tempus.panis uero ſpualis ita uiuificat quð
F* 3

De terbis dũi ꝑꝑ que

ioſe dat uitam: nam anima ineſpit uiuere ꝑ
BH qõ apᷣret vbo vᷣi:⁊ iõ ipʒʒ vbũ dei pᷣncipalit᷑
dqr̃ panis uite: ꝑꝑ qõ xpᷣs dicit.ego ſuʒ panis
uite.i. dans uitam per diuinitatem ꝗ ð celo
öſcendi ꝑ aſſumpt am humanitatem ex quo
ſi quis digne manducauerit. ac ei fide ⁊ di
lectione coniunxerit ſe:nõ moꝛietuꝛ morte
aie ſʒ uiuet.ñ tm̃ ĩ pnñti: ⁊ tunc uite gre.ſei
etiam in futuꝛo.⁊ ĩ e᷑num uitam gloꝛie.Nõ
ſicut patres eoꝝ ꝗ ſimiles iſtis eꝛant mandu
caueꝛunt manna ⁊ moꝛtui ſunt. moꝛte aie:
ga ꝙ uiõbant itelligebant. ꝙ non uiõbant ñ
ĩtelligebant. Juſti ãt ꝗ ſiles iſtis non erant
ñ ̃ᷣm aĩam moꝛtui ſunt:qꝛ uiſibilem cibum
ſpũaliter intellexerũt. Unð erga ðuotos ba
pebat oẽ ölectamtum ſuauitatis.malis aũt
eꝛat iſipidus:quoꝝ aia nauſeam habebat ſu
per cibo illo qñ edebãt.ſic euc haꝛiſtia digne
ſumẽtibus ẽ uite ſpũalis ſolaciũ.⁊ ĩdigne ſu
mentibꝰ iudiciũ. Ille g̊ ẽ uere panis uite ſeu
uiuꝰ. ⁊ celo ðſcẽdes ꝗ põt pᷣſeruaꝛe a moꝛ
te ſ̃m aĩiam. ⁊ dar̃᷑ uitam et᷑nam talis vo pa
nis ẽ Sbum ĩcarnatum. ñ ãt datus a moyſe ĩ
ſerto.qꝛ multi ꝗ ex illo maducauer̃t.mor
tui ſunt ĩ aia ⁊ moꝛte et᷑na 4l Et tunc inter
ceteꝛa dixit eis ieſus vᷣoa ſpualia ð coꝛpoꝛe
⁊ ſanguĩe ſuo. Panis ĩquit.i.ſignatũ ꝑ panẽ
quẽ ego ⁊ ſũmus ſacerdos dabo ſacꝛamẽta
liter ⁊ ſpũaliter uel ſaltẽ ſpualiter mãducã
ti.caro mea ẽ latẽs ſub ſpecie panis.ꝓ mun
di totius uita ſufficienter.⁊ ſi ĩ qbuſdam nõ
efficit.eulpa eoꝝ eſt.Et iteꝝ. Niſi manduca
ueritis carnem filij hoĩs. uiuificã ad uitam
gr̃e ⁊ gloꝛie:⁊ biberitis eius ſanguinez.inti
ma aſpgentem ⁊ emendantem non habebit᷑
uitam ĩ uobis.i.pignus uite.gr̃e ⁊ gloꝛie.Et
iteꝝ.ꝗ manducat caꝛnẽ meã q̃ pignus eſt ui
te. qꝛ ĩ carne ẽ deitas.q̃ uiuificat:⁊ bibit me
um ſanguinẽ potu ſpũali.ꝗ inquam. mandu
cat ⁊ bibit ut dʒ.ſ.ñ ſolum ſacr̃aliter ſed ẽt
ſpualiter: hʒ uitam e᷑nam. qꝛ hʒ pᷣncipium
uiuificans ĩeternum. Et iteꝝ. Caro mea ue
re ẽ cibus inquantum eſt ↄiuncta vbo dei.
qð ẽ cibus quo uiuũt angeli:⁊ ſanguis meꝰ
uere ẽ potus.qꝛ totus purus nihil hñs ð con
trario admixtũ ⁊ cetera huiuſmõi dixit tũc
eisi Qualit᷑ aũt eius vᷣba ĩtelliger̃ öbeamꝰ.
ipᷣe dñs exponit:dicens.Qui manducat car
nem meam ut ſpualem cibum.⁊ bibit ſaãgui
nem meum ut ſpũalem potum i me manet ꝑ
Uite ↄfoꝛmatõem. ⁊ ego ĩ illo ꝑ gr̃e inhꝗbita
tionem. ꝓfecto fiòs ĩ coꝛõ tuo e xpus in cor
de tuo:ceð qᷓ in euʒ. ⁊ mãducaſti. Hec fiðᷣs
ꝑ dilectõem oꝑans ẽ opus dei. ut initium ⁊
finis omnis boni.quia per fidem ueram hõ
incorpoꝛatur deo. Unde Aug. Cꝛeõre ĩ euʒ
ẽ credendo amare credẽdo diligere. creden
do in eum ire. ⁊ eius mẽbꝛis incoꝛpari. Ipᷣa
E fiðs.qᷓ; ð nodis exigit deus.que per dilec
tõem operatur credre g̊ ĩ eum.ẽ manducar̃

quidam retro abieꝛunt.

cibum qui manet in uitam eternam. Ut qa
paras dentes ⁊ uẽtrez. Crede ⁊ manducaſti
Hec Aug.Laro enĩ xpᷣi duplex ẽ.ſpũał.ſ.ec
cleſia.materiał qᷓ; aſſumpſit ð vᷣgine maria.
Comeſtio gᷓ fit duobus mõis.ſ.ſpuałr qñ ꝗs
eccłe unit᷑.⁊ ſacr̃ałr qñ coꝛpns ⁊ ſanguis in
altari ſumitur. Un panis ĩ altari ẽ ſacr̃jm cõ
poꝛis xpᷣi ꝙ ẽ eccłia.⁊ ꝙ ſumpſi ð maria.Et
cum hec dixiſſet ĩ ſynagoga.ubi locus cõis
⁊ publicus erat docendi docẽs ĩ capharnaũ
q̃ erat metropolis galilee.per qð onditur ꝙ;
xpᷣs in palaz docebat.ſicut habens doctꝛinã
ſanam ⁊ non ſuſpectaz: ⁊ hec dicẽdo caꝛita
tem ſuam nobis ↄmendaſſet in dando coꝛpꝰ
⁊ ſanguinẽ ſuum multi ex diſcipulis eius.i.
ex his ꝗ eum ſeq̊bantur.ea tanqᷓ; carnales
pꝛopteꝛ cecitatem coꝛdis non intelligentes.

