ei concedere:ut a deo totum accipias.Nuũc
autem omnia facis ⁊ litigas.ut mhil tibi ði
mittatur tuoꝛum. Quodcunq; ergo debito
res habes ⁊ pecunigꝛum ⁊ laboꝛum omnes
dimittens liberos. deuʒ expete remunerato
re. Quncta igitur ⁊ pecũias ⁊ peccata debi

ichio i Aimſe conl
ſal oir cl tehe n ⸗Ser
copont Mue poſ olus ⸗n
giienticN ut ſpi
homieziſentic
tinusé emendano nor uel
lor Unei enanpelio ecte
iz implus noli peccne. Ole
ſolanon umde acbus inf
icn iſoſteros te ſlomns
nerdum unde ieuangelio de
es d decimase connu
Pworutn unde Yacods
Neccarre i Gdecmuse
1 dulgentia andeienange
minemini zi ot loeo
puseſt poſſomanri ⸗
lumoni ? enſieni ac pati
en cico tibi.hogie me
Er hoe loco t glanbus⸗
tis ſhea babeſnus eme
— ileo non el⸗
hlulros babeamus portus ſa
faſtiprchi eceni maen
i tani magnitu
arie netitſten ge
. tamen teigrehheri,

9
1
e Gnoſet Gan
mmittere, ſed gen N
duiciatus acnteſt

eguonta lucran, nan
ns inpeudenrios Pnez
pecctoꝛuʒ remiſſöez.
z perſeueꝛantiam er
2 gmodez hominu qni
eſſe lidep.1a miſtcin
disn veneradilis ens
emdes faerim: wogsi
mimcam ua Güſpoſtus.
uns 1 püimvz dei amictti
enia potieris. Et iteri ſon
riz babeamus in eosg le

noſunt maxine niß opo

Raput nle ganbs egiſt
1 goꝛifraſtieuz ifinttal
eges. Süauten orauens
ſcfilis. Vides quglite
ab alioꝛum gſecutie i
ſcat.ut non deddere mali
gezig iniunctun eſn
7aiores honeſt qnise .
cein maloꝛum Pen
ur 1 dbitoribus ſien
ſunt. obis pbſo⸗ G
emme non ſoluz enlee⸗

ſo aun ii⸗

Secunde partis

toribꝰ noſtris donemus ut nobis retꝛibutio
optata ꝓueniat.Quodq; neglexim ꝑ aliam
explere uirtutẽ. hoc de obliuione admiſſe ĩ
nos malitie adipiſcẽtes.et᷑nis potiamuꝛ bo
nis. hec Criſoſto. Atrende ⁊ h̊ ſenecam ꝗ di
cit. ſi magnanimꝰfueris.nunquam indicabis
tibi cõtumeliam fieri. De inimico dices. Nõ
nocuit mihi: ſed animum nocendi habuit.⁊
cum illũ in ptate tua uideꝛis uindictam pu
tabis uĩdicare potuiſſe. Scito eĩ honeſtum
2 magnuz uindicte eſſe genus ignoſceꝛe Et
iteꝝ.liuꝛiaꝝ ꝛemediũ ẽ obliuio. Pec ſeneca.
Et ndta bic.ꝙ ſᷣm numeꝝ gradus apoſtolici
duodenũ.ſunt duodecim modi remiſſionũ.
Pꝛimus ẽ baptiſmus Unde ĩ euangelio.niſ
quis r natus fueꝛit ⁊c. Secũqꝰẽ caritas. Uñnj
etiam ĩ euangelio. remittunt᷑ ei peccata mł
ta ⁊c̃. Tertiꝰ ẽ elemoſina ⁊ caritatis opera.
Vnde pꝛopha ſicut aqua extĩguit ignem ⁊c̃.
Quartus ẽ fletus ⁊ lachryme.dicẽte dño:qr
fleuit ĩ conſpectu meo.non inducam mala iĩ
diebus ſuis. Quĩtuſ eſt confeſſio ⁊ pnĩia. Uñ
pſał.dixi confiteboꝛ ⁊c. Sextus eſt afflictio
coꝛpoꝛis. Unde apoſtolus traditũ huiuſmõi
homieʒ ĩ ĩteritũ cornis ut ſpũs ſ aluſit. Sep
timus ẽ emendatio moꝝ uel abrenũtiatio ui
tioꝝ.Unde ĩ euangelio.ecce ſanꝰ factuſ es.
iaʒ amplius noli peccare. Octauus ẽ ĩteꝛceſ
ſio ſanctoꝝ. unde Jacobus.infirmat᷑ aliquiſ
iĩducat pᷣſbyteros ⁊c̃.Nonus ẽ miſcðie ⁊ ſidi
meritum: unde ĩ euangelio. beati miſericor
des.qm̃ ⁊c.ddecimus eſt conuernio ⁊ ſalus ꝓ
ximoꝛum. unde Jacobus.ꝗ conueꝛti feceꝛit
peccatorẽ ⁊᷑. Undecimus ẽ mutua remiſſio
idulgentia. unde ĩ euangelio. Dimittite ?
dimittemini. ⁊ ĩ hoc loco preſenti. Duodeci
mus eſt paſſio martyrij pꝛo fide eccłie. Uñ
latroni ⁊ penitenti ac patiẽti dicituꝛ a dño.
amen dico tibi.hodie mecum eris ĩ padiſo.
zx boc loco ⁊ pluribus alijs euangelij lo
tis ſalubꝛia habemus ꝛemedia.contꝛa malũ
deſperatõis.⁊ ideo non deſperet aligs cum
multos habeamus poꝛtus ſalutis. eĩ diſpe
raſti propt peccari magnitudinẽ habes De
trum ꝗ negauit fidem. ꝙ eſt maximum pec
catu: ⁊ tamen deus reſpexit eũ.ſi de diſpeꝛa
ſti ꝓpter peccati multitudinẽ. habes mariꝗ
magdalenã. que ſeptẽ habebat demonia. i.
umivſa peccata. tñ de ea dictum ẽ dimiſſa
ſunt ei peccata multa.ſi deſperaſti propter
pct᷑i tuꝛpitudinem. habeſ mulierem iĩi adulte
rio depꝛehenſam. cui dictum eſt ualde ⁊ am
pliuſ noli peccare.ſi diſpera ſti ꝑꝑ peccati in
famiam. habes Mattheuʒ publice ĩ theolo
neo ſedentẽ.⁊ tñ dñs dixit ei ſequere me. ſi
deſperaſti ꝑꝑ peccati diuturnitatẽ.habeſ la
tꝛonem qui ꝑſeuerauit in malo nſq; ad mor
tem. ⁊ tñ dictum ẽ ei a dño.hodie mecũ eris
in paradiſo.ſi diſperaſti propter peccati cru
delitatem. habes Paulum apłm lapidateʒ⸗

Capitulã. diiij.

