diſcipulos ſuos.ut diſcant oẽs.⁊ maxime ꝗͥ
pꝛe ſunt q qui laboꝛant in opere ⁊ ſermone
p̃quiem pꝛomeꝛent᷑. Deꝛ hoc ẽt oſtẽdit quõ
pᷣdicatores poſt pᷣdicatõis diſcurſum ⁊edir̃ ðᷣ
bent ad contemplationis ſecꝛetum. ? opera
ſua coꝛam deo diſcutere.⁊ diligenteꝛ exami
nar̃: ut de bonis gr̃as agant ⁊ de defectibus
ueniam petant. Admonemuz itaq; hic in dñi
factis.ut aliquando ab actione quieſcamus
& ad ſecretum contemp grionis tzꝛanſeamus:
quia in actione exteriori.ſpacium contẽplã
di non habemus. Que contemplatio ꝛecte g̊
ſeꝛtum dr̃.qꝛ a multis deſeri a paucis iha
bitat in qua quieſcimus puſillũ. qr pro nr̃a
fragilitate nõ diu diuine uiſioni ualemus in
herer: nec pro neceſſitate pꝛoximi illius eu
ram diu pꝛeteꝛmitter̃. Taceas ergo ad tẽpꝰ
a ꝓximorum edificatione. ut tacendo diſcas
eualiteꝛ ſuo tempor̃ utiluer eloqui ualeas.
Rogando tamen deum, quod per ſeipſũ ſup
pleat cordibus pꝛoximoꝛum inteꝛ uſ ea inſpi
rando.a quibus interim te abſtineas linguã
per ſilentium edomãdo. Unde gre. Nemo dʒ
propteꝛ contemplationem dei. omnino poſt
ponere neceſſit atem proximi: nec ppꝑ neceæſſi
tatem proximorum contemnere oↄtéeplarõ 3
dei. Quid.n. ꝓ leſt ſi amâtes noſmetipſos.r
linquamꝰ ꝓximos ł ꝗqd ruꝛſus ꝓdeſt ſi aman
tes Pgelantes pxinos Flinquamus noſmet
ipſos.Et(poſt hec dñs ipᷣs ðnſgnauit) id è ſi
gnanteꝛ elegit ⁊ ab alijs diſtinxit ac iſtituit
Cſeptuagita duos)diſcipulos alios pᷣter duo
decim pᷣdictos.ĩ ſignũ qð pꝰ xpᷣ r ſurrectionẽ
⁊ aſcenſionem in celum fides xpᷣi pᷣsicanda
erat gentibus ſeptuagint aduarum linguarũ
ſicut ante duodecim tribubus ᷣm numerum
duodecim apoſtolorum. Prima ergo lingua
inter omneſ eꝛat hebraica.q̃ poſtea ĩ ſentua
gita duas fuit diniſa. Et ſicut apoſtoli föõmã
demõ ſtr abãt epiſcopoꝝ. id eſt primi oꝛdinis
7 maioꝝ ſaceꝛdotum: ſic ⁊ iſti figuram gere
bant pꝛeſbyteroꝝ.id ẽ ſecundi oꝛdinis æ mi
norũ ſacerdotum ſcilicet curatorum. In pri
mis tamè eccleſie tẽporibus utriq; preſbyte
ri utriq; uocabàt epiſcopi: Quia ꝗᷓ epiſcc pi
ſt᷑ ſucceſſores aplłloꝝ:iõ gaudẽt ð apoſtolico
honore.dñt eis eſſe ſimileſ in labor̃. Septua
ginta quoq; conſurgunt ex ductu pnarij per
ſeptenarium ido ſignificant impletionem de
calogi.cum ſeptem donis ſpiꝛituſſancti.ꝑ bi
narium uero ſupeꝛaditum. ſignificat maxie
gemina caritas.ſcilicet dei ? prorimi. que
omnmia debent eſſe in oredicatoribus enaàge

lij((Er miſit illos binos) Sic etiam ſecunaũ

Origenem ⁊ duodecim bini ⁊ bini numeꝛati
fuerunt ut ĩ eoꝛum cathalogo mattheꝰ oſtẽ
dit. Miſit autem binos. pꝛimo pꝛopter duoſ
populos connertendos ſudeorum ſcilicet ⁊
gentium ſecundo propter ſalutem dupli
cem opezandam. corpoꝛis ſcilicet è anime

2

—

—e-- f f

—

1 ali ue ehuunt nor
enctcepuloeum colne
oͤniſone potolan
jeje eeeſ ni Empeto⸗
noſte efſ ſtſeptungir
guucio eüd fuen Ptiean
ſüeCifctanerit tüd muaen
oneseſcerit goriäes
mine aidettöne dois i⸗
tifirnitgeseicumde
dencinſidiſeginſtn
ſtokzsſag teni rcoͤden
Bere guiden roſeſtſit
omini rit:ſed ifrma⸗
iiftunb Etqy diſcpni
lis nift llatos:g er
ing imit ierfecnii
bnſtci ſubdit Et alt il
curfllgnceloczgee
ſul indeieihſtani Ee
iſteram i
iſeſettüfetg

nonesdeche
nigenin ne ed

4 4.
upſle gocts ihe

i.rdro d
je uiſton ent
Ate Norini Uingen
aceagergo et ſi⸗
ne. ut tacendo ciſcas
tiliurer elogui ucless,
n. quo per ſeißſiſun
Numn imennſ eg inſhi
te abſtinens ingii
Unde gre. ſlemopz
n ger. ommmno hoſt
riml: nec pp necſi
emnere 9lepla⸗ 5
ites noſmneripſos 5
ꝛſus pgeſt ſt aman
linquamus noſmet
8 dſignauit) ic e ſi
diſtinxit ac iſtituit
ulos alios pier duo
yi ffurrecton?
ſides ppi peicandn
taduarum linguari
dubus ym pumerum
. Prims ergo lingte
ica poſtet ſenin
t ſeut oſol ſoni
id eſt rimi oꝛdinis
rilt in ge
Vcundiordinie t i
tauratorum. Jn n
bas umnigg Neſbſe
pi⸗Quis 5 epiſcch

Pꝛime partis.

tertio pꝛopteꝛ: buplex mandatũ caritatis. ſei

licet: dei ⁊ pꝛoximi.que debet eſſe in pꝛedica
tor̃ euangelij.quarto propter geminam peꝛ
fectionem.ſcilicet uite ⁊ ſciencie pᷣdicatori
neceſſaꝛiam. quito propter mutuam conſer

