m'ag Ries wctio tlen
nedanatöiser perinuſtet,
1belegit ecceq nentenin
A mea neqni t ipit net clno
Nevedine fet heſſoſis kiett
opta quai eni eiuns cinte
fiam audutft 6zwtleciinn
ginrenrü ſun Palu hft⸗ ci
rs t ennn cens encent 17l

acctleri, Nbiffcx opnn
pögo nnocenlis eiſnouenn
ei. haͤfflcbenn gun
erabuſtuf, Etſchert teni
domifns ingeisucecfürie

liun Vrde Augn Aun
incei paſe Nfonmn,

en anffe
eianinn iuthl
naift
jſerta un
igler eun l

arenses
ns eſt aue

Secunde patris.

iſti lingua hora tertia. Rei magis iſti qͥ cla
mando ſeuiebant.qᷓ; ili qui obtempando ad
miniſtrabant. Dec Aug. Alij dicunt ꝙ in ho
ra tertia dñs iã cõdemnatus ſit ⁊ in hoꝛa teꝛ
tia incepta ẽ cruciſfixio eius.⁊ occupatis eis ĩ
crucifixione fluxit ipᷣus uſq; ad ſextã:.⁊ in ho
ra ſexta crucifixio fuit conſumata. ⁊? iõ quod
dicitur de tertia. ueꝝ ẽ de crucifixionis prici
pio.⁊ ꝙ dicitur de ſexta.intelligitur de cruci
fixioms cõſnmatione. Secundũ ueritatẽ po
teꝛit eẽ mediculliũ hoꝛaꝝ.⁊ hoꝛa media iter
ſextam et tertiã.et qr mediũ denoĩat᷑ ab utꝛo
q; exttemoꝝ.ideo ab euãgelicis qñq; dicitur
tertia aliqn dicitur ſexta. Uñ ẽt in ſignuzʒ hu
ius eccleſia comuniter inter tertiã er ſexã ce
lebrat miſſas ſolẽnes.qr miſſa in memoriam
celebꝛatur paſſionis.Ex hoc articulo cõdẽp
nationis xpᷣi ad mortẽ ꝑ ſniam trahituꝛ docu
mentũ.ꝙ nos caueamus ne unq; inſtã mort᷑
ſniam anime uel coꝛporis mereamuꝛ. Item ſi
cut ſaluator noſter ſuſtinuit ꝓ nobis iniquaʒ
ab homine gᷓ ſe ferri ſniam.ſic et nos pro ðo
cuꝛare non debemus iniqua hoim ſuditia.
Vnñ apoſtolus mihi iquit ꝓ mimo ẽ.ut a uo
bis iudicer.aut ab humão die.Ad confoꝛmã
dum ſe huic articulo oret hõ dicẽdo. Ihu qͥ
ſniam cõdẽnatõis ad moꝛtẽ. mortẽ auteʒ cꝛu
cis innocenter ſubire uoluiſti.fac me iuſtam
mortis ſniam ſiue i corgore ſiue iĩi aia nõ me
rert et tui amore iniqua hoĩm iuditia nõ tĩe
re. Data ant ſnia reducit ur dñs itus.et ſpoli
arur clamide et purpura qᷣbus fuezat ab illis
ut. æ adhuc nudo coꝛã es exiſtẽti. uix dat᷑
licentia ueſtiendi. ꝗntuere ⁊ hic oñʒ ſᷣm
ideratõem ſupra de flagellatione poſitã.
Candẽ ueſtimentis ſuis qbus eũ ſpoliaueꝛãt
reinduerũt eu. ut ductus ad mõtẽ magis cog
ſceretur in ueſte propria qᷓ; aliena.Et cũ eſſʒ
ueſtimentis ſuis reueſtitus ducunt eũ foras-
quãtocitius.ne mortem eius differant ampli
us. ubi ligantes fune manus ⁊ collum ipſius.
iuditiũ ſue moꝛtis ei ĩponũt.⁊ ipum tanq; ma
lefactorẽ extra ppriã ciuitatem eiitium .Nã
uener abile lignũ crucis longũ ⁊ groſſũ.⁊ mł
tũ graue ponunt ſuꝑ bumeros ſnos ðlicatiſſi
mos. ut portet ipſuʒ ad locũ ubi erat crucifi
gendus. Ul enim dicitur ĩ hiſtorijs opinio E
crucẽ quindeciĩ pedes habuiſſe in longitudiĩe
Et qꝛ lignuʒ illud reputabatur ꝓphanũ ⁊ im
mundũ. ⁊ moꝛs crucis ignominioſiſſima quia
(ut dicitur in deutro) maledictus qͥ pendet
ligno.ideo nullus eoꝝ lignũ illud neduũ poꝛta
re ſʒ nec tãgere uoluit.⁊ iõ ĩpoſuerũt illð ihᷣu
ut iã dãnato. Agnꝰ qt manſuetiſſimꝰ paciẽrer
ſuſcipit.⁊ portat patibulũ ſuis humeris ĩ äga
riã mortis tẽdens ad locũ paſſiõis. Unñ Aug.
bic adimpleĩ᷑ illud iſaie. cuius pricipatus ſu
per humeꝝ eius. Drincipatus eniĩ xpᷣi ẽ crux
eius. ꝓpteꝛ quaʒ (m appłm) deus euzʒ exalta
nit. ſ ſignũ dignitatis alij baltheũ.alij mi

Capitulũ.lxij.

