facit ceſſat ⁊ geſcit a comedendo.donec ne
gotium compleant᷑.ceſſant ⁊ cõniue. ⁊ oẽs
ſuꝑ bac nouitate mirantur. Sed (phariſeus
qui eũ uocauerat )non tamen iuocauerat ꝙ
melius fuiſſet.fallaciteꝛ iuſtus ac ð falſa ⁊
putatiua iuſticia ueraciter ſuꝑbus: nullaq;
ↄpaſſiõe nãe motus.⁊ ſue fꝛagilitatiſ oblitꝰ.
ðͤ G̊ murmurãs (ait ĩter ſe) õ ſuum hoſpitem
murmurãdo:dicẽs(Vic ſi eẽt ꝓpheta Juerꝰ
ſeiẽs occulta (ſciret utiq;.q i ꝑſona ⁊ q̃lis
I uita)eſt mulier.q̃ tãgit eũ ⁊ ꝑ ↄſequẽs ñ ꝑ
mitteret ſe tangi ab ea (q̃ peccatrix Se iðo
unguentũ eiꝰuitare öberet. Egrã repᷣhendit
de egritudine.qᷓ potius erat ↄmẽdanda. qr
languoris ſui remediũ q̃ꝛebat apõ tm̃ medi
cũ.que ẽt ꝛeprehẽdit de ſubuentõe de qꝗᷓ gra
tiaꝝꝑ actões erãt referẽde.ꝗ ipſe quoq; ð ela
tõis uulnere egꝛotabat ⁊ ideo nec medicum
ꝓ ſubuẽtõe requiꝛebat. Neſcis phariſee ſtul
te.neſcis nuꝑ te mũdauit a lepꝛa quẽ mõ nõ
credis eſſe ꝓphetã.Et ꝓpheta ꝗdẽ eſt.⁊ op
time ſcit.qꝛ peccatrix ẽ mulier q eum tãgit.
Ad h̊.n.ipſe uenit.ad hoc ipſe de celis ðſcẽ
dit. Nõ.n. uẽit uocaꝛe iuſtos:ſʒ pctoꝛes ad
pnĩam. hoc ipſe teſtatur.eius uerba ſunt h̊.
MNon hoꝛꝛet g pctores.ꝗ ꝓ pctoribus factus
eſt hõ Igr̃ ᷣm Srego.neceſſe ſemꝑ ẽ᷑.ut cuʒ
pctores quoſq; ↄſpicimus noſmetipſos pᷣus ĩ
illorum calamitate defleamus:qr fuiſſe ĩ ſiłi
bus aut lapſi ſumnus.aut labi poſſimus ſi lap
ſi ñ ſumꝰ. Per iſtũ phariſeũ ꝗ xpᷣm notauit ðᷣ
ignoꝛãtia.⁊ mulieꝛẽ de ĩmũditia.ſignificat
hypocrita.de falſa iuſticia pᷣſumẽs ⁊ alioſ 2
tenens:qr ſᷣm grego.ueꝛa iuſticia ↄpaſſionẽ
bʒ falſa vo ĩdignatõz ꝑpꝑ quod iſte phaꝛiſeꝰ
aꝛguit᷑ ð pietatis obmiſſiõe ĩ modicis reſpe-
tiue. ⁊ mulier ↄmẽdatur de maioribuſ ualõ.
Uñ dũs ieſus non vba phariſei audiens. ſed
cogitatões ĩſpicẽs.ꝛñdit cogitatõi eius ad 2
futationem illius per hoc.n. ꝙ ad eius rñdit
cogitationem q̃ ſoli ðᷣo eſt nota.oñdit ſe plꝰ
quam pꝛophetam ⁊ dominum prophetaꝝꝑ ⁊?
ꝓpoſuit ei parabolam ð duobus ðbitoribus
ut ↄueniẽtius ↄcludat contꝛa eum ex ⁊ꝛeſpõ
Rone ipſius. um enim de ſua ſnia phanſe⸗
2

Prionak

WL. 4a ypᷣ

De penitentia marie

conuincitur quaſi fꝛeneticus finex poꝛtat cũ
quo leget. Iſti huo debitoꝛes erãat. Maria
deo debitꝛix quĩgẽtoꝝ denarioꝝ æ phaꝛiſe
qui ꝗnquagita debebat ꝗa mius ſe peccaſſe
credebat. æ iõ maria plus diligere debebat:
a maioꝛẽ ꝛemiſſionẽ acceꝑat.⁊ plus:dilige
at. iõ maioꝛa obſega xpᷣo pbebat. Kxõplo
igitur debitoꝛum. ⁊ fenoꝛatõis conuĩcit pha
riſeum. ꝙ hec mulier eſſʒ gra diuini amõis-
inſtificanda 7 dignior amari: ⁊? peccata ſibi

remitti.que pluꝛa grata deo obtulit in hoc

facto. q; ſuperbus. phaꝛiſeus in conniuan-
do. gꝗa amoꝛ ĩ huanis plerũq; cãt ex donis pᷣ
cedentibus ? ꝑ ↄſequens maioꝛ amor ex do
nis maiõibus. Uñ oñs enumerans bona pec
catricis æ mala fłi iuſti redarguit phariſeuʒ
ex deſectu triplici.ſ.pietatis.ꝗa ñ ðdit aquã
pedibus ſuis ꝗ tñ eꝛant feſſi ⁊ dolentes: ⁊ la
boꝛe itineris. ac lutoſi ſeu puluerizati eo ꝙ
icedebat ſine calciamtis. Unñ Titꝰ. Quaſi.d.

facilis ẽ uſus aquaꝝ ñ ẽ facilis lachrumari

effuſio. tu ꝓmptis ñ es uſuſ.h̊ effudit ů pmpta
lauans lachꝛymis peps meos.lauit lachꝛy
mas ꝓpᷣas. Secundo redarguit ex defectu
caritatis.ꝗa nõ ðᷣdit ei oſculù ꝙ ẽ ſignũ ami

— Caufu(citie 2 dilectõis. Tertio ex defectu hylarita

cis que öſignat ĩ noĩe olei.quo ñ nunxit caput
eius.Tꝛis enim pdieta faciebant oli ſuis hoſ
pitibus.qui pᷣmo dabant oſculum.in ſignuʒ
ſecuꝛitatis: deĩde lauabant pedes ꝑꝑ laboꝛẽ
itineris.poſtea ungebant caput unguẽtis ꝛe
frigeꝛatiuis ↄ eſtum caloꝛis. Et pᷣdicta tria
iſ.caritas.pietas.⁊ hylaꝛitas.reꝗrunt ĩ hoſ
pitalitate va ⁊ gratioſa.ex qua ad obſequiũ
magis tenebat᷑ pꝓhariſeus qᷓ; mulieꝛ ſupuem
ens ab extra. Uñ ↄſidera ꝙ ꝓfert᷑ hic deuo
tum obſeꝗquʒ laꝛgitõi cibi ⁊ potus quos cre
dibile ẽ pbaꝛiſeũ ĩ domo ſua dno pᷣouiſſe.
Pic põt elici argum̃tũ ꝙ cũ ſuſcipit᷑ ꝗs hoſ
pitio magiſ meritõtũ ẽ ei benigne mi ſtrar̃ q;ᷓ
ipᷣm cibum ⁊ potũ exhibeꝛe.ct ecõueꝛſo lau
dat dns mulierẽ. de triplici ꝑfectiõe defecti
bus phariſei opponta ꝓut clare pʒ i litteꝛa.
Et factis & mulieris apparet ꝙ dñm multuzʒz
dilexit.⁊ iõ ueniã poꝛtãs iuſtiſicata fuit.pꝑ
ꝙ ⁊ ex pct᷑is młtis ſibi dimiſſis magis ĩ amo
re eiꝰ exaꝛſit. Uñ uolẽs dñis mõſtꝛare ꝙ oĩa
I dilectõe ↄſumããt᷑ dixit ſymoni( Pꝛopt᷑ ꝙ di
co tibi remittunt ei peccata multa. qm̃ dile
xit multu ꝓcaritas.n.opeꝛit multitudinẽ pec
catoꝝ. Et tu pluꝛimũ dilige ut tibi pluꝛimuʒz
2ꝛemittat. Uñ Crip̃̊. Naz qui nehememner ſe
ĩgeſſerunt mał.rurſus ⁊ bonis uehemẽteꝛ in
ſiſtent: ↄſcij ad quot.debita ſe obligauerunt
QAui ãt minus dimittit᷑.mius diligit Jut.ſ.

