ſperitate peꝛdituꝛ. Ceꝛtia ueꝛo die (ꝛegꝛeſſi
ſũt in hieruſalẽ )a qᷓ per una dietã ꝛeceſſerãt
et eũ ibidẽ ꝛeqꝛebãt. Puto ꝙ cũ laboꝛe mul
to itineris ⁊ lachꝛymis płrimis uigo iterato
redijt hieꝛlz ⁊ appꝛopꝛiate potuit diceꝛe ilłd
Camicoꝛũ.queſiui quẽ diligit aĩa mea:queñ
ui illũ z non inueni.ſ.ĩter cognatos ⁊ notos.
Surgam eꝛgo eùdo de loco ad locu.⁊ cucui
bo ciuitatem peꝛ uicos ⁊ plateas.et queram
quẽ diligit aia mea((Et poſt triduũ) amiſſio
nis eiꝰ ĩ quo pᷣfiguratũ ẽ tꝛiduũ mortis eiꝰ.in
quo cꝛedebat᷑ amiſſus.quaꝛto die mane (ĩue
nerut eũ ĩ templo)).ut ̃m. Ambꝛo.daꝛet indi
ciũ.quia poſt triduũ triũphalis paſſiõis reſuꝛ
geꝛet.qui cꝛedebat moꝛtuus.⁊ tũc cũ gloꝛia ĩ
moꝛtalitatis ẽ inuentus. Inueneꝛũt eꝛgo eũ ĩ
templo in loco utiq; deuoto in loco dei ſãcto
Nõ iuenerũt eũ in theatro aut foꝛo uel ludo
(ſicut ſolẽt pueri ĩueniri)ſed in loco deputa
to doctrine ſacꝛe ⁊ oꝛotioni.F ilius libenter ĩ
domo patris ſui met. Ille igit ꝗ libẽter ſtat
ĩ eccleſia ſignũ ẽ ꝙ ſit filiꝰdei:q; ſtat ĩ domo
patꝛis ſui.ille ueꝛo ꝗ libenteꝛ ſtat ĩ tabeꝛna ſi
gnũ ẽ ꝙ ſit filius diaboli qꝛ moꝛatuꝛ in domo
patris ſui. Inuenerũt inquã eũ in templo nõ
huc atq; illuc leuit᷑( ꝓut mos ẽ pueꝛis)diſcuꝛ
rẽtẽ ſed tàq; ſapientie fontẽ (ĩ medio doctoꝝ
Nut melius oẽs audire ⁊ cũ eis ↄferre poſſet
Lompoſite ſedentez ⁊ tanq; exemplar humi
litatis prius(audientẽ illos ⁊ interrogantem
q; docentẽ. Ille doctores ĩ templo ꝗᷓ ãgeloſ
docʒ in celo. Ille doceri interrogãdo uoluit
ꝗ uerbum ſcientie ipſis ſuis doctoꝛibꝰ miſtra
uit. Interrogabat nõ quia indigeret uł ur ad
diſceret ſed ut nobis addiſcendi ⁊ ʒelãdi ſcri
pturas ſacras formã daret ⁊ ut ea q̃ nõ itelli
gimus interrogare nõ eꝛubeſcamus ð quo ta

men erubeſcut multi ſuperbi eligentes potiꝰ

in errore permanere qᷓ; inſtꝛui. Ad exempluz
quoq; hũilitatis prius audire qᷓ; ĩſtruer̃ uole
bat.docẽs ꝙ et hõies docti ꝓmptioꝛes ðbent
eẽ ad audiẽdũ qᷓ; ad docẽdù q ꝗ pᷣꝰ ꝛnõt quã

audiat ſtłtũ ſe cẽ demõſtꝛat. Ad pbãdũ ẽt qð

ðᷣꝰeẽt eoſdẽ hõies ſbᷣtiliteꝛ ĩterꝛogat ⁊ ſapien
teꝛ ꝛeſpõdet ita ut audiẽtes ĩde ſtuperẽt. Vn
de dicitur.ſtupebãt autẽ.i.ualõ miꝛabat᷑ oẽs
qui eũ audiebant ſuꝑ eiꝰpꝛudentia.ĩ ĩterꝛogã
do ⁊ opponendo.⁊ ĩ ꝛeſpõſis ſoluẽdo qꝛ alias
ĩauditum fueꝛat ꝙ puer talis etatis ta ſapiẽt᷑
locutus eſſʒ. SGtupoꝛ ꝗppe ẽ uehemẽs ãmira
tio rei oĩno ĩcõſuete.⁊ ſic fuit H. Audiuit em̃
humiliter. queſiuit pꝛudẽteꝛ ⁊ ꝛeſpõdit ſapiẽ
teꝛ cũ tñ eſſʒ puer. Apſe interꝛogabat.ipſe ꝛeſ

pondebat.ipſe ſuas ⁊ illoꝛũ queſtiones ſolue

bat morem agẽs peritiſſimi magiſtꝛi.qui nũc
inteꝛogado nũuc ꝛeſpondendo diſcipulos ĩſtꝛu
it. Unde ſᷣm Bedã. Ad oſtendẽdu ꝙ hõ eꝛat.
omnes magiſtros humiliter audiebat.⁊ ad ꝓ
banduʒ q; deus eꝛat.eiſdẽ loquentibus ſubłi

hierkm ⁊ ĩuentus eſt in templo.

