ret ſpiritũ ut ̊ etiaʒ ↄſumareĩt ꝙ in ſcriptura
pᷣdicta r ſtabat ⁊ ↄ ſumandũ erat.ſ.in ſiti mea
potauerũt me aceto((dixit ſitio ac ſi diceret
hoc ſolũ ex ſcripturis implendum reſtat.pſici
te ꝙ pᷣdixit. Uñ cum dr̃.ut cõſu maꝛet᷑ ſcꝛiptu
ra.ly ut ñ ponit᷑ cauſatine ſed ↄſecutiue non
enim ideo xpᷣs ̊ fecit. qr ſcriptura hoc pᷣdixe
rat nam tũc ſequeret᷑ ꝙ nouũ teſtamti ꝓpieꝛ
uetus ⁊ eius impletionẽ eſſet.cũ tñ ecõuerſo
ſit ſed iõ pᷣdictum eſt.quia ꝑ xpᷣm conſumãdũ
erat. ⁊ enim facto impleta ẽ ſcriptura ꝓphe
tie. ⁊ ſic in alijs ſuo mõ intellige.dixit ꝗ ſitio.
ſ.hoĩm ſalutẽ:qꝛ hanc deſiderio cordiali ſiti
uit. uidelicet ſitim ſitiens.i.deſiderans ut noſ
ſitiremus fontem uiuũ.G̊ quintum uerbũ fuit
maxime conſolatoriũ omnium totius eccłie
fideliũ qñ dixit ſicio.ſ.ſalutẽ bumanaʒ feruẽ
tiſſimo deſiderio. In B enim onditur eius ar
dens deſiderium ð ſalute generis bumani. qᷓ
vult omnes homines ſaluos fieꝛi.nã uehem̃s
deſiderium exprimere ↄſueuimus ꝑ ſiiʒ. Uñ
dicit. pᷣs ſitiuit anima mea ad deũ fötẽ uiuũ.
uñ Berñ. Sitio ait xpᷣs nõ doleo. O domine
quid ſitis. idem ueſtram ſalutẽ ueſtꝛaʒ.gau
dium ueſtrum. plus animarum ueſtrarũ quã
cõporis mei cꝛuciatus me tenet⁊ ſi ñ mei ſal
tem ueſtri miſeremim. Et iteꝝ. O bõe ihu co
ronam ſpineam ſuſtines ð tua cꝛuce ⁊ uulne
ribꝰtuis taces.⁊ ꝓ ſola ſiti clamas Gicze ſitio

De

Quid g ſitis.Certe ſolã ꝛedemptõeʒ bomĩs.æ
gaudiuũ humane ſalutis. Per hoc vbũ quitũ
docemuꝛ ſalutẽ noſtram deſiderare.⁊ uitam
eteꝛnã appetere. Uñn Aug.adieciſti ẽt domĩe
ihu xpᷣe ſitio. Quid ſitis dñe ihu uinũ de uite
aut aquã de flumine. Sitis tua ſalns mea ci
bus tuꝰredemptio mea. Siti igi aia mea ⁊z
ðſideꝛa. ſicut deſderat cernꝰad fontes aqua
ꝛum.illum uidelicet qᷣͥ ſitiuit te. Nonne tedet
te aia mea ĩtemperies ageꝛis.moleſtia carnis
⁊ cordis pugna cũ uitijs. uarietas foꝛme mu
tatio ⁊ incertitudo tꝑis expectatõ.⁊ timõ mõ
tis. Cuꝛ igit ñ cupis diſſolui ⁊ eẽ cũ xpᷣo.Cur
te retardat uita moꝛtałl.⁊ ñ puocat te uita ui
tał.beatitudo fötał.ſocietaſ ⁊ leticia ſpuũalis.
Deſideꝛa igit 2 2ſidera q́; magna multitudo
dulcedinis tue.qᷓ; gloꝛioſa dicta ſunt ð te ciui
tas dei:ubi ẽ lumen uite fons totius dulcedĩs
2 beatitudo utriuſq; hoĩs. ̊. Aug. In boc ueꝛ
bo dñi fuit magna ↄpaſſio mr̃is ⁊ ſociaꝝ eiꝰ
2 YJoßis. 2 maxima exultatio illis peſſimis,
lã lʒz exponi poſſit ꝙ ſitiebat ſalutẽ.iñ ad lit
teraz eſtimare potes ꝙ in ueꝛitate multũ ſitie
bat.qꝛ ꝑp nimiũ laborẽ ⁊ ſanguinis emanatõ
nẽ totus deſiccatus intus ⁊ arefactus ⁊ addu
ſtus erat:⁊ ꝑꝑ hoc ſitiebat ſupra mõm. ⁊ tał
ſitis eſt maximũ tormentũ. & cũ illi maligni
cogitare ñ poſſent in quo amplius ei nocerẽt
acceperunt uexandi materiã. (⁊ dederunt ei
i ſpongia que pꝛopter poꝛoſitatem de aceto
multuʒ imbiberet (arundini impoſiia yut ſur
ſum ad os pertingeret (ac yſopo) circũpoſita
2 circũligata.ut ꝑ yſopum herbam amaꝛam
de ſpongia ſugeret (acerum) ſeu uinuʒ aceto
ſum(cum felle mixtum) )ſeu mirratum: qua
le etiam ſibi pꝛiuſq; crucem aſcenderet ꝓpi
nauerant. Sic ergo bis potætus fuit. æ ante
cꝛucifixionẽ ⁊ in crucifixione. Et eſt ꝛõ pota
tionis ⁊ ratio geminationis huius. Dicũt enĩ
q̃dam cꝛucifixos citius mori ſi aceto potẽtur
? ideo potatus eſt iſte ⁊ non alij ut citius mo
reꝛetur: ⁊ hoc uel inſtinctu iudeorum q̃ cap
tabant maxime mortẽ xpᷣi uel ex redio muitũ
ut citius a cuſtodia eius abſoluerent.quia te
debat eos ibi morari / Competit autem mi
ſterio gemina potatio propter geminam pſo
nam que peccaueꝛat guſtato ligno uetito.ex
qua damnata eꝛat generis humani ppagatio
In hoc etiam potu amaro amaritudinẽ ſue
puerſe uoluntatis oſtendeꝛunt.qꝛ quantũ po
terant tm̃ ei nocuerunt. de quorũ malicia
ſic dicit Cri. Tu autem mihi temeritatem
eorum qni aſſiſtebant cogita.Ei ſi decem mi
lia habuerimus inimicorum. ⁊ſi inſanabilig
paſſi ſumus.uidentes eos inteꝛfici flectimur.
hi uero neq; in his que uidebant facti ſunt
manſueti.ſed ſeuiebant magis ⁊ inſaniam in
tendebant. ⁊ ſpongiam afferentes aceto pota
bant. hec Qripᷣ. unde ᷣm Remigium. ipſi iu
dei erant acetum:degenerantes a uino patri

lexta.

