mare non tam̃ illa principaliter intẽdebat᷑.
cũ ibi pauci. ſcilicʒ ſeptẽ tm̃ eſſent diſcipuli
ſed potius iſta in qua ſimul omnes erant cõ
gregati.Et ſciendum ꝙ ꝓpe monteʒ oliueti
ex parte boreali ad unum miliare ẽ mõs 2
appellatuꝛ galilea.⁊ dicunt quioaʒ ꝙ ille

„
in galileà )bᷣm mandatum xpᷣi ⁊ ͤ
4

aiſchllitii
liſte Aucis 6
t apparui
de Sſi un
ſorfranibuudi
nidiſe de gous
geinde appnunt
ſtmul bec Euſe
tres erant bbi ci
oeo diſcipnlier⸗
Megali:? noe
leſt icigomne
apoſtolis erun
lomen erant aen
locis ulbus ſem
rum conſolationen
cetimonne apar
eum oganoq
dine celop gin
niſ aſcendentes
renorum. Unde
PMuit eis domi
Pge omuni gen
ſuſcepit iam iul
ſubleuauerat.
celſttudine fſun
ab infimnis uoln
ſcria manſß hen
nini uidars)
letu ſuo ggor to
ſe Gedetes domi
lefſuneriſeſ d
rei oitgte gu⸗
Ergno,
⸗ eꝛit certifica
rnaggince⸗
phlorun oſtr⸗

ſanipta ſun Tand
cnpta ſunt Taſcen
date diſciput diſuu

Ni,

ſta nihimisd Urpul
erbibei. manznis tn
uei oſtm obecen
a men quzzplini
log me ingignu tui
piſce aſſo d nobis
dX de dane derd⸗
mina d m cordis ſ
eme ſocietatis gan
cü Peno meren te
erendo: t ci Johine
ndo t in hoc ſeng pe⸗
ſeuerare Anen.

undeci diſeipnk igli
8, Kaplmn xx.

geri iſepuli obieft
n mandatum tpi 7
em banzlibi n
ſtlurum erat eis
euilen hbere ilit
gens dio ad paſſöen
nererocelann uin
mulieribuſ te
n. Oua peoplel
mnudſehhnen z

—–

Secunde partis

mõs pꝛedictus ad quẽ diſcipuli undecim ab
ierunt.non quia mons ſit ĩ galilea cum ſit ĩ
iudea ſed quia mons iſte appellat galilea.
Alij (ꝙ magis ur) dicunt hoc fuiſſe in mon
te thaboꝛ.ĩ quo dñũs tranſfiguꝛatꝰ fuit.ꝗ ue
re ĩ galilea ↄſiſtit. Ibi em̃ paucis.ſ.tribꝰ di
ſcipulis oñdeꝛat gloriã ſue futuꝛe r̃ſurrectõ
nis.⁊ iõ ibi reſurrectionẽ ſuam completam
manifeſtauit omnibꝰ ſuis diſcipulis. Unde
ꝓbabiliter creditur.ꝙ ibi etiã fuerunt quin
gẽti fratres pᷣteꝛ pᷣdictos undeci diſcipulos
⁊ ꝙ illa fuit manifeſtatio de q̃ ad corrinth.
ſcribit apoſtolꝰ dicẽs.deinde uiſus ẽ pluſq;
quingẽtis fratribus ſimul.hic tñ non expᷣmi
tuꝛ niſi undecim apoſtoli.qꝛ erãt pᷣncipales
diſcipuli xpᷣi.Unñ Euſebius.Duo eni euãge
liſte.ſ. Lucas ⁊ Johes ſolis undecĩ hũc ſcri
bunt apparuiſſe hierłm.ceteri vo ĩ galileaʒ
ꝓperar᷑.ñ ſolũ undecim ſʒ uniuerſis diſcipu
lis ⁊ fratribus dixeꝛũt.angelũ ⁊ ſaluatorem

uidiſſe.de ꝗbus ? Paulus meminit: dicens

deinde appa:uit pluſquã quingẽtis fratꝛibꝰ
ſimul. hec Euſebiuſ.Quomodo autẽ tot fꝛa
tres erant ibi.cũ apeꝛte dicat᷑ in actibuſ qʒ
oẽs diſcipnli erant in hieruſaleʒ ĩ cenaculo
ↄgegati:⁊ nõ erant niſi centuʒ uiginti. Po
teſt dici ꝙ omnes credentes ð hieꝛuſalẽ cuʒz
apoſtolis ñ erant niſi centum uiginti: multi
tamen erant cꝛedentes de alijs ciuitatibꝰ ⁊
locis:quibus ſemel apparere uoluit ad ipſo
rum conſolationem ſicut ⁊ alijs.Et ibi.ſcili
cet ĩ monte apparuit eis dominus quia illi
eum quandoq; uideꝛe merebuntuꝛ in altitu

dine celoꝝꝑ.qui nunc celſitudinem peꝛfectio
niſ aſcendentes in ima calcant deſideꝛia teꝛ

renorum. Unde raba. In monte quideʒ ap
paꝛuit eis dominus.ut ſignificaꝛet qm̃ cõpꝰ
de ↄmuni geneꝛis humani terra naſcẽdo
ſuſcepit.iam ſuꝑ omnia terꝛena reſuꝛgẽdo
ſubleuauerat.⁊ ut admõeret fiðles.ſi illuc
celſitudinẽ r̃ſurrectõis eiꝰ cupiũt uider̃.hic
ab infimis uoluptatibꝰad ſuꝑna ſtudeant ðᷣ
ſiᷣria tranſĩ᷑ hec rabanus.diſcipuli aũt do
minũ (uidẽtes )uiuum ( adoraueꝛunt) in ad
uẽtu ſuo adoratõe latꝛie ⁊ añ eũ hũiliauer̃t

ſe credẽtes dominũ öum ⁊ homineʒz ĩmorta

lẽ ̃ſurrexiſſe (Quidã ãt dubitauerunt )ꝑꝑ
rei nouitatẽ.quoꝝ dubitatõ noſtrã auget fi
dẽ.Ex quo pʒ ꝙ ibi erant alij qᷓ; apoſtoli.ꝗ
oẽs eꝛãt ceꝛtificati etiam thomas ꝗ int᷑ eos
fuit magis incredulus.Dubitatio ꝗdem diſ
cipulorum noſtre fidei fuit ↄfirmatio.quia
quo ampliꝰdubitaueꝛunt:eo ſolicitiꝰ inqui
ſierunt: ⁊ quo ueriuſ pꝛobauerut eo.fimiuſ
crediderunt. ⁊ ñ ſolum fidem noſtraʒ coꝛꝛo
boꝛauerũt:ſed etiam hereticoꝛum ueſaniã
deſtruxerũt. Pius autẽ ⁊ clemẽs dominus
credẽtes ĩ fide cõfoꝛtat ⁊ fidẽ eoꝝ roborat
ac dubios ad fidẽ ꝛeducit.? dubietateʒ eo
rũ excludit.intimans eis ad quantã gloriaʒ

Capim. Ixxx.

