xpᷣi uolebat impedire eiuſ paſſionem: ⁊ quia
iſte ʒelus erat idiſcretus.nã xpᷣi paſſio eꝛat
adeo pꝛeoꝛdinata ad bumani generis ſ alu
tẽ.iõ durã meruit repꝛehẽſionem. Quia er

go affectum ñ regulauit ut uellet ꝙ xpᷣs uo

lebat. æ uoluntatẽ ſuam nõ confor̃ auit uolũ
tati diuine. cui aduerſari nidebatuꝛ: merito
reprehendituz. ? ſathanas.i.aduerſarius ap
pellat. Poc ergo exemplo dñi habeas ? tu
omnes pro adueꝛſarijs qui ꝓ corpoꝛali alle
uiatõe ⁊? cõſolatõe.a bono ⁊ exercitio ſpũa
li te uellent retꝛahere. Sicut autem Petrũ
quẽ añ pꝛobauit h̊ increpat.ſic nẽo ob bona
prius facta ĩmunis ſit a correptiõe propter
mala que facit. Non eſt eꝛgo in cꝛuce dñi ue
recundandũ. ſed potiꝰ głiandũ.qꝛ eſt nr̃e ſa
lutis ſignum. ⁊æ bonoꝝ nr̃oꝛum pᷣncipiũü. Unð
Cꝛip. AUt coꝛonam.ita circũferamuſ crucem
xpᷣi.Etenĩ oĩa que ſᷣm nos ſunt per ipſaz per
ficiunt᷑ ⁊ ſi regeneraꝛi opoꝛteat. crux acce
dit. ⁊ ſi paſci miſtico illo cibo.⁊ ſi conſecaꝛi.
⁊ quodcunq; aliud facere. ubiq; ſimboluʒz .i.
ſignũ uictorie nobis aſiſtit: propteꝛ hoc ⁊ in
domo ⁊ ĩ muris ⁊ ĩ ianuis ⁊ ĩ fronte ⁊ ĩ men
te. cũ multo inſcribimuſ id ſtudio:ſalutis eĩ
que pro nobis eſt hoc eſt nẽ̃m ſignum. Qñ

igr ſiãꝛis. excogita oẽm cõditionẽ crucis uel

Capitulũ. ij

cũm: nõ enim ſimpliciteꝛ digito iſſgniri eam

oportet.ſed cum multa fide: ⁊ uis prope te
ſtare poterit ĩmooꝛum demonum uidẽs en
ſem ⁊ gladiuz. in quo plagã ⁊ peſtifeꝝ uulnꝰ
accepit.⁊ arma per quem omnẽ uirtutẽ eiꝰ
9N Omine ieſu xpᷣe quẽ. b. Pe. ueꝛuʒ
dei filiũ ẽ confeſſus.te quoq; ego
indignus toto corde ⁊ ore confite

oꝛ.quia tu es xps filius dei uſui et᷑

ni. ⁊? rogo te dñe clementiſſi me .da mihi ut

opere te confitear.⁊ fc tis non negando fide
lis inueniar: quatenus benedictõm tuaʒ ↄſe
quar cum Petro.ac firmuſ in fide ⁊ oꝑe peꝛ
maneã cũ ipo.da ẽt mihi rex meus ⁊. deus
meus. ut conforitate uoluntatiſ te ſequendo
beneplacitũ tuũ ĩ omnibus pficiam: oĩmode

ab offenſa tua ab ſtineä. ſic uſ; in finem te

largiẽte perſeuerẽ Amẽ. De exortatõe
ad ie uendum xpᷣm ⁊ ſue poſſ.exẽ. Ca ij.
p NO ſtq; dominus diſcipłis miſteꝛiuzʒ
ſue paſſionis ſecꝛeto predixit.ↄ uo
cat turbam cum eis: ⁊ tã ipſos diſ
cipulos q; oms ad ſui imitatiõm T*
paſſiõis tolleꝛantia ĩuitat.q.d Molite pꝛohi
bere paſſiones.qꝛ oportet ſuſtineꝛre eas om
nes ſaluaꝛi uolentes.Et ideo hic ad omnes
generaliteꝛ loquitur. ⁊ẽ omnes hortatur : da
imitatio paſſionis ad omnes pertinet uel p
martyriuz. uel peꝛ penitentiam. Unde ait G
Si quis) ꝙ notat uaꝛietatem Cuult poſt me
nenire) ꝑ affectum ĩterioꝛẽ.per imitatõz ex
terioꝛem. ad patrem ſuperiorem: 2 bñ dicit
uult. qr neminẽ cogit ſ conſulit.⁊ unũquẽq;
ſuo aꝛbitrio relinquit. ut pᷣuitium ſit gratius
vño ⁊ premiũ ſit gratius ſi eruo. Unde Crip:
Cum autem ſaluatoꝛ ſit pius ⁊ benignus. nt
lum inuitũ aut coactũ hr̃e uult famulum ſʒ
ſpontaneos ⁊? gr as agenteſ ei pꝛo famulatu.
Et iõ neminem cogendo aut neceſſitatez im
ponẽdo ſed pſuadẽdo ⁊ bñũfaciendo.univſos
uolentes attꝛahit. Et iteꝝ . Si quis auꝝ da
ret aut theſaurũ exponeret .omẽs curreꝛent
multomagis ad ea ꝗᷓ ſunt ĩ celis. hec Criſ. ⁊
ſubdit dñs(Abneget ſemetipſum) x propꝛie
uolũtatis renũciatõem non tm̃ ſua unel ſuos
ſed ſuũ ĩitellectum ſuũ affectũ ſuũ ſenſũ: (⁊?
tollat cꝛucẽ ſuam) ꝑ mortificatõm corporis
ſui ꝑ cõpaſſiõem pꝛoximi etſi neceſſe fuerit
per ſuſtinẽtiam maꝛtyrij (? ſequatuz me).ſ.
me hñs lucẽ in ĩtẽtõe.) fauorẽ hüanuz : me
ſequẽs ducẽ in operatiõe. erꝛorem diaboli
cũ:me expectãs meꝛcedem ĩ ꝛemuneꝛatiõe.
5 tpale comodũ. Rectus oꝛdo.ut ꝗ ult ſeg
dñm. primo abneget ſeipſum. ⁊ ſic tollat cꝛzu
cẽ. ut pꝛimo uolũtas eius ſit pꝛompta ad om
nem miſeꝛiam ſuſtinendam. Et notädum ꝙ
pꝛimus homo tꝛia ꝑdidit ꝑ pectuzʒ.ſ.libeꝛta
tem. felicitatẽ ⁊ dignitatem. que tꝛia docet
hic dñs ꝑ tꝛia ꝛecupeꝛar:libeꝛtatem dicit

De exhoꝛtatõe ad ſeqnda

(Cabneget ſemetipᷣm Ifelicitatẽ cuʒ ſubdit¶.
⁊ tollar crucẽ ſuam )dignitatẽ. cuz andit(⁊
ſequatur me) Uel (abneget ſey) in pſpeꝛita
te ⁊ malum ðclinando(tollat crucẽ ſuamjĩ
adueꝛſitate ⁊ bonuʒ oꝑando((ꝛ⁊ ſeq̊tur me)
uite ↄfoꝛmitate ⁊ in deũ oĩa oꝛdinando. In
uerbis ãt domini pᷣdictis. excludũturꝛ ſex ge
nera pnie ĩutilis:⁊ ẽ pꝛima uiolẽta g ꝙ dicit
(ſi quis uult)ſecunda diminuta.qñ.ſ.homo
dat ſua deo ⁊ ſe moo. ꝙ dicit(abneget ſe
metipᷣm)teꝛtia ðᷣlicata qꝛ ſic uolũt aliqui fa
cere pniam: ut nullam ſentiant afflictionem
3ʒ ꝙ dicit(tollat crucẽ quarta mutuata.qñ
aliqui gloꝛiãtur ð paſfionibus patꝛum ł fra

trum ſuoꝛum.ipᷣi vo nihil talium faciunt.

