ſtraze a tribꝰ apoſtolis ſecù aſſumptis.(di
xit eis.Suſtinete hic expectando (⁊ uigi
late mecũ) non cum Dyabolo uel cũ moo
tanquã amici ſpeciales pceteris. Qui dñt
in anguſtijs afſiſtere amicis. Suſtiete põ
dus temptatõis uigilantes a ſomno infide
litatis ⁊ torpore mentis.ne ingrauãte Dya
bolo obrepat uobis.¶ Aeteꝛis quidẽ iuſſi
ſedere ibi.quaſi inferiores ab agone iſto ſ
uãs eos ſecuꝛos:uos ãt quaſi firmiores uſ
q; huc adduxi. ut collaboretis mecuʒ in ui
gilijs ⁊ oꝛationibus.ſed nolo uosꝓgredi ul
terius. Nõdũ eĩ poteſtis. Propte? hoc ma
nete hic uigil antes. ſicut ⁊ ego uigio: ut
unuſquiſq; ĩ gradu ſue uocatõis ↄſiſtat.qꝛ
7 oĩs qꝛatia q́;uis magna fuerit. ſupiorem
hʒ. (¶ Et ꝓgreſſus ẽ ab eis puſillum.ſ.qᷓ;ũ
iactus ẽ lapidis:⁊ poſitis genibꝰ ꝓcidit in
faciem ſuam ſuꝑ teꝛrã) ut humilitateʒ mẽ
tis oſtenderet habitu coꝛꝑis(⁊ orabat) cõ
de (dicẽs )oꝛe(¶ Abba pateꝛ: ſi poſſibile ẽ)
ſalua ↄgruentia redẽptõis hũane: ⁊ ſi mõi
tur mors. me ſecundum carnem non mori
ente (tranſ feꝛ calicem hunc) id eſt expeꝛi
mentum paſſionis (a me) Quaſi diceꝛet.
Si poſſibile ẽ ſine morte mea tpꝛali ſalua
ꝛi genus humanum: tranſ fer caliceʒ ama
re paſſionis a me. Peꝛ oꝛationeʒ offereb at
ſpnitum deo patꝛi: que quidem oratio ex
plnribus oſtendit peꝛfecta ¶ Primo qr ſo
litaria eꝛat.eſt enim oratio eleuatio m̃tis
in deum. Quod melius fit quàdo homo eſt
ſequeſtz atus ab alijs. Secundo qꝛ humitł᷑.
cum in faciẽ ſuã pcidit. Tertio qr deuota
cũ ad deum patꝛem recuꝛrit.Quarto quia
recta cũ uoluntatem ſuam uoluntati diui
ne ſubmittit. Quinto quia caritatiua.cum
interim dulciter diſcipulos uiſitauit. Quð
dicit abba pateꝛ utriuſq; popli patrẽ ⁊ ſal
ustorem deum eſſe innuit ⁊ oſtendit. Idẽ
eĩ ſignificat abba ꝙ pater.ſed abba ẽ ebꝛe
um pater uero grecu ⁊ latinũ.Ergo utꝛoq;
primus ipᷣe ĩuocat: ut utrũq; populum ĩ eũ
crediturum. ⁊ ab utroq; eum inuocandum
eſſe doceat:quia non eſt diſtinctio iudei ⁊
greci. Quod autem dicit ſi poſſibile eſt. ad
potentiam dei pariter ⁊ iuſticiam refeꝛt.
Quoniam quantum ad iuſticiã eius qui ñ
ſolum potens eſt. ſed etiam iuſtus non ſũt
poſſibilia niſ ea que iuſta ſunt. Unde ut
ueꝛus homo hoꝛꝛebat mortẽ: ⁊ uoluntate
ſenſualitatis uellet non moꝛi.ſi de iuſticia
poſſet fieri. Pabebat aut iuſticia pr̃is: ut
xpᷣs pateret᷑: ⁊ a conſtitutione mundi hoc
noſtre ſalutis ſacꝛamentum eꝛat ab eo pꝛe
oſtenſum. Anguſtia ezgo mortis: ⁊ tollerã
tia paſſionis non placebat chriſto peꝛ ſe ⁊
tãquam finis qui per ſe appetituꝛ.ideo ſim

ↄpletoꝛio.

pliciter loquẽdo pati nolebat. ſed pꝛopter
obedientiam patris ⁊ ſalutem humani ge
neꝛis paſſionem: ⁊ mortem uolumarie ſu
ſtinebat : ſicut infiꝛmus uoluntarie reci
pit potionem amaram.non pꝛopteꝛ potõeʒ
ſed pꝛopter ſanitatem conſequendaʒ. Dec
uoluntas non moꝛiẽdi glorioſos martpꝛes
facit.non enim uult ſenſus caꝛnis niſi ꝙ ðᷣ
lectat :ſi autem delectaret eos mori non i
de uideꝛent᷑ meꝛeri.Sʒ qꝛ hãc uolũutatẽ ñ
moꝛiendi deo ſubiciunt.⁊ ꝙ nãlr fugiut ꝑꝑ
deũ uolunt: iõ merent᷑. Unde ⁊ ä“pᷣs ſubdit

dicens ( Aeruta men non qð ego uolo bu

mano affectu((ſed qð tu).Quod ei ex hua
na infirmitate trepidanteꝛ rẽnueꝛat reuer
tens in ſeipᷣm ꝑ obedientiam ⁊ fortitudinẽ
mentis ↄfirmat.nõ ĩꝗt. hoc fiat qð hũano
affectu loquor:ſʒ ad qð miſſus ſum. pꝛopt

qð ad teꝛr as tua uoluntate deſcendi. Unòᷣ

alibi. Non ueni facere uoluntatẽ meaʒ.ſ.
quã tpᷣraliter ſumpſi ex uirgine: ſed uolun
tatẽ eius ꝗ miſit me.quã uiõᷣlicet cõeʒ ha

bui eternus cũ patre.⁊ quã ſemꝑ approbo

anime rõe.nõ meam. non ꝓpꝛiã. nõ meaz.

nõ filij hoĩs.non meã q̃ reſſtat deo.Et uti

q; uoluntas xpᷣi ñ eꝛat ↄꝛia uoluntati pr̃is.
ſed qui uenerat obedĩam doceꝛe:nõ ĩueni
ꝛet obediens ſi ꝓpriam faceret uoluntatẽ.

Qu anto ergo magis nos non iudicabimuꝛ
obedientes ſi facimus ꝓpꝛi s uoluntates.
Unde Auguſti.F ilius unicus dicit nõ que

ro uoluntatẽ meã:⁊ hoĩes uolunt facẽ uo
luntatem ſuam. Ille tm̃ ſe humiliat qui ẽ

