go obtulimꝰxpᷣo ſua: offeꝛamꝰ ei ⁊ nr̃a. Qud
eniĩ ꝛegẽ et deuz et hõineʒ eum eſſe cꝛedius:
ſuuʒ eſt.nr̃a vo ſt᷑:q̃ nobis a deo dõata ſunt.
Sunt ei ĩ nobis tria mũeꝛa deo placentia:⁊
hec offeꝛamus. ſdꝛimũ eſt aĩa nr̃a q̃ notat ꝑ

auꝝ qꝛ ſicut auꝛo nihil eſt nobilius.łl pᷣcioſiꝰ

aut pulchꝛius ſic nihil nobilius uel pᷣcioſius
ãt pulchꝛius qᷓ; aig coꝛã deo reputat᷑.ſᷣm eſt
cõpꝰnr̃ʒ ꝙ ꝑ murã deſignat mirra ei eſt ama
ra ⁊ coꝛpꝰeſt amaricãdu ꝑ caſtigatões ⁊ paſ
ſiões.Terciũ eſt cõvᷣſatio ſca ⁊ hõeſta ĩ utro
q;.ſ.ĩ coꝛpꝑe ⁊ aĩa:et q̊ ðᷣſignat i thure.thPaũt
nõ redolet niſ ĩ igne cremet ſic ↄvᷣſatio nr̃a ñ
reddit odoꝛez dᷣo niſi cremet igne tribulatõis
Debemꝰ et᷑ offerre fpo auꝑ dilectõis eo ꝙ ꝓ
nrᷣa ſałte ſubijt penã paſſiois ac thus deuote
laudis ꝑ graꝝ actõeʒ. ⁊ mirrã cõpaſſiõis per
moꝛtis eius ꝛecoꝛd atõez. Pʒ et᷑ eccłia mõalꝛ
guꝝ ĩ pfecta ſap'a ⁊ doctria ac recta fiõ.thꝰ
ðᷣuota or̃one ł bõa cogitatiõe:ac ſcã ⁊ bene
dðo ꝛedolente ↄvſatõe mirrã ĩ pnie amaritudi
tudie ⁊ carnis moꝛtificatiõe ac bõa opatiõe.
Auꝝ g offerũt doctões thus martyres ⁊ oↄfeſ
ſoꝛes mirraʒz iã penitentes peccatoꝛes. Ois eĩ
oblatio ĩ his tribus mune ibus ↄtinet talia g
munera magi obtuler᷑̃t i ꝗbus ⁊ fidei vitateʒ
⁊ totã eccłiaſticã diſplina ſignificauer̃t.ſcõᷣm
Ber. Auxꝝ offerimus ſaluatoꝛi.cũ ꝓ nõie ipiꝰ
ex ĩtegro ðᷣliqmꝰ ſhᷣam hꝰmũdi ia vo neceſſe
eſt vt ꝗ trena cõtempſimus flagrãti ðſider o
celeſtia regramus. Sic eiʒ offerimus thuris
odoꝛam̃tũ quo nimiꝝ ðſignat oroes ſcõꝑ.Oʒ
et᷑ ut nõſolũ pᷣſens ſclm cõtemnas:ſʒ ⁊ carnẽ
ipã caſtiges:ac ſᷣuituti ſubijtias.duas igituꝛ
alas habeat oro.vt cõtemptũ mũuũdi ⁊ afflicti
onez coꝛdis nec dubiũ ꝗn celos penetꝛet ⁊ in
ↄoſpectu dei ficut ĩcenſũ dirigat᷑ ĩ q̃ cũ auro ⁊
thure mirra quoq; ei offert. Pec ber. Sic eꝛ
go magi vpᷣʒ honoꝛauerunt de ſhᷣa triplici.ſ.
coꝛpꝑali qꝛ ꝓciderũt ſpuali.q; adoꝛauerũᷣt.tꝑa

li.q;ꝛ muneꝛa obtule:uũt. Dlus ꝗppe nõ hʒ hõ

niſi cõpus.aĩaz ⁊ tꝑalia. Bene aut tres magi
fuiſſie dicũt.qꝛ ꝗ ad fidem veniunt: ĩdiuiduã
ir initatem cõfueri debent ſiue ꝗa ꝗ deũ ado
rãt tres pᷣncipales vtutes.ſ.fideʒ.ſpẽ ⁊ carita
tem debent hr̃e: ſiue q ꝗ deu videꝛe ðſiderãat
cogitatõʒ.locuiõeg ⁊ opatõeʒ ſeu memoꝛiã ĩ
teilectũ et uolũtatem debent a mal obſᷣuare
⁊ in boms occupare. Unde ſʒ greg.ſacti viri
bene reges vocant᷑.qꝛ cuctis motibus carnis
non ↄſenciendo ſuccumbere:ſed bene regen

facta trivus magis.

do pᷣeſſe nouerũt.Et ſecundum iſidoꝛũ reges
a recte regendo uocantur et iõ recte faciẽdo
reges nomen tenet: peccando amittit᷑.Et hi
veniũt ⁊ recedunt ab oꝛiente.ꝑ ꝙ ĩtelligit᷑ ꝓſ
pitatis hũana ꝗᷓ eſt triplex ſcʒ diuitiaꝝ ðᷣlitia
rũ ⁊ honoꝝ ꝑ ſtellã aù᷑t q magis appuit ſigni
ficari põt virgo mãia:qᷓ iterpꝛetat maris ſtel
la. Pec aũᷣt ſtella appaꝛet magis ſeu regibus

cõdeſcendendo ſibi puotis ſe bene regentiba

⁊ eos ꝑ huius mũdi mare turbulentũ nauiga
tes dirigit ad poꝛtũ ſalutis ꝗ eſt xpᷣs:et ipſũ ĩ
uenientes:uenerant munera ei offerentes.ſ.
aurũ caritas ⁊ thus deuote oꝛatiõis ac mira
moꝛtificatõis caꝛnis.E odem ãt die cũ xpᷣs in
iudea eſſʒ natus ortus eius magis ĩ oꝛiente ẽ
nũciatus. Uidebt nãq; ſtellã nouã ĩ q̃ puer
ꝗpparebat:ſupꝛa eius caput crux aurea ſplẽ
debat.audierũt vocem ſibi dicentem.ite ĩ iu
deã ⁊ ĩiuenietis ibi natũ nouũ regẽ. Igr̃ in iu
deà feſtinauerùt ? audacter eã ſtrantes:ꝛegi
celi nato munera obtulerũt. hi ergo tres ma
gi ꝑ tres robuſtos pᷣfigurati fuerũt:ꝗ regi dõ
aquà de ciſterna bethleem attulerunt. Tres
robuſti exercitũ inimicoꝝ nõ timtes: ſed uirĩ
liter caſtra eoꝝ traſeũtes aqᷓ; haufũt: ſic tꝛei
magi potenti herodis nõ foꝛmidantes.ſʒ au
dact᷑ iudeã ĩtꝛãtes:ð nouo rege ĩtrogauerũt.
Tꝛes robuſti ꝑrexerũt bethleẽ ꝓ aqᷓ ciſterne
q; haupᷣunt de ciſterna treſti tres magi uene
rut bethleez ꝓ aq̃ gr̃e eĩẽne q; ſuſceꝑũt de pin
ceꝛna celeſti. iguꝛabat g illa bethleemmiti
ca ciſterna ꝙ ĩ beihleez naſciturus erat cele

