ſe. ⁊ iſte ẽ antixpᷣs. ubicunq; fuerit. quocun
q; intraueꝛit. TPec Aug. ĩ hoc ergo maxime
nos xpᷣiani gentileſ ſcandaligamus.quia ta
ritatẽ ⁊ uitã uirtuoſã non habemus unde
Cꝛi.Nihil aliud ẽ ꝙ ſcandalizat gentiles
qᷓ ꝙ non amor ẽ. Cum enĩ multiplicata fue
Tit inigtas: frigebit amoꝛ. uitam autem ni
bil ita facit claram ut amor. Nihil ita ↄueꝛ
tit gẽtiles ut uiꝛtus animi.nihil ſcãdaliʒat
ut malitia. Qù enĩ uiderit auaꝛitia utentem

rapiẽteʒ eũ ꝗ oria iubet.⁊ his qui eiuſoem

ſũt tꝛib ut foris utentẽ.eũ qui iubet inimi
cos amaꝛe.deliꝛatõem dicit ea que dicta ſt
Xuũ aũut nideꝛit teementes moꝛtem. qualiteꝛ
ſuſcipiet eos ꝗ de ĩmõtalitate faciũt ſᷣmões
Auũ uideꝛit diligeꝛe pꝛincipatum ⁊ alijs ſᷣuiẽ
tem paſſionibus:fiꝛmus ĩ ſuis manz dogma
nibus.nibil magnum imaginans Nos emim

Omie ieſu
nuntios nmoe⸗ B
ifrmtner dn
atuita uolu
ſntune tganys cauit
s uocaſti: da no⸗
zfeſſiöe peccati?
ne a coͤeſſie bec
nuteſcam,ne4 fſunec
ſpace ? ſecuitute ſepen
letatis ? boe opeꝛation,
tpedibi i tenebſas ent
de gone ſup ibuto ſo
ſnte uiros hfſtt.
N Urc) p'dict
(abeuntes phal
nos. ofllii inieru
tione vmuni mel
ſiſieſi) tecipene voſet.
porerant in malo ope caj
faciid captt do in uerdis
ſenit ſcihlos d ſectaſſ
i. minewhs derddis 9
eꝛat tridutis diſcipe
X miniſtui upeꝛen eü
(5 LCriß)ne fone pha
i circunenif eüñ poſſ
dis cauet: mittt dlcu
faclius geciperẽt. n
benſt mi hor ve⸗
daenn ſcut ape
Itergo oneſſes d dd
niplic nate: dice
crax es gti ad niti
ſugs uite ? uigz ei
Kulgz dei
ritate doces ihtu ga
chrͤ ad
leritas docinineſ
huoꝛ (ge aligno ſi
lendis al nez e
5 quez ut ace
ſedo ſublungit iͤe
indiſtincte dicig

ibunilitne eli ejet ſer
ſouße Pagin
to norio? coegui f.,
les gpuritg ge
Lanitere h tinrin
niſcs eiiz egat ri;
re anirio gepi
iö mendax. ali
gucredit gieſut
dbclhit tus: Moi
ſine onid dd an
Whnmcade weriſ.
Rad e eire
oe dat idecionene
gſui wcnn, gnicsſn
caritatez gollbet diccn
ſega tg incme neni
ubicung fuerit. guocu
lugi boc ergo narinne
ſcandalizamas uigts
ſi non babemnns unce
) ſcandgliza gerriak
un eni multiplicn ſe

1
0:. Uitam autenn
e Nihli g

Secunde partis

ſumꝰ cã.manẽdi eos in enore.nã dogmata
quidẽ que apud ſeipᷣos ſt᷑:oli ↄtẽpſiſſent.ſed
⁊ nr̃a ſitꝛ ammirarẽt.ex uita aàt nr̃a ꝓhibẽt᷑
Nã ꝑ vba quidem philoſophari facile ẽ mł
ti em̃ ⁊ apud eos hoc fecerũt. Inquirunt ãt
eã q̃ fit ꝑ oꝑi demonſtrationẽ.Oſtende em̃
mihi fidẽ tuam (ait) ꝑ opa tua. Cũ autẽ ma
gis fera diuellimus ꝓxioꝝ ſubſtantiaſ.iactu
rã nos uocant oꝛbis teꝛꝛaꝛum. Quaꝛe ⁊ nos
hoꝛumuindictam dabimus non pꝛo quibus
male agimꝰ ſolum: ſed pro quibus blaſphe
mat᷑ nomen dei. uſq; quo pecunijs ⁊ uolup
rati ⁊ alijs ſumus alligati paſſionibus. Deſñi
ſtamꝰ igr̃ ð reliquo.⁊ uirtuteʒ capiamꝰ om
nẽ,⁊ futur is fruamur bõis Pec Crib.Orõ.

O mie ieſu v?pe ꝛex celeſtiſ głe.ꝗ nos
ꝑ nuntios tuos.ſ.ſãctam ſcriptuꝛazʒ.
uifirmitates. pꝑiculù uiuẽdi.mutatõeʒ
fortune.⁊ gratuitã uoluntatẽ ad nuptiaſ tu
ꝗs uocaſti:da nobis caꝛitatiſ ueſtẽ nuptialẽ
ne a cõfeſſiõe peccati ⁊ a laude dei unq; ob
muteſcamꝰ.ne a r᷑̃unectõe ſpiꝛitalis gaudij
ſ.pace ⁊ ſecuꝛitate ſeꝑemuꝛ.⁊ da nobᷣ ueſtẽ
pietaris ⁊ bõe opeꝛationis.ne ligatis mãibꝰ
⁊ pedibus ĩ tenebras exteꝛiores mittamur.
De qõne ſuꝑ tributo ſoluẽdo.⁊ ð̊ muliere
ſeꝑptẽ uiros hũte. Lapitu. xxxv.
Unc) ſ.pꝰ pᷣdicta ⁊ eadẽ feꝛia t᷑tia
2 abeuntes phariſei ad Perodia
nos. ↄſiliũ inierunt) ( ut ex colla
ione ↄmuni meliꝰ ppendeꝛẽt.qua
lit (ieſũ decipeꝛe poſſẽt.⁊ eũ quẽ capeꝛe nõ
poteꝛant in malo oꝑe (capeꝛẽt in ſᷣmõe Iqꝛ
faciliꝰ capit᷑ hõ in ueꝛbis qᷓ; in factiſ((¶Et mi
ſeꝛũt diſcipłos)ð ſecta ſua(cũ heꝛodianis)
i. miniſteꝛijs herodis.ꝗ ex ꝑte Ceſaris pre
eꝛat tributis.ut diſcipuli caperent ĩ ᷣmone
⁊ miniſtꝛi ꝛapeꝛent eũ ad puniẽdũ ĩ corpoꝛe
¶ ʒ Criſ)ne foꝛte phariſei xpᷣo noti ⁊ ſuſpeæ
ti circũuenir̃ eũ ñ poſſent.qꝛ coꝛã eis ſibi ĩ x
bis cauẽt:mittũt diſcipłos quaſi ignotos.ut
facilius deciperẽt.⁊ minus eꝛubeſcerẽt depᷣ
henſi.⁊ ppt᷑ hoc eos.⁊ heꝛodis miniſtros ſit

O8
Pegns von ſas

Capłm xxxy.

reſpiciũt g ñ cãſ.Et iõ iuſtoſ ⁊ pauꝑes deſpi
ites: iniquos ? diuites pmouẽt ⁊ exaltant

