toplnꝛeſ q; ſolits curſu ↄſueuit(⁊ cogitabat
pð̃ ſolicitudine.qꝛ habundãtia qiuitiaꝝ idu
cit ſolicitudinẽ.⁊ ꝑ ↄſequẽs animi ãxietateʒ
qꝛ ij ſupplẽt idigẽtiã (cogitabat) inq;(intꝛa
ſe dicẽs non extra ſe ꝓferens.ne audiretur
diues.n.auarus oẽm hoĩem timet.nãlſᷣs An
gu.nidet diuitẽ ⁊ eſtimat pᷣdonez uidet pau
perẽ ⁊ ſuſpicat᷑ fuꝛẽ (Quid faciã.qꝛ nõ hẽo
quo ↄgregẽ fructꝰ meos:) Anguſttabat᷑ iſte
diues ex opulentia.ĩfelix ĩ pñ̃tibus bonis.in
felitioꝛ ĩ futuris.ager eĩ ei ñ tã redditus quã
gemitus attulit grauiões ⁊ ſolicitudo nimia
caeulit ei ex auaritia ⁊ anguſtia.ex ſaciet ate
(deſtruam hoꝛꝛes mea. ⁊ maioꝛa faciam).
RNon oportebat eum horrea dilatare: bene
erant horrea parata. ſcilicet pauperum eſu
rientium uẽtres.ſed ñ meminit oõis nature:
nec ſciebat cogitare niſ de cõgregatõe tp̃ra
linon de celeſti cuius hoꝛꝛea ſunt pauperes
xpᷣi.Et illud ĩquit congregabo cũ eõꝛio ðöbe
ret dicere:diſꝑgam paupibus oĩa q̃ nata ſũt
mihi.i.pꝑ me ſolum.uł meo laboꝛe. ⁊ bona

mea ĩ quo dicit mendacium.qꝛ ex ligditate

dictum ẽ meum ⁊ tuum cuzʒ omnia iur̃᷑ natu
re eſſent cõia. Bona ſua ̃pntant tp̃ralia.cũ
tiᷣ hoiſ ut hõ ẽ ſint bõa ſpualia ⁊ n frẽa. Vñ
Gaeg. Non ẽ hoĩs teꝛrẽa poſſeſſio:ſʒ celeſtis
⁊ Amb. Nõ ſt bõa hoĩs q̃ ſecũ ferre nõ põt
ſola miſericordia ẽ comes defunctoꝛũ.⁊anõ
dixit quidam phᷣus qui ð ĩcendio euaſerat.
Ego nibil perdidi bona mea mecum ſũt:aĩo

7 ð diuite uolẽte hoꝛꝛea ampliaꝛe

eĩ illa porto non humeris. Gona noſtꝛa bõꝗ
inteꝛna ſunt. Uñ Seneca. Sapiens intꝛa ſe
omne bonum terminabit.Et dicit idem Se
neca.Qõ quidaz capta patria ⁊ libeꝛis amiſ
ſis cum ex incendio publico ſolus ⁊ tñ beatꝰ
exiret ĩterroganti uictoꝛi.nũquid aliꝗd ꝑdi
diſſet:nihil inꝗt ꝑdidi:bona mea mecũ ſũt.
(Et dicant aĩle mee).i.animalitati mee.uel
mihimetipᷣi.ſᷣm ꝙ totus hõ denoĩatur a ꝑte
dignioꝛi.(Anima mea hñs multa bona )im
mo habebat ab eis (poſita).i.repoſita ⁊ cõ
gregata ad obſeruandũ auare ñ ad erogadũ
libere in annos plurimos. Ubi Cxyrillus.di
ues igitur non paꝛat ꝑmanentia honea: ſed
caduca ⁊ ꝙ ſtultius ẽ uite ſibi taxat longitu
dinem. Sʒ o diues.fructꝰ quidẽ habes ĩ hor
reis:ſʒ ãnos pluꝛimos uñ poteris obtinere?
Pic aꝛguitur hñũtium redditus ſibi ſufficien
tes repᷣhenſibilis detentio.⁊ collectio ſupra
anum eoꝛuʒz.q̃ ſingulis annis redeunt ⁊ inno
uantur.Et ſubiungit(¶ Regeſce))..ſ.a labor
ubi peſti auaritie peſtem iũgit öñdie.ut᷑ nec
ꝓ tpᷣꝛ alibus deum interpellet. ecce ocietas.
cõmeð ecce guloſitas (bibe)ecce ebꝛietas
epulare)ſplendide ⁊ ſuꝑbe.m agno vᷣlitiaꝝ
apparatu. ubiidictis malis ẽt laſciuiaʒ ⁊ uo
luptatem addit.ecce cõmeſſationis. celebri
tas. Pic ergo expᷣmuntuꝛ quattuor mala. q̃
euenire ſolent ex diuitiaꝝ habũdantia. Pec
fuit iniquitas zovome.ſuꝑbia in epulatione.
ſaturitas panis in ↄmeſtpe:⁊ habũdantia ĩ
ebrietate ⁊ otium in requie.Ubi Geda.Cui
ſimile eſt ꝙ in eccleſiaſſico legitur. eſt ꝗ lo
cupletatuꝛ paꝛce agendo.⁊ hec ẽ pars mer
cedis illius:in eo quod dicit inueni requiem
mihi.⁊ nunc manducabo de bonis meis ſolꝰ
2 neſcit ꝙ tempus pꝛetereat.⁊ reliquat oĩa
alijs ᷣm eundem GBedam non rephendit iſte
diues.in eo ꝙ teꝛꝛã colueꝛit.⁊ fruetus ſeꝛua
re noluerit:ſʒ ꝙ omne uite ſue fidutiã inſſua
habundantia poſueꝛit fꝛuctuſq; natos.fruc
tus ſuos ⁊ ſua bona ↄputans nil pauperibuſ
eꝛogare conſtituerit.iuxta imperiũ dñi dicẽ

tis ꝙ ſuꝑeſt date elemoſynã ſʒ ſue in futuꝛũ

elemoſyne reſeruare ſtuduerit. Sʒ ut dicit
Baſilius.dũ in abſcondito loquitur eloquia
eiꝰ examinãt᷑.uñ ſibi reſpõſa pueniũt. Seꝗ
tur.n. Dixit ãt illud deus.i.contꝛariũ ſue co
git atõi fecit. dicere enim dei faceꝛe ẽ ̃m il
lud pſalmi. Ipᷣe dixit ⁊ facta ſunt. Stulte
nõ cogitas de dei puidentia ⁊ iuſticia. Ub
Baſiliꝰ.Audi ↄueniẽs tibiſtult itie nomẽ qð
tibi nullus imponit boĩum ſed ipſe deꝰ . hac
nocte ꝛepetent ſcʒ exactoꝛes ⁊ demones a te
alam tuam. tanq; ſnã.⁊ ſibi ꝑ peᷣm uenditaz
⁊ obligatam. nt decetero tpᷣs nõ habeas em̃
dandi ⁊ te redimendi. Un ĩ Eccleſaſtico ni
hil inigus qᷓ; amare pecumã ̃ eĩ animã ſuã
uenalẽ hʒ, Ubi Beda Qui multa tibi oᷣlitia
ra tꝑa ꝓmittebas.ꝓxima bac nocte morte

