⁊ donatuꝛ ſibi gra peꝛ qᷓ; ad actus meritorioſ
ꝛeſtituituꝛ.⁊ tũc ſuum male conſuetudinis
lectum tollit.quando ab ea per exercitium
boni operis recedit.⁊ ſic procedens ð̊ vtute
ĩ uirtutem. uadit ĩ domum ſuam. quãdo bo
nis actibꝰad celeſtem feſtinat patriam. ⁊ po
pulꝰeum glorificat de mutatõe tali.qm̃ hec
eſt dextere excelſi. Ali vo qui inde murmu
rant ſignant ᷣmones. qui inde ualde dolent.
Eps vo curãs.q̃ttuoꝛ ĩpat penitenti.Primo
ante omnia ut ↄfidat ⁊ ſpez ð uenia cõſequẽ
da hẽat.quem etiam iam filium ꝑ adaptõm
uocat.deide nolens eum ſanare iubet eum

cltadalrae his ur .
rjnneni t aeſen .
Oinoent honeſtin Meda
Gimun ſui ,rid un e
honinsconns oe brbn
i velibonun ,lian / ſegegnnn
ſeſis tcuſtociensilem uelne tan
AURepanſticuſtodiam. Ubi Ded
liclte deco ſergere e nium ſe:
Ns Entorſs tega gueſcede
NAeidennem re
Cngeſeftenenetmn hhece
Moum ipruuemen P
letnsgtiginglunan un
Nochſe caſigunm Dunien
loni fegg aciſnn eune ⸗ .
ſtenfangetmwe 6
4 Uilenoboſtinhl zou⸗
ntinänrudef
iptiebllenic dch
Petopſiangi dſein
ti
eſenttoſeſ inirg

bono inchonid in
ſeqnen cinit
tationali. g cöln
cum enim euſ cere
malo geleclatur 4
em eſt mali ohe
is ducitur, Quarti
,cumn ipſum mola
quuntur portites
eccleſe quib ip
uattuor que ipm
rim eſt uite dre
breuis ſit uita Nre
eſt timor pene ge
tet en gcetdiate.
Terciü eſt corſid
leret ga gauedis
nicie i peccatis.
Guisi multis ofſete
eniam ſperemnsgh
eu portabitur 1 m
mn. Uel portitorese
ttuor ſue ſalutis ven
te, Pdicuns publice
te, p p
ſc iſti ofle
remplo.d ſi ſee
o iſo. Tiße dfiert ⸗

jendo. meri
conſenc ztſic⸗

Pꝛime partis

ſurgere ac lectum tollere. ⁊ ĩ domum ſuam
abire. Surgere inq; a pcto.⁊ mẽtis ðdiectio
ne: in peccato enim male delectando pecca
toꝛ quaſi ĩ lecto quieſcit.⁊ ex pct᷑o ira mens
dicitur.ut nunq; poſſit eſſe leta.qꝛ ſꝑ preſu
mit ſeua ꝑturbita conſcia. tũc ãt ſurgit quã
do iſta ðſerit. Toller̃ vo lectũ ⁊ portar̃ eſt ut
pctm ꝙ erat ſibi quieti ⁊ ðᷣlectationi.ĩcipiat
ſibi eſſe oneri ⁊ dolori.abire quoq; ĩ domuʒz
ſuã ut ĩ celũ meditatiõe ꝑgat.uel ↄſciam ſu
aʒ ꝗq domuſ aie ẽ: diſcutiat.⁊ ſi quid ibi ĩ mũ
du ĩuenerit.ꝑ eos quaſi ꝑ oſtiũ confitẽdo pi

ciat.a qua hõ ꝑ multitudinẽ pctorũ ita alie

naf ꝙ quaſi ipᷣaʒ ꝑdat ⁊ ſeipᷣʒʒ non cognoſcat
DPomo ergo paralyticus.hoc ẽ mollicie.⁊ il
lecebris caꝛnis ł uoluptate ſeculi r̃ſolutus ⁊
torpens ac pᷣ turba cogitationũ ⁊ cauſarũ ſe
culi uiõre deũ ñ ualens poſtqᷓ; ſupꝛa tectum
carnis a ſcẽdeꝛit ut ſpiritꝰ dominet carni ui
det öum. ⁊ ad cognitiõeʒ ði uere ꝛedit ⁊? tũc
dðᷣuſ eũ ſanat ꝑ gr aʒ ab omni.qð oᷣliquit.⁊ uo
cat filiũ ꝑ adoptionẽ ⁊ iubet ſurgere de toꝛ
pore negligentie. ⁊ ſe erigere a carnalibus ò̊
ſyderijs ꝑ pniam. ⁊? coꝛpus ĩ cuiꝰ oſydeꝛiis ia
cuit ad uoluptatẽ ſpus attolle. ac cãni dñari
per continẽtiã.⁊ ire ac tendere. per bonam
opationem ⁊? honeſtam conueꝛſationem in
domum ſuã ſ. paradiſum que prima fuit
hominis domus. hoc ẽ in habitationeʒ eter
nazʒ. uel ĩ bonam ↄſciam. ſ. ſegꝛegatus a ter
renis ⁊ cuſtodiens illam. uel ne iterũ peccet
ad iternam ſui cuſtodiam. Ubi Beda. Spi
ritaliter ð lecto ſurgere.ẽ aĩam ſe a caꝛnali
bus deſyderijs. ubi egꝛa quieſcebat abſtra
her̃ᷣ. Lectũ vo tollere.ẽ ipam quoq; carnẽ ꝑ
continẽtie frena correptam. ſpe celeſtium pᷣ
mioꝛum õlitijs priuare terrenis. Ipᷣe ẽ enim
lectus qui ꝑ ſingulas noctes lauatur a Da
uid. i. p uniuſcuiuſq; noxe macuł.digno pẽi
tẽtie fiumine caſtigatuz. Sublato aũut lecto

domũ ire ad padiſum ꝛedire.ẽ Apſa eſt eniz

uera domus. que hoĩem pꝛima ſuſcepit: nõ ĩ
re amiſſa ſeu fꝛaude:tandẽq; r ſtituta ꝑ eum
ꝗ fraudulento hoſti nihil öbuit. Ubi ⁊ ans.
Sed ⁊ domũ illam non pᷣteribis.ubi ꝑ tegu
las ꝑalyticus ante pedes eiꝰſubmittituꝛ. ubi
pietas ⁊ pfas obuiaueꝛũt ſibi.Fili:inquit ꝛe
mittutuꝛ tibi pcta tua.O mua clementia O
indicibilis miſcõᷣia. Accepit felix remiſſiõm
pctoꝝ ſuoꝝ quã non petebat:quam non pre
ceſſerat confeſſio.ñ meꝛuerat ſatiſfactio nõ
exigebat ↄtritio. Coꝛporis ſalutẽ petebat ñ
anime.⁊ ſalutẽ coꝛꝑis ⁊ animè recepit. Ver
dne: uita i uolüũtate tua. Si creueris ſalua
re nos nemo poterit ꝓhiber̃.ſi alind decr̃ue
ris: non eſt qui audeat dicere cur ita facis
Phbarizee qd murmuras. An oculus tuꝰ ne
quam eſt.quia ipſe bonus eſt.Ceꝛte miſeꝛet
cui ipe uoluerit.ploremus ⁊ oremꝰ ut uelit
Bonis etiam operibꝰpingueſcat oꝛõ, augea

Capitulũ.xlix.

