cox ꝗ eꝛat honeſta td
gſatiſfzett lenono ⸗
dies)op cno receta 6
ir ecentes Lerti aute
tihotñ nanſt iicem 9
õ
en ilclefa hioq ſoris ſ
Itiueniit ad tom g famam
nuͤrocrritafe bicno apnd
eisdlopcepta catitatg.
zini in gbus pendet lex e,
eu t nos ut t nobiſcum ouo⸗
lenus duorecepta caritatie
opfien am e tteneer
nlnogengeſchipunehio
ſenmonenn elns) gemſrn
dant Fiel eng n i
IEi nulien ichen gn
uam icredinue)ne n
ſouem icet, nen
ue 1t goad cregendüft
iſf ine uerſtatiſen ntur
Ijnunc in ſenen
chentle erba (ab ipſo

nglfumtter
tenndedrenl de⸗
. 1

Aem blai
Nupiſcibtle
1ds h Theo dicit
dficies offerütun
ld cdi bed nanan
Menit oblang eg
Ktadiugt (Wens
efectio delectatio
ut no cinans de cor
temi quo tſeqgnitur
grelictig oibng ſecuti
oluntatemn elnsgmi
pleam opus eins ,
olerſoe ? redemnpto
luos fieri :7 d ogri
ſtas ginppe oris eſt
1s,0plis ſo prig p
usg 1 potus. blee
fides 1 nfa ſalus
t deſſdeno cui de
im. Tüc deo cibi
eniente gramn ab eo
ſcheticnus ſiat us
in terra Bedin Ori
gatar ad and s ini
adbonerndee
wis dceyti eeAn
ane gicligufs
tehtieſ deneciſon
heg nn ſe,
doeler iſe hcl
kerii arnutosouſc
¹ gicir ul toſen
ciͤciofalt diced
8 Alammor nerſchſl
etditſtiſcc⸗ R

ie meſſis ia ae ogli⸗
o volm 60 1e le t
ioni nſe ſeles
i bon an
culoe e ſin ſeidiſye

—

teime partis

ad meſſem.i.patos ⁊ diſpoſirum ad credẽdũ

Ex ciuitate autem illa) q̃ dicebatur ſychẽ
multi ſamaritanorum credideꝛunt ĩ eũ ꝓp
teꝛ uerbum mulieꝛis teſtimoniũ perhibẽtis
qꝛ dixit ei q̃cũq; fecerat q̃ ẽt occulta erant
Cum ergo ſamaritani) audita fama xpᷣi )
ad eũ uẽiſſent: rogauer̃t ut ibi mãerz))ut ab
eo iſtruerent᷑ melius ⁊ firmi ĩ fide fierẽt.Ec
ce öuotio auditoꝝ.qꝛ accepta fide deſydera
bant ꝑ eius doctrinã ãplius ĩfoꝛmari ad ſuã
confimationẽ. In quibꝰomnibus ecõtraꝛio
arguituꝛ duritia iudeorum qui in omnibꝰ fe
cerunt oriũ. Unde Cri. Sic ergo ſolo mulie
ris teſtimonio credentes ⁊ nulluù ſignũ uidẽ
res.exierũt ðprecãtes xpᷣm ut apud eos mãe
ret.iudei vo miracula uidẽtes omnia egeꝛũt
ut a regiõe eoꝝ eum abijceꝛent.Et iudei ꝗ

dem etiam aiſis ſignis ĩcoꝛrecti manſerũt hi

ãt ⁊ ſine ſignis multam circa eum fidem de
monſtꝛaueꝛũt (K acquieſcens dñs petitõi
eoꝝ q eꝛat honeſta ⁊ ðᷣuota (manſi ibi) ga
ſp ſatiſfacit deuotis ĩ oratione ſua ꝑ ( duos
dies) ꝑꝑ duo precepta caritatis quibꝰ iſtꝛu
it credentes. Tertiꝰ autem dies eſt dies głe
⁊ ĩ hoc ñ manſit ibidem qr ſamaritani ũdum
erãt capaces głie.Sic ⁊ hodie quotidie mu
lieꝛ.i.eccleſia his qᷓ foris ſunt xpm annunci
at: ueniũt ad x-pᷣim ꝑ famam ⁊ credunt.⁊ xpᷣs
met ꝑ caritatẽ biduo apud illos. hoc ẽ dat
eis duo pᷣcepta caꝛitatis.ſ.ſilectõiſ dei ⁊ pꝛo
ximi. in ꝗbus pendet lex pphete. Rogemꝰ
eũ ⁊ nos ut ⁊ nobiſcum duos dies maneat:q̊
tenus duo precepta caritatis duoꝝq; teſt am̃
toꝝ fidem ? amare ⁊ teneꝛe nos doceat.(Et
multopluꝛes) qᷓ; ĩ pꝛincipio(cꝛediderunt ꝑꝑ
ſeꝛmonem eius) quem ſicut vba uite pꝛefeꝛr
bant vois mulieris: qꝛ nũqᷓ; ſic hõ eſt locutꝰ
¶Et mulieri dicebant.qꝛ iam ↄpteꝛ loqu elã
tuam ñi credunus) que nibil ẽ ĩ comparatõe
eiꝰqð uidemꝰ. Licæt.n. ex doctꝛina alicuiꝰin
ducat᷑ ꝗs ad credendũ fiõs tamen ſ̃m ſe int

tit᷑ dĩne ueritati ſeu vtuti ad id qdð cr̃dit fir

mãdum ( Ipſi.n. )exteꝛiꝰ ⁊ ĩteriꝰ Cauoiuimꝰ
Negenn⸗ uerba (ab ipſo) qui ẽ deus ⁊ hõ
⁊ ſcimꝰ)fiꝛmiter credẽdo qꝛ ĩ fide ẽ maior
certitudo adherentie qᷓ; i ſcientia.⁊ ꝗa non
ſufficit coꝛde credeꝛe ſz oportet fidem ↄfite
ri ore.ideo fidẽ ſuã confitentuꝛ dicendo(qr
bic )peꝛ emmẽtiam ſingulaꝛem (eſt ſaluatõ
p efficaciam ſalutarem (mundi)p ĩfluenti
am generalẽ. ↄſpice nũc dm ieſũ qꝛ itineꝛ
do ñᷣ utit᷑ ſubiugalibꝰaut uecturis ſʒ pedibꝰ

ĩcedebat ne grauiꝰ eſſet his ad quos öclina

bat ⁊ quo fatigat plãe ⁊ moroſe ĩcedit.ac ta
dẽ ad geſcẽdũ ſuꝑ puteũ ſe ponit. In h̊ g̊ ꝙ
fatigat ẽ ex irieꝛe. dat᷑ nobis exẽplũ ñ rfugi
endi laborẽ ꝓ alioꝝ ſalute: ſimiqʒ dat᷑ ⁊ pau
ꝑtatis exẽplù. qꝛ pᷣdicabat ⁊ ſedebat ſic pat

tigit iuxta puteu ſup nudũ locũ.q. d . ſcõm

Cri.ñ ĩ tbrono aut puluinari ſʒ ſimptłꝛ iuxta

Captʒ. lxij.

puteiũ.⁊ ut ↄtĩgebat ſuꝑ t᷑rã. Sepe fatigatꝰẽ
dñs ieſus:⁊ tota uita ſua ĩ pauꝑtate ⁊ labor
fuit.uñ pᷣſ.ĩ ꝑſõa ipſiꝰ. Dauꝑ ſũù ego ⁊ ĩ labo

