buntur. Inductõm facit in tribꝰ. in ꝛegno.iĩ

ciuitateiĩ domo.vᷣʒʒ tꝛiplicem unitateʒ.ſub q
uiuũt hoĩes. Alig em̃ uiuũt tm̃ ſub'una lege
uł iure: ⁊ hi ꝑ regnũ alij ſub una ↄſuetudie
⁊ hi ꝑ ciuitatẽ.alij ſub uno uictu ⁊ ſocietate
? hi ꝑ domũ. Item a regno.ciuitate ⁊ domo
ſumit exempluù.i.a magnis mediocꝛibꝰ et ꝑ
uis ut ꝑ ̊ rõem ſu oſtẽdat fortiorẽ ⁊ ſuffici
entem. Uñ Crivᷣ. Nihil ei ẽ in ira regno potẽ
tius:ſed tñ per altꝛicationem peꝛit. Quid ãt
dicẽdũ ð ciuitate uel ð domo. Siue magnuʒ
ſiue paruũ fuerit: õ̊ ſeipᷣm pugnãs perit. hec
Nriß. Sʒ ſi ſathanas ꝑ me ⁊ ad meũ impeꝛiũ
expellit ⁊ eicit ſathanã:demonum ꝛegnũ di
uiſum eſt g ſe ⁊ diſcoꝛs ſibi.qꝛ ſe pugnant
⁊ ergo regnũ ⁊ pt᷑jas malitie ipᷣoꝝ ſtare ñĩ põt
⁊ ita finis mũdi erit.qꝛ uſq; ad finem mundi
ſtabut h̊ ad tẽptandũ nos. Regnũ em̃ ſatha
ne ĩ malis hominibꝰ quos ſibi ſubditos te
net: qd ante finem mundi ñ ceſſabit.tum ꝑꝑ
diuine iuſtieie oꝛdinationem. ⁊ B ad hoium
exercitationẽ. tum ꝑꝑ prophetiaꝝ nondum
impletòm. Añ Cri. Quaſi diceꝛet. Regnuʒ
contꝛa ſe inteſtino bello diuiſum neceſſe ẽ ðᷣ
ſolari:qð ⁊ in domo ⁊ ĩ ciuitate ur. Qno cir
ca ⁊ ſi ſathane regnum in ſeipᷣm diuiſuʒ eſt:
ita ꝙ ſatbanas ab hoĩb ſathanã ꝛepellat ðᷣ
ſolatio regni demonum appropinquauit 2*

Capitulũ. xxiij.

gnũ ãt eoꝝ in hoc ẽ ꝙ homines ſubditòs te

nẽt.ſi igr ab hoĩbus pellunt᷑: hoc ñ ẽ aliõ qᷓ;

regnũ eoꝝ diſſolui.Si ãt adhuc ĩ hoĩbꝰpote
ſtatẽ tenẽt.manifeſtũ ẽ ꝙ regnũ maligm ad
buc ſtat:⁊ ñ ẽ õ ſeipᷣm diuiſuʒz. H Cri. Mo
raliteꝛ regnũ diuiſum ẽ aĩa hoĩs mali.cuius
ſenſualitas rebellat ꝛõi:⁊ G̊ regnuz deſolat᷑.
qꝛ xpᷣs ꝗ eſt ueꝛitas inde recedit ⁊ diabolꝰ ĩ
gredit᷑. Itẽ ꝑ regnũ in ſe diuiſum ſignat᷑ oĩs
congregatio: caꝛẽs ↄcoꝛdia ⁊ pace:in qua ſt᷑
duo ſathane:quoꝝ quiubet nitit᷑ ſuam ꝑtezg
ampliare.ut ſic poſſit alteri ꝑti pualer:⁊ ta
lis ↄgregatio deſolabit᷑: ⁊ ↄcordia diſſipabi
tuꝛ:qꝛ ſi ſint a ſe diuiſi ꝑ ̃rietatem effectuuʒ
n põt duꝛare:ſed deficit domus ⁊ ↄgꝛegatio
eoꝝ. Sʒ heu uix inueniũt aliqui homines ꝗ
tantã ↄcoꝛdiam hẽnt in bono: quanram ma
li ſpũs ĩ malo.cum em̃ ſint infiniti ⁊ innume
rabiles:oẽs tũ ĩ eo ↄcordãt.ꝙ nihil niſi ma
lefaceꝛe ðſydeꝛãt.Et utinã ſic hoĩes in bono
ↄcoꝛdarẽt ⁊ ad faciẽdũ bonũ ſe mutuo anĩia
rent.ddeinde ꝓbat idem hoc ſᷣa rõe q̃ tał ẽ.
Eiuſdem poteſtatis eſt eiectio öᷣmonum pe⸗
me ⁊ ꝑ filios ueſtꝛos.ſed illi ſᷣm uos non eici
uint demonia in pꝛincipe demonioꝛum g nec
ego. Uñ dicit(Et ſi ego ĩ belzebub) i.aucto
ritate principis demonioꝝ eicio demonia. s
corpoꝛibus obſeſſis filij ueſtri.i.exoꝛciſte t̃ʒ
Bedam ⁊? Rabanũ.ł apoſtoli ð eis nati ſᷣm
Aug.⁊ PHieꝛo.in quo.i.(ĩ q̃ poteſtate eiciũt
Auaſi dicet. Qũ ñ poſſitis attribuere eiec
tionem per filios ueſtros factam niſi uirtuti
diuine: ꝑ ↄſequẽs nec eiectionẽ factã ꝑ me(¶
Ideo ipᷣi iudices ueſtri erunt ).ſ.exorciſte
uos condẽnateſ de mendatio qõ dicitis ↄtra
me.qꝛ ſi ĩ uirtute dei eitiũt.multoplus ⁊ ego
cuiꝰ oppoſitum mendaciteꝛ affirmatis hoc ð
moni attribuẽdo. Uel apoſtoli ð eorũ ſtirpe
geniti.ꝗ ſibi bene conſcij ſt᷑.nil male aꝛtis a
xpᷣo didiciſſe:erũt iud ices eoꝝ iĩ futuꝛo.ſ.aſ
ſeſſione ⁊ appꝛobatione iudicij.qꝛ ſedebũt ĩ
duodecim ſolijs iudicantes duodecim tribꝰ
iſrael. Deĩde eliſa falſitate phariſeoꝝ aſtruit
ueritatẽ.qꝛ ex quo ñ eicit uirtute diaboli.ſe
quit᷑ ꝙ eicit uuꝛtute dei.cũ aliud medium ñ
poſſit dari.Dicit ergo.(Si id eſt ꝗa in digi
to ⁊ ſpiritu dei eicio ðᷣmõia.)⁊ ſic expello ⁊e
gnum diaboli.ut cõcluſum eſt ex pᷣdictis ⁊
expulſio uniꝰ ↄtrarij eſt introductio alteriuſ
ꝓfecto ꝑuenit ĩ uos regnũ dei.)i.ego xpᷣſ ꝗ
deus debeo regnaꝛe in uobis.qre gꝗ me blaſ
phematis. VUel regnum dei.i.tempus gratie
ad merendũ regnum glorie.qð uobis offert᷑
duzʒ ꝑ uerba ueritatis ⁊ miracula poteſtatis
pᷣdicatuꝛ.uel puenit in uos regnuz dei.i.adi
tꝰ regni celorum pate factus ẽ uobis ⁊ cꝛedẽ
tibus. Drobato er go ꝙ demon non eſt actoꝛ
miraculi deinde ↄſequẽteꝛ probat xpᷣs multi