ſtis picerna.ꝗ ꝓpinaꝛet aq; gre oĩ ſuiẽti.⁊ da

ret aq; vite nõ habenti: igura hꝰnoui regis
⁊2 hꝰnoue oblatõis:pᷣmõſtrata fuit ĩ regno ſa
lomõis.Salomõ reſidebat i thꝛono de eboꝛe
candidiſſimo ꝗ veſtitus eꝛat auꝛo puꝛiſſimo.
Univñi ꝛeges tre ꝛegem ſalomonẽ vidẽ cupie
baãt:⁊ ei munera pᷣcioſiſſima appoꝛtabãt.Sʒ

2⁊ ꝛegĩia ſaba talia ⁊ tãta munera ei offeꝛebat

nta ⁊ q̃lia ĩ hirłlem viſa nõ erãt.Thꝛonꝰ vo
ſalomonis ẽ bẽa vᷣgo maria.in quo reſidebat
ieſus xpᷣs va ſapia. Pic thꝛonus factus eſt cæ
eboꝛe càdido ⁊ auꝛo puro.E bur ꝑꝑ ſui cãdo
rẽ ⁊ frigiditateʒ:deſignat vginal muditie ca
ſtitateʒ. Sʒ ebur antiquum ĩ ruboꝛẽ vtit᷑.ſic
lõga caſtitas martiriũ reputat᷑. Aurũ qꝛ ĩ va
loꝛe pᷣcellit oẽ metallũ:nignificat caritateʒ qᷓ
eſt m̃ oĩuʒ vtutũ.Maria g qr̃ eburnea ꝑꝑ v
ginalez caſtuatez. ⁊ auro veſtua ꝑꝑ pꝑfectiſſi
mam carit ateʒ. Et pulc hꝛe uirginitati cõiun
g caritas:quia ſine caritate coꝛaz deo nihil
reputatur uirginitas. Thronus ſalomoms ſu
per ſex gradus erat exaltatus:⁊ maria ſuper
excellu beatoꝛum ſex ſtatus.ſ.patriarchaꝝ.
ꝓphetaꝝ.apoſtoloꝛum martiꝝ.cõfeſſoꝛum ⁊
vginũ.Duodeciz leù᷑culi ſuꝑ ſex gradus ihꝛo
nũ exoꝛnabãt.q; duodecim apli marie tanq;
regie celi miſtrabãt:uel er duodeciĩ pr̃iaꝛche
ꝓasenuoꝛes marie erãt. Sumuas theoni erat

1

*

iu inerrogabani
igeo dei nmnei
angeli niſtenio
repmu nin
irt feloe alin

cus ihiru vehen
Vii. Jruere adl
ſiteliznn ſitiſeips
guer⸗ ſcrceſtnsi
nis. or eie fefidei⸗
ſeßepiüt ßſuagen
ſonns. In boeg funm
leuotiad gei reniam
glilden melit ſn
Aiz geria nenus
i Aftugreuenit 1
venſaluenahezin
poris rſtendſtinne
de ug ſlognu ue
Pons noſtre ouenin
umurna ,Uwe
Agtmigiimnit
irenenit, hepoe
Ctun teſlcchnnn
Imugtbibennn 1
Nüancketeng u
Uecneſtmhcite
ceſſe enfeni uct

heyco, t

bitelligit pf
tmaris ſtel
ſen regbus
e regentib
tentü nanigi
Nps:et ipſuͦ i
offerentes.,
idis ae mirg
die ci pps in
gs ioriente
noniiqpuet
rny aurea ſpie
centem ite ſin
ſege. Igr inin
itrantesegi
iergo tres ma
erit: /egi dᷣ
ulerunt, Tres
imtes: ſed uiri
gufüͤt: ſic nel
iantes. ſz aun
ltrogauerut.
P aq ciſterne
es magi uene
uſceput de pin
bethleemmiti
urus erat cele
oi ſitieti. da
henoni regis
fuit iĩ regno ſa
nono de eboꝛe

uno puriſſimo.

onẽ vide chpie
pportabit. Sʒ
era eioffeꝛebat
quo reſidebat
s factus eſt C
ur pp ſui cudo
ior moͤitie (2
ruboꝛẽ Flil ſc
f. Auru eive
cat caritatez
f eburnea o/
l e gſeluſt
irgintatt onn
coꝛaz deo nihi
lss ſalomonns ſu
: 1 maris ſuper
patrarchap⸗

Pꝛime partis.

rotũda.q;ꝛ mariã erat ſine angulo ſoꝛdiũ ⁊ to
ta mũdꝗa. Due manus ſedile bicide tenehãt:
qꝛ pr̃ ⁊ ſpus a mre filij nuq; ꝛecedebãt.Cadẽ
magi reuerẽter ac deuote pedes pueri doſcu
lati ſũt: ⁊ adoꝛato dũo oĩq; obſeꝗo ꝑacto.⁊ ð
uotõe cõpleta ac bñdictione accepta iclinan
tes ſe cũ magno gaudio receſſerũt qui cũ de
reditu deliberaſſẽt (reſponſũ acceperũt in ſõ
nis) pꝑ diuinã reuelatiõeʒ (ne ad herodẽ redi
rent qꝛ cognita verit ate nõ lʒ retro ire. Der
HG etiã admonemur.ꝙ cũ malis hõibꝰſocieta
tẽ aliq; nõ ↄtrahamus:⁊ cognitos erroꝛes ui
temus. Unde ſeneca.Nòõ ẽ leuitas a cognito
erroꝛe diſcedere nõ ẽ turpe cũ re mutare ↄſi
lium. Quia ergo itus in cõſcia q̃rebàt ꝗd uel
let dĩna uolũtas de revſione ad herodẽ.ſicut
eĩ moyſes tacẽs clamabat ſicut ipſi pio affec
tu interrogabant ꝗd diuina volutas iuberet
ideo dei meruerũt reſponſionem.ſ.intert nam
łangeli mĩſterio factã.Et deſcẽdẽtes ad ma
re ꝑ naueʒ tranſ fretãtes:ĩ tharſis ſicilie abie
rũt.⁊ ſic (per aliam viam in regioneʒ)ſuã re
dierũt.qꝛ ſ̃ꝗ hiero.ĩfidelitati miſcẽdi nõ erãt
iudeoꝝ ꝓpter ꝙ factũ. herodes iratus poſtea
naues tharſenſiũ ĩcendit ᷑ʒ ꝓphetia dauid di
cẽtis ĩ ſpiritu uehem̃ti ↄteres naues tharſis.
Vnñ criſ. Intuere aũt magoꝝ fidẽ.qual:ter ñ
ſcãdelizati ſũt ĩ ſeipᷣgis dicentes.Si magnꝰeſt
puer hic.q̃ neceſſitas fuge ⁊ occulte receſſio
nis. Hoc eĩ ẽ ve fidei.nõ q̃reꝛe cauſas eoꝛũ q̃
ve pᷣcipiũt᷑:ſʒ ſuaderi ſolũ ab eis. PHec Criſo
ſtomus. In hoc g foꝛma dat᷑ cꝛedentibus.ut
deuoti ad deũ veniant: ⁊ ĩ oĩibus oꝑibus ſuis
d iubeat attẽdãt.ſ.ne ad diaboluũ redet:ſʒ
Pxpᷣʒ ꝗ ẽ uia.ueritas ⁊ uita et ꝑ ſemitas vtu
tu ad pr̃iaʒ reuertãt᷑. Pic itaq; admonemur
oẽm ſalutem ⁊ ſpeʒ ĩ xpᷣo locare ⁊ ab itinere
poꝛis vite abſtinere ⁊ ꝑ alið iter ĩcedeꝛe. Un
de Augꝰ. Nõ qua uenumus uia redeamꝰ. nec
pᷣoꝛis noſtre ↄuerſatõis ueſtigio repetamus.

