gent gẽtiles.plãgẽt xpᷣiani.ꝗ magis dilexe
ꝛunt mõm q́; xpᷣm. Nõ ſic tribus dũi. Illuc
eĩ aſcẽder̃t tꝛibus tribꝰdñi:ad ↄfitẽdũ nomĩ
dñi. Plãgẽt aũᷣt ſe.i.ſuã culpà qᷓ; ↄmiſeꝛunt
ſuam ſtuititiam qᷓ; non corꝛexeꝛunt.ſuã glo
ꝛiã qᷓ; amiſert. ſuam penaʒ qᷓ; incurreꝛunt.
Et iterum. Iunc plangent ſe oẽs tribus t᷑ꝛe
ꝗ magis dilexerũt mũdũ qᷓ; xpᷣm.cũ audieꝛĩt
eu hec vba dicẽtẽ ad ſe.Ego ꝑꝑ uos homo
factus ſũ.propteꝛ uos alligatus.⁊ deluſus ⁊
ceſus.⁊ crucif̃ xus:ubi ẽ tãtaꝝ ĩiuꝛiaꝝ mea
rũ fructus:ecce pᷣmium ſanguinis mei queʒ
dedi ꝓ ꝛedẽptõe animaꝝ ur̃aꝝꝑ. ubi eſt ſᷣuitꝰ
ur̃a:q; mihi ꝓ pᷣcio ſanguĩs mei ðbetiſ:Ego
ſuꝑ głam meã uos habui cũ eſſem deus ap

cifixus aceto potatus
jegnu celorum nobis
niſi quid ultꝛa öbui uot
dumiem uolutatem ueſ
li no uos coegi. ne cauſ⸗
ceczſo neceſſitat. Dicit
lamnẽ paſſibtles ac moꝛ
ppi me dominatorè uĩn
uddis paſſus ſuz b Eſri
O cOraſdus täͤ ſide
boeg ſecie Puana. 4
bit. an Aug Wiſo oun
1 mal ni uiſo fme
Oimn ipi denz uidebüͤt.
forma dei eqnatẽ
oʒ aut ut iudicẽ uiuo
iudicabof. æ iuſti ui
bot ur fllis hois gee
Uir eia ⸗ ſoem
inen wn auſterepto
chice pependit, l
nient)ad indiciäli
be aſcidit ſi gere 1
unde (ꝛs. Qug en
legir)nube eet
. eſ ſuſcepin

deri Eab angel ie

onii eſſonis incnrie
lusznche, Upbiris
te hen ſgnn unn
oiur iulei uigeitiu
lunm ceiuers mi
Quemucnonn ige
eremins fcelt
uplere ifuntintf
lecelene ge celis
rarchigelopeg ſ
leverlläßfenenne,
ſäüirisnenwnu
ſeveihänicdin Nan
dchanne i
Reödesidtdret
cesnitstenei in
igegtenen ezeun⸗
unt gci tenenn lclint
giust fiſablis en
gue tenes doſpoſucfl
ustere g rait bieſo⸗
ſpatii bſti celi.c ſcrip
lis diͤieriuteiſin
tin g nigs ir
licidesaft An

„ 4R1

A ditadoftidi ml

Secunde partis

appaꝛens homo ⁊ uilioꝛem me oĩbus rebus
ueſtris feciſtis. Nam omneʒz rem uiliſſimam
terre ampliuſ dilexiſtis qᷓ; iuſticiã meã ⁊ fi
dẽ. Tunc plangent ſe omnes tribus teꝝe:qꝛ
nec reſiſtendi vtus ẽ contꝛa eũ,nec fugiẽdi
facultas añ faciẽ eius.nec penitendi locus
ex anguſtia.n.oĩm rerũ nihil eis ꝛemanet p
teꝛ luctꝰ. Meꝛito plangent ſe qꝛ tũc neq; pe
cunie diuitibus ꝓſunt ad elemoſynaʒ faciẽ
dã neq pꝑntes iuſti filijſ ĩt᷑cedãt.neq; ipſi ã
geli ꝓ hominibus nicut ſolebãt facer̃ ueꝛbiᷣ
qꝛ ñ rcipit natuꝛa iudicij miſcðiaʒ ſic nec tẽ
pus miſcðie iudiciũ:dicẽte pꝓphᷣa. Miſcðiã
⁊ iudiciũ cantabo tibi dñe.miſciazʒ ũĩ pᷣori
aduẽtu.iudiciũ ĩ ̃o.hᷣ Crib. Unde ⁊ effrẽ.
Utiq; ſi ſciremus ꝗd ĩmineat ł ĩcũbat o fr̃eſ
iugiteꝛ plangeremus deũ obſecꝛantes.ſi.n.
oĩs cꝛeatuꝛa ↄtꝛemiſcet.⁊ ipſa agmĩa ſcorũ

