Aubet fideles in quocunq; ordine conſtituti. d

mandata ſeꝛuant xpᷣi. Uñ apoſtolus. In om
nibus exhibeamus nos ſicut dei mimſtꝛos.
Miniſtrat emzʒ xpᷣo unuſquiſq; monendo do
cendo.corripiendo.beniuolentiasꝭ.:elemoſynã
2 cetera miſericordie opera impendẽdo Et
ſubiungit huius ſequele bꝛauiuʒ ſeu premi⸗
quia ſi quis xpᷣo digne miniſtrauerit ⁊ ipuz ſe
cutus fneꝛit erit ubi xpᷣs eſt. Et certe magnũ
eſt premium eſſe cum xpᷣo.ſine quo nuſquaʒ
eſt bene.⁊ cum quo nuiquam eſt male. Et ðᷣ
inde mamifeſtius hoc dicit. Nam qui miſtꝛa
ueꝛint xpo mandatis ſuis obediendo ipſuʒ ſe
quendo.⁊ ueſtigia eius imitando. B honora
bitur a patre celeſti.ſ. ut ſit cum filio.eius:
non equalis diuinitati.ſed conſociatus eterni
tatie Et ceꝛte magnus honor eſt. quod homo
miſeꝛ efficiatuꝛ beatus exberedatus heres
dei.coheres autem chriſti. Beatue ille quez

De maledictione ficulnee ⁊ ðᷣ

deus honorificabit.ille enim ditabit̃ illis bo
nis q̃ nec oculus uidit nec auꝛis audiuit nec
in cor hois aſcenderunt q̃ pᷣparauit deus dili
gentibꝰſe. DHonor enim datur homini ab alijf
hoĩbus in nita pũjti i teſtimoniũ uirrutis:ſed
bonõ dat᷑ hominibus a deo ĩ glia celeſti in p

miũ uirtutis. O deus meus miſeꝛicoꝛdig mea

guctor ⁊ dator oĩum nirtutũ.da nobis nunc ĩ
tis exeꝛcitium ↄtinuũ.⁊ tandẽ ꝓ eis pᷣmiũ ſẽ

M= piternũ. ¶ Et qꝛ diſcipulos hoꝛtatus fueꝛat
Rad tollerantiã mõtis exẽplo ſui quẽ ſequẽdũ

ꝓpoſuit cõſequẽter cõfortat eos ut nõ tuꝛbẽt᷑
⁊ retra hant ꝑꝑ iſirmitatẽ nature.quia recta
ratio(nõ obſtante turbatõe anime pz paſſio
nes partis ſenſitiue) dirigit eã in bonas ⁊ uir
tuoſas oꝑationes.ut uelit fortis ſuſtiner̃ mor
tem ⁊ quecunq; contraria pꝛopter deum ⁊ bo
nũ uiꝛtutis. Sic eĩ in xpᷣo muit ꝙ nõ obſtante
turbatõe ſenſualitatis. paſſus ẽ ꝙ recta ratio
ſuadebat. Unde ait.¶ Nunc anima mea) ſen
ſualis (turbata ẽ) i. affecta ẽ q́;tum ad ſẽ
ſitiua.paſſiombus timoꝛis ⁊ triſtitie ac naru
ꝛali horore.qui tñ ẽ ðe uoluntate. Anima eĩi
hic accipit.ꝓ ſenſualitate.i.ꝓ appetitu ſenſi
tiuo ĩ quo ſunt paſſiões nõ auᷣt rõe.ac ſi dicat
non uos turbet uel retrahat ſenſualiratis tur
batio a recta ⁊ debita operatione.quia etiaz
anima mea turbata ẽ iminẽte paſſione. ⁊ ta
nmien hoc non obſtante mori eligo obediẽs pa
tri ꝓ ueſtra ſalute. Qnia eĩ hortatus fuerat a
lios imitari mõtẽ ſuã ne forte aliqͥs ei diceret
ſecure potes mortem ſubuꝛe qr nihil mali ſen
tisideo contraꝛium uoluit oſtendere ꝑ talem
turbationẽ ⁊ ꝑ ↄſequens non eſſe ꝛecedendũ
ab eius imitatõe.proprer nãleʒ horroꝛẽ. Na
ſi nullã paſſonẽ ſenſſſet in anima non uiſſz
ſufficiens exemplum hominibus ad mortem
ſuſtinendam. Puiuſmodi autem paſſiones a
liter fuerunt in xpᷣo ⁊ aliter ſunt in nobis. In
nobis eni ſunt ex neceſſitate inquantũ quaſi

ab extrinſeco ↄmouemur ⁊ afficimur in xpᷣo.

non fuerunt ex neceſſitate ſed ex imꝑio rõis
ab ondendu humde nature ueritatẽ. 2 ad dãà
dum nobis exemplũ ñ recuſandi mortẽ. ⁊ ad
inerendũ nr̃aʒ redemptõeʒ cũ in eo nulla paſ
ſio fuerit. niſi quã ipe uolũtarie concitanit.
Nam intantu inferiores uiꝛes eꝛant ſubdite
roni in xpo ꝙ nihil aliõ ager̃ et pati poterant

niſ ꝙ ro uolebat q̃ ꝑmiſit ager̃ aie ⁊ uiribꝰ.

inferioribus que ꝓpria erãt. Sic ergo turba

2–

ta ẽ aĩa xpᷣi.ꝙ nec ſupra rõem nec õ.ſed vſᷣm

lens oſtendere ꝙ nõ uenit noluntatẽ infirme
canis ſed uoluntatem patris facere ait. ¶Kt

quid dicam.) in hac ⁊ de hac turbatione. nõ

picu quid faciam quia ſciebat quid facturuſ

ſed docet quid dicere ⁊ q* fugere.⁊ quem ĩuo

care ⁊ in quem ſperare debeamus. ſ.in parrẽ
qui ſaluat ſolus. Quaſi diceret. nõ habeo qd
dicã ereptionem querens.ſed ſcio quid agaʒ

rõis ordinem turbatio in ea fuerit. Deive uo

grano frum̃ti ⁊ pᷣncipe mundi.

