bis in ſabbato).i. in ſeptimana ((decias do
cĩm q̃ poſſideo) Vec aut ſunt inditia ſuꝑbie
quã deꝰ a lõge cognoſcit.ſʒ ñ igſcit. De utra
q; parte iuſtitie ſe laudat.quaꝝ una eſt decli
nare a malo.altera facere bonũ. de prima ſe
laudat dicens.ñ ſum ſicut ceteri hoim.de pᷣa
diceneiemuno bis in ſabbato.phariſeus ergo
bñ dr̃ q̃ſi diuiſus.qꝛ geſtu habitu.⁊ conuerſa
tione erat a ceteris diſtinctus. Uñ dicebai ñ
ſum ſicut ceteri hoies.⁊ uerum dixit.non qui
dem in iuſtitia. ſed in ſuꝑpia. Male quippe
ĩcepit.debuit ei icipere a ſui accuſatione.tᷣm
illud ꝓuer. iuſtus in principio accuſator ẽ ſui
I medio ſupplicare ⁊ orare in fine gr̃as ager̃ᷣ
Sicin ſacerdos facit in miſa ſua. Primo eĩ
accuſat ſe in generali ↄfeſnõe.Secudo deuʒ
ſuppliciter depᷣcat multiplici orẽõne. Vltimo
vo regr̃atur. dicendo ite miſſa ẽ. ł bnñdicamꝰ

qñno. ⁊ rũdetur deo gras. IJpᷣe aũt ñ ſe accuſa

uii ſed laudauit.nõ deũ rogauit ſed laudanti
inſulrauit. nec gr̃as agendo ðᷣi dõa ſʒ ſua me
rita pẽſauit. Publice quidẽ arguere uitia oĩ
bus licet. nulli aun niſi paucis ut ad certam
pſonã deſcendt.in quo phariſeus irreprehẽ
ſibilis erat.ſʒ Be. De uerbis elati phaꝛiſei qͥ
bꝰ humiliari meruit. poſſumus e diuerſo hũi
litatis formã. q̃ ſublimemur. aſſumere ut ſic᷑
ille ↄſideꝛatis ⁊ peioꝝ uitijs ⁊ ſuis uirtutibus
eſt elatus ad ruinam. ita nos non noſtra ſo
lum pigritia. ſed et melioꝛum uirtutibus in
ſpectis.humilie mur ad glłiaʒ (Et publicanꝰ)
huilis (a longe ſtans) ꝑꝑ tĩiorem.q̃ſ ñ eſſet di
gnus appꝛopinquare (nolehat nec oculos in
celum leuare ꝑꝑ pudorẽ.qꝛ iudicabat ſe ĩdi
gnum pᷣ uerecũdia pctoꝝ.q̃ñ ꝓ peccatis non
audieus reſpicere celũ((ſʒ pcutiebat) ꝑꝑ con
tritõis dolorem(pectꝰſuum) tanqᷓ; toti⸗ mali
originẽ (dicens) p hũilẽ ↄfeſſionem⸗( Deus)
qᷣ oĩa pores ( ꝓpiti eſto mihi pcrori)ecce ſũi.
accuiatio ⁊ pura ↄfeſſio.⁊ iſta faciũt ad pcto
ꝛũ remiſſiõeʒ.hᷣ eĩ ſunt indicia hũilitatis quã
deus ð ꝓpe aſpicit ⁊ cognoſcit. Merito ãt pec
teꝑcutiebat.qꝛ ibi peccaueꝛat.ibi fõs ⁊ ſouea
et oꝛigo mali erar. bi eĩ eſt cor bonoꝝ oĩuʒ
atq; maloꝛuz ſecretarium. Inde omnia bona

egr ignouit.
dea receſſt unde ſe⸗

co uobis deſcetc)
ne uſiten⸗
ins iuſtus 1 omo ſudal
ebillo⸗Hillo emanefe i
ſito nagiſc; ille. qr hatet
yeimmpti ⸗bic neri e
ieoagni beu er foe uſt
herde de bonis giortabatu
loftedei Ged f; Ang.
factis bumdis kecd ihi
voktheſ argumedwze
brumhschinſtns ſundes
ſe bumiiat i deſei
perbit:iam e iuſns.
meriton Peri cöͤſeſſio
Baudiu e angelis deiſ
agente.q; ſup nonagin
gent onia ideſt q non
In quo miro moͤfyrin
ide tis neritis homi
quanti uenie fidutiam
bet. Pahlicannsre
te ognonit keut cone
Mlum nemit inſtſfca
mb. Iinoanrt ode
Plo orantes t ddenit
Pmagis ſupdus offe
uirtutum dote ſubni
us ſupplantarede
laborauit pharſeig
Niu nus eſſet. ne c
ſd daret oĩm
en. Acuerttt hoc 4

egam nt mete car

aldsbilig lore crege

num ſeut en en e

0 .. 1.
di 4 ſenmm n
rec aüt ſuntinenn e

cognolclt iz ct denn

e ſelaugt
ug⸗ .
uneſuenekeine
iſamſee nu denme
unſatcetniandet
⸗ inſebbato phniſehgntl
usngeſtu babitn rconſ
teris ciſtineus. Ui Cictbari
boies Herumncirit ronqri
ſie nnſapbia, Mrle vige
lcperea ſui cculanone fn
s in nincpio ccuſcnor e iui
ſe t re in ſne gris age⸗
bn in miſa ſua. Prino ei
rnaliofeſſoe⸗ Gecio genz
multiplcione⸗ Vltimo
nGo e miſſa ?, bſidicam
e r38. Me ait ſe aecſt
nddei togeuin ſeclaudum
ins agerdodi doaßfuane
uduce mde arguere uingol
ait iiß pauctsugd eftan
il in guo pparſſens reyrtbe
He deuerbis elat pbarſſet
erut poſſunnge dluerhi
ſittlinemn aſt heſe i.
xitr uſſt ugunti
nam '1a nos Ho nae⸗
et melioꝛum wri
wur 40 glazl tyub
ſeptiorem öif i
ſans N ee llif
aure neleben ſt
nlcrd griuiel
ne ceiſt Nuni h
rlee,ſuun nn e
o baſle oeſlei rii
% ſbietc /,,
nti eſto mi / re
ſſu e
na dſot e h i
ſunt im iret
bei
t tcha glitſun
vſiſlcani nth ⸗

eEANNN—e
an Chic gnnden

Secunde paꝛtis

? omnia mala procedunt.hoc g publicanus
ꝑcutiebat.qr (̃m Augu.)ẽ arguere ꝙ latet ĩ

pectoꝛe.⁊ euidenti pulſu occultum peccatum

caſtigar̃.ac pecius ꝑcutiẽdo ſe ðᷣe ipſo quodã
modo uindicabat.⁊ dicebat.deus propitius
eſto mihi peccatori.ñ atrendas huius praui
corõðis conſilia.dele peccata ⁊ pꝛopitius eſto.
nihil in me ẽ uñ tibi placere et ueniam ↄſeqͥ
vebeam qm̃ corde et corpore cogitatiõibꝰ et
operatiõibus tibi peccaui. Omnibus iniqͥor
ego ſum et niſi per miſericordiam tuã ſaluari
nõ poſſum. Jpeoq; propitiꝰ eſto mibi pecca
toꝛi. Publicanus quaſi publicus peccatoꝛ dðdĩ
Publicani eĩ vicebantur exactores uectiga
liũ publicoꝝ.et exactio tributi erat contra le
gez.iõ exactores peccatores uocabant. Iſte
ſicut humilis appropinquare non audebat
ut deus að eũ appropinquaret.ñ aſpiciebat.
ut aſpiceretur. ꝑcutiebat pectus ſuum penas
de ſe exigens.ut deus ꝑceret cofitebat᷑ nt deꝰ
ignoſceret.⁊ ñ minꝰ ſe accuſabat.qᷓ; phariſe
us ſe iuſtificabat. Sʒ quo fructu qua merce
de qr ignouit.ðdeꝰ ꝙ ipᷣe agnouit.et iuſtifica

tus inde receſſit.unde ſequitur ¶( Amen yi. ue

re(dico uobis deſcẽdit) ſ.ðᷣ domo dei(hic ) ſ.

