dncentes in exẽpluʒ aliquos exceſſus ⁊ ſigu
laritates q̃s aliqui ſancti fecerunt. Terciuʒ
remediũ ẽ.qᷓ; ſi ꝑ reuelatõem uel ſentimẽtũ
ꝑ aliũ modũ eoꝛ tuuʒ moueatuꝛ ad facien
dum aliquod opus.⁊ maxime opuſ gꝛaue uł
notabile ⁊ nõ tibi ↄſuetum.de quo nõ hẽas
ceꝛtitudinẽ an deo placeat:ĩmo ⁊ rõnabilit᷑
dubitas:contrahas morã ad faciẽdũ dictuʒ
opꝰ.uſq; qno ĩſpexeꝛis omnes circunſtãtias
⁊ maxie finales ⁊ cognoſcas ꝙ deo placeat
non tam̃ ꝙ tu iudiceſ ꝑ tuã opinionem.ſed ſi
põt peꝛ teſtimonium ceꝛtũ ſcꝛipture.ł p exẽ
plũ ſcoꝝ patꝝ imitabile.æ bñ dẽʒ ẽ ĩmitabile
M f̃m Sꝛe.aliqui ſancti fec er̃t aliqua ope
ra in quibus non debemꝰeos imitaꝛi. qᷓ;uis
eſſent in eis bona.ſed debemus ea haber in
reuerentia.Et ſi ꝑ teipᷣum non poteſt uenire
in noticiam an deo placeat uel nõ.petaſ ↄſi
lium a pſonis probatis in uita ⁊ doctrina ⁊
conſilio ueritatis.Quartũ remediũ ẽ. quod
ſi tu es ĩmunis a pᷣdictis temptationibus.ſic
ꝙ nunq; eas habueꝛis uł quantũcunq; eas
habueris liberatꝰ fueris:diꝛige coꝛ ⁊ ĩtellec
tum ad deũ recognoſcendo humilit᷑ gratiaʒ
tibi factam. ⁊ quam tibi multotiens ſupeꝛ G
facit.t caueas tibi ne hoc ꝙ peꝛ puꝛã gra

tiam ⁊ bonitatem dei habes:uelis aſcriben

tue uirtuti ł ſapiẽtie ſeu meꝛito tuo.aut bo
nis moribꝰtuis.neq; ꝙ factum fuerit a caſu
ſeu a fortuna:q; (ut dicunt ſancti) h̊ ẽ pᷣnci
pal ius ꝑ ꝙ deus beneficiũ ſue gratie aufert
⁊ ſubtrahit homini.pmittit eum ſubijci tẽp
tationibus ⁊ illuſionibꝰ diaboli.Quintuz re

mediuʒ ẽ ꝙ te ſeu tuo coꝛde exñte in tẽpta

tione ſpirituali.ꝑ quam es in dubio:non in
cipias tua ꝓpria uolũtate aliquid notabile

tibi inconſuetuʒ ante.ſʒ tuum coꝛ ⁊ tuã uo

luntatem refrenando.expectes huiliter cuʒ
timore ⁊ reuerentia dei.uſq; quo deꝰcoꝛ tu
uʒz clarificet. Quia ſi exiſtẽdo ĩ dicto dubi o
incipereſ ex tua pꝛopria uoluntate aliꝗd no
tabile tibi inconſuetum: non poſſes exue ad

finem bonum. Sextum ꝛemediũ ẽ ꝙ ꝓpteꝛ

temptationes antedictas ſi habeas.ñ dimit
tas aliquod bonũ ꝙ tu incepiſti.dum in tẽp
tationibꝰ illis nõ eꝛas:⁊ maxime non debes
dimittere orare aut confiteꝛi ł opera faceꝛe
humilitatis licet ↄſolationem non inuenias
ĩ ipis. VUñ ſcriptũ ẽ. Mãe.ſ.ꝓſꝑitatis ⁊ gr̃e

Capitulũ. xlj.

ſemĩa.ſ.opꝰbonũ:⁊ ueſꝑe.ſ.advſitatis ⁊ tẽp
tatõis ne ceſſet manus tua. ſ. a ſeminando.
BSeptimum remedium ẽ ꝙ omnes imagina
tiones ⁊ erꝛores.que te ueniꝛe faciunt.quaſi
in dubium alicuiꝰ ueritatis:expellas a cor
de tuo ⁊ a memoꝛia tua. cum ſũmo ſtudio ⁊
conamine: tm̃ coꝛ ⁊ intellectum ↄueꝛtendo
in puritate ⁊ vitate ꝛadicũ noſtre fidei.⁊ in
uita ſanctorum ⁊ ĩ ueritate ſanctaꝝ ſcriptu
raꝝ:de ꝗqbus ſi hũiliteꝛ ⁊ diſcꝛete ad eaſdeʒ
ↄueꝛſꝰ fueris.poteꝛis lumẽ extra her̃ ad ceꝛ
te cognoſcẽdũ hoc in quo pᷣus dubitaueꝛas.
Et iſtũ modũ dʒ hõ tenere in tẽptatõbꝰſpũa
libꝰ.q̃ ñ ſt᷑ de pꝛicipalibꝰ fidei articłis.ſed ðᷣ
aligb' vitatibꝰipſi fidei pximis. Octauũ re
mediũ cẽ.ꝙ te exiſtẽte in añdictiſ tẽptatõibꝰ
hẽas fimã ⁊ ceꝛtã ſpẽ:ꝙ ð iſtis tẽptatõibuſ
deꝰte ad aliq bonũ adducʒ. ⁊ coꝛ tuũ clãifi
cet: ⁊ credas firmit᷑.ꝙ deꝰ ꝑmittit te uẽir̃ ĩ
pᷣdcãs tẽptatõeſ.ꝑꝑ exercitiũ tue vᷣtutif.⁊ ut
te huilies. Attamẽ ita ſe hẽat ſpes ſupꝛadic
ta. ꝙ negligẽtia nõ includatuꝛ ĩ ea.ſic ꝙ tuũ
ſe facias de expellendo a te tẽptati ões pᷣdic
tas.Et ſimilit᷑ ſic ſe habeat credulitas pᷣdic
ta ꝙ ſupbia ñ ĩcludatuꝛ. ſed ꝙ dubites ꝙ il
le tẽptationes ueniãt ꝑꝑ tuã culpã. Nonum
remediũ ẽ ꝙ ſi hẽas añndictas tẽptatõeſ mul
tũ abſcondas ⁊ ſetretas nõ eaſ teneaſ immo
eas reuelas tuo ſapiẽti ⁊ diſcꝛeto ↄfeſſori.⁊
aligbus ſingulaꝛibus pſoniſ:ſed ñ multis de
gbus ꝑpendere poſſiſ.ꝙ rõne experiẽtie tẽp
tatõnu q̃s habuerunt.Frõne luminis ſapiĩe ⁊
ſanctitatis.pñt tibi dare ↄſiliũ ⁊ auxiliũ ac
2ſolatõem. Iſtud ꝛemediũ ↄmendant multi
ſancti. qꝛ narratuꝛ ĩ uitis patꝛũ.ꝙ quidã mo
nachi ꝗ ꝑ magnã uitam eꝛant alti:qꝛ ↄtẽne
bãt ↄſilium ⁊ auxiliũ ſanctoꝝ patꝝ ſupeꝛ tẽ
ptationibuſ eorũ. ueniebant ad finẽ malum
Et ↄtigit aligbꝰ alijs.ꝙ deo uolẽte pdebant
temptationes propteꝛ eoꝛum ſimplicitatẽ ⁊
hũuũilitatẽ qᷓ; hẽbant.ĩ petẽdo ↄſiliũ ⁊ auxili
um ſuꝑ temptationibus ſuis finem ſalubrẽ
inueniebant ⁊ citiꝰ liberabantur. Decimũ r
mediũ ẽ.ꝙ ſi anñdictas tẽptatões habeas.le
ua coꝛ ⁊ intellectù tuũ ad deũ. queꝛẽdo hũi
liteꝛ hoc ꝙ ei fuerit honoꝛabiliꝰ⁊ tue aĩe ſa
lubꝛius ſuꝑ tua temptatione.ſubijciendo tu
am uoluntatẽ uoluntati diuine: ſicut ſi ſibi
placet ꝙ ꝑſeueres ĩ tẽptatõe ſimiliteꝛ ⁊ tibi
placeat:ſolum ut deuʒ non offend as. Unde
cimum ꝛemedium ẽ.quod niſi ꝑ aliam uiazʒ
poſſis euadeꝛe pᷣdictas temptationes. debes
eas obliuiſci.⁊ per quandam negligentiam
fugere ⁊ dimittere:ↄſideranſ quod non ſunt
temptationes peꝛ diabolum procurate. ſed
paſſiones ⁊ fꝛagillitates ſeu debilitateſ.que
ſunt communes ſtatui buius uite ¶ Et ꝗa
ſupꝛa ⁊ in ſeqᷓntibus multis modis hoꝛtatur
dominus ut uigilemus. ⁊ ad incertum eius
aduentum nos pꝛeparemus:ideo ⁊ cõtinue