uatõm ⁊ ſecuritatem cuſtodie. ut unus eſſet

cuſtos caritatis alteꝛius.⁊ bonoꝛuʒ ceteꝛoꝝ
ſexto pꝛopt᷑ mutuam conſolationem ⁊ ſocie
tatis emolimentum. ſeptimo propt᷑ cõfirma
tionem vitatis pꝛedicande ab ipſis. ⁊ eius te
ſtimonium ut in oꝛe guoꝛum teſtium ſtaret.
ueꝛbum (ante faciem ſuam) ſcilicet ante pᷣ
ſentiam. ut aduentus chꝛiſti nõ lateꝛet. ⁊ ut
ei niam ⁊ hoſpicium i cordibus hominum pᷣ
paꝛarent (ĩ omnem ciuitatem ⁊ locuʒ quia
idifferenter chꝛiſtus ⁊ diſcipuli eius pꝛedica
bant in ciuitatibus ⁊ locis paruis ⁊ magnis
(quo erat ipſe uenturus )ſcilicet in iudeam
Poſt ꝛeſurrectionem tamen ⁊ aſcenſionem
domini ad pᷣdicandum etiam gentibus miſſi
ſunt: Secunduz Sregoꝛium. pᷣdicatio pꝛeue
nit ⁊ ſic ad habitaculum mentis domius ue
nit qr vba exhoꝛtationis percurꝛunt.ꝑ quaʒ
ueritas ĩ mente ſuſcipitur.(Et dicebat illis
Meſſis ꝗdẽ mnlta. oꝑarij pauci) Iſta ⁊ plu
ra alia que ſequunt᷑. modum pꝛedicãdi ⁊ ui
uendi diſcipuloꝛum cõtinentia. dicta ſunt ſu
pꝛa ð miſſione apoſtolorum ⁊ ideo hic rpete
re ñ ẽ neceſſariũ.Expleto ãt miſterio le gati
onis ſue (revſi ſt᷑ ſeptuagĩta duo diſcipłi cuʒ
gaudio tũ ð fructu pᷣdicatõis ſue ꝑ q; popis
lũ edificaueꝛãt.tũ ð miꝛaculoꝝ oꝑatõe qr de
mones eijcerãt gloriãtes ⁊ dicẽteſ ſibi ĩ no
mine ⁊ ĩ uocatõne nois xpᷣi ñ ſolũ languores
ifirmitates ñ ſolum hoĩes iniquos. ſʒ etiã
demõia ſubijci ꝗ tñ ſt᷑ tante poteſtatis ut ñ
ſit ptᷣas ſuꝑ teꝛã qᷓͥ cõgetuꝛ eis. Ubi Beda.
Bene quidem profeſſi ſt᷑ deferentes honorẽ
nomini xp̃ᷣi: ſed ĩfirma adhuc fide gauõbãt
ĩ vtutibꝰ.Et qr diſcipulos ð ſignoꝝ opatione
dñs uidit elatos: ꝗ ex hoc nimis gloꝛiabat᷑
tanq; ifirmi ⁊ iperfecti:ideo h;̊ gloria eoꝝ ꝛe
pᷣmit᷑ cũ ſubdit᷑ (Et ait illis.di ſ. athana ſi
cut fulgur ð celo cadẽtẽ )ar pñs eꝛat an coꝛ
ruit ĩmo eũ pcipitauit. Sulguꝛ eĩ cadit cele
ꝛiter. ⁊ mãifeſte ⁊ cũ fetoꝛe ⁊ iflamatõe. ſie
ðmones ð celo empireo ceciderũt ĩ iſtanti ⁊
nidẽtibꝰ ſanctis angelia. ⁊ cũ fetore ppᷣi pec
cati ad ĩflamãdũ hoĩes ꝑ temptatõeʒ ꝑati.⁊
cauſa huiornine fuit elatio ſiue ſuꝑbia ð ſua
excellẽtia. Quaſi diceret ſaluator ſuis diſci
pulis. Caueĩ diligẽt᷑ pᷣbetis.ne ex elatõe ⁊ po

teſtate ↄceſſa ſup demones nimis eleuemiĩ.

2 ſic corruatis. Sat hane eꝛgo exemplo öter

rentuꝛ. æ ad bumilitates reuocantur, ut qui
hunc ob ſuperbiam de celo recoꝛdaꝛent eij
ectum.multo magis ſe de t᷑za editos ſi ſupe
dierint humiliandos/ut caſum propriuʒ hoc
exẽplo caueãt.⁊ qui ſtat uideat ne cadat.Ex

ſeille pꝛopter ſuperbiam de celo cecidit.mui

Laptz. viij.

tominus ſupeꝛbuſ illuc aſcendet: quia ut ali
bi dicitur.turpiꝰ eij cituꝛ quam nõ admittit
hoſpes. Unde Gꝛego. Mize autem dominus
ut i diſcipulorum cordibus elationeʒ preme
ret.iudiciũ ruine retulit quod ipſe magiſter
elatõis accepit.ut in auctoꝛe ſupeꝛbie diſce
rẽt.ꝗd ð elatõis uitio fõmidaꝛẽti. Un Iſido.
Quiſꝗs iã ex dᷣterioꝛi melioꝛ ẽẽ cepit.caueat
ðᷣacceptis extolli vᷣtutibꝰ.ne gꝛauiꝰ ꝑ uanaʒ
głiã corruat.qꝙ; yrꝰ ꝑ lapſũ uitioꝝ iacebat.
Itaq; ñᷣ ↄfidas ĩi nature dignitate ñ ſuꝑbias
de ſapĩa ñ õ honore ñ de ſtatu ñ de poteſta
te.qr ĩi oĩibus natura angeli te excedit. ⁊ tam̃
ex ſuꝑbia cecidit ⁊ ex celo ẽ eijectus ⁊ tuis
pedibꝰſubiectus ut eĩ dicit Aug.melior eſt ĩ
malis factis humilis confeſſio 6 ĩ bonis ſuꝑ
ba gloriatio.⁊ plꝰplacet deo hùmilitas ĩ fac
tis malis q; ſuperbia ĩi bonis. Pumilitaſ ram̃
ñ illa tm̃ landat᷑ qᷓ de ↄſcia peccatoꝝ uenit
ſz illa que ex uiꝛtute deſcẽdit ðᷣo caꝛa ẽ igit
ñ dʒ homo gloꝛiã ĩ gra gatis data: que ma
lis ⁊ iniuſtiſ qñq; ↄfeꝛt᷑:ſed ĩ gr̃a gratũ faciẽ
te per quam ĩ libro uite aſſcꝛibitur.⁊ cuʒ hu
militate ĩ omnibus gꝛatias ageꝛe. Unõ ait ¶
Ecee dedi uobis poteſtatẽ calcandi) ſ. pede
ſpuũaliſſuꝑ ſerpẽtes ⁊ ſcorpiões:⁊ ſupra oẽz
nirtute ) multiplicia ſpaũalia nocumenta C
inimici) ⁊t omne immundorum ſpirituum ð
obſeſſis corporibus eijclendi nihil auobis
nocebit) Gecundũ Bedã.qr ſerpentes dẽte
2 ſcoꝛpiões cauda nocent.ſerpentes eĩ mor
ſu oris.⁊ ſcorpiones pũctõe caude nenenum
fandũt:iõ ſerpentes apeꝛte ſeuienteſ.ſcoꝛpio
nes eläculo inſidiâtes. uel hoĩes uel ömones
ſignificant. Ul ſerpentes ſunt:ꝗ ĩ inchoãpis
uirtutibꝰuenena pᷣue pſuaſionis obiciũt: ſcoꝛ
piones ꝗ ↄſumatas uirtutes ad fineʒ u tiar̃
intẽdũt. Scoõm Theopbilũ.ſerpentes ſũt ꝗ
uiſibili᷑ nocẽt. uelut foꝛnicatõis ⁊? hõicidij
demon:qui uero inuiſihilit᷑ neæẽt ſcorpiones
uocant᷑ ſic ĩ uitijs ſpualibꝰ. Inſug etiã cal
care ſerpentẽ ẽ ſubicere ratõni ſenſualitatẽ
q̃ ᷣm Auguſ. ſign ificat ꝑ ſerpẽtẽ: z calcar
ſcorpionẽ. ẽ ðtèſt ari ötractorẽ.⁊ calcar̃ oẽzʒ
nitutẽ inimici eſt obiceꝛe omnẽ occaſionẽ
moꝛtalis peccati. ¶ Uerutamẽ in hoc nolite
gaudere.qr ſpiꝛitus nobis ĩfiꝛmis (ſubijciũ
tur)nam malos ſpiritꝰ aꝛcer̃ ⁊ alia ſigna fa
cere. aliquando conceſſum ẽ etiã malis ho
minibus non propoter ſeipſos: ſed ad ↄfama
tionem fidei xpᷣi pdicate peꝛ eos: ⁊ aliquãdo
non eſt meꝛiti eoꝛuʒ ꝗ operantur. ſed potius
peꝛ inuocationẽ nominis xpᷣi concedituꝛ uel
ad maiorez cõdẽnationem eoꝛum qui inuo
cant. uel ad utilitatem eoꝛum qui uident ⁊
andiunt in quo ſempeꝛ honoꝛatuꝛ deus. per
cuins nomen miracula fiũt licet deſpiciant
qui faciunt. Uñ Criſoſtomns. Eiceꝛe demo
nes commune opus eſt inteꝛ miniſtros dei ?
miniſtros diaboli. Uezitateʒ ↄfiteri ⁊ iuſtici

