ſanat extra oculos ⁊ intus coꝛ aperit. Aã do
minꝰagnus miſſus ad tollenda pct᷑a mõi. la
nat. ĩuncto faciẽ coꝛdis. iâ m̃tis oculos illu
minat: ⁊ ille ↄfitet ñ tm̃ filiũ hoĩſ.ſʒ ẽt dei.⁊
ↄmẽdando cecũ ex deuotione ⁊ fidei illumi
natõe.dixit ei ieſꝰ¶ In iundiciuz) ſcilʒ diſcꝛe
tõis nõ damnationis Cego in hunc möm )qui
complectit᷑ bonos ⁊ malos (⁊? en Del. aſſü
ptiõem carnis ut ſimplices ⁊ humiles qui 8
nident id eſt ſe nõ uidere ̃putãt.⁊ ofit ẽtur
ac medicum requirunt. ut uideãt ⁊ illuient
p fidẽ ⁊ neritatis cognitõm :ꝛac legiſpiti ⁊ ſa
pientes ſupbi qui uident id eſt ſe uidere pᷣſu
mũüt ⁊ iactant.ac medicuzʒ non q̃ꝛunt ceci fi
ant ampliꝰ. i. in ſua cecitate ꝑmaneant. ? in
durentuꝛ ꝑ infidelitatẽ ⁊ q;tũ ad intuẽdam
ueꝛitatẽ nolentes ſuſtinere vitatis luceʒ: ut
patet impletum in h̊ ceco nato ⁊ ĩ apoſtolis
ꝗ pꝛopteꝛ ſuam humilitatem a xpo ſunt illu
minati.ſacerdotes autem ⁊ legiſpiti ꝑꝑ ſua⸗ʒ
ſupbiam ſunt excecati. Item exponituꝛ hoc
de illuminatione gentilium ꝑ fidei ſuſceptio
nem. tenebr atõm iudeoꝝ ꝑ fidei refut atõzʒ

De ceco a

qꝛ antea rutabãtur gẽetiles ceci ⁊ iudei ui
dẽtes.mò ecõuerſo getiles uidẽt. ⁊ iudei ce
ci ſunt. Uñ ñ accipiunr hic iudiciũ ↄdemna
tõis ⁊ pᷣmiatõis màifeſtũ.ꝙ ĩ o aduentu ex
pectatur futuꝝ ſʒ iudicium diſeretõis credẽ
tium ⁊ nõ cꝛedẽtium.occultum ꝙ ĩ ᷣmo ad
nẽtu ẽ factum. Quaſi diceꝛet.in hoc qð te il
lumiĩaui ĩtellige.ꝙ ego ueni ſeꝑpare pauꝑes
ſpũ a ſugbis.nt illi illuminẽtuꝛ.iſti cecẽtur.
⁊ notat hic cãm.qꝛ ad hoc ñ uenit finalr ut
aligs excecaretur ſʒ notat terminum qꝛ ad
uẽtus eius fuit ad hoe termiatus ſteut boni
medici oꝑatio ĩ deſperatis termĩatur ad mõ
teʒj ? audiẽtes phariſei rĩpugnauerunt dicẽ
tesa(nũꝗd ⁊ nos ceci ſumꝰ: Igꝗ religioñ 2 lit
terati ĩ lege ſumus ⁊ ſpuᷣalẽ uiſuz illumiatũ
habemꝰ. Sʒ ex eoꝝ reſponſione eos ↄfutat
dicẽs (Si ceci eſſetis).i.ignoꝛantes ſcriptu
ras ⁊ ꝓphetias ð meñ haberetis pcẽm).ſ.
tm q́;tum habetis:nunc vo qꝛ dicitis uiomꝰ
ti.reputatis uos ĩtelligeꝛe ſcripturas:pct᷑m
ufm manet.i.aggꝛauat᷑ ⁊ magis puniet KEx
quo pʒ.ꝙ ſciẽtes ſcripturas ⁊ ñ obſeꝛuanteſ
eas.gꝛanius oᷣlinquũt.⁊ grauioꝛẽ penã incuꝛ
runt ̃m illud. ¶ Seꝛuus ꝗ ſcit uoluũtatẽ do
mini ſui ⁊ n facit napulabit plagis multis).
DPoõt ẽt exponi de coꝛpali uiſiõe miraculoꝝ
2? openꝝ xp̃ᷣi:qꝛ ſi ea nõ uidiſſent. haberẽt ali
gqua excuſatõez de hoc ꝙ ei non crediderũt
nic ãt qꝛ uiderunt.iõ peccatũ eoꝝ aggraua
tur ⁊ magis puniẽdi ſunt. Uel ſi ceci eſſetis
ueſtra reputatõne.i.ſi ex humilitate uos ce
cos aduerteretis ſen reputaretis.̃cognoſcẽ
tes ꝑ humilitatẽ pcèm ur̃ʒ.⁊ currẽtes ad ue
niam ⁊ medicũ non haberetis petm qꝛ ego
uẽi auferre peccatũ. qdᷣ ꝛemittituꝛ ꝑ gram qᷓ
nõ datur niſi humilibus.⁊ de ſe ñ pᷣſumenti
bus. Nũuc uero qꝛ ſuꝑbe dicitis: nidemns f.
uUos uidere ꝛeputatis. ac ueniam ⁊= medicuz
nõ queritis:pctm ur̃ʒ ma net.i.ñ remittit ⁊
I cecitate ĩfidelit atis ur̃e ꝑmãetis. Wiſti
ce cecus iſte a natiuitare. humanu genus ẽ.
habẽs cecitatẽ ab Adam. Uñ ſᷣ̃m mẽtem ce
ci nati ſumns. Pec.n.cecitas ↄtĩgit m pᷣmo
hoĩe ꝑ pcim.ð quo oẽs origieʒ traduximꝰ.ñ
ſolũ moꝛtis ſʒ ẽt iniꝗtatis. Cecus ẽt iõ naſci
tur oiĩs hñs pcr̃m oꝛigĩale.qꝛ pᷣuatus eſt dei
uiſiõe. Cecũ g a natiuitate i. oẽ genus hüa
num dus i huc moͤm ueniẽs illnĩauit. ſpuit ĩ
terrã.deitatẽ aſſociãs nature humane ac ð
ſaliua ⁊ terra lutuũ fecit.ↄtempeꝛando terrã
ſapie diuĩe.i.deus hõ factus ẽ. pꝑ ſputũ.n. ꝙ;
S ſaliua de capite õᷣſcẽdens.ſignificatur vᷣbũ
dʒ a deo capite oĩm rex ꝓcedit. ⁊æ ſapia que
ex oꝛe altiſſimi ꝓdit.ſaliua.n.ẽ humoꝛ ſalſꝰ
2 ſal ſapĩam ſignificat ꝑ terrã vo caro ⁊ hu
manitas quam ꝓ nobis ſuſcepit : liniuit aũt
ſeu unxit oculos. ſ. eoꝛdis ipius ceci.ſ. gene
ris humani. pꝑ fidem ĩcarnationis xpᷣi qñn fe
cit cathecuminum qð iterp̃tatur inſtructus.

natiuitate.

qui fidem habet ſed nondum baptizatus ẽ:
⁊ iõ mit tit eũ ad piſcinã ut lauet᷑ ⁊ illuĩetur
ii.baptizetur.⁊ ĩ baptiſmo plenã illuiatõeʒ
recipiat. Uũ ſzs Diony. Baptiſimus dr illuia

tio:que piſcina uocatur ſyloe.qð ĩterpᷣtatuꝛ

miſſus. qꝛ qcunq; baptiʒantur. oʒ q baptizẽ

nat:niſi eĩ ille fuiſſ, miſſus.nemo nr̃m effet

ab iniqtate dimiſſus.Qui g de limo terr ho

minem foꝛmauit.ꝑ idez genus luti humanũ

genus refoꝛmauit. ⁊ refoꝛmãdo ſignificauit.

