enietes: d in ea aſcend
ull fuſent. nödiͤ in
creuiſen inletnie
ie nefuenun Duius

Npi,

Negtin

uta r ſi
iluund 4 .
. nullin⸗ fitis te
onotit tenui
– ine big et
Kenn unegeteen lu
rltigni ne
eſalui ſenguenre

tenh G
. Secitun iſn,
nncftältaiinn
Kaͤh iudeisſcielinen
leckl, uos ſeftit
ingreſſum biencolli
emorat,a moertuig i
ens. iudeig genſhi
igniſiee nigenk, nn

ieiico lluminati 4
ret,

Orati,

eſu noy pſons hom
nis etpectis eato-
s reuemytoꝛ. oibus
ſolr nif ſue ſyluris
uert. ſc benigniſſi
ium pulſantẽ ? per
n.da ego domnine
niſero:ur a te noee
umd geteaunn de⸗
miamreciendd
Nn Oder ds d
a wde ewer un

conninio⸗ Cii prij⸗

n die doninus eſns iß
(bieuco ingreſſus: am
ereum:turba non
ierico igniſican

De zacheo ⁊ eius

ꝛabat ex deuotione (uideꝛe. Jeſum)beati e
nim oculi qui uident ipſũ( non poteꝛat pᷣ
turba equente eum(quia ſtatuꝛa puſillus
erat)⁊ corpore ſecunduz quantitatẽ ⁊ men
te ſecundũ hũilitateʒ ex quo patet deuotio
populariũ ad xpCj:quia tara turba ſequeba
tuꝛ eũ.¶t pᷣcurrẽa)id eſt pre alijs cuꝛrens
aſcẽdit i aꝛborẽ ſichomoꝝ:nut uideret ipᷣm
inde tranſeuntẽ. Unde. Seda.Que ſpoſſi
bilia ſunt apud hoĩes poſſibilia ſũt apð deũ
Ecce enim camelus depoſita gibbi farcina
ꝑ foramẽ acus tràſit. hoc ẽ diues ⁊ publica
nus ꝛelicto onere diuitiaꝝ:ↄtẽpto cẽſu fꝛau
diuz anguſtaʒ portà artãq; uiã que ad uitã
ducit:aſcendit ꝗ miaa deuotiõe fidei ad ui
dendum ſaluatorem: ꝙ natura minꝰ hẽbat
aſcẽſu ſupplet arboꝛis:atq; ideo iuſte)qᷓ;uis
ipᷣe arogare nõ audeat) benedictionẽ dñice
ſuſceptõis accipit quã deſiderabat.hec Be
da.Sichomorus ẽ aꝛbor l folijs moꝛo ſiłis.
⁊ in alijs ficui:ſed ſtipite diſtans ⁊ altitudi
ne pᷣſtãs. Unde ⁊ a latinis celſa dr̃.⁊ ĩiterpꝛe
tat᷑ ficꝰ fatua qr arbor ẽ ſterił ſicq; d̃ ſyco
moruſ.i.ſicut morus.Ael ſcribit᷑ ſycomorꝰ
ꝓ ficomoro uicio ſcriptoꝝ. Uñ f᷑ʒ. Joſephũ
potius oberet dici ficomorus qr ↄponit ex
natura fici quo ad lignuʒ: ⁊ ex natuꝛa moꝛi
quo ad folia.Sicomora quoq; dicunt que
dà poma ficis ſimilia.fꝛuctꝰ ant mori liquo
rẽ ſãguini ſimilem bʒ. Unde dr ꝙ ondeꝛunt
elephãtis ſanguinẽ.vue ⁊ mori:ad acuẽdũ
eos in pꝛelio.ſ.corporali.⁊ iõ morus crucezʒ
ſignat: cuiꝰ rruetus xpᷣe xpᷣs dicitur.ĩ ea ſuo
fanguie rubricat :qui ſãguis nobis per re
cordationẽ oſtenſus.acuit nos in pꝛelio ſpi
rituali.dominica enĩ crux credẽtes alit. ut
ficꝰab incredulis uridetur ut fatua quia iu
deis eſt ſcandalů gentibus nero ſtulticia:ſʒ
credentibus nirtus dei ẽ. Dec ergo aꝛboꝛ in
q; puſillus ſtaura gacheꝰ:ut exaltaꝛi poſſet
aſcẽdit aꝛboꝛ fidei ⁊ crucis ẽ᷑:ob quã multi
ueniẽtes:⁊ in eã aſcendentes q;uii ſtatura ꝑ
nuli fuiſſent.⁊ nõdũ in ſcia ⁊ ꝑfectõe multũ
creuiſſent.inde tam̃ ieſuzʒ uidere ⁊ cognoſce
ꝛe meruerunt. Duius arboris fructꝰſãguine
us ẽ.ꝑ quẽ maꝛtyres ſignifict᷑: ꝗ tafumirer
huic aꝛboꝛi inherent:ut potiuſ occidi ⁊ ppᷣo
ſãguine cruentari qᷓ; a ſua arboꝛe.id ẽ a xpᷣi
fide ⁊ cꝛuce ualeat ſeꝑari. Pãc debemꝰaſcẽ
dere ꝑ fidem ⁊ meditationẽ.aliteꝛ ieſuʒ uiðᷣ
re non poſſumus:qꝛ ſtatuꝛa puſilli umus. ñ
eni ſufficiunt noſtꝛa merita ſine merito paſ
ſionis crucis xpᷣi.hãc puſillꝰ ut exaltaꝛi poſ
ſit aſcendit.du quilibet humilis ⁊ ppᷣe infiꝛ
mitatis conſciꝰ:terrena ꝛelinquendo: ⁊ pra
uos actꝰ deſerendo altioꝛaq; petens.⁊ in do
mino confidens in uirtute crucis gloriatur.
tlamans cũ apoſtolo mihi autem abſit glo
ꝛiaꝛi: niſi ĩ cruce dni nr̃i ieſu xpᷣi.cui lignum
crucis ẽ gloria.ſalꝰ uita.⁊ ꝑ hãc laudabileʒ

conuiuio.