gue quide ate eſu H
mnimicop gueſtetaten
neur. dit undo .
dpes guiſe his ſeſeſtu
non poſimu⸗ afferfn
cones Mfüclor ſola
upemnucniz defuncnis
nbyo, hecqlo,ſAlop
ſine por ſeiglons cec
rirebonn ercleſe heren
ccleſanſt.Anus eſt, e ffni i
ſeß. tiñlaberare ſon ceſt
Ceelli eins aiuitiſs.Et appt
tumn ſabſungt. Dic eſt uide
INe.d A inlen fine werur⸗
ichronigeachrinisiudieiſe
bii arliranipaanetheta
temporalia icridens
eigretipiatur ieina tade
nitepanpenin eit gn
,keui a regebit an
ſiamefng hoſtici
inieaep nan⸗
nneſie rvt
fi,Nee alld
urhnti ſung eines e
en urihinibtit⸗

mos un poterig oh
keris obinn
tum recdirus ſol i

fie
etentio.: colecio i
Culigannis kehennttin⸗
ſe/
nr egeſe ſalſcir
epeſten iugt hicie t net
ninterpelet ecceociengs.
oſtus bibe)erre ehietgg
ber ſupbe/ ggno itlox
to nalioétlaſeinitz ,o
e coneſſations, celebri
untue guattuor mala,
Utiap habugantia ec
e,ſupbia in epnlatione.
neſtöe:n habdantig i
requie. Woi Deda. ui
ſaſieo degrur, Argld
gendo bet ders Mr
oAdicainueni recien
ducedd de dodis weaſ
8Reterent, 1Treäignan n
Detam non tehbeſd ſe
i cclnent. lnne el
omneute e ſint i nſn

oiuerit filennſg uldb t

dei ide ſenene

n 1
oeriesil ier hu

ſed ſe
mbonit Dolunn e erest

eigitini benseſt

Pꝛime partis

peꝛẽptus alijs ↄgꝛegata ꝛeliques. Dec a ðᷣo
ad hoĩes dicere eſt pꝛauas eius mac hinatõ
ues ſubita aiaduerſione compeſcere dicens

emiʒ exitꝰ tanq; fur in nocte ↄpᷣbẽdit qñ ſtul

toꝝ aĩas futura ñ pᷣmeditãtes eijcit. Unde ⁊

gregoꝛ. Eadẽé. n. nocte ſublatꝰꝗq intta fueꝛat

pᷣſtolatus ut.ſ.qui in longuz ſibi ſubñdia col

ligendo proſpiceret ſubſequentẽ diem ł unũ
me uideret. In nocte autem ablata eſt

mini
anima que in obĩcuꝛitate cordis eſt euulſa.
In nocte ablata eſt. que conſideratõis lucẽ
abere noluit. ut quod pati poteꝛat pꝛeuide
ret Pec Sregoꝛi. ¶ Que autem paraſticuiꝰ
erũt:) Quaſi diceꝛet.ñ erunt tua:qꝛ ñ porta
bis ea tecum ſolas em̃ diuitias uirtutuʒ poꝛ
tat hõ ſecũ. Uñ Crip. Pic em̃ ea deſeres nõ

ſolum nullũ inde ꝑcipiens commodum. ſʒ ẽt
ſarcinã pc toꝝ portãs ſuꝑ humeros ꝓpꝛios.?

que quidẽ a te ↄgeſta ſt.pleꝛunq; in manus

inimicoꝝ pueniẽt.a te vo ſuꝑ his ꝛatio ꝛequi

retur. Unñ ⁊? Ambro. Fꝛuſtra em̃ congꝛegat
opes qui ſe his neſcit uſurũ Neq; em̃ nr̃a ſe.
q̊ non poſſumus affeꝛr̃ nobiſcũ.Sola nirtus
comes ẽ defũctoꝝ.ſola nos ſequituꝛ miſcõia
q̃ tabeꝛnacula defunctus acquiru et᷑na Pec

Ambro. Pec q̃ſtõ.ſ.quo ꝑaſti.cuius eꝛut vo

tiſſime põt fieꝛi ꝑſonis eccleſiaſticis qᷓ ñ pñt
reliqre bona eccleſie heredibus ſuis. Uñ in
eccleſiaſt. Anus eſt. ⁊ ̃ᷣm ũ hʒ.non filium.i

frem.⁊ tñ laboꝛare non ceſſat.⁊ ñi ſaciantur
occuli eius diuitijs. Et applicando ad ppoſi
tum ſubiungit. Sic eſt uidelz ſimiliteꝛ ſtul

tus.⁊ ad ſimilem finẽ uẽturus. ac in nocte ⁊
improuiſe a diuinis iudicijs ꝛapiendus: ꝗ ſi

bi. i.utilitati priuate theſauꝛiʒat.ſcilicʒ bõa

temporalia.ñ diſtribuens pauperibuſ. ut ab

eis reeipiatur ĩ e᷑na tabeꝛnacula calis.n.ĩ.

mõte panperrimꝰ eꝛit.qꝛ theſaurizat ⁊ igno
rat cui ea ↄgregabit. an tinee ᷣmolienti.an
fuꝛi effodiẽti an hoſti diripiẽti.an igni deuo
rãti.⁊ ũ eſt diues in ðum.qꝛ uacuus bõis ſpi
ritualibꝰ. ⁊ ſine theſauro meritoꝝ cuiꝰexpec
tatio ñ eſt dñs.nec apud deum ẽ ſubſtantia
eius In deũ nanq; dines eſt ꝗ tꝛãſitoria con
tẽnens.pauperibꝰ tribuit: cuiꝰ expectatio ẽ
dñs cuiꝰſubſtãtia.i.conſcĩa.fideſ ⁊ poſſe eſſio
ij ſuſtentat ⁊ paſcit᷑ eſt apud deũ ñ ĩ ſaccu
lis ⁊ inferioꝛibꝰ terre huiꝰ Sed ut dicit Gre
go.tanto quiſq; minus dolet ꝙ öſunt eterna

quãtomagis gandet ꝙ aſſũt tẽporalia. Ubi

Beda.Si is qui ſibi theſaurizat ⁊ nẽ ĩ öum
diues.ſtultꝰeſt ⁊ in nocte rapiendus:eꝛgo æ
uult eſſe ĩ deũ diues.ñ ſibi theſauriʒet: ſed

poſſeſſa paupibꝰ diſtꝛibuat ſic eĩ ſapiẽs.⁊ fi

liꝰ lucis eſſe merebi᷑ Uñ bñ Pſalmi.cuʒ

ð auaꝛo quolibʒ dinite pᷣmiſiſſet: ſʒ ⁊ fꝛuſtra

ↄturbat theſaurizat ? ignorat cui ↄgrega

bit ea:mox ubi coꝛdis ſui theſauꝛũ locaſſet

aperuit dicens. Et nunc q̃ expectatio mea.

nNonne dominꝰ.⁊ ſubſtantia mea apud te eſt

Aapitulu. Ixxvij.

