Ad qᷓ; ptinẽt tria obedientia ꝓmpta.q; ſignat
(iechonias )id eſt pᷣparatio.pauptas uoluta
ria.que nihil aliud quam deum queru.quaʒ
ſignat ((ſalathiel)) id eſt petitio mea deus re
gulaꝛis diſciplina.quaʒ ſignat (30ꝛ obabel )id
eſt magiſteꝛ confuſionis quia diſciplinat con

fuſſionem peccati. Ad peꝛfectionẽ pꝛelatoꝛuzʒ

pertinent qnatuoꝛ. ſcuicet paterna ſolicitudo
ad ſubditos.qð ſignat ((abiud)).i.pater meꝰ
iſte: doctꝛina excitans pigros.qð ſignat((ely
achim)) i ꝛeſuſcitans: ſcſia impitis cõſulens
ꝙ ſignat( aʒzõ)) id eſt uidẽs lumẽ: ſãctitas u
te alios iformans.ꝙ ſignat (adob. id ẽ iuſt

De eo ꝙ ioſeph uoluit

Ad perfectionẽ actiuoꝛũ ptinẽt quattuoꝛ.ſ.ꝑ
fectõ caritatis ad ꝓximos ꝙ ſignat (achim)
ideſt fr meus:perfectio amoꝛis ad deuʒ. ꝙ ſi

gnat(elyud )ideſt deus meus:peꝛfectio fidu

cie ĩ deum ĩ aduerſis:ꝙ ſignat(eleagzar) .i.ð
us meus adiutoꝛ.pfectio humilitatis ĩ ꝓſpꝑis
ut oĩa reputẽt᷑ dõa dei.ꝙ ſignat( matho). i.
donũ.Ad ꝑfectõem vero cõeʒz pſeuerãtiũ pti
nẽt tria.ſ.ſupplãtatio vitioꝝ ꝙ ſignat (iacob
.i.ſupplãtatoꝛ: cõtinuus pfectꝰ uirtutũ.quẽ
ſignat(ioſeph).i.accꝛeſces:cõſtãtia fidei im
mob ilis ꝙ ſignat ĩ hoc qð dicit (uir marie)
que ĩcerpꝛetatur ſtella maris:que eſt polꝰ ꝗ
nõ mouetur hec eiʒ tria ſũt neceſſaria perſe
ueratie. Per hos autem pᷣdictos omnes figu
ratur xpᷣs:quia ei cõueniũt res interpꝛetatio
num noium pꝛedictoꝝ. Lõſidera hic ꝓgenito
res dñi.ꝗqa de exiguis ⁊ peccatoꝛibus nõ ðdi
gnatus eſt naſci.⁊ noli in pꝛogenitoꝛibus glo
riari.Neq; enim ĩ his neq; ꝙ amplius ẽ in vx
tutibus ⁊ operibꝰ gloꝛiari debemus.ne hoꝛũ
mercedez ĩ aliquo minuamus.uel ẽt in toto
perdamus. Uñ Criſo. Pic refulget dignitas
xpi non qr magnos ꝓgenitoꝛes habeat ac po
tetes:ſʒ qꝛ exiguos gc uiles. Sbᷣlimiũ eiĩ illa
maxima et admirabilis głia ẽ:huiliari ſpote
ſubmiſſius.Sicut eni admirabilis iudicat ñ
qꝛ moꝛtuus tàtum ẽ. Uerum qꝛ etiaʒ crucifi
xus ẽ ⁊ ſepultus ſic etiaʒ in generatioe illius
dici põt.ꝙ ñ ſolum,.quia ſuſcepit carnẽ ⁊ hõ
factus ẽ.admiratiõe ſit dignus:ſed quia etiã
tales ꝓgenitoꝛes habere dignatus eſt.nihil ð
noſtris uilitatibꝰ erubeſcẽs.per iſta pculdu
bio docẽs ut nos qꝰq; nuũqᷓ; ð uitijs erubeſca
mus parentum: ſed unuʒ illud qᷓramus ſꝑ no
bilitari ꝓpᷣarum honoꝛe uirtutum. Non ẽ oĩ
no.nõ ẽ nec de uirtute nec de uicio parẽtũ:
aut laudandꝰaliꝗs aut culpãdus nẽo ĩde ve.
aut obſcurꝰaut clarꝰẽ. IJmmo ut ↄſiderãtius
aliꝗd dicamꝰ. neſcio quo magis ille rſplẽdet
ꝗ ex ꝑẽtibꝰa vtute pꝛſvꝰaliẽis exñs.ipᷣe tñ fue
rit ð vtute mirabił.Nullꝰigr ĩ ſuꝑbiã de głia
eleuet ꝑẽtũ.ſʒ ↄſideras pgenitoꝛes dñi omnẽ
euacuet ⁊ cõpꝛimat mentis tumoꝛẽ.⁊ de ſoł
uirtutibus głiet. Quiimo ne de iſtis qdem.
Sic ei etiam phariſeꝰ publicano deterioꝛ ef
fectus ẽ. Noli igit ipᷣe tuoꝝ coꝛꝛüpere fructꝰ
laboꝛũ ⁊ noli ſudoꝛes tuos ĩ uanum effüdere
noli curſũ ianeʒ dirigere poſt mille circuitꝰ.
mercedẽ laboꝛis euacuãs.Nouit eĩ dñs tuꝰ2?
quidẽ multo te melius tuaꝝ merita uirtutuʒ
nõ igit ĩ ſupbiã tumeſcamꝰ.ſed dicamus nos
metipſos ĩutiles: ut ĩ ꝑtem utiliũ tranſeamꝰ.
Si.n.laudandu te eſie dixeris repꝛobus effi
cieris etiam ſi fueras añ laudabilis.Si ueꝛo
ĩutilẽ te fateris factꝰes utilis.etiaʒ ſi ante re
pꝛobꝰ fueris.ꝓpter ꝙ neceſſaria nobis E pᷣte
ritaꝛũ obliuio uirtutum. Stabũiſſimum eim
erarium uirtutum eſt obliuio uirtutum. Ata
q; ſi eas ĩ memoꝛia quaſi uenales aſſidue põ

dimittere mariam.

