it. celoꝝ nobis ẽt pᷣmia ꝓmiſſit. HPec oĩa fr̃es
dilectiſſimi pio ⁊ benigno aĩo cogitãtes q̃n
tũ poſſumꝰ cũ ipſiꝰ adiutoꝛio bñficijs ſuiſ ui
cẽ repẽdere feſtinemꝰ.ñ reddamꝰmala ꝓ bo
niſ:ſʒ q̃ntũ poſſumꝰuolũtati illiꝰobtẽꝑaꝛe fi
delit᷑ ſtudeamꝰ. totis uiribꝰ innitẽtes: ut pꝛe
cepta ipᷣius magis nobis parit ð ſequacita
te remediũ qᷓ; de tꝛanſgꝛeſſione iudiciũ.naʒ
ꝗd faciemꝰ cariſſimi.ĩ illo metuẽdo iudicij
die. cũ tꝛemente mũdo.dñs pᷣcinentibꝰãgelo
rũ buccinis in illo maieſtatis ſue thꝛono cir
cũdatꝰ. celeſtis militie luce ↄſederit. ibiq;
ð terꝛe g'emio ⁊ antiquo puluere ſuſcitato

hůano genere. aſtãte teſtionio ↄſcĩe ſingoꝝꝰ

poſitis ĩ ↄſpectu pctoꝝ pẽis iuſtoꝝq; pᷣmijs.
26õem uite ceperit poſtulare.⁊ plłꝰ iã iuſt? qᷓ
miſericoꝛs ſeueꝛitate iudiciſ ↄtẽpte miſcõie
reos ceꝑit accuſare ⁊ dicẽ.Ego te o hõ ð li
mo manibꝰmeis feci.ego terrẽis artubꝰ ĩfu
di ſpm̃. ego tibi imaginẽ nr̃az ſił itudinẽq; 2
ferre dignatꝰ ſum ego te int᷑ ꝑadiſi delitias
collocaui.Tu uitalia mãdata ↄtẽpnẽſ.õcen.
toꝛẽ ſeꝗ qᷓ; dĩũm maluiſti. Cũ expulſꝰ de ꝑa
diſo iuꝛe pct᷑i mõtalis uĩculis teneꝛis.vgina
lẽ uteꝝ ſiñ diſpẽdio vᷣginitatiſ pariẽdꝰĩtꝛoij.
n pᷣſepio expoſiꝰ ⁊ pãnis obuolutuſ iacui.
nfantie cõtũelias huanoſq; doloꝛes ꝗbti
di ſiliſ fierẽ.ad B.ſ.ut te mihi ſilęs facẽz ꝑtu
li. Iꝛidẽtiũ palmas ⁊ ſputa ſuſcepi.acetuʒ
cũ felle bibi.flagellis ceſꝰuepᷣbꝰcoꝛonatꝰaffi
xocꝛuci.pfoſſꝰuulnẽ.ut tu eꝛiper̃ris moꝛti a
nim ĩ torm̃tis dimiſi. en clauoꝝ ueſtigia ꝗ
boaffixꝰpepẽdi.en ꝑfoſſũ uulneꝛibꝰlatꝰ.Suſ
cepi dolões tuos.ut tibi glo.meã darẽ. Suſ
cepi mortẽ tuã ut tu ĩeteꝛnũ uiueres.ↄditꝰ
iacui ĩ ſepulchro:ut tu ſuꝛgẽs in celo. Quꝛ
ꝗqd ꝓ te ptuli ꝑdidiſti. Cuꝛ ingti ꝛedẽptionii
tue mũeꝛa ꝛẽ̃nuiſti.Nõ tibi ego ð mõte mea
qꝛoꝛ. Redde mihi uitã tuã.ꝓ q̃ meã ðdi. ĩd
de mihi uitã tuã:qᷓ; uulneribꝰpct᷑oꝝ ĩdeſinẽ
teꝛ occidiſ. Cuꝛ hĩtaculũ ꝙ ĩ te ſacꝛaueꝛã lu
xurie ſoꝛdibꝰ polluiſti.Cuꝛ coꝛpꝰ iã meuʒ il
lecebꝛatũ tuꝛpitudie macłaſti.Cuꝛ me guio
ꝛe criminũ tuoꝝ cruce:qᷓ; illa ĩ qᷓ quõdã pe
pendeꝛã afflixiſti. Sauiõ eĩ apud me petoꝝ
tuoꝝ crux ẽ in q̊ uĩctꝰ pẽdeo.qᷓ; illa in qᷓ tui
miſeꝛtꝰ moꝛtẽ tuã occiſuꝛꝰ aſcẽdi.Cũ eſſem
ipaſibilis.ꝓ te pati dignatꝰfũ.Sʒ tu ðſpexi
ſti in hoĩe deũ.in inferno ſalutẽ: in uia r̃ditũ
in iudice ueniam. in czuce uitam: in ſuppli

De pena

tijs medicinã. æ q; poſt oia mala tua ad me
dicam̃ra pnie confugere uoluiſti: ab auditu
malo ñ mereberis libe ari.̊ Aug. Teꝛmina
to iudicio.tota calliditas illiꝰ ignis ꝑmaxi
En 5 quo dem̃ e. exedt iudicis ſniaʒ. ĩiuoluet
Eĩ pctores ⁊ trabet in infeꝛnũ. Et ita pʒ ꝙ
Ule ignis aduẽtũ iudicis ⁊ pᷣcedet.⁊ ↄcomi
tabit ? ſeqt. uñ Aug. Ille ẽt ignis ꝗ celum
aeꝛeun ⁊ terrã ↄcremabit.pctoreſ ꝓculdubio
ↄſtringet in pẽa ſue dãnatõis. Ipe eni redẽ
ptor nr i ſuo tũc terroꝛe uidebit᷑.eiq; ignis
ludicij in repꝛoboꝝ uĩdictã famulabit. Et
iteꝝ.Extremi iudicij die eterno tũc iudice
terribilr apparente.aſtantibꝰ legionibꝰ ãge
loꝝ.aſſiſtente cũcto celeſtiũ miniſterio pt᷑a
tum.atq; oĩbus electis ad hoc ſpectaculum
pductis.antiquus hoſtis diabolus belua ui
delicet crudelis ⁊ foꝛtis.in mediũ captiuus
deducitur. ⁊ cũ ſuo corꝑe.i.cuʒ reprobis oĩ
bus eteꝛne gehẽne incendijs mancipabitur
cuin a aqno dicetuꝛ.diſcedite a me maledic
ti in ignẽ eternũ.ꝗ Barus ẽ diabolo ⁊ angeł
eius.O quale erit lud ſpectaculù. quando
bec immaniſſima belua electoꝝ oculis onõ
tuꝛ:ꝗqᷓ hœ belli tpꝛe nimis eos terrere pote
rat.ſi uideꝛet᷑. Si occulto ac mio dei conſi
lio agituꝛ.ut ⁊ nunc p eius gratiam a pugn
tibus non uiſa uincat᷑ ⁊ tunc a letis uictori
bus iam captiua uideatur. Zuc aũt iuſti di
uino adiutorio quantum debitoꝛes ſint ple
mus ꝛecognoſcunt.qñ tam foꝛtẽ beluam ui
derint.quã nunc infiami uicerunt ⁊ ĩ hoſtis
ſui ↄſpitiunt ĩmanitate qᷓ;dtũ debeant defen
ſoris ſui gre.hec Gꝛeg.vnõ ⁊ Aug. Poſt iu
diciũ ꝑget hinc.ducetq; ſecũ corpus cui ca
put ẽ.⁊ offert regnũ.i.⁊edemptos ſanguine
ſuo deo patri. Tunc plane uidebit᷑ foꝛma il
la dei.q̃ nq; potuit uideri ab iniꝗs. quoꝝ ui
ſioni forma ſerui exhibenda erat. Unde ẽt
Anſhel. Sublatis aũt ĩpijs ne uideãt głiam
dei.de iuſtis ſingulis ſ̃ʒ gꝛadũ ſuũ ⁊ meritũ
angelicis oꝛdinibus inſeꝛtis. fiet illa głioſa
ꝓceſſio xpᷣo pᷣcedente capite noſtꝛo omnibꝰ
q; mẽbꝛis ſuis ſequẽtibus ⁊ tradetuꝛ regnũ
deo patri.ut ipᷣe regnet in eis. Et ipᷣi in eo
gnũ illud ꝓcipientes. ꝙ ꝑatum ẽ illis ab ori
gine mundi. Poſt pᷣdicta ſtatim eꝛit mõi in
nouatio q̃ nõ ↄplebit᷑ q;diu peccator ẽ ĩ mũ
do.i.quouſq; detrudat᷑ in infeꝛnum. Sic eĩ
ignis ille ꝑmaximus elem̃ta puꝛgabit. cum
hẽat vtutẽ foꝛme extꝛĩſice expulſiuã ſic mõʒ
inouabit.cũ hẽat vtutẽ ſubtilitatiuã. VUnde
diffeꝛctia ẽ inteꝛ puꝛgatõeʒ ⁊ inouatoõeʒ.qꝛ
ſpur gatio erit penaliũ q̃litatũ detꝛactõ. ⁊ ele
m̃toꝝ ab ipuritate quà ex ↄmixtõne hñt ad
puritate mutatio:ſʒ ĩnouatio erit pulchrio
ris foꝛme ĩductio. Sic ãt purgabũt᷑ elem̃ta
ꝙ pᷣcidet᷑ ab igne uis ↄbuſtibił.ab aere ob
ſcuꝛitas ab aqᷓ glaciał fꝛigiditas.a t᷑ra põde
Noſitas ⁊ opacitas:qꝛ ð oĩbꝰelemtis ꝙ igbile

