niant ⁊? cꝛuentant. ac turpe ⁊ fedum ĩ oculiſ
hoĩiuz reddunt: ſic amoꝛ ⁊ ambicio viuitiaꝝ
2 honoꝝ cogit atõum ſuaꝝ punctionibus ac

turbas:⁊ tribꝰ diſcipulos hitis.

curis: ⁊ ſolicitudinibus que ſunt ſpes acqui
ꝛendi ac timoꝛ ꝑdendi ⁊ ſolicitudo conſeruã
di aĩlam lacerant ⁊ eum uſq; ad peccatum
tꝛa hunt.quaſi iflicto uulner᷑ cꝛuẽtant.ac mi
ſeꝛam ⁊ ifelicem coꝛam oculis dei faciunt.
Et tamen ſub his ſentibus eſſe delicias mul
ti putant.⁊ qñ de ſpualibus cogitafr̃ ĩcipiut

ſtatim ſe tempoꝛalibus ĩmiſcent.ac ſuffocat

uem
apmodum ſpia undecũq; detieat pũugit eũ ꝗ

ötinet: ita ⁊ ſecularia undecũq; otineãtur 2
triſtant eum ꝗq ↄſtringit ea ⁊? fouet. Sʒ non
qꝗ̊̃ ſpualia talia:ſʒ mãgarite alicui aſſimilãt
undecuq; ciꝛcunuolueris ölectant oculos. ſᷣ
Ariſᷣ. Uel diuitie dicũt᷑ ſpĩe.gꝗa pũgũt aĩiam
i mundo ⁊ iudicio ⁊ iferno. In mũdo triplex
ẽ punctura.ſ.laboꝛis ĩ acꝗſitõne.tioꝛis ĩ poſ
ſeſſione.⁊ doloꝛis ĩ amiſſiòe. In iudicio etiã
pungunt menteʒ quando domius dicet aua
ꝛis E ſuriui ⁊ ñ diſtis mihi mãducafr̃.ſitiui ⁊c
non dediſtis mihi bibere ⁊c. Iſte puncture
erunt ita penoſe ꝙ ipi auaꝛi quañ cupiant ñ
eſſe: ꝗa dicent montibus cadite ſuper nos ⁊
collibus cooꝑite nos. In inferno ẽt iſte ſpie
pãgent aĩaʒ perpetuo cꝛuciatu:ga ex eis pa
tur ignis quo peccatꝛix aia comburit᷑.Et no
ta oꝛdiem iſtoꝛum pᷣdictoꝛum trium ſemiuzʒ
non fructificãtium, Dꝛĩum non germiat ſed
ↄculcat ⁊ ab auibus comedit᷑. Secundum
germiat ſz ñ młtũ erigit᷑. qa humoꝛem non
habzʒ. Terciũ vo iam ĩ ſtipitem eleuat᷑:ſʒ nõ
fructificat: ꝗa a ſpinis ſuffocat᷑ (¶ Aliud).ſ.
quartũ (cecidit in t᷑ram bonam) que ẽ nigra
ꝑ deſpectũ.pĩguis ꝑ affectũ.culia ꝑ vᷣtuoſuzʒ
exercitium.⁊ ſic fecũda ꝑ fructũ.i.int᷑ fidele
7 deuotum ⁊ ortum fecit fructum bonoꝛuʒ
opeꝝ. Ubi Beda. Teꝛꝛa at᷑ bona eſt electo
rum ↄſcia.q̃ omnibus pꝛedictis tribus terꝛis
Iria facit.qr ⁊ cõmẽdatũ ſibi ſemẽ ueꝛbi li
benteꝛ excipit.⁊ exceptum int᷑ aduerſa ⁊ ꝓſ
pera conſtanteꝛ ad fꝛuctꝰuſq; cõſ̃nat. Pec
Beda((Aliuð autem fecit fructũ centeſimũ
aliud ſexageſimum: ⁊ aliud tꝛiceſimuʒ) Iſta
uero triplex differentia fꝛuctuum. primo pt᷑
cConſideraꝛi quantum ad tres ſtatus fiölium:
qui ſt᷑ incipientes.ꝓficiẽtes ⁊ perfecti. Inci
piẽtes ſt᷑ tãq; terꝛa q̃ pfert fructũ triceſimuʒ
nꝛ ſufficit ut hẽant fidẽ trinitatis cũ ĩplectõ
ne decalogi. Proficientes ſunt tanqᷓ; teꝛra q́
fert fꝛuctum ſexageſimum.qꝛ ñ tm habent
fidem trinitat᷑ ⁊ ſeꝛuant decem pᷣcepta.ſed ẽt
exhibent ſex oꝑa miſericordie. Peꝛfecti ſũt
tãqᷓ; r a optima que profeꝛt fꝛuctum cene
ſimum. qꝛ habent duplicem perfectionem. ſ
uantes ueteꝛis legis pᷣcepta æ euangelij con
ſilia. Iſte tꝛiplex gradus. ſcʒ incipientium ꝓ
ficiemtium ⁊ peꝛfectorum tangitur ifra ĩ fs

Gengange clenn⸗
tunruchiſcant ſunt
ſyinse herente Qul
ocreer e bent/ ML aum
ſt Nuiititnigitz 9 ou
pam ftuti fuctu ieren
lugoſe, Ancde? Juguſti
useſt munfr goſanent
orusſerigiarius egemn
terias g ton vugnat con
ſiawieſmnns uero nugn
ianti ei gcrwe de
biciootſapemnmdec
Fuctüaſſen gcdemini
coſſtiter uſtinetſerig
. menti el pprij corge
letatſoſe? celer huin
lennt et toti uiri omar.
bona ſunt gabſtinen ſe
as flciunr bonn Peſt

no. Inmicomhe
egſtönetiore n
ſde. In iuiſceti
do domniug dicet ans
nibimiducafſtitit
e te, Mepunctmre
ugei quaſ cuplant ñ
cocte ſuper nos
infernoet iſte ſple
ciatu: ga ex eis g⸗
ia comburit. Et no
RNum trium ſeminz
im non germiat ſeh
nedit. Decundum
gqa bumoꝛen on
tipttem eleudk Hd
ſoſſocat (Mind).
donam eue e nig⸗
lecti culta g iruoſuz
lafructiteni foͤle
ecit fuctun bonelz
ena at bonn el cleri
mretigineenn
latu ſbi ſenne lerbi

iin
pfert fructint ⸗
Nenmtmkcift
dͤenes inntn oen
D inun i uſtẽ

uan gect gaſeei ſut

ðð

–

Pꝛime partis

pabola ubi dr. Utro eĩ teꝛra fructificat. pꝛi
mo herbã. deið ſpicã. ⁊ deĩde plenũ fructũ ĩ
ſpica. Scõo poteſt cõſiderari q;um ad tres

