fidenter ꝓmittere.ſi in fide ad monum̃tũ cõ
dis tui ſteteꝛis.ſi plorando ieſum q̃ſieris. ⁊=
querendo perſeueraueꝛis:ſi cum hũilitate
te inclinaueris.ſi exẽplo marie nullã aliam
ↄſolationem de ieſu.niſi ipſum recipere uo
lueris:ipſo reuelante ipſum ſine dubio ĩiue
mes ⁊ ipᷣm agnoſceſ:ita ut nõ ſit tibi neceſ
ſe qrer̃᷑ ab alijs ubi eſt ieſus.ſed tu magis
indicabis eum. mincians quod uidi dominũ
⁊ hec dixit mihi. Pec Origeñ. Poſt aliqᷓ;
tulam uero morulam dominus diſceſſit. di
cens. quia ⁊ alios uiſitare eum oporteret.
(unc Magdalena benedictione ab eo

cepta.⁊ domino deſcendente receſſit. ⁊ iag
eredens ad ſocias ſuas uenit ⁊ eis nücia
uit. ¶ Ale uero de reſurrectõe domini gau
dentes. Sed quod eum ñ uiderant idolen
tes:(recedunt cũ es de monumento). i. de
loco ante monumtum.ſcilicet de ſeptis hõ
ti in quo erat monumtum.((cum timore ⁊=z

QAuo dñnus

gaudio magno.currentes nunciaf̃ hec diſci
pulis) dñi de ipo.ſim gloſam duplex erat in
eis affectus.ſ.timoꝛis ⁊ gaudij.alter de ma
gnitudine miꝛaculi.alteꝛ ex deſideꝛio reſur
gentis: ⁊ uteꝛq; geſſum ↄcitabat fſemineu.

DOratio.

V Dijſſime dñe.o dulciſſime mgr̃ quꝗ
¶ bonꝰ es tu his ꝗ recto ſt᷑ corde.qua
s ſuauis.his ꝗ diligunt te. O qua feli
ces ſt ꝗ qꝛũt te.⁊ quã bti ꝗ ſꝑant ĩ te. Ueꝝ
ceꝛte ẽ ꝙ tu diligis oẽs diligẽtes te.? nuũq;
derelings ſpertes in te. Ecce ei hec delec
tꝛix tua ſimplꝛ qrebat te.⁊ ueraciteꝛ iuenit
te. Speꝛabat in te ⁊ nõ ẽ derelicta a te ſed
plus ẽ ↄſecuta ꝑ te quã expectaꝛet a te.Ob
ſecro & te dne.da ⁊ mihi diligeꝛe ⁊ qer̃ te.
ac ſpaꝛe in te:ut ⁊ ego a te diligi ⁊ te inuẽi
ꝛe mere ar.⁊ a te niquã deꝛeliquaꝛ. Amen.

4 Quomodo dominus appaꝛuit tꝛib“ Ma
rijs. Capitulũ.lxxiij.

Um g iſte tꝛes Maꝛie ſimul pge
ꝛent de monum̃to reueꝛtẽdo.anqᷓ;
puenirent ad ciuitatẽ ? ad apłos
2 (occurꝛit) 7 appäãuit (eis)dñsie
ſus) Ubi Piero. Peꝛgebant eĩ ad apłos ut
p illos fiði ſemi ariũ ſꝑgeꝛet᷑. Que ãt ſic q̃re
bant q̃ ita currebant: merebant᷑ obuiã hr̃e
dnm ꝛeſiagentẽ. Et (ut ait Raba.)ꝑ G̊ oñ
dit ſe oĩbus iteꝛ vtutũ ichoantibꝰ.ut ad ſa
lutẽ ꝑpetuã puenire queant adiuuando oc
currere. GBlando quoq; ſalutatõe dñs deiec
tas eꝛigẽs.⁊ uerbo ↄſolatorio triſtes ↄſolãs
ait.auete)ex eua formans aue. Vbi Hie
ro. Primo mulieres merent᷑ audire auete.
ut maledictü eue mulieris ĩ mulieribus ſol
ueꝛef.¶ IAlle vo Jultꝛa quã dici poſſet exhi
laꝛate (acceſſer̃t )ut iã cꝛedẽtes ⁊ ꝑ fides il
luminate.q;ꝛ ut ait ap:s. accedente oʒ cꝛeðᷣ
ꝛe (X tenuer̃t ac deoſculate ſunt peõs eiꝰ)
ex deuotõe:hũanitatẽ ĩ qua ſuꝛrexit pbateſ
aꝗpte.⁊ de reſurrectõe eius certificare. deũ
ac dñm (adorauerũt)adoꝛatõe latꝛie tanq;
fidẽ trinitatis aſtꝛuẽtes. Uñ Criᷣ. Tenuer̃t
pepᷣs eiꝰ.⁊ cũ ſuphabũdãti ad eũ leticia cur
ꝛentes acceper̃t. ⁊ ꝑ tactũ ↄiecturaʒ ⁊ certi
tudinẽ ꝛeſuꝛꝛectõis:⁊ adõauerf̃t eũ.fortaſſis
aliꝗs ur̃m uellet.⁊ ſ̃m illas effici młieres
⁊ pedes detineꝛe ieſu. Poteſtis ⁊ nüc qcũq;
uultis ñ pedes ⁊? manꝰ ſolũ: ſʒ ⁊? caput detĩe
re ſacꝝ illo.terribilibꝰ potiẽtes miſterijs pu
ꝛa ↄſcia. Mõ h ãt ſolu:ſiʒ ⁊ ĩ illa die uidebit᷑
eum cũ ine ffabili glõia illa.⁊ plebe angelo
rum uenientẽ.ſi uolueꝛitis eſſe miſeꝛicòdes
7 audietis uerba illa:uenite benedicti pfis
mei.heꝛeditate ꝑcipite tegnum paratuz uo
bis ante ↄſtitutõem moᷣi. Pec Crib. Iſte ẽ