+—☛

infernali ⁊ gloria celeſtt.

tẽdet deorſũ. ⁊ ad locũ penaꝝ.ſ.ad cloacà
ifernalẽ cũ oĩbꝰ reꝝ ĩmunditijs ↄfluet.⁊ ibi
hoꝛroꝛẽ cãceris młtiplicabit. Reꝝ g muta
bilitas.ſ.frigꝰ.eſtꝰ.grãdines.turbĩes. fulgu
ra tonitrua.⁊ alie ĩcõmoditates penitꝰĩteri
bunt elemta vo purgata ꝓꝑmanebunt. Inno
uabut ẽt qꝛ terra tota erit ſicut ꝑadiſus ⁊
planabit ⁊ aer erit clarioꝛ.nec hẽbit impᷣſ
ſiones q̊s hʒ m pſpicuũ quoq; in aq̊.⁊ lux ĩ
igne manebũt: ⁊ ſicut ignis ⁊ aq̊ purioꝛes.
oꝛbes quoq; celeſtes ꝑꝑ ĩꝑmixtõez nullã im
puꝛitatẽ hntes.nulla idigebãt purgatiõe ſiẽ
elemta:ſʒa tmmõ ceſſatõe mot. ⁊ iõ innoua
bunt ſʒ ñ purgabũt᷑. Innouatio vo eoꝝꝑ ẽ a
ſtatu ueteri ĩ ſtatů nouũ ↄmutatio.⁊ ꝛeꝗrit
in illis duo.ſ.motus ceſſatõem ⁊ claritatis
ſplẽdoꝛem ampliorẽ qñ ſol ſtabit in oꝛiente
⁊ luna in occidente ubi create ſunt.⁊ ibi ſi
ne fine manebunt huius rõ ẽ iſta. Quia coꝛ
pora ſuperioꝛa facta ſunt ad uſum hominis
dupliciter. Uno mõ ꝑꝑ neceſſitatẽ corporis
.ſ.ſt atum geneꝛationis ⁊ coꝛuptionis.⁊ iðo
ceſſante illo ſtatu.ceſſat ⁊ motus. Motus
eĩ celi ⁊ tranſmutatio in elemẽtis ordinata
ſunt ad ↄplẽdũ numeꝝ electoꝝ.⁊ iõ ipᷣo nu
mero ↄpleto in indicio ceſſabunt.ſicut ea q̃
ſunt ad finẽ habito fine ceſſant. Ceſſte ãt
motu celi.ceſſabit ⁊ tpᷣs ꝙ ſegt᷑ motũ celi.
qꝛ ſᷣm apocalipſim tps ñ erit ãpliꝰ. Et ex B
pz ꝙ dies f̃ ſurrectõis gnãlis erit dies nouiſ
ſimus.uñ Job dicit ⁊ ĩ nouiſſimo die de ter
ꝛa reſurꝛecturꝰ ſum. Alio mõ ſt᷑ fcà ꝑꝑ ölec
tatõem ⁊ pulchritudinẽ creatur̃ ⁊ ꝑꝑ cogni
tõem ði ĩ ilł ⁊ iõ lux eoꝝ ñ ceſſabit:iʒ auge
bit᷑.Deniq; celſ.ſol.luna.⁊ ſtelle q̃ nunc fe
ſtinant curſu irretardabili.q̃ſi cupientes in
meliorẽ ſtatũ mutari.tẽ fixa ĩmobiliter ma
nẽt ⁊? qeta. ⁊ mirabili glõificatõe ĩmutata.
Nã celũ gloꝛiã ſoł induet. ſol luna ⁊ ſtelle
ueſtient ĩeffabili ſplẽdore. uñ haymo.CTunc
ẽt ↄplebit᷑ id quõdã ꝑ iſaiã pᷣdictũ.erit lux
lune ſicut lux ſoſ.⁊ lux ſoł ſeptiplicit᷑ ſieut
lux ſeptẽ dieꝝ. Poc eni poſt illũ extꝛemi iu
icij diẽ erit.cũ.ſ.celũ nouuzʒ ac teꝛꝛa noua
fuerit. Oia nãq; q̃ ꝑ ſpatiũ ſex dieꝝ oꝑatus
ẽ deꝰ ꝑꝑ hoĩez feta ſt᷑.⁊ ĩ eius lapſu oĩa ele
mẽta ðtrimta ſuſtiuer̃t. Nã antea t᷑ꝛa ſpĩas
⁊ tribulos ñ ꝓferebat.nec aer iſte tãte cꝛaſ
ſitudis ut nũc,ſʒ purior erat. Sic ẽt ſol ⁊ lu
na ⁊ ſydera ſui luminis ſuſtinuer᷑̃t ðtrim̃ta.
n die vo iudicij.teꝛmiato illo examĩe.cuzʒ
uerint oẽs rpꝛobi una cũ diabolo ↄcluſi ĩ ĩ
fernũ ſuſtollet ſe dñs ieſꝰ parit᷑ cũ corꝑe ſuo
ꝙ oẽs electi ſt᷑ in celuũ.⁊ tũc ſibi luna ſplẽdo
2ẽ ſoliſ mutuabit.ſol vo ſeptipłꝛ qᷓ; mõ luce
bit ꝛecipietq; ſplẽdorẽ quẽ hoĩe peccante a
miſit. hec haymo. Patz eꝛgo ꝙ celũ ⁊ teꝛa
trãſibunt.qᷓ;ũ ad formã.ſʒ ñ q́;ẽtũ ad ſubſtaã
tidã.aug.elemta.i.celũ ⁊ trã ñ cr̃damꝰabolẽ
da:ſʒ in meliꝰ ↄmutanda:figuraz mundi.i.