ſtatus ſaluàdoꝝ. ſ. uirgines niduas ⁊ cõiuga
tos. Aliud g fecit fructũ cẽteſmũu.ſ.ĩ uirgini
bus.uirgines ei nolũt multiplicari peꝛ opus

caꝛnale ĩ alijs ſed ꝑ opuſ ſpuale ĩ ſeipᷣis.⁊ iõ

ſigiificant ꝑ cẽtenarium.ꝗ fit ex ductu dẽa
rij i ſeipſũ. Alið ãt fecit ſexageſimũ. ſ.ĩ uidu
is ⁊ ↄtinentibus ſexageſimus ei cõſtat ex de
nario ducto per ſenariũ ĩ quo ſignificat᷑ öca
logus cum ſenario opeꝝ miſericoꝛdie. Alið
vo facit ceſimũ.ſ.coniugatis ꝑꝑ fidem tꝛini
tatis cũ obſeꝛuãtia öcalogi.Uoi tãgũt᷑ tres

grad“ caſtitatis. Primus eſt caſtitaſ ↄiuga
lis ꝑ quẽ gradũ uitat᷑.illicituſ ↄcubitꝰ.licito

tñ ↄcubitu retẽto ĩ matrimõiali actu. Scõs
gadeſt caſtit as uidualis ꝑ quẽ euitat dece

teꝛo omnis ↄcubitus ut ammus poſſit ðcete

ro liberiꝰ deo ſeꝛuire lz poſſit licite matꝛimo

niu ↄtꝛahere. Terciꝰ gradus ẽ caſtitas uigi
nalis que eſt ſuꝑioꝛ iſtis ꝑ quẽ oĩs ↄcubitus

ſimpłꝛ euitat. ut mens ipa taqᷓ; ſpõſo ſuo ſoli
deo n amorẽ copłetur. Uñ Theopᷣ. Qui ĩ cẽ
tum fructificant ſunt ꝗ ꝑfectã habẽr uitã ut
vgines ⁊ heremite. Qui ãt ĩ ſexaginta. ꝗ ne
diocriteꝛ ſe hẽnt. ut ↄtinẽtes ? q i cenooijs
ſt᷑.Qui ãt ĩ trigita.ꝗ ꝑui ꝗdem ſt᷑ ſecundum
pꝓpᷣam vtutẽ fructũ terentes. ut laici.? q ĩ 2
iugio ſt. Unde ⁊ Auguſtius Lenteſimꝰ fruc
tus eſt martyꝝ pꝑ ſanctitatẽ uite ł cõtõptuʒ
mortis ſexagiarius vgnum propteꝛ ocium ĩ
terius. qr non pugnat contra ↄſuetudinẽ car
nis triceſimus uero ↄiugatoꝝ quia h̊ eſt exaſ
pᷣliantiũ.ipſi eĩ acriorẽ hẽnt conflictum ne li
bidĩbuſ ſuꝑentnꝛ hec Auguſt. Uel triceſmi
fructũ affert q detrimtũ ĩ exteꝛioꝛibus bõis

conſtãteꝛ ſuſtinet ſexagiſimũ qñ ſuſtinet de

trimentũ ẽt ꝓprij corꝑis ꝑ flagellatõʒ ⁊ ĩcar
ceꝛationẽ ⁊? ceteꝛa huiuſmodi cẽteſimũ qñ 2
tẽnit ẽt totã uitã ꝑ martyꝛiũ.Uñ Cri.Teꝛꝛa
bona ſunt ꝗ abſtinent ſe a malis.⁊ ſᷣm uires
ſuas faciunt bona.⁊ eſt iſte fructꝰ eoꝝ tceſi
mus. Si ãt ⁊ oĩa bõa ſua cõtẽnãt ⁊ accedãt
ad ᷣuiẽdũ deo hẽnt ſexageſimũ. Si ãt ⁊ pꝛe

ceptũ imperialis ſnie ð moꝛte eoꝝ ꝓceſſeꝛit

bñt centeſimũ. Aut ſi bona eoꝝ ꝑcuſſa fueꝛĩt
⁊ filij hũt ſexageſimum. ſi ãt infumitas aliqᷓ
coꝛꝑis eis ↄtigerit ⁊ fidelit᷑ ſuſtinueꝛint.hñt

cẽteſimu. Nã Job añ tẽptationẽ tꝛiceſmum

buit in facultatibꝰ ſuis iuſte uiuẽdo pꝰ dam
na ſubſtãtie et filioꝝ ſexageſimum pꝰplagaʒ
ãt corꝑis centeſimũ fecit. Qui cẽteſmũ hʒ ĩ

ſe. et ſexageſimũ hẽt et tꝛiceſimũ.Ecõtꝛa qui

triceſimũ hʒ ſexageſimũ ñ hʒ et qui ſexageſi
mũ hẽt ñ ẽt centeſmũ hʒ. Semꝑ enim maiꝰ

quod minus eſt in ſe habet incluſum. illõ at

ꝙ minꝰ ẽ maius in ſe ñ bẽt h̊ Cri. Iteʒ (ut di

cit Remigius) ſemen uerbi dei triceſimum

ſuctum ſacit.qũ bonã cogitationẽ gigmit ſe

Capitulũ.lxiiij.

xrageſimũ qñ bona locutòʒz: centeſimũ qũ ad

2

fructũ boni oꝑis ꝑducis. Pi g ꝑ rerꝛã bonam
deſignati i corde bono qꝙ itẽdit uerbũ dei au
diꝛe ⁊ optimo ꝙ intendit ᷣ̃m p oꝑ ꝛi.audien
tes vbũ dei deuote ꝛetinẽt fideliteꝛ i memo
ria ⁊ fructũ afferũt ĩ patĩa.ſ.uſq; ad finẽ ex
pectando pᷣmia:qꝛ ſʒ Grego.dum eq̃nimiteꝛ
ꝓximoꝝ mala toleꝛãt ⁊ humitꝛ fliagella ſuſci
pint:poſtmodũ ad r̃quiẽ ſublimit᷑ ſuſcidiunt
Et adueꝛte ꝙ bona t᷑ꝛa hbʒ ↄdiões penitꝰ op
poſitas alijs in ꝗbꝰ ſemen cecidit.Qõ enĩ hi
audientes vbũ retinẽt.ẽ õj eos ꝗ ſunt ſecꝰ ui

am ⁊ uenit diabolus ⁊ tollit uerbũ de coꝛde

eoꝝ.ꝙ ãt fructũ afferunt ſanct arum.ſ.opeꝛa
tionũ:eſt contra eos qui ſunt ſpine ſuffocan
tes dei uerbũ ꝙ uero hoc faciũt in patia. ẽ
3 eos ꝗ ſupꝛa petram: ꝗ ad tꝑs credũt ⁊ ĩ tẽ
pore teptationis ꝛecedũt.Terra g mala ĩ lo
ca ſecus uiã petroſa ⁊ ſpioſa diſtiguit᷑.ſed t᷑
ꝛa bona ñ ſubdiuidit᷑.qr una ẽ eccleſia. una
eſt columba mea.lʒ fructus ⁊ uirtutes eius
ſubdiuidãt᷑ ĩ cẽteſimũ.ſexageſimum ⁊ tꝛiceſi
mum ita ẽt ut pᷣmia diuerſa ſunt qr diffeꝛt.
ſtella a ſtella ĩ pᷣmio ſicut ⁊ ĩ meito.ð femĩe
itaq; tres ptes ꝓhdolor geunt. ac una tm̃ ſal
uat᷑ ⁊ ꝓficit.⁊ neq; q̊ equaliter ſʒ cũ multa
diffeꝛ entia. Quamuis enim ſemen diuini ueꝛ
hi de ſe ſt fecundu.fit tũ (ut uiſum eſt)tripli
citer ĩfructuo us. Un Theophilus.Uiõ quo
mõ mali ſunt plurimi ⁊ pauci ſaluant. quar
ta enim pars ſemis ſaluata ĩiueni᷑. Ex quo
pzʒ. ꝙ exẽplo xpᷣi pᷣdicator vbi diuini ñ de bet
ceſſare a pᷣdicatõe.lz uiðat ide paueos profi
cere:qꝛ facienſ ꝙ ĩ ſe eſt.meritũ ſuũ non peꝛ
dit. Unde nota ſecũdum Theophilum ꝙ nõ
dixit. ꝙ ſeminãs aliud proiecit ſecꝰuiam ⁊ ce
tera.ſed ꝙ ſemen cecidit ꝗ eni ſemiat docet
rectum ſermonem ſed ſeꝛmo diuerſimode ca
dit ĩ audientes.qꝛ ſemen qpõᷣl ibet recipit ᷣm
modum ĩ diſpoſitom teꝛre ĩ qua ſeꝛituꝛ.que