Te tenerſione aptop ac miſtõe ? ener

as facere priuatũ eſt opus tantuz ſanctorũ.
Adeo quẽ uideris demonia eijcientem. ſi ſi
eſt confeſſio ueꝛitatis ĩ oꝛe ei nec iuſticia ĩ
manibus eius non eſt homo dei. Si autẽ ui
deꝛis vitatem cõfitentem ⁊ iuſticiam faciẽ
teʒ ⁊? ſi demonia non eijcit homo dei ẽ. Et iĩ
terum. Non ſigna pete ſed anime ſanitatẽ.
Si autem ſigna uis facere eruaris a ölictis.
et omnia expleſti.Eteni magnus demon eſt
peccatũ etñ aufers maioꝛa. decem mille de
mones abigentibus operatꝰ es ſigna eni mł
totiens alijs pꝛofueꝛunt facienti autẽ obfue
runt.in ellationẽ extollentia uanam glori
ꝗ3 l in alio aliquo modo. In operibus uero
nihil taie ſuſpicaꝛi e ſed ⁊? participãtibꝰ eis
τ alijs multis proſunt. Pec uaq; cũ magna
diligentia opeꝛemur. Si enim ab humamta
te ad elemoſinã tzãſmutatus fueris ſiccam
manũ exiſtentem extendiſti. Si a ſpectacuł
deſiſtens ad eccleſiã ieris claudicatẽ pedes
coꝛexiſti. Si aũt oſtiteriſ oculos tuos a me
retꝛice ⁊ pulchritudie aliéa cecos exiſtẽtes
aꝑuiſti. Si pꝛo ſathaniciſ uijs didiceriſ pſal
mos ſpirituales. mutus exiſtens locutus es.
Pec itaq; miracula ſũt maxia.Hec ſigna ſt᷑
ĩiopinabilia. Si hec ſigna fecer imꝰ.⁊ ippi ma
gni goem ⁊ mirabiles per hec eꝛimus ⁊ per
nicioſos uniueꝛſos ad uiꝛtutez attrahemꝰ ⁊
futuꝛa fruemuꝛ uita. Pec Cri.De hoc etiã
habes ſupꝛa ciꝛca finem ſeꝛmonis dñi ĩ mon
te. Gi ergo non eſt gaudenduʒz ĩ ſubiectõe
ſpiꝛituuʒ multomius eſt gaudendum in ſub

ſione ſeptuagitaduorum diſcipulorũ.

ꝛe. In teꝛa. ut ſm hoc ĩtelligatuꝛ duplex qꝗͥ
dam conſcriptio.horum ꝗdem ad uitaʒ. illo
zꝛum ad perditionem. Quod autez dicitur ò
libꝛo uiuẽtiũ.ĩtelligituꝛ de his ꝗ digni puta
bãtur i libro dei cõſeribi.Et ſᷣm hoc fieꝛi di
cituꝛ ſcripture mutatio qñ a uirtute dilabi
mur i peccatũ uel ecõtra Pec Beda gaude
ant eꝛgo diſcipuli xpᷣi ñ de humiliatione de
monu ꝗ per ſuꝑbiã celi ſedẽ amiſeꝛũt: ſed ðᷣ
ſua ſupiimatõne ꝗa ĩ locũ illorum electi ſt᷑.
ut unõ illi ceciderut ſublimati.illuc iſti aſcẽ
dãt humilitati. Ilud eĩ gaudiũ uanũ ⁊ tem
porale eſt. hoc ãt utile ⁊ eternũ.ꝗllõ ad ua
nã ꝛeſpicit gloriã: hoc ad gloriã ſpectat eter
nã. Et illud ꝗdẽ ſimul haber̃ poſſunt ⁊ mali
⁊ boni: hoc at ñ niſi bõi.Et qꝛ ꝛegꝛeſſi diſci
puli de duobus gaudebãt pmo q pdicatõm
eoꝝꝑ receperãt ilui ad quos miſſi fuerãt.vᷣo qr
demonia ſubijcebãtur eis ideo ꝛepᷣſſa ſuper
bia ĩ diſcipu.is.⁊ audita fide eoꝝ ⁊ illoꝝ qui
bepᷣdicauerant vbũ ſi alutis exuttauit. Ndns
ieſus ĩ donis ſpuſſancti.⁊ gras egit ꝓ ſalute
hoĩum ðᷣo pr̃i. Uñ Theophilꝰ. Siẽ benignꝰ
p uides filios ſuos dirigi gaudet.ſic chriſtꝰ
exultat ꝙ diſcipuli tãtis bõis facti ſũt digni.
Uñn ⁊ Cyuillus. Inſpexit ꝗdẽ ꝑ ſpũs oꝑatõm
quã apoſtolł tradidit pluriũ acꝗſtõm. Uñ ⁊
Cĩ ſpnᷣſãcto letatus qr̃ id ẽ ĩ eftectibus ꝗ ꝑ
ſpm̃ſanctũ ꝓueniũt.Quaſi eĩ amatoꝛ hoiuʒz
gaudij puiabat materiã ↄuerſionẽ erratinʒ
quo gras egit. Pec Cyꝛillus.gr̃as g egu di
ens (Aonfiteoꝛ tibi) id ẽ gr̃as ago ⁊? laudo