pliciter. ꝙ ipe ñ eſt miniſter diaboli.æ pᷣma

ratio eſt talis. Miniſteꝛ ñ eſt potentioꝛ acte
7

De demoniaco cece

re.ſʒ xps potentioꝛ eſt dyabolo.eꝛgo xps nõ
miniſter dyaboli. Poc autem oſtendit ſic.
Non.n. quiſquam põt intraꝛe in domum for
tis. domum ſuã cuſtodientis: ? bona eius di
ripeꝛe. niſi pꝛius tan; fortioꝛ alligauerit for
tem: ? tunc eo uicto. omum ⁊? uaſa. aꝛma. ?
ſpolia illiꝰ diripiet.auferet ⁊ diſtribuet.dya
bolus fortis ẽ fortitudine naturalium bono
rum. ð quo ſcꝛibitur in Job.ꝙ nõ ẽ poteſtas
ſuper terrẽ que ei ↄparet᷑. Aꝛma eius ſun a
ſtutie ⁊ doli nequitiaꝝ ſpiritua lium ⁊ omẽs
ſpẽs peccatoꝝ.domus ⁊ atriũ eius ẽ mũdus
ĩ quo pᷣncipabatuꝛ uſq; ab ſaluatoꝛis aduen
tum. Uaſa ⁊ ſpolia eius ſunt hoĩes obſeſſi.ł
decepti a dyabolo. Quo cuſtodionte atꝛium
ſuum quo ſicut in domo habitabat. pace
fuerunt oĩa ſua.qa nemo ſibi ̃ſiſtebat.⁊ ad
huc in pace ſunt ad eum oĩa que poſſidet.i.
omnes prccatoꝛes ꝗ ei obediut ⁊ fauẽt: ꝗa
m Gregori.illos pulſare negligit.quos ꝗeto
iuꝛe poſſiõꝛe ſe ſentir. Sed fortioꝛ eo.ſ.xpᷣs
ſuꝑueniens.i.deſuꝑ ð celo ueniẽs uicit eum
temptatõibus eius uirilr renſtendo. ⁊ paſſio
nẽ ab eo ꝓcuꝛatam paciẽteꝛ ſuſtinẽdo. eoq;
ĩ ifernuz religato:⁊ ſub pede dñi ↄtꝛito.uni
ueꝛſa eius arma.i.callidiſſimas vᷣſutias neꝗ
tie ſpuũalis.ĩ ꝗbus ↄfiobat: abſtulit eas ↄpe
ſcendo.⁊ ötegendo:⁊ uaſa eiꝰdiꝛipuit.i.pec
catoꝛes dyabolo ſubiugatos. a põtate eius e
ꝛipuit: ⁊ ſpolia eius diſtribuit.i.peccatores
pᷣus a dyabolo captos divſis officijs ecclłeſia
ſticis aſſignauit.qꝛ quoſdã apłos.alios euan
geliſtas. hos ꝓph̊ as illos pa ſtoꝛes ⁊ doctões
ordinauit.ſᷣm Bedã.diſtribuit ſpolia i ᷣgno
eccłe tam militantis quam tꝛziũphantis.i di
ueꝛſis dignitatibus ⁊ pmiis.Et qꝛ xpᷣs iſta fe
cit:ſeqtur ꝙ potentioꝛ ẽ ömonibus:⁊ iõ non
ẽ miniſter eoꝝ nec vtute eoꝝ egens ad eitiẽ
dum. Ex quo ẽt ↄcludit ꝙ ipe ſit uere xpᷣns.
gꝗa ĩ aduẽtu xpᷣi põtas ð nonis eꝛit diminuen
da ⁊ arcẽda. Non g debemus eſſe ſecuri.qꝛ
aduerſarius nĩ̃ foꝛtis uictoꝛiſq; uocibꝰ ↄpꝛo
batur nec öbemus ſperare. ꝗa pᷣnceps no
ſteꝛ foꝛtioꝛ lo non dubitat. Uñn Cꝛiſ. Non
debet hoſtẽ timer̃ foꝛtem ꝗ bʒ pᷣncipẽ fõtio
ꝛem. Sʒ uigilemus ⁊ laboremus: ne fiducia
pᷣncipis foꝛtiõis:ↄtemnamus aduerſariuʒ no
teum. Nam ſi ↄtendimus o eum: foꝛtioꝛes il
o ſumus.ſi aũt negligimus:ille foꝛtioꝛ inue
nitur. Soꝛtem.n. dyabolum nra negligentia
facit:non illius potentia.h̊ Cꝛiſ. Uñ ⁊ gꝛeg.
dyabolus cũ ei ̃ſiſtit᷑:eſt debilis ſicut ſoꝛmi
ca.cuʒ neꝛo eius ſuggeſtio r̃cipit᷑ ẽ fortis ut
leo.Et PHieꝛotẽptamenta ſi ad te r̃ſpicias:
grandia ſunt. ſi ad öum bellatõeʒz fortiſſimũ
ludus ⁊ umbra ſunt. Deinde ponit ſecundã
rõem. q̃ talis ẽ. miniſter ⁊ actoꝛ ↄcordant in
uotuntate : ſʒ xpᷣs ⁊? dyabolus hñt orias uolũ
tates.g xpᷣs non ẽ miniſteꝛ dyaboli.Et hoc ẽ
að chcit.¶ Aui ũ ẽ mecum) ĩ bono ↄueniens

7 muto.

mee uoluntati: contra ſeu (aduerſum me ẽ)
⁊ huiuſmodi ẽ dyabolus:qꝛ xpᷣs uult aias ſal
uare ſz dyabolus uult eas ꝑdere.xpᷣs ult ho

mines a peccatis ꝛetrahere ⁊ ad vtutes reuo

care:dyabolus ad peccata traher̃. ⁊ ꝑ uitia
diſtraber. Un HPiero.dyabolus ꝗ cuʒ dño ñ
ẽ ʒ ipᷣm ẽ:ga ille uult aĩas tener̃ captiuas:
quas xpᷣs libeꝛare ðſyderat. Deinde ad idẽ
ponit teꝛtia rõ talis. Eadem ſunt opera aæ
toꝛis ⁊ miniſtri ſed ñ eadem xpᷣi ⁊ dyaboli g
xpᷣs non eſt ĩ opeꝛando eius miniſter. Et hoc
ẽ ꝙ dicit(Et ꝗq non ↄgregat ſeu colligit me

cum). ſ. in fidei unitatem in eccleſie ſinum ĩ

oliuẽ ſuꝑnũ:ſpargit ſiue diſꝑgit.ſicut lupus.
2 hic ẽ dyabolus.ꝗ diueꝛſas ſectas ⁊ here
ſes ac ſciſmata.qu antum põt introducit. di
uerſa enim ſunt opera xpᷣi ⁊ dyaboli.ꝗa xpᷣs
colligit diſpſa.ſed dyabolus viſꝑgit colliga
ta. Flle pᷣdicat idola.hic unius diei noticiaz
ille tꝛahit ad malum hic rwocat ad bonum.
Pis ergo ⁊ alijs modis dya bolus eſt contꝛa
rius xpᷣo ⁊ non eſt ſecum ꝑ concõdiam in uo
luntate ⁊ facto.ideo non eſt ſecum nec coo
peꝛat᷑ ſibi in eiciendo ömones ⁊ expellendo.
Unde Criᷣ.Qui igit᷑ non mecum ẽ neq; me
cum congꝛegat non erit mihi coopeꝛatõ. ut
mecum demones deitiat. ſg magis que mea
ſunt ſpanger̃ ſyderat. Deinõ poſt iſtructõ
nẽ vitatis ſubdit ↄminatõeʒz dãnatõis.ꝗa eĩ
eos ĩduratos ſᷣmonibus ĩſuaſibiles uidet ad
ↄminatõnes froꝛes ſe convᷣtit ⁊ bſaſphemiã
ſpũᷣſſancti.ꝑ quẽ peccabãt dicẽtes opus ſpuũſ
ſancti in beelzebub fieri.dicat oĩo caꝛer᷑ ue
nia in hoc ſeculo ⁊ in furuꝛo intellige tñ niſi
peniteant de peccato. Unde Criſᷣ. Quia do
minus phariſeis excuſando ꝛeſpõderat. iam
eos terꝛet ẽ eĩi hec coꝛꝛectionis non ꝑua ꝑs

non ſolum exc uſando reſpõder̃ ſʒ ⁊ ↄmiaꝛi.

