oculos eius in coꝛde ſuo ac ſi hec ſola cura
ſit ðo. ↄtemplaꝛi quid agat.aut quemadmo

Capklʒ. xvi.

dum ſe habeat ipſe Pec Ber. Pumilitatez

igitur pro poſſe ſectaꝛe: ſine qua non poteris
ꝓficer̃.aut vᷣtutẽ aliquã poſſidere.Uñ iteꝛũ
Ber. Pumilitas ceteris uirtutibus in tantuzʒ
eſt neceſſaria:ut abſq; iſta.ille nec eſſe uir
tutes uideãtua. Nempe ut caꝛitas ſiue queq;
alia uirtus detur hũilitas meꝛetuꝛ: quoniazʒ
humilibus deus dat gr̃am. Seruat acceptaſ
qr ñ requieſcit ſpũs niſi ſuper quietum ⁊ hu
milẽ. Seꝛuatas ↄſumat.nã untus in infami
tate G̊ eſt in humilitate ꝑficitur. Pec Ber.
Pumilitas eꝛgo meꝛet᷑ gre impletõem. Uñ ĩ
pſalmo ꝗ emittis fonteſ in ↄuallibus.i.gr̃aʒ
tuã pᷣſtas humilibus.ĩteꝛ mediũ mõtiũ ptꝛã
ſibunt aque. Duo eĩ mõtes ſunt due ſpecies
ſuꝑbie quaꝝ una naſcituꝛ ex ꝛe tꝑali.alia ex
re ſpũali:⁊ inteꝛ iſtos duos momes ẽ uallis
hũilitatis.ñ clindãs ad aliq; ſpẽm ſuꝑbie.⁊ ĩ
iſto medio tꝛanſeũt aq̃ᷓ gꝛatia ꝝ.Secudo hũi
litas meret implete gre augmentatõem ⁊ iõ
uolẽs ulteꝛiorẽ gr̃am reciꝑe a deo.ñ eſtimet
ſe magnũ.ſʒ hũiliet ſeipᷣʒ.Qð ãt hõ ñ eleuet
ſe de gr̃a quã hʒ.ſt᷑ tria ſigna. Primum ſi ñᷣ
uult ut ꝑꝑ grãm uel pfectòem quã habet ex
hibeatuz ſibi maius ↄmodũ q; aliti. Secũqũ
ſi patꝰẽ ↄtẽ ptũ incõmodũ ⁊ laborẽ pati ſicut
alii. Teꝛtõ ꝙ facto ſibi incõmodo cꝛedit ĩ B
nõ ſibi fieꝛi iniuriã ſed iuſticiã. Tertõ humi
litas meref gr̃e augm̃tate ↄſeruatõez. Sicut
em̃ cims ↄſeꝛuat ignẽ.ſic hũilitas gratiam
que ẽ ignis ſpũalis. Cõſeꝛuatuꝛ ẽt ignis per
lignoꝛugʒ appõem.ſic ⁊ gratia ꝑ bonoꝝ opeꝝ
multiplicatõm que ẽ quaſi lignorum appo
ſitio. Item ↄſeruat ignis ꝑ iſufflatõem.ſic ⁊
gratia ꝑ feruentem meditatõem que ẽ quaſi
qdã inſufflatõ. Item ↄſeꝛuatur ignis per pre
ſeruationẽ a cõfrario.ſic ⁊? gratia ꝑ occaſio
num ⁊ ſocietatum maloꝝ deuitatõem.qᷓ eſt
quaſi quedã a cõtrario preſernatõ. Sed re
deamus ad intuendũ actus ⁊ uitam dni ih;u
ſpeculi noſtri.ꝙ eſt pᷣncipꝑale noſtri ppoſiti.
Igit i omnibus exibeas te preſẽtem. ⁊ oſõᷣ
za illam ſuꝑ omnes alias benedictã ſamiliã.
ꝑuam ſʒ ualde excelſam.pauꝑem ⁊ humileʒ
uitã ducentẽ. elix ioſeph ſenex queꝛebat ðᷣ
aꝛte lignaminis ꝙ poteꝛat. Domina vo colo
⁊2 acu ꝓ precio laborabat.uictũ ſpõ o ⁊ fuio
parabat ⁊ alia expedimenta domꝰ obſequia
qᷓ muita ſunt faciebat.quia ſernientem non
habebat. Compateꝛe igitur ſibi quam ſic oꝑ
tet laborare.⁊ ſuis manibus operari. Com
patere etiam domino ieſuqr e im adiuuat
fiöliter ⁊ laboꝛat ĩ his que poreſt. Uenit enĩ
(ut ipſe ait) miniſtrar̃᷑ ⁊ miniſtꝛari. Intue
re igitur bene eũ humilia obſequia domꝰ fa
cientẽ: ⁊ nihilominus itueꝛe etiam dominaz
⁊ ioſeph ſenẽ pꝛo uite neceſſarijs laborates
Unñn Baſilius. Ab ipſa ẽt primeua etate pen
tibus obediẽs, quatũ laboꝛẽ corporeum hu
militer ⁊ reuerẽter ſuſtiuit.Anm eniz doles

Quid feceꝛit dñs Ihs ab ãno duodeci

eſſent hõeſti ⁊ iuſti. egeni tñ.⁊ neceſſariorũ
pe nuriã paciẽtes teſte preſepi:mãifeſtũ eſt
ꝙ ſudoꝛes corporeos freqntabant.neceſſ. aꝛia
uite ſibi ĩde qrẽtes ihs ãt obediĩẽs illis ẽt ĩ ſu
ſtinẽdo labores ſubiectõm ꝑplensriam onde
bat Pec Baſiliꝰ. Conſpice ẽet q̃liter: ipſi tres
comedũt ad unam mſaz ſimul ꝑ finglos dieſ
nõ lautas ? exꝗſitas: ſo pauꝑes ⁊ ſobrias ce
nas ſumtes.⁊ ꝗqliteꝛ poſtea ſimul colloquun
tur.ñ inania ⁊ occioſa vᷣba:ſed plłena ſpiritu
ſancto ⁊ ſapiẽtia.nec mĩus mente reficiunt
qᷓ; coꝛpoꝛe: ⁊ q̃liter poſt aliqualẽ ̃creatõem
conueꝛtũt ſe ĩ cubilibus ſuis ad oꝛatõm. Nõ
em̃ erat eis domus ampla ſed ꝑpua. Medua
re etiam tꝛia cubilia ĩ aliqua camerula.ſczʒ
unum ꝓ quolibet eoꝝ.⁊ itueꝛe dominũ ieſum
ſuꝑ unũ ſero poſt orationẽ ſe componere: ꝑ
ſĩgulas noctes tã lõgiſſimi tꝑiſ ſpacio.ſic bu
milit eꝛ.ſic utiliteꝛ.ſic etiam ꝑſeueꝛanteꝛ:ut
faceꝛet quicunq; aliꝰ pauperculus de popło
Quolibet ſero ĩ hoc ſtrato deberes ſibi ↄpa
ciendo eum aſpicere.⁊ te eidem humiliter z
deuote r̃cõmendare. In tanta tſi coꝛꝑis affli
ctõe ⁊ penuria mea mater replebat m̃tiſ leti
cia.ð tanti filij pᷣſentia. Uñ Anſhel. Quo uł
quali gaudio rĩ plebatur tota ſubſtãtia eius.
quando eũ quẽ tanto tꝑe diligebat.queʒ cre
atorẽ taq; dominatorẽ omniũ rerũ eſſe ſcie
bat.ſecum degentem ſecũ edẽtem:ſeq; q̃cun
q; noſſe uolebat dulci affatu docẽtẽ habent
ꝗs capiet: Quã ꝗs mirabit itaq; ⁊ ĩeffabilis
amoris affectus conſiderari queat.ĩter hunc

