lunaticorum:ſed uniueꝛſaliteꝛ omniuʒ ömo

nioꝝ.non eijcitur niſi per or̃onem ⁊ ieiuni:
qꝛ ſꝑ diaholus peccatorem inhabitat. niſi 8

pñiam ad dñm conueꝛtatuꝛ:⁊ quantomagis
differtuꝛ. tantodifficiliꝰ expellituꝛ. Ubi Pie
onymus. Duʒ aũnt docet apłos qũo nequiſſi
mus demon poſſit expelli.omnes ĩſtituit ad
uitam.ut.ſ.nouerimus grauiora queq;.uel ĩ

mundoꝝ ſpirituum. uel hominum temptam̃

ta ieiunijs ⁊ or̃onibus eſſe ſupeꝛanda irãq;

dñi cum ĩ ultionẽ noſtꝛoꝝ ſceleꝑꝝ fuerit accẽ

ſa. Voc remedio ſingulari poſſe placaꝛi hec
Piero. ſdeꝛ ieiuniũ enĩ:ut dictũ eſt curatuꝛ
peſtes corporis.⁊ per õonem peſtes mẽtis:
⁊ ſic quelibet tẽptatio ſupeꝛatuꝛ cũ eis. Uel
per ieiunium intelligituꝛ declinatio malox.
⁊ per or̃onem operatio bonoꝝ.Et ſic accipi
tur ieiunium hic generale pro abſtinẽtia ñ
ſolũ ab eſcis ſed ab oĩbus tempoꝛalibꝰ delec
tatõibus ⁊ uitijs.Unde dicit Ang. ꝙ ꝑfectũ
T magnum ieiunium eſt nõ ſolum a cibo ſed
ab omnibus tniquitatibus ⁊ illicit uolupta

tibus ſcłi abſtiner̃. Unde Ber. Si ſola gula

peccauit. ſola ieiunet ⁊ ſufficit. Si uero pec

cauerunt cetera mẽbra. cuꝛ nõ ieiunẽt ⁊ ipᷣa
Jeiunet ergo oculus a curioſis aſpectibuſ ⁊
omni petulãtia:ut bñ humiliatus cohercea
tuꝛ in pnia.qui male liber uagabatur ĩ cul
pa. Jeiunet auris nequiteꝛ pꝛuriẽs a fabulii
t rumoribus.⁊ quecunq; otioſa ſunt ⁊ ad ſa
lutẽ minime pertinẽtia Jeiunet lingua a de
tractòe ⁊ murmuratõe. ab ĩutilibus uarijs ⁊
ſcurꝛibilibꝰ ueꝛbis. Interdum quoq; ob gui
tatẽ ſilẽtijs ab ipᷣis que uiori poterãt ncẽia.
eiunet manus ab otioſñis ſignis ⁊ oꝑibus oĩ
us quecunq; non ſunt imperata. SGed mul

tomagis anima ipſa ieiunet. a uitijs 2 pro

pria uoluntate ſua.Etenim ſine ieiunio hoe
cetera a dũo repꝛobantur:ſicut ſcriptum eſt

iot tinibis enene
mmo imnn hiu t ga
umde iateeum te inuame ſyp
hus mentis ? cor pis meresrte
heuri tſpſaluts eſe Anen,
dembuoiot Penoſe
ſioe gicionlon ſt naioritade e
Taer bis q dis egen
in etm inde öredan
uepda ede
WNe & NNdäde⸗
W Sdeer ci e
figelidus ſuis eſet Wi dug
poteſtate 6 noſtraͤ aſclade
tui eni eꝛat ut gliquis fide
ſerie io peeceſſt in cgptte.
obiſcerelpꝛo gle. In galil
ublerit conceptus nunin
ciſchllisſis Et in ni n⸗
na aünimeh uelin
güinonen zegeſa
nue Et cineneſtati iri

rer plopid egniſt
ellonntgifinit ad
galiorn gueq; uell
Aboninunm temptain
eſe ſupenunda iricn
non ſcelen fnerit acte
Maripoſte placan dee
cta eſt corinna
1 rOnem deſtes merſs⸗
io ſuperarmn cuͦ eis Ja
igirm declinatio malor,
atio vonon. Er ſc gechi
generale pro abſtinetig
boibus tenporalid deler
Nnde dicit Ang⸗ 9 gfecni
net noͤ ſoluna cibo ſe
atibus e Ulicit uobupts
Unde Ber Di ſda gln
et t ſufſcit. Di ueropet
Phra enn h ieinner dißt
u a cunioſis aſpectibiſt
bäbumiliatus cohentt

VV—

Secunde partis

Quia in diebꝰieiunii ur̃i inuenitur noluntas
ur̃a.Non ſolũ ãt ab illicitis ſed ab ipſis quo
q; licitis oportet nos ieiunare.ſi ea obie .
pꝛius ↄ⁊ miſimus illicita uolumuſ condonaꝛi.
Pec Beꝛ.⁊ ſᷣm bedã.ſicut ieiuniũ gñrale ẽ
ñ ſolũ ab eſcis:ſʒ a cunctis illecebꝛis abſtie
ꝛe caꝛnalibꝰ.ĩmo ab omnihꝰ uitioꝝ paſſioni
bus:ſic ⁊ or̃o geneꝛalis ñ ſolũ ĩ ueꝛbis ẽ.qui
bdiuinã clemtiam inuocamus uerunetiam
in omnibus que in obſequiũ nr̃i cõditoris fi
dei deuotione geꝛimus.teſte aptło qui ait. ſi
ne inteꝛmiſſiõe oꝛate.h̊ Beda.Cũc ꝗppe ſiñ
intermiſſiõe oꝛamus.cũ ea ſolum opera ge
rimꝰ.que nos pietati cõmendent auctoris.
Sp eni oꝛat qui ſemꝑ bene facit.⁊ in bono
Omine ieſu xpᷣe ꝗ nos hũilitatẽ vbo
r exẽplo docuiſti.da mihi ut nunq;
alta ſʒ ſꝑ humilia de meo coꝛde ſen
tiam. oꝛe pꝛoferã. ⁊ oꝑpe oſtendaz. Eripe me
⁊= cuſtodi a malignis ſpiritibus.⁊ defẽde ab
oĩbꝰ inimicis uiſibilibꝰ ⁊ inuiſbilibus ⁊ pre
ſta mihi o ſaluatoꝛ me?ꝰ⁊ deus meus.uut ieiu
nijs ⁊ orationibus ↄuenienteꝛ intentus. cun
ctas ĩmundoꝝ ſpirituũ ⁊ prauoꝝ hoĩum tẽp
tatões ualeam te iuuante ſuꝑare:⁊ ab hoſti

