ſynagoga h̊ audiẽtes).i.ꝙ eos idignoſ repu
taret int᷑ quos miracula faceret Cidignati ſt
⁊ pleti ira)ꝗ ex xpᷣi doctꝛina geſcer dẽbãt
a malitia. Der iſtos ſignificãt illi ꝗ ꝑſequũ

tuꝛ pᷣdicatoꝛes ⁊ fẽſoꝛes vitatis eo ꝙ dicũt
diſplicẽtia illis. Doc ãt facto ꝓbatur uerbẽ

Captʒz. lxyxv.

xpᷣi ꝙ dictũ ẽ ſupra.qꝛ non ẽ acceptus pꝓphᷣa
in pr̃ia ſua. Nam cũ audirent naʒareni ꝙ ꝓ
phetis ꝓphᷣam ſe cõpabat.⁊ qꝛ eos ð icredu
litate notabat ? deuotionem gentium q̊s ut
canes abhominabãt᷑ denotõi eoꝝ pᷣfeꝛebat
cꝛeuit zelꝰ.cꝛeuit ira.creuit iuidia.Et ꝙ dñs
de eis dixerat ⁊ teſtabat uerbo.̊ ipſi oſten
dũt ⁊ teſtãtuꝛ facto mala ꝓ bonis retribuẽ
do. Unde (ſuꝛrexerunt) ⁊ eum tanq; dignuʒ
morte (extra ciuitatẽ)ſuam nazaret h (eije
cer̃t) ur illũ ĩt᷑ficeꝛẽt.Uñ dic Amb. Nõ mi
4 Vetefaiuk As iube ſuizafiee Yuntiit
E&. ns ãt ꝗ docuerat exẽplo ſui oĩbus
oĩa fieri nec uolẽtes rpudiat nec iuitos alli
gat nec eijciẽtibꝰreluctat᷑ nec rogãtibus de
ẽ(Et duxer̃t illũ uſq; ad ſuꝑciliũ mõtis ſuꝑ

quẽ edificata erat cĩtas eoꝝ.ut precipitarẽt

eũ) Naʒaꝛeth ꝗdẽ edificata erat ſuꝑ mõtẽ.
ſʒ ſ ĩ cacumine.uñ extra ciuitatẽ ad cacum̃
duxerunt eum ad precipitandũ quo pſᷣm
Bedam.iusei diſcipuli peiores diabolo ma
giſtro ſuo oſtendũt᷑.ꝗa ille ueꝛbo temptans
ait.mitte te deoꝛſum.iſti facto de ſupercilio
mõtis eũ mitteꝛe ⁊ pᷣcipitare cõabat᷑. ¶ Jeſꝰ
ãt) vtute diuinitatis qᷓ poterat ſe ſᷣuaf̃ illeſũ
qũñ uolebat(tranſiẽs ꝑ mediũ illoꝝ ibat) ⁊ ðᷣ
ſcẽdit ð mõte ñ uiſus ab eis quos deſerebat
mẽte furentiũ ſubito ꝑ deũ mutata uł obſtu
pefcã.Eteĩ qñ uult.capit᷑: qũ unlt labit. añ
uult ſuſpẽdit᷑.qñ ault:ñ tenet᷑.Quðõ capit᷑ ⁊
teneta paucis. uolũtatis ẽ:ꝙ a ꝓpło ñ tenet
ſz trãſit: maieſtatis ẽᷣ.Nõ g reſiſtit nec ſe ui
dicat. docẽs nos in B.nt ñ q̃ramꝰ uindictã ð̊
ĩiurijs nobis factis:ſʒ ꝑ mediũ immicoꝝ trã
ſieno. canes hbinciĩde latrãtes ↄtennit᷑: malẽs
eos ſanare qᷓ; ꝑder̃. ut caſſatã uidentes ſuaʒ
nequitiam pᷣinde deſiſterent ab eius morte.
Tunc enim enadere uoluit: quia penitentie
locum adhuc illis ꝛeſeꝛuabat. ⁊ quia nondũ
hora paſſionis eiuſ uenerat.nec tunc in loco
paſſionis erat:⁊ qꝛ ̊ genus mortis (ꝗ cruci
figẽdprecõiz abatuꝛ) ñ elegeꝛat. Adhuc oñ
dit᷑ ibi locꝰgꝗ dqr̃ pᷣcipitiũ ⁊ ſalt dni.ſ.ꝑ milia
ꝛe a nazaꝛeth õ̊ meꝛidiem uerſus irłm. Abi
ſᷣ̃m Bedam.cum dominus ð manibus illorũ
elapſus peꝛ medium illoꝝ ð rupe öſcendeꝛet
atq; in ipſa ꝛupe later̃ uellet: ſubdito ad tac
tu dnice ueſtis.ſaxũ illõ ſubteꝛfugit.⁊ ĩſtaꝛ
ceꝛe ꝛeſolutũ quẽdam ſinum quo dominicuʒ
corpꝰreciꝑet eſffecit tãte utiq; capacitatis.
q̃nte ipᷣm dñicũ corpꝰ extitit qᷓntitatis in quo
ueſtigia pedũ ⁊ uniueꝛſa liniam̃ta. ⁊ ꝛuge ue
ſtis qᷓ a teꝛgo dni fueꝛt neluti ö manu ſculp
toris impreſſa uãt᷑. Gaxea dunities ſub öſ
cẽdente r̃cedit ⁊ q̃ſ nolens ledeꝛe ei cedit ⁊
ſub peð preſſa emolleſcit. Mira res. Lapis
emolleſcit ⁊ ipſe hõ emolliri.neſcit.ſed lapi
deſcit. Agnoſcit dñm lapis emollitus ⁊ ipſe
homo a quo eꝛat cognoſcendus erat foꝛtiꝰ.
Et notandũ quod q̃ttuor modis ẽ dño mors

SDe decollatione

intemptata AQuidaz enizʒ temptaueꝛuut enz

pimeꝛe gladio ſicut herodes.ꝗqdã ꝑcipitio ſi
cut hic nazateni: ꝗdã lapidatòe ſicut ĩ tẽplo

ludei.ꝗda crucifixiõe ſicut ĩ paſſiõe t iudei

Adhuc ẽt xpᷣs ſpũalꝛ cꝛucifigit᷑ in nr̃a recidi
uatõe.lapidat i nr̃a obduratõe pᷣcipitat᷑ ĩ no
ſtra ðſpatõe.gladio ꝑimit ĩ blaſphematõe.
V Oꝛatio.