equalis pr̃i ⁊ tm̃ ſe extollit ꝗ ĩ imo iacet:⁊

niſi manꝰ ei poꝛigat᷑ non ſurgit ⁊ iterum
Tꝛãſfiguꝛat ĩ ſe ſuos: ⁊ ꝗ nihil aliõ ułt eᷓ
pr̃.docet eos pꝛiuatã uolutatẽ coꝛꝛigere.⁊
diꝛigere iuxta diuinã. Unde ⁊ Piero. VUſ
q; in finẽ ñ ceſſat doceꝛe nos pr ib obedir̃:
⁊ uolũtatẽ eoꝝ uolutati noſtre preponer̃.
Oſtendit itaq; ᷓ̊· Bedã dñs ieſus:ut cum
moꝛs uel aliud ꝙ fieri nolumus ĩminet:ſie
ꝑ ifirmitatẽ petamus:ut nõ fiat: quatenuſi
p foꝛtitudinẽ ꝑati ſimus: ut uolũtas ↄdito
ris noſtri etiam contra noſtram uoluntatẽ
fiat.nã ſicut multũ ↄfideꝛe ñ debemus ne
noſtꝛã vtutẽ uideamu ꝓfiteri ſic multũ pu
ſillanimiter egere ⁊ diffidere non debemꝰ.
ne dei adiutoꝛis noſtꝛi ĩpotentiã uideamuz
ꝓnunciaꝛeiEt iteꝝ. Multi adhuc infirmi
ↄtriſtãtuꝛ futuꝛa morte:ſed ſi habeant ꝛec
tum coꝛ.uitent moꝛtẽ quãtũ poſſunt:ſed ſi
ñn poſſunt.dicant ꝙ dñs dixit pr̃ ñi fieri po
teſt. trãſeat a me calix iſte.ecce habes uo
luutatẽ humanã.uide iaʒ rectum cor. ſed
non quod ego uolo ſed quod tu. Pec Be
da.(Et ꝛediens) de loco in quo oꝛaueꝛat
ad tres diſcipulõs ſuos.ſcilicet Petrũ Ja
cobũ ⁊ Joannez (inuenit eos doꝛmiẽtes)
Jaʒ uicia tẽptatòe ĩcipiebãt oculi coꝛum

Secunte huts
itõͤ er
1e⸗ can⸗ bed⸗
lnene ſoefie Ge⸗ prie

Aigilate) nente oc
(torne) ouce in⸗
netis i teptatiõem ne⸗
a mer ſlo dicit ne temp
leẽ hoiem no temptar⸗
latim. ? icidatis i ei/
natio uos ſuget ? iclus.
Pus: temptatiois eñ ini
li.mediu oſenſus in dele
ſum atio eſt opgs ipſum.
lempraron 1 d deſſten
dum eſt ad or nionem.
liomtis indeun: qzto⸗
cleuatur 4amtofaci
Er ſcut fur audito i⸗
ueniat ad ſuccmſü: i
luͦ fugat. 1 ſanctos a
uñ udor?. pocren
tamemtis eſtuat. ut
tangit. totiens oron⸗
datio impugnatom u
ſeruus g ſentit fure
uer funi 1 pdttor ee
toem eſſe i corde ni
dolo lemtir nifiſtan
T10 de d .
c dyabolus ſem

me qui whicet cog
nre 7 gi ſen apeit⸗
umn.non pii, o nen,
mei qreiſtar deo Etii
eat in olunran pyt,
eciun woene:no iueni
n Nuceret uoluntat,
nos non iudicabimue
9 ppꝛias uoluntates.
s unicus dieir nogte
poies uolunt luci no
ewſe bunilatqni
exoglit giind icet:
t ſigan gerem
nä anne enen
ini Wniet ied
docene ooiip deif⸗
olütati noſtre ehſtf,
Beci is ſeſusln Cln
ſen wumns iminetift

—
—

Secunde partis.

langueſceꝛe.qꝛ doꝛmitõ erat q̃ſi pᷣfiguratõ
negationis ⁊ fuge. Unbeda. Somnus cor
ꝓis pᷣfigus atõ eꝛat.ꝙ ĩ ꝓxio grauadi erant
ſõno infidelitatis.(Et petro hironice dicit
ſic) (Symõ dormis: quaſi dicerʒ. ſic erat
faciedu łᷣ ſic iples ꝙ ꝓmiſeras.(¶Nõ potui
ſti una hoꝛa uigil r mecũ.)Quuſi diceret
Qui una hoꝛa ñ potuiſti uigilar᷑ mecũ qũo
mõtẽ ſpeꝛnes tu ꝗ ſpõdes moꝛi mecũ. Non
oñdis tĩ feruorẽ facto q̃ntuʒ vpo. In hoc
apparet tua infiꝛmitas. Per Gq̊ ꝙ dicit una
hoꝛa.oſtẽdit ꝙ bꝛeuis ẽ moleſtia tẽptatio
nis ꝛeſpectu ꝛemuneratõiſ. Ut g dic Tulliꝰ
omnia que breuia ſt᷑ tollerabilia ðᷣdẽt eſſe:
ẽt ſi magna ſint. Quãuis ãt oẽs dormirent
petꝝ tñ potiꝰ ĩcrepat:ga eĩ pᷣceteris fueat
gloriatus:iõ pᷣceteꝛis erat ĩcrepãdus. INeʒ
inteꝛ eos pᷣncipalis erat:iõ iĩ ipᷣo alios re
pᷣhendebat. Irẽ qꝛ in eodẽ ðᷣfectu pᷣlatꝰ ma
gis ẽ ĩcrepãdꝰ qᷓ; alij ceteris ꝑpibus. Qui ẽt
iam ifirmitate depᷣſſus.nõ petrꝰ uł cephas
ſiʒ antiquo nomine ſymõ a dno hic uocat.
Uigilate) attente oculis m̃tis ⁊ corporis
⁊ orate) ðuote vbis.coꝛdis ⁊ oris( ut nõ ĩ
netis ĩ tẽptatiõem) negãdi me ⁊ ꝛecedendi
a me:Nõ dicit ne temptemini ꝗa impoſſibi
le ẽ hoĩem nõ temptari.ſʒ ne iꝛetis ĩ temp
tatiõm.⁊ ĩcidatis ĩ eiꝰ ꝓfudũ ideſt ne temp
tatio uos ſuꝑet ⁊ ĩcludat peꝛ ↄſenſum ułl o
pus: temptatiõis em̃ initiũ eſt ſuggeſtõ ma
li.mediu ↄſenſus in delectatõm łopus con
ſumatio eſt opus ipſum. Ad euitandum t
temptatõm ⁊ ad ꝛeſiſtendum eideʒ recuꝝẽ
dum eſt ad orationem. Oratio ei eſt eleua
tio m̃tis in deum:qᷓ;dto autem mens ĩ deum
eleuatur.tantofaciliꝰ tẽpt atio ab ea ſeꝑat
Er ſicut fur audito clamore fugit.⁊ uicini
ueniut ad ſuccuꝛſũ:ita clamõ orõis dyabo
lũ fugat.⁊ ſanctos ad ſuccurendũ excitat.
unñ yudorꝰ. Poc ẽ remediũeꝰ ꝗ uitioꝝ tẽp
ta mentis eſtuat. ut quotiens quolibzg uitio
tangit᷑.totiens orõnes fudat.q; frequens o
⁊atio impugnatõm uitioꝝ extinguit. Et ſic
ſeruus ꝗ ſentit fuẽ ĩ domo ⁊ ñ clamat ſa

ueæt fuꝛi ⁊? ꝓditor ẽ dñi ſui:ſic ꝗ ſcit tẽpta

tõem eſſe i corde. ur̃ xpᷣm prodere ⁊ dyabo
volo ↄſentir:niſi ſtati ꝑ oꝛatõeʒ exclamet.
2 16 q dyabolus ſemꝑ temptat. ſemꝑ debe
moꝛar ⁊z nunqᷓ; deficere. Sed or̃o dʒ ordi
nari.ñ ad q̊ ut ñ temptemuꝛ:ſed ad hoc ꝙ
Ritremus ĩ temptatõm. Multum aũuᷣt ualzʒ
ad expulſionem temptatiõis cogitatio ⁊ ti
mõ eterne mortis. Vñ aug.timoꝛ ò̊ futura
mõte mtem ↄcutit.⁊ q̃ſ ↄclauatos om̃s cõ
poꝛis motꝰ ſuꝑbie ligno cꝛuciſ affigit( Spi
ritus ꝗqdẽ) de ſe ⁊ natura ſuaꝓmptus eſt
in me ⁊ in uobis ad ↄfitẽdu((caro aũt in
firma )in uobis.nõ ãt i me ad tollerãdum
qꝛ cao coꝛupta ſꝑ depꝛimit ⁊ aliquãdo uĩ
cit ſpiritum ⁊ ideo eſt orandum. Naʒ quaſi

mãdaſti

Lapitulũ. lix .

