nos paradiſo uoluptatiſ animaduerſio diuĩa
eieciſſe uidet᷑: ut alteꝑ ſibi hic ꝑadiſuʒ adin
uentio hũana pararet: ſed ut in cinerè ⁊ cili
tio miſeriã ſue ſubvſionis ðploraret. Ceteꝝ
ſi ſic crutiandi ſt᷑.ꝗ ĩ uita ſua bona receper̃t
⁊ hẽntibus conſolationem pñtẽ ue rpoſituʒ

t᷑ ſempiternũ.ꝗſnaʒ eoꝝ poterit eè finis.ſ ſe

cundũ multitudinẽ ↄſolationuʒ ſuaꝝ. dolo
res apprehẽderit anias miſeroꝝ.Conſequẽſ
enim uidet᷑ ut bona oĩa ⁊ omnem ſeculi his

ius recipiẽtibus conſolationem. nibilominꝰ

ſeca. felicita io hul uie.
ite felce feel . lnd ihnin
gummriiſta nita. Qubuſci ei
ncine cord gnos eis na
gubbas tiſictdes nis gs
nia aicglias dos adates ig
ScNN ren mſſd di
degendd rſcen icng⸗
Ktas Nigashius orns
inde ſabugt Krin dad
dia q petis unume imp⸗
uos chaos magnu ſirmn
gnu mentor t ſtatu. fum
luſtirie ut ipoſſibllis ſr ten
nelii eo ſubeit it hi
fe c os i poſſint neg ind
r ie ſene ſt eri ſtatu me
Cniß Acer eſſunns nan
2 nogiiten gfaginns
did ſte drir gencis actn

ufnwneng actum

en nus
rbet iuſt bonn lln
n neꝛtoꝛiſ P
uorim non d
bennu ſanchis geſicenj eſtl
minima bong eputant i
di ſu felictarẽ niſfoig
na olo ſina bon eſtinit,
tfcepiſti bot in nita ta,
at Sige boni feciſti
1 oia ecepiſtiiillo nun
oblectal ſucceſſb vſpe
li comiſt uniuerſa rece
e.dexneme opprelt miſe
u buc nudun atceſſa 4
Mer d cdlolatonn ſon
drer t imnigadle ſen
1.Munc et boſolatur ſer
mod ca mubulatoe.? roßter
eemn 0 nutian ſlend n
ali delecatoe ? r echz
lrenindet eh Jſͤ e
nlatgreligouen ugool
gio uanu drebet Uiñ Her,
is tizilezros eſuniente
g'geiumtentignufig, gun
leitmumſerſecoſifl,
i idrabe ingic nenlnnn
ei ciifna ⸗Weneno,
ſtitomiunntutnl

Secunde partis

unis ſi ne ⁊ uniuerſi maneant cꝛuciatus. At

So ⁊ illud eque ex eadẽ abrahe ſnĩa coniciẽ

qn ur̃ eos ꝗ orio ducti ſpũ uite pñnñtia oĩa bo

na ꝛeſpuũt ⁊ eligut mala.oĩs boa dni ⁊ oẽm

habituros ↄſolationẽ. Et iterũ. Si de pena
rũ diminutõe. ſolatiũ pᷣbere uoluero: crude
lis eꝛo ⁊ ñ miſericors. Quantũ eĩ ſubtꝛahaʒ
de pena:tantũ de corona furaboꝛ. Tãtũ mi
no eꝛit de fructu.quantũ õ ſemie ſubtꝛaxero
Rẽnuat ꝗᷓ ↄſolaꝛi aĩa noſtꝛa huiuſmodi cõ
ſolatione: ſed memoꝛ ſit dei ⁊ ↄſoletuꝛ ĩ eo.
Apud ipᷣm ndq; ipᷣa qq; tꝛivulatio magna qᷓ
dã ↄſol atio poteꝛit ĩuẽiri. Pec Ber. Sic er
go huü uite felicitas diuitẽ infelicẽ fecit.qꝛ
ut dicit Aug.nihil ẽ infeliciꝰ ifelicitate pee
cantiũ.qᷓ penalis nutritur ĩpunitas. ⁊ mala
uolũt ĩs iueluthoſtis ĩteriõ roborat. uñ Se
neca. GBreuẽ tibi fömulã dabo.q̃ te metiariſ
qua te pfectũ eſſe iam ſentias. Tunc habe
bis tuũ bonũ cũ intelliges infeliciſſimos eẽ
felices.Et iteꝝ.N.hil è infeliciꝰ? demẽtius

eo.cui nihil unquã euenit aduerſi.ñ licuit il

li ſe experiri.Et iteꝝ.Te iudico miſeꝑꝝ.qꝛ ñ
fuiſti miſeꝛ: tranſiſti ſine adueꝛſatio uiã. ne
mo ſcit.ꝗd tu potuẽis nec tu Als ipe. H Se
neca. Infelicitaſ vᷣo huiꝰuite: Lazaꝝ puꝛga
uit ⁊ felicẽ fecit. Dluribꝰquippe modis puʒ
gamuꝛ iſta uita. Quibuſdà ei eſt purg atio
cruciatꝰ corporis. quos eis mali infeꝛut. ali
quibus afflicrões carnis.quas ſibiipi ꝑ ieiu
nia. uigilias ⁊ alios laboꝛes ĩgerũt. gbuſda
Socaroꝝ uel reꝝ amiſſio.aliquibus doloꝛeſ
l egritudo.ꝗbuſdam uictus uel ueſtitus ege
ſtas. aliqbus ipius moꝛtis aceꝛbitas. ¶ De
inde ſubiũgit᷑. Et in his oĩbus ideſt inter h̊
oĩa q̃ petis.unum ẽ ꝙ impedit.ſ.ꝙ ĩter nos
⁊c uos chaos magnũu firmatũ ẽ, i. diſtãtia ma
gna meꝛitoꝝ ⁊ ſtatuũ.fimata ẽ. ꝛigor̃ diuĩie
iuſtitie. ut ĩpoſſibilis ſit tꝛanſit ab uno ſtatu
in aliũ:ideo ſubdit᷑.ut hi ꝗ nolũt hinc traſi
re ad uos ñ poſſint. neq; inde huc tꝛaſmeafr̃.
qr aĩe ſepate ſt᷑ ext᷑ ſtatũ mẽeiti ⁊ ðᷣmẽeiti. uñ
Criſᷣ. Uider̃᷑ poſſumus.tꝛanſue ñ poſſumuſ:
⁊ nos uidemꝰ ꝙ fugimus.⁊ uos uidetis ꝙ ꝑ
didiſtis.⁊ r a gaudia accumulãt urᷣa toꝛmẽ
ta: ? ũ a tormenta accumulãt nr̃a gaudia.
B Cri.Qõ dãnati uellẽt uenir̃᷑ ad locũ eleæ
toꝛum. ſi eẽt poſſibie ñ eſt dnbium: ſed quðõ
electi uellẽt ire ad locũ danatoꝝ:ñ uidetuꝛ.
Un ẽ dicennũ llẽt ice
nẽdũ:uellẽt tũi. ire ſi oſſibile
ad ꝓpinquos ſuoſ libeꝛandũ. Iſtud tũ uelle
ĩtelligi᷑ Sm uolũtatẽ naturalis ↄpaſſionis
nõ ãt ſᷣm uoluntatẽ deliberatiuã.in qua cõ
formant᷑ ſimpliciter diuine iuſtitie ⁊ diſponᷣ
tioni diuine uolũtatis. Noli ꝗᷓ diuitẽ imita
ri in ſuꝑbia uite.qꝛ ut dicit Greg.illic eos a
ſoꝛte hiliũ iudex ſepat.qui ſe hic ĩ ſuꝑbie

cornibꝰ exaltât. Neq; in concupi
nis.qꝛ ut dicit idẽ Sreg.ñ poſſũt ꝗ h̊ uolup

nia neni
ret plꝰcredent moꝛtuo qᷓ; ſcripture moti ex
nuntio.ſic miꝛabiliteꝛ eis appaꝛente.ſʒ mox
diuiti ſnia ueraci ꝛeſpondetuꝛ.fi Moyſen ꝗ