tuꝛ dᷣuotio.excitet᷑ dilectio.leuẽt puꝛe manꝰ
ĩ or̃one q̊s ñ ſanguis ĩimundicie maculauit.
tactus illicitus fedauit auaricia ñ exaſpauit
leuetuꝛ ⁊ cor ſine iꝛa ⁊ diſceptatõe.ꝙ tꝛangl
litaſ ſedauit.pax ↄpoſuit. puꝛitas conſcie la
uit. Sʒ nihil hoꝝ paꝛalyticꝰ ille legit᷑ pᷣmiſiſ
ſe.ꝗ tñ legitnꝛ ꝛemiſſionẽ oĩzʒ pctoꝝ meꝛuiſ
ſe. Pec ẽ ãt ĩeffabilis miſcõie eiꝰ sxtꝰ:cui ſẽ
blaſphemũ ẽ or ogare.ita ⁊ boc ſibi pᷣſumer
ſtultiſſimũ. Poteſt cuicũq; uult.⁊ hoc ipᷣm
efficacit᷑ dicere ꝙ dixit palytico. dimittunf
tibi ꝓcta tua. Sed quicũq; ſine ſuo labore ł
otꝛirione ł ↄfeſſione łẽt orone ſibi hoc dicẽ
do expectat: nuqᷓ; ei ꝛemittũt pta Pec Anſh.

, . Oratio.
d O mine ieſu xpᷣe ꝗ ĩ paſſõe tua naui
culã crucis aſcẽdiſtii ᷣſuꝛꝛectõe tꝛãſ

fetaſti. ⁊ ĩ aſcenſiode ĩ ciuitatẽ t uazʒ
ueniſti:ecce timor ð peccatis.de iꝛa dei. de
pꝑiculo ſuꝑuemiẽtis ĩfumitatis.⁊ ð̊ ĩceꝛtitudi
ne moꝛtis offer̃t tibi aiam. pct᷑i moꝛbo diſſo
lutam. dic iacẽti ĩ pct᷑is. ut confidat ð gr̃a ꝛe
miſſionis ᷣſuꝛgat ꝑ cõtꝛitõm ⁊ cõfeſſõeʒ tol
lat lectũ ſuũ ꝑ ſatit̃faet õem ãbulet ꝑ ꝓfectũ
vtutũ ĩ domũ ſuã et᷑nã bt᷑itudinẽ. ut turbe fi
deliũ uideãt.timeãt.⁊ glorificẽt deũ: ꝗ talẽ
ptatẽ dedit ad hoĩm uti litatem. Amen.

¶ De emorroiſſa ⁊ aꝛchiſynagogi filia.
Capituium. xlix.

Oſt h quidam pᷣncepſ ſynagoge no
miĩe yairus acceſſit ad ieſũ Itam fi
dei qᷓ; cor pis greſſibꝰ.(¶ ?⁊ adõabat
eum )faciẽdo ſibi rueꝛẽtiã de bitazʒ
⁊ ꝓcidẽdo ad peõs eiꝰꝗbus ciꝛcũpoꝛtauit oĩ
bꝰ ſalutẽ (ꝛogãs pꝛo unica filia ãnoꝝ.xij.di
cẽs.Dũñe filia mea mõ ðfũcta ẽ ? mortua)
Poc dixit ᷣm ̃putatõm.qꝛ eĩ deſpabat filiã
poſſe ĩuenĩ᷑ uiuam. ð ea loquebatur ut iam
öfuncta öſyderãs a dñũo uel moꝛiẽtem ſana
ri.łmortuã ſuſcitari. Sed Maꝛcus dicit.ꝙ;
erat ĩ extremis.tñ erat moꝛti ita pꝛopinqua
ꝙ ůputabatuꝛ mortua. Unde ſecũdum cõeʒ
modũ loquẽdi.õ illo qui ſic eſt moꝛti propin
quꝰ dr.ꝙ ẽ mortu:qr ꝙ modicũ diſtar ur̃.

q̃ſ nihil reputat᷑ Sed uẽ ⁊? pꝑ miſericõdiã

appropiqua(⁊ ipòe manũ tuam) adiutrices
ſupeꝛ eam (⁊ uiuet)ſanitate ſibi reſtituta.
Duo petit ꝑp tertiũ.ſ.ut uemat ⁊ manũ ipo
nat ⁊ ſic filia ̃uiuiſcar.ignoꝛãs.ſ.ꝙ ⁊ abſena
liberaꝛe poterat. Sic moꝛaliter cũ qlibet nõ
habeat niſi unicam aiam mag debet curare
6ᷣ eius ſanatõe qr ſi eã amittit totũ amittit.
ſpũaliter ãt ueit deus ꝑ gr̃am preuemẽtem
ma nũ ĩpoĩt ꝑ gr̃aʒ ↄcomitatẽ ⁊ tẽ aia uiuit ꝝ.
g am coopantẽ(Et ſurgẽs ieſus ſeqhat᷑ en
⁊ diſcipuli eiꝰ ⁊ tha młta cũ eo) An B̊ datur
ſubditis forma obediẽdi.ac paꝛibꝰmutuo ob
bP

De emorꝛoiſſa ⁊ aꝛchiſy

ſequendi.⁊ prelatis aĩas moꝛtuas ſuſcitãdi.
Unde Remigius. Mua autem paꝛiter arq;
imitãda dñi humilitas ⁊ manſuetudo. Nam
mox ut rogatꝰ ẽ.rogãtẽ cepit ſequi. Hic ſub
ditoſ ⁊ pᷣlatos pariteꝛ iſtꝛuxit.ſubditis exem
plum obediẽtie reliꝗt.pᷣlatis vo inſtantiam
2 ſolicitudinẽ docẽdi demonſtzauit: ut quo
tiẽs audiezĩt aliquẽ mortuũ in anima. ſtatiʒ
adeſſe ſtudedt. Uñ ⁊ Cꝛiſ.Cum ꝛogatꝰ eſſet
dñs a Yairo. ut ad ſuſcitandam filiam ipſiuſ
uenirent: ñ morat᷑.ſʒ ſtatim ſurgẽs ſecuiꝰ ẽ
eũ.Quo exẽplo docuit nos ĩpigros ĩ oĩ ope
re dei eſſe debeꝛe(Et duʒ ihs pergeret:ecce
młier emorroyſa a moꝛbo quẽ paciebat ſic
dicta((ab änis duodecim ſanguinis fluxã paſ
ſa Iqᷓ ĩ medicos eꝛogaueꝛat omnez ſubſtatiã
ſuam(acceſſit retro ⁊ a tergo Mũ qr uerecũ
dabat õ infirmitate fetida. tũ qr pᷣm legem
reputabat imunda: tum qꝛ ante faciem non
potuiſſet accedere pᷣ turba tum ꝓpteꝛ miſte
ꝛiũ ↄfuſiõis quã dʒ homo haber̃ꝓ culpa ſua
⁊ tetigit fimbꝛiam ue ſtimẽti eius )ñ ſolum
tactu corporali.ſʒ ⁊ deuotõe fiòt: ĩ quo lau
ddoa ẽ humilitas eius. qr indignam ſe repu
tabat tãgeꝛe pedes dñi. uł plenitudinẽ ueſti
mẽti. Pabebat eĩ xpᷣs fimbriaſ iuxta ↄſuetu
dinẽ iuoꝝ ̃ᷣz legis pᷣceptũ.Ecce qꝛ ñ hẽbat
dñs ianitores uel ſtipatores ſeu maſſerios.
nec aliquẽ qui compꝛimentes eum uerbera
tet: ⁊ ideo libere mulier accedit ⁊ turbe cõpᷣ
mant. Ubi Remigius. In quo fides eiꝰ ad
miranda eſt.qꝛ deſperans ð ſalute medicorũ