ſed caznalꝛ accipientes ⁊ abhoꝛꝛentes muꝛ

murabant ⁊ dixeꝛũt.ſ. ſecrete apud diſcipu
los.Durus ẽ hic ſᷣmo atq; difficilliſ quis põt
eum audire.i.intelligere ⁊ obedire: durum
enim putabant ad intelligendum. inaudibi
lem ad faciendum. Hoc autem ſecundum
Auguſtinum. Dominus diſpenſatiue permiſ

ſit. ut b docentibus cau ſam pacĩe ⁊ conſo

latõis. g malignaãtes eoꝝ dicta pᷣberet: cum
diſcipuli ẽt vᷣbis xpᷣi dtraheꝛe pᷣſumant.Sci
Eens aut ieſus qui ſcrutatur corda.qꝛ de hoc
occłte murmurarẽt:ſoluit ꝙ illis mouebat.
⁊ aperit uñ fuerunt ſcandaliʒati.ſi tñ intelli
geꝛent. Ili enĩ putabant eum eꝛogatuꝝ coꝛ
pus ⁊ ſanguinẽ ſuũ.ipᷣe aũt dixit ſe aſcenſuꝝ
ĩ celum utiq; ĩtegꝝ:⁊ g̊ de ſpuali mãducatõ
ne hoc ĩtellexit.ñ ð cãnali.Cũ uiõritis inꝗt
oculis coꝛdis filium hominis aſcendentem.
ubi erat pꝛius qᷓ; aſſumeret caꝛneʒ .certe uł
tunc intelligetis.qꝛ gratia eius non conſu
mitur moꝛſibus:⁊ quia nõ eo modo.quo pu
tatis eꝛogat coꝛpus ſuum. Ipᷣin.intellexer̃t
carnem quomodo in ere lacerat᷑: aut
in macello uẽditur: non quo ſpũ uegetatuꝛ.

AUVbi Aug. V ilius hominis xpᷣs ex vᷣgine Ma

ꝛia h eſſe cepit in fra. ubi carneʒ ſumpſit ex
terra. Quid g ſibi uult. ꝙ ait cum uideꝛitis
filium hominis aſcendentem ubi erat pꝛiꝰ:
niſi ut intelligamus unam pſonam eſſe xpᷣm

deuz ⁊? hominẽ.non duas: ne fiðs noſtꝛa nõ

ſit trinitas.ſed quateꝛnitas.Sic g eꝛat filiui

hois in celo quemadmodum filius dei erat

in terra in ſuſcepta caꝛne.filius hominis in
celo in unitate perſone.unde ⁊ Theophilꝰ.
Non ergo propteꝛ hoc putes ꝙ ð celo corpꝰ
xpᷣi deſcenderit. ſed quia unus ⁊ eidem er at
filius dei ⁊ hominis. ¶ Deinde dicit ſpiꝛituſ
eſt qui uiuific at.i.uerba ſecunduʒ ſpiritua
lem ſenſum intellecta uiuificant ⁊ uitã dãt
caꝛo autẽ non ꝓdeſt ꝗcq; ſine ſpiritu.id eſt
ſecunnduʒz carnalem ſenſum intellecta.nihil
proderunt ĩmo nocent.ſicut ſciẽtia ſine caꝛi
tate inſlat ſed per caritatẽ edificat uerha qᷓ

—

bulabät:cedee⸗
dirtßieſtttt⸗
ſpecialite elegi uul
igruns:ſed oin
nit in eor optionete
mruog eut rineihn
ſcut petra in
lücimn eip icen
ecurtttoyſe al
itone cunctu ſumn
y elr iittis nif
ili uinuen, poſi
hobisz o uc omnia flit
ſt ſol s tibi:on c te
Di Aug. Drnoofvellis⸗
Neſealam. Npe
tu maria ollectio ad r
fatn anetctamcitie“
Oegio dde ad end wbin
mure amicned dRen
Woraoblior ean dai ie
le elerne bides a erd
a.T ad ei inanctiua.
Ilt,ineternu ghibit, 0
os?t ſongnuinistui B
ſbocncnoͤs tue „
ſ Ei euangelio. e
nlla rcheſt,
paittis uitam er⸗

. us. Erpn
ifeni w kr

Crecſimns ande

emes ? abhonentes min
t ſ. ſecrete Gadchni
no anc ifſelliſniszi⸗
elligere t obedire tanin
4 intelligencum, naudbt
1. bor antemn ſecundum
inus diſpenſariue permif
cau ſam pocie t conſo
eox dicta pberet: cum
otrabere yſumant. Sci
utatur corda. e de hoc
ſoluit q llis mouebat.
candaltzali tu intelli
bant eum erogaran
ſpe aüt dirnſe aſtefun,
1 de anli mädued
(Snal.Kü wdrisin
m orwmidis aſcedentem,
AKumeret cnnez eftell
gatig eind non conſu

Pꝛime partio

ego ſum locutus uobis ad utilitatem ueſtrã
de corpe meo manducando.⁊ ſanguine bibẽ
po ſpiritus ⁊ uita ſunt.i.ſpiritualẽ habent ĩ
tellectũ: ⁊ ſpiritualiteꝛ ⁊ ñ ad litteꝛã ĩtelligẽ
da ſunt ⁊ uiuificant.littera enĩ occidit.ſpũſ
ãt uiuificat.Lã ſicut palea ſr
lr̃a cegit ſom. PHic em̃ uoluit ĩtelligere man
ducatores ? potatores cãnis ⁊ ſanguinis ſui
ut in illo manedàt ⁊ ipᷣe in illis Ex hoc ãt
multi diſcipuloꝝ eius ĩ doctrina eius.non
fectoꝝ:q ad audiẽdũ eiꝰ doetrinã ipᷣm ſequẽ
tes uidebãt.ſed ũ eꝛãt ueꝛe diſcipuli:abier̃t
retoꝛſum ⁊ retꝛoceſſeꝛũt.⁊ iam n cũ illo am
bulabãt:credẽtes ł ꝑ penitentiã redeuntes
Dixit ̊ ieſus ad duodeci.Nũqi ⁊ uos.quos
ſpecialiteꝛ elegi uultis abire.Non petit q̃ſi
igrans:ſed ut oñdat ſe eis ñ indigere: qr po
nit in eoꝝ optione cũ alijs recedere. Et Pe
trus ꝗ eꝛat principalioꝛ ⁊ obediẽs ac firmuſ
ſicut petra.⁊ in oĩbꝰ maxime ad interrogan
dũ dñm. eiq; rñũdendum pmptulus:ex feruo
re caritatis ꝓ ſe ⁊ alijs rñdit.Dñe in cuius
ditione cuncta ſunt poſita: ad quẽ ibimꝰ ? qꝛ
nõ eſt dux vitatis niñ tu. Quaſn diceret. Si
milẽ tui inuenir ñ poſſumus:tu ſolꝰ ſufficis
nobis pꝑ quẽ omnia rlinquimus.Et cum nõ
ſit ſimilis tibi:non ẽ a te.ſed ad te eundum
Uñ Aug. Si nos T pellis a te.da nobis alteꝝ
tẽ qũẽ ſequamuꝛ. Iñ petri rmone exprimi
tuꝛ maxĩa dilectio ad xpᷣm. Uñ Criſᷣ. Petrꝰ
fratꝝ amatoꝛ amicitie ↄuatoꝛ.ꝓ toto rñdʒ
collegio.dñe ad quẽ ibimus. Poc ãt uerbuzʒ
multe amicitie ẽ oſtenſiuũ.iã em̃ xpᷣs eis ho
norabilioꝛ erat quã pr̃es ⁊ matreſ. Uerha ui
te eterne habes.i.uerba uite eteꝛne ꝓmiſſi
na.⁊ ad eã inductiua.quibus ꝗ nõ credide
rit. ineteꝛnũ phibit. Qui in miniſtratõne cor
poꝛis ⁊ ſanguinis tni ꝓmittis uitam. etiam ĩ
vbis pᷣdicatõis tue ꝓmittis eam. uitus eniz
dei ẽ ĩ euangelio. Moyſes habuit ueꝛba ðt.
ſimiliteꝛ ⁊ pꝛophe:ſed raro uerba uite et᷑ne.
tu So ꝓmittis uitam eternã. Quid eꝛgo alið
maius querimus. Expꝛimit enim in Petri
rñſione va confeſſio fidei cũ ſubdit᷑.Et nos
credimus coꝛde. ⁊ cognouimus. ſignoruʒ uir
tute. ł credimus ⁊ cognouimꝰ. qr õ credere
ꝓcedit ⁊ intelligere.qꝛ tu es xpᷣs quantũ ad
bnmanitatẽ. in qua unctus ẽ unctione deita
tis. ut rex ⁊ ſacerdos:filiꝰ dei patris natura
lis quantum ad diuinitatẽ,⁊ ꝑ cõſequens eq̊
lis ei in nã ⁊ potentia.i.ſᷣm Aug.qꝛ ipſa ui
ta et᷑na tu es.⁊ ñ das ĩ caꝛne ⁊ ſanguine.niñ
qð es.ſ.uitam eternam. Panem ac carnem
7 . ⁊ ſanguinẽ fuũ nocat hG dñs fiõᷣliũ ſocietateʒ
in coꝛpoꝛe ſuo qõ ẽ eccłia. Panez. eccłia
quotidie reficit quos recipit: ⁊ ĩ ea quouſq;
æd plenã ſacietatẽ pueniat alter alteꝝ vbo
⁊ exẽplo paſcit.uñ dñs ad Petꝛum: paſce o
ues meas. Caro ãt ⁊ ſãgnis xpi. ecełia dicit᷑
qꝛ incarnatione uerbi fide ⁊ ſacramentiſ uni

