coꝛdis.noſtꝛi ⁊ interne oronis.i.ad ſecretuzʒ
munde oſcientie. ut nos ipſos templum.dei
ſtudeamꝰfaceꝛe. quos deus inuiſere ⁊ in qui
bus maneꝛe dignetur (Et dixit ei)inſtruens
eum ad cautelam futuroꝛum (Ecce ſanꝰ ſae
tus es) dei benefitio((iã noli.i.ñ uelis pecca
re decetero) hot eſt habe uolutatem firmaʒ
ñ peccãdi.quia oẽ peccatum ex uolũtate ſiẽ
ex radice pꝛocedit.deinde ponit ⁊ oñdit qᷓ;;
periculoſa ſit recidiuatio ĩ peccatum dicens
ne deteꝛius aliquid tibi ↄtigat Juel hic uel
in futuro quia ĩ ꝛecidiuãte nouiſſima fiũt pe
iora pꝛioꝛibus.Et iſtud ꝑiculum atte nditur
pꝛimo ex ꝑte dei.quia recidiuans grauiter
peccat ꝓpteꝛ ingratitudinem. ? iõ a deo gra
nius punitur. Secundo attẽdituz ex ꝑte dia
boli. quia ſicut miles caſtrum qð ſemel pꝑdi
dit. ſi poſtea illud recupeꝛat.fortiꝰ mumit ⁊
cauticuſtodit. fic diabolus foꝛtius munit ꝛe
cidiuantẽ.ꝗa ſeptẽ ſpus neꝗores ſe ibi põit
⁊ ad oĩa ſeptẽ peccata moꝛtalia ipᷣm trabit

Teiꝛtio attendit᷑ ex parte hominis quia reci

diuãs facilius poſtea in peccatum cadit. iã
enim ex quadam mala ↄoſuetudine peccare
pro nihilo ducit. In his eꝛgo vbis ſuis innu
it dominus: quod ꝓpteꝛ peccata paralyticuſ
languebat ⁊ quod infizmitas illa ppter pec
cata inflicta fuerat. Un Crir̃. Ubi diſcimꝰ
quod ex peccatis ei nata eſt hec egritudo.
Quia emim ſepius anima in nobis egrotate
inſenſibiliter nos habemus. corpus autem
ſi paruam ſuſcepeꝛit leſionem omne facimꝰ
ſtudium ut ab ifimitate libeꝛemuz ꝓpreꝛea
deus punit corpus pro his que amma oligt.
Cum hbis ⁊ illud diſcimus quod ſi gauez ſu
5 &£

De pꝛobatica piſcina ⁊

ſtineamus penam ꝓ pꝛioꝛibus peccatis dein
de ĩ eadem iciderimus. grauioꝛa paciemur.
⁊ hoc decẽter.qui.n.neq; ſupplitio factus ẽ
melioꝛ.ut ĩ ſenſibus de reliquo ⁊ ↄrẽptoꝛ ad
maius ducet᷑ tormentũ. Si aut hic nõ oẽs ꝓ
peccatis torquẽtur non cõfidamus nihil.n.
nos hic pati ꝓ peccatis.ſignũ ẽ maioꝛis illic
ſupplitij. Cauere ergo debemus ne deũ ĩ pe
nis ↄtemnẽdo tãq; ĩidurati ĩ peccato pmãea
mus.uel ſanati a dño.tanq; igrati ĩ peccatũ
relabamur.ne ꝑꝑ ↄtemptum uel ĩgꝛatitudi
nem deterius nobis ↄtingat.uel qꝛ deteꝛiõeſ
efficeremuꝛ. uel gꝛauiori ſupplit io hic uł in
futuro traderemur. Jeſus g ſcut exteriꝰcoꝛ
poꝛe.ſic interius mente paꝛalyticuzʒ ſanauit
p̊ᷣmonens.ne iteꝝ peccaret ⁊ grauius iudici
um icurreret. Quaſi diceret. Pꝛecedẽs pec
catũ ẽ tibi dimiſſum. ne iteꝝ peccando cõſti
tuas te magis reũ. Quis enumeꝛar̃ ſufficiat
mira ? magna oꝑa dñi.exꝗſita ĩ oẽs uolũta
tes eius:q̃ ĩ materiã laudis ſue.⁊ ĩ uſum ne
ceſſitatis noſtre creauit: Uidit ðus oĩa que
fecerat.⁊ erãt nalde bona.⁊ nihil odit eorũ
q̃ fecit. Solũ peccatũ ꝙ nihil ẽ odit ꝑſequit᷑
⁊ deſtrnit. Un cũ ſex diebus ſolo vᷣbo cũcta
creauit ãnis pluſqᷓ; triginta ad deſtruendum
peccatũ ĩ mundo laboꝛauit. Poc ſolũ ẽ ꝙ ei
diſplicet.ꝙ oculos maieſtatis eiꝰ offẽdit.ꝙ
ipᷣm mitẽ ⁊ ſuauẽ nobis aſpeꝝ ⁊ durũ reddit
boc ẽ ꝙ de angelo dyabolum fecit.ð̊ amico
inimicũ de libeꝛo ſeꝛuũ.de ĩcoꝛꝛupto moꝛta
lẽ ⁊ coꝛꝛuptũ.de beato miſeꝝꝑ.de ciue exulẽ
⁊ eiectũ.ð filio ðᷣi filiuʒ dyaboli.hoc ẽ ꝙ nũ
qᷓ; ipunitum ẽ relinquendum.(Tunc abijt
ile homo) ad publicandum xpi vrutem (⁊
nũciauit iudeis.qꝛ ieſus eſſʒ ꝗ fecẽ eũ ſanu)
Ecee nunc in mente ſanatus. fide cognouit
dnm. ⁊ eo noto nõ ẽ piger ĩ ãnüciando illum
Unñ Aug. Nunc ãt ille poſteaqᷓ; uidit ieſum
⁊ cognouit eum ſalutis ſue auctoꝛem.nõ fu
it piger in euangeliʒando que uiderat. Iſte
ergo nũciauir ſalutem ut ſequatur:ſʒ illieõ
pꝑſequũtur. Anõ ſeꝗtuꝛ(Pꝛopteꝛea ꝑſeque
bantur iudei ieſum tanqᷓ; uiolatoꝛez legis di
uine )ꝗa hoc faciebat ĩ ſabbato.agens ↄtra
deum.ꝗ requieuit ĩ eo opinantes quõ inihil
penitus eſſet in ſabbato faciẽduzg: ſed ab oĩ
oꝑe hoĩum uacandum quãtũcũq; ſit utile ⁊
diuinum. Male de ſabbato inteiligebãt ꝗa
boiem in ſabbato ſanare. ac pietatẽ ? miſe
ricordiã exercere. peccatum eſſe putabant
Judei ꝑſe uebantur xpᷣm. opus eius bonuʒ
Nuertentes in maluʒz ⁊ adhuc multos hñt ſe
quaces frequẽteꝛ ſeruos xpᷣi ꝑꝑ opus bonus
moleſtantes. Cum ergo aꝛguerent eũ ⁊ mur
muꝛarent de hoc ꝙ in ſabbato operabat᷑ ex
cuſans ſe ait illis.(¶ Pateꝛ meus) qui ẽ in ce
lis quãuis i ſabbato ceſſauerit ab omni ope
re cꝛeationis diſpoſitionis ⁊ ornatus tamẽ (
uſq; modo operatur) gubernando ⁊ inſtau

paꝛalytico.