bec Beda. Per iſtuam g diniteʒ intelligitur
omnis hõ ↄgregans ⁊ conſeꝛuans bona tꝑa
lia. ut ide ocioſe ⁊ delitioſe uinat ⁊ frequet᷑
ↄtigit ꝙ tales ſubito moꝛiunt᷑ ⁊ ſic a ꝓpoſito
ſuo öfraudãt᷑. Cũ iſto ei diuite multi hodię
dicut apud ſe. Epulaꝛe letare.quieſce.plenꝰ

es bonis.utere letus eꝛis.ñ cuꝛo qualia ſint

pꝰ me tꝑa.fiat tĩ pax ⁊ fertilitas ĩ dieb? me
is. Sʒ tieant tales ne ſubito ? impꝛouiſe. aĩ
m ab eis rapiãt demones exactores. Ande
bñ ð talibꝰ ⁊ ſiłibus ſic dicit Anguſtinꝰ. gaun
det piſcis qñ hamũ ſñi uidẽs eſcã duorat. hHG

cũ piſcatoꝛ eũ adducer̃ cepit: uiſceza eiꝰ toꝛ

q̃nt᷑ prio deĩde ab oĩi letitia ſua ꝑ ipſa eſcaʒ
de q̊ letatꝰ eſt ad ↄſumptõeʒ trahit᷑. Sic ſt
oẽs ꝗ ð bõis tpalibꝰ beatos ſe putàt. hamẽz
ei acceperũt.⁊ cũ illo uagãt᷑:ueniet tẽpꝰ ut
ſentiãt quanta tormẽta cũ auiditate duoꝛa
ueꝛũt. Pec Augu. Quis itelligẽs hec in dini
tijs ſpẽ ſuã ponet.cum ⁊ diuitie tamſacile
amittant.⁊ hõ tamſubito moꝛiatuꝛ:: Qui ei

iſta ben attendezet. de facili ab auaritia ca

ueret. Nam ut ait Diero. facile contemnit
omnia ꝗ ſe cogitat moꝛiturũ. Diuitie g̊ ſi af

fluant noli coꝛ apponef̃. ⁊ſi ñ afluãt.noli ſo

licitus p eis eſſe.ne ĩmũda peſte maculeris
auaricie. Nã ut ait Ambꝛo. oẽs cupidi. oẽs
auaꝛi gyzei leprã cũ diuitijs ſuis poſſident.
Et ut dicit Cri.ꝗ auaritie ſezuit:⁊ pr̃ftibus
ↄpedibꝰ ↄſtringetur. ⁊ futuꝛis incẽdijs pᷣpa
ratuꝛ. Dicit᷑ tantũ malũ eſſe ĩ ĩferno.ꝙ ſem.
peꝛ ſitiant ⁊ nunq;ᷓ ſacient.⁊ hãc penã aua
ri iam ſuſtinent.ꝗ tãtã cupiditatẽ acquiꝛẽ̃di
diuitias hẽnt. ut nullo modo ſacient᷑. VUñ di
cit Baſilius de iſto diuite.ꝙ horrea ꝗqdẽ cꝛe
pabãt pᷣ copia ↄditoꝝ.anaꝛus tũ animus ne
quaqᷓ; implebat. Que ẽ iſta auiditas hoĩnz
cuũ ipſius belue modũ ñ habeant. Tũc enim
belue rapiunt qñ eſuꝛiũt: paꝛcũt vo pᷣde cuʒ
ſatuꝛitatẽ ſentiũt. Inexplebił ẽ auaꝛitia ho
minũ.ſemꝑ rapit.⁊ nũq; ſaciat᷑.nec deũ tĩet
nec hoĩem reueret᷑ nec patꝛi pareit. nec ma
trem agnoſcit.nõ fr̃i obtꝑat.ñ fidem amico
fᷣuat.uiduã oppꝛimit.pupillũ iuadit. Que E
inſania hec ac ꝗreꝛe aurum ⁊ pdere celum.

Ult autem dicit Petrꝰ damiani. auaritia q̃ſ
biceps ẽ coluber utroq; conſuenit ore mor

dere utroq; peſtiferuz uizus influeꝛe: dũ aut

gliena ꝛes qtit᷑. aut habita delectabilit᷑ poſ

ſidetuꝛ. Aliena etiam ſᷣm Gregoꝛi rapeꝛe 2
uincit᷑.qui ultra ſibi ne ceſſaria retier, pbat

AUVßñ dicit hic baſilius. An iniuſtꝰeſt deuſ: ine

qualit᷑ ꝛes nobis diſtꝛibuens. Quꝛ tu habun
das. ille ueꝛo mẽdic at.niſi ut tu bene diſpẽ
ſationis merita conſeqris.ille ueꝛo pacictie

brauijs decoretuꝛ. At tu nonne ſpoliatoꝛ es:
q̃ᷓ diſpenſanda ſuſcepiſti ppᷣa ꝛeputãdo. Eſt

panis famelici quem tu tenes.nudi tunica.

quaz in conclaui coſeꝛuaſ.diſcalciati calce
us.ꝗ penes te maꝛceſit.indigentis aꝛgentuʒ

J 2

De pꝛobatica piſcina ⁊

ꝙ poſſides.quo eiꝛca tot iniuriaꝛzis.quot da
re ualeꝛes. Uñ ⁊ beꝛ.clamant nudi. clamat
fa melici ↄquerũt ⁊ dicũt diuitibꝰ. Nobis fa
me ⁊ frigoꝛe miſerabilłr laboꝛatibꝰ.ꝗd cõfe

runt tot mutatoꝛia uel extenſa ĩ pticis ł pli

cata ĩ mãticis. Noſtꝝ ẽ ꝙ effuũdit᷑. nobis cru
del ſubtꝛahit᷑.ꝙ inanit᷑ expẽditis.⁊ nos enĩ
dei plaſmatõ.xpᷣi nos ſanguie redẽpti ſãmꝰ.
MNos igit᷑ fr̃es ueſtri uiõte q̃le ſt.ð fr̃na por

tõe paſcer̃᷑ oculos ur̃os uita nr̃a cedit uobiſ

ĩ ſuꝑfluas copias. Nris neceſſitatibus ðòtra

hit᷑ ꝗcꝗd accedit uanitatibꝰur̃is.duo dnic;

mala ð una ꝓdeut ꝛadice cupiditaf.dqũ ⁊ noſ
uditado pitis. ⁊ nos ſpoliãdo ꝑimit᷑.uñ ⁊ cri.

Oia q̃ nobis deꝰ dat ꝑ nas alijs dat ut ð eo

ꝙ gecepim ꝑtẽ ĩpotẽtibꝰfaciamns. Ofro.
E reuoces me dñne ĩ dimidio dieꝛuzʒ
An meoꝑ. nec mõte ĩ puiſa me gire pꝑmit

as:ſʒ ſpaciũ ve ⁊ fructuoſe ⁊ tibi ꝗG

te pnie mihi ↄcedas: ut ſig nale trãſitoꝛia 2
tẽnere.⁊ digna ſatiſfactõe ĩ hac nita pc ta ðᷣ
lere:q̃tenus pꝰ hãc uitã meꝛear ſine ipedim̃
to te uidre.⁊ ad te letus ac ſecurus puæni.
TZu es.n.dñe expeetatõ mea.⁊ apõ te ẽ mea