publicanus(iuſtificatus) i.de ĩpio ꝑ graʒ fac

tus iuſtus((i domũ ſuã ab illo )i.pluſqᷓ; ille.ł
ab illo.i.pᷣ illo remanẽte ĩ fecibus ſuis. ⁊ me
rito ma giſò; ille.qr habebat ille iuſtitiaʒ ſuã
preſumptã.hic uerã.ille apud ſe de oꝑibus.h̃
neꝛo apnd deũ ex fide ſuſtificarusẽ.ille em̃ ſu
perbe de bonis gloriabatur ᷓ humiliter ma
la ↄfitebat᷑. Sed ſ̃ʒ Ang. Melior eſt ĩ malis
factis humilis ↄfeſſio qᷓ; ĩ bonis ſupba gloria
tio.Et h̊ eſt argumentuz. ꝙ melioꝛ è peccatoꝛ
humilis qᷓ; iuſtus ſupbus.qꝛ eoipᷣo ꝙ peccatõ
ſe humiliat.iã ñ eſt pct᷑oꝛ.⁊ iuſtus eoipᷣo ꝙ ſu
perbit:iam ñ ẽ iuſtus. Uñ Aug. Enumeꝛatõi
meritoꝝ pᷣfer cõfeſſio peccatoꝑ.ꝓoter ꝙ; dr̃.
Gaudiũ ẽ angelis dei ſuper uno pct᷑ore pniazʒ
agente.qᷓ; ſup nona gintanouẽ iuſtis qͥ nõ indi
gent pnia ideſt qͥ non reputãt ſe indigere illa.
In quo miro mõ r̃ũorimit᷑ ſuꝑpia humana. utx
n de ſnis meritis homines pſumãt. Ubi Be.
quantã uenie fidutiam digne penitentibus pᷣ
bet.ꝙ publicanus qͥ reatum ſue nequitie ꝑfec
te ↄgnonit fleuit.confeſſus ẽ.⁊ ſi iniuſtꝰ ad tẽ
plum nenit.iuſtificatus a tẽplo redijt. Ubi ⁊
Amb. Intꝛoduxit phaꝛiſeũ ⁊ publicanũ ĩ tem
plo orantes.⁊ docnit ẽt ſi bõs cetera habeat
ꝙ magis ſupꝑbus offendat qᷓ; humilis. qͥ nulla
uirtutum dote ſubnixus ſit. Studuit enis dia
bolus ſupplantare bonis opibus itẽtos.qᷓ;ꝛum
laboꝛauit phariſeus ille.ne ꝛaperet aliena.ne
iniuſtus eſſet.ne adulteꝛaꝛet. ne peccaꝛet ſi
publicanus.ut bis in ſabbato ieinnaret.ut ðᷣ
cimas daret oĩm q̃ acquireret. Quis nr̃ʒ hec
fecit. Aduertit hoc diabolus.⁊ pfodit eũ ulce
re graui.nt mẽte carnis inflatus,.in eo in quo
laudabilis fore crederet᷑ iſti irreprehẽſibilior

LCaplm. xxx.

iudicaret᷑. PHec Am. Pic ergo oñdit᷑.ñ ex oꝑi
bus eſſe gloꝛiandũ ſed humiliter in gr̃a conri
dendũ. Vñn Baſilius. Qu acceſſeris ad pᷣdicã
dũ dnʒ. proſternẽ te humiliter ĩ cõſpectu eius

nec poſtules quicqᷓ; qſ ex gr̃a meritoꝝ tuorũ

Et ſi è tibi ↄſciẽtia alicuius boni oꝑis.cela il

lam. ut te ſilentiũ agente. multiplicuer tibi ꝛe

ſtituat᷑ a dño.Et peccata tua cito pduc i me
diũ.ut deleat ea deus.cũ ↄfeſſus fueris ea.ñ
tu iuſtifices orãs.ne ſicut pharileus ille exeaſ

condẽnatus. Memẽèto publicaui.ut ita ſicut

ille neniã delictoꝝ tuoꝝ inueniaſ. Pec Baſi.
Abi 2 Eri. Geminas aurigas 2 duas bigas ĩ
ſtadio poſitas.ſeꝛmo ons pponit. In alteꝛa qͥ
dẽ iuſtitiã cũ ſupbia. in altera peccatuʒ ⁊ hu
miliratè. Et uides bigã peccati ſuparare iuſti
tiam. ñ ꝓprijs uiribus.ſed humilitatis ↄiunc

te.illã nero deuictã. ñ fragilitate iuſtitie. ſed

mole ⁊ tumore ſuperbie. Nà ſicut humilitas
p ſui eminentiã peccati pondus ſuperat. ⁊ ſa
liẽs attingit deum.ſic ſuperbia ob ſui molem
de facili iuſtitiaʒ depꝛimit. Si g plura facta
ſtꝛenue geꝛas.putas ãt te poſſe pſumere tota
caruiſti or̃one.Si ueꝛo mille feras in cõſcien
tia faſces reatuũ.⁊ hoc ſolum de te credas ꝙ
es infimus oĩuz. multã obtinebie an deu fidu
tiazʒg. Dec igit᷑ faſtus inflatio ab ipis celis põt
deprimere ñ cauentẽ. humilitas vo ⁊ ab ipſo
abyſſo ꝛeatuũ hominẽ ſubliare. Hec eniʒ pꝛe
phariſeo publicanũ ſaluauit.latrone ãte apo
ſtolos in paradiſſum duxit.illa vo icorporeã
ingreſſa ẽ poteſtat. Ceteꝝ ſi iuxta ðlicta hu
militas tã facile currit.ut ſuꝑbiã iuſtitie tꝛan
ſeat.ſi iuſtitie ↄiũxeris eâ.quo ñ ibit.Aſſiſtit
ipᷣi tribunali diumo ĩ medio angeloꝝ.cũ fidu
tia multa. Rurſus ſi faſtus ↄiunctus iuſtitie
rã deprimere potuit.ſi ↄiũctus ſit pctẽo quã
tam ge hẽnaʒz detrudet.hec dico.ñ ut negliga
muſ iuſtitiã ſed ut faſtũ uitemꝰ.hec Cæĩ̊.De