trã portant.ſic ⁊ dñs crucẽ.æ ſi iniquiras iue
nies ñ aliter ĩ nobis regnare ihm miſi ꝑ aſpeꝛi
tates.quo fit ut delitioñi inimici ſint crucis.ᷣ
Aug. Cõpletur ẽt nũc figura yſaac obediẽtis
2 ad patris iuſſũ ligna ꝓ ſui imolatõe portan
tis.Et ̃ᷣʒ Cꝛiv.qũo yꝓſaac dimiſſus ẽ ⁊ macta
tus aries.ſic ⁊ hic diuina natura mãet impaſ
ſibilis. ſ, mactata ẽ humaitas.herẽs coꝛmbꝰ
inter uepres.i.inter retiacula pct᷑orũ.q̃bꝰ na
tura humana detinebatur. Dic etia comple
tur uidue ſareptene figura:que collegit duo
ligna. Unde An.⁊ uide ania mea quo ꝑ om
ma uir iſte coartatuꝛ ⁊ ſperni. Sub crucis
one:e doꝛſum incuruare iubet᷑.⁊ ſutipſiꝰ por
taꝛe ignominiaʒ. O ſpectaculum. Uides ne:
Ecce principatus eius ſuꝑ bumeꝝ eius. Pec
ẽ uiga equitatis.vga ꝛegni ſui. Uñ ⁊ Hieꝛo.
Pic educitur abel in agꝝ a fratre ut ꝑpimat᷑.
hic adeſt yſaac cũ lignis.⁊ abrahã cum arie
te uepribus herente. Hic adeſt ioſeph cũ gꝛa
mineo faſce ſõniato.⁊ tumca talari ſãguine
lita. Dic adeſt moyſes cum uirga. ⁊ ſeꝛpente
ſuſpenſo in ligno. DVic adeſt botrꝰi ligno por
tatus. hic adeſt heliſeus cum ligno ad querẽ
dam ſecuriz. que in imo demerſa erat ⁊ nata
uit ad lignũ.i.genus humanum ꝙ a ligno ue
tido in infernum decidit. ꝑ lignum czucis xpᷣi
2 baptiſmũ aque ad ꝑadiſum natauit. hic ad
eſt ionas de ligno foꝛti in maꝛe uentꝛẽq; ceti
triduo miſſꝰ. Unde etiaʒ Aug. Sꝛande ſpecta
culu.Si ſpectet ĩpietas grãde ludibꝛiũ.ſi pie
tas grande miſteriu. Si imepit᷑aſ ſpectet gꝛã
de ignominie documentũ ſi pietas grande fi
dei munimẽtũ. Si ſpectat ĩpietas. uidet ꝛegẽ
ꝓ vᷣga regni lignũ ſui portare ſupplitij.ſi pie
tas uidet regẽ baiulantẽ lignum ad ſeipſum
figendum. ꝙ fixurus fuerat ẽt in frontibus r
gum. In eo ſpernendus oculis impioꝝ ĩ quo
erant głiatura corda ſctorum Dictuꝛo em̃
paulo.mihi autem abſit gloriari miſi ĩ cruce
dni noſtri idu xpi.ipſam crucẽ ſuam geſtãs
humeros commendabat. t lucerne arſure qᷓ
ſub modio ponenda non erat candelabruʒ fe
rebat. Pec Auguſtinus. Portst autem chri
ſtus crucem ut rex ſceptrum.in ſignũ glorie
que eſt unuerſale rerum omnium dommi.
Irem ut uictor tropheuzʒ ⁊ ſignum ſue uicto
rie. quo principatus ⁊ poteſtates expoliando
triumphauit. Item ⁊? doctor portat candela
bꝛuz in quo ponenda eꝛat lucerna ſue doctri
ne quis ſignum cꝛucis fidelibꝰẽ vᷣtus dei.⁊ ſi
cut ſumm ſacerdos qñ ibat ad tabernaculũ
ut itraret ſcta ſctoꝝ.portabat clauẽ ſuꝑ bũe
rũ ſun.ſic xps uadens ad tabernaculum ſcti
ſanctoꝝ ⁊ uolẽs nobis aperir̃ portauit clauẽ
ſ. crucem ſuper humeꝝ. Gaiulatio.cꝛucis pᷣ
figurata fuit ĩ yaſac filio abrahe Iſac eni li
gna proprijs humeris ferebat. in quibus euz
pater ſuꝰ immolare uolebat.ſic xps ꝓprijſ hu
meris crucẽ baiulabat.in qua ipᷣm ges iuõðoꝝ

De

ſuſpendere affectabat. Jſaac ad obedienduz
patri ſe uoluntariũ exbibuit. ſic filins dei pr̃i
luo celeſti uig ad morté obediuit. Duo ant
ppłi ihm ad inteiciẽdu eduxer̃t. nidelicʒ iu
dei q corde ⁊? gentiles ꝗ ope fecert. AIſti oli
p duos explorarores pfigurati eꝛant q botruʒ
de terra ꝓmiſſionis ad deſertu afferebant.
Per botꝝ pᷣfiguꝛabat᷑ filiꝰ dei ihs xpᷣs qͥ p hoſ
duos pplos de hierim in locũ caluarie ẽ duc
tus. Der botꝝ illũ ꝓbabant filij iſrł terre pro
miſſionis bonitatẽ. per doctrinâ xpᷣi poſſumꝰ
ſideꝛare pr̃ie celeſtis ſuanitatem. Eduxer̃t
ãt eũ extra ciuitatẽ quoꝝ eĩ aialin ſanguis i
ferebat᷑ in ſcta ſctoꝝ.hoꝝ corꝑa educebãtur
extra caſtra cũ cremebantuꝛ 2 imolabantur.
Baiulans vo crucẽ.ꝑ hoc nos inducit ad ſui
ſeqlam. ſicut an dixerat monẽdo ad eaz. Si
quis nult ueme poſt me: abneget ſemeipᷣum
⁊ tollat crucẽ ſuà ⁊ ſeq̃tur me. Sit᷑.n. xpᷣs au
tor uite.ſnia mortis ſuꝑ en data crucẽe ſibi ba
iulans ↄfeſtim ad locum ſupplitij foras educi
tur tanq; malefactor qͥ hꝰ mᷣi uira indignus
eſtimat᷑.ſic uerus xpᷣi imitatoꝛ ſeipᷣm adneget
crucẽ ſuã tollẽdo ⁊ extra caſtra ſecũ ĩpꝛopꝑia
eius portãdo tãq; purgamtũ huius mõi factꝰ
ſempꝑc mortificatõem ihu in corpe ſuo circũ
feꝛat.ut ⁊ uita ihn in corpore ſuo tandeʒ ma
nifeſta fiat. Et no.ꝙ hec tꝛia.ſ.qꝛ exuer̃t euz
ueſte regia ? induerũt e ueſtimentis ſuis ⁊=
duxerunt eu ut crucifigerent.figuratiua ſunt
paſſionis ĩ corpe miſtico.ſ.eccłia maxime tẽ
poribus antixpᷣi. Exuitio regie ueſtis ẽ ſpolia
tio terꝛene poteſtatis. inditio proprie ueſtis ẽ
reuerſio pꝛiſtine pauptatis. ductio ad cruciſi
gendum ẽ uiolentia pſecutionis finalis. Cum
igit᷑ xpᷣs pylato ĩpeꝛante pᷣcõe clamante (baiu
lans ſibi crncẽ)traheret᷑ ad ſupplitin.tũc euz
ducendo ⁊2 accelerando 2 obprobꝛijs ſaturan
do: factus ẽ cõcurſus pplłoꝝ poſt ipᷣm euntiũ.
alij ſuꝑ ipᷣm plangebant. alij illudentes irꝛide
bant.alij lutum ⁊ imundicias in caput ⁊ i fa
ciẽ eius ꝓijtiebant.ſʒ ipᷣe q̃ñ agnus innocens.
⁊ ut ouis coꝛã tondente ſe inclinaro capite in
cedens ad oĩa tacebat. qm tanq́; ouis ad occi
ſionẽ ⁊ quaſi agnus ad imolandũ ductus eſt -
non apperuit os ſuũ ⁊ ſeq̃bat᷑ eũ triplex turba
Pria carnificũ qᷓ eũ pᷣmebat.f̃o iudeorum
eũ irridebat.tercia amicoꝝ q̃ anxie lugebat.
⁊ inſuꝑ qrta illoꝝ qͥ ad uidendu ſpectaculum
ueniebãt. Uñ ñ eadẽ mẽte ſequebãtur. ſed qͥ
dã ut leti morientẽ aſpiceꝛẽt quẽ aiuentẽ ode
ꝛũt.alij ut moꝛientẽ plãgerẽt quẽ uinẽtẽ dile
xeꝛunt.uctus ẽ aũt cũ ſocijs duobꝰ utich la
trõibꝰꝑ mediũ urbis ubi eius ↄfuſio patebat
ſingulis ad oſtia ⁊ fores confluentibus. Pec
eſt ſocietas ſua.O bone ihu quantam tibi ue
recundiaʒ iſti faciunt. latrombus te aſſociat.
ſed ⁊ deterius tibi faciunt qꝛ crucem poꝛtan
dã ĩponũt ꝙ ð latꝛõibꝰñ legit. Uñ ñ ſolũ cũ ini
qͥs deputatꝰes, ſʒ ⁊ iniquoꝝ iniqor. Indicibił