ꝛibꝰ a iuuentute mea. Uñ Cai. E†ps igituꝛ ĩ

ſamariã accidẽs facilẽ ⁊ ölicioſa uitã abijci
ens laborioſã vᷣo ⁊ ſtricta ſeãns ñ ſubiugali
be utit ſʒ ita ualiõ ⁊ difficult᷑ icedit ut ex iti
nere fatiget᷑.Ex Gq̊ ubiq; erudit ſe oparoꝛem
eẽ ⁊ ñ ſuꝑflua peter̃ ⁊ nᷣ młtis idiger. Ita eĩ
uult a ſuꝑfluis alieos nos eẽ ut ĩ ipᷣoꝝ neceſ
ſarioꝝ multa abſcindamꝰa nobis. Proptea
Dicebat. Ulpes foueas hnũt ? uolucꝛes celi
habitatões.filius t hoĩs ñĩ habet ubi caput
reclinet. Propteꝛea ⁊ ĩ mõtibꝰ qᷓ; plimũ con
ueꝛſat᷑ ñſolum ĩ die:ſʒ ⁊ ĩ nocte ⁊ ĩ deſertis
Pec Cꝛiſo. Conſidera ẽt qꝛ diſcipuli ñ defe
ꝛebãt uictualia:ſʒ hora ↄmedẽdi ĩſtãte ibãt
ad ↄꝑandũ ea uñ Criſo. Diſcimꝰ ãt dñi nõ ſo
lũ ciuca itieꝛa ualidũ robur:ſʒ ẽt ciꝛca ciba
ria negligẽtiã. Nõ.n.diſcipłi eiꝰ ᷣfeꝛebãt ui
ctualia ſʒ uiaticła:⁊ oñdit h̊ aliꝰ euãgeliſta
dicẽs cũ de feꝛm̃to phaꝛiſeoꝝ eis loqꝛet quo
niã illi eſtim arũt qꝛ pães ñ poꝛtauerũt: ⁊ cũ
eſuꝛiẽtes ĩducit ⁊ icidẽtes ſpicas ⁊ ↄmedẽteſ
⁊ cũ dicit eũ ad ficũ ꝑꝑ eſuriẽ uẽiſſe: nihil a
liud ꝑ oĩa nos erudit:qᷓ; B.ſ.ↄtemnere uẽtꝛẽ
Z nõ ſtudioſas eius eſtiare ẽẽ miniſtrationẽ.
Intuere equidem eos ⁊ hic neq; deferentes
utique quid:neq; quia non portabant.ſtatiz
ab initio diei huiꝰ ſolicitos:ſed ſecunduʒ tẽ
pus ſecundum quod omnes pulmemuʒz acci
piunt eſeas comparantes:ſed non ut nos qui
mox e lectulo ſuꝛgentes pꝛe alijs hec ĩtendi
mus.coquos ⁊ menſe poſuoꝛes uocantes.⁊
cum multo hoc ſcrutanteſ ſtudio.⁊ poſt illa
ita alia tangentes.ſeculaꝛia ante ſpiritualia
facientes: ⁊ que ſupeꝛuacua habere opor
tebat.ut neceſſaꝛia honorantes propt᷑ ̊ om
nia ſurſum ⁊ infeꝛius ſunt. Contrarium eni
oporteret omnium ſpiritualium mul ã faciẽ
tes rationem-. Poſtq; compleuerimus illa tc
tangeꝛe hec. Pec Criſoſtomus. Ambulauit
ergo chꝛiſtus ſine equis uſq; ad laſſitudineʒ
ſine expenſis uſque ad eſuꝛiem: ac ſine ſerui
toribus ⁊ pompis uſque ad miniſtꝛationez.
CLonſpice etiam quomodo non dedignatur
cum neglecta ⁊ alienigena mulier̃ loꝗ: mõ
ſtꝛans quammitis quamq; humilis ſit. Nõ ðᷣ
ſpicit peꝛſonas uiles ⁊ humiles tales.n. iter
dum capiunt aꝛchana ſalutis. pluſquã diui
tes ⁊ nobiles. Item conſpice quomodo ĩten

tus eꝛat ſtudio ſpuali: qa cum eſſet tempus

comedendi uoluit tamen differre. ut itende
ret predicationi ⁊ diſtulit ꝛeſectionẽ corpo
ꝛis accipeꝛe. Nolens comedeꝛe antequã illiſ
de ciuitate pᷣdicaꝛet.quamuis iam eſſet ho
ꝛa ſexta ⁊ ipſe etiam ex itineꝛe fatigatꝰ eſſet
uolens pꝛius itendere conueꝛſioni ſamarita
noꝛum ⁊ opari ea:que erant ſpũs quã ea: qͥ

erãt coꝛꝑis q;tũcũq; tũc idigerz. In quo daſ

De filio

exemplum alijs ſimiliter faeiendi.oſtendit vᷣ

bo ⁊ facto quãtum pᷣdicatoꝛ euangelij debz

eſie ſolicitus de ſalute hoim ⁊ poſtponer̃᷑ oẽ
aliud negocium ⁊ ꝙ hõ dʒ eſſe magis ſolici
tus ſui ꝓximi ſalute ſpuali quã de ppria ne
ceſſitate corporali. Ite ↄſpice qũo fatigatꝰ
2& famelicus ſedet ĩ terra nuda nõ ſuppoſito
puluinari ⁊ reficit cuʒ diſcipulis ſicut aligs
pauꝑ de populo cõi nec ad magna hoſpitia
ĩ ciuitate declinat ſicut nos miſeri.Non.n.le
gitur ꝙ ciuitatez tunc itraueꝛit ne ſibi orius
eſſet ꝗ diſcipulis dixit ⁊ ciuitates ſamarita
noꝝ ne intꝛaueꝛitis. Nec credas ꝙ ſola hac
uice ĩ terra comedit dñs humilis: æ amator
paupꝑptat is ſed ſepe cũ ibat ꝑ mõʒ. comedbat
extꝛa ciuitatem ⁊ uillam ad aliquẽ ꝛiuum ł
fontem q;tumcũq; fatigatus foꝛet ⁊ afflictꝰ.
Non hẽbat cara ⁊ exquiſita cibaria non ua
ſa diuerſa uel curioſa non pᷣcioſa ⁊? delicata
uina ſed hẽbat aquam puram de ipᷣo fonte ł
ꝛiuo que uineaſ fecundat ⁊ panẽ tanqᷓ; pau
peꝛ ſedens in terra huiliteꝛ comedebat.qui
eſcam oĩ caꝛni miſtrat.Compatere ſibi quia
uides eum fatigatum ⁊ ſic humiliatũ.ac ſu
ſtentatõe cibi ⁊ potus corpoꝛalis ĩdigentem
2 ſicut cetos de populo his utẽtẽ. Uñ Aug.
Eſuriuit ꝗ oẽs paſcit.ſitiuit q ẽ fons ſitiẽtiũ
fatigat ex itinere ꝗ uiã nobis fecit ĩ celũ.
Oratio.
Oie ieſu xpᷣe diues oĩuʒ bonoꝝ ⁊ lar
d Igitoꝛ opulentiſſime: da mihi fatigato
in hnius uite itinere cibũ ⁊ potuz ut
reficiar a te.Gons nite ⁊æ oĩum gr̃aꝝ uberri
me coꝛ meũ᷑ ab ubertate uoluptates tue ine
bꝛia.ut obliuiſcar oia iſta traſitoꝛia.pãis ui
uus ꝗ nũqᷓ; deficis.da mihi hũc cibũ ſpũalẽ
ut tuâ i oibus faciã uolũtatẽ mane apð me
dqduos dies.q̃tenus duo pᷣcepta caritatis duo
rũq; te ſtõꝝ fidẽ me amare facias ⁊ obpᷣuare
gc tercia die.ſ.gloꝛie apud te ſꝑ maner Am̃.
De filio reguli ſanato. Capkm. lxiij.
Einde (poſt duos dies) ꝗbus dñs
ieſus manſit apõ ſamaritãoſ(exijt
ĩde)).ſ.de ſamaria ↄfirmatis ſam a
ritanis ĩ fið(⁊ abijt in galileam¶
ubi fuerat nutꝛitus.ꝑ ꝙ ſignificat ꝙ ĩ fine ſe
culi ↄfirmatis gẽtibus ĩ fide ⁊ vitate: reuer
tetur ad iudees ↄueꝛtendos(uenitq; iteꝝ in
chana galilee )ubi ĩ nuptijs fecit aquã uinũ
coꝛam diſcipulis ſuis. Et cum(quidam r̃gu
lus cuius filius ĩfiꝛmabat᷑ capharnaum dau

