tat.voluit portaꝛi:habemus exẽplũ humiliia
tis.Quarto ĩ hoc ꝙ benedixit deu:ĩſtruimur
ad agẽdũ gras deo de oibus bonis nis. Poſ
ſumus etiâ diceꝛe ꝙ ĩ hoc cãtico magnificat᷑
xps quo ad qᷓtuoꝛ ſʒ quatuõ nõia ꝗbus ſyme
on xpʒ appellat.Cõmẽdat᷑ enĩ xpᷣs.ut pax.ut
ſalus ut lumẽ.vt gloria. Pax eſt qr mediatõ
ſalus.qꝛ redẽptoꝛ.lumen q Se Sia a p̈

miato? Et ĩ bis qnatuor coſiſtit perfecta xpi/

amendatio imo tocius euangelice biſtoꝛie ꝗ

dã bꝛeuiſſima comprehenſio. Ea nanq; à re
ſpiciunt eius ĩcarnatõez cõphendunt in pꝗ
ipſe eniʒ ẽ pax nr̃a que fecu utraq; unun
utrãqʒ naturazʒ in uno ſuppoſito uniuit du
populos ĩ vnũ copulauit dana pacẽ his ꝗ le
ge et his qui pꝛope deü etiâ hõi ꝛeconcil
Ea ueꝛo que ꝛeſpiciunt eius pᷣdicatiõeʒ.⁊ ſ e
uite cõueꝛſatiõem.ac muaculoꝛũ opationem
ↄpꝛchẽdunt᷑ ĩ luce uñ ipe vicit ego ſũ ux ma⸗

2

di. Que ãt ꝛeſpiciunt ꝛedẽptõem ⁊ paſſion
pᷣhenduntuꝛ ĩ nõie ſalutis.Sed que ꝛeſpiciũt
reſurꝛectionẽ ⁊ aſcẽſionẽ ↄpᷣhendũt ĩ goꝛia.
Kt qr canticũ iſtud ſic cõtinet laudis xpᷣi plłẽi
tudineʒ ⁊ ſenis moꝛientis cõſolatiõʒ:ideo ĩ ſe

ro ⁊ fine cantat᷑ ĩ cõpletio.(Et erãt pater eiꝰ

Ar.putatiuus.i.ioſeph qᷓ meꝛuit uocaꝛi pr̃᷑ xxi

EeE

FEr
ſr=

eo ꝙ fuit nutricius eius(et mr) eius ueꝛa.ſ.

maria (mirdtes)ñ dubitado:ſ̊ aſſentiendo ⁊
ↄgaudẽdo:ſuꝑ hiſ ꝗ dicebãt ð illo.ſ.ih̊u.Mi
ꝛabat vgo de his q audierat ab ãgelo ĩ nun
ciatõe.ab eligzabeth ĩ ſalutatiõe ⁊ iohnis ex
ultatiõe et zachaꝛia ĩ iohãnis natiuitate. It
mirabat ipſa ⁊ ioſeph de exultatõe angeloꝝ
nato xpᷣo ⁊ de cãtico nouo. Itẽ de aduẽtu pa
ſtoꝝ ⁊ ð ꝛeueꝛentia magoꝝ. Itẽ de aduẽtu ſy
meonis et laude eiuſdẽ. Que oĩa eꝛat mua ⁊
ãmiratiõe digna. Ulñ ãbꝛoſꝰ. Noõſolũ ab ãgel
⁊ ꝓphetis a paſtoꝛibus ⁊ ꝑentibꝰ.ſʒ ẽt a ſeni
oꝛibus ⁊ iuſtis gnãtõ domini accepit teſtimo
in. Omnis etas ⁊ uterq; ſexus euentoꝛumq;
miracula: fidẽ aſtruũt.uirgo generat.ſterilis
parit.mutus loꝗt eliʒzabeth ꝓphetat: magus
qdoꝛat. vteꝛo clauſus exultat vidua ↄfitet᷑ in
ſtus expectat. At ex uirtute pueri queʒ geſta
bat in ulnis.bi dictꝰ ſymeon maꝛie.et ioſeph
cũ affectu ⁊ gaudio ac ðᷣo gras r ferẽdo q;uis
enim maria ⁊ ioſeph eẽnt maiores in ſactita
te ille tñ pᷣcelebat q;tũ ad ſacerdotis ofm̃ ad
quẽ ſpectat bidiceꝛe pplʒ. Mos ꝗope cꝛat in

De pñ̃tatione dñi

lege ꝙ añ gẽtes pñtabant pueꝝ ĩ tẽplo ſacer
dos bũdicebat ilł.ſ.pẽtibꝰ ⁊ pueꝛo.Et iõ(bñ
dixit )ſymeõ pꝑẽtibꝰ.xpᷣʒ pñtatibꝰ.i.btos eos
dixit ⁊? bñdictos pᷣdicauit:ł bñdictõem a deo
eis optauit. Hat bnñdictõis foꝛmã nõ hẽmus
expᷣſſã.ſʒ pt iſta bñdictio ĩtelligi laudatõis ⁊
graꝝ actiõis.ſicut dicimꝰꝙ creatura bñndicit
creatoꝛi:ipᷣʒʒ cum gr̃aꝝ actõe laudãdo. Bñdi
xit ꝑentibus ꝑpꝑ filiũ ſic eↄuerſo plerũq; bñdi
cũt᷑ tilij ꝑꝑ petes.Et nõ qꝛ ĩ ioſeph pr̃is fil itu
do erat.qr nutritõ eiꝰiõ ũ ẽ cõi bnñdictõe pᷣua
tꝰ. Maria vo qꝛ ve eiꝰmr̃ erat.⁊ ð puero ma
gis ad eã ꝑtinebat.iõ ad eâ ſingłaꝛit᷑ ſe vertit
reueldo ei occultoꝝ pᷣſagia. Cognouit eĩʒ il
lo docente quẽ geſtabat i vlnis:diuinũ illdc'ñ
eẽ ex ioſeph:ſʒ ex vgie:iõ ad eã diꝛꝛigit ̃ᷣmo
nẽ. ⁊ nõſolũ bñdixit.ſʒ ẽt ꝓphetãdo futura pᷣ
dixil:dicẽs.(¶ Ecce poſie Bꝑ aduẽtũ ſuũ.⁊
a do ſtatutꝰ⁊ oꝛdiatꝰĩ(ruina).ſ.ſboꝝ ſe ſta
ꝛe putätiũ ð̊ ꝗbꝰ ipe dic ſi nõ ueiſſẽ ⁊ locutus
eis nõ fuiſſẽ:pet᷑zʒz nõ haberẽt(⁊ ĩ reſurrectio
nẽ młtoꝝ).ſ.huiliũ ſe nõ ſtare reputatiuzʒ q̃ ĩ
euũ credetes reſurrexerũt a peccatis ꝑ eũ ⁊ di
cit (i iſrł qꝛ multi indei a vitate cadẽtes fue
rũt excecati ⁊ młti pᷣᷣſinplices ⁊ ignoꝛãtes il
luinati(⁊ ĩ ſignuũ
teꝛ deũ ⁊ hõieʒ(cui dicet). Pꝛĩo a iudeis.
deide a gẽtilibꝰſeu pagãis.poſtea ab hr̃ticis
B nõ credẽtibꝰ. Ubi nondũ tʒ oꝛigenẽ.ꝙ ĩ oĩ
bᷣqᷓ ð xpᷣo narrat a fidelibꝰõdictiõeʒ paſſꝰeſt
falio ab ĩicreduł.õ ꝗbꝰ ipᷣe ↄqrit ĩ.ps.dicens.
Inſurrexerũt i me teſtes iniꝗ:⁊ mẽtita ẽ ini
Ntas ſi it eiz xp ipugnari: ſz nõ expug
ri. SGʒ ⁊ pꝛaui xpiani Sdicut ei ĩ moꝛib⁊ opi
b⁊ ſi nõ ĩ fide ⁊ ᷣmõibꝰ:ꝗ ↄfitẽt ſe noſſe ⁊ũ
factis ãt negat. Uẽit g ſaluatoꝛ ĩ ruinã ñ cre
dẽtiũ ⁊ ſupboꝝ.⁊ q̊ ꝑ occaſiõeʒ:et ĩ reſurrec
tõez credẽtiuũ et hũiliũ:ſʒ ꝑ cãz. Nẽ ſolũ autẽ
alijs ĩ ruinã ⁊ alijs ĩ reſurrectiõeʒ ueit:ſʒ eti
ꝗqʒ vni eidedq; hõi ĩ ꝛuina pit᷑ ⁊ re ſurrectioneʒ
appet ĩ ruind.ſ.vitioꝝ ⁊ reſuꝛrectõem vtutũ.
Nec fit reſuerectio vtutũ niñ pᷣcedat ruina vi
tioꝝ. Uñ ber. Mon põt vtꝰcũ vitijs pit᷑ creſce
re.g vt illa vigeat:iſta creſcer̃ nõ ſinat᷑.Tol
le ſuꝑflua ⁊ ſalubꝛia ãt ſurgũt. Un nõndũ qð