ſcentia cas fuit tante auctoꝛitatis.⁊ pꝛophetas qui ſue

tatibꝰ fue caꝛnis ſeꝛuiũt:illic in oniuz geege

numerari. Neq; in ↄcupĩa oculoꝝ.qr ut idẽ
Greg.teſtat᷑ regnũ celoꝝ ꝑcipere nequeunt.
ꝗ hic toto deſiderio terrã querut. de q̃ aua
ritia ẽt Qri.hoc loco dicit. Ubicunq; abie
ris philargios ⁊ auaros puitos uiõbis,æ nẽ
quidẽ audiẽt: chaos ẽ int᷑ nos ⁊ uos:nũc ãt
ite maledicti in ignẽ eternum. qui paratꝰ E
diabolo ⁊ angelis eius:⁊ ubiq; abactos eos
aliquis uidebit. ⁊ nuſquam locum hẽnteſ q;
in gehennã. Que itaq; recte fidei nobis eſt
utuitas ad ſalutẽ:h̊ů cum audierimꝰ. Illic ẽ
ſtridoꝛ dentiũ ⁊ tenebre exteriores. ⁊ ignis
paratus.h̊ ãt ſunt inimicitie.accuſatões.de
tractões. ꝑicula. ſolicitudines. inſdie.⁊ ab
oĩbꝰodio habeꝛi:ẽt ab his ꝗ uidentuꝛ adula
ri. Philargium deniq; uniuerſi ſimul contri
ſtant: ⁊ ĩpꝛopium ultimuʒ eſt auaritia. ei
pecunias deſpicere nõ ſuſtinet. quõ ſuꝑabit
uuqᷓ; ↄcupiaz ⁊ glorie ĩſaniã ⁊ furorẽ ⁊ iraʒ
HB Cꝛis. Poſtquã ergo:ut dicit Sreg. Arden
ti diuiti ð ſe ſpes tolli᷑ eius animPad pꝛopin
quos quos reliquerat recurrit. Uñ ſequit᷑.
Rogo ergo te pater ut mittas eum ĩ domù
pr̃ is mei. Habeo eĩ gnq; fratres.ut teſtet ir
lis ne ⁊ ipᷣi ueniant in locum bunc tormẽto
rũ. Nõ dixit q̊ caꝛitate duetꝰ quã añ moꝛteʒ
non habuit. nec poſtea acquiſiuit: ſed tĩoꝛe
ſeruili ne in ipoꝛum ↄſoꝛtio eius pẽa auget
tur. q; fuerat eis occaſio peccandi. tů ꝛ2õe di
uitiaꝝ quas eis dimiſeꝛat ad abuſum. tuzʒ e
xẽplo male uite qõ eis dedeꝛat ad ſeq̃ndum
uñ Greg. Qua in ꝛe notãvdũ ẽ.ardenti diuiti
inta ſupplitia cumulant᷑.Ad penaz. nãq; ſu
am ei cognitio ſeꝛuat᷑ ⁊ memoꝛia. Cognouit
eĩ laʒaꝝ quẽ deſpexit.⁊ ſꝛatꝝ ſuoꝝ meminit
quos reliquit. Ut enĩ peccatoꝛes ĩ ſi upplitõ
ampliꝰ puniant᷑: ⁊ eoꝝ uidẽt gloriã quos coõᷣ
tẽpſeꝛũt:⁊ ð illoꝝ pena toꝛquent᷑.quos iuti
liteꝛ amauerũt. Petẽti ãt diuiti ut las arus
mitteret ab abrahaʒ: ꝓtinꝰreſpondet᷑.hnt
Moyſen ꝗ docuit moralia ⁊ agẽda. 7 pphe
tas ꝗ docuezũt miſtica 1 cꝛedẽda: ⁊ iſta ſuſ
ficiũt ad ſalutẽ: iõ ſequit᷑ audiant illos.Ex
h patet ꝙ iſte diues ⁊ fratres eius erant de
indeon. & genmtileſ n babebant doctri
nam Mopyſi ⁊ ꝓphetaꝝ. Ut eniz dicit Cꝛip̃.
uocat h̊ Moylen ⁊ pphetas.ſcripta moſa-
ca ⁊ ꝓphetica. Sed ut dicit mꝛeg.ꝗ dði Sba
deſpexeꝛat ̊ audire ñ poſſe ſuos ſequaceſ e
ſtimabat. Unde ſequituꝛ. At ille dixit. Non
pateꝛ abꝛa hazʒ:ſed ſi ꝗs ex moꝛtuis ieꝛit ad

eos penitentiã agent. In quo implicat.quõ

extra penitentiam eꝛant ⁊ peꝛ conſequens
ẽdi ad ifeꝛni tormenta. Quaſi dice

runt tante ſanctitatis:non audiunt viisu

De diuite epulòe

interiori.neq; ſi gs ex mortuis ꝛeſutꝛexerit:
cꝛedẽt ei. Hoc patuit ꝑ effectũ qꝛ laʒ aro f
ſurgẽti ⁊? xpᷣo teſtioniũ ꝑhibenti nõ cꝛedide

runt:ſʒ magis eũ occideꝛe uolueꝛũt.Simil
nec xpᷣo reſurgẽti crediderũt:ſz magis falſo
ſuaſerunt ipʒ ñ reſurrexiſſe.⁊ corpus a diſci
pulis ſuis furatũ fuiſſe. Uñ gꝛeg. Quia vᷣba

legis deſpicit:ꝛedẽptoꝛis pᷣcepta q ex mor

tuis refuꝛꝛexerit.quãto difficiliora ſunt: tã
to hec difficilius ĩplebuũt. Ubi ? Cꝛi. Conſi
dera ꝙ quiſq; moꝛtuꝰſeruꝰ ẽ.q̃cũq; vᷣo dicũt
ſcriptuꝛe:dicir dñs.uñ ⁊ ſi reſurgat moꝛtuꝰ:
2 ſi celitus deſcẽderet angelus oĩibus magis
ſunt digne fide ſcrioture. Nã ãgeloꝝ dñs ui
uoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ iudex eas iſtituit. hec Crip̃.
Hec g pᷣmiſſa ↄſiderãtes:toleꝛemus ea ꝗ tẽ
poralier moleſtant: ⁊ refrenemꝰ nos ab his
q̊ tpꝛalꝛ delectdt.ut ẽt dicit Piero.miſerie ðᷣ
litijs ⁊ delitie miſeriis ↄmutant᷑: ⁊ in noſtꝛo
arbitrio ẽ.uel diuitẽ ſequi uel Lazax. unde
⁊ Kriſ̃.ſi qũ egrotamꝰ.ſi pauꝑes ſumꝰ. ſi fri
gore ↄficimur.ſi hoſpitium nò habemus le
temuꝛ ? gandeamus. lagaꝝ cogitemus. acci
piamus mala in uua nr̃a. ⁊ diuitis nos toꝛm̃
ta terꝛeãt ⁊ paupis exẽpla puocent. Depᷣce
mMur dñʒ ut latronẽ.⁊ iſtũ lagzaꝝ pauꝑeʒz imi
temu.ſi ꝑſecutio uenerit: imiremuæ latronẽ