via mutata ẽ. Unde gꝛego. Magnuz vo nob

aliqd magi ĩnuũt:ꝙ in regionem ſuã per uiã
aliã reuertũt. Regio ꝗppe noſtꝛa paradiſꝰẽ
ad quam ieſu cognito redire peꝛ u az qua ue
nimus:pꝛohibemur.A regione.⁊enĩ nr̃a ſuꝑ
biẽdo.in obediendo.uiſibilia ſequẽdo cibum
uetitum guſtando diſceſimus:ſed ad eam ne
ceſſe ẽ ut flendo obediendo.uiſibilia cõtemp
nendo.atq; appetitũ carnis refrenando rede
amus. Per aliam ergo uiam in regioneʒ no

ſtram regredimur: quoniã quia paradiſi gau

dijs per delectamẽta diſceſſimus ad hec per
lamenta reuocamur. Pec greg. Ad hoc etiã

ſgnificanduʒz. quod per aliam uiam in regio

nem noſtꝛam redue debeamus. Dominus pa
pa in pꝛoceſſionibus redit per aliam uiaʒ ab
ea per quam eſt egreſſus. Magi uero reuer
ſi ſtudioſe pluſquam pꝛius deuʒ colentes glo
rificauerunt ⁊ pꝛedicãtes multos erudierũt.
Pie autem cꝛedi poteſt ꝙ domina pauperta

tis amatrix zelans foꝛtiterꝓ panpertate ⁊ in
telligens filij ſui voluntatem:totũ auruʒ ifra
paucos dies pauperibus eꝛogauit. Unde q;n
do intrauit templù non habuit de quo agnũ
emeret quẽ offerret ꝓ filio:ſed emit turtures
vel columbas que erat pauperuzʒ oblatõ. Uli
des h̊ͥ pconia paupꝑtatis ĩ duobus. Pimo ꝗa
hodie puer ieſus elemofinã accepit vt pauꝑ:
⁊ mater ſua ſimil iter. Secundo quia nõſolũ
non pꝛocurabat acquirere:ſed etiam que da
bant nollebat retineꝛe. Increſcebat vᷣnderiuũ
pauptatis ſi aũt bene attẽdiſti: et pꝛofũditas
cꝛeuit humilitatis.Sunt etiam ꝗ ſe uiles et
aAbiectos ĩ animo ſuo reputaàt.et ĩ oculis ſuis
non extolluntur:ſed ſic eſſe nollunt in oculis
alioꝛum. MNon ſic puer ieſus dominus oium.
Etiaz alijs ſuos defectus ⁊ uilia patere volu
it.⁊ nõ puis ⁊ paucis.ſed regibus et eoꝛusz ſo
cijs.quos cõitatu ſuo aduxerant.⁊ in tali ca
ſu ⁊ tempoꝛe.in quo multum timẽdum erat.
Nam cum illi venirent.vt regeʒz iudeoꝛũ quẽ
etiam deum eſſe credebãt:ĩuenirent:dubua
ri poterant.ne talibꝰ ð xpᷣo uiſis reputãtes ſe
deluſos ſine fide ⁊ deuotẽe ꝛecederent. Sed
ne ppꝑea dimiſit humilitatis amatõ dans nopᷣ
exẽplũ:ne ſub ſpẽ alicꝰappentis boni receda
mus ab hũuilitate:⁊ ꝙ diſcamus ẽt in alioꝛuʒ
oc uł viles et abiecti uelle apꝑere.Expeditis
igr̃ magis ⁊ uerſus patriam ſuã regreſſis:ad
huc ſtat domina mundi cuʒ puero ſuo ieſu.
et nutritõ eius ioſeph apud pꝛeſepe in illo lo
cello.paciẽter ⁊ humiliter uſq; ad quadrage
ſimam diem acſi queuis mulier alia de popu
lo.⁊ puer ieſus hõ puꝛus eſſʒ.⁊ ipſi legis obi
uatione ĩdigerẽt. Stabat igit dña uigilans ⁊
attenta.ſupeꝛ dilecti filij ſui cuſtodia.O cuʒ
quanta ſolicitudine et diligentia ipſuʒ guber
nabat.ne uel ĩ minimo ðfectum haberet.Cũ
quanta etiam reuerentia cautela.⁊ pio timo
ee ipſum contrectabat quem ſuũ deum ⁊ do
minum eſſe ſciebat.S lexis ꝗqdez genibus ac
cipiebat ipſum ð cunis ⁊ ꝛeponebat ĩ eis.Cũ
q́;ta ẽt iocũditate cõfidẽtia ⁊ auctõitate ma
terna ipſum amplexabat᷑ ⁊ oſculabat.ſtrĩige
bat dulciter:et ĩ eo delectabat᷑:queʒ filiũ ſu
um eſſe ceꝛnebat:⁊ ceꝛtiſſime ſciebat.Quaʒ
ſepe quã cuꝛioſe et pꝛudenter tenella mẽbꝛa
ipſius faſciãs:cõponebat.Sicut eniʒ fuit hu
milima: ſic fuit ⁊ pꝛudẽtiſſima. Unde ĩ ſingu
lis offitijs et obſeꝗjs ſedule miniſtꝛabat uigi
lanti ⁊ doꝛmienti.non ſolum ifantulo:ſʒ etiã
gꝛandeuo.O q; libenteꝛ eũ lactabat. Uix fie
ꝛi potuit.quin magnaʒ ⁊ alijs feminis iexper
tam dulcedinez ĩ talis filij lactatione ſẽtũet.
Apſa uigo infantem hunc cõcepit ſine pudo
ꝛe pepit ſine doloꝛe:lactauit celeſti ꝛore. Ui⸗
go ante paꝛtum in conceptione.uiꝛgo in ꝑtu
in pꝛolis enixione.⁊ uugo poſt paꝛtuʒ ĩ pueꝛi
dulciſſima lactatione. Unde auguſ.ipſazʒ uiꝛ
ginem matꝛem dulciteꝛ aloquens an⸗ Cacta
4

De pꝛeſentatione domini

mater xpᷣm et dqñm noſtrũ ⁊ tuũ..acta panẽ
de celo uenientẽ lacta eũ qui talẽ fecit te. ut
ipe fieꝛet ĩ te:tibi et mũüus fecũditatis attulit
cõceptus.⁊ donũ vᷣginitatis nõ abſtulit natuſ
Vnde.et anſhel. Uerũ dũ hũc ꝑuulũ iteꝛ ma
nus ſuas ueꝛſaꝛi ⁊ ad ubeꝛa ſua pendeꝛe.atq;
ad puas pueri coꝛꝑis leſiones.puulorü moꝛe
uagiꝛe cõſpiceret.quo pᷣcoꝛ affectu mouebat᷑
pijſſimus animus ei .quo ue ſtudio ad occur
rendũ cũctis que incõmoda illi foꝛe timebat
pabat caſtiſſimũ coꝛpꝰeiꝰ.Sʒ ⁊ de ſãcto ſene
ioſeph ꝛefeꝛt beꝛ.ꝙ pueꝛũ idm ſuꝑ genua ſua
tenens. eidez frequẽter arriſit. Stante igi: uꝛ
ãte pᷣſepe domina: ſta et tu iuxta pᷣſepe cũ ea