Oie ieſu xpᷣe.ꝗ ſic ad oĩa te humilia
d jſti obſeꝗa.ut nec offm̃ lectoꝛis ſuſci

pe dedignareris. ac tãdẽ poſt doctri

ne bñfᷣfici nazaꝛenis humilr ĩpẽſuz. mala ꝓ

bonis patieter r̃cepiſti.cũ te ab ipᷣis pᷣcipita

re te uolẽtibus duci ſine r̃ſiſtentia pꝑmiſiſti:

da mihi bone ieſu hanc gram ut te imitãdo

ad oia humilitatis obſega me cuzuaꝛe appe

tam ⁊ ꝑatũ gaudent᷑ exhibeã da ẽt mihi ĩiu
ꝛias paciẽter toleꝛar̃ ⁊ de ipᷣis uidictã ñ que
ꝛere oẽſq; meos aduerſaꝛios ex coꝛde dilige
re.⁊ eis bũficia exhibeꝛe. Amen.

uitate. paſſio ⁊ moꝛs Joſis Bap.
ẽ ſubſecuta ⁊ ponit᷑ motiuũ ↄtinẽs
multiplicẽ culpã. TPerodias enĩ ui
mẽs ne pᷣdicatõe Johãnis heꝛodes peniteꝛet

4 de collatõe Johis baptiſte. Ca. xvj.
Oſt hec ãt iminẽte paſchali feſti
Eer
4

⁊ ipᷣam fr̃i redderet.cũ quo ñ ſine piculo re

maneret:iõ cogitauit modũ quo ĩterficeret
a es abſq; ſeditõe popłi.⁊ heꝛodes ↄſcius
uit eiuſdẽ doli. Cũ igit Cheroõs) tetrarcha
ꝗ aliqñũ Rex dicit ñ a regia dignitate ſʒ a

gendi officio diẽ natalis ſut celebꝛaꝛet coꝛà

p̃ncipibꝰ ⁊ pᷣmis galilee.ſaltauit filia hero

diade)).i.tripudiauit ĩ medio ut uideret᷑ ab

oĩbus ⁊ h fuit ex diſpoſitõe mr̃is: ⁊ herodis
(placuit heꝛodi) ꝙ tñ debeꝛet erubeſcer. qꝛ

ſignũ fuit ĩpadice filie ⁊? diſſolute(⁊ cũ iura

mento ꝓmiſſit ei dare ꝗeꝗd ab eo peteret)

Scõm Piero. ad hoc foꝛte iurauit. ut occa

ſionẽ appaꝛẽtẽ ad occidẽdũ Johãnẽ ⁊ repꝛi
mẽdum ppli ſeditõem habeꝛet: ut uideꝛetur
facer̃ ĩuitus ꝙ faciebat ſpõtaneus(( Et pᷣmo

nita a matꝛe Boe dde muner̃(dari ĩ diſco))
0

‚i.ſeutella (caput Johanis baptiſte) Eſt eĩ
ĩ hoc loco diſcus uas ꝛotunduz deſuꝑ exten
ſuʒ. Quandoq; ẽt mẽ ſa iferioꝛ diſcus dr̃.⁊ a
liqũ mappa ſeu menſale diſcꝰ appellat᷑. Uñ
⁊ gialia dicũt Petꝛo apparuiſſe in diſco.ꝗ ĩ
actibꝰ apoſto loꝝ lintheum uocat᷑. Vñn Cꝛiſ.
Pec ẽ mulier antiqua malitia.q̃ adaz eiecit

ge paradiſi delitijs. hec celeſtes hoĩes facit

terrenos h̊ humanũ genus meꝛſit in ifeꝛnuz.

hbec uità abſtulit mõo ꝑꝑ unioarboꝛis pomũ.
hec malũ fecit ꝙ boies ĩducit ad mortẽ. hec
inuenit ueꝝ laboꝛem ⁊ pꝛeſſuram q̃ nunc oc

cidit Baptiſtq. deijeit pueritiã. pdit iuuentu
rem. alliciat. iquietat moꝛtuam ſenectuteʒ.
Et ↄtꝛiſtatꝰ eſt rex) ſiłatorie nõ ueꝛe ut po
ſtea uideꝛet iplere coactus.ꝙ diſpoſuerat fa
cere uolũtarius.Drg otꝛiſtatus.i.triſtari ui

Johannis baptiſte.

ſus:quia ſ̃m Bedaʒz.diſſimulatoꝛ mẽtis ſue
tꝛiſticiam pᷣferebat in facie. cum tamen leti
ciam haberet in mente: ſcelus excuſabat iu
tamenmo nt ſub occaſione pietatis. magis im

pius fieret.Et iõ ꝑ ipᷣm herodẽ ſignificat᷑ illi

A ſub ſpẽ religioſitatis.mac hindtuꝛ opus fa
cere malignitatis. Der heꝛodiadẽ vo ſignifi
caf luxuaia ꝑ ſaltatricẽ diſſolutio libidĩoſa

ꝑ quas Johis.i.hoĩs gꝛatioñ frequẽter pcu
ratur moꝛs ſpũalis ⁊ aliqñn coꝛꝑalis Rex vᷣo
Cnoluit eã ↄniſtare ꝑꝑ iuſiurandum )q tam̃
nõ eꝛat obſeruandum ꝗa ſᷣm Iſido.non ẽ iu
ramentum obſeꝛuandũ ubi malũ ĩcaute pꝛo
mittit᷑.⁊ ĩ malis ꝓmiſſis reſcidenda ẽ fides
.q.d. Rex. Nõ ẽ ex malicia ꝙ ego facio ſed
pp iuſiuꝛãdum ꝙ tꝛãſgredi nõ lʒz fuit eĩ dolo

ſus ĩi pmittendo ⁊ ſacrilegus in ſoluendo (⁊=⁊

ꝑp ſi recũbentes) coꝛã quibus publice iura
uerat ut oẽs fierent ſceleris ſui ↄſoꝛtes non

coꝛꝛeptoꝛes non reſiſtentes. Ecce qᷓ; defacili

peccatum tranſit de uno ĩ oẽs ſilꝛ ẽt ꝗ ludũ

⁊ ſpectaculũ illud inſpiciebant cõſoꝛtes ſce
leris cũ facientibus fiebant: Nam vᷣm Criſ.
ſicut ſi non eſſent ĩſpectoꝛes non utiq; eſſent
ꝗq talia exeꝛcerẽt ita gꝗa ſt᷑ ⁊ ipi eoꝝ q̃ fiunt
ignẽ łᷣ ſcãdalũ ſentiũt.O qᷓ; multi ſubdiri ho
die piclytantuꝛ in ↄſcientia ⁊? anima propter

pᷣſidentiunz facta minus iuſta(¶ Miſitq; ſpicu
latoꝛem) qui ex cfficio poꝛtabat ſpiculũ quo

amputabantur capita damnatorum (⁊ ðcol

lauit Johannem in carcereocculte pꝛo ui

tanva populi ſeditione(⁊ atiulit caput eius
in diſco )cruentas epulas in luxurioſum cõ

uiuium ⁊ tamdigno ferculo indignum (⁊ de
dit illud puelle) in pᷣmium ſaltationis ſue(⁊
puella dedit) in ludibꝛium((matri ſue Jut il
li moꝛtuo illuderet.qui ſuum inceſtum repᷣ
henderat.⁊ ut ĩ ſua poteſtate linguam hr̃et
que illicitas nuptiaſ aꝛguebat.Ecce quattu
oꝛ crudelia magna.n.cꝛedulitas ꝙ ſanctum
caput eſt decollatum:maioꝛ ꝙ allatuz ⁊ ho
micidium oſtentatuʒz ⁊ adhuc maiõ.ꝙ ſalta
trici datum: ſed maxima.ꝙ ĩ poteſtatẽ adul
ter̃ aſſignatũ. Conuiuante itaq; herode pau
lo ante horam diei nonam. S. Jo. bap.ẽ de

collatus I cuſtodia.clamando uoce magna.

