eas ſuppeditaui ⁊ uici.⁊ iðᷣo tu eſ ̃ᷣuoꝝ meo
rum ſeruus ¶ Deinõ oñndit pẽam huius ſer
uitutis dicẽs. Seruus autẽ.ſ.culpe non ma
net ĩ domo.i.in eccła in et᷑num.licet modo
ad tempus in quantum eſt de numero fideli
um.qꝛ modo ſunt admixti mali cum bonis ⁊=
i futuro ab inuicẽ ſepeꝛabuntur ſicut oues
ab hedis.filius autem.ſ.di natuꝛalis manet
ineternum qꝛ ſolus eſt ſine peccato.⁊ ſic hʒ
poteſtatẽ alios libeꝛandi a peccato.facien
do eos filios ði ꝑ gratiaz adoptionis. ut ſecũ
maneant in domo libeꝛtatis. Et hoc ẽ ꝙ cõ
cludit dicens. Si g filius qui uere liber ẽ ⁊
potens in domo libertatis uos liberauit a ſᷣ
uitute culpe uere liberi eritis nõ a barbaꝛiſ
ſzʒ a dyabolo non a coꝛpoꝛis captiuitate ſed
ab anime iniquitate ut pcm non dominet᷑ĩ
nobis qꝛ in hoc conſiſtit ueꝛa libeꝛtas. VUnð
dicit Greg. Quem ↄſciẽtia pfendit etiam in
teꝛ accuſatoꝛes liber ẽ. Unð ⁊ Boetius. Li
ber ẽ qui habet liberam conſciẽtiam patet
ergo ꝙ mundana libertas de qua gloꝛiaban
tur.non ẽ uera libertas.nec caꝛnis nobilitaſ
E ueꝛa nobilitas.Sʒ hodie hen ſunt multi.
qui ð carnali nobilitate ⁊ libertate queꝛunt
extolli non uerecundantes õ fuitute pecca
ti. ̃m Aug.qui ex amoꝛe peccat non ex lan
guoꝛe nature. nec ex ignoꝛantia leui ſeꝛuus
ẽ peccati. Alia eĩ ſunt peccata ĩfirmitatis.
alia ĩpericie. alia malitie. Infirmitas ⁊ ĩpe
ritia gꝛia ſunt vtuti ⁊ ſapiẽtie. malicia ↄꝛia
bonitati.¶ Deiñ ondit eos ñ ẽẽ filios abꝛa
be.ð quo gloꝛiabãtur.ſʒ potius ðgeneꝛes.qꝛ

uolebãt eũ iusi lapidare

enz operibus.fidei non imitantur. Uera.n.
filiatio ðöclaratur ꝑ imitationẽ pat᷑ne condi
tionis quia imitatio patris ẽ ſignum uere fi
liationis.iuði autẽ non imitabantur facta a
bꝛabe.quia qᷓrebant eum intficeꝛe.qð abꝛa
ham non fecit ex quo ſaluatoꝛ concludit.ꝙ
eius ve filij non erant qudãuis ab eo carnalſ⸗
öſcẽdiſſent. Unõ erant filij abrahe tantum
modo caꝛne.ſʒ non operum ⁊ fidi imitatõe.
Caro quidẽ illoꝛum ex ipᷣo erat. ſʒ uita non
erat.Ex hoc pz ꝙ fruſtra quis gloꝛiatur ꝗa
m habitum ẽ filius Auguſtini uł beñdicti
ſeu alt᷑ius ſancti niſi oꝑa ipᷣius ſm ſuam poſ
ſibil itatẽ ſtuᷣat imitari.(¶ Uidẽtes aũt iuði
ꝙ ex opꝑibus filiationẽ arguebat.ido dixer̃t
ſe filios ðᷣi cuius legẽ ⁊ ceremonias pᷣuabant
non ſicut alij idolatꝛie ðᷣditi. unde dicit ei.
Nos unius ði cultoꝛes.ex foꝛnicatione ſcilʒ
ſpiꝛituali gẽtilitatis que foꝛnicatur cũ mul
tis dijs nati non ſumus idola colentes ſicut
ipᷣi.ſʒ ĩ fiõ unius ðᷣi foꝛnicationem enĩ uocãt
idolatriazʒ ſicut ⁊ frequenter noĩatur i ſacra
ſcriptura qꝛ aĩa ſeꝑatur a ðᷣo ꝑ eam unuʒz pa
trẽ ſpũůalem habemus dum quẽ colimus.qꝛ
non colebant pluralit atẽ doꝛſum ſicut gen
tiles. Sʒg hanc patmitateʒ ſaluatoꝛ excludit
⁊ ðöum non ẽẽ eis patꝛẽ oſtẽdit quia non dili
gunt nec cognoſcunt eius filium ſcilicet ipᷣʒ
xpᷣum ab eo miſſum:nam dilectio ⁊ noticia
xpi.ẽ ſignum filiationis ði eorum enim que
ab uno pꝛocedunt mutua eſt dilectio in Üllo
a quo pꝛocedunt ¶ deinde oſtendit cui ſit
filij. ⁊ dicit eos ex patre dyabolo eẽ ñ crea
tione.ſed imitatione:quia ðſvria patris ſui
ſcilicet dyaboli uolunt ꝑficere ⁊ innocemẽ
occidere. Quod pꝛobat conſequẽter cõditio
nes dyaboli explicans.⁊ poſtea ad ipᷣos ap
plicans.Unam autẽ conditionẽ dyaboli pri
mo tãgit dicẽs. Ille homicida erat ab initõ
mundi.⁊ conditi hoĩs pꝛimos homines mał
ſuaſionibus occidẽdo ⁊ eis ĩmortalitatẽ au
ferẽdo homo eni in ſpẽ humana r̃ponitur ꝑ
giam. ⁊ ivdᷣo magis pꝛopꝛie ẽ homicida qui a
nimam ꝑ pcrᷣm mortale occidit.quam ille ꝗ
occidit coꝛpus ꝑ quod homo cum brutis cõ
uenit. Ubi Aug.Moli te ergo putare non eẽ
homicidam: quando fratri tuo male ꝑſuads
Si fr̃i tuo male ꝑſuades occidis.⁊ ui ſcias
ꝙ occidaſ.audi pial. ilij hoiz dẽteſ eoꝝ aꝛ
m a⁊ ſagitte ⁊ lingua eoꝝ machera acuta.
Alia ↄditio dyaboli tangit᷑ cũ ſubditur: ⁊ ĩ
ueritate operis ⁊ iuſtitie non ſtetit.id eſt in
debita obedientia ad deum quia non eſt ue
ritas in ea. Res enim dicuntuz uere inquaò
tum conformantur ueritati pꝛime a qua ue
ꝛitate deuiauit dyabolus per peccatum ſuꝑ
bie.⁊ deſeꝛuit oꝛdinationez nature ſue.que
erat ut deo ſubiceretuꝛ continue.nec ſtetit
in vitate uocis ⁊? loquele.qr mẽdax ẽ ⁊ pr
ideſt ĩuẽtor eiꝰ.ſ.mdacii.ſicut ðus pr eſt ue