Uñn puluerẽ maſſans de ſputo. liniuit ſuper

oculos ceci:quaſi diceret ei ego ſuʒ qui pul
neꝛem de terra aceipiens hoĩem plaſmaui.
In facto ẽt huius ceci illumĩati. ſignificat
modus cuꝛatòis cuiuſlibet peccartoris iuſti
ficati.qui bene per cecum ĩtelligituꝛ. pcèm
IW. mẽtis oculos obtenebat ⁊ obſciꝛat. Ubi
norandim ꝙ cecitas ſpualis cauſatur tribꝰ
modis. Pꝛimo a pauluer̃ cupiditatis teꝛꝛene
Secundo ex igne caꝛnalis ↄcupiſcẽtie.Ter
tio ex tumoꝛe ſupeꝛbie. Pleꝛũc; ẽt peccatoꝛ
ul ex ↄſuetudine peccandi.uel ex obſtiarõe
mentis.uel ẽt ex obcecatòe dyaboli pct᷑ʒ ſu
unm non uidet qꝛ uidere non uult. nec pecca
tuſn reputat peccatum. Uñ Greg.cum ĩ gra
ui peccato miſeꝛ homo labit᷑.ſuadet ei dya
volus. ne peniteat. ne ↄfiteatur pet᷑ʒ leue
modicum i coꝛde affirmat miſericoꝛdiam pᷣ
dicat ſongum ſpacium uite pꝛomitrit. ut
maneat i peccafro ſuggerit: ut ſic eum in cõò
temptum dei ⁊ deſparõem ſui inducat ⁊ peꝛ
dat. CAd buius cert illuĩatiõem tria neceſ
ſex concurrere. Dꝛmũ ẽ diuine gꝛatie pᷣue
nientis reſpectio.⁊ ̃m eſt coꝛdis de peccat᷑
compunctio. Tertium eſt pura peccatoꝛum
confeſſio.¶ Pec rria ꝑ oꝛdinem deſignanuit
dominus in curatione iſtius ceci. Primuz
ſignificauit in eo quod dicitur quod uidit
cecum oculo ſcilicet miſeꝛicoꝛdie ⁊ gratie pᷣ
uenientis. que ante omnia pᷣexigitur ad cõ
uerſionem peccatoꝛis:homo enim peꝛ ſe po
teſt in peceatum labi. ſed ꝑ ſe reſuꝛgere non
põt ſin anxilio gr̃e dei.Niñ g dñs peccatoꝛẽ

oculo miſericoꝛdie reſpiciat.reſurgere non

nualebit.(¶ Secundu deſignauit dñs per hoc
Pwꝓ expuas ĩ terꝛam fecit lutum ex ſputo.quo

liniuit oculos ceci. Peꝛ ſputum ł᷑ faliuam q̃

a capite ĩ os defluit. itelligit᷑ diuina ſapia qᷓ

ex ore altiſſimi pdijt: per terram autem itel

ligſtuꝛ coꝛpꝰ humanũ.q̃ duo ↄmixta fuerũᷣt

xpᷣo.ſ.uerbũ eternum qð ꝑ ſaliuam ⁊ caꝛo

bumana que peꝛ terram intelligitur: 2 bñ
Dicrum lusum ẽ ꝛemedium cecitatis noſtre

ſtz tñ ſupeꝛ oculos coꝛdis noſtri liniat᷑ qð fit
quando peccatoꝛ ad ↄſiderationẽ dei ꝑ pec

catũ offeſi.ad recognitõʒ uilitat᷑ ſue pꝑpꝑ pec
catũ inducit.tẽ em̃ nobile lutũ xpᷣi.ſuꝑ uile
lutũ pctoriſ ponit᷑.ex quo ↄpunctio cauſat᷑.

RPeꝛedicto igr̃ luto ſuo tunc deñ luteos ocłos

X*,

1. Scdo m nilenr e
k; S guot nenſcze⸗
ſumpfſti⸗Eteninſecun
iaiſtiinuode lednon
uideat pulchitudine an
julchenina uit taign
ne e creatn thle ſen
Quanout uilen guli⸗
inpyein aa/ O n
yl aunroe onß ſenn gan
ciholitacchyere QMuito u
i guonut beneficſß
1. Derout uigent peni gur
omara t cinerſa. Geption
In gaez demeruit q eſt iniin
Kugd uni deni n Aug oe⸗
dntia. Dis ſeptem )erati
lahidei oor dadenet dond⸗
Urndetongungererm dpe⸗
euaetkanſeſoe
0c Hiſtunn cecäſte linin
conſeſſione gy ſrain
Noiminnt prin ad cont
ſobligor t ei ag wonfe
teiſuclentnn. Ettalis ob
tſioneßn Jug eunefth.
nurte Premlſſio t nib⸗

gnginin
rrni uterchſin⸗
obrernoe onhol egi
ldere non tult, er perta
um. Uf eg unigi
vomno labir. ſgagerei ya
phe oftteatur ockz lelle
frmit mſſericodiam ö
lum nite pꝛoſnit,lt it p
Uggerit: ur ſc eumn in d
garöemn ſu inducat 1peꝛ
Ectimianöem wia necel
w mü d diuine gatie pae
aAfmeſt cordis de etcti
miam eſ porg pecencumm
wia Gdinem geſigunit
tione iſtius ceci.ſPrin;
eo quod dicſtur Aod uii ⸗
licet milercorde / gle
nte onnit jer hit ad 5
oris obeſin ber ſepo
labiſ oſefeſngere nwn
edei iſafs pecco⸗
lenſcin eſu gere ne
ä deſignaui afs pe⸗ .
n ſecit lutum ſnd
eiher urumtin inund

e, ginina din
zirrlligt. autaci

vaihper ini ſugit

— — —

Pꝛime partis

peccatoꝛis liniuit.quando eum ad ↄſioᷣratoᷣʒ
ſue offẽſe.⁊ utilitatis pct᷑i.ac miſerie ſui ſta
to iſtigat ⁊ inducit. Vt ãt pctoꝛ plene illuĩe
tur ad rectã cogitatõm ⁊? vam compunctõm
oꝑtet ꝙ ex gra dei ↄſiderer hec ſeptẽ. Prio
ur conũderet pctm ꝙ coͤmiſit. ut poſſit uider
pct᷑i multitudinem ⁊ obmiſſionem boni ?⁊ 2

miſſionem mali. cogitatõe.locutione ⁊ opa

tõe.quinq; ſennbus contra decẽ pᷣcepta.con
tra ſeptẽ ſacramta.in operibꝰ miſericordie
⁊ tunc dicat.peccaui ſuꝑ numeꝝ arene ma
ris ⁊c. Itẽ peccati magnitudinem.ꝙ tã ma

gna pcèa fecit.⁊ ð tã magnũ dñm. ⁊ dicat:

pr̃ peccaui ĩ celu. ⁊ coꝛã te ⁊ non ſum dignꝰ
⁊c.Jtẽ pct᷑i turpitudinẽ.ꝙ tam tuꝛpia pct᷑a