Ut at dicit idem Criſ. Mgr̃ m eũ uocant ⁊
ueracẽ mgr̃m. ut q̃ſi uenerando eum decipe
rent.⁊ ut quaſi honoꝛatꝰ ⁊ laudatus miſteꝛi
um ſui coꝛdis ſimplicit᷑ eis aꝑiꝛet tanquã uo
lens eos haber̃ diſcipulos. Pec ẽ eĩ hypocꝛi
taꝝ pma ſimulatio laudatio.landãt em̃ qꝰs
ꝑder̃ uolũt:ut ꝑ delectatõʒ laudis. paulatiʒ
coꝛda hominũ ad ſimplicitatẽ benigne ↄfeſ
ſionis inclinãt.bec Qri. Iſtis ſimiles ſũt ꝗ
hoĩbus in pnñtia adulant ⁊ ĩ abſentia detrꝗ
hunt. O q; plenꝰ ẽ mundꝰ his ⁊ illis peſtife
ris hominibus.a ꝗbus cuſtodiat ſuos deus.
Unde(̃ʒ Aug)duo ſunt genera ꝑſequentiũ
ſ.uituperantium ⁊ adulantium.⁊ plꝰ perſe
quituꝛ ligua adulatoꝛis.qᷓ; manus ĩterfecto
ꝛis.⁊ mellicis ueꝛbis eũ ĩterrogare uolẽtes:
ſubiungunt((dic ergo nobis.ꝗd tibi uidet)
Quia ceꝛti ſumꝰꝙ ñ dimittis ppteꝛ maieſta
tẽ Leſaris.uel timoꝛem aut fauoꝛẽ cuiuſcũ
qʒ hoĩs.ꝗn ueritatẽ dicas.⁊ iuſte ꝙ uerum
eſt:diffinias.Et interrogant eũ: dicẽtesIʒz
cenſuʒ Ceſari dari an ñ) hanc qõeʒ apud iu
deos cꝛtã.xpᷣo malitioſe ꝓpoſuerũt.ut ſi tri
butum negaꝛet ⁊ diceret ñ eẽ licitũ:cadeꝛet
in manũ pᷣſidis. ⁊ ſtatim caperet᷑ tanq; otra
rius ĩpeꝛatoꝛi.Si qt tributũ cõcederet ⁊ di
ceret eẽ licitũ: caderet in manũ populi.tãqᷓ;
contraꝛiꝰ eoꝛum libertati ⁊ diuino honori.⁊
ſic totum eoꝝ artificiũ erat undiq; habẽs pᷣ
cipitin.Dicebant quidẽ qꝛ ꝛomaniꝓ republi
ca militabant eoſ ĩ ſecuꝛitate ⁊ gete teneꝛẽt
qꝙ licebat dari tributũ. Sed ecõtꝛa phaꝛiſei
aſſerebãt.ꝙ ꝗ ſeruiebãt ſũmo deo.⁊ ſibi ob
lationes ⁊? decias reddebãt.nulli homini tri
buta ſoluere ðöbebant, ſed ſapientie fons do
los eoꝝ fugit.ſic em̃ rñdit.ut ðᷣo ⁊ ceſari ſua
iuꝛa ᷣuarent. Uñ ↄgnita ⁊ depᷣhenſa neꝗtia
7 doloſitate eoꝝ (nihil enim latet deũ ꝗ ſcꝛu
tat᷑ renes ⁊ coꝛda)lauðs ipᷣorũ reſpuit. ⁊ du
ꝛe eis rñdit:dicẽs¶ ꝗd me tẽptat᷑ hypocrite))
Quaſi diceꝛet.Nõ qritis ueritatẽ addiſcere

mittũt.ut qdᷣcunq; dixerit:repᷣhendat᷑.⁊ ciꝛ dpee ſed me vbis caper̃.⁊ ꝓpteꝛ hoc eos hypocꝛi

cund m ſicut apes mel in oee ⁊ aclen
ĩ teꝛgo poꝛtantes.⁊ adulatoꝛie ↄmendãat.in
eo tꝛiplicẽ vitatẽ:dicentes(¶ Mær̃ ſcimuſ qr
ueꝛax es) ᷓtũ ad uitã.ñ hypocrita.ecce ue
ritas uite (⁊ uiaʒ dei)qua ituꝛ ad deũ(ĩ ue
ritate doces) q;tũ ad ſanam doctrinazʒ. ecce
ueritas docirine(⁊ ñ ẽ tibi cura) i. timoꝛ uł
fauoꝛ(de aliquo q;tum ad iuſticiam.i.ñ at
tenois aliquezʒ ut accipias ꝑſonam.uñ expo
nẽdo ſubiungit(ñ eĩ reſpicis ꝑſonas hoim))
ſʒ indiſtincte dicis maioꝛibꝰ⁊ minoꝛibus ue
ritatẽ. ecce ueritas iuſticie.Sed ecõtꝛa mt
ti moderni faciũt.ꝗ pauꝑes deliqntes publi
ce arguũt ⁊ ↄfundut:ſed diuitibus maiora
peccantibus nec nutũ faciunt.ſᷣm Criſ. In
ter oĩa pcta ſacerdotũ maximũ ẽ,ꝙ ꝑſonas

tas uocat qꝛ aliud pᷣtendebãt ⁊ aliud ĩitẽde
bant.ſᷣm Criᷣ. Rndet ñ ſᷣm vba eoꝝ blãde
ſed ſecũduz ↄſcias eoꝝ aſpeꝛe:docẽs noſ du
re refellere adulantes.Et pᷣm eundez. Pha
riſei blandiebant᷑ ut ꝑderent.ieſuſ ãt ↄfũde
bat ut ſaluaret.qꝛ utilioꝛ ẽ deꝰhomini iꝛatꝰ
qᷓ; homo ꝓpitius.Et ſubiungit. In G̊ autem
ꝙ xpᷣs laudes reſpuit.dat intelligeꝛe ꝙ nullꝰ
dzʒ uelle laudari.⁊ ĩ B ꝙ adulatoꝛes ſnos du
re ꝛehẽdit:docemuꝛ ut adulatões uitems
¶Oñdite mihi nũmiſma cẽſus)i.denariũ q
ꝓ cenſu dat᷑ ãnuo.⁊ erat ð argẽto. uocabat᷑
q; denaꝛi“ q;ꝛ ualebat decet nůmos uſuales.
⁊ hẽbat imaginẽ ceſãis ⁊ nom̃ eiꝰ. ꝛopᷣe tñ
nũmiſma ẽ ipᷣa ĩſcriptio imaginis.⁊ nümꝰ ẽ
cui inſcribit᷑Et illis offeꝛẽtibꝰei denarium