domine deus meus tibi ↄmendo ſpm meũ:
⁊ nudũ ſub aer̃ admodum deſpectiue iscuit

expo ſtus ſpectaculis.donec tolleref a diſci

pulis. Per hoc qð in conuiuio iuſſus eſt Jo

haãnes decollaꝛi ad ſaltatricis: ⁊ ſue matris

adulter̃ petitõem:oſtendit᷑ ꝙ multa maia fi
unt ꝑꝑ crapulam ⁊? mulieꝝ malitiam. Uñ iĩ
eccleſia ſtico.uinuʒ ⁊ mulieres apoſtatar̃᷑ fa
ciunt ſapiẽtes.ſ̃ʒ Remig.ĩ heroð min? pet᷑ʒ
factũ ẽ cã maiõis pc ti. Nam ga libidinoſaʒ

uolũtatẽ ñ extĩxit.iõ uſq; ad luxuriã ꝑuenit

7 gꝗa luxurià ñĩ coheꝛcuit.ad r̃atũ homicidij
deſcendit. Sʒ õᷓ heꝛodis impietatem qui Jo
bhannem propteꝛ ueritatẽ decollocauerat.⁊

Ngiunt 53 Meid/
s eſtiſebaſent⸗
eſt ſanatnn nbl bein!
gizſet ſnlltueſt
gr ibie ris i0 liz
inliſe. Ghor l ̃
Hiſote ir uc,gi
ſah ilhite lollt.
cis irbftinoelen
uoſlculi cuute ſepel
ſurgeret ci pe capun
anaaſeer
nenert,ſccis cllicinis i
(teſtinat )auibusin e
(niuniter belfam ?
ſepaltus detolar dauen
e gnoteclanonisei
zrerieagindn t
Deſſone phiötedenteecn
iiſetincence Dyonn
ſyefn paſſionist eſn
ohiſes ederet na
ͤp ſeſtliao fit ai
li, eocle nd cuput
erlli fat zug in
Arent, de cſoej eſi⸗

rlegus in lnend
ü quibuspuhlice nt
ſceleris ſii ſaes on
emes gteeihteirli
uno ies ſir et glnci
ſpiciebant coſotes ſee
ſeban: Nam in ſri.
ctoes non utiq eſſent
na ſit ßeor /nt
Oq; muni ſubaniho
Kria ? animna propter
uſtac. Miſitqg ſpici
poꝛtabat ſplculu quo
damnatorum (? dcol
rcere )occulte eo ni
(a alulit caput eins
las in urarioſum c0
rCulo indignum 1 de
tiam ſolranionis ſuelt
daum marri ſue zuil
qvi ſuum inceſtunteß
poteſtue linguan hfet
ſ anguebat Elce uotry
, Ctedulitsy ſe
naior y alaniz / ho
n. malo⸗ oll⸗ ſatn
rachuennd dl
ina gi hoteſtateg

Pꝛime partis

inſepulti reliquerat: ↄmendatur diſcipuloꝝ
rligioſa ⁊ officioſa pietas.qꝛ hoc (audito ue
nezunt ⁊? tuleꝛunt coꝛpus eius) de carcer̃. ꝙ;
ꝛex ipſis reddi iuſſit(⁊ ſepelierunt illud NRe
nerentez ut decuit. uenientes nunciauæft
ieſu.ſ.paſſionem iohannis ac ẽt opera ⁊ doc
trinaà. In oĩbus neꝛo oñdunt diſcipuli deuo
tionẽ ſuam ad mgr̃m. ⁊ ꝙ uenerunt nelocit᷑
7 tualerunt ꝛeuerenteꝛ ⁊ ſepelierunt humdait᷑

⁊ ꝙ nunciaueꝛũt ↄpatiẽteꝛ. Iſti erant diſci
puli iohdᷣis qui ad xpᷣi diſcipulatũ trſerunt.

buiꝰ eĩ pietatis officio tranſĩ ĩ xpᷣi ſocietatẽ
merueꝛũt. Uñ Cri.Tua qt mihi intende. q̃lit

diſcipuli iohãnis iã magis failiares facti ſũt

ieſu. Ipſi enim ſt᷑.ꝗ anunciaueꝛunt qõ fct᷑m
eſt de iohane ⁊ uniueꝛſos dimittẽtes ad ipᷣm

ↄfugiunt.ſ̃ʒ Piero. Joſephũ gohãnes oc
ciſus eſt ĩ ſebaſte urbe paleſtine q̃ oliz dicta

eſt ſamaꝛia. ubi heꝛodes fecerat domum re
gia3: ſed ſepultus eſt in matheronta oppido

ar abie trãs iordaneʒ.ĩ ſorte duaꝝ tꝛibuum ⁊

dimidie. Sʒ hoc ur̃ contꝛariũ eccleſiaſtice

hiſtoꝛie.in qua dr̃ ꝙ ĩ matheꝛonta ſit occiſꝰ:
ſed ĩ ſebaſte ſepul tꝰ. Caput uero fecit hero
dias in hirm deferri. ⁊ ibidẽ iuxta herodis
babitaculũ caute ſepeliꝛi.timens ne ꝓpha ꝛe
ſurgeret.ſi cũ corꝑe caput ſepultũ eſſet: quõ

ea reuelatione. B. Johà.duo monachi
luenerũt.ſaccis cilicinis ĩuolutum ueſtibus

(ut eſtimat) quibus in deſeꝛto fueꝛat indutꝰ
c in itm iter helyam ? abdiam ꝓphas fuit
ſepultus. Decollatꝰ ẽ autem Johãnes nõ eo
die quo decollationis eiꝰ feſtiuitas celebꝛat
ſʒ circa dies azimoꝝ paſche ſudeoꝝ. in anno

paſſionẽ xpᷣi pcedente:cum iam uno ãno ſte

tiſſet in caꝛceꝛe.Opoꝛtuit t ut ꝓpter dmica

ſacr̃a paſſionis ⁊ ꝛeſiꝛꝛectiomis xpi minor. ſ.
Johanes cederet maiori.ſ.xpᷣo:⁊ ob B; õcol

latõis feſtiuitas fuit alio tempore fieꝛi inſti
tutxa.ſ.eo die quo caput eius inuentũ ẽ ſiue
eleuatũ. Uñ ait Aug. factũ ẽ Johãni qð ipᷣe

pᷣdixeꝛat.de dnño ei ieſu xpᷣo dixerat.illuʒ oʒ
creſcere: me ãt minui. Aſte minntꝰ ẽ in caꝑi

te. ille cꝛeuit ĩ cruce. Scõm Stego.ðᷣcollatõ
Johanis minoꝛatõʒ fame illius q̃ᷓ xpᷣs a po

pulo credebatur inſinuat.ſicut exaltatio ſal
natoris ĩ cruce ꝓfectũ deſignabat fidei:qꝛ/⁊

ipᷣe ꝗ prius a turbis ꝓphᷣa eſſe credebat᷑.dno

ꝓphaꝝ ⁊ dei filius a cũctis fidelibus ẽ agni
tus. Uñ Johaͤnes quez opoꝛtebat minui. cũ
diuꝛnũ lumen decꝛeſcere incepit natꝰ ẽ: dñs
autem eo tꝑe quo dies creſcere incepit Ubi
Pieꝛo. Poc iuxta lr̃am factũ ſit.nos ãt uſqʒ
hodie cernimꝰ.in capite Johãnis pphᷣe.iuõ
os xpᷣm ꝗ caput eſt pphetaꝝ pᷣdidiſſe.Et ite
rũ.caput legis qð eſt xpᷣs de corpore abſcĩdi
tur pprio.i.iundaico ppło:⁊ datur getili puel

le.i. ꝛomane eccłie. puella dat mr̃i ſue adł
tere.i.ſynagoge crediture ĩ fine. Coꝛpus Jo
hbãnis ſepeli. caput ĩ diſco collocat᷑:łᷣa bu

Capitulü.lxvj.