ſi pax fuerit:imitemur laʒax.Et egeſtas ꝑꝑ

xpᷣm bene toleꝛata facit maꝛtyriũ. Et iteꝝ.
Sʒ dices ñ ẽ aliꝗs ꝗ hic ⁊ illic nenia pfꝛua
tur. hoc quidẽ diff cile ẽ ⁊ de numero ĩpoſſi
biliu. Nã ⁊ ſi pauꝑtas nõ urgeat: uꝛget tam̃
ambitio.Si egritudo nõ ſtimulet: iꝛa infiã
mat. Si tẽptatões ni ĩperãt emergũt ſepe co
gitatões inique. HNõ ẽ aut paruus laboꝛ ira
cũdiã ꝛefrenare.ↄpeſceꝛe illicita deſderia
oñtatões ſedare. deſpectõem ꝛemittere uitã
aſperã ducere:talia vo nõ agẽtẽ ĩpoſſhile ẽ
ſaluari.ᷣ̊ Crip. Si tpꝛales miſerie terrẽt.
aut delitie delectãt: eterne tibi in mẽtẽ ue
niant: ⁊ oculis tuis ocuꝛꝛant: ut ſic facilius
tpᷣrales miſerias pfeꝛre ⁊ eternas euadere.
ac tpꝛales delitias fugere ⁊ eternas ↄſequi
mezearis. Uñ greg. ſi bonũ diligit᷑: mens in
bonis melioribus.i.celeſtibus delectetur. ſi
malu metuit mala aĩe eteꝛne pponant. AVt
dum illic eſſe ↄſpicit:⁊ amplius ꝙ diligat.
⁊ amplius ꝙ ptimeſcat:hĩc oĩo non adhere
at. uñ ? Aug. In pnᷣti uita ⁊ delitie tp̃rales
dulces ſunt ⁊ tprales tribulatões amar̃ ſint
ſi ꝗs nõ bibat tribulatõis poculũ: metuens
ignẽ gehẽnalẽ.Et ꝗs ñ ↄtẽnat dulcedinem
ſeculi inhians bonis uite eteꝛne. Et iteꝝ ſñi
forte tẽptant fluctus ↄcupie intueris ꝙ pro
miſſit deus: ⁊ dulcedo ꝓmiſſoꝝ facit te ↄtẽp
torẽ dulcedinũ ſeculi. Pro eo ꝙ pꝓmiſſit de

us ↄtẽnis tpᷣralẽ felicitatẽ. ꝓmiſſit ꝛequiem

patere moleſtiã. minat ignẽ ↄtẽnere tpᷣales
dolores.h̊ Aug.vñ ẽt Cripᷣimala caꝛnalia 6
a deo cꝛeata ſunt ñ ut timeant᷑: ſʒ ut ꝑ eorũ

„

⁊ lagꝭaro mẽdicoa·
timorẽ mala ſpiritualia magis timeât. Bo
na caꝛnalia iõ creata ſunt. ut ꝑ huiuſmodi
bona caꝛnalit᷑ intelligant᷑ ſpiritualia: æ⁊ ma
gis diligant᷑.hec Cꝛiſ.ut qt tpꝛales felicita
tes ⁊ uoluptates meliꝰ ↄtẽnas:cogita cariſ
ſime ⁊ uide.qd beatitudiniſ ſiue in ſpe ſiue ĩ
re felicitates pᷣrerire ⁊ uoluptates in re efſe
ceꝛint ⁊ ſic indica de futuꝛis. Pro his enim
oĩbus non niſi toꝛmentũ remanebit ⁊ luctꝰ.
Uñ ĩ apocha.quantũ glorificauit ſe ⁊ in de
lit ijs fuit:tantuʒ date illi tormentũ ⁊ luctũ
ꝛequiem ꝗ lazʒari ⁊ penã diuitis ↄſiderantes.
paupes nõ deſpiciamꝰ.nec inimici ocło aſpi
ciamus: ſʒ ut patronos ⁊ aduocatos ĩ die iu
dicij ipos honoꝛemus:⁊ eoꝝ ĩdigentijs ꝓ ui
ribus ſuccuꝛra mus.ĩmo dñatorẽ oĩuz nudũ

cucuentem. 7 ianuas ex ianuis tranſmutan

tem. ? ſemꝑ ad exitus ſtantẽ: manus extẽ
dẽtẽ:deſpici ł honõari in eis ceꝛtiſſime ſcia
mus. Ipᷣe eĩ dieit. quicouid uni ex minimis
meis feciſtis: mihi feciſtis. Unde Greg.fra
ttes mei ⁊ requiẽ laʒzaꝛi ⁊ penã diuitis cog

ſcentes ſolleꝛter agite.culpaꝝ ur̃aꝑ inteꝛceſ

ſoꝛes q̃rite: atq; aduocatos uobis in dieʒ iu
dicij paupes ꝓcuꝛate.Cũ quoſlibet ĩ G̊ mõᷣo
abiectos aſpicitis.ẽt ſi qua ꝛepᷣhẽſibilia eoꝝ
eſſe uideãtuꝛ:nolite deſpiceꝛe.Qui fortaſſe
quos moꝝ ĩfumitas'uulnerat:medicĩa pau
ptatis curat.Quoꝝ ſi qua ſunt talia.ꝗ debe
ant iur̃ rᷣphendi:pane piter detis.vbũ panẽ
rfectionis cum vᷣbo r̃fecti coꝛeptionis. Et
duo a uobis alimenta ꝑcipiat ꝗ unum quer̃
bat.dum extius cibo ⁊ inteꝛius ſatiat colo
quio pauꝑ g cũ ãᷣhenſibilis cernit᷑:moneri
debet ⁊ deſpici non debet.ſi vo r̃pᷣhenſiõis
nihil hʒ: uenerari ſummope debet. Et iteꝝ
neceſſe ẽ ut cũ natur̃ nr̃e conſortes.extiõa
non ha ber̃ ↄſpicimus:qᷓ; multa deſint nobiſ
intiora bona penſemt᷑ s. Quatenus ſeſe ſaꝑ

ĩopes cogitatio nr̃a non eleuet.cũ ſollerter

uidet.quia non tanrouberius:quãto int᷑ius
indigentes ſumus Negant electis ĩ hac ui
ta bona teꝛꝛeng.qa ⁊ egris ꝗbus ſpes uiuẽ
diẽ. nequaqᷓ; a medico.cũcta qᷓ ãppetunt cõ
Suime Ditur auͤt zehzobio bon ne appe
tunt ꝗqa ⁊ s egꝛis omne ꝙ noenil.
nõ negat unde ? ocontinuus ſucce
ſus tpalium : eterne Eprobationl- e iudic iuz
unde etiam Aug. Tu ↄſolatio ſempiteꝛna g
ſoli s illis te tripnis:ꝗ conſolationem hnius
mundi ꝓ conſolatione tua contemnunt.Nã
qui hic ↄſolant᷑.indigni tua ↄſolatione hñt᷑
ſed qui cruciantur. a te conſolantur 7 qui
paꝛticipant paſſionibns : participant con
ſolationibꝰ.nemo eni põt in utroq; ſeculo ⸗
ſolari.nec poteſt quis h̊ ⁊ in futuro gauder̃
ſed unam neceſſe eſt ꝑdere qui alteꝛaz uult

poſſidere. hec Aug. hec igitur pᷣmiſſa bñ cõ

ſiderata: ⁊ dinitibua ⁊ paupeꝛibus ualde ſt᷑

neceſſaria qꝛ ⁊ illis dant timoꝛem: ⁊ iſtis cõ

H

Wane 1 Mabe
ſcoß eius cn on ffis ul⸗
ſrit nuntiu ad ieſii. nt lpas
Alongoꝛe lbeꝛaꝛet: gicemes
Amusinfirmat. Illbil ampli
ſcir eni amant inſinuare nec
Abſq; aicui petitiöis addit
ppimaineceſume deſeri⸗
Iawic eins de met eum
Dug dterin neni 1 na.
re dicbe fierſeame
firmat g.d doſich w non
1 deſeris UAndet Cnieß
ſerendi uolüt arnabere
luerit ad rpm: ſed mitt
hoehenter a luct
im theopollum gr mulee⸗
leret e fucllilomi enre
le o ehit giigebar en

actuoſam ? mariamn oteͤn
mant Laieg in R
bat guige oſicium hüa
duerit, doc dit euange
iſe nohartut Wanth
ongliten 14 thm:e phs
lrst eoſactdig T in
Kedkskekus