Stephanum. ð quo dictum ẽ uas electiõis
mihi eſt iſte. ñ diſperaſti ꝑꝑ recidiuatõnem
ſeu peccati iteꝛatõm ⁊ magnitudinẽ.hẽſ hic
auctoꝛitatem expreſſam de dimittẽdo fꝛatꝛi
ſeptuagieſſepties. unde Beꝛ.omnino ꝑꝑ mꝗͥ
ſuetudinem que ĩ te predicatuꝛ currimus pꝰ
te dñe ieſu. audientes.quod nõ ſpernas pau
perem. peccatoꝛem ñ horreas. Non horrus
ſti confitentẽ latronẽ.ñ lachrymantẽ pecca
tricẽ.non chananeã ſupplicantem.non depᷣ
henſam ĩ adulterio.nõ ſedentẽ ĩ theoloneo.
ſupplicãtẽ publicanũ ñ negãtẽ diſcipulũ ñ ꝑ
ſecutorẽ diſcipłoꝝ.ñ ipᷣos cruciſixorestuoſ.
Tã nalidus deniq; es ad iuſtificandum quã
multis ad ignoſcẽdum.Curꝛit ſponſa currũt
adoleſcẽtule:ſeð ꝗ amat ardẽtius.currit ne
lotius.⁊ ꝑuenit citius Uñ ⁊ Cꝛi.Liberi ꝗp
pe nos arbitrij cꝛeauit deus.ut uolùtate no
ſtra cum adiutorio dei quod uolumus facia
mus. Si publicanus es.potes fieri euangeli
ſta.ſi blaſphemus es.potes fieri apoſtoluſ ſi
latꝛo es.potes paradiſñ colonus effici: ſi ma
gus es. potes deũ adorare. Nec ẽ ulla mali
tia que penitentia ñ ſoluatuꝛ.t iõ tanquaʒ
pᷣcipua malignitatũ elegit xpᷣs.ut nẽo uſq; ĩ
finem ſemetipᷣm deſpiciat.Noli mihi diceꝛe
perij noli mihi dicere peccaui.Et quidẽ me
dicũ habẽs ſatis foꝛtioꝛem te.⁊ potentioꝛeʒ
quam infirmitas tua ẽ. Medicũ habeſ uolũ
tatem tuã ſi uolueris.emendantẽ ⁊ potentẽ
⁊ cupientẽ.Cũ enim ñ ſubſiſteꝛes fecit te: ⁊
qꝛ puerſuſ es effectus.multomagis emẽdar
te poteꝛit.ſed foꝛſtan dices.Quomodo pote
rit peccatoꝛ ſimiliſ eſſe ſanctis. Noli ꝛequiꝛe
re qua arte.noli ſcꝛutaꝛi rationem: ſed creðò
clemtie æ benignitate diuine.ſed dicis gran
dia ſt ncta mea.⁊ ĩmẽſa ſcelera mea. Et ꝗs
ẽ ſine peccato.ſed ego:inqnis peſſime.⁊ ſuꝑ
omnem hominẽ. ſufficit tibi ad placandũ de
um. peccare deſinere ⁊ benefacere. dic tu pᷣ
oꝛ: ingt iniquitates tuas ut iuſtificeꝛis. Re
cognoſce qꝛ peccaſti. ⁊ ſi agnoueris.initiuzg
coꝛꝛectionis factũ eſt tibi. ſuſpiꝛa.meſtꝰeſto
effunde lachꝛymas. Nec eĩ aliund ꝗd efſudit
meꝛetrix illa.ſʒ lachꝛymis penitentiaʒ ſocia
uit ⁊ ipᷣa comite peꝛuenit ad fontem h̊ Cꝛiſ.
Unde ⁊ Gregorius.Ab ſpei ergo certitudĩe
nulla nos maloꝝ noſtꝛoꝝ qualitas. nulla q̃n
titas feangat. Idcuco eniʒ omnipotẽs deus
clectos ſuos in quibuſoà lapſibus cader̃ peꝛ
mittit. ut alijs in culpa iacentibus.ſi toto að
eũ coꝛde ↄſurgant ſpezʒ uenie reddat.⁊ eis ꝑ
lam̃ta penitentie uiã pietatis aperiat. Quia
qui multos a ſuis iniquitatibꝰiã ſanatoſ aſi pi
cimus.quid aliud quã ſupeꝛne miſericordie
pignus tenemꝰ Et iteꝝ. Quid itaq; in bac
te debemꝰ aſpicere.niſi imenſam miſericoꝛ
diam ↄditoꝛis noſtꝛi.qui nobis uelut ĩ ſignno
ad exemplum penitentie poſuit eos quos ꝑ
pniam uiuere poſt lapſum fecit. E tenm. m

De cauſa dimittendi uxoꝛe⸗s

hil ĩ his aliud uideo.niſi añ oculos nr̃os ps
ſita ſpei ⁊ pnie exẽpla.Oipotens deus nbiq;
oculis quos imitari öbeamus: obicit ubiq;
exẽpla ſue miſcoie oppõit. Uñ ⁊ Aug. Que
ruũq; neceſſitas cogit peccatoꝛẽ ad iĩpeniten
tiã: nec cris qͥntitas: nec tpꝛis bꝛeuitas:nec
uite enoꝛmitas: nec hoꝛe extremitas exclu
dit a uenia ſi pfecta fueꝛit uoluntatis muta
tio:ſʒ ĩ ampliſſimos ſinus mat᷑ caꝛitatis fili
os pꝛodigos ſuſcipit reuertẽtes. Et iterum.
Pr tradidit filiũ ſuuʒ quo redimeꝛet pᷣuos.
miſit ſymſctm quo vᷣuos adoptaret ĩ filios:
ſilium ðdit ĩ pᷣtium r pemptiòs. ſpm̃ſanctum
i pᷣuilegium adoptõis.ſe totuʒ ̃uat ĩ h̃dita
te adoptatis.nemo g õ di pietate diffidat.qꝛ
maioꝛ ẽ ði miſericoꝛdia quam noſtra mivᷣia:
2 ꝗſꝗs ad eum toto coꝛõ clamauerit. exau
diet illum qꝛ miſeꝛicoꝛs ẽ.Taꝛdius ſigdẽ ei
ur̃ peccatoꝛi uẽiam daꝛe.qᷓ; ipi peccatoꝛi ac
ciꝑe.Sicut.n.feſtĩat ⁊ꝛeum abſoluere a tor
mẽto aſcle ſue qᷓſ plus crutiet eum ↄpaſſio
miſeꝛi.qᷓ; ifum miſeruʒ ↄpaſſio ſui. UVñ etiã
cripᷣ. Crede mihi tal ẽ erga hoĩeʒ pietas ðᷣi.
ꝙ nũquã ſpernit pnĩam.ſi ei ſincere ⁊ ſimpli
citer offerat᷑ ẽt ſi ad ſůmũ ꝗs ueneꝛit maloꝝ
⁊ ĩde uelit reuerti ad vitatis niaʒ ſuſcipit li
bẽter ⁊ amplectituꝛ. ⁊ facit oĩa. q̃tenus ad
pᷣoꝛem r̃uocet ſtatum. Uñ ſuꝑ illo vbo cayn
maioꝛ ẽ iniqtas mea qᷓ; ut ueniã merear di
cit Aug. Mentixis: inꝗt cayn mentiris ma
ior ẽ dei pietas q́; ois imqtas. Kcce expᷣſſe
apparet qð deſpauit. ⁊ iõ dicit Augu. ꝙ ipſe
plus turbauit neũ in deſperatione qᷓ; ĩ fratri
cidio.ſicut indas ĩ deſꝑatõe qᷓ; i pꝛoditõne.
AUnñ Beꝛ. O ꝛes ↄfuſa. o res monſtruoſa. pec
catoꝛ deſꝑans ð ði mĩicoꝛdia: cum cuncta
peccata oꝛigialia. moꝛtalia uenalia ab ori
gine mundi ↄmiſſa. diuine miſcõie ↄparata
ſunt quaſi una gutta ad pelagus totius ma
ris.Et bꝛeuiter dicẽdo ſᷣm Aug.⁊ Greg. Si
unus homo oĩum hoĩum peccata ꝑpetraſſʒ
uelut cayn ⁊ iudas ðᷣſperaſſz.pᷣterea deus
illi ueniam denegare iura ſſet. ſi miſeꝛ ille
contritus ueniam rogaſſz. deus pꝛimus illi
uenmiã non ðnegaſſet.⁊ teſtãte Auguſtino ⁊
Pieꝛo.pct᷑a pᷣterita nõ nocent ſi ñ placent.
Multũ ẽt ſpaꝛe debemus ĩ merito xpᷣi.ſine
quo ñ poſſumus ſaluari. In merito eniĩ xpᷣi
radicata ſunt oĩa merita nra ſiue ſatiſfacto
ria pene.ſiue meritoꝛia uite et᷑ne qꝛ nec ab
offenſa cꝛeatoꝛis ſumus digni abſoluti:nec ĩ
menſiuatẽ pᷣmij ꝙ deus ẽ digni ſumus aſſeꝗ
niſi ꝑ meritũ hoĩs dei.⁊ pᷣcipue ĩ meꝛito paſ
ſioms xpᷣi ẽ ſperandũ.qꝛ hec ẽ miſeꝛis ſi pale
ſolatium. uñ Ber. Paſſio rua dñe ultimum
refugium. ſingulaꝛe rfmediũ ðoficiẽte ſapia.
n ſufſi agante iuſtitia. ñ ſufficiẽte ſanctitate.
ſuccũbentibꝰ meritis. illa ſuccurrit. Non ſo
lum aũt a ᷣſpatõe:ſʒ ẽt a nana ſpe ẽ cauen
dum:quia utꝛobiq; magnù ẽ ꝑiculum. unde