mo uſq; aà pᷣnc ipiũ anni triceſſmi

ideſinẽteꝛ ⁊ uigilanter ꝓ poſſe ĩnſtamus.Ex
bhoc ergo facto oni accipe doctrinam ĩ tuã ꝑ
uitatem reſiliendo. ac teipᷣm nõſolũ ĩ tuo: ſʒ
etiã alioꝝ cõſpectu uilifſicando: ⁊ per exeꝛci
tiũ uiliũ ⁊ humilium oꝑm abiciẽdo. Uiðᷣas
ↄtiue fectus tuos ⁊ peccata tua.⁊ es aggꝛa
ua qᷓtum potes:alioꝝ vᷣo defectuſ poſt teꝛgũ
ꝓicias.⁊ nõ uideas:ꝙ ſi uidꝛis alleuies ⁊ ex
cuſes ⁊ ipſis cõpaciaris ⁊ ſuccuꝛzas ꝓ uiꝛibꝰ
cogitans ſꝑ ꝙ tu faceres peius. niſi ſola ſua
gẽa te ↄſeꝛuaꝛet ieſusxps.Auerte ocloſ tuoſ
⁊ m̃tis ⁊ coꝛꝑis ab aſpectu alioꝝ: ut in lumi
ne uultus dei cõſpiceꝛe poſſis teipſuʒ.Nihil
eĩ ad te hũiliandum utiliꝰr̃ꝑire poteris: qᷓ ſi
teipſũ beñ ĩſpexeris. Unde Bern. Uolo ꝓin
de anĩam pᷣmo oĩm ſciꝛe ſeipam. qr talis ſciẽ
tia nõ iflat ſed hũiliat ⁊ eſt q̃dã pᷣpaꝛatio ad
edificãdũ.Niſi eĩ ſr̃ hũilitatis ſtabile funda
mentũ ſpũale edificium ſtare mime pt᷑. Por
ro ad ſe huũiliãdã nihil aia ĩnuẽiꝛe uiuatiꝰ ſeu
accõmodatius põt: qᷓ; ſi ſe ĩ vitate ꝑſpexeꝛit
tm̃ nõ diſſiłet nò ſit ĩ ſpiritu eius dolꝰ: ſtatu
at ſe ante faciẽ ſuã.nec a ſe aueꝛter̃᷑ abduca
tur. Pec Bern. Unde ⁊ Auguſ. dicit ꝙ non
eſt paruꝰad beatitudinẽ acceſſus cognitio ĩ
felicitatis ſue. Teipſum g ſine ceſſatõe conſi
deꝛa. ⁊ ſemꝑ ſine ſimulatõe diiudica, In om̃i
actu tuo.ĩ om̃i locutõe tua.⁊ ĩ oĩ cogitatõe
tua teipᷣm ꝛephẽde ⁊ ĩ te ſemꝑ cõpũctõis ma
teriã ſtudeas ĩuenire cogitando ꝙ ẽt bona
que facis non ſunt ad plenum excocta: nec
illo feruoꝛe quo ðᷣberẽt facta.ſed multis ig

letmoͤſcera ev a
recitot iſin
gnri re cglan
no udot letnliot⸗
cetir ſoldens ?41
te tilentes ſncerez ac
leni? eterent no
deinle zndfias
Uibus bonis tuis, denn
nis tetotum ? declines
Maugini hällint igro⸗

talẽ tante matris filiũ.⁊ hanc talem tanti fi nata negligẽtijs. ut merito om̃is iuſticia tua te ſcheno tu ſo noe
lij matrẽ ꝑpendant hij ſalteʒ quoqnomodo pãno menſtꝛua te compꝑaꝛi debet mulieris. limerts düanis:r gihs
ꝗ unico duectõis feruore ſepe altriſecꝰamãt Conſidera etiã diligenter.⁊ cũ magno pauo Uaritmotyieti altn
mater ſcz fili:⁊ filius matrt᷑.Nec putet ab ꝛe frequẽtiſſime rumma: ꝙ omnẽ aptitudinẽ tus narſfigaranst
aliquo. uel parum ꝗd ſentire ĩ ſe quẽlibet ð̊ ad bonum ⁊ ad omnẽ gratiam. ſeu quamcũ lerſettig inen
affeciu iſtimatris ĩ filium ſuſ. Nullo ſigdẽ q; ſolicitudinem circalſuirtutẽ acquiſitiõem Ancios nic ſol r
modo credideriĩ. ꝙ is ꝗ ad eum ĩtelligẽoũᷣ ꝓ a teipᷣo ñ habes:ſed xpᷣus tibi ðᷣdit ſola ſua ſneman unchhnſ
ue hi meruerit.ab amoris ipſius dulcedĩe ex miſcðia.ꝗ ſi uoluiſſet.potuiſſet ita conferre gtisnan nun Hte⸗
traneꝰ ẽ uſquequaq; fieri poſſit. Qui autem cuicũq; ribaldo te ĩ luto fecis ⁊ lacu miſerie ſuſte tuug nudoe
ĩ huius dilectõnis ſuauitatẽ tranſit nllo pac derelicto.Quõ em̃ ſibi aliqd tanqᷓ; ſuum at i iuar tora e
to defic iendum quin ⁊ in retributionis eius tꝛibuet. ac ſi ab ipſo puẽiai:ꝗ multociẽs ſu ſgultewnintn
participum. tranñturus ſit. Dec Anſhelmuſ. am ĩpoſſibilitatẽ in ꝗbuſcunq; bonis opibuſ ien Nigſain r ,.
Vidiſti quantam pauptatem. uilitateʒ .æ aſ magnis ⁊ puis ẽ expertus.ꝗ tociẽs cognouit iuctbaßniſe ge
peritatẽ: uigilando: dormiendo:abſtinẽdo. ſe nõ poſſe dũ uoluit.⁊ qñ(ut ita dicam) nõ eud e voi B
⁊ ĩ omnibus ſuis actibus rex regũ ⁊ de eter noluit nec curauit nec ſuper talibus cogita 5 W ert
nus ꝑ tam lõgiſſimi tẽporis ſpacia pro nobiſ nit.ſenſit ſe ſubito dinitꝰexcitatum feruore ntiſnin
ſuſtiuit. Ubi ſunt ergo querẽtes ocia ⁊ com miꝛabili ad illa opa facièda q̃ pᷣus cũ oĩ ſuo iciiitnn
moda.querẽtes ſupeꝛ flua ⁊ ornata.queꝛẽtes conatu impler̃ ñ potuit.Nã ⁊ talẽ impoſſibi ſaneninegee
curioſa ⁊ uana: Non dicimus ĩ ſcol magiſtei litatẽ idciꝛco us. tamlongo tempore domi ioſbidiſine
buius.ꝗ talia uolumus. Sed nungd ſapien naꝛi in hoĩe ꝑmittit: ut diſcat hũiliaꝛi.⁊ nun 7ſni tiicte u1
tiores eo ſumꝰ: Ipſe nos docnit ueꝛbo ⁊ exẽ ̃ i ſeipo inaniter gloꝛietur.ſʒ deo omne bo ohaſia nurii a
plo bumilitatem. pauptatẽ ac corpis ⁊ labo num attribuat. nonſolum conſuetudie qua 6ſgalie aucitg ad
ris affliciõnem. Sequamur ergo ſũmuzʒ ma dam ⁊ labijs ſed potius ex intimo ſui cordis . Nlrt iohiin i
giſtrũ.ꝗ nec faller̃ uulr.nec falli poteſt ⁊ hñ Cogita etiam ꝙ non eſt ꝛibaldus uel quicun ſeiie e no ſit
tes iuxia doctrinam apłi uictum ⁊ cum ꝗbꝰ q; petor. ꝗ non magiſ aſſiſteret deo ſuo qᷓ; tu⸗ Noriingl irabi
tegamur ad ↄgruẽtem ſcʒ neceſſitatem.ñ ad 2 aui non magis recognoſceret dei beñficia Ninenen laſtcii⸗
ſuꝑhab ũdãtiam: hbis comẽti ſumus.Alijs ẽt qᷓ; tu ſi recepiſler gratias.quas tu ſola ðᷣi gra “äl lt ppin
nir.uiũ exeꝛcitijs ⁊ ſtudijs ſpualibꝰ coniue tuita bonitate, ⁊ non pꝛoprijs meritis recèe lrer ani⸗
Ulels d Lanſe
glaiſthe ta