tu phariſee. Sʒ non ſupbias ſi ĩ pautioꝛibus

reneris.ꝗa tu quoq; uenia eges.nullus eniz
põt ꝑ ſemetipᷣm a debito peccati liberaꝛi ni
ñ diuĩa gra ueniaz oſequatuz. Igitur: ut ait
CLꝛip.opus ẽ nobis feruenti aĩa gꝗa nihil ĩpe

Wagdalene.

dit hominem fieri magnum. Nullus e:go cõ
ſtitutoꝝ in peccatis deſpeꝛet.neq; uirtuoſus
doꝛmiret.Nec hic confidat.ſepe.n.meretrix
p̃cedet eum: nec ille diffidat.poſſibile nanq;
E euʒ ẽt pᷣmos ſuperar. Pec Criſ. Uñ ⁊ ge.
Quid fꝛatres mei eſſe dilectõem cꝛedimꝰ ni
ſi ignem. Et ꝗd culpam.niſi rubigiem. Unde
nunc dr remittunt᷑ ei peccata multa. ꝗa di
lexit multum. Incendit plane peccati rubi
giem. ꝗa aꝛdet ualde ꝑ amoꝛis ignem. Et ſi
duꝝ ẽ ualde ꝙ coquit. habundat tñ amoris
ignis quo ẽt duꝛa ↄſumaͤtuꝛ. Tato nãq; apli
us pct᷑i rubigo ↄſumit᷑.quãto peecatoris cõ
magno caritatis igne ↄcremat Ubi Augu.
Pic multa ↄmiſit.⁊ multoꝝ debitor factus
eſt. ille gubeꝛnãte deo pauca cõmiſſit.Cui ðᷣ
putat ille ꝙ dimiſit.huic.⁊ iſte deputet ꝙ nõ
commiſſu. Nullum ẽ. n. pctẽm ꝙ facit homo
ꝙ non poſſet facere ⁊ alteꝛ homo:ſi deſſt ꝛec
tor.a quo factus eſt homo. Unde ⁊ Berñ.
Quis non uideat ꝙ ſicut in multa peccata
cecidi. ſic ⁊ in multa alia cecidiſſem.niſi om
nipotens pietas ſeruaſſet. F ateoꝛ ⁊ fateboꝛ.
niſi quia dominus adiuuit me. paulominus
habitaſſet in inferno anima mea. uidelicet
cecidiſſet in omne peccatum anima mca.
Miſtice feneꝛatoꝛ iſte deum ſignificat.qui

5 culpa penam ⁊ ꝓ donis gꝛatiarum meꝛitiẽ

onoꝝ exigit. debitoꝛes dici poſſant. Mãia
2 phariieus. quamnm ad ꝓpoſuum: uel po
pulus gentium. æ iudaicus.uel petoꝛ notoꝛi
us ⁊ occultus.uel cleꝛicus ⁊ laycꝰ:⁊ ſic duo
debitoꝛes ſunt duo.ppłi uł duo ſtatus pecca
toꝛum. pᷣmi debent quĩgentos denarios.ꝗa
plus peccant ſecundi quinquaginta. ꝗa mi
nus. Sed non hũt uñ r̃ddant. ꝗa nullus pꝛe
dictoꝝ põt abſoluiꝓpjs uiribus abſq; gratia
⁊ iõ donat utriſq;.i. donum gratuitum dat.
ꝑ ꝙ eis debituʒ dimittit: non.n. ſine dono ði
gratuito fit culpe remiſſio(Dixit at qñs ad
mulieꝛẽ remittũt᷑ tibi pct᷑a)).ſ.non ſoluz quã
tũ ad reatũ ⁊ culpã.ſʒ ẽt q;tũ ad ꝛeatꝰ pena
2⁊ hoc fit uehem̃ti amore dei ⁊ horroꝛe pec
cCati pᷣteriti.O felix Maria cui tot dant mu
neꝛa. Nã primo dat᷑ ei peccatoꝝ remiſſio.ut
hic dr̃.ſecundo fit ſpiritualiter familiãis do
mio ut ĩ ſequẽti capło ſubdit᷑.tertõ fit ei do
minice reſurrectõis pᷣma appaꝛitõ. ꝓut infra
de ꝛeſurrectõe dñi narratur. Et accubentes
ſim? cũ dño.dicebãt ĩtra ſe ĩ coꝛð ſuo(¶Quis
E hic.qui ẽt peccata dimittit) Hoc dicebant
or humanitatẽ exteꝛius appaꝛentem que nõ
põt pcta dimitteꝛe tm̃ uidebant. Sed dñſ co
gitatões eoꝝ paꝛuipendẽs(dixit ad mulierẽ
Fides tna) id eſt a do tibi ĩfuſa(te ſaluã ſe
cit )qr iſta fives caritate foꝛmata fuit ⁊ idðᷣo
hentẽ dignũ uita eterna fecit. Scõᷣm SGrego-
fides eam ſalnam fecit:qr hoc quod peciit
poſſe accipere ñ dubitauit.Spem enim ias
ab illo accepeꝛat a quo ſalutẽ qꝛebat ¶Ue

lectabile ſuane
il q iocude 1
nerla deiceps honeſte

ſeſat nii e geugtie

ace remiſſone hcta
cu coſcia irenoen ſ
ſterbnsietenid
refornat atentbͤ
delrice carllag0
ſiipteco o biee
gublo olocet qulcig?
nus eo elent. Mi/
coe xlene ben poſin
ſuſeepie coms iiuni?4
o auceobitu lepulen
ſereo. Audeocicer ꝛeod
llerit,florenalditpaul,
wollen p nocle ſe alia
ni bededar readamus t a
nus ofihere:nügerecde
dibfüriwobedemns
ndre vCedto enine
ſanghinishein Maidd
Plins der niroſing ſ
neoceder niſencoriin⸗
aſiger corle oneni
u, ige ſga yfeſſo⸗
doi ſes e o
Nacio iſifcata eſt nin

c. ſte denndetchn
lepetmc fact hono
Ater hofno:ſgeſtret
dmo. Unde ? Ber⸗
eut in multg peccata
lia cecidnſſem niſ on
ſer. Fateoꝛ ? fnteboꝛ.
iuit me, paulominne
mmima mes. Higelicet
Stum anima mca.
deum ſegnificat.gui
s geatierum merii
Gtci poſſant. Maia
d ppoſtum: velpo
s.uel petoꝛ notoi
cus t lafe:d ſ vo
iu duo ſtarus deec4
igenos Nra gi
ainguaginta.
Tdn. nuülnspie
s irtdus adich gallt

