re.dõec mulieꝛes retꝛo ueniẽtes occuꝛeꝛent.
Nec ẽt credibile eſt mixti cuʒ ipſo ambulaſ
ſe mulieꝛeſ ſʒ lõgo ĩteꝛuallo ſeparatĩ inteꝛ ſe
ãoulabàt.xpᷣs cũ diſcipulis ſuiſ pᷣmi.ſeq̃ntes
ãt de lõge mulieres.Et cũ mr̃ ſᷣm iformatõʒ
filioꝝꝑ peteretꝓ eis.ieſꝰ ñ ꝛñdit mr̃i ꝓ ſimpli
citate eiꝰ:ſʒ filijs ꝑ eã petentibuſ:qui ueꝛba

poſueꝛũt ĩ oꝛe mr̃is.Sciebat eĩ ipſam miſſã

a filijs.⁊ infoꝛmatã ð petitõe facienda p eis
pꝑ ꝙ eis iputauit.qr ꝙ ꝑ alios facimus quo
damõ ꝑ noſipos facimꝰ. Un rñũdens duobus
filijs.quoꝝ ↄſilio mr̃ petebat.oſtẽdit eos er
ꝛaꝛe: dicẽs MNeſcitis ꝗd petatis)ſ.mediante
matꝛe ur̃a q; ſubmiſiſtiſ. Quaſi diceꝛet. Pꝛe
latõm qritis ĩ celo.q̃ nulla ibi erit.⁊ male qᷓ

ꝛit is: ꝛegnaꝛe eĩ uultis ꝗ ñ meruiſtis. ⁊æ nec

honore: ſʒ onere ꝑuenit᷑ ad regnũ ꝙ q̃rit᷑. At
tendant g q ꝛegnũ celoꝝ a dño petũt:⁊ paꝝ
p B; laboràt ꝙ xpᷣs ſuis diſcipłis æ nepotibus
ꝛnderit. Uñ Beda.neſciũt qd petũt ꝗ ſedeʒ

gloꝛie a dño:qᷓ; nõdũ meꝛebant᷑:iquirunt.ðꝭ

ſiderabant eĩ regnaꝛe ſublimiter cũ xpᷣo:ſed
pᷣus erat pati huiliteꝛ ꝓ xpᷣo. Ubi ⁊ Cris.in
telligere g̊ debemꝰ⁊ nos.ut ñ illud a deo pe
tamꝰ.ꝙ nos bonũ eẽ iudicamus: ſed oꝛanteſ
in ptate ði ponam. ut ad illud exaudiat.q;
ipe nobis expedire cognoſcit.Et iteꝝ.ñ eni

adhnc-

apitula xxj.

ſolũ debemus cogitaꝛe q̃lẽ gloriã ↄſeqmur
ſed quomõ euadamꝰ ruinà peccati: qꝛ ⁊ ĩ ſe
culari bello ꝗ ſẽp de pᷣda nictorie cogitat:
difficile uicit. Jõò petẽdũ erat.da nobis exẽ
plù gre tue.ut oẽ malũ uincamꝰ.p̊ Cꝛiſ.peꝛ
iſtos ꝗ petieꝛũt a xpᷣo pᷣ ceteꝛis diſcipuliſ ho
norari.eo ꝙ erant eiꝰ ↄſanguinei.ſignifican
tuꝛ abitioſ: ꝗ habenteſ platũ ↄſãguineũ. uo
lunt ꝑ h̊ in eccłia pᷣ ceteris ꝓmoueri.Quibꝰ
bene ridet᷑ neſcitis ꝗd petatis. Iam hono
res eccłie ñ ſunt diſpenſandi ex pꝓpiquit ate
ſanguinis: ſʒ ex idoneitate ꝑſonaꝝ rõe ſcien
tie ⁊ uirtutis.Et uniuerſaliteꝛ ðᷣe oĩbꝰ ambi
tioſis optime põt.dicit: ꝙ neſciũt ꝗd petãt.
ꝗr tales ſi ꝓmouẽt male intrant ⁊ poſſident
Cognoſcẽs igr̃ dñs eoꝝ ignorantià ⁊ errorẽ
qꝛ⁊ indiſcrete petebant.pᷣſumtes pueniꝛe ſiũ
merito ad gloriã tantã:reduxit eos ad uiaʒ
ſ.ad hũilitatẽ.⁊ nos inuitat ad eã ꝑ qᷓ; uẽit
ad ſublimitatẽ. potius qᷓ; ꝑ ambitõm. Ubi o
ſtendit.ꝙ in pᷣlatis dʒ eſſe tenoꝛ humilitatiſ
qꝛ ñ dẽnt appetere.ł gaudere pᷣeſſe alijs.uñ
dixit eis.¶ Poteſtis biber̃ calicẽ quẽ ego bi
biturꝰ ſum) i.paſſionẽ martyrij ⁊ mortẽ cꝛn
delẽ ſuſtinere ꝑpꝑ deũ.qᷓ; ego ꝓ uobis ? mul
tis ex caritate paſſurꝰſum uolũtarie. ac ſi bi
bam illã ut delectabilẽ calicẽ ꝑ qᷓ; debeo ue
nire ad regnũ: ñᷣ tᷣale ut creditis:ſed et᷑nuʒ
Der calicẽ vᷣe ubiq; paſſio ⁊ martyriũ intel
ligit᷑:tũ qꝛ ſicut calix ẽ uas quo bibit᷑ ad mẽ
ſuram.ſic paſſio cũ ĩſura bibituꝛ.eo ꝙ non
ꝑmittit dñs hoĩez tẽptaꝛi ſupꝛa id ꝙ pot.tuz
qꝛ cito ſicut potꝰ tranſit illud em̃ ꝙ in pᷣſẽti
tribulatõis mom̃taneũ ⁊ lene ẽ.tũ qꝛ oᷣlec
tat.nã paſſio ⁊ tribulatio a fidelibꝰ ꝓ ↄſola
tione recipitur. ⁊ in ea gloriantuꝛ.Eſt ãt mł
tu delicatus:q ñ põt bibeꝛe potuʒz de quo bi
bit dñs ſuꝰ. PHanc dt paſſionem q́; Mattheꝰ
calieẽ uocat.Marcus ⁊ calicẽ ⁊ bapt iſmũ
nominat:dicẽs. Poteſtis bibere calicẽ quẽ
ego bibo.aut baptiſmo qꝰ ego bapt izoꝛ.ſ.p
uobis.baptiʒari.ſ.pp me.Tincturaʒ ſangui
nis ſui ĩ ſua benedicta paſſione ꝓ peccatoꝝ
emũdatõe.uocat h̊ baptiſmũ. VUñn Theophi
lus.Calicem qt ⁊ baptiſmum crucem noĩiat
calicẽ ꝗdẽ tanqᷓ; potuʒ dulcit᷑ ab ipſo ſuſcep
tuz. baptiſmu vo tanz emundatoõm nroꝝ fa
cientez peccatoꝝ. ̊ heo.quaſi diceꝛet eis
Añn humilit atẽ paſſionis exaltari ñ poteꝛitiſ
ſi uultis ↄregnare crucifixo ĩcubit uobis tol
lere crucẽ eius exemplo.qꝛ nemo niſi tollat
crucẽ ſuã ꝑ mart yrij paſſionem. uel proximi
ↄpaſſionẽ.łl carnis moꝛtificatõm. regnabit
cũ crucifixo. Ubi Gre. Jam locum celſitudi
nis qꝛebant ad uiã illos vitas reuocat. ꝑ qᷓ;
ad celſitudinem uenirent. Ac ſi dicatur. Jaʒ
uos locus delectat celſtudims:ſed priꝰ uia
exercęat laboꝛis. pe? calicẽ ꝑtingitur ad ma
ieſtatẽ. Si mens ueſtra appetit ꝙ demulcet
pᷣus bibite ꝙ dolet. Sic ꝑ amaꝝ pocuium 2