„
iectõne hominuz ⁊? adhuc mius ĩ ſubiectiotł lo te (pr )ꝑ eteꝛnà generatõm (dñne celi ⁊ t᷑re)

ne reꝛum temporaliũ.de quibus tamen gau
dent multi.ẽt ꝗq uid entuꝛ ſpiꝛituales dᷣuoti.
Et ſubiungit.(Gaudete autem ꝗa noĩa ue
ſtra icꝛipta) ⁊ ſiñ obluiõe memorie tradita
¶ ſunt ĩ celis))id eſt ĩ libro uite licet deleãt
2& ta ni; malum eijciantur ĩ teꝛris ⁊ hominũ
reputatione. Econtra nomia maloꝝ ſcribun
tu ? magnificant᷑ ĩ teuis.⁊ ineo non ĩ celis.
In libꝛo uite aliquorum noĩa dicunt ſcripta
upliciteꝛ. Uno modo ſᷣm pꝛeſentẽ iuſticiã:
que ſcript ura eſt ðlebilis.Alio modo ſᷣm et
nam predeſtinationem:que ſcriptnꝛa ẽ inde
bilis:⁊ ntꝛoq; modo nomĩa eoꝝ erãt ſcripta
Icelis.qr erant pꝛedeſtinati ⁊ cũ hoc hẽ bãt
gꝛatiam dei.qr iſta gloriatio quã habuerũt
de eijectione demonũ ñ fuit mortale pecca
tum. Si autem ⁊ tuum nomen uis ſcribi in
celis:ſtude ut bonum ⁊ ñ malũ opeꝛeris qꝛ
q̃lia opera facis. talibus nomen tunz ĩſcri
bitur litteris.Et ex his litteris eliciet iudici
um quia ĩ Apocalipſi dicitur. Judicati ſunt
mortui ex his:q̃ ſcripta eꝛant ĩ libꝛis ̃ʒ opa
ipſoꝝ. Un Beda. Salubriter autez ĩtelligẽ
dũ ẽ ꝙ ſiue celeſtia ſiue teꝛreſtria ꝗſ oꝑa geſ
ſeꝛit ꝑ hec quaſi litteris annotatas. apud ðdᷣi
memoriam ſit e᷑nalit᷑ affixus. Qnedam autẽ
funt que ſcribunt ꝗdẽ n ĩ uita: Sʒ ſᷣm bhie

ſuindiuiu ⁊ uiſibiliũ.ꝑ tꝑalem cꝛeatõm(quia
abſcõdiſti)p iuſticia (B) ſczʒ miſteria fiõi. ⁊
aachana lapie tue.q̃ ĩ aduẽtu filij ſt᷑ ĩpleta
(a ſapiẽtibꝰ ⁊ prudẽtibꝰ rʒ ſuã ᷑putatõʒ.⁊
ĩ oculis ſuis.ſ.ſcribis ⁊ phaꝛi ʒeis ⁊ alijs ſuꝑ.
bis ſapiẽtibus ꝗdẽ ĩ diuinis.ut ĩ lege ⁊ ꝓphe
tis.⁊ prudẽtibus iĩ mũdanis ſeu hũanis.ł ſa
piẽtioꝰ pᷣm philoſophiã hũanã.ð q̃ æpoſtolꝰ.
Stultam fecit deus ſapĩaz huius mũdi. Pec
ſt ẽ triplex.ſ.teꝛrena ꝑꝑ affectũ teꝛrene cupi
ditatis.aĩalis ꝑꝑ affectu cãnalis uoluptatis.
diaholica.pꝛopteꝛ affectũ mũdialis ſublimi
tatis. Leꝛrena ẽ ĩ cupidis ⁊ auaris.animalis
i uoluptioſis ⁊ luxurioſis.diabolica ĩ ſuꝑbis
⁊ abit ioſis(⁊ ꝛeuelaſti ea ꝑuulis id ẽ humi
libꝰ ⁊ itellectũ ĩ obſeguz fiði captiuantibus
.ſ.piſcatoribꝰ.⁊ alijs nmplicibus ſe exaltar
neſcientibus. ut humiles ad te uenidt. ⁊ ſuꝑ
bi a te ꝛecedãt.FF.ᷓs ĩ eo ꝙ deꝰ equalis pr̃i.i.
eo ꝙ homo eſt ↄfitetur:id eſt grãs agit deo
patri.ĩmo ĩdiuidue trinitati. Pulc hre auteʒ
ſapientibus ? pꝛudentibus non ĩſipientes ⁊
ebetes ſed ꝑuulos.id eſt humiles oppoſuit.
ut ſᷣm Sꝛego.probaret ſe damnare timorem
⁊ ſupeꝛbiã.ñ acumen ingenij ⁊ ſapientid. Et
ſcom Cripᷣ. Ut eꝛudirz per omnia nos ab ela
tione eꝛui.⁊ humilitatem zelare. Magnus

nde Kri Ond,
Cctcenur , T⸗
enihbohune leiin
ils mlenii el li
or antzt lel urc⸗
ybyeletutt ns l
itt ldg: ,bngeil
gaclitnti,s genit/3
leiic humiles nouenit Dee
bicyeſiog Frrun aci
lict dieo ofeſſiono ſeng
Acezſigiticn. Vir dag
9ſeſtoeccnortsſz aligi
fltemengoſine undines
teo noſnnetipſos. der Bug
exparte crecenun fane
gueadſapieni diſpofui
bys ubihumniltag ibi ſa
Oholo hloſophulgi
l ſeer ſaplennes ſopie
n gelentium ,uit eor in
leeettin Ger ge
untuim d hore
acnniſcunifehie
aenfumai B
n eſtlacae ſlu
ternnatermite

Lceni d
edich ad
dgori eoat e

Pabei ſin ni
Et ange
dät Dnocplonin
os miſſifueritſo
eis geoꝛehſſfihe
a fige eon ll⸗ gui
ntigſerultauit, s
1 gras egtt . ſaiune
opbil!, Gie benign
gl gaudet. ſe chnſt
boͤs facti ſüt gigni,
gae , ſuͦs opatom
riu acgſtom. Uf?
1é ieftectibus g g
iſ ei amatoꝛ boinz
uerſione erratiuz
Uülus. gas g egt di

gas ago 2 lando

ön e cen t ire)
alem cꝛeatomi bis
cz migteriafo.
anetu 1 ſt igets
dez lui fpnnatez
Mirira ſei
uinis. ut ileye ?,,t
danis ſauhinis.
huni fpoſtol ,
iez hinus ul Det
fectü tenene clhi

Pꝛiime partis

bonor ex hoc eſt humilibus ueris qr ſunt ðᷣ
ſecꝛeto ↄſi io ſùmi regis uocari ⁊ admiſſi ad

notitiam ueritatis. Uc emm dicit Bega hu
militas ẽ cl auis ↄſciẽt e.qua adð notcia ueꝛi
tatis xpᷣi poterit peꝛuenire. Abi Cup̃. G&r as
agit qꝛ illumiati ſãt ruſt ci ⁊ ſimplices hoiel
ꝗ totum ꝗcꝗd fecerint boni imputãt autoꝛi
nõ ſapientes iudeoꝛum.ꝗ peius ſapientes ui
debantuꝛ ĩ eloquijs dei cũ non eſſent ſapien
tes.ſapientia enim ẽ.nõ eloquia dei ſcire.ſʒ
m eloquia dei uiuere. Tu autem ad quaſ
cunq; uolueris perſonas potes dilataꝛe trac
tatum. quoniam ? omnibas ſapientib? g Fz
ſenſum caꝛnis ſunt ſapientes ⁊? nõ ſecùdum
ſpiritum coꝛdis.abſcondit deus ſempꝑ miſte
rium ueritatis ⁊ reuelat illõ paꝛuulis ſic er
go ꝙ indei quettidie? meditantes legem dgei
uen ꝛe nõ potuerunt piſcatoꝛes ⁊ ꝛuſtici iue
nerunt quottidie tractantes retia manibus