pꝛomptum habuiſti ſpiituz in pꝛomittẽdo

mori etiã pꝛo me.ſed nunc patet carnis in

firmitas ad ſuſtinẽduʒ imminentẽ tempta
tionẽ.ga ipſa doꝛmitio corporalis iudiciũ
eſt. ⁊ quaſi prenuntia ueſtre infirmitatis.ñ
duʒ em vtute exalto induti eſtis. Ubi Hie

ro. Poc autẽ adueꝛſus temeꝛaꝛios dictum
eſt.qui quicquid crediderunt putant ſe ↄſe

qui poſſe. Ita qutũ ð ardore mentis con

fidimus.tantů de fꝛagilitate carnis timea
mus. Dec Pieꝛonymus. Tu domine qui
qð uigiemus ⁊ oꝛemus.da nobis
gratiam ad hoc faciẽdum.ꝗa licet ſpiꝛituſ
pꝛomptiſſimus ſit.caro tam̃ ifirma eſt. ⁊ to
ta pigra ⁊ tota ſomnolẽta: nec põt ſuſtier̃.
nt uix ꝑ unam horam peꝛfecte tecum uigi
let ⁊ tecum oꝛet ne cadat in temptatiõem.
dDeinde(iterũ ſecundo abijt ⁊ orauit di
cens. Pateꝛ mi.ſi non põt hic calix tranſi
re:niñ bibam illũ fiat nolũtas tua.)QOſten
dit hĩc. Ut ait riſoſtomus Quoniã ualo

ncoꝛdat uoluntati dei.⁊ quoniã ubiq; hãc

ſequi opoꝛtet ⁊ banc inquirer̃. Uellet ꝗdẽ
tranſire calices ꝗqa homo eſt. ſʒ peꝛficit diſ

penſationeʒ quia patri obediens eſt. VUñ ⁊
leo papa. Pec uox capitis ſalus eſt totiꝰcõ
poris:hec uox oẽs fideles inſtruxit.omnes

ↄfeſſoꝛes accẽdit: oẽs mariyres corõauit.

Naʒ ꝗqs mũudi odia:ꝗs tempt ationuʒ turbi

nes: s poſſet ꝑſecutuꝝ ſupeꝛar̃ teꝛoeſ:ni
ſi xpᷣs in oibus ⁊ pro omnibus patꝛi diceret
fiat uolũtas tua.diſcãt igit᷑ hãc uocẽ om̃s
eccłie filij.ut cũ adueꝛſitaſ uiolẽtie alicuiꝰ

tẽptatõis incũbit. ſuperato tremore ſormi

diniſ accipiant toleꝛantiã paſſiõis.(Et ꝛev

ſus denuo iuenit eos dormiẽtes p triſticia.
erãt em̃ oculi eoꝝ grauati) ⁊ depᷣſſi.inteꝛio

zes ꝗqdẽ languoꝛe teꝝnoꝛis ⁊ triſticie.extẽio

res vo uigiliaꝝ longitudine. nã triſticie ma

gnitudine ſomnũ ñ poterant uicere. timen

tes tum pꝛo capite tũ pro ſe:ſed ſic dormie

bant mẽte ita ⁊ corpore.q; ex toxpoꝛe gĩe
quãdoq; ꝓuenit ſomnus nature.(Et ait il

lis. Quid dõmitis:) ſc& ĩ tãtis ↄſtituti peꝛi
culis.cum ſit tempus uigilandi ꝓpter inſtã

tiam grauiſſime temptationis uobis immi

nẽtis. Surgite a torpor̃ m̃tiſ(uigilate)ani

mi uigilãtia (⁊ oꝛate ne imꝛetis ĩ tẽptatio

nẽ) ſcilicet ꝑ ↄſenſũ. ideſt ne tẽptatio uos

ſupeꝛet ⁊ itꝛa ſuos caſſes teneat.(Et abijt

uerum ⁊ orauit terttio dicens eundẽ ſ̃mo

nem)orationis.ſcilicet pr̃᷑ mi ⁊ cetera. ter

cio xpus idẽ orauit: ut orationis fꝛequenti
am oſtenderet.⁊ nobis ſpei longanimitatẽ
exhiberet. Iterat or̃onem oſtendẽs ꝙ or̃o
debet eſſe ↄtiua. Similiter iterat uiſitatõ

nem diſcipuloꝝ ſuorum.quia opera caꝛita
tis debent orationi eſſe ↄiuncta. Et ſic pre

latũ inſtruit. ⁊ ſibi ⁊ gregi intendẽ: ⁊ nunc
ↄtemplatiuã nunc actiuam uitam exercer

De pmo

SPinc nõ obſtat.ꝙ dicit᷑ in cccłiaſtico non

iteres Sbũ in orõne tua: qꝛ illa auctoꝛitas
ſic itelligẽda ẽ. nõ iteꝛes.i.ita ſis diligens ĩ
pꝓfeꝛendo ĩtegꝛe ⁊ deuote ueꝛba oꝛationis
tue. ut poſtea ꝑꝑ obmiſſiõeʒ ł negligentiã
non opoꝛteat itezaꝛe: ſed tñ iterare ꝑꝑ uo
tõem uel inſtantid bonum ẽ.ſic ⁊ eundem
ſeꝛmonẽ in pᷣdicando diueꝛſ.bonum eſt qñ
qʒ iteꝛaꝛe.Cũ aũt oꝛaꝛet ⁊ anxiaꝛet᷑ dũs ie
ſus( Ecce angelꝰ )pᷣnceps michael(aſtitit
ↄfoꝛtansin eo motũ ſenſualitatis.ſecũdũ
quam minoꝛatus eſt paulominus ab ãgeł
illum. ſ. motum ꝗ exhoꝛꝛebat mortẽ. Sta
tim poſtq; xpᷣs ſe noluntati patꝛis ſubmiſit
angelus eũ ↄfortauit..In quo ĩnuit᷑ ꝙ licʒ
qnq; mfiat ꝙpetit᷑. qr forte ñ expedit: ſẽp
tñ oranti mentalis ↄſolatio ↄfert᷑.Et ſcoᷣm
Theoph̊.ut nobis innoteſceret or̃onis uiꝛ
tus.q̃tenus eã in aduerſis pponamus.ors
dqñns ab angelo ↄfoꝛtat᷑. Et humilis dñs re
uerenter ⁊ humiliter ſnſcipit hanc ↄforta
tõez ẽt a ſua creatura ↄſiderans ſe eſſe mi
noratum paulominus ab angelis.dum eſt
in hac lachrymaꝝ ualle: ⁊ ſicut ↄtriſtaba
tur ut homo.ſic ex vbis angeli fuit confoꝛ
tatus ut hõ. Nec putandũ ꝙ h̊ angelus uł
alius fuerit in eius cuſtodiã deputatus.qꝛ
B nõ decuit ⁊ xpᷣs non indiguit.ᷣm Bedã.
Alibi ꝙ angeli ei miniſtraueꝛint. hic ꝙ an
gelus eũ ↄſoꝛtauerit dicit᷑:ut utꝛaq; nã de
ſgnet᷑. Nam diuine natuꝛe angeli miſtrãt
hbumanam uero ↄfortant. Apparuit aüt ei
angelus uiſione coꝛpoꝛali in aſſumpto cor
poꝛe humano.conſolans eũ ꝑ modũ ſeruiẽ
tis:nõ ꝑꝑ ſe ⁊ ſui indigentiã: ſed magis ꝑp
diſcipuloꝝ aſſiſtentium ↄſolationem: ⁊ ad
ↄfirmandũ fidem in eis ꝙ xpᷣs ſit maioꝛ an
geł rõe deitatis: ac ꝑꝑ nram inſtructõnem
ad oſtendendũ.ſ.qð angeli aſſiſtunt nobis
orantibus: ↄfortãtes nos in õone. ⁊ ut ex
ſua poſt tꝛiſtitiam ↄſolatione ſciremus qð
tribulatis ꝓ xpᷣo nõ deeſt diuina ↄſolatio.
iuxta illud pſalmiſte:ſᷣm ↄſuetudinẽ dolo
rum meoꝝ in corde meo ↄſolatiões tue le
tificauert aiam meam. Nã ſᷣm Bedã.cꝛea

