gitando quid feceris.quem offendeꝛis. ꝗd
ut meꝛueris.peccaui inquiens domine ſuꝑ
numeꝝ aꝛene maeis. deinde debes teipᷣuʒ
coꝛã oculis eterni iudicis humiliter deſpi
cere:⁊ uilem eſtimaꝛe: ita ut cũ publicão
oculos ĩmundos nec audeas ad celũ leuer
nec labijs pollutis nomen illud glorioſum
nominare:ſed neq; teipᷣm hominem.ſʒ uer
men imundũ eſtimar̃. ⁊ opera tua ſatiſfac
toꝛia quaſi nullius momenti ſint: annihilar
⁊ ſic miſer ⁊ miſerabilis ante foꝛes gram
iudicis ⁊ cũ ꝓfundo gemitu cordis tui pe
tere ⁊ dicere. Pater mi. peccani in celũ:⁊
coꝛam te. ⁊ non ſum dignus uocaꝛi filiꝰtuꝰ
fac mihi ſicut nni ex mercenarijs tuis. Po
ſtea meritum paſſionis xpᷣi debes cũ ſũmo
affectu extollere æc magnificar̃. cogitando
quoniam apud eus copioſiſſima eſt ꝛedem
ptio.⁊ qð minĩa gutta precioſiſſimi ſangui
nis,qui per omnes partes corpoꝛis ſui uul

domini

neribus repleti laꝛgiteꝛ effluxit. ꝓ redẽptð
ne ⁊ ſatiſ factõe totius mði ſuffeciſſet: ſed
copioſe ipᷣm effundeꝛe uoluit. in azgumen

tum magni amoris ⁊ ſuꝑeffluentiſſime pie

tatis.in ſolamen oium miſeroꝝ.Tandẽ de
bes humili ꝗdẽ ſed feruido affectu manũ
auxiliatoꝛis querere.⁊ miſeꝛicoꝛdiſſimi re
demptoris meritũ infinitũ ĩ ſubſidiũ poſtu
lare.nihil heſitans qꝛ ꝓnior ẽ fons ille pie
tatis iugiter ſcatuꝛiens ad miſerendũ qu
tu ad petendũ.O vbũ gratioſum ⁊ pᷣcipuũ
miſeꝛis peccatoribꝰ cũ ſumma exultatiõe
ſuſcipiendũ:eo qð in xpᷣi paſſione ſic ĩ pmp
tu inuenimus. unde poſſimꝰ peccata abſol
uere.penas deleꝛe gratiam inuenire.⁊ glo
ꝛiam ſempiternam ꝓmeꝛeꝛi Memoꝛiazʒ
igit᷑ paſſionis chꝛiſti ſempeꝛ debes in coꝛð
tuo habere:⁊ oẽs tribulationes ⁊ adueꝛſi
tates quas pateris ad ipᷣam referre.ipᷣiuſq;
ſimilitudinem quantum poſſibile eſt indue
re. Et cum ex occulta diſpenſatione tibi 2
ſolatio interna ſubtrabit᷑.⁊ deſolatus ꝛelĩ
queris:debeſ inſtar ueꝛi cꝛucifixi non aliũ
de conſolationẽ querere.ſed pacienter ex

pectare. ⁊ ſuꝛſum ad patꝛem qui in celis ẽ

ꝛeſpectum habeꝛe.teipᷣm deſeꝛendo ⁊ oẽm
cogitatum tuum in ipᷣm iactando.Tunc ſi
ne dubio.quanto fuerit maiõ hoĩs exterio
ris pᷣſſuꝛa ⁊ deſeꝛtio hominiſ interioꝛis cuʒ
uoluntate deo unita:tanto ſumilioꝛ cꝛucifi
xo ⁊ amabilior patri peramando eris.quia
reuera hoc eſt punctum adueꝛſitatis: peꝛz
quod milites pꝛobatiſſimi.in acie chriſti
conſtituti.ſtrictiſſime examĩantur. Item
omia ifortuĩa ⁊ cuncta triſtabilia clemtie
dei debes ↄmitter̃.⁊ ſic te libẽ ĩ oĩ facto
tenere.quaſi homo qui ĩ procinectu migea
turꝰ eſt ð hoc mundo. Refugium quoq; ⸗
tinuũ in nulnere lateris ieſu xpᷣi ðöbes q̃re
re.tanqᷓ; columba in foꝛaminibꝰ petre:ꝗa

in G̊ loco ſemper inuenies copioſiſſimã pec

catoꝝ ꝛemiſſionem.gratiarum plenitudinẽ
⁊ a cunctis malis ĩminentibus ſecuꝛã ptec

tionẽ. Ad narrationem itaq; propoſiti acre

damus.Si igituꝛ uigilãter attendiſti pᷣmiſ
ſa.q̃ ð uita chꝛiſti ſunt dicta.hᷣ̊ multo uigi
lantius totũ qapponas animuʒz. totam uirtu

tem gꝗa hic maxie appaꝛet illa eius cãitas

q̃ corda noſtra deberet totaliteꝛ concꝛema

re.õ ſoluz autem illa penalis ? moꝛtalis

crucifixio domini.ſed ⁊ ea q̃ eandẽ preceſ
ſeꝛant.ſunt uehem̃tiſſime compaſſionis ⁊
amaꝛitudinis ⁊ ſtupoꝛis.Quid eniʒ ẽ cogi
tare.quod ipſe dominus noſteꝛ ſuꝑ omnia
benedictus deus ab hoꝛa q̃ de nocte cũ fa
cibꝰ ⁊ armis tãq; latro queſitus fuit ⁊ cap
tus.uſq; ad ſextã cꝛucifixionis ſue.ſcilicet

hoꝛaʒ fuit ĩ bello contiuo doloris.magnis

obpꝛobꝛijs ⁊ toꝛmentis.nõ eĩ ſibi datur uł

modica requies, Sed ĩ qnolibet bello ⁊ 2

ins grüdinem i
ronnr alun tik
aliofuribüce leace
iat.alin nugetorie genn
ra cr multa
é ſalutat. Pec ?n
ſed T alij pluꝛimi imuie
tur de indicio in indicii
pꝛobꝛium ſupplicio in
? reprobat nuoluit i
q üluc. tanquaz ſtult 4
quaz lato ? impijſſim
anni. modo ad cayphan
nodo ad Peꝛodem. ? it⸗
ibidem. mo intus mode
gle hoc. None hoc nbi
omoriſſimum ²½ inuum
ta porum per 7 duriora
tra ei oſtam ? niuaciſin
be. ? ſhariſe mil pe
ab oib vnaninite e
meris ſuis ian fracis⸗
in cruciſigama. Conm
2 dduene tam maiore
ribaldi niniqg potator
dum. ſed ad deridedi
gnoſcat. FF luto T imu
flgum Kt du ſui por
eſt llis in parabol am
tin g ſedebant in poꝛ
Abbebant uinz In
rabitm d occeler tun
ſatmnatus uſchgd e
els uſh ach ſ⸗
ſcef ßeſſ ch ad ſun
. eleioccio, Ui⸗

m quamum poſſibile egn
maſübmebit dcecgenn
Nint eſcatts
Uliar eni aucifixi nonti
1one querere ſec pacienenn
nſum ad panem guinn lti
õ
mum in in immnngo Lunc
mo fuent maid hois enerio
ſertoo honiniſinterioꝛis ei
unita:tanto finiin ucifi
rpatri peramandoeris quit
punctum aduerſtalis :et
obatiſlini in acie chriſti
iſſime examianrr. Nen
1 cuncta miſtablig ceßte
ninei2 ſete lie diien
dowodui igocipenn iges
. mundo. Hefugium nog?
Auerelttens iein ßi dhes h⸗
Aumda in tmaminib henne i
enp iments noſſini,i
iſoen gatinmmn genin
als ininennbls ſerihi⸗
rinen iig ohoſt 10
anon lütn ine ciſipni
ſiſancicn inld un