)). ſ. federis ? recõciliatõis ĩ

in templum. .
bit Ipꝑ ↄpaſſionezꝭ (gladiꝰꝰ.i.paſſio ſeu doloꝛ
paſſionisipᷣiꝰ).õ eiz abſq; magno affectu
materni doloꝛis potuit videre crucifigi filiũ.
⁊ ſi ſparet moꝛtem dᷣuictuꝝ ac reſurrectuꝝ.⁊
pomoꝛtẽ victuꝛũ. Uñ dic hie. ꝙ qꝛ ĩ pꝑte ĩpaſſi
bili paſſa ẽ pluſq; martyr fuit.Doloꝛes ꝗppe
quos piẽs effugit.hos tpre paſſiõis xpᷣi ſuſtiu
it. Un anſh. Nuc repoſcit ðbitũ atrox uis na
ture ꝙ tibi ðtinuit olim ꝑpiture pẽaſq; fenoꝛe

eſtimãat uſuꝛe qᷓ cõi maꝛtuibꝰdebebatr᷑ iure.G¶

Ut reuelẽt ex młtis cõdibꝰcogitatões).Epᷣi
naq; paſſio mitoꝝ cõdiũ cogitatões ruelauit
qr ꝓphaꝝ dcâ: cogitatõnes ⁊ oculta miſteria
ibi reuelata ſt᷑ et ↄſũata.Et G̊ qdẽ uela tẽpli
ſignificauit.ꝙ eo moꝛiẽte ſciſſũ ẽ ut ſcã ſcõꝝ
oibꝰapperẽt. Ulel młtoꝝ coꝛdium.ſ.bonoꝝ ⁊
maloꝝ cogitatiões tũc reuelate ſt᷑.qꝛ xpᷣo paſ

·ſo alij crediderũt.alij credere noluerunt. Et

6t

fʒ beda.antea ĩcertũ erat ꝗ iudeoꝝ eũ ꝛecep
turi ert: et ꝗ nõ poſtea certi fuit. Miſtice(
ut dic beda) vſq; ad finẽ ſecłi.gladiꝰ tribula

tõis aĩaʒ eccłie ꝑtraſu: cũ ſigno fidei ab ĩpijs

⁊ repꝛobis dicit᷑.cũ multos ruere videt cuʒ
reuelatis coꝛdiũ cogitatiõibꝰ.vbi bonũ ſemẽ
ſemiĩiaueꝛat:qizania geꝛmiaꝛe ↄſpicit.Et nõn
dũ ꝙ ly vt ñ tenet h̊ clr nõ eĩ ꝑꝑ h̊ pᷣncipalr
pati uoluit xpᷣs ut ꝛeuelarent᷑ hõim cogitatio
nes:ſʒ tenet h̊ ↄſecutiue.qꝛ G̊ ꝙ eſt reuelare
cogitatões:ſecutũ eſt ad paſſionẽ xpᷣi. Sicut

ſi dccrez: riui ad campos vt caperer ab ho
ſtibus.capi a

modus loqndi.cũ er ſepe ĩ cuãgelio. Poc fa

ctũ eſt ut ipleꝛẽt ſcꝛiptu:e. Poc ei nõ fuit pᷣn

cipal itemõ xpᷣi ꝙ talia fecit ł paſſꝰeſt.ut im
plerent ſcripture.ſʒ poſtq; talia euenerũt:cõ
ſecutiue ſcr ptur̃ ſt᷑ iplete.õ eĩ ꝓphetia eſt
cauſa euentus ꝛei: ſed ipſa ꝛes eſt cauſa pꝛo
phetie.Aliter exponit oꝛ igenes ð ꝛeuelatione
occultoꝛum pctoꝝ ĩ cõfeſſione ut ꝛeuelent co
gitatões male ꝑ cõfeſſ.õeʒ.ꝗᷓ pus occultaban

tur.ᷓ ꝑ effectù paſſiõis ĩ ſacramto penitentie

xps oſtruxit regnũ pcti ⁊ ↄſtruxit regnu vtu

tu.pp ꝙ qr.poſuꝰ ĩ ruinã ⁊ reſurrectòeʒ. Ru
it ei irbia ex eiꝰhuũilitate.ruit auaritia ex eiꝰ
paupert ate.ruit luxuria in eius caſtitate.ru
it inuidia in eius benignitate.ruit gula in eiꝰ
ſobꝛietate.ruit ira ĩ eius pacientia.ruit acci
dẽetia ĩ ei laboꝛe ⁊ vigilia.Et ſic xpCs ↄſtruen
do regnũ vtutũ:ðſtꝛuxit regnuʒ vitioꝝ.ita ꝙ;

opãtis ſanait᷑ (.Et ipſa eadem hoꝛa) q.ſ.ſy

meon loq̃bat ò xpᷣo.tenens eu in ulnis:ſuꝑue

nit ⁊ Canna ꝓphetiſſa ) nõ a cau ł ex diſpom õ
ne huana ſʒ ſpuituſſacti ruelatõe.ſicut dictũ
eſt ð ſymeõe adoꝛùs eũ(ꝓfitebat dño) cõfeſ