tor non indigebat creatuꝛe ſubſidio: ſʒ hö

factus ſicut nobis ⁊ pꝛopter nos eſt ↄtriſta
tus.ſic nobis ⁊ ꝑꝑ nos eſt confortatus. Sʒ
⁊ ipᷣe dominus ratõe ſe confortabat. dicẽs
ad patꝛem.non ſieut ego uolo ſed ſicut tu.
Aiunt autem quidasz michael aſtitiſſe orã
ti. ⁊ dixiſſe ſe pri orationis tenorem retu
liſſe:omneſq; ꝓcidentes angelos pro h̊ ip
ſe oꝛaſſe ⁊ rñdiſſe patꝛẽ̃ nouit dilectus fili
us meus.ꝙ humài generis ꝛedemptio:quã
ſic optamus:ſine ſui ſauguinis effuſione de

centeꝛ fieꝛi nõ põt. Angelus aũt poſt hec ꝰ

foꝛtauit eum uel de ſui pnñtia.ſicut amieus
de ſua pntia confortat amicum. Unde con
ſoꝛtauit.ideſt ad modum confortantis ſe

oↄopletorio.

habuit.ſ.ei aſſiſtendo:uł forte aliqua ueꝛ
ba ↄſolatoria dicendo:quia ſcilicet h̊ uin
cetur lucifer.ſicut nictus ẽ in celo: uel qꝛ
magnanimũ magna ſuſtinere deceret: uel
quia paſſio cito tranſiret.⁊ eins fructus eſ
ſet ꝑpetuus.ſ.redemptio hũani generis ⁊
ſtauratio angelice ꝛuine.nel aliqð ſue.UVxł
ſᷣm quoſdã ut dicit Theoph.iſta angeli cõ
fortatio fuit xpᷣi glificatio. Dicebat eĩ ãge
lus glorificans en. Dñne tua ẽ uirtus:tu po

tes 3 mortẽ ⁊ infeꝛnũ genus libeꝛar᷑ huma

num ⁊ ſimilia. Vu ꝗ in oꝛatõe poſitus ab
angelo confoꝛtai uoluiſti: da mihi ꝑ uirtu
tẽ oronis tue:ut oꝛãti mihi ſemꝑ aſſiſtat ã
gelus tuus me ↄfortans. Pic aiadueue )ʒ
ĩpacientiã nr̃az.qꝛ dñs ieſus płibus uicibꝰ
orauit anq; a pr̃e reciꝑet reſponſonẽ ⁊ cõ
foꝛtatõeʒ. Sicut aũt ter fuerat temptatus
in tꝛibus locis.ſic ter orauit nõ ĩ eodẽ loco
ſed in tribus diuerſis locis diſtantibus abi
uicẽ peꝛ iactüũ lapidis.Et ut dr̃᷑ adhuc ĩ ip
ſis locis ueſtigia eccleſiarum ſunt que ibi
facte fueꝛunt ( ⁊ factus in agonia ꝓlixius
orabat )ondẽs ⁊ docẽs ꝙ nos ĩ agonia uel
q̃cunq; neceſſitate ↄſtituti. debemus ado
ratõeʒz ↄfuger̃:⁊ ĩ magnis periculis ac ma
ioꝛi neceſſitate.magis ⁊ ĩſtãtiꝰ orõni iſiſte
re. Agõia iſta põt dici certame õ mortẽ.uł
mortis anxietas.quã qĩ ꝑñteʒ pᷣuidebat.⁊
iõ dr̃ tẽ fuiſſe ĩ agõia.ſicut infirmi in extre
mis laboꝛantes dicunt᷑ eſſe in agone. Uel
põt dici ceꝛtam ⁊ reluctatio ſenſualitatis
ac rõis.qꝛ agoniʒzabat ⁊ ceꝛtabat in eo mi
rabili pugna.ſenſualitas natuꝛaliteꝛ mõtẽ
hoꝛrens ⁊ ̃cuſans.ac ꝛõ uolũtati diuie ob
tẽperãs.⁊ ipᷣaz mortẽ ꝓ ſalute humana ʒe
lans:qꝛ uitute diuina qlibet pers pmitte
bat agere ł pati.qð ꝓprium eꝛat nbi. Jam
tñ uincebat mortẽ aĩio.du ẽt mori uolebat
qu põt uicit actu ipᷣo.ſ.⁊eſurgendo.Sed
ben colluctatio caꝛnis ad ſpiꝛitum.ſiue ſẽ
ſualitatis ad rõem.quoſdã hominum facit
retꝛoiꝛe uel exhoꝛbitare:ut illos ꝗ peccat
mortaliter:⁊ quoſdã lente incedeꝛe ſiue in
uia moꝛari.ut illos ꝗ peccant uenialiter.
unde in huiuſmodi pugna ꝓlixius eſt oran

dum.ut oratio ſit recta ⁊t uoluntas ↄſtãs:

ac ſenſualitas recte rationi.⁊ ratio diuĩe
nolũtati non obſiſtat ſʒ obediat: ⁊? dicamꝰ

nõ mea ſed tua uoluntas fiat. In ſtatun mõ

tis diſtrictũ iudiciũ.⁊ ea q̃ hõ nunq; antea
recolit.ei ueniunt in animum. In cuius fi
gura xpᷣus appꝛopinquante morte factus ẽ
in agonia. Unde Srego. appꝛopinquante
etiam morte noſtre mentis.in ſe certamen
expꝛeſſit:ꝗ uim quand feruoriſ ⁊ formidi
nis patimur. cum ꝑ ſolutionem caanis eter
no iudicio appropiquamꝰ Nec ĩmeꝛito tẽ
anima terretuꝛ.quoniam pꝰpuſilum hoc ĩ
uenit ineteꝛnum mutar̃ non poſſlit.ſi eni

Anſpel. Quid ſtas. Acc
illas guttas labe. pul⸗
Noli doꝛmif cũ Penꝛo
Sic i potuiſti una hoꝛ
Anſpel. Surgit igit te
ſtabat flexis iterꝛa geni
lefctus. QAuẽ oſpice te.
ſone et i torrete lauant
ꝛeuereteꝛ cerne: oſide
nime ſue anguſtia. cuit
guinee decurtetesi ten
e ꝛ ſſine ingeti acerd
poruit coringere Nund⸗
ob moxtis horrone a
guineu. Unde patete
doloxẽ I bhoc gdea
maꝛitudo paſſionis x
tatu natina imutauin
ſudaꝛe coegit. Dec p
moatpeu certamina
plurim oſolat Tofo
fumos. cad amord in
tos. Uf Anſhel. of
1. peidiſtii facie tun
dices Aba yf miſt
me calixiiſte. Kt an
dulciſſini ceniſſime
guine gofonste⸗
tua guttatin öcue
aſſe ihu. u ie tuet
ta ſudoꝛiſ amieta
Obenn uclütnidon
tuliſti nihil iu

ddis Ftint d, adbe
eccküemmn uonni
fucnuin agnir li
cocisg ooſ gmnu
ie Ninui, dehemgtt
Inmugnis genculi ne
nagiͦtilin mon iffe
ncnme ni
igi tme, iuicehot.
1,ſct infimi ineme
nk eſſe inagone. Vel
lucatio ſeſſuglintis
R t ceabt neomt
Wirasnatualle nons
Acid noitandliedd
ne Anebemene de
wina de ens Mins
ddpprium eut idi. 3ei
eliniane N
nn ioſ eſun gento Bel
dcannis 44 ſgünin ue
en noſti bonimmnfrt
cebitwrei ut los gheell
oCi lene nedat ſuen