quot dies quot menſes quot ãnos inanit᷑ e
ſumpſiſti.Et quia ſecundum Berñ.oẽ tpᷣs
didiſti in quo de deo non cogitaſti. Teꝛtõ ut
uideat pulchꝛitudinẽ anime quam polluit q̃
pulcheꝛaima fuit ⁊ digniſſima. qꝛ ad imagi
nẽ dei creata.⁊ ꝙ ſe ſic turpiteꝛ uilificauit.
Quarto ut uideat gratiã qᷓ; amiſit.?⁊ qᷓ;ẽta bo
na ꝑ pctm ꝑdidit.O qᷓ;multã gratiam multi
negligunt deꝰ em̃ ſemꝑ ꝑatus ẽ daꝛe ſʒ pau
ci uolut accipere. Quiĩito ut uideat iraz dei
qᷓ; ꝓuocauit.⁊ ꝙ beneficijs dei ita ĩgratꝰ fu
it. Sexto ut uideat penã quã meꝛuit:q̃ ẽ et᷑
na amaꝛa ⁊ diuerſa. Septio ut uideat glori
am quaʒ demeruit q̃ eſt infinita p cuius gu
ſtu ad unã hoꝛã ſᷣm Aug. ↄtemnenda eſſent
omnia. Pis ſeptem ↄſideratis:bene duruzʒ ⁊
lapideũ cor haberet homo.ꝗ non amara cõ
tritõe compungeretuꝛ ð pctis ſuis. Tertiuzʒz
qðᷣ ẽ pura pct᷑oꝝ con feſſio deſignauit dñs pꝑ
boc.ꝙ iſtum cecũ ſic linitũ miſit lauare ſe ꝑ
confeſſionẽ apud ſacerdotẽ.Quãuis enim ðᷣ

fecit. Scõo ut uideat tpᷣs qd amiſit. Uide 5

us dimittat pctm ad contritionem peccato

ꝛiſ:obligat tñ eũ ad confeſſionẽ homini nice
dei faciendam.Et talis abſolutio facta ĩ cõ
feſſione ᷣm Aug.reducit hoĩem ad baptiſmi
puritatẽ. PDremiſſis ãt tribꝰ peꝛactis tunc ĩ
cipit pct᷑oꝛ uideꝛe:⁊ ſic a ſua cecitate dĩna ꝗ̊

tia curatꝰ. ꝓcidat humiliter ⁊ adoꝛet ſupplii

citer.gr̃as agens deo. Signũ uero ꝙ pctor
ſic illuminatꝰ ẽ qñ claꝛe uidet ⁊ cognoſcit.il
la ãt cognitio ĩ duobꝰ ↄſiſtit.ſ.in cognoſcen
do deuũ.⁊ in cognoſcẽdo ſeipᷣm. Cognoſcere
deu in pñti eſt cognitio ſue potẽtie ⁊ ſue bo
nitatis. Cognitio ãt potẽtie generat ĩ nobis
timoꝛc.q timoꝛ facit ꝛecedere a malo.cogni
tio bonitatis generat in nobis amorem.ꝗ a
moꝛ ducit nos ad bonũ faciẽdũ.Cognitio qt

nr̃i generat ĩ nobis humititatẽ.q̃ ẽ mr̃ oiuz

vtutu.Et ſic pʒ ꝙ hec duplex cognitio.ſ.dei
⁊ noſtri.eſt cã totiꝰ noſtre ſalutis. nã cogni
tio potẽtie dei generat tĩoꝛem ꝗ facit nita
re malũ.cognitio bonitatis ði geneꝛat amo
ꝛem ꝗ facit oꝑaꝛi bonũ:cognitio noſtꝛi gene
rat huilitatẽ.que nos conſeruat in euitatio

Capitulu. lxxxv.

ne mali ⁊ in operatione boni. Tempus igit
obſezuemus.⁊ ab intemperaneis abſtinemꝰ
ne cũ cecis iudeis illud ĩ uanitatibꝰↄſumen
tes.cũ ipᷣis in cecitate maneamus.Uñ ait G;
loco Cꝛiſ.dedit tibi uite teꝛminũ deꝰ ad cu
randam animã.tu uero inaniter ⁊ uane ↄſu
mis.t ſi aꝛgentũ paucù conſumpſeris. ſim
pliciter damnum res uocas:dies autẽ tuos

conſumẽs in pompas. nullũ putas facere in
conueniens. Kongꝛuo exñte ĩ leranijs ? oꝛa

tionibꝰ conſumere uitã tuam omnẽ. tu in tu
multibꝰ ⁊ turpibꝰ uerbis ⁊ iocũditate intꝑa
nea: operibꝰ ⁊ laboribꝰ laſciuis nitam tuam

conſumis inanit᷑.⁊ in malo tuo. neſciens ꝙ

omni rei magis parcere oporteret qᷓ; tẽpori.
Aurum ſi conſumpſeris poteꝛis rurſum recu

perar̃:tempus uero ſi ꝑdideris.difficile id re

ſumes. Paꝝ em̃ nobis ſeruatũ ẽ tempus ſᷣm
puᷣtem uitã.Si igituꝛ:inquit opoꝛtet eo uſu
ñ fueꝛimus.ꝗd dicemus abutentes eo.cuʒ G
conſumpſeꝛis inaniteꝛ.quã habebis excuſa
tõm. Et cuius gra agis paruũ ꝛecondidit.O
inſenſibilitatis ⁊ indeuotionis ꝓp quo maxĩe
gꝛatias ageꝛe opoꝛtebat.quoniaz tuos labo
res ⁊ ſudoꝛes incidit.⁊ ꝛequiem longã ⁊ im
moꝛtalem fecit.pꝛo his incuſas ⁊ grauaris.
Dec Cꝛiſoſtomus. Unde ⁊ Seneca.ẽt ſi mł
tum ſupeꝛeſſet etatis.parce diſpenſandum e
rat ut ſufficeꝛet neceſſaꝛijs:nũc q̃ demencia
7 ſuꝑuacua diſcere in tanta tempoꝛiſ egeſta
te eo magis itaq; ĩdignoꝛ aliquos ex B tem
poꝛe.quod ſufficeꝛe ne ad neceſſaꝛia quidezʒz

poteſt.etiã ſi cuſtoditum diligentiſſime fue

rit:i ſuperuacua maioꝛem paꝛtem erogaꝛe.
non tã benignum ac liberale tempuſ natura
nobis dedit.ut aliquid ex eo uacet perdere
Et uide quã multa etiam diligentiſſimis pe
reãt.Aliud ualitudo ſua cuiq; abſtulit: alið
ſuoꝝ.aliud neceſſaꝛia negotia.aliõ publica
ocupauerunt. uitam nobiſcum diuidit ſõnꝰ.
⁊ hoc tpᷣe tam anguſto ⁊ rapido ⁊ nos aufe
rente. quid iuuat maioꝛem paꝛtem mittere
in uanum Vec Seneca.

Oratio.

d Omine ieſu chꝛiſte ꝗ illumĩaſti ocu
los ceci nati. illumina queſo oculos
coꝛdis mei ne in tenebris offendã uel
unquã in morte obdoꝛmiã. deꝰ uite mee qᷓ;
uane ↄſumpta ſunt.quã infructuoſe elapſa
ſunt tempora mea:q̃ dediſti mihi.ut facerẽ
uoluntatẽ tuam in eis.⁊ non feci. Quot ãni
quot mẽſes quot dies.quot hoꝛe ꝑieꝛũt apð
me: in ꝗbus ſine fꝛuctu uixi coꝛã te. F iat a
mãde pateꝛ hoc reſiduũ tẽpoꝛis mei ftuctuo
ſum ⁊ ſanctificatuz in gratia tua. ut ĩ diebꝰ
eteꝛnitatis inuemat locuʒ ⁊ computabile ſit
ante te amen.