ſ ſit fertilis ⁊ culta ꝓfert bonũ fructũ.ſi aũt

ſit ſterilis ⁊ inculta germinat ſpias ⁊ tribu

los uel etiam nullum fructum ita quod ſcõzʒ

uariam diſpoſitionem terꝛe ſemẽ diueꝛſimo
de ꝓficit ad fructum.ſic in nobis ſᷣm uariaʒ
diſpoſitionem cordis noſtri diuerſimode ꝛeci
pituꝛ ſemen. quod xpᷣs uerus agricola ð celo

nobis adduxit. Dꝛimum ergo debemꝰ vbuʒ

dei cum deuotione audire. ac cũ gaudio ⁊ ðᷣ
ſyderio ſuſcipere. deinde intelligere. ac ĩter
ꝓſpera ⁊ aduerſa utiliter conſeruaꝛe. ⁊ deni

q; fructus faceꝛe uel centeſimũ nel ſaxageſi

mum uel triceſimum. In ̃a pabola que ẽ õ

giʒ ania.deſcribitur ſtatus eccleſe ſequens i

mediate poſt mortem xpᷣi ⁊ apoſtoloꝝ.quia
diabolus fidei in cordibus fidelium ſemina
te inuidit.⁊ ideo poſt xpᷣi ⁊ apoſtoloꝛum doꝛ
mitionem per mortem aliquos ĩteꝛ ſiõles ad
ꝑfidiam hereſis commouit.q̃ſ ſeminãs ʒiza
niam in medio tritici ad ipſius deſtructionẽ
t 3

Sermni.

De quattuoꝛ ꝑabolis dñi ad

Poteſt autem omnis ĩ nunditia in ſegete ʒi
ʒiia dici ut loliu ſterileſq; auene ⁊ huiuſmo
vi. Sicut g zigzania bono ſemini. ſic hereſis
boms ſeripruꝛis ſrſeminat.⁊ eis ſe admiſcẽt
Un Ang. Nec;. n. nate ſt᷑ heꝛeſes ⁊ qͥdã dog
mata ꝑuerſitatis illaquedtis aĩas ⁊ i ꝓfundũ
Scipit aãtis: niſi dũ ſcriptur̃ itelligunt᷑ non bñ
2 quod ĩ eis nõ bene itelligit᷑ ẽt temere ⁊ au
dacteꝛ afferit᷑. Et notandum ꝙ xpCᷣs habʒ tei

plicem agrum ſuum ꝓpꝛium in quo ſeminat

triplex ſemen bonuʒ. Dꝛimus ager ẽ mũdus
quo vpᷣs ſeminauit ſemẽ vbi dei ſiue doctri
nam vit atis. Secũdus ager ẽ eccła catholi
ca.ĩ qua xpᷣs ſeminauit fideles hoĩes ꝗ ſũt fi
lij regni.i.ſancti electi uiꝛi.ꝗ ĩter filios r gni
oputant᷑.Teꝛcius ager eſt anima.in q̊ xpᷣus
ſeminat duplex ſemen bonum. pᷣmum ſemen
eſt bona uoluntas:⁊ hoc ſemen dʒ ꝓfeꝛr̃ f u
ctum bone operationis. Secundum ſemen
ẽ cognitio ſui:mũdi ⁊ dei.Ex cognitõe ſui q̃
ſi ex quoſã ſemine oꝛit᷑ dolor.ſᷣm illud eccle
R. ꝗ addit ſciam addit doloꝛẽ. Ex cognitõe
mõi oꝛi᷑ timõ. qa in medio laqueoꝝ homo
iq ꝛedit᷑. Ex cognitõe dei oꝛit᷑ amõ. qa ipᷣe eſt
cꝛeatoꝛ redemptoꝛ ⁊ głificatoꝛ. Dꝛimũ g ſe
men ſemĩat deus ĩ agꝛo affectus.ſᷣm in agro
ĩtellectus:ſʒ inimicꝰ dyabolus ſupſemĩar ʒi
zaniã.ſ.erroꝛes i ĩitellectu.? cogitatões ma
las i affectu. Poc ſemẽ tripłr ex:ĩiguit᷑. Pꝛi
mo igne ↄtritõiſ. Scðõo ꝑ pᷣciſionẽ ↄfeſſiõis.
Tertio pᷣ eradicatõem ſatiſfactõis. Stupᷣat
g aĩa fidelis.ut ſemẽ dei ĩ ea germinet ſãctis
deſyderiis ? oꝑibus vtuoſis. Pic ãt ager.ſ.

aig ſepit fide. ara pᷣdicatõe.ↄpluit plunia

gre ⁊ ꝛore miſericoꝛdie. Secũda itaq; pabo
la ẽ de ʒiʒanijs ⁊ lolijs bono ſemini ſupſemi
natis qᷓ̃ öſcribit cetũ hereticoꝝ¶ Sike.n.ẽ re
gnũ celoꝝ).i.eccła militans ſeu ſtarns eins
hoĩ) .ſ.xpᷣo ꝗ dat ꝛegnare ĩ celeſtibꝰ⁊ eui ſᷣ
ulze ꝛegnare ẽ (ꝗ p ſe ⁊ ver apłos((ſemĩauit
ĩ agꝛo ſuo)).i.in mdo ſen ĩ eccła laboꝛe ⁊ ſa
guine xp̃i excultaſbonũ ſemẽ) i.ſãctã doe
tꝛinaà ⁊ fidẽ catholicaz ac eos quos filios re
gni uocat.Et nota hic ꝙ in iſtis ꝑaboliſ non
fit ↄpatio pſõe ad ꝑſonã. ſʒ negocij ad nego
ciũ.ſeu facti ad factũ.ac ſi diceꝛet.factũ ꝙ a
git circa ꝛegnũ celoꝝ ⁊ eirca eccleſiã ſimile
tali facto uel negotio((Qũ ãt doꝛmirẽ ho
mĩes)).i.cuſtodes ĩteꝛius.ꝗ ad tutellã ⁊ eu
ſtodiã ſt᷑ ðputati.p quos ſignificãt᷑ pᷣlati.qno
ꝛũ ſomno.i.negligẽtia ſterueniẽte diabolus
ſupſemĩat zisamiã ſeu loliũ.Doꝛmiũt.n.pᷣl a
ti tripłꝛ. uel cũ turpẽt ĩertia uel cũ r̃ſoluun
laſcinia.uel cũ pᷣmunt idqꝛãtia. ſiue culpa. h̊
ar doꝛmitio ñi ſolu ſignificat ſupioꝝ negligẽ
tid circa euſtodiã gregis ſʒ ẽt negligẽtiã cuiꝰ
lihs cirea caſtodiã ſue ppᷣe pſone ⁊ ſalutis.
Urrâq;. n. negligẽtiã explõat dyabolus: ⁊ ſic
p ſuggeſtões malas ſemiĩat ziʒ aniã ĩ coꝛdibꝰ
huanis. Aũ g doꝛmirẽi ((uenit inimicus)) i.

