cifixus ẽ. Sub iſto loco ẽ locus carceꝛis xpᷣi
ubi ſtetit ligatus qñ pᷣpabatur crux in qua de
bebat affigi.¶ Et nota ꝙ hyeruſalem ciuitas
dei ſũmi. dña mundi.ð qua dicta ſunt ⁊ dicũ
tuꝛ glioſa.ſita ẽ in decliui latere montis du
pliciter. ⁊ ab auſtro uidelicet ⁊ ab occidente.
Ab auſtro quidẽ ſita ẽ in latere mõtis ſyon.=
inde deſcẽdit lõgitudo eius õ aqlonẽ ⁊ ab oc
cidente habet montẽ ſyon. ⁊ dependet ab ip
ſo eius latitudo contra orientem uſq; ad tor
rentem cedron ſiue uallẽ ioſaphat. Situs er
go ciuitatis ab auſtro ẽ eleuatus.ſimiliter ꝑ
totum latus occidentis.⁊ in parte orientis oĩ
no ẽ demiſſus.ita ut ſordes ciuitatis tpᷣꝛe plu
uie deſcendant ꝑ poꝛtã ſterquilinij in torrẽtẽ
cedꝛon. Nunc ergo conſpice opeꝛaꝛios malos
undiq; nequiter operari. Intuere diligenter
ſingula que fiunt contra dũm tuum.⁊ que di
cuntur.⁊ que fiunt ab ipſo.⁊ ꝑ ipum.⁊ his to
to mentis intuitu exhibe te preſentem. Uide
as igitur oculis mentis alios cũ uidiſſent euʒ
fatigatum.ſibi dare (uinuz miꝛꝛatum ſiue cũ
felle mixtum )in hoc etiam interiora dulciſſi
mi domini amaritaꝛe nolentes.⁊ ſuam amari
tudinẽ declarantes.ꝙ (ᷣʒ Matth̊.) (cuz gu
ſtaſſet noluit bibere) qꝛ (ut dicit Crivᷣ.)nihil
diſtat ſimpliciter guſtare ⁊ non bibere ſ. unũ
quidem ⁊ idem ſignificant.Et ſecundũ Mgr
cum((non accepit)).i.non bibit uel non.ſ.p
fecte ut bibeꝛet.ꝙ enim guſtamus non acci⸗
mus.quia non traijcimus illud in corpusſ
ſtatim ꝛeijcimus.Aliquid eꝛgo cepit ad gnꝝ
dum modicum.ut ꝙ ſcriptum eꝛat impi⸗
ſ.⁊ dedeꝛunt in eſcam meam fel.⁊ in ſiti me
potauerunt me aceto.⁊ qr illud ꝙ modicum
eſt quaſi nihil reputatur.ideo hic dr̃ ꝙ nõ ac
cepit.ſ.ad perfecte bibendum.qꝛ felleã amãi
tndinem hominibus. dulcis ⁊ rectus dominꝰ
nunqᷓ; acceptauit. Uel cuʒ guſtaſſet.i.ori ap

poſuit noluit bibere ꝑꝑ duo. Primo ut oſten

deretur iniquitas talem potuʒ propinantiuʒ,
Secundo ut ſignificaꝛetur uelocitas ꝛeſurrec
tionis ipſius. Unde gꝛeg. Guſtauit uinuzʒ ſed
noluit biber e.quia mortis amaritudiem quã
guſtaturus erat momentaneam ꝛ cito in dul
cedinem conuertendam ſignificabat quia teꝛ
tia die ꝛeſurrecturus erat.unde ⁊ hiero. Poc
aceto ſuccus letalis poni abſtergitur.⁊ nona
accepit id pro quo patituꝛ. Unde de eo dr̃ q̃
nõ rapui tunc exoluebam. VUinum mirratum
dño ꝓp ĩat.qͥ her̃ſes ſuas pallio vitatis docet.
Acetum cũ felle mixtũ dño ꝓpinat.qui ð ma
le acquiſitis domino ſacriſicat. Poc etiam
facit.quiimẽbra eius amaritudinibus aff igit
Et uniuerſaliter uinum miꝛatum uel cuz fel
le mixtũ eſt bonuz opus cum culpa factum.
quia ſicut modicum mirre uel fellis bonum

ilio ſuo appꝛoxmnd
trion 1 uelat. O in
nüuc anima ſua. Iloc
tiſſet. Difſen it iſt
nis ab articulo exun
ibi exuebat i ptoꝛio
ſtꝛis h aͤt ĩ publico c
exuebat reiduẽd.
riõ ſignant dictů e
expoliaueft eü qĩ nu
tun. Ex b anticulo
ſicut ex llo. Iteʒ eſt
bemus nudari ad on

mundanis. ſaluti ite

ynudaʒ crucè nudi
eumtum. ꝙ ſi quem
onibus ueſtibus ſt
xhm a ſuis crucifix
bi mateꝛia pacie.
ticulo rememoretu
anticuli x oret. dict
ueſtid expoliari
ab oibus mundani⸗
ſalntẽ med ſun önt
cifixi ꝛ nudã cruc
hirur filius de man
ſine magnis doloril
T ducit ad mont?
qucis que iterg e
udeliteꝛ expaſus

ot ttiam intenoro ulcſf
ne nolenen eſam ammi
, Marh.) ui
lordcit nf.) tihil
tare? non bibere gnni
fcant Et ſecandi .
i non bidkvel nonß
nim gaſtamusnonecn
cimus Und ncorpiel
Niguid ergocept aen
ſcritum entingt
cam weam ſel Anſim
ceto. rilud vnno teun
atur ideobic crg iee
ebibendumn ge felei ni
s. dllcist ſectis doni,
Ua az guſaſet , fien
reg cuo. rino noſen
glenponnz Fopiſanſtiu⸗
caenmr beloelasꝛeint
. eg⸗Huſtniting
norts amerindien
Pneraneamtclpit
õ
nban ſigniflcnll
uerat unce thien

LLF—

—

Secunde partis

uinũ corrnmpit.ſic modicũ culpe moꝛtalis
totũ bonũ opus deſtruit.Uideas ⁊ alios q̃
q; ad q̊ opꝰ neceſſaria diſponere ⁊ alios ip
ſũ ſpoliar.Spoliat᷑ itaq; ſuis ueſtibꝰ ⁊ ad
pudoꝛis tu multum ẽt femoꝛalibus ut uẽtiſ
⁊ frigori exponatuꝛ nudus. Spoliat᷑ ãt cuʒ
maxio doloꝛe.⁊ renouantuꝛ in eo fracture
q ueſtis ĩterioꝛ ꝓpt᷑ ſanguinẽ flagellatõis
fortiteꝛ corpori adherebat.⁊ tũc corpꝰ ei⸗
taʒ elonganteꝛ formatũ apparuit totũ cꝛuẽ
tatum ⁊ liuoribus repletum. In hoc ẽt ap
paruit paſſionis eiꝰ ignominia. ꝙ nudus ẽ
crucifixus.qꝛ hoc ñ fit niſi peꝛſõis abiectis
⁊ uilibus.O quantus doloꝛ erat tibi mateꝛ
ſanctiſſia cũ oculis tuiſ aſpiceꝛeſ iſta. Nuũc
eĩ pᷣmo ↄſpiciens mateꝛ ſua filiuʒ ſic uulne
ratum ⁊ diſpoſitum:dolore mẽtis nimio aſ
fligitur. Cꝛiſtatuꝛ autẽ ſupra modum.quia
eů uidet ſic nudatum. Accelerat igit᷑ mat᷑
⁊ filio ſuo appꝛoxmat.ac nelo capitis ſui
eũ cĩgit ⁊ uelat.O in quãta amaritudine ẽ
nũc anima ſua.Nõ credo ꝙ vbum facer̃ po
tuiſſet. Diffeꝛt ãt iſte articulus expoliatio
nis ab articulo exuitõis ĩ flagellatõe quia
ibi exuebat᷑ ĩ pᷣtoꝛio coꝛã pᷣſide ⁊ ſuis mini
ſtꝛis h̊ ãt ĩ publico coꝛã oĩ populo. Itẽ ibi
exuebar reĩduẽdꝰ.hic ãt nunqᷓ; reinduẽdꝰ
tiõ ſignant᷑ dictũ ẽ.ꝙ exueꝛũt eũ.h̊ ãt dr̃
expoliauer̃t eũ qi nunqᷓ; ãplius ueſtes rehĩ
tuꝑ. Ex h̊ articulo documta poſſũt accipi
ſicut ex illo. Itez eſt docum̃tum ꝙ nos de
bemus nudari ab omnib“ rebus ⁊ actibus
mundanis.ſaluti nr̃e cõtrarijs. Ut(̃ᷓ hie.
)nudaʒ crucẽ nudi ſequamur. Item eſt do