kertig.⸗

E dñe pacia tua.B ad lram pcuratũ fuit ꝑ pri
cipes iudeoruz ut xpᷣs infamaretur ſocietate
latronuz. 2 a uulgaribus uideretur in crimini
bus eoꝝ participaſſe.⁊ ſic ipi uiderẽtur iuſte
mortem eins procuraſſe. Sic ⁊ hodie frequẽ
ter maligni faciunt.qui ſuam nequitiam per
bonorum infamiam operire querunt. Per iu
ſticie ẽ t ſubuerſionẽ hodie in multis locis de
putantur iuſti cũ iniqs. Epᷣs at ꝑmiſit hoc fie
ri ut oñderet ꝙ ꝓ pcforibꝰ uellet pati.vñ Be
da⸗ Szʒ ille cũ iniqᷣs deputatꝰẽ in morte ut int
quos iuſtificaret in ꝛeſurꝛectõe.qui cũ in for
ma dei eſſet propter hoĩes hõ factus ẽ. ut ho
minibꝰpt᷑atẽ daret filios dei fieri.hec Beda.
Occuꝛre igitur nunc anima mea. z* uide a
matorẽ tuũ ⁊ dñm ꝓ te crucẽ baiulantem: æ=
ad patibulu ꝓperantẽ, ac tua crimina ſuis pe
nis expiant. Ceꝛne euz quo ſub oneꝛe crucis
curuꝰ incedit ⁊ uehemẽteꝛ anxiꝰanhelat.Cöõ
patẽ ei q;tũ potes.i totlauguſtijs ⁊ ludibrioꝝ
renouationib poſito.Certe benefaceres ſi iu
uaꝛes qñʒ deũ tuũ.⁊ diceres date obſecro mi
hi crucẽ dñi mei ⁊ ego poꝛtabo eaz.qr vo me
ſta mater ⁊ merore ↄfecta propteꝛ multitudi

nẽ populiꝓpinquare ei nõ poterat.nec euʒ ui

dere: iuit celeriter ꝑ aliã uiã breuiorem ⁊ cõ
pendioſam cuũ ſociabꝰſuis ⁊ iohe.ut a lios pᷣce
dens ualeret eidẽ approximare. Cuz at extra
poriã ciuitatis in ↄcuꝛſu uiaꝝ eũ obuiũ prtᷣe
cernẽs eũ ſic oneratũ ligno tã grãdi ꝙ s: n
uideꝛat ſemimoꝛtua facta ẽ. ⁊ pene exazim⸗
ta pᷣ anguſtia. nec ei vbuʒ dicere porerat. se⸗
dñns ſibi acceleratab his qͥ eũ ducebãt.o⸗
triſtes ⁊ dolẽtes q́; clamates et plorãte⸗
mliẽs ſcte ſuſtẽtãtes dñaʒ nr̃aʒ imeʒ er
lẽtẽ ſe ſuſtẽtare ł ſuſtinẽ ĩmo dr in terra⸗
ꝛuiſſe.Credo ꝙ ipᷣa libenter crucẽ portaſſz ſi
potuiſſet.⁊ qᷓuis non poſſer:libenteꝛ accepiſ
ſet. Unde ſᷣm Anſhel.hac uoce ut reõ ſeq̃ba
tur:dicens. Vadis ꝓpitiator ſolus ad ĩmolan
dum pro omnibus. Non tibi occurꝛit petrus.
qui dixit prote moriaꝛ. Reliquit te Thomas
qui ait.cum eo omnes moriamuꝛ.Et nullus õᷣ
his niſi tu ſolus duceꝛis.qui me caſtam oſer
ua ſti. filius meus ⁊ deus meus. VUeꝝ hec ueꝛ
ba ex magne pietatis affectu pducta. ita ad
hoc memoꝛaſſe ſufficiat. ut oculus ea pietatii
attendens.dũ tãte mr̃is gemebũdis affectibꝰ
ↄpatit.fructu pij amoris illius aliquando re
muneraꝛi mereat᷑.hec Anpᷣ.(¶ Ulterius autẽ
dñs ꝓcedens parũ poſt uertit ſe ad ipas muli
eꝛes ſequentes ⁊ fiẽtes.Qnia enim nouit dñs
q ſunt eius.pᷣtermiſſa fuꝛentis ppłi turba ad
amãtfes 2 plãgentes ſe feias oculos ? ora cõ
uertit.ſuos eĩ qñs libent᷑ rſpicit( Et dixit eis
filie birlʒ nolite fler̃ ſup me)nec lamtamini
me moꝛituꝝ.ccito reſurrectio mortẽ ſoluer
põt.cuiꝰmors ⁊ oẽz mortez et ipʒʒ motis auto
rez deſtruer. Nõ eni oʒ flere eũ qͥ ppria pati
tur ſponte,ſed magis ei applaudeꝛe. Vbi cuz

anrie.⸗ Jn die quocz iuc
ſe eſſe danatos pp amm
econuerſo filij dicent!
gmoremn ? ſequelam pen
iicere montibus cadtet
gite nos ) qe aliqui pebo
cebati utina montes ca
ſes operitet nos. limüͤiten
nt reprobi. oplames5
Quia ſi in uiridi ligne
ic fet. xpus hic f
ctam. ? cõſequẽs i
mortem. Populus at it
infructuoſum 1,poñs e
tẽ. Viride et lignu ff
n.ſz ariduͤ infructifen p
gin uiridi ligno. i. in x.
re uirẽti. hec faclunt id
in arido. i.i pplo iudaic
honore gfe deſtituto
te geauius punietin. O
ſiego qui gcem noͤ fecl
igne paſſionis de munc
manent peioribus
num uite fructuo
Pareris ? ramts tuls,
bis mileris. qui ſumus
1 ſiccu agtum pi
icipit iudit e
1. edome

n ſus 1lohe telio⸗ ſce
arorimore, Luzitertra
euſttiar eü hliü
anilignoti giͤdlhn
uafigi Aſene ein
ei dduz diceree efar
Vab bis ei ucehit⸗
damätes et gori
ates Ciaz nfazniezen
lſuſtineino n a
ipa lbenter cnce blaſt
8 non voſerelibenten geept
ntbel hac noce t reo ſiͤt
4i pyitiator ſolns ad ino
go. Kon tbi occunti eni
oruar. Beliguite Thon
nmes morummun Et nll
nccris ui ne caſtan )
8t bens mels en heet
utiseffectu paucta i/
ufcat ut oculnseen
e nis gemebüig ffil
amws llins Aleguen⸗

hen ii iin
kia oree i
Goſeint zeili
ai hortei , igpatl
. 8 relag

nigs

ntesſe fitan

— ——

SGecunde patris.