ſõe laudis ⁊ gꝛatiaꝝꝑ actõis.laudas deũù de tã

eiſdẽ uenerit ĩ ruinã ⁊ reſurrectõem. Naã ᷣm

Criſo.cũ ſuꝑbꝰhuił efficit᷑.laſciuꝰ caſtꝰ.aua
rꝰmip̃icoꝛs.⁊ ita ð alijs.tuc ĩ eadẽ ꝑſõa ẽ rui
na vitij ⁊ reſurrectõ vᷣtutis.Et ad h̊ a ðo poſi
tofuit q̊ ĩi mũdo.tãq; ſignu ad ſagittã.ut qlibʒ
qn ꝓ libuo iaculuʒ muteret ĩ eu.Et ꝓp hizãs
ſymeõ ð xpᷣi paſſione ait.(¶ Et tuã aiam pᷣꝛaſ

tis benefitijs adipletis ? in ĩcaꝛnatõne et na
tiuitate exhibitis.phibenſq; teſtimoniũ de fi
lio ⁊ ĩſtꝛuẽs ppłm(loqbat de illo omibꝰ qui
expectabãt ꝛedẽptòz hierlm) ⁊ iſrł.ãnũtians
eis natum eẽ ꝛedẽptorẽ,. et huani generis ſal
uatoꝛẽ. ⁊ ꝙ ille diu deſideratꝰ eẽt.ꝗ eos r̃dĩe
re ⁊ liberar̃ deberzʒ. Qmibꝰ fidelibꝰ qui iugo
herodis alienigene guati. liberatõʒ ciuitatis
⁊ popuili ac ẽt ſpualẽ expectabat ꝑ aduẽtum
xpᷣi ꝓxio fieri ꝛ edẽptõʒ a tirãniõ heꝛodis et
demonis ꝓmittebat. Pec mulier uenerabilis

conobilitas extollii. ↄtientia laudat elas ↄm

1s. hoſtibus nõ fuit ð ſtẽtõòe mea
ſquoddã cõſecutiuũ ad exiuũ meu:et ẽ ſilis

. Anſpel
gut dict Aner⸗
e liduu ſcnei
eifegenne u⸗
ſudo ſicuni ie⸗
neſole iſcens cg
mmem ? mouz na⸗
cret Enltu goriu⸗
gmnulongeus gekcein
lliuincit ucrecicli a
6ſectus occpiss ? imat⸗
Gorſtlenlieuecn
ſoſicnſinoſene:cl co
Uumm turz Cie:fin uerb
ſpel. Morolitcr nord/1
ſterun gonaru de gubu
ſne niſteno inſtinceu du
posſorlualtai mente d⸗
tuor ſorand peelionez ce
oNem quiimtaregat audi
uciueata ſpiſano me
ſcniicatur uebieiſtu
nicue imeriratun gra e
ſpoſignfcat aehru e
Nauun anpoſto nl agn
——
eicöinna gopoltnioe
—
ſütamdnieciſemt

ſcß fenore
dͤt iure 4
0es) Pp
s ruelanit
a miſteria
ueluͤ tepli
in ſcq ſcd
ſdonor 7
t xpo pal
Auerunt. t
op eü ꝛecep
t. Niſticel
di⸗ lribulqꝗ
jei ab ipijs
pider cuz
onü ſemé
it Et non
Pncipalr
cogitgqtio
reuelare
rer ab ho
letoe meg
io. Poc fa
no fuit ön
ſoeſt. ut im
uenerit: cõ
pphetis eſt
ſt cauſa pꝛo
euelatione
eucelert co
occultaban
penitentie
a ).
ilms: ſupne
ex diſpoſid
Kcut gictu
dno) cofe
aͤs deu ge li
natöne el ia
imontüge fi
loomib gun
iſt, inutians
i generis ſol
eos fdie
libi gol uge
ſoz ciuitaiis
. Haauetum
z herodis et
uenerabllis
dai,elas 2n

——

Pꝛime partis.

dat᷑ religio pᷣdicat᷑: ydõea et digna ualõ eꝛat
dei filio incarnato teſtimoniũ perhiberet⸗
Vnde ⁊ pꝓphetiſſa deſcꝛibitur ut ei teſtimoni
um auteéntizetur. quia ꝓphetie inſpꝛatio uel
reuelatio diuĩa eſſe ꝑpibetur. Unde oꝛigies.
uſte ſancta mulier ſpiritũ pphetandi meru
it.qꝛ longa caſtitate longis etiam ieiunijs ad
hoc culmen aſcendeꝛat.Quia eꝛgo omnezʒ ſe
xum ⁊ omnem etatem gradũ ⁊ omneʒ pꝛofeſ
ſionẽ dominus redimere uenerat. dignũ erat
ut oẽs i eius natiuitate teſtimoniũ ꝑhiberẽt.
Sunt ei tria gnã ĩ utꝛoq; ſexu cõmdata puta
de uirginibus ſcilicʒ maria: ⁊ xpᷣs ac de uidu
is ſcilicet anna ⁊ ſymeõ.cuius etas compara
tur anne. Et etiaʒ teꝛtiũ genus.ſcilicet de cõ
iugatis.ſcilicʒ Aliʒabeth ⁊ ʒzachaꝛias. Nullꝰ
ergo gꝛadus xpianoꝝ fideliũ pꝛetermiſſus eſt
de quo nõ haberet teſtimonium ſalus omniũ
Vlt aũt dicit Anſhel.Oblatus ẽ ĩ templo ⁊ a
ſancta uidua ſuſceptus.ut fideles ſuos donũ
dei frequentare.⁊ ut euʒ meꝛeantur ſuſciper
ſtudio ſãctitatis itendere moneret. A ſymeo
ne ſene ſuſceptus atq; laudatꝰẽ ut uite gꝛaui
tatem ⁊ moꝛuz maturitatẽ ſe diligere patefa
ceret.Exulta ergo ⁊ tu cũ illo ſene ſymeõe ⁊
anna longeua: ꝓcede in occurſuʒ matꝛis ⁊ ꝑ
uuli uincat uerecũdiã amor timoꝛẽ expellat
affectus accipias ⁊ infatẽ ĩ ulnas tuas:dicas
q; ſponſa tenui eu nec dimittam ꝛipudia euʒz
illo ſãctiſſimo ſene: et cõcine.nunc dimittis
uum tuuz dñe:vᷣm uerbũ tnu in pace. Pec 4
ſhel. Moꝛaliter nota.ꝙ inopinatus cõcurſꝰ
iſtarum ꝑſonarũ de quibus fit hic mentio: ñ̃
ſine miſterio inſtinctu diuio ſactus eſt. Anõ
nos ſpiꝛitualiteꝛ ĩ mente debemus iſtaꝝ qua
tuoꝛ ꝑſonaꝛũ ꝓceſſioneʒ celebraꝛe. Deꝛ ſime
onem qui interpretat audiens.qui ⁊ ꝛeſponſũ
audiueꝛat a ſpuſancto.mentali.i .reuelatõne
ſignificatur ueꝛbi dei ſtudioſa auditio: per ã
na que inteꝛptatur gr̃a et qᷓ non diſcedebat ðᷣ
tẽplo ſignificat crebꝛa or̃o:ꝑ ioſeph qui ĩteꝛ
pꝛetatuꝛ appoſitõ uł augmemum qui ⁊ ſolici
tam curã habuit ð puero xpo ĩtelligit bonoꝝ
opeꝛũ cõtinua appoſitio.per maꝛiã uero que
ĩterpꝛetat illumiata.que ⁊ xpᷣʒʒ poꝛtauit ĩ uto