De oꝛãdo ⁊ expectãdo aduẽtů dñi ⁊ de po

ad opera uirtutum aſcendas uel ſaltem ue
bementeꝛ aſcendere deſideres. ponunt᷑ hic
conſequenter alique rationes.per quas po
teꝛis ſentire pigꝛitiam nihilitatem boni
quod incepiſti.⁊? coꝛ tuum excitare ⁊ mo
uere ad maiores ꝑfectiones oĩmode vtutis
quã nõ incepiſti. Prima 2 eſt.qꝛ ſi aſpicias
quo deus ẽ dignus amari ⁊ hõrari ſ̃m ſuaʒ
bonitatẽ ⁊ ſapiam.⁊ alias ſuas nobiles per
fectiones q̃ ſunt in eo ſine numero.⁊ ſine teꝛ
mino nidebis ꝙ hoc ꝙ credidiſti facere mł
tũ ⁊ magnũ ad honoꝛẽ ði ⁊ ̃m ſuã uolũtatẽ
minimuũ. ⁊ quaſi nihil in ꝛeſpectu ꝙ debe
ꝛet eſſe ſᷣm ꝙ deus ẽ dignus. Iſta ꝛõ ĩcciꝛco
pmo ponit᷑.qꝛ pᷣncipaliter debemus attẽder
ĩ oĩibus oꝑibus nr is.honore ⁊ reuerentiam
2⁊ amorẽ dei.qꝛ in ſe dignꝰ ẽ amari ⁊ honõa
ri ꝑ oẽʒ creaturã.Scðᷣa ꝛõ ẽ q ſi attẽdas ꝙ
deſpectꝰ? uitupeꝛia quot egeſtates ⁊ penu
rias.quot doloꝛes ⁊ paſſiões ſuſtinuit filius
dei amoꝛe tui.⁊ ames deũ ⁊ honoꝛes:cogno
ſces q; paꝑ ẽ ꝙ feciſti ad deũ amandũ ⁊ ho
norandũ. ſᷣm hoc ꝙ facere deberes. Iſta rõ
E altior ⁊ pꝑfectior q; aliqua ſequẽtiũ.⁊ iðo
ponit᷑ fo. Tercia rõ ẽ. qꝛ ſi cogitas innocen
tiã ⁊ ꝑfectõem.qᷓ; deberes bhabere ſecundũ
dei mãdatũ: ꝑ ꝙ teneris eẽ abſq; omni uicio
2 ſine oĩ culpa ⁊ in plenitudine totius uiꝛtu
tis. ſicut ẽ qd deberes amaꝛe deũ ex toto cõ
de tuo.⁊ ex omni mente tua.⁊ ex totis uiri
bus tuis:uidebis manifeſte infiꝛmitatẽ ⁊ di
ſtantiã in q̃ es a pᷣdicta innocẽtia ⁊ ꝑfectio
ne. Quarta rõ ẽ.qꝛ ſi cogitas multitudinem
⁊ laꝛgitatẽ bñficioꝝ dei ⁊ gr̃aꝝ corꝑaliuz ⁊
ſpiritualiũ ↄmuniũ tibi ⁊ alijs.uł qᷓ ſingula
ꝛiter tihi ſunt date ſenties ꝙ hoc ꝙ facis ꝑꝑ
deũ.ẽ nihil ad recõpenſandũ dicta bñficia
⁊ gr̃as dei.⁊ maxime ſi dei libeꝛalitatẽ attẽ
das ⁊ bonitatẽ. Quinta rõ ẽ qꝛ ſi cogitas al
titudinẽ ⁊ nobilitatẽ remuneratõis ⁊ glõie
pꝓmiſſe ⁊ pate.illis ꝗ faciũt opa vᷣtutum ad
ponoꝛẽ dei:que gloria tanto maioꝛ dabitur
quanto opeꝛa erunt uirtuoſiora ⁊ maiõa co
gnoſces pꝛo tanto tuum meꝛitũ nihil eſſe ĩ
ↄpaꝛatione tante gloꝛie ⁊ ðſideꝛabis facere
opeꝛa uirtuoſioꝛa qᷓ; ante feceꝛas.Sexta ra
tio ẽ quia ſi attendas pulchꝛitudineʒz ⁊ gra
tioſitatem quam habent uirtutes in ſe.⁊ no
bilitatem quã anima recipit per ipſas uũtu
tes ſi attẽdas ẽt utilitatẽ ⁊ tuꝛpitudinẽ.quã
in ſe habent uicia ⁊ peccata ⁊ nihilitatem
quã anima recipit ꝑ ea: conabeꝛis ſi ſapiẽs
es ad ampliꝰacꝗrendũ uiꝛtutes ⁊ ampliꝰ fu
geꝛe uicia ⁊ peccata qᷓ; unqᷓ; cõatus fueris.
Septiĩa ꝛ6 ẽ qꝛ ſi attendas altitudinẽ ⁊ per
fectionẽ uite ſanctoꝝ patꝝ uel eoꝝ multas
⁊ perfectas uirtutes cognoſces ĩpfectõezʒ ⁊
ĩfumitatẽ uite tue ⁊ opuʒ tuoꝝ. Octaua ꝛ0
ẽ.qꝛ ſi cogitas magnitudinẽ ⁊ multitudineʒ
offenſaꝝ quas feciſti deum cognoſces ꝙ

ſterioꝛibꝰſignis aduẽtꝰeiꝰ⁊ ↄſũatõis ſeculi.

oĩa opa q̃ facis.q;ẽtũcunq; bona mnihil ſunt

ad ſatiſfaeiẽdũ ꝑ uiam iuſticie offenſis dei.
MNona 26 ẽ.qr ſi ſpeculeris diuerſitateʒ ⁊ ꝑi
culũ tẽptationũ caꝛms mõi ⁊ dyaboli.cona
beris ad aſſumendũ maioꝛẽ firmit atez ⁊ al
titudinẽ ĩ oĩ vtute.quã unq; feceris ut poſ
ſis eſſe in maiõi ſecuritate dictas tempta

tões. decia rõ ẽ. qꝛ ſi cogitas diſtrictũ iudi

ciũ ði finale:⁊ cũ quo appaꝛatu bonoꝝ ope
zuũ.⁊ cũ qua ſatiſfactõe de offenſis dei bes
ueniꝛe ad dictũ iudiciũ: uidebis ꝙ paꝝ ẽ ꝙ

feciſti ꝑ bona oꝑa. uł ꝑ miſeꝛicordiaʒ ſᷣm ꝙ;

facere debuiſſes. Undecimo 26 ẽ. qꝛ ſi cogi
tas bꝛeuitatẽ uite tue ⁊ neceſſitatẽ tue moꝛ
tis dubie.poſt quã nõ habebis ſpaciũ faciẽ