ꝛando quod coꝛumpitur in oper̃ ⁊ pꝛopagã
do ⁊ ꝑ hoc non ſoluit ſabbatum ergo cum (¶
⁊ ego opeꝛoꝛ)reſtaurans ⁊ repaꝛans coꝛꝛup
ta ⁊ ſanans infirma non ſoluo ſabbatum ſʒ ĩ
opando me pr̃i eonformo ⁊ ſicut a pꝛincipio
creando diſponẽdo ⁊? ornando oꝑatus ſũ cũ
ipᷣo.ita facio ⁊ mõ. Ac ſi dicat ñ tm̃ ſex die
bus pᷣmis.ut putatis oꝑatus ẽ pr̃ meus crea
tuꝛas nouas ↄdẽdo.⁊ ꝓducẽdo a quibus re
quieuit/die ſeptimo.ſed uſq; modo ⁊ ſempeꝛ
uſq; in fineʒ continue operatur in eſſe cõſeꝛ
uando ⁊ gubernando.ut cõdita permaneãt.
MNon ſolum eniz deus omnia fecit. ſed ⁊ fac
ta ne deficiant in eſſe conſeruat.ita ꝙ ſi ſe ẽ
bus ſubtraheret.⁊ eas manu regiminis non
retineret ſicut de nihilo facta ſunt ſic in nihi
lum uniuerſa tendeꝛent ⁊ deflueꝛent. Unde
ſic deus itelligendus eſt ꝛequieuiſſe ab omĩ
bus operibus ſuis.ut iam nullam nouã cꝛea
turam condeꝛet.non ut ↄditas ↄtinere ⁊ gu
beꝛnare ceſſaret:cuz quo in cunctis paꝛiteꝛ
⁊ ego operatus ſum ⁊ opeꝛoꝛ:ga ſum ueꝛbũ
patris.peꝛ qð omnia facta ſunt ⁊ conſeruãt᷑
in eſſe.⁊ ergo bonum ẽ ꝙ ago.nec miꝝ ſi ho
minem in ſabbato ſano.qui deus cum patꝛe
oĩa ſemꝑ oꝑoꝛ. In nullis.n.que fiunt.opera
tio mea deeſt opeꝛationi pr̃is:ſʒ in omnibꝰ
ſimul ego.cum pr̃e oꝑoꝛ.cum diuina poten
tia nihil niſi per ſapientiam ſuaʒ faciat.Si
g me in aliquo quod ꝑ me factum ſit repᷣhẽ
deꝛe preſumitis:repꝛehendite ⁊ deum prem
paꝛiter mecum opeꝛantem. cuius uos popu
lum peculiaꝛem eſſe iactatis. Ubi ⁊ Augu.
Quomodo ipſe pater ⁊ filius inſeꝑabiles ſt᷑
ſic ⁊ oꝑa pr̃is ⁊ filij inſepeꝛabilia ſunt:non
tantum patris ⁊ filiij:ſed etiam ſpũſſancti:ſᷣ
cut equalitas ⁊ inſeꝑabilitas eſt perſonarũ
ita etiam opera inſeperabilia ſt. Pec Aug.
Pinc auteʒ totius trinitatis opera indiuiſa
i. cõia eſſe dicuntur.quia quicquid poten
tia geꝛitur.idem ſapientia moderatur.⁊ bo
nitate conditur. Unde bene in his que faci
mus.uuel deuʒ facere exoꝛamus. commemo
rationeʒz teinitatis facimus diaentes. n no
mine patris ⁊ filij.⁊ ſpirituſſancti uel in no
mine ſancte ⁊ indiuidue trinitatis.ut ſicut
peꝛſonarum indiuiſa eſt operatio.ſic ⁊ earũ
ſit inſeperabilis inuocatio.t ſic xpᷣs excuſa
tur in ſabbato opeꝛando. Sed quia ex hac
excuſatione ſeꝗtur ꝙ 1xpᷣs ſit equalis deo pa
tri iõ ex hoc ueꝛbo magis perſequebamur
eum tanquam blaſphemum qꝛ biaſphemia
maius peccatum eſt. ⁊ acꝛius punit᷑ in lege
quã uiolatio ſabbati. Unde ſubdituꝛ¶ Dꝛop
teꝛea eꝛgo agioidet aui diõi animo.⁊ ſer

uentiori zelo.quã prius pro opeꝛe ſabbati C

querebant iudei interficere eum quia nonio
lum )ut eis appaꝛebat(ſoluebat ſabbatum:
ſed ⁊ patrem ſuũ)natuꝛalem ⁊ ſibi ↄſubſpan

cialem (dicebat deumnon ut nos qui adop

4

———

liſe ſr eficaciſimun.
bſo hor lolct nn⸗
lum aodniten ſan .
run ſucteinen lohued.
glos ijtelinonio int uu
uo ijteltnonio ſunt tui
itelinonio polſune guatrn
leeruentats pemonſtnutio
putio ueritatis immobilitas.
lentus demonſtrano auten :
hunnen igle enin Jobannes
niſeritgaem magsommiba
aadamtecttnonum perbih⸗
neritatt Ahrico.den anic u
Urnatio fedn der dhern ſe
eni cecosilluninauin ames:
loru reſolni, denoniafegai⸗
cltaujt hec opera teſtnmon
hanr, Annobllitas vatedan
Putnio, aul leſtinonii peib⸗
lot gains auc ra eſt in ba
gochriſonanſigno il
e erſciptes gue nenm
eoci nſuſu uenianis ror
ne ein legsgne datze

e gago. ec mir f ho
o.ul vensg cymn pone
is gue funt per
i ris Sin omnib?
,clim dliuina poten
amn ſuaz faciat, Gi
e ſactum ſit rephẽ
ndite t deum pfem
n culus uos popin
tatis, Vort Buge.
flluus inſepadlesſt
eperad n ſunn N
zd etiamn haͤſlancni
Wäras eſt perionerd
eradliaſi. der Ang
rinitatis opera indiuiſs
r quia quicquid poren
bientis noderttun, .
gebene in hiogbe ſen