turbas:⁊ tribꝰ diſcipulos bĩtis.

dyabolus((z ſuperſeminauit ʒizʒaniam)).i.
erroꝛes ⁊? ſequẽies iniꝗrates:oc eos quos fi
lios maligni qñi intpᷣta f.(i medio tꝛitici)i.
electoꝝ.h ẽ hereticos pmiſcuit electis.ʒiza
nia alio noĩe dqr̃ loliũ ⁊ ẽ femini generis ĩ ſin
gulari.ſed neutꝛi uel femi ĩ plurali.uñ ẽ uer
ſus.&ſt zizania ſunt zizʒania pluꝛa nieq;. Et
dicunt alig.ꝙ giʒania ĩ ſingulaꝛi penulnimꝗ
ꝓducit.ſʒ ĩ pluꝛali coꝛꝛipit.Uigilent gᷓ ppoſi
ti eccleſie ⁊ ſubditi: ne ꝑ eoꝝ negligẽtiã dya

bolus ualeat ʒizamiã ſeĩare.((Aũ at cꝛeuiſſʒ

herba)) ꝑ ꝓfectũ fidei ((⁊ fꝛuctuʒ feciſſʒ)) ꝑ
effecrum opꝑis boni ꝗa fides ſine opibus moꝛ
tna eſt ((tunc apparueꝛunt zʒizania)) p mani
fe ſtatõem erroꝝ ⁊ ſoꝛdiũ peccati ⁊ pſecutio
nem fidelium vpᷣi.Et cuz ſerui hoc dño dice
rent: ait illis((IJnimicus homo fecit hoc))
Dyabolus or̃ inimicꝰ homo.ga ſub ſimilitu
aine rõis humane hoĩeʒ decipit.uel ex eo q;
hoiĩ a pᷣncipio inimicatus ſit: uel ab euentu.
ga hoieʒ uicit.ſicut ab affrica qr̃ ſcipio affii
canus ꝗa affricam deuicit. Serui iſti ſũt pa
tres antiqui qui fuerunt in pᷣmitiua eceleſia
ꝗ admirantes ꝑfidiam hereſis inſurgentem
in ea acceſſeꝛunt ad deuz peꝛ oꝛationem. in
quirentes unde oriꝛet᷑ talis perfidia.quibus
fuit diuinitus ꝛeuelatum.ꝙ hoc erat ex dya
boli opere deo ꝑm ttente factũ.⁊ hoc ut ſta
bilitas ꝓpbaret᷑ fidelium. Dyabolus ꝗdem in
mundo ſeminauerat tria ſemina peſtifera.ſ.
ignoꝛantiam obtenebꝛantez. culpà infrigidã
tem.⁊ miſeꝛiã ignominioſam.iõ de celo uẽit
celeſtis agricola poꝛtans tria ſemina illis 3
ria.ſ.ſapiam illuminãtem. gratiam inflãmã
tem. 7 gloꝛiam exaltantem. Seminauit quo
c; vxꝑs ſanctam doctrinam ⁊ fides catholicã
⁊ ſupeꝛſeminauit dyabolus erroꝛes ⁊ iniqui
tates multiplices. Seminauit deus in mun
do pacem ⁊ ſꝛaternam caꝛitatem:ſupeꝛſemi

nauit dyabolus inuidiam ?7 malam uolunta

tem. Se minat etiam deus quotidie in ag:?o
interioꝛi.i.in mente bona pꝛopoſita.dyabolꝰ
ſupeꝛſeminat deſyderia caꝛnalia. Seminat
deus in agro exteꝛioꝛi.id eſt in coꝛpoꝛe mun
diciam ⁊ puritatem ſupeꝛſeminat dyabolus

immundiciam ⁊ carnalitatem. ((Geꝛui an
tem dixeꝛunt)) id eſt ſancti patres per oratò

nem diuinum conſilium queſierunt. ((Jui

mnns ⁊ colligimus ea)) ſepeꝛando malos a 3

munitate eccleſie peꝛ excommunicationem

2 tandem dimittendo iuſticie ſeculazi exreꝛ

minandos per moꝛtem. ((Et ait non ne foꝛ
te colligentes sigz ania eradictis ſimul cum
eis ⁊ triticuzʒ)) id eſt illud quod eſt tritieuzʒ

quo ad ſe ſicut ſi aligꝗs fidelis damnaretur

ſola ſuſpitione:uel:quod eſt triticuʒ quo ad

alios. ſicut ſi eꝛadicat᷑ non primo uietus.tẽ

alii fideles ſcandaliz antuꝛ:quia non ſeruat
oꝛdo inris:⁊ ſic eradicat᷑ triticum id eſt alij
fideles peꝛ ſcandalum, quod eſt futuꝛũ tri

itcpolol lenmn ii
benntn teitl
reenrerina clemnti, 31,
malos un bonis Gil
lecuuſs. Dris ur ſvelint
ſosaciauentur ſecunt ur
legtenrur gelect ſeen
ſoeuntiiA eog oanip
ſunn tertam donis proficl
ſan aagenn Doſunt eim
doaſtäetleiseceani
Tererchidout virc idon
tmac ſtimaligo gr decd
ſegneo ſeſſclit Gaapi⸗
foni ioqe d ribulano⸗
ces etio o icnonue
Serviur'mali bonis B
deoonſftuntue niueß ct
lnglkt tenpore ne
i⸗ inruͤftei neſ⸗
Nend zziia lnn

ns homd ſeci bo
danoer ſhimice
ez decipit el ered
dus ſireuelab enenn,
bafftca f ſcipiotffi
nicit Hern iſti ſinpa
nnt in emnitiua eceleſta
hereſoo inſargenten
liz per oꝛatloſen. in
alis perficia. uibus
n g boc erat ex cra
eſactu. hoc ut ſta
dyabolus gdemn in
ſeming peſtifera ſ.
nez. culpaͤ infrigidi
oſami de celo neit
s tria ſemina ülis 3
em. geatiamn inſͤmi⸗
gem Bewingun gns
am 1 mdez caholicl
dolus errotes? ſigai
eminanit deus in mnun
m cartatem ſupeſſn
jium ? nulan noun⸗
oricie inagi
n deus gun 4
nn nohoft 4 idol⸗
in carnalia Seminat