⁊ ði ectate cũ pueꝛo idu qꝛ uutus exit ab illo

Quelibet aĩa fidelis ⁊ maxiĩe religioſa ðöber̃t
a die natiuitatis dni uſq; ad purificatõeʒ ſal
tem ſemel in die apud dictũ pᷣſepe dominã ui
ſitare.pueꝝ ihʒ ⁊ matrẽ eius adoꝛare de pau
peꝛtate ⁊ afflictõe.huilitate ⁊ benignitate ip
ſoꝛũ affectuoſe meditaꝛi.Uidiſti quõ beata v
go ĩ ſoꝛdẽti ſtabulo pacienter multis diebus
cum pueꝛo ihu ⁊ ioſeph ꝑſeueꝛabat: Unde ñ
deberet nobis graue Mſe nec magnũ uideri ĩ
mona ſteꝛio ⁊ ſecreto noſtꝛo ↄſiſteꝛe.Conſide
ꝛa nunc quãta ſit ſolemnitas hodieꝛna ⁊ leta
re ĩ ea quia hodie apparere cepeꝛũt fidei nr̃e
initia. Unõ leo papa. agnoſcamus eꝛgo dilec
tiſſimi ĩ magis adoꝛatoꝛibꝰ xpᷣi uocatiõis nr̃e
fideiq; pꝛimitias: ⁊ exultantibꝰ animis beate
ſpe i initia celebꝛemꝰ. Ponoꝛet a nobis ſacra
tiſſimus dies ĩ quo ſalutis nr̃e auctor apparu
it ⁊ quem magi ueneꝛati ſüt in cunabilis.nos
omnipotentem adoꝛemus in celis.ut ſicut illi
ð theſauꝛis ſuis miſticas domino muneꝝ ſpẽſ
obtulerunt: ita ⁊ nos de cõdibus nr̃is que ðᷣo
ſut digna promamus. Sacramẽtũ.n.pñtis fe

ſti opoꝛtet in nobis eſſe ꝑpetuũ ꝙ utiq; ſine fi

ne celebrabit ſi ĩ oibus actibꝰ noſtris dr̃s Je
ſxps appaꝛeat. Pec leo Uidiſti eꝛgo qᷓ; mul
ta noua in natiuitate dñi ↄcurrerunt q̃ eũ na
tuʒ pꝛobauerunt. Unde Cꝛiſoſtomus.Omnia
itaque noua ⁊ ſupra modum admiratiõis hu
mane in domini natiuitate concurrerunt An
gelus in templo zacharie loquitur futurũ eli
ʒabeth filium repꝛomittit: non credens ange
lo ſaceꝛdos obmuteſcit. Sterilis concipit.uiꝛ
go parit.iohannes iĩ uteꝛo matris exultat xpᷣs
dominus natus ab angelo nuntiatur. ⁊ quod
ſalus mundi ſit paſtoꝛibus pꝛedicat᷑ gaudẽt
angeli.exultãt paſtoꝛes:magna in celo et in
terꝛa letitia huius admirãde natiuitatis exo
ꝛituꝛ. Nounʒ ſignuʒz ſtelle de celo magis oſtẽ
ditur.per quod dominus celi ac terre rex iu
deoꝛum noſcitur natus. Pec riſoſtomus.
Oꝛatio.

. eſu bone ꝗ ð vingine natus.teipſuzʒ
O magis ſtella duce reuelaſti. ⁊ eos per

glia via i ꝛegionẽ ſu r̃diꝛe feciſti:illu

in templum.

minet ihu miſeꝛicors lumẽ gr̃e tue tenebras
ↄſcĩie mee.⁊ ꝑ tuaʒ letã apparitõez: da mibi
plena tui ⁊ mei cognitõʒ. ut intꝰ te uideaʒ in
tus te ĩueniazg ibiq; miazʒ cõpũctõis iterne.
thus or̃ois deuote.aurum dilectionis pie tue
maieſtati offerã.et qui per uiam tenebraruʒ
⁊ culpe:ꝛeceſſi a patria felicitatis ſupeꝛne ꝑ
uiam ueꝛitatis et gratie ad eã redeam te du
cente. Amen.

¶ De pᷣſentatione domini ĩ tẽplũ.C. xij.

Dueniẽte aũt quadrageſima die
qn ſecũdum legem (impleti ſunt
dies purgationis maꝛie )exijt ip
ſa de ſtabulo cum ioſeph et pue
20. ut legẽ ipleret ĩ qua nihil puꝛ
gãdum erat.qr ſine peccato conceꝑat. In ciꝛ
cuciſione quidez puꝛgabat puer ab originali
ꝙ a ꝑpentibus cõtaxeꝛat. In purgatõne uero
puꝛgabat᷑ mater a pct᷑o.qꝛ in libidine ↄceꝑat
ſed nihil hoꝛum ĩ hoc puero uel ĩ matre erat

Et (tulerunt pueꝛũ)prius circunciſum de be

thlec (in hieꝛuſalẽ Jut ᷣm legẽ (ſiſterẽt) i.of
feꝛꝛẽt ſeu offerꝛẽdo pnñtarẽt.(eum domino.)
ĩ templo(⁊ ut daꝛẽt hoſtiam).ſ(paꝛ turturũ
aut duos pcillos columbaꝛum )pꝛo eo Ad eui
dentiam huius ſciendum ꝙ de prole nata du
plex erat pᷣceptum. Unum generale q;tuz ad
omnes:ut.ſ.completis diebus purgatiõis ma
tꝛis:pueꝛ ad templum defeꝛꝛetur.et pꝛo hoſti
a daꝛetur. ex auteʒ purificationis erat quõ
mulieꝛ que ſuſcepto ſemine peperiſſet maſcu
luʒ immunda eſſet.vij.diebus.ſepata a cõſoꝛ
tio hoĩm ⁊ ab ingreſſu tẽpli.⁊ a tactu ſacroꝝ
⁊ die.viij.ciꝛcuncide:et ifantulus:⁊ ipſa qdẽ
munda efficeꝛetuꝛ quo ad conſoꝛtium hõòiʒ ſʒ
adhuc.xxxiij. die bus ĩimunda eſſet quo ad in
geeſſuʒ tẽpli.⁊ tactum ſacꝛoꝝ:⁊ his diebus ñn
licebat egꝛedi domũ ⁊c. Completis.xxxiij die
bus cuʒ lepteʒ pꝛecedẽtibus.ex tunc quadra

geſima die mulieꝛ intrabat templũ ⁊ pñtabat

natum puerum dño offerens ſacrifitia pro ſe
⁊ ꝓ puero.Si aũt feminã peꝑiſſʒ duplicabãt᷑
dies quo ad conſoꝛtia hominuũ. ⁊ quo ad tẽpli
ingreſſum aliud erat pꝛeceptum ſpãle de pꝛi
mogenitis tam in homimbus q; in iumẽtis ut
ſancta dño fierẽt qꝛ dño conſecrata erãt. Ex
eo tꝑe quo pꝛiogenita egiptõꝛũ dñs ini fecit.fi
lios irł ſaluans omnia primogenita filioꝛum
iſrael ſibi uendicauit.ſibique offerri pꝛecepit
Sicnt emni uoluit ſibi offeꝛꝛi pꝛemitias fꝛuc
tuum.ita ⁊ pꝛimogenita hominum et alioꝛuʒ
animalium mundoꝛum. Sed quaꝛe hoc.niſi
ut omnia pꝛima et maxime omnia melioꝛa et
caꝛioꝛa domino offeramus. Quia eꝛgo chꝛi
ſtus ex mulieꝛe natus ⁊ primogenitus ſub le
ge fieri uoluit. Vec duo premiſſa circa eum
obſeꝛuata fuerunt. Non ſufſicit magiſtꝛo hu
militatis perfecte. cum per omnia patri coe