cum̃tum. ꝙ ſi quem xpianum cõtingat a pᷣ

onibus ueſtibus ſuis ſpoliaꝛi: recoꝛdet ⁊
xpᷣm a ſuis crucifixoribꝰ ſpoliatuʒ. ⁊ erit ſi
bi mateꝛia pacĩe.Ad cõfoꝛmãdũ ſe huic ar
ticulo rememoretur homo ſubſtãtiã actus
articuli ⁊ oret.dicẽdo. Jeſu ꝗ ante cruceʒ
ueſtibꝰ expoliari ⁊ nudari uoluiſti. fac me
ab oĩbus mundanis ꝛebus ĩquantuʒ cõtra
ſalntẽ meã ſum ðnudari.quatenꝰ nudũ cꝛu
cifixuʒ ⁊ nudã crucẽ nudꝰ ſeq̃r. Deide eꝛi
pitur filius de manibus mr̃is furibũde.nõ
ſine magnis doloribꝰ.gemitibus ⁊ ſuſpirijſ
⁊ ducit᷑ ad mortẽ crucis.⁊ nudꝰ ſuꝑ lignuzʒ
crucis que ĩ texra erat poſita diꝛe proiectꝰ.
crudeliteꝛ expãſus ⁊ tractus.ſtrictiſſime ĩ
modũ pelł hinc inde eſt extenſus. dicit᷑ eĩ
ꝙ foramina fecerunt pᷣus in cruce.⁊ qꝛ bꝛa
chia ⁊ pedes xpᷣi non poteꝛant foꝛamina at
tigere.ideo ligatis funibꝰ ĩ bꝛachiis ⁊ pedi
b tamum traxerunt. ac dulces manꝰ ⁊ pe
des ita atrociteꝛ extendeꝛũt.ꝙ oẽs iunctur̃
oſſium dinumerare potuerũt iuxta illð.pᷣs.
dinumerauerũt omnia oſſa mea.i.dinume
rabilia fecerunt.Ubi(ᷣm Aug.)ad litterã
deſcribitur extenſio corporis xpᷣi in ligno

nec poterat melius deſcribi huiꝰextẽſio. H

Captm. Ixiij.

dt extenſio multum penoſa fuit. ⁊ maxim
penam xpo intulit. Unde legituꝛ. ꝙ cum q̃̊
dam denota ꝑſona in quadam reuelatione
interrogaret a domino.quid in omnibus q̃
ꝓ nobis peꝛtulit maxime doluiſſet.ꝛñdit q;
in cruce extẽſus fui.ita ꝙ omnia oſſa mea
numerari poterant.⁊ quicunc; ꝓ illo dolor
mihi gratias egerit.ita gratũ obſequiũ mi
hi pᷣſtabit. ac ſi omnia uulnera mea unguẽ
to ſnauiſſimo delinier̃t ¶ Ex iſto aꝛti.extẽ
ſionis ĩ cruce ſumunt᷑ duo documẽta. Pri
mum eſt ꝙ ⁊ nos oĩa menbra ⁊ oꝛgana cor
poꝛis noſtri extẽdere debemꝰĩ obſeꝗuʒ xpᷣi
man“ uidelicz ⁊ bꝛachia ad operationẽ.pe
des ad ambulationem. genna ad oꝛationẽ.
omnes quoq; ſenſus ad ſuoꝝ actuum ſãctà
⁊ caſtam exercitationẽ.ut poſſimus diceꝛe
cum ſpal.omnia oſſa mea dicent.domiĩe ꝗſ
ſimilis tibi. Unde Caſſianus i collationibꝰ
pr̃ m docet ꝙ religioſe ⁊ deuote ꝑſone öbẽt
omnium mẽbrorum ſuoꝝ pꝛemitias domi
no offerre. Mox enĩ ut a ſomno excitati ðᷣ
lectulo ſurrexerunt.dnt pᷣmo oꝛis ⁊ lingue
motu orando laudes deo offerre.⁊ priuſq;
mẽbro aliquo ſuo fungant᷑ officio circa cu
rã rei familiaris.dñt ea ad diuina obſeꝗa
extendere:caput ⁊ faciem cum oĩbus ſenſ
bus ad celũ leuando. manꝰ ad deum ĩ ora
tione eleuando. bꝛachia ĩ moduʒ crucis ex
pandendo.genua ad oratõnẽ incuruando.
totuʒ coꝛpus nunc ſtando nunc ĩ terraʒ ad
ueniã pꝛoſternendo.cũ reuerẽti ⁊? honeſta
omnium mẽbꝛoꝝ ⁊ uuium totius coꝛporis
extenſione.⁊ ſpiritualiũ uiꝛium imẽtione ĩ
ſacrifieiũ iuſticie deo offerẽdo. Scðõʒ docu
m̃tum eſt ꝙ coꝛdis oculis aſpiciamꝰ ſalua
torem noſtꝝ in cruce expanſis manibus ex
tenſum.q̃ſi paratũ nos recipeꝛe ad amoro
ſum amplexum ſuũ. Unde Aug. Fpᷣs extẽ
dit brachia ſua ĩ cruce ⁊ expandit manſu
as paratas ĩ amplłexus peccatoꝝ. Int᷑ bra
chia ſaluatoꝛis mei ⁊ uiuer̃ uolo ⁊ moꝛi cu
pio.ibi ſecurꝰ decantabo.Exaltabo te dñe
quoniam ſuſcepiſti me. Ad ↄfoꝛmãdũ ſe
huic aꝛticulo poteꝛit homo brachia ⁊? oĩa
mẽbra ſua.ſiue ſtando ſiue pcumbendo in
modũ crucis ẽt corporalit᷑.⁊ uires ſpiritua
les intentionaliteꝛ ad laudẽ ði extẽder̃: ꝛe
memoꝛãdo illos amoꝛoſos amplexꝰ extẽſio
nis xpᷣi cum Anguſtino.Jeſu ꝗ in cꝛuce ex
tendi uoluiſti ita atrociter ut oĩa oſſa tua
poſſent numerari.fac me oĩa menbꝛa uinꝛeſ
q; coꝛpoꝛis ⁊ anime mee ad laudem tuã ex
tender.⁊ ad amoꝛoſos amplexꝰtuos dulcit᷑
aſpirare.¶¶ Ipſe autem dominus noſter ñ
ſolum dignat ẽ in cruce extendi: ſed ⁊ uo
luit cruci affigi.ut cõmendaret nobis indiſ
ſolubilẽ caritatẽ ſuã.q̃ ſalutẽ nrẽ̃ am firma
uit. Extẽſis ꝗᷣ neruis ⁊ uenis. ac ptenſis oſſi
bus ⁊ iuncturis.uiolẽta extẽſione affixus E
S£