—

AA

amn. gr talis ſcie
Gdä ppnratio id
is ſtabile funda
ſe mime pt, dor
nene uinatiſen
vitgte pſpexeꝛit
eius gol?: ſtaru
queꝛter abonca
uſ. gicit ynon
ſſus cognitio i
ceſſatoe conſi
ludica. In offi
ĩoĩ cogitatoe
cöpücléis ma
ndo c et bona
excocta: nec
ſed multis ig
mis mſticia tua
ebet mulieris.
cu magna pauo
mnd aptitndine
am. ſen quamcu
ute acquiſitioem
tibi vait ſola ſus
iſſet ta conlerte
cis tlacu miſerie
1 tanc ſuum at
q multociẽs ſu
nc; bonis obidul
tocies cognolit
ut na dicam)
r talbus cogig

Pꝛime partis

piſti ꝑꝑ ꝙ potes teipſum viliorem ⁊ ĩferiorẽ
oĩ hoĩe iudicare:⁊ ne ꝑꝑ ingratitudinem tuã
a ſuo ↄſpectu te xpᷣs foꝛis abiciat ñ ĩmerito
foꝛmidare.⁊ peccata alioꝝ in te ſub q̃dam ſi
militudine tꝛãſfoꝛmare:ſic te in tua ↄſcia in
cꝛepãdo.Ecce ille ẽ hõicida:⁊ ego miſer mł
tociẽs occidi aĩiam meã.Iſte foꝛnicator ẽ ⁊

adulter.⁊ ego tota die foꝛnicor.⁊ adulteꝛor.

a deo meo oculos auer tẽdo ⁊ diabolicis ſug
geſtionibus ſupponẽdo.⁊ ſic ðᷣ alijs ſuo mõ.
Debes ẽt hr̃e in ꝓprio tuo ſentimẽto.duo vi
delicet ꝙ ſentias de teipᷣo ſicut ᷣ uno corpor
mortuo fetẽti pleno vᷣmibꝰ ⁊ male olẽti ⁊ ſiè
de vno cadauere ꝙ hoĩes dedignãtur uideꝛe.
immo claudũt naꝛes ꝑꝑ eius peſſimum feto
rẽ.⁊ auertũt facies vt nõ videant talẽ ac tã
tã abhoĩatõʒ. Et ꝙ ſi ꝗs de tuo corpor iuſti
ciã faceret.ſẽtias ꝙ iuſtũ ẽẽt ut tibi oculos
erueret.ac naſũ ⁊ aureſ ⁊ oſ abſcideꝛet.⁊ ſic
ð̊ aliis ſenſibus ⁊ mẽbꝛis corpis:qr deũ offen
diſti cũ eis ⁊ ꝙ tm̃ ð q̊ gaudẽs ut nũqᷓ; aliðõ ðᷣ
te tm̃ öſiderares aut velleſ.⁊ ꝙ oĩa vitupeꝛia
verecũdias.⁊ diffamatões.pluſqᷓ; poſſẽt ima
ginari vel cogitari vt vinuʒ biberes.ac cũ ſũ
mo gaudio ⁊ letitia cordis r̃cipes:immo ĩ fa
cie ꝛidẽs ſplẽdens ⁊ alacer appeꝛes. ⁊ ꝙ oẽs
te videntes ſaceres admiraꝛi ⁊ ad ſeipſos cõ
uerti ⁊ ꝙ crederent nõ poſſe ſine deo h̊ fieri.
Deinde ozʒ ꝙ diffidas de teipᷣo totaliter.⁊ de
oĩbus bonis tuis.⁊ de tota vita tua.⁊ cõuer
tas te totum ⁊ ꝛeclines ſuꝑ brachia ihu xpᷣi
pauꝑꝛimi.hũilimi.ĩproꝑati deſpcti ⁊ mõtui
xꝑ te. uſq;quo tu ſis moꝛtuus ĩ oĩbus tuis ſẽ

timentis hũanis:⁊ ꝙ ih̊s xpᷣus crucifixus vi

uat ĩ tuo corde ⁊ ĩ aĩa tua.⁊ totuſ trãſforma
tus ⁊ tꝛanſfiguratus ⁊ viuus:⁊ hec cordiali
ter ſentias inte itantum. vt nunqᷓ; videas vł
audias niſi ſolum ichm ſtãtem in cꝛuce ſuſpẽ
ſum ⁊ mortuum pꝑpꝑ te.ad exemplar beate v
ginis mortuus mũdo ⁊ uiuens ĩ fwe.Et ꝙ ĩ
ilia fide uiuat tota tua uita uſq; ad reſurrec
tõz. ĩ qua deus mittet gaudiuʒ ſpũale ⁊? donũ
ſancti ſpũs ĩ aĩa tua ⁊ in illis ꝗ diligũt aduẽ
tũ eius.Ex his pᷣm iſſis generabit᷑ĩ te vtꝰ illa
q̃ ẽ mater ⁊ origo oĩʒ vtutũ.ſ.humilitas q̃ t
teriores oculos aperit ad dei cõſpectum cot
humanũ ab oĩ ſuꝑ flua cogitatõne purgãdo.
Nã dũ hò ĩ ſuã ꝑuit atẽ ꝛeñilit ſe uilificando.
ſe increpãdo.ſe deteſtãdo ſuã nihileitatẽ 2
ſörãdo ſibiipſi ſtẽtiſſime diſplicẽdo:per hec
⁊ ſimilia ĩtatũ ciꝛca propᷣa occupat᷑ negocia.
ꝙ oĩs alia inutilis cogitatõ areſci ⁊ ſic dum
oĩa alia audita.uiſa ⁊ tꝑaliter oꝑata a ſe re
pellit ⁊ ĩ obliuionẽ adducit ĩcipit ad ſeipſazʒ
rediꝛe.⁊ modo mirabili ĩ ſeipſa ruoluit᷑ ⁊ ſie
ad originalem iuſticiã.⁊ celeſtẽ quodammõ

puritatẽ incipit ppinquare. Sic dũ ĩ ſeiß5am

reflectitur ↄtẽplatõis oculꝰ dilitat᷑ ⁊ ĩ ſe ſca
lã erigit:ꝑ qua tꝛanſeat ad contemplandum
et angelicũ ſpùz et diuinũ .Ad ꝙ opoꝛtet ut

Capitulũ.xvij.