R

lornei q2 in pllchſiun n⸗
eſultat ſpecies gentct
neceſſitate ute'g ere⸗
mnodo. F d jocuditate ut
tati uifionis ſtellectual,a

us uiſtonis ſenfibilis.
Oratio.

Enighiſſine ieſu
1 atis tue patiaz ad
pectus da mipi miſ
liſcurere, duincicare. ac oi⸗
nitare vetbin.ι
ſcc tbilacitus t gatus fi
urd cd ece
tus te ppitium 1 Rac ä
eis regnü pcipla tua deſh
ſuſoiro pheniter fruitur
meum geſpcerium preminn

de pen iſernali gka cele
hale ueno iudi

nag infern ? glor
fernali ſciendu

A Wrs ſtciuſtas

ſtn benap. Ti eii peto n
ie tcoͤerſo d gegturan
mntodlleſeto dondic
alinntio ulumatis conn

ſ ſin, Aaſiri
α iceli.
iho ſerit ihlt. ſter
s ser es Nonl
Rca idoncimde deter
ſum. Nlio no ſi ſci piet
Nitudine creatui 1 coge
lux eon ceſſabin:ſz auge
u. Nuna. 2 ſtelle mune fe
wretardabili,öſi cupientes in
Wuari 1c fixrd imobllier ma
miridili goificnöe immtat.
ii ckinduet. ſ0l luna t Kele
diliſglede ui baſnd Lun.
guodi iaii cicti gilut
ſortlur ſo ſept plici ſet
Dor en poſt ili enen in
õ
igidhnuſe de onu

4 !
gien ſtai einslapſaoid⸗
7 „

1 ſuſtiue,t. Nian le uf

Secunde partis

imaginem non ſubſtantiã peꝛituram. Greg.
Celum ⁊ terra per eam quam nũc hẽnt ima
ginem tranſeunt. ſʒ tñ per eſſentiã ſine fine
ſubſiſtunt. elum igit᷑ ⁊ terra ⁊ trãſit ⁊ erit

qm ab ea quam nũc bʒ ſpem. ꝑ ignem teꝛgi

tun. 7 tamen ĩ ſua ſemꝑ natura ſeruatuꝛ. uñ
pꝑ pſal.dicituꝛ. Mutabis ea ? mutabunt᷑.hB
KReg. Mundũ ãt ĩnouari.i.pulchꝛioꝛẽ ĩdue
re deber̃ oñdit᷑.triplici rõe. riĩo qꝛ ſicut di
gnũ fuit ꝙ clementia purgartuꝛ. ꝓ eo ꝙ in
fecta er ant ppteꝛ peccatum hoiĩs.ita dignũ
eꝛit ut mõs innouet᷑ ꝑꝑ gloꝛificatõem hoĩs
⁊ honorẽ btoꝝ.ut hoĩe glorificato cũcta ẽt
ereatura ĩnouet᷑ cũ eo.ſᷣo ut creature remu
neꝛentuꝛ ꝓ laboꝛe quo hoĩ ſeruierũt. Tertõ
ut totus mõs peꝛ hoc ſpeculum deuʒ. cogno
ſcat. Uñ opʒ in futuꝛo ſpeculũ puꝛgaꝛi ⁊ me
lioraꝛi.qꝛ in pulchritudine cꝛeatuꝛaꝝ ãpliꝰ
ꝛeſultat ſpecies creatoris Poc aũut ñ erit
ad neceſſitatẽ. ut deꝰꝑ dreaturas uideat᷑ ſic
modo.ſʒ ad iocũditatẽ.ut uidelicet iocundi

tati uiſionis itellectuał.addatur delectatio

nis uiſionis ſenſibilis.
Oratio.
Enigniſſime ieſu xpᷣe:q ꝑ ĩmẽſã bõi
b Atatis tue patĩaʒ ad em̃datõeʒ me ex
pectas da mihi miſeꝛo:ut in pñti me
diſcutere.diiudicare.ac oĩa q̃ tibi diſplicẽt
uitare ⁊ que tibi placent implere ualeam.
ſicq; tibi placitus ⁊ gratus fiam. quatenus ĩ
futuro iudicio cũ electis tuis a dextꝛ is poſi
tus te ꝓpitium ⁊ placatũ inueniens.ꝑatum
eis regnũ ꝑcipiã tua deſyderabili ad quam
ſuſpiro phẽniteꝛ fruiturꝰ pnñtia.ieſu clems
meum deſyderium premium ⁊ uita. Amen.

de pẽa ifernali.⁊ gła celeſti. Ca.lxxx viij.

Inale ueꝛo iudiciu. ſequuntur pe
na inferni ⁊ gloria celi. de pena ĩ
Afernali ẽ ſciendum ꝙ cuʒ in dam

natis ſit divſitas pctoꝝ erit diuer

ſitas penaꝝ. Cu eĩ ĩ pcto ſit aue:ſio a cꝛeato

ꝛe ⁊ cõuerſio ad creaturam.ſ. ad bonum cõ
mutabile ſpꝛeto bono ĩcõmutabili.ſ.ðᷣo ⁊ ðᷣ
oꝛdinatio uoluntatis contra inſtinctũ ratio
nis. meꝛito pena uaꝛiabituz pꝛopteꝛ iſta.
unde ꝓpteꝛ aueꝛſionẽ eꝛit carentia uiſionis
dei. ſzʒ propteꝛ cõuerſionẽ eꝛit pena mateꝛia
lis ignis uel incendii.ꝓpteꝛ inordinationem
autẽ rationis ⁊ uoluntatis.eꝛit pena uniueꝛ
ſi que cõſiſtit ĩ afflictõe uaꝛia.aceꝛba.⁊ eteꝛ
/na. Abi. n. erit caloꝛ ignis.rigoꝛ frigoriſ. ? te
nebꝛe fumꝰ.lachꝛiĩe iteꝛiores. Aſpect demo
nũ clamoꝛ ĩpeꝛpetuũ.mallei peꝛcucientiiz.
ſpẽtes ⁊ dracões.ariditas.ſitis.fetor ſulphu
ris vmis ↄſciẽtie uincula.carcer.timoꝛ. do
loꝛ.pudoꝛ ⁊ confuſſio peccatorum. omnibuſ
patentiuʒ. inuidia. rancoꝛ. tꝛiſtit ia carentia
diuine uiſiõis.Ablatio ſpei oĩs ſalutis,ipᷣm

Aapitulũ.lxxxviij.