diſſet ieſum ad ꝑtes ſibi uicĩas aduẽiſſe (abi

it ad eum) ĩ chana ubi eum noueꝛat eſſe(⁊

rogabat eum ut deſcenderet)).ſcʒ in cappar

naum q̃ erat ĩ baſſo reſpectu loci ĩ quo ieſuſ
erat(⁊ ſanaꝛet )pñtialiteꝛ filium eius quem
diligebat.quaſ non poſſʒ ſanaꝛe niſi pñs eſſʒ
Secundum Theo. iſte Regulus interfuit
miraculo facto in nuptijs quando xpᷣs aquã
ninuʒ mutauit.quia tunc credidit ſed tam̃

Keguli ſanato

xpᷣi dininitatem peꝛfecte non cognonit.Dicei
tuꝛ ãt regulus multipir, uno mò paruus ꝛex
paꝛuo peſt regno ⁊ B mõ non accipit᷑ ̊ ꝗa

tunc tpꝛis ñ eꝛat rex i iudea. Romani.n. uo

lentes fꝛaägeꝛe iudeoꝝ ſuꝑbiam abſtuleꝛunt
ab eis regiâ dignitatem. ꝛegnũ itidee ĩ.iiijte
trarchias diuidentes. ad pcauendum eoruz
rebellionem. Alio mõ ſᷣm Cri.di regulus a
liquis de ſtirpe ꝛegia ſeu generis exñs regał

nec hoc mõ accipit h. Tertio mõ dr̃ aliquis

regulus reguʒ ofſicialis.⁊ iſto mõ accipithᷣ.
35 erat officialis ĩperatõis deputatus ad cu
odiã galilee ꝑꝑ ꝙ manebat i caphaꝛnaũ ꝗ
eꝛat metropolis illius terre uel foꝛte aliquis

de familia herodis tetꝛarche.pollẽs aliq̊ͥ öᷣn
cipatus dignitate. Regulus iſte auditis mi

ꝛaculis xpᷣi ſpauit ab eo ĩpetrare ſanitatem
filij ſui:⁊ credidit ipᷣm poſſe ſanare filiuʒ ſu

um a ouo ſalutẽ q̃ſiuit.ſed ĩ fide dubitauit ĩ

hoc ꝙ pñtiam eius ꝛeꝗrẽs.iñ niſi pnũᷣtia cõpa
li ⁊ tactu eũ poſſe ſanar̃ putauit nõ eĩ ubiq;
pñitẽ eũ eſſe credidit.ſcut cẽtuꝛio ꝗ ait.Dñe
ſi ſuʒ dignus ut iĩtres ſub tectũ meũ.ſʒ tm̃ die
vbo ⁊ ſanabit puer meus.Agnoſcẽs itaq; de
minus cor diffidẽtis.aꝛguit hoĩez ĩ fide tepi
dum:dicẽs (Miſi ſigna)).ſ.cõia(⁊ ꝓdigia) ſ.
ſigna maioꝛa q;ᷓ ſt ſine exẽplo eo ꝙ ſilia eis.
ñn ſnunt uiſa uel audita.⁊ iõ ꝓcul a dgito.i.a

ſił ius ðmonſtratõe dicta (uidritis) ſicut ĩcre

duli(ñ creditis Inã ſigna daàtur ifidelibꝰ ad
ↄfirmatõem doctꝛĩe.ñ fidelibus aſſentint
ſcriptuꝛe. Non repᷣhendit eum de petitõe ſa
lutis filij ſai.ſed de defectu fidei. Ueꝛũtamẽ
ga ex ffeuotõe repetit petitioneʒ dicens(do
mine deſcende priuſqᷓ; moꝛiat filius meus)
iõ exaudituꝛ a dño. Jeſus tamen ibidem re
manens.⁊ ꝑꝑ ſemiplenam fidem eius ſe non
deeſſe.ſʒ ubiq; ſicut deuz pnñtiałr eſſe ĩdicãs
ſolo iuſſu ⁊ ueꝛbo filium abſens ſanat ut pzʒ
amplius credat:dieens.(¶ Uadeynon enĩ uo
luit ieſus ire coꝛpoꝛalr:ut amoueret ab eo
falſam eſtimationem. qua putabat ipᷣm poſ

ſe ſanare tantum per pꝛeſentiam corpoꝛalẽ.
filius tuus uiuit).i.ꝛeſtitutus eſt perfecte

ſanitati de ianua mortis cui appꝛopiquauit
ga mõi ĩcipiebat.¶Cꝛedidit hõ vſᷣmõi ieſu)
qꝛ fides r grit᷑ ad obtinẽdũ ði bñficiũ.⁊ ibat

ſine corꝑali pñtia xpᷣi.eꝛedens qꝛ ubiq; eſſe

niꝛtus eius ad cnꝛãdum. Jam iĩcipit credef:
q ſermone ſanat.⁊ ita eũ deũ eẽ ⁊ pñtẽ ubi

c; exiſtere ꝙ ñ ſupra creöbat, Ad iformatio

nem eꝛgo nram ceſſit dñs ſupeꝛbo regalo ne
iꝛet cum eo ad filium ſunm: conceſſit humi
li centuꝛioni nt iret ad eius ſeꝛnũ. Uñ gꝛeg⸗
Quid eſt ꝙ ꝛegulus ꝛogat nt ad eiꝰ filiuʒ ue
niat.⁊ tñ coꝛpalꝛ iꝛe r̃euſat ad ſᷣuum vo cen
turionis ñ imitat᷑.⁊ tñ ſe corpalr ire pollice

tue: Reguli filio ꝑ corꝑpalem pntiã nõ digna

tu? adeſſe.cẽturiõis ſᷣno ñ dignat᷑ occuꝛer
Quid ẽ hoc:niſi ſunbia nr̃a ꝛetundit: ꝗ ĩ

cedidit

cpinitu ee neloes d
algerit bleie bel
nnefoi gori olihet
ne pleniſunam, er
lus ,Noni eſu lanen
olutim er boe g legt
ſente ochani galiee i c⸗
gé uale,cuin ſerui ſ
giulico flli ſui ſanatum
Gaban hori tbesiq meline
ſecit ac cernſicatione miraci
UWedarenim ſeire utrum e⸗
ſer ae er ecep'ox Ct
beu hora ſeyrana eligteü
Gide gaalter mnacakäma
ünper neggonngtaen
epente ſtnel. w apon⸗
9ſequetig guod fiedat ſe
ſegnitue cognonitergoy
entiniairteiieſne
tmus tiinit)e gin hora n
eſſet ? credidit ple ꝛco
crit bec eſt ocluſoin
luaueſt iſtud nitgcutün
D
fut quaadeſecte cedicdit
Mumn d bedamn datur imel
eſſe ſenez deem inelli
efen tidihnani
? pfectön. hii nde.
„ eWil, Plugeze
haͤlt, quicd Gmro dren
uz ſuu ſangrer ti un

