fert illũ hoĩem fuiſſe filiuʒ dei. Pinc ẽ ẽt ꝙ
ꝑ aquilã figurat᷑.qr aſſumptis pẽis aꝗle ad
altioꝛa uolãs ð vbo dei diſputat ⁊ philoſo
phatuꝛ. Sic igr̃ q̃tuoꝛ libꝛi euã gelioꝝ hẽnt
ꝓ ſubiecto.idẽ.ſ.hoĩem ieſũ:⁊ ð illo ſubiec

to q̃tuoꝛ declarare intẽdunt. Mattheꝰ ꝗdẽ

ꝙ fuit xpᷣs ĩ lege ꝓmiſſus. Johes vo ꝙ ẽ ue
rꝰ deꝰ ⁊ dei filiꝰ. Tucas ꝙ ẽ uerꝰſaluator
hoĩʒ. Marcꝰvo ꝙ e rex ⁊ ẽt impatoꝛ oĩʒ. Et
B ꝓbant ꝑ facta ⁊ dicta.q̃ teſtificat᷑ illũ ho
minẽ feciſſe ĩ ↄſpectu diſcipuloꝝ ſuoꝝ ⁊ mł

titudinis iudeoꝝ. ⁊ ſic quattuoꝛ euãgelia di

ſtiguunt᷑ ñ penes q̃ttuoꝛ ſubiecta:ſed penes
pᷣdicata ð eodẽ ſubiecto.Et ordinãt᷑ f0y oꝛdi
nẽ editõiſ libꝛoꝝ ñ ʒ oꝛdinẽ originis ł digni
tatis matẽie. Incipit g matt he ptẽ teſtimo
nialẽ ſcripture diuine.⁊ ꝓbat hoĩem ieſum
meſſyã ⁊ xp[ʒj ĩ ſcriptuꝛis ꝓmiſſũ fuiſſe.Et Bʒ
ſibi maxie ↄgruebat qꝛ ĩ iuðᷣa hebꝛeo f̃ᷣmõe
⁊ fribꝰ iuðis ad xpCꝭʒ ↄuerſis ſcꝛibebat. Intẽ
dit g mĩorẽ uniꝰ rõis ꝓbaꝛe.acſi ita uelit or
guer Ille hõ ĩ quẽ ↄcoꝛdat uoces oĩuʒ phe
taꝝ qᷓ;t ad oĩa ꝗᷓ ꝓphetata fuerũt ð illo: ꝗ
dicebat meſſias ⁊ xps ille inq; hõ fuit uere
xpᷣs.Nõ ei ẽ poſſibile ꝙ omnia ↄcurrãat ĩ ali
quã pꝑſonã q ð chꝛiſto dicta ſt᷑.ꝗn illa peꝛſo
na ſit chriſtus. Quamuis g due uel tres con
dictões pᷣdicte ĩ ꝓph̊is poſſẽt alicui ꝑſone ⸗
*uenire. nõ tñ omnes alioꝗn uana ⁊ abſq; ul
la utilitate reuelatio pꝛophetica pᷣceſſiſſet
i nullo enim noi introduxiſſet ad xpᷣm:ſʒ po

72 4

De ſcripture euangelice ac fidi

tius errãdi mateꝛiã pᷣbuiſſet. Propteꝛ ꝙ ſal
uatoꝛ dicebat ꝙ neceſſe ẽ ĩpleri oĩa qᷓ ſcrip
ta ſunt in lege. ꝓphetis ⁊ pſalmis de me ex
gbus p; ꝙ ille uere dʒ dici xpᷣs in quẽ cõſo
nant oĩum ꝓphetaꝝ uoces. ſzʒ mõ ſic ẽ ꝙ in
illũ ſacꝝ hoĩezʒ ꝗ dictus ẽ ieſus ↄcoꝛdauer̃t
noces oĩum ꝓphetaꝝ quantum ad ↄcurſuz
oĩum ↄditionũ quas de xpᷣo pᷣdixeꝛant eꝛgo
homo ille fuit xpᷣa.hãc aũt minoꝛẽ intendit
pꝓbaꝛe euangeliſta Mattheus quantuʒ ad
uiginti duas conditiones in genere quas de
futuꝛo xpᷣo pᷣdixeꝛunt pphete ⁊ intendit ſic
arguere. ¶ In illo hoie qui dictus eſt ieſus
teſtis ſum ego ꝙ omnia ↄcuꝛrerunt qᷓ ꝓphbe
te pꝛedixeꝛant futura eſſe in uero xpᷣo.ſiue
quantum ad ꝓpag tõem regiã ⁊ dauiticazʒ.
ſiue quantum ad grauidatõem ⁊ gignitiõeʒ
ungineam: ſiue qnantum ad appaꝛitõem ſið
ream ⁊ adorationem regiam.ſiue quantum
ad nominatõem floridam ⁊ naʒareã.ſiue ͥn
tum ad acclamationez pꝛecurſoris preuia.⸗
Rue quantnm ad obſequium angelonũ ? mi
niſtꝛationem ſedulam. ſiue quantum ad cõ
uerſationem pꝛimaꝛiaʒ in galilea ⁊ in terꝛa
zabulon ⁊ neptalim. ſiue quantuʒ ad expo
ſitionem decalogi.⁊ legiſlationem autẽticã
⁊ nouam.ſiue quantum ad multiplicez opa
tionem deificã ⁊ miraculoꝝ choruſchatõeʒ
muificam. ſiue quãtũ ad ↄueꝛſatõem pacifi
cã ⁊ humilimã.ſiue qᷓ́;dtum ad eruditiõez pa
bolicam ⁊ doctꝛin ãfigurat iuã:ſiue quamũᷣ
ad nutritionẽ puidam ⁊ benignam ex pani
bus multiplicatis.ſiue qtum ad deteſtatio
nẽ ueridicã oĩs hypocꝛiſis ⁊ ceꝛemõiaꝝ.ſiue
qᷓ;tũ ad colligatõem geminã duaꝝ natuꝛaꝝ
diuine.ſ.⁊ humane in uno hoĩe.ſiue qᷓ;tum
ad eccłiaſtic diſpoſnõem ⁊ hieraꝛchicam
oꝛdinatõem uniꝰnoui ꝛegni eccłie:ſiue qua
tum ad oſtentationem paupꝑrimã ⁊ ſeſſionẽ
ſuꝑ pullũ azĩe.ſiue qᷓ;tũ ad execatõeʒ iudai
cã quo ad phariſeos ⁊ populi ſeniores.ſiue
quantum ad ꝛeſeꝛatõem ꝓphetie archanoꝝ
⁊ futuroꝝ.ſiue qᷓtũ ad inſtitutõeʒ mirabilẽ
⁊ inſolitã nouoꝝ ſacr̃oꝝ.ſiue qᷓ;tum ad tolle
rantia amare ⁊ ſalutifeꝛe paſſiõis.ſiue quã
tũ ad ſuſcitatõezʒ magnificã: ⁊ reſurꝛectõeʒ
ſtupidã.ſiue q;tũ ad ↄuocatõezʒ multimoda
oĩm gentiũ liguaꝝ:⁊ pplłoꝝ. Pec ei utiq; ue
ꝛificata ſunt ĩ hoc hoĩe ſacro ieſu:q̃pphete
pᷣdixerant ð xpᷣo.& ipᷣe ẽ uerus xpᷣs nec ẽ ali
us expectandus. Marchus uero apoſtoli
Detri diſcipulus ꝗ in italia euangeliuʒ gre
ce ſcꝛipſit.ꝓbat de illo felici hoĩe ꝗ dictus
F ieſus ꝙ fuit ꝛex ⁊ dñs oĩm ⁊ excedens uet
põtate ⁊ uirtute oẽm hoĩeʒ.⁊ oẽm creatu
razʒ.ꝙ pʒ qr ñ tractat niſi de pᷣcipuis ⁊ excel
lentioꝛibus miraculis eius.⁊ fere ĩ quolibʒ
capitulo ↄcludit magnitudinem potentie.⁊
nirtutis in eo: ⁊ iſtam ↄcluſionẽ ſemꝑ ifert
I toto euãgelio.finitqʒ dei euageliũ in aſcen

