dinem peccatoꝝ qᷓ fecimus. Queram ergo in
nocte culpe ubi xpᷣ habitet ſequamuꝛ eũ per
ueram penitentiaʒz ut nos clemente: reſpiciat
rogemus eũ ſolicito corde ut habitatiõem mꝗ
ſionis eterne nobis dignet᷑ oſtendeꝛe.⁊ ut nos
ſecum habitare faciat in cuiꝰ domo beati qui
babitant. Der decimam ẽt horaz exprimut᷑
illi diſcipuli fuiſſe obſeruatões ðᷣcalogi.qr ue
nerat hora ipſũ iplendi. Unde Aug. Numerꝰ
etiam iſte legem ſignificat.qr ĩ deceʒ pᷣceptis
data ẽ. Ueneꝛat tempꝰ ut ſpleret lex ꝑ dilec
tionem que a indeis ĩpleri nõ poterat ꝑ timo
rem. Secũdũ Criſo. Mõ alterius alicuius cã
ł gr̃a xpᷣm ſecuti ſũt qᷓ; ꝑꝑ doctꝛinã qua ita co
pioſe uoluptati ſũt ĩ norte una ut ↄfeſtĩ al tut᷑
2 ad aliorũ uenatõöem uẽiret. Unõ Audꝛeas
audita xpᷣi doctria ſtari iuit ad q̃rẽdũ fr̃es ſu
uz ad audiẽdũ ihjm xpᷣm. ⁊ hoc ẽ ꝙ ſequit (
¶Vnuenit hic) ſ.audreas (primũ ſymonè fra
trẽ ſuũ)cui ex cognatõne carnis vlꝰ tenebat
q; alijs. Nõ ĩuenit eũ a caſu ſʒ diligẽter q̃ſitũ
deſyderãſ eũ hr̃e freʒ ĩ religione fidei:ſcut ⁊
ĩ ꝓpingtate caꝛnali S illos qꝗ ꝓpᷣos amicos F
trabunt ab igreſſu religiõis uel aliquos a uia
vitatiſ ⁊ vtutis(Et dixit ei. Inuenimꝰ) ſicut
lapid pᷣcioſũ ⁊ ſicut thezaurũ abſconditu⸗ (
Meſſyam )i lege ⁊ propbetis ꝓmiſſũ ac diu
expectatũ ⁊ queſi um (ꝙ eſt interpᷣtatuʒ xpᷣs
(id unctꝰ. Et bene dicit ĩuenimuſ qr ſuflici
enteꝛ fueꝛat a xpᷣo inſtructus ꝙ ipᷣe eꝛat ueꝛe
xpᷣs.Et (ut dicit. Geda) Poc ẽ uere dũm ſuẽi
re uera illius dilectõe feꝛuere ſeaterne quoq;

Caplm. xxitij.

ſalutis curam gerere. Meſſyas hebraice. xpᷣs
grece.⁊ unctꝰ latine dr̃. pᷣue.n.a criſmate.i.
unctus ab unctõe dr.a quo oẽs xpᷣiani ungũf

Ille ãt ſingulaꝛit᷑ unct oleo iuiſibili.ſ.ſpũſſã

cti pᷣ ꝑticipibus ſuis.ꝑticipes eĩ eius it᷑ oẽs ſcti
qꝛ iſto oleo ungunt ⁊ ipᷣi:ſʒ ille ẽ ſingul ariter
ſct᷑us.ſingulariter unctus: Unõ cyrillus. uit
ãt unctus laluatoꝛ ſpũſſancto huanitus in fer
mã ſerui.ungens ut deus ſpuſancto credentes
ĩ eũ. F'ps g' rex ⁊ ſacerdos unctus nõ unctõe
hũana ſed diuina: qꝛ in huanitate ꝓ nobis aſ
ſumpta fuit nnctus a deo pr̃e.immo a tota tꝛi
nitate plenitudĩe gre ſicut reges ⁊ ſaceꝛdoteſ
in neteri teſtõ ungebãtur coꝛꝑali unctõne (ut
dicit albinus) in fide non quent᷑ annoꝝ multi
tudo nec pancitas. Andreas minoꝛ erat ſymõe
etate.⁊ iñ ieſum pᷣmo inuenit.ſtatimqʒ inuen
tum nũciat fr̃i.traditurus ei bõs ꝗᷓ ſuicepit ut
ſicut ſanguine ſic germanus eſſʒ ⁊ fide. Uera
pietas ſtatiʒ theſauꝝ inuentum nũciat fratri.
qꝛ eũ ᷣ mũ inuenit: ⁊ ſi aliũ pᷣus inuẽiſſʒ ei nũ
ciaſſʒ: æ ad ſaluatõẽ eũ adduxiſſʒ. nulliꝰ.n. bo
no inuidit (&t adaquxit eũ ad ieſu).i.ſaluato
rẽ q; ñ ↄfibat ð ſe.ꝙ poſiʒ eũ ſuffciẽt᷑ ĩſtruẽ
Ft ex ̊ accepit eccłia.ꝙ in ſacr̃o baptiſmi ⁊
ↄfizmatõis. utit᷑ adducẽtibꝰ. ꝗ pnᷣtẽt ſuſcipien
tes ſacẽm ꝗ patrini ſolent uocari. Jeſus uero
alacꝛiteꝛ eũ ſuſcepit ſciebat.n.ꝗd ð ipſo factu
ꝛzus eſſzʒ. Uide hic petri humilitatẽ ⁊ obedien
tiam qꝛ non dedignatuꝛ maioꝛ ſeꝗ minoꝛẽ. Izʒ
ofeſtiĩ occurrit ⁊ mihil taꝛdans obedit.(¶ Intui
tus ãt eum ieſus Joculo mĩicordie.non ſoluʒ
exterius.ſed iterius uidẽs deuotõem eius.
quia coꝛ intuetur: dixit ei ( Tu es ſymon) i.
uere obediens quaſi diceret. nomen tuum eſt
pꝛoprietati tne conſonuʒ (filius iohanna) Meu
bariona. id eſt eius in quo ẽ gratia ſeu filius
columbe.quaſi diceret: hoc cognomen conſo
nat tuo nomini: quia ille qui ẽ uere obediens
ẽ filſus gratie ſpirituſſancti que ꝑ columbam
deſignatur. meꝛito ſymon filius iohäna leu ba
riona dr ſiue uocatur. Symon.n. interptatur
obediẽs iohana gr̃a bar filius 2 iona colůba.
Quaſi ei dicẽt. Tu es obedẽs filius gre l filiꝰ
colũbe.i.ſpũſſancti.q; hũilitatẽ ð gr̃a ſpuſſũc
ti accepiſti nt uocâte Andꝛea nide:e me deſy
derarea. Congꝛuunt g& hec nomia miſteno ut
inſinuet ꝙ obedia neceſſaria ẽ ↄuerſ̃ ad xpzʒ
p fidẽ ⁊ ꝙ hoĩes p gram ueniunt ad fidẽ xpi.
7 ꝙ ꝑ lomſanctũ firmamuꝛ ĩ amoꝛe di (Au uo
caberis cephas quod)Matine inteꝛpꝛetatur (
Peirus ) : in greco caput ſiue capitaneuns:
2 congruit miſterio. ut ille qui debeat alio
rum eſſe caputi? Chꝛiſti nicaꝛius: firmitateʒ
habeat quam diſignat petrus. Symon qnip
pe erat nomẽ eius ante uocatiõz ⁊ conuerſi
onẽ.ſʒ poſt ĩpoſitũ fuit ſibi nomẽ perrꝰ ſic ẽt
qñ baptizat᷑ adultꝰ æ qñ aliꝗs ĩ papã ẽ crea
1 mutat᷑ nõen eiꝰ. Gymõ g ꝓpriu nomẽ. pe
trꝰ“ vo ẽ cognomẽ. Gariona ẽ hebreũ ⁊ ſõat fi