*

öpcto

mneis t oin eubeſeit E
mi oralpum tlles eſt
ritteo ? i eroxen mtten
guiuniuenimn ofbe ſegac
er goinloq uo t nenin
gretnen cdinbol aſumitn
liet Aug ciaboluſ non ⸗
Comnune d in uocunc o)ů
enta diadclas eſtappella
hen eNöwatare anddene⸗
1 mepine awigoſeded
Ii mendad Nnne gan
beteſſe ertas tanam
plicem iuratöez nillaſt
ſcen imocemes ilen
ſos ewetere idiciun⸗
lis ſoſter ſcii ingeos
faſe inccli er mintͤe
Oſtenlendan ſuam innoe
aliäan ad ou
ſlnaned oincenam
Gicinälicicinn gnz
agnnliamn,ui
hall taltet gſetſ ef
undig nnſeſn eſe

Auiser chs
7nirgelltſtiingen

Nimit
. anthr,
eſgnun t
imitabagen eſ

6 daiiudi
. argueb t,80 eit
e! ceremonigoßiahant
Lie dcttl, ume aicter
es. er ſornicgtiofe ſei;
que fornicaturi .
mus idol ii
——
cationem eniotii
cener winturi ſign
mur acogeum mznn
woͤnn gui clinb
tate dorlim ſcut gen
nez ſoluatoꝛ erclugt
oſteait uia non aſli
lus flium ſellicet ißz
um dilectio 1 noticia
8 di eorum enim que
tua eſt dllectio in io
einde oſtenand erc ſir
gne 6 addd Eenten
dia dedeia rs
icere n innocente
odan corſeneter coaſt
ans.4 poſten ad pos e)
e conattione faholiil
le homnicids era ob inntd
bois einos honn hes inn
dot eis inortalitake an
nſos bunana fponitu
mwavrie e homiciga gut

Pꝛime partis

ritatis.ante ipᷣm ñ eꝛat mẽdaciũ.ab ipo ⁊ ꝑ
ipſuʒ ẽ factũ.ut ſit ois hõ mẽdax. Jile ꝗqdeʒ
dr mẽdax. nõ tm̃ pater mẽdacij ꝗ mẽdaciuzʒ
ab alijs in mtem refert ſed mendax eſt ⁊ pa
ter mẽdacij qui ñ ſoluʒ refert illud ſed ? fa
cit ⁊ ppter hec diabolus dicitur pater moa
cij. qa primum mendacium adinueuit dicẽſ
mulieꝛi. Nequaq; moꝛiemini. Panc g propꝛi
etatem. hanc nephariam hereditatẽ filijſ ſu
is diabolus deretiquit: ut menciant᷑ ⁊ prem
ſuũ diabolum menciendo ſequantuꝛ. Cuʒ eĩ
menciuntur a diabolo accipiuntuꝛ. ⁊ eũ imi
tãtuꝛ. Attendant mendaces illud ueꝛbũ xpᷣi
dicentis. go ſuʒ uita vitas.⁊ uia quia ꝛece
dendo a vitate recedunt a uia ⁊ uita. Zales
eꝛgo tanquã illegitimi in ꝛeligiõe xpᷣiana me
ꝛito ſunt hẽndi.quia a deo patꝛe degeneran
tes facti ſt᷑ filij diaboli.O quam muliti ſt᷑ hu
iuſmodi filij diaboli etiaʒ ꝛeligioſi.⁊ quã ple
nꝰ ẽ ð eis mundꝰ. Et utinã oẽs tales caꝛacte
rem pr̃is ſui diaboli in fronte geſta rẽt ut co
gſcerentuꝛ. ne alii per eoruʒ mendacia õci
peꝛentuꝛ. ſed heu aliqui hẽnt fꝛontem meꝛe
tricis. ? paꝝ eꝛubeſcũt de mendacijs. Ut qð
terꝛã occupant tales peſtifeꝛi ſeductores.er
rantes ⁊ in erroꝛem mittentes.ac ſi pr̃eʒ ſuũ
qui uniuerſum orbẽ ſeducit imit anteſ. Mẽ
dax eꝛgo in loqᷓndo ⁊ mendatia fingendo
prietatem diaboli aſſumit male uiuẽdo. Uũ
dicit Aug. ꝙ diaboluſ non ſpe ciale nom̃ ẽ ſʒ
comune ⁊ in quocunq; opa diaboli fueꝛint ĩ
uenta. diabolus eſt appellandus.opiſ enĩ no
men eſt ñ nature. rubeſce ergo O xpᷣiane.
? maxime tu religioſe de h̊ nomine ⁊ ab om
ni mendacõ abſtine gꝗa in quolibet xp̃ião de
bet eſſe ueritas tanta ut iter ſuꝛamẽtũ ⁊ ſim
plicem iuratõez nulla ſit diffeꝛentia. Et qa
folent innocentes ãteq; ſubeant iudiciũ paſ
fõis expeteꝛe iudicium examĩatõis iõ domi
nus noſter ſciẽs iudeos ĩ mortem ſuam ↄſpi
raſſe. iudiciũ ex amĩatõis ab eis expecijt ad
oſtendendam ſuam innocentiam ⁊ iudeorũ
malitiam ad ↄuincendam apertius eoꝛuz iu
diciaꝛiã liuſticiam. Quãuis ei ultro morteʒ
pati uoluerit ipſe tũ xpᷣs ſuam innocentiam
omnibus manifeſtam eſſe uoluit. Uñ dicit.
¶ Quis ex uobis coram quibus palã docui
7 miracula feci arguet ⁊ repᷣhẽdere põt me
ö pcto: Quaſi diceꝛet. Uoſ uultis me in:fice

re oſtẽdite pctm quo meꝛueꝛim mortẽ ꝙ ſi ñ

poteꝛitis mãifeſtũ erit ꝙ me ĩnocẽter occidi
tis. Scom gꝛeg. pẽſanda ẽ mſuetudo gei: ꝗ
nenerat pct᷑a relaxare:qr non dedignef ex
ratõe oſtendere ſe pct᷑oꝛem non eſſe: ꝗ ẽt ex
vtute diuinitatis poterat pctoꝛes iuſtificar
Et iõ cum ñ poſitis me de pct᷑o ar guere .ſi id
ẽ qꝛ ueritatẽ dico uobis.quoniã.ſ.dico me
fuiũ dei: q̃re uos ñ creditis mihi 7? in me ·ex
quo ñ fũ pc toꝛ ſcut ceteꝛi. Er ſubdit cãzʒ di
cens. Qui ẽ ex deo ñ natura: ſed fide.ñ ore:

Qaplz. lxxxiiij.