di opa meꝛitoria. uel pnĩaʒ: cognoſces ꝙ cũ

maioꝛi coꝛde ⁊ ſtudio.deberes facere bona
oꝑa.⁊ pniazʒ.qᷓ; nũc facis.Duodecima rõ ẽ.
qꝛ ſi aduertas q̃liter ſi incipias bonã uitam
ĩ quouis gradu.ſine conamine ⁊ deſiderio a
ſcendẽdi in maioꝛẽ ⁊ altiorẽ uitã:nõ põt eẽ
ſine fundam̃to pᷣſumptõis ⁊ ſuꝑbie huius ꝙ;
icepiſti.nec põt eſſe ſine ĩiclunone magne te
editatiſ ⁊ negligẽtie:⁊ ex quo hec duo ma
a ĩcludũt᷑ nõ põt eſſe ſine malo pꝑiculo ueni
endi ĩ mnlta ſpualia uicia:nõ dubiũ ꝙ ſi ue
lis dictoꝝ maloꝝ eſſe liber ⁊ ĩmunis q;tum
cunq; altã uitã inceꝑis:tu cõaberis ad aſcẽ
dendũ ad altiorẽ uitã ⁊ ꝑfectiorẽ. Lꝛedeci
ma 26 c. qꝛ ſi cogitas abiſſalia iudicia dei.
facta ſuꝑ aliquos ꝗ diu ꝑſeuerauerãt ĩ ma
gna ſct᷑itate ⁊ ꝑfectõe.ſic ꝙ deus eos deſer
bat.ꝑpꝑ aliq̃ occulta uicia.q̃ non credebant
hr̃e:nõ dubiũ ꝙ qᷓ;dtũcunq; altam uitam ĩce
peris.oĩ die eleuabis tuas affectiones ⁊ ũẽ
tões deſerendo omne uiciũ plus qᷓ; feceꝛas
ante. appꝛopinquãdo ad ꝑfectam ⁊ ĩtegraʒ
ſanctitatem: timendo ne foꝛte ſit in te aliqð
uicium occultum. ꝑꝑ ꝙ ſis dignus deſeri a
deo: Quartadecia ro ẽ.quia ſi recogitas pe
nas infeꝛnales damnatoꝝ ꝑatas peccatori
bus cũctis.credo ꝙ leuis erit tibi omnis pe
nitentia. ⁊ omnis humilitas paupertatis ui
tupeꝛium. ⁊ omnis laboꝛ quem in uita iſta
propteꝛ deum poſſis ſuſtinere.ut euadas pe
nas ſupꝛadictas:⁊ conaberis ↄtinue. ad te
nendum altioꝛem ⁊ perfectioꝛem uitã.timẽ
do ꝑiculũ ueniendi ad penas illas. prevpicte
quattuoꝛdecim rões.plus in breui tacte ſt᷑
quam explicate.ut addiſcatis in paucis ma
gna cogitaꝛe.ſic quod quelibet ratio ſit tibi
materia conſderatõis ſpacioſe. attamen ſci
as.quod ſi uel proficere cum dictis rõnibuſ
debes eaſ formare non ſolum ꝑ intellectum
immo eſt neceſſarium quod peꝛ affectionezꝭ
moueaſ tuam uoluntatem ad ̊ quod dictãt
ipſe rõnes.t nota ꝙ concluſio cuiuſlibʒ ra
tõis dʒ eſſe ĩ duobꝰ.pᷣmo in ſentimto ꝓpꝛie 1

vfectòis ⁊ nihilatõii:deĩde in deſiderio ⁊ co

namine ueniendi in altiorẽ uitã ⁊ maiorem

mus ut ochlos noſtꝛos
ei direꝛat dñ de ſuo fut
loueniet? cui ppus cer.
nult e ? diſpoftos. ne ch
ltos. Int cetera at qne
ligne aduẽtu ani expect
litas T aſſiduital ut iuſti
iploꝛemus:et orantis hin
hüllitate flectemus. ein
Naeiſg builiu placnit oi
Oobumiänsſe. pude
appnddicder dd ad
gſpicign Miiwus. Of
non meretm: oras. n.
tun c ſupdie repugna
celone q; pceꝛe affeci
lugit ? ſp oꝛaꝛe. - ab
ti ualet oꝛatio iuſtig
or me· Eago hoc inel
lanis hoꝛis canonici
ſtituis 1 dem ſem
debitis ſe ſoroi
Pis, cpodet inter

7 quarüdam heceſſit⸗
tat inſtamtiz Rationi
hoc cozgnis An
cit ⁊ dicit ſecüdume

jſincipig boni linn
conamine t geſcerot
taltiore uſti no ite⸗
toist ſupbie hiineg
efneicluſone megfete
eter o het onn
eſye miloplculouen
icin n Cublii fe
liber tinunis qtumn
ucoberiz ag aſe
ecnori, Liedeci
ſſali iucicin gei,
leuerauerit imna
cdens eos eſe
aqnon gededint
Na ea
as adedined
di asd ſecan⸗
d ecan 1iege
neſateſtinaic
Poſlguns deſeis
roe guin ſrecegt 1
mmnor nn eacn⸗
lenserttbionmns Ne
1as palſperiatisli
umütas hanß ta it
porgtenin u

Secunde partis

pfectiõem: ſic ꝙ non ſit ſentimentũ pprie ⁊
perfectõis ⁊ nihilatõis.ſine deſiderio ⁊ cõa

nime maioꝛis perfectõis ⁊ uite altioꝛis. nec
maioꝛ pfectõ ⁊ altioꝛ uita.ſine ſentimẽto ꝓ

Omine ieſu xpᷣe mitis ⁊ hũilis coꝛde
funda cor meũ in uera humilitate.⁊
Eexclude a me oẽm motũ pᷣſũptioniſ ⁊
ſuꝑbie ut nũq; uiſiones deſideꝛẽ aut fuelatõ
nes nec peꝛ aliquas tẽpratões ſeducaꝛ ſpuũa
les q̃ me duceꝛe quoquomõ poſſent ĩ enor̃ſ.
Fac me qne pijſſie quottidie ab oꝑa vᷣtutũ
aſcendẽ ⁊ ſꝑ ĩ bono ꝓficẽ ac ↄtinue ĩ altio
rem nita tendere ⁊ ſuſpi care:ut ſic uigilãdo
⁊ ſolicite agendo.ad inceꝛtum tuũ aduentũ
me ualeam preparare. Amen.
de orãdo ⁊ expectãdo aduẽtũ dñi.⁊ ð poſte
iõipꝰſigniſ aduẽtꝰeꝰ⁊ ↄſuũatõis ſcłi.Ca.xlij
Oſtqᷓ; ergo dñs erumnaꝝ ⁊ ꝑiculo
rũ meminit.ↄnꝛ hoꝝ remediũ ſub
dit.ꝙ ẽ orõ pᷣmeditata.ac iugis et
aſſidua. Uñ ĩ libro ꝑpalip. Cũ igno
ꝛamus ꝗd ager̃ ðöbeamus.hoc ſolũ r̃ſidui hẽ
mus ut oculos noſtꝛos dirigamus ad te. Qꝛ
eĩ dixeꝛat dñſ de ſuo futuꝛo aduentu.ꝗ ſubi
to ueniet ⁊ cuiꝰtpᷣus certũ latet:ſolicitos nõ
uult eẽ ⁊ diſpoſitos.ne dieſ illa nos ĩueniat ĩ
patos. Int cetera ãt qͥ nos pᷣꝑant ut ſecur̃ ⁊
digne aduẽtũ dñi expectemꝰ:ẽ orõnis ſedu
liras ⁊ aſſiduitaſ ut iuſti iudiciſ miſericõdiã