ſuis Pec Cꝛiſ. Non letat dñs.qꝛ ẽ ſapiẽtibꝰ

occultatum. ſed q humilibꝰ ẽ reuelatuzʒ q
boc dignum leticia illud autem meſtitia.
unde Eriſ. Qnid ig t᷑ i perditõe letat᷑.⁊ qr ñ
didtceꝛunt hoc ili Nequaquam ꝛeuelatuzʒ
eni è his dignum ẽ letitia occultari autem
ab illis non letitia. ſed lachꝛymis ẽ dignuʒ.
Poc deniq; ⁊ fecit lugẽs ciuitatẽ. Non eꝛgo
ꝑp boc letat ⁊ gr as agit ꝙ dei miſteꝛia late
bant ſcribas ? phaꝛizeos (. nõ. n. ez at matia
alacꝛitatis.ſz gemitꝰ) qʒ e qr ſapiẽtes nõ no
ueꝛãt. humiles noueꝛut Dec Ceiſ. Accipit
5 bic ↄfeſſio ꝓ gr̃ arum actõe ⁊ laude.qr: ut
dicit Pieꝛo. ↄfeſſio nõ ſemꝑ pniam B graꝑ

actõeʒ ſignificat. Uñ ⁊ Aug. Non ſolius eſit

ↄfeſſio peccatoris ſʒ aliqñ ẽt laud atoris. ¶0
fitemuꝛ eꝛgo ſiue laudates deuzʒ ſiue accuſa
tes noſmetipſos. Dec Aug.Kt ſic ꝑatet ꝙ ca
ex parte credẽtium fuit eorum humilitas.
que ad ſapientã diſpoſuit. qꝛ: ut qf̃ in Prov
bijs ubi humilit as ibi ſ⸗ apientia. Et ut dicit
Ptholo. philoſophuſ.ꝗ iter ſapletes & hnmi
lioꝛ ĩter ſapientes ẽ ſapientior.Ex ꝑte autè
nõ cꝛedentium fuit eoꝝ ſuperbia.ꝗᷓ ẽ itellec
t excecatiua. Sʒ ex ꝑte dei câ fuit ſimplex
uolũtas diuina. æ hoc ẽ qð ſubdit. (Ita pat
actum ẽ(quoniã ſic placitũ ẽ añ te) id eſt
tibi in conſpectu cuo. añ quem. ſ. nibil imu
ſtum poteſt placeꝛe. Nullam uezo aliam ra
tõnem resdeꝛe uoluit filius. qr pateꝛ illos ꝛe
probauerit ⁊? hos elegerit niſi ſoluzʒ benepla
citum ipſius patꝛ s in exemplũù. ne ſecreta di
diſcutiamus ⁊ in confuſſionem illoꝝ q̃ de ſe
cꝛetis dei uolunt queeꝛe ꝛationeʒ. Un gre.
Pis oñi vbiſ exempla humilixatis accipim
ne temere diſcuꝛrer̃᷑ ſupeꝛna conſuia de alio
rum uocatõne aliorum uere pulſione preſu
mans. Cum enim pꝛemiũſſſet utrunq; non no
mox rationem reddiait. ſed ſic deo placituʒ
dixit hoc uidelicet intendens. ꝙ iniuſtum Eë

nõ põt ꝙ placuit iuſto. In cunctis & qᷓ exte

Captʒ. lviij.

rius a deo diſponũtur. aꝑta cã rõnis ẽ occul
ta iuditia uolũtaris. Uñ ⁊? ꝛi. õ dicit qua
20ne ſic ei pl acuit.ſed tm̃ gras agit pr̃i qꝛ ſic
ei placuit. Sic ⁊ tu nũq;ᷓ diſcutas ↄalia dei ĩ
opibus eius ꝗd fecit.aut q̃ rõne fecit: ſʒ quo
cuq; mõ rẽ ſuã uoluit ordinar gr̃as ei agas
ſufficit tibi ad teſtimonium ipſa dei natuea.
qꝛ deꝰ ſine ratione ⁊iſine iuſticia nihil facit.
MNon eiĩ ad diſcuſſionẽ ſuã ſed ad honoꝛẽ ſuũ
cꝛeauit te. Nec iudicẽ te uoluit eſſe actuum
ſuoꝝ ſed ſerũũ pcebptoꝝ. Moni ei dii e gi
un ad utilſtatẽ ptinẽt. ſerui boi ãt f̃ᷣui
fioeliter operari. ⁊ nõ diſcuteꝛe pamini ſui
actus Dẽ? Ker ag. Quaze illum

1
tfrahit ⁊ illum non trahit.noli uelie diiudica

re. ſi non uis errazꝛe. Ut antem dic̃ Droſpez.
deus reſiſtentem non tꝛahit iuitum ñ com
pellit. ſed ex ĩuito uolentem facit. ? infideli
tatem reſiſtentis inclinat. ut coꝛ audientis
obepiẽdi ĩ ſe delectatione genita ibi ſuꝛgat
uni premebatur. inde uelit ubi nolebat. Dec
Proſper.Et licet ĩ ſpeciali nõ poſſit aſſigna
ri ꝛatio.quare illum eligat.⁊ illuʒ dimittat.
niſi eius ſinplex noluntas. quod tamen aliꝗ
ſint electi ⁊ aliqui reprobati bñ poteſt aſſi
gnari cauſa ĩ geneꝛali etiam ex parte dæi ut
Ielectis appareat dei miſericordia ĩ alijs ãt

eius inſticia. ꝗa ficut ad gloria ꝛegis. ? deco
em ſui regni nonſoli Pertiet aula ĩ ſtzen
nui militẽs Honorant ſedetiã patibulu i quo

mãatefac tores pumiuntu: ſic ad gloꝛia di n ſo
Rſatioõ bonoꝛzum ſedetiam punitie

r.

9

reprobpð:?um̃.Et quiã dictũm̃ ẽſt de uocatiõ
ne humilium. conſequenter ponitur huiꝰ uo
cationis medium. Eps enim mediator eſt di
2=& bominũ. debitus auté pꝛoceſſus eſt:.ut ab
extremo in extremuʒ pꝛocedatur ꝑ mediuʒ:
ideo omnis proceſſus gratie deriuat ad nos
peꝛ chriſtum. æ hoc ex quod dicit (. Omnia
mihi tradita ſunt a patzꝛe quia ſecundnʒ na
turam diuinam chriſtus habet eſſe a patre
2 per conſequens poſſe.lʒ habeat idẽ eſſe nu
meꝛo ⁊ poſſe cum ipᷣo.⁊ ſic omnia tꝛadita ſt᷑
ſibi a patre ab eterno. Secundum auteʒ na
turam bumanam omnia tradita ſant i pote
teſtate chꝛiſti a domino a ðo patre. Uno mo
do quantum ad auctoritatem. ⁊ ſic ſibi ſunt
tradita ab inſtanti conceptionis. quia eoipᷣo
ſo quõ natuꝛa humana uerbo eſt unita,om
nia creata ſibi ſunt tradita: alio modo quan
tum ad effectum. ⁊ ſic ĩ iuditio omnia eꝛunt
ſubdita pedibus eius quia tuc eius uolutas
pfecte ĩplebituꝛ ĩ omnibus. Et ꝗa ſᷣ̃m dinaʒ
naturaʒ ẽ idẽ cũ pre.ideo ſubdit(Et nẽo no
uit filiam niñ pater.neq; patrem quis nouit
niſi filius )nec tamen per hoc excludit᷑ ſpuſ
ſanctus ꝗOr fit exceptio eſſentialis.ue
naus ſe A non eſt alterius eſ