bus mentis ⁊ corꝑis merear te miſerante li

beꝛari.⁊ ſꝑ ſaluus eſſe.Amen.
De tributo ꝓ dño ⁊ Petro ſoluto:⁊ ð que
ſtiõe diſcipuloꝝ ſr̃ maioꝛitate eoꝝ. Ca. v.
T qꝛ ex bis q̃ dñs egerat ⁊ dixerat
in irm. iudei q̃rebant eũ occidere
iõ ãte paſcha nolebat ĩ iudeã am
bulare.qꝛ nondũ hora eiꝰ uenerat
c ut oñdeꝛet ꝙ aliqũ ꝑſecutõm fuger̃ licituʒ
fidelibus ſuis eſſet. Uñ Aug. non peꝛdiõrat
poteſtatẽ.ſʒ noſtrã ↄſolabat᷑ fragilitatẽ.Fu
tuꝛũ enĩ eꝛat ut aliquis fidelis ſe abſconde
ret: ⁊ iõ pꝛeceſſit in capite.ne mẽbꝛo poſtea
obijceret᷑ pꝛo crĩe. In galilea igituꝛ in terra
ubi erat conceptus ⁊ nutritus ↄuerſabat᷑ 2
diſcipulis ſuis.Et ſᷣm Cri.ne diſcipuli dice
rẽt q̃̊ de cã ↄtinue ̊ ↄuerſamuꝛ rurſus ð paſ
ſone eiuſ loquit᷑:ut quaſi aſſueti circa nego
tiũ moꝛtis xpᷣi.minus cũ uenerit ſcãdaliʒarẽ
tuꝛ.Et cã moꝛte ſua ẽt pᷣdixit ſuã ̃ſurrectio
nem. ne in paſſione eius icurreꝛẽt diſperatõ
neʒ. Uñ dixit ad eos.¶ Ponite ĩ coꝛdibꝰur̃is
ſermones iſtos).ſ.qui ſequũtuꝛ de mea paſ
ſiõe ⁊ reſurreciõne.qꝛ eoꝝ recoꝛdatõ ⁊ mẽo
ria utilis ẽ ualde.(F ilius eĩ hoĩs tradẽdus
E).ſ.a pr̃e ꝑ caritatẽ nimiã a ſeipſo ꝑ obiaʒ
nolũtariam a diabolo ꝑ ſuggeſtionẽ iniquã
a iuda.pꝑ cupiditatẽ maximã a iudeis peꝛ in
uidiã doloſam. a Pillato per puſillanimita
tẽ indebitã(ĩ manus hoim).i.diuerſarũ na
tionũ.q̃ſi humanitus ſentientiũ .ſ.iudeorum
7 gẽtiũ ⁊ diueꝛſoꝝ ſtatuij qꝛ militũ.regũ.pᷣn

cipũ.ſacerdotũ.rligioſoꝝ.⁊ ppłoꝝ:⁊ occidẽt

eu.magna inigtas ꝙ hoies occidant hoĩm

ſaluatorẽ: ⁊ ne his auditiſ triſtitia abſorbeã
tuꝛ ſubiũgit(⁊ teꝛcia die r ſuꝛget) Jut triſtibꝰ
leta ſuccedãt(Et ↄtriſtati ſunt uehement)
qꝛ eiꝰſocietaſ ita eꝛat eis dulcis ⁊ gꝛata ꝙ ñ
ẽ miꝝ ſi ↄtriſtati ſunt paſſione eiꝰ audita. ut
enim ait PHieronymusꝓ dilectione mgr̃i ni
hil de eo ſiniſtꝛum ⁊ humile patiunt audir.
Comtriſtati ſunt non attendentes ad id quoð
dixerat.⁊ tcia die reſuꝛget:⁊ neq; uos pr̃is
audita.neq; ̃ſurrectio pꝛenũciata potuit e
os cohibeꝛe a triſtitia. Unde Pieronymus.
Sempꝑ pꝛoſpꝑis admiſcet triſtia. ut cũ repen
te uenerint ñᷣ terꝛeãt apłos.ſʒ pᷣmeditatis ſe
rantuꝛ animis.ſi enim contriſtat ꝙ occiden
dus eſt.debet letificaꝛe ꝙ die tercia dicit᷑ ẽᷣ
ſurꝛectuꝛ*. Si triſtia ſẽꝑ acciderẽt ꝗs ſuſtĩe
ret:ſi ꝓſꝑa.quis ñ contemneꝛet:hec Hie.¶
At illi ignorabant uerbum iſtud).ſ.de eius
paſſiõe.⁊ eꝛat uelatũ ante eos ut ñ ſentirẽt
illõ apeꝛte.ꝙ ſᷣm Bedã.ñ tã ĩgenij taꝛditate
qᷓ; de pio ſaluatoris amor̃ ↄtigebat.qꝛ cãna
les adhuc ⁊ rudes ac miſterij crucis ignari
ſpualia ñ capiẽtes.quẽ ueꝝ deũ cogãſcebant
morituꝝ creder̃ nequibãt.nec ĩtelligebãt qꝰ
mõ ĩ una ꝑſona moꝛi ⁊ nõ moꝛi poteꝛat.Gali
lea iterpᷣtat᷑ uolubilis.⁊ iõ ꝑ hoc ꝙ dñs ibi
pᷣdixit paſſionẽ ſiuam diſcipuł.ſigni ficauit ꝙq
memores eẽ öbemꝰmoꝛtis xpᷣi.ac ẽt nr̃e quã
diu ſumꝰĩ uolubilitate pñtis uite.(¶ Et cum
ueniſſẽt caphaꝛnaum acceſſer̃t ꝗ didragma
accipiebãt)exactores.ſ.tributi ex ꝑte ceſa
ris.Auguſti ad petꝝqꝛ ſᷣm Viero.pᷣ ſignoꝝ
magnuitudine.ñ audebãt aggꝛedi dnz. ⁊ dixe
rũt ei. Męgr̃ qr̃ ñ ſoluit didragma.q.d.dic
ei ut ſoluat.ñ faciebat mẽtõem ð apłis.qr ũ
accipiebãt niſi a capitàeis. Capharnaũ eꝛat
eiuitas pᷣncipalis in galilea.⁊ ideo ibi mane

bãt ꝗ tꝛibutũ colligebãt ex ꝑte romanoruzʒz.

uibꝰiudea eꝛat ſubiecta.⁊ quilibet capita
neꝰdomꝰſoluebat didꝛagma.i.duplex drag
ma.⁊ i ſoluẽdo dicebat.Ego ꝓfiteor me eẽ
ſub ꝛomano ĩꝑatoꝛe.t qꝛ dñs nutritus eꝛat

ĩ Nasaꝛeth.ꝙ ẽ oppidũ galilee.ſubiacẽs uꝛ

bi caphãnaũ.iðᷣo ibi ab eo exigit᷑ tꝛibutum.
Caphaꝛnaũ ꝙ uilla ↄſolatõis ageꝛ pingue
dinis ĩipᷣtat᷑.⁊ ubi tributũ a xpᷣo petit᷑. figni
ficat illũ.qui dat ſe delectationibꝰ ⁊ ſolatijſ
huiꝰ mõi.a quo diabolus petit tributuʒ ſibi
daꝛi ⁊ uix euadet quin ſoluat aliqð tributuzʒz
peccati.Et notãdũ ꝙ dragma dragme femi
nini geneꝛis.eſt moneta bũs imaginẽ regis
æ ualebat decẽ nümos uſuales ð q̊ in uca
dicituꝛ.que mulieꝛ hẽns dragmas decẽ ⁊c̃.
Ven ẽ genꝰpõderis ⁊ ſic accipit᷑ ĩ mediciĩa.
ed dragma dꝛagmatiſ neutri generis ẽ ge
nus caꝛminis.ubi alij ĩcipiũt ⁊ alij ꝛñdent ⁊
ſic dici᷑ dulcia càtica dꝛagmatis. Item eſt
q̃ꝛta pars ſtateris. Stater uero eſt idem qð
cyclus.ꝗ habet nigiti obulos.didragma me
dia pars ⁊ dragma qrta pars eſt.⁊ geege un

