ioꝛa.ſcilicet iudiciuzʒ ⁊ miſericordiã ac ea q̃
ſũt fidei agere.tanq; magis neceſſaria ⁊ illa
ſcʒ maiora ⁊ decimatõem mimmaꝝ reꝝ nõ
obmittere.tanq; bona minora.qr preceptuzʒ

Auib“ öbet

dei eſt. de omnibus tam minoꝛibus quà ma
ioribꝰ decimã dare: ⁊? oĩa pᷣcepta legis tam
maxima q́; minima oʒ impleꝛe. Deinde bas
ſimulatões eoꝝ arguit. q; eꝛant duces habẽ
tes ꝛegere ppłm:ceci puertentes intellectũ
ſcꝛipturaꝝ: colantes ⁊ puꝛgantes culicẽi.
minoꝛa cũ diligentia diſꝗretes ⁊ tractates.
camellũ aut glutientes.i.maioꝛa ſubticẽteſ
⁊ pꝛo nihilo reputando obmittentes.ulex
quippe aial paruu ẽ ab aculeo dictũ.hʒ enĩ
ore fiſtulã ad modũ ſtimuli:quo pũgit cꝗᷣ
nẽ ⁊ ſuggit ſãguinẽ ꝑ ꝙ minoꝛ tꝛanſgꝛeſſio ĩ
telligitur. Camelus uero ẽ aĩal magnũ ⁊ ð̊
foꝛme pꝑ ꝙ maioꝛ pᷣuaꝛicatio deſignat᷑. Ubi
Crip̃. Quoniã ſcribaꝝ ⁊ phaꝛiſeoꝝ ad quos
loqbat ꝗ ſã eꝛãt ſacerdotes.quidã ãt popu
lares:ñ ẽ incongruũ ut duplicẽ huiꝰ loci fa
ciamus tꝛaditionẽ. ut una ptineat ad popła
res ꝗq decimas dant. alia aut ad ſaceꝛdotes
ꝗ decim as accipiunt. Etenĩ ipᷣe ſermo dubi
us eſt: ꝗ dicit. Ue uobis ꝗ öcim t᷑ᷣ q ⁊ qui
accipit decimas ꝛecte decimare dicitui.⁊ ꝗ
dat.Scꝛibe eꝛgo ⁊ phariſei minimoꝝ oleꝝ
decimas dabant ut ꝑ hoc uidentes eos dice
ꝛent hoĩes. Putas qũo oĩm ꝛeꝝ ſuaꝝ ðcĩas
offerre non pꝛeteꝛmittunt. ut etiam contẽp
tibilium oleruʒ decimas dare non negligãt.
Putas qũo omnia pᷣcepta dei uita eoꝛuʒ cõ
ſumat.ut nec in modicis his negliger̃ acꝗe

ſcant.Quod non eꝛat ueꝝ. Nã minoꝝ qdez

ꝛeꝛum decimas offerebant. oſtentande reli
gionis gr a:in iudicijs ãt erant iniuſti.ĩ fra

tribꝰ ſine miſericoꝛdia in deũ ſemꝑ incꝛedu

li:liquentes culicẽ camelũ ant glutientes:
quoniam a modicis quideʒz delictis ſe abſti
nebãt magna aũüt alacriter ↄmittebãt. Nũc
ueniamus ad ſacezdotes. Pi ergo auaricia
pleni.ſi quis de populo decimam alicuiꝰrei
uel minime non obtuliſſet ita eum corripie
bant quaſi magnum cꝛimen feciſſet. Si ꝗs
aũt in populo aut ut in deum peccabat.aut
alteꝝ ledebat aut aliquid tale faciebat:ne
mo curabat coꝛripꝑe eũ quaſi nullã culpã fe
ciſſet.De ſuo ꝗqdẽ lucro ſolicite agebant. ðᷣ
głia ueꝛo dei ⁊ ſalute hoĩz negligebãt. Sic
⁊ mõ fit.Quia om̃s de ſuo honõe ſoliciti ſt᷑.
ð honore aũt dei nullꝰ.Et poꝛtiões quiq; ſu
as uigilãter aſpiciũt ⁊ ðᷣfẽdũt.ſz cꝛca obſe
quiũ eccłie.cuꝛã ĩpẽdere ñ attendũt. Si po
pꝓnlus decimas non obtuleꝛit muzꝛmurãt oẽſ
⁊ ſi peccanteʒ ppłm uiderint.nemo muꝛmu
rat ↄ eos. IJpᷣi ſt᷑ q) docẽt ppłm ſuo exemplo
liq̃re culicẽ ⁊ camelum glutie.i.a modico
peccato ſe ↄtine:e.maioꝛa ãt ↄmitter. Pec
Cꝛi.O quãtũ adhuc hodie cecitas ſeribaꝝ
⁊ phaꝛiſeoꝝ regnat pꝛoh doloꝛ ĩ platis tã r
ligioſis qᷓ; ſeculaꝛibꝰ:ꝗ ſolicite curãt ð ſolu
tõe decimaꝝ ⁊ ↄſiliũ qᷓ eis debent᷑.⁊ paꝝ cu
rãt ſi ſubditi in maioꝛibꝰ inuoluant᷑ cꝛimini
bus:qui minoꝛa ſubtiliter diſcutiũt ⁊ maio

3 ue eternu

ꝛa ſubticent.ac magnazʒ ĩ mimis ſed parua⸗
uel nullã in maximis diligẽtii adhibent pu
ta ſi quẽpiã de clericis ſuis uel monachis ðᷣ
pᷣhendunt.ĩ ceremonijs exterioꝛibꝰ offende
re.aſpere redarguunt:⁊ ſi ſuꝑbus ẽ aut ĩui
dus uel detꝛactoꝛ uel ſemin atoꝛ diſcordie ⁊t
tuꝛbator pacis.ſub ſilentio pᷣteꝛeunt:plꝰ pu
nit᷑ aliꝗs p obmiſſione unius ↄſtitutõis uel
admonitõis ac de tꝛanſgꝛeſſiõe decretaliuʒ
⁊ ↄſtitutionũ hoĩs.qᷓ; euangelioꝝ ⁊ manda
toꝝ xpᷣi.Cuꝛa aĩaꝝ negligũt ⁊ negotia exe
riora agunt.ñ cuꝛãt fructũ aĩ aꝝ ſjʒ excreſcẽ
tiã diuitiaꝝ.per mundum diſcurrunt.gꝛegẽ
ſibi ↄmiſſũ ñ cuſtodiũt. Cuſtodiat eũ qui cu

ſtodit iſra hel. In ſexto aꝛguit eos ſimula

tionis ⁊ mendatij.quia plus curabant laua
ꝛe ſordes exteriores.q; interiores: plus coꝛ
poꝛũ ⁊ uaſoꝝ.qᷓ; moꝝ ⁊ uitioꝝ.phariſei eniʒ
qñ debebant aſcendere in templũ ad oſten
tatõez mundicie. pᷣmo lauabant utẽſilia do
mus.ac ueſtimenta ? ↄſimilia. ⁊ paꝝ cura
bant de interiõi mũdicia intrĩſecꝰ. Si ẽt fo
ris oñdebant hoĩbus ſanctitatẽ. in habitu.

