nalr pᷣdeſtinauit ipᷣaʒ ad hanc głiaʒ ⁊ exal
tatõeʒ. In ipᷣo ẽt dilexit nos an mõi ↄſtuu
tõem paeſtinatiõe. qꝛ mbra eiꝰ ſumꝰ. ⁊ dui

gimuꝛ in illo ꝗ totꝰdiligit.i.caput ⁊ coꝛpꝰ.
Ee eĩ ĩ nobis tanq; ĩ tẽplo ſuo.nos auᷣt in ulo
m ꝓ eeput nr̃m ẽ. Ubi Aug. In magnam
ſpẽ uñnñs ieſus ſuos erigitgꝗ maior eẽ n poſ
nt. Audite ⁊ eſtote ĩ ſpe gaudẽteſut eẽ po
ſitis ĩ tribulatõe paciẽtes.audite inq; ⁊ qꝰ

ſpes nr̃a leuet attẽdite.xpᷣs ieſus dicit.au
dite.credite. ſpeꝛate.ↄſidezate ꝙ dicit. R

ingꝗt quos diſti mihi. uolo ut ubi ego ſum
⁊ illi ſit mecuũ. Qui ſt᷑ iſti quos ait a pr̃e da
tos ſibi. nõne illi ð ꝗbꝰ alio loco dicit nẽe
uenit ad patrẽ nin pr̃ ꝗ mim me t xerit euʒ
Et iteꝝ. Quaꝑꝑ oibus mẽbris ſuis ꝓmittit

HB pᷣmiu.ut ubi ẽ ipᷣe ⁊ noſ cũ illo ſimus.nec
poterit ñ fieri ꝙ vĩpotenti patꝛi.ſe uelle di
xit oĩpotẽs filiꝰ.hec aug. Uñn ⁊ anſhel. In
ter hec cu diſcipulos ſacratiſſia illa oꝛone
Omẽdãs pr̃ dixerit. Pateꝛ f̃ua eos in noĩe

tuo ĩclina caput tuũ ut merearis audir̃. uo
lo ut ubi ego ſum.⁊ illi ſint mecũ. BGõum ẽ
tibi hic eſſe ̊8 exeundum ẽ. hec Anſhel. Q
I; dulciſſima oratõis vba.antidotũ ⁊ reme
Adium ad omnẽ aduerſitatẽ ⁊ pet᷑z. cuiꝰ dul
ciſſime orõnis principium ⁊ finis in pace ⁊
dilectione conñſtit.ad quã pꝛecipue ut dic

tum eſt tendit. t multa alia dñs ieſus di

ſcipulis dicebat.q̃ ueꝛe coꝛda deuota ſcin
debat. Si ergo in ᷣmone q̃ dicta ſunt atiẽ

te diſcuſeꝛis ⁊ diligẽter meditãdo rumina

ueris.ĩ eoꝝ dulcedine r̃ geſcens.merito laꝛ
deſcer̃ poteris ad tãtã dignatõem benigni
tateè. ꝓuidentiã. diligẽtiã caritateʒ.? cir
ca alia ꝑ dim hoc ſero geſta. Ex ꝗb“ pote
ꝛis colliger̃ faſciculu oem teptationeʒz ⁊

z.Coſpice g diz du lo
zucre ilecttbiter .
hur ſuioq numa nn c han
ectie vbor ei Loͤſpic
ſt meſti lachꝛymate/ 76
ei iſtitia t o ů i⸗
fent licis n bec ſoree
ſuz nobis. niſtitia ipleui⸗
me corp alib ſubtrahio
ice Johaͤnz eice i⸗
ilr attere t dliget hit
teneri axiat ia vbae
ſolumo ea oͤſcrdes idti
Jodaͤnes g ſupra pe⸗
uit 1 memorit ftinẽs
lul ſe figel t famili
hesi cena iuxta eü ſea
ruů.c cu capt fuit ſec
pis ſaceꝛdotü.7 nec i
ie nec y monẽ eü di
fuit. Elqe dñg nidat
tiere tü roe this ge n
i cime müfeſte ſine
cindineitcallofi⸗
ganated derpecrtes
„* pomir ſtene
in mell ba q dicn
acl locu ui radece
giſcübetib airit i
aliũ magis ſe can .
ecinos. atreti an
attedatis ad en
1ij radeus ſig a⸗
nobis corhaliteri
ſionẽ mea t cig

heget ſemetipʒ 8

Corig nicebunt gͤe
de ann möiroſti
K ni acd pi ötee
nucte iquäri de⸗ j r
Aleyn nos an noͦ aſtnn
, bra ei ſum dl
lgt. pur r co'.
ilo ſho nos aur i loo
brdug Iomem
Gir. mator ee ſi poſ
pe gauceteſ ee y
etes audite inch t⸗
ne 5 ieſtocletn il
Afaaatecliclt,
i mubegd ſam
ſt ſignos ana ied
ab ord n e
gnſtmeifanen
Daswedrisſtis Priut
Her noſci Aoffnnd Kr
bipolen pani ſeucle
becaug.U r anſhe
los ſacrariſin lla cooe
t, darer fun eos in oie
nüut nererrisaucif, 00
rill int meci Hoͤum
undum hec⸗ Uſbel.