inde ſue ſententie cauſaz aſſignans.ſ.q̃re pu

blicanus magis inſtificat deſcẽdit ↄſequẽteꝛ
interẽdo ſubiũgit(Quia oĩs) generaliter ſine
exceptõe.ſ.ſue laicus.ſiue clericꝰ ſiue religio
ſus.itẽ ſiue puus ſiue mediocris. ſiue quantũ
cunq; magnꝰ(qͥ ſe exaltat) ſuperbiẽdo. ſicut
fecit phariſeus(humiliabit) ⁊ deijciet᷑.uel ĩ
hoc ſeculo ꝑ miſeriam.uel ĩ futuro ꝑ penam
eternam(⁊ qͥ ſe humiliar ſponte ꝑ neram pe
nitẽtiam ⁊ peccatoꝝ cõfeſſionẽ (exaltabit᷑ ĩ
gloria per ꝛemuneratoem. Naim ſm ſapᷣ. an e
ruinam exaltat᷑ coꝛ.⁊ ante gloriaʒ humſliat᷑.

Et ut vulgariter dr.ñ ẽ nallis que nò bebeet
coalle nec colllad no babeat uallem Sicut
ergõ pᷣblſcanus ſe humiliando ẽ cxaltatus.
irta ⁊ phariſeus ſe exaltãdo ẽ humiliatus. Si
cut em i ſtatera materiali una parte ppreſſa⸗
alteꝛa eleuat᷑.⁊ ecõuerſo.ſic in ſtatera diuie
iuſtitie decretum ẽ. ut qͥ eleuant᷑ ꝑ ſuperbiaz

in pnᷣri uita deprimantur p penam confuſibi

lłẽ in futuro. ⁊ econuerſo.qͥ ſe ðprimunt i pnt

3

de duobus minutis uidue

ob dei ꝛeueꝛentia⸗ʒ eleuabuntur in futuro ad
gliam. Si g ſic ꝛephendit᷑ ⁊ ↄfundit. qui ſuꝑ
be gr̃as agit.⁊ cetera bõa ſacit.qͥd ð illo erit
qui gF̃am ipugnat.⁊ nõ bona facit. Certũ ita
q; tene ſnꝑbe.qꝛ ſi humiliatuſ nõ fueris ðᷣo ue
lis nolis humiliabeꝛis diabolo. Et ideo caue
at quiſq;.ne ſibi ſupeꝛbia dominetuꝛ. quia (ut
ait Aug.) Ue bomini cuius auriga ſuperbia
eſt. neceſſe ẽ enim ut preceps eat. Si ↄſidere
mus exitum rei in lucifero ſuperbiente ⁊ xpᷣo
bumiliante.in eua elata ⁊ in ui:gine humilia
ta inidiuite purpurato ⁊ in Lazgzaꝛo nulcerato
in phariſeo ſe extollente 2 publicano penitẽ
te.nidebimus manifeſte qunã ueꝝ ſit ꝙ hic do
minus dicit.qꝛ oĩs qͥ ſe exaltat humiliabitur.
⁊ qui ſe humiliat:exaltabitur.Et ideo bñ diẽ
quidà p hs. Inter ſapientes ſapientior eſt.qᷣ
bumilior eſt. hic aũt uerſiculus.ſcilicet omis
qui ſe exaltat:humiliabit᷑.?⁊ qui ſe humniat
exaltabit᷑. totiens a dño in euãgelio iteratur.
r hpmat ſuꝑbiã qᷓ; ſuꝑ oia uinia ðteſtat᷑.⁊ hũi
litatẽ ↄmendat.quꝗ ſuꝑ oẽm uirtutem ⁊ ſepi
us laundaꝛe dignoſcit᷑. Radix eĩ oium maloꝝ
ſuperbia.⁊ cuſtos oĩium uirtutũ humilitas ẽ
Vñ Theo.uia eĩ ſuꝑbia pluſq; alie paſſio
nes uexat hoĩm mentes iõ cꝛebꝛius de hac
monet. Uñn Criſᷣ. Simus itaq; humiles. ui ſi
mus excelſi etenim cũ habundantia młta hu
miliat᷑ deſpectio. Nihil enim ita deus aueꝛtit
ſic ſupbiã ꝓpteꝛea ⁊ a pᷣncipio oĩa fec᷑.ut hãc
auferat paſſionem. ppter hoc moꝛtales facti
ſumus.⁊ in miſerijs ⁊ planctibus pp hoc in la
bore ⁊ ſudore.m laboratione continua ⁊? mi
feria. Etenĩ a ðᷣſpectõe peccauit pᷣmus hõ.ex
pectans dei equalitatẽ ꝑp hoc neq; q̃ hẽbat
manſit hns:ſed ab his cecidit.Tale eĩ quid ẽ
deſpectio.non ſolum nullam nobis adijcit cõ
ꝛectõem uire.ſed ⁊ que habemus: abſcidit. ⁊
bis officit.ſicut humilitas nõ ſolum eoꝝꝑ que
ſunt nibil abſcidit.ſed ⁊ q̃ non ſunt adijcit.
Panc itac; zelemur. hanc pſequamur. ut p
ſenti potiamuꝛ bonef. ⁊ futura fruamur głia.
Miſt ce ꝑ phariſeũ iudaicus populus öſigna
tur. qͥ ex bficijs legis ? ꝓpphaꝝ ſuſceptis.de
ſua ſanctitate pᷣſumẽs: gentiles aſpnabat᷑ peꝛ
publicanũ vo gentilis.q pcta ſua apłis predi
cantibus ꝛecognoſcens humiliteꝛ ea ↄfitebat᷑
pꝑ ꝙ gentilis iuſtificatus ẽ ꝑ fidei xpᷣi recep
tõem. ⁊ iudaicus dãnatus ꝑ ſuã obſtinatõez.
Uñ GBeda.Tipice ãt phariſeus ẽ ppls iudeo
rum. qͥ ex iuſtiſicationibus legis extollit meri
ta ſua.publicãus vo gẽtilis ẽ.qͥ lõge a dðo po
ſitus ↄfitet᷑ pct᷑a ſua.quoꝝ unus ſupbiendo ꝛe
ceſſit humiliatus.alter lamentando appropin
duare meruit exaltatus. Moraliter bi duo
boĩes ſignant uniuerſitatẽ hoĩm.ſ iuſtos pha
riſeus. impioſ publicanus. uterq; dñt aſcẽde
re in templũ ad oꝛandum ĩpius ꝓ uenia.iuſtꝰ
P pſeueꝛantia. In tẽplũ aũt ſpiriruale ꝙ ẽ ð
us debemus aſcẽdere orũdo.qr (m Dam̃.)

2 de phariſei ⁊ publi.orõne.