ſed amore ⁊ ꝑ ↄfoꝛmitatẽ uoluntatis.ueꝛba
dei audit: ⁊ B aure cordis:nõſolũ corꝑis.au
dit ea libent᷑ ⁊ amat quilibet libenteꝛ audit
doctrinà ad quã affectu habet: qꝛ quaſi con
nãlis ẽ. Ille eĩ ꝗ vacit᷑ ĩ deu cꝛedit ac vacit᷑
& uʒ tiet ⁊ diligit:di vpa libẽter audit. Qui
vo non hʒ fidẽ nec amoꝛem ſicut iudei eꝛãt
vba dei audiꝛe non poſſunt. In ihijs uer bis
dni unuſquiſq; ↄſcĩiaʒ ſuã probar̃ põt utꝝ ex
deo ſit an ñ. Qui.n. uer ba dei. celeſtẽ priã ðᷣ
ſypeꝛaꝛe carnis deſydeꝛia ? mundi gloriam
otemnere. aliena ñ appeter̃.⁊ propꝛia largi
ꝛi. ⁊ alia huiuſmodi iubẽtis libẽt᷑ audit. ⁊ li
bentius ope ↄplet nullo mõ ſe ex ðo eſſe du
bitet.Qui vᷣo uecoꝛs ⁊ durus uerba dei au
dire ↄtemnit. uel ſi hoc aur̃ corꝑis audierit
2 tñ nullo ſtudio ł labore in opus mitter̃ co
natua fueꝛit. ꝓfecto ſe ex deo ñ eſſe oſtẽdit·
Et tales eꝛãt iſti ꝗbꝰↄcludẽdo a dno hic di
cit. Dropterea uos nõ auditis id eſt ñ ꝛeci
pitis ueꝛba dei ex ore meo.⁊ mihi ñ creditii
qꝛ ex deo non eſtis.ꝑꝑ uiciũ ꝙ a deo nõ eſt.
ſed a diabolo ſuggerit.⁊ a mala uolũtate ꝑ
ficitur. ⁊ qr ñ eſtis ex deo.nõ habentes fidẽ
nec amorem ſequit᷑ ꝙ ſitis ex diabolo ñ per
creationem ſed ꝑ imitationem. Unde Augu
ſti. Cum dicit ex deo non eſtis nolli attende
re natuꝛ am ſed uicium.ex deo quidem ſt᷑ ſe
cundum nãm. ſed ex deo nõ ſunt uicõ et pꝛa
ua affectõe. Eſt ãt ſᷣm grego.triplex gradus
male affectoꝝ. Nã ſunt nõnulli ꝗ pcepta ði.
nec aure coꝛpis id ẽ exteriori auditu ꝑciꝑe
dignan t᷑ quidã vo ꝑcipiunt. ſed nullo mẽtis
deſydeꝛio complectuntuꝛ. non hẽntis uolun
tatem implendi que audiuunt. quidam aũt
libenteꝛ audiendo compungũtu: ſed poſt la
chrymas tribulatõibus pꝛeſſi aut delicijſ al
lecti ad iniquitatem ꝛeueꝛtuntuꝛ.hij ꝓfecto
oba dei non audiunt. quia exeꝛcere in oper̃
contemnunt. licet eꝛgo omnes ſint filij dei ꝑ
naturam. illi tamen ex diabolo per uiciuʒ ſ E*
qui uerba dei non diligunt. Qui uero ex ðᷣo
geneꝛatõis adoptõe renati ſunt. audiunt ue=

ba dei ⁊ enſtodiunt. Dum terra eſt ſubtecto⸗ — Cé

æ non compluta. latet quos fructus ſi ferre
apta. ſed ſi eſt ſub aeꝛe nudo ⁊ raura .
patet quis fructus ueniat ex ea Igitur ſi
diuĩus ſeꝛmo ſit tibi gꝛaumus.⁊ quaſi ſarcĩat
aures. tie ne ſis pꝛeſcitus cum indeis quos
imber uerbi compluit: ⁊ ipi ſpĩas ⁊ tribulos
exſeꝛuer̃t.quo potuit quod terꝛa maledictõ
roxima erant quaʒ ignis dens ſtare debuit
Et ouia iudei ↄuieti ſunt non eſſe filii. a
brahe ł dei.ſed diaboli.ideo neſcientes con
tradiceꝛe uerbis. contz ꝛdicunt iniurijs. ? in
geꝛunt conuicia. ꝗa reſiſteꝛe non poſſunt ex
neꝛitate aliqua. Modus enĩ hominum ꝗ ne
ſciunt rationabiliter reſponder̃ ẽ ad ↄuicia
ſe conuerter.⁊ ideo iudei nõ habẽtes ꝗd ꝛ 2
tõnabiliter chriſto reſponderet ad ↄuicia ſe

2

De gbuſdã vᷣbis dñi ꝓ ꝗbus

ↄuertũt. Unde dicentes dicunt eũ ſamari
tanum eſſe ⁊ ömoniũ hr̃e. Licet.n.xpᷣs eſſet
genere iuõus ⁊ ñ ſamaritanus.tñ uocãt euʒ
ſamaritanũ ex cãis pluribꝰ. Samaꝛita ni eĩ
g eꝛant gentiles iuðis ifeſti ⁊ odibiles eꝛant
eo ꝙ terram eoꝝ poſſiõbant.⁊ iõ uulgaꝛe e
ꝛat apõ iuos ꝙ hoĩes malos ⁊ eis odibiles.
ẽt ſi iudi eſſent uocabãt ſamaritanos. tał ãt
æꝛat xpᷣs ᷣm opinionẽ eoꝝ quẽ creobant eos
argueꝛe ꝑp odium.idðo nocabant eum ſama
ritanum ⁊ quaſi aduerſarium ſul quia ſama
ritani ꝑtim legẽ f̃ᷣuabant ⁊ paꝛtiʒ non ſeruã
bant.uidẽtes iuõi in aliquo legẽ ſeruanteʒ.
⁊Z ĩ aliquo diſſoluentẽ uocabãt eũ ſamarita
num quaſi a lege diuina alienum. Uel a ſa
maritanis cum ꝗbus ↄuerſatus erat eum ſa
maꝛitanum quaſi pctoꝛem uocabant.quia

pcroꝛes illos rĩputabant. nec eis couti uole

bant. Dicebant ẽt euʒ ðᷣmonium habere ꝑꝑ
mirabilia q̃ faciebat qͥ magicis artibus ĩpu
tabant uł quia cogitationes ⁊ ſecꝛeta eoꝝ 7
uelabat ⁊ frequẽter dicebat ꝙ moni attei
buebant cui tñ coꝛdium occulta ſunt abſcõ

dita. Ut quia aliquando q̃dam alta. ⁊ ſubti

lia loqbatur que non intelligebant cręᷣbãt

ꝙ quaſi monio plenus loqueret᷑: ⁊ eũ arrèp

ticium reputabant. Dominus antem h̊ ſicut

⁊ ubiq; ad paciẽtie.⁊ mãſuetudinis exẽpluʒ

nos ꝓuocat q; manſuete iniuziam declinat.
Accepta iniuria nõ iꝛaſcitur neq; ↄuicia r̃d
dit.⁊ ut dicit Petrus cum malediceꝛet non
maledicebat.Et attẽde ꝙ lʒz tunc dñs iuõos
ſepe docendo uł coꝛꝛigẽdo dure ⁊ aſpere re

phendeꝛit tamen dura vba uel facta ĩferẽti

bus nunquam uel hic uel alibi dure.ł aſper̃
ꝛeſpondit.erudiens nos ſᷣm Cꝛiſo.que ad de
um ꝑtinent uindicare.que vo ad nos. deſpi
reꝛe. Unde cum in ueritate eis rũdeꝛe poſſzʒ
uos demonium habetis. tamen noluit. ſed
malu ꝙ in eis eſſe cognouit paciẽter tacuit
imitabilem nobis paciẽtiam ondens. ut quo
tiens a pximis iniuꝛias patimuꝛ eoꝛum etiã
uera mala pacienter taceamus ne foꝛte tak
coꝛꝛeptio non ex dilectiõe.ſed ex odio nata
uidᷣatur. In his ergo ſecundum Gꝛego ſup
bia noſtra confunditur.que ſi exagitata uel
leuiter fuerit.attrotioꝛes ĩiurias reddit quã
acceꝑat.facit mala qͥ põt.⁊ minatuꝛ facere
que non poteſt. Duo quippe ei illata fuerãt.
unum negauit ⁊ aliud tacẽdo conſenſit. Ta
cuit quod recognouit. ⁊ pacienteꝛ repullit
dictum fallaciter audiuit. Demonium ſe
non habere ꝛeſpondit. ſed tamen ſamarita
num non eſſe negauit. Quia enim ſamarita
nus interpꝛetatur cuſtos ⁊ ipᷣe pᷣcipue cuſtoſ