Secunde partis

aduerſitatem. ſalubꝛe ↄſolationis remediũ
Inteꝛ oĩa em̃ memorialia xpi.precipua re
coꝛdatõe ↄſtat eẽ digniſſimũ finale illõ ſa
cratiſſime cene ↄuiuiũiĩ quo ñ ſolũ agnꝰpa
ſchał ꝓponit᷑ ad edendũ.ueꝛũetiã agnus ĩ
molatꝰ ꝗ tollit pcta madi. ſub ſpẽ panis pᷣ
bet᷑ ĩ cibũ. In quo ꝗdẽ ↄuiuio miꝛa dulce
do bõitatis xpᷣi efulſt.qñ cũ paupercutł il
lis diſcipuł ⁊ iuda ꝓditore eadẽ mſa ⁊ ſcu
tela cenauit. Miꝝ claruit hũilitatis exem
plũ.dũ pedes piſcatoꝝ ⁊ proditoꝛis ſui ꝛex
gkie pᷣcinctꝰ litheo ſtudioſiſſime lauit. Mi
ꝛa patuit munificẽtie laꝛgitas.dũ ſacerdo
tibꝰ illis pᷣmis ⁊ ꝑ ↄñs toti eccłie ⁊ oꝛbi teꝛ
ꝛaꝝ.corpꝰſuũ ſacratiſſimũ ⁊ ſanginẽ ve ĩ ci
bũ ðᷣdit ⁊ potũ. Mirꝰ tãdẽ emicuit dilectõ
nis exceſſꝰ.qñ ĩ fine diligens ſuos tã dulci
exhortatõe ↄfortauit ĩ bono.petꝛũ ſpaliteꝛ
pᷣmonẽs ad fidẽ ⁊ robua.⁊ Johi ↄferẽſ peæ
to ad recubitũ dulcẽ ⁊ ſacꝝ. O quã mira ſt
hq oĩa pleta dulcedine.illi dũtaxat anĩe:q̃
ad tã celebre uocata ↄuiuiũ.tto m̃tis cur
rit aꝛdore.ut poſſit illð ꝓpheticuʒ catare.
Quẽ admodũ deſiderat ceruꝰ ad fötes aq̊n
⁊ẽ.Cõſpice gᷓ dñʒ dũ loquit᷑ qũo efficacitẽ
pnote ⁊ ölectabiliter loquẽs.ĩpꝛimit diſci
puł ſuis q̃ narꝛat. ⁊ paſcaris ĩ amenitate aſ
pectꝰ? vboꝝ eiꝰ.Cõſpice ẽt diſcipulos qũo
ſe meſti lachꝛymateſ ⁊ ſuſpiria dãteſ. Plẽi
em̃ ſẽ᷑ tꝛiſtitia.ut ð B ipa vitas teſtimoniuʒ
feꝛt dicẽs Qꝛ hec.ſ.ð receſſu meo locutus
ſuz uobis.tꝛiſtitia ĩpleuit coꝛ ur̃ʒ.⁊ doletis
me coꝛpalibꝰ ſubtrahi ocuł. Inteꝛ alios ãr
2ↄſpice Johãneʒ eidẽ faĩliaꝛiꝰ coheꝛẽtem.
q̃lr᷑ attèrte ⁊ diligẽt᷑ hũc dilectũ ſuũ aſpiẽ.?
teneriꝰãxiatꝰoĩa vba eiꝰ ̃colligit. Ipᷣe enĩ
ſolũmõ ea ðſcꝛibẽs ĩᷣdidit nobis bñdictꝰipᷣe
Johanes. ꝗ ſupra pectꝰ dñi ̃ cũbẽs.h̊ pota
uit ⁊ memorit᷑ rtinẽs nobis ea ſcꝛipſt. nul
luſ ſic fidelr ⁊ familiater dño adheſit ut io
hes.ĩ cena iuxta eũ ſedit.lz eſſʒ iunior alio
ruũ.⁊ cũ capt fuit ſecutꝰ ẽ eũ ĩ atꝛiũ princi
pis ſaceꝛdotũ.⁊ nec ĩ crucifixiõe nec ĩ mor
te nec pꝰ mortẽ eũ dimiſit.quouſq; ſepultꝰ
fuit.Et qꝛ dñs uidᷣbat diſcipłos foꝛmidar̃ ⁊
tĩere.tũ rõe tpᷣis:qꝛ nox erat.tũ ꝛõe loci:qꝛ
ĩ citate mãifeſte ſiſtebãt.ita ut frequẽt᷑ cir
cũuolueꝛẽt oculoſ ad hoſtiũ domꝰ.q̃ſ ima
ginãtes ⁊ expectãtes ĩuadi ⁊ capi ab hoſti
bo. ⁊ ꝑpꝑ G̊ minꝰ ĩtendẽtes his q̃ dicebat. iõ
ut meliꝰ vba q̃ dictuꝛꝰ eꝛat ĩtelligeꝛẽt.⁊ ut
ad locũ uñ tradẽdꝰ eꝛat uenirz. ĩteꝛ alia eiſ
diſcũbẽtibꝰ dixit ſũgite eamꝰhĩc.ſ.ad locũ
aliũ magis ſecuꝝ ⁊ ſecr̃tũ.ut eſtimãteſ uoſ
ſecuꝛos.attẽtiꝰ audiatis vba mea. ⁊ meliꝰ
attẽdatis ad ea q̃ ſt uobis dicẽda.ad locuʒ
uñ tradẽdus ſuʒ ad mortẽ. ad ſepeꝛatõm a
uobis corꝑaliteꝛ ĩ B mudo ad ãguſtiã ⁊ paſ
ſionẽ meã ⁊ ꝗcũq; uolueꝛit pꝰ me uenir̃ ab
neget ſemetipʒ ⁊ tollat crucẽ ſuã ⁊ ſeqᷓtur

2

Capkum. lvij.

me.Et ora eũ ut ſñ ſinat te a ſuo later̃ ſepe
rari ſʒ ↄcedat tibi ſecũ ire.⁊ eü ſeꝗ ſiue ad
mõtẽ ſiue ad uitã.O quãtꝰ panoꝛ ĩ diſcipu
los ĩtrauit.neſciẽteſ quo ł qlit᷑ iꝛe ðᷣberẽt.⁊
ð ipſiꝰ ſeperatõe pluꝛimũ formidãtes. Me
ꝛito ãt ðᷣ tãto cùuiuio gre r̃ddẽde erãt ðᷣo.⁊
iõ pᷣcenã hymnũ.i.canticũ diuie laudiſ di
xit ⁊ gr as egit.ſiẽ ⁊ ante cenã fecerat.ut.ſ.
adiſcas ⁊ an cibum ⁊ pꝰ cibũ gatiaꝝ r̃dde
ꝛe actões. Uñ Cꝛiſ.audiãt ꝗcuũq; uelut poꝛ
ci ſimplicit᷑ maducãtes cũ ebrietate ſuꝛgũt
cũ deceret graſ agere.⁊ ymnũ ↄciner̃ ⁊ mẽ

ſaʒz deſinere. audiãt quicũq; ultimà oroneʒ

ĩ ſacris miſteꝛijſ ñ expectàt.ultia em oꝛatõ
miſſe illiꝰ hymni ẽ nignü. Gr̃as g egit ãteqᷓ;
ſacꝛa miſteꝛia diſsipuł daret.ut ⁊ nos graſ
agamꝰ.hymnũ dixit poſtquã ðdit.ut ⁊ nos
hocipCʒ faciamꝰ.Criᷣ. Ubi ⁊ BGeda. Sił ẽt
⁊ B oñndit.ꝙ amplectibile erat ſibi ꝓ nobis
moꝛi.qr cũ tradẽdꝰ erat deũ laudar᷑ digna
tꝰ ẽ. docet ⁊ nos cũ i anguſtias ĩcidimꝰ ꝑꝑ
multoꝝ ſalutẽ ñ ↄtriſtaꝛi ſʒ deo gr̃as ager̃:
qui in nr̃ a tribulatõe operatur multorũ ſa
lutẽ.Tãdẽ cũctis ↄpletis miſteꝛi js(⁊ hym
no dicto) ꝓ ſacꝛam̃ti ĩſtitutõe ⁊ noue uite
önũciatòe.hoꝛa ↄpletõij egredit᷑ ð loco ce
ne cũ diſcipuł ſuis ad locũ extra ciuitatẽ.
ad quẽ ſciebat nentuꝝ ꝓditoꝛẽ.ultro ſe o
feꝛens paſſioni.ut onderet ſe uolũtarie ſu
bire motẽ ⁊ ðᷣſideꝛar̃᷑ nr̃aʒ ̃dẽptõʒ.Ille em̃
locꝰ erat aptus ad capiẽdũ xpm.qꝛ eꝛat a
ciuitate ꝛemotꝰ ⁊ ipᷣi qrebãt capeꝛe eũ ſine
ſtꝛepitu turbaꝝ. Pꝛecedit ipᷣe.tu eũ ſeq̃re.
⁊ ↄſpice diſcipulos eũtes p eũ ⁊ cũ eo.quo
glibet ꝗ magis põt magis eidẽ appꝛoxiat.
⁊ ↄgregatĩ ꝑgẽtes:ſiẽ moris ẽ pulloꝝ ꝑger
pꝰ galinã:ĩpellũt eũ mõ unꝰ mõ aliꝰ ex deſi
deꝛio appropĩiquãdi ⁊ audiẽdi vᷣba ipᷣꝰ. Ip
ſe vo libẽter ⁊ paciẽteꝛ ſuſtiebat ab eis. ⁊
tũc locutꝰ ẽ eis ↄplendo ſermonem eundo
ꝑ uiã ⁊ in oꝛto.(Et mit cum illis uerſus o
riẽtẽ (trãs torꝛẽtẽ cedꝛõ)⁊ uallẽ ioſaphat
q̃ ẽ inteꝛ hulm ⁊ mõtẽ oliueti.a ſeptẽtriõe
i auſtꝝ porrecta ꝑ cuiꝰuallis mediũ cuꝛꝛit
idẽ toꝛrens cedꝛon.Eſt ãt cedrõ genitiuus
płalis.ꝗ latine cedꝛoꝝ dr̃.de ꝗbus aꝛbori
b copia ibi eꝛat iu ꝛipis toꝛꝛẽtis eiuſcẽ.un
de ſic appellat. In hac ualle ẽ paꝛua cãpi
planities irrigua ⁊ nemoꝛoſa plẽaq; deliti
is.uallis vo nomẽ accepit a rege ioſaphat
ibi ſepulto ubi a parte montis ſyon ĩi pede
mõtis oliueti.ĩ ipam uallẽ deſcẽdẽdo ẽ tuꝛ
ris ſepulchꝝ eiꝰ continens. Cuius ad ðᷣxte
ꝛaz ð rupe montis oliueti exciſa ⁊ ſeperata
domꝰ.duo cauata habet ſepulc hꝛa.ſcilicʒ
Symeonis ſenis.⁊ Joſeph. ſponn Mar ie
uiꝛginis(Et nenit cũ illis ĩ uillam q̃ dicit
gethſemani) ad ꝛadicẽ ſeu pedẽ mõtis oli
ueti:iuxta campũ ꝗ gethſemani dicebar.
uñ ⁊ uilla ſic uocat ubi eſt erclen adbe
2