ĩ quos ſua erꝛogauerat:iĩtellexit celeſtẽ adeſ

ſe medicum.⁊ in eo totã ſuam itẽtõem collo
cauit.⁊ iõ ſaluari ꝓmeꝛuit. Unñ Rabanꝰ. Do
cet mulier quantũ ſit corpus xpᷣi ꝙ i fimbria
tãtam ðömõſtrauit eſſe niꝛtuteʒ. Quid g nos
ſpeꝛare debemꝰ. ꝗ nõ ſol corpus dnicũ cõ
tingimꝰ. ſʒ ↄficimꝰ ?⁊ ſumimus. Illa quidem
medicinã accepit ex uulnere: ue illis quibuſ
ipſa medicina ĩi vulnus ↄuertat᷑ (Oicebat eĩ
intꝛa ſe firmiteꝛ)).ſ ned tetigero tm̃
ueſtimẽtum eius.ſalua ab ĩfirmitate mea e
ro)ñ qꝛ ueſtimta aliquã uirtutez ſanãdi ha
bebant.ſʒ qꝛ ꝑ hoc ᷣclarat uirtꝰ illoꝝꝛ quoꝝ
ueſtimẽta ſunt. (Tangens ãt ↄfeſtiz ẽ ſana
ta a plaga ſua).Et ẽ notabile.ꝙ acceſſit.ac
cedẽs dixit.dicẽs tetigit.tangẽs curationeʒ
accepit:qr his tꝛibus.ſ.ueꝛbofide ⁊ opeꝛe
omnis ſalus acquiritur. Et cognoſcens iĩieſus
ex ſe exiſſe uirtutẽ dixit(Quis me tetigit ñ
queꝛ it ex ignoꝛãtia ut doceatuꝛ.ſʒ ut mulier
ſanata ↄfiteatur: ⁊ ꝑ confeſſõnem appareat
fides eius.⁊ a xpᷣo ↄmendetur. tum pꝛopter
mulieris meꝛitũ ꝑ humilẽ ↄfeſſionẽ.tum ꝑꝑ
aſtãtiuũ edificatõem: tum ꝑꝑ dei laudẽ ⁊ glo
ꝛifſieationem. tum pꝑ ſpesz archiſynanogi au
gẽdam: ⁊? eius ſanatõe filie ſne aſſecuratõez
Et dicentib diſcipulis ꝙ turbe eũ ↄpᷣmerẽt
dixit ¶ Tetigit me aligs: nã ⁊ ego noui uir

nagogi filia.

tutẽ ð me exiſſe.i.effectũ uirtutie ĩ curatòe
ĩfirmitatis. Na lz turbe q̃ ĩ ißm pᷣ deuotione
audiẽdi irruebant eum cõprimerẽt. ⁊ in tali
pᷣſſura coꝛporaliter tãgerẽt:ñ tñ tãgebãt eũ
cum tali deuotõe ⁊ fide.ſicut iſta mulier te
tigeꝛat.⁊ ð tali tactu ſingulariter dñs quere
bat. Uidẽs ãt mulier qr nõ latuit.timẽs cor
de ⁊ tremẽſ coꝛpoꝛe ad maie ſtatẽ diuinitatiſ
cuius uirtutẽ ĩ ſe expeꝛta fnit:uenit (⁊ ante
pedes illius ꝓcidit )ac cãm tactus ⁊ ſanatio
nem corã hominibus indicauit: ↄfitẽdo vita
tem de q;titate ⁊ prolixitate ĩfirmitatis.⁊ ðᷣ
pꝑceptõe ĩtegre ſanitatis.hoc eĩ dñs ſciri uo
luit ad laudẽ dei.⁊ alioꝝ utilitatẽ.Sed que
rit Cri.quare ipam manifeſtat deus.cũ ipᷣa
latẽter acceſſerit.⁊ rñdens ponit ad hoc ſex
rões. Prima ẽ ut mulieꝛ ſanguinaꝛia xpCʒ ta
gẽs n haberet inde ↄſciẽtie remoꝛſuz. Secũ
da ut mulierẽ emendet.qm̃ eſtiabat hoc la
tere xpᷣm. Ceꝛtia ut fidem eius onñdat oĩbus
ad exem plar celeꝛiteꝛ credẽdi. Quarta ut ñ
ſtꝛaꝛet ſe cognitorẽ oĩm. Qnĩta ut ondat ꝙq;
ut deus ſiſtit ſanguinis fluxum. Sexta ut in
fidẽ dirigat arc hiſynagogum (Ar ihs cõner
ſus ⁊ uidẽs eam)).i.approbãs ipſius fidẽ:di
xit illi(¶lõfide filia fides tua rte ſaluã fec)
i.hanc tibi ſalutẽ meꝛnit. cũ eĩ oꝑatõ mira
culoſa ſit ſupra naturam. fidei attribuit eas
eo ꝙ fides ẽ de his q̃ ſupra natuꝛã. Pieꝛo.
Non ãt dixit qꝛ fiõs tua te ſaluã factuꝛa ẽ.
ſed ſaluam fecit quaſi diceꝛet in eo quõ cꝛe
didiſti iam ſalua facta es. Ubi ⁊ Criſ.qꝛ foꝛ
midoloſa erat hec mulier ꝑꝑ hoc ait (confi
de ⁊ filiam eà feceꝛat) iliaʒ ueꝛo nocat ſa
natam fidei rõne.fides eĩ xpᷣi dei filiationezʒ
pᷣſtat. Notãdũ ẽt ꝙ dñſ ñ diẽ ego ſanaui te ſp
fides tua ut uitandam oſtentatõez doceat ⁊
meritũ fidei extolat.Uñ fᷣm Cꝛi.dqns ait ꝙq;
fides ſua ipam ſanaueꝛat.nolens ſue vᷣtuti
ſz fidei eius ſanitatis beneficiũ arꝛogar.do
cens peꝛ hoc in uiꝛtuoſis actibꝰ nr̃is.nõ no

ſtrã ſʒ de i laudẽ quereꝛe debeꝛe ⁊ pᷣdicar.⁊

addidit dominus (uade ĩ pace.)que ſcilicet
pꝛius eras ĩ peꝛturbatione:propter longã in
firmitatem tuam coꝛporalem. Ubi Cꝛiſo.
Dicit autem ei(Uade ĩ pace)mittẽs ĩ fineʒ
bonoꝛum. In pace enĩ deus habitat. ut cog
ſcat ꝙ nõ ſolũ coꝛꝑe curata ẽ.ſed ẽt a cauſs
toꝛꝑalis paſſionis.i.pcf᷑is mutata (Et ſalua
facta ẽ mulieꝛ exiilla hora) UVbi gloſa itelli
gendum ẽ: ex illa ora ex qua tetigit fimbriã
ñ ex illa hõa ex q̃ ieſus ↄuerſꝰ ẽ ad eã:iã eĩ
ſalua fca erat. ut ex vbis dñi ꝑpendi põt ex
vbis Ambro.quibuſdam uidet᷑.ꝙ h mulie:
martha fuerit.ꝗ ĩ quodã ſᷣmone inter benefi
cia xpᷣi que enumerat ſic dicit.Dum largum
ſanguinis fluxũ ſiccauit ĩ maꝛtha dũ ðömões
expulit ð maria dũ coꝛpꝰ rediuiui ſpũs calo
re cõſtrixit ĩ laʒaro. Sed exr iſtis vbis amb.
bñ habet ꝙ MWartha fuerit a xpᷣo curata a