temus armamus hoſtem:irritamus inimicũ
⁊ doloſum inuitamus ad furtum. Si vo nẽo
alter hec ſcierit.niſi quem nulla occulta pñt
latere:tuto ĩ loco pꝛetioſa ↄſſtẽt.Neqᷓq; igi
huiuſmodi bona frequẽter euẽtiles ne qs fõ
te ea dirripiat.quod etiam phariſeus paſſus
eſt in lingua illa circunferens unde ea ⁊ dia

bolus rapuit. Caueamus igit᷑ de nobiſmetip

ſis dicere aliꝗd głioſe hoc.n.nos ⁊ hõibꝰodi
biles et ðo abhoĩabiles facit. Et iccirco quã
to maioꝛa feceremꝰ.tãto ð nobis mĩoꝛa dica
mꝰhoc eĩ modo maximã.⁊ apud deũ ⁊ coꝛazʒz
hõibus głiam cõſequimur: nec ſolũ głiã apð
deũ:ſʒ ẽt meꝛcedẽ retributiõemq; pleiſſimã.
Qnñ ei aliqua ſancta fecerimꝰhabemus pcul
dubio debitoꝛeʒ.quando uero nihil nos arbi
tramur operatos.amplius etiam ð tali mere
mur affectu quam ꝓpter opera ipſa que faci
mus. Itaq; uirtutum ommum merita bonuʒ
humilitatis exuperat.q̃ ſi ñ aſſit nec ille pote
runt eẽ laudabiles. Itaq; ſi bona tua magna
uis faceꝛe noli illa putaꝛe magna alr magna
eſſe nõ poſſũt.Sic eĩ centurio ait.nõ ſum di
gnus ut intres ſub tec.me.⁊ ppterea dignꝰef
fectus eſt ſupꝛaqʒ omnes tuc iudeos mirabi
ls. Sic etiam pꝓaulus git.nõ ſu dignus uoca

ri apls.⁊ oim pmus effectus eſt. Sic ⁊ iohes

nõ ſũ inꝗt ydoneꝰ ut ſoluã coꝛꝛigiã calciamẽ
ti eius.⁊ iccirco amicus factꝰeſt ſponſi ⁊ ma
nũ quaʒ ĩdignã dixit calciamẽtis.hãc xpᷣs ſu
pꝛa caput attraxit ſuum. Sic etiam petrꝰait
exi a me dñe quoniam homo peccatoꝛ ſum
⁊ ꝓpterea factus eſt füdamẽtum eccleſie.TMi
hil eĩ ita ẽ amicum deo.ut ſi ſe aliquis mini
mũ ac humilẽ reputet. Que uirtꝰnõ aliunde
magis aut oꝛit᷑ aut nutritur.qᷓ; ſi nũq; animꝰ
a cõiũctione.⁊ ſui diſcuſſione diſcedat.Qui
enim humiliat᷑ coꝛde atq; cõterit᷑.nõ offeꝛet
in gliã nõ ĩ iuidie liuoꝛeʒ.nõ iracũdie furoꝛe
uexabit.ũ aliquam aliam ſuſcipiet paſſionẽ
diſcite.n.inꝗt a me.qꝛ mitis ſũ ⁊ humilis cõ
de.⁊ ĩuenietis requiem animabꝰ ur̃is. Ut *
hic ⁊ ibi requie multa ꝑfruamur. humilitatẽ
matrez bonoꝝ nr̃is penitus ĩſeramus aĩabꝰ.
Sic.n.⁊ iſtius uite pelagus ſiue fluctibꝰ trã
ſire poterimus.⁊ ad trãgꝗliſſimu illu enauiga
re hoꝛtum. DPec Criſo.
Omie ieſu xpᷣe ſpes ⁊ fiducia nr̃a.
memoꝛ eſto q p redemptiõe noſtra
ſuſcepiſti.memoꝛ eſto quð creatoꝛ
oĩum ſuſceptõe rr̃e nãae cõſciꝰfieri
dignatus es figmenti nr̃i. Ueniſti domine ꝓp
ter peccatoꝛes ut omnium peccata ðᷣleꝛes ꝗd
tibi retribui.quid ꝓ hoc digne poteſt agi.te
laudo.tibi totis uiiceribus gꝛatias ago pꝛo ĩ
menſis benefitijs tuis quibus humano gene
ꝛi peꝛdito ſubueniſti:et pꝛecoꝛ te pijſſime do
mine.ut qui ſic nobis flexus es: ut homo fie
ri digneꝛeꝛis: non in nobis patiaꝛis peꝛũe ꝙ
pᷣcꝛeuiſti meſeratus aſſumere.et fac me tibi

— r

ibiic ſinlis nte
us lſtnon p e
mmcrr coi hablin
uromo habilnel⸗
nundym ſnut bitaba
hiciſun conomune
c incoos y honſis
iun celebꝛtatione ſint
rent inuena) uiſ
ero his, galid.
inuenit hec agnotut ma
ſyirtuſancti operanoon⸗
1 Gnoris tanti ſecꝛetün
babatur ac nolens enz
Cuun idl ulgarer iffn
leralapicaretur. Uel ne
in domnumſuam ad co⸗
hia woper nſtergun
ſeicgignun ocd einscſon
Rocculee egz aiminere
enzacrepennt Aegern
enulceleſe mge wr
gnen rlegerar enian
a deceen ruebar
ecien facies eins
Maearn

terea dignnef
ideos mirabi
dignus noca
Dic d iches
gia calciamẽ
t ſponſi? me
is. haͤc xpys ſu
tiam petrogit
eccatoꝛ ſum
n eccleſie. Ti
gliquis mini
1nõ gliunde
ſi nuq; anim
giſcedat. Qui
it. no offeret
acücie furoꝛe
ipiet paſſione
? humilis cõ
ufis. Ut g.
r, humilitaté
zmus aiab'.
fluctib tra
ill enauiga

fiducia na⸗
nptioe noſtnu
o qud creaſo
ge ciſci eri
ſti dominep⸗
catableres g
poleſt 4i e
tas ago n

l
7

Pꝛime partis.

tibi gratã et debitã ſeruitutẽ exhibere. Am̃.

¶¶ De eo ꝙ ioſeph uoluit dimittere mariã cõ

reſpondit euangelio. Cum eſſet deſpon.ma.
mater domimi. Capi.viij.
7 T quia in pꝛemiſſa xppᷣi genealo
gia Mattheꝰ oñdit ueꝛam eius
e Vumanitatẽ. cõſequẽter nunc o
Nengdit eiꝰdiuinitatẽ per moduʒ
coöceptiõis eius mirabilẽ:dicẽs.
¶ Iði autez generatio ſic erat) q.d Mon cre
datur ꝙ deus ſit genitus ex commixtiõe ma
yis ⁊ fémine.ſicut pꝛecedetes:ſed potius mo
do mirabili ꝗ ſequit.¶ AQum eiz eſlet deſpon
ſata maria ioſeph) ⁊ ipa de eliʒabeth ad do
mum ſuã in Naʒzareth ꝛediſſet tãdem ioſeph
a iudea in galileã ueniens.et deſponſatã ſibi
in domum ſuam duceꝛe uolẽs (anteq; conue
nirẽt).i.anteq; nuptiaꝛũ ſolẽnia celebꝛarent
nõ ꝙ poſtea conuenerint.ſʒ oſtendit ꝓximũ
tempus nuptiaꝝ ſolẽnijs:et eſt tꝛopus loquẽ