Cædron

E w on

ver,

DBe ſermone domini

rens rupi.ſub qua apoſtoli erant ſomno p

gꝛauati: ⁊ ĩtra erãt canonici regulares cũ

abbate. Fm r̃gulã beati Auguſtini dñno ſeꝛ
nientes. Et intzauit cũ ipis in ortuʒ qui in
fine uille eꝛat ⁊ ad uillam ꝑtiebat.ubi tra
ditorẽ ſuũ ⁊ armatoſ expectabat.ſciẽs oĩa
q̃ uẽtura erant ſuꝑ eũ pᷣm altiſſime diſpoſi
tionis achanum. Et ꝗ pꝑſecutoꝛes ſuos ?z
oĩa in mãu ſua accepiſie ſe nouerat: quia
oia ðdit ei pr̃ in manus ſponte in manus ꝑ
ſequentium ſe ponebat.( Sciebat autez ⁊
iudas tꝛaditor locũ) qꝛ frequẽter ieſus cũ
diſcipulis ſuis illuc uenire ↄſueuerat. cau
ſa orandi ſecretius extra tumnltũ ciuitat᷑:
⁊ cauſa ſecretius loquendi cum diſcipulis
familiariter inſtruendis. Itaq; tꝛadẽdus a
diſc plina conſueti ſeceſſus locũ ⁊ iuð no
tum adijt: quo facillime repeꝛire poſſʒ ma
nifeſtum ſe dans ad capienduũ. ne moꝛtem
timere uel inuitus crucifigi putaret. Uno
bñ qr. ꝙ (hymno dicto exieꝛunt fʒ ↄſuetu
dinẽ iu montẽ oliueti).i.uerſus montẽ oli
ueti qꝛ cõſuetus eꝛat uluc ire ? morari de
nocte cauſa orationis.nã ſᷣm Cꝛiſ.ↄſueue
rat fꝛequẽteꝛ extꝛa ĩ orone ꝑnoctar̃: ⁊ ſtra
tus mollitiẽ declinaꝛe.⁊ ᷣm eundem ↄſue
tudo xpᷣi erat: ut maxime ĩ ſolemnitatibuſ
poſt cenam diſcipulos ſeoꝛſum ducere: ⁊
puꝝ a tumultibus locũ ĩquirere.ne mens ĩ
pediret᷑ ab auditione ⁊ aliqua ſublimia ðᷣ
feſto docere:que nõ erat phas alios audi
re.Cõpletoriũ põt dici qꝛ in ipᷣo ↄplet cur
ſus diei. Similꝛ dñns nr̃ ieſꝰ xps ↄpleto cuꝛ
ſu pᷣdicationis.⁊ cena illa ſingulari. tã glo
rioſiſſime celebꝛata ⁊ facta cum diſcipulii
ſuis.de q̃ cena ⁊ de ſacratiſſimo dono cor
poꝛis ⁊ ſanguinis eius ibi tradito.ðbes fre
quenter deuotiſſime cogitare. ⁊ ꝙ lotis di
ſcipuloꝝ pedibus.ac facto ſeꝛmone: ⁊ dcõ
bhymno.i.graꝝ actõe.exiuit cũ diſcipuł ſu
is uerſus montẽ oliueti ubi capiendꝰ eꝛat
⁊ ab amicis ſeperãdꝰ.⁊ qñ ↄplẽdũ erat qð
ꝓpheta dixerat ꝑcutiã paſtorẽ ⁊ diſꝑgent᷑
oues gregis. Uade ⁊ tu ſemꝑ cũ eo. ⁊ noli
eum deſeꝛere.ne ⁊ ipᷣe deſerat te.Miſtice
egreſſꝰ ẽ ieſus extra ciuitatẽ: ut nos egꝛeſ
ſuros de mudanis ⁊ mðoi habitatiõe ſignifi
caret.qñ ſacrificiũ deo offerre uolumus:⁊
ut tumultũ hominũ fugere doceꝛet.qñ oꝛa
se uel familiaria cũ noſtris tractaꝛe itẽdi
mus.Egreſſus aũut iuit traſ torrẽtẽ cedrõ:
ꝗ interptat triſtis meror:⁊ ſignificat uiaʒ
pgſſionis quã xpᷣs pambulare uoluit.quia
ſicut toꝛꝛens terroꝛe caloris ſoł cum ĩpetu
deſcendit.ſic xpᷣs calor̃ caritatis ⁊ luce ue
ritatis ſucceſus fluctus paſſionuʒ ipetu p
pꝛie uoluntatis ſuſtinuit. Per hoc ergo qõᷣ
xps iuit illud ĩminente ſua paſſione ſignifi
catur ꝙ xpianus iꝛe uolens ad martyriuʒ.
Adebet iminens ſupplitium pᷣcogitare.⁊ peꝛ

in cena

patientiam ſe armare. q; ſᷣm SGreg. minus
feriunt iacula q̃ puident: ⁊ tollerabiliora

ſunt mala que pꝛeſciuntuꝛ. Et uenit in uil

lam gethſemani q̃ iteꝛpᷣtat᷑ uallis pĩiguedi

nis.que interpᷣtatio oſtendit.quã humilis.
quã deuota fuit xpᷣi oꝛat io.quã ibi fecit ĩ
ualle eĩ humilitas ⁊ in pinguedine öuotio
notatur. Scom Remigium. dñs appꝛopin
quans paſſioni in ualle piguedinis orauit.
ut demonſtraret᷑ qꝛ ꝑ uallem humilitatis
7 pinguedinem caritatis ꝓ nobis mortem

ſuſcepit. Pumiliauit ei ſe uſq; ad mortem
⁊ ex caritate poſuit ꝓ amicis animaʒ ſuã.
In orto ẽt orauit ⁊ capi uoluit ut onderet
qð ſatiſfacere ueneꝛat ꝓ peccato pᷣmoꝛum
paꝛentum ↄmiſſo in oꝛo.i.in teꝝꝛeſtri pꝑpa
diſo.uel ꝙ ꝑ paſſionẽ ſuã nos in oꝛtum pa

radiſi coꝛonandos introducit.Dicit etiam

poſt ↄmunionẽ ĩ mõtẽ oliueti exiſſe ⁊ oꝛaſi
ſe.qð repntat ꝓceſſio fratꝝ.quando poſt r
fectõeʒ exit in oratorium ad gras agendũ

Per ꝓ ẽt datuz intelligi qð uirtute domi

nici ſacramenti aſcendit᷑ ad culmen gre ?z

glie. Signat autem ᷣm Oꝛigenez. hymno
dicto exierunt in montem oliuarum.peꝛ Gᷓ
deſignans qnod poſt ꝑceptionem tanti ſa

cꝛamemi.fidelis homo nihil debet ageꝛe

in ↄualle.nec cica aliqð terrenuʒ ſe occu

pare:ſed ſecundum Piero.debet aſcende

ꝛe in montem oliueti.id eſt in uiꝛtutuzʒ ſub
limia. ubi eſt laboꝛis refectio ⁊ doloꝛis ſo
latium.ac ueri luminis noticia appꝛehẽdi
tur. ¶ Orauit eꝛgo dominus ĩ monte oliue
ti.ſiue in orto ad ꝛadicẽ eiuſdem montis.

