Nam eo orvine quotidie peccatoꝛ r̃ſuſcitæ
tia. quo lazarus reſuſcitatus dqr̃.⁊ talis fit
quotidie pceſſĩ rſuſcitatõe aĩe a moꝛte pec
cati.quał fuit ĩ reſuſcitatione lazari de feto
re ſepulchri. Pꝛimum ꝙ ꝛequirit᷑ ad reſu
ſcit ationẽ peccatoris.eſt noticia diuina ac
tualis.qua deus reſpicit peccatoꝛẽ in aliq*
tempoꝛe certo.⁊ hec ſignificat peꝛ hoc ꝙ ſo
roꝛes lꝗagari miſerunt nuntiũ ad ieſum ſibi ̊
infirmitate laʒori notificando. Scõm ẽ au
xilium ꝙ deus poꝛꝛigit hoĩ. ut libeꝛum arbi
erium moueat᷑ in deum. ur anima ꝑ pecca
tum a deo aueꝛſa. ↄuertat ſe ad ipᷣm.nõ ent
E uollentis uelle neq; currentis cuꝛrere:ſed

Llozari.

miſeꝛẽtis dei. hee donare.⁊ iõ regrit᷑ auxili
nm diuinu. nt nos meliꝰad gr̃am diſponamꝰ
⁊ hec poꝝnectõ diuini anxilij ſignat᷑ peꝛ G̊ ꝙ
ieſus id lazaꝝ ire ẽ dignatus. Tertiũ ẽ mo
tus liberi arbitrij noſtri.qꝛ fᷣm Aug.lzg deus
creauit te ſine te.nõ tñ iuſtificabit te ſine te.
⁊ iõ ex ꝑte nr̃i reqꝛit᷑ motus libeꝛi arbitꝛij:
qui duplex ẽ: unus quo mouer ſuꝑ peccatũ
ut.ſ.peccatũ d iſpliceat.aliꝰ quo mouet᷑ ĩ ð
um ꝑ fidẽ ⁊ ſpẽ.quo deu ſibi recõciliari deſi
deꝛet.⁊ hi duo motus notant᷑ per occurſum
duaꝝ ſoꝛoꝝ.ſ. Marthe ⁊ maꝛie.ita ꝙ pᷣmus
motus intelligat ꝑ Mart ham q̃ por occuꝛ
rit.ſcdᷣus ꝑ Mariã q̃ uenit uocata pꝓ Mar
thã.ſic eĩ h̊ ex pᷣmo motn ꝓnocat᷑ ſcõs.Quã
tũ ẽ cognitio peccati.ĩ quã dePꝰq̃rẽdo r̃ducit
hoĩem. ut hõ ſe cognoſcere ſtudeat: quẽ de
us querẽdo quaſi neſciꝛe ſe ſignificat ⁊ hoc
ſignat ꝑ hoc ꝙ ĩterrogauit ubi eũ poſuer̃t.
Quintũ ẽ gratia contritionis.q̃ ſequit᷑ motõ
nem liberi arbitrij ⁊ cognitionem peccati.⁊
h ſgnificat᷑ ꝑ lachꝛymatõem xpᷣi.que quidẽ
lachꝛymeꝓceſſerunt ex fonte diuine miſeꝛi
cordie. ⁊ his lachrymis quotidie peccator ꝑ
fundituꝛ.cum ſibi hec gra infunditur. xpᷣus
enĩ nõ ẽ lachrymatus ꝓ moꝛte lazgzaꝛi corpo
rali:ſʒ ꝓ morte peccatoris ſpũali qᷓ in laʒa
ro repſtabat. Caneat g peccator ne lachry
mas xpᷣi ↄtemnẽdo gr̃am ſibi euacuet:ſʒ po
tius cũ xp̃ᷣo flente peccata ſua defleat. ⁊ ſic
effectũ lachꝛymaꝝ xp̃i ſuſcipiat. Sextũ ẽ ꝓ
poſitum cauendi peccata in futuꝛum. æ hoc

not atur in eo ꝙ pꝛecepit amonueꝛi lapidem.

Tunc enim lapis de ſepulc hꝛo tollituꝛ cum
durities pꝛepoſiti peccandi ⁊ moles male ⸗
ſuetudinis de corde amouetuꝛ. Et cũ lapis
deponit᷑.tunc feditas cadaueꝛis detegitur.
Unde dixit martha. Domine iaz fetet.ſc du
ꝛitia cordis ämota. uioᷣt utilitas peccati. ex
quo ſequit᷑ peccati abhominatio.⁊ concipi

tur ꝓpoſitum ulterins non peccandi. Se pti

mum eſt gẽe infuſſio H iuſtificatur ĩpius
7 hboc notatur cum clamauit uoce magna
dicens lazare ueni foꝛas.Clamor magnus ſi

gnat magnitudinẽ diuine vtutis. que exigit

ĩ iuſtificatine impij.gꝗa ſecundũ Aug. ma
ior ẽ iuſtificatio impij qᷓ; cꝛeatio celi ⁊ t᷑re.
Uoce enim magna clamanit ga difficile ſuꝛ
git quẽ moles male ↄſuetudinis pᷣmit. ſʒ tñ
pꝰ magnã uocẽ ſurgit.i.p magnã ðᷣi gr̃am ui
uificat⁊ iuſtificat dũ penitet.dat Et ꝑ ;ᷓ in

telligi ꝙ xpᷣs uocat peccatoꝛẽ foꝛas exir᷑ de

conuerſatione peccati ⁊ ð occultatione eiꝰ

p confeſſionẽ faciẽdam ſacerdoti. Octauuz

gẽ pcrorum confeſſit.quam ðᷣus adĩniſtrat

uoce magna clamando. i.magna gr̃a uocan

do. ⁊ hoc notatur in eo quod laʒarus ꝓdijt
de ſepulchro:prodir̃᷑ enim eſt de occulto
confe ſſionẽ uenit᷑. Sed adhuc peccator ñẽ
totaliteꝛ ſolutꝰ anteq;ᷓ ſuꝑueniat agbſolntio

jeeflon orit facite eum 4 ſ
Gic ſaceꝛdos ſeberſurche⸗
einiungeꝛe homin cde ſeyn
ſcopeccaton ? male oſuetu .
ta nullaten ꝛecidiuet. ? gmne
Oert enin inite abire. i ſtel
crercitio ſpuali.uia in uia gei
lee e ſec dedet anbulared ni

yvyn. Iem miſticeglezr lang

ficarlè N gagem tempt mion
eins rdres elepeins
Ne on dees ne ſſemg
ſe tal pariens Miqdandn
mortalis mori permirtit 2
le bonitatis ? potentie ſc
malis eliceꝛe, In hoc auter
ungit ad ei ſuſcitandum. of
mentin inqnitu homines i⸗
les t qi nortuos. ac per ſe
ie ſ ualenel. miſeꝛicorgit o
K.? petenoꝛem non ſolnm
pamm: ſed eiam dliqnando f

mniam.dſepiltan ſublapick

Creducit 1d uiti gratie

gn

cn
meln⸗ lore rit aug.
uin fn nuxli
aurli . Aongmn⸗

gnn gnat pahg

Unoſtri ge⸗
nat H
1 nutd ite Ren
aldei tin
1 quo nolte dne
ena endreki5
eüſbireti eid
otig ſotan ea

gauit ubi ei poſtei
nninonſd Geni
1 cogntionem pecran.t
nmanem tit ne uit⸗
ter fore utne miſai
nis gyorie geccatyg
Ga infincltur. rius
Pmorre lazan corpo
loris ſyualiq in laza
peccator ne lachry
m ſbi euacnetſzpo
ala ſus dekeat 4 ſe
ſalcipiat. Gepte
ca in fmenum4 doe
epin amogen apiden,
ſepulco tMirm cun
eccandi ? moles male»
e amonetin kt ci lans
tas cadauenis detegſtun.
. domine iz feret dn
niot utiltas peccatl. er

abhominatio⸗? Conciht

ns non peccandi⸗Gepti
oqua nficnn ipius
3camauit uoce wacn
rae. Nlamor mugnui
iuine Ftutis gue ſnen
din ſecunli Nugn
nnſchceatoein i⸗
camanit ga diſſ