ſubſtantia. tu es pars hereditatis mee. qui

reſtitues hereditatem meam mibi. ubi cum
hatribus meis electis tuis quieſcam epuler
⁊ iocũdeꝛ.in ↄſpectu tuo ineteꝛnum Amen.
De pbatica piſcia ⁊ paꝛalytico. Ca. lxxviij.
¶ Oſt h̊ aſcẽdit ieſus i hiꝛtm.ad di
em feſtũ iuðoꝝꝑ).ſ.pèthecoſtes.⁊
hoc erat feſtũ nonoꝝ qꝛ ĩ hac ſolẽ
nitate mẽſis pᷣmitiuoꝝ offerebant
pᷣmitie fruguʒ. Abi notandum ꝙ apð inòos
erant pᷣcipue tria feſta ĩ gꝗbus öòbebat glibzʒ
aſcẽdre ad locũ ſtatutũ a dᷣo ſicut erat.tunc
tẽplũ.ſ.in ſolẽnitate aʒimoꝝ.i ſolẽnitate eb
domadaꝝ. ⁊ i ſolẽnitate tabernaculoꝝ. Dri
ma ſolẽnitas.ſ.agzimoꝝ ã uocabat᷑ phaſe.ſfie
bat annnatĩ ĩ pᷣmo mẽſe hoc ẽ ĩ martio.ad 2
memorãdũ bñficium libeꝛatõis de egypto.
qꝛ phaſe ĩterpᷣtatur trãſitus. Iſtõ fe ſtũ ſpiꝛi
tualr celebꝛamus qñ iam dimiſſis uitijs ad
vtutes trãſimus. Scõm feſtũ.ſ. ebdomadaꝝ
hoc ẽ pẽthecoſtea. fiebat ĩ mẽoꝛidã legis da
te.q̃ͥ data fuit qnquageſima die ab exitu de
egypto. Poc feſtum nos celebramus. cũ le
gibus obtẽperamus.Certiũ feſtũ.ſ.taberna
culoꝝ. hoc ẽ ſcẽophegia.fiebat ad rememo
randũ diuinũ bſificiũ ptectõis ⁊ pdnctõis ꝑ
ðſertũ.ubi ĩ tabernacuł habitaner̃dt ſub um
bꝛa ꝛamoꝝ.ad ſignandũ ꝙ ꝑ aꝛidã terrã ðᷣſer
ti eos duxerit. ad terrã pmiſſionis. Hoc fe
ſtum nos celebꝛamꝰ.qñ ꝑ huc mõm q̃n pere
geini tꝛanſimꝰ. ⁊ ſic tꝛanſeũdo nirides ramoſ
br̃e. ⁊ ð̊ crute ĩ Stutem ꝓficere bemus.Ad
dies fe ſtos iuðoꝝ dñs aſcẽdit. hõ cũ hoibus
ſolemnitates celebꝛũs: ⁊ cũ eis dies feſtos a
gẽs.ne legi Irius nideref.⁊ ut populis undi
q; tunc ↄſluẽtibus fidei doctrinam ãnuncia

paꝛalptico.

ret ⁊ impartiretur.ſalutiſq; miſterium pan
deret. ⁊ Sitatis lumẽ onñderet.ac vtutem ſua
manife ſtaret.⁊ eos ꝑ doctrinã ⁊ ſigna attꝛa
heret. (Erat aut ĩ hulm iuxta tẽpluz ꝓbati

ca pi cina) in qua aq̃ pluuialea a templo ?

edificijs templi:ſtillantes colligebant᷑.Et di

cebatur piſcina.qꝛ aqᷓ non hũᷣs piſces in ali

qua ↄcauitate collecta.ẽt piſcina quaſi ꝑ õ
riũ dici ſolet.t a probaton grece ꝙ ẽ ouiſ

latine dicebat ꝓbatica.quaſi ouia ſeu ouia

ria.ł pecalialis.qꝛ mimſtri.ſ.nathinei ꝗ aqͥ
baiuli ĩ tẽplo erãt.exta ⁊ cadaueꝛa pecuduũ
7 pᷣcipue ouiũ.q̃ ⁊ plurimũ ĩ ſacrificijs offe

rebãt᷑.ĩ ea ad ſacriſitiũ pᷣmo lauabant:⁊ po
ſtea ĩ luteꝛibꝰ ĩ atrio ſa cerdotũ exntibus.cu

ins iterpᷣtatõez ponit ĩ hebraico dicẽs(que

csgnominàtur hebꝛaice bethſaida)).i.domꝰ

pecoꝝ ſeu peculialis.qꝛ ibi corpoꝛa pecoꝝ ĩ
poꝛticu iacebant.donec lauaꝛent a miſtꝛis.
Et habebat quĩq; poꝛticus ⁊ aditus) ĩ cir
cuitu. ut ꝑplura loca poſſẽt miniſtri ad quã

pᷣſcẽdere ⁊ ide hoſtias abluere( In his).ſ.

poꝛricibus iacebat ĩ caſulis ⁊ locis. ⁊ ad ge

ſcẽdũ paris (magna multitude lãguẽtiuʒ.ce
coꝝ.claudoꝝ.aridoꝝ.⁊ alioꝝ ĩ firmoꝝ. expe

ctantiũ aq̃ motũ).Et ſubdit᷑ cã (Angelus ãt
dñi ſ̃m tpᷣs aliqð.i.ĩ diuerſis tpᷣꝛibus ꝑ inter
polatõem(ðſcẽdebat in piſcinaʒ.⁊ moueba
tuꝛ aq̃)ex ðᷣſenſu angeli.ꝗ dabat vtutèẽ ſana
tiuam aqᷓ illi (⁊ ſanabatur unus iĩfirmus.ſ.ꝗ
̃mus deſcendebat i aquãâ) ꝓpoſt eius ab age
o motõem(a q̃cũq; detiebatur ifirmitate )
Quia eiĩ ĩceꝛtũ erat tpᷣus.quo ãgelus in piſci
nam ðſcẽdere.⁊ aq̊ moueri öbebat:ideo lan
guẽtes ↄtinue ibi iacebant.ut parati eſſẽt.

Dieuntur autem languentes diu ex quaeun

q; infirmitate infiꝛmati. ꝗa languoꝛ ẽ lon
gus angoꝛ. Qã vo ðſcẽſus ãgeli ⁊ ipᷣius miꝛa
culi aſſignat a quibuſdam dicentibus ꝙ in
piſcina fuit lignũ dñice crucis.⁊ ꝑꝑ eius pñ̃

tiam ⁊ reuerentiam fiebant iſta: ꝙ ibi ꝑ aqᷓ

motõem enatauit tpᷣꝛe ↄueniẽti.ſ. appꝛopin

quante paſſiõe xpᷣi. Per hoc ẽt oñdebat᷑.q

natuꝛa humana a moꝛbo peccati ꝑ lignũ do
minice crucis eꝛat ſananda. Et ga hoc auc
toꝛitate ñ ꝓbatur.iõ potiuns eſt dicendus ꝙ
piſcina reueꝛentiã accepit.tũ a facto.tum a
miſterio. A feõ ãt duplici.ſ.abſolutõe ſacer
dotũ ⁊ hoſtiarũ ⁊ ab hoſpitalitate paupeꝛũ

ibi receptoꝝ.A miſterio at qꝛibi ſpuſſanctꝰ

dignitatem figuraliuʒ hoſtiaꝝ oñdere uolu
it:ꝑꝑ dignitatẽ paſſionis xpᷣi qͥ ĩ eis ſignifica
ta fuit:⁊ idᷣo ãgelus locum ilium uiſitauit.⁊
mouebat᷑ aq̃̊. ut infirmi ex ipᷣo aqᷓ motu ſci
rent gram curationis adeſſe. Mouebat ãt
forti motu. ⁊ turbabatur.qꝛ a fundo ↄmiſce
batur.ꝙ relictum fnit ex ablutione de cãni
bus ſactis.cum aq̃ ſactificationis ⁊ cuꝛatio
nis ut baptiſmꝰ ſignificaꝛetur ↄmixtus un
paſſione xpᷣi.g curatõem ſpũalem ꝑfectam

gem faciüͤt de ⸗
Sentes iſun ſ
gli erhibitiue dr 4
ſcind igrat 1o gi
zdeſceme⸗
lgeno tpſe ein geſcen
õ
ſue,Gen onti 4iumna
ſiimens Gad box ſ
us ilee uo hſe gllue.
ecenim nolſeini ſeng⸗
licint ige ole gabati
huleieant iblifrmi:un
ſbj untare fgei reccleſte
Niſtens iuſtficatm nn ſts.
baprſena. eergoillisgunm
on gesſici (Eratir i
A Gadandnigimaocto an
ntaeſa Bacadonenan
gaifor ns epheenantenn
1 boe dignicer ai anäd
utez cunerat. t din p
un patlenter ſuſtinneri
etet niſeraröset
sſnſfenl) Auaf icen

eeiutſbig een fuiſtici

Naice bethſait)iſdan⸗

lis qr ibi co
POrapecon
dorec laumert nit
6porticus tacimne in

rnhaſenmſn 1dgri

las abluerel g bieh .