quia paſſurus ſum. Unde nõ recedã a cepts
ꝓpoſito pꝑ rfimorẽ ꝑiculoꝝ.iʒ ex ꝛõe ſenſuali
tatẽ ſupeꝛãs noltatẽ meã uoluntati diuine
ↄformabo. In quo dat exẽplu nobis ur ſi
militer faciamus.Et hoc ẽ ꝙ dicit.Et o tuſ
pater ſaluifica)⁊ ſaluũ fac(me ex hac hora
paſſionis. non dicit in hac hora in q̃ pater
æu moꝛti expoſuit.ſed ex hac hõa ide eũ glo
rificauit. ¶ Dropreꝛea eĩ Juoluntaꝛie ( ueni in
hanc oram)paſſionis ⁊ moꝛtis propterea ue
ni in mundu ut patiar. ꝑꝑ pr̃is obedientiaʒ ⁊ꝛ
humani generis ſalutẽ.Quaſi diceret. Salu
tatõnẽ q̃ꝛo.ſed paſſionẽ non ꝛecuſo.⁊ tu(pt᷑)
ꝑ hanc paſſionẽ (clarifica n omen tuum ) me
ſuſcitando.ꝙ ẽ gloria nominis tui ⁊ claritica
tio. Ubi Aug.Docuit te quẽ innocens cuius
uoluntatem tue uoluntati pponas hominis ĩ
fiꝛmitatem.ut doceat dicere contꝛiſtatũ.non
ꝙ ego uolo.ſed ꝙ tu uis. Ex hac aũt ſuppõta
tione tur batòis ĩ deũ. homo triplicem ꝑcipit
utilitatẽ pꝛĩa ẽ ꝙ turbatio alleuiat᷑. Si ei ex
eo ꝙ qͥs amico ↄq̃rit᷑ turbatõeʒ ſuẽ alie matõ
nẽ recipit.quatofortius ꝑꝑ ↄpaſſionem mutu
am a deo r̃cipiet.Secũda eſt.ꝙ turbatõ me
ꝛitoria effici᷑.Si ei meritotiũ eſt deo offerre
ꝛem ſpralem quã portas ĩ burſa multomagis
ſi offers id ꝙ geris in animo.Tertia eſt ꝙ bõ
poſtea notabilem recipit conſolatiõem.ſicut
patet de multis a tribulatõe liberatis.ſicut ⁊
hic. Nam ſtatim (uenit uox de celo) ꝓ cõſo
latione. Unde ſequitur (uenit ergo uox de
celo a deo patꝛe )(dicens. Et clarificaui
? iteꝝ clariſicabo.)id eſt claꝝ genui ab eteꝛ
no.Fʒ diuinitatem. ⁊ claꝝ etiã faciã ſᷣm hũa
nitatem. Uel vᷣm ho eʒz clarificaui ĩ nariuita
te.qñ angeli cecinerunt gloria in excelſis ðᷣo
⁊ magi sdoraneꝛunt.⁊ in bapiiſmo ⁊ in trãſfi
guratõe et in miꝛaculis in uita ꝑ eum factis.
2 iteꝝ clarificabo ꝑ ſigna deitatis in paſſiõe.
in qua triumphabit de diabolo. ⁊ in reſurrec
tione ⁊ in aſcenſione ⁊ in totius mõi ↄuerſio
ne ⁊ maxime in iudicio.(Et qͥdaʒ de turba))
magis rudes ſtantes et audientes ſonũq; uo
cis ñ ſigniſicatõem ꝑcipientes(dicebant toni
tꝛuũ factũ eſſe id eſt aliqᷣ ꝑ modũ ſoni ↄfuñ
tñ hoc dicebant factũ ꝑꝑ dñm(alij autem)
magis ꝑſpicaces articulatõeʒ uocis intelligẽ
tes (dicebant.ꝙ angelus vei locutus ſit) re
debant enĩ eũ eſſe hoĩem puꝝ et iõ dicebant
angelũ ei eſſe locutũ ſicut aliqñ in ſcꝛiptura

dicitur. ꝙ angeliꝓphetis loquebantur. Sed

uox illa fuerit paterna et fõmata a tota trini
tate.cũ eius opera ſint indiuiſa.ueruntamen
fuit uox patris que fuit foermata ad repꝛeſen
tanduʒz perſonam eius (et ꝛeſpondit ihs et di
xit ñ ꝑꝑ me)..ſ.ĩſtruendũ qͥ teſtionio ł ↄſola
tor̃ ł! clarificatõe alio a me ñ ĩdigeo (B uox)
te ſtificans (uenit de celo.ſed propter uos)i ĩ
ſtꝛuctõzʒ ueſtꝛã.qui ĩſtructõe indigetis et reſti
monio.ſcilicet( ut cꝛedatis qr ego ex ðo ſuʒ)

&

„..
ui nn i
Nemiatſonis gre ctſin
ſbaͤit effectum iuicn,.
.i. amator mundi 1m
Uitant in mudo. zubelu⸗
füc fuit añatus ?t adbnc En
io deditis ? or peiſceps mun
ife ſubſtantie mundi:ſed ho
enium· inguantuͤ ſe ei ſnbij
m: eieceretur) epelleĩ
iotliberatis. ? pratẽ homine
lipget hoc iudicio per xpm t
nis eius gquamn aperta e lann
loſecutione dy abolus non pot
ſe trahef ſanclol ſicut ame fac
ſonẽ et domini data ẽ domini
di dyadolo. quis per eam fori
reſiſtendü: gec modo ita fache
cere uel a deo temptare doͤr r
mittitur ſacere qntum pot T v
enim q ſicut princeps morte
minem ſibi ſubiecit ad mort
fauit interfici iuſte meꝛito⸗
ne deinceps iuſtis hominibn
nis. ingpetur. Pemittii n
hoies ac exerci iu t meriti e
unccupquezeſchtur ſcra
lez ct dreſanecrione. An.
ego ſi) i cumn nondubitat ſun

nit implere
teſ⸗ nrlunn der.

ninls) ſelecta 1
er quibus diado henn

lla membre

Vuurdatio lleuigi, Geſe
rtturdatoez e lennni
oſonius hoeſichennn
Becicgeſt gturbatͤne
Neimerito u eſt eo offine
1portogiburſa mulonegs
Ha in enimo. Terio eſt ho
tecitt conſolanoemn. ſcht
rbulaloe lberuts ſcut :
nenit nor e celo) caͤſo
nſtur (uenit ergouox de
(Cicens. Et clarificaui
a eſt dap genni ob eeten
1dap euifecii im his
dez darcamiitand
derunn gNa Merefad
Addagidnd wiſi
ascnlisindin denn uts,
vo Nigna denanginſeſice.
dibtceticwdo unnent
mhone tintonius ni eſſh
micicio⸗ Klactz de uba
Hunes et audientet ſnich

Secunde partis.