Sercunde partis

facerdotis ꝙ ſignificat᷑ ꝑ hoc ꝙ ꝓdijt ligat᷑

manibus ⁊ pedibus. Nonuʒ ergo eſt ſacꝛam
talis abſolutio.que ſignificatuꝛ per q̊ quod
xpᷣs dixit diſcipulis ſoluite eũ. Potuiſſet ꝗ
dem ĩmediate ſimplici vbo ipſummet ſoluẽł
ſicut fecit ivp ſum de monumento pꝛodiꝛe:ſed

uoluit ſuos diſcipulos in ᷓ̊ coopatores hr̃e

quia nult q̊ miniſteꝛium ſacerdotibuſ cõica
re: Suſcitat ieſus.gꝗa ꝑ ſeipᷣuʒz uiuificat ĩte
rius.ſoluunt diſcipuli quia mĩſterio ſaceꝛdo
tũ abſoluuntuꝛ uiuificati.xpᷣus enim ꝑ ſe in
tꝰniuificat.mĩſtris ptatem ſoluendi tribuit.
Moꝛtu eꝛgo ꝓcedens adhuc ligatus ẽ.con
fitens adhuc reuſ. Ut ãt abſoluuntuꝛ pecca
ta eiꝰ.miniſtriſ mandat ut illũ ſoluant. Siẽ
5 dñs Lazarum ſuſcitauit.pꝛiuſquã a diſci
pulis ſolueꝛet.ſic in ↄtritõe peccatuʒ dimit
tit ⁊ petorẽ uiuificat.pꝛiuſquam a ſacerdo
te abſoluatuꝛ: cui tamen poſtea ſe onñder̃᷑ te

netuꝛ. Decimũ ⁊ niltimũ ẽ ſatiſfactio. que ſi

gnatur in H̊ ꝙ ieſus ſubdidit.ſinite eum abi
re.MNon dixit facite eum ad ſepulchꝝ redir
Sic ſaceꝛdos debet pꝛincipalit᷑ ꝓꝑ ſatiſſactõ
ne iniungeꝛe homini.ꝙ de ſepulc hro ⁊ de ꝓ
fudo peccatoꝝ ⁊ male ↄſuetuãiniſ lõge abe

at. ⁊ nullatenꝰ ꝛecidiuet.⁊ amplius ñ peceet

dixit enim ſinite abire.ñ ſtare ł iaceꝛe ſine
exeꝛcitio ſpũali.quia in uia dei ſtaꝛe r̃tꝛoce
deꝛe ẽ.ſed debet ambulare ð niꝛtute ĩ uutu
tem. Item miſtice ꝑ lazaꝝ languenteʒ ſigni

ficari ẽt pᷣt grauem temptationẽ patiens. ⁊

ꝓ eius ſoroꝛes pe:ſone ꝓ eius alleuiatiõe de

uote xpᷣm pᷣcantes.que ñ ſemꝑ exaudiuntur

ſed tał patiens aliquando ꝑ actum peccati

moꝛtalis moꝛi permittituꝛ ab eo qui eſt tan
te bonitatis ⁊ potentie.ꝙ ſcit ⁊ poteſt bõa ðᷣ
malis eliceꝛe. In hoc autem quod dominuſ

uadit ad eũ ſuſcitandum.oſtendituꝛ eiuſ cle

mentia inquãtũ homines in peccatis exiſtẽ

tes ⁊ q̃ſi mortuos.ac peꝛ ſe ad deum accede

ꝛe ñ ualenteſ.miſeꝛicoꝛdit᷑ preueniẽdo attꝛa
bit. ⁊ peccatoꝛem non ſolum mortuũ per cxł
pam: ſed etiam aliquando fetentem ꝑ infa
miam.⁊ ſepultum ſub lapide ꝑ obſtinatõeʒ
ſic reducit ad uitã gratie. ꝙ non ſolum tolli

tur obſtinatio ? moꝛs culpe.ſed etiã fetoꝛ ĩ

famie.⁊ ꝛeducit ſuauis odoꝛ bone fame.nul
la enim deſpeꝛationi datur occaſio.cuzʒ laʒa
rus iã fetens ⁊ q̃driduanus reſuꝛrexit a mõ
tuis ⁊ monumto. Aocus auteʒz infirmi erat
bethania q̃ interpretatuz domus obediẽtie

ꝑꝙ dat intelligi ꝙ ſi infamus ſit deo obedi

ens.pᷣt ab eo facili cuꝛaꝛi. Et ̃/ Anſhelmũ
In bethania (ꝙ domobedientie inteꝛpᷣtat
AMaʒzaꝝ ſuſcitauit: oñdẽs oẽs ꝗ bõe uolũtat᷑

ſtudio huic moo moꝛiẽtes in ſinu obediẽtie

Eapkm. xvtij.

obedientiam bhomo peꝛſeectin uita getina
⁊ ↄtemplatiua reddituꝛ. Dicituꝛ autem ðᷣ
Laʒaro.qpᷣ poſtea nunquam ꝛixit. nũquam

in geſtu ſigna iocoſa oſtendit.ꝓ eo quod ui

te huterumnis quas moꝛiens euaſerat red
ditus fuit. Magis enim quam ante factuſ a

mator uite illiꝰ.penitebat eum uite iſtius.

Unde Auguſtinus.O ſi poſſemus excitare
homines ⁊ cũ ipſis pariter excitari. ut tales
eſſemus amatores nite ꝑmanentis. quales
ſunt homines amatoꝛes uite fugiẽtis. Cꝛe
dituz ãt hoc factuʒ ea die qua in eccleſia ſo
let legi. ſcilicet feꝛia ſexta ante dominicã ðᷣ
paſſione dñi. Monumentũ nero laz aꝛt mõ
ſtꝛat eccleſia. IJbidem in honor̃ beate Ma
rie magdalene conſtructa. ⁊ gꝛande mõaſte
riũ magna oliuarũ ſilua circũdatũ:ubi erat
abbatia ſancti lagari cũ abbatiſſa ⁊ monia
libus ordis ſcc᷑i bñdẽi.(¶ Multi g)iudeorũ(¶
qui daraneRplenbiliaſid feceꝛat ieſ?(cꝛ e
dideꝛunt ĩ eũ) Nec mirum.qꝛ illud ſignũ fu
it diuine uirtutis manifeſto oſtẽſuũ.⁊ tale
miraculũ ñ eſt a ſeculo auditũ. ſcilicet quõ
mortuus quadꝛiduanuſ in monumto ꝛeſuſci
taretuꝛ ad uitam. Unde ̃ʒ Ang. exc edit o=

miraculũ ꝙ leſus circa laʒarum fecit. quem

ab ipſo ĩfeꝛni inquilino.oſtructa lege taꝛta
ꝛea redi e ad ſuꝑos iuſſit. Quidã ãt ex ipſis
iudeis abieꝛunt eadẽ die ad phaꝛiſeos.⁊ nũ
ciaueꝛunt eis q̃ᷓ fecit ieſus.⁊ celebris erat ſᷣ
mo ð eo apð multos.alij bono aiij malo ʒe
lo moti nunciauerũt.qr ſiẽ ex ſignis niſis bo
ni conuertuntur ⁊ proficiũt ita frequenteꝛ
mali ohdurantur ⁊ deficiũt.Boni quidẽ nũ
ciauerũt eis.ut mitigaꝛẽt eos circa ieſum ⁊
ꝓuocando ut crederent. mali uero ut ↄcita
rent eos contꝛa ieſum. ⁊ ꝓdendo ut ſeuiꝛẽt.
ꝑ bonos illi ſignantur.ꝗ bona in alijs ſicut ĩ
ſe amãt,. ⁊ oĩa i bonũ ĩterpretantuꝛ. ꝑ malos
at illi ꝗ uidentes ſeruoꝝ dei oꝑa odijs inſe