Ofo ẽ aſcenſus mẽtis in den.⁊ (õ̃m Aug)ora
tio ẽ plus affectus mẽtis in deũ directus. Dꝛĩ
cipes ãt ſaceꝛdotu.i.pontifices qͥ in ſpuaubꝰ
pᷣerant/⁊ ſcribe qͥ doctrine legis ⁊ pphaꝝ in
tendebant. Et pꝛincipes plebis qͥ cu ipralibꝰ
diſponedis pſidebam.moti õ im iuidia ⁊ rã
core.q̃re bat eũ ꝑdere.qui tñ uenerat eos ſal
uare.excogitãtes diueꝛſas uias ⁊ modos.quũo
poſſent illũ occidere.Uñn Ber. O bõe ihu. to
tus mõs uĩr q te ↄiuraſſe.⁊ hi in ꝑſecutõe tua
primi ſun..qͥ uidẽtur regere populũ. dirigeꝛe
pᷣncipatũ.⁊ nõ inueniebat qᷣo faceꝛẽt ulli.i.cãʒ
⁊õnabilem eũ occidendi.cũ eſſet iuſius ⁊ inno
centiſſimus.nec et audebãt timore populi qꝛ
oĩs populus audiebat illũ ⁊ admirabat ſuper
docirina eius.Uñũ Beda. Querebant illuʒ ꝑ
dere:uel quia quotidie docebat in tempio.
qꝛ latꝛões eiecerat de templo.uel qꝛ ueniens
illuc quaſi ꝛex ⁊ dñs.a cꝛedentiũ turba laudẽ
hymm celeſtis accepit.ł qꝛ ſuo magiſtẽio ne
glecto plures ad eũ audiendum cõflueꝛe cer
nebant.Ubi ⁊ Cynillus. Decebat aũt ex his
q̃ xpᷣs dixerat ⁊ fecerat.eũ adorare ur den 1ſ3
ipi nequaqᷓ; hoc facientes: q̃rebant eũ occiõᷣ
re.Sʒ (ut Ait Grego) Redemptor nr̃ pᷣdica
tõis vᷣba.nec indignis nec ingratis ſubtrahit
nã ſubditur (Et erat)tũc(docens quotidie ĩ
templo)ꝛeddens eis bonũ ꝓ malo. Quia eni
erst ꝓximus paſſioni.inſtabat docẽdo.Ecce
optia ↄmutatio.q;ꝛ de domo negociatõis.fac
ta eſt ſcola ueritatis templũ or̃onis.locus de
notõis. Ubi Sreg. Nucuſq; a g̃ ꝙ factũ fuiſ
ſe ꝓbibeĩ̃.Cuũ eĩ menteʒ fideltũ. ad cauenda
ſubtiliier erudit.⁊ quotidie ueritas ĩ templo
docet. Eſ ſtetii ihs publice in tempio pᷣdicãs
pplo. ⁊ ꝛndens principibus uſq; quaſi ſero. ⁊
rota die ipᷣe ⁊ ſui ieiunauetuni(¶ Et ciucũſpec
tis omnibus cũ iam ueſpertina eſſet hora )qᷓ
erat hora declinandi ad hoſpitium. ⁊ nullus
eð inuitaret uel colligeret.relictis illis (exijt
Ide ciuitate ⁊ redijt (in bethaniam cũ ducð
cim)ut ꝙ in uꝛbe magna non inueniebat. in
ggro ꝑuo hr̃et hoſpitiũ.ibiq; mãſit apð Maꝛ
tham ? Mariã ⁊ Lazaꝝ.et docebat eos de
gno dei. Ubi arguiuꝛ durities et ĩgratitudo
iudeoꝝ.qͥ doctorẽ queʒ gratioſe ⁊ honorifice
ut regem ⁊ gandioſe ſuſceperant.⁊ qͥ ꝑ totam
dieʒ uſq; ad ueſperam eos doctrina pauerat.
hoſpitio ñ ſuſceperũt.⁊ fameſcentem ñ paue
rũt.Circũſpexu enim dns.qui rihil de pꝓprio
ubi hoſpitaretur habuit.ſed omni beniuolen
tia indiguit ſi quis eum ĩ domuù ſuam uocarʒ
aut reciperet.⁊ nullus eſt ĩnentus bñdictiõe
pacis xpi dignus. Ueñ i hoc ꝙ dimiſit eos cor
poraliter.oſtendit facto.eos ꝓpter ipᷣoꝝ ceci
tatez eſſe dimittendos a do ſpiritualiter. Vbi
Piero. Hinc autez iĩtelligendũ eſt.ꝙ xpᷣs fue
rit tante paupertatis. ⁊ ita nłli adulatus ſit.
ut ĩ uꝛbe maxima nullũ hoſpitem nullãq; mã
ſionẽ inuenerit.ſʒ ĩ uico ꝑuulo apud laʒaruʒ
X

ma.q imerpretatun un
hitatio grata.? luͦc e
qzẽt eſſe ad obececn
nia. que iterpretat don
giente at dnio in orimu B
ltas eſt omota/qe intn
pueuenientem. omnes
genidolorem 2 comm
itrauit teplumn eiecid ni
meiſas 1 chedraſer
iticr doisd Fam
pm ad omonemin
ia pficienem:purg
d peccata pofeſſio⸗
dando idulgentie ?
dinfirmor ſanatoͤe
niazq interpretai
itraut corp gram
indncedo ipz ag otf
inrarpgfaz pſccien
tiſfactionez ile enn
nib ciſs ſis dlene
hunc bſidin qr ua
tatẽ cum ſlis hauci
rat mane cümultie
qr paru curandu
terminat in brem.
us do ore micei.
cupat. Dotes et
qn honoꝛabatr
do bethaniam rec
nn qn hitz ibar
ſliun entzalse
abbati uſh

ls operatus eſ

gms nec iygotis ſibnahit
11cicſcoerouotnhei
sboni pmalo Quineni
nl.lnſtabot ocido Ece
te cono negoclaloͤs. ſne⸗
lempli ofonis locus ge
icuſq agt faani ſut⸗
tez fidelu ad cauenda
oliche ueritss i empo
dace intempio Haicis
ibns uſch goeſtſero.
unanetunt Kr caciſhet
aueſernda eſer ors ,d
ndi ad beſpetum 2nllus
ollgeret rtlicisilis epft
nr imbetbonian di
macna non inuentebat,
gnctti niſ goͦn
lizan aCottbel eouce
liur Curities et ig atituco

e ——

—

—,. d, „—

VSecunde paꝛtie

foroꝛeſq; eius habitauerit.Eoꝝ quippe nicuſj
bethania eſt. Ubi ⁊ Crip̃.⁊ relictis illis.tãq;
excecatis per inuidiã.abijt foꝛas extra ciuita
teʒ ĩ bethamã.ut recedendo cõpeſceret quos
rũdendo ñ potuit.qr malitia ñ iſtrui ſermo
nibꝰ.ſed excitatuꝛ. Malũ enim hominem me
lius locũ dando potes uincere.qᷓ; ꝛñdendo.nã
ſi contẽdis irrationabilẽ placare⁊ illũ ñ pla
cas.⁊ teipᷣm ſubuertis.Et manſit ibi apð La
qʒaꝝ ⁊ ſorores eius.ut illic requieſceret coꝛpo