archarum ⁊? ꝓphetarũ in acetũ.i. in maliciã
2 crudelitateʒ hnñtes fraudulẽta coꝛda quaſi
ſpongiam cauernoſis atq; tortuoſis latibuł.
Ob hoc autem ſignanter ſel cũ aceto ſibi poꝛ

rexeꝛunt.ut in omnibus ſenſibus ipᷣm amaꝛi

tudine ꝛeplerent.iam enĩ uelatus fuerat ocu
lis ᷣ ligni uetiti ꝓcacẽ uiſionẽ.iam maxillas
eius pugnis attriuerant. õ pomi uetiti maſti
gatõem.iam collũ eius alapis cecideꝛant.

cibi uetiti traiectõez.ſolũ reſtabat os ⁊ nareſ

affligere.⁊ idᷣo nares xpi affligebant tã cada
ueꝝ fetore.qᷓ; aceti odore.os uero affligebãt
fellis amaritudiue.At ipᷣe acetu qͥdẽ accepit
nõ ut biberet ſed guſtauit.ut ſcꝛipturam ſeu
ꝙ ſcriptũ erat impleret.(Et qꝛ hely hely cla
mauerat ceteri potũ ei dates dicebant. Sie)
ideſt expecta(uideamus) per experimentuʒ
Can ueniat helyas libeꝛans eum) Quia neꝛo
uocè dñi male intellexerant. non eniʒ helye.
ſed deo loquebatur.iõ ſꝛuſtꝛa ⁊ inaniteꝛz ad
uentum helye expectabãt.Ecce qualis cena
dabat᷑ dño nr̃o. Pora aũt iã cenandi.ſed pꝛe
labore ⁊ dolore ñn petijt alið ꝓ cena niſi potũ
⁊ filij dyaboli dederunt eiꝓ cibo fel.⁊ ꝓ potu
acetum.O nos miſeꝛi qͥd faciemus.qͥ alr cẽa
re ⁊ aliter potare uolumus.et delicias queri
mus. erte ſi mille ãnis homo uiueret.et cot
tidie in pane et aqua ieinnaꝛet. unicaʒ3 cenã
illã ſufficienter cõpenſare nõ poſſet. Vieꝝ tñ
qͥ põt capeꝛe capiat.qr duaus ẽ hic ſermo ꝓ
carnalibꝰ.et iõ nõ ſapiunt.nõ ſentiunt cuʒ ſa
pore q̃ dei ſunt.et ↄſolatões inteꝛnas amittũt
Quia ſi acetum dño ꝓpinatũ ad mentẽ redu
cerent.in cibo et potu quãtũcunq; uili ſapo
rem inuenirent.unde Ber. Non ẽ cibus a ðᷣo
aridus qͥ non efficiat᷑ ſapidus.ſi illius aceti q
ꝓpinartũ ẽ cõdimento fuerit temperatus.ſi er
go cibus ex defectu ſalis.uel alia ex cã fueꝛit
tibi ĩſipidus.ñ appõas ibi ſal uel ↄdimentum
aliud.ſed ꝑꝑ xpᷣm felle et aceto potatum ſen
ſualitati reſſtas.cogitans ꝙ ꝓ peccatis tuis
in pane et aqua abſtinere debes.et ꝙ multi
paupeꝛes ſibi iſta r̃putarent ad delicias.et tè
uidebit᷑ tibi magna gr̃a aliqd adieciſſe ad
ipᷣa ¶ Ex boc articulo potatõis aceti trabũt
plura documenta. Primũ accipiendo iſta mi

ſtice in bono ſenſu.ſicut iudei et milites mul

ta fecerũt mala intentione.q̃ m̃ miſteriũ bõi
nobis impoꝛtant.et iᷣm hoc docemur h̊ ꝙ et
nos deuotõis admixtum mirra mortifitatõis
carnis et felle amare ↄpunctionis xpᷣo ppĩa
re debemus.Tale enim uinum mirratum et
fellitum.xpᷣs a nobis ſuit.et oblatum libẽter
guſtat.ſed non nult bibere .et in ſe trahice
re.qꝛ ipᷣe bonoꝝ nr̃oꝝ non eget.Quid eĩ xpᷣo
ð nr̃a ðᷣuotõe mortificatõe et cõpũctõe accre
ſcit. Sed talia ab eo gratanter guſtata no
bis relinquit.quibus omnia illa cooperãtur ĩ
bonum.immo et amara fiunt nobis dulcia
merito ſue paſſionis.Aliud documentum eſt

bibit ſ 1 nos ſud er
aridos bomines tan-
ſtitioſos i doctrins.
lolerare. ſed nequs
exempla nobis in
anñs noſter acetum
rreici non poſſunt.
goſis t penitẽtibu
iuꝛ cibus uel potus
cogitẽt xpm kelle
Poſt concupilceti
uniliter frangas ?
lecto tuo potabe
buc articulo reco⸗
rioſiluator noſter
qua er acetum cuz
dedignarus fuit ae
eſt uita eremng oe
ritudinem nite vi
ſalutem ſties gce
Ppotani uoluiſtiſg
numezo ſaluande
te fontez uite ꝛ4
laudando : pdic
tum operibus o⸗
tionis cu mirra
le Pniat compun
Mibi acerbitate⸗

iſeri d . 4
nein 4 ucſenug of in
e nlumng etelcigs gei
gle ints hono jueret etcot
ns leionmet. nicaz ceni
coenſcee noͤpeſſet. Veptn
at Gmust hic ſerno .
ſap un Nöſentinnt cnzi⸗
oolatöes inemas amitti
Enoppineti ad mente fedl
tpotn dwätücunc wiliſe
unde Der. Nonèchbusab
Kcii ſepians ilins gett⸗
wento fuenttemperatts ſe
efectu ſalis uel elig er ci ert
appoͤrs ibiſel vel valmentun
tön ſeleet eetopotalum ſnl
as. cogilans g .ypeccatſg ie
uabſinere ebeseet l
da frtaren 4d delictes, elſt