mit᷑ ꝛeſpondebat.¶ Gtupebant aũt) uidentes
eius infantiaʒ.⁊ tamen ſic ſublimia loquentẽ
uidemes euʒ coꝛpoꝛe ⁊ etate paꝛuuʒz. ſed ĩter
ꝛogatõnibus(⁊ ꝛeſponſis)magnũ hõieʒ ⁊ ñ ð̊
um conſiderantes ⁊ ĩter alta qᷓ audiunt ⁊ ĩfir
ma q̃ uidẽt dubia ãmiratõe ãmiat. Nos aũt
nõ cum ſenioꝛibꝰ iudeoꝝ ſuꝑ pꝛudẽtia ⁊ ꝛñſis
eius ſtupeamus.neqʒ miremuꝛ:ſed ipſũ uerũ
deũ uerũq; hõiem eſſe credamus a quo ẽ oĩs
ſapiẽtia.⁊ cũ quo fuit ſemꝑ:⁊ ẽ ante euũ ſciẽ
tes ſᷣm ꝓphetiam.ꝙ ſic ꝑpuulus natus ẽ nobis
ꝙ ꝑmanet deus foꝛtis.Et paꝛẽtes eius uidẽ
tes eũ in templo ĩmedio doctoꝝ ſedẽtẽ (am
mir ati ſunt )ualde ppteꝛ rei inexperientiã. qr
nuqᷓ; fecerat rem talẽ uł ſimilẽ. Mateꝛ autẽ
eius quaſi ꝛeuiuiſcens exhilarata. Söo gtias e
git imenſas. At pueꝛ ihs uidens matꝛem uẽit
ad eam quem ipſa ſuſcipiens ⁊ dulciteꝛ oſcu
lans.ac deinde ꝛeſpiciens in faciem eius oco
ꝛem ((dixit ad illum. ili ꝗd feciſti nobis ſic:
Auaſi diceret.deſiderantiſſime fili. quare
hoc feciſti.ut nobis ignoꝛantibus ⁊ neſcienti
bus remaneres: Quid tãdilecte ⁊ tazgdiligen
ti matri.tantam materiaʒ doloris inferre po
tuiſti: Deto fili hoc mihi indicaꝛi.ut dolor
meus ex hac re ↄceptꝰ ualeat mitigaꝛi.Quẽ
uirgo mater peꝛ tridunm anxio dolor̃ queſie
rat.poſt inuemionẽ inter meroꝛem ⁊ gaudiũ
poſita pia coꝛectõne increpauit. Joſeph au
tẽ (lʒ pater eius diceretur) nõ fuit auſus illuzʒ
arguere.cũ firmit᷑ crederet ipʒʒ dei filiuz eſſe
ſiʒ ijir̃ ex maxia dilectõe quã habebat ad fili
uz quem ſic querebat ſic arguebat illaũ quia
amoꝛ excellẽs neſcit modũ. ogt ergo ipᷣa ⁊
ñ ioſeph.q;ꝛ in ea fuit maioꝛ doloꝛis affectus
UVñ Srego. Maria mat᷑nis affecta uiſceꝛibꝰ
q̃ſi cũ lamtis ĩꝗſitõʒ doloroſã ondit.⁊ oĩa ſic
mater fiducialit᷑ ⁊ huilit ⁊ affectuoſe expᷣmit
dicẽs.illi ꝗd feciſti nobᷣ ſic. Unõ et Anſhel
mꝰQuid ſi duodẽnẽ ꝑ triduũ cũ mre qſieris.
O ĩ quata copia fluẽt lachrie.cũ audieis ma
tꝛẽ dulci q̃dã ĩcꝛepatõe filiũ neꝛbeꝛãtẽ ⁊ dicẽ
tẽ. Fili qd feciſti nobis ſic. Uel poſſet dici ꝙ
ñ fuit ĩcrepatõ.ſʒ pia de eiꝰ abſẽetia ↄqueſtio
(KEece pr̃ tuꝰ).ſ.nutriciꝰ(¶ ⁊ ego dolẽtes ſcʒ
ð amiſſõe tua abſẽtia(qᷓrebamꝰ te cuiꝰ pᷣſen
tia eſt nobis dulciſſima. In quo moꝛaliter in
ſtruimur.quod dolere debemus.cuʒ ieſuzʒ.i.
ſalutem eternam amittimns.quod per pecca
tum fit cum peccamus.Et tunc euz queꝛamꝰ
per tꝛiduum penitentie. ſcilicet per contritio
nem cum dołoꝛe.per confeſſionem cuʒ pudo
re.per ſatiſfactionem cum laboꝛe.⁊ reinueni
emus eum. Sed heu multi plus dolẽt ð amiſ
ſione rerum tranſeumiũ.quaʒ de amiſſiõe et᷑
ne ſalutis ſue ⁊ alioruũ. Uñ Berñ. Cadit aʒĩa

⁊c ꝗ ſbᷣleuet.perit aĩa ⁊ ñ ẽ ꝗ ſuccurꝛat.Sa
crata vᷣgo patꝛeʒ erꝰ appellat ioſeph.tũ pꝑꝑ iu

deoꝝ ſi uſpitõz tuʒ ꝓpter eiꝰ educatõez. tu pp
genealogie explicationẽ ⁊ nota ꝙ nunquã le

—

ſckar ticinn
geinert imein
chrimabiier .
cclenes nereb⸗
niez eraſpelite
(Onide gned
coſanguineosc
lenploe comn
ne crci hialis.
lierle erculantis
nin icrepat e ult
runt ſec qſi conge⸗
lerus oater ſt el
Alis t robes iſſinl
gin hopfome
ſeſſcnicet itepoice
Gnifeſtetur pater n
beoꝛeſpicere ei cui
Natlnaz ciuini quuz
Datmnam bumanam:
flins uuntd, Unde
imitipapanezeten
go affcledaiſhod
Ad marrez nälen t
lignteslligeret:4
li geu hororare no

oletns ac ei⸗
er.
Gamoraliter,
wenöctnaſe
Utirinaceen
niſcntnlor in
ndine
eigachenen
* ohoͤgefcc
lox. Erhboignn⸗
eyſne iehntigſg
er nigns Pen
tntiaene⸗

gani. Quẽ
of queſie
gaudiu

oſeph au

uſus illuz
filiuz eſſe
bat ac fili
illͦ guia
ergo ißa

is affectug

q uiſeeꝛib
it. 7 oig ſie
noſe erpmit
ö et Anſbel
jfe qſieris.
zudieis ma
zaté ⁊ dicẽ
ſſet dici
queſtio
oletes) ſcz
cuũ pſen
norꝛaliter in
per pece⸗
z qlenn
per conniti⸗
mn cuz pudo
.T reineni
goleto amiſ
adit 51
cunat. S
töez p
nunguaͤ le

=

r

Pꝛime partis.

gimus ioſeph dño fuiſſe locutũ.ſed hoc uirgi
ni dimittebat q; ad ipſã ſicut ad ueram mr̃eʒ
magis ꝑtinebat. Queꝛendus eſt ihs ſocialiter
cum maria ⁊ ioſeph.ꝙ notat᷑ cuʒ dicit᷑ pateꝛ
tuus et ego. Joſeph eĩ inteꝛpretatuꝛ augmen
tuz et ſignificat opeꝛa bõa:que ſempeꝛ debẽt
augeri.maria inteꝛpᷣtatur illuminata.et ſigni
ficat fidezʒ qᷓ eſt illuminatio mentis.ĩterpꝛeta
tur et ſtella maꝛis ⁊ ſignificat caritatẽ.qꝛ ſic
ceteris ſtellis occidẽtibus illa non occidit.ſic
ceteris uirtutibus deficiẽtibus illa non ðᷣficit
Cum tali igitur ſocietate ihs ẽ querendus.ſ.
cum fide bona operatiõe ſolicita.et caritate

ſuccẽſa ⁊ tũc inuẽitur᷑.ſi eniʒ alteꝛum iſtoꝛuʒ

defuerit inuẽiri nõ poterit.Debet ẽt queri la
chrimabiliter. ꝙ notãtuꝛ ex eo qõ uirgo dixit
dolentes qnerebamꝰ te.(Et ait ad illos Inon
mr̃ eʒ exaſperãdo.ſed potius inſtꝛnendo dicẽſ
¶ Quid ẽ ꝙ me qᷓꝛebatis)ſcʒ ĩteꝛ cognatos et

cõſanguineos. cũ potiꝰdebeꝛetis me queꝛere ĩ

templo ꝙ ẽ domus patris mei.⁊ in occupatio
ne circa ſpũalia. Nõ ẽ uox ĩdignatis ſʒ humi
liter ſe excuſantis ⁊ miſteria detegentis. Nõ
enim increpat ⁊ uituperat ꝙ eũ quaſi filiũ q̃
runt ſed q̃ſi corrigendo uerbũ matris.ꝗs ſibi
uerus pater ſit.et quid potiꝰ eterno patri ðbe
at illis ⁊ nobis inſinuat: ſubdẽs(Meſciebatiſ
qꝛ in his q̃ pr̃is mei) ſcʒ dei ſũt( opoꝛtzʒ me eſ
ſe) ſcilicet ĩ tẽplo ĩ doctꝛina ⁊ ĩ oꝑibus quibꝰ
anife ſtetur pateꝛ meꝰ.quaſi diceꝛet. Potiꝰ