aꝝ iam fetẽtè a ſepulchꝛo reſuſcita
ſti. ⁊ a uĩculis ſoluer̃ ac libere abire
feciſti moueantur obſecro uiſceꝛa miſeꝛicoꝛ
die tue ſuper me miſerũ.peccati ölectatiõe
ↄſenſu. ⁊ perpetratione mortuum mole ma
le ↄſuetudinis oppꝛeſſnim ⁊ ſepultuʒ.iamq;
quadꝛiduanuz ⁊? fetidum. ? me a ſepulcbro
uitioꝝ reſuſcita. ut peꝛ confeſſionem foras
ueniam:reſuſcitatũ a ninculis peccatorum
⁊ mortis ſolue.ſolutũ ab oĩ ſeꝛuitute lihbeꝛũ
in libertatẽ glorie filioꝝ dei ire ↄcede. Am̃.
De conſpiratione pontificũ ⁊ phariſeorũ

uuntur ⁊ in famare conantur. Ot̃o
Enigniſſime ieſu ꝗqꝗ q̃driduanum la
4

contza Jeſum. Capitulum. xviij.
p Reqdicto iraq; miraculo ò ſuſcita

ꝛequieſcũt ĩ uitã et᷑nam a deo ꝛeſuſcitãdos ione lazgzaꝛi publicato. pontifices
Iſta ãt bethania erat marthe ⁊ Maꝛie perꝛ ¶ ꝗ eꝛãt maioꝛis auctoritatis 7 ma
́s duples nita.ſ.actiua ? contemplatiua ſi gies litter ati.⁊ phaꝛiſei qui uidebã

gnificat᷑.ut ſic ꝑ H̊ intelligi detuꝛ:quod peꝛ tuꝛ pᷣ alijs religioſ.ex gbꝰfactũ eoꝝ grauiuf

lus niſi ꝑ eos deberet ꝛex noĩ ari.oĩs enĩ o ſe
ꝛegẽ facit odicit ceſſari:iõ tĩebãt ꝙ ſi xpᷣjn
tanqᷓ; ꝛegẽ haberẽt ꝛomani ipos rebelles re
putaꝛent:⁊ nenientes )ᷓ eos ciuit atẽ ⁊ locuzʒ
õſtruerẽt. Ul timebã ẽt. ne ſuxpᷣi doctꝛina p
cedeꝛet.tẽplũ ⁊? uniueꝛſa religio. ac reue:ẽ
tia eiuſ uilipẽdiꝛet᷑:⁊ indei nulliꝰmom̃ti fie
rent.⁊ iõ rõam ciuitatẽ eis auferrẽt.coſq; ĩ
ſeꝛuitute diſꝑgeꝛent. Uel ceꝛte tĩiebant:ne ſi
oẽs in xpbᷣm crederẽt.nemo remaneret ꝗq ad
ueꝛſus romanos ciuitatẽ.tẽplũq; defẽdeꝛet:
em̃ õ ipʒʒ tẽplũ.⁊ j ſuas pr̃ nas leges.doctri
nã xpᷣi eſſe ſentiebãt. Põtifices ⁊ phaꝛiſei ſi
bi ↄſulebant:nec tñ cꝛedere nolebant. Dꝰ
eĩ ꝑdidi hoĩes cogitahàt.qũo altẽi.ſ.xpᷣo no
cerẽt: ut ꝑderent q; qũo ſibi ↄſuleꝛent ne pi
rent. Timebãt ⁊ ↄſulebãt. Sʒ trepidaueꝛũᷣt
timoꝛe.ubi nõ erat timõ.Si eĩ xpᷣo cꝛedidiſ

ſent ſi eũ ñ occidiſſent: nec locũ nec gentem

amiſiſſent. Sʒ qꝛ xpᷣm occideꝛe nõ timuer̃t
⁊ locũ ⁊ gẽtẽ ꝑdider̃t.Nã ⁊ rõani poſt domi
ni paſſiõeʒ ⁊ gl ficatõem tulerũt eis locũ ⁊
gẽtẽ. expugnãdo occidẽdo ⁊ trãſferẽdo. Tẽ
poralia ꝑdere timuer̃t. ⁊ e᷑na nõ cogitaue
ꝛũt.⁊ ſic utraq; amiſerũt. Que ut fugituꝛi e
geꝛũt.hec qꝛ eger̃t nõ effugerunt. Quid uo
bis ꝓfuit o inſani iudei. ꝙ tãtuz ſcelus com
mi ſiſtis. Nungꝗd qꝛ xpᷣo qño:ut docuit pᷣuiꝛe
noluiſtis.iõ dño caruiſtis.Dũ enĩ illi ᷣuiunt
ꝛeges.ꝗbus uos ſeruitis. facti eſtis mali ſᷣ
ui bonoꝝ ſᷣuoꝝ xpᷣi. Per quoſ ↄterit ↄtuma
tiã ur̃am ꝑ ipᷣos diſſipat ↄſilia ueſtꝛa.ꝑ ipᷣos
ꝛetribuit ſcelera ur̃a ĩ capita ur̃a. Ipᷣe autẽ
dñũs quẽ ĩterimiſtis nõ uos p̃uos: ſʒ libeꝛ os
eſſe cupiebat:qñ dicebat. ſi nos filius libe
ranerit. ueꝛe libeꝛi eꝛitis. VUos ãt dñz deum
rege. ⁊ ipaʒ vazʒ libertatẽ ñ ſolũ r̃pudiaſtis:
ueruetid negaze cupiẽtes clamaſtis nõ ha
bemus regẽ niſ ceſaꝛẽ. Cõſideꝛa quot ſt᷑ ho
die hoĩes ẽt religioſũ hĩtũ geſtãtes.ꝗ iuoðos
imitãdo tpᷣralia ꝑdere metuũt:⁊ eterna non
attẽdũt ſic ꝙ utraq; ñ imeꝛito amittũt. Sut
eĩ pleꝛiq; ẽt ꝛeligioñ.ꝗ tpᷣralia qñq; minꝰ iu
ſte ⁊ obliq̃ acꝗꝛcteſ.uel ſic acꝗñta poſſiden
tes.ea dimittere trepidant.⁊ pꝛo his eterna