anu gft alice cieciſe ah
Ancrlo potttos aet trahii

Diimu accipiend iſtam
e müitesnt

ſenlo Kcut nvei

la tmtentionel

mt.e fn bo p
man nira moruftiſſt

miſterüübel

Secunde paꝛtis

accipiẽdo iſta in malo ſenſu. ꝙ nos caueamꝰ
ne uinũ mirratum uel fellitum xpᷣo bibendũ
ofleramus.qr ſiout tunc iudei ita etiaʒ hodie
mali xpᷣiani dt deo bibendum amaꝝ potum
⁊? xpᷣo ſitiẽt ĩ ſalutem animaꝝ.offerunt amari
tudinem peccatoꝝ. Quicunq; enim recte cre
dunt ſed male uiuunt.hi xpᷣo dant bibere ui
num cum mira ⁊ felle mixtum:qꝛ uinuʒ xpᷣia
ne ꝓfefſionis uel deuotionis miſcent cuʒz mir
ra ⁊ felle ſcandaloſe conuerſationis.inquatũ
male uiuẽdo ſcandaliʒant eccleſiam: q̃tes ſt᷑
precipue mali prelati.ſacerdotes ⁊ monachi
⁊? alie ꝑſone religionis ſpẽm pretendentes.qͥ
ſpecialiter ſe ad cultuʒ dei deuouerũt.Qui p
ceteris xpianis uinum deuotionis (ꝙ deum ⁊
homines letificat)deo offerre deberẽt. ſed ꝑ
ſnam ſcãdaloſam ↄuerſationezsuinũ ſuũ miꝛ
za ⁊ felle malorum exemplorũ miſcent.⁊ hoc
deo offerunt: quibus dñs exprobrat: dicens.
Vlinea mea electa ego te plataui quomõ cõ
nerſa es in amaritudineʒ-Alij ſunt qᷣͥ acetuʒ
in ſpongia cum calamo dño off erunt.qͥ extra
neas ⁊ a ueritate alienas ſententias ex ſcrip
tura applicãt xpᷣo quaſi eas dicenti.q̃tes ſunt
qui ſingulares ſenſus a coĩ eccleſe doctꝛĩa ex
traneos ex ſcriptura trahere moliuntur.⁊ ſic
in erroꝛes homines mittunt. Hi em̃ ſpongiazʒ
aceto implẽtes calamo ſcripturam iponũt. ⁊
oꝛi eius offerunt ⁊ talis potus ẽ xpᷣo inſipidꝰ:
nam cũ guſtaſſet noluit bibere.Ex quo etiaʒ
nobis dat᷑ documentuʒz. ꝙ ſicut xpᷣs non dedi
gnatus fuit ꝓ nobis acetum guſtare.ſed non
bibit ſic ⁊ nos ſuo exemplo diſcamus pᷣdictos
aridos homines tam ſcadaloſos ĩ uita. qᷓ; ſuꝑ
ſtitioſos ĩ doctrina. guſtare quidem.i.pati ⁊
tolerare.ſed nequaquam bibere.⁊ eoꝝ uitaʒ
c exempla nobis incorpoꝛare quẽadmodum
dñs noſter acetum ñ bibit.qꝛ tales ĩ coꝛpꝰ eiꝰ
traici non poſſunt. Itẽ ẽ documentum ꝓ reli
gioſis ⁊ penitẽtibus. ꝙ ſi quando eis apponi
tuꝛ cibus uel potus pñial ⁊ minus ſapidus.ꝛe
cogitẽt xpᷣm felle ⁊ aceto ꝓ nobis potatum.
Poſt concupiſcẽtias gᷓ tnas ñ habeasi. iz leas
uniliter frangas ⁊ tũc felle amaritudinis cuʒ
dilecto tuo potaberis.¶ Ad confoꝛmãduʒ iſe
huic articulorecogitet homo quanto deſide
rio ſaluator noſter ſalutem noſtrã ſitiuit:.pro
qua ẽt acetum cuz mirra ⁊ felle accipere nõ
dedignatus fuit ad onñdẽdũ ꝙ nos ſalutem qᷓ
eſt uita eteꝛna ↄſequi ualeamꝰ. niſi ßus ama
ritudinem nite pnñtis guſtemus. Ihu qͥ nr̃am
ſalutem ſitiẽs.aceto ⁊ uino mirrato cuʒ felle
poraꝛi uoluiſti ſalua me tua gꝛatuita gꝛatia ĩ
numeꝛo ſaluandoꝝ. ⁊ da mihi ueꝛſa uice ſitir
te fonteʒ uite ⁊ aque uiue:coꝛde diligẽdoore
laudando ⁊ pᷣdicando. ⁊ amoꝛem ad te habi
tum operibus oñdendo fac me uinum deuo
tionis cũ mirra moꝛtificatioms carnis.sc fel

le pniał᷑ compunctiõis tibi digne offerre 2 da

mihi acerbitatem calicis tui ñ horrere.ſʒ cuʒ

Captm. lxiij.

gaudio ãplecti ⁊ bibere ad ſalutem ut ꝓ amo
re tuo anime mee ſitienti.amaꝛa dulcia nide
ant. Sextum ueꝛbũ fuit cum dixit(Kõſuma
tum ẽ) i. totuʒ ↄpletum eſt in opeꝛe .ẽt uſc;
ad aceti potum qᷣcquid de me lex ⁊ prophete
pꝛedixerant.⁊ quicquid ð me ſcriptuʒ erat.⁊
opꝰ redẽptionis humane ⁊ omne opus menzʒ
ꝙ in mudo facere debui.ↄſumatum ẽ ⁊ ꝑfec
tum. ac etiam omnis pena ? omnis pugna cõ
ſumata ẽ ⁊ completa oĩſq; laboꝛ ⁊ dolor quẽ
ſuſcipere uenerã ẽ finiꝰ ipᷣs quoq; ꝗ iter bo
mines eẽ debui ad honorem r patris ⁊ utili
tatem fidelium ẽ completum. ⁊ obedientiã q;
dedit mihi pater ꝑfecte ↄpleui. qᷣdqd ogone
bat fieri anteqᷓ; moꝛereꝛ factum eſt ⁊ nihi re
maner nec quicquam iam reſtat ꝙ antequaʒ
moꝛiar ad buc fieri opoꝛteat. Et hãc cõſuma
tionez ẽt ipᷣe pᷣdixerat.ↄſumabuntar inquies
omnia qᷓ ſcripta ſunt ꝑ pꝛophetas ð filio bois
Acetoſo igit᷑ ⁊ felleo poculo ppinato intulit
cõſumatum ẽ. tanquam ſi in guſtu aceti ⁊ fel
lis rocius amariſſime paſſionis cõſumata ple
nitudo ↄſiſteret. Der h̊ em diluit᷑ primus ule
male delectabilis guſtus. Nam cum ꝑ guſtũ
ligni ſuauis ⁊ uetiti.iotiꝰ noſtre ꝑditionis cã
extiterit pᷣuaricator adam oportunum fuit T
congruũ ꝑ uiam contraꝛia inueniꝛe ſaluti nr̃e
remedium. Et cum ĩ ſingulis mẽbꝛis ipᷣiꝰ acu
tiſſimaꝝ paſſionuʒ militãtes ſagitte cꝛebꝛeſce
rent.quaꝝ indignatio ebibebat ſpum eius.ð
cebatiut cibi uerbiq; nehiculũ nequaquã ma
neret ĩmune. ut uerificaret̃ illud pꝛophetie ꝛe
pleuit me amaꝛitudine. inebꝛitauit me abſin
thio. Poc nerbũ ſextuʒ magne ꝑfectõnis fuit
cum dixit ↄſumatum ẽ.ꝑ hoc inſinuãs quod
omnia conſumauerat que ꝓ ſalute bumana
ipᷣm xpᷣm pati uel agere opõtebat. Et exẽpla
riter. Nam ſicut bonus medicus. primoꝓ ĩfiᷣ
mo dietam taxat:ſecũdo ſudorem ꝓcuratter
rio ſi predicta ñ ſufficiunt inducit minutionẽ