ẽt eſſe (ꝙ omnis cꝛeatura appetit) pena eis
E.q; querent mortẽ naturalem ⁊ ñ inueniẽt
nã qꝛ homo in ſuo et᷑no peccauit.i.qᷓ;diu ur
xit.nec nolütas eius finem peccandi hũuit.
iõ iuſte in eteꝛno dei.⁊ et᷑nalꝛ puniet᷑.qꝛeg.
Ad diſtricti iudicis ſnĩam ptinet.ut nũquã
careant ſupplitio.quoꝝ mens ĩ hac uita nü
q; uoluit careꝛe pcto ⁊ nullꝰ detuꝛ ĩiquo teꝛ
minus ultõis.ꝗ q;diu ualuit.hr̃e noluit ter
minũ criminis ⁊ iterum. Iniꝗ cũ fine deliq̃
rũt.qr cuʒ fine uixerunt. nã uoluiſſent utiq;
ſi potniſſent ſine fine uiuẽ. ut poſſẽt ſiñ fine
peccare. Oñdunt eĩ qꝛ ĩ pcto ſꝑ niuẽ cupiũt
ꝗ nunq; deſinunt peccare du uiuunt. Juſtũ
ẽ igit ut nunqᷓ; caxeant ſupplitio.q nuqᷓ; uo
luerunt carẽ pcto.hec greg. aug. Factꝰ ẽ at
homo malo dignus eteꝛno.ꝗ hoc ſe pemit
bonũ.ꝙ eſſe poſſit eternum. Bern.iuſte pro
fecto ſi peccat paciat ꝙ nolit.ꝗ ñ peccat ni
ſi uelit.uidebũt ẽt damnati ſe ĩuiceʒ.nõ ut ĩ
de ↄſolentuꝛ:ſʒ ut magis toꝛq̃antuꝛ. SGrego.
Quãauis illis ignis ad cõſolatõem nõ lucet.
tam̃ ad aliquid ut magis toꝛq̃at lucet. Eos
Appe quos rꝛobi nunc ioꝛdinate diligut.ſe
Ecu tunc in toꝛm̃tis uidebunt. ut penã ꝓpᷣe pu
itionis exageret caznat cognatio aatori pᷣ
poſita.pari ante oculos ultõe dãnata. Iſido
20. Igniſ gebenne lucebit miſeriſ ad miſeꝛie
ꝗugmentum. ut uideant unde doleant ñ ad
conſolationẽ ut uideant unde gaudeant.
Et bꝛeuiteꝛ ſecundum Piero.tanta erit in ĩ
feꝛno uis doloꝛis.ꝙ mens ad aliud diꝛigi nõ
põt niſi ad quod uis doloris impellit. Et
ni ſingulis diebus ꝗbus erunt damnati in in
ferno. unam lachrymam materialez emitte
rent plus exiret aque per pꝛoceſſum tẽporis
ab uno damnato quam omnia uaſa huiꝰmũ
di caperent. immo pluſquã omnia maria aqᷓ
tineant. O pia coꝛda illud interminabile ⁊?
crudele eternum ſupplicitiũ reſpicite. luge
te ⁊ flete. Deu heu. cuꝛ nõ h̊ maxĩa futuꝛa
nobis pꝛeuenimus cũ robuꝛ adeſt ⁊ tpᷣs opõ
tunũ. Utinã ⁊ de tpꝛe toto inutiłꝛ expẽſo.ſi
eẽt tũc nobis h una hoꝛula.tãte pene ĩ ꝛeme
diũ cõceſſa.ſʒ heu ſnĩante diuina iuſticia.pᷣ
cludituꝛ nobᷣ ſalutis uia.negat miſcdia.ſpeſ
oĩs ẽ ablata.O dolores ⁊ miſeꝛie.⁊ ĩeternũ
ꝑmãſuꝛe anguſtie in terra ac obliuioniſ.ubi
nullus oꝛdo ſʒ ſempiteꝛnus hoꝝoꝛ inhitat.
Quid pluꝛa. Nos miſeri ⁊ miſeꝛabiles tm̃ tẽ
affligimuz. ⁊ dolemus ð illo ue et᷑no. ut q̃lis
cũq; termin?ꝰexcogitatꝰ dũ mõ finitus. eſſet
nobis ſolatioſus. VUñ poſito ꝑ ĩpoſſibile quð
eſſet aligs lapis molaꝛis adeo magnus quõ
ubiq; circumferentiã celi ↄtingeret.⁊ ꝙ ali
q̃ auicula mime qntitatis pꝰcẽtũ milia ãnos
ueniẽs.de lapide pᷣdicto ſolũmõ ꝑ roſtrũ ſu
um auelleret qᷓ;tũ ẽ decia ꝑs milij ⁊ iteꝝ pꝰ
cẽtũ milia ãqnoꝝ curricula ſicut pꝛius.ſ. unã
particulã auelleꝛet,ita qõ in decies cẽtenis

„*

De pena

mil ibus ãnis nõ plus diminueref quantitas
lapidis.niſi q‚ũ hʒ in m agnitudine granuʒ
uniꝰ milij. en pꝛoh doloꝛ nos miſeri multuʒ
grati eſſemus ꝙ poſt talẽ longã ⁊ plenã cõ
ſumatiõez totius lapidis.fineʒ habeꝛet ſnia
noſtre eterne damnationis. Sed heu h ea
dem ↄſolatio miſeris a diuina iuſticia peni
tus eſt negata. Supꝛa oẽs at penas infeꝛ
ni eſt carentia uiſionis dei:q; mali ñ tm̃ do
lebunt de ipſo tormento.qᷓ; ꝙ ꝛepellent᷑ a tfa
li conſortio. Criſᷣ. Nonnulli imꝑitoꝛũ.puta
bant ſibi eſſe ſatis ⁊ optabile uideri.ſi gehẽ
na tm̃modo caꝛeant.E go aut multo gꝛauio
res quà gehẽnã dico eſſe cruciatus.remoue
zi ⁊ abijci ab illa gloria. Excludi a bonis q̃
prepata ſunt ſanctis. tm̃ generat cruciatuʒ.
⁊ tm̃ doloꝛem.iuut ẽt ſi nulla pena extꝛinſecꝰ
toꝛqueꝛet. Pec ſola ſufficeret oẽs igit᷑ gehẽ
ne ſupat cꝛuciatus.Et uidet᷑ quidem una tã
tũmodo pena eſſe ↄburi.ſi ueꝛo aliꝗs diligẽ
ter expẽd at.duplex hoc inuenit eſſe ſuppſi
tium. Qui in gehẽna urit᷑.celoꝝ regnũ pꝛſꝰ
amittit.q̃ certe pena maioꝛ ẽ quã cruciatus
ile flãmaꝝ. Noui aũt qꝛ plurimi ſolim per
timeſcant gehennaz. ego tñ illius glłie amiſ
ſionemenultoamarius quã ip̃ᷣius gehẽne di
co eſſe ſupplitium. Intollerabilis quidẽ ꝛeſ
eſt gehenna ⁊ ſupplitium illud hoꝛibile.
Tamen ſi mille aliqs ponat gehẽnas: nibil
tale dictuꝛus ẽ.q̃le ẽ beate illius gloꝛie ho
nore propelli. exoſumq; eſſe xpᷣo ⁊ audire
ab illo non noui uos:atq; uultũ illũ manſue
tudinis pietatiſq; plenũ.nos tñũ auerſamem
uidere.⁊ illos totius tranquillitatis oculos
nequaq; nos aſpicere ſuſtinentes. Sed ne
quaqᷓ; iſtud patiamur o unigẽite fili dei. ne
q; expiomuꝛ intollerabile illud hoꝛrendũq;
ſupplitium. hec Cꝛiſᷣ.Aug.a regno dei exul
tari a ciujtate dei alienaꝛi.a uita cadere tã
gꝛauis ẽ dena.ut ei nulla poſſint toꝛmenta
ã nouimꝰ ↄpari. Unde ⁊ greg.naʒanʒenus.
Vis g ꝗ regno celoꝝ idigni ꝛeꝑient᷑.eꝛit ẽt
cũ ceteris maioꝛ pena ꝙ a deo ꝓijcientuꝛ. ?
pudõ ⁊ ↄfuſio ↄſcĩe.cuius finis ac ⁊emediũ
nuſqᷓ; erit.hec greg. Si pena dani ẽ grauiſ
ſima ᷓ paruuli puniũt᷑ pena grauiſſima.ꝙ ẽ
3 Aug. Fʒ quẽ pena eoꝝ eſt mitiſſima. Dicẽ
dũ ꝙ pena damni põt ↄſider ari hut ẽ ſubtc
tio tanti boni cũ ſenſu ⁊ meꝛito ſubtꝛactõis
⁊ ſic ẽ gauiſſima.uel ſine ſenſu ⁊ merito.⁊
ſic ẽ mitiſſima. Ue nobis qꝛ de his malis ũ
cogitamus.ſed quaſi ſecuri torpentes ⁊ aĩe
cuꝛã negligentes.ad hec ſine ceſſatione ꝓpe
ramus. Poſtremo de gloꝛia celi ſcienduʒ ẽ
ꝙ tot ⁊ tanta ſunt in celis gaudia.ꝙ omnes
ariſmetici huius mundi.non poſſent ea enu
merare. omnes geometꝛici ñ poſſent ea mẽ
ſuꝛare.omnes grãmatici.dialethici.rethoꝛi
ci.non poſſent ea ſermonibꝰ explicar. quia
oculus nõ uidi nec auris audiuit nec ĩ cor

