obitum heꝛodis.extinctio ĩuidie in cordibus
iudeoꝝ ĩ fine. Tunc itaq; dñs in egypto igno

ꝛantie tenebꝛas effugauit et ydoloꝝ uanitate

diſcuſſa dei ueri cultum ueneꝛatõnemq; ꝛeꝑa
uit. Ubi ignis fidei ſuccenſus ĩ tantum excꝛe
uit:ꝙ etiam deſeꝛta eiꝰ ꝛepleueꝛit.Domini eĩ
pniam poſtmodum hẽremꝰ egypti meꝛuit: ut
padiſo melioꝛ.⁊ celo claꝛioꝛ effecta uideꝛetuꝛ
unde Ariſo. deniq; ſi quis nunc ad egypti ue
niat ſolitudines.padiſo pꝛoꝛſus omnem illam
uidebat heremum dignioꝛẽ.et inumeꝛabiles
angeloꝝ cetus ĩ coꝛpoꝛibus fulgeꝛe mõtalibꝰ
Eſt eni cernere tota illa regione diffuſũ exeꝛ
citum xpᷣi.et admiꝛabilẽ illũ ꝛegium gꝛegem.
uiꝛtutumq; celeſtium ↄueꝛſatõeʒz in terꝛis mi
cãtem. Nõ ita uaꝛijs aſtroꝝ choꝛis celum re
fulget ut egyptus iĩnumeris monachoꝛum di
ſtinguitur atq; illuſtꝛatur habitaculis. Noc
tes quidez ſacꝛis hymnis ⁊ uigilijs.dies uero
orationibus manuumq; opibus exercẽt: apo
ſtolice curſum uiũtutis imitantes. Pec Criſ.

e. Juerũt eꝛgo ad quandam ciuitatẽ thebaide

que uocatur heliopolis.⁊ ibi aliquam domu
culam conducentes.habitaueut᷑ peꝛ ſeptem
annos tanquam aduene et peregrini paupe
ꝛes ⁊ egeni. Sed unde ⁊ quomodo iſti tanto
tempore uiuebant. Nunquid mendicabant:
legituꝛ aute ʒD de doĩna:quod colo et acu q̃re
bat ſibi et filio neceſſaria. Suebat g.et fila
bat domĩa mũdiꝓ precio pauꝑtatis amore.⁊
Zelo.O quot et quãte hꝰmodi aduẽis fiebãt
iiurie: quas dñs uitaꝛe non uenit ſed ſuſciꝑe.
Quid etiam ſi aliqñ filius famẽ paciẽs paneʒ
petijt nec unde daret mr̃ habnit. Mõne ĩ his
⁊ ſimilibꝰtotaliter concuciebant᷑ uiſcera eiꝰ:
Cõſolabat᷑ vbis filiũ ꝓut poterat.⁊ m hilomi
nus ope uictũ procurabat.⁊ ſibi forte aliquã
do ð uictu ſhᷣtrahebat ut filio reſeruaret.Et
ſi ex ope manuũ oportebat querere uictũ qd
dicemus de ueſtimentis quid de utenſilibus
ſcʒ lectis et alijs ĩfꝛa domu opoꝛtunis: Nuꝗd
duplicia.nüquid ſuperflua.nunquid curioſa
habebat: Hec contra pauꝑtatẽ ſunt.⁊ hec ſi
habere poſſet: nollet ea pauꝑtatis qmatrix.

Se R☚

———

Pem

Afügtih u
ei eicotn
ſen mun 4
ſce ic c er

groo ſbin
nſegucihalene
ad gnsen⸗

ſnetb in⸗
ignarnims.O.
igi tantici 4
hete ferebenii
ceptn nodſe
gioſepb⸗gentb
ſione naghan
pani in alh
eminidun b⸗
ſii uiei
nuneiß
1 ſearione⸗
pote occi
hec cit ac eritz n⸗
enter tolerare cul
ſe er ulla eiuns adr
ctiſini iwocentes f
Oirocentiam t mar
Aheſſctisrdignemi
conte ufe ifumitan
Uütenamt rez
Moodidere Nnen.
ſdereincner
Pohamisdohnſfe
defunao herode.
uibi
ſeben
eg
NQ (
lemgbiristrce
nalbet heroces,
Gonmne in cun
Nelent
Ggenſttna
Lexriniſtzenen
ißpuertfilt:
Auctorttagh a6

ummenſta
.4 er tran
utionez h e
tclonü a
laͦg indeig
luncto hezg
in mungifi
e8 7 noticig
tea ſetnne
o factg 4 in
ganfitus pre
Pi eccleſie
infidelitate
cinz tpris ab

n antippi per
e in cordibus
egypto igno
op uanitate
tamtum excie
it. domini ei
i meruit: ut
ta uideꝛetuꝛ
d egypti ue
mnem illam
lumeꝛabiles
e mötalib?
diffuſu exeꝛ
um gegem.

in terꝛis mi

ig celum re
achoꝛum di
aculis Noc
js. dies uero
exercẽt: apo
39. Pec Criſ.
ne thebaide
quam domd
Fper ſeptem
grini paupe
ſo iſti tanto
ndicabant:
et acu ère
bat g.et fͦa
tis amore ?
gueis fiebit
ſed ſuſcipe⸗
pacies panez
.cöne ihi⸗
t niſcera ei:
at.r nblomi
ifonte glian
cſernaret⸗
rere uici

Pꝛime partis.

Sed nũquid dña ſuẽdo.uel alia opa faciẽdo
faciebat moꝛe quoꝛũdaʒ opeꝛa cinioſa. Abſit
Eſt eni peꝛiculoſum ⁊ ualde magnu uicium.

ppter multa.de quo latius dicetur infta. Cõ

ſpice nũc dñam in laboꝛibus ⁊ opeꝛibus ſuis
filando. ſuendo.texendo ſolicitã quomodo fa
cit ea fidel iter atq; humiliteꝛ cũ diligẽtia ha
bẽdo:⁊ nihilominus ſr̃ filio ſuo ⁊ gubeꝛnatõ
ne domus curã diligẽtiſſimã habẽdo uigilijs
q; ⁊ oꝛõnibus iuxta poſſe ſꝑ itendendo ⁊ toto
affectu cõpatere ſibi.⁊ confidera ꝙ ñ habuit
oĩno gꝛatis ꝛegnũ dᷣi dña ꝛegni.Sed ⁊ ioſeph
ſanctus.fabᷣ lignarius aliquid opabat ĩ aꝛte
lignaminis. Uñ quia cõpaſſionis ocurrit ma
teꝛia tandẽ cũ aliquã moꝛã cũ eis contꝛaxeꝛiſ
pete recedendi licentiam. æ benedictione ac
cepta pᷣmo a pueꝛo ihu. deið a matre.poſtea
a ioſeph:genibꝰflexis ⁊ cũ lachꝛimis ⁊ cõpaſ
ſione magna ualefacias eis. qꝛ tanq; exules
a patria ſiñũ aliqua cã ⁊ exbãniti ꝛemanẽt ad
pegrinẽdum ibidem per annos ſeptem ĩ ſudo
ze ultus ſui uicturi. Oro.