di huic ſimilis anteq; peniteret.moꝛte pꝛeue

tus eſt.non ꝙ poſtea penituerit uel antecq; 2
uenirent cõi habitationi.id ẽ anteqᷓ; ſimul in
una domo habitarẽt.nõdũ enim ↄuenerant.
nundum ſimul hĩtabant: ille in ſua: ⁊ illa ad
huc ĩ ſua domo manebat:quia licituzʒ ñ erat⸗
apd iudeos.ꝙ ſponſus ⁊ ſponſa abſq; nuptia
rum celebꝛatione ſimł conuenirent uel habi
tarent (inuenta) ⁊ uiſa((ẽ) maria a ioſeph(ĩ
utero hñs) grauida. Sed quid ſequitur.nõ

inuenit nec agnouu mamfeſte. ſcz hoc eſſe ð

ſpirituſſancti opeꝛatione. Derpendens igit H
⁊ ignoꝛãs tanti ſecꝛetũ miſterij dolebat ⁊ tur
babatur (ac nolens eaʒ traducere ) in publi

cum.i.diaulgare ⁊ diffamare ne.ſ.tãq; adul

tera lapidaretur. Uel nolens eam traduceꝛe
in domum ſuam ad cohabitationẽ aſſiduaʒ.
quia pꝛopter mſterij uirtutem quã neſciebat
ſe idignu ad eius cõſoꝛtium eſtimabat( uolu
it occulte eaz dimittere )parentibus a ꝗbus
eaʒ acceperat. egerat eiz egꝛedietur uirga
de radice ieſſe unde nouerat mariazʒ duxiſſe
oꝛiginem.⁊ legerat etiam ecce uirgo concipi
et. ? hec de ea credebat: pꝛeſertim quia poſt
conceptiõem facies eius ita reſplenduit diui
nitate. ut pꝛopter coꝛruſcationem uix eam ir
reuerberatis oculis ⁊ non cum timoꝛe poſſet
intueri. Jõqʒ; uoluit ſe ante tantaʒ gratiã hu
miliare indignum ſe reputãs.tante uirgis co
habitatione. Unde Hiero. Poc teſtimoniuʒ
marie eſt ꝙ ioſeph ſciens illius caſtitatem ⁊
admirans ꝙ euenerat celat ſilentõ.cuius mi
ſteriuʒ neſciebat. Unde ⁊ Criſo.O ineſtima
biłᷓ laꝰ mãie magis credebat ioſeph caſtitati
eius quam utero ⁊ plus gratie ꝙ nature.Cõ
ceptioneʒ uidebat: ⁊ foꝛnicatiõeʒ ſuſpicaꝛi ñ
poterat. Doſſibilius enim cꝛedebat uirgineʒ
ſine uiro poſſe cõcipere.q; mariam poſſe pec
care.hec Cꝛiſ. Et nec maria pertranſiuit abſ
q; tꝛibulatione.peꝛpendebat enim ⁊ uidebat

Capi. viij.

ioſeph turbatum.et de hoc ipſa turbabatur
non modicum. Pumiliter tamen tacebat: et
occultabat donum dei:uolens potius uilis ⁊
mala reputari.qᷓ; ivpſum donuz ꝓpalare.⁊ de
ſe aliquid loqui.ꝙ ad iactâciam putaretur ꝑ
tinere. Rogabat autem dominum ut ipſa di
gnaretur remedium apponere. ⁊ hanc ſibi et
uiro tribnlationẽ aufeꝛꝛe. Mides quã magna
tribulatio ⁊ anxietas eis eãt.⁊ quõ dñs ſuos
tribulatõibꝰ uexari ⁊ tẽptari ad ipſoꝛuʒz coꝛo
nam permittit. Sed tandẽ dũs utriq; puidit.
Joſeph eĩ de dimiſſione marie cogitate ⁊ de
liberante.ubi habes argumẽtum:diu delibe
rãdũ eſſe ĩ ĩcertis ⁊ dubijs ne peccetur teme
ritate leuit atis. iniſit dominus angelum ſuũ
ſcilicet gabꝛielem ſecundum Auguſtinu. Et
hoc facit triplici ratione ſecundum Ariſoſto
mũ. Pꝛio ne iuſtus hõ faceret rem iniuſtam
iuſto propoſito:ſecundo pꝛopter honorezʒ ma
tꝛis.ſ.ne dimiſſa notaꝛet turpi ſuſpitione.ter
tio ut ĩtelligẽs Joſeph cauſaz conceptionis:
reuerentius ſe habeꝛet cuʒ uugine.quaꝛto ſe
cundum gloſam ne uiteꝛius pᷣmeꝛet dubietas
quez cõmẽdabat equitas Cui.ſ.ioſeph.appa
ruit angelus in ſomnis.non manifeſta uniſõne
quia ipſe dubietate animi premebatur uelut
ſõno ĩfidelit atis:⁊ dixit ei( Joſeph fili dauid
Aper quod ſecundum Chruũoſto.reducit euʒ
in memoꝛiam ꝓmiſſionis facte dauid de ipſo
chꝛiſto.quaſi diceret ſecundum glo.ꝛecogno
ſce pꝛomiſſionem factam dauid.de cuius ſti
pe tu es et maria:⁊ uide impletũ ĩ ea (noli ti
meꝛe accipere) ⁊ domi ꝛetinere(. Mariã cõ
iugem tuam )non ad caꝛnalez copulã:ſed ad
cohabitationem cum ea ⁊ miniſtrationem ðᷣ
uotam. necnon affectu et copulatione animo
ꝛum:quod eſt ueꝛe coniuguʒ. Exemplo eꝛgo
Maꝛie liquet fideles coniugatos ſeꝛuato pa
ri conſenſu in continentia poſie permanere.
cõiugiũq; poſſe uocari.nõ permixto coꝛpoꝛis
ſexu.ſed cuſtodito mentis affectu. Uñ et Jo
ſeph uir Marie dicitur:quia nerũ coniugiu
eſt: ubi amoꝛis affectus ſeruatur.et etiam in
Maria fructus nuptiarum inuenitur. Quaſi
diceret angelus. Ne ſuſpiceris: ꝙ hic ĩterue
neꝛit humana conceptõ(Quod ei in ea natũ
eſt. )id eſt conceptum(de ſpirituſancto eſt)
id eſt uirtute ſpuũſiancti eſt factuʒ. In ea ꝗp
pe naſci.ẽ cõcipi: ſed de ea naſci eſt in luceʒ
pꝛoferri.Et ſecundum hoc dicitur ꝗ duplex
eſt natiuitas ſcilicet in urero ⁊ ex utero. Na
ſcimuꝛ em in uteꝛo. cuz concipimur: ſed ex u
tero cum in lucem educimur. Pic ergo poni
tur explicita ꝛeuelatio.facta ipſi Joſeph ab
angelo. Antea eniʒ noueꝛat implicite. qodam
dininum eſſe in uirginis conceptu.ut ſupra ẽ
dictum explicite tamen neſciunt factũ.⁊ con
ceptiõis moduʒ ſeu miſteꝛium: ⁊ ideo hec ex
plicite ſibi ꝛeuelant᷑ ꝑ angelũ.(¶ Pariet autẽ
filium) quando ſcilicet erit natiuitas ex uto
c