=—

—

— —

— —

Pꝛime partisꝰ

tati patꝛẽ nocamus eum:equalem ſe faciẽs
oſtendens deo.ꝑ equalitatem natuꝛe ⁊ po
reſtatis.quõ illi blaſphemiam eſſe dicebant
Lum enim eum tantummodo homineʒz puta
ꝛent imponunt ei quod rapinã faciat ſe equa
lem ðᷣo.quaſi non eſſet.cum reuera eſſet tał
quia ipſe peꝛ naturam natus eſt ei equalis
uo quippe cꝛimina ĩ lege moꝛte punita fue
runt.ſcilicet crimen ſolutõnis ſabbati.⁊ ma
gis crimen blaſphemie.⁊ hec duo ei impone
bant. ⁊ propteꝛea eum occideꝛe queꝛebant.
t quia excuſauit ſe de pꝛimo. Cõſequenteꝛ
excuſat ſe de ſecundo.probans ſe eſſe filiuz
dei ⁊ equalẽ patꝛi. Et ne iudei diceꝛent.tibi
non credimus nullus enim ſibi teſtans dignꝰ
eſt fide.ideo ad confiꝛmatõm propoſiti. mal
tiplex inducit teſtimomũ.ſcilicet Joanniſ ⁊
operum. ac patris ⁊ ſcꝛipturaꝛum. Dicit 6G
Si ego teſtunonium perhibeo de meipſo te
ſtimonium meum non eſt ueꝛũ)ideſt efficax
ſecundum reputationem ueſtram. quamuis
in ſe ſit efficaciſſimum. Unde ſecundum Cꝛi
ſoſto.hoc quod dicit. non eſt uerum: nõ quã
ꝛum ad dignitatem ſuam ſed quantum ad il
lorum ſuſpicionem loquebatuꝛ. Nota ergo
quod in teſtimonio ſunt quattuoꝛ teſtes filij.
quia in teſtimonio ſunt qttuõ teſtes filij.ga
in teſtimonio poſſunt quattuor ꝛeperiri ſci
licet ueritatis demonſtratio. ueritatis confir
matio. ueritatis immobilitas.⁊ ipſa ueritat᷑
ueritas. Demonſtratio autem fiebpat per Jo
hannem. ipſe enim Johannes ad quẽ iudei

miſeꝛũt. ⁊ quem magis omnibus fide dignuzʒz

putabant teſtimonium perhibuit.non ſidi ſʒz
ueritati Ihriſto. ſicut amicꝰ ueritatis. Con
firmatio fiebat per opera foꝛtiſſima. quod
enĩ cecos illuminauit.auꝛes apeꝛuit.ora mu
torũ reſoluitdemonia fa gauit mortuos ſuſ
citauit.hec opera teſtimoniũ chriſto deribe
bant. Immobilitas patebat peꝛ atte atõm
patris.qui teſtimoniũ peribuit de chꝛiſto.qꝛ
uox patris audita eſt in baptiſmo ⁊ in mõte
ipio chꝛiſto tranſfigurato. Ueritas autẽ oñ
ðᷣbat᷑ ex ſcꝛiptuꝛis que mentiri nõ poterant
eo quð a ſpiꝛitu ueritatis proceſſerunt.ſ. crip
ture enim legis que data ẽ per Moyſen ⁊ ꝓ
phetarum perhibent de chriſto teſtioniuʒ.
Et ſic penes hec quattuor q̃ omne teſtimoni
um vitatis fulciunt. .iſta quattuoꝛ teſtimõia
accipiuntur. Et quamuis eſſent peꝛ tot inco
tradicib lia inducti ⁊ conuicti teſtimonia/xa
men nolebat cꝛedeꝛe in eum. Unde dicit (⁊
non uultis ueniꝛe ad me) . peꝛ fidem.i.ñ uul
tis credeꝛe in me. ⁊ a me queꝛeꝛe ueꝛaʒ ſalu
tem ex ſola malitia ueſtre uoluntatis: ga ni
bil aliud impedit uos.niſi odium cotra me.⸗
conceptum a uobis non uultis inquam cꝛeð
re in me(ut uitam eternam habeatis Inunc

in ſpe ⁊ in futuꝛo in re que habetuꝛ per ſdez

formatam caꝛitateita nec uezitas uos Zuin

Caplz. lxxviij.

eit. nec promiſſio uite uos tꝛabit Deinde ꝛc
darguit eorum duritiam ⁊ tarditateʒ ad cꝛze
dendum dicens C. Ego ueni in nomine ⁊ ad
bonorẽ (patꝛis mei Jut per me pater glorifi
cetuꝛ ꝙ patz peꝛ pꝛedicta teſtimonia ⁊ nõ ac
cepiſtis me.nec ĩ me cꝛeditis: ſed magis pſe
quimim.ga dilectionem dei non habetis. Et
inde pena peceati uobis hec eꝛit quia aliũ.i.
antichꝛiſtũ in nomine ſuo uenientẽ.i.ñ hntẽ
pᷣdicta teſtimonia.⁊ ſuã gloriã ꝓpꝛiã q̃rẽtezʒ
accipietis ꝓ xpᷣo.⁊ vo deo ut vᷣʒ apłʒz credant
mẽdatio ꝗ noluernnt credeꝛe ueritati qᷓſ di
ceꝛz. Quia ñ accepiſtis me.i.qr ñ credidiſtis
me eẽ xpᷣm. ̊ pena infligetuꝛ uobis.ut decep
ti ꝓ xpᷣo antixpᷣm recipiatis. De: hoc arguit
ꝙ; iuipᷣ mi erũt ꝗ ad antixpᷣm ↄuetẽt᷑. Juði
eĩ ĩ fine antixpᷣm rcipiẽt ⁊ tẽplũ ei faciet.qꝛ
faciet ſe cacũcidi.⁊ dicet ſe eis ꝓmiſſuʒ ⁊ ei
adheꝛebunt.quouſq; eius falſitas detegat ꝑ
Enoch ⁊ helyã.ſᷣm Aug.ãtixpᷣs ceꝛemonias
legis tẽptabit reſtauꝛaꝛe.ut euãgeliũ ſoluat
q̃ ꝛes iuõos eũ ꝓ xpᷣo reciꝑe ſuadebit. Deide
cãm ifidelitatis eoꝝ ſubdit.qꝛ gloriã hũanaʒ
abĩuicẽ accipiẽtes ⁊ acceptates.i.ex ſuꝑbia
bãanũ fauoꝛẽ captãtes.glłiã q̃ a ſolo deo eſt
.i. huilitatẽ q̃ ẽ va gloria ł gloriã celeſtẽ ñ q̃ᷓ
rebãt.Nõ g qr ñ ẽ aꝑta ueritas.non credunt
ſz qꝛ ſupbia eos excecat.ꝗ laudãi.⁊ ſe ſr̃ ali
os offerr oſyderat. Joõ em̃ in xp[j creder̃ ñ po
teꝛãt.qꝛ cũ ſuꝑba mẽs eoꝝ głiã ⁊ laudẽ appe
teret.⁊ ſeſe ſuꝑ alios effeꝛret. reputabant in
gloꝛiã ⁊ öde cꝰ ĩ xpᷣm cꝛeder.ꝗ abiectꝰ ⁊ pau
peꝛ uiõbat.⁊ iõ ei czeder̃ ñ porterãt.ſʒ ille in
eũ credeꝛe pᷣt qui cõ hñs humile.ſoliꝰði głia
q̃rit.⁊ ei placeꝛe appetit.Ex q apparz mł
tu piculoſa eſt inanis gloria. Uñ Crip. Nihil
ita defoꝛmat aĩam ſicut głiam deſydeꝛar̃ tre
nã ñ ei ẽ poſſibile ꝗ hãc gioriã amat.gloriꝗ
q̃rere cꝛucifixi. Unde dicit ⁊ Tullius quod
cauenda eſt hominũ gloꝛia que aufeꝛt anmi
libeꝛtatem pꝛo qua magnanimis uiꝛis om̃is
dehei eſſe contentio.Et ideo ſecunaum glo.
magnũ uitium eſt iactantia ? humane lau
dis ãbitio q̃ ð ſe eſtimari appetit quod ĩ ſe ñ
habet ⁊ gloꝛiam ſuam ñ dei qrit. Ecõtra vo
magna uiꝛtus ẽ humilitas q̃ ſe nihil rputat?
ſolius dei gloriam q̃ꝛit eiq; ſoli placere appe
tit. Pec ẽ t cã cuꝛ madata ði nñ impleamus
quia non humiies ſed ſupeꝛbi ⁊ ambitioſi ſu
mus.pꝛeſumentes de induſtria ⁊ uiꝛibus /no
ſtꝛis.ut ad ea implenda nequaquã humilia
ri poſſimus. Uel hoc impediuit iuðos a fide
chꝛiſti ĩ paꝛte quia ſolum attendebant ⁊? ad
huc intendunt ad gloriã ⁊ exaltationem tem
poꝛalem dãdam eis peꝛ meſſyam. uidebãt ãt
xpᷣm paupeꝛẽ ⁊ abiectũ.⁊ ideo nõ recepeꝛuᷣt
eũ ñ attẽdentes ſcꝛiptuꝛas ꝓphetaꝝ.q̃ de eiꝰ
pauꝑtate ⁊ abiectõe loquuùtuꝛ gloria at ⁊ ex
altatio q̃ ꝑ xpᷣm danda ꝓmittit illa ẽ gloria
celeſtis.quã ñ ĩtelligebant.⁊ iõ gioꝛiã que a