ricaſulis ? loens an ge

1

nultitnoe / gonuz ce

or. aloniimex, erpe
r ubc tci Agelnsit

ciuerſos tpꝛlbus o tnter

t inpiſcinaz, motebe
gelig dabat hture ſana
batur unns ifrrmus .
aqui)poſt eus id ge
detiedanr ifirmiane)
ihos ud igausmnſi
mouer ddeden ded
cedent Rparen eſe
vangnentes din er ohonn
ſaman., galangucnd ian
dſeeſusigeli Fiunenin
nibuſdam dicentbus

nĩ

„„ enieli⸗ .

tiam febint iin⸗ Gibin

. noꝛbo pece

ſananda. 1 9
n öoime eenend
cceſt t fac a
ni ei apſolnͤei

i Cagic iealtete alei

1

dſice guci,, peies nf
poopnn

oc et odedan
ati Nügwa⸗ do

6

Pꝛime partis

fuit exhibituꝛus.Uoluit & dominus expᷣſſas⸗
figurã baptiſmi in piſcina oſtendere. q̃ ↄue
niebat cũ baptiſmo in mudando ⁊ ſanando
uirtute occulta dei ad motõem angeli ſicut
baptiſmus ſub ſenſibili elemto mundat aiaʒ
uutute occulta ueꝛbi.⁊ aliquãdo cum B ſa
nat corpus muaculoſe. Uerũtam̃ qꝛ figuꝛa ẽ
deficit a figurato. ideo iſta piſcina nõ ſana
bat niſi corpuſ.⁊ una nice ñ ſanabat niſi unuũ
HBaptiſmus ãt ptingit ad aĩam ⁊? ſanat om̃es
quotquot nentunt ad ipſum.niſi ponãt impe
dimentnm. hec itaq; piſcina ſands infirmita
tes inuiſibili nixtute. apparuit ſte baptiſmu
chriſti ad ſignandu uirtutẽ huius baptiſmi(
quinq; poꝛticus habẽs)id eſt aditus.p quos
ſignantur lex. prophete agyogꝛapha eu äge
lium ⁊ apłica doctrina hec em quinc; mẽtio
nem facit de xp̃ᷣi baptiſmate. quaſi ad ipᷣm
pᷣbentes aditum. tꝛia prima figuratiue duo
alig exhibitiue. Der ãgleum deſcẽdentẽ in
piſcind ſignat᷑ xpᷣs qui dicitu? magm cõſilij

agelus ipſe em̃ deſ cendẽs in ioꝛdane. uim re

generatinã dedit ags. tactuſt ãctiſſime cãnis
fue. Sed quomã diuina uirt us non alligat
ſacramentis.iõ ad hoc ſignificãdum Tangui
dus iſte de quo hic agituꝛ. non fuit ſanat* p
deſcenſum in piſcinã.ſed ꝑ xpᷣi ſeꝛmonẽ. cuzʒ
ei dixit ſurge tolle grabatũ tuum ⁊ ambula
Multi eꝛant ibi ĩfirmi: ſʒ unuſ ſ⸗ anabatur ar
ſolꝰ i unitate fidei ⁊ eccleſie q̃ unũ deũ colit
oſiſtens iuſtificatuꝛ unꝰ dñs.una fides unuʒ
baptiſma. VUe eꝛgo illis ꝗ uniratẽ odiñt ⁊ in
poĩhꝰ ptes faciũ/ (KFrat ãt ibi palyticiacẽs
in gꝛabato. ⁊ trigintaocto amos hñs ĩ infir
mſtate ſua) In quo oſtenditur infirmi patia
qui rot ãnis expectauit eripi.⁊ ſ deſiſtebat
7 hoc dignioꝛ ad ſanãduzʒ apparebat. Iſte
enim pꝛopter peccatum precedens ifirmita
tateʒ incurrerat. æ diu pũitus fuerat.⁊ qꝛ pe
nam patienter ſuſtinuerat. iõ dignum erat-
ut ei ſubueniꝛet᷑. Dropt᷑ ꝙ dũs ñ ſoluz oculo
coꝛꝑis:ſed ẽt miſeratõis eũ uidens:dixit eiſ(¶
Uis ſanfieri) Quaſi diceret.ĩ uolutate tua
F qr tu tibi ꝑ pctm fuiſti cã infirmitatis. ⁊ iõ
uoluntatẽ ad me a pe to auerte ſicẽ ad aucto
æc ſalutis ⁊ curaberis.Nõ petit q̃ſ dubitans
ðᷣ uolũtate. ſʒ ut eu erigat ĩ ſpẽ ſ⸗ anitatis. ö ᷣ
igam q̃ſ deſꝑabat.⁊ ut magis excitet deſyde
riũ eius. qr ꝑ ̊ homo dignior efficit᷑ accipe
re dei donũ. Rũdit ei languidꝰ. ondens ſunz
oſyderiũ(dñe hoĩeʒ ñ habeo.ut cũ turbata

fuerit aqua. mittat me ĩ piſcinã. Dũ eĩ uenio

ego aliꝰ añ me deſcẽdit) Qnaſi diceret. Mł

tu öſydero. ⁊ bñ babeo nolũtatẽ. ſz inopia tã

ta ẽ. ꝙ nõ hẽo adiuantẽ ? portantẽ ⁊ ego

tãdebpilis ſũ.ꝙ ita cito ſicut alij uẽ ir̃ ñ poſſũ

Petoꝛ eĩ o öſtituit᷑ auxilio humano.⁊? hoc

qdẽ facit perm in bomine ipſo.q tollit com

munionẽ ſctoꝝ.ꝑ quã ðberet hr̃e adiutoriũ

ab alio. ⁊ nulneꝛat ipſam nãm.n quam debe

Lapitulũ.lxxvij.