Henn wnhitt en
io ſece nis ct ln n
Ainapeoreſtnen, ii gbn
ntinn lui,n mmn enn
Ntr erteetcvertndanl oai
madddisniuolsieneln
iſikatsſectninsennd mn
Wwegeßfrmüatcutsugi ſe lde
Fht deneriti fndein
Nfonrerrienu rrr
Steetthidniien erd
aiegtio ena in nn
ſenß Chernielae ve
Drrgeſetn ſnner
ſerinnenluie tdei
nnlugeit lentr gr⸗
lſftithitng gf⸗en ie⸗
Celttbungnee . .

letie remaſng
oicinihen
emn einsoficim
cregiciQuanani
n.Ouitn ut oin g
furum, Sertg un
gum At hs töner
robis ipfins ſii
9tus te ſalud ſce)
lt ci ei opatömira
.ſide attribnit ea
ra natuꝛi. Dieꝛo.
te ſaluä factma è.
ceꝛet in eo gud de
.Ubi 1 K fo
1 dn boc ait confi
ilisz uend vocat ſ
eirthi Gei füliatione;
ſdie ego ſangite 6
ofſtentaldez doceat ?
la fm Cuis. aſs gir
Vat Rolens ſue tuti
beneſicis 4nogef /0
oſis actib) if 10 1e
ee deber picef .
eipuce. aue ſcllicet
kione:propter longe in

4

Pꝛime partis

fluxu ſanguinis.quod aurẽ Maꝛtha fuerit
hec mulier pe qua hic agit᷑ non habet᷑ ex v
bis ilł.Et ꝙ hec młieꝛ ſi fueꝛit mãtha ex hoc
nidet᷑.qꝛ de hac muliere dicit᷑ ꝙ oẽm ſubſtã
tiam ſuã ĩ medicos erogaueꝛat martha autẽ
diues erat. Voc etiam patet ꝑ euſebiuz qui
dicit hanc mulierem fuiſſe quandã ceſaree
philippi ciuem. nam ̃ʒy eũ mulieꝛ emoꝛroiſ
ſa poſtq;ᷓ ſanata ẽ.fecit in ceſaꝛea philippi(
unde oriunda ) ſtatuam eneam ĩ curia ſua
firei ad imaginem xpᷣi cum fimbrijs ueſtimẽ
ti ipſamq; imaginem ĩ magna ruerẽtia habe
bat.⁊ deuote adorabat. ecit ⁊ ex oppoſito
imaginem ſuam flexis genibus ? manibus
iunctis ac cancellatis.quaſi pᷣcaret᷑ ⁊ ſuppli
caꝛet uerſus quã imaginẽ xpᷣi manum exten
de bat.Cõtigit ãt ꝙ ſubtꝰimaginẽ xpᷣi cꝛeuit
heꝛba quedã nullius efficacie ⁊ uiutis que
cum fimbꝛiam attigebat.tãte uirtutis eꝛat
ꝙ oẽs ĩfamitates ſanabat: Iteꝝ dicit Hie
ro.qᷓ; Julianus apoſtata cum ↄgnouiſſet ꝙ;
ĩ ceſaꝛea Philippi eſſet ſimulachꝝ ꝙ.ſcilicʒ
ſanguinis liberataꝓ fluuio femĩa fecerat eo
depoſito ſuam imaginè ibi collocauit q̃ ful
minis ictu fꝛacta eſt. hic habes quoddã ual
de notabile ad humilitatis cuſtodiam ſicut᷑
Beꝛnaꝛ.hoc mõ ĩtroducit:dicens. Quilibet
dno pfecte ſeruiẽs.põt appellari fimbria q̃n
ultima paꝛs neſtimenti dũi.pꝑpꝑ ſuam humilẽ
ꝛeputatõem. Qui g ad tantum ſtatum pue
nerit:ꝙ ſciat ſe a qño exaudiꝛi:ĩ liberãdis ĩ
fumis uel alijs miꝛaculis:ñ extollatuꝛ ꝑpea.
qꝛ ñ ipᷣe.ſed dñs facit.quãuis enim h̊ mulieꝛ
tangeret fimbriã.ad cuius tactũ ſe liberari
ofidebat.⁊ ſic ↄtigit:ñ tñ a fimbꝛia.ſed a do
mino uirtꝰ libeꝛatõis exiuit,. Et ꝓpteꝛea ipſe
dixit(ſenñ ð me uirtutem exijſſe) Nota igr
B bene. ⁊ nihil boni tibi ĩ ppetuũ attribuas
qꝛ totũ ẽ a dño.Allegoꝛice mulier ſanguine
fiuens ſzʒ a dño curata.ẽ eccłia de gentibus
ↄgregata: que fedata fuit ſanguinis maꝛtyꝝ
ẽffunõe ⁊ idolatrie pollutõe. ⁊ his q̃ carnis
2 ſanguĩs gerũt᷑ delectatione. Que ⁊ fimhri
am ueſtimti xpᷣi tetigit.qñ fi dem ĩcarnatõis
credidit humanitas em̃ ueſtimentũ diuinita
tis ẽ ĩ x-pᷣo.de quo dicit᷑ ꝙ ĩ ſimilitudine ho
minũ factus ẽ. ⁊ habitu ĩuẽtus ut hõ. Et tẽ
a fluxu ſanguinis ſanata fuit.qr fundere ſan
guinẽ catholicũ öſtitit. ⁊ ab idolatrie ac car
nis ölect atione ⁊? ſanguinis effuſione ſanata
fuit ac ab eius pollutione ceſſauit ¶ Deꝛgen

te ãt dño ad filiaʒ achiſynagogi. mulier mõ

boſa ſanata ẽ qꝛ ſic diſpenſata ẽ ſalus hũa
ni generis. ut primo aliqui ex iſrt deide ple
nitudo gẽtiũ ĩtraret: ⁊ ſic omnis iſrł ſaluus
fieret Emorroiſſa ſanata. archiſynagogi fi
lia nũciat mortua.qꝛ dum gentilitas ad deũ
conueꝛtit᷑ ſynagoga pfidie ⁊ ĩuidie recte mõ
tua nunciat᷑. Poc ẽt ſignificatũ fuit in para
bola de duobus filijs:quoꝝ ſenioꝛ de cõuer

Capitulũ.xlix.