puenerit. Unde ⁊ oẽm dubietatẽ a cordibꝰ
eoꝝ auferret (accedẽs locutus ẽ eis) ad ceꝛ
tificandu eos de ſua reſurrectõe dubios(di
censData ẽ mihi om̃is poteſtas ĩ celo ⁊
in terra) qr licet xpᷣs quantũ ad diuinitatezʒ
ab eterno hẽret hanc poteſtatẽ. ⁊ ĩiquantuʒ
homo ab inſtanti ↄceptõis haberet poteſta
tẽ ĩ celo ⁊ ĩ terra auctõitatẽ tñ executiue ñ
habuit ante ſuã reſurrectionẽ:ſʒ uoluit paſ

ſibilitati eẽ ſubiectus ꝑꝑ noſtraʒ redemptio

nẽ. Poc g loquituꝛ a parte bumanitatis: in

qua minoratus ẽ paulominus ab angelis: ñ

a pte diuinitatis.ĩ qua patri ẽ cõſoꝛs ⁊ coe
qualis. Nã ſᷣm diuinitatẽ tantꝰ ẽ pater aut
filius aut ſpirituſſanctis: quantꝰ eſt pater ⁊
filius et ſpirituſſanctus. Uñ Aug.Tanta ẽ
tota trinitas in ſolo pr̃e uel in ſolo filio.ł in
ſolo ſpirituſancto.q̃nta eſt ſimul ĩ patre ⁊ fi
lio ⁊ ſpirituſancto.hec Aug.Igitur ſecũdũ
diuinitatẽ ſemꝑ ſimul cũ patꝛe ⁊ ſpirituſãc
to omnipotẽs ſupeꝛ omnia.ſecunduʒ huma
nitatẽ omnium reꝝ ⁊ inteꝛ omnia poteſtatẽ
accepit:⁊ omnia ĩ manu eius ſũt tradita.ut
homo ille qui nupeꝛ factus ẽ de celo:dñet
⁊ in terra. Pabet em̃ poteſtatẽ in celo coro
nãdi quos uult ⁊ in terra eligendi quoſcũq;
uult quia ⁊ hic ⁊ ibi facit ꝙ uult. Non ſolũ

ergo in terra:ſʒ ẽt in celo poteſtatẽ accepit

ga in humanitate exaltatus ad dexterã pa
tris ẽ collocatꝰ:⁊ ſupeꝛ omnes angelos ele
uatus nomenq; ſibi datum ẽ ꝙ ẽ ſuper om̃e
nomen. ut in noſe ieſu omne genu flectatuꝛ
celeſtium terreſtium ⁊ infernoꝝ.Nõ ſolum
eſt ſupeꝛ omniũ hominũ nomẽ ſed etiam ſu
peꝛ omniũ angeloꝝ ſanctiſſimum. Nulli enĩ
hominũ ł ãgelorum ↄceſſum ẽ.ut natura fi
liꝰdei dici poſſit mſi illi ſoli cui a pr̃e dem̃ ẽ
hic ẽ filius meus dilectus ĩ quo mihi cõpla
cui. Nulli quoq; ſanctoꝛum uel angeloꝝ da
tum ẽ. ut in nomie eiꝰ daretuꝛ ſalus mundo
niſi ſoli deo ð quo Petrus ait.ñ eſt ĩ aliquo
alio ſalus.neq; eni aliud nomẽ datuz ẽ ſub
celo hoĩbus in quo oporteat nos ſaluos fie
ri. In natura ꝗppe hominis a pr̃e accepit.
ꝙ ĩ natura dᷣitatis ẽt ipᷣe dõauit. Uñ Seue
rianus.Filius ꝗppe dei UWirginis filio.deus
homini diuinitas carni contulit. ꝙ ſemꝑ ip
ſe cù pr̃e poſſedit. Pec ãt poteſtas ſibi data

peccatores ñ ſpernit ſed omnes ſine ꝑſonaꝝ

acceptiõe colligit. Uñ cõſequenteꝛ ĩſtituẽs
baptiſmũ ſubiungit(Euntes ꝑ munduz uni
uerſum.docete fidẽ (omnes gẽtes).i.oĩa
geneza gentium ſine diſtinctõe pſonaru. Ex
B patet.ꝙ pᷣdicatores euãgelij debẽt oĩbus
⁊ magnis ⁊ paruis ſine acceptione pᷣdicare.
untes ergo ꝙ eſt Z negligetes ꝗ ire nolũt
docete ꝙ ẽ ↄtꝛa ignoꝛantes qui docetr᷑ neſci
unt ⁊ officium aſſumunt. omnes gentes quõ
ẽ contꝛa perſonarum acceptoꝛes.qui tantũ
ad aliquos uadunt (baptizãtes eos )qꝛ niſi
.

4

Epilogus appaꝛitionũ dñi pꝰ

s ꝛenatus fuerit ex aqua ⁊ ſpiituſancto:ñ
põt intrase in ꝛ egnũ dei(in nomine)) ꝑꝑ uni
tatẽ ſubſtãtie (ꝓatꝛis ⁊ filij ⁊ ſpuſſancii)ꝑꝑ
diſtictionẽ ꝑſonaꝝ. ut quoꝝ ẽ una diuinicas
una ſit largitio. Non ait in nominibus pr̃is
⁊ filij ⁊ ſpuſſancti:ſed in noĩie ut indiuiduã
trinitatẽ unũ deum eſſe inſinuet. Iſta ergo
ẽ foꝛma baptiſmi a xpo ĩſtituta:ſed familia
ꝛi ↄſilio ſpũſſancti quodãmodo mutata fuit
in pꝛimitiua eccłia qñ apoſtoli baptizabãt
in noĩe xpᷣi.ut nomẽ xpᷣi ꝙ tunc odioſũ eꝛat
publicaret ? magnificaꝛet ꝑ ambitũ mũdi.
Et addit(docentes eos ſeruare) opeꝛe ⁊ ꝑ
ſeuerantia((oĩa qᷓcunq; madaui ⁊ dixi ( uo
bis).ſ.ſacr̃a a xpᷣo inſtituta ⁊ aua ad fideʒ
catholicã ꝑtinentia. ac mores circa dilectõ
nem dei ⁊ ꝓximi inſtiuentia. Receptũ ꝙ
dnñs ante paſſionẽ ſuã diſcipulis dedezat.ſ.
ꝙ iudeis pꝛedicarent:⁊ in uiã gentiuʒ ñ abi
ꝛent ad tps erat certuzʒ. qꝛ ante xpᷣi reſurrec
tionẽ fides xpᷣi non erat diuulganda ꝑ orbẽ
uniuerſum: ⁊ iõ poſt reſurrectoeʒ pᷣcepit eis

ut in om̃s gentes irent.⁊ pꝛimo docerent.i.