. 20

ꝓ bumox correctione.qrto miniſtꝛat potõem
p male materie euacuatione ſic xpᷣs ut nos a
moꝛbo peccati ſaluaret ꝓ nobis. primo qua
draginta diebus ieiunauit.ſecundo ſudorem
ſanguineum p nobis exalauit. tertio per to
tum corpus ſuum minutionem celebrauit qũ
pro nobis totum ſanguinem ſuum abundan
tiſſime ſine numero ⁊ mẽſura fudu.ſic qð cor
pus ſuum ĩ cruce pendẽs tanquam premium
exaruit.quarto ⁊ ultimo predictis antidotis
non contentus. potionem amariſſimaʒ ſupſit
quando pro nr̃a egritudine fuganda felle
aceto ſe potari ꝑmm̃t.⁊ iõ rõnabiliter dixit 2
ſumatum eſt inuens per boc quod omnia cõ
pleuerat que pro noſtra ſalute fienda erãt.
hoc uerbum ſextum docemur penitentiam in
cobatam ↄſumare ⁊ uitam noſtram fine ðbi
to terminare. ac omnia opera noſtꝛs ad uitu
rum pfectionem.⁊ debitam ꝑducere cõſuma
tionem. unde Aug. Dixiſti etiaz dñe 2ſumatũ
£ 2

De

. Conſumata etenim erant uaticinia pppe

tarũ.figure hoſtiaꝝ.acerbitas ⁊ diuerſitas pe
narum.emendatio culpaꝝ. Felix qui poterit
dicere cum ihu ↄſumatũ ẽ. cum ihu qui ẽ al
pha ⁊ o ⁊ ſermonũ ↄſumatio. Non ẽ pᷣmium

I inchoatõe.ſed in ↄſumatõe nõ dat᷑ denariuf

incipientibus ſed finiẽtibus.⁊ corona nõ cur
ꝛentibus.ſed puemẽtibus. Inchoa igit᷑ pniaz
⁊2 ↄſums ut ad crucẽ ſicut xpᷣs ſicut latro cur
ras ad pniam non deſcendas de cꝛuce ur ſalu
tem ↄſequaris ꝑſeuerantia. hec Aug. Scien
dum aũt ꝙ conſumaꝛe idẽ ẽ ꝙ ſimul ſumare.
unde tunc aliquid ↄſumat᷑·qñ omnia ſigilla
tim acta uel paſſa ſimul ſumatur. id ẽ ĩ ſũma
ꝛecolliguntuꝛ. Sic fuit in ꝓponñto. MNã poſqᷓ;
xXps omnes penas paſſiõis ſue ſigillatiʒ prulle

rit. ⁊ nihil amplius ciꝛca moꝛtẽ patiendũ ̃ſta

ret.tunc demũ omnia ꝑppeſſa rememorans ꝛe
colligit ea ſił in unã ſũmaz ⁊ obtulit ea ᷣo pa
tri dicens.ↄſumatũ ẽ. Quaſi diceret. Conſũa
tuʒ eſt opus obedientie qᷓ; aſſu mꝑſi ↄtumatũ
ẽ opus totius paſſõis mee ꝙ tibi deo pr̃i meo
offero ꝓ ſalute generis humani. Unde apls.
Conſumatus factus ẽ omnibus obtemparti
bus ſibi canſa ſalutis eteꝛne.Et aduerte ꝗ h̊
ↄſumatio non fuit ſine notabili pena. ſicut qͥ
Ptꝛanſiuit multa picula uel gꝛauia ſupplicia.
non ſine ma gno hoꝛꝛoꝛe põt cogitaꝛe.ea licet
ex alia parte gaudeat eg in pᷣteritũ ptranſinii
ſe.talem hoꝛꝛoꝛem doloroſum non dubiũ qũ
xpᷣus habuerit in ↄſumando omnia pꝑpeſſa.
Hec miꝝ qr talis ↄſumatio vtusliter uel ẽt ĩ
tegraliter ↄtinebat imſe oẽs partes paſſiõis.
quas ſimul in ſumma ſignificabat cũ dicebat
oſumatum eſt. Qõ vbum magne efficacie ẽẽ
in peꝛiculis ꝑhibetur ab expertis. Et ſpàliter
ualere dicituꝛ ĩ imoðdꝛato fluxu ſanguinis na
ribus:ſi cum eodem ſanguine ſcribatnꝛ idem
uerbum in fꝛonte pacientis.Et non mirum ſi
magne effieacie ſit uerbum iſtud.in quo tota
ſumma paſſiõis ?pᷣi ↄtinetuꝛ.Ex hoc aꝛticulo
conſumatõmis totius paſſionis habetur docu
mentum.ꝙ nos in fine cuiuſlibet boni oꝑis ꝑ
tes habentis debemus facere ſummã uel epi
logum ⁊ ſic in ſumma illud offerre deo ueꝛbi
gratia ſi quis pꝛo deo uadat ꝛomam pueniẽs
ad teꝛminũ.omnes paſſus ⁊ oĩa ueſtigia ſua
offeꝛat deo ⁊ beato betro dicens. cõſumatuʒ
eſt. Simiiliter ſi quis legat pſalterium in fine
om̃s pſalmos ueꝛſus ⁊ uerba totius pfalterij ĩ
ſumma offerat deo.Et ſic de ſimilibus ita ẽt
facimus in officio eccleſiaſtico ꝙ ſemꝑ ĩ fine
cũ collecta ↄcludit᷑q̃ ⁊ idciꝛco collecta dr̃ qꝛ
in illa or̃one tota uis illius officij qi ĩ füma ẽ
collectio.Eᷓ odẽ modo q̊ vbũ ↄſumatũ ẽ. fuit

collecta totiꝰ paſſiõis xpᷣi citra mortẽ.ad con

formandũ ſe huic aꝛiiculo recolligat hõ bre
uiteꝛ in ſũma oẽs articulos paſſionis plibatoſ
2 agat pꝛo eis gr̃ as xpo ⁊ deo patꝛi dicens.⸗
ſumatum eſt. uel ał.prout deuotio miſtrabit.

nongs.

Ihu ſaluator noſter. ↄſumator glorioñ ope
ꝛis ꝙ accepiſti a pr̃e ↄſumandũ.qui incepiſti

opus tuũ cũ multis laboribus.⁊ ↄſumaſti cũᷣ

maximis doloribus, ⁊ tandem cõſumationes

rotius paſſionis tue in ſũms deo patri obtuli

ſti.dicens conſumatũ ẽ. benedictũ ſit dñe.ex
hoc nomen ſanctum tuũ.q; ad hoc conſuma
ſti ut nos ſimus in bono ↄſumati.⁊ inimici no
ſtri omnes ↄſumpti.ꝛogo te da mihi mãdata
tua ꝑſicere ⁊ in tuis vtutibas ꝓficere. ac oĩa
ꝑ me te operante bene acta ⁊ paſſa ad tuam
laudem ↄſumare:conſumata tibi ⁊ ꝑ te deo
patri off erre.ut in hora mortis poſſim dicere
ecce domine ↄſumaui.⁊ ꝑfeci opus ꝙ dediſti
mihi ut facerẽ ⁊ nunc uenio ad te magiſtruʒ
meũ ⁊ dñqʒ ihʒ xpGj.⁊ tũc mereã uidẽ facie ad
faciem ?⁊ omms conſumationis finem.