Dicit g̊. quia non uultis acgeſcere rationibꝰ
nec oꝑibus.immo blaſphematis iõ dico uo
bis ueraciteꝛ ⁊ ꝓ certo.ꝙ oẽ pecatũ ⁊ blaſ
phemia.ſ.ꝓcedẽs ex hũana infiꝛmitate uel
ignorantia. remittetuꝛ hominibus ꝑ penitẽ
tiã.i.remiſſibile peccatum ẽ de ſe.qꝛ ñ obui
at diꝛecte neiplo. ꝙ fit pctoꝝ ꝛcmi ſſio ſic
obuiat peccatũ in ſpiritũſanctũ.cuiꝰ ſex ſũt
ſpẽs.ſ.deſperatio.pᷣſumptio.obſtinatio fialis
ĩpenitẽtia.inuidẽtia frateꝛne gr̃e.impugna
tio ueritatis agnite. Unde ſubdituꝛ.Spuitꝰ
autem blaſphemie non ꝛemittetur.ideſt diſ
ficile ⁊ uix remittetuꝛ.quia uix aut nunq;ᷓ ta
les penitent. ⁊ hoc peccatum non habet an
nexaz excuſationis ꝛationem.Ex hoc patet
differentiam inter pctᷣm. blaſphemiã ⁊ ſpiri
tum blaſphemie.qꝛ duo pᷣma ſt᷑ remiſſibilia
teꝛtium non. Peccatum ĩ ſe uel ĩ alteꝝ blaſ
phemia in deum q̃ ſi eſt ex ignoꝛautia ł infiꝛ
mitate.ar̃ ſimpliciteꝛ blaſphemia ſi eſt ex
certa malitia dicit ſp's blaſphemie. Unde
blaſphemia erat i tuꝛbis ſʒ ſpus blaſphemie

infirmitare uel ign
cati attenant tt
ſone dignu f erlt g.
lem i babet eri
rum quif oluſet
Zer. orini oren
mmprneta Hlne
i eccirt ipfem pea
ir ſoclancti, Aneier

lpaten quaf 5 orent
ywuantis peccamus in
niam peccamus. qn hoer
camus:in ſpinſanctum pe
Facllecden. Et ideoe
die neifmmokminin

1me a igounda ectt
ſaön dzncllr tni
der cziem uei
u ſrcllusconſenn
ifunno ſimao en
ſennotpenan. un
0or geletun mulan.

ſopenn econ temiſſion
Peinenmin Rue
nnlgemcl ſun f ien
ſerifuun ſeculo⸗
drenboeghen
emſter daif⸗
ſed gr hi

Pritu
Heineg

eio

lbic uninsee wolkeg
m bic fvocat aa bommn
odis yabollgeſt conn
ecum p, concödiomn inue
o non eſt ſecum nec coo
ſooͤnones r expellento,
non mecum neq; me
erit mihi cooperatö. it
iat, ſz magis gue men
.deiro poſt iſtructo
jatöez dina oͤb. gn ei
us iſuafbiles nicetad
conptit ? bſaſphemid
bitdicetesopis ſpiſ
eri dicat di0 cner de
farwoineligethii
,Wnde Kri. Auatd
gand deſpodera ian
cnectioris non dun R
aCoreſpodet 1 9Miin,

t acgeſcere ior b
ultis dcge enl

— — u"l=c—r—

Dꝛime partis

i phariſeis.ꝗ ſcientes ſcꝛiptuꝛas ex ĩuidia in
pugnabt opa xpᷣi. ⁊ ex cẽta malieia blaſphe
mMabant deum dicentes falſa de ipſo. qñ mi
ꝛacula diuinitus facta attribuebant diabolo

ꝙ erat impugnatio ueritatis agnite quedam

ſpecies peccati in ſpiritumſanctuʒ. Slaſphe
mia ꝗppe ẽ ꝑ qᷓ; de deo ſła dicuntur.ſed ſᷣm
Auguſt. Raꝛo iam inueniuntur qui blaſphe
mant lingua:ſed multi uita. Quidaʒ ãt blaſ
phemant ex coactione ⁊ hi peccant in pr̃em
ꝑ infumitatẽ.q̃ ẽ jria pr̃is potentie quidam
ex ðᷣceptione.⁊ hi peccant ĩ filium per igno
rantiam.que ↄꝛiat᷑ filij ſapie.quidam ex ſtu
dio ⁊ hi peccant in ſpiritumſancrtum ꝑ mali
ciã qͥ E ↄꝛia bonitati ſpũſſancti. Pꝛimum ⁊
m dimittent᷑ digne penitentibus gꝗa ex aliq̃

circunſtantia ⁊ ꝛemiſſione dignuʒ eſt.ſ.qꝛ p

infirmitatẽ uel ignoꝛantiã ↄmiſſum ẽ.q̃ pec
catũ attẽnuant.ſʒ teꝛtiũ non ̃mittet᷑.i.ᷣmiſ
ſione dignũ ñ eꝛit.ꝗa circunſtantiam excuſũ
tem ñ habet. Inexcuſabilit᷑ eĩ meret᷑ ſuppli
tium:qui ſt uoluiſſet potuit uitar̃ pct᷑m. Unð
Ber. Potẽtia ad prem.ſapiẽtĩa ad fitiũ.cãi
tas ꝑtinet ad ſpmſanctum. Doc eſt qð alibi
ꝗr̃.peccare ĩ p̃em. peccar̃ in flium.peccar
in ſpmſanctũ.Qñ eiĩ ex fragilitate peccamꝰ.
Ipatꝛem quaſi ↄ potentiaʒ peccamus.qñ ex
ignoꝛantia peccamus in filiũ.quaſi õ ſapien
tiam peccamus.qñ vo ex maliuolentia pec
camus:in ſpmſanctum peccamus quaſi con
tra dilectõem.Et ideo peccar̃ in prez ⁊ filiũ
bic ſiue ĩ futuro ᷣmittitur. gꝗa qui ex ſꝛagili
tate uel ignoꝛantia peccat.ſicut aliquã excu
ſatõm hʒ in culpa.ita ẽt aliquam rᷣmiſſionẽ
baber̃ dʒ ĩ pena.ſiue ĩ hoc ſeculo ſi penitue
rit ut facilius conſequat᷑ indulgentiam ſiue
i futuꝛo.ſi ĩ malo ꝑſeueraueꝛit ut toleꝛabilio
2c̃ ſentiat penam. Qui vo ex malitia peccãt:
eoꝝ delictum nullam excuſationem habet æ
iõ pena eoꝝ ꝛemiſſionẽ habeꝛe ñ debet:q; ſi
penituerint in hoc ſeculo:plena ſatiſ factiõe
mulctandi ſunt ſi ñ penituerint plena dãna
tione ĩ futuꝛo ſeculo:n qr penitẽtibus uenia
deneget᷑: ſed qꝛ ꝑleno pct᷑o plena retributio
ðbeat᷑. H̊ Beꝛñ.Spiritus eꝛgo blaſphemie ñ
ꝛemſttet᷑ hoĩ ñ ꝙ ei nege t᷑ rmiſſio ſi pẽiteat.
ſed qr hic blaſphemus.exigẽtibꝰ malis me
ꝛitis.ſicut nunquã ad ꝛemiſſionẽ ita ad, peni
tentiã ꝑuentuꝛus ẽ. Uñ ait Johanes.eſt pec
catum ad moꝛtẽ ñ pro illo dico ut roget ꝗs.
ſm gꝛego. Deccatum ad mortẽ:ẽ petm uſq;
ad mortem. ꝓ quo ñ eſt ꝛzogandũ.qꝛ.ſ.pecca
catum ꝙ h̊ n corrigit᷑ eius uenia fꝛuſtꝛa po
ſtulat᷑. Deccatum ꝗg in ſpiꝛitũſanctum ẽ ob
ſtinatio ł ꝑtinatia mentis i nequitia obdura
te pꝓcedens ex pᷣſumptione nel deſpeꝛatione.
Qui em̃ pᷣſumit ð miſericordia dei. ꝓmittẽs
ſibi ĩpoꝛtunitat᷑.putans ita deum peccata ĩ
punita ꝛelinq̃r eoipᷣo obſtinatur.i.peꝛtinaci
teꝛ ĩ peccato obdurat peccata peccatis ſuꝑ