ꝙ totum unũ ẽ ⁊ plenũ figuris. Cum enim
in monte oꝛat.ſuꝛſũ nos ⁊ ꝓ celeſtibus ha

£

beꝛe co: ĩ or̃one ⁊ ſublima tm oꝛãdo ĩqui

ri debere docet: cum ĩ ualle: ⁊ hoc ĩ ualle
pinguedinis.docet nos in oratõe humilita
tem ⁊ interne deuotionis ac dilectiõis pin

guedinem ſezuaꝛe.⁊ ut nõ geſtemꝰ cor ari
dum a caritatis pinguedie. Meꝛito ãt paſ

ſurus dñs aſcendit ĩ illã mõtẽ uñ erat aſcẽ
ſuꝛus in celũ. ut ꝑ hoc oſtendeꝛet ꝙ ꝑ tol
lerantiã paſſionis aſcendit ad quietem ce
leſtis manſionis.Uñ Hiero. In monte qui
dem oliueti ieſus uigilat ⁊ oꝛat tenetur ac
ligatur ac ĩde ad celos aſcẽdit.ut nos ſcia
mus qꝛ inde ad celos aſcendimus. unõ ui
gilamus ⁊ oramus.ligamur ⁊ non rpugna
mus in teꝛra. Pic mõs oliueti oĩ acceptõe
ẽ dignꝰĩ quo dñs fꝛeq̃nter mõaꝛi ⁊ orar̃ ac
mlta ⁊ mira oꝑaꝛi ẽ dignatꝰ. ſt ãt ĩ B mõ

te eccłia.ĩ q̃ cù abbate nigꝛi monachi eſſe

ſolebant ¶ Põt aut meditari ꝙ dñs ieſus
dedit nobis in iſto ſeꝛo exemplnm quinq;
magnaꝛum uirtutum.ſcilicet humilitatis:

in lauando pedes diſcipuloꝛum. caritatis

in ſacramento coꝛporis ⁊ ſanguinis ſui.⁊
in ſeꝛmone,ꝗ eſt monitis caꝛitatis plenus

requiem eterna
redemptor es etid
das. Amen.

de paſſione domini
octauum.

1 Ccuuit nunc
nri ieſu xpi te
V minus ſepties
ret ppianus.
Oðquotidiana lectio
cord tio dominice paſſi
accedit cor hamand l
ſedulorecogitata paſſi
latoris. Qui eigo i cru
ſderqt gloria. ſedula
ſa pfiſtere. que ecipr
coꝛdi mo eſſe infixa⸗
cicawices d nulnera
coꝛpofe non delentiu
memorlam noſtri ten
deleꝛi debet Aui qt
que circa euz facte
tu perſpicerentne: in
rate alducezet. ſlu e⸗
tig uiſcen medulig en
ti paſſus inſperati oe⸗
6aſioren non
gtdes. coͤſe .
tum Sucineſen
participalis gloi
monialisdtotz iez
uotg ltätt

rat affe en
ſpice ta iut nuqni

meligi g inutegan
em m Oꝛigenez hinn
nmontemn oliuarum gerh
oſ ecepnoentimi ſt
ono nhl ehet ageꝛe
aliöenenig ſeoecu
hov gebet aſcence
eſt in uinunnz ſud
refecio t dcloi ⸗
is noticla gppeheg
mimsi nonte lie
ice eiuſcen monnis,
nü ſiguris (unenm
10819 Cdefidcahe
limza tin idd ige
wine: bocitile
1nos inordtöe ummiig
hotionis ac dilectöspin
et ur noͤgeſten cor ai
inguecie. Merſtoĩ hal
ti ll noͤte uñ ernt aſc
hoe oſtengeret gto
ſcencit ad quietem ce
Ii diero. In norte un
niglan aan tenetun ar
celos ſüd unaſi
as acendimns mn
slicamur ? nonipun

Secunde partis

dõnis in oꝛando in orto tribus uicibus.pᷣa
tientie ĩ ſuſtinẽdo ꝓditoꝛem ſuuʒ.⁊ multa
obpꝛobꝛia quado fuit captus ⁊ ductꝰ ut la
tꝛo.obedientie.in eũdo ad paſſionẽ ⁊? mor

tem ex patꝛis precepto. In his ergo vtuti

bus ⁊ alijs eù ꝓ poſſe imitaꝛi coneꝛis.
Or0

Enigniſſime ieſu qui pꝛo cꝛedentibꝰ
Nꝛ credituris ĩ te.ante tempꝰ paſſio
IJInis patꝛẽ ſuppliciter exoraſti.rogo

domine tuam clementiam ⁊ miſeꝛicoꝛdiaʒz
ꝓ illis ? ꝓ me.⁊ pꝛo oibus mihi conſangui
nitate.affinitate.familiaꝛitate.bñficio.oꝛa
tione.ꝛecõmendatõe.uł quocunq; coniunc
tis:ſeu cordi meo inſeꝛtis:⁊ uniuerſalit᷑ ꝓ
oĩbus fidelibus tam uiuis quam defunctis
Ut nobis uiuis ⁊ gratiã ĩ pꝛeſenti ⁊ gloriã
ĩ futuꝛo exhibeas ac öfuctis miſericordiã
⁊ requiem eternã idulgeas.⁊ tu qui oium
redemptoꝛ es.etiam eoꝝ ſaluatorem te oñ
das. Amen.

De paſſione domini noſtꝛi. Quĩq̃geſimũ
octauum. Capitulũ.
S Ccuꝛit nunc nt paſſionẽ domini
nr̃i ieſu xpᷣi tꝛactemus.de qua ad
minus ſepties ĩ die recordaꝛi ðöbe
ret xpianus. Uñ dicit Beꝛnardꝰ
Qð quotidiana lectio xpᷣiani ðbet eſſe re
cordatio dominice paſſionis.⁊ qð nihil ita
accẽdit cor humanù quẽadmoduʒ ſepe ⁊
ſedulo recogitata paſſio ? humanitas ſal
uatoris. Qui eꝛgo i cruce ⁊ ĩ paſſiõe dñi de
ſiderat gloriaꝛi.ſedula meditatione dʒ ĩ ip
ſa ꝑſſtere.que pꝛecipue inteꝛ cetera debet
coꝛdi nr̃o eſſe infixa:ut ſicut in ſuo coꝛpor
cicatrices ⁊ uulnera ſemper tenet ⁊? de eiꝰ