Secunde partis

conſideꝛemus.quod uiã uite pꝛeſentis neq̃̊
quã ſine culpa tꝛãſire potuimus ⁊ ꝙ nec B
ipſuʒ ſine ꝛeatu noſtꝛo ẽ quod laudabiliteꝛ
geſſimꝰ.ſi ᷣmota pietate iudicemuꝛ meꝛito
in agonia ↄſtituimu (Et cuzʒ dominus ꝓli
xius oꝛaꝛ⁊t interi ſudoꝛ feꝛuentiſſimꝰ ĩ mo
dù ſanguinis erumpens ĩ hac agonia ſiue
certamine uſq; ĩ teꝛzã habũdãteꝛ cuꝛꝛebat
ex feꝛuore eĩ oꝛandi.⁊ ex appᷣhenſione ĩmi
nẽtiſ ꝑiculi.ac uehem̃ti anxietate ſenſuali
tatis.qᷓ ꝑmittebatuz ager̃ ⁊ pati qð erat ꝓ
priũ ſibi ĩflamabatuz coꝛ ⁊ coꝛpus.ut apꝑtis
poꝛis efflueꝛ et ſudoꝛ ꝛubicũdꝰ⁊ ſanguineꝰ.
Iſte ſanguis fuit uerꝰ⁊ nalis qᷓntũ ad ueri
tatẽ ſue exiſtentie. ⁊ de puꝛiſſimaxpᷣi cãne
ſ muaculoſus ⁊ nõ natuꝛaliſ q́‚;ũ ad modũ
ꝓfluentie. Quia ᷣm Bedã. natuꝛà er ſan
guine ſudaꝛe ſic etiã oportet dicere de ſan
guie ⁊ aqua lateꝛis xpᷣi iã moꝛtui:quod fu
it uerus ſãguis ⁊ va aqua.ſʒ miꝛaculoſe ef
fluxerũt ð moꝛtuo corpor. Ad hũc ſuauiſſi
mi ſudoꝛis balſamũ.egꝛotis ꝓficuuzʒ:feſtĩa
ne tardaueꝛis. ut inde ſanari mereaꝛiſ. Uñ
Anſheł.Quid ſtas.Accuꝝe ⁊ ſuauiſſimas
illas guttas lãbe.⁊ pulueꝛẽ pedũ illiꝰ lĩge.
Noli doꝛmir̃ cũ Petꝛo ne meꝛeaꝛis audir̃.
Sic ñ potuiſti una hoꝛa uigilar̃ mecũ.hec
Anſheł.Surgit igit᷑ teꝛtio ab oꝛatiõe in q̃
ſtabat flexis ĩ terꝛã genibꝰ totꝰ ſanguĩe ma
defactus.Quẽ ↄſpice teꝛgentẽ ſibi uultũ.ł
foꝛte ẽt ĩ torrẽte lauamẽ.totumq; afflictũ
ꝛeuerẽteꝛ cerne:⁊ ↄſideꝛa q̃nta tùc fueꝛit a
nime ſue anguſtia.cuiꝰteſtes ſũt gutte ſan
guinee decurrẽtes ĩ teꝛrã.⁊ ei ĩtime ↄpate
ꝛe qꝛ ñ ſine ingẽti acerbitate doloꝛis G̊ ſibi
potuit cõtingeꝛe.nunq; em̃ aligs moꝛtaliũ

ob mœetis horroꝛ qudit ſudoꝛé fudiſſe ſã

guineũ. Unde patet eiꝰ nunq; ſimilẽ fuiſſe
doloꝛẽ Vn hoc ꝗdẽ appaꝛet quãta fueit a
maꝛitudo paſſionis xpᷣi:cuiꝰ ſola cogitatio
tãtũ natuꝛã imutauit.ꝙ pᷣanguſtia ſaguinẽ
ſudaꝛe coegit. Dec pugna eius ⁊ anxietas
maꝛtyꝛũ ceꝛtamina ⁊? agones ſignificans.

plurimũ ↄſolat᷑ ⁊ ↄfortat puſillamines ⁊ i

fiꝛmos.⁊ ad amoꝛẽ incitat tepidos ⁊ ingra
tos. Uñ Anſhel. Poſitis quoq; genibꝰ ĩ teꝛ
ra.ꝓcidiſti ĩ faciẽ tuã.adoꝛans inagonia ⁊
dicẽs. Abba pr̃ mi.ſi poſſibile ẽ tranſeat a

me caolix iſte.Et anguſtias ꝗqdẽ cordis tui

dulciſſimi.ceꝛtiſſime idicabat ſudor ille ſã
guineꝰ.ꝗ oronis tẽpor̃ ð ſanctiſſima carne
tua guttatim ᷣcuꝛrebat ĩ teꝛã. Domĩator
dñe ihu. uñ aĩe tue tã uehem̃s triſticia.uñ
tãta ſudoꝛiſ anxietaſ.⁊ tã anxia ſupplicatõ
MNõne uolũtaꝛiũ omnino ſacrificiũ deo pr̃i
obtuliſti.⁊ nihil ĩuit pᷣtuliſti.Utiq; dñe.a⸗⁊
bitꝛamuꝛ ãt.ꝙ ⁊ hoc quoq; ad ↄſolatõʒ ifiꝛ
moꝝ m̃bꝛoꝝ tuoꝝ aſſumpñiſti: ne forte ðᷣſpe
ret ꝗſ.ſi caꝛo ifima rmuꝛmuꝛet.ubi ad paſ
ſionẽ ꝓmptus ẽ ſpiritxꝰ.Nimiaũ. ⁊ ut maio

Lapkm. lix.

ꝛes eꝛga te amoꝛiſ ⁊ am ꝛitudinis ſtimulos

haberemꝰ. natuꝛalẽ caanis ĩfirmitatẽ. eiuſ
cemodi iudicijs ĩ te expᷣſiſti:gbꝰdocemur.
q; ueꝛe languoꝛes nr̃os poꝛtaſti. ⁊ ũ abſq;
ſẽſu doloris paſſionũ ſentes penrꝛiſti. Uox

ei illa uox caꝛnis fuiſſe uidet᷑.ñ ſpiꝛitꝰ: eo

ꝙ ſubiunxiſti. Spiritꝰ ꝗdẽ ꝓmptꝰẽ.caꝛo ãt
ĩfiꝛma. Pec Anſheł.Uoluit ãt dñs ſangui