———
=
=-
—
. J =—
=☛n
—
=
Ei
—

onid

tun
Magige,
tenn n Cotitez
eaiy,
1 lanan dbufnfnon⸗

. g: me.
doner Nits e elicit
denmiifet canii
4 ium⸗ N reefſe
un gn ſemanent innn
z date ilitenn einde

hiſeciſts, Uicegeenſn
deld pehi chuſtig
ge. cular ifoy iteneef
uocawo hobiz in die; in
ne, Li guoſlibet i5ni0
ſnn eyheſhli eor
egeſpicere. Qni onaſſe
uulnerat:nedicia pan
ſqus ſunt talin g debe
ſe piter detis Huͦ pon⸗
ifecti coneptionis. Ft
a deipiat gupam gae⸗
00 Tinmtenas ſariek (00
venſonis cernif mwonen
on dedet ſ do ieffis
1ſummohe gebet. Atiten
atuf nre conſortes ertſol
imusei; nult befnt obif
lemto.⸗Quatenus ſeſe ſip
fa non eleuet/ i ſllerter
manbennge M
flegantelectis bae
4 ſc taran d 4
Med Cicta d Phetnd⸗

Secunde partis

ſolatõm. andiãt h̊ diuites pẽas ſuas: ⁊ pau
peres gaudia ſua ut illi teꝛreant᷑ ⁊ iſti mul
ciant.Sʒ heu paꝝ h; attẽdimꝰ. ? memoriã
eoꝝ cum ſòitu tranſire permittimus. Or̃o.
d O mine ieſu xpᷣe. cũ ſim omnino pauꝑ
nirtutibus.plenꝰ peccatoꝝ ulceribꝰ
mẽdicoante ianuam frue miſericõdie
poſitus cupiẽs ſaturari de micis exẽploruʒ
q̃ cadũt de menſa dinitũ filiorů tuoꝝ.ꝗ ĩdu
untuꝛ purpura paſſionũ.⁊ epulãt quottidie
ſplendide feꝛculis uirtutuʒ. Neniant canes
doctoꝛes tui:ut lĩgant unlnera pct̃oꝝ meo
ꝛu.ut moriẽs mundo:deporteꝛ ab angeł ĩ ſi
num ↄtemplatõis celeſtiũ:audiaʒ Moyſen
? ꝓphetas declinãdo a malo:⁊ faciendo bo
num. ut ex moꝛtuis opeꝛibꝰ ꝛeſuꝛgens ſpeꝛẽ
uitam habeꝛe eteꝛnam.
De ſuſcitatõe Lazaꝛi. Ca.decimũſeptimũ
Um t eſſet ieſus cũ diſcipulis tꝛãſi
oꝛdanẽ in loco ubi Johanes p̃ᷣnuz
daptizaueꝛat: contigit Lagʒzaꝛũ fr̃em
Maꝛie ⁊? Maꝛthe ĩfiꝛmaꝛi in betha
nia.q̃ indᷣe ꝑ dietã uel ciꝛca diſtabat. Soꝛo
res eius curatõm fr̃is ſui deſiderantes mi
ſerùt nuntiũ ad ieſũ.ut ipᷣas a dolore ⁊ illuzʒ
a longoꝛe libeꝛaꝛet: dicentes.Dñe.ecce quẽ
amas infirmat᷑. Nihil ampliꝰmandat ei.ſuf
ficit enĩ amanti inſinuare neceſſitatẽ amici
abſq; alicuiꝰ petitiõis additamto ſpãli.Qui
cĩ ꝓximũ ĩ neceſſitate deſerit.nec ei ſuccuꝛ
rit:ꝗqmicꝰ eius ñ eſt:nec eum diligit. AUnde
Aug.ſñ dixerũt ueni ⁊ ſana.non auſe ſt᷑ dice
re.ibi iube ⁊ h̊ fiet:ſed tm̃ĩ ecce quẽ amas ĩ᷑
firmat.q.ð.ſufficit ut noueris:ũ eniz amas
⁊ deſeꝛis. Unde ⁊ Criſᷣ̊. Per hoc eniz ad mi
ſerendũ uolũt attrahere xpᷣm. Jõ autem nõ
iuerüũt ad xpᷣm:ſed mittũt:qr cõfidebant de
xpᷣo uehem̃teꝛ.⁊ qꝛ a luctu detinebant᷑. Et
ſim theophilum. qꝛ mulieꝛes erant.quas nõ
decet de facili domũ exire. Magnaz at ſpẽ
de xpᷣo hẽbãt diligebat enim xps Marthaʒ
actuoſam ? maꝛiam ↄtẽplatiuam ꝗᷓ tꝛiſtes
eꝛant.⁊ Lazaꝝ ꝗ in figuꝛa penitentiũ lãgue
bat.quiq; ei officium hũanitatis ſepe exhi
bueràt. Poc addit enangeliſta.ad ondẽdugʒ
q̃re nõ opoꝛtuit ꝙ Martha ⁊ Maria irent
pſonaliteꝛ ad xpᷣm: qꝛ xpᷣs erat failiaris La
Jaro ⁊ eiꝰ ſoꝛoꝛibus.⁊ ibi frequenter uenie
bat ad hoſpitandũ. uñ Augꝰ. Ille languenſ
iſte triſtes.oẽs dilecti. Pabebant g ſpẽ qm̃
diligebant᷑ ab eo.ꝗ erat dolemiũ ↄſolator:
languentiũ ſanatoꝛ. Spiritualiter lazarus
ꝗ interpꝛetat a deo adiutus.penitẽtie ſigni
ficat uitã:in die enim ſalutis.hoc eſt in die
pnie qñ ueꝛꝰſol illuxit.anxiliat᷑ deus ⁊ adiu
uat. Martha autẽ ꝓuocans interpretatur.-
q̃ ſignat uitã actiuã. in qua tam uirtutis de
lectatõe:qᷓ; exẽpli boni oſtentatõe.ſemꝑ hõ
ad meliora puocat᷑. Maꝛia vo interpretat
illuminatrix.⁊ ſignat uitam ↄtemplatiuam

: Lapitulũ.xvij.