Noie ihu xpᷣe q hora diei ſexta fuiſti
d ante crucẽ uino miꝛꝛato ſeu fellito

potatꝰ. ac denudatus ⁊ tuis ueſtibꝰ
ſpoliatus.in manibns quoq; ⁊ pedibus clauii
acutiſſimis ꝑfoꝛatus.⁊ duriſſime cꝛuci aff xꝰ
in cruce ãt poſitus a multis blaſphematus ⁊ꝛ
deriſus.⁊ iteꝝ aceto ſeu uino acetoſo potatꝰ
da mihi qui peccatis meis crucẽ merui.ut in
te aſpiciens totus totaliter cãne ⁊ ſpiritu traſ
figar omniq; iniuꝛia ⁊ contumelia ac ↄfuſiõe
contẽpta.tecũ cruci affigar. ut nec aliquid ſe
nã niſi te ihm.te inquã crucifixũ.Amen.
Ade nona⸗ Capi.lxiiij.
3 Ora nona cogitabis mẽte lugubꝛi
2 deuota.ſi piã habes aiam.qualt
ſiccat ipᷣe fons uite ⁊ dulcedo cordi
m noſtroꝝ.ihs dñs tuꝰ ama ii
mus.⁊ omni gꝛatioſitate acceptiſſimus

iam ex ſangninis effuſione exhauſtis. ⁊ uiri

bus deficientibus appropinquans moꝛti. inci
pit oculos langueſcentes depꝛimere ⁊ facie
palleſcere.Et qũo incipit incliare caput ueꝛ
ſus matrẽ ſuã.quaſi dans ei aue ultimũ. aue
inquam doloris ⁊ oĩs deſolatois quod non po
terat ore ⁊ vbo expᷣmere pᷣ nimia paſſiõe ⁊ in
eſtimabili doloꝛe.⁊ quaſi ↄmendans ei corpꝰ
ſuum.tã crudeliter foſſum ac laceratũ ⁊ldiſſi
patũ undiq;. Et ẽt ueꝛſus patrẽ ſuũ quaſi oſte
dens ex modo moriendi. ꝙ moriebat᷑ ex, obe
dientia patris. ⁊ nõ ĩuoluntarie. ⁊ q̃ſ gras a
gẽs eidẽ ꝙ ipᷣm reuocahat ad ſe. docẽs nos ſi
militer gras in aduerſis agere.⁊ ſignificãs ſe
pꝑ uarias tꝛibulatões ad pᷣmia ſequendũ.⁊ (̃ſ
tꝛadens eĩ ſom ſuum. Etiã quaſi declinaꝛe a
crucis titulo ſe oñdes et uanam gloriaz uita
re nos docẽs.Ac ſi diceret. Nolo h ꝛegnaꝛe.
nolo ſcribat aut nominet me regẽ pylatꝰ Et

etiã quaſi me pr̃i fcõciliato muntiãs mihi pa

cẽ me ſalutet ⁊ oſculũmihi pᷣbʒ.⁊ aureſ meiſ

—

ze ualido t lachin
ſua reuerentia/
ſllus uerbis hely hel
iuas lachrymatus
ototumn plalmude
ne. deinde pſalmu
in wanus uas lut
daun ons hs palli
nos inſtrueret⸗
maxime deuoti
cis informationis
docummtis articuli
mo cicto iclinato
ſpirtum ) to coace
uoluntarie ſine co
extꝛa coꝛpus ſpont
alius extorfit. Uñ
do uoluentt. ſicut
lta ueſte pomt qñ
uoluit⸗Qnis ite
oldit diſt⸗Quan
teſtas indicaͤtis ſi
bec Nug. ( ie
rnum QAamãado. 0
primis duob ſi⸗
uimtas apouit
declarauit Trar
pria uirtute. din
mini niſi deo on
uit apentifſime
ij monletes ic
nuſter loqui t
tione ? lachrf
miſeratois affe
Mathbens di⸗
nn emiſtt ſoym.

6
celo ſen uino ecetoſo otts

ſtats neis muce merul urin
tcrlier cie tſyf uffil
eae comunelig acofſe
Miaffonr ur ner aligui ſ⸗
uã aucifiri Amnen

Cemilrii

ta cognadis mete lugeti
1a. d pia bades giamn qutt
ſde ſona une tauleetoceti
Oror. Pocfs iun an⸗
Atioſtrale gcceptiſimts
nis eßuſone exrhauſtis u
dus aPropingnansthan t
neſcemnes gepeineft ſce
gio ineini incliare Caplt ne
uaß ans e ele ultini⸗ ut
1ois geſtlots gnol en
zmere Pnimia peſtide
nenfomenn eicc

ter ollum ar geer n ai

MM

Secunde paꝛtis

pcibq̃ pᷣus ñꝓfecerũt ad exaudiendũ ĩclinat
Quo facto ↄcluſit ultimũ uerbũ.ſ.ſeptimum
cũ clamore ualido et lachrymis dicens: (pat᷑
in manus tuas) i. in ptãte tua (ↄmendo ſpi
ꝛituʒ meũ) Per quod uoluit nobis declarar.
ꝙ ſanctoꝝ anime extunc ĩ man dei aſcendũt
nam prins ab infeꝛis oĩm anime tenebant᷑. do
nec uenit qͥ captiuis redemptionem pᷣdicauit.
Unde Cyrillus. Pec ãt uox edocet.ꝙ anime
ſanctoꝝ ñ deinceps in ĩferno claudunĩ ut pri
us. ſed apud deu ſunt. buius ꝛei facto xpᷣo pn
cipio. Uñn ⁊ Anaſtaſius. Cõmendat em patri
ꝑſe umuerſos moꝛtales ĩ ſe uiuificatos: nam
ſumus mẽbra eius.ſm illud apłi. omnes unũ
eſtis in xpᷣo. Drius ergo dñs clamauerat Pe
ly bely: ⁊ modo clamat pater i manus tuas.
Vnde qᷣdaʒ dicũt ut Hiero.qꝙ ab illo pſalmo
deus deus meus reſpice in me.uũſq; ad iſtum
nerſum in manus tuas ubi ſant pſalmi deceʒ
2 vᷣſus centũquinqginta.xpᷣs dixerit ipos oẽs
pꝛimũ uidelicet ⁊ ultimuᷣ uerſum cũ clamoꝛe.
ſed inter medios ſub ſiẽtio.¶De iſto clamo
re xpᷣi ſicut ⁊ ð ſuperiori uidei loqui apłs:cuʒ
dicu. Qui in diebꝰcarnis ſue pᷣces cuʒ clamo
ꝛe ualido ⁊ lachrymis offerens. exauditus eſt
ſua reuerentia. Et ex h̊ uidet ꝙ xps tam in
illis nerbis hely hely. q; in iſtis.pater i man“
tuas lachrymatus fuerit. Alij uero dicũt quð
xpᷣs totum pſalmũ deus deus meus reſpice in
me. à deinde pſalmuz in te dnetuſq; ad uerſũ
in manus tuas ↄcluſiue decãtauit.¶ Cõmen
dauit dnñs ihs patri ſpiritũ n egeret. ſed ut
nos inſtrueret. ¶ In boc em̃ ſeptimo uerbo.
ꝙ maxime deuotionis fuit exemplũ multipli
cis informarionis nobis reliquit. ꝓut infra in
docum̃tis articuli patebit. Poc aãt uerbo nlti
mo dicto(ĩclinato capite tradidit ſeu emiſit
ſpiritum õ coactus ⁊ inuite.ſʒ qñ uoluit ⁊
uoluntarie ſine coactione expir auit.i. ſpiritũ
extꝛa coꝛpus ſponte ⁊ ppria poteſtate miſt. ñ
alius extorſit. Uñ Aug.Quis ita doꝛmit quã
do uoluerit.ſicut ihᷣs moꝛtu'eſt qñ uoluit. qs
ita ueſtẽ pomt qñ uoluerit.ſicut ſe cãne exuit
qñ uoluit. Quis ita uoluerit obit.quomõ cuʒ
uoluit obijt- Quanta ſꝑanda uel timẽda ẽ po
teſtas iudicãtis.ſi tanta apparuit moꝛientis.
bec Aug. ¶ Pic gᷓ appaꝛet. ꝙ xpᷣ tradidit ſpi
rirum clamãdo.orando.? lachrymãdo.¶ In
primis duobꝰ. ſ.ĩ tradendo ſpm ⁊ clamãdo di
uinitas apparuit. ⁊ deitatis ſue potentiaʒ xpᷣs
declarauit. Tradere em uel emittere ſpm̃ ꝓ
pria uirtute.diuine poteſtatis iudiciũ ẽ. ⁊ ne
mini niſ deo ↄuenit.Et ꝑ hᷣ̊ ꝙ moꝛiẽs clama
uit apertiſſime ſe deum ueꝝ ondit. nã hoĩeſ a
lij moriẽtes ñ clamare. ſed uix ſpirare uel te
nuiter loqui pñt. ¶ In alijs at duob. ſ.ĩ ora
tione ? lachr ymatõe humanitas apparuit. ?
miſeratõis aff ectu xpᷣs maifeſtauit.qn igitur
Mattheus dicit.ihs at iteꝝ clamãs uoce ma

