tri.qꝛ Johes ꝑſpicatioꝛ erat intellectu. Pe
tꝛus feruentiõ affectu. Dropterea Johes ꝗ
dem primus cognouit ieſum. Petrus vo pꝛi
mus iuit ad en. Miſtice peꝛ mare ſignifica
tuꝛ tꝛibulatõ pñntis ſeculi. Vñ illi qui deſide
rãt ad xpᷣn pꝑneniꝛe:mittunt ſe ĩ maꝛe:qr ñ
refugiunt tribulatões huiꝰ mudi.ſcienteſ ꝙ;
ꝓ multas tꝛibulatiões oportet intꝛaꝛe in re
gnum dei.Et tam̃ inteꝛ tꝛibulatões ſecuꝛus
⁊ illeſus xpᷣi ſeruꝰ euadit.ſicut Petrꝰilleſus
puenit. Der nauigium vo ſignificat᷑ eccłia.
uñ alij diſcipuli ueniunt nauigio.i.ꝓtecti ſo
cietate eccłie ſcõᷣm illud pᷣs.ꝓtege eos ĩ ta
bernaculo tuo((Et cũ deſcendiſſent ĩ terraʒ
iuenerũt pꝛunas in littor̃ poſitas).i.ordina
tas ad calefaciendũ(⁊ piſcẽ )ilł ſuperpoñ
tum ⁊ panẽ) )iuxta poſituʒ. Ecce aliud mira
culum. Nã nõ ex materia ſubiecta.ſicut als
multiplicauit panes.ſʒ ð nihilo ⁊ nouo feẽ
vtute diuina carbones accenſos.⁊ piſceʒ ⁊
panẽ:ad maiorem diſcipuloꝝ ĩ fide r̃ſurrec
tiõis xpᷣi ↄfiꝛmatiõez. De bethſayda ad una
leucam ↄtra orientẽ.ẽ locus.ubi ſtetit ieſꝰ
in littoꝛe.cuiꝰ adhuc ueſtigia ibidem oſten
dũtuꝛ ĩ lapide:⁊ inde ñ ad iactuſ lapidiſ me
dietatẽ:locꝰ ubi uiderũt pꝛunas ⁊ piſcẽ ſuꝑ
poſitum: ⁊ panẽ.Et iuſſit ieſꝰ afferri ð piſci
ba quos pꝛendiderũt nutu ipᷣius(Aſcẽdit ãt
Simon petrus:⁊ traxit rete in terrã plenuʒ
magnis piſcibus.cliij.)dicit Iſido.ꝙ om̃ia
genera piſciũ ad iſtů numeꝝ reducuntur: ⁊
qꝛ apoſtoli debebant eſſe piſcatores omniu
hoium.iõ tot ⁊ ñ plures piſces piſcati ſutſ(¶
⁊ cũ tanti eſſent:ñ eſt ſciſſum rete) Numeꝝ
⁊2 magnitudinẽ piſcium exprimit ad ðclara

tionẽ miraculi ex tanta captõne eoꝝ.⁊ iteꝝ

ex retis integritate:qꝛ ñ ẽ ſciſſum. ⁊ uocans
dñs diſcipulos ad pꝛandẽdum ⁊ ſimul cũ eiſ

comedẽs ad öcdlarationẽ ſue reſurrectõis:⁊

ad onñdẽdũ ñ eſſe fantaſma qð factuz eſt eis
fecit ↄuiuiũ.⁊ feſtũ magnũ cum ipis ĩ litto
re maris(⁊ nemo diſcüũbentiũ audebat eũ ĩ
terrogare quis eſſet)non ꝓpteꝛ auſteritatẽ

2 foꝛmidine. ſed ꝓpteꝛ reuerẽtie autoritatẽ

Capłm. lxxix.

⁊ ↄgnitõis certitudinẽ.(ſciẽteſ)diſcreta co

gnitiõeſqꝛ dñs eſt )cui cum metu ⁊ reueꝛen
tia oportet intendere:⁊ iõ fruſtra feciſſent
de B; queſtionem.qꝛ ñ opoꝛtebat facere eã:
ubi em̃ eſt ueritas exhibita aperte. ibi nłla

E opꝰ interrogatione. Ubi Ariᷣ.⁊ nullꝰ auõ̊

bat eũ iterrogare.ſed cum ſilẽtio ⁊ formidi
ne multa ⁊ reuerentia ſedebãt attẽdẽtes in

eũ. Nam ſciuerãt quidem quoniã dñs ẽ. foꝛ

mã ãt alteratioꝛem uidẽteſ ⁊ multa admiꝛa
tõe plenã: ualõ erãt ſtupefacti. uñ ⁊ Aug?*,
Nemo audebat dubitare.ꝙ ipᷣe eſſet. Tãta
ei erat euidẽtia ueritatiſ.qua ilł ieſus appa

rebat ut nullus eoꝝ auderet nõ ſolũ negare

ſz nec dubitare.⁊ ideo ſtultum eſſet interꝛo
gaꝛe. ¶ Et ↄſuete builitatis ſue moꝛe mini
ſtꝛans eis(accepit panez. ⁊ dedit eis )bene
dictũ tñ ⁊ diſtribuedo fractũ(⁊ piſceʒ ſilr)
⁊ ↄmedit cù eis.nam eo mõ diuidebat eis
⁊ diſtribuebat ſiẽ cõſueuerat ante paſſionẽ
ad declarãdã ſuã reſurrectõm. Stant igit᷑
reuerẽteꝛ multumq; alacriteꝛ iſti ſeptem di
ſcipuli cum dño ſuo pariteꝛ cõmedentes cũ
eo.Aſpiciũt deſiderabilẽ ⁊ iocũdam faciem
eius.⁊ exultãt ĩ coꝛdibꝰ ſuis.Accipiunt ð ſa
cratiſſimis manibꝰ eius eſcas deſiderabiles
7 ꝛeficiunt᷑ ñ minus ſpiaitualiteꝛ qᷓ; corꝑali
teꝛ.O quale ẽ iſtud conuiuiuz. Cõſideꝛa bñ
ꝑ ſingula.⁊ ſi potes paſcaris cum eis ĩ exul
tatõe ⁊ leticia. In h̊ ↄuiuio eccłie ſpiritua
li xpᷣs pᷣpaꝛat pꝛunas caꝛitatis.quas de celis
poꝛtauit ad terras.qꝛ ignẽ uenit mitter̃ ĩ teꝛ
ram.⁊ uult ut accẽdatur. Itẽ pᷣparat piſceʒ
ſupeꝛpoſitũ pꝛunis.ꝗ eſt ipe xpᷣs.qni ſuꝑ pꝛu
nas ponit᷑.qñ ex ĩcẽdio caritatis pro nobis
ĩ cruce imolatuꝛ. Itẽ pᷣparat panem quo re
ficimuꝛ qui eſt ⁊ ipᷣe.nam ipſe reficit nos ꝑ
doctꝛinã.⁊ ẽt dãdo coꝛpus ſuũ nobis ĩ cibũ.
Dedit ẽt dñs diſcipuł piſcẽ.qꝛ ſuã paſſioneʒ
imitandà oñdit:ðdit ? cum piſce panem:qr
pꝰ tolerantiam paſſionis gaudia et᷑ne ſocie
tatis repꝛomiſit. Unñ Aug. ecit dñs pꝛãdiũ