De tributoꝓ dño ⁊ Petꝛo

ſtater ſufficiebat ad ſolutõez ꝓ duobꝰ.qꝛ ta
xatio cẽſus eꝛat didzxagma.i.narius ꝗ pro
capite ſoluebat᷑. Uñ ut ſegꝗt᷑ ſtateꝛ ð oꝛe pi
ſcis afferri iubet᷑.Obulus ut dr̃.nalebat tĩ
qᷓ;tũ um puꝰ turonẽſis.quoꝝ duodecĩ ualẽt
unũ tuꝛonẽſe groſſũ.⁊ ſic giibet capitaneus
ſoluehat annuatiĩ quaſi decẽ turoneſes par
uos.: Dñs at q̊ qð õ petitõe tributi Petro
dictũ erat itelligẽs miſit eũ ad mare. ut ha
mũ mitteret:⁊ piſcẽ ꝗ pᷣmꝰ aſcẽderet.i.quẽ
capet illũ tolleꝛet ⁊ ſtaterẽ ualẽtem duo di
dragmata(q̃ dimidiam unciam faciũt) ð oꝛe
eius ſumens: ꝓ dno ⁊ ꝓ ſe ſolueꝛet. Ex quo
diuinitas erꝰpatuit cũ futuza ↄtingentia ceꝛ
tudinalr pᷣdixit. Uñn Piero. Quid pᷣmum mi
ꝛer h̊ neſcio.an pñtiam ſtateris ĩ oꝛe piſcis.
an magnitudinẽ vtutis ſi ad vbuʒ eius mox
ſtater ĩ oꝛe piſcis cꝛeatus ẽ.Spũalr piſcis ẽ
ßps. maꝛe. mòs. hamus. moꝛs, ſtateꝛ ĩiuentus
in oꝛe piſcis.pᷣcium ꝛedẽptõnis nr̃e pᷣnuncia
te xpᷣi oꝛe:⁊ ſic ſolutũ ẽ tꝛibutũ.⁊ nos libeꝛa
ti ſumus.¶ Moꝛaliter penitẽti dr. uade ad
mare.i.ad amaritudĩes pct᷑i ↄnñdeꝛatõne: ⁊
mitte hamũ in ↄtꝛitõis ↄpunctõe ⁊ aꝑto ore
in ↄfeſſione inuẽtuʒ ſtaterẽ da ĩ ſatiſfactõe
⁊ ſic libeꝛat peccatõ a tributo dyaboli exac
tõis. Soluit ãt dñs tꝛibutũ.ñ ex ðbito:quia
ſm utranq; naturam eꝛat filius ꝛegis.⁊ per
conſequẽs libeꝛ a tributo.qꝛ ꝛegũ ſilij ĩ om
ni gno ſunt libeꝛi:ſʒ ex humilitate tm̃ hoc
fecit.ſubdendo ſe minoꝛi.⁊ ſoluẽdo ꝙ nõ de
bebat.⁊ ne queſtoꝛes cenſus ſcãdalizaret:
docẽs ꝑ ̊ᷓ nos eſſe humiles.⁊ uitaꝛe ne ſcã
dala ꝑ nos fiant. Uoluit ẽt ⁊ p Petro daꝛe
tꝛibutum ĩ ſignuʒ ꝙ Petrus fuit caput alio
rum.quia cenſus dabat ꝓ capite ſeu capita

neo tm̃.Didragma:ut dictũ ẽ ↄtinet duplex

dragma.⁊ ꝑ unũ põt itelligi penalitas cõpo
ꝛis.ſ.fames.ſitis ? huiuſmodi.ꝑ aliud pena
litas mentis.ſ.timor triſticia ⁊ huiuſmõi.
Hoc ãt duplex dꝛagma d reddere ꝗlibet ĩ
peratori oĩum ꝓ pcto pᷣmoꝝ parentù: ꝙ fac̃
paciẽteꝛ toleꝛado penalitates pᷣdictas. licet
at xpᷣus ñ haberet pct᷑m. tñ ꝛeddere uoluit ꝓ
ſalute oĩm. Et qꝛ carnem aſſumpſit ſiłeʒ pec
catrici.ſʒ nõ pct᷑m. ipᷣe qdẽ ꝛedẽptoꝛ cõpus
⁊ aiam in pᷣcio poſuit. ⁊ ſic bina dragmata

ſoluit eodẽq; pᷣcio eccłia libeꝛa facta fuit.⁊

p Petꝝ eccłe pᷣfecit.iõ ẽt ꝓ eo cẽſum ſoluit
Ubi Hiero.Et pulchꝛe idipᷣm datuꝛ pᷣtium
ſ diu ſum ẽ:qꝛ ꝓ Petro q̃ſ ꝓ peccatore pᷣ
ciù ꝛeddebat᷑.qns ãt noſter peccatũ ñ fecit.
Onditur ãt ſi itudo carnis.dũ eodẽ ⁊ dũs ⁊
leꝛuus pᷣcio liberant᷑. dñns g tributa n debe
bat. ſʒ ꝗ caꝛnis humilitatẽ aſſumpſeꝛat.oẽʒ
iuſtitiã iplere uolebat. Ille ꝑꝑ eximiaz cari
tatẽ ꝓ nobis crucẽ ſuſtinuit. tꝛibuta reddi
dir. nos ãt ĩfelices ꝓ illius honoꝛe tributa ñ

reddimus. ? qſ filij regis a uectigalibꝰ im

munes ſumꝰ.hq̊ Piero. Et nota ꝙ pns ſupꝛa

ſoluts.⁊ de qone diſcipuloꝝ.

non uitauit ſcandaluz phariſeoꝝ.qñ ð eſcis
diſputabat. Pic ãt uitat ſcãdalũ eoꝝ q̃ tꝛibu

tum colligebant.qꝛ illi ſapientes iſti ſimpli

ces erãt:illt ex certa malitia iſti ex igrãtia
offẽdebant. Scãdaluz g qõ orit᷑ ex malitia
eſt contemnendum..ſʒ ꝙ oꝛitur ex ignorãtia
uitãdũ.ſalua tñ tꝛiplici vitate.ſ.iuſtitie.ui
te.doctrine.⁊ tale erat ſcãdalũ iſtud ꝙ hie
uit auit.q illi ꝗ hic colligebãt tributuũ eꝛãt
gẽtiles. legẽ ? ꝓphetas igꝛantes. ⁊ ꝑꝑ ̊ ig
rabant ꝙ xpᷣs eſſʒ imunis a tꝛibuto tu qꝛ fili
us dei ſᷣm nãm diuinam. tum quia filius ðð

fʒ humanã. ⁊ talia ſciꝛe illi nõ tenebantur.

Da ꝛe ãt tributũ ñ fuit 5ↄ vitatem iuſtitie.ui
te ł doctꝛine:iõ ꝑꝑ ſcandalũ uitandu uoluit
xpᷣs boc dar̃. Scãdalũ ꝗppe ẽ dictũ uel fac
tũ minus rectum.pᷣbẽs occaſionẽ ruine ſcan
dalũ.n.grece.obicẽ ſonat latine. Uñ ſicut
obex ĩ uia.de ſe hʒ daꝛe ambulanti occaſio
nẽ ruine coꝛ ꝑalis:ſic dictũ ł factum minus

rectum hʒ daꝛe occaſionẽ ꝛuine ſpuał.Si g

obijcituꝛ ð phariſeiſ ꝙ ſcãdalizgati ſt᷑ ex vbo
dñi ut ſupꝛa ẽ dictum. ⁊ tñ illud vbum non

erat minus rectũ: dicendum ꝙ obex dupłr

accipituꝛ.aut ex natura ꝛei q̃ obi cituꝛ. ut ſi

as lapidẽ magnum ł lignum pijtiat in uia:

aut ex uitio ambulantis ĩ ea: ut ſi ꝗs mõicũ
lapillũ aut floꝛẽ ꝓijtiat in ipᷣa ĩ uia pᷣno mõ
dr̃᷑ ſcandalũ actiuũ.⁊ B; ẽ mõtale peccatuʒ.
ſecũdo modo paſſiuũ ⁊ põt eſſe ueniale pec
catum.uel ẽt opus meꝛitoriũ. Uñ bonũ opꝰ
de ſe nõ pᷣſtat occaſionẽ ruine.ſʒ ex uitio ac
cipiẽtis lud non recte. Igitur ut ait Gteg.
cõſideꝛandũ ẽ.qꝛ ĩqᷓ;dtum ſine pcto poſſumus
uitare ꝓximoꝝ ſcandaium debemus. Si aũt
de vitate ſcãdalũ ſumitur: utilius naſci ſcã
dalum ꝑmittitur qᷓ; ueritas reliquatur. Con
ſiderandum h. qꝛ dñs cuius ſt᷑ oĩa tãte pauꝑ
tatis fuerit.ut uñ tributũ ſolueret nõ habe
ret:lʒ.n. loculuù hr̃et.⁊ iudas pecuniam iĩ eo
poꝛtaret:ea tñ q̃ ſibi ad uſus paupeꝝ data

erãt ĩ uſus ſuos ſeu alios ↄuertere nephas

rputauit:nobiſq; exẽplũ utile ĩ hoc tribuit.
⁊ religt.Ergo ſi uiuẽs de pr̃imonio xpᷣi.ĩuti
liter expẽdit res paupeꝝ. tenetur ad r̃ſtitu
tõem ⁊ ſatiſfaciẽdum. Sʒ qũo ea ꝛeſtituet
cũ nõ habeat alia niſi de patrimonio xpᷣi nõ
appaꝛet:niſi ꝓprijs manibus h̊ elaboret uł
neceſſit atẽ ſuaʒ ita reſtꝛingat ⁊ coaꝛtet.ut
de reſiduo paupꝑibus reſtituat q̃ dilapidauit
ſaltẽ ðᷣuotoꝝ ſubſidiũ ad h̊ faciẽdũ ĩploꝛet
Quia vo ĩ retrihutõne tꝛibuti ⁊ equalitate
pᷣcij Petrus fuerat dño ↄꝑatus. eſtimantes
diſcipuli petꝝ eis pᷣferri ⁊ oĩbꝰ eſſe pꝛelatuʒ
qꝛ a capitãeis colligebat tributũ:cogitabãt
ꝗs eoꝝ eſſʒ maioꝛ.Apli ex multis pᷣſumebãt
petꝛũ a xpᷣo pᷣferri.ut qñ ei claues ̃gni celo
rũ datuꝝ.⁊ ecctiam ſupra petrà fiði a ꝗᷓ ipᷣe
nom̃ acceꝑat edificatuꝝ ſe pmiſit: ⁊ qñ ipᷣm
cuũ iacobo ⁊ iobanne.aſſupñit.ubi trãſſigura

1,: gig. Et tüe i üla
buerut inin.Ettüciil
gebenſooab pde 1
gteeſcun ah eün .
Gitentcenes Quißn
gocelai i clego iu
cleſa minonte/el wem
phunektolens ie⸗ deſe
lite ſimme alt lig(vigs
verol onio. ern ? ſt
cin miniſter hällitate d obſ⸗
mnusſ crden miniſter acte
Onciqg un fiezyennen
uenimndſeiſdd uneen en
DNrvinereſcinane Die
Oolegamerekdt ddigi.
mage odſegammeretn
Tbianitatiſſumae n
lalitß ſhgnitz dhitun
aag iimii potetior co
Abro. Slon glo
.Badn glo.
erbumilitte olebaten
cnofe, ij glo. (i 9et⸗
eigſieſt gedible guin
ncl crediblle, uin ſ.
nehe inet ſlo aſſerit
Pitg eoanerit Sezen
ſuit nös Vi dter
Num diſepelige Nuncid
cet ſuent ſtn etöge
ibi fuit peccgnin ge⸗
gtüßm m
kerꝛenig tegehi,
* cbi ſed ge
eusſ QAuiſontas

1)bocifimiune

gucemn ag fümtn⸗ eo

„

guin oiſtiat in uit:
muamisi en utf go noͤri
Pytiat in ig iuis no n
,4 Be motale eccatiz.
iui t pot eſſe nen ale hee
s meritorii Us dond op;
aſone ruine 3 ex uno ae
nrecte. Igitur r an Heg⸗
tichrum ſme cio voſlummns
Ccanmdawum dedemus Di git
Nä ſumitur urlius naſeh ſei
urqh vernaselinanmn Cor
n Cns cuius ſt ig tite uun
t ui mibuti ſoluere no habe
lu hret. ? iudas pecunam ieo
i ibiatulis ihep an
. ſeu alios ouertere nepbas
eriglü utllei hoc mibu,
uiues de pr imonio ſ
zDaupen., tenetur dd
anets ciden uil⸗

ri: lcenung oberpl⸗

Secunde partis

tus fuit:⁊ ꝑp tributũ quod ꝓ ſe ⁊ ꝓ ipſo ſol
uit.⁊ eũ ſibi q̃ ĩ paꝛificauit.⁊ ex his maior
oĩbus uidebatuꝛ.⁊ ideo ad querẽduzʒ moue
bantuꝛ. Iſta autem q̃ſtõ multotiens fuit in
ter diſcipulos xpᷣi uẽtilata. Prio enim ð ea
cogitauerunt: ut dicit hic Cucas. ſcõo ð co
gitata diſputauerũt in uia. du irent caphar
naum.incipientes ↄq̃rere inter ſe. quis eoꝝ
maioꝛ eſſet.ut dicit Marcꝰ tercio diſputa
tam magr̃o deteꝛminadã ꝓpoſuerũt.ut dicit
Mattheus.⁊ nihilomin de ipſa ↄtendeꝛũt
ut infra ĩ cena dñi dic Lucas.cũ enim ueniſ
ſent capharnaum ⁊ dñs pro ſe ⁊ petro eq̊le
triburũ ſolueret ceteꝛi apłi pꝛioꝛẽ cogitatio
nẽ augebant.⁊ ex pꝛeteritis ⁊ ex iſto ĩtrauit
cogitatio ĩ eos.ut Lucas dicit.ꝗs eoꝝ eſſet

maioꝛ. Dñs ãt uidẽs ĩ m̃te diſcipuloꝝ ſuper

H cogitatõm exortã.pꝛiuſq; augmentũ ſuſci
peret radicitus eam euellere uolens: q̃ſiuit
de ↄquiſitione quam (ut Marcus refert) ha
bueꝛũt ĩ uia.Et tũc ĩ illa hoꝛa uidentes ſe ð

pꝛehenſos ab ipſo de ↄtentione maioritatis

acceſſerunt ad eũ:ut Matthe“ꝰ dicit reſpon
dẽtes ⁊ dicentes (Quiſputas maioꝛ eſt in ꝛe
gno celoꝛũ.i.ĩ collegio iuſtoꝛũ.ł merito ĩ ec
cleſia militante. uel premio in eccleſia tꝛiũ
phante: Et uolens dnjs deſideriũ głie humili
tate ſanare. ait illis(Si ꝗs uult primus eſſe
merito l pᷣmio.(eꝛit ⁊ ſit oĩʒ nouiſſimus)⁊

oĩm miniſteꝛ hũilitate ⁊ obſequio: ut nouiſſi

mus ſit corde ⁊ miniſter actõe. Uñ Ambꝛo.
Quicũq; uult fr̃eʒ pᷣuenire regnãdo priꝰ eũ
pᷣueniat obſeqᷓndo. uincat eum obſequijs.ut
poſſit uincere ſct᷑itate.Si em̃ te ñ leſit ſrat᷑
obſegũ meret᷑ ut diligaſ. Qðõ ſi forſitan leſit
magis obſequm meret ut uĩcas. Pec ei nr̃e
xpᷣianitatiſ ſuma ẽ. ut mantibuic ſſitudinẽ
ledẽtibꝰpatĩaz ꝛepẽdamꝰ.Qui g fueꝛit patiẽ
tõꝛ ad ĩiuriã. potẽtioꝛ cõſtituetur in res. hec

