrate nõ actu ut euangeli
ſta iohãnes:tertij nõ uolũtate ſʒ actu. ut ĩno
centes ĩ ꝗbus xpᷣs cuius uice mõtui ſi unt: ſup
pleuit.ſi qd defuit uoluntatis. Unde oꝛdinãt᷑

eoꝑ feſta poſt natiuitatem domini.ſecunduʒ

maioꝛem martirij dignitatem. Pꝛimo ſtepha
ni. Secũdo iohannis. Tertio ĩnocentum. Nã
dilectus eccleſe xpᷣs.candidus i iohanne. ru
bicũdus in ſtephano.electus ex milibus in in
nocentibus. Innocentes ergo etſi uſuz nõ ha
beant. ⁊ ſic teſtificari non poterant xpᷣs tamẽ
cuiꝰuice moꝛtui ſũt ſuppleuit.ſi qd defuit uo
lũtatis:ipᷣi aũt non loquendo ſed moꝛiendo te
ſtificati ſunt. Laxato igit uocabulo martires
xpᷣi.i.teſtes dicuũtur quos enim teſtes latĩe di
cimꝰgꝛece martires appellãtur.non quia ꝓpe
teſtes xpᷣi ſunt.quia necꝓ fide xpᷣi nec ꝓ iuſti
tia occubuerunt: ſed qꝛ ꝓ fide xpᷣo.i.loco xpᷣi
occiſi ſunt.quia in eoꝛuʒ numero xpus quere
vbatur occidi. in quo eũ ⁊ſi nõ loquendo tamẽ
moꝛiendo ſunt cõfeſſi. Multis uero de cauſis
põt ꝗs martir fieri.ſ.ꝓ iuſtit ia ut. Abel ꝓ le
ge dei. ut Machabei. ꝓ aſſertione ueritatis:
ut. Iſaias ? Pieremias.pꝛo arguitiõe pecca
ti.ut iohãnes baptiſta.ꝓ ſalute popłi.ut xp̃ᷣs
pꝛo fide ⁊ nõie xpᷣi.ut tephanꝰ. ꝓ libertate
eccleſe. ut Thomas.ꝓ xpo ſeu loco xpᷣi.it hi
pueri. Uñ ⁊ eccleſia ꝓ his pueris ſolemniʒat
quamuis ad inferos deſcẽderunt.et ob hoc q̊
dam cantica letitie pꝛetermittuntur. Uñ Eri
ſoſt. In bethleem omnes occiduntur infan
tes.qui dum innocenter pꝛo chꝛiſto moꝛiũtur
pꝛimi chꝛiſti martires extiterunt ⁊ pfecte lau
dis martirium conſequuntur. Unde non ime
rito. infantes illi beati per omnia ex titerunt.
qui pꝛimi moꝛi pꝛo xpᷣo meruerunt Uñ ⁊ Au
guſ. O paruuli beati. modo nati. nuquam tẽp
tati. nõdum luctati. iam coꝛonati. Et iterum.
Nunqᷓ; pphanus hoſtis beatis ꝑuulis tantum

Capi.xiij.

pꝛodeſſe potuiſſʒ obſequio: quantum pꝛoſuit
odio.Nam quantum contꝛa eos iniquitꝗas ha
bundauit tanto gꝛatia diuine benecictiõis ef

fulſit. Et dum iĩſequitur chꝛiſtum. regi noſtro

coeuum pꝛocurauit exercitum.ſtolis uictrici
bus candidatum. Pec Auguſ.cõſidera h̊ qũo
xpᷣs adhuc infans tenerimus iaʒ cepit pati in
ſe ⁊ ſuis:et vehementer ei cõpatere ſi qͥ in te
ſẽ uiſcera pietatis. Uñ anſhel.Sed ⁊ tenella
hec xpᷣe tua ĩfatia a perſecutoꝛũ gladijs tuta
nõ fuit adhuc eĩm ĩter qlłcia matꝛis ubera ſu
gẽs depẽdebas.quando apparuit angelus in
ſomnis ioſeph dicens. Surge ⁊ accipe puerũ
⁊ matrem eius et fuge in egyptum:⁊ eſto ibi
uſq; du dicam rvi. utuꝝ eĩz ẽ ut herodes qᷓ
rat puerũ ad ꝑdẽdu eũ. Ja ex tũc bõe ieſu pa
ti cepiſti.Nõſolũ aut illã aĩe ĩfatie uexatõem
in teipſo ꝑtuliſti ſed ẽt moꝛteʒ in puſillis tuis
quoꝛũ multa milia iter mamillas matrũ ꝓ te
herodes trucidauit ĩmanitas excepiſti. PHec