De eo ꝙ Joſeph uoluit oculte

uẽ ipſa ſicut ſtella luceʒ. ſicut uirga floꝛẽ.ſi
cut terra germẽ pitura erat’(⁊ uocabis nom̃
eius ieſũ i.ſaluatoꝛem.(¶ Ipe eĩ ſaluũ faciet
populũ ſuũ a peccatis eoꝛuʒ ꝙ nõ ẽ modicũ
ꝗa nulla ſᷣuitus miſerioꝛ:qᷓ; ſeꝛuiꝛe peccatis.
⁊ hoc ꝓpter uilitateʒ ipſoꝛũ.Vbi oſtendit an
gelus eü uerũ hominem in ꝑtu uirginis et ue
rum deũ i ſalute populi a peccatis:qꝛ nullus
põt ſaluaꝛe a peccatis niſi ſolꝰdeus.e h̊ lati
us uidere poteris ſupꝛa de ↄceptione ſaluato
ris. Joſeph igitur certificatus de conceptõne
⁊ uir ginitate Marie exurgẽs a ſomno dubie
tatis.et ad mandatum angeli accipiens ſpon
ſam in ↄiugeʒ.id eſt ad nomen ↄiugis.⁊ uxo
ris.cum nigine uuigo permanſit.⁊ ei obſeꝗo
ſe tanq; domine miniſtꝛauit. Pinc habemꝰaꝛ
gumentum.ꝙ ꝗqcꝗqd a deo monemur ſtati fa
cere ðbemꝰ. Ergo ſi uouiſti deo aliqd ſtatim
ſi potes ꝑſolue.ſi ñ potes.qᷓ;cito facultatẽ ba
bebis.ſtatiʒ implere tenebeꝛis. Uota etiazʒ qᷓ
ñine expᷣſſione certi tꝑꝛis ſunt facta: ſtatiʒ ſũt
adimplenda.Ubi Ariſoſto. Joſeph ꝑ angłm
de ſacramento miſterij celeſtis inſtruit᷑. mo
nitis angeli letus obtẽpat:gaudẽs diuina iuſ
ſa ꝓſe ꝗtur. Suſcipis ſactam Mariã.⁊ uotis
exultantibꝰgloꝛiat᷑: gꝗa tãte maie ſtatis uirgi
nem matrem: coniugẽ dici ab angelo meret
qudire. Pec Criſoſtomus. Per Wleph cogi
tantem dimittere Mariaʒ ꝗ certificatus de
miſteꝛio ꝑ àgelum. accepit eam ut dñazʒ ſigni
ficatur hõ dubitans in fide uel moꝛibus:ꝗq ꝑ
ddicatoꝛem uel ↄfeſſoꝛem bonum ſolidatur ĩ
iſtis.⁊ ſubicit ſe monitionibus ipſius.((Et ñ
cognouit id eſt non agnouit eam (donec pe
pit filiũ ſuuũ pᷣmogenitum) qꝛ eo nato dignita
tem eius maxime agnouit. Unde Criſoſtoꝰ.
Uere nõ cognouit eam ante cuius fuerat di
gnitatis.ſed poſtqᷓ; peperit tũc cognouit eam
ꝗa ſpecioſioꝛ ⁊ dignioꝛ facta fuerat quã totꝰ
mundus: qꝛ quẽ totus mundus capere nõ po
terat:ĩ auguſto cubiculo uteri ſui ſola ſuſce
pit.Uel non cognoſcebat eã opꝑe coniugali
pter ea qͥ didicerat. donec ꝓ eterno ſumendo
id ẽ nunq;: ut per parui tempoꝛis ſignificatio
nez omne tempus ſignificatũ accipiatur.Eſt
enim hec dictio donec quàdoq; ſignificatiua
determinati tẽpoꝛis quo ttãſacto fit aliꝗd ſic
dicitur.iſte non comedit.donec eſſʒ hoꝛa ſex
ta: qua ↄpleta cõedit.Quandoq; eſt affirma
tiua omniũ tempoꝛum.et accipitur pꝛo ſemꝑ
ut ibi ſede a dextris meis:donec ponã inimi
cos tuos ſcabellũ pedũ tuoꝝ.id eſt ſemper ſe
de a dextris meis. Qñq; ẽ abnegatiua oĩʒ tẽ
hum ⁊ accipitur ꝓ nunqᷓ;. ut hic in ꝓpoſito.
SGi enim eꝗ nõ cognouit ante ꝑtum:młtoma
gis nõ cognouit eam poſt ꝑtũ.uiſis uidelicet
tot ſignis ⁊ miraculis in natiuitate.⁊ poſt na
tiuitatem domini cognoſcens deuʒ eẽ qui na
tus eſt. Aliqui exponunt hoc de cognitiõe fa
ciei:dicentes quod ex pꝛeſẽtia chꝛiſti ĩ utero

dimittere Mariam.

uirginis. tanta erat claritas in facie eius ꝙ;
Yoſeph facie ad faciem eam uidere non po
terat.q; ſpirituſſanctus a conceptõe penitus
impleuerat.ſient dicit ð claritate faciei Mo
yſi.ex conſoꝛtio ᷣmonis dñi:qr nõ poterant ĩ
tendere in eam filij iſrł.⁊ ideo ioſeph non co
gnoſcebat facie ad faciem qᷓ; deſponſaueꝛat.
dõec uterus euacuatus eẽt. Remanet igr̃ et
ſtat gaudent᷑ cum ſua benedicta cõiuge ⁊ ul

tꝛa q; dici poſſit eã caſto diligit amoꝛe.et cu

ram ipfſius gerit fideliter.⁊ dña cũ eo moꝛat
confidenter ⁊ ſił i ſua pauptate uiuunt letan
ter. Unde tribulatõne ceſſante ꝛedijt magna
cõſolatõ. Sic ⁊ nobis contingeret.ſñ in tribu
lationibus paciẽtiã haberemus.Stat etiam
dominꝰieſus moꝛe alioꝝ.uſq; ad nouẽ mẽſes
in utero ꝛecluſus.ut homines ꝗ in miſijs mũ
di uel inferni clauſi erant ad conſoꝛtiũ nouẽ
oꝛdinũ angeloꝝ reduceret. Stat benigne.ac
pacienter ſuſtinet et tempus debitum expec
tat. Compatere ſibi ꝙ ad tantaz humilitatis
ꝓfũditatẽ deuenit. Multum debemus hanc
uirtuteʒ affectare.nec deberemus ad elatõʒ
uel nr̃i reputatõem unq; itumeſcere quando
tantuʒ ſe uoluit dñs maieſtatis inclinare.Et
A de hoc ſolo benefitio huius tã ꝓlixe ꝛeclu
ſionis nũq; ei digne ſatiſfacere poſſumꝰ ſaltẽ
coꝛde hoc cognoſcamꝰ.⁊ gr̃as eidẽ toto aſſe