gna emiſit ſpm̃.⁊ Mattheuſ. ihs at emiſſa uo

Capłm.lxxiſ.

ce magna expiꝛauit qd hac noce magna dixe
ꝛit. Lucas aꝑte deſignat dicẽs.⁊ elamans uo
ce magna ihs ait.pr in manus tuas mendo
ſpm̃ meũ.⁊ h ĩquit dicẽs expiꝛauit. Johes vo
tacẽs ð hac uoce ſcꝛibit.cũ gᷓ accepiſſet ihs a
cetum.dixit ↄſumatũ ᷣ.⁊ ĩclinato capite tra
didit ſpm: emiſſa tñ pᷣus uoce pᷣdicta. F uit at
ut ar̃ ira magnus ⁊ ualidus clamoꝛ iſte · ꝙ ul
q;ʒ ĩ infernũ auditus fuit.⁊ celu terramq; tre
mer fecit. Uox g ülla ñ foit naturalis ſʒ mira
culoſa qꝛ homo magno ⁊ lõgo cruciatu afflic
tus.⁊ ex tali afflictione morti ſic ꝓximꝰ.non
poſſet ſic clamar̃ uirtute nature ⁊ ideo ſequi
tur. ꝙ uox illa eẽt fõmata di untute. Dic no
ta ꝙ eadem hoꝛa qua pᷣmus adam peccauit.
ſecũdus expirauit. Primꝰ em̃ poſt meridiem
peccauit.qr mox ut peccauit uocẽ dñi ãbula
tis ad auram poſt meridiem audiuit: 2 tẽ cir
ca borã nonã ſcõᷣus adaz expirauit. Uñ qua
bora pᷣmus adã peccãdo mortẽ huic müdo ĩ
duxit eadẽ hora.ſcðᷣs adã mortẽ moriẽdo de
ſnuxit ⁊ q̃ hora illi ꝑadiſus ẽ cõcluſus.eadezʒ
hoꝛa iſte padiſum aperuit.qꝛ ſᷣm Bedã.oꝛdo
poſcebat.ut eodẽ tꝑis articło quo ade peceà
ti obcluſerat ianuã padiſi.panderet eã latrõi
penitẽti. Et ſᷣm gloſã.cũ ſol a feꝛuor̃ tepeſac
tus ẽ paſſionẽ còſumat.oſtendens ſe moꝛi ꝓp
ter peccata quibus a diuina luce ⁊ dilectõe ĩ
hanc noctẽ cecidimꝰ. Itẽ hac hora mortu ẽ
qr pꝑ eum nouem ordines angeloꝝ reꝑpantur.
Notãaũ ẽt.ꝙ ſicut dr ĩ gloſa Thesbie. do
mino in crnce paſſo dyabolus quo ꝓcurame
crucifixus erat aduenit q̃rens ſi qd peccati in
ipo inuemret.¶ Et dicit mgr in hiſtorijs qð
ſtabat ſupra brachiuzʒ crucis.donec xpᷣs expi
rauit ⁊ tunc uidens ſe cõfuſum receſſit ⁊ ue
niẽs ad tartara inuemt ibi animã xpᷣi poꝛtas
2 ſeꝛas confringentem ⁊ iuſtoꝝ animas inde
educentẽ.t tunc mox remotum ẽ diuine ui
ſonis impedimentũ ꝙ figurauit gladius flã
meꝰ⁊ uerſatil poſitus ante paradiſſum. Sciẽ
dum aũt ꝙ inter oẽs penas paſionis xpᷣi uſta
pena mortis fuit acerbiſſima. qr inteꝛ omnia
terribilia terribiliſſimũ ẽ moꝛs⁊ B eſt ſecun
dum Damaſ. ꝓpter naturalem iclinationem
anime ad cõpus. Et fuit ſpecialis ratio ĩ xpᷣo
de tali anima ⁊ ðᷣ tali corpore cui utriq; diui
nitas unita fuit ĩ unitate ſuppoſiti Vñ opor
tuit ꝙ illa ſeperatio eẽt maxime penalis:.Ex
iſto articulo expiratõis ſeu mortis xpᷣi haben
tur plura documenta- ¶ Pꝛimum eſt ꝙ nos
debemus com mori xpᷣo moriendo- uidelicet
mundo ⁊ peccatis.ſi cam chriſto eineterna ui
ta uiuere uolueꝛimus. Uude apoſtolus. Si
cõmortui ſumꝰcum xpᷣo ⁊ conuiuemus. Etide
talibus idem apoſtolus ait. Moꝛtui em̃ eſtis
ſcilicet mnndanis ⁊ caducis ⁊ uita ueſtꝛa ab
ſcondita eſt cum xpo in deo. ¶ Secundum 6
ꝙ xps in anguſtia moꝛtis alta uoce clamans
ad patrem. ? commendans ei ſpiaitte ſunm.
3