ꝓ dicit (ſuam )non aliend quinta momẽta
nea.qũ aliqui una dᷣie abſtinent. ⁊ alijs die
bus delitijs uacant ꝙ dicit(quotidie) ſex
ta ſimulata.que ẽ hypocꝛitarum. contra ꝙp
dicit(⁊ ſequatur me ynon fauoꝛeʒ mundi.
Si quis ẽt uult poſt me uenire) hoc eſt ſ
quis uult attingere pfectõem uite xp̃iane fa
ciet ea qᷓ ſequuuntuꝛ.ſ.(abneget ſeipʒʒ.⁊ tol
lat crucem ſuam ⁊? ſequatur me). Abi tꝛia
expꝛimuntur ĩ quibus ꝑfectio uite xpᷣiane ↄ
ſiſtit. Pꝛimum ẽ ſui abnegatio. Secũduz ẽ
crucis poꝛtatio.Teꝛtium uite xpᷣi imitatio.
Quantum ad pᷣmum ſciẽdum.ꝙ ad ſequen
dum xpᷣm opoꝛtet homiem tria abnegare. ſ.

ſua.ſm illud(ꝗ non renuntiat omnibus que

poſſidet.non pòt meus ẽẽ diſcipulus Et ſu
os fʒ illud(ſi ꝗs uenit ad me ⁊ ñ odit preʒ
⁊c̃.nõ põt meꝰ ẽẽ di ſcipulus(¶Et ſemetipᷣʒ
Em ꝙ h̊ d icituꝛ (abneget ſemetipᷣum).ſ. ue
tuſtateʒ ⁊ pct᷑a abijtiendo ⁊ ad melioꝛa mu
tando.ut dᷣſinat eſſe ꝙ erat.⁊ icipiat eſſe ꝙ
ñ erat.⁊ alter ex alteꝛo efficiat᷑: ac uolunta
tem ꝓpᷣam abnegando.ꝙ plus ẽ gquam abne
gare ꝛes ipᷣas ⁊ abijcer̃. Unñ Pꝛoſꝑ. Quid eis
ꝓdeſt ꝙ facultates ſuas abijtiunt. g nolũta
tes ppᷣas non relinquũt.cũ ſit longe pᷣſtãtius
uoluntatibus ꝓpꝛijs renũtiaꝛe quam rebus
huiuſmodi abnegatio dʒ fieꝛi. oĩbus deſiori
is carnis ⁊ mundi ↄcupiſcẽtijs pfecte reluc
tando.⁊ ĩ bouis actibus nullam oↄplacentiã
pꝓpᷣam ulł humanam captando. ſʒ ſoluz diui
num honoꝛem ĩ omnibus q̃ agimus intendẽ
do: ut ſic vaciter poſſimus dicere cum xpᷣᷣ
Cnon ueni facere meam uoluntatẽ : ſz eius
qui miſſit me). Quantum ad ſcõm ſciẽdum
ꝙ crucẽ tollere triplicit᷑ põt intelligi.ſ.pꝑ caꝛ
nis moꝛtificationẽ.ꝑ ꝓximi opaſſionẽ.ꝑ mã
tyrij ſi ubſtinentiam. Unde yla. Sequẽduſ
ẽ domĩus cruce aſſi umpta ẽt paſſionis:⁊ ſi ũ
ſoꝛte: tñ uoluntate comitandus eſt ſecundũ
Maxiĩum epᷣm. quo abſtinẽtie ⁊ crucis ſunt
geneza. unum coꝛpale. ſ. a ölectationibus ⁊=

ab alijs que öcipiunt ſenſuſ uiriliteꝛ reuoca

re.ac uiolẽter abſtraher̃ ⁊ cohercere.aliud

ſpuale.ꝙ ẽ ſpecioſum ⁊ ſublimius.ſ.motus

—

—

ꝓp̈ům ſue paſ.exẽ.

anime regere. ⁊ ꝑturbatiões illius placare.

petus uitioꝝ refrenaze: ⁊ 3 ea quotidie liti .
gaee: ac rixam quodãmodo cuʒz interioꝛi ho

mine ↄſerer. Maximus. Hoc ẽt de eruce
tollẽda. põt ⁊ aliter expõi duplicit᷑.uno mo
do ð cruce coꝛꝑali ⁊ ſic ↄuenit martyꝛibus.
X ꝑ hanc crucẽ ĩtelligit᷑ omne genus maꝛty
rij.ſ.moꝛtis ⁊ cuiuſlibet alteꝛius pene uł pe

riculi ꝓ xpᷣo ſuſtinendi animi temptatio ⁊

paꝛatõò.Tunc enim ſcõm Aug.crucem nraʒ

tollimus. quando penalitates quaſlibet pꝛo

xpᷣo uoluntaꝛie aſſumimus.Alio modo expo
nituꝛ ð martyrio ſpũali. ꝙ conuenit religio
ſis ⁊ pfectis.ð quo martyrio dicit apłs. Mi
hi mundus cꝛucifixus ẽ᷑.⁊ ego mũdo.i.ſecũ

dum gloſam mundi ↄcupiſcentie non habẽt

me dominium.nec mundus iam mihi ſe in

gerit.⁊ ego contra eum ſum foꝛtia. Et nora

ꝓ non ſine cauſa utrunq; dixi t.ſ.ſibi mun

dum crucifixum.⁊ ſe mundo.plerunq; enim

ↄtĩgit.ut homo mundum non reneat.ſed ta

men mundus eum in ſuis occupationibus a

ſtrigit ⁊ moꝛtuus ẽ hõ mdo.⁊ mos eũ q̃ſ ni
uus concupiſcit. dum ĩ alio ĩtentum in ſuis

actibus rape ↄtẽdit.Sed pᷣʒ Sreg.nec Pan
lus a mundo głiam q̃rebat.nec ipᷣe a mundi
gloꝛia q̃rebatur.iðᷣo ⁊ ſe mundo ⁊ ſibi mom

eſſe cꝛucifixuʒ gloꝛiabatur. Sunt autẽ tria
i mũdo q̃ nobis obẽt ẽẽ crucifixa ⁊ nos eis.
Quia ut dicit Jo. omne ꝙ ẽ in mundo:aut
ẽ ↄcupiſcẽtia caꝛnis.aut ↄcupiſcẽtia oculo
rum. aut ſupbia uite. Poꝛum trium crucifi
xo fit ꝑ tꝛia uota ꝛeligioſoꝛum qui uere mã
tyres ſunt ſpũales. Pꝛimum ergo martyriũ
conſiſtit ĩ tempoꝛalium uoluntaria rlictiõe
ſcõᷣm in ↄcupiſcentie carnis reluctatione ⁊
q;tofortior fit iſta pugna. tãtogloꝛioſior uic
toꝛ ia maꝛtyrij. teꝛtium in pꝛopꝛie uoluntatiſ
abdicatione.qꝛ ſᷣm Greg.ꝑ obedĩam macta
tuꝛ uoluntas ppᷣa ⁊ ꝑ uictimam caro aliẽa:

⁊ ideo obedĩa qr̃ melioꝛ qᷓ; uictima QAQuaͤtuz

24 tertium de uite xpᷣi imitatõe.ſciẽdum
xpᷣm ſequi nihil aliud ẽ qᷓ; eius ueſtigia imi
tari.⁊ eius uite confoꝛmari. Ypᷣm autez imi

taꝛi debemus tꝛiplici uia qua nos pᷣceſſit. ui

oᷣlicet pauꝑtatis. humilitatis. ⁊ aſperitatis.
xpᷣs.n.ĩ ſuo ĩigreſſu nobis reliquit exẽplum
ſinceriſſime pauperta tis.in:pꝛogꝛeſſu exem
ꝓlum pꝛofundiſſime humilitatis. ſed ĩ egrei
ſu exemplum aceꝛbiſſime penalitatis ⁊ quia
in his tꝛibus debemus xpᷣi ueſtigia ſequi.
ideo ad iugem eorum memoꝛiam nos ĩuitat
dicens. Recoꝛdare paupertatis mee quan
tum ad pꝛimum. ⁊ tranſgꝛeſſionis mee.i.pꝛo
pꝛofundiſſime humilitatis quantum ad pᷣm.
⁊ abſinthii ⁊ felł.i.amariſſime paſſiõis qᷓ;tũ
ad tertium. Et nota ꝙ oĩa in quibus öuoti
ſectatores pfectionis euãgelice.xpᷣm debẽt

imitari ⁊ eiuſ ſimilitudini confoꝛmaꝛi poſſüt
⁊ hoc modo ad tꝛia reduci.ſ.ſecũdũ tꝛia bo

ro nglunieſinin
ſecit Lſeiyn exen in
linq nere nian ſud b
n. ut uolüͤtate ⸗
vnan eline n
ipi oliud uelit mi
litat beneplocitñ fuern
ſethaqui ltit non uenn
neiſed uolitns ein g
nolätate diuini inn hegs
Gin actonu tnap fe gin
1ceſcerſs tuis n hil cone
ordeiinte äliarur Tin⸗
is Gede ſciendum gnn
aErian
RsndNgerimiaen
Fe carnisicenaſei⸗
Os claritani diuine an
exſtir quodäno mor
ſſä pfectömn tenges d
glenariu otempr ſn
iſc ac nihil eciedo
lundo. lt uiuere poſſit
ſeaon ent qʒ ſeiün
ucdigdns conſofattn
nepllnegti ſüma dl
norekeſtir tu an
Donego miit do
niene
Ps. Worlieſisru
Ipoi deo ſgnir ite
a cürpideog

nun Oinn ani nin
cſimn t wseis
nneein mundo⸗ant
,aut ocupiſcetig dd
e.Porum mium (rucki
Aigoſdrnn gui eren
Pümum ergo wantfrii
Alum voluntaria ilcnie
Wie Carnis reluctationet
tn pugn. tütoglorioſr uſe
entivmn in ropꝛie uoluftani
n breg g obetinm nuct
1tgulcnimem alis:
nelloeq;ucnine, Audtnz
eri imitutoe ſcedum 9
liud ech eins ueſtigia im
onſormari Jn awtez in
ici nia gua noo hceſſt
pumlitalis,4 aſper tutt,
ſa wobisreliguit exeplun
eis inrogteſtn
ſne pumiitatis ſchich⸗

ime penalitzto i
cenbicſme penan

gebemus kpl eſ hritt

———+r - —

Secunde partis

na que a deo recepimus ut ſunt ꝛes exterio

res.coꝛpus pꝛopꝛium.⁊ ipſa anima.que oĩa

oʒ reliqui ppter deum ſi uolumus ipᷣius xpᷣi
eſſe ꝑfecti imitatoꝛes . Perfectus enim xpᷣi
imitatoꝛ pᷣmo dzʒ reliqueꝛe moᷣm ⁊ omẽs ꝛes
tp̃rales.⁊ ẽt cum h̊ oĩʒ trenoꝝ occupationẽ

2 ſolicitudinẽ penitus dʒ poſtponere. Poc

ãt fit ꝑ uolũtaꝛiã paupertateʒ.qᷓ; xpᷣs altiſſi
me ſeruauit. qr in tota uita ſua pauprimus
fuit. Secundo dʒ relinquere corpus. ꝙ qdẽ

relinquitur tribus modis.primo per carnis

maceꝛatõm.ꝑ quã coꝛpus uigilijs.ieiunijs ⁊
or̃oibus atteritur: ne caro laſt ciuiat. ? cõtra
ſpm̃ ſe eꝛigere ꝑtinaciter ñ pᷣſumat ſecundo
ꝑ tpᷣał cõmodi abiectõʒz,qꝛ ꝗ nimis delicate
nutrit ſeruum. ſ.coꝛpus ſi uum. poſt ea iuenit
eum ↄtumacem. ⁊ iõ dʒ ſꝑ ĩ ꝛigore teneꝛi.ut
magis ſubijciatuꝛ ſpui. tertio ꝑ penalitatum
uolũtariã ꝑpeſſionẽ.ſicut apłi ⁊ maꝛtyres ꝗ
pꝓ xpᷣo uoluntaꝛie ſunt paſſi.Et oĩa iſta xpᷣs
ecit. ſeipm exemplum dedit. Tertio dʒ re

linqueꝛe aĩiam ſu ꝑ ꝓprie uolũtatis abdica
tõm. ut uolũtatẽ ſuã diuine uoltati ↄſoret

ꝙ mihil aliud uelit niſi ſolu illud.ꝙ diuĩe uo
lũtati beneplacitũ fueꝛit: hoc enim fecit ip
ſe xpᷣs qui dixit non ueni ſaceꝛe uoluntatem

meã ſed uolũtatẽ eiuſ ꝗ mint me. Unde ad

uolũtatẽ diuinã ita hẽas regulã ⁊ mẽſuram

oĩm actõnũ tuaꝝ.ſic ꝙ in oibus actionibus
2 deſiderijs tuis nihil concupiſcas. niſi q ho

noꝛ dei in te ãpliatur ⁊ in oĩbus alijs creatu

ris. Sed ẽ ſciendum. ꝙ nullus põt uiuere uii V

ta xpᷣi.niſiẽt moriatuꝛ morte xpi: ideo ſicut
xpᷣs ꝑ hoc ꝙ ex nimia caꝛitate ſe aſſumptiõi
nr̃e carnis ĩclinauit ſeipᷣm exinaninit. ⁊ peꝛ
ↄñs claritati diuine qua pr̃i cõſubſtantialis
exiſrit quodãmõ moꝛi uolun: ita glibet ad
iſtã ꝑfectõm tendẽs dʒ ꝑ uerã humilitatem
⁊ plenariũ ↄtemptũ ſui moꝛi ſib iipi: ſeipſum

uſq; ad nihil deijciẽdo.⁊ ſeipſum nihil ꝛepua

tando. ut uiuere poſſit ſoli ðo. Põ eniʒ ad ꝑ
ſectõm tẽdenſ dʒ ſeipᷣin hoc ẽ ꝙ ur̃ hẽre a ſe
ipſo nihil repurare:ꝙ aũt hʒ a deo: puta. do

na dei ꝗbus confor atur uite xpᷣi. dʒ ſumme

ꝛzeputaꝛe.⁊ cũ ſũma diligentia cuſtodiꝛe ut
uere poſſit dicer̃ cũ apoſtolo.uiuo autem iã
non ego. uiuit vᷣo in me xps An de talibus
mẽtibus ꝑfectis ſic mortuis ſibiipᷣis: dicit a
płs. Moꝛtui eſtis ⁊ uita ur̃a abſcõdita ẽ cũ
xpᷣo ĩ deo.ſignãter ãt dic.⁊ uita ur̃a abſcon
dita ẽ cũ xpᷣo ĩ deo.qꝛ uita illa qua mẽs peꝛ
amorẽ ↄtinuũ ⁊ btificũ ꝑſecte unitur deo in
pr̃ia.iila eſt in pñti abſcondita:qꝛ ꝓpter ne
ceſſitatẽ mortalis uite. talis amoꝛ cõtinuus
x nõ ĩterruptus.in pñnti uita hẽre nõ põt.ſed
hoc euidẽter apꝑebit ĩ nita bta ubi obiecto

btifico ↄtinue fruemuꝛ.⁊ in ſolo deo iugiter

delectabimuꝛ: ppter ꝙ bñ ſubdit᷑. Eũ auteʒ

1 .