Fenin 2 nihilationis. Oratio
d

iploꝛemus: et orantis humilitaſ.ut iudicẽ ꝑ

huilitatẽ flectemus.⁊ eius rigorẽ tẽpeꝛemui
qꝛ ei ſꝑ hũiliù placuit or̃o.uñ ĩ eccleſia ſtico
Oro humiliãtis ſe.nubes penetꝛabit ⁊ dõec
ꝗppꝛopiquet nõ ↄſolabit᷑:⁊ ñ diſcedet dõec
aſpiciat altiſſimus.Or̃o at ſuꝑboꝝ exaud iri
non meretuꝛ:orãs.n.deſectũ propriũ cõfite

tuꝛ ꝙ ſuꝑbie repugnat.qꝛ defectũ ſuũ magiſ

celaꝛe qᷓ; ꝓdeꝛe affectat:vocet gᷓ dñs om̃ (oʒ
iugit᷑ ⁊ ſꝑ oꝛaꝛe.⁊ ab oꝛatõe ñ deficẽ)qꝛ mł
tũ ualet oꝛatio iuſti aſſidua.Sʒ quis põt ſp
oraꝛe: Eꝛgo hoc intelligendum eſt de quotti
dianis hoꝛis canonicis.iuxta ritũ eccleſie 2
ſtitutis. ⁊ oꝛemꝰ ſempꝑ.ſ.pꝛo tempoꝛe ⁊ hõis
debitis ⁊ ſic ſꝑ nõ impoꝛtat continuiratez tẽ
poꝛis/q; opoꝛtet interrumpi tpᷣꝛe dormitiõis
⁊2 quarũdam neceſſitatum corpoꝛis.ſed ĩpoꝛ
tat inſtantiã oꝛationis tempoꝛibus ⁊? horis.
ad hoc congruis. Aut certe ꝗcquid iuſtuſ fa
cit ⁊ dicit ſecũdum deum ad oꝛationẽ eſt ꝛe
putandum. Nam ſemp oꝛat qui ſemꝑ bene

facit ſeu in bono ꝑſeueꝛat:nec deſinit oꝛaꝛe

niſi cũ deſinit iuſtus eſſe.Oꝛat enim non ſo
lũ lingua ſed ⁊ coꝛ ⁊ cogitatio deſideriuz ſẽ
ſus manus oculi ⁊ oĩs oꝑatio bona. Pec.n.
ñ orare ceſſauerint oĩs lingue or̃o inutilis ẽ
⁊ hoc modo ſꝑ ⁊ ſine intermiſſione poſſumꝰ
orare.⁊ ab oratione ñ deficere. Unde Aug.
Qui deum laudat lingna iñ ſꝑ poteſt. ꝗq mo
ribꝰdeu laudat ſꝑ põt. Multũ ãt ualet apuð

Capitulũ.xlij.

deũ orõ cũ lachrymis.q hãc deꝰ magis dili
git ⁊ citiꝰ exandit, unñ angelꝰ ad Thobia,qñ
oꝛabas cũ lachrymis ego obtuli oꝛõz tuam
qño.Et dñs ꝑ iſa.ad Ezechiã. Audiui oꝛõezʒ
tuã. uidi lachaymas tuas. Naz ut ait Hier.
Oðro den lenit lachꝛyma cogit.h̊ ungit illa
pungit. uñ Bẽ. O huił lachryma. tua eſt po
tẽtia. tua ẽ r̃ gni gła:añ faciẽ iudicis ſola in
trar̃ ñ uereriſ.ꝗcꝗd petieris ipetbis.accuſa
tori ſilẽtiũ ipõis ⁊ qñq; ſniaz ab oꝛe iudicis
rapis.uĩcis ĩuincibilẽ.ligas oĩpotẽtẽ.Et ad
ꝓbãdũ efficatiã orõis aſſidue. ꝓpõit pabolã
ð pſeuerãtia ĩ orõe: ⁊ ð e exauditõe:ĩducẽſ
exẽplũ ð iudice.ꝗ deũ ñ tiebat offẽder̃, ⁊ ho
minẽ ñ rueret᷑ publice ſcãdalizar̃. nec dĩno
ticer̃ mouebat᷑.nec humão pudor̃.⁊ ð nidua
petẽte uĩdicaꝛi de advſario ſuo.ſ.ut faceꝛet
ſibi iuſticiam de eo:qᷓ; tandem ob ſolazʒ ĩpor
tumtatẽ pᷣcuʒ ſuaꝝ exaudiuit:ne eũ ſugilla
ret.i.ſuggeꝛendo ſua ĩpoꝛtunitate offẽdeꝛ3:
⁊ fecit uiciꝰtedio ꝙ nolebat faceꝛe bñficio:
motus ad faciẽdũ iuſticia. ñ ꝑp amorem iu
ſticie.ſʒ ad euitatõem ſue moleſtie.Ex quo

patz aliquos hodie peiores iſto ẽẽ.qꝛ nec ði

timore nec hoĩʒ pudore nec aliq̃ ĩpoꝛtunita
te uolunt grauatis iuſticiã faceꝛe. Panc ꝑa
bolã qnñs iõ ꝓpoſuit ut oñdat q̃nto certõres
de exauditõe eſſe ðᷣbeãt.ꝗ dðũ fõtẽ iuſtitie ⁊
miſeꝛicoꝛdie ꝑſeueꝛant᷑ rogant cũ apð ĩiquũ
iudicẽ ualuerit ꝑſeuerantia depᷣcantis ipᷣm

NN pꝑ ipoꝛtunitatẽ pᷣcũ obtinuit petitõis effee
tũ. Sic.n. multofoatius deus.ꝗ eſt bonus ⁊=

iuſtꝰ: exgudiet pᷣceſ.⁊ faciet uindictã electo
rũ ſuoꝝ ĩ pᷣſſnꝛa ⁊ tꝛibulatõe exiſtentiũ ⁊ cla
mãatiũ ad ſe die ac nocte.i.oratiuzʒ ĩſtãter ꝓ
ſua liberatõe ⁊ declaꝛatiõe dine iuſtie.Adꝰ
ẽdũ tñ.ꝙ ſct᷑i uiuentes ĩ terra, non petunt a
deo de advſarijs uindictã ꝑ gebẽne penã:ſʒ
ꝙ ↄvſi ad iuſticiã deſmant eẽ mali.vᷣm illud
ĩ ꝓuez. ueꝛte ĩpios ⁊ ñ erũt.ſczʒ ĩpij.ł ꝙ amiſ
ſa pfate qᷓ; nüc hñt deſinãt iuſtos pꝓꝑſeg. Uel
ꝗr ad bonos pꝑtĩet bõa ſpuᷣalia ⁊ et᷑ na ſuis ꝑ
ſecutoribus optare. ? ; mõ pro eis orare: Iʒ
Or pene tprales ſt᷑ qdã medicĩe. ⁊ ualent ad
emdarõeʒ uite. æ ad öclĩatõzʒ dĩne iuſticie:
16 ad ſctos bñ ꝑtz petẽ a ðo B mõ uindictã õ̊ᷣ
ſuis ꝑlecutoribꝰ.ñ ex motu ire.ſʒ ex zelo iu
ſticie. ⁊ ſic ũ ẽ 3 illð ꝙ dicit᷑.Orate ꝓ ꝑſeq̃n

tibus uos.⁊c. Deinde poſt oꝛatiõez ſubiũgit

dñs ð fide ĩ errogatõeʒ:dicẽs (Uerũtam̃ cũ
uenerit filiꝰ boĩs).ſ.xpᷣs ad iudiciũ(putaſi
ueniet fidẽ ſuper terrã:) q.d parum ĩueniet

reſpectiue loqndo ð fide formata caritate.

fide pꝰ orõneʒ interrogat.r ſi fides deficit
orõ perit. Quo.n. iuocabũt ĩ quẽ ñ credide
rut. Ezgo ut oremꝰ. caedam. ⁊ ut ipᷣa fideſ qᷓ

oramn dficiat oremꝰ. Qõ at qrit dñs.ã ĩ ad
uẽtu ſuo ĩuẽiat fidẽ:ñ facit dubitãdo.ꝗ oꝛa

nouit.ſʒ qrit arguẽs ⁊ increpãs ĩfideliũ mł
titudinẽ: qꝛ ĩ aduẽtu ſuo młtos ab ãtixpᷣo ſe