catheziʒzarent ⁊ in fide inſtrueꝛent:deinõ fi
dei ſacro.ſ.baptiſmo intingerent.qr adulti
pᷣus debẽt inſtrui de his que ad fidẽ ꝑtinẽt
quã baptiʒari:⁊ iõ catheciſmus dqʒ baptiſ
mũ ꝑcedere: ⁊ tãdẽ poſt doctrinã fidei ⁊ pꝰ
baptiſmũ oĩa qᷓcunq; eſſent obſeꝛuãda pꝛe
ciperent. Quia ut dicit Jacobus oportet ñ
tm auditores eſſe vᷣbi:ſʒ et factões ⁊ qui of
fendeꝛit in uno factus ẽ oĩm reus. Cõgruus
ordo.primo eĩ adiutor in fide ẽ docendus.
qꝛ niſi pꝛius fidẽ aĩa ꝛecipiat non ẽ dandus
vaptiſmus. qr ſine fide ĩpoſſibile ẽ placere
deo nec ualet baptiſmi mundatio.ſi ñ quan
tum põt bonis opibus inſiſtat.qꝛ ſicut corpꝰ
ſine ſpũ mortuũ ẽ ita ⁊ fides ſine operibꝰmõ
tua. Igit oʒ oĩa ſeruare quecũq; mandauit
ipe.Cui hoc ur̃ impoſſibile ſolù teneat ⁊ cu
ſtodiat caritatem. Unde Aug. Dilectio for
tis res ẽ fꝛatꝛes. Uultis uideꝛe qua ſit fortis
dilectio.Quiſquis ꝑꝑ aliquã neceſſitatẽ nõ
potuerit implere ꝙ iubet deꝰ amet illũ qui
implet ⁊ in illo implet.Et iteꝝ. Diuinarum
ſcripturaꝛũ multiplicẽ habundantiã latiſſi
mamq; doctrinã ſine ullo enore ↄprehẽdit:
⁊ ſine ullo labore cuſtodit.cuius cor plenua
E caritate:dicente aplo. Plenitudo aũt le
gis caritas. Totã magnitudinẽ diuinoꝝ elo
quioꝝ ſecuꝛa poſſidet caritas.qua deù ꝓxi
mũq; diligimus.docet eĩ celeſtis unꝰ medi
cus nos ⁊ dicit.diliges dñm deũ tuuʒ ex to
to corde tuo ⁊ ex tota anima tua ⁊? diliges
ꝓximũ tuu ſicut teipum. In his duobus pꝛe
ceptis:tota lex pendet ⁊ ꝓphete. Si g non
uacat oẽs paginas ſacras ꝑſcꝛutari omniꝗ ĩ
uoluta ſeꝛmonũ noluere. oĩa ſcriptuꝛaꝝ ſe
creta penetꝛar̃: tene cãitatẽ ubi pẽdẽt oĩa.
Ibi tenebis ꝙ ibi didiciſti.tenebis ẽt ꝙ nõ

ꝛeſuꝛꝛectiõem.

didiciſti. Si eĩ noſti cãitatẽ aligꝗd noſti.un
de ⁊ illud pendet.qð forte non noſti. Et ĩ eo
ꝙ in ſcꝛiptuꝛis ĩtelligis caꝛitas patet ⁊ in eo
ꝙ non intelligis caritas latet. Ille itaq; tz:
⁊ ꝙ patet ⁊ ꝙ latet ĩ diuinis ſeꝛmonibus.ꝗ
caritatẽ tenet ĩ mõibꝰ.Et iteꝝ quanta ẽ ca
ritas.q̃ ſi deſit fruſtꝛa habent᷑ cetera:ſi aſſit
habent᷑ oĩa.Et iteꝝ hõ fide ⁊ ſpe ⁊ caꝛitate
ſubnixus ⁊ eas inconcuſſe retinẽs non indi

get ſcripturis aiſi ad alios inſtꝛzuendos. Mł
ti ꝑ hec tꝛia ĩ ſolitudine ſine codicibꝰuiuut

bhec Aug.Eſt ẽt tm̃ bonũ caꝛitas.ut ñ tm̃ de
fectus noſtros ſuppleat:ſʒ ẽt bona aliẽa no
ſtra eſſe faciat. Unð Greg. Alioꝝ bona ope
za noſtra ſunt.que ſi imiari nõ poſſumus:ĩ
alijs amemus ⁊ amantiũ fium q̃cũq; aman
tuꝛ in nobis. Unde ⁊? Augu. Penſent inuidi

quantum bonũ ẽ caritas.que ſine labor̃ no

ſtꝛo alieno bõa noſtꝛa facit.Et it eꝝ ſi amaſ
unitatem:ẽt tibi hʒ.quiſquis in illa aliquid
habet. Tolle inuidiam: ⁊ tuũ eſt ꝙ habeo.
Tolle inuidiã:⁊ meũ ẽ ꝙ habes. L iuõ ſepe
rat.caritas iungit.hec Aug. Peꝛ caritateʒ
quippe ẽ homo in paꝛticipio oĩum boncruʒ
eccłie ⁊ ex defectu caritatis amittit homo
meritũ oĩium bonoꝝ eccłie ⁊ etiam bõi ope
⁊is ꝓprij.⁊ ut dicit Ger.caritas ẽ uirtus in
qua nec minimũ opus ꝛeſpuituꝛ.ſine q̃ nec
maximũ acceptat᷑. Et bꝛeuit᷑ ↄcludẽdo ca
ritas inter uiatutes tenet pꝛincipatum.quia
ſine ipa ad pfectõis culmen nemo ↄſcender̃
ualet. Cunc cĩ hõ ꝑfectus ẽ qñ caritate ple

nus ẽ ¶Deinde qꝛ magna eis iniunxit. eꝛi

gẽs eoꝛum ſenſus ⁊ eos cõfortãs ait ⁊ ecce
ego uobiſcum ſum)protectiõe diuĩe uirtut᷑
cooperatõe laboris ⁊ operis.ac etiaʒ ſacra
mẽtali preſẽtia corporis(omnibus diebus
uſq; ad cõſumatiõem ſeculi)ĩcluſiue cum ĩ
finitis laboꝛibus.⁊ cõſumato ſeculo mecuʒ
rgnabitis.cuius rei pignus eſt pꝛeſẽtia mee
deitatis. ⁊ gratie etiam ĩ pꝛeſẽti.ex quo pa
tet.quãta meꝛces pie cõueꝛſatiõis quale ue
pignus future beatitudinis etiaʒ ĩ preſẽti fi
deles mõeat: ⁊ qð uſq; ad fieʒ mudi fides ñ
deficiat qnàtumcũq; tribulatiõibus agitet᷑
ac ſi dicat ſecũdum Lꝛiſoſt.ñ excuſetis uos
nec mihi dicatis difficultatem ĩiũctoruz ne
got iorum.quia ego uobiſcum ſum: qui oĩa

facia leuia. hec Crip. Magna ꝓmiſſio ma

gnus ⁊ inſuperabil clipeus ſecuritatis.ego ĩ
quit uobiſcũ ſum.ĩ uobis pugno.nos ðfẽdo
nihil timeatis.ite ſecuri.Si em̃ deꝰp nobiſ
ꝗs õ noo:Dicamꝰ g. In deo faciemꝰ vtuteʒ
⁊ ipᷣe ad nihilũ deducet tribulãtes nos ⁊ ii
micos nr̃os.⁊ ſpecialiteꝛ pᷣdicatoꝛibus euã

gelij ꝓmittituz aſſiſtẽtia dñi cũ dicitur ⁊ ec

ce ego uobiſcum ſum.ſcilicet dirigẽdo ſᷣmo
nes ad ſalutẽ audiẽtiũ.⁊ meritũ ueſtꝝ ſcðʒ

crip.ñ tm̃ loꝗt᷑ illis ꝗ tùc erat.nec cu illij ſo
lũ dicit ſe futurum ẽè ſed ⁊ peꝛ ipos loquit᷑