ĩ ſeꝛmone.in philaterijs.in fimbꝛis.ĩ oratio

nũ longitudine ⁊ ceteꝛis huiuſmodi ĩtꝛĩſecꝰ
aut in conſcientia ⁊ mente erant pleni rapi
na ꝑ affectũ ambitõnis.⁊ ĩmundicia per uo
luptatẽ caꝛnis:uel ſapina.i.quaeicia.⁊ ĩmũ
dicia.i.ſordibꝰ uicioꝝ:qꝛ ꝙ bibebant ? mã
ducabant alijs auferebant. ⁊ ꝑ boc cibus ⁊
potꝰ eoꝝ ĩmũdicid pctoꝝ habebat. In hoc
ueꝛo multũ errabãt.⁊ magna cecitas eoꝛuʒ
erat:qꝛ plus curandũ ẽ de mũdicia ĩterioꝛi
quã exteꝛiori qꝛ exteꝛioꝛ ñ ẽ deo accepta ni
ſi ꝑ interiorẽ. Taleſ ſt᷑ ẽt mõ multi.ꝗ ſunt ſi

cut fimus niue dealbatus:exterius decora

ti.⁊ intus iniꝗtate pleni.Unde ſi ꝗs ĩteꝛið i
exterius euolueꝛet.multũ feroꝛẽ multãq; ſa
nẽ inuenu et. Uñ ĩ ezech Filij hoĩs foð vie
tẽ ⁊ uidebis abhominatões. Mũdandũ ẽ ẽᷣ
ꝙ ĩtus ẽ calicis ⁊ parapſidis.i.coꝛ puꝛgãdũ

S a nicijs.qꝛ ꝑ interiora calicis ⁊ parapſidis

intelligit methaphoꝛice ĩterioꝛa m̃tis.ex cu
ius mõicia depẽdet bõitas mdicie ext᷑ioris:
⁊ iõ ſeꝗtur:ut fiat ꝙ ð foris ẽ mõm.i.va ſit
offenſio ſct᷑itatis.nõ malitia diſſimul ationis
VUnñ Orig. Hic ſᷣmo nos ĩſtꝛuit ut feſtinemꝰ

eſſe iuſti.nõ appareꝛe ꝗ eĩ ſtudet ut appaꝛe

at iuſtus.q̃ a foris ſt᷑ muùdat.⁊ q̃ uidẽt curat
cor aũt ⁊ ↄſciam negligit. Qui ãt ſtudet ea
q̃ intus ſunt.i.cogitatões mundaꝛe.ↄſequẽſ
Et ẽ ut ea q̃ a foris ſunt faciat mũda. Et no
tandũ ꝙ in tꝛiplici ue poſitum eſt nomen ce
citatis.eo ꝙ tꝛiplex cecitas arguatuꝛ ĩ eis.
Prio ĩ docẽdis.ſ.ĩ ue q̃ꝛto.fſo in coeripiẽd s
ſiue ĩ eligẽdis.ſ.in ue quinto.tertio ĩ agẽdis
ut h in ue ſexto. In ſeptimo demonſtꝛat B
idẽ ꝑ exempiũ ſepulchroꝝꝑ.ut qũo ſepłchꝛa
dealbata calce leuigata ſunt forinſecꝰ. ⁊ or
nata mazmòibus.ac diſticta auꝛo ⁊ colõibꝰ

it ga ñ uis appere uise
z bonu ut n uis ee cu
ye eſt apparere. tuſpius
nolum e appatere fornoſt
eſo appares. aut appara
nli a ſapiẽtib non ꝛepꝛeh
ſimann.5 Ariß. Uñt Ve
flijs ada g ẽ non dico ne
ligeri. In octauo ar guit e⸗
cidan opinionè donitar
iuſi widerenwor ſepulcra⸗
rum 1 0nd ddiwoſee
ſice onadamn ads waie
runt T gicebaͤt: g ſ fuiſc
ſuoru eſſent ſocij eann
ru i. ad effundenu ſan
ſent eꝛ q pfes ſui fecen
ſlliop eop gpohas occi
Ppyt ſpecie ſanctitatis in
pſequdo ſanctos ut .
ia ſacit ſc facto .
ſolum cune ſe etiam
quamtum admiurg
res. Non e edf incuſa
ſ intentiond eg⸗
nre

nis uiſnocj ſiſer
eneerin nonri
tinnciener
ilauaeſcin timi
bihehunrr ni
n.? oboc ciblis :
babebat. I boc
gna cecitas eoinz
e mücicia itenioi
dedeo ccetan
wöeln gtn
WSeeris decdn
Wrden geen
KAtiſete iidſ
dech Füibeisſhr⸗
nntoes. Mädandie 5
õ
ricalics ? pſds
iceiteriorn iͤtis er
öitas mbicie ettioſis:
z ſrse noͤn. . 1
ulitia diſſimnlanionn

Secunde partis

intꝰ qt plena ſt᷑ oſſibus mortuoꝝ.⁊ ideo hoꝛ
ribilia ⁊ oĩ ſpurcitia ſcʒ putredine ⁊ fetor:⁊
iõ abhominabilia. uñ dicituꝛ ſepulchꝛuz q̃ſi
ſeipulchꝝ:ſic ⁊ ipſi mõiciã ⁊ iuſtitiã in hitu
ueſtis ⁊ huilitate vboꝝ oſtendentes.exteriꝰ
ealbati ſunt ꝓpteꝛ boni ſibatõem.intus aũt
pleni ſt᷑ hypocꝛiñ.i.amoꝛe uane laudis.qᷓ;tũ
ad ĩtentõm ſilationis:⁊ iniquitate.i.odio vᷣi
tatis.q;tũ ad affectõʒ malignitatis.exteriui
hñt ↄvſatõʒ honeſtã.ut coopiant maliciam
ocultã. Iſti ſignificant᷑ ꝑ bel q exteriꝰ erat
ereus ⁊ itus luteꝰ.Ubi Cripᷣ. M rito ꝗqdem
iuſtoꝝ coꝛꝑa tẽpla dicũt᷑ qꝛ ĩ corꝑe iuſti aia

dñat ⁊ ꝛegnat q̃ſ deꝰ i tẽplo:uel certe qꝛ ip

ſe deꝰ ĩ corꝑibus hitat iuſtis. Corpora autẽ
pctoꝝ ſepulchra dicũt mortuoꝝ.qꝛ aĩa moꝛ
tua ẽ ĩ corꝑe pctoris:nec eĩ uiuẽs putãda ẽ
q̃ nihil uiuum aut ſoiritale agit ĩ corge ł qr
moꝛes ipſa ĩ corꝑibus habitat pctoꝑ. Sicut
ſepulchꝝ quandiu clauſũ ẽ pulchꝝ uidet
a foris ſi uero aꝑtum horribile. ſie ſimulato
ꝛes bonoꝝ qᷓ;diu ñ cognoſcunt᷑ laudabiles ſt᷑
cũ ãt cogniti fuerint:inueniũtuꝛ abhomina
bileſ. Dic hypocrita ſi bonũ eſt eſſe malum
ut ꝗd ñ uis apgere ꝙ uis eſſe: Si bonũ ãt ẽ
ẽẽ bonũ ut ꝙ ñ uis eẽ ꝙ uis apparer᷑t Nã q;
tuꝛpe eſt appaꝛere.turpius ẽ eẽ. Qõ aũt for
moſum ẽ appaꝛeꝛe formoſius ẽ ẽe. eꝛgo aut
eſto ꝙ appares.aut appar̃ ꝙ es:qꝛ mãifeſtũ
malũ a ſapiẽtibꝰnon ꝛepꝛehẽdituꝛ.dũ ĩſania
eſtimatuꝛ.h̊ Crivᷣ. Un ⁊ Beꝛ.quem dabis ð̊
filijs adã ꝗ ꝙ ẽ non dico uelit ſed ulł patiat᷑
uideri. In octauo arguit eos filios eẽ homi
cidaꝝ.qꝛ opinionẽ bonitatis ⁊ głe ĩ ppłoſ ut
iuſti uideꝛentur ſepulcra ⁊ memoꝛias ꝓphᷣa
rum ⁊ occiſoꝛũ ãbitioſe edificabãt.⁊? magni
fice oꝛnabant.quos maioꝛes eorũ interfece
runt ⁊ dicebãt:ꝙ ſi fuiſſent in diebus patꝛũ
ſuorũ.ñ eſſent ſocij eoꝛum in ſanguine ꝓpha
rũ.i.ad effundendũ ſanguinẽ eoꝝ nec fecit
ſent ea q̃ p̃es ſui feceꝛũt in quo teſtant᷑ ſe

filios eoꝝ q ꝓpᷣas occiderũt.Sceleꝛa pat-ʒ

ꝓpt᷑ ſpeciẽ ſanctitatis uerbo ſuo ꝛepꝛobant.
⁊ pſequẽdo ſanctos ut xpCʒʒ ⁊ ſuos eadẽ ſcele
ꝛa faciũt:⁊ ſic facto appꝛobant.qꝛ filij ſt nõ
ſolum caꝛne ſed etiam imitatione. non ſolũ
quantum ad naturaz. ſed ẽt quantuʒ asð mo
res. Non em̃ eoſ incuſat qm̃ ſepulẽ edificãt:
ſz intentionẽ eoꝝ repꝛehẽdit.qꝛ non propte?
honorẽ eoꝝ q̊ occiſi fuerât.nee ꝓptes amo
rem pietatis ⁊ ueritatis hoc fecerũt. ſʒ pot
amorẽ uane laudis q; in hoc querebant uñũ