Ambro. Scõðm glo.ↄtẽtio iſta potuit eſſe

ex humilitate.uolebat eĩ unꝰaliũ pᷣuenire in
honore. Uñ glo. Cã ↄtẽtõis nobis incognita
ẽ:ſʒ ñ eſt credibile.quin ſe inuicem honor̃ p
ueiꝛe ẽtarẽt. Nõ aſſerit glo.ꝙ ita fuerit.ſed
ꝙ ita eẽ potuerit. Scõm vo Cripᷣ.ↄtẽtõ iſta
fuit elatõis. Uñn dicit ꝙ paſſi ſt᷑ aligd huma

num diſcipuli de pꝛincipatu ↄtendentes ⁊ li

cet fuerit iſta ↄtẽtõ de principatu non tam̃
ibi fuit peccatũ ſᷣm ipᷣm.qꝛ ñ de prĩcipatibꝰ
terꝛenis ↄtẽdebãt.ſed de ſpualibꝰ i celo. Uñ
Mattheus (Quiſputas maioꝛ eſt ĩ regno ce

loꝝ) Poc ĩfirmitatis erat ut dicit Criv. Noſ
autem ad ifirmitatẽ eoꝝ nondũ peruenimꝰ:

non. n. querimus.quis maioꝛ eſt in regno ce
laꝝ.ſed quis maioꝛ. quis copioſioꝛ.quis pote
tior ĩ regno terr̃ ¶ Et quia ĩ moralibus ma
gis mouẽt facta qᷓ; vpa: uolens qñs ſuꝑbiam

eorum retundere. ⁊ eos de humilitate doce
re pꝛopoſuit eis humilitatis exẽplum ſẽ ſibi

le: (⁊z aduocans paruuluzʒ etate.⁊ malicia.

quem tꝛadunt quidam fuiſſe marcialẽ.ꝗ po
ſtea a bẽo Petro miſſus ĩ gallid.pᷣdicauit le
nocinẽſibus fidẽ catholicaz.quoꝝ pᷣus epuũs
⁊T opls fuit.ꝗ ĩ uertice humilitatis ⁊ purita
te ſimplicitatis pꝛe oĩbus excelleꝛe uidebat
ſtatuit eum) pro exemplocCi medio eoruzʒz)
ut ab oĩibus uideret᷑ ⁊ attẽte ↄſideraret᷑ cui
quilibʒ ſe ↄmẽſuraꝛet ⁊ imitando ↄformaꝛz:
Et merito ꝑuulum aduocat.ut qui maiores

uidðeri uolunt.eiꝰ exemplo ĩſtꝛuantuꝛ.⁊ eũ ĩ

humilitate ⁊ inocentia imitent᷑ ((Et ample
xans enz) qdð ſignat ſolos humiles dignos ẽẽ
ſuo amplexu ⁊ dilectione.ꝗ uere poſſãt gła
ri ⁊ diceꝛe.leua eius ſub capite meo: ⁊ dex
tera illiꝰ amplexabituꝛ me. Ut magis diſci
pulos a ſuꝑbia ad hilitatẽ reuocet. ſub aſ

ſeꝛtione ↄteſtat eius penam niſi ab elatõe ⁊

inordinato apetitu honoris ꝛetꝛocedãt (Am
Ainquit(dico uobis niñ ↄuerſi fueritis)a ue
ſtra elatõis maioritatis ambitione )⁊ effi

ciamini(gra ⁊ ꝑ uirtutẽ)ſicut paruuli ſ᷑ na

tura ((⁊ peꝛ etatem) ſcilicet mites ⁊ innocẽ
tes.ſimplices ⁊ humiles ac parui ueſtra rũpu
tatione:non ſolum maioꝛeſ in regno celoꝝ ũñ
eꝛitis.uerũetiam illud non intrabitiſ:qꝛ nee
in eccleſiam per meritum. nec in gloriã per
pᷣmiũ: utꝛobiq; ei xpᷣus ẽ hoſtiũ ⁊ qꝛ hoſtiuʒ
humile ⁊ manſuetum eſt ꝛ opoꝛtet ĩtrantem
hũilẽ ⁊ manſuetum eſſe.O qᷓ; teꝛribil e ẽ uer
bum iſtud. Et quis eſt hodie ſicut paꝛuuluſ.
Ceꝛte ꝛaꝛa auis ẽ ĩ ᷑ris. Rari ſt᷑ illi hodie.⁊

ideo multum poſſimus foꝛmidare. Si ei dia

bolus ꝑpꝑ ſuperbiam de celo eiectus eſt:mul
tomagis ſuperbus illuc non intꝛabit ꝗa fur
pius eijcit qnaz non admittit᷑ hoſpes.Et 4a
demones inde eiecti ſunt peꝛ ſuperbiam iðo
opoꝛtet homines illuc uenire per aliam uia
contrariam ſcilicet peꝛ humilitatẽ. Per paꝛ
uulum eꝛgo uult intelligi humileʒ eo modo
loquendi quo dicit᷑ ſauli.cuʒ eſſes paruulꝰ
in oculis tuis. Unde dicens ſicut paꝛuuli.nõ

uult quod efficig mur paruuli ſennbuſ ſʒ ma

licia:non etate.ſed conditiõe ut uiolz foꝛmã

nuirtutis.quam natura duce pueꝛ obſeruat.

nos pro nomine xpᷣi inuante ratiõis iduſtria
ſequamuz:qꝛ; (ut ait Ambꝛoſius) ñ uirtus eſt
non poſſe peccare.ſed nolle. Unde PHiero.

Mon precipit᷑ apoſtolis. ut etatem habeant

paruulorum. ſeo innocentiam: 7 quod illi ꝑ

annos poſſident. hi poſſideant per ĩduſtꝛia.

ut malicia nõ ſapia paruuli ſint. Acſi dicat.
ſicut iſte paruulus cuius uobis exemplũ tri
buo non peꝛſeueꝛat in iracundia. non leſus
meminit. non uidens pulchram mulierez de
lectat non aliud cogitat ⁊ aliud loquit᷑ ſic ⁊
uos niſi talem babueritis innocentiaʒ ⁊ ani
mi puritatẽ.regna celorum non poteritis in

Nare. Unde ⁊ leo papa. Amat xpᷣs infantiä
hujmilitatiſ: magiſtram innocentie regulaz.