3

De paſtoꝛe

¶ De paſtoꝛe ouium.

IR aꝛ ceci ⁊ incꝛeduli phaꝛiſei ⁊ iu

hia. ueritas 7 uita. nec ĩtrantes in

tabant ſe uider᷑̃ ſine xpo.⁊ ꝑ ↄñns poſſe ad ue
ritatẽ ꝑuenire ſine eo:iõ xpᷣs ꝗ ſupꝛa incepit
diſputaꝛze ↄ ſuꝑbiam ⁊ iactantiã eoꝝ.nũc ut
hãc magis ꝛetundat pponit õ eam ſilitudinẽ
humilitatis.de ouui ⁊ oſtio eius quorũ utꝝ
q; ẽ humile.nec adinittit niſi humiliãtes ſe.
Ac ſi eis diceret. Si uultis ĩtrare ꝑ humile
oſtium.ĩ humile ouile ouiuʒ: oportet ut uos
humilietis nec tam alta de uobis ſentiatis.

Et ñ tm̃ ĩducit hãc ſilitudinẽ ad hũilitatis ĩ

ſinuatõez. ueruetiã.ut oñdat.pꝑ ꝙ oſtiũ ĩ oui

le ouiũ ſit itꝛandum: ⁊ expꝛimit ĩ ea diſtin
ta ↄditio fuꝛis ⁊ paſtoꝛis ouiũ.ꝑꝑ diuerſum

ipᷣoꝛuʒ ĩgꝛeſſuʒ ⁊ offm̃ dicit g amẽ amẽ dico

uobis.ꝗ nõ itrat ꝑ oſtiũ ĩ ouile ouiũ.ille fur
E⁊ latro. Nõ.n.uenit ꝑꝑ bonũ.iõ q̃ rit ĩdebi
tum ĩgreſſum. Qui ãt ĩtꝛat ꝑ oſtiũ paſtor eſt

ouium qꝛens bonum earum. PHuic oſtiaꝛius

apeꝛit qꝛ ſcit eum ouibus beniuoluʒ: ⁊ oues
uocem eius audiunt.i.cognoſcunt.qꝛ bꝛuta

aĩalia ſuos bnñfactoꝛes recognoſcunt: ⁊ pꝛo
pꝛias oues uocat noĩatim.qꝛ diſticte eas co

gnoſcit.qð alienꝰ ñ facit.⁊ educit eas ad pa

ſtuʒ uite huic neceſſaꝛiũ.Et cũ ꝓpꝛias oues
e niſerit.ante eas uadit:qꝛ cõiter ſolent pa
ſtoꝛes pᷣcedere greges.⁊ ad paſtoꝝ greſſum
oues duiguntur.iõ ſubdi t᷑ ⁊ oues illũ ſequũ
tur.qꝛ ſciunt ? cognoſcũt uocẽ eius:alienũ
dat.ſ.furem nõ ſequutur.qʒ8 fugiũt ab eo.qꝛ ñ
nouerunt uocẽ alienoꝝ.paſtoꝛes ſe mencien

tium.O ſtendit itaq; xpᷣs phariſeis qꝛ nec ſa

piẽtia.nec obſeruatio legis.nec bõa uita qc
quam nalet:niſi ꝑ eum ⁊ ꝙ iĩpoſſibile ẽ eos
uideꝛe ſine xpᷣo.⁊ ad ueritatem peruenire ſi
ne eo dicens.Qui non intrat ꝑ oſtium.i.per

xpᷣm ĩ ouile ouium.i.in eccłiam ? congꝛega

tõem fidelium.iille fur ẽ ⁊ latro.quales ſunt

omnes ĩfideles ⁊ ẽt mali fideles.Ulbi Aug.

ĩtrat ꝑ oſtium ꝗ itrat ꝑ xpᷣm.ꝗ imitatur paſ
ſionẽ xpᷣi.ꝗ cognoſcit humilitatẽ xpᷣi.Qui ãt
ĩtꝛat p oſtiuʒ.i.ꝑ fidẽ xpᷣi ⁊ humilitatẽ ⁊ als
eius vᷣtutes ĩ ouile ouium. ad paſcẽdum eas
paſtoꝛ ẽ ouium ſᷣ̃m ueritatem. Non omnis ꝗ
ĩtrat per oſtiũ paſtor ẽ.qꝛ ⁊ oues intrant:ue

rum tamen unitas uniueꝛſitatis eccłie vbo
⁊ exẽplo paſcit quotidie. Puic.ſ.pa ſtõi.oſti
arius ſpirituſſanctus reuelãdo aperit oſtiuz

ueꝛitatis ad recte ĩtelligenduʒ ⁊ iuſticie ad
bene operandum ut oues paſcere poſſit: ⁊ o
ues uocem eius audiunt.i.doctꝛzinã recipiũt
⁊ uocat eas nominatiz condeſcendo familia
ꝛiteꝛ ſubditis ſingulis ut ex familiãitate uni
cuiq; det auſum ueniendi ad ſe: ⁊ educit eaſ

capłm. lxxxtj.

dei ñni accedẽtes ad lucẽ xpCzʒ ꝗ eſt

ouile ouiũ.ut oues dñi fierent iac

peꝛ inſteꝛuctioneʒ de tenebꝛis erroꝛis in lum

ouium.

ueritatis.? ex meroꝛe ſeruitutis in regnuʒ li
beꝛtatis:⁊ cum pꝛopꝛias oues emiſerit de te
nebꝛis ignoꝛantie ad lumen uite.⁊ de carce
re culpe ad libertateʒ gratie.ante eas uadit
eꝛ exempla bonoꝛum operuz ⁊ uite. ⁊ oues

illuʒ ac ueſtigia eius ſequuntur per imitatõ

nem ⁊ rectam opezationem quia ſciunt uo
cem eius.i.cognoſcunt.⁊ in ea delectantur:
alienum autem uoce ⁊ uita non ſequnntur.
recipientes eius doctrinam uel exempla: qꝛ
uerba inducunt ad erroꝛẽ ⁊ exempla ad ma
lum:ſed fugiunt ab eo tanquam a latrone ?
inimico.quia non noueꝛunt appꝛobando uo
cem ⁊ doctrinã alienoꝛum.quia alieni aliẽa
loquuntuꝛ: ⁊ ideo non cognoſcuntur. Quile
g ouium cõe eſt eccłia cat holica ſub uno pa