Cri. Qui martyꝝ eccłias edificant ? oꝛnat

bond opꝰ facere uident ſed ſiquidem ? als

iuſticiã dei cuſtodiũt.ſi ð bonis eoꝑ paupes
gaudent: ſi alioꝝ bona ꝑ uiolẽtiã nõ faciunt

fua. ſcito qꝛ ad gloriã dei evificant.ſin at: qſ

ñi intelligat qꝛ ni ad gloõiã dei faciuũt edificia

illa. ſed ppt᷑ eſtimationem bumanam edifi
cãt qlraria martyꝝ ubi paupezes paſſi niolẽ

Aapłm. xxx viij.

tid ab eis interpellant contra eos. MNon em
gaudẽt martyres qñ ex illł pecũijs honoꝛàt
in ꝗbus pauperes ploꝛabant. Qualiſẽ iſta
iuſticia.mũerare moꝛtuos ⁊ ſpoliar̃ uiuẽtes
ð ſanguiue miſeꝛoꝝ tollere ⁊ deo offerre. Il
lud ñ ẽ deo offene.ſʒ uelle uiolẽtie ſue ſoci
um faceꝛe deũ.ut cũ oblatã ſibi pecuniã de
peccato libent᷑ accepeꝛit. conſentiat in pc to
Uis domũ dei edificare:da fidelibꝰpauperi
bus uñ uiudat.⁊ edificaſti rõnabilem domuʒ
dei. In edificijs em̃ hoĩes habitãt.deus aũt
ĩ hominibꝰ ſct᷑is.Quales gꝗ illi ſunt.qui ho
mines ſpoliat ⁊ edificiũ martyrũ faciunt:hiĩ
tationes hoim ↄponũt. ? habitationes dei
diſtuꝛbant. Que ẽ ãt iuſticia ſanctos colere
7 ↄdẽnare ſanctiratẽ. Primus grad“ pietat᷑
eſt ſanctitatẽ diligere.deinde ſanctos:qꝛ nõ
ſancti ante ſanctitatẽ fueꝛũt.ſʒſſanctitas añ
ſanctos.ſine cã g iuſtos honorat.ꝗ iuſticiaʒ
ſpeꝛnit. Nõ poſſunt ſãcti amici eẽ illoꝝ.ꝗbꝰ
dePꝰẽ inimicus. Dicebãt apud ſe.ſi beñ fece
rimnꝰipauperibꝰ.ꝗs illud uidet.Et ſi uiderit
ñ multi uident:⁊ ſi multi uipᷣrĩit ꝓ tpᷣe uidẽt
Tr anſit tpᷣſ ⁊ cũ tpᷣe tranſijt beneficij memo
ria. melius ẽ eꝛgo edificia facere q̃ aſpiciãt
oẽs.ñ in hoc tpᷣe ſolum.ſed ẽt in poſteꝝ.Q
inſipiens homo ꝗqd ꝓdeſt tibi poſt mõtẽ iſta
memoꝛia ſi ubi es torq̃ris. ⁊ ubi ñ es lauda
ris: hec cri. Deĩde ꝓbat ꝙ fint filij homici
daꝝ.⁊ oñdit eoſ ñ ſolù genimia uiꝑaruz quo
ad malitiã ĩ ĩmitatõe maloꝝ ac pr ne neꝗtie
imitatoꝛes.ſʒ ẽt parentibus deteꝛioꝛes:⁊ ꝙ;
fictio erat H ꝙ dicebant.ſ.ꝙ ñ ↄmunicaſſẽt

opibus eoꝝ.ſi ĩ tpᷣe illo fuiſſent. Uñn diẽ (Et

uos ĩplete) i.iplebitiſ((menſura patꝝ ur̃oꝝ)
Scðõm Piero.⁊ Cri.ñ iubet ł pᷣcipit.ſed q;
futuꝝ erat pᷣdicit ⁊ oñdit. Menſurã eniz pa
trũ ſuorum implere cupie bant.⁊ iam imple
uerunt.quia qð illis defuit iſti ſuppleuerũut
Nec ſolum impleuerunt.ſed menſuram mł
tũ exceſſeꝛũt: qꝛ illi occiderũt hoĩes.iſti dei
filiũ.illi ᷣuoſ.iſti dñm:illi miſtꝛos.iſti regẽ.
illi mbꝛa. iſti caput illi pꝛophetas. iſti Ppbe
taꝝ magiſtru. qui a ꝓphetis pᷣdictus eſt. ſcz
xpᷣʒ. Deiñ poſtqᷓ; ondit ĩ phariſeis multipli
cẽ culpã oſtendit ↄſeqnteꝛ penã:dicens((ſer
pentes Juenenũ ĩuidie hnñtes(genimĩa uiꝑa
rũ)qꝛ üenenũ malicie a pr̃ib traxeꝛũt(quo
mõ fugietiſ a iudicio gehẽne) Quaſñ diceꝛz.
nullo mõ:qꝛ erãt ĩ malitia obſtinati.ñ ſolu⸗ʒ
ãt hanc penã merueꝛut ꝓpteꝛ mortẽ xpᷣi.ſed
ẽt ꝓpteꝛ occiſionem apoſtoloꝝ ⁊ diſcipuloꝝ
eius.⁊ ppteꝛ B̊ ſequimur:iõ.ſ.qꝛ dicitis((nõ
eſſemꝰ ſocij eoꝝi.homicidaꝝ ut ofidã urm
mdaciũ((Ecce ego mitto)ſeu mittã (ad uoſ
Niſtꝛuẽdas ⁊ ruocdos ad me( ꝓppᷣas ⁊ ſa
piẽtes ⁊ ſcribas)ſ.aplłos ꝗ ſpu ꝓphetico ple
ni eꝛãt ⁊ cõda ſapiẽtia diuina eꝛudiebãt.⁊ ¶
tãq; ſcribe docti de theſauris ſuiſ noua ⁊ ue
teꝛa ꝓfeꝛebat ⁊ ex ill occidetis ⁊ caucifiget᷑