mine ihᷣu xpᷣe qui adhuc infans peꝛ
d ſecutiones ⁊ exilia pati.⁊ ĩfantes tũc

pꝛo te occidi uoluiſti.da mihi meſeꝛo
hec oĩa ac etiaʒ moꝛtem ſi opoꝛtz pꝛo te paci
enter tollerare.cũctaq; ꝓſpera mũdi deſpice
re.et nulla eius adsſa foꝛmidare.Et uos o ſã
ctiſſimi ĩinocentes floꝛes et pᷣmicie martirũ.ꝗ
ꝑ ĩnocentiam ⁊ martirij palmã di filio ifanti
adheſiſtis:dignemi de plenitudine gr̃e et ĩno
centie ur̃e.ĩfiꝛmitati ⁊ miſerie peccatoꝝꝑ meo
ꝛũ ueniam ⁊ grazʒ ab eodẽ dei filio benigniſſi
mo obtinere Amen.
De reditu dñi ex egypto.⁊ initio penitẽtie
Johannis baptiſte.Coꝛreſpondet euangelio
Defuncto herode. ⁊c. Capitulum. xiiij.
Ompletis autẽ fere ſeptẽ annis.
quibus dñũs pegꝛiatus ẽ ĩ egypto

c ⁊ heꝛode moꝛtuo:uocatus e dũs
egypto. Quia (ſicut dicit᷑ ĩ hy
ſtoꝛijs) triceſimo ãno ꝛegni heio

dis natꝰ ẽ xpᷣs triceſimoctauo anno regni ſui
moꝛtueſt herodes. Poc aũt factũ ẽ( ut con
ſecutiue(adipleretur ꝙ dictù ẽ ad domio 1.
Oſee (ꝓphetaz. Ex egypto uocaui fili meũ
Acʒ conſubſtantialeʒ. Poc aũt de uocatiõe.
7 exitu iſił ð egypto ad litteꝛaʒ legitur qui et
qñq; puer ⁊ filius a dqno applłatur. Iſta ergo
auctoritas habet duplicem ſemſum litteraleʒ
quia ueꝛificata ẽ ad litterã de populo iſił uo
cato a dño ð egypto.ꝑfectius tamẽ ð dño no
ſtro u xpᷣo qꝛ ipſe eſt filius ði naturalis.alij
aüt ſũt filij p adoptionem. Pꝛimo ergo anno
archelai ſẽioꝛis fil ij herodis.⁊ anno dñi octa
uo(apparuit ãgelus dñi ioſeph in ſomnis:di
eens ei. Tolle puerum ⁊ matꝛẽ eius ⁊ uade ĩ
terrã iſirl )ſcilicet in iude (defuncti ſunt eni
ꝗ queꝛebàt aiam pueri)i. uita coꝛporalem.ſ.
berodes ⁊ cõplices ei?? fautores ĩ moꝛte dũᷣt

Capi.xiiij.

ſcʒ ſcꝛibe ⁊ phariſei.Quia ſeeundũ YFoſephũ
Perodes pᷣcepit ĩ moꝛte ſua plures de nobili
bus iudeoꝝ ĩterfici.ut ſic cogeret iudeos qui
eũ odeꝛant flere ĩ ſua mõte.Ulel heꝛodes mõ
tuus ẽ ad litterã.alij quo ad poteſtatez. Ex B
ergo loco ſ̃ʒ Hiero. intelligimus.nõſoluʒ he
rodem ſed ⁊ ſaceꝛdotes ⁊ ſcꝛibas eodem tem
pore necẽ domini fuiſſe meditatos. Ut at ait
Remigius. Peꝛ hoc ꝙ ãgelꝰ ĩ ſomnis ioſeph
apparuiſſe dicit miſtice öſignatur: ꝙ illi qui
a curis terrenis ⁊ ſecularibus negocijs requi
eſcunt pfrui angelica uiſione merentur. Igi
tur Joſeph(cõſurgens)tanq ꝓmptus obedi
ens(accepit pueꝝ tanq; nutricius ſolicitus
(⁊ matrẽ eius tand comes obſequioſus:et
cepit rediꝛe (in teꝛram iſrł) Uadunt ergo et
tranſeunt ꝑ deſertum ꝑ ꝙ ueneꝛunt. Uade et
tu cum eis auxilium ⁊ ſeruitiũ exhibẽs ⁊ im
pendens ipſis in quibus poteris. Et in ipᷣo iti
nere poteris ↄpati eis ⁊ reſpicere ipᷣos fatiga
tos ⁊ labore deuictos.⁊ tam de die q; de noc
te paꝝ quietis hũtes.O q;tum puer egꝛegius
ac delicatus rex celi et terre.pro nobis labo
rauit.⁊ qᷓ;cito ceꝑit. Unde ⁊ ꝓpha in eius per
ſona pᷣdixit. Pauꝑ ſum ego.⁊ in laboribus a
iuuentute mea. Purias magnas laboꝛes ar
duos et afflictiones duras coꝛꝑis conſtantiſſi
me aſſũpſit:⁊ ſe ipᷣm quaſi odio pꝛo amor̃ no
ſtri ſe habuit . Certe ſolus h̊ laboꝛ ðð quo nũc
tꝛactamus ad plenã ꝛedemptõnẽ noſtram ſuf
ficere debuiſſet. Dicitur autem ꝙ pꝛope finẽ
pᷣdicti deſerti iam puer iohes baptiſta penitẽ
tiam agere ceperat.cum tñ nullum pctm ha
beꝛet:qꝛ dicituꝛ petiſſe deſeꝛtum.duz ſeptem
annoꝝ eſſet:et ꝙ locus ioꝛdanis ubi baptiʒa
uit ipſe iohᷣes:eſt ille ubi tꝛanſieꝛunt filij iſꝛlł
qñ ueneꝛunt de egypto ꝑ ipſum deſeꝛtuʒ ꝓpe
quẽ locuzʒ ĩ eodem deſerto iohes fecit penitẽ
tiam pꝛedicatoꝛ pñie futuꝛus. q;tocius potu
it aſpa ſolitudis elegit.⁊ pecijt:vbi pꝛimeuaʒ
etatem tꝛãſegit.ut uiuẽs ĩ deſeꝛtis uitã auſte
rã duceꝛet.⁊ ab amoꝛe ⁊ illecebꝛis mũdi ⁊ ſe
⁊ auditoꝛes ſuos ſuſpenderet faciliꝰ ⁊ ꝛeuoca
ꝛet ⁊ ut ibi contẽplatiõi uacaꝛet liberius diui
nã ſapientiã hauriẽdo quã poſtea effudit pᷣdi
cando. GBonũ ẽ igit eius exẽplo ab adoleſcen
tia iugu dñi poꝛtaꝛe.⁊ dũ natura tenera ẽ bo
nis ſe aſſueſcere:et ĩ pᷣdicãdis auditoꝛes actu
pcede:e.Ex quo ſũit᷑ aꝛgum̃tũ.ꝙ aũq; quis ꝑ
fectus fueꝛit.ꝗlioꝛũ magiſteꝛiũ obtineꝛe ñ de
bet. Manebat iohes in deſerto ubi ẽ aeꝛ pu
ꝛioꝛ: celuz aptius ⁊ familiaꝛioꝛ deus:ut quia
nõdum baptiſmi et pᷣdicationis tpᷣus aduene
rat. orõnibus uacaret. ⁊ cum âgelis ↄuerſare
tur. æ extra multoꝝ malitiaʒ nutriretuz. ? ne
minem uereret᷑ arguere nihil ſibi ↄſciꝰet eẽ
fide dignus.qui xpᷣm erat pᷣdicaturus ⁊ de ip
ſo te ſtificaturus. Nemo em̃ pt᷑ alterius teſtis
eſſe ydoneus.niſi prius fuerit ſuus.ngit igi
tuꝛ tuꝛmas ⁊ tumultum populi:ne ex cohabi
e 4