„.

*

i ſinpwle Fuem uz Ii la tugr n

Capitulũ.lxx.

ta niuit ð ſpũ xpᷣi. Sicut eĩ coꝛpꝰ uniuſcuiuſ
qʒ hoĩs uiuit ðᷣ ſpũ ſuo.i.ð anima ſua:ita fi⸗
ᷣes anime uiuùt ſpũſſancto. Unꝰ g panis
⁊ unũ coꝛpꝰ.ſiue una caro ⁊ ſanguis xpᷣi .mt
ti ſumus. Conformitas ẽt xp̃ᷣi ⁊ eccłie parit᷑
a caro ⁊ ſanguiſ xpᷣi appellat᷑.eo ꝙ ſit propꝛi
us effectus incaznationis uerbi ⁊ finalis cã
dñice paſſionis. Uñ Angꝰ. Punc i taq; cibuʒ
⁊ potũ.ſocietatẽ nult:intelligi coꝛporis ⁊ m̃
broꝝ ſuoꝝ.qð eſt eccłia.Puius rei ſacram̃
tum.i.unitatis corꝑis ⁊ ſanguinis xpᷣi in dñi
ca menſa pᷣparat ⁊ demenſa dni ſumitur. ꝗ
accipit miſteꝛiũ unitatis.⁊ nõ tenet uiculuʒ
pacis.nõ miſteꝛiũ accipit ꝓ ſe.ſed teſtimõiũ
contra ſe. Poc ẽ ergo manducare illã eſcaʒ
2 illũ potum bibeꝛe:in xpo manere. ⁊ illum
manentẽ in ſe habere. Ac ꝑ hoc ꝗ nõ manet
in xpᷣo ⁊ ĩ quo nõ manet xpᷣs:pꝛoculdubio ñ
manducat ſpũaliter eius carnem. nec bibit
eiꝰ ſanguinẽ. licet carnaliteꝛ ⁊? uiſibiliteꝛ pꝛe
mat dentibus ſacramẽta corpis ⁊ ſ- anguinis
xpᷣi:⁊ tante rei ſacram̃tũ ad iudiciũ ſibi mã
ducat ⁊ bibit Signu ιmâ ir bibit
hoc ẽ ſi manet ? mane᷑ ſi habitat ⁊ ihabita
tur.ſi heret ⁊ deſeratur. Manemus autezʒ
ĩ ilto cum ſumus m̃ẽbꝛã eẽius manet᷑ autem
ipᷣe in nobis.cũ ſumus tẽplũ eius. Pec dicũ
tur. ut amemus unitatẽ ⁊ timeamus ſepara
tionez. Poc totũ quod dominus de carne ⁊
ſanguine ſuo locutus ẽ.ad hoc nobis ualeat
ut caꝛnẽ ⁊ ſanguinem xpᷣi non edamus ⁊ bi
bamus tantum in ſacramento. quod ⁊ multi
faciunt mali.ſed uſq; ad ſpiritus ꝑticipatio
nẽ ma nducemus ⁊ bibamus ut in eñi coꝛꝑe
tanq; mẽbꝛa maneamꝰ ut eiꝰ ſpũ uegetemuz
Pee Aug.⁊ ſecundum eundem.ille ſacram
taliteꝛ mãducat ⁊ bibit.qui ipᷣm ſacꝛam̃tuzʒz
tantũ ſumit.ſpũaliteꝛ uero qui peꝛtingit ad
rem ſacꝛam̃ti que eſt res duplex: una ſigna
ta ⁊? ↄtenta q̃ ẽ xpᷣs integeꝛ.qua ↄtinet ſub
ſpẽbus panis ⁊ uini:alia res ẽ ſignata ⁊ non
ↄtenta. ⁊ hec eſt coꝛpꝰ xpᷣi micſticũ ꝙ eſt ĩ p
deſtĩatis uocatis.⁊ in ſtificatis.⁊ ſciendũ qðᷣ
non nulli doctores aliqᷓ de pᷣdictis incidenta
liteꝛ ad altaris ſacramentũ ꝛefeꝛunt: ſʒ in.9
tinua expoſitione nullꝰ:qꝛ de ſacramento al
taris pꝛopꝛie habetua infra ĩ cena dñi quan
do hoc ſacramentum inſtiruit.

⸗ ꝛatio.
Oie ieſu xpᷣe ſufficiens ſalꝰ aĩe mee.
d da mihi te ſolũ deſydeꝛaꝛe: deſyderã
do te propteꝛ te ñ propter aliud qre
ꝛe.qrendo inuenie. inueniẽdo teneꝛe. tenen
do amare amando peta ꝛedimere. redẽpfra
ñ iteꝛar̃.illuſtra qſo dñe coꝛ meũ dñe tue gfe
diuine. ut te ductorem in omibus uiis meis
habeam.⁊ ſempꝑ te qui es ſuper omnig p om
nibꝰ timeã et diligã. tuam in oĩibus faciam
uolũtatẽ nec unqᷓ; a te cedã.ſʒ ſemꝑ tibi ad
heream.quia tu ſolꝰſufficis.et uitam et᷑ naʒ

De traͤſitu dñ ⁊ diſci

promittis. ad quazʒ miſericorditer perducer̃
me digneris.Amen.

De tꝛanſitu domini ⁊ diſcipuloꝛũ ꝑ ſata.
apitulum .Txxi.