.
,

ſemme epile⸗ n
arnuifcno ſye fuſe
Galit muemoratöis fr
unfccs tenminael.
eſt roſtu punificato⸗ uia
ſcat.Quinta ur nobis er
is daret. lunm bumliaun
Meterebarur, ur humlit
epin mnater docorts omn
nrreniſterer an non poſſe
lcecoceꝛe ueſbo⸗ io uolun
Meruigttzpunficanone
fanone,i nege nout
crit lgzaiſmechſauad⸗
Herachanteſtumen fin
euun legs nanlmn. F
blenn uibus lece recr
nma cligeme obſenub⸗
Bilegecoicber dinan

Weldeter g
u etebat Irar

eſortsrne
Nhegi mine⸗
eogluceht .

r
ge . 19e

er ab originali
urgatöne nero
lbigine cepat
imatre erat
unciſum de be
¶ſſteret)i.of
um domino.)
(var turturu
o eo Ad eui
prole nata du
rale ntuz ad
urgatiois ma
r. et pꝛo hoſti
onis erat quo
eriſſet maſcu
epata a coſoꝛ
tactu ſocrox
us: ipſa gdẽ
orium hoͤ ſz
eſſet quo ad in
2 bis diebus i
letis tiijdie
rtunc quadra
plu ? pñtabat
rrifitia pro ſe
3 duplicabaͤt
quo ad tepl
n ſpäle de pn
in iumetis ut

rata erat. Ex

aͤns inifel f
enita flioꝛum
ofker peecehit
pꝛemitus fiuc
mum et alioꝛn

angdi occaſionem ſubtꝛaheret.

. Pꝛime partis.

q̃is eſſet ſe ſubdere humili uirgini niſi: et ſſᷣ
deꝛet ſe legi. Poc autem pluribꝰ de cauſis fe

— 7
cit. Daima ut ueterem legẽ appꝛobaret. Se.

cundo ut eam ſeruando in ſemetipᷣam conſu
maret ⁊ terminaret. oſtendẽs ex hoc ꝙ ad ip
ſam oꝛdinata erat.Cextiont iudeis calumni
uarto ut ho
mines a vᷣuitute legiſ libeꝛaꝛet..uũito ut exẽ

plum humilitatis et obedientie noõbᷣisẽ daret.

AQudſuis etià beata vngo legem mulierũ non
teneret᷑ nec purificari indigeret.ꝗa non cõce

pit ſuſcepto ſeine ſʒ ſpuſcĩ miſtico ſpiramine
uoluit tñ ſ hᷣdi puꝛificatiõiꝓpter pluꝛes ꝛões.
Prima ut ſe ĩ hoc alijs mulieribus cõforma
ꝛet ſicut ⁊ filius ꝑ omnia fr̃ibus aſſimilaꝛi vo
luit. Unde bꝛen. Uere beata uugo nõ habes
cãm nec tibi opus ẽ puꝛificatiõe.Sʒ nũquid
filio tuo opus eꝛat circũciſione.E ſto ĩteꝛ mu
lieres:tanq; una illaꝝ.nam ⁊ filituus ſic eſt
medio pueroꝝ.Secũda ʒ bedã.Sicut xpᷣſ.

ſc ⁊ beata uungo legi ẽ ſpõte ſubiecta ut nos

a legis uiculo ſolueremuꝛ. Tertia ut occaſõ
nẽ ſcãdali uitaret.nõdũ eniz erat notũ ipſa ſi
ne ſemine peꝑiſſe. Unde ſi nõ obſeꝛuaſſet di
es puꝛificatõis ſue: fuiſſet iudeis occaſio ſcã
dali ⁊ muꝛmuratõis õ ipſaʒ.Quarta ut legẽ
purificatõis terminaret.adueniẽte.ſ.xpᷣo qui
eſt noſtꝛa purificatõ:quia peꝛ fideʒ nos puꝛi
ficat.Quinta ut nobis exemplum humilita
tis daret. Nam hum liauit ſe etiam ĩ his ad
que tenebatur. ut humilitatem doceret. ut

5
₰
–

enim mater doctoꝛis omnium, et ipſa doc

tꝛix exiſteret.cuʒ non poſſet ꝓpter ſexum pu
blice doceꝛe uerbo:iõ uoluit docere exẽpio.
Maria igit lʒ purificatione nõ idigeret puꝛi
ficationẽ tũ pagere uoluit qr ommia q̃ legis
erãt diligẽtiſſime obieruabat. Et ivo ipᷣa eſt
per aꝛcham teſtamẽeti pᷣfigurata ĩ qua icluſa
eꝛant legis mandata. Ibi enim erant due ta
bule in quibus decẽ precepta ſcripta erat qᷓ
maꝛia diuligenteꝛ obſeꝛuabat. Archa etiam li
brũ legis cõtiebat ⁊ maria libros ſac e ſcrip
ture libẽter legebat. In aꝛcha erat uirga aa
ron que floꝛuit ⁊ maria floruit ⁊ benedictum
fructũ uentris ſui pꝛotulit. Aꝛcha etiã urnaʒ
auream cũ mãna celi cõtinebat: ⁊ maria ue
rũ mãna celi nobis offeꝛebat. Archa ð ligno
cethiʒ imputꝛibili erat facta.⁊ maꝛia ĩi putꝛe
dinem uel in puluerẽ nõ eſt redacta. Archa
uatuoꝛ circulos aureos in later ibꝰhabebat

⁊2 maꝛia quatuoꝛ uiꝛtutes caꝛdinales que om

nium uii tutũ radices ⁊ initia ſũt ĩ ſe geꝛebat
Archa habebat duos uectes.quib portabat᷑
per quos duplex caritas ĩ maria deſignabat
Aꝛcha tam intꝛinſecus qᷓ; foꝛis deauꝛata eꝛat
maria intus ⁊ foris uirtutibus ꝛeſpiendebat.
Qua propter ipᷣa etiã pulchre figurata ẽ ĩ cã
delabro aureo. ꝙ lucebat hieroſolimis in do
mini templo. Supra ꝙ ſeptẽ lampades ardẽ
tes ſtabant,que ſeptẽ oꝑa milericordie ĩ ma

Cap. xij.