tiũ:qꝛ ĩ nullo caſu licitũ ẽ interficere ĩnocẽ
tem ⁊ iuſtũ.ꝑ hoc eĩ non ꝓcurat᷑: ſʒ magis
ðſtꝛuit᷑ cõe bonuz. Pꝛopter ꝙ iudicio dei il
lud malũ ꝙ cꝛeobant ꝑ mortem xpᷣi euader̃
‚ſ.õſtructõem loci ⁊ gẽtis hoc ꝑ mortez xpᷣi
incurrerunt:qꝛ in penam hnius peccati. ro
mani locum ⁊ gẽtẽ õſtruxer̃t.ꝙ ꝑ Tytum ⁊
ueſpaſianũ anno.xlij.poſt paſſionẽ xpᷣi ẽifac
tũ ꝓphetizauit aut Cayphas utilẽ humano
generi moꝛtẽ xpᷣi lʒ neſciẽs.Quãuis eĩ eſſet
itenmio Cayphe.daꝛe ſolũmõ ↄciliũ ð mõte
xpᷣi. ꝓ tpᷣralis ꝑiculi euaſiõe.ciꝛca populuzʒ
iudeoꝝ.tñ vbũ ſuũ ſic ſonabat( ꝙ; xpᷣus erat
moriturus ꝓ gẽte ) ⁊ populo:⁊ ꝙ ſic ꝓtulit
fuit pphetia quodãmodo de futuro.ꝙ xpᷣus
erat moriturus ꝓ ſalute ſpiꝛituali.nõ ſolũ
iudeoꝝ.ſʒ ẽt oĩum gentiuʒ:ꝗ cꝛedituri eꝛãt
in ipᷣm ⁊ ꝑ fidem congregandi. Unð Theo.
Poc ipᷣe ꝗqdẽ praua dixit intentõe: ſʒ tamẽ
ſprituſſancti gr̃a ore eius uſa ẽ ad futur̃ pᷣ
ſagiuʒ. Pec Theo. Non tñ ſegtuꝛ ꝙ qcunq;
ꝓhat ſit ppha.nam qũq; alicui ↄcedit᷑ ac
tus alicnius rei cũ tñ ↄditio ei nõ ↄcedituꝛ.
Un Ori.ñ ꝗcũq; ꝓphat ꝓpha ẽ ſicut nõ ꝗ
eunq; ius ꝓſequit᷑ iuſtus ẽ.ſ.qui facit aliqð
opus pꝑꝑ humanam gloꝛiam. H̊ Ori. Expedi
ens autem ⁊ neceſſaꝛium fuit xpᷣʒ pro nobiſ
pati ⁊ mori ꝛõe triplici. Primo ad oſtendẽ
dum circa nos iudicium diuine dig natiõis
⁊ pietatis. Secundo ad exoluẽdum pᷣtium
noſtre ꝛedemptionis ꝙ fuit pᷣcioſus immacu
lati ieſn xꝑi ſanguis. Tercio ad p bendum
exẽpluʒz nr̃e imitationis.ut ſequamux neſti

gia eius. Inſuꝑ ⁊ alia ꝛõne triplici expedie

bat xpᷣʒ mori. Sꝛimo ꝗa homo mortuꝰ erat
⁊ iõ expediebat ut xpᷣs moꝛtẽ noſt:ã deſtꝛue
et ⁊ hoĩezʒ uiuificaret.Erat ãt hõ mortuus
qdruplici moꝛte.ſ.natuꝛe.culpe. gehẽne. ⁊
ex pᷣuatõe uiſionis diuine. Drimã deſtruxi
ꝑ ſuã gloꝛioſam reſuꝛꝛectionem. ſcdᷣam per
ſui ſanguinis effuſionẽ. teꝛtiam ꝑ inferni ex
poliationẽ. quaꝛtaz peꝛ ſue uiſionis re ſtitu
tionẽ. Scdᷣo quia homo eꝛat perditus. ideo
expediebat ut xpᷣs ad nos uẽnet ac mortem
ſubnet.⁊ ſic hominem perditum inuemret.

ccunde prat
„ aaͤlodin n
De ↄſpiꝛatõe põtificũ ⁊2 phariſeoꝝ ieſuzʒ er nn dvi⸗ n 5
ezat.moti ſt᷑ ad tꝛactandũ publice de moꝛte amittere ñ formidant. Et qꝛ nũc cuʒ iudeis eitneil Prle nee
xpᷣi ex ira ⁊ inuidia quã de fama ⁊ glõia ei enebras diligunt ĩterioꝛes.ſ.culpe.iõ tune ſinl ibo hpbe eticin 1
habebãt.⁊ ad hoc faciendũ(collegerũt cõ cum eis in tenebras mittent exterioꝛes. ſcʒ “ ſpirdezſ⸗ ſicut ba⸗
ciliũ ſabbato mox ſequẽti aduerſus ieſuʒ . gehẽne. Religioſus g cupidus ł uanus ẽ la ſntne non hutiesmalos
timẽtes ſi dimitterẽt eũ ſic uiuentez ⁊ ſigna mẽtabilis.qꝛ miſerabiiioꝛ ẽ quodãmõ oĩbꝰ i Nemmt 0 uigeliſt⸗
talia faciẽtẽ ꝑ ipᷣm amittere ⁊ locũ ⁊ gẽtem crearuris. ſ.caꝛens deo ⁊ mᷣo. CTunc(Cay udo licere. vlße ihſp ſacl/
eo ꝙ oĩs tuꝛba poſt eũ iret. eiq; crederet: ⁊ phas) qr põtifex fuit.ꝗd eis faciẽdũ erat. ð nibemno ten i
ipᷣe ſacꝛa eoꝝ nana ⁊ aboleda eſſe doceꝛet. creuit.⁊ ꝑꝑ au toritatẽ officij locutus ẽ di aun goriz:a a .ſüm
AKõciliũ a cõciliãdo ẽ dictũ:qꝛ ↄciliati ⁊ cõ cens.(Expedit ut unus hõ)ẽt ſi bonus ⁊ iu icen ſeſtet gaafern bens
egati eꝛant ĩ unũ malũ ↄſenſuzʒ. Et ̊ eꝛat ſtus eſſet (ꝓ populo moriat) ⁊ ppłi ↄſerua lett. 5ci winiſtenun r nt
pmũ ↄciliũ ꝙ habuer᷑̃t ð ieſum Pꝛius ꝗdes tõe (⁊? non tota gens peat) ille ĩ uita mãͤe llius. din ſuis noyhechne
qrebãt eũ interficere.nüc ãt ſniam firmaue at. qꝛ bonũ ↄmune magis ẽ eligẽdũ qᷓ; parti ſon neſ if olgo 1 e
runt. ⁊ qꝛentes ↄciliũ aꝑte de morte eiꝰtꝛac cular̃. HPic pʒ maniſeſte.ꝙ paſſio inuidie ⁊ ocutus elt⸗ z nertti ſui⸗ z.
tauerunt. Aidebãt eĩ xpᷣm a pplo tanqᷓ; ̃gẽ liuoris õ ieſum.⁊ paſſio timoꝛis ꝑdendi gen icũ ptulit.n ncnoponliſcalts
honoraꝛi: æ qꝛ mãdatũ ꝛomãoꝝ erat.ut nul tem ⁊ locũ ſubuertebat in eis rationis iudi ſcij t forte n rint. Vi Cri.

liſenſi Mtini anenteei

ſtispnitun alienn ſidiluit.? bi

git Cohas fuiſe vonltiſeran
econſtiwuertt ſani ſacendoe⸗

ntuounus ſuccederet. am.
hogen enet n gneseſem.
s ſis ict munnen.
urii ccend lin cogi
diſſinite Ge
terficeret a dicetes r inne⸗
licz ei ame habuiſſem inſti
interficiendi ipm. t ex coͤſi
merunt fumo ppoſto. q⸗
plere. O peauu aſlii peſſ
li.o conflliarij nequiſſimi.
ri: Qund uos fuor exagitat
natio hec:i ppoſitnz: q c⸗
ni miieſn phie hoͤne ihein
qus tineſcltis r intelligit
1ſcrutat renes corda. De
nt deliberaſtig g nadidin
manib geſtuis Aig aſe
u. Jnig Fieſu
eegt norti i ad Pſo ſabo
lollegerut ichonmus men

cie getig hocynonteztij
iheinznuigan,
Ne MMurrrt g,Tyune
tijolnſine ale
Cuyphas utſi humimd
heſcles, Ou iuis ei eſet
e ſolino nclii o noͤte
euafoe, cuca populuz
eſonabat thus erat
popnlo:1 ſic ptplit
nodo de faturo P hus
Ame ſpiura Nddn
enrigz: ediuni di
ongegwmat. Vrid Theo.
na rltimentde: Stane
ere eins uſa d ad funni
o.ſlontiſegtu g genn
nam qſcg icti gellt ae
ci mñ oditio el no xceitni,
prhar pyhae ſcut n⸗ 3
Eluſtns /li facit gligs
n aim 0. Een
eſſnium fuit e; Rarn 4
lci, rimo ad oſeen