cruci in manibus ⁊ pedibus duriſſime per
foratis: ⁊ ſauciatis cù clauis groſſiſ ⁊ duriſ
ſimis. cutẽ ⁊ carnẽ neruos ⁊ uenas ac ↄpa
ges oſſiũ diſſipantibus.quoꝝ ſtimulis exci
ta: ⁊ tu manus ⁊ pedes ad oẽ bonũ opus.
Quia eĩ pᷣmus homo ad lignũ pᷣuaricatõis
manus extendendo ⁊? pedibus accedendo
chirogꝛaphuz damnatõis nr̃e dyabolo ↄfe
cerat.iõ ſaluatoꝛ nr̃ ut chiꝛographuʒ illud
deleret manibus ⁊ pedibus ligno ſalutifer
cꝛucis affigi uoluit clauiſ inuictiſſime caꝛi
tatis:ðᷣlẽs ꝓꝑ hoc chirographũ decreti.quõ
erat ↄꝛium nobis:⁊ ipm tulit de medio af
figens illud cruci.O q;libenter crucẽ aſcẽ
dit.⁊ quãto amore oĩa ꝓ nobis ſuſtulit.O
gquãta pacia obediuit: ⁊ quätum pr in ipᷣiꝰ
obedia ölectatus fuit.O quante uoces ac
tꝛiſtes ululatus ? gemitus. ibi ab amicis
ſuis ⁊ pᷣcipue a matre ſua meſtiſſima audi
unt᷑ cũ ſic cꝛudeliter extẽdit᷑ clauat᷑.⁊ fo
dit᷑: ⁊ toto corꝑe diſſipat᷑.O ſtupor.O pie
tat᷑ abiſſus.O caritatis icẽdiũ.O mira cir
ca nos tue pietatis dignatio.O ineſtimabi
lis dilectõ caꝛitatis. Sʒ caue ne tu clauos
crucis xpᷣi fabrices:uel mãus aut peõs dñi
eis uulneres aut ↄfigas.auos ei crucis
xpᷣi fabricat:ꝗ inter ꝓximos diſcordias ſe
minat. Manus ueꝛo dni ur̃ clauis uulneꝛa
re ⁊ ↄfigere ꝗ de bonis a deo datis ñ uult
elemoſynas erogare. edeſ aut xpᷣi clauis
feꝛreis ꝑforat: ꝗ theatra ſeu ſpectacula ⁊
tabeꝛznas magis quã eccłias uiſitat Ex
hoc eĩ articulo cꝛucifixiõis tꝛahit᷑ docum̃
tum. ꝙ ⁊ nos cꝛucifigeꝛe debemus caanem
nr̃am cũ uicijs ⁊ ↄcupiſcentijs:ut ſumus fi
xi clauis.i.pᷣceptis iuſticie:ſicut xpᷣs clauiſ
ↄfixus fuit ĩ cruce.Sic fecit ipᷣe aplłs:qui
dicebat.xpᷣo confixus ſum cruci.i.czaux xpi
extinxit in me ardoꝛẽ peccati. timoꝛe dði qſ
clauis affixas habens carnes.Et hoc ẽ ꝙ;
orat ꝓpha.confige clauis a timoe tuo car
nes meas.ſᷣm tranſlationez qua utit Aug.
Ad ↄformandum ſe huic articulo memõe
tur homo ↄtinẽtiã eius ⁊ hic oret. Jeſu ꝗ
duꝛiſſimis clauis cꝛuci affigi uoluiſti:ac ꝑ
hoc chiꝛographũ peccatoꝝ noſtroꝝ ⁊ moꝛ
tis eidẽ cruci affixiſti. confige queſo timo
re tuo carnes meas:ſit pceptis tuis fixmit᷑
inhezens:ſemꝑ tibi ↄfixus ſim cꝛuci. Xuũᷣ
ergo cꝛucifixio facta eſſet cꝛuce ĩ terra ia
cente.poſtea xpᷣm affixuz leuauer̃t cũ cꝛu
ce.Et hoc ur̃ ſentue hieꝛo.⁊ in q̃dà or̃one
expᷣſſe hoc dicit ĩinocẽtius papa tertius.Et
hoc foꝛte ꝛepñtat eccłia:in eo ꝙ ĩ die paꝛa
ſceues crux doſculado iacet ad teꝛã appo
diata. Iſta aũt leuatio nõ dubiù quin ma
ximi doloris fuerit: eo ꝙ tũc laceꝛabantur
uninera manuũ ⁊ pedu ex põdeꝛoſitate cõ
poris.ꝓſluxeruntq; copioſi riui ſanguis un
diq; ex illis magmis ſciſſuris ⁊? fomwus ſal

tertia.

uatoꝛis. In alto aũt ſᷣm Aug. eleuari ⁊ nõ

ſub tectõ pati dñs uoluit:ut ẽt ipius aeꝛis

natura mundaret᷑.ſ. a demonibus ⁊ ĩfectõ
ne peccatoꝑ: ſed ⁊ terra ꝑ ſanguinẽ decur

ꝛentẽ ſu mundabat᷑: ⁊ ᷣm Theo. ꝓut ſancti

ficaret aerẽ ꝗ ſanctificauerat teꝛrã ambu
lãdo in ea:⁊ Fjʒ ¶ꝛiſ.ut a demonibus expi
raret aeꝛẽ. ⁊ aſcenſum nobis paꝛaret in ce
lum. Ideo ẽt ſic eleuari uoluit:ut ĩ cruce

pẽdẽs in aeꝛe: ſe inter deù ⁊ hoĩiem media

torẽ onderet.⁊ ꝑ paſſionẽ cꝛucis. cuius cũᷣ

eleuata fuerit una pazs ad celũ: alteꝛa ue

ro in teꝛrã reſpicit:hũanã nãm ad ↄſortiuʒ
angeloꝝ reuocaꝛet. Uñ An ᷣ.Mediatoꝛ di
⁊c hoĩm inter celũ ⁊ terrã medius pendens
ima ſuꝑius unit.celeſtibꝰ terrena ↄiungit.
¶Ex hoc articulo leuatõis in cꝛzuce habe
tur docum̃tũ.ꝙ nos paſſiõez dñi recolẽtes
debemꝰ exaltari a terra.i.a terrenis affec

tibꝰ: łẽt a teꝛzena ↄueꝛſatõe: ſaltẽ quo ad

mẽtalẽ abſtractõcʒ: ut ł ſic a teꝝa ſurſum
tra hamur ad xpᷣm in cruce pẽdẽteʒ. quate
nus ſimus ð illoꝝ numero:de ꝗbus ipe pol
licẽs dixerat.oĩa trahã ad meipᷣʒ ¶ Ad cõ
foꝛmãdũ ſe huic aꝛticulo poterit hõ ex de
uotõe ſua m̃te ſurſũ eꝛigẽ.q̃ſ xpᷣo coraʒ eo
pẽdente ĩ cꝛuce:⁊ poterit hoc ẽt aliquo ge
ſtu coꝛꝑis repñtaꝛe ⁊ ſio orar. Jeſu ꝗ ĩ ceu
ce leuari:⁊ ſic a terra exaltaꝛi uoluiſti.fac
me queſo a terꝛenis affectibꝰ ſubleuaꝛi: ⁊
mte ĩ celeſtibꝰↄuerſari.O qᷓ; male ꝓuiſum
fuit ieſu ĩ ſua minutõe:fuit eĩ ĩ ſua miutõe
uſq; ad ſudorẽ calefactus.firmit᷑ ligatꝰx