De

reliquit nobis exempluũ intime denorõnis:do
cens nos in hoc ipe bonus magiſter.quid noſ
in articulo tẽptationis.⁊ ſpecisliter in agone
mortis poſiti facere debeamns. Seinꝑ enim
debemus auxiliũ noſtrũ in de poneꝛe ⁊ eum
inuocare.ac ſpiritus noſtꝛos ei ↄmẽdare.quo
rum coꝛpora quotidie tendunt ad mortẽ.⁊ pe
nitus ignoꝛamus die 2 hoꝛã. E&t ſpecialiter in
hoꝛa ⁊ articulo moꝛtis debemus hoc facere
qꝛ maxime tunc ẽ neceſſe.⁊ ꝑꝑ hoſtis iĩportũi
tatẽ maiorẽ.⁊ ꝑꝑ nr̃e uirtutis debilitatõem.
Reliquit ẽt nobis exemplũ pfecte fidutie pa
teꝛne defenſionis.p hoc eni qq in manus pr̃is
celeſtis hõ ſpm̃ ſuũ cõmendat ſecuꝛus eſſe dʒ
ꝙ diuina uirrute ab incurſu malignorũ ſpiri
tuũ defenſatur. ¶ Tertiü documentũ ſpecia
liter ꝓ religioſs q moꝛiũtur mudo in religio
nis ingreſſu ẽꝙ ipᷣi dũt ſpm.i.uoluntatem ⁊=
ſenſum ſuũ tꝛadere in manus ſpiritualis pr̃is
ſ.pllati.ſic ꝙ amplius nõ remanſit uſq; ad di
em reſurrectõis.:exemplo xpᷣi qͥ ſum̃ ſuũ quem
moriens in manus pr̃is ↄmendaueꝛat. ulteꝛi

us nõ niſi in reſurrectõe ſua reſumpfit. Com

mendans eĩ ſym̃ deo pr̃i. exemplũ pfecte obe
dientie ⁊ ſubiectõis reliqͥt.q̃ quilibet ſubditꝰ
ſuo pᷣlato ſpiꝛitum ſuuʒ gubernandũ ⁊ dirigẽ
dum ↄmittit. Uñ qͥbet ſubditus uoto obedi
entie ſupeꝛiori aſtrict humilirer hʒa dicẽ ſuo
pᷣlato.pr̃ in manus tuas ↄmendo ſpm̃ menz.
illi ergo religioſi qͥ nunqᷓ; depoſuerunt ſpm̃ ſu
um uel ante reſurrectõeʒ ꝛeſumunt.puta qui
ſᷣm noluntatẽ ſuã facere ⁊ ſenſum ſuũ ſeqͥ uo
lunt.mendaces ſunt. ⁊? reſurrectõez pueniunt
⁊ ideo antixpᷣi ſunt. Quartũ documentũ ẽ.
ꝙ ualde utile ⁊ ſalubre ẽ legere illos decem
pſalmos.quos vpᷣs orauit in cruce qꝛ nulli du
biũ quin deuotõis effectũ legẽti eos ↄferãt ſa
lutarẽ.Et dr̃ ꝙ ſpaliter ualeant ad expiatõez
negligentiaꝝ ĩ horis canõ icis negligenter dic
tis. Quintũ documentũ ᷣ.ꝙ quantumcunq;
aliqui ſint iuſti ⁊ ſancti.nũquã iñ ſe putent
ſecuros de diabolo.cũ ipᷣe nec xpᷣum in cruce
dimiſerit quin eum obſeruaret. Quid ergo pᷣ
ſumere poterit hõ miſer ⁊ fragilia. Certe de
nullo niſi ſolù de moꝛte xpᷣi.Vñ Augu. Tota
ſpes mea è ĩ morte domini mei. Mors eius
ẽ meritũ meũ ⁊ refugiũ meũ.ſalus.uita ⁊ re
ſurrectio mea. Non poſſũ teꝛreri multitudine
peccatoꝝ meorũ.ſi mors dñi in mentẽ uenẽit

peccata mea illaà uincere non pñt.¶ Sex

tuʒ documentũ ẽ.ꝙ noſ multũ tenemur ama
re xpᷣm.qui ꝓ nobis aiam ſuã poſuit.⁊ caput
ſuu ad nos in morte inclinauit. Unde Augu.
Saluatoꝛ noſter caput ſuũ inclinauit iĩ mor

te.ut oſcula daret dilectis ſuis.Et nos totiẽs

diñm oſculamur. qnotiens in eius amore ↄpũ
gimur. Septimũ documentũ ẽᷣeqꝙ qᷣlibet xpᷣia
nus moꝛiens dʒ illa quinq; ſupradicta ſeruar
gquantum poterit.ꝗᷓ xpus moriens ſezuauit.

Ipſe enim orauit.clamauit.plorauit. animã

. 0OHa⸗

pf̃i ↄmendauit ⁊ ſpm̃ tradidit.ſic ⁊ nos in ex
tremis poſiti debemus orare clamare ſaltem
corde.ploraꝛe ꝓ peccatis ꝑ ueram pnĩaz ani
mam deo cõmedare.⁊ ſom tradere uolũtarie
ſ.moriendo ⁊ uoluntatẽ nr̃am diuine uolũta
ti tradendo. Ad ↄſormandũ ſe huic articulo
recogitet homo quamo amof ſaluator noſteꝛ
morte ꝑtulit.ut nos uiuiſicaret.⁊ ꝙ cõditõeʒ
moꝛtis ſubijt qͥ uitã uniuerſis creatuꝛis tribu
it.⁊ mortuẽ qͥ mortuos ſuſcitauit.a reuoluat
in mente ſua documenta pᷣmiſſa. Iu qui in
cruce moriens anim tuaz pr̃i ↄmendaſti.da
mihi in hac uita tibi ſpualiter ſic cõmori. q̃te
nus tu in hora mortis mee digneris animam
medã miſeꝛiã habere cõmendatã. Ego aũt do
mine in illas manus tuas exteſas ⁊ ꝑforatas
⁊ ſacro ſanguine repeꝛſas.cõmendo ſpm̃ ⁊ cõ
pus meũnᷣ.⁊ ſupplico caritati tue.ut in nouiſſi
ma hora poſſim cum memoria integra fiðõ pu
ra.⁊ ſpe firma.animaʒ meam in manus tuas
miſericordiſſimas ↄmendaꝛe.quas ꝓ me ſal
uando expandiſti in cruce.⁊ audir̃᷑ merear v
bum illud dulciſſimũ.hodie mecũ eris in ꝑa
diſo.Et tunc hac uoce (ueluʒ templi) ꝙ erat
foris ante faciẽ ⁊ introitum templi. phibẽs aſ
pectum ſanctoꝛũ ꝗ eranx intra tẽplũ(ſciſſum
E in duo.a ſũmo uſq; deorſũ) ñ illud ꝙ erat ĩ
tra tẽplũ inteꝛ ſct᷑a ⁊ ſctaſanctoꝝ. Uñ Orig.
Duo aũt uela fuiſſe intelligui. Vnũ ꝙ uelat
ſct᷑a ſanctoꝝ.alteꝝ exteꝛius ſiue tabernaculi
ſiue templi. In paſſione g dqñi ſaluatoris nelũ