J 3

die

De qõe ſuꝑ tꝛibuto ſoluẽdo

cenſualẽ: ait( Cuiꝰ ẽ hec imago) qtũ ad fi
guꝛã(⁊ ĩſcꝛ ipt io q;tũ ad ſcꝛipturã. Non de
ignoꝛãtia ĩteꝛꝛogat.ſʒ ut ↄpetẽteꝛ ad eoꝝ vᷣ
ba eñndeat.Aoluit dñs uideꝛe mãm qõis. ut
nos tacite inſoꝛmaet ne ſimus pcipites ĩ ſẽ
tentiando. ſ̊ mature inqramus: ⁊ pꝛius exa
minemus anteq; diffiniamus.(dicum ei ce
ſaꝛis).ſ.tybeꝛij pꝛeuigni auguſti ceſais ſub
quo auguſto paſſus ẽ dñs.Tunc ex pᷣmiſſis
ĩ erẽdo qõis deteꝛmĩatõez:ait illis¶ Reddi
te ̊ q̃ ſunt ceſaris ceſaꝛi).ſ.tꝛibutũ ⁊æ pecu
niã.ꝑ qᷓ; ↄfitemini nos illi ſubiectos. Ubi
ſ̃m Erip̃. Illa dicit ſolũ q̃ nocent pietati.qꝛ
ſi aliqa rale ẽ.nõ ceſaꝛis ſʒ dyaboli ẽ uecti
gal. 7 q̃ ſunt dei deo.ſ.(ẽm Pieo.) degimaſ
pmitias.oblatões 2 lcut ipe Td-
didit tributa pᷣ le ⁊? Petzo.⁊ deo ⁊eddidit q̃
dei ſunt:pr̃is faciens uoluntatẽ. Uel öbemꝰ
reddere mundo ſuos honoꝛes eos deſpitien
do.ſuas litias eas abhoꝛꝛẽdo.⁊ ſuas diuiti
as eas ↄtẽnendo. deo ãt decimas ⁊ oblatio
nes. Uel ſᷣm Ambꝛo.ſicut ceſar exigit ipꝛeſ
ſionẽ ſue imaginis.ſic ⁊ deꝰ aĩ am lumie uul
tus ſui ĩſignitã.ſicut eĩ denariꝰ imagie r̃gis.
ſic ſignat hõ ad imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ dei.qᷓ;
peccãdo coꝛꝛũpit.et iteꝝ.cũ alia ſit imago
dei.alia mõi.ſi non uis eſſe obnoxius ceſaꝛi
noli hr̃e q̃ ſunt mi. Si uis terrẽo ꝛegi nihil
dẽre: oĩa tua ꝛelinque ⁊ xpᷣm ſedre.Et bene
pus q̃ ceſaꝛis ſr reãdenda decꝛeuit:neq; enĩ
põt eſſe ꝗs diſcipuluſ dñi niñ pᷣus renutiaue
rit mũdo. Sed oẽs renũtiamus vbis ñ ̃nun
tiamus affectu. Nã cũ ſacr̃a ꝛecipimꝰ ꝛenun
tiamus.Quã grauia ſt᷑ uincula pmittere ðo
⁊ ñ ſoluer. Maior ẽ ↄctus fidei q; pecunie.
Redde ꝓmiſſũ dũ in hoc coꝛꝑe es.pᷣus quã
ueniat exactoꝛ ⁊ mittat te in caꝛcerẽ. VUnõ
⁊ hiero. Nũmũ hñtẽ ceſaris imaginẽ r̃ddite
coacti ceſaꝛi.uoſmetipᷣos libẽteꝛ dᷣo.ſignatũ
ẽ eĩ lum̃ uultus dei ſuꝑ nos.ñ ceſaꝛis.h̊ Hie
ro. Relictis g q̃ mũdi ſt᷑ corpus.aĩam.intelł
lecti.uoluntatẽ ꝛõem.⁊ oĩa q̃ in nobis ſunt
deo a quo accepimus.ñ dico debemꝰ ſʒ tãqᷓ;
debitũ ꝛeddamus.ut nõ cõpati beſtijs: ſʒ 26
nabilr in oĩbus ꝓcedamus. Quia (̃m hyla
riũ)ↄdignũ ẽ ut ei nos totos reddamus.cui
debere nos recolimꝰ ⁊ oꝛiginẽ ⁊ pfectũ.nõ
ẽ itaq; ĩcõueniẽs nec dictio.ꝙ homo ſit ſhᷣ
ditꝰhoĩ in tꝛalibus.⁊ deo ĩmediate in ſpũa
libus.utꝛũq; ei bene ſe ↄpatit᷑.nec alteꝝ al
teꝛi pᷣiudicat. Sed magis felix ẽ ⁊ błus ꝗ a
tpᷣꝛalĩibus ⁊ a ꝑnitioſa ſᷣuitute eoꝝ ẽ erutus
⁊ deo ſoli ſubiectus.qꝛ hic maxĩe ẽ liber ⁊
pᷣnceps.⁊ regibꝰ regalior.⁊ neq; diuitiaꝝ ti
met tyranidẽ:neq; pꝛicipat timorẽ. Miſti

. e.
P 6* ce ãt deo debemꝰ ꝛedd ere tꝛiplex tributũ.ſi

ue ꝛ0eʒ quã poſtulat.ſ.de coꝛð pfectã dilec
tõeʒ. ð oꝛe feꝛuẽtẽ ⁊ fꝛequẽtẽ graꝝ actiõeʒ.
ð coꝛꝑe uolutaꝛiã uitioꝝ mortificatõez. In
pmiſſis ẽt tria miſtice notãt. Pꝛimo qritur

XMXνWνu π

ondgy. .
Zð muliere ſeptẽ uiꝛos hñte.

oñſio denarij. Secũdo ĩterrogat᷑ ſuꝑſcriptõ
oblati.Certio ſegꝗt diffinitio cui dẽat r̃ddi.
In denario ſt᷑ tria.materia.põdus. ⁊ ſupe:

ſcriptio cũ imagine. Materia ẽ operatõ bo

na uel mala. argẽtea uel ſtänea. Põdus ẽ ĩ
tentio recta uel pꝛaua.imago attendit ĩ af
fectu ĩteriori. ⁊ ſuꝑſcꝛiptio ĩ effectu interio
ꝛi. imago eĩ dyaboli ẽ culpa.imago ðdᷣi gra.
ſuꝑſcriptio ẽ exterioꝛ ↄuerſatio ⁊ humił ad
imitatòez xpᷣi k ſuꝑpbia ad imitatõem dyabo
li. Puius denaꝛij oñſio fit in mõte.O qᷓ; me
tuẽda qõ(oñdite mihi nümiſma cenſus)ho
minẽ.ſ.ĩterioꝛẽ ſacco carnis uelatũ.exterio

ꝛi ſimulatõe obũbratũ. diu ad pniam expec

tatũ.felix ꝗ poteꝛit dicere cõcidiſti ſaccum
meũ ⁊ cicudediſti me cũ leticia.ſʒ ĩteꝛoga
tio fiet ĩ iudicio de imagĩe.O qᷓ; hoꝛenda ĩ
terrogatio ĩmo ĩcrepatio maloꝝ.cuiꝰẽ ima
go hec ⁊ ſuꝑſcꝛiptio: Quilibʒ portat imagi
nẽ eius cuius hʒ opera.ſ.uel dei.uel ĩpatõiſ
mũdi ⁊ dyaboli.ſʒ diffinitõ fiet ĩ retributõe
reddite g q̃ ſt᷑ ceſaris ceſari.⁊ q̃ ſt᷑ dei deo.
qꝛ ibũt hi ĩ ſupplitiũ.illi ĩ gaudiũ( Et ꝗ miſ
ſi fuerãt a phaꝛiſeis( audiẽtes)ſapiẽtiſſimã
⁊ſñſionẽ dũi(miꝛati ſt)qꝛ calliditate ⁊ ĩſidiji
pᷣualere ñ potuer̃t(⁊ ꝛelicto eo Iſicut ↄfuſi
abier̃t) Uñn Hiero.Qui ad tãtã cꝛedeꝛe ſa
pientiã debuerãt:mirati ſt᷑ ꝙ calliditas eoꝝ
iſidiandi locũ ñ iueniſſʒ.⁊ relicto eo abier̃t.
ĩfidelitatẽ pꝑiteꝛ cũ miraculo reportantes.
Deinde cũ abijſſent phariſe (acceſſerũt a
eũ ſaducei)ut qꝛ rõe eũ ſuperare ñ poterãt.
ſaltẽ ꝑ ipᷣaʒ frequètiã ſenſũ eiꝰ ſubueꝛterẽt
⁊ tedio eũ ſuꝑarẽt. Tæꝛes ſecte erãt ĩter iuð
os ab alijs diffeꝛẽtes.ſ.phaꝛiſei ꝗ erãt ab a
lijs diuiſi.q;tũ ad habitũ ⁊ traditões. q tꝛa
ditõibus Moyſi tꝛaditões ſuas pᷣferebant.
⁊ fʒ legẽ uocabãt᷑ phaꝛiſei.i.diuiſi a phaꝛeſ
i. diuiſo:dicebãt᷑.Alij erãt ſaducei ꝗ ab a
Ljs diffeꝛebãt qᷓ;tũ ad doctrinã.qꝛ ipᷣi ſibi iu
ſtitiã ⁊ qõ ñ ert:uẽdicabãt.uñ ⁊ iuſti pp ex
teꝛiorẽ ſct᷑itatẽ appellati ſunt.ipᷣi eĩ ſurrec
tõem negabãt.aiam mortalẽ eẽ ⁊ cum cor
poꝛe ĩterire dicebãt.ac neq; ãgelũ neq; ſom̃
eſſe credebaꝝt.ſʒ libꝛos Moyſi recipiebant
Alij erãt eſſeni ꝗ ab alijs diffeꝛebãt ĩ uita ⁊
mõ uiuendi.qꝛ fere monaſticã uitã ducebãt
ↄiugia uitabãt.oĩa ĩ coĩ habebant.de dua
be ãt pᷣmis ſectis hic q (ſaducei g, acceden
tes ad ieſum fabulã quandã fictã de mulier
q̃ ſeptẽ uiros habuerat:ei ꝓponebant q̃ren
tes eũ cuius eẽt in reſuꝛꝛectõe.pꝑ qᷓ; oſtẽder
uolebãt reſurrectõeʒ ñ eſſe. Putabãt em̃ ꝙ;
ſi futura eẽt r̃ſurrectio.tũüc celebꝛãde eſſẽt
nuptie ſicut mõ.⁊ qꝛ inconueniẽs uidet qõðᷣ
det oĩbꝰ ſeptẽ ſimul.qꝛ uni mulieri nunq;ᷓ li
cuit plures uiros hr̃e:ſʒ bene econuerſo ꝑp
fecunditatẽ.ł ꝙ detur alicui eoꝝ determĩa
te.q; q̃ rõne eſſet unius.eadem rõne eſſet ⁊
alteriꝰ.imẽdebant concludezꝛe ꝛeſurrectõeʒ