Tencie quãamater. Et qa chr eſt media

tor oei ⁊ hoĩm: ivᷣo noticia dinoꝝ ad nos de

De reuerſione apłoꝝ.ac miſſòe ⁊ ꝛener

riuat ꝑ xpᷣs.propteꝛ ꝙ ſubditur (Et cui fili

uſ uolueꝛit ꝛeleuar̃ hnõ ꝙ iſti quibus ꝛeuela
tio fit mediante filio:habeãt notitiaʒ cõpre
henſionis ſicut filiuſ uꝛ hoc ẽ ĩpoſſibile crea
tuꝛe.illud eniʒ ꝙ cõpre hẽdit᷑. totaliter et ꝑ
fecte cognoſcituꝛ.Et qr ut dictũ ẽ xpᷣs ẽ me
viatoꝛ dei et hominuz: ideo et ↄſequẽter oñ
dit ꝙ familiaꝛiter et ſecur̃ ad ipᷣuz ẽ accedẽ
dum. Unde nos ad hoc linuitãs ait (Uẽite))
credendo ⁊ obediendo.non pedibus.ſʒ mori
bus ñ corpere.ſed fide. Aſte namq; eſt ſpũa
lis acceſſus quo quiſq; deo appropinquat vi
us(ad me Jorandũ per fidem. ad me comitã
dum ꝑ imuetionem. ad me fruendum ꝑ głifi
catianẽ. Ergo uenite uos clauſi.ad me oſtiũ
Vitatis: uẽite uos egri.ad me portũ quietis
uenite uos naufragiad me portum quietis
Felix teꝛminꝰ ad quẽ ſed infelix teꝛminus a
quo ideo ait(omnes ꝗ laboꝛatris)ſiue ſecũ
duũ naturam ĩ qua naſcimuꝛ.ſiue fßʒ penã in
culpam qua tꝛanſgredimur.ſiue ſᷣm penã in
qua moꝛim uꝛ.ſpecialiter tamẽ loquit᷑ hie ðᷣ
doloꝛe infidelium ĩ cultuꝛa idoloꝝ. O tñ qᷓ;
tũ laborat luxurioſus ĩ uoluptatibus.auarꝰ
i cupiditatibus ambitioſus i dignitatibus
Et onerati eſt triplici oner̃.ſ.ueteris legis
phaꝛizayce tꝛaditõnis diabolice ſᷣuitutis.O
dei nr̃i dignatõ admuabilis. o cazitas ineffa
bilis.o uerba dulcia. uerba deifica Ecce in
uitat inimicos hoꝛtat reos allici tingratos.
Ubi Criſ.Non auteʒz dixit.uenite ille ⁊ ille.
ſed oẽs qui in ſolicitudinibꝰꝗ in tꝛiſticije
in peccatis e ſtis nõ ut expectam noxas.ſe
⁊2 ſolnam peccata nenite non qm̃ idigeo ur̃⸗n
oria. ſz qr uolo ue ſteaam ſalutem. Uñ dicix
Et ego) non ſolum exonerabo ſedetiã (re
ficiã uos) triplici cibo.ſ.doctrine. euchari
ſtie.⁊ gloꝛiel ꝛeficiam uos.i.inter na rfectõ
ne ⁊ iocunditate ſaturabo ⁊ r̃cereabo ⁊ l pñ
ti ꝑ gr̃am.⁊ in futuro ꝑ gloriam. Ubi Criᷣ.
Non dixit ſaluabo ſolù ſʒ ꝙ multoamplius
E& reficiã uos id eſt in oĩ quiete ↄſtituaz. Ad
ipſum quippe ẽ ueniẽdum.ꝗ eſt quies labo
rantibus ẽ ſubleuator oneratis ẽ ꝛcfectõ fa
melicis ⁊ öficientibꝰ. ⁊ nõ uenif uocare iu
ſtos.ſʒ peccatores ad pniam. Uſñ Beꝛ. Mũ
dus clamat ego ðᷣficiam:caro clamat ego ĩ
teꝛ iciam x pᷣs clamat ego reficiam ad quem
ibis: Juguz eꝛgo legis ac peccati.⁊ ſolicitu
qinis palium.qᷓ uobis laboꝛioſa ſunt ⁊? one
roſa abicite.⁊ ita (tollite Jid eſt uoluntarie
accipite (iugi) a iugẽdo dictum iugũ ĩquazʒ
euangelice legis ⁊ eꝛuditõis, eo ꝙ gentes ⁊
iuðos ĩ unam dem iungat.iugum amoris ⁊
dilectõnis. eo ꝙ homines deo ſungat. iugum
cꝛucis ſiue mortificatõis.eo ꝙ caznem ſpũi
ſubijciat (meu) dicit ꝙ prius pro nobis illo
tullit.pmum docẽdo ſecundiũ diligendo. ter
tium ſuſtinẽdo((ſuꝑ uos) impleatis ⁊ in ho
nore habeatis.ne forte ſubtus ponentes 2 2

ſione ſeptuagitaduorum diſcipuloru.