mata tegituꝛ ſpũs in altaꝛi honorat᷑ ac ſuit᷑.
Dec Piero. Johãnem ẽt incarcerat.qnñ qas
dona gre qᷓ habet ad terrena ðflectit aufert
ei caput.qũ bona q̃ habet õ ſe ñ a deo hẽre
preſumit.Conſpice nũc Johãnem reuerẽt᷑.
qualiteꝛ ad iuſſum uili ſpicul atoris collum
parat.humilite:ꝛ genua flectit. gr̃as deo a
gens ceruicẽ extendit: ⁊ patiẽteꝛ ictus ſuſti
net.quouſq; caput totaliter abſcidat᷑. Sanc
tus g dñi pꝛecurſoꝛ ꝗ ante faciẽ eius baptiſ
mũ ĩ aqua pᷣparauerat baptizando. ⁊ baptiſ
muʒ ĩ lachrymis ↄpunctõis pᷣdicando:mõ pᷣ
parat baptiſmũ in ſanguine paſſionis moriẽ
do.Ecce quomodo uadit Johãnes amicus
itimus dñi ieſu ⁊ ↄſanguineus.ac dei maxi
mus ſecretarius:⁊ qualiteꝛ ralis ⁊ tantꝰ uir
impeꝛante nequitia. ac ſi eſſet uiliſſim ma

lefactoꝛ occuhuit.O impietas o crudelitas

iuſtus decollatuꝛ. fit caput eius pꝛetiũ ſalta

tõis.ĩ diſco affert᷑:ↄuinãtibus apponit. ma

gnum qdẽ ferculũ. ſed hoꝛribile ad uidẽdũ.
Unñ Crib. Hodie nobis Johãnis uirtꝰ. hero

dis feritas cũ ꝛefeꝛt᷑:concuſſa ſt᷑ uiſceꝛa.coꝛ

da tꝛemuerũt.caligauit uiſus.hebuit ĩitellec

tus.aufugit auditus. Aut ꝗd ↄſtat ĩ ſenſibuſ

humanis qñ niꝛtutũ magnitudinem. opit cri

minum magmtudo. Jobnes ſtola uirtutuz

magiſteꝛiũ uite ſct᷑itat᷑ for̃a.noꝛma iuſticie
uiginitatis ſpeculuʒ. pudicitie titmus.caſti
tatis exemplũ. pniie uia. pctoꝛum uenia. fidei

diſciplina. Johãnes maioꝛ homine. par ãge
lis. legis ſumma. euangelij ſanctio. apoſtolo

rum uox ſilentium pph̊azum. lucerna mũdi.
pᷣcurſoꝛ iudicis.xpᷣi mediatoꝛ.teſtis dñi.toti

us medius trinitatis. Et hic tantus datuz in

ceſtui.tradituꝛ adultere.adi citur ſaltatꝛici.
Meꝛito g ↄcuſſa ſũt uiſceꝛa: coꝛda tꝛemue

runt.Et iteꝝ.Deus ãt ſuſtinit: ⁊ inſtũ ampli

us coꝛonans.⁊ his qui poſtea ĩiuſte patiunt
multam derelinquens mitigationem audia

mus igituꝛ quicunq; in uiꝛtute uiuentes. ma

la patimuꝛ a peꝛnicioſis hominibus: etenim
dens tunc ſuſtin uit eum qui in heremo. euʒz
qui ĩ gona pollic ea.eum qui in cilicino ueſti

mto. eum quiꝓph̊ᷣa pꝛophetaꝛum maioꝛ eꝛat

eum ꝗ nullum maiorez habebat. occidi a pu
ella incõtinẽte.⁊ coꝛrupta meꝛetrice:⁊ B; le
ges öfẽdẽtẽ diuĩaſ. Pec ita ꝗᷓ cogitãtes: feꝛa
mꝰunivſa uiriliteꝛ.qcũq; patimuz. Quis ei ñ

untiq; hoꝛꝛeſceꝛet ſacꝝ illud caput ſanguine
ſtillans. uidens in cena pꝛepoſitũ: Si ei nos

audientes h̊ hoꝛreſcimus ꝗd dignũ erat uiſũ

illũ rtunc operaꝛi.ꝗd pati eos ꝗ ſimul ꝛecum

bebant. nouiteꝛ occiſi capitis ſanguinesz ſtil
lantem u identes ĩ medio conuiuij. Sed non

iniquꝰ herodes.neq; abhomina bilior eo mu
lieꝛ.neq; ſãguinis uoratrix illa paſſa ẽ aliqd
ob ſpetaculũ iſtud. Pec Criſ. VUn 7 Frego-
nõ ſiñ miratione gniſſima ppendo ꝙ ille ꝓ
pbecie ſpu.ĩcra mris uteꝝ repletꝰ,quo inter

De decollatione

natos mulieruz nemo maioꝛ ſurrexit.ab ini
as ĩ cæcerem mittitur.⁊ ꝓ puelle ſaltu capi
te tꝛzũcatuꝛ. ⁊ uir tãte ſct᷑itatis ꝓ riſu tuꝛpiũ
moꝛit᷑. NMuũgꝗd nam credimus aliꝗd fuiſſe in
eius uita:ꝙ illa ſic deſpecta moꝛs tergeꝛet.
Sʒ qñ ille ł ĩ cibo peccauit.ꝗ locuſtas ſolũ
modo ⁊ mel ſilueſtre edit.Quãdo ↄueꝛſatio
ne ſua offender̃ potuit.ꝗ de heremo ñ ꝛeceſ
fit. Quid ẽ ꝙ oĩpotens deus ſic uehem̃ter in
hoc ſeculo deſpicit.quoſ ſic ſublimit᷑ añ ſecu
la elegit.niſi qð pietati fiðᷣliũ patet.qm̃ icci⸗
co ſic eos pᷣmit i ifimis. ga nidet quo remu
neret ĩ ſumis ⁊ foꝛas uſq; ad deſpectũ deicit
ga itus ad ĩcõpꝛe hẽſibilia ꝑducit. Hic ergo
unus ꝗſq; colligat ꝗð illic paſſuri ſint quos
repꝛobat ſi ſie cruciat hic quos amat. Hec
BGꝛeg. Moꝛtuus è igitur Johãnes ꝓ xpᷣo. ꝗa
ꝓ vᷣitate. Uñ greg. Neq;.n. Baptiſta Johã
nes de ↄfeſſiõe xpᷣi. ſʒ de iuſticie vitate reꝗ
ſit us occubuit:ſʒ gqa xpᷣs ẽ vᷣitas.iccirco uſq;
ad mortem ꝓ xpᷣo.ꝗa.ſ.ꝓ vitate peruenit.
Ex quo pʒ.ꝙ non ſolum ꝓ fide ſʒ ẽtꝓ vitate
inſticie martyꝛ ꝗs efficit᷑. Uñ dicit Augu.ꝙ
cũ moꝛs ꝓ vitate iuſticie ſuſcipit᷑: martyres
facit. Uñ ⁊ in Eccłiaſtico dr. Certa uſq; að
moꝛtẽ ꝓ iuſticia. Martyꝛem.n.non facit pe
na. ſed cã.i.mors ꝑꝑ xpᷣm ſuſcepta. Abi no
ta.ꝙ multis de cãis põt ꝗs martyr fieri.ſ.ꝓ
luſticia: ut abel.ꝓ lege:ut machabeiꝓ aſſeꝛ
tõe ueritatis:ut iſaias ⁊ hieremias.ꝓ argui
tione pct᷑i uel ẽt aſſertõe neritatis: ut Yohà
nes Gaptiſta. ꝓ ſalute ppłi:ut xpᷣs ꝓ ſið xpᷣi.
ut Stephanus.ꝓ xpᷣo:ut inocẽtes ꝓ liberta
te eccłie:ut Thomas cantuarien. Et nõ ſo
lum moꝛs ꝓ ueꝛitate ⁊ alijs pꝛedictis cais ſu
ſcepta. ſʒ et uera ĩ adnerſis patĩa: mart yrem
facit. Un Sreg. duo ꝗppe ſunt mãctyrij gene
ra.unũ ĩ mente.aliud ĩ mente ſimul ⁊ actõe.
Itaq; ſine ferro martyres eſſe poſſumꝰ.ſi pa
cientiam vaciter in aio cuſtodimus. Paciẽ
tia ãt ueꝛa.ſᷣm eundem gꝛego.eſt iniu ias fõ
titer ſuſtiner̃.⁊ poſtea uĩdictã non qꝛere: ſʒ
ex coꝛde ei ꝗ mala irrogat igſcere.⁊ contra
eum nullo doloꝛe moꝛdeꝛi. Ille enĩ ueracit᷑
patiẽs eſt.qui ⁊ ipum amat quem poꝛtat. nꝗ
tolerare ⁊ odiſſe ñ ẽ vtus manſuetndinis. ſʒ
uelamtum furoꝛis. At etiam dicit Bernar.
Uera paciĩa ẽ.pati ł agere contra ꝙ libeat.
ſʒ non pᷣter ꝙ liceat. Inſupeꝛ ſ̃m Criſo.mae
tyrium non ſola ſanguinis effuſione. ſʒ ⁊ ab
ſtinẽtia peccatoꝛum ⁊ exeꝛcitatõe pᷣceptoꝝ
dei pficituꝛ.unde ⁊ Beꝛ. Semꝑ xpᷣiani perſe
cutõem patiuntur. Omnia q̃ i mundo fũt ꝑ
ſequunt xppianum. Si comedero paululum.
⁊? coꝛpuſculum meum fuerit robuſtum: ſani
tas coꝛꝑis mei pſequit᷑ aiam meam. Quocũ
q; me vᷣtero ꝑſecutio mihi ẽ. Si uideꝛo młie
rem: oculus meus pꝑſeꝗtur me.cupit.n.inteꝛ
ficeꝛe aĩiam meam. Si uidero diuitias.ſi au
xuz. R poſſeſſiones.ſi del:itias coꝛꝑales.ſi pul