õbeo ꝛeſpiceꝛe eũ cuiꝰ ſum eternus filius ſᷣm

natuꝛaʒ diuinã quaʒ te cuiuꝰ ſũ filius ſecũdũ
natuꝛam humanam:et ioſeph cuius tantũ ſũ
filius nutritiꝰ. VUnde nõ ðbetis mirꝛari ſi uos
dimiſi ꝑꝑ patꝛeʒ eternũ cui plus teneoꝛ.Ma
gis afficiebat ihs ad patreʒ nãleʒ ⁊ eternũ.qᷓ
ad matreʒ nãlem ⁊ patrẽ putatiuuʒ. Quãuis
eiĩ ꝑntes diligeꝛet ⁊ eiſ obediẽs fuit tñ prĩcipa

liꝰ deũ honoꝛare uoluit. In quo datur doctxi
a ꝙ pietas ad deũ:pietati ꝛeſpectu ꝑntũ ẽ

ferẽda.Diſcas igit᷑ ⁊ tu deũ et ꝑntes diligere

—

2 Honorare. eis obedire:ſʒ ĩ oĩbus deũ pᷣfeꝛr̃.

Nota ẽt moꝛaliter.ꝙ per hoc ꝙ xpᷣs iterroga

tione reſpõdit quaſi coꝛrigẽdo uerbũ mẽr̃is.q̃
ipſũ doloꝛe inteꝛ cognatos ⁊ notos qꝗᷓ̃ſieꝛat.ob
miſſionẽ uinculoꝝ languĩs aꝑte ſuggerit oſtẽ
dẽs ꝙ nõ cõtingit meta perfectiõis attingere
eũ g adhuc uagatur in his que cõpꝑi ↄferunt
⁊ ꝙ hõ deficit a ꝑfectõe ꝓpter affectũ cogna
toꝝ. Et hoc ĩnuñ ꝑ pꝛimã clauſulã cũ ait ꝗd
ẽ ꝙ me ũrebatis ſcʒ inter cognatos ⁊ carnali

ter ꝓpiqnos. Peꝛ hoc uero ꝙ addidit:neſcie
patis ⁊c. docet nos nõ per infima gradi ſʒ ad

ſuꝑioꝛa ðbere m̃tis oculos attolere. Moꝛalit

per hoc ꝙ xpᷣs cũ correptus eſiet h̊s matre.

ſe dulciter ⁊ humiliter excuſauit.alibi ãt ſci
licet in nuptijs cũ iuitatus ẽ ad miraculũ du
ꝛe reſpondit.dedit nobis exemplũ et formam
humilitatis ut malimus corripi quã laudari.
Et nota ꝙ iſtud fuit primũ uerbum quõ ab o

Cap. xvj.

ꝛe ſaluatoris platũ eſſe legit᷑ ĩ quo ſuã diuini
tatẽ expreſſit.Et ipſum ueꝛbũ tãte fuit altitu
dinis.qð maria ⁊ ioſeph ipſum ñ itellexeꝛũt.
Et hoc eſt quod ſubdit (Et ipi nõ ĩtellexer̃t
uerbum ꝙ locutus eſt ad illos ſcqʒ ꝙ ð patꝛe
dixerat ⁊ qd ꝑ hoc uerbũ ĩnuere uellet. Vo

lebat eĩ eis ĩnueꝛe.ꝙ ſicut ad patꝛez ita ad ip

ſuʒ ptineret cura tẽpli ⁊ ſpualiũ ⁊ omnium q̃̊

patꝛis ſt᷑ gubeꝛnatõ.qꝛ amoꝝ una ẽ maieſtas

gloꝛia ⁊ oꝑatio ac ũa ſedes ⁊ domꝰñ ſolũ ma
terialis ſʒ ⁊ ſpũał.Lui maria ⁊ ioſeph ihm ði
filium crederẽt nõ tam aĩaduertũt ꝗd dicat.
nec diuine nature aꝛchanũ intelligunt.qꝛ ta
lia ab eo audire adhuc aſſueti non erãt.et di
uimtate ſua nõdum ad eos loquentem audie
rãt. Uel ĩtellexerũt quid dixit.ſed nõ ita ple
ne ut poſtmoduʒ. Ipſe ueꝛo ad matris ꝛequi
ſitõem ⁊ uolũtatez redijt(cum illis nazareth
Nad eoꝝ ↄſolatõzʒ ubi erat cõceptus ⁊ educa
tus: unde ⁊? naʒarenus ẽ uocatus. Nam qꝛ de
us ⁊ hõ ẽ: utrãq; ſuã naturã nobiſ h̊ ↄmdat ⁊
nuc excelſa deitatis.nũc ĩfirma humãe fꝛagi
litatis pᷣfeꝛt. Itaq; quaſi hõ cum ꝑntibus hie

ꝛuſalẽ aſcendit.ſʒ quaſi deus illis neſcientibꝰ

in templo remanſit quaſi hõ ſeniores inteꝛro
gabat: ſed quaſi deus que ſeniores mirarent
rũdebat.Quaſi dei filius ĩ templo pr̃is ⁊ ſuo
cõmoꝛat.quaſi filius hõis cum ꝑntibus quo
iubẽt:reuertitur.(¶ Et erat ſubditus illis Jad
noſtram inſtructõem ⁊ ſuꝑbie nr̃e ↄfuſionem
que frequenter ꝛẽnuimus ſubici ſupe ꝛioꝛibus
ris.( Erat qnippe ſubditus illis) ſcʒ ĩ ea na
tura qua pr̃e minoꝛ ẽ. Quia ( ut dicit Augꝰ)
ſcoᷣm foꝛmam ſerui pueꝛ xpᷣs minoꝛ eꝛat etiaʒ
ꝑntibus ſuis.Et tu ergo ſubditus eſto ꝓpter
illum ut ad eum peꝛ obediẽtie laboꝛẽ ꝛedeas
a quo ꝑ inobediẽtie ðſidiã receſſeras. Vic eĩ
exemplum ⁊ foꝛmã obedientie ⁊ humilitatis
xpᷣs nobis pᷣbuit ⁊ ondit.dum ipſe imperator
mundi ⁊ cui mundus ſubiectus eſt.paꝛẽtibns
ſuis ⁊ eoꝛum impeꝛio humiliteꝛ ſubdi uoluit.
Audiant ergo hec ſubditi.et ſubditi eſſe nõ ð
dignent ſi qnideʒ omnibus prelatus ſubditus
fieri non eſt dedignatus. Dꝛelati quoque nõ
ſuperbiant ⁊ in ioſeph pꝛelato ⁊ in chriſto ib
dito intelligit quia ſepe fit.ut maioris meriti
ſint ſubditi qua pꝛelati.quod ſi intellexerit nõ
eleuabit ſuꝑbia que eſt ſublimior dignitate:
ſciẽs melioꝛẽ ſibi ſubiectũ eẽ. Et advte q;ntas
fuit dignitas vᷣgis ꝙ ei ille ſubiectꝰeſt cui oĩs
ꝛeatuꝛa ſubicit. VUñ Auguſ.̊ ſigulare pᷣuile
gi habuit vᷣgo. ut habẽt nbi ſubiectũ.quẽ nõ
ſolù huana cꝛeatuꝛa. vũ etiã ãgelica ꝛeueꝛet᷑
⁊= qdoꝛat młtitudo. Unñ Ber:ꝑtractãs h̊ idezʒ
bũ ⁊ eꝛat ſubdictꝰ illis.miꝛaꝛe ĩꝗt utꝛaq;.et
elige id ꝙ apliꝰ mueꝛis ſiue filij beigniſſ iã di
gtõez ſiue mr̃is excelẽtiſſiã dignitatẽ. Atꝝch
ſtupoꝛ utuq; miraculũ.ꝙ femĩe deꝰ obtẽꝑet
huilitas abſq; exẽplo ꝙ femia ðo pᷣncipetur.
ſbᷣlimitas ſũ ſocio.Et ſbᷣait,Diſce g hõ obedi

e.

dpm in
Nriß m.

2.