temnentes pedibus uicioꝝ conculcetis. ubi
Criſᷣ.O gꝛatiſſimum pond?q; magis ↄfoꝛtat
portantes. Nam põdꝰ terꝛeſtꝛiũ dominoꝝ at
teꝛit paulatĩ miſtrãtiũ uires põdꝰ ãt xpi ma
gis adiuuat baiulãtẽ qr ñ nos portamꝰgrẽ aʒ
ſʒ grat ia nos nec nos ad auxiliũ gratis dati
ſumꝰ.ſ.gr̃a magis ad noſtꝝ Pec Cri.(Et di
ſcite a me)mgro docente vbo ⁊ exẽplo(( qꝛ
mitis ſi ektes mõibꝰiteꝛiꝰ ĩ affectibꝰccor
de) ⁊ ñ fict“p hũanis laudibꝰ.mitis ſum. qꝛ
nullũ ledo:hũilis.qr nullũ oſpicõ:ſʒ coꝛõ qꝛ
nullũ õcipio.Ecce tria imitãda mititas ĩ cõ
ueꝛſatõe humilitas ĩ cogitatõe vitas ĩ ĩtẽtio
ne.ꝗbus maxie genezat ac nutrit᷑ ⁊ ↄuerſat
dilectio. Quaſi diſceꝛet. iſcite a me quod ſi
tis mites moribꝰ. ut neminẽ ledatis: huiles
mẽtibꝰ.ut neminẽ ↄtẽnatiſ: coꝛde ut ꝙ extꝛa
ẽ ĩ oꝑe ſit ⁊ ĩtus ĩ coꝛde.ne lateat p̃pẽs ĩ ſpe
tie coluůbe.Merito ergo iugũ eſt tollẽdũ qa
mitis ẽ hũilis libẽtiꝰeſt enĩ quiſ ſub iugo do
mini mãſueti ⁊ humilis.qᷓ; rigidi ⁊ ſuꝑbi.cõ
ſideꝛa h̊ qa dũs ĩter ceteꝛas ſuas vᷣtuſes ſpã
liter ab humilitatẽ nos ꝛemittit. ut hanc ab
eo diſcamus.qr oĩm uirtutum ꝛadix ⁊ fũda
mentũ eſt. uñ Ambꝛo. Hõ dixit diſcite a me
qꝛ potens ſum. Non dxit.diſcite quia głoſꝰ
ſum.ſgtdiſcite ꝗa humilis ſũ.ꝙ poteſtis imi
taꝛi. Unde Aug. Fratres mei tota medicia
noſtra è iſta. diſcite a me qr mitis ſum. ⁊ hũi
lis corde.Diſcite ĩquit a me ñ mundũ fabꝛi
care.nõ cũcta uiſibilia cꝛe are.ñ ĩ ipſo mũdo
miracula faceꝛe. ⁊ mortuos ſuſcitare.ſʒ qr
mitis ſum ⁊ humilis coꝛde. Unde etiã Ber.
Quid deide auctor ⁊ dator niꝛtutum xpᷣs.in
quo oẽs theſamꝛi ſapientie ⁊ ſcientie ſunt ab
ſconditi ĩ qꝰ omnis plenitudo diuinit atis ha
birat coꝛporalit᷑.non ne tamen ipſe de humi
litate tanquam ſumma ſue doctrine ſuaruz
q; uirtutum gloriatus eſt: diſcite ait a me
non quod ſobrius aut caſtus aut prudens
aut aliquid huiuſmodi.ſed quia mitis ſuʒ ⁊
humilis corde.a me ĩquit diſcite non ad do
ctrinas patriaꝛcharum. nõ ad ꝓphetaruz li
bros uos mitto:ſed meipſum uobis exẽpluʒ
me foꝛmaz humilitatis exhibeo neſcio quo
pacto familiaꝛius ſemper humilitati propin
quaꝛe ſolet diuinitas.Denique illa ſe induit
ut appareret hominibus:ſubſtantiã: forma:
habitum geſt auit humilem:ipfius nobis cõ
mendans uirtutis excellentiam. quaz ſpecia
li ſui uoluit honoraꝛe preſentia. Uñ ⁊ Gre.
Ad hoc nãq; unigenitus dei filius.foꝛmam ĩ
firmitatis noſtꝛe ſuſcepit.ad hoc inuiſibilis
non ſolum uiſibilia. ſed etiam deſpectus ap
paruit:ad hoc ↄtumeliazum ludibꝛia ⁊ irri
ſionũ obprobria paſſionũ torm̃ta tolerauit.
ut ſuꝑbũ ñ ẽẽ hoĩeʒ docerz deꝰ.Quãta g̊ hu

militatis vtc. ꝑꝑ quã ſolã ueracit᷑ edocedà.

is ꝗ ſiñ eſriatõe magnꝰ ẽ uſq; ad paſſõ ʒ ſace
tꝰẽ puꝰ. Ecce ꝗppe nouimꝰ eã õ ſue celſitu

hor fickann

lum cumeiqncannit
Porchiontnitento di
liſer tüten 0 nſenie⸗
i guent We thle nan
eußs iffem ehlbn le
oſut wſßclitoc
v hiy raſtur
Fus ogefud riteumn iun.
e in necſcorum iuciclun
deiwe ie niles 1dtorans
blest aos erta murchio
iteos icis ciſtan r un
machio on diuad nmun ſe
Neceſſtate eſigiunue no
Gelletaſe cpund enp⸗
Dadidi vaſe neerid
Neo,nd talidonino ſutem
fereſſttatihus dibis me
ieſiblungi pren iicen
cCyeris ?cldiceninis obe
ehlien oninub! eſtts
ſndcre ngevbic ind⸗
ſial Anter Anß ſione

iuguͤ eſt 1lidie
eniqulſſudingoe
chnigicti r ſundl
us ſugs Filſes ſrd
Lemnittit, ur hane ad
furummzadix 2 fünt
certt giſette ne
.diſcite qula goſ⸗
ſuͦ g poteſtis imi
mel tota mevicia
qr mitis ſum. ? hui
ne mundu fabꝛi
are. ſ i ipſo müͤdo
os ſuſcitare qr
e.Unde etia Ber.
or nierutumn pps in
e Aſcientie ſun ab
tudo diuinitatis da
tamenipie de humi
ſue woclrine ſuarz
eſte diſcite aitu ne
caſtus ut orudeſt
ſed uia mib ſi
iir iſeſte on d do
noͤac pybetarus i
um uobis epehing
rbibeo neſcio dud
humtlitari naſn
eniqne Maſe ndu
g:ſod
zilem:

ſtantiä:formd:
ipſus nobieeb

—

Pꝛime partis

dinis culmine. ut humano generi głiã daret

ad ima öſcendiſſe. Quia ei originem ꝑditio
nis noſtre ſe pꝛebuit ſupeꝛbia diaboli.inſtꝛu
mentum redemptõis noſtre iuenta eſt hũili
tas õi.qr igitur ̃demptor noſter coꝛda regit
humilium ⁊ leuiatham ꝛex dicit᷑ ſupeꝛborũ
aperte cogſcimus. quia euidentiſſimũ rpꝛo
borum ſignum ſupeꝛbia eſt ac o electorum
bumilitas. Cuz g q; qſq; habeat cognoſcit.
ſub quo rege militet inneuitur. unuſquiſq;
eĩ qſ quẽdã titulum portat operis.quo faci
le oñdat ſub cuiꝰſeruiat poteſtate rectoris
Pec Greg.Et breuit᷑ diẽ. aſſiodorus tãta
fuit in ſancta incarnatõne humilitas quãta
in diuinitate incõpᷣhenſbuis maieſtas.Eli
ge g magis ſub ꝛege celi q; ſub pᷣncipe mudi
militare. ⁊ magis ſub dei quam homis ptâte
Fpuiꝛe. Et ad hoc faciẽdum.nota h̊ utile exẽ
plum. cum ei quidam miles dño ſuo.ſ cuidã
marc hioni militando. diu ad uolũtates ſer
uiſſet. tãdem ad infiemitatem õ q̃ ⁊ mortuꝰ
ẽ: puenit.Quẽ ⁊ ipſe marchio in ĩfirmitate
eadẽ uiſitans. exhibuit ſe pazatum ad oĩa qᷓ
pro eo facer̃ poſſʒ dicẽs qð nec auro nec aæ
gẽto ꝓ ipſius neceſſitate parceret.cui miles

gęas agens dixit ꝙ eum iuuare ñ poſſz quia

ſpſe ſᷣm medicorum indicium moꝛituꝛ eſſʒ.
Deinde idẽ miles aduocans ſimul in unũ no
biles ⁊ alios q cirea marchionezʒ eꝛãt admo