funde uulneratꝰ*: ſz male ꝓcuratꝰ. In trit

nãq; puidet minutis.ſ.ĩ alimonie recꝛesi
ne i geta pauſatõe: ⁊ in luminis abſconi
ne. Gʒ dulcis ipᷣ̊s ꝓ recꝛeatõe habuit fel
acetuzʒ. ꝓ quiete uexationeʒ corꝑis ⁊ afni⸗
tionẽ aie.ꝓ lumĩs tpatione ſplendorem me
ridianũ. Pic ſiſte aia mea.h̊ ſiſte xpᷣi ſiagui
ne redẽpta.Ecce Abel occiſus a fre.Ecce
yſaac ligatꝰ a pr̃e. Ecce ſerpẽs eneꝰ ĩ ᷣſ̃to
exaltat? a moyſe.Xcce agnꝰimolatꝰi lege.
Ecce deꝰ occiſꝰab hoĩe.Ecce ieſꝰcrucifixꝰ
ĩ carne.Ecce rex tuꝰ ſuſpẽſꝰ ĩ cruce. Ecce
dñs tuꝰ cõdẽnatꝰ moꝛte.Ecce hõ mitis ⁊ ĩ
nocẽs ĩuolutꝰ ſanguie.Ecce hõ uita tua qĩ
pẽdẽs ante te.v ixis in illa uulnera oculis.
int᷑na pietate ↄſidera illud corpꝰ teneꝝ.coꝛ
pus illð innocens.corpꝰ imaculatuʒz:graui
cꝛuciſ extenſione guiter laceratũ. Attẽde ⁊
uide ſi ẽ doloꝛ ſicut doloꝛ eiꝰ.Et licʒ ũ igno
res.ꝗ boni illa paſſio ↄferat mundo.tñ ſi
q̃ ſunt:in te pietatis.ſi qua caritatis.ſi qua
ↄpaſſionis uiſcera.pietatis affectu.compa

tere ⁊ emitte lachaymas clama ⁊ dic. lec

te ramos arbõ alta tenſa laxa uiſcera.⁊ ri
gor lẽteſcat ille.quẽ ðdit natiuitas.ut irᷣni

moebra regis mitti tendas ſtipite. Sic eniʒ
crucifix e dñns ieſꝰ ⁊ in cruce cxteni ꝙ di

ſimü atq; turp
ſoli iye uituß
icer: ſz et tot
pellaret. Ut⸗
morte nos lib
tupiſſima ma
ledictöm qi
t mortẽ. ſ.c.
1 gedetil
dict' w nos
Ang. Ya n
nera moni
monis Qu
nonte peſli
Pc t cri
quẽ genſ in
uit. Judi
ſerüt. qꝛ a
ſepauerut
elegit. ß
ut gplige
te crucis
tois motu
a uitäre
ſie gen⸗
ueniem
mors oꝛie
bol gil

ent höͤerce
iſrpocoriz eo
cet alouo ge
,Jeh 4 Cu
oluiſti,fac
ſublegni:
mmalepuiſaun
iiſna mimd⸗
rwlige,
Vrar Intri⸗
monie ecꝛe⸗
ninis abſcon
te habunfe
zco.s fli
ſplencorem ne
Paſte itigi
inns ffe Kole
esene /i it⸗
imnolartilege.
zieſ aucifit⸗
iguce Ecce
cehömitist
houita tag
ulnernoctli⸗
orp'tenepa

Secunde partis

numerari poſſẽt omnia oſſa eiꝰ.⁊ ſic angu

ſtat undiq; ꝙ ſe mouere ñ poſſet niñi in ca

pite. In hoꝛa em̃ ⁊ ĩ tpᷣe illo flebili.ſpatio
ſa terre latitudo ſibi öfecerat.ita ut ñ hẽꝛʒ
ubi caput miſerijs feſſi reclinaret.ſʒ ĩclĩa
tũ ðpendebat. Qlaui ferrei ſuſtinẽt totũ põ
dus totiꝰ corꝑis eiꝰ. Dolores acerrimos to
lerat ⁊ ultra q; dici ł cogitari poſſit:affligi
tuꝛ Aide cũ quato labor̃ ⁊ dolor̃ dñs ſtat ĩ
cruce ⁊ ñ tedeat te ĩ ſᷣuitio ſuo ſtar. Quia(
nt ait Detrꝰ damianus) quo laboꝛioſ ĩ ⸗
ſpectu ſuꝑne maieſtatis ſe ↄſpitiẽtis ꝗſ aſſi
ſtit: eo ſuauiꝰ dulcedinẽ intime gꝗetis acꝗ
rit.quãtoq; difficilius ſui corpis gauedinẽ

tolerat tãto copioſ eũ ad ðᷣi meꝛitu leuat.

Stat ẽt dus nudꝰ cõꝑe.ac uẽto ⁊ frigoꝛi ex
poſitꝰ.ſʒ ueſtitꝰ amore.⁊ amoꝛis calore in

flãmat a plãta pedis uſq; ad vticẽ. a leua

ĩ dexterà intus ⁊ exteri cruciatꝰ.Cꝛux ꝗqp
pe a cruciatu dr̃.ubi dolores acerrimi exa
gitãt.ubi diu niuit᷑ ⁊ moꝛs ipᷣa ꝓtendit᷑.ne
doloꝛ ci tiꝰ finiat.ꝙ genꝰ mortis ĩ tm̃; duriſ

ſimũ atq; turpiſſimũ apud iudeos erat ut ñ

ſolu ipᷣe uituperabilis eẽt.quẽ crucifigi ↄti
giſſet:ſʒ ẽt tota domꝰ eiꝰ.domꝰcrucifixi ap
pellaret᷑. Ut g dñſ a tuꝛpiſſima ⁊ duꝛiſſima
morte nos liberaret.iñ ſolũ duriſſima:ſʒ ẽt
tuꝛpiſſima mõte ſe ↄdẽnari ꝑmiſit.⁊ ut ma
ledictõm qᷓ; icurramꝰ ſuppoꝛtaꝛet. maledic
tã mortẽ.ſ.crucis ſuſcepit.vᷣʒ illud maledic
te ꝗ pẽdet ĩ ligno. Uñ apts ait. fact male
dict? ut nos a maledictòe liberarer. Unde
Ang. Illa mõte nihil peiuſ fuit.ĩteꝛ oĩa ge
neꝛa moꝛtis elegit extremũ ⁊ peſſimũ genꝰ
moꝛtis. Qui oĩm fuerat ablaturꝰ moꝛte: de
noꝛte peſſima occidit oĩim mortẽ. H Aug.
Pãc aàt crucifixionẽ xpᷣi yſaias pᷣfigurauit
quẽ genſ iudaica ſerꝛa lignea ꝑ mediũ ſeca
uit. Juõi eĩ cũ fra lignea xpᷣʒ ꝑ mediũ diui

ſeruũt.qꝛ animã ⁊ coꝛpꝰ eiꝰꝑ crucẽ abinuicẽ
ſepauerũt. Cõgrue ãt dũs tale genꝰpaſſiõiſ

elegit. ꝙ pᷣme pᷣuaricatõis reatù abſolueꝛʒ.

ut ꝗ ꝑ lignũ uetitü cecideramꝰ.ꝑ lignù ſãc

te crucis reſurgeremꝰ.⁊ ꝗ ꝑ lignù pᷣuarica
tõis mõtui iacebamꝰ:ꝑ lignũ recõciliatõis
ad uitã reuocaremuꝛ. In cruce g xpᷣs mori
⁊ ſic genꝰ humanũ ſaluare uoluit. ut moõbo
ↄuenienteꝛ medela rñderet.ut uidelicʒ uñ
mors oꝛiebatur inde nita reſurgeret.⁊ dia
bolꝰ gꝗĩ ligno uicebat:iĩ ligno quoq; uiceꝛe
tur ꝑ xpᷣm. Peꝛ lignũ em̃ puaricatiõis moꝛſ
inducta fueꝛat. ⁊ neceſſariũ erat ut ꝑ lignũ
paſſiõis pelleret.⁊ ð ligno crucis ⁊ crucia
t lignũ ↄcupie exclnderet. ⁊ ut dñſ ꝑ ligni
dolores inuictꝰ tranſiens. delectatões ex li

gno yꝓueniẽtes ↄfut aret. Expãadit ĩ cꝛuce ĩ

maculatas manꝰꝓ manib icõtinent᷑ extẽs
Pꝛo ſuaui cibo aꝛboꝛiſ uetite eſc felliſ ac
cepit.⁊ ĩ ſe ſuſcipiẽs mortẽ: nr̃aʒ moꝛtalita
tẽ abſtulit. Uñ Ger:Quid ↄmiñſti dulciſſi