Johanis baptiſte.

chꝛa ueſtimenta:qocunq; uidero.pſequitur
aĩam meam adoleſcentulũ libido ꝑſequitur

nñ putemus tm̃ ĩ effuſone ſanguinis eſſe mꝗ

tyrium xpᷣianis ac reiigioſis. Si g ſunt mar
tyria in pacis tpᷣre. ſunt ? negotiones. Ego
hodie ꝗ uidoor monachus:ſi rupeꝛo ꝓpoſitũ
meũ.xpm negaui. Et ſi ĩ pace xpᷣm nego ꝑ.
ſecutione ꝗd facerem. hoc g dico.gꝗa oĩ ipʒꝛe
ſunt martyria.ſunt ⁊ ꝑſecutões. Pec Ber.
Sicut g paciĩẽter ſufferꝛe debemus iniurias

ab alijs in nos delatas:ita ⁊ tribulationes

ifirmitatuz ⁊? penas.q̃ nobis eueniunt paciẽ

ter ſufferre neceſſe ẽ. Multis.n. calamitatũ

tẽptatõtbus mẽtes bonoꝝ pulſant᷑: ⁊ multis
modis a dyabolo temptâtur. Sʒ non aplius
tẽptat eos.qᷓ; dei uolũtas ꝑmittit: ⁊ ſi nolẽs.
tñ utilitati eoꝝ ſᷣuit.qũ eos temptationibus
ſuis ñ õcipit:ſed potius erudit. Temptat at
eos aliquando ꝑ ſtimulos paupeꝛtatis ⁊ cuʒ
ꝑ ſtimuios pauꝑtatis non põt eos mouer̃. di
uitias adhibet ad ſeducendum. ⁊ dum ꝑ cõ
tumelias ⁊ obpꝛobꝛia non pᷣualet. laudes ⁊
gloꝛiam adhibet.ſi ꝑ ſalutem corpoꝛis ñ po
teſt:egritudines mittit.⁊ dum per delectatõ
nes ſeducere eos non põt.ꝑ moleſtias q̃ con
tra uotum eueniunt eos conatur ſubuerter̃.
Infirmitates uero etiam quaſdazʒ aduerſus
gos ꝗ temptandi ſunt adhibʒ: ut ꝑ eas puſil
lanimes faciens.conturbet caritatem eorũ
quam habent ad denz. Sed quuuis concita
tur corpꝰ⁊ febrebꝰ ualidiſſimis inflãmet᷑: in
ſuꝑ etiam ſi itollerabili ↄtꝛitõe affligatur:
gigs es ꝗ hec ſuſties recordare futuri ſecłi
penas. ⁊ e᷑num ignem ⁊ perpetua toꝛmta.
⁊ hec cogitãs non deficies ad ea que in pñti
contigunt. Inſuper ẽt gaude qꝛ uiſitauit te

deus. Quezʒ eĩ diligit deꝰcorripit.⁊ flagellat

omnem filium quem r̃cipit.Exulta uidẽs cui
ſimilis factus es.nam Daulo apoſtolo ſimi
le donũ accipere meruiſti:qui dixit libẽter
gloriaboꝛ ĩ infirmitatibus meis.ut ĩhabitet
in me uirtus xpᷣi. t rurſum. Quando eni ĩ
firmor tunc fortior ſum ⁊ potẽs. Si frigor̃.
ſi febꝛibus.caſtigaris:memõ eſto qꝗð ſcriptu
ra dicit.tranſiuimus ꝑ ignẽ ⁊ aquã qr reñduꝝ
um ẽ ut inducaris in refrigerium. Clama et
cum propheta in tribulatione dilataſti me.
ꝑfectus eĩ eris ꝑ huiuſmõi tribulationes.Si
forte amittis oculos non feras grauit᷑. extol
lentie eĩ inſtrumentum amiſiſti: ſed interioõi
bus ocłis gloriam dei ſpeculaꝛi ſtude. Sur
d factus es ñ ↄtriſteris. qr auditũ uanũ ami
ſiſti. Manꝰ tue ex aliq̃ paſſione pᷣbilitate ſt
ſed interiores ꝑatas habeas aduerſus inimi
ci zeRatore. Mglemias lotũ coꝛpꝰ tuum te
net.ſed ĩteriori hõi ſanitas creſcit. Nihil em
aliud eſt egritudo corꝑis.qᷓ; ſanitas mentis.
Si ĩfirmitas talis tibi fuerit. ut nõ poſſis ſta
re ad ornandum 2 pſallendum. non contꝛi
ſteris inde.quia ipᷣa infiꝛmitas orat pro te.ſi

go
ſo mariſtes urinec
zhumanom uoldtaten,
lagoginaret /henn
bes ſcenum ſetin,n
unanone oſſen libe
ſicineo olores:fin gian
beter ec votioꝛ. n.
her enium fin hor ad
ſaffn hoe go xöo volitan
naemur niſigea que ſunt
enqſunt excea nos ſout nec
aeaituntinna nos, du⸗
Gusſechna adiädnie df
iſoſtinenamo uolinas
ladſoſtine ſöit fimis
tigedencelinnseihnii
tirhpe neieliian⸗
ſautucgodpret in
ine ei 1
onis operbusn
ſonpituco noluttis
nen der boi ſtn
4gnlalocnitar,
ſane ungin

znand Tirlation
Snlllagiones
nseneiindni

Dultsn tllmntni

nor Pulfank, ulrs
ſdtänr Dzmiine
Algs pmintt t inciis
giieos tenptatoſhn
us erucht. enptgtit
hulos panpeugtitcnz
8 non pot eos mouef, di
ducendun, 1 cum cö
a non puglet loudes
Hſaluten corpors i po
t, um per gelectulo
pot. o moleſtigs qcon
os conatur ſubuertef⸗
un quaſdaz aduerius
abibz: ul p ens pufl
Irbet caritatem eoru
Jec quauis coneits
Hidiſſimes inftämet :in
li onitde gicignur:
recordare furmiſecki
na perpemug iGnnng⸗
cities ad ea gteinpfni
d8t gande qr iſauit ie