ꝛet habere auxiliũ in ſeipſo. Poc atté dice
bat palyticus qꝛ uidebat ieſum fortẽ ⁊ aptũ
24 poꝛtandum eum. ? magnũ reputaret ſi in
ei ſeruire uellet. Sed ſtati contulit ei ma
ius bñfit iũ.iuᷣlicet ſanitatẽ perfectam. Tñ
ſequit ¶ Dicit ei ieſus. Suꝛge] reſtitutꝰ ſani
tati((tolle grabatũ tuum yreſtitutꝰ priſtine
nigoꝛi((æ ambula)ad declaratõnẽ diuini mi
raculi. grabatum ſyꝛiace dicituꝛ a graba qð
eſt caput.qꝛ ẽ lectꝰpoꝛtabilis.ĩ quo tm̃ capi
ti aliqo ſubſtratuzʒ ẽ. ⁊ ſolũ caput ſtramto

regeſcir ſicut pauꝑes iĩfirmi habere ſolent. C.
Kt ſtatim ſanus factus ẽ)qꝛ diuina uirtꝰ ĩfi
nita é. 2 in iſtanti opat᷑. ſanitas ãt que vtute

nature reſtituit᷑ ĩ tꝑe ẽ.⁊ non ĩ inſtanti acꝗ/

riturꝛ. ⁊ ſuſtulit ſeu poꝛtauit gbatũ ſuũ.⁊ am

bulabat in ſignü reſtitute vrutis. Et ſic por
tat penitens onus peccati ĩ quo pᷣus regenit
qũñ iniũctã ſibi ꝓ pcto pniam ſuffeꝛt.⁊ ambu
lat ficut gꝛadu coꝛꝑis ita pfectu vᷣtutis . gra

batum et ĩ quo iacet peccator:ẽ peccarti de

lectatio.qꝛ qdiu hõ portatuꝛ ab iſto graba
to uel de eo ſurgere ñ põt.infimus ẽ.ſʒ cuʒ
ſurgit ð eo ⁊ poꝛtat eũ tũc eſt pfecte curatio
nis ſignũ: ſed multociẽs ĩpedit᷑ homo ne por
tet grab atũ ſuũ pꝑꝑ peccati ↄſnetudinẽé. Sic
g factũ ẽ miraculi ⁊ intꝰ ĩ aĩa ⁊ exterius in
corpe. Ad litterã quippe pᷣcepit. ut ſurgeret
⁊ tolleret grabatũ ⁊ ambulaꝛʒ. ut onderet ꝑ
fectã ſanitatẽ hoĩ reſtitutã. In oĩbus enĩ mi
raculis ſᷣm ipſius nature oprimũ dis opꝰ fec
pfectum ſicut de aqᷓ pfectũ fecit uinũ qr dei
pfecta ſunt oꝑa Nihilominꝰ tñ hec tria ĩ in
ſtificatõe pᷣcepit peccatoꝛia.prĩo ꝙ ſuegat
cedendo a pct᷑is o ut tollat gꝛabatũ porta
do onꝰ pniĩe ꝓ eo tertio ut ambulet pficiẽdo
bonũ ⁊ de bono ĩ melius ⁊ eundo ðͤ uiꝛtute
uirtutẽ. Cõſideꝛa h̊ ꝙ tꝛigitaocto ãnos iſte
ifirmꝰhabebat. ⁊ tñ uon deſꝑa bat. ĩ quo pec
catoribꝰexẽplũ dat pacientie. æ ut pſeueran
teꝛ ĩſiſtẽt oroni cũ ſpe ſalutis oſeqnde ab eo
qui ait. Petite 2 accipietis. q̃rite ⁊ ĩuenietiſ
pulſate ⁊ aperietuꝛ uobis. Un Criſo. Oñdt
patia paꝛalytici. triginta enim ⁊? octo annos
manẽs B. ⁊ Fym unũquẽq; annum alies qdez
erutos uidens ſeipſũ vo detẽtum egritudine
neq; ita recedit neq; deſperauit. Et nimiꝝ nn
ſolum pᷣteꝛitoruʒ triſtitia.ſed ⁊ futuꝛoꝝ ðſpe
ratio ſufſiciẽs eꝛat eum niſ paciẽs eſſet abi
gere ab hoc loco. Sed tũc quidẽ infirmitas
impedimentum nolenti cuꝛaꝛi fiebat nũc dt
qñs unuſquiſque eſt accedeꝛe. Nõ eniz ange
lus eſt qui turbat: ſed angeloꝛuzʒ dñatoꝛ qui
oĩa opeꝛatuꝛ. Mon eſt nunc dicere lahorãtez
hominẽ non habeo ñ eſt dicer̃. in quo uenio
deſcendere. alius ante me deſcẽdit.ſʒ etſi oꝛ
bis teꝛaꝛum unineꝛſus ueniat gꝛatia non 9
ſumif᷑ neque actio finitur ſed ſimul manet ?
talis qualis ante hoc. ⁊ ſicut ſol ares ꝛadij ꝑ
nnâquãque illuminant diem ⁊ non conſumũ

5* .

De pꝛobatica piſcina 2

tur neq; a multa largitõe minoꝛ eius fit lux
ita ? multomagis ſps actio in nullo minui
tur a multitudie eoꝝ ꝗ potiunt᷑ ea. Et iteꝝ.
Eꝛubeſcamus dilecti.⁊ ĩgemiſcamus ĩ mul
ta ðſidia. Taigita ⁊ octo ãnos hẽhat aſſiſtẽs
palitycus ⁊ ñn potitus ẽ his qᷓ̃ uolebat ⁊ nñ po
ciebatur. non a pꝛopꝛia negligẽtia: ſʒ pᷣpedi
tus ab alijs ⁊ uĩ paciẽs.⁊ neq; ita toꝛpebat.
Nos ãt ſi ðcẽ diebus aſſiorimus ſtudioſe. p
aliquo ꝛogãtes.⁊ nõ potiti fuerimus.negligi
mus ð reliquo eodẽ uti ſtudio. Et hominibꝰ
tanto ꝗqdem aſſiðmus tpᷣꝛe militãtes ⁊ afflic
ti ⁊ i fine multotiẽs ab ipᷣa ſpe excidẽtes.dðo
miĩatoꝛi vo clem̃ti ubi oĩo ẽ reciꝑe retributõ

nem multo maioꝛem laboꝛibus ñ ſuſtinemꝰ?

aſſideꝛe cũ ðcedẽti ſtudio.Et quãto hec ſup
plicatio digna.Et ſi nihil ſuſciꝑe eſſet hocip
ſum.ſ.ↄtinue ei loqui.nomine ifinitis dignũ
bonis eſſet eſtimare. Sʒ laboꝛioſum.ais cõ
tinmna oꝛatio. Et que tibi gr̃a utiq; eſſet ut

eius rei ſuſciperes mercedem. ſi nõ laborio

ſa hec res eſſet. Qm̃ ciꝛcaiilla magis anĩa af
fectuoſe diſponit.ꝓ quibus laboꝛauit. Pec
Lꝛiſo.Conſideꝛa ẽt ꝙ ſicut dñs ꝛeꝗſiuit infir
mum ſñi uellet ſanus fieꝛi ita nobis ſine nr̃o ↄ
ſenſu.ſalutẽ nõ dabit.Et facitꝛ ↄſegt hõ ue
niam a deo dũmodo uelit. ⁊ obicẽ ñ ponat.
Et iõ ĩexcuſabiles ſt᷑ peccatoꝛes uolũtati do
miĩe ⁊ ſue ſaluti ñ ↄſentiẽteſ.Quia ut ait Au
gu. Qui cꝛeauit te ſine te:ñ iuſtificabit te ſi
ne te Moꝛał ꝓbatica piſcĩa.i.ouił.ĩ qua o
ues lauabãt.q̃ i ſacrificio do offeꝛebant᷑ cõ
neꝛſatõeʒ ſignat ſanctã ⁊ religioſã ĩ qua la
uatuꝛ aia.ꝗᷓ ouis dʒ eſſe ꝑ ĩnocẽtiaz ut offera
tnꝛ dño ꝑ opatõem bondã. Habet iſta piſcĩa
quinq; porticꝰ ꝑꝑ quĩq; ſenſus coꝛꝑis.ꝑ quos
oĩs nr̃ a actio ad effectuʒ ſeu pfectũ ducit᷑ in