ſtore xpᷣo:eccłe aũt ↄgregationes particula

res cõtinentes.ſunt ẽt ouilia ⁊ caule ouium
ſicut conuentus religioſoꝛum. ⁊ eccleſiaruz
conuentualium ⁊ parochialiũ: ĩ quibns feẽ
deus accubaꝛe ſuas oues. hoc ẽ fideles ſim
plices ⁊ manſuetos.ſubiectos ⁊ hũiles.Qui
ergo non ĩtrar per oſtium. hoc eſt ꝗ per pri
cipia religionis xpᷣiane non uenit: ſicut per
pꝛincipia ueritatis non uenit hereticus. per
pꝛincipia gratie non uenit ſymoniacus.ꝑ pri
cipia libertatis non uẽit potenter uel arma

tie pᷣcibus ĩtruſus.per pꝛincipia ſimplicito᷑

non uenit doloſus:ſed aſcendit aliunde.qui

dam eni ad itrandũ deſuper per ſcalas aſcẽ

dunt.ſicut ambitioſi cum lueifero. ac cũ da

thã ⁊ abirõ: quos pꝛopter ambitioneʒ uiuos

terra abloꝛbuit.quidam paꝛietem irꝛumpũt

ſicut auari cum ſymone mago.quidam fun
damenta ſuffodiunt ſicut heretici cuʒ arrio
ille fur eſt ⁊ latro.qui in hoc differunt.quia

fur eſt qui in furno hoc eſt ĩ nigro.i.in tene
bꝛis.ſ.ignoꝛantibus hominibus alienam rẽ
otrectat inuito domino latro autem eſt. qui
uiolentiam infert mam feſta contꝛectat do

mino inuito:⁊ ideo fur eſt qui ouile ouium
ſuffodit. ac oues ⁊ utilitatem ouium clam in

uito dño ↄtrectat: ⁊ iſte eſt occultus ⁊ ſub
dolus uel hypocrita. uel hereticꝰ quia uter

q; oues ⁊ utilitatẽ ouiũ furatur.latro ãt eſt

aꝗ uiolẽtiazʒ facit ut ꝛapiat ⁊ tales ſunt ꝗ po
tenter ſe ĩtꝛudere uolunt. Fur g ⁊ latro peꝛ
oſtium ñ ĩtrat:q; ul ambicioſe aſcẽdit aliun
de. uel doloſe ſufſodit occulte ur uiolentia
iũpit man feſte ut ĩtꝛudat ſe. Qui ãt intꝛat
ꝑ oſtin i cat holicã uitazʒ æ dignitatẽ. paſtor
uerus eſt ouium ⁊ iſte introitus ẽ ueritatis.

libertatis. gratuite bonitatis.⁊ ſimplicitat᷑ᷣ.

Intrat autem oſtium ueritatis per catholi

cam fidem. intrat oſtium libertatis ꝑ ſuper

nam uocationem ĩtrat hoſtium gratuite bo
nitatis.nulli pꝛopteꝛ hoc faciẽs aliquã ꝓmiſ
ſionẽ. intrat hoſtium ſimplicitatis non obti
nens peꝛ aliquam doloſitatem xpᷣus autem
oſtium ueritatis ⁊ libertatis ⁊ gratuite bo

un ort eb ells Peou
hopont. See inpantbo
ten unn ten igniſtcrmeen
Etce lii imellexerut ofte
Ego ſum cſium oii doc
er goſtium eſ inranem.
Verernt dpa weA wnimn
ſes preia we Reterinina
1 ſoſvicaniore ondumin
zie uerende ſec gappen
ſpone ingeꝛemes ſeihos
glieni,.oes gei ſbi uſn
nalo eremplo? perue.
ſjſe occidendo: ſen ie
ſilles in ouil ectliepen
ſarann ſ nouit
ſunehht eſſeoſtit
nurtengne ſumin
igatennini
Ppn figenſeruant ſa

lpmetingeſtgad fic

Gigoſcanm Tertiee
eparochialiü: gnihrpſi
1s ones hors ſitee i
s, hoc ſigeles fn
1. ſubiegtoo ? hiſes Ali
ollon. hor eſiner
lane oy henit, ſcur ger
non uenit heretice ger
uentt ſmonincus ni
lleit potenter uel orma
er peincipia ſimplicſtot
daſcenct aliunde. ani
leſuper per ſcalas gſce
cum lucifero. gt cuda.
ppter ambuionez wivos
dam panietem irumpa
hone Wag Abidam fun
t eut heretict cuz oarrio

cui in hoc fſerunt gvia

o boc eſti nigo in tene

us bominibus olienam /

omino latroouteneſt / ui
1 manſfeſta conneclat do
o fr eſt ui oulille ouium
Utilitatenn ouium clam in
ſſte eſtoccultus ſil

ta uel heretic⸗ gnigun

ouiü furatur. agtrote

—,—

Pꝛime partis

nitat᷑ ⁊ fimplicitatis.¶ Si uero aligꝗs alite?
intrauerit. dicetuꝛ ei illud amice quo huc i
traſti.non habens ueſtẽ nuptialez ⁊ eijciet
extra oues in tenebꝛas exteriores. Huic vo
paſtori oſtiaꝛius aꝑit.ꝗ eſt triplex vpᷣs qdezʒ

exemplo ſcriptura doctꝛina ⁊ ſpuſſãcti inſpi

ratione.iſti em ſunt oſtiaꝛij eccleſie. xpᷣs dat
claues hoc ẽ ligandi ⁊ ſoluendi poteſtateʒ:
ſcriptura docet claues uoluer̃ ⁊ ſeras reſeꝛa
ꝛe. uñ ẽt una clauiũ ẽ auctoritatis diſceꝛnen
di q̃ ẽ ſcia:ſpũs ãt ſanctus dignitatem ⁊ ido
neitatẽ ↄfert ad intromittendu ſicut ianitoꝛ
fidelis cui cõmittit᷑ cuſtodia reꝑ.Talis g̊ o
ſtiarius exemplo xpᷣi.doctꝛina ſcriptur̃.⁊ di
gniate ſpuͦſſancti. aperit tali paſtori: aperit
at oſtiũ hũile ad ꝙ ſuperbi impingunt.uero
pa ſtori huᷣili ut ñ ĩpingat: aperit oſtiũ artuz
ꝙ auari intrare ñ poſſunt.pauperi pauper
tate ſpus ut ñ conſtringat᷑. ut humilem ⁊ 2
ſtrictuz i uita recipiat ⁊ alios pellat.¶ Die
ẽt nota. ꝙ tribꝰ modis munera captant᷑ ĩ offi

cijs ad que a pleriſq; feſtinat.Eſt eĩ muna
corde.ſ.fauoꝛ ⁊ gr a.munus ab ore.ſcʒ popu

laris adulatio. munus a manu.ſ.pꝛemij dõa
tio. Qui ab his ſe excuſſerit.⁊ ſine horũ intẽ
tione intraueꝛit: bes erit. qui ãt hoꝛum intẽ
tione ingredit᷑. fur ẽ ⁊ latro: ¶ Poc ꝓueꝛbi
um dixit eis ieſus. Pꝛouerbiũ dr̃: quadoꝓ v
bo ponit᷑. Sic ẽ in parabola.quando peꝛ uo
eem unam ꝛem ſignificantem aliud deſigt.
Et qꝛ illi ñ intellexerũt ↄñter exponit:dicẽſ.
Ego ſum oſtium ouiũ.ꝑ doctrinã ⁊ exẽplũ:
per ꝙ oſtium eſt intrandum. Om̃ſ quot quot
ue nerint ñ peꝛ me.⁊ non intrantes per oſtiũ
ſed preteꝛ me. pꝛeteꝛ diuinam auctoruatem
⁊ ſuſpicationẽ.non cum intentione dine glo
ꝛie querende ſed quippe ñ a deo miſſi ſz ppᷣa
ſponte ingeꝛentes ſeipᷣos impudice ꝛfures ſt᷑.
glienũ. ſ. ones dei ſibi uſurpando: ⁊ latrones
malo exemplo ⁊ perueꝛſa doctrina .quãtum
in ſe ẽ occidendo:ſed ñ audieꝛũt eos oueſ. i.
fideles in ouili eccłie permanentes. ili. ſ. ö
uibus dictum eſt nouit dũs ꝗ ſunt eius
Pdeindepbat ſe eſſe oſtiũ.qr officiũ oſtij ẽ
ſaluare ea que ſum intra domum: ? ꝙ ꝑ ipᷣz
ſit ingreſſus ⁊ egꝛeſſus:ſic autez ẽ de xpᷣo qꝝ
p ipᷣm fideles ſeruant᷑ ⁊? ſaluamtu?:2 ſimilit᷑
p ipm eſt ingreſſus ad fidẽ.⁊ egeſſuſ ad glo
ꝛiam. ſer xpᷣm em̃ qui ſolus ẽ oſtium. ſi ꝗs ĩ
troierit ⁊ perſeueraueꝛit ſaluabit᷑: quia non
eſt aliud nomen ſub celo datum hominibꝰ.ĩ
quo opoꝛteat nos ſaluos fieri:⁊ igrediet hic
ad fidem ⁊? eccłiam ⁊ egredietuꝛ ab iſta mi
ſeria ad gloriaz ⁊ uitam eternam: a fide ad
ſpem. a credulitate ad ↄtemplatõm: ĩigꝛedie
tur ẽt ꝑ ſtudium contemplationis ⁊ ſecretũ
oꝛationis. ⁊ egꝛediet ꝑ exeꝛcitiũ boni opeꝛis
⁊ exemplũ bone actionis:⁊ ſic inueniet in et