. dʒ ſibimet ſic dicẽs. Ut te dñe ihpu xpᷣe noſtꝛe

de eo ꝙ puer Jeſus remanſit in

re.diſce tᷣra ſubdi:diſce płuis obtempar̃. Eꝛu
beſce ſuperbe cinis.Deꝰ ſe hũiliat et tu te ex
altꝗs. Deus ſe hõinibus ſubdit. et tu domiari
geſtiens hõibus.tuo te pᷣpoĩs auctori. Quoti
ens em̃ hõibus preeſſe ſideꝛo:tociens öũ me
uʒ pᷣire cõtendo.⁊ tunc uere nõ ſapio ea q̃ di
ſunt. Pec Bern. Et nõ ꝙ filius multa debet
pentibꝰ. Peimo amorẽ coꝛdis. Secũdo hono
ꝛem opis.Certio in necceſſarijs ſuſtẽtatõe ʒ.
Quarto ĩ obſequijs famulationeʒ. Quinto re
uerentiam i ueꝛbis Sexto obedientiã ĩ hone
ſtis. Septimo ueniaʒ ĩ offenſis. Octauo tolle
rantiã ĩ aduerſis.Sed ꝗd fecit puer ieſꝰ in il
lo triduo.Cõſpice eũ aiiẽde.quomõ ſe ad ali
quod hoſpitale pauꝑũ r̃ducit.⁊ cũᷣ neꝛecũdia
ſe ibi hoſpitari petit ⁊ ibi cũ pauꝑibꝰih̊s pau
peꝛ hoſpitatuꝛ.⁊ cõmedit. Mendicat ẽt oſtia
tim cũ pauꝑibus.ꝙ et als qñqʒ feciſſe ccedit᷑
Unde. Ger.hoc querẽs a dno eu alloquitur.
ſe inquit quis te ĩ triduo ſuſtẽtauit. Et rũñ

paupertati ꝑ oĩia cõformares.q̃ſi unꝰin tuꝛba
pauꝑuʒ ſt pendia ꝑ oſtia mendicans queſiſti

Kernc, Quis dabit mihi bucellaꝝ illaꝝ mẽdicataꝛũ

ticipc fieꝛi. ⁊ illius ſacri edulij reliquijs ſagi
nari. DPec Beꝛ. Konſpice euʒ etiã inter docto
res uultu placido ſapiẽti ⁊ rueꝛẽti ⁊ quõ eos
qſi ignoꝛãs ĩteꝛogat.et audit.qð ex hũilitate
facit ⁊ ẽt ne illi ſuꝑ mirabilibus rũſis eius ue
rcuderẽt. Conſideraꝛe ãt potes moraliter in

deo adherere nõ debet inter cõſangquine
uerſari.ſʒ potiũs ab eis diſcedeẽre. lã ⁊ puer
ihjs dimiſit a ſe dilectiſſimam mr̃eʒ. cu opibꝰ
kris intendeꝛe uoluit.ac etiã poſtea inter co
gnatos et notos queſitus.iuẽtus nõ fuit quia
cao ⁊ ſanguis euʒ nõ ꝛeuelauit:nec ĩuẽituꝛ ĩ
cai nali ſocietate.Unde Bez. Pueꝛ ihs inteꝛ
cognatos.⁊ notos qritur:nec iuẽit᷑ Fuge fra
tes tuos ⁊ tu.ſi tuã uis ĩiuenie ſalutem ⁊ obli
uiſceꝛe populu tuu et domũ patꝛis tui.ut ↄcu
piſcat ꝛex decoꝛẽ tuu. Et iterũ. O bene ihu ſi
non inuentus es ĩteꝛ cognatos tuos quõ te in
ueniaʒ inteꝛ meos. Qualiter te inueniã gau
dio.quẽ uix mater tua dolẽs iuẽit. Pec ber.
lIec ĩueniri põt ĩ cõmittatu multorũ qꝛ non ĩ
uẽit i multiplicitate mudanoꝝ.ſʒ ĩ intimo cõ
ð mẽtis ubi di ẽ cẽplũ.Secũdũ q; ꝗ ſpaliter
uiuit.nõ muet. ſi aliqnãdo mẽte arida rema
rẽs uideat᷑ ſibi ꝙ a deo derelictꝰſit.cũ etiꝗ HG̊

matꝛi dei contigeꝛit. Nõ eꝛgo mẽte tabeſcat

ſed ꝑ cõtinuũ exeꝛcitiuzʒ ĩ ſacris meditatõibꝰ
⁊ or onibus ac bõis oꝑibus ꝑſiſtendo: diligen
ter eu qᷓrat.⁊ eũ ſi ſolicit ꝰfueꝛit reiuẽiet. Naʒ
ſm originẽ.opoꝛtet eũ ꝗ qrit ih̊jm:nõ negligẽ
ter ⁊ diſſolute tꝛanſue.ſicut multi qꝛunt ⁊ nõ
luemut.ſʒ cu laboꝛe ⁊ doloꝛe.Unde Beꝛ. Si
uolumus fruſtra q̃rere. qᷓramus. ueꝛacit᷑. ut ñ
illo aliud:feꝛuent᷑ nit nõ cu illo aliud pſeue
rater ut nõ ab illo ad illud cõueꝛtamuꝛ. aci

predictis tꝛia ualde notabilia. Nimuzʒ eſt 9

hierlm ⁊ iuentus eſt in templo.

lius em̃ cel ⁊ terra tꝛanſire poſſũt qᷓ; ut ſic q̃
rẽs nõ ĩuer iat.ſic petẽs nõ accipiat.ſic pulla
ti nõ apeꝛiat᷑. Tertiũ ꝙ nõ dʒ ꝗs eẽ pꝛopꝛij ſẽ
ſus uel ꝓpꝛie uoluũtatis.Nã cu dñs ih̊s dixiſſzʒ
opoꝛteꝛe eũ oꝑibus patris itẽdere. mutauit 2ↄ
ſiliũᷣ. ⁊ matꝛis uoluütatẽ ſecutus.ꝛeceſſit cũ ea
⁊ nutritio ſuo ⁊ erat ſubditus illis. Pinc etiã
ppende qnũ debẽt hõies obediꝛe deo qñqui
de ipſe deus obedit hominibus. Si eiʒ exem
plo qũi obediẽduʒ ẽ hõibꝰ.multomagis opꝑtʒ
obedue deo.obediamus igit᷑ nõ ſolũ deo.ſed
⁊ hõibus.qꝛ dei filiꝰ obediuit nõ ſolũ deo pa
tri celeſti.ſed ⁊ ꝑentibus¶Et mater eius cõſ
uabatq̃i magna((oĩa neꝛba hec) q̃ nüc ⁊ ałſ
audierat ab eo.⁊ hoc (ĩ coꝛde ſuõ )q̃ſi ſub ſi
gillo ſcʒ ꝛecondẽs ⁊ ſi ignaculo. Niſi eiʒ ipᷣa cõ
ſeruaſſet nos ea nõ habeꝛemus.de eius naqʒ
theſauꝛis.nos iſta ſuſcepimus.omnia quippe
q̃ de dño uel a dño dicta uł facta cognouit ſi
ue ĩtellecta ſiue nondum itellecta.in coꝛde ⁊
memoꝛia quaſi ꝛuminada et diligentius ſcru
tanda ꝛecondebat.ut tꝑe ſuo uniueꝛſaꝗ pꝓut ge
ſta eꝛt ĩtelligeꝛet.ac euãgeliſtis ⁊ querẽtibꝰ
ſuffic ẽter explicaꝛʒ: ⁊ his taq; ꝛegula et lege
per totam uitam utebatuꝛ docens ut nos cre
bꝛa factoꝛum ⁊ dictoꝛum domini meditatõe ĩ
poꝛtunas cogitationes ꝛepellamꝰ.et alios in
ſtꝛueꝛe laboꝛemꝰ. Et iõ ſi ꝗs ĩdiget bõis ſpᷣmo
niboad cã recuꝛꝛat.qꝛ facta.⁊ uerba xpᷣi ĩ cu
ſtodia ↄfuat. Moꝛalit᷑ ex iſto habemꝰ exem
piũ qlit audiꝛi öbeat vᷣba diuina.ſcʒ ut ĩ coꝛõ