De petitione

fectõis. puenit᷑ ad gaudiũ ſalut᷑. Abi ⁊ Cꝛi.
Per mõz iterꝛogatõis attra hit eos ut ex cõi
one q̃ ẽ ad ipʒʒ auidiões fierent: ac ſi dicat.
uos de bonore ⁊ coronis loꝗmini: ego at de
agonibꝰ ⁊ ſudoꝛibꝰ diſputo.lõ eĩ ẽ qᷓ̊ pᷣmio
aũ tps: ̊ occiſiõis.plioꝝ ⁊ ꝑiculoꝝ.Et iteꝛũ.
nũgd neſciebat dñs.q; paſſiõeʒ ipᷣi poterãt
imitaꝛi. Sʒ iõ eis dic. ut dũo ĩterrogante ⁊?
eis rñdentibꝰ. oẽs nos audiamꝰ:q; nemo pt
cũ xpᷣo ꝛegnaꝛe.niſi paſſiõeʒ illiꝰſueꝛit imita
tus.ſicut ait apłs.ſñi cũ mortui ſumus:⁊ ↄ ui
uemus.ſi ſuſtinemus.⁊ ↄegnabimus. Res
eĩ pᷣtioſa.uili pᷣtio nõ ↄpaꝛat᷑. Magnũ labo
rẽ ñ neceſſe ẽ nobis ĩp dere:ſi uolum ad ꝛe
gna celeſtia puenire. Paſſiõem ãt dñi dici
mus ſuſciꝑe nos dẽre ñ ſolu ꝑpſecutõez gentt
liun:ſʒ oẽm laboꝛẽ ⁊ moleſtia quã patimuꝛ ⸗
peccata certã es.Nã ſi gẽtileſ defecerit ꝗ ꝑ
ieæquãt᷑: nüꝗd iõ ꝓmpta uolũtas fideliuzʒ. dʒ
ſine tructu ⁊ ſteꝛilis pymaner. Jõ ⁊ ſi gẽt iles
ñ hẽs ꝗ te pſequãt᷑: hẽs pᷣncipẽ gẽtiliuʒ dya
bolu.ꝗ boieʒz pſeꝗ ñ ceſſat. Si g̊ pᷣncipẽ po
tes uic ere ĩ peccato.ñ ẽ magnũ ſuꝑaꝛe pri
cipes eius ĩ coꝛꝑe.Ecce ondaã tibi magnam
⁊ iſufferribilẽ ꝑſeeutiõem in corꝑe tuo. In
cipe reſiſtere deſideꝛijs tuis. ⁊ tũc iĩtelliges
q; fortes ſunt ſpus deſioerioꝝ maloꝝ te ꝑ
tequũtur. Dec eĩ pugna ꝑiculoſa.⁊ h̊ ẽ gio
fa uictoria:ꝗ potuerit odue ꝙ amat ⁊ ama
2ze ꝙ odit. Pec Cꝛip. uñ ⁊ Pie. Nõ ſoluũ effu
no ſanguĩs ꝓ noĩe xpᷣi martyriũ reputat᷑: ſʒ
duote quoq; mẽtis ut“ quotidianũ maꝛty
riu ẽ. Illa coꝛona de ꝛoſis ⁊ uiolis. ſta de li
lijs (Et illi rũdentes dixer̃t ei. Poſſumꝰ) o
quũt᷑ ſicut ĩexꝑti ꝓpᷣe fragilitatis.ꝙ ꝑ effec
tũ patuit:qꝛ i paſſioe xpᷣi fuger̃t pᷣ tiore mõ
tis. Ubi Crib. Rñder̃t ãt tã ꝓmpte : expectã
tes ĩ eo ꝙ petier̃t exaudiriJeſus at ait eiſ
Cali ẽ qdem meũ bibetis) ⁊ baptiſmo quo
baptiʒõ: baptiʒ amini.i.paſſiões ꝑꝑ me ſuſti
nebitis. uel actu uł uotuntate. Tla diſſimili
ter paſſi ft᷑.unꝰ ſuſtinẽdo actu.alteꝛ affectu
unus occiſus. alter in feruentis olei doliũ ⁊
⁊ ẽt in exiliũ.ꝙ ẽ q̃dam moꝛs ciuilis miſſus
Abi cꝛi:Dñs at᷑ eis pphetat magna bõa.i.
martyꝛio dignos efficiẽdos. Dein dñs ſubiũ
git (Seder̃ ãt ad dexterã meã) ĩ gaudio et᷑
nitatis (⁊ ad ſiniſtrã) ĩ pfruitõe huanitatis
ẽ meun) ex oꝛdine iuſticie. q̃ͥ rũdet merit
dar̃ uobis ) rõe ↄſãguinitatis.ł ſicut adhuc
eſtis idi poñti:qꝛ ex ſuꝑbia regnũ tpᷣrale q̃
F tis (iz ꝗbus )ex meritoꝝ ordine (patu ẽ⸗
i. ꝑꝑ mẽita ab etẽno diſpoſitůa pre meo)
cele ſti.ſ.hũilibꝰ ⁊ ad h̊ diſpoſitis ſicut uos a
liqñ eꝛitis. Pꝛeordinauit eĩ deus ꝙ nullus
ad regnũ pueniat niſ bñmeritꝰ dignus fue
rit. Nõ ẽ eĩ ꝑſonaꝝ acceptoꝛ deus.ut.ſ.per
ſonaliter aliquẽ accipiat ſine meritiſ in dan

do ſalutẽ eternã: qꝛ ᷣm Aug. d lectõ equał
facit nõ acceptare ꝑſonas. Un Beda.non ẽ

Cent
.