RK

de ſignis aduentus dni

7 flagellabitis in ſynagogis ⁊ ↄgꝛegatòibuſ
ueſtris.⁊ ꝑſequimini ð ciuitate i ciuitatẽ)
qð ⁊ fecerũt:⁊ quos illi iõ qꝛ ñ uideꝛũt ñ oc
ciderunt.iſti uidẽtes eoꝝ deſweriu ĩpleuer̃t
⁊2 ſic moꝛes patꝝ iniquoꝝ ſequẽdo.ſe filios
eoꝝ eſſe teſtati ſt᷑. Deinde ut oñdat qm̃ non
ipune hoc faciunt. timorẽ eis ex his incutit
dicens.ut uemat ↄſecutiue.q; ẽ ↄſecutio e
gquitatis:ſuper uos.i. generatiõem ur̃am ⁊z
omniũ maloꝝ uobis ↄſimilẽ: oĩs ſanguis in
ſtus.i.debita ulcio ꝓ oĩ effuſione ſanguis
iuſtoꝝ:a ſanguine abel iuſti. cuiꝰmũeꝛa naz
rant a deo accepta: uſq; ad ſangumnẽ 3acha
ꝛie filij bazachie.i.ioiade ſacerdotis: q pp
ſuã iuſticiã dictus ẽ barachias.ꝗ nterpᷣta
bñndictus dfi.quẽ occidiſtis.i. ur̃a generatõ
uobis ſimilis occidit inter templũ ⁊ altare.
ſ.holocauſtoꝝ.ꝙ erat extꝛa tẽplũ.ſ.ĩ atrio
ipᷣius tẽpli. ſz lʒ młti poſt ⁊ añ ab hac gene
atione ſiut occiſi.tñ potius noĩiat iſtos duoſ
qᷓ; alios.ut ĩ uno layci.ſ.in abel qui fuit pa
ſtoꝛ ouiũ ⁊ in campo necatus:in alio clerici
ſ.in zacharia.ꝗ fuit altaris officio mãcipa
tus.⁊ in ↄtrio lẽpli occiſus intelligant:⁊ p
hos duos oẽs ſancti martyres laycalis.ſ.?

ſacer dot alis oꝛdinis deſignant᷑. Amen amẽæ

dico uobis. ueniẽt oĩa. ſ.ſcelera ⁊? ſceleꝛum
punitões ſuꝑ generatõem iſtã. ſ. u am. oĩ
um maloꝑ: ⁊ ſi ñ oẽs ſint nno tpᷣre. tñ oẽs ſt᷑
unu coꝛpus dyaboli. Deinde ↄuertit pᷣmonẽ
ſpãliter ad metropoli ciuitatẽ hirłm. in qua
erant magis culpabiles: eã pij pr̃is affectu
plãgẽdo.⁊ ex B auditores eꝛudiẽdo dicens.
Hierim Pieruſalẽ. Pierłz uocat habitato
res.iñ edificia cinitatis.ponẽdo ↄtinẽs ꝓ cõ
tento: ⁊ alloꝗt hie ppłm iudaicũ ſub nomĩe
ciuitatis metropolitane. Seminatio vo huiꝰ
uerbi hielm. miſerentis ẽ: ⁊ miſeriaʒ uocã
tis ac ualde diligentis. Uel geminat pꝛopt
uehementẽ rephẽſionẽ ? maioꝛẽ expꝛobatõ
nẽ. Uel qꝛ ſanctos affligebant dupliciteꝛ ⁊
corꝑalr ⁊ ſpualr. Que occidis ꝓphᷣas. dñm
et occiſura pphᷣaꝝ:⁊ lapidas eos ꝗ ad te i.
ad ſuã utilitate ? iſtructõem ⁊? ad ĩcrepãdũ
ſcelera tua miſſi ſẽ. Jõ icurabił ẽ plaga tua
qꝛ eos abicis ꝗ tibi ſalutẽ offerũt. Uñ cri.

Quo ſaneris.q nullu ad te medicũ pueniꝛe
pmittis: Sctis meis nõ peꝑci.ut tibi parce
rẽ peccatzꝛici. Illoꝑ uitâ neglexi. ne tuã uiõᷣ
rẽ.Oẽs medici ſpiritales in te defecerũt: ⁊
tu curatg nõ es. ſi de moꝛte tna ganiſus fuiſ
ſem. nunq; ad te miſiſſẽ ꝓphas. Si te pꝑdere
uoluiſſem nunq; ad te ipe ueniſſem. ego qd
faciã ſi tu ipa uiuere nõ uis:bec Cri. Quo
ties uo ui ego ꝗ moꝛtẽ peccatoꝛis, nolo.ego
ꝗ oes peccatores ſaluaꝛe uolo.ñ gqgẽ ſemel
uel bis ſed multotiens. Dꝛi mo p legẽ natur
Scðo p legem ſcripture. Tertio ꝑ legẽ gra
tie. Aem in mane pueritie. in teꝛtia avole

ſcẽtie iĩ ſexta iuuẽtutis. in nona ſenectutis.

„*

?2 conſumationis ſeculi.

in neſpere decꝛepite etatis:ↄgregar̃ ſub cul
tu unius dei. ꝑ fidẽ ⁊ caritatẽ:filios tuos.ſ.
iudeos pᷣdicationibꝰ ꝓphaꝝ ⁊z miraculis. z

te mihi adiungeꝛe ⁊ meis. Multi ſt᷑ diſpſo

res ſʒ pauci ad bonũ ↄgꝛegatoꝛes:oiſpergit

eĩ dyabolus:diſpergit mundus.diſpeꝛgit caʒ

nalis affectus.diſpgunt temptatoꝛes. Sed
dñis uult ↄgꝛegaꝛe in unitatẽ fidei. in unita
tẽ caritatis. in unitatem ſuperne ciuitatis.
Sequit᷑ (quẽadᷣmoduʒ gallina ↄgregat pul
los ſuos ſub alas)). Ponit exẽplũ de gallia.
ad oſtendenpũ affectũ ſuũ ad ppłm qꝛ inter
alias aues ur̃ magis affici ad nutritiõem ⁊
⁊ 9uerſatões pulloꝝ: tã magnũ ei affectum
in filios hʒ ut eoꝝ infirmitate affecta infir
met᷑.⁊ ipᷣa ⁊ eos alis ꝓtegẽs ↄ miluũ pugnʒ.
Sic ⁊ dei ſapiaꝑ ccaꝛnis ſuſceptõez ifuma
ta: ꝓtegit nos ⁊ öfẽdit a dyabolo.ac nutrit

⁊ ↄſeruat ſua gra.(Et noluiſti) qnimo ne

glexiſti.dixiſti.ĩpediuiſti.ꝗa ꝓphas a deo
miſſos.poſtea Johᷣem baptiſtam ⁊ ultimo

vñm nĩm ieſuzʒ xpᷣm.⁊ eius diſcipłos ↄtẽpſe

runt.ĩmo ⁊ occideꝛũt.Ac ſi diceꝛet. Ego uo
lui ſʒ tu uoluiſti.E go ꝙ meũ ẽ feci. ſʒ tu ꝙᷓ;
tuũ erat non feciſti. Ego pꝛo tua ſalnte ꝓp
phetas að te miſi.ſʒ tu eos ĩterfeciſti. Ego
ad te ipe ueni. Et tu me ꝛecipere noluiſti.
Tibi g iputãdũ ⁊ tue malitie.ñ mihi.O quo
tiens monet nos deꝰ.mõ bldicijs.mõ ĩcre
patõibꝰ.nũc ſic.nũc ſic.Et paꝝ adueꝛtimꝰ.⁊
iõ ualde timẽda ẽ nobis pẽa qͥ ſegt. Tadeʒ
eĩ ex multiplici eoꝝ culpa multiplicẽ eis cõ
minat᷑ pena. Primo tpᷣꝛalẽ.qᷓ; plus timebãt
⁊ ſemꝑ foꝛmidabant.ſubuerſionẽ ciuitatis ⁊
templi deſertõem dicẽs.(Ecce ꝛeliquet᷑ uo
bis a deo. domus ur̃a).ſ.tẽplũ ⁊ ciuitas (ð
ſerta a ꝑ rõanos fuer᷑t öſtꝛucta:deſ̃ta qui
dẽ ⁊ nudata auxilio xpᷣi.qꝛ hĩtatoꝛẽ xpᷣm re
linqrut ac ꝑdiderũt. ⁊ hr̃ditatez pripere ge
ſtiẽtes heredẽ occiderũt. Ergo xpᷣus erat q
amea eis pᷣſidebat. ⁊ eos manutenebat ac
gnbernabat.⁊ ab hoſtiũ mãibus eripiebat.
Itr deßta angeloꝝ coſtodia.qꝛ audita ẽ uox
ĩ tẽplo tꝛãſeamꝰ ab his ſedibus. Miſtice ẽt
domꝰiudeoꝝ deſerta ⁊ uacua deꝛelicta ẽ.i.
indigni habitudine ſct᷑i ſpuꝛitꝰ remanſerunt
qꝛ ĩ inceedulitate ꝑſeueꝛantes.xpᷣm hoſpiteʒ
n ſuſceperũt. Ubi Cꝛi.deſeꝛta ẽ a ſanctis.
pᷣſeꝛta a ſanctitate.a fide.a cãitate.a gꝛatia
⁊ ſpiꝛitu:deſeꝛta deniq; ab ipᷣo ðo.⁊ a bonis
oĩbus q̃ ſunt dei. Ubi ⁊ Orige.Semp ẽt eis
ꝗ nolueꝛunt ↄgregati ſub alas eius ↄminat
xpᷣs. ecce relinquet᷑ uobis domus ur̃a deſta
i.anima ⁊ corpꝰ. Deinde cõminatuz eis pe
nã eteꝛnam q̃ eſt carentia ſue uiſionis.niſi a
ſuis ↄueꝛtant᷑ nequicijs dicens (dico enĩ uo
biſ.ñ me) ? faciẽ meam ( uidebitis ãmõ)ab
hoc.ſ.tpᷣe paſſionis mee ( donec dicatis (bñ
dictꝰ ꝗ uenit ĩ noie dñi) i. donec ẽt inuiti cõ