Capitulũ.lxxiij.

addẽs: ⁊ ita peccat ↄ iuſticiam ſpirituſſãcti.
ꝗ ita miſericoꝛs ẽ in iuſticia.ꝙ ẽ ⁊ iuſtus in
miſericoꝛdia: ꝗ oleum hʒ cũ uimno ⁊ uicener
ſa.Qui ãt ꝑꝑ magnitndinẽ ſceleris deſperat
ð miſericoꝛdia ði.tanquã magnitudo pecca
ti ſui excedat magnitudinẽ miſericoꝛdie dei
inõ obſtinat᷑pcta peccatis ſuperaddens õᷣ
peccato in pc ᷑ᷣm. effrenata libertate ruens.
quouſq; ad cumulũ dânatõis neiat. Sed qᷓ;
uis tota ẽt trinitas peccata remittat. huiuſ
modi tñ peccatũ ideo ſpecialit᷑ attribuit᷑ ſpi
rituiſancto:qꝛ ſpũſſanttꝰ amoꝛ ẽ patris ⁊ fi
lij ⁊ benignitas utroꝛumq;. Qui ãt ðſpeꝛat ł
pᷣſumit:ſpẽaliteꝛ facit illi iniuriam. cuius be
nignitati attribuit remiſſio peccatoꝝꝑ.qꝛ pu
tat eum ĩmiſericordem ł iniuſtum.qꝛ ſiẽ ex
miſeꝛicõdia peccata remittit:ita ex iuſticia
ea impunita ñ relingt. Male g ð iuſticia u
miſericoꝛdia ſpuᷣſſiancti ſentit.ꝗ deſperat ł pᷣ
ſumit. Sicut g moꝛbus incuꝛabilis dicit᷑. ꝗ
directe tollit remedia.ꝑ que expellit᷑ morbꝰ
⁊ curatur ut cũ tollit uirtutem nature.ub ui
rium nãliuz deus tñ qui eſt ſuper oĩa poteſt
cuꝛare euz. ſic peccatũ in ſpmſanctũ cõtẽnit
⁊ excludit illa ꝑ que peccatum debet curari
⁊ uitari ut timorẽ diuine iuſticie.⁊ ſpem ue
nie ⁊? huiuſmõi.⁊ ſic ex ſui natura dr̃ iꝛꝛemiſ
ſibile.deus tamen fua benignitate omne pec
catũ penitẽtibus remittit. Uñ dr̃ irremiſſibi
le.quaſi de difficili ⁊ uix remiſſibile.de hac
materia ſic dicit Aug. Dico caritati ur̃e: foꝛ
te in omnibus ſanctis ſcripturis nulla maioꝛ
queſtio nulla difficilioꝛ ĩquemitur.in eo quod
ait:ꝗ blaſphemauerit in ſpiritumſanctũ nõ
habet remiſſionem ĩ eteꝛnum ñ quocũq; mõ
blaſphemauerit ꝛeus erit buiꝰ remiſſibilis ð
licti ſed modo quodam.quẽ nos querere at
q; intelligere.uoluit qui hanc ſementià vam
terribilemq; depꝛomiſit. In ſpiritu ei ſãcto
quo in unũ dei ppłs ↄgregatur eicitur ſpũs
ĩmundꝰgꝗ in ſeipᷣm diuiſus dicitur. Contꝛa B

donum gratuitum contra iſtam dei gratiaz

loquitur coꝛ impenitens. Ipſa g impeniten
tia ẽ ſpiritus blaſphemie.que non r̃mittet᷑.
neq; ĩ BG ſeculo neq; ĩ futuro.Cõtra ſpiritum
eĩ ſanctüũ.quo baptigant᷑.quoꝝ peccata oĩa
dimittuntuꝛ ⁊ quã accepit eccleſia ut cui di
miſerit pct᷑a dimittantuꝛ ei.ueꝛbuʒ nalõ ma
lum ⁊ nimis impium.ſiue cogitatione ſiue ẽt
lingua ſua dicit quem pacia dei cũ ad peni
tentiam adducat ipᷣe ſᷣm duꝛitiam coꝛdis ſui
⁊ coꝛ ipenitens theʒzauꝛizat ſibi irazʒ ĩ die ire
? reuelationis iuſti iudicij ði.qui ꝛeddet uni
cuiq; ſᷣm oꝑpa eius.hec ꝑ omnino impeniten
tiam non habet ꝛemiſſionem neq; i hoc ſecu
lo neq; ĩ futuro quia penitentia impetrat re
miſſionem in hoc ſeculo.q̃ ualet futuro. ſed
iſta impnia.łᷣ coꝛ impenitens.quã diu quiſq;
in hac uita uiuit.non pt᷑ iudicari ð nullo eĩ
deſperandum eſt.quazʒ diu pacientia dei ad
„ 2

De demoniaco ceco

penitentiam adducit nec de hac uita rapit ĩ

7 muto.