Non ad lubrica infantia ⁊ ad ĩgfects nobis
*

¶Woandmones orrer

De tributo ꝓ dũo ⁊ Petꝛo

pᷣmoꝛdia reueꝛtẽdũ ẽ. ſʒ aliud ꝙ ẽt graues à
nos öceatĩde ſumẽdũ ẽ uelox ↄmotie num
trãſitus.citus ad prem ꝛecuꝛſus. Nulla mẽo
ria offenſonis. nulla cupidiras dignitatis. A
moꝛ ſocie dilectõis.equalitas natuꝛalis. Un
ẽt Pylarius. Paruuli pr̃em ſequùt matꝛeʒ
amant.pꝛoximo mala uelle neſciunt. cuꝛaʒ
opuʒ negligunt.nõ ĩſoleſcunt.nõ odiũt.non

mẽtiunt᷑.dictiſq; credunt.⁊ ꝙ audiũt ueruz

bũt.Et h̊ oium affectionũ aſſumpta nobis ⁊
ↄſuetudo ⁊ noluntas celoꝝ iter pᷣuiũ pᷣſtat.
Reueꝛtẽdum igitur ẽ ad ſimplicitatẽ infan

tium.qꝛ in ea collocati ſpẽm dñicam ciꝛ cũv

feꝛemus.q̊ PHylarius ¶ Et notandũ ꝙ pue
ricia uſq; ad quattnoꝛdecimum annum du
rat ꝑ qð intelligũtur quattuoꝛdecim ꝓpꝛieta
tes qᷓ debent eſſe in hoĩe.qui ſtatuendus eſt
iuxta xpᷣm. Pꝛima ẽ ꝙ pueꝛ paucis ẽ conten
tus.⁊ ĩ hoc ẽ ſobꝛietas. Secunda ꝙ puer ſe
det ĩ puluere. ⁊ hec ẽ humilitas. Tercia eſt
ꝓꝙ non ſentit motus carnis.⁊ ĩ hoc ẽ caſtitaſ
quarra ẽ ꝙ libẽter dat ð pane ſuo.⁊ ĩ hoc ẽ
libezalitas. Quita ẽ ꝙ pałẽtibus ſtatig obe
dit:⁊ hec ẽ uera obedia.Sexta ẽ ꝙ pueꝛi ſe
mutuo diligunt.⁊ ĩ hoc ẽ mutua charitas.

BSeptima ẽ ꝙ non ↄfidit in ſe:ſʒ in ꝑntibus
ſad quos oẽs clamoꝛes r̃poꝛtat.⁊ i hoc ẽ cõ
fidentia ĩ deo ⁊ ↄſtantia. Octaua ẽ qð non
ſolicitus de aliquo. ⁊ ĩ hoc ẽ uera ſpes in
deo. Nona ẽ qõ uerax cẽ.⁊ ĩ h̊ ẽ vitas q̃ oẽm
falſitatem ⁊ mendacium excludit. Decima
cẽ qõ cito placat ⁊ ꝑ mimo.⁊ in hoc eſt beni
gnitas. Undecima ẽ ꝙ ꝑſonatos hoĩes expa
ueſcit.⁊ in B ẽ ueꝛecũdia ⁊ ꝛeueꝛentia.duo
decima ẽ qð nõ pudet pueꝝ ẽt mẽdicare pa
nẽ.⁊ i hoc ẽ ̃cognitio ꝓpꝛie paupꝑtatis ⁊ fra
gilitatis. Terciadecima ẽ qð ſimplex ẽ:⁊ in
hoc ſimplicitas.⁊ ĩnocẽtia. Quartadecima
ẽ quõ hylaꝛis ẽ.⁊ in hoc ẽ hylaꝛitatis gr̃a.
Iſti ſüt anni ⁊ ppᷣetates pueri ſpuᷣalis.quos
ꝗ haberet xpᷣus eum appꝛehẽderet ⁊ iuxta
ſe ſtatueꝛet.Deinde ñs poſtq; excluſit.q;
ſi ſupbi ⁊ honoꝝ appetitoꝛes:ſʒ pui ⁊ hũileſ
intrabunt in regnum celoꝝ. ↄcludit reſpon
ſionem ad pᷣmiſſam apoſtoloꝝ qõem:dicẽs.
Quicunq; ergo humiliauerit ſe ſicut paꝛ
uulus iſte.hic maioꝛ ẽ).i.erit (in regno ce
lorum) Ac ſi dicat.uis eſſe maieꝛ in r̃eno ce
loꝛum.ſis ̊̊ minimus p humilitatem qꝛ quã
to hic humiliaberis ⁊ minoꝛ fueris. tãto ibi
exaltaberis ⁊ maioꝛ eris. Arguamus ꝗ̃ ſic.ſi
ſimpliciter ad ſimplz. ⁊ magis ad magis:ſi eꝛ
go paꝛuus pꝑ humilitatẽ ẽ magnus in ꝛegno
celoꝝ ⁊ paꝛuulus eꝛit.maioꝛ igit᷑ ſi minos
es alijs in humilitare. eris ĩ regno celoꝝ ma
ioꝛ ĩ dignitate illis quos excedis ĩ hũilitate.
Qui.n.h fuerit hũilioꝛ erit maioꝛ ꝑ gratiaʒ
qꝛ humilitas ẽ recta diſpoſitio ad gr azʒ ſuſci
piẽdam.deus.n.ſuꝑbis reſitit.humilibꝰ ãt
dat gram.⁊ talis erit maioꝛ ĩ celo ꝑ gloꝛiaʒ.

ſoluto. ? de qõne diſcipuloꝝ ſr̃ maio.eoꝝ.

Moꝛaliter paruulus ĩ medio ſtatuit᷑. cũ ue
re humilis ĩ ſtatu dignitatiſ ponit᷑.qꝛ tũc ſiẽ
lucerna ſuꝑ candelabꝛũ ponit᷑ alijs in exem
plum.⁊ paruulus honoratus plus reputat
ſe ĩdignuz. Et niſi alij a ſuꝑbia ↄueꝛſi fuerit
⁊ efficiãtur ſicut paꝛuuli imitantes eius hu
militatem ⁊ ñ aſpirantes ad dignitatẽ: non
itꝛabunt ĩ regnũ celoꝝ. Nã anguſta ẽ poꝛta
⁊ iõ ĩuidi ⁊ goſi ꝑ ſuꝑbiam traſire ñ poſſunt
pꝑ ipᷣ aʒ. ſʒ im̃ humiles ⁊ gꝛaciles ſpm̃ iflatuʒ
non hnñtes.ſ Et ad ꝛefrenatõeʒ zeli ⁊ ſupeꝛ
bie ĩ apłis.ꝗ honoꝛaꝛi cupiebant ĩducit eos
non ad qrendum honoꝛem.ſz ad exhibendũ
nõ ꝗbuſcunq; ſʒ ꝑuulis ⁊ humilibus ⁊ abiec
tis eos honoꝛando ⁊ obſequia caritatis eis
exhibẽdo:dicendo((Et qui ſuſceꝑit unũ paꝛ
uulum talem) hũilẽ.ſ. ⁊ fidelẽ.mee innocẽ
tie imitatoꝛẽ (ĩ noĩe meo)).i.pꝑ amoꝛẽ meũ
7 nomẽ. qꝛ xppᷣianus ẽ: ⁊ meo noie iĩſignitus:
uel ad mei noĩs inuocatõem.ipᷣum ad hoſpi
cium recipiẽdo: ⁊ neceſſaria miſtꝛando: ⁊ ꝑp
hoc intelligũt omnia alia bñficia que ꝓpt er
deũ ipendunt᷑ ꝓximo(me ſuſcipit) inhabitã
te ĩ illo⁊ illũ ꝗ me miſit).ſ.pr̃ez meuʒ(qꝛ
ego in pre ⁊ pateꝛ in me eſt) Nam deus ab
eo ueꝛe ſuſcipitur ꝗ ei ↄformat. Unde Am
bꝛo.qui.n. imitatorem xpᷣi recipit xpᷣm reci
pit me recipit.hec Amb. Qui inquam taleʒ
ſuſcipit affectu ad ↄpatiẽdum:affat u ad cõ
ſolãdum.effectu ad ſeruiẽdum.patĩa ad ſuſ
ferẽdum:me ſuſcipit. Magno ergo honore