ſiteamini me eſſe xpᷣm bndictũ filiu.a pate

nor eſt pfectam coꝛpori
nunifeſte uenientem. let?
notuis te ſine fine benegic
de ignis aduentus añi
ſeculi

Lci ans ieſus er
egreſlas eet d vep⸗
isd direrat.
delenedaͦ Ciune
puli adwiramtes )dtempe
nis 2 iortams druen
geret (oſtenderit ei edil
ignotas ſz tanq; admiran
Luẽ ⁊ magnificemtia ee
nu cultu facta erat flei
amn mitignet penam
et eig nec rapi nec en
Nonffpiciebit ad tepli
iciornzcioſttate 1 ſort
multi lettendut ad cn
iß ſplualẽ Alij Her.
miniſtrozceimlla
ruͦ ſpuglichinnue

ehnelefhng
1. go Motun ſrlnre
tuetg iterfecift. eh
me Aerhwr Mluſfi.
noline jmnihi.O
nõ blidicie, noͤ iae
Etpar uenme
8peaqſegt. Lice
pa multpice eis c⸗
nle chriustimebit
cerſtane ciuitader
dEcWoder n
aataeſ
Nirdancrn deknn gin
dr N Dündn hnte
ta biditaez heneg
igerüt. Argornserad
tt es nunlteneban 1
boſiö nuͤbnseripiebtn,
coſtocin auditge non
bis ſeaibs⸗ Miſtice er
tuncn denkine⸗⸗
ſiiſpuit tenanſeun
.hn hoſoti,
ſeuenmes N ng,
is deſengea

taſteachi Abns

ab eo.
Oñe ieſu xpᷣe.ꝗ legi ⁊ pᷣceptis tuis o
edientibus das bñdictões. ⁊ inobe

Secunde partis

miſſuzʒ. a pphetis pᷣdictũ:ꝙ eꝛit in aduentu
claritatis ad iudiciũ. Uñ ʒach̊.Aſpiciẽt me
quẽ ↄfixerũt. Reuera em̃ pꝰpaſſionẽ ſuã ui
ſus ẽ a diſcipulis ⁊ amicis ſuis.ſʒ ñ a iudeis
VUel ñ uidebitis me.i.niſi dicatis penitendo
⁊ me dei filiũ ꝑ fidẽ ↄfitendo bnñdictꝰ ꝗ uẽit
ĩ noĩe dñi.i.h̊ ẽ bñdictus ꝗ uenit ĩ mom ꝑ in
cãnatõem miſſus a pr̃e:ĩ quo innuituꝛ ↄuer
ſio ꝛeliquaꝝ añ aduentũ ad iudiciũ.tunc eĩ
iudei ꝗ in fine mõi cꝛedituꝛi ſt᷑ ĩ xpᷣm. Iauda
bunt ⁊ ↄfitebũtuꝛ ipſum ⁊ his dictis exiens
dñs ieſus de templo cũ diſcipuliſ r̃ceſſit a iu
deis. Ubi oꝛig.Sed ⁊ unuſꝗſq; cũ ſit tẽpluʒ
dei ꝓpteꝛ ſpixitum dei inhabitanteʒz in ſe. ip
ſe fit cauſa ſue deſeꝛtionis ut egꝛediat᷑ xpᷣus
Oratio.

. „

W dientibus maledictiones: da mihi de
tua largitate.ipſis tuis pᷣceptis ſp obtẽpare
⁊ enores hypocꝛitaꝝ ĩ oĩbꝰ euitare: da mi
hi tuis monitõibꝰ ⁊ beneplacitis ſine tedio
acquieſceꝛe.⁊ me ſine negligentia emẽdar̃:
ut tandẽ in aduẽtu claritatis tue ad iudiciũ
te benedictum ad plenã nr̃am redemptionẽ
hoc eſt ꝑpꝑfectam coꝛporis ⁊ anime libertatẽ
manifeſte uenientem.letꝰ aſpiciã: ⁊ cũ elec
tis tuis te ſine fine benedicam Amen.
de ſignis aduentus dñi.⁊ conſumationis
CLapi. xxxix.
Tcũ)dñs ieſus eadẽ feria teꝛtiaſ
egreſſus eẽt ðᷣ tẽplo) ipᷣo egreſſu ðᷣ
nãs qõ dixerat.ſ. domũ iudeorũ
deſeꝛẽdã.i.ciuitatẽ ⁊ tẽplũ (diſci
puli admirantes) ſi templũ tate pulchritudi
nis ⁊ fortitudinis ðſtrueꝛet᷑.i.ad nihilu ꝛedi
geret᷑ (oſtenderũt ei edificationes tẽpli)nõ
ignotas ſʒ tanq; admirãdas: ut ꝓpteꝛ nobili
tatẽ ⁊æ magnificentiã edificiorum.q̃ ad dini
nũ cultũ facta erãt flecteret᷑ ad miſericordi
am. ⁊ mitigaꝛet penam ↄminatã. Uidebat᷑
ẽt eis.ꝙ nec rapi nec eueꝛti poſſet uł diꝛimi
Non r̃ſpiciebãt ad tẽpli ſanctit atẽ ſʒ ad edi
ficioꝛuʒ pᷣcioſitatẽ ⁊ foꝛtitudinẽ. Sic hodie
multi plꝰatt endũt ad cultũ eccłie coꝛpoꝛalẽ
qᷓ; ſpiꝛitualẽ. Uñ Beꝛ.Sẽmis altaꝛia fulgẽt
⁊ miniſtroꝝ dei nulla electio ẽ. Sed vriuʒ
fuit ĩ pᷣmitiua eccłia.qꝛ maioꝛ uis fiebat ĩ oꝛ

natu ſpũᷣali qᷓ; in mateꝛiali. Un Augu. Oliʒ

erãt parietes eccłie uiles ⁊ uiꝛi pꝛetioſ: mõ
econuerſo.Eccleſie ꝗppe oꝛnatus ñ ẽ ĩ edifi
cijs ⁊ redditibus.ſʒ in humilitate.hoſpitali
tate ⁊ pietate((t rñdens ieſus dixit) ñ ſolũ
h öſtꝛuenda foꝛe.ſʒ ⁊ ꝙ ĩ eis(ñ ̃linq̃retuꝛ la
pis ſupeꝛ lapidẽ.ꝗ non deſtꝛueꝛet᷑ ⁊ ↄminue
retuꝛ)q;tumcũq; pꝛetioſa ⁊ foꝛtia uideꝛẽt᷑:
B ãt factũ ẽ a romanis.xlij.ãno poſt paſſio
nẽ dñi. Similiteꝛ erit de magnis ⁊ ſumptuo
ſis palatijs.qꝛ ñ relinqret᷑ lapis ſuꝑ lapidem

in eis, Secũdũ Bedaã.Diuinitus ꝓcuratum

Capłm. xxxix.