appaꝛuit mibus marijs

modus ueniẽdi ad ueniã.ſ.accedẽdo ad pe
des xpᷣi. Uñ debemus iꝛe ad oſculum pedis
xpi ꝑ deuotã oronẽ.eius.ſ.ↄſideꝛãdo huma
nitatẽ. Si uis cape celſitudinem dei.cape
pus humanitatem xpᷣi. Moraliter accedit
ad xpᷣm per fidẽ illuminantẽ. uñ ĩ pſal.acce
dite ad eum ⁊ illuminamini: tenet᷑ ꝑ carita
tẽ coniungentem. vnde in Cant.tenui eum
ſcilicet dilectum ne dimittam: adoꝛatuꝛ ꝑ
debiti cultus exhibitionem. unde ſupra in
enangelio nm deum tuum adoꝛabis. ? illi
ſoli ſeruias.⁊ tunc magdalene ẽ datuʒ.ſ.ut
tangeꝛet eum.quod fuit ante dilatum. qua
do querebat uinẽtẽ cũ mõtuis.ſĩ ſepłchro
⁊ loco moꝛtuoꝝ.cũ magna igit iocuditate
loquuntur adiuicẽ ⁊ faciunt ſimür paſcha
magnum. Vic ut ait Anſ.quãdiu pois mo
raꝛe.non delitias tuus ſomnus iĩterpollet.
nullus exterioꝛ tumultus ĩpediat.(Tuüc ait
illis ieſus. Nolite timeꝛe) hoc dicit ad earũ
ꝑfectam ↄſolatõem qꝛ timor ꝗ eas inuarat
adhuc totaliter ab eis non receſſerat. Siè᷑
occuꝛrit currentibus auete dixit gaudẽtibꝰ
ita timoꝛẽ excludit a timẽtibus. Et ſubiun
git. (Ite nunciate fꝛatribus meis. ut eant
in galileam. ibi me uidebun) Ubi Piero.
Nõò ĩ iudea ſ in multitudine gentiũ gra eniĩ
trãſmigratuꝛa de iudea ad gentes pꝛecedet
uiam in coꝛdibus preparando:de galliũlea:
⁊ hac maria lacius eſt dictum ante pᷣcedẽs
capitulum. Aides h̊ ⁊ ſupꝛa quod magiſter
humilitatis uocat diſcipulos ſuos fr̃es:eos
amicabilius ſolito nominans.ut ſecuꝛiꝰ ad
eum accedant.t non timeant acceder̃ ꝑꝑ
hoc quod eum in ſua captione reliquerant
⁊ ut ueꝛam reſuꝛectionem doceant. ut ad
honoꝛem ⁊ ad amorẽ accendat. Unñ Rab.
Ueꝛa fr̃nitas ẽ que fr̃em uenerat deuotum
⁊ corripit diſſolutum.q̃ pñfti obſequitur. ab
ſenti non rodit ſano applaudit. infirmum
non deſeꝛit.placatum non pꝛouocat.iratuʒ
metuit ut maiorem. hec Rab. Angelꝰ apo
ſolos uocat diſcipulos ꝛõe hũilitatis debi
te dño dans honorẽ.ieſus ãt qᷓ;uis dominuſ
uocat eos fr̃es.⁊ caritatis ⁊ humilitat᷑ rõe
in quo dat᷑ pᷣlatis foꝛma caꝛitatis ⁊ humili
tatis.iuxta illud Ecc̃i. Rectorem te poſue
runt eſto ĩ illis qĩ unꝰ ex illis.Nunq; ieſus
oĩum dominus humilitatem dimiſit. ſed uſ
q; ad mor tem fidem ei ſeruauit.⁊ etiam pꝰ
mortem nec ñ ⁊ poſt aſcenſonem: Nonne ĩ
fine pedes diſcipulis lauit: Nonne humilia
tus ẽ ultra quã dici poſſit cꝛucis patibuluʒz
ſuſtinendo. Nonne pꝰ reſuꝛrectionẽ uocauit
diſcipulos fratres: Nonne pꝰ aſcenſioneʒ lo
eutꝰ ẽ paulo humiliteꝛ quaſi ad ↄpaꝛẽ ſuũ:
ſaule ſaule ꝗd me perſequeriſe Nec noĩauit
ſe deum ſed ieſum nazaꝛenu. nõne etiaʒ ĩ ſe
de maieſtatis conſiſtens. dictuꝛus eſt in die
iuditij.qᷓ;din feciſtis uni de his fr̃ibus meis

4

—

utſiggess ce
primis ppine
mna dei pietus
geclauuut. Mull
niſeeꝛiũ t min
lcatois exoꝛe
ni geneusculpa
in adiſd wid
mkierwis ann
ficatoris nan:
nurauerat. m
neiurere
(fi. m grer
ſchuclena
tus nortis:d
Zug. Heſurg
untiaueꝛut.
n in gꝛclſo⸗
fecckia. Ren
ſetibẽ nunriatt
allde unofut⸗

d Peäin ſTue
eboe dicit d eni
umor gemm innaegt
non receſſerat, git
hete dirit gulge⸗
metibus Ktbin
ehunt) Ub dien⸗
ine genti gfo eyj
c gemes necege
mno ge galllen:
m ane Pcedes
aquod magiſter
0s ſuos ſfes: eos
ns N ſecun d
neant acceder d
Wone relignerant
em doceaft. d d
cendat. Un Rob,
nenerat deuotum
hfti obſequitur. ab
glaudit infrmun
n pronorat ifglig
Rab. Angel opo
be hüllitatis bebi
it ;uis oninl
t bumilitae roe
Nitatis T humilt
eckoremte Nae
llis. Nunq ie
em eimift. ſeän
uauit.T eliamß
onem: one!
/Tonne pumit
. cucis athlig
ectionte uoti
,'aſeeſonn⸗ 7
ra hprni i
icnueu 8 ei
ge böͤfhn⸗

err

Secnnde partis

minimis.mihi feciſtis. Nõ ſine cã uirtutem
hanc tm amauit: ⁊ ſuo nobis exẽplo cõmen
dauit. Sine B; enĩ fundamento.fruſtra fit a
liaꝝ uirtutũ edificiũ uel ↄſtructio. Uñ nec
ðd̊ caſtitate.nec ð pauꝑtate.nec ð aliqua uiꝛ
tute uel oꝑe ↄfidaſ ſine humilitate.(¶ Uenit
ergo Maria magdalena) cũ alijs duabꝰad
denutiãdũ bonos rumoꝛes xpᷣi diſcipulis tri
ſtibꝰ ̊ moꝛte dñi.h̊ em̃ dies boni nutij fuit
(nüũtians eis qr uidi dñm ⁊ h) que dicta ſũt
dixit mihi).ſ.nũtiar̃ uobis. Muliereſ opꝰ
faciũt euãgeliſte:facte q̃ apoſtole apoſtolo
rũ feſtinãt ad denũtiandũ mane miſericõdi
am dñi.Ois ꝗ recte intelligit.alijs nũtiare
dʒ iuxta illud Apocalipſis. Qui audit dicat
ueni. uñ ꝑ iſtaz qͥ pꝛe omnibus fuit ſolicita
uideꝛe xpᷣi ſepłchꝝ.ꝑpꝑ qoð dñs ei pᷣmo appa
ruit ſignificat quelibet pſona ð cognitione
ueritatis diuie ualde ſolicita.⁊ ꝑ GB meret
aſſeg cognitõz. calis dʒ ueꝛitatẽ agnitam
nũtiare alijs ſic maria nütiauit diſcipuł: ne
de abſcondito talẽto debeat meꝛito repᷣhen
di. uñ Beda. In eo ãt ꝙ hec mulieꝛ diſcipu
lis xpCʒʒ reſurrexiſſe nütiauit.oẽs monemuꝛ.
maxime ꝗb eſt ↄmiſſum pᷣdic andi officiuʒ.
ut ſi qd eis celitus reuelatũ fueꝛit. ſtudioſe
ꝓximis ppinent. H̊ Beda. Miſericordiſſi
ma dei pietas ĩ ̊ loco eꝛga ſexum femineũ
declaꝛat᷑.mulieꝛ reſuꝛꝛectõis accipit pᷣmuʒ
miſteꝛiũ ⁊ mãdata cuſtodit:ut ueteꝛez pᷣua
ꝛicatõis ezoꝛẽ aboleꝛet. Inde ᷣʒ gꝛeg.hũa
ni geneꝛis culpa abſcidit᷑.unde ꝓceſſit.młr
in padiſo uiꝛo ꝓpinauit mortẽ: a ſepulchro
młieꝛ uuis anuciauit uitã. ⁊ dicta ſui uiui
ficatoꝛis naꝛrat.que mortiferi ſᷣpẽtis ueꝛba
naꝛrauerat.mulier qͥ fuerat ianna moꝛtis:pᷣ
ma pᷣdicat reſurrectõm ⁊ oſtẽdit ianuã uite
Ac ſi:ſᷣm greg.humano generi ñ vbo dñs ſʒ
rebus dicat.de qua manu uobis illatꝰ ẽ po
tus mortis:ð ipᷣa ſuſcipite poculũ uite.Unð
Aug. Reſurgentẽ deũ pꝛioꝛes femine apłis
nuntiaueꝛũt. Nuntiauit uiro ſuo mõtẽ femi
na in padiſo:nũtiaueꝛunt ⁊ feĩe ſalutẽ uiris
in eccłia. Reſuꝛꝛectionem xpᷣi apoſtoli eꝛãt
gẽtibꝰ nuntiaturi:apłis femine nũtiauerũt
Uñ ⁊ Amb. Sicut in pricipio mulieꝛ autoꝛ
culpe uiro fuit.uiꝛ executoꝛ erroꝛis ita nũc
q̃ moꝛtẽ pꝛimo guſtaueꝛat reſurrectionẽ pri
oꝛ uidit.culpe oꝛdine remedio pᷣoꝛ:⁊ ne ꝑpe