fatnit atẽ dñm ceꝛnere meretur. Nos enim
inquit apoſtolus pᷣdicamus xpᷣm crucifixũ.
iudeis quidem ſcandalũ:gentibus autẽ ſtul
tici. Ecce ſycomoꝛũ aſcende ⁊ tu lignũ ubi
pꝛo te pependit ieſus ⁊ uiõbis ieſum. Uñ au
guſtinus.Appꝛehendit zacheus ſycomoꝝ .a
ſcendat humilis cꝛucempaꝝ ẽ aſcẽdat. Ne
de cꝛuce eꝛubeſcat:i fꝛonte illã figat: ubi ſe
des pudoꝛis ẽ. Ibi oĩno ibi in quo menbꝛo e
ꝛubeſcituꝛ.ibi figat.ubi ñ eꝛubeſcat᷑ putas
ꝗr urides ſycomoꝝ.Et ippᷣe efficit uiðꝛe ieſũ.
Pp Augu. Quicunq; ẽt humiliatur ꝑꝑ ieſuʒ h̊
infatuatuꝛ iuxta mundũ.qui ſolꝰ tñ ſapiens
ẽ:qr ꝙ ſtultũ ẽ hoĩbns:ſapientia ẽ dᷣi.⁊ hie
dnim uideꝛe meꝛetui. Unde Gꝛegoriꝰ. Si va
citeꝛ ſapientes eſſe:atq; ipſa ſapientiam cõ
templaꝛi appetimus.ſtultos nos humiliteꝛ
agnoſcam us ꝛelinquamus noxiã ſapientiaʒ
diſcamꝰ laudabilem fatuitatem. Pinc euan
gelice hiſtoꝛie ueꝛba teſtantuꝛ:quia zacheꝰ
cum uideꝛe pᷣ tuꝛba nil poſſer ſy comoꝛi äbo
ꝛem aſcendit:ut tꝛanſeuntẽ dominũ cerneꝛz
Sycomoꝛuſ quippe ficꝰfatua dicituꝛ. Puſil
lus.itaq; Kacheus ſycomoꝛuʒz ſubijt ⁊ domi
num uidit: quia qui mundi ſtultitiã humili
ter eligunt.ipſi dei ſapientiam ſublimiter ⸗
templantur. Puſillanimitatẽ namq; noſtꝛã
ad uidẽduʒ deuʒ turba pᷣpedit:quia ĩf ꝛmi
tatẽ humane mentis.ne luci ueritatis iten
dat.curaru ſeculaꝛiũ tumultus prem it. Szʒ
prudenteꝛ ſycomorum aſcendimus.ſi ꝓuide
eazʒz que diuinitꝰ pᷣcipitur ſtultitiã tenemus
Quid emm in hoc mundo ſtultius qᷓ; amiſſa
nõ querere.poſſeſſa ꝛapientibꝰ ꝛelaxaꝛe nul
laʒ ꝓ ac ceptis iniurijs iniuꝛiã reddere.ĩmo
⁊ adiunetis alijs pacientid pꝛebeꝛe. Quaſi
eni ſicomoꝝ nos aſcendeꝛe dñns pᷣcipit cũ di
cit. Qui aufeꝛt q̃ tua ſunt ne ꝛepetas ⁊ ꝛur
ſum.ſi quis te peꝛcuſſerit in dexterã maxil
lam prebe ei ⁊ alterã. Deꝛ ſycomoꝛum dñs
tranſiens ceꝛnitua:qr ꝑ hanc ſapienteʒz ſtul
titiã.⁊ ſi nec dum ſolide ut eſt ia tamẽ ꝑ cõ
templatõis lumen dei ſapientia:quaſi ĩ trã
ſitu uidentuꝛ. Qui ueꝛo ĩ elata ad conſpiciẽ
dum deum adhuc cogitationum ſuaꝛuzʒ tuꝛ
ba depᷣhenũ ſunt.ſycomoꝛi arboꝛẽ nõ ĩuene
runt.h̊ Sregoꝛius.Ubi ⁊ theophilus.Sʒ fa
cile hoc ẽ ad moralem utilitatẽ retorquer̃.
Quiſquis enim pluribin malicia pᷣeſt.ꝑuuſ
ẽ ſtatura ſpũali.⁊ nõ põt uidere ieſuzʒ p tur
ba.Nã peꝛplexus a paſſionibꝰꝛ ſecularibus
ꝛebus.ñ aſpicit ieſum ambulantem id eſt in
nobis opantẽ nullum opꝰ eius cognoſcens.
Aſcendit autem ſuper ſycomoꝛum id ẽ ſuꝑ
uoluptatis dulcedinem q̃ ſignificat pꝑ ficuʒ
depᷣmens eam:⁊ ſic ſublimioꝛ factus uidet.
⁊ uidetuꝛ a chriſto. Pec T heophillus. Peꝛ
ſycomorum etià poteſt intelligi ꝛeligio ga
latini ſycomorum celſam nominat.eſt enim
procerioꝛ ⁊ altioꝛ moro, Et habet fructus

De zacheo ⁊ eius

ſubdulces.ꝗ nunq;ᷓ ad matuꝛitatẽ pueniũt.
Sic ſtatus religiõis è altioꝛ ⁊ ꝓceꝛioꝛ:qꝛ in
ↄtẽplatõe ↄſiſtit:⁊ ſtatũ mundi traſcendit.
Pabet ẽt fꝛuct ſubdulces.fructꝰ.ſ.abſtinẽ
tiaꝝ.uigiliaꝝ.ieiunioꝝ.⁊ huiuſmodi ꝗ lłſʒ de
ſe ſint duri ⁊ aſpi.tñ ſt᷑ ſubdulces qꝛ ſuſtinè
tur amofr̃ dulcedinis paradiſi: æ nunq; ĩ ma
turitatẽ pueniunt:qꝛ fructus matuꝛi eſt᷑ dul
cioꝛes, ueꝛa ꝛeligio de mundans dulcedie

non cuꝛat. Sed ſycomorus ficus fatua dẽ:

qꝛ ad lr̃am ĩgꝛediẽs religionẽ fatuus ꝛeputa
tur. uñ põt diceꝛe illud amos. Armentarius
ego ſum uellicans ſycomoꝛos. Iſtà arborẽ
sacheus puſillus humił.ſ.religioſus aſcẽdit
ſut uideat ieſum.ſ.ut lucret᷑ uitã eteꝛnã.que
ĩ uiſione dei ↄſiſtit:ſʒ qꝛ paruus alte nõ põt
aſcendere ſine ſcala: uł gradibus. ideo ſunt
tꝛes gzadus in ſcala religiõis unuſ ẽ abrenũ
Xiatio ꝓpꝛie uoluntatis ꝑ uotũ obedientie.
ſſecundus ẽ abrenũciatio ꝓpꝛieratis exteꝛio
ꝛis ꝑ uotũ pauꝑtatis. tercius ẽ pmiſſio ppe

tue caſtitatis.p uotum ↄtinẽtie.⁊ iſtos tres

gradus.tres alij gradus ex pꝑte ipius aſcen
dentis pᷣcedunt.pᷣmus ẽ ↄtẽptus terrenoꝛũ.
ecũdus obliuio generis. tercius odiũ mõi.
iſta tria fuer̃t dicta ꝗqbꝛahe a dno.Egꝛede
re de teꝛa.ecce gradũ pᷣmũ ⁊ de cognatiõe
tua.ecce gradũ ſᷣm. ⁊ de domo pr̃is tui.ecce
gradũ teꝛcium: ⁊ ueni in terrã quaz mõſtra
uero tibi.i.in religiouem. Hi ſunt tres gra
dus ꝗbus aſcendebat ad thꝛonũ ſalomõis.
Iſte thꝛonus ẽ religio ĩ qua dñs reſidet tan
q; in thꝛono ⁊ cathedra ſpali. Uñ ⁊ Petrus
zꝛauẽnas uocat ꝛeligionẽ ꝑadiſum.q̃ pꝛopꝛia
mãſio dei ẽ dicens. Juxta ſnĩiam cõdis mei.
ſi ꝑadiſus in hac uita pñnti ẽ. aut ĩ clauſtro.
aut in ſcholis ẽ ꝗeꝗd enĩ extra hec duo eſt
plenũ ẽ anxietate.ĩquietudine amaꝛitudie.
formidine.ſolicitudine.⁊? doloꝛe.(¶ Et cum
ieſus ueniſſet ad locum Jubi erat ſycomorꝰ
ſuſpiciens uidit zacheuzʒz) non tm̃ uiſu coꝛ
pis:ſꝗ ⁊ reſpectu pietatis.appꝛobans illins
deuotõem ⁊ deſideriũ. BGonũ fuit ei uidere
xpᷣ¶ʒ ſeð melius uideri a xpᷣo.Ubi Beda. Ui
dit ieſus uidemẽ ſe:qꝛ eligit eligẽtẽ ſe.?⁊ a
mauit amantẽ. Hunc ſane oꝛdinẽ ꝓficiendi
hoc ẽ ſuꝑ fidem dñice ĩcarnatiõis ad cogni
tõem diuinitatis pueniẽdi ſycomoꝝ ieſu fa
ciem ſpeculandi.doctoꝛ egregius oñdit cuʒ
ait. Mon ei iudicaui me ſcire aliqd iteꝛuos
niñ xpᷣm ieſum ⁊ hunc crucifixum. hec Be
da. Cognoſcens ꝗ ⁊ acceptãs ieſus deſiderxi
um zachei.eum ut deſcendeꝛet uocauit:di
cens. (Tachee feſtinans deſcende: quia ho
die ĩ domo tua oʒ me manere). In domo q
dem mateꝛiali nn ꝛefectõeʒ xpᷣi ⁊ diſcipulo
ꝛum ſuoꝝ ⁊ ad oſtendendum benignitatem
peccatori ꝛeuertenti.⁊ ĩ domo ↄſcientie ſpi
ꝛituali ꝑ gre infuſſionẽ neceſſaꝛiã peccatõi.
Illud ẽt dicit xpᷣs cuilibet noſtꝛuʒ. Uult ei