aĩa mateꝛialia oĩa ab oculis ſuis excludat ſi
cut aliꝗs uolẽs ſolẽ uiſihilẽ itueri:neceſſe ẽ
ut ab oĩbꝰ alijs niſbilibꝰ oculos aueꝛtat.Et
ex tali ↄtemplatõe animus ad bona celeſtia
iaꝛdeſeit.⁊ oĩa tꝑalia tanqᷓ; nihil a longe ꝓ
ſpicit. Der hoc illa caritas ĩ mente ferueſce
re incipit qᷓ̃ uelut ignis oẽm rubiginẽ uitioꝛũ
conſumit. Sic totam aĩaz ĩtantũ occupat ca
ritas ꝙ nõ ẽ qua ĩtret uanitas. Jaz ꝗcꝗd co
gitat ꝗcꝗd loquit uel ogat᷑.totum pꝓuenit ex
dictamine caritatis. Ut ergo ĩ bono iugiteꝛ
ꝑſeueres ſta iugiter ĩ timoꝛe:⁊ a deo totalit᷑
Fcogſce.⁊ ab ipᷣo pſeuerãtiã pete.Et ſi ñ uis
corꝛuer̃.noli alioſ iudicare.nec ↄ eos ĩdigna
tõis ſpũ mouearis.ſi eos nides ĩ aliꝗbꝰ defi
cere.⁊ eis ↄpaciaris ex coꝛde.acꝓ eis ſuppli
citer ora.⁊ eos ĩ corde tuo q́;ntum potes ex
cuſa.cogitãdo ꝙ nõ potes aliꝗd nec ipſi poſ
ſunt.niſi q;tum xpᷣi gra manuʒ ſuaʒ porꝛigit.
q̃ nõ ꝓ meritis.ſʒ ꝓ ſue uolũtatis beneplaci
to tꝛibuit. Si hec cogitaueris firmꝰ eꝛis.Nã
que eſt cauſa ꝙ multi quãdoq; incipiũt mul
ta in abſtinentia ⁊ in alijs facere.qui nõ pſe
uerant.coꝛpe languẽte uel ſpiritu fꝛigeſcen
te.Ceꝛte nulla alia cauſa.niſi propter eoruʒ
elatõem ⁊ pᷣſũpt õnem.dum de ſe pᷣſumentes
alijs idignant᷑ ⁊ eos ĩ cordibꝰ ſuis iudicãt ⁊
deus ſubtꝛahit ab eis domũ ſuum efficiũtuꝛ
q; defectuoſi pluſq; alij. quos pᷣmitus iudica
bant. Nam ↄmuniteꝛ iſtud accidit.ꝙ qcũq;
alium in aliquo iudicat. deus tandem eum ĩ
eodem defectu nuł maiori cadere ꝑmittit.Eꝛ
go ſᷣuias deo ĩ timore.⁊ ſi quãdo te ſẽtias in
exaltatõe quadã.ob memoꝛiã beneficioꝛũ q̃ᷓ
tibi donat altiſſimus.appᷣhende diſciplinam
ĩcrepatõis.⁊ ppᷣe repᷣhenſionis.nequando ti
bi iraſcat dñs ⁊ peꝛeas de nia iuſta ⁊ cadis.
Et breuiter ſequere utilem Anſhelmi doctri
naʒ. Omnia ingt inteꝛioꝛa tua ⁊ ea:que agiſ
inſpitias. ⁊ ad quẽ finem queq; ꝑuẽtuꝛa ſunt
uideas.Et credo(niſi inſanus ſis) ea facies.
unde felicitatem et gaudiũ recipies.ea uero
dimittes. unde tormenta ⁊ triſticiam meꝛea
rishec Anſhelmus. Oratõ.
Wu mitis et ueꝛe pacientie fõma.et
o huilitatis exẽplum. repelle a me oẽs
faſtus ſuꝑbie.cũctoſq; appetitus ina
nis głie oĩa ſimul geneꝛa tãte peſtis tanteq;
malitie.Nõ ſit de neq; uideri poſſit ullũ tã
ti mali.tãteq; ꝑditõis ſignũ ĩ ſᷣuo tuo neq; in
mõioꝰ meis.neq; ĩ x ð.neq; ĩ fcis.neq; coꝛã
te in cogitatõibꝰmeis.Fuda in va ⁊ ꝓfunda
bhumilitate ut nullus in me pateat locus ini
micorum inſidijs.⁊ preſta nt ſim paꝛuulus ĩ
ocnlis meis.quaten plenam gratiam iueni
am in oculis tue maieſtatis Amen.

de offitio ⁊ uita Johannis baptiſte. Coꝛreſ
pondet euãgelio Anno quĩtodeno ĩperij tibe
rij ceſaris ⁊c. Capitulũ,xvij.
2

7

De officio ⁊ uita

pN Retermiſſis omnibus alijs infan
tie ſaluatoris actibus.cura fuit de
inceps ipſs euangeliſtia deſcribe
ꝛe facta ⁊ dicta xpi q̃ geſſit ſecũdũ
etatis plenitudinẽ ⁊ ſᷣm uirũ ꝑfectum .= pri
mo de baptiſmo quo a iohe baptizatus fuit.
Premittẽdũ ẽ igit miſteriũ ⁊ offm̃ iohiſ bap
tiʒãtis. ⁊ baptiſmũ pnie pᷣdicantis. In diebꝰ
itaq; illis quibus aohuc ĩ nazaret ieſus habi
tabat.uel qñ hec q ſequũᷣtur cõtiger̃t ſᷣm ꝙ;
ꝗr ĩ ncipio euangelioꝝ ĩ eccleſia ĩ illo tpe.
ſ.(ãno ðc ĩoquĩto tiberij ceſi aris ) g ſucceſſit
octauião anguſto.ſub quo natꝰ eſt xpᷣs. Cpꝛo
cuꝛãte) ⁊ regẽte (põtio pilato iuõðam.tetrar
cha ãt Aadhuc (galilee beꝛode. ⁊ lyſania abi
lie tetraꝛcha:philippo)ẽt adhuc Ctetraꝛcha
ituꝛce ⁊ tꝛaconitidis regionis) Ubi ſciẽdũ ꝙ
ut ſupradictũ ẽ ĩ gnũ iuõoꝝ ĩ qttuõ tetꝛãc hiaſ
diuiſũ fuerat quaꝝ duas.ſ.iudðam ⁊ abilinaxʒ
habebat aꝛchelaus.terciã vo ⁊ qrta Phili
pꝰ.Accidit ãt ut archelaus tyꝛãmadẽ exeꝛcẽs
apo auguſtũ accuſaret᷑. ꝗ ob hᷣ ab Auguſto
depoſtus ĩ exilium eſt miſſus decimo anno
ſui pꝛicipatus.Et ex tunc una pars pꝛincipa
tus ſui.ſ.iudea.cepit ꝑ ꝓcuꝛatores ⁊ officia
les romanoꝑ admiſtrari.quoꝝꝶ quintꝰ põciuſ
pilatus fuit.dictꝰa põcio unſula in qua ſtetit
UVñ nõ erat pꝛinceps/ordĩarius.ſed fuit uica
rius uei delegatus: ⁊a ideo ꝓcuꝛatoꝛ ẽ dictuſ.
Sl ergo quandoq; legituꝛ oreſes fuiſſe. in
telligendum ẽ de ꝓcuꝛatoꝛe. q (ut videtur)
nunq; pꝛeſes fuit.ſed eo ꝓcurator exiſtente
uiceillius preſes ſyꝛie cuius ꝑs inõa eſt :exti
tit. Et forte idðᷣo preſes dici poterat.qꝛ quan
doq; preſidis officium exercebat. Atero vo
ps pncipatus ſui.ſ.abilina tradita ẽ lyſanie
ſub noĩe tetraꝛchie. Iſtuzʒ lyſaniã dicũt qui
dã fuiſſe fůium herodis aſcolonite.ſub quo
natus ẽ dñs:ſed ioſephꝰdicit ꝙ fuerit nepos
eiꝰnatus ex alexandra ſoꝛore ipſius herodis
⁊ ex patre ptholomeo ð libano ⁊ hoc magis
uidet᷑.t ſubdit᷑ (ſub prĩcipibus ſacerdotuzʒ
ãna ⁊ caypha) Iſti affinitate erãt eoniũcti
2 viciſſim pontificatũ ãminiſtrabant: ſedo an
nas quo anno dñs eſt baptiʒatus.⁊? cayphas
illo quo ẽ paſſus.inter quos in illis triv? an
nis tres alij.ſ.iſma hel.eleazarꝰ et ſymon fue
rũt ꝗ hic tacẽt᷑.⁊ tagit euãgeliſta ſolũ illos
ſub quibus predicatõ incepit iohis ⁊ paſſus
xps. Quõ autem pᷣdicatio iohis tamſolemni