. eun
De reditu qñi ex egypto.⁊ initio pnle JYohannis baptiſte. et h⸗ mg
SS g ahel n
tatione cõtꝛaheꝛet ĩfamia uel uita aliquã ma tio ſuo uacet.alienũq; officium non uſurpet. mmnlibe nngeln
11 ii,-r ——— 1 „ . — . . inaue ſf u!
cnlam ſcandali uel delicti. Qui ſi ĩ muüdo mã Qui tam ſi doceꝛe uult: audiat ↄſilium hugo em iguerat. 4 1
ſſſʒ.foꝛte malitia ⁊ conuerſatõe hõiʒ õpuatꝰ nis qui dicit. Ulilitas habitꝰ tui ⁊ ſunplicitas ſectonnt re ſoſep len
fuiſſʒ. Mũudũ itaq; fugit: ut ſacttatez ſuã cu uultus.⁊ ſanctitas cõuerſatõis ſue:docere dc' aubitan⸗ li inſtrue
ſtodiret.et nie leui ſaltẽ vbo uel peccato uitã bent hoĩes. Melius fugiẽdo mũduz doces qᷓ; cueaſoſe ib iſtavio⸗
er- i6 2 2 2 2 Etiorin
maculaꝛet. Nam ſᷣm Caꝛiß.ſicut impoſſibile ẽ ſequẽdo:Qui ẽt ſcõᷣm ↄſiliu gregoꝛij.reueren ſegle gerelen
aꝛboꝛẽ iuxta uiam poſità Ructus uſq; ad ma tis ſui habitus in actu.ĩ locutiõe in cogitatio cocertii⸗ ſiꝛeuer
tnitateʒz ſuqie: ſic hominẽ iixtã e i ne ſemꝑ cucũſpiciat: ut ea que mũdi ſunt peꝛ inann ſtinane
tũ uſq; ĩ fineʒ uitẽ imnocentà cuſtodue ſunt fecte deſeꝛat.et ꝙ oſtendit humanis ocuł ha emnoſttam 5 velar
aut quedã aꝛboꝛes q̃ Iʒ ſũt ĩ oꝛto plantate.ita bitu. hoc ante dei oculos moꝛibus pꝛetendat. oſehplcbn 4
ꝙ ad ſtipitẽ tranſeutes nõ poſſint attigere:tñ Nõ ergo gloꝛieris ꝙ ĩ ſolitudine uel religone Vgparetin iude⸗
rãmos ſuos ꝑ uiã expduũt ⁊ ideo moteſtãt a ſis.aut lougo tpᷣe fueris:niſi ĩ eg bene uixeri luc ueſſ nche⸗
tranſeũtibus:ſic ẽ de ꝛeligioſis ĩ negotijs ſecu qꝛ nihil tibi derit immo magna damna pa edeer Me lanch 7
laribus ſe ĩplicâtibus.E xcellẽs ualde ⁊ mira teris:ſi heremita ul religioſus uocaris.⁊ nitã didet 10 nis in
bilis ẽ puer iſte iohes. Ipſe eĩ fuit pᷣmꝰ hr̃mi nõ agis. Vt ei ait Piero.Nõ hieroſolimis fu aiuſch fülibls
ta. ac pncipiũ. ⁊ via religioſe uiuere uolẽtiGꝗũ6. iſſe.ſed hieroſolimis bene uixiſſe laudanduʒ “ Nccipitnr potot
„ ιs. De cuius ſingulari ↄuerſatione Petrus rauẽ E. Un Augu.ad fratres heremitas. NMõ eni ſa e notusin jude
nas ita ſcribit. Infra teneritudinẽ annoꝛum. tis ꝓdeſt. ꝙ iſtum locũ expetiuimus ſi tales ſi N ribr iude un
btus iſte puer ſpũ docẽte ad heremũ ductẽ. mus quales ĩ ſeculo eſſe poteramus. Nũquid ens e Tifn 1
Uec obſtitit etatis infirmitas quaz maieſtas nobis habitatio huius ſecꝛeti aliꝗd pdeſt.qu n mi t hcl/
dni fecudauit. Religꝗt iohes mũdu.hõies fu tyrãnico dñatu malitia ĩ nobis regnat qñ ira kend diuii e
git. patriã neſcit. parẽtes aſpnatur: ⁊ ĩ ſoliꝰdi ſuꝑeꝗtat.qñ maioꝛẽ nobis uictoꝛiã humanus tmn Ja
uinitatis apicẽ. beate ↄtẽplatõis figit obtuitꝰ oculus qᷓ; diuinus ĩdicit.qñ laudabiles here mt nags
Mira rerum cõuerſatio. hominẽ uix mundu mite extra mundum nos eſſe credimus ⁊ per nditrimen
igꝛeſſũ.mũdi głiam fugere et ſeculi cupidita diuerſarum paſſionum uitia muduʒ iĩtra nos nraä m ſn
tes nõſolũ obliuiſci.ſed ⁊ neſcie pꝑpetuum cũ incluſũ tenemus:ita ut qni putabamPnos pᷣci mmſ — .
diuinitate ſtabilire conſoꝛtiuz. Receſſꝰ mõti berr̃is ſecło ipſi ſuccurrer̃ pene neceſſe ſu ut nunſbi no
um ſiluarũ anfractus et uallium ſubteriacẽs uideamur magis ſeculi imerceſſoꝛibus ĩdige pernmne A —
uaſtitas puero pr̃iarche domicilia cũ nox co re.Oubiuʒz quippe non eſt quod illa anima q̃ ſaltfaneseilsdo
egerat pbuerunt. Sic iohânes etatis ſuꝑgreſ concupiſcentia uoluptatum poſieſſa efficitur dblippnsui ci o
ſus infan iaz. et nobilioꝛis generis generoſta mundãe conuerſationis nõ poſſit effici regnũ scuſt anig lione
tem oblitus ſoli uacat diuinitati.foꝛma nite. diuinitatis. Ideoque fꝛatꝛes uidete uocatõeʒ Hüpinogeſtüüttler
monachoꝝ pꝛopoſtũ.anachoꝛitaꝝ pᷣncipium ueſtram nenue quidez ad heremum ſumma D Oeer aite mortem ſun
totius religiõis aſſertio. Unde ⁊ Criſoſtomꝰ. per fectio eſt.ſed non perfecie ĩ heremo niue ratetanmtoni neneri,
Sicut ſacerdotuʒ pᷣncipes ſut apoſtoli ſic mo re:ſumma damnatio eſt. Quid enim pꝛodeſt portempecerum Tan
nachoꝛuʒ pꝛinceps iohannes baptiſta ẽ quan ſi locus coꝛpoꝛaliter quietus teneatur ⁊ inge Uuszomaporum udlen
tum tadit hebꝛeoꝛum ſcriptura ⁊ uſq; hodie tudo in coꝛde uerſetur. Quid iĩqᷓ; pꝛodeſt ſi in Oliperbiam.? aufſent
ĩ memoꝛia ẽ. Cõſiderate mõachi dignitatẽ ve habitatiõe ſiẽtiũ ĩhabitatoꝛibus ſit uitioꝝ tu (emabſtllerun es
ſtraʒ.iohes pᷣnceps ur̃i ẽ dignitatis. Ipſe mo multꝰ ⁊ colluctatõ paſſionum:ſi exterioꝛa no egnumi uatuoꝛ gee
nachus ſtatiʒz vt natꝰ ẽ in hr̃ᷣmo viuit in here ſtre ſerenitas teneat. et interioꝛa tempeſtas. ip is z en
ino nutrit.xpʒʒ expectat in ſolitudine:ñ uult Nõ eim iõ ad locũ iſtu uenimus vt nobis mũ ccchetgoſtioſcni,
3 Deckaf 111 lMlheſeo flio ſeniori te
cuʒ hoĩbus conuerſari.ĩ hr̃mo cum angelis p dus famuletur. ut rebus omnibus habundan mnegon
phetatur. elix iſta cõuerſatio. deſpicere ho tes omni quiete fꝛuamur.nõ utiq; ad requiẽ. a . en nanſi
mnines angelos querere:urbes deſere.et ĩ ſoli nec ad ſecuritatem:ſed ad pugnam huc ueni enado hm
tudine xpᷣm inuenire. EFpᷣm non ꝗrebat ĩ tem mus:ad agonẽ ꝓceſſimꝰ ad exercenda cuʒ ui ſeg mnan d
plo ſʒ ĩ deto.Seꝑauit ſe a multitudie. Ocu tijs bella pꝛoperamꝰ. ut lingue gladio retũda untam do
lis expectantibus xpᷣm nil aliud dignum ẽ aſ mus.ut nõſolũ non infeꝛamus ĩiuriam:ſʒ nec denedeuisi
picere niſi xpʒʒ:felices ſunt ꝗ imitãtur iopſem ſtatim ſentiamꝰ illatas. Pec Auguſ. Sʒ heu Z ckelnrucdt
quo maioꝛ ĩter natos mulierum non fuit.hec pauci hodie religioſ reperiuntur.ꝗ de bono nch Aenn
Ari. Infelices ergo monachi ſunt.qui ioheʒ ĩ melius ꝓficiunt ⁊ de uirtute in uirtutẽ qſcẽ Ntaz r betenn
encipe ſuũ non ſequẽtes ſolitudinez ſuam de dunt. Unde Bernardus. Multo faciliꝰ repe lecs beees
lerut ? ĩ urbibꝰcũ hõibus cõuerſant᷑ ꝗbus ſo rues multos ſecula:es conuerti ad bonum qᷓ hifii heolien
litudo carcer ẽ. ⁊ oppidu ꝑadiſus.Nõ ſic Pie unum de ꝛeligioſis tranſire ad melins. Rariſ namem iobam
ronymſentiebat.ꝗ dicebat. Widerint alij ꝗd ſima auis ĩ teꝛꝛis eſt qui de gꝛadu quem ĩ ꝛeli ernuit Etqnin h
ſentiant: vnuſaſaq; ei ſenſu ſuo dicit. mihi op gione ſemel foꝛte attigeꝛit. uel paꝛum aſcen uunin ſeerat in targ
bidu carcer . æ ſolitudo paradiſus. Pec Pie dit. Aut aſcendas neceſſe eſt. aut deſcẽdas ſi iceon isf⸗ co
ro. Agnoſcat eꝛgo monachꝰnom̃ ſuuʒ. monos attemptas ſtare.ut zuas neceſſe eſt. Et iterù bſeph . zued
emm grece vnus latine et achos græce triſtis minime pꝛo certo eſt bonus. qui melioꝛ ẽẽ nõ unis oer einn
latine dicitur: inde monachus quan unꝰ ⁊ tri uuilt ⁊? ubi ĩcipis nolle fieꝛi melioꝛ.ibi deſinis ſiinai ungelam
ſtis iterpᷣtatur. Sedebat ſolus et triſtis ⁊ offi ẽẽ bonus. Pec Beꝛna.Joſeph aüt ⁊ Maꝛia Clice en lbicg