à

De arboꝛe infꝛuctnoſa e

ſolo deo eſt non queꝛebant ⁊ pꝛopter hoc in

infidelitate pꝑmanſerunt. IJpᷣe ſolas põt xpo

paupꝑi ⁊ abiecto credere ꝗ non ꝓpᷣam ſʒ dei
gliam querit. ubi ð uitio uane:⁊ huane glo
rie.ſic dicit Beda. Poc ãt nitiũ caueri meli
us non poteſt qᷓ; ut ad ↄſcias noſtras redea
mus noſq; puluereʒ eſſe ↄſideremus.⁊ ſi ꝗqd
boni nobis ineſſe dephendamus. non nobis
ſʒ deo aſcribamus.h̊ Beda. Ubi ⁊ Cripᷣ. Ua
nam gloꝛiam fugiamus oĩ ſtudio. Et qualłr

eam ſuꝑabimus:ais.Si ad aliam reſpexeri

mus głiam q̃ᷓ ex celis ẽ.a qua eijcere nos h;
cogit.q̃ igitur nobis ſpes erit ſalutis cũ iuſſi
eſſe ab his exteꝛi q̃ hic ſunt exteꝛi a celis ſu
mus ⁊ eoꝝ que illic ſũt? Quid hac inſenſibi
litate ðteꝛius fiet unquã.cũ ſᷣm unamquãq;ʒ
diem ea q̃ iudicij ea qͥ regni audiẽ᷑tes.eos ꝗ
ſub Moe ⁊ in zodomis erant imitemuꝛ expe
ꝛientia reꝝ expectantes omnia diſcer̃.Et ni
mirum pꝛopteꝛ hoc omnia illa ſcripta ſunt.
ut ſi ꝗs futuris decredit.ab his que facta ſt
manifeſtam ⁊ de futuris ömõſtratõem acci
piat. Vec igituꝛ intelligentes ⁊ pᷣterita ⁊ fu
tura.parũ ſaltẽ reſpiremꝰa difficili ac ᷣuita
te ⁊ aliquã aĩe faciamus rõem.iuut ⁊ pñtibuſ
⁊ futuris pociamur bonis. PHec Cꝛiſ.
Oꝛatio.
Ole ieſu xpᷣe ſana me languidũ lõgo
d Ylanguoꝛe male uexatum. ⁊ ꝑalyticũ
diutino coꝛꝑe boni grauatũ.da mihi
ut ſurgam recedẽdo a peccato.ac tollã gꝛa
batum poꝛtando onus pnie ꝓ eo ⁊ ambulez
ꝓficiẽdo ĩ bonũ.⁊ ð bono ĩ melius.⁊ eũdo ð
vtute ĩ vtutezʒ. ſanus quoq; factus tuo bene
ficio ſtudeã a peccatiſ abſtiere oceteꝛo ne ðᷣ
teꝛius mihi aliꝗgꝗ ↄtingat uel hic uel ĩ futu
ro.da mihi ẽt bone ieſu ut te humilẽ ſeq̃ns
humanã ⁊ terrenà głiam ↄtẽnam. ac lauda
ꝛi ⁊ me ſuꝑ alios offerre non cupiam.ſʒ tui
ſolius gloꝛiam queram ⁊ tibi ſoli placer̃ ap
petam Amen.
De arboꝛe ĩfructuoſa:⁊ mulieꝛe curuata.
Capłm. lxxix.
XTrelictis illis ĩ icredulitate ſua.
* iteꝝ abijt ieſus ĩ galileã. Cuũq; ibi
manetet ⁊ doceret.adrant eo tpᷣꝛe
gdam iudei nunciantes xpᷣo qð py
Iatus quoſdã ð galileis.ſ.uigĩti uiros dũ ſa
crificarent.⁊ in actu in ſacrificijs occupati
eſſent.inteꝛfecit ⁊ ſanguinẽ eoꝝ eum ſacꝛifi
cijs miſcuit)qꝛ morte cum ſacrificijs currẽ
te. ſanguis ĩterfectoꝝ cũ ſanguine ſacrifitio
ꝛum mixtus fuit.ſᷣm Cyrillũ.iſti eꝛãt ſeq̃ceſ
dogmatũ iude galilei. cuius mẽtõezʒ Tucas
ĩ actibus apłoꝛuzʒ facit.ꝗ dicebat ꝙ illicitũ
erat iudeis cognoſcere aliquẽ dñm pᷣter de
um. ⁊ multi ↄſẽſerũt ei.ĩtm̃ ꝙ phibebãt ob
latões ſtatutas a ppło fieri p ſalute romani
ĩperij ð quo pylarus ĩdignatus uenit ſuꝑ eoſ
ſacrificãtes ᷣz ritũ ſuu.⁊ iteꝛ ipas uictimas

mnlieꝛe cuꝛuata.

quas ritu legis ſe offeꝛre putabant.eos oeci
dit.ita ꝙ ſanguis offerẽt iũ oblatis uictimis
miſceret᷑. Uñ orte ſunt inimicitie ĩter ipum
⁊ herodẽ.qꝛ galilei ð herodis põtate erant.
Et qꝛ aliꝗ ð uulgo illã occiſionẽ ſubitã ⁊ oꝛ
ꝛendã hoꝛꝛibilibꝰ peccatis ipoꝝ occiſoꝝſipu
tabant.credẽtes iuſtiſſime eos talia paſſos
eſſe.narꝛauerunt h̊ ſaluatori.uolẽtes ꝑcipe
ꝛe ꝗd ei ſuꝑ hoc uideret᷑.dñns aũt nõ negat
ſz ponit eos pctores fuiſſe.⁊ ꝑꝑ hoc piiſſe ñ
tñ aſſerit talia eos paſſos eſſe tanqᷓ; peioꝛes
non pacientibus.qꝛ talis moꝛs non ẽ aꝛgum̃
tů ſufficiẽs ꝙ grauius peccaſſent ceteris oĩ
bus:ga fꝛequẽter deus peccata minus gra
uia punit in pñti uita.⁊ gꝛauioꝛa poſt uitaʒ
pnñtem diffeꝛt gꝛauius punienda. Miſtice
pylatus.ſignat dyabolum.ſꝑ aĩias occidere
patũ.ſãguis expᷣmit peccatũ.⁊ ſacrificia bo
nas actões.galilei ꝗ ĩterpᷣtantur trãſmigrã
tes.ſignãt huius mòi uiatores.mors quoq;
iſtoꝝ corꝑał ſignat ſpũalem mortẽ eoꝝ ꝗ nõ
pure offerũt ſacrificia. Pylatus ergo ſagui
nem galileoꝝ cuʒ ſacꝛificijs eoꝝ miſcet.qñ
dyabolus pꝛeces elemoſynas.ieiũia cetera
qꝙ; bona oꝑa fideliuʒ uel mortifera carnis ⁊
ſanguinis delectatõe uel odij meditatõe uł