ꝛia figurabãt.que regina miſeꝛic oꝛdie et ma
teꝛ pietatis eꝛat. Poc cãdelabꝛum.et eius cã
delam honoꝛamus. quando in feſto puꝛifica
tõis accẽſas candelas baiulamus.Maꝛia eĩ
candelam dño in ſua purificatiõe offeꝛebat.
qñ ſymeon lumen ad ꝛeuelatõʒ gentiuz cõci

nebat. EFpus marie f lius eſt candela accẽéſa

ꝓpter lꝛia que iueniũtuꝛ ĩ ea.ſ.ligmen.ignis
et cera.⁊ ĩ xpᷣo ſùt tria ſcʒ caro anima et dei
tas uera. Pec candela pꝛo humano genere ẽ
dno oblata.per quã nox tenebꝛaꝝ noſtrarum
illuminata.Oblatio huius beatiſſime cãde
le prifiguꝛata fuit i pueꝛo ſamuele. Anne ſte

rili contꝛa moꝛem natuꝛe.deus filiuʒ dedit.⁊

marie uirgini ſupra curſum nature filium in
ſpuauit. Anna obtulit fůium qui iudeos eꝛat
propugnaturus.maria obtulit filium qui mũ
dum eꝛat pꝛotectuꝛus. Filius anne poſtea a
iudeis eſt refutatus. Filius marie eſt ab eis
tuꝛpiſſ ima moꝛte cõdemnatus. Hoc eſt quod
ſymeon. Marie pꝛophetando pꝛedicebat.qð
fuij ipſus gladius animam ſuam pertranſire
debebat. Ibant igituꝛ paꝛentes iheſu in hie
ruſalem.ut legis mandata peꝛficeꝛent et qna
uis timerent herodem tamen non ſunt auſi
tranſgꝛedi legem quin ad templum pueꝛuz ð
ferrent.Kt forte adhuc omnia quieta erant.
adhuc heꝛodes magos expectans nunduʒ ſui
coꝛdis malitiam reuelauerat.dominus itaq;
iheſus chriſtus cum matre in his ⁊ alijs legẽ
obſeruans:oſtendic cum quanta ſolicitudine
et uigilantia debemus obſeruare euangelij

pꝛecepta. quando ipie precepta legalia que

per ſeruum dedeꝛat cuʒ tanta obſeruauit dil

ligentia. Adduxeꝛunt eꝛgo dominum templi ⸗

ad templum. ut faceꝛent ſecundum conſuetu
dinem legis pꝛo eo. Cunque intraſſẽt tempiũ
emerunt duos tuꝛtures.aut duos pullos colũ
baruʒ.ut pro eo offerꝛent ſicut pꝛo paupeꝛibꝰ
erat conſuetum.Et quia pauperimi eꝛant c:e
dendum eſt magis quod de pullis columba
rum emerunt.quia facilius et pro minoꝛi pꝛe
cio inueniuntuꝛ ⁊ ideo in lege ultimo loco po
nuntur. Et tacet euangeliſta de agno:quia
erat diuitum oblatio. Uide taʒ pauperes pa
ꝛentes dominns elegit.qui nõ habeꝛent agnũ
quem pꝛo eo offeꝛrent: ſed tantum par turtu
rum aut duos pullos columbaꝛum: que eꝛat
oblatio pauperum. In lege enim dominus
preceperat ut die quo parens infantem in
templo pꝛeſentaꝛet. pꝛo ſua et ſobolis puꝛifi
catione agnum anniculum immaculatum in
holocauſtum ac etiam tuꝛtuꝛem ſiue pullum
columbe pꝛo peccato: quia in libidine con
cepeꝛat:offerret.¶ Qui uero non ſufficiebãt
ad offerendum agnum duos turtures offer
ꝛent. uel duos pullos columbaꝛum. unum lo
co in holocauſtum quod totum incenſum di
citur quia totum incendebatuꝛ et alteꝛuzʒ pꝛo
peccato qui cedebat in partezʒ ſacerdotis qui

„O

mns „ e,

5

De pñtatione dñi

oꝛabat ꝓ mulier̃ ⁊ ſic mũdabat᷑. Hac hoſtia
et oblationeʒ paupeꝛũ. uoluit dominꝰ ꝓ ſe da
ri.et cũ diues eſſet pro nobis pauper dignatꝰ
eſt fieri.ut nos ſua paupeꝛtate ditaret.⁊ diui
tiaꝛum ſuaꝛum donaꝛet eſſe paꝛticipes.⁊ nos
faceꝛet hic in fide diuites et ĩ celo regni heꝛe
des. Sicut enim moꝛtalitateʒ noſtꝛam aſſũp
ſit. ut peꝛ eam nobis immoꝛtalitateʒ cõferꝛet
ſic paupeꝛtatem noſtꝛã uoluit aſſumere.ut ꝑ
eam nobis eternas diuitias tribueret. Imite
mur ergo nos dominum noſtꝛum et ſpontaeã
paupertatem amemus.ut habentes uictuʒ ⁊
ue ſtitum. his contenti ſimus. Cur autem pul
li columbarum et nõ ſimpliciter columbe.ſic
tuꝛtuꝛes in ſacrificio domini peꝛmittebant of
ferri declarat ber. dicens.Et licet alias ꝗdeʒ
per columbaʒ ſpirituſſanctus ſoleat ðngnari
quia tamen libidinoſa auis eſt nõ ðcuit offer
ri eaz in ſacrifitio domini niſi ea ſane etate q̃ᷓ
neſcuet libidinez. At turturis non deſignatur
etas qm agnoſcitur caſtitas in quacunqʒ eta
te.denique compare uno contenta eſt.quo a
miſſo alterum non admittit numeꝛoſitatez in
hominibus nuptiarũ redar guẽs. Cernere eſt
turtureʒ tempoꝛe ſue uiduitatis ſancte uidui
tatis opus ſtrenue ac in fatigabiliteꝛ exequen
tem uideas ubiq; ſingularem ubiq; gementẽ
gudias nec unqu in uiridi ꝛzamo reſidentem
pꝛoſpitias.et tu ab eo diſcas uoluptatuʒ virẽ
tia uirulenta uitare. Adde quod i iugis mon
tium.⁊ i ſummitatibus arboꝛum frequentioꝛ
illi cõuerſatio eſt ut quod uel maxime pꝛopo
ſituʒ pudicitie decet doceat nos terrena ðſpi
ceꝛe ⁊ amar̃ celeſtia. Pec beꝛn.(Et ecce) ſy
meon inter ſaceꝛdotes famoſus ⁊ nominatus
qniiuſtus) eꝛat in omni operatione boniet
timoratus)in cautela mali uł iuſtus recte ſe
habendo ad pꝛoximuʒz et timoꝛatus quo ad pᷣ

uʒ.quia difficile iuſticia ſine caſto ⁊ filiali ti

moꝛe domini cuſtodituꝛ. Timoꝛ enim domini
iuſticie ⁊ ceteraꝛuʒ uirtutum cuſtos eſt quia
quanto iuſtus ardentius deum diligit. tãto ſo
l ertius offendere cauet.illoꝛuz eniʒ operatio
comittatur iuſticia.quoꝛum mentes timoꝛ di
illuminat teſtante pCᷣs.qui ait. Beatus uir qui
timet dominum in mandatis eius uolet nimiſ
Et ſalomone qui dicit qui timet deũ.nihil ne
gligit. Et bene iuſtus erat.⁊ ad pꝛoximum ſe
recte habebat quia non ſuaz ſolũmodo ſed ⁊
totius populi ſalutem queꝛebat(expectans ↄ
ſolationem iſrł) in deſiderio ⁊ ſpe boni ꝓmiſ
ſi quo ad fidei ⁊ ſpei rectitudineʒ quaz habe
bat. Minoꝛes quidam expectabant cõſolati
onem tempoꝛalem ꝑ pꝛomiſſũ ſalutis auctoꝛẽ
ut ꝗ ab heꝛode preſſi fuerãt in aduẽtu ſalua
toꝛis liberati cõſol ationẽ acciperent. Maio
res uero ut ſymeon ⁊ hꝰmòi ẽt ſpũalem cõſo
latiõez ⁊ ꝛedẽptõz a dyabolo expectabãat.Cõ
ſolatõ ꝗppe iſꝛł.i.videtiſ uũ dñi aduẽtꝰĩ cãne
fuit ſci ei pres quos metꝰoꝛigiał pcii cõtriſta

in templum.