ↄſeꝛuent.⁊ ibidẽ ruminẽt᷑.nõ ut intrent pau

rẽ unã ⁊ exeat ꝑ alla(( Et ipᷣs eraebor etate

⁊ ſapia ⁊ gra apõ vᷣu.⁊ hõies Eras tiet ad
coꝛpꝰ ſapia ad aĩ ad ut uſqʒ ſe lute ꝓfi
ciebat᷑ utiq; etate ſic caꝛnis ẽ etatis icꝛemeta
ſuſciꝑe.qꝛ de ĩfatia ad pueꝛitiã ðᷣ pueꝛitia ad
inuẽtutẽ:ↄſueto hõibꝰ creſcẽdi oꝛdine: puẽit
poro ĩ ſapia ⁊ gr̃a pt᷑ aligs pficer dupłꝛ.uno
mõ fʒ ipos hitus ſapie ⁊ gre augmentatos.⁊
ſic xps ĩ eis ñ ꝓficiebat.qr ab ĩſtati cõceptõis
ſapia et gr̃a plenꝰfuit. Alio modo ſz effectus
iqntiu ſcʒ aliꝗs ſapiẽtioꝛa et vtuoſoꝛia opa fa
cit ⁊ ſic xpᷣs ꝓficiebat ſapĩa ⁊ gra ſicut et eta
te ſecunduʒ quod per toceſſuʒ etatis perfec
tioꝛa opera faciebat.et in his que ſunt ad de
uʒ ⁊ ad homines.⁊ hoc ẽ quod addituꝛ apud
deum ⁊ hemines. Uel aliter ſecundum. Am
bro.proficicbat ſapiẽtia quo ad mãife ſtatõʒ

⁊ uſum eius.quia ſuam ſapiẽtiam et gratiaz

paulatiʒ magis et magis palefaciebat. Uel
ſecuduʒ Gregoriuz pꝛoficiebat i alijs.qui do
ctrina eius ⁊ exemplo proficiebat.ſicut magi
ſteꝛ ĩ ſcolaribus dicitur proficere qꝛ ſcolaꝛes
ſub eo proficiunt. Et hoc apud deum id eſt
apud laudem dei.æ apud homines id eſt ad
utilitratem hominum. Uel ſecudum theophi
lum:apud deum ⁊ homines.quia prius debʒ
placere deo ⁊ poſtea hominibus. Et licet ihs
in ſe nõ pficiebat ſapientia et cognitiõe habi

—

gune pſius uen
lſe t dolores pot
igiopaſſeſt he.
Pec Ber⸗ Moraitte
inaeluten ga ayn
einrexit, ia imme
oNſecueces oflpfiea
Onesad guudiz ant
ſge doamadlis
ebacnoſuu
a inmennngn
1ofositerpennun
ligguet pinien
rncipin pcreaur
lbyoſubicicigut
Aorime ſi
Onine iu,
1da gnrbi
nle itenoo⸗
RKiueniene
leni uregen
oᷣ ge⸗ ne re
gesmihine

9 queretib
egula et lege
b 'Uut nos cre
meditatöe i
et alios in
et bois 'mo
iba xpii cu
abem exem
ſcz ut i coꝛ

intrent p au

iciebat etate
1gs Rriet ad
ſc lalue pfi
atis icꝛemeta
d pueꝛilia ad
i oꝛdine: gueit
e dupte. uno
iomentatos.
lari cöceptois
io ʒ effectus
oſoꝛia opa fa
a ſicut ei eta
etatis perfec
ie ſunt ad de
gaditun apud
ccundum. Am
d maifeſtalo;
lam et gericz
facicbat/ Ve
ti alip ui do
bat. ſcut magt
grece ſeglant⸗
A geum ic e
ines id eſt
idum theophi
ig prius gebz
a ltl iß

ò

in

Pꝛime partis.

tuali qa bec ĩ eo augmentata nõ fuit ab iſta

ti enim cõceptionis plenitudineʒ hohabuit p
ficiebat tamen ⁊ in ſe cognitõne ſi ẽſuali ⁊ ex
pimentali. qꝛ ſenſus eius cõvᷣtabat ð nouo ad
aliquid ad ꝙ antea nõ cõuertebat Angde fʒ
Apłm.didicit ex his que paſſus ẽ obedientiã
Non tamen de nouo aliꝗd didicit ꝙ pꝛius ne
ſciret: qꝛ ꝙ didicit.pꝛius nouerat ſciẽtia diui
na ⁊ iſpiata Unde Ber. At ob aliena miſeꝛi
ꝗm coꝛ miſeꝛum habeas opoꝛtet ut tuam pꝛiꝰ
agnoſcas utꝓximi mentẽ ĩ tua inuenias ⁊ ex
te noueꝛis qnaliteꝛ illi ſi ubuenias. Ueꝛ?ꝰ ꝗppe
dei filius pꝛiuſq; ſe exinaniſſet foꝛmam ſeꝛui
accipiens.ſicut miſeriam uel ſubiectionez ex
peꝛtus non eꝛat.ſic miſ eꝛicoꝛdiam uel obediẽ
tiaʒ expeꝛimento nõ nouerat. Sciebat quidẽ
peꝛ natuꝛà non aũᷣt ſciebat ꝑ expeꝛientiaz. At
ubi minoꝛatus eſt uſq; ad illã foꝛmaʒ in qua
⁊ pati ⁊ ſubici poſſet.in paſſõe exꝑtus eſt mi
ſeꝛiam ⁊ ĩ ſubiectõne obedientiam. Per quã
tamen experientiã. nõ illi ſcia ſed nobis fidu
cia cꝛeuit:duz in hoc miſeꝛo genere cognitio
nis is a quo longe eꝛraueramus.factus E ꝓpiĩ
quioꝛ nobis.Quãdo enim illi appꝛopinquare
auderemꝰin ſua iĩpaſſibillitate manenti Mũüc
autem monemuꝛ cu fiducia adie ad thꝛonuʒ
gꝛatie ipſius.quem nimuũũ languoꝛes noſtꝛos
tuliſſe ⁊ doloꝛes põtaſſe cognoſcimus.et ĩ eo
ĩ quo paſſus eſt ipſe.nobis ↄpati ñ dubitamꝰ
Pec Ber. Moraliter ſicut ipᷣe ꝓficiebat ſapi
Etia: etate:⁊ gra apud deũ ⁊ hõies.⁊ paſſꝰ et
ꝛeſuꝛrexit. ⁊ ita intrauit in głiam ſuã:ſic ẽoſu
os ſequaces pñt ꝓficer̃ uirtutibus.⁊ peꝛ paſſi
ones ad gaudia Ranſmigꝛaꝛe debeꝛe. Dec ãt
ſãcta ⁊ deo amabilis ciuitas nazareth ĩ qua
ueꝛbũ caro factũ ẽ. ⁊ flos omnia uincẽs gröa
ta in uteꝛo ni:ginis geꝛminauit. Unde ⁊ meꝛi
to flos ĩteꝛpꝛetatur. in hoc ſuꝑ oẽs alłs ſpecia
li gaudet priuilegio ꝙ ſalutis noſtre dñs ĩ ea
principiũ pcreauit.⁊ ipᷣe pꝛeteꝛea nutꝛiꝛi ⁊ ꝑn
tibus ſubici dignatꝰ eſt cui pater oĩa que ſut
celo ⁊ in terra ſubiecit. Oratio.
Omine ihu xpe filij dei uiui.qui ꝑ tri
d Jduũ a ꝑntibus tuis dolem ibꝰ queſitus
¶tandẽ ĩ tẽplo es iuuentus:da mihi mi
ſeꝛo te deſideꝛare.deſt iderando querere. qᷓren
do inuenie. iueniendo amare. amando mala
mea ꝛedimere:ꝛedẽpta non i eraꝛe.Et qui pe
tenti l argiris.querenti iueniꝛis.pulſati apiriſ
nõ deneges mihi minimo ꝙ omnibus promit
tis. Quiqʒ ad uoluntatem ꝑntuʒ nazarethre
diẽs ⁊ ſubditꝰ eis exiſtẽs fômã oſtendiſti obe
dientie. da mihi duro uoluntatem propriam
frangere ut ſubiectus ſiʒ tibi.⁊ propter.te Oĩ
humane creature. Amen.
Quid fecerit dĩs Ihᷣs ab âno duodecimo uſ
incipiun anmi triceſimi. Capi. xvj.
Euerſus eꝛgo dñs hs a templo et
hulm cum parentibus ſuis in naga
ꝛeth: eꝛat ut dictum eſt ſubditus il