tui reatus apud uiros obprobꝛiũ ſuſtineret

q̃ culpã uiro trãſfuderat. tranſfundit ⁊? gra
tiã:ueteriſq; lapſus ↄpenſat erũnam reſur
rectõis idicio. Peꝛ os mulieꝛis moꝛa ante ꝓp
ceſſerat:ꝑ os mulieris uita rĩ ꝑat᷑. Uñ ẽt Be
da. O qᷓ; felices femine: q̃ triumphum ꝛeſur
rectõis mũdo meꝛuerũt anũtiare:ac moꝛtis

quã eua ſerpentino affatu ſeducta cõtraxit

imperiũ diſruptuʒ pᷣdicare. Quanto felicio
res anie uiroꝝ pariteꝛ ⁊ feminaꝑꝝ:quotquot
ĩ die iudicij ꝑcuſſis pauoꝛe ac digna ultiõe

Captm lxxiiij.

tepꝛobis:ipᷣe celeſti gatia adiute tꝛiũphar
ðmũ ⁊ gaudiũ bie reſurrectionis meruerint
intrare.H̊ Beda.Et qꝛ ↄſtantiam pꝛedicãdi
non habet ſexus inferioꝛ.⁊ ad exequẽdũ in
firmioꝛ.⁊ mulieribꝰ docere in eccleſia nõ
mittit᷑ mandat᷑ nuꝛis officiũ euangelizãdi
autez nütiat mulieꝛ iam ñ ut mulieꝛ:ſed ut
eccleſã geſtans. Recte quoq; hec mulieꝛ q̃
leticiã dñice reſurrectionis pᷣma nũtiauit.f.
ſancta Maria mag. a ſeptẽ demonibus.i.
univſis uitijs ⁊ criminibꝰ curata eſſe memo
rat:ut ubi habũdauit peccatũ ſuphabunda
re gra monſtraret᷑:⁊ ne quiſquã digne peni
tens ð uenia ↄmiſſoꝝ deſparet. uidens eã q̃
tot erat ſubdita uitijs.intantuʒ culminis ſu
bito eẽ ꝓmotã.ut ipᷣis eudãgeliſtis atq; apo

ſtolis pᷣma miraculum reſurrectõis euageli

gzaꝛet. Tum ẽt ut nullus ð ſua ĩnocentia pᷣſu
mat aut peccantẽ deſpiciat.tũ ut pateat ꝙ
ex dei habundanti gra peccatoꝛ aliquando
reſuꝛgit melioꝛ qᷓ; ante caſũ fuerat. Sancti
cũ peccant lapis ẽ motus:nõ euulſus.cadat

iuſtꝰ. labatuꝛ iuſtus. reſurgat iuſtus. melioꝛ
eꝛit.Sct᷑is em̃ oĩa cooꝑant᷑ in bonum.

o ꝗQeſu mr̃a redemptio amoꝛ ⁊ deſᷣriũ
ꝗ deuotis mulieꝛibꝰ te q̃rentibus.tę

gdeſideꝛãtibꝰ ⁊ a tuo ſepulchro r̃deũ
tibꝰ. reſurgens a moꝛtuis pꝓpitius occurrẽs
apparere noluiſti:qᷓꝛo ego te quem diligit a

nima mea ieſu dulciſſime. q̃ro ⁊ ñ inuenio.

Occurre igit anĩe mee querẽti te.o unice fi
li dei pr̃is:⁊ ſi differs in pñti tuã deñderabi
lem pñitiam ñ auferas ĩ futuꝛo.ut ĩ ultia ꝛe

ſurrectione fideliuũ. mihi cu eis teipᷣm placi
tum ac benignũ exhibeas. ut de tua pñtia ꝑ
bẽnit᷑ cũ electis tuis mereaꝛ iocũdaꝛi.Am̃.

de mendatio cuſtodum. Capi. lxxiiij.

d Eingde cũ mulieres abiſſent) a mo
numento ad explendam iuſſionez
dominicam (quidem ð militibuſ)
illud cuſtodiẽtibus.ꝗ uiderũt fac

ie reſu ci ſ. iꝛlm
pꝛincipibꝰ ſaceꝛdotũ) a ꝗbus poñiti erãt

tum ⁊ audierunt vbum angelicuʒ ( uener̃t)
ipa die reſurrectõis(in ciuitatem

ad cuſtodiẽdũ ſepulchꝑ xpᷣi (nuntiaueꝛunt
omnia q̃ fuerant facta).ſ.xpᷣi reſurrectõem
⁊ ãgeli terribilem appitionez. ac terremotũ

⁊ ex his que uiderant ⁊ audierant.facti ſũt
uellent nollent teſtes ⁊ pᷣdicatores ueꝛitatiſ

⁊ reſurrectionis dñi triumphatoris mortis.

Et H̊ quippe eſt ualidũ teſtimoniũ.ꝙ ab ini

micis ⁊ cruciſixoribꝰ xp̃ᷣi iuði audiat ſurre
xiſſe ipᷣm. Uñ ᷣm criſ.mua angłi apꝑtio ⁊ t
remotuſ ꝑp milites facta ſunt ut ſtupefieꝛẽt

⁊ ab eis fieret teſtimoniuʒ vitatis. Ueritas
em̃ a ↄtrarijs diuulgata magis effulget.Qð
⁊ ↄtigit:quàdo pᷣdicti cuſtodes nunciauer̃t

De mendatio

pᷣncipibꝰ oĩa q̃ͥ facta fuerant. Ubi notadum
ꝓ uo ẽtes iĩpedire diuinã puidentia: ſuam
itentõem ꝓmouent illã:ſicut fres ioſeph uẽ
dideꝛũt ipᷣin ne adorarent eũ.⁊ ꝑ hoc ↄpulſi
ſunt eũ adorare. Fᷣm ꝓuidentie diuine ordi
nẽ. Sic pᷣͥncipes iudeoꝝ uolentes impedire
celebritatẽ noĩs xpᷣi fueꝛunt ualõ diligẽtes
de cuſtodia fepulchri. æ ꝑ B celebꝛata ẽ fa
ma de ueritate ſue reſurrectionis. ⁊ per cõ
ſequens ſui nominis. Indocta igit ſimplici
tas fatet᷑ ueꝛitateʒ. aſtuta uero duplicitas
pꝛincipum mõm qᷓrit quo aſtꝛuat falſiratem
AUnð Rab. Simplex animi equitas ⁊ ĩidoc
ta hominũ ꝛuſticitas ſepe ueritatẽ rei ut ẽ
ſine fꝛaude màifeſtat: ac ↄð uerſuta maligni
tas. falſitatẽ ueꝛiſimilibus vᷣbis ꝓ ueꝛo com
mendaze decertat. B Rab. Unde nequitia
iudeoꝝ ꝑ hoc non geſcit.qꝛ; ( cõgꝛegati cum
ſenioꝛibꝰ ad ↄſingendu falſuatẽ (ſilio ac
cepto dederunt militibꝰ pecuniã dniere
Ad puertẽdũ ueritatẽ (iniungentes eis ut)
ad denigrand zeſurrectõis fam (diceꝛent
wꝓ ipᷣis doꝛmientibus diſcipuli eius nocte fu
rati eu eſſen) Ecce aꝑtum mendatiũ. Unõᷣ
Remig.o ſtulta inſania. dormientes teſtes