ſeptẽ diſcipulis de piſce aſſo:⁊ alijs quos ce

perãt. Piſcis aſſus.xpᷣs ẽ paſſus. Ipᷣe ẽ ⁊ pa
nis:ꝗ de celo deſcendit. huic comꝑatuꝛ ec
cleſia ad participâdã beatitudinem eternaz
Propt᷑ ꝙ dictü ẽ auffeꝛte de piſcibus quos
appꝛehendiſtis nunc. ut omnes ꝗ hãc ſpem
gerimuſ.peꝛ illum ſeptenarium numeruʒ di
ſcipuloꝛuʒ. Peꝛ quem poteſt noſtra uniuer
ſitas ĩtelligi figuꝛata:tãto ſacꝛam̃to nos cõi
car̃ noſcemꝰ:⁊ eidẽ britudini ſociãi.G̊ Aug.
iõ ẽt ultimũ ↄuiuiũ cũ ſeptẽ diſcipuł piſcati
bus uoluit celebꝛare.qꝛ illi pꝰ univſale iudi
ciũ cũ dño eteꝛnuũ ↄuiuium ſt celebꝛatuꝛi.ꝗ
ſeptiioꝛmis ſpiꝛituſſancti gra rpleti.fluctusa
pᷣſentis ſeculi diuino amoꝛe calcant.⁊ in lu
cꝛandis animabꝰ inuigilant. Unde Gꝛegoꝛ.
Cuꝛ cum ſeptẽ diſcipulis ultimũ cõuiuium
celebꝛat:niñi ꝙ eos tm modo qui eyeilormi

LQNuo dũs anparuit ſeptem

gra ſpuſſancti pleni ſunt. futuꝛos ſecum in

eterna refectõe denũciat. Septẽ quoq; die
bus oẽ hoc tpᷣs euoluituꝛ. ⁊ ſepe ſeptenäio
nuero ꝑfectio deſignet᷑ᷣ. Illi gᷓ ultio ↄuiuio

de pntia ueꝛitatis epulantuꝛ.qui nunc ꝑfec
tionis ſtudio terrena tranſcendut. quos hu

ius mundi amor non ligat.quibus ſi urcũq;

ꝑ temptamenta obſtrepit cepta:tñ eoꝝn deñ
deria non retundit.̊ Greg. Sicut ergo dñs
in alia piſcatõe ſignificauit eccłiam quałr
nunc ẽ:ſic in q̊ loco qualxr in fine ſeculi.ſ.in
ultima ꝛeſurrectõe moꝛtuoꝝ futuꝛa ſit. Ma
re eĩ pnᷣs ſeculũ ſignificat littꝰ ꝙ ẽ finis ma
ris.finẽ ſeculi deſignat. unde ibi ieſus aſcen
dit in nauem:qꝛ adhuc in fluctibus uite cõ
ruptibilis cũ diſcipuliſ eꝛat. Pic aũt in litto
re ſtabat. quia iam ad ſtatum uite immõta
lis tranſierat. Ibi non in dextꝛam nec in ſi
niſtram. ſed indifferenter inquit. Laxate re
tia ueſtꝛa in capturã ut intelligamus bonoſ
⁊ malos. Pic ãt mittite iquit in dexteꝛã na
uigij ꝛete: ut ſignificaret eos qui ſtabũt ad
dexteꝛã ſolos bonos. Ibi numerus piſciũ ñ
exprimit᷑.qꝛ multiplicati ſunt ſuꝑ numer.
Hic vo ceꝛtus ẽ numerus.ſ.cliij ꝗq numeꝛꝰ
hbzʒ quinqgenaꝛiũ.ꝑ quẽ deſignat᷑ iubileus.⁊ĩᷣ
quo cũctus pplłs ab oĩ oꝑe geſcebat:⁊ inſu
ꝑ hzʒ tria ꝑꝑ miſteꝛiũ trinitatis. Jõ aũt det᷑ʒ
E ꝙeꝛam magni:qꝛ oẽs electi magni ſunt ĩ
ꝛegno celoꝝ.lʒ gꝛadus ſint diuerſi. Ibi ꝛete
pp ſigmficanda ſciſmata rüpebat᷑.h̊ ueꝛo ñ
E ſciſſum rete:qm̃ in illa ſůma pate ſancto
rum nulla erũt ſciſmata.At iõ ad hoc ↄmẽ
dãdum ualet.ꝙ Johes ante hanc appꝑitõez
tanq; finẽ libri ſui inteꝛpoſuit:dicens.młta
quidẽ ⁊ alia ſigna fecit teſus ĩ ↄſpectu diſci

puloꝝ ſuoꝝ:q̃ nõ ſunt ſcꝛipta in libꝛo G̊. qõ

eètẽt ſecuture narrationis quaſi ꝓhẽmiuʒ.
¶Attẽde nihilomius q̃ ſequutuꝛ q; pulchez
rĩa ſt᷑ ⁊ utilia. Nã ↄpleto iſto ſolẽni ↄuinis
⁊2 refectõis beneficio.oĩbus cõiteꝛ exhibito
Q¶ dicit:dns) ſpalłr (Simoni Petro) uolẽs ei
ↄfeꝛre beneficiũ ſpale ( Gimon Johis). ſ.
filius((diligis me plus his)..t.plus quaʒ iſti
me diligant. Quaſi diceret. Quid mihi da
bis.ꝗd mihi pᷣſtabis.quia diligis me.ubi al

chuinus. miſtice ãt Simon obediẽs. Jobhef

gra dr. Merito g noĩe uocat᷑.i.obediens g
tia dei. ut ondat᷑᷑ ꝙ ardentioꝛi illũ caꝛitate
ãplectit.ñ meriti humani ſʒ dinini eſſe mu
neris. Introgat dñs an ſe diligat. quẽ ſemꝑ
⁊ ubiq; maioꝛẽ amoris affectõez erga ſe oñ
dere uidebat. Simõ inꝗt Johis diligis me
plus his.ꝗ tni amoꝛis affectũ plꝰ quã hi ciz
ca me oñndis. In quo appaꝛet ꝙ ille ꝗ eligi
tuꝛ ad offm pᷣlatõis. dʒ diligere deũ pᷣ cet᷑is:
⁊ qð ceteris ꝑibꝰ melior ⁊ ꝑfectioꝛ dʒ pᷣfici
ĩ ꝑlatũ.qꝛ dñs reꝗrebat pᷣficiẽdũ:an pluſ di
ligeret eñ ⁊ plus hʒ caritatis.q̃ ẽ uinculũ ꝑ
fectõis. Nã in oĩ regimine ille ꝗ pᷣſidet ⁊ gu

diſcipulis ad mare Tiberiadis.