ꝛaliter. ubi ⁊ ſpũaliter rĩpauſabat. Na ſancto

rum uiroꝝ ẽ ñ ibi querere manſionez ubi cla
Tiores lne giri ſed aor ficelioren. tle⸗ gaudẽt
ubi epuſe Large ſt᷑.q̊ᷓ ũbi ſanctitas floꝛet. Pec
Cripᷣ̊. Ubi etiam Beda. Gene ãt qr̃.qr circũᷣ
ſpectis omnibus exiuu ĩ bethaniazʒ. Inſpicit
quippe internus arbiter oĩm corda.⁊ cũ icon
tradicentibns ac reſiſtentibus ueritati ñ inue
nit ubi caput reclinet.ſecedit ad fideles.⁊ in
eis qui obediunt uerbo manſionẽ ſibi una cũ

pre facere gaudet.hethania nãq; domus obe

diẽtie dr. Dec Beda:nota ergo ex premiſſis

ꝙꝙ õs tria loca itrauit.ſ.hirlm. templũ.⁊ be
thaniam̃.p que locã ſigmificatur mens hum̃ã
na.que debet eẽ pacifica.⁊ tũc eſt hieroſoli
ma.q̃ interpretatur uiſio pacis.dʒ eſſe dei ha
bitatio grata.⁊ tũc ẽ tẽpluz dei uiui acceptũ
dʒ ẽt eſſe ad obediẽdum ꝓna.⁊ tũc eſt betha
nia. que iterpretat᷑ domus obedientie. Ingꝛe
diente ãt dño in primũ locum.ſ.hirłm.tota ci
nitas eſt ↄmota.qꝛ intrante dño aĩam ꝑ graʒ
pꝛeuenientem. omnes nires anime ant cõmo
ueꝛi ꝑ dolorem ⁊ contritionem pc t᷑i. Qũ uero
itrauit tẽplum eiecit nendenteſ ⁊ ementes. ac
menſas ⁊ cathedraſ euertit.qꝛ poſtqᷓ; xpᷣs ĩtꝛa
uit ĩ cor hoĩs ꝑ gram puenientem. mouendo
ipᷣm ad ↄtritionem ĩtrauit poſtea ĩ ipᷣm ꝑ gra
tiã ꝓficientem: purgando illud ⁊ eijciendo in
dð̊ peccata ꝑ ↄfeſſionem.⁊ tunc xpᷣs ſanat illð
dando ĩdulgentie miſſionẽ. Unde ſubdit᷑ ibi
ðᷣ infirmoꝝ ſanatõe. deide xpᷣs itrauit betha
niaʒ q̃ interpretat᷑ domus obediẽtie.qꝛ poſtqᷓ;
ĩtrauit coꝛ ꝑ gr̃am pꝛeueniẽtem ⁊ ꝓficientem
inducẽdo ipʒ ad ↄtritionẽ ⁊ ↄfeſſionem. ↄns
intrat ꝑ graʒ ꝑficientẽ ipᷣm per obedientie ſa
tiſſactioneʒ.ille enim uere obedit.qui de om
nibꝰpct᷑is ſuis plene ſatiſfacit. Cõſpice igitur

nunc bñ dñm.qr ualde humiliter uadit ꝑ ciui

tatẽ cum illis paucis qui ſic honoriſice uene
rat mane cũ multis. Ex quo potes ↄſideraꝛe.
qr parũ ẽ curandum ð humano honoꝛe. qqᷣ ſic
terminãt᷑ in breui.⁊ qr in curſu huius uite ri

ſus dolore miſcet᷑.⁊ extrema gaudij luctꝰ oc
cupat. Potes ẽt ↄſiderare quo ſui gaudebãtr
qñ honoꝛabatur a turbis ⁊ multomagis quã
do bethaniam redierũt illeſi.qꝛ maxime time

bant qñ hiriʒz ibat.ꝙ tc qualibet die faciebat

Quãuis eniz als ſepe.maxime tñ a preceden
ti die ſabbati uſq; ad uigiliã cene locutꝰ ẽ iu
deis æ operatus eſt palaʒ in hirim (Krat. aut

1

4 CLaplm. xxx.

tũe quotidie docens ĩ templo)) ꝓpter doctrie
auctoritatẽ.loci celebritatem ac ppłi frequẽ
tiam.⁊ auditoꝝ plurimũ utilitatẽ.noctibꝰ vo
exiens morabat᷑ in mõte oliueti.ſ.t bethania
q̃ erat in latere mõtis eiuſdẽ.uigitãs ⁊ orans
ac docens diſcipulos ⁊ ↄfortãs 2 hoc dedit
exẽplum predicatoribus ⁊ doctoribꝰ euãgelij
ut diehus doceãt ⁊ noctibus ſint in oratõe ðᷣi
Ut ibidẽ hauriant.ꝙ auditoribus infundant
in mane ſequẽti. Siue ẽt in ꝓſperitate ſimus
que ꝑ diẽ ſignificatur.ſiue in aduerſitate.que
p noctẽ itelligitur.ſemꝑ doceamus ⁊ oremas
ac bonũ faciamus inquantuʒ ualemus. unde
Sap. Mane ſemina ſemen tuuz. ⁊ ueſper̃ ne
ceſſet manus tua.qꝛ neſcis quid magis oriat᷑
hoc an illud. Et ſi utrunq; ſimul: melius erit.
Per mane ei ĩtelligi põt tẽpus pacis ⁊ ꝓſpe
ritatis ⁊ ꝑ ue ſpere tpᷣs tẽptationis ⁊ adueꝛfua
tis.in quibus ſemper bonũ operari.nec ipᷣe h
uel illo a bono opere ceſſare debemus. qꝛ qͥᷣ
horuzʒ maiorem fructũ nobis afferat: ignora
mus.Et hec facere debemus i mõte oliueti.i.

in culmine miſericoꝛdie ad ꝓximum. ñ enim

meretur impetrare miſericordiã a deo.qui ñ
facit miſericordiam cum ꝓximo.⁊ ẽ notabile
q iminente mõte magis inſtabat xpᷣs pꝛedica
tioni.ꝙ eſt contra multos.qui ĩ ſenectute dãt
ſe otio ⁊ quieti.cũ adhuc poſſent multoruʒ ꝓ
deſſe ſalun( Et omnis populus) attractus ef
ficatia ⁊ dulcedine doctrie ſue (manicabat)
.i.mane feſtinabat (ad euʒ ĩ templo)ut audi
ret ab eo uerba uite. hoc eſt mane eũu feſtina
tõe acceleꝛabat uenire ad locuʒ pᷣdicationis
ſue a mane em̃ dicit᷑ manicare. debi Cxrill
Populo autem antelucanũ uenienti ad euʒ.
cõgruũ erat dicere.Deus deus meus ad te de
luce uigilo. Et qꝛ dñs ſic diebꝰ noctibꝰ.tunc
pᷣcipue laborauit.ideo tota illa ſeptimana pe
noſa dicitur.qr per totam illã laboꝛauit ꝛecꝛe
ando.ſic p pᷣmã mũdi ebdomadam opatus ẽ
creando. ⁊? qͥ una ſeptimana cũcta cꝛeauit.mł
to labore hac ſeptimana hominẽ refecit. Uñ
Beda.Que uerbis pᷣcipit dñs:ſuis confirmat
exemplis.nam qui nos ante repentinum iudi
cij uniuerſalis aduentũ.ante icertũ ſinguloꝛuũ
noſtruz exitũ delitijs ſimul ⁊ curis huius uite
neglectis ad uigilandum hortatur ⁊ oꝛanduʒ
⁊ ipe in pẽdente ſue tpᷣe paſſionis.docrꝛine ui
gilijſq; ⁊ pꝛecibus inſtat pariter et exẽplo. iſi
nuũs hoc eſſe digne deo uigiuare dicto ul fac
to ꝓximis quibuſq; uiam ueritatis oſtendere
et ꝛos ꝓ quibus paſſuꝛus erat. ulł uerbo ad fi

dem puocans. uel pr̃i oratione ↄmendans. et

nos quoq; cum ĩter pꝛoſpeꝛa ſobꝛie et iuſte et
pie conuerſamur. inter adueꝛſa uero nunquã