qua hõ illuminat᷑.ſ̃m illud apocł᷑.mulieꝛ a
micta ſole ⁊ luna ſub pedibus ei.luminare
noctis huiꝰ uite.ꝙ ſplendorẽ huius mũdi ſt
gnat ſub pedibꝰ ꝓicit.hec tria ſunt q̃̊ dñs li
benteꝛ uiſitat.ſ.penitẽtes actiuos ⁊ ↄtẽpla
tiuos. Penitẽtes ĩ gr̃a ↄpunctionis actiuos
i ꝓfectu uirtutis: ⁊ ↄtemplatõis ĩ puꝛitate
vitatis. Hic nota ꝙ illi qui xpᷣo plus ſt᷑ dilee
ti.qũq; plꝰ infirmant.⁊ grauioꝛa mala ſuſti
nent qᷓ; alij. Sicnt enĩ medicꝰtimens ð mor
bo periculoſo.ut de acuta:inducit t᷑tianã.
ut acuta euitet᷑:ſic xpᷣſ ĩducit ĩfirmitateſ cò̊ᷣ
poꝛales.ut morbꝰaĩe ꝑiculoſus declinet᷑.qꝛ
ſumus ꝓni ad peccandũ ⁊ ad malũ faciẽdũ
Vñ Hugo.pꝛeſciens dñs quoſdã multa poſ
ſe peccaꝛe.flagellat eos ne peccent:qꝛutiliꝰ
ẽ eis frangi langoꝛibꝰ ad ſalutẽ:qᷓ; ẽᷣmaneꝛe
incolumes ad dãnationem. hec Pugo.ſ at
tendant hi ꝗ infirmant᷑ ł tribulant ut ſe coꝛ
rigant.qꝛ ille ꝗ iacit ſagittaʒ uel lapideʒ pꝰ
ſignũ.quanto iacit frequentius tanto ꝓpin
qnius.ita ꝙ in fine qñq; fignũ tangit: ſic pꝰ
nos ꝗ in mũdo ſiẽ ſagitte ſignũ ſumꝰ.mors
deus iacit fꝛequẽteꝛ ꝑ ĩfirmitates ⁊ tribula
tões:ſed quãtofrequentiꝰ iacit pꝰ nos: tãt
directiꝰ⁊ ꝑiculoſius:niſi corꝛigamuꝛ. Cuz g
dũs ꝑ nũtiũ ſoꝛoꝝ lazgari accepiſſʒ eũ ifirma
ri:dixit.ĩfiꝛmitas h̊ ñ ẽ ad mortẽ.i.ad deti
nẽdũ eũ ĩ moꝛte:ſʒ ꝓ głia dei.ſ.ut glorifice
tuꝛ filiꝰdei ꝑ eã.ĩ oſtẽſione uirtutis ſue: ⁊ ꝑ
reſuſcit atõm lazari öclaret᷑ ĩ xpᷣo ueritaſ dᷣi
tatis.⁊ h̊ eꝛat finis ĩfiꝛmitatis.Et manſit ad
huc duobꝰ diebus träſiordanẽ ĩ eodẽ loco.
ubi eꝛat:expectãdo mortẽ laʒaꝛi.ꝗ ĩ eodem
die mortuꝰfuerat.qꝰ dñs nũtiũ r̃cepit diſtu
lit ſanaꝛe ut poſſit rſuſcitare.Ad maiorẽ eĩ
miraculi cer titnoinẽ ⁊ euidẽtiã ex pectauit
ut illiꝰ quadriduũ cõpleꝛet᷑ ac mirabilius ⁊
gloꝛicſius ſuſcit aꝛet. Uñ cꝛib. Manſit duo
bꝰo diebꝰ. ut.ſ.expiraꝛet ⁊ ſepeliret.ut nullꝰ
poſſet dicer̃ qm̃ nñdũ ðᷣfũctũ eũ ſuſcitauit:ſʒ
ſtupoꝛ fuit ⁊ ñi moꝛſ.Et poſtea int᷑ alia dixit
diſcipulis ſuis.laʒarꝰ amicus nr̃ dormit: ſʒ
uado ut a ſomno exuſcitẽ eũ.mortemeiꝰuo
cat doꝛmitõm ⁊ ſomnũ qꝛ cito erat ſurꝛectu
rus. Uñ ſᷣm Augi.dño qui poteꝛat ſuſcitaꝛe
doꝛmiebat:alijs mortuꝰerat.qꝛ tã facile im
mo faciliꝰẽ xpᷣo ſuſcitaꝛe moꝛtuũ ð ſepłc hꝛo
q; alteri doꝛmientẽ ð lecto. Ubi ſcienduzʒ q;
ſomnꝰaccipit᷑ multis modis. qnq; ꝓ ſomno
natuꝛe. Uñ in Job ſecurꝰ dormias.qñq; pꝛo
ſõno moꝛtis. Uñapłus.nolumꝰuos ignorar
de doꝛmientibus.qñq; ꝓ negligentia.Uñũ in
pᷣs.Ecce ñ doꝛmitabit neq; doꝛmiet. qũq; ꝓ
ſõno cłpe. Uñn aptus.Exuꝛge ꝗ doꝛmiſ.qnq;
ꝓ gete ↄtemplatõis. Uñ in caticis.Ego doꝛ
mio ⁊ coꝛ menᷣ uigilat.qũq; ꝓ quiete future
glorie. Uñn in pᷣs. In pace in idipᷣm:doꝛmiaʒ
requieſcam. moꝛs vo dicituꝛ ſõnus ꝑp ſpẽ?-
reſurrectõis.⁊ iðo mos con ſueuit appelar⸗

De reſuſcitatioe

domitio.ab eo tempor̃ quo vpᷣs mortuus ẽ
2 f ſurꝛexit Diſcipłi ãt itelligẽtes de ſomni
doꝛmirione.⁊ tim̃tes rᷣuerti ĩ iuõã ubi uole
bãt eũ lapidar᷑: dixerũt ei.idñᷣe ſi dorm it ſal
ueꝛit doꝛmitio eĩ ifirmi: ſignũ ẽ ſalutiſ. Uñ
eꝛiſ. Diſcipuli ãt impediꝛe uoluerũut eius ad
uentum i iudeã Uñ dixezüt. Dne ſi dormit
ſaluus eꝛit. Solet em̃ eſſe ſomnꝰegꝛotãtium
ſalutis iudiciũ.Quaſ dicant.ſi dormit.ũñ igi
utile ẽ ꝙ tu uadas ad excitandũ eũ. ſtultuzʒ
eĩ eꝛat ira peꝛ tot ſtadia ut laʒaꝝ a ſono ex
itarz. Lunc g dixit eis ieſmãifeſte Lagaꝛ
mortuꝰ ẽ:⁊ gaudeo.ſ.ñ de moꝛte eiꝰ abſolu
te:ſed ꝓpter uos.i.pꝑꝑ edificatõm ⁊ utilitatẽ
uf̃ am. qr ñ eram ibi.ut credatis. ſ.amplius
fortius qᷓ; prius.⁊ ex miraculo ſumẽtes ex
pꝛimentũ diuinitatis mee.in illius reſurrec
tione.ĩ fide magis roboꝛemini cuius mortẽ
ẽt ego abſens uobis anuntio ⁊ ꝛeuelo. Uide
miꝛabilẽ bonitatẽ ac dilectõm ⁊ ſoleꝛtiã do
mini circa diſcipulos.ꝗ ĩdigebãt adhuc ma
lori roboꝛe ⁊ vtute. Uñn Aug.Saudeo ĩquit
pro uobis.nã cum illic ñ extiterim ↄfeꝛt ad
maioꝛitatẽ fidei ueſtꝛe:qm̃ ſi aſtitiſſem egꝛo
tãtem cnꝛaſſem. ꝙ eẽt modicũ ſignũ ad mee
uirtutis iudiciũ.Quia vo me abſente ſupue