Gonum gratuitum dat.
ittit:nn.n ine don⸗
emiſſo dirt ir ⸗
j ct⸗ n ſaz u⸗

hainan ren hen⸗

more gelt

Pꝛime partis

ge ipaceid eſt ĩ gete ⁊ ceſſatiòe a uitijs.ñ
diſcoroãdo a gratia tui amoris. In pace ire
pcipit ut ĩ ueritatiſ itinere ꝑſeueret.⁊ ab eo

ĩ nia ſcandali ulteriꝰ ñ declinet. Unñ. Theo

philus. Poſtq; ãt ei peccata dimiſit ñ ſiſtit ĩ
remiſſione peccati.ſʒ adicit opꝑationẽ boni.
VUñ ſubdit uaõ ĩ pace id eſt ĩ iuſticia. Nam
iuſticia ẽ pax hoĩs ad deum.ſicut peccatum
eſt inimicitia iĩter deugʒ ⁊ hoĩem. Quaſi dice
ret ogare omnia que ad pacẽ dei te ducunt
Pec Theophilus. In h̊ eꝛgo ꝙ dicituꝛ uað
i pace notat᷑ ꝙ ipſa iuit ſolicite ꝑ bona opa
2 ꝙ ipſa habuit pacẽ ĩ ↄſcientia.O ueꝛbum
ölectabile ⁊ ſuaue qᷓ; libẽter id magdalena
addiuit ⁊ qᷓ; iocũde ̃ceſſit.⁊ ꝑfecte ad öũ ⸗ↄ
uerſa deiceps honeſte ⁊ ſancte uixit.ac dño
ieſu ⁊ mr̃i enpſeuerateꝛ adheſit. Et beñ ait ĩ
pace pᷣremiſſionẽ pctoꝝ qꝛ iuſtificat᷑ ẽ pax:
cũ cõſcĩa ñ remoroet:ſed ñ ẽ pax ĩpijs.⁊ exi
ſtẽtibus ĩ peccatis. Pic hẽs aꝑte ꝙ caritas
reformat pacẽ int᷑ ⁊ pctorẽ. uñ ⁊ beatus
Pecr diẽ̃ ꝙ caritas oꝑit młtitudinẽ pctorũ

ſiñ q pfecto ipoſſibiie ẽè placeꝛe deo.cũ q̃ ſine

dubio placet quicũqʒ ⁊ iõ hanc pᷣcipue debe
mus deo referre. Uñ Ambꝛo. Qm̃ nihil ẽ ꝙ;

digne ꝛeferꝛe deo poſſumꝰ ꝗd ei refeꝛam ꝓ

ſuſcepte carnis ĩiuria? Quid ꝓ vbeꝛibus?
d ꝓ cꝛuce: obitu:ſepultuꝛa? Ule mihi ſi ñ di

lexeꝛo. Audeo dicer̃ ñ ꝛeddidit petꝛꝰ:⁊ iõ plꝰ
dilexit. Nõ reddidit paulꝰ. Reddidit quidẽ
moꝛtem ꝓ moꝛte. ſed alia ñ reddidit.qr mul
tũ debebat. reddamus lʒz crucẽ pro cꝛuce fu
nnus pꝛo funere: nüꝗd reddimuſ.qr ex ipſo. ⁊

pꝑ ipſũ ⁊ i ipſo habemus oĩa reddamus ergo
amorẽ ꝓ debito caꝛitatẽ ꝓ muneꝛe gr az pꝛo
ſanguinis pᷣcio. Plꝰ eĩ diligit cui dõatur am
plius. Pec Ambroſins. Nemo eꝛgo deſperet
nẽo de dei miſericordia diffidat. Clemẽs eſt

dñns.ꝗ ex coꝛde conueꝛſis tam facile miſere
tuꝛ. Unde ſi ↄfeſſio ⁊ lachryme pnt.uide

quid fides ⁊ diiectio oꝑetuꝛ. Paꝛno tẽporis
ſpacio iuſtificata eſt mulier: ⁊ ab oĩ peccato
mundata:que uniuerſis uitijs plena:? tam
peccatꝛix fueꝛat:ut eam pharizeus uideꝛe ðᷣ
dignaretuꝛ. Pãc igr̃ imitans peccatoꝛ pecca
ta nuũc deſteat. ut eius lachrymas qᷓ;oq; deꝰ
abſtergat. Naʒ ut ait GBern. elices lachꝛy
me q̊s benigna mãus cõditoris abſterget: ?–
bti oculi ꝗ ĩ talibꝰ liq̃fieri fletibꝰ eleger̃t.qᷓ;

eleuari ĩ ſupbia.qᷓ; oẽ ſublime uidef̃.qᷓ; aua ⸗
ritie petulãtie famolari. Uñ ⁊ Cri. Sicut at

ubi uehem̃s imber prupit fit ſerẽitas: ſc la
chymis effuſis apparet trãglit⸗

gò reatuũ. Et ſicut p aquã ⁊ ſpm puꝛgamuz.
ſ c ꝑlachrymas. ⁊ ↄfeſi ionem denuo mũda
muz. Ubi ⁊? Anſel. Jã nüc ĩigeder̃᷑ dompha
riſei.recũbẽtẽ ibi dñz tuũ attẽde. accede cũ
benigniſſima peccatrice ad peõs eiꝰ. laua la
chꝛymis terge capillis. ᷣmulce oſculis. foue
unguẽtis.Nõne iã ſacro liquoris illiꝰ ordoꝛe

Capitulũ.lx.

pfũderis: Si tibi adhuc ſuos negat pedes.i
ſta. ora. ⁊ grauidos lachrymis oculos attol
le.tuiſque ſuſpirijs ienarrabilibꝰq; gemitibꝰ
extõq̃ᷓ qð petis luctar̃ cũ eo.ſẽ Jacob.ut ip
ſe ſe gaudeat ſuꝑaꝛi. Uiõbit᷑ tibi aliqũ.quõ
aueꝛtat ocłos ꝙ aureſ claudat ꝙ oſyderatos
pedes abſcondit. Tu nihilominꝰiſta oꝑtune
imꝑrũeq; clama uſq; quo clamabo ⁊ ñ exau
dies.redde mihi ieſu bõe leticiã ſałtaꝛis tui
ꝗr tibi dixit cor meũ q̃ſui faciẽ tuã: faciem
tuã regrã. Poc Anſhel.nullꝰ g pctoꝛ öbet ðᷣ
clem̃tia ði deſꝑaꝛe qr pᷣſto ẽ cunctis obita ꝛe
laxar̃.⁊ penitẽtes ad regnũ celoꝝ ruocare.
Iſtud de? manaſſen regẽ iſꝛael oli pfigura
uit quẽ ꝑꝑ pniazg ad graz rĩuocauit. Manaſ
ſes ĩfinitis deũ offenderat.iſaiã ꝗ cũ de pec
catis ſuis r̃ſã guit cũ ſerra lignea pꝑ mediũ ðᷣ
ſecaꝛi fecit ⁊ tot ꝓphas ipᷣm arguentes tꝛuci
dauit, ꝙ plateas hieruſalẽ ſanguĩe ꝓpharuzʒz
purpurauit. Tãdẽ ab hoſtibꝰẽ captꝰ ⁊ ĩ exi
lii ðductꝰcarceri ðputatꝰ. Ubi cepit pẽiter̃.
⁊ ex corõ ſceleꝛa ſua ðfleꝛe.Et cũ lachꝛymis
orauit dñũm dicẽs. Peccaui dqñe ſuꝑ nũeꝛum
arene maris ⁊ iã ñ ſum dignꝰ uiõre celi alti
tudinẽ ꝑꝑ iniꝗtatũ meaꝝ multitudinẽ. Mivᷣ