deinde quaſi explanando ⁊ aptando dict

piu.ꝗ ñ uult moꝛtẽ impij.qtũ ut ↄuertat᷑:⁊ ſititudinẽ phariſeis: ondit falſitatis eorũ ra wveſelllb 1e fin
uiuat. Jõ aũt oẽ ꝓꝛſus peccatum ⁊ blaſphe dicem:radix eĩ iſta eꝛat inuidia ⁊? odiũ. ꝗa 0cds
mia remittet᷑ hoibus: ꝗa ubi hoc peccatum lz phaꝛiſei ⁊ legiſꝑiti pᷣmo cogueꝛint xpᷣm iñ lolam. de
non fuerit coꝛdis impenitẽtis 3 ſpmſanctum ga cepit repᷣhendeꝛe uitia eoꝝ: iõ ↄceperũt ſagiln gen un
quo ĩ eceleſa peccata ſoluuntur. cũcta alia odiũ ⁊ ĩuidiã )ᷣ ipᷣm. ex ꝗbus excecati:cecið ens nnior. minorem
dimittuntur. Quomodo auteʒ hoc dimitte runt a ma noticia ĩ erroꝛem. qꝗa talia puer ſn eimeioin gen
tur ꝙ etiam ꝛemiſſionẽ ĩpedit alioꝛum omia ſũ iudiciũ rõis rectum.⁊ ex runc incepeꝛunt vepe ecdenſo ilul ſe
g dimittuntur eis ĩ ꝗbus hoc non Eẽ ꝙ nunqᷓ; omni facta eius interpꝛetari in malum.ad ðᷣ ſgtic eie offni

dimittet. In ꝗbus aũt ẽ.qm̃ hoc nũqᷓ; dimit
titur: nec alia dimittunt᷑ ꝗa oĩum remiſſio
uinculo iſtius ĩpedit᷑. Ideo peccatum om̃e
atq; oĩs blaſobemia dimittet᷑ hoĩbus in hac

famandum ipᷣm. Oſtendit ergorillos eſſe ma
lam arboꝛem ex mala ꝛadice: ⁊ malos fruc
tus dare. cum in intentione coꝛdis eoꝛuʒ ma

litia habundet inuidie: dicens (. Pogenies

ↄgregatõe quã ĩ ſpũſancto ⁊ ñ aduerſum ſe ſen genimina niperaꝑ).i.uenẽati filij uenea isiantne
ipᷣm diuiſio ↄgregat xpᷣus. IJpᷣius ãt ſpuͦs illa toꝝ iudeoꝝ:ga uenenũ iuidie ex ueſtris pa rboris ?5 ſansci .
blaſphemia.qᷓ fit ut coꝛde ĩpenitenti huic ta rentibus traxiſtis: ꝗ pſecuti ſunt ꝓphetas ex ca fnen ſean
to dono dei. uſq; ĩ finem uite iſtius ꝛeſiſtat᷑ ñ inuidia ⁊ uos ex eadem rõne pꝑpieꝗqmini me his uigeri polent⸗⸗
remittet᷑. Vnum g ſuffugiũ eſt.ne ſit irremiſ pr̃ em xpᷣum ⁊ matꝛem eccleſiam: quomodo bando arghendoc

ſibilis blaſphemia. coꝛ ipenitens caueat᷑ nec
alit᷑ pnia ꝓdeſſe credat᷑. niſ ut teneat eccle

poteſtis bona loꝗ cum ſitis mali. Quaſi di
ceret.Nõ poteſtis de me bona loqui iuidia p

ſia ubi reiniſſio peccatoꝝ dat: æ ſocietas ſpi hibente: ceum enim ſitis arboꝛ mala:non po ſert nalt uea)jgui
ritus ĩ pacis uinculo cuſtodit. Hec Augu⸗ teritis fruetum bonum ferre:utilia quidem da qn deomni lerboot
¶ Deinde ad reuellenduʒ ⁊ coꝛꝛigendũ pha alijs pñt logꝗ:ſed non meritoꝛia ſibi. Ubi Cꝛi reiithoies foen, en
ꝛiſeoꝝ erroꝛem. inducit ſniam ſub ſimilitudi ſo. Mõ põt fieꝛi ut alia germia ꝓpducant᷑: niſi louniinr ine ienuel
ne arboꝛis. oſtendens ꝙ miracula ſua ñ ſunt q̃t fuerit ꝛadix in teꝛꝛa. Uoluntas eniʒ hoĩs entiole iucſc/ oeni

a vtute maligna ⁊ dyabolica:ſʒ a vtute bõa
1 diuina. Uñ dicit. ¶ Aut facite arboꝛẽ bonã
⁊ fructũ eius bonũ:aut facite arborẽ malaʒ
2z fructũ eius malũ). Toquituz uulgaritez.

radix eſt:ueꝛba autem ⁊ oꝑa fructus ſũt uo

luntatis. Ideo quale cor unuſquiſq; habue
ꝛit: talia ⁊ uerba loquitur ⁊ opeꝛa facit.hec
Cꝛiſo.Et ideo ſubditur. (Ex habundantia

leqſre heuene, Gjita
iſ roe uucn eſt gee
ſecpuͤroͤ:eci reſpoegi⸗
fore uacuu tñ e erbu öbun

facite. i. dicite: m ꝙ dr̃ iſte facit bonum i. enim coꝛdis os loquiturga uerbum exteꝛi õdiderigt 1o.ſobmniſſo⸗
dicit.Arboꝛ autem hic accipit pᷣncipium ip us eſt ſignificatiuum interioꝛis conceptus. hoc pner glonge mags uer
ſoꝝ opeꝝ ⁊ fructus ip̃ᷣa opa. Inter arboꝛem Quaſi diceret.Aor ueſtrum plenuʒz eſt uene minotom aerterpunier tre

uero ⁊ fructum ſemꝑ ẽ ſimilitudo. ꝗa arboꝛ
bona ſemꝑ fructum bhonũ ⁊ arboꝛ mala fꝛuc
tum malum ꝓducit.g ga oꝑa miꝛaculoſa ꝗᷓ

no:⁊ eꝛuctuat de pleno.A ꝑte ãt totum itel
lige.ſ.ꝑ locutionem oris.locutionem cordis
⁊ locutionem opꝑis. ſdeꝛ oris ei locutionẽ uni