De mutatione

lius iona. Sed pſᷣm alium euangeliſtam dicit᷑
filius ioh anna.qꝛ pᷣm quoſdam idez erat nom
pris iona ⁊ iohanna aliqualiteꝛ tñ ꝑpꝑ ſub:ꝛac
tionẽ unius ſyllabe diuerſſicatum ſicut in lati
no Nicholaꝰ ⁊ colinus. el dicendum ꝙ; pat᷑
Petꝛi eꝛat binomius.⁊ ſic iona ⁊ iohanna ſt᷑
due noia. ⁊ hoc vr̃ ex eoꝝ interpᷣtatõe diuẽſa.
qꝛ iohanna inteꝛppᷣtat in quo gr̃a.⁊ iona inter
pᷣtatur columba.Cephas hebꝛeum ẽ ⁊ ſyruʒz.
Petrus gꝛecum ⁊ latinum: ⁊ in utraq; ligua
nomen Petri a Petꝛa ẽ deriuatum. Uocat
enim Petrus qꝙ; iteꝛpᷣtatur firmus ob robuꝛ m
tis ⁊ firmitatẽ fidei. ⁊ pꝛopteꝛ fidelem ↄfeſſio
nem xpᷣi qua dixit tu es xps filius dei uiui.cui
tanq; ſolidiſſime petre firmiter adheſit. Utꝛũ
ãt hoc nomen modo ei impoſuit an pmiſſit im
ponendu n: eſt ĩceꝛrum. Turius tñ dici põt q;
non ꝓmiſit.qꝛ cum dr̃ nocaberis. non impoſi
tio eſt ſed pꝛevictio quaſi de futura nomis im
poſitõe loqauendo:⁊ tunc impoſuit cuʒ dixit iu
es Petrus ⁊ ſuper hanc petꝛam edificabo ec
cleſiam meam.nel ĩ electõe duodecim ubi dr
⁊ impoſuit ſymoni nomẽ Petrus.Sicut ⁊ cla
ues añ reſurrectõem pꝛomiſit ſed poſt dedit .
Si uero nomen modo impoſuit tunc in ſequẽ
tibus confirmauit. Et ſic hi pꝛedicti diſcipuli
pꝛimo ad fidem uocati in aliqualem noticiazʒ
c familiaritatem ieſu uenerunt ⁊ deinde ad ꝓ
pꝛia redierunt. (In craſtinum Jautem poſt
Petri ⁊ andree uocationem. uolens ieſus de
iudea large dicta.ubi Johannes baptizabat
redire in galileaz de qua patꝛia diſcipulos no
cauit.⁊ ad matrem quam ibi reliquerat(iue
nit philippum qui erat de bethʒayda ciĩtate
ſupꝛa mare galilee conc iuis(petri ⁊ andree
Et hoc ↄgruit miſterio bethzayda eni domus
uenatoꝝ interpᷣtatur oñdat qð de domo uena
toꝝ congrue uenatoꝛes ad capiendas animas
ad uitaʒ uocaret.Nõ a caſu uel quaſi ignotũ.
ſed ex ſua poꝛdinatõe ⁊ ĩtentõe queſitum iue
nit eum ut eum illuminaret: ⁊? ad fidem uoca
⁊et. Uñ ſequitur.(Et dixit ei ſequere me)hoc
ẽ doctrinã ⁊ exẽplum imitare ut dicit Alchui
nus.ſequitur eum qui imitat humuliſatẽ ⁊ paſ
ſionem eius.ut ſit ſocius reſurrectõis ⁊ aſcen
ſionis. Qui ſtati ſine ulla dictõne ſicut bonus
obediens ſecutus è euz ¶ Secundum hec dic
ta pꝛimus oĩm apłoꝝ philippus uidet᷑ eſſe uo
catus. Pi quattuoꝛ pꝛedicti.ſ.andreas ⁊ alte?
cuius nomen tacetur ac petꝛus ⁊ philippꝰ fue
ꝛunt diſcipuli Johannis ꝗ uidentes ꝙ Joban
nes de ieſu teſtimonium deðderat coniuncti ſt᷑
ei. Philippus autem a xpᷣo inſtructus iuit ad
querendum. Nathanaelẽ fratrez ſuum deſide
rans eum hahere fr̃em in fide ſicut in caꝛne.
Et inuenit enm ſub ficu non caſu ſed diligent
q̃ſium (Et dixt ei. Quẽ ſcrivſit Mopſes ĩ le
ge) ⁊ pꝛophete pᷣnunciauert(iuenimus)diu
exoectatũ (ieſnʒ alutis auctoꝛẽ (filiũ ioſjeph
.ſ.putatiuuũ(a naʒarethqꝛ ibi conceptus ⁊

gque in uinum.