adhibes.ſi doꝛmierũt quo furtũ uidert? Si

nõ uiderunt quo teſtes ſut: Quod ſi ẽt fureſ
uideꝛunt.cuꝛ ñ eos detinueꝛunt: Uñ ⁊ Cri.
ueꝛe foꝛm mendatij habebat ꝙ dicebant:
qualr eĩ fuꝛarent᷑ diſcipuli hoĩes pauperes
7 ideote. ? neq; appaꝛeꝛe qaudentes. Si enĩ
adhuc xpᷣm uiu uidentes fugerunt: qualꝛ
mortuo eo nõ timuiſſent tot militũ multitu
dinem. Nũquid oſtiũ ſepulchꝛi poterãt eueꝛ
teꝛe. lapis eminebat magnus. multis ĩdigẽs
manibus. Nũquid ẽt nõ erat ſigillũ ſupipo
ſitum. quaꝛe non perſuaſibilia ſunt q̃ de fuꝛ
to dicta ſunt. Uñ ꝑ q̃ͥ reſurrectionem obum
braꝛe conant. ꝑ hec ẽt faciunt claꝛẽ.dicen
tes eĩ ꝙ diſciduli furati ſunt. ↄfitẽtuꝛ corpꝰ
non eſle in ſepulc hꝛo furtũ ãt oſtendit eſſe
mendax cuſtodia militũ ⁊ diſcipuloꝝ pauõ.
hec ꝛif. Peꝛ B ẽt moliebàt᷑ diſcipuloꝝ peꝛ
ditõem.ĩponẽdo eis furti crim. Spuũalr aut
diſcipuli xp̃ᷣi fuꝛes eꝛant.qꝛ ab ingꝛatis iuð
is ſcꝛipta noui ⁊? ueteris teſtamẽti ablata
in uſum eccłie ↄfeꝛebant:⁊ ſaluatoꝛẽ ꝗ eis
Pꝓnuſſus fueꝛat. illis nocte doꝛmientibus G̊
E in fidelitate torpentibus abſtuleꝛunt. gẽ
tibus credenduũ tradẽtes. Et ut dicit Seue
zianus.Amiſerunt milites. ꝑdideꝛunt iudei
ſʒ diſcipuli magiſtꝝ ſuũ ñ furto ſʒ fide. vtu
te nõ fꝛaude. ſanctitate non crimie uiuũ ñ
mõtuũ ſuſtulefr̃t. De tẽpli vo erarijs ⁊ obla
tõe paupeꝑ. ñ de buꝛf̃ ꝓprijs aecepeꝛut pe
cunidã ⁊ copioſ: ut ea famà xpᷣi extiguerẽt
cuius ſanguinẽ ⁊ uita pᷣus huiuſmodi pecu
nia emeꝛdt. de cõi ꝓdigi ſumus adeo ut de
Ppfpo nil eꝛogemus. ſic ꝓppᷣetas diligit᷑. ⁊ coĩo
tenit. An Pieꝛo. Ehſtodes mizacula con

enſtodum.

fitent᷑. Illi aũt ꝗ poſt tale teſtimoniũ bue
ꝛant ↄuerti ad pniaʒ ⁊ ieſum qrere reſuꝛgẽ
tem. ꝑſeuerant in malitia. Et pecuniã q̃ᷓ ad
uſus tẽpli data fueꝛat. uertunt ĩ redẽptõem
mendacij ſicut ⁊ añ triginta argenteos iuð
dederant ꝓditoꝛi. Om̃s igit᷑ ꝗ ſtipe tẽpli ⁊
his q̃ͥ ↄ feꝛunt᷑ ad uſus eccłie abutunf in a
lijs rebus ĩ ꝗbus ſuã expleant uoluntatem

ſimiles ſunt ſcꝛibaꝝ ⁊ ſaceꝛdotũ.r̃dimentiũ
mendatiũ ⁊ ſanguinẽ ſaluatoꝛis. Vnð ⁊ Py
laꝛius.Emitur eꝛgo ſunectionis ſilentium.

⁊ furti mendatiũ aꝛgento:quia honõe ſecu
li(qui in pecunia eſt.⁊ cupiditate )xpᷣi głia
denegat᷑. Pec Pylaꝛius. Iſtis etiam iudis
ſimiles ſunt:qui cum magnis ſumptibus ⁊
laboribus conant᷑ ad ſubueꝛſionez neritat᷑:

cuiuſmodi ſunt aduocati doloſi ? doctoꝛes
uane gloꝛioſi. ⁊ illi q eos adhoc ĩducũt qui

buſcunq; modis. Ubi Cꝛiſᷣ. Non mireris ſi
pecunie milites ſuperaueꝛunt ꝗ apud diſci
pulum tantam oñnderunt uirtutem. ut face
ꝛent eum magiſtꝛi ꝓpditorem: mhil enĩ clau

ſum uel occu tum ꝙ nõ pecunia indagame

ſit ↄtritum. Propter ꝙ dicit᷑ nihil iniquiuſ
quã amaꝛe pecuniag. Unde ? Raba. O pe
ſtis magna auaricie. ſemꝑ bonis animis de
teſtanda. quid illeſum quid inconcuſſuʒ di

mittis:u genus hoĩm ↄfudiſti. tu diſcipu

lũ comitem xpᷣi ab apoſtolatu pᷣcipita ſti tu
milites cuſtodiẽtes xpᷣi ſepulchꝝ captius ſti
Nunquid bene dictum eſt. pecunie obediũt
oĩa: Pec Rab. O quot ſocios ⁊ heredes iu
dei ⁊ milites ĩ hoc ſcelere.ẽt apð magnos ⁊
potentes ꝛeliq̃ruũt: qui pecunia corrumpunt
⁊ coꝛumpunt.ac ꝓ ipralibus ⁊ tràſitorijs a
gentes inique.cꝛedunt nihilominus ſʒ uane
ꝙ ſic aie eoꝝ ꝛegeſcant in pace.⁊ ꝑtem ha
beant cũ xpᷣo in ꝛeſurꝛectione( Cuſtodes ue
ro accepta pecunia corꝛupti (fecerunt ſiẽ
eꝛant Srrihe dixerunt.nobis dormientibꝰ
fuꝛati ſunt diſcipuli ieſu corpus eius. Sed

memtita eſt inigtas ſibi. æ auaricia ſicut ⁊=

xpᷣi diſciꝑulus ſunt decepti.i PHec ãt iꝛꝛiſio
heu multis hodie congruit pigris illa hoꝛa
dmice reſurrectionis toꝛpentibus. Uñ Pe.

damiamus cauendũ eſt ãt ne ſomno ꝗs uel

ad mom̃tũ quidẽ ĩopetẽtibus hoꝛis aſſenti

at. ⁊ maxime iuſta diluculuzʒ: ut quo uidelzʒ

tꝑe grauius iĩcumbit accidiã.canonicis nos
iusniat occupatꝰ officijs. Abſit em̃ nos tunc
ſopoꝛe ł ignauie tedere:q̃ uidelz hora ↄſtat
redẽptoꝛẽ nr̃m deſtructo mortis imꝑio ſuꝛ
rexiſſe. Ne ſi tunc doꝛmiamus quãdo orieẽte
ſole corpoꝛeo.etiã interioꝛ noſter homo lu
cem debeat in occiduã expectare.quod ab
ſit ut iiſio nobis uideatuꝛ illa cõgrueꝛe.di