eſt ⁊ puiſum. ut patefacta euangelica gra
ꝓ orbe.tẽplũ ipᷣm cũ ſuis ceremonijs tollere
tuꝛ: ne ꝗs adhuc puulus ⁊ infiꝛmus ĩ fide.ſi
uiderit illa ꝑmanere q̃ a deo ſum: ĩſtitura a
ſinceritate fiði ad iudaiſmũ labeꝛet᷑. Aufeꝛ
tuꝛ g umbꝛa. ⁊ palmã tenet vitas ꝑ oꝛbem ðᷣ
clarata.Omnis em̃ compoſitio mandatoꝛuzʒz
ſic ẽ deſtructa.ut iudei nihil ĩpleãt.⁊ capite
ſublato mẽbra int᷑ ſe pugnent. Uñ Cripᷣ. Il
la hieruſalẽ figuꝛalis typum geꝛit hieꝛuſalẽ
ſpirit alis.i.eccłie.Nã niſi tẽplu iſtud ðſtꝛue
tũ fniſſet.obſeruãtia legis ñ facile fuiſſet cõ
peſcenda.õ ãt deſtructũ ẽ.ut ſruelĩt iudei
poſtmodũ fuare legẽ ñ poſſint.aut/ð paſcha
aut ð ſacrificijs aut de ceteris feſtiuitatibꝰ.
Leciderũt coꝛpalia ⁊ figuralia.ut ſurgeꝛent
ſpiritalia ⁊ uera miſteria.h̊ Crip( Et nadẽs
dña ipᷣa die cũ diſcipuł ĩ montem oliueti.⁊
ſedẽs ibi contra templũ in loco ubi poſtea
conſtructa eſt eccłia:interrogatuꝛ ab eiſ de
tempoꝛe deſtructionis hieruſalẽ ⁊ templi.⁊
de ſigno aduentꝰ ſui ⁊ ↄſumationis ſeculi.q̃
putabãt ſeꝗ ſtatim deſtructõem ciuitatis ⁊
tẽpli. Iſte qões fuerũt ſibi facte in mõte oli
ueti.⁊ hoc rõnabiliter:qꝛ ex illo loco tẽpꝑlũ
⁊ ciuitas claꝛiſſime uident᷑.⁊ occaſiõe huiꝰ
deſtructõe ibi qᷓꝛituꝛ.ſimiliteꝛ ⁊ iudiciuʒ ex
tremum. futurũ ẽ circa illũ locum:ideo con
uenient᷑ fit ibi qõ de futuꝛo iudicio((⁊ ꝛeſpõ
dẽs ieſꝰdixit eiſ ſigna pᷣdictoꝝ.⁊ eoſ ciꝛca qð
libet in neceſſar ijs ⁊ utilibꝰ inſtruxit.nec di
cebat ꝙ eos ſcir̃ ñ expediebat. de ſignis do
cet.de tpᷣe intimãdũ ñ putat:qꝛ incertitudo
tpᷣis inducit terrorem ⁊ ita pᷣparationem: ſʒ
ignorantia ſignoꝝ poſſet inducere in errorẽ
⁊ qᷓ;ᷓnis pluꝛa ex his ſignis poſſit rferꝛi ſimul
ad eueꝛſionem urbis ⁊ tẽpli.⁊ ad xpᷣi aduen
tum añ conſumationeʒ ſcli. Secundum enĩ
Crip.dũñs ñ ſeꝑatĩ:q̃ ſigna pertineãt ad hoc
uel ad illud ponit. ut eadẽ uideant᷑ ad utrũ
q; ptineꝛe:qꝛ tñ eueꝛſionem uabis ⁊ tẽpli iaʒ
ↄpletam ⁊ ppteritã dignoſcimus.iõ ad ĩſtruc
tionem nr̃ am. oĩa ad ea q̃ ꝛeſtant referamꝰ:
qꝛ pñt oĩa ð adueutu xpᷣi ⁊ ↄſumatione ſcłi ĩ
telligi.⁊ ꝑ apłos oĩm credentiũ ꝑſõe ſignari.
Nã dicit h̊ diſcipulis.ñ täãquam eis ꝗ duꝛa
re deberent in uita iſta uſq; ad finem mũdi.
ſz in ꝑſonis eoꝝ dixit hec omnibus poſteris
eoꝝꝑ credituꝛis.quaſi unũ coꝛpus exñtibꝰ cũ
ippᷣis. Sʒ antequã eis ad intezogata ꝛñdeat.
mtem eoꝝ ut ñ ſeducamur confirmat. Unð
Crip. Neq; enim de hieꝛoſolime deſtꝛuctiõe
neq; de ſcõo ſuo aduentu ſtatim ꝛñdit.ſed ðᷣ
malis ꝗbus ſtatim obuianduʒ erat. Premu
nit ergo dñs fideles.ne ſeducant᷑.i.ſeorſũ a
vitate fidei ducantuꝛ(Multi enim pſeudo
xpᷣi ⁊ pſeudo ꝓphete).i.ſimłati ⁊ faln( ueni
ent Jaſcribenteſ ſibi nom̃ xpᷣi ex pᷣſumptione
? dicentes ſe xp[ʒ eẽ: ⁊ ſeducent multoſ ꝑ falł
ſã doctrinã.t ſimłatã uitã.ꝑ ſigna abi

De ſignis aduentus dñi

Vnñ athanaſius dicit. An ung quaq; hereſi

Adyabolus figuratus dicit.ego ſuʒ xpᷣs.⁊ apð
me ẽ ueꝛitas. Multi ẽt uidẽt ̊ᷓ dicere fcõ.

qꝛ ſtatuta ſua deſtrictiꝰfaciũt obpᷣnari. qᷓ; pᷣ

cepta dei: uolentes magis ſibi qᷓ; deo obedi
ri. Sʒ nõ ẽ uẽtuꝛus xps niſi pcedãt ſigna ab
eo pᷣdicta. Que iõ nobis dñs pᷣnütiat ut nos
ab amoꝛe moi ↄpeſcat.⁊ timorẽ nobis incu

tiat. ac ſꝑ uigilãtes ? patos nos ĩueniat: qꝛ
minus iacula feꝛiũt.ꝗᷓ añ pᷣuiſa ſt᷑.⁊ pᷣmittit

uñns pᷣmo in generali ſigna pᷣoꝛa.ſ. pᷣlia q;tuʒ
ad ho ſtes extzꝛaneos. ⁊ ſeditões q́;ẽtuʒ ad do
meſticos. Seinde ſubdit in ſpâli eoꝝ młti
tudinẽ tangens mala ſeptem: ꝗᷓ ſt inimicitie
pꝓpploꝛuzʒ.qꝛ (ſurgit gens ↄð gentem )diſcõdia

pᷣncipum. qꝛ (regnũ aduerſus ꝛegnũ ) ↄmotõ
locoꝝ ꝑ loca:ĩ fectões moꝛboxꝝ.q; (ꝓpeſtilen

tie )defectus uictualiũ. q; (fames) teꝛoꝛ ce

leſtiũ ĩpᷣſſionũ.qꝛ ¶ t᷑rores de celo)nouitas e

uentuũ mũdanoꝝ quia ſigna magna eꝛunt.