nutritus erat.⁊ quia de eo per pphetas andie
ꝛat.qm nazareus uocabit᷑ philippus ſᷣm cõem
loquẽdi mõm logtur:qꝛ filius ioſeph cui ðᷣſpõ
ſata mr̃ eius erat putabat᷑.Et miratus natha
nael. ꝙ de galilea nõ de iudea ſurgeret ꝓpha.
⁊ qꝛ ſcriptura michee dixerat xpᷣm ĩ bethleem
naſcituꝝ ait negatiue ⁊ dubitatiue pʒz criſ.¶A
nazareth pt᷑ aliqd bõi eſſe) Quaſi diceret nõ.
U aꝛ iſte legiſpitus legerat i ꝓpha alio. nazʒa
reus uocabit ⁊ ſigna dnici aduẽtꝰ foꝛte nota
ueꝛat qñ audiuit a nazaꝛeth. ſtatĩ erectꝰĩ ſpe:
dicere uolebat ſpᷣm Ang. affirmatiue ⁊ aſſertie
nunc tãdẽ a nazaꝛeth põt aliqd bõi eẽ. Et gꝗa
philipp ñ erat ita ꝑfecte ĩſtructꝰ⁊ iõ duxit eũ
ad ih n. ut ab illo pleniꝰ audiret: ꝓpter ꝙ ſeꝗ
tur ¶ ¶(icit ei philipus.Ueni ⁊ uide)id eſt
ab eo addiſce ꝑ expim̃tuũ vtutis q̃ eſt ĩ ipo.Et
adduxit eũ philippꝰ ad ihʒ ut dic Arip.trahit
dẽ eũ ad xpᷣm.ſciẽs ð ꝛeliquo eũ ñ cõtraditu
⁊uz ſi vba et doctrinã illiꝰ guſtaueꝛit.Natha
nael interpᷣtat donũ dei: ꝙ aligꝗs ad xpᷣm con
uertit᷑ ex dono dei ẽ(Et uidit ihſ)ĩtuitu dile
ctionis (nathanaelẽ ad ſe uenientẽy? magis
ĩtus q; extra appropiquãtẽ.qꝛ nõ ſolum uidit᷑
coꝛpus exterius. ſed ẽt coꝛ ipſius ĩterius((⁊ di
xit ð eo) circũſtãtibꝰ(¶Ecce veiſꝛahelita de
uʒ uidẽs(i qꝰdolꝰ ⁊ ſiłatio ñ eſt).Naã ſine ĩtẽ
tõe doli ⁊ falſitatis uẽiebat: ut vitatẽ agnoſce
ret. Si em̃ habet peccata cofiterur ea. Non
igit negat eũ eſſe peccatorez:ſʒ laudat ĩ eo
feſſionẽ.doloſi quippe ſunt ꝗ ſe pᷣdicãt bonos
et iuſtos:cum ſint mali et pctores. Magnua
tur iſte Nathanael:cui ipſe dominus taſe te
ſtioĩu phibet. Iſꝛabel ĩterpᷣtat nidẽs ðᷣu. Vn
de dicit᷑ uerus iſꝛahelita.pꝛio ex fide.qua iaʒ
deum uideꝛe ⁊ ĩ eũ credeꝛe ĩcipiebat:qr iſtꝛu
ctus i lege.p fidem æ ĩtelligentiaʒ ſcꝛiptuꝛaꝝ
ſaltẽ ꝑ ſpeculum et ĩ enigmate deum uidebat
Secundo ex ↄfeſſõne quazʒ xpᷣo reſpondendo
faciebat. Uidens ergo nathanael quod condi
tõm ſue mentis expꝛeſſerat queſiuit uñ ipſum
ſciebat dicẽs (unde me noſti id eſt ex qua S
tute cum hoc ſit ſupꝛa uirtutẽ humanitatis.
Et xpᷣs rñdit ei ꝑ reuelatõeʒ alterius orculti:
dicẽs( Pꝛiuſqᷓ; te Philippus uocaret N cibi
de me loquer̃tur (cũ eſſes ſub ficu:uidi).i.co
gnoui(ce) ⁊ ꝓpoſitũ coꝛdis tui. Ad lr̃am ſub
quadam ſcu ſederat.foꝛte cogitãs de futuꝛo
ſaluatoꝛe: ubi philippus ſuperneniens de xpᷣo
tũ eo ſingulariter. nullo alio pñte loq̃bat᷑.Et
iõ ꝑꝑ hoc ſignum ⁊ pᷣcedens:nathanael ſtati
confeſſus eſt ioſum eſſe chꝛiſtum. Inde ſe
gquit᷑ ¶ Rñdit NMathanael:⁊ ait. Rabbi. tn es
fliꝰ dei:tu es rex iſfrahel)i.xpᷣus expectatꝰ ab
iſꝛahel ĩ regẽ ⁊? defenſorẽ. Expectabãr em̃ oẽs
iudei meſſyam tempalẽ regẽ futuꝝ ⁊ hoc mõ
nidet᷑ loꝗ iſte Nathanael.qr nõ hẽhat adhuc
cognirõʒ pfectã ðᷣ rpᷣo.non eĩ uidet᷑ ĩtellixiſſe
tũc ipᷣiꝰ diuĩtatẽ.qr ñ dixiſſet.tu es rex iſfra hel
ſ totiꝰ mũdi.⁊ ppteꝛea quũ dixit.tu es filiꝰ ̊s

(er änt ei c
i ane io uche
bi denlien ſni
mitats. aebils
1celis telidet⸗
izetans ibuman⸗
ſone n AMprni ope
erinteiunecte uif i
eit n aenſoe ſ
neſtb'glbis. Gj daͤte
ſuupar eit eunpelße
ſbicaſo. Aideqltery
ductt ſuctgnoͤult
Amiei mgel miniſrit
eſet derdorigte ſnace
wee her (i Vertſin
ünus 1 iennsenti
agenci dlis iger
ſacſetm eorie
prſuiſcigz e elegn
ouitei rysanioo
ſtotast ſmlce bo
teir vin ciſo ho
ri belcinne, doe⸗
ſgegeils cifme
Mrnichlenis
neihemfteiguf
erncigite
iſetinztactten
tiq decepti We
luta ſuital n⸗
leunnseſet derng
Loctieſalute nie
frimilio nin
d , Drinoef

c aligs ad ry
uänßſininen
e uenientéhe ne 6
,e gis
te, r noͤſolum udee
vyfus teriug r
ce ſeſſeabelita ce
ofeſt) Näſne i
t:ut vitatẽ ggnoſce
1coͤfitetur eg. ſlon
rez: ſßzlaudat i eo2
1g le pdicat bonos
petores. Magnus
ſe domirus taſe te
ptat uides da. Un
io ex fide. qua iaz
ꝛe icipiebat: qr iſtꝛu
ligentiaz ſeriptina
mate deum uidebat
laz xporeſpondendo
athanael quod condi
at queſiuit ufi ſoſum
voſtihia eſter qua
rtmté bumanitatis.
ez alterius occulti:
pus nocaret thi
ſubfcu: uidl) i00
is tui. Aalfam ſub
te cogitas de fututo
lupernenien⸗ ce jo
alio püͦte locat/El

lens: nathaltl ſta
Pigum.⸗ Une ſe
Reie, bbi tu es

Pꝛime partis

fon fuit confeſſus eius diuinitatem ſed intel
lexit hanc filiationem ꝑ quadaʒ gratie excel
lentiam. unõ dicit Cꝛi.ꝙ adhuc credens eẽ