ani h. Ju rege herode crudelitas impioꝛũ exi

ſtimantiũ martirũ cede poſſe religionez xpᷣia
nam extinguere ⁊ in occiſione paruuloꝛũ cũc
toꝝ martirum ꝗ paruuli.i.humiles et inmocẽ
tes occiſi ſunt ab impijs fõma pꝛeceſſit. Sed
nõ ſic ꝛeligio ĩ xpᷣo fůdata extiguit᷑.q ( ut leo
ait) non munitur perſecutõmbus eccleſia.ſed
auge ᷑. Uñ ſᷣm Bedã ⁊ Bernardum herodia
na malitia ⁊ babilonica crudelitas eſt.naſcẽ
tem uelle ꝛeligionem extinguere.⁊ puulꝰ iſta
el allidere. Si ꝗs eĩz ꝗd ad ſalteʒ peꝛtinens.
ſi ꝗs ꝛeligiõis ł ſanctitatis oꝛtum ulł pꝛofectuʒ
uł conſumatiõem impedit uł pꝛoſequitur:tal
plane cum egyptijs pułos iſꝛa helitici germĩs
necaꝛe conat᷑ ĩmo cum heꝛode naſcẽtẽ ſalua
toꝛem ꝓſequitur. Quõ aut nato dño ꝑſecutio
ei ientca⸗ per omne tpᷣs uite pñtis nõ ðᷣ
eſſe futuros qui electos ðᷣi pſequent᷑ ſicut do
minꝰ iĩ euangelio ait.ſi me pſecuti ſunt ⁊ uos
pſequentuꝛ:At apłs.Omnes qui pie uolũt ui
uere pꝛo xpᷣo ꝑſecutionẽ patiunt᷑. Quia uero
pueri ꝓ dño occiſi ſunt ſignificat ꝑ humilita
tis meritũ ad coꝛonam martirij eſſe neniẽdũ
qr (ut dñs ait) qui ſe humiliat exaltabit᷑.pue
ꝛoꝝ eniz innocentia humilitatẽ ſignificat ſim
pliciũ de quibus dñs ait ſinite puulos ueniꝛe
ad me taliũ ẽ enim ꝛegnũ celoꝝ.quõ aũt occi
ſi ſunt ſʒ xpᷣs euaſit ĩſinuat coꝛpoꝛa martiruzʒ
ab impijs poſſe pimi: ſed xpᷣm ꝓ quo perſecu
tio ſeuit: nullatenus poſſe a fidelibus aufeꝛꝛi
Siue enĩ uiuimus ſiue moꝛimnꝛ dñi ſumus.
Moꝛaliteꝛ occidũt pneros multos et miłtipli
citeꝛ.phaꝛao ſubmeꝛgendo. Peꝛodes detꝛun
cando. antibochus ſuſpendẽdo. medi ſagittã
do. In flumine ſubmeꝛgẽte ſignificatuꝛ dilec
tatio pñtis uoluptatis. In gladio detꝛũcante
inflictõ pñtis aduerſitatis in ſagitta de longe
peꝛcuciente.timoꝛ future aſperitatis.ĩ ſuſpen
dio ſpes ſiue ambitio future ꝓſperitatis. Sic
ergo dyabolus qui pharao.i.diſſipans per in
c 3

De fuga domini in egyptum

uidiâ ꝗ herodes.i.gloriãs ꝑ ſuperbiam.ꝗ me
dus.i.menſutãs.ſ.culpe penã pꝑ malaʒ it entio
nẽ qui anthiochus.id eſt ſilemiũ pauꝑtatis ꝑ
fraudulentiã. pauꝑtatẽ enim celat.⁊ diuitias
ſuggeꝛit: hic occidit pueꝛos ſᷣʒ quattuoꝛ affec
tiones que ſũt gaudiũ pꝛeſentis pꝛoſpeꝛitatis
⁊ ſpes futuꝛe tꝛiſtitia pñtis aſpitatis.et timoꝛ
futuꝛe.At eſt notabile ꝙ inteꝛficiunt᷑ pueꝛi ĩ
quo ſtultitia ĩ bethleeʒ ĩ quo habundantia.a
bimatu ⁊ ifꝛa in quo habundatia.⁊ hoc cõpa
tiẽdo lugʒ eccleſia.Cũ ãt maꝛia ⁊ ioſeph cuʒ
puero ihu ĩtraꝛent egyptũ:oĩa ydola illius ꝓ
uincie ĩ tẽplis ſuis coꝛꝛuer̃t. ſicut ꝑ yſaiã fue
ꝛat ꝓphetatũ. Tꝛadat enĩ ꝙ ſicut ĩ exitu filio
ꝛu iſeł ð egypto nõ fuit domꝰ egypti.in qᷓ deo
ꝓcuꝛante nõ iaceꝛet moꝛtuũ pᷣmogenituʒ:ita
nec mõ fuit tẽplum ĩ egyptũ ĩ quo ñ coꝛꝛuiſſʒ
Ydoluũ.Sicut ⁊ ante aꝛchã dñi coꝛꝛuit dagon
Ydoluũ cũ aꝛcha appꝛopinquaſſet ad ipᷣʒ. Spi
ꝛitualiteꝛ ẽt coꝛꝛuũt uicia:ĩgꝛediente dño do
mũ cuinſq; pꝛius deſeꝛtã ꝑ peccata.ut etiã di
cit i ſcolaſtica hyſtoꝛia.qñ Pieꝛemias ĩ egyp
to ꝑ captiuitatẽ ductus fueꝛat:ꝓphetauit eiſ
ꝙ i futuro q̃dã uirgo paꝛituꝛa eſſet ⁊ tũc om
nes dij ⁊ oĩa idol a egypti ꝛueꝛent.Egyptij gꝰ
imaginẽ uirgis cũ puero ſculpebãt:⁊ ſibi ho
no:es exhibebant. Pec ãt ꝓphecia mõ qnan
do xpᷣs cũ matꝛe itꝛauit egyptũ ẽ impleta.nã
oĩa idola egypti corrueꝛũt:⁊ uiꝛgineʒ ſiẽ pre
dictum fuerat peꝑiſſe ĩidicauerũt. PHoc idem
pfiguꝛatu fuit ĩ moyſe ⁊ phaꝛaone ĩ cõfractõ
ne dei ſui hamonis ⁊ coꝛone. Ut eni ĩ ſchola
ſtica hiſtoꝛia qr phaꝛao rex egypti coꝛonã ꝛe
galẽ habebat.ĩ qͥ imago dei ſui hamõis egyp
li ſculpta fuerat.filia eꝛgo phaꝛaõis q̃ moyſẽ
pueꝝ ĩ filiũ adoptauerat:poſtea q̃dã uice de
creuit ut eũ pharaoni regi uidendũ preberet