—

Secunde partis

Tertio qꝛ hõ erat a deo diuiſꝰæ diſꝑfus.iõo
expediebat ut xpᷣs hoĩes ĩ unũ ↄgꝛegaꝛet.⁊
ad deuũ reuocaꝛet. Cayphas g pohetizauit
quidẽ.i.vba ꝓphetie ꝓtulit.nec tñ eꝛat pꝛo
pheta qꝛ ĩſpiratõeʒ ppheticâ ñ accepit.⁊ do
nü pphetie non huit. ſicut ⁊ balaam. Uñ z
Aug. Docemu ẽt hoĩes malos ꝓphetie ſpũ
futura pᷣdicere.ꝙ tñ euaâgetliſta diuĩo tribu
it ſacꝛamento.i.untute ipſi ſacram̃ti.ſ.ſum

mi ſaceꝛdotij: qꝛ Cayphas nſi a ſemetipſo 6
dixit. q̊ cũ eſſet põtifex.i.ſi umꝰ ſacerdos an

ni illius. miniſteꝛium habens in manibus

non meritis ſuis pꝛophetiʒauit ⁊ ſpiritu ðᷣi

locutus eſt.quia ipᷣo ignorante dictũ ꝓphe

ticũ ptulit.nõ ꝛ6e meriti ſui: ſʒ dignitatis ol
ficij ⁊ foꝛte unctio pontificalis ↄtulit ei.iqn

dã ſenſũ pphetandi. Uu Crip. Uide ãt quã

„

ta ſpuſſancti uitꝰ ẽ. a mente eĩ mala ualuit

neꝛrba pfeꝛre ꝓphetie. Uið ẽt quãta E ponti
ficalis uitꝰpoteſtat is. Pontifex eĩ effectuſ
ſi indignꝰexiſtens.ꝓphᷣtauit neſciẽs ꝗd di

ceꝛet. Oꝛe eĩ ſolũ uſa ẽ gr a. ↄtamĩatũ coꝛ ñ
tigit Pec Erip̃.ob quã auctoritare ſolum

credimꝰmalù pᷣlatũ exaudii. ⁊ forte quia P
co eccleſie ẽ. ⁊ in eius uoce dicit oremus cu
multe auctoritates faciant ĩ Sꝛiuʒ. ut illa ꝗᷣ
ſuis pᷣmituꝛ aliena ñ diluit.⁊ huiuſmõi. Dr

ait Cayphas fuiſſe pontifex anni ill: qꝛ lʒ

deo conſtituerit ſũmũ ſacerdotem unum cut

mortuo unus ſuccederet. ꝑ ambitionem tũ
poſtea euẽit ut pluꝛes eſſent.⁊ ꝑ ãnos ſingu

los ſuis uicibꝰminiſtꝛarent.¶ Ab illo g die)
qſi utili accepto ↄcilio(cogitauerũt magiſ

difſfinite qᷓ; pꝛiꝰ (ut xpᷣ; Nq; citius poſſent Cin

terficerẽt) dicẽtes ut inuẽtꝰduceret᷑ ĩ irłʒ

licʒ eĩ ante habuiſſent inſtinctũ ? uolũtatẽ
inteꝛficiendi ipᷣm.tñ ex cõſiio Cayphe diffi

nierunt fiꝛmo ꝓpoſito.̊ qᷓ citius poſſẽt adĩ
plere.O pꝛauù ↄſiliũ.o peſſimi duces popu
li.o conſiliarij nequiſſimi. Quis agitis miſe
ri:Quid uos fuꝛoꝛ exagitat tantꝰ: Que oꝛdi
natio ẽ hec:ꝙ ꝓpoſituʒ: q̃ cauſa accuſatõis
dñi nr̃i ieſu xpi: Nõne ipᷣe ĩ medio ueſtꝝ eſt
quẽ tñ neſcitis ⁊ intelligit oĩs ueꝛba ueſtra
?= ſcrutat᷑ renes ⁊ coꝛda. Sed ſic fieri optet.
nt deliberaſtis. qr tꝛadidit eum pateꝛ ſuu ĩ
manib'ueſtꝛis. Quia g ieſus iam oſtinatus
eꝛat morti.iõ ab ipſo ſabbato quo conſ iuʒ

collegerũt ĩichoamus memoriã dũice paſſio

nis in diuino offõ.maxime ĩ hymnis ⁊ ſubti
cemus gloria patri ĩ imroitu miſſe ⁊ ꝛeſpon

ſorijs. ⁊ quaſi pꝰ hoꝛaz eiuſdẽ concilij publi

cum luctũ incipiens eccleſia: ⁊ ſuo opatiẽs
domino ſicut membꝛa capiti ex tunc quaſi
lugendo recitat uexillum regii.miſteꝛiu cru
cis. clauos ⁊ lanceam pfoꝛati corꝑis. ⁊ his ſi
milia uſq; ad diem paſſionis.nonduũ tamen
plene qꝛ nondũ traditus eꝛat dñs ĩ laniſtra

ꝛum manus. Aũ dominicam ? ebdomadam

illã de paſſione domini appellamus Diuul

Lapłm. xviij.
gatum ãt fuit iſtud conſilium de occiſione
xpᷣi hitũ. Sed ſapiens dñs uolẽs dare locum
ire.⁊ etiam quia nondum erant omnia oↄple
ta.nec dũ ueneꝛat hora eius qua tradẽdus
erat ⁊ crucifigendus poſt conſil ium cautiuſ
ſe obſeꝛuans.(palã apud eos ambulare de
ſijt.neq; ad aliquam ciuitatem populataʒ a
bijt. Sed in regionem iuxta deſertũ.)ubi
pauci de iudeis eꝛant.⁊ non fꝛequentia inñ
diantium. in ciuitatem effrem que erat pua
? parum populata. ac magis ſecreta. ⁊ ibi
moꝛabatuꝛ cum diſcipulis ſuis.uſq; ad tẽpꝰ
ſue paſſioni ꝓpiquũ.Sʒ ſtetit ibi paucis die
bocũ ipſis diſcipulis ſe occultans ad tpᷣs.ubi
Criſo. Ipſi ãt qũ oẽs letabantuꝛ ⁊ feſtuz ce
lebꝛabant.tũc occultantuzꝛ ⁊ in periculis ſt᷑
ſed tñ ꝓꝑmanebant cũ eo.ſᷣm illõ.uos eſtis ꝗ
pmanſiſtis mecũ ĩ tẽptatõibꝰ meis.Et ſic fu

git dominus ante faciẽ nequiſſimoꝝ ſeruoꝝ

⁊ hoc nõ fecit ꝑꝑ potẽtie defectũ:ſʒ ut alijs
daꝛet uiuẽdi exẽplũ. Uñ Augꝰ.nõ qꝛ poten