fine ⁊ urilitate

ſione eius in celũ ⁊ ſeſſione a dexteꝛis dei.⁊
ꝙ diſcipuli ꝓfecti pᷣdicauerunt ubiq; domi
no coopeꝛante ⁊ ſeꝛmonẽ ↄfiemante ſequen
tibus ſignis. Sic g pʒ ꝙ ẽ ↄcluſio quã Maꝛ
cus in euangelio ſuo intendit: hoĩem. ſ.ieſũ
eſſe ⁊ fuiſſe vtutũ dm ⁊ imꝑatorẽ ⁊ regem
oĩum. Nã in hac ↄcluſione finit euangelinzʒ
⁊ ipᷣam interſerit in ſuo ꝓceſſu q̃ſi ꝑ totum.
hanc aũut ↄcluſionẽ ſuo teſtimonio ꝓbat nã
rando facta ilius hoĩs.⁊ intendendo unum
talẽ ſyllogiſmũ. Ille hõ cuius vtutẽ ac po
teſtatẽ extẽdi uidimꝰad oẽm ſpm̃ creatũ et
icreatũ.ſ.ad ſpm ꝓpheticũ et dininũ et ãge
licũ et apoſtaticũ:et quã extendi uidimꝰ ad
languores et infirmitates coꝛpum.et quam
exteudi uidimus ad ̃miſſionẽ peccatoꝝ:et
ad ifimitates aĩaꝝ.et quã extendi uidimꝰ
ad totã legẽ moſaycã.et ſabbatũ ĩmutaduʒ
et quà extendi uidimus ad tzꝛanſferendum
untutẽ et poteſtatẽ in alteꝝ.ut et ille ſimiſli
ter opet᷑ uiꝛtuoſe.et quã extendi uidimꝰ ſu
per maꝛe et uentum:et ſupeꝛ aque et aeris
elem̃ũ.et quas extendi uidimus ad mortis
uĩculũ.et quorumcunq; uiuẽtiũ ſiue hoĩum
ſiue brutoꝝ.et quã extendi uidimꝰ ad mul
tiplic andum corꝑalẽ cibũ:et alim̃ta panũ.
et quã extendi uidimꝰ ad diſpẽſandũ ſuper
oẽm ſtatũ hũanũ.et quã extendi uidimꝰ ad
reſtituendum auditum et loquele inſtꝛumẽ
tum.et quã extendi uidimus ad illuminan
dum tam ſpũalem quã corꝑalẽ uiſũ.et quã
extendi uidimꝰ ad nãm paſſibilẽ et ĩpaſſibi
lẽ ↄmutãdũ.et quẽ extẽdi uidimus ñ ſoluʒ
in ꝓpinquũ:ſʒ ẽt ad oẽm diſtantẽ locũ dnʒ
tñ inueniret fidelẽ hoĩem et cꝛedulũ.et quã
extẽdi uidimus ad inteꝛpᷣtandũ madata le
galia et ſuꝑaddendũ ꝑfectõis ↄſilia.et quã
extẽdi uidimꝰ ad ꝛegnũ et thꝛonũ dauid ob
tinẽdũ:iuxta miꝛaculoſum clamorẽ pplłi.et
iuxta teſtimoniũ qð fuerat ꝑ pphas pᷣdictũ.
et quã extẽ di uidimꝰ ad ↄuincẽdũ potẽtiaʒ.
et oẽz aduẽſaꝛioꝝ aſtutiã et machĩatõeʒ.et
quã extẽdi uidimꝰ ad pᷣcognoſcẽdũ oẽzʒ futu
ꝛoꝝ euẽtũ et totũ ſecłi öcuꝛſũ uſq; ĩ fineʒ.et

i; extẽdi uidimꝰad tollerãdũ ſũme fortiter

et magnanimiteꝛ omne aduerſum.⁊ pᷣcipue
moꝛtẽ amaꝛiſſimã q̃ ẽ ultimũ terꝛibiliũ.⁊ qᷓ;
extẽdi uidimꝰ ad reuoluẽdũ ꝓpriü monum̃
tum et inde egrediendũ.cũ tñ ueꝛe mortuꝰ
fuiſſet.et quã extendi uidimus ad aperiẽdũ
celũ et ad ſedẽdũ ſuꝑ regale ⁊ geneꝛale glo
ꝛie ſoliũ et ad dexterã pr̃is. Ille utiq; homo
uere fuit rex uiꝛtuoſiſſimus et dñs oĩm. Sʒ
hõ ille ꝗ dictus ẽ ieſus habuit cõditões pꝛe
dictas.igr̃ ipᷣe fuit oĩm dñs et ꝛex uiꝛtuoſus
Pãc minorẽ ſerioſe Marcus ðᷣducit.et quã
tum sd uiginti ↄditiões eius ĩ euãgelio ſuo
probat. Lucas ãt apłi auli diſcipulis: qui
in achaie bit hĩnieq; partibus euãgeliuz gꝛe
ce condidit.ĩtendit iſtã cõcluſonem.ſ.ꝙ hõ

onolecuiul

toclins liglis d07
trecolectio clils anl
giſceſſus . nonen.
eſſus a mortuis dſe
cuiuſdi ſpiritualis an
tois ofnniuz homnino
dus ſaluarce hoim.
ſiti fuit llo homit
ho ije fun ul hom
Minoꝛi iſt us quanin
tas in maioꝛi/ telit 1
euigeliot obne. it
bGsird d
cuinſcäſmnonsm
nactat ö migliciinme
pꝛima quide in men
in mundügnatiuitn
nů populů cuca inn
bat huius homini
cum hominibus fui
toris. Kt oſtendit qn
uerſationẽ. t couie
homines mecicqe⸗
fuiſe erenply oi
nis geuotois ? lattie
lientie exenolan lib
enin bumtitatis
ltams epſſtentie
n omnisperfecti
leexempln cöpa
ee Ter bis
qualiten ſua
(onue
neclcicum ſaln
Pbat gilins hon
enum eif J
ilie onmeener
econt d al
mines ſeipſt
08 7iz di⸗
mis h“ aſe . iſ⸗
hoiz ſali Ke

dun
in Aer an et ille nl
tguientendi micinſ
—
ner uclinl a not
ng uuetiü ſue hoinn
enendi uidim nd nil
cbiiet alimtn panü,
n ad diſpeſngu ſiye
qud enendi idimdd
ner lopucleinſhumẽ
Gimus ad illuminan
NrN widd Kana
deen en
rtedi nidimns dſon
em diſtame locu anz
Gem et dedulu erqni
imerptand miina le
i gſecöis ſlin Eqi
egni er thꝛoni dand en
culoſun clamare Miet
fuera ppphaodictü⸗
n 4 9uincedi Metigz.
ſurii et nachiez
rp zelghoſcehi ccfun⸗
ecllocmſü uſg finez et
tolleridi ſünne inne⸗
omnne Averſum 4chne
ze utim teruidilii a
e nedi pyrii nonuf
reuolve üpy n
diencü üt nex
emiitſl e nedd
le uic bon
ſpoin
zotoesyi⸗