xpᷣs apparuerit uita ur̃a tũc ⁊ uos cũ ipo ap

parebitis ĩ gkia¶ Eſt at ſciendum. ꝙ mors

Lapitulů ij·

iſta ſpũalis qua hõ ꝑ cõtẽptũ ſun morit᷑: ſibi

gbuſpã gradib ꝑficit᷑ ꝓrimus ẽ ꝙ hõ peꝛ hu

militatẽ reputet ſe oĩbus uilioꝛẽ.ſcõᷣs ẽ ꝙ B
uerbis pprijs fateat.teꝛtius ẽ ẽt ab alije
dici eq̃nimit patiatuꝛ.q̃ꝛtus ẽ ꝙ hõ eqnimi

teꝛ ferat. cũ ab alijs ↄtẽptibiliter tractatur

ꝗqntus ẽ ꝙ hõ nõ ſolũ ñ doleat ſed ẽt diligat
ꝙ ab alijs contẽnat᷑.Et oẽs iſti gdus propᷣe
deſpectõis pfecte relucebãt ĩ xpᷣo.Se qᷓmur
eꝛgo ⁊ imitemuꝛ nõ diabolũ ut ãbitioñ ⁊ ſi
bi.nõ mõm ut cupidi ⁊ auari.non carnalem
appetitum ut uoluptuoſi ⁊ lubrici.ſed dñm
ieſum xpᷣm. Qui enĩ deũ ñ ſequit᷑·ei gqdeʒ ne
q; ſe abnegare neq; crucẽ rollere ꝓdeſt. uis
ſequi xpᷣʒ. Sis ðᷣo obediẽs ⁊ ꝓximũ diligens
ac ꝓpteꝛ deũ oĩa ſuſtineas ⁊ facias. ⁊ malũ
declinando circa uirtutes inſiſtaſ.hac enim
uia xpᷣs incedit. Der hanc ergo uiã ambula
ſi uis eum ſequi ĩ uita pñnti.⁊ cũ eo gaudeꝛe
in pr̃ia. Sed heu pauci hodie dñm ſequi uo
lũt.⁊ tũ multi ad euʒ puenire cupiũt. Unde
berñ.O q; pauci poſt te uolũt iꝛe dñe cũ tñ
nuenire ad te nẽo ẽ ꝗ nolit:ↄgregar̃ cupiũt
ſed nõ cõpati.nõ cuꝛant q̃rere quẽ tñ deſide
ꝛant ĩuenire cupiũt te cõſequi ſʒ nolũt ſequi
optant extrema iuſtoꝛum non curantes pꝛin
cipia eorum. t quia dominuſ monuit ad ſu
ſtinendũ pꝛo confeſſione fidei maꝛtyꝛiũ cõſe
quent᷑ tollit hꝰ cõſeſſionis triplex ipedimtuũ
⁊ pᷣmo primũ ꝙ eſt nimius amoꝛ ſuiipius: di
ces (Qui enĩ nolueꝛit aĩam) i. aĩalitatẽ (ſu
am).ſ.uitã pnñtẽ alimonijs indigentem lal
uam faceꝛe)).i.in pñti cuſtodiꝛe.martyꝛium
decilinãdo ł coꝛpus ĩ pnia ñ macerando hoc
ẽ potiꝰ ſaluare tpᷣe ꝑſecutõis qᷓ; me confiteri
ſ. eligẽs potius deũ offendere q; pꝛo eo moꝛi
uel tꝑe pacis delicate ᷣuare potiꝰ qᷓ; ꝑ pẽitẽ
tiã affligeꝛe (ꝑdet eã) ĩ futuro.ſ.uitã uł ani
màâ. æ ꝓ uita momẽtanea ĩtraꝛet mortem et᷑
nã. Wñ fugiẽdo moꝛtẽ ĩcuꝛret mortem.⁊ ſer
uãdo nitã amittit uitã (Qui àt ꝑd. aĩ.ſuaz)
iaĩalẽ ⁊ pñtẽ nitaz. perditõi ⁊ morti ſi neceſ
ſe ẽ ſe exponẽdo.eligens potius ꝓ ðᷣo moꝛi qᷓ
eũ offẽdeꝛe.?᷑ ꝑ pnñiam ſe affligendo. eligens
potius ſc deum placare qᷓ; ſe delicate fouen
do ipſum magis irritaꝛe: ⁊ hoc nõ propt᷑ mũᷣ
di uanitatem uel erroriſ defenſionem aur ðᷣſ
perationẽ.ſʒ ppꝑ me.i.anqᷓ; ð mea faciat mã
data(inueniet eam) in futura gloria. ? pro
uit. mo.ĩue. eteꝛnam. Iſtud dictum domi
ni de anima ? uita ſaluanda ? perdenda ſił
eſt ̃ᷣm Sꝛe.ac ſi diceretur agricole.ꝛzumen
tũ ſi ̃uas pdas.ſi ſemĩas renouas. Igr̃ ut di
cit Caſſi.ue caꝛni q̃ B ſuꝑpatamõ fuerit. nam
que ĩ hac ↄuerſatõe uĩcit illic ſine dubio co
ronat. Uñn ⁊? Beꝛ. ¶(Qui uol.aĩ.ſu.ſal.fa.x
det eam) Et quidẽ pꝛudentius eam pꝑdis ut
cuſtodias qᷓ; cuſtodis ut ꝑdas.ꝗd h̊ uos dici
tis obpᷣu atores ciborum moꝝ neglectores:
hypoẽs ⁊ ſeãces eius docẽt onimas ſalugs
4 .

De tꝛanſfiguꝛatõe

facere in ̊ moo.xpᷣs ? eius diſcipuli ꝑdere.