na refectõe paſcua uiriditatis.ſ.mel diuini

tatis ⁊ lac humanitatis: qꝛ beati reficiũtuꝛ

Capitulũ.lxxxvi.

inteꝛius in aſpectu dininitatis ? exterius in
aſpectu humanitatis chriſti. Per quaʒ ſunt

ſaluati. ¶ Et ideo dicit paſcua in plurali: uł

in eccłia militane inueniet paſcua.ſ.doctꝛi
ne ⁊ gre.⁊ in eccłia triumphante.ſ.gaudij ⁊
gloꝛie. Unde Aug. Quàuij eꝛgo ⁊ hic ĩ ipᷣo o
uili nõ deſint paſcua. ĩueniẽt tũ paſcua ubi

ſaturent᷑: qualia inuenit cui dictuù eſt hodie

mecũ eris in paradiſo. S ur non uenit ad po
puli ſalutem. ſed magis ad eius deſtructõm
.ſ. ut fuꝛef᷑ qð ñ eſt ſu ſibi uſurpando non ðᷣ

pᷣceptis xp̃ᷣi ſuos ſectatores inſtruens.ſʒ ſuis

exẽplis eos uiuere ſuadẽs.⁊ mactet.pꝛauo
exemplo ⁊ mala doctrina ad malũù trahbẽdo.
⁊ peꝛdat in et᷑nã dãnationẽ mittendo. Ego
ueni ñ ſicut fuꝛ ſeũ ꝓ hominum ſalute miſſs
a patre. ut ingredietes in ouile uitã gre ha
beant in pᷣſenti ꝑ fidem in ſpe.qꝛ iuſtus ex fi
de uiuit: ⁊ egꝛedientes de coꝛꝑe.uitaʒ gloꝛie
habundantius habeãt in futuro per ſpem in
re.quia gloꝛia eſt gratia conſumata. Unde

gregoꝛius. Oues ergo eius paſcua inueniẽt.

ga quiſquis illum coꝛde ſmplici ſequituꝛ.e
ᷣne uiꝛiditatis pabulo nutrit᷑.attendamus g
animũ fꝛatres.inardeſcant ad ſupeꝛna nr̃a ðᷣ
ſydeꝛia ab eteꝛne ſolemnitatis gaudio nulla
nos adueꝛſitas reuocet. ꝗa ſi ꝗs ad bonum
ꝓpoſitũ ire deſydeꝛat eius deſyderiũ q ibet
uie aſpeꝛitas ñ ĩmutat. Nulla nos ꝓſperitas
blãdiẽs ſeducat.qꝛ ſtultꝰ uiatoꝛ ẽ.q ĩ itineꝛe
amena pꝛata ↄſpiciẽs.obliuiſcit quo tende
bat. At ſi celeſtis paſtoꝛiſ vacit᷑ oues ſumꝰ.
ga ĩ uia delectationis ñ figimuꝛ.eternis pa
ſcuis in peꝛuentõe ſaciemuꝛ Pec Eriſ Dei
de ondit ſe ẽt eſſe paſtoꝛem. hoc autem pꝑʒ ꝑ
hanc ꝛõ̃nem:qꝛ ſicut ꝑ paſtoꝛẽ gex gubeꝛna
tuꝛ ⁊ paſcit᷑.ita etiam pꝑ xpᷣm fideles ꝛegunt
⁊ ſpũũali cibo ac etiã corpore ⁊ ſanguie ſuo F
ficiuntur. ſʒ ao differentiã mali paſtoꝛiſ ⁊ fu
ꝛis addit bonus. Sonus ꝗdem ñn ſolum i no
tuꝛa ⁊ gꝛatia. ſed ⁊ ĩ paſtoꝛali cuꝛa gꝗa ĩplet
bõi paſtoꝛis officia. Uñ Cripᷣ. Paſtorem ſe
ipᷣm ⁊ oſtium indiffeꝛenteꝛ pᷣditat. Quia eniĩ
adducit nos pr̃i. oſtiũ ſe dicit qꝛ ueꝛo procu
rat: paſtoꝛẽ.&t ponit ↄditiones boni ⁊ mali
paſtoꝛis.q; bonus ⁊ uerus paſtoꝛ.qui atten
dit ad pᷣmiũ gloꝛie debet hr̃e affectioneʒ ad
gregem. intantů ꝙ ꝓ eo ſi neceſſe eſt ſuſtine
at mortẽ. Bonus em̃ paſtoꝛ animam ſuaʒ ꝓ
priam id ẽ uitam coꝛꝑalẽ dat.cum opus eſt
ſempeꝛ autem ꝑatꝰ ẽ daꝛe ꝓ ouibus ſuiſ ⁊ ea
rũ ſalute. Si h̊ ẽ deſcriptio bom paſtoꝛiſ⁊ ſi
gnü. ualde timdũ ẽ paucitate bonoꝝ pa ſtoꝝ
Cadit em beſtia pximi. ⁊ multi eã ſubleuat
cadit aĩa iuſti.⁊ non ẽ ex omnibus caris ei
eã reuelet.cũ tñ ꝗlibet pius teneatur dili
ger̃ animam ꝓximi quam coꝛpꝰ ꝓprin. Sed
gquomodo ꝓ ea coꝛpus meum ponam. ꝗ nee
rem tpalẽ.dare uolo ut eã a peccato eripiꝗ
Et nota ꝙ mori ꝓ grege dominica poteé ſt ẽẽ
“ 9 4