Gα Einde cũ dñs quadas die ſabbati.
tranſiret ꝑ ſata ſeu blada.i.p cam
pos ubi erant ſegetes.diſcipuli eiꝰ
ut hoĩes eſuꝛientes uellebant ſpi
cas pꝑꝑ ciboꝝ defectũ ⁊ penuꝛiam ? manibꝰ
ſuis confticantes edebant gꝛana.conſolãdo
famis inspiam. ecce fercula apoſtoloꝛum. ſ.
grana ſpicarum erãt enim columbe.quaꝛuʒ
eſt grana ↄmedere.eſuriebant tum ex paupꝑ
tate.tum ex turbaruz importunitate in quo
ſignatur ꝙ pꝛedicatores ⁊ pꝛelati debent pꝰ

ponere cibum corporum ꝓpter ſalutem ani

magarum. unde Beda.ñ habentes enim diſei

puli ſpacium maducãdi propteꝛ importuni

tatè tuꝛbaꝝ eſuriebant: ut hoĩes ſʒ uellẽtes

ſpicas.mediã cõſolabatuꝛ.ꝙ ẽ ĩdiciuʒ auſte

ꝛioris uite ñ pᷣpatas eſcas.ſʒ ſimplices queꝛe
re cibos. Uñ ⁊ Cꝛiſᷣ. Putas quantã occupa
tõm doctrine habebãaãt apłi. ut nec mãduca
di licentiã ĩuenirẽt.O Beati apłi.ĩ quibus
tunc corpus ꝙ ſuũ ẽ ſuggerebat:qñ animus
qd ageꝛet ũ habebat.Carnales aũt homies
nec tũc ſpiritalia curãt. cum nihil habueꝛĩt
carnale ꝙ agãt.¶ ¶Phaꝛiſei ãt uidenteſ ꝛepᷣ
hẽderũt dñm de hoc.q̃ſi õ legeʒ ageꝛẽt diſci
puli ex doctꝛina magiſtꝛi ⁊ dicũt. Ecce di
ſcipuli tui faciunt:ꝙ ñ lʒ eis facere ſabbatiſ
non arguebàt eoſ ager̃ legem.q̃ſi rapeꝛent
alienũ.qꝛ ᷣʒ legẽ licitũ erat famelico intꝛar
ſegetẽ uel uineà pximi. ⁊ comedere.ñ tamẽ
falcẽ mittere.ſen foꝛas eiceꝛe uel poꝛtar̃:ſʒ
ſuꝑ eo ꝙ ſpicas uellẽdo ⁊ fricãdo die ſabba

ti.cibũ pᷣparabdàt ſibi:qr pꝛeceptũ eꝛat ĩ lege

ꝙ cibaꝛia pᷣpaꝛarent᷑ die precedẽti ⁊ ñĩ die
ſabbati. Ubi Cripᷣ. Judei ſciẽtes qr diſcipli
q̃ſi ſpeculuʒ ſunt mgri.ꝛ in diſcipulis magi

ſter ũ.pꝑ hoc erꝛoꝛẽ diſcipuloꝝ uolentes i

obpꝛobriũ xpᷣi ueꝛtere:ita dicebant: Nõ ꝓp
teꝛ iniuriꝗ legis dolentes: ſed detractionis
occaſionẽ inuenire cupientes.iſta dicebãt.
Nec eĩ poteꝛant alijs legem agètibus cõ
triſtaꝛi: eũ ipſi quotidie in lege peccarẽt.
Nã qui alio peccante dolet:ipᷣe ciꝛca iuſtici
am multũ ẽ pfectus. Nec eĩ põt aliꝗs alte
riigmpliꝰ miſericoꝛs èẽ qᷓ; ſibi.¶ Pec Cꝛipᷣ.

Oñns qt ↄfutat phariſeos.diſcipulos rõabili

excuſando.⁊ ꝙ contra legẽ ñ faciebant oſtẽ
dendo.Et pꝛĩo ꝑ exẽplũ ĩ quo duplex tangi
tuꝛ ratio. Pꝛima a ſimili ex ꝑte ſumentiuzʒz
qꝛ ſimilis neceſſitas fuit in diſcipulis q̃ fuit
dauid.qñ cõmedit ↄſecratos panes propoſi
tionis.quos ñ licebat ei edere.neq; his ꝗ cũ
co eꝛant.ſi eꝛgo dauid excuſatur.qꝛ ↄmedit

pꝓuloꝝ peꝛ ſata.

in neceſſitate ꝙ als non licebat.ꝑ ↄſequens
⁊ diſcipuli excuſant᷑.qr neceſſitas eis ĩmĩe
bat Scõa ẽ a miori ex ꝑte ſũptoꝝ:qꝛ: dauid
neceſſitate ↄmedit ſanctos pães licite ꝙ li
cebat ſolis ſaceꝛdotibꝰ.ergo multomagis di
ſcipuli ſpicas ↄmunes oĩbuiſ quaſi diceret.ſi
neceſſitas ibi legẽ ñ habuit.nec h̊ habẽ dʒ.
Neceſſitas enim facit aliꝗd licitũ.qð alias
eſſet illicitum:⁊ ideo diſcipulis eſurientibꝰ.
ꝙ licitũ non eꝛat ĩ lege factum eſt licituʒ fa
mis neceſſitate. Sic hodie. ſi ꝗs eger iein
niũ fregerit:reus ñ habet᷑.Lũ g phaꝛiſei il
la legunt.laudant miſericordiam factam in
dauid. ⁊ ſuis ⁊ qñ iſta uident repꝛehendunt
trãſgreſſioneʒ ĩ diſcipulis:ex quo apparet ꝙ;
ii legis iniuriã defendunt.ſʒ ſuam maliciã o
ſtendunt.Alia rõ ẽ a maioꝛi :qr ſacerdotes
quoꝝ itereſt maxie cer̃ monias legii obſᷣuar̃
uiolando ſabbatum.qñq; ſine crimine ſũt ut
dũ in templo oꝑa manualia circa ſacrificia
faciunt aĩalia occidẽdo.excoriando.hoſtias
lauando carneſ coquendo.⁊ ↄſimilia facien
do:uel etiam dum pueros circũcidũt:g mul

toplus diſcipuli.ꝗ nullius ĩ hoc legis ſunt.t

ordinis.uellentes ſpicas ĩ die ſabbati.⁊ ↄme
dentes ſine crimine ſt᷑. Deinde poſt anctori
tates alienas.ↄuicit eos auctoritate ppria ⁊

hmo per aſſertionem ueritatis :⁊ ẽ rõ talis.

qꝛ potentius ẽ templũ ſpuale qᷓ; figurale: ſʒ
figuꝛale potuit defendere ſaceꝛdotes ſibi pᷣui
entes:g multoplus ſpuũale.ꝙ eſt xpᷣs.diſcipu
los ſibi cꝛedenteſ:de quo tẽplo dicit:ſoluite
templum hoc:qr maioꝛ tẽplo ẽ hic ſcʒ xpᷣus
qꝛ ẽ templi dñs. Secũda ꝛõ ẽ ĩ qua ↄuincit
eos ꝑ affectum pietatis:⁊ ẽ tał. Magia uult
dñs affectum miſeꝛicordie ⁊ pietatis.qᷓ; ceꝛe
monias neteꝛis legis ſʒ paſcere eſuꝛientes ẽ
opus miſeꝛicoꝛdie.⁊ obſeꝛuaꝛe ſabbatuʒ uel

nictimas offeꝛre ẽ ceꝛemoniale: eꝛgo ⁊ cete

ꝛa. Unde magis uult deus miſeꝛicordiã.qua
quiſ ſubuenit alteꝛi.ł ſibi ĩdigẽti.qᷓ; ſacrifici
um:⁊ opeꝛa miſericordie ſunt magis accep
ta deo q; uictĩe:hoſtia eĩ deo placabilis ẽ ſa
lus hominum. Teꝛtia ratio ẽ ĩ qua ↄuincit
eos ꝑ ſue poteſtatis oſtenſionem.⁊ eſt talis