filias hielłlz appellat dat᷑ intelligi.ꝙ non ſoluzʒ
muliteres de galilea eũ ſecute ſũt ſʒ ẽt alique
mulieres eiuſdẽ urbis ꝑ deuotiõem ei adheſe
runt. Lipum gerebat iſte mulieres eoꝝ qui a
lijs ↄpatiũtur ⁊ miſerẽt.ſʒ nõ ſibi alioꝝ pet᷑a
deplorant ⁊ accuſant.ſed de ſuis moꝛibꝰ nõ
r t 3 ꝙ dicitur in eccleſiaſtico.miſerer̃ aĩe

te ) ſup iminenti excidio urbis ⁊ gẽtiſ ur̃e
oſq; ipas ? ueſtꝛam ꝓgeniẽ dignis lachꝛyma
ug fletibus abluite. ne in uultiõez mee mort᷑
änemini ẽt cum perfidis. Secundqum ſeẽeſuʒ
E fleins ad quẽ iquxit xpus mulieres.fuit
op miſetam ꝑp romanos ſuꝑ iudeos uenturã
8
p ſpũs malignos uẽture. ꝓ c? euaſioue flẽduz
& *τ andum ate tezminuz huius uite. (QAQm
ecce ueniet dies ). ſ.quadrageſimo anno pꝰ
paſſionem xpᷣi)in quibus ſteriles que migẽne
runt ⁊? lactauer̃t dicẽtur beate )qr agiliores
zunt ad fugiẽdum quã grauide.? ꝓ ſe ſoluzʒ
nxie. In die quoq; iuditij pentes dicent fui
is ſe eſſe danatos ꝑꝑ amorem mmiuz filioꝛus
econuerſo filij dicent ſe eſſe damnatos ppt᷑
amorem ⁊ ſequelam pentum (unc icipient
dicere montibus cadite ſuꝑ nos. ⁊ collibus o
pite nos) qꝛ aliqui pꝛehoꝛor̃ miſerie tunc di

2 illa miſeria figura fuit miſeꝛie ſuꝑ icꝛeduleſ
6

5
225

An △D

D

cebant. utinã montes caderent ſuꝑ nos ⁊ col

les operirẽt nos.ſimiliter in die iudicij hoc di
ent reprobi. optantes sbſcondi a facie dñi.
AQuia ſi in uiridi ligno hec faciunt. in arido
id fiet: xpᷣus hic qr̃ lignum uiride faciens
attam. 2 p cõſequẽs indignũ abſciſone per
mortem. Populus ãt iudaicus lignum aridũ
infructuoſum ⁊ ꝑ ↄñns dignũ abſciſione ꝑ moꝛ
tẽ. Wiride ẽt lignũ ⁊ fructifeꝝ ſüt iuſti ⁊ elec
ti.ſʒ aridũ infructifeꝝ peccatores ⁊ impij.Si

S in uiridi ligno.i.in xpᷣo oĩum uirtutuʒ uiro

re uirẽti.hec faciunt ideſt tot torm̃ta inferũt
in arido.i.ĩ ppło iudaico ⁊ peccatore ab omĩ
honore gre deſtituto ⁊ arefacto qͥd fiet: er
te grauius puniẽtuꝛ.Quaſi ĩ omnibꝰ diceret.
ſi ego qui pctm nõ feci ⁊ ſiuctuoſus ſum ſine
igne paſſionis de mundo non exeo.que torm̃
ta maneni pctoribus ⁊ ipijs:qͥ fructibus ſunt
uacui.certe dñe ihu ueꝝ ẽ.qꝛ ſi tu aꝛbor ſanc
ta lignum uite fructuoſum ⁊ benedictuʒ tãta
pateris ⁊ ramis tuſs ſpoliaris.quid erit de no
bis miſeris.qui ſumus lignum infꝛuctuoſum

2 ſiccũ aptum ꝓ igne ⁊ iebẽne ĩcendijs.Si g

icipit iuditiũ de domo dei.⁊ omnes qui uolut
pie uiuere in xpᷣo ꝑſecutionẽ paciuntur. quis
finis eoꝝ qui ñ credunt dᷣi euangelio ⁊ impie
uiuunt. Unde Aug.ſi hic ſine flagello ñ exiit
qui huc ſine pcto uenit.quũo fis gellis digni noõ

ſunt.qui huc cũ pct᷑o nener̃t. Uñ ⁊ greg. quo

tiens moꝛtẽ ſaluatoris attẽto.⁊ paciaʒ iob ⁊
moꝛtẽ baptiſte ↄſidero.dico tibi o pctor.hinc

Capitulũ.lxij.

cõſidera qͥd paſſuꝛi ſunt illi quos ꝛeprobat. ſi
tata paſſi ſt quos amat.h Greg. Bonũ eſſet ð
his cogitar.ut cogitatõ tante anguſtie nobis
timorem incuteret.⁊ timor incuſſas a nobis
pcẽm perpetratũ expelleret.uł a ꝑpetꝛãdo ar
ceret exemplo DPier.dicẽtis. Siue ↄmedã ſi
ue bibam ſiue aliqᷣd aliud faciã.ſẽꝑ uidet᷑ au
ribꝰ meis inſonare illa uox terꝛibilis.ſurgite
mortui nemite ad iudiciũ. In pᷣqct᷑iſ duobꝰlo
cis qᷓ mõ ſt᷑ in ipſa ciuitate ſʒ extra eccłiaʒ ſe
pulcri.ſ.ubi xpᷣs obuiauit mr̃i.⁊ ubi ſe uertit
ad mulieres adhuc (ut d) apparent ueſtigia
eccleſiaꝝ.que ibi facte eꝛant ĩ hoꝝ memoꝛiã.
Num ergo dñs ulterius pceſſiſſet.⁊ ita fatiga

tus ac fractus.⁊ ex afflictione pᷣcedẽti debili

tatus eſſet.ꝙ lento gradu icederet. ⁊ aplius
crucẽ portatr᷑ ñ poſſet.depoſuit eã ut aliquan
tulũ pauſaret ⁊ reſpiraꝛet Illi autem peſſimi
nolentes differre mortẽ eius timètes ne pyla
tus ſniam reuocaret.qr uolũtatẽ dimittendi
eũ oſtẽdeꝛat(coegeꝛũt ſymonẽ cyꝛeneũ )det᷑ʒ
a cyrenen ciuitate libie (pr̃em alexandꝛi ⁊ ꝛu
ſi) diſcipuloꝝ domini(ð uilla uentẽtẽ) ⁊ ad
ciuitatezʒ eundo eis occuꝛẽtẽ (ut poꝛtaꝛet cꝛu
cez poſt ihᷣDm Juſq; ad cꝛucifixionis locũ. Poc
autem nõ fecerunt ex ↄpaſſione ad xpᷣum ſed
nt citius duceretuꝛ ad crucifigenduz- Itẽ ut
oſtenderet eum eſſe hominem fatigatum ⁊ ĩ
firmum. ⁊? ſic nõ crederetur dei filius. Ut ãt
dicit Aug. nullus alioꝝ acceptabat cꝛucẽ ba
inlare.eo ꝙ lignum deteſtabile putabatur ⁊
iõ ſymoni cyreneo qi in quãdã iactuꝛã impo
ſueꝛũt crucẽ portãdã.qua alij recuſabãt.Qui
portauit eam corporaliter ⁊ inuite.nñ ſpuałr
2 uoluntarie.tum qr hoc erat turpe.tum qᷣa
forſitan erat ihu diſcipulus lʒ occultus.Eiſ