Secunde partis

ille q dictus eſt ieſus fuit ſaluatoꝛ hominũ

⁊z medicus aĩarum ꝙ congruebat quia erat

arte medicus ut dicit Pieronymus.hiĩc eſt

ꝙ in pᷣmo capitulo ĩtroducit angelũ dicẽteʒ
uocabis nomen eius ieſum id eſt ſaluatoꝛẽ.
⁊ zachariã eicientem.ſalutẽ ex inimicis no
ſtris? ð mau omniũ ꝗ oderũt nos.⁊ angelũ
uangeliſantem natus eſt nobis hodie ſal
uatoꝛ:⁊ Symeonẽ dicentẽ. uiderunt oculi
mei ſalutare tuũ. Et ubiq; ꝑ totzum eudãgeli
um ſempꝑ agit ð ilo homine ſub ratiõe qua
ſaluatoꝛ eſt ⁊ medicus animaꝝ. Vñ ſoluſ ip
ſe narrat de Maria magdalena: ⁊? ſoluſ ipe
põit multas parabolas ad pieta teʒ ⁊ miſeri
coꝛdiam ⁊ ꝛemiſſionem peccatoꝝ pꝑtinentes
p ꝙ patet.quõ ſua intentio pꝛincipalis fuit
ꝓbare concluſonem pᷣdictam. Intendũt igi
tur probare eã per talem rationeʒ ⁊ ſyllogiſ
mum . homo ille cuiuſ ingreſſus ⁊ introduæ
tio.cuius ↄuictus ⁊ ↄueꝛſatio.cuius conatꝰ
⁊ recollectio cuius affatus.⁊ eruditio cuiuſ
diſceſſus ꝑ mortem. ⁊ conſumatio cuius re
greſſus a moꝛtuis ⁊ reſurꝛectio fuit ꝑ modũ
cuiuſdã ſpiritualis antidoti ⁊ medicine ſalu
taꝛis omniuʒ hominõ.utiq; homo iſte cẽſen
dus ẽ ſaluatoꝛ hoĩm. ? medicus animarum
ſz ita fuit ð illo homine qui dictꝰ ẽ ieſus.eꝛ
go ipᷣe fuit ſpũal hominũ medicꝰz ſaluatoꝛ.
Winoꝛẽ iſtius quantũ ad ſex cõditões poſi
tas in maioꝛi.ĩtẽdit Lucas deduceꝛe in ſuo
euãgelio ⁊ ꝓpbaꝛe. Pꝛimo em̃ pbat ꝙ buiſu
hdĩs introductio ⁊ ingreſſus fuit ꝑ modum
cuiuſdã ſaluatoꝛis mundi ⁊ medici ſpũał.⁊
tꝛactat ð triplici introductõe iſtiꝰ hominis.
pꝛima quidẽ in uteꝝ matẽnũ ꝑ ↄceptũ.ſcõᷣa
in mundũ ꝑ natiuitatem ⁊ oꝛtũ.tertia ad to
tũ populũ ciꝛca ãnuʒz tꝛiceſimũ.Secundo ꝓ
bat ꝙ huius hominis ↄueꝛſatio ⁊ conuictuſ
cum hominibus.fuit peꝛ modum ueꝛi ſalua
toꝛis. Et oſtendit qualiteꝛ iſte homo peꝛ ſui
ↄuerſationẽ.⁊ cõuictũ exemplaꝛem niſus ẽ
homines medicare ⁊ ſaluare.deſcꝛibens eũ
fuiſſe exemplar om̃is pẽitentie.exẽ plaꝛ om
nis deuotõis ⁊ latꝛie exẽplaꝛ mititatis ⁊ pa
cientie. exemplaꝛ liberalitatiſ ⁊ beneficẽtie
exẽplaꝛ humilitatis ⁊ beniuolentie.exẽplaꝛ
vitatis.⁊ exiſtentie.ↄ omnẽ hypocriſiz. exẽ
plaꝛ omnis perfectõis ⁊ ſi upeꝛexcellentis ui
te.exemplaꝛ cõpaſſiõis ⁊ miſericoꝛdie atq;
clementie. ⁊ ex his octo conditionibus patʒ
qualiteꝛ ſua conueꝛſatio ⁊ cõuictus fuit ad
medicãdum ⁊ ſaluandum mundum. Tertio
ꝓbat.ꝙ illius hominis totalis conatus ⁊ re
collectio fuit ad ſaluandũ homines:⁊ tribu
endum eiſ ſpualẽ medicinã ⁊ oñdit q̃li᷑ hõ
ille conatꝰ ẽ ad ſalutẽ uocare ⁊ reducer̃᷑ ho
mines ꝑ ſeipſum: ⁊ ꝑ alios.ſ.ꝑ duodecĩ apo
ſtolos:⁊.lxxij.diſcipłos.Quaꝛtoꝓbat.ꝙ bo
mis b affectꝰ ⁊ eꝛuditio oñdit ipʒʒ fuiſſe oĩʒ
hoĩʒ ſaluatorẽ:q;ꝛ tota ſua eruditio oꝛdiaba

Capitulũ.lxxxiij.

tuꝛ ad pellendum pct᷑a: æ moꝛbos animarũ
⁊ ponit pluꝛes moꝛales eruditõeſ ſumme ac
ↄmode ad hoĩm ſalutẽ ⁊ cuꝛatõem ſeu ̃ᷣmo
tõem a uitijs ꝑtinẽtes. Quinto ꝓbat ꝙ illiuſ
hominis diſceſſus ⁊ ↄſumatio ꝑ moꝛteʒz.fuit
neꝛe medicinalis ⁊ ueꝛi ſaluatòis moòi. Unoᷣ
introducit eum dicentem hoc eſt corpꝰ me
um qðꝓ uobis tradetur.⁊ hic ẽ ſanguis me
us ꝗ ꝓ uobis fundetuz: ⁊ plura alia vba cle
mentie ſuꝑius dista.Sexto pꝛobat.ꝙ iſtiuſ
hoĩs regreſſus ad nos ⁊ ̃ſurrectõ fuit vi ſal
uatoꝛis mõi. Uñ oñdẽdo ꝙ ipᷣe eꝛat uef̃ iſte
ꝙ oĩum gentiũ erat medicus ⁊ ſaluatoꝛ ĩdu
cit ꝙ ſicut ſcriptum ẽ opoꝛtebat pati ⁊ ꝛeſuꝛ
geꝛe xpᷣm a moꝛtuis tertia die. ⁊ predicaꝛe ĩ
nomine eius penitentiam ⁊ remi ſſionẽ oĩm
pctoꝛum in omnes gentes. Johannes vo