ſigmficatur diuĩe cõfoꝛmitatis peꝛfectiſſima

unio. Pec aũt quatuoꝛ perſõe xpᷣm offeretes
in mente debẽt põtare quatuor luinaria. Sy
meon poꝛtat lumen ſancte meditationis: ãna
geſtat lumẽ interne deuotionis ioſeph ðfert
lumen uiꝛtuoſe ꝓgreſſiõis: maria uero põtat
lumen ſuperne cõtemplatõnis. Dec quatuoꝛ
innuũtur ĩ. ps. cũ dicit᷑. Memor fui dei ⁊ öle
catus ſum: ⁊ exeꝛcitatus ſuʒz et deficit ſpiꝛuꝰ
meus.Et patent ꝛefeꝛẽdo ſingula ſingulis. Et
cõſideꝛãdum ꝙ pñntationi dni interfuerũt an
q; pſone. Ipe Fs per quẽ ſignificantu⸗ inocẽ
tes. marid.ſ.amaꝝ maꝛe per qu penitentes.

ioſeph.ſ.accꝛeſcens per que pꝓficientes.ſyme
on peꝛ quẽ perfecti ĩ uita actiua.anna ꝑ qua

Lap. xij.

peꝛfecti ĩ nita cõtemplatiua. In quo ſignifi
cantur illi qui ſunt digni uultui dei ĩ templo
dei celeſtis hiꝛlłz preſentaꝛi. Tandem. ſymeõ
puerum ihjm mr̃i ꝛeddidit: quẽ illa letãter re
accipit. Doſtea uadunt ad altare facientes
pꝓceſſioneʒ que hodie repreſentantur ꝑ univ
ſuʒ oꝛbem. Drocedũut alacriter illi duo uene
rabil es ſenes.ioſeph ⁊ ſymeon cũ exultatiõe
magna iubilantes.ſequit mater portãs regẽ
ihʒ cũ ineffabili cõdis letitia ⁊ anna aſſociat
eam uadens ex latere cũ ꝛeuerentia iubilans
⁊ ipa cum indicibili gaudio ⁊ laudans domi
nuz affectu immenſo. Ab iſtis eꝛgo fit pꝛoceſ
ſio uenerabilis paucis quidem: ſed ualde ma
gnis ⁊ quaſi de omni geneꝛe hominum repre
ſentantibus. Sunt enim inter eos de maſcu
lis ⁊ feminis.ſenibus et iuuenibus uirginibꝰ
z uiduis. Maꝛia quidem et ioſeph tanquam
parentes pueruz ihm in templo pꝛeſentauer̃t
ſymeon ueꝛo ⁊ anna ut ꝓphete pconijs ꝓphe
ticis laudauerũt. Sic et nos in iſta die miſſia
zu ſolẽnia celebꝛãtes cereũ accenſũ (per quẽ
ſignificat puer ieſꝰ)in manibus baiulamus: 2
pꝛoceſlionem facientes uſq; ad altare deferi
mus ⁊ offerimus.recolẽtes illë lum ĩeffabile
ꝙ maria ⁊ ſymeon hodieꝛna die poꝛtaueꝛũt ĩ
manibus. Sunt enim tria in cereo per que ſi
gnificant tria que fueꝛunt in xpᷣo. Nam cera
ſignificat carnem xpᷣi que nata eſt de virgine
maria ſine coꝛꝛuptiõe ſicut apes ceraʒ gignũt
ſine alterutrũ ↄmixtõe. igmus auũt ĩ cera la
tẽs ſignificat aĩam xpi candidiſſimã in carne
latentẽ. Ignis ueꝛo nue lumen ſignificat diui
nitatez: quia deus noſter ignis conſumens E.
Per hec etiam tria poteſt trinitas deſignari
unde eſt verſus. Cera.focus.ligmen:tria ſuüͤt
mõſtrantia tꝛinum. Cu aut peruemiut ad alta
ꝛe: mater cum reuerentia genua flectit. ? di
lectiſſimũ filiuʒ ſuũ deo patri ſuo ſuper alta
re offeꝛt. Dꝛeſentabat ipᷣa beata uirgo maꝛia
puerum domino gr̃as agens deo patri de mu
neꝛe tanto. quod ipa uiꝛgo euʒ conceperat et
pepereꝛat ⁊ ꝙ ipᷣa ĩ tali pꝛole digniſſia ðo pa
tꝛi cõmunicabat. Preſentatio enim pueꝛoꝛũ

ad templũ pꝛecepta eꝛat pꝛopteꝛ tꝛes cauſas
tum̃ ut ex Hoc infans domino conſecraretur

tum ut per hoc diuimne cuſtodie com
retur. tum ut gꝛatiaꝛuz actio deo redderetur
a quo tale donum parentes acceperum Eetẽ.
Sed pꝛime due cauſe:non habebant locum
in chꝛiſto.qꝛ mox conceptus in utero fuit ple
niſſime ðo conſecratꝰ:et dinine tuſtodie per
diuinitatis untoneʒ commendatus: ſed tertia
cauſa precipue locum habuit in chriſto.pro
q̃ beata vᷣgo gr̃as age habuit ðdo patri p oibꝰ
mr ibꝰ ut pote q̃ e ſiglłari puiłgõ ↄcepu ⁊ pe
pit. Quid autez ipſa tunc oꝛauerit. quidue di
xerit. ſcriptum non babemus. Sed foꝛte ſimi
lia his uerba ſaltẽ ore coꝛdis dicebat. Ecce

dñe ſcẽ pr pᷣſẽto tibi filiu tuũ a te et᷑nalit᷑ ei

de pñtatione dmſi

tum ⁊ de me tempoꝛaliter natuz. ego pꝛeſẽto
tibi eũ ꝗ tibi ſẽper ẽ pꝛeſens.gratias tibi ago
ꝙ eum tuo munere ſic ↄcepi mirabiliter ⁊ pe
peri ineffabiliter. O ſancte pater hunc filiuʒ
tuum ⁊ meũ tibi offeꝛo oblationẽ nouaz deũ
caro factũ.ꝗ pꝛo ſalute mundi oblaturus ẽ ti
bi ſemetipſũ. OQqualis eſt iſta oblatio. Nuqᷓ
talis facta a ſeculo.Unde bern.Offer filium
virgo ſacra.et benedictum fructuzʒ uẽtris tui
domino repꝛeſenta. Offer ad noſtram omniũ
reconſiliationem. hoſtiam ſãctã deo placẽtẽ.
DVec ber. VUoluit autem xpᷣs deo patri pꝛeſen
tari.ꝗ nuq; ab ei aſpectibꝰlatuit nobis ĩ exẽ
pluʒ: vt ſicut nõ gratia ſui deus factus eſt ho
mo:ſed vt nos ꝑ gratiaʒ faceret deos.nec ꝑꝑ
ſe circunciſus ẽe in carne:ſed ut nos ſpirituali
ter circudamur ſic pꝛopter nos ſiſtit᷑ domino
ut diſcamus deo pꝛeſentare noſipſos.deinde

