cipere nolueꝛunt.Terciũ ſignũ ẽ ut oñderẽt
ſe ab eiſ mihil terꝛenũ querer̃ nec ẽt minimũ̃
ðᷣ terꝛenis opibꝰ acciꝑe. ut nec ẽt ut pulueꝛeʒ
ð terra ſua ſibi paterent᷑ adherer̃. cum incor
recti fuerĩt.⁊ euàgeliũ ſpꝛeuerĩt. Eꝛgo nihil
unq; nec ẽt neceſſaria accipiãtuꝛ ab ĩcorreco
tis ⁊ a contemptoribus ⁊ eusgeli ⁊ ĩdignis.
Uel excutite puluerẽ pedum.i.leuia pct᷑a q̃
ſolẽt ex talibus accider̃᷑ etiam ĩ hoĩbus per
ſectis. Moraliter peõs iubentur excuti in ſi
gnum excuſſionis terreni appetitus uel hũa
ne laudis. Pꝛohibentur eꝛgo ĩ pᷣdicatoribuſ
⁊ pꝛelatis ſarcinaꝛum multiplicitas. uictus

curioſitas.tpᷣꝛalium cupiditas.ueſtium ſupeꝛ

fluitas.ĩſtabilitas.⁊ maloꝝ ↄmunicabilitas.
⁊ ne leuis culpa uideatuꝛ apłos ñ recipere.
ſubdit.Amẽ dico uobis.tolerabilius erit teꝛ
re ſodomoꝝ ? gomoꝛꝛeoꝛũ ĩ die iudicij.qᷓ; il

li ciuitati. id ẽ hĩtatorib illius cinitatis que

ſpreuit uos 7 mones ur̃os. Pui rõ eſt ᷣm
Hie.qr illis ñ fuit pᷣdicatũ.huic ãt cã pᷣdica
tum ſit.non recipit euangelium: ⁊ ʒy Raba.
qꝛ illi ſolum legẽ natuꝛe tranſgreſſi ſunt.ſed
iſti ẽt legẽ ſcriptam. ⁊ dicta ꝓphᷣaꝝ ⁊ apoſto
loꝝ. Mõ fit compꝑatio hoꝝ qᷓ;tum ad petᷣm cã
nale.quo ſodomite grauius peccabant ſʒ qᷓ;
tum ad pctm inhoſpitalitatis.quo iſti magis
peccabant.qr ð illis dicituꝛ ꝙ egeno manuz
ñ poꝛꝛigebãt ſʒ iſti tantos pꝰ auditam ueꝛita

aduerſis.

tem r̃pellebat ⁊ non eſt dubium ꝙ gꝛauius
peem eſt negaꝛe uictum ſeminantibꝰ ſpũalia
gb' tenentu: homiĩes ð iure natuꝛali diuino
7 humano: quam manum porꝛigere egeno
ſimplic i ſpiꝛitualia non ſeminanti Qui eim
multum datum ẽ. multum qret᷑ ab eo. Unõ
Beda.Sodomite ⁊ ſi in hoſpitales fueriĩt in
teꝛ ceteꝛa caꝛnis aĩeq; flagicia.nulli tñ apud
eos tales hoſpites q̃les apłi reꝑti ſunt.⁊ loth
ꝗdem aſpectu ⁊ auditu iuſtꝰ eꝛat.nõ tñ ibi
aliꝗd docuiſſe aut ſigna feciſſe ꝑhibeti. Uñ
2 Remig. Spaliteꝛ ti ſodomoꝝ ? gomoꝛꝛeo
ꝛũ mentoem facit.ut ꝑ hoc ᷣmonſtret. ga il
la pct᷑a ſunt ðo magis odibilia.que fiunt cõ
tra naturã.ꝓ quibus deletus eſt mundꝰaꝗs
dilunuij. ? quattuoꝛ ciuitates ſubmerſe 2z
mũdꝰ quottidie diueꝛſis malis affligit. Un
de ſᷣm Piero.uidẽs dñs hoc peccatum ĩ caꝛ
ne. pene deſit ĩcarnari.ꝗa nãm qᷓ; aſſumptu
ꝛus eꝛat coꝛruꝑant. Sũma em̃ mundicia ta
lem ſũmam ĩmundiciam maxime abhoĩa᷑.
⁊ ſuſtiere non põt. Unde ẽt dicit Aug.ꝗ aũᷣt
faciendo ꝙ malum ẽ ẽt mala cõſuetudiĩe ſe
implicamt ut ipᷣa cõſuetudo mali non eos ſi

nat nidere.qr malũ ẽ: fiunt defenſores malo

ꝛum factoꝝ ſuoꝝ. iraſcunt cũ rphẽduntuꝛ iĩ
tm̃ ut ſogomite quõdã dicerent loth repᷣhen
denti neꝗſſimam uoluntatẽ. habitare uẽiſti
non leges dare. Canta enim ibi nephãde tur
pidinis conſuetudo erat. ut iam nequitia eſ
ſet iuſticia. ⁊ ꝓhibitoꝛ potius ꝛepᷣhender̃tur
qᷓ; factoꝛ.hec Aug. Quã grauiteꝛ ãt B̊ pcẽᷣm
deus punieꝛit.teſtatuꝛ mare moꝛtuum. ſiue
diaboli.⁊ uere moꝛtuum quia nil uiuum r̃ci
pit.⁊ diaboli.quia ĩſtinctu eius quattuõ ciui
tates igne ſulphureo concremate ĩ illud ſub
meꝛſe ſt. Uñ mare maledictum ẽt appellatuꝛ
ſp fumans ⁊ tenebroſũ ð uaporibus q̃ſ ſit ĩ
feꝛni caminus.Eſt ultra ierieho non longe
poſitũ.diniditq; iudeã ⁊ aꝛabiam. ⁊ habet in
latitudine ſeptem leucas.t licet Anq; ciui
tates fueꝛĩt deſtructe ꝑꝑ hoc pct᷑m. tam̃ due
noĩant im̃.qꝛ maiores ⁊ famoſioꝛes erant in
multitudine ppłi ⁊ tuꝛpitudine pct᷑i.

Oꝛatio.

4 .
d Omine ieſu xpᷣe ꝗ diſcipulos tuoſ ad
pᷣdicandũ mittẽs. dediſti eis ptatem
Acurdi. ac pᷣcepta uiuẽdi ⁊ ↄueꝛſandi
dirrige peõs meos iĩ uiã paciſ.⁊ da mihi ſalu

tẽ ment's ⁊ corpis.⁊ ut habeam in operibus
iuſticiam ĩ moꝛibus diſciplinam. ⁊ ĩ omnibꝰ
tuum timorem ⁊ amorem. Moꝛtifica in me
omnia uicia.meq; tuis donis ĩteꝛiꝰ ⁊ exteꝛiꝰ
rſtauꝛa.ut ea q̃ diſcipulis tuis pᷣcepiſti.pro
modulo meo mereg imitaꝛi.⁊ cũ ipſis eteꝛ
na głia de tua miſericordia munezaꝛi. Amẽ.