Secunde partis

flictu audi uide.Alius eũ tradit. alius ⸗
pᷣhẽdit.alius ligat.alius ducit.alius impel
it.aliꝰ exclamat.aliꝰ inſurgit.aliꝰ uexat.
alius circũuoluit.alius interrogat.alius
tra eũ falſos teſtes inquirit.alius inquiren
tem aſſociat.alius falſum teſtimoniũ ↄtra
eum dicit.alius accuſat.aliꝰ deludit.alius
blaſphemat.aliꝰ in eum expuit. alius ocu
los uelat.aliꝰ in facieʒ cedit.alius colaphi
zat.aliꝰ ueſte alba induit.aliꝰ ſpeꝛnit. aliꝰ
illudit.aliꝰ ad colũnam eũ ducit.alius duzʒ

ducituꝛ ꝑcutit.alius uociferatuꝛ. alius euz

inſultanteꝛ ad uexandum ſuſcepit.aliꝰĩ eũ
impetum facit.alius expoliat.aliꝰeũ ad co
lunam ligat.aliꝰ flagellat.aliꝰ eum purpu
aa in ↄtumeliam ueſtit.alius ſpinis euʒ co
ronat. alius arüdinem ĩ manu eius ponit.
aliꝰfuribũde reaccipit ut ſpinoſuzʒ caput fe
riat.aliꝰ nugatoꝛie genu flectit.alius ut ꝛe
gẽ ſalutat. Pec ⁊ multa ſimilia ñ ſolõ aliꝰ
ſed ⁊ alij pluꝛimi intuleꝛut.Ducit᷑ ⁊ ̃duci
tur de iudicio in iudiciũ:de obpꝛobꝛio ĩ ob
pꝛobꝛium.ð ſupplicio in ſuppliciũ:ſpẽnituꝛ
⁊ reprobat᷑.uoluit᷑ ⁊ circũflectituꝛ huc at
q; illuc.tanquaʒ ſtultꝰ ⁊ imbecillis:ſʒ ⁊ tã
quaʒ latꝛo ⁊ impijſſimꝰ malefactoꝛ mõ ad
annã.modo ad caypham.mõ ad pylatum:
modo ad Pęodem. ⁊ iterum ad OPylatum
⁊ ibidem.mõ intus modo foꝛis.Deus meus
qa hoc. Nõne hoc tibi uidet duriſſimuzʒ
amariſſimum ⁊ ↄtinuum bellum. ſʒ expec
ta parum per ⁊ duriora uidebis. Aſtant cõ
tra eũ ↄſtant ⁊ uiuaciſſime pꝛincipes. ſcri
be.⁊ phariſei.⁊ milia populi. Acclamatur
ab oĩbꝰunanimiteꝛ nt crucifigat᷑.Crux hu
meria ſuis iam fractis ⁊ laceratis ĩponitur
in q̃ crucifigatuꝛ. Concurrunt undiq; ciueſ

⁊ aduene.tam maiores quã etiaz uiliſſimi

ribaldi uiniq; potatores:nõ ad compacien
dum. ſed ad deridẽdũ. nemo eſt ꝗ eũ reco
gnoſcat.ſʒ luto ⁊ ĩimũdicijs eũ ĩpetunt ⁊ af
fligunt. Et dũ ſuã poꝛtat ignominiam.factꝰ
eſt illis in parabolam.Cõtꝛa eum loquebã
tuꝛ ꝗ ſedebant in poꝛta.⁊ in euzʒ pſallebãt
bibebant uinuʒ. Impellituꝛ ⁊? anxiatua.
trahituꝛ ⁊ acceleꝛatuꝛ.⁊ ſic fatigatꝰ.flagel
lLatꝰ.cruciatꝰ.totuſq; maceꝛat?ꝰ⁊? obpꝛobꝛijſ
ſatuꝛatus.uſq; ad ſummuʒz ñ ſinituꝛ rqnie
ſcer̃.ñ eſſe ĩ ocio.Uix poteſt refocillar̃ ſpi
ꝛituzʒ. quouſq; ꝑueniatuꝛ ad caluarie locũ.
Et hec omnia cuʒ impetu ⁊ furor̃ fecerũt.
In ipſo autẽ loco finis ⁊ quies negotio de
quo tractamus imponit Sed ꝗq̃ᷓ eſt illa
quies: Crucifixio ⁊ lectus doloꝛis.Ecce q̊
lis.Aſpeꝛioꝛ bello ẽ. Uides eꝛgo quomõ uſ
q; ad hoꝛâ ſextam paſſus eſt longũ ⁊ duꝛũ
bellũ. Uere ĩtrauerüt aque uſqʒ ad animã
ſuam.et uere ciꝛcũdederũt eũ canes multi
⁊ feroces ⁊ terribiles:qui dire ⁊ ut gladiũ
bis acutũ.exacuerunt in euʒ linguas ⁊ ma

Capitulüů. lviij

nus ſuas In paſſione autẽ xpᷣ̃i tꝛia fuerũt
in ſummo.ad que ꝛedigunt ceteꝛa omnia:
⁊ in ꝗbus penitentie ſumma exprimit᷑ ⁊ ue
de pacientie ꝑfectio expeꝛituꝛ. rimuz eſt
ꝛeꝛum ablatio ⁊ nudatio. Scòðm contemp
tus ⁊ iꝛriſio. Teꝛcium pẽa ⁊ corꝑalis afflic
tio: que oĩia xpᷣo domĩo fuerunt in ſummo
nudatus eſt a cꝛucifixoꝛibus.ita ut nec fe
moꝛialia ĩ eo remanerent:ꝙ nulli unq; la
tronuũ factũ fuiſſe legimꝰ.⁊ pannicuł a pia
matꝛe ſua ñ incongue cꝛeditur ĩuolutꝰ.nu
dam eꝛgo cancẽ ita nudus aſcendit:ut ſi ꝑ
ſepulcꝝ illius terram matꝛem omniuz coꝛ
orũ uelim“ intelligeꝛe. recte poſſit ei ? ad
itteram ↄuenire.quod ſanctus iob ait. nu
dus egꝛeſſus ſum ð ntero matꝛis mee.⁊ nu
dus ꝛeuertaꝛ illuc. Un Ambꝛoſius ĩ ſtat igi
tu ↄſideꝛaꝛe cꝛzucem dominus qualis aſcẽ
dat. Nudum uideo. Talis ergo aſcendat.ꝗ
ſeculum uincere penſat.ut ſeculi adium̃ta

non queꝛat. Uictus eſt adam qui ueſtimta

q̃ſiuit: uicit ille qui tegumẽta depoſuit. Et
talis aſcẽdit.q̃les nos auctoꝛe deo natura
foꝛmauit.talis ĩ paradiſo homo primꝰ ha
bitauerat.talis ad paꝛadiſuʒ bõ ſecundꝰini
tꝛauit.hec Ambꝛon?. Sʒ gꝗs norrare ſuff
ciat.qualia ? quanta ludubꝛia. quał ? quã
tus a quibus ⁊ a qualibus paſſus ſit. Pec
enim ⁊ a paꝛte pacientis.⁊ a parte inferen
tis.⁊ a paꝛte illatoꝛum penſanda ſunt. nec
aliteꝛ: ⁊ utinaz uel ſic digne penſaꝛi poſſit.
Uide qualia paſſus eſt. Etenim cum gla
dijs ⁊ fnſtibus tanquam ad latꝛonem exie

runt compᷣhendere euʒ traditus. captus ẽ.