in aſia euangelium grece ſcripſit. ĩtroducit

iſtã cõcluſõem.ꝙ homo ille ꝗ dictus ẽ ieſuſ
fuit uere filiꝰ dei:ꝙ nõ debet intelligi ꝙ ſi
filius dei peꝛ adoptionem ⁊ gratiã hũs hũa
nam naturam. immo habens in ſe uere illũ
ꝗ ab eterno fuit filius a pr̃e genitꝰĩ ſubſtan
tia diuina:nec debet etiã int elligi.quod ſit
homo ille filius dei per conuerſonem dei
tatis in cãnẽ: ſed debet intelligi per aſſump
tionem carmis a filio dei.hanc concluſionẽ
ꝓbat multipliciteꝛ ⁊ deducit ⁊ intẽdẽs rõeʒ
unã ⁊ unicum ſyllogiſmum ad eam ꝓbãdaʒ
ſic arguit. Pomo ille qui eſt uere media peꝛ
ſona intrinſeca in trinitate.⁊ ẽ deo equalł ⁊
ĩ autoꝛitate.⁊ ẽ deo equaliſ in efficacia ⁊ ſa
lubritate reſpectu hommuʒ. ⁊ eſt deo equa
lis in illapſu ⁊ ĩmenſitate.⁊ eſt deo equaliſ
in modo operandi ⁊ actiuitate.⁊ eſt deo e
qualis in reficiendo mentem ⁊ in coꝛdis ſa
cietate ⁊ gratia.⁊ eſt deo equaliſ in inſtꝛuẽ
do ⁊ in uere doctꝛiue claritate.et eſt deo e
qualis in duratione ⁊ eternitate.?⁊ ẽ deo e
qualis ĩ honoꝛe ⁊ gloꝛia ac cultu ſeu latꝛie:
⁊ adoꝛationis dignitate.et eſt deo equalis ĩ
mo idem cuʒ patre in eſſentia et maieſtate.
7 ẽ deo equalis ĩ beniuolentia ad homines
7 pietate.⁊ eſt deo equalis in domino et re
gni ſolẽnitate.⁊ eſt deo equalis in amicitia
2 caritate.et ẽ deo equalis in inſiſtentia mu
tua in ſeinuicez et intimit ate.et ẽ deo equa
lis in conferenda gratia hominibus et influ
enda ſanctitate. et eſt deo equaliſ in ſapien
tia. ⁊ ſciẽtie luminoſitate.et eſt deo equalis
in beatitudine et eteꝛna felicitate. et ẽ deo
equalis in pacientia et longanimitate.⁊ eſt
patri equalis in producendo ſpiritum et in
ſpiratiua fecunditate. Ille utiq; bomo eſt
ueꝛe filius dei ¶ Mam iſte. xvij. conditiões
inteꝛmedie pꝛobant ipſum eſſe uerum deuʒ
prima uero conditio et ultima oſtẽdunt ip
ſum eſſe ueruʒ deum qui eſt filius dei quia
he due ppᷣetates ↄpetũt filio. Sʒ homo iſte
qui dict eſt ieſus.habuit ſupradictas.xix/

De

ↄditiones: ut manifeſta exꝑiẽtia Jobãnem
⁊ alios diſcipulos edocuit: eꝛgo ipe ueꝛe eſt
filius dei. obat g Johãnes iſtas.xix.con
ditões fuiſſe in hoĩie ꝗ dictus ẽ ieſus. ſᷣm ꝙ
ipᷣe uere expertus ẽ: ⁊ ceteri diſcipuli ꝗ fue
ꝛunt cũ eo tãdẽ ↄcluſionẽ diffuſe ꝓbatꝗ ĩfeꝛt
ꝛecolligit ⁊ ↄcludit:dicens. Pec at ſcripta
ſunt ut ⁊ uos credatis qꝛ ieſus ẽ xpᷣs filiꝰ di
uiui:⁊ ponit ulterioꝛẽ finẽ: ad quẽ ordinat
iſta ↄcluſio ſubdẽs:⁊ ut cꝛedẽtes uitaʒ hẽa
tis ĩ noie eiꝰ. Ultio ueꝛo tq; tabellio ⁊ no
tarius publicus ↄcludit ꝙ ipe ẽ diſcipulus
ille ꝗ teſtimoniũ phibet de his:⁊ ſcripſit h.
⁊ ſcimus:qꝛ ueꝝ ẽ teſtimoniũ eius. Põitq;
oↄditionẽ ſuã de familiaritate:qꝛ r̃ cubuẽat
in ſinu eius in cena illius hoĩs.⁊ idcirco mł
ta ſecreta dediceꝛat.unde pᷣdicta phantur.
⁊ notaꝛius ille autẽticus reddit᷑ ⁊ ſolemnis.
Ad hanc ꝑtem ſacꝛe ſcriptuꝛe teſtimonialẽ
7 euangelicã aſcendẽdũ ẽ ꝑ aſcenſum ſcala
rem ⁊ celicũ.Sunt.n.euãgelia ſcala iacob
qꝛ eis ĩnitit᷑ dũñs.⁊ ibi reꝑit᷑.ibiq; uident᷑ an
geli aſcendentes ⁊? deſcendentes qꝛ diuina
opa ꝗbus uoluit nobis ↄdeſcendeꝛe:⁊ nos ĩ
celũ erigere.ibi ꝑ euãgeliſtas:q̃ſi ꝑ uera q̃t
tuor eherubin.ſᷣm Piero.diſſerunt᷑ de quo
aſcenſu ſcriptu ẽ in geneſi.ꝙ uidit iacob in
ſomnis ſcalã:⁊ cacumen eius tangẽs celuʒz
⁊T angelos dei aſcendẽtes ⁊ deſcendentes ⁊
dñnʒ ipi ſcale ĩnixuzʒ.
Ofo.
Ner ieſu xpᷣe.ꝗ nos ꝑ ſcripturã ⁊ doc
o Itꝛinaã euangelicã uocaꝛe dignatuſ es
ad fidẽ catholicã ut credentes uitaʒ
habeamus eternã.nũc quidẽ in ſpe ⁊ ĩ futu
ro in re:⁊ hoc in noĩe tuo ⁊ ꝑ fidẽ noĩs tui:
qꝛ nõ ẽ aliud nomẽ ſub celo datũ hoĩbus in
quo oporteat nos ſaluos fieꝛi: pᷣſta mihi in
meꝛito ⁊ in oĩm infimo:ut coꝛde cꝛedam ad
iuſticiã: ⁊ oꝛe ↄfitear ad ſalutẽ:ac oper̃ ex
tendã ad uite fꝛuctũ ⁊ utilitatẽ: quatenꝰ te
miſerãte ad eterne bt᷑itudinis gloriã. nũc m̃
te accendar:⁊ tandẽ re ipa ꝑuenire merear
lieſu mundi ſaluator. Amen.

¶de penthecoſten. Capitulum. lxxxiiij.

Je ueꝛo penthecoſtes.i.quinq̃geſi
d ma a reſurrectiõe:ſʒ decima ab a
ſcenſione dñi. narrat dñs ieſus pa
tui de ꝓmiſſo ſuo:ꝙ diſcipulis fe
ceꝛat de ſpuſſancto mittendo. Patre g gra
tum h̊ hñte.mittunt ſpmſctm ut ad diſcipu
los deſcẽdat:eoſq; repleat ⁊ ↄſolet᷑.roboꝛet
ac inſtruat: ac cumulũ uirtutũ ⁊ gaudioruʒ
eis ofeꝛat. Et ſtatim ꝑatus ſpuſſanctus ſu
bito uenit: ⁊ ſuʒ eos deſcẽdit. Notandũ auũt
ᷣm Beda ꝙ qñs ieſus eũdẽ ſpm̃ vitatis: ⁊ a
ſe mittẽdu eẽ pᷣdixit.⁊ eũdẽ mox a pre ꝓce
deꝛe ſubiũgit.ñ qꝛ idẽ ſpus ałr a pr̃ᷣe ꝓcedat

penthecoſten.

quã a filio mittit᷑.aut alio tꝑe a pr̃e ꝓcedat
quã cũ a filio mittit᷑:ſʒ iõ filꝰ eũ a ſe mittit
7 à pr̃e ditit ꝓcedere: ut ali pr̃is aliaʒ eſſe