Dominus põt diſponeꝛe ĩ his ꝛebus. b to

taliter pᷣeſt.ſʒ xppᷣs peſt totaliteꝛ ⁊ diſcipulis
⁊ ſabbato.eꝛgo põt diſpẽſaꝛe cum diſcipuliſ
de opere ĩ ſabbato. Ipſe eniʒ fecit ſabbatũ
ꝑp hominem ut ĩ eo quieſcat ⁊ deo uacet.⁊
nõ hoĩem ꝑꝑ ſabbatum. ⁊ ita dñs eſt etiam
ſabbati ⁊ ideo ſᷣm Ambro.ſicut poſuit ſab
batũ.ita põt ẽt deſtrueꝛe. Quia eꝛgo ſabba
tum ꝓꝑ hominem fecit.⁊ dominus ſabbati ẽ
magis cuꝛã adhibeꝛi uoluit ſaluti hoĩz qua

cuſtodie ſabbati permittendo diſcipulos ſpi

cas uellere ⁊ famem repellere ¶ FRps itacq;
non ſubeſt obſeꝛuationi legis.ſʒ pᷣeſt ⁊ eam
mut are poteſt.⁊ ideo non peccat.ꝗ ſecundũ
ordinationem eius obſeꝛuat. Quod autẽ di

vtionis ad bonu prouor
litiga unute/ glea
lme ecclie incoꝛpoꝛanmo
gene ſ ſpe guierts cerne
lun inutae 1d boc )nn
monesinfieles hauiſe
Deia Volere ita ſpicas
Aeng imentone diä
ſieunt ernee fucne
uietutu ad iha curnisn⸗
lieuli⸗ qg in teguine
ligerue gang ſo nan
gueg aboi imuiname
ſer ptcirii ecchje
de Becn Jeſirn
iuri dininun ſenennn
iand cſis eetes ii
tentie di nn deen
ſe eſn⸗ zatar
acreſcihtmag en

ih ſer dli⸗ lenired
e unt,cdiͦez gueſbim
tolligut collectas rci

unt doyee ſ
ohec ſub paleig s
lgentie Reen geole

edendunt

nhulis: er guo gene
ndunt. 6 ſuan lieg

a maioꝛi qr ſ
e efnonl ette
eglſopßue
m. gich ſne ginine ſitnt
manualia cirea ſacrific
icedo excoriando hoſſies
Muenco. tofmilia ſrien
puervo crcicidir mul
nullius i hor legio iun
caoidie ſibbati. me
t. deinde poſ aucton
eos guoritaleppria
ueritatis :761o talis.
ſpüͤale q figurale: ſ
Gere ſacerdofes ſhi hni
düale geſ dhs aſcu
uo tero dicn: loge
in epeod die ſez ſins
cüdatd diena uincl
anis:1e 1.WMega
Acorcie t pietatis h ee
gis paſcere eſunentes ⸗
e obſerune ſabbatiz
ceꝛemoniele: 110 cele

— e ——

ꝛime partis

citur factus ſub lege ſubiectio illa erat uolu
tatia ñ neceſſitatis.ideo quandoq; ſe ſubie
cit ppteꝛ bumilitatem quandoq; ſe pᷣfuiſſe
oſtẽdit ꝓpter auctorit ateʒ. Ubi Crib. Sab
batum non ꝓpter ocium factum eſt. ut om
nino ĩ die ſabbati uacent ſed ut ociàtes me
ditentur deum ſuuʒ eſſe factorẽ.⁊ per uacà
tiam dei opera recordẽtur ut dum uacãtie
illius ratio qᷓritur: deus reꝝ opifex demõſtꝛe
tuꝛ. Ipſe enim legem dans ſabbati. nihil fa
cietis ait. preteꝛ ea que faciet aĩa boc eſt ei
feſtum ſi intendantur ſpũalia ⁊ ſecedant ſꝛe
ſtria ? uacemus uacatõe ſpali Pec criſo.
Miſtice ꝑ apoſtolos intelligi poſſunt pᷣdi
catoꝛes ⁊ pᷣlati:ꝑ eſuriẽ.fames ſalutis hũa
ne. peꝛ ſata mudus ĩ quo ſunt diuerſa hoĩuz
geneꝛa ſeminata: ꝑ diſas ſegetcs div e na
tiones: ꝑ ſoicas holes.per paleas coꝛpora.
grana anĩe. qr ſicuti in ſpica duo ſi t. ſ. granũ
⁊ palea.ſic in homine corpꝰ ? anima. Diſci
puli S. i.predicatores et plati eſuꝛientes ho
minum ſalutem dẽnt tranſire ꝑ ſata. ideſt ꝑ
mundum pᷣdicando et euellere ſpicas homi
nes a teꝛrrenis ꝗbus corde inbeſerant ſepa

rando:confric aꝛe manibus. exẽplo ſue op e

tationis ad bonũ prouocando. in qua ſeꝑat᷑
uitiuʒ a uirtute.ſ.palea a grano:⁊ ſie mädu
caꝛe eccłie incoꝛpoꝛando.⁊ ſabbato ðbẽt B
ageꝛe.ſ.ſpe quietis eterne.ad quam alioſ uo
lunt inuit aꝛe. ⁊ ð hoc ↄqueꝛunt᷑ phariſei i.
ömones infideles phaꝛiſeoꝝ conſortes. ubi
Beda.Aellere ita ſpicas.eſt homines a ter

ꝛena inrentione. q̃ ſolũ mentis quan ꝛzadice,z

fixeꝛant erueꝛe.fꝛicare ãt manibus. exẽplis

uiꝛtutũ ab ipa carnis ↄ cupiſcentia quaſi fol
liculis atq; in tegumtis aꝛiſtaꝑ puꝛitatẽ mẽ
tis exuẽ. grana vo manducaꝛi.ẽ emudatum
quẽq; ab oĩ inquinamento caꝛnis ⁊ ſpiꝛitus
peꝛ ora pᷣdicãtiũ eccłie menbris icorporaꝛi.
Pec Beda. Itẽ ꝑ ſata intelligit᷑ ſacꝛa ſcrip
tura q̃ diuinaꝝ ſententiaꝝ ſeminib ẽ ſemia
ta ꝑ di vſas ſegetes.diueꝛſi libꝛi:pꝑ ſpicas ſen
tentie. Itẽ ꝑ ſata pᷣdicatores ecũ dño abulãt
cu ſacras ſcriptuꝛas deuote ſtudendo ? me
ditãdo inueſtigant eſuriunt. dum ĩ eiſ paneʒ⸗
uite p ſe ⁊ alijs iuenire deſydeꝛant: ſpicas e

uellunt.dũ ea que ſibi utilioꝛa uidentuꝛ ĩ eiſ

colligũt collectas ↄfricãt. dũ tãdiu diſcuti
unt. donec ſub paleis lr̃e grana ſpũalis intel
ligentie ĩueniat: gꝛana uero ioſa mand ucat
cũ ſibi ⁊ alijs mim ſtrãdo.pꝑ impletionẽ ope
ꝛum ĩcoꝛpoꝛãt ⁊ uirtutes ꝛʒoboꝛãt ⁊ hoc ſab

bato faciũt dũ a teꝝẽis neceſſitatibus. ⁊ ẽt
turbidis cogitatõibus quieſcentibuſ deo ua

rant.vᷣm illud eccleſiaſtici Sapiẽtiaz ſcꝛibe
in tempoꝛe uacatõis. hoc dñs ſabbati.ſ. xpᷣe
probat: ſed iudei t adulatoꝛes mentis reſec
tõm ⁊ requiẽ animaꝝ neſciẽtes repꝛobãt: di

cẽtes. qꝛ quieſcendũ ẽ ſaltem in ſ abbato: nõ
intelligentes ꝙ tunc magis debemus uideꝛe

Laptʒ. lxxj.