0

or
nreligin nuber de
inrelligam 5 ſrui je
ritualis ouennio in
ſunt ſcut angel dei in c
geli ſcut angeli in 1
atis 7 imoꝛtalitatis .
girabiles. ſ ſint ſpüs
luta ? ouerſatoʒ ſpiritu.
corruptois: liftöe? fui
ſme eñ cu ceſſat effeci
ſtad pcreatom flli⸗ ed
lei uouſq; numer pdeſt
geonpletus erit i reſum
lic eꝛim ſtcut angeli ſem
lel.ꝛhoc ẽ qʒ coda m
uidelicz oſderatio üliuſ
ici expectamuſ. Dedm
ſene uros reyrodon un
rum vR& muddana
ſine lidens or Wa dae
gif ſteriles ſt a donis
ſera meraptis ad uin
conuerſatio. quam ih
ſegeran · nxoꝛ nf
nomine hui wulieri
geſponſat quanao h
it uron ſ ge erantiu
cat uniueꝛſtate malo
hmn dfis ſene orcinn
Pin e hoſtarion ſee
ciſtag guntus acc
norum ſepus euitg
qrunt. i gemonii
iſta möalit
ſhre Capitaliü uiti
deſurreclio ſ

liti gre.qè ara

4 nmieteg ſpenfni
O calictate riſci/
elicweo ſcnr ofiſ
ui titi eruet,
iſicullittaseo
,krelieto eo abieft,
Nculo reportames,
riſeiacceſſerüta
ſuperare ſ poterit.
nſü ei ſubueneret
es ſece erir iter ind
pdanſeigeri
d1 adndes gin
rdes uns Hieredat.
denſein niſapne
Mijerit ſaduceigaude⸗
Id doctrini ge ſbiin
dicabir uf r iuſi net
elaniſun i eiffunee
n mortale ee t cunn e
ae neg igeli ecz hi
ns Maftechlenn

Secunde partis

nullã eſſe.Quã q̃ſtionẽ eiſ ſoluendo. euacu
at dñs eoꝝ opinionẽ.⁊ oſtẽdit eꝛrorẽ dicens
6 Erratioy
neſcientes ſcripturas) que reſunectionem
aſſeꝛunt.ac moduũ reſurꝛectionis inſtruũt ⁊
ondunt.Uñ etiã ſequit᷑.ꝙ neſciant( uꝛtutẽ
ðᷣique poterit corpoꝛa ſuſcitaꝛe ⁊ poſt mor
tem uiuificare.qꝛ potuit oĩa ò nihilo facer̃.
Errabant eꝛgo.qꝛ ⁊ ſcripturis ↄtradicebant
⁊ uirtuti dei derogabant.Eꝛratiſ etiã putan
tes ibi celebrãdas eſſe nuptiaſ(In reſuꝛꝛec
tione eni) generaliſ( neq; nubent .Iſcilicet ui
ri.i.nõ accipient uxoreſ(neq; nubentuꝛ) ſci
licet mulieres ideſt non accipient᷑ a uiꝛiſ ut
dicit Hiero.latina conſuetudo h̊ greco idᷣo
mati ñ rñdet. Nubere em̃ ppᷣe dicuutuꝛ mu
Lieres ⁊ uiri uxores ducer̃.ſʒ hic ſimpliciter
intelligamꝰ ꝙ nubeꝛe de uiuis.⁊ nubi ð̊ mu
lieribus dictũ ſit. Uñ ñ eꝛit carnalis ſed ſpi
ritualis cõueꝛſatio.⁊ hoc eſt ꝙ ſubdituꝛ(ſʒ
ſunt ſicut angeli dei in celo nõ ĩ natuꝛa an
geli ſʒ ſicut angeli in pꝛopꝛietate ſpiꝛituali
tatis ⁊ ĩmoꝛt alitatis.ĩcoꝛruptibiles ſcʒ ⁊ ĩ
gñrabiles.ñ ꝙ ſint ſpũs ſʒ ꝙ ſint ſpũales.ac
uitã ⁊ ↄuerſatõz ſpiritualẽ hũteſ ⁊ ſine labe
corruptõis:uiſiõe ⁊ fruitõe dei uiuẽtes.Ceſ
ſante em̃ cã ceſſat effectꝰ.nuptie ãt oꝛdĩate
ſt᷑ ad ꝓcreatõm filioꝝ educandoꝝ ad cnltuzʒz
dei quouſq; numerꝰpᷣdeſtinatoꝝ ſit ↄpletus
ꝗ completus erit ĩ reſurrectõe.⁊ ꝓpter hoc
tuc eꝛimꝰſicut angeli ſemꝑ ↄtẽplationi uacã
teſ.? hoc ẽ ꝙ dʒ coꝛda mouere ad ðuotõem
uidelicʒ ↄſideratioilliuſ bte uite.qᷓ; poſt mo
dicũ expectamuſ.Scõm Gedam miſtice ꝑ
ſeptẽ uiros reproboꝝ univſitaſ ðſignat᷑.quo
rum uxoꝛ ẽ mundana ↄuerſatio.ꝗ diſcedũt
ſine libeꝛis.qr tota hac uita q̃ ſeptẽ diebꝰ a
gif ſteriles ſt᷑ a bonis opibꝰ.quibꝰmorte mi
ſera pꝛeraptis.ad ultimum ⁊ ipſa mundana
conuerſatio.quam illi ſine uitali opere tꝛan
ſegerant:q̃ſ uxoꝛ infecũda traſibit. Põt ẽt
nomine huiꝰ mulieris ĩtelligi eccłia.qͥ uiꝛo
deſponſa .quando pᷣlato ↄmittit ſeptenaꝛiꝰ