eſin conezem
iceninet lidan⸗

— ð

—

Pꝛime partis

ticũ quia mõ eſt aliquis malus qui caas erit
bonus. Ubi prohibetuz eradicatio feſtiata
damnoſa ⁊ ſuſpicioſa. Seſtinata eſt ouam ñ
precedit am nonitio. Oamnoſa eſt qn multi
tudo eſt in cauſa uł princeps niſi fuerit cau
ſa manifeſta redundans in iniuriam eccłie.
Uñ Augu.dicit.ꝙ aliquando ſunt tolleꝛãdi
mali pro pace eccleſie: quando timetur de
ſciſmate. Suſpicioſa eſt quando non habe
tur ceꝛcitudo ð alicuius heꝛeſi uel uicio.Ta
les eꝛgo non ſunt excludend:.quia in his tri
bus modis pꝛohibetuꝝ hic eradicatio fieri ¶
Sinite utꝛaque) ſ.ꝭzizaniam ⁊ triticum ma
los ⁊ bonos (cꝛeſcere uſque ad meſſem) i. uſ
q; ad ↄſumationem ſeculi ⁊ diem iudicij ⁊ 5
eſt intelligendum de illis qui non ſt᷑ notorij
neque ꝑtinaces neque ꝑ eoſ ĩminet uniueꝛſa
le damnum eccleſie. Hic datuꝛ pnie locus ⁊
diſcretõis exemplum. In B eni monemur ne
occultoꝝ iudicium nobis uſuꝛpemus ſed ðo
illud reſeruemus.qui tribuit unicuiq; iuxta
oꝑa ſua.Nec iſtud eſt contrarium apoſtolo
qui ait. Auferte malum ex nobiſipſs.qꝛ hoc
diceũ domini intelligituꝛ de ambiguis. illud
at apoſtoli de manifeſtis. Pic ẽt ĩnuit dina
benignitas ⁊ patiẽtia dilationis ſuſtinet.n.
atienteꝛ dina clemtia ziz anias cũ tꝛitico. B
ſt malos cum bonis. Siſtinet ãt eos tꝛibus
de cauſis. Dria ut ſi uelint ↄuertãtuꝛ ⁊ ꝑ bo.
nos adiuuentur.ſecunda ut iuſti plurimũ ðöo
regratientur ꝙ electi ſt per gratiam de nůe
ro ꝑeuntiuũ.⁊ eoꝝ ↄꝑatiõe plus nitant᷑ ad bo
num tertia ut bonis proficiant ⁊? eis merita
ſua augeant. Proſunt ei mali bonis purgan
do. ut ſi q̃ eſt ĩ eis peceati rubigo:eliminef:
⁊ exercitãdo ut uirtꝰ ĩ bonis latens: mãifeſte
tuꝛ ac ſtimulãdo ut electi ĩ uia huius exilij
ſegnes ñ efficiãt᷑.ſʒ ad pr̃iã ſnã feſtinẽt.⁊ co
ronãdo qꝛ dũ tribulatiões iuſtis ĩgerũt lapi
des pꝛecioſos ĩ coꝛona celeſtis głe apponũt.
Seruiunt g mali bonis predictis modis.⁊
ideo ꝑmittuntuꝛ uiuer̃ cũ eis. deĩde dũs ſub
iungit (Et ĩtempoꝛe meſſis )i.iupicij 2 fina
lis ↄſumatõis (dicã meſſoribus)ſ.angelis(.
Colligite pᷣmũ ʒizãia i.malos a ↄſortio bo
noꝝ eos excludendo. ? Gᷓ̊ quo ad penã daͤni.
⁊ ſequituꝛ pena ſenſus((⁊ alligate ea ĩ faſci
culos ad cohuredum dci miniſterio ãgeloꝝ
ſeperabũtuꝛ tũc mali vðᷣ medio iuſtoꝝ ⁊ mutẽ
tuꝛ ĩ ifernum ꝗ creditur eſſe in cẽtro terre ⁊
terꝛa uallatꝰundiq;. Et bene dicit ĩ faſcicu
los nõ ĩ uno faſce.qꝛ unuſquiſq; punietur ꝓ
modo ꝑuerſitatis ſue.⁊ ſimul erunt ĩmundi
cum ĩmundis: guloſi cum guloſis auari cum
auaꝛis ſupbi cum ſupeꝛbis.⁊ ſic alij ĩpij cuʒ
ſuis ſimilibns.ut ꝗ ſocii fuerunt in culpa. ſi

mul toꝛqueantur i pena.Quo ad penã ſenſꝰ

erũt plures faſciculi.ſʒ unus erit quo ad pe

nam dãni. Et ſubdit᷑ (Abi erit flerꝰ)id ẽ do

loꝛ uebemens ex damno.ſcʒp caꝛeniia uiſio

Capitulũ.lxiiij.

nis diuine. ⁊ exponitur ꝓ triſticia. ? doloꝛe.
ꝗa forte nõ erunt ihi corporales lachꝛyme.
X ſtridor dentiuzʒ)id ẽ paſſio urgens ex pẽa
fenſus ⁊ toꝛmẽto ſcʒ pꝓ pẽarũ acerbitate. In
quo ſignatuꝛ duꝑlex pena inferni. una ex ꝑ
te m̃tis ſcʒ triſticia uehemẽs que ſignificat
peꝛ fletum ⁊ alia ex ꝑte coꝛꝑis q̃ ſignificat᷑
ꝑ ſtꝛidorẽ dẽtiũ. uel fietꝰ ex calore diſſoluen
te ⁊ ſtridor dẽtiũ ex frigoꝛe ↄſtrigẽte.Unde
Job. Ab aquis muium tꝛaſibit ad caloreʒz ni
miũ deinde ſeꝗt᷑ (Triticum ãt M. fideles ⁊
electos qui in aꝛea huius mũdi ſunt tꝛituꝛa
ti.flagellis.afflictionibus ? temptatiombus
uarijs. ita ut in eiſ nulla ſit palea ł macula(¶
congregate in horreum meum) ſcilicet cele
ſtiũ manſionum.tt tunc iuſti fulgebunt ſiẽ
ſol.⁊ hoc per dotem clarit atis ex g oꝛia aie
ad corpus r̃ dundante.ubi Cri. Non quia.ita
ſoluz ſicut ſol.ſed quia hoc ſydere aliud ma
gis luculentum non noſcimꝰ. cognitis nobis
utitur exemplis.hec Cꝛi. Comparatur aũt
gloria iuſtorum ſoli.maxime quo ad corpꝰ.
quia aĩa glorificata multo pulchrior erit ſo
le. In ſole autem qttuoꝛ dotes corporis glõi
ficati notantuꝛ.ſcilicet clarit as.quia in crea
tuꝛis inferioꝛibus nihil ſole eſt clarius:agili
tas.quia exiens ab oriente ſtatim apparet ĩ
occidente ſubtilitas quia tꝛanſit peꝛ uitrum
illeſſum. impaſſibilitas quia radius eius nõ
ledituꝛ nec maculatur.Et ſubdituꝛ.ĩ regno
patris eoru ergo tanquam filij regis accipi
ent regnum decoris.O quà glorioſum eſt re
gnum ĩ quo ſancta ſocietas.ꝗa iuſt i in quo
pfecta claritas.quia fulgebunt ĩ quo pfecta
delectabilitas.quia ſicut ſol.dulce enim lu
men eſt ⁊ delectabile:ĩ quo ſublimis digni
tas.quia ĩ regno ĩ quo paterna caritas. ꝗqa
patris eoꝝ. DPanc parabolam ſecundam tan
git marcus faciens tantũ.mentionem de bo