qm̃ ſuauis ẽ dñs:⁊ ꝛequiem celeſtẽ queꝛer̃ o
perado.Conſideꝛa nunc ⁊ ſtueꝛe diſcipulos
7 i tanta neceſſitate conſtitutis compatere:
quãuis ipᷣi gaudenter hoc faciant pauꝑtatis
amoꝛe. Quid eĩ ẽ cogitare pꝛincipes mundi.
pᷣſente omnium conditoꝛe.ad tazʒ tenuẽ pau

ꝑtatẽ redactos ut tali pabulo moꝛe animali

um opoꝛteat ſuſtentaꝛi. Uñ Cris.Tu auteʒ
ammirare diſcipuloſ qui ita eꝛant ſuppꝛeſſi.
⁊ nullam tempoꝛalium habebant curazʒ:ſed
ntẽnebant carnalem menſam ⁊ fame oppu
gnabantur continua.⁊ neq; ita deſiſtebãt a
xpᷣo.niſi eĩ cogeret eos uehementer eſuries
nequaquam hoc feciſſent. Pec Criſoſtomꝰ.
O quã dulcis erat ille cibus eſurientibus fü
cut ⁊ illaaqua inſtar mellis ſitientibꝰ obtie
re uidebat᷑.ð q̃ dicit᷑.de petra melle ſatuꝛa
uit eos. Aſpiciebat eos dominꝰ ⁊ eis compa
ciebatuꝛ. quia tenerrime eos diligebat.ſʒ ni
hilominus gaudebat. tam ꝓpter eos quos ĩ
hoc multum mereri ſciebat. quam ꝓpt᷑ nos
quibus exemplum relinquebat. In boc enĩ
exemplo ad multas uirtuteſ proficere poſſu
mus.nam hic mirabiliter paupertas ꝛelucet
pompa mũdi cõtemnẽda oſtendit᷑ : ſ uptuoſa
⁊ ſaporoſa ciborum preparatio deſtruitur.
⁊ gule uoracitas cum turpi unctuoſitate ⁊ i
ſaciabili appetitu totalit᷑ eneruatur. Inſuꝑ
2 beſtialitas multoꝛum hominum hic ↄfun
ditur. quia ut dicit Auguſtinus.appeteꝛe uo
luptates corporis ⁊ uitaꝛe moleſtias. ferine

gic eſt ſanctos honorare conuiui
DPic etiam zenoua

„ „. . .7 . Ä— 7
uite actio eſt Igitur ut ait Bernardus.ri „ 4. ſa

ute

ta uidet p̃ᷣme etatis bła ſimplicifas ĩ q̃ hõi
nes fꝛuctibꝰ arboꝝ ac heꝛbis ⁊ aq̊ ↄtẽti uiue
bãt. Ande Boecius. elx nimium pᷣoꝛ etas
ↄtẽta ſidelibꝰ aruis.
cili q̃ ſera ſolebat ieiunia ſoluè glãde ſõnoſ
dabat herba ſalubres. potũ quoque lubricꝰ
amnis. umbras altiſſima pinus utinam mo
do noſtra redirent. in moꝛes tẽpora priſcos
ſʒ ſeuior ignibus ethne.feruens amor aꝛdet
bẽnvi. Dec Boetius. Unde ⁊ Pieꝛoni. uwẽſ
deus quod diligenteꝛ apoſitum eſſet ad ma
liciam coꝛ hoĩs ab adoleſcentia ⁊ ſpũs eius
in his ꝑmanere non poſſet.ꝗa erant caro.O
peꝛa carnis diluuio ↄdẽnauit ⁊? auidiſſimaz⸗
hominũ gulam probans. dedit eis licentiam
ↄmedenðaꝝ carniũ.Eſum enim car niũ uſq;
ad diluuium ignoratũ fuiſſe ſcias.poſt dilu

nium autẽ quaſi in heꝛemo murmuꝛanti po

pulo contuꝛnices.ita dentibꝰ noſtris neruos
7 uiꝛulentas carnis ingeſtas. Uinum enim

cum caꝛnibus poſt diluuium dedicatum .

Unde etiam Petrus damianus. Poſt mũ
di naſcentis exoꝛdiuʒ per mille fere atq; ſex
centos annos bumanum genus ſine uini po
culo ⁊ eſu caꝛnium uixit. Nec tamen quiſ
piam eorum quos ſcriptuꝛa cõmemoꝛet lan

ec ĩerta ꝑdita luxu fa vrecrla mrrnA

baen,

De tranſitu dui ⁊

gnoꝛe contabuit. Pec Petrus. Tune ergo

ſimplex ezat cibus ⁊ moꝛbus rariſſimus.nũc
at ↄium uiömus. Un Seneca. Immunes
eꝛant ab iſtis małl ꝗ nõdã ſe ölicijs ſoluerãt
Mulſtos moꝛbos multa fercula feceꝛũt. ua
riuſq; ex diſcoꝛdi cibo moꝛbus ẽ. Innumeꝛa
biles eſſe mõbos ñ mirabeꝛis:coquos nume
ra.Ex iſtis ñ ſingulaꝛes moꝛbi naſcũtur.ſed
lexplicabiles.diuerſi multifoꝛmes. Vnde ⁊=
Criſᷣ.Uoluptas ⁊ ingluuies.ſanitatis noſtre
ſtabilitatẽ oẽm ſubtrahit facile: ⁊ ſi iueris
ad medicinalẽ locũ ⁊ accedens ĩterrogaue
ris.oẽs fere egritudinũ cãs illuc ĩuenies exi
ſtẽtes. Nã uilis ꝗdẽ ⁊ parua mẽſa ſanitatis
mr̃ ẽ.ppea ⁊ medici ita eã uocaueꝛũt.nõ ſa
tuꝛaꝛi mũ ſanitatẽ uocãtes.ĩſacietas eĩ ci
bi ſanitas ẽ idigenter cibari mr̃eʒ ſanitatis
dicẽtes. Si vo idigẽtia ẽ mr̃ ſanitas.manife
ſtum cẽ.qm̃ plenitudo mr̃ ẽ moꝛbi ⁊ egꝛitudi
nis. ⁊ geneꝛat paſſiões ⁊ ipoꝝ ſupexcedena
medicoꝝ artẽ.etei pedũ doloꝛes ⁊ capitis ꝗᷓ
uedinẽ ⁊ caligies ⁊ manuũ doloꝛes ⁊ tremo
res ⁊ diſſolutiões mẽbꝛoꝝ ⁊ hyctericie ⁊ fe
bꝛes lõge ⁊ flãmee.⁊ his multo amplioꝛa :ñ
pſy monia ⁊ philoſophica dieta.ſʒ ex habun
dati ↄmeſtõe ⁊ plenitudie generari apta na
ta ſt᷑. Si vo nis ⁊ aĩe egꝛitudĩes uiðꝛe:q̃ hic
naſcũt᷑ aſpicias qm̃ auaricie. luxurie. melan
conie.ſidie ĩcontinẽtie ĩſcitie: oĩs hinc hʒ
p̃ncipiũ.Que oĩa excogitãtes fugiamus:⁊ e
bꝛietatem ⁊ noluptatẽ nõ eazʒ tm̃ q̃ imeſis ẽ
ſzʒ ⁊ aliã oẽm q̃ͥ ẽ ĩ rebus mũdãis ⁊ ꝓ ea peꝛ
mutemꝰ eã q̃ a ſpalibus ẽ uoluptatẽ. ⁊ ̃ᷣm
pꝓphetaʒ uoluptemur i dño.ĩ his q̃ h̊ ſunt ⁊
furoꝛis pociamur bonis. Bᷓ̊ Crip. Noluptateſ
coꝛꝑis ſonẽde ſunt.qꝛ doloꝛes ingerẽdo no
cẽt. Uñ PHoꝛaciug. Sꝑne uolupꝑtates.nocet
empta doloꝛe uolũptas. Nec ſolum coꝛpoꝛi
nocent. ſ̊ Z qiam occidunt. Unñ Gego. Dum
os ðᷣlectat᷑ in ↄdimẽtis.aĩa necat᷑ comeden
tis.⁊ iõ qui ſapiẽs ẽ.uoluptatem coꝛpis ĩ uo
luptatẽ animi ↄmutet.Unõð Rabanus. Si
dulcediem diuini amoꝛis perfecte guſtaue
ris ð tꝛali dulcedine nõ curabis. Unõ ⁊ ſe
neca. Animi uoluptates quiſquis ſequituz.
⁊ bñ intelligit oĩum ſenſuum blandimẽta ⸗2
temnit.ſi g̊ ſic hodie fieret. put tunc diſcipu
li ⁊ ĩ pᷣma etate communit᷑ hoĩes faciebãt.ñ
indigeremus apparatu ꝛerum. Mec ſuppel
lectili uaria ⁊ pompoſa. in quibus genus hu
manum eſt inextricabiliteꝛ intricatum. Uñ
Crif. Abi eniʒz coquoꝛuʒ ars utilis ẽ nobis.
nuſq;: ſed ⁊? ualde inutilis ⁊ nociua ⁊2 coꝛpo
IX ale nocens. mat᷑ ẽ uniuerſaꝛum egꝛitu
dihnum ⁊ paſſionum ⁊ laſciuiaʒ ⁊ multa mu
nificentia ĩducit. Unõ ? Seneca. ſi audire
hbumanum genus uoluerit. tam ſuperuacuũ
ſciet ſibi coquum eſſe.quam militem. MNõ 5
ſyõrabis artifices:ſi queꝛis naturam. Sipli
ci cura ↄſtant neceſſaria:ĩ delicijs laboꝛat᷑.