ligatus.uelatus.conſputus. alapis ⁊ cola
phis ceſus.accuſatꝰ in ueſte alba illuſus.
flagellatus.purpura in obpꝛobꝛium ĩdutuſ
ſpinis coronatus.arundine pꝛo ſceptꝛo inſi
gnitus.⁊ capite peꝛcuſſꝰ deriſorie adoꝛatꝰ
⁊ ſalutatus.ac multis alijs illuſionibꝰ ⁊ ⸗ↄ
tumelijs affectus.⁊ demũ cruci eſt affixuſ.
Ad ↄſumandam quippe hominis humilita
tem.uniueꝛſa in eum ↄtumeliarum geneꝛa
exercebantuꝛ. Sed quis nouit quãta paſſꝰ
eſt. Credimus enim ſanctos euangeliſtas
bꝛeuitatis cauſa.irriſionum tamtuz ſpecies
non etiam numeꝛum expeeſſiſſe. Quis eniʒ
ſcire:quis narrare ſufficeret quot ⁊ quoti

ens in tanta multitudine q̃ tẽ ibi erat eũ ir

riſerunt. In augmentum ẽt irriſionis ⁊ ue
recundie.conſuſionis ⁊ ignominie accedit.
ubi ⁊ qñ paſſus eſt. Ubi utiq; inteꝛ cogna

tos ⁊ notos.in hieruſalem.in ciuitate Re
gia famoſa ⁊ populoſa: extꝛa portam in lo
co punitionis ſceleratorum.ſcilicet in loco

caluaꝛie fetido. ⁊ immundo. Ubi occidebaã
tuꝛ homicide ⁊ latrones. Ubi in medio la
tronum. In cruce quaſi ad ſpectaculuʒz ela
uabatuꝛ. flentibus amicis ? inſultantibus
inimicis. Qñn. In pᷣcipua ſolẽnitate iuðoꝝ.

„

De paſſiõe

ad quam pꝛopter reuerẽtiã tẽpli ⁊ pulehri

tudinem.⁊ pꝑ ipᷣa feſtiuitatem. ↄfluebat ũ

ſolũ ex iudea ueꝛũetiam ex diuerſis gentiꝭ/

nationibus maxia multitudo. ⁊ qᷓ maxime
illa die. ad tm̃ ſpectaculũ ↄcurrebat: corã
quibus dñs noſter ludibrio expoſitus.oĩbꝰ

ſpectaculum eſt factus. Sed de afflictiõe
corporali ꝗqd dicturi ſumus.Caro eni xpi

beatiſſima atq; mundiſſima· quanto nã pu
rior. quanto ab omĩ labe peccati ſinceꝛioꝛ

fuit:tanto utiq; paſſibilioꝛ extitit ad toꝛm

ta. Uñ in ꝑſona ipius Hieꝛemias lamenta
bar dicens. O uos oẽs qui tranſitis ꝑ uiã.
attẽdite ⁊ uidete:ſi ẽ dolor ſicut dolor meꝰ
Quaſi diceꝛet nõ.Quãuis enĩ multi maꝛty
res multa ⁊ magna tormẽtoꝝ paſſi ſunt ge
nera.nullus tñ in carne ex peccato coꝛuꝑ

ta tã ſenſbilis eſſe potuit ad tormẽta. Qui

etiam cum ipᷣe martyꝛes ſuos in paſſionibꝰ
nñ ſolũ roborauerit.uerũetiam ipᷣm doloꝛeʒ
mitigauerit:aut certe in refꝛigeꝛiũ ⁊ oblec
tamentũ frequẽteꝛ ↄuertit.⁊ q́;uis hec mã
tyribus ſuis xpᷣs ex potentia diuinitatis cõ
tuleꝛit. Beneficia.pie tũ credimꝰ ⁊ fiducia
liteꝛ ↄfitemur eũ non ſibi hoc ẽ:ſue huma
nitati bñficium hoc pᷣſtitiſſe:ſed in cãne il
la mundiſſima qᷓ;tum dolorem nãłꝛ ſuſtine
re potuit.tm̃ uſq; ad exitũ aiĩe ſuſtinuiſſe.⁊
uim doloꝛis uirtute paciẽtie tolleraſſe.Ec
ce qualia ⁊ quanta paſſus ſit uidimus. Sʒ
iam qualis ⁊? quantus ſit qui hec paſſus ẽ
nideamus. Nõne ipᷣe ẽ inocens manibus ⁊
mundo corde ꝗ peccatum non fecit. Mec ĩ

uentus ẽ dolus in ore eius. Nõne ipᷣe mitis

ẽ ⁊ humilis corde.Nõne ipᷣe eſt qui fecẽ̃ ce
lum ⁊ teꝛxram.mare ⁊ omnia que in eis ſũt
Nonne ipᷣe ẽ qui cuncta q̃ fecit:tenet regit
gubeꝛnat. ⁊ ptegit. Nõne ipᷣe ẽ qui intuet
abiſſos.cuius oculis oĩa nuda ſunt ⁊? aꝑta
qui nouit oĩa anteq; fiant. Nõne ipᷣe eſt ꝗ

nouit cogitatiões angeloꝝ ⁊ ſanctoꝝ oĩuʒ.

⁊ quas ipe nec inſpiat nec infoꝛmat demo
num ⁊ hominum pueꝛſoꝝ. Nõne ipᷣe ẽ qui
uult oẽs homines ſaluos fieri:⁊ ad agnitõ
nem ueritatis uenue. IJpᷣe quippe eſt dei fi
lius.deus uerus ſũme potens ſapiens ⁊ bo
nus. Uideamꝰ ẽt a quibus ⁊ a qualibꝰ hec
oĩa paſſus ſit. In augmentum enim dolõis
⁊ dedecoꝛis non hec ab extꝛaneis.ſed a do
meſticis paſſus ẽ:nec a quibuſlibʒ uicinis
7 notis.ſed a filijs ⁊ fratribus:de ꝗbus ip
ſe dixit.non eſt bonũ ſumeꝛe paneʒ filioꝝ.
Et mitteꝛe canibns:iudeos utiq; fil ios uo
cans ⁊ gentiles canes:⁊ dauid in ꝑſona ip
ſius loquens ad patreʒ narrabo:inquit.no
men tuum fratribus meis.i. iudeis. ex qui
bus erat ſecundum caꝛnem. Qui etiaʒ filij
7 fꝛatꝛes quales fuerit: oſtendit in Ifaia:

ubi ait. F ilios enutriui ⁊ exaltaui.ipᷣi aũt

ſpreueꝛunt me:⁊ ĩ canticis. ilij mr̃is mee

gdomim

ppugnauerunt 5 me. Contꝛa quos in eudge
lio ſepe inuehit᷑.⁊ ne eterne damnationis

eis ↄminat᷑.Ecce qualia ⁊? quanta qualis

⁊ qᷓ;tus.a ꝗbus ⁊ qualibus paſſus ẽ dũs ut
ex oĩbus adueꝛtamus.quãtum ipᷣi dũo qui

ꝓ nobiſ nequã mancipijs hec omnia uolun

taꝛie paſſus ẽ. unuſquiſq; debeat xpᷣianus.