inuidie furore uel humane landis ambitõe

uel ſiniſtra intentõe uel alia qualibʒ nepha
ria peſte ↄmaculat.ut qᷓ;uis oblata dno uið
antur.nihil tñ ꝓſint offerentibꝰ.ſed potius ĩ
terdum fiant ĩ peccatum. de iuda enim qui
inter ſacꝛificia poſtus ꝓditõem dominici ſa
guinis cogitabat.ſcꝛiptuʒ eſt. At oro eiꝰfiat
ĩ peccatum (ſt ait domĩus eis qui hec ſibi
nunciabant:iudeos) nõ minus illis galileis
ſceleꝛatos(⁊ niſi ð peccatis penitueꝛit.ſimi
liter in coꝛpoꝛe ⁊ anima perituros)).Sola
enim penitentia liberat a peꝛiculo:quia eſt
ſecunda tabula poſt naufragium. Illi qui
dem galilei non ſolum quia peccatores fue
runt.ſed ⁊ in teꝛꝛoꝛem alioꝛum puniti ſunt:
Auia frequenteꝛ monentur homĩes ad peni
tentiam ex morte alioꝛum hoꝛꝛida ⁊ repen
tina. Unde Crivᷣ. In hoc autem oſtendit q;
illos permiſit talia pati.ut uiuentes alienis
peꝛiculis territi fierent heredes regni.

Quid igitur dices.ut melior ego fiam. ille

punitur: Non ideo:ſʒ punit ur quidem ppter
alia crimina. fit uero ex hoc uidentibꝰ ſalu
tis materia. deinde ponit aliud exemplũ de
decem ⁊ octo hieꝛoſolimitis.quia dũ edifica
rent quandam turꝛim in ſyloa ſubito cecidit
ſupeꝛ eos ⁊ oppreſſit.punitiqʒ ſunt inſtru
mento ſue offenſionis. quam ꝛuinam aliqui
imputabant enoꝛmitati peccatorum ſnorum
ð quo ſimilem ſententiaʒ dicit chriſtus ſicut
⁊ de pꝛimo exemplo ſupꝛadicto.Unð Beda.
Illi etiaʒ hieꝛoſolimite a ꝛuina tuꝛꝛis op
preſſi.ſignificant.iudeos:qui penitere nolue
rint cum menibus ſuis eſſe peꝛituros.illa

pe ucebt ni
c.qui iſ nihil coylta
multitudiis Er hllisc
ſolereyt Mone cute .
nio, tnen iuim
mitrenvoAc ſercoru imitt
bhomimtom peccatorut
lo gue ſolen hu nlit
tmit homines ge peccatis
liſſe eul ores pfecerun.
neruerunt del e ager T un
li ur cuid arbores d uites ſt
gdem fncole alie uero in
ſo altores ſun pelani 1 ſa⸗
tuiuſtider dig eſt ardor uin
liusq lli exeodlere didernn
Bec heuimunnistermi
tibus fructus i inuenitmn
penam quom ei dominus
ſeg, Tertioit dominus
Oulla naturom genenig hn
ſidlege id gen ewectn
inloregtiſut, Seg
uumſend ienſe cöguerit
Pr wopmentes ner inſpfrar
igſtrerhcegtn erndii⸗
Pc. rcikein de⸗

ug netſera inh:
ualocjnen ntt ij
mane loudis anbloe
aluuali nyßn
Eus oblata Ofo i
ſrentib ſec potins i
mn, ge inda enin gui
paͤſtöem dominici ſd
iiz eſt. Arord eb fiat
ming eis eoi hetſſi
nominns Dis galeis
eccaris penitment, n
Nima periturde) Dolg
dera Apencloiguigeſt
ſt naufragium⸗Iliqui
Nun qria eteith ep ſie
Nen alitumn punit ſunt:
onentur bonies e hen
glioumn borꝛida 1 reyen
bpoc anten oſtendnd⸗
gtiunt ninenes Kient
erent beredes legt⸗
izpunitur gnidenſnit

ero er doc nidentin lu

iun 6
it ind eenni
ie lnits letichi,
muminſfion ſbintn
neft Duniic, e
ſonis qus nnrmnn

oꝛmitatt bet Nire ſcul

ur meliot egoſian ſſe

Pꝛime partis

tuuꝛis ſignat illũ q ẽ turris fortitudĩs:q̃ meꝛi

to ẽ in ſyloa q̃ in᷑pretatuꝛ miſſus.ſignat enĩ
eum qui miſſus a patre uenit in mondũ .qui
oẽs ſupeꝛ quos ceciderit cõterat.hec Beda.
Supꝑ quo dixit eis ſiłitudinẽ ficulnee fructũ
non facientis ⁊ terram inutiliter occupatis
quã dñs uinee ſuccidi uoluit.quia tertio an
no fructum in ea queꝛens.non inuenit.ſed a
cultore uinee circa eã fodeꝛe.⁊ ſtercora mit
tere uolente ꝛogatus ẽt ipſo anno tertio ꝓp
teꝛ ſpem emendationis dimiſit,. ↄcludens qð
iudei ſiliter eſſent pᷣſcindendi de uita preſen
ti ⁊ puniẽdi niſi fructum penitẽtie ⁊ bonoꝝ
opeꝛum faceꝛent. In hac ſimilitudine quan
ta ſit dei patia.quãta ſit hominis negligẽtia
manifeſtat. Ficulnea plantata in uinea eſt
ſynagoga eꝛecta ĩ domo iſꝛael ⁊ plebe iudai
ca Tꝛes ãni uiſitatõis ſt᷑ legis edicta ꝓpheta
rum ↄteſtationes. ⁊ coruſcantis euangelij g
tia.in quibus deus queſinit fꝛuctum bonoꝝ
opeꝝ a iudeis.⁊ non ĩuenit niſi in ualde pau
cis.qui qſi nihil cõputabãtuꝛ reſpectu tante
multitudinis.Et q́;uis cultoꝛes eiꝰ circa illã
ſoderent ligone acute inuectõis eam humili
ando.⁊ terrorem diuinoꝝ iudiciorum ſibi in
mitrendo.ac ſterc ora mitterent. feditatem ⁊
abhominatõm peccatorum ſuoꝛum ei oñdẽ
do.ꝑ que ſolent humilitas ⁊ cõpunctõ ſuſci
taꝛi ⁊ homines de peccatis ſuis peniter̃ paꝝ
tamẽ culroꝛes ꝓfecerunt. iõ iudei ſuccidi
meruerunt. Dei ẽt ager uinea mundus di
ciur cuiꝰ arbores ⁊ uites ſt᷑ homines ⁊. alie
qdem fꝛuctuoſe alie ueꝛo infructuoſe. Puiꝰ
vo cultores ſunt pꝛelati ⁊ ſaceꝛdotes. Sed ⁊
cuiuſlibet aĩa eſt arboꝛ. uinea ort? ⁊ ager il
lius ꝗ illã excolere habet ut fꝛuctus faciar.
Sed heu ĩ multis terram inuriliter oceupan
tibus fructus ñ inuenituz. ⁊ ideo timer̃ hũñt
penam quam ei dominus non ↄminat. Unñ