biles here
mus 2 per
tz itra nos
mnos ci
ceſſe ſit ut
ibus icige
a anima q
a efficltur
ffici regnü
uocatoez
im ſumma
remo niue
im pꝛoeſt
gtur 2 inge
nodeſt in
ſit nitioxr tu
rerioꝛa no
empeſtas.
nobis mũ
abundan
d reqnie.
bhuc ueni
nda cuz in
gio retüda
iam: ſz nec

Pꝛime partis.

cuz puero ihu tranſeuntes iodaneʒ uenerüt
terram iſzahel. ̃m angeli iuſſionem. Nõ eim
öteꝛminauerat angel in quo loco terꝛe iſrł.
nec nomiauerat aliquã ciuitatẽ deteꝛmiate.
ut dubitante ioſeph iteruʒ ꝛeuerteꝛetuꝛ.⁊ ex
reuerſione ãgeli inſtruentis eũ õ loco.ioſeph
ex frequẽtioꝛi uiſtatiõe angeli ⁊ locutiõe cũ
eo certioꝛ ꝛeddeꝛet᷑ ⁊ magis cõſolaꝛet᷑.Quod
ihs in patꝛiã ſuã ꝛeueꝛteꝛet᷑.nos quoq; ĩ patꝛi
am noſtꝛam feſtinaꝛe ammonet. ¶Audiẽs vo
Vioſeph(qð aꝛchelaus)filius heꝛedis ſe Eioꝛ (
ꝛegnaꝛet in iudea ꝓ heꝛode ſuo patre timuit
illuc i e)pᷣ archelao paterne crudelitatis he
rede:qr ille tanq; principalis magis ꝓ parte
zelabat ⁊ omnis impetus pſecutiois ĩ bet hle
ez eiuſq; finibus deſeuiebat. Judea aliquan
do accipitur pꝛo tota teꝛa duodecim tribuuʒ
ut ibi notus in iudea deus. aliquado pꝛo ſola
terꝛa tribꝰ iude ut ibi. Judea ⁊ hieriʒ nolite
timere. Aliqñ pꝛo teꝛꝛa duaꝝ tribuũ ſcʒ iuõ ⁊
beniamin ut hic dicit ꝙ archelaus ꝛegnauit
iudea.diuiſũ ergo erat regnũ et iaʒ a pluri
bus ꝛegebatuꝛ.Ad cuius euidẽtiã ẽ ſcienduzʒ
ꝙ ᷣm opinionẽ magis ꝓbabilẽ. heꝛodes mori
ens cõdidit teſtamêtũ in q? ordiauit aꝛchela
um filiũ ſuum ꝛegni ſui ſucceſſoꝛẽ.ita tam qð
coronam ſibi nõ imponeꝛet niſi peꝛ romãum
iperatoꝛẽ. Ad ſumẽdũ igr dyadẽa roma uenit
ſed ⁊ fratres eius duo ſcilicʒ herodes antipas
philippus qui cũ ipo poſt moꝛtẽ pr̃is ſuꝑſti
tes eꝛant.quia alios tres filios.ſcʒ antipatrũ