ꝙ erat a foris ↄciſſum ẽ a ſuꝛſum uſq; deorſũ

ut ab initio mũdi uſq; ad finẽ cõciſſo uelam
ne miſteria publicent᷑ qᷓ uſq; ad xpᷣi aduentũ
rõnabiliter fuerant occultata. ¶uz aũt uene
rit ꝙ ꝑfectum ẽ.tunc auferet᷑ ẽt ᷣm ueluzʒ. ut
uideamusẽt que intus ſunt occultatacſ. uerꝗ
archam teſtamenti.⁊ ſicut ipᷣa ſe habet na
tura nideamus chezꝛubin ? alia. Pec Ori
ge. Per hoc g ſignũ figurabat ꝛeuelata ẽẽ
miſteria ⁊ ſecreta ſacr̃oꝝ legis q̃ añ uelats e
rant.ut uniuerſ pdeꝛent᷑ ⁊ ad gentes tꝛãſirẽt
⁊ impletã eſſe ueritatẽ q̃ in figuris latebat et
celum aꝑtũ ꝙ ante clauſũ erat.uñ ⁊ nos in
paſſione ani ⁊ crucis ⁊ reliquias ⁊ cetera ſa
cra detegimus in eccleſia ⁊ patefacimus. Et
imeuangelio nazareoꝝ legit. ſuꝑ liminare tẽ
pli infinite magnitadinis ſꝛactũ eſſe.auditas
q̃ uoces in aere ⁊ uirtutes angelicas preſides
quondam templi tunc pariter clamaſſe tran
ſeamus ex his ſedibus. Ut ãt dicit Crip. G̊ ue
lum ſciſſum erat pᷣcioſiſſimũ de purpura ⁊ bil
ſo ⁊ cocco ⁊ auro ſerico et iacinto ↄtextũ qðᷣ
in diebus celebeꝛꝛimus ſuſpendebatur. Dac
quoq; uoce Cteꝛa mota eſt)quaſi non ualeni
feꝛre dominum ſuum pendentẽ.et non potẽs
ſuſtinere xpᷣi mortẽ.capax ei huius mõtui eẽ
ñ poterat.et ſigni ꝙ iudei de ea abiſtiendi ⁊
deſtruendi eranti et petre ſciſſe ſ unt)) ĩ ſignũ
conueꝛſionis gentilium et in: ſignum quod

ante apparnid tar
ft iam edezinf
2 miſerta es nuͤ
mir ꝛberis⸗Qua
p ciuni ei.c'
Aug. Quaquan
crucifigaris ut
dearis a deo de
ndeeſt uirtutun
Cri. Imende⸗
lo. 5 autem in
guidẽ anguſtia
nagne erat q fi
1 iroꝛis ſigna!
pewe. ueluͦ med
te angaſtie ſuo⸗
O quantumpi
do hec klen ui
bet quantus d
leban q infen
nec mes cogt
barur tuͤͦc ant
te H ſigna r
conuerſion
delis anima.
ppocri5. ⁊ cu
uelu ienped
ſe petm imp
Mquantum

motumtenpl.
in inetniſoiſn
erſo illig gere
ctſonclox V Ori
telligüf, Uni ih⸗
bellgüf⸗Urug neian
terins fueabernacrli
vecin duetang veii
dea ſmſum uſc georſi
ad hne cöeſſo uean
ſuſchad i euen,
Occultata. Anz ait uen
N auſerei e fmn ueinz
Nus ſunt occuilatgeſueri
i feut is ſe habet ie
cuubin ? alis⸗ Dec Df
i ſeurabei euelatnie
cfoxlegisqan nelant e
neni tod genes niſti
inſimns liebatet
clouſi eratun 1 nog in
1 feliquias 1 celerd 66
eſa t hateſacinis Kl
r kgi iug minget⸗
Ans nacti eſe auclin
nuesangelicas Neſcir
te mler canniſi .
tm didiel lf i
coffimͤde dunpmngt 5
gicoe acinto Neßi
mmisſlſheſcebanne n
nan eſ liſ nn

ict toiei
un e eeffül

phibege

Secunde paꝛtis

corda quantumcunq; duꝛa bᷣberẽet ↄpati xpᷣo
morienti. Dicitur autez ꝙ adbuc apparẽt ibi
ſciſſure ⁊ deponunt ibi pegrini cruces ſuas(¶
Et monumenta aꝑta ſunt )ad denotandũ ꝙ;
moꝛtis clauſtra eꝛant rẽata.⁊ ꝙ reſurrectio
xpᷣi ⁊ alioꝝ cum ipſo ꝛeſurgentium erat pꝛopĩ
qua.⁊ in ſignum reſurrectionis qᷓ expectatur
futura.¶ Et multi ſctorum ſuꝛꝛexeꝛunt a moꝛ
tuis)ñ runc quando monumenta apta ſunt.
ſ.hoꝛa mortis xpᷣi ſed quando r ſurrexit.q cũ
eo ſuꝛꝛexerunt tãqᷓ; teſtes ſue ſurrectionis.⁊
ideo nõ ante: ſʒ cuʒ eo debebant ꝛeſmgeꝛe. ut
ioſum oñderẽt ̃ſuꝛꝛexiſſe.Et hoc eſt ꝙ ſubdi
tuꝛ (⁊ exeuntes de monumentis poſt r ſuʒec
tionem eius )ideſt xpᷣi (ueneꝛũt in ſanctaʒ ci
niratẽ lcʒ hieꝛuſaiem ¶(?⁊ appaꝛuerũt młtis)
ad declaꝛationem dominice reſuꝝectõis. Uñ̃
dieit Pieꝛ. ꝙ cũ monumẽta aꝑta ſant.nõ anñ
ꝛeſuꝛꝛexer̃t q; ꝛeſuꝛgeꝛet dñs ut eſſet primoge
nit ̃ſurrectõis ex mortuis. In apocalipſi xpᷣſ
dicitur pᷣmogemtus moꝛtuoꝝ.ſed in epła ad
Corin.pmitie dormientium. Pec aãt magnitu
do ſignoꝝ ſignificat ut crucifixum dñm ſuum
celũ ⁊ terra ⁊ omnia que in eis ſunt ᷣmõſtra
rent. Voce quippe xpᷣi monent᷑ elementa ⁊ ſi
mul cuʒz eo uult diſſolni atq; finiri oĩs creatu
ra. Unde Leo papa. Pedente ſi quidẽ a pati
bulo creator̃ uniuerſa creatura ↄgemuit.de
bebat h̊ teſtimonium ſuo mũdus actori. ut i
eiuſ occaſu uellent uniuerſa finiri. Pec Leo.
Ecce quãta nũc apparet eius maieſtas. cuiuſ
ante apparuit ranta infirmitas. Unde Anp⸗
Et iam qͥdes infirma eius anima mea uidiſti
2 miſerta es.nũc ⁊ maieſtateʒ eius attende ⁊