de indich odenndlles gunl

gud iſtnci clanind
mabän:ideslideegein

xp̃ᷣs faciebat non erant mala ⁊? uana. ſicut q ueꝛſa que actu uel cogitatu uel ſermone de deſtſenſus n ieno d
fiunt aꝛte magica: ſed erant bona ⁊ ſalubria coꝛde ꝓfeꝛuntur dñũs ſignificat. Nam vbũ ꝓ abſpicelloeins
ↄcludit ꝙ pᷣncipium ꝑ ꝙ talia faciebat erat facto quandoq; poni ſolet. Unde iſaias ð eʒe recdet unuſae uaglo
ſanctum ⁊ bonum. Quaſi diceret.Conſidera chia.Non fuit ueꝛbum qð ñ oſtẽderet eis.i. wagon Rſnſe
te fructum arboꝛis bone ⁊ fructum arboꝛis res digna ueꝛbo. Ubi Cri.Et uið ad maio lelte Lon I itmiet
male. ut ex fructu cognoſcatis utꝝ ſit bona ꝛem accuſationem maloꝛum. ⁊ maiorem lau Pinnmnin enr Ffbigen
an mala: gꝗa ex fructu arboꝛ cognoſcit. Si deʒ bonoꝝ.qð dicit(Ex habũdantia coꝛdis eſefiet muentes uel inſin
milr ↄſiderate opus actoꝛis.utꝝ ſit bonũ an os loquitur.) Id eſt cum homo locutus fue cic⸗ poceif k ro
maluz: qꝗa opus bonũ ꝓcedit a bono pᷣncipio rit uerbum bonum uel malum ne putes ꝗqa nion eoſoſinert tai
⁊ malũ a malo ⁊ ſic ex bonitate opeꝝ q̃ ego tantum boni uel mali habet ĩ corde quantũ wrige nee Bi eiita incl
facio poteſtis ꝑpẽdere.ꝙ vᷣtꝰ ꝑ quã ea facio oſtendit in ueꝛbo ſed multo amplius.x ha rganomgswoer
non ex mala ſed bona ⁊ ex operibus q̃ fiunt bundantia enim boni uel mali que eſt i cor iitate t ed gticſun.
ꝑ artem magicaʒ. cũ ſint mala ⁊ uana pctis de ſeꝛmo ꝓcedit. Quod enim exterius dr: eſt Lereh ntedf adie
ppendere ã fiunt vtute maligna. opꝰꝗᷓ eitien ſupeꝛeffluentia eius quod intus eſt. In quo nns tuuftlslannn
do ðmonia cũ ſit bonũ non.ẽ a malo pᷣncipio eos uehementeꝛ tetigit.ſi enim qðõ dictum ẽ cacdin deeriil n
quale ẽ ömonium:ſʒ a bono pᷣncipio: ꝙ eſt ab eis ita malum ẽ.excogitata ꝛadix vᷣborũ o Innig or diſſolri
ſpũſſanctus. Male ergo dicitis: ꝗq. (ego in quam eſt magna.hec Criſo.Et ideo(ut dicit lnshfotihiſend
beelzʒebub eitio monia )ubi Aug. In ̊ ad greg) curandum eſt ⁊ oĩ cuſtodia mens ſer eefelis:ileog inen,
monuit nos dñs.ut bõe arboꝛes ſumus:⁊ bo uanda:ñ enim añ oculos dei tꝛanſuolant co . 1 Humane nſt neder
nus fꝛuctus habere poſſimus. Abi enim ait git ationes nr̃ e.⁊ nulla momẽta tꝑis ꝑ aium ſicat anciote te,Etit
facite arborem bonam ⁊ fructum eius bo teanſeunt ſine ſtatu ꝛetꝛibutõis.⁊ qꝛ ex habũ 0⸗ igeneg, n gipieuln
num ẽ pᷣceptum ſalubꝛe cui obedientia ne dantia coꝛdis os loquituꝛ iõ bñ ſequit᷑ ¶ Bo ſtnanſect anisdn
ceſſaria eſt. Quod ãt dicit. facite arboꝛẽ ma nus hõ de bono theſauro) .i.de bòa ĩtẽtiõe fer Sen Niglit nz
lam ⁊ fructum eius malum:non ẽ pᷣceptum ⁊ uolũtate (que ſicut theſaueus abſcõditꝰla uſte heceſſ⸗ 6.Onioſin

nt faciatis:ſed monitio ut caueatis.h̊ Aug. tet ĩterius ĩ mẽte) ꝓfeꝛt bona cogitationis.

ria
W
enu iuicſeet uffen
lpſecutiſuntpnbane
adem röne pleqnttine
em eccleſiamn: ggondin
cum ſitis mali. Queſ ti
de me bong logniitilig
1ſtis arbor mola:nond
num fere: utllis quiden
n mer toꝛia fbi. Ubi Lii
lia germia oducant: hifi
na. Voluntas eniz hoſz
m r opa fuctus ſüt io
cor unuſquiſq; hobue
nitur zopern facit hec
tur. ktr habundantia
ur)qa uebum ener
imerioꝛis concepius.
eſtrumcplenuz en vee
eno. Re riounuid
Gis 0chiorem cctis
Den ris ocidn
Acogtarn uel ſemo.
isſigifta ſen ſi
iſber Vute iſaits

Pꝛime partis

locutionis ⁊ opeꝛis(⁊ malus homo de malo
theſauro ſuo ꝓfert mala qꝛ orie cãe hnt 2
tꝛarios effectus.ac ſi dicat. Uos mali eſtiſ iõ
de tbeſauro cordis ur̃i non niſi mala pfertis.
fſim gloſam.theſauꝛus coꝛdiſ eſt ĩtentio ex q̊
dens iudicat opeꝛa. unde aliqũ minoꝛa maio
rem ⁊ maiora minorem habeant mercedem
Sepe ei maioꝛa in genere minori fiunt caꝛi
tate ⁊ ecõueꝛſo.ſicut ſepe aligꝗs maiori cari
tate dat elemoſynãa. q; alius cantat miſſam:
iõq; hic magis meꝛet᷑ de elemoſina q; ille ð
miſſa. Uñ pauꝑcula uidua dãdo duo miuta.
paꝛificata ẽ diuiti ʒacheo.qr deus non pẽſat
quantum: ſed ex quanto. De pᷣdicta fititudie
arboris ⁊ alijs iam tactis. habes ẽt ſupꝛa ciꝛ
ca finem ſeꝛmonis dñi in monte.ubi pluꝛa ðᷣ
bis uideri poteris. Doſtquam autẽ pꝛoceſſit
ꝓbando 7 arguendo:conſequenter procedit᷑
ↄminando ne credant paruũ uitium male lo
qui:⁊ mala uerba ñ puniri((Ita eꝛgo malꝰp
fert mala ueꝛba q̃ quidẽ ñ ſunt paruipẽden
da qm̃ de omni ueꝛbo otioſo non tm̃ pnitioſo
reddẽt hoĩes rõöem.qð erat ualde difficile qꝛ
locuti ſunt ſine ꝛoe: uel reddent rõem.i. ſol
uent ĩ die iudicij penã qð iudiciũ erit terꝛibi
le.qr ſine ſpe uenie.Si ãt df̃᷑ ꝙ vbũ otioſum
eſt. ꝙ röne uacuũ eſt:g de eo ñ debet queꝛi
nec põt rõ ꝛeddi:reſpõdẽdũ ꝙ lʒ otioſum ſit
rõne uacuũ:tñ qꝛ uerbũ ðᷣbuit habere rõneʒ
iõ ð ipo exigit᷑ 2õ.ſ.obmiſſionis rõnis.Et ex
boc patet ꝙ longe magis ueꝛbũ nociuũ ⁊ cꝛi
minoſum acriter puniet᷑ ⁊ ꝛeddet homines ĩ
die indicij ↄdẽnabiles:quale ẽ ueꝛbũ eorũ.

quo opa ſpũᷣſſancti calũniabantuz ⁊ blaſphe

mabãt:dicẽtes(ĩ beelʒebub eicit demonia)
t eſt ſenſus ᷣm Hiero. Si otioſum uerbũ iſ
abſq; ꝑiculo eius ꝗ loꝗtuꝛ ⁊ in die iudicij
ꝛeddet unuſꝗſq; ꝛem ſ eꝛmonũ ſuoꝛngʒ.quã
to magis nos reddituri eſtis ratõm calũnie
ueſtre. Caueant g ſibi detractoꝛesopera ꝓ
ximoꝝ minuentes uel infamãtes dicẽdo illa
eſſe facta in ipocꝛiſi.uł pꝛo uana gloꝛia.uel
aliquo indebito fine:⁊ ita in bee gebub ðmo
nioꝝ principe. Si eĩ ita iudicat dñs ðᷣ ueꝛbo
otioſo.quanto magis ð nociuo ⁊ criminoſo
Vt ãt dicit Piero.otioſum vbũ ẽ.qð ſiũ uti
litate loq̃ntis dr ⁊ audiẽtis ſi obmiſſis ſerijs.
de rebus friuolis loquamuꝛ ⁊ fabulas narre
mus antiq̊s. Ceteꝝ qui ſcurrilia ꝛeplicat: ⁊
cachinnis oꝛa diſſoluit.⁊ aliꝗð ꝓfert tuꝛpi
tudinis h̊ ñ otioſi ſeꝛmõis ſed cꝛiminoſi tene
bituꝛ reus:ideoq; ĩ uerboꝝ pondeꝛe probatõ
ↄſiſtit humane uite.Et iteꝝ.Quidquid non
edificat audiẽtes ĩ ꝑiculum uertit᷑ audiẽtiũ
Origenes. Inanis ẽ omnis ſermo.in quo ñ
eſt intꝛinſecus aliquid ꝓ ðᷣo uel p dei màda
to. Un ẽt Gteg. Otioſum vbũ eſt ꝙ aut ꝛce
iuſte neceſſitatis. aut intentõe pie utilitatis
caret.Et ſi de vᷣbo otioſo ⁊ cogitatoe minu
tiſſima reddẽda ẽ ꝛõ in die nouiſſimo penſan