bernat.dʒ excellentioꝛ eſſe. ut ad pluza ac
maioꝛa ⁊? magis ardua tenet᷑ pᷣlatus quã ꝗ
cũq; ſubditus. Quia ſicut ſe hʒ aĩa ad cop
ꝙ ꝛegit. ⁊ 20 ad unes inferioꝛes. ⁊ paſtõ ad
geegez. æ hõ ad bꝛuta aĩalia: ſic ſe dʒ hr̃e pᷣ
latus ad ſubditos.Et iõ ur̃ ꝙ ille ꝗ aliqueʒ
eligit ad tale officiu.tenet ſemꝑ eliger̃ me
lioꝛẽ.ñ tñ intelligit᷑ melior.litteꝛatior uel a
ſtutior:ſed ille ꝗ oĩbus ↄditionibus penſa
tis. melior ẽ ad tale offm̃ ad honoꝛẽ dᷣi ⁊ uti
litatẽ eccłie. Alter ãt eligens uel pmouẽs
ñi uidet᷑ iudiciũ diuinũ euadere. Qõ ãt ᷣm
iura ſufficit eligeꝛe bonũ ⁊ idoneũ.hoc ẽ ſᷣʒ
iudiciũ humanũ.ꝑ ꝙ tal ñ ẽ puniendus:cuʒ
Fſim Aug.aliqua ꝑmittunt huano iudicio in
coꝛrecta ꝑꝑ maioꝛa mala uitanda.q̃ tũ ſunt
diuino iudicio coꝛrigenda. Nam aliqd ſuffi
cit ſecundum iudicium humanuʒ qð ñ ſuffi
cit ſᷣm iudiciũ diuinũ ſecundum iudicium
humanum ſufficit ũlud de quo homo ñ põt
accuſari nec electio eiꝰ improbaꝛi. Cõſtat

auũt difficile eſſe electiones fieri:ſi poſſẽt ex

hoc repꝛobari.ꝙ inuenit alius melior quã
ille ꝗ è electus:unde ſufficit ſecunduʒ iudi
cium humanuz: ut electio ſi recta ⁊ eligat
idoneus. Secundũ ueꝛo iudiciũ diuinum ⁊
ↄſciam.neceſſaꝛiũ ẽ eligere meliorẽ quãtuʒ
ad hono:ẽ dei ⁊ utilitatem ecclie. Si uero
gliquis minus bonũ pᷣeligat. ⁊ aligd puatũ
(puta affectõ carnalis ſpes beneficij ⁊ ↄmo
di tꝑał)eũ moueat:ẽ fꝛaudulenta electio ⁊
pſonaꝝ acceptio ⁊ peccat. Sciens g dñs in
terrogat ſciebat eĩ ꝙ ñ ſolũ diligeꝛet eũ ue
zuetiam plus oibus diligeꝛet ſed innuit ut ⁊z
corde credamꝰ ⁊ ore ↄfiteamuꝛ. neſciens ãt
ſdetrus quantum alij xpᷣm diligebant. non
eſt auſus rñdere plus quã alij.qꝛ coꝛ alteri
us uider̃ ñ poteꝛat:ſʒ cũ modeſtia locutꝰ ẽ
⁊ abſolute(rñdit etiã)h̊ ẽ ita (dñne tu ſcis:
q; amo te).q.d.teipᷣm teſtẽ inuoco.ꝗ ſecre
toꝝ es cõſcius.qꝛ amo te:⁊ tu ꝗ interiora 2
ſideras ſcis ſi plus alijs amen te quõ ego ne
ſcio. Tu ſcis quantuʒ diligo te: ⁊ qꝛ integro
coade te diligo.quantũ uero alij te diligunt
neſcio. Item ꝗa expeꝛtus pꝛoprie fragilita
tis in xpi negatione fuit: cautius de ſe ꝛñdit
nec ultꝛa ſe effeꝛr̃ in xpᷣi dilectõe auſꝰfuit.ſʒ
q̃ntitatem ſue dilcctõis ĩ iudicõ xpᷣi ꝗ ſecre
ta coꝛdiũ ĩituetuꝛ. Poſuit. Nec audet iuoca
ꝛe ↄſcĩam ꝓpã in q prius deceꝑtus fuit. ſed
domini conſciam inuocat. dicẽs tu ſcis qa
amo te:ac ſi dicat.tu noſti plꝰqᷓ; ego PHuiliãſ
ſe coꝛam apłis.nõ dic plꝰ his.ſʒ ſimplꝛ amo
te.inſteueus nos ꝙ nõ debemus nos alijs pᷣ
poneꝛe.ſʒ alios nobis.Quod ꝗ& de ſe nouit-
ſ.ꝙ diligeꝛet dixit.ꝙ neſciuit.ſ.ntꝝ plꝰalijſ
diligeret: tacuit docens nos quod in dubijs
ſuſpenſam debemus ſniam tener̃.⁊ nõ teme
re ð occultis diffineꝛe (Dicit ei) dñns.officiũ
paſtorale ſibi cõmittẽs ¶ Paſce agnoſ meos

e

—

intenogat 45
naden fun
ſutura yt
pps uellet ſbig
ſu ielrſ
faturiͦ⸗ io me
ſz Liß Kuuf
ſe ciliger ßt
coreptus enn
ad ijn gre
ſcis) ꝛ ineffib
z ultio coꝛdis
Luſcis q an
1furura. Yn
ſt mibi flux⸗
lenii Pem fit
ſneas) Yeno⸗
Jd andecnd
ſeſſie amcuss⸗
ig. Ler ſege
Aug. Kedan
ne mindamo⸗
uocis elicuic
pnis Et ʒ A
int goceret
uelut nicarit
ſuos agnos
lgit uoſi⸗
ſelm. Et iop
ſeciligat ſie
Toles ei omit
negne paſtor
domicumge
quit fſtefr⸗
Noia demoͤſt
chriſtipoftu
meis ofſens
halap ouiii
pngnons
Cllectsd
polles gege
e ouineit i
alligis mep⸗
me dlligis 3
citen meas
qrentn

rleunin iuci
ictidined
üͦdiuinum 7
ere nel e guin,
em ecclie. Giero
r, taligg zuati
—
dulema electio
Bciens o aſsz in
lüdligee eie
et ſed innuir ut
eammm neſciengit
mn aͤligebant. ſon
i ali e co ei
i mogeſtia locut'
3eita aſetuſcis:
eſte inuoco ſecre
en tu g interiorn⸗
men te qud egone
igote:r intego
Gvarae
oprie faglita
edor ſeicit
llectoe auſ fuit ..
iudico tpi gſece
. ſec audet inoca
geceptus fnit ſec
.. äices tu ſeß g⸗
intqz ego ilil
in no
bis 6fnnple
emus nos aliſop

3

——

Secunde partis

q.d. Poc mihi dabis.h̊ pᷣſtabis ſi amas me
ut paſcas gegẽ meũ. In hoc ſciã ⁊? exꝑiaꝛ.
ꝙ me amas ſi.ſ.gꝛegẽ meũ paſcis.Exhibitõ
operis fit probatio dilectionis.Dilectio enĩ
dei pꝛobatuꝛ in dilectione ꝓpximi.ꝗ vo opuſ
pietatis ꝓxio ũ impẽdit.minus deun diligit.
Unde Augꝰ*. Confitenti ãt amorẽ ſuũ oues
ſuas ↄmendauit tanquã ñ eſſet ubi oſtende
ret Petꝛus amorẽ ſuũ in xpᷣm niſi eẽt paſtõ
fideł ſub pᷣncipe om̃ium paſtoꝝ.Cunq; dñs

ſcðo ab eo queſiſſet ſi ipʒ diligeret.⁊ Petrꝰ
idẽ ꝙ ſupꝛa reſpondiſſet. Itẽ ſubdit (paſce

agnos meos) Cã vo dñs tertio q̃reret ſi eum
amaꝛet (ↄtꝛiſtatus ẽ Petrus)eo ꝙ ſepiꝰ eẽt
interꝛogatꝰ ab eo.ꝗ ſciueꝛat ꝙ ĩterrogabat
⁊ turbatus fuit:eo ꝙ ſciebat eũ ſcire ẽt oĩa
futura.ꝑꝑ ꝙ timuit ex tali replicatione ne
xpᷣs uellet ſibi predicere aliquem caſum ſuũ
futuꝝ.ſicut ſupꝛa pᷣdixit ei ſuam negationeʒ
futurã:⁊ iõ merito timuit ⁊ turbatꝰ fuit.uñ
Fʒ Cꝛiß. Ruꝛſus foꝛmidat.ne forte eſtimãs
ſe diliger̃:ſi ñ diligat corripiat᷑ ſicut ⁊ pꝛius
correptus ẽ multũ ſe exiſtimans fortem. uñ
ad ipᷣm xp[ʒ refugit ⁊ (dixit ei.dnñe tu omnia
ſcis)⁊ ineffabilia coꝛdis ⁊ pñtia ⁊ futuꝛa:⁊