coꝛpore non delentur.ita ⁊ ĩ corde nr̃o peꝛ

memoriam noſtri teneri. ⁊ nunquam de eo
deleꝛi debet. Cuiꝰ quidẽ paſſionis miſteꝛia
⁊ que circa euʒ facta ſunt.ſi toto m̃tis ĩtui
tu perſpicerentua:ĩ nouũ utiq; ſtatuz medi
tãtẽ adduceꝛẽt.Nã ex pꝛofundo coꝛde ⁊ to
tis uiſceꝝ medulis eam perſcrutanti. mul
ti paſſus inſperati occuꝛrerẽt:ex quibꝰ no
uã cõpaſſionem. nouũ amorem.nouas ↄſo
latões.⁊ ꝑ cõſequens nouum quendam ſta
tum dulcedinis ſuſcipeꝛet.q̃ ſibi pꝛeſagia ⁊
participalia gloꝛie uiderentuꝛ. VUn quedag

monialis ðuota ĩtâtuʒ ciꝛca paſſionẽ xpᷣi e

rat affecta. ut nũquã crucifixi imaginem ĩ
ſpicer̃ poſſet.niſi cadẽs ĩ terꝛa qſi totaliteꝛ

abſoꝛpta a ſe òficeret. Oportet eꝛgo quod

quis pᷣſentẽ ſe exhibeat affectuoſe.diligen
teꝛ z moꝛoſe. oibus ⁊ ſingulis qᷓ circa domi

nicã paſſionẽ cõtigerũt.⁊ quod illuc totaz

mtis acieʒ ui gilatibꝰ oculis coꝛdis.obl itiſ
q; alijs curis ⁊ ſolicitudinibꝰ exteꝛioꝛibꝰdi

ꝛigat pſeueꝛate:.Et ſciaſ.quod ñi i hac ſciẽ

Lapłm. viij.

tia (que ſup omnes alias ſciẽtias ẽ) nolue
ris proficere:cum magno ſtudio oportebit
te a cibo ⁊ potu delicato abſtiner̃. ⁊ ad ne
ceſſitatem tantum parce de utroq; ſumer̃.
Cena quoq; noctuna ſiue potus multum
impedit orationem ⁊ cõtemplationeʒ. qua
ꝓpteꝛ eſſet pꝛo poſſe abſtinẽdũ. A ueſtibuſ
quoq; ac lectis mollibus ⁊ delixatis abſti
neas:⁊ ĩ ueſtitu ſicut ⁊ ĩ uictu humilieꝛis.
groſſioribus utẽdo ⁊ uilioꝛibus.Opoꝛtʒ ẽt
quod caueas a młtiloquio ac leticia uana
⁊ inepta.ga n decet eũ qui uult xpᷣi dolor
ſentire in uerbis riſibus.luſibus ? gaudio
uano ſe inutiliteꝛ occupare. Neceſſariu ei
erit.ut aliquãdo ĩta cogites te pᷣſenẽ cogi
tatòe tua.ac ſi tuc tẽpoꝛis ibi pᷣſẽs fuiſſes

quãdo paſſus fuit: ⁊ ita te habeas ĩ loquẽ

do.i uiuẽdo.ĩ dolẽdo.ac ſi dũm tuũ corà o
enlis tuis cerneres pacientẽ. Ita em ⁊ ipᷣe
dñis in ſpiritu tibi pᷣſens eꝛit ſicut ate cogi
tabitur preſens eſſe ⁊ accipiet tua uota.⁊?
acceptabit tua facta.Et (ut breuiteꝛ dic̊)
oportebit te a dilectione ⁊ conſolatiõe caꝛ
nali cum magna diligentia elongari. ⁊ ut
amara ⁊ dura tibi dulceſcàt ⁊ ſuauia fiat:
ſi in xpᷣi doloꝛibus ⁊ paſſione ↄſolatõem ⁊
dulces anime tue dapes cupis inuenir. Nõ
em̃ bene ↄueniũt cõſolatio carnalis ⁊ ↄtẽ
platio dñice paſſionis.ſʒ ↄria qn nomĩa ſoꝛ
ciũt᷑:nec pñit ſimul caꝛo ⁊ ſpũs delecteri.ĩ
mo vᷣm Apoſtolum ſibiinuicem aduerſant
Vnñn Bernaꝛ.Crux xpᷣi uoluptati aduerſat᷑.
⁊ uoluptas cꝛuci.Et quomodo poſſuut ex

cuſari uoluptatum amatoreſ. ut nõ ſint xpi

perſecutores: Rei enim fiunt mortis xpᷣi:
⁊ ſi non ut ꝑſecutores.tamen ut tante rei ⸗
temptores.Ett iterugʒ. Mihi abſit igloꝛiari.
niſi in cruce dñi mei ieſu xpᷣi:per quem mi
hi mundus crucifixus ẽ ⁊ ego mundo. Nò
ſolũ:inquit.moꝛtuus mundo.ſed ⁊ crucifi
xus.qð eſt ignominioſiſſimum genus moꝛ
tis.Ego illi ⁊ ipſe mihi.Omnia que mundꝰ
amat cꝛux mihi ſt᷑ ölectatio carniſ diuicie.
honores. uane hoium laudes. Que vo mũᷣ
dus ꝛeputat crucẽ.illis a ffixꝰ ſũ.illis adhe
ꝛeo illa toto ãplectoꝛ affectu. Quãuis ĩ his
apoſtoli vᷣbis illud quoq; ñ icõgꝛue poſſit ĩ
telligi crucifixũ ei mũdu rputatõe.ipᷣm vo
mũdo crucifixũ cõpaſſione.Crucifixuʒ em̃
uidebat mũdum obligationibus uitiorũ. ?
ipſe crucifigebatua ei ꝑ ↄpaſſionis affectũᷣ
hec Berñ. ⁊ ꝗa ut dicit Sregorius. Sine ð
lectatòe anima nunquã põt eſſe. Naz aut i
fimis delectatuꝛ aut ſummis. Jõ heu mul
ti ↄ ſolatõez diuinà ñ iuenittes.ꝓtinꝰ ĩhiãt
ad aliã.⁊ ſic ſibi iuſte ſubtra hunt diuinam
UVñn Beꝛnaꝛdus. Rennuit cõſolari aia tua

in alijs:ſi uis in ði memoꝛia ðᷣlectaꝛi.Cuiꝰ

ad alias ↄſolatões mens inhiat. ⁊ ñ penitꝰ
i caducis ⁊ trafuoijs ꝛẽ̃nuit ↄſolari:ipᷣe ſibi
3

De paſſione

ꝓfecto celeſtis ſubtꝛa hit grẽ̃am ↄſolatiois
quam ſi digna deuotione pleno affectu de
ſiderio uehem̃ti peteꝛe.quereꝛe.pulſare ſa
tageret:ſiñ dubio petẽs acciꝑet.q̃rẽs inue
mꝛet. pulſanti apeꝛiret᷑. Nõ g queꝛas ↄſola
tõem aliaã.ſi cupis hr̃e diuinã. Quia ut idẽ
dicit Ber. Delicata ẽ diuina ↄſolatio q̃ nõ
dat᷑ admittẽtibns alienã. Nec duplici uia
uel duplici affectu queꝛas diuinã ↄſolatõʒ