Cap. xvj.

lis. Et ibidẽ cum eis uſq; ad pꝛincipinm anm
triceſimi habitauit. nec in ſcriptuꝛis repcrit
ꝙ in toto tempoꝛe iſto aliquid fecerit q; nal
de uidetur miz abile. Quid legitur meditabi
mur ipſũ feciſſe. Stetit ne domĩus ihs ocioſ?
tanto tꝑe. ut nil faceret dignu ſcptura et ꝛeci
tatione. Si eniz feciſſet. cur ſicut ꝛeliqua fac
ta ſua ñ ſcriptuʒ fuiſſet. Omnino ſtupoꝛ uide
tuꝛ.VFoꝛte ideo ſcptura tacet: ne acta iunioꝝ
nimis ſe publicen. Sed attende bene quia
patẽteꝛ poteris uideꝛe: ꝙ nihil faciendo fecit
mognifica. Nihil em de factis eiꝰ a miſterio
uacat.ſed ſicut uirtuoſe loquebatuꝛ et ope?g
batuꝛ: ſic uirtuoſe tacebatet ſe ſubtzabebat.
Cꝛedenduzʒ eſt eniʒ (ſicut dicit doctoꝛ grego⸗
)quod ante et deinceps abſq; oñſiore alicui
famoſi et publici miaculi taliteꝛ inter homi
nes ↄueꝛſatus fue ꝛit.quañ fuerit un ex illis
donec ad uerilem peꝛuenit etatem. Unde de
ipo dicit iohànes baptiſta .Nedius amé urz
ſtetit quem uos neſcitis.Et totum iſtud tpᷣus
breuiteꝛ cõplexus et lucas ſub his nerbis qꝛ
deſcendit cum eis ⁊ erat ſubditus illis. Uñ ⁊
thomss. Medio tꝑe ſcʒ a natiuitate uſqʒ ad
baptiſmum nullũ miraculum xpᷣs opeꝛatus ẽ
ſz ↄfoꝛmis ↄvſatõis alijs eꝛat ⁊ ſua vt ignota
oĩb exiſtebat. Jõ ãt ñ fecit muacula medio
tpe ut ñ putaꝛet miſteꝛiũ icaznatiõis fataſma
cẽ. ſi ñ ſe habuiſſet ſic alij etate ĩfates.⁊ iõ ð
mõſtratõz ſcie ⁊ vtutis ſue ad id diſtulit tpᷣs:
quo alij hõies ſcĩa ⁊ vᷣtute uigere ↄſueuert
H; Thõas. Magiſter hic ſümꝰaliqñ doctuꝛꝰv
tutes ⁊ niã uite cepit a ſua iuuẽtute oꝑa uir
tuoſa facer̃.ſʒ mõ miꝛabili ⁊ ĩcognito ac rᷣiro
actis tpꝑꝛibꝰ ĩaudito uz ſe ĩ ↄſpectũ iutilẽ ⁊ ab
iectũ ⁊ iſipiẽtẽ ꝛzeddendo:ut ðᷣuote ⁊ ſie oĩ te
meꝛaꝛia aſſeꝛtõe cogitari et meditaꝛi põt. Et
cũ hac modificatõne oĩa tibi affamo ꝑ auc
toꝛitatẽ ſacꝛe ſcꝛiptuꝛe ñ ꝓbat᷑ ꝓut ẽt ſupꝛa in
prologo ꝛecitat Bubtꝛabebar eꝛgo ſe a ↄſoꝛ
tio hominũ. ⁊ tumłtos eoꝛũ dᷣuitabat crebꝛis
q;ʒ oꝛatiõibꝰ intẽtꝰ eꝛat. Ibat ad ſynagogam
id ẽ ecdleſia ⁊ ſtabat ibi multũ in oꝛatiõe po
rẽs ſe in loco uilioꝛi ⁊ magis huili. Redibat
domũ ⁊ cuzʒ mr̃e ac nutꝛitio ſuo ſtabat. 7 ali
quando hos adiuuabat. Pertraſibat eudo et
redeũdo ĩter hoĩes. ac ſi n iuẽiret hoĩes. Mi
rabãt᷑ cũcti cernẽtes iuuenẽ tamſpacioſuʒ ni
bil facere.q;tũ apꝑebat laude dignuũ.Expec
tabat ꝙ faceret magnifica ⁊ ꝓbi viri opera.
Cũ ei puer erat ꝓficiebat etate ⁊ ſapientia ⁊?
gratia apud deum ? homines. Sed ecce cre
ſcẽs ⁊ perueniẽs uſqʒ ad uiceſimũ annum Et
etiã uſq;ʒ ad uiceſimaquimtũ.⁊? ultza: nulla fa
ciebat opeꝛa.aliquã ſpeciẽ ꝓbitatis ⁊ uirilua
tis ptẽdẽtia GStupebant uehemteꝛ eũ et deꝛi
bant. et apud omnes cõmunites uilis ⁊ abie
ctus reputabatuꝛ Quod bene peꝛ pꝛophetazʒ
in peꝛſona ibius dictum fueꝛat. Ego ſũ vᷣmis

t. 1 2 . „ — — .
2æ non homo. obpꝛobꝛium hominu ⁊ abiectio

Quid fecerit dñs ieſus ab anno.