lanaret tüc ne
rocit gti fliſun

oſſe ſanarefllig t
ec ifde aint
Ee. niſſpitig c
kpinauit oͤeſ ubig
int cetmnio g aſt. de
tectü nei glih ͤe
.Agnoſcis tagg d0
uut hoiez ſige teyi
coiaſ tcigie i.
plo eo ſlin eis.
peul a gito..4
ulöritis) ſcur icre
jatur ifidelib ad⸗
elibus g alſentiüt
eum de petitoe ſa
u fidei. Nerinam
titionez dicenel0
duat füins meis)
astamen ididem de
m ſidem eins ſenoſt
uz pftialt eſe idſcis
mn abſens ſanat t h
s.(Woce) ton eni uo
rut amoneret 4 4
ua putabat iyn 1
veſentiun cornlt⸗

eutus eſtperſete
eſtitutns eſt he

—/V,—

Pꝛime partis

hoĩbꝰ ñᷣ nãm quo ad imaginẽ dei facti ſt᷑.ſʒ
bonores ⁊ diuitias ueneramuz Cunq; penſa
mus que circa eos ſunt. pꝛofecto interioꝛa
minime ꝓuidemus. Dum ea conſideramus
q̃ ĩ corꝑibꝰ deſpecta ſunt negligimꝰ penſare
ꝙ ſunt. Redẽptoꝛ vo noſter ut oſtẽderet qꝛ
que alta ſunt hoiĩ ſanctis öſpiciẽda ſunt.⁊ q̃
deſpecta ſt homini deſpiciẽda ñ ſt᷑ ad finium
reguli ire noluit.ad ſᷣuuʒ centuꝛionis iꝛe pa
tus fuit. Increpata eſt ergo ſuꝑbia nr̃a q̃ ne
ſcit vẽſare homies propter homĩes hec Gꝛe
go. Non ergo conſderemus aut pẽſemꝰ qae
circa bomies ſt᷑.ſed quid ſt᷑. Multi.n. negli
gẽtes quod ſunt ſolicite gloriam aliunde ſibi
qrũt. Un Criſ. Nabuchodonoſor itaq; plu
rimi nũc ĩueniũtur imitaꝛi. At ei ille tùc de
imagie.ſic modo alij de ueſte pᷣcioſa.de eꝗs
nel curribus de amplitudine domorũ de pul
chritudine columnarum ? picturis parietũ.
opinãtu eẽ meliores. Quia eĩ ꝙ erãt hoĩes
erdiderut. ſolicite huc illucq; cirueunt ali
unde ſibi gloriã colligẽtes omni /ſane irriſio
ne pleniſſimam. DHec Criſo. Credidit ergo r
gulus pᷣmoni ieſu ñ tamen integre neq; ſane.
wvoſtẽditur ex hoc ꝙ ſegtur (Nam eo õſcẽ
dente) ð chana galilee ĩ capharnaum qᷓ ma
gis ẽ in nalle.cum (ſerui ſibi occurerẽt)
gaudẽdo filiũ ſuũ ſanatum nũciarẽt(. itexo
gabat horã ab eis ĩ q̊ͥ melius habuerat) Qð
fecit ad certiſicationẽ miraculi ꝛeſpectu ſui.
Uolebat enim ſcire utꝛum caſu hoc factũ eſ
ſet. uel ex pꝛecepro xpᷣi(Et dixerunt ei quia
heꝛi hora ſeptima ꝛeliꝗt euũ febris) Abi Cꝛi.
VUigde qualiter miꝛaculù manifeſtum ẽ ſj.n.
ſimptr. neq; ut ↄtingit a periculo erutꝰ ẽ ſed
ꝛepente ⁊ ſimul. ut appaꝛeat ñ eſſe ex natuꝛe
ↄſequẽtia quod fiebat:ſed actione xpᷣi. Unõ
ſequituꝛ (cognouit ergo pater quia illa hõa
erat in q̃ dixit ei ieſus) auctor ſalutis. (filiꝰ
tuus uiuit) ? ꝙ in hora uerbi dñici ſanatus
eſſet(⁊ credidit ipſe ⁊ domus )i.familia erꝰ
(tota) ⁊ hec eſt ↄcluſio intẽta. Ad hoc eim
factũ eſt iſtud miaculũ ut regulus cũ failia
ſua crederet ĩ xp̃ᷣm. ⁊ ex tunc ꝑfectus in fide
fuit quia peꝛfecte credidit. VUñ ſᷣm Auguſti
num ⁊ bedam datur intelligi ⁊ in fide gradꝰ
elſſe ſicut ⁊ ĩ alijs uiꝛtutibꝰ.ſ.initiũ.ĩcremẽtũ
⁊ pfectõm. Huius eꝛgo reguli fides initium
hait. quãdo dñm rogauit u deſcẽderet. æ fili
uʒ ſu ſanaret.tũc.n. ⁊ credidit ⁊ dubitauit.
Ciꝛedidit qdẽ ꝙ filiũ ſuũ ſanare poſſʒ: ſed nõ
credidit ꝙ eũ ſanare poſſz niſi ⁊ corꝑe pns eſ
ſer deide fides eiꝰ accepit incrememũ qñ.ſ.
credidit moni dñi dicentis uade filius tuus
uiuit. Sed pfectõz obtiĩuit qñ.ſ.ſᷣui ſanitatẽ
filij nüciauerũt: qꝛ tũc pfecte credidit æ do
mꝰ eius tota. ſ̃ᷣm illud Luce.hodie.huic do
mui ſalꝰa do pfecta ẽ. Jam g p regulus euã
geliſta efficit᷑: dũ ad fidẽ ſuſceptã alios ĩdu
cebat. Et 1õ ſignãteꝛ ꝗ pᷣus ꝛegulus ĩ eudge

Uis hre magnũ bon

Capitulũ.lxiij.

lio ẽ uocatus:poſtea cꝛeſcente fide hõ eſt

dictus. ⁊ ↄſequenter propter peꝛfectam fivẽ

pateꝛ eſt appellatus. Itẽ notandũ qð tribus
uicibꝰ ĩ q̊ euangelio de nita filij iſtius ꝛ egu
li habetur oſtenſio. Drimo ꝑ dñm ꝗ dixit fi
lius tuus uiuit.ſ̃o ꝑ ᷣuos ꝗ nüciauerũt dicẽ
tes.ꝙ filiꝰ eius uiueret.teꝛcio pᷣ q ↄgnonit
qꝛ ila hora.ſ.ſeptima ſanatuſ eẽt.et h̊ ad ðᷣ
notandum ꝙ triplex ẽ uita triplici morti op
poſita. Prima natuꝛe que hʒ oppoſitam moꝛ
tem natuꝛe.ſcòða gr̃e cui opponit᷑ moꝛs culpe

tercia gloꝛie. cui opponituꝛ mors gebenne

Miſtice iſte filius ꝛeguli ſignificat humanũ
genus.filium reguli pꝛopagatum de adã qui
de rege factus eſt regulus.qu ando ꝑdita ca
ritate factus eſt malus. VPic filius reguli fe
bꝛe laborabat.quando ꝑ diuerſa uicia genꝰ
humanũ eſtuabat.cuius ſalus inteꝛ chana ⁊
capharnaũ complet᷑ ad dandũu itelligere ꝙ ðᷣ
ʒelo miſericoꝛdie diuine.qꝛ chana ʒelus.int᷑
pretatuꝛ pꝛoceſſit ſalus ĩ homine.qui erat ĩ

capharnauz. hoc eſt comeſſatõibus ⁊ ebrie

tatibus deditus.qr caphaꝛnaum iterpꝛetata
pinguedo dicituꝛ. DPore autem ſeptem ſunt.
ſeptẽ illuſtꝛationes ſolis iuſticie qui ẽ xp̃ᷣs. ſ.