ſud ꝑſonã deſignet: atq; in eadẽ diſtinctione
pſonaꝝ unã eſſe oꝑpatõem.ac uolutatẽ ſuaʒ

cum pr̃is uolũtate:⁊ opatõe denuciet. Cum
eĩ eiuſdẽ ſpuitus gr̃a dat᷑ hoĩbus.mittit ꝓ
fecto ſpuũs a patꝛe mittit ⁊ a fi io:ꝓcedit a
pr̃e ꝓcedit ⁊ a filio:qꝛ ⁊ eius miſſio ẽ ipa p
ceſſio:q̃ ex atre ꝓcedit ⁊ filio. Uenit ⁊ ſua
ſponte qꝛ ſicut coequalis ẽ pꝑt᷑i ⁊ filio. ſic eã
dẽ bzʒ uoluntatẽ ↄmunẽ cũù pr̃e ⁊ filio.h̊ Be
da. Denthecoſte interptat quiquagita. 2
grecũ uocabulũů.ſicut paraſceue ⁊ ſcẽophe
gia.iudei.n.admixti grecis ꝗ ĩter eos ſicut
cetere natões conueꝛſabant᷑.gꝛecis crebro
uocabulis utebant᷑. Eſt aüt penthecoſte eq
uocũ ad quiquagenã:⁊ eius ſolẽnitatẽ ſep
tẽ diebꝰꝓtelatam. Tria eĩ erant feſta diebꝰ
ſeptẽ durantia.ſ.paſcha penthecoſte. ⁊ ſce
nophegia((Aũ g ↄplerẽt dies pẽthdcoſtes)
i. quiquagene a reſurrectione ⁊ inchoaren
tur dies penthccoſtes.i.illiꝰ ſolẽnitatis ſep
tẽ diebus ꝓtelande (erant ꝑiter) ĩ cenaculo
montis ſyon ubi cena facta fueꝛat (diſcipłi
feꝛe centũ uiginti utriuſq; ſexus cõgregati.
in oratõe ꝑſeuerantes ⁊ ꝓmiſſionẽ ſãcti ſpi
ꝛitus expectantes.duodenarius ille apoſto
loꝝ numerus.iaʒ erat decuplatus.( Eh bo
ra diei tertia. (factus ẽ ꝛepente de celo).i.
de aere (ſonus) qꝛ fragor quidã ĩſonuit(tã
qᷓ; aduenientis ſpiritus).i.flatus( uehem̃tis
Jut tanq; ſit nota ſimilitudinis:ac ſi diceret᷑
uemt ſpiritus in ſimilitudine uenti uehemẽ
tis uel tanq; ſpuſſancti uehementis ut tanqᷓ;
ſit expreſſiuũ ueritatis:qr uere ſpũſſanctus
dicitur uehemens.quaſi uehens non a men
te ⁊ a mentis affectibus alienans uel quaſi
ve adimens.id eſt eternaʒ damnationeʒ au
ferens. oteſt ergo ad ſonum ⁊ ad ſpirituzʒ
ſanctum referri ꝙ dictum eſt tanquam ad
uenientis ſpuꝛitns uehementis:quia equiuo
cum eſt ad utꝛunq;. Uenit in ſono ad teꝛrẽ
dum rebelles: ⁊ in flatu qui ab inreriori pꝛo
cedit ad uiuificandum deuotoꝛum effectus.
Et repleuit)ſonus ille: uel ſpirituſſanctus
(totã domũ ubi erant ſedentes).i.oẽs ĩ do

mo ſedentes implentes ꝙ dictu fuerat eis a

domino.ſedete in ciuitate.quoaduſq; ĩdua
mini uirtute ex alto. Pec eĩ dona nõ niſi in
unum cougꝛegatis per conſenſum ⁊ ad ſupe
riora ſubleuatis per deſydeꝛiũ ueniꝛe potue
runt.Et lingue diuiſe ſt᷑ uelut igniſ( ⁊ appa
rueunt illis diſpꝑtit e lingue tãq;ᷓ ignis).i.ꝛa
dioſi ignei in modũ linguarum. inſidẽtes ca
pitibus ſinguloꝝ.Ut ait Gregoꝛius. SGene ĩ
igne ſpiitus appaꝛuit:qꝛ ab omni corde qð
replet toꝛpoꝛẽ fꝛigoꝛis excutit.⁊ hoc ĩ oſyõᷣ
ꝛio ſue eteꝛnitatis accendit. Uñ ⁊? Oꝛigeneſ
Dens noſteꝛ ignis ↄſumẽs eſt qᷓ;diu ĩ nobis

omnez dilectionem
ſortitudinis in oi ui
illis oium ingnarun
tur in ſapienia. Byi
ben ter aru:c hoc gn
Homo cNnemientͦ
arara 4 Mdd ine
bʒz nocis d linguar.
ſanct replens ode
ſcientiam linguarnn
tium loquerent.T.
gente eꝛat cig loq
ſgnificabat g et
bentes linguis oiun
eccleſia liguas om
onnes lingue loqu
ditue oſtendeban
ture inqua ſontuſ
d quez uſum tunc
eppeſſit:ud..zi i⸗
afſectui ardcdem
ingaa enim uerd
nar calefacit t teſ
ſum ad telarane
5 reſunection
i8 inſiffanite

iaen Tinchoren
l llin ſolenitateg ſe
erun pter i cemenlo
facta fueigt cſeti
ng ſens ögegn,
t hmiſſchi ſien hi
oenorius ile opoſo
Neruplums (Etbo
eepene ge celo i.
r uid iſontit ti
Nrds webeſts
Uutndimis: at diceret
itudine uenti nehen
ii uehementis u tapih
tis:qr uere ſpuſſanctu⸗
uaſ uehens nona men
bus allenans vel qaft
ternaz damnationezan
ad ſonum T ad ſiningz
ictum eſt tannam 4
ebementis: quig equnno
Uerit in ſono ad ene
Auqui ab inienof ſeo
mn ceuorcꝛum eſſeus.
loenen ſorritacanctus
ile:e⸗ Pruncan
n ſeientes) i cesi de
m dletü fuerat eis
nnesgalctu fuec
eunate quoncuſgh

o. decei cona no Piſt in

a ſupe
per oſſeſſun nne potue
r eßſbeni eniue,

iſe iuain glial
te linge tic; iee
ülingnarn ner en
e n eg ens⸗
aponm anch
nnl e an hi
abcel Uithi

Pis
lumes

6n i

r

Secunde partis

ſunt que conſumi digna ſunt. cum autem ⸗ↄ
ſumpta fueriĩt.iam non erit ignis cõſumens
ſed illuminans. Unde etiam Pieronymus.
Ignis duplicem natuꝛasz habet.quoniam ⁊

„

7

lucet ut iꝛit:ſic ⁊ de lucet iuſtis ⁊ peccato
res incendit. Inſupeꝛ ⁊ ſeptẽ dona ſpiritus