ſuũ pꝛimogentiũ ⁊ alexandꝝ. ⁊ ariſtobulum.

pater ante mortem ſuum miſerabilẽ necaue
rat etiam romã uenerũt: ⁊ paterne hr̃ditatiſ
partem pecierunt. Tandem impeꝛatoꝛ ? ſẽa
tus ꝛomanorum uolentes fꝛangere iudeoruʒ
ſuperbiam. ⁊ aufferre eis rebellandi occaſio
nem: abſtulerunt eis ꝛegiũ nomẽ.⁊ diuiſeꝛũt

regnum ĩ quatuoꝛ ꝑtes ſcilicet thetrarchias.

quaꝝ duas ſcʒ iudeam ⁊ abilinã dederũt ar
chelao filio ſenioꝛi. terciã ueꝛo ſcilicet galile
am ⁊ regionem tranſfluẽtẽ.dederunt heꝛodi
antipe. ſub quo Johanes eſt decollatꝰ.⁊ dñſ
paſſus:ſed quaꝛtã ſcʒ ytuream ⁊ traconitidẽ
regionem. dedeꝛunt philippo .cuius uxorem
abſtulit ipſe herodes ãtipas frater eius ⁊ ſic
archelaus erat dyaꝛcha ſed alij duo fnerunt
tetraꝛche. Adhuc autem pꝛeter herodẽ aſco
lonitazʒ ⁊ heꝛodem antipam ſupꝛadictos etiã
tercius heꝛodes dictus agrippa filius ariſto
boli filij heꝛodis aſcolanite fuit qui iacobuʒ
fꝛatrem iohannis gladio occidit ⁊ petrũ ĩcar

cerauit. Et quia archelaus fuerat a patre qᷓ;

tum in ſe erat in toto regno iudeoꝛũ ſubſtitu
tus ideo magis fauebat factis a pr̃e ꝑꝑ quod
ioſeph timuit.ire in iudeaz (⁊ ammonitus in
ſomnijs per angelum iuit cũ puero et matꝛe
eius in galile am ubi dominabatur alius fili

ſcilicet herodes .qui poꝛtione ſibi ðᷣbita a pa

te quantuz in ſe erat.ante pꝛiuatus fuerat.

Lap.xiiij

propter quod ioſeph ibidem cum puero ſecu
ꝛiꝰ manſit que ⁊ ipſa terra iſeł erat qr eã iirt
incolebat. ¶ Et ueniẽs habitauit in ciuit ate
que uocatur naz aꝛet b Jut ibi xpᷣs nutriretur.
ubi fuerat conceptus:lʒ in bethleẽ fueꝛat na
tus ibi enim ſecuꝛiꝰ habitaꝛe poterat q; ĩ hie
ruſalez uel bethleem ubi archelaus maebat
Unde Cꝛi. uenit igitur ihs in naʒaꝛeth non
ſolum periculi timore. ueruzʒ etiã patrie aàmo
ꝛe cogente ut ſcʒ ſecuꝛius ubi habitaꝛz ⁊ ꝗra
tius. DPoc autem factuz eſt (ut adimpleꝛetur
quod dictum eſt per pꝛophetaʒ quoniam na
zaꝛeus uocabituꝛ) ly ut tenetur cõſecutiue ñ
cauſaliteꝛ quia prophetia non eſt cauſa euẽ
tus ꝛei ſed euentus eſt cauſa impletionis pro
phetie. Nazaꝛeus autem xps eſt nuncupatuſ
tã ex loci appellatione ubi cõceptꝰẽ ⁊ nutꝛit?

q; ex ſacramẽto legis ᷣm ꝙ naʒareus ſäct?'i2

terpᷣtat᷑ ⁊ dñʒ oẽs ſcꝛiptur̃ ſactũ dicũt et teſtã
tuꝛ. Sicut eꝛgo elegit locũ ĩ quo naſceꝛet᷑.ſic
7 cĩtatẽ ĩ qᷓ coadoeleſcẽs nutꝛuet᷑ cnomẽ E in
ditio ꝙ ẽẽntialꝛ ipᷣe fõs ſactitatis ĩ ſcitate nu
tꝛiꝰſcũs ſcõꝛũ q̃ſ nagaꝛenus naʒaꝛeoꝛũ recte
r. Maʒaꝛeth ei flos cãpi ł geꝛmẽ nouellum ł
ſãctitas ĩteꝛpᷣtat cuius ꝛadice geꝛminis ſcũs
ſcõꝝ.i.nagʒzaꝛeus aſcẽdiſſe legit᷑. Uñ ⁊ ex hoc
ꝙ xpꝰdictus eſt naʒaꝛeus diſcipuli ei ⁊ xpᷣia
ni pꝰcõi nõie cõſneuer̃t nagaꝛei uocaꝛi ſed pꝰ
qᷓ; pet: anthiocenà ſedẽ tenuit cõi cõcil io gꝛe
co nomine a xpo chꝛiſtiani dicti ſunt. In na
ʒaꝛeth eꝛgo concipi et nutꝛiꝛi xpᷣs uoluit: ut ꝑ
hoc daꝛet intelligi.quod fioꝛida fuit ⁊? eius 2
ceptio.quia ſine originali.et eius cõuerſatio
quia ſie actuali. Unõ dicit Berñ.quod amat
floꝛigeꝛam patꝛiam. flos ð radice yeſſe. In B
autem quod dereliquit egyptuzʒ ⁊ uenit in ga
lileam. habitauitque in nazareth:datuꝛ nobᷣ
exemplum.quod ſtatum culpe debemus dðſe
rere et de uitijs ad uirtutes tꝛanſue in peꝛſe
nerantiaque bonoꝛum operum floꝛeꝛe. ut ſic
ad patꝛiam celeſtem ualeamus peꝛueniꝛe.
Ecce ꝛeduximus puerum iheſum de egypto.
Eo reuer ſo ſorores domine alijq; cõſ guinei
7 amici ↄcurrunt ⁊ ad uiſitãdũ eos feſtinat.
Ipſi autem naʒzareth remanent: ⁊ paupeꝛuʒ

uitam ducunt. Ubi (more ſolito )ioſeph ope

ras fabꝛiles locauit: ⁊ maꝛia filando ⁊ ſuẽdo
et alias prout potuit: laborauit.ac nihiloĩnꝰ
circa filium ſuum diligens ⁊ ſolicita fuit. Ut
eĩ (ait Anſbel) nec ẽ aliqᷓ ſciẽtia q poſſit pene
tre nec eloq̃ntia ꝗᷓ poſſit pᷣdicar̃.qᷓta dulcedĩſ
ſedulitate punluz fouerit qᷓnta diligẽtia obſe
gꝗoq; adoleſcẽtẽ.⁊ ĩ ꝛobuꝛ etatis ꝓuexeꝛit ua
dẽtẽ. Et ut ipſã ? cuidàâ dᷣuote ꝑſòe reuelauit
multociẽs cũ filiũ ſuũ gꝛemio confoueꝛet:pꝛe
niia deuotõis dulcedie caput ſuũ capiti fili
acclinãs tãtas lachꝛĩas effudit: ut caput et to
tã eiꝰfaciẽ lachꝛĩs oꝛis ꝛigaꝛet.⁊ dicebat.Q
ſalꝰ ⁊ gaudiũ aĩie mee.Quis hec audiẽs ł mẽ
te tꝛactans ſe a lachꝛrmis poteꝛit contine:e:

agaznö

De eo ꝙ puer Jeſus remanſit in

Exiĩde uſq; ad.xij.ãnuũ pueꝛi ieſu non legitur
aliꝗd ð ipſo uel eius gꝑentibus.Dicit tamẽ et
viſiile ẽ ꝙ ĩ naʒar̃th adhuc ẽ fõs ꝑuꝰ ad quẽ
dna aliqñ ibat ⁊ de quo puer is ſꝛequẽter a
quã hauriebat et matri miſtꝛabat: ut pote ꝗ
ſubditꝰ illi erat. Pro ſumis ergo delitijs iter
du aqua tribuit ſue mr̃i ꝗ dat eſcã oĩ carni.
Ubi etiam herbas in a gris collegit de quibꝰ
mater olera cõficeret.̈ aciebat huiuſmõi p
uitia matꝛi humilis dñs nõ eniz habebat ali
um ſeruientẽ uel iuuantẽ ĩ neceſſitatibꝰ. In
huilitate ſe tẽpeſtiue exerceꝛe cepit.ð q̃ poſt
modũ pceteris uirtutibus głiâdo dixit. Diſci
te a me.ꝗa mitis ſũ ⁊? humilis coꝛde. Uñn An
ſhel. Nihiul ueſanitatis eſtimes tibi acceſſi uꝝ
ſi eũ apõ nazgareth puerũ iter pueros cõtẽple
ris.ſi obſequẽtẽ mri ſi oꝑanti nutꝛitio aſiſten
te intuearis. ODro.
E ſu mitiſiime qui õ uirgine natus ĩ ꝑ
tes egypti ſeceſſiſti. et ab egypto uo
2in trã iſrł redijſti: reuoca me dñe
Ffuuʒ tuũ a uultu occuloꝛũ tuoꝝ ĩ egypto hu
ius exilijpiectũ ĩ huius pegrinatõis tenebꝛis
exulatũ:ab egypti ꝑtibus a müdane cõuerſa
tionis tenebꝛis. reduc coꝛpoꝛe. reduc mente.
reduc ⁊ uolũtate fac me uitia deſerere et ad
virtutes traſire ⁊ in terram pꝓmiſſionis me di
gneris ĩ roducere modo fide ſpe ⁊ caritate.ĩ
futuro vo reſpecie gloꝛificatõe ⁊ ueritate.
¶ De eo ꝙ puer Jeſus remãaſit in hieruſi alez
7 luetn eĩ tẽplo. Capitulum. xv.
¶ Uer autẽ) Jeſꝰ(creſcebat) in
augm̃to(et ↄfoꝛtabat )ĩ uigoꝛe
ſ.quãtuʒ ad coꝛpꝰ:⁊ ne ꝗqs ima
ginet ita eũ creuiſſe ſecudũ aiã.
ſicut creuit ſecudũ coꝛpus:iõ ſhᷣ
dit ꝙ erat(plenus ſa apientia Iſcʒ quantuzʒ ad
aiam¶⁊ gra dei erat in illo Nicʒ qᷓtò ad utrü
q;: UVn ᷑jʒ Beda.Quia in chꝛiſto habitat oĩs
plẽitudo diuinitatis coꝛpoꝛaliter iõ puer iſte
erat plenus ſapientia.nec ſᷣ̃m hoc ĩdiguit au
geri uel cõfoꝛtari. ut pote uerbũ dei ⁊ deꝰſʒ ĩ
q;t fuit homo erat ĩ eo gra. Magna ei gyg
illi hõi xpᷣo donata ẽ: ut ex qꝰ hõ fieri cepiſſʒ
pfectus eſſet ⁊ ðᷣus.Et ſᷣm eüdẽ Beda. Puic
ſile ẽ ꝙ ſcribit iohes eù plenũ gra ⁊ ueritate
eadẽ ipſe diuinitatis excellẽtiam nõie uerita
tis quã lucas ſapientie nõie ↄmendauit. Pa
buit gppe chꝛiſtus plenitudinem omniuʒ ui⸗
tutuũ.donoꝝ ſpirituſſancti exceptis fide ⁊ ſpe
P quibus habuit certam ſcientiam ⁊ firmazʒ
poſſeſſionem qꝛ ab iſtti ſue cõceptõis beatꝰ
fuit.Quotiens ergo xpᷣs creſcere ⁊ cõfoꝛtare
uel tale aliquid agere dicitur: omnia ad coꝛ
pus referantur. Nam ſᷣm animã ab iſtanti ⸗
ceptionis totaliter ꝑfectus fuit.ſed hanc pfe
ctõez nõ ondebat miſiput cõueniẽtia tpᷣis exi
gebat. Unde Bern.uir erat ieſꝰnũduʒ natus
ſed ſapietia non etate aĩe uigoꝛe nõ coꝛpoꝛis
maturitate: itegritate ſẽſuu nõ coꝛpulẽtia m̃

hierlm ⁊ iuentus eſt in templo.

bꝛoꝝ.Necq; eĩ minus habnit ſcie ieſus cõcep
tᷣ: q; natus: puus q; magn. Giue ergo latẽs
in utero.ſiue vagias ĩ pᷣſepio.ſine iã gradiucu
lus interrogãs legiſdoctoꝛes in tẽplo.ſiue iaʒ
pfecte etatis docens ĩ populo:eque perfecte
fuit plenus ſpuſancto. de his ⁊æ huiuſmõi ha
bes et ifra in fine huiꝰcapituli. (Et ibant pa
rentes eius )tanquaz deuoti.et religioſi legis
obſe ruatoꝛes(ꝑ oẽs anos) ut eſſent i¶hieru
ſaleʒz in die ſolẽni paſce) icʒ paſceue.ut legẽ
audirẽt ſacrifitijs ꝑticiparẽt. ſolẽnitati ĩtereſ
ſent: ⁊ eius adhuc umbꝛe ſeruiebant. cuiꝰiaʒ
ueritatẽ tenebãt. Ubi nota ꝙ legales feſtiui
tates iudeoꝛum qdam erant cõmunes.⁊ cõti
nue quedaʒ aniuerſarie. Communes ⁊ conti
nue erãt due.ſcʒ ſabbatù quo uacabãt ab oĩ
opere.quod illo die deus requieuit ab oĩ oꝑe
creatiõis. alia ẽ neomenia ĩ pncipio ſcʒ noue
lune ad laudẽ creatoꝛis ꝗ cꝛeauit oĩa tẽpõa.
Anniuerſarie vo feſtiuitates erant Anq;.ſcʒ
feſtù paſche ꝙ celebꝛat decimaquarta luna
menſis pmi. erat hec feſtiuitas in memoꝛiam
liberatõis de egypto. Secũda erat feſtiuitaſ
pethecoſtes q̃ celebꝛat gqnq̃geſima die a paſ
cha eo ꝙ tunc data fuit lex iudeiſ ĩ monte ſ y
nai a deo. Tertia feſtiuitas erat tubaꝝ ⁊ clã
goꝛum.qᷓ erat pᷣma die mẽſis ſeptẽbꝛis.tũc ei
bucinabãt coꝛnibꝰpecoꝛũ.ĩ memoꝛiã ꝙ eadẽ
die fuit yſaac liberatus ab ĩmolatiõe patris.
pecoꝛe ibſtitutoꝓ eo. Quarta feſtiuitas erat
ꝓpitiatõis.⁊ celebꝛat decima die menſis fep
lebꝛis. qr eadem die nenit ad eos moyſes re
ferens dei irã plæcataʒ de offenſa cõflationis
vituli quem adoꝛabãt.Quinta eꝛat ſ/ cenophe
gia ſcilicet feſtum tabernaculoꝛũ .quod erat
decimaquarta die ſeptembꝛis ⁊ tunc illis die
bus habitabant in tabernaculis. in memoꝛiã
quod patres eoꝛum quadraginta annis in de
ſerio fuerunt ſub umbꝛacłis habitantes. In
ter has quĩq; feſtiuitates ſole tres ſcilicet va
ſche.pen hecoſtes et ſenophegie.erãt ſolem
nioꝛes et pꝛotendebantur ſeptem diebus. In
his tꝛibus omne maſculinuʒ p̃m pceptũ legis
aſcendebat ĩ hierłm.ut a Ppareret coꝛazg dño
tñ erant remoti ex rationabili cauſa de peë
thecoſte ⁊ ſcenophegia ſe poterant excuſaꝛe
ſed de paſcha non nin infirmitate cogente.
Iſta auteʒ lege mulieꝛes non erant aſtꝛicte.