De pacia in adueꝛſis bſida. Tij.

ocetes n oſ Moͤen
goctie os nutnes enn⸗
ſtosanmhas , ebttin
tſimetoler/.0d .
or mudeliperſecutor ? h
tci uyimnopree apretuten
eſtutne Quf tener 5
lercucelesoc ptelchun ins. /
Tihrentimcuſtotie. vonpor
oesetos euimm liglupiſt.
lenumeſttonigegg egros iue
Nacatrtlcpeg ecizg uinen
enianinedolcpor
gntizimi en
Nincahinin nmg d⸗
Mununtueniſterornn
Enſenobaidavegan
icflrtcrd den
cgeſtntnamg
eeenltolgrtinn
nfeilininn wa
fanrtenyhni ren

o mali non eos ſ
gefenſores alo
ſi fbéduntue /
ent loth rephen
habitare neiſti
ibi nephage tur
jam nequitta eſ
s depbenderftur
uiter at bpetm
e monuum. iue
nia m urnumfti
eins auattwo eri

remate i Mud ſad

ctumet appellatm
naporibus ſt i
ierieho non longe
nabian. hbel n
,Etlicet gicg elut
cepein lan due
amofoꝛes erant in

dinepeil.

6
cciprlos nuol 4
ui eis hinen

=

=

Pꝛime partis.

T q omnem ſolicitudineʒ diſcipu
oꝝ abiecit.⁊ eos ſignoꝝ oñſiõe ar
auit.ac ferreos quoſoã oꝑatus ẽ
2 fecit ab olbus huius uite negoci
is eos eruẽs.⁊ ab omni temꝑpanea ſolicitudi
ne liverans.nunc poſt ꝓſpera dicit ẽt illa q̃
ðbent eis contigere mala ad pᷣliandu õ mun
dum ⁊ diabolũ eos pᷣpaꝛans.⁊ ad paciam cõ
tra adueꝛſa tolerdda ĩſtruẽs qr (ut dicir Se
neca cuiꝰ doloꝛi ẽ remediuũ pacia. At h̊ pᷣci
pue diſeipulł erat neceſſaꝛia.ꝗ eĩ (ut dĩic ꝛe
go.)locũ predicatõis ſuſcipit.malsa iferr ñ ðᷣ
bet ſed tollerar̃.ut ex ipᷣa ſua mãſuetudie iꝛã
ſeuiẽtiũ mitiget.⁊ pc foꝝ uulnera ĩ alijs ipᷣe
afſflictöibus uulneꝛatꝰ ſanet. dicit g Ite. ſ.
ad pᷣdicatõis offem (ecce ego) dñs ⁊ ingf ne
ſteꝛ.ꝗ uos elegi.uos docui.ego dũs oĩpotẽs
q uos aꝛmaui. ego cui nemo rſnſtere ualet.
ego inq; ꝗ dñs ſuʒ meſſis (mitto uos )hoiĩies
electos doctoresliſtꝛuctos.milites aꝛmatos.

medicos peritos (ſcut oueſ)i.ſimplices ⁊ in

nocẽtes ꝑ arma uoſ non öfendentes.ut lacte
doctrie alios nutriatis exẽëplo mãſuete ↄueꝛ
ſatõis attrahatis.ꝓ eis etiam corpa expõa
tis (i medio lupoꝝ).i.ſcribaꝝ ⁊ phariſeoꝝ ⁊
alioꝝ crudeliũ perſecutoꝝ ⁊ ötractorum. ꝗ
dicũt lupi propter rapacitatem eruõlit ateʒ
7 diſſititudinẽ. Quaſi diceret. Siẽ manſueti
ĩter crudeles ad paciẽoum itis. pacientiam
2 inocentiam cuſtodite, Non uos öfendatis.
ga oues eſtis.ſeuiant illi ꝗ lupi ſt. Mirabit
uenatoꝛ eſt domius ꝗ ꝑ agnos ſiue oues ca
pit ⁊ deuincit lupos ꝑ pacĩas uincit potẽtiã.
Et bene dicit ĩ medio lupoꝝ.ut pacitentia
ſit quaſi centꝝ ad oẽz iĩſuriã circuudantem.
Itẽ ĩ medio ꝑ cõem oĩm conuerſionẽ. ac ꝑpꝑ
ouium unitatem ĩ fide ? lupoꝛum pluralica
tem ĩ erroribus.&t hec unitas maxime facit
uincer̃.qr (ut dicit Amb.) Oĩs pugna unani
miter agg eſſa parit uictoriam. Dicit auteʒ
ecce ego mitto uos.ut dũ mittentis prãs vſi
derat᷑ peꝛiculi magnitudo non timea tuꝛ. Uñ
Aꝛi.que igitur hoꝛũ eꝛat conſo atõ. Mittẽ
tis uitus. IJ leoq; hoc ante oĩa poſuit:dicẽs
ecce ego mitto uos.Sufficit hoc ad ↄfiten
dum.⁊ nullum for midanduz ſuꝑuenit᷑tiũ.ni
des auctoꝛitatem uides poteſtatem. uides v
tutẽ ĩiexpugnabilẽ. hec Ari᷑ᷣ. Mitiit dñs diſ
cipulos ſiẽ oues inter iupos.ſsʒ heu hodie mł
ti pᷣlati ſunt inteꝛ ſuos ſicut lupi inter oues.
Eſtote eꝛgo prudentes ſicut ſerpentes.cõtra
ſcꝛibarum aſtutiam ⁊ fallaciam ſcilicet ad ĩ
telligend as ? cauendas fꝛaudeſ ⁊ inſidias:⁊
ſimplices ſicut colũbe tyrãnoꝝ crudelitatẽ
7 maliciꝗ.ſ.ad ſuſtinẽdas.⁊ ignoſcẽdas leſio
nes ⁊ iniurias. Dꝛudentia ẽ neceſſaria in pᷣ
cauendis malis ſi nplicit as ĩ faciendis bonis
Quaſi diceꝛet. Sicut ſeꝛpentes reſiduuzʒ cor
poꝛiſ pro capite periculo exponunt ⁊ caput ĩ
quo uita eſt toto corpore occultãdo cuſtodi

Captz. lij.

unt. ⁊ letale uulnus excludunt: ita ⁊ uos to
cius coꝛporis ꝑiculo caput ur̃s.i.me.ac fidẽ
animam integee ⁊ icoꝛrupte pᷣuate ⁊ cuſto
dite: ⁊ ſieut columbe ſine felle ⁊ amaritudĩe
malicie ſt᷑ ⁊ nulli malum faciunt.ita ⁊ uos ĩ
nocentiam cuſtodiendo malum inferre uł re
ferre alijſ nolite. ut ꝑ pꝛudentiam malũ deui
tetis.⁊ ꝑ ſimplicitatem nulli maluz faciatis.
Põt ẽt pꝛudẽtia ſᷣpẽtiſ ↄſiᷣrari i tribꝰueteꝛẽ
eĩ pellem ad artum foramen deponit. ⁊ cum
ſi frigide nature ſolẽ diligit. Pellis poſitio
pertinet ad incipientes. ꝗ debent deponeze
m priſtinam ↄuerſatõem ueteꝛem hoĩeʒ cũ
actibus ſuis.coꝛporis expoſitio ꝓ capite ad
ꝓficientes ꝑtinet.qui pꝛo mente defendẽda
qᷓ eſt caput hominis. totum hominem morti
tradunt. Solis dilectõ ꝑtinet ad ꝑfectos.q ĩ
ſiſtunt diuine ↄtẽplationi:q̃ ⁊ illuminant ⁊ ĩ
flantur. ſic enim ferpens ꝑꝑ duo diligit ſolẽ:
pꝛopteꝛ calorem quo natuꝛa uigoꝛatuꝛ.⁊ ꝑp
lucem qua illuminatuꝛ.qꝛ cuʒ ſeneſcit. amit
tit uiſuzʒ.ſʒ ad ꝛadios ſol is diꝛecte oculos op
ponens recipit eum. In his tribꝰ nos dñs uo
luit aſſimilari prudentie ſeꝛpentis.ſʒ nõ i ue
neneta ↄplexione.nõ in lingue ꝑtitõe non in
anfꝛactuoſa dãbulatõe. Simplicitas ſiłꝛ co
lumbina dʒ ẽẽ in tꝛibꝰ.ſ.cognitõis in iudiecã
do. hʒ eĩ blandos oculos ⁊ dulcẽ aſpectum:
affectõis ĩ diligedo figitur eĩ ĩ amore ad ge
nus ſuũ.uñ ⁊ frequentat oſculũ ĩtentõnis in
operando. ſidet eĩ ſuꝑ fluẽta aqͥꝝ ut accipi
tris iſidias caueat ꝑ umbꝛâ .⁊ ᷣm Remigiũ