ãt uiroꝝ ñ generantiũ ex eccłia filioſ:ſignifi oꝛdᷣ/

cat uniueꝛſitatẽ maloꝝ pᷣlatorũ ł cleꝛicoꝛuʒ
ſm dr̃as ſeptẽ ordinum eccłliaſticoꝝ.quoꝛũ
pᷣmꝰ ẽ hoſtiarioꝝ.ſecũdus lectorũ.teꝛtiꝰ ex
oꝛciſtaꝝ.quaꝛtus accolitoꝝ.ꝗntuſ ſubdiaco
norum. ſextus leuitaꝝ. ſeptimus ſacerdotũ.
Pi filios ñ geneꝛant.q; in eccłia ði fꝛuctũ ñ
q̃runt.⁊ iõ demoniü eos occidit. Mulieꝛ qꝰ
q; iſta mõalit᷑ loqᷓndo põt dici peccatꝛix aĩa
ſeptẽ capitaliũ uitioꝝ uniueꝛſitati ðſpõſata
Reſurrectio ãt ſpualis.ẽ a morte culpe ad
uitã gre.q̃ ẽ arra głie.⁊ iõ qñ h̊ reſurrecti
firmata ẽ ꝑ ꝓpoſitũ cauẽdi recediuũ.firma
tũ ꝓfeſſione religionis ⁊ ẽt ob ſeruatũ.tũc ẽ
ſimilirudo ad angelicam uitã.qꝛ ꝑ caſtitatẽ
fit ↄformitaſ ãgelice puritati. Angeli qꝰqʒ ſi
milit᷑ nihil poſſidẽt ĩ B mudo ⁊ obediut cõti

in hoc. ſ. ꝙ reſurrectionẽ negatis

Lapłm. xxxv.

nue ip̃i deo. Mali g ſt öſides.ꝗ ex ſuis opꝑi
b' bonis ñ reliqueꝛũt ſemen.⁊ aligd memo
ria dignuũ. ⁊ adhuc peioꝛes ſunt.ꝗ memoꝛiã
ſui ò malis ſuis oꝑibuſ reliquerũt. Poſtquã
ãt dnñs rũdit ad eoꝝ iterꝛogationẽ. ⁊ iporuzʒ
ↄfutauit erroꝛẽ ſtatim ſubdit ð reſurrectõe
ↄfirmãdo vᷣitateʒ reſurrectionis auẽte ſcꝛip
ture. Drobaturꝰg reſurrectõm coꝛpꝑz iducit
auẽctem õ exodo ſumptã. ⁊ ꝓpbat pꝛimo pꝑphẽ
nitatẽ. aĩ aruʒ q; illi negabant. qua prabata
ↄñnteꝛ ꝓbat reſurrectõem coꝛꝑm.q̃ cũ aĩabꝰ
bõa malaue geſſerũt.dr̃ em̃ ĩ &xodo a deo
(ego ſum des abrahã.⁊ deꝰ iſaac.⁊ deus ia
cob) Qnñ h̊ deuſ dicebat iã illi moꝛtui erant
( des em̃ ñ eſt moꝛtuoꝝ)i.omnino ñ exiſten
tium((ſed uiuentiũ) ⁊ exiſtẽtiuzʒ. gᷓ ipi uiuũt
7 exiſtut. Rõ talis ẽ deus non dr̃ dñs reruʒ
nõ exiſtentiũ.ł eoꝝ q̃ ſunt nihil.qꝛ creature
ad deũ ẽ realis relatio.que ñ põt fundari in
nihilo.ſed deꝰ dr̃ abꝛahà. ⁊ deus iſaac.⁊ de
us iacob.ꝗ mortui ſunt.& ipᷣi exiſtunt.ñ enĩ
dixit ego fui.ſʒ ego ſum. tanq; illi pñtes exi
ſtant ſò ñ coꝛpor.ꝗg anima.⁊ iõ anima ñ mo
rit᷑ cũ corꝑe.ſed ẽ eterna.Et ꝑ hoc probat
reſurrectõm coꝛꝑʒz ex vitate iuſticie. MNã cũ
dicat ſe deù abꝛahã.⁊ alioꝝ ꝗ ſeruierũt ei ĩ
coꝛpꝑibus ſuis:iuſtũ ẽ ut remunerent᷑ cũ cor
poribꝰipᷣis ĩ ꝗbꝰ meruerũt.Et uniuerſaliteꝛ
oĩm coꝛꝑa ⁊ aĩie bona uł mala ſimul recipi
ent.qͥ ſimul meruerunt.Quia enĩ hõ meꝛuit
łdemeruit aĩa ſimul ⁊ corpore. iõ in futuꝛo
puniet uel remunera bit᷑ ſimul ĩ utꝛoq;.hoc
ãt ñ põt fieri niſi fiet ̃ ſurꝛectio coꝛꝑz. Et iõ
conſtat futurà eẽ coꝛꝑz reſurꝛectionẽ. Unũ
g ꝓbat dns expꝛeſſe.ſ.ꝙ anĩe ſʒ uiuant nec
cuù coꝛpoꝛibꝰ inteꝛeant.alteꝝ ꝑ ↄns.ſ.qð cõ
pora reſuꝛgant. Itẽ pꝛopter nalem appetitũ
inclinatõm aĩarum ad corpora ſua. qr na
turale eſt animabus deſideꝛare ſua corꝑa.
ut cũ ipis gloꝛificent᷑ cũ quibus meruerunt
⁊ ideo ne a ſuo deſiderio fraudẽt᷑.neceſſe ẽ

It eis ſua corpõa reddantuꝛ.qꝛ aĩa ñ põt ẽẽ
ETX quieta nec btᷣa. niſi un iat uꝛ cũ cõpor

Mοπ cui unionẽ hʒ iĩclinatõm natuzalẽ. æ ita
coꝛꝑa reſuꝛgẽt. Ubi Piero. Aũ ãt dicit ðᷣus
abrahã. us iſaac ⁊ deus iacob. ter deuz no
minando.tꝛinitatẽ ĩtimauit.cũ ãt dicit ñ eſt
deus moꝛtuoꝝ. unũ deũ iterans. unã ſubſtã
tiã ſignificauit(Et audientes turbe mirabã
tur ĩ doctrina eius) Un Remig. Non ꝗqdeʒz
ſaducei ſʒ turbe mirant᷑. Poc et quotidie a
git ĩ eccłia.Cũ em̃ diuia iſpiꝛatõe advſarij
ecclłie ſupeꝛat᷑ tuꝛbe fideliũ letant. Or̃o
d O ſe ieſu xpᷣe doce me aſtutiaſ ſeduc
oꝝ ĩtelligere ? cauer̃. necnon ueꝛita
tẽ uite ac doctrine ⁊ iuſticie ſꝑ cuſto
dire.da mihi iſigniri tua imagine.ñ inimici
ut ea que mundi ſunt relinquendo.⁊ tibi ſo
li adherẽdo.reddãa tibi ea q̃ de tua gꝛatia a
te ꝑcepi,in ipſis tibi fideliteꝛ ſeruiẽdo.pᷣſta