qꝛ indignũ te redderes ad eandẽ. Unde ite

rum Beꝛ. Indignus bnᷣdictõe celeſti ↄuin
cit.qui dubio qrit affectu. duplici petit in
tentiõe:alið ſibi ꝛzefugiũ parans. ſi forte eã
non obtineꝛe ↄtingat. hec Beꝛ. Mãana öfe
cit filijs iſrł.poſtq; comederunt de fꝛugibꝰ
terre.p mãna qð habebat in ſe oẽ delecta
mentum ⁊ omnis ſaporis ſuauitatem ſigni
ficatuꝛ ſuai itas ieſu:que deficit filijs iſrł.
i. clauſtꝛalibus cum incipiüt comedeꝛe ò
fꝛugibus terre.i.dare ſe teꝛenis ↄſol atiõi
bus. Uñ Aug. Si aius hʒ unde delectatur
extꝛinſecus.ſine delectatione manet intrin
ſecus. Jõ uir ſanctus dʒ dicere cũ ꝓpheta.
Rẽnuit ↄſolari aia mea.ſ.exterius: ⁊ idðᷣo
ibi ſeqtur.memõ fui dei æ delectatus ſuz.
VUñn Rycaꝛdus. Nuqᷓ; intellectus ad celeſti
um ↄtemplatõeʒz pꝑfecte attrahit. niſi caꝛzo
in neceſſarijs foꝛtiter retꝛaha ᷑. Uñ ⁊ Gꝛe
go. Si a carne h̊ qᷣlibʒ abſcindimus.mox
in ſpnt ꝙ delectet ĩueniemus.¶ Cõpatiariſ

igit᷑ ſaluatoꝛi noſtro ieſu memoꝛiã paſſiõiſ

⁊ uulneꝝ eius in corde tuo hñdo: certiſſie
ↄfidens.qꝙ eius ↄſolatiõis ſocius in futuꝛo
efficieris.ſi eius tribulatõis in pñti ſocius ĩ
nenieꝛis. Nec eĩ ꝓ ipᷣo pie lugẽtibꝰ głia ſuã
negabit ꝗ nec Magdalene dolenti ⁊ ipᷣuʒ
querenti.ꝛeſurrectõem ſuam occultaꝛe uo
luit. Quod bene ꝓpheta ĩnuit:dicens.Qui
ſeminãt in lachꝛymis in exultatõe metent.
UVnñ apoſtolus.Si tñ ↄpatimur ut ⁊ ſił glo
rificemur. Uñ ⁊ Ber.qui mãducat carneʒ
meam ⁊ bibit ſanguinẽ meũ.hʒ uità et᷑nã.
hoc ẽ ſi ↄpatimini ⁊ ↄꝛegnabitis.Sed non
ſolũ coꝛde: neꝛuetiam corꝑe ↄpaciendũ eſt

xpᷣo.Unde Ambro. Qui aũt ↄpatitur. non

pfunctoꝛie ↄpatiat᷑: ſed ut tribulatões xpᷣi
in corꝑe ſuo ĩpleat.ſicut implebat ? Pau
lus. Unde ⁊ in canticis. Pone me ut ſigna
culũu ſuꝑ coꝛ tuum diligendo. ſcilicet me ꝑ.
affectum. ⁊ mihi te ↄformando ꝑ affectõeʒ
dilectionis:⁊ ut ſignaculũ ſuꝑ brachiũ tuũ

diligendo ẽt me ꝑ affectũ.⁊ mihi te confoꝛ

mando per amoꝛem operationis ſignaculũ

eĩ ſoꝛmã ſuã ĩprimitei q̃ ſigillat. Et meri
to debes me diligeꝛe utꝛoq; modo:qꝛ ſõtis
E ut mors dilectio hoc eſt taz foꝛtiter te di

lexi.qðᷣ pꝛo amore tuo moꝛtuus ſum: ⁊ du
ꝛa ſicut infernus emulatõ.quia in nullis tẽ
ptamẽtis hoſtiu a noſtꝛe ſalutis cuꝛa ꝛeuo
are potuit.ſicut infernus nullus miſerorũ

domini

cruciatibus mitigatur. per multas eꝛgo tri
bulatões oʒ nos intrare in ꝛegnum celoꝛũ.
qð bene figuꝛat᷑ peꝛ hoc ꝙ crux ponituꝛ in
teꝛ choꝝ ⁊ cacellos eccleſie: ut qui choꝛuʒ
intraꝛe uolueꝛint nadant ſub cruce. qr ab

eccłia militante ad tꝛiüphantem. nemo ni

ſi ꝑ crucẽ põt intraꝛe. Multũ quippe placzʒ
deo.qð hõ memoriã paſſionis ⁊ uulnerum
eius poꝛtet in coꝛde ſuo.naꝛꝛ atur enim qð

cum quidam heremita ſanctiſſime uite in

ſtanter dñm exoraret:ut ſibi oſtendeꝛet qð
ſibi iner cetera ſeꝛuitig magis acceptaret
uidit hoiem nudũ tꝛepidantẽ frigoꝛe:⁊ cru
cem magnã ſuper ſe baiulantẽ. ⁊ ſibi quis
eſſet interrogãti dicentem. Jeſus xpᷣs ego
ſum. Roga ſti ei me.uut tibi oſtendeꝛẽ ꝙ in
teꝛ ceteꝛa ſeruitia mihi magis ↄplaceret:
⁊ nũc tibi dico.Quod hoc.ſ.qð quis hõ iu
uet me poꝛtaꝛe cꝛzucem meam: ⁊ uulneꝛa:
⁊ pe ſſionez in corde ſuo.Et hec dicẽs eua
nuit.¶ rucem domini debemus baiulare
⁊ iuuare eum portare:⁊ hoc in corde per
coꝛdatõem ⁊ ↄpaſſionem.in oꝛe ꝑ cꝛebꝛam
⁊ deuotam gr̃aꝝ actionem. In corpor̃ per
flagellationem ⁊ caſtigationeʒ. ut ſaluato
ri noſtro cõde.oꝛe.⁊ opere gratias agamꝰ.
Cuidam etiam ſeni matꝛone ꝛecluſe. mul
titudinẽ ⁊ numeꝛum omniũ uulneꝝ xp̃i ſci

⁊e cupiemi. ⁊ ꝓ hac ꝛe flebiliter deũ oran

ti.uox celica miſſa dixit. Quinq; millia q̃
dringenta nonaginta uulneza mei corpoõis
extiteꝛunt:q̃ ſi ueneꝛari uolueris.or̃onẽ do
minicã cũ ſalutatõe ãgelica quiocies quo
tidie ĩ memõid paſſiõis mee replicabis: ſic
q; ãno ꝛeuoluto.unumquodq; unlnus uene
rabiliter ſalutabis. Pec orõ ualde plł& deo
ꝓut poſtmodũ ꝛeuelatum fuit cuidam ſoli
tario. ⁊ accipit᷑ hic numerus ſcõm annum
biſextilez. ut ſemꝑ ſufficere poſſit:qꝛ mĩoꝛ
mimeꝛus quem quidaʒ ponunt. ſcilicet ꝗn

q; milig quachingenta ſeptuagint⸗ quind;

alijs ãniſ tm̃.ſed ñ hoc anno ſufficit.Dde nu
meꝛo uulnerũ xpᷣi ſunt ueꝛſus iſti. Mittit᷑

ut legituꝛ.olĩ uox celica lenis. Coꝛ refonẽ

do ſenis flebilis ut ſequitur:dicẽs. due uñ
cies.decem dempta ſimplice xpᷣi. Uñ reui
xiſti uulnera cũcta ſcies. Tot ꝗppe fuerũt
uulnera xpᷣi. accipiendo uiõlicet qualibet
plagaʒ flagellationis ꝓ uulnere uno.⁊ pũc
turam cuiuſlibet ſpine pꝛo uno. Cuiuſ ꝗdẽ
numeri paꝛtes ſingule ↄgruũt miſteꝛio paſ
ſionis dñice. Millenaꝛius eĩ ꝗ ẽ ultimus li
mes numeꝛorũ ultimam ⁊ ſupꝛemam pfec
tionem in hac uita hoĩ poſſibilem ĩſinuat
quã utiq; xpᷣs in ſua paſſione ⁊ ſũmo adim
pleuit.Quinarius autẽ ad quinq; ſenſus