bñ adiũgit prudentie ſimplicitatez. qr ſimpli

citas abſq; pꝛudentia facile decipi põt: ⁊ po
tentia ꝑiculoſa ẽ ad decipiendum.niſi ſimpli
citate tẽgef᷑. Uñ patet ꝙ aſtucia uulpina ui
tupeꝛabilis eſt ⁊ ſiliteꝛ ruditas bonina. ſed
medium ẽ tenendu. ? medio modo ẽ incedẽ
duz. nõ ⁊? Greg. Utꝛaq; neceſſaꝛio ĩ ammo
mitõe coniunxit ut ſimplicitatem columbe
aſtucia ſerpentis ĩſtrueꝛet ⁊ rurſus ſerpẽtis
aſtuciã columbe ſimplicitas obtempezaꝛet.
Unðõ etiaz Cꝛif.E ſtote g pꝛudẽtes ſicut ſer
pentes ad ĩtelligẽdas fraudes.eſtote ſimpli
ces ſicut columbe ad ignoſcẽdas ĩſurias. no
lo uos ẽẽ ſp q̃ſ colũbas.ne ꝑꝑ ſimplicitateʒ
nimiã ꝑ ſeductõem ĩ laqueum ĩcurratis. no
lo uos ẽẽ ſemper ſicut ſᷣůpentes.ne ex coꝛð ʒ
aliquẽ uenena fundatis:ſʒ ſ̃m tpᷣs ⁊ ꝑſonas
mutetis ⁊ mores.⁊ ut bꝛeuit᷑ dicã eſtote pꝛu
dentes ſicut ſeꝛpentes.ut oẽ malum iĩtelliga
tis ⁊ caueatis.eſtote ſimplices ut colube ut
non faciatis ullũ malũ.qꝛ intelligeꝛe maluz
laudabile ẽ.facere ãt uituperabile.nec ꝗ in
telligit malũ ille facit malũ.ſꝗ ꝗ facit malũ.
Pec criſ.⁊ ſubiunxit.aꝑiendo quos lupos di
xerit.cauete ãt ab hoſbꝰ.ſ.lupis deterioꝛibꝰ
i. ab hoĩm pſuaſionibꝰ.ꝗ q̃iunt fꝛaudulẽteꝛ
uos öciꝑe ⁊ uiolenteꝛ ꝑuertere. Ubi ſe expo
nẽdo dñs clarat ꝙ lupos ñ bꝛuta ſed hoĩes

4 He cio*α „

BGe pacientia in

dixeꝛit. Uñ Cꝛiᷣ. Ita dixit.Attẽdite uobis
ab hoiĩbus quaſi a ꝗbuſdã peſſimis malis.x
ſuꝑ oĩa mala malis ondeꝛe uolens.qr pᷣ oĩbꝰ
malis hõ ẽ peſſimũ malũ. Nã ſi beſtie en cõ
ꝑare uolueris.peioꝛẽ ĩuenies eũ.Geſtia enĩ
q;uis ſit cꝛudelis.tñ qr irrationalis ẽ. declia
bit ab hoĩie cꝛuõlitas eiꝰ.hõ ãt cꝛudeł cũ ſit
rõal n facile euadet crudelitas eiꝰ.ſi ↄpa
ueris hoiez ſerpẽti.peioꝛẽ ĩuenies eũ qm̃ ſeꝛ
pẽs ⁊ ſi malitiã hʒ tñ ⁊ hoĩs hʒ timorẽ.Jõ ſi
ꝗdem potueꝛit moꝛdet.ſhi ãt non potueꝛi: fu
git. Pomo at malitiã hʒ ſerpentis.⁊ tiorem
nõ hʒ ſicut ſeꝛpẽs. Jõ q;diu ñ hʒ tpᷣs. latet ſi
cut ſerpẽs.ſi ãt tᷣa inueneꝛit .irruit ſicut be
ſtia. Ad huc ãt oĩs beſtia ſi quidem irritata
fueꝛit.ſeuit:ſi äàt irꝛitata non fueꝛit in ſuẽtio
tranſit.homo ãt non iꝛritatus inſanit. a ꝗbꝰ
non fuerit.irꝛitatus.Et (ut breuiteꝛ dicaz)
unaqq; beſtia unũ ⁊ ꝓpriũ malũ hʒ. hõ aũt
omnia mala habet in ſe.Deniq; hõ mal pe
ior ẽ qᷓ; ipſe diabolus.Dia bolꝰ eĩ ſi uiðꝛit ho
minem iuſtum.nõ eſt auſus ad eũ acceder̃:
hõ ãt malus q;uis hoĩeʒ ſct᷑z uideꝛit.nõ ſolũ
illum non timet. ſed adhuc magis ↄtemnit.
non enim diabolus preſtat homini niꝛtutem
ſʒ homo diabolo.Arma ergo diaboli.homo
eſt malus. Sicut enim homo ſine aꝛmis non
poteſt aliquid facere contꝛa hoſtem.ſic ⁊ dia
bolus ſine homine non ualet contra ſanctos
Et iteꝝ. Uirtus diaboli homines mali ſunt.
nec enim poteſt aliqð malum ſeminare ĩ mũ
do.niſi per ſuos miniſtros.qꝛ in ſanctis nõ in
uenit locum.hec Criſ᷑. Unde ⁊ Aug.Si xpi
anus es.ipſe mõs inimicus ẽ abſq; priuatis
inimicitijs. Non eniĩ eſt nobis colluctatio ad
ueꝛſns caꝛnem ⁊ ſanguineʒz. ſed aduerſus pᷣn
cipes ⁊ poteſtateſ ⁊ ſpũalia neqnitie.id ẽ ad
ueꝛſus diabolum. ⁊ angelos eius:quia ⁊ qũ
patimur homines impoꝛtunos ille inſtigat il
le infla mmat.ille tanq; uaſa ſua mouet.Attẽ
damus eꝛgo duos hoſtes quez nidemꝰ ⁊? quẽ
non uidemus: hominem uidemus: diaboluz
non uidemus:hominem diligamus:diabolũ
cꝗauegmus. pro homine oꝛemus. cõtꝛa diabo
lum oꝛemus. Pec auguſtinus. Unde etiaʒ le
gituꝛ in uita ſancti columbani.quod cum ip
le peꝛ opaca ſaltus inteꝛ deuia ambularet.
2 librum humeris ferens de ſcꝛiptuꝛis ſacꝛis
ſecum diſputaret.ſubito cogitatio in mentẽ
ruit.quid eligeret melius in hominum iniu
rias incideꝛe. an feꝛaꝛum ſeniciaz ſuſtinere.
umq; uꝛgeꝛet cogitationez illata ſeueritas
cꝛebro frontẽ ſigno crucis aꝛmans atq; orãs
intra ſe ait. melius eſſe feꝛocitatem beſtiaꝛũ
abſq; alieno peccato.qᷓ; hominem rabiem ſu
ſtineꝛe cum damno aĩazꝛum. Unde inteꝛꝛoga
tus quidam a philoſophis. quare horribilis
homo gꝛauior ei eſſet quam quodlibet pon

dus.Taliter eis reſpondiſſe feꝛtur: homo in

quit horꝛibilis pondus ẽ ſoliꝰ animi. Alia ue

aduerfis.