4
V

—

Dꝛime partis

teiunas. non tibi inuenias occaſionẽ. dicẽdo
qr grauat'in egꝛitudinem incurriſti. qm 279
non ieiunant ſimiles egꝛuudines incuꝛꝛunt.
Inchoa ſti aliquid boni.ñ ꝛeuoceris ꝑ impe

dimenta inimici qm̃ ieiunia ⁊ labores nobis

ↄſtituti ſt᷑.propt᷑ turpes õlectatões. Pec om
nia nobis proficiunt ad deſtruenda corꝑis ðᷣ

ſydeꝛia: Qua propteꝛ diſcat non murmuraf

qui patitur,.ſi ignorat cuꝛ patituꝛ: ⁊ per h̊ iu
ſte ſe pati arbitretuꝛ. ꝙ ab illo iudicat᷑.cniꝰ
nunq; iudicia iniuſta ſunt.qui ergo in flagel
lis murmuꝛat: iuſticiam iudicantis accuſat.
ꝗ vo iuſte recogſcit a iuſto iudice pati ꝙ ſu
ſtinet. etiam ſi cauſam pꝛo qua patituꝛ ig ꝛet
per hoc iam iuſtificatur ꝑ ꝙ ſeipᷣm accuſat
27 dei iuſticiam laudat. Ig tuꝛ ꝓ xpᷣo.pꝛo fið
pꝛo ueritate.ꝓ iuſticia uirilite? uſq; ad moꝛ
tem certemus ⁊ ad ſufferendum ꝓ deo paci
enter aduerſa nos quotidie pᷣpaꝛemus. Et
iõ martyꝛes maxime cõ nendantur qꝛ pła ſu
ſtinuerunt propteꝛ amoꝛem dei temptatões
3 humanam uolũtatem. Unde Eleazgzar dus
plagis ꝑimeret᷑: ingemuit ⁊ dixit. Dñe q ha
bes ſcientiam ſctam. mamifeſte ſeis tu:quĩa
cum a morte poſſem liberaꝛi.duros corpõis
ſuſtineo dolores: ſᷣm aiam ueꝛo ꝑp amorem
tuũ libẽteꝛ hec patioꝛ. In maꝛtyrio em̃ ñ de
bet pꝛemium ſᷣm hoe ꝙ ab exteꝛiori ĩſtigit᷑
ſed m hoc ꝙꝓ xpᷣo uolũtarie ſuſtinet᷑: qr ñ
meꝛemuꝛ niſi ꝑ ea que ſunt in nobis.⁊ non ꝑ
ea q̃ ſunt extra nos ſicut nec demeremu ni
ſi ꝑ ea q̃ ſunt intꝛa nos. Quanto r illud quò
quis ſuſtinet uolũtaꝛie.difficilius ẽ uolunta
ti ſuſtineꝛe:tanto uolũtas q̃ͥ pꝛopter xpᷣm il
lud ſuſtinet.oñdit firmius in xpᷣo fixa eſſe:
⁊ ideo excellẽtius ei pᷣmiũ debe t᷑.ad effica
tiã quippe merẽdi tꝛia ualẽt. Primũ eſt dif
ficultas opis qð patet in maꝛtyꝛio. qr ut ait
Sꝛeg. maioꝛis meriti ẽ aduerſa patient᷑ tole
ꝛaꝛi.qᷓ; bonis opeꝛibus inſudare. Secundũ ẽ
pꝛompitudo uolũtatis.qr ſᷣm apłm. hilareʒ
datorẽ diligit deus.Et ſᷣm Aug nemo ĩuitꝰ
bene facit.t ſi bonũ ſit ꝙ facit. Teꝛtium eſt

magnitudo caꝛitatis. qr ipa caritas põdꝰ eſt

ſanct uarij:ſᷣm ꝙ omnia q in templo erant:
ponderabant᷑. Et iõ opus tantum ĩ ↄſpectn
iudicis ponderat. quantnm amor uñ ꝓcedit
opa ãt bona meritoꝛia ſunt tꝛium.ſ.uite ẽt
ne. augmenti gre. remiſſiõis pene. Pꝛimum
ſ.ſubſtantiale pᷣmiũ uite eteꝛne ꝛndet ꝛadi
ci oꝑpis.ſ.caꝛitati. Dꝛemiũ vo accidẽtale.ſ.

augmẽtũ gre. rñdet geneꝛi operis.qr ogibuſ
excellẽtibus ⁊ oꝑpibus ſupererogationis me

remuꝛ maius augmentum gr̃e quam opꝑibꝰ
alijs. Remiſſio ât pene ꝛñdet pẽalitati opis
nã opera q̃ magis ſunt penalia magis ſt me

ritoria remiſſionis pene. Eſt eĩ regula ĩ theo

logia. ꝙ pena pene ẽ reſolutoria. Sc toꝝ igi
tur pugnam ⁊? patiam ante oculos ponamus
ut ſingula nobis aduerſa ⁊ ↄtraꝛia ſaciamuſ

Capitulũ.lxvj.

ꝓ deo libẽtius.aut patiamuꝛ. Uñ greg. Ta

bores pᷣcedẽtiũ ſanctoꝝ recolamus.2 ñ er ᷣt

grauia q̃ toleramus. Uñn ⁊ Cri.ſanctoꝛũ luc
tamina ĩ corde nr̃o ſicut in tabula deſcriba

mus. ⁊ aſſidue meditemuꝛ 3 omnem ſpũaliũ

inimicoꝝ armatuꝛã: ⁊ eoꝝ patiam nobis pꝛo

põamus ad exemplũ ĩuiete uirtutis.ut iſtic

emulantes foꝛtitudigem illoꝝ.ſir illic eorũ
coꝛonam poſſimꝰ adipiſci. quantam illi pati

entiam ĩ ꝑiculis coꝛpoꝛalibus oñdeꝛunt.tan

tam nos in paſſionibus irꝛationabilibꝰ cõti
nentiam demòoͤſtremus.i. g irã uel auaꝛitiaz
uel inanis głe ↄcupiſcẽtiam ⁊ huiuſmõi diui
no tioꝛe munitis ſenſibus repugnãtes. ⁊ con
ſiłia figmenta diaboli deſtruentes ĩ nobis.ſi

em̃ cupiditatũ ⁊ uitioꝝ huiuſmodi ignes ui
cerimꝰ. ſidut illi tyrânidis ignẽ uicerũt: pote
rimus iuxta ipᷣos pari głia conſtitui ſies hẽ
ri. Et iteꝝ.ſpeculũ ẽ ſoiriruale bo noꝝ uiroꝝ

memoꝛia. ⁊ bte uite ipᷣoꝝ hiſtoria ⁊ ſcriptu

raꝝ lectio.⁊ qne a ðo date ſunt leges.⁊ ſi uo

lueris ſemel ſolũ inſpicere ad ſanctoꝝ illoꝝ
imagines ⁊ tur pitudinem uidebis m̃tis tue.