greg. Tertio ãt dominus ad ficulneaʒ uenit

quia naturam genetis humani ante legem:-
ſub lege.ſub gra expectando admonẽdo ui
ſitando requiſuit. Sed tñ ĩ tribus ãnis fꝛuc
tum ſe nõ ĩuemſſe cõqu eritur qꝛ quorumda
praueꝝ mentes nec inſpirata lex naturalis
corrigit nec pcepta erudiũt. nec ĩcarnatiõis

erꝰmir acula ↄuertãt. Sʒ cũ tiore audiẽ duᷣ 6*£

ꝙ dr. Succide eã ut ꝗd terrã occupat: Unꝰ
quiſq; eĩ iuxta modũ ſuũ.ſi fructũ bone opa
tionis ñ exhibet. nelut infructuoſa aꝛboꝛ teꝛ
rã occupat Pec Greg. Cultores vᷣo ſunt qui
ficulne pᷣſunt ⁊ eiꝰ curã gerut uel ſancti cui.

intra eccłiam oꝛant pro eis ꝗ extꝛza eaz ſunt

ꝗq omnes iterpeilãt dñm pro ficulnea: dicen.

tes. dñe dimitte illã hoc anno.i.tꝑe iſto ſub.
gra.uſq; dũ fodiam circa illã excollendo 7
uitia rphẽdẽdo. æ mittã ſtercõa ꝑ fetorẽ pec
catoruʒ ad pniaʒ ſi uſcitãdo. Circũfoder̃ eim
eſt hũilitatẽ pnie ⁊ pacientiã docer̃ foſſa na
q; eſt humilis terra.ſterc us autem ſordes ſt

Caplz. xxix.

⁊2 memoꝛia pctoꝝ ⁊ fructũ dãt.Quid eniĩ ſteꝛ
cor̃ ſordidius.⁊ tñ ſi bene utaris ꝗd fructuo
ſius: Uñ Grego.Ex ſtercore igr̃ ad fructũ re
niuiſcit arboꝛ.qꝛ ð ↄſideꝛatõe pct᷑i ad bõa ſe
opa reſuſcitat. Uel foſſio ẽ pc toꝝ r᷑̃rognitio
peccator enim pct᷑a ſua cooꝑit.ſʒ fodiẽdo ui
debit abbominatõm peccatoꝝ. ĩde eꝛube
ſcet. Stercoratio ãt ł fimi appoſitòõ eſt mor
tis recoꝛdatio. in morte enim hõ ſtercꝰ effici
tur ⁊ putredo.ipſa nãq; mortis memoria a
pc ro pᷣſeruat ĩ bono ope ſolicitat.⁊ gram ði
ↄuerſat. Per oarborẽ ẽt fiſci moralit᷑ pt ẽli
bet ꝑſona in eccleſia dei ad fructificandum
plãtata ſignari ⁊ ꝑ tres ãnos ĩ ꝗbꝰ ñ fac̃ fru
ctũ iuuẽtuſ ⁊ etas media.⁊ ſenecta ĩtelligiꝓ
pter ꝙ meruit ꝑ mõtẽ ð pñti uita ſuccidi..
cultoꝛez ãt angelus cuſtos huius hoĩs acci
pit᷑.ꝗ ꝛogat ut adhuc ĩ ſenio uiuer̃᷑ dimittat
nt p eiꝰdiligẽtiam ciꝛca talẽ hoĩiem ſe emẽ
det ⁊ fꝛuctificet.alioqui ſuccidat ⁊ in ignezʒ
mittat᷑. Põt ẽt moꝛalit᷑ arboꝛ fici.dici reli
gio.quã dñũs eiꝰ ꝗ eã ſeꝛuat.ſ.xpᷣs habehat
plantatã ĩ uinea ſua,id eſt ĩ eccleſa.ſ.p An
toniuʒz. p Benedictũ ꝑ Auguſtinũ.⁊ uenit q́̊
2c̃s fꝛuctũ.ſ.2ꝛeligiõis ⁊ ſanctitatis ꝓfectũ ĩ il
la.ſ.ligiõe.⁊ ñ iuenit niſi folia tm. ⁊ nibi ð̊
ueritate ꝛeligionis preteꝛ uerba ⁊ exterioꝛẽ
habitum. Dixit autem ad cultoꝛem uinee. ſ.
ad cetum prelatoꝛum ? doctorum. quorum
offem̃ eſt ſarmenta amputare. ſpinas euelle
re. æ ceteꝛa huiuſmodi faceꝛe. Ecce tꝛes ãni
ſunt.ſ.tempus Antonij bñdicti ? Auguſtini
ex quo uenio qꝛens fꝛuctum.ſ.niꝛtutum ⁊ o
peꝛum ⁊ ñ ĩuẽio illnm mmis enim pꝛope uiã
mundum ezat. ? iõ ſꝛuctus uſq; ad matuꝛi
tatem ? finem ſeruare non poterat. Sed ꝛe
uera oĩ religioſo timoꝛ incutituꝛ.cum hbic di
citur. Succide g llam id eſt ſuccidẽédam ã
nuncia. quia eſt infꝛuctuoſa. Ut quid terraʒ
occupat ⁊ tempoꝛalibꝰ ntituꝛ quia locũ quẽ
tenet operibus bonis nõ exercet. Ut ei dicit
Augu.peccator non eſt dignꝰ pãe quo ueſci
tur. Et ꝛeſpõdẽs patus.qꝛ prelati debent ſe
opponere ꝓ ſubditis dixit. ſcilicet orâdo pro
eis dñe dimitte illã ⁊ B ãno. ſ. ut pemteat ⁊z
fructificet. Sed heu.ſ.cõceſſo/ſpacio pẽiten
tie multi abutuntur in ſupeꝛbia ſe non emẽ
dando. Uſq; dum fodiã circa illam. ſcilicet
p incꝛepatõm humiliãdo ⁊ ob amoꝛem teꝛe
noꝝ reuocando.ꝗ enim fodit terrà extꝛs hit.
foſſam id eſt humilitatem facit.⁊ mutam
ſteꝛcora.ſ.maleꝶ que facit abhominationẽ
7 feditatem utilitatem ad memoriã ꝛedu
cẽdo. Sunt tamen multi qui nec ſic pẽitere.
uoluit: ſed murmuꝛant contra illos qui eis
peccatoꝝ ſuoꝛus abhominationẽ ad memo
ꝛiã ꝛeducũt ſiue ĩi pᷣdicatõe ſiue in lectõe ſine
i correptõe.ſiue ĩ accuſatione. ⁊ 1õ timdũ ẽ
eis ne ſuccidãt᷑ qꝛ aꝛbor que ñᷣ fecit fructuʒz
bonũ excidet᷑.⁊ iĩ ignẽ mutet᷑.Cres euã ãni