De pꝛio ⁊ magno ac f̃o

ẽt mihi ut caꝛnalẽ æ mundanã ↄueꝛſatõem
q̃ ſteꝛilis ẽ:fugere.ac ſpũalẽ 7 celeſtem ſec
tari ualeã. glia ꝛeſurrectõis ĩnouatus.cuz
angelis dei ĩ celo imortalitate ſui meꝛear.
& ppetua tui uiſione Amen.
(DR pꝛimo ⁊ magno ac ſo ⁊ ſimili legiſ mã
dato. ð Lapi. xxxvj.
VVBariſei vo audientes) ganden
p es(¶ꝙ) ſapiẽti ñiſi ſicin⸗ ſlẽtiuz
ipoſuiſſet ſaduceis nõ hñtibꝰ ꝗd
ampli dicerẽt ꝗ rnñſionẽ eius cõ
nenerunt in unu Jad ipᷣum alio mõ iuadẽdũ
7 ueneft ĩ magna multitudie ad magis euz
terꝛendũ. Uñ ꝛif. Comiener̃t ut multitudi
ne uincerẽt quẽ ꝛõe ſuꝑare ñ poterant:a ue
ritate nudos ſe eſſe ꝓfeſſi ſt᷑.ꝗ multitudine
ſe armauerunt. Pec Arip̊. Recedẽtibꝰ pha
riſeis ueneꝛũᷣt ſaducei.⁊ iteꝝ recedẽtibꝰ ſa
duceis uener̃t phariſei.tẽptantes eũ fꝛequẽ
ti ↄgꝛeſſu fatigare ⁊ ſubueꝛtere.łʒ eĩ orij eſ
ſent i opiniõe de aĩe ĩmoꝛtalitate æ mortuo
ꝛum reſurrec tõe.tñ ↄueniebant in xpᷣi ꝑſecu
tõe. Uñn PHiero. Quod de herode ⁊ põtio py
lato legimus.dñi nece eos feciſſe ↄcoꝛdiam
et nune de phariſeis cernimus ⁊ ſaduceis ꝗ
Rer ſe orij ſunt.ſed ad tẽptandũ ieſum paꝛi
mente ↄſentiunt. (Et unꝰex eis ſcꝛiba. le
Siſooctoꝛ acceſſi tẽptãs iefum )cape ĩ ̃ᷣmo
ne:dixit ( Męr̃ ꝙ ẽ mãdatũmagnũ i lege:)
i. pcipuuʒ. Int errogauit tẽptãs nõ ſcire de
ſiderans.nõ ut diſceꝛet ſʒ ut decipet. Unde
Crif. Magiſtrũ uocat. cuius ñ uult eſſe di
ſcipulus. De mãdato magno interrogat qui
nec minimũ obſeruat. Ale eĩ dʒ interꝛogar
de maioꝛi iuſticia.ꝗ iã minoꝛẽ ↄpleuit. hec
Cri̊.ð̊ hoc ãt interrogauit:qꝛ ciꝛca ̊ erãt
opiniones.ꝗdã enĩ dicebãat ſaerificia ⁊ obla
tòes magis placeꝛe deo qᷓ; opera caꝛitatis.
Alij dicebat᷑ pᷣriũ.qð magis ẽ ueꝝ( Et ait ił
li ieſus. Diliges dñʒ deũ tuũ) Ut dicit eriv.
Nõ dicit time.ſʒ dilige. time?e (inquit)ẽ ſer
noꝝ.diligeꝛe filioꝝ. MNõ dixit ẽt cognoſce ſʒ
dilige. Qognoſceꝛe:ĩquit.deũ ꝓpꝛiũ ẽ huma
ne nature. diliger̃ ãt religioſi coꝛdis ⁊ recti.
Diliges: inquã: dũm deu tuũ ex toto corde
tuo i. ex toto ĩtellectu ſine erroꝛe.nt nulluz
T2feſſiõe diuinitatis locũ erroꝛi ꝛelinquas:
7 i tota aia tua. i tota uoluntate ſine orieta
te ⁊ dictione.ut nihil ↄꝛium ei uelis.⁊ ĩ to
ta mente tua.i.tota memoꝛia ſine obliniõe.
mhil reminiſcẽs quominus de do ſentias.⁊
ex tota vtute ſeu fortitudie tua ut uiꝛes tue
⁊ totum poſſe ſibi ſeruiant.⁊ ad ippʒ expẽdã
tur. Uñ Aug. Deũ ex toto corde diligere pᷣci
peꝛis ut oẽs sogit atõnes tuas. æ tota aia. ut
oëm uitâ tuã. ex tota mẽte tua ut oẽʒz intetł
leæetu tuũ ĩ illũ ↄfeꝛas.a qꝰ habes ea que cõ
feꝛs. Nullã uite ñe pꝑtẽ religt que uacare
debeat ⁊ qͥſ locũ daꝛe ut alia re uelit frui:
q qcgd aliõ diligendu uenerit in animũ il

? ſimili legis mandato.

lue ꝛapiatur quo totus dilectionis impetus
currit.Lunc ẽ enim optimus homo.cum to
ta uita ſua ꝑgit i icõmutabile bonũ. Unõ ⁊
Crip. Quid ẽ diligere deù ex toto corde. VUt
cor tuũ nõ ſit iĩnclinatũ ad ullius rei dilectõ
nẽ ãplius q; dei.ꝓ quãta ei ꝑte coꝛ tunuz fue
ꝛit ad aliquã rẽ ꝓ tanta minus ẽ ad deum.
Quid ẽ in tota ania diligeꝛe deum.i.certiſſi
mũ aĩum habere in ueꝛitate. ⁊ firmũ eſſe in
fide.Qui ei cꝛedit apð deu eſſe oẽ bonum ⁊
mhil boni eſſe extaa ipʒʒ.hic ex tota aĩa dili
git deu.qd ẽ ex tota mente diligeꝛe deuʒ.i.
ut oẽs ſenſus tui ꝗ ꝑtinẽt ad mẽtẽ:do uacẽt
Auiꝰ ei intellectus deo miĩſtꝛat cuius ſapiĩa
circa deũ ẽ. cuius cogitatio ea q̃ dei ſt᷑ trac
tat.cuius mẽoꝛia q̃ bona ſunt ꝛecordat tota
mente diligit eum. Hec Criᷣ.F̃ʒ Ber. Toto
coꝛde.i.ſapienter ; ſuggeſtiões dyaboli ne
ſeducamuꝛ tota aĩa dulciteꝛ delectatiões
carnis ne alliciamuꝛ. tota mente foꝛtiter cõ
tra pᷣſſuras mũdi ne oppꝛimamua. eĩ ſe tria
q̃ pᷣcipue retrahunt ab amoꝛe dei.dyabolꝰ.
caro.⁊ mundus.((Et ſubiungit. hoc ẽ maxi
mũ ⁊ pᷣmũ mandatum) Maximũ dignitate.
qꝛ.de maximo.ſ.deo ſiligendo pᷣmũ oꝛdine.

qꝛ pᷣceptu de diligendo deum precedit pre

ceptum de diligèndo ꝓximu.Et uere iſtud

ẽ magis nobi ius ⁊ utilius inteꝛ oĩia manda

ta. In hoc ei oĩa mãdata ĩplẽtf.hoc ẽt man
datu diligẽdi deũ ẽ magnuzg. q;ꝛ madat h̊ lex

naturalis in mente ois creature rationalis

diuinitus ĩdebiliteꝛ expᷣſſa. Maius qꝛ remã

dat.⁊ repetens iteꝑ mandat.h̊ lex moſayca

a deo data.⁊ ꝑ angelos oꝛdinata. Maximũ
ↄfirmat illõ lex euãgelica.p ipᷣʒʒ filium ðᷣi
tradita.Et primũ mandatum intentione iu
bentis.finis em̃ ĩ quolibʒ ea q̃ ad finẽ ſt ĩ in
tẽtõe pᷣcedit. Uñ apłs.finis pᷣcepti ẽ cãitas.

finis nõ teꝛmĩans ł cõſumãs.ad quẽ omne

ceptũ ordinat.⁊ iteꝝ. Plenitudo ẽ dilectõ.
Et pᷣs. Ois ↄſumatõis uidi finẽ. latũ manda
tũ tuũ nimis. Uel pᷣmũ in neceſſitate obsua
tionis. Ad hoc ãt ꝙ iſtud mandatũ poſſit ꝑ.
fecte ĩpleꝛi quattuoꝛ ꝛequiꝛuntuꝛ. Primũ ẽ

diuinoꝝ bñficioꝝ rememoratio.qr em̃ qᷓ hẽ

mus ſiue exteriora ſiue corpꝰ? aĩiam: omia

a deo habemus.iõ opoꝛtet ſibi de omibus qᷓ

habemus ſezuiamus ⁊ eũ coꝛde ꝑfecto dili
gamus. Nimis eĩ igꝛatus eſſet ꝗ cogitans a

licuius beneficiũ eum non diligere t. Secũ

dũ ẽ diuine excellentie conſderatio deus e

nĩ maioꝛ ẽ coꝛde noſtꝛo.⁊ ideo ſi toto corde

⁊ omnibꝰ uiribus ei ſeꝛuiamus adhuc ſuffi
cientes non ſumus nec ſatiſ faciamus. Uñ ĩ

eccleſiaſtico. Slorificate dominum quantũ
poteſtis ſuperualebit adhuc. Maior ẽ eĩ oĩ
laude. Teꝛtiũ ẽ mũdanoꝝꝑ ⁊ oĩz tpaliũ abdi