noſter.eſt non enim doꝛmitat qui cuſtodit iſ

rabel. iõ ſe ſamaritanum eſſe non negauit.
Negauit autem demoniuʒ habere. dyabol“

ci honoꝛi di reſiſtit,. ꝗ eꝛgo honoꝛeʒz dei q̃rit

—

alienus a dyabolo ẽ. ⁊ iõ xpᷣ ꝗ honoꝛificat

uolebàt eũ iuði lapidare

patrem ſuum.ſ. deum.demonium non bʒ.
Uñ ait. Sʒ honoꝛifico deum patꝛem meum
õclarãdo eius vtutezʒ ĩ miraculis.⁊ oĩa ei at
tribuẽdo.ꝓ cuius honoꝛe nos me ĩhonoꝛai
p falſa obpꝛobꝛia.⁊ ꝙ vruti diuine attribui
dʒ.demoni aſſcribẽdo. Immo ĩ hoc ꝙ hono
ꝛatis mehonoꝛaſtis ⁊ prem meũ.ꝗ enĩ non
honoꝛificat filium n honoꝛificat prem ꝗ mi
ſit illum. Item habes demonium qui ẽ rex
ſuꝑ oẽs filios ſuꝑpbie ſuꝑbus ẽ.⁊ ſe extollit q̃
ꝛendo gloꝛiam ſuã.ego t non ſic.non enizʒ qᷣ
ro gloꝛiã meã: ſicut ſimulatores ꝗ ſe oñdũt
⁊ qrunt uideri ꝙñ ſunt. Et ve non q̃ꝛit g ſe

metipᷣm exinaniuit foꝛmam pᷣui accipiens.
Mon queſiuit i iſto mundo głam nec ullam

magnficentiam.uenit.n.ut doceret oẽz mũ
di głiaʒ ↄtẽnẽdã. In qᷓ;tum hõ ẽ loquẽs diẽ᷑ᷣ.
Ego głiaʒ meã ñ qꝛo ſolus enĩ ðᷣus ẽ qui põt
głiam ſuã q̃rere abſq; culpa ⁊ pcto.alij aut
nõ niſi ĩ deo. Sʒ ẽ ꝗ q̃rat głaz mea. = iudicʒ
‚ſ.iudicio diſcretõis.i.a gla ur̃a hũana.⁊ ſʒ
ſeculuũ diſcernat ⁊ ſepaꝛet.ſ.pr̃ meꝰ ꝗ me ⁊

gloꝛificãtes me r̃munerat. ⁊ uos ⁊ oẽs ꝗ me

ñ glificãt: dãnat.tũ itaq; filius di multa ſig̃

faceꝛet: ⁊ vtutes multas onderet gloꝛiã ſuâ

non queſiuit: ut nos eius exemplo inſtructi
diſcamus ð bono ꝙ agimus non gloꝛiari. ⁊
cum a patre omne iudiciũ ſibi datum eſſet.

illatas ĩiuꝛias patris iudicio ſeꝛuauit ut no

bis inſinuaꝛet q;tum nos eſſe paciẽtes debe
mus dum ſe ulciſci non uult ⁊ ipᷣe ꝗ iudicat
Accepta g ↄtumelia meditemur ĩ ope uocẽ
dni illã.ego ũᷣ q̃ro gloꝛiã meam ẽ qui q̃rat ⁊
iudicet.Et qꝛ ſᷣm gꝛego.cũ maloꝝ ꝑuerſñitas
creſcit.nõ ſolum pᷣdicatio fꝛangi non dʒ ſed
ẽt augeꝛi.iõ dñs poſtqᷓ; habere dñinm dictꝰ
c.pᷣdicatõ s ſui bñficia laꝛgius impẽdit In
quo oñditur magna xpᷣi benignitaſ.qꝛ illis a
ꝗbus tm̃ receꝑat ↄuiciũ.ñ negauit ſue doc
trine bñũficium. Uñ dicit am am̃.i. fidelꝛ di
co uobis.ſi ꝗs fᷣmonẽ meũ fᷣuauerit nõ ſolũ
fide ſʒ ẽt uita ⁊ oꝑe.moꝛtẽ non uidebit.i.nõ
exꝑietuꝛ ĩ eternum. hoc ẽ e᷑ne moꝛtis ama
ꝛitudinẽ.ſʒ uitã habebit eternam. Deino ex
his vbis dñi uolentes ondere eũ habere de
monium dixerunt. Abꝛaham moꝛtuus eſt ⁊
ꝓphete.ſʒ fnndabant rõem ſuam ſuꝑ fim.ſ.
ꝓ xpᷣs dixiſſʒ ð morte ·tpꝛali.ꝗ tñ ĩtellexerat
ð morte eteꝛna.⁊ poſt pauca ſubiungit. Si
ego.ſ.ſolus ſine patre meo głifico meipᷣm ſe
inaniter. ⁊ quero gloꝛiam meaʒ pᷣteꝛ regulã
dinine vitatis. ut uos mihi imponitis gloria
mea qud dicitis meã nihil ẽ ⁊ falſa qꝛ falſũ
ẽ non ens ⁊ mhil.gloꝛia mũdi nihil ẽ quia ẽ
fumus trãſiẽs ⁊ uetus tumẽs. ⁊ ad nihil cul
pe ⁊ ad ĩfennum ducẽs. Sʒ gloꝛia mea eſt
a ðo patre a quo nullum falſum põt ee. Eſt
enim pateꝛ meus ſubſtãtialis qui glorificat
me uoce ⁊ ꝑ mizaculoꝝ oꝑatiõem ⁊ poſtes
gloꝛificabit ꝑ reſuꝛꝛectõis ⁊ aſcẽſiõis gloꝛiã

. in oblaoe iſue
cis uidet cißfet
cultum rii niſteniun
beyefciim me ut
Sefibiinung gue
uerbum opus patren.
ifin cumen uentutum
leſur gſerit feum ge
li prenldit per guem iſ⸗
ſed etion totus mundus
eibe thoepꝛoniſſio mpl
ſlanm inedeaenn carni
an deplantes ? de uerdi⸗
entad eun Qutnanagn
dest adndem wich.
eſt nontuns uagice⸗
uolens eos ad ftunm
here eſponcit eis ane
bali generanont ego
nclef abꝛnbnz eet
lrcnreſn ec ciere
bun ſobſtantiui g

enrwineane
ininie lnengzz

püiſun. 6 fen r dſtin

17 ſepmet ſgf ner gnet
munerat, 7 uos r0s gne
4. i tag ſlusdi gul afi
multas oigerer gloj ſj
1 eus exemplo inſtrucn
H agimus non gloriari.
ludſcii ſbi latum eſſet.
8 iudicio ſeꝛnauit n no
nos eſſe pacietes debe
non uult ? ie giudicat
A meditemur iode noce
owä meam eiire
BegCu moO dberſiigs
Wicand hang honcz ſen
oſih daderesfinn aut⸗
ſcalngts neit
A Phi benignitaſe lli
ii inegui ſie cor
Ui dicitom mhi ſe⸗ gi
nons nei fuanent noͦi
pe. noe non hiebit.nd
mn.boce eine Mortis an