Cui pharao alludens coronã ſuam iponebat/⸗/e

quã ille ĩ terꝛã piciẽs penitus cõftingebat.&t
cuũ eum occideꝛe uoluiſſet dixeꝛunt quidã qð
pueꝛ hoc ex inſipiẽtia feciſſet Moyſes nutu
dei ſaluatus eſt a nece pharaonis:ſic xpᷣs nu
tu dei ſaluatus ẽ de gladio heꝛodis. Moyſes
natꝰ eſt ut filios iſrł educeret de egypto:xpᷣs
homo factꝰ ẽ. ut eripꝑet nos de inferno. Moy
ſes deù regis egypti cũ coꝛõa cõfꝛegit xpᷣ oĩa
Ydola egypti ⁊ deos in nihilum ꝛedegit. Pãc
ruinã ydoloꝝ illa ſtatua pretendebat. quam
rex nabuchodonoſor i ſomno uiõbat. de mõ
te aùt ſine manibus quidã lapis eſt abſciſus
et ĩ pedes illiꝰ ſtatue ſeu imaginis ⁊ ydoli eſt
illuſus. Cõtriuitq; eam ⁊ in puluerem r̃degit
⁊ poſtea idem lapis in mõteʒ magnum excre
uit. apis iſte ſignificat xpᷣʒ qui abſciſus eſt
de mõte ſine manibus:qr natus eſt de maria
ſine tactibus maritalibꝰ.Lapit iſte ſcʒ xpᷣs 2
triuit ĩ egypto omnia ydola de quacũq; erãt
materia. Et ↄfracta ſtatua lapis ille ĩ mõteʒ
magnum excreuit.ꝗa deſtructa ydolatria.fi
des xpi ꝑ totum mundũ inoleuit.⁊ chriſtꝰcre

7 nece puerozꝛum.

uit ĩ montẽ taleʒ ⁊ tãtum.ꝙ ſũma immenſita
te repleuit tam celum q́; mundum. Peꝛ tran
ſitum dñi in egyptum ꝓpter perſecutionez he
rodis.ſignificatus fuit trãſitus apoſtoloꝛũ ad
gẽtes ꝓpter perſecutionem eis motã a iudeis
per ꝛeditum aũüt eius in iudeã.defuncto heꝛo
de ſignificat illũinatio iudeoꝛum in mundi fi
nem. Unde ſcõm Remigiũ. Peꝛ ioſeph deſi
gnant᷑ pdicatores:per pueꝛuʒ fides ⁊ noticia
ſaluatoꝛis:ꝑ maꝛiszʒ eccleſia ⁊ ſacꝛa ſcpᷣtuꝛa.
peꝛ peꝛſecutiõez herodis. pſecutio facta a iu
deis.per fuga ioſeph in egyptuʒ tꝛanſitus pꝛe
dicatoꝝ ad gẽtes.ad quas fidẽ xpᷣi ⁊ eccleſie
tuleꝛũt.ꝛelicto heꝛode.i.iudeoꝛũ infidelitate
per tpᷣs ãt quo fuit in eygpto.ſpacinʒ tꝑꝛis ab
aſcẽſione dñi uſque ad aduẽtum antixpi:per