Auguſtinũ.ad figuꝛãdũ ꝙ de coꝛpor̃ ſuo to

to ꝙ ẽ eccleſia ſanguis effundẽdꝰ ⁊ emana

tuza eꝛant ſanctoꝝ martyria. Scða ẽ ſcõᷣm
Bedã ut per teꝛraz ſanguine irꝛigatã.ðcla
2 aꝛet teꝛrenos hoĩes ſanguine ſuo ꝛedimen
dos ⁊ mũdãdos.Teꝛtia eſt ſecũdum gloſã.
ut totů mundũ peccatis moꝛtuũ ad uitã ꝛe
ſuſcitaret.ideo ſudoꝛẽ ſuũ ſãguineũ ad teꝛ
aã decurrere uolebat. Itẽ ſecũdum Beꝛñ.
non ſolũ oculis.ſed q̃ſi mẽbꝛis omnibus fle
uiſſe ur̃:ut totũ corpus eius ꝙ eſt eccleſia.
totiꝰ corpoꝛis lachꝛymis purgaret᷑. Inſup

ẽt ſanguis decuꝛrebat ĩ terꝛã.ad oñdẽdum

ꝙ ꝓ terra.i.eccleſia adhuc militante ĩ ter
ꝛa orabat.⁊ ſanguinẽ ſuũ fundebat: ⁊ ipſã
ſuo irrigatã ſanguĩe fecũdabat. In ſudore
ãt notat᷑ feꝛuoꝛ.ĩ ſanguine pᷣtiũ.ĩ ðᷣcuꝛſu ha
bũudantia.in guttis paꝛticulaꝛis efficatõ:qᷓ;
uis ẽẽt uniuerſał ſufficiẽtia:Ex iſto ãticua
lo qui ẽ ſudoris ſanguinei defluxio.habet᷑
docum̃tũ ſalutifeꝝ:ꝙ ⁊ nos in orationę de
bemꝰita eẽ intẽti ⁊ feꝛuidi.ut ex uehem̃tia
intẽſionis ⁊ feꝛuore deuotionis ſudemus q̃
ſi ſanguinẽ.ꝑ cõfiguratõm paſſionis xpᷣi. ⁊
ardoꝛẽ dilectõis ad deuù. Quod fit. dum ꝗs

oꝛãs ĩ tanto ardore deuotõis accẽdit.ꝙ ꝓ

amoꝛe dei ſi opoꝛtet ſanguinẽ ſuũ fũder̃ ñ
ueꝛet᷑:⁊ talis ſic ĩcaleſcit ſpiꝛitu.ut totꝰ ſã
guis ĩ coꝛpore q̃ſi ſpiritui alludẽs.ꝓnum ⁊
ꝓmptuʒ ſe exhibeat ad exſi udãdũ. Quia ue

ro caro ex infumitate ſua tam uehementẽ

ardoꝛẽ deuotõis ſufferr̃ ñ pᷣualet.iõ ſudorẽ
q̊̃ſ ſanguinẽ euapoꝛat.ulł ſaltẽꝓ ſanguin e
ardẽtes lachrymas ꝑ oculos effudat.Et qꝰ

mni nos tam uigoꝛoſà orationem effundee

n ualemꝰ:adiungamꝰ oꝛationẽ noſtrazʒ ora
tioni xpᷣi.ꝗ eſt aduocatꝰnoſteꝛ apud patrẽ
⁊ ipe ĩteꝛpellat ꝓ nobis:ĩmo oꝛat nobiſeuzʒz
Et illa oratio eſt efficaciſſima ⁊ deo pr̃i ac
cepta.q̃.ſ.in unione orationis xpᷣi offertur.
Quod efficaces ẽt ſint lachryme oꝛatiõis.
7 maxie ille que ĩ ꝛecordatiòe paſſiõis xpᷣi
fundunt᷑.patet ex quadã reuelatiõe facta
cuidã ꝑſone.de qua legit᷑:ꝙ apparẽs ei do
minus ĩ ſpiritu ait:Si ꝗs ĩ fcordatõe mee
paſſiõis lachꝛymas cũ ðᷣuotõe fudeꝛit.ſuſci
per̃ uolo ac ſi ipᷣe ꝓ me paſſus ſi. In r̃colẽ

B do iſtuz articuluz ꝓcidat hõ ĩ facieʒ ſuper

terram oꝛddo intẽte: ⁊ cogitet angelicaʒ pᷣ
ſentiã ſibi tunc adeſſe:recogitet ẽt agonez

ſuuz. ⁊ conet᷑ qᷓ;tum põt haber lachꝛymas

Bangweme R

nẽ ſudare pluribꝰ ꝛõibꝰ. Dꝛima eſt ſecůdũ/? ſ·dare wo

De pꝛimo.

ex ↄpaſſione ⁊ amore xpᷣi.quas ſi habere ñ
poteſt ꝑ oculos.fundat ſaltẽ lachꝛymas cõ
dis.Et ſicut xpᷣs dei filius ĩminente ſibi paſ
ſione hoꝝꝛẽda.cũ pᷣ anguſtijs ſupuẽtuꝛe mõ
tis guttas ſanguineas in terrã funderet.ni
hilominus tam̃ libere uolutatẽ ſuã uolũta
ti patris ↄmiſit.⁊ ꝙ ceperat deuote pfecit:
ſic ꝗlibʒ deuotus in omni aduerſitatis pꝛeſ
ſuꝛa ⁊ tribulatõis anguſtia (licet forte nãʒ
reluctãtẽ habeat)ſe pr̃ne uolũtati ↄmittat
⁊ hoc ꝙ occurrit ᷣuote ſuſcipiat.O pie ih̊u
ꝗ factus in agonia guttas ſanguinis mira
biliter deſuda ſti.da mihi ut recõdatõe tue
paſſiõis accenſus lachꝛvymaꝝguttas pꝓ ſan
guine in ↄſpectu tuo merear dulciter deſu
dare. Reſpice nũc qualr diſcipuli dormi
entes ⁊ qualꝛ dñs oſtendit eis modũ oꝛãdi
in geſtu corpis.⁊ in vbo pio.⁊ ꝑ angelũ ibi
apparentẽ. Quẽ mõm ⁊ tu tenere debes.ſ.
te ꝓſternẽdo.ac ꝓpꝛium defectuʒz ⁊ fragili
tatẽ ꝛecognoſcendo:⁊ cadendo in faciẽ tu
am.non poſt faciem:ut ea que ꝛogas corã
te habeas.⁊ in mente teneas.non retro ut
unum ore dicendo ⁊ aliud corde cogitãdo.
⁊ vt humilitatẽ mentiſ oſtendas habitu cõ
poris:caſus enim ĩ terrã.docet nos magis
humiliaꝛi ſi poſſet fieri:⁊ ꝙ uolũtas patꝛis
ſemꝑ pꝛecedat.⁊ ꝙ nõ tepide:ſʒ cũ magno
feruoꝛe ores:ſicut dñs fecit:⁊ ꝙ non paꝝ:
ſed ꝓlixe ⁊ diſtincte non ſicut illi qui feſti
nanter hoꝛas ſoluendo:⁊ ſi non uerbo fcõ:
tamen dicunt expediamus nos ð iſtis.quia
habem faceere alia magis neceſſaria.q̃ſi
feſtinãtes ad utilioꝛa ⁊ maioꝛa.Et uiõ quo
ſtatim aderit tibi angelus qui te adinuet.
⁊ ↄfortet. ⁊ oꝛationẽ tuam deo pꝛeſentet:
pꝛopteꝛ exemplum enim noſtrum ille ange
lus apparuit confoꝛtans dñĩm.¶ Et non ſe
mel ſed fꝛequenteꝛ ẽ orandum. ſicut iſte o
ſtẽdit nobis ꝑ tꝛinã oratõnẽ ſuã docẽs ut ñ
deficiamus ſed in oꝛatione pymaneamus.
donec impetꝛzemus ea q̃ poſtular̃ iam cepi
mus.Et tu oꝛa ꝓ moꝛtuis ꝓ uiuis tam pec
catoꝛibus quam iuſtis. Uel orauit ter.ut ⁊
nos de peccatis pᷣteꝛitis ueniã.de pᷣſentibꝰ
emendatõem.⁊ de futuris cautelaz a deo
poſtulemus. Vel ut hec tria.ſ.ueniã.gram
⁊ gloriã in oratõe petamus:uel ut )ᷣ tꝛinazʒ
ↄcupiſcentie ſeu cupiditatis tẽptatõeʒ oꝛa
tionis clipeo tueamur:uel ut ad trinitateʒ
ſ.patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpiritumſanctũ oꝛationeʒ