ſanctificationis natuꝛe ĩ icaꝛnatiõe uiſitatio
nis hoĩm ĩ natiuitatis humilitate. ⁊ ↄdemna

tõis ↄcupiſcẽtie ĩ circonciſiõe regeneratõis
noſtꝛe ĩ baptiſmo ſanctificatõis ꝓ nobis ĩ ie
iunio. eꝛuditõiſ noſtꝛe ĩ pꝛedicatòe ⁊ mizacu
lis ⁊ redemptõnis noſtꝛe ĩ paſſione qũ hora
ſeptima ſol detlinauit ⁊ ĩfiꝛmitas ſanata fu
it ⁊ B ſignificabat᷑ ĩ libꝛo ꝛegũ ubi qr̃ uaõð la
uare ſepties ĩ ioꝛdane.⁊c.iordanis eniĩ humi
lis decurſus ĩterpᷣtat᷑ ⁊ ſignificat ꝑ ſeptẽ ho
ras deſcẽdentem ad nos dũm ĩ cuius gra la
uamur ad ſanitatẽ. Uel hore ſeptẽ ſt᷑ ſeptes
recordationes ſolis iuſticie qr ĩ nocte matu
tinis recolimus domini captiuitatem ĩ pᷣma
illuſionẽ ĩ cia pductionẽ ad iudiciũ ĩ ſexta
ſniam. ĩ nona mortẽ ĩ ueſpeꝛa ſepultuꝛã ĩ cõ
pletõio poſitõz cuſtodũ circa ſepulcꝝ.his.n.

hoꝛis ꝑducimuꝛr ad uitam ⁊ ſalutem. Unde ĩ

pſalmo. Septies ĩ die laudem dixi tibi.ſupez=
iudicia iuſticie tue. Miſtice etiam iſte cuiꝰ
filius ifirmabat non rex ſed ꝛegulus appella
tuꝛ.nam ſicut ĩ ꝓpueꝛbijs dicituꝛ Rex qui ſe
det ĩ ſolio iudicij diſſipat omne malum ĩtui
tu ſuo. Qui ergo ſeipſum bene diſponit.regẽ
ſedeat ĩ ſolio iudicij diſcutiens omia opera
ſua.ut ſi quid ĩteꝛmiſceat.diſcꝛetionis ĩtuitu
illud diſſipet: quoniam qui regnũ ſuum beñ
Ammiſtrat. merito Rex ar unde Seneca.
impa tibi. Qni vo male ꝛeg miſtrat
non Kex ſed rᷣgulus dici öbet. Quilibʒ.ita
peccatõ pt᷑ dici gulꝰ diminutiĩe.quia oõficit

H ſuipſius gimine.⁊ tunc eius filius infirma
tur. quando rationi ſenſibilis appetitus con

traiat᷑: qui debet obedir ꝛationi ſicut filius

De filis

ſuo patri:ſed cum homa ꝑ rationem xpCᷣʒ fið

liteꝛ depᷣcat᷑.tũc iſte filiꝰ ꝑ Stutẽ xpᷣi ſanat.
ꝑ quẽ ſenſbit appetitus ſub oꝛdie rõis collo
cat᷑. Ipᷣa & rõ Rex ẽ ĩ gno:que bñ Rex dr
Aa totu coꝛpꝰhoĩs ꝑ eâ regit ⁊ affect?ꝰ homis
ab ea ditigit᷑ ⁊ ifoꝛmat᷑.necũñũ ⁊ filie.ſ.uires
aie eã ſeqũ ſ. Sʒ qnq; dẽ ꝛegulus.qñn.ſ.dimi
nuit᷑ i cognitõe ⁊ obſcuꝛa ſegtur ĩoꝛdinatas
paſiiões ⁊ ñ reſiſtit eis. ⁊ iõ filius eius.i.aſ
fectus ifirma.i.deuiat a bono ⁊ decliat ad
malũ.Si.n.rõ fuiſſet rex.i.foꝛt is filiꝰeius ñ
ĩfirmare t᷑.ſʒ qa regulus eſt.iõ filius eiꝰ ĩfir
matSerui rõis ſt᷑ oꝑa hoĩs gqa bõ ẽ dñs ac
tuus ſuoꝝ ⁊ affectus ꝑtis ſenſitiue.ꝗa obedi
unt rõi ĩpanti ⁊ dirigenti.Iſti ãt ſerui ãnun
ci ant ꝙ filius reguli.ſ.rõnis uiuit.quando
lucet ĩ oꝑe.ꝙ nires ĩferioꝛes obediunt rõni.
Der hoꝛam autem ſeptimam ĩ qua pner a
febꝛe dimittitur.ſignantur ſeptem dona ſpi
rituſſancti ſĩ quo omne peccatum dimittituꝛ
⁊ nita ſpũalłl ĩ aĩa creatur ac tota: ⁊ ꝑfecta
ſalus mentis ⁊ coꝛpoꝛis conſiſtit. PHoꝛe etiazʒ
ſeptẽ ꝗb aĩia de peccato per pnĩam r̃ſurgit
poſſunt dici iſte. Una eſt ĩ contritõe.tres in
confeſſiõe que ẽ va ſimplex ⁊ ĩtegꝛa.⁊ tres ĩ
ſatiſfactõe.ſ.ielunium.oratõ ⁊ elemoſyna.
Iſte ſeptem hoꝛe ſignificantur ĩ libꝛo ̃gum
ubi dr̃.quod puer ab helizeo r̃ſuſcitatꝰ oſci
tauit ſepties. c redijt ad uitam. ꝗa iſtis ſep
tẽ r̃ſurgit᷑ a poꝛtis moꝛt᷑ ad mitã.ubi Theo.
Regulus ẽ oĩs homo non ſoluz gꝗa regi uni
nerſoꝝ ꝓpinquus ſecundum aiam exiſtit. ſʒ
a ipᷣe ſuper oĩa pᷣncipatũ ſũpſit cuiꝰ filiꝰ.i.
mens febꝛicitat uoluptatibus pꝛauis ⁊ deſy
derijs. Aceedit autem ad ieſum: ⁊? depᷣcatoe
ut deſcẽdat.i.ut condeſcẽſu miſcõie utat᷑:⁊
peccatis parcat pᷣuſq; a noluptatũ ifirmitate
mortificet᷑. Sed dñs dicit.uade.i.ꝓfectuz 2
tinuum circa bonũ oñdas.⁊ tũc filius tuꝰ ni
net. Si ät ambulã ceſſaueꝛis mõtificabit
tibi ĩtellectꝰ circa bõi oꝑpatõem.h̊ Theoph̊.
Quotidie ẽt ̃ gulus ꝓ filio ĩfirmo ſanãdo in
tercedit dũ pᷣlatus ꝗſq; ꝓ ſuo ſubdito naꝛijs