Unde oſtendit hanc uocẽ nihil ſibi indicaſſe
ꝙ ante neſciſſet.ſed ignorãtibus qᷣbus iudica
re optebat.⁊ ꝓpter iſtructionẽ ppłi circũſtan
tis ut cognoſcent ipᷣm ih n eſſe xpᷣʒ.ciu de ce
lo dabatur teſtimoniũ.ſicut eꝛgo anima eius
non ꝓpter eũ ſed ꝓpteꝛ alios uolutaꝛie turba
ta ẽ.ſic iſta nox ñ ꝑp euʒ ſed ꝑp alios aliqua
diſpenſatio ne diuiniiꝰfacta eſt.Et quia dixit
uox ⁊ clariticabo ↄſequent᷑ modũ oñdit claꝛi
ficatiõis dicens.(¶ Nunc) ſczʒ in hoc tpᷣꝛe paſ
ſonis ꝛectũ (iudiciũ)eſt.non condemnatõis
ſed diſcretioms (mundi).i.pro mũdo ) dia
bolũ.hoc eſt.nune ꝓ mundo a ptãte tenebra
ꝛu libeꝛãdo.iudicabit̃᷑ ⁊ ſeꝑabit mõs a ptãte
diaboli ⁊ eripi.⁊ B eſt iudiciũ diſcꝛetõis.qꝰ
diſcernũt᷑ ⁊ ſeꝑantuꝛ multi a poteſtate inimi
ci. A tpꝛe quoq; paſſionis xpᷣi.diſcreti ſunt fi
deles cꝛedentes ab obſtinatis cũ fidẽ i futuꝛo
aũt erit inditium cõdemnatõis infidelium ⁊
pꝛemiationis credentiuz. Unde exponendo
ſubdit effectum iudicij.¶ Nunc priceps hiiꝰ
mundi.i.amatoꝝ mundi ⁊ maloꝝ hoiĩʒ qͥ ha
bitant in mũdo.ſ.diabolus.qui ab adaʒ uſq;
nũc fuit dñatus ⁊ adhinc datur ĩ malis mũ
do deditis.⁊ qw pꝛinceps mundi.non quia ſit
dñs ſubſtantie mundi:ſed hoĩʒ mũdialiteꝛ ui
uentium.inquantũ ſe ei ſubijcinnt peꝛ pecca
tum:(eieceretur) ⁊ repellet (foras )a r̃dẽp
tis ⁊ liberatis.⁊ patẽ homines poſt ſe tra hẽ
di ꝑdet hoc iudicio per xpᷣm ⁊ uirtutẽ paſſio
nis eius ꝑ quam aperta ẽ ianna gloꝛie a cuiꝰ
cõſecutione dyabolus non põt ipediꝛe ⁊ poſt
ſe traher̃ ſancroſ ſicut ante faciebat. Peꝛ paſ
ſionẽ ẽt domini data ẽ homini uiꝛtus ꝛeſiſten
di dyabolo.quia per eam foꝛtioꝛes ſumus ad
reſiſtendũ.nec modo ita facile homines ſedu
cere uel a deo temptare põt ut prius.nec per
mittitur facere qᷓ;tum põt ⁊ uellet. Juſtum ẽ
enim ꝙ ſicut princeps moꝛtis ꝑ peccatum ho
minem ſibi ſubiecit ad mortẽ.ſic qui xpᷣʒ pcu
rauit interfici ĩiuſte meꝛito ⁊ digne eijcituꝛ.
ne deinceps iuſtis hominibus ꝑ xpᷣm r̃demp

tis:principetur. Peꝛmitti tamen temptare

hoĩes ad exerci iũ ⁊ meritu electoꝝ. Et ðcla
ꝛat modũ ꝑ queʒ eijcitur foras.quia per mor
teʒ crucis ⁊ reſarꝛtctionẽ. Unde ſubdit.( Et
ego ſi).i.cum non dubitat futuꝝ eſſe quò ue
nit implere (exaltatus fuero a terra) ſ. i cru
ce (omnia).ſ.electa ⁊ pᷣdeſtinata ad ſalutes
ex quibus diabolꝰ eijcitur )trah (ad meipʒʒ
Jut ſim caput ⁊ illa membra.ſpoliando illuʒ
qui decipiendo iniuſte depᷣdatus fuerat ł oĩs
geneꝛa hoim qꝛ ð omnibus generibus hoĩm
aliqui ſunt tracti.ſ.ð omnibus linguis.ð om

nibus ꝛitibus de omnibus etatibus ⁊ de omi

bus gradibus.⁊ ſic traxit ad ſe omĩa quia ho
mo dicitur omnis cꝛeatuꝛa. Nasz amore quo
pꝛo nobis paſſus ẽ tꝛahit nos ad ſeipum. ex a
moꝛe enim oſtẽſo in cꝛuce ad genns hũůanum
habet uim attꝛactiuam mentium.ſicut lapis

Capitulũ.xxxij.

magnes attra hit ad ſe feꝛꝛũ.xpᷣi ãt cꝛueifirio
iõ dr̃ exaltatio.q; coꝛpus eius fuit exaltatuzʒ
in cruce.ſicut uex liu i aere ad debellandum
aereas ptᷣates.⁊ q; ſe bumiliauit uſq; ad moꝛ
tẽ cꝛucis.iõ ðus exalrauit illum ⁊ ipᷣe exata
tus.exalt uit ſuos. Peꝛ paſſionẽ eꝛgo habnit
uictorià ð diabolo. Unde hocipſüũ oĩa trahe
ꝛe.eſt principẽ mũdi huius eijcere.nõ em̃ ⸗ʒ
uentio xpᷣi ad belial ⁊ lucis ad tenebꝛaſ. Et
nota ꝙ vpᷣs noluit mori ĩ aliq̃ domonec ſub
tecto.ſʒ ĩ aeꝛe uoluit ex altaꝛi ex cauſa tꝛipli
ci Aer qͥdẽ elementũ ẽ ↄmune.⁊ p᷑ homo ha
bere ꝓpriã terrã.aquã.ul ꝓpriũ ignes.ſed ne
mo poteſt habere ꝓprium aerem. £ uo
luit ĩ aere exaltari. Primo ad innuẽdũ ꝙ ſi
cut aerẽ ↄmunis.ſic ⁊ xpᷣi paſſio. nã paſſiões
alioꝝ ſanctoꝝ fneꝛũt ppꝛie.qꝛ quilibet paſſus
ẽ ꝑpꝑ ſe.paſſio aũᷣt xpi cõmunis fuit.angelis qͥ
ſunt ꝛapti.homimbus.qꝛ inde ſũt ſaluati.Se
cũdo ad ĩnuẽdũ.ꝙ ſicut aeꝛ eſt medius inter
celũ ⁊ terꝛaʒ ſic xpᷣs ẽt fuit mediatoꝛ iter deũ