diꝛigamus. Peꝛ hoc ẽt docuit nos oꝛare p

fecte.qꝛ pfectio ↄſiſtit ĩ tꝛibus.ſ.in pᷣncipio
medio ⁊ fine. Cõpateꝛe nũc dño.⁊ admiꝛa
ꝛe ꝓfundiſſimã humilitatẽ ſuã:quia cũ ſit
deo patꝛi ſuo coequalis ⁊ coeteꝛnns. ꝓſtaa
tus tñ deũ oꝛat.⁊ tãquã quilibet de populo
homunculus. Orare quidẽ pr̃em conuenit

xpᷣo rõe humanitatis.ĩ qua ẽ minor patꝛe:

non qut ꝛõe deitatis in qua eſt equalis pr̃i:

opletorio.

ut homo ꝛogat pr̃em. ꝗ ut deꝰ ẽ unus cum
patꝛe. Conſideꝛa ẽt ꝑfectiſſimã eius obediẽ
tiã. Quia eĩ pateꝛ uult ꝙ moriat᷑ ipᷣe hane
obediẽtiã reuerẽteꝛ ſuſcipit ⁊ exequit᷑.uiõ
teꝛtio indicibilẽ ad nos caritatem tam pr̃is
quã filij:ꝓ nobis enim hec moꝛs indicit᷑ ⁊
ſuſtinet᷑ ꝑꝑ nimiam ippoꝝ caꝛitatẽ quaʒ ad
nos habent ( Uenit aũt) poſt hec dñs ihs(¶
ad diſcipulos ſuos)⁊ quaſi cõpaciens eis.
pꝑ temptatõem de ꝓximo eis imminentem
Dixit eis.doꝛmite iaʒ ⁊ ꝛequieſcite)Qua
ſi diceret. Paꝝ poteſtis hoc facer̃.ꝗ ibidẽ
aliquantulũ doꝛmieꝛunt. Jubet eos dormi
ꝛe.ut oſtendat ſuã ad eos ↄpaſſionem: qꝛ

Rauati eꝛant:⁊ ut cognoſcat ſuam infiꝛmi
tatẽ.qꝛ cũ ipᷣo uigilare non poterant: ⁊ ut

ſõno ꝛecꝛeati fugeꝛe poſſent de manib ꝰeoꝝ
g ſtatim xpᷣm erant capturi:⁊ ĩ figuꝛa.quõ
in ꝓximo infidelitatis ſõno erant gꝛauãdi.
Conſideꝛa in xpᷣo manſuetudinez piaʒz quã
to enĩ magis appꝛopinquat ad moꝛteʒz. tan

tomagis oſtendit cõdis ſui dulcedineʒ. Bo

nepa ſtor uigilabat ſuꝑ cuſtodia puſilli gꝛe
gis ſui.O cꝛãdis amoꝛ.Uere bonus ⁊ pius
hic paſtoꝛ. Veꝛe in finẽ dilexit eos.cũ in
tãta angõia poſitus:illo modico tpᷣre quie
tẽ eoꝝpcuꝛat.MNõ ſic hodie multi paſtoꝛes
faciũt:ꝗ ſubditis uigilãtibus ⁊ in agõia po

ſitis:doꝛmiunt ſuauiter ⁊ quieſcunt.Dũ er

go uidebis diſeipulos dormientes in tanto
peꝛiculo ⁊ dñm uigilantẽ:ſi deuotus es mł
ta inueniꝛe poteris:que dicas tã qno tuo:
quã diſcipulis ſuis.Uidebat tandez a lõge
adueꝛſaꝛios ſuos uemẽtes:cũ facibus ⁊ ar
mis.nec tñ diſcipulos excitgauit.niſi cã ꝓpe

⁊ quaſi iuxta eos fueꝛunt. Zuc hũ̃t euigi

lans diſcipulos(dixit eis:Sufficit N.qx iã
euiſtis ⁊ ſatis doꝛmiſtis.Eꝛgo paꝝ eſt dõ
miendũ. Uñ quidaʒ patres non niſi ſtando
uel ſedendo ſomnũ capere ↄſueueꝛunt peꝛ
modicũ.Teꝛ diſcipuli doꝛmiunt ter dñs o
rans ſuſcitat.q̃ tꝛina doꝛmitio ⁊ ſuſcitatio
tres mõtuos quos dñs ſuſcitauit ſignificat.
Et ſubiunxit.(Uenit hoꝛa ⁊ filiꝰ hominis
tradetuꝛ in manus peccatoꝝ).Ubi Oꝛige
nes. Sed ⁊ nunc ih̊s in manus peccatoꝛuzʒ
tradit᷑.qñ hi qui uident᷑ in ihum cꝛedeꝛe.
habent eũ in manibus ſuis cum ſint pecca
toꝛes:ſed ⁊ quotiẽſcunq; iuſtꝰhñs in ſe ihʒ
in poteſtate factus fueꝛit peccatoꝛũ. Ihs
eſt tꝛaditus in manus peccatoꝝ.hec Mꝛig.
ſurgite eamus.ſ.obuiaʒ iude pꝛoditõi ⁊ ſu
is ↄplicibus.Ecce qui me tꝛadet pꝛope ẽ:
quem nolo declinaꝛe.quãuis poſſeʒ G̊ face
ꝛe.Ac ſidiceꝛet. Nõ nos inueniãt latentes
ac q̃ſi timentes ⁊ retꝛa hentes:ultro eamuſ
eis obuiam ⁊ ꝑgamus ad moætem.ut paſſu
ꝛi ↄfidentiam ⁊ gaudium uideant.⁊ paſſio
nẽ oĩo uolũtaꝛiã ſciant. Vltꝛo nos debemꝰ

oſſene. quãdo non expedit moꝛteʒ effugere

mnane facinne nr
te pditor fuer al ⸗
pd muilitü) genlin .
er malelactores n
ac turba plurim

dere ihʒ (? ueneri Un
bus hut ſii tenebtis lan
nec lcu glacis fuſti
tionẽ eins impedire uo
Gcoͤm Viero. incũbit
rato adiutorio di. Hab
tun ab utrac; curia. ſei
cis. uaſ ſeruato oꝛdine
it gemo tenentib auch
nilites ftdis ince mini
ilage ſümi L iudices ui
rent ler ſiquis audeꝛer
bant en pede ne nde
eog. ? 1 et notte rad
in die frequeer pter
inueniretur. Atecn
ueniret ad ou uoi
Ka eis ſignü gicee
ueꝛo ipe eſt) ſ. xpſ
re)ſca 1 s
nibus eripiat. Popun
tione ad eü habebat
pter tomanon mili
at: ppt glios. nel
bum minore g infa
Pbteic ſecialiter
7 g timedat ne ſet
bus eoꝛu elaberetin
mis penranſiſt neſe
ri eũ uo uit gtiofe
derd Etci uen
r nnnia erc

tura erant ſuper er

ingund ad nonez
disſui aulceginez
ſnpeuſtodin ouſlige
or Vere bonts tin
n fine cllertec iſt
llo noloo e gie
hone mln yſre
linbus t inacoin o
e leſcnt du er
lormientes in tamo
te ſdenotns es nt
dicas ti eſotno:
geban tantezu lige
es cüſebliter
u Rriittud
aes Senen ae
niſts aoineſtch
Sarres nſit ſand⸗
capere oſbenenun de
glidoemiun ter iſso
doemito t iſcſtnnd
i ſuſetzui ſetficl,
t born eſli honnind⸗
3),Dbi rige

Secunde partis

VUbi oſtẽditur xpᷣi deſiderium ad noſtra re
demptionem:qꝛ ñ ſolum ꝓditorem cuʒ tur
ba uenientem expectauit.ſed ẽt eis occur
rit. Ubi ẽt docet ut ſi tribulari nos oportz.

cũ gaudio ⁊ oõfidẽtia ſuſtineamus. Mora

liter quoq; monet nos ad tꝛia.primo ad tẽ
ptationes nos pᷣparatr᷑ cum dicituꝛ ſuꝛgite.