fllioꝝ zebedei

meũ uobis daꝛe i. ſupbis. B eĩ adhuc erant
alijs ꝑatũ ẽ. ⁊ uos alij eſtote.i.hũiles. ⁊ uo
bis patũ ẽ. Uñ ⁊ cri. Paꝛatũ ẽ ꝗppe r̃gnũ
celoꝝ deù diligẽtibꝰſicut ↄuiniũ ꝑpat amiciſ
mõm ↄtẽnẽtibus:ſicut domus dei ł hoſpita
le ꝑat᷑ paupibꝰ ꝗ non habẽt domos als ue
ris humilib“ ſicut puulis patur cibus ? ue
ſtitus miſcdiam egenis ipendentibus ſiẽ ꝑa
tuꝛ honor ꝓ honore.bonũ ꝓ bono finalłe ꝓ
ſeuerãtibus ſicut oparijs pat merces reddẽ
a ĩ ſero poſt opue EEr audiẽtes decẽ) alij
ſ.apłi(idignati ſt᷑ de duobꝰ fr̃ibꝰ)ꝗ ſe a ðᷣ
cẽ ſeꝑauerãt trabẽtes xpᷣm ſeoꝛſũ ⁊ ignoꝛa
tes mẽſurã ſuã uolebãt ſocijs uis pᷣfeꝛꝛi.qꝛ
adhunc ipᷣi decẽ erãt cãnales ſicut ⁊ illi duo
alij. Ubi cꝛiſ.quẽadmõʒ iſti eãnalr petier̃t
ſic ⁊ illi carnalr ↄtriſtati ſũt. Na ſicut iſti ſi
ſpiritalꝛ ſapuiſſent ñ fueꝛãt petituꝛi ut eſſẽt
ſuꝑ oẽs.ſic ⁊ illi ſi ſpiritalit᷑ intellexiſſent ñ
fuiſſent tꝛiſtati ante ſe eſſe aliquos. naz uel
le ꝗdẽ eſſe añ oẽs uituperabile ẽ ſuſtinere
ãt alteꝝ ſuꝑ ſe.nimis eſt glorioſum: ⁊ iteꝛuʒ
ſi indignati ſunt.quia iſti auſi ſunt h̊ pꝑ ma
trem petere quãtomagis tuꝛbarentur ſi pe
titio eoꝝ fuiſſet ſuſcepta. Et iõ neq; dixt ñ
ſedebitis. ne duos confunderet. neq; dixit
ſedebitis:ne ceteros iꝛꝛitaret.ſed taq; beni
gnus pr̃ ſic ꝛndit.ut ĩter fres ↄcordia nõ rõ
peret᷑. ⁊ omẽs ſpeꝛar̃᷑ faceret dicẽs.ñ ẽ meũ
dare ſʒ pris.nã ꝙ uni aut duobus ſpũaliteꝛ
nõ ꝓmittit᷑ a cunctis ſpatur.ᷓ̊ Aziſᷣ. Ut aũt
dicit Theo.tunc ſic ĩpfecte ſe hẽbant aplłi.
ſ̊ poſtea in pᷣmatibus ſibi cedebãt adĩuicẽ
Vide qꝛ ex hoc ꝙ ꝓ curabat ꝓmotio duoꝝ
fratrũ.alij decẽ apti fuerunt idignati.ſic ẽ
de multis hodie eoipᷣo ꝙ uident alios pmo
ueri ĩuidẽt ſtatĩ ⁊ ĩdignãtur. humilis ãt do
minus ac piꝰ pr̃ ⁊ mitis mgr̃. nec cupiditat᷑
ãbitõis duos arguit poſtulantes nec ðᷣceʒ
⁊ꝛeliquos ĩdignatõis ĩcꝛepat ⁊ liuoꝛis:ſed ip
ſe miſeꝛicors ⁊ benigiꝰ.ꝗ ẽ pax nr̃a ntꝛaq;
faciẽs unũ.quos ad apłatum uocauerat: ⁊
affectu ſe iunctos aſpexit. duos ꝑ ſuꝑpbam
poſtulatõezʒ: decem per indignatõnis turba
tõm. ad ſe tanq; ad ſalutis mediũ q? mitiga
rent᷑ tanq; ad pacis uinculũ q? unirent᷑ taqᷓ;
ad uirtutiſ magiſtꝝ quo ĩſtruerent᷑ uocauit.
ut ab eꝛror̃ ruocaret.ut pacẽ refoꝛmaꝛet.ut
ꝛegulã pᷣbite pᷣlatõis erudiret ut ñ eẽt ðnari
us ſine bĩaꝛio caritat᷑.⁊ utroſq; ꝛepᷣmẽſ cepit
eos docer̃᷑ ð hũilitate ꝑ qᷓ; honõ celeſtiſ acꝗ
rit᷑ ⁊ terenꝰ ↄtẽpnit᷑: dicẽs¶ Reges ⁊ princi
pes gẽtiũ dnñantuꝛ )uiolẽta dñatione ⁊ pote
ſtaris ãbitõe (eoꝝ id ẽ populoꝝ ſubditoꝝ.⁊
ẽ h̊ ꝛelatio ad ĩtellectũ(⁊ ꝗ maiores ſt᷑ pote
ſtatẽ exercent ĩ eos) ſcilicet hiliantes eos
ꝓ ſuã potentiã ⁊? angariantes. Quaſi diceret
Apud teꝛꝛenos bẽt locũ dominatio ? domi
nij executio.qꝛ ðſideꝛaꝛe pᷣmatũ et uſurpaꝛe
bonoꝛẽ gẽtiu ẽ.⁊ ñ tm̃ reger̃ ſuos ſubiectos

oſeſtone cu eha ſin⸗
dak. ixando.ßz niſt
nos ſic inter eos Miine⸗
gin:ſed ueſri regſ el
tuale. uß g oppoſitü cz i
eceleſie ſi miniſtri. Vi
it geſtis nei nerit h.
ſpirituales. ncipatus eo
lor cʒ eſſe poſitus inti
ſubquec gcunq )ſiue /
lig uolueꝛit iteꝛ uos mai
1dignitate (ſit ueſteꝛ min
biendo: ſz humiliteꝛ miniſt
guijs hüllitatis exercendo⸗
los n es)i. matum bal
fu e oim nonſſim exr
liegne ſ er puſlanimitate
Vdi Beda. In uo docet
minor fuerit, Mü dfm ,
ruſtra igi am Mli imo⸗
ſſtidolem ſuper maiort
mitatẽ vtutu ñ potetia
tuꝛ. Ubi ẽt Cris. Fruct
nmatu celeſtẽ: iñ prin
poſuit ofufonem celeſt
lat jmatum celeſtẽ. ſe
feſtre guicunc it deſio⸗

aiſnenlat Afuſtonen
uos Miſſ epamatn

ſtinet unnſſh eop. que

pareat: ſg gnon inſeri⸗

imis eſ gorioſin: r ieng
uiz iſ auß ſunt oma
omagis mebareur ſye
ſceytn Etiöny oirt i
confunceret eg irt
s tuer, ſen tuc beni
ter ffey Mrcia noro
faceret icis é men
igut duobus ſpyügliteꝛ
ſgatur h Auis Atauit
ihiege ſe bedan M.
us ſhicededin diricd
Curadat pmdrid udn
e Nrn 8
oiho o uident As⸗
denhu dmnis 1160
1 miis npr. ec piotat
=èðð
sincgt tliuab ſet
nigt, 4e ar fjn ud
1 aplatun woenner 6
pert coo h ſudden
nr migainig
o ſalurs meli deu 8

dli ge unir

ce re ee
ſeit inn
nselncinet u teſeent

oſchte
mita moſc⸗ elcſtcr

lime gegg it⸗

gnif dices iotion⸗ iat

jolet⸗
leni,

Secunde partis

ſz ẽt uiolẽt᷑ eis añ ari. Uñ chri.Oſtendit au
teʒ in hoc quod gentile eſt pꝛimatus cuper̃:
7 ſic gentiũ comꝑatõe eoꝝ animã eſtuãtẽ 2
uertit.Et qr nihil ſic corda hoĩum ab unita
te pacis ſeparat ſicut ſupeꝛbia iõ dñſ ad hũi
litatẽ eos ꝛeducit docẽſ hos ⁊ illos nõ uẽtu
ros ad ꝛegnũ niſi ꝑ humilitatẽ.(¶ Non) ĩquit
(ita eꝛit inteꝛ uos)ſicut eſt inteꝛ muũdi huiꝰ
poteſtates.ut ille ceteris dominet᷑ ꝗ maioꝛ
ceteris uidet᷑. Maioritas eĩ ĩ regno meo nõ
eodẽ mõ acꝗrit.ſiẽ ĩ ̃gno t᷑rẽo qꝛ ĩ ꝛeg tꝛẽo
acꝗrituꝛ ꝑ ambitionẽ ⁊ poteſtatez.ſed in re
gno meo acquirituꝛ ↄꝛio mo.ſ.ꝑ humilitatẽ
Quaſi diceret.Uos moꝛe ſeculaꝛiũ petitiſ ⁊
uultis ꝑ pᷣlationem uenire ad requiẽ ⁊ regni
poſſeſſionẽ.cũ eõ ad ſůmam uirtutum aſcẽ
dat.ñ ĩpando.ſʒ miſtrãdo.⁊ iõ ñ ita erit int
uos ſic inteꝛ eos. Nã ĩ ꝛegno terꝛeno pᷣlati ſt
dni:ſed ueſtrũ regnũ ñ eſt terrenũ: ſed ſpiri