ẽptatõibus depꝛauato ut a dño ſanet᷑ pᷣces

effundit. Infirmus vo ſanat᷑ dũ ꝑ culpam ð

pꝛauatus ꝑ gr̃am ad iuſticiã rfuocat᷑. Bebe

mus g rogaꝛe deum.uut a peccatis ſanemur.
ꝗa nullus ꝑ ſe põt ad ſtatũ r̃dire iuſticie niſi
a ðᷣo ſanet᷑. In hoc aũt ꝙ ifirmabaf caphaꝛ
naũ.notat tria ꝗᷓ ſt᷑ cã ſpuũal ifirmitat᷑ caphã
naum. n. ĩterpptat ager piguedinis uel nilla 2
ſolatõis erat ẽt ciuitas magni honoꝛis.Ex
bus habet᷑ ꝙ ſepe cã ſpualis ĩfirmitatis e
babundantia rei tempoꝛał ⁊ nimia cõſolatõ
mundana ⁊ nimia exaltatõ terꝛena.ꝗa ꝓſpe
ra plus nocent hoĩ qᷓ; avueꝛſa. Vn Boetius.
Plus hoĩbus ꝛeoꝛ aduerſam qᷓ; ꝓſperam ꝓ
deſſe ſoꝛtunã. Uñ ⁊ Seneca.Tunc ↄſilia ſa
lutaꝛia aduoca.cũ tibi alludit uite pſperitas
Tãc te uelut ĩ lubꝛico ſuſtiebis ac ſiſtẽ.nec

Reguli ſanato.

dabis tibi impetus liberos ſed ciꝛcunſpicies
quo eudum ſit uel quoſq;: hec Seneca. In
hoc ẽt ꝙ erat filius r̃guli dat itelligi ꝙ nobi
litas generis ſepe ẽ cã ifirmitatis ſpuůal: qa
nobiles ſepe efferunt᷑ ĩ ſuꝑbiam: ſepe exer
cent rapinam.ſepe ẽt ĩmergunm ſe ĩ lutuʒ lu
xurie ⁊ laſciuiam. Cauendum g in ꝓſperita
te huius mundi ne ſpuᷣaliter ifirmet. ꝗa tũc
facilius ⁊ frequentius per peccatum arripi
mur. Uñ ri.Quando ꝓſperitate ꝑfꝛuimuꝛ
cum i malignitate uiuamus : tunc magis no
bis eſt ac magis dolendum. Nam ſemꝑ ꝗdẽ
nos opoꝛtet metuere peccantes maxime aũt
cũ nihil tꝛiſte ꝑpetimuꝛ. Quando enĩ peꝛ paꝛ
tes ab uno quoq; noſtꝛũ penas exigit. leuio
ꝛem nobis ipam aĩaduerſionem facit. Quan
do vo patientius noſtra uidet᷑ diſſimular̃ de
licta ad maximꝗ nos ĩ talibus pꝑmanentes pe

nam reſeꝛuat. Sanat᷑ autem filius hõa ſep

tima ĩ vtute uerbi dei.hoꝛa enim ſeptima de
clinat ſol a meridie ? ueꝛgit ad occaſum.
Cum eꝛgo uite nr̃e uidemus tranſiſſe meridi
em.⁊ nos ĩ declinatõe poſitos tempus eſt ut
in vᷣtute diuĩe pᷣdicatõis reliquat nos febꝛis
7 ad dñm ↄuertamur.Et notãdum ꝙ beñ ꝑ
ſebꝛem ſignificat peccatoꝛ:⁊ febꝛicitas pot
ĩtelligi pctoꝛ.Sicut.n.ſebꝛicitans nunc bʒ
caloꝛẽ nunc frigus ? tremoꝛem:ſic peccatõ
hò modo cupiditatem ⁊? inoꝛdinatuz amoꝛẽ
boni tranſtoꝛij.⁊ hic ẽ caloꝛ anime mõ hʒ ti
moꝛẽ ꝗ ẽ frigus eiuſdẽ anime. Un diẽ Aug.
ꝙ omnia pcta due res faciunt in homine ſ.
timoꝛ: ? cupiditas. Timoꝛ facit fu gere omia
que ſunt cani moleſta. cupiditas facit appe
tere omnia que ſunt carni ſuania. Et ᷣʒ hec
duo duplicem penam babebit peccatoꝛ in
infeꝛno. ̃ᷣ̃m illud Job. Ad nimiũ calorẽ trã
ſibit ab aquis niuium. Inteꝛ cetera ẽt ĩcom
moda q̃ patit᷑ febricitans eſt iſtud ꝙ hzʒ pa
latũ inoꝛdinatu.pꝑꝑ ꝙ dulcia uidẽ t ſibi ama
ꝛa ⁊ inſipida ⁊ econuerſo:eodẽ modo pct᷑or
ſic hʒ iordinatũ palatũ quod omnia ſpiꝛitua
lia ſibi uidẽt inſipida.r̃ autem febꝛis a fer
uoꝛe ⁊ iõ omnis ſordiata paſſio feruẽs igne
maligno febꝛiſ eſt aĩe. Sicut ãt ſunt diueꝛſe
ſpẽs febrium. ſic ẽt ſunt diuerſa genera pec
catoruz. Pꝛia eſt effimera. que dr̃ ab effime
20 piſce mario qui eodem die qno naſcit mo
rituꝛ ⁊.ſignificat motum inoꝛdinate paſſiõiſ.
⁊ ſpecialiteꝛ ſubitum ire motum.ꝗ dʒ finiri
añ ſolis occaſum. fʒ illud apoſtoli. Sol ñ oc

cidat ſuꝑ iꝛacundiã ueſtꝛã. Scðda febriſ eſt t᷑
tiana. q̃ uno die inteꝛrũpit᷑:qua laboꝛt illi

qui cũ peccauerit dolẽt ð pct᷑o.⁊ ſic habent

nnum diem penitentie q̃ eſt contꝛitõ. ſed ad

ſecundum diem confeſfionis ñ ꝑpueniũt.⁊ iõ
ſtatim in idem redeunt. Teꝛcia febꝛis ẽ quã
tana. ubi duo dies abſq; acceſſione ſũt. Qui
dam.n. pꝰ acceſſionẽ peccati duos dies pẽi
tetie.ſ.ↄtꝛitõm ⁊ ↄfeſſionem aſſumũt.ſed qꝛ
—EDE

α

=
=
S —
S
=
—
☛
=
—

lü. Oui ie i l en
ni ſuent les ti inch
bicopmriller eriſtos
lit. Mice dt ouplice
nu ſonſcit uplex eſſen
te rinoeiletifica. i
louiniletfica co hois
giftcnt incuraifmmi. Ne⸗
ſler adten fiidi,ſgeim
’ Ris adleufici gr in narn
nacigniteſorider ie⸗
1bigiin g maſchi⸗
du eit mieſtnis i nen
leot pialitates noſtru⸗
clmntatio ſnen b igi

1deccatun urie
eitan nan
nns: ſond
uunc magis nd
um.ß 3
nn ſemd aa
ternegarn
hapimegät
Auumtden dergen
bennserigt letis
rſonem fatit,Auan
uidet diſſinnlaf ge
libus pnanentesde
utem flius hön ſep
poeg enin ſeptimade
nergit ad occaſum,
emus tranſiſſe merid
voſttos tempus eſt ur
rellauat nos febꝛi⸗
t noradum beng
oꝛ:t lebꝛſcitis pot
bꝛicitans nunc bz
noꝛem:ſic peccatd
nozdinatuz amor?
lor anime mö hz ti
ine⸗ Viil ki.
indt in vowmine ..
hotfügnmni
upialtes faci appe
rin (uania. t zdee
dadedn peccacnin
Aa nimii calore n
. Imer celen i icon
tans eſ ilud h /⸗