ctu agamꝰ. ꝙ nos ex alijs aſſumere dignatꝰẽ

ut uel hoc modicum rependamus eidem:qd
ꝛecluſi ſtemus ad ſuum ſeruitium. Ipſius ꝗp
pe beneficiũ eſt hoc non noſtrum merituzʒ. ⁊
quidem beneficium multum acceptabile ac
uenerabile ⁊ permaximum. Non eniʒ ad pe
nam:ſed ad cautelã ſumus recluſ ⁊ in arce
religõnis tutiſſima collocati:ad quam huiuſ
mũdi nequiſſimi uenenoſe ſagitte uel tumul
tuoſi maris pꝛocelle niſi noſtra temeritate.ñ

poſſunt attĩgere.Cõemur igit᷑ toto poſſe mẽ·

te recluſa ⁊ abſtracta ab omnibus caducis.
eidem domino coꝛdis puritate uacaꝛe:gꝗa cõ
poꝛał recluſio nihil aut parũ ſine mentali ui
detur pꝛodeſſe.Unde Auguſt. Quid pꝛodeſt

ſolitudo coꝛpõis.ſi ſolitudo defuerit mentis

Et gꝛego. Quid pꝛodeſt coꝛpoꝛe conuerſari i
clauſtro. et mente uagari ĩ ſeculo: Conemur
etiam in omnibus ei gꝛatias ageꝛe.et ex coꝛ
de eum benedicere. Nam hoc in uirtutibꝰno
biliſſimum eſt ⁊ coꝛam deo ſplendidiſſimuʒ.
ut homo in coactõne obedientie.in exilio.in
panpertate.in contemptu.in infirmitate.mł
tiplici mentis.et coꝛpoꝛis tribulatione uelit:
ſciat ⁊ poſſit deum laudare.⁊ ex coꝛde bene
dicere ac ei cum gaudio gratias agere. deſi
deria ſurſum erigere ⁊ eum operibus collau
dare. Unde Bernar. elix qui paſſiones coꝛ
poꝛis ſui pꝛopter iuſticiam oꝛdinat. nt quic
quid paciatur pꝛopter dei filium paciatur.qᷓ
tenus ⁊ a coꝛde tollatur murmutio. ⁊ in oꝛe
uerſetur gratigrum actio et uox laudis. Pec

gernn octhiſ
gertitar animmd
lo auertitur nec⸗
tureniipernie
ſes dolores argii
fet domninms ?
lcitchy ealiol
i tilexal c
niutes eorumn. ot
uongo it peccana
ge entens:ct ſe eo
Natus fut. Unde en
mn feno guon fon
garo hoc mbnlatio
boſephacebit. Wen
Cquimus in fratrem n
ſblatoodiurore melli
licent ? ſeioſiz cognea
Ciklinbabundntian
nun ſel u melusmn
iſtinceontmmam
bons Aicumdonn
ſeuandamt ununn
Isſiuspreſunaai,
o poſolns ,ſn
enolar negruse
gt malu ſitfthe⸗
idenmnis
emamnmi elignlſete
lolscent,,

g in mißijs m
conſoꝛtiü nons
tat benigne. ac
gebitum expec
maz hijmilitatig
gebemus hane
emus ad elatoʒ
heſcere quando
ig inclinare. Et
taͤͦ plixe ꝛeclu
poſſum ſaltẽ
eidẽ toto affe
mere dignat'?
nus eidem: c
ium. Jpſius g
rum merituz.
cceptabile ac
lon eniz ad pe
cluſt 2 in arce
d quam huiuſ
ite uel tumul

a temeritate. 5

f toto poſſe nẽ
nibus caducis.
nacae: ga co
ne mentali ui
Ouid pꝛodeſt
erit mentis⸗
econuerſarii
llo: Conemur
eꝛe. et ex (o
in uirtutibno
endidiſſimuz.
tie in exilon
igfirmiate i
ulatione uelit:
er coce bene
as agere deſi
benibus collau
ipaſſiones
linat .Nt quic
mn pocialun .
utio ⸗ in ꝛe
laudis. Nec

Pꝛime partis.

Beꝛ. Qui enim bene attenderet. quod diligen
tibus deum omnia coopeꝛantuꝛ in bonum.ad
magnam animi quietem perueniret. ita quod
in eo locum haberet quod ſapiens ait.non 2

triſtabit iuſtuʒ quicquid ei acciderit.quia ſe

cunduʒ Aug.quicquid acciderit iuſto uolun
tati diuine deputãdum eſt.nõ poteſtati inimi
ci.Et ſimiliteꝛ ipſe diceꝛe poſſet cuzʒ iob¶ Si
cut domino placuit ita factuʒ eſt ſit nomẽ do
mini benedictum) Igitur in tribulationibus
ſeu flagellis ⁊ afflictônibus nõ debes dubita
re:quia deus non permittit eas ad ſuos ueni
re niſi pꝛo ipſoꝛum utilitate.Aliquando qdeʒ
ut homo a ſeculo ſe aueꝛtens oblectamenta
temporalia reſpuat.⁊ ad deuz ſe conuertens
eterna concupiſcat. Unde Aug.Non eniʒ cõ
uertitur anima ad deum:niſi cũ ab hoc ſecu
lo auertitur.nec opoꝛtunius ab hoc ſecło av
titur:niſi pernitioſis eius uoluꝑtatibus.labo
res dolores atque miſceantur. Si enim ceſſa
ret dominus ⁊ non miſceret amaritudines fe
licitatibꝰſeculi:obliuiſceremur euz. Pec Au
gu.Et ideo ait pſal.¶ Multiplicate ſunt iĩfir
mitates eoꝛum. poſtea accelerauerunt)). Ali
quando ut peccata ſua melius agnoſcat.et ĩ
de penitens:et ſe coꝛigens puꝛgatus et muikf
datus fiat. Unde enim ( ut ait Auguſti).quod
lima feꝛꝛo.quod foꝛnax auꝛo quod flagellum
grano.hoc tribulatio uiro iuſto. Unõ fratres
ioſeph dicebãt¶ Merito hec patimar.qꝛ pec
cauimus in fratꝛem noſtrum) Aliquando ut
ſublato adiutoꝛe melius in perfectionem ſuã
uideat ⁊ ſeipſuʒ cognoſcat. Unde pſal.(¶ Ego
dixi in habundantia mea nõ moueboꝛ ineter
num ) ſed ut melius me mihi oſtẽderes(aueꝛ
tiſti fraciem tuam a me.et factus ſum contur
batus) Aliquando pꝛopteꝛ humilitatem con
ſeꝛuandam ⁊ uiꝛtutum cuſtodiaʒz. ne de meꝛi
tis ſuis pꝛe ſumat et in ſuperbiam ſe extollat.
Vnõ apoſtolus(. Ne magnitudo reuelatõnũ