Letali duꝛitia laboꝛat qui taliteꝛ amàtem
ñ amat.Ad ĩtrãdũ aũt ad ſapoꝛẽ dñice paſ
ſionis.⁊ ad ↄpaciendũ dno noſtꝛo ieſu cꝛu
cifixo hec attẽde:pᷣmo ſtudeas qntũ potes
te uniꝛe illi ꝑ feꝛuentẽ amoꝛẽ. Nã quanto
feꝛuentius eũ diliges tanto magis ſue pat
ſioni ↄpatieꝛis.Et quãto pl ei ↄpaſſus fue
ris. tanto plus erga euʒz tuus affectus accẽ

detur. Uñ ſic ſe mutuo augebunt dilectio

⁊ ↄpaſſio.donec uenias ad pᷣfectõeʒ.niñ hG
remanſerit propter aliquã tuã miſeꝛiam:⁊
pꝛecipue ſtudeas abicere omneʒ pᷣſumptio
nem diffidentiam ⁊ negligentiã. Debet eni

homo tam nobile opus aggꝛedi humiliter.

confidenter. ⁊ inſtanteꝛ. ⁊ cũ quãta poteſt
mundicia cõdis.Et quãuis homo ſibi uiðᷣa
tur indignus. tamen nequaq; deſiſtat: quia
ipe xpᷣs ꝓ peccatoribus crucifixus egpri
mo igitur ſic uniaris ſibi amore. ut coꝛ tuũ
intret in ipᷣm totaliter.⁊ extꝛa ipᷣm reputa
nihil eſſe.ac de te extra ipᷣm tanqᷓ; de nihi

lo curabis. ¶ Tota cuꝛa tua uertatuꝛ ad pᷣ

ſens cuca dominum tuum paſſum: nec de
te aliquid exhibeas alteꝛi.nam eius es:ꝗc
quid es. Sic ergo totaliter tranſfoꝛmatus
in ipſum:non poſſuzʒ cꝛedere quin eius nul

neꝛibus uulneꝛeris ⁊ peꝛfundaris eius con

tumelijs illuſionibus ⁊ obprobrijs. Et ad
hec omnia addas orationem. ut quæ coen
tinue depreceris dominum ieſum xpᷣm: ut
ſuis uulneribus uulneret mentem tuam:⁊
ad ipᷣa uulnera q̃ñ ſemꝑ dirige coꝛdis affec

tuʒz. ut ꝑ tuam nimiam importunitatem a

ſua miſericordia impetres qð intendis. De
modis ãt exercitij paſſionis ieſu xpᷣi ſcire
debes.quod circa paſſionem dñi poteſt ho
mo ſe habere ſex modis.Cõſideret eam p
mo ad imitandum.icõo adi compaciendũ.
tertio ad mirandũ.quarto ad exultanduz.
quĩto ad reſoluendi exto ad quieſcendũ.
Primo ad imitandum ↄſideret. nam imita
tio xpᷣi eſt ſumma ⁊ ꝑfecta r̃ligio perfecti.
Pec eſt regula ⁊ exemplaꝛ perfectõis oĩs
uite ⁊ vtutiſ.ſcilicet chriſtũ imitaꝛi.in paſ
ſione ⁊ ĩ morte.¶ Sit ergo nr̃a regula ui
uendi paſſio ſaluatoꝛis.Nà tantoamplius
deſolamuz. quãto ab hoc exẽplari ⁊ regu
la ampliꝰ elonga muꝛ. ¶ Sempeꝛ ergo quã
tum in nobis eſt uelimus ab omnibus con
culcaꝛi.deici.⁊ uillipẽdi.illudi.peꝛſecutio
nẽ pati flagellaꝛi.⁊ in diuis obſeꝗjs ab oĩ
boꝰexpꝛobꝛãi.Simꝰnudi cum nudo.⁊ nibil
pẽitꝰ cupiamꝰhẽꝛe.ĩmo hẽꝛe. aligd ſit. nobᷣ

3 itud
nta tunc amatt
mis dulcedo. qua

at eum ſ tantum pene
du nuco ſi et aſſiſten
quam ſie diligebat. ſ
foniſ dolore uidebat.
cordis noſtri intima eiu
uulnera:nec in nobis

datur ex opaſſione ? no

nenſo. Tercio nſiere
pus paſſus eſt: multu
Ais. ciucer ei fili? de
tensſagiengt on Sech
ne iugan. iunẽ wm. fri
peſtates honores dſecni
Fes. uncrla. ſagella d
Coſpritw geria. Rem
indiestminoſenſus in⸗
famam deus draſpher
uita occidit ſol odſcn
ſydera diſperguntmn.
Pro ſceleꝛatiſſimis in
mancipijs pꝛo Nem
ſtatis,? . ingratis dln
tantus. talia T tanta
biectis paſſus ẽ ſed
ilecis go⸗ oez benie
liſſimis a ſtulticſimis,
ſapientiſſind ſüme bi
ma. ſplendr etemn
pietatis admuakione
Aderem ei gd ern

1.

mer d ci uitn o
tquinis gaſünt
enneguni geſſtin gin
nbus guefnsei
is ſbionore ir wtui
te temn ijn reyu
m ſin tanqj ge mhi
urtua uenatm ad i
uum paſſum: nec de
lteni num eins es e
Aiter tranſformarte
Qedere qun eus nl
pefnderis arscen
87 Orohrih. kia
omimmieium ty i
neret wenem tmann,
ſeng cinige gtfit
niam impo tunitgtenn 1
inpenes neſdis de
ſpuſſonig ieſl tl ſcſe
ſionen afi poteſt he
noctis⸗Aöſaeeret ean
ſcho compaciendi⸗
gnanoad cnſundli
Guſero dd quieſcen
n icge nin
1tgecni Goheſtn

Secunde partis

grauiſſima pena ⁊ dolor ĩtẽſus Abboꝛrea

mus delectabilia ⁊ dulcia deguſtare.⁊ po
tius uelimꝰ uilibꝰ ⁊ amaꝛis cibaꝛi:ꝗa ipſe
fuit felle ⁊ acceto potatus. Et (ut bꝛeuiter
dicã) ↄſideremꝰ q̃ ꝓ nobis ſuſtinuit. ⁊ qua
liceꝛ ſe in paſſionibus habuit:æ nos ꝓ mo
dulo nro quantum poſſumus cõformemuz
eidem. Scðo debemus conſiderare eaʒ ad

compaciendum. debemus enĩ conſiderare

ipſr flagella.illuſiones ⁊ obpꝛobꝛia.⁊ ĩ cõᷣ
de nro ruminare ⁊ imaginari. quanta ſit ðᷣ
iectio ⁊ contemptus erga dominũ noſtrum
quantꝰ dolor quantaue aflictio in corde ⁊?