no ſemine.quod ad ſolos electos peꝛtinet.ꝗ

tanquam triticum ⁊ frumentum ĩ horreum
eterne beatitudinis colligẽtuꝛ quando giʒa
nia ⁊ lolium i camium ignis mittentur. Uñ
comparat reguum celorum.i.eccłiam que a
deo regit᷑ ⁊ homines regit. homini iaciẽti ſe
men ĩ terram ⁊ cetera. Der ſemen ſtelligit v
bum uite.quod homo ſcilicet chꝛiſtus ſemi
nauit ĩ coꝛda humana. ⁊ doꝛmiuit peſ mor
tem.Exurgit ãt ſemen nocte ⁊ die.ac geꝛmi
nat ⁊ cꝛeſcit.gꝗa poſt ſomnum chriſti nume
rus credentium peꝛ aduerſa ⁊? ꝓſpeꝛa geꝛmi
nauit.ĩ fide: ⁊ creuit ĩ opeꝛe.dum neſcit ille
boc eſt neſcire nos facit quem.ſ.fꝛuctum uſ
que ĩ finez. afferat: ⁊ terꝛa ultꝛo fꝛuctif cat.
quia uoluntate adducituz ut fꝛuctum faci
at. pꝛimo herbam deide ſpicam ? tandem
plenum fꝛuctum.Ex ſemine.n. iſto recepto
in aliquo homine. mo concipitur timoꝛ di
uinoꝝ iudicioꝛum.⁊ ſignificatur per herbazʒ
que eſt quid imper fectum.⁊ quia ex timore
k *₰

De quattuoꝛ ꝑabolis dni ad

ceſſat homo a malis:⁊ icipit ſe exercet᷑ ĩ bo
nis.iõ o ↄcipit᷑ ſpes dinioꝝ bũficioꝝ que ſi
gnificat ꝑ ſpicam. in qna ẽ iam ſpes gꝛai fu
turi.t᷑cio ex hoc dat᷑ caꝛitatiuus amoꝛ.ꝗ bʒ
opꝰ pfectum:⁊ iõ ſignificat ꝑ plenum granũ
ꝗa (ut dicit apoſtolus) plenitudo legis eſt di
lectio. Uel terra fructi ficat pᷣmo herbã.deĩ
de ſpicam.deinde plenum fructum. hoc ẽ ti
moꝛẽ pniam ⁊ caritatem. Illi qui generant
heꝛbam.i.timoꝛem ſunt ĩcipiẽtes qui debẽt
icipeꝛe a timoꝛe. Sicut.n.heꝛba ẽ pꝛincipiũ
ſpice.ſic timor domini ẽ pᷣncipiux uite ⁊ initi
um ſapientie. Illi qui generant ſpicam.i.pe
nitentiam duram ſunt ꝓficientes qui ſicut ðᷣ
lectati funt in peccatis ſic debent ſe affliger
in penitentia ⁊ lamentis. Illi qui ꝓducunt
plenum fructum.i.caꝛitatem ⁊ bonoꝛuz ope
rum plenitudine ſunt perfecti.qni habẽt ca
ritatem dei ⁊? ꝓximi ꝗa plenitudo legis ẽ ca
ꝛitas.Et tunc ẽ homo diſpoſitus ut de ſtatu
geatie tranſeat ad gloꝛiam: ⁊ ineo dominus
tunc mittit falcem.i.moꝛtez. abſcindendo iu
ſtos de pñᷣti uita ut tꝛanſferat ad gloꝛiazʒ. qm̃
adeſt meſſis.i.collectio iuſtoꝛum in patria.
Secundum Gꝛeg.ſemen homo iacit in terrã
cum coꝛdi ſuo bonam intentionem inſerit.
Et poſtquam ſemen iactauerit dormit.quia
iam in ſpe boni operis queſcit. Nocte uero
exurgit hac die ꝗa inter adueꝛſa ⁊ ꝓſpera p
ficit.Et ſemen geꝛmimat ⁊ cꝛeſcit duʒ ille ne
ſcit ga ⁊ cum adhuc metiri incrementa ſua
non ualet.ſemel concepta uirtus ad ꝓfectuz
ducit᷑. Et ultra teꝛꝛa fructificat.ꝗa puenien
te ſe gꝛatia mens hominis ſpõtanea ad fruc
tum boni opeꝛis aſſurgit. Cum g deſydeꝛia
bona concipimus.ſemen ĩ terꝛa mittimꝰ.cũ
vo oꝑaꝛi recta incipimus herba ſumus: cuʒ
ãt ad ꝓuectum opus tꝛahimus àd ſpicaz peꝛ
uenimus:cũq; in eiuſdẽ oꝑis ꝑfectiõe ſolida
mur.iam plenum fꝛumentũ ĩ ſpica ꝓferimꝰ.
Oipotens at deus ꝓductu fructu falcẽ mit
tit ⁊ meſſẽ ſuã deſecat.ꝗa cuʒ unũ quẽq; ad
opa ꝑfecta ꝑduxeꝛit eiꝰ tpꝛalẽ uitã ꝑ ĩmiſſaʒ
ſniam incidit. u: granũ ſuum ad celeſtia hor
rea ꝑducat. Uide &ᷓ ne ſis tm in herba uł ſpi
ca ⁊ maturitatẽ expectes in purgatoꝛij pea
non enim fꝛuctum ĩmaturatum congregat 8ᷣ
us ĩ hoꝛꝛeum ſuum. Nullus tñ ꝗ ad bonuʒ ꝓ
poſitum. adhuc in mentis teneritudine eẽën
ſpicitur deſpiciatur ga fꝛumentũ dei ab her
ba incipit.ut granuʒ fiat. In teꝛtia pabola

ſtatus ſequens ĩmediate poſt reſuꝛꝛectionẽ
heꝛeſum gꝗa contra hereſes ĩſuꝛgentes.ſuſci
tauit dominus ĩ eccleſia doctoꝛes ſanctos lit
teratos ut ꝑ rõem ⁊ ſcripturam confutarent
hereticos. ⁊ licet pᷣmo fueꝛint huiles ⁊ abiec
ti teñ diuina diſpoſitione fuerunt poſtea exal
rati. Tertia g̊ ꝑabola ẽ ð exaltatõe eccłe ac
hdicatòis fidei ⁊ euãgelij in qua comparat

j aza bo que eſt de grano ſinapis deſcribituꝛ eccleſie

turbas:⁊ tribꝰ diſcipulos hiĩtis.