— *

„

n Bedam finn
qui mpeni ſeculo m
egencot hocun
cirigeao:iple cum.
bit:eos remunera
ciendo. Uñ tleop
los non geſerit ade
ſoetat oc paclelli⸗
rii, manebit et ci/
ñſolu uirtualie ſe⸗
ſeuchauiſtie ſacko.
We deded ed ſatie⸗
RemeNrN deis
tione ſecthi N eds
tig fingalarnerint
pfſentr uita diſſoln
ſine fine manſma
ſuſtineditis fimu
tur. ci torum ſe
eueniat:vona
in eternü mantun
bñiciſeipulos te
lalge magnifici
te cum gno mani
ommmum dat eis
2Caſnman d
Raa icit.
an . denen
llitat des
eepleuit:
es
quartam co⸗
ſtemtinignin

ſact Etiter fani
quiſquis in illa D
umer uü eſt ghaben
ec babes Anſhe
er ug. Dercming,
tlcſpio oium boyen;
carntatis amint honno
ecckie ? etian boͦ gye
her caritise imnis
s eſpbinn, ſne ee
t haeuit clugitoci
ret peincipatumn. quia
lmen nemo oſcende,
use n caruate e
nagna eis imungit en
ds Cöfor as ait ecce
rectioe dinie umni
1 operis ac etiaz ſacnn
oris onmnibus giebit⸗
n ſeculihicluſne ani
coͦſumato ſeculo mecnz
pignus eſtweſenn mee
um i weſeti er gnope
ecöerlnns ullene
ucinis erizz ieſdn ſi
ad füz müct ces
inbulanoibts aglet
Cioſt excuſers nos
ſeulluten ictde
obicum ſun glioit

Secunde partis

omnibꝰ futuris.ꝗ poſt illos credent cum ꝗ

bus ẽt ſemꝑ eꝛit. Nõ ei uſq; ad ↄſumatõem

ſecłi apłi ꝑmãſuꝛi erant:ſed ſicut uni corpo
ri logtuꝛ fidelibus.ꝗbus coniungitur ut ca
put mbꝛis.hec Cri.Quãuis ei dnñs quo ad
pñntiam coꝛꝑalẽ abceſſuꝛus eſſet a diſcipuliſ
tñ ꝑ pnñtiaʒ diuinit atis ⁊ ſpiritualẽ influxuʒ
ſuoꝝ donoꝝ ⁊ ſue gꝛatie pñs ſempeꝛ manet.
⁊2 manebit cù fidelibus uſq; ad finẽ ſeculi.
Sapiens.n.⁊ fidelis nauta nauem ñ dimit
tit donec fueꝛit ad poꝛtũ applicata:eccleſia
vo ẽ nauis ⁊ xpᷣus e nauta regens ipſam.qꝛ
eam non dimiſi nec dimittet: donec ad por

tũ paradiſi perueniat. hec eccleſia in apoca

lipñ.de celo deſcendere dicituꝛ.qꝛ ſecũdum
Aug.celeſtis ẽ gꝛatia qua deus eam facit.
Ubi Rabanus.Ex hoc ãt intelligi᷑ ꝙ uſq;
ad finem ſeculi non ſt᷑ defuturi in mundo.ꝗ
diuina manſione ⁊ inhabitatione ſũt digni.
Qõ at dicit uſq; ad conſumationem ſeculi
ſᷣm Bedam finitu ꝓ infinito ponituz. Nam
qui in pñnti ſeculo manet cum electis eos ꝓ
tegendo ⁊ ꝑ occultos inſtinctꝰſpirituſſancti
dirigẽdo:ipie cum eis poſt finẽ ſeculi mane
bit: eos remunerado ⁊ ſine fine ſua pntia ſa
ciendo. Uñ ⁊ leo papa. Qui.n.aſcẽdit in ce
los non deſerit adoptatos:⁊ ipſe deoꝛſum 2
foꝛtat ad paciẽtiã.qui ſurſuzʒ inuitat ad glo
riã.manebit ẽt cũ rfidelibꝰ in pᷣſenti ſeculo.
ñ ſolù uirtualiteꝛ:ſed ẽt ꝑ pñtiã corporalezʒ
ĩ euchaꝛiſtie ſacr̃o.ubi ẽ xpᷣs totus ⁊ poſt fi
nẽ uidebũut eũ facie ad facieʒ luce clarius.
Rememorat ãt eis (ut ait Eri)⁊ conſuma
tionẽ ſeculi.ut eos magis attrabat:⁊ ne pñ
tia ſingulariteꝛ inſpitiant ſolũ que ſimul cuʒ

pſenti uita diſſoluutuꝛ. ſed ? futura bona ⁊?

ſine fine manſuꝛa. Qu aſi diceret. Tꝛaiſtia q̃
ſuſtinebitis ſimul cu preſenti uita diſſoluen
tur.cũ ⁊ totum ſeculum in conſumationem
deueniat: bona autẽ quibus pociemini ſunt
in eternũ manſuꝛa.hec Criᷣ.Cõſidera nũc
bñ diſcipulos ⁊ ea q̃ mõ ſt᷑ eis dicta gꝗa ſũt
ualde magnifica. Stant in magna iocũdita
te cum dno.manifeſtat eis q̃liteꝛ ẽ dominuſ
ommum: dat eis mandatum de pꝛedicãdo.
⁊ dat foꝛmam baptiſmi.dat ⁊ uigorẽ ꝑmaxi
mum dum qicit.quod ſempeꝛ cum eis erit.
Et ſtans benignus familiariteꝛ inteꝛ eos pᷣ
dicans ⁊ loquẽs ð ꝛegno ði magna eos iocũ
ditate repleuit: ? letitia inenarrabili. Ui
des quantam conſolationẽ dat eis:⁊ quot o
ſtendit inñũgma caritatiſ. Appaꝛet quod iſti
dominum cum deſiderio ⁊ ſolicitudie expec
tare curauerunt.⁊ ideo leti eũ aſpicere me
ruerunt. Sic ⁊ nos contingere ſentiremꝰ. ſi
in expectando dnim ⁊ aduentũ eius feꝛuidi
7 ſoliciti eſſemus. Peꝛ iſtos quibꝰ dñs ĩ mõ
te thaboꝛ pꝛedicto apparuit cõtẽplatiui ðſ
nãtuꝛ.qꝛ in hoc monte trãſfiguꝛaturuſ dr̃:

⁊ talibꝰ ipſe frequẽteꝛ appaꝛeꝛe dignat e

dibili in mõte eis apparens ꝑfudiſti. da mi

Capitulũ.lxxxj.

inde dñs ab eis diſceſſit: æ moꝛe ſolito ad
ſctos pr̃es redijt.diſcipłi vo cũ magno gau
digt mſer̃t: æ es ĩ hieꝛtiz ĩ dierũt. Oratio.
Omine ieſu xpᷣe fili dei uiui.ꝗ cõda
diſcipulorũ de moꝛte tua dolentium
tue exhibitiõe preſentie gaudio icre

hi miſero ut nunc celſitudinem pezfectio
nis aſcendens in ina ſtudeã deſidezia terre
noꝝ calcar̃.⁊ ab infimis uoluptatibꝰad ſuꝑ
na deſideꝛia tranſire: qᷓtenꝰ te merea?ꝛ quan
doq; in altitudine celorum uidere. ac etiã
domine me omnia que mandaſti ſeruare. ?
mane nobiſcum in hoc ſeculo pꝛotegẽdo ⁊
dirigendo: ⁊ poſt finem ſeculi remunerando
⁊ ſmne fine tua preſentia ſatiando. Amen

¶ pilogus apaꝛitionũ dñi pꝰreſurrectõem
Kapitulum. Lxxxi.