tus dñs pniaʒ eiꝰacceptauit. Nã õ captiuita

te eũ liberauit ⁊ ĩ ꝛeg nũ ſuũ ĩ hieruſalẽ r̃uo
cauit. Der hũc pct᷑oꝛ öſignat.ꝗ ꝓphas dni
ipʒ arguẽtes cruciat qñ pdicatores.⁊ docto
res audire recuſat.⁊ q;diu talis pſeuerat in
peccato mortali:tãdiu è ĩ captinitate diabo
li.Si at ex corde egerit pñiam deus paꝛatuſ
eſt ſuſcipere eum ad gꝛatiam. Poc idem pᷣfi
guratum fuit i rege dauid ꝗ adulteriũ.?æ ho
micidium ꝑpetꝛauit. Cũq; redazgutus a na
than.peccaui diceret.ſtatim nathan reſpõᷣ
dir dominus tꝛanſtulit peccatuzʒ tuum.id eſt
dimiſit. O quam magna ẽ pietas domini. ?
quam meffabilis:ꝗ nulluʒ penitẽtẽ deſpicit
cuiuſcunq; ↄditionis.Non ergo ꝑꝑ ĩmanita
tem peccatoꝝ nr̃orum deſpeꝛemus.qꝛ diuer
ſos teſtes diuine miſericordie habemus. Ne
q; ultꝛa pct᷑is ſeruiamꝰ.qꝛ magnã dignitatẽ
amittũt miſeri homines ſeruiendo peccatis
quodãmodo carnis uoluptates ⁊ ↄcupias.ꝗ
dam aſpirando ad honores ⁊ excellẽtias.ꝗ
dam ꝑtinaci ſtudio querentes mũdi faculta
tes ⁊ diuitias.Et qr pauci ſunt hodie ꝗ iſtus
trinarium nephandũ ñ ſequatur: certe miſe
ri merito dicuntuꝛ.qꝛ illis rebus q̃ eis debe
ꝛent ſeꝛuie ⁊ obſequi.ſeꝛuiũt ⁊ obſequunt᷑.
Tales pculdubio ſe uiles oſtendunt nõ nobi
les ĩ dos.ſed potius gartões ⁊ ſeruos. Exẽ
pꝓlũ ð diogene.ð quo legit᷑ ꝙ cũ q̃dã uice ra
tõe ſue eminẽtis ſcie ⁊ ſapie ipatoꝛ eũ uiſita
ret philoſophꝰ ei aſſuꝛgere noluit ꝙ uidẽs ĩ᷑
peꝛator iracundia motus ꝛetroceſſit ueneꝛũt
q; ſeꝛui eius ⁊ dixeꝛunt ad eum. Domine q̃re

ſic ageꝛe uoluiſti. Non modicum te impera
toꝛ honoꝛabat.qr te paupeꝛem talis at tam

3

de miſterio marthe

tus uiſitabat tu uero econuerſo ipſum inho
nora ſti.qr ei aſſuꝛgere noluiſti.Quibꝰ rũdit
MNon decet dignitatem meꝗʒ ut ſeruo ſeꝛui.
mei reuerentiã facid. Seruit iſte ſeꝛuo mes
ſcʒ mũdo.qui mihi ſeruit:eo factus ẽ ut mi
hi ſeruiat. Igitur non deeuit me ſignum ali
cuius reuerentie ſibi exhibeꝛe. Gene domĩa
batur iſte mundo: ⁊ iparabat: bñ nature ſue
dignitatẽ ⁊ pᷣſidentiã obuabat. Oꝛatio
u bone ſpes penitentiuz. ꝗ Marie
peccatrici. ad tuos pedes flenti. ⁊ eoſ
achꝛymis ꝛiganti capillis tergẽti la
bijs oſculanti.pietatis ſignuʒ aper iẽs pecca
toꝝ ueniã tꝛibuiſti: ne deſpicias ieſu miſeri
coꝛs me peccatoꝛẽ ad clem̃tie tue teſtigia ꝓ
uolurũ rigãtẽ lachꝛymis ĩtĩe ↄpũctõis oſcłã
tem labija öuote orõms.⁊ fac me audire uo
cẽ tuã pietate ⁊ clem̃tia.ſuauitate: ⁊ miſeꝛi
coꝛdia plenã quã audire meruit: ⁊ ipᷣa ut di
mittant᷑ mibi peccata mea multa. ꝑ tuã ga
tiã ⁊ ipius meꝛita Amen.
De mi ezio maꝛthe ⁊ ocio marie. La. Ixi.
poſt hec quadã uice (itrauit ie
us ĩ quoddã caſtellũ).ſ.bet hãiaʒ
inteꝛpᷣtaf domus obedientie peꝛ

ad domũ Marthe ⁊? Maꝛie.ad illã.n.domũ

frequenteꝛ diueꝛtebat ⁊ ſecuꝛe: ꝑꝑ ſpalẽ ibi

habitantiũ amicitiã ⁊? deuotõeʒ. Sʒ maꝛthe
domus hic appallat cũ dr (⁊ mulieꝛ qdam
martha noĩe excipit illum in domum ſuaʒ )
ga maioꝛ natu erat. ⁊ curam domus habe
bat. At ille ſoꝛoꝛes toto affectu ieſum diligẽ
tes reueꝛenteꝛ ⁊ alachꝛyter euʒ ſuſceper̃t 5
tanti hoſpitis aduẽtu gaudẽtes. Et maꝛtha
quidem ſe incontinenti ad refectöõem dño ⁊
diſcipulis ſuis ꝓcu:ãdã parauit ⁊ ĩ miſterio
labõauit ut eis ↄueniẽteꝛ ꝓuideꝛet maꝛia vo
ad pedes dmi ſe poſuit. ut diligẽtiã aſſiduita
tem ſoleꝛtiam erga auditõem oſtenderet. ?
multam reuerentiam. quam ad dñũm bẽbat.
Illa ſtabat ⁊ ſatagebat. ut paſceꝛet dnñm ci
bo utiq; corꝑali.hec ſedebat.⁊ audiebat ut
paſceꝛe a dno ſuo cibo ſpũali. Sane quan
to melioꝛ eſt aĩa coꝛꝑe. tanto dulcioꝛ ẽ cibuſ
ſpualis in mente q; carnalis ĩ uentre. Ut aũt
cicit Aug. quanto humilius ſedebat. tanto
amplius capiebat conſtuit. n. aqua ad humi
litatem conuallis denatat de tumoribꝰ colł
Et cum dñs moꝛe ſuo nolẽs ſtare ocioſus.v
ba uite loqueꝛet᷑ eteꝛne ꝑ hoc dans exẽpluʒ
diſcipulis. ut cũe cipiunf ĩ domibus.ſuſcipi

entes repleant ſacris doctꝛinis Maꝛia ocuk

⁊ auribus in euʒ intenta ſi pecoiſiſſimã faciẽ
eius contẽplabat᷑. ⁊ ĩ eius ſuaui f mone refi
ciebatua. ⁊ ultꝛa q; dici poſſit ĩ aſpectu ⁊

bis eius iocũdabatur: nec ꝗcq; aliud cogita
bat ſed tm̃ dul cedini uerbi diuini ⁊ operibꝰ

nite ↄtemplatiue itenta erat ⁊ de illa mẽſs

„— — „

ꝙ ſignatuz ẽ ꝙ libenter intrat dñs
domũ ↄſcĩe.ubi ei obedit᷑ deuote. Et uenit 3 4