diſcipuloꝝ ꝑ ſata.

Unde etiaʒ Boecius. Si de eo ꝙ nature ſa
tis eſt replere indigẽtiam uelis:nihil ẽ ppt᷑
ꝙ foꝛtune aſfluẽtiam appetas:paucis.n.mi
nimiſq; natura ↄtẽta ẽ. Cuius ſacietatem ſi
ſuꝑfluis urgere uelis.aut iniocũdum ꝙ infu
deris aut noxium eꝛit. Quammodicis autẽ
nã ↄtenta ſit oñdit. Geneca.ꝗ dicit. Paneʒ
⁊ aquam natura ðſyderat.nemo ad h̊ pauꝑ
ẽ.Et Qucanus.diſcite qᷓ; ꝑuo licest pducer
uitam: quantum natura petat fluuium ce
rerẽqʒ. Si vo iſtis famẽ ꝓ ↄdimẽto ⁊ ſalſa
addidris miro modo ſapida repies.q̃ ſi hac
inſipida uiõntur. Uñ BGer. udẽter ſobꝛie
q; ↄuerſanti:ſatis ẽ ad oẽ ↄdimentum ſal cũ
fame. Qua ſola ñ expectata neceſſe ẽ alias
atq; aliꝗas ð neſcio quibus ſuccis extraneos
ↄfici ꝑꝓmixtões.q̃ uiõlicet ⁊ palatuʒ r̃paꝛẽt.
gulam ꝓuocẽt.excitẽt appetitũ. Pec Ber.
Voitur ut dicit Seneca) uoluptatibus reſi
tamus: qꝛ facilius non recipiuntur qᷓ; exeũt
Et iterum. Pꝛoice quecunq; coꝛ tuum lani
ant. uoluptates pᷣcipue extirpa: ⁊ immiciſſi
mas habe moꝛe latronum qui ĩ hoc nos am
plectuntur.ut ſtaꝛgulent.ẽt ut idem dicit.
ad ꝛabiez cogunt uenit᷑ delicie.ut ꝗcꝗd noõ
ex uolũtate rũdet: iram euocet.Ad debellã
dum aũt uoluptates. multü ualet fugere ea
rum occaſiões. Uñ ſeneca. Debellanõ ſunt ĩ
õp̃mis uoluptates:⁊ nihil ölicate nihil molit᷑
faciẽdũ.his cogitatiombꝰ ĩtentũ loca ſeria
ſanctaq; eligere opoꝛtet.E ffemĩat aĩos ame
nitas nimia. nec dubie aliꝗd ad coꝛꝛũpendã
uigoꝛẽ ᷑ gio põt. Sʒ quidam excuſantes ſe
dicunt qꝛ öbiles ſt᷑: ⁊ qꝛ aſſuetis carere non
poſſunt. Quibus idem ſeneca rñdet:dicens.
Occurres hꝰ loco mihi illa uoce. Nimis du
a pᷣcipis:nos homuciones ſumus.ola nobis

negare non poſſumus. Scis quar̃ ron poſſu

mus iſta qꝛ nos poſſe ñ cꝛedimus. MNolle ĩ cꝗ
ẽ: ñ poſſe pᷣtẽdit᷑.⁊ iteꝝ. Moleſtũ ẽ ĩquis ca
reꝛe aſſuetis noluptatibus:abſtineꝛe cibo.ſi
tire eſuꝛire. Pec pᷣma abſtinẽtia grauia ſũt
deinde cupiditas relangueſcit:in moꝛoſus
E ſtomachus.inõ cuius fuit auiduſtibi odiũ
ẽ ðſyderia ipᷣa moriuntuꝛ. MNon eſt acerbum

carere eo qð cupeꝛe ðſeris. Quẽadmoduzʒ ꝑ

nitioſior ẽ hoſtis.fugiẽtibus.ſic oẽ ĩcõmodũ
magis iſtat cedẽti et auerſo.hec ſeneca. ex
pedit aũt ut non ſolum in delicatis:ſed etia
in uilibus eſcis concupiſcentia ĩordinata ui
tetur. ad cauendum murmuz. quo deus mul
tum offenditur. Unde Aug. De nulla re ma
gis deum offendiſſe ille populus dictus eſt
quam contra deum murmurando. Sed ut

ſciremꝰ nõ dᷣi cꝛeaturam eſſe culpabilem.ſʒ

inoꝛdinatam cupiditatẽ non pꝛopteꝛ poꝛcuzʒ
ſz ꝑꝑ pomum moꝛtem pꝛimus hõ inuenit et
eſau primatꝰſuos.nõ ꝑꝑ gallinam ſed pꝑꝑ lẽ
ticula ꝑdidit.et iteꝝ.it aniel iõ uiꝛ deſydeꝛio