ðᷣ ultio coꝛd is ꝓtulit amantis uocẽ:dicẽs ¶

Xu ſcis qꝛ amo te).q.d.Tu ſciſ oĩa ⁊ pnñtia
⁊ futura. Jõ tu ſcis.ꝙ nunc te diligo.ſʒ ꝗqd
ſit mihi fuͦtuꝝ.ego neſcio.tu ſcis.Deinde pꝰ
tertiã Petri rñſionẽ dñs adiecit(ꝓpaſce oueſ
meas) Interrogauit ãt eum ter.ñ ignorans
quo animo ↄfiteret᷑ xpi amoꝛẽ. ſꝭ ut trina ↄ
feſſio amoꝛis deleret trinã negationẽ timo
ꝛis. Leꝛ negauit tĩoꝛ:teꝛ ↄfeſſus ẽ amoꝛ. uñ
Aug. Reddit᷑ negatõi trine trina cõfeſſio.
ne minꝰamoꝛi lingua ſeꝛuiat qᷓ; timoꝛi:⁊ plꝰ
nocis elicuiſſe uideat moꝛs ĩminẽs qᷓ; uita
pns Et ᷣʒ Ambꝛo.ĩterrogauit ñ ut diſceꝛet:
ſ̊ͤ ut doceret quẽ eleuãdꝰ ĩ celũ amoris ſui
uelut uicariũ reliquebat. Non uult domĩus
ſuos agnos ł oues ↄmittere.niſi illi ꝗ euʒ di
ligit.quoſ ipᷣe tm̃ dilexit.ut ꝓ eis moꝛi digna
retuꝛ. Et iõ pᷣus eecłie paſtorẽ ĩterrogat an
ſe diligat.⁊ ſic poſtea ad paſcẽdũ ſuoſ agnoſ
⁊ oues ei ↄmittit.Sic em̃ fnit tioris iudiciũ
negaꝛe paſtorẽ: ſic ẽ amoꝛis officiũ paſcere
domiĩcum gregẽ. unde Cripᷣ. Si diligis me ĩ
quit pᷣnſte fratribꝰ:⁊ feruentẽ amoꝛẽ quem
ꝑ oĩa demõſtraſti nunc oñde:⁊ animã quã
dixiſti poſtuꝝ te eẽ ꝓ me.hãc pꝑro ouibꝰ da
meis.oñdens qnti appretiatuꝛ pᷣſiſtẽtia pro
pꝛiaꝝ ouiuũ.⁊ quoniã hoc ẽ maxime eins q ĩ
ipᷣm ẽ amoꝛis ſignũ. unde ⁊ Greg.Si g ſignũ
dilectõis ẽ cuꝛa paſtoꝛis.ꝗcunq; uirtutibus
pollẽs gregẽ dei negligit paſcer̃ ſumũ paſto
rẽ ↄuincit ñ amar̃. Un ⁊ Augꝰ.Quid ẽ alið
diligis me paſce oues meaſ.q; ſi diceꝛet.Si
me diligis ñ te paſcer̃᷑ cogita.ſgʒ oues meas.
⁊ ſicut meas paſce ñ ſicut tuas.glori meã ĩ
eis qre ñ tuam.dnũ meum non tuũ: lucra

v

CLapfm. lxxix.

mea ñ tua. Uñ Berñ.Nõ otioſe totiẽs repe
titum ẽ. Petꝛe amas me:in ↄmiſſione ouiũ
Et ego id ſignificatũ pinde puto ac ſi
illi dixiſſet ieſus.Niſi teſtimoniu tibi ꝑhibẽ
te ↄſcia ꝙ me ames ⁊ ualde ꝑfecteq; ameſ:
hoc ẽ plus qᷓ; tua.plus qᷓ; tuos.plus qᷓ; etiaz
te: ut trie repetitõis mee numerus iĩpleat᷑:
nequaquã ſuſcipias curam hanc.nec te ĩtro
mittas ð ouibꝰ meis.ꝓ quibꝰ utiq; ſanguis
meꝰeffuſus ẽ.Terribilis ſermo:⁊ poſſit ẽt in
pauida quoꝛũuis tyrãnoꝝ coꝛda ↄcutere.
ꝑpea attendite uobiſ.ꝗcũq; opus miniſteꝛij
huius ſoꝛtiti eſtis: attẽdite inquam uobis.
⁊ pᷣtioſo depoſito ꝙ uobis creditü ẽ. ̊ Ber.
Uide quomõ dñs xpᷣs ↄmittendo Petꝛo pa
ſtoꝛale officiũ.ipᷣm ter examinat ð dilectõe
q paſtoꝛes eccłie debẽt deum ac ẽt ꝓpximũ

p ceteꝛis hoĩbus diligere. Non ergo debet

gs eligi ĩ platum.niſt habitis certis ſignis ⁊
argum̃tis ð dilectõe eius erga deü ⁊ ꝓximũ

Unde Beꝛñ.An ñ incõgrue ð dilectiòe reꝗ

rituꝛ.q̃ paſcẽdo gregi pᷣponit᷑. Ille em̃ pᷣeſſe
dʒ alijs:ꝗ uino cãitatis ĩebꝛiatus exeſtuat.
imemoꝛ ſui.ut ñ q̃rat q̃ ſua ſunt.ſʒ magis q̃
ieſu xpᷣi. Attende ẽt:ꝙ dñs paſtoꝛale officiũ
ĩiungit trina examinatõe pᷣmiſſa.⁊ iõ qui ad
hoc officiuʒ aſſumituꝛ.prius examinari dʒ
diligenteꝛ. primo autem ⁊ ſcõðo agnos ĩper
fectos quodã lacte ueſcẽdos.⁊ tertio oues
ꝑfectõꝛes ſolido cibo alẽdos Petro ↄmiſit:
q⁊ nõ ſolũ paſtorẽ ſed ⁊ paſtoꝝ paſtoꝛẽ eũ ⸗
ſtituit. Sunt enim ĩ eccleſa tria geneꝛa ſeu
tres gradꝰ hominum fideliũ.ꝗ ſicut agni ⁊
oues in eccłia ſunt paſcẽdi.ſ.ĩcipiẽtes ⁊ ꝓfi

ciẽtes.ꝗ q̃ſ adhuc ĩpeꝛfecti nomine agnoꝝ

⁊ ꝑfecti ꝗ nomine ouiũ poſſüt ĩtelligi.⁊ biſ
dictum ẽ.paſce agnos meos.ſʒ ſemel.paſce
oues meas:quia infirmi ⁊ adhuc tenelli ĩ fi
de amplioꝛi paſtoꝛali cura ⁊ ſolicitudine ĩ
digent.quã foꝛtioꝛes ⁊ grandiuſculi:ꝗ ſe re
gere ualent.nec tata cura egent. ¶ Paſcit
igit᷑ petꝛus agnos.paſcit ⁊ oues. paſcit fili
os.paſcit ⁊ matres qꝛ regit ⁊ ſubditos ⁊ pꝛe
latos.Oium igit᷑ paſtoꝛ ẽ.qꝛ prete? agnos ⁊
oues in eccła nihil ẽ.nihil inquam qð ſuis
paſtoꝛibus cõmiſerit. Sed cũ Johanneſ
a dñno magis eſſet dilectus.quaꝛe non ẽ ali
is apoſtoł pᷣlatus:ſʒ Petrus:Ar erat adole
ſcẽs ⁊ ſi eẽt pᷣlatꝰ.illi ſcand alizaꝛentur fõte
in eo ſʒ non ita ĩ Petꝛo.quia ſenex. Itezʒ ne

uideretuz amicos caznales exaltare. 2 eos

alijs pꝛeferre. Utinam eccleſia immitaretuꝛ
hoc exemplum ⁊? non faceꝛet in multis
cõtrarium. ¶ Conſidera hic ſolitam domi
ni caritatem ⁊ benignitatẽ. Aperte enim ui
des quomodo diligentez ⁊ aflectuoſe impri
mit.ꝛeiteꝛat ⁊ recõmendat petꝛo aĩias nras
teꝛ.n.inteꝛogans eũ de amoꝛe. Ter ſubiun
xit paſce.Non dic̃ ei tonde. munge. macta
⁊ manduca,ſed dicit tꝛibus nicions aſer:
2,