ſcipuli eius nocte uenerunt. ⁊ nobis doꝛmiẽ
tibus furati ſt eum. Pec Petꝛzus. Iſtud au

tem mendatium mil:itum iudei emeꝛunt ca

re.qð adhuc eos tenet in erroꝛe. Unde (di

elmun
nclinge

ag eſtes in

moiintis nene
ſcia telizch
ſcia ſcioz 10
boidoln colebit

„

publicin t

ficites dereſin

claratione reſnB
dere meruerunn
oibus qe noner
parebit omnibt
nitus ſactüẽ
um / roo diis
feſuerita mo⸗
ſufñta veeſime
in ſancti ciuitat.
elt cſi fſirꝛecni
et de gaibusſt
M aKecrann
cii cioreſmdere
nazmeon leger
aßn. xl annos ve
lunt quomo ill
Aunt in öſcenſin
ſabant. Uf 1.
banl ſepulchẽ
eunt appne
l ecckia gei fun
crecengui s inee
eo. Rerte it /

n nfuc ſi tn iſen
Nalam ör pimnſi n
vulchi cjinaſti
ſ pecunie obegiit
clos t hereges in
e& apd magnost
cunig corrumpun
Nidus dträſterijs
mihdominus ſz uane
nin pace, ? gten he
ectionel Auſtoges ne
rupelfecerun ſe
t nobis dormientib'
ſu corpus eins. Ged
bi,4 Alaricia feut
epri. Vec it iſo
ruit oigs ilt ber
vemtibis. Uf pe,
itne ſomno go uel
etibus horis aſſemi
culuz:ur guo nichz
cidia canoricis os
z idels bora
. nileg oſn

Secunde partia

uulgatũ ẽ mÄſit (hoc ueꝛbuʒ) ſ.ꝙ xpᷣs tu
ratus fuiſſet.nõ ſuꝛꝛexiſſʒ tanq; ueꝛuzʒ (quod
tñj erat falſa) apõ iudeos (uſque)modo ⁊ (¶
ĩ hodieꝛnum diẽ) ⁊ uſʒ hodie ſuuʒ nõ nidẽt
uel intelligunt ezorem. Unñn Rab. Erroꝛ
empti m̃datij.ꝑ ꝙ reſurrectõis denegãt ue
ritatẽ ꝑſeueꝛat in iudeis.ne in xpᷣm credant
⁊ reatu eos conſtrigit ꝑpetuo.Ad tẽnus ãt
mẽdatium pᷣnaluit. ſed' nõ ſemper. Nã ↄtra
fictum mẽdatiũ iuðoꝝ.refulget efficax ⁊ iꝛ
refragabile teſtimoniũ ꝛeſurgentiũ mortuo
rum qꝛ C(multa coꝛꝑa ſanctoꝝ ꝗ doꝛmier̃t)
ſomno moꝛtis((ſurꝛexer̃t pꝰ reſurrectõm eiꝰ
Naãaquã teſtes ſue reſurrectõis(⁊ exeuntes
mõum̃tis uenef̃t ĩ ſctaʒ ciuitatẽ )ulłʒ.q̃ d
ſct᷑a ꝑꝑ tẽpluʒ diuino cultui deputatũ.⁊ pp
ſct᷑a ſctoꝝ ⁊ ob diſtinctõm aliaꝝ urbiũ in e
beidola colebãt᷑ ł ꝓ antiquo noĩe.ut math̊.
publicanꝰ dr̃(⁊ appaꝛuerunt multis yteſti
ficãtes de reſurrectione dñi.ſ.idoneiſ ad de
clarationẽ reſurꝛectionis dñice.his.ſ.ꝗ ui
dere meruerunt ⁊ reſurgentẽ ſuſceper̃t.ſʒ ñ
oĩbus qꝛ non erat r ſunꝛectio geneꝛalis q̃ ap
parebit omnibus ⁊ bonis ⁊ malis.Et ̊ diui
nitus factũ ẽ jᷓ iudeos ⁊ milites in teſtimõi
um.ꝙ xpᷣs dũs pꝛimitie doꝛmiemium uere
reſuꝛexit a moꝛtuis. Uñ criſ.aꝑta ſunt mo
num̃ta ⁊ ꝛeſuꝝexerunt mortui ⁊ intꝛauer̃t
in ſanctà ciuitatẽ ut ĩ excuſabilẽ ꝛelĩq̃rent
eã ⁊ dñi r̃ſuꝛꝛectio firmaret᷑.h̊ cri.ᷣ oꝛte hi
fuer̃t de quibus ſupꝛa epłam ad Heb.legit
ꝙ multi affectauerũt ſepeliꝛi in ſaa ſcta. ut
cũ dño reſiagẽte reſuꝛgerẽt. In euãgelio ẽt
nazaꝛeoꝝ legituꝛ ꝙ duo uiri ſancti mortui
añ.xl.annos ueneꝛũt in templum⁊? ſcꝛipſe
ꝛunt quomõò illi qui eꝛant ĩ limbo exultaue
ꝛunt in oſcenſu dñi ad inferos ⁊ ömones tꝛi
ſtabant. Uñ Leo papa.ꝗ moꝛtalitatis Jua
bant᷑ ſepulchꝛis.diſcuſſa obſtaculoꝑ moꝛa
ꝓſileant appareãt quoq; nũc ĩ ciuitate ſct᷑a
i.eccłia dei futuꝛe r ſurrectõiſ indicia.⁊ qð
credendũ ẽ in coꝛꝑibus fiat ĩ coꝛdibus. hec
Aeo. Recte ãt in reſuꝛectõis dñi tpᷣre alij
ſurrexerũt.ut cũ ſe ꝑeipeꝛe deſpeꝛaꝛet hõ q;
i ſe oñderat deꝰ.hõ hoc ĩ ſe fieꝛi poſſe pꝛeſu

meret ꝙ in puꝛis hominib factũ cognoſce

ret. Uñn Greg.Ad ĩſtruendã g ignoꝛantiã no

ſtrã: ad ꝛoborandã infirmitatem nr̃aʒ. ſue r

ſurrectõis exemplũ nobis ſufficere noluit.
Solus illo in tᷣe moꝛtuꝰ ẽ,.⁊ tñ ſolus minĩe
ſurrexit.Ne quis em̃ dieat.ſperare de ſe nõ
dʒ hõ ꝙ ĩ cãne ſua exhibuit hõ de.ecce cũ
deo hoĩes reſurrexiſſe cognoſcimus.h̊ Gre.
Cõſideꝛa h̊ quã magna fuit nequitia iudoꝝ
circa dñm ihm.q̃ ẽt pꝰ eius mortem ſñi ceſſa
uit.⁊ quã magna bõitas cuca illos ð quoꝝ
ſalute nihilominꝰ curã habuit: quibus exẽ
plis ⁊ nos prouocamuꝛ ut eius bonitatẽ cir
ca iniuriantes imitemuz.

——-

Captin lxxv.

Oñe ieſu xpᷣe ad cuiꝰ reſurreetionis
famã denigrandam.iudei militibus

pecuniã copioſam dederũt. ad per
uertẽdu vitatẽ eos corruperunt:da mihi ut
pecunia ñ corrumpaꝛ ł corrũpam. nec ꝓ tẽ
poralibus ⁊ tranſitoꝛijs inique agam: ſed ſ P
ĩ vitate ꝑmaneꝗã ⁊ libereꝛ ꝑ eam. da ẽt mihi
ut ſicut poſt reſurrectõm tuam ſurgẽtes te
ſteſ extiterũt tibi ſic ⁊ ego meꝛeaꝛ de te uer
bo ⁊ ope teſtificaꝛi.⁊ in reſurrectõe genera
li tecum ⁊ cum tuis electis partem habeꝛe.
⁊ cum eis coram te in regno tuo ſine fine te

miſerante gaudere. Amen.