nit mors.potius ĩ fide mea. corroboramini

cũ uidebitis me poſſe ⁊ defunctũ putꝛeſcẽtẽ
Fſuſcitare.⁊ ſ̃ʒ Crip̃ᷣ.dicit hoc.nt iam ĩcipe
ꝛẽt admiꝛari.qꝛ dñs poterat dicere mortuuzʒz
ꝙ nec uideꝛat nec audieꝛat. ut cognoſcemnteſ
eũ nil later:magis ĩ eũ credeꝛẽt. Perꝛexer̃t
dñs ⁊ diſcipuli eius ⁊ uenerũt ppe betha
niam. q̃ eꝛat iuxta hieꝛlm. q̃ſi ſtadijs quide
cim.de ꝗbꝰ octo faciũt uno miliare:nec ſta
tim intrauit. oſtẽdens ſe ad miracula faciẽ
da ñ ingeꝛere: ⁊ ut pbaret deuotio feminaꝝ
ſct᷑aꝝ ſibi occurꝛẽtiũ.ſ. Marthe ⁊ Magda
lene. Ubi dũ adhuc eſſent extra caſtellũ:
Martha audiuit qꝛ ieſus uenit:ipᷣa eĩ curã
domꝰ hẽbat:⁊ iõ pᷣmo nũtiat ei adnẽtus xp̃i
p aliquẽ ꝗ eũ pᷣuenerat:dimittẽſq; ſororem
ſuã ⁊ iudeos ꝗ de hirlʒ ⁊ alijs uicinis locis
ꝗad ↄſolandum eas uenerant.qꝛ nobiles dũe
erant:ſola iuit ⁊ xpᷣo reuerẽter ⁊ deuote oc
currit.uñ ⁊ Theophi. Pꝛimo itaq; nõ pãdit
ſorori.uolẽs aſtantes hoc latere. quihus no
tum fore aduentũ xpᷣi nolebat. uñ ⁊ Cri. ñ
ãt aſſumit ſororẽ obuiã xpᷣo uadẽa. Vult eĩ
ſingulariteꝛ xpᷣo loqui:⁊ ꝙ factũ è ei annũ
tiare. Cũ vo eã ĩ bonã ſpẽ duxit: tunc abijt:
⁊ uocat mariã. hec Cꝛipᷣ. Mãtha g dixit ad
ieſuʒ. Domine ſi fuiſſes hic.localiter preſẽs
fr meus nõ fuiſſet mortuus cũ mors locum
habere ñ debeat ubi ẽ uita. Et poſt dyalo
gum de reſurrectõe cum dño habitum: abi
it: ? uocauit mariam ſororem ſuam ſilen
tio:dicẽs.magr̃ adeſt ⁊ uocat te. Ubi Aug.
adueꝛtendũ ꝙ ſuppreſſam uocẽ ſilentiuz uo
cauit. Ideo at occulte ſoꝛoꝛẽ uocat.qꝛ ſi ſci

lazari.

uiſſẽt iuõi xpᷣm aduenir̃:receſſiſſent ⁊ ñ fuiſ
ſent teſtes miraculi.̊ Aug. Maria uero ut
audiuit ſurgit a quiete ↄteplatõis:cito ꝑ ðᷣ
ſideriũ cordis:⁊ uẽit ex magna duotione ad
eũ extꝛa caſtellũ in locum ubi ei maꝛtha oc
currerat.iudei ergo.hieroſolimite ⁊ alij ꝗ ĩ
domo eꝛt cũ uidiſſent mariã feſtinãter abi
ꝛe:ſecuti ſt᷑ eã cꝛedentes.qꝛ iret ad monum

tũ ut ibi ploraret: ⁊ neſciẽtes ꝙ illic ieſꝰ eẽt

Dinina ãt ꝓuidentia factũ ẽ ut eam ſeq̃ren
tur.qr ſᷣm Aug. Pec occaſio fecit ut pluꝛes
ibi eſſent.qñ lagzarus ſuſcitatus ẽ᷑:ut tã gꝛan
de miraculũ q̃driduani mortui reſuꝛgentis:
teſtes plurimos iueniret. Maria g cũ ueniſ
ſet ubi erat ieſus uidens eũ:cecidit ex deuo
tõe ad pedes eius.apud quos miſericordiaʒ
⁊ peccatoꝝ uemiã ſe noueꝛat ał ↄſecutã.⁊ di
xit ei ſicut ⁊ martha dixerat.dñe ſi fuiſſes h
nõ eſſet mortuꝰfr̃ meus.x hoc ãt ꝙ maria
ſic feſtinauit ad eum.pʒ ſᷣʒ Aug.ꝙ nõ illam

pueniſſet maꝛtha:ſi ei notus ſuſſſet aduẽtuſ

ieſu. Per hoc ẽt ꝙ mãtha ⁊ maria obuiaue
ꝛunt dñno.ñ expectantes aduentũ ipᷣius. dat
itelligi.ꝙ cũ uolumus deo reconciliari:ðbe
mus ei occurrere ꝑ pniam.anteq; ad nos ue
niat ꝑ uindictã:qꝛ nos peccatores ſumus:⁊
meruimus ꝑcuſſionẽ ⁊ penã.Ceſſat ãt:ut di
cit Amb.diuina uindicta ſi confeſſio pꝛecuꝛ
rat humana: ⁊ cum uolumus xpᷣo fꝛui:eum
uenientez anticipemus.ñ expectantes ꝙ ip
ſe nobis ↄdeſcendat:ſed nos potius ad eum
feſtinemus. Jeſus g ut uidit mariã. ⁊ iupᷣos
cũ illa uenerant ploꝛantes de moꝛte ami
ci.femuit ſpiꝛitu ⁊ turbauit ſeipʒ.humanũ
demõſtꝛans affectũ ĩ luctu amicoꝝ. Freme
bat extra ſonũ lugẽtis emittẽs: turbabatuꝛ
intus miſeriã ↄditionis humane ↄſideꝛans.
Turbauit ſe quem alius tuꝛbare non potuit
Nos turbamuz ex neceſſitate:ipᷣe autem ex

uoluntate. Sic omnes defectus huiuſmodi

ſuſcepit:quia uoluit. Unde Aug.Turbatus
eſt xpᷣs qꝛ uoluit.eſuriuit quia uoluit. in illi
us poteſtate eꝛat ſic uel ſic affici uel nõ affi
ci. Et nota ꝙ fremitus ↄſurgit ex indignatõ
ne ad obiectum. Iſte g fremitus xpᷣi pꝛoceo
bat ex indignatione eius contꝛa dyabolum.
per cuius ſuggeſtionem mors intrauit ĩ mũ
dum. quez eꝛat cito debellatuꝛus. Tuꝛbatõ
at illa:pꝛocedebat ex compaſſione lazgzari ⁊
ſororum eius.quia nt uerus homo ex q̃daʒ
naturali affectione flebat cum flentibus. ut
nos inſtrueꝛet ꝙ alioꝛum miſerijs compati
debemus. Iſte tamen paſſiões ⁊ conſimiles
non erant in xpo uitioſe:ſed magis uirtuoſe
quia non eꝛant pꝛeuenientes iudicium ratio
nis:ſed magis ſequentes ⁊ per ipſum excita
te. Iſte uero fremitus ⁊? hec turbatõ nos do
cet quid nos quoq; in tali re agere debeamꝰ
quando uł ꝓ nobiſipᷣis uł ꝓ alijs in peccatis
turpiteꝛ degentibus deum oꝛamus. Eſt aũt