infernali ⁊ gloria celeſt:.

homimis aſcendezꝛunt qͥ ppaꝛauit deus dili
gentibus ſe. Saudebũut quippe ſancti ſupꝛa
ſe de dei umſione.infra ſe ð celi ⁊ aliaꝝ crea

turaꝛũ corpor alium pulehꝛitudine intra ſe

de corpoꝛis ⁊ anime gloꝛificatõe.iuxta ſe ᷣ
angeloꝝ ⁊ hoĩum aſſociatione. Intantũ nã
; gaudebit quiſq; de bono alteꝛius. Quan
tum de bono pꝛopꝛio quod tamẽ intelligen
dum eſt. non de gaudij intentione ſʒ ò gau
diorum numero. Ibi et ſinguli a ſingulis co
gnoſcent᷑. ⁊ uidebit unuſquiſq; cogitatiões
alteꝛius ꝓut uult.qꝛ ut ait greg. uniuſeuiuſ:
q; mentem ab alterius oculis corpulentia
ñi abſcondet. Aidebut itaq; iuſtos ut gauo

ant.uidebũut quoq; penas ꝛeproboꝝ ut ð pe

riculoꝝ euaſione gratias agant. Uidebimꝰ
ibi deuùm in ſe.deumq; in nobis.⁊ nos ĩ deo

⁊ deũ in creaturis ⁊ creaturas in deo. Ibi

erit deus oĩa in oĩbus.i.ſᷣm Aug.eꝛunt que
cunq; ab oibus deſiderãtua.⁊? uita.ſalus.⁊
copia.⁊ honor.⁊ pax.⁊ omnia bõa. Qui fʒ
geg.tã ine ſtimabilis pulchꝛitudinis ẽ.ut ã

geli qui ſolẽ ſeptipliciteꝛ ſua uincũt płchꝛi

tudine.iugiter in eũ deſideꝛent inſaciabilr
proſpiceſ e. Ibi etiam ſecundum Augu.ſen
ſus hominis interior ⁊eficituꝛ in contempla
tione diu nitatis.⁊ ſenſus exteꝛioꝛ in contẽ
pꝓlatione hu nanitatis:quia pꝛopterea deus
homo factus eſt. ut totum homineʒz ĩ ſe bea
tificaret.Deus omnes ſenſus ſpirituali ⁊ in
effabili delectatione reficiet.cuzʒ ipſe obiec
tum omnium ſenſuum ſit futuaus.Eꝛit nãq;
deus ſpecłuʒ uiſui.cythara auditui.mel gu
ſtui balſamũ olefactui.flos tactui. Ibi eꝛit
candoꝛ lucis eſtiuał. amenitas uernał.ha
bundantia autunnał.requies hyemał.Illa
beatitudo ſecundum Augu. in duobus con
ſiſtit.ſ.in neceſſaria preſentia omnis boni ⁊
in neceſſaꝛia abſentia omnis mali.Et bꝛeui
ter ſecundũ Aug.⁊ Gꝛeg.tãta ẽ ibi płchꝛitu
do iuſt cie.tanta iocũditas lucis eterne.ut
ẽt ſi non liceret ĩ ea amplius uiuere ſeu ma
neꝛe quam unius diei mora propteꝛ hoc ſo
lũ inumerabiles hu us uite dies.pleni deli
tijs ⁊ circunfluentia temporalium bonorũ.
recte meritoq; ↄtempnerentur. Non em̃ fal
ſo aut pꝑuo affectu dictuz eſt.quia melioꝛ ẽ
dies una in atrijs tuis ſuꝑ milia. Pec auteʒz
uita eterna conſiſtit in ſtola anime ⁊ coꝛꝑis
Stola anime conſiſtit in tribus dotibus eiꝰ
ſ.in manifeſta cognitione ſumme trinitatis
q̃ ſuccedit fidei.ĩ perfecta eiꝰ fꝛuitione que
ſuccedit ſpei.in ꝑfecta eiꝰdilectione.qꝛ non
euacuabituꝛ ſed perficiet caritas ipſius dei
Stola ãt corporis in quattuor dotibus eiuſ
ↄſiſtit.ſ.ĩ claritate.impaſſibilitate.⁊ ſubtili
tate. ⁊ agilitate.Dotes anime ſt᷑ de premio
ſubſtantiali.dotes corporis de pᷣmio accideẽ
tali. Prima ergo doſ aie eſt cognitio.que ⁊
uiſio aicitur qua diuina eſſentia uidebit ab

ia dos anine iĩ conpreb⸗
Fa amall.t ſumlu⸗ Hi
1ocönget chcügtecen
ReNAeſaend e
dam appelarur indeſd ac
tö Gunt ergo tres ſtorum
ctoes pcipue .uifo inobfu
ifaſtidtbilis/ tentö mnamiſſid
coꝛporig eſt claritas. Dedd
rum dupliciter, aut quia
uitaum clarum. aut quia l
tur ſtella clara., Corpus an
erit paruium ? lucidum
erit clarum. Et eꝛit corpni
ties tam claꝛum ſicut mo⸗
pties claꝛior corpore erit.
ſtimentü ſuum reindues
cOroris delnd 00 der er
coꝛpà ſanctorum noͤ e
Or melior anima corpus
cunda dos corporig eſdi
ſultat er nütute gie ſur
continentis ita nd a nul
leat imutari. Unde ſe
tum poneretur in infer
eſonemieligno Ten
ilitas ue der Pfecta

teꝛiam. d aufe
* Wiert goch
(ompoſttione 4 ſ

iunm ſtinnnmg kutni
niſui tban autin neſen
efocui hos tocfi bient
cſtiuat. amenitas lernit /4
munmal requies hfenn, ⸗
tundum Jugu, inclchzan
eſſanis preſentia oniebenit
abſemtig omnis nali btheii
Aug ? Eeeg tita e bi tchntn
imta iociditas lucis etenne n
e ien anplins uluere ſeum
lus chei mora proptet or ſ⸗
bu us uite Mes Meni eli
lemis lemporalium bonfi,
Nempnerentur ſonen fin
Ecn dionz eſt uin nelge
riss tuis iup milie. et ind
nfſti in ſtola anine tengn
conſſtit intnibus lolbuse
ognitione umme Nfine