Tgnuʒ celoꝛum grano ſynapis (Simile eſt eĩ
regnũ celoꝝ)).i.pᷣdicatio euangelij que dici
tur regnum quia docet regere manum cuiꝰ
ciues ſunt oꝑa reger os cuius ciues ſunt uer
ba ꝛegeꝛe coꝛ cuius ciues ſunt cogitationes
⁊ deſ ydeꝛia( gꝛano ſynapis )quia caleſacit ĩ
amore uenenum expellit.i. erroꝛem. caput
purgat.i.mentem(qð accipiens homo).ſcgo
xp̃ᷣs a aenn oo. per ſe: ⁊ peꝛ diſci
pulos ſuos(ĩ agꝛo ſuo).i.in mundo(¶ qð mi
nimum eſt omnibus ſeminibus).i. omnibus
diſciplinis.uel ꝗa uix ei ĩ pᷣncipio creditur ł
quia docet que in mundo minima ⁊ uilia re
putantur quia ampulloſitati vpoꝛum non in
nititu (cum autem cꝛeneꝛit)peꝛ diuulgatõ
nem (maius eſt omnibns oleꝛibus).i.ſcien
tijs phiſicis naturalibus ⁊ poeticis que dicũ
tuꝛ olera.quia cito decidunt nec ſtuctum e
teꝛnum: ſeo tempoꝛalem habent(⁊ ſi arboꝛ
alta )pe: eius ſublimationem fructifeꝛa per
eius utilitatem (ita ut uolucꝛes celi).i.aĩe
cꝛedentium celos affectantinʒ (ueniant per
fidem (⁊ habitent) ꝑ amoꝛẽ (ĩ ramis eius)
.i.ĩ dogmatibus.uel uolucres.i.pᷣdicatoꝛes.
ꝗ ut nubes uolant.ueniant ſtudendo ⁊ habi
tent ĩ meditando ⁊ operando ĩ ramis eius.i.
diuerſis expoſitionibus ⁊ ſententijs quattuõ
enim rami ſunt hyſtoria. tꝛopologia. allego
ꝛia.snagogia.Unde regnum celoꝛum poteſt
hic intelligi pᷣmitiua eccleſia que ꝛatõne hu
militatis pauptatis ⁊ paꝛue młtitudinis que
uidqebatr᷑ ẽt abiecta ſed vᷣtute eſt magna uel
ꝓ feruoꝛe fidei que modica uidebat propteꝛ

ſcandalum cꝛucis.ſed feruida eſt pꝛopteꝛ ca

loꝛem dilectionis.prauo grano ſynapis com
pꝑaratuꝛ quod cum ſit minium in quantitate
tñ ẽ magnum ĩ vtute ⁊ caloꝛe.que creuit in
arboꝛem magnam ꝗa ubiq; oꝛbis eſt expãſa
habens ſtipitem per ſpeʒ ⁊ ꝛamos exaltatos
per dilectõem dei dilatatos per caritatem ꝓ
ximi.Alta eſt ga ad celeſtia ſuſtulit. ampla
qa totum mundum occupauit. Qua aꝛborẽ
aſcẽdit acheꝰ ut xpᷣʒ uideret gꝗa niſi ĩ eccle
ſie ⁊ fidei aꝛboꝛe xpᷣs ñ ur̃.⁊ uolucres celi id
eſt principes huius mundi alta perẽtes.uel
alti intellectu ſcilicet huius mundi ſapieteſ
babitant in ꝛamis eius ⁊ ei ſubiecti ꝛegunt
eius conſilio.ł uolucꝛes.i.ſancti qui pẽnis v
tutum in alta aſcendunt. ⁊ ad pꝛemia cele
ſtium bonoꝛum uolaꝛe contẽdũt:habitant ĩ
ꝛamis eius id eſt ĩ diueꝛſis eius ſentẽtijs ſpi
ritualibus. Rami euangelice arboris ſt᷑ do
gmatũ diuerſitates.ut ꝓ uarietate moꝛborũ
uaꝛia ſit medicĩia. in quibus una queque uo
lucrum.i.animarum iuſtaꝝ Regeſcit. Uo

lucꝛes enĩ celi ſunt anime fideles:que coꝛ a

terrenis leuantes ad celeſtia ꝑ deſyderiũ uo
lat: æ neglectis tꝑalium reꝛum cupiditatibꝰ
ſurſum coꝛ hnt ĩ celeſtibus.atq; ĩ ſanctoruʒ
dictis ⁊ conſolatõibus reſpirant ⁊ ꝛegeſcum

ſapientia uel dlligent
iun uſß glaß ien
ſatg hule ellcs
gfftictt enallt
uriinh⸗Femmentun
ſem cepla i nalo
ijuo aluß eſ ſernn
nhenrun tatici hic dec⸗
ninuten alterant ignin
gelcun nod aa ſcen
Puten munti, auͤbuc
dtigfnn,Apeifigunt
teledr am udeis propt
dne qunagazeimade⸗
uefeitenigaizſigun⸗
Nes de nta femeinn
geiſapienin alſmnen
Nlt ſer neitun cloln
ecum ? icluſum ege
ler Aſhoris ? feruoren
ſconaſt ſeu poſſuit ini
erentaretur torun,
Noftun fnit in teibuſn
ſeioſclori anlin
ntem tatune nult
tis Nichunmuntun 4
munchninnſennen,

eccleſte Coes
geut
cumn fernenn ſ
Mutar iſio
ſe facit. J cu

S. a TDP

i Pꝛime partis aptʒ.lxiiij.
imil
euanhlh Ge e að huiꝰuite fatigationibus. Unde pᷣs. Quis tuvo perficituꝛ. Secundum Pylarium fari
egere mnanum dabit pẽnas ſiẽ columbe: ⁊ uolabo ⁊ requie na ẽ plebs ex diuerũs collecta:tria ſata tri
nuscireſinn⸗ ſcã. Aſſumamꝰ*g ⁊ nos pẽnaſ colũbe ut altio plex ſtatꝰfidelius ſcilicet noe. Daniel. Job
sſunt cogitgti ner ra uolãtes poſſimꝰi ramis huius arboris ha uel quia de tꝛibꝰ filijs noe pceſſit totuʒ genꝰ
po niscaleſdte pitare ⁊ nidulos doctꝛinarum nobis faceꝛe humanum cui dei ſapiẽtia fidem ⁊ caritatẽ
tiengen acit i terrenaq; fugiẽtes ad celeſtia feſtiare. Ma ⁊ ſanam doctrinam commẽdat ĩ preſẽti (do
ſepiengbon ſie gnum quoq; ⁊ feruens ſit nobis ðᷣſypᷣriũ exal nec totum feꝛmentetur)id eſt donec in fine
Rtſer ſei lſq; tãdi fidem noſtrã. ut dominus ieſus chꝛiſtu mũdi ↄpleto numero electoꝝ fideleſ ad r̃ſur
Hiin nmnege rict . ab oibus timeatuꝛ. cognoſcatuz t amef An rectionis gloꝛiam peꝛueniãt.⁊ tũc ꝑfecta ca
nnnbns)i as ni AR quaꝛta parabõlã que eſt de feꝛmento.deſcri lefient caritate modo enim eſt ignis paruus
iine dd anen bituꝛ ſtatus eccleſie:ſequens exaltationeʒ pᷣ ſed tunc erit caminus.¶ Pec omnia) ſcʒ pᷣ
ndomnine naliurt τ dictoꝝ ſanctorum: quia per diligentiam eo dicta ⁊ talia multa (locutus eſt ieſus ad tuꝛ
Gn

e rum ad predicandum iam fiõs ubiq; ẽ diuul
nenerch Baddgis e gata. In hac ergo pabola ↄꝑat(ꝛegnum ce
ibns enuned nh arton & loꝛum fermẽto quod mulier abſcondit in tri
8 1

bas in parabolis) ⁊ licet alia multa ſine pa
rabolis dixeꝛit turbis.tunc tamen nihil ſine
parabolis dixit eis ut ſcilicet mouerent᷑ ad