ter deſcꝛibitur.ſ.ꝑ imꝑatoris ⁊ pontificum ⁊

prĩcipũ tꝑa.ẽ ad deſignãdũ excellẽtiam eius
quẽ nũciare ueniebat: ut pote ꝗ ſumꝰĩꝑatoꝛ
7 pontifex ⁊ gubernatoꝛ oĩm eriſtebat. Cuũc
ergo(ſactũ ẽ vbũ dqni)ideſt ſuꝑna mentis in
ſpiratio q̃ dicituꝛ vᷣou:qꝛ itus ĩ mẽte loquit
Fʒ illõ pſalmi. audiã ꝗd loquat᷑ ĩ me qñs deꝰ
lupeꝛ ioheʒ acharie filiũ ĩ deſerto) ꝗ tũe
lãno erat tꝛicenmo.ꝙ tpᷣs pdicationi vbituʒ
b. qr tunc etas viꝛilis uigz: ut baptiʒans ⁊ pᷣ

Johis baptiſte.

dicãs xpᷣi advuentũ ⁊ redẽptõis ſolatium ãnũ
ciaret. Audiuit iohes ꝑ ĩternã ĩſpiꝛatõzʒ ac ĩ
nelatõm diuinã ⁊? auditu mẽtis. vpuzʒ qmi ſola
gr a deſuꝑ ei loquẽtis. Uñ vʒ Lri Derbuz
dui hic mandatũ ſeu pᷣceptũ di dicit᷑.qꝛ nõ a
ſemetipſo iohes:ſed deo illũ monente ad mĩ
ſteꝛiũ iſtua acceſſit. Uñ ⁊ ipſe ait.ꝗ me miñt
baptizaꝛe ĩ aqua ⁊c̃.Et ne ꝓpteꝛ defectũ adqᷣ
differꝛet baptiſmus eoꝝ ꝗ i eius pᷣdicaiõe cõ
ueꝛtebãt.⁊ ut pꝛedicãdo magis ꝓficeꝛe poſ
ſit. exiuit õ deſerto ubi iã penuẽtiã agendazʒ
pᷣdicare ceperat ( uenit ĩ regionẽ )cir ca ior
danẽ. ubi copis aqꝝ ⁊ loca pplłoſa erãt (ba
ptiʒãs ⁊ predicãs baptiſmũ penitẽtie in ẽᷣmi
ſonem peccatoꝛum) Et ĩ hoe dedit exẽpluʒ
pdicatoribus.ut loca fructificatõis vᷣbi diui
nm queꝛant.ñ recꝛeationis. Baptiſmus iohis
diſponebat homines ad ſuſcipiendum xpʒʒ iõ
ñ baptiʒabant᷑.ab eo niſi iudei quibus prici
palixeꝛ ꝓmiſſus fuit x-ps. Mulieres ẽt ñ bap
tizabantur quia ipſe erant iſtruende a uiris
lec infantes baptigzabantuꝛ quia miſteriuzʒ
non intelligebant ⁊ cogmitio neceſſaꝛia eꝛat
Baptiſmus uero xpᷣi datuꝛ oĩ ſexui. oĩ genti
omni etati in r̃miſſõem pct᷑oꝝ. Quod ergo h̊
dicit᷑ in remiſſõem pctoꝝ nõ eſt referendum
ad baptiſmũ iohis.ſʒ ad penitẽtiam que bap
tiſmo ãnectebat᷑: ſola em̃ ipſa penitentia re
mittebat. Gaptiſmus ꝗdem iohis baptiſmuſ
pẽitẽtie eꝛat.qꝛ ad penitentiam baptizan oſ
monebat.⁊ nõ niſi adultos quoſ penuẽtes vi
debat baptizabat. Unde lʒz baptiſmo ipſius
non dimitteꝛẽt pcta: ſuſceptio tamen ullius
erat quedã ꝓteſtatio agendi penitẽtiam.per
quam dimittuntur pefa: Erat etiam baptiſ
mꝰiohis ĩ ᷣm ſõeʒ pc toꝝ.ñ effectiue:ſed pre
paratiue.qꝛ ppaꝛa bat ad xpᷣi baptiſmũ.ĩ quo
fiebat remiſſ o pc oꝝ. Baptuſmus eꝛgo iohis
eꝛat baptumꝰpeniiẽtie.qr penitẽtiam ðlicto
rũ habebat ſʒ ea relaxare non poterat. Bap
tiſmus ãt xpᷣi ẽ baptiimus gratie: qꝛ in xpᷣo
datf ⁊ pct᷑a relaxant᷑. Ubi Cꝛile ſtomus. Jlo
datum eſt in penitẽtia hoc in gꝛatia. Ibi ve
nia hic uictoria.Et not andum ſcõᷣm Srego.
nagzãzenum ꝙ quĩtuplex ẽ dr̃a baptiſmatuz
Eſt eĩ quoddã figuratiuũ.qꝰ baptizauit mo
Yſes ſed in aqua ſolum. ſ.in nube ⁊ in mari.
Atiud eſt pᷣpaꝛatiuuzʒ quo baptigauit iohes.
de quo hic dicit᷑.Teꝛcium eſt ꝑfectiuum.ut
baptiſmũ xpᷣi ꝙ fuit ĩ ſpũ.Qnartum eſt ſuꝑe
togatiuum ꝙ. ſ.fit in ſanguine ꝑ martiꝛium
2 boc eſt uenerabilius ceteris:qr ireratis nõ
fedat᷑ ↄtagijs.Quĩtũ ẽ culpaꝝ actualinʒ ab
ſteꝛſuũ.ꝙ fit quotidie ĩ lac hꝛymiſ ẽ ⁊ labõio
fius ceteꝛis. Johis quidem baptiſt mꝰeꝛat pre
paꝛatiuus. quia neceſſarium eꝛat hoĩes ppa
ꝛari ad xpᷣ baptiſmo erꝰ. ⁊ ſcᷣm ̊ ita ſe hẽt
baptiſmꝰꝛohis ad xpᷣi baptiſmuʒ. ſicut cat he
ciſmus ĩ quo baptiz andi inſtruuntuꝛ de fide
⁊ preparamur ad baptiſmũſe habz ad bap

n Bedi ut per bapt
Lentur kbumtigrent
neſt mipſüichem u
iſbapr ſnare iohis fo
cchatgpri inoſeno⸗
deca gmoti nſoe⸗
Dnzogte Ceſtpeni
Nrioriſpte aprrohin
Ppriam agen Ge⸗
celorum quatuor mos
ſegnum gei ntra poe
cici lo auferenn
nlet, ſucienti uer
ditoan iluc: Sinie.
ſagnipps:ſuonum ſol
ſſench giente Tocci.
ndcen
Aackhententit⸗
Ddtopticicg n,,
. Aa ne
hue eſten 4
mnegſeuner
Pfeugef