ꝗqduocantur ſacerdotes.et redimitur dominꝰ

omnium.tanquam ſeruus quinq; ciclis argen
teis quia eꝛat pꝛimogenitus.Quinq; ciclis aꝛ
genteis redimebatur pꝛimogemituʒz. ⁊ erat ci
elus genus monete obulos.xx. habẽs. Pꝛece
pit enim lex omne maſculinum pꝛimogeitum
tam hois q́; peccoꝛis. ſanctum dño uocgri. i.
domino ſactificari et pꝛeſentari ac ſanctifica
tum ⁊ dedicatuʒ domino dici ⁊ ſacerdotis eſ
ſe.ita ꝙ pꝛimogenitum de tꝛibu leui non redi
meretur.ſed in miniſterio ⁊ ſeruitio domꝰ da
nid.ſ.tempii ſꝑ ⁊ perpetuo teneretur. Pꝛimo
genitum vero de alijs undecim tribubꝰ ſacer
dos redimi faceret. ⁊ pꝛetio accepto illc' ppᷣa
A parẽtibus referri permitteret. pꝛimogenitũ
quoq; animalis mũdi deo offerreret. immũdi
vero aut pꝛetio redimi aut mùdo mutari aut
occidi faceret.eſt autem animal munduʒ ad
offerendu mùdum ad eſum imundoꝛum uero
aliud ẽ imudu ad offerendum: ſed munduz a
natura vt aʒinꝰ ideoq;.aut pꝛetio ꝛedimebat
aut agno ↄmutabat. Alid'imuùduʒ ad offeren
dum ⁊ ꝛedimẽda ſeu cõmutãdũ uʒ canis ⁊ iõ
eetiũ aliqd ñ habẽs occidebat᷑.⁊ ex toto ab
vſbus templi pijcebat. Xum igitur xpᷣus de
tribu iuda.una de undecim fuerit patet re
dimi debuit ⁊ iõ redemptꝰ fuit. Accepit etiazʒ
mat᷑ de manu ioſeph aues pꝛedictas ⁊ genua
ſiectens offert ſuꝑ altaꝛe deo patꝛi egs. Obtu
lit ergo beata vgo tãq; pauꝑcula.par turturũ
aut duos pullos colübaꝝ. unũ in holocauſtũ
ꝓ fitio alteꝝ ꝓ peccato:in hoc ſe ſubdẽs legi
peccatricũ.q;uis nulla haberet peccatũ. ac
ta ergo oblatione ⁊ redemptione:mater fuliũ
reaccepit:ut eum ſecuʒ domi ꝛepoꝛtat.Tvnde
ber. Oblatio iſta fratꝛes ſatis delicata uidet᷑
ubi im ſiſtitur duo redinitur auibus ⁊ illico
ꝛepoꝛtat. Ueniet tempus quando iam nõ offe
retur in templo nec iĩtex bꝛachia ſy meonis ſz
extra cinitateʒ iner. hꝛachia crucis. Ueniet
quando nõ redimetur alieno:ſed redimet ali
os ſaguine ꝓpo qꝛ redẽptoꝛem miſu euʒ deus

in templum,. .
pater populo ſuo. Iſtud eũ ſacrificiũ maturi
num. illud aut veſpertinum. Pec ber. Miſti
ce per primogenita aialiuʒ ſignificat ille qui
unigenitus ði dignatus ẽ naſci pꝛimogenitus
ſ.dignitate oĩs cꝛeatuꝛe.qui ẽ ueꝛe ſãctꝰ duo
qꝛ ſine peccato. Moꝛaliteꝛ autezʒ peꝛ prĩogẽi
ta ſignificãt᷑ bõe actionis initia que quaſi cõ
de gignimꝰex dei gꝛatia. Cõmouemur eꝛgo. H
ut omnia pꝛimogenita noſtꝛa deo offeramus
quicquid bonuʒ ⁊ iuſtũ in noſt:iſ opibus ĩuẽi
mus eius gratie non noſtꝛis meritis putemꝰ
dicentes non nobis dñe nõ nobis:ſed nomini
tuo da g'oꝛiaʒ. Si autẽ ĩmundũ aliquid pari
mus.id eſt ſi peccatuʒ in opere pepetꝛamꝰ oc

cidamus.i.malum peꝛ emendationem radici
tus euellamus. aut certe mutemus illud mũ

do declinãtes a malo ⁊ facientes bonum aut
redimamus quandoq; ciclis bona opera ⁊ di
gnos fructus preſentie.per quinq; ſenſus cor
poꝛis facientes. Commonemur eti hic ut ſi
in gege operum noſtroꝛum agnum innocen
tie uel pꝛincipales niꝛtutes qualis eſt caꝛitas
caſtitas humilitas pacientia et homini im ẽi
mus deo offeramus.i.quod digne uiuimus ñ
noſtris meritis deputemus:ſed illius g ait in
euangelio. Sine me nihil poteſtis faceꝛe. ip̃e

ei dat uelle ⁊ ꝑficeꝛe. Si t tãpaupeꝛes ſumꝰ

ut ĩ ope noſtro agnum ⁊ giuitias inocue uite
uel pricipales ui?tutes nõ inueniamus offeꝛa

mus ſaltem duos tuꝛtures uel duos pulios co
lubaꝝ.i.duo geneꝛa cõpumiõis. uideli cʒ timo

ris ⁊ amoꝛis ⁊ nõſoluʒ ꝓ noſtris alioꝛuqᷓ; dilu

endis peccatis:ſed ẽt ꝓ impetrãdis uirtutibꝰ

et deſiderio patꝛie celeſtis quottidie öfleamꝰ

Et ſic unum pꝛo peccato offeꝛimus dũ de ma

lis peꝛpetratis gemimus alterum in holocau
ſtiù quado amoꝛe celeſtiu ĩflamamur. Mora
liter hic attẽdẽda ſũt tꝛia.ſ.miſteꝛiũ purgatõ
nis marie. ſacꝛa mentũ delatõis dñice. et ſigni
ficantia oblatõis facte.Quãtũ ad primũ ſciẽ
dũ.ꝙ maria que inteꝛpretat᷑ ſtella maris uel
ama:um maꝛe deſignat animam ſiue ſit in lu
mine uite contemplatiue ſiue in amaritudie
uite actiue.Et uterque neceſſaria eſt purga

tio quod uidelicet anima contemplatiua puꝛ

getur in ſuperbia.quod fit per timorez. ⁊ ani
ma actiua a negligentia. quod fit per rigoꝛezʒ
laboꝛem. In hierlm enim que interpꝛetat᷑
uiſio pacis:⁊ ſigniſicat uitã biaz. nemo infeꝛ
tur: niſi dies prius purgatiõis eius inpleant.
Qulia niſi quis ſit plene puzgatus ⁊ ita purus
ſicut fuit in baptiſmo nõ põt puenire ad iſta

hieꝛuſalem uel etiam in templuʒ celeſte. Ta
lis autem purgatio celebratur: uel hic in pre
ſenti p.? penitentiam aut tribulationes ⁊ hu
iuſmodi: uel in penis purgatoꝛij. Quantũ ad

ſecundum ſciendum.ꝙ legimus chꝛiſtum de

latũu ĩ hirlʒ ut Hᷣ ⁊ legimus en delatũ in egyp
tuʒ. In quo docemuz. quod pꝛoles mentis no

ſtre que eſt intelligentia nnnc eleuanda ẽ ad

fumn. Dumns gemuus eſt u
7 epoſelsginnt weten
ceayloorü gei erpeganes ecn

us,iieotine
mtaſon
elations tin Catbecri
cnac teniu eſt wamnen
Uureneebat dlamtre rel
fiqeſt ſoiungga t caſtuin
geniug ver cMunban ſen
lnetfecida e:ſgnifcanun
Aub genntun habet goca
glta Henit'en tumunis ce
ilis hic orminatur en

geuo clcit ice agls ihn
bogemnirbus iemaradil
(Albe vpetit achiis t hie
cun cuos vulos colibann
isſpbfmilug Fue gr⸗
Sknenne Aust ron
Urlrvon onnes porre er
Naakgners Dan n
Uundide er guiggn
uben Paan r
bibeckenin,⸗
tng egen 1
int iheii eun