—

extollat me datus eſt mihi ſtimulcarnis me
e.ãgelus ſathane ꝗ me colaphiʒet) Aliqñ ut
ſciat qᷓ; malũ ſit rligſſe dũ.⁊ ab eo cẽ ðr̃lictũ
unñ Hieremias(Scito ⁊ uide.quia malum ⁊
amaꝛum ẽ ꝛeliquiſſe te dominũ deu tuu. ⁊ nõ
eſſe timoꝛez eius apdte) Aliqũ ut deus patiẽ
tiam alicuius declaret.⁊ per ſanctoꝛuʒ exem
pla alios ad patientiam inſtruat. Unde YJob
Hec ſit mihi conſolatio ut afſligens me do
loꝛe non parcat.nec contradicam ſermonibꝰ
ſanctis) Aliquado ut alij magis timeãt ⁊ exẽ
plum uiuendi inde ſumant. Unde Sapiens((
Peſtilente flagellato ſtultus ſapientioꝛ erit
Aliquando ad dei ſaluantis laudem.⁊ eius
gloꝛiam manifeſtandaʒ.ſicut infirmitates ce
ci nati ⁊ Lazari fuerunt ut ĩ eis opera ðᷣi ma
nifeſtarentur. ⁊ ipſe deꝰ gloꝛificaretur ineter
num. Aliquando ut amoꝛis chꝛiſti inſignia ꝛe
cogitet: et miſericoꝛdiaʒ dei circa ſe recogno
ſcat. Unde in machabeoꝛum.Et enim multo

Capi. vtij.

tempoꝛe non ſinere peccatoꝛibus penitentiaʒ
ex ſententia agere:ſed ſtatim ultiões adhibe
re:magni beneficij eſt iudiciuʒ. Unde ſecun
dum PHieronymuʒ. magna miſeria eſt ad pꝛe
ſens miſericoꝛdiam non conſequi. Et ſecũdũ
Aug.magna ira dei.eſt quando peccantem ũ
coꝛꝛipit.ſed licentiam uagaz in peccatuʒz ruẽ
di permittit. Aliquando ut ſpem maioꝛem ad
deu habeat.⁊ fiduciã âplioꝛeʒ inde accipiat.
Unde Auguſ.Lũ tioꝛe debes eſſe quado tibi
bñ eſt. Nõne melius ẽ tẽptari et ꝓbari qᷓ; ñ tẽ
ptatuzʒ ꝛepꝛobaꝛi. Uñ et Beꝛñ.Tũuũc magis ia
ſcitur deus cum non iaſcitur. Non enim cuʒ
neſcio ſed cuʒ ſentio te ꝛiatum.tunc maxĩe ⸗
fido pꝛopitiuʒz: etenim cũ iꝛatus fueris miſeri
coꝛdie ꝛecoꝛdaberis. Aliquando ut quã para
tus ſit deus ad ſecurrẽdũ homo ſciat:ſi tam
ad eũ toto coꝛde recurrat. Unde pſal((Ad do
minum cum tribularer clamaui.⁊ exaudiuit
me) Aliquando ut homo pꝛobetur ſi.deum
amet. ⁊ ſi uirtutes in ſe habeat. Unde Grego
rius. Pena inteꝛrogat.ſi quietus quis deũ ue
raciteꝛ amat.Et iterum nemo ĩ pace uies ſu
as cognoſcit.ſi enim bella deſunt uirtutuz ex
peꝛimenta nõ pꝛoderunſ. Aliquãdo ut homo
inde pꝛobatioꝛ fiat ⁊ per patientiam coꝛonaʒz
maiorem ⁊ merituʒ amplius accipiat: ut pa
tet de Job ⁊ martiribus.UVñ Jacobꝰ¶. Bea
tus uir qui ſuffert temptationem quoniaʒ cũ
pꝛobatus fuerit: accipiet coꝛonam uite quaz
repꝛomiſit deus diligentibus ſe.) Item ſecũ
dum Criſoſto.ut ſignum creditoꝛum ſibi the
ſauroꝛum.id eſt donoꝛum collatoꝛũ accipit:
neque enim ſuperueniret ei diabolus niſi eũ
in maioꝛi honoꝛe effectum uideret.ſicut ĩſur
rexit aduerſus adam: quia multa illuʒ digni
tate uidit conſpicuum: ⁊ cõtꝛa ſanctuʒ Job.
quia uidehat illum a deo miris laudibus co
ronatum..¶ Inſuper quidam flagellis et tri
bulationibus atteruntur non ad peccati pur
gatiouem ⁊ ueniam.ſed ad punitionez ⁊ uin
dictam: ⁊ ad eterne damnationis ichoatiõeʒ
⁊ augmentum.quod reproboꝛum eſt pꝛopriũ
ſicut Antiochus ⁊ heredos ac quidam alij ſt
paſſi.et multi adhuc hodie nidentuꝛ pati qui
bus congꝛuit illud pꝛophete (duplici cõtritio
ne contere eos talibus enim pꝛeſentes mole
ſtie ſunt quoddam pꝛeambulum et initiuz pe
naꝛum gehenne:quia afflictõug ſuaꝝ miſeꝛia
oſtendunt quod ꝑpetuo in gehenna paſſuꝛi ſt᷑
Lirca ſuos uero dominus omnia miſericoꝛdi
teꝛ oꝛdinat:⁊ ad utilitatem eoꝛum cuncta di
ſpenſat. Omina ergo uel iuſte ł miſericordit᷑
facit uel fieri permittit dominus.⁊ ideo ĩ om
nibus ſemper eſt laudandus. Unde Auguſti
nus. Uera fidelinz humilitas eſt in nullo ſuꝑ
bire in nullo murmurare.nec ingratum eſſe.
nec querulum:ſed in omnibus ði iuditijs gꝛa
tias deo agere.deuzq; laudare: cuiꝰ omnia o
pera aut iuſta ſunt aut benigna. Pec Augu.
Cc 2