⁊? de ꝑuulis domino oblatis.

Aug.ex niꝛoq; hoĩes piclytantur.⁊ ſꝑande
⁊ deſꝑando.Quid igituꝛ agit deus cuʒ picly
tantibus utroq; moꝛbo. Illis ꝗ ſpe piclytan
tur. B dicit.ne tardes ↄuerti ad dñʒ.neq; dif
feras ð die ĩ diẽ:ſubito.n.ueniet ira illiꝰ ⁊= ĩ
tpᷣꝛe uidicte diſpdet te. Illis g deſpatione
ꝑiclytãtur ꝗd dicit. In quacũq; die iniquus
ↄueꝛſus fueꝛit oẽs iniꝗtates eiꝰ obliuiſcaꝛ.
Pꝛopter illos g ꝗ ðſpatiõe ꝑiclytantur ppo
ſuit eis idulgemie portum. pꝛopteꝛ illos ue
ro ꝗ ſpe periclytantuꝛ:⁊ dilatõnibus illudũ
tuꝛ.fecit diem mortis incertuʒ. Quando ue
niet ultimus dies:neſcis. Ingꝛatus es.quia
bodiernuʒ habes in quo coꝛꝝigaꝛis.⁊ craſti
num expectas foꝛte nõ addet, Et iteꝝ. Ne
pᷣſpando augeamus pctm. datꝰ ẽ nobis pnĩe
poꝛtus:rurſus ne ſpando augeamus. datus
ẽ nobis dies moꝛtis ĩcertus.Et iteꝛuz.latro
agnonit.petrus negauit:ĩ petꝛo monſtrat᷑
quẽquam iuſtum non õ ſe ðbere pᷣſumeꝛe in
latrone ñ ĩpium ↄuerſum deſpare ðbeꝛe.Ti
meat g bonus ne tieat ꝑ ſupbiam: ⁊ malus
ne deſpeꝛet ꝑpꝑ multam malitiam. hec Aug.
Unõð ⁊ Greg. Pabete fꝛatꝛes mei ſiduciaʒ ðᷣ
miſcõia ↄditoꝛis noſtri:⁊ ad miſericoꝛdẽ iu
dicẽ.dũ adhuc expectat eũ lachꝛymis ueni
te. Cõſiderantes nãq; ꝙ iuſtus ſit. pcfa ur̃a.
nolite negligere: ↄnᷣrãtes vo ꝙ pius ſit.no
lite deſpare.⁊ iteꝝ.Sic ãt nos miſcõia eiuſ
Ffoueat.ut nullo mõ negligẽtes ꝛeddat.ſic
pcta ꝑturbẽt ut mẽs in deſꝑatõem nõ pruat
qꝛ ⁊ ſi pᷣſumẽtes metuimus ⁊ metuẽtes ſpa
mus et᷑num r̃ gnũ citius adepturi ſumus. uñ
ẽt Cꝛif.ne audöamus ꝗ ſtamus: ſʒ dicamus
nobiſip̃is.ꝗ eſtĩat ſe dar:uiᷣat ne cadat:ne
q; öſpemus ſi cecidimus.ſʒ dicamus nobis.
Nungd q cadit ñ r̃ſurget etenĩ multi ĩ ipᷣm
celi vᷣticẽ aſcẽdᷣrunt:⁊ a ſcena ⁊ ſcurrilitate
ad angelicã tꝛanſiati ſt᷑ urbanitatẽ ⁊ tantaʒ
onõrunt uirtutẽ ut ðm ones abegerint.⁊ mł
ta ſigna opati fuerit: ⁊ hoꝝ ꝗdẽ plene ſunt
ſcriptur̃.⁊ plẽa uita exẽp? nobis.⁊ iteꝝ nul
lus eoꝝ ꝗ ĩ malitia ſt᷑ diffidat: nemo ĩ uirtu
tibꝰ exiſtẽs doꝛmitet: neq; G̊ ↄfidat. multo
tiẽs eĩ meꝛetꝛix ꝑtraſibit: neq; ille ðᷣſpet.poſ
ſibile.n.ẽ ei ⁊ pᷣmos ꝑtrãſue.h̊ Criſᷣ.
8 Oꝛatio.

mihi miro.qꝛ cũ ad pcta qᷓ feci ĩſpi
n tio ⁊= ſupplicia ĩtelligo.ꝗ ꝓ his pati
o ſ puũ tioꝛẽ hẽo. Quid g r̃mane
bo qſ ᷣ patus.ſine ↄnilio.ſine adiutoꝛio.Ad
te fonte pietatis ⁊ miſcdᷣie ieſu xpᷣe.curꝛo ⁊
feſtino.ĩ quo iã tot ⁊ tatos petoꝛes ablutoe
uido ⁊ agnoſco.tuãq; ĩefſabilẽ miſcpᷣiã exo
o. ut mihi ſic ↄcedas ĩ prñti.mecũ ⁊ cũ mini
ſtris tuis ↄputatõz facẽ. ac ↄ̃uis meis pct᷑a
ſua dimitter̃.?⁊ mea em̃dar:ut ĩ futuro qñ 9
ſonalr rõnẽ poner̃ nolueris cũ fuis tuis.d
mittas mihi q tibi öbeo ⁊ ꝓximis.Amen.