led tamen plurime ueni ebant ex deuotione.

a n rααν⅞Eh

ͦ᷑fr.: dæ „

Unde et beata uirgo aſcendebat ſingulis an
nis. nolens puerum dimittere ſine cura maxi
me q;diu regnauit archelaꝰ. Quamuis ergo
batentes timerent archelaũ.ibant tam̃ ĩ hie
ruſalẽ ad dieʒ feſtu. quia poteꝛat fieri. ut tũc
iter tam igentem turbã latenter aſcendeꝛent
mox reuerſuri. nec ſolemnitate pꝛetermiſſa
eſſent irꝛeligion.ut nec longa manſione cõſpi
cui. (¶Et cu factus eſſet ieĩus annoꝛum duo
decim Jaſcendit cum parentibus ſuis(ſecun
du legis¶ conſuetudinẽ )ad diem feſtù ĩ hie

ndιοςnnπ

r

nibdad ichen
cin alnn eſu
ubis t cront
eitmuimur g ,
oet rpianus Cebe
Gb iſ eſt al ecle
am.obet pacare d
1 uanitatibus bebe⸗
lſiuns uel holisrde
hus no coneſſarion
le his quiſec ſacii
llgtes fas neonn
es. oſtqh ergoie
Pobumnvent fuam
CepiT anne ga paen
deberer Liasengz4
Gecim apoſtolorum
antas ennsern
Becke ergoiduo
(tonis eins geclar
ctolecz nbno r
loſtig ſaluicon ⸗
ez debis feſtis
Negcesoctodu⸗
uſennſt uer
ſecſenideglien
mgitmntgint
mnoſtancrerſ
cbedreen
☚⸗
tent⸗ i beinn
eſe cot

(Ctgtu t i
i Degttoatt

ue perfecte
huiuſmno 6
er
e iigioſi le gis
ſenti hien
anitati itereſ
bant, cn 33
aledfeſtin
nunes. cli
nunes ? conti
Hacabat ab oj
tipio ſc nolle
n din eon.
un gncg. ſc;
quarta luna
memoꝛiam
at feſtluitaf
ſi monte ſy
ubag ? cli
bꝛig. tüc ei
nia geace
töe paifis.
tinitas erat
menſis ſep
moßpſes re
Ccöflationis
ar ſcenophe
n. quod erat
tunc illis die
.in memorii
annis in e
bitantes. In
9 ſcilicet pa
erut ſolem
diebus. In
ceptü legis
coꝛaz ño
auſa de pe
nt excuſaꝛe
e cogente. „
an aſuce. Il.
deuoniort. nen

——

—

Prer
7vA

ſnghlis an /int&,

je cura max
lamuts ergo⸗
t tamn i hie
Lfieri.ut tu
aſcengerent
prele miſſa
nfone coſpi
noꝛum duo
ſuis ſecun
feſtüi bie

—

, 2 7 4 .
Oν facu * . .

Pꝛime partis.

ruſalem. Der hoc oñdit ꝙ a pueritia debent
hoĩes aſueſceꝛe ad diuĩa.⁊ ad idẽ facit ꝙ ali
js recedentibus ĩ loco diuini cultus remaſit.
Laboꝛauit ergo etiazʒ nũc puer ieſꝰ itineribꝰ
longis. ⁊ uadit ut honoꝛet patrẽ ſuũ celeſtẽ ĩ
feſtis ſuis.obſᷣnãs humiliter legez dñs legis.
Quia enim dominus uenit vt daꝛet oĩs perfe
ctiõis ⁊ hũilitatis exemplũ.voluit legẽ q;diu
ſtatũ habuit conſeruare. Ubi Beda. Serua
uit ipe legẽ quã dedit. ut nobis ꝗ hõies ſumꝰ
puri oñderet ſᷣuãduʒ ꝑ oĩa quicqd deꝰ iubet.
Sequamur ergo iter humane conuer ſatiõis
ei ſi deitatis gloꝛiã delectamur intueri. Pec
Beda.Nos itaq; ſerui ad exẽplum dñi debe