coꝛpe ſuo.⁊ ꝙ ratio paſſionis ⁊ compaſſio

nis ſue peccata noſtꝛa ſint. Magnaz habe
mus materiam flendi ⁊ cãm lugendi.ſi inti

me cogitemꝰ ꝙ ſumus occaſio necis unige

niti filij dei. rei leſe maieſtatiſ eiꝰ.Cõſider
mus qnta tunc amaꝛitudine repletus erat
angelorum dulcedo.quantum ẽt aggraua
bat eum ñ tantum pene illatio ⁊? noſtra in
gratitudo.ſed ẽt aſſiſtentis matris afflictõ
quam ſic diligebat.⁊ q̃ſi deficere pre ↄpaſ
ſioniſ dolore uidebat. Jam ergo tranſ figãt
cordis noſtri intima eius conuicia flagella
⁊2 uulnera:nec in nobis ſit quod nõ perfun
datur ex ↄpaſſione ⁊ nõ affligatuꝛ dolor̃ ĩ
menſo.¶ Tercio ↄſideremus quis.q̃.⁊ pro
gbus paſſus eſt:⁊ multum mirari ðöbemus
Quis.ſcilicet dei filiꝰ.deꝰ uerꝰ.ſumme po
tens ſapiens ⁊ bonꝰ. Sed q̃̊. Peregrinatio
nẽ Fagam. famẽ.ſitim. fꝛigus. caloꝛem. tem
peſtates.horrores. pſecutiones. obſeruatio
nes.uincula.flagella.illuſiones.⁊ dolores.
Cõſpuituꝛ gloria.ↄtemnituꝛ iuſticia.iuðx
iudituz inoffenſus inculpatuꝛ. innocẽs in
famatuz deus blaſphematuꝛ v?pᷣus ↄcultat
uita occidit᷑.ſol obſcurat᷑.luna denigrat᷑:
ſydera diſperguntuꝛ.ſʒ p quibuſ hec patit᷑.
PDro ſceleꝛatiſſimis inimicis. ꝓ neꝗſſimis
mancipijs.pꝛo ↄtemptoribus diuine maie
ſtatis. ?⁊ ꝓ ingratis diuĩe pietati.Eꝛgo taliſ
⁊ tantus.talia ⁊ tanta ꝓ taz uiliſſuimis ⁊ a

biectis paſſus ẽ.ſed a ꝗbus. A ſpecialiter
dilectis ꝗbꝰ oẽz benignitatẽ oſtẽdit.⁊ a ui

liſſimis.a ſtultiſſimis.ab impijs. maximus

ſapientiſſimꝰ ſũme pius.⁊ a ſanie fetidiſſi

ma.ſplendoꝛ eteꝛnꝰ. Et in his oĩbꝰ in diuĩe
pietatis admiꝛatione eleuemuꝛ.¶ Quaꝛto
ↄſideremꝰ eã ad exultandũ.Exultare in ea

pvpbem ð r̃dẽptõe humana reſtauꝛatõe ãge

lica.⁊ clemtia diuĩa ð r̃dẽptõe humana ſiñ

dubio nimis gauder̃ dẽmꝰ. facta ꝑ xpᷣi paſ
ſionẽ ⁊ mortẽ. Quis queſo ñ exultet ⁊ gau

deat.cũ ceꝛnat ſe peꝛ hanc ꝛedemptũ a da
natione eteꝛna.a culpe igminia. a poteſta

te dyabolica. Fxultemus etiaʒ quod ꝑ xpᷣi

paſſionẽ reſtauꝛata ẽ angelica ruina. Ma
gna pcioſitas ðbet eſſe nobis cum uidemꝰ
p xpᷣi moꝛteʒ tam nobile collegium repara

Capitulũ. lviij

ri de nobis. ut fiat unu ouile ⁊ unꝰ paſtoꝛ.

⁊ ſimus unum de uno. Precipue ãt exulta
re debemus.cernentes in pᷣdictis omnibus
ſummaʒ domini noſtꝛi clementiam. Ubi qͥ
ſo magis apparet benigniſſima dom ini no
ſtri clemtia. quam in paſſio ne ſua:ubi tazʒ
turpia ⁊ grauia ſuſtinere uoluit ꝓ inimico
ſuo libeꝛando ⁊ glorificando.q punienduſ
erat quadam morte eteꝛna.Quiĩito ↄſidere
mus beatiſſimam xppᷣi paſſionem ad coꝛdiũ
noſtroꝝ reſolutionem in xpᷣm. hoc eſt per
peꝛfectam tranſformationem in ipſũ ꝙ fit
quando ñ ſolũ imitatuꝛ compatituꝛ. ãmiz a
tuꝛ ⁊ exultat:ſed etiam tot“ homo quodã
modo conuertituz ĩ ipſum.ſcilicet dominũ
ieſum xpᷣʒʒ crucifixũ.ut iaʒ quaſi ubiq; ⁊ ſꝑp
ſibi crucifixus occuꝝat:ĩmo tunc uere ĩ ip
ſuʒ reſoluituꝛ.quando ex ſe exiens bõ ⁊ ſu
prapoſitus uniuerſo.immo totus ſupꝛa ſe
totum abſtractus ab omnibꝰ. totus ẽ ↄuer
ſus ĩ dũm ſuũ paſſũ:nt ñ uideat ſẽtiatq; in
tꝛa ſeipſũ.niſi xpᷣm crucifixũ.illuxum.exp
bratum ⁊ paſſum pro nobis. Sexto ↄſider
mus illam beatiſſimã paſſionez ad quietẽ
dulcoꝛis:quod fit cuz i am reſolutꝰ ut dixi
ſitibundus eandem paſſionem ruminare nᷣ
ceſſat.ĩtrãs f̃ʒ poſſe ĩ illũ paſſiõis theſauꝝ
hũilit᷑ ⁊ öuote ⁊ liq̃fit amor̃ ðuoto ⁊ fẽui
da ðuotõe.ðficit a ſe ⁊ geſcit in xpᷣo cꝛuci
fixo. Sed quantoplus ðficit a ſe a nore ⁊
dᷣuotõe:tantoplus eidẽ dilecto ꝓ ſe mõtuo
inheret ⁊ plłꝰ rquieſcit ĩ ipſo.Et ſic mutuo
ſe auget adheſio ⁊ amoris öuotio.dõec to
tꝰõficiens abſoꝛbeat᷑ ab illo camino amo
is pa ſſionis dilecti.ſicut in amplexibꝰ ſpoᷣ
ſi ſponſa quieſcit q̃ clamat ⁊ dicit.Adiuro
uos filie ſyon. ne euigilar̃ faciatis dilectaʒ
donec ipſa uelit.ſic circa paſſionẽ domini
debet eſſe imitatio ad purgationẽ ⁊ direè
tionem.compaſſio ad unionez. ⁊ amoꝛem
ammiꝛatio ad m̃tis eleuationem. gaudiuʒ
⁊ exultatio ad cordis dilatationẽ.rſolutio
ad peꝛfettam cõformationem.quies ⁊? pa
uſatio ad deuotionis ↄſumationem ¶¶ Do
cet ãt paſſio xpᷣi tria.ſcilicet quam odioſa
ſint ðᷣo uitia.quã lachrymoſa i ferni ſuppli
cia.quam gacioſa celi gaudia. Epᷣs eĩ paſ
ſus eſt ꝓ culpis delẽdis.ꝓ ſupplicijs nobis
auferendis ⁊? ꝓ gaudijs celi ↄferẽdis. Pec