conuiuio-

maneꝛe in domo conſcientiaꝛuz noſtꝛarnz.
⁊ ideo dʒ pᷣpaꝛari ad eum recipiendum.unð
de iſta dicit pſalmiſta. Domum tuaʒz decet
ſanctitudo domine.SGloꝛia ei noſtra hec eſt
teſtimoniuz ↄſcie nr̃e. SBene dʒ domũ ſuaz
ſpiritualem emundare ⁊ ornare. ꝗ uult tm̃
boſpitẽ recipeꝛe.ſ.regem gloꝛie:quem nec
celumenec terra põt capeꝛe:ut ibi maneat
ip gram inhabitet ⁊ nõ tꝛanſeat. Ubi Be
da.Qõ at deſcendeꝛe de ſycomoro zacheus
⁊ ſic in domo ſua xpᷣo manſionẽ pᷣparare iu
betuꝛ.hoc ẽ ꝙ apls ait: qꝛ ⁊ ſi cognouimus
ſ̃m carnẽ xpᷣm ſʒ iam nunc non nouimus. ſi
eĩ mõtuus ẽ ex ifirmitate:ſʒ uiuit ex vtute
dei. Pec Beda. Uerba pᷣdicta dñi ieſu mõa
liter exponi poſſunt ð fideli anima: que do
mus dei dr̃:quia in ea xpᷣs ꝑ grẽam manere
dignatuꝛ.⁊ hoc hodie id ĩ uita pñti peꝛ gꝛa

tie pᷣlibatõem:ac ẽt hodie.i.in eternitate 5

gloꝛie beatam fruitionem. Licet ãt xpᷣs in

libet fideli aia habitet ꝑ fidem ſpaãliter ta

mẽ ad hoc eligit mentes eleuatas ⁊? abſtra
ctas. Debet ãt aĩa talis eſſe abſtracta tꝛipli
citeꝛ.ſ.a deſiderio reꝝ tpᷣꝛaliũ.a uoluptate
delectationũ caꝛnalium: uł ↄmodi corpoꝛa
lis: ⁊ a ſeipᷣa ꝑ abdicationẽ ꝓppꝛie uoluntat᷑
Der hec.n.tria abſtꝛabitur ania ab omni ĩ
peditiuo ſalutis.contra illa tria de quibꝰ q
omne ꝙ ẽ in mundo.aut ẽ cõ cupiſcẽtia ocu
loꝛum.aut concupiſcẽtia carnis.aut ſuꝑbia
uite. Panc tꝛiplicem abſtꝛactionem docuit
ſaluator:dicens. Qui ułt uenire poſt me ab
neget ſe quantum ad tertium: ⁊ tollat cru
cem ſuam qᷓ;tũ ad ſ̃m.ſeq̊tuꝛ me uidelicʒ ꝛe
lictis oĩbus.qᷓ;tum ad pᷣmuʒz. Et hec triplex
abſtractio de zacheo cni hec vᷣba dicta ſũt.
ſ.in domo tua oʒz me manere põt intelligi.

Qudſuis eĩ prĩc ipiũ euãgelij ipᷣum diuitẽ ap

pellauit.ĩ ꝓceſſu tñ eum ueꝝ paupeꝛeʒz xpᷣi
fct᷑z ẽẽ ↄmemorat. Nã in eo ꝙ dixit ecce di
midiũ bonoꝝ meoꝝ do paupeꝛibus ⁊ cet᷑a.
Inuit abſtr actõez pᷣmã.ſ.a ꝛebus tpᷣꝛalibus.
In eo ãt ꝙ zacheus aſcẽdit in arborem ſy
comoꝝ.ſignificat abſtractio a ↄmodo tpᷣra

li: uł delectatõe caꝛnali.ſycomorus ei fieus

fatua:⁊ ſignat carnalis delectatõis dulcedi
nẽ.q̃ fatua ẽ.quã aſcẽdẽs ꝑ hãc abſtꝛaetio
nem.ſub pedibus depmit ⁊ calcat. In h̊ ãt
ꝙ ipᷣe ad unim dñi uocem feſtinans deſcẽ

dit.⁊ excepit illuʒ gaudens ĩnuitnr abſtrae

tio pꝛopꝛie noluntatis. Et hec tꝛia ſe iuicẽ
ficiunt. ita ꝙ alteꝝ ſine alijs pfectuz nõ ẽ.
Si enim quis ſit abſtractus a ſolicitudie tẽ
poralium ⁊ ſit deditus unoluptati carnis: ni
hil ualet: ⁊ ſic intellige de alijs ſuo modo.
Et feſtinans deſcẽdit.Et excepit illuʒ gan
dens) ⁊ exultans de tanti hoſpitis aduẽtu.
Jam eiĩ qꝛ dñm in coꝛ ſuũ ſuſcepeꝛat zache
us.in domo eius dignatus eſt ſuſcipi dñs.
In quo facto dominus innuit.quod uotis

ſti peccabant duplicit.
6 ʒacheo: ge ian peto ne
tens. Et ſimiliter o xpo quit
ſdiuertebat ad eum: quen
coꝛ penitetio: xi dipſoniu
cucat. Nrationabilliter eri.
Onia nunl⸗ nabil
ſſnedic' dignatuꝛ egrolum
amte zuche )ad obeglencut
tüubans pꝛopteꝛ aliorum mi
denactionè. ſicut multi qui
gliorum donum deſerunt ia
R ad dominum. Ecce dimi
Wedam do daneridus. K
defraudai dedo qu
dio eſidno adduc reun
quibus pcepit ꝛeſtitueꝛe
quadruplum in aliquide
peꝛ hoeg hie reſtituton
duc erneme intelligut.
dium bonorum ſuorum
tet euod non omnia bon⸗
quiſta guia de illis non

na Bicnt Kt zacheus giri

bece
utn dug omi Re

elreen ee Alltt⸗
aharc legen hee
bitet Nend ſianezt
anſetlli

olie id iuita pti e
edaie neenun
ulionem. Uicet it n
nbitet pfiſen ſpältertg
mentes eleuatas 7 goſt
tilis eſe abſaannpi
'on iiniliis voluyrne
liun: utonos/ cornorg
atione pprie noluntet
abitur ania ab onnii
a lla tria gequiby
ute coͤcupiſcenn oen
lia carnis aur ſupbi⸗
abſtuctionem Gocdit
Wr venire dRme
dKniun. Ren
Ker e dedce
Aieg. Ldet rigen
ed i bet dd dicliſit
me mange oo imeliß⸗
zi euigelij ium ditite dn
If eum ver auperez h
ni neofterce d
aebust 4
atebus p⸗ n

E

Secunde partis

minoꝝ annuit. æ affectꝰ pios pſegꝗt᷑ ⁊ pficit
Uide hic benignitatẽ domini:plus eni ödit