uu cauſa ui
iutroni henande,
eum turbe nulteguaft
goctrine eius uaſ ouer
ſus gente ? nuinte on
nuli fliſoatten eins oe⸗
renn Mi ull plin
n winluns lhs ſuss lelig
cio ſantarum: hec Arif
nuit eoo ibl n lucea
gentes in ei niſertcordiamt
leepadatur aamittere, din
ent dus alis eſet. Schz l
ades uanſordane odide
de ritgeidus ifunne
ſAnim. Eierghen
verdo wrs wraccaſn
Dropter miurirndine nin
cig inparticulan deſcni
uꝛatio de niplicirelig
toytinetie⸗obedientie.
ge otineti ci cicirue
ſieſun ag hanſel gii
iglicebant fligioß i
pere nuetbis ſiotana
n tmos d ppaniſeig he⸗
e ſinſirni ſanent
pidntnatust
auri iscetctioiet
. Litluond Erdicen
eſuä qua

oſcter ac niſer coiͤin
wegar ei hochennis neni
nig giuſtus ft,pcta ufa.
brütes fo lug ſt n
Bic it nos miſchig eint
nmo negigetes zeqcat.ſie
es in deſpatöem vopruat
mermmus 1 meweiesſa
ciius adeprori ſuted, vi
mus ſamus: ſ6 Cicnmds
tſe dai modn ne caagt:ne
ecidimus 5 cicomus ſobis
t f fſurget eteni mult iſn
Hrunt:r a ſcena ? ſcurrilitate
nſlotiſe urbanitae ? tantez
woörones abegerimnAnt
ent:r bor gpe plene ſun
nita exepe nobis.1 ſtep ill
tia ſe iſidat:nemd iulin
nma negb ͦfge ni
gruſdbitnech ile ha⸗

zſne. 5H Ari.
nes griſte ) en

=

Secunde partis

De cã di.uxo ⁊ ð paꝛ.dño ob. Capitulũ.x.
Oſt hec uenit dñs ieſuſ ð galilea ĩ
fines iudee tranſioꝛdanẽ. Om̃iſ ꝗp
pe ꝓuincia iuooꝝ generaliteꝛ dice
batuꝛ iudea. ad diſtinctõm aliarũ
gẽtiũ:ueꝛũtñ meꝛidiana eiꝰ plaga in qua ha
bitabant tribus iuda ⁊ tribuſ beniamĩ.ſpẽa
liteꝛ dicebat᷑ iudea ad diſtinctõz aliaꝝ r̃ gio
num. q̃ in ipa ↄtinebãtur ꝓuintia.ſ.ſamaꝛia
galilea decapolis.⁊ reliqᷓ alie ſite in ea. Nar
ꝛantuꝛ ̊ ea que in hac puincia.ſ.iudea ſec̃
⁊ docuit, ac paſſus ẽ dñs.⁊ pꝛimo q̃ tranſior
danẽ ad orientẽ.ubi habitabãt due tꝛibꝰ ſ.
manaſſe: deinde que circa iordanẽ quando
uenit hyeꝛico ⁊ bethaniã ⁊ hyeruſalem Et

ſecute ſt᷑ eũ ð galilea tuꝛbe młte.x qno pa

tet deuotõ populi ad eũ.quia multe ſeqᷓban
tuꝛ cauſa ſue pꝛedicatõis audiende.aliꝗ cã
curationis ĩpetrande. Ubi Cripᷣ.⁊ ſecute ſũt
eum turbe multe.quaſi teſtimonia ſalutaꝛiſ

doctrine eius.quaſi oues paſtorem ĩ mãu ip

ſus genite ⁊ nutrite.pducehant eum q̃ſ paꝛ
uuli filijpatꝛem eius peꝛegꝛe ꝓficiſcẽtẽ. Ipᷣe
autem tanquã pateꝛ ꝓficiſcens.bona pigno
ra caritatis filijs ſuis reliquit ꝓ exilijs rᷣme
dia ſanitatum:hec Crĩ. Unde ſequit᷑ ⁊? cu
ꝛauit eos.ibi.ſ.in iudea.⁊ ñ ante ĩ galilea ut
gentes in eò miſericordiam ſeu ueniã que iu
dee pabatur admittere.⁊ in ſignũ ꝙ ex iuða

gentibus ſalus eſſet. Scõʒ Oꝛig. ſanauit dñiſ

tuꝛbas tꝛanſiordanẽ.ubi baptiſmꝰdabat᷑:qr
oẽs a ſpiritualibus ĩfiꝛmitatibus ĩ baptiſmo
ſaluãtuꝛ.Et ſic patet ꝙ euangeliſta in uno
nerbo multa miracula ſanitatuʒ ĩcludit: ꝗa
propteꝛ multitudinẽ miꝛaculoꝝ nõ poteꝛant
oĩa in particulari deſcribi. Deinde ſubditur
naeꝛatio de tꝛiplici religioſoꝝ perfectione:ſ.
continẽtie.obedientie. ⁊ pauꝑtatis.⁊ primo
de ↄtinẽtia cũ dicituꝛ (Et acceſſerũt ad eũ)
ſ.ieſum ad phariſei.qui in populo iudeoꝝ pᷣ
alijs uidebant᷑ r̃ligioſi (tẽptantes en )ſcʒ ca
pere in ueꝛbis. Notanda ẽ memtum diſtãtia
in tuꝛbis ⁊ phaꝛiſeis.he ↄueniũt ut docean
iuꝛ ⁊ ſui infirmi ſanent᷑.hi accedũt ut ſalua
toꝛẽ ⁊ doctoꝛẽ ueꝛitatis tẽptando capiant ⁊
ðcipiãt: has deuotio pietatis. illos ſtimulus
adduxit liuoris.Et dicentes.ſi licet homini
dimittere uxorẽ ſuã quacunq; ex cã. id ẽ ex
leui cauſa.hanc at qᷓſtionẽ ꝓponũt xpᷣo ad
capiendũ eũ.qꝛ ꝛeſponſio ad utranq; ptez ca
lũniabilis uidebat᷑.qꝛ ſi dicẽt uxorẽ ꝓ libito

nolũtat᷑ dimittẽdã ⁊ aliã ducẽdã.pudicitię

pᷣdicatoꝛ ⁊ aſſertoꝛ:⁊ uiðꝛet᷑ laxare fꝛena cã
nali ↄcupiſcẽtie.⁊ ſibipᷣi Ziꝛe.Si ãt diceret
ꝙ ñ uideretuꝛ ↄ Moyſen diceꝛe qui libellũ
pꝓmiſit repudij.ſed ipſe ſic rñſionẽ tempeꝛat.
ut diſcipulã eoꝝ trãſeat: ⁊ reſpondit ſola fo⸗
nicationis cã uxoꝛem eſſe dimittendã. libel
lum vo repudij ob duritiam ⁊ malicia cõdiſ

eoꝝ a Moyſſe fuiſſe ꝑmiſſũ.id ẽ nulla lege

Caplm. x.