in q̃dam generalitate ſunt dicta ſed uidea

mus diligenter ſingula. Non eni nos decet
tedere illa cogitare.que xpᷣm dominum ñ
teduit tollerare.Et prout dicituꝛ.ñ ſolũ ſe
mel pꝛo omnibus hec toleꝛare.ſed ẽt itera
to ꝓ peccatoribus ſingulis(ſi neceſſe eſſet
homig ſuſtiner̃ deliberauit ⁊ paꝛatus fuit.
O deꝰmeꝰmiſcòia mea.ꝗd ẽ B: Quis ad tã

tã pietatẽ ñ obſtupeſcit: Uñ ſactꝰuiꝛ caꝛpꝰ
dicebat ſe aliqũ cõtriſtatum a quoda infi

deliu.ꝗ quẽda bõuz ab eccleſia ſeduxẽat.

De pᷣmo

Qũq; ſtaꝛet in diuino colloquio:ĩdignatus

non eſſe iuſtũ:dicens.ſi uiuerent impij ſub
uertentes ꝛectas uias dñi.petijt a do igne
celeſti utrũq; immiſeꝛieoꝛditeꝛ ↄſumi. Et
uidit ſubito in uiſone ieſum humanifoꝛmi
ter in dorſo celi.angeł ipſi aſtãtibus dicẽ
tem ſibi. Carpe. caape.paꝛatus ſum ꝓ hoĩ
bus reſaluandis iterum pati.

d multitudinẽ caritatis tue mihi pec
catori:ut nihil terrenũ uel caꝛnale
deſiderẽ:ſʒ te ſolũ ſuꝑ oĩa diligã:ut penitꝰ

) Ulciſſime dne ieſu ĩfunde obſecro

rẽnnat conſolari anima mea. niſi in te deo
meo dulciſſimo. Scribe digito tuo ĩ tabuł

coꝛdis mei.eoꝝ qᷓ ꝓ me ꝑtuliſti memoꝛiam
ut ea ſemꝑ pᷣoculis habeam ⁊ dulceſcã mi
hi non ſolum illa cogitaꝛe:ſed ẽt ſi neceſſe
ſit ꝓ meo modulo toleꝛaꝛe:⁊ ñ ſolũ tibi ex
oĩbus uiꝛibus obſequi.ſed ẽt ꝑpꝑ te ↄtume
liis affici:aut ceꝛte moꝛte tuepiſſima con
demnari. Amen.
¶ de pꝛimo ↄplectoꝛio. Capi. Lviiij.
Eaſſume igit᷑ a pꝛincipio paſſio
Pnis meditatiões iſtas.⁊ ꝓſeq̃re ꝑ
ordinẽ uſq; ad finẽ: ⁊ attende ad
ſingula ac ſi pñs eſſes. Conſpice
itaq; dñʒ ieſum attẽte.cuʒ a cena exiẽs ho
ra ↄplectoꝛij.in ortum cum diſcipulis ſuis
uadit.ultimo nunc ab eis aſſociandus iti
neꝛe:quomodo affectuoſe ſocialiter ac fa
miliariter eis logtur.⁊ eos ad oratõnẽ hõ
tat᷑. Et cũ ĩtraſſet ĩ ortũ cuʒ diſcipuł dixit
eis (Sedete hic).i.expectate.ñ moueamĩ
ſiẽ nec loco ita nec m̃te(dõec uadã illuc ⁊
oꝛẽ) Et uos ẽt orate ne intꝛetis ĩ tẽptatõʒ
pꝓ ↄſenſũ.ne.ſ.ſuccũbatis temptatõi ut ait
Pieꝛo.ſeperant in oꝛõne qui ſeꝑpant᷑ in paſ
ſione.⁊ Criᷣ. Cõſuetudo eiĩ ei eꝛat ſine eis
orare. PHoc aũt faciebat eꝛudiẽs nos ĩ oꝛa
tionibꝰ quietẽ ↄſtituere nobiſipᷣis ⁊ ſolitu
dinẽ młtã q̃reꝛe. Uñ ⁊ Cyrillus. Semotiʒ
orat.ut diſcas ꝙ animo attento ⁊ corðõ ꝗe
to colloquẽdũ ẽ cũ deo ſublimi. Pec aut
dixit octo apoſtolis qꝛ iudas ibi non erat:
7 tres ſecũ duxit.ſ. Detꝝ Jacobu ⁊ Johã
nem. Per hq̊ ꝙ xpᷣs uolens oꝛare aſſumpſi:
Petꝝ Jacobũ ⁊ Joheʒ docet nos ꝙ oĩs uo
lens deuote oꝛare.dʒ habere tres comites
i.fidei fiꝛmitatẽ.deſignatã ĩ Petro ꝗ ĩter
pᷣtatur agnoſcens:⁊ tpᷣraliũ abdicatõe⸗ ea
ſub pedibus ꝑ ↄtemptũ ponẽdo ⁊ nihil de

tpᷣꝛalibus.dum oꝛat cogitando.hoc ðſigna

tuꝛ in Jacobo qui qr̃ ſupplantatoꝛ.ac põe
ꝛe ſe in ſtatu gꝛatie.⁊ habere gꝛatie feruo
ꝛem.que deſignatuꝛ in Joanne. que inteꝛpᷣ

tatur in quo eſt gratia ¶ Aſſumpto igi? Pe

tro ⁊ duobus filijs ebedei )ſpecialiteꝛ tã

Oratõ.

oplectoꝛio.

quam de ſuis ſecꝛetaꝛijs ⁊ magis familiaꝛi
bus.ut quibus in tꝛanſfiguratione oſtende
ꝛat głiam ſue maieſtatis.eiſdem ꝛeuelaꝛet
etiã triſticiã ſue paſſiõis:⁊ ꝗ uiderant glo

ꝛioſa. uideꝛent ⁊ bumilen erpir ille cuiuſ
habebat

ſunt oĩa.⁊ ĩ quo aduerſariꝰ nihi
qꝛ peccatů nõ feceꝛat:morte ſibi ĩminẽte(¶
ↄtriſtaꝛe ⁊ pauere) quid ergo nos oʒ facer
unde Pieronymus. In hoc pauere ⁊ teiſti
ficari docemur ante iudiciũ mortis.qui ñ
poſſumus ꝑ nos dicere niñ ꝑ illũ:uenit pᷣn
ceps mundi huius.⁊ in me nõ hʒ quidq;.
Pec ãt tꝛiſticia dñi maxima fuit.quia( tꝭ

ait illis triſtis ẽ anima mea uſq; ad mõtẽ))