ut dicit. Piero (nomen iſtius ſimonis hic expᷣ

mitur rõne filiorum ſuoꝝ qui eꝛãt xpᷣi diſcipu
li.Crucem ihs diu portare ñ poterat qr ex al

flictiõibus pᷣcedẽtibus fatigatꝰ erat.⁊ iõ iunði

crucem ſimoni portare pꝰ Ihm iponehãt. In
quo docemur ꝙ qᷣlibʒ dʒ portare cruceʒ pnĩe
quandin poteſt.ſed cum ulteꝛius non poteſt.
Tunc placet chriſto quod alius pro eo poꝛtz
ſte ſymon ſecundum quoſdam non fuit
hieroſolimita ſed peregrinus ⁊ aduena.quia
fuerat gentilis.⁊ factus fuit proſelitus.
Et lzʒ ipi tanqᷓ; ↄtẽptibili ĩpoſuerũt cruce ih;ᷣu
h; tñ ñ uacat a miſteꝛio. Sigmficabat:eĩ aẽ
tilitas ab ipᷣis hũeꝛis ĩmediate cꝛucẽ ſuſceptu
ra ad redẽptionem erat.qᷓ æ tenebras ignorã
tie idolatrie extirparet.ꝙ alexander ĩrerpre
tatur. ⁊ totuzʒ eccleſiam de gentibꝰ ſanguine
ſuo decoraret.ꝙ ſignat rufus. ⁊ per omnia
meꝛorem gentiuz obedientiam deponeret ꝙ;
interpretat᷑ ſymon.⁊ heꝛedes regni faceret ꝙ
interpretatur cyreneus.⁊ crucem xpi in altũ
p pnĩam extolleret ꝙ ſuſtollere cruceʒ xpᷣi ſi
gnificat.⁊ ad hoc cõpellerent iudei ꝑ hoc qð

uerbum crucis reiecerunt.ꝙ ſignificat anga

De

ria. Ipᷣe g xp̃s pᷣmus paſſiõez crucis ſuſtinnit
2 poſtmodũ alij.⁊ maxime aduene gentiles e
um imitando. Sapĩia eni diuina oꝛdinauit ut
ipᷣe dñs crucẽ pᷣmo portaret.⁊ portãdo nobis
portanda pᷣberet. Uñn hyla. Indignus eniz iu
deus erat xpᷣi crucẽ feꝛre.quia fidei gentium
erat in reliquum ⁊ cꝛucem accipere compati.
Ungde ⁊ glo. Ecce ñ ebreus: ſed alienigena ⁊z
pegrinus obprobꝛio xpᷣi ſubdit.ut plẽitudo ſa
cꝛamentoꝝ tranſi a iudeis ad gentes oñdat᷑.
Symon quippe obediens interptat᷑ cyreneus
heres. Uñ bene ꝑ eũ deſignant xpᷣiani ex gen
tibus conuerſi.qui quõdãa ꝑegrini erant teſta
mentorũ dei.ſed nunc credendo ⁊ obediendo
diuinis mãdat᷑ facti ſũt ciues ſctoꝝ ⁊ domeſti
ci atq; heredes dei.coheꝛedes aũt xpᷣi. Pec
glo.de uula ergo ſimon egꝛediens crucem põ
tat poſt ihum cũ populo natõnũ:pagamis riti
bus deꝛelictis:ueſtigia dominice paſſiõis obe
diẽter amplectit. uilla ei grece pagos uocat᷑
a qua pagani nomen tꝛahunt. Unde pagãos
appellamus eos. quos a ciuitate dei alienos
uidemus.Uſfi Theoph. Ille tollit crucẽ ſuazʒ
qui uenit a uilla.idẽ qͥ dimittit hunc munduʒ
⁊ opera eius.in hieruſalem.i.in ſupernã ciui
tatẽ tendens.Ex hoc articulo baiulatõis cꝛu
cis ſumuntuꝛ duo documenta. Primũ ẽ quod
nos xpiani crucẽ portare debemus poſt ihuz
qr xpᷣs paſſus ẽ ꝓ nobis relinquens nobis exẽ
plum ut ſequamur ueſtigia eius. Unde Glo.
Drioꝛ dñs crucez poꝛtat qui prior paſſus eſt.
poſtea impoſita ẽ ſymoni cireneo poſt xpᷣʒ põᷣ
tanda.quia debemus ſequi ueſtigia eius. VUñ
(ut dicit Ambꝛo.) non pᷣceſſit ſymon: ſed ſeq̃̊

bat᷑.hinc dñs in euangelio.Si qͥs poſt me ułt

uenire: tollat cꝛucẽ ſuam quotidie ⁊ ſequatuꝛ

me. Ubi tria ĩnuit neceſſaꝛia poꝛtandi crucẽ

poſt ih̊m. Uidelicet ꝙ portet eã uoluntarie.⁊
non angaꝛiatus ſicut Symon iſte. Unde di?
ſi quis uult ⁊c̃. Item ꝙ portet crucẽ ſuazʒ.ſ.ꝓ
priam.non ſicut iſte ſymon alienaʒz. Vnde di
cit crucẽ ſuã. Item ꝙ portet cꝛucẽ non ꝓ ĩna
ni ſed dei gloria. Unde dicit ⁊ ſequatur me.
Notandũ aũt (m Aug.)qð crux dñi non tm̃
illa dicitur que tempore paſſionis xpᷣi ligni af
fixione conſtſuitur:ſed ⁊ illa que totius uite
curriculo cunctaꝝ diſciplinaꝝ uirtutibus co
aptatur. Intelligendũ ergo crucẽ nõ ligni pa
tibulũ.ſed uite uirtutiſq; ppoſitum. Tota igit
uita xpᷣiani hominis.ſi ſecundum euangelinz
uiusat.crux atq; maꝛtyriũ eſt. PDec Aug.⁊ iſta
ẽ crux que quotidie eſt portanda. Panc autẽ
quidam poꝛtant uolũtarie ut niri perfecti imi
tatores xpᷣi.quidam inuite ſicut qui cum mur
mure ⁊ coacti alicui ſe diſtrictioni ſubijciunt
uel bonum faciũt. Quidã ẽt portant crucem
alienaʒ nõ ſuã.ſicut qui abſtinentiã ⁊ diſtinc
tionẽ ſanctoꝝ pᷣdicant.ſed in ſe non ſeruant ł
qui ſub regula artiſſima ſe militare gloriant᷑.
ſed per eius obſeruantiã non mortificantur.

tertia.