punitum. Permiſit ãt Biñ ſicut bonum ⁊ lici
tum:ſed pꝛopteꝛ maius malum euitandum:
qꝛ maluit ꝑmittere diuortium.qᷓ; ob odiuz u
xorem uel deñderiũ ſcõaꝝ nuptiaꝝ fieri hõi
cidium. Iſta ãt permiſſio ñ abſoluebat eos
a peccato.ſed tm a pẽa legali:qꝛ n fuit ĩꝑiũ
dei ſed hoĩs.diſſił atio ĩ tollerando minꝰ ma
lum ne maĩꝰſieꝛet.deus em̃ nõ eſt ſibi ↄᷣꝛius
ut aliõ ante iuſſerit ⁊ alið nc ĩperet. Moy
ſeſ ꝗdẽ nec pᷣcipiẽdo nec ↄcedendo nec ĩdul
gẽdo G̊ mãdauit:ſʒ diſpẽſando.ſuſtinendo.
⁊ pmittẽdo.ↄſilio ſpũſſancti ne peioꝛa fieꝛẽt
hoc tolerauit. Sic apli ꝑmiſer̃t ſcoas nupti
as.ꝑꝑ icõtinẽtiã hominũ.⁊ malas eoꝝ uolũ
tates. Juyta eĩ pᷣm aꝛià ĩſtitutõem.ñ fuit ni
ſi unica uinci:ſed propt᷑ ĩcõtinẽtiã hominũ.
trãſeũt mõ ad ſcõas nuptias. Un cũ ð duobꝰ
manus minus toleratuꝛ.huiuſ ꝑmiſſio dicit
diſpenſatio.quaſi diuerſoꝝ penſatio. quãdo
duo mala quaſi eque libꝛantuꝛ.ut uideat ꝙ;
eoꝝ peiꝰ ſit ⁊ pponderat.Eſtat tꝛiplex ꝑmiſ
ſio.ſ.Cõceſſiõis ut cũ abbaſ ↄcedit mõacho
ꝑpꝑ ifirmitatẽ ueſci carnibꝰ.illicitis qdẽ ꝓpt᷑
uotũ.ſed nũc licitis ꝑꝑ cõceſſionem abbatis
7 cauſã neceſſaꝛiã. Indulgentie ut ꝑmiſſio
ſcðaꝝ nuptiaꝝ. Uñ apłus. Uxoꝛ uiꝛo defũc
to nubat cui uult ĩ dño.̊ at ᷣm idulgẽtiam
dico.Qõð ſi cłpa ẽ:uenialis ẽ. Suſtinetie ut
ꝓmiſſio libelli repudij.ꝙ ſuſtinuit Moyſes
n deus:qꝛ deus hoc cꝛimen puniuit tꝑalieꝛ
łet᷑nalꝛ ꝙ moyſes non puniuit temporali ᷑ᷣ.
Et eĩ peꝛmiſſio ſuſtinentie.quando deus peꝛ
mittit nos peccare:ꝗ ũ concedit illud fieri
nec diſpenſat.ſed ſuſtinet ideſt per patiẽtiã
expectat. Solam g fornicationem ponit do
minus canſam diſcidij. iubens ceteꝛas mole
ſtias ꝓ fide coniugij ⁊ caſtitate ſuſtineꝛi.Et
intellige diſcidiũ quantũ ad cohabitationez⸗
⁊ debiti redditionem:ñ tamen quantum ad
uinculũ matrimonij quod non ſoluitur niſi
per mõtẽ.⁊ eꝛgo nec uir nec mulieꝛ poteſt ↄ
trahere altero uiuente Unde Rabanus.
Una ergo ſolummodo carnalis eſt cauſa.i.
fornicatio:una ſpiritualis B; eſt timor dei ut
uxoꝛ dimittatua.nulla ãt cauſa eſt ut uiuen
te ea q̃ relicta eſt alia ducatur.· Spiritua
liteꝛ per uxorem que non dimit tituꝛ niſ ꝓp
teꝛ foꝛnicationem.intelligituꝛ amma: cuius
uir eſt xpᷣs qui nunq; animam niſi ꝓpter for
nicatõm peccati dimittit.peꝛ quam xpᷣus a
nobis recedit. Moraliteꝛ qui dimittit uxoꝛẽ
ſuam ſpiꝛitualem.ſcilicet eccleſiam æducit.
ſcilicet pinguioꝛem mechatur:non emʒ qrit
ſpiritualem fructum: ſed temporale lucruʒ.
¶ Pꝛopoſito ergo qð eſt neceſſitatis in vtu
te cont inentie.conſeq̃nteꝛ ponituꝛ illud quo
eſt ſupererogationis ⁊ conſili. ſcilicet con
tinentia ab omni actu uenereo. Diſcipuli e
nim hoc audientes: quod uinculum matri
monij eſt idiſſolubie.⁊ moti ex uerbis eius

De cꝗ dimittẽdi uxoꝛẽ

dixerunt ei. Si ita ẽ cà hoi cũ uxoꝛe.ꝙ non
oſſit eã niſi modo pᷣdicto dimitteꝛe.non ex
pedit nubere. Ac ſi dicant. Melius E ſimpli
citer ↄtinere ꝑꝑ onus ⁊ gꝛaue pondus uxoꝝ
⁊ multa ĩcõmoda q̃ pñt inde uenire. Unde
Crip.leuius ẽ ð ↄcupiſcentiam pᷣliari.⁊ ʒ ſe
ipᷣm.qᷓ; õ mulierem malam. Unõ ⁊ Hiero.
gaue pondus nxoꝛ ẽ ſi excepta cã foꝛnicatõ
nis nõ lʒ eam dimittere. Quid.n.ñj temulen
ta fuerit:ſi iꝛacũda.ſi guloſa.ſi uaga.ſi moꝛ
boſa.ſi iuꝛgatꝛix.ſi maledica.tim̃da erit hu
iuſmodi.⁊ erit uolumus nolumꝰ ſuſtinẽda:
Cũ.n.libeꝛi eſſemus. uolũtarie nos ſᷣuituti
ſubiecimua. Et dixit dñs ꝛndẽdo diſcipulis.
Nõ oẽs capiunt vbum iſtud ↄtinentie.ſ.ut ĩ
pleant ⁊ ſe ↄtineant.qꝛ nõ oẽs capere uolut
nec oẽs acceptũ hñt: audiet.n.luxurioſus ⁊
diſplicet ei.ſ̊ gbus datũ ẽ a deo.ex ſpeciali
munere.qꝛ ſtatus altuſ ẽad quẽ nõ ualemꝰ
niſi ex gꝛatia aſcenᷣre. Uñ diẽ ſapiẽs.ꝙ ne
mo põt eſſe ↄtinẽs.niſi deus det.Ac ſi dicat.
Non caſu ſʒ foꝛtuna vgines fiunt ſʒ ꝗ a deo
petunt ⁊ laboꝛant ut accipiat. Uũ Hiero.
Nemo putet ſub h̊ vbo.uel ſatum łᷣ fortunã
intꝛoduci qðõ hi ſunt vᷣgines ꝗbus a deo da
tum ſit.aut quos quidez ad hoc caſus addu
rerit:ſʒ his datũ ẽ ꝗ petieꝛunt.ꝗ uolueꝛunt
qui nt acciperẽt laboꝛauerũt. Oĩ.n.petenti
dabit᷑.⁊ querẽs iueniet.⁊ pulſanti aꝑ etur.
Vin ⁊ Cꝛiſ.non dixit nõ oẽs pnt.ſed non oẽs
capiunt.i.oẽs caꝑe pñt:non tamẽ caper̃᷑ uo
lunt. Si.n. ꝗdã i pugna cadunt: nos caden
tium negligẽtie imputare debemus.nõ dif
ficultati vtutis. Qõ ãt dicit ꝗbus datum ẽ
nõ hoc ſigniſicat.qm̃ ꝗbuſdam datuꝛ.ꝗbuſ
dam non datur:ſʒ illud oſtendit qꝛ niſi auxi

liũ gre acciperimus.nihil ex nobis nalemꝰ.

Quoniam autẽ uolẽtibus gr̃a non negatuꝛ.