ſuſcipiendi ſunt pauꝑes ⁊ humiles:ſiquideʒ

i ipᷣis deus ſuſcipit᷑. Unde Theo. Uide qᷓ;tũ
ualet humilitas:pr̃is nãq; ⁊ filij ĩhabitatio

nem meret᷑.⁊ etiam ſpũũᷣſſancti. Quaſi dicat

dominus.ſᷣm Criſ. Non ſoluʒ ſi tales efficia
mini mercedem magnam accipietis: ſʒ ⁊ ſi

alios tales ꝑꝑ me honoꝛauerit᷑.iſta mihi hu

militas ⁊ ſimplicitaſ ualõ õ honoꝛabilis.Utł
ſim Pieꝛo.ne cum ðlatum fuerit apoſtoł ſe

putent honoꝛatos.adiecit non illos ſui meri

to ſʒ magiſtri honore ſuſecipiendos qꝛ princi
palius illi fit.uius gratia ⁊ honoꝛe fit. Et

qꝛ dixerat dñs. Qui ſuſceꝑit unum puulum

talem in nomine meo me ſuſcipit:ſignificãs
quod humiles ſuſcipiendi eſſent: intellexit
Johannes quod eos non in nomine eius re
cipiant ꝗ non ſincere ambulant. Unð dixit
ei((Magiſter uidimus quẽdam in nomine
tuo)).i.ĩ inuocatione nominis tui ((eijciẽtẽ
vᷣmonia.⁊ pꝛohibuimus eũ)) ne.ſ.hec in no
mine tuo ageret.quia te non ſequitur nobiſ
cum.i.ſicut nos.ſ.inète ⁊ coꝛpore.⁊ non ob
ſequit᷑ in uita.nec rlinquit omnia. Quaſi di
ceret. Pic in nomine tuo ꝛecipi non dʒ (( Je

ſus at rũdit. Nolite prohibere illum)) Qua
ſi diceret. Non õbetis bona ul ſigna faciẽtẽ

prohibere.quia mecum eſt. Nemo.n.faciẽſ
uirtutem in nomine meo.cito ⁊ de facili lo
quitur mala de me:exiſtens ingratus mibi

ſenberent ſeo tii:dum ui
wn ſeuebatut ecene gene
licf conaus eſt erenplo⸗
mliet exemplo ilius qui xynm
Etuamis non eſet tante pe
onntious dhz egueꝛet n apo
mnodoonnesfdle ſequunr
nisingreſöaci hm dede
cumn eis a d nen
bar K indei ads Eit cde
Vnbro. Köimebendinun
amore faciebat,nam pre⸗
gens geum ? a geo dlecn
enum ee a benefica
huiuſnodi/ qui non uteb
latus. obſeqio ſeqncir
nonei frmoriq ciſtanti⸗
Wuneretſoniores ſtii excl
nemini adonocderparte
ß doeſatins guod
uocidu t iufici het Am

L ſkeando,
hmnig alig bifcnne

B laqueppeer
me iſi). ſcpre nnenz ar
ein ne eſ) tan ens eh
gei aſornat. Me An
em pi /ccigt rpin reci
Ind, Mnnun ne;
yatſedum: affitn ad o
ſennitumn ati a ſl
t. Magno ergo onore
nges 1 humies: ſqidez
Vmnde Thbeo. Vide ii
fis nac 1 flzihaditetio
w ſpäſtancti. Ouaſtaan
Mon Ouzſiales eſſin
magnam dccihietis: Ht
e honorauenii iſa nihih
ciaſ ualos hororrblie/
mm olatun fuent aoſel ſe
x. ciecit on llos n neni
nore ſuſtiplennos ge gfint
us gatia hoſe f. Et
ui utcegit unum Puuun
meo me ſuſciptt:inifiei
legend eſenn inclen

Secunde partie

de tantis beneficijs.ꝗ.n.non ẽ aduerſũ nos
proꝛſus ? manifeſte ꝓ nobis ẽ. quodammõ
ex parte.ſ.ĩquantum adueꝛſus nos non eſt
æc cõtrarius doctꝛine noſtꝛe non docet quam
uis tamen ex nobis non ſit. Nã licet ſigna fa
ciẽtes quãdoq; deſpiciantuꝛ. deus tamen cu
ius muocatio hec facit: honoꝛatuꝛ. Scðõm
Theophilum diſcipuli prohibuerunt eũ.nõ
quidẽ inuidentes ſed opeꝛationeʒ miraculo
rum diiudicantes.ñ eniʒ cum eis miraculoꝝ
poteſtatem acceperat. neqʒ enim dñs eũ mi
ſerat ſicut illos.neq; ie ſum ĩ omnibus ſeq̃ba
tuꝛ. Sed ut dicit Ciril. oportebat magis pẽ
ſare non buncipſum eſſe miraculoꝝ auctorẽ

ſed gratiam que eſt in eo qui in uirtute xpi

miracula perficit. Multe ſunt differẽtie do
norum xp̃ᷣi.ſʒ quia tꝛadiderat ſaluatoꝛ pote
ſtatem apłis. ut ſps ĩmũdos eijcerent: puta
nerunt nulli aliorum ſed ſibi ſolis licere. cõ
ceſſam gerere dignitatem. ⁊ ideo accedunt
ſciſcitantes ſi liceat ⁊ alijs hoc ager̃.h̊ Ciril
lus. Sed uoluit dominus illum qui ſe non ſe
quebatuꝛ ab opeꝛatione miꝛaculoꝝ non pꝛo
hiberi.ut diſcipulos ſeruaret in humilitate:
ne gloꝛiarentuꝛ: ne ſuperbiendo gauderent
in miraculorum operatione.nec ſue uirtuti
aſſcriberent ſed xpᷣi:dum uiderent eũ ꝗ xpᷣʒ
non ſequebatuꝛ eijceꝛe demonia ut quoſ hu
miliar̃ conatus eſt exemplo pueri eos ẽt hu
miliet exemplo illius qui xpᷣm ñ ſequebatuꝛ
Et quanuis non eſſet tante peꝛfectõis.ut in
omnibus xpᷣʒʒ ſequeꝛet᷑.ut apoſtoli.ſicut nec
modo omnes fideleſ ſequuntuꝛ xpᷣm ꝑ f̃ligio
nis ingreſſũ: tñ ĩ xpᷣm cꝛedebat ⁊ iõ dicit eſſe
cum eis.⁊ ñ ↄ:qꝛ nomen xpᷣi non blaſphema
bat ut iudei.quos dixit contꝛa ſe eſſe. Scoõᷣm
Ambro.Mõ rpꝛehendituꝛ Johan.qꝛ hoc ex
amore faciebat. nam precipua deuotõe dili
gens deum ⁊ a deo dilectus.putauit eum ex
cludendum eẽ a beneficõ eiectioĩs demonũ
⁊ huiuſmodi.qui non utebat officio diſcipu
latus.⁊ obſequio ſeqndi: xpʒʒ ſʒ docetuꝛ infir
moꝝ eẽ firmorũq; diſtantiã.quia dña eiſi re
muneꝛet foꝛtioꝛes.ñ tñ excludit infirmos: ⁊
neminẽ a bono qð ex parte habet eẽ arcen
dũ.ſʒ ad hoc potius quod noũ habet.eſſe ꝓ
uocãdũ ⁊ ĩuitãdũ.hec Ambꝛo. Tales ẽt ob
ſalutem admittendi cẽſent᷑ alioꝝ: ⁊ nõ tam
pꝛopteꝛ illoſ qᷓ; propter alioꝝ utilitatẽ ẽ gau
dendũ:qꝛ licet ſbi quandoq; noceat multis

tũ ĩ eccleſia pꝛoſunt: uñ Beda hac doct ſen

tentia dicit apoſtolus. Sed ſiue occaſione ſi
ue ueꝛitate xpᷣs anũcietuꝛ: ⁊ in hoc gaudeo
ſz ⁊ gauõbo. Itaq; ĩ beꝛeticiſ ⁊ ĩ malł catho
licis non ſacramenta ↄmunia in quibꝰ nobi
ſcũ ſt᷑ ⁊ adᷣſũ nos ñ ſunt:⁊ dũm ñ ſequuntu
nobiſcum dereſtari ⁊ phibere debemuſ.hec
Beda.Et non ſolum talis eiectio demonum

facit ad declarationẽ uirtutis xpᷣi ſed etiam

quia beneficia diuina non ſolum dant ma

Capttuliũ.di.