⁊ uidẽs nłlo idigebis alio ĩ liberatõm ſoꝛdis

huius.Erem̃ in ̊ utile ẽ nobis ſpeculũ.⁊ fa

cilem facit trãſpoſitionẽ. Neq; enĩ monſtrat

defoꝛmitatẽ ſolũ.ſed tranſponit eam ad pul
chritudinẽ ineffabilem ſ uoluerimus. Pec

Cꝛi, Uñ ẽt Aug.xpᷣm animo attẽde.attẽde

apłos. attende animo tot martyrum milia.
Ibi uidebis ñ ſoluzʒ nuos ſed ẽt feminas po
ſtremo pueros ⁊ puellas nec impꝛudentia ð

cipi. nec iniquitate ꝑueꝛti.nec ꝑicula timoꝛe

frangi. nec ſeculi amoꝛe corrũpi. Ita te ñ in
ueniẽtem quid eęxcuſes.ñ ſolũ preceptorum
ineuitabilis rectitudo.ſed ẽt exemploꝝ ĩnu
merabilis multitudo ciꝛc ũdabit.h̊ Aug. ſed
ue nobis miſeꝛis.qui nec flectimur pꝛeceptis
nec mouemuꝛ exemplis. ut enĩ ait greg. nos
plerũq; a bono oꝑe vba r̃uocàt ſct᷑os uizꝛos a
ſct᷑a ĩtentõe frang ere nec tormenta potuer̃t
nos ad pᷣcepta dñica largiri.noſtra ſaltem ſu
peꝛflua nolumus.ſct᷑i ñ ſolum ðo ſuã ſubſtã
tiam ↄtuleꝛũt.ſed ꝓ illo ẽt ꝓpᷣam caꝛnem de
deꝛunt. Pec Sꝛeg.⁊ magna quidẽ alacritate
hoc multi fecerunt. æ illam horam añq́; ad
nuptias inuitati expectauerunt. Vnõ Iſaac

abbas ſyrie. dẽ ð młtis martyꝛibus.ꝙ in die

q̊ pᷣſtolabãtuꝛ coꝛonã percipeꝛe maꝛt rrij.ſi pᷣ
ſciebant hoc eſt ex reuelatione łᷣ aut aliquo
aĩco ſuo.in illa nocte aliquid nõ guſtabant.
ſed a ſeꝛo uſq; ad mane ſtabant uigilantes ĩ
oꝛõe. glorificãtes deũ ĩ pſalmis ? hymnis ⁊
canticis ſpũalibus: ⁊ ĩ leticia ⁊ exultatione
ſperabant hoꝛã illã.ſiẽ̃ illi ꝗ ſt᷑ ad nuptias pᷣ
paꝛati.pꝛeſtolantes occurꝛeꝛe gladio in ieiu
nio ſuo. Nos quoqʒ qui ad inuiſibile maꝛty
ꝛium uocati ſumus ad ꝛecipiendas ſanctifi
cationis coꝛonas uigilemus.nec in aliqua ꝑ
te negationis ſignum noſtꝛis inimicis exhi
2

De refectione ꝗnq;

beamus.hec Iſaac. Uides eꝛgo:ga vᷣm doc
toꝝ ↄſilii.debemus laboꝛes ⁊ agones ſc toꝝ
nobis añ oculos ponere i exẽplum. Ue ergo
illis qui geſta ſctoꝝ tanq; apocrifa exufflin
tes.non ſolum legere nolunt.ſʒ quantum in
ipis ẽ. nec inter alios legi ꝓꝑmittunt: ⁊ iõ tãq;
illegitimi a ſct᷑is pr̃ibus ĩ ꝛeligione xpᷣiana õᷣ
geneꝛantes.ſoꝛteʒ heꝛeditatis inteꝛ filios di
non merentuꝛ. nec merita ſctoꝝ ꝗ ꝓ deo paſ
ſi ſunt eis ſufftagant. Contꝛa quos pulchꝛe
2 congrue ĩ quodam ꝓlogo paſſionis.b. Ana
ſtaſie nic dr.Oia q̃ a ſanctis geſta ſunt uł ge
ꝛunt᷑.ſi ꝗs uoluerit ſtudioſe ꝑquireꝛe.⁊ ſibi
7 pluꝛimis edificatòis exhibet fꝛuctũ: ⁊ qua
ſi arboꝛ fructifera non ſine cã ꝓbat teꝛꝛa oc
cupare dũ uiuit. cum ipᷣe ſuis pomis ornat ⁊
omnis ꝗ ex eo fructus ꝑcipit ſagiat. Scꝛibi
mus ut ĩ geſtis iuenimus.quid egerint.quid
locuti.ꝗd paſſi ſint ſancti.Onoitis uos eſſe
catholicos.ꝗ xpᷣi uictoꝛias libẽter legitis.li
bẽter auditis. Inreꝛꝛogo uos.ꝗ iſta iter apo
criphas lẽ̃as exuſflandas cenſetis.peꝛ quos
ſtat canon ſcꝛipturaꝝꝑ oĩum diuinaꝝ. Nũqd
ñn ꝑ eos ꝗ ꝓ ipᷣo canone occidi magiſ optaue
ꝛe q; uinci.Qud.n.tenuerunt martyres.Fi
dem ceꝛtam q̃ᷓ ſacris uoluminibꝰ certo libꝛo
rum numero ↄtinet᷑. Agũt illis gras apices
ſacꝛatiſſimi.ꝗa ꝑ eoꝝ pſeuerantiã ꝑſeuerãt.
Et iõ uolũt eoꝝ geſta ↄſcꝛibi.ut ĩ ↄſpectu di
⁊ hoĩm ſemꝑ ſancti landent.qui ĩ ↄſpectu ĩ
creduloꝝ ꝓ eoꝝ defenſione tormenta ĩmaia
ptulerũt. Nihil g pᷣter ſcriptuꝛas canonicas
ꝛecipiẽtes eoꝝ geſta ſtudioſe ↄſcribimꝰ. oñ
dentes dogma catholicũ ꝑ catholicos mar
tyres cuſtoditũ.exẽplũ poſteris damus.edi
ficatõem credentibus tradimus. arteʒ hely
xpᷣi militibus demoſtramus. Cõſtat eos ꝗqdẽ
nolle pugnaꝛe. ſi neceſſe ſit ꝗ nolunt legere
pugnatoꝛes. Imperent ſilẽtiũ infideles ſpec
tẽt pugiles dyabolicos. ꝗ athletas dñi ſpec
tare ↄtemnunt. Nos diuinas vtutes logmuꝛ
ſcꝛibimus.pᷣdicam?. ohibeant emult. im
perent ſilentium timidi. vbeꝛent ↄtemnẽtes
legentes ĩcrepent.libẽter hec audientes ac
cuſent.gloꝛioſos faciunt milites uulnera pꝛo
iĩperatoꝛis laude ſuſcepta.ꝓ cuius amor ẽt
aĩas poneꝛe libẽter optamus. Triũphuʒ xpᷣi
ac uictoꝛiam laboꝛioſi exercitus.ð̊ occultis

foꝛas pferimus. Scimus.n.q̃ illi uiſibiłr paſ

ſi ſunt.iuiſibilꝛ nobis excitari quotidie ⁊ ne
gligenter pugnãtes acrius uulnerari. Ergo
ut arma ptractes attende bhellantes. da mẽ

tem ſtudijs. ut hoſtis ĩcipiat te timere. Pec

ubi ſupra. Nides ꝗᷓ ipudẽs ſct᷑oꝝ dᷣtractor. ⁊
xpᷣiane religiõis ĩpugnatoꝛ.qa ᷣᷓ ʒ h̊ dicta tã
quã aꝛbõ ĩfructuoſa teꝛꝛã occupas.dũ uiuis
ñ te catholicũ ſed ifidelem eſſe oñdis. iðᷣs

q; timer̃᷑ bẽs ne merito excidaris.⁊ ĩ ianem
mittaris: ac ꝑtẽ cũ ĩfibᷣlibꝰↄſeq̃ris.Da gᷓ mis

głiã ſct᷑is ut cũ eis ꝑtẽ hr̃e merearis.