⁊ hominẽ.qꝛ cũ deo ↄuenit ꝛõe nature diuine/

cũ homine rõe nature bumane.Erat ãt que

cd diſcordia inter deũ ⁊ hoiem. ⁊ ideo uenit

ihᷣs ⁊ ſe oñdt mediatorẽ. Tertio ut ipſum ae
rem mundaret.ſanctificauerat enim terrã tri
ginta annis ſuꝑ eam ambulãdo ſanctificaue
rat aquã in ipſa ſe baptizari faciendo.ſancti
ficaueꝛat ignẽ ſprꝛitũſãctũ ĩ ſpecie ignis mit
tendo.reſtabat ut ſãctificaꝛet aeꝛẽ ñ ſub tee
to.ſed ĩ aere moriẽdo. Pluribus et᷑ de cauſis
uoluit mori morte crucis. Una ꝓpter mortis
turpitudinẽ.⁊ hoĩem nec ipſa mõtis turpitu
do a ꝑfecrõe iuſticie rĩpellat. Item qr hoc ge
nus mortis ꝑ modum exaltationis.conuenie
bat fructui.cauſe ⁊ figure paſſionis. Fructui
quidem conueniebat.quia per paſſionẽ exal
tandus erat a pr̃e.Cauſe aũt paſſioniſ conue
niebat dupłr. ſ.ex paꝛte hominum ꝓ quoꝝ ſa
lute moriebatur.ipſi enim pierãt qr deiecii ⁊
demerſi erãt ad terrena.⁊ iõ uoluit mori ex
altatus.ut nos eleuaret ad celeſtia.Et ex ꝑre
demonũ.ut.ſ.eos qui in aere principatũ ⁊ po
teſtatem exercebãt.ipſe eleuatus in aere cõ
culcaret. Sigure vo cõueniebat.qr dũs ſerpẽ
teʒ ĩ ðᷣſerto fieri pᷣcipiebat.qr ſicut ille ſerpẽs
exaltatus fuit ĩ palo.ita ⁊ dũs in cruce.cũ ãt
dominus tãta ⁊ tã magna ſigna feciſſet corã
eis.in miraculis ⁊ in doctrina ⁊ ĩ renelatione
ſecretorum cordis.⁊ faturorum cõtingentiuzʒ
per que declarata erat diuinitas eius.non ta
men credebãt ĩ eũ.ſ.ꝓ maiori pte.⁊ ĩ hoc cõ
plete ſũt ſcripture prophetaꝝ.ecꝝ obſtinatio
nem ⁊ excecatõem pᷣdicentiũ. Cõſueuert eĩ
dicere.ꝙ ſignũ oñdis nobis ut credamꝰ tibi.
ſʒ ecce cum tanta ſigna feciſſet ñ credideꝛunt
ei.Uerũtñ multi ex pᷣncipibus.i.ex legiſꝑitis
? ſacerdotibus crediderunt tunc in eum ꝓpt
miracula ⁊ impletõem ſcripturaruz ſicut ⁊ ni

codemus unus eoꝝ qui als uenerat ad ihm

Wr

De duobus filijs quoꝝ unus in

nocte.⁊ gamaliel.⁊ ioſep ab arimathia. ⁊ a
lij qᷓ; plures.ſed ꝓpter phariſeos ñ cõfiteban
tur manifeſte:timtes ne de ſynagoga eijcerẽ
tur qꝛ iam cõſpirauerant.ꝙ cõfitentes ipum
eſſe xpᷣm:de ſocietate iudeoꝝexpellerent.qdᷣ
apud eos nalde ignominioſum erat. Eiectio
enim de ſynagoga reputabatur magna. ſicut
apð nos eiectio ꝑ excommunicationẽ ð eccła
Cã uero ⁊ radix huius defectus.ſ.quare non
conſitebàtur erat ſuꝑbia ⁊ inanis gloria.dile
xerunt eĩ gloriã hoim ⁊ bonorẽ mundanũ in
dignitatibꝰ ⁊ laudibus humanis magiſqᷓ; dei
gloriã ⁊ meritũ ꝓ dei gloria ſperãduz. cui ſoli
Gᷣbetur honoꝛ ⁊ gloria:ex hoc eĩ ꝙ publice ⸗ↄ
fitebantur:amittebãt gloriâ hoĩz. licet ex B
conſequerentur gloriaz dei.iſti aũt magis ele
gernnt priuaꝛi gloria dei:nolentes publice ⸗
fiteri qᷓ; gloꝛia hoĩim cupientes mundanis ho
norari.non attendentes ad dict apoſtoli.ſi
hominibus placeꝛẽ xpᷣi ſeruꝰ non eſſem. Iſti
hodie multoſ habent ſequaces.ſ.ꝓ mũdi glo
ria ſe ⁊ ſua pdigaliter exponentes.⁊ paꝝ aut
nihil ꝓ dei gloria pmeꝛenda facientes. Urõᷣ
eoꝝ fides inſufficiens erat. non enim ſufficit
corde credeꝛe ad iuſtitiam. ſed oportet etiaʒ
ore confiteri ad ſalutem. Et in hoc humana
gloria ẽ ꝑpuipẽdẽda. ? omnis pena pacienteꝛ
tolleranda.q; oĩs pena que ꝓ iuſticia ſuſtine
tur:ẽ meꝛitoria ut cũ apoſtolo quilibet dicat.
Mihj autem abſit gloriari.niſi in cruce dñi
noſtri i̊u xpᷣi:ꝑ quẽ mihi mũdus crucifixus
. ⁊ ego mundo fᷣ̃m Aug.dñs crncẽ ſuã ĩ frõᷣ
tibus credẽtiũ fixit.ubi quodâmõ ſedes ẽ ue
recundie.ut de nomine eius fidelis nõ erubeſ
cat.⁊ magis dei gloriã quã hoĩuz diligat. Un
ille qͥ euangeliũ legit.a ẽt illi qͥ andiunt: ñg
crucis ſe ſignant. Poſt hec aũt tandẽ qns ihſ
qui ſcrutatur corda hoĩm cognoſcens fuꝛorẽ
illoꝝ ⁊ malitiam. quã iam de eo occidendo ⸗
ceperant.⁊ uolens eoſ ꝑpuẽire non expectauit
nt in opus irent.ſed (abijt) recedendo a per
ſecutoribus ſuis.qnia iam non recipiebãt eiꝰ
doctrinaʒ (⁊ abſcondit ſe ab eis) mitigans il
loꝝ iuuidiã ⁊ furoꝛẽ.qꝛ nondũ uenerat hora
paſſiõis ſue. In qno nobis exemplũ dedit.ut
ecũ de aliquoꝝ malitia nobis conſtat.ẽt ante
; patrare ope temptent: fugeꝛe debesmus.
Abſcondit ſe ab eis faciem cognitõis ſue eis
ſubducendo ꝙ excecatõeʒ eoꝝ ⁊ tranſitum fi
dei a iudeis ad gentes ſignificabat.(¶ Et cum
ueſpera facta eſſet egrediebatur dñs cũ diſci
pulis duodecim de ciuitate. ⁊ redijt in betha
niazʒ. ibi)mittes ⁊ iuſtos (de ꝛegno ði docẽs)
in die 3 puerſos ⁊ malos aſpere loquens: eoſ
q; ꝓ moribus prauis ꝛedarguens ⁊ nos eum ĩ
boc imitari erudiens.

G . Oratio.
Omine yhᷣn xpᷣe.da mihi nt nõ ſoluʒ
folia hoc ẽ uerba.⁊ eſtimationẽ iuſti
¶cie ſed ut fruectus oꝑm habeam. ne a

uineà iuit alius ire neglexit.

te unq; maledictionem incurras. Da mihi ut
tanq; uerns tuus miniſter ꝓ modulo meo te
ſequar.ut nbi tu es ⁊ ego eſſe mereã. Trabe
me poſt te ihn bone nõ trahat dulcedo ſecłi
ſʒ trahat me ſuauitas amoris tui. Sic tecũ ĩ
celo iugiter intentio mea ſt. mecũ in terra ↄ
tinue ꝓrectio tua. Ad heream tibi inſeꝑabilr.
ſeruiam tibi ꝑſeueranteꝛ querã te fidelr. ĩiue
niam te feliciter.poſſideam te eteꝛnaliter rex
meus ⁊ deus meus. Amen.