u

ſolatinn 5
NAkiu
ſongt naͤnn

ealcz ac '
ouz cfiſcin
Dris. Verbn
ejbuz
cet qe no a
nonente ac mi
ant,g me miſt
s Pdicanöe t
s pficeze pof
netiz agenae
None)circa ior
Moſa erqt ha
demntetie in imni
dedit exeping
ficatöis bi dii
agiſnug ichi
apendum xyz i
cei quibus prici
ninere⸗ it ſ baß
ſtruende 4 uiris
eqnia miſterinz
neceſſaꝛia eꝛat
iſexui. oi geni
x, Quog ergoh
eſt referendum
etiam que bap
penitentig re
is baptiſmat
m baptizangof
loſ pemtetes vi
daptiſmo ipſius
10 tamen Ulins
peni etiam. Per
t etiam baptiſ
effectiue: ſed pre
i baptiſmi i quo
tiſmus ergo iohs
penitetiam dlicto
non poterat.Bap
gatle: ge in o
Euſoſtomus. Ill
in geatis. Jbi ve
um ſeom Prego⸗
ira baptiſmaluz
nube 1 in nn⸗
baptizauit ine
eſt gfectun

OQnariuneſ N

Pꝛime partis

tiſmũ veꝝ.Unde ꝛemigius. Saptiſmus iohiſ
figuꝛã gerebat cathecuminoꝝ.Nã ſicut mõ
cathezizant᷑ pueri ut digni fiãt ad ſacramtũ
baptiſmatiſ:ita iohes baptigabat.ut baptiza
ti ab eo poſtea deuote viuẽdo.digni fieꝛent
accedere ad xpᷣi baptiſmũ. Uñ ⁊ Criſ. Apte
cũ dixiſſet.ꝙ venit pᷣdicans baptiſmum pe
nitẽtie.adiecit ĩ ꝛemiſſõnem peccaroꝝ.quaſi
diceꝛet. Iccirco ſuadebat illis penitere. ut
ſubſequẽtẽ veniã facilius ĩpetrar᷑t credẽtes
in xpᷣm:vñ baptiſma illud nullã aliam hũit
cãm.niſi ꝙ pᷣparatoriũ erat ad fidẽ. Pec cri
ſo. Unde ⁊ baptizabantur ĩ ioꝛdane qͥ ðᷣſcen
ſio interpꝛetat᷑.de ſuꝑbia veteriſ hoĩs ad hu
militatem cõfeſſionis ⁊ emendationis deſcẽ
dentes.q̃tenus abdicata vita vetere renoua
ri meꝛentuꝛ ĩ xpᷣo. Jõ et᷑ cõuenient᷑ haptiſmꝰ
iohis factus ẽ ĩ iordane.qr erat q̃dazʒ pteſta
tõ penitentie agende.ꝑ quã appropiqᷣt ̃gnũ
celoꝝ ⁊ tranſitus ad terꝛã viuentiũ.ſicut filij
iſrł ad terrã ꝓmiſſõis tranſierunt ꝑ iord anis
fluuiũ. Saptiz auit ãt ioh es ꝑꝑ pluꝛeſ ꝛõnes.
Prima ẽ ſᷣm Auguſtinũ ut ſignificaꝛet bap
tiſmũ xpᷣi.⁊ ſic fuit ſacꝛam uũ.Secũda eſt ᷣʒ
Cꝛiſo.ut ex noĩe baptizãdi plures ad iohan
nem conuenirent. ꝗbus ð xpᷣo annunciaꝛet.
Teꝛcia eſt ſᷣm Sregoꝛiũ.ut ꝑ baptiſmũ iohis
hoĩes aſueſceꝛent ad baptiſmũ xpᷣi.Quaꝛta
bm Bedã. ut per baptiſmuʒz iohis hoĩes pᷣoa
zentur ? humiliarent ad baptiſmũ xpᷣi. Quiĩ
ta eſt ſᷣm ipſũ iohßem ut manifeſtet᷑ xpᷣs ĩ iſrt
in baptiſmate iohis voce pr̃is.⁊ ſpuſãcto.Di
cebat g̊ priꝰ in ðᷣſerto.⁊ poſtea circa iõdanẽ
ad eos ꝗ moti ↄvſatõe vite eiꝰexibãt ad ipᷣʒ(¶
pniĩaz agite))id eſt peniteat unuſquiſq; mala
pꝛioriſ vite (appropinqbit em̃ regnum celoꝝ
.ſ.pniam agenti. Scoõᷣm Remigium regnuũ
celorum quatuoꝛ modis dicituzꝛ. ſ. xpᷣs ſ᷑ʒʒ illõ
regnum dei intra vos eſt: ſancta ſcriptura ſe
cũdũ illuõ aufeꝛetur a vohis ꝛegnũ dei.⁊ da
bit gẽti facienti fructũ eius:ſancta eccłia ſe
cũdum illud: Simile eſt regnũ celoꝝ decem
viꝛginibus:ſuꝑnum ſoliũ ſᷣm ilud. Multi ve
nient ab oriente ⁊? occidente.⁊ r̃cũbent in
gno celoꝝ.t hoc totum poteẽſt hic intelligi
Agenda eſt penitentia ⁊ ñ ſera.que eſt dam
natoꝝ: nõ coacta.que eſt latronum: nõ ficta
que eſt ypocritaꝑ.nõ öſperata.que ẽ ꝑdito
ꝛnm:ſʒ veꝛa que [ßʒ riſoſtomũ.coꝛ mũdat.
ſenſus illuminat.⁊ ad ſuſceptõem xpᷣi huma
na pᷣcordia pᷣpaꝛat. Ut aũt ait Pieꝛonymus.
Primũ baptiſta iohes ꝛegnuz celoꝝ pᷣdicat
ut pᷣcurſoꝛ domini hoc honoretur pᷣuilegio.
Unð ⁊ Petrus rauẽnas dicit ꝙ poſt pecca
tũ ade ⁊ illius diluuij uaſtitatẽ ſolẽnem .ele
cta eſt inſtoꝝ infinita pluzalitas. cum quibꝰ

dðus facie ad facieʒ locuiꝰ fuiſſe dinoſcit Et

enũeꝛatis pcipuis pr̃iaꝛchis pr̃ibꝰ⁊ ꝓph̊is ue

teris teſtamẽeti ſubinfert. qr ab eis nulla mẽ?

tio facta fuit ð regni celeſtis ꝓpetua maſiõe

Capitulũ.xvij.