4

ſencee t deſentane

(d

unſgaſciteene⸗

liuimus ſ
ug q ait in
facere iße

peꝛes ſum?

nocue uite
mus offeꝛa
8 pullos co
ſelicz timo
lioꝛicq; dilu
is irintib“
die dfleam
us d de ma
in holocan
mur. Mora
eꝛiũ purgatõ
gſice. et ſoni
d primu tcie
la maris uel
ſiue ſit in lu
amaritudie
a eſt purga
nplatiug pr:
morez. am

it per rigoꝛez

e interpretgt
33. nemo iffe:
eins inpleant,
us t 1ta inis
nenire ad iſt
nz eleſte

uel bic in hpre

lationes 1 n
i. Quanti
chiſtun ge
gelatü in eg
les mertis no
ieuandges

.
. Im — TvS
1 vuag
5 mafn

Pꝛime partis.

contemplatõnem eternorũ.que per birłem ðᷣ
ſignatur que viſio pacis interpꝛetatur.nũc ve
ro depꝛimenda eſt ad conſideratõem pꝛopᷣoꝝ
oõfectuuũ.que ꝑ egyptũ deſignat egyptus eniʒ
tenebꝛe ĩterpꝛetatur. Doſſumus etiaʒ alꝛ qn
q; numeꝛaꝛe loca ĩ qbus xpᷣs poꝛtat᷑ uel duci
cur.ſ.in hirim egypiũ deſertũ.mõtẽ excelſuʒ
⁊ templi pĩaculũ ⁊ iſta quinq; loca ſignificãt
quinq; ſtatus in quibus ĩuenitur xpᷣs. Pirłeʒ
ſignificat uitam ↄtẽplatiuam vbi eſt viſo pa
cis.E gyptus ſignificat vitam actiuã in qua E
meꝛoꝛ ⁊ anguſtia tribul ationis.Deſertũ ſigni
ficat religioneʒ ĩ qua inſiſtit᷑ ieiunijs. Mons
excelſꝰ ſignificat faſtigiũ pꝛelatöͤnis. Dinacu
lũ tẽpli eſt ſedes magiſtrał.et in his ſtatibus
iuenitur ieſus.ꝗa in omni ſtatu eccleſie põt iĩ
ueniri ieſus.ſ.ſalus.Sed cõſidera quis poꝛta
uit eum i hirłem ⁊ alibi: ⁊ iuenies ꝙ ĩ hirim

⁊ in egyptum tulerunt xpʒ Maria ⁊ ioſeph.
ſtella maris ⁊ augmentü.fides.ſcilicet ⁊ cari
tas. In deſertuʒ ductus ẽ a ſpirituſancto.ſed
ĩ mõtẽ excelſum ⁊ ſuper pinaculum tulit euʒ
dyabolus. ⁊ ideo timeꝛe debẽt pꝛel ati ⁊ igri
ne eos poꝛtauerit dyabolus ĩ mõtẽ excelſüũ.ſ.
pꝛelationis ⁊ in cathedra magiſtratõis.Qu
tum ad tertiũ eſt notandum ꝙ oblatio ĩdeteꝛ
nminate fiebat c'turture vel coluba.per turtu
rẽ q̃ eſt ſoliuaga ⁊ caſta.intelligit᷑ vita contẽ
platiua.per columbam vero que gregatiz uo
lat et fecũda ẽ: ſignificatur actiua.Et utraq;
auis gemitum habet pꝛo cautu: ſed aliter et
aliteꝛ. Semitꝰem turturis competit cõtempla
tiuis.⁊ hic germinatur.vnde dicit᷑ par turtu

n rum. Dꝛimus gemitus eſt amoꝛis.de quo dic᷑

— gpoſtolus ꝙ intra nos gemimus adoptiõeʒ fi

Deuaaia le⸗n dei expectantes. Secũdus ẽ deuotionis

de quo dicit idẽ apłs ꝙ ſpiritus poſtulat ꝓ no
bis gemitibus ĩennarrabilibus.gemitus ueꝛo
colube ↄpetit actiuis: ⁊ hic ẽ duplex.vnde di
citur duos pullos colubaꝛũ. vnus ẽ pꝛo pecca
tis pps ̃m illud Iſaie. quaſñ colube meditã
tes gememus: Alius ẽ pꝛo peccatis alienis f̃ʒ
illud trenoꝝ.omnes poꝛte eiꝰ deſtructe ſacer
dotes eius gemẽtes. Hunc quadruplicem gẽi
tum offerꝛe debent: qui agnu.i.ĩinocentiaʒ nõ
habent. Reedicta igitur ꝛecolligẽdo dicendũ
ꝙ i hac purgatõe.delatione ⁊ oblatõe ſignifi
catur: ꝙ qui purgatus eſt a ſuperbia et negli
gẽtia. ⁊ diſpoñtus ẽ vt aſcẽdat ad cõtẽplatio
nem dei.⁊ deſcendat ad cõnderatõem ſui.Et
rurſas aſcẽdens: gemat ex amoꝛe ⁊ deuotiõe
æ deoꝛſũ rediẽs gemat ex cõtritõne ⁊ compaſ
ſone. In bis cõſñſtit perfectio fidelis anie ðo
deuote. Et quia vtreq; iſte vite deo ſũt acce
pte:nõ ẽ diffinitũ utrũᷣ ꝓ domino turtures an
. columbe ſint oblate:ſed indifferẽter eſt dictũ
par turturuʒ aut duos pullos collumbarum.
Uidiſti ergo ĩ pdictis chꝛiſti et parentũ eius
⁊2 paupert atem. ꝗa pauperũ tantü habebant
oblatiõez. Si autem vis infoꝛmaꝛi de humili

Cap.xij.