de duobus filijs quoꝝ unus in uineã iuir.
aliug i e ne glexit. Ca.xxxij.
¶ Tcũ tertõ ſabbati) hoc ẽ feria t᷑
ia iteꝝ (mane )reuertẽdo ad ciui
tatẽ hieruſales (tranſiret dñs ⁊ di
ſcipul eius circa locuzʒ ubi ipᷣe ma
ledixit ficulnee.uiderunt diſcipuli aꝛborẽ ari
dã factaʒ a radicibus).i.a fundam̃tis.qᷓ erãt
ſacẽdotes ⁊ ſcribe.ampliuſqᷓ; prima die.⁊ (mi
rati ſunt )de ſubita arbõis exiccatõe.Nec mi
rum ſi ↄtinuo aruit qꝛ ſᷣmo dñi maledicẽtis.
q̃ſi ffma ad radices deſcendit( Et cũ uemiſſʒ
in templũ).i.iĩ atriũ tẽpli.ubi ↄueniebant ho
mines ad orandũ ⁊ vbũ dei audiendũ. ut do
ceret oraret.⁊ exemplũ daret(accſſerunt Iñ
nt docerẽt̃ cũ ppło.ſʒ ut docentẽ caperẽt iĩ x
bo ad eũ docentẽ.i.dũ doceret.qñ pᷣcipue im
pediendus non erat pꝛinceps ſacerdotũ.quos
non excuſet ignoꝛantia.⁊ ſeniores ppłi a qui
bus egreſſa eſt iniquitas. Secundũ Cri.Di
cebant ſacerdotes apud ſe.nos ſumꝰ coluùne
tẽpli.ecce ſuꝑ illũ tota rcũbit eccleſa nos ſu
mus quaſi tacentiũ ſcripituraꝝ lingua uiſibił
⁊ ecce ille reſonat ĩ medio templi.⁊ nos ↄtẽp
ti qĩ cithara diſſipata tacemus.nos fuimꝰ pa
tres. modo iſte geneꝛat filios.⁊ nos ſteꝛiles ſu
mus.qĩ diceꝛent multũ uilifica mur. Acceſſe
runt inqui(dicentes.dic nobis) qꝛ ad offitiũ
nr̃m ptinet hoc inquirere ⁊ ſcire.( in qua po
teſtate hec facis).ſ.ã ꝓpria an aliũde tibi ↄ
miſſa. ⁊ qͥs tibi dedit hac ptatẽ ut iſta facias
Quaſi dicerent.Quid ẽ ꝙ eijcis ðᷣ tẽplo quos

●

uis.cũ nõ ſis oſtiarius.⁊ doces nobis ĩↄſult.

Queꝛunt qua auctoritate iſta facit qꝛ aucto
ritatem eijciendi de tẽp o hẽbant boſtiarij.
⁊ docendi in templo ſacerdotes ⁊ legiſdocto
res.ad h̊ a pᷣncipibꝰſacerdotũ aſſignati ⁊ non
alij. xpᷣs aut neutrã auẽteʒ uidebat haber̃. ſʒ
magis uſurpare ſubitelligüt eũ opari ꝑ diabo
lũ ⁊ diaboli eẽ ꝙ fac̃.ſiẽ ſupra dixert ꝙ ĩ bel

ze bub vᷣmõia eijcer̃t:q̃ſi nellẽt dicẽ (̃ʒ Cri)

Zu de ſacerdotali fãilia ñ es.ſenat ̊ tibi nõ
dõauit, neq; ceſſaꝛ.in q̃ ergo ptate hoc facis
nũquid in beelzebub principe demoniorum.
ihs ãt oppoſitõi r̃ddidit oppoſitõs ñ ſolutõz qᷣ
ſi clauũ clauo r̃tũdẽſ.⁊ qͥ aꝑta rñſiõe tẽptato
rũ calũniã ↄfutare poterat.prudẽter eos iter
rogat.ut ipᷣi ł ſuo ſilẽtio ł ſua rñſiõe ⁊ ſnia cõ
nicãt᷑. Caluniãs enim melius interrogatione

gicere. Te mihiteſt
ßtemin babuiſſe pp
audiſtis iqua poleſt
demſtrauit teſtimo
it dix ſtent de lena ?
hiculum moꝛlis incu
tancq blaſphemi eſſen
ui p maiori patte Je
perot:ei ex uita ? oc
ppbetam ſanctü ? uer
bat.1 pen copſeques ue
eſſe ſentiedat. Uideri
Vwer don tüdidſent i
les Redis apidatd
Ueritaus copſeſſion
eis ſe neſc air ihe
poteſtate hec facie
non multis fateri g
neſcire gtamenſe
re beritalè de hoc
conſuſt ſunt Ex ſun
ſtſumt a ſua petitio
Mendatig i non
dam)cccultatur
capaces ſunt ad i
multa dabeo nob
kare modo uel qn
ſant qmbus hin
tuz dare ci bus
te poꝛcos. bic

tauſa adt pote

gelceſalt Etcen
iinihiaunmnn
rnhi ej ecieſhgi tt
Mianet aaſenmn
Zur coceni cqenit/
iiccerr, ſuen
Meepoſacewotirs
1,eſenores opi 4ni
t. Geclnai Crif. di
lſe. nos ſumd colane
cubit eccleſia fos ſu
gturap ingus uide
Wotemga es Ren
cenue. osfuin d
NflicsAa Wehenenſ
ü unifemm. Meſe
dic odi en adfti
nirere 1ſcre/ inenaſe
ſi ppris en aͤte nbi⸗
1biepeue u iſu ſaein
deg eicuipoquo⸗
us.?Coets fobis ioſolt⸗
tateiſtg het grarct
leo bebant boſtiarſi⸗
ſtectictes legſſaeb

Secunde partio.

qnã directa rationatione uł reſponſ one ad in
ↄueniens ducitur. Ille nãq; eſt oprimus mo

dus rñũdendi ? ↄcludẽdi S malignätes quan

do ex ſuis ꝓprijs ueꝛbis ⁊ rñũſis arguuntur. ꝑ
H quoq; onñdit xpᷣus.ꝙ malignantibꝰ q̃les iſti
erant ñi ſunt dei ſecreta ꝛeuelanda.ſed eorum
malitia pꝛudenteꝛ ẽ declinãda. Inteꝛogauit
ergo eos de(baptiſmo Johis)unde erat(de
celo an ex hbominibus) i.ex dei pcepto ⁊ diui
na oꝛdinatione.an ex hominis adinuentione
⁊2 humana inſtiiutione.At illi ſtupefacti ad ĩ
teꝛꝛogationẽ cogitabant intra ſe uiã reſpodẽ
di ſʒ ũ habebãt· videntes ex quacunq; rñſio
ne ſuã confuſſionẽ.nam ſi dixiſſent baptiſmũ
JYohãnis de celo.id ẽ ex celeſti ⁊ diuino inſti
tuto eſſe:patenter ↄuincebãtur.quia ñ credi
de:unt Johâni dicenti ißum dũm de celo ue
niſſe ⁊ perhibenti ei teſtimoniũ de poteſtate.
Qui eĩ credit Johanni:credit utiq; ⁊ xpᷣo qꝛ
Johãnes xpᷣo teſtimoniũ ꝑhibuit.ipᷣuʒ predi
cando ⁊ dei filiũ eſſe nuntiâdo. Quaſi ueller
dicere. Ille mihi teſtimoniũ phibuit.quẽ cõ
f temini habuiſſe ꝓphetiam de celo.⁊ ab illo
audiſtis ĩ qua poteſtate hec facio.qꝛ ille hoc
demõſtrauit teſtimoniũ mihi ꝑhibendo. Si
õt dixiſſent de teꝛa ⁊ inſtitutione humana:
piculum moꝛtis incuꝛꝛiſſent ad populum ut
tanq;ᷓ blaſphemi eſſent lapidandi.qꝛ populuſ
qui ꝓ maiori paꝛte Johãnis baptiſmũ ſuſce
perat:eũ ex uita ⁊ doctrina ac xpᷣi teſtimio
ꝓphetam ſanctũ ⁊ ueꝝ a deo miſſum reputa
bat.⁊ peꝛ conſequẽs ueꝛba eius ⁊ facta a deo
eſſe ſentiebat. Uiderũt ergo (ut ait Beda ) ꝙ