Nꝛime partis

quem uos dicitis: qꝛ deus noſter eſt ꝑ opeꝝ

imitationẽ.ſed hoc eſt falſum ꝙ pꝛobat: di
cens ⁊ nõ cognouiſtis euzʒ. ſ.per fidezʒ foꝛma
tam in qua ↄſſtit dei ſimulatio ꝑ adoptõem

⁊ q; dicentes nũqᷓ; tu maioꝛ eſt patre noſtro

Abꝛaham reputabãt dominum eo minoꝛem
ideo oñdit ſe eſſe maioꝛem qᷓ; Abꝛaham qꝛ
abꝛaham ab eo tanquam a maioꝛe bonũ re

dłẽptionis expectat ſibi pꝛomiſiſſe. Unde di

cit Abraham. pr̃ ur̃ ſᷣm carnẽ.de quo.ſ.glo
riamini credens exultauit in ſpiritu ſperãdo
ut uideꝛet deum meu.intelligendo ⁊ cognoſ
cendo tantum miſteꝛiuʒ. qꝛ deſyderauit coꝗᷣ
ſceꝛe tempus aduentus xpᷣi.ꝙ ẽ uidere xpᷣuʒ
in ſpiritu ⁊ uidit in figuꝛis ⁊ fide diez eteꝛni
tatis ⁊ dieʒ futuꝛe tẽpoꝛalis mee natiuitatis
qñ in figuꝛa tꝛium angeloꝝ ſibi appaꝛẽciuʒ
cognouit tꝛinitatis miſterium. ⁊ qñ dictum ẽ
ei in ſemine tuo benedicentuꝛ oẽs gentes t
2e. ⁊ in oblatõe iſaac in loco qui iõ dictus ẽ

dñs uidet:qꝛ dñs fecit abraham uidere oc

cultum xpᷣi miſterium. ⁊ gauiſus eſt propteꝛ
beneficium a me ut a maiore ſibi promiſſũ.
Ineffabili namq; gaudio exultar̃ potuit.qũ
⁊ uerbum apud patrem manens.⁊ idem ali
añ in carnem uentuꝛum ñ de pr̃is gremio re
ceſſuꝝ pſpexit qñ eum de ſtripe ſua naſcitu
rũ preuidit.per quem ñ ſolus ipſe ſaluaꝛet᷑.
ſed etiam totus mundus redimeꝛet᷑ ⁊? facta
ei de xpᷣo ꝛepꝛomiſſio impleꝛetuꝛ.⁊ cum iuõi
ſolam in eo etatem carniſ non diuinaz natu
ꝛam penſantes ⁊ de uerbis ſuis miꝛates dice
ꝛent ad eum. Quinquaginta annos nõdũ ha

bes ⁊ abꝛaham uidiſti.ꝗ.ſ.ante mille annoſ

eſt mortuus quaſi diceꝛet hoc eſt ĩpoſſibile
uolens eos ab intuitu caꝛniſ ad deitateʒ tra
heꝛe ꝛe ſpondit eis antequã abꝛa hã fieret.ſ.
tpᷣali generationi.ego ſũ eternaliter manẽs.

non dicit abꝛahaʒ eẽt ſʒ fieret. qꝛ abro ham
creatuꝛa fuit nec dicit ego fio ſʒ ego ſuʒ ꝙ ẽ

uerbum ſubſtantiuũ.qꝛ nò creatura:ſʒ cꝛea
toꝛ ẽ oĩſum. Ubi oſtendit eius eternitas ↄiũ
gendo vbũ pũ tis.ſ.ego ſum. eum uerbo pre
teriti.ſ.antequam fieret:qꝛ eternitaſ oĩ tem
poꝛi aſſiſtit. Uñ deus ſolus hʒ eſſe peꝛfectũ:
qꝛ illuð ꝑfectũ ẽ cui nihil deeſt extra ipſum
T iõ diuinũ eſſe cũ totum ſimul ſit.nec quiæ
quã de illo pꝛeterieꝛit aut futuꝝ ſit peꝛſectiſ
ſimum ẽ: noſtꝝ ãt eſſe qꝛ habet aliqd extra
ſe imperfectũ eſt. deeſt em̃ nobis aliquid qðò
de nr̃o eſſe iaʒ pꝛeterijt:uel qð futuꝝ ẽ.qu
tũ g ad ſubſtantiam diuinitatis xpᷣs eſt ante
Abꝛahã:ſed ſᷣm nãm aſſũptã fuit pᷣabrahã
Un vxpᷣs uidit abra hã oculo diuinitatis. ⁊ a
bra hã uidit xpᷣm octo coꝛdis.fide uiðlicet il
luminatꝰ. At ĩfideles inſenſati iudei cõſide
rantes ꝙ eternitas ñ niſi deo ↄuenit. ⁊ ꝙ ſe
per eternitatẽ deũ eſſe ꝓfiteꝛet ⁊ oſtẽdeꝛer:
iſtaq; eternitas uerba intelligere ⁊ ſuſtiner̃
n ualẽtes. ꝛeputabãt ea blaſphemiam :qðq;

Capitulũ.lxxxiiiiꝗi. .

8 tali blaſphemia eſſet lapivandus.⁊ iõ ſᷣm
egis mandatũ eũ tanquã blaſphemum lapi
dare uolentes. tulerũt lapides ut iacerent ĩ
eũ ſi ut in blaſphemũ ⁊ moꝛtis reũ.Quia ei
ñ ualebàt ſapietie q̃ loquebat᷑ reſſtere. nec
ſciebant vbis eius rõnabiliteꝛ cõtradicer lo
quendo.iõ cõuertentes ſe ad lapides. cõtra

dixerũt coꝛpoꝛaliter ꝑſequendo. ⁊ quẽ intel
ligere cuiuſq; ſermoni reſiſtere ñ poterãt.eũ