De oꝛãdo ⁊ expectado aduẽtñ dñi ⁊ de po

ductos.repiet a fide corruiſſe:reſpectu quo
rũ paucos iueniet in va fidei ↄfeſſione per
ſtitiſſe.tunc eĩ ſᷣm bedã.tanta erit caritas
electoꝝ:ut nõ tã ob clamorẽ infideliũ qᷓ; ob
toꝛporẽ alioꝝ.totiꝰ iã mõi ſit accelerãda ꝛui

na.qꝛ eĩ habudabit iniꝗtas.refrigeſcet ⁊ de

ficiet caritas multoꝝ. Et qꝛ pᷣmuniuit dñs
fideles ↄ̊ aduentũ antixpᷣi ⁊ ſuoꝝ pſeudo ꝓ
ph̊ᷣaꝝ:ac inſuꝑ monuit eos orare ſꝑ ĩ tantis
malis ad expectandũ aduẽtu ſnũ:nũc ↄſola
tuꝛ eos ꝑ ſuũ ꝓpinquũ aduẽtũ. Ubi ſciẽdum
ꝙ; cũ tꝛiplex ſt aduẽtus dei ſaluatoris nr̃i.
uidelʒ ĩ carnẽ ĩ m̃tẽ ⁊ ĩ iudiciũ.pᷣmo.duo ſt᷑
amoris.tertiꝰ ẽ tĩoris:teꝛciũ celebramꝰ pꝑ
pᷣmũ ⁊ pᷣmũ ꝑꝑ mediũ.de aduentu eĩ ad iu
diciũ meniio fit iſto tpᷣꝛe ĩ officio. ut timore
nobis imiſſo. ad uenerandã futurã feſtiuita
tem natalis dñi in carnẽ nos ſolicitins pᷣpa
remus. De aduentu in caꝛnẽ iõ feſta recoli
mus.quatenus ꝑ ea vbũ eternũ mentalłr cõ
cipere meꝛeamuꝛ.dũ ipᷣa mẽtalis ↄceptio ẽ
maxia gr a.oĩm donoꝝ.q̃ in hac uita ſᷣm le
gẽ cõem aie deuote ꝑ gr̃ am ↄferuntuꝛ. Un
de dicit Aug.ꝙ beatiõ fuit maꝛia ↄcipiẽdo
xpCʒ mente qᷓ; caꝛne.Et qꝛ dicit idẽ aug.ꝙ ti
oris ẽ pꝛeꝑaꝛe locũ.⁊ q ĩtꝛoducit caritatẽ
ſicut ſeta filũ iõ eccłia celebrans avuẽtum
dñi in caꝛnẽ. pariter ⁊ in mentẽ.ꝗ ſt᷑ aduẽtꝰ
amoris:ſimul mẽtõeʒz facit ĩ officio ð aduen
tu eius ad indiciũ ꝗ ẽ aduẽtus tĩoris: ut ui
delz ꝑ timorẽ ĩtroducat᷑. ac ꝑ ̊ nos mouea
muꝛ ad amoꝛoſã noſtri hoſpicij pᷣpatõem:· q̊
tenus vbo eterno mẽralr in nobis ↄcepto di
camus cũ ꝓpha a timoꝛe tuo one ↄcepimuſ
ſpm̃ ſalutis. Conſolat g eos Dñs de ſuo ad
uentu ꝓppinquo.qꝛ ſtatĩ ñ ĩmediate ſʒ paꝛuo
tpᷣꝛe elapſo.poſt tꝛibulatõem antixpᷣi ⁊ pſeu
do ꝓphᷣaꝝ q̃ durabit ꝑ tꝛes ãnos cũ dimidio
⁊ ẽt poſt moꝛtẽ ipᷣius antixpᷣi:apparebũt ſi
gna mamfeſta ꝓpiqui iudicij.qꝛ poſt tribła
tõem illã anteqᷓ; apparedàt ſigna iſta.erit tpᷣſ
breue.ſ.qdraginta dieꝝ nł circa.ad refrige
riũ bonoꝝ ⁊ ad pnĩiam maloꝝ.in quo penite
ꝛe poteꝛunt illi ꝗ ꝑ antixpᷣm fuerunt ðcepti
Et ſciendum ꝙ appꝛopinquante finali iu
dicio in omĩ cꝛeatura apparebit turbatio.
Uniueꝛſitas aũt creatuꝛaꝝ reduci põt ad q̃t
tuor genera uidelʒ ad nãm celeſtem elemẽ
tarem. rõalem ⁊ itellectualeʒz. ¶ Prio g de
ſcribit᷑ turbatio in natura celefti.uidelicet
in ſole.luna ⁊ ſtellis)ĩ ꝗbꝰ eꝛũt aliq̃ appa

rentia ĩſolita ⁊ nature ſt ĩpugnamia:⁊ ideo

dicũt ſigna q̃ in eis erunt. ¶( Sol eniĩ ⁊ luna
obſcuꝛabũut᷑ ⁊ ſtelle cadẽ t ð celonõ a ſitu
ſuo.qð natuꝛaliter ĩpoſſibile ẽ fieri cum teꝛ
ra non ſufficeꝛet earů magnitudini.⁊ coꝛpo
ra celeſtia maneant in natura ſſna integꝛa.
ſed ꝑꝝ nimiam ſcĩtillationem que eꝛit in ae
re cadeꝛe uidebuntur a ſuo lumine nõ ꝙ eo
pꝛiuentuꝛ cum ſit eis natuꝛale.ſʒ quia uicẽ

ſterioꝛibꝰſignis aduẽtꝰeiꝰ ?⁊ ↄſũatõis ſeculi.

tuꝛ a maiori lumine. Pec enim luminaria
obſcurari ⁊ cadere dicunt᷑.ↄpaꝛatione ma
ioris lucis ſupueniẽtis.qꝛ in gloſo xpᷣi aduẽ
tu.appaꝛẽte ve głia lucis.oĩa mũdi lumina
tenebꝛis ↄpaꝛant ⁊ umbꝛis ſicut ſtelle non
appaꝛem ſole oꝛiẽte ⁊ lum càdelle ñ lucet ĩ
die. unde Beda. Sidera in die iudicij uide
buntuꝛ obſeuꝛa ñ diminutõe ſue lucis acce
dente:ſʒ ſuꝑueniẽte claꝛitate ueꝛi lumĩs:H̊
ẽ ſũmi iudicis cũ uenerit in maieſtate ſua ⁊
pr̃is.⁊ ſanctoꝝ angeloꝝ. Quãauis nil ꝓhibet
intelligi ueꝛaciter olẽ tũc ⁊ lunã cũ iyderi
bus ceteꝛis ad tpᷣs ſuo lumine pᷣuari qũo de
ſole factũ ↄſtat tpᷣꝛe dñice paſſiõis luna enĩ
tũc tpᷣris cũ eſſet plẽa ſub abdito teꝝꝛe late
bat.ceteꝝ ꝑacto die iudicij:⁊ clareſcẽte fu
tuꝛe gła uite.cũ fuerit celũ nouũ ⁊ teꝛꝛa no
ua:tuc fiet ꝙ iohel ꝓpha dicit.⁊ erit lux lu
ne ſicut lux ſoł.⁊ lux ſoł ſeptemplicit᷑.ſcut
lux ſeptẽ dieꝝ.h̊ BGeda. Miſtice eccła ſpe
cioſa ut luna electa ut ſol.⁊ q̃ noctẽ mði il
lumiĩat ut ſtelle.tũc ñ apꝑebit ĩpijs ul᷑ mo
dũ ſeuiẽtibꝰ.⁊ cedẽt ꝑſequẽtibꝰ. ac cadent
miti ꝗ gra fulgeꝛe uidebãt᷑.⁊ ꝗdam fideles
fumiſſimi turbabũt.¶ Woral⁊ꝛ ueꝛo ꝑ ſolẽ
ſtatus ꝑfectoꝝ öſignat᷑.eoꝝ eĩ ẽ ad modum
ſolis ĩſtueꝛe alijs ⁊ illuminaꝛe. Peꝛ lunam
ſtatus ꝓficiẽtiũ ſignificat.ad quos ꝑtiet ex
teꝛior ioꝰexercitijs vtuoſ:q̃ ſunt circa muta
bilitatẽ hũanoꝝ actuũ ĩſiſtere:ad ſilitudinẽ
lune q̃ iter planetas ſpãlꝛ hʒ influẽtiã ſemꝑ
mutabilitatẽ iſtoꝝ ĩferioꝝ. Per ſtellaſ ueꝛo
ſtatus incipiẽtiũ accipit᷑. ad quos ꝑtinet pᷣ
terita pct᷑a ðplãgere.⁊ a futuris caueꝛe:ſtel
le eĩ emiſſiõe radioꝝ aeꝛẽ ĩpurũ dep urãt.⁊
æaꝝ uirtute aufert᷑ a mðo ĩferiori peſtilẽtie
coꝛuptela. In quolibet iſtoꝝ ſtatuum. ut v
bum et᷑nũ ↄcipiat᷑ in mente.debẽt certa ſig
precurreꝛe.In ſole nãq; legimus accediſſe
ſignum ſtatõis.ſignũ ꝛetrogꝛadatõis.⁊ ſignũ
obſcurationis. Et in ſole qᷓ;tum ad ꝑfectos
pᷣmo dʒ eſſe ſignũ ſtatõis.⁊ hoc per mentis
in deo ſtabilitõem. ne uarijs cogitationibꝰ
euaget᷑. ᷣm illud pſalmi. Jacta cogitatũ tu
um ĩ qno.ſcõo ſignũ retꝛogdatõis ꝑ contem
platõis ⁊ actõis alteꝛnatõem.vᷣm illud.Eʒe
chielis.Animalia ibant ⁊ ꝛeueꝛtebant᷑. Ani
malia.n.id ẽ ſectatores euãgelice ꝑfectõis.
uadũt ad uitã ↄtemplatiuã:ĩ qua quia diu ĩ
mor ari ñ pᷣualent.reueꝛtunt᷑ ad actiuã.Ter
tio ſignũ obſcuꝛatõis ꝑ proprie glorie exina
nitionem.ut in ſuis oculis nihil ſe eſſe ꝛepu
tem.Sic ſemetipſuz obſcuꝛauit apoſtolꝰ:di
cens.E go ſum minimus apoſtolorum.⁊ ſeꝗ
tuꝛ.Gratia dei ſum id quod ſum. In luna
quantum ad proficientes debet appaꝛere ſi
gnum conuerſionis in ſanguineʒz. per paſſio
nis iugem recordationẽ. unde eis dicit xpᷣs
treĩſ. Recõd ar̃᷑ pauꝑtat᷑ mee ⁊ abſinthij ⁊
fellis.Et rñder az hõ illo ꝙ ibi ſequit. Me