tia eius öfecerat. q̃ ſi uellet palã cũ iudeis

ↄueꝛſaretuꝛ,⁊ nihil ei faceꝛẽt:ſed exẽplũ di
ſcipulis demonſtꝛabat.ĩ qꝰ appareret ñn eſſe
peccatum.ſi fideles eius oculis pſequentiũ
ſe ſubtraherẽt.⁊ furorẽ ſceleratoꝝ latendo
potiꝰ euitarent.qᷓ; ſe oñdendo magis accen
deꝛẽt Scõm Oꝛigeñ.honeſtũ ⁊ laud abile ẽ
iĩminẽte iam peꝛiculo ⁊ agone ↄfitẽdi ieſũ.
n euitare ↄfeſſionẽ nec recuſare ſubire mor
tẽ gracia vitatis:ſed nullꝰ debet tradere oc
caſõem tante temptatõi ⁊ h̊ ꝑꝑ duas rõnes
pꝛimo qꝛ ualde pᷣſumptuoſũ ẽ ꝑiculis ſe ĩge

rere ꝑꝑ ĩexperientiam proprie uirtutis: que

⁊ qñq; fragilis iuenitur.⁊ ꝑꝑ futuri euentuſ
iceꝛtitudinẽ.ſecundo ne nos ingerent es ꝑſe
cutoribus.occaſionem preſtemus eis.ut ma
gis impij ⁊ noxij fiãt.⁊ nos ð eoꝝ delicto de
mus reſponſuʒ ⁊ luamus penas.( Pꝛoximũ
ãt eꝛat paſcha iudeoꝝ) Hoc ſubdit᷑ ad oſtẽ
dẽduzʒ ꝙ xpᷣs paruo tempoꝛe ĩ ciuitate ſe oc
cultauit qꝛ ante paſcha ĩ hierilʒz uẽit( Et aſ
cenderunt mult i de ꝛegione hieroſolimã añ
paſcha ut ſanctificaꝛẽt) ⁊ mudarent ſeipᷣos
orõnibꝰ⁊ ſacrifitijs ante feſtuz. ad digne co
medendum agnum paſchalem: quem nullꝰ
comedeꝛe debebat niſi mundꝰ. Pꝛecepeꝛat
enim dominꝰ per moyſen.ut undiq; de tota
iudea conuenirent tante paſcha in hieruſa
lẽ ⁊ ibi ſcõm legem ante eſum agni paſchal
ſe mundarent ut ſic purificati ſolemnitati ⁊?
eſui agni mundi intereſſent. Unõ Theophi
lus. ¶ Aſa cenderunt autem ante paſcha ut
purgarentuꝛ quoniam quicunq; peccauerãt
paſcha non celebrabãat.niſi prius expiaren
tuz balneationibus ⁊ ieiunijs ac ꝛaſuꝛa.quĩ
etiã quaſdam deputatas oblationes afferen
do. Pec Theophilus. Ubi infoꝛmantuz qui
debent com nunicaꝛe.quia confeſſione oꝛa
tione ⁊ ieiunio ante debent pnrificari. Si

Se decẽ leproſis

eĩ hoc fiebat de agno figurali multoma gis
ſe qʒ hõ ſanctificare bonis oꝑibus ad digne
recipiẽdũ ueꝝ agnuũ ĩmaculatũ coꝛpus xpi.
Sed iudei obliti ſt᷑ ſanctificationis. tracta
bant de nece ueri agni. ⁊ ipᷣm agnũ ad imo
landuũ(qrebãt) in ipᷣo loco oronis feſto. ſan
guinẽ inocentẽ miſcere cogitãtes. Uñ LCꝛiß.
hi uenerant ĩ exteꝛioꝛibus ſe mũdare.⁊ in ĩ
terioribus ꝑ homicidiũ ⁊ ſanguinẽ ſe coinꝗ
nar̃. Inſidi abãtuꝛ ei ⁊ tpᷣs feſti.tpᷣs faciebãt
occiſionis.h̊ Cri.q̃rebant g ieſum ⁊ colloqᷓ
bant adinuicè ĩ tẽplo ſtantes.¶ Quid puta

qꝛ nõ uenit ad diẽ feſtũ Iqr eĩ mirabat᷑ ꝙ in
tanta ↄgregatõe ad docẽdũ nõ uenerat. iõo

qꝛebant.nõ quidẽ bene ad honorandũ: ſʒ
male ⁊ ad occidendũ.ſʒ ẽ notandu P qñ eſt
dies feſtus ⁊? agit ſancte.ſemꝑ dñs ẽ ĩ die fe

ſto iᷣ̃m illud. ubi duo ł tres ↄgregati fueꝛint

in noĩe meo.i medio eoꝝ ſũ.⁊ iõ nos ↄgꝛega
ti ĩ domo dei.q̃ᷓramus ieſum. mutuo nos ↄſo
lando ⁊ exhor ando..ut ad diẽ feſtũ noſtꝛuʒ L
ueniat.⁊ noſ ſua pũᷣtia ſanctificet.qũ uero ñ

recte agituz feſtum. tunc non uenit ieſus ſʒ

illõ iſaie. feſtiuitates ur̃as ñ ferã. Et ſubdit
euangeliſta qĩ rñoens qõni eoꝛuzʒ( dederãt
eĩ põtifices ? phariſei mãdatũ ut ſi qs cog
nẽit ubi ſi ieſus indicet )põtati publice(( ur
appꝛehẽdeꝛent eũ).ſ.miſtri põtatis ad occi .
dendũ ꝑꝑ Gᷓ; eĩ ab eis ſicut ab ingꝛatis ⁊ ob
ſtinatis ꝛeceſſerat uſq; ad tpᷣs ꝙ ſue paſſioni
diſpoſitũ eꝛat.ſʒ ut ait Aug. noſ q ſcimꝰ. ubi
xp̃s.ẽ qꝛ ad dexteꝛã dei pr̃is ĩidicemꝰiudeis:
ut ſit utinã appᷣhendant eũ p fidẽ. Conſpice
igit pᷣdictos nepharios in ſuo ↄſilio. peſſimo
eſtuantes.⁊ dñm ieſum ac diſcipulos tanqᷓ;
paupes ⁊ ibecilles recedẽtes. Quid tunc pu
tas magdalenã dixiſſe. Sed ⁊ qualis animi
mr̃ dñi ieſu erat:cũ ſic eũ recedere uideret.
? audiret cãm q̃re qꝛ.ſ.eũ occidere uolebãat⸗
Potes hic meditaꝛi dñam ⁊ ſorores eius tẽ
cu magdalena remanſiſſe ⁊ dñm ieſum eas

oẽs de cua ſua ↄuerſione tunc ↄſolatũ fuiſſ

ſe.Qõſidera nunc.quo dñs ſuos aduerſarios
(quos ſolo nutu pdere poterat) tanqᷓ; ibecil
les recedendo declinabat nec ſe ſaltem vᷣbiſ
excuſando defendebat. ac eius manſuetudi
nem ⁊ humilitatẽ imitando.oẽʒ depõe ama
ꝛitudinẽ ⁊ furoꝛẽ.qꝛ ſic ⁊ coꝛꝑis ⁊ aie hẽbis
requiem.

. Oie ihu xpᷣe magni ↄcilij angele. q 9
d ciliũ malignãtiũ ᷓ te fiei pmiſiſti nec
llllis reſiſtere ꝑ potẽtiã. ſʒ magis ceõ
e p paciam uoluiſti. ne derelinquas. me in
errãte iudicio aut noxio ↄcilio mei oꝛbitrij
ł hoim. neq; in põtate aut tẽptatione demo
nũ ſed tuipᷣe clementer me intus ⁊ foris diſ
Tone ? rege. ac diꝛige in uiam ſalutis eteꝛne
da mihi dne.ut qcꝗqd õↄ̊ me dyabolice aut

humane moliutuꝛ adueꝛſitates ꝛedigantur

Oratio.

a dnio curatis.

ad nihilum ut illeſus ⁊ de omni periculo e
zeptus letus tibi refeꝛam acriones gratia
zum. Amen. LCa.xix.