Quẽ nam uos ex duob ſeꝗ mgr̃m aut ſᷣuuʒ

eligitis.Epicurꝰ atq; hypocꝛes coꝛpis alter
uoluptatẽ alter bonaʒ habitudinẽ pᷣfert me
us mgr̃ utꝛiuſq; rei ↄtemptum pᷣdicat. Quid
mn.tibi aliud ſonuit cũ clamatũ ẽ.ꝗq amat a
nimaʒ ſuã ꝑdet eaʒ. Derdet ãat dixit ſiue po
nendo ut maꝛtyr.ſiue affligendo ut penitẽs.
Quãq;ᷓ martyrij gen ſit ſpũ facta carnis mõ
tificare.illo nimirum quo mẽbꝛa ceduntu:
ferro:hoꝛꝛoꝛe quidẽ mitius:ſʒ diuturnitate
moleſtius.h̊ Ber. Deide tollit ᷣm ipedimẽ
tum q; ẽ nimia cupiditas.lucꝛi ⁊æ deſiderij t᷑
reni:dicẽs.( Quid.n.pꝛodeſt hoĩ ſi uniuerſũ
mõðm lucretur )de quo nihil ſecũ moeiẽs põᷣ
tare poterit:niſi peccatum.imo quantoplus
acꝗſiuit de mõo.tantoplus acꝗſiuit de ifer
no. Uñ ĩ apocha.dr. Quantum gloꝛificauit
ſe ⁊ ĩ delitijs fuit.tm̃ date illi toꝛmentum ⁊
luctum(aĩe uero ſue detꝛimentum patiat᷑)
ſ.amittendo gloꝛiam. ĩcurrendo penam et᷑
nam ⁊ ꝑdendo humanam ſubſtantiaʒ q. d.
nihil ꝓficit.ĩmo ꝑ talia multũ ꝑdit.ſ. id ꝙ ẽ
imoꝛtale ⁊ diuinum ĩ eo.⁊ ideo aĩa cum ſñit ĩ
moꝛtalis, pᷣponẽda ẽ oĩbus coꝛꝛuptibilibꝰ ⁊
tranſitoꝛijs.nam aĩa rõnalis imagie trinitat
ĩſignita pꝛecioſior eſt cunctis terrenis.Et iõ
ſtultus ẽ ꝗ plus pecuniã qᷓ; ſeipum diligit:
ꝙ facit.ꝗ pꝛopter illam toꝛmentis eteꝛnis ſe
exponit. Unde nimis ſtultus eſt auarus.ĩmo
peioꝛ q́; dyabolus ꝗqa quaaus plus diligit nũ
mum q; animam ſuam uel alioꝛum ſed dya
bolus plus diligit unam aĩam qᷓ; cotum mũ
dum. Qua pꝛopter dixit xpᷣo pᷣſumens deci
pere euzʒ ſi cadens adoꝛaueris me dabo tibi
mõm iſtum.Et iõ ut dicit Orig. duobus pꝛe
poſitis magis eſt eligenduʒ ut munduz ꝑda
mus.⁊ lucremur aĩas noſtꝛas. Unõ ? Amb.
nualde timendum ẽ. ne ꝑꝑ auariciam pecũie
uł ppꝑ amoꝛem caꝛnalis uite. ſalutem aĩarunz
gquerere negligamus. q nihil pdeſt lucꝛifi
cate tpꝛalia ſi pdantur eterna. Et dat Crip.
exemplum. Si egens ĩ ultimis malis poſitꝰ.
uideres ſeruos in laſciuia agere ꝙ lucꝝ eſti
mares te eoꝝ dñm eẽé: ſi ꝗqd lucratur aĩa tua
miſeꝛa carne laſciuiẽte.ſi futurã danatõem
expectat. Sed magna heu hodie cecitas ⁊?
amẽtia ĩ hoĩbus reꝑituꝛ ꝗa pſᷣm Aug.ſi quis
argentum auro pᷣponit dementiſſimus iudi
catuꝝ: ſi vo auꝝ deo pᷣpõit.a nullo ꝛepᷣhendi
tur. Exponit ẽt pᷣdictum dni vbum de illis ꝗ
aias: alioꝝ lucrari uolunt ⁊ ſuas negligunt.
AUnde Cꝛiſ. Si alterius ſolicitus ↄtẽnas te.
ſimilis es eis ꝗ metalla fodiunt ⁊ necantuꝛ.
Et ga poſſet aliꝗs dicere ⁊ ſi aiam perdam
tũ ex multis que lucraboꝛ eam redimam.qð
fIm ẽ. Unde qicit.¶ Aut quã ↄmutatõez)).i.
redemptõem (dabit homop anĩa ſua)).ſ.dã
nata. q.d. ſi ꝓ ea totus mõs daretur ñ ꝑ hoc
liberaretur.Et iõ non põt ↄparari lucꝑ mũ

domint.

di ad òtrimentum aĩe.ꝑ ꝙ; hõ pdit eam ⁊? ui

tam eternam. Na pditis diuitijs pñt ꝑ alias

diuitias ↄpenſari.⁊ ſi moꝛs ĩfligituꝛ.põt ↄpẽ
ſari ꝑ uitaʒ ĩmoꝛtaleʒ.q̃ ĩ reſurrectõe expec
tatur.ſʒ ſi aĩa ꝑ culpam ꝑdatur.nõ expectaſ
Talia aia recõpenſari.ꝗa non poteris aliazʒ
aĩam.ſʒ neq; aliꝗd aliud quaſi ↄmutatõem
ꝓ ea daꝛe. ut liberes eam de eterna morte.
Deus autem ꝓ animabus hoĩm dedit ↄmu
tatõem:ſanguĩem filij ſui pᷣcioſum. peꝛdẽda
E igitur aĩa ⁊ uita pñs ĩ q̊ ſeculo ꝑꝑ dũm nõ
ſaluanda ꝑꝑ lucrum ⁊ deſiderium terrenuʒ.
Qua ptopteꝛ ut ait Aug.uolunt arie nunc ꝓ
xpᷣo poſtponamus qñq; dimittẽda.ne (ꝙ ab
ſit) ꝓ tranſitorijs amittamus eterng. Si eni
tibi diceretuꝛ ſis toto ̊ menſe diues ⁊ potẽſ
? fac quicꝗd uelis:uter̃ carnis uoluptatibꝰ
ſicut plʒ ea tñ conditõe.ut oculi tui poſtea
eruantur. omne ſolatium tollatur.toto tem

poꝛe uite tue in fame ⁊ ſiti in omni cruciatu

⁊7 omni miſeria uiuas: nũquid illud tale bo
num hoc tenoꝛe ſuſcipeꝛes.t qdem tota h
uita.nec menſis eſt. nec unius diei uel hoꝛe
ſpacium ad illius et᷑ne ifellicitatis ↄpatõeʒ
co miſerie neq; finis ẽ.neq; pena ſilis iuẽit.
QUñ Iſido. Si hr̃es ſapiaʒ Salomõis. ſi pul
chꝛitudinẽ Abſalõis.ſñi foꝛtitudinẽ Sãſõis.
ſi longitudinẽ f noch.ſi diuitias Creſi.ſi po
teſtatẽ Theboinã.ꝗd ꝓdeſſet tibi.ſi tãdem
caꝛo daretur uermibꝰ. aĩa ᷣmõibꝰ cũ diuite
crutianda ſine fine.q.d. nihil. duo ppe ſüt
tpᷣꝛa eccłe. unuʒ pſecutõis.⁊ tunc anteqᷓ; de
um negemus. ponẽda eſt aĩa ⁊ pñs uita: ali
ud pacis.⁊ tũc frangenda ſunt deſideria ter
rena. ⁊ lucra ↄtemnenda. Nulla ergo mũdi
aduerſitas aĩam tuam fꝛangat.nulla ꝓſpeꝛi
tas alliciat. nulla fallatia ſeducat a pceptis
⁊ mandatis dei ⁊ a caritare que eſt ĩ xpᷣo do
mio noſtꝛo.Oiĩbus modis ⁊ in olbus öbemꝰ
ſp beneplacitum dei faceꝛe.⁊ ab offenſa eiꝰ
abſtineꝛe. Deide tollit teꝛtium impedim̃
tum ad confitendum fidem xp̃i. ꝙ eſt puvoꝛ
ſeculi.Nã ſᷣ̃m Sꝛeg. Sepe ex hnmana ueꝛe
cũdia pᷣpedimur.ut rectitudĩezʒ q́; ſeꝛuamus
mente.nõdum expꝛimeꝛe ualeamns iĩ uoce
⁊ tanto dei faciẽ ad iuſtitie defenſoneʒ ne
gligimus:quãto hũanas facies contra iuſti
tiam ueꝛemur. Et pſᷣm eundem ſunt ꝗ dicũt.
nos ñi eꝛubeſcimus deũ ↄſiteri: ſʒ ad ꝓfeſſio
nem fidei.ñ ſufficit uox pꝛofeſſionis xpᷣiani.
dum uerentuꝛ a proximis deſpici dum dedi
gnantur iniurias tolerare. dum erubeſcũt (ſi
iurgiũ ↄtigeꝛit) pores ſatiſfacere. Poc ergo
impetum reꝛcium tollit. primo ex fꝛuctu. ſe
cũdo ex pena.qꝛ xpᷣs cõfitentes ↄfitebituꝛ ⁊
recognoſcet.⁊ erubeſcentes eꝛubeſcet.i.nõ
cognoſcet eos ð ſuis.ĩ ſecundo ſuo aduentu
X iudieio cũ ueneꝛit in ma ieſtate ſua.ſ.hũa
na.i.ĩ fõma hũana. głificata.⁊ pr̃is.i.maił
ſtate diuina q̃ ſbi ⁊ pr̃i eſt coĩſ.q;ᷓ tamen bʒ