1 5 Beate pᷣcurſoꝛ ⁊ alme baptiſta.?⁊ ma
o/ gnue amice xpᷣi Johannes.lucerna lu
₰

milium hbominum.

Oꝛatio.

cens ⁊ ardens. ora ꝓ me miſero ad ð
um pr̃em miſericoꝛdiaꝝ.ut coꝛ meũ tenebꝛo
ſum ⁊ frigidũ illumiet ⁊ accẽdat :⁊ ita ut te

imitando. pꝓ xpᷣo. ꝓ fide. ꝓ vitate. ꝓ iuſticia
pacienteꝛ aouerſa ſi uſtineam. ⁊? uirur ẽt uſq;

ad moꝛtem certare non timeam.uut poſt hãc
fragilem uitam tuis meꝛitis ⁊ pᷣcibus ĩrerce
dentibus.feliciter ꝑuenire ualeam ad rega
les nuptias imaculati agni.quẽ tu almo tuo

digito populo oſtendiſti Amen.
ũẽKDe ꝛefectione gnq; miliũ hoĩʒ. Ca. Lxvij.

(Am auntem audiſſet ieſus Inecẽ
ohis ꝑꝑ doctzꝛinam vitat᷑.aſſupt᷑
diſcipuł (aſcendit in nauiculam ⁊
abijt tranſ maꝛe galilee )in mörez

„*

⁊(deſertuʒ locum ſeoꝛſum) deuotioni ⁊ doc
tꝛine aptum iuxta tyberiadem ciuitatem ga
lilee: ⁊ ibi ſedebat cum diſcipul ſuis ⁊ doce
bat eos. Ut dicit Cri. aſcendit in montem
erudiens nos a tumultibꝰ: ⁊ ab ea q̃ ẽ i mun
do turbatõe quieſcere. Seceſſit ãt dñs ⁊ de
clinauit heꝛodis tyꝛannidem. non timẽs mõ
tem: ſed quia nondum ueneꝛat hoꝛa ſue paſ
ſionis. ⁊ ut ꝑceret inimicis ne homicidiũ do
mini iungerent homicidio Johãnis ⁊ ut oñ
deret ꝙ aliqñ ad tempꝰ ẽ credendum huma
ne malitie.qðq; licitum ẽ xpᷣi fidelibus fuge
æe in ꝑſecutiõe.ut ſe ſ̃ᷣuent ꝓ multoꝝ ſalute
2 ut pᷣberet nobis exẽplum uitande temeꝛi
tatis ultro tradentium ſeipᷣos ꝗa non omẽs

eadem conſtantia perſeueꝛant in toꝛmentiſ.
qua ſe offerunt torquendos. Seceſſi ẽt utꝓ
baret fidẽ cꝛedẽtium.ſi.ſ.ſeaueꝛent᷑ eũ. Uñ
ſeꝗtuꝛ (Kũu ät cognouiſſent Gᷓ̊ turbe)ſimpli
xes.ſ.⁊ humiles ac pauꝑes:ñ ſapienteſ huiꝰ
mõi.ñ potentes.ñ diuites(ſecuti ſunt eũ) ñ
in iument᷑ ⁊ nehicuł.ſed pꝛopꝛio laboꝛe pe
dum((⁊ pedeſtres Jut ardoꝛẽ mentis ⁊ deſyð
riũ ſue ſalut᷑ oñdeꝛent.Erubeſcãt etiaʒ pede
ſtꝛem dominum in equis ſequi ⁊? quaòrigis.
Minores ſeqbanr᷑.ſed maiores perſequebã
tur. Adhuc tꝑibiſtis pauperes ⁊ populares

magis curꝛut ad ſᷣmones:quã diuites ⁊ potẽ

tea. Circa eos ãt benignitas xpᷣi multiplicit᷑
apparuit:qui uiſcera miſcðie in eiſ expãdit¶

Cum enim ſubleuaſſet oculos.⁊ uidiſſʒ Jeos

uenientes ad ſe deſcẽdẽs de mõte)⁊ obuiã
eis exiens curialiter illos excepit(⁊ miſertꝰ
Vin corpore ⁊ ꝗqnima. curauit ut plena fides
ſtatim pᷣmium hr̃et Nam quoſcũq; in corpo
re ſaluabat.eos ꝑiter ⁊ ĩ anima reformabat
Secunduz. Gedam per hoc ꝙ dicnur ſuble
uaſſe oculos ieſus.datuꝛ ĩtelligi.ꝙ oculos ñ
erigebat huc arq;.illuc.ſʒ pudice ſedebat a

tẽtus cum diſcipulis ſuis.⁊ ſecundum Eriſ.

J

— —

5

— —

ſicae ter eicete hünl
nirüt ti fnci⸗
coror lita t hülle
Sy nio ch tp chn
it qr pob fen ſoſen
nonii celeſts ertit
ſeſtuginleor ute
letieo ſon i onn
nimwlegoitebat ſeei
ſlſpiilincrnen:ſ
leſcoobſeruetionen eius
n ſori lexen. Ubi rot
In bisi inoi ercclia fcnat
ucrigeſtne: t boc gpor
Cbick ennt prima palcha
Fun.z-inutimndilca me⸗
Mnd etangei⸗ abic di
useinnälun We
Mrreteini rten
deofeſertieteſrufte
ceſſäeriunſaunge⸗
UIngrumn habeban ga
jeronebebrertn
eanonisciicſtene
lt innineenn ,5
llinenta ⸗ haberen T.
nbn anſie n g
mrum.

em audiſſet elns )eri
tocninmn iine, ſipt
ſcencitinnanicllan:
(mme ſle, noͤrez
eceſum genottonir toe
beriagen ciutaten gt
umn di cpur ſuis ? coce
s, aſcencht in nonren
tibee ob ea qé imun
.Geceſſit it ſo r ge
migem. non timeo no
ueneꝛat hoꝛa ſue paſ
ſcis ne homicidiu do
dio Johanis ut oñf
edendum huma
neppi figelibus fuge
gent pmudton (Ne
um uiande lemen
n ſeihos a nonones
rſeuenant nternertiſ.
nendos. Seceſſt etip
n.K. ſeolerent ei. Ui,
ouiſen tnbe inni
nnlheo iſnien /li
iuites ſent in ei
ſeg uno libete dr
.

DNꝛime partis

n ſimpliciter ⁊ otioſe ſedebat ſʒ diligeter lo
quens eis aliquid. ⁊ eos ad ſeipſum ↄuertẽs

Auattuoꝛ at beneficia fecit dqñs ſe ſequenti .