Capłm. lxiij.

me pueꝛ.qd feciſti amãtiſſie iuuenis.q̃ tua
noxa.q̃ tua cã danatõis:E go ceꝛte tui ſum
cã doloꝛis.ꝙ ꝑpetꝛzauit pᷣuꝰ:qñs ſoluit. ꝙ ⸗
miſit ĩiuſtꝰ:ſoluit iuſtꝰ.O nate di. quo tua
deſcendit humilitas ꝗ factꝰ es obediens
me deo uſq; ad mortẽ.mõtẽ ãt cꝛucis. Me
ad illicita tꝛaxit ↄcupia te ꝓ me ſct᷑a cãaitaſ

tꝛaxit ad cucẽ. Ego pomuᷣ accepi. tu clauiſ

laniaris.E go pomi dulcedinẽ. tu fellis gu
ſtas amaritudinẽ. Mihi miſero ↄgaudet e
ua.tibi cꝛucifixo ploꝛãſ ↄpatit Maꝛia PHec
Ber. Quis det mihi ut torꝰ totalit᷑ carne ⁊
ſpu tranſfigar. cruciſq; affigaꝛ patibulo cũ
dilecto. ut nec aliꝗd ſentià niñ ieſã ⁊ huc
crucifixũ.⁊ clamabo toto cõde ꝗſ mihi det
ut egop te moꝛiaꝛ deꝰmeꝰ.Dulcis mihi lec

t ſit illud lignũ cꝛucis tue dñe ut ego ꝓ te
mMoꝛiar ĩ quo dulciteꝛ requieſcã. Mantue

q̃ me fecer᷑t. expoſite ſt᷑ clauoꝝ aculeis. pla
ceat tibi ut ñ extendã ultra ad iniquitateʒ
manꝰ meas:ſʒ ꝑ ſanguinẽ go manuü tuaꝝ
plagis exiuit.purifica man ⁊ pa mea ut
ſine ua ⁊ ĩmuditia leuẽ eas ad te ⁊ ad oꝑa
pietariſ. Sana dñe uulneꝛa ↄſciẽtie mee q̃
inflixi mihi manibꝰ ppjs ĩ opibꝰuoluptatũ.
Beatos pedes tuos quoꝝ ſcabellu terra ẽ.
ligno crucis paſſꝰ es clauis affigi duriſſis.
ꝑh̊ te obſecro dñe dele eꝛꝛata pedu meoꝝ.
⁊ pfice greſſus meos i ſemitis tuis.ut ñ mo
ueãt ueſtigia mea ſʒ ſẽꝑ ſint ſtabiles ĩ ope
ſcto.(¶ Scꝛipſit ãt pylatꝰ)ĩ qͥdã cãta tabule
affixa (titulu )⁊ poſuit tabulã cũ cauilla ſu
per crucem ut eminentius appareret. ⁊ in
titulo cã moꝛtis eiꝰ.(¶ Jeſus) i quo expᷣmit
ꝓpᷣum nom̃ eiusEnggätens Jads ad priaʒ
qꝛ ibi fuit nutꝛituſ (rex iudeoꝝ) in quo exp̃ᷣ
mit᷑ cã mõtis ipſiꝰ. Quaſi diceꝛet. Jõ cruci
fixꝰ ẽ.qꝛ erat rex iudeoꝝ. Mos eni erat ro
manoꝝ ſuꝑ lignũ crucis poneꝛe cãm mõtis
cꝛzucifixoꝝ. Ipe ãt accuſatꝰ fuẽat.ꝙ ſibi re
gnu iudoꝝ uſuꝛpar̃ uolebat. Dao hac eꝛgo

cã iuði e pylato tradideꝛãt. ⁊ pylatꝰeũ ad

mõtẽ ↄdẽnauerat. Et qꝛ iudei ↄ uoluntatẽ
pylati petierũt xpᷣm cꝛucifigi.iõ uolẽs ſe nĩ
dicare de eis.ꝑ talẽ modum.ſcripſit titulũ
ut r̃dudaꝛet ĩ uerecũdiã ipᷣoꝝ. Vnde Caiſ.
Sicut ĩ tropheo lr̃e ponunt uictoriã oſten
dentes: itaylatuſ titulu cruci xpᷣi ĩſcꝛipſit.
Simul ꝗdẽ ꝓ xpᷣo rñdens. ut eum a comu
nione latronu diſcerneret.ſimul ãt ⁊ ð iude
is ulciſcens.ondens.ſ.ipᷣoꝝ malitiã.du ĩ ſu
uʒ regẽ inſurrexerũt.ſecunduũ Theoph. iu
dei ꝓcurabãt ſcꝛibi titulum. ⁊ intendebant
ꝑ hunc illuſorie uituperar̃ opinionem eiꝰ
regem faciebat ſeipſum:ut ſic pꝛetereun
tes ſui miſeꝛeꝛi ñ ualerent:ſed magis ei tã
quag tyrãno improperarẽt. Sed pylatus ñ
ſcripſit ſicut uolebat. Uñ ⁊ Pieꝛo.iudi illu
dentes ⁊ irridentes hoc feceruũt.iʒ ĩ ĩtentio
ne pylati aliud fuit Operabatuꝛ eni ſecun
S„ 2

De

lũ glo. diuina uis in coꝛde neſciẽtis. Dini
ang ern Remig.) hoc ꝓcuatũ fuit:
ut talis titulus ſuꝑ caput eius poneret᷑: ut
p hoc iudei agnoſcerent. ꝙ e occidẽdo ni
Hilominus ꝛegẽ haberent. Uñ ⁊ Beda.in
quo mõſtꝛabat iã tunc regnũ ipius non ut
ipᷣi putabant deſtzuctuũ: ſʒ poti⸗ augmenta
tu. Litul eĩ poſitus ſuꝑ cꝛucẽ eiꝰ illõ oñdit
gꝛ nec ẽt occidendo efficeꝛe potuert: ut eu