Secunde paꝛtis

omnib“ tot a.ſed non toraliteꝛ ꝓ ut eſt ĩfini
ta. Uiõbitur tamen eſſentia diuia limpidius
ab uno quã ab alio. Inquantuz unus magis
eſt peꝛfectus lumine glorie quam alteꝛ. Et
ſic iſte öfectus erit ex paꝛte uidẽtis.qr idem
erit uiſum ex ꝑte cuius cuʒ ſit ſimpliciſſimũ.
nulla poteſt eſſe diueꝛſitas. Tribus autẽ mo
dis cognoſcitur aliꝗd.ſcʒ. quod eſt uel ſicut
eſt uel quid eſt.¶ Primo modo cognoſcituꝛ
deꝰ in uia. etiam a malis Secundo uidebi
tur in pr̃ia a bonis. Unde Jobhannes.ſimi
leſ ei erimus. Quoniam uidebimus euz ſicu
ti ̊ id ẽ maieſtatem.claritatem. bonitatem
2c. Tercio modo neq; a bonis uidebit neq;
a malis neq; i uia neq; in patria.qꝛ finitũ nuũ
q; capiet ĩfinitũ. Scõa dos aĩe ẽ dilectio.ſʒ 1
teꝛ dilectõz vtutẽ.⁊ ĩteꝛ dilectõz dotẽ ẽ diffe
rentia. qr uiꝛtus propꝛie ẽ illud ꝙ tꝛanſit de
ſtatu gꝛatie in ſtatuʒ gloꝛie.dos ãt qð ſupra
meꝛitum datur in ductione ſponſe. Fides ⁊
ſpes ſecũdum rẽ euacuabuntur in pr̃ia. cari
tas vo neq; ſecundũ rem neq; ſecũdũ actum
eius euacuabitur:ſed ſolũmodo ſecũduʒ mo
dũ.qꝛ imperfectio tolletuꝛ. Unde dicit Augꝰ
ꝙ fiði ſuccedet ſpẽs quaʒ uiõbimus.ſpei ſuc
cedet beatitudo ad quam ꝑuenturi ſumus:
ſed caritati nihil ſuccedet qꝛ poti angebit
Teꝛtia dos anime ẽ compꝛehenſio.que ẽ ten
tio viſi ?ẽ amati.⁊ ſumitur hic comprehẽde
re.pro cõtinger̃ ⁊ ciꝛcũplecti diuinam maie
ſtatem uel immenſitatem. Pec etiaʒ a ꝗbuſ
dam appellatur inheſio.a quibuſdaz vo frui
tõ. Sunt ergo tres iſtorum beatoꝛum perfe
ctões pᷣcipue.ſ.uiſio inobfuſcabilis.dilectio
ĩfaſtidibilis.tentõ inami ſſibilis. Drima dos
coꝛporis eſt claꝛitas. Sed dicitur aliꝗd cla
rum dupliciter. aut quia paruiũ ſicut dicit

uitꝛum clarum. aut quia lucidum ſicut dici

tuꝛ ſtella clara. Corpus autem gloꝛificg tuʒ
⁊ erit paruium ⁊ lucidum.⁊ ideo utroq; 6
eꝛit clarum. Et eꝛit corpus clarificatum. p
ties tam claꝛum ſicut modo ẽ ſol.⁊ animę ſe
pties claꝛior corpore erit.q̃ corpus uelut ue
ſtimentũ ſuum reinduẽs per omnia membra
corporis uelut ſol per criſtallũ lucebit. BSz
coꝛpoꝛa ſanctorum nõ equaliter eꝛũt clara.
qr melior anima corpus lucidius hẽbit. Se
cunda dos corpoꝛis eſt impaſſibilitas.que r
ſultat ex nutute aĩe ſuum corpus potenter
continentis ita ut a nullo exteꝛioꝛi agẽte ua
leat imutari. Unde ſi etiam corpꝰ glorifica
tum poneretur in inferno nõ ſentuet ex hoc
leſonem ĩ aliquo. Teꝛtia dos corpoꝛis ẽ ſub
tilitas. que ẽ ex ꝑfecta. uictoꝛie fome ſuꝑ ma
teꝛiam. ⁊ aufert gꝛoſſitiem coꝛporis que ẽ ex
compoſitione elementaꝛium qualitatum. Et
ſciendum ꝙ ſicut duo corpora nõ gloꝛifica
ta non poſſunt eſſe ſimul ĩ eodẽ locoſic nec
duo coꝛpoꝛa glorificata alioquin in uno cor
poꝛe głiſicato ẽet potẽtia agendi ⁊ intrandi

Capitulũ.lxxxviii.

partes coꝛporis alteꝛius ĩ alio neꝛo eſſet im
potẽtia rñſtẽdi.Corpus vo glorioſum põt ſi
mul eſſe ĩ eodem loco cum corpor̃ non glori
ficato.qꝛ põt illud penetrãdo ſubitꝛare ma
nente diſtictõne dimenſionum coꝛporis utri
uſq;. Quaꝛta dos coꝛpꝑis eſt agilitas.qᷓ ſecun
dũ Aug.tanta eꝛit.ꝙ ubi uolet ſpũs ibi ꝓti
noerit ⁊ corpus. Natura enim totaliter eꝛit
ſubdita uoluntati. ⁊ iõ mouebitnr coꝛpꝰ ad
ĩꝑiũ ſpũs.Uerũtñ ſicut melioꝛ anima coꝛpꝰ
habebit lucidius.ſic ⁊ agilius itra tamen ꝙ
uolũtas ſanctorum erit omnino côiuncta 20
ni. ⁊ idᷣo uoluntas eorum nũqᷓ; appetit ꝙ nõ
õbet.qr ut ait Aug.nec uolet aliꝗd ſpiꝛitus
ꝙ nec ſpuitum poſſit öcer̃ nec coꝛpus Qui
dam inſuꝑ ſpãliter habebunt auꝛeolam.que
ẽ m̃tis ſpale gaudium ⁊ cõporis.ſingularis
decor ueniens ex opere pꝛecellenti ⁊ priuile
giato.ſ.maꝛtyrio.ivgnitate.⁊ predi catõne.
ut ſic auꝛeola non tantum pricipaliteꝛ ſit ĩ m̃
te. ſed per quandam redundantiam fulgeat
etiam in carne. Aureola etiam diminutiue
dicitur ĩ compaꝛatione ad auream. ⁊ iõ nota
ꝙ inter auream ⁊ auꝛeolam ⁊ palmamẽ dik
eꝛentia. Auꝛea enim eſt premium ſubſtatia
le.ꝙ methaphoꝛice dicituꝛ corona.tuʒ ex h
te meꝛiti. quia non reſpondet gratiᷣ oꝑi. ſed
ꝛadici caritatis. tum ex paꝛte premij. gꝗa peꝛ
hoc efficituꝛ homo particeps deitatis.⁊ peſ
conſequens regie poteſtatis.tum rõe pfectõ
nis quõ ſignificat figura circularis.aureola
uero eſt pꝛemium accidẽtale.non tam quod
libet accidentale.ſed ülð qð reſpondet oꝑi
excellenti.ſ.martiꝛio uirginitati.⁊ pᷣditatõi.
Palma autem ẽ pᷣmium accidentale. ꝙ nec
radici nec oꝑi debetuꝛ.ſed uolutati.Tale pᷣ
mium habuit ſancrus Maꝛtinus ⁊ młti alij
qui deſiderauerunt martiriũ.licet opus non
fuerit ſubſecutum.qr ⁊ ſi gladio perſecu õis
occiñ non ſunt.palmam tamenoenartuii non
amiſerunt. PHec autem palma. nec aurea di
ci debet nec aureola. Patet F ꝙ martirib?
ac uirginibus ⁊ predicatoꝛibꝰ debef aureo
la.unde uerſus ſunt iſti. Auꝛeolã ſi fexre uo
lam foꝛe uirgo ſtudebo. Martiriũ ue ſubibo
pium ppłos ue doceho.Et iteꝛum. Auꝛeolazʒ
martir. doctor uiigoq; meret᷑. Anſel.uero po
nit ſeptẽ bona corporis ⁊ ſeptem bona aie
que habebũt in celeſtis patꝛie beatitudine.
Et primo ponit corporis q̃ ſunt pulchritudo
uelocitas.fortitudo. libertas.ſanitas uolup
tas. eternitas:dicẽs. In illa igẽ uita pulc hri
tudo iuſtoꝝ.ſoliſ pulc hꝛitudimi qᷓ ſeptiplicit᷑
qu am mõ ſit ſpecioſior erit adequabit᷑. quẽ
admodũ diuina ſcriptura teſtatuꝛ. fulgebũt
iuſti inquiens ſicut ſol ĩ ↄſpectu dei. Ueloei
tas nos tãta comitabit᷑.ut ipᷣis ãgelis dei eqᷣ
celeres ſimus.ꝗ a eelis ad terꝛas ? a teris
ad celũ dicto citius dilabuntur. Puiꝰquoq;