libet hoꝝ rũdiſſent. in laqueù ſe caſuꝛos timẽ

tes.ſ.plebis lapidatõem ſed magis timentes
ueritatis confeſſionẽ ⁊ mendaciter dicentibꝰ
eis ſe neſc r̃:ait ih̊s(( neq; ego uobis dico in q̃
poteſtate hec facioñ dico uobiſ qõ ſcio.quia
non uultis fateri ꝙ ſcitis.qꝛ ergo dicebant ſe
neſcire ꝙ tamen ſciebant.nolnit eis de ſe aꝑi
re ueritatẽ de hoc ꝙ querebant. ⁊ iuſtiſſime
confuſi ſunt.Ex ſua emm tacituꝛnitate ↄpul
ſi ſunt a ſua petitione ceſſare.nam ſ m Cꝛiſo.
Mendatia ſi non hñt quẽ decipiant ipſa ſibi
mentiuntur. Duabꝰ quippe de cauſis (ſᷣm be
dam) occultatur ueritas.qr auditores minus
ca paces ſunt ad intelligenduz. Unde dicitur.
multa habeo nuobis d cere ſʒ nõ poteſtis por
tare modo.uel qꝛ ex odio ⁊ contẽptu indigni
ſunt qiubus aꝑiatur. Unde dicitur.nolite ſãc
tuʒ dare cãibus neq; mittatis margaꝛitas an
te poꝛcos.⁊ bic utꝛũq; cõcurrebat. Et tercia
cauſa addi poteſt.ſ.aſſiduitas pꝛedicãdi. aſſi
dua eĩ predicatio uileſcit. Uoluit ergo xpᷣus
oſtendere de facto ⁊ exemplo ꝙ licet uti cau
telis contra cautelas malorum inſidianium
bonis. Unde dicit Cripᷣ. Quod interꝛoganteʒ
oportet docere temptantẽ reiundere. Quõ
anteʒ apeꝛienda eꝛat neꝛitas ſue poteſtatis ⁊
pꝛedicationis alijs ⁊? nõipſis. ⁊ quare indica

A apitulũ. xxxij.

uir ꝑ pabolã duoꝝ filioꝝ quoꝛũ uni (pateꝛ di
xit. uade in uineam meam. qui rñũdit nolo.po
ſtea tamen penitentia motus iuit. dixitq; alij
pateꝛ uade in uineam meam.qui rñdit.uado
ſed ũ iuit.) Vomo iſte qui duos filios habuit
ẽ deus ſcʒꝭ pater.qui dicitur homo rõe mãſue
tudinis.qᷓ; ad hominẽ habuit.qui ẽt om̃eſ ho
mies pr̃no affectu creauit.⁊ cũ ſit natura do
minus tũ magis uult diligi q̃ſ pater qᷓ; time
ri quaſi dũs. Dꝛimus filins tꝑe ⁊ origine.non
dignitate ? dei ↄgnitõe eſt populus gentiũ al
ter populus iudeoꝝ.qr gentes erant ex tꝑre
noe-iudei at ex abꝛabã.Opeꝛari ãt uineã.ẽ fa
cere iuſtitiam.qᷓ; generaliter quidẽ ĩ nã omni
um hominũ deus plãtauit.ſpãliter ãt iudeis
eam iĩ libro uite dedit.cuius diuerſe uiteſ.ſũt
diuerſe iuſticiaꝝ ſpẽs. PDrimo filio primuʒ di
xit ꝑ natuꝛalis legis impreſſionẽ ⁊ noticiã. ua

de opare.id in tꝑe huius ſeculi fac legis na

tuꝛalis inſticiã q̃ ẽ. hoc facias alij ꝙ tibi uis
feri ⁊ ꝙ tibi nõ uis fieri ne feceris aiteri.oꝑa
re inq; i nineã.id eſt ĩ eccłiam. extra quam ñ
ẽ locus opandi meritorie. Tocutus eſt aurem
ei ñ facie ut homo ſed ĩ corde ut deus inge
rens intellectũ ſenſibus.qr nüq; deus deſtitit
homines incitare ad bonũ ꝑ occultos inſtinc
tus. Uñ Crip̃̊. Poſuit deus ſpm̃ ſciẽtie bom ⁊
mali ĩ hominibus.ut qnotienſcũq; peccamus
ille ĩ füentio quañ factum nr̃jm accuſet.in cõ
ſcĩa tacite ad animã loquitur dicens. Maluzʒz
eſt hoc.⁊ hoc bonũ ẽ. Ille ãt.ſ.primus filiꝰ
ĩ cogitatu ſuꝑbe rñdit.nolo.qr bonũ ꝛelinquẽ
do ⁊ malũ eligendo aperte cõtumax fuit legi
em̃ naturali nõ obediuit.⁊ libero arbitrio ab
uſus ẽ. Uñ cri.Qũo dixit nolo. In cogiratu.
Qni hñs intellectũ boni ⁊ mali.rlinqᷣt bonuʒ
2 ſequit᷑ malum ĩ cogitationibus ſuis. contra
nm reſpondere nidetur.qꝛ nolo.i.contra in
tellectũ ſuũ creatũ ſihi a dño facit Pec cripᷣ.
Sed poſtea ĩ aduentu ſaluatoris ad pᷣdicatõ
nem xpᷣi ⁊ aploꝝ cꝛedens penirentia ductus.
opatus ẽ ĩ uinea dei.⁊ ſᷣmonis cõtumatiã la
boꝛe coꝛꝛexit.qr ſummo deo colla ſubmiſit.⁊
nunc cultu fidei deo placet. Alteri autez filio
poſtea dixit ꝑ moſayce legis datõem.uade ⁊z
opar᷑̃ i uiea meg ⁊ fac iuſticie oꝑa.Qui ꝛndit
uado.qr pmũ dᷣo ſeꝛuire uouit.⁊ ſe ad ſeruien
dũ deo ꝑ ſuſceptõezʒ legis moſayce obligauit
dicens moyſi. oĩa precepta domini faciemus
ſed nõ iuit ⁊ ꝙ ore ꝛñdit opere non implenit
quia in ſeruicio dei non rᷣmaſit.⁊ legẽ ſuſcep
tam non obſeruauit. necnon ad idolatriaz ?
ad infinita mala declinauit. ⁊ nũc chriſti cul
tum negat. Induxit t hanc pabolã eos int᷑
rogando.ut ꝓpria rñſiõe illos ĩpietat᷑ miſtꝛoſ
arguerz. 2 ꝓpo iuditio ↄpᷣẽnarentur. cuz g q̃
ſiſſet(quis ex duobus fecit nolũtatẽ pr̃is ⁊ il

li rñdiſſent primus) nõ itelligentes ð ip̃ᷣis dic

tazʒ pabolaz. ⁊ neſcientes qꝛ ĩ ꝛnſione expꝛime
rent ↄðempnationem ſua.intulit ⁊ ex rñſione