ꝛegẽ ñ habeꝛent ꝗ eis ſᷣm oꝑa ſua ꝛedditu

rus ẽ. Pec ãt tria vba.ſ.ieſus naʒaꝛenrex
iudeoꝝ.ſatis ↄueniũt ad czaucis miſteziuʒ.
ã ̊ ꝙ dicit ieſus ꝙ interpᷣtat᷑ ſaluatoꝛ.2
uenit ad uiatutẽ cꝛucis ꝑ quã facta ẽ nobiſ
ſalus. ̊ vo ꝙ dicit naʒaren ꝙ interpᷣtatur
floꝛid. ptinet ad pacientis inocentiꝗ qui E
flos ꝗ de ꝛadice ieſſe aſcẽdit: ſʒ ̊ ꝙ dic ꝛex
iudeoꝝx. ptinet ad paciẽtis põtate ? dñium
ꝙ ex paſſiõe ꝓmeruit:qꝛ ꝑꝑ hoc deus illuz
exaltauit. Sʒ lzʒ ipᷣe ꝑ cꝛucẽ ſit ñ ſolü r̃x iu
doꝝ ſʒ ⁊ gentiu.tñ ſcꝛipſit ꝛex iuõoꝝ tm: qꝛ
ipi gentiles ↄueꝛſi ad fidẽ.ipualz iudei di
cutur.i. ↄfitentes.nõ circũciſõe coꝛpoꝛis:
H xpᷣs.⁊ iõ ꝑ hoc ꝙ dicit ꝛex inõoꝝ ĩtelligũ
tuꝛ ẽt gẽtiles ↄuerſi: ut aũt dicit Beda. pul
chꝛae titulꝰ ꝗ xpᷣm ꝛegẽ teſtet᷑.ñ infꝛa :ſʒ ſu
pꝛa cru ẽ ponit᷑: qꝛ lʒ in cruce ꝓ nobis ho
minis infirmitate dolebat ſuꝑ czucẽ tamẽ
ꝛegis maieſtate fulgebat. Uñ ? Amb. Me
rito aũt ſupꝛa crucem ponit titulus:qꝛ non
humani coꝛpis:ſʒ diuine poteſtatis ẽ r̃gnũ
ꝙ bz xpᷣs. SVcripſit aũt titulũ illuʒ ñ in una
lingua:ſed in tꝛibus linguis famoſis(.ſ.he
praice. grece. ⁊æ latinæ )⁊ in qualibʒ lingua
intege ut diuerſaꝝ linguaꝝ hoĩies ꝗ ad di
em feſtũ ↄueneꝛzant:legeꝛe ⁊ iĩtelligere poſ
ſent cãm mortis ipᷣiꝰ, ⁊ ut oĩs ligua ↄfiteꝛe
tur: qꝛ dñs ieſꝰ xpᷣs ẽ ꝛex ꝛeguz ⁊ dñs domi
mantiũ ĩ gloꝛia dei pr̃is:⁊ ut oĩs lingna cõ
memoret pfidiã iudeoꝝ: ⁊ ad oñdenduũ ipᷣm
pati ꝓ ppło oĩs lingue: ⁊ eis dñaꝛi ĩ ppetuũ
cuiꝰ ſignũ ẽ ꝙ pylatus titulũ deleꝛe noluit
ł mutaꝛe.lʒ iudei hoc peteꝛẽt q uidebat ꝙ;
in uerecũdiã eoꝝ ꝛeduùdabat eo mõ quo ip
ſe ſcripſit(Uñ pontifices iudeoꝝ Yuolẽtes
titulũ coꝛigere (dicebãt pylato noli ſcꝛibe
re rex iudeoꝝ: ſʒ qꝛ ipᷣe dixit rex ſum iudeo
⁊zum ) naʒ in hoc ꝙ ponit ꝛex iudeoꝝ.oñndit᷑
xpᷣi pconiũ ⁊ iudeoꝛuzʒ obpꝛopꝛiũ: quia con
tumelioſũ eꝛat iudeis ꝙ crucifigi feceꝛunt
ꝛegem ſuũ: ſed ſi poneꝛet quia dixit ꝛex ſũ
iundeoꝝ.hoc ꝛedundaꝛet in xpᷣi obpꝛopꝛium
æ indicaret eius culpam: ⁊? hoc ipi intende
bant:nt.ſ.caucifixi famam auferrent: ꝗ iã
uiuo uitã abſtuleꝛant (pylatus ueꝛo magis
oↄof rmauit:dicens. Quod ſcripſi ſcripſ).i.ĩ
mobiliter ⁊ ĩdebiłr ſcripſi.Quaſi diceꝛet.G
ẽ ueꝝ ꝙ ſcꝛipñ.iõ ñ mut: bo.Nõ coꝛumpo

ueritatẽ: ⁊ ſi uos diligitis falſitateʒ. Itera

tio vbi ↄfirmatõ ẽ tituli ⁊ ̃gni xpᷣi. Jmmo

ſexta.

bilitas tituli.ĩmobile ꝛegnũ ſignificat xpᷣi.
Fuit at (ᷣm Aug.) titul? iſte imutabilis: ñ
qꝛ pylatus ſcripſit:ſʒ q; ueritas dixit. Rex
ĩgꝗt ſum iudeoꝝ. Uñ exclamat idẽ Aug. O
ĩeffabileʒ uim diuine opeꝛatiõis.ẽt ĩ coꝛdi
bus ignoꝛãtiũ, Nõne occulta qdâ uox pyla
to intus quodã (ſi dici põt) clamoſo ſilentio
ꝑpſonabat ꝙ tacito añ in pſ⸗ almoꝝ litteꝛis ꝓp

phetatũ ẽ. ne coꝛüpas tituli inſcꝛiptiõem.

35 eĩ pylatus ꝙ ſcꝛipſit:ſcꝛipſit: qꝛ dũs q
ixit:dixit. Aug.¶ Kõmẽdauit ãt euʒ py
latus.lʒ neſciẽs in ̊ titulo a tꝛtibus. Moꝛs
eĩ xpᷣi cã erat remiſſiõis culpe:qꝛ ieſus col
latòis gr̃e.qꝛ nagzarenꝰ adeptõis głie.quia
rex iudeoꝝ:ĩ quo oẽs erimus reges. Tres
vo ligue pᷣdicte ad pᷣncipatũ in crucis titło
ſunt ↄſecꝛate:qꝛ ille pᷣ ceteris eminebant⁊
pᷣncipales erant. hebꝛea.pꝑ ꝛeligiõeʒ.⁊ inð
os in lege dei gloꝛiates.greca ꝑꝑ ſapiam ⁊
gentiũ ſapiẽtes.latina ꝑꝑ potentiã ⁊ roma
nos multis ac pene oĩbus iã tunc gẽtibus ĩ
peꝛãtes.Ac ſi diceret. Hic ẽ rex totius reli
gionis.totiꝰſapĩe. totius potentie. He ergo
tres gẽtes (ut ait Aug) ſibi dignitatẽ in cru
ce xpᷣi uendicant:in quo ſignat᷑ ꝙ ꝑ cꝛuceʒ
xpᷣi ſubiugaꝛi ⁊ ↄuerti deberent.deuoti ⁊ x
ligioñ ꝗ ſignant ꝑ linguã hebreaʒ.ſapiẽtes
ꝗ ꝑ grẽcà ⁊ potẽtes ꝗ ꝑ latinã.Uelit nolĩt
ergo iudei diuerſe lingue.oẽ mundi regnũ
oĩs mũdana ſapia.oĩa diuine legiſ ſacr̃a te
ſtant᷑.qꝛ ieſus ẽ ꝛex iudeoꝝ.G̊ ẽ ĩꝑator cre
dentiũ ⁊ ↄfitentiũ deũ.¶ Et notandum (ᷣʒ
Pieꝛo.)qð triplex diſtinguit᷑ titulus. Mẽe
2ał qñ.ſ.aliqua ſcribunt᷑ ad memoꝛiã fac
maxie mortuoꝝ.ſic fit ĩſcriptio ſuꝑ ſepłc.
eoꝝ.pᷣconiał.ꝗ.ſ.ĩſcꝛibit᷑ ĩ pᷣconiu ⁊ laude
uiuoꝝ.ſic fit ĩ poꝛtis domoꝝ uel ciuitatum
qñ res actu deſcribit᷑. Triũphał.ꝗ.ſ.otinzʒ
cãm ⁊ ordiem alicuiꝰ triũphi:⁊ tał fit h ti

tulus de quo nuũc dr̃. Doſt uictuʒ eĩ dyabo

lũ ſuꝑ caput e fuit ſcꝛiptu h; ẽ ꝛex iuðoꝝ
.ſ.coꝛde cicũciſoꝝ.ſpũ ñ lr̃a:⁊ ꝑ ̊ ꝙ ẽt in