bat ꝑ dñi ĩcarnatõʒ cõſolaꝛi credebãt. Pãc .„N

ſolatiõezʒ ſymeò (ꝗ obediẽs iterpretat᷑) expec
tabat.quẽ matura etas ð mùdo exit̃᷑ cõpelle
bat tñ ꝓpter deſideriũ uidendi dñm in carne
manebat(Et ſpuſſanctus) ⁊ ſanctificatoꝛ ex
pñtia ſũmi boni(eꝛat ĩ eo ctũ ad gratie plei
tudinẽ quã poſſidebat q; nõſoluũ habuit gr̃a⸗ʒ
iuſtificãtẽ ꝓut cõiter hr̃ a iuſtis:ſed ẽt q;tuʒ
ad illumĩatões ⁊ conſolatões d uinas ſpales.
Dicturus euangeliſta de ſymeone:qꝛ ſpuᷣſſan
tus erat ĩ eo pᷣmiſit ꝙ erat iuſtus ⁊ timõatus
qm illoꝝ coꝛda deus ĩihabitat:ꝗ timentes ðᷣuũ
iuſticiã ſᷣuat. Uñ ipe ꝑ ꝓpheta dic. Suꝑ quẽ
regeſcet ſpᷣs meꝰ niſi ſuꝑ humilẽ ⁊ getũ ⁊ tꝛe
mẽtẽ ſᷣmones meos( Et Yab ipᷣo ſoulancto.
ĩihabitamẽ gr̃am ĩ eo erat(ꝛeſponſũ)ĩ orõibꝰ
ſuis deuotis((acceꝑat) ĩuiſibiliter ĩ mẽte per

occultã ĩſpiꝛatiõem:⁊ itellex t de xpᷣi aduẽtu

ꝙ xpCʒ quẽ uidebat oculis mẽtis:uideret ocu
lis coꝛꝑis anqᷓ; pñtẽ finiret uitã.E x quo pʒ.ꝙ
ꝓ hoc pꝛius oꝛaueꝛat.qꝛ hoc ſperabat ⁊ cõſo
latõz iſił expectabat. Tùc eĩ erat opinio cõis
apud ĩtelligẽtes ꝙ ĩminebat aduẽtus xpᷣi ſᷣm
ſigna a pr̃iarchis ⁊ ꝓphetis data.⁊ iõ ſymeõ
ð B feruẽtiꝰdeũ oꝛabat(Et in ſpũ)i.ꝑ ꝛeuela
tõʒ ſpuſſancti.⁊ ipſo ſpuſacto ꝗ ĩ eo eꝛat iubẽ
te (uenit ĩ tẽplũ Jut ſicut repõſũ ⁊ ꝓmiſſũ ab
eodẽ ſpũ acceꝑat xpᷣjʒ dñi.i.unctũ a dño anq;
moreꝛet᷑: uideret.OQ quãto deſiderio uidendi
dñm ſenex iſte beatiſſimus eſtuabat:quẽ iaʒ
etas de hoc ſeculo exire cogebat:ſed dei reſ
ponſio retinebat.quia non erat moꝛtem uiſu
rus.i.ſenſiturus ul exꝑturus(niſi priꝰ uiderʒ
xpᷣm dñi meſſiã ꝓmiſſũ ocul corꝑalibꝰ. Poc
eꝛgo deſideꝛabat.hoc mẽte tꝛactabat h̊ ſp co
gitabat:dicẽs.Scio qꝛ ueniet.Scio qꝛ uide
bo eũ.Sʒ qñ uẽiet.qᷓ;do euũ uidebo: Uẽi dñe
ihu ſolue mihi hec uicula ⁊ me iã nũc ĩ pace
ue ꝑmitte. Dũ aut hec ſecũ dicerz. dũ h̊ deſiõ
ꝛio eſtuar̃t:dictũ ẽ illi a ſpũſãcto.Ecce adeſt
quez expectas.quẽ qꝛis nũc eſ videbis.ſurge
ꝓpeꝛa feſtia. vade ad tẽplu. Cuũ autẽ feſtinat᷑
ueniẽs tẽplũ itrarz. et en uideret.ſtatim eum
ſpu ꝓphetico cognouit.Eadẽ ꝗppe ſpᷣs gra.q̃
olim precognouerat uemuꝛum.etiã nunc ue
nientem. ⁊ iam iamque a ſe uidenduz cogno
uit ſaluatoꝛem. Et accelerando occurrens
gẽua flexit: et euʒ inteꝛ bꝛachia adoꝛauit ma
tris. hꝛac hiaque ſua extendit: ⁊ paꝛentib ait
Mihi eum date mihi debetur: mei offitij eſt
ad hoc miſſus ſum. huic obſequio reſeꝛuatus

ſum: Mater uero intelligens uoluntatè filij

porrexit eum ſymeoni. Ille autem letus ⁊ ex
ultans cum maximo coꝛdis gaudio in ulnas
ſuas et inteꝛ brachia eum ſuſcepit: O quam
beate manus.que uerbum uite palpaueꝛunt
et ulne que ipſum amplexate ſunt.Et eü pue
rum in ulnas accepiſſet:ſuꝛꝛexit ⁊ mox ſenec
tus fugit ac iuuenilis uigoꝛ ⁊ foꝛtitudo affuit
Magna hic dñi ptas.ſed non minoꝛ eiꝰclarzʒ
humilitas.Qui celo te:raq; nõ capituꝛ grade

–

ceorin ſalrtre ni h
utor ſine ſalutans lerpt
euli) crns hommne ßor
it eu eſe ei Dinitns/
imites ur inrelligat opr
ng ii ne töcetero fuu tui
hac cie ſne icocis gete
hrehe AQuaſiſeaue nori.
Ooſin'corecimar. Garcb
Weſauiini etto doec il
norediſci Moraitur
nig cgeniſmmu thrabe
lerci öſcete Wedrn ad id
Utſclutoe mi Gei en
licistr ſteneritleciͤſt
nue igr gens öi ueef⸗
ſcigfee fur hio uni 9
gi ingeigbuſti gen
fbrfigtolfn bene d
ſiktigermnti gaced
Wirerſe
iciialin⸗
zi... Dbee⸗
igriin n n⸗

ſconien me e

eo eꝛat iubẽ
pfmmiſſuͦ ab
g dſio aniq;
rio nidendi
bat: quẽ iaz
ſed dei reſ
noꝛtem niſu
1pri uiderz
rpalib. Doc
tabat b ſp co
Scio qe uide
ebo: Vẽi dñe
ia nuc pace
erz. u h geſio
to. Ecce adeſt
pidebis.ſurge
gutẽ feſtinat
t.ſtatim eum
ppe ſps FFa.
etia nunc ue
genduz cogno
do occurrens
adoꝛauit ma
1 paentib /ot
r:meiofftheſt
guio jeſemalus
oluntar füi
utem leius er
gucio in ulnas
cepit: O gnan
neꝛunt
te palpa