„

ben t Prybe

De paſtoꝛe

ripliciter. aut ꝓ ipᷣo bono ĩ melius pmouẽ
ðdo.⁊ ſic ẽ ſupeꝛogatõis q;tum ad oẽs pᷣlatos
ſʒ ad opa ſluprogatõis nullus renetur niſi uo
to ſe aſtrinxeꝛit. Aut ꝓ ipᷣo ab ĩminẽte ꝑicło
liberãdo.⁊ ſic tenet᷑ ꝗlibet pᷣlatus:qꝛ ſuſce
pit curam dñici gꝛegis.⁊ ð manu eius ꝛequi
ꝛetur ſanguis.aut ꝓ ipᷣo ĩ extꝛemo aꝛticulo
neceſſitatis ↄſtituto.ꝗ nõ põt euadeꝛe dam
natõem:niſi hõ morti ſe exponat: ⁊ ſic ẽ ne
ceſſitatis ſicut uẽdere ſua ⁊ daꝛe pauꝑibus
ĩ extzꝛema neceſſitate exñtibus. Sʒz ſciẽduʒ
ꝙ ſi ẽ perſecutio gnãlis q̃ populo ĩdicituꝛ :tẽ
3 paſtoꝛ ſe opponeꝛe.⁊ aiam ſuam ponere.
e totus gꝛex diſgatur. Si vo ẽ perſecutio
pſonalis.⁊ ipᷣe ſolus q̃ꝛitur:tunc lʒ fugere ꝑ
ſecutõem exẽplo xpᷣi ꝗ a facie heꝛois fugit
Iegyptum ⁊ exemplo pauli ꝗ dimiſſi us fuit
murum oues naq; paſtori ĩ celo edẽti oꝛa
tionibus ↄmẽdabat ſe aũt utilitati eaꝝ fu
giẽdo ſeꝛuabat. Hinc ait dñs. Si uos ꝑſecu
ti fueꝛit ĩ una ciuitate fugite ĩ alia. Aliqñ ãt
3 fugeꝛe nec aiam ſuam poneꝛe.ſed pacien
teꝛ expectar:qũ.ſ.tm̃ lana.i.tpꝛalia diripiũ
tur non perſone. Meꝛcenarius ãt a mercedᷣ
dictus ł qꝛ mercede ↄductus ẽ.uł qꝛ merce
dem terrenam ſperat: ⁊ qui non eſt pꝛopꝛie
paſtoꝛ. qr non attendit ad pᷣmium gloꝛie ce
leſtis.ſʒ ad ↄmodum rei tpꝛalis.Talis eĩ ſ̃ʒ
Sreg.meꝛito nomen paſtoꝛis ꝑdit. eo ꝙ ter
renam ſubſtantiam pluſq; oues diligit.⁊ ido
eius non ſunt oues ꝓpꝛie ſʒ tm̃ uſuꝛpatiue.
ꝙpbat ꝑ effectum:qꝛ uidens lupum uenien
tem.ſ.dyabolum ut oues ꝛecipiat.uel here
ticũ ut decipiat.uel tyꝛãnũ ur coꝛpoꝛaliter
affligat: timens dãnum ꝛeꝝ uel coꝛpoꝛis ĩ
currere.dimittit oues direptõni patere.⁊ fu
git tacẽdo non reſiſtendo: ⁊ auxiliuz debitũ
ſubtrahendo.dũ.n. ſola exteꝛiora cõmoda
ꝛeꝗrit.ĩteꝛioꝛa ⁊ ẽt exteꝛioꝛa gr̃ gis dãna ne
gligenter patif: ⁊ 3 hec nullo zelo accẽdit᷑.
nullo feruoꝛe dilectõis excitat᷑:qꝛ mercẽna
ꝛius ẽ.ſolũ cuꝛans ð mercede ac lucro ⁊ cõ
modo traꝛali ⁊ non ꝑtinet ad eum.i.ad eius
cuꝛagʒ de ouibus. de quaꝝ ꝑditõe nõ ſolicita
tur ⁊ curat:qꝛ non amore eaꝝ.ſʒ ꝓ ſua mer
cede tpᷣꝛali laboꝛat. Nam vᷣm Aug.ñ diligit
ouibus vpᷣum ſed lac ⁊ lanam. Et lupus ra

pit.ad malu ⁊ ꝑiculũ peꝛtrahẽdo ⁊ di perſit
oues ab unitate caritatis. ⁊ eccłe ſeꝑando k

affligendo. Sʒ bonus paſtoꝛ aduerſus pᷣdic
tos lupos aĩam ſuam ponit.qꝛ reſiſtit tẽpta
tionibus dyaboli. aꝛguẽdo ⁊ ĩcꝛepãdo uicia

ſiſtit fallacijs heꝛeticoꝝ.pᷣdicãdo va reſſtit
pſecutõibus maloꝝ.oꝛando ⁊ ĩiploꝛado cele

ſte bnjficiũ. Bonus pa ſtoꝛ q̃rit utilitatẽ ouiũ

ſʒ malus paſtor ⁊ mercẽnariꝰ ↄmodũ ꝓpᷣum
bonus paſtor nidẽs lupũ ue niẽtẽ.i. tẽptatio
nẽ dyabolicã. ceptões hr̃ticã ł ſeuiciã tyꝛã
nicã: opponit ſe ⁊ ſubditos j hũc lupũ tꝛipli
cẽ.tuetur ⁊ defendit ſʒ malus paſtor.fugit ⁊

ouium.

dimittit oues nec aduerſarijs reſiſtit. Unde
in zachqria.O paſtoꝛ ⁊ idolum derelinquẽſi
gꝛegem. Quaſi diceꝛet. Non es paſtoꝛ ſʒ ſiłi
tudĩem ⁊ idolum geris paſtoꝛis.bõus paſtoꝛ
nõ qᷓꝛens q̃ ſua ſunt: ſed q̃ ieſu xpᷣi.ſupꝛa gre
gem ſuum ſolicite uigilat: cogitas quotidie
quãtrõnẽ de cõmiſſis deo reddat. Un Aug.
dicebat.Et ꝑtĩetis ad curam nr̃am. ut rõem
de uobis bonam reddamus. Tota ãt ꝛõ nr̃a
q̃ ẽ: ſcitis.dñe ſcis qꝛ dilexi.qꝛ ſcis ñ tacui.
ſcis qꝛ ex aĩo dixi. ſcis qꝛ fleui cũ dicerẽ ⁊ ñ
audirer. Ipᷣa puto ꝙ ĩtegra rõ mea ẽ. ̊ aug.
Mercenaꝛius vo ſua.ñ q̃ ieſu xpᷣi querẽs.iu
pꝛa gꝛegeʒ non uigilat nec ð grege ſolicitus
cogitat.quam rõem de eo reddeꝛe ualeat:
qa non ꝑp deum ſʒ ꝑp talem mercedẽ quã
hic recipit deo militat. Un Sreg. mercẽnaꝛi
us qppe ẽ ꝗ locũ paſtoꝛis tʒ. ſʒ lucra aĩaruʒ
non querit. Terrenis cõmodis inhiat hono
re pᷣlationis gaudet:tpꝛalibuſ lucris paſcit᷑.
impenſa ſibi ab hominibus reuerentia lets
tur. Iſte ſunt etenim mercedes meꝛcenarij:
ut ꝓ eoipᷣo ꝙ in regimine laboꝛat. h̊ qð que
rit ĩueniat ⁊ ab hereditate gregis in poſteꝝ
alienus exiſtat. Pec Sꝛego. Deinde quod
dixeꝛat pꝛobat per ſigna dicens. go ſuʒ pa
ſtoꝛ bonus:⁊ ſubditur ſignuʒ huius ⁊ cogno
ſco oues meas.ñ ſolum.ſ.noticia uiſonis. q̃
omnia nuda ⁊ aperta ſunt oculis eius: ſed
etiam noticia appꝛobationis ⁊ dilectionis.
quia cognoſcit ſolum dignos uita eterna
miſſa eis. Cognoſcit etiam xpᷣs oues ſuas

imaginem ⁊ ſimilitudinem ſuam quam eis ĩ

pꝛeſſit:per arma ⁊ ueſtimenta uirtutum qui
bus fideles oꝛnauit per ſigna bonoꝛum ope
rum quibus eos decoꝛauit. per doctrinã ſuã