ſancti ↄgrue demonſtrantuꝛ in igne. Spiri
tus enim ſanctus inſtaꝛ ignis.pꝛimo purgat
per donuʒz timoris.ſcõo liquefacit per donũ
pietatis.tertio decorat per donum ſcientie.
quaꝛto conſolidat per donum fortitudinis.
quinto eleuat ꝑ donum conſilij. ſexto illumi
nat peꝛ donum intellectus.ſeptimo dulcõat
ꝓ donum ſapie. Pimus effectus ignis patet
in ueſte ſalmandre.ſecundꝰ in ceꝛa tertius
in metallis.quaꝛtus in lateribus.quintus ĩ
uaporibus.ſextus in lucernis.ſeptimuſ in ci
bis.( Et ſic repleti ſunt omnes ſpiritu ſãcto
⁊ deinde((ceperũt loqui uarijs linguis ſᷣm
impetum eiuſdẽ ſpirituſancti(⁊ ꝓut ipᷣe ſpi
rituſſanctus dabat eiſ) ꝓnuntiare ⁊ (eloqui
aqui diuidẽs ſingulis ꝓut uult. ⁊ ſpirãs ubi
uult.qñ uult.qᷓ;tũ ułt quo uult.⁊ qbꝰuult.ꝛa
dioſo lumine ſcientie omnem eos ueritateʒ
edocuit ⁊ inextinguibili caritatis ardor: ad
omneʒ dilectionem accendit.⁊ ĩuincihili ui
fortitudinis in oĩ uirtute firmauit. inſpirãs
illis o ĩum linguarum noticiaz iuxta ꝙ legi
tur in ſapientia. Spirituſ domini ̃pleuit oꝛ
bem terrarũ: ⁊ hoc quod continet omnia.ſ.
homo conuenientiã habens cum omni cre
atura.⁊ ꝑꝑ quẽ facta ẽ oĩs creatura.ſciẽtiã
hʒ uocis.i.linguaꝝ.Ac ſi diceret᷑. Spiritus
ſa nctꝰ replens orbẽ terraꝝ.dedit diſcipulis
ſcientiam linguarum ut linguis omniuʒz gen
tium loquerent᷑. Tunc enim eccleſia in una
gente eꝛat cũq; loquerent linguis omnium
ſignificabatuꝛ ꝙ eccleſia cꝛeſcendo per oẽs
gentes linguis oĩum locutuꝛa eſſet quia iaʒ
eccleſia lguas omnium habet. Abi ergo iã
omnes lingue loquebant᷑ omnes lingue cꝛe
dituꝛe oſtendebantuꝛ. Jpᷣa auᷣt ſpecies cꝛea
ture in qua ſpirituſſanctꝰuiſibiliteꝛ deſcẽdit
ad queʒz uſum tunc in apoſtolos ðſcendeꝛit
epxꝛeſſit: ut.ſ.oꝛi uerbuʒ intellectui lucẽ.⁊
affectui ardoꝛem ⁊ cordi robuꝛ miniſtꝛaret.
Lingua enim uerba expleat.igniſ vo illumi
nat calefacit ⁊ teſtaʒ ꝛoboꝛat.Sʒ ad alin u
ſum. ſ. ad relaxandum peccata dat“ fuit. q;
do pꝰ reſurꝛectionem ſuam dominus apoſto
lis inſuflauit ⁊ dixit.Accipite ſpiꝛitũſanctũ
quorũ ꝛemiſeritis peccata ꝛemittuntuꝛ eis:
⁊2 quoruʒz ꝛetinueritis ꝛetenta eꝛunt. Ubi
notandũ ꝙ ſpirituſanctus bis miſſus eſt ſu
per xpᷣm.⁊ bis ſupeꝛ diſcipulos.Suꝑ xpᷣum
ꝗdem ⁊ in ſpecie columbe in baptiſmo.⁊ in
ſpecie nubis in tranſfiguꝛatõe:qr gratia xpᷣi

que datuꝛ ꝑ ſpiritumſanctuzʒ. deriuãda erat

ad nos ꝑ ꝓpagationem gratie in ſacramẽtiſ
⁊ ſic deſcendit ĩ ſpecie columbe que eſt ani

Lapitulũ.lxxxiiij.

mal fecundum.⁊ per doctꝛinam. ⁊ ſic öſcen
dit in nube lucida.unde ⁊ ibi oſtendit doc
toꝛ ipſum inquit.audite.Supꝑ apoſtolos au
tem pᷣmo deſcendit in flatu ad ſignificãdum
ꝓpagationem gratie.in ſacramentis.cuius
ipſi miniſtri erant. unde dicitur quorũ remi
ſeritis peccata emittuntuꝛ eis.ſecundo ĩ liĩ
guis igneis ad ſignificandum pꝛopagatõem
gratie ꝑ doctrinã.uñ poſtqᷓ; repleti ſt omneſ
ſpirituffancto.ſtatĩ ceperunt loqui uarijs lĩ
guis. Gis ergo ſeeũdum Sregorium ſcꝛiptũ
legimꝰ apoſtolos manifeſta donatione ſpiꝛi
tũſanctum accepiſſe.pꝛimum domino ↄſiſtẽ
te in teꝛra peꝛ inſufflationem. poſtmoduʒ pᷣ
ſidente in celo in uarijs linguis per ignẽ.qꝛ
caritas que in cordibus per ſpiritumſactuzʒz
diffundit᷑.duobus pꝛeceptis.ſ.dilectione ði
⁊ ꝓximi impletuꝛ. In terra datuꝛ ſpiꝛitꝰ ut
diligatuꝛ pximuſ.e celo datuꝛ ſpiꝛitus ut di
ligatnꝛ deus.⁊ ſicut una ẽ caꝛitaſ ⁊ duo pꝛe
cepta.ita unus ſpiꝛitus ⁊ duo data.⁊ quia ꝑ
dilectionẽ proximi ꝑpuenituꝛ ad dilectioneʒ
dei.recte pᷣmo datuz ſpiritus in terra ⁊ poſt
modum e celo. Sicut enĩ ait Johanneſ qui
n diligit fr̃esʒ ſuũ quẽ uidʒ deù quem ñ uidʒ
quomõ qiligere põt. Inſuꝑ ẽt datus ẽ apłis
ſpirituſſanctus ante paſſionem:ad purgàdũ
quando fueꝛunt baptizgati. ⁊ ad faciendũ mi
ꝛacula quando ad pꝛedicanduʒ ſunt miſſi.⁊
dictũ ẽ eis.egꝛos ſanate demões eijcite.mõ
tuos ſuſcitate.Unde Pierony. Ago ꝗqdẽ au
dacteꝛ ꝓnũtio apoſtolos ex eo tpᷣre quo cꝛe
diderũt dño.ſemꝑ ſpm̃ſanctũ habuiſſe. nee
abſq; eiuſ gratia ſigna facere potuiſſe:ſʒ eũ
ꝓ modulo atq; menſuꝛa r̃cepiſſe. Pꝛimo au
tẽ die reſurrectionis eius acceperunt g̃am
ſanctiſpiꝛituſ.qua peccata dimitteꝛẽt ⁊ bap
tiſarent.ac ſpiꝛitum adoptionĩs credentibꝰ
tradeꝛent.die ueꝛo penthecoſtes eis ãplius
repꝛomiſſum ẽ uidelicet quod uirtutem ex
alto ꝛeciperent.qua ⁊ enangeliũ ⁊pᷣi cunctiſ
gentibus pᷣdicarent. Unde leo papa. nõ igi
tuꝛ ambigamus qð cuz in die penthecoſtes
ĩpleuit diſcipulos domini ſpirituſſanctus.ñ
fuit huiꝰinchoatio muneris:ſʒ adiectio lar
gitatis. Naʒ ⁊ patriarche ⁊ ꝓphe ⁊ ſacerdo
tes.omneſq; prioꝛũ temporum ſct᷑i.ſunt eiꝰ
dẽ ſpũſ ſãctificatõe uegetati.⁊ ſine hac gr̃a
nłla unq; ſt᷑ ĩſtituta ſacr̃a nullaq; celebrata
miſteria. ut eadẽ ſꝑ fuerit uirtꝰcaꝛiſmatum
qᷓ;uiſ ñ eadẽ fuerit m̃ſura donoꝝ. Pec Teo
Et ſciendũ ꝙ ſpirituſſanctꝰdatuꝛ ſeu mittit
uiſibilr ⁊ ĩuiſibiłꝛ. Uiſibiliteꝛ cuʒ in aliquo
ſigno uiſibili demonſtratuz. Eſt autẽ ĩ quin
tuplici ſpecie demonſtratuſ. Pꝛimo ĩ ſpecie
columbe ſuꝑ vpᷣum bhaptiſatum ſᷣo in ſpecie
nubis lucið ſupeꝛ xpᷣm tranſfiguratũ.tertio
in ſpecie flatꝰqñ inſuflauit ⁊ dedit ſpm̃ſanc
tum ipſe die paſche.quarto ĩ ſpecie ignis ⁊
lĩgue ĩ q̃ duplici ſpẽ appaꝛuit hodieꝛna die