lapidibꝰ obꝛuere querebant. lapidei enĩ cor
dis 3 vitatem. ac duri ⁊ inflexibiles ad cre
dendũ erat. ⁊ eoꝝ animus facto eorũdẽ ↄſo
nabat. Uñ ad h̊ ſignificandum lex ſcripta ẽ
ĩ tabut lapideis ꝑ dñm. Abi Aug. Tanta du
ricia quo currerent:niſi ad lapiõs ſibi ſiłes.
Sed qñs ꝗ ſolo vᷣbo eos ſuperare poterat.
uindicar̃ ſe noluit:qr pati uenerat.⁊ hoſtes
ſuos ñ poteſtate:ſed humilitate nineer̃.⁊ iõ
abſcõdit ſe ut homo ⁊ ut humilis.⁊ exiuit ðᷣ
tẽplo:qꝛ ↄmendaãda erat pacientia:ñ exeꝛcẽ
di potẽtiã.abſcondit ſe ñ timore moꝛtis ne
q; imporentia reſiſtẽdi eis.ſʒ cedens furori
eoꝝ:uſq; dũ ueniret hora paſſionis.⁊ docẽs
nos furoꝛẽ hoſtiũ qñq;.⁊ ꝓ tꝑe declinare. ⁊
exiuit ð tẽplo ab eis deſignang derelictionẽ
iudeoꝝ ⁊ tranſtũ ad gentes.· Notanduũ
p dñſ aliqñ fugiebat.aliqũ occurebat.aliqñ
ſe occultabat.ᷓ ugiebat quidẽ honores ut
qñ uerturi eꝛant ut facerẽt eum regẽ. occuꝛ
rebat ſuis crucifixoꝛibꝰ qñ uolebant capeꝛe
eum.abſcondebat ſe ſicut hic patet a iudis
furẽtibus.ut occaſionẽ fuꝛendi ſubtraheret
ab eis. Per iſta tꝛia exẽpla dat nobiſ tꝛia ſa
lutaria docum̃ta.ſ.ut fugiamus mundiꝓſpe
ra deſyderem?ꝰꝓ xpᷣo pati aduerſa ? uitemꝰ
iurgi a. Nos ãt ↄtrariũ facimus:qr honoꝛes
appetimus ⁊ pꝛocuramus.adueꝛſa fugimꝰ ?
uitamꝰ. ⁊ litigijs nos imiſcemus. Conſidera⸗
hic ut ait grego. ſaluatõis noſtꝛi maãſuetudi
nem ⁊ humilitatẽ.qui cum potentia diuini
tatis nutu tacite mentis ſuos ꝑſecutoꝛeſ poſ
ſet ſubito ĩ penas moꝛtis obꝛueꝛe.tãcq; paui
dus humiliteꝛ ſe abſcõdit. Poc àt fecit pp᷑
tria.pᷣmo qꝛ tempus moꝛtis ſue nñoũ aduene
rat.ſcdᷣo qꝛ tale genus moꝛtis non elegeꝛat.
tertio ut daꝛz nobis intelligere ꝙ liceat ꝑſe
cutores declinare.⁊ H̊ quando ẽ ꝑſecutio ꝑꝓ
ſonał.ſʒ illð qðᷣ dixit diſcipul is.ſi uos peꝛſe
cuti fueꝛint ĩ una cinitate fugite ĩ aliã. SZ
qu ando ñ eſt perſecutio perſonalis. tũc pᷣla
tis ñ licet fugere ut patz de mercẽa:io ?⁊ pa
ſtore. Ideo etiã abſcõdit ſe ab eis corpe qa
ñ meꝛebant᷑ eum uideꝛe mente. Unð gꝛego.
Illis ipᷣa vitas abſcondit᷑ qui eius ueꝛba ſe
qui ↄtẽnũt qꝛ eam quam nõ ĩuenit humilezʒ
ueritas fugit mentem. Et Aug. tanq́; homo
a lapidibus fugit: ſʒ ve illis a quoꝝ lapideiſ
coꝛdibꝰ deus fugit. Secundũ Aug. Non ab
ſcondit ſe in augulo templi:q̃n timens aut
in domunculam fugiens.uł poſt murum aut
2

Be ceco a

calumniam diuertens: ſed celica poteſtate
ſe inuiſbilẽ iſidiantibus ↄſtituens.ꝑ mediũ
illoꝝ exiuit: a ſuis tũ diſęipulis uidebat᷑: qꝛ
ulli eũ ſeᷓbãtur. Poc g exẽplo ſuo dñs noſ
ĩſtruit ut locũ ire demꝰ ⁊ ut ꝑſecutoꝝ ac ma
loꝝ ſeuiciam quantum ſine fidei piculo fieri
põt fugiamus. Uñ Greg. Quid at nobis hoc
exẽplo loꝗtur.niſi ut etiam cum reſiſter̃᷑ poſ
ſumus.uã ſuꝑbientiũ humiliter decliemus.

Quata hũilitate iram ꝓximi fugere debeat
ꝑpendat hõ.ſi furoꝛes iraſcentium abſcõdẽ
do ſe ᷣclinauit deus. Nemo g ſe acceptas

ↄtumelias erigat nemo ↄuic ijs ↄuiciuz red
dat. Imitatione etenim dei gloꝛioſius eſt in

iuriam tacendo fugere q́; reſpõdendo ſuꝑpar .
Pec Geg. Sunt autẽ multi ꝗ iunudeoꝝ duri
ciam repᷣhendunt.ſʒ ſuã minime attẽdunt.

Vñ Sreg.qꝙ;ᷓ multi ſunt hodie ꝗ iudeoꝝ duri
ciam deteſtãtuꝛ qꝛ pᷣdicatõem dñi audize no
luer̃t:⁊ tñ quales illos aꝛguũt fuiſſe ad fidẽ.
tales ipᷣi ſunt ad operatõez. Pꝛecepta ðᷣi au
diunt miracula cogſcũt.ſzʒ ↄuerti a ſuis pꝛa
uitatibns rẽnuunt. h̊ Greg. Cõſpice hic dñz
ieſum bñ ⁊ cũ uehementi doloꝛe.qũo uolẽs
iudeoꝝ furoꝛi cedere abſcondit ſe ⁊ intuer
ipᷣm. ac diſcipulos tanq; ibecilles meſte æ ĩ
clinato capite recedere.⁊ eis ex coꝛde cõpa
tere. B
Oratõ.

Die ieſu xp̃e ꝗ ad andiẽdũ vᷣbum dei

d pnos inuitas. doce nos ↄtumelias ⁊ in
AMiuꝛias ſuſſene. ꝓpᷣam gloꝛiam non q̃ᷓ
rere. Sitatẽ uite inſticie doctrine pꝑ ſcan
dalum uitandũ ñ obmittere.ꝑꝑ iteꝛatà cõtu
meliam ⁊ iniuriam a pᷣdicatione non deſiſte
re. Jeſu xpᷣe ſũma vitas.bõitas. iuſticia.mi
ſericoꝛdia. laꝛgitas.mundicia.ſobrietas.hu
militas.caritas.qui lapidaris ? abſconõris
a mẽdacibus.malicioſis.iniuſtis.impijs.cu
pidis.ĩmundis.luxurioſis.ſuꝑbis.⁊ onioſis.
ne exeas a tẽplo aĩe mee r̃dde me coꝛigibi
lẽ ⁊ tecũ ꝑ omnia ↄcoꝛdantem. Amen.

¶ De ceco a natiuitate. Captzʒ. lxxxv.
NT ßteriens inde ieſus in exitu tem
pli nidit hoĩem cecuʒ a natiuitate
ibi ſedebat mẽdicãs elemoſynã

Adabi grediẽtibꝰ ĩ tẽplũ.⁊ diligẽter ĩ
tuitus ẽ eum ĩeſus:ut dicit L(ꝛiſ.quaſi uellʒ
aligꝗd ageꝛe circa eũ.ut ex hoc ſe miſericoꝛ
dẽ ad miſeꝝ oñderet. ⁊ diſcipulos ĩ ãmiratõ
nẽ ⁊ ad q̊ꝛendũ ꝓuocaret.⁊ iõ diſcipuli mo
ti ſunt ad qᷓrendù de cã cecitatis eius dicen
tes. Rabbi quia peccauit hic aut paremes
eius: ut cecus naſceret in uindictam.ſ.talis
ſui ł paꝛẽtũ peccati. Putabãt enĩ penã ſine
culpa ñ ifligi. ⁊ iõ cꝛedideꝛũt: ꝙ pctm ipᷣius
uiel parẽtes eius eſſetx cã hᷣ cecitatis. Jeſus
at non negat ſimpliciteꝛ ipᷣm peccaſſe uł pa

natiuitate.