ritue iue nteginteft
Aencun rdem in gori⸗
ngdis ſeis in dnna 60
Quipuns denit dälis
ſtatignen dode dwinu
ſe tuis Alanine un
ceptione:vdi no Rne⸗
ußſegtun fz oha ſuaf
guidemn pmii /glam
ſuppliciu.ſpenam un⸗
fendi? liberanoi giani
endi pfn merita⸗Inba
heibitenebre te coe
mnonle nt ibi ſuſcipiag n
litimei g riſtibuslet.
tem auci am wiüphe
auſclitg angelon miſt,
bum Der geicn uis⸗
15o. debegei utitu
poſuit p nn t
ſic uentun aubitaren
deficerenn: pmink
credant ge funmrog
ciſcipuli deſpatione
lungit eos olando
curi ſtis)ſunt
guſtabt morten

bſopiz Galonob,
isßſatitncini Sii
h.ſciuitins kref, ſpo
1 ngeſſet ibi tucen
bo aia dmoͤib ci giite
4,4. nibil Auo gopeſit
ecutois.2 tune Nede
daed ain esita:. d
Ngenda ſunt deſceris ie
mmenda Pucha ergo müͤci
wam fungat nulla ppen
1 ſlatia educet a heptis
1 taritare gue eſti rhodo
us nodis t in olblo dhen⸗
bei ſcare.tabofelſn ẽ
tetollit tetnun inpedin
lun icen thi geſt pudd
rrecutndiez ſetuammi⸗
einere ualeamns ide⸗
1n uſine deſenſñcſeſ
vhüanas ſacies cOnra inſt

ſuunt gchen
Eifneucen liic

Secunde partis

a pr̃e ſuo ⁊ ſctoꝝ ãgeloꝝ ꝗ appaꝛebt᷑ cuz es
Tũc enim erubeſcet infideł.ignoꝛabit fatu
as uirgines.obiurgabit ĩmiſeꝛicordes. Uno
33 ꝙ ſolu indicabit filiꝰ ĩ for̃a ditatiſ ſz ẽt
pr ⁊ filiꝰ⁊ ſpũſicts.quoꝝ ẽ una maieſtaſ ĩ fõ
ma tñ uiſibili ſolꝰ fili apꝑebit. ut ex hᷣ ſolꝰ fi
lius hominis iudicare dicat᷑ Indiuiſe itaq;
iudicant pr̃ ⁊ filius necnon ſpirituſſanctus
Uerum qꝛ potentia ſapie cedit in diſcretiõe
iudicij ubi equitas magis eſt examinanda ⁊?
conſiderandum gꝗd cuiq; obeat᷑ pro meritis
quanuis ⁊ potentia ſit exeꝛcenda nec boni
tas ſubtꝛabenda:ideo ſpecialiteꝛ diſcꝛimen
iudicij attribuituꝛ ſ apientie. quia iudicium

ẽ ꝑ ſapiam diuinã.ſapia ãt tota ↄuicat filio

æ ideo etiam ſolus filius dicitur iudicare.
Tpe ergo ꝑſecutionis nõ eꝛubeſcat xppᷣianus
fioeł ꝓ xpᷣo affligi.⁊ ſi opus fuerit moꝛte affi
ci.ac ſubſtantijs nudari æ honoribus deijci
Tpe uero pacis cũ uitia maxime ſurripiunt
carnem refſꝛenet ne laſciuat.⁊ pꝛo xpᷣo ñ ue
reat᷑ a ꝓxiĩs deſpici. iniurias vborum pati pᷣ
oꝛ ꝓximo ſatiſfacere: ut ueꝛaciſer ꝓbetuꝛ ſe
qui humilitatem capitis ſui.⁊ ipſum ↄfitenſ

mereatur ab eo rcognoſci. Et ne ad abnega

dum ſe ⁊ tollẽdũ crucẽ auditoꝛes teꝝeant᷑:
iõo triſtibus leta ſubiungit: dicens.(Filius

ei bhois) i. vginis qui ita ſe uocat propteꝛ ſui

humülitatem pp carnis ueritatem.ꝑꝑ mpis
puritatẽ ſiue integritatẽ (uenturus eſt ad iu
dicandum orbem. in gloria patris ſui cum

angelis ſuis) in foꝛma glorioſa iudicabit.

Qui pꝛius uenit hũilis.uentuꝛus ẽ ꝑ manife
ſtationem gloꝛie ⁊ uirtutis.Et tunc reddet

ſine tpꝛis dilatione. unicuiq; ſine pſonaꝝ ac

ceptione: ubi nõ pſone opera conſderantuꝛ.
uñ ſegtuꝛ vᷣʒ oꝑa ſua ſine diminutiõe.iuſtis
quidem pᷣmiũ.ſ.głam aie ⁊ coꝛpoꝛis.alijs ãt
ſuppliciũ.ſ.penam utꝛiuſq;.hic eſt locus me

rendi ⁊ liberandi aĩam. ibi mitteudi ⁊ ꝛecipi

endi ſᷣm merita. Ambula hic dum lucẽ hẽs
ne ibi tenebre te cõpꝛebendant. Suſ. cipe H
moꝛtẽ ut ibi ſuſcipias uitam ĩmortalem Mo
li timer̃ qꝛ triſtibus leta ſuccedt᷑. Times mõ
tem audi gram triũphantis: ueꝛeꝛis crucem
auſculta angeloꝝ miſteꝛia. Attẽde. hic ueꝛ
bum Ber. q dicit uis ſcire que debeas ieſu
xpᷣo.debes ei uitã tuam quia ipſe uitã ſuam
poſuit ꝓ tua.Et zudes eꝛant apli.ne eum
ſic uentuꝝ dubitarent. 2 fatigati expectatõe
deficerent: ꝓmittit᷑ ĩ pñti ololatio ut citius
credant de futuro. Unõ bonus magiſteꝛ ne
diſcipuli deſpatione frägant aut tedio: ſub
iungit eos ↄſe olando(Amen dico uobis ut ſe
curi ðᷣ B ſitis)ſunt qdã ð h ſtaãtibꝰ diſcipulis
ꝗ ñ guſtabt᷑ mortem tpᷣ alẽ)qᷓ eſt ꝗdaʒ guſtꝰ
reſpectu mortis eterne uel guſtus dr᷑ quam
tum ad bonos. ꝗ non pmanent in morte(do
nec uideant )oculis corpoꝛalibus(filiuʒ ho
minis uenientem in regno ſuo) i.ĩ ea claꝛita