¶Quomõ dñs apparuit Petro ⁊ Joſeph ⁊
Jacobo mĩoꝛi.ac ſanctis patribꝰ.Ca.lxxv.

m eꝛgo Magdalena ⁊ ſocie eius

.—r. 6
( redeunes domũ narraſſent diſcipu
4

lis reſurꝛexiſſe dĩm. Petrus merens
ꝙ; dñm ſuum ñ uiderat.nec quieſcer
ualens propteꝛ amoris uehementiam quaʒ
ad eũ hẽbat.diſceſſit ſubito ab alijs ad q̃rẽ
dũ dñm.⁊ ſolus ibat vſus ſepulchꝝ. Neſcie
bat em̃ ubi eũ alibi q̃reret.dum g ꝑgeret.
dñs in uia ei appuit.lʒ euangeliſta ubi uł q̃̊
hoꝛa factũ ſit ñ ðſignaueꝛit. Tũc Petrus ui
dẽs dñm. ꝓcidit in teꝛꝛã ⁊ ueniã petijt.de G
ꝙ eum deꝛeliquit ⁊ pluries negaret: dñs ãt
ſibi peccata dimittẽs.⁊ eũ ↄſolãdo ↄfortãs
dicit ei ut ↄfumet ẽt fꝛatꝛes ſuos. Stãt ſim
⁊ cũ gaudio colloquũtuꝛ adinuicẽ.⁊ fit h ſi
milit᷑ paſcha magnũ. Sigularit᷑ g Petꝛo ap
paruit:ꝗ ſingulaꝛiteꝛ en negauit. Omniuz
ſat uiroꝝ quos eugeliſte ⁊ apoſtoli vmemo
ꝛant.pᷣmo dñs Petro pluꝛibꝰ ð cãis ſeu ꝛõni
b appaꝛeꝛe uoluit. Pꝛima ẽ.ut ꝗ pᷣmo con
feſſus ẽ eũ xpᷣm eẽ.pᷣmo ꝛeſuꝛꝛectòm eiꝰmer̃
retuꝛ uideꝛe.Scða ut m̃tẽ eiꝰ que in paſſio
ne titubaueꝛat:⁊efoꝛmaꝛet.⁊ ꝗ tioꝛe paſſio
nis eiꝰ euidẽtius cecideꝛat.ꝑ ſpem ꝛeſuꝛzee
tõis pᷣus ꝛeſuꝛgeꝛet.Teꝛtia ut pciʒ trine ne
gatõis ei indultũ oñdeꝛet.ↄſolas eũ ne ðſpe
zaꝛet.q́ꝛta ut apłatꝰ eius oꝛdinẽ ↄſolidaret
⁊ ipᷣm ĩ eo ꝛoboꝛaꝛet.qnta.ut cũ facto doce

ret: qualiteꝛ ſubditis ſuis penitentibus con

deſcender̃᷑ dẽꝛet.qᷓ;tücunq; peccaſſent. Sex
ta ut pctoꝛibꝰ oibꝰſpem miſcõðie ⁊ uenie da
ret:ondẽdo ꝙ pctores ñ deſpiceret. Septia
põt addi ſᷣm Cri5ᷣ.q̃ dicit. Non enim ſimul
omibuſ ſe manifeſtabat.ut ſeꝛeꝛet fidᷣi ſemi
na.nã qui pꝛimo uidezꝛat ⁊ ceꝛtus erat: alijs
referebat. ¶ Deinde ſeꝛmo prodiens pᷣpara
bat aĩm auditoꝛis uiſioni.Et iõ pᷣmo dignio
ꝛi ⁊ fidelioꝛi oibus appaꝛuit.Eꝛat.n.opꝰqĩe
fidiſſime q̃ prius acciꝑet hue aſpectum: ut
mime tᷣbaꝛe ĩopinata uiſõe. Poſt petꝛũ ue
⁊o alijs appaꝛuit.qñq; pautioꝛibus qñq; plu

ribꝰ. hec Cꝛzipᷣ. Petꝛus vo benedictõe a dño

aAccepta.rediẽs ad dñaz.æ ad Aitiplos eis
„* 2

Qũo dñs apparuit Petꝛo Joſeph Jacobo

oĩia narrauit.⁊ dciĩceps ĩ oĩibus multũ fideł
deo ꝑmãſit. PeirPiterpᷣtat obediẽs ⁊ typuʒ
obediĩe gerit:ꝗbꝰ dñs ſepiꝰ appere ↄſueuit.
Diſcedẽs igit᷑ dĩs Jeſus a Detꝛo appaꝛuit
Joſeph.ꝗ eum ſepelierat in monum̃to ſuo.
Nam (ut legit in cuangelio naʒ areoꝝx) cum
audiſſent iudei.ꝙ Joſeph a Pylato coꝛpuſ
ieſu petijſſet. ⁊ ipᷣim ita honorifice ĩ monum̃
to ſuo ſepeliſſet. Cũc indignati adueꝛſus eũ
ceperunt ipᷣm eadẽ ueſpꝑa q̃ᷓ ſepeliuit dñʒ.⁊=
ĩ quodã cubiculo diligen ter clauſo ⁊ ſigil
Lato recludẽtes incaꝛcerauerunt. alligãtes
eũ ad colũnà in ipᷣo caꝛcere.⁊ uolẽtes poſt
ſabbatũ ipʒʒ occidere.⁊ ecce ſtatĩ in ipᷣa die
reſurrectõis ſuſpẽſa domo a q̃ttuoꝛ angulis
dũs ad eũ ſtzauit.⁊ ei letus appaꝛuit.eũq; ↄ
ſolans. faciẽ eius exteꝛſu.⁊ oſculũ dedit ac
deinde ſaluis ſigilł ei educẽs ⁊ liberãs.ĩ do
mũ ſuã i aꝛimathia ipᷣm adduxit. Uide quo
dñs ſucs nõ obliuiſcit᷑ nec derelinꝗt uſq;q̊

q;. ſz tandẽ eos ↄſolat ⁊ adinuat ſuo tpre:

qꝛ ipᷣe ẽ adiutor in opõtunitatibꝰ ĩ tꝛibłatio
ne. Un Cri. Mos ſiqẽ dei eſt iſte certiſſi
mꝰ ut cũ mala ad tumulũu ſuũ uenerit: cũq;
nideꝛit ſuos grauitẽ affligi. ⁊ aduẽſarios ty
aãnide q̃dã ſe ĩpietatis attoli.ł potiꝰm̃tis
ebrietate bachari:dininitatis ſue potentiã
p ſigna mõſtret.h̊ Qri. Nicodemũ uero ip
ſius Joſeph ſociũ ĩ ſepeliẽdo dñʒ ſuũ dicũt
ꝗqdam iteri latuiſſe ꝑꝑ metü iudeoꝝ Joſeph
iterpᷣtat᷑ augmtũ ł appoſitio ꝑ longam etatẽ
⁊ typũ gerit ꝑſeueratiũ in bono opeꝛe.ꝗbꝰ
ſepe ipe dñs dignat apparere. Apparuit
ẽt qñs ipa die Jacobo minori.ut in epła ad
coꝛinth.tangit᷑.qui in cena deuouerat ⁊ iu
ꝛauerat ſe ñ comeſtuꝝ panẽ᷑: ab illa hoꝛa q̃
calicẽ dñi biberat.donec eũ a mõtuis ſurre
xiſſe uideꝛet. Cüũ g uſq; ad diẽ ꝛeſurrectiõis
Jacobus cibũ nõ guſtaſſet.appaꝛẽs dñs di
xit ei ⁊ his ꝗ cũ eodẽ erant. Ponite mẽſam
7 panẽ. Deinde panẽ accipiẽs benedixit ac
fregit. ⁊ poſt dedit Jacobo:dicens ei.Frat᷑
mi comede panẽ tuũ.qꝛ filiꝰR hominis a mõ
tuis ꝛe ſurrexit. Iſta refeꝛt JYoſephus. ſilr
Piero.ĩ li.de unis illuſtribꝰ. Uide quo h̊.ꝗ
ñ ſolũ panẽ ſubſtãtialẽ.ſed ẽt ſr̃ſubſtãtialẽ
.ſ.ieſuʒ eſuriebat: utroq; ↄſolãi ⁊ refici me
ꝛuit.Nõ eĩ ꝑmittit dñs illos ꝗ eũ ł ꝑpꝑ eum
eſuriũt.uel inedia deficeꝛe.ſʒ dat in ſe ſpan
tibꝰ eſcã oportuno tpᷣre.⁊ ĩplet eos benedic
tione. Jacobus ĩterpᷣtat luctator ⁊ typũ ge
rit eoꝝ 4 in tẽptatõibus foꝛtes ſt.⁊ uitia ui
ꝛił ſupplantant.ꝗbus dominꝰ ẽt freq̃nt᷑ ſe
manifeſtat.eſto ꝗg Petꝛꝰ obediẽdo.eſto ꝗa
cobus uitia ſupplantando.eſto Joſeph de