rentęs eius:ſed ſolum ad id de quo eſt inteꝛ
rogatus dicẽs. Neq; hic peccauit: neq; paꝛẽ
tes eiꝰ.ſ.ut iõ cecus naſceꝛet᷑.quaſi diceꝛet.
neq; peccato ꝓpꝛio cecus natus ẽ: qꝛ oñ na
tiuitatẽ peccare nõ potuit: ĩ quo apparet ꝙ;
apłoꝝ ſimplex quantũ ad hanc ꝑtẽ.nec mniꝝn
qꝛ adhuc ꝛudes erant ante ſpirirus ſancti ꝛe
ceptõeʒz. Uł põt eſſe ſenſus talis. Rabbi ꝗs
peccauit ⁊c̃.hoc eſt utrum peccatum oꝛigi
nale huius.an peccatum actuale in parenti
bus fueꝛit cã cecitatis iſtius om nes.n.filij

iꝛe naſcimur. filius ãt iꝛe merito punitur. Et

ſic obijcituꝛ: quia ſic quilibet puniendus eẽt
cum quilibet in oꝛiginali concipiatur. Dicẽ
dum ꝙ miſericordie diuine ẽ qñ alicui paꝛci

tur. iuſticia autem ẽ qñ aliꝗs punitur. Unð

in trenis.miſericordie deum ꝙ ñ ſumus con
ſumpti. ⁊ apoſtolus.cẽs peccaueꝛũt ⁊ egent
gra dei.⁊ ſic qõ ad hanc paꝛtẽ fuit bõa.Ne
; pcto parẽtum hoc cõtigit lʒ peccauerint.
Ubi ſciẽdũ ꝙ ẽ duplex pẽa qua hoĩes puni
untur.una ſpualis quantum ad aĩiaʒ qua ni
qnam filius ꝓ patre punitue: quia anima fi
Lij nõ ẽ a patre: ſʒ a do.ſ.peꝛ creationẽ. alia

coꝛpoꝛalis quantum ad coꝛpus: qua filſis

cum quantum ad coꝛpus ſit res quedam pa
tris.pꝛo patꝛe punituꝛ tempoꝛal iteꝛ.hoc eſt
malus pater ĩ filio:ut filinz uidẽdo toꝛquea
vtnꝛ. Sʒ h̊ ẽ cauſa cecitatis huius.ſ. ut mani
feſtẽtur opa dei ĩ illo.ĩ eiꝰ illumĩatõe mira
bili. Ac ſi dicat. Nõ ẽ cecus natꝰ ad punitio
nem peccati: ſed potius cecitas iſta eſt di
ſpenſatiua: ut mamfeſtato ope mirabili ĩ eiꝰ
illuminatiõe. filins dei manifeſtet.⁊ diuina
eius untus declaꝛet᷑: ⁊ ſic ad fidẽ hoĩes edi

ficentue. Ubi conſiderandum ꝙ egrediens ðᷣ

templo.ſtudioſe uenit ad opꝰ ſui manifeſta
tiuũ.ipᷣe em̃ uidit ceeũ ⁊ ñ cecus acceſſit ad
eum. Uñ dicit Cri . riene ð templo cuꝛa
uit cecũ.⁊ abſentatòe furorez mitigans.⁊ ꝑ
operationem ſñigni duritiaʒ ⁊ inſana bilitate
eoꝝ molliens: ⁊ his que dicta ſunt fidem fa
ciẽs.Et expuit in terꝛã:ut oſtẽderet quõ uiꝛ
tus ſanatiua quodammõ eꝛat ab eiſ humani
tate. in quantum ẽ organuꝙ diuinitatis. ſa
liua eĩ fluit a capite:⁊ fecit lutũ ex ſputo ut
oſtẽdeꝛet ſe eſſe illum qui foꝛmauit pꝛimuʒ
hominem de limo:⁊ liniuit lutum ſuper ocu
los eiꝰ.ſic ⁊ homo excecatus ꝑ peccati blec
tationem apponere debet pꝛo r̃ᷣmedio pecca
ti utilitatem. ⁊ miſit eum ad natatoria ſyloe
ad lauandum. ꝓut cecus tranſeundo ſic ꝑ ci
uitatem.linitus luto a multis uideretur: x
conſeqns miraculum magis diuulgaretur ⁊
fiꝛmaretuꝛ quod interpꝛetatuꝛ miſſus. hoc
addidit euangeliſta nolens inteꝛpꝛetari no
men hebraicum. ⁊ ad ðſignandum miſteriũ
xpᷣi miſſi ad ſalutẽ hominuzʒ: ⁊ abijt ⁊ lauit:
2 nenit uidẽs non uiꝛtute luti uel aqᷓ.ſʒ vtu

te diuina qua fuit illuminatuſ. Eſt ãt oa ⸗

glan cer nandata imle⸗
deiſel tinenn ne t in nen
ſe Etcu ſciſna t aſſenfio
Auminaruſconſtanten uin
teelnten inten cil eſen
Uitudo end magna apperut.
ROcedider ganamtent“
uini ecogeeſcere deder
Limcot coffeſſn dernn
ſcii veincunn genun
tiot gam euangelizu
laé goram di t laun
nino nec o giſcipulis niſ
ſet Ui Cris. Uiges geee
quung aug uit er inicis
1 ida t operg:e gual
eſß ueecidgt de prioni ce
dauit ine gebignecn⸗
ut aite deſejtgi
Re, dee

len .
tatiziſin Arenl
aͦt hene enfli

enetcältiten
c pante flithon /ſe
e tperemueit.
pler peg qus hoies auni
Alamun d iiz ne ni
e unitwe ung aninia
d. percent M glie
Anpis a
pus ſt res qedofn pa
temporaliten hoc eſt
filſaz uicedo torques
tatis huius ,ut mani
i en ilumigröe mmirs
cecus natd ad parinid
fins tecitas iNa
eſtato ohe wirabie.
gei wanſfſeſtet 1 dtind
(1 K 1 ſile oies en⸗
deramdum gegeciened
emit ad o iui nanfeſt
cer ti cetns oeeſt
geremotenpocit
tce furmez ni igr tecr
uritigz nſnklumc⸗
gtecigt ſn iden

ei duman
noeret eden du
ngnnig ivinitatis 6
derd ſecit luni er hu⸗

peintz;
lum aui formau
0 etcecarus 1. nenio ſelci

ofmeoef,
e ebe i gmwin t
co K 4

heses

Pꝛime partis

fons ad pedẽ ⁊ ꝛadicẽ montiſ ſyon ðſcẽdẽdo
ĩ uallẽ ioſaphat: ꝗ non iugibus aꝗs.ſʒ ĩ cer
tis hoꝛiſ p concaua terꝛarum ebulit:ꝗa non
ſingulis ⁊ contiuis: ſed ĩterpolatis diebus.
ter uł quateꝛ ĩ ebdomada dulces aquas ex
uiſceribus ſuis emittit.ð quibus cuʒ excipe
ꝛẽtur quañ ſtagnum non longe a fſõte ↄſtꝛue
tum erat. quam collectionẽ modo piſcinam
modo natatoꝛia ſcriptura uocat. Ibi ẽ ⁊ fõs
uirginis Maꝛie. ð quo ipa aqaã ꝓ ſe ⁊ ꝓ ſuo
filio hauꝛiebat ⁊ ſuos pãnos lauabat. Erat
it ſabbatũ qñ h̊ fiebant.⁊ idᷣo phariſei ᷣ co
oſcẽtes rĩpᷣhẽdebant ſʒ eꝛrabant: qꝛ opeꝛa
ad õi magnificẽtiam ordĩata: licite ĩ ſabba
bato fiebant VUñ Criſ. Ipſe potius ſabbatũ
cuſtodiebat ꝗ ſine peccato eꝛat. Sabbatuz.
em̃ obᷣuar̃ ſpũaliter:ẽ non haber̃ petm. ⁊ G
admonet us qm commẽdat ſabbatù oẽ opꝰ