ſione tꝛiſtabat iunioꝛis.Uñ Ambro. Quem
ãt putamus ſynagoge prĩcipez eſſe.niſi legẽ
cuius ↄtẽplatione dũs ſynagogam non peni
tus dereliquit, Ad hãc at pricipis filiam dũ
properat ði uerbũ.ut ſaluos facerz filios iſrł
ſancta eccłia ex gentibus congregata que ĩ
ferioꝝ lapſu criminũ öperiebat.paratã alijs
fide pᷣripuit ſanitatẽ.Quid autẽ ſibi uult.ꝙ
hec pricipis filia ãnoꝛum.xij. moriebatur. ⁊?
mulier iſta fluxu ſanguinis ab ãnis.xij. labo
zabat:niſi ut itelligat.qꝛ quãdiu ſynagoga
uiguit labõauit eccłia.uũ ⁊ hiero. Nota g ꝙ
eo tẽpoꝛe hec mulieꝛ.i.gentiũ populus cepe
rat egrotare.quo genꝰ credidit iudeoꝝ. Miſi
eĩ ex cõparatione criminũ uiciũ ñ oſtendit᷑.
Molaliter ẽt ꝑ mulierem ſanguinis fluxum
paciẽtezʒ.ꝑſona peccatrix a lõgo tꝑe.⁊ ð pec
cato ĩ peccatũ cadens poteſt ĩtelligi.q̃ tñ re
mediũ querit a dno.dicẽs ei libera me ð ſan
uinibꝰ denꝰ deus ſalutis mee Dominus eꝛ
go quottidie mulieꝛẽ ſanguĩe fluentẽ ſanat.
dum animã diuerſis uicijs corruptag pez? gꝛa
tiam curat.deĩde cũ nuncij ad archiſinago
nũ ueniſſent:dicẽtes.eius filiam iã eſſe moꝛ
tuã:dixit ieſus archiſynagogo eũ ad fidez 2
foꝛtãdo(noli timere) i fide dubit ando tantũ
modo crede:⁊ ſalua eꝛit a mõte.Et ueniens
dñs ieſus ad domum pꝛincipis.ĩuenit filiam
eius iam öfunctam:⁊ tibicines cõductitios:
caꝛmen lugubꝛe canentes.diuerſe eniz melo
die dinerſas paſſiones excitant ĩ homĩe ali
que enim excitant audaciã.ut pz ĩ tubis bel
licis:⁊ alique deuotionem.ut pʒ ĩ cantibus
eccłleſiaſticis:alique leticiam ut patet in di
nerſis ĩſtrumẽtis muſicis.alique excitant fle
tũ ⁊ öuotã lamentationem:⁊ talibus uteban
tuꝛ antiquitus ĩ exequijs magnaꝝ ꝑpſonarũ.
ut puocaret multitudo ad fletũ ⁊ luctũ xpᷣia
nis tñ ñ conuenit tales habere.qꝛ nõ ðbent
incõſolabiliter fleꝛe ⁊ ĩuenit ẽt turbã tumuł
tudãtem ĩ fletu planctu ⁊ ululatu multo.quð
uocatuꝛ tumultus.qꝛ inde cauſatur ſonus
fuſus ac ẽt ĩ preparatione funeraliũ.⁊ dice
bat (¶ Molite flere.ñ ẽ moꝛtua puella).i.ĩ mõ
te manſuꝛa(ſed dormit)).ſ.mihi.ꝗa ita ð fa
cili poſſum eam ſuſcitar̃.ut ð ſomno excitar̃.
Unñ Beda. hom inibus mortua eꝛat.qr ſuſci
tare nequiuerãt: dᷣo doꝛmiebat.ĩ cuiꝰ diſpoſi
tione ⁊ anima recepta uiuebat. ⁊ caꝛo ꝛeſuſ
citãda quieſcebat. unde mos apud xpianos
obtinuit. ꝙ mortui ꝗ r ſurr ecturi eſſe nõ du
bitantuꝛ.doꝛmientes uocentur.(Et deride
bant eum)putantes quod de dormitiõe ſom
ni diceret. ⁊ eam eſſe mortuam neſciret. Ec
ce deridet᷑ ĩ curijs pᷣncipum. nec ſꝛaſcitur
nec arguit eos:qꝛ quanto maioꝛ fuit deriſio
tanto poſtea maioꝛ uututis oñſio. Ubi Hie
ꝛzo.ñ ãt eꝛant digni ut uiderent miſterium ꝛe
ſuꝛgẽtis.ꝗ ꝛeſuſcitãtem ĩdignis ↄtumelijs iꝛ
ridebant.qᷓ;uis ãt dñs deridebatur ab eis.
p 2

De emorꝛoiſſa ⁊ aꝛchiſy

ſi tũ deſtitit ab ĩcepto:ĩ quo ĩſtꝛzuũtu: boni.
ꝙ cum õrident a malis.non ideo bẽt dᷣſſte
ꝛe a bono ichoato(⁊ cũ eijeciſſʒ turbazʒ).ſ.
lamentantium.tumultuantium ⁊ deridentiũ
ꝗ ꝑꝑ incredulitatem ⁊ deriſionem non erant
digni uidere miraculum: itrauit cuʒ patre ⁊
matre puelle.quos ĩ ſide ↄfortaꝛe tãto miꝛa
culo diſponebat.ac Petro. Jacobo ? Joha
ne:quos ſpecialiter inſtrui uolebat. hos eni
quinq; uoluit haber teſtes miraculi. ut ĩ ore
duoꝝ ꝑentum.? tꝛium apłoꝛum ſtaꝛet oẽ ueꝛ
bum.i hocl't facto oſtendit nobis dominus.
qr blaſpheinis ⁊ irriſoribus nõ ſunt ruelan
da miſteria.ſʒ fidelibus qui honoꝛent ea.Et
Hm Crip̃ᷣ.in hoc ꝙ turba eijcitur. ⁊ diſcipuli
ſolũ ĩ domũ itrant. ⁊ neq; hi oẽs erudit nos
grłam qᷓ ẽ a multis euitar.uñ ⁊ Theophi.mõ
tuam ſuſcitãs eiecit omnes:quaſi nos docẽs
abſq; inani gloria eſſe ⁊ nihu ad demonſtra
tõnem facer̃:non enim humilis xpᷣs ad oſten
tatõnem uolebat aliquid opeꝛari. Predictoſ
autem tres diſcipulos im ꝑmiſit qñs ĩtereſſe
ſue tranſfiguratõi.item agonis ſui or̃oni itẽ
huic ſuſcitationi:pꝛimo ꝑꝑ eoꝝ dignitatẽ ſe
cundo ꝓpter ſignandà trinitatis fidem. t᷑tio
ꝑp teſtiũ numeꝝ ſufficientẽ.quarto ꝓpt᷑ om
niũ ſtatuũ eccłe ſignificationẽ ⁊ commenda
tionem. Pezꝛ Petrum em̃ ꝗ uxorem habuit
ſigni ficant cõiugati:ꝑ Johãnem ꝗ vgo fuit
vgines:p Jacobum ꝗ neſcit vgo fuiſſe uel
uxorem habuiſſe uidualis ſtatus.patrem ãt
⁊ matrẽ ꝑmiñt itrare ꝓpt᷑ eoꝝ crequlitatẽ.⁊
ꝓpteꝛ eoꝛum teſtificatõm (Et tenẽs manum
puelle ait.illi tibi dico ſurge))per tactũ ⁊ uo
cẽ eam curabat.ut ondeꝛet ꝙ humanitas eſ
ſet ĩſtrum̃tuʒ diuinitatis miracula facientis.
Vnñ pᷣʒʒ Ariv.manꝰ ieſu uiuificatina exñs mõ
tuũ coꝛpus uiuificat.uox ãt iacẽtẽ excitat (¶
Et cõfeſti ſurrexit puella ⁊ ambulabat) ꝗa
nulla mora iter uerbũ eius ? factum erat.
Ubi Criſ᷑̊. In ambulatõe eius ñ ſolũ ſuſcita
ta. ſʒ ⁊ pfecte ſanata oñdit᷑.(⁊ iuſſit illi daꝛi
manducafß̃had ðmõſtrandũ ꝙ eam uere ſuſ
citauit.⁊ ñ ut uioat fantaſma eſſe ꝙ factum
S. Miſtice puella ĩ domo moꝛtua eſt anima
mortua ꝑ pct᷑m ĩ cogitatõe. Dicit ãt dñs qð
puella doꝛmit.qr ꝗ peccant ĩ pñti adhuc peꝛ
pniam reſuſcitari poſſunt. Tibicines ſunt ð
mones ſuggerẽtes uel homĩes adulatoꝛes ꝗ
fouẽt mortuã.⁊ tenent h̊ corpus ĩ carnis la
ſciuia ⁊ ſolatijs.que facilit᷑ teꝛminantuꝛ ad
luctũ ĩferni ⁊ ðᷣſolatõis.Sed nos ad patriazʒ
tendẽtes moꝛtiferos ſyꝛenaꝝ cantꝰ ſuꝛda au
re pᷣtereamus. Uñ Percules fecit ſe ligari in
malo nauis. ⁊ aures ſuas obturauit.ne ocep
tus ſyrenaꝝ cantibus ĩ mare ſaltaret. Tuꝛbe
tumultuates ſunt affectões uel amici caꝛna
les.õriſores ſunt ſeculares l ᷣtractores Tur
ba g foꝛis eijcitur ut puella ſuſcitef᷑. qꝛ ani
ma itus iacẽs mortua ñ r̃ſurgit niñ prius af

nagogi filia.