catio. Magnã ei ſturiã facit deoꝗ aligꝗd ei
adeq̃t. ꝙ fit qñ rs tꝑales ⁊ cõrupt ibiles ſimł
cũ dðo diligimꝰ. Tpil eni aliõ uit ꝙ diliga

e in gra amoe de
gei Find materid
Unu en ẽ pceptum de
cauſalitatis.qy amor /
gei Et iͤ diẽ Aplo. .
gleuit. Quio ci itellig
nerſo dilectio igf i den
grimu.? dllectio ipxim
iis in deü. ac et nutrimt
ldei amoꝛ pximi gignit
mni amoꝛ dei nutrit. Dec
lectio iſeipm: dcedee d
V Mug. Vide us ii
NiRd ddi primu
D Nrda voſ d
pias prpimum dom de
ſtum eſt aute omnen
putandam. qa erga,
Oui t amat hoies.
iuſti ſint: amare öͤbe
ſebet. aut gr iuſt.
dligt pxim. ſcut
Aug An modus dil
m quattuor cauſas
olligaf Drim pn de
oligarndonüſma
lem. ſin tine ded
Porglig. Aumoßm
in honno niͤ
icusk amiclis 1
ſeim ? nwtalin
ed eus. Scdo gig
rimi. ſlota etii
hec ſeu huinſmnot

nloceun geret
rini Eruce iſiu
llus ine ninl⸗
lota iolit, hocet man
nuʒ. Midathler
creature rationalis
ſa. Mainsqereni
Andat blep moſarca
ingta Mapini
gica Nih nmd.
Marun nendde in
Gadzean dafmeſtiin
ga mis deegne cilas.
cüſum 0 ad ane Onſe;
ep. Penitndoe dlecd.
ols udi fne ,aru nant
mütn neceſigte bfin
ſud manaati hoſſit
õ
ememoratio gr em he
fue corpn giam. Oft
zcherter ibice onbul
nust ei de hfeco l
4 ſſerg Coganst

Secunde partis

mus q; eũqꝛ ipſe ſolꝰ ſine ↄſoꝛtio uult poſſi
dere coꝛ nr̃m. Unde dicit Aug.dñe minuſ te
amat ꝙ ꝓpteꝛ te ñ amat.Et hiero. nimis ẽ
amar? cui ñ ſufficit deus.Quartũ ẽ oĩmoda
pctoꝝ uitatio.qꝛ nullꝰpõt deũ diliger̃ ĩ pcto
exiſtẽs.ſ.moꝛtali.iõ dr.nẽo põt duobus dũñiſ
fuire.Uñ ſi ĩ pct᷑o manes:deũ non diligis.ñ
diligit deù ſuꝑbus uł amatoꝛ uane gloꝛie ꝗ
puluerẽ nane glie q̃ nihil ẽ:deo pᷣpoit. Nec
uoluptuoſuſ ꝗ ꝓ momentanea ðlectatõe eũ
deſerit.nec auarus ꝗ ꝓ nũmo uel nihilo eũ
amittit. Deiñ addir Grds dt ſimile ẽ huich
nõ eq̃le:ſed ſimile.qꝛ ẽ de actu ſimili.ſ.de di
lectõe ł õ re ſiti deo.ſ.de hoĩe.ꝗ ad ſimiliti
dinẽ dei factꝰẽ.ſ(diliges ꝓximũ ſicut teipᷣm
Ni.ad id ad ꝙ teipʒ. ſ.ad iuſticiã ⁊ ſalutẽ ad
gram in pñti.⁊ głiaz ĩ futuꝛo.⁊ ad eãdẽ bea

titudinẽ ad q; diligis te. Uñ li ſiẽ ñ denotat

equalitatẽ gradꝰ.qꝛ pᷣmo ⁊ plłꝰ tenetuꝛ hõ ſe
diligere q́; ꝓximũ ceteris paribꝰ. ſed önotat
ſil itudinẽ bõi optati.ut uelit ꝓximũ ſicut ſe
eſſe in gr̃a ⁊ amoꝛe dei.Et cuᷣ qr̃ ̃ʒ.nõ ẽ ox
do niſi q;tũ ad materiã q̃ ẽ deus ⁊ ꝓpximus.
Unũ em̃ ẽ pᷣceptum de dilectõe.ul ẽt ẽ ordo
cauſalitatis.qr amor ꝓximi cauſat ex amor
dei.Et iõ diẽ̃ Apłs.ꝗ diligit ꝓximũ:legẽ im
pleuit. Quia cã ĩtelligit i cauſato.⁊ nõ econ
ueꝛſo Dilectio igr̃ ĩ deun:origo ẽ dilectõis in
ꝓximũ.⁊ ðdilectio ĩ pximũ.cognitio ẽ oilectõ
nis in deu.ac ẽt nutrimtũ. Unñ Greg. ꝑ amo
2c̃ dei amoꝛ ꝓximi gignitur. ⁊ ꝑ amorẽ proxi
mi amoꝛ ðᷣei nutrit᷑. Hec Greg.Et ſimilit᷑ dĩ
lectio ĩ ſeipᷣm:pᷣcedeꝛe dʒ dilectõnũ iĩ ꝓximũ
Vñ Aug. Uide pᷣus ſi ia noſti diligere teipᷣm
⁊ ↄmitto tibi ꝓximũ quẽ diligas ſicẽ teipᷣin.
Si at nondũ noſti diligere te:timeo ne deci
pias ꝓpximum ſicut te. Et iterum. Manife
ſtum eſt autẽ omnem hoĩem ꝓximũ eſſe de
putandam.qꝛ erga neminẽ oꝑpandũ ẽ maluʒ
Qui ãt amat hoies.aut qꝛ iuſti ſunt.aut ut

iuſti ſint:amare ðbet.Sic eĩ ⁊ ſeipᷣm amar

debet.aut qꝛ iuſtꝰẽ. aut ut iuſtus it. Sic eĩ
diligit pximũ.ſicut ſeipᷣm ſine ullo ꝑiculo.h̊
Aug. Un modus diligendi ꝓpximũ attẽdituz⸗
fim quattuor cauſas. Primo ſᷣ̃m finalẽ.ſ.ut
viligat pximꝰ ꝑꝑ deũ.Scðo ſᷣm mãalẽ. ſ. ut
diligatuꝛ bonũ n malum. Tercio ᷣm foꝛma
lem.ſ.ut ordine debito citra deuz ⁊ ſupꝛa tẽ
poꝛalia.Quaꝛto ſᷣm efficiẽtem ſiue mouẽtẽ
qꝛ ut homo.nõ qr pr̃ tm̃ uel filius nel dome
ſticus h amicus.⁊ his modis ðʒ hõ diligere
ſeipᷣm ⁊ nota (ᷣm Aug.)ꝙ pꝛimo diligenduſ
ẽ deus.Scðõo aia propria.Cercio anima ꝓ
ximi. Nota etiã ꝙ amoꝛ proximi falſus eſt ꝑ
hec ſeu huinſmõi uidelz ſi ipedit amorẽ di.
Si aliꝗd fiat ꝑpꝛopteꝛ amorẽ ꝓximi.ꝙ ſit cõ
tra amoꝛẽ ði. Si aliꝗs diſſimulat in eo queʒ
diligit pluſquam in eo quem non diligit ſic.
Si aliquid ĩ eo placeat ꝙ ĩ alijs diſpliceat.
Si pacienter non ſuſtinet ꝙ aliũ ſicut ſe uł

1

Lapitulũ.xxxvj.