1 pectoꝛe. Ape EVY

PD
Diꝛꝛime partis.

ui hominis ulnis geſtat Qui pᷣus ſeipᷣz feꝛe

uix poterat.nũc leuiter pueꝝ feꝛẽs exłtat ipᷣe
em̃ poꝛtabat a quo poꝛtaba?.⁊ q vdo vtutis
ſua oĩa poꝛtat. Ille poꝛtabat xpʒʒ i huanitate
ꝗ quo põtabat᷑ ꝑ diuinitateʒ. Elegateꝛ igẽ dic
tũ ẽ.Senex pueꝝ põtabat:puer aũt ſenẽ r̃ge
bat. Ferebat ſenex xp[ʒʒ ĩfatẽ:ꝗ illũ ꝛegebat ĩ
ſenectute ðgẽtẽ. F elix ꝗdez ſymeõ iſte q ñ ſo
lũ uideꝛe:ſʒ et᷑ xpʒʒ ĩ carne meruit põtare. e
lix nimiũ ꝗ tãtã cõſolatõeʒ meruit qᷓ; ðöſidera
uerãt patriaꝛche ⁊ ꝓphete:⁊ ñ acceꝑunt.Et
nõ dubiũ ꝗn ex hꝰmõi aplexu ihᷣu xpi młtas
cõſol atões ꝛecepeꝛit.⁊ ſingularia cariſmatuʒ
gr̃aꝝ. Unõ ⁊ dicit doctoꝛ gꝛegꝰ. ꝙ ifãtis ĩeffa
bile iubaꝛ a do illuſtrauit ſenẽ.ut ꝓceſſu tꝑis
futuꝛa mox ſibi fieꝛẽt nota.MNõminꝰ felices ſt᷑
ꝗ nõ uider̃t et cꝛediderũt( SBenedixit)quoq;
⁊ laudauit.ðᷣũ gr̃as agẽdo tato benefitio.ſ.
ð ipletiõe ꝓmiſſõis ⁊ ð exhibitõe ſalłlatiõis ac
uiſo ꝛedeptor̃ aꝑit reuelatiõm ĩ ſecꝛeto dyalo
go ſibi factã dicẽs((Nũuc dimittiſ dñe ſ̃ᷣuũ tuũ
ĩ pace.qꝛ uideꝛunt oculi mei ſalutaꝛe tuum.
⁊c.ꝑ totuʒ) Te iꝗt dñe benedico ꝓmiſſio tua
opleta eſt ↄpletu eſt ⁊ ðᷣſideriũ meuzg quia vi
deo xpᷣi(ſalutaꝛe tuù) dñm meũ. Iß̃s ei ſal
uatoꝛ ſine ſalutaris ĩterpᷣtat᷑ ¶ Uidefr) ꝗdẽ (¶
oculi)carnis hominẽ: ſʒ oculi m̃tis cognoue
rũt eù eſie den(imittis )ergo.i.dimittes ul
dimittas ut intelligat᷑ optatiue.i.utinã dimit
tas iã nc ⁊ ðcetero ſᷣuũ tuũ abire in pace.⁊ ðᷣ
hac vita trâſue i cõdis ꝗete.gietuꝝ in ſinu a
brahe.Quaſi ſecuꝛe moꝛiõ.q; pñs ẽ:⁊ ĩ ꝓxio
paſſurꝰqao redimar. Sciebat qᷓ; beati ocłi q̃
xpʒʒ eſſẽt uiſuꝛi.et iõ dõec illũ uiðꝛet: nolebat
moꝛte diſſolui Mox aũt ut uidit:optabat ſol
ui a coꝛpore: ⁊ ĩ ſinu abrahe pacẽ hr̃e. Teta
ter ei ðſcẽder̃ volebat ad libu patꝝ ex qꝰ ſcie
bat ſaluatoꝛẽ natũ.Sed quõ ĩ pace dimittit
cũ oẽs tũc ſternerẽt lectũ ſuũ ĩ tenebꝛis(. In

pace) ĩgꝗt getis nõ ĩ paee fꝛuitiõis ði.Ecce ſy

meõ pfectꝰ fuit hñs uitã ĩ pacia:⁊ mortẽ ĩ ðñ
ðrio. A ðo g? ĩ ꝗbuſdã pfecti fuer̃t pr̃es uete
ris teſti vt uoui ſᷣm bedã.Qui ułt tener̃᷑ ihm

mãibꝰ⁊ ãplexari.⁊ ĩ pace dimitti:oĩ labor̃ ni

tat᷑ ut habeat ſpuz ducẽ:vẽiatq; ĩ hulłlm cõv
ſãdo.ĩ celeſtibꝰuẽiat ĩ tplũ aptado ſe exẽplo
illoꝝ ĩ ꝗbus hitat deus.ſuſpirando et unã pe
tẽdo ut ihĩtet ſꝑ ĩ domo dñi expectat dñũm et
aduẽtũ eiꝰ Sic eĩ ⁊ ipʒ vbu ði ĩ mãibꝰaccipe
et fidei ac ſpei ⁊ caritatis bꝛachijs merebit᷑ ã
plecti. Tũc dimittet᷑ ut nõ uideat mõtẽ.et᷑nã.
qꝛ uidit uitã. Multũ ei felix moꝛtẽ niõbit cã
nis.ꝗcũq; ſic xpʒ dñm ſatagerit pᷣꝰ uiõre.ocu

lis coꝛdis. UVñ ber. Dimittet ĩ pace q xpᷣm h

aia miva.ꝗ ducẽ itineris Bʒ ignoras. Moꝛa
liter ſymeõ ꝗ obediẽs ĩterpᷣtat bonũ religioſũ

ſgnificat ⁊ hic maet ĩ hilm ꝗᷓ iterptat pacifi

ca q; met ĩ pace ĩeterna ⁊ frna.ꝗ ẽ iuſtꝰ ad
ꝓximu tioꝛoſↄ ad deũ expectat còlolatõʒ iſit

Oirnine⸗ en yrſe 3 Cr
2 „

Lap. xij.

.i. diuie uiſõis.qꝛ iſrł uidẽs deũ ĩterpᷣtat ⁊ ſpi
tuſſãctꝰẽ ĩ eo ꝑ ſue gr̃e bñficiu.Et tali dat ie
ſus ad ãplexãdũ.⁊ ſic cũ ſymeõe de tato bñfi
tio bñdicit dominũ ⁊ ſideꝛat exie de mũdo
ut eiĩ det ad pfecte fruẽdũ ſᷣ̃m apoſtolũ deſiõ
riũ.habens diſſolui:⁊ eſſe cũ xpᷣo.Moꝛaliteꝛ
ẽt hic iſtruimur de młtis. Prio ꝙ ꝑ uirtuoſa
opꝑa q̃ ꝑ brachia iĩtelligũt᷑ ihs apphẽdit᷑. Se
cũdo i hoc ꝙ ſenex ĩfatẽ ſuſcepit inſtruimur
ꝙ depoſia culpe uetuſtate: debemus.ĩduere
unite nouitatẽ. Tertio ĩ hoc qð xpᷣs ꝗ oĩa por