ĩ euangelio domius dicit:petite ⁊ dabit᷑ uo

bis.querite ⁊ ĩuenietis pulſate ⁊ aꝑietur uo
bis. Debet autẽ uoluntas pᷣcedere.⁊ ſic ſeꝗ
tur gra.nam ⁊ gr a ſine uoluntate nihil oꝑa
tuꝛ: nec uoluntas ſine gr̃a. nam ⁊ terra non
geꝛmiat niſi pluuiam ſuſcepeꝛit. nec pluuia
Ructificat ſine terra.hec ꝛiſo. Et ne oẽm
ↄtinẽtiam putarẽt laudabilẽ ⁊ meritoꝛiam.
ↄſequẽteꝛ diſtiguit eam triplicẽ. ꝛima ẽ 2
tracta a natura. Scõa a caſu ſiue uiolẽtia.
Tertia a uoluntate ⁊ gra.Sunt.n.eunuchi
i. ↄtinẽtes.⁊ ẽ geecum uocabulüũ ſᷣm Iſido
rum.qui ſic nati ſunt ſine inſtrumentis.ſiue
frigide nature: qui pꝛoprie dicũtur caſtrati
qi caſte nari. t ſunt eunuchi.qui facti ſũt
ab hominibus ꝗbus ſecantur genitalia qui
pꝛopꝛie dicuntur ſpadones a ſpada genẽ ſer
ri quo eunuchiſantur. Et iſte due non ſunt
laudabiles.⁊ nec meritoꝛie nec demeritoꝛie
quia neceſſitate fiunt non uolũtate.niſi inqᷓ;
tum peꝛ uoluntatem acceptantur. Secũdũ
Piero.inter hoc ſecundos computantur: æ

?2 ð puulis dño oblatis.

hi qui ſpecie religionis ſimulant caſtitatem
ſ.hypocꝛite ⁊ appetentes nanã głam ab ho
minibus ex quocuq; ſuo oꝑe.Et ſunt eunu
chi.i. ↄtinẽres.ꝗ ſeipᷣos caſtrauer̃t non per
mẽbꝛoꝛum abſciſionem. ſʒ ꝑ ↄcupiſcẽtie re
pᷣſſionẽ.⁊ ſe caſtitati ſeu caſte uiuere nolun
tarie öuoꝛauerant ꝑꝑ rĩ gnũ celoꝝ ꝗ pꝛopꝛie
dicũtur eunuchi.i.bñ uiuẽtes. ab eu qð eſt
bonum ⁊ nuchos qð eſt nictoꝛia quañ boni
uictores.⁊ hi merẽt.⁊ rõe uoluntatis quia
ſpontanea ⁊ ratõe actõis qꝛ bona:⁊ rõe ĩtẽ
tõis:qꝛ ꝛecta iſta.n.tria perficiunt merituʒ.
Pec eꝛgo tercia continentia.q ẽ ꝑ nolunta
tem repmentem acupiſcentiã ab actu uene
ꝛeo.uictorioſa dr̃ ⁊ laudabilis.⁊ ſola ẽ meri
toꝛia. Uñ cri. Illa eſt gloꝛioſa continentia
non qᷓ; tꝛanſgredi non põt neceſſitas debili
tatis corpoꝛis.ſʒ quam complectitur uolun
tas ſancti ꝓpoſiti.Et iteꝝ.cũ t dicit qui ſe
caſtrauerunt.nõ mẽbꝛoꝛuʒ dicit abſciſſiõesʒ
ſed malarũ cogitationũ ĩteremptõuz. Etem
ↄcupiſcẽtia hʒ fontes pᷣcipue a propoſio in
continẽdi ⁊ mẽte negligẽte.Et ſi ipᷣa ſobria
fuerit naturaliũ motuũ nullũ ẽ nocumentũ
Nec ita abſciſo mẽbꝛi ↄpꝛimit tẽptationes

tranꝗllitatem facit. ut cogitatõis frenuʒ.

Sed qꝛ talis ſtatus altus ẽ nec poſſunt oẽs.

ad hoc attigere.ſed ſolum ꝑpfecti:iõ ĩfert do

miĩusa hoꝛt ando milites ſuos:dicẽs.Qui pot

caꝑe ⁊ implere capiat.cum adiutoꝛio dei ut
ſit caſtus.uel ĩtelligat q̃̊ dico: uel ꝗ põt pu
gnare carnẽ.pugn at ac ſupet ⁊ triũphet.
Et ẽ uox hortantis ad ↄtinẽtie brauium nõ
iubẽtis.Quaſi diceꝛet unuſꝗſq; ↄſideret an
uirginitatis ⁊ pudicitie pᷣcepta ipler̃ queat.
Tantum bõum ſñ eſt neceſſitatis ſed ſupero
ationis nec ẽ hoc pᷣceptum ſed cõſiliuzʒ cui
ibet offeꝛtur. nemini ĩponitur qui põt ↄtine
re contieat. Pabito itaq; de ꝑfectõe cõtinẽ
tie ſiue caſtitatis.cõſequẽteꝛ agitur de ꝑfec
tõe obediẽtie ſiue humilitatis.⁊ hoc ↄmen
datõe paruuloꝝ.ꝑ quos bſignãtur humiles
⁊2 obediẽtes: qꝛ fcut paꝛuuli ñ ꝓppᷣa uolũta
te.ſʒ alteꝛiꝰ ducũtur.ita hũiles ⁊ obediẽtes
alteriuſ uolũtate ⁊ ĩperio mouẽtur.uñ dicit
Beda.ꝙ hec lectio humilitatis magiſterio
plena micat.que nioðlicet innocẽtes ac ſim
plices ad dñi gr̃aʒ ꝑtigere poſſe demõſtrat.
Dũ qns ieſus ð caſtitate diſſereret tũc ob
lati ſunt ei ꝑuuli ex deuotõe oſſerentium nt
manus eis iĩponeret ⁊ oraret.i.nt mãu ⁊ uo
ce bñdiceret.Conſuetudo.n.fuit apus uete
res.ut paruulos bũdicẽdos offerrẽt ſeniori
bus:⁊ ipoſitõ manuũ crtũ habuit ab antiꝗſ
patribus qui nolentes bñdicere paꝛuulis ĩ
ponebãt eis manus. Uidentes igitur iudei
xpᷣʒ moꝛibꝰ ſenẽ. uita ſãctũ.doctria ſapiẽtis
ſimũ.⁊ ð caſtitate loquẽtẽ: ⁊ habentes eũ ſi
cut ꝓphetã.obtuleꝛũt ei ĩfaãtes.ut eis manꝰ
imponens ⁊ oꝛane. benediceꝛet mãu ꝑ tactũ

cunteßn⸗

5

ereaores uel eligoſi⸗
e genenb ifin tale ren
notie eceoe uis inl
teig mpecientes lutuuc
nin inc gne fereno int oc
punuulos uenine a me,Apud 9
i cceptio: nolte eos phibe⸗
tenenco uel malisexemplis
guig ſtiſe igna : ſoema uer h
fumn fumiliaritatem ego uolo
guocecthlarsetemplä coni
do aos euen acteſſum pdn
Lid. ocge uerre paends
ulſunt gdueria flids 1
Rit peccandnes ſinuu fun
enmtois pofertis aneihch
Niuales no ſt nei e g
luni ſunt, joy ert Ad Em
Rinienn eur: miſerenmn
t el tegnnm celox. no
ſedtlun ut un ernen,.

.Rait iſto
Dmin de ggenllan e fnl
1

tui uliͦ? ocupemi
2 2eimnit keyratoe⸗
ut cogltatoſs felz.