fectões carnales ⁊ cure ſeculares ð corõ ex
pellant᷑.hec em̃ impediũt ne ꝗs ao conſtra
tõm ſue ſalutis ſe collegat. Tibicines enim
eijci öbẽt ꝗ tanquam magiſtri ĩ erroreʒ aĩazʒ
demulcẽt.ideriſores quoq; eijciẽdi ſunt. ꝗa
ↄtẽnendi minime cnrandi. Et tunc puella
ſuſcitat᷑.qñ xpᷣs domũ cordis ĩgredit᷑. ducẽſ
ſecum Johem gꝛatiam. ſbetꝝ cognitionẽ. 2
Aacobum ſupplantatõʒz uitioruz. Qui ueꝛo
a ſpiritali moꝛte.ſ.a uicijs reſuſcitatꝰfuerit.
ñ ſolũ a ſoꝛdibꝰ ſceleꝝ exurgere.ſed etiam ĩ
bonis ãbular̃ ⁊ ꝓficer̃ dʒ:⁊ mox celeſti pãe
.ſ.vbi dei ⁊ ſacꝛam̃to altaris ſaciaꝛi neceſſe
hg . Poſſunt at hic notari tria.ſ. peccatoris
periculũ ĩ filia.i.ĩ anima moriẽte: penitẽtis
remediũ ĩ pricipe.i.ĩ eccłia deum rogante:
cꝛeatoꝛis beneficiũ ĩ xpᷣo propiciante. Peri
culũ ſic ꝓcedit.nam morti appropiquat cũ õᷣ
lectabile illicitũ concipit ĩ extremis labõat
cũ ad cõſenſum accedit.ſed moꝛit᷑ cum con
ſentit.⁊ tũc opera ſunt mõtificata. Remedi
um querit cũ pꝛĩceps ad xpᷣm accedit credẽ
do.adoꝛat diligendo dñʒ appellat metuẽdo.
Beneficiũ dat᷑ cũ xpᷣs ſurgit pᷣces exaudien
do:tuꝛbã eijcit peccata expellẽdo.uel ĩpedi
entia remouẽdo:domũ itrat gr̃am ifundẽdo
pᷣus em̃ eijcit culpa ⁊ ſic ĩgredit᷑ gratia. Et
ad iſinuãdum humilitatẽ docens dñs ieſꝰ fu
gere oſtentationem ⁊ inanez gloꝛiam pcepit
paꝛẽtibus ne alicui diceꝛẽt ꝙ factuʒ erat oñ
dens ut dicit Greg.ꝙ largitoꝛ bonorum eſt ñ
autẽ cupidus głie.datq; totum. nihil ꝛecipi
ens.⁊ tñ exiuit fama h̊ i uniueꝛſam terram
illaz. ſ. puĩtie galilee ad mãifeſtãdam mira
culi magnitudinem ⁊ ueꝛitatem ubiq;. Pꝛo
hibuit ꝗdẽ dñs iactantiam. ñ miraculi ma
mifeſtationem. ꝗa res ipſa ſe ĩdicabat ? ma
nifeſtã faciebat.Ac ſi diceret. Nolite gloꝛia
2i ĩ bõis opeꝛibus ueſtris.ſicut nec ego ĩ eis.
AVbi ſciẽdũ ꝙ xpᷣs publicari pᷣcepit opeꝛa mi
raculoꝝ ꝓpteꝛ mundi honore. ⁊ lauòs homi
nũ.ſeu uanam gloriã publicari.ſed ñ glorifi
canduũ deum ⁊? ad fidẽ pꝛobandam: ꝓpt᷑ qõ
dñs miꝛacula q̃ faciebat nõ ꝓhibuit enarra

re. Unde ⁊ paꝛentes puelle pꝛeceptum dñni

ſeꝛuaueꝛũt.ꝓpt᷑ humanum applauſum iipᷣm
mizaculũ ñ publicando. nec cõtra ꝓ bibitio
nem ði feceꝛunt hoc ad ði gloriã predicãdo.
⁊ ſimilit᷑ fecer̃t duo a cecirate cuꝛati.ð qbꝰ
mox ſubiungitur (æ pluꝛes alij de quibus
alibi ſimile repeꝛituꝛ).

6 Or̃o.
Id Nomine ieſu xpᷣe adoꝛo pedᷣs miſcdᷣie
.2 ueꝛitatis tue 2 precor te pijſſime

ſana tactu gꝛatie tue aĩiam meã ſanguinolẽ
taʒ ⁊ pctis uarijs maculatã: ac reſuſcita eã
ꝗ moꝛte uoluntatis ppoſitiq; peſſimi ⁊ occł
ti: ac reſtitue me deo ⁊ patꝛi tuo. cui ſilium
ĩteꝛ coheꝛedes tuos adoptaſtis.Ne memine
ris bõe. qne iuſticie tue adueꝛſus pctorẽ tuũ

——

Ntenſeteeren N Ne

n Aull 4 ane
eiſnpicnt a irtun
tnentlaiine
lü t atͤ n⸗

iſchef nnun nde

At opian mni unam ie

.,0

— r

liun i eli n i⸗
hiuntui ſcein n
il en meſttntnn
ſreſignungen ac eu ett

Annien aint elo nan

Intttna tclrirn d
Rueceni 1fnn
ANNERr micoloſt
ter N rii
Gickeihnu un
finffinn eal lch
nſitinrttneid
plyeſinüſn ſingrtren

Wern
un ete ie
4 net A
etrhin ZM
8
Neen ne

rannn ai 1

61 4 N
mi el t

rß nngnin e
fuen Glſtrie Wlg
ſle rd
nuletlen dd

ir ceſti i
nung ſeigt Nen

tanimigg
rheltatori
na noer⸗ Noris

„F Niſ
n nme
orohcane, de
Nti anraſinntiz
it i extremis W
ſed mont enn cn
möntſiceta. Penei
arpm accedit grec⸗
appellat nerneto.
nglt öces exnucien
tpelleco uel eci
rat grom ifungedo
igreait grata. ft
docens añs ieſd fu
jez gloꝛlam peepit
t facluz erat oß
ſtoꝛ bonorum eſt ſn
otum. mhil ꝛecipi
uniueꝛſam terram
mäikeſtadam mira
itatem udicg. o⸗
am. H Wirgcult ma
ſa ſe icicabat 1 ma
iceret. Nolite goris
is. ſcut nec ego en⸗
icari pcepit opeꝛa mi
aeclnnh homi
ublicar, ſed ſ gonffi
mobanan : phi e
t nöphibuit enant
velle pꝛeceptum Gf
mum applauſumn iſe
mec coͤlra Thiva
di Goniect⸗
ecitale ein 103
Aunes ali de anbu
. ee⸗
ie
he ecrte ſin⸗
ne oprec⸗ . ſongumole
roan nie glelte
aclatiineſit beck
hpofth o anifun
7 paltlln ememine

tonneſ ge icſe ⸗

Pꝛime partis

neq; ire aduerſus reuʒ tuum ſed memoꝛ eſto
benignitatis tue erga creatuꝛã tuam. ⁊ miſe
rationis tue erga miſeꝛum tuum. domĩe deꝰ
meus. Amen.