De

Inuiſibilꝛ aũt mittitur cũ ad ſanctificãdus
czeaturã mtibꝰcaſtis illabit. Unde dr. Spi
ritus ubi uult ſpirat:⁊ uocẽ eius audis.Sʒ
neſcis uñ ueniat aut quo uadat. Nec mrũ:
eꝛ dicet Ber.de vbo ĩuiſibili per oculos nõ
intꝛauit:qꝛ nõ ẽ colõatũ:ſʒ neq; per aures:
qꝛ nõ inſonuit.neq; ꝑ naꝛeſ qꝛ ñ aeri miſcet
ſed mente.neq; ꝑ fauces:qꝛ nõ ẽ mãſum.i.
comeſtũ uel hauſtũ.nec tactu ↄpeꝛi illud:
qꝛ palpabile nõ ẽ.Queꝛes igit᷑ cum ſint ĩiue
ſtigabiles uie eius:unde illud adeſſe noue
ꝛim. Nempe ex motu coꝛdiſ intellexi pñtiꝗa 3
eius.⁊ ex fuga uicioꝝ carnaliũq; ↄpꝛeſſiõe
affectuũ.adueꝛti potẽtiã uirtutis eius: ⁊ ex
diſcuſſione ſiue redaꝛgutõe ocultoꝝ meoꝝ.
admiratus ſum ꝓfunditatẽ ſapĩe eius.⁊ ex
quantulacũq; emendatõe moꝝ meoꝝ expeꝛ
tus ſum bonitatẽ manſuetudinis eius.⁊ ex
ꝛefoꝛmatõe ⁊ renouatõe ſpiꝛitus mẽtis mee
peꝛcepi utcũq; ſpẽm decoris eius:⁊ ex ↄtui
tu oĩm hoꝝ ſimul. expaui multitudineʒ ma
gnitudinis eius. Pec Ber. Unð ⁊ ¶ri. Si
quando boni aliquid cogitamus. ſciamꝰ qr
ſpirituſſanctus habitat in nobis.ſi uero ali
quid mali ſignum ẽ ꝙ ſpirituſſanctus ꝛeceſ
ſit a nobis. Unde ẽt Aug. Pꝛimis tpᷣꝛibꝰ ca
debat ſuꝑ credentes ſpirituſſanctꝰ.⁊ loque
bant᷑ linguis quas non didiceꝛant qũo ſpũſ
ſanctus dabat eis ꝓnuntiaꝛe. Signa erant
tpᷣre oportuno. Oportebat eĩ ita ſignificare
in omnibus linguis ſpiꝛitũſanctũ qꝛ euange
liũ dei ꝑ oẽs linguas curſuꝝ erat toto oꝛbe
terzarum. Sigmſficatũ ẽ illud ⁊ tꝛanſijt. Si
eꝛgo ꝑ hec miracula non fiat modo teſtimo
niũ pñtie ſpũſſancti.unde fit. uñ cognoſcit
ꝗqſq; accepiſſe ſe ſpm̃ſanctũ. Interroget cor
ſuũ ſi diligit frfem manet ſpũs dei in illo.Ui
deat ꝓbet ſeipᷣm coꝛã oculis dei. Uideat ſi
E in illo dilectio pacis ⁊ unitatis:⁊ dilectio
eccłie toto teꝛꝛaꝝ oꝛbe diffuſe. Non attẽdat
eũ ſolũ diligere fr̃ezʒ.queʒ attendit ante ſe.
multos enĩ fr̃es nr̃os non uidemus:⁊ in uni
tate ſpiritus illis copulamur.Quid miꝝ qꝛ
nobiſcũ nõ ſunt. In uno corꝑe.ſumus.unuʒ
caput habemus in celo.eꝛgo ſi uis noſſe:qꝛ
accepiſti ſpmſanctũ.interroga coꝛ tun.ſi eſt
tibi dilectio fratris ſecuꝛus eſto.non põt eẽ
dilectio ſine ſpũ dei.qꝛ Paulus clamat. Ca
ꝛitas dei diffuſa ẽ in coꝛdibus nr̃ is p ſpm̃ſãc
tum ꝗ datus ẽ nobis. Pec Augu. Miſſio g
ſpiꝛituſſancti inuiſibilis fit ĩ habitatõe crea
ture rõnał.ſʒ miſſio uiſibilis fit ad inhabita
tõem demõſtrãdã alijs. Et notanduz ꝙ ſpm̃
ſanctũ alicui ĩeſſe certitudiĩalꝛ ſcire nõ poſ
ſumus:qꝛ ſpũs ubi ułt ſpirat ⁊ neſcis. Unõ
ueniat aut quo uadat. Cõiecturalr tñ poſſi
m' colligẽ aliq̃ ſiᷓ p effectꝰ.ex ꝗboutcũq; 2
ijcere poſſimꝰſpm̃ſct᷑z alicui adẽẽ ł ĩeſſe ⁊ B
diffeꝛenter ſ̃z triplicẽ ſtatũ.ſ.ĩcipiẽtiũ ꝓfitẽ
tiũ ⁊ ꝓfectoꝝ.Nã iᷣʒ cuiuſlibʒ ſtatꝰexigẽtiã

penthecoſten.

ſpũſſanctus diueꝛſimode in hoĩbꝰ opat᷑. Et
pᷣ̃m h̊ diue:ſimode ſigna accipiũt᷑.Nã ſpũſſã
ctus ſpiꝛat.ĩhabitat.⁊ ꝛeplet.ſpirat quo ad
ĩcipiẽtes.ĩhabitat qꝰ ad ꝓficiẽtes ⁊ ꝛeplet
quo ad ꝑfectos.Signa aut ſpuᷣſſancti qbus
ſpiꝛat quo ad incipiẽtes ſᷣm Ber.ſunt tꝛia.
Primũ e dolor de culpa pᷣteꝛita:q; ſpũſſan
ctus odit ſordes.nec habitaꝛe põt in corꝑe
ſubdito pet᷑is. Secundũ ẽ firmũ ꝓpoſitum
cauẽdi futurs cũ effectu. ꝙ nullatenus ha
beri põt conatu ꝓprio:ſine ſpũſancto ꝑ gra
tiã aſſiſtente:⁊ infirmitatẽ nr̃am adiuute.
Tertiũ ẽ:ꝓmptitudo boni qꝛ ᷣm Gꝛeg.amõ
dei ꝗ ẽ ſpuſſanctus.nunq; ẽ ocioſus opatur
eĩ magna ſi ẽ. Quo ad ꝓfitientes uero ſunt
tria alia ſigna ꝗbus conijcitur ſpmſanctuzʒ
eos inhabitar̃᷑. Pimũ ẽ frequens ⁊ iuſta
ſcĩie examinatio.nõ ſolũ de peccatis morta
libus.ĩmo de uenialibꝰ:qꝛ ſicut ſpũſſanctuſ
opponit peccato mortali: ſta feruoꝛ caꝛita
tis q̃ ẽ aſpũſancto.oppõit᷑ peccato ueniali:
ut ipʒʒ ab aĩa expellat ne ſpuᷣiſcto diſpliceat
Scõm ſignũ ẽ ↄcupiſcentie diminutio: quã
to eĩ in ꝓficiente caꝛitas ſemꝑ auget tanto
cor a tpꝛaliꝰꝰ elõgat᷑. Uñ dicit Aug.Quod
caritatis uenenũ ẽ ↄcupiſcentia tpᷣralium ⁊
nutrim̃tũ caritatis ẽ diminutio cupiditatis.
Teꝛtiũ ſignũ ẽ ſtudioſa mandatoꝝ obſeꝛua
tio:qꝛ obſeruatio mãdatoꝝ ſine uera dilec
tione ẽẽ ñ põt.Et ponit de hoc exemplũ au
gu. Quis ẽ inqt ꝗ dicit diligo ĩpeꝛatoꝛẽ:ſed
od io legẽ ſuã. Si g dicis te diligere deum:
mãdata eiꝰ obſerua. Quo ad ꝑfectos auteʒ
ſt᷑ alia tria ſigna: ex ꝗbꝰↄiecturat᷑ ſpũſſct᷑us
eos ꝛepleuiſſe. Pꝛimũ ẽ diuine vitatis mai
feſtatio:cũ eĩ ſpũſſet᷑us ſit ſpũs vitatis.pro
pꝛium ſibi ẽ docere omnẽ ueꝛitatem. ⁊ ideo
in quocunq; fuerit ſpirituſſanctuſ.ꝑ aliquaſ
reuelationes diuinorũ ſecretorum ſe pandit
⁊ ei tanq; amico ſecreto cõmunicat. Scðm
ſignum. ẽ nihil timere niſi ſolum deũ.ꝑfecta
eni cãitas foras mittit timoꝛẽ.hec em̃ nihil
penale habet.timoꝛ antem penã habet. Uñ
apoſtolꝰ. ubi ſpũs domini ibi libertas.liber
tas ãt non ſtat cum timoꝛe ſeruili. Teꝛtium
ſignũ ẽ öſyðꝛiũ diſſolutõis:ut uiðlʒ hõ ex ue
hem̃tia diuini amõis cupiat diſſolui ⁊ ẽẽ cũ
xpᷣo:q;ꝛ ſpũſct᷑s leuat mtẽ adſiꝛiũ ſuꝑnoꝝ.
elix g aĩa q̃ cupit diſſolui ⁊ ẽẽ cũ xpo qm̃