tuse et voſſunm oess

lum pfectit iſen do
ſuos: dices,Qui pot
cum adimonio dei ur
cio:uel gyor d
a ſuger müdd,
dNwene dradcnrd
Vndſſch Rderam
tie deepa ipei guen.
Aneceſſtatis ſes ſupend
hceptum ſea coſſiz cu
niiponitur ni ot nne
otag ge ſeaoe comne
ſſegueter agiurce gfee
umilitatis,t boc inen
uos fnarur Puniie⸗
upnuul „ wdͤ
rina hüles 1 0bedien
erio moneur. ui .
humitatis nugſin

dicen innocetes e

Secunde partis

7 uoce ꝑ oratõm. In quo datuꝛ intelligi qð
paꝛuulis ſufficit ꝑ fidẽ alioꝝ ad xpᷣm afferꝛi.
diſcipuli ueꝛo laboꝛi magiſtꝛi ↄpatientes.⁊
pꝛopteꝛ ei dignitatẽ ꝓhibebant increpabãt
offeꝛentes nõ ꝙ nollent infantibꝰ a ſaluato
ꝛe ⁊ manu ⁊ uoce bũdici:ſed quia tiebãt eũ
poſt tam longos ſermones ĩpoꝛtunitate offe
ꝛentiũ gꝛauaꝛi ⁊ offendi. Epᷣs aũt ⁊ ſi fatiga
batur corpor̃ nõ tñ animo:quia ei placebat
7 pꝛeualuit ac uicit foatis eiaffectus qꝰ ho
minũ ſalutẽ cupiebat.ut nullus a ↄſecutiõe
ſue ſalutis ꝓhibeꝛetur. Sic fatigatꝰex itine
re.ñ curans famẽ aut cibos ad conueꝛſionẽ
ſamaritanoꝝ quoꝝ ſalutẽ fameſcebat. ſe cõ
neꝛtit. Ubi Oꝛige. PHeæc eꝛgo debemꝰ attenõᷣ
ꝛe ne eſtimatione ſapiẽtie excellẽtioris ⁊ ꝓ
ſectſpirit ualioris.cõtẽnamus quan magni
puſillos eccłie pꝛohibẽtes pueros uenire ad
ieſum. Pec Oꝛigeneſ. Paꝛuuli ẽt poſſunt di
ci paupes ⁊ generis infimi:ꝑ diſcipulos aũt
ĩpediẽtes ne xpᷣo offerãtur. poſſi unt accipi ec
cleſie rectores uel ꝛeligioſi:qui ꝑꝑ paupeꝛta
tem ł generis infimitatẽ repellunt tales a p
motõe ł ꝛeceptõe.qᷓ;uis ſint apti ⁊ digni. ꝓp
teꝛ ꝙ impedientes arguũtuꝛ oꝛe xpᷣi. Uñn do
minꝰindigne ferens dixit diſcipulis. Sinite
paꝛuulos ueniꝛe ad me.apud quẽ ñ ẽ ꝑſona
ꝛu acceptio:⁊ nolite eos ꝓhibeꝛe cominatõi

b terrendo uel malis exzmplis corrũpendo

quia iſti ſt᷑ figuꝛa ⁊ foꝛma uer̃᷑ humili.quo
rum familiaritatem ego uolo ⁊ ↄſortiũ. In
quo dedit pᷣlatis exemplũ coꝛꝛigendi oſtiari
os ſuos.paupeꝝ acceſſum ꝓhibentes. VUnde
Lꝛiſo. Nolite uetare pueꝛos. Nã ſi ſancti fu
tuꝛi ſunt.ꝗd uetatis filios ad patrẽ nenire.
Si ãt peccatoꝛes futuꝛi ſunt.ut ꝗd ſniam ⸗ↄ
dẽnatõis pꝛofetis.anteqᷓ; culpam uideatis.
Nã quales mõ ſt᷑ meù ẽ.quales at poſtea fu
turi ſunt.ipᷣoꝝ erit.Qõ g meũ ẽ: honorate ꝙ
auũt illoꝛum eꝛit: miſereamini. gt ſubiungit
CTaliũ ẽ eĩ regnnm celoꝝ.non dicit iſtorum
ſed talium: ut ñ tam etatem qᷓ; humilitatem
⁊ inocentiã ↄmendet.Non oĩum ſed taliuʒ.
id ẽ ſimiliuʒ ⁊ illorum qui ſimilẽ habẽt hu
militatẽ ⁊ innocentiam peꝛ ſtudium ⁊ labo
reʒ:⁊ qui tales ſunt ꝑ mores ⁊ nirtutes.qua
les ſunt paruuli per natuꝛam ⁊ etatez. Due
rorũ eĩ aia ab omnibꝰmalis eſt puꝛa: ⁊ magi
ſtra innocentie ⁊ humilitatis: nullus pot
ĩtrare ĩ regnũ celoꝝ.niñ fuerit ĩnocẽs ⁊ hũił
qꝛ nihil inquinatum intrabit in illud uñ ſᷣm
VPie.ñ ait iſtorum ſed talium ut oſtẽdeꝛet ñ
etatẽ regnare.ſed mores. ⁊ his ꝗ ſimileʒ ha
berent inocentiam ⁊ ſimplicitatẽ.pᷣmium re
ꝓmiti.de quibus opoſtolus nolite pueri fie
ri ſenſibꝰſed malitia paruuli eſtote. ſenſu ãt
perfecti. uñ ⁊ Ambꝛo. Non etas pᷣfertuꝛ eta
ti. aliogn obeſſet adoleſcere. Cur g pueros
aptoſ dicit eſſe ꝛegno celoꝝ. S oꝛtaſſe qa ma
liciã neſciãt.iraudaꝛe nõ nouerint. referire

Laplm. x.

n audeant.ſcrutari ignorent.opes.honoreʒ
ambitione non appetant. Sed non ignorare
iſta uirtus ẽ: ſʒ cõtẽnere.nõ eĩ uirtus eſt nõ
poſſe peccaꝛe ſʒ noile.Nõ igituꝛ pueꝛicia.ſʒ
emula puerilis ſimplicitatis bõitas ðſignat
Unñ ẽt Cꝛipᷣ.⁊ nos itaq; ſi nolumus fieri her
des celoꝝ.uirtutẽ bãc cũ multa poſſideamꝰ
diligẽtia. Etem̃ ab om̃ibꝰmalis puꝛa ẽ pueꝛi
ania ⁊ eoꝝ qui ↄtriſtauerũt nõ memoratur.
ſʒ ſicut ad amicoſ accedit ſicut nullo facto ⁊
q;tũcunq; a matꝛe flagellatꝰ fuerit hãc iqui
rit ⁊ pre omnibꝰ ed appreciat᷑: ⁊ ſi r̃ginã oñ
deris cũ dyademate.ñ pᷣponit hãc marri ci

licio ſupeꝛindute: ⁊ neceſſarijs nihil plꝰ ĩqui

ꝛit: nõ triſtatuꝛ ĩ qbus nos.puta damno pe
cuniaꝝ ⁊ talibus:ñ letatuꝛ in quibus nos.in
tẽporaneis his:ñ reſpicit ad pulc hꝛytudĩes
corpoꝝ.propter h̊ dixit. Poꝝ eĩ ẽ ꝛegnuʒ ce
loꝝ:ut electõe h̊ operemuꝛ.q̃ a natura pue
ri hñt h̊ Cꝛi. Sunt autem decem pꝛopꝛieta
tes bone in pueris q̊s qui imitatur. regnum
celeꝝ ↄſequetuꝛ.q̃ ſunt.ĩnocentia.munditia
obediẽtia.ſimplicitas.humilitas vitas. ma
loꝝ illatoꝝ ĩmemoꝛatio foꝛtuitoꝝ niła repu
tatio.⁊ preſentiũ ualde paruoꝝ ad ſufficien
tiã acceptio Deinde puulos ſibi oblatos
qns dulciteꝛ ſuſcepit: ⁊ còplexãs eos.⁊ in ul