Capitulũ.lxxiij.

dum ẽ quanta peta ſequant᷑ multos. Sic eiĩ

deus unuſquiſq; uias conſiderat.ſic greſſus

enumerat:ut nec minutiſſime cogitationes
aut tenuiſſima vba que apud nos uiluerunt
eiꝰ iudicio indiſcuſſa remaneat. Uñ ⁊ Cri.
otioſum uerbũ intelligit᷑ ũñ malum ſed bonũ
qð ñ opatur.i.ꝙ ñ edificat audiẽt em.Si eꝛ
go ꝓ bono uerbo ⁊ otioſo rõem ſumus ꝛeddi
turi.ꝗd ſperamus ð malo.Et ſi ð malo vbo
rationem datuꝛi ſumus: ꝗd ſpeꝛamus ð ope
malo.̊ Cri.⁊ ideo cauendum eſt a uerbis
otioſis ⁊ malis.ex ueꝛbis em̃ tuis ſi fueꝛit bo
na ac bonitati mentiſ ↄſona.⁊ ſub ðbitis cir
cũſtantijs plata.iuſtificaberis.i.meꝛeberis
uel tanq; iuſtus remuneraberis: ⁊ ex uerbis
tuis ↄdẽ naberis:ſi fuerit mala ⁊ pꝛedictis 2
traria. Scriptũ eſt eĩ.qꝛ moꝛs ⁊ uita ĩ mani
bus lingue.⁊ ideo ex ſeꝛmonibus tuis iuſti fi
caberis uel ↄdemnaberis.qð oĩm eſt iuſtiſſi
mũ.eteĩ tu dñs es ⁊ dicẽdi ⁊ ñ dicendi. Unð
Crip. Wanſuetũ iudiciũ.ñ eĩ ex ꝗqbus alius
dicit ð te:ſed ex ꝗbꝰipᷣemet locutuſ es calcu
lationes iudex feret:⁊ tu dñs es dicendi.⁊
iteꝝ unuſꝗſq; hoĩz ex uolũtate ſua ſola.aut
peccatoꝛ aut iuſtus ↄſtituit᷑.conuincitur ât
uniuſcuiuſq; pct᷑oris uolũtas.teſtimonijs tꝛi
bus.i.cogit ationũ.uerborũ ⁊ operũ.h̊ cꝛiſ.
Pic gᷓ docemuꝛ. ut os noſtrũ cuſtodiamꝰ ne
uerba otioſa nel mala loqͥ muꝛ. qꝛ ſicut uas
qð ñ operit᷑ cito ĩmũdũ fit.⁊ quidquid eſt in
terius:frigeſcit ſic eſt ⁊ de coꝛde.niſi os quo
eſt eitus opeꝛculum teneatuꝛ cũ diſcreta cu
ſtodia clauſũ.⁊ (ut dicit greg.) ab omni ꝛec
titudinis ſtatu pereũt:qui per noxia uerba
dilabuntuꝛ.⁊ ideo fꝛequenteꝛ oꝛemus dicen
tes.pone qne cuſt odiam oꝛi meo:⁊ oſtiũ cir
cunſtantie labijs me is. Unde criſo. Magis
utiq; uirgine aliq̃̊ cuſtodi linguà.equus ẽ re
galis lingua. Si igituꝛ impoſueris frenum ⁊
docueris ambulare cum bona compoſitione
geſcit ſuꝑ eã.⁊ õᷣſupeꝛ ſeðbitrex. Si ãt ĩſte
natã dimiſeris feꝛri ⁊ ſaltare:diaboli ⁊ ðᷣmo
nũ ſeſſio fit.̊ Cri. VUñ ⁊ oꝛigenes.eoꝝ qui v
ba ði loquunt᷑ os deꝰ aꝑit: illoꝝ uero qui lo
quunt᷑ mendatiũ.falſũ teſtimoniũ.ſcurrilita
tes.turpitudines.ſuſurronũ quoq; ⁊ detrac
toꝝ ⁊ eoꝝ ꝗ otia loquunt.di aboluſ os ape
ꝛit. Magnum g ꝑiculum ẽ loqui de ſeculari
bus ⁊ uanis.cu multa ſint diuia ? utilis. de
ꝗb loqui poſſumus. VUn ambꝛ. Non medio
ere ꝑiculum ẽ.cum tanta habeamus elogꝗa
Si ⁊ opeꝛa que fecit:his pᷣtermiſis loqui que
ſeculi ſt᷑. ⁊ maxime a uerbis detractorijs ca
ueꝛe debemns:ne mane loqmur de alijs. un
de Auguſt. Uide quomodo iꝛaſceꝛis:ſi quis
de te mala loq̃t. Quomodo iꝛaſceris alteri
qñ te male loquit᷑ ſic iraſcere tibi qñ ð alte
20o male loqueꝛis.⁊ non ſoluz caueꝛe ðbemꝰ
ne vᷣba detractoꝛia loquamuꝛ ſed etiã ne au
diamus quia ſi non eſſet auditor non eaer 5
Y

De demoniaco ceeos

tractor. Uñ Berñ. Detrahere ? detrahentẽ
andire:ꝗd hoꝝ dãnabilius ſit:ñ facile dixe
rim. Et iteꝑ.ligua ötractoris ⁊ auris audito
ris:diabolus ſedet ſuꝑ utzunq;. Cauendum:
eſt ẽt ualde a uerbis contentioſis ⁊ ꝛixoſis qꝛ
occaſionem dant multis malis. Uñ Eripᷣ. cõ
tentio eſt altricatio longa. Naſcit᷑ autez ex
uana gloria que qr̃ amor uictorie. Nemo eĩ
diu ↄtendit: niſi ꝗ uincere ↄcupiſcit.głiaz ti
bi putas eſſe ſi uſceris: ſʒ occidiſti giadio a
micũ ⁊ amicitiã eius ĩ ipᷣo.⁊? iõ quaſi ð ami
co occiſo dabis rõem. Nã ſi hoĩem non occi