nec in his omibus memoꝛia ꝛegni.nec noĩiat
nec auditur: mn hilq; de celeſtis regni gloria
ꝓphetatur.Et ſubðit. Quid plura: A pᷣncipio
mundi uſq; ad iopem uniuerſitatis humane
electionem ꝛecollige.nec ĩ ſeꝛmõe uel ope il
lius regni celeſtis poteꝛis repeꝛire dulcedinẽ
Veni ergo ad ioheʒ ⁊? audi uocẽ exultatòis
uoeẽ leticie.miſcõie vbũ.ſᷣmonẽ głie.gꝛa tie
largitatẽ:ꝙ celauerat deus.tacuerat aàgelꝰ.
latueꝛat patriaꝛchaſ.ꝓphete neſcieꝛant. Pe
nitẽtiam.inquit agite. appꝛopinquabit enizʒz
regnuz celoꝝ. Ueꝛbũ penitentie dulce ⁊ glo
rioſum:vbum regni celoꝝ letum ? aduocan
dum:illi ſoli pᷣmo conueniẽs.qui primus no
ui teſtamẽti poſuit füdamta.t addit.A die
bus ade uſq; ad ioem oꝛganũ noſtrum vſũ
in uocẽ flentiũ.quia ubi peccatoꝝ frequẽ
tia.nec pnie locus.duplex eꝛat deploꝛãdi ma
teria. Johes natꝰ oñdit medicamẽ vulneri.
peccato penitẽtiam. ueniam iniquitati. Pec
ẽ pᷣma uox quã clamans in deſerto ꝓpoſuit.
⁊ uox turturis audita ẽ in ꝛa noſtꝛa ⁊ tunc ĩ
miſit in os ntẽ m nouum caꝛnẽ deo noſtro ⁊ ?
ſonat in oꝛe noſtro grarũactõ.⁊ vox laudis.
Supereaxaltatur miſeꝛicordia peccatoꝛibꝰ
pcit᷑ ꝛzegnat pietas.iuſticia diſſimulat.⁊ mi
ſerendi nõ feꝛiendi querit occa ſionem miſeri
cors ⁊ miſeratoꝛ dñus. Pec Petrus.Et ut o
ſtendat᷑ idoneitas iohannis ad teſti ficãdum
& xpᷣo ex ſanctitate uite.õſcꝛibit euangeliſta
uit a iohannis. Primo ab aſperitate ueſtis
quia utebat᷑ veſte aſpeꝛa ſcilicet cilitio ſeu
tunica de duris (cameloꝝ pił) In quo moue
muꝛ ut ad refrenatõem caꝛnis aſpis utamu?
Vñ PHieꝛo.de pil:inquit.habebat neſtimen
tum ñ ̊ lana. Aliud auſteritatis indicium ẽ
aliud luxurie mollioris. Uñ ⁊ Cri. Seruis
ãt dei non ↄuenit hr̃e ueſtimentum ad ſpẽm
uiſionis ł ad caꝛnis delectamentũ ſed tãtum
ꝗad nuditatis tegumtum. Pabebat eni iohâ
nes ueſtem nõ mollem neq; delicatam. ſʒ ci
licinam gꝛauẽ ⁊ aſpeꝛã.⁊ ↄterentem corpus
potius qᷓ; fouentem. ut de uirtute aie eius ip
ſe hitus corpis loqueretur. Secũdo a conti
nentia ↄſtꝛingente car nis laſciui am quia ha
bebat(Jonam pelliceã )aſperaʒ.i.corꝛigiã ðᷣ

ſiccis ⁊ cꝛudis alĩalium pellibꝰ factam circa

lumbos.in ꝗbus eſt ſedes luxuꝛie ad carnẽ

2 luxuꝛiã moꝛti ficãdam qr carnem ſuazʒ cru

cifixit cum vicijs ⁊ ↄcupiſcentijs.ꝙ eoꝛũ eſt
ꝓpꝛium qui ſt᷑ ieſn xpᷣi.inde Criſᷣ.Conſue
tudo ei erat apud iudeos ut gonis laneis ute
rentur.ideo iſte quaſi durius aliquid facere

nolẽs. zona pellicea cigebatur. Quid tunica

⁊ zona ioh̃is allegorice ſignificent.patet per
Crip.qui ſic ait. Eꝛat iohannes hoc eſt lex ĩ
iohe ueſtitꝰ pilis cameli.MNõ poterat hr̃e tſi
cã ð agno ð quo dr.Ecce agnus dei ecce qui

tollit pc t̃a mundi. Et zonam pelliceã hẽbat

in lumbis qr iuði hoc ſolum putant permn Eẽ

De officio ⁊ uita

ꝙ opere peccant.Ceteꝝ dñs nr̃ ieſus xpᷣs in
apocalipñ iohiſ que ur̃ inter ſeptem candela
bra.ha bebat zonã aureã non iĩ lübis ſ̊ i pee
tore. Tex ĩ lũbis cingit ceteꝝ xpᷣs ̊ eſt euã
geliũ ? monachoꝝ uirtus.nõſolũù ĩ libidie ſʒ
ĩ mente condẽnatur. Pic nec cogitar̃ ꝗdẽ
expedit:ibi qui fornicatꝰfuerit tenetur ĩ cri
mine. Teꝛtio ab abſtinẽtia ⁊ uictus paꝛſymo
nia (locuſtas) eĩ.i.heꝛbas ſic appellatas ⁊
mel ſilueſtre cõmedebat ꝗ cibus pauperuz
E ĩ t᷑ra illa. Ubi ſciẽdũ ꝙ locuſte plura ſigni
ficãt de ꝗbus iſte vᷣſus exiſtat. Radices heꝛ
bas ⁊ aues dic eẽ locuſtas.ſũt enĩi: pua ania
lia ꝑ modũ ſaltus uolitamtia q̃ reꝑiunt᷑ in de
ſerto iuõe.⁊ frixa cũ oleo ſunt cibus pauꝑez
Sed nõ ur̃ ꝙ iohãnes locuſtaꝝ carnes man
ducauit ꝗ pane ẽt ueſci rẽnuit.⁊ ꝙ frixuris
uiſit ꝗ mhil coctũ accepit.Et iõ magis uið
tur probabile de alijs intelligi debere. unde
paꝛtibus illis quandam herbam languſte.
ideſt locu ſtam nominant que dicitur illa eẽ
qᷓ; beatꝰiohes eðbat.Mel ãt ſil ueſtre ex api
bus ĩ trunicis arboꝝ reꝑitur. Uel ᷣm Raba
num ſt᷑ folia arboꝝ alba ⁊ tenera. que mani
bus ↄtrita ſapoꝛezꝭ habẽt quaſi mellis. Inue
nitur ẽt ibidem mel ex callamelis. que cala
melle ſt᷑ calami pleni melle.i.õ ſucco dulciſ
ſimo. Uocãtuꝛ etiam alio noĩe cãnamelleſ ꝙ
nomen ex cãna ⁊ melle ↄponitur.eo ꝙ cãnis
ſiue arüdinibus hmõi calami ſt᷑ ſites. In hoc
itaq; beᷣus iopſᷣes aperte demõſtrat. ꝙ pꝛo ni
hilo mundum iſtuz oẽſq; eius blandicies du
ceret.que tã uiliſſimo indumento.ciboq; te
nui ⁊ iparato utebat. Sols eim huius uue
neceſſaria querebat.qui ſic niuere diſpoſue
rat. Puius exemplũ iili ſequũtur qui dicunt.
hntes uicrũ ⁊ ueſtitũ his ↄtẽti ſumus. Prop
terea em qr penitentiam pᷣdicabat. qualiter
penitẽtes uiuere debeant: ut bonꝰ magiſteꝛ
eis ĩ ſeipſo exemplum ⁊ regulaz dabat erat
ei tra cubile: antea domus.pilus ueſtis, pel
lis zona.aq̃ potus.locuſta cibns. Et ſic non
ſolum mundũ ⁊ blanditias eius ↄtemnere:ſʒ
etiam totius generis hũani peccata deflere
ſe oñdit:⁊ exemplũ utile poſteris ðꝛeliquit.
Totũ ergo ꝙ erat ĩ ioße penitentiã predica
at.⁊ nomẽ.quia ði gra:locus qꝛ ðᷣſeꝛtum. ⁊
habitꝰqꝛ ciliciũ:⁊ cibus qꝛ locuſtoꝝ:⁊ ſeꝛmo
qꝛ penitẽtie vᷣbũ:⁊ oꝑatio qꝛ baptiſma aſſue
faciens ad bonum. In iohe deſcribituꝛ euan
gelij predicator ? primo quantum ad doctri
nam. debet enim exemplo iohannis pᷣdicare
pniã.⁊ ea q̃ ̃cedẽ faciũt a peccatis ⁊ ea que
faciũt acceder̃ ad ↄſecutõz r̃gni celeſtiſ.Se
cũdo qᷓ;tũ ad ↄtinẽtiãiqꝛ zona qr̃ eſſe ciꝛca lũ
bos ut pᷣdicator ↄtinẽtiã hẽbat. Uñ dñs hie
remiã mittẽs pᷣdicare ait.accĩge lũbos tuos.
Tertio qᷓ;tum ad uitam. ⁊ G̊ duptr. ſcʒ qᷓ;tum
ad ueſtitu ⁊ uictum ĩ quibuſ etiã a iohe acci
piat exempium, Qui gᷓ pemtentiam ⁊ aſpera