uelocitatis exẽplũ in radio ſolis licet igene

De pena in

ꝛi. ꝗ ſtatim oꝛto ſole ĩ plaga orientali pertin
git i ultio plage occidetalis. ut in eo ꝑpenda
mus non eſſe ipoſſibile.ꝙ de noſtra dicimus
futura uelocitate.preſeꝛtim cum ꝛebus ania
tis ſoleat ineſſe maioꝛ uelocitas quã inania
tis. Pꝛeſtabat uſꝛibus ꝗcunq; meꝛrueꝛũt ſu
peꝛnis ciuibꝰ aſſotiari.ĩ im̃ ut nullatenus il
lis obſiſtere gcquam ualeat uel ſi mouẽdo
aut euertẽdo uolueꝛĩt ꝗd a ſuo ſtatu quocũ
q; diuerter̃ ñ illico cedat. Nec ĩ eo ꝙ dicimꝰ
maiori conatu laborabũt.qᷓ; nos mõ i motu
oculoꝛum noſtroꝝ.Ne queſo excidat animo
quam adipiſcemuꝛ angeloꝝ ſilitudo.q̃tenus
ſi hic aut his qᷓ dicturi ſumus aliud exẽpluʒz
non occurit.iſta occurat atq; i ꝗbus aägelos
ualere conſtiterit etiam nos eque uatere
probet ⁊ aſſeꝛat.Quicunq; igit᷑ angeloꝝ fue
rit ſimilitudinẽ aſſecuti.eoꝝ quoq; libertatẽ
neceſſaꝛio aſſequẽt᷑. Itaq; ncut ãgelis nihil
obſiſtit.nee aliqd eos impediꝛe uel conſtꝛin
ger̃ põt quin ꝓ uelle ſuo cũcta liberrime pe
netrẽt.ita ñ erit obſtaculũ ulluʒ.ꝙ nos r̃tar
det.nec clauſuꝛa q̃ nos det ieat.nec elemẽtũ
ꝙ npis ad uelle paꝝ obſiſtat.de ſãitate ꝗd
melius dici poteꝛit.quam ꝙ ſpalmiſta camit.
ſalus inquies iuſtorũ a dño. Quibus autem
fuerit a o vᷣa ſanitas.q̃ ſurripere. poterit
ifirmitas. Creder̃ ⁊? incunctãter aſtꝛuere lʒ.
ſanitatez uite future ita iugẽ ⁊ ĩcõmutabuũẽ
ac iuiolabilẽ fore.ut ĩeffabili quadam atq;
ſẽſibili ſuauitatis dulcedie.totum homĩiem
repleat.⁊ om̃e quod alicuius ĩ ſe uiciſſitudi
nis mutabilitatis aut leſionis ſuſpitiões pre
tendere queat. procul arceat atq; ꝛepellat.
In illa futuꝛa uita ineſtimabilis delectatio
qdam bonos ĩebr ia bit.⁊ dulcedie ſui.totos
eos ĩexſtimabili exundantia ſaciabit. Quid
dixi totos.Oculos.aures.nares.os.manus.
pedes.guttur.cor.iecur.pulmo.oſſa.medul
le ex ea etiam ipſa ⁊? cuncta ſingillati ſingła
q; wembra eorum i commũe. tam muꝛabili ð
lectationis ⁊ dulcedinis ſenſu complebunt
ut ve totꝰ homo toꝛrente uoluptatis dᷣi pote
tur: ⁊ ab ubertate domus eius inebꝛietur.
Qui ergo h bona fuerit adeptus.non intelli
go ad quid pꝛo comodo coꝛporis ſui ulteriuſ
porꝛigatuꝛ affectus.ſolũmodo aſſit ei. quazʒ
cunctos appetere diximus diutuꝛnitas vite.
ſʒ iſta ilti minima deerit.qr iuſti ĩ perpetuuzʒz
uiuent. Sunt etiam alia que quidem his q́ᷓ
digeſſimus non mius amantur: ſed ad aiam
ſicut illa ad corpus referũtur.que mhilomi
nus ĩ ſeptenario numero conſtũ uta.non mo
dicum placent m̃ti.q̃ ipſorum fueꝛit ſapoꝛe
imbuta. Sunt auteʒz h̊. ſapientia. amicicia 2
cordia ptas. honor.ſecuritas.gaudium. Sa
pia ig t᷑ tanta in futuꝛa vita bõis erii. ut eo
ꝛum que ſcne uolueĩit nihil ſit ꝙ ignorent⸗
Scient el cuncta que ſcienda feci deus.tazʒ
ea que preteꝛita.quam que huiuſ ſeculi ſunt

fernali ⁊ gloria celefti

futuꝛa. Ybi a ſingulis oẽs.ibi ab omnibꝰ ſin
guli cognoſcẽf᷑.nec quenq; omnino latebit
ꝗ patria qᷓ gente. qua ſtiupe ꝗs editus fuerit
Iꝗd i uita feceꝛit.amicitia intantũ ſinguloꝝ
itima erga ſingulos ſuo feꝛuore ↄplebit. ut
amor cuiuſq;.ĩ quẽq; ſufficiat cuiq;.pᷣſertim
cum oẽs unum corpꝰñint xpi. ⁊ xpᷣs ꝗ eſt pax
ipſa ſit oĩ caput.nec miĩori ſe affectu ↄplec
tantuz q́; membra uniꝰ coꝛꝑis ſibiinuiceʒ co
pulant amabis igituꝛ omnes ut teipſum. =
ꝗmaheris ab omibus ut ipſi a ſe. Putas ha
bundans eꝛiſ ĩ dilectõe.qñ hoc tibi fueꝛit in