De arboꝛe infꝛuctnoſa ⁊

poſſunt ſignificaꝛe trig nota ↄmunia omni
religiõi.ſuꝑ ꝗbus dns quẽlibzʒ noſtꝝ inteꝛo
gabit cũ exactõe magna.quũo tuerit obſeꝛua
ta ſʒ timẽdũ mult᷑ ne iſta uota iueniat frac
ta ' male obpᷣnata-Aultoꝛ ẽt huiꝰ ninee põt
ipᷣa 26 eſſeq̃ qʒ fode cuca ↄſciam ſuã in fa
ciẽdo foueã huilitatis ⁊ ipaz euacuando ab

oĩ appetitu mõi huiꝰ.⁊ dʒ mittere ciꝛca illã

ſtercoꝛa ↄſiderãdo huiꝰ mõi miſeriaʒ qꝛ oĩa
mdana ſ̃m apꝑlm ñ ſunt niſ ſteꝛcoꝛa ⁊ iſtoꝛũ
ↄfideratio ⁊ foſſio pᷣdicta faciunt ficũ ↄſcie

religioſi fructificare. Et bñ ꝑ arboꝛez fici ĩi

telligit religio. Pꝛimo ꝛ ſicut ficꝰ ſub uno
coꝛtice multa grana ↄtinet ĩ quadã duicedi
ne.ita religio ſub uno modo niuendi: ⁊ ſub
una regula multos hʒ hoĩes ↄcoꝛditer uiuẽ
tes. Secundo qꝛ folia ficus habẽt.quaſi ſili
tudinẽ manus humane.ſic vᷣba religioſoꝝ.q̃
ꝑ folia ſignificantur debẽt oꝑibus adequaꝛi
ut ꝗegꝗd dicunt illud faciãt. Tertio qꝛ thau
ri ferociſſimi dicũt manſueſcere.qñ ficui al
ligantur ſic iuuenes iſolentes ⁊ diſſoluti mã
ſueſcunt ⁊ xpᷣi iugo humiũr ſubijeiuntuꝛ qñ

ꝛeligionẽ iĩigrediunt ? ceꝛemonijs oꝛdinis al

liganur. Sʒ nota ꝙ ĩ hiezemia dicit᷑.Quid
tu uiðs Hieremia: icus bonas bonas ualõ
2 ficus malas malas ualde qꝛ qñ religioſus
ẽ bonus non ẽ melioꝛ eo ⁊ qñ ẽ malus.non ẽ
eo peior. Un Aug. Simp:⁊ fateoꝛ.ex quo ðo
ſeꝛnire cepi.qm̃ ſicut difficile exptus ſuʒ me
liores.q; ꝗ in monaſterijs ꝓfecerunt.ſic non
ſum expertus peiores q; i eis öfecerunt. Do
cemur g hic ⁊ monemur.ut ñ ſimns ſteꝛiles
ſicut aꝛbor ifructuoſa ⁊ terꝛã ĩutiliter nõ oc
cupemus.ne ſine fꝛuctu bonoꝝ opeꝝ inuen
ti ſuccidamur.⁊ in iguem mittamur quia ut
ait Ber. Arboꝛi infructuoſe duo debemur.
ſecuꝛis. ⁊ ignis. Poteſt autem per teꝛꝛam
ſterili ficu occupatam eccleſia ſignificaꝛi.
que noxia pꝛelatorum: ⁊? pꝛepoſitoꝛum
umbra premituꝛ ne lumen ueritatis uide
at. ⁊ exẽplis eorum impedit᷑. ne ſole dilec
tõis dei caleſcat:ð ꝗbus bene dici põt ( Ue
uobis ſcribe ⁊ phariſei:ꝗ clauditis regnum
celoꝝ ante hoĩes)uñũ Ambꝛo.inutiliter t᷑raʒ
occupat.ꝗ locũ quẽ tz bonis opibus ñ exer
cet:ꝗ exẽplo pꝛauitatis ipedimtum pᷣſtat ce
teris. Sed:ut ait Pieꝛo.ꝗ uiðꝛit ſe inſuffici
entem eſſe.uel non ꝓficeꝛe ĩ loco ĩ quo mini
ſtraꝛe ⁊ alijs ꝓdeſſe ðbet:tenetur cedere ne
melioꝛis locum occupet. Ubi ⁊ Aug. Nihil
ẽ ꝙ ſic quiſq; cogitaꝛe ðᷣbeat:niſi ut in ſemet
ipm oculos ↄueꝛtat i ſe diſcat ſe diſcuciat.
ſe queꝛat.⁊ ſe inueniat.⁊ ꝙ diſplicet: necet
ꝙ placeat aptet ⁊ plantet. Cũ.n.ſe hõ inanẽ

ĩuenerit melioꝛuũ bonoꝝ.ut ꝗd ẽ auidus ex

terioꝝ boneꝝ.Ecce ꝗo ꝓdeſt plẽa bonis ar
cha.ſi ingnis ẽ ↄſcia.Bona uis hr̃e ⁊? bonꝰ
rnõ uis eſſe. Nõ uides erubeſcere te deber̃
bonis tuis.ſi domꝰ tua plena ẽ bonis ⁊ te hʒ

4

*

mulieꝛe cuꝛuata.

malũ. Quid eĩ ẽ ꝙ uelis malũ hre:dic mihi

Nihil oino. Hõ uxoꝛẽ ñ fuiu n ſeruu. i uulã
nñ tunicã. Poſtꝛemo nõ caligâ. ⁊ tũ uis hᷣe
uitã malã. Rogo te pᷣpone uitazʒ tuâ calige
tue.Oĩa qᷓ cucuiacent oculis tuis. elegãtia
⁊ pulchꝛa.tibi cara ſt᷑.fedꝰ es ⁊ tibupſi uilis
es. SGi poſſẽt tibi rñde:e bõa ꝗbꝰ plena ẽ do
mus tua.q hr̃e opta ſti q̊ ꝑdere timuiſti.non
ne tibi clamaꝛent.tu nos bona uis hre.ſic ⁊

nos uolumns honũ hr̃e dñʒ. Lacita uoce in
terpellant õ te dñũm ſuum. Ecce tanta bona

dediſti huic.⁊ ipe malus ẽ. Quid emʒ ꝓdeſt
quod habzʒ. quando eum qui omnia dedit ñ

habet. PHc Augu. Peꝛ hec uerba pꝛedicta

quendam lubꝛicum a peccatis retꝛaxit. Au
guſtinus in quodam ſermone ſuo.(Erat at
docens in ſynagoga eorum ) in loco commu
ni ubi ↄueniebant iudei.⁊ in ſabbatis.in ꝗ
bus hom ines debent intendeꝛe diuio cultui
ad audiendum uerbum dei: ut ibi predictaʒ
ſimilitudinem pꝛeponens eam ad ſynagogaz
ptinere indicaret ? quod ſynagogam infrue
tuoſe arhoꝛi comperaret.aꝛboꝛis ei ſucciſio