Pꝛime partis

iuxta ſacerdotis aꝛbitriũ ad diẽ tciũ.ſ.ſatiſ
factõis ñ ꝓpueniũt. õ rurſus ĩ peti paſſionem
incidũt. Auarta febris ẽ quottidiana.eoꝝ ui
delicet ꝗ abſq; ↄtritione aliqua fꝛequẽtant
mala ꝗ ad litterã omm die gule f̃uiunt aut
m̃dacis ⁊ litibꝰ ſeu iurgijs uacant. Sʒ hãc
ſequitur fe bris ꝗnta.ſ. ↄtinua.qr fꝛeq̃ntatio
nẽ ſequit᷑ ↄtinuitas.⁊ hac febre maxiĩe labo
rãt luxuꝛioſi ⁊ iuidi ⁊ auãi ꝗ ꝑp ↄſuetudinẽ
dificulter pũt curari. Sexta febris ẽ iã geñ
ꝛate ↄſuetudis.q̃ ꝑ et hicã ĩtelligit ethica.n.
dr̃ que ĩ morẽ ẽ deducta.ethis nãq;ʒ mos ap
pellat᷑. Pec ãt febꝛis ꝛadicat᷑ in membris.⁊
nalem humiditatẽ aſſumit ⁊ ↄſumit. ⁊ ſpãli
teꝛ ſignificat ſecłi tꝛiſticiã que oſſa exiccat
2æ mortẽ opatur. Uñũ ĩ pueꝛbijs. Spũs triſtis
exiccat oſia.i.robur vᷣtutuũ. Septiĩa febꝛis ẽ
acuta q̃ͥ ẽ defenſio ↄſuete iã neꝗtie cũ ꝗs iã
ñ erubeſcit nec timet nec paueſcit facere q̃̊
ↄſueuit.De ſalute talis ualðõ timdũ ẽ qr i ta
li febꝛe ſolent medici deſpare. Hoc iteꝝ vᷣm
ſignũ fecit ieſuſ ĩ chana galilee ubi pᷣmo mu
tauit aquã in ninũ ⁊ nũc vo ſanauit reguli fi
liũ.Quãuis.n.filiꝰreguli cũ ſanaꝛet caphar
naũ fuerit ieſus tñ in chana h̊ ſignũ fecit qr
ibi coꝛporaliter exiſtẽs. vbo eũ abſens ſana
uit. Miſtice ãt ꝑ duplicẽ dñi aduẽtũ in cha
na ſignificat duplex effectuſ uerbi dei in mẽ
te. Drimo eiĩ letificat.⁊ ſignificat᷑ in miracu
lo uini ꝙ letificat coꝛ hoĩs.ſᷣo ſanat.⁊ hoc ſi
gnificat in cura ifirmi. Itẽ ꝑ q̊ ſignificat᷑ du
plex aduẽtꝰ filii ði.ſ.pꝛimP?ꝗ fuit màſuetndi
nis ad letificãdũ. qr in natiuitate eiꝰ ãgelus
nũciauit paſtoribꝰ ⁊ oĩ popło magnũ gaudiũ
⁊ Bᷓ ſignificat᷑ ꝑ unũ ſcous aduẽt eiꝰ in mũ
dũ eꝛit maieſtatis qñ ueniet toller̃ infirmita
tes ⁊ pẽalitates noſtras ⁊ ↄfigurar̃ nos cõpi
claritatis ſue.⁊ h̊ ſignificatuꝛ in cuꝛa ĩfiꝛmi.
A Omine ieſu xpᷣe qð iudea angelice 2
Ffeſſionis ⁊ laudis in galileã rotã huiꝰ
mũuũdi adueniſti qm inf rmꝰ ſũ tpaliũ
rerũ pulchritudinẽ tẽptatꝰ.⁊ iõ incipio moꝛi
tèptarione fatigatꝰ.miſerere mei priuſqᷓ; mo
riar morte culpe ł coꝛꝑis aut gehẽne. ut vtu
te vᷣbi hũilitate ↄfeſſionis ieiũio or̃one pieta
te ⁊ exẽplo ꝑ gr̃am tuaʒ libeꝛer a febre fomi
tis ⁊ egritudine peccati.⁊ nulli ſuccũbam in
ordinat e paſſioni. Amen. .
De q̃ttuoꝛ ꝑpabolis dñi ad turbas.⁊ tribuſ
ad diſcipulos habitis. Ca.lxiiij.
p Oſt hec dñs ieſus iuit ad mare pi
ſcaturus homines in terrꝗ exñtes
Et pᷣ euꝛba ad euʒ 2gꝛegata (aſcẽ
H dens) cum diſcipuł (in nauiculazʒ.
7 ſedens in ea: docebat turbas)ſimplices ⁊
deuoras in littore ſtantes. unde Crip. Aſcen
dit in nanem. ut poſt ſe neminem dimitteꝛʒ.
ſed omneſ auditores añ faciem hr̃et:⁊ ut au

diret eum ppłus ⁊ uideꝛet ⁊ uiſus delectarʒ

Capitulü.lxiiij.

auðditũ ⁊ auditus uiſũ. ubi ? Beda. Prefigu
rabat hec nauis ecclłiam in medio natõnum
edificãdam:ĩ qua dñs dilectam ſibi ↄſecrat
manſiõeʒ Et ꝓpoſuit dñs turbis qttuoꝛ ꝑabo
las diuerſas.diuerſis ↄditionibꝰhoĩm ↄgruẽ
tes:ut ꝓ uarietate mõboꝝ uaꝛia eẽt medici

na:alij.n.amaꝛis alij dulcibꝰ.alij auſterioꝛi

bus alij lenibꝰolectat᷑ cibis. Ut ei air Pie.
Turba ñ umus ſnie ẽ ſed dr̃ſarum ĩ ſingulis
uolũtatum ⁊ iõ loꝗt᷑ ad eã in multis paꝛabo
lis ut iuxta uaꝛias uolũtates divſas ꝛeciꝑent
diſciplias:⁊ q̃i diues pr familias ĩuitatos dr
ſis reficiens cibis.ut unuſquiſq; ſᷣm nãm ſto
machi ſui alimẽta uaria ſuſciꝑet. Et ſciẽdũ
ſᷣm eüdẽ Hieꝛo.ꝙ nõ oĩa locutꝰ ſit eis in ꝑa
bolis ſed multa.Si em̃ dixiſſet cũcta ꝑpabo
lis.abſq; emolimẽto ppri ꝛeceſſiſſent ꝑſpicua
miſcet obſcuris:ut ꝑ ea q̃ itelligut ꝓuocẽtur
ad eoꝝ noticidã q̃ ñ ĩtelligunt. In his at.iiij.
pabolis ⁊ alijſ tꝛibꝰↄnteꝛ ſibi ſuccedẽtibꝰ:po
ni t decurſus eccłie a pᷣdicatõe xpᷣi uſq; ad fi
nẽ mũdi. In pᷣma pabola q̃ ẽ ð ſemĩe ꝓpiecto

in t᷑ra caꝰq̃rta ꝑs tm̃ fecit fructũ. önotat᷑. pᷣdi

catio xpᷣi ⁊ apłoꝝ:ꝗ pᷣdicauejr̃t iuðòis ĩdifferẽ
ter bõis ⁊ malis: ⁊ pauci ↄꝑatiue credideꝛũt
ꝓ maiori qt pꝑte in ifidelitate r mãſerũt. Pꝛi
ma g ẽ ò ſemine ⁊ vbo dei.ꝙ ipᷣe exiẽs a pr̃e
qñ ð iuiſibilitate pr̃is mũdo uiſibilis appuit.
ſeminauit ĩi mũdo: ⁊ ĩ q̃ttuor locis cecidit.ſ.
in erã triplicit᷑ malã nec feꝛentẽ fructũ.⁊ ĩ t᷑
rã bonã faciẽtẽ fructũ tꝛiplicẽ.Semĩauit ãt
plura geneꝛa ſeminũ. Prĩo ſemĩauit legẽ na
turalẽ ĩ m̃te cuiuſlibzʒ hois.ſic ẽ. ꝙ tibi fieri