ſfſcõo ĩ bonis operibus ꝓficere.cum ſubdit᷑

eamus.tertio omni hoꝛa q̃ſi tẽptationeʒ ꝓ
ximã expectar̃.cũ additur ecce ꝓpe ẽ.¶ Et

adhuc eo loquẽte cũ diſcipuliſ ſuis ecce iu

das) meꝛcatoꝛ peſſimus (unus de duodecĩ

O.ſ.numero n merito.ꝙ dixit ad oſtẽdẽdũ
ĩimane facinus illiꝰ.ꝗ.dei apoſtolica digni
tate ꝓditoꝛ fuerat factꝰ accepta)a pᷣſide¶

cohoꝛte militũ gẽtiliuz quoꝝ inteꝛeꝛat ca
per̃ malefactoꝛes.cũ tribuno qui pᷣeꝛat eis
ac turba plurima iudeorum miniſtrorũ. ac
cepta a pontificibus ⁊ pᷣncipꝰ ſacerdotum
crudeli utiq; ⁊ peſſima ſocietate impioꝝ ta
uã ad tenẽdum reum(antecedebat eos)

tanq; ductoꝛ eorum ꝗ uolebãt comprehen

dere ihʒ (⁊ uenerũt ũlluc cũ laternis ⁊ faci
bus dut ſi ĩ tenebris latere uellet hiſ qꝛeret᷑
nec ñ (cũ gladijs:fuſtibus ⁊ aꝛmis.ut cap

tionẽ eius impedire uolẽtibus his r̃ſiſteret᷑

Scõm Diero.incũbit uirtuti ſeculi ꝗ ðᷣſpe
rat ð adiutorio ði. Habebat itaq; fulcimen
tum ab utraq; curia.ſ.ĩperatoris ⁊ ponxifi
cis.quaſi ſeruato oꝛdine legitĩe poteſtatis.
ut nemo tenent ibꝰ audeꝛet obſiſter.cũ hĩc
milites pſidis. inde miniſtꝛi phaꝛiſeoꝛum ꝗ
lage ſũmi ⁊ iudices uidebantuꝛ. illũ tene
t'ent lłẽt ſi quis audeꝛet tot ñ poſſet:time
bant em̃ plebẽ ne ꝑ hanc defenderef ↄtra
eos.⁊ iõ ẽt noate tradituꝛ ut ſine turb que
in die frequẽter ꝓter inſtructionez aderãt
inueniretur. Amequã ãt iudas cum turba
ueniret ad oꝛtù ubi ihs cũ diſcipulis eꝛat(
dedit eis ſignũ dicẽs.Quẽcunq; oſculatus

fueꝛo ipᷣe eſt) ſ.xpᷣſ(tenete eũ.⁊ ducite cau

te).ſ.cauẽdo a populo ne eũ de ueſtris ma
nibus eripiat. Dopulus enĩ cõmunis deuo

tionẽ ad eũ habebat. Hoc ãt fecit iudas. ?

pteꝛ romanoꝝ milites ꝗ xpʒʒ nõ cognoſce
bãt:⁊ ꝓpt᷑ alios.ne loco xpᷣi caperent iaco

bum minorẽ.ꝗ in facie xpᷣo ſimilimus erat

ꝓpteꝛꝙ ſpecialiter frater domini dicebs
⁊ qꝛ timebat ne ſe tranſfoꝛmaret ⁊ ð mani
bus eoꝛũ elaberetuꝛ.qꝛ pluꝛies detẽtus ab
ipᷣis pertranſijt neſciẽtibus eis:⁊ iõ oſcula
ri eũ uoluit.ut ĩ oſculando teneret ne eua
deret ¶ Et cũ ueniſſent ad oꝛtum(tũc ihᷣs
ſciẽs omnia q)ex diſpoſitione diuina(( uen
tura erant ſuper eum: ꝓceſſit ultꝛo ĩ occur
ſum illorum ) ſicut paratus ad paſſionẽ: ex

quo patet uolũtarie eũ captum fuiſſe ⁊ paſ

ſum:diſcipuli quoq; ſequebantur eũ timen

tes.ſʒ ipᷣe cõfoꝛtabat eos ne timeꝛẽt. nde

Anſhelmus.Quã pꝛomptuſ bõe ieſu ſpiꝛitł

Capkm. lix.

tuꝰ ad paſſionẽ fueꝛit.euidẽteꝛ oſtẽdiſti.qᷓ
do ueniẽtibus una cũ ꝓditore tuo uiris ſan
guinum. ⁊ querentibus animã tuam.cũ la
ternis ⁊ facibꝰ ⁊ armis ꝑ noctẽ:ultꝛo occuꝛ
riſti(Et dixit)iſ̊s occurꝛentibꝰ offeꝛẽs ſe
uolũtarie (eis.Quẽ q̃ritis)ñ interrogat q̃ſi
ignarus uolũtatis eoꝝ.ſed moꝛi paratus ĩ
terrogat.ut ſciãt eſſe eũ quẽ queꝛebantꝛñ
derũt ei ihm nagzarenum.) Nõ erat querẽ
dus ad moꝛtẽ.quẽ ꝓfitẽt᷑ eſſe ſalutis aucto
rẽ: nec erat ꝑſequẽdus quẽ dicunt eſſe flo
rẽ honoris ⁊ honeſtatis. (Dixit eis ieſus
Aſemetipᷣm mãifeſtãs ⁊ offerẽs(Ego ſum))
.ſ.quẽ queꝛitis.Quaſi diceꝛz. Quid ꝓ ſigno
ſumitis oſculũ:ꝓditoꝛis.ꝗd q̃ſi latẽtẽ me q̃ᷓ
ꝛitis cũ facibꝰ ⁊ lateꝛnis.Ego ſuʒ. Non ſe
occultauit.nec ſe abſcõdit: ſʒ magis qrẽti
boobuiã iuit ⁊ ſe oſtẽdit. Ubi Cꝛi. F ecit
ãt hoc ih̊s.oſtẽdens quoniã ñ ſolum cõpre
hẽdere eũ ñ poſſent.ſed nec uider̃ ĩ medio
exiſtẽtẽ:niſi ipᷣe ↄcederet.hec Cripᷣ. Uiꝛtu
te eĩ diuina factũ ẽ ut uenientes ad capiẽ
dum eum. pꝛimo ñ cognoſceꝛent:ẽt ſuuĩſ di
ſcipulus:ꝗ uenerat ad tradenduʒ:ꝙ mæxi
me ẽ potẽtie eiuſ oſtẽſiuũ.ut ꝑ hoc ſcdᷣo oñ
deretur ꝙ de uolũtate ſua capeꝛet᷑ qa ico
gnit ab eis recedere poterat ſi uoluiſſʒ. ſʒ