ſignificabat ſynagoge exciſonem. quo ad

quoſdam ꝛepꝛobos ⁊ damnandos:ſed mulie
ꝛis de qua ſequituꝛ eꝛectio.eccleſie exaltatõ
nẽ ⁊ cniuſlibet fidelis anime erectionem. ſi
ue ad fidem ⁊ gratiam. ſiue ad gloriam. un
de Ambro Quam clemens domimus quam
pius in utroq;.cum aut miſeretur aut uindi
cat in ynagoge typo arbeꝛem exeidi iubet.

in tyꝑpo eccleſe feminam ſaluat (Tunc ego
r

mutierem quandam que habebar ſpm̃ ir
mitatis).i.infſirmitatem a ſpũ maligno iflic
tam ⁊? cauſatam ((quia erat a ſathana decẽ
⁊ octo annis uinculo infirmitatis alligats)

27 amoꝛe brutorum incuruata(ita ⁊ nec poſ

ſet ſurſum reſpiceꝛe in celum )ad ꝙ erat fac
ta quia terrena ſapiens 7 infima ꝛequirens
cele ſtia.? ſuperioꝛa cogitaꝛe nondum ſcie

bat cum eã unideꝛet nuocauit ad ſe ? ſanauit

⁊ cum manus ei imponeret confeſtiz erecta
eſt ⁊ gloꝛificabat deuz pro beneficijs acceꝑ
tis ſolam emm gloꝛiam retinet deus de ope
ribus ſuis.totam uero utilitatem concedit
nobis. In hoc oſtendit dominus ſuaʒ humi
litatem: quia infirmos non dedignabatur
tangere quantumennq; deformem: uel gra
unem haberent infirmitatem. Licet autem
iſta inclinatio muliezis intelligat᷑ ð inclina
tione infaꝛmitatis.quã diabolo uexante ſuſti
nebac. tamen accipimus eam moraliteꝛ ſic
qd nutinam omnis muliet ſic habeꝛet uultum
⁊ oculos ad teꝛam demiſſos quod in ꝑpetu

um hominem ũ ꝛeſpiceret qꝛ aſpectꝰeius ual

ð ẽ piculoſꝰ. Pic erudimur ne uita noſtꝛa ſit
terteniſ ĩplicata.ſiẽ mulies teꝛre eꝛat inclina

ta.or nt dicit Aug.quàtomagis quiſq; teꝛꝛe

nis occupatõiboiplicatuꝛ.tantomagis a ſui
ditorii uiſiõe pᷣpeditur.⁊ ut dicit Greg.ↄcu

lier cumnit tr iſful

og ſenlu 40tei⸗
Ghir a
ſalciue ltel: angil.
oret ei, er Aug Ele.
ho hobet eiſcl aoceli en
ateeleſtb't einis iſtiot
Ui Aug Ereca iceluͦ corpss
erq ſunſiſt ſapere, Bellas
ſzeiem leen paſtum qremes d
0s pedoerexrt tni ſacie ſuſ
ſdiſcortz t mia ſacie tun
ſarſa1 N dori. Van Ban
ſtres ſt ad eni teſpicetes
hoͤ qitüfigna ccil hain
tate gie difert, Quadruped
tapuet corhe ac eni reß
tr gegg uolynoſ er
ii capur od celu erectu⸗
ihit it ig tu aſoͤb⸗
nitaberis ueni fiens h.
Puul er deſtis ifpientib?
4 nlal ezeis Alis tbdiſo
lup ſirnetbi td ſin

E
Ani unnnbon

Wlſdenz pzef
eum onnn ied
der bee uen D
9 peccat metita
ſerm A
ofe ſno.Kraz
eorum ſin oe enenin
Uumn inlococommng
dei,d in batei,
imtendere ginio iltu
unn geirut ibi reiſcti
neng eamn and ſfmgg
uos ſnagogan ifne
arer bonis ei ſccifo
e ercifoyem, qno d
umnungoo:ſeg mulie
ctio cclefe eralt
Inime erectioyen.
,ſue 0 gloriamn. un
ens Comninus quam
miſeretur aut nindi
beꝛem excidi moet.
nſaluan (Lunc ago⸗
ehadedan chuſt
ma ha maigroicſ
dera a arpana dec
ifamitas Mige
ncuruatal Ra 1 net ſo
incun ad gerufn
ens infimna Naltid
ꝛa cogllae fondum tdle
lit ad ſet ſonaluit
tuoc⸗
jporeret coſfeſtteeen
euzpro henefici acce⸗

dee⸗ cet awe
ſirwmitatenn⸗ aich
icis weilige irc
scni giavolo unn
cainve eann u

l
is nlieſie gafn ven

eiuena
1 19 el ſt
ſeſeer e inſeſiin
eilet gtene

Piꝛime partis

piſcẽs niſibilia :inuiſibiles vᷣtutes amittit. Yl
le ꝗppe bõ curuꝰ ẽ. qui ĩclinatꝰ ad cłpã .ſur
ſum reſpicere ñᷣ põt ꝑ iuſticiã.quia terrenis
noluptatibꝰdeditus. ſola terꝛena ⁊ tꝛãſitoꝛia
cogitat ⁊ diligit.ad celeſtia ↄtemplanda m
tis oculos ñ erigit.⁊ eterne felieitatis diuiti
as ñi requirit. Punc autem ſi dñs per gratiã
tangat ⁊ ſue miſcpðᷣie manum ſuper eum po
nat ſtatim per iuſtificatõʒ erigit᷑. ⁊ terreno
ruʒz oblitceleſtia cõtemplatur. Unde ſeeg.
Om̃is ei peccatoꝛ tenẽa cogitãs..⁊ celeſria
nõ ꝛequirens ſurſũ reſpicere non ualet quia
dum deſyderia inferioꝛa ſequituꝛ a m̃tis ſue
ꝛectitudine curuatur ⁊ hoc ſꝑ uidet. qð ſine
iteꝛmiſſõe cogitat.Et qꝛ ad celeſte deſyderi
um ñ aſſurgit q̃ſ mulieꝛ inclinata ſurſuz ꝛeſ
picere nequaqᷓ; põt. Uiſtata ⁊ei culpa obli
gat mẽtẽ ut nequaq; aſſurgere poſſit ad rec
titudinẽ. Conat᷑ ⁊ labituꝛ quia vbi diu ſpon
te pſſtit.ibi ⁊ cũ nolueꝛit coacta cadit. Si g
iã bõa patꝛie celeſtis agnonimus diſpliceat
nobis ꝙ curui ſumꝰ. Donatur añ oculos mu
lier curua. ⁊ arbor infructuoſa: Añ 7 Aug.
Eꝛgo g ſterilis ẽ agat pnĩaʒ. ⁊ faciat fructu
dignũ pnie. Qui curu ẽ ut terꝛã ituat᷑ t᷑rẽa
iſelicitate tetet ⁊ errigãt᷑. Si . ſeipᷣm ñ põt ĩ
nocet deũ. Pec Aug.Et meꝛito ſe eriger̃ dẽt
hõ habet eĩ faciẽ ad celũ erectã ut pl“ iten