ſapientem qui ex aliqua reuelatſone dᷣi ſecre

ta nouerit confitet᷑ eum eſſe filium vei non ꝑ
naturã ſed ꝑ adoptionis graʒ qꝛ adhuc ñ eꝛat
plene illũinatus de fide trinitatis. Alij tamen
dicunt ꝙ hoc ex corde cꝛedidit.ſicut oꝛe ↄſeſ
fus fu it ſʒ pᷣmũ ꝓbabilius ẽ ſicut iĩferius pate
bit. Unde dominus docet eum ampliꝰeleuãs
eũ ad maiora ſcilicet ad diuinitatis ſue cogni
tionem ꝑ obſequniũ angelorũ ſibi tanq; ſuꝑio
ꝛi exhibendũ nulla enim natura ẽ ſupꝛa ange
licam niſi diuia.⁊ hoc ẽ quod dicit᷑ (Reſpon
dit ihs ⁊ dixit ei. Qr dixi tibi uidi te ſub ficu.
credis) me ẽẽ xpᷣm quantuʒz ad excellentiam
gꝛatie ¶maius his uiõbis)cognoſcẽdo uirtutẽ
diuine ſubſtantie. Ubi Criſ.q.d. Magnuz ti
bi uiſuʒ eſt hoc eſſe ꝙ dixi ⁊ ꝓpterea me r̃gẽ
iſꝛahel ↄfeſſus es.Quid igit᷑ dices cũ maiꝰ ui
deris: Et quid ſit iſtud maius. oſtẽdit ſubdẽs
¶Et dixit eiſ).ſ.philiopo ? Nathanaeli. C
Am amẽ dico uobis) Am̃ idẽ ẽ ꝙ fioᷣlit᷑.et iõ
ubi deplicat ẽ ſignu maxie certitudinis ⁊ fir
mitatis (Uidebitis celũ apertũ.⁊ angelos ðᷣi
aſcẽdẽtes ⁊ deſcẽdẽtes ſuꝑ filiũ hõis )ĩ obſe
quz deitatis i humana latẽtiſ natura. In paſ
ſione.n.apparuit angelus de celo cõfõtãs eũ
et in ꝛeſuꝛrectiõe uiſi ſũt angeli ciꝛca ſepulcꝛũ
eius.⁊ in aſcenſioe aſtiteꝛũt tanq; duo uiꝛi in
neſtibꝰ albis. Sz ⁊ ate hoc acceſſeꝛũt ⁊ mini
ſtrabant ei ⁊ enangelizabant eius natiuitatẽ
ubi cꝛiſo. Uide qliter paulatiz eũ a terꝛs ſub
ducit ⁊ facit ꝙ nõ uult eſtimet eũ hoĩeʒ ſoluũ
Qui eĩ angeli miniſtrãt q̃liteꝛ hic homo purꝰ
eſſet. Deꝛ hoc igit᷑ ſuadet angelſoꝝ ſe ẽẽ dnña
toꝛẽ heł Cꝛi. Ueꝝtñ qr iſte nathenael doctiſ
Rmus ⁊ prtiſſimus eꝛat ĩ lege noluit eũ dũs in
avłm cũ alijs eligere nec et nichopᷣmũ ðᷣ quo
ifia dicituꝛ. eo ꝙ ⁊ ipſe ꝑitus ⁊ doctus eẽt.ne
ꝓpot᷑ ſuã ſcĩaʒ ſe electos diceꝛẽt uł pᷣſumeꝛẽt.
Voluit eĩ xpᷣs aplos pᷣmos fũdatoꝛes eccleſie
ydiotas ⁊ ſimplices hoies eligere ne doctrina
fidei ⁊ pria convᷣſio hoĩz bumane ſapie aſſcꝛi
beꝛet᷑.ſed diuine. Poc etiã iõ fecit:ut mundũ
2 ſapiẽtes eius cõfunderet.ueꝛũt tñ natha
nael ? nichodemus a pꝛĩcipio ad fidẽ nocati.
ne doctꝛina fidei quaſi a ſoł ſimplicibuſ recep
ta hẽꝛetur cõtẽptui:⁊ ne ſi a pꝛincipio omnes
fuiſſẽt ſimplices crederent᷑ ꝑ oppoſitũ ꝑ igno
rãtiã decepti. Poſtqᷓ; vo fides cathelica radi
cata fuit paulꝰ ad apłatũ uocatus ẽ q;uis lit
teꝛatus eſſet. Der andreã ⁊ philipũ ꝗ a xpᷣo e
docti de ſalute frm ſuoꝛũ ſoliciti fuerunt ſigni
ficãtuꝛ illi q ꝓximos ſuos.quãtum bono mõ
pñt ad ſeq̃iã xpᷣi ĩvucũt ꝙ ẽ cõtꝛa młtos q nõ
ſolũ ñ iducũt ſʒ p poſſe ſuo aueꝛtunt.Et rᷣgreſ
ſus ẽ ihs cũ philipo in galileam.⁊ ueiens na
zareth ad mr̃ez ſu cũ ĩdicibili gaudio rceptꝰ
E ꝑ eã,Attẽð ꝙ poſt baptiſmũ pꝰ uictoriã tẽp

Caplm xx.

tationuz xpᷣe redijt nasareth ꝙ inteꝛpꝛetatat

flos ⁊ ſignif cat ꝙ hõ quãtumcunq; lorus ſit a
pct᷑is quãtũcũq; tẽptatões ſuꝑauerit uł qcũq;
boa fecerit ſꝑ dʒ ie ꝛepntare i floꝛe ⁊ i pᷣncipio
eſſe.Et deiceps ꝑ illũ ânu ieſus ĩ galilea rmã
ſit nec aligs euãgeliſta põit qꝗd inteꝛi uſq; ad
nuptias fecerit. In ãno ei a baptiſmo uſq; ad
nuptias nihil aliõ legit xpᷣʒ feciſſe.niſi ꝙ legi
tur de ieiunio ĩ öſerto ⁊ de tẽptatõe a ayabo
lo ⁊ de teſtionio baptiſte ⁊ de diſcipuloꝝ con
uezſ one. Oratio.
Bõe ihu. redemptor pditorũ:ſaluator
o redemptoꝝ. ſpes exulum. paupeꝝ ſpũ
. dulce ſolac ium dabor âcium fortuudo
laſſoꝝ recreatio.triüphãtium corona ſuꝑneꝝ
ciuiuʒ unica meꝛces ⁊ leticia uera ĩclyta pro
les ſũmi dei.⁊ fructus ſublimis uteꝛi uirginał
fõs gr̃aruʒ oĩm. de cui plenitudine nos om̃es
accepimus:ĩ te ut finem oĩm. tendẽs ⁊ ſperãs
⁊2& ams.ferar deſideꝛate i;;u ad te adducar.ſe
ſequar.qꝛ tu ſolus ſufficis.tu ſolus ſaluas.tu
ſolus bonus ⁊ ſuauis es te qꝛentibus ⁊ diligen
tibus nomẽ tuũi Amẽ.⸗
Den tatõne aqᷓ in uinuz. Capituluʒ3. xxv.
Einde ãno ſequenti.ſ.trice ſimo pꝛi
d mo.cepit ihus ſignis mirificis mun
dum illuſtꝛaꝛe ? primo appꝛobans
4 comugium nuptias intrauit.⁊ acq;
in uinum conuertit ꝙ eadem die qua baptiza
tus fuit.ſ.anno ꝛeuoluto fecit. Dominus ſua
coꝛporali pñtia.ac nihilominus ſignoruʒ ſuo
zum initio nuptias quas inſtituit tanq; licitas
2 honeſtas honoraꝛe c commẽdare uoluit ne
eas heretici diſpicere et damnare preſumerẽt
Unde beda.quia bona eſt caſtuas coniugal.
melioꝛ cõtinentia uidualis.optima medicia v
ginalis ad probandum omnium electioneʒ
duum diſcernendum tamen meritum ſingulo
ꝛzũ ex ĩtemerate marie uirginis utero naſci di
gnatus eſt a pphᷣico âne uidue oꝛe mox natuſ
bñᷣdicif ⁊ a nuptiaꝛũ celebꝛatoribuſ iã iuueis
i uitatꝰ hos pñtia ſue vtutis honoꝛat (Sie)ita
q; (ccia) i.tertio ab euangeliſta noĩata pꝰ pri
mos duos ꝗbus ip̃s poſt regꝛeſſu a deſeno ad
iohem uenit.qᷓ;uis inter eos multi dies flluxe
ꝛit (nuptie facte ſunt in chana galilee)i.in qꝰ
dam uico ſeu uilla pꝛoniĩtie galilee ſic dicta.
quanuis autem dᷣubium ſit cuius nuptie ſne
ꝛzint. tamen nos meditemur eas fuiſſe iohânis
euangeliſte: ſic in pꝛoiogo ſupeꝛ ioem Pie
ro. uidetuꝛ affiimaꝛe.quem uolentem nubeꝛe
chꝛiſtus de nuptijs uocauit.et ex tunc iohan
nes chꝛiſto pꝛopteꝛ mundieiam continemie v
ginalis. magis familiaꝛis fuit. Poc etiam inoõ
tuꝛ ex eo.quod chꝛiſtus nõ legitur fuiſſe ĩ nu
ptijs alijs. ⁊ ꝑ hoc mr ihu eꝛat ibi tq; ĩ nupti
is ſui nepotis.nõ em ẽ ueꝛſile ꝙ ipa uemſſet:
niſi multuʒz ſibi attinuiſſet.ſicut iuit ad ely⸗
beth cognatã ſuã.nec legit᷑ in tali caſu iuiſſe
ad aliã. In ipſis ergo nuptijs domina noſtra