diſti feꝛreo gladio: amicũ tñ occidiſti gladio

ↄtẽtioſi ᷣmonis.h̊ Cꝛip̃. Multũ ĩſuꝑ cauere
debem: ne ꝓpximũ vbo Hcogitatu iudicemꝰ.
Un Cri. Ex ſ̃ᷣmonibꝰ tuis ↄdẽnaberis ait.
MNon audis. qm ⁊z phaꝛiſeus va locutus ẽ: ſʒ
tñ ultimà dit uĩdictã.Etem̃ hʒ iudicẽ:ꝗ de
liquit. Ne igit᷑ capias dignitatẽ unigeniti: il
li iudicij thꝛonus ↄſeruatꝰ ẽ. Sed ſi uis iudi
caꝛe:ẽ tibi iudiciũ.muitũ lucꝝ hñs.Sedeꝛe
fac in ↄſcia tua ĩtellectũ diſceꝛnẽtẽ ⁊ affeꝛ ĩ
megdiũ oĩa ðlicta tua ⁊ iueſtiga peccata aĩe
?7 expete cũ diligẽtia noxas ⁊ dic. ꝛopter
ꝗd bec ⁊ hec tu faceꝛe auſus es.Et ſi h̊ qui
dem fugerit oia.ꝗᷓ aut alioꝝ ſunt inueſtiga
uerit dic ad eam. Non ꝓ hiaæte iudico nõ ꝓ
his intraſti te accuſatuza. Quid.n.ſi ille öbe
at tu cur hec ⁊ hec deliꝗſti. Excuſtẽ te ac
cuſa:q̃ tuipᷣius ſunt ĩtuere ñ q̃ alioꝝ.⁊ conti
nue in hanc deduc agoniam. DPeinde ſi mnibil
hbre dicat ſʒ ftaꝛdat᷑: dilania flagella eã ue
lut quadam dcillà elatã ⁊ foꝛnicatã.⁊ GB ᷣm
undquq; diem ↄſtitue iudiciuʒz ⁊ ſubſcribe
Rumẽ ignis. ueꝛmẽ ↄſcie nenenũ emirtẽtẽ. ⁊
alig loca toꝛmentoꝝ ⁊ ne dimittas eã eẽ cuz
dyabolo.Et ſi doluerit h̊ audens.nec ſubtꝛa
bas manũ. Non. n. moꝛiet ſi ꝑcuſſeꝛis a moꝛ
te aũt eam eripies ⁊ paruoꝝ magnas expete
noxas. ut neq; ꝓpe magna öuemat. Si h̊ fe
ceris ſᷣm unãquãq; diem. cũ libera ꝓppalatio
ne ſtabis ſecus tribunal illud terribile. Ita
Paulus factus ẽ purus: ꝑp hoc ⁊ dixit. Si
noſmetipᷣos iudicaremus non utiq; iudicaꝛe
mur.h̊ Criſᷣ. Moꝛalꝛ ãt ĩ vbis ſiue ĩ loquen
do attendenda ſunt quinq;. ſ.qd.cni.ubi.qñ
2 qualr dicat᷑. Iſti ſunt quinq; digiti in ma
nu lingue. Quid det᷑minat apłs:dicens.ſmo
ueſter ſit ſemꝑ ĩ gra ſale cõditus.i.gratꝰ.uti
lis:ſine otioſitate.otioſa ſunt oĩa.q̃ aut ĩuti
lia.aut inhoneſta.aut nociua ſunt. Inutilia
ſun q̃ nec loquẽtibus nec audientibus ꝓſũt.
Inboneſta q̃ nec dignitati loquẽtis nec au
dientis ↄueniunt. nociua ſunt.q̃ uel ad eꝛo
ꝛem uel ad pꝛauitatem ducunt. Cui deteꝛmi
nat ſapiens: dicens. Cum ſtulto ne multũ lo
quaris.Qui gꝗᷓ cuz alio loqtuꝛ ↄſideꝛet an pp
ſe uel ꝑꝑ alium loqui habeat. Si ꝑp illum.
Utx ſit tal.ꝗ ſua coꝛectione indigeat.uel ꝗ
coꝛꝛectiõez ñi ꝛecipiat. Ubi q̃dam enim ſt᷑ lo

2 muto.

ca.ubi nullo modo.ut ĩ ſanctuaꝛio.q̃nazʒ ubi
raro.ut iĩ ↄuiuio:qᷓdam ubi modeꝛate.ut ĩ lo
cutoꝛio ẽ loquẽdu. Qñ öteꝛmiĩiat eccłiaſtes:
dicens. Ipᷣs tacẽdi ⁊ tpᷣs loquẽdi.Tacẽdũ ẽ
aliqũ ꝑp auditoꝝ ifiꝛmitatẽ.aliqñ ꝑꝑ uitãdã
pᷣcipitatõeʒ.aliqn ꝑꝑ ꝑſone alterius ꝛeueren
tiam.ꝗliqũ ꝑꝑ auditoꝝ ĩdignitatẽ. Qũo aut
loqndũ.i.quo geſtu quo ſono.q̃ ignificatõe.
Sit g geſtus ſimplex.⁊ humilis.ſonus mitis
⁊ ſuauis.ſignificatio ueꝛax ⁊ dulcis.Compẽ
dium aũt oĩium pᷣdictoꝝ hoc eſſe ur̃. ut tarð
⁊ raro quis loq̃tur. Unð ſeneca. Sũma ſum
maꝝ hec ẽ:taꝛdiloquuʒ te eſſe iubeo.Et ite
ꝛuʒ. Quicquid dictuꝛus es:antequãa alijs di
xeris tibi. Magna ẽ res uocis ⁊ ſilentij tẽpe
ram̃tũ.Et iteꝝ.Qõ tacitũ eſſe uis:nemini di
xeris.ꝗa non poteꝛis ab alio exigere ſilẽtiũ
ſi tibiipi non pᷣſtas. PHec ſeneca. Sed heu ſt᷑
aliꝗ n ſolum ſeculaꝛes ſʒ ⁊ religioſi.ꝗ qñq;
Et ſine cauſa ꝛatiõabili alijs iꝛati.toꝛuos ocu
los ⁊ uultus oſtendunt ac inſuper dentibus
ſtridendo. uotes furioſas emittunt. Et ſic de
monem qui intus eos poſſidet: alijs extra ꝓp
dunt. Pi tales bene in hoc daciano in bea
tum Uincentium ſeuienti aſſimilantuꝛ de
quo in ſermone Auguſti.ſic dicituꝛ. Per fu
rioſas enim daciãi uoces.per truces oculos
7 minaces uultus.⁊ tocius coꝛpoꝛis motus.
ille habitatoꝛ eius interioꝛ monſtrabatur:
⁊ per hec ſigna niſibilia. tanquam peꝛ ſui ua
ſculi ꝙ impleuerat crepantis rimulas uide
batuꝛ. Pec Auguſt. Tales etiam quandoq;
ſuis linguis acutis parcunt.⁊ ſe abſconden
tes taciturnitati inſiſtunt ac ſilentium ꝙ bo
ni ex religionis obedientia deo ſacrificant
ipſi ex perueꝛſitatis malitia demonijs ⁊ non

deo immolant.uñ in collatione abbatis ꝗJo

ſeph de amicitia ſic de talibus d. Illud ue
20o quale ẽ ꝙ interdu pacit᷑tes eſſe nos cꝛedi
mus gꝗa ꝛndeꝛe ↄtẽnimus laceſſiti.ſʒ ira con
motos fratres amara taciturnitate uel mo
tu geſtuq; irriſorio ſubſannamus.ut eos ma
gis ad iracundiam uultu tacito puocemꝰ.qᷓ
tumida potuiſſẽt ĩcitare ↄuitia ĩ᷑ eo nos eſti
mãtes minime apud deũ ꝛeos.qꝛ nihil oꝛe ꝓ
tulimꝰ ꝙ nos notar̃ hoim iudicio aut ↄdẽna
re potuiſſʒ. Ita igr̃ tacere nihil pdeſt. ſi icciꝛ
co nobis indicimus ſilentium: ut qð agendũ
ↄuitio fueꝛat Gq̊ tacituꝛnitate faciamus: adſi

milantes quoſoam geſtꝰ. ꝗbꝰ ⁊ ille quẽ cura

ꝛe noſ oportuit ue hementiore inardeſcat iꝛa
cũdia. Utiq; eĩ tale ſilent ium erit eq̃liteꝛ no
noxium:qꝛ ſic exaggerat ĩ alteꝛiꝰ corõ triſti