ageloꝝ expaueſcẽt ĩ aduẽtu eiꝰ.ꝗd tũc dice

mꝰ ſi hoc puo tꝑre negligent᷑ ac ſegnit᷑ uixe
rimus: Jpſe nãq; pro hac negligẽtia nr̃a ra
tionẽ a nobis exquiꝛet ac dicet.ꝑꝑ uos ĩcaꝛ
natus ſũ. ⁊ ĩ terris palam ↄuerſatuſ.pꝛopteꝛ
uos flagellatꝰ ſũ.ↄſputus.palmis ceſus. cru
cifixus.aceto potatus padiſũ uobis aperui
regnũ celorum nobis obtuli ſpmſctm uobis
miſi.quid ultꝛa ðbui uobiſ facer̃ ⁊ non feci:
bumilem uolũtatem ueſtram ſolũmodo q̃ſi
ui.nõ uos coegi.ne cauſa ueſtꝛe ſalutis eſſʒ
occaſio neceſſitat᷑.Dicite mihi pecator̃s.ſᷣʒ
carnẽ paſſibiles ac moꝛtales.d paſſi eſtis
ꝓpt᷑ me do minatorẽ ur̃m. qui ẽt ĩpaſſibił ꝓ
uobis paſſus ſuʒ h̊ͥ Effrẽ (Et tũc uidebunt))
ocuł corꝑal ibus tã fideleſ qᷓ; infideles (tiliã
hoĩs) ĩ ſpecie hũana.qr ĩ foꝛma hoĩs iudica
bit.un Aug. Uiſio quippe filij hoĩs exbibet
⁊ mał.nã uiſio foꝛme dei ñ niſ mũdis cõde.
qm ipᷣi deuʒ uidebũt.Et qꝛ filiũ dei f᷑ʒ ið qð
i forma dei equał ẽ pr̃i.uideꝛe iniqui ñ pñt.
ozʒ aũt ut iudicẽ uĩuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ corã quo
iudicabũt᷑.⁊ iuſti uideãt ⁊ iniqui:iõ opoꝛte
bat ut filius hoĩs acciperet iudiciariã ptãtẽ
Uñ ⁊ Beda.Ea foꝛma electiſ apparebit.q̃ ĩ
mõte appaꝛuit: repꝛobãs ueꝛo ĩ ea foꝛma q̊
in cruce pependit. Uidebũt inquam euz ( ue
nientẽ )ad iudiciũſ(ĩ nubibuſ celi)ſicut ĩ nu
be aſcẽdit.ſ.ĩ aere ſuꝑ locum unde aſcenðit
unde Cꝛipᷣ.Quia enĩ (ñcut ĩ actibus apłorũ
legit) nubeſ ſuſcepit illũ ab ocuł eoꝝ.⁊ illie
dictũ ẽ ab angeł.ſic uẽiet quẽadmodũã nidi
ſtis eũ aſcendẽtẽ in celüũ: merito credendus
eſt.ñ ſolũ in eodẽ coꝛpoꝛe quo aſcendit. ueꝝ
etiã ĩ nube uentuꝛuſ.unde ⁊ Oꝛig. Sicut eo
aſcẽdẽte ĩ celũ nubeſ eum tulit. ꝓpteꝛ hono

rẽ aſcẽdentis:ita eũ defeꝛt ad iudiciũ ueni

et ãt (cum poteſtate magna )pᷣmus enĩ xp̃ᷣi
aduẽtꝰ fuit in oſtenſionez ifirmitatis.ſecun
dus erit in oſtẽſionẽ ptãtis (⁊ maieſtate) i.
gła. tũc em̃ totꝰ xpᷣs cum mẽbꝛis głoſꝰ appa
zehit.ĩdutꝰ lumine ſicut neſtim̃to ueniet in