Abes igituꝛ duodecim apparitões
poſt dommi reſurrectionẽ uſq; ad
aſcenſionem. abſq; duabus cum aſ
enſione ꝓximo dicendis: ⁊ ſic ap
paꝛitões quatuoꝛdecim fuerunt.de ꝗbꝰ tm̃
deceʒz in euangelio ſcꝛipte ſunt. Potes etiã
meditari de pluribus.naz ueriſimile ẽ ꝙ be
gnius dominus ſepe Matrem ⁊ diſcipulos
magdalenã dilectaz diſcipalam uiſitauit: 2
foꝛtãs ⁊ exhilarãs eos ꝗ ſic uehementer de
ſua paſſione conteꝛꝛiti ⁊ contriſtati fueꝛant
ꝙ etiã beatus Aug.ſentiꝛe uidetuꝛ loquens
de tempor̃ poſt domini ꝛeſurrectionem. Nõ
omnia inquit ſcripta ſt᷑.rebra eĩ erat eiuſ
cũ illis ↄueꝛſatio:pᷣuſqᷓ; aſcendiſſʒ ĩ celũ.Et
foꝛte ipᷣi ſct᷑i pres.maxĩe abꝛabã ⁊ dauid ad
quos ſpãlis fcta fuit ꝓmiſſio filij ᷣi.uẽiebãt
cum eo ad uidendum illam excellentiſſimâ
filiã ſuã matrem dñi q̃ ꝓ eis ⁊ oĩbus gram iĩ
uenit:⁊ redemptorẽ genuit.O qᷓ;libẽteꝛ eazʒ
conſpitiebant.⁊ qᷓ;reueꝛenteꝛ ſe eidẽ inclina
bant ⁊ omni qua poterant benedictiõe com
plebant qᷓ;uis ipn non uiderentur ab illis ꝗ
coꝛporaliteꝛ ibi eꝛant. Dotes etiã hic conn
deꝛaꝛe benignitatẽ. caritatem ⁊ humilitatẽ
dni.more ſolito q̃ in oĩbꝰfactis eius relucẽt
ꝙ ẽt poſtq; glõioſe uiceꝛat ⁊ rſuꝛexerat ꝑe
Ginaꝛi.adhuc ꝑ dies quadragita uoluit ut
ſuos diſcipłos ↄfirmarz ⁊ roboraꝛet. Digne
nãq; pꝰ tot annoꝝ cuꝛicula.pꝰ tot laboꝛes ⁊
afflictiones pꝰ tam crudelem ignominioſaʒ
⁊ aceꝛbã mortem:poterat triumphator ad
ſuam gloriam remeaꝛe: ⁊? apoſtolos ꝑ ſuos
angelos confoꝛtaꝛe.ꝓ ſuo nutu ⁊ conforma
re.¶ Sed hoc non paciebatu caritas ſua.
perſonaliteꝛ uoluit cõuerſari cum eis:⁊ ue
ꝛitatem reſurrectiõis moꝛtis compꝛobauit
argumentis .i.ſenſibilibꝰ ⁊ euidentiſſimis ſi
gnis multa ĩ coꝛpoꝛe pꝛoprio oſtendens⸗
Preteꝛ naturà corporis immoꝛtalis. At ſie

Epũiogus apparitionũ

Vitatẽ ꝛeſurrectõis aſtrueret. ⁊ ab apoſtoł
eoꝛũq; oſteꝛis oẽm oĩo cãʒ heſitatõis amo
ueret. In coꝛꝑe eĩ ꝓpᷣo cicatrices oñdit.cuzʒ
tñ a nꝗ coꝛꝑis ĩmortalis: penitus aliena ſit
oĩs defoꝛmitas cicatricis. Comedit cuʒ eis
⁊ bibit.cũ tñ corpꝰ ſpuale ciboꝝ alimõia mi
nime indigeret. Sed ſciendù ẽ cibos a dño
ante mortẽ ſumptos in eius alimoni ceſſiſ
ſe.qꝛ illos in ſe ↄueꝛtit poſt reſurrectionem
nero ſumptos nullã ei alimoniã pᷣbuiſſe. qꝛ
iltos in ſe non ↄuertit cũ haberet corpꝰ glo
rificatũ ⁊ ĩcoꝛuptibile:ſʒ mox ſpirituali eiꝰ
uiꝛtute abſumptos ſicut abſumit᷑ aqua miſ
ſa in igne.aliter abſorbet aquã teꝛꝛa ſitiens
aliter exiccat zadius ſolis calens. Illa abſõ
bet ⁊ in ſe trahit indigentia: iſte exiccat ⁊ ↄ
ſumit potentiga. Manducauit g oñs poſt re
ſuꝛectõem põtate ñ neceſſitate. ut eo moõ r
ſurrectõeʒ ⁊ uit ueꝛã ñ imagiaꝛiã onñdeꝛet.
Si ñ oñderet᷑ ueꝛitas reſuꝝꝛectõis:ꝑditꝰ ẽẽt
huctus paſſionis.Un Aug ⁊ de ſaluator̃ q
dem fides xpiana nõ ambigit.ꝗn poſt reſur
ꝛectõem in cãne ſpũali ſʒ tñ uera.cibũ ⁊ po
tũ cũ diſcipuł ſũpſeꝛit.nõ alimentoꝝ indigẽ
tia:ſʒ ea qua ⁊ hoc potẽat poteſtate non eĩ
edendi ⁊ bibendi talibus corꝑibꝰ aufert᷑ po
teſtas ſʒ egeſtas.qm̃ ceꝛto ⁊ inuiolabili mu
nere ĩmoꝛtalitatis ĩduent᷑.ut non niſi uelint
poſſibilitate: non neceſſitate ueſcãtur. Dec
Aug. ꝛeter hec aꝛgumẽta lucas ſcribens
biſtoriã actuũ apłoꝝ:ponit ⁊ alia 5. uit enĩ
gumentũ uere reſuarectiõis. ꝙ ꝑ dies qua
daaginta multifoꝛmiter apparuit eis loquẽſ
de regno dei.Nõ ẽ intelligẽdũ ꝙ ſinguł qua
draginta diebꝰ apparuit eis:ſed ꝙ infra nu
meꝝ tot dieꝝ pluries apparuit. exhibẽdo ſe
oculis uidendũ ⁊ manibꝰ palpãdu. cum eis
comedendo ⁊ bibẽdo ſicut añ ↄſueueꝛat.ut
reſurrectõem ſuã płibꝰ mõis oñdeꝛet. Sed
ad demonſtꝛandũ głiam ſue reſurrectionis:
non decebat eum cum illis ut prius conueꝛ
ſaꝛi continue.ne putaret ad uitam mortalẽ
reſuꝛrexiſſe. Sacto aùt inteꝛuallo appare
bat diſcipulis:⁊ non ↄuerſabat᷑ continue cũ
eis:ut oſtenderet ſe reſuꝛrexiſſe ad ĩmorta
lem uitaʒ ab hominibus huius uite ſeꝑatã.
Itaq; non ſtatim poſt ꝛeſuꝛectõem aſcẽdit
ut multipliciter reſurrectionẽ ꝓbaꝛet.⁊ di
ſcipulos conſolando refoueret ⁊ ut nr̃am in
foꝛmaret pactam. quia cebemus equanimi
ter expectare mercedem noſtꝛam. Unde ſi
cut fueꝛunt quadꝛaginta hore moꝛtis eins
A.quattuor ꝑaſceues ueſpertine:⁊ tꝛiginta
ſex duarum noctium ⁊ unius diei: ita q̃dra
ginta diebus cum eis conuerſatus eſt poſt
reſurrectionem quia diuina conſolatõ exce
dit humanam triſtitiam. Pro eis fecit hoc
⁊ pꝛo nobis:ſed non adueꝛtimus Dilexit ⁊
diligit ſic ue hementer ⁊ non diligitur. Cuʒ
amen ad talem ⁊ tantum ignem non ſoluz

domini poſt reſurrectöem.