2 ocio Matie.

domini opulenta mieas ð ueꝛbo domini c&l
ligebat ( Martha )ueꝛo in opeꝛibus uite ac
tiue occupata: ſtetit ⁊ ſubſtitit quan fatiga
ta ⁊ feſſa laboꝛe miniſteꝛij ceſſans aliquãtu
lum ⁊ moleſte feꝛẽs ꝙ ipᷣa ſola in neceſſita
tibus domus laboꝛaꝛet. ſoroꝛ vo eius ocio ⁊
quieti uacaret:⁊ dño hoc pmittenti cõqreni
poſtulauit ab eo.ut ad laborandũ ſecũ ĩ mi
niſterio ⁊ iuuandũ illũ ↄpleret: ſed ↄoriã ſen
tẽtiam reportauit. Maria ãt martham adiu
uat ↄſilijs opa eius dirigẽdo ⁊ ſuffragijs ꝓ
ipᷣa orando. cε σ ſoꝛozes iſte nec ſezuum.
nec ancillaʒ habebant.qui eis ſeruirẽt.nes

dñs coquum uel hoſtiariũ ꝗ eius ↄmodop

uiderent. ex quo habes argumentum 3 ſuꝑ
biam pꝛeſertim pꝛelatorum Martha de ſo
rore conquezens ex illoꝝ pſona loquitm. ꝗ
adhuc diuine contemplationis ignari ſoluʒ
ꝙ didicerunt fraterne dilectionis opus. deo
placitum ducunt ideoq; cunctos.qui vpᷣo
contemplatõem deuoti eſſe uolunt. huic m
cipandos autumant. Panc ignaꝛoꝝ obiee
tõem ſoluit. Pieꝛo.in epła. in qua ĩuitat no
bnem ⁊ diuiè matronã ad heꝛemũ: dicens.
Quddo finẽ hẽbit iſta ſᷣuitus imꝑfecta: Nũ
quid ñ hʒ dñs uñ alet pauperes niñ ꝑ te: In
uenit ãt maꝛia accuſata tripliciter.ſ.a pha
ꝛiſeo.de pᷣſumptione.de temeꝛitate.eo quod

iecm peccatri⸗ xpᷣum recumbentem fetigit a in

da. de pdigalit ate. eo quod pꝛetioſuz unguẽ
tum effadit ac caput ⁊? pedes domini unxit
a ſoroꝛe de ocioſitate. ſicut patet hic: ?
ubiq; maꝛia tanq; paciens tacuit. ⁊xpᷣs ſemꝑ
ꝓ ipſa reſpõdit.⁊ eã excuſauit.oſtendẽs pha
riſeo. ꝙ facti Marie ñ eꝛat pᷣſumptionis ſʒ
deuotõis. oſtendẽs quoq; iude ⁊ alijſ diſcipu

ſz pietatis oſtẽdẽs ẽt ſorori.ꝙ ſeſſio Marie
on erat ocioſa: ſʒ melioribus actibus occu
pata. Maria autem que in uerbis dñi quie
ſcebat.⁊ miꝛa ſuauitate tenebat.ad clãoꝛezʒ
ſororis quaſi a ſomno euigilans. de gꝗete ſua
timuit: ⁊ facie ĩclinata in terra ſiluit.ac cãʒ
ſuã tãqᷓ; ocioſa iudici ↄmiſit.nõ paꝛãs reſpõ

dendi ſmonẽ. ne remitteꝛet' uel iĩterrũperet
audiẽdi ĩtẽtõz. Et dñs excuſando maꝛiaʒ di
xit ad martham/( Maꝛt ha mariha)r̃petitis

nominis ſignũ eſt dilectõis uel monẽde ĩten

tionis.ut ſczʒ audiret ĩtentius (ſolicita es ⁊
turbaꝛis eꝛga plurima)ac circa młra es oc
cupata opa eni uite actiue ſolicitudinẽ ⁊ di
ſtꝛactionem m̃tiſ ĩducũt.⁊ fꝛequentreꝛ peꝛtur
bationem ĩgerunt. Si ergo nis cũ leticia tii

uere. noli multa agere quia iĩ mulris actiõi

bus minor eris¶ Porro unũ eſt neceſſariũ)
.ſ. deo iugiteꝛ ĩheꝛer̃ ſecũdũ illud.unã pecij
a domino hanc requiꝛam ⁊ cetera Uel unu
ſ. iße deus ꝗ unus eſt p omnibus queꝛẽdus
uel unum id eſt unitas mẽts ad deũ qr ꝑ ui
tam contemplatiuam mens adheret ðo ꝗ ẽ

lis.ꝙ illa effuſo unguẽti ñ errat ꝓdi galitatiſ

uferenr oue ſubtracli/
ſceturactun ueroſcut
inogg v auſeten . le⸗
oytpietati eceſſnai ge
WMori eigoper gi excuſs
teine ſecluins feclt. loet
ug dis ro maria reſpod
eins facnge aduocatus g
Pelatns Oneſnia imenpel
fuſcepta Fecit gnrena eu
Paſcenet dünita nun
iura d6o.Anmdacn
icuins conuinioianmen
Anuend ſuanitneten
mioe metis q uetin⸗
cunide ſon 5 nt
nunsditinnt unn eſt
Platiogeicui menitounin
Poſtonunk, Inte t An
ris deſiceriä ſthientie)
Dfecthgg. ſleemni

donint c
erlbus uite ac
1 uaſifniga
ſungalienin
ain heceſſitg
ſdeins deior
ntenticiifen
nci ſecu imi
euſed riz ſen
mantbam gain
ſuſſagi 9
Renecſenunn
les ſernire nee

ſſe uolum. uic

unc ignnor ohiet
,in qua iuitat no
d betemũi dicens.
nus impſectne
beres niſt pter In
ripliciter. 4 ba
neuitate, eo quod
tem fetigit in
lpretioſuz ungne
ſes domint unxit
cut patet hic:
tacnit. ahs ſeng
ſaait.ORendespda⸗
nat Hlumptioris 6
ade 1 Aiſ diſcip⸗
fißerre Ptüigalleti
Nori⸗Pſeſſio Mnſe

=sSs saszSfSãfã

geins ndton
Sumenlnn; ſin
in .WMandade 60
Plong lognttng
lonis ignari ſoz
ecttonis opus. ded
cunctos. qui rho