certiſſimũ hʒ ſignũ ꝙ ſpiritꝰſct᷑s eã repleue

ꝛit. Preteꝛ pᷣdicta ãt ſigna ſũt alia tria:p q̃̊
ꝗs pt᷑ ↄijcere ſe ſpm̃ſct᷑ʒ hr̃e. Jõ em̃ ſpũſſãc
tꝰin tꝛiplici ſigno appaꝛuit ſcʒ ĩ ſpẽ nubis ſu
per xpCj trãſfiguratũ ĩ ſpẽ columbe ſuꝑ xpᷣm
baptiſatũ.⁊ in ſpecie ignis ſupeꝛ apłoꝝ col
legiũ ↄgregatũ.pᷣmũ g̊ ſignum eſt habundã
tia lachꝛymaꝝ.⁊ ideo apparuit in ſpẽ nubiſ
ſicut eĩ agueniente auſtro nubes reſolnũt ĩ
pluuias.ſic adueniẽte ſpnᷣſct᷑o mẽtes r̃ſoluũ
tuꝛ ĩ lachrias.F̃zʒ ſigno ẽ dimiſſio ĩiuꝛiaꝝ iõ

brizri ieiun:tzpotit
hpbetatuüeſe eaio
tun ſug boies⸗Tun⸗
geait gong. ſpfſan
oinnis noſtta bonnd
cencit. LCunc inple
Iniſertt cicens Si⸗
foNede 30 W.
tan ei 1 d B
ritis. capaces ſpirin
Po poteſtislene t
ſum uobiſcu⸗An in
Et ſi noueramus
non nouimus. Abi
leriſs delect nioni
cicetis. Gi apli ca
tes à ſola ſaneta⸗
rituſanctorepleri
tar ab eis t carn
ſeri ſonrcitiax fan
coglutinatus illüͤ
Nunsſſcipere ni
Dids fondmusre⸗
nera cum ince
ſeͤf —
tun in Caudinm.)
1 Aualungsr
u Teritn
lin niiedinge
2 auichtate he
ſpis geſſceras
es⸗inatt
noriſpuce
ciſt ſpüigles d⸗
lectationib⸗
ferant abiti

emtie diminutio. gi
nſen auget nni⸗
Didicit Aug Quod
miſcemi tpralium
minunno cupiditatis,
mandotox obſeua
tor ſne ert Gilec
e boc exemolu au
gdienatdeſed
Wgee dedn.
uo ad yfectos aute
dhiecturof ſpüſſcins
E dͤiuine Fitaris mai
1s ſt ſpug vſtotio o
nme neritatem. iceo
rtuſſancmſ geligtaf
ſecetorum le dandit
1o cömunicat Sedn
niß ſolum gei gfeetn
nimors Het e fihl
nem peni haber li
mn ibi lbbenns Aber

zis:un uid doer e

Secunde partis

appaꝛuit ĩ ſpecie columbe felle caꝛet.

Tertiũ ſignum ẽ deſyderiũ ſuꝑnoꝝ. ideo ap

paruitã ſpẽ ignis.ſicut eni igmis ſurſum ten
dit: ſic ſpirituſſanctus coꝛda ſurſuʒ eleuare
facit.¶ Erant autem iudei uiꝛi ꝛeligioſi ĩ hie
zuſalez ⁊ ĩ iudea habitantes) ⁊ preteꝛ illos
multi alij fere (ex oĩ natiõe qͥ ſub celo ẽ )ſu
ꝑuenientes:qꝛ multis captiuitatibꝰ iuõi diſ
perſi fuerant.?⁊ modo oꝛdinante deo ad diẽ
feſtũ om̃s conuenerant. Audito eꝛgo frago
ꝛe ⁊ ſono uenti ꝗ ſupra cenaculum ĩ aeꝛe ſo
nuerat ĩtantũ ꝙ ꝑ totã ciuitatẽ audiri pote
rat.ↄuenerũt oẽs ad diſcipulos ⁊ mirati ſũt
qꝛ audiebat unuſꝗſqʒ ligua ſua illos loquen
tes.) Alij ãt irridebant eos:dicentes qꝛ mu
ſto pleni eſſent.i.uehementeꝛ ebꝛij:qꝛ uehe
mentior ẽ ebꝛietas de muſto qᷓ; de uinosofe
cato.Et qᷓ;uis B̊ irridendo dicerent? tamen
ueꝝ eꝛat.qꝛ ñ uino ueteri ꝙ ĩ nuptijs fuit:ſʒ
muſto gratie ſpũalis eꝛant ĩpleti.de quo dr
alibi.nẽo mittit uinũ nouũ ĩ utꝛes ueteres.
Tunc ſurrexit Petrus cũ undecim. ondens
eos nõ ebrios.cum eſſet hoꝛa diei tertia. ?
nõdũ eſſet tᷣus comedẽdi.nec ſolebant ine
bꝛiari ieiuni:ſʒ potius ſpirituſancto rpletos
⁊ ꝓphetatũ eſſe a iohel ſpirituſſancti aduẽ
tum ſuꝑ hoĩes.Tunc ergo xpᷣs ꝗ aſcẽderat
dedit dona.i.ſpmſanctum hominibus: quia
omnia noſtꝛa bona de ſurſum ſunt quo ipſe
aſcendit. Tunc impleuit qð ante paſſionem
ꝓmiſerat:dicens.Si ego ñ abiero paclitus
non ueniet ad uos. Si autem abiero mit
tam eũ ad uos. Si caꝛni carnaliteꝛ adheſe
ritis. capaces ſpiritus non eritis. Senſus ẽ.
Nõ pote ſtis plene caꝑe ſpm̃ q;diu jy carnẽ
ſum uobiſcũ. Uñ ille qui iam ceꝑat ſpm̃ ait
Et ſi noueramus ſᷣm caꝛnẽ xpᷣm.ſed nunc iã