tuale.uñ ꝑ oppoſitũ dʒ in uobis eẽ:qꝛ pᷣlati

eccleſie ſt miniſtri. Uñ Oꝛigenes. Inteꝛ noſ
at ꝗ eſtis mei n erũt h̊.p.Qm̃ qui pᷣncipes ſũt
ſpirituales.pᷣncipatus eoꝝ in dilectõe ſubdi
toꝝ dʒ eſſe poſitus.ũ in timoꝛe coꝛpoꝛali.uñ
ſubdit((ſed ꝗcunq; )ſiue nobilis ſiue ignobi
lis(uolueꝛit ĩteꝛ uos maioꝛ fieꝛi)ſanctitate
⁊ dignitate (ſit ueſteꝛ miniſteꝛ)ñ pᷣmatũ am
biendo:ſʒ humiliteꝛ miniſtrando.⁊ ſe ĩ obſe
quijs huũilitatis exercendo((⁊ ꝗ uoluerit int᷑
uos pᷣmꝰ eẽ) i.pᷣmatum habere (eꝛit ueſter
Fᷣuꝰ)⁊ oĩm nouiſſimꝰ.ñ ex ↄditione:ſʒ ex ca
ritate ñ ex puſillanimitate:ſed ex hũilitate.
Ubi Beda. In quo docet eũ maiorẽ eſſe.ꝗ
minoꝛ fuerit.⁊ illũ dũm fieꝛi.ꝗ oĩm ſeruꝰſit.
Fruſtra igr aut illi imoderata q̃ſerant: aut
iſti dolent ſuper maiorũ deſiderio.cũ ad ſũ
mitatẽ vtutũ ñ potẽtia ſʒ humilitate uenia
tuꝛ. Ubi ẽt Cripᷣ.Fructũ humilitatis poſuit
pᷣmatũ celeſtẽ:⁊ in primatu teꝛreſtri fructũ
poſuit ↄfuſionem celeſtẽ.ut quicunq; deſide
rat pᷣmatum celeſtẽ:ſequat humilitateʒ teꝛ
reſtrẽ. quicunq at deſiverauerxit pᷣmatum in
terra:inueniat ↄfuſonem ĩ celo.ut iam int
Fuos xpi ñ ſit de pꝛimatu certamen. nec fe
ſtinet unuſqſq; eoꝝ.quomõ alijs maioꝛ ap
pareat:ſʒ quomõ infeꝛioꝛ uideat᷑.Qm̃ ñ qui
maioꝛ fuerit in honor.ille ẽ iuſtioꝛ.ſed ꝗ iu
ſtioꝛ fuerit.ille ẽ maioꝛ.Cõueꝛſatõ g melioꝛ
eſt deſideranda.ñ dignioꝛ gradus.Et opꝰ ꝗ
dẽ deſider are bonũ eſt. qꝛ noſtre uoluntatis
eſt ⁊ noſtra eſt meꝛces.pᷣmatũ ãt honoris
cupiſcere uanitas.ẽ h̊ eĩ ↄſequi iudiciũ dei
eſt.pꝑꝑ ꝙ ex pꝛimatu/ honoꝛis neſcimꝰ.ſi meꝛ
cedẽ iuſtitie meremur.neq; enim apłus lau
dem habebit apud deũ ꝙ apoſtolus fuit.ſʒ
ſi opꝰ apoſtolatus ſui bene ipleuit. Primatꝰ
ẽt fugientẽ deſiderat.deſiderantẽ ſe horret.
Volens g dñs ⁊ duoꝝ illoꝝ ambitionem ex
tinguere.⁊ iſtoꝝ decez apoſtolorum ĩuidiã.
introducit differenti inter pᷣncipes mundia

L

Capitulũ.xxj.

les ⁊ eccleſiaſticos.oñdens quonia pᷣmatus
in xpᷣo nec ab aliquo appetẽdus è ñ habẽte
nec alteri ẽ inuidendꝰ habẽti.qm̃ pꝛincipes
mundi.iõ fiunt.ut dñentuꝛ minoꝛibus ſuis.
ut ſ̃uificent eos.⁊ ſpolient eos ? comedant
eos.⁊ ut uſq; ad moꝛtẽ ãbutàt uita eoꝝ. ad
ſuas utilitates ⁊? gloꝛias. Pꝛĩcipes ãt eccłie
fiunt.ut ſeꝛuiant minoꝛibꝰ ſuis.⁊ miniſtrent
eis ꝗcũq; acceper̃t a xpᷣo.ut ſuas utilitates
negligant ⁊ illoꝝ ꝓcurent.⁊ ſi opꝰ ſuerit.ne
q; moꝛi recuſent ꝓ ſalute inferioꝝ.Si ergo
h ita ſe habẽt.ſecularẽ quidẽ primatum ðſ
derare.⁊ ſi rõ non ẽ uel cã ẽ.qr ſi iuſtum nõ
ẽ ł utile ẽ. Pimatum ãt eccleſaſticum con
cupiſcere. neq; ratio ẽ neq; cã:qꝛ neq; iuſtũ
ẽ neq; utile.Quis enĩ ſapiens ultꝛo ſe ſubice
ꝛe feſtinat.ſeruituti.doloꝛi.laboꝛi.⁊ ꝙ maiꝰ
ẽ.tali periculo.ut det rõm ꝓ omni eccleſia a
pud indicem iuſtũ niſi forte ꝗ nec credit iu
dicium dei.nec tiet. ut abutens pꝛimatu ſuo
eccleſiaſtico ſeculariteꝛ ↄuertat eum ĩ iſecu
larẽ.h̊ Criſ.Et qꝛ in moꝛalibꝰ magis mouẽt
facta qᷓ; uerba iõ qui cepit facere ⁊ docere
ex his q̃ egit demonſtrat ꝙ docuit. ut ſi dic
ta puipenderent eꝛubeſcerent ad opa ⁊? ĩdu
cit ſuiipᷣius exẽplu.ſiue dat ſeipᷣm eis ĩ exem
plũ dicens ( Sicut filius hominis ñ nenit in
mundũ miniſtrari) miniſteriũ ab alijs ac
cipeꝛe uel tpᷣaliter dñari. Non eniĩ legimꝰ di
ſcipulos eũ diſcalciaſſe.ñ manicas cuzʒ laua?
ret tenuiſſe.ñ genubus ꝓ uolutos an eum h̊
uel G̊ egiſſe. uel aliud huiuſmodi ſibi feciſſe⸗
ſed oẽs ſi ↄmedebant:ſibiq; ſine pᷣlatõe ſer
uiebant.Erubeſcant ꝗᷓ qui hec a ſeꝛuis ſuis
q̃ꝛunt:qꝛ in B xp[ʒ pᷣiꝛe contendunt( Sʒ )po
tiꝰuenit (miniſtrare )⁊ miniſteꝛinzʒ alijs ipẽ
deꝛe. Sicut patʒz in lotõe pedu i diſtꝛibutõe
panũ.in r ſtitutõe ſanitatũ ĩ diſcurſu ad pꝛe
dicandum. Uhi Origenes. Tam ? ſi angeli
⁊2 Martha miniſt?auerunt ei.ñ in ideo ueit
ut miſtraret᷑.ſed ut miniſtꝛaret eccleſiaꝝ ꝗ̊
principeſ imitaꝛi dẽnt xpᷣm acceſſibilẽ ⁊ pue
ꝛis man iponẽtẽ ⁊ diſcipulis pedes lauãtem
ut ⁊ ipſi ſimiliteꝛ faciant fr̃ibꝰ. Non ãt tales
ſumus ut ẽt principũ mundi excedeꝛe ſupeꝛ
biã uideamuꝛ.e ñ intelligentes uel contẽnẽ
tes mandatũ xpᷣi.⁊ queꝛimꝰſicut reges acieſ
precedẽtes.⁊ teꝛꝛibiles nos ⁊ acceſſu diffici
les maxie paupibus exhibemus.nullaʒ affa
bilitatẽ habentes.ł habeꝛe ad nos peꝛmittẽ
tes hec Oꝛigineſ.Et non tm̃ pꝛedicto mõ mi
niſtraꝛe uẽit.ſʒ ẽt daꝛe aĩaz ſuã id ẽ uitam:
redẽptõem pro multis.id ẽ pro his qui cꝛe

tum ad ſufficientiã ſʒ pꝛo multis non ꝓ on
nibus quantũ ad efficatiã. Nõ ſolũ eꝛgo quò
cunq; miniſteriũ exhibuit xpᷣs:ſed miniſtra
uit nobis id ꝙ ſme eſt pꝛecioſum ⁊ eximie
caritatis.ſcilicet ſeipſum in pᷣtium nr̃e ̃dẽp
tionis. Unñn Bernaꝛdꝰ. Bon? miniſter. ꝗ car
3

dere uoluerunt. Pꝛo omnibus quidem quà .