Qũo dñs apparuit ſeptem

ſ.pane doctrine ⁊ ſancte pꝛedicationis uer
do nuite ⁊ honeſte ↄuerſionis exemplo.⁊ tꝑa
lis ſuſtentationis ſubſidio. Ter g dictum ẽ
paſce.ad ſignificandũ ꝙ habẽs curã aĩaruzʒ
dʒ ſubditos paſcere paſtu triplici.ſ.vbi dei.
⁊ boni exẽpli.⁊ ꝓut põt tpᷣrał ſubſidij. Sed
iſtud ꝙ dr̃ ter paſce ꝗqdã mali mutamt ĩtun
de.munge ⁊ occide.qꝛ młti hodie ſubditos
exactõibus tpᷣraliũ oppꝛimunt malis ſuaſio
nibus ⁊ exẽplis coꝛꝛupunt ⁊ occidunt. ſed ðᷣ
tꝛiplici paſtu pᷣdicto paꝛum cogitant uel cu
ꝛant. Deinge poſtqᷓ; Petaus dñũm ſe amar̃
teꝛ rñdit. ⁊ ꝑ hoc amoꝛis ſui pꝛiuilegium cõ
firmauit moꝛtẽ ſuã ei dñs nuntians ſnũ maꝛz
tyriuzʒ ſibi pᷣdixit. in qua morte quantũ Pe
tꝛus eum dilexerit demõſtzauit aꝑte qꝛ pꝛe
lati eccłie tantã debem caritatẽ habere. ut
parati ſint ſe morti ꝓ grege exponeꝛe. Vnõ
git ps loquens Petro parabolice.( /an
eſſes iunior)non tam etate quã ſenſus:⁊ x
tutis ĩbecillitate qua negaſti me(cingebas

te Jad libitũ tuũ pperabas((⁊ ãbulabas ubi

Arm appetitũ(uolebas.cuũ ãt ſenueris)non
tam etate quã ſenſus ⁊ uirtutis ſtabilitate.
ſicut iam tua demonſtraſti ↄfeſſione (exten
des manus tuas).ſ.ad cruceʒ hoc ẽ crucifi
geris. ubi ꝓmptitudo eius ad martyriũ tole
randũ deſignat. æ genus mõtis (⁊ alius). ſ.
tortor (te cinget) ⁊ ligabit uincuł.fuit enizʒ
ligatus coꝛdis.⁊ ſic in cruce poſñitꝰ. ñ clauis
affixus.ut uiueꝛet diutius.⁊ longior eſſʒ ipᷣi
us cruciatus((⁊ ducet te).i.uiriliter tra het
quo nõ uis) iꝛe nãlꝛ ſ̃m appetitum ſenſiti
uum.ſ.ad mortẽ qua refugit fenfualitas ⁊
uoluntas natuꝛał: uolũtate tñ deliberata ⁊
electiua qua cupiebat eſſe cũ xpᷣo in uita e
terna. ⁊ ſᷣm appetitũ ĩtellectiuũ ẽt ſenex uo
luit ad mortẽ duci ⁊ cꝛucifigi.ſequẽs magi
ſtrum ſuũ ꝗ ait ñ mega ſʒ tua uoluntas fiat.
Sed ſi fieri poſſet: uitã eteꝛnaz pᷣter moꝛtis
moleſtiam ↄcupiſceꝛet.Eſt eĩ ĩ noĩe duplex
appetitus.ſ.ſenſitiuus ⁊ intellectiuus.⁊ ntẽ
q; aliqũ ⁊ large loquendo uoluntas nomina
tur.qꝛ ſolus appetitus intellectiuus pꝛoprie
uoluntas dr̃. Licet g apperitus ĩtellectiuus
ĩ Petꝛo eſſʒ ꝓmptꝰ ad mãtyriũ:tũ appetitꝰ
ſenſitiuus refugiebat.q; mors ẽ ultimũ ter
ribiliũ.Et eodẽ mõ in xpᷣo fuit:ut uiſum eſt
ſupra ubi ad patrẽ orauit. Nam inter aĩam
corpus ẽ adeo nãlis amor.qð nunquã uel
let anima a coꝛpoꝛe ſeperari nec econueꝛſo
⁊ iõ dicit.quo tu nõ uis.ſ.ſᷣim nature inſtic
tum. ꝗ ſic ẽ nãlis. ut nec ipᷣa ſenectus eum
Peiro auferre potuerit.ſed dᷣſideꝛiũ gratie
hoc ĩmittit. VUñ dicit apłs. Cupio diffolui ⁊
eſſe cũ xpᷣo. Vñ Cꝛi.dicit gᷓ quo nõ uis. ꝑꝑ
nãalem ↄpaſſiõem aĩe: que inuita ſepeꝛatur
a corpore:deo hoc utiliter diſpenſãte . ut ñ
multi ſibi mortẽ inferant uiolentaʒ. B Cꝛip̃ᷣ.

ſed ſᷣm Aug.quantacunq; ſit moleſtia cãnis

diſcipulis ad mare Tiberiadis.
dʒ eã uincere uis amoꝛis.quo amat xpᷣus
ẽt mori uoluit ꝓ nobis q ſi nulla eſſet ł 14
ua mortis moleſtia. ñ eſſet tam magna maꝛ
tyꝛij glõia. Uñn Greg.neq; eĩ ſi plẽiſtime Pe
trus nollet ꝓ xpo pati potuiſſet: ſʒ maꝛtyꝛiũ
ꝑ infirmitatẽ carnis noluit: ꝑ vtutẽ ſpus
amauit. Qui dũ ꝑ carnẽ ad penas ire trepi

dat. ꝑ ſpum ad głam exultat. Actumq; ẽ. ut
cꝛuciatũ maꝛtyꝛyj nolẽdo uoluiſſet. Sic non
quoq; cũ gaudis qꝛimꝰ ſalutis. amaꝝ pocu

lum ſumimus piꝛgationis.amaꝛitudo ꝗdeʒ
in poculo diſplicet:ſed ᷑ſtituẽda ꝑ amaritu
dinẽ ſalus placet. Cu g cognonit dñs.ꝙ dili
geret᷑ a ſpetro:pᷣdixit ei fructü dilectionis
ſ.coꝛonã maꝛtyꝛij quo oues paſcer̃.⁊ eccle
ſiam multiplicare.⁊ ſe caput ſeꝗ deberet.
UVnñ glo.paſſuꝝ pᷣdicit.ꝗ negatuꝝ pᷣdixeꝛat.