ð diuine miſericordie celſitudine deſperamꝰ.

diebus ꝓfecto cunctis in templo doccmus.et
fidelibus operis boni formaʒ prebemus: noc

tibus uero in monte oliueti moꝛamuꝛ .qr ĩ te
nebris anguſtiarum gaudij ſpiritualis cõſola

4

De maledictione ficulnee.et

tione ꝛeſpiramusiuxta eũ qui dixit. ego ãt ſi
cut oliua fꝛuctifeꝛa in domo qñi ſperaui ĩ mi
ſericoꝛdia dei mei.i. ſicut is qui miſeꝛicordie
fructũ qᷣbus uoluit ĩpendit:ei a dño miſerẽdũ
eſſe nõ ambigo · Et ad nos quoq; audiendos
omnis populus manicat.cu uel diſcuſſis ope
ribus tenebꝛoꝝ.uel eu ctis dei gꝛatia nebulis
pᷣluꝛaꝝ.ſicut in die honeſte ambulamtes.non
in cõmeſſatõibus ⁊ ebrietatibꝰ nos filij lucis
imit mur hec Beda. Oratõ

. Eus omnipotens. pꝛeſta mihi pauꝑi
d Ntibi derelicto.ut duo minuta.ſ. coꝛpꝰ
2 aiam ꝗq̃ de te habeo. tibi cũ deuotòe
off erã. ut utroq; tibi ſeruue ⁊ placere ualeã.
Moeiſerere ſuplici tuo.quia non ſum ſicut in
nueri ſeꝛni tuo iuſticie merito glorion. uelut
ẽt multi poſt flagitia penitendo tibi facti de
uoti. O deus pr opitius eſto mihi peccatori =
reſpice me oculis miſericoꝛdie.quibus publi
canum reſpexiſti.ut ꝑ ueram cordis.oꝛis.⁊ Oo
peꝛis huilitatẽ.corã te meꝛear iuſtificari.⁊ cũ
hominibus exaltari. Amen. r.
¶ De maledictione ficulnee.⁊ gꝛano frum̃ti⸗
⁊ de principe mund. Capłm.xxxi.
Equenii aũt die.ſ.feria p̃a.iterum
8 mane ⁊ diluculo((exiens ihus a be
X iba nia )⁊ rediens i hirm (eſuꝛijr)
j Im ſuſpitionẽ diſcipuloꝝ. eo ꝙ ad
ar berẽ acceſſit.ubi nota morẽ ſtudioñ opera
toris.dũ or̃ mane reuertiſſe in ciuitaiè ut pꝛe
dicaret.⁊ ut aliquos deo pr̃i acqͥreꝛet. eſurijt
aut nõ quaſi homo indigens cibũ coꝛporalezʒ
ſed quaſi deus miſeꝛicors humanã ſalutẽ. uñ

ti ↄmederat.nec adhuc hora ↄmedendi erat.
ſed ſicut maled ictio arboris de qua ſubditur
figurabat maledictõeʒ infructuoñ ſic iſta eſu
ries ſignifſicabat deſideriũ xpᷣi de ſalute ppli.
Et ideo adbuc mÄùe eſuꝛit qui iuſticiã eſurit.
Et uidens arboꝛẽ tici)inter betphage ⁊ mõ
tẽ oliueti ſecus uiam (acceſſit ad eam⁊ nul
lum in ea fruc tũ niſi im folia inueniens male
dixit ei:dicens.nũq;ᷓ ex te fructus naſcat᷑ ĩ ſẽ
piternũ.⁊ ſtatiʒ aꝛuit.) Venit dominus ad fi
culneã nõ cà iueniendi fꝛuctus qͥbus eſuriens
reficeret᷑ ſciebat ꝙ in marcio tpᷣs ficuũ ñ eẽt
ſed adiuit ꝑꝑ miraculuʒ ut apłos ad fidẽ con
firmaꝛet. Unde fᷣm Cãᷣ. Maledixit dñs ficł
nee.non qꝛ fꝛuctum in illa nõ inuenit.cum ñ
eſſet tpᷣs ficuũ.ſʒ diſcipuloꝝ gr̃a ut ↄfiderent
⁊ ut diſcerent ꝙ poſſit ẽt iudeos pſequentes
ſiccaꝛe.⁊ in momento exterminare. Ideo ne
q; in alia planta.ſed in omniuʒ humidiſſima
miaculũ hoc fecit.ut ⁊ hinc marꝰappaꝛeat B
miraculũ. ad hoc eĩ ñs miraculum fecit. ut
diſcipulos in fide ſolidaret.qꝛ (ut ait Piero.)
ns paſſurus in ppłis t baiulaturus ſcandalũ
crucis uoluit diſcipulorum animos ſigni ami
cipatõe firmaꝛe. Quod etiam in ſignum ſyna
hoge maledicte ⁊ aꝛefacte ihs fecii ĩ qua fruc

18

iſta eſuries natuꝛalis ñ fuit:qꝛ in ſero pᷣceden

grano frumenti ⁊ ð principe moi.

tus iuſticie non ĩuenit. Arbor ei fici ẽ ſynago
ga.ꝑꝑ multitudinẽ granoꝝ ſub uno coꝛtice.i.
hoĩm ſub una lege.⁊ una ꝑꝑ umiſoꝛmitatez ri
tus.quia ſecus uià erat.quia legẽ habebat.
ſed non in uia quia non credebat in chriſtuzʒ
qui eſt mia ad quam uenit per pnñtiam corpo
ralem ⁊ per doctrinam ſpualem Et nihil iue
nit in ea.licet multũ queſierit.exemplis. doc
trinis.ſignis ⁊ miraculis.niſi folia id eſt vᷣba
legis ⁊ traditiones phariſeoꝝ abſq; ullis feuc
tibus.Sancti em̃ hñt ⁊ folia uerborum ⁊ flo
res moꝝ.⁊ fructus oꝑm. Per talẽ ẽt arboreʒ
uirentẽ folijs ⁊ carentẽ fructibus. poſſũt ĩtel
ligi hipocrite.⁊ ſimulati:exñtei extra uiã iuſi
cie.⁊ ñ ĩ uia poſiei ꝑ ſimulatõm uirtutuʒ.foli
is circũdati:ſʒ a fructu iuſticie alieni quia ex
teriorẽ apꝑentiã ſanctitatis hñtes.interius ſt᷑
uacui ab oꝑibus ueritatis.⁊ infructuoſi. 2 10
a dno maledicti: fiunt aridi ⁊ hũore ðdᷣuotõis
priuati. Un Caip. Folia neritatis ſũt ſpẽs im̃
modo ſanctitatis in homine.aut ſine fructu v
ba religioſa.Quicũq; ergo religioſus.i.aꝛboꝛ
rõabilis: ꝓfueĩ᷑ ſe eſſe dei.⁊ iuſticiã.nõ oꝑaĩt
eſt arbor atũmodo folia hñs ſine ſꝛuctu. Se
cus uiã ãt eſt iuxta mundüũ. mũdus enim uia
ẽ ↄmunis.ꝑ qᷓ; omnes tranſeunt qui naſcunt
Quicui q; ergo homo fidelis.i.aꝛbor rõnabi
lis.iuxta mũdũ uixeri:niqᷓ; poteſt in ſe iuſti
cie fructus teneꝛe.Cꝛanſeutes em̃ ⁊ ꝛetranſe
untes demones ł miniſtri ipſoꝝ ꝑ uiã.i.ua gã
tes ꝑ mũdũ iſtũ: excutiũt eos. Sicut eꝛgo dif