vVtute ĩ vtutẽ ꝓficiendo.⁊ in G̊ pſeuerando:

⁊ nõ obliniſcet᷑ dominPte ꝑ ſuã gr-am uiſta
ꝛe. ⁊ ꝓut tibi expedire nouerit ↄſolari. Et
ſciẽdũ.ꝙ aĩam cui ſe dominꝰ ĩ qᷓcuũqᷓ; ſpecie
dignat᷑ oſtẽdere.nũqᷓ; dimittit ſine ↄſolatõe

—

minoei: ⁊ ſanctis patribus in limbo.

⁊ aliqᷓ ſalubri reuelatõe. Quod pʒz ĩ oĩbꝰ ap
paritõibꝰ poſt reſurrectõem factis.nã Ma
rie mr̃i ſue pᷣ ceteris plꝰ ð moꝛte eiꝰ dolenti

⁊ reſurrectõeʒ eiꝰ expectanti. tot feſtiuus ?
głioſus appaꝛẽs.totũ meꝛoꝛẽ in letitiã ↄueꝛ

tit.itaq; oĩs doloris pᷣſtini oblita fuit. Ma
riã ẽt magdalenã cui in ſpẽ oꝛtulani appuit
ploꝛantẽ ↄſolabat᷑: uocãs eà ꝓpo noĩe.⁊ di
cens Maria.quo vbo ſtati ↄuerſa ac ↄſola
ta ⁊ edoctaogſcẽs dominũ cũ gaudio magᷓ
dixit raboni reuelauitq; ei dominꝰ miſteriũ
ſue uolũtatis dicẽs uað ad fr̃es meos ⁊ die
eis.aſcẽdo ad pr̃eʒ men. Itẽ tꝛes młieꝛes ꝗ
bus occurrit ↄſolatꝰ ẽ dicẽs(auete ) ⁊ dein
de ſubiũgẽs.nolite timer̃ eiſq; miſteriũ ſuũ
reuelauit:dicẽs(Ite nüciate fr̃ibꝰ meis.ut
eant in galileã:ibi me uidebũt) Itẽ duobꝰ

diſcipuł eütibꝰĩ uia.appaꝛuit in ſpẽ pegrini

Abus aperuit ſẽſuz ſcriptuꝛe.⁊ eoꝝ cõda fe
cit ardẽtia. ⁊ ðmũ ĩ fractõe panis eos plene
ↄſolabat᷑ ſui notitia. Itẽ cũ appareret diſci
pulis ↄgregatis in unũ in ꝓpᷣa ſpẽ.ↄſolabat᷑
eos dixit (pax uobis.quid turbati eſtis:ego
ſum nolite timeꝛe. uidete manus meas ⁊ pe
des meos.⁊ appuit illis ſenſum ut intellige
⁊ent ſcriptuꝛas) Et ſic ſiꝛ deus in qualibet
alia ſua ꝛeuelatõe ↄſolatus ẽ uidenteſ ſe cũ
aliqua ꝛeuelatõe. Unde nõ dubiũ ẽ quĩ ſilr

⁊ h; iſtos ſuos dilectos ↄſolatꝰſit. Et notãdũ

ꝙ diuina ↄſolatio acꝗrit᷑.pᷣmo ꝑ timoꝛem.
fo ꝑ lachrymatõeʒ ſeu lachꝛymaꝝ ðᷣuotõeʒ
tertio ꝑ tribulationum ſuſtinetid.q̃ꝛto ꝑ ſui

humiliationẽ.ꝗnto ꝑ terrene ↄſolationiſ ui

tationẽ.ſexto ꝑ ſuꝑnoꝝ cõtemplationem.do
minꝰ igr̃ ieſus inde diſceſſit qꝛ nonduʒ ſctoſ
pr̃es pꝰ reſurrectionẽ ſuã uiſitauerat quos
ĩ paradiſo delitiaꝝ dimiſerat. Redijt g ad
eos ꝓcedẽs in ſtola candida cũ multitndie
angeloꝝ.Quẽ ipi ĩ tãta gła a longe ↄſpiciẽ
teſ.cũ indicibili gaudio.exultatõe ⁊ iubilo.
cãticis ⁊ laudib eũ ſuſceper̃t.⁊ pcidẽtes in
tã adorauer̃t.deĩde ſurgentes ⁊ ſtãtes co
ram eo reuerenteꝛ ⁊ iocunð. pleuer̃t lauõſ
ſuas feꝛuenteꝛ ⁊ om̃i q̃ poterãt deuotiõe.O
q̃tł cãt? æ qᷓ;ta gaudia ibi erãt:ubi tãta cõtõ
ſctoꝝ ſit pſallebat.O qᷓ;bonũ ⁊ qᷓ; iocunduʒ
talib ĩtereſſe.uel ſaltẽ aliꝗd ð eis ꝑtiper̃.
Appropĩqua g ⁊ tu ſi permitteris ⁊ admiſce
re laudibus iſtiſ:uel ſaltem auſculta a lõge
⁊ iocundare in eis. .
Oratio.
Omine ieſu xpᷣe.da ut ſim Petꝛ ꝰobe

Joſeph de uirtute in uirtutẽ ꝑ aug
mentum ꝓficiẽdo.⁊ in h̊ ꝑ longanimitatem
ꝑſeuerãdo.ut tu ꝗ ilł in anguſtijs dignatus
es appazẽ.digneꝛis ⁊ me ſepe ꝑ tuã gr̃aʒ ꝓ
pitiꝰ uiſitare.da ẽt mihi: ut ſiẽ ſancti patꝛeſ
gaudium ð tua preſentia habuerunt: cũ te
poſt reſurrectionẽ tuam gloꝛificatuʒ uidre

—

T Idiẽdo ⁊ Jacobꝰ uicia ſupplãtãdo.ac

ſple lucasſßfn.
ifrufl etſilt
nicen ge his u
ſatoe T moue t
les eü fne cn
nexant uenit a
coꝛpalite? ſoynr
qua voti icineni⸗
bo ſalubei ci ſi
ſue reſucectols n
ſefncnur ommlſerat
les in wwie meo“
eog Jihowcdi
pella facta fun
aſnabant ſe de
ſo cſes eis foꝛs
eet ñ agnoſcebĩ
ꝛis iocul copor
lio coꝛdis. Quia.
cubitabat ei gn
edie. (Ocuue
ſceret M incret
tunlaret Leyeba
late hißis uale
geipene unge f ab
cubitnde teedit
eizi glinefſge
et ei gell n
itg manere mnn
llgao e
n alia re nci e

ſeuninnefuh

ee manus meagt
ioſenſum nr intellige
ſüe geus in gualibet
uoé vigeneſſeci
enobiic gui ſi⸗
Wor ir Et tici
l.mog timozem.
chrſmap duotöez
uRinena Znd d
mene 9ſarionnſ ti
(dremplationem 40
teſſin gr nonduz ciof
ſui niſtaueral :quos
miſerat. Redijt 5 ad
ndida ci multincie
a gla alonge )ſici
lo exultatde t iudilo
ſcepert.? picetegin
ſurgemes t ütes co
wund.pleu lalif
poterit deuotioe. 0
bierit ubi tita cd
Pponitih oemna
algades Nief.
ermineris aaniſe
lem auſcultn alih⸗

6

Secunde partis

meruerũt: ita ⁊ ego in illo ineffabili gaudio
quo nunc tecũ gaudent in celis merear ðᷣ2
ſpectu tuo ſempeꝛ gaudeꝛe cum eis Amen.