Quidam inſuper crucẽ portant.ſed xpᷣm nõ ſe
quuntuꝛ. ut qui pꝛo laude humana laborant
ſed adhuc dei dilectione non trahuntur. Un
2 ſicut ſymon crucez portant.ſʒ non moꝛiunt᷑
qꝛ coꝛpus quidẽ ꝑ laborẽ affligunt.ſed ꝑ deſi
deꝛium glorie mundo uiuunt. Primi figur at
in dño ⁊ faciunt pniam meritoriã. Alij figurã
tur in ſymone.⁊ hi faciunt pniam.ſʒ non me
ritoriã. Un Ber.ue ſemel ue iteꝝ crucem põ
tantibus ⁊ non ſequentibus xpᷣm ue ꝑoꝛtãtibꝰ
crucem non ſicut ſaluator ſuꝗ. ſed ad angari
am ſicut cireneus alienam. Si crucem põtaſ
cum crucifixo.cur non morieris mõo.h̊ Ber.
Spõte igit ex xpᷣi amore crucẽ tuaʒ porta pꝰ
ipm quotidie ⁊ ſemꝑ oculum mentis in eum
diige.⁊ leuius portabis quecunq; pateris.
Vnñ Aug. Quantũcũq; ꝓpinat nobis pñtis tẽ
poris tribulatõ parua patimur ſi recordamuꝛ
quis pro nos iuerit ad cꝛucis patibulum quis
nos inuitat ad gloriam. Aaue etiaʒ ne unq;
crucem xpᷣo fabrices.uel doꝛſo eius ĩponas.
Crucem enim xpᷣi ad crucifigendum ipᷣuʒ phi
betur carpentare.qͥ ad ꝑpetrandũ mala cona
tur ↄſiliũ.⁊ auxiliũ pᷣſtare ⁊ dorſo xpᷣi cruceʒ
baiulandam imponit.qui pcm ſuũ diuine oꝛ
dinationi attribuit. Secundũ docum̃tum eſt
(in Theophilũ) ꝙ qͥ ad mõm xpᷣi mgr c. ðbʒ
ipe primo tollere crucẽ.⁊ timore dei propriã
caꝛnem crucifigere.⁊ ſic ſubditis ⁊ obediem
bus ſaluari eam angaria imponere.Ad core.
mandũ ſe huic articulo.remoueret᷑ homo qͥn
ta caritate xpᷣs crucem poꝛtauit.⁊ quanni
deris illa crux fuerit cui omnia peccata
di impoſita erant que omĩia agnꝰ immola⸗
in hũeꝛis ſuis portauit. Poteꝛit ẽt homo
imaginẽ recollere.quaſi ipᷣe poꝛtet crucẽ
ihm.⁊ cũ ihu inſtaꝛ ſymonis cyrenei ul alias
prout ðᷣuotio miniſtꝛabit. Ihu qui crucẽ tuã
ꝓprijs humeris baiulare uoluiſti.fac me cru
cem aꝛtioris ↄtineutie ſponte apprehendere.
eamq; poſt te quotidie baiulare. Et nota ꝙ
quattuor portauerunt crucẽ ẽt mãleʒz.ſ.latro
ſiniſteꝛ.qui ſignificat impenitentes.qui ð cru
ce pñtis penalitatis tranſeunt ad crucẽ et᷑ne
calamitatis.latro dexter.qui ſignificat uere
penitentes.ſymon qui ſignificat de pnia mur
muꝛantes.xpᷣs qui ſignificat innocentes alio
ꝛu peccata portantes. Primi ſuſtinẽt penã ſʒ
ñ faciũt pniaʒz. Scðᷣi faciũt pnĩazʒ meꝛitoꝛiam
⁊ ꝓpᷣam. Certij faciũt pnĩam ſʒ ñ meritoꝛiaʒ.
Quãti faciũt pniaʒ ũñ ppᷣaʒ ſʒ meritoꝛiã. Pꝛĩo
itaq; ihs crucẽ ſuã q;diu poterat:baiulauit.
poſtea ĩpoſita ẽ ſymoni ↄgruo ordie miſteꝛij.
IJhᷣz at Iſic exhõeꝛatũ.ſʒ ut latronẽ ligatuzʒ
(duxetr᷑̃t in golgatha qð ĩtᷣtat caluarie locꝰ)
ad crucitigẽdũ clamãtes ⁊ uocifeꝛantes pꝰipᷣʒ
? iſta ductio fuit exprobꝛoſioꝛ ⁊ pẽoſior inteꝛ
oẽs ðᷣ qͥbꝰdictũ ẽ ſupra.płibꝰde cãis:. Primo
rõe igminie qꝛ ualde ignominioſuzʒ ẽ duci ad
patibulũ. Scðo rõe ſocietatis.quia ducebãt

m repftamus. iih
gliqbus iminen bus 3
tes crucẽ que ante h
dicamus exeamulo 3ad
rium eius portantes.
plangimus ſug nos 4
indinem pceſſi ionis
rps condemnatus fecẽ
educeretur expledo⸗.
cuucifixo qaffectu ta
par cignu e ñ babeas.
Texiu e quod peregrin
gioſi pro obedientia p⸗
io laſſantur rememor
vi quo ad patibulũ̃ e
it crucẽ pſe amy
n cũ ꝑ totam noct
citer fatigatus fuerit
laz laſſitudinẽ cu tan
ſuffene ẽ dignatus c⸗
laborẽ uie cum no
Aad conformaͤd ſe hi
cü quanta ignominie
patibulum p noſtra
ſanetis mulieribus fi
corcis. ſic oret. Jhů
golgatda duci noluin
datop tuop. u cum
quar uias paſſionis.
riam proprie citie
hec que in hora con
mma dtertia paſſusi
tifixione uehefni
inm.t horrongun
n man ipiorum
iſtina conſuman
id crucifigere en
uſionibus anim an

ini,
Rane
ipol arnr ed q
laehmmmn mnie
e e nehn nont

mungon n f
icienin mi
Kigrinnun

Mana nlfgif

ho
s ali 4
ar nm Saunn
Mamge rhes der

lenz onen , r

menne⸗
tabis quecung n

tad cucis dütbimn,
Noriam. Kane eigzſe
Tlashengh
es elcan eilsſn
erfnunerz
lüzs Nelranci naisdn
u iare t cſorßi ug
onit ui etn ſuu gineo
t.Geanmi cemnen
utnn iñi nfe g
lucere ſime gel groyria
1t ſc ſubditis ? Cden ⸗
garia impotereAden
culo remoumrti bonni
cem ponauit2 quant
rit cui omnia eceet⸗
que omia sgrinmnd
tanit. Potet ethon
e guali he etcme/
tan ſmonis cirenei ales
niſnubit In qui ancinli
bainlare uolniſti,tac negt
ennie hone opyeheſcet
Cticte baillore, r foln
unr auct et nilez and
At impenlefkes gliot
vran eunt ad cuce enn
exter qui ſghuficat ſee
giſgnifcnte ſin
lcnſtcat inenie,
nns. Primi ſiniins
fuithiene n
üthrion Ginen 8
iiͦphaz tzn
tiilin ateni