2

4 . —

De uno ceco aſi

nem ſuam in cibum. ſanguinem in potum s
nimam miniſtꝛat in pretium. Unde ? Be
da.⁊ Gq quoq; maioꝛibꝰeccłe pᷣcipuũ gen mĩ
ſtꝛandi imitandũ ondens.ut nõ ſolũ miſᷣicõ
des elemoſyne doctrine ſalutaꝛis ſpiritalis
exẽpli miſteria frfibus ĩpẽdamus uerũetiaʒ
ſicut ille ꝓ nobis aĩam ſu poſuit: ita ⁊ nos
ꝓinuicẽ aĩas ponere diſcamus.Uelnñ ẽt Aꝛiſᷣ.

Rex celoꝝ exiſtens.hõ noluit eſſici ⁊ ↄtẽni

⁊2 ↄuitia pati.neq; in his ſufficit: ſ̊ ad mõtẽ
uenit:⁊ aĩag dedit pᷣtium redẽptõis ꝓ mult᷑
ẽt inimicis. Cu quidẽ ſi hũiliatus fueris. ꝓ
temetipᷣo facis.ipᷣe aũt ꝓ te.Quatũcũq; er
go humiliatus fueris.nõ potes tm̃ deſcẽde
re ſicut dominator tuus. Et iteꝑ.Ad hoc eĩ
ad imaginẽ xpᷣi facti ſumꝰ ut imitatores effi
ciamur noluntatis eius ⁊ auerſatõis. Sʒ ĩ
hoc ſumus imago eius.ut qð ei bonũ uidet
⁊ apud nos ſit bonuʒz.⁊ quod ei malum urß T
apud nos ſit malũ. Quicunq; ãt dñũo humi
liato iactantie ſtudet.nõ ẽ imago eius.⁊ ꝗ
dno pauꝑtatem amãte diuitiaꝝ amatoꝛ ẽ ĩ
hoc ſeculo.repellit a ſe xpᷣi ſip tudinẽ. Nõ ẽ

uerus diſcipulus ꝗ nõ imitat᷑ mgr̃m. nec ẽ

neꝛa imago q̃ ſimilis nõ ẽ auctori.hec Criſ.
Pumilia igit᷑ teipᷣm ⁊ imitari mgr̃jm ⁊ dñʒ
tuũ. Uituperabile eĩ ualde ẽ:ut diſcipulus
ſe eꝛigat ubi męr̃ ſe inclinat.⁊ ꝙ ſeruus ſit
ſuꝑbus ubi dñs ẽ humilis. qꝛ nõ ẽ diſcipulꝰ
ſuꝑ mgr̃m. nec ſeruus ſuꝑ dñũm ſuum. Qnia
eĩ hõ ꝑ ſuꝑbiaʒ cecidit neceſſe ẽ ut ꝑ humi
Iitatẽ ꝛeſurgat.

Oꝛatio.
1 ine ieſu xpᷣe qꝓ noſtra ſalute ca
A ANicẽ paſſionis bibere ? baptiſmo ſan
Aguiniſ pfundi uoluiſti:⁊ nõ tpꝛalireꝛ

dnari ⁊ miſtrari:ſʒ humiłr ſeruue ⁊ mĩſtra
re ac uitã tuã ꝓ noſtra ꝛedemptiõe daꝛe ue
niſti.da mihi miſero ꝓ meo modulo tuolcca
licis ⁊ baptiſmi cũ patia ⁊ gaudio ſpũs paꝛ
ticipẽ fieri.⁊ te mgr̃m ac dñm ĩ humilitatis

operibꝰ imitari. ⁊ non ſolũ in oꝑibꝰ miſcðie
miĩſteriũ ꝓximis ĩpendere:ſʒ ẽt uitã ſi neceſ

ſe ẽ ꝓ eis ponere:⁊ taudẽ ad regnuʒ electis
tuis paꝛatum feliciter ꝑuenire. Amen.

De uno ceco añ ĩgꝛeſſũ hierico illuĩato.

Capitulum. xxij.
Actũ ẽ ãt ut appꝛopiĩq̃ret dñs ieſꝰ
bieꝛico) q̃ ẽ uebs iĩter galileã. uñ a
ſcẽõbat ⁊ bieꝛuſalẽ q? ibat.diſtãs

hier ʒ. ⁊ ſita ad erꝰptẽ oꝛiẽtalẽ. Pec ciuitas
quõdaã nobilis.nũc ãt huũiliſad ſolũ ſtrueta

ẽ.⁊ ſola domꝰ raab ĩ ſignũ fiði r̃ᷣmãet.eiꝰenĩ
adhuc parnetes ſine culmine durant. Juxta
hieꝛico ſõs ẽ dulcis ad potãdũ.pĩguis ad ri

gãdũ ꝗq quõdã amarꝰ ad potãdũ ⁊ ſteꝛiliſ ad
ziganoũ.e helyſeuzʒ ſanateſt.h̊ fons ſub mõ

duableucis a iordane. ſeptẽ ad

igꝛeſſũ hierieo illuĩato

te quarẽtane oꝛitur. ⁊ deide hiericho q̃ duo
bemiliar ibꝰinde diſtat diriuat᷑. Ad hanc er
go ciuitatẽ dñs ðᷣclinauit. ut ſʒ Pieronymũ
ſanaꝛet ĩ ea multos male hẽntes. Et tunc¶
cecus qdà ꝗ ſedebat iuxta uiam mendicanſ
cũ tuꝛbã ꝑteꝛeuũtẽ audiret ⁊ ieſum tranſne))
ꝑcipeꝛet.miſericoꝛdiã cum clamore.non tim̃
exteꝛiõi:ſʒ ẽt interiori petebat dicẽſ.¶ Jeſu
fili dauid miſerer̃ mei) In q cecꝰ iſte utrã
q; naturã in xpᷣo ↄfitetuꝛ.ſ. humanam in eo
ꝙ dicit ieſu fili dauid:a dauid enim carnem
fuſcepit.Diuinã in eo ꝙ dicit miſereꝛe mei
ꝓpꝛium eiĩ ẽ deo miſeꝛeri cꝛeatuꝛe ſue quaʒ
odidit.ſᷣm illud pſalmiſte. miſeratiões eius
ſuper oĩa opera eius. Uñn Cyrillus. Iſte ce
cus indaiſmo nutꝛitus.ñ ignorauit ꝙ de pro
genie dauid deꝰſ̃m caꝛnẽ naſceꝛet᷑.⁊ ideo ei
ut deo ⁊ hoĩ loquitur.Ft licet increparetur
a turba pᷣtereũte.⁊ doctꝛinã xpᷣi auſcultãte:
ipᷣe tũ multomagis clamãdo petebat ſibi mi
ſeꝛeri.timenſ ne ex incꝛepatõe ĩpediꝛetuꝛ au
ditio.⁊ exauditio petitõis ſue.(¶ Jeſꝰ ) vo tã
dẽ ꝓpter ſuam benignitatem(ſtetit )qr cecꝰ
eũ ſequi ñ potuit(⁊ iuſſit euʒ adduci ad ſe))
ne turba ꝓhibeꝛet.⁊ ut occaſionẽ ſanãdi hẽ
ret. Magne pietatiſ in xpᷣo ſignũ fuit.qũ ipᷣʒ
ca cũ expectar̃ uoluit.⁊ ad ſe adduci fec. Uñn
Cpyrillus. Siſtit ãt xypᷣm uox.⁊ inuoctes i n
fide ꝛeſpicit.Et ideo meꝛito uocat cecũ ⁊ ac
cedeꝛe iuſſit.ut ſcilicet qui pꝛius fide euʒ te
tigeꝛat: appropĩquet ⁊ coꝛpoꝛe. Sic dẽrent
facere noſtꝛi pᷣncipes.cũ uiderent pauꝑes 2
querẽtes ſcilicet ſtare ⁊ facere uocari ad ſe
ut audiꝛẽt eoꝝ qꝛimonias. acerentq; eiſ iu
ſtitiam expedite (Et interrogauit eum quid
uellet )non ꝙ hoc ignoraret:ſʒ ut eiꝰofeſſio
nẽ approbaret ⁊ ſᷣm Ambro.ut ſciremus ni