tate: cõſiderata oblatõe ⁊ redẽptiõe ac legis
obſeruatione de facili poteris aduertere. Ad
uerte ẽt hic q chꝛiſti humilitate quõ a pꝛece
dentibus ſit aucta ſucceſſiue.Nã ĩ natiuita e
ſe habuit ut pauꝑ hõ.ĩ circũciſione ut pauꝑ.
⁊ pct᷑oꝛ hõ ſed hodierna die ut pauꝑ et pecca
toꝛ ⁊ ſeꝛuus. Ut pauꝑ qdẽ ĩ eo ꝙ paupꝑũ obla
tionem elegit vt peccatoꝛ vero.in eo quð ipſe
cũ matre ꝑ oblatõeʒ expiari voluit vt ſeruus
aũt.ĩ eo ꝙ redimi ſe fecit.Et qꝛ ut viſi eſt pꝰ
circũciſionẽ filij ⁊ purgationẽ matris tulerũt
ieſũ ĩ hirłm vt ſiſterẽt eũ dño. Sciendum eſt
⁊ diligẽter advtẽdũ ꝙ ex pᷣdictis tribus moa
liter ĩſtruũt᷑ fideles.ut cũ templum dei mate
riale.i.eccleſiã ĩgꝛedi uoluerũt ĩ ipſis ti ibocu
cunſtaàtijs ſe debeant beate vũgini ⁊ xpᷣo con
foꝛmare. vt nidelzʒ ſint a peccatoꝛũ ſcoꝛia pur
gati ⁊ circũciſi.quo ad pꝛimũ.ſint brachijs ſã
cte matris eccleſie depoꝛtati quo ad ſecũdũ:
ſint recte intentionis fine oꝛdinati quo ad ter
tium. Pꝛimo ergo ingreſſuri eccleſiam ðbẽt
a peccatoꝛuz ſcoꝛia eſſe purgati ⁊ circunciſi.
nam beata virgo anteq; egrederetur ĩ tẽpluzʒ
poſtqᷓ; partũ ſui imaculati filij dies purgatio
nis ĩpleuit: ipſe etiam filius anteq;ᷓ iduceret
ĩ templuʒ ciꝛcuncidi voluit MNon quod mater
purificatione indigeꝛet aut filius circunciſio
ne.cum illa non ſuſcepto ſemine cõceperit et
ipſe ex itacta virgine natus fuerit: vterq; tũ ĩ
hoc legem ſeruare uoluit:vt nobis daret᷑ foꝛ
ma purificationis ⁊ circũciſionis ſpiritualis.
quia purificari ⁊ circũcidi debemus a uitijs.
antequam eccleſiam ingrediamur ⁊? deo offe
ramur:ſi volumꝰquod ei noſtra placeat obla
tio:quia ſecundum bedaʒ.nemo niſi purifica
tus ⁊ circunciſus a vitijs dominicis ẽ dignꝰ2
ſpectibus. Ex quo trabit docum̃tũ.ꝙ nullus
igredi dʒ eccłiam cum cõſciẽtia moꝛtalis cri
minis. niſñi pꝛius ſi cõfeſſus vel ſalteʒ cõtritꝰ:
ſi nõ aſſit copia cõfeſſoꝛis: ⁊ quod igꝛeſſuri ec
cleſiazʒ pꝛius debent purificari a peccatis ſi al
tem generali cõtꝛitione.etiam ſi nõ habeat 2
ſciam certi peccati. cũ bonaꝛũ mentium ſit ck
pã timere.ubi culpa non exiſtit.exemplo bea
te vuginis purificatõne minime indigentis ꝓ
pteꝛ ꝙ conſuetudo ẽ ꝙ aqua benedicta habe
tur ante foꝛes eccleſie. ut ĩgreſſuri eius aſpſõ
ne puꝛificẽtur etiam a vemalibus qui de moꝛ
talibus ſibi conſcij non exiſtunt. In cnius fi
gura labuim cum agqua erant ante oſtiuʒ ta
bernaculi.⁊ ibi aaron.et filij eius ingreſſuri
tabernaculuz: lauabant manus ⁊ pedes. Se
cundo debent eſſe bꝛachijs ſancte matris ec
cleſie ſuppoꝛtati.ſicut chꝛiſtus poꝛtatus eſt i
templuzʒ bꝛachijs ſue matris. ut de fidelibdi
gne eccłiazʒ igrediẽtibus.dicat ipſa mater ec
cleſa ilłd oſee poꝛtabã eos in bꝛachijs meis.
Extꝛa iſta at bꝛachia vnitatis eccłie ſue ſũt
heretici.ꝗ oberꝛãt a fide ſciſmatici ꝗ ðuiãt a
caritate et õs excõica:i ꝗ pᷣſciſi ſt ab unitate

/

Ar vpß 19 mar li⸗ vo&αι.1
tar

—

£

Wmi »nah enkeſie 1„

ſ
1

De pñtatione dñi

eccleſie.Hi eĩ omnes qꝛ nõ portãt ĩ brachijs

matris eccleſie nõ ſũt ydonei ad ĩgreſſũ eiꝰ.

Alnde ciprianus. Non pot habere den patræ
ui matris ecclene no tenet unitaté. Sruſtꝛa

ergo ⁊ indigne eccleſiam mateꝛialẽ ingꝛedit᷑
qui inter bꝛachia eccleſie miſtice non ↄſtrin
git᷑. CTeꝛtio debẽt eſſe recte ĩtentõnis fine or
dinati.ut nidelicet cã deuotõis ⁊ oratõnis in
gediat᷑ eccleſiam. nõ cã uane ſimulatiõis ſic
ypochꝛite.nõ cã oſtẽtatõis ⁊ inanis gloꝛie ſiẽ
illi qui ſe oꝛnãt ĩ ueſtibus ⁊ alijs ut appaꝛeãt
hõibꝰ. ñ cã laſciuie ſicut qui uadut ad eccłiã
ꝗad uidẽduʒ mulieres uel uiros ut cõcupiſcãt
⁊ ↄcupiſcãt᷑.nõ cã uanitatis ⁊ ſolatij.ſicut qꝗ
uadunt ad eccleſiã ut uacẽt uanis colloquijs

cachinis ⁊ leuitatibus.ñ cã queſtus ⁊ auaꝛi
6 . . ——. . 2 1
1 tie.ſicut clerici qui uadunt ad eccleſiã ſoluzʒ
p pntias ſibi dandas.uel qui uadũt ad nego

ciationẽ.⁊ cã lucri tꝑalis. Pi eĩ omnes quia

finem debitũ nõ intendũt: nõ ſunt digni igꝛe
di in tẽplũ.qꝛ ingredientes non ſiſtunt ſe dñoꝰ

nec ueniũt ſpiritu ĩ tẽplũ Unde nõ uidẽt xpᷣʒ
nec eũ amplexari poſſũt ſpalibꝰ aĩie brachi
js.Et nota ſᷣm bedam. ꝙ ille poſt circũciſõezʒ
hirlm allatus ⁊ dño oblatus eſt qui iuxta eũ
qui dixit:declina a malo ⁊ fac bonũ: poſtq̃;
ðõᷣſijt a peccatis bonis cepit opeꝛibus habũda
re.qui dicere põt oculi mei ſeniꝑ ad dñm:et

audiam uocẽ laudis tue qui dicit xpᷣi odoꝛ ſu

mus.⁊ leuaui manus meas ad mãdata tua.
⁊ cõueꝛti pedes meos ĩ teſtimonia tua.qui ſi
ue mãducat ſiue bibit ſiue aliõ quid agit oĩa
I gloꝛiazʒ ði facit.⁊ dicit.qᷓ; dulcia faucibꝰme
is eloquia tua dñe.⁊ ad extremuz coꝛ meum
⁊ caꝛo mea exultauerũt ĩ deum uiuum. Qua
re aut ſaluatoꝛ in templũ põtari uoluit pᷣt rõ
nes alias põt eſſe ratio.ut per ſuã pꝛeſẽtiã tẽ
plũ ſanctificaret.ſicut baptizatꝰ ẽ ut ipᷣe aq̊s
ſanctificaret. Unde ſicut per baptiſmu xpᷣi ñ
ſolù ſãctificata ẽ illa paꝛs aque ioꝛdanis que
tetigit caꝛnẽ xpᷣi ſed ⁊ oẽs aque.ſic ꝑ eiꝰ dela
tiõem ĩ tẽplũ illud ĩ hieꝛłm ſanctificata ſunt
oĩa tẽpla ĩ eiꝰnomĩe dedicata.ꝑpꝑ ꝙ ſtatutuʒ
Eẽ ꝙ in eccleſijs debʒ haberi ẽt cõꝑał xpᷣi pre
ſentia uidelicet ĩ ſacꝛamto. Unde ẽt ibi ꝛecõ
dunt᷑ ꝛelige ſãctoꝛũ.ibi ẽt miſteꝛia fiut ãgelo
ꝛũ.Et iõ dignũ ẽ ut eccłie ĩ ueneꝛatiõe habe
antur.⁊ nõ niſi cũ ſumma reuerẽtia ⁊ öᷣuotõ
ne frequẽtent. Uñ ᷣm pᷣſ. Domum dei decet
ſanctitudo poſſũt autem hec expõi ð templo
mẽtali ĩ ꝙ ueꝛbũ eteꝛnũ quottidie ĩducitur a
deuotis fidelibus de quo ait apoſtolus. Tem
plu dei ſanctuz ẽ ꝙ eſtis uos:Et quia nobili
tas cuiuſlibet ꝛei ex eius cais colligitur. hinc
eſt ꝙ huius tẽpli nobilitas colligit ex quatu
oꝛ cãis.ſ.ex efficiẽtis dignitate ⁊ mat eꝛie pꝛe
tioſitate.⁊ fõme ſpecioſitate:⁊ ex finis hono
ꝛibilitate. Pꝛimũ patet qꝛ hoc tẽꝑlũ ꝙ ẽ mẽs
anime rationalis:eſt ab ipio deo met imedia
te creatũ ⁊ hoc arguit maximaʒ anime nobi