zſſuna genriüß Confuſin
ſucrnd ier npſſin
fiet cõmotio elento/
cönollebit ?i aeꝛe cal
1 fulguꝛachoruſcatio⸗
enerabüt.⸗In mari quu
fabut ſpus vcellax.?
autientes maꝛe fluctin
generabithe maximus ?
fima oqjn bincinde agi
guaſſon confuſſionis
flt e icendiũ ignis q pcuu
iea it mare T oin credat
tepetro. Elenta caloꝛe
onnnia aue in ea ſt opera
d didus corda oim mim
ma dowives aoditi
7 ppter ededras dore
re ualemes iſcurrẽ
ĩpingedo cop met t
ot un ſup aliu ex con
uʒ ab aguis abſotbeꝛ
bus conſumi. t ſecud
quaſipnenſ uri. Ma
ſonit maris d fuctn
no teribiliter fremet
metdagitgbit te
ei agitgorktepeſtan
ſubennggirratͤ
iteMeſcemtib
m mib)a uigdden⸗
loꝛe: in dieh ne⸗

Ppba cicit rertlir
ſeſerenhiiel u
u. Miſtce erliſe
ir ſol rq nocbeni
n Ppebit iiolli no
Nuotibe ge zbet
cebat, t gon ſiceles
leeoy ſo⸗
lacvrei a moan
mminue. Perlumun
l. a uos gtieret
ſunr cra muta
ſſtere:ag flitvatné
bz inftoeti ſenng
. er ſtellaſ ueno
F. ad os rnen
dnans ane:i
ra ei
ndeideredlade
Derſon nnanud
mente dedercenuſß
nicglegimus atteiſe
irerogioi, ſci

Secunde partis

moꝛia memoꝛ eꝛo.⁊ tabeſcet ĩ me ania mea
In ſtell uero q́;tuʒ ad incipientes dʒ eſſe ſi

gnü caſꝰ“ ⁊? ꝓpe deiectõis:ꝑ defectuũ multi

pliciũ humilẽ recognitõʒ. de quo caſu expo

ni põt illud proueꝛ. Septieſĩ die cadit iuſtꝰ

T reſurget. Juſtiſicatus eĩ ꝑ gratiam dei oĩ
tpᷣre ꝙ ꝑ ſeptenariuũ numeꝝ ĩnuit.debet ca
dere ꝑ ꝓpꝛiã recognitõeʒ ⁊ tnnc ſꝑ poſt lap

ſuʒ reſurgit.p diuine miſeratõis ſubleuatio
nẽ: quotiens enim quis ꝓ ſuis defectibus in
gemuerit.totiõs diuine ꝓpiciatõiſ graʒ ſibi
amplius cumulabit. Pec at ſigna facere in
quolibet ſtatu ñ ẽ ex nobis ſed ex ſupeꝛfluz

tia diuie bonitatis. Jõ ſapiens oꝛat. Miſer
re noſtri de oiĩm. ⁊ oñde nobis lucez miſeꝛa
tõuʒ tuaꝝ.Et ſubdit. Innoua ſigna ⁊ minu
ta mirabilia I. Scdo deſcribit᷑ turbatio in
creatura elementari cũ dicituꝛ.(Et ĩ terris
pᷣſſuꝛa gentiu pᷣ confuſſione ſonitus maris ⁊
ſfluctuũ) Na ex impᷣſſione corporũ celeſtiuzʒ
fiet cõmotio elemtoꝝ.Terꝛa eĩ cõmotione

cõmouebit. ⁊ i aeꝛe caligo ⁊ uenti.tonitꝛua

⁊ fulguꝛa.choruſcatiões ⁊ uaꝛie tẽpeſtates
generabũt. In mari quoq; ⁊ fluctibuſ gene
rabũt ſpũs ꝓcellaꝝ.⁊ ab ĩtus ⁊ ab extra cõ

cutientes maꝛe ⁊ fluctus.ex quoꝝ ↄfractõ⸗

generabituꝛ maximus ⁊ horribilis ſonꝰ ⁊ pᷣ

nimia aq; hincinde agitatione abſq; ordie
quaſi ſonꝰ confuſſionis apꝑebit.Et ĩſuꝑ ade

rit ẽt icendiũ ignis ꝗ pᷣcurret faciẽ indicis.

ita ut mare ⁊ oĩa credãt cõſumi oĩno:dicen
te petro.Elem̃ta caloꝛe ſoluentuꝛ: ⁊ terꝛa ⁊
omnia que in ea ſt opera exurentuꝛ.Ex qui
bꝰ oibus corda oĩm nimio terrore cõcutien
tuꝛ.⁊ homines attoniti quaſi fuger̃ uolentet
7 ꝓpteꝛ tenebras hoꝛrendas ſe mutuo uide
re ñ ualentes.diſcurrẽdo ſe inuicẽ prement
⁊ ĩpingẽdo cõpᷣmẽt.ut fiat pᷣſſuꝛa gẽtiũ ⁊ ꝛu
gt unſuꝑ aliũ ex concurſu multoꝝ timenti
uz ab aquis abſoꝛbeꝛi ⁊ ab igne ⁊ tẽpeſtati
bus conſumi.⁊ ſecũdũ hoc ꝓprie dr̃ pᷣſſura
quaſi pᷣmenſ urã. Maxime at huiꝰpᷣſſuꝛe cã
E ſonitꝰmaris ⁊ fluctuum qr mare inuſitato
mõ terribiliter fremet.⁊ littus maꝛis uehe
mẽtiꝰa gitabit tẽpeſtate.Teꝛcio ðſcribit᷑ tur