De mukatio e

fuit non tanqᷓ; extranea inuitata: ſed tanq; pᷣ
mogenita ⁊ dignioꝛ inteꝛ ſoꝛoꝛes fuit in domo
ſoꝛoꝛis quaſi in domo ſua.cum enim ſoꝛoꝛ eiꝰ
maria ſalome uxoꝛ ꝭʒebedei,uellet facere nup
kias filio ſuo Johãni uadens ad dominam no
ſtram in nazareth.quarto a cana miliario inti
mauit hoc ei:⁊ ſic ipa ante alios uenit ad pꝛe
paꝛationem nuptiaꝝ. Unde legituꝛ ꝙ (mater
ieſu eꝛat ibi) ſed de ieſu ⁊ diſcipulis eius dicit
qð fuerunt nocati qui tñ diſcipuli adhuc fuami
ter non adherebant.ſed ſequebãtuꝛ gratia fa
miliaritatis.imbui cupientes eius doctrina.
De Joſeph autez ſponſo vᷣginis non fit mẽtio.
ã quidã dicunt eũ tunc moꝛtuuz faiſſe. ⁊
ginem in cuſtodiam filij tꝛanſiſſe: gꝗa nec etiã
deinceps de eo legituꝛ in euãgelio. Quõ ſi non
dum moꝛtuus fuit tamen in paſſione domini ſi
ne dubio moꝛtuus erat:quia uxoꝛ illius alij ⸗
mendata eſt.Conſpice igituꝛ dominum ieſum
inter alios fieut unum qnemuis de populo co
medentem ⁊ humiliter in loco infimo non in
teꝛ maiotes ſedentem. Nam ducturus erat im
poſteꝛum cum inuitatus fueris ad nuptias re
combe in nouiſſimo loco. Ipe vero pꝛius cepit
faceꝛe quam docere. Conſpice ẽt dominaʒ ob
obſequioſam ⁊ in cunctis recte ⁊ oꝛdinate fa
ciendis ſolicitam. Cunque pꝛope finem conui
uij cõgnoſceret uinum deficere:iuit ad filium
⁊ dixit ad eum (Cuinum non habent)) Non cau
nec foꝛtuitu accidiſſe putandum eſt ut domio
ueniente ad nuptias uinum deficeꝛet.ſʒ eo ma
is ut occaſio miraculi fieret. unde intelligenſ
ancta dei genitrix iam temp perfecte etatis
quo per miracula ſeipᷣm deum mundo innote
ſceret.⁊ non filius ioſeph.ſed dei ⁊ marie vgi
nis crederetur.ait uinum non habent.ſcilicet
ad ſufficientiam.quaſi diceret fili mi ninuzʒ h
defic᷑.ſolũ iſinuat ðfectũ miil petens:ſcienos q;
amanti ſufficit ſoluzʒ inſinuare neceſſitatẽ abi
q; ulla petitõe.unde non ovicit. da eis uinum.
ut reuerentiam filio ſeruet.⁊ in liberalitate fi
lij ⁊ miſericoꝛdia ſpem ponens.tantum defec
tum pꝛoponit.Ex coꝛde enim pijſſimo uoluit
pᷣuenire totalem defectum ne confuſſio appa
reret:⁊ iõ inuitauit filium quẽ ad hoc potetẽ
ſciebat. Plena quippe ſpiꝛituſancto iam tunc
illud miraculuʒ pᷣuidebat quod filius eius fac
tuꝛus erat.ꝙ ergo facere cogitabat hocilla ut
faceret ammonebat.ſᷣm Piero. Congruum ẽ
ꝙ ubi deus inuitatur tempoꝛalis uinuz iocun
ditatis deficere debeat. hoc enim uino ſancti
non delectàtuꝛ ꝗa iebꝛiat ad dei obliuionez ⁊
incendit ad concupiſcentiam nec dubium eſt
quin rpᷣs ad delectantes in uino iocunditatis
nunqᷓ; introiſſet:⁊ iõ ↄgruum eſt ut in nuptijs
ſanctoꝝ deficiat( Reſpõdit ieſus. Quid mihi
⁊ tibi eſt mulier) Quid me moleſtas. Secun
dum Aug. M ꝛia mulier dicta eſt non coꝛꝛup
ta vginitatẽ ſʒ appellatõe gentis ſue. Mulie
res.n/oẽs feĩas illi appellaueꝛũt.ppꝛietate lin

gague in uinum.

gue bebꝛee. Unde ⁊ mulieꝛ de eua uirgſie cũᷣ
adhuc in padiſo eſſet: dicit᷑ mulier q; dediſti
mihi ſociaʒ ⁊c̃. Secundũ originẽ congꝛue uo
cat maꝛiã mulietẽ pꝛo ſexu ⁊ pꝛoprietateccoꝛ
dis pꝑ miſeꝛicoꝛdiã emolliti qm miſeꝛicoꝛdia e
mollita.mollia ſenſit de nuptijs celebrãtibns
ex paupertate uini in ꝓximo manifeſtãda
uerecũdati fuiſſent. Et addidi:(¶Nõdũ uenit
hora mea) i.nõdũ uini defectũ ſentiũt ꝗ aſſũt
Bine ergo eos pꝛimũ hoc ſentire. qꝛ cù necei
ſitatẽ cognouerit.magis ꝛeputabũt beneficiũ
ꝙ recipiüt. Nam vᷣm Ari.beata uirgo ex pie
tate motu uoluit poccupare tempus debitum
faciendi miraculũ.⁊ qꝛ iſtud miraculũ iter mi
racula xpᷣi eꝛat pꝛimũ.⁊ ad cõfiꝛmationem di
ſcipuloꝛũ:ideo debuit eſſe notũ ibidem exiſtẽ
tibus.⁊ gratũ ipſis conuiuãtibus hoc aũt ma
gis fuit ex eo ꝙ factũ eſt pꝰ totalẽ uini defec
tũ qᷓ; ſi ante fuiſſet factũ.Et q; (ut dictũ eſt)
mẽ u uoluit ꝑuenire totalẽ deſectũ.⁊ ꝙ ſta
tiʒz.anteq; eſſet opoꝛtunũ.xpᷣs faceret muacu
lũ:ideo xpᷣs matre (haud dubiũ) ſapiẽtioꝛ eazʒ
repᷣſſit dicẽs.Quid mihi ⁊ tibi eſt mulier:q.d.
Scire tpᷣs aptũ ad faciẽdũ miraculũ fienduʒ
non eſt mihi ⁊ tibi cõe ſed mihi ſoli cõuenit.
porer ꝙ ſubdit᷑.Nõdũ uenit hoꝛa mea.ideſt
oꝛa cõueniens faciẽdi miraculum a me ſolo
cognita.Sed ſecundum Aug. Facere mira
cula competebat xpᷣo ſᷣm diuinam naturã qᷓ;
a matre non habuit.⁊ ideo pᷣdicto mõ reſpon
dẽdo matri oſtendere uoluit:ꝙ i boc nõ tene
batur ei obedire.qr i natura dina nihil hũit
a matre.nec per conſens cũ ea aliquid com
mune ideo dicit.Quid mihi ⁊ tibi eſt mulier.
q.d. Uis fieri miraculũ.ſed ad hoc agẽdũ ꝗd
cõmune habeo tecũ:Quaſi diceret ex natuꝛa
cõi tecũ hoc non ſet ex eo ꝙ habeo a pa
tre qr uirtutẽ facidi miracła a patre habeo
non a te. Sed quia humanitatem in qua paſ
ſus eſt traxit a matre:ideo addidit. Nondum
uenit hoꝛa mea a me diſpoſita.hõa ſcilicʒ uo
luntatis non neceſſitatis.id eſt tempus pati
endi ex comuni mihi ⁊ tibi ſcilicet in natura
quà a te habeo:⁊ tũc te recognoſcã.et tibi cõ
deſcendam.unde cuz ueniſſet hoꝛa qua ut hõ
moꝛeꝛetur de cruce cognitã mr̃em recõmẽda
uit diſcipulo. quem pꝛe ceteris diligebat. Dꝛi
me tamen ſententie.ſ. Criſoſtomi magis con
ſonat littera ſequens gꝗa mi ieſu ex eiꝰ reſpõ
ſione ñ oñdit petitõem ſuam repulſam: ſed
nenienter dilatatam unde de domini reſpon
ſione non diffidens: ſed de ſua benignitate pᷣ
ſumẽs.redijt ad miniſtꝛos qui ſᷣuiebant ĩ nup
tijs illis:⁊ fidueialiter mittens illos ad filium
ſuum:dixit eis qdcunq; dixerit uobis facite⸗
expectãs hoꝛa ↄuenienti a filio ſuo cogmta ĩᷣ
pletõem petitõis ſue.q.d. Licet abnegare ui
deat᷑ tñ facie.. Intellexit eĩ ĩ illis vᷣbis dñi ſe
non exaſpatã: ⁊ iõ fiducialr᷑ ĩgauit miniſtris
ut pꝛecepta implerent filij iubentis: Scie