ro pondeꝛza anime ⁊ coꝛpoꝛis ſunt. Unõ. Se
neca.Quid ẽ bomini inimiciſſimu:? Alter ho
mo.Cauete igit᷑ ab hominibus uos malicio
ſe ⁊ ĩndioſe ad peccatum trahere nitẽtibus
ne uoes cipiant. ne uos ſeducãt.ne uos blã
dicijs ⁊ perſuaſiõitbus ne uos minis ⁊ ſlagel
lis a ueritate deuiaꝛe faciant.Tꝛadent eniʒ
uos primum in concilijs.i.ĩ locis p̃uatis.ubi

connenientes ↄſiliantur q̃ſi rõnabiliter ope

ꝛentur. uos ibidem ↄueniendo uel prohiben
do.ne predicetis in noĩe meo ⁊ deinde incor
rectos flage llabũt uos ĩ ſynagogis ſuis.i.pu
blicis conuentibꝰ ⁊? congregationibꝰubi con
ueniunt ſub ſpẽ cuiuſdaʒ iuſticie ⁊ ſanctita
tis.⁊ tandem ad magiſtꝛatus.i.pᷣncipes ſyna
goge.ſ.põtifices ⁊ ad reges.i.ad maioꝛes pᷣn
cipes.⁊ pꝛe ſides id prĩcipes maiores.ſ.roma
norum ducemini.ſ.uiolêter nõ manſuete.ut
ſ.ↄdemnemini ad mortem ꝙ nõ licebat iuòð
is.qꝛ erant ſubditi ꝛzomanis:ꝑꝑ me.ii.ↄfeſſio
nem noĩs mei.ecce optimus titulꝰ⁊ honeſtiſ
ſima cã paciendi.qr (ut dicit Beda)F elix in
iu:ia.cui deus ẽ cauſa.Unde ⁊ Criſ.nõ eniʒ
paꝛua conſolatio eſt propter xpᷣm pati: qm̃
nõ ut ꝑnitioſi ⁊ nociui hoc paciebantur. Et
hoc ĩ teſtimonium illis.ſ.iudeis.ð eoꝝ puer
ſitate ⁊ gentibꝰ de eaꝝ coꝛꝛectõe.illis ad ac
cuſationem.⁊ gentibꝰ ad ↄpũctõem ⁊ cõꝛec
tõem ĩ teſtimoniuʒ ꝗppe ſaluatõiſ electoꝝ.
7 in teſtimonium damnationis ꝛeproboruz.
qꝛ ꝗ illos ⁊ ꝓ iſtis feꝛetis teſtimonium. Un
Cꝛiſ̃. Ante ꝛeges ⁊ pꝛeſides ſtabitiſ ĩ teſtimo
nium illiſ ⁊ gentibꝰ. ⁊ dum apoſtoli accuſan
tur.dum ꝛñcent.i ꝗbuſq; pᷣtoꝛijs xpᷣi ueritas
pᷣdicet᷑. iudeoꝝ ꝑfidia demõſtret᷑.⁊ gentibꝰ
ad ſalutem credentibꝰmiſterium reueletuzꝛ.
Et iteꝛum. Moꝛs ꝗppe iuſtoꝝ bonis in adiu
torium ẽ.malis ĩ teſtimonium.ut inde puer
ſi ſine excuſatione ꝑeant. uñ electi exemplũ
capiunt ut uiuant hec Cꝛiſ.Fuiuris g adv
ſis ut pꝛeuiſa minus ledant a ano pᷣdictis.qr
tot teꝛꝛoꝛibus auditis.diſcipuli tuꝛbaꝛi pote
ꝛant.ſubiungit contra terrores conſolatõem
dicens.cum autem inducent ⁊ tꝛadẽt uos ad
iudices adducendo. oppoſitõi cõtꝛa uos ma
chinando.ut negetis:nolite cogitaꝛe ⁊ ſolici
ti eſſe uos pꝛe ſolicitudie anxlãdo qualiter
aut quomodo.i.de modo profeꝛendi quo ad
foꝛmam. aut quid id eſt de modo ĩueniendi
quo ad materiam.ẽ̃ſpondeatis interꝛoganti
bus.uel loquamini diſcer̃ uolentibus.dabi

tur enim uobis.ſ.a patꝛe luminum.ĩ illa ho

ꝛa ſcʒ ad ̃ ſpondendum oportuna. ꝗd loqua
mini id eſt ſapientiam ĩ mente ⁊ eloquentiã
ĩ ore.nõ confidatis de ſcientia ueſtra ⁊ elo
quentia.ſed ð diuina prouidentia.quia ſpiri
tuſſanetus docebit uos tũc ſiñ premeditatio
ne ueſtra ꝗd loꝗ oporteat.non ei uos eſtis
ꝗ loꝗ mini.i.non ex ſolo ingenio ueſtro ꝓpee
dunt vba ueſtꝛa ſed ex ſpirituſſancti gꝛatia

ſuhofi l iicet⸗
ſhiiſn enin in
toͤbis viusdel/ ſegain N. .
ſies Iit her Cung een
iutces olitnd u wbi/
ſne aler je g Ms
ret hiſſnen inntenho
ehmu dee hied da hii
Auinenettntien ietl tuim
Nerſſveſthst ſcie ſtrultus
Nſdiſentas ſlg öfdent.
NWworicnihnneccein getune
Wläti ntcaſedtoabet
Ntugiirils Deei ⸗
PAundrilntäame dod⸗
enbuſiſmnwcr
eunni ſin liaars
uichfſctmlinent
riſernni ten r e
berri⸗ NN
Banns auummmrigir⸗
4 Neicsnon ui 5
erstere ennn
Peco tn pc
) Pineguulter tehen⸗
ofinne
Netcenni

bor cgtätinci

ſtbeibeihe e vce

ocies nati ui
fintli R
nohden
einge incor
ſagogefeisz Pu
Gatonſpldicon
luſtcetfincitn
ngi ſcesſgnn
iad mnintez
9mgiofed.ron
r no manſuete t
1c roͤlicebat nd
rpp me,,,ofeſſo⸗
stlkulor honeſtif
1 Bego) elrin
ter Niſnoͤent;
Nclebantur. Et
eis.eoy guer
boe llb ad et
ctiem t cötet
Nröſſelectop.
zeyobonnz.
monium. U
dbitſfiteſtino
oſtoli gccuſan
iſs hi uertes
ſret a gentißl
riumreueleim.
or donis ingdlu
jum ut inde puer
i dleci crennli
iß Fulunſe⸗ .
ta cfo dle der
pulitubani pote
Yes conſolatdenn
r nadet uce⸗

Pꝛime partis.