ʒacheo q; ille deſideraſſet:qꝛ dedit ei ſeipᷣm
ꝙ ille peter̃ auſus non fuiſſet. Vide etiã uir
iutẽ orationis:quia deſiderium magna uox
⁊ magna oratio ẽ.Et ideo dicit ppheta de ſt
deriũ pauperum exaudiuit dominus. Et ali
bi dominꝰ ad Mopſen. Quid clamas ad me
cum ille oꝛe taceret: ⁊ tantum corõ loq̃ret
Uö aug. Tota uita bõi xpᷣiãi ſanctũ dᷣſioriũ
ẽ. Quod autẽ deſideꝛas nondum nides: ſed
öſideꝛando capax efficieꝛis:ut cũ ueneꝛit
uiðas implearis. Pec ẽ nita noſtꝛa ut oſide
ꝛaãdo exeꝛceamuꝛ. Tantũ ãt nos exercet ſan
ctum öſideꝛium quantum õſideꝛia noſtra ã
putaremus ab amore ſeculi h̊ Augu.(Et ui
dentes phaꝛiſei ⁊ alij malignantes iudði:q; I
trauezat domu publicani((muꝛmurabant di
centeſ.qr ad hominẽ peccatorem diuertiſſʒ
ſti peccabant duplicit᷑.ſ.falſe iudicando
de zacheo:qꝛ iam pctor nõ erat:ſed ve peni
tens. Et ſimiliter ð xpᷣo quia non miruʒz eꝛat
ſi duuertebat ad eum: quẽ iuſtificauerat: qꝛ
coꝛ penitẽtis:ẽ xpᷣi divᷣſoriũ ubi paſcha mã
ducat. Irrationabiliter etiã m ant
quia null? iognabiliter murm
ſi medicꝰ dignatu⸗ egrotum iſtare ( Stanſ
autẽ zache )ad obediendũ dno ꝓmptus nõ
titubans pꝛopteꝛ aliorum muzmurationẽ ?
detꝛactionẽ.ſicut multi qui ad modicũ̃ vbůᷣ
aliorum bonum deſeꝛunt iam inchoatũ (di
rit ad dominum. Ecce dimidium bonoꝛum
meoꝛum do pauperibus.Et ſi quid aliquem
defraudaui ꝛeddo quadruplum).ſcʒ ðᷣ dimi
dio ꝛeſiduo ꝙ adhuc retineo.Lex enim ĩ ali
quibus pᷣcepit ꝛeſtitueꝛe duplum.in aligb⸗
quadruplum.in aliquibus quintuplum.⁊ 10
peꝛ hoc ꝙ hic reſtitutõ media exprimit alie
due extꝛeme intelligũt᷑.Ex hoc ãt qð dimi
dium bonorum ſuorum dedit paupeꝛibꝰ pa
tet quod non omnia bona ſua ezãt male ac
quiſita quia de illis non poſſet fieꝛi elemoſt
na Sicut ãt zacheus dixit do pauperibuſ.⁊
ꝛeddo quadruplum ſic debent facẽ uolentes
daꝛe elemoſinã. uel reddere mala acquiſita
dicentes do uel reddo.non dabo uel zeddazʒ
ſeu in teſtamento meo ponam. Ubi Beda.
Et hec eſt ſapiens illa ſtulticia quã de ſyco
moro publicanꝰquaſi fructum uite legerat:

rapta uidelicet reddeꝛe propria ꝛelinre ui⸗
ſibilia contemneꝛe pꝛo inuiſibilibus.etiã mo

ri ſderaꝛe.ſeipſum abnegaꝛe.⁊ WMTqui nec
dum uidebatuꝛ qm̃ ueſtigia ſequi ↄcupiſcer
Hec Beda. Cõſpice igr dñm ⁊ diſcipłos cũ
illis pctoribꝰ comedẽtes ac familiaꝛit᷑ 7 do
meſtice ↄuerſãtes.ut eos ad ſe attraherẽt ⁊
ð pctoribꝰ iuſtos facerẽt.Et qr iuði murmu
ꝛabãt ꝙ ad hoĩ eʒ peccatorẽ divtiſſʒ.⁊ cũ eo
maneret: ut ipſoꝝ eſtimatõeʒ murmuꝛ r̃dar

guat ⁊ cõpeſcat:quẽ ĩtꝰcuꝛauerat.ẽt a cłpa

Laplm. xxiij.

ſanatuũ annunciat:dicẽs (Quia hodie ſalus
huic domui facta ẽ)⁊ omm egritudine.om
ni moꝛbo. oĩ uicioꝝ contagione fugata ſana
ta eſt ⁊ tota iteriꝰ⁊ exterius ſanctificata qr
ꝑ dñi ĩgreſſum facta è zacheo ſalus.⁊ a fue
rat peccatoꝛ ꝑ domini redẽptionem ẽ iuſtifi
catꝰ.⁊ ſalutez conſ⸗ eeutns: quia ſuſcepto me
dico ſalus factus eſt ab auaꝛicia ⁊ om̃i mor
bo. Ubi theophi. IApſũ zachenm ſignat aſſe
cutũ fuiſſe ſalutẽ.peꝛ domũ habitatorẽ deñ
gnans ſequit enideo ⁊ ipſe ſit filius abꝛa
he) nõ enim uocaſſet abꝛabhe filiũ inanima
tam fabricam. Pec Theo. Vel eo ꝙ ipſe
ꝗ buiꝰdomꝰhabitatoꝛ eſt:iam ſᷣ publicanuſ
ſit: ſed filius abꝛahe factuſ ſcilicet non natꝰ
id eſt ñ ſecundum Tarnem̃: ſed ſecundum fi
dem.non genere: fed fide ⁊ operũ imitatiõe
rahe gfitij ieuch ã imi
tantuꝛ. ⁊ opeꝛa abrahe faciunt. Cacheꝰ qp
pe ſicut ⁊ abraham in fide creuit:⁊ abrahbã
quidem angelos. Cacheus vo angeloruz do
minum hoſpitio ſuſcepit. Uñ Beda. Filius
abꝛahe dicituꝛ Tacheus.ñ quia de eius ſtir
pe geneꝛatꝰ: ſed quia eius eſt fidem imitatꝰ
ut ſicut abra hã terrã. cognationem domum
q; patriam ob ſpem future hereditatis dnño
iubente deſeruit.ita ⁊ ille qd theſaurum in
celis acquireret:hona ſua paupibus pcipiẽ
do relinquit ⁊ pulchre dicit ⁊ ipſe:ut ñ ſolũ
eos qui iuſti ꝑſeueꝛant:ſed ⁊ eos qeab ĩiiuſti
cia ꝛeſipiſcunt:ad filios promiſſionis pertĩe
re declararet. Pec beda. Et reddis cauſa: q̃̊
ꝛe ad domũ publicani diuertit:quia h̊ fecit
ut medic eęgrotum cuꝛaret: ⁊ ut deꝰ pctorẽ