one nenſibisna
rious lactatts gi
use bielin heſe
c,Ouid mihiet
namnfeſte i do
cofimnuere oleo ſp
glicireis nla mi
e ru ceptig e⸗
eisy ſgeſt.
ſcera oeins Uriq⸗
gin utta non ſolen
eteſitudies le nd in
e, Auäckin eni mü⸗
ciſtateſſe vetidus At
meuoſos multomagis
beraniſunnus Aß legi
mnoconeſamenn cü.
li Fa adtiſerreſn
ſand eap cä deme
falus qui nenemnri
ſeuog ſir obiſſen
Gocuit dominus. ne!
Carnos me pluſcß re
ettallmfi rfdir Au⸗
Ati lo lco ci/
ni enst ffes forgg
ini nent
ſügücmünti
Nagſie aciſit
Paheshe Ki
ſerheſte mnörſen
nüurftis u
aadun ſeccnn
lluiggt nidr

rtibieſt mulier i,
di miraculufienauz
A mihi ſoli couenit,
enit hoꝛs meg igeſt
raculum a me ſolo
ug, Facere mira
iuinam naturiq
pdicto mo reſpon
itici hoe noͤtene
a dina nihil hüit
iͦ eg aliquid com
i 2 tibi eſt mulier.
ad hoc aged ga⸗
1 diceret ex natuꝛa
x eo g habed apa
acka a patre habeo
WMitatem in qua pal
0 addidit, Nondum
oſita. hoz ſellicz uo
id eſt tempus patl
biſelicet innature
ecognoli. et tlbi co
iſet boꝛn qua ut ho
i miem recomeca
eris diligebat. i
ſoſtomi magis 001
mf ielu er es reſpo
zm repulſam ſeco
ge de domini ſeſpon

—

—

Pꝛime partis.

bat emn eum tãte miſeꝛicõdie ⁊ pietatis.ꝙ cõ
pateret᷑ idigẽtibus ⁊ faceret ꝙ petebat.licet
aſpe loqui ⁊ negare uideꝛet᷑. Ssana doctrina
vgis maꝛie. ut ſemꝑ debeamꝰ xpᷣo obedire.et
ꝑꝓ hoc ẽt monemuꝛ de dño nõ deſpeꝛaꝛe.ſi nõ
bis cũ oramus uideat᷑ de facto durius ꝛeſpon
deꝛe.ſzʒ cũ beata vᷣgie fiducialłꝛ eius miſeꝛicõ
diã expectare. Sed cũ xpᷣs mayrimaʒ ꝛeueꝛen
tiã mr̃i detulerit.miruʒ uidet᷑ ꝙ ſic extranee
ei rñdit.ura qdẽe ur̃ pdcà dmi reſponno ſed
ſm Aug.iſtructoꝛia eſt qr ĩ dinis que dei ſũt
mat:ez recognoſceꝛe nõ debemus.Et ſi: ſ̃ᷣm
Bernar.ad iſtructionẽ noſtꝛam fuit ꝗ ð hoc
loco ſic dicit.Quid tibi ⁊ illi domie: lõne ꝙ
filio et mri-Quid ad illã ꝑtines queꝛis cũ ſis
benedictus fꝛuctus uentꝛiſ ſui imaculati:.Mõ

ne ipa eſt qᷓ ſaluo pudoꝛe ↄcepit.⁊ ſie coꝛup

tione te peperit: Nonne ipſa eſt ĩ cuius utero
nouẽ menſibus morat es. cuius vᷣgineis ube
ribus lactatus es.cũ qua duodecĩ annoꝝ fac
tus de hierm deſcẽdiſti.⁊ eras ſubditꝰilli di
cis:Quid mihi ⁊ tibi.multũ ꝑ oẽg modũ: Sʒ
manitfeſte iã uiõðo ꝙ nõ uelut indignans aut
cõfundeꝛe uolẽs.vgis ⁊ matꝛis teneꝛã ueꝛecũ
diã dixeꝛis quid mihi et tibi.cũ ueniẽtibꝰ ad
te iuxta pᷣceptuzʒ eius miſtris.nihil cũctatus.
facias ꝙ; ſuggeſſit. Ut quid ergo fr̃es:ut ꝗd
rũderat pꝛius: Utiq; ppter nos.⁊ ↄuerſus ad
dnm ut iã non ſolicitet carnaliũ cura ꝑẽtũ:⁊
neceſſitudies ille nõ ipediãt exercitiũ ſpiritu
ale. Quãadin eni ð mũdo ſumꝰ.debitoꝛes nos
cõſtat eſſe ꝑẽtibus.At poſtq;ᷓ ꝛeliquimus nos
metipſos.multomagis ab eoꝝ ſolicitudine li
berati ſumus. Vñ legimus freʒ qnda in here
mo cõueꝛſantem. cũ ad eũ caꝛnał fꝛateꝛ auxi
lij gra aduẽtaſſet reſpõdiſſe: ut adiret alterũ
fꝛatꝛẽ eaꝝ.cũ ille utiq; iã obijſſet. Cuʒ admi
ratus qui ueneꝛat rñderz qꝛ ille obijt.hr̃ᷣmita
ſe quoq; ſir obijſſe ꝛeſpondit.Optie eꝛgo noſ
docuit dominus.ne ſoliciti ſimꝰ ſup ꝓpiquos
carnis nr̃e:pluſqᷓ; ꝛeligio poſtłet qũ ipſi mr̃i.
et tali mr̃i rñdit.Quid mihi et tibi ẽ mulier.
Sic ⁊ ĩ alio loco cũ ſuggereret ei ꝗqdam:qm̃
mr eius ⁊ fr̃es foꝛas ſtarẽt qrentes ei loꝗ:rñ
dit:Que ẽ mr̃ mea ⁊ fꝛatꝛes mei.Ubi modo
ſut q̃ tã carnaliter ⁊ inaniter ſuꝑ carnalibus
ꝓpigꝗs ſuis ſoliciti ſũt acſi adhuc uiueꝛent ⁊
ipi cu eis.h̊ Ber.¶Erãt aũt ibi lapidee ychie
ſex poſite ᷣm purificatõem).i.ſᷣm moꝛem et
ritũ purificatois(iudeoꝛu hoc eſt uaſa aqᷣti
ca ⁊ aquarũ receptui parata ab ydoꝛ ꝙ ẽ aq
ſic dicta ut ſi foꝛte contigiſſet aliquem de co
uiuis uł mĩſtris leuare ſe uł uaſa.aqu ad H
iuenizet ⁊æ haberet paratã. Arebo eĩiʒ manus
et uaſa epulatoꝛia iudei baptizabant. id ẽ la
uabãt ⁊ purificabant. ⁊ ſi caſu immundũ ali
quid terigiſſent.niſi pꝛius loti non commede
bant(. Capiebant)autez ſingule (ꝓdrie)me
tretas.i.mẽſuras((binas uel trinas)a metrõ
ꝙ eſt mẽſura ſic dicta ᷣm yſi. Meiꝛeta q̃daʒ