//ficile eſt arboreʒ iuxta uiã poſitam fructus ſu

dæ uſq; and maruritatẽ Fuaꝛe.ſic difficile ẽ uiꝑ
fidelezʒ füxia iſtuͦ muͦin uiuentẽ ĩ ꝛamiſ.i.ĩ ac
tibus ſuiſ iuſtici imaculatã nſq; ad finẽ ſᷣua
re Si uis ergo fructuſ iuſticie ad finẽ tener̃
recede ð uia.⁊ plantar̃ in loco ſecreto.ut neæ
mundus tecũ aliquid hẽat cõe.nec tu cũ mũ
do Vec Caip. Cum itaq; eſuriens dñs ficuſ qᷓ
ſiuit aliquid aliud ſe querere ſignificauit.nõ
enim ficus ſed fidem neq; fructꝰ arboris:ſed
fructus operis queſiuit.ex hoc eꝛgo (m Be
dam)patet ꝙ ſicut dũs multa dixit ĩ ꝑabolis
ita ⁊ fecit.Cur eni ĩ ficu ſeuctũ quereꝛet cuiꝰ
tpᷣus ndum eſſet quilibet homo ſciret.⁊ ob id
eã eterne ſteꝛilitatis maledictione dãnaret.
qr plebẽ quã docebat ueꝛbo terruit facto ne
quis habens folia.i.uerba iuſticie ſiñ fructu
oꝑum mereatuꝛ excidi ⁊ in igneʒ pijci. UVna
queq; eniʒ aꝛbor non de fior bus nõ de folijs
ſed de fꝛuctu ſuo cognoſcit᷑.ſic unuſ quiſ; hõ
nõ de eſtimatione fame ul ſermonis pompa.
ſʒ de ſuaꝝ teſtimonio pbat᷑ actionũ. Pec aũt
maledictio ficꝰ maxie nobis timenda ẽ.qꝛ fo
lia.i.uerba nõ uertimus in oꝑa. Jã eĩ ſecuriſ
ad ꝛadiceʒ poſita eſt. Et ĩgreſſuſ ihſ ĩ ciuitatẽ

uenit ĩ templũ ̃ʒ ſuã ↄſuetudineʒ · qr ſemꝑ lo
cũ ðᷣi uiſitare ↄſueuit.⁊ pr̃i ex hiber̃ honoreʒ

Eꝛant at gentiles quidã ex his qui alſcende
at in hirłm. ut adoꝛaꝛent ĩ die feſto qr tẽplũ

aͤno quam

Philippus.
5 rſus kue

lio eins eilc bocn⸗
tur nobis em
ior ¶Andrees n ien
ſtice Philippus quio

rats. Andreas l mirni

5
affectum rpo aoduci
Hz uero audies deuo

ermnt ſpoftl ad crec
erare ad fide? inteli
choari gentium guerfi
ſons is iminere. poſt
ie gemes ett fecipiene
clarificei fid homims
MOrät credere. guos yn
Merirode gennin ged
a edendi Zrs
paſſtone owine ſus
ſigna ofiſa fuin er d
ne aſcenſione. It
ne. qꝛ eitatez eius
congruum oſten⸗
beat preuenue zue
ſiganu fumti cac
iynſoü maner).
catömn niſt g ſui cor
ar:f vens conuert
Si it mor uü fue
.me mortnophn
Arne luen
me pſentiam /
ueniẽt ad meyfe
end in coperer
uc meſſtſcopio⸗
ſe xpi multu att
ne be os ffuctu
neregnicelor g
nenti. mos ᷣ eccl
feci coꝛ o .
N qi xbi.
gbunnlita

oco lia bie ſne hyct de
— eyin uie
uu⸗ neun au uſni
omo ſelis i nhor /oͦabi
l niqy oreſt in ſe uſi
Tunnſeilts iit Nmin’
nirl olor guni / agi
uniit eos. Cicut egoif
ta uii poſttam Kuctuo ſu
Kuate ſcafcle eun
ulnente izumtltige
naculati niq ad fme un
Kun uſcie ad fkwe tenef⸗
mer inlocd ſecteid ſee
wid dean cde nec tuc ni
n ach eiuriens afßs fal
Aſe querere igniftcautt
dem neqz fuct arboſiſel
euit erboc eo in ve
ts multa rti obolis
lificu huctü bereꝛet cu⸗
llbet bono ſchet.zchil
ns malediclione Ganaret⸗
da uetbo ten uit facho ſe
luerpa uſttieſii fun
noet tin ignez pſe, in
bus noͤ deſd⸗
cogeci ſi umſgin
eſametk ſeſmond .

SGecunde partis.