Auſtificaret: ⁊ ut paſto? onem pditagʒ rũpoꝛta

ꝛet.⁊ ut ſaluatoꝛ ꝙ peꝛ culpã peꝛieꝛat᷑ ſalua
ret. Quia ad hoc dei filius (uenit) ð celo in
mundum peꝛ caꝛnis aſſumptioneʒ factus ho
mo.ſ((⁊ filius hoĩs)id eſt uirginis.ut q̃reret
peꝛ doctrinam ⁊ ſaluum faceret per gꝛatiaʒ
ꝓ peꝛieꝛat ꝑ culpã ſcilicet ouem centeſimã
deagm decimã.filiũ iunioꝛẽ. Perierat.n.in
homine innocentia natuꝛe. ſimilitudo gra
tie.adoptio glorie.propter primũ ↄparatur
oui perdite.ꝓpter ſ aragme perdite. pꝛopt᷑
tercium filio pꝛodigo.Tria ãt predicta ułëit
ieſus reparare. unde ait ⁊ alibi. Nò ueni uo
caꝛe iuſtos:ſed peccatores ad pẽitentiã. ubi
Criſᷣ.Quaſi diceꝛz. Quid me cꝛiminamini ſi
rectifico peccatores. Tam enĩ pcul eſt a me
odium peccatoꝝ quod eoꝝ cauſa adueneriz
Nã medicus ueni non iudex: ob hoc conui
ua fio languẽtiũ.patiorq;ʒ fetoꝛẽ:ut preſtez
Fmediũ. Ubi ⁊ beda. Pius ſane magiſter
muꝛmurantibꝰ tuꝛbis ſua miſteꝛia non dedi
gnatuꝛ exponere a deo ſcilicet peccatoꝝ pe
nitentiã ñ eẽ reſpuẽdã. ut ipᷣe ði filiꝰ.ob bãc
maxie q̃rẽdã ſit òſtinatꝰ ad iras: ꝗ ut pieta
tis ſue nobis diſpẽſatõm ĩculcet ſepiſſime ſe
filium hoĩs appellat:.commendans ſolicite

De vuobus cecis poſt

nobis ꝙ factus ẽ benigneꝓ nobis ut ãt dic it
idẽ Beda. Miſtice gacheus(ꝗ interpᷣtatur

iuſtificatus)cꝛedẽtem ex gẽtibus pplz ſigni
ficat.ꝗ ꝑ occupatõeʒ tpᷣꝛaliũ ðpᷣſſ eꝛat ⁊ mi

nimſz a dño ſanctificatus: qui ĩitrantẽ bie
rico ſaluatorẽ uidere uoluit.dũ fidez quam
mõo attulit participar̃᷑ queſuit. Pec Beda.
Per diuitem etiam iuſtum.iſ zacheum qui
qrebat uid eꝛe ieſum: ſed impediebat᷑ ꝑ tuꝛ
bam ⁊ ſtature ſue paꝛuitatẽ intelligi põt ꝗ
libet diues:qui de ſalute ſua ſolicitatuꝛ.ſʒ
p turbationem fantaſmatum circa negotia
tp̃ꝛalia.⁊ ꝑ ꝓpꝛiã ĩꝑfectiõem ĩpeditur ꝑꝑ ꝙ
aſcendeꝛe debet in arborẽ.i.ad xpᷣum pꝑ ora
tionem: q̃ ᷣm Damaſcenũ ẽ aſcenſus mẽtis
ĩ deũ.⁊ ſic ieſum uideꝛe meret᷑.⁊ ꝑtezʒ bono
rũ ſuoꝝ pauꝑibꝰ dare ⁊ ſi quẽ defraudauit
feliciter reſtituere. Per phaꝛiſeos aũt mur
murantes iĩtelligi pũt maledicti bonoꝝ oꝑpa
depꝛauantes: ⁊ q̃ bene fiunt in malum intfer
pᷣtantes. Sed de his non eſt cuꝛandum.nec
ideo a bono opeꝛe ceſſandum: ĩmo potius ⁊
fortius ei inſſtendum. Et qꝛ erant ꝓpe hie
ruſalem:que ẽ caput regni. ⁊ exiſtimabãt a
liqui phariſeoꝛum ⁊ ẽt diſcipuloꝝ qð ſtatiʒ
cũ eſſet in hułm: manifeſtaꝛet᷑ ꝛegnũ eiꝰ ſu
per iudeos. a multis enim cꝛedebar ſuturꝰ
rex iſꝛahel.ſᷣm ꝙ dixerũt magi. ubi eſt ꝗ na
tus ẽ rex iudeoꝝ. ⁊ ippi apoſtoli qꝛebant ab
eo.dñe ſi in tᷣre hoc reſtitues regnũ iſꝛahel
ad bunc g eꝛzꝛoꝛem remouendũ. inducit pa
bolam de homine nobhili:qui abijt in regio
nem longinquã. ⁊ dedit decẽ ſeruis ſuis de
cem mnas ad negociandum. Que qꝛ in ſnĩa
ↄcoꝛdat cum alia pabola que infra de talẽ
tis dr.ideo hec ibidem ſimul cum illa cõiun
in Oꝛatio.
Omine ieſu xpᷣe ꝗ acheum in ſyco
d Ymoꝝ aſcendentẽ miſ̃icoꝛditer reſpe
xiſti ac eum ad te uocans ⁊ in domũᷣ
ipᷣi diuertẽs ab oĩ uicio ſanaſti.ↄcede mihi
puſillo ⁊ miſero: ut in arboreʒ pnĩe naleam
aſcẽdere: ubi me oculis miſeꝛicoꝛdie digne
ꝛis aſpiceꝛe: ⁊ ad tuam gr̃az uocare donanſ
mihi ut domũ ↄſciĩe mee ad te ꝛecipienduzʒ
digne pꝛeparaꝛem: ⁊ ꝑ te totus ĩteꝛius ⁊ ex
teꝛius pfecte ſaner. ⁊ qui ueniſti de celis qͥ
ꝛere ⁊ ſaluare ꝙ ꝑierat in teꝛis.tu me ꝗq p
culpam perieram reꝗras bone paſtoꝛ. ⁊ ſal
uũ facias pie ſaluator. Amen.

de quobꝰcecis poſt egreſſũ hierico illuĩat᷑.
LCapituluz.xxiiij.

Oſt hec (egr̃diẽte ieſu cũ diſcipu
p is ab hieꝛico)tuꝛba multa deſide
ramtiũ audire doctrinã eiꝰ ſecuta
E? eũu. pauci eniʒ non audebant pp
latꝛones ingꝛedi deſeꝛtum. Qðõ turba pluꝛi

ma ſequebatur ieſum ſue ſedule ⁊ ſtudioſe

egꝛeſſuũ hieꝛi ꝛ0 illuiatis

doctꝛine eſt indicium . Unde Criſ. Ceſtĩo
niũ ſtudioñ agꝛicole ẽ meſſi fecunda aſſidui
ãt doctoꝛis docum̃tũ eccłia plena. Neminẽ

laboꝛ itineris ĩpediuit: qꝛ amor ſpiꝛitualis

fatigatiõem non ſentit.Neminẽ poſſeſſionũ
ſuaꝛum ſolicitudo retraxit qꝛ igrediebant᷑
in poſſeſſionem regni celeſtis. Uere eĩ non
hʒ ſuꝑ t eꝛꝛam ꝙ amet qui bonum celeſte i
ueritate guſtauerit. Sicut enim ꝗ pᷣcioſuʒ
manducaueꝛit cibum. poſtmodum ei h eſca

cõis ingrata uidetur: ſic ⁊? qui ſemel dulce

dinem xpᷣi bene guſtauerit terrenoꝝ bonoꝝ
decetero non multum ſentit ſaporez. Nimi
rũ hec eſt illa roſa in campis hierico.ð qua
ſapia loquitur per Salomonem. Sicut pal

ma exaltata ſum in cades ſicut plantatõ ro

ſe in hierico. Ergo hec ẽ illa ſpecioñſſima
roſa.ſanctitate iuſticie candida ⁊ paſſionis