de duobus ceciſ ⁊ uno mutuo.Capitu.L.
„

T trſeũte ĩde ieſu)ſcilicet de do
1o pncipis (ſecuti ſunt eug duo ce
miſericordiam cum clamoꝛe in
uia petentes: 2 öuora oꝛatione: di
cẽtes ( Miſerer̃ noſtꝛi fili dauid). Uulgata
em̃ erat fama apud iuòos.ꝙ xpᷣs naſcituꝛus
erat ð ſemĩe dauid ſecundum caꝛnem ⁊ iõo
ga credebant ipſum eſſe xpᷣm. ipn Dauid p
miſſum uocant ſic eum ſic dauid filium. cla
mabãt autem ꝗa ad lr̃am non uidebat.qm ꝓ
pe eſt dñs. Ubi cripᷣ. Uide ãt eorum ðſyderi
um. ⁊ a clamor ⁊ ab ipſa ĩterpellatõe. neq;
eĩ ſimpliciter acceſſeꝛũt.ſed magne claman
tes. ⁊ mihil aliud qᷓ; miſericordiã poſtulãtes.
Filiũ ãt dauid uocabãt:qꝛ nom honoꝛis eẽ
uidebat᷑.(cum autem ueniſſet domum)) i.
ad hoſpicium ſuum iĩ illa regione: interroga
uit eos ſi cꝛederent eum hoc poſſe facẽ. Qua
ſi diceret.ↄfeſſi eſtis humanitatem.me dicẽ
do filium dauid ſi cꝛeditis ꝙ poſſum hoc fa
cer̃ ui deus.opus eĩ eſt diuinitatis. Nõ ĩter
rogat q̃ſi ignoꝛans eoꝝ fidem qꝛ oĩa ſciebat
p ceꝛtitudinem.ſed ut cõfeſſio exterior adð
retur fidei ĩterioꝛi.⁊ ſic eſſent dignioꝛes illu
miari. æ meꝛcede amplioꝛi.ꝗa ſᷣm apłm. cor
de cꝛedituꝛ ad iuſticiam oꝛe autẽ cõfeſſio fit
ad ſalutẽ. Unñ Rabanus.non quaſi neſcius ĩ
teꝝꝛogabat.ſed ut fidem cõfeſſio pꝛomat.cõ
feſſionẽ uitꝰ ſaluſq; comitet᷑ vtutem. dicũt
ei.fidem ↄfitẽdo.utiq; domine. VUbi Cꝛiſ. ñ
ultra filiũ dauid uocant: ſed altius ettẽdũt᷑
2 dñm ↄfitentur.ꝙ ẽ nomen poteſtatiſ.Cũc
poſt ↄfeſſionẽ fidei.tetigit oculos eoꝝ. Ubi
Rab. Cõfeſſio oꝛis tactũ meruit diuĩe pieta
tis. S elix tactꝰ.ad quẽ tacta ſequitur uiꝛtꝰ.
2 dixit ſᷣm fidem ueſtram fiat uobis.i.ſicut
fides mentẽ illuminat: ita oculus lucẽ r̃ſtiu
at (Et ſtati illumĩati ſunt ⁊ aꝑti oculi eoꝝ)
Ecce quanta ẽ fides ſimpliciter credẽtſũ.qᷓ
meretur tot donoꝝ collatõem ⁊? augmentuʒ
a deo ut oĩa poſſibilia ſint credẽti.Nõ eos ĩ
uia curat ut laudes hoĩm ⁊ iactãtie głiam
uitare doceat. Un Cripᷣ. Ruꝛſus autem hoc
eꝛudit nos gloriam multitudinis expeller̃ qꝛ
eĩ ꝓpe erat domus.ducit eos illuc ſingul ari
ter curaturus. Unde ⁊ ꝑꝑ bumilitatẽ ẽt cõ
minatnz eis.ne cui dicant. ut ad fugiẽdã iac
tantiã ⁊? inanem gloriã nos ĩſtruat. Ut enim
dicit Crip.iuſtus cũ laudat ĩ facie,flagellat
mente(Sʒ illi ceci illuminati exeuntes.ſ.
domo diffamauerunt eum).i.famam eius
p miraculuʒ factũ diuulgauerũt ĩ tota teꝛꝛa
illa.⁊ publice nũciaueꝛunt: ⁊ ꝑꝑ memoriam

4

. Capitulũ..

gre ñ potuerunt bñficiũ taeere.ſg nõ ingrati
gr̃e dei facti ſunt eiꝰ pᷣcones ⁊ euangeliſte.
Uñ Hier.dñs ꝗdẽ ꝑꝑ humilitatẽ fugiẽs iac
tatie głaʒ hoc pᷣceperat.⁊ illi ꝓpter memoꝛi
am gr̃e nõ poſſũt tacere bñficiũ. Uñ ⁊ Criᷣ.
Si ãt alt᷑i vr̃:dicẽs uade ⁊ enarra głaz dei:
non eſt contraꝛium illi hoc.ſed ut ualde cõ
ueniens. Erudit enim noſipos qdem õ nobiſ
ipſis nihil diceꝛe.ſed ⁊ eos ꝗ uolũt nos ppter
nos laudar̃᷑ prohibere.Si ãt ad dei gloriam
refert non ſolum prohibere ſed ? imungeꝛe
hoc facere. Ut ei ſupra dictum ẽ ſolum pbi
bet dñs publicaꝛi beneficia ad laudẽ huma
nam.ſʒ non ꝓhibet h̊ enaꝛꝛari ad dei głam.
Ubi ſciendum ꝙ pᷣceptum datur ł exequen
dũ ł ao probandũ:vł ad iſtꝛnendũ. Primuzʒ
obligat ad faciendũ rem pᷣcepti. Gecunduz
ad ſequenduũ uolũtatem ſeu ĩtentõem pꝛeci
piẽtis.Teꝛtium ad diſcendũ aliquid ex pᷣcep
to:⁊ hoc tertõ mõ cõminatus ẽ eis ne alicui
dicerent.unde ñ fuit ſimpliciter ĩhibitõ dicẽ
di:ſʒ potius moꝛalis ĩſtructõ.ut exemplo ſni
bona q̃ faciunt hoies uelint latere:ſed tñ ut
ꝓſint alijs ꝓdant inuiti. ⁊ ideo iſti non ſunt
tꝛanſgꝛeſſi:qꝛ ñ fecerũt ↄtra ĩtentionem pᷣci
pientis. Uñ deus iuſſit taceri nõ ſimpliciter
ſed propter gloriam: ſʒ taceri non potuit. ue
rũ eſt utiliter: ꝓpt er alioꝛum ſalutem. Nam
ñ poſſe utiliter fieri.d̃ ſᷣm ius nõ poſſe fieri.
De hoc ẽt habes ſupra de cuꝛatõne lepꝛoſi.
Allegorice uterq; ppłs cecus ⁊ ſine lumie vi
tatis erat dño ꝑ hoc ſeculuʒ trãſeunte.⁊ niſi
uterq; ĩ domũ.t.ĩ ic fam eccłiam ueniat 2 v
bo dei cꝛedat lumẽ nõ meret recipeꝛe. In ip
ſa eĩ eccłia ĩ quam uenit xpᷣs p caꝛnem.. illu
minantuꝛ ceci.per fidem xpᷣi ĩcarnati. unde
Remi.allegorice aũt ꝑ hos duos cecos duo
populi öſignant.i.iudaicus ⁊ gẽtił.De utro
q; ãt populo ĩ ſe credẽtes xpᷣs illuiquit ĩ do
mo ꝑ quaʒ intelligit eccłia.qꝛ abſq; unitate
eccleſie nullus ſaluari meꝛet. Illi autem ꝗ
crediderüt aduentum domini: peꝛ uniuerſuʒz
orbem diffamauerũt. hec Remigius. Spnꝛi
tualitez etiam duo ceci ſũt intellectꝰ ⁊ affec
tus.dno autem ſunt oculi ĩtellectꝰ dexter fi
des diuiuitatis.ſiniſteꝛ fides humanitatis:
duo ſimiliteꝛ ſunt oculi affectus.dexteꝛ amõ
bonitatis ſine glłe dĩne.ſiniſter tĩor iuſticie ł
gehẽne.⁊ ſic ẽ qᷓdruplex cecitas ĩ qᷓtuor ocu
lis. Pꝛĩa ẽ erꝛoꝛ circa diuinitatẽ fᷣa ẽ error
circa humanitatem teꝛcia ẽ malignitas ↄtẽ
nens bonitatẽ ſiue głas diuinam qrta ẽ pᷣſũp
tuoſitas non uidẽs gehẽnã ⁊ non timẽs iuſti
ciaʒ (eægreſſus ãt de domo illis.ſ.duobus ce
cis iam illuminitatis )obtuler̃t ei hoĩes illiꝰ
terr (hoĩem mutum.⁊ ꝙ peiꝰ ẽ hnitem ðmo
nium) hic ſecunduz Cri.non erat mutus a
natuꝛa.ſed a ᷣmone inſwiante ⁊ lĩguã tenen
te: ⁊ ideo eiecto ⁊ expulſo ꝑ dominũ ömonio
locutus eſt.qꝛ amoto impedimẽto habuit lo
b 5