poſſeſſione.ac tñ iſtam traſi.⁊ ↄtemplare ip

ſum ꝑ quem h bona tibi ꝓuenere.⁊ ꝑcipies
qꝛ ille pluſq; tu ipſũ.⁊ qᷓ; oẽs alij icõꝑabilit᷑
abege ⁊ tu ſr̃ teipſum ineffabili qᷓdã ſua
uitate illũ amabis. Erit itaq; tanta i cunctis
cordia.vt ĩ nullo ſentias aliquem diſcꝛepa
ꝛe ab eo.ꝙ te ↄſtiteꝛit uelle.Corpꝰ unuz eri
mus.eccleſia una erimus ſponſa xpᷣi eꝛimuſ.
Acunq; ibi erimus.Non eꝛgo maior ĩter noſ
diſcoꝛdia eꝛit qᷓ; nũc ẽ inter aniꝰ coꝛꝑis mẽ
bꝛa.Uleꝝ ſiẽ uides in motu oculoꝛuz.ꝙ illue
quo unus uertitur mox alius ſequitur.ita qꝰ
cunq; tuum velle conueꝛteꝛiſ.uelle oĩm ſine
diſcrepatõe illico pᷣſto habebis.Quid dixi.
oĩum. Ipſa dei uoluntas nõ erit a tua diueꝛ
ſa?ſʒ ſicut tu ꝙ ille.ita ⁊ ille ĩ cunctis ꝙ tu.
Caput nãq; a ſuo coꝛꝑe qũo diſcꝛepaꝛet: Cũ
itaq; deum ⁊ oẽs ⁊ uolũtati tue ↄcordes ha
bueris.ꝓtecto ni hil uoles.ꝙ ñ poſſis.Omni
poiẽs igit eꝛis tue uoluũtatis quomam ipſum
omnipotentem habebis ĩ omnibus ↄcordan
tem tua uolũtoti. Itaq; cuʒ hec tibi tãta po
teſtas affueꝛit. honor cõdecẽs poteſtati mi
nime deerit. Igit᷑ dum poſſeſſione horũ bo
norum q; digeſſimus felis fueꝛis. nunꝗd ſuf
ficiens tibi uideberis. Maxime inquij.itaq;
cum tua uita ꝑpetuo duret i illa uita.⁊ hec
oĩa tibi hẽnti.ſecuritas quoq; ea amplius ñ
ꝑdẽdi ceꝛto arꝛiſeꝛit. obſecro ꝗd exiſtimas
tibi erit. Securus igit tantorum bonorum
peꝛpetuo eris.nec alicuius tibi adueꝛſari uo
lentis incuꝛſum timebis. Poteſt ne ergo illiꝰ
gaudij modus a quo quam homie penetraꝛi
cũ ultꝛa mille millia ⁊ decies cẽtena milia ĩ
numerabiles ibi ſint.⁊ omnes eadẽ beatitu
dine perftuant᷑: nec ullus eoꝛum ſit. ꝗ non
tantũ de bono alteriꝰ? gaudet quantum de
ſuo. Preteꝛea uidẽteſ ceũ.ipʒʒ ſupra qᷓ; ibi ſe
amabũt ipᷣos amantẽ.⁊ intelligẽteſ ſe inenaꝛ
ꝛabiliter pluſquazʒ ſemetipᷣos illũ amantem
in gloria eius mirabili ⁊ ine ffabili exultatõe
exultabũt.Cum igit iuſti fuerint tanta feli
citate heati. reſtat ut iniuſti ꝑ contꝛariũ ſint
ineſtimꝛabili quadam infelicitate miſeꝛi. Siẽ
enim iſtos mira pulc hꝛitudo. uelocitas.foꝛti
tudo.libetas.ſaitas.uoluptas al ac hꝛes faci
et ⁊ iubi ãtes.ita illos ĩmãis ⁊ iexſtimabiliſ
feditas.taꝛditas.inbeculitas ſeruitꝰ,lãguox

1

nd uina e
honines ſep
mie ieſu x;
linkceiſſis ,

xeiorbie⸗
tea pei⸗
ean to

arket fne
1

ſſti mimici joino de
tinos mmala ſug
gꝛudio beatop deſe
ſtitia oes gy ipenitue
iſocietate monio.
iferno felt : icelod
inguloꝛ coreſpoden
leieſti muͤſones mult
gebena diterſe ſt ni
bes ti peni eternam
electi denri eunden
famias abit oibls.4
ſloie goe deari Wig⸗
ligit nna eing de
ipaꝛiteꝛ ſiuent. ſaͤ ſt
tio coꝛpm.ita differis
ei a ſtella.i electad
nicelz mẽtis ? corpis
alig uicimclaꝛiuſch
ſa oteplci dra mſt
una igt e dom ,i nan
m iſftonii i,df clarita
ae ſumü donu t nita
it ibi futmi ſt omert
honor tqg gliap. nnl
id ꝛ biz llo auis
nu ſann W
Vnuſgſcheè eß
unteſil csha
Ni alidalio ninn u
velit apli h An
oim electop i be

ſümer.
zuͤfinifſtanridi

oßtein
tu9 n

E
— r ¶ã --=---—ʒ— ðð

—
— =

ae u⸗
eibali icötdii⸗
an eftdictü ii
, Eltagtamgiana

ſentisg oliquem ſaepe

akuelle Lorinn eri

runus ſonſa pöjennnf,
uon etgo maior icrſof
moraiſ z lluc
mor dlius ſeguitn ag⸗
onnerteril,uelle oim ſne
ſo babebis, Onin biri
Mas no ert a to giue⸗
14 Meiauncns g,
e o Aſenguet Ai
lütati tue ocorcdes ha
JeWd nd.
Dinans gadham iſumn
ebisi omnidus ocordan
taq cuz dec tibt tla po
er cödecis poeſtatt mi
gum poſſeſſione hofu do
8 ſelis fuenis. nunga ſuf
ms. Manine inquit itoc
o Aureti ila una be
rinquoze anhlie
uIt, obſecro ad exſſtimes
igit tantorum bonorum
a icuius tib ade a1o

Becẽde partis.

atq; dolor merẽtes reddet ⁊ eiulâtes. Sane
diuturnitatẽ uite qᷓ; iſti ꝓ fruẽdis bonis ſum
mo amor̃ complectẽtur.illi ꝓ interminabili
pena q̃ torbũt᷑.qm̃ inerit illis ſummo odio
execꝛabũt᷑.dde ſapia vo ꝗd dicã ñ ĩuenio.niſi
ꝗqa ſiẽ eꝛit ĩ gaundiũ ⁊ honoꝛẽ.ita ĩiuſtiſ ꝗqcꝗd
ſciẽt ĩ merorẽ ⁊ ↄfuſionẽ.Amicicia ãt q̃ ĩ ui
cẽ pij ſumma io cũditate copulabũt᷑:ſi qua ĩ
pijs erit. in tormentum eis erit. Quo enĩ ma
gis quoſq; amabũt.eo grauiꝰ ĩ eoꝝ pẽa dole
bunt.diſcordiã hẽbũt cũ oĩ creatura. ⁊ oĩs