Per hec aũt ſeptẽ q̃ hic fãgnut᷑ pñt ĩtelligi
ſeptẽ mala q̃ hodie eccłia dei patit᷑: quoꝛuʒ
pᷣmũ ẽ diſcordia ecclłiaꝝ.ſm ĩpu gnatio hr̃ti

coꝝ.tertiũ turbatões ſeculaꝛiũ.quartũ exẽ

pla maloꝝ.quĩtũ defectus doctoꝝ.ſextũ ful
minatões ſniaꝝ.ſeptimũ monſtꝛuoſitas oꝛdi

nationum eccłiaꝝ. Multa g mala pᷣcedent

ita ut ipleat ꝙ r.pugnabit ꝓ eo orbis ter
ꝛaꝝ 3 inſenſatos: ⁊ ꝗ 3 auctoꝛẽ oĩium pꝓcaci
teꝛ pugnauerunt.iuſto tüc dei iudicio ab oĩ
bus oppugnent᷑: ⁊? ꝗ in cunctis deliquerũt ĩ

cunctis feꝛiant᷑. (Opoꝛtet) ↄueniens eſt ¶

pᷣmũ hec fieꝛiytanq; a deo ordĩata:malicia

hoim exigenie. ⁊ ᷣo bonũ ĩde eliciẽte.ſ.ad

ꝓbatõem ⁊ utilitatẽ bonoꝝ.⁊ ad deſtruetõ

rẽ ⁊ ꝑditõem maloꝝ.qꝛ hec oĩa inicis ⁊ q̃ſt

pᷣconia ſunt doloꝝ futuꝛoꝝ (.ſʒ nõdũ ſtatĩ ẽ
finie)⁊ ↄſumatio eoꝝ.qꝛ iſta tt ſigna remo

ta no ꝓpinqua: uel qꝛ iſta ſt᷑ tpꝛalia ſʒ ↄſua
tio doloꝝ erit eteꝛna. Magnitudo eĩ maloꝝ

iudiciũ gnãle pᷣcedentium eſt figura ſequẽ

tiu incorꝑaliter gꝛauioꝑ. Nam:ut dicit Gre
So: )ꝑ crebra mala q̃ pueniunt. iudicantuꝛ
mala ppetua q̃ ſequũt᷑.qꝛ multa debent ma

la pꝛecuꝛꝛeꝛe. ut malũ ualeat ſine fine nũtia
re.Spuᷣalr ᷣm Ambꝛo.ſt᷑ ⁊ alia bella q̃ uiꝛ
ſemit xpᷣianus.ſ diueꝛſaꝝ pᷣlia cupiditatug.
ſtudioꝝ ↄſlictus.multo ẽt graniores ſũt ho

ſtes domeſtici qᷓ; extranei.Et ᷣ̃m Crip.ſpũa
liter ĩ eccła peſtilentie carnalium uitioꝝ. fa

mes ueꝛbi diuini.terremotus tribulationuʒz
erunt.qꝛ eccłia multũ ĩ fine tẽptabit ⸗ De
inde ſubdit quo merito hec oĩa ↄtingẽt.qr
(ante h̊ oĩa).ſ.hec pᷣdicta eꝛunt pſecutões

ſctoꝝ. quibus (inijciẽtuꝛ manus) ad capien

dum. quiq; tradentuꝛ ad tꝛibulatiões ⁊ mõᷣ

tem ẽt a ppĩqnis ⁊ amicis(⁊ eꝛũt odio oĩbꝰ
boiĩbus )humũ ⁊ terꝛã ſeu humana nõ diui
na lapientibus. amicus eĩ dei inimicꝰ ẽ mði
⁊ ĩ tali odio erut ꝑꝑ nom xpᷣi,ac ↄfeſſionem

⁊ econſumationis ſeculi.

huius noiĩs ⁊ aſſertionem ueꝛitatis. ꝙ quidẽ
iocudũ ⁊ głoſũ ẽ ſct᷑is qꝛ felix ẽ iniuꝛia cum

deus ẽ in cã.qꝛ ad hanc ſeꝗt ma gnũ pᷣmiuz
⁊ glia ĩmenſa.Qui ẽt poſt duꝛa q̃ pᷣdicũ de
afflictõe moꝛtis. ꝓtinus ↄſolant᷑ de głia re
ſurꝛectionis.qꝛ ẽt (capillus )minimꝰ(de ca
pite eoꝝ ñ ꝑibit) ⁊ iõ multomagis cet᷑a ma
iora nõ ꝑibunt:⁊ hoc addit ad declaꝛanduzʒz

ueꝛitatẽ future reſurrectõis.nam quicquid

ſiue ad ſubſtantiã ſiue ad decoꝛẽ corpõis fa
cit.in reſuꝛrectõe redibit.Scõm ſenſũ ſpũa
lem.capillus de capite dqr̃ nõ ꝑire qꝛ nec mi
nima mẽtis cogitatio bõa manebit irremu
nerata. Uñ Beda.Nõ ſolũ oſſa nr̃a.i.fortia
geſta uel dicta remuneꝛant᷑.ſʒ ẽt capilli.i.
minutiſſime cogitatões hone.q̃ de coꝛde q̃ſ
capillus de cerebꝛo exeũt.apðõ inſtũ iudicẽ
digna mercede dõabũt᷑. Un ꝓpha. Relige
cogitationũ diem feſtu agent tibi. Similit
nec cogitatões male r̃manebũt ĩpunite. Et
qꝛ guia ſunt q̃ ſancti ĩ ꝑſecutiõibus pati ha
bebunt.iõ ↄſequẽteꝛ ad tolerantiã confõtã
tur:ĩ pᷣdictis eĩ maxime neceſſaꝛia ẽ patien
tia (ꝗ in patiẽtia poſſivebunt).i.cuſtodiẽt
gĩias ſuas.Auſtos eĩ oĩum vtutum patiẽtia
ẽ:in qua aĩas que coꝛpus poſſident poſſide
mus.cum ipᷣas aĩias ad paciẽdum rõne ꝛegi
mus. Qui aut ĩpaciẽs ẽ:animam ſuã nõ poſ
ſidet:qꝛ animi ſui furorẽ ⁊ iꝛã cohibeꝛe nõ
põt. Unð Beda. Sic eĩ ↄditi muabiliter ſu
mus. ut rõ aĩam ⁊ aĩa poſſideat coꝛpꝰ. Jus
uero aĩe a coꝛporis poſſeſſione pᷣpedit᷑ ñᷣ nõ
pus aĩa a ꝛ6e poſſidet᷑. Cuſtodẽ igitur cõdi
tionis nr̃e paciam dñs eſſe mõſtꝛauit. quia
ipᷣa nos poſſideꝛe noſmetipᷣos docuit. Pec
Beda. Magna igit᷑ ẽ uirtus pacĩe.ſine qua
gia peꝛditur ⁊ ꝑ q; poſſidetur. Qui eniz pa
cienter ſuffeꝛt tẽptatõem.accipiet coꝛonaz
ſed ꝗ ꝑdit paciam ꝑdit ⁊ coꝛcnam. VUnde ⁊
Grego.eam ↄmendans dicit.Ego uirtutem
pacĩe.ſignis ⁊ miꝛaculis eſſe maiorez puto.
⁊7 Salomon. Melior ẽ paciens niro forti.⁊
ꝗ dominat᷑ aĩo ſuo expugnatoꝛe urbiũ. AUñ
7 Seneca. Tormẽta paciẽteꝛ ferꝛe obtabi
le ẽ.hoc eĩ foꝛtitudĩs paꝛs eſt. Non eniʒ pa
ti toꝛmenta optabile eſt. ſed pati foꝛtiteꝛ q
eſt uirtus. Cum aliquis tormenta fortiter
patituꝛ omnibus untutibus utituꝛ fortaſſe
cum una in ꝓmptu ſit.?æ maxime appaꝛeat
paciẽtia:illic ẽ idiuiduꝰcomitatus uiꝛtutuzʒ
Quicquid honeſte fit.una niꝛtus facit.ſʒ ex
cõſilij ſemẽtia. Pec Seneca. Igit (ut dicit
Criᷣ)iniurie hoiĩm nullũ faciunt dãnuzʒ ſed
magis pacĩe lucrum. Quia vo tot terroribꝰ
auditis ſancti turbari potuerunt.tim̃tes 34
tũc rũdeant: conſolationem ſupponit de dã