calefieꝛi ſed etiam ardere debemus. Unde
Beda. Reſurrectõeʒ ſuã ceꝛtã ⁊? uerã mult᷑
⁊ narijs docum̃tis ꝑſuadere dignatus ẽ. ꝑꝑ
edificandà fidẽ:⁊ fugandã de corde ꝑfidiaʒ
omnemq; dubitatõem de ſua reſurꝛectione
tollendam. Unde ẽt Ber. Z:ps dicit᷑ triplex
panis.ſubcineritius in incarnatione reueꝛ
ſatus in reſurꝛectione.tꝛiticeus in nude dei
tatis oſtenſone. Danis ſubcineritius ẽ deꝰ
homo. Nam quid ẽ deus niſi uita ⁊ pãis.qd
ẽ homo niſi cinis ⁊ puluis: ⁊ ꝗd ẽ in una ꝑ
ſona deus latens ? homo patens niſi panis
ſubcineꝛitius. Panis eꝛgo ſubcineritius eſt
panis ſub cinere.deus latens ſub homine.⁊
hoc eꝛat xpᷣus ante reſurrectionem. Panis
ꝛeuerſatus eſt econueꝛſo homo deus.ſ.poſt
ꝛeſurꝛectionem. Pꝛius enim quaſi cinis pa
nem occultauit poſt ueꝛo quaſi panis cine
ꝛem celauit: quando enim habuit corpꝰglo
rificatum:tunc humanttas in eo quaſi cela
ta fuit. Unde ante paſſionem humanitas ĩ
eo manife ſta fuit:ðitas latebat:⁊ ideo tũc
peꝛ miꝛacula ⁊ predicationem deitatem ꝓ
baꝛe ⁊ mundo oſtendeꝛe opoꝛtebat. Boſt F
ſurrectionem ueꝛo magis probationi huma
nitatis:quam diuinitatis inſiſtebat. Unde
tunc uiſu tactu eſu ⁊ multis alijs argumen
tis ſe ueꝝ hoĩem eſſe approbabat. Pãis tri
ticius ſine omni cineꝛe eſt ſine fuꝛfuꝛe ſine e
nigmate ſʒ de ſimola puꝛiſia. h̊ ẽ nuda ditaſ
Pic panis ẽ deus deus.Nã deuotõi non ſuf
ficit ſemel dicere deꝰ uox ei deuota ẽ öus ᷣ
us meus. Poc faciat mihi deꝰ ⁊ hoc addat
ut ſit ðus ðus meus.AQuid eĩ ꝓderit mihbi õᷣ
us: ſi non ſit dus meus.hec Ber. Et ſciẽduʒ
ꝙ non iniquis hominibus ⁊ mundi amatoꝛi
bus:ſʒ ſolis aptłis alijſq; fid elibus poſt r̃ſur
rectionẽ ſuã ſaluatorẽ apparuiſſe legimus.
Neq; eĩ ↄueniens eꝛat.ut xpᷣus a moꝛtuis ꝛe
ſurgens. factuſq; iã eternus ⁊ ĩmoꝛtał iniꝗs
hominibꝰ deo moꝛtuis ⁊ a uita q̃ xpᷣs ẽ ſepe
ꝛatis ſe mãifeſtãet.Uñ ⁊ añ dixerat.adhuc
modicũ ⁊ mundus.ſ.ꝗ modo non me uidet
oculis caꝛnis in me nõ uidet:uos aut uiõbi
tis me.Uñ theophilus.de ceteꝛo non ↄueꝛ
ſabatuꝛ ĩter plebẽ.quia.ſ.poſt reſuꝛrectõeʒ
conuerſatio eius non erat digna hominibꝰ
ſed diuina magis.quod etiã eſt foꝛma reſur
rectionis futuꝛe in qua ſicut angeli cõuerſa
bimuꝛ ⁊ filij ði.hec theoph. WManikfeſtauit
autem ſe diſcipulis ſuis ⁊ alijs fidelibꝰ. ut
uiuus uideꝛet᷑ a niuentibus. Uñ dicit aug.
qð quando ſuꝛrexit non eſt uiſus niſi a ſuis
Unde ⁊ in actibus. Hunc deꝰ ſuſcitauit ter
tia die: ⁊ dedit eum manifeſtũ fieri non om
ni populo:ſʒ te ſtibꝰ preoꝛdinatis a deo. no
bis qui manducauimus ⁊ bibimus cnʒ illo.
poſtquam reſurrexit a mortuis.uit auteʒ
conueniens quod non omnibus ſed teſtibuſ
tm̃ preordinatis reſuꝛꝛectionẽ ſuam mãife

in onn
1 Auinns Me⸗
lugenthusen i
tie ecoꝛdanione lu
Oecinitreuenten
12 eſurrectionis
nobisunbomni
liter änuntine gu
tione panis his g ſe
tes ad hoſpiti nol
peregrinis ? haunt
bona libeter ipedin
ctone poanis u ſac
nidelicet panis ? iun
tin fümim ⸗Aoprrutt
fectione loguentidus
s d Wem agm
t dd epriſecl o⸗
tes de eins ga⸗
paruit cq ſoudns
tu ꝛeſideꝛent. App
metu apenis eü g
guereret. Affuit .
ſpiritu eccleſtam
1 ad publicd uen
ageſt eide 1 mun⸗
mine regal ten
nig mul ſublimit
neſtigis apzuit,
liuinig adinuit be
Neceſſarin nitete⸗
famus:iuſtiſg ne
adiungt ſue piet
adeſt,2 whisn
e manducam f
„Krnugannini
Pirutnnon

lten
Meggz
den,
lgeg ſbe . . .*
gſu teriguu le Secunde partis Capitulũ lxxxj.
ude, . Ueree ,
n gnng Uul ſtaꝛet.qꝛ infima ꝑ media r̃ducit in ſupꝛema dens in celum adeꝛit nobis ut eum poſt mᷣ .
ente cte g ⁊ iõ quoſdã mediatoꝛes elegit.ꝑ quos uni,g— tem ad celos ſequi mereamur.ſi ante mõtẽ
„ feſe Nuz ſo oꝛbi ſurrectio manifeſtaꝛi poſſet. Sic S eum in bethaniam unde aſcendit.i.in donũ
* 6 nictn 8 dominus ꝑ dies quadraginta multifoꝛmiteꝛ obedientie ſequi cuꝛamus. Ipſe ⁊ eniʒ celũ
naen d er appparẽs diſcipulis.ac edens loquenſq; cũ aſcenſuꝛus bethaniaz uenit. qꝛ ſicut apoſto
monte nn le; . eis:⁊ argumentis nos illuminauit ad fideʒ. lus ait.factus eſt obediens uſq; ad moꝛteʒ:
di atede ⁊ pꝛomiſſis erexit ad ſpem.ut ſic tandem do mortem ãt crucis:propteꝛ quod ⁊ deus euʒz

gnſſtebat, Ue
lrigalig grgunen
robabat, Pigni
ſne ſufute iee
1,, hénuda btaf
geuoro non iuf
eidenctaddasd
de 1 do add
ei pderit minn
( Ber. Etſciedi
81 mundi amatori
ſidellbus poſt fſir
pparuiſſe leginns.
txpus a mouis
us t imortak inigs
uita q xpoe ſeye
af dixerat aaic
olo non ne niget
vet:uos git uihhi
cetero non auer
Jeſtreſmrecloe⸗
1 cigna homminid
ieſt ſruurei
angeli couert
. Vmmeſtui
riſpliclb un
s Vi dict atg,