fertuꝛ in ꝗbus omnibus xpᷣs paſſus fuit ut
ſenſus noſtros.nr̃is peccatis corruptos re
integaret. Centenarius ẽt perfectionẽ no

tat.Et iõ ꝑ.cccc, perfectõ noui teſt amti q;

eſt poꝛta auam itroitu
ne cedinn. Der kucti⸗
rabilem rpi paſlionem.
tualiu bonon mmateria c
tur. Ubi eni eſt gloriati
c letici cõdiſ mi. Hen
⁊ vo bono:? precioſiſin
ſauro. Et iõ tam ſpꝛecia
lectat iugiteꝛ i coege fti
ſoloani. ac omni tepore
ſodccupari. Utini quoe
marceſcat § ſemp rectin
nonſer ſtat Felit pinde

lu eccleſian g archan

liges. byſſuz darit nis
rib itnedo irroiſti: ac .
loqni audiſti n tm ad ̃
quoda mellico paſſion
coꝛdis theſamo i med
hil arbitrat ſu me ſce
xpʒ ⁊ huc crncifixi. (
ns ſup mel ? fanu duc
minai. d quo liquoꝛ
gler gauia ſalunns p
ch etemni ſalute 1 m
geſigern habere arti
tů on oſceet cie
tieꝛe ite pſpeꝛa ad
ſecuri nisädulne:n⸗
ſionis Tpeiuſqg oſol

eam: T unlren
1
corge ſuo. Et hec icegenn

ndomini ebemus beiln
e.r hoc in coeſe
Maſſonen integ rhn
1 anonen. Iconein
1 caſtigtionez n ſallen
e. ? gpere gyring agmn.
ſeni manone ecluſe, mi
eꝛum ommi uulner ryi ſci
hacꝛe ſehiliter dei oran
ſſacint. QAtinczmilig
Binta uulnera mei corpoig
eneꝛari nolueris. ofone do
nöe ägelica anidcies gt
daſſiöis mee replicaboſe
unumanodc; unlnustene
Ws. Dec r0 nelde p ten
edAawifait cnidamn ſol
E dic wumens ſcn onnmn
ſenp ſuſtcere poſſtig mit
em quidaz ponunt ſclicege
ungeni ſetnngin gin
eti bo amo iifſet dent
rbiſunt uerſis ſſti. Mintt
or lti leni la reſmn
sitſegninn les cnen

ta ſmmplice pl. i fel

SGecunde partis

in quattuoꝛ euãgelijs ↄſiſtit accipi põt: ꝗq
guidem teſtam̃tum ĩ ſanguine paſſiõis xpᷣi
edicatuzʒ eſt. Nona genarius vo qui ↄſtat

ex ductn denarij ĩ nouenarium.öſignat no
uẽ ordines angeloruũ. Inteꝛ quos ducimur

per obſeruantiam preceptoꝝ decalogi.⁊ B
non niſi ꝑ meritum paſſionis xpᷣi. Multa
quidem ⁊ magna bõa pꝛoueniunt homini
paſſõnẽ xpᷣi ftequẽtati.⁊ ſe circa eã ſedulo
occupanti. Si eĩ ad diuinitatis cognitõm
puenire deſideras:reſtat ut per aſſumptaʒ
humanitatẽ ⁊ humanitatiſ paſſionẽ.tãquã
ꝑ uiaʒ regiam gradatim aſcendeꝛe ad altõ
ra diſcas.Quia ñ dat᷑ ꝑuenire ad diuinita

tis altitudinem ł inuſitatã dulcedineʒ: niſi

tractis pio quodã fidei ac dilectionis affec
tu ꝑ humanitatis xpᷣi amaritudinẽ.Et quã
to hac neglecta ꝗs aſcẽderit altius:tanto
cadit ꝓfundius. Pec ẽ uia ꝑ quã itur. Pec
eſt poꝛta ꝑ quam itroitus ad deſideratũ fi
nẽ ↄcedituꝛ. Peꝛ fꝛuctifeꝛas nãq; ac uene
rabilem xpᷣi paſſionem.cũctoꝝ nobis ſpiri
tualiũ bonoꝝ materia copioſiſſime miſtra
tur. Ubi enĩ eſt gloꝛiatio noſtra. Ibi ſpes
⁊ leticia cõdiſ nr̃i. Reueꝛa ĩ xpᷣo uno ſũmo
⁊ vo bono:⁊ precioſiſſimo eiꝰpaſſionis the
ſauro.ect iõ tam ſpꝛeciabilem theſaurũ de
lectat iugiteꝛ ĩ coꝛde r̃tiner̃.⁊ ↄtinue de ip
ſo loqui.ac omni tẽpoꝛe m̃te ⁊ coꝛꝑe cũ ip
ſo occupari.· Utinã quoq; ⁊ ĩ cõdibꝰnũquã
marceſcat.ſʒ ſemꝑ rediuiua pullulatione
nouꝰ exiſtat.VF elix ꝓinde tu o glorioſiſſimũ
lum eceleſiaꝝ ꝗ archanum diuinitatis at
tigẽs.abyſſuzʒ claritatis diuie oculis puꝛio
ribꝰ ĩtuẽdo itroiſti:ac vba q̃ ñ licet homiĩ
loqui audiſti:⁊ tñ ad ima ðſcẽdẽs.affectu
quodã mellico paſſionis huiꝰ ob pᷣconiũ ð
coꝛdis theſauꝛo ĩ mediũ eructaſti:dicẽſ.ni

hil arbitratꝰ ſũ me ſcir̃᷑ ĩter uos:niſi ieſum
xpᷣCq ⁊ huũc crucifixũ.O vbũ melifluũ.dulci

us ſuꝑ mel ⁊ fanũ ðuotis m̃tibꝰ iugiter ru
minãdũ.ð quo liquoꝛ emanat.ꝗ mĩis lar
giteꝛ gaudia ſalutis ꝓpinat.Ceteꝝ quicun
q; eternã ſalutẽ ⁊ pᷣmiorum magnitudineʒ
deſiderat habere.artẽ quoq; cũctaꝝ uirtu
tũ optat ↄſcẽder̃:ſciẽtiã ẽt atq; ſapiẽtiã ob
tieꝛe.ĩteꝛ ꝓſpeꝛa ⁊ adyſa eq̃nimiteꝛ ſtar̃.⁊
ſecurã uiâ ãbulaꝛe: necñ amaritudinẽ paſ
ſionis xpᷣi.eiuſq; ↄſolatõis potum ſuau ſſi
mũ ðᷣſiderat pꝛeguſtaꝛe.dʒ ieſũ xpm inqu

crucifixũ iugiteꝛ ĩ ſuo cõde portar̃ fꝛequẽs

paſſiõis huim memoꝛia indoctum quemq;
Tddit doctiſſimũ.ac ĩpeꝛitos ⁊ ideotas fac
ꝓficere ĩ mgros:mgr̃os inquã non ſcientie
ꝗᷓ inflat. ſed caꝛitatis que edificat. Ipſa ẽ

uelut gꝗdam libeꝛ uite. in quo omnia ſaluti
neceſſaria inueniuntuz. Pic libeꝛ de oibuſ

docens. mellea quadã dulcedine ꝑpunctus
ſentituꝛ ꝙ& elix ꝗ eius ſtudio ſeꝛioſe intẽdit
ga contemptu mundi ⁊ in amore dei profi

Caplłm lviij.