¶ De decem lepꝛoſis a dña euꝛatis.

f õ aſſt nyrais oni ieſu a
–☛ Imndo ad prem. p paſſiõeʒ z morte
— 6 diuertit ſe(firmauit faciẽ ſnas
.i.uolũtatẽ: nã ꝑ facieʒ deſignat animi uo
luntas.ĩ locũ paſſiõis (⁊ ut iret ĩ hałm qꝛ.
ibi oportebat ueꝑ agnù ĩmolaꝛi ubi figuꝛa
lis agnꝰ ſolebat offerꝛi. Aſſũptõeʒ ieſu dicit
Lucas ſñ ſolũ ſᷣm tpᷣs.quo aſſumi debebat *½
paſſiõez de hoc möo ad pr̃ez. qꝛ oportuit pa
ti xp[ʒ ⁊ ita ĩtraꝛe ĩ głiã ſuã:ſʒ ẽt Fʒ pᷣceptuz
dbᷣ agno paſchali.ꝗ ðcio die m̃ñs pᷣmi aſſume
bat᷑ ð grege.⁊ ad domũ ifeꝛebat ⁊ pᷣuabat
uſq; ad ueſpaʒ.xiiij.diei.⁊ tẽ ĩmolabat᷑. In
huc mõm xps decia die.i.ꝛamis palmaꝝ ue
nit ad locũ paſſiõis.ſ.ĩ hirłm. ubi tanqᷓ; vᷣus
agnꝰerat ꝓ nobis ĩmolãdus.mãſitq; ibi ⁊ cir
ca.uſq; dũ paſſus ẽ ut ſic vitas figure rñde
ꝛet.Ex quo ꝑʒ.qꝛ tpᷣs ſue paſſiõis pᷣuidit q̃ſ
deus.⁊ ꝙ ſpõtanee nõ coacte ẽ paſſus.uñ fi⸗

mauit.i.non leuiter uoluit.ſʒ fiꝛmiteꝛ ⁊ cõ
ſtantes diſpoſuit.ut iret ĩ hirm ad ſuſtinen

duũ moꝛtẽ. ut onñdeꝛet ſe ſpõte paſſuꝑ. ⁊ ſuo
exẽplo diſcipulos aĩaret ad paſſiõezʒ. Sic ?

tu oẽ opus bonũ firmus ⁊ ſtabilis öbes aſſa

mere:nec pꝑꝑ tẽptarões ab eo dimitteꝛe. In

ſtante g tpꝛe paſſiõis quo trãſmigꝛaturꝰerat

de mõo ad pr̃em: pᷣſtat dorſũ galilee.⁊ faci

em ĩ hirłʒ ↄueꝛtit. ac firmata ⁊ ĩpterrita mẽ

te.locũ quo pati decreuerat:petit. Nõ huc
⁊ illuc ibat ſʒ iteꝛ vᷣſus hirlʒ tenebat. Uñ a
ſuꝑius pluries excitauit ⁊ hortatꝰ diſi cipu
los ⁊ alios ad maꝛtyriũ ⁊ ſui ſeq̃lã vᷣbo.hic
B; idẽ facit fcõ. ęos tãqᷓ; mgr̃ ⁊ ductor pꝛece
dene.⁊ qĩ facto ſuo dicẽs¶ Si ꝗs uult pᷣme
ueniꝛe: abneget ſemetipʒʒ ⁊ tollat crucẽ ſuã
⁊ ſeq̃t me) Appꝛopinquãte ꝗ tpᷣre paſſionis
ſue.dũs ieſus ꝗ płies fugerat: ĩcinit ꝛeuerti
Sic eĩ ĩ ſupioꝛibꝰad nr̃az ĩſtꝛuctõeʒ uſus ẽ
pꝛudẽtia.oñdens ꝙ ꝓ loco ⁊ tpᷣre furoꝛẽ peꝛ
ſequẽtiũ caute debemꝰdecliar:ita nũc utif
foꝛtitudĩe :qꝛ debito tpᷣre ĩminẽte ſpõte r̃di
it ut ſe paſſioni offerret.⁊ in ma nibus pſeqn
tiũ traderet.ſic ał fuit uſus temperantia cũ
fugit honorẽ:qñ turbe uoluerunt eum face
te regem ⁊ econtrario fuit uſus iuſticia. cũ
uoluit tanq; ꝛes honoꝛaꝛi. quando populus
cum ꝛamis arborum occurrit eidem. Satie
tamen modeſte eundem honorem uolu
it. ⁊ ideo aſellum aſcendit. Iſtis igit quatu
oꝛ uirtutibꝰ uſus eſt dominus uirtutũ pꝑ no
ſtaà ĩſtructõeʒ. a ꝗbus oẽs alie uietutes mo
rales ðſcendũt ⁊ deꝛiuatu⸗ pꝓpp ꝙ cardinales
ac pᷣncipaleſ ẽẽ dict᷑.Nõ ꝗᷓ eſtimãdꝰ ẽ fuiſ

etũ ẽ t cũ 2plerẽt )? appꝛopi

lige tü pp tht e r.
lan ippecpinguucee del /
cog ler udeoru lepꝛi imn
li Lex euigelica lepꝛ ñene.
ſielteimundi affirnat. Et fm
Zlonge ſtan qunſtuerecüdte⸗
Iltadant ei g 1) es gue adimd
rer Sic er d adſt terun locd
Nini dchrando. )e d die
cätidsed ene. Elen
ſoier waggnirndine ec
rio ſanitanis 1 damanerit
ceptoꝛ miſerere noſhni) n ſo
potes nos curare. Si ieſuse
toꝛ ergo voreſt. ſ miſcoiam
iiccros ? ind igetes oñdut.
ligna t ex ge etentin m
te eha quo elebatn ge ieſu
1or podenseym Tyrtum, Dicuu
lucrificitri ſſum ieſng in
oe.Uiſegninn.Auos u
ia 1 9)aſſionts dlſcie oe
oſtendite nos ſaceꝛdotib)
enitn alaſnnnne
ſut ſacercotes eg mueri
1og ee indicaret, F

c.
an,

neg Gratig

brhn
tüditei
fis ieilte
ſtricn uppzopi
Nen) ni, neſte

liuentit gieen ie
gfirnuſgenante;

ni ſcz einn neſu;
ſieltuinſen
—
neatn Nigii
Ps. quo gſſun “R

he ſie aſſz liit q⸗
No cꝛae paſſig uf fn
rholuit. c fumiter t cõ

yet i bifkm ad ſuſtinen

t ſe ſoͤe paſſup. 1 ſno
laret ad paſſiöez. Bie t,
mas Kabilis ddes aſd
1des ad ed imitene.
disdo wiſwiauret
PNan sorſä lee 1

n ac ſirnata T ihtenita ne.

decreuerat:pett. ſoͤhue
er oſus binz tenebet. Uf g
reitauit ? bortatte diſcion
tartrriũt ſui ei Pend
vs tiq ingr ? ductor pret
8 eif gs uult pveme
ſemetipz t tollat cnnce ſni
rincuate Htßre Paſſene

kies iugerat: icipit nne
Nad raz iſttuct' ſsi
8 ploco 1re fmai,⸗
geben decligfii nin
cbtotße imitent ſ

WC.

furbe no
nnnd i
ſen e oatn
. n lin
n ganmkinn no
tne ioaneiele

iume deiß iin
gcit⸗

die de n
di feſen 1 unn beric . . .