Fũ appellatꝰ ẽ.qr panem deſydeꝛij ñ comedit

Numel/s⸗Lu foni⸗
tns lecere uelia⸗e i
ie hopthaber beſn
ieceſis. Rſeo !
puuptuti leteni ani
ure ubicabis. Ala nu
hio ſre gubus eſſe non⸗
Goen ſne guibus moce,
haber. ſec agppetere. nec/
ledantidus recie, i
ſupflan ainantäöſſdeu
ſſderzteci iu nu polen
trpecian Ynhone dupi⸗
blandtmenmtarecce Det
iiudicilode mceſ i⸗
1 ſugflaistüchneceſſu
Multa nos in fachltn
haherpbꝛimla iwee
Muonn qꝛentibus nibe
linolorereto⸗ ,u
lter habz, Uf? Ge
deunenr eſſent i ſel
perlt Kog mibt veſh
„Wamihi uita

gunr nagnpns ſ

heceſſitas Wſultr i
Mull äſen
Senecl ſti uſun

neca)uoluptatbig ref
us non recipiumur ereit
ce quecungg coꝛ munn lmni
ſpue ernrpa: ?e inmicſſi
tronum qui i hoe nog nn
gulenr Et ut mem dicit.
enif gelicie, ut geg no
rom euocet,Ad debella
,Multu uolet fugere ea
eneca. debellano ſunt i
nibil ölicate nibil molit
omb' itentüͤ loca ſerig
Ntet. Kfiemiad dies ame
die aligd ad conipends
63 ghdam epeamtenſe
1 alſdeds Aere o
dem ſeneca rdder ditens⸗
Dwid Wa note. misn⸗
muciodes ſumus gau robi⸗
umus Scis glaf don eſt
oſe n ecimts Tleici
r iter. Moeſtie ſuioct
uptattbus: abſtinene l 05
upttibus:abſtinee d
cböna abſtinetig Fota

Pꝛime partis

7 potù ↄcupiſcentie ñ bibit.qꝛ magis xpʒʒ qᷓ;
epulas deſydeꝛabat. Pec Aug.⁊ ñ ſolũ coꝛ
poꝛis.ſʒ ⁊ animi uoluptates ſt᷑ debellãde.qꝛ
ut dic Seg. In caſſũ caꝛo atterit᷑.ſi a pꝛauiſ
ſuis uoluptatibus animꝰ ñ ꝛefꝛenat. Tu g B
exẽplo diſcipuloꝝ aĩatꝰpauꝑtatẽ totis aplec
teꝛe uiꝛibus q̃ ſic emicuit in pᷣfatis mõoi pᷣnci
pibus.⁊ ſimiliteꝛ ĩ dño ieſu ⁊ ſua matre ⁊ in
oĩbꝰꝗ uoluerũt eos ꝑfecte imitaꝛi.Spũ aũt
eã ↄplecter̃ ⁊ corde dilige:qꝛ ał meritoꝛia ñ
eſſet. audabile ꝗdẽ ñ ẽ pauꝑeʒ ẽẽ.ſʒ ĩ pau
ptare pauptatẽ amare: ? pauptatis inopias
pꝑ xpᷣm gaudẽter ⁊ illaꝛiteꝛ ſuſtinere. Drob
doioꝛ:qr multi ð pauꝑtatis ſolo noĩe głiant
Sʒ quo pacto ut eis penitꝰ nihil deſit.dicũt
ſe amicos dñe pauꝑtatis.ſʒ pauꝑtatis ſoda

les ? amicos fugiunt toto poſſe.ſ.famẽ.ſitizʒ

frigus defectus.ↄtemptum.deſpectuʒ.⁊ hu
iuſmodi.⁊ ut dicit Beꝛ.uolũt ẽẽ pauꝑes ſiũ
defectu. hũiles ſine deſpectu. pacientes ſine
ↄtumelijs. Tu vo nũq; ꝓ aliq̃ re ißam pauꝑ
tatẽ ledere uelis: ⁊ nihil oĩo ultra neceſſita
tẽ hẽas ł habeꝛe deſydeꝛes.Et ſi qꝛis q̃ ſit il
la neceſſitas. Rñdeo tibi ꝙ quãto intimins
pauptatẽ dilexeꝛis. tanto ſubtil us ð neceſſi
tate iudicabis. Illa nãq; neceſſaria ſunt no
bis. ſine quibus eſſe non poſſumus. Uide er
go ea ſine quibus ↄmode potes eẽ ⁊ illa nec
baber̃.nec appeteꝛe.nec ꝓcuraꝛe.nec a ſpõ
te dantibus recipe. Uñ Seneca. Eucũcide
ſupflua. ⁊ in art oſydeꝛta tua ↄſtꝛinge. Cõ
ſydera tecũ qᷓtü nã poſcat.ñ qᷓ;tũ cupiditas
expectat. Impone ↄcupie ſꝛenũ:oĩa que ſũt
landimenta reice. Pec Seneca. Sed młti
ĩ iudicãdo de neceſſarijs ⁊ ſuꝑfluiſ decipiũt
⁊ ſupfluis tãq; neceſſaꝛij utũtuꝛ. Unde aug.
Multa nos in facult at bus noſtris ſuꝑflua
habeꝛe ppamuꝛ.ſi neceſſaria ſola rtineamꝰ.
nã uana qͥꝛemibus nihil ſufficit.⁊ alioꝝ quo
dãmodo retẽtoꝛ ẽ. qui ꝓ futura pauꝑibus in
uriliteꝛ habz. Uñ ? Seneca. Quã multa ſu
peꝛuacua eſſent ñ ĩtelleximus.niſi deeſſe ce
perit. Tora mihi uita mtitur. neceſſaꝛia ĩdi
cat:quoꝝ magna pars ſupuacua ẽ.q̃ ſi qiq;
neceſſitas abſtulit.ñ ſentimus ablata. Pec
Seneca. Nõ ſolũ ãt ſupuacua.ſed ⁊? neceſſa
ꝛia ſẽ qũq; ↄtẽnẽda.uñ iteꝝ Seneca. Nõ te
lauᷣs ſi Otẽpſeꝛis auꝛeos lectos ? gemmeaʒ
ſupplectilẽ q̃ ẽ eĩ uiꝛtus ſupuacua ↄtemner.
Tũc te admiꝛaꝛe cũ ↄtẽpſeꝛis neceſſaꝛia.nõ
magnã ꝛẽ facis ſi uiuer̃ ſine appaꝛatu potes
tũc te miraboꝛ.ſi cõtẽpſeris etiam ſoꝛdidum
panem. ſi tibi ꝑſuaſeris herbam. ubi neceſſe
eſt non pecoꝛi tantum. ſed bomini naſci
Et notandum quod abſtractio a ꝛebus ſmun
danis. ſecundum Beꝛnhaꝛdum. fit tribꝰ mo
dis.Primus modus quod ꝗs ſolum in ne
ceſſarijs contentetuꝛa. ⁊ tanquam aduenam
peregꝛinum ſe ꝛeputans uictu ⁊ ueſtitu cõ
tentꝰ. gaue exiſtiet alijſ onenai.quia ſecun

Captʒ. lxxj.

dũ Gꝛeg. Poc ipſum gꝛauiteꝛ toleraͤt ꝙ leſti
nãtes ad patꝛiã ĩ itinere multa poꝛtam. Se

cũdꝰ modꝰ ẽ ꝙ ꝗs nec in neceſſarijs delecte

tuꝛ. ? ĩ nullo ad iꝑalia ſit affect.ſʒ taq; mun
do ⁊ mundialibus mortuus.habudãtiã ⁊ de

fectũ.laudem ⁊ obprobꝛiuz equaliter accipi
at. Mõtuo em̃ ſi ꝗqd ofueꝛit.ñ ſentit: ſic am
ma in ſuis affectibus mortificata ↄmodũ ⁊
iamodũ ñũ diſceꝛnit. Tertius modꝰ ẽ:ꝙ quiſ

in uſu neceſſarioꝝ ñ ſolũ ñ delectetuzꝛ.ſʒ poti

us affligat᷑ ⁊ cꝛucietuꝛ.ut dicere poſſit cuʒ a
poſtolo. mihi mũdus cꝛucifixus ẽ. ⁊ ego mũ
do.Talis nãq; ñ ſolũ moo ẽ mõtuꝰqꝛ moana
ñ ſentit.ſed etiam mũdo crucifixus qr omia