his aũt.i.ſenſibus nr̃is iacet magnitudo ma

gna languentiũ.qꝛ multiplex ẽ coꝛꝛuptio ſen
ſuuʒ corpaliũ. Quotquot eĩ ĩ aliquo ſenſu il

licitos appetitus quis hʒ.tot ĩ eodẽ ſẽſu lan

guẽtes ↄtinet.Aqua ĩ aqua lãguidi ſanabã
tuꝛ.ſignificat ↄpũctõeʒ.angelus vo qʒ moue
bat aquã. ſpm̃ſanctuʒ. Angelus dñi deſcẽde
bat ĩ piſciam.⁊ mouebatur aqua.⁊ ſanabat
ifirmus.Sic ſpũſſanctus quotiẽs ĩ nos ðvᷣſcẽ
dit ⁊ ĩ nobis excitat gẽam ↄpunctõis.ſanat
nr̃ aĩus uel ſenſus a quaciũq; ðᷣtinet᷑ ifirmita
te cõꝛuptõis. Ciꝛca iſtos ĩſirmos pᷣdictos no
tatuꝛ moꝛbi diuerſitas.Oẽ eĩ peccatũ aut fit
p ĩertiã ⁊ ðndiã.aut ꝑ ignoratiã ãt ꝑ ĩfirmita
tẽ hũanã.aut ꝑ ceꝛtã malitiã.aut ꝑ ↄſnetudi
nem longd. Illi ꝗ peccant ꝑ ĩertiã ⁊ õſidiazʒ.
ſt lãguidi.ꝗq lãguẽt ꝑp ĩopiã ⁊ ðſectum gr̃e ⁊
boni. Ali ꝗ peccãt ꝑ igrãtiazʒ. ĩtelligãtur peꝛ
cecos.ꝗa ceci ſunt ꝗ lumen fidei ñ hñt.uł qʒ
nec dñ:n nec eius mandata cognoſcunt. Illi
ꝗ peccãt ꝑ ĩfimitatẽ hũanã.ĩtelligũt᷑ p celau
dos.claudi.n.ſunt ꝗ fiꝛmũ gꝛeſſum non hñt
7 ĩ ſemita iuſticie ac bonoꝝ opum greſſus ñ

paꝛalytico.

onigunt. u ꝗ qͥ uidẽt opari ñ pñᷣt. Illi ꝗ pec
cant ꝑ malitiã itelligũt ꝑ arioos tales eĩ are
facti ſt᷑ ab hoꝛe gr̃e ⁊ uolũtatis bõe:nã ari
di ſunt ꝗ qeꝗd agât ſine piguedie caritatis
ſunt ⁊ opantua.uel ꝗ i bona actõe uel elemo
ſynaꝝ laꝛgitõe manus ñ poꝛigũt. Illi ꝗ pec
cant ꝑ ↄſuetudinẽ ĩueteratã ĩtelligũtur pꝑ in
famũ.ꝗ tꝛigitaocto ãnos ĩ ĩfirmitate ſua ha
bebat. Jõ aut potius ſanauit iſtũ iueteratũ
q;ᷓ aliquẽ cecum.claudum ꝑ aridum ad inuẽ
dum ꝙ ſi öus aliqñ iuſtificat hoĩem ꝗ pecca
uit ꝑ ↄſuetudinẽ longã.ñ õbet ðᷣſpeꝛar aligs
qui peccauit aut ꝑ õſidiaʒꝝ ut languidus.am
ꝑ igrantiam. ut cecus. aut ꝑ iĩfirmitatem: ut
claudus.aut ꝑ malitiam ut aridus. Quod ãt
unus tm̃ ſanat᷑ ð multitudie languidoꝝ.igt
ꝙ pauci ſaluãt᷑ ð multitudie uocatoꝝ. Qui
lãguerat:ſurgit aci grabatũ domi ꝛepoꝛtat ⁊
ambulat.cum aĩa a uitijs ſurgens ⁊? a torpo

re ac praua ↄſuetudine ſe erigens.peccatoꝝ

remiſſione cuꝛata:ſe ad ĩteꝛnã ſui cuſtodiaʒ
cu ipo coꝛꝑe ꝛefert.ne ꝗd iterum.uñ feriat

admittat. ac ð̊ vtute ĩ uiꝛtutem ambulans.·
⁊ ĩ bono ope ꝓficiens.uſq; ad uiſonem ðᷣi fe

ſtinat. ¶ Ezat autem ſabbatum die illa )quã
do fiebant iſta. in quo non eſt licituʒ opera
facere ſeruilia.(dicebant g iudei illi qui ſa
natus fuerat. Sabbatum eſt). i. dies feria
tus(ñ lʒ tibi) pꝑ legis phibitionẽ (tollere
grabatũ tuum) Quaſi dicerent. Siſanitas ñᷣ
erat differẽda: nũquid ⁊ opꝰfuẽat impandũ:
Sic dicunt mali ↄſiliarij.feſtuʒ ẽ non lʒ tibi
ieiunare aut pnĩam facere. Iſti falſum dice
bant:ga opa coporalia que ad cultum ⁊ ho
noꝛem dði ſunt.ĩ ſabbato licite fieri poſſunt.
Sicut ſacerdotes coꝛpoꝛaliter operabantur
in templo ipſum templum ornando. hoſti
as lauando. ⁊ immolando. ⁊ ↄſimilia facien
do.Similr portano illiꝰ grabati erat ad ma
gnificentiaz diuini miraculi ſicut ⁊ modo il
li ꝗ de caꝛceribus ⁊ huiuſmodi libeꝛant᷑ poꝛ
tant cõpedes ſuos publice. ad manifeſtatio
nem: ſue liberatõis miraculoſe.ſed tñ alit᷑ ſꝑ
excuſat iſte ſanatus.ꝗa auctoꝛẽ ſanitat᷑ ſue
obijciẽs caluniãtibꝰ.⁊ auctorẽ dnice legis pᷣ
tẽdẽs rñdit eis dicẽs(Qui me ſanũ fec)).⁊? p
hoc ſe dĩiuinam vtutem habeꝛe oñdit:ille tã
te auctoritatis ⁊ vᷣtutismihi dixit. tolle ꝗᷓ
batum tuum ⁊z ambula.) 2 huic obedien
dũ fuit. Quaſi diceret. Ille qui me diuina v
tute ſanauit. eadem uiatute ⁊ auctoꝛitate mi
hi pꝛecepit.⁊ per conſequens ſibi qui tantus
eſt ⁊ benefitium mihi tale ↄtulit. obedir̃ te
neoꝛ.nec ſum tranſgreſſoꝛ. Quare emm non
acccipem iuſſionem:a quo acceperazʒ ſanita
tem: on cedit aduerſarijſ. nec timet pᷣdica
re eum qui eũ ſanum fec. Sed quis uel ubi
eſt qui nunc õ ſeuitiam principum uel dam
num proprium eum predicet:Et qr cuꝛatuʒ
hominem qui per curantem ſe conuenient᷑

ei ppueueli 40
dens N gem⸗
durmr hser lerban
nuanrue hi uero Tofucten
iſur üuſtu fclem un ben
ſteunr. r fens gre hi ſi
lenontbipgres ,Nlaſſis anl
fes.Iliei ad nos qucem ie
inimicinam is it guidus ſa
ris Fiſckanem. Puerone
Darureverecandirur nechi
senim edn guebus inni
animas torggen tomuan
plemesens nane t inanii.
Iicatione ?2 9dulterio mun
hec ggen uſ ac ei gui
yrimio cckias ſtegoser