. . e b.
Pꝛime partis

ſimpliciteꝛ unus.ſcut econtꝛa ꝑ uit actiuã
itẽdẽdo cꝛeaturis que multe ſunt.aĩa diuidi
tur ⁊? ꝑ multa diſtꝛahitur. At tñ multa ſunt
neceſſaꝛia tẽdentibus ad unũ ꝙ omnibꝰ ẽ ſ
ferẽdam ¶ Maria optimà ptẽ elegit )ſecuꝛã
2 dignioꝛ?. Quaſi diceret.Nõ tu malã ſed il
la meliorẽ. Ne g conqueꝛaꝛis ð ocio ſorõis:
qr maioꝛ ẽ gꝗ r̃cumbit q; qui miniſtrat.Sed
quomõ dicit᷑ optĩa.cũ eũ tm̃ ſit cõſecutura
ĩ patꝛia. Sʒ ⁊ illa optimitateʒ dulcedis ⁊ io
cũditatis patꝛia.iam hic pᷣguſtauit nõ ſicut
futuro apphẽdit.Nõ tñ repᷣhendit᷑ ꝑs mar

the. qr ⁊ ipſa eſt bona.ſʒ laudatuꝛ ꝑs marie

qꝛ optima cuius canſam ſi ubiungit. qꝛ nõ au
feꝛetuꝛ ab es ̊ enim elegit ꝙ ſempez mane
bit. In hac uita ĩcipit ⁊ agugetur.ĩ alia uita
pleius ꝑficiet qr qõ nunc uidet ꝑ ſpecalu.z
ĩ enigmate tũc uiðbit facie ad faciẽ ? amo
ris ignia ꝗ hͥ ardeꝛe ichoat cũ ipᷣʒʒ quẽ amat
uiðꝛit ĩ amorẽ amplius inardeſcet.C aritas
nunqᷓ; excidit qꝛ una ⁊ eadẽ caritas hic.⁊ in
patꝛia remanet. Ignis in ſyon ⁊ caminus ĩ
pieꝛuſalem. ita ⁊ contemplatiua eadẽ eſt B.
⁊ in patria ſed hic iocunditas mtis eſt ſemi
plena ⁊ ibi erit ꝑfecta .Nõ ergo cõtẽplatiua
auferetor que ſubtracta pñtis ſeculi lucta
ficietur actiua nero ſicut ⁊ fides euacuabit

quãdoq; ⁊ aufeꝛetuꝛ.qr ĩ et᷑na pr̃ia non eꝛũt
opa pietatis neceſſaꝛia ĩ gbus ipſa exercet.·

Maꝛia eꝛgo per dñi excuſationeʒ excuſata.
deinde ſecuꝛius fecit.⁊ iocudius geuit. Un
Aug. Dñs pro maria reſpõdit maꝛthe ⁊ ipſe
eius factus ẽ aduocatus ꝗ iudex fuerat int
pellatus. Que ſnia int eꝛpellãti reſpondit.?
ſuſceptã ðfẽdit. Intẽta eꝛat matha quomõ
paſceꝛet dũim iteta maꝛia quomodo paſcer̃
tur a dio. A martha conuiuium dño pabat
ĩ cuius conuiuio iam maria iocundabatuz.
Mira enim ſuauitate tenebatur qᷓ profecto

ẽ maioꝛ mẽtis qᷓ uẽtꝛiſ. Excuſata eſt ſedit ſe
curioꝛ. Non eꝛgo dominus op repꝛe hẽdit ſʒ

munus diſtinxit una eſt theorica d eſt ↄtẽ
platio dei cui meꝛito uniuerſa uirtutũ ſtugia
poſtponunf. Unde ? Ambꝛo. agat te ſic ma
riã deſideriũ ſapientie.hoc eniʒ maius. hoc
pfectiꝰ opꝰ. Nec miſterij cura a cognitõe vᷣ
bi celeſtis te avtat. Nec aꝛ guas eos ⁊ otio
ſos iudices quos uiõas ſtuder̃ ſapiẽtie. Nec
maꝛtha tñ i bono miſterio rĩpᷣhẽdit ſʒ Maia
ꝙ melioꝛem paꝛtem ſibi elegerit antefert.
Ihs enim multis habundat.? multa largit
2 ideo ſapientioꝛ ꝙ pᷣncipale adueꝛtit elegit
Ddeniq;apoſtoli optimum non putaueꝛüt ze
linquere dei vbuʒ. ⁊ miniſtraꝛe menſis. Pec
Ambroſ. Itaq; Maꝛie paꝛs. id ẽ contẽpla
tionis.ocium. maꝛthe miniſterio prelata eſt
ar dignior: ſcilicet angelorum conueꝛſatõni
ucinioꝛ. ⁊ qꝛ ſecurior. ⁊ qꝛ quietio ⁊ qr iocũ
dior. ? qr diuturnior: qr nõ auferet᷑. ꝗlla ue
ro peꝛiculoſioꝛ ꝑꝑ lutum ⁊ puluereʒ pedibꝰ

Capitnlũ.lxi.

actiuorum adheꝛentem laboroſior.pꝑ ſoli
citudinem ⁊ occupatõem ꝓximis tñ utilior
pꝑ ſubuẽtõem ⁊ edificatõem. Actiua aute,z
q̃dã ẽ pᷣlatõis ⁊ pᷣdicatõiſ.qd iniĩſteꝛij ⁊ nite
communis. Sicubi eꝛgo legit actiu am pꝑre
feꝛꝛi ↄtẽplatiue:ĩtelligẽdum ẽ ð actiua pla
tõis ⁊ pᷣdicatõis:ĩ aliquo enĩ excedit actina
ↄtemplatiuam. ⁊ ĩ aliquo exceditur ꝑ illam
Ubi ſciẽdum ꝙ diſtiguit᷑ duplex actio a doe
toribus una q̃ ↄſiſtit ĩ exercitò uirtutum mo
raliũ. ⁊ iſta diſponit ad ↄtẽplatõem. Unde
Steg. Qui ↄtẽplatõis arcẽ tenere deſyderãt:
neceſſe ẽ ut prius ĩ cãpo actõis ſe probent
Sedatis eĩ paſſionũ tumultibꝰ ꝑ exeꝛcitiuz
Stutũ moraliã diſponit᷑ aĩa ut libeꝛe poſſit
eleuaꝛi ĩ ↄtẽplatõzʒ vtutiſ:ex quo patet ꝙ ta
lis actio ordinat᷑ ad ↄtẽplatõʒ ſicut ad finez
finis ãt melior ẽ his que ſunt ad finẽ. Et iðo
de tali actõe ↄcedunt oẽs ꝙ ↄtẽplatio ẽ me
lioꝛ. Alia ãt actio ẽ q̃ ſequit᷑ ↄtẽplatõeʒ ꝓc⸗
dẽs ex plenitudine ↄtẽplatõis ſicut ẽ doce’ß
⁊ ĩ ꝛegimine aniaꝝ laboꝛare.? hemodi oꝑa
facere: ⁊ ð tali actõe dicunt alig ꝙ ẽ melior
ipſa ↄtẽplatõe.⁊ de iſta actõe nõ loquit᷑ hic
xpᷣs. ut pzʒ ituentibus. Alij vo dicunt qð etiã
Liſta actõe ↄ tẽplatio melior ẽ qr id qõ ſ ipli
citer preelegituꝛ. ur̃ eſſe melius abſolute. ;
id qð pᷣeligit᷑i caſu.ſʒ ↄtẽplatio ẽ ꝑ ſe eligen
da.cura ãt animarum ĩ caſi u neceſſitatis fia
terne eſt ſuſcipida. Uñ aug. Ociuz ſanctuzʒ
querit caꝛitas negocium iuſtum ſuſcipit ne
ceſſit as caꝛitatis qnam ſercinam ſi nullus I
ponit intuende ueritati uacandum eſt.ſi au
tem imponitur.ſuſcipienda eſt.propteꝛ cari
tatis neceſſitatez h̊ aug. Pe due ſorores do
mino dilecte.ſ.maꝛtha ⁊z maria duas uitas
demon ſtrant ſpuales. ꝗbus pᷣſens exeꝛcetur
eccleſia.martha actiuam: qua pꝛoximo ca
ritate ſociamuꝛ. Maꝛia contemplatiuã: qua
in dei amore ſuſpiramus. Unõ. non Maꝛia
ſed maꝛtha xpᷣm ſuſcipiſſe dr̃ in domo ſua.
M aꝛia. n. non habet domum quia uita con
templatiua omnem huius ſeculi ſpeꝛnit ha
beꝛe poſſeſſionem. Sufficit ei ad pedes dñi
ſedeꝛe:⁊æ nerbum dei ſempeꝛ audire ac men
tem potius quam uẽtꝛc᷑ nutrire. Sufficit ei
motis oibus curis ⁊ ſolicitudinibus lectioni
æ orationi aſſidue ĩſ:ſtere.⁊ in dei cõtempla
tione uacare. crebra quoq; lachrymaꝛum 2
punctione pro peccatoruʒ remiſſione. ? eteꝛ
ne uite ſuſceptõe dulciſſie ſuſpiꝛare. Tales
enim prophete fuerunt. tales ⁊ apki.tales ⁊
multi alij. omnia ꝛelinquentes.mundum fu
gientes. dño adheꝛentes.tanquam nihil ha
bẽtes. ⁊ omnia poſſidẽtes Actiua vo uita di
cituꝛ qꝛ ſemper in actu. ſempeꝛ ĩ fatigatõne
æg labore.eſt ⁊ uix aliquando in quiete põt
eſſe. VUnde hic de maꝛtha dicitnr: qr ſatage
bat ciꝛca frequens miniſterium. VUidemꝰ.n.
multos eccleſiarũ prepoſuos ⁊ mimſtꝛoe:as
4