. aptm. iij

te regni.q habebit cum ad iudicandum ue
niet: ut qualis ẽ uẽturus poſtea pᷣſenti quo
q; tpᷣe demõſtretuꝛ ⁊ appareat. hoc ẽ: donec
uideant ſimilitudinẽ głe. qᷓ; coꝛpoꝛa electoꝝ

gq eum nunc ↄfitent habebunt iĩi eccłia tꝛiũ

phante ut peꝛ hoc ſperet᷑ eterna futura ĩ re.
Uñ vᷣm glo.in coꝛpoꝛe moꝛtali oñdit eis .n
imoꝛtalitatẽ.ſed claritatẽ futuꝛe iĩmortalita
ti ſitem: ⁊ ita ſenſus ẽ. donec uideant regnů
dei.i.imaginatõm gloꝛie regni dei. Cuʒ xpᷣo
ſtantes ſunt ĩ ſtatu gꝛatie. ꝗ ꝓ ipo patien
ter paſſiones ſuſtinent: ⁊ iſti mortẽ culpe uł
gehẽne ñ guſtant.ſed cũ ipᷣo ad głaʒ eteꝛna
tranſeunt. DPanc piam ꝓmiſſionem eis fecit
ut ꝑ uiſam głam future reſurrectionis.⁊ cõ
tẽplatõm gaudij manẽtis. adueꝛſa tranſeun
tis ſeculi foꝛtius feꝛenda aĩaret. Uiſionez ãt
pmiſſam diſtulit. ut eam uehementius deſi

derarent. ⁊ deſderatam magis acceptarent

gratam baberent. Ofo⸗
mine ieſu xpᷣe.da mihi ut meipſum
JIſc abnegem. ꝙ in pꝛoſpeꝛitate ⁊ ĩ om

nibus quentpaliteꝛ delectant a malo
declinem: ⁊æ nibil niñ honorem tuum querã.
meeq; uoluntati renuntians. tibi ⁊ propter
te omni creatuꝛe obedĩam. da etiaz mihi ut
tollam crucem meam. afflictiones 2 penali
tates peꝛ me uoluntarie aſſumendo. ⁊ ab ali
js illatas patienteꝛ ſuſtinendo: ac proximis
in neceſſitatibus compatiendo. ⁊ in omni ad
nerſitate bonum facere non deſiſtendo. Da
ẽt mihi ut te ſequar ueſtigia tua imitando:
æ tue uite me confoꝛmãdõ.pꝰ te ueniam ad
ſupernam patriam pertingendo. Amen
De tꝛãſfiguꝛa tõe dni. Capłm. iij.
Einde quod iaz ſupꝛa promiñit ſol
uit: cũ dr ( Et pꝰ dies ſex Oſecũduʒ
Math̊.nõ numeꝛãdo extremos uł
die octaua ſᷣm lucam numerando

diem primuʒ quo promiſit.⁊ ultimũ quo ſol
nit (aſſumpſit ieſus ſecum petꝝ ⁊ iacobuzʒ ⁊
iohannẽ ⁊ duxit illos ſeoꝛſum in mõtẽ ualde
excelſum).ſ.thaboꝛ.quaꝛto miliario a naʒa
ret 3 oriẽtẽ.ut ibidem oꝛaꝛat. Mattheus 2
Marcus ponũt tm̃ dies medios .ſed Lucas
etiaz exnemos. Jili ſex. qꝛ pꝰ ſextã mi eta
tẽ anime ſct᷑oꝝ ĩ bła expectatõe requieſcent
Lucas octo.q; in octaua reſurrectõis corpo
ꝛa ſanctoꝝ in gloꝛiam immoꝛtalitatis ꝛeſuꝛ
gent. Pic ergo pꝰ ſex etates quieſ cendũ eſſe
ab omni laboꝛe. ⁊ ibi octauo tpᷣre reſuꝛgen
dum deſignat. Unde ſecundum Hieꝛo. 2 gl.
hoc bene miſterio conuenit nam ſicut xpᷣi p“
ſextam ſabbati qua cꝛucem aſcendit. ⁊? poſt
ſeptimã ſabbati q̃̊ ĩ ſepulchꝛo ꝗqeuit. octaua
die reſuꝛꝛexit:ſic ⁊ nos pꝰ ſex mundi etates
quibus pꝛo domino patimu: ? laboꝛamus ?
poſt ſeptimam quietis animarum que iteriz
ĩ alia uita gerituꝛ octaua etate reſurgem“.

—

Tꝛãſfiguratõ &̊ fuit ĩ octaua die/q; fcã ẽ ad

DBe trãſfiguratione

oñdẽdũ diſcipuł ſuis głaz ꝛeſurrectiõis futu
ꝛe q erit i octaua moi etate: ⁊ ꝑꝑ hoc figuꝛa
ta ẽ h̊ ꝑ octauaʒ diẽ. Aſſupſit ãt ſecũ tres
tm ut ĩ oe triũ ſtazet teſtimoniũ. Itẽ ĩngnũ

ꝙ ꝗ nunc fidẽ trinitatis fiꝛmit᷑ fᷣnabunt.tüc

ĩeterna uiſione gaudebunt. Iſtos aũt tres

ſ. Detꝝ Jacobuz ? Yohãnẽ ſpalr aſſũpſit.

qꝛ iſtos familiariteꝛ diligebat. Hoc ãt feeit
ad ðſignandi ꝙ ꝗqcunq; uult głam dei uider̃
oʒ ꝓ ſidẽ agnoſcat ſicut Petrus ꝙ uitia ſup
ꝓlantet ſicut Jacobꝰ.ꝙ ad bñ oꝑandũ gr az
habeat ſicut Ic hãnes:qꝛ oẽ meritũ ↄſiſtit ĩ
credendo ueꝛum in öclinando malum.i fa
ciẽdo bonuz. Itẽ ad ↄmẽdatõeʒ oĩm ſtatuũ
eccłe.nam ꝑ Petꝛuʒz ſignificantur coniuga

ti uel ẽt pᷣlati.ꝑ Jacobum penitentes uel ac
tiui ꝑ Johannẽ vgines uel theorici. Et pul

chꝛe oſtenſurus diſcipulis ꝛeſuꝛrectionis
gloꝛiam.ſeoꝛſum eos duxit:ut intelligamus