—

SGecunde patris.

cum eo ⁊ alij duo nequã ut interficerent᷑ qoð
ſpãliter factũ ẽ ad maiorẽ ſuam conſfuſſionẽ
ut non uideret᷑ diſtinctio inter xpᷣm ⁊ alios ne
quam. Tertio rõe multiplicis comitiue ⁊ tur
be que eũ ſequebantur.ſʒ ſ una eademqʒ mẽ
te. Qnarto rõne loci ad quẽ deduxerunt euʒ
qui hoꝛꝛoꝛẽ pᷣſtabat piter ⁊ fetoreʒ.i Ex iſto
articulo deductõis in golgatha ad crucifigẽ
dumitria trahũtur docum̃ta. ¶ Primũ ẽ.ꝙ ſi
cut xpᷣs uoluntarie ductus ẽ ad patibulũ tãqᷓ;
ouis ad uictimã.ſic ⁊ nos uolũtaꝛie ducamuꝛ
ad obediẽtiã mãdatoꝝ dei ⁊ platoꝝ uice dei
q̃ ꝓpria uolütas mactat᷑.ᷣm ẽ ꝙ nos ſequi de
bemus xpCʒʒ euntẽ ad locũ ſue paſſiõis ſuꝑ nos
ipſos flentes cũ mulieribus miſeriã noſtꝛe fra
gilis conditõis. Quia (ut dicit Theoph.) mẽs
infirma que ſignificatur ꝑ feminaz. ſi ſumpta
cordis ↄtritõe ꝑ pniam fiet ſequitur xpᷣm.
Vñ hãc ꝓceſſionẽ plangentiũ ⁊ lugentiũ poſt
dñm repnñtamus.qũ ꝓceſſiones ⁊ letanias ꝓ
aliqbus iĩminentibus ꝑiculis facimus ſequen
tes crucẽ que ante ꝓceſſionẽ baiulãtuꝛ.quaſi
dicamus exeamus ad eũ extra caſtra ĩprope
rium eius portantes.⁊ ſic iuxta mandatũ dni
plangimus ſuꝑ nos ⁊ ſuꝑ filios noſtros. Siłi
tudinem g ꝓceſſionis illius amariſſime.quazʒ
xpᷣs condemnatus fecit.dum ad locũ paſſiõis
educeretur explẽdo.animo dolẽti conqraris
cꝛucifixo.ꝙ affectũ tã feruidũ ad ſuã paſſiõe3
ꝓut dignũ ẽ ñ habe as.nec hactenꝰ habuiſti

Teꝛtiũ ẽ quod peregrini pro penitentia ⁊ reli

gioſi pro obedientia per uias euntes ſi aliquã
do laſſantur rememorari debent iſtiꝰ itineꝛis
pᷣi quo ad patibulũ ducebatur qm̃ ita laſſus
uit ꝙ crucẽ ꝑ ſe amplius ferr̃ nequiuit.nimi
m cũ ꝑ totam noctem ⁊ diem illã multipli
citer fatigatus fuerit.Si igituꝛ ſaluator nr̃ tã
tazʒ laſſitudinẽ cũ tanta ignominia pro nobis
ſuffeꝛꝛe ẽ dignatus cuꝛ ⁊ nos ꝑꝑ euʒ mõicum
laborẽ uie ⁊ cum noſtro honore ñ ſuſtinemꝰ
Ad conformãdũ ſe huic articulo ꝛecogitet hõ
cũ quanta ignominia ons noſter ducehat᷑ ad
patibulum ꝓ noſtra magna gloria.⁊ fleat cũ
ſanctis mulieribus fundendo lachrias ſaltẽ
cordis.⁊ ſic oret. IOhu qui ad crucifigenduz ĩ
golgatha duci uoluiſti öduc me ĩ ſemita mã
datoꝝ tuoꝝ.ut cum ſanctis mulieribus tue ſe
quar uias paſſionis.⁊ ſuꝑ meipᷣm fleam miſe
riam proprie cõditionis. Uides itaq; quomõ
hec que in hora complectorij matutinali pri
ma ⁊ tertia paſſus ẽ domĩus abſqʒ; aliqua cꝛu
cifixione uebem̃tiſſimi ⁊ amariſſimi doloris
ſunt. ⁊ horroris ualde ſtupendi. Cum enim
in manus ipiorum deuolutus eſſet moꝛte tuꝛ
piſſima conſumandus parum erat ſacrilegis
illis crucifigere eum. niſi prius doloꝛibus ⁊ il
luſionibus animam eius ꝛepleuiſſent.

Oratio.

Capitulũ.lxiij.

O mine ihu xpᷣe.qui hora diei tercia
4 ꝓ nobis flagellaꝛi uoluiſti libera me

ab eterne ire ſiagellis que merui.pꝑ
ſanctiſſi capitis tui pũctiones pũge mentẽ me
am. ut noxias delectationes uitare pualeam
⁊ da mihi poſt penitentiã ꝑrĩgeꝛe ad coꝛonaʒ
Qui etiam młtipliciter deriſus.tãdẽ ſentẽtia
liter condemnatus es ad moꝛtem fac me eua
dere dyabolicam deriſioneʒ ⁊ et᷑nam mortẽ.
Portaſti tibi crucem dñe.da mihi toller̃ cꝛu
cẽ meã ⁊ ſeqͥ te meã utiq; q̃ debet ꝓꝑ pct᷑is me
is.meã et᷑ ſpõtaneã ⁊ deuotã ut per hanc pꝛe
ueniam ad gloriam. Amen.

De ſexta Ca. Lxiij.