ciet cunctarumq; uirtutũ ac gꝛaciaruʒ in
cꝛemtum ſumet. Memoꝛia paſſiõis chꝛi
ſti. debet fieri nõ perfunctoꝛie.nec cuʒ fe
ſtina acceleratione maxime cum tẽpꝰ ad
eꝛit ſufficiens ⁊ opoꝛtunum:ſʒ cuz matura
⁊ moroſa ac pᷣcordiali rememoratõe. ⁊ fle
bili qdam compaſſione.Niſi enim hoc dul
ciſſimũ lignũ dentibus affectuoſe diſcreti
onis maſticatũ fuerit: ſapoꝛ eiꝰ licet ĩmen
ſus nequaquam mouebit.Qðõ ⁊ ſigdem fle
re cũ flẽte.aut doler̃ cũ dolẽte ñ potes:ſal
tẽ affectu ðᷣuoto.ð tãtis bñficijs tibi ꝑ ea⸗
gratuito exhibitis.gauder̃ ⁊ grãs ageꝛe de
bes.Quod ſi nec affeetu ↄpaſſiõis nec gra
tulatõis deſiderio moueris.ſʒ dura quadà
affectõe.te in eiꝰ recordatõe depᷣmi ſentis
nihilominꝰin duritia cõdis tui ad laudẽ di
memoria huiꝰ ſalutifere paſſiõis q̃litercũ
q; pcurre. ⁊ quod a te habere ñ potes. ipᷣiꝰ
maibus pijſſimis ↄmitte. Percute bis ſili
cẽ ĩteꝛioꝛi uidelicet r̃coꝛdatõe:⁊ cõꝑali ni
hilomius labore te exeꝛcens ad pietateʒ ꝑ
extẽſionem manuũ.ſeu oculorũ ad crucifi
xum ſubleuationem:uel pectoꝛis tonſiorẽ
aut genu flexiones dᷣuotas.ſeu diſcipli iſ ⁊

flagellatões.ł cetera ſiłlia pietatiſ officia 2

tinuãdo.dõec egrediant᷑ aque lachꝛymaꝝ
largiſſime:ut ⁊ ratio bibat ðuotionis aqs
⁊ corpus animale eiꝰ expeꝛiẽtia accẽſũ ad
gratiam abilitetuꝛ.¶ Porro paſſionis xpᷣi

frequẽtẽ meditatiõʒ iteꝛ alia inumeꝛa. ad

q̃ttuoꝛ pᷣcipue tibi noueꝛis pꝛodeſſe ſolatia
uidelicet ad tria principalia uitia q̃ in mũ
do ſunt repellenda.ad trihbulationẽ ⁊ peni
tẽtiã mittigandam.ad triſtitiam inordina
tam repellẽdaʒ. ⁊ ad penã purgatoꝛij dimi
nuẽdam.dde pᷣmo patet ĩ Trenis ubi dicit᷑
Recordare paupertatis mee trãſgreſſiõis
.i.uilitatis trãſgrediẽtis oẽs als uilitateſ ⁊
fellis. Concupiſcẽtia ergo carnis dʒ cꝛuci
figi ꝑ crucifixi amaritudinem. õcupiſcẽ
tia oculoꝝ per eius paupertatem. ſuꝑbia
uite ꝑ eiꝰ uilificationem. Sed uoluptuoſi
otrariantuꝛ cruci xpᷣi.quia xpᷣs ĩ ea ſuſtinu
it amaꝛitudinẽ. Itẽ uane gloꝛioſi.qr xpᷣs in
ea ſuſtinuit ignominiã. Itẽ auaꝛi.qꝛ xpᷣs ĩ
ea ſuſtinuit paupertatẽ.De ſecundo ẽt ex
HB apparet.qꝛ cibus aliqñ de ſe inſpidus.p
ſalſam appoſitam uł condimentuʒ fit ſapi
dus: ſic tribulatio ⁊ penitentia ðᷣ ſe ſt᷑inſi
pida.ſed appoſita ſalſa paſſionis chriſti q̃
fuit amara efficiunt dulcia ⁊ ſapida. Ter
tium ãt ſcilicet q̃liteꝛ dolorez animi expel
lat.exẽplo tibi potiꝰ quam vᷣbo monſtꝛabo
Erat nãq; qdã quẽ circa ↄueꝛſionis ſue ini
tia qdã triſticia ĩordinata letaliteꝛ oppꝛeſ
ſit:ita ut nec legere nec orar̃᷑ nec qdq; bõi
pꝛotunc faceꝛe poſſit. Qui dum die qͥdaʒ ĩ

cela reſidens ab hac paſſione grauit᷑ urge

retuꝛ.⁊ incꝛedibili dolor ainigrret facta
4

De paſſione

eſt ad euz deſipeꝛ quaſi uox intellectuał:
dicens. Quid hic ſedes ocioſus.⁊ in teipſo
tabeſcens.ſurge nũc ⁊ meã duote ꝑtracta
poſſionẽ.⁊ in amaꝛitudine tuũ deuices do
lorẽ. Quo audito.ille ſꝛater ſurrexit. ⁊ ſe
ad meditandũ paſſionẽ ↄtulit:⁊ ex tũc me
dicina hac ſalutari ſanatus ꝑ eius ↄtinuã
replicatõem.nequaqᷓ; plus decetero talem
unquã ſenſit animi pa ſſiõeʒ. Quaꝛtů uero
.ſ.qualr hec utiliſſima meditatõ penã pur
gatorij laxare hẽat:tibi indicabo. En au
ctor nature nil inordinatũ in ſua nã ꝛelĩꝗt
ſg nec diuina iuſtitia quidq; ĩpunitũ dimit
tit.qð non aut hic aut in futuꝛo debite coꝛ
ꝛectioni ſubiciat.Qñ igit᷑ putas qð finem
habituꝛza eſſet pena alicuius pctoris: ꝗ mł
tis criminibꝰ obnoxius.ↄdignã ſatiſfactõzʒ
ꝓ quolibet mortali ꝓ milleſſima ꝑte ñᷣ im
pleuiſſet.quã exoluere ĩ locis purgatoꝛij ðᷣ
cedẽs cogeret uſq; ad minimũ q̃drantẽ.O
nimis lõga miſere aie expectatio. O diuti
na ⁊ acerba nimiũ cruciatõ dolõ ꝑſeueꝛãs
⁊ ĩmenſus pnĩa grauior oĩ terreſtri crucia
tu.ſed uiõ ꝙ hanc penà leuiſſima ⁊ breuiſ
ſima ſatiſfactõe ↄpenſare poſſet:quicunq;
ipᷣam de theſauꝛo paſſionis agni ĩmacula
ti reciper̃ ſciꝛet.hic nãq; theſaurus pᷣcioſiſ
ſimus ꝑꝑ caꝛitatẽ maximã ꝑſonãq; digniſſi
mã ac doloꝛẽ immẽſiſſimũ:ſufficiens ẽ ⁊ ſrt
habundas. Et iõ taliter poſſet ſe homo ad
hunc applicare. ⁊ de eius merito ⁊ ſatiſ
factõe tam ðuote ad ſe traheꝛe:ut ſi mille
annis puꝛgari deberet in breui ð toto libe
raꝛef. Si ergo uis penã puagatoꝛij longaʒ
⁊2 aceꝛbam in tpᷣꝛalem bꝛeuem ⁊ leuem cõ
mutaꝛe.ſtudeas hec facere. Pꝛimo oĩuz ðᷣ
bes coꝛde ↄpuncto ⁊ ſpiritu ↄtribulato cũ
gemitu.coꝛdis enoꝛmitatẽ peccatorũ tuoꝝ
grauiſſime ponderare:ↄfitendo aduerſum
te iniuſticiam tuam dño.amariſſime ꝛeco