ſli unierſun leßt, bec h

erſecit hutrez Lann
eitk ni
igſepb fes ita — 1
ji infun alige ſfſieli
ligetſtigles etſ ei

ne gaͤ terum uß ſen
ei uiatuten nne
bellſyoo ufonen zi ſe
ſabbatum die ila oni
Oe la oni
onon eſ einz reni
baſt g iei liuiſ
tum eſti. dies ſerin
phibitione (tollere
licerent. Biſanttas i
top fuegt impand:
fi feſtaz doniztbi
ere. Ii fnſonmce
A be d cun 1
docne ſieri poſen.
WOrdler Oheradantut
mpum Ornand daſti
Nando.T ofmmilig ſocien
oilid gaban erg gan
i miracul fent ? notſ I
1 huiuſnoc lbennkpor
ublice,ad nanifeſtaio⸗
mnracllole ſdtiiglli in
9. anctore ſanitat e
,7 Aucore dice lege
1e Oime ſani eeſaß

Pꝛime partis

excuſabat caluniari nõ poterãt:iõ xpᷣm cuꝛ

tem calũniari nitenteſ: qrebant de eo.ñ ꝗqoẽ

bona intentõe ut pꝛoficeꝛẽt.ſed maligno aĩo
ut ꝑderent. t hãc eoꝝ malitiam ipſoꝛum
ba mãifeſtant. cum ei dominus ? ſanaueꝛit
lãguidum ⁊ tolli iuſſerit grabatũ.primũ uir
tutis diuine oſtenſiuũ ⁊ irrefragabile ſignũ

ſubticent ⁊ aliud ꝙ tꝛãſgꝛeſſio legis uidebat

replicant: ite ꝛogàdo eum dicẽtes(Quiſ eſt
ille hõ ꝗ tibi dixit tolle gꝛabatũ tuum ⁊ am
bula) Quaſi diceꝛent. Malus homo eſt. qui
talia pᷣcepit. Non calumniant de collatõne
ſalutis: ſed de port atione lecti ⁊ ſic accipie
bant quod poſſent ſaltem apparenter repꝛe

hendere. ñ ꝙ poterant laudar. Sic mali hbo

mines. ⁊æ malitioſe contra aliquem agentes

frequenteꝛ notant ⁊ conſiderant in alijs qð

poſſint repꝛehendere ⁊ accuſare:non qð poſ
ſint laudare ⁊? ad edificatõm trahere/ſiquid
boni in eis uidentur tacẽt.⁊ mala ſi q̃ uidẽt
mãifeſtant. ⁊ quandoq; etiam bonum in ma
lum ↄuertunt᷑. Ubi Qriſo. Uideamus qᷓ;tum
liuor malum. ⁊ qualiter anime oculos exce
cat aduerſus eius qui captus ẽ ſalutẽ. Inni
di eĩ ppꝛie ratõem n faciunt ſalutis. ⁊ feris
ſt deteꝛiores. Ille ꝗdem aut cibo indigẽtes
aut priꝰa nobis exacerbate aduerſus nos aꝛ
mantuꝛ. hi uero ⁊? bn‚facientes multotiẽs his
q̃ ſunt ĩiuſta facientium benefactores diſpo
ſueꝛunt. Igr̃ feris ꝗdẽ hi ſunt difficilioꝛes.
demonibꝰpares.fortaſſis autem illis ðterio
res. Illi eĩ ad nos quidem iexpiabilem hut
inimicitiam. his ãt quibus ſunt eiuſdẽ gene
ris. ñ ĩſidiantuꝛ. Pi uero neq; communioneʒ
nature uerecundãtur neq; ſibiipᷣis parcunt pᷣ
us enim qᷓ; eoꝝ quibus inuidẽt ſuas ipſoꝛum
animas torquent tumultu omni ⁊ tꝛiſtitia I
plentes eas uane ⁊ inanit᷑. Pec paſſio.⁊ for
nicatione ? adulterio muitũ ẽ deterior.nam
bec qdem uſq; ad eũ qui egit ſtant liuoꝛ vo
tyrãnis eccłias ĩtegras euertit.⁊ orbẽ terra
rũ uniuerſum leſit. Pec homicidij mater ẽ.
Interfecit fꝛatreʒ Cayn.ita iacob Eſau.ita
loſeph fr̃es.ita homines uniuerſos diabolꝰ
Et nimirum alijs ẽ difſicilior.⁊ ſi ñ miſerea
ris etſi uigiles etñ ieiunes.om̃ibus ſordidior
factus es ſuidens fratri Pec Criſo. ¶ Is aut
qui ſanꝰfueꝛat effectus neſciebat de ieſu ꝗs
eſſet) ſcilicet genere ⁊ patꝛia.licet ſciret ĩ ꝑ
ſona ⁊ pñtia.⁊ qꝛ diu languidus iacuerat.iõ
⁊2 facta xpᷣi ⁊ eiꝰ famã ignoꝛabat( Jeſus au

tem) nolẽs ſe iactar̃᷑ ð miraculo(declinauit

a turba ↄſtituta ĩ loco)premittens ab ipſis
ſuum factũ examinari ut eo abſẽte teſtimo
niũ fieꝛet inſuſpicabile.dans quoq; exẽpluz
ñ que ẽdi ĩ bõis operibus laudem ⁊ fauorẽ
hoĩium. ac declind di aliquãdo cõſortia calũ
mari uolẽtium ⁊ fugiẽdi oculos ĩuidorum ĩ
opibus noſtris ne ex hoc inuidia creſcat in

eis ( Doſtea) ꝓpalato miraculo 2 ſoluta tur

Capitulũ:lxxviij.

pał( uenit eum ieſuſ in templo) quia ad agẽ
dum gratias de ſanitare ſibi collara.frequẽ

tabat templum quod eſt locus ad oranduz.
In tuꝛba poſius non cognouit ieſum:ſed pꝰ
in tẽplo inuenit ⁊ cognouit eum. In quo mi

ſtice datuꝛr iteliigi.quod ieſus in muſtitudie

hoĩum. ⁊ in turbine curaꝛum temporalium
defacili ñ inuenitur:ſed in ſpirituali ſecꝛeto
⁊ in tẽplo cor ſis.quod deus inhabitare dig
tuꝛ. Unde Cꝛib. Inuenit eum in templo quò
maxime religionis eſt ſignum. Non eĩ ſeceſ
ſit ad nundinas ⁊ circuitiones.neq; uolupta
ti aut negligentie ⁊ remiſſione dedit ſeipᷣm
ſed in templo conuerſabatu⸗ Jeſum ĩ tuꝛba
ñ cogſcebat.coguit in tempꝑlo.in loco ſacꝛa
to. Uñ ⁊ Aug.Difficile eſt ĩ turba uidere ie
ſum. Solitudo quedam neceſſaria eſt mti
noſtre. Quadam ſolitudine intentionis uide
tuꝛ deus. Turba ſtrepitum babet. uiſio iſta
ſecretum deſydeꝛat Pec Agu. In hoc g da

tuꝛ nobis intelligi: quia ſi gꝛatiã conditoris

cogſcere ⁊ ad eius uiſionem ueniꝛe uolumuſ
fugienda eſt tuꝛba cogitationum ⁊ effectuũ
pꝛauorum. declinãda ſunt conuenticula ho
minum maloꝝ. 7 fugiendum eſt ad templuʒ