⁊ ſpdàliteꝛ per caritatem adinuicem qua eoſ
infoꝛmauit:que omnia in eis inuenit. Et co

gnoſcunt me mee:qꝛ ueꝛe fideles cognoſcũt
non poſſunt.beneficia quoq; eius manifeſte
cognoſcunt. SGoni g paſtoꝛis ſignũ.ẽ mutua
cognitio ipſius ⁊ ouium ſi uaꝛuz. ꝙ ꝓuenit ex
hoc.qꝛ paſtoꝛ frequẽter ⁊ ſolicite oues ſuaſ
uiſitat. ⁊ ſic particulariter cognoſcit eas ⁊ ĩ
diuidualr ⁊ cõditões eaxꝝ.ac diligit. ? oues
ex frequẽti imaginatõe beneficij po ſtoꝛis ip
ſum attendunt ⁊ ſpuᷣaliter recognoſcunt ac
diligunt. Sic aũt ẽ de xpᷣo ⁊ uere fidelibus
7 ẽ paſtoꝛ bonuſ⁊ uerus. Secundnʒ ſignũ
boni ⁊ ueri paſtoꝛis.ẽ affectõ q; oſtendit ad
oues. que non poteſt ẽẽ maior qᷓ; ſe expone
re ꝓ ouibus:ſic autem eſt de xpᷣo ⁊ fidelibꝰ.
⁊ ideo ſubdit.⁊ animam meaʒ pono pro oni
bus meis.ſolis.n.ouibus xpᷣi proficit paſſio
eius. Unde Petrus rauennas. Ecce paſtor
bonus.animam ſuam pro ouibus ſuis dat.
ꝙ utiq; facit uis amoꝛis.quia nil durum nil
amaꝝ nil gꝛaue nil letale ↄputat amor vus.

OQð ei ferrum.q̃ uulnera.que pena.que mor

xpᷣm noticia ꝑ dilectõem oꝑante.⁊ iò decipi

ſeminß⸗
houef babenimie⸗
tbnombiteltneni⸗
liſffnugogn iier 4
Ulas optet .,ornund 6
1ecckiam eum pploin
licatöem aplor rhoni⸗
licgoe cox⸗ Scon A.
ter foyẽ meceſſtatis len
ſirmatuum euus omnes
ſyceret Et ſubcit? uoce /
ſoa uenent r genriles ad
riz enote fde receperunt
let ſoeliü receptaculumn.
leist gefl bus collecta eſt
lclot to g iyſe eſt par noſt
nnum inteng amen eſt pap
Do etiamnpaſton egemf
der Jirapaſtendonome
send titreneen
it gaſce ohes nens Dcdo⸗
deopem qi ehunpefi
nniut ge caritnte vene
igege alipo nſoeine
lt geeo? tu gliqnioca
ſeß oo ſlicet onu
unbgtbes hec alten mi⸗

haſtoris 33.6l
Nitmnalihun lucnioeſte
ominibusrenerentn
nim werceges mhexrenarh,
egimie aboent, h g
geuitate geio in oſter
elicgy, eſe g
ſuclen oſiz e
in ſenuz hinis r cogo
nmn. .coricig uifont.
4 ſunr oculis eins ſed
bationis t dilectionis.
hdignos uitg eterna g
eriam tps ones ſuas
dinem ſuam anam esi
deſtimenta wirurom edi
per ſgna vondram dhe
canit ger dochinaſni
tmtem adinuicem qig eol
nnia in eig inuentt, kt co
eige ere füeles egolit

lectoem opante i erſpi

cia uog eils nunfeſte
aeſſni mutua
Duinm ſnorig 9 pueniter
ueter ſlicite oues ſiel
mlariter cognoſcit essti
zes eap ac dliigtt.7 na
natöe benelicih lahan
Hgliter recognoſcuin

Pꝛime partis

tes amorẽ pᷣualent ſuꝑare perfectum: Amoꝛ
impenetꝛabilis loꝛica:reſpuit iacula inſul
tat ꝑiculis morte ridet. PHec Petrus. Sʒ cũ
homo habeat tria.ſ.res ꝓpinquos ⁊ ꝑſonazʒ
ꝓpꝛiam.iſta tria pꝛo ouibus ſunt ponenda.
Sua ãt pro ouibuſ non ponũt ꝗ tẽpoꝛalia e
is ñ tribuũt.Suos ñ ponũt ꝗ ↄſanguineos ĩ
ſufficientes ꝓmoueri faciũt: pſonam non po
nunt ꝗ mał ñn reſiſtũt.xpᷣs at iſta tria pꝛo oui
bus poſuit. Uñ in Pieremia. Reliꝗ domuʒz
2æ familiã meam. ſ.angelos. dimiſi heredita
tem meã.ſ.celeſtè ſubſtantiam.dedi dilectã
animã meam in manus inimicorum meoꝛuʒz
Tertiũ ſignũ boni ⁊ ueri paſtoris ẽ.quia
oues oẽs ad ouile dducit. uñ xpᷣs ne cꝛeõðꝛet᷑
ꝙ; pro ſolis iuòis mori öberet ſubiungit Et ʒ
lias oueſ habeo.iam in pᷣdeſtinatione exigẽ
tibus mihi credituraſ.q̃ non ſunt ex hoc oui
li.ſ.ð ſyna goga iuõðoꝝ ſed ð populo gẽtiuzʒ. ⁊
illas optet.i.opoztunũ ẽ me adducefr̃ ĩ fideʒ
2 eccłiam cum ppło iudeorum.ꝙ factũ ẽ ꝑ pᷣ
dicatõem aptoꝝ xpᷣo principalit᷑ oꝑante in pᷣ

dicatõe eoꝝ. Scõm Crivᷣ.hoc ꝙ dicit opor

tet non ẽ neceſſitatis demonſtratiuum.ſʒ cõ
firmatiuum eius ꝙ omnes oues ſuas ſaluas
faceret.Et ſubdit ⁊ uocẽ meã audient ⁊ ad
fidẽ uenient qꝛ gentiles ad pᷣdicatõem apło
ruʒ deuote fidẽ receperunt ⁊ fiet unum oui
le ⁊ fideliũ receptaculum.i.una eccłia ex iu
deis ⁊ gentibus collecta eſt unus pa ſtoꝛ ꝗ ĩ
celo ẽ xpᷣs.qꝛ ipſe eſt pax noſtra ꝗ fecẽ̃ utꝛaq;
unum in terra autem eſt papa xpᷣi uicarius.
Bon etiam paſtoꝛ gregem ſuum paſceꝛe de
bet. Un ⁊ a paſcendo nomẽ accepit. Hic ait
dns petro qñ paſtorem eceleſe ipſuzʒ inſtitu
it.paſce oues meas. Scðo dʒ ipſuz diligeꝛe
ideo petꝛꝰ qñ debuit pꝛefici eccleſie.fuit exa
minatꝰ de carit ate.petre amas me. Tertio

uʒ gregẽ a lupo cuſtodire ⁊ öfender̃. Uñ dñs

ait petꝛo ⁊ tu aliquãdo conuerſus confirma
fres tuos.ſcilicet contꝛa quorũcunq; lupoꝝ
turbatões. Pec autem tria peꝛ quandam ex