ſi ↄfitẽtẽ ñ poſſe ſaluari.⁊ ut cor eiꝰ ad õo

nẽ excitaret.⁊ lum̃ ꝙ ex ſua bonitate largi
turꝰei erat. ad ſui petitõm tribueret:qꝛ non

ſanat ĩuitoſ: ſʒ nolũtarioſ. Unñ Aug.qui crea

uit te ſine te.ñ iuſtificabit te ſine te. Unð ⁊
Ambro. Uult oẽs h omines ſaluos fieri: ſed
ſi accedant ad eum.iñ ei ſic uult ut nolentes
ſaluentuꝛ: ſed uolentes.non em̃ va ſalus eſt
ſi nolẽti tribuat. Itẽ ̃ʒ ¶yꝛillũ ĩterrogauit
ut ſcuent aſtantes.ꝙ non pecuniaʒ ſed diui
nã efficaciam a deo petebat. Uide ⁊ hic do
mini clementiam:qꝛ ñ ödignatus ẽ nõ ſoluzʒ
ſtaꝛe: ſed ⁊ alloqui ꝑſonã uilem ⁊? paupeꝛem
¶At ille rũdens dixit Domine:ut uideam))
ubi miſeꝛiam ⁊ neceſſitatem ſuam inſinuat.
ac remedium ⁊ reuelationem nec aligꝗd ali
ud preteꝛ hoc poſtulat. uoluit eꝛgo dũſ audi
re ↄfeſſionẽ.qui tñ non ignorat mentis intẽ
tõem.ut cognoſc amus.ñ niſi confitentẽ poſ
ſe ſanari ab inſiꝛmitate ſpiꝛitꝰ.unde hũc ce
cũ ſalnare noluit.qᷓ;din clamauit in genera
li miſereꝛe mei:ſed poſtqᷓ; ſpãlr inſinuauit
miſeriã:cuiꝰꝛeuelationem ſibi miſericoꝛdit᷑

illuminatus tecus:ßz
gloꝛificandi den. 019
uit diuinu aligd in xpo
tuꝛ Et ois plebs ut ui
gloꝛificido facta deſ⸗
primi. Voc ei fbirenn
ſui. .glorid. uñ ait. go
bo nobis t religt utilit
ituoꝛ cauſas iſtius lann
loe clamoris iſtius paup
tia ? miſericordia illum
rato munere lucis. Aus
eins g Uluminatus e n
odduc diſcipuln A ualer
ſterih uediam ad mirae
loo cecns umen recer
ſtia facta idarem.
lceſſus a eet inmil
documtü diſcipulis .
mus pficni ? nibil n
cungu brego cecus
luſbumanu in pen
Diericho it imer.

ruignometis
talitatis de ka⸗

cnne naſceret dliene
Ocnini rhi guſenlie.
damito petehbn ſtn
meepntöe ipennetina
etösſue. Jeſd )oi
mitaten/ ſeritorcec⸗
uſſt euz achuel aiſe)
toccaſons ſnii he
ro ſyni ſuſt f iy
A ſe accluci fee
lor. ? inocites in
to uocat cecu ? ae
guiwius fite eng te
Npoe. Bic derent
ü widerent gauges
1 fncere voei aſe
fias Hcerenſch eſin
tenogauſt enn giid
norger ſin eheſi⸗
Nnbro t ſchente i
Uari,1 lt cr e ac ofd
er lus bonitne largi
eurom trbueret:: ſon
ro, g nne
tabttefte te Nnd
onines ſaluos fieri.

Secunde partis

ſieri poſtulanit.tũc eum ſanauit. ſdetit eni
ut uiðꝛet(⁊ ieſus)vbo potentiſſimo quo di
xit fiat ⁊ fcm̃ ẽ(dixit illi.reſpice) Bꝛeue vᷣ
buʒz:ſʒ ĩ operatõe efficaciſſimũ.Et qꝛ in f õᷣ
credẽtiũ vᷣbum dñni operatur.iõ ſubiungit ¶
5 iõs tua ſaluũ te fecit)ex fið enim ĩp trat
al coꝛpoꝛalis ⁊ ſpiritualis ⁊ et᷑nalis(⁊ cõ
feſtim uidit ⁊ ſebat illũ magnificãs deuzʒ)

i.magnũ dicẽs illum. ñ magnitudine molis

ſed nirtutis. Non ſufficit lum̃ r̃cepiſſe niñ ẽt
lumẽ ſequatuꝛ. ne ambulet in tenebris. Ec
ce g ſignum illumiatõis ꝑfecte ⁊ in anima ⁊

in cõpore. Uñ pm Cyrillũ patet.ꝙ iſte cecꝰ
a duplici cecitate libeꝛabat᷑.ſ.coꝛꝑali ⁊ ĩtel
lectuali. Neq; eĩ eux ut deũ glorificaſſet.ni
ſi ve uidiſſet. Ubi ? Theophilus:grata em

erat aĩa ceci.ĩ eo ꝙ ſanꝰ effectus ieſum non
reliquit:ſed ſecutꝰ eſt eum. t non ſolũ fuit
illuminatus cecus:ſʒ ⁊ alijs factꝰ ẽ occaſio
gloꝛificandi deũ.⁊ oĩs plebs illuminata eſt
ut diuinũ aliꝗd in xpᷣo cognoſceꝛet. Uñ ſe
tuꝛ (Et oĩs plebs ut uidit: dedit laudẽ deo)
gloꝛificãdo facta dei.ↄgratulando utilirati
ꝓximi. Poc ei ſibi retinet dñs de beneficijs
ſuis.ſ,gloriã.uñ ait.gloriã meã alteri nõ da
bo nobis ãt reliqt utilitatẽ. Et nota vʒ glo.
qttuoꝛ cauſas iſtius laudiſ. Pria ẽ p exaudi
tõe clamoris iſtius pauperis. Scða ꝓ potẽ
tia ⁊ miſericordia illuminãtis.Tertia ꝓ ĩpe
trato munere lucis. Quarta pꝛo merito fidei
eius ꝗ illuminatus ẽ. pᷣm Srego.qꝛ cãnales
adhuc diſcipuli ñ ualebat capere uerba mi
ſterij. uenituꝛ ad miraculũ.ante rorum ocu