fᷣuile ñ facietis ĩ eo. Quia ſit opꝰ fᷣuile a do
mino audite. Omnis ꝗ facit petm vᷣuꝰ ẽ pcti
Sed iſti ſabbatũ carnaliteꝛ obſeꝛuabãt ſpi
ritualiteꝛ uiolabant. hec Criſ. ecce quomõ
bij trasitionibꝰ ſuis ĩinitebant: ut nullo mõ
uiolari eas ꝑmitterent. ⁊ mandata ði magis
neceſſaria obmittebãt: collãteſ culicẽ: ⁊ glu
ciẽtes camelũâ Sic ⁊ bodie mnłti ſuas tra
ditões ⁊ inſtituta magis ſequũtuꝛ ⁊ obfuaͤt

quam dei mandata. ſimiles i 6 Pbala, in o
di

pe: ſed timeant ne ẽt in mercedis retributio
ne. Et cũ ſciſma ⁊ diſſenſio inde fieret. cecꝰ
illuminatuſ conſtante? ⁊ uiriliter ẽt ↄ maio
res iudeoꝝ partem dũi defendit.in quo Ka
titudo ei? magna apparuit. ⁊ ꝑ boc Et oſten

dit ꝙ quilibet gratanteꝛ ⁊ ↄſtanter bñnficiuz

diuinũ ꝛecognoſcere debet: ↄſtans at bleta
t imobit᷑ confeſſoꝛ ueritatis aperte fatet᷑ bñ
ficiü. ne incurrat gratitudinis dãnum. ãnun
tiat gẽ̃am. euangelizʒat ⁊ eõfitet᷑ libere ueri
tatẽ ad gloriam ði ⁊ laudẽ. PHoc n niſi a do
mino nec a diſcipulis niſi de eſſet in eis fie
ret. Uñ Cri. Uides pꝛeconẽ vitatis. uides
quanta audiuit ex inicijs ⁊ quanta paſſus ẽ
7 Sba. 7 ꝑ opera: ? qualiter teſtatus eſt.ñ
em ueꝛecũdatꝰ de pꝛioꝛi cecitate:neq; foꝛmi
dauit furoꝛẽ plebis:neq; rẽnuit oñder ſeipᷣʒ
ut pᷣdicet benefactoꝛẽ. DPec ãt ſcripta ſut: ut
7 noſ imitemur. Et iteꝑ. Pec ueritat᷑ ẽ natu
ra:p q̃ putat᷑ inſidias ab hpoĩbus pati. ꝑ bec
foꝛtioꝛ fit: ꝑ claret. p que obumbꝛat᷑.
daciũ vo ſibiipᷣi obuiat:⁊ ꝑ ea ꝑ que ledere
Sitatẽ ur ꝑ ea clarioꝛẽ eam ondit ꝙ ⁊ nune
factũ eſt. Scoðm eundem cripᷣ.ex iſta ceci 2
ſtantia apparet. qᷓ; foꝛte quid ſit ueritaſ:que
ſi ᷣpectos aſſũpſerit claros ⁊. fortes eos fa
cit ⁊ oñdit: quã imbecille ꝗd ſit mẽdaciuz
qð ⁊ ſi cũ foꝛtibꝰfuerũ:ĩbecilles eoſ mõſtrat
? reddit.Tandẽ poſt longam ↄcertatõm ma
ledixeꝛũt ei ſᷣm ſuã rĩput ationẽ lʒ magis eſſʒ
bñdictio pᷣm ueritatẽ. ⁊ dixerũt (tu diſcipulꝰ
ilius ſis) Unde Aug. maledictum eſt ſi cor

Capitulũ.lxxxv.

diſcutias:ñ ſi pa ꝑpendas.ale maledictũ
ſit ſuper nos ⁊ ſupeꝛ filios noſtroſ.⁊ ſequit C
nos aũt moyſi diſcipuli ſumus )moyſei pꝛedi
cauit ſeruantibus legem fertilitatem ⁊ bõa
temporalia. Et propteꝛ hoc habet plures di
ſcipulos quam xpᷣs.qui pꝛedicauit pauperta
tem ⁊ ſimilia. Et iniuſte condemnantes eie
cerunt eum foras extra ſynagogam id eſt ex
tra ſocietatez iudeoꝝ:tanq; excomunicatuzʒ
⁊ reprobatum ꝙ apud eos eꝛat maximuʒ ob
pꝛobꝛium ſicut apud nos excomunie atio ⁊
eiectio a ſocietate ⁊ comunione xpianorum
Ob confeſſionem quidem ueꝛitatis ⁊ ꝗqa do
mino adheſit ĩmobilis. eieciꝰ ẽ foꝛas a iuðis
Iße ne deu ↄtemneꝛet uoluit ↄtemni ab ho
minibꝰ:nos uero ne ab hoĩbus ↄtemnamu:
deũ ↄtemnimus. Deide cũ cecus curatus
foras a iudeis eiectus eſſet. ⁊ ad ieſũ uẽiſſet
ab eo ĩterrogat t inſtructus etiam lumẽ fi
dei recepit. ⁊ fidem ſuaz quã coꝛde cꝛedidit
ore ofeſſus eſt dicẽs(credo dñe )⁊ oꝑe ꝓte
ſtatꝰ.qꝛ pcidens adoꝛauit eum adoꝛatiõe ⁊?
guitute latrie: ꝑ hoc eius diuinã uirtuteʒ oñ
dens ⁊ vᷣbo opus adiũgens: nã ꝓſtcatio ⁊ a
doꝛatio öbet᷑ ſoli ᷣo ⁊ creatoꝛi. in ſignum qðᷣ
manu eide nihilo ſumus erecti.ſicq; eũ crę
didit t ofeſſuſẽ neꝝ deũ ⁊ bominẽ. Quem g
iudei repellebant.hũc xpᷣs recipiebat quãto
magis em̃ quis pꝑ deũ ab hoĩbuſ contẽnituꝛ
ranto magis a deo diligit: 2 quãto ãpliuſ ab
illis eij cit᷑.tãto amplius ab ipᷣo rcipit᷑. Unðᷣ
cri. Qui pꝛopteꝛ vitatem ⁊ xpᷣi conſeſſionem
iniuria oppꝛimunt᷑.hi maxĩe honorarf qd
in ceco fact ũ ẽ.Eiecerũt em̃ euzx ex tẽplo iu
dei. ⁊ inuenit eũ dñs templi.⁊ eum ſuſcepit
ſicut agonetheca athletam multũ laborãtẽ
7 coꝛonauit. Pec ¶ri.xpᷣs itaq; hunc totuzʒ