Vſualiter dictum eſt id eſt multum tꝛiſtis

ẽE anima mea. qꝛ tꝛiſticia tm̃ intenſa eꝛat.·

quantuʒz eſſe poterat. Uel triſtis ẽ uſq; ad

timorẽ moꝛtis.⁊ pꝛo timoꝛe mortis.qꝛ mõ
tem naturalłr timebat. Uel uſq; põt eẽ ex

cluſiuum.tꝛiſtabat᷑ ei donec ſe ⁊ ſuos mõð
te libeꝛaret. Mors quippe coꝛꝑis.abſolu
tio eſt doloꝛis in xpᷣo ⁊ ſuis. Uel põt eſſe ĩ
cluſiuum.ſ.donec poſt moꝛtem ſuam ꝛedi
rent apłi ad eius fidem. Unde Anſhel. da
to aũt caꝛitatis ⁊ pacientie ſalutari maãda
to:⁊ diſpoſito fꝛatribus r̃gno patris tui.ad
locum proditoꝛi tuo notum cum illis diuẽ
tiſti:ſciens omnia que uentuꝛa erant ſuꝑ
te. Ibi anime tue triſtitiam quaʒ ex immi
nente paſſione ſpõte aſſumpſiſti.ſicut ⁊ ce
tera que paſſus es.in auribus faatꝝ pfiteꝛi
nõ eꝛubuiſti:dicens. Tꝛiſtis ẽ anima mea
uſq; ad moꝛtem.At iteꝝ pᷣcedit ipᷣe ad mẽ
tem oliueti.tu eum ſequeꝛe.Et licet aſſup
to Petro ⁊ duobus filijs zebedei ad ſecꝛe
ta ſeceſſerit: uel a longe intuere oë. *π
noſtram tranſtulit neceſſitateʒ. Nide quo
modo ille cuius ſunt omnia pauere cepit:
⁊ tedeꝛe triſtis eſt:inquiens anima mea uſ
q; ad moꝛtem. Unde hoc deus meus. Ita

compateꝛis mihi exhibens hominẽ ut quo

dãmõ uiðariſ neſcir̃ qdð deꝰes. Pec Anſhel
mus.Aſſumpſit auteʒ chriſtus iſtum pauo
rem ⁊ triſticiam pꝛopteꝛ pluꝛa. Primo pᷣ̃m
Pieꝛo.ut ueꝛitatem aſſumpti hominis ꝓ
baret. Naturale eniʒz eſt homini timer̃᷑ mõᷣ
tem. Ex hac naturali triſticia uere contri
ſtatus eſt dominus. Sed ſciendum qnod q̃̊
dam eſt tꝛiſticia ⁊ quidam timoꝛ. rationeʒ
ſubmergens.⁊ hoĩem contempto dei pᷣcep

to in peccatũ ducens.ſicut Petrus timore

negauit xpᷣm.de huiuſmodi loquũtuꝛ expo
ſitoꝛes.quando dicunt xpCᷣʒ nõ timuiſſe ꝗp

pe ꝗ ad hoc uenerat ut pateꝛet᷑. ⁊ Petruz

temeꝛitatis aꝛguerat cum euʒ uellet auer
teꝛe a paſſione:dicens.abſit a te domine ũñ

eꝛit tibi hoc.Eſt ⁊ alius timor moderatus

ꝗ naturaliteꝛ ineſt omni homini ⁊ eſt ſine

peccato.ſẽ ⁊ fames ⁊ ſitis:⁊ tales paſſiõco
fuerum in chriſto. Uñn ipſe. natura liter

mo. Propaſio ein dicit
ſo vtinuatoezAllaet
inceperunt ſurgere inpe
dum guenerunt ad eius
ideo aixit. teiſtis ẽ anim
tem: ubi anima ſumitiu
qua ſunt paſſiones. non
cut eti alibi dixeꝛat.mi
dita eſt. Porerat quide
ſon mori,/ſicut adam po
heccum:in eo eni nullu
hullin pꝛccati fuid ueſtigi⸗
humäntatez. ina 7 human
ſtras aſſumpfit a deo n⸗
ccontraignoramia. impe
tia huiuſnodi facium
paſſio turdes poteſt imn
cidere: aut peter impe
tionis. ut motus ſudurr
paſſio aut cora impen
nis. ut motus progreſſ
tonẽ rois. a ſua fctit
traͤgllitate ut i bonis
⁊ iudiciuʒ ꝛationis. ut
Perat' ordinat ut tt
compacientis. Prion
in omnibus pinis hom
Zecunio modo in im
ſaecid nocdin chſt
lubdita ern ſenſuglit.
n ſenſualit
ior ſuperion eſ eri
potentia ipedie
l. Kontiſtabatur

n nndf
nbe
e uun ncte hiſi

bat. Uel uſq⸗ *

kei dorer ſe tſics G

aniphe caegig abſit
ot ſuis. Vel doͦ eſe
poſt nortemn ſnameil
ſdem. Une nſde d
acienne ſolutani nit
bus igopums i a
Motum cum ilio iys
te enmun erant ſup
ilam qusz er immi
ſumpſiſti ſcut c
zuridus fainpfitei
Luſts gina me
er deedi iſt a e
ecnee. Etliatilun
ilg ebeei dece
dngentuge it
Neceſaanez. Vde d
monmnia peuerecepl.:
inctiens anina eut
Ge boe dels neis J
rbibens hommme nqi
r iets her iſt
techniſus ſun hoil

Secunde partis

hoꝛruit mortẽ ⁊ penas accerbiſſimas q̊s pᷣ

ſciuit ſe paſſuꝝ ð ꝓximo.Aliter tam huiuſ
modi paſſiones fuerunt ĩ chriſto quã in no
bis. In nobis enĩ plerunq; huiuſmodi paſ
ſiones pᷣueniũt iudicium rationis ⁊ iperiuʒ

uoluntatis. In chriſto autẽ ſemꝑ ſequebã

tuꝛ rationem ⁊ uoluntatem.uñ uolẽs eſuri
uit ⁊ ſitiuit.uolens timuit.⁊ uolens ↄtriſta
tus ẽ. Nihil.n. coactum in chꝛiſto ↄſidera
tua: ſed oĩa uoluntaꝛia cꝛeduntuꝛ ( Iſta er
go triſticia. ita fuit naturalis:quod tñ fuit
uolũtaria ⁊ rationalis.Et iõ ſignanter. di
cunt hic euangeliſte:ꝙ cepit ↄtriſtari.⁊ ꝙ
cepit pauere:non dicunt fuit contriſtatꝰuł
pauefact us:qꝛ ipᷣe motus triſticie nõ ei do
minatus ẽ:ſʒ ipᷣe ſtatĩ eü aſſumpſit.⁊ uolũ
tati diuine ſubiecit. Aliud eſt.n. ↄtriſtari:
7 aliud incipeꝛe cõtriſtaꝛi.Uñ ↄtꝛiſtat euzʒ
ꝓpaſſio:ſed paſſio nõ dominatur eius ani
mo. Propaſſio em̃ dicit inceptionẽ.ſʒ paſ
ſio ↄtinuatõeʒ. Quia ergo timor ⁊ teiſticia
inceperunt ſurgere in parte ſenſitiua.ſed ñ
dum ꝑuenerunt ad eius animum ſiue m̃tẽ
ideo dixit.tꝛiſtis ẽ anima mea uſq; ad mor
tem: ubi anima ſumituꝛ ꝓ paꝛte ſenſitiua. ĩ
qua ſunt paſſiones.non autẽ in ratione. ſi

cut etiã alibi dixeꝛat.nunc anima mea tuꝛ

bata eſt. Poterat quidem chriſtus natura
non mori.ſicut adam potuit nõ mori ante
peccatum:in eo enĩ nullum culpe ðöbitum
nulliꝰ peæccati fuit ueſtigium. Sʒ ſiẽ ueꝛazʒ
humitateʒ. ita ⁊ humanas iĩfirmitates no