ſpiꝛitus eĩ pr̃is ur̃i eſt.qui loquituꝛin uobis
ut ĩ organis.qr ſicut oꝛgana emittunt modu
lationẽ.ad motũ tẽpeꝛãtis.ſic bonũ ꝙ predi
cator loꝗtuꝛ ad uolũtatẽ patris iſpirantis.ꝑ
H ãt (ut dicit Criſ)ad ꝓphᷣaꝝ eos dignitatẽ
reduxit ꝗ.ſ.i ſpu ſt locuti. Uñ Greg.ac ſi m̃
bris ſuis ifirmãtibus dicat. Nolite pertime
ſcer̃.uos ad certam̃ acceditis.ſed ego pꝛelia
bor: uos vba editis.ſed ego ſuʒ qui loquor.
Pinc Paulus ait.An expim̃tu q̃ritis eius ꝗ
i me loꝗt᷑ xpᷣs:ſecuri g ibant.quocũq duce
bãt᷑.Securus.n.ad pliũ uadit.qui talibꝰ ar
mis ⁊ ſub tali pᷣncipe pugnat.ſecurꝰ ad ↄci
liũ ꝑgit ꝗ tali ꝓlocutore câm ſuã defendit.
Unñ Criv.cũ ãt tradẽt uos.nolite ſoliciti eẽ.
quo aut ꝗd loq̃ nini.mea . n. cã. Jõ uos mi
hi tm̃ modo ꝑſonas pᷣſtate.⁊ ego uobis ſẽſũ.
Nam ſolicitu eſſe añ iudiciũ.ñ ẽ pᷣpatio ꝛei.
ſed deſpeꝛatio de ðo. Sinite ergo ut ĩ cauſa
ſua deus loq̃tur ꝓ uobis ꝗ cõſciaʒ iterrogan
tis agnoſcit.Nõ eĩ ẽ ĩpoſſioile ut rex qui mi
lites ſuos mittit ad bellu. pᷣſtet ił arma aav
ſus hoſtẽ.Quid g ſolicitus ẽ: ꝗd loq̃tur ĩ ſua
ſapia ſperat:q̃ ẽ pꝛima cã ruine. Naʒ ĩ ꝑſecu
tõibus uirtus dei ñ reꝗꝛitur. niſi preceſſerit
fides. Un ? Piero. Cum g ꝑꝑ xpᷣm ducimur
ad iudices.uolũtatẽ tm̃ noſtrã ꝓ xpᷣo öbemꝰ
offerꝛe. Ceteꝝ ipᷣe xpᷣs ꝗ ĩ nobis habitat.logꝗ
tur ꝓ ſe ⁊ ſpuſſancti ĩi rñũdendo gratia mini
ſtrabituꝛ. Pec Hiero. ſder ̊ tñ ñ itendit ex
cludere meditatõem rñdẽdi æ uiam puidẽdi
de rnſione.ſi tpᷣus ⁊ ſcie facultas aſſu:ſed ꝓ
mittir᷑ ſecuritas.ſi iſta öficiant. Qõ frequẽt᷑
ↄtigebat ĩ pᷣmitiua eccleſia qꝛ tunc ſepe fide
les iur̃ati ⁊ ſimplices ſublito trahebat᷑ ad iu
dices ⁊ deus ꝓuidit ülis. Unde ñi debent ꝑꝑ
HB ↄturbari ſi iſta deficiant.qr hoibus de ðn
ↄfitentibus ſpũſſanctus non ðficit ĩ neceſſi
tate.cum nõ poſſunt aliteꝛ occurer̃: ⁊ itẽ ꝗa
ĩ tali caſu ſufficit ad ſalutem confiteri cõſtã
ter ĩ generali fidem. quod poteſt facere qui
libet xpᷣanus.quantumcũq; ſimplex Et patʒ

ex predictis ꝙ non loquituꝛ h̊ de uerbis pre

dicatoris debet enim pᷣdicatoꝛ uerbi diuini
precogitare qualiter debeat uerbum dei ꝓ
poner̃.aliter temptaret deum ſi negligeret ð
hoc cogitar̃:dum tñ ð hoc tpᷣs oportunũ poſ
ſit haber̃. Pec phibet dñs ꝓuiſſionẽ ĩ dicen
dis.ſʒ ornatũ ⁊ nimiã ſolicitudinẽ ꝑ multum
tꝑis. acile ẽ.n. ueritatẽ dicere.q̃ᷓ ſine orna
tu ꝑſuadet ut r̃cipiat᷑ ubiq;.Et ne in auxilio
amicoꝝ ↄfidant.ſnbiungit gꝛauio:e peꝛſecu
tionem que ẽ ab amicis.ꝗa ſecundù Gego.
plus ĩ nobis ea toꝛmẽta ſeuiũt.qui ab ilł pa
timuꝛ. ð gbus pᷣſumebamus.qꝗr cũ dano cor
poris mala nos cruciãt amiſſe caritatis. ln
de ait. tꝛadet autem ſꝛateꝛ fratrem pateꝛ fili
um ⁊ filius parẽtes in moꝛtem.ſ.infidelis fið
lem. quia (ut ait hieꝛo). Non eſt inteꝛ eos ul
lus fidus affectus.quoꝛum diueꝛſa fides eſt.

Unõ Criſ.nemo ſperet ĩ patronis. nemo in
amicis aut ꝑentibus.cũ ẽt frater fratrez tra
dat i mortem. pater filium. ⁊ filius patrem.
Uide quale tũc icendium periecutionis arõ
bit ut nec ſibipſi paꝛcat natuꝛa.Quomõ aũt
tunc patronorum aut amicorum fidem inte
am queras.cum uideris amicitiam fr̃nita
tis ⁊ pateꝛnit atis eſſe extictam? Si eĩ amici
tia ĩ ipſa natuꝛa ficiet: qũo iuenietur extra
nam: Hec caiᷣ.Et eꝛitis odio ommbus hoibꝰ
hũana ſapientibus.ſcilicet amatoribus mũ
di qui inimici ſunt dei:homo eĩ h̊B magis dic
uicium qᷓ; natuꝛam.qꝛ multũ ꝛepugnat amoꝛ
di⁊ mõi.diſtant enim plus qᷓ; celum ⁊ terra.
Quaſi diceret.Gritis odio ñ ſolum inimicis.
ſed etiam amicis.non ſolum extraneis ſed
etiam propiquis.ſcilicʒ ꝑentibus ⁊ fr̃ibꝰ Se
quentes enim xpᷣm fiequẽteꝛ ſunt odioſi alijſ
etiam carnalibus fꝛatribus.Et ſubdit᷑ propt᷑
nomen meum. ꝙ addit propteꝛ ↄſolationem
eoꝛum.r ölectabile eſt propter amorez no
miniſ domini eſſe odioſum.ꝙ em̃ habeantuꝛ
odio ꝑꝑ nomen xpᷣi.cã ẽ ſufficiens pacienter
ꝑſecutões ſuſtinẽdi.? ad hoc magnũ ſequi
tuꝛ pᷣmiũ.qꝛ nõ maꝛtyrẽ facit pẽa ſʒ cauſa.
Et ne i ſꝛibulatõibꝰ deficiant. ↄſolatur eos
ſubiũgẽs.Qui ãt perſeuerauerit uſq; ĩ finem
ſcilicet ĩ gꝛatia permanẽdo.nõ finaliteꝛ ſuc
cũbendo.łᷣ ſp̃ᷣm Remigium,ꝗ pꝛecepta fidei
non deſeꝛueꝛit ⁊ ĩ peꝛſecutionibus nõ defece
rit.h̊ ſaluns erit.qr finis ñ pugna coronat.ñ
eĩʒ cepiſſe.ſʒ peꝛfeciſſe uiꝛtutis ẽ. In quo ñ
mopicã dat cõſolatõez ĩter ꝑſecutões ⁊ in to
leꝛãtia tribulatõum.qꝛ non inchoantibus.ſʒ
perſeuerantibus confeꝛtuꝛ premium non ei
coꝛonabitua.niſi qui legittime certaueꝛit.
Poc ſignif catur ĩ ſigno thau.q̃ ẽ ultĩa lr̃a
quo omnes ſaluandi ſignant᷑.dicit ãt hic.ĩ
ſignuʒ diſcretõis ſingulaꝛitatis ⁊ pancitatis.
Unde cꝛiſᷣ. Quia incipere multoꝝ eſt finiꝛe
paucorum.ſempeꝛ ĩ pꝛincipio delectatio eſt ĩ
fine probatio. Cura bone fidei eſt exitus bo
nus.quia non ĩciper̃᷑ aliquod bonum: glorio
ſum eſt. ſed finire. Qõ pꝛopteꝛ deum fit eter
num ẽ.ſicut deus eteꝛnus eſt.cum ergo con
ueꝛſus fueris ad öum.⁊ ceperis ðᷣo ſeruie ⁊
opeꝛa iuſticie fa cer̃ nec aliquando acta tua
pᷣterita ꝛecoꝛdeꝛis.ſed finem tuum cogita.
qr pᷣteꝛitoꝛum opeꝛum bonoꝛum ↄſideratio
negligẽtiam uł iactantiam operatuꝛ. conſið
ꝛatio autem finis timoꝛem. Unde ⁊ Bernar.
Peꝛſeueꝛautia eſt uigor uirium. cõſumatio
uirtutũ.nutrix ad meꝛitusz. mediatrix ad pre
mium.ſoꝛoꝛ pacientie.conſtantie filia. ami
ca pacis.amicitiazum nodus unanimitatis
uiculum.ſanctitatis propugnaculum. Tolle
ꝑſeuerantiam. nec obſequium habebit mer
cedem nec beneficium grattam. nec fortitu
do laudem. Deniq; non qui ĩceperit.ſed qui
perſeueꝛauerit.ſaluus erit.hec Bernaꝛdus.