iores.ſed t aliquando per minores ⁊ impeꝛ
fectos:ut ĩ hoc etiam declaretuꝛ uirtus noĩſ
xpᷣi.qͥ peꝛ magnos ⁊ paꝛuos indiffeꝛenteꝛ põt
oꝑari. Unde Zbeopᷣ.mirare ãt xpᷣi uirtutẽ q̊
liter indignos ⁊ non diſcipulos eiꝰgr̃a oꝑat᷑.
Sic ⁊ ꝑ ſaceꝛdotes ſãctificantuꝛ homineſ qᷓ
uis ſacerdotes ſancti non fueꝛint. h̊ Theopᷣ.
Si g a malis fiat opꝰ bonũ de genere non ꝓ
hibendi ſũt hoc facer̃ lʒ.n.opus tale non ſit
meritoriũ ſine caritate.tñ eſt diſpoſitiuũ ad
emẽdatõm uite. Per iſtũ ꝗ non erat ð ſocie
tate apłorum ſignat᷑ laicus bonus.qui ñ̃ hʒ
predicandi officiũ tamen bonis uerbis ⁊ exẽ
plis agit ad expulſonem demonis demonia
de cordibus prorimorum qᷓ;uis non ſequat
xpᷣm per ſtatum religionis ⁊ clericatum. Ec
ce quanta inuitatõ ad humilitatem ad quã
inuitat tanqᷓ; ad uirtutem xpᷣianiſſimã: ſʒ tũᷣ
ad eam uenire differimus uſq; ad horam ſu
pꝛemã.ſupeꝛbientes quãdiu ualemus licʒ xꝑ
ſuperbiam demones efficiamuz. Or̃o.
d Oie ieſu xpᷣe:da mihi ut uadã ad
mare r̃ cogitãdo pct᷑a ĩ amaꝛitudĩe
aĩie ⁊ mittã hamũ ĩ cordis ↄtꝛitiõe
7 aperto ore ĩ ↄfeſſõe. ſtaterã ſol
u ĩ ſatiſfactõe.⁊ ſic liberer a tꝛibuto diabo
li ⁊ eiꝰ exactõe.da ẽt mihi.ut ↄueꝛſus ab e
latõe efficiaꝛ ſicut paꝛuulus ⁊ humitł᷑ i ocuł
meis:ſicq; ꝑ artã uiã ⁊ ãguſtã portã meꝛeaꝛ
ĩtrare ĩ gnũ beatitudinis Paꝛuulos quoq;
⁊ humiles ꝑꝑ nomen tuum ſuſcipiam carita
tis obſequia exhibendo:ut te ĩ eis ſuſcipiẽs
a te ſuſcipiaꝛ in celo Amen.
De puſillis ⁊ paꝛuulis n ſi candalizãdis ex
terius 7 ñ contemnẽdis interius. Ca, vi.
Oſtquam ergo dominus r̃uocanit
opoſtolos ab elatõe ⁊ alt ercatõne
ex ſuſceptõe honoris:quẽ hũilian
tes ſeipſos peꝛcipiunt ⁊ ↄſequẽteꝛ
reuocat eos ex pena quam quicunq; ex ʒelo
ↄtenderiĩt. aut mĩoribus ſcãdalum poſueꝛint
ĩccuꝛꝛũt. Nazʒ ſecundũ Criᷣ. Sicut qui hos
honorãt ꝓpteꝛ deũ mercedẽ habebunt: ita
utiq; qui dehonoꝛant. i.ſcandalizat ultimazʒ
uindictam ſuſtinebunt Scãdaliʒãt ãt ꝗ ſuo
dicto ł facto minus recto occaſionẽ cuiquaʒ
dat ruine ĩ pet̃m ac vbo uel exemplo pꝛopel
lit ad malũ. Et primo monet uitare ſcadalũ
actiuũ ſiue alienum. ⁊ poſtea paſſiuum ſiue
ꝓpᷣa.Eſt gᷓ ſẽſus.Uos aptłi nolite alt᷑ care de
pꝛimatu honoris.qꝛ ex puſillos ⁊ punlos nu

ttate ſʒ fide. ac nuper ↄueꝛſos.⁊ ĩ xpo natos

ſcãdalizabitis ⁊ ꝑdetis.uñ dicũt᷑ puſilli ꝗ a
ſupbia altitudine ſe huiliãtes:patia ⁊ hũᷣili
tate ſpõte ſua puſilli fiũt ⁊ ꝑuuli ꝗ adhuc ſi
in fide infami.⁊ de leui ad ulicita ꝑ maita e
xẽpla pnt ꝓpuocaꝛi. Tales ãt ſcàd aliʒaãdi n6
ſt᷑ minoꝛes.n.cito ſcandaliʒzãtuꝛ.maioręs ue
ro non faciliter ſcandala i offendicula re

cipiunt. Recte ergo ꝗ ſcãdaliʒari pareſ pu

ne ſcandaliʒetis

ſllus dr̃ ⁊ ꝑuulus ẽ:qꝛ nullus ſcandalisat:

aut ex dicto uel facto alterius in peccatum

ruit niñ ĩquãtũ puſillus ⁊ ꝑue vᷣtutis fuerit.·

Nam magnus ⁊ pfecte vtutis.i.ꝛobuſtus in
fide ⁊ charitateꝗcꝗqd uideꝛit uel audierit:
aut paſſus fueꝛit.ñ decliat de facili a fide ⁊
ueritate: nec ex dicto uel facto malo alteri

us ĩ peccatũ ꝛuit:q; (ut in ꝓuerbijs dr) non

2riſtabit iuſtui ꝗc ꝗd ei acciderit. Dicit g
Qui ãt ſcãdalizʒ auerit unuzʒ de puſulis iſtis
ꝗ in me cꝛedunt.expedit ei ut ſuſpẽdat᷑ mo
la aʒinaꝛia in collo eius ⁊ demergat in pfun
dum maꝛis) Mola aʒinaꝛ:ia dr̃ quaz trahũᷣt
⁊ uoluũt aſini uel equi cum rota in molendi
nis. 2 ꝑ hanc intelligit ꝗqcunq; gꝛauis ⁊ pon
deroſus lapis. Quaſi diceret:Multoutilius
?„ melius ẽ innexium.⁊ penitentẽ ẽt noriuʒ
grauiſi ma pena uitam fimre tp̃ꝛalem: quaʒ
ſcandalizãdo ⁊ ꝓꝑdendo frem. moꝛtẽ mereri
etnam: ⁊ eligibilius ẽ tpꝛaliteꝛ affligi quam
cteꝛnalr crutiaꝛi. Ubi Hieꝛo. Secunduz ꝛi
tum ꝓuiĩtie loquit᷑.quo maioꝝ criminũ iſta
apud ueteres iudeos pena fuit. ut i pfundo
ligato ſaxo demergerent᷑: expedit ãr ei quia
multomelius ẽꝓ culpa bꝛeuẽ recipere penã
q; eteꝛnis ſerunari crnciatibuſ:ñ eĩ iudicat ̊
us bis ĩ idipᷣm. hec Piezonꝝ. Hoc ẽt de one
ꝛe peccati põt accipi q; expedit ei.ſ.pecca
toꝛi.ut fuſpẽdatur mola azinaria ĩ colo eiuſ