.*

—2—2——

nis celitus datis accenderet ad amoreʒ. Et
ſecũdum Hieꝛo.oſtẽdit immoꝛtalitatẽ mor
talibus ad gratiarum actionęm debitaʒ: ut
intelligamus quid fuerimus: ⁊ ſciamus qa
futuri eꝛimus. De miſterio autem pᷣdicta
ꝛum appaꝛitionum ⁊ duaꝛum ſequentiuʒ ſic
dicit Beda. Pac ergo fꝛequentia corꝑalis
ſue manifeſtationis oſtendere uoluit domi
no in omni loco ſe bonoꝛum ðſiderijs pᷣſẽteʒ
ẽẽ diuinitus. Apparuit nãq; ad monumentũ
lugencibus feminis.adeſt ⁊ nobis eius abſẽ
tie ꝛecoꝛdatione ſalubꝛiter contriſt atis.
Occuꝛit reuertẽtibus a monumẽto.ut agni
ta ꝛeſurrectionis gaudia pᷣdicarent. adeſt ⁊
nobis dum bona q̃ nouimus proximis fide
liteꝛ ãnuntiaꝛe gaudemus.Appaꝛuit in fꝛac
tione panis.his ꝗ ſe peꝛegrinum eſſe putan
tes ad hoſpitiũ uocauerunt: adeſt nopis cũ
peregrinis ⁊ pauꝑibus.quecunq; poſſumuſ
bona libẽter ĩpẽdimus:adeſt ⁊ nobis in fra
ctione panis.cù ſacramentum corporis eiꝰ
uidelicet panis ⁊ uini caſta ⁊ ſimplici ↄſciẽ
tia ſũmimꝰ.Apparuit in abdito de ſua r̃ſur
rectione loquentibus:adeſt ⁊ nobis ꝗ mõ e
ius dono idem agimus:adeſt ⁊ nobiſ ſemp
cũ ab extrinſeciſ operibus ad tempus uaca
tes de eius gꝛatia locuturi conuemimꝰ . Ap
paruit cũ foꝛibus clauſis intus iudeorũ me
tu ꝛeſideꝛent. Apparuit cũ minorato eodem
metu apertis eũ gꝛeſſibus in momis ueꝛticẽ
quererẽt. Affuit quõdam cõfortaturus ſuo
ſpiritu eccleſiam cũ ab infidelibꝰ pꝛemeꝛet
⁊2 ad publicũ uenire ac dillataꝛe phiberet᷑.
adeſt eidẽ ⁊ nunc cuʒ inclinato ad fidẽ cul
mine regali terroꝛ quieuit ꝑpſecutiõis.⁊ om
nis mũdi ſublimitas apoſtolicis ẽ ſubſtrata
ueſtigijs.apꝑuit piſcatoꝛibꝰ:eoſq; apparẽs
diuinis adiuuit beneficijs:adeſt ⁊ nob.cus
neceſſaria nite tempoꝛalis ꝛecta ĩtentõe cu
ram us:iuſtiſq; noſtris laboribus ſubſidium
adiungit ſue pietatis.Appaꝛuit recũbẽtibuſ
adeſt. ⁊ nobis cum iuxta apoſtoli monita ſi
ue manducamꝰ ſiue bibimus.ſiue aliud qd
agimus:omnia in gloꝛiam dei facimus. Ap
paruit primo in iudea deinde in galilea. pꝰ
hec in indea rurſum.die quo aſcendit in ce

lum: aderat eccleſie cum pꝛimo ſoliꝰ iudee

terminus clauderetuꝛ adeſt modo cũ iuõis
ob culpam perfidie derelictis tꝛaſmigrauit
ad gentes.⁊ aderit in futuro cum ante finẽ
ſeculi ꝛeuertetur ad iudeaz ⁊ ſicut apoſtolꝰ
git intrante gentium plenitudine: ſic omnis

iſꝛlł ſaluus eꝛit. Nouiſſime ilł apparuit aſcẽ

exaltauit. Uenimꝰibidem ⁊ nos:ſi quod ille
monet agimus qð ꝓmiſit intẽdimus. Eſto fi
delis ait uſq; ad mortẽ ⁊ dabo tibi coronam
uite. it quoq; ipſius gꝛatia largiente. ut ꝗ
nobiſcum uſq; ad uite huius teꝛminũ manʒ
poſt hãc nos uitam ad uidenda ſecum cele
ſtis uite pᷣmia ſubleuet.hec beda.Sicut er
go quadrageſimam ſic ⁊ quinquaſimã xpᷣGůus
nobis ſacrauit.⁊ nos utraq; ſolẽnitate miſti
ce inſtituit.dqe ꝗbuſ ſimul beda ſic ait. VUtaã
q; ſane hanc ſolemnitatem.hoc ẽ quadꝛage
ſime ⁊ quinquaſime.non quoꝛumlibet homi
num ſʒ ipſius domini ac ſaluatoꝛis noſtri.pᷣ
ma nobis ſanxit auctoritas.q̃drageſime ui
delicet ĩ eo ꝙ diebus ac noctibus quadra gĩ
ta iei unauit in ðſeꝛto:uitaq; ueꝛſutia temp
tatoꝛis miniſterijs fruebat ãgelicis.ubi ſuo
nos informaret exemplo. quia ꝑ maceꝛatio
nem carnis adueꝛſarij ſpiritualis machinas
euitare:⁊ ad angelorum debeamus ↄſoꝛtiũ
puenire.porro quiquaſime nobis gaudia in
eo ſeꝛuanda monſtrauit.quod pꝰ reſurrectõ
nẽ ſeipſum diſcipulis uiuum:⁊ multis argu
mentis ꝑ dies quadraginta pꝛebuit. ⁊ illos
ſue frequentia uiſitationis letabunduz hoc
tempus habere fecit ac feſtiuum. In quo ñ
ſolũ futuꝛi ſeculi gaudia que cum illo ſumꝰ
habituri pꝛeſignauit: uerũ ⁊ ineffabilem ci⸗
ca nos ſue pietatis affectum oſtendit qui de
poſita iam infirmitate corporis ⁊ ꝑ re uꝛec