in nondle ſin
1

Secunde partis

ſe inconſtans uel uarius.ſic i⸗ aligs alius

ꝗ ſᷣm diueꝛſos coſꝰ in diueꝛſiſ ſe exerceęt vtu

tibus. Et factũ ẽ dũ paſcha celebratutꝰiret

ĩ hieruſalẽ (trãſibat ꝑ mediã ſamãiã ⁊ gali
leaz) Samaꝛia erat teꝛa gentiũ,galilea iu
deoꝝ. Et iõ xpᷣs uadẽs ad paſſionẽ.tꝛanſijt ꝓ
gẽtes ⁊ iuõos dans intelligere ꝙ fruct? ſue
paſſionis ĩ oẽs erat futurus atq; fides, noĩs

eius pꝰ mortẽ ⁊ iudeos ⁊ gentiles unũ õbe

bat efficere ppłm. Quia g eꝛat diſcordia in
teꝛ iudeos ⁊ ſamaꝛitanoſ.ipᷣe int᷑ utꝛoſq; ⁊ ꝑ
mediuz utriuſq; t᷑re tranſijt. ut tanq; media
tor eos pacificaret:ꝗ ad ſaluandos gẽtiles
2 iuõos uenerat.Et ĩ igreſſu cuiuſdã caſtel
li ĩ minis ſamarie (occurerunt ei deceʒ ui
ri leproſ)qr audierant famã de mizabilibꝰ
xpᷣi. In igꝛeſſu uꝛbis ⁊ tũ ãte ĩgeſſũ occuꝛ
rerunt ei. qr ritu legis Moſaice q̃ſiimmũdi
eꝛant ab uꝛbibꝰ ⁊ oppidis excluſi. nec pote
zãt cũ alijs ↄmorare.ↄuerſabãtuꝛ aũt adin
uicẽ.qꝛ cõmunitas paſſiõis feceꝛat eos una
nimes.⁊ pᷣſtolabãtcur ſil tꝛãſitũ ieſu ſoliciti.
donec adueniẽtẽ eũ uideꝛẽt (Qui ſteteꝛunt
alõge) tũ ꝑpꝑ xpᷣi ꝛeueꝛentiã.tũ gꝗa non debe
bant appꝛopinquaꝛe hoĩbꝰne eos inficerẽt
eo ꝙ lex iudeorũ lepꝛã ĩmudã ñ tãgẽdã iudi
at. Cex euâgelica lepꝛã ñ exteꝛnã ſed inter
nã eſſe imundã affirmat.Et ᷣm Xheophilũ
A longe ſtant quaſi uerecũdãtes ð imũditia
putabant eĩ ꝙ xppᷣeos quẽadmodũ alij faſtt.
direr. Sic ergo abſtiterunt loco:ſʒ facti ſũt
ꝓximi depᷣcando.ꝓpe eĩ dĩs omnibꝰinuo
cãtibus eũ in ueꝛitate.¶ Et leuauerũt uocẽ
ſuã)ex magnitudine affectõis ⁊ magno ſ

rio ſanitatis(⁊ clamauerũt dicẽtes. Jeſu pᷣ

ceptoꝛ miſerere noſtꝛi) ꝛ ſolo pᷣcepto ⁊ vbo
potes nos curare.Si ieſus ergo nult ſi pᷣcep
toꝛ ergo poteſt.ſi miſcdõiam inuocãteꝛgo ſe
miſeros ⁊ indigẽtes oñoũt.⁊ ſit petitio fuit
digna ⁊ ex ꝑte pet entiũ qꝛ miſerandi ⁊ ex pꝓ
te ei a quo petebatuꝛ qꝛ ieſus uolẽs ⁊ pᷣcep
tor potens. m Tytum. Dicunt nomẽ leſu ⁊?
lucrifaciũt rẽ. Nam ieſns inteꝛpᷣtatuꝛ ſalua
toꝛ. Vñ ſequitua. (Quos ⁊ uidit )benigiita
tis æ ↄpaſſionis. ⁊ miſcòᷣie ocuł: (dixit. Ite
oſtenvite uos ſaceꝛdotibꝰ.) Iex enĩ pᷣcepit.
ut emũdati a lepꝛa ſaceꝛdoribꝰ ſe pᷣſentaꝛẽt
ñ ut ſacerdotes eos mũdarẽt:ſʒ ut eos mun
dos eẽ iudicarẽt. ⁊ ut mundati ꝓ ſua emun
datione ſacrificiũ in lege determinatum of
ferrẽt(⁊ duzʒ irent) ut ſaceꝛdotibus ſe ᷣmõ
ſtrarent (mundati ſunt) ex fide ⁊ obediẽtia
ad xpᷣm meritorie de congruo.̊ diuina ui

tute effectiue. Quartuoꝛ ex cais m

undati ſé
anteq; ad ſacéꝛdotes buenirent- runo ga

xpᷣſ nouerat ſacerdortũ ſi

enim eos aſpicere.ne eꝛgo ſcandalſmetur:

pueit eos ſanare. o bonũ obedie ipioꝝ boc
meꝛuit. ʒꝰ Gᷓ meruit eoꝝ fides.4? uoluit oſtẽ

dere qð ñ uutute legis aut ſaceærdotuʒ erqt

4 fo rnej 6 Pin, Sa -

———

Capłm.xr.

mundati:ſʒ dei impeꝛio(Anus autem eoru
Jaqui ſamaritanꝰ ⁊ gentilis erat.ut ſe mũda
tu uidit.ſuã ſa natõz vtuti xpᷣi ðputas (r̃dijt
Mcuũ magna uoce(dðu) ex fiõi ⁊ veuotõis ma
gnitudine (magnificãs) ⁊ tanqᷓ; gratus bñũfi
ciũ recognoſcẽ cecidit) p huilitatẽ(ĩ faciẽ
ante peõs ieſu)ꝑ deuotoõeʒ ei ꝛeuerẽtias ex
hibẽs((⁊ adorauit —— bñfitio accep
to ſibi (agẽs) Ubi exprimit᷑ fides eius ⁊ de
uotio.ac beniuolẽtia ⁊ gadis affectõ. Dedit
ãt ei fidutiã appꝛopinquãdi dño.iã ſuſcepta
puꝛgatio.Ceteri vo qui iudei erãt ꝑmanſert
ĩgrati.nec ad agẽdũ gr̃as ſt᷑ ꝛeueꝛſi.qr ðcep
tis ſacerdotibus quibꝰ ſe repreſentauerant
ꝗq; doctꝛine xpᷣi ⁊ miraculis detrahebant.
Fʒ eoꝝ iformatõem attribuerũt ſuã ſanatio
nẽ obſᷣudtie legis.cũ ſe ſaceꝛdotihꝰondebãt
⁊ nõ uirtuti xpᷣi.licet a pᷣncipio fideliteꝛ ⁊ ðᷣ
uote petiuiſſent ab eo ſanaꝛi.(Et dixit ieſꝰ.
Nõne decẽ mũdati ſt᷑.⁊ nouẽ ubi ſᷣ)Nõ in᷑
ꝛogat dũs q̃ſi neſciẽs:ſ ĩgꝛatos queꝛit qſi ig
rans ⁊ ð coꝝ ĩgꝛatitudine dolẽs.⁊ eos r qꝛ ẽ
do oñdit ſibi ignotos.i.r̃probatos. Sicut eĩ
ĩgratꝰñ recognoſcit dei bñficiũ.ita nec deui
notitia appꝛobatõis recogſcit ipᷣm. ꝛecogno
ſcẽtẽ vo.ſe r̃cognoſcit ⁊ ipe.uñ BGeda.⁊ me
rito eos ſ aluatoꝛ qſi ignotos ubi ſunt ĩqrit.
4

i
Beda. Magis ãt doledu ẽ ò eo ꝗ aliq; eſr
rit ĩgratitudinis culpã:qᷓ; de bñficio pdito.
⁊ iõ q̃ſi plãgẽdo ſubdit (¶ Nõ ẽ ĩuentꝰ ꝗ ꝛedi
ret ⁊ daret głazʒ ðo niſ h̊ alienigena) alteꝛi