De miſterio marthe

muiltos alioſ ſolicite diſcuꝛer̃.laborar eſtua
rge ⁊? multis modis fratrum et proximczũ ne
ceſſitatibus et miſeꝛicoꝛdie operibꝰ infudar
ut eos quoque non immeꝛito circa fꝛequens
miniſteꝛium ſatagaꝛe dicamꝰ. Et ideo mãaia
ſedet quia contemplatiua pacatis uitioꝛũ tu
multibus optata iazʒ ĩ chriſto quiete mentis
peꝛfruitur.matha vo ſtat. quia actiua labo
rioſa ðᷣſudat i certamie. Unde Aug. Remã
ſeꝛunt ergo ĩ illa domo que ſuſceperat domi
nuʒz in du abus feminis due uite ambe inocẽ
tes. ambe laudabiles. Una laborioſa. altera
ocioſa.nulla facinoroſa:quaz caueꝛe debet
laborioſa. Nulla deſidioſa quaz cauer̃ debz
ocioſa.Ert ergo in domo illa due uite et ip
ſe fons uite.hec Aug. HPe ãt mulieꝛes prudẽ
tiſſime.totius eccleſiaſtici exercitus duces

⁊ preuie ſunt has cetera turba ſeꝗt᷑ alij pꝰ
mart ham alij poſt mariaz uadunt. MNalli ei,

celeſtem illam patriam ingꝛediuntnꝛ.niſi q
hanc uel illaʒ ſequuntuꝛ. Sʒ ĩ his neceſſe ẽ
ut unuſquiſq; uires ſuas ↄſideret. ⁊ ad hoc
quod opus aptioꝛ ſit. Si enim ad ↄtempla
tionem ſit abilioꝛ;. ⁊ ad oranduz deuotioꝛ tu
te ſe tranſfeꝛat ad heꝛemum.pro ſe ⁊ aliis
oꝛatuꝛus nec ſie abſcondit talentum ĩ teꝛꝛa
ſed in dñno lʒ non pꝛedicet. Quia talentum
orationis ⁊ deuotionis ĩ quo amplius ualet
⁊ meliorem ſe ſentit omnibus erogat. nec pi
ger dici dʒ. qui totus ĩ ſancta deuotõe ? oꝛa
tõe ieiumijs ⁊ uigilijs ⁊ lachrymis eſt. Et ðᷣ
actiua ſimiliter ſuo modo accipe ⁊ ĩtellige.
Non tamen fit diuiſio inteꝛ has ſpecies uite
quaſi peꝛ oppoſita.ſed per officia conueniũt
enim etiam eiſdem ſed officia habent diſtĩ
cta. Actiuus enim ſepe eſt contem platiuus
⁊ econueꝛſo.qui tamen denoĩatur ab alteꝛa
cuius.ſ. plura ⁊ freqᷓntius geꝛit officia. Sũt
autem officia actiue legere ĩ publico predi
care. coꝛripere. errantes reuocare. neſcien
tes docer̃ paupeꝛes ſuſtentar̃iz alere petenti
bus conſilium ⁊ auxilium dar̃.inopẽ de ma
nu foꝛtis eriper̃ infiꝛmantis curam gerer̃.cõ
miſſis nobis qualiter ſubſiſter ualeant pui
der̃.que ſingulis quibuſq; expediant diſpen
ſar̃.oꝑpa pietatis omnia exercer.Officia con
templatiue ſunt ſibi ⁊ in ſecꝛeto leger̃ ĩ lege
de i meditaꝛi.ſecreto orar̃.ſuauitatem ⁊ dul
cedinem patrie eum angelis pᷣguſtar᷑.⁊ pᷣſen
tire. ſoli deſyderio ↄditoris ĩheꝛer̃ exutã mẽ
tem a cunctis haber̃ teꝛenis eamq; quantũ
humana im becilitas ſinit umr̃᷑ cum xpᷣo. ut
nil iam ager̃ libeat. ſed calcatis curis omni
bus ad nidendam faciem ſui cꝛeatoris ani
mus inardeſcat. adeo ut ↄueꝛſatõ ↄtempla
tiui iam quaſi ĩ celis ſir. ⁊ nihil ð terrenis ſa
piar. Contemplatiuꝰ enim. ⁊ ueꝛe ſpiritalis
homo tam fidelis dʒ eſſe i tota uita ſua. ?
omni opere ſuo ac ſi ſingulis hoꝛis iudicaꝛi
debeat coram deo.⁊ tamardemi deſyderio

/

⁊? ocio Maꝛie.