. ℳ W.
* * % Sents 6

De pacientia in

Et nota ꝙ duplex ẽ pſeuerâtia. una ẽ conti

nuatio ĩ bonis operibus. hec nõ ẽ in pcepto.
alia pſeuerantia uoluntatis in ꝓpoſito bene
agendi.⁊ hbec i pcepto. Et qr apoſtoli 4
buc erant in firmi.nondum uirtute ex alto ĩ
duti.docet eos tanquam teneros fugere ut
pluꝛibus poſſent prodeſſe dicẽs.Cum auteʒ
ꝑſequẽt uos ĩ ciuitate una fugite in aliaʒ ut
amplius diuulgetur nomẽ ueſtꝛũ ⁊ ueſtꝛa pᷣ
dicatio audiat.⁊ ut ueſtre ifirmitati proui
deatuꝛ. ⁊ hoſtibus paꝛcat᷑. Uñ Cꝛiſ. Sciẽs ĩ
tẽptatõibus ĩfirmitatẽ humane natuꝛe.ſi ꝗs
uos inquit ꝑſecutꝰ fueꝛit ĩ ciuitate iſta.fugi
te ĩ alteꝛã. Non eĩ contẽno timidos. nec eli
go tm̃ foꝛtes.qr ñ uiꝛtutẽ hoĩzʒ deꝰcõſydeꝛat
ſiʒ uolütatem. Na ille ꝗ fugit ⁊ ſi nirtute qui
dem diſſimilis ẽ. uoluntate tũ equalis ẽ. Nã
ſicut iſte ideo paſſus ẽ.ne ſe magis uideatur
amare quam deum:ita ⁊ ille idᷣo fugit ne uic
tus in doloribus theſauruz xpᷣianitatis amit
tat. Poc at mãdat.ũ ut ꝗ ſteteꝛit pecʒz ſed ut
g fagerit ñ peccet. Infirmitati humane con
ſulit.non fidei promptioꝛis uiꝛtutem exclu
dit.Dicimus autem ad conſolatõem fugien
tium xpᷣianorum.qm̃ ſtaꝛe quidẽ fortis fidei
eſt magne autẽ humilitatis fuger̃.hec Cꝛiſ.
Unde ⁊? Remi. Sicut pᷣceptum ꝑſeuerandi
in ꝑſecutionibus.ſpecialiteꝛ ad apoſtolos ꝑ
tinet ⁊ ad eoruz ſucceſſores uiros fortes:ſic
licentia fugiendi ſatis conuenit infiamis ĩ fi
de cuilibet condeſcendit pius magiſteꝛ: ne ſi
ſe ultro ad maꝛtyꝛiuz obtuliſſẽt.foꝛtaſſis po
ſiti in toꝛmentis negarent leuius enizʒ erat fu
geꝛe qᷓ; negaꝛe. Sʒ q́;uis fugiẽdo perfecte fi
dei conſtantiã ĩ ſe nõ oſtẽderãt.tñ magiſ me
ꝛiti erant.quoniã omnia pꝛo xpᷣo parati eꝛãt
ðſeꝛere fugiẽdo.niſi autem illis licentiaz fu
giendi ðdiſſʒ. dicerent eos aliqui alienos ẽẽ
a gloꝛia ꝛegni celeſtis.hec ̃migiuſ. Ubi ſciẽ
dum ꝙ perſecutõ aliqñ eſt perſonalis.ut qñ
quis queꝛit ad mortem non quiga fidelis pᷣnci
paliter.ſed propter odium perſone determi
nate ⁊ tunc ẽ ſemper fugiẽdum ſicut Paulꝰ
querebatuꝛ ad mortẽ ĩ damaſco.ꝙ patet ex
hoc qr alij fideles pꝑmittebtur ibi pacifice
habitar̃.ſed querebãt ſolũ paulũ intficẽ.iõ
dimiſſus a fꝛatribus peꝛ murum.fugit perſe
cutionem pezſonalem:non timendo perſecu
tionem. Sed potiuſ oclinando ut multis pꝛo
deſſet. Itaq; non eſt imperfectõnis fuger ſe
cundum dictamen recte rationis. ad tempuſ
ſalubꝛius.ut ſaluetur fugiẽs ad maiores fru
ctus.aliquando autem non ſolum eſt ꝑſecu
tio ꝑſone ſed ẽt fiði ⁊ iuſticie:⁊ tũc ſi bomo
pcipiat ꝓbabiliter ꝙ ex fuga ſua ſequatuꝛ
riſo fidei ⁊ depꝛeſſio iuſticie. fuga ẽ mala
7 pc tin mortale. Si ãt non apparet hoc pꝛo
babiliter ſʒ magis cõtrariuʒ. utpote qꝛ ex fu
ga tali põt alibi fieri utilitas eccłie, ex man
ſKone at non haberet᷑ niſi occiſio miniſtꝛorũ

aduerſis.