ſtras aſſumpſit:q̃ a deo non ſepaꝛant.uelut

ccontra ignorantia. impotentia. ↄcupiſcen
tia. ⁊ huiuſmodi faciunt.¶ Et nota qõð cõ
paſſio turbãs poteſt ĩ anima tripliciter ac
cidere: aut pꝛeter imperium ⁊ iudicium ra
tionis.ut motus ſubitus qui appellatur ꝓ
paſſio aut cõtra imperium ⁊ iuditiũ ratio
nis. ut motus progreſſiuus uſq; ad ꝑturba
tõnẽ rõis.ł a ſua r̃ctitudie ut ĩ mał.ł a ſua
trãꝗllitate ut ĩ bonis ĩꝑfectis.aut ſᷣm ĩꝑiũ
⁊ iudiciuz ꝛationis.ut motus a ꝛatione im
peratꝰ ⁊ ordinatꝰ.ut turbatio penitentis ⁊

compacientis. Prio modo paſſiones ſunt

in omnibus puꝛis hominibus.etiã perfect᷑.
Secundo modo in imperfectis ſolum.
Tercio modo in chꝛiſto.quia ĩ eo totaliteꝛ
ſubdita erat ſenſualitas rationi.⁊ ratio ĩfe
ꝛior ſuperioꝛi ⁊ ſuperioꝛ deo:nec tam̃ una
potentia ĩpediebat aliã in ope ſuo natura
li.Contꝛiſtabatur etiam chriſtus.ſecundũ
Pieronymum.iñ ſolum timoꝛe imminentis
mortis qᷓ; ipſa natura abhorret ⁊ ꝛecuſat.
led ⁊ pꝛopter infelicitatem iude ⁊ ſcãdalũ
diſcipuloꝝ ⁊ deiectionem indeoꝛũ. ⁊ euer
ſonem hyeꝛuſalem. miſeꝛtus his ⁊ ↄpaſſuſ
Et poſſumus etiã addere quod ideo triſta
hatur.quia pᷣſciuit quod tam aceꝛbe paſſõ
nis ſue flagella.? ulnera ⁊mors amariſſia.

Capitulũ.lix

¶ multis adhuc hodie miſeꝛis ⁊ obſtinatis
peccatoꝛibus fruſtaꝛi debeꝛent. Secudo
aſſumpſit pauoꝛeʒ ⁊ tꝛiſticiã ꝓ nobis mem
bris ſuis.ut ipſe nr as tꝛiſticiꝗas in ſe uincet
ſic ⁊ mortem noſtraz ſua morte öſtruxit: 2
ſicut ſuſcepit temptationem ⁊ paſſionẽ. ut
nos a temptatione ⁊ paſſione liberaꝛet.
Tercio quoq; huiuſmõi pauorẽ ⁊ triſticiã
aſſumpũit nobis in exemplũ ⁊ doctꝛinã mo
ralez. ut ſequituꝛ.Ex hoc em̃ aꝛticulo. qui
eſt pauoeis ⁊ triſtitie aſſumptio.plura hẽ
mus docum̃ta. Primũ eſt. ut nos exemplo
xpᷣi diſcamꝰ tiores ⁊ tꝛiſtitias.ac paſſiones
als in nobis inſurgentes.fſeno rationis co
hibere:ne uſq; ad animà peꝛtingant.ſed in
infeꝛiori ꝑte anime. ſub uoluntatis impꝑio
2ſtringantuꝛ. ut dictum eſt de xpᷣo. Secun
dum eſt. ut eiꝰ exẽplo diſcamus.nos deſpe
rare non debere.ſñ aliquando nobis ſuꝛꝛipi
at triſticia. timoꝛ ł puſil animitas . in obſe
quio ⁊ opere diuino. Unde aug. Moriturꝰ
tꝛiſtatus ẽ xpᷣs.ut doceꝛet martyꝛes ſuos ñ
ðᷣber̃ deſperar̃.ſ in hora paſſiõis ſurripiat

triſticia quã tam uincant. Terciũ ẽ ut nos

diſcamus ↄtriſtari ꝓ ꝓximis ⁊ neceſſitati
bus eoꝝ.ſicut xpᷣs triſtatus fuit non pꝛo ſe
ſed pꝛo alijs ut dictum eſt ſcòm unum itel
lectuʒ. Quartnz documentum eſt. ut exem
plũ xpᷣi diſcamꝰ tꝛiſticias ⁊ tuꝛbationes no
ſeas ad den cum oratione refeꝛrre. Sicut
fecit ⁊ ipſe. Nã ſtatim ut dixerat.tꝛiſtis eſt
anima mea. iuit ad oꝛandu. Quintuz docnu
mtum eſt.ꝙ nos oꝛaꝛe uolentes duote.ðbe
mus ſeccedeꝛe ab hoĩbus ad aliquem locũ
ſecretum.ſicut fecit xpᷣs dans nobis exem
plum. Sextum ẽ qð omnes triſticias.tzꝛibn
lationes .pẽas.adueꝛſitates ⁊ infirmitates
noſtꝛas.ẽt ſi petamus ab eis liberari ſient
xpᷣs fecit.ſempeꝛ poꝛationem cõmittamus
uoluntati diuine.ac ꝑ hoc eas quaſi in cor
xpᷣi reponam oꝛãtes ut ipſe eas in unione
ſue paſſionis pficiat.⁊ offerat eas ðᷣo patri
ad laudem ⁊ gloriam ſuam. Et ex hoc nr̃e
tꝛibulatões ⁊ paſſiones multũ nobilitant᷑.
nã ſicut paſſio xpᷣi in celo ⁊ in terra ĩ finitũ
attulit fructũ:ſic pene ⁊ q̃cũq; tribulatões
noſtre hoc modo xpᷣo cõmiſſe ĩ unione paſ
ſionis ſue tam fuctifere eꝛũt.nt angelis ĩ
celo gloꝛiam.iuſtis ĩ terris merituʒ pecca
toꝛibus ueniam. piugancie animabus ofe
ꝛant releuamen. ¶ In ꝛecogitando iſtũ a2
ticulum.ſtudeat homo ſemetipᷣum cõtꝛiſta
re cum gemitibus.cõpaciendo chꝛiſto de
ſua triſticia propter nos aſſumpta. Et ſi in
aliqua tuꝛbatõne uel adueꝛũtate ſit. uniat
illam cuz tꝛiſticig ? adueꝛſitatibus chzꝛiſti
ut ex unione ipſaꝛũ dulceſcant ⁊ deo in ſũ
ma pacientia redoleam.O domine ieſu ꝗ
tꝛiſtari ꝓ me miſero uoluiſti.da mihi oẽ=s
triſtitiaſ meaſ ad te iugiter ſufferr̃ tuq; esi

— De pᷣmo
in unione tue triſticie mecũ digneris ſuf
feꝛre à Deinde dũs ieſus uolens ſe ẽt ſeqᷓ̊