De duobus filijs quoꝝ unus in

ꝓpria eos ↄfutauit. confirmans prolatam ab
ipis ſniam: æ dicens. (Amen dico uobis. quia

publicani ⁊ meretrices).ſ.non qui tales ſunt

ſed qui fueꝛum (precedent eos in regno deip
i. in eccle ſia militante. ꝑ fidem ⁊ pniam. ⁊ in

triumphante ꝑ gloꝛiã. uobis extꝛa derelictis
per infidelitatẽ. Primus ei filius qui fecit uo

luntatẽ patris:dignus ẽ miſericordia ſecũdꝰ

qꝛ neglexit dignus repꝛobatõe ? pena. quaſi

diceret. Nõ ſoliũ gentiles meliores ſnnt uobis
iudeis. ſicut ⁊ ipᷣi iudicaſtis.ſed ⁊ peſſimi de

gentilibus. ſ.publicani ⁊ meretꝛices qui inteꝛ

uos manite ſte ſt᷑ turpiſſime nite: erůt maiõis
meriti apð deũ qᷓ; uos.qꝛ melius ẽ ñ ꝓmittere
2 facere iuſticiã dei.q; ꝓmitteꝛe ⁊ metiri.Et
(Fm bhiero.)ſimulata ſanctitas duplex ẽ miqͥ
tas. ⁊2 B nitiũ potiſſime uigebat ĩ ſacerdotibꝰ
2 lenſtis. Igit (ʒ Orig.)potes ubi ꝑabola ip
ſa ad eos ꝗͥ modicũ aut nihil ꝓmittunt.oꝑibꝰ
aũt oſtendunt.⁊ 3 eos q magna ꝓmirttũt.ni
hil t ł paꝝ ſᷣm ſuã ꝓmiſſionẽ agunt. Nã ho
die heu młti ẽt religioſi.ñ ſolũ le gis ſcꝛipte ſʒ
ẽt legis nãlis iuſtitiã derelinquũt.⁊ iõ non mi
ſericoꝛdia cſi filio primo:ſed potius pena cuz
ſo digni ſunt. Unde Cripᷣ. Tuto ꝙ ex perſõa
oĩium uiroꝝ peccatoꝝ publicani ponantur. 2
ex pſona oium mulieꝝ meretricũ meꝛetrices.
Am̃ qᷓ; u is eĩ multa ſintpeccata in uiris ⁊ mu
lieribui preter iſta.tamen precipue auaricia
in uiris habundat. fornicatio autem in mu
lieribus. Mulier enim que in demo ſua ſe
det incluſa.facile peccatũ fõnicatõis ĩcuꝛrit.
qꝛ hoc uitiũ facile ex uacantia ⁊ otio naſcit.
Mam qui ſolicitudinis aium hʒ occupatũ.nõ
facile fornicationi opam dat. Nam diffinitio
amoris hec ẽ anime uacantis paſſio. Vir aut
qui ĩ actibus ꝛeꝝ diuerſaꝝ ẽ aſſidue auaꝛicie
pctm facile incurrit in foꝛnicatõem aſt no fa
cile.niñ forte multũ ſit laſciuus. Naʒ occupa
tio uiriliũ ſolicitudinũ:ſuggeſtẽem neluptat᷑
pleꝛunq; excludit. Unde ꝓpriũ eſt hoc adole
ſcentium nihil agentium. Pec Cꝛi. Deinde
ſubiungit câm repꝛobatõls iudeoꝝ que ẽ con
temptus cꝛedendi.quẽ aggꝛauat ⁊ ſanctitas
Johams ⁊ exemplũ ↄueꝛſiõis peccatoꝝ.quia
publicanis ⁊ meretricibus Joanni credẽtibꝰ
⁊ ad pᷣdicatõem eius pnĩiam agennbus ipᷣi nõ
crediderunt Joãni.doctꝛinã eius audiẽdo.⁊
opeꝛa eins imitando qui uenit ad eos in uia
iuſticie.qꝛ opem ꝑfectõis facſebat ⁊ xpᷣm qui
E ipᷣa iuſticia anunciabat.Et non ſolũ hoc no
feceꝛunt.ſed nec poſtq; publicanos ⁊ meretꝛi
ces credentes ⁊ penitentes uiderunt conſuſſi
ſunt aut ↄpuncti ut crederent. uł iloꝝ exem
pluʒ ſequerent᷑ quibus ipᷣi exemplũ eſie ðbue
rant.ex quo ſequit᷑ aggꝛauatio peccati ipᷣorũ
quia nec pᷣcedere nec ſequi illos in fide ⁊ pẽi
tentia uoluerunt. Layci ẽt ⁊ ſacerdotes duo
filij poſſunt intelligi.⁊ populus prior fil ius ⁊
ſarcedos ſecundus. Un Eriſoſtomus. Duos

nineã iuit alius ire neglexit.

etiam filios dicit laicorũ conditionem ⁊ ordi
nem ſacerdotum. Quis eſt prior filius Popu
lus. Pꝛioꝛ eni populus creatus deinde ſacẽ
dotes qui regerent pplm. Non eni ppls ꝑꝑ ſa
cerdotes cꝛeatus eſt. ſed ſacerdotes pꝛopter
prłm.ideniq; ppls dei ex tſpre abrabe cepit ſa
cerdotes aũt de tp̃ᷣre aaron. Et populaꝛes per
boc ipᷣm ꝙ ſecularẽ ſuſcepiunt uuaʒ.denega
ꝛe uident᷑ obediẽtiã deo. Sacerdotes ãt maꝗ
uident obedientiã ꝓmittere deo. pᷣcipue ꝑ
ipm ꝙ ſpàlr in miniſteꝛio dei ↄſtituũtur. N
q doctor populi ↄſtituituꝛ:ſine dubio ꝓfitetur
talẽ ſe fore.qualem oportet eſſe doctorẽ. Sa
cerdos vommis clericꝰ.⁊ ſi ſpâliteꝛ ſñ ꝓmittat
tñ ꝑ hoc ipſum ꝙ doctor ↄſtituit᷑ aliorum: ta
cite ꝓmittere deo nidetur in oibus obauditu
rum ſe deo.⁊ melior ẽ laicus qui in prima fa
cie ſecularem ꝓfitetur nitã reuera aut ſtudet