ſanguine ꝛubicunda. Sicut eniz ꝛoſa ateq;

uideat᷑: ſentit᷑ ⁊ anteq; inueniatur tenetuꝛ ĩ
odoribus ſuis:ſic ⁊ dño tꝛanſeunte de lõge.
duo ceci anteqᷓ; uideꝛent diuinitatem eiꝰfꝛa
glantia ſenſeꝛunt. Hec Criſ. Unde ſequif.
(Et ecce duo ceci cedentes ſecus uiam) Jut
elemoſynam peterent a tranſeuntibus non
remote a uia ſalutis (audierunt) a tranſe
untibus(quia ieſus) naʒaꝛenus omni floꝛe
uir tutũ ueꝛnãs((tranſiret) O felix auditio:
rumõ leuis. Multi eĩ ꝛegeſ ⁊ ꝓphe uoluer̃t

audiꝛe.⁊ ñ audieꝛunt.Et miſericoꝛdiam cũ

clamoꝛe petebant:dicentes.(Dñe miſeꝛeꝛe
nri fili ðð ua ↄpaſſiõe nr̃am miſeriã remo
uendo. Uocant eum filium dauid.qꝛ crede
bãt eũ ẽẽ xpC¶ʒ ꝑ ꝓphetas ꝓmiſſũ:⁊ notũ erat
apðõ oẽs iuðoſ ꝙ xpᷣſ ð ſemĩe dauið eãt naſci
turus. Quz magna deſydeꝛij intentione cla
mauerunt: ⁊ magno deſideꝛio illuminaꝛi po
ſtulaueꝛunt. cõ eſſi dauid fideliũ ꝑ caꝛnem
deũ ẽt ĩ eo eẽ nouerunt ꝑ inſpfrationẽ. Ubi
Kriſᷣ.Opoꝛtune añ oblati ſunt ante faciem
xpᷣi duo ceci:ut aꝑtis oculis quaſi teſtes v
tutis eius aſcẽderẽt cum eo in hilʒ. Pi cuꝛ
rẽtium ſtrepitum audiebant. ⁊ ꝑſonas non
uiðᷣbant.nihil ſolum habẽtes ð toto coꝛpo
re pᷣter uocẽ.⁊ iðᷣo quia pedibus eum ſequi
non poterant uoce ſeqbantur. hec Cri. de
uno iſtoꝝ tantum.ſ.famoſioꝛi Marcus mẽ
tionẽ faciẽs.ð alio tacuit minꝰ toto.ubi au
gu. Hoc ãt factum ?⁊ Marcus cõmẽorat:
ſʒz ð uno ceco factum. Nam duoꝛum cecoꝝ
quos Mattheus int᷑poſuit. unum fuiſſe in
illa ciuitate famoſiſſimuũ. ex hoc ſatis appa
ꝛet.ꝙ in nomẽ eius ⁊ pris eius Marcus cõ
memorauit. Barthimeus. n. thimei filiꝰ ex
aliqua magna felicitate ðiectꝰ notiſſime ⁊
famoſiſſime miṽie fuit:ꝙ nõ ſolũ cecꝰ: ueꝝ
e tiam mendicus ſedebat. Pinc ẽ eꝛgo quod
ipᷣm ſolũ uoluit cõmemoꝛaꝛe maꝛcꝰ:cuꝰ illu
minatio tã claꝛã famã huic miꝛaculo cõpa

rauit q; Eat illienota calamitaſ.Uñ ⁊ Beda

,p cdamoꝛè ſuu tin
inn ipediebit. kt u,
no ope reteahůt aliog. P1
turba ipedientẽ.una a car
ii ab iſerno : e canaliad⸗
ſmui ? diaboli nouiſ ob
yſeſſone peccati ab eu
luude dei Infelix h turba e
Luba öiderioꝝ canis inc⸗
Uurba tſranor müͤc icrepat
znonü infermn incꝛepat d i
noͤ tacedunt in ofone ceci
tis Hoipue de ppnio ſtaru m
Ftunis dexdra nia .Nans
QAamsd Redan Adec
rent ite e exicrepa
quditio ⁊ ex maio deta
miſcdiam petebant dic
noſtri fli dauid) Jn
ofonis otinuatoem: ? i
Eris. Iritabatur uetit
bit Calis ni fidei: t
tatonmagis accendit oo⸗
tionib'ſſuincunk uinue
lis ſecm eſt d in ſeeri
enizʒ Aiud ſic nigoꝛez fi
ga traͤglitasktiten.
q ceci nunt Sonatis
neccde uetabik xrs
ri:ut aln een deſih 8
dſeeigri hietſen

d deug nos yg
5 Aris. unde e
tes facef pcepta di. xi
em clament i ilig
ſpianus cepit bene ni
niß ſui nouitate

oerhianos:ſec ſe⸗

cli⸗
ddiut: glen.ſienini

ent ſennd hungi
nmnanfmſſins⸗
„A ⸗ .
g denn en.n
eit Sien uncleſte

du, Gialt engzoltitz
necz inueniatur tenettei
1dio nanſeunecelic,
Gerenn giuinitaten eſfin
ber An’. VNnue yut.
cecemes ſecus linm ut
nr , ranſeunibs non
audiernt orn’
mzatenus omn/ fore
Ter) Olit auditio:
egeſ tpobe uolueft
Et miſenicoꝛdian ci⸗
entes. Due miſeꝛeꝛe
deam müeräreme⸗
Wndawid Rcede
tas drder.
deenheadid er deſ
deiſteig Mermgtecn
vodeſdero Ulummingu⸗
icmnfceübnn
t p inſpfatione.
nnaſ intene ſaciefn
goeuloquaſ teſtes
grsoanloii din
i aned in hicz.

audiebant. gonas ton

ahinneus , n ſine
nin unec ver
eſit ilienicd

.
7

M
nsſcebil vn /lb lu

4

Secunde partis

Et bene marcus qui gentibꝰ ſcribebat eud
gelium unũ dic illuĩatũ: ut eoꝝ quos ĩſtitue
bat ad fidẽ ſaluatõi figuꝛa ↄgrueret.matbe
us vo ꝗ hebr eis ſuũ ſcribebat euãgeliũ:ꝙ ĩ
gẽtiũ quoq; noticiã erat puẽtuꝝ:recte duos
diẽ illuiatoſ:ut utꝑq; pp'm unũ eàdẽq; fieꝛi
gr az ꝑtiner̃ doceret.ꝗ ẽt in ſeqnti lectõe de
aſino:ĩ qẽ dñs ſeder̃ dignarꝰ :ceàdez euãge
licã ſᷣuar̃ ſcripturã curauit ̊ Beda Baꝛthi
meꝰꝗ filius pinguedinis inteꝛpᷣtat ſignificat
hoieʒz in ðᷣlicijs carnalibꝰnutritũ.iõ dqr̃ cecꝰ
.ſ.ſapĩie lumine pᷣuatꝰ:de q̃ r̃ ĩ iob ꝙ ñ iue
nirur in terra ſuauiteꝛ uiuẽtiũ:quia delicie
carnales hebetamt intellectũ.⁊ talis cuʒ au
dit ð ſaluator̃ dʒ clam aꝛe ꝑ oronẽ ðuotã ut
ab eo recipiat ſapĩe lum̃:ꝗ dat oibꝰafluẽteꝛ
ſaltẽ ð neceſſarijſ ad ſi an,Er urb ãt do
ctrinã xpᷣi auſcultans. uidẽs ſoꝛdidas ueſtes
n ↄſcie claritateʒ(ĩcrepat eos ut tacerẽt)
q ꝑ clamoꝛẽ ſuũ turbã ab audiendo xpᷣi doc
trinã ĩpediebat. Et hi ſignificãt eos ꝗ a bo
no ope retꝛahũt alios. Hibemꝰ ãt triplicez
turbà ipedientẽ. unã a carne aliã a mũdo t᷑ᷣ
tiã ab ĩ ferno:qꝛ cãnalia ð ſoᷣria ⁊ ꝑſecutões
.f.mũdi ⁊ diaboli nobiſ obſtant ut taceamꝰ
a ↄfeſſione peccati ab edificatione pxima a
lande dei Infelix h̊ turba oĩ bono obſiſtit.
Luꝛba ðſderioꝝ cãnis increpat allicien io.