E unk. ut reu uiſce 4
e alchuin Quia ſo
ſebir pge hunanſenba
poreritper potenriam ciun
ſe ir feut ts nif guia be
cut. acrimamur igr no,
dus ils quos in ſetöe uitio⸗
ſfone noſtus lacheymis nos
jeſuſcine dignef At amem
güm ſhn ſuper Laru ſien
woctaſſe er winere fanigani
t e an pipermun f
Flentem glem Vum feden
uam Joridentemeſed der
licemel gawdend e⸗
keuit Lqzap mortuu ſed
49 erüpnas reſuſctand
ſn necp alior worte ni
nocoei ab eo ym js hon
Nehimus inuiti. Tlam fm.
ſtie teccet domin⸗ bis.
tumeins Etquic tantope
mnquunomages guis fu
rciabcigri heratus en
n morte ſieni
e ſeuit i dom
ac mlſers t etgde
N erias t erünas hu⸗
incictns Sienim ercat
ne dubiom 8sſecntaßft

eunn erhrunn⸗
un. pz fz Iug o roͤllin
u ſtei otus ſiſetaguetf
mitha ? moria obuiete
lanteo aguentu ins, dit
nus geo ſeconcliori he
niam, ontei ag vose
os peccotores ſumus:?
c peni. Ceſſat at: ut di
cicta ſi confeſſio ecuꝛ
nolumus xpo ſeui:eum
nus n expectantes ip
1ſed nos ponius a egn
wuidit arii. 1indds
Rantes de wone gin
4 turdawit ſeihz hummani
täi uctun amicoz Frene
ngetis emittes: turbabatn
Uitionis bumane 9ſcetang.
en alus tubare o otuit
er neceſſitare: e aten er
nnescefectis hliuſnoi
ui⸗Vnte ug Tirdeini
eluniuitnia nclui inii
ſc vel ſe ufſci nel ndin
in it er indignan⸗
emitne gſungiler iprcel
ſteg femitns N
de enig nten 4 bolnn
ione eins connꝛa ſn ef
80 rs imrauit n
etioden nol Tichti
gebellatunns. n
—
edner comp gil⸗

Secunde partis

fremitus impetus ire ↄtra uitia prumpenſ:
tuꝛbatio vo quedam triſtis cum gemitu cor
dis ↄmotio.Et qꝛ fidᷣs ð xpᷣo xpᷣs eſt:ĩ corde
fꝛemit xpᷣs ⁊ tuꝛpat᷑ in homine. quando pec
catoꝛ cõputat qne bona accepit. que mala
ꝛeddidit: ⁊ de peccatis ſe increpat ⁊ repᷣhen
dit. Et dixit eis ieſuſ.ubi poſuiſtis eũ. Inteꝛ
ꝛogat nec ignorat in quo miſtice ĩnuit ſe hu
iuſmõi peccatoꝛem neſciꝛe: cuiuſmodi ꝑ I a
zaꝝ ſignificat᷑. unde gloſa.Qui abſẽs ſciuit

mõötuũ: ſciuit ubi eſſet ſepultꝰ. Sʒ ſic dicẽſ.

ſignat ſe qn neſciꝛe perditũ hoĩeʒ. Vñ dr̃.ñ
noui uos:⁊ adã ubi es.Dicũt ei.dñne ueni ⁊
uide. Uenit dominꝰ ꝑ cõpaſſionem:⁊ uidit

oculis miſericoꝛdie:qr ut ait aug. Uidʒ dũs

ſ miſeꝛetur. Et affectũ ſuũ lachrymis ðmõ
rãs.ieſus lachrymatus eſt hũanit? ex pie
tate.miſtice docẽs hominem propteꝛ petm
fletibꝰidigeꝛe: ⁊ ſignificans eos ꝗ pct᷑i moꝛ
te ſopiunt ut reu uiſceꝛe q̃ant plangendos
eſſe. Uñ alchuinꝰ.Quia fons pietatis erat
flebat ꝓ ꝑte humanitatis.quem ꝛeſuſcitare
poterat peꝛ potentiam diuinitatis.? Beda.
q̃re ãt fleuit xpᷣs:niſ quia hominibꝰ flere do
cuit.Cacrimamuꝛ igr̃ ⁊ nos ꝓ nobiſ.⁊ omni
bus illis quos in fetõe uitioꝝ iaceꝛe ſentimꝰ
ſi foꝛte noſtꝛis lachꝛymis nos ⁊ eos dominꝰ
reſuſcitaꝛe dignet᷑. At autem ait Augꝰ Te
gituꝛ xpᷣm ſuper azarũ fleuiſſe in oroibus
ꝑnoctaſſe.ex itineꝛe fatigatũ fuiſſe: nunquã
aũt riſiſſe aut ꝓpſperatum fuiſſe. Uñ ⁊ Cꝛi.
Flentem ꝗdem illum freqnter inuenies:nũ

quam vo ridentem: ſed nec leuiteꝛ ſaltẽ ſub

ꝛidentẽ ł gaudentẽ. Et nota ꝙ dominus non
fleuit Lagaꝝ moꝛtuũ:ſed ad huiꝰ uie miſeꝛi
as ⁊ erũpnas reſuſcitandũ. Unde nec ꝓ no
ſtra nec ꝓ alioꝝ moꝛte triſtari debemꝰ: Quo
modo eĩ ab eo pᷣmijs honorabimur: ad quẽ
uenimus inuiti. Nam ſᷣm apłm. Coronaʒ iu

ſtitie reddet dominꝰ his qui diligunt aduen

tum eius.Et quid tantopeꝛe uirã vndeꝛemꝰ
in.q̃ quantomagis quis fuerit tanto maiori
ſarcia pctorũ oneratus erit.uel certe domi
no mortẽ fleuit.qᷓ; homo peccando incurrit
ac miſerias ⁊ erüpnas hũano generi ꝓ cłpa
indictas. Si enim peccatũ non ꝓceſſiſſet: ſ
ne dubio moꝛs ſecuta ñ ſuiſſet. Secuta ẽ g
moꝛs ẽt corꝑis qᷓ; preceſſit moꝛs anime. Et

ieſus rurſum fꝛemẽs ĩ ſemetipᷣo ẽt indignatꝰ

contra malitiam iudeoꝝ. de factis ſuis imiqᷓ
murmuꝛantiũù: uenit motus miſericordia.⁊
compulſus compaſſione: ad monumtum ꝙ
erat ſpelunca.habens lapidem ſupeꝛpoſituʒ
Et dicituꝛ monum̃tũ quaũ monens mentem
ſ.illiꝰ ꝗ aſpicit.ut ꝓ anima ſepulti oꝛet: ac
de moꝛte ppria pᷣcogitet: ⁊ ad eãdẽ ſe diſpo
nat. Rurſum fremuit ut det iĩtelligere eoſ ꝗ
a pctiſ debent reſurgere. in ↄtinuo luctu ꝑñᷣ
ſteꝛe. ſᷣm illud. pᷣs.tota die contriſtatꝰ ingꝛe
diebaꝛ. Sepe g ſe ploꝛet peccatoꝛ.ſepe fre

Capitulũu. xvij.