2 los, vote Gaber Je⸗d

,
767

9

g

in templum.

litatẽ. na⸗ ad creandã animam deus non ad *

uocauit aliquam creaturaʒ: ſed ipſa trinitas
ſemetipᷣm iuitauit:dicẽs.faciamus hõinem.
Non em̃ hoc ueꝛbũ diꝛexit deus ad angelos.
Ut dicit auguſti. Sed ipſe pater ad alias ꝑ
ſonas ĩ diuinis.t ex hoc ondit᷑ hoc eſſe opꝰ
ſingulaꝛe ipᷣius tꝛinitatis. Secundum patet.
qꝛ non ex aliqua pꝛeiacente mateꝛia fct᷑a eſt
anima ſʒ ex nihilo. In omnibus em̃ rebꝰ cre
atis nõ ĩueniebatur aliquõ materiale ita no
bile. ut ex eo poſſet fieri anima rõnalis. Non
quidem terꝛa uel aliꝙ alioꝝ elementoꝝ. nec
celuʒ puta ſol.luna.ſtelle ſeu aliquod cõpoꝝ
celeſtium fuit dignũ itrare compoſitõz amie
ꝛationalis. ut materiale pꝛicipiuʒ eius eſſent
que lõge altioꝛ ⁊ nobiliõ eis extitit:⁊ iðo fac
ta ẽ ex nihilo.ꝙ ad maxĩã nobilitatẽ ei cedit
Tertium patet.nazʒ foꝛma rõnalis anime eſt
nobiliſſima.cũ ſit ymagine dei ĩſignita.Non
em̃ deus impreſſit anime ymaginẽ alicuiꝰrei
cꝛeate:ſed foꝛmã ſuipᷣius ita ꝙ ipᷣa forma aie
rõnalis nõ eſt aliud q́; quedaz relucentia ip
ſius beatiſſime trinitatis.Nec poteꝛat beata
trinitas magis animã rõnalem nobilitare:qᷓ
ei eã ſibi aſſ imilauit.⁊ proprie ymaginis for
mã ꝙ imꝑꝛeſſit.ut qꝛ ſimilitudo eſt cauſa di
lectõis ⁊ ut aia oẽm affectũ dilectõis ĩ ißm 2
uerteret:cũ nihil ſibi ſimile ĩ rebꝰcreatis iuẽi
ret. Quartũ pʒ. nã ð ũ ad aliuʒ finem cꝛeauit
aĩiaʒ qᷓ; ꝑꝑ ſeipm ut uidelicʒ eſſʒ hitaculũ ſuũ
Juxta illd.pᷣs.qm̃ elegit dñs ſyon.i.aĩazʒ ſpe
cłatꝛicẽ elegit eẽ ĩ habitatiõeʒ ſibi. Et qm̃ ad
hoc eã elegi.ſume ei ihabitatõem ↄcupiſcit
Juxta illd ꝓuerbi. Pꝛebe filij coꝛ tud mihi.
⁊ illd ſapiẽtie.delitie mee eſſe cuũ filijs hõiʒ.
Unde qncuq; deꝰ hꝰmodi animam digne pꝛe
parata iuenerit quaſi uoto potitus.Dicit ilłd
pᷣſ.Pec requies mea in ſecilʒ ſeculi:hic habi
tabo quoniam elegi eaʒ. O igitur fideł aĩa ſi
nobilitateʒ tuã ex omnibꝰpremiſſis cauſis at

tẽderes: utiq; nunq; peccares. Unde Berna
Si nobilitatẽ tuaz cognoſcis o aĩa mea: pec

catũ abhominaris. Et ceꝛte ĩ taãtu deſidezaiõ
nobilitatis aĩe ducit ĩ adhominatõm peccati
ꝓ etia nõ habẽdo r̃ſpectũ ad pᷣmia uel ad pe
nas adhuc ĩduceret ad rõ peccãduz: qꝛ anĩa
nobilis oĩa iſta caduca reputat nimis uilia 2
idigna ad hoc ut ipᷣa eis uelit coĩquinari.Et
hec ẽ quedã ſãcta ⁊ nobił ſuperbia aĩe gene
roſe:quã ẽt habuit ille gẽtił ſeneca:qui dixit
Si ſcirem deos ignoſciutuꝛos et homies igno
raturos: adhuc ꝓpteꝛ peccati uilitatẽ pecca
re dedignaꝛeꝛ. Poc igituꝛ tẽplum dei mema
le dʒ eſſe ornatũ et depictũ uarijs coloribus
uirtutũ uipᷣlicet coloꝛe albo caſtitatis.ꝛubeo
uoluntarie pro xpo paſſioĩs.croceo ſpirituał
iocunditat᷑.uiridi vtuoſi exercitij.blaueo ce
leſtis deſiderij. aur̃o caꝛitatis.õmi nigro hu
militatis. In iſtud templuz ſic cõpõitũ ſic oꝛ
natu debemus inducere puerů ipᷣm vᷣbum et᷑

Bone lcund Gauu
glic beati npoy⸗ u
o icigerehoolmon
Cidelaba ve feſtunm
ielasbenecictas t acca
ſnus repeſentantes ? ie
hem ſrmeons. Pecten
ie guo biccicitr i moͤe
icho uoluit abꝛabi imo⸗
un inauoe iam locoia
ſcalereci eſc; aa celi.
teersdunid ungelüſt
Pulumiteramcörui:1
ſeofiiges ced eum n

„Aes prnn iebrſeign.

icamn bbicong conn
ſcociam in ilo looc
ſngolooci ſolonon
ſpoſacncin offenet,
1 Wern goinon
scetotelrnut bo
i Gentbns t mn
— L
donmdr⸗
egerant
Aegtenintirt
Nrbor oer MR 5

oteꝛgt begta
nobilitare: q;
Fmaginis for
eſt cauſa di
ctois i ißm 0
bcreatis inei
finem cleauit
bitaculuͦ ſud
on. i. aigz ſp
ibiEt n
dem ocupiſcit
coꝛ tuu mihi.
cuͤ filijs hoͤz.
mam digne pꝛe
titus, Dicit iltd
ſeculi.hic habi
itur figel aia ſi
miſſis cauſis at
„Unde Berna

0 £
tätu del iceꝛaid

natöm peccgti
pmia uel ad he
ccůduz . g anin
at nimis ullia
it coinimi⸗
perbia aie gen⸗