tionis uirtutem ĩ celeſtem gloriam commu

t ata dignatuꝛ tamen adhuc diſcipuloruz in
teꝛeſſe cõuiuio ut ſocios eos ha beꝛe poſſit ĩ
celo:⁊ pᷣcepta quibus ad ꝛegnum dei perue
niant uiuatius ipſa familiaritate cõmendet
atq; memoꝛia illius tẽpoꝛis ꝛoboꝛet.de quo
eis ante paſſionem ſuaʒ pꝛomittendo pᷣdixe
ꝛat ⁊ ego diſpono uobis ſicut diſpoſuit mihi
pateꝛ meus regnum.ut edatis ⁊ bibatis ſuꝑ
menſam medò in regno meo. Sed ⁊ in celuʒ
aſcendens nequaquaʒ eis pꝛiſce ſue pᷣſentie
dulcedinem abſtulit: ſed eandem potiꝰ pro
miſſio ſpiꝛituſſancti cariſmate cumulauit.
Deniq; mox illi regꝛeſſi ſt᷑ in hieruſalem cũ
gaudio magno ⁊ erant ſemꝑ in templo lau
dantes ⁊ benedicentes deum. hoc quoq; no
bis gaudio ac laude ⁊ benedictione celeſti.
qua ſpiꝛituſſancti preſtolabantuꝛ aduentũ.
uſq; ad diẽ quinquaſimũ quetn greci penthe
coſten appellãt ſolẽnit atis hꝰ leticiã docue
rũt ẽẽ ꝓtelãdã. Merito g ſacroſct᷑is diebus
his nos maiõibꝰepłis atq; hymnis celeſtibꝰ
uacamꝰ.ob r̃uerẽtiã dñice reſurrectõis ob

De aſcenſfione domini

memoriaʒ dñici ↄuictus cũ diſcipulis ſimul
⁊ ob ſpeʒz futuꝛe noſtꝛe getis ac uite ĩmõta
lis. Sʒ ⁊ genu in orone minime flectemus.
qꝛ flexio genuũ pnĩe ⁊ luctus ẽ inditiũ.Quð
Et oĩbus diebꝰ dñicis obſeruãduz ꝑꝑ eiuſdẽ
ꝛeſurrectõis uel dñice uel noſtre ſacr̃a pr̃eſ
inſtitueꝛunt. Recte g quadragenario dieꝝ
numero ieiuniũ annue celebꝛamꝰ:ut peꝛ B
ſpualius admoneamur qꝛ q́;diu in mdo ui
uimꝰ: ꝓ celeſtiũ pᷣmioꝝ adeptiõe ſemꝑ labo
raꝛe debeamns. Recte ẽt quinquagenaꝛio
dieꝝ numero ſtatiʒ future nr̃e btitudinis in
imagine ueneꝛamur ieiunia uidelicet flaxa
do.alleluia canendo.ſtantes oꝛando.que ſt᷑
aptiſſima ꝑpetue quietis r̃ſurrectiõis ⁊ lau
dis pᷣſagia.hec Beda.
4 Oꝛatio.
ie ieſu xpᷣe.ꝑ głioſaʒ reſurrectõeʒ
d Luãa.qr diſcipulis ⁊ fidelibꝰ tuis uiuꝰ
⁊? iĩmortał apparuiſti.per gratiſſimã
moꝛã ⁊ colloquia dulciſſima q̃ cũ eis peꝛ q̃̊
draginta dies habuiſti:ĩ gous multis aꝛgu
mentis appaꝛens eis:⁊ loquẽs de ꝛegno dei
eoſq; ↄfoꝛtans ⁊ cũ eis ↄueſcens ut ꝛeſurrec
tionẽ ueꝛã in te ꝓbarent ⁊ crederẽt:totalẽ
dubitatõeʒ de ipoꝝ coꝛdibus abſtuliſti. ob
ſecꝛo te ieſu bone ⁊ pie.da mihi inteꝛ teſtes
poꝛdinatos a deo teſtẽ fieꝛi r᷑furrectõis tue
n lingua tm ⁊ vbo ſʒ oꝑe ⁊ vitate.Amen.

i Dde aſcenſõe dñi nr̃i ieſu xpᷣi. Ca.lxxxij.

Irca aſcenſionẽ dñicã te uigilem
c eſſe ozʒ. nã hec ſolẽnitas ualde ſo
lenis ẽ. nt infra patebit. Et ſalteʒ
hoc ad attentõeʒ teanimet ampii
us.ꝙ nũc dñs ↄpleto ſue ꝑegrinatõis curſu
E pñtia corporali receſſurus.unõ ipᷣius vᷣba
⁊ facta ſunt attentius ↄſideranda. Quelibʒ
eĩ aĩa fidelis:debet ſponſum ſuũ dũm deuʒ
ſuũ in eius diſceſſu diligentiſſime ⁊ uigilan
tiſſime obſeruaꝛe:⁊ q̃ ꝑ eum dicunt ⁊ fiunt.
viſeꝛoſius mente amplecti:ac eidẽ ſe deuoti
us ⁊ humilius ꝛecõmẽdare.⁊ totaliteꝛ aĩuʒ
ſuũ ab alijs abſtraheꝛe. quadrageſimo auᷣt
die a reſurrectiõe uoluit dñs aſcendere:ut
demonſtꝛ aret eos qui decalogu legiſ ꝑ quat
tuoꝛ euangelia impleueꝛint :poſſe celũ ſcã
dere. Tunc itaq; ſciens dñs ieſus.quia ueit
eius hora.ut tꝛanſeat ex hoc mundo ad pa
tꝛem cum dilexiſſet ſuos nunc uero uſq; ĩ fi
nem dilexit eos.Accipiens igituꝛ de paꝛadi
ſo terreſtri ſanctos patꝛes ⁊ omnes illas ſãc
tas ⁊ benedictas animas: ac benedicẽs he
lie ⁊ enoch ibi ꝛemanentibus ⁊ adhuc uiuẽ
tibus: uenit ad undeciʒ diſcipulos ſuos qui
erant in monte ſyon cum matre ipſi ⁊ alijs.
Omnes ſiquidem tam apoſtoli quaʒ alij di
ſcipuli:necnon ⁊ mulieres habitabant ĩ mõ

*

noſtri ieſu xpᷣi.
te ſyon:ſed in cenaculo in quo dñs cenaue
ꝛat:habitabant tunc Maria ⁊ undecim di
ſcipuli ceteꝛi uero diſcipuli: ⁊æ mulieres cir
cunquaq; per diueꝛſa hoſpitia erant diuiſi.
Dum ergo ꝛecumbeꝛent ſeu commederent
undeciʒ apoſtoli in illo cenaculo cũ bta uiꝛ
gine: ⁊ forte alij:ſʒ digniores ſt᷑ tm expꝛeſſi
apparuit eis dñs ⁊ comedit cũ eis benignꝰ
mgr añ diſceſſuʒ ſuũ.ĩ ſignum ⁊ memoꝛiale
ſpãł dilectionig ⁊ gaudij. Quia eni apłi nõ
eꝛant eum amplius in cãne uiſuꝛi.iõ anteqᷓ;
recedeꝛet mãducauit cũ eis quêadmodum

amici cũ abinuicẽ ſeꝑari debent:ſimul man

ducant ⁊ bibunt. Oibus igit᷑ ſimul hora ter
tia comedentibus.cũ magna leticia in hoc
ultimo dñi ſui ↄuiuio.ut oẽs teſtes eſſent ⁊