quia ſi eiuſdem reſurrectionis participes

eſſe cupimus a turbis malignoꝝ hominum
⁊ tumultibꝰ ſcli diuiſi eſſe obemus. Plc hꝛe
ẽt eos ĩ montẽ excelſum duxit ⁊ non uallẽ.
ut diſcamus głiaʒ ñ ĩ ꝓfundo huius ſeculi.
ſz ĩ ꝛegno ſuꝑne btitudinis eſſe q̃rendã:⁊
ad illam głam futur̃ r̃ſurrectõis ꝑpuenire: ⁊
ĩ ðcoꝛe ſuo xpᷣm uidere meꝛebimur.ſi ima ⁊
terrena deſerẽtes.ac ſublimia ⁊ celeſtia de
ſiderantes mẽte ĩ celeſtibꝰ habitemus. Ne
ceſſe ẽ eĩ oĩibus ꝗ deũ ↄtẽplari deſideram.
ut non in infimis uoluptatibꝰiaceãt.ſʒ ſemꝑ
ad celeſtia ſe erigant.(Aſcendit aũt ĩ mon
tẽ ut oꝛaꝛet Jinnuens oꝛaturos ĩ montẽ vtu
tũ oſcẽdere ⁊ ſurſum non ĩ imis coꝛda hr̃e .
ac ↄtinuis pᷣcibus ĩſiſteꝛe.⁊ bene mons iſte
gictus ẽ thaboꝛ ꝙ acceſſio lucis iterpᷣtatur
quia omne ꝙ manifeſtatur. ĩ lumine mani
feſtatur.E ffectus autem oꝛationis oſtendit
ppꝑ ꝙ orauit.ſ.pꝑꝑ głiam future ꝛeſurrectiõis
manifeſtandam apoſtolis.(Dum enim ora
ret tꝛanſfiguzꝛatus eſt coꝛam eis).Non dicit
tꝛaſfiguꝛauit ſe:ut notetur actio fieri ex po
tentja trinitatis.ſed in natuꝛa hbumãitatis.
Et bene dum oꝛaret facta ẽ altera ſpẽs uul

tus eius feꝛuoꝛ eĩ ? deuotio oꝛationis diſpo

ſitio ẽ ad tꝛanſfiguratõem ⁊ extaſiz mentis.
Unð Detrus dum oꝛaret factus eſt in exta
ſi mentis.Lonſpice bene iſta. ⁊ te pntem ex
hibe: qꝛ magnifica ſunt ualde( Reſplẽduit
ꝛn. facies ſicut ſol) ĩmo plus quã ſol: ſʒ nihil
hʒ clarius cui ↄpetur. (Ueſtimenta autem
eius facta ſunt alba ſicut nix) ⁊ ſic pfuſa lu
mine ut alba extra apparereñt ᷣm Aug. cã

dor ueſtium pꝛocedebat a faciei ſplendore.
iſta fuit uera mutatio in facie ſed non in

ueſte. Non ſubſtantiam uere carnis amiſt.
nec coꝛpoꝛis ueritateʒ ſubtraxit.ſed ſplẽdo
rem addidit. Unde lucas dicit ꝙ facta ẽ ſpe
ties uultus eius altera nõ alia. In carne er
go mort ali ĩmoꝛtalitatis = reſurrectiõis ſue

domini.

uel noſtre gloꝛiam non in ſe ſed in ſeculi cla
ritate ſicut uoluit oñdit.ut illius gloꝛie quã
pꝛedicabat eertioꝛes nos redderet. Ecce q̃n
tum pignus beatitudinis noſtre habemus.
MNon enim erat aliud tꝛanii figuratio. niſi ſe
cundi aduentus pᷣnunciatõ ĩ quo ⁊ ipᷣe xpᷣus
⁊ ſancti eius lucebunt ſole claꝛius. Unde ñ
aſſumpſit claritatis doteʒ. ſed dotis ſimilitu

dinẽ. Nam ut leo papa ait illam ipᷣius deita

tis ĩeffabilem ⁊ ĩacceſſibilem uiſionem:que

ĩ eteꝛnaz uitam mundis coꝛde ſeruatur. nul

lo modo adhuc moꝛtali carne circundati in
tueri poterãt ⁊ uider.Splendoꝛ ãt faciei ſi
gnificat claꝛitatem diuinitatis. fulgor uero
ueſtium claritatẽ hũanitatis eius. Jt᷑ claꝛi
tas faciei rpntat futuꝛã claritatẽ capit᷑ xpᷣi
fulgoꝛ ãt ueſtiũ ðᷣñigt futuꝛã clãitatẽ m̃bꝛoꝝ

eius.ſ.ſctoꝝ.ꝗ ſupabũtur a claritate xpᷣi.ſi

cut candoꝛ niuis ſupatur a fulgoꝛe ſolis. Cꝗ
doꝛ g ſignificat gloꝛiam future reſurrectõis
pꝛopter ꝙ angelus dominice reſurrectionis
nũcius ĩ ueſte candida apparuit.Et ſᷣm Be
dã.ueſtitus domini ſct᷑ox illiꝰchoꝛus accipi
tur.ꝗ ĩ terris öſpectus uidebat᷑. Moralrx cir
ca trãſfiguratõeʒ dñs tria fecit qꝛ diſcipłos

aſſumpſit.mõtẽ aſcendit.orationeʒ pᷣmiſſit.

ad ſigniſicandũ ꝙ ad gloꝛiam non puenitur
niſ ꝓꝑ vtutis ſocietatẽ.ꝑ uite altitudinem

oratõis deuotõem. F elix g̊ ꝗ talem comita

tum aſſũpſit. Petꝝ.i.ꝗ iterpᷣtatuꝛ agnoſcẽs.
ut ſit ĩ eo cognitio.q̃ dʒ eſſe tꝛiplex.ſ.di.ſui.
⁊ ꝓximi. Cognitio dei generat dilectionem
⁊ cauet ðſpeꝛatõem.cognitio ſui generat hu
militatẽ ⁊ cauet pᷣſumptõeʒ.cognitio ꝓximi
geneꝛat ↄpaſſionẽ ⁊ cauet cꝛudelitatem. Et
ſicut ſuã fꝛagilitatem ſic ⁊ mundi uanitateʒ
agnoſcat ⁊ agnitaʒ ↄtemnat Jacobuz qui
ĩteꝛpᷣtatuꝛ luctatoꝛ uel ſij upplantator:ut ſit ĩ
eo lucta ⁊ ſupplãtatio. ꝗ et dʒ eẽ triplex.ſ.
caꝛnis.mundi.⁊ dyaboli.ut 3 2cupiſcentias
carnis 7 mundi ac iſtigatões dyaboli foꝛtit᷑
luctetur.⁊ eas ðᷣuictas ſub planta ꝓſternat

nNõò.n. coꝛonabitur niſi qui legitime certaue

ꝛit. In ſignu huiꝰ Jacobus poſt luctos acce
pit benedictionem. Johãnem ꝗ interpᷣtatuꝛ
gra.ut ĩ eo ſit gr a.ꝗᷓ fimiliter debet eſſe tri
plex.ſcilicet incipiens proficiena ⁊ perueni
ens. Unde apoſtolus gratia dei ſi uʒ id quod
ſum quantum ad pꝛimaʒ: - gratia eius ĩ me
uacua non fuit. Quantum ad ſecundam
ſed illis omnibus habundantius laboraui.
non autem ego ſolus ſed gratia dei mecum
quantum ad terciam Johannes etiam pri
uilegio ſingularis amoris dei dot atus fuit.
ſic bonum diuinum ſuper omnia diligat.⁊ in
omnibus tranſitorijs nihil niſũ amorem di
uinum concupiſcat. Item Petrus alio

nomine dictus Symon.qui interpretatur o

bediens ſignificat obed ientiam. Johan
nes in quo gratia ſignificat mundiciam.

Ohuc nilug in anina⸗
ſn ge olxo.Apprt
qno votiuſi⸗ lij alte n
niuus in ſgnuum uluen
Vite ? nortis ſt oſis ? 0
Morſen qᷓ uini qul
maici uel uiun in cane ?
le eſuſctanci ſunt egnia
llo Iten ur oñi ioſize
Pberiaruzſcripta odixen
1 Adit aperen gaode
wina hi nndiſcordam.
1Ropdernam inſoſe
eins gcrin oter gu
oieret ſe eſee uprae
legiſlano dait 1 fuhr⸗
belyao dic oe reci
gluce ſonifccatur ley
ofz enigelii. Appꝛj