mat xpᷣs ⁊ turbet᷑ in hoĩe.ſi uult reuiniſceꝛe
Et iuſſit ieſus toli lapidẽ ſuperpoſits.ut oẽs

uideꝛẽt mortuũ fetidum ⁊ coꝛruptũ:ſed 2ↄ ẽ

debat Martha dicens ad eũ(dñe iam feiz
quadriduanus eĩ ẽ] Iimebat᷑ remoto lapð
potius fetoreʒ excitaꝛi.qᷓ; fratrem reſuſcita
ꝛi. Quaſi diceꝛet. Cicet aliqñ reſuſcitati ſint
mõtui ꝛecenter ⁊ poſt paululu.tñ ꝙ iaʒ qua
driduanꝰ ex fetore reſolutus reſuſcitet ñ ẽ
ſic auditũ.Et hoc ur̃ ꝓceſſiſſe ex admizatõe
Marthe ⁊ eius igno antia.qꝛ eiuſdẽ uirtu
tis ẽ ſuſcitare recẽteꝛ moꝛtuũ ⁊ q̃driduanũ.
Uide mirabilem amorem iſtaꝝ ſoꝛoꝛũ eꝛga

dominũ ieſum.nolebãt enĩ ꝙ ẽt fetoꝛ nares

eiꝰ tangeret ad modicũ.deĩde ſublato lapi
de (ieſus elenatis oculis) in celũ pr̃i ꝓ exau
ditòe ſua. gratias egit ad fidei edificationẽ
ut circunſtanteæs B audientes. ⁊ uirtutes dei
in eo uid ẽtes:crederent eum filium dei. uñ
Pylariꝰ. Non pᷣce eguit.nobis oꝛauit ne fili
us ignoraretuz. Cum eniĩ ſibi non pficeret ðᷣ
pꝛecationis ſeꝛmo.ad ꝓfectum tñᷣ nr̃e fidei
loquebat᷑.Non inops g auxilij.ſed noſ ſumꝰ
inopes doctrine. Jõ etiaʒ orauit. ut in neceſ
ſitatibus ad or̃onis ſuffragium eẽ recurꝛen
dũ nos doceret.Et notandũ ꝙ orare pr̃es ⁊
exaudiri conuenit xpᷣo ratione hũ anitatis ĩ
qua eſt minoꝛ patre.ñ autem ꝛõne diuinita
tis.in qua eſt ei equalis. Oꝛaturꝰ uero gra
tias p exauditione egit.qꝛ iam ſe audituʒ co
gnouit. uñ Oꝛigies.Erat enim oꝛaturus pꝛo
reſurrectõe Laʒaꝛi: ſed pꝛeueniens illiꝰ oꝛa
tionem.ꝗ ſolus bonus pateꝛ ẽ exaudiuit di
cenda. Pꝛo ĩpletione ergo oꝛationis ſubdit
gratiaꝝ actões dicens¶ Dateꝛ gratias tibi
ago.qm exaudiſti me)hec Oꝛigenes.ꝑ hoc
ꝙ ieſus oculos leuat in celu.oñdit nobis foꝛ
mam orandi. qᷓ eſt per eleuationem mentis ĩ
deum. Unde inſtruimur ut in orõne leuemꝰ
ſurſum ad deũ oculos mentis noſtre.eꝛigen
do ⁊ remouẽdo illos a pᷣſentibꝰ reb* memo
ꝛia cogitatione ⁊ intẽtõe.Oculos ẽt ad dᷣuʒ
leuamus:qñ ñ confidentes ð meritis nr̃is.ðᷣ
ſola miſeꝛicord ia dei ſperamus. Per G̊ aũt
ꝙ ĩ pᷣncipio orationis gratias agit datuꝛ no
bis exemplum. ut cum oꝛaꝛe uolumꝰ anteqᷓ;
futuꝛa petamus. ꝓ ꝛeceptis beneficijs ðᷣo q̊
tias refeꝛamus. Deus enim ex gratiaꝝ actio
ne de pꝛeteꝛitis ꝓpuocatuꝛ.ad pꝛeſtãda bene
ficia ſequentia faciliuſ.Deinde ( uoce maꝗ).
potius uutute quam clamoꝛis intentione (¶
clamauit. lazʒaꝛe ueni foꝛas Iſcilicet q;tum
ad corpus de ſepulchro ad qtum ad animꝗ
de inferno.⁊ ſic laʒ arũ uocis ſue uirtnte ſuſ
citauit. Ubi ſecundum Originem eſt conſio
ꝛzꝛandum. ꝙ moꝛa tollendi lapidem adiacen
tem ex ſorore defuncti cauſata eſt. ido tã
diu reſuſcitatio fꝛatris dilata eſt. quamdiu
xpᷣm ꝑ vba detinui.ſʒ ſtatim cum xp̃ᷣi man
datum obediendo exequit frateꝛ Aeikat
4

De ꝛeſfuſcitatõe

ut ꝑ ̊ diſcamꝰnihil int᷑poneꝛe int᷑ iuſſa xpi:
2 executõez ipᷣoꝝ.ſi cupim ꝙ ſtati ſequatur
ſalutis effectꝰ. Scdᷣm illud pſal. In auditu
auris obediuit mihi.Et nora ꝙ uox xpᷣi ma

gna dr̃ ꝑp vtutis magnirudinẽ nã tanta uir

tus eius fuit ꝙ ſuſcitauit lazaꝝ a mote quẽ

admodum ſuſcitat᷑ doꝛmiẽs a ſõno uel ſop
ꝛe. Uox ẽt iſta magna repñtatiua ẽ illiꝰ uo

cis magne q̃ erit ĩ cõi reſurꝛectõe.p quẽ om

nes de monumentis ꝛeſuſcitabũtur. CTanta
eĩ erat vtus huius uocis xpᷣi ut abſq; tempo

ris dilatõe.uitã ↄfeꝛꝛet ſicut eꝛit in reſurrec
tione cõi.quando in ictu oculi mõtui audiẽ
tes tubam r̃ſuꝛgent. Ilamauit inquam laza
ꝛe ueni foras.quẽ ſcdᷣm Ang.iõ ex ꝓpꝛio no
mine uocat qꝛ tãta erat vtus uocis eiꝰ.ꝙ pa
riter oẽs mortui cogerent exire. niſi ꝑ expᷣſ
ſionẽ nominis vtutẽ ſuam ad unuʒz detmĩaſ
ſet.Et nẽ ſolum ſuſcitatus eſt laʒarus ſʒ¶ p
dijt)⁊ exiuir licet eſſʒ (ligatus manus ⁊ pe
des inſtitis).i.faſcijs quibus antiqui mortu
os inuoluæ bant(⁊ facies eius ſudario liga
ta erat) ne.ſ.horrorẽ faceret. In quo uirtꝰ
diuina ⁊ miraculi certitudo deciaꝛat᷑.iõ enĩ
ligatũ ⁊ cooꝑtuz reſurgere iuſſit. ut miracu
lum magis appꝛobaret᷑. Unde dñs diſcipuł
pᷣcepit.ut eum qui foris ligatus apparebat
ſoluerent ⁊ ſinerent abire ut ꝑ oꝑa uite oſtẽ
dſeret uere ſuſcitatus ⁊ non fantaſtice. Pic
notadũ ꝙ mors aĩe.ẽ anime adeo derelic
tio damnoſa.ꝙ fit ꝑ peccatum mõtale.quo
deus ꝛepellit ab anima. Unde ſecundũ Au
gu.mors anime fit.cum deſerit eam deus.
ſicut coꝛporis cũ id deſerit anima. Quattuõ
autẽ ꝓgrefſibus mors anime perficit. ⁊ ſic
quadriduanus moꝛtuus dici meret᷑. Prima
eſt quaſi titillatio delectationis in corde.
Secunda conſenſio. Teꝛcia factum. Quãta
ↄſuetudo. Sed deus ab hac moꝛte animaʒ
ad nitaz ꝛeſuſcitat ꝑ gratiam.qua anima ðᷣo
ꝛeconciliatuꝛ. Quia ſicut corpus uiuit ex ↄ
iunctione anime.ſic anima dr̃ uiuer̃ ex unio
ne dei ꝑ gr am. ⁊ hec uiuificatio ſignificat ĩ
ꝛeſuſcitatione laʒari de ſepulchꝛo. In ꝛeſu
ſcitatione eĩ lagaꝛi pluꝛa facta ſunt que mi
ſtite ad ꝛeſuſcitatõem peccatoris cõcurrũt