ñn uis alijs ne feceris.⁊ qð tibi fieri uis alijs
feceris. Itẽ ſeiauit ꝑ ãgelos ruelatões. per

moyſẽ legẽ ſcriptã.ſ.pᷣcepta ⁊ ꝓhibitões pꝑꝓ
phᷣas ꝓmiſſiones ⁊ ↄmiatões.ſʒ nuũc exijt ſe
minafr p ſeip[ʒ legẽ euãgelicã oĩbꝰ fidelibus.
Nõ ceſſat ẽt ſꝑ i nr̃is aĩabꝰ ſeminar̃ ñ ſolum
cu docet ſʒ ẽt cũ creat ĩ eis ſemina bõa vtu
tũ.ſ.donoꝝ.Exijt g dei filiꝰ ð ſinu pr̃is ũ ſᷣm
diuinit atẽ qꝛ ſic ẽ ubiq;.ſʒ ſᷣm hũanitatem ⁊
carnis aſſumptõʒ. uñ Cri. Exijt ãt q ubiq; ẽ.
ñ locatꝛ: ſʒ icarnatõe ⁊ ꝑ amictũ carnis ꝓpĩ
goꝛ nobis factꝰ(Exijt Ninq;(ꝗ ſemiat) ieꝗ
hʒ offcm̃.ſciam ⁊? graʒ ſeminadi(ſeminaf ſe
men ſuũ)i.doctrine vbũ. Semiatoꝛ g̊ propᷣe
xpᷣs ẽᷣ.pᷣdicatoꝛ.n.potiꝰẽ cophinus ſeminatu
ris qᷓ; ſeminatoꝛ (Et dũ ſeminat) i.doctzinã ĩ
differẽteꝛ ſꝑgit (aliõ cecidit ſecus niã Nideſt
ſuꝑ cor deuiũ ꝑ eꝛoꝛes.uagũ ꝑ laſciuias at

tritũ ꝑ cãnales affectões.ac ſuggeſtões mo
nũ ⁊ uarijs tẽptatõihbꝰuicioꝝ admodũu uie ex
poſitũ ꝑ carnis ↄcupĩas:⁊ hoꝝ oĩʒ ſedulo taã
ſitu ⁊ frequẽti meatu.ſemẽ uerbi ↄculcatur
ne geꝛmiĩatr̃ poſſit:⁊ uolucꝛes celi.ſcilicet ae
rei.i. demones qui uolucres celi dicũt᷑: ſiue
p aeriſ inhĩtatõez. qr ꝑ aera diſcurꝛũt:ſiue
ꝓpteꝛ naãm celeſtẽ.qꝛ celeſtis ſiue ſpũalis na
ture ſunt:ſiue propte uelocitatẽ ad malum

k 2

Pran garabale

De quattuoꝛ ꝑabolis dũi ad

ga ad hoc ſemꝑ intendunt comederunt illò
i.ſua ſuggeſtõe rapuer̃t ⁊ fructu ipediuer̃t
2z ſic tollunt vbù⅛ ⁊ memoꝛiã vbi de corde. ut
nec memoria nec mẽs teneat ꝙ oꝑe exercer
neglexit.ut ĩpedito ueꝛbo ĩpediat fides ne
credẽtes ſalui fiãt qꝛ fidᷣs ex auditu ẽ. PHi ſẽ᷑
ꝗ audiũt ſed ĩ vᷣbi vᷣtute n afficiũt᷑. Un neq;
naſcit qꝛ dyabolus de corde eoꝝ tollit. Sba
erga dei mente ꝛetinẽda ſt᷑. ⁊ ſicut femẽ ſub
terra ita bũ dei ĩ memoꝛia dzʒ occultaꝛi. ut

kyeriſeer: ga m Greg neut ei'uita ſpat.
Alãguẽte ſtomacho alimta ñ retinet.ſic eteꝛ

ne moꝛtis gi ornidare d q voa uite i
alimta iuſticie ĩ memoꝛia ñ Ans cecidit
ſupꝛa petrã).i.ſupꝛa coꝛ petroſum ⁊ duꝝ ac
rebelle ? pteꝛuũ ꝑ ſuꝑbiazʒ. ⁊ natũ ſtati ſole
⁊ feruoꝛe tẽptatõis oꝛto aruit.⁊ uiroꝛẽ finei
didit ꝗa ñ habeat ꝓfunditatẽ terre.i.ſtabi
itatẽ patie ⁊ humoꝛẽ deuotõis.⁊ gre. Hi ſt᷑
ꝗ audiũt ⁊ aliquo mõ afficiunt.ſʒ ñ pponũt
facere ꝙ dr. Uñ ñ radicaf in eis vbum ꝑ bo
num ꝓpoſitum. In coꝛdibus.n.duris qnq; ci
to ad hoꝛã naſcit᷑ germẽ ↄpunctiõis cũ vᷣbũ
ↄminatõis audiunt ⁊ ſtati feruoꝛe ꝑſecutio
nis uel cuiuſli bet tribulatõis ⁊ tẽptationis
areſeit.cũ ĩpatiam deſolant᷑ ⁊ deficiũt qꝛ
vbum pᷣdicatõis ſine humoꝛe gre ⁊ amoꝛe v
rutis nõ ꝓficit: Et hi radices nõ habẽt.ſ. ꝓ
funde firmitatis ⁊ firmi deſyderij:⁊ iõ ad tẽ

pus credunt: æ ĩ tempoꝛe tempꝑtatõis r̃cedũt

ga vbum pᷣus receptum rẽnuut.⁊ ſicunt᷑ aꝛio
à ſepe trãſplata fradices fixas ñ habʒ: ſic hi
quenter de bono ĩ malum mutant᷑:⁊ iõ ĩ
bono ñ ꝛadicant. Temptatõe nẽpe pbatur.
R vbum dei radices fixerit.fcut imperu uen

Ioꝝ apparet ſi arboꝛ bñ ꝛadicata ſit. Tales ĩ

ſtabiles ſunt de familia ꝛegis ſaul.ꝗ inteꝛ ꝓp
phas erat ꝓphᷣa.⁊ ireꝛ ſtultos ſtultus.(¶ Alið
cecidit ĩter ſpinas).i.ĩ coꝛda diuitiaꝝ ambi
tõe ſolicita ⁊ ſolicitudinibus eaꝝ lacerata.
ac curis t̃ꝛalibus nimis dedita p auariciaz
⁊ ſimul extoꝛte ſpĩe.i.młtiplicate diuitie ſut
focauerũt illud.i.ĩpediueꝛunt fructũ p̃dica
tõis occupando mẽtem ut ĩ ea pficeꝛe ñ pot
ſet frnetus ſpũalis. Vi ſt ꝗ audiut ⁊ afficiũ
tuꝛ ? ꝓponunt bonũ facere. ſʒ ñ ꝑficiunt: ꝗa
ſuffocat i eis bonum pꝓpoſitum pualẽtibꝰ in
eis ceuris ⁊ diuitijs ⁊ noluptatibus. E xeũtes
en. a loco p̃dicatõis ad mudana: ſuſfſocant᷑ a
ſolicitudinibus que ĩpoꝛtant auaram acqſi
tõem ⁊ dinitijs que notant auaꝛam conpua
tõem. ⁊ uoluptatibus uite que ĩpoꝛtant laſci
uiam fruſtõeʒ: ? fructũ non r ferunt qa bec
tria ſemen ſpũale fꝛuctificar̃ nõ ſinunt.ſicut
ſpĩe ex com denſatõe ſemen ĩmiſſum ſuffocãt
⁊? oꝛiri non ꝑmittunt.Diuitie ꝗppe ⁊ honões
ſpĩe ſt᷑:ꝗa ſicut ſpĩe ſuis puctõibꝰ coꝛpus la