plebis. Gmnes uidentes me riſerunt me. lo
cuti ſũt labijs ⁊ moueꝛunt caput. Reddebat
ſe uilem omnibus ⁊ abiectu. Sed an tibi pa

rum hoc nidetur. Ipſe quideʒ non indigebat

ſed ceꝛte i opibus noſtꝛis nullüũ maius aut dif
ficitius reputatur. Ad altiſſimnz gadũ puẽiſ
ſe uiot ac difficilimũ.qui ad hoc puẽit. ut coꝛ
de ĩ aio ueꝛe ⁊ non ficte ita ſe uincit ac domi
natoꝛ animo ſuo ⁊ ſuperbo cãnis ſue ſuꝑcilio
ꝙ nolit alicuiꝰmomento ꝛepoꝛtari ſʒ ut abiec
tus ⁊ uilis ſperni uſquequo igit᷑ ad hunc gra
dqum pueneris nihil tibi feciſſe uidearis. Tazʒ
cũ in ueꝛitate iuxta ue:bũ dñi omnes ſumꝰ in
utiles etid cuʒ benefecerimus:quouſq; ĩ hoc
abiectõis gradu nõ ſumus nũduʒ in ueritate
ſtamus ſed in uanitate conſiſtimus et ãbula
mꝰ. Unde nõ ſeducamus noſmetipſos ga ̃ᷣm
Aplm. qui ſe exiſtimat aliquid eẽ: cũ nihil ſit
ipe ſe ſeducit. In omni quidẽ cuꝛa quã ꝓ ſalu
te tna geris.no ẽ ullũ ofrciũ uel medicamen
tum utilius tibi qᷓ; teipſuʒ uituperare atq; cõ
temnere.Quicucq; ergo hoc facit adiutoꝛ tuꝰ
E.hoc em̃ agit ꝙ tu agebas aut ager̃ ᷣbebas
ut ſaluus fieres. Ad eũ itaq; ꝗ iniurià tibi fe
cit priuatũ magis te exhibe ⁊ effabilez ad eũ
neꝛo cui tu feciſti.ſuppliceʒ ⁊ erubeſcentem
Aduer ſatiũ tuũ ⁊ euzʒ qui tibi moleſtie aligd
nrogat amicu ⁊ adiutorẽ eſtia: dãnũ tibi illa
tũ ⁊ ↄtumelias lucrum ⁊ ꝓfectũ tui deputa.
ꝓ his gratias ðᷣo ⁊ ifeꝛretibꝰꝛefeꝛꝛe ñ ceſſa.
Tia ᷣm quẽdaʒ humilis gandet cu deſpicitur
dolet ſi honoꝛat.gemit in ꝓſperis.exultat in
adueꝛſis.timet ĩ diuitijs.luget ĩ delitijs.cꝛuci
atur in habundantia. ⁊ in penuria gloꝛiatur.
laudes contẽnit tꝛanſitoꝛias.et omni honoꝛe
eſtimat ſe indignuʒ. abhorret ypochriſim. ne
ſcit ſimulationeʒ. ſed diligit ueꝛitatem .tpalia
obliuiſcituꝛ.et eteꝛna cõcupiſcit.neſcit q̃ mũ
di ſt. ut celeſtia mereatur.nunq; de ſe pſume
ꝛe 2ueuit. uſes ſuas ł gras ſi quas habet nũ
qᷓ; ſibi tꝛibuit.meꝛita ſua non ſnis uiibus uel
ſuo ſenſui aſcaibit.ſed diuie clemẽtie dõa hu
mil iter ꝛecognoſcit. Idem latere deſiderat ſi
fieꝛi poſſit ſine dano ꝓximi.ne poſſit nł modi
co iactatie ſeu elationis uicio inꝗqnaꝛi. Quis
eſt talis ⁊ laudabimus eu. Unde ⁊ Bern. Ap
petere de humilitate laude hũilitatis.nõ eſt
untus ſed ſubuerſio. Terus humilis uilis ułt
repntari.non hùilis predicari:gaudet i cõtẽp
tu ſui hoc ſolo ſane ſuꝑbus ꝙ laudes cõtẽnit
Dec Bern. Si ergo q̃ras q̃re dñs ſic niuebat
rdeo tibi.nõ quia idigeret. ſed ut nos iſtrue
ꝛet. nde ſi nõ diſcimus. inexcuſabiles ſumꝰ.
Abhõĩabile ẽ pꝛoꝛſus.ſi ſe erigit uermiculus
* uermiuʒ eſca futurus:ubi ſe humilias abie
cu dnñs maieſtatis. Bi autem abſurdum ali
cui uideatur ꝙ ſic ĩutiliteꝛ ſtaꝛet.et ꝙ euãge
liſte multa de factis eius obmiſerit er alia ſi
milia foꝛte dicat ꝛeſpendeꝛi põt ꝙ non eꝛat in
ntue facere ⁊? pꝛebere tame vtutis exercitiuʒ

duodecimo vſq; ad pᷣncipiu triceſimi.

imo eꝛat ualde utile ⁊ omniũ uirtutũ rectũ ⁊
ſtabile fundamẽtũ. Voc autem qõ dico uide
tur etiam Gern.ſentire prout habes infra in
tractatu de baptiſmo domini circa finẽ. Quõ
cunq; aüt ſe habet ueritas rei.piuzʒ ⁊ utile ui
detur ſic meditari. Pabes ergo quõ dominuſ
ihs cepit prius facere quã docere. Docturus
enim eꝛat. diſcite a me qnia mitis ſum.et hu
milis corde. Poc ergo pꝛimo facere uoluit.⁊
nõ ficte ſed ex corde faciebat ſicut nere ⁊ ex
corde humilis. ⁊ mitis eꝛat. Mõ poteꝛat in eu
ſimulatio cadeꝛe.ſed potius ĩtima fundauit ⁊

ꝓfundauit ſe ĩ humilitate. uilitate ⁊ abiectio

ne.⁊ ſic ſe in cõſpectu omniũ anihilauit. ꝙ ẽt
poſtq; pꝛedicare ac diuina ⁊ altiſſima loqui.
miracula quoq; magnifica opa faceꝛe cepit:
nõ enm ꝛeputabàt ſʒ uilipendebãt. dicentes:
Quis eſt hic: Mõne hic ẽ fabri filius:Et mł
ta alia deꝛiſoria ⁊ deſpectiua dicebãt. Veꝛifi
catum eſt eꝛgo ſcðz hunc intellectum uerbũ
apli.exĩaniuit ſemetipᷣm foꝛmã ſerui accipiẽſ
⁊ nõ ſolum cuiuſcunq; ſeꝛui peꝛ incaꝛnatõeʒ.
ſed etiam in utilis ſeꝛui peꝛ huilem ⁊ abiectã
conueꝛſationem. Conſideꝛa ſigulos eius actꝰ
ſp in eis relucet huilitas: Pic igituꝛ ipſam fa
bꝛicauit.i.ondit qual ter acquiri poſſit.ſcʒ ꝑ
uilificatiõeʒ ⁊ abiectionem ſi uipius in cõſpec
tu ſuo ⁊ alioꝝ:ac peꝛ continuum exercitium
oꝑm uiliug. ⁊ huilium. Si em uis adipiſci bu
militatem. oꝑtet ꝙ pᷣcedat humiliatio et exeꝛ
citium oꝑm huiliuʒ. Unde Bern. Pumilitas
ad quã utiq; ducit humiliatio:totiꝰ eſt ſpũa
lis fabꝛice fundamentum Biquidẽ humilia
tio uia eſt ad humilitateʒ.ſicut pacientia ad
pacem ſicut lectio ad ſciam. Si uitutẽ appe
tis humilitatis uiam non refugias humiliatõ
nis. Nam ſi nõ pateꝛis hũiliari.nõ poteris ad
humilitatẽ puehi. Prodeſt itaq; mihi meaʒz
inſipiẽtiam iciri.⁊ a ſcientibus iure confundi
cui ſepe cõtigit a neſciẽtibus iniuſte laudari
Gꝛande ꝛeuera periculum audiꝛe quẽqᷓ; de ſe
ſupraq; ſẽtit in ſe.Quis dabit mihi apud ho
mines tantum de ueꝛis digne humiliari: quã
tum uel de falſ datuũ eſt idigne exaltari. Illã
uero uocem ꝓpheticam iure aſſumerẽ. xal
tatus autem humiliatus ſuz; et contuꝛbatus.
Et illud. Audam et uilior fiam. Cudam. ſ. ut
illudar. Bonus ludus quo michol nꝛaſcitur ⁊
deus delectatur. Bonus ludus bõibꝰꝗdem
ridicnlũ ſed agelis pulcheꝛimũ ſpectaculũ pᷣ
bet Bonus inquã ludus: quo efficimu⸗ obpꝛo
bꝛium habundantibus et deſpectio ſuperbis.
Poc caſto ⁊ ꝛeligioſo ludo ludebat qui dice
bat. Spectaculum facti ſummuſ ⁊ angelis ⁊=
homibus. oc ludo ⁊ nos lteris ludamꝰ: ut
illudamuꝛ. confüdamur. huiliemu: donec ue
niat qui depõit potẽtes ⁊ exaltat humiles: ꝗ
ſos letiticet ⁊ glorificet.⁊ ineternum exaltet
Et iterum. Oportet nanq; humiliteꝛ ſentire
de ſe nitentem ad altõra: nedum ſi upra ſe at