eccłie.⁊ ↄculcatio articuloꝝ fiðᷣi ab obſtinꝗ
tis ifidelibus.tũc ẽ fugiendũ ⁊ alibi ꝓficien
dum.ꝗ eĩ nõ põt ĩ uno loco proficere.dʒ ad
aliũ tranſire. Unde Aug.faciãt ergo ſᷣui xp̃ᷣi.
pᷣcepit ul hmiſit.ſicut.ipᷣe fugit ĩ egyptuzʒ
Fugiant omnino ð cinitate ĩ ciuitatẽ.qñ eo
rum quiſquam ſpecialiter a perſecntoribus
qrit .ut ab alijs qͥ ñ ita querüũtuꝛ.ſi deſerat
eccłia.ſʒ hbeãt cibaria ↄſeruis.qnos alit᷑ ui
ueꝛe ñ poſſe nouerint.Cum ãt oĩm.i Eepᷣoꝛuz
cleꝛicoꝝ ⁊ laycoꝝ.ẽ cõmue piculum.hi qui
alijs ĩdigẽt.ñᷣ ðſeꝛant᷑ ab alijs ꝗbus ĩdigent
Aut igit᷑ ao loca munita omnes tꝛanſeãt.aut
ꝗ babẽt neceſſitatẽ remanẽdi ñ relinquant
ab eis.ꝑ quos illoꝝ eccłiaſtica ſupplenda ẽ
neceſſitas.ut ł pariter uiuãt.uł paꝛiter ſuffe
rant.ꝙ eos pr̃familias uolet pati.hec Aug.
Sʒ ne diceꝛẽt iuſſiſti ne ad gẽtes iremꝰ. ad
ergo faciemꝰ ſi oẽs ciuitates iudee ciꝛcuie
mus.⁊ nos abiecerint. Poc pᷣuenit. hunc tĩo
rem remouendo:dicẽs.Amen dico uobis ñ
cõſumabitis ciuitates iſrł pᷣdicãdo.ſcʒ ibi ad
uẽtum uł fidem xpᷣi.donec ueniat filiꝰ homi
nis ꝛeſurgẽdo.ſ.a mortuis qꝛ önüciato aduẽ
tu xpᷣi ab apoſtolis.ꝑ ciuitates iudee. imme
diate paſſus ẽ xpᷣs ⁊ a moꝛtnis r̃ ſurgẽs appa
ruit diſcipulis.nñ Rabanꝰ. Predicit ꝙ nõ
ante pᷣdicatõibꝰſuis ad fidẽ ꝑducẽt ciuũateſ
iſeł.ꝙ reſurrectio dñi fuerit ꝑpetꝛata.⁊ toto
oꝛbe terraꝝ pᷣdicãdi euãgeliũ poteſtas ↄceſ
ſa. Uel ſi intelligat aduẽtu xpᷣi ad indiciũ
tunc ĩtelligẽda ſumatio pᷣdicatõis apłoꝝ
p totum oꝛbẽ qnantum ad ↄueꝛſionis effec
tum.qr ubiq; diſpeꝛſi ſunt filij iſrł ſecunduzʒ
pᷣdeſtinatõem. lʒ enim pᷣdicatio apłorum diſ
cuꝛreꝛit ꝑ totuʒ oꝛbẽ tempoꝛe ipſoꝝ.qr ĩ oẽz
terrã exinit ſonus eoꝝ.tñ effectꝰ conuerſiõis
fideliuũ. quãtũ ad eos ꝗ geneꝛalr conuertẽdi
ſunt ad fidẽ habebit plenaꝛie effectuz ciꝛca
mundi finẽ. Unde dicit.amen dico usbis nõ
2ſumabitis.i.oplebitis ciuitates iſrł fugien
do uel fidẽ pᷣdicãdo.⁊ ad fidẽ ↄuertẽdo: do
nec ueniat filiꝰ hominis.ſ.ad ꝛeſurꝛectionez
generalẽ ĩ gloria patris.non enim conuertẽ
tuꝛ cõiter filij iſrł donec ꝓpe finẽ mũdi. Uñ
Lꝛipᷣ.⁊ q̃ſ dicẽtibus eis.quãdiut peſſumꝰ fu
ger.gꝛauior ẽ em̃ fuga lõga quã nolox morſ.
cõſolans eos.ꝓpteꝛea dñs ait. Mon cõſuma
bitis ciuitates iſr donec ueniat filiꝰ homi
nis. Si de apoſtolis hoc tm̃ intelligit᷑ dictũ
ñ ꝓcedit ĩtellectus.cũ multo ante defuncti
ſint aplłi.quam xpᷣs adueniat. Sed omnia q̃̊
ad aplłos lequitur.ẽt ad illos loqui uidet
poſtmodũ ꝑ illos fuerãt credituri uſq; ad exi
tũ mundi. Apᷣe em̃ duodeciz erant capira to
tius xpᷣianitatis future.Et quẽadmodũ quð
ĩ os miſeris.ꝑ tota coꝛpis mẽbra diſpergitur
ſic ⁊ apoſtolis ꝙ dicebat ad totam plenitndi
nẽ xpᷣiani corporis ꝑtinebat. Sciebat enim
dñs,qꝛ noticia eius tot occupatuꝛa fuerat ci

vne reſplte ail ine .
bio ne formnietis Aui neo⸗

pon inentr oh ofenee⸗
inebunt, i Mii.unt icyt
eſiunbmeum imis li⸗
llseſtreo ſp eo iſlman he
Aibueincignis riſcinaret 6o⸗
ntenmmm glqnun geeleren
nliar aſſeſt ffigetanns e
Getonsneſrelgret Dicinns
leamicrin egopaſnse
üumene r cededſeni 60
Gs NGenge icpui ipa
ciſcgnlicſen 1zaireee
line magctuntlianane
her Kriß⸗ktiö dtbendini
Het gauduter ſegcrudic
luontlegs giſngunmi en
ſibigt, uficir iſerno⸗
rſtſten ngf ei r enoin/
r uſſſheze iſinan
Nentbertſcg gſgtis ,⸗

Rpingoclcer r ⸗
tſteuem . len⸗ lbe

uluäk unter f
noletdaiberzi
ead getez ieh
nates iucee cnrie
oc puenit. hune i⸗
.Anen ſco neht
lköccigo ſgibii
ner uenia flinhoni
noroͤnücigto cli
ltates imgee, imne
tniofurgis ypa
mi Precicitno
ſͤ aucet ciuntatet
it ppetꝛata. ? loto
eliü poteſtas ocel
Etn xpi ad indici
o pddicatdis apton
a oerſonis efſe
füiz inrt ſecunanz
gicatio apkorum dit
mpdre ipſon. ide
tſeſſect conuerſo
neig conuertedi
Nenaꝛie efſecuz ci⸗
it,amen dico obie /
s cinitsteg ift ſigeen
ad fci Mertido: d
iaag telurtectione;
bmainan
e ine wu 9
Nirimpeſtnt

Dꝛime partis

nitates.ita ut pene omnes tocius oꝛbis teꝛre
ciuitates iſaa helitice diceꝛẽt Vec Cri.Dei
de pꝰ oſtenſam magnitudinem tribulationis