De miſſione apoſtoloꝝ ad

quendi officiũ ſicut p̃qus. In quo ſecundum
Pilariam rerum oꝛdo ſeruatus ẽé. nam ömo
niuʒ pᷣus eijcit᷑.⁊ tüc rliqua corporis officia
ſuccedũt(⁊ mirate ſunt turbe ) ſ.ex ſignorũ
nouitate: dicẽtes (nũquã appaꝛuit ſic ĩ iꝛł)
.i.talia miracula non ſum uiſa inter iudeos
Ubi Cꝛib. Preponebant ꝗdem ceteris eum
ñ qꝛ cuꝛabat ſolum.ſed qm facile ⁊? uelocit᷑
?2 ifinitas egritudines ⁊? iſanabiles ſanabat

¶ Phariſei ãt dicebãt.ĩ pricipe ömonioꝝ eij

cit ömonia)Quaſi dicerent:non eſt h̊ pote
ſtas a ſe uel a do.ſed a diabolo ubi Piero.
Quia uirtutẽ negatr᷑ ñ poſſunt.op?* calumni
antuꝛ. Et Rem. Scribe namq; ⁊? phariſei

facta dñi negabant qᷓ poterãt.⁊ ñ poteꝛt ne

gar i finſtram paꝛtem inteꝛprerabant᷑. Tuz
be nq; öuoti ⁊æ ſimplices opera dᷣi ccfiteban
tu. ⁊ cum di ruerentia ? laude admirabãt:
ſed phariſei ĩuidi ⁊ inſdiantesexpulſioneʒ
demonis pꝛincipi demonioꝛum aſcribebãt.
⁊ opeꝛa ði calũmnabant᷑.Odium enim ⁊ iui
dia faciũt inteꝛpꝛetari facta ĩ deteꝛioꝛẽ paꝛ
tem.⁊ peꝛuerti iudicia. Phariſei autẽ odie
bant xpᷣm.qr acriter aꝛguebat uicia eoꝛuzʒ. ⁊
ideo miracula a xpᷣo facta vtute diuia dice
bant eſſe facta aꝛte magica:⁊ eodẽ mõ eiec
tionem ömonũ factam ꝑ xpᷣm dicebant fieri
Stute cuiuſdã ömonis ſupeꝛioris ſibi familia
ꝛis ⁊ pꝛiuati quẽ uocabant beelzebub. cui ĩ
feꝛioꝛes demones obediebant ad nutum de
corporibus exeundo. Sʒ iſtud iferius ð alio
ᷣmoniaco.rõnabiliteꝛ rpꝛobat᷑ a xpᷣo. Miſti
ce ãt ĩ turbis ↄfeſſio nationũ:ĩ phariſeis ĩfi
delitas ſigna t᷑ iudeoꝝ. Et ſicut ĩ duobꝰcecis
ſignatus ẽ uterq; iuõoꝝ ⁊ gentiu:ita ĩ hom
ne muro ⁊? demoniaco genezaliter ſignatuʒ
E omne genus humanũ. Uñ ppdicatoꝛes obtu
leꝛũt dño hominẽ mutũ.i. genꝰ humanũ mu
tuũ a cõfeſſione fidei. demoniũ habentem ⁊?
idolatrie öditũ. Sed eiecto ömonio ⁊ idola
tria rlicta. locutus ẽ mut us:⁊ xpᷣm ↄfeſſuſ.
Per iſtum ẽt mutũ ſignatuꝛ ꝗlibet hõ poſſeſ
ſus a ömone ꝑ peccatum mortale.⁊ qr̃ mutꝰ
qꝛ loꝗ nõ põt meꝛitorie.ſed deo curãdꝰ offer
tuꝛ.quando iuſti ꝓ eo pꝛecantur.Et tũc de
mon eijcit᷑ qũ peccatũ ipᷣius a deo per ĩfuſio
nẽ gr̃e rlaxatur.tũcq; ſolui᷑ eius lĩgua ad ði
pconia ꝑſoluenda. Quãdo em̃ a ömoe ꝑ pec
catũ poſſidet ꝗs:ſi cõuertatur ⁊ ad penitẽti
am redeat.mox uidebis mutum loquentem
Geu laudantẽ. ſeipᷣm accuſantẽ: ⁊ ueritatem
pᷣdicãtem. Phariſei ãt hoc demoniorũ prici
pi attribuẽtes.ſunt hoĩes maligni bona alio
rũ deprauaꝛe. z puertere ſtudẽtes. Oñs ãt ñ
deſiſtebat a pᷣdicatõne propt᷑ illorum depra
uationẽ docẽs nos accuſatoribus noſtris re
tribuere.ñ̃ accuiationes ſed benef cia. Unõ
Crip̃ᷣ. Uoluit dominus ipᷣo ſaco accuſatõnẽ
redarguere phariſeoꝝ dicẽtium ĩ pricipe de
monioꝝ eijcit demõia.omon em̃ ↄuiciũ paſſꝰ

.

pᷣdicandum.

ñi bñfacit ſed nocet eis ꝗ eũ ĩhonorat.dũs ãt
cõtrarium facit ꝗ poſt ↄuicia ? contumeligs
ñ ſolum ñ punit ſed nec ẽt icrepauit ꝗqnimo
beneficia pᷣſtitit. Un ſeꝗtuz. (Et circuibat
ieſus)hoc ẽ 3 negligẽtes:(omnes ciuitates