Ora ſexta cogitabis dolẽs ⁊ tꝛiſtis
hb gquomodo dũs ihs pcone clamante
2 uituꝑabiliter ductus extra portã
irłm. puenit ad locũ caluarie uti
q; fetidũ hebraice golgatha dictuz)⁊ latie
decollatònis interpretatũ. ubi malefactores
puniebantuꝛr ⁊ publicũ eꝛat patibulũ. Eſt aut
caluaria teſta capitis pilis ⁊ pelle denudata.
2 qꝛ ibi decollabãtur ⁊ ſuſpẽdebãt᷑ rei ⁊ ſpar
ſa erãt multa oſſa corm huanoꝝ ⁊ maxime
capitum. ideo dicebat᷑ locus caluane ſeu cal
uariaꝝ. Et idcirco ihᷣs ꝓ oĩʒ ſalute ĩ loco pec
catorũ ẽ paſſus.ut oñderet᷑ pati ꝓ pctoribus
ut ubi prius erat area dãnatoꝝ.ibi erigeren
tur uexilla martyrum ⁊ ubi habundauit pet᷑ʒ
ſughabundarz gra dei. ⁊ in hoc onderetuꝛ ꝙ
p tollerantiam fupplitij puenit ad coꝛonam
mãtyrij. Ibi xpCe decaluatur.i.a carne ſua.ſ.
caꝛnali iudða ſeperat᷑.Et ſic pʒ mortis xpᷣi tur
pitudo ex ↄditõe loci.qꝛ in loco ubi puniebã
tur malefacroꝛes ⁊ rei.⁊ ex modo mortis. qr
crucifixio erat turpiſſimum genꝰ morris ⁊ rõ
ne ſocietatis- quia inter duos malefactores
qualſi noxius eſt crucifixus.per quod iuði ĩtẽ
debãt iducere ſuſpitionẽ ppło.ꝙ ihs eſſet paꝛ
ticeps c principalis ĩ eoꝝ malefactis.qr euzʒ
uilificare ĩtẽdebãt ĩ omibꝰ.Cꝛzux vo q̃ tẽ eꝛat
ſupplitium latronum ⁊ multe ignominie.nũc
a locis ſupplitiorum fecit tranſitum ad fron
tes impeꝛatoꝝ ⁊ ẽ immenſe gloꝛie.Tpᷣus etiã
paſſiõis xpᷣi erat tpᷣus ſolẽne.⁊ iõ tpᷣus gaud⸗j
2 mie. ⁊ p ↄnws maior fuit dolor tanta cꝛudeli
tatẽ ⁊ aflictõem tali tempore ſuſtiner̃.Extꝛa
autem ci uitatem paſſus ẽ. Prima ut oſtẽdẽt
uirtutẽ paſſionis ſue non eſſe icludendaʒ int
terminos gentis iudaice. Uñ Czꝛiſo.Nõ ãt uo
luit dñs pati ſub tecto.non in tẽplo iudaico.
ne putares ꝓ illa tm̃ plebe oblata ⁊ iõ foras
ciuitatem foꝛas muros.ut ſcias ſacrifitiuʒ eẽ
ↄmune ꝙ totiterre ẽ oblatio ꝙ coĩs eſt puꝛi
ficatõ. Scðdo ut oñdat ꝙ qᷣcũq; ſeqͥ uolũt paſ
ſionis fructũ dñt exire mũduz ſaltem ꝑ affec
tum. Quia g xpᷣs extra portam paſſus eſt ſeq̃
muꝛ eü ⁊ exeamꝰad eũ ext caſtꝛa et mũdana

De

ↄuerſationem: impꝛopeꝛia ipſius ⁊ penaz por
tantes. Unde Bern. E£ps extra portã paſſus
S.ad quem egꝛediamuz mundane ↄuerſatio
ms cõtemptu.ꝙ eſt egredi de ciuitate huiui
mundi ⁊ hoc tribus modis.affectu ⁊ munduz
non diligamus.effectu ut eũ mente ⁊ corpo
re funduus deſeꝛamus.pꝛoſectu nt cum dño
ſpiritus unus fieri anhelemus. Quia (ut ait
Greg) tanto qui deo ẽ proximꝰ quãto ab amo
re mundi ẽ alienus. Hic locus ſeu mõs calua
ꝛie ſctcs magnam iter loca ſcta obtinet digni
tatẽ.⁊ maximã. ob memoriam dominice paſ
ſionis hʒ cõpunctionis uirtutem. ĩ quo domi
nus noſter magna ⁊ ſtupenda opeꝛaꝛi digna
tus eſt quibus ad memoriam reductis coꝛ cõ
tritum ? humiliatum ↄpungituꝛ. ⁊ quaſi tor
culari paſſiõis lachꝛĩe cõpaſſiõis expᷣmuntuꝛ.
de hoc ergo monte ſeu loco ⁊ his que ibi fie
bant:debes ſepe ⁊ maxime in temptationibꝰ
recordari.⁊ qñ tibi extinctus eſt ignis deuo
tionis ꝑge illuc ⁊ collige de lignis crucis ⁊ ꝑ
hec ignem huiuſmodi iterum ſuſcitabis.
Mõs aũt caluarie in quo cꝛucifixus eſt dñs
prope quem ad quinquaginta paſſus eſt ſe
pulcrũ eiꝰ.extra ciuitatẽ ad aquilonem. dñs
enim paſſus ⁊ ſepultus eſt extra portam.quẽ
montem ⁊ locum ſepulture domini helius im
perator adrianus incluſit infꝛa urbem ampli
ans eam uerſus aquilonẽ, ⁊ a capite uſq; ad
pedes muro cingens eandẽ. In quo loco poſt
ea xpᷣiani eccleſias duas ſub uno tamẽ tecto
conſtruxeꝛũt.mõtẽq; caluarie ⁊ locũ ſepultu
re ⁊ multa ſacra loca infra eas cõcluſeꝛunt.
a monte.n.caluarie uerſus occidẽtẽ deſcẽdẽ
do ad duas cãnas ẽ golgatha ſiue caluaꝛia.
ubi ẽ eccłia oblonga.in qua apparet rupis il
la in qua cꝛux ſancta cũ portaret dñm erat fi
xa patente adhuc foramine in ripe ipᷣa.qͥ lo
cus crucis diſtat tribꝰcãnis uł circa.ſ.xvi.gꝛa
dibus a ſuꝑficie terꝛe.hoc ẽ a pauimento ec
cleſie. E ſt ẽt ibi alia grandis/ſciſſura ꝑ totam
petrã.q̃ teſtimoniũ ꝑhibet ꝑ ſuã ſciſſuraʒ ſan
gninẽ ſui fabꝛicatoris ſe ſuſtinere nequaquã
potuiſſe. Ipſa ueꝛo petra altior ẽ quã pauim̃
tum uſq; ad genua circũſtantiũ. Deinde ad
quinquaginta paſſus uel circa ẽ ſepulchꝝ do
mini.ubi eſt eccleſia ſancti ſepulchri ſeu r̃ſuꝛ
rectionis dominice ꝛotonda.ſed chorus pten
dituꝛ in longum cũ ſanctuario.in quo ẽ ſũmũ
altare.⁊ ſuſtentatuꝛ duodecim columnis.ſed
utraq; eccleſia.ſ.iſta ⁊ golgat ha uno tecto ẽ
tecta. Uñ qͥdã ⁊ hanc illã unã dicunt eſſe.uio
minantes eã eccleſiã ſancti ſepulcri ſeu r̃ſur
rectionis domimice. Locus ãt crucis pᷣdictus
talis eſt. ut poſitus in medio terre ad capeſcẽ
dam dei cognitõeʒ· omnibus gentibus eſſet e
qualis.uñ ſuꝑ hunc locũ ſcriptũ ẽ grece. Pic
deus noſter ante ſecula operatus eſt ſalutezʒ
i medio terre.Tradũt ãt iuõi (ut Piero. ait)
ꝙ in hoc loco montis ĩmolatus eſt aries pro

ſexta.

vſaac. Unðõ Aug.hiero. pꝛeſbyter ſcꝛipſit ab
antiquis ⁊ ſenioribus iudeis ſe certiſſime cog
uiſſe ꝙ wi iĩmolatꝰ iſaac. ubi poſtea xpᷣs cꝛu