moꝛte dr̃ rex iudeoꝛũ. oñdit ꝙ nec ĩ morte

pdidit regnũ iudeoꝝ:ſʒ magis acꝗqſiuit ue
roꝝ.ſ.iudeoꝝ ipᷣm coꝛde.oꝛe.⁊ opeꝛe ofidẽ
tiu.¶ Ex hoc arti.ſuꝑſcriptõis tituli habe
tuꝛ documẽtum.ꝙ qñcunq; ipugnamus a
demone opponam ſibi titulũ iſtũ ieſꝰ na.
rex iu.Qui iõ titulꝰ triumphaliſ dr.qꝛ triũ
phum xpᷣi jð dyabolum euidẽteꝛ expᷣmit.qð
ſentiẽs dyabolꝰ.mox affixo titulo cꝛuci iu
deos inſtigauit.ut a pylato tituli mutatõʒ
peterent:ſ̊ pylatꝰ diuino ĩſtinctu ĩ q̊ facto
motꝰ:ĩmutabilẽ eẽ titulũ aſſeruit. In oĩ g
ipugnatione diabolica xpᷣianꝰ hũc titulũ ĩ
coꝛde ⁊ oꝛe ułẽt ĩ ſcripto gerat.q; ĩteꝛ oĩa
arma paſſionis dñice dyabolꝰ hũc titulum
triũphalem maxiĩe ꝑhorreſcit. ꝓut metipᷣe
dyabolus cuidam ꝑſone deuote ĩ uiſione q̃
dã exactꝰ aſſeꝛuit.Ad ↄfoꝛmãdũ ſe huic ar

ni ſirecte iac
d oꝛiẽ ẽ. ali
em. alia ad ſe
hui genus m
qe quadrifidi
an mundi gtil
turus erat.
nis ſue ad he
oluit. ut of
f. ſ. p ſun
adunidie
mum geſig
Linferius.
Et(jm A
ritf ut alt
tera eos g
Aungens.
kigura det
radicati
dibe ſanct
tudo d pf
ſeie carit
ſua ci nin
dinem i
celeſtiu
liu iudic
eis bong
ſignifican
tendeda.
dunt ma
us emm o
Irate o.
longit

dignitate inqgu
at ggauce
ren, deuoti e
bretz ſping
ni. Uelit molit
mundi regnä
elegiſſacfat⸗
eigntor cre
notandumk53
tutulus. M
Amemoriä fa
ptio ſup ſepea
pconiu dlante
nel cininum
üphal 4 0inz
phi:r alfir hii
tuictz eigfabo
rühe rer udon
far betin
lit greci monte
ugaegſut e
e.1 0ere gice
Hröistilli habe
7 ihngumm
tmlütſti ieſ nn
npbaliſch uni

ſgter expnmit
uickten exp⸗ an

Secunde partis

ticulo ꝗ illuſoꝛius fuit ex intentione iuöoꝝ
attendat homo docum̃tu.⁊ ſic oꝛet. Jeſu q
tituli triumphalis ſuperſcriptione luſorie

diffamari uoluiſti. da mihi ſnb eodẽ titulo
tuo ſic ſtrẽnue militare. ut tropheo tuo ho
ſtis ꝑterritꝰ:mihi ñ audeat appꝛopinqꝛe.

Ad ir̃am nota ꝙ crux ñ hẽbat aliqd ſuꝑ li

gnũ tranſuerſum.hñs tꝛia brachia ad ſimi
litudinẽ lr̃e thau.ſzü loco quarti brachij py

latꝰ ſuperpoſuit cauillam ⁊ tabulaʒ.ſilr ad

modũ thau.ei affixam. ⁊ ĩ tabula ſcriptꝰ e
rat titulꝰ.Credit᷑ ãt crux dñi quideci peds
babuiſſe in altum. ⁊ tabula ſuꝑpoſita pedẽ
⁊ dimidiũ.dicut᷑ quoq; in cruce dñi fuiſſe
qttuõ ligna diueſa ⁊ geneꝝ divſoꝝ.ſ.ſtipes

ſiue trùcus ĩ rupe ðfoſſus.cui cꝛux erat ĩfi

xa de cedro.palus ſiue lignu erectuʒ de cy
preſo.tranſuerſale ſiue lignũ traſueꝛſum ðᷣ

palma.tabula ſuperpoſita ð oliua. Uñn eſt
iſte vſua. Ligna crucis palma cedꝰ cyprei

ſus oliua.ſignat t cedrus altitudinẽ ↄtem
platõtſ.cypꝛeſſus famà bõe opiniõiſ.palma
fruetu iuſticie.oliua leuitatẽ mie. Crux vo

quadriꝑtita quadꝛifariã ꝑtẽ mundi öſignat

nã ſi recte iacẽdo ĩ terra pijtiat᷑.alis ꝑi eiꝰ
ad oꝛiẽtẽ.alia ad occidentẽe. alia ad meꝛidi
em.alia ad ſeptẽtrionem reſpicit.Cu g dñſ
huiꝰ genus moꝛtis ſuſtineꝛe uoluit: oſtẽdit
qꝛ quadrifidũ mundu ſaluaturus ⁊ ex q̃tu
ꝛ mundi ꝑtibꝰ electos ad ſu fidem collec
turus erat.a qð uutꝰ paſſiõis ⁊ crucifixio
nis ſue ad has plagas mundi ꝑ crucẽ expã
Adéẽbat. Siue ẽt tale genꝰ moꝛtis ſuſtiner
oluit.ut oñderet ꝓ ꝗbus r̃ſtauradis patie
f.ſ. 8 ſuꝑnis angeloꝝ ruinis replẽdis. ꝓ
is ò libo educẽdis.ꝓ amicis colligẽdis
adundis. ꝓ inimicis recõciliandis. Pri
mum deſignat᷑ ꝑ bꝛachium ſuperiusſcõm
ꝑ inferius.tertiu ꝑ dextrà.q̃rtũ ꝑ ſiniſtram
Et (ſᷣm Caꝛiᷣ)in cꝛuce ẽt expaſis manibꝰmo
rit᷑: ut altera ꝗdẽ manu ueterem ppłm. al
tera eos ꝗ ſt᷑ ex gentibꝰtrahat: utroſq; ſibi
ↄiungens. Moralez vo ſacroſancte cꝛucis
figurã deſcribit apis ubi dicit. In caritate
radicati ⁊ fundati.ut poſſitis cophẽder̃ cũ
oĩbꝰ ſanctis:q̃ ſit longitudo ⁊ latitudo:alti
tudo ⁊ ꝓfundu.ↄgnoſcere ẽt ſupeminẽtem
ſeĩe caritatẽ xpᷣi. Ubi oñdit᷑.ꝙ bhi ꝗ carnez
ſuã cũ uitijs ⁊ ↄcupiſcentijſ crucifigut.lati

tudinẽ ant hẽre in bõa opeꝛatiõe. longitu

dinem ĩ bona ꝑſeuerantia. altitudinẽ ĩ ſpe
celeſtiũ pᷣmioꝑ.ꝓfundu ĩ cautela ĩſcrutabi
li iudicioꝝ dei.̃ʒ Aug.em̃ i latitudie cꝛu
cis bona opa.in latitudine caritatis facta

ſignificant. qꝛ caritatis oꝑa ſt generalit᷑ ex

tendẽda.⁊ G ẽ in ligno tranſuerſo quo extẽ

dunt᷑ manꝰ ꝓpteꝛ oꝑm ſignificationẽ. ꝑ ma

nus em̃ opa intelligimꝰ. ꝑ latitudinem hila
ritatẽ opantis. qꝛ tꝛiſticia facit anguſtias.
In longitudine ꝑſeuerãtia bõi opeꝛis ⁊ ſac

Captm. lxiij.