turba tyꝛãnoꝝ mũdi ĩcrepat pſeq̃ndo.tuꝛba

ðmonũ inferm incꝛepat ðipiendo. Sed quo
mõ tacebunt in orone ceci ꝑ ignoꝛantiaz m̃
tis.pᷣcipue de ꝓpꝛio ſtatu mendiciꝑ ðfectuʒ
Stutis ⁊ extra uiã.ſ.ſalutis(At illi magis)
clamãdo iſiſtebant.dõec ſtꝛepitũ tuꝛbe uice
rent tim̃teſ ne ex ĩcrepa õ alioꝝ ĩpediꝛetuꝛ
auditio ⁊ ex auditio petitõis ac uocũ eoꝝ ⁊
miſcðiam petebant (dicentes.Dñe miſereꝛe
noſtri fili dauid) In h̊ ⁊ noſ exhoꝛtamur ad
or̃onis ↄtinuatòem:⁊ in ea pſeueꝛãtiã. Ubi
Crip̃ᷣ. Irritabãtuꝛ uetiti magis qᷓ; cõcupiſce
bãt.Calis ẽ nã fidei: quanromagis netat᷑:
tãtomagis accendit᷑: ꝑꝑ ꝙ ſerui dei in ꝑſecu
tionibꝰñ uincunt᷑.uirtus eniz fidei ĩ pericu
lis ſecuꝛa eſt: ⁊ in ſec uritate ꝑiclitat᷑. Quid
eniʒ aliud ſic uigoꝛez fiðõᷣi in oĩbꝰ laxat.qᷓ; lõ
ga trãgllitas:Et iteꝝ. Primo.n. clamabant
qꝛ ceci eꝛant.ſᷣo ma gis clamabãt:qꝛ ad lum̃
accedere uetabàt᷑.xpᷣs ãt ꝓmittebat eos ue
tari:ut płꝰ eoꝝ deſideriũ appareret. HPHĩc aũt
diſce:qr ſi abiecti fueꝛimꝰ cũ ſtudio accedẽ
tes ad deũ ꝑ nos ipos aſſeᷓmur ꝙ petimus
HB Eripᷣ. unde Aug. Gonos ei xppianos uolen
tes facer̃ pᷣcepta ði. xpᷣiani mali ⁊ tepidi ꝓhi
bent.clament tñ illi ñ deficiãt.ũ.n. quiſq;
xpᷣianus cepit bene uiuẽ. munduq; cõtẽnere
in ipa ſui nouitate patit᷑ reprehenſoꝛes frigi
dos xppianos:ſed ſi ꝑſeue:querit.ipſi iã obſe
quũtuꝛ: ꝗ ante phibebant.bec Aug. (Et))
ga pulſanti aꝑietuꝛ (ſtetit ieſus) expectans
eos:qꝛ illi ſequi ñ poterãt (quo enim ꝑgeꝛẽt

Laplm. xxiiiXj.

ñ miobãt)( ⁊ uocauit eos ne tuꝛbe phibeꝛẽt
ſi non uocati uenirent. Et interrogauit eos
quid uellent non tamẽ hoc ignoꝛans: ſed ut
ex ꝛeſponſione ⁊ ↄfeſſione cecoꝝ manifeſta
debilitaſ ⁊ uirt remedio cognoſceret᷑:qꝛ ad
miraculoꝝ opatõem uult hre ſanãdoꝝ ↄfeſ
ſionẽ:ut ex B magii appareat eu dẽtia miza
culi ad alioꝝ utilitaté. Et cũ illi dicerent(.
dũe ut aꝑpiant᷑ oculi nr̃i miſert eoꝝ ieſꝰ·)fõs
uere lucis(tetigit oculos eoꝝꝑ ⁊ confeſti) id
ẽ ſubito(uierut )ex quo pʒ: ꝙ taliſ illumia
tio fuit miraculoſa nõ nalis:quia nꝗ nõ ope
ratuꝛ in inſtanti. Ubi Criſᷣ. Cetigit ãt ut hõ
tarnalit᷑.ſanauit ut deꝰ.Et iteꝝ. Quãdin di
xerũt fili dauid: ſuſpenſa eſt ſanitaſ.mox ut
dixerũt dñe.ſanitas ẽ infuſa:qr ſaluare non
poterat filiꝰ dauid: ſʒ filivði Hec Crib. Spi
ꝛitualiteꝛ ſᷣm gloſam. oculos tãgit cuz ꝛadijſ
ſue lucis ↄſciam illuſtꝛat.⁊ confeſti uidemꝰ
ad deuũ ↄtẽplandũ.ad nos cognoſcẽdum.ad
ꝓximũ iunandum. Notandũu at ꝙ tꝛiplex eſt
modꝰilluminatõis. illuminati enim legũtur
aliqui vbo.ſicut cecus de quo dictũ ẽ ſupra
aliꝗ tactu: ut iſti ð qbꝰfit h̊ mẽtio.aliqui un
guento.ſicut ubi lutũ fecit ex ſputo. Ueꝛbũ
ẽ pᷣdicatõ.tactꝰẽ iterioꝛ ĩſpiratio.uncetio ſac
mẽtoꝝ iſtitutio. Sic ergo illùinat ꝑ eloquia
ſacre doctrine.ꝑ cariſmata gre.ꝑ ſacꝛamta
eccłie( Et ſecuti ſunt eum)non tam pedibꝰ
qᷓ; vtutibꝰac fide ⁊ moribꝰ:qꝛ illi ꝗ a xpᷣo il
luminati ſunt coꝛporaliteꝛ. ab ipᷣo ẽt illumi
nsti ſt᷑ mẽt aliteꝛ.Quoſcũq; eni xpᷣs ſanauit
corpore.ſanauit ⁊ mẽte:qꝛ totũ hoĩez ſił fe
cit ſaluũ Vñ Cri. Go num mun obtulerũt
xpᷣo ſanati:ꝗꝛ ſecuti ſũt eũ. Poc em̃ deꝰ a te
ꝛegꝗrit ʒ ꝓphazʒ.ſolicitũ ambular̃ cũ dᷣo tuo.
Et iteꝝ ꝑmiſit eos ſeꝗ: ut ꝛecẽs miꝛaculũ o
ſt oꝛei eũ ñ ex ĩfirmitate moꝛi Hec cri. In.
hB qt ꝙ ſecuti ſt eũ.pʒ eoꝝ gratitudo:qꝛ ñᷣ ꝛe.
ſilierut pꝰ bñficia dõata eis a dño.qꝙ tñ młti
faciüt: ꝗ pobñficia igrati exiſtẽtes: ad uomi
tuũ rueꝛtunt᷑: ⁊ ad malũ ꝛedeũt. Ubi cꝛi.Sʒ
ñ illi fuer̃t tkes:ſʒ ⁊ añ donatõz fuer̃t pſeue
rabiles.⁊ pꝰdatõz gti. Pos ⁊ nos Zelemuł᷑ æ
ſi tardanerit donatõez deus.⁊ ſi młti ſt᷑ qui
adducunt ne öſiſtamus petẽtes.ſic eniz ma
xime deũ attꝛahemꝰ. Uiõ itaq; ⁊? hic q̃liter
uehem̃tẽ eoꝝ ↄcupiſcẽtiã ñ iopia.ñ cecitaſ.
ñ audiri.ñ a tbis ĩcꝛepat.ñ aliqd aliõ phibu
it. TCale ꝗd ẽ aĩa feruẽs ⁊ laborãs. Pec cri.
Tu g eñs ext᷑ uiã ⁊ cecclama an ieſũ. ut te
iliũinar̃ dignet ad ip[ʒ uidẽdi.ac fiõ ? imita
tõe ſeqᷓndũ qr B pᷣcipue ẽ nobis nccẽariũ.ubi
aug. Tota ig freſ oꝑa ma i hac uita ẽ ſana
ꝛe oculũ cordis uñ uideat deꝰ.d ̊ ſacroſãc
ta miſteria celebꝛant᷑. ad hoc ſermo dei pre
dicatuꝛ. Ad G̊ exhortatões morales id ẽ ꝑti
nẽtes ad corꝛigẽdos moꝛes. ad emendandas
caꝛnales ↄcupiſcĩiaſ.ad renüciãdũ ñ noce tã
tuʒ.ſed mutata uita huic ſeculo.Ad B̊ agũt