los cecus lumen recepit.ut eos ad fidẽ cele

ſtia facta ſolidarent. t ſᷣm Theophilũ. Ne
Iceſſus dñi eẽt inutił fecit ceci miraculuz. G
docum̃tũ diſcipulis ſuis dans.ut in oĩbus ſi
mus ꝓficui ⁊ nihil nobis otioſũ. Miſtice ſe
cundũ Grego.cecus a dño illuminatus.ẽ ge
nuſ humanũ:ꝙ in pente pꝛimo claritatẽ ſuꝑ
ne lucis ignorãs. dnatõis ſue tenebraſ acce
pit. Piericho ãt interpꝛetatuꝛ luna q̃ dũ mẽ
ſtruis momẽtis decreſcit. defectũ noſtꝛe mõ
talitatis deſignat. dũ igituꝛ conditoꝛ noſter
appropinquat hierico. cecus ad lumẽ redit.
qꝛ dum diuinitas defectum nr̃e carnis ſuſce
pit.humanũ genꝰ lumẽ ꝙ amiſerat :ꝛecepit
Qui eterne lucis claritatem neſcit.cecus ẽ.
Si ãt iam in redẽptorẽ cꝛedit:qui dixit ego
ſum uia.iuxta uiam ſeðt.Si uero credit ⁊
exoꝛat ut et᷑nũ lumen recipiat.iuxta uiazʒ ſe
det ⁊ mẽdicat. Quiſgꝗs g cecitatis ſue tene
bꝛas agnoſcit.ꝗſquis hoc ꝙ ſibi deeſt lumẽ
et᷑nitatis ĩtelligit. clamet medullis cordibuſ
elamet ⁊ uocibꝰcordis dicens. Jeſu fili da
uid miſereꝛe mei. Illi ãt qui iefum ueniẽtẽ
pᷣcedunt vcecu increpant: deſignant carna
tium dᷣſderioꝝ turbas.tumultuſq; uitioꝝ:q̃
pꝛiuſq; ieſus ad coꝛ noſtrũ ueniat.cogitatõzʒ
noſtram diſſipant. ⁊ uoces cordis in oratiõe

Lapitulũ.xxij.

pturbãt.ne ieſus ad eoꝛ illũinandũ accedat
Sicut eĩ turba cecũ impedit ne lumẽ coꝛpo
ꝛale recipiat.ſic ſpualiteꝛ turba fantaſiaruʒ
cogitationũ fꝛequẽt᷑ impediſt ne lum gr̃e
recipiant. Sed in eo ꝙ cecꝰ quẽ tuꝛba incꝛe
pat magis clamat:datuꝛ nobis exemplũ.qð
quãto pluꝛa nobis ocurrũt ĩpedimẽta.tãto
magis ẽ clamandũ.⁊ quãto graniori tumul
tu cogitationũ pᷣmimuꝛ. tanto oroni attẽti
us eſt inſiſtendũ. uñ Pieron. Cõminant᷑ ãt
multi ei ut taceat.qꝛ peccata ⁊ demonia cõ
peſcut clamoꝛẽ pauperis. Sʒ ille magis cla
mabat.qꝛ graueſcẽte bello:manꝰ ad lapidẽ
adiutoꝛij hoc ẽ ieſum nagzarenũ cũ clamore
lenande ſt᷑. Uñ ⁊ Cyrillus. Increpabant eũ
ut taceꝛet: ſed ꝑ inhibitõeſ huiuſmodi.non ĩ
pediebatuꝛ eius audatia. Nouit enim fides
omnibus repugnaꝛe.⁊ ĩ omnia triumphare.
Atile eſt enim p cultu diuino pudorẽ depo
neꝛe. Nã ſi cauſa pecunie ſunt impudentes
nonnulli.quaꝛe ꝓ anĩe ſalute non decet. bo
nam induere impudentiã. Sed cũ cecꝰ pᷣmo
clamaret iefus tꝛãſire dicit᷑.cũ ãt multoma
gis clamaꝛet.ſtat ieſuſ ga cuʒ adhut tuꝛbaſ
fantaſmatũ in oꝛatione patimuꝛ ieſum aliq̃
tenus tꝛanſeũtẽ ſentimus cũ vo oroni uehe
menteꝛ inſiſtimns deꝰin corde figituꝛ. ⁊ lux
amiſſa reꝑat᷑.ex quo docemuꝛ quod ſi ĩ ora
tione pᷣmo ſenſeꝛimus ieſum noſ quaſiꝑtꝛan
ſeuntẽ poſt paululũ inſtanteꝛ ꝑſenerãteſ ſen
tiemꝰnobiſcu ſtãtẽ. Inteꝛꝛogat ãt cecuʒ ꝗqd
uelit ut eũ ad oꝛandum excitet:qꝛ peti uult
hoc quod ⁊ nos petere ⁊ ſe ↄcedere pᷣnoſcit
Pius enim dominus ſua vona gratuita.nr̃a
uult eſſe mærita nec uult bonum noſtrũ ĩui
tum ⁊ coactum:ſed ſpõtaneũ ⁊ uoluntariuʒ
⁊ quod nobis ſponte laꝛgituꝛ.uult noſtꝛiſ pe
titionibus tꝛibueꝛe.Et ideo q;uis ſciat.quid
nobis neceſſe ſit.antequam petamus.impõ
tune tamen nos ad petendũ inuitat: dicens
petite aũt ⁊ accipietis.querite ⁊ inueniet is
pulſate ⁊ aperietuꝛluobiſ. In ceci autẽ peti
tione diſcimus quia in oꝛatione ñ aurũ non
aꝛgẽtum non fugitiuos honores. non longi
tuꝛnam uitam non uindicta inimicorũ. non
aliquod tempoꝛale:ſed ineffabile lumẽ que
ꝛeꝛe debemus G̊ ẽ ut ipᷣm qui illuminat oẽʒ
hoĩem uenientẽ in hunc mundũ uideꝛe poſ
ſimus.iuxta ꝙ ipᷣe admonet dicenſ.Querite
pꝛimum ꝛegnum dei ⁊ iuſtitiam eius ⁊ hec
oia adicientuꝛ uobis.Ad illud lumen ãt ui
dendum ꝓfecto uia fides eſt.quia fides euʒ
ſaluũ fecit.uidens autem confeſtim pᷣeumẽ
ieſum ſeꝗt:quãdo quis bonum ꝙ intelligit
intuitu eius opeꝛatuꝛ ⁊ eũ imitatuꝛ. Quan
to ergo quiſq; plus a deo illuminatuꝛ.tanto
amplius ⁊ pfectius in bonis operibꝰ exerce
re ſe dʒ ſicut iſte cecꝰ recepto lumine.nõ pi
ger ꝛemanſit nec retro ꝛedijt.⁊ hic talis non
ſolum in deum proficit:ſed etiam alios ad