Poc iã poteꝛit.ſ.pati ꝓ xpᷣo rõe firmatus.

ꝙimatuee pollicebat᷑ ĩfirmus. Jam nõ me

tuit huius uite interitum :qꝛ ꝛeſurgente do
mino uite alterius pᷣceſſit exemplũ. Unõ ⁊
Cri.Et nimiꝝ hoc uolebat ⁊ cupiebat. ic

circo ei manifeſtũ hoc fecit. quia eniʒ dixit

aĩam meã ponã ꝓ te.⁊ ſi oportueꝛit me mo

ri tecum.nõ te negabo: dedit ei ꝙ deſidera

bat.Quia eĩ Petrꝰ ſemꝑ uolebat eſſe ĩ eis

qᷓ̃ ꝓ eo eram piculis.ↄfide ait ita eĩ tuũ im

plebo deſideriũ.ut q̃ nõ paſſus es iuuẽis exi
ſtens.hoc te oporteat pati ſenẽ factuʒ. hec
Criſᷣ. Poc aũt ꝙ ait.alius te cinget ⁊ ducet
te.debet pᷣcedeꝛe hoc qð dicit.extendes ma
nus tuas: nam in alterius cinctione expꝛimi
tur impoſitio uinculoꝝ a pſecutoꝛe. Unde
Aug.Extendes inquit manus tuas.hoc eſt
cꝛzucifigeris: ad hoc aũt ut uenias. alius te
cinget.⁊ ducet.nõ quo uis.ſed quo non uis
prius dixit ꝙ fieret:⁊ deinde quomodo fie
ret.Nõ eĩ crucifixus.ſed crucifigenduſ quo
nollet ẽ ductus.h̊ Aug.Et bene dicit cũ ſe
nueris.nã poſt tpᷣus quo vba iſta dicta ſunt

uſq; ad tpᷣs mortis Petꝛi.fluxer̃t fere tꝛigin

taſeptẽ anni. Un pʒ. ꝙ ſatis ſenex eꝛat. In
hoc ant ꝙ Petꝛcũ ſenuiſſet. ⁊ ꝓpe termĩuʒ
uite iã eſſʒ paſſus ẽ moleſtiã cꝛucis:miſtice
ſignificatum eſt ꝙ poſt peccati ꝛemiſſiõeʒ.
toto tẽpore uite ſue dʒ homop peccato ſuo
doleꝛe: ⁊ uſq; ad terminũ uite miſeꝛiã ſuſtie
re. unde glo.etiaz remiſſis peccatis tolerat

homo miſeriam. inquazʒ tam ex peccato ue

nit. productioꝛ ẽ pena quam culpa ne pua

uideretuꝛ cnlpa.ſi cum illa finiretur ⁊ pẽa.

In petro typus ẽ ſecularium ⁊ religioſoruʒ
ſeculaꝛis em̃ quo uult uadit.dominꝰ ſue uo
luũtatis ſʒ fligioſꝰ ſupioris ligamĩe cĩctꝰ gun
tate r̃ligiõis ſẽior.⁊ ꝓfeſſiöõe maturior pᷣcep
to maioris freq̃nter ducitur quo ñ uult. niſi
propter obedientie fructum( Noc aut dixit
ieſus petro.ſignificãs) qr eẽt crucifigẽdꝰ(⁊
hac) morte deun clarificaturus. Martyriuʒ
eĩ petri fuit ordinatuzʒ ad gloriaʒ dei.Quia

us in quectu 4
ſaein com
ſum ſel Anche⸗
Pciriſet ieſis
haſioen: c
denel —
jenire curaunt.
eü initans ir
ſequi eni donni
Titotoleꝛabil
uanto in eius
gafcordaben
cucis putibule
ni ceo confe
bere memento.
nuanfrij conſe
Gm awins wag
Perwsprws
rat ſequelam
gui animamn
loriter ab eo⸗
Beche me. ſci
inquit giligiſ
ego p te ita
iu crucem aſa
le patere. Vn/
ter pee aliſo
mam peo greg
liceno am
ſe cepit kt ie
ibem ſenfica
ephreſſerat. S
te ſonificabt
unliarigf⸗
ſera peno⸗
rxiter ſeguer
n dn
liehne
lificarid Pue
ic
guem ut nec

1
nut ſe⸗ geberer
negntup f
ffrm 1n,
n: . Jam noͤne
ſt cheengene t
etengld Vn .
4t1 upiebat, ie
eelt quig eniz iri
ncpoftuerit me nno
geclt ei g geſter
uolebat eſſe ieis
heait tnei mi in
aſus eo iiiz eri
ſeni ſicng hec
te cinget ? gucet
icltextendesma
cincnone expumi
gſecarone Vnde
mus tuas hoc eſt
m wenias. aliuste
is.ſed qno non nis
einde quomoco ſie
cnucifigenduſquo
tbene gictt ci ſe
ba iſta dicta ſun
.fluxeft fere tiigin
tis ſener eut. qn
ſer pe terniig
ni aucis miſice
ccatl unſiͤg
0
mmop pecno n
nanlſeii ſſſie
H eccatigtolern
am er peccato ie
am ex p i
in alba ſen
lufinretun t en⸗
ligioſors
eum relig
it donin. ſeu
ligamie cic hn
n nuſ ior hel

ur quo fuult, f

int

Secunde partis

Rcut ne ciĩgeꝛetuꝛ uiculis cũ domino xpᷣʒ ob
ſcurauit in cordibus audientium negatiõe.
ita extendendo manꝰ in ſimili cruce ſiẽ xpᷣs
gloꝛificauit chꝛiſtum per exemplum cõſtan
tie in vitatis confeſſione.in auribus crucifi
gentiũ tortoꝛum Quamuis. n. xpᷣs non clari
ficetur in ſe a malis ⁊ infidelibꝰ. tamen cla
rificat᷑ quotidie peꝛ exemplum pacientie a
ſanctis ⁊ bonis fidelibꝰ. Moꝛs eiꝛgo ſancto
rum ẽ ad gloriam xpᷣi.qꝛ ex hoc oñditur ma
gnitudo dñi. ꝙ ꝓ eius ueritate ⁊ fide ſcti ex
ponunt ſe moꝛti.Cui.uis amoꝛis gues uin
cat moleſtias moꝛtis. ꝓfecto maꝛtyꝛes mor
te ſua deũ clarificant.oſtendentes ea q̃ntũ
colendus ⁊? amandus ſit.Et nota quod chꝛi
ſtus in diꝛectũ crucifixus eſt. Petrus ob re
uerentiam domini in ↄtꝛaꝛium.ſcilicet deoꝛ
ſum.ſed Andeas in tranſuerſum.. Et cuʒ
B dixiſſet ieſus Petꝛo nuntians ei morteʒ ⁊
paſſionem:ne duꝛa ⁊ intolerabil Petro ui
deꝛet᷑ paſſio.hanc ſuo exẽplo pius magiſteꝛ
lenire curauit.⁊ ad genꝰ moꝛtis exẽplo ſui
eũ ĩuitans(dixit ſequere me) i.imitare me
ſequi enĩ dominum imitaꝛi eſt. Ac ſi diceret
Tãtotoleꝛabiliꝰ crucis paſſionẽ ſuſtinebis.
quanto in eius ſufferẽtia mea te ſequi ueſti
gia r̃cordaberis:ut ſicut ego pꝛo tua ſalute
crucis patibulũ ſuſtineꝛe nõ diſtuli.ita quo
q; tu pꝛo confeſſione nominis mei.te pati ðᷣ
bere memento:quia eo gloꝛioſior palmam
martyrij conſequeris.quo ad hanc ꝓmeꝛen
dam aꝛtius magiſtri iteꝛ ſequeꝛis.Quia enĩ
Detrus prius ſingularit᷑ ad hãc ſe exhibue
rat ſequelam.dicens.quare nõ poſſum te ſe
qui animam meam ꝓ te ponam:ideo ſingu
lariter ab eo exigit dominus ꝓmiſſuʒ:dicẽs
Seqòqꝛe me.ſcilicet in genere mortis.Si me
inquit diligiſ ſequere me.ueni poſt me.⁊ ſic
ego ꝓ te.ita ⁊ tu moriaris pro me:ſicut ego
tu crucem aſcẽde.tu eandeʒz quam ego moꝛ
tẽ patere. Unde non dixit ei ſoli.ſed ſignan
ter pꝛe alijs.quia ipᷣe pꝛe oĩbus debebat ani
mam pꝛo grege ponere ⁊ ouibuſ. Poc aũt
dicendo dominꝰ ſuꝛrexit ⁊ a loco ↄuiuij abi
re cepit.Et ſie peꝛ illam ſequelam coꝛꝑaleʒ
idem ſignificabat: ꝙ pꝛius Petro peꝛ ueꝛba
expreſſerat.Sicut eniʒ in ue.teſta.prophe
te ſignificabdt aliqua uerbis ⁊ aliqua fact᷑:
ſimiliteꝛ xpᷣs faciẽs.poſtquam uerbo pꝛedi
gerat Petro ſuũ martyriu incepit ire: ⁊ tũc
dixit ei ſequere me.ſcilicet in hoc quod pꝛe
dixi tibi(Conueꝛſus Petꝛꝰ)retrahẽdo ocu
los ab aipectu domini(uidit Johannẽ quẽ
diligebat ieſus etiã ſequentem) quia ſicut ⁊
Petrꝰ ceperat ire pꝰ chriſtum: æ uolẽs cer
tificari ð moꝛte Johannis ex amor̃ quo eůᷣ
diligebat.de eo dominum queſiuit: dicensꝗ
Pic aũt quid: Aſcilicet patietuꝛ.Quaſi dice
ret.Ecce ego ſequoꝛ te in paſſione.hic aũt
quem ut me diligo.nũquid morietuꝛ ſicut ⁊