2

nuit eos dicẽs.cariſſimi qr uiðtisꝙ dñs meꝰ
maꝛchio cui diu ad nutum ſeruiui.iam me i

neceſſitate poſituʒ iuuaꝛe nõ põt q;uis etiaʒ

uellet. ⁊ ſic corpus ⁊ tempus ac pᷣuitiũ meũ

peꝛdidi uane ꝙ me penitz. ꝛogo uos vanmo
neo.nt tali domino ſtudeatis ſᷣuir.ꝗ uobis ĩ
neceſſitatibus oĩbus poterit ſubuenir. Dein
de ſuhiungit premiũ dicens(Et) ſi iugũ ac
ceperitis ⁊ didiceritis obediendo(inuẽietis
requiem animab ueſtris).ſ.in pꝛeſenti ⁊ fu

turo. que reges hic inchoat᷑.ſed in patꝛia ꝑ

ficiat᷑. Unde ⁊ Crib. Non dixit ⁊ inuenietis
requiẽ.⁊ tacuit.ſʒ addidit animabus quoni

am mandata xpᷣi ĩ hoc ſeculo. animaꝛu reg

es ſũt nõ corpoꝝ.Quoniam ⁊ ſi laborãt.⁊ tꝛi
ſtant in corꝑe regeſcũt ⁊ gaudẽt ĩ ſpũ ⁊ ĩ ſpe
Ideo alibi dicit. Pec autem locutus ſuʒ uo
bis. ut ĩ me pacem habeatis. in hoc mudo
autem tribulatões. Et ne ex iugo legis euã

gelice tanqᷓ; graui ⁊ oneroſo aliqui terreant

7 timeant. ⁊ quare ſub iugo dni reqaiẽ ani
mabẽſuis iĩueniãt. ſubingit dicẽs (Jugu eni
meũ ſuaue ẽ) ſz gue eꝛat iugũ legis ppꝑ mul

tiplicitatẽ ceꝛemonialiũ ꝑpꝑ auſteꝛitatem iu

dicialiũ pp defectum ſi acramentorum iuſti
ficantium: ſʒ nõ ſic eꝛat euangelij iugũ. Uñ
7 ſequit᷑ (⁊ onus meũ ieuæ)qr ſuff c caꝛitaa

p hbui“ oneris releuatõe. Unñ Pier. Nil ama

tibus durũ nuliꝰ labor difficilis. Amemꝰ xpᷣʒ
2 facile nobis uidebit mone difſicilc. Unde

etiam. Quintilianꝰdicit quod nulla pena eſt

Caplz. lix.

niſi inuito. nullũ hẽmꝰ niſi de ipaciẽtia dolo

rem: ⁊ ut crudele aliquid ſit metus facit.
Queꝛif autem q̃liter iuguʒ euangelij ſuaui

us ſit qᷓ; legis.cũ in lege adulteꝛi in euãge

lio ↄcupiſcentia i lege homicidiũ. in euãge

lio ira puniatuꝛ. it reſpondet᷑ ſcõz Vier. ꝗr

ĩ lege oꝑa regrebant᷑.ĩ euangelio ſola bõꝛ

nolũt as premiũ ñi amittit. Irẽ cur dicit onꝰ

leue cũ ſupeꝛius dixerit ãguſtã poꝛtam uiazʒ
q̃ ducit ad uitam:? ⁊ ꝛeſpondetur ſecandum
Aug.⁊ hil ariũ ꝙ aꝛta uel anguſta uia dicit᷑
qr anguſtat in initio graue é. n. 2 ſnetudineʒ
dimittere ſed ĩ proceſſu tpᷣis ineffabili dilec

amãti atq; caꝛitatem habenti ł in progreſſu
ↄſueſẽti.ł ĩ ꝛeſpectu opeꝝ legis uel ꝛeſpectu
erg tate mezcedis: Oratio.
d Qmine ieſu rpᷣe da mihi ꝑ ſanctaʒ di
ſcipuloꝝ tuoꝝ pᷣdicatõm.ſic gr̃a tua
edoceꝛi. ꝙ nĩ uanitatibꝰ ł ꝗbuſcuq;
eleuationem ⁊ extallẽtiaz mihi ĩgeꝛẽtibus:
ſz i tua cꝛuce.⁊ ſinguliſ bumilit atẽ in me ex
citãtibꝰ mihi libeat gloꝛiaꝛi. Ipſa ſãcta do
ctrina euangelica ĩ ꝓpfüda bumilitate. T in
omnibus unꝛtutib“ cor meũ cõfirmet ſemꝑ.
ut corꝛoboꝛet ut a uitijs purgatus. ⁊ uũtuti
bꝰ ornatmeꝛear i pñti nita ⁊z ĩ futura reꝗezʒ
anĩe iuenize qa ĩquietum eſt cor meum do
nec regeſcat ĩ te ieſu bone.Amen.
¶De bomie ſautiato ⁊ uulneꝛato a latꝛoni
Kapitulum. lix.
4 ZT ga dixerat domius ieſus miſte
—ꝑ ꝑria fidei 7 archana ſapientie ab
conſa ſupeꝛbis ⁊ releuata humi
libus conſequenteꝛ obmiſſa iude
oꝛũ excecatione. oſtenòit diſcipulorum illn
minationem. ut oſtendat eos eſſe paruulos
ꝗbus pater aduẽtus ſui miſteria reuelauit.
Unde dicit eos beatos. quia in eis fuit com
pletũ. ꝙ antiquis pr̃ibꝰ fuerat pꝛo miſſum C
Beati ſquit oculi ꝗ uident que uos uidetis
ſt ꝑ H̊ eos beatos dicit.qꝛ dm ieſum ⁊ cõö
palit᷑ oculis exteriorib ⁊ mẽtaliter oculis ĩ
tertoribꝰuidere merneꝛut: uidẽtes em̃ xpᷣn
pꝑ fidem caritate foꝛmatam. beati ſt᷑ in ſꝑe. ⁊
ñi peꝛſeueꝛent beati erunt. in re. (Dico ei uo
bis.quod multi prophete )pollentes ĩ cogni
tione (ꝛeges) ſeu iuſti pollemes in ſanctita
te. quos enim Lucas. reges dicit. Mat heus
iuſtos appellat: qꝛ mo gni reges ſt᷑ ꝗ tẽptatio
nũ ſuaꝝ motibꝰñ ↄſentiendo ſuccubeꝛe ſe ꝛe
gẽdo pᷣeẽ noueꝛũt (noluef̃t uiõre qᷓ uos uide
tis ⁊ niderũt: ⁊ audir̃ qᷓ auditis ⁊ rõ audie
ꝛũt) ᷣſydeꝛauer̃t.n.uiðꝛe ⁊ audir̃᷑ ec mõ quo
diſcipuli uiderunt ? audiefr̃t. ſg non niõrunt
neq; audierũt eo modo. qꝛ nõ corpali Iʒ ſyſ
ꝛitualit᷑. ſʒ diſcipuli utroq; modo. Mã exteri⸗
nider ũt pnñtiã corporalẽ ⁊ miracula ↄſpiciẽ

tionis dulcedĩe dilatat ſicut ſtupẽtibꝰ deti
bogauat ĩ pᷣncipio cominedẽrẽ. qᷓ poſtea det
lectat. Suauis & 7 leuis & ipletio euangelij

De homine ſauciato ⁊ uulne

do interius uiderunt diuinitatem latentem ĩ
telligendo ⁊ exteriꝰ audiezꝛunt uocem doctri
nam ꝑcipiẽdo ⁊ inteꝛius audieꝛunt peꝛ fidẽ
aſſentiendo. Prophete ſiqdẽ ⁊ ꝛeges a lon
ge aſpicientes peꝛ figuras uel uiſionum ſpẽs