imminentis. Dortatur diſcipulos ad eius tol

lerantiam. ⁊ conſolatur eos ſuo exemplo.⁊=
pꝛocedit a minoꝛi ſic.Si ĩ mgro.ĩ dño ĩ pfe
familias blaſphemias iniecer̃t ⁊ iniuꝛias mł
tas ſine cauſa feceꝛũt.⁊ ipſe pacit᷑ter ⁊ ĩtre
pide ſuſtinuit: multo plus fiet in ipſis ꝗ ſunt
ut diſcipuli.ſerui.⁊ familie:⁊ ipſi ſilꝛ debent
pacienter ſuſtineꝛe. Unõ dicit.Nõ ẽ diſcipu
lus ſuper magiſtruz neq; ſeruꝰ ſupeꝛ ðominũ
ſuſ.intelligẽdũ ẽ donec ⁊ quãdiu fueꝛit diſci
pulus ⁊ ſezuꝰ.ñ eſt inquã ſuper.mgr̃m ⁊ dñũm
ſ̃m honoris naturã. uel non ẽ diſcipulus.i.ñ
dʒ eſſe ſupꝛa mgr̃ʒ.nec vſᷣuꝰdʒ uelle ſupꝛa do
minũ ſuũ.oria ? quaſi potẽtiora mgr̃o ⁊ dño
ſuo opando.qĩ diceꝛet. ſi ödignemini tolera
ꝛe uos vᷣui ⁊ diſcipłi.ꝙ ego toleꝛo łᷣ tolerabo
dñs ⁊ mgr.qr dſis ſuʒ faciẽs uolo. ⁊ mgęr
docẽs ꝙ utile ſcio. Mea exẽpla uos docedt.
að me reſpicite.quid ĩ me fieꝛi uidetis q̊ ĩ uo
bis ne formidetis.Qui me offender̃ ⁊ peꝛſegꝗ
non timent uos quoq; offendere ⁊? ꝑſeg non
timebunt. Un Criv. nunc ĩcipit eos ↄſolari
ĩ paſſionibus eoꝛum futuris.ſuo exẽplo natu
ralis eſt res.ſip deo iniuriam patimuꝛ ab ali
quibus indignis.iraſcimnꝛ et dolemus.ſi vo
audierimus aliquam preclaram pſonã que
ſimiliter paſſa eſt rfrigeꝛamus et iflatio ĩdi
gnationis noſtre laxa ᷑. Dicimus enim ſi uir
ille qui clarioꝛ q́; ego paſſus ẽ talia plane
O ſiiuꝛie mee non debeo ſentir̃᷑ dolorẽ quato
magis ↄſolabunt᷑ diſcipuli ĩ paſſionibus ſu
is.cũ diſcipuli eſſent ⁊ ſᷣui:recordãtes xpᷣm
dñm ?æ magiſtꝛum talia aut maiera ppeſſũ.
hec Cripᷣ: Et iõ debent dñm ñ ſolum paciẽt᷑
ſz ẽt gaudẽter ſeꝗ.qr (ut dicit SGSeneca ) ma
lus mies ẽ qui impatorẽ gemens ſequit᷑.Et
ſubiũgit. Sufficit diſcipulo.i.ſufficere ðöbʒ.
ut ſit ſicut mgr̃ eiꝰ⁊ ſeruo ut ſit ſicut dũs eiꝰ
iiurias ſuſcipiens ⁊ uĩdictam ñi queꝛẽs.mala
ꝛecipiès ? beneficia ↄferẽs.ł ſufficer̃ dʒ ei ſi
ñ plus ↄculcet᷑ ⁊ cõtẽnat᷑. Perfectus at eꝛit
ſi ſt ſicut mgr̃ ⁊ dñs eius.ipᷣm ĩ ſuis imitãdo
operibꝰ.qr pfectio ⁊ aſſimilatõ magiſtꝛi Uñ
Beda.Si męr̃ ñ ſuas uult uĩdicare iniuꝛias
ꝗ deus ẽ.ſed ipᷣos mauult ĩſecutores pacien
do reddere mitioꝛes: eandem neceſſe ẽ diſci
puli ꝗ puri homies ſunt ut regulã pꝑfectõis
ſequant. Pee Beda. Voc ãt dictũ dñi ĩ ꝓpo
ſito ẽ ueꝛum. ubi de ſe loquit᷑.qui eſt mgr ⁊
dñs ĩmo pater oĩm.ſe eĩ dicit mgrjm ⁊ dũm.
apłos ãt ⁊ eorum imitatoꝛes uſq; að fineʒ ſe
culi dicit diſcipulũ ⁊ ſeruum. Huius mgr̃i ⁊
domini imitatio eſt humana ꝑfectio. Unde
Aug. Sũma xpᷣiane religionis ẽ imitaꝛi quẽ
colis. Non ãt dicit hoe qñs ð alio ſi ei magi
ſter indoctus fuerit.ñ ſu fficit diſcipulo igno

rantia magiſtꝛi.et ſi dĩs miſer fuerit non ſuſ

Capitulũ.Lii.

ficit ſeruo miſeꝛia dñi. Uel ſ̃m Cri.ñ ̃ʒ ea
q̃ raro cõtigũt.ſed ab amplioribus ⁊ ab his
que ſunt.ĩ pluribus ſuſcipit hũc ſeꝛmonem.
Et addit. Si patrẽfamilias.i.me ꝗ pat᷑nam
gero ſolicitudinẽ. patꝛis habẽs auctoritatẽ:
beelʒebub uocanerũt.i.me operari ĩ beelze
bub dixerũt: quãtomagis domeſticos eius.ſ
uos ĩ hoc ᷑t diffamabunt. Quod ei apoſtoli
facerent miracula uiꝛtute demonis ſepe di
xeꝛunt iudei ⁊ gentiles. ut patet multiplicit᷑
ex apoſtoloꝝ legẽdis. Non g boni ↄtꝛiſtaꝛi ð
bẽt ñi forte ab aliꝗbꝰ praniſ hoĩbꝰſine culpa
detꝛahatuꝛ eis.qr ad ↄſolationem noſtꝛam
ſua dñs obprobꝛia adduceꝛe dignatus eſt di
cens. Si patrẽfamilias belzebub uocauer̃t
quantomagis domeſticos eius.ſunt eĩ pluri
mi.ꝗ uitam bonoꝝ foꝛtaſſe amplius laudant
q; debent.⁊ ideo ne eis elatio ð laude ſurre
pat.pmittit omnipotens deꝰ malos ĩ obtꝛec
tatione prum pere.ut ſi qua culpa ab oꝛe lau
dautiũ ĩ corde bonoꝝ naſcitur ꝑ obtrectatõ
nem maloꝝ ad penitentiam reuocẽtur. Sed
inter uerba laudantiũ ? uituperantium ad
mentẽ ſemper recurrere debemus.⁊ ſi ĩ ea ñ
iuenit᷑ bonum ꝙ de nobis dicit magna tri
cia ĩ nobis geneꝛaꝛi ðdʒ: ⁊ ſi in ea ũ inuenitur
malũ ꝙ de nobis dicituꝛ.in magnam letitiã
reſilire debemus. Uñ grego. In omne ꝙ de

nobis dicituꝛ ſempez taciti ad mentem F̈enꝛ
ꝛeꝛe debemus ĩteꝛiorem teſtẽ ⁊ iudicẽ qrer.

AQuid eniz ꝓdeſt ſi omnes laudent: cum cõ
ſciẽtia accuſet.aut quid poterit obeſſe ſi om
nes nobis deꝛogent.⁊ ſola nos cõſcia defen
dat. Unde Cato.cũ te quis laudat iudex tu

us eſſe memento. Plus alijs õ te quꝗ tu tibi

credeꝛe noli. Sed ut dicit grego.qui ñ amat

gloriazʒ ſñ ſentit contumeliã. Et de uiatutibꝰ

alijs æ uicijs ſimiliter iudicabis. Ualde aũᷣt
peꝛiculoſuʒ ẽ hominem in pñũjtia ſua laudari
qr oportẽt eum ualde fortem in deo eſſe qð
ñ eleuaret᷑ intus ĩ corde.ut ẽt cõſuluit Ora
tius.quales cõmendes aſpice.ne mox incuti
ent tibi aliena pct᷑a pudorem. Agit loco głe
id amplectimuz ſi dño noſtro ĩ paſſionum 2
ditionibꝰ adequamuꝛ. Quia em̃ ĩ igne tribn
lationis pct᷑a puꝛgant᷑.ideo ſicut tunc caput
eccłie xpᷣm fluctibus paſſionuz deus expoſu