te ↄueꝛſatõis.q̃ in tota lõgitudine tpᷣis eſt
habẽda uſq; in fineʒ. ⁊ B ĩ ligno a tꝛãſuez
ſo uſq; in terrã. ubi conpus crucifixuʒ ſtare
ur̃.ꝙ ſignificat ꝑſſter̃ ̊ eſt longanimiteꝛ ꝑ
manere. In altuudine ſpes celeſtiu pᷣmioꝝ
⁊ intentiõ recta.q̃ in deum tanqᷓ; ĩ finezʒ ul
timu cucta bona oꝑa referunt᷑.⁊ G̊ ab ipᷣo
ligno tranſuerſo ſurſuũ uerſuſq; ad caput e
minet ꝓptez expectationẽ ſuꝑnoꝝ. ne illa
oꝑa boa atq; ĩ eis ꝑſeuerãtia ꝑꝑ tpᷣalia dei
bnficia credant᷑ facienda. ſed potius ppteꝛ
ſempiteꝛna ſperãda. In ꝓfudo iſcrurabilia
iudicia dei. uñ iſta gra dei ĩ homines uẽit.
7 B ĩ illa pte ligni q̃ terre abdito defixa
latet.ſed inde ↄſurgit illõ ꝙ eminet.qꝛ cũc
ta eis apparentia ⁊ eminẽtia inde ↄſuagũt
ſicut bona nr̃a ð ꝓfunditate gre ði(q̃ ↄphẽ
di ac iudicari nñ põt) univſa ꝓcedut.qꝛ ex
occulta ði uoluũtate uocat᷑ ad ꝑticipatõʒ tã
te gre aliꝰ hõ ſic.aliꝰ at ſic. Snuꝑeminentẽ
vo ſcie caritatẽ xpᷣi eò ꝓfecto dicit.ubi pax
illa ẽ ꝗ pᷣcellit oẽʒ ĩteliectů. Scõʒ Beꝛna.
xpᷣs ĩ cruce patiagꝭ exhibet: obediazʒ ĩplet:
huilitatẽ ↄmẽdat.⁊ caꝛitatẽ ꝑficit. His 5
q̃tuoꝛ vᷣtutũ gẽmis:qtuoꝛ brachia crucis
coãt. Supeminẽs ẽ caritas a dextꝛis obe
dia a ſiniſtris patia.ĩ ꝓfudo radix oiʒ vtutũ
humilitas PHec Beꝛn. In qtuoꝛ ẽt bꝛac hijſ
crucis notantuꝛ quatuoꝛ crucis bñfuia Gi
gnat em̃ pars ſuperioꝛ ianue celeſtis aperi
tionẽ. inferioꝛ infeꝛni deſtructionem.a dex
tris gr̃e collatões.a ſiniſtꝛis peccatoꝝ r̃mii
ſonẽ (cruciſixi ãt ſt᷑ cu ieſu duo latrones))
ꝓpteꝛ ſcelera dãnati(unꝰa dextris ꝗ ĩ fine
penituit.⁊ aliꝰ a ſimſtrio) ꝗ ĩ ꝑtinatia ꝑmã
ſit.⁊ ieſus ĩ medio ꝗ mediatoꝛ ad rcõcilian
dum fuit.Sʒ B quantù ad intentõem iudo
zꝛum factum ẽ ei ad ignominiã ⁊ obprobriũ
ut.ſ.cà mortis eiꝰ ſimilis iudica ꝛet᷑ cãe mõᷣ
tis latꝛonũ.ac ꝑticeps ĩ malefactis eoꝝ uiõᷣ
ꝛet᷑.⁊ eoꝝ ſocietate ĩfamaret᷑.Sʒ: ſi ad mi
ſteꝛiu attẽdat᷑.̊ ad claꝛitatẽ xpᷣi ꝑtiet.na ꝑ
bhoc oſtẽdit᷑ ꝙ ꝑ paſſiouẽ ſuã merebatu in
diciarià poteſtatẽ. medium eĩ tenere ꝓprie
prinet ad iudiceg. Un Erip̃. paziteꝛ crucifi
gut latꝛões.ñ taq; inimici latronu. ꝑticipes
ei erãt ſceleris eoꝝ.ſʒ ut ĩfamarẽt anʒ ſuũ

ꝙ ñ ſine cã crucifixus ſit.ſed quañ ꝗ facio

roſus iĩuẽtꝰſit.uñ ⁊ Amb.qᷓ; execrabił i fac
to iniꝗtas iudeop. ut qĩ latrones crucifige
rẽt oim redẽptoreʒz. Ipe vo hoc ꝑmiſi ⁊ cũ
peccatoꝛibꝰ uoluit crucifigi.ut onderet ie

peccatoꝛibꝰpati ⁊ moꝛi.⁊ ut ipleret᷑ ſcꝛip

turg yſaie: ꝗ diu ante dixezat.⁊ cu ſcelera
tis reputatꝰ* ẽ. Cũ iniquis g rĩputatꝰẽ ĩ mor
te ut iniquoſ uiuificet ĩ rĩſuꝛꝛectõe.h̊ Amb.

Pengdet g domin' inteꝛ duos latrones. q̃ſ

dux ⁊ magiſteꝛ criminu ĩ medio locatus in
hoc t miſteriũ finalł iuditii denigtuꝛ.quan

do ueniet filiꝰhominis. ⁊ iudicâgos ſtatuet

S 3

De

hos.ſ. agnos a dextꝛis.⁊ alios.ſ.hedos a ſi
niſtris. Unñ Piero. Qum iniꝗs ueꝛitas pu
tata unũ ⁊eliꝗt ſmniſtꝝ.alteꝑ aſſupſit dextꝝ
ſIc in die iuditij faeiet. Cõfeſſio breuiſ uitã
acgꝗſiuit longã ⁊ blaſphẽia finita pẽa plec
tif eteꝛna. Un ⁊ Aug. Ipa crux ſi attẽdas
tribunal fuit. In medio ei iudice ↄſtituto
unus latro ꝗ credidit:liberatus:alteꝛ qui
inſultauit: daãnatus ẽ. Jas ſignificabat ꝗqd
factuꝛ ẽ de uiuis ⁊ moꝛtuis. alios noſituꝛꝰ
E ad dexteꝛã:alios ad ſiniſtꝛã. Judicabat
7 iudiciũ:minabat᷑.i Ex hoc aꝛticulo cꝛu
cifixiõis latronũ cũ xpᷣo tꝛabit documtum
ꝙ ⁊ nos cum xpᷣo crucifigi debemus in me
dio latꝛonũ.Nã ſicut ibi ſunt tres cꝛucifixi

duo latrões ⁊ mediꝰ ieſus.ſic in nobis mo

raliteꝛ crucifigenda ſunt tria. ſ. caꝛo ⁊ mũ
dus ꝗ ꝑ duos latrones ⁊ ſruitus noſter qui
p ieſu ðſignat. Caꝛo cꝛucifigẽda ẽ ſicut la
to dexter. ut ſpiꝛitui ſubijciat᷑ ⁊ ei ↄſẽtiat
Fm illud apli.ꝗ aũt ſunt xpᷣi carnẽ ſuã cru
cifixer̃t cũ uitijs ⁊ ↄcupiſcentijs.mõs ſicut
latꝛo ſiniſteꝛ. ut bono ĩſultãs relinquat ſ̃ᷣm
illud eiuſdẽ apłi.mihi mos cꝛucifixuſ eſt ⁊
ego mðo. Iſtis latronibus in nobis crucifi
xis: ſpiꝛitus in medio crucifigat᷑ cũ xpᷣo:ut
dicat cũ apło xpᷣo confixus ſum cꝛuci.uiuo
ãt.iam nõ ego.uiuit ueꝛo in me xpᷣs.Eſt ãt
ſciendũ ꝙ latro ſiniſter crucifixus quidem
fuit ũ tũ ſaluatus ſʒ ꝑmanſit ꝑfidia ſua.ſic
mõös licet cꝛucifigat᷑. remàet tñ in ĩimundi
cia ſua:caro ẽt cꝛucifixa ſalurf cum ſpiri
tu:quia in ꝛeſurrectione ſua glorificabit᷑.
vñ latrõi ðᷣxtro dixit ieſꝰhodie mecũ eris ĩ
padiſo.¶ Ad maiorẽ ãt euidentiã pᷣdictoꝝ
E ſciendũ.ꝙ crux caꝛnis ẽ ꝛigor diſcipline.
cuius qnattuoꝛ :ſunt bꝛachia.ſ.nigilia.ab
ſtinẽtia. aſpitas ueſtiũ ⁊ diſciplie uerbeꝑꝝ.
Crux ãt qua mõs crucifigit ẽ paupꝑtas ſpi