uiuere ? arder᷑. Quaſi fingulis hoꝛis debeat
iungi angeloꝛum cetibus ad fruendum dee
eter naliteꝛ ⁊ qui hʒ coꝛ ĩ ſupeꝛnis eleuatuʒ.
qñ ſedet.qñ ambulat.qñ requieſcit. quado
aliꝗd facit.cor a deo non recedit: omnes ad
dei amoꝛem exortatuz deridet huiuſ mundi
gloriam ⁊ feciliratem. miꝛatuꝛ hominuzʒ ce
citatem,. ⁊ quam ſtultum ſit in tranſitorijs fi
duciam haber̃ oſtendit. Contemplatiuns tñ
pꝛo opoꝛtunitate tempoꝛis ⁊ neceſſitate iſta
te alteꝛ alteꝛius ſumat officia:fitq; ð cõtem
platiuo actiuus ⁊ econuerſo.cum expedire
uiſum fueꝛit eccleſie. Unde Cenomanenſis
ſcꝛibens cuidam aſſumpto ĩ pꝛelatum. ↄque
ꝛenti ademptam ſibi eſſe contemplatõis r̃ qui
em.⁊ actiue ſolicitudinis ſaꝛcinam ſe iuituzʒ
ſu ſtiner̃: ait. Ad pedes dñi ecum maꝛia ſede
bas nunc cum martha dño mintſtras. Spe
ties ꝛachelis te allexit ſʒ nec faſtidias lyam
Ilyppam quia gignit ſibi ſooolem. Maria a
domino feꝛcula ſumit maꝛtha domino pᷣpa
ꝛat ⁊ apponit hec deum fr̃ficit.illa a deo ⁊efi
cituꝛ. hec miniſtꝛat panem hominum.uli mi
iſtꝛatur panis angelorum. In menia e ius
nil fa ſtidituꝛ.ĩ menſa marthe multa ibi au
diebas canticum angelorum uidebas lilia v
ginum. roſas martyrum. uiolas confeſſoruz
hic filium dei de celis deſcendentem ⁊ dicẽ
tem. gaudium eſt maius angelis dei ſuper
uno peccator̃ pnĩam agente ⁊c̃. Ur᷑̃ tibi con
templatiuam actiue debere preponi. tamen
ſi ſolicite conſideres actiua mateꝛia eſt ad
gloriam, ſicut ↄtemplatiua non ðſcenſus ad
ruinam. quarum utranq; in eodẽ ⁊ in diueꝛ
ſis iuenies. Chriſtus enim docens ĩ cãpe ſtꝛi
bus ĩ monte orauit. Moyſes ĩ monte ⁊ in ta
beꝛnaculo loqnebatuꝛ cum dno. deſcendẽs
de monte ⁊ egꝛeſſus de tabernaculo loqbat
cum populo. Petꝛus cui dictum ẽ ĩ cenacu
lo macta ⁊ mãduca.pꝛedicauit populꝰ.Apo
ſtolus raprtus paꝛadiſum factus ẽ doctoꝛ gẽ
tium. Maꝛia legit tm̃ ſediſſe ⁊ audiſſe nec
aliqu ando ſoroꝛi diſcurꝛenti ſubueniſſe:licgʒ
eius auxilium quadam mentis amaritudine
anxia ſoꝛor poſtulaꝛet. Martha nequaquã
legituꝛ ꝑtem maꝛie ſuo miſcuiſſe obſequio
⁊ ideo (ſicut dñs teſtat᷑ )maꝛia optimam ꝑtẽ
elegit que non auferet ab ea. Per maꝛià er
go ſignant quorum conueꝛſatio in celis ẽ ut
ꝗ dicunt.Ecce elongaui fugiẽs ⁊c. Der maꝛ
tham negotioſi ſacerdotes repꝛehendunt: in
quibus turba negotioꝝ. ↄtemplatõis exclu
dit ſacꝛarium ⁊ ↄtꝛiti cordis extinguit ſacri
ficiũ. Neq; enim fieꝛi põt ut aliqñ loquat᷑ cũ
dño ꝗ ẽt ſiẽs cũ toto fabulat mudo.Calibꝰ
occurſant inimica negotia quoꝝ r̃cõd atio il
los ſeꝗt uſq; ad ſacra altaꝛia ꝗ illis fuꝛant᷑
orationum ſuffragia. ⁊ defꝛaudant ſuis tꝑri
bus eccleſiaſtica officia.mã: ha miniſtrauit
ſed chriſto diſcuꝛꝛit.ſed ꝓ chriſto.Si nobis

euangelium ind es
tuo eſt aaſel
frault uel uln uitas t
h ibuit Oaſlteli auſppe
nue ufpnumme 5,
ſys iconceptione Quon
li nopter pe que conl

,Pimi ſile Auul ui
ttoſtuini q ſi lſier al

ectur: t hono hinitun
ſiqueludine ? afſectione⸗
1o ſum in altitudine cele
¹ Nenplatione duiorum.
Urgo Wrun gbe altitud
lisepcelenictineiſe hade
Drecictn Decutdi eſ mn
nus clemicligeafe
Gl cuſtodigungasie⸗
iſſinefui indenaun⸗
Mgnulig itegtitatis un
Muamn libicinis accen
ſenſus eins ſol⸗ etiam co

idiſoholem Wang 4
r matha donnino Ppa
eum ffict, la adeozeſt
anem hominumalimi
lorum. In menlſa eins
marthe multa ibi au
lorum uigebos lilia
n. uiolgs confeſſoruz
deſcengentem 2 dice
us angelis dei ſuper
gente 177, Uf tidt con
ebere preponi kamen
(tiua makeria eſt acd
atiug non dſcerſus ad
nqg m eode 1 Meime
enim docene i cieſni
Moſſesi monne 1inis
un cuin Eßi deſcendis
de tabernaclo ocb⸗
us cni dictum eien⸗
.eclcuuit ſoyl /
ſſum foctus ? Collo G
jdiſum fa ſe tee
ii ſeciſe ? 4udlſe
in er bueniſſellicz
iſcurtent! ſubu

dam nent

ig amneruodine

Pꝛime partis

diſcurrimus. quer entes q̃ noſtra ſunt auen
panes tempoꝛalia. nec maz ha ſumus: ſʒ ne
gociatores. Unde ſi ſic diſcurris.iuſta ẽ tibi
ſiendi ⁊ conqueꝛendi ratio. Ceteꝝ ſi marthã

ſimpliciteꝛ agis bene a is. Si ĩter lyam diſ

curris ⁊ rachelem meliꝰ agis. Si cuʒ maꝛia
ſederis ? audieꝛis:optime. Bonũ eſt ſemina
re quod illa fecit melius eſt meteꝛe quõ iſta
Pec idcirco dixeriz. ut magnum reputes bo
num ſic alternaꝛe ſtudia iſtaꝛũ. ut nunc quie
ti uaces.nunc prorximoꝛum utilitate. Una
quippe ⁊ eadem eſt ſeala quia iacob aſcẽdẽ
tes ⁊ ðſcendentes uidit angelos. Rachelem

diligas pro ſpecie. Yyam pꝛo ꝑpꝛole⸗ Neutaz?
o prelato eſt põſtponeda. ſʒ utraq; amplec

tẽda. Utram uero alteꝛi preponas ignoꝛo.
Ueꝛnm hoc ſcio quod duo ſunt in lecto. unꝰ
aſſumet᷑ ⁊ alt᷑ ꝛelinquetu ⁊c. hec Cenomo
nenſis. Dec autem hyſtoria que hic tangit᷑.
licet ad beatã mariam nõ peꝛtineat tamen
G euangelium in oe aſſumptionis eius legi
tuꝛ quia ipſa eſt caſtellum in qd dominns in
trauit uel quia uitas ⁊ officia iſtarum ſoroꝝ
habuit Caſtellu quippe fuit corpus inteme
rate uirgins marie.qð intꝛauit dominus ie