De natiuitate ſal

Pis itaq; conſideꝛatis.ſic coꝛ tuum ſtabilire
⁊ ordinare ſtudeas ut in cotingẽtibus aduer
ſis et quibuſcunq; diſplicentijs.humiliteꝛ.ac
patienter et letanter te habeas ⁊ in uia ſpiri
tus ita te exeꝛceas.ut eius repletus feꝛuoꝛe.
etiam hec pro amoꝛe domini ieſu appetas.ꝗ
in ſe ⁊ in ſuis hanc uiã excelſazʒ tenuit et mò
ſtrauit: et exemplum ambulandi per eam oĩ

bus reliquit. Patitur eniʒ et ſuſtinet.ut elec

ti. et filij regni affligantur hec ĩ ĩterioꝛi hoĩie
⁊ exterioꝛi.Nã ſecundum apꝑlzʒz:qui extra diſ
ciplinam ſũt:nõ filij ſed adulteri ſũt.Et ſecũ
duzʒ Augꝰ. qui exẽptus eſt a paſſione flagello
ꝛũ: exẽptus eſt a numero filioꝛũ. Unde ⁊ idẽ
Aug. Nemo ſibiꝓmittat ꝙ euangelium nõ ꝓ
mittit. Neceſſe ẽè ut uſq; ĩ finem ſic fiat.ſicut
ſcripture dixerunt. Non nobis pꝛomittũt ſcri
pture noſtre in hoc ſeculo:niſi tribulatõnes.
pꝛeſſuras. anguſtias.augmenta doloꝛum. ha
budantiam temptationum. Ad iſta pꝛecipue
nos paremus ne imꝑati deficiamus. Sed ali
quãdo peccatoꝛes in hac uita aut nõ.ant mi
nus flagellantur:quia iam deſperata eſt coꝛ
rectio eoꝛum.at uero illi quibꝰ paratur uita
ſempiterna.neceſſe eſt ut hec flagellẽtur:qr
flagellat omnẽ filiũ queʒ recipit.i.quẽ recep
turus eſt in hereditatez eternã. Addit omnẽ
etiam unicum.qui ſine omni peccato ẽ.Qui
ergo flagellat unicum ſine peccato:ꝛelinquit
ꝗdoptatuz qui eſt cum peccato. Unicus ſine
peccato nõ tamen ſine flagello.exempluz no
bis pꝛopoſuit in paſſionibꝰ ſuis.Non ergo cõ
turbari debemus.cum aliquis ſãctus grauia
⁊ idigna perpetitur:ſi obliti non ſumus:que
pertulit iuſtus iuſtoꝛum ſanctuſq; ſanctoꝛũ.
Omnia enim terꝛena bona contempfit. ut ea
contempꝑnenda monſtraret ⁊ omnia terrena
mala ſuſtinuit que ſuſtinenda pꝛecipiebat ut
nec in illis quereretur felicitaas nec ĩ iſtis ti
meretur infelicitas. Pec Auguſ.E xpedit igi
tur nobis tribulari hic.⁊ affligi:et iõ non de
bemꝰ ĩ his frangi uel impacientes eſſe:ſʒ po
tius hec affectare ⁊ diligere: quia ſepe a ma
lo nos ꝛetꝛahunt ⁊ ad bonum inducunt.Con
traria uero ꝓ aduerſarijs habere debem et
fugere:quia contraria pꝛedictis in nobis effi
ciin Ofo.
mine ieſu xpᷣe qui ex inexpugnabił
urus omnium in te ſperantiuʒ: eſto
in tribulatione meum refugiuʒz: uide
tribulatõnes ⁊ anguſtias meas ⁊ mei miſere
re:⁊ per omnes miſeratões tuas mihi ſuccur
re. Mide infirmitatem meam ⁊ paterna miſe
ratione me pꝛotege.ut tua ſuffultus pꝛouidẽ
tia.nũquam tua diſtituar conſolatione et mi
ſericoꝛdia. ememto domine creature tue.

⁊ ĩſidiantes mihi hoſtes a me repelle: ut tua

miſericoꝛdia munitus. bonitatis tue dulcedi
nem in me cognoſcazʒ: et dignam penitentiaʒ

pio peccatis meis exoluaʒ Amen. Capitu

uatoꝛis noſtri ieſu xpᷣi.

lũ.ix. de natiuitate ſaluatoꝛis: ⁊ coꝛrũdet
euãgelio(. Exijt edictuʒ a ceſare auguſto).
diebus illis ſcilicet maria ad

ceſare auguſto ut deſcriberetur
).i.in ſcripto redigeret᷑ (uniuer
oꝛbis(.ſ.quilibet in ciuitate
ſua ſub cenſu uidelicet perſoluẽdo ut ait gꝛe
go. Naſcituro domino oꝛbis deſcribitur: qꝛ il
le ueniebat i carne ꝗ electos ſuos aſcriberet
in eternitate. Utinaʒ dñe ieſu de electis tuis
me miſerum facias.ut me in eternitate aſcri
bas. PHuic regi noſtro debemus ſenſũ fidei ⁊
iuſticie pꝛofiteri.coꝛde oꝛe et oꝑe:huic debe
mus denarium.i.animam lumine uultus eiꝰ
inſignatam. uel decalogum legis.ĩ quo nultũ
regis noſtri.id eſt voluntatẽ eius inuenimus
Sicut enim nullus a denario excipiebat᷑.ſic
nullus ab obſeruantia mandatoꝛum excipit
Vbi notandum quod pꝛimꝰ imperatoꝛ roma
noꝛum fuit Julius ceſar:qui ſecunduzʒ yſido
rum ideo ceſar appellatus eſt:quia ceſo mõ
tue matris utero eductus pꝛobatuſq; fuit.uł
quia ceſarie natus ẽ:uel quia foꝛtiter hoſtes
cedebat. Unde ab eo imperatoꝛes ceteri ſũt
łeſaꝛes appellati. Julio moꝛtuo ſucceſſit ſibi
Octauianus auguſtus.nepos Julij ĩperatoꝛ
ſecũdus.qui ideo appellatus auguſtus:quia
maxime rempublicam ⁊ romanum auxit im
periuʒz. Unde ab eo imperatoꝛes ceteri dicti
ſunt auguſti. PHic retento congnomine pꝛede
ceſſoꝛis.ſ.ceſare una cuʒ congnomine ſuo.ſ.
aquguſto.uocatꝰeſt ceſar auguſtus.a quo mẽ
ſis cui pꝛius uocabatur ſextilis dictus eſt au
guſtus.uel quia in eo natus eſt uł quia tunc
de uictoꝛia redijt a tempoꝛe iſtius pꝛimo po
teſtas cepit imperij.que grece dicitur mõar
chia.⁊ regnauit ãnis.lvij.⁊ ſemis hec duode
cim anis circa tpᷣus natiuitatiſ xpᷣi ĩ pace regꝗᷓ
uit ⁊ tali tpᷣe chꝛiſtus cui pax iſta famulaba
tur naſci uoluit:quia pacẽ magnopere queſi
uit ⁊ pacis caritatiſq; amatoꝛes ⁊ etiaʒ ſecta
toꝛes ſp ĩiuir̃e dignatue cẽ.qꝛ eĩ naſciturꝰ erat
rex pacificus ⁊ pᷣnceps pacis cõgꝛuuʒ fuit ut
ipſe ante oꝛtum ſuum. pacem quaſi pꝛenunci
a3 pꝛemitteret.quam etiam pacẽ ipſe poſtea
uiuens in mundo docuit.⁊ exiens de mundo
diſcipulis reliquit.Ex q etiam moꝛaliter da

tur intelligi.quod verbum eternuʒz non naſci

tur niſi in coꝛde pacato.nde Pſal.( In pa

ce factus eſt locus eius.) Pacatus ergo om

nibꝰ regiõibus per oꝛbem uniuerſum.cũ qui
etum ſilent ium uniuerſalis pacis ſub ceſaris
auguſti imperio peꝛturbata prius ſecula ſeꝛ
uaſſet memoꝛatꝰ auguſtus rempublicam.le
gibus pacificis adequare. et nutriꝛe deſide