Lapi. xxv.

mẽſura ẽ cõtinens deceʒ ſextarios.⁊ ᷣm cunꝝ
dẽ ſextariꝰ cõtinet tm duas libꝛas.qui bis aſ
ſũptus nocat bilibꝛis.Et(dixit ihs mi ſtris(¶
Implete ydrias lAli eig de aqua pᷣus
poſua inde aſſüpſerant.ad purificationeʒ ua

ſoꝝ: ⁊ iðo iuſſit ihſuppleri ꝙ fuerat amotũ.

Eũtes igit miniſtri hauſerũt aquã de puteo.
qui adhuc ibi eſſe dicit extra uiculum((⁊ im
pleueꝛũt ydꝛias uſq; ad ſũmũ.) Que cuʒ fuiſ
ſẽt ĩplete aq̃ ↄuerſa ẽ ĩ uinũ diuina uirtute/
Mon or̃ hic ꝙ aliqua uerba ad hoc dixerit ſi
cut i traſubſtãtiatõe panis ⁊ uim ĩ coꝛpus ſu
um ⁊ ſãguinem.ſed occulta uirtute diuinita
tis hoc operatus eſt. Sine eꝛgo omni uerbo
ſola dñi uolũtate.ĩ optimũ uinuʒ aqᷓ cõuerſa
eſt cũ tñ alia muscula ⁊ vbo ⁊ tactu coꝛpeo
⁊ aliqñ fletu pfecerit.(¶Et dixit eis ih̊s. DPau
rite nunc ⁊ ferte architriclino.) In hoc duo
notãt᷑. Pꝛimũ diſcretõ dni.ꝗqa pmo miſit ma
gis honoꝛabili. Nec ĩ hoc fuit perſõarù acce
ptoꝛ.qꝛ m Aug.non cũ hõies diuerſo modo
pꝓ ſuis gꝛadibus honoramus.tuc timẽduʒ eſt
ne pſõas accipiamus. Scõᷣm hũilitas dñi.q;
patz ꝙ ſedebat lõge ab aꝛchitriclino:cũ dice
ꝛet feꝛte illi.quaſi ab eo ꝛemoto ⁊ cũ ille ſede
ret ĩ magis honoꝛabili loco colligit᷑ ꝙ dũs no
lens ſedere ibi nec iuxta eũ.elegit ibi humili
oꝛem locũ.Tricliniũ eſt locus ubi ſũt tres or
dines menſaꝝ.Fʒ gradus ſupiores ⁊ ifeꝛioꝛes
oꝛdinataꝝ (ſicut ſolet eẽ ĩ re fectoꝛ ijs rligioſo
rum) ⁊ dicit tricliniũ a triplici oꝛdine lectoꝝ
ſuꝑ quos ſedẽdo recũbẽtes comedebant. Ali
neʒ em̃ grece.lectũ latie ſignificat.nã ãtiqui
tus ĩ lectis ſedẽtes ⁊ accũubẽtes comedere ſo
lebant ut ex labore fatigatõis ſterim du cibꝰ
ſumitur.m̃bra quieſcerent:et iõ ſcripturis di
cũtur comedẽtes accũubere.uel recũbere:ſeu
diſcũbeꝛe:ꝙ eſt quaſi iacendo comedere. A?
chitriclinu s eſt priceps et primas tꝛiclinij.
pꝛicipalis ⁊ pᷣmus inteꝛ cõuiuantes iterclinio
Et ꝓbabile eſt ꝙ fueꝛit aliquis ſaceꝛdos illiꝰ
temiporis.qui nuptijs ĩteꝛerat ad bũdicẽdum
⁊æ ad oſtẽdẽdum qualiteꝛ debeant ꝓcedere ſe
cũduʒ legẽ et ſtatuta ſenioꝝ. Uoluit eꝛgo do
minus noſter:ꝙ pricipalior inter conuiuas p
mo ð uino illo guſtaꝛet. ut pᷣſidentis ſentẽtia
acceptabilioꝛ eſſet.et ex ipſius commendatoõ
ne miraculũ notius fieret. Sic etiag nos ůbe
mus noſtꝛa examinatoꝛi pꝛelato offerre:ad
bandum ea((. Ut autem guſtauit archirꝛicli
nius aquꝗ uinũ factũ) i.mutat in uinum (et
non ſciebat unõ eſtet ſ.p xpᷣi uirtutez (uocat
ſponſum quaſi ad aꝛguendum ipſum yet dicit
ei( Om̃is homoyrationalis et pꝛudẽter agẽs
ĩ pꝛinc ipio(bonum uinum appomit cõuiuati
bus:qꝛ tunc æẽſus eſt uiuax. ⁊ põt diſcernere
uini bonitatem ⁊ acceptaꝛe (et cũ icbꝛiati fu
erint tunc Jappõit (id quod deterius).i.aqꝰ
ſius et debiliꝰ ad mitigatiõem ebꝛietatis:ꝗa
tüc non ſic ſciut diſcernere inter bonum ⁊ de
1