Capłm. lxxix.

ego: Poſtquam Petrus audierat ſe cucifi
gendum.uoluit etiã agnoſcere fratris exitũ
Diligebat eniʒ Petꝛus Johnem ſpirituali
dilectione. ⁊ ideo uolebat euʒ ĩ maꝛtyꝛio ſo
cium habere. Unde dicit Cri᷑.quod ualde
diligebat Petrus Johannẽ ⁊ audiẽs tã ma
gni amoꝛis inditia a domino.quod uilicet
ſimili genere moꝛtis ſecuturus eſſet domiuʒ

quo dominꝰ preceſſerat Petrum: cupiebat

tam magnorum numerum habere ſocium.
de hoc autem quod Petrus ĩterrogauit: e
tiaʒ Johãnes interrogaſſet:ſʒ non aubat.
Diligebat autẽ (ut h̊ dicituꝛ) Jeſus ꝗohan
nem non quidẽ ſingulaꝛiter ſolum )ſʒ pꝛe ce
teris familiarius.⁊ ſpecialia ſigna dilectõis
ei oſtẽdẽdo pᷣ ceteris.⁊ hoc ſignum inter ce
tera.ut per pacem exiret de uita.ñ ꝑ certa
men paſſionis. Diligebat quippe pꝛimo ppi
munditiã puritatis.quia uiago eſt electuſ a
deo ⁊ uirgo ꝑmanſit.Secundo propter ſub
limitatem ſue ſapiẽtie.gꝗa ceteris altius ar
chana diuinitatis uidit.Tertio propt᷑ feruo
rẽ ſui affectus ad xp[ʒ.qui diligentes ſe dili
git (Et reſpõdẽs ieſus Petro:dicès. Sic eũ̃
uolo màere).i.expectaꝛe.ſcilicet abſq; paſ
ſõe martyrij(donec eccłia ſua pace firma
ta (ueniam).ſcilicet ad eum uocanduʒ ⁊ ꝑ
placidã moꝛtem ð hoc mudo ad gloriã cele
ſtem aſſumẽdum.,Quaſi dicat.nolo eũ moꝛi
ꝑ martyrium ⁊ me ſequi per uiam paſſionis
ſed magis uolo en occupari in quiete ↄtem
platõnis:donec me uocante ð hac uita ĩ ali
am tranſferatuꝛ ſuauiteꝛ ⁊ iocũde. Habet
eni ĩ legẽda eius.quod xpᷣs apparuit ſibi cir
ta finẽ uite ſue cum diſcipulis ſuis uocans
eum ad gloriam: ⁊ ad epulandum cũ ilł.qd
ad te:ſcilicet ĩueſtigar̃ de ipᷣo.Quia ad Pe
tau non pertinebat ſcire quod deus ordina
bat in futurũ de Johanne:ſed tantuʒ perti
nebat ad ipᷣm. vbo xpᷣi prompte ⁊ humiliter
obedire. Ideo ſequiturſ(tu me ſeqᷓꝛe yſcilicʒ
crucis paſſiõe. Unde Crivᷣ. Sic eũ uolo ma
neze inquit ꝗd ad te:peꝛ hoc erudiens nos
n ãxiaꝛi neqʒ multũ iueſtigaꝛe.neqʒ; ultꝛa ea
q̃ placẽt ei qrer:⁊ nihil ult᷑ quã opoꝛtz ciacũᷣ
ſcꝛutaꝛi Hoc ãt faciebat ab ĩtẽꝑanea ↄpaſ
ſiõe q̃ ad ſeinuicẽ eꝛat diuidẽs eos. Quia

n. debebant oꝛbis terrarũ ꝓcuꝛationez ac
cipeꝛe.non oportebat eos ad ſeinuicẽ ð̊ reli

quo eẽ complexos: ꝓfecto eĩ magnum huic
oꝛbi teꝛꝛarũ factum eſſet dãnum.propteꝛes
ait opꝰ cõmiſſum eſt tibi.id attende ⁊ pꝑfice
exerce ⁊ certa. PHuc uolo ſi uoluero mane
re hic((quid ad te?)Tu ea que tuipᷣiꝰ ſunt:
attende ⁊ de his ſolicitꝰ ſis.hec Criſoſtomꝰ
(Exiuit eꝛgo ſeꝛmo iſte inter fres Yideſt
diſcipulos.ꝗ erant uniti fꝛateꝛna caritate.
⁊ diuulgatum eſt in publicum ꝑ naꝛationæ-
uniꝰ ad alteꝛum (ꝙ diſcipulus le non ma
ꝛituꝛ) Punc intellectuʒ concepeꝛunt ex ner