nis ðtinens: ĩ ſignũ ꝙ ſiplices ⁊ hiles puꝛoſ

⁊ deuotos diligit:⁊ manꝰeis imponẽs.ut ui
ris ↄtinẽtibꝰ gram ſui auxilij ↄferendã ſigni
ficaret:bñdixit illos aliqua uocali bñdictõe
q̃ ſcripta nõ ẽ. ut hũiles ſua bñdictõe dignoſ
oñnderet. Sic ſpũaliteꝛ quotidie humilibus
manꝰ iĩponit.cum eis gr̃am ⁊ auxiliũ tꝛibuit
qꝛ hũiles ſpiritu digni ſunt eiꝰ gratia ⁊ bene
dictõe:deus em̃ ſupeꝛbis reſiſtũ.hũuũilibus ãt
qui ſe manibꝰ⁊ pfᷣfati ei ſubiciunt:dat gr̃aʒ.
In quo humiliu dignitas oſtẽdit.ꝗ tãta bo
na meꝛentuꝛ. Uñ dicit Piero.ꝙ hũilitas ſo
la obſeruatrix ẽ cuſtoſq; uiꝛtutũ:⁊ nihil ẽ ꝙ
itadeo gratũ faciat ⁊ hoĩbꝰ.quantũ ſi uite
merito magni.ſed huilitate ĩfimi uideamuꝛ.
Et bene hùiles puulis ⁊ ĩnocentibꝰ cõpauit
q; hũilitas maculas pctoꝝ lauare.⁊ innocẽ
tiã ꝛeddeꝛe conſueuit.VUn Beꝛñ. decoꝛ ani
me hũilitas ẽ.non a meipſo hoc dico.cuʒ ꝓ
pheta pꝛioꝛ dixeꝛit:aſpeꝛges me yſopo ⁊ mũ
daboꝛ:huili heꝛba a pectoris purgatiua.hu
militatem ſigmificans. hac ſe pꝰ gauem lap
ſum ꝛex ꝓpheta laua⁊ꝛi confidit.⁊ ſic inuenit
quendaʒ innocentie recupeꝛaꝛe candorem.
Et ſciendum ꝙ xpᷣs manus imponẽdo paꝛuu
lis iſtituit.⁊ iniciauit ſacramentum ↄfirma
tõis.cuius ininiſteꝛiũ poſtea ↄtulit apoſtoł.
Uñ paruuli in fontibus criſmate conſignan
tur ab epiſcopis qui in eccleſia dei locu ob
tinẽt aploꝛum: peꝛ ĩpoſitionem enim manu

um apoſtoloꝝ conferebatua ſpſſanctus. ad

ꝛobur ⁊ ↄ irmatõm fideliũ.cuiꝰimpoſitionis
manuum locuù obtinet predictum ſacramtuz

De perkectione

Conſibdera nũc q;tuzʒ xpᷣs ſimplicitatẽ ⁊ hũi
litatẽ ac ĩnocẽtidã paruuloꝝ diligit.ꝗqbꝰ tãta
familiaꝛitatis ⁊ bẽiuolẽtie ſigna ondit.⁊ ſtu
deas ꝓ poſſe paruulos imitari. ⁊ vtutes eoꝝ
hr̃e.ut ualeas cũ ippᷣis regnũ celoꝝ poſſiver̃.
Oꝛatio.
d Oie ieſu xpᷣe ꝗ nos ad ↄtinẽtiam es
bhoꝛtatꝰ. da ꝙ hoꝛtaris ⁊ tribue mihi
fragili caſtitatẽ mẽtis ⁊ coꝛpis:⁊ ꝗ puulos
uẽit᷑ ad te uoluiſti.⁊ eis manꝰiponẽs bñdixi
ſti:pᷣſta mihi miſero ut ſim paruulus in ocu
lis meis.q̃tenꝰgr̃am ĩueniẽ ĩ ocuł tue maie
ſtatis.⁊ ꝙ paruuli poſſident ꝑ nãm. ego ↄſe
quar mip̃icoꝛdit᷑ ꝑ gram tuaʒ:ut meꝛit᷑ oĩuʒ
paruuloꝝ ⁊ humilium tibi placentium.ego
ultimꝰ oium te rector̃.te duce merear ad te
pueniꝛe.⁊ a te bñdictõe ĩ celeſtibꝰmũerari.

De gfectõe pauꝑtatis. Ca.xi.

Abito ð ꝑfectõe caſtitatis ⁊ obedi
h entie.ſeu humilitatis ↄſequenter
agit ð ꝑfectõe paupꝑtatis. Et ecce
m. unuſ adoleſcẽs genu flexo ante
ieſum ĩterrogauit euʒ dicens. Magiſteꝛ ꝑꝑ
doctrinà ſanã bone pꝑ uiram ſctam: qꝗd bo
ni faciendo uitam et᷑nam poſſidebo ſᷣm Be
dam. audieꝛit iſte a dño. tm ſimiles ꝑuulis
dignos ẽẽ regno ði:⁊ iõ ceꝛtioꝛ eẽ öſiderans
ð ĩgꝛeſſu r̃gni ꝑ parabolas:ſʒ aꝑtiꝰ poſtulat
ſibi exponi.ꝗbus meritis łhoꝑibus uitã et᷑nã
poſſit ↄſeꝗ. Jeſus ãt ꝛeſpõdit ei. pᷣmo qᷓ;tuzʒz
ad eius cogitatõem qꝛ iſte cogitabat ieſum
eẽ purum hoĩeʒ lz crederet eũ eſſe ſanctuʒz.
bonum doctoꝛem:⁊ iõ quaſi rñdens eius co
gitatõi dixit ei.Quid me diciſ bonũ quaſi di
ceret.Ex quo me credis puꝝ hoĩem ñ õbes
me uocar̃ bonum. Nemo.ſn.bonus niſi ſolus
⁊ unus deus.hoc ẽ dictum. Deus ẽ ſolus bo
nus eſſentiałr ꝑ ſe ⁊ a ſeipo:⁊ nullus alius.
qꝛ alij ꝑticipat iue.ꝑ ipᷣm ⁊ ab ipᷣo.Uñ Cꝛiſ.
Poc ãat dicẽs ñ excludit hoĩes a bonitate.
ſzʒ a ↄparatõe bonitatis diuine. Quaſi dice
ret dũñs. Quare me dicis bonũ cũ nõ cꝛedas
me eẽ deum. Si vo ↄfiteꝛis bonũ cꝛedas ẽt
ẽẽ deũ.ſolus.n.dᷣus natuꝛa ẽ bonus. Deiñ
ↄſequẽter rñdet eius int᷑ꝛogatõi dicens. Si
qt uiſ ad uitã ĩgredi.ſᷣua màdata. quaſi dice
ret:hoc ſufficit ad ſalutẽ ꝙ amplius ẽ.non
ẽ neceſſitatis.ſʒ ſuperogationis.qꝛ ᷣm Pie
rony. Juſtitia legis cuſtodita.ñ ſolũ bona t᷑
ꝛe:ſʒ 7 uitam ↄfeꝛebat e᷑nam. ſuo tempoꝛe
2ſeqndam.Et qꝛ adoleſcẽs hec audierat.ſo
licitus factus.ĩterrogauit q̃ eſſent hec mã
data. quoꝝ obſeruantia eſt neceſſaria. hoc
autem ſ̃m Crip.non temptans fecit ſʒ eſti
mans alia quedam pꝛecepta ẽẽ pꝛeter lega
Lia.que uite ei cã fieꝛent ieſus autem quaſi
infiꝛmo ↄdeſcẽdẽs legis pꝛecepta clemẽtiſſi
me expoſuit dicens. Non homicidiuʒ facies

panpertatis.

manu occidendo.oꝛe iubendo uł ↄſulẽdo uł

etiam detrahẽdo.quia ꝑ detractionem occi
dituꝛ proximꝰ in conſcientia aliena.in que

uiuebat peꝛ bonam famam: nec corde moꝛ
tem alterius deſideꝛando uel odium ꝛetinẽ
do aut beneficium ſubtꝛa hendo:⁊ per hoc
preceptum decalogi prohibetur nocumẽtũ
proximi in peꝛſona propꝛia non adulterabiſ