mus magno ſtudio bonoꝛum operuʒ ⁊ pꝛeue

nire ſolẽnitates ⁊ celebꝛare ac ſolicite diuia
pᷣcepta obſeruare. Unde quidam frater tam
magne deuotionis ad feſta xpᷣi ⁊ beate uirgi
nis ⁊ ad feſtũ oĩʒ ſãctoꝛũ erat.ꝙ ante quodli
bʒ feſtũ ieiunijs ac oꝛationibus ⁊ caſtigatio
nibꝰad ſuſcipiendũ ipʒʒ feſtũ ſe pᷣꝑabat ⁊ quã
diu aliqð feſtũ durauit.tãdiu circa illõ medi
tatõibus ⁊ oronibꝰ ſe occupauit. Moꝛaliter
hic ĩſtruimur ꝙ ſpecialiter ĩ diebꝰ feſtiuis ꝗ
libet xpᷣianus debet ire ad locum.quẽ elegit
dñs.id eſt ad eccleſiaz. nõ ad theatꝛũ ł taber
nam:õbet vacare dininis laudibꝰ nõ choꝛeis
⁊ uanitatibus debet inſiſtere elemoſinis.non
uſuris uel ſpolijs:debet intẽdere bonis operi
bus nõ cõmeſſationibus ⁊ ebꝛietatibus. Naʒ
de his qui ſecꝰ faciut dicit dñs ĩ yſaia.Solẽ
nitates ur̃as ⁊ neomenias ueſtꝛas odiuit aĩa
mea. Poſtqᷓ; ergo ieſus ad etatẽ duodeci an
noꝛum uenit ſuam ſapientiam manifeſtare
cepit.⁊ aꝑiꝛe ꝗd patri celeſti ꝗd teꝛene mðri
deberet.Etas eniʒ duodennis tipus erat duo
decim apoſtoloꝛum.per quos diuinitas ⁊ hu
manitas eius erat ꝑ oꝛbẽ nũcianda uniuerſũ
Recte ergo ĩ duodenario numero iubar ꝑfe
ctionis eius declarari ĩcepit.per quẽ quaſi ꝑ
duodeciʒ tribus ⁊ ꝑ duodecim apoſtolos uni
uerſitas ſaluãdoꝝ ñignificatur. ¶ Conſumatis
auteʒ diebus)feſtis ⁊ completa ſolemnitate
que ꝑ dies octo durabat.recedentibꝰparenti
bus (remanſit puer in hieruſalem)nõ a caſu
nec parentũ negligentia vel obliuione ſʒ ſua
uolũtate ⁊ oꝛdinatione vt a pueritia zeluʒ ſu
um onderet circa ſpualia. Et ſicut ꝑentibꝰqð
debebat exhibuerat. aſcẽdẽs cũ eis tanq; hõ
cũ hõibad offerenda deo ſacĩificia.ſic etiaʒ
pr̃i debitũ ſpũał doctrine uacàdo exhiberet.
¶ Et nõ cognouerũt parẽtes eius).i.i aduer
terũt ꝙ i hierlin remaneret (exiſtimãtes illũ
eſſe ĩ cõitatu) i.inter eos ꝗ ſimł fuerat cõita
ti. Secreto aut ⁊ eis ignoꝛãtibꝰremanere uo
luit. ne aut eis obediẽdo recedẽs retraheret
a diſputatõe aut ñ obediẽdo remanẽs uidẽt
eos ↄtẽnere. Pĩc hr̃ argumtũ ꝙ filiꝰabſch c

„—

pũtia pr̃ ⁊ mr̃ uitã pñt trãſigere: ipſis ẽt neſci

Etibus aut nolẽtibus põt ad religionem ⁊ ad

Kap. xv.

ſtatũ ꝑfectõis euol are ſeq; diuino cultui mã
cipare diſcꝛetõis iuditio comite.Et impedito
ribꝰait dñſ.Sinite puulos uẽire ad me taliũ
eſt eĩ regnũ celoꝝ.Sed queritur h̊ quõ parẽ
tes eius obliuiſcendo eũ relinquere potuerũᷣt
ꝗ tanta cura eũ nutriuerũt. Ad hoc dicendũ
ꝙ mos erat filijs iſrł ad feſta cõfluentibꝰ uel
ad pꝛopꝛia redeũtibus.ut ſeoꝛſum viri ⁊ ſeoꝛ
ſum mulieres pꝛopter mũdiciazʒ caſtitatis in
cederẽt: ut abĩuicem ↄtinentes.magis religi
oſe ſecũdum legis datiõeʒ feſta celebꝛarent.
⁊ ne eoꝝ mixta ſocietate aligꝗd ihoneſti cõtĩ
geret:pueri aũt cũ quolibet ꝑpente ĩdfferẽter
ire poterant. Unde ioſeph uidẽs pueruʒ ieſũ
6 eſſe ſecũ.putabat eũ eẽ cũ maria in comi
tatu mulierũ: ⁊ ecõuerſo maria purabat euz
eẽ cũ ioſeph ĩ comitatu uiroꝛũ.Sic ergo(ve
nerunt iter)umus((diei)a hierlm ſine puero
cũ hac exiſtimatione ꝙ eſſet ĩ comitatu uuo
rũ uel mulierũ. Et cũ in ſero ueniſſent ad lo
cũ ubi hoſpitari debevt: videns dũña ipſũ io
ſeph ſiñ puero quẽ cũ eo rediſſe credebat do
loꝛe vehem̃ti cõcuſſa.cũ lachꝛymis ꝑ domos
q́ᷓ; decẽter poterat ſero circuibat ⁊ ꝙ ipſo pu
ero querebat Joſeph uero ſenex cũ fletu eã
ſeqbat ⁊ aſſociabat. Uade ⁊ tu ſꝑ cũ eis et qᷓ
re pueꝝ ieſũ donec iuenias. Puero aũt a pa
rentibus tũc non inuento qualẽ quietẽ habe
re poterant tuipᷣe cogita.⁊ maxime mr ᷓ ipʒ
artius diligebat.Et lʒ a notis ↄfoꝛtaꝛet᷑.taiñ
cõſolari nò poteꝛat ꝗd eĩ erat ꝑdere ieſi:Cõ
ſpice bene ipſam. et uehementer ei cõpatere
quia ĩ magna anguſtia eſt nunc anima ſua.
ſunquã ex quo nata eſt uſqʒ tunc fuit ĩ tan
ta. Nõ ergo turbemur quando tꝛibulationes
hẽmus cũù ẽt mr̃i ſue nõ peꝑcerit dñũs ad ſuoſ
eĩ eas uẽire ꝑmittit ⁊ ꝑ ipſas ſignuʒ ſue dilec
tõis ſuis oñdit. Tãdẽ dña ĩ cameram ſe ꝛedu
cẽs ⁊ ad or̃onẽ ⁊ plãctuʒ ſe cẽuertens ꝑ totã
noctẽ illa, anguſtiabat᷑ ſuꝑ dilecto filio ſuo.
Mane uero ſequenti tẽpeſtiue domũ exeun
tes eum etiam ꝑ circũſtãtia loca queꝛebant.
nam reditꝰ per plures vias paebat.Circueũ
do igit᷑ eũ in utraq; comitiua (requirebant)
id eſt iteꝛum ⁊ iteꝛuz queꝛebant.maxime(in
ter cognatos ⁊ notos) amicos.ꝗ in utroq; co
mitatu erant. Quo etiam tunc n inuento. ma
ter ſine ſpe anxiebatur: ⁊ conſolari non pote
rat. Pec diligenter ꝛecogita.quantis uulneꝛi
bus ⁊ cꝛuciatibus coꝛ błe vgĩs tũc ſauciatuʒ
fueꝛat.ã ſuſpiria.q̃ lamta.qᷓs anxietates ꝑtu
leꝛit:cũ q̃ſtũ filiũ non ĩiuenit. Jd expiꝛi cepit
q̃lis eẽt futuꝛꝰdoloꝛ eiꝰ.de qꝰpdixit ei enes
dicẽs tuã ipius aĩaʒ ptꝛaſibit gladius. leſcie
bat vᷣgo ꝗd ageꝛet.qꝛ theſauꝝ ſibi pie a ðᷣo 2
miſſũ pdiõꝛat. Uñn lam̃tabilꝛ potuit dicer̃ illð
genes. Puer ñ ↄpar̃t ⁊ ego qibo: ↄſiðꝛa B qõ
bta vgo ð tra ſua expulſa et ĩ egyptũ fugata
ĩ tãta tribulatiõe poſta filiũ ũñ ꝑdidit: ſʒ poſt

qᷓ; ad feſtiuitates iuit.ipʒ amiſit ꝑ ꝙ dat itel

9 m *Rννα

Osdννν Cα

Dde eo ꝙ puer Yeſus remanſit in

ligi ꝙ ihs ſepe in adueꝛſtate cuſtodituꝛ ⁊ ĩ p