5

Qũo dqñs apparuit undeciĩ diſcipulis

uerbis xpᷣi ⁊ ĩ iſto intellectu ſermo ille reci

tabat᷑ ꝙ iohes nõ eſſʒ morituꝛus: ſʒ donec
xpᷣs ad iudiciũ uænizet uictuꝛus.ſʒ ñ eꝛat h̊
magnũ domũ.ſi datũ eſſʒ diſcipulo cum me
lius ſit diſſolui ⁊ eẽ cũ xpᷣo. Ille tñ intellec

tus fuit ezoneus:qꝛ Johes ᷣm ueritatem ẽ

moꝛtuus ⁊ iõ ſtatim excludit᷑ cum ſi ubdit.
Et non dixit ieſus non moꝛituꝛ) q;ꝛ ſẽtẽtia
mortis in oẽs in originali peccato natos ꝓ
lata ẽ(Sed dixit.ſic eũ uolo manere) a do
loꝛe pſecutionis alienũ.donec ueniã uocan

do eũ in moꝛte ꝑ ꝛeſolutõem nãlem ad celũ

(quid ad te) hoc ꝛemiſſiue legendũ ẽ.quia
non queꝛit ſed ſolũ r̃citat hoc ꝙ ante dixit.
Habebat aũt Johes nonagintanouẽ annoſ
cuʒ mòeꝛet: ⁊? ſexagintaocto annis predica

nit. Pic ẽ diſcipulus ille).ſ. Johᷣes.ð quo

ſaluator iam locutus ẽ(qui teſtimoniũ per
hibet de his)que uidit ⁊ audiuit.pꝛopt᷑ qð

eius teſtimoniũ eſt efficax ⁊ uerum (⁊ ſcꝛip

ſit h)tanquã teſtis uerax:teſtimoniũ perhi
bens de eis. Modus eꝛit ãtiquoꝝ ꝙ illi ſcꝛi
beꝛent hiſtoriam qui uidiſſent: pꝛopteꝛ quõ
dicitur hiſtõia ab hiſtoꝛin ꝙ ẽ uideꝛe:quia
qui uidet quod fit:poteſt inde hiſtoriam cõ
texere: ⁊ ideo Joh;es qui vba xpᷣi audiuit ⁊
facta eius uidit: ↄuenientiſſime ſcribeꝛe po
tuit.Obmiſſa aũt oĩ ↄpaꝛatione inter duos
iſtos diſcipulos de dilectõe põt ad miſteꝛiũ
ꝛeferri ⁊ miſtice accipi. Nam peꝛ hos duos
duplex ſignificatuꝛ uita.ſ.actiua ⁊ contem
platiua. Deꝛ Petrum enĩ cui dictum eſt ſe
quere me:laboꝛ expᷣmit᷑ uite actiue.ad quã
ptinet neceſſitatibus pximoꝛum inſudaꝛe.
acꝓ ueꝛitate ⁊ iuſticia ſi neceſſe fuerit uſq;
ad mortẽ certare.peꝛ Johannem uero ſua
nitas deſignatur uite cõtemplatiue. ad quã
peꝛtinet omnibus alijs obmiſſis ſoli deo in
heꝛeꝛe.de quo bene dictum eſt. ſic enʒ uolo
maneꝛe donec ueniaʒ id eſt eos quos guſtu
mee ↄtemplationis inebꝛiauero ſemꝑ ꝓfice
re uolo.quouſq; me in die iudicij cum eter
na ꝛemuneꝛatione appaꝛente. de fide trãſe
ant ad ſpẽm. ⁊ de impeꝛfecta uite huius cõ
templatione ad peꝛfectam gloꝛie contẽpla
tionem. Utꝛiuſq; autem uite finis ⁊ obiectũ
eſt deus.pꝛo quo exercetur hec ⁊ illa. ſz ui
ta ꝗctiua plus diligit quam contemplatiua
guſa magis ſentit anguſtias pꝛeſentis uite.
⁊ eſtuantius ðᷣſideꝛat ab eis libeꝛari ⁊ ad õᷣ

uʒ ire. contemplatiuam uero uitam deꝰ plꝰ

diligit.quia eam magis conſeruat.non eniʒ
ſimul finitur cuʒ uita corporis ſicut nita ac

tiua ⁊ ideo in pᷣſ.dicituꝛ.diligit dominꝰ por

tans ſyon ſuper omnia tabernacula iacob.
Unde dicit dominus de uita ↄtemplatiua.
ſic eum uolo maneꝛe. id eſt expectare dõec
ueniam. uel in fine mundi ulł in moꝛte cõtẽ
platiui ſed uite actine dicit. tu me ſequeꝛe.
quia contemplatiua h̊ inchoata nõ ꝑficit᷑:

in galilea ⁊ ẽt quingẽtis fribus.

ſed inchoata met ⁊ expectat donec uẽiat
xpᷣs.peꝛficiẽdo cũ ueneꝛit:ſed actiua uita p
fecta infoꝛmata eius paſſiõis exẽplo inte
rim ſequit᷑ xpᷣm patiendoꝓ eo. Potuiſti ita
q; attendeꝛe quã multa ⁊ quam magnifica
dicta ⁊ facta ſunt in hac appaꝛitõe.Et hãc
apparitõem uocat Johãnes teꝛtiam.ſ.a nu
meꝛo dieꝝ ſed ñ numeꝛo apparitionũ. Pꝛia
apparitio fuit in prima die qua ſurꝛexit.in
qua pluꝛies ſe mãifeſtauit.ſecunda poſt di

es octo quando Thomas uidit ⁊? cꝛedidit.

tertia hac die qñ de piſcibus pꝛandiũ fecit
ſed poſt quot dies ab octaua ꝛeſurꝛectioniſ
id fecerat euangeliſta ñ determinat. Uł po
teſt ꝛeferri ad uices.qꝛ non legitur qð mult᷑
uel pluribus diſcipulis ſimul apparueꝛit.ni
ſi pꝛimo Thoma abſente ⁊ ſecundo eo pñte
⁊ tertio hic ad mare.Unde ſignanteꝛ in plu
rali dicit diſcipulis ſuis. Et deinceps appa
ruit uſq; ad diem aſcenſionis quotiens uolu
it.quãuis non omnia ſcripta ſunt. Tandem
dominus benedictõe data diſciput diſpaꝛu
it ab'eis.
Oratio.

Oie ieſu xpᷣe pᷣſta mihi mio ut pul
d Imentaꝛiũ tibi exhibeã. mandatis tu
4

is obediendo.tu eĩ noſtra obediẽtia
quodãmodo ꝛeficeris.quia in ea quaʒ pluꝛi
mum delectaꝛis.ac quoq; me indignũ tui
ↄuiuij participem.ut te piſce aſſo ⁊ ꝑ nobis
paſſo refitiar.ꝓ te patiendo ⁊ te pane uero
ſatier.nunc in tua doctrina ⁊ tui corꝑis ſa
cramento ⁊ tandeʒ ineteꝛne ſocietatis gau
dio. Da ẽt mihi dne.ut cũ Petꝛo mereaꝛ te
diligeꝛe.ꝓ te mala ꝑferendo:⁊ cũ Johãne
a te diligi tibi inheꝛendo ⁊ in hoc ſemꝑ pꝛo
ficere ⁊ uſq; in finẽ ꝑſeueꝛare.Amen.

¶Quo dqñs appaꝛuit undeci diſcipuł ĩ gali
lea ⁊ ẽt ꝗngẽtis fr̃ibus. Capłm. lxxx.

Oſt hec( undecĩ diſcipuli abier̃t

geli(in montem)⁊ locuʒ ( ubi) pᷣn
cipaliter (conſtitutum erat eis)
ubi dñs oꝛdinauerat ſe uiſibilem pᷣbeꝛe illiſ
Unde Beda. Nam ꝑgens dñs ad paſſiõem
git diſcipuł.poſtq; reſuꝛexero pᷣcedam uos
in galileã. Angelus quoq; mulieribuſ ait qꝛ
precedet uos in galileam. Qua pꝛopter iuſ
ſioni magiſtri obedientia diſcipuloruʒ obſe
quitur. Quãuis eĩ ſupꝛadicta apparitio ad
mare tyberiadis fuerit in galilea. ubi ẽ idẽ