batio in creatura rationabili.i.homine cuʒ

ſubditu (Aꝛeſcentibus).i.deficientibꝰ(ho
minibꝰ)a uigoꝛe ſue corpoꝛal uirtutis ⁊ co
loꝛe:in diebꝰ.n.illis efficientuꝛ homineſ ari
di ⁊ ſtupidi ⁊ paleſcentes.⁊ uelut amẽteſ:⁊
ↄtabeſcant ĩ ſeipᷣis.ita ut alteꝛ alterũ ñ allo
q̃tur ł audiat ſeu attendat(pᷣ tioꝛe . malo
ꝛu pñtiũ (⁊ expectatõe maloꝝ adhuc reſtan
tiu (q Ninqua timoꝛ ⁊ expectatio(ſupueniẽt
uniueꝛſo oꝛbi).q.d.nec natio nec ꝓuĩtia ex
cludit ab his anguſtijs. de his auũt ſic dicit
iſa.Eritqʒ repẽte ⁊ ↄfeſtiʒ uiſit abituꝛ a qño
exeꝛcituũ. ⁊ tonitꝛuo ⁊ cõmotiõe terre ⁊ uo
ce mag tuꝛbinis ⁊ tẽpeſtatis ⁊ flãme ignis

dᷣuoꝛãtis.⁊ ſic ĩplebit᷑ ꝙ diẽ dauid ð ĩpio qſi

CLapitulũ. xlij.

ni ⁊ ñ ẽ iuẽt locꝰeꝰ.q.ð.q̃nui ĩpio locũ ĩ muũ
do ⁊ ſi inuei.nã iudiꝰ ĩminẽte celũ tõitꝛuiſ ⁊

fulgoꝛib“ † pellzʒ ĩpiũ aeꝛ ðpellet ꝑ turbinem

maf̃ ꝑ tẽpeſtatẽ.tra eũ excutiet ꝑ ↄmotõm:
ut ĩ toto mùdo locũ ñ iueniẽs ſepeliat᷑ ĩ flã

ma ignis ðᷣuoꝛãtis ĩ ĩfeꝛno.q̃ꝛto ponit᷑ turba
tõò ĩ creatᷣa itellectuali cũ ifert᷑ (nã vtutes
celoꝑ (.i.ãgelice pẽates (mouebut) Ille ãt

morꝰerit multipłz.qr mouebũt quodà motu
ammiratõis uidẽtes ĩuſit atos effectaccider

pteꝛ oꝛdinẽ nãalẽ. Itẽ mouehũt ex dina uolũ

tate.ad faciẽdũ miꝛaculoſaſ trãſmutatões ĩ
elem̃tis.að icutiẽdũ hoĩbꝰ t᷑rorẽ iudicis ne
niẽtiſ. Itẽ mouebũt᷑ ad pctoꝝ uĩdictã ⁊ ſepa
tionem expetendo ab eis ultionem: quia ſe

Pabut malos ð medio iuſtoꝝ.⁊ mittẽt eoſ in

caminũ ignis. Itẽ pñt dici mouẽei ex mag ti
moꝛe. uidebt᷑.n.totũ oꝛbẽ iudicaꝛi.⁊ lucifeꝝ
ꝗ eoꝝ p̃ncepſ fuit. uñ dic Cꝛip.ꝙ ualde pcẽt᷑
2mouebut ⁊ ↄcutient᷑. uidẽtes tãtã trãſmu

tatõem fieꝛi. ⁊ ↄſeruos ſuos puniꝛi. ⁊ oꝛbezʒ
teꝛzaru terribili aſſiſtẽtẽ iudicio. Eſt ãt ĩ an

geł tĩoꝛ cuiuſdã rueꝛẽtie ⁊ admiꝛatõiſ ̃ſpec
tu dei.qꝛ.ſ.admiꝛdtuꝛ dei maieſtatem eiſ in

oↄphẽſnbilẽ. ⁊ ad modũ trem̃tin ſe hẽbũt De

tali timoꝛe qr̃ ĩ iob. Colũne celi ↄtꝛemiſcũt.
pauẽt ĩ aduẽtu eꝰ. Quid g faciẽt vᷣgulta ðᷣ
ſeꝛti.ubi timor̃ ↄcutit cedꝛ libãi ꝑpadiſi. Uñ
n ẽ miꝝ. ſi hoĩes ꝗ ĩ nã ⁊ ſenſu ſunt t᷑reſtres
areſcẽt.cũ ẽt angłice ptates.q̃ ð ſe ſecuri ſt᷑
mouebũtuꝛ. Mõalit᷑ celoꝝ noĩe pñt ĩtelligi
aie ſct᷑e.ĩ ꝗbꝰ deꝰ ꝑ gr aʒ ↄcipi digt ⁊ hitar⸗
e ꝗ bo ꝗf.celũ mihi ſeõs ẽ.aĩa eĩ iuſti ſeos
ẽ ſapie.h celi vtutes ſt᷑ anime uiꝛes.ſicẽ ãt ĩ
aduẽtu ĩ iudiciũ. vtutes celoꝝ corꝑaliũ mo
uebut᷑.ſic in aduẽtu vᷣbi eteꝛni in memẽ.oẽſ
vtutes ⁊ potentie aie mouebunt᷑ ad oꝑpatõeſ
ſuꝑercedẽtes:ſuꝑioꝛq; ⁊ ĩfeꝛioꝛ portio rõnis
mouebut. ð exeꝛcitio bõe oꝑatõis. ad ſtudi
uʒ oꝛõis ⁊ ↄtẽplatõiſ. Judiciũ dinũ pᷣcedẽt ſi
gna ⁊ miꝛabilia..iꝛã ði ĩ pctoꝛes ðſignãtia:⁊
ad oñdendã ðᷣi patã õ eoſ uĩdictã. Et ſiẽ offẽ
ſo dno that eſfamilia õ offẽdẽtes. ſic cꝛeata
dei tuꝛbat S pctoꝛes: Et ſᷣm Bedã quõ ĩpul
ſe ad caſũ aꝛboꝛes fagoꝛeſ motuſq; ſui pᷣmit
ter̃ ſolẽt ĩdicia:ſic teꝛmino mõi ap ꝓpiqnte.
qĩ pauentia mitant ⁊ gemũt elementa ⁊ oĩs
creatuꝛa.⁊ ut dicit Criᷣ.ſiẽ hõ cũ moꝛit᷑ pa

tit fataſias ⁊ tuꝛbatões maxĩas.q̃ eſt micꝛo
coſmꝰ ſiũ mioꝛ mõs: macꝛocoſmꝰ ſiue maioꝛ

muduõficiẽſ totꝰↄtiubabit᷑.mõʒ.n. ᷣficiẽdi ĩ
maiõi mðo ex mioꝛi oʒ acciꝑe.nõ h̊ oñʒ br qᷓ

da tetegiſſe ſig diẽ iudicij pᷣcedẽtia. Dr ãt in
ſcola hiſto. ꝙ hie.ĩ ãnalib libꝛis hebꝛeoꝝ .ĩ
uẽit ſig. xv.dieꝝ añ diẽ iudicij: ſed utꝝ dies

illi ↄtiui futuꝛi ſint itpolat i:ñ expᷣſt G̊ aut

mltã hʒ dubietatẽ. Pria die eriget ſe mar.

xl.cubit᷑ ſꝑ altitudinẽ mõtiũ ſtãs ĩ loco ſuo

qi muxꝰ. a iim̃ ðſcẽdʒ. ut uix uidꝛi poſſit. teꝛ
cia Maꝛine belue, ſcʒ balene ⁊ huiuſmõi.