Nuomodo dominꝰapparuit duobus diſci
pulis in uia. Ca. Txxvi.

Pſa autem die r̃ſurrectiõis domi
ni(duo ex) lxxij(diſcipulis eiꝰ.)
de huelm egꝛeſſi(ibant vſocaſtel
emaus. qõ diſtabat ab iꝛlm ſta
dijs ſexagĩta)).i.vij.milibꝰꝗngentis paſſuũ
3 occidentẽ. Octo quippe ſtadia faciunt mi
liaꝛe unũ ⁊ ſic diſtabat ab hiꝛłm ꝑ ſeptẽ mi
liaꝛia ⁊ dimidiũ:quoꝝ duo uel( pᷣm quoſdã
)tꝛia faciunt unã leucam. Unius iſtoꝝ duo
ꝛum nomẽ expꝛimit Lucas(cui) inquiens (¶
nomen Aleophas) alterius vo nomen tacet
cauſa humilitatis:qꝛ ß3 gꝛego.cꝛedit fuiſſe
ipſe lucas:ſʒ ſᷣm amb.putat fuiſſe amaõ fili
uſrufi(¶ Et cũ(ipᷣi)q.deſpati de ieſu (adin
uicem de his que accideꝛant) ſ.de eiꝰ ↄuer
ſatõe ⁊ moꝛte tꝛiſtes (ↄfeꝛent )maxĩe dolẽ

tes.qꝛ eü ſine culpa ⁊ ĩnocenteꝛ occiſum no

ueꝛant:uenit dñs ieſus:⁊ iunxit ſe illis.ſcʒ
coꝛꝑaliteꝛ ⁊ ſpiritualiteꝛ.⁊ (ibat cũ eis)tan
quã ſotiꝰ itineris:ĩterrogans ⁊ rñde ns.ac x
ba ſalubꝛia cũ ipᷣiſ ↄferenſ.ut ſ̃jʒ Bedã.fidẽ
ſue reſuꝛectõis m̃tibꝰ eoꝝ icenderet:⁊ quõ
ſe factuꝝ pꝓmiſeꝛat:impleꝛet.ſ.ubi ſt᷑ duo ł
tres in noie meo ↄgregati:ibi ſum in medio
eoꝝ. In ipᷣo loco ĩ quo ſe eis iunxit:pꝰ ea ca
pella facta fuit.Et qꝛ intuſ in corde dominũ
amabant.ſed de ei reſurrectõe dubitabãt.
iõ qñs eis foꝛis ĩ coꝛpore apparebat:ſed ꝗs
eẽt ñ agnoſcebãt. PHoc apud eos agebat fo
ꝛis ĩ ocuł coꝛporis:ꝙ agebatuꝛ intus in ocu
lis coꝛdis. Quia em amabãt:uiõb ant.qꝛ vo
dubitabãt.eũ quẽ uidbãt ñ agnoſcebãt.⁊ B
E ꝙ dic.(¶ Oculi ãt eoꝝ tenebant᷑ ne eũ agno
ſcerẽt) qꝛ incredulitas eoꝝ ⁊ dubietas ᷣme
rebat ꝙ xpᷣs cognitõem ſui coꝛꝑis ab eis re
tardaret. Tenebant᷑ oculi eoꝝ vitate ñ falſi
tate.ſʒ ipis ñ ualẽtibus ueritatẽ reciper̃ uel
ꝑcipeꝛe.unde ñ ab ipᷣo dño Jeſu.ſed propᷣa
dubitatõe tenebãt. Abi Aug.ꝙ ãt ait Maꝛ
c eis ĩ alia effigie dũñs apparuiſſe. G̊ Tucas

dicit:ꝙ oculi eoꝝ tenebantur ne cognoſce

rẽt eũ oculis.ꝗppe eoꝝ accideꝛat ali ꝗd.qð

ita manere ꝑmiſſũ ẽ.uſq; ad fractõm panis

Nõ qꝛ dñs ñ poteꝛat traſformaꝛe carnẽ ſuã
ut alia re va eẽt effigies quã ſolebãt ĩtueri.
ſed ñ ita ẽ factũ qᷓ Aug.(Et ait ad illos.
ſt᷑ hi ſeꝛniones quos ↄfeꝛtiſ adiuicẽ ambula
tes.⁊ eſtis triſtes) Non qrit ex ignorantia

ſed ut ex eoꝝ rñſiõe incredulitas eoꝝ conue

niẽtius arguat᷑.ut dicit Grego.ↄferebant ꝗ
dẽ int᷑ ſe.qſi ñ amplius expecttes xpᷣʒʒ uiuẽ
tẽ.ſʒ doloꝛoñ.q.ꝑempto ſaluatore(Et r̃ſpõ

dens Cleophas:dixit ei. Cu ſoſus peregꝛinꝰ

Lapłm. lxxvi.

es in hierłm. ⁊ ñ cognouiſti q̃ facta ſt᷑ ĩ illa
his diebꝰ:) Pic ſolꝰ ñ facit excluſionẽ alio
rù peregrinoꝝ:cuʒ ualde multi peregrini ⁊
de diueꝛſis ꝑtibus ueniſſent in hirm ad diẽ
feſtum paſche.ſed notat excluſionẽ cognitõ
nis ab iſto ſic appatẽte.ſ.noticie mõtiſ ieſu.
quã ſolꝰ uidebat ignorare:ut ſi ſenſꝰ. Cuz
multi peregrini his diebꝰ uenerit in hierem
miꝝ ẽ ꝙ tu ſolꝰ inteꝛ alios peregꝛinos igres
ea q̃ ſut nota alijs oibus.Ubi Theop.q.d.
Tu ſolus quaſi tã peꝛegꝛinus es ⁊ extaa ↄfi
nia hieriʒ habitãs.⁊ expezꝛs eoꝝ q̃ in medio
eius ↄtigeꝛũt ut h̊ ignoꝛes.ubi ? Beda.pe
regrinũ putabãt eũ:cuius uultuʒ ñ agnoſce
bãt.Sed reuera peregrinus erat eis: a quo
rũ nature fragilitate ꝑcepta.iã reſurrectõis
gla longe diſtabat: ⁊ a quoꝝ fide utpote re
ſurrectõis eius neſcia màebat extraneꝰ. Et
cũ ñ ex ignoꝛãtia.ſʒ ut ex rñſione eoſ aꝛguẽt
de factis in hierłm q̃ᷓ nam eſſent eos ĩterro
garet(dixerũt ð ieſu nagareno:ꝗ fuit uir ꝓ
pheta potẽſ ĩ oꝑe)ſ.miraculoꝝ(⁊ ᷣmõe.y.
ſ.pᷣdicatõnis ⁊ doctrine(quomodo eẽt tꝛadi
tus in moꝛtez; ⁊ crucifixus) ubi BGeda. Pro