uiueꝛe ſpiritaliter.qᷓ; ſaceꝛdos qui in pꝛima qͥ

dem facie ꝓfitetur uitam ſpiritalem reuera
aũt cõplectitur uitam carnalem.a melior eſt
laycus ante deum pnlam agens q; cleꝛicus ꝑ
manena:i peccatis. Laycꝰ aũt ĩ die iudicij ſto
lam ſacerdotalem accipiet.iõ et in criſmate
ſic ungũt᷑ oẽs ſic ĩ ſacerdotio.ſacerdos ãt pec
cator ſpoliatꝰſacerdotij dignitate quã habuit
erit iter ĩfideles ⁊ hipocritas. Uñ et mõ ſecła
ris hõ poſt pctm facile ad pniam uenit. Noʒ
occupatus negligẽtia ſeculari.dũ ſcꝛipturis
ñ ſatis attendit: ſemꝑ q̃ ĩ ſcꝛipturis poſita ſũt
noua ei uident.ideoq; cũ audierit aliquid de
gloria ſctoꝝ. aut de pena pctoꝝ.qĩ nouuʒ ali
q̃d audiẽs expaueſcit.⁊ dũ bõa ↄcupiſcit aut
mala timet ↄpunctus ad pniam cito recurrit
nihil aüt ipe ſſibilius.qᷓ; illũ coꝛꝛigere qui ſcit

oĩa et tñ ↄtẽpnẽs bonũ diligit malu.QOia eni

q̃ ſunt in ſcripturis ꝑꝑ meditatiõem quotidia
nam. ante oculos eius inueteꝛata ⁊ uilia eſti
mãtur. Nã ⁊ quicquid teꝛribile ẽ uſu uileſcit
Pꝛopterea clericꝰ qͥ ſemꝑ meditaĩ ſcripturaſ
aut omĩo obſernaturus ẽ.⁊ erit pfectus aut ſi
ſemel cepit illas ↄtpnere.nunqᷓ; excitatuꝛ ĩ
illis nt timeat. Quis aliqñ uidit clericuzʒ cito
penitentiam agentem.⁊ ſi dephẽſus humilia
uerit ſe.ñ iõ dolet qꝛ peccauit.ſed cõfundituꝛ
quia perdidit gloriam ſuam. Dutaſne dñe qᷓ
ſi crudelis cleꝛicis prĩiam denegauit dicens.ſñ
ſal infe tuatũ fuerit in quo ſalie. Sed quaſi
naturale eſſe conſiderans.qr ñ eſt qui doceat
illũ errantẽ qͥ errantes alios corrigebat.Jðᷣo
non dico populares.qr ̃m rõem uerbi uitaʒ
ſuã diſpſant.ſʒ publicani ⁊ meretrices qui ðᷣ
ſiderijs mũdialibus ? uolupratibus ⁊ carnali
bus ſeipos mãcipauerũt.pᷣcedẽt nos in regno
dei.qr illi ↄuerſi deſinũt (ſſe ꝙ eràt.uos ðᷣne
gatis ĩ ope ꝙ uidemini pfiteꝛi in uerbo.ſarn cq;
arbores folia fine fruciu habentes non paſce
tes dñm ſuu ſed deludẽtes. Pec Cripᷣ. Peꝛ p
mũ etia m filium.qui pᷣino rẽnuit pr̃is precep
tiũ.ſed poſtea fecit ſignificãtur peccatores qᷣ

bus gram inecclie⸗
Wpuu ſericorditer

ante miſ⸗
ſee locatione uinee!

s

C

Didem ropo
bulam ge bo⸗
qui plamtauit
it er ſepem.?
eELCExdifcauit tun
colis len coois. pege
ſeruos ſuos ad recipiene
le wactauerut 1 0ctide
michaz derede cOgnoſ⸗
bere uclentes apred
eijtientes enam occie
faceret ns uinee co
los male pdet t uine
lis qui ꝛeddant eifen
ſpe dirit. qꝛ auferef
lur genti facienti keu
bola eſcnbit mulni
tucine ineor quibr
natura dns deniuoler
tudie i natura imil
ta beneficia Rrulit 4
(uines )er clectis
taꝛum. ſccut er uitib
Uranſtulit r intena
(lepẽ circundedit
1l. angelicq ſpern
1· Plectionẽ dellic
Ee munttione mn
bilege uſticien
uete, hoc ß
tedificauit ⸗
turrim
quo dicitur turris
. urris

ir ie
gz,
Suni⸗ teegt

elaicnsgtiin nni
r uitä reuera git ſtrten
Pſacendos ni iüpeineq
unam ſhintelen frun
in carnalem e melire
ghlam ggeſphtleict
arc gitice nnicjſt⸗
ceſpiet öͦerin enſnate
eorio lacertoviter
Nyinivsre uu hahyi
ae, Mia nſece
c pniamn venit: oz
culeri.i ſcppturis
ſcapturs poſfta ſit
aucierit alignid e
nciop nourz al
ü vos NNuplcadt
Aniem n0 ecmi
läccniggrecnict
ied Digeſ
wedeuden nciti
neinnetentn iliacl
cͤterbiri o ulec
eng nediti ſhimnn

Frien denet l
tin cnolli⸗ ſe .
Cerens nug

nts cen t i

— bus

Gecunde patris.

male uiuendo deo ſeruir̃ negant.ſʒ poſtea pe
nitentes uiriliter opantur. Per ſecũduʒ neꝛo
filium.qui facere uolũtatẽ patris pmiſſit et ñ
fecit.ſignificãtur illi qui oꝑaꝛi uiꝛtuoſe ꝓmit
tunt.ſed non faciunt de quibus ſunt multi re
ligioſi pfitentes ſeruare magna.ſ.euangelica
ↄſilia cũ tñ ñ ſeruent ẽt pᷣcepta.ꝓpter ꝙ ſecu
laꝛes ẽt peccatores tñ poſtea penitẽtes eiſ co
ram dno pᷣponũtur.cũ dicitur qr publicani et
meretrices pᷣcedent uos in regno dei.Nullus
G peccatoꝛ diff.dat.nullus iuſtus pᷣſumat cuzʒ
peccatores ꝑ pnĩam qũq; alios in regno ði pᷣ
cecalr. Oratio.
mine ihu xpᷣe doctor bone.da mihi
eritatẽ corde cꝛeder̃.et ore atq; ope
pꝓut opõtet ↄfiteri.malignoꝝ ſpirituũ
et hoĩz cautelas et aſtutias ſapiẽter ðclinar̃.
da mihi legis naturalis cordibꝰ noſtris impᷣſ
ſe. et legis ſcꝛipte in libris nobis date iuſticiã
facere. ⁊ tuã ĩ oĩbus uolũtatẽ adimpler̃. ut ñ
cu ſecundo filio penam. ſed cũ pᷣmo miſericõ
diã apud te merear ↄſequi.ac cũ uere pemtẽ
tibus gr am in eccłia militãte.⁊ głiam ĩ triun
hante miſericorditer inuenire-. Amen.
Fde locatione uinee ⁊ ſanguinarijs uinitoꝛi