pꝓ ſni ſẽtitate ĩ reuerẽria a gẽtilibꝰ in circuitu

iudeoꝝ erat.⁊ :eius famoſitas non im̃ latinos
er iudeos 13 ẽt gentiles trahebat. ut de eunu
cho cãdaciſ regine patebat(Iſti eꝛgo) qͥ xpᷣi
miracula audierant.iõ eum uidere ⁊ erꝰ doc
trinã audire uolebãt. Et(acceſſerũt ad Phi
lippũ) qr uidebant eũ piũ ⁊ manſuetũ. ⁊ ſe ñ
Fputabãt dignos ut uenirẽt ꝑ ſeipos((⁊ roga
bant eum: dicentes. Dñe uolumus iB) 2 ſat
unatorẽ oĩz ( uidere) ⁊ ↄogruẽter ad Philippũ
acceſſerũt pᷣus.qr ipe pᷣus pᷣdicauit gentibus
.ſ. ſamaritanis. In his gentilibus ꝑſiguꝛabat᷑
uerſio gentium ꝑ predicationem apoſtoloꝝ
in ꝓximo ſecutura.⁊ ꝙ gentes miniſterio eoꝝ
ad fidẽ ↄuerſe deſideꝛẽt ihm głifſicatũ ĩ pr̃ia.
(uenit Philippꝰ⁊ dixit Andree) qꝛ Andꝛeaſ
primus xpᷣi erat diſcipulꝰ.⁊ magis familiaꝛis
dño quam Philippus.⁊ ẽt qꝛ Philippus per
Andream cõuerſus fuerat.⁊ iõ de ↄſilio ⁊ au
xilio eins circa hoc ager̃ uolebat. In quo da
tur nobis exemplũ.oĩa faciendi de ↄſilio ma
ioꝝ (Andreas rurſum ? Philippus dixerũt)
ambo ſimul B dño (Bu) tãq; ſuperiori. Mi
ſtice Philippus qui os lãpadis důr ſignat ueꝛi
tatẽ. Andreas ãt uirilis.que duo inteliectũ ⁊
affectum xpᷣo adᷣducũt in cõuerſione animaꝝ
Ihs ueꝛo audiẽs deuorõm gentilium.qui iaʒ
erant diſipoſiti ad cꝛedendum.uidenſq; eos ꝓ
perare ad fidẽ. ⁊ intelligẽs ĩ eiſ quodãmodo ĩ
choari gentium ↄuerſionẽ, pᷣnutiauit ſue paſ
ſionis tpᷣs ĩminere.poſt quazʒ paſſionẽ ĩmedia
te gemes eꝛãr recipiende: dicẽs (uẽit hoꝛa ut
clarificeĩ̃ filiꝰ hominis) Quaſi diceꝛet. iudei
nolũt credere.quos pᷣmum uolui lucrificare.
plenitudo gentiũ creditura ẽ qꝛ ueniũt gẽtes
ad credendũ. qbus filius ẽ clarificandus. In
paſſione quippe ſua fuit filius clarificatꝰ per
ſigna oñſa.fuit ẽt clarificatus ĩ ſua rĩ ſuꝛectõ
ne ⁊ aſcenſione. Itemq; in gẽtium conue:ſio

ne.qꝛ deitatez eius confitẽtur ubiq;. Aerüůtũñũ

p congruum oſtendit exempluʒ. ꝙ moꝛs erꝰ ðᷣ
beat preueniꝛe ↄuerſionẽ gemiliũ dicens (ni
ſi granũ frum̃ti cadẽs in terrã mortuũ fuerit
ipᷣm ſoſũ manet )qꝛ nõ facit fructus multipli
catõm niſi ꝑ ſui corruptionez.i.mſi ego mori
ar: f uctus conuer ſionis gentiũ non ſequetur
Si ãt mor: uũ fuerit multũ fructum afeꝛt))
ei.me mortuo ꝑ humanitatẽ multiplicabitur
fides ꝑ gentium conuerſionem. ac ſi expreſſe
dix:iſſet. Aſti gentiles qͥ modo uolũt uenir̃ ad
me ꝑ pᷣſentiam orporalem. poſt mortẽ meaʒ
ueniẽt ad me ꝑ fideʒ. Ipᷣe em erat gꝛanũ iaci
endũ in corpore terre ꝑ paſſionis bumilitatẽ
uñ meſſiſ copioſa ðbeat exurger̃. Paſſio qͥp
pe xpᷣi multũ attulit fructu.ſ.fructu remiſſio
nis pctoꝝ.fructũ ↄuerſionis gẽtiũ.fꝛuctũ glo
rie regni celoꝝ.Et qꝛ xpᷣs ſe ↄꝑauit gꝛano fꝛu
menti.mos ẽ eccłe de ̊ grano.ſ. tritico tãtũ
ↄfici coꝛ p xpᷣi.Moraliter homo in terra ca
dit. qũ ꝑ humilitateʒ ſe ðᷣprimit ſʒ eà ñ coope

Lapitulũ.xxxj.

rit.qũ uult humilitateʒ mãifeſt ari.⁊ ñ occul

tari. ⁊ talis humilitas ñ fꝛuctificat. ſed qñ ta

lis humilis uuit ꝙ humilitas lateat tũc fructi
ficat. Ad hoc eĩ ꝙ granũ frum̃ti fructificet
nõ ſuff icit ꝙ in terrã cadat.ſed oʒ ꝙ agꝛicola
ipᷣm cooperiat. Predicit ẽt xps ſuã paſſionezʒ
⁊ eius fructũ ut uidentes morientẽ ñ iõ ꝑdãt
fidem.⁊ ex paſſione nõ terreãt.ſed magis imi
tent.qm̃ oportet nos imitaꝛi eũ.qui reliqͥt no
bis exempia ut ſequamur ipm. Uñ ↄſequẽteꝛ
diſcipulos ⁊ oẽs exhortat᷑ ad paſſiõis ſue ſec
tanda ueſtigia: dicens. Qui amat aiam)) i.
uitam ſuam.ſ.(in hoc mundo)⁊ ad bõa mũ
dana.⁊ carnis deſideria uolendo. ſibi huiuſ
modi delectabilia ut mundo uiuat ⁊ non ðo.
uel eam cũ neceſſe ẽ ꝓ deo nõ ponendo (per
det eam)):ſ.i aita eteꝛna ⁊ quãtũ ad bona etẽ
na poſſidenda((E&) oriũ (q odit aĩam ſuò)
.i.uitã (in hoc mundo)denegãdo ſibi bõa pn
tia. ⁊ ſuſtinendo mala.uel ẽt cũ neceſſe ẽ.po
nendo ꝓ deo(in uitã eternã cuſtodit eam)i⸗
uiuet eternaliter cũ eo. Ubi Aug. Si male a
maueris tunc odiſti.ſi bene oderis ſunc ama
ſti. S elices qͥ oderunt cuſſodiendo.ne ꝑdant
amando.Et ꝙ pbeamꝰ ipᷣm imitari in paſſio
ne oñdit peꝛ rõem. inducens exemplũ de ſe-
ut ſicut ippe fecit.ita ⁊ nos(ſi opus fuerit) fa
ciamus ⁊ dicẽs.( Si qͥs mihi mĩſtꝛat) hoc e.
noĩe ⁊ affectu queꝛit eſſe meus miniſter ( me
ſequatur)).i.me imitet᷑.ſequi eĩ imitari eſt.
Quaſi diceret.rõabile eſt ꝙ miniſteꝛ ſequat᷑
dñm. ſi qͥs me ñ ſeq᷑. nõ mihi miniſtrat.qꝛ (ᷣʒ
Crip.)oʒ eĩ ꝙ miſtrat.ſeqͥ eũ cui miſtꝛat.Opʒ
e:go diſcipulos xpi qͥ ei miſtrãt.ſeqͥ xpʒ ꝑ mõ
tem ſi oportuerit.⁊ ꝑ bõa oꝑa imitado ipum.
Ille qᷣppe xpᷣo miſtꝛat.qͥ ñ iua ſʒ hu xpᷣi qꝛũt
⁊ q̃cũq; bõa ſiue in tempoꝛalibus ſiue i ſpuali
bus ꝑꝑ deum faciunt. Mimiſtrãt aũt xpᷣo epᷣi
⁊ clerici.in q;tum eius ſacr̃a fidelibus diſpẽ
ſaãt. Un Apts. Sic nos eſtimet hõ ut miſtros
xpᷣi ⁊ diſpenſatores mimſterioꝝ dei. Item qᷣ