pꝓldiligat.⁊ infert(in his duobus.ſ.manda
tis )dilectõiſ(tota lex pẽdet ⁊ ꝓphete )qꝛ to
Cꝰdecalogus ⁊ monitiones ſiue ↄminationeſ
HB finẽ habẽt.hoc em̃ ut caꝛitas ĩtroducatuzꝛ
intendunt. Tota quippe ſcriptura legis ⁊ ꝓ
pbhetaꝝ ad dilectom dei proximi ordinat
Acquid eĩ pᷣceptũ ẽ ĩ lege ⁊ prophetis hoc fi
ne preceptũ ẽ. ut deus ⁊ proximus diligatur
ꝓpteꝛ hec omnia mandata ⁊ ſcꝛipta legis
2 pꝛophetaꝛum non ſunt niſi quedã explica
tiones iſtoꝝ duorũ mandatoꝝ.qꝛ omnia ad
h duo ſunt oꝛdinata. Itẽ om̃ia pꝛecepta ad
hec duo r̃feruntuꝛ.pᷣmũ ei pꝛeceptũ.ſ.dilec
tõis dei ambit ⁊ implet omia màdata pꝛime
tabule. q; in ea ↄtinẽt tria mandata ð dilec
cõe dei.q ſcripta erant in una tabula.⁊ ſ̃m
pceptũ.ſ.dilectionis proximi.ambit ⁊ ĩplet
oĩa mandata ſcõe tabule.qꝛ in ea ↄtinentuꝛ
ſeptẽ alia mandata de dilectõe ꝓximi.q̃ ĩ ſe
cuda tabula erãt ſcripta. Nã ꝗ deuʒz diligit:
idola ſpernit.ði nom ĩ uanũ ñ aſſumit ⁊ diẽ
ſabbati ſanctificat.⁊ ꝗꝓximũ ſuum diligit:
honorat pr̃em ⁊ mr̃em.ñ occidit.ñ furat᷑.ñ
mec hat᷑.nec falſũ teſtimoniũ dicit.nec uxo
rẽ ꝓximi uel aliã rem eius concupiſcit. Nã
Fʒ Cri. Sicut odiũ facer̃ ſuggeꝛit om̃e ma
Lum.ſic dilectio om̃e bonuz. In tribus ãt di

lectio dei extẽdit᷑. ut om̃es cogitatões.om̃eſ
affectões.⁊ oĩs ratio humana qᷓ intelligimꝰ

⁊ diſcernimus in deũ referantuꝛ.⁊ diuinis ĩ
bus occupent᷑.ut nihil r̃maneat in bomine
ꝙ ũ diuine dilectõi ſubdatiꝛ. Iteʒ duo ſunt

erga ꝓximi dilectöem ſeruãda.ut ⁊ bñficij ĩ

pẽeſione faueat τ ułla malitis ledat᷑. unũ af
firmatinũ de quo Mattheus ſeptio. Quecũ
q; ſcilicet licita.decentia.expedientia uultiſ

ſcilicet uoluntate rationali rõne diſtinguen

te inteꝛ debita ⁊ indebita. ut fſacidàt ł dimit
tant coꝛde.oꝛe.opere.uobis uel ꝓ uobis ho
mines inquantuz homines non bꝛuta. uos
facite illis in ſimili caſu uolũtate.ope ⁊ ple
no affectu. Secundum hanc regulaà dilectõ
pꝓroximi cauſat ⁊ efficit ĩperando omniſ mo
tus omniũ uirtutũ tendentes ad proximum
interiores ⁊ exteriores. Aliud negatiuum ðᷣ
quo Thobie. Quõò ab alio oderis rationabi
lit᷑ fieri tibi.corde.ore opere.nide ne alij fe
ceriſ uolunt ate. uel opere.affectu uł effectu
Secundu hanc r̃gula dilectio proximi cau
ſaliteꝛ repᷣmit ⁊ cohibet oẽs motus ⁊ actus
uitioꝝ reipectu eius.Lzʒ igit᷑ divſa ſint pᷣcep
ta.qbꝰaut utiliteꝛ q̃ appetẽda ſuũt: cupimus
aut q uitada ſunt:utiliteꝛ pcauemꝰ.unuʒ tñ
ſum i radice caritatis.qꝛ omnia in dilectõe
dei ⁊ ꝓximi facere öbemꝰ. Recte itaq; dicit
legẽ ⁊ pphas referri ad duo madata caꝛitat᷑
qꝛ ex hac depẽdẽt ⁊ ibi finẽ hnñt.QO cãitas
gula ordis electoꝝ.lex univſalis uniueſos li
gãs.uiri uirtutũ.canõ canonũ.lex legu. nõ
ↄſtitutio ppłi:ſʒ pᷣncipis placitu.ſactio regit

De ſcꝛibis ⁊ ph riſeis ĩ doetrĩa

regũ.quam non ſolum edidit uel ↄdidit iu
bendo.izg ⁊? edixit ? ꝓmulgauit pſonalit do
cẽdo ⁊ adiplẽdo f̃uado. Ecce lex dñi cõuer
tẽs aĩas.mr̃ ⁊ origo legũ diuiaꝝ magiſtza ⁊
dna huanaꝝ ꝛõnabiliũ ⁊ equaꝝ. hoſtis ⁊ ini
mica iniquaꝝ. Cuius obſeruantia ꝑ gr̃am ĩ
hac uita initiat᷑.⁊ ↄtinuata uſq; ad morteʒz
in alia ↄſumat᷑.Et qꝛ (ut ait Cri) Judei e
ſtimãtes xpᷣm hoĩiem puꝝ eẽ.tẽptabãt eũ ne
q; tẽptaſſent ſi dei filiũ credidiſſent iõ uolẽs
xpᷣs eis oñdere.qꝛ deus eꝛat talẽ iteꝛrogatõ
nẽ eis ꝓpoſuit. ut ipᷣa ĩterrogatio eis oſtẽde
ꝛet quis eſſʒ.Quia.n.ad paſſiõem uẽturus
erat: opiniõez flam iudeoꝝ coꝛꝛigit.qui xpᷣʒ
filiũ dauid ñ dñm eius eſſe dicebant.Et ( ut
dixit Piero.)palam eis de ſe lequitur.ut in
excuſabiles ñint. ¶ Cõgꝛegatis eꝛgo phariſe
is qui ad temptanduʒ uenerant (inteꝛoga
uit eos ieſus) Quaſi eis diceret. hucuſq; qõ

nibus ueſtꝛis ſatiſfeci rpᷣus ẽ ut ĩ aliquo reſ

pondeatis mihi. Interrogat g de illo quem
credebant eſie uentuꝝ.q; pñ ẽ credere nole
bant cuius filius debeat eſſe:dicẽs.(¶ Quid
uobis ur̃ de xpᷣo)).i.meſſia in ꝓmiſſo quẽ uẽ
tuꝝ creditis(cuius filiꝰ eſt).Dupliciter eꝛ
rant iudei caca xpᷣm. Pꝛimo quidẽ ciꝛca ꝑ
ſonam. non enim credunt eum fuiſſe xpᷣm ꝗ
uenit in mundũ natum ex vgie. ſʒ adhuc ex
pectant eum. Itẽ errant circa eius naturã:

qꝛ nõ cꝛedunt ẽt quez expectant eſſe deum

ſiʒ puꝑꝝ hoĩeʒ.de iſto ̃o error̃ eos ĩteꝛꝛogat
cuiꝰ filiꝰ ſit.⁊ hoc ideo forte querit.q;ꝛ ex qꝰ
totam legem dixeꝛat ad duo mandata dilec
tionis tãq; artificioſus legiſlator. uult oñde
re xpᷣs hec duo mandata reduci in unum di
ligibile ꝙ ẽ xpᷣs.Nihil ei diligit᷑ ãqᷓ; deus ⁊
ꝓximus.niſi ipe xpᷣs.(Dicunt ei dauid) Se
cundũ illud pᷣſ.De fꝛuctu uẽtꝛis tni ponã ſu
peꝛ ſedem tuam. ꝛedebant illum foꝛe puꝛũ
hoĩem de geneꝛe dauid. Unde dicũt dauid
ſolum.ſ.diuinitatẽ negãdo.(Ait illis)argu
endo in qriũ.(Quũo g)ſi xpᷣs ẽ puꝛus hõ.ut