De mutatione aque in

terius.¶ Tu aut)p cõſuetudineʒ faciẽsrᷣna
ſti ninũ bonũ uſqʒ aenen ita ꝙ mõ ſapõ ei⸗
diſcerni ñ põt.q.d.arguẽdo eũ.ĩoꝛdinate ⁊ ĩ
pꝛudẽter feciſti cõtꝛariũ. Iſte tñ(.ut pᷣdictũ
E)ignoꝛanter loquebat᷑(¶ Miniſtꝛieꝛgo ꝗ ð
derant uinũ illi ? alijs diuulgauerũt miracu
li:qꝛ ipi(ſciebãt )quõ fuerat factum. Comẽ
dauit aꝛchitriclinus uini bõitatẽ:⁊ poſt ĩ cõ
muni ↄmendauerunt miraculi nouitatẽ. Nõ
dubiũ qui melioꝛ erat mutati uini natura q;
nati. Unde Ariſ.S ecit aquã ĩ uinũ nõ ſimpli
citer aut uinũ ſed uinum optimum. Talia eĩ
xpᷣi miracula multo his que per manuʒ pfici
untur ſpecioſioꝛa ⁊ potioꝛa quodãmodo ſũt.
ta ⁊ in alijs qñ mebꝛuʒz direxit coꝛpis clau
icas ſanis demõſtrabat hoc meliꝰ ⁊ iterum
generale ẽ in oĩbꝰ xpᷣi miraculis ꝙ ſẽꝑ ad ali
Id melius terminat᷑ qᷓ; poſſet fieri ꝑ naturã.
bec Criſo. Poc miraculũ pᷣmo a xpo factũ ẽ
ad manifeſtadũ vtutẽ diuinitatis in eo laten
tẽẽ: æ ad cõfirmandũ eoꝛu fidẽ. ⁊ hoc eſt ꝙ di
cit᷑.(¶Voc fecit ihs initiũ ſignoꝝ) ꝑ ſe factoꝝ
qꝛ an hoc fuerũt ſigna ꝑ prez facta circa ipᷣʒ
⁊T iõ falſuʒ ẽ ꝙ dr̃ de ſignis puerilibus ĩ libꝛo
de ĩfantia ſaluatoꝛis.⁊ in euangelio naʒzaꝛeo
ꝛuũ. ecit aut hoc (in chana uilla quadaʒ ꝓ
uintie ( galilee )in qua uilla oſtẽdit᷑ locꝰ ubi
ſteterũt ydꝛie:et tricliniũ ubi ſteterunt mẽſe

⁊ deſcẽditur ad ea ꝑ pluꝛes gꝛadꝰ ſub teꝛra ſi
cut ẽ ĩ pluribꝰalijs locis ſanctis:ꝙ foꝛte acci

dit ꝓpter frequetes deſtructònes ⁊ ruinas fa
ctas in illis.(Et manifeſtauit )per hoc ſignũ
(gloꝛiam ſuam )idem gloꝛioſam latentem in
carne deitatem. ⁊ per deitatis potentiam peꝛ
q; hec fecit.⁊ qᷓ; gloꝛioſus eſt:oſtendens per
effectum diuine nirtutis. ꝙ ipſe eſſet dñs uir
tutũ ⁊ rex gloꝛie.⁊ ꝙ ipſe eſſet ſponſus eccle
ſe: ⁊ ꝙ ipſe eſſet qui cuncta ex nihilo potuit
creare:ꝗ etiã ſicut dominus quando uoluit:
potuit elemẽta imutare ſᷣm Lꝛiſ.oſtẽdẽs qm̃
ipe ẽ ꝗ ĩ uineis aqua tꝛãſmutst:pluuiam per
ꝛadicẽ in uinũ uertit. ꝙq; ĩ planta ꝑ multum
tpis fit:hoc repẽte ſimul ĩ nuptijs opatus ẽ(¶
Kt) uiſo miraculo((crediderũt in euʒ diſcipu
li eius).ſ.magis firmiter ⁊ pfecte quaz ante
miraculũ. Pẽbat em̃ paucos diſcipulos ſicut
⁊ ioh̊s quos familiarit᷑ docebat:ñ tam̃ ſic ĩſe
ꝑabiliter adherentes ⁊ ꝑfecte credẽtes ſicut
pꝰ miraculũ: ſed ꝗ illi fuerüt neſcimꝰ. Unde
dicutur diſcipuli ꝓpter notitiam ⁊ ſequelam
7 mutuum iter xpᷣm ⁊ ipſos amoꝛem.uel ꝗa
poſt futuꝝ diſcipuli eꝛãt: ad uerbũ eni iohes
ꝓluꝛes euʒ occłte audiebãt ꝗ poſtmodũ oĩno
eu ſecuti ſunt. Dõt etiã dici ꝙ aliqui ð nouo
ĩ eum crediderũt.⁊ illi ꝗ pꝛius crediderãt ut
andreas ⁊ slij ꝑ boc in fide ſolidati fuerunt.
Ubi Aug. Scriptura non ſ⸗ oluz illos duode
nos appellat diſcipulos eius.ſed omnes qui ĩ
eum cꝛedẽtes. magiſterio eius ad ꝛegnum ce
loꝛum erudiebant᷑: Notanda hic ꝙ ſm q̃dru

tinum.

plicẽ ſẽſuʒ ſacꝛe ſcripture quadruplices ſunt
nuptie.ſ.carnalis copulatõnis ſᷣm ſenſum lit

teralẽ diuine ĩcarnationis. ſᷣm ſenſũ allegoꝛi
cũ ſpũsł ↄiuctõis rʒ ſenſũ ttopologicũ ⁊ bie
fꝛuitiõis ſᷣm ſenſũ anagogicu de pmis nupti
js ad Fam ẽ euangeliũ pñs. Iſtis nuptijs int
eſſe debent mater ieſu ⁊ ihs cũ diſcipulis ſu

is. der tꝛes iſtos ĩtelligütur tꝛia bona matri

monij. Teimũ bonũ ẽ fides caſtitatis ꝙ ſigni
cat caſta mr̃ dñi.Secundũ eſt ſacramẽtuʒ.
ſigniſicat eniz cõiuctionẽ diuinitatis ⁊ huma
nitatis ĩ xpᷣo uel xpᷣi ⁊ eccleſie quã ſacꝛã ꝛem
ſignificat ⁊ efficit xpᷣs ꝗ ĩterf uit nuptijs terti
um ẽ pꝓles ſuſcipiẽda ⁊ educãda i fide xpi q;
ſignifict xpi diſcipuli.Scðe nuptie allegoꝛi
ce ſt᷑ dĩne icarnatõis. In his nuptijs ſponſus
E filins dei uerbũ eternũ.ſponſa vo humana
na. In bis nuptijs totaliter fuit mr ihu ⁊ ipᷣe
ipjs ⁊ diſcipuli eiꝰfuturi quos elegit ĩ ipſo añ
mũdi cõſtitutionẽ. Parũ nuptiaꝝ ples ſut õs
qui credũt ĩ eun. Alit᷑ iſte nuptie allegoꝛice di
cut ẽẽ ĩter xpᷣm ſponſũ ⁊ eccleſiam ſpõſam q̃
rũ nuptaiꝝ ꝓles ſunt oẽs fideles ⁊ redit ĩ ide

ciſi iã pmiiſis.Tertie nuptie ſunt tropologice

ſpualis uidelicet cõiüctiõis dei ⁊ aie. In his
nuptijs conſiſtunt tꝛia bona coniugij fides. ꝓ
les.ſacramẽtum.Quarto nuptie ſunt anago
gice ⁊ celeſtes ĩ quibus gaudium noſtꝛũ eꝛit
plenũ unde in apocalipſ.gandeamꝰz exulte
mus ⁊ demus gloꝛiam deo:gꝗa uenerunt nup

tie agni ⁊ uxoꝛ eius pparauit ſe. Ad has nup

tias nõ ĩtꝛant niſñ beati qui ad cenam nuptia
rũ agni uocati ſut quales ſũt uirgines pꝛudẽ
tes que itrauerũt cu ſponſo ⁊ clauſa ẽ ianua
Sicut ergo ſut nuptie hoĩs ⁊ hoĩs in carnali
copulatõe.ita ſut nuptie dei ⁊ hõis in nãꝛum
cõitictione. ⁊ ſpus cꝛeati.⁊ ſpũs incꝛeati ſoci