zſegum putauit. V
i biliun
gi nerito ab inmie
biberi nelecicüte
mnletien Beuleb⸗
leinitehn aun i
naletcdns in aualb/
hitur Et iiͤ dct.
laſine At dici iuſit
r hülitus uſtilcat no
humligto, Quit huͤlli
ci ricore hiliit Ali
le. Primi eiſt ſeguet
ſiAuiqz timoeen
eiuspud humlen. ſl
lbusdat Fam. Eſtar t
zden nerti inbumlit⸗
deo orü nihi g, buni
Bitin uri dälie
ctüi ngletcegoe e d⸗
tfühumltng gn
Uiltnt grut en guend
liniteatur ime
ithel teſe cicln
ſeck rcſcat fangen
Ginbflitare etercio⸗
nennntem doͤn
ilue ceſt obltus

geeneſnt nemn

A
.

Mecini Meconctis:

leigſe ulciſcei o

n exercitium
s gipiſci bu
liatio et exeꝛ
h. Pumilitas
otis eſt ſpüa
uidẽ humilia
pacientia ad
iuiꝛturẽ appe
ias humiliat
n poteris ad
aq; mihi meoz
iure confundi
ninſte laudori
nꝛe que de ſe
mibi apud ho
umiliari: qua
exaltari.Ylla⸗
ſumerẽ. Exal
contutbarus.
Ludam. ut
hol uaſcitur ?
g hoib /gen
ſpececl h
efficimur obpꝛo
eclio ſupe bis.
achatqil gice
nuſ t angeliot
nz ludamne: n
emmn coee ne
lat humes g
ernum exaltet
militer ſenire
un ſurs ſeat

—

—

tollituꝛ. cadat a ſe niſi firmiteꝛ per uerã hũi
litatẽ fuerit ſolidatus. Maxima em̃ niſi hũi
litatis merito mime obtinẽtur. Pꝛopterea ꝗ
ꝓuehẽeduſ ẽ coꝛreptõe hũiliat᷑.huũᷣilitate graã
meret᷑. Lu g cum te humiliari uideꝛis habe
to id ſignũ ĩ bonũ:oĩno ẽ aꝛgumẽtũ gr̃e ꝓpi
qutis.nã ſicut añ ruin exaltat᷑ coꝛ:ita ⁊ añ
exaltatõem hũiliat. Sane utꝛũq; legis.deuz
.ſ.⁊ ſuꝑbis reſiſtere ⁊ hũilibꝰ gr a dare Ac
paꝛũ ẽ cũ ꝑ ſeipſũ humiliat nos deus ſi tũc li
bẽteꝛ accipimus niſi ? qñ ꝑ alium hoc facit
ſapiamꝰ ſiliteꝛ. Quãobrem accipe buius rei
mirabile documẽtũ: ð ſancto dauid. Aliquã
do maledict ẽ illi ⁊ a ᷣuo. At ille nec cumu
latã ſenſit iniuriã ꝗr pᷣſenſit gr̃az. Quid mihi
ait ⁊ uobis filij ſaruie.O uere hoiem fʒ coꝛ
dei.ꝗ ſe ulciſcẽdi potius qᷓ; exprobranti ſue
cẽſẽdum putauit. Unde⁊ ſecuꝛa conſcia loqᷓ
bat᷑. Si ꝛeddidi ꝛetribuẽtibꝰ mihi mala:ðci
dã merito ab inimicis meis inanis. Uetuit g
ꝓhibeꝛi maledicũ conuiciantẽ: qᷓſtũ eſtians
maledicta. Seuiebat lingua maledicta ⁊ il
le intẽdebat quid ĩ occulto ageꝛet deꝰ. Uox
maledicẽtis in auꝛibꝰ: ? aius incliabat ſe ad
bñdictõz. Et iõ dicit. Gonum mihi qꝛ humi
liaſti me.ut diſcã iuſtificatões tuas. Uides
qr bũilitas iuſtificat nos. Hũilitas dixi ⁊ nõ
humiliatõ. Quãti hũiliant ꝗ huiles ñ ſt᷑. Alij
cũ rãcore hũiliãt. Alij pacienter.alii ⁊ lbẽ
teꝛ. Primi ꝛei ſt᷑.ſequẽtes innoxii.ultimi iu
ſti.Quãqᷓ; ⁊ innocẽtia ꝑs iuſticie ẽ:ſʒ ↄ ſũatõ
eius apud humilem. Nõ hũiliatis ſed humi
libus dat gr̃ am.E ſt t ver̃ huilis ꝗ humilia
tõem ↄuertit in humilitatẽ. ⁊ hic põt diceꝛe
deo.bonũ mihi qr bumiliaſti me Dec Beꝛn.
Sãt ãt plura q̃ͥ ad hũiliatõz ⁊ hũilitatis exẽ
citiũ ualẽt de ꝗbꝰ idẽ Ber.ſic dicit. Ad exer
citiũ humilitatis.ꝗqnq; ꝓdeſſe poſſunt. Amõ
uilitatis: ut ea queꝛat homo.in ꝗbus ⁊ locꝰ
ꝗdã uideatur ĩiuꝛie.eſſiduitas ſubiectõnis:
ut ſp uellit eſſe cũ aliquo.quẽ reueꝛeaf.⁊ ti
meat: ut diſcat frangere ſuã uoluntatẽ. Cer
tõ in hũilitatis exeꝛcitõ ẽ ↄꝑatõ melioriſ:ut
eum ſemꝑ attendat hõ. in quo inueniat gra
tiam que ei deſi: oblitus que retro ſt᷑ ⁊ ĩ ea
que ante ſunt extentus. Quaꝛtũ eſt aſſidua
meditatõ ꝓprie conditõis: ut ad oẽm elatõis
motũ ſtatiʒ occurrat.ꝗd ſupꝑbis terra ⁊ ciniſ
Quintũ ẽ ↄſideratõ occulti inſpectoris. Quõ
em̃ ꝗ ſepius ↄfeſſõem fecerit alicui ð ueꝛbis
que arrogter dixeꝛit ſi foꝛte ↄtingat. ut pra

us ſile aliquid loquens illum uideat audiẽtẽ

ualde ↄ funditur: ita qui conſideꝛat occultũ
inſpectorẽ cui cogitatõ omnis confitetur .ñ
poterit non eꝛubeſcere.ſi elatum quid me
ditetur. ꝓpterea non ſoluʒ contra ſupeꝛbid.

ſed ⁊ contra uitia uniueꝛſa ualde utile ẽ ho

mini ſemper uideꝛe uidẽtẽ ſe:⁊ ſic attendeꝛe