ꝛãs.pꝛotulit edictum.ut deſcriberetuꝛ uniueꝛ

ſus orbis. Uolens enim ſcire numerum ꝛegi
onum in orbe que ditioni ſuberant romane
numerum etiam ciuitatum in qualibet regio

huc pꝛegnante (exijt edictum a

bffern aceſſre ngul

Aeſcs tiller ad ihan

afucn eſt acnin

enon babutt peſcen
ſebatur ſub ſfria cun
maamtenpoeſt dieig
gein enzſſrin eſt on
Rindercpaſunblie
ciun orlam eſe
geine per orciante
Pſeguerenar apur
lerſus oebis deſcn
ſesneceſiſeinelie
lclutne ſebat a me
inregone n legno c̃
Obe coam ceſare. d⸗
ſtummonibinmn⸗
cnioqnotnnnis
ſotirſen aniag in en
ſeruüron ſauit
1bannnesn
muitumn ued
Nrcpingunnt un
(geent ienin
uzerelb gllte
ſundeſponlata ſbin
temn iuge e 1
Ultated

foꝛtiter hoſtes
toꝛes ceten ſut
no ſucceſſit ſbi
Julij iperatoꝛ
auguſtus: quia
anum auxit im
es celeri dicti
gnomine pꝛede
gnomine ſuo. ſ.
uſtus. a quo mẽ
is dictus eſt au
ſt ul auia tunc
iſtius pꝛimo o
e dicitur moer
emis hec duode
iſ xpi i pace reg
x iſta famulaba
nagnopere queſt
es ? etiaz ſecla
i naſcitur erat
cõgꝛuuzʒ fuit ut
quaſi pꝛenunci
ace ipſe poſten
xiens de mundo
m moꝛaliter da
erruz non naſe

Pꝛime partis.

ne. numerum quoq; capitum ſ.perſonarũ in
qualibet ciuitate: ut ſciret que et quanta de
berent iure tributa dare.et ſic tributis idebi
tis nõ grauarẽt.⁊ ſciꝛetur per quem moduʒ
ſingule terre ſub romão imperio melius rege
rentur: pꝛeceperat ut de ſi uburbanis oppidis
ac uicis ⁊ pagis.ubicũqʒ habitarent ad ſuazʒ
homines ciuitatem conluerent: ubi territoꝛi
um habebant uel oꝛiginem tꝛaxerãt ⁊ quiſq;
denariuz ſcilicet nummum argentenʒ pꝛecij
decem numorum uſualiuʒ. unde ⁊ denariꝰdi
cebatur pꝛeſidi puincie tradens ſe ſubditũ ⁊0
mano iĩperio recognoſceret: et ad ſoluẽdũ tri
buta ſe obligaret. Nã ⁊ nummus pꝛeferebat
ceſaris imaginem. ⁊ nominis eius ſubſcriptõ
nẽ. dicebat᷑ aur pfeſſio.q; qꝗlibet quãdo rede
bat pᷣſidi denariũ:ponebat illũ ſuꝑ caput ſuũ
et pꝛopꝛio oꝛe fatebat᷑ ſe romano imperio eẽ
ſubiectum. Dicebatur etiam deſcriptio:quia
numerus eoꝛum qui cenſi capite i. cenſi ul ꝛe
cenſiti per ſingula capita et numerati ferebã
tur:recto determinabantur numero ? in ſcri
ptis redigebantur. Et ſic tripliciter pꝛofitebã
tur ſcilicet facto: quia cẽſum capitis impera
toꝛi ſoluebãt.uerbo quia ſe eſſe ſubiectos ⁊o0

mano imperio oꝛe fatebat. ſcripto quia eo⸗

Ama facta eſt a cyrino pꝛende ſirie )qui miſi
fuerat a ceſſare anguſto in ſyriam tanquam
pꝛeſes ⁊ iudex ad ipam regẽdam. Judea ꝗp
pe non habuit pꝛeſidem ꝓpꝛium ſed ipſa cõti
nebatur ſub ſyria.cuius pars eſt iudea. Pꝛi
ma autem poĩeſt dici quamum ad cyꝛinum:
quia eniz ſyria eſt pꝛouincia.in cuius medio
eſt iudea quaſi umblicꝰ terre habitabilis: di
citur pꝛouiſum eſſe.ut in ea ipe inchoaret. ⁊
deinde per circũſtantes ꝛegõnes alij pꝛeſides
pſequerentur vel pꝛima vniuerſalis.in q̃ uni
uerſus oꝛbis deſcribitur: quia alie particula
res pꝛeceſſiſſe intelligũtur. Uel pꝛima capitũ
ĩ ciuitate fiebat a pꝛeſide.ſecunda cinitatum
in regione a legato ceſaris tertia regionum ĩ
oꝛbe coꝛam ceſare.Hic pꝛimum iudea facta
eſt ꝛomanis tꝛibutaria ſeu ſtipendiaria. Hec
deſcriptio quotannis.i ſingulis annis poſtea
facta ueſter quia in euangelio legitur. magi
ſter uidetur non ſoluit hoc anno tributum.
Et ibant omnes ut pꝛofiterentur ſinguli in ſu
am ciuitatem )unde duxeranmt oꝛiginem.Ap
pꝛopinquante autem termino nouem menſũ
(alcendit) ſecundum loci ſitum et. Joſeph
a nazgareth galilee. ubi manebat(cum ma
ria deſponſata ſibi uxoꝛe pꝛegname) in beth
leem iude cimtate dauid: quia ibi natus eſt
⁊ in regem vnctꝰfuit.de cuius domo i. pꝛoge
nie ⁊ familia erat Joſeph ⁊ etiaʒ maria. vbi
habitabat eoꝛum genus ? familia. vt ⁊ ipſi ſi
cut ceteri eandem faceꝛent pꝛofeſſionẽ. Ubi
uide dominum pꝛopter te ⁊ etiam capite cen
ſui aſcribi in teꝛis.ut ⁊ nomẽ tuum aſſcriba

rum nomina ſcribebãtur¶. Pec deſcriptio 5
TN

Capi.ix.

tur in celis. In quo dedit exemplum humili
tatis perfecte:a qua ſaluatur icepit a natiui