De efuſone unguẽti

eqd agũt dine ſaczeq; l̃e ut puꝛger illud
teriꝰab ea retq̃ nos ipedit ab aſpectu dᷣi. H
VUbi ? Oꝛig.⁊ nos g ſedẽtes iuxta ſcriptuꝛa
rũ uiã.⁊ itelligẽtes ĩ ꝗbus ceci ſumus.ſi ab
efſectu petierimus tãget oculos aiaꝝ nr̃aꝝ
recedet a ſenſibus nr̃is tenebra ig:antie:
ut eũ uideamꝰ: æ ſeqᷓmur ꝗ dedit nobis poſ
ſe uidere ꝑꝑ nihil aliud niñ ut eũ ſeq̃muꝛ.Hõ̊
Ori.ꝑ duos cecos iſtos ſignificãt duo ppłi
.ſ. gẽtiles ꝗq eꝛat excecati ꝑ idolatꝛiã ⁊ iudei
doctꝛinà pueꝛſã mandatũ dei tꝛãſgredien
tes pꝑ traditões hoĩz ꝗ ſedebàt.ſec uias: qæʒ
uidebãat᷑ hr̃e legis noticidã.ſʒ uiã q̃ ẽ xpᷣs ig
rabat :quoꝝ alter nalẽ:alteꝛ ſcripture legẽ
hẽbat. Qui audierunt de trãſitu ieſu poſtq;
exijt de hieꝛico.i. q̊ ſeculo.ſʒ ieſu eoꝛum
oculos mẽtales tägẽte.illuĩati ſt᷑. młti ð iu
deis ⁊ gẽtibꝰ.płes eu ꝑ fidẽ ⁊ opa ſct᷑a ſeq̃n
tes.⁊ pꝛius qdẽ unũ poſtea duos cecos illu
minat:qꝛ unũ pᷣus populũ :deiñ duos uocat
Anñ Beda.ꝙ ãt appꝛopĩquãs hieico unũ illn
minauit: ac ꝓficiſcẽs ð hieꝛico duos. G ĩtia
uit ꝙ añ paſſiõez ſuã uni tm̃ ppło iudeoꝝ pᷣ
dicauit poſt ſurrectõez vo atq; aſcẽſionezʒ
ſuã ꝑ apłos ⁊ iuðis ⁊ gẽtibꝰdiuinitatis ſue:
X huanitatis aꝛchana patefecit. H Beda.
Plura ad expoſitões ⁊ meditatõez ptinẽtia
fſupꝛa de uno ceco poſita. pnt hic applicari

⁊2 eↄuer ſo.pła q̊ poſita ibi aptari. Ofo.

AVy lucis ⁊ fons luis dũñᷣe ieſu ꝗ duo
4 1 E cecoꝝad te clamãtiũ affectu mip̃i
corgdie miſtus oculos eoꝝ tägere: ?
hſe eos illuiaꝛe dignatꝰ es.tange q̃ſo oculos
meos ſpales.⁊ ⁊ꝛadijs tue lucis ↄſciaz me
am illuſtra ad te ↄtẽplandũ ad me cogſcen
dũ ad ꝓximũ iſtꝛuendũ ⁊ iuuandũ. Iluſtra
coꝛ meũ luĩe tue gr̃e diuine:ut te ductoreʒz
Ioĩbus uijs meis habeã.te imitãdo ſequar
te ꝗ es ſup oĩa pᷣ oĩbꝰ timeã ⁊ diliga tuacq;
T oibus faciã uol ũtatẽ. Amẽ.
De effuſiõe unguẽti ſuꝑ caput ieſu.Ca.xxv
Propiquante tpᷣre ĩ quo dñũs pati
a diſpoſuit. appꝛopiquauit ipᷣe loco
i quo eiuſdẽ paſſiõis diſpẽſatiõezʒ
kacẽ uoluit: ut ꝑ ̊ itiaret ꝙ uolũ
tarie ⁊ ſua ſpõte pateret ⁊ moꝛtem ſubiret.
J git (añ ſex dies) ſolẽnis (paſche).i.ſexta
ie an paſcha.ſ. ſabbato an ꝛzamos palmaꝝ
(uenit bethania) Intelligas h̊ diẽ paſche ñ
rtãdᷣci mã pᷣmi mẽeñis ĩ qͥ ad ueſpam ĩmolla
bat agn paſchał:ſʒ quĩtãðciĩã.ſ.illazʒ ĩ qua
paſſꝰ ẽ xpᷣs q̃ tota eꝛat feſtiua ⁊ ſolẽnis.uñ
Theo. decĩa ãt die mſis agnũ inõi capiũt ĩ
molandũ ĩ feſto paſche.ex tũe ei feſtiuitat᷑
vᷣlibãt ſolẽnia q̃ppꝑ ĩ die q̃ ẽ nona m̃ſis ⁊ pᷣce
dit ſextũ diẽ añ paſcha epulàt ſplendide: ⁊
exoꝛdiũ feſti hac diẽ ↄſtituũt quorfit ut ieſꝰ
auoq; ꝑgẽs bethãiã ↄuiuaret᷑.̊ Theo. Jõ
nut uenit bethamiã ut laʒari r̃ſuſcitatõ rᷣno
naret ac mẽoꝛie oĩz artiꝰ ipᷣmeꝛet᷑: ⁊ ut iex

ſuper caput ieſu.

euſabiles iudei ð mõte tati ſuſcitatis trae
tantes ↄfuðꝛẽt ⁊ ex mẽoria miꝛaculi ibideʒ
fcrfi.tuꝛba ppłi moueret᷑ ad euʒ hoꝛifice r̃ci
piẽdũ ĩ hiris añn ſuã paſſiões.ſ fuerat pᷣdic
tu ꝑ zachariã ꝓphetàã dicentẽ. Exulta ſatis
filia ſyon.iubila filia hirłʒz. ecce ꝛex tu uẽit

tibi ⁊c. Sciẽs g̊ dñs iuòðos ↄſpiꝛaſſe ĩ mõtẽ

appꝛopiquãte paſcha i quo agnꝰpaſchał im
molabat ruertẽdo uẽit qĩ agnꝰad uictã: ut
ſic agnꝰ uer ĩmediate poſt imolatõeʒ agni
paſchal iĩmolaret᷑ ꝓ nobis:ut veꝛitas figuꝛe
ſuccedeꝛet ⁊ ueꝝ paſcha hẽꝛemꝰ.Et eꝛat in
domo ſymõis pᷣus lepꝛoã.t ât mðati:qꝛ fue
rat lepꝛoſus:⁊ a dũo ſanatꝰ.ſʒ tũ ar huc pᷣſti
nũ nom̃ ad mẽoꝛiã miꝛaculi retiebat: ut vt
cuꝛaãtis appareret:ſi adhuc dr̃ mattheꝰpu