Johis baptiſte.

iniũgit.ł pᷣdicat ⁊ corripit: habitũ penitẽtie
pᷣtendat.aſꝑa ueſte tegatur.⁊ ꝑce ꝛeficiatuꝛ:
ut ĩ eo uilitas ueſtis ⁊ cibi laudetur,quoruzʒz
uſus ĩ diuite arguitur. Auſteritas enĩ uite re
quirit ĩ euãgelij pᷣdicatore. Ideo dicit apłs
Caſtigo corpꝰmeũ ⁊ in ſᷣuitutem redigo. ne
forte cũ alijs pᷣdicauerĩ ipſe reprobꝰ efficiaꝛ.
Unde PHiero. Ueſtis quippe ⁊ cibus ⁊ potus
totam auſteram uitam pꝛedicantium oſtẽde
bat. Abi ⁊? Criſoſtomus. Talem eſſe oporte
bat precurſoꝛem domini.prophetam ⁊? Apo
ſtol um chriſti:qui totum ſe celeſti ðo cõtẽp
tis rebus mundi preſtaret. Unde non imme
rito a domino ẽt angelus nũcupatur qꝛ ĩ hoc
mundo poſitus:mundum ipuʒz angelica uita
calcabat.Si ãt ille ꝗ purus ita erat. ⁊ celo
clarioꝛ.⁊ pꝛophetis celſioꝛ.⁊ quo nullꝰ homi
nũ maioꝛ fuit quiq; tanta apud deũ familiaꝛi
tate gaudebat ita ſeipᷣm ad oẽm pacientiam
durabat laboꝝ. fluxa deliciaꝝ cũ diuitijs de
ſpiciens.atq; ad oem ſe uite rigorẽ coaꝛtans
q; nos habebimus excuſatiõem:qui poſt tot
xpᷣi bnficia.poſtq; tãta ⁊ ifinita oneꝛa pet᷑oꝝ
neq; minima ꝑticulam illius caſtigatõis imi
mur:ſed ↄmeſſatõibus ⁊ ebrietatibus dedi
ti.ac ꝑegrino odore flagꝛãtes.uel potiuſ fetẽ
tes.ac undiq; noſmetipſos relaxãtes ⁊ molli
ficãtes.in predã diaboli pᷣparamur.⁊ ei cap
tabiles nos facimus,. Dec Criſoſtomus(.

CTunc) audita iohis famaexibat ad eũ ois

hieꝛoſolima) q;tum ad habirãtes ĩ ciuitate
illa (⁊ oĩs iudea q;tum ad circũiacentes in
ea(⁊ oĩs regio circa iordanẽ ) q;tum ad duaſ
tribus ⁊ dimidiam. omnis ĩ quam id eſt mul
ti de omnibus ut ſit iperbolica id eſt multuz
expreſſſua locutio:⁊ ponitur ibi continẽs ꝓ
2tẽto((Et haptiſabamuz ab eo ĩ iordae)bap
tiſmo ſuo((ↄfitentes pct᷑a ſua) ⁊ ſe aptantes
baptiſmo xpᷣi ſuſcipiedo. Baptiſmꝰ enĩ iohʒiſ
ad h̊ erat ordĩatus.q̃i qᷓdã ppaꝛatõ ⁊ pᷣfiguꝛa
tio baptiſmi ipſius xpᷣi ð pximo nẽturi:⁊ iðo
iohãn es nõ ſolũ pᷣdicabat:ſed ẽt baptizabat
qꝛ ſicut ſua pᷣdicatione nuciabat xpᷣm ð ꝓxio
uenturũ:ſic ſuo baptiſmo aſſuefaciebat hoi
nes ad libentius ſuſcipiẽdum xpᷣi haptiſmũ.
Uñn baptiſmꝰ iohnis erat q̃dã ꝓteſtatio cre
dẽdi ĩ xpᷣm uenturũ.⁊ faciẽdi opera pẽitẽtie
ut öuotius accipiꝛẽt ipſuʒ.Et hoc eſt ꝙ ĩ ac
tibus dqr̃.ꝙ iohãneſ baptizauit baptuſmo pe
nitẽtie populũ.dicẽs ĩ enm qui uẽturus eſſet
poſt ipᷣm ut crederẽt.h̊ ẽ ĩ ieſum:⁊ iõ r̃ hec
ofitẽtes peccata ſua.delẽda ſczꝭ ꝑ xpᷣm uẽtu
ꝛũ.qꝛ ñ poteꝛat hoc faceꝛe io hãnes:ſʒ denun
ciabat hoc ꝑ xpᷣm fendũ.(¶ Uidẽs aũt młtos
phariſeoꝝ ⁊ ſaduceoꝝ) ñ ↄfitentes peccata
ſua (uenientes )cũ tur bis(ad baptiſmũ) nõ
ex uera r̃ligione:ſed populi timoꝛe ac ficte.
⁊ iſdioſe:dixit eis SGenimia )ſeu ꝓgẽies (ui
peraꝝꝑ ). uenenati ? uenenatoꝝ filij (ꝗs oſtẽ
du uobis: Inon penitentibus (fugeꝛe a uẽtu

,orioo ſs fote?
laracu inlͤtte
tmiuenemn fli⸗
uri⸗fli fjfmigi
initatoe opep nonmn
nitatoe uiperar pe
Luigtonia ? coree
increpantqr ipus e
bapelſnu neniit, Ui
Go)binpreſenti t
deſt pfiam cignan
löem gconfeſſionem
giais rä nenturi g
dillam. Woi Cnioc
nitentius deccna dh
fiuctus fene mn ilu
bonmmn, Diceut röͤſc
lan euellere ſyopo⸗
apponere, lon ät d.
umeſgnans. pec
ocier i ualeſ i
epgeniam cllpe
ipunnsperen

uz angelica nitg
ug erat. 2 celo
quo null⸗ hommi
pud gei famlian
oen Pacientiam
n ci djuitis de
ngore coarans
em: qui poſt tot
ta oneis pctop
caſtigatotg imi
ietatibus gedi
uel poriuſ fetẽ
axates t molli
amur. ? ei cap
eriſoſtomus.
ibat ad eü ois
ites i ciuitate
rcüſacentes in
Gchtum ac duaf
lam id eſt mul
a id eſt multuz
ibi contines p
eo iordaͤe) bap
) ſe apfantes
ptiſm' eni ioh
aratͦz figuea
no uetu/:? 1do
get baptizabat
bat rymo prio
nefaciebat doi
rßi haptiſmü.
pteſtatio ere

Pꝛime partis.

ra ira t euadeĩr̃ ſeueritatẽ futuri iudicii qᷣñ