4

Secunde partis

laudẽ dei accendit. Ubi Sreg.Si gᷓ fratres
caꝛiſſimi cecit atẽ iam noſtꝛe peregꝛinarõis
cognoſcimus ſi credendo in ̃demptoris no
ſtꝛi miſteꝛiũ iuxta uiã ſedemus.ſi exorando
quottidie ab auctoꝛe nro lumen petimus ſi
tandẽ lucẽ iam ꝑ intellectũ uidendo illumi
nati pᷣcecitatẽ ſumus ieſũ quẽ mente ceꝛni
mus ope ſequamu? Aſpiciamus quo gꝛadi
tuꝛ ⁊ eꝰ ueſtigia imitanvo teneamus.Ecce
cum ſit dominus ⁊ creatoꝛ angeloruʒ ſuſcep
turus naturam noſtꝛam in uteꝛum uirginis
uenit. Naſci tamen peꝛ diuites noluit. parẽ
tes pauperes elegit.pꝛoſpeꝛari in mundo no
luit.obprobꝛia.iꝛꝛiſioneſq; tolerauit.ſputa.
flagella.alapas.ſpineã coronã.crucẽq; ſuſti
nuit.⁊ qꝛ ꝛeꝝ tẽpoꝛaliũ delectatõe a gaudio
eterno ceeidimus. cũ qua amaꝛitudine illuc
redeatuꝛ oſtendit. Quid itaq; homo ꝓ ſe pa
ti debet.ſi tanta deus pro hominibus peꝛtu
lit.diuerſo qnippe itineꝛe ãbulat.ſi gaudia
delectatõeſq; appetit. cui dux ſuꝰ'uiam ama
ritudinis oſtẽdit. Si ergo retributõeſ gaudi
um in ꝑuentione querimus.penitentie ama
ritudinẽ ĩ uia teneamꝰ. Sic itaq; fit. ut ñ ſo
lũ nr̃a ĩ deũ uita ꝓficiat:ſed hecipſa noſtra
conueꝛſatio ad laudem dei ⁊ alios accẽdat.
Pec Gregorius. Pec etiã que de ceco dicta
ſt᷑ ad unumquẽq; peccatoꝛẽ hoc modo ꝛefeꝛ
ri poſſunt. Qui enim criminale peccatum 2
mittit in opere.cecus eſt ĩ mente.Sʒ ſi iter
ueritatis ingredi cupiens pro eterna uita ce
perit cogitare.⁊ ad ðeum poſt peccatũ flen
do ⁊ ueniã petẽdo redir̃ ſecꝰ uiã ſedet ⁊ mẽ
dicat.pᷣtereuntes ueꝛo ſilentium ceco ĩpone

re uolunt.qꝛ ĩmundi ſpiritus acrius ↄtra eijʒ

quẽ ad ueniã redire uiderint.ↄſurgunt ⁊ ne
peccator ad penitentiã ꝛedeat: cõtradicunt
Mec ſolum ĩmundi ſpiritus:ſed ẽt ipſa ↄſue
tudo peccandi durius ĩcipit rebellare.cum
ſenſeꝛit poſt aſſueta mala ad unꝛtuteſ homi
nẽ uelle redire. Sʒ quo acrius ſe ſentit ĩpu
gnari a malignoꝝ ſpirituũ tẽptatiõe:ſen ab
ipa peccãdi ↄſuetudine.eo fortiꝰ dʒ exẽplo
ho ceci pugnare ĩ oratõe.clamãdo ꝑ deſide
riũ ad deũ clamor enĩ magnꝰ magnũ idicat
deſideꝛiũ. ⁊ ueꝛe expedit peccatori clamar̃
qr longe diſtat a deo. longe enĩ a peccatori
bus ſalꝰ.Et ᷣm Pugonẽ.ſi ad primas lacri
mas uel pᷣces deꝰ nõ exaudit.homo pces ite
raꝛe ñ deſinat.magna enĩ munera.ſunt mul
tis pᷣcibus ↄparanda. Neq; eĩ diuina pietas
adiutorium ſe petẽti negabit ſi ille orando
a petitõe ñ defecerit.nec de ſuis meritis ali
quid preſumat:ſuʒ ĩ illius miſericordia confi
dat.cui ꝑ prophetam dicitur. In deo facie
mus uirtutẽ ⁊ ipſe ad nihiluʒ deducet inimi
cos noſtros Quantã autẽ miſericordiã dñs
penitẽtib exhibeat.quale auxiliũ pugnãti
bus ↄtra peccatum pᷣbeat. conſequenter de
glar atur. Qui eĩ prius tranſibat ꝑꝑ tempta

Capłm.xxiij.

tões quas in oratione patimur.ſi in oꝛatiõe
ꝑſeuerauerimus:quaſi ſtans nos ad ſe addu
duci iubet. quando tranquillitatẽ mtis red
ditam. dulcedine ſue ↄtemplationis ł tenui
ter manifeſtat. ⁊ qr in oratione ante oĩa et᷑
nã gloriam querere debemus recte cecuſ lu
men a dñno petiſſe fert᷑.At qm quicũq; nõ ne
gligit penitere.de uenia ñ dʒ ðſpeꝛare.recte
dicitur fides tua te ſaluũ fecit. Quacuq; em̃
hora peccator ve penitendo ingemuerit.⁊ 2
ueꝛiꝰfuerit ſaluꝰ eꝛit. Secũdum Auguſtinũ
ſi hierico lunã: ⁊ ob q̊ mortalitatẽ ĩt erpreta
tuꝛ.morti ꝓpinquans dñs iudeis ſolis lumen
euangelij iuſſerat pᷣdicaꝛi.quos ſignificauit
iſte unus cecus ante ingreſium hierico illũi
natꝰ. quẽ Tucas ↄmemorat.a moꝛtuis autẽ
reſurgens atq; aſcẽdens:⁊ iudeis ⁊ gentibꝰ
quos duos populos ſignificare uident᷑. duo
ceci poſt egreſſum hieꝛico illuminati.de ꝗ
bus Mattheus narrat.

Oratio.

( * Benigniſſime ieſu non ꝑſonas homi
N num ꝛeſpicis.omẽs expectas creator
WMommnnium miſereris redemptoꝛ. oĩbus
indulges ſaluator. Quis igit᷑ niſi ſue ſalutis
ĩmemor tard abit ad te ↄuerti.ſic benigniſſi
me expectantẽ.ſic ad oſtium pulſantẽ ⁊ per
gratiam introire uolentem.da eꝛgo domine
deus meus mihi ceco ⁊ miſero:ut a te uoca
rus aperiam tibi cor meum. peccatum inde
expellendo.⁊ te per gratiam recipiendo: ut
illuminatus te ſequar nunt in operibus uir
tuoſis.⁊ poſt hec de tua uiſione ſemper gau
deꝛe merear in celis. Amen.

De Tacheo ⁊ eius conuiuio.Capi.xxiij.

N Einoe eadem die dominus ieſus ip
ſam urbem(hieꝛico ingꝛeſſus:am
bulabat)per eam: turba non mo
dica ſtipatꝰ. Hierico ſignificat mũ
duʒ quem intꝛauit in incarnatione. ambula
uit in ſua conuerſatõe:ſed peꝛambulauit in
ſua paſſione.ex q̃ perambulatione facta eſt
ſalꝰ domui ecclene: Mundus eſt perambu
landuſ quia peꝛ eum eſt citiſſime tranſeũdũ
⁊ nullo modo peꝛ inordinatum amorem ueł
affectionem eſt ibi ſittendum:uel ei inheꝛen
dum.Uix enim eſt aliquis qui non inficiat᷑
ſi cꝛca mundi negotia implicetur(Kacheuſ
autem qui eꝛat )non tantum publicanus:ſʒ
⁊ (ᷣnceps publicanorum) ⁊ primus inteꝛ il
los que uacabant publicis actibꝰſcilicet ex
actiòibus ⁊ uectigalibus que implicant ad
peccatum. ac (diues) quia in acquirendo a
uaꝛus ⁊ tempoꝛalibus implicatus.ex quo in

eius uocatione apparet maior dᷣi miſericoꝛ

dia:⁊ diuine pietatis habundantia. Deſide

—

ne pſtis, Ange ta latini
lal ſici fatua qr arbo ẽ
noruſ. .ſicut no us. Ae
ofſconoro uicio ſcriptoꝛ
hotius öberet dici ſicono⸗
nuuura fci quo ad lignuz:
uoad ſolia. Gico nora
ti poma ficis ſimilia. ſꝛuc
le ſäguini ſimilem bz. Un⸗
elephatis ſangaine due 1
edd Neid .rr.
ſignar d Kuctus ſher
fangwierdrica mi
cordationè ONenſus. a
rituali. dominica em
fic ab mcredulis irid
deis eſt ſcangalu genti
crecentibus nirus gen
i pufllus ſtaura zach
2ſctlt abufe tan