do eis impmeditatis(os ⁊ ſapientiaz hac di

cendi ⁊ reſpondendi materiam (quibꝰ nullꝰ⸗
poterit reſiſtere uel contradicere qꝛ nõ ex

ingenio uel arte eorum procedent uerba.ſzʒ

lennt. ita ut p ſihnis ha -
heuageliũ regn in umue
io noui teſtam̃ti ef euans
dis t bonitatis. uideucet.
gbonu iocũi /qe bonu ut
gelĩ regni ratione ſue dis
guig ad regnum ducit. quo
dat uel cauſaliter ga reges
liter gaia de regno diſſeut
um mdd gend dus de
bis q non creiderum.
ſtabumtma aanerſus eds
eos odemnadunt Au
cuʒ ad fines orbis tent
nerit. ne gliquis excuſt
aug. Predicatio euan⸗
fuerit completa quo ae
non tamen quo ad omm
Pride mäct erſſtetes.
Niomnesoffis terre.e
foſtan onuneming
rum A ſdum in omn
expectal Mendi Ai
ci aduẽtus e in wotoc
ut null ſir .
le. ii excnſabik:
tüͦ aut in beeni tredin

puto aliq; im
ettchn Haonie f

chite ce z elihi
le cf ö nn d
tatio bzr n Arecmf
oͤſolio femnn

loiun anmm ynẽni⸗
ghusuſiln ſt
ucilin nuſe mf
eanman ſni noͤpof
re e ni cohibere o
Oclt muͤabiliter ſi
oſſiceat coꝛp. Jus
eſſione yedit no
,Cuſtode igtur cdi
e wömwt. ie
merchos dNd. er
Rurd Nad ecn
Noſideror Ouierſz e
Adem accipiet Mones
At ceman. Wles
luns Cici.Ego uintuen
culig eſſe maiorez pun,
re acens iro fonli
erpugnutcre ubii V
ta pocielen ſene obibi
ſopus eſt ſon enizi
le et ec pan ſonlſtag
lianis tormenne in
nirutions mtilmn Ge .
uft wapime gppan

t'comitatts lulim-
nic conn e ter

ieus fclii,
eftung nane h

ee Henen t ie
1

inmulͤfie mneb⸗

m. Ouia von
uten mumli
ſoletonen ſin r di
iin iimnenn e 65 ex
n mtit 0, 6
uel c mufi le⸗

7

Secunde partis

ex ſpũſſancti gr̃a.¶ Tunc multi ſcandaliz a
bunt᷑) i. diſcedent a fide. ⁊ ruent i errores:

timoꝛe ł ĩmanitate tormentoꝝ. aut portẽtis
ſeu munerib“ ſeducti(t qm habũdabit ini

gtas) ⁊ malitia in falſis xpianis.iõ(refrige
ſcet ⁊ deficiet cãitas)i.uera dilectio eꝛga ð
um ⁊ ꝓximũ.ĩ multis alijs ab igne diuini a
moꝛis.lzʒ totalit᷑ ñ cadat ĩ eis.Ex habundan
tia em̃ iniquitatis orit᷑ tepiditas caritatiſ ꝓ
tribulatõe.que caleꝛe uidebatuꝛ ante tribu
lationẽ ⁊ in pace.deniq;(ut ait Ambꝛo) tũc
iuſtus ĩ deſerto iniquuſ in regno. Uel ĩ eiſoẽ
ĩ quibus habundat iniquitas refrigeſcit cãi
tas.Naʒ (ut ait Remigius) quãtomagis ab
unoquoq; imqꝗtas ſuſcipitu?. tantoamplius
in coꝛde ipᷣiꝰ aꝛdoꝛ caritatis extinguit (Qui
ãt ꝑſeuerauerit) ĩ ſide ueritatis.ĩ amoꝛe bo
nitatis( uſq; in finẽ)⁊ terminũ uite preſẽtis
quocunq; tempore incipiat ⁊? quocũq; tẽpo
ꝛe reincipiat(hbic ſaluꝰ erit )qꝛ ñ cepiſſe ſʒ ꝑ
ſiſtere uitutis ẽ: ⁊ ñ inchoatio tolerantie.ſʒ
pſeuerantia coꝛonatuꝛ.de hac mateꝛia peꝛ
ſecutionũ habes latius ſupꝛa poſt miſſionẽ
apoſtolorum. ſed h̊ predicta moꝛe inſolito ⁊
multo uiolentius tunc fient quam euenit̃ ſo
leant. ita ut ꝓ ſignis habeant᷑ (Et pᷣdicabit
B euãgeliũ regni in uniuerſo mundo)pᷣdica
tio noui teſtam̃ti ar euangeliũ.rõe ſue ꝑfec
tõis ⁊ bonit atis.uidelicet qr bonũ honeſtũ
qꝛ bonũ iocũdũ.qꝛ bonũ utile:⁊ dicituꝛ euã
geliũ regni ratione ſue dignitatis. ul finalr
quia ad regnum vucit.quod lex non facie
batx uel cauſaliter qꝛ reges facit.ulł materia
liter quia de regno diſſeꝛit:⁊ hoc ĩ teſtimõi
um omnib gentibus. id eſt in accuſationeʒ
hbis ꝗ non crediderunt: qui em̃ credideꝛũt te
ſtabuntuꝛ aduerſus eos qui non crediderũt
⁊2 eos ↄdemnabunt:⁊ tunc ueniet ↄſumatio
cuʒ ad fines oꝛbis terre ſermo pietatis ꝑue
nerit.ne aliquis excuſaꝛe ſe/poſſit.ſecũdum
aug. Predicatio euangelij ĩ toto mðo.q;uiſ
fuerit completa quo ad omnes mundi ptes
non tamen quo ad omnes homines ĩ oĩbus
ꝑtibꝰ mũdi exiſtẽtes. Uñ in oẽm terrazʒ.ſed
ñn ĩ omnes om̃is terre.exiuit ſonus eoꝝ: niſi
foꝛſitan ꝑ ↄmunem in generali relatum alio
rum.⁊ ꝙ ndum in omnibus fuerat cõpletuʒ
expectat᷑ ↄplendũ. Uñ ⁊ Hiero.ſignum dni
ci aduẽtus.ẽ in toto oꝛbe euãgeliũ pᷣdicaꝛi
ut nuliꝰ ſit excuſabił:ꝙ aut iã nũc ẽ comple
tũ aut in bꝛeui credimus eſſe ↄplẽdũ.ñ em̃
puto aliqᷓ; manſiſſe gẽtẽ.que xpᷣi nom igno
ret:qᷓ;; ñ habueꝛit predicatoreʒ. tñ ex nici
nis natiõibꝰ opinionẽ fidei ñ pt᷑ ignorare. h
Piero.de pᷣdictiſ ſigniſ ſic dicit cꝛiv.Eſt ꝗp
pe ꝛes iſta ꝓꝛſus ambigua. ⁊ oĩno neſcimus
an etiam noſtra etate hec omnia finiãtur ⁊
dies ille metuendꝰ zeinanat a horribile
illud nobis oſtendat᷑ tꝛibunal. Nam ⁊
multa prorſus impleta ſunt.⁊ euãgelium to

m ⁊ figna

LCapłm.xxxix.

to iam feꝛe orbe ꝑſonuit.⁊ pᷣlia terrarũ tre
mores ⁊ fameſ:ut pᷣdictũ fuerat.accioerunt