De aduentu xpᷣti

apparẽtes ſuꝑ maꝛe.dabũt rugitus uſq; ad
celũ. Quarta ardebit maze ⁊ aq̃̊ oẽs. Quin
fa beꝛbe ⁊ aꝛboꝛes pabunt rorẽ ſanguinenʒ
Sexta oĩa ruent edificia. Septĩa petre ad
inuicẽ collidẽt. Octaua fiet generał terre
motꝰ. Nona equabit᷑ terra. Decima exibũt
hoĩes de caueꝛnis ⁊ exibunt uelut ametes.
nec mutuo poterũt loꝗ. Undecima ſurgent
oſſa moꝛtuoꝝ:⁊ ſtabunt ſuꝑ ſepulchra ſua.
Duodecia cadent ſtelle de celo:ſᷣm quoſdã
quo ad apparentiã. Terciadecima moꝛient᷑
hoĩes uiuentes:ut cuʒ moꝛtuis reſurgant.
Quaꝛtadecima ardebit celũ ⁊ terra.i.ſupeꝛ
ficies aeris ⁊ terre. Quintadecima fiet celũ
nouũ ⁊ terꝛa noua: ⁊ oẽs hoĩes ꝛeſuꝛgẽt. O
coꝛ nequã.ſi adhec audita nõ molieris nec
ad pniam ꝓuocaꝛis: duꝛius es lapide. duꝛiꝰ
adamante. Pec eni ſigna terꝛibilia que pᷣce
dunt terribilius iudiciũ ꝙ ſegtuꝛ oſtendũt.
Unde Kri. Tenibile ẽ illud iudiciũ.? ine

uitabilis ẽ pena: ⁊ intollerabile illud tormẽæ

tu. Si aut uis neq; hic dare uindictã decer
ne de teipᷣo ⁊ expete a teipo Noxas. Audi
paulũ dicẽtẽ. Quoniã ſi noſmetipᷣos iudica
remus.nõ utiq; iudicaꝛemur.ſi hoc feceris.
uiã puenies: ⁊ ad coꝛonã deuenies.⁊ qualłr
expectemꝰuindictã a nobiſipis: ait Beꝛ. Lu
ge ingemiſſe amare: hũilia teipm uitupeꝛa
te zemẽoꝛa pct᷑oꝝ fᷣʒz ſpẽz. Qui eĩ fac h.ita
ↄpũget᷑.ut neq; uita dignũ ſeip[ʒʒ ẽẽ exiſtĩet
ꝗ aüut hoc eſtimat cera oĩ mollioꝛ eꝛit. Ne
q; igif᷑ parua hec eſtimes eẽ: ſʒ ↄgrega oĩa.
⁊ ſic ut in libro ſcꝛibe.ſi.n. tu ſcꝛipſeris deꝰ
delebit:ſicut ſi tu ñ ſcꝛipſeris ðᷣus ⁊ iſcribet
2 uindictã expectet. Multũ igit melius ẽ a
nobis ĩſcribi ⁊ diuinitꝰ deleꝛi:qᷓ; eↄꝛio nobiſ
obliuione tꝛadentibus.deuʒ ea ante oculos
noſtros ofſerre ᷣm diẽ illã: Ut igituꝛ hoc ñ
fiat oĩa cum diligentia recogitemus ⁊ inue
niemus multis noſipos obnoxios. Qualiter
igituꝛ eſt ſaluari ais: Cõtraria his formata
iponentes. Attẽdamꝰigit ⁊ ꝑ oĩa uulnera ex
purgemus. Ita eĩ poterimus ⁊ ignoſcentia
delictoꝝ potii.⁊ ꝓmiſſis ꝑfꝛui bõis.h̊ crivᷣ.
Oratio.
Omie ieſu xpᷣe.da mihi imitari ſigna
d in ſole.luna ⁊ ſtelł.g̊ ẽ bonoꝝ opum
exẽpla ĩ te ſole iuſticie.⁊ matre vᷣgie
2 ĩ oĩbus ſctis tuis.ut fiat ĩ terra caꝛnalita
tis mee pᷣſſuꝛa gentiü.i.motuum ĩciꝛconciſo
rũ pᷣ ↄfuſſione ſonitus ↄfeſſiõis ⁊ maꝛis con
rtritõis. ⁊ fluctuãtiũ afflictionũ.aꝛeſcẽtibꝰ in
me humanis ↄcupiſcentijs.pᷣ timore geben
ne.⁊ expectatõe glłe.q̃ ſubuenient uniuerſo
oꝛbi.qñ unicuiq; ᷣʒ oꝑpa ſua dabis vtutes ẽt

celoꝝ.ſ.potentie aĩe moueant᷑ de vᷣtute in

nirtutem: ut paratus inueniaꝛ in aduentu
tuo. Amen..

De aduentu xpᷣi iudicis. Eapi. xliij.

iudicis.

Ttũc) ſ.poſt pᷣ lict a ſigiꝑ dũʒ tae
ta (appebir hora q̃ ñ putaf (hoꝛa
ei iudicij igrat)(ſignã filij hoĩs)
.ſ.ſgnũ crucis ĩ celo.G̊ ẽ ĩ aerẽ q a
liqñ ĩ ſcriptuꝛa celũ uocat᷑.ut paſſus in hu
militate.ignominiã cꝛucis oñdat.iĩ ſua ueni
ens maieſtate.ſalutarẽ fructũ ⁊? dignitateʒ
eiuſaẽ głioſe cꝛucis. Filiũ hoĩs non filiũ dei
ſe hic appell at.qr ñ in forma dei ſʒ hoĩs iu
dicabit ſᷣm Criſᷣ̊. Cꝛzux apparebit ſole lucu
lẽtior exiſtens.ut ñ ſit neceſſitas accuſatõiſ
cũ uiderĩt crucẽ.ſʒ ꝑ ſe ſine excuſatiõe ↄdẽ
nabile eoꝝ efficiat᷑ peccatum quẽadmõm ſi
gꝗs lapide uulneratus ipᷣm oñdit lapidem. ł
uneſtimenta ſanguine maofacta. Et ſ̃m eun
dem Aꝛi.nõ erit cꝛux lignum ĩ quo.ſ.paſſꝰ
ẽ dñs.ſʒ lux in modũ crucis ſplẽdidior ſole.
Peꝛ hoc aũt ſignũ crucis ĩtelligi pñt Et alia
ſigna ⁊ inſtꝛumenta ſue paſſiõis ⁊ moꝛtis ut
claui lancea.corona ⁊ flagella:que q̃ñſ ueſil
la triumphi ⁊ uictorie ĩ iuditium deferent.
Quidam aũt ꝑ hoc itelligunt cicatrices ſeu
ſtigmata ⁊ teſtimoniũ paſſionis in carne ie
ſu.ut impleatur illud zacha. Uiðbũt ĩ quẽ
crucifixerunt. Unde Piero.ſignum autem
h; crucis intelligamus:ut iudei uideãt ĩ quẽ
ↄpunxeꝛunt:aut uexilum fidei uictoris tri
umphantis.ſᷣm cri. Quemadmodum igre
diente rege in ciuitatẽ exercitus ancedit.ꝗ
ſigna atq; uexilla ̃ galis pᷣferens ãnunciat i
gis. ĩtꝛoituʒ. Ita dño deſcedente de celis pᷣ
cedet exercitus angeloꝝ ⁊ archãgeloꝝ:ꝗ ſi
gnũ cꝛucis ut triũphale uexillũ pᷣfeꝛentes.
dĩnũ r gis celeſtiſ ĩgreſſũ t᷑ris tꝛemtibꝰnũcia
bũt ⁊ tẽ.ſ.cũ triüphale uexillũ uiðbũt plan
gẽt ſe incõſolabilr ſeꝛo accuſante ↄſcĩa:oẽſ
tribus terre.i.aliꝗ de oĩbus tribubus ⁊ na
tionibꝰ. ſ.mali:uel oẽs tribus terre.i.omẽs
hoĩes terreni ⁊ iniꝗ:ꝗ teꝝena dilexeꝛunt.
⁊ ea deo pᷣpoſueꝛunt ꝗ cũ terrena uolũtate
deceſſerunt. ꝗbus grauis ⁊ triſtabilis eꝛit
aduentus iudicis. quẽ terrẽis poſtpoſuer̃t.
Et recte dicit tribus teꝛre.qꝛ ut ait Diero.
hi plãgẽt ꝗ municipatũ ñ hñt ĩ celiſ.ſzʒ ſcrip
ti ſunt ĩ texra. ubi Cri. Plãgẽt iudei.plan