R ſcen 5 bus farine ſatis) Eſt autem ſatum mẽſuꝛa iteꝛzogandum de auditis.Quia eĩ hoĩbꝰ ru
lecidunn n Nä paleſtina capiens unum modium ⁊ dimidiũ dibꝰ loqpatuꝛ de regno dei. opꝰ eꝛat induci
ſendeb ſuchme Regnum celoꝝ eſt eccleſia militãs.in qua 6 eos talibus paꝛabolł.⁊ reꝝ ſenſibiliuʒ eis co
atione nnletad ns per fidem regnat.uel doctrina fidei: que gnitaꝝ ſimilitudinibus ad dininoꝝ aꝛchana
nene n nenfen regnum celorum predicat.mulier autem dei ut ex his que animus nouit ſurgat ad ĩcogni
uces cell i die ſapientia uel diligentia ſanctoꝝ.ad predicã ta.⁊ exemplo niſibilium ꝛapiatuꝛ ad ĩuiſibi
ectantinz (ueniant er dum uſq; quaq; fidem catholicam:tria ueꝛo lia.ac peꝛ ea que uſu didicit diſcat amaꝛe ̊̃
anoꝛs ſiamis en) ſata farine ſt tres paꝛtes mũdi.ſcilicet aſxa non nonit.ut ꝗ celeſtia capeꝛe non poterãt
holucres.i.dicatcres⸗ affꝛica ⁊ europa. uel tꝛes ligue.ſ.hebꝛea gre per ſimilitudinem terrenam audita percipe
muant ſtugengot habbi ta Ttatina. S eꝛmentum ãt Iz ĩ ſcꝛiptura fre ꝛent. Rarabola enim grece ſimilitudo dici ) 60
eranco iramts eins,, quenri accipiat᷑ ĩ malo.eo ꝙ eſt corruptiuũ latine peꝛ quam ueritas demonſtzatur ⁊ ĩ q̃ AτXAG/EREIAεr
s t ſententijo uattuõ tñ quia aliud eſt fermtuʒ ʒiʒ anie ⁊ alind fer aliuð dicituꝛ. ⁊ aliud rarõabiliteꝛ intelligi. PRi, ☛nd-
ia. opologia. allego ł mentum teitici hic accipitur ĩ bono tm̃ ⁊ ꝑꝝ Vnde ſubdit ammonitionem (hec dicẽs cla
gnum celoꝛum poteſt nirtutem alterandi ſigniſicat uerbum euan mabat. Qui habet aures audiendi/audiat)
ccleſia qgue etone hi gelicum. quod ad fidem trãſmutauit magna Panc ammonitionem addit dominus in lo
anue mltluudinis que paꝛtem mundi. adhuc amplius tꝛanſmuta cis pluribus. Nam ſecundum Pieronymum
ſheme eſt magn uel bit ioſum. Unde i figuꝛa in pent hecoſte.que Ubicuuque ponituꝛ hoc uerbum deſignatuꝛ
dica uidedat olter celebratuꝛ a iudeis propter beneficiũ legis miſticus intellectus.quia ſub uerbie para
ſervida eſt otenea date quinquageſima die ab exitu de egypto bolis alius ſenſus eſt peꝛ intellectum requi
uo grano ſſnapts tonn que fauit euãgelij figuꝛa. offeꝛebãtuꝛ A D E due t getmaͤemn õ audien
wigium in cuamnene nes de ſimila fermẽtata. Mulier eꝛgoide i ſunt auꝛes coꝛdis ⁊ ſenſus interiores.ſcili
ore gve crenitin dei ſapientia uel ſanctoruʒ diligentia. ac ce cet auꝛes intelligendi. obediendi. faciendi
dhe Gin pit fer nentum quod prooter calorem intꝛin que iuſta ſunt. muit ergo rꝛiplicem audi
Mubich Ri tatos ecum ⁊ incluſum legem e uangelicam que ẽ tum ſcilicet ſentiendi. intelligendi obedien 4 ),
1 ſezrenee⸗ „ lex amoria ⁊ feruorem fidei ſignificat.?⁊ ab di. Primus eſt exterioꝛ in corpoꝛe de quo di
hannoea r ni⸗ ſcondit ſeu poſſuit in tribus farie ſatis dẽee cit qui habet anꝛes. BGecundus interior ĩ mñ̃ ißs
4 clleſtu ſin 1 7e 4 fermentaretur totum. Poc enim fermẽétum te de quo ſubdit audiendi. Tertius utrunq;
occhpaut⸗ Qui ſecht poſitum fuit in tꝛibuſ mũdi partibꝰ a tempo completens de quo addit andiat. Prim au
uitenet gani A 4 re apoſtolorũ.⁊ amplius ponitur donec teꝛ ditus eſt ſenſi᷑ue. Secundus intellectiue.
if tone te d mentetur totum ⁊ multiplicetuꝛ fiõs tꝛiniia Teꝛtius affectine. de his dicituꝛ in pſ. ber %α
undi alta dai ſerel tis ꝑ totum mundum quia inde totum pene oꝛdinem. Audi filia. quo ad pꝛimum. ⁊ nide u½ρ
thuius mond e mundum iam fermentatum ? uiuificatum ĩ quo ad ſecundum. ⁊ incſina auꝛem tuaʒ quo 2
iu reiſiteci ene eccleſe coꝛpus cꝛeuiſſe uidemus:ſicut modi ad tercium. Et in Job. Auditu auris audiui
esi ſanengili e cum fermenti magnam farine maſſ. am trâſ te. In hoc autem quod ieſus hec dicens cla
ndant 43 notſmni mutat ĩ ſuiipſius vᷣtutẽ.ac uiuificat ⁊ creſce ma at. tangitur magnitudo affectus eius ĩ
nn contecil hi i er⸗ re facit. Secundum Bedam. mulier.i ania pꝛedicando: clamoꝛ enim iſte ſignum eꝛat
ae c. insetene dn ſancta abſcondi ectam intentionem a magni affectus in ipſo.De hoc clamoꝛe chꝛi
iuernse ſ do 4 4 con it per r. . 5 . . .
ngeice ron⸗ hoi mundi laudibus occultando fermentum. id ſti dicit Auguſtinus. Intonuit dominus ie
ieua nariete fot 4 eſt dilectionẽ in tꝛibus ſatis farine.id eſt in ſus chꝛiſtus.clamans dictis.factis.uoce. ui
les gun gtene 1 tꝛibus modis diligendi.ſcilicet ex toto coꝛð. ta. deſcenſu.aſcenſu: urredeamus ad eum.
gin dun⸗ Peget . ex tota anima. ex tota mente: ł᷑ in tribus ani Clamat ſuꝛdis ut audrat. clamat dormienti
arum in ſersueta⸗ me uiꝛibus.ſcilicet rationali cõcupiſcibili. bus ut euigilent.clamat tꝛanſeuntibus ut at