Capłm.xliij.

quã cũ uirtute multa ⁊ ptãte contra inimi
cos ad puniẽdum ⁊ deprimendũ eos:ac gła

magna ⁊ maieſtate. ꝑp bonos ad pᷣmianduzʒ

⁊ gloꝛificandũ ipᷣoſ:ut ꝗ ĩ ᷣmo aduẽtn uenit
ut ſᷣuus cu infirmitate ⁊ humilitate.in ſcdᷣo

nejniet ut dns cũ fortitudine ⁊ ꝛegia maieſta

te. unde Cirillus. Primã em appitionẽ pſe
cutuſ ẽ cum infirmitate ⁊ humilitate nr̃a:ſʒ
ſcõᷣaʒ celebrabit cũppᷣa ptãte ⁊? maieſtate.
Ubi ⁊ Grego.In poteſtate ⁊ maieſtate uiſu
ꝛi ſunt.quẽ in humilitate poſitũ audir̃᷑ nolue
rũt.ut vᷣtutẽ eius tanto tuc diſtrictius ſenti
ant.quãto nuũc ceruicẽ coꝛdis ad eius patiẽ
tiã ñ inclinãt.ubi ẽt Cꝛi.ſi qñ ꝛex terrenꝰ p
ceſſũ aliquẽ aut expeditõeʒ mandat ĩ ppto.
dignitates om̃s mouentuꝛ. ⁊ exercitꝰ excita
tꝰ tota ciuitas feꝛuet:q̊ntomagis rege cele
ſti exurgente iudicare uiuos ⁊ moꝛtuos. uir
tutes angelice ↄmouebunt. terribiles mini
ſtri terribilioꝛẽ dñʒ pᷣcedẽtes. Ante ipᷣm pro
candelabꝛis fulguꝛa niua pᷣcedẽt.⁊ ꝓ tubis
horrenda tonitzua uociferabunt. Quałꝛex.
talis ẽ pᷣparatio regis.h̊ Cri. Yilius ꝗ̊ hoĩs
in iudicio apparebit:qꝛ dignũ ẽ ut ipᷣe filius
dei ꝗ in forma hoĩſ iniuſte iudicat?.ĩ eadẽ
foꝛma hoĩſ ĩ iudicio iuſte iudicet.Et ĩ caꝛne
eiꝰ uidebũtuꝛ cicatꝛices uulneꝝ. ut uideant
reprobi ĩ quẽ pupugeruũt. uñ Cri. Uulnera
Sᷣuauit:ut ĩ die iudicj pficiant ad teſtimõiũ
paſſionis 3 iundeos.⁊ om̃es ꝗ denegantes fi
liũ dei crucifixum ĩ coꝛpor̃ iudaizant. ⁊ tũc
uiui rapientuꝛ alig cũ dñſ ueniet.ut dicatuꝛ
iudicar̃ uiuos ⁊ moꝛtuos.ac iudex uinoꝝ ⁊
moꝛtuoꝝ.Et ſᷣm Aug. Illic tũc morient᷑ ⁊? ĩ
mom̃to r̃ſuſcitabuntuꝛ.qꝛ ſtatutũ ẽ homini
b'ſemel mori.t ſᷣm apoſtolũ omnes reſuꝛ
gemꝰ. Q omnes moriemuz?. Ut eĩ ait Aug.
Eꝛit reſurꝛectio moꝛtuoꝝ oĩm hoĩʒ.ſʒ una ⁊
inſimul.ñ prima iuſtoꝝ.⁊ pctoꝛum ſcð a(¶ Et

tunc) ſ. ante reſurrectõm ↄmunẽ (mittet an

gelos ſuoſ cũ tuba ⁊ uoce magna)i.tã aper
ta ⁊ ta ĩtẽſa noce.q̃ a moꝛtuis audiat᷑ ubicʒ
Uñn Remigius Pec ãt tuba ñ reueꝛa cõpo

rea ẽ intelligenda ſz angelica uox. que a ðo

magna erit. ut ad clamorem illiꝰ om̃s mor
tui ð teꝛe puluere ↄſuꝛgant. Ul tuba eſt po
teſtas ſuſcitãdi moꝛtuos.⁊ nox ẽ uox xpᷣi uo

cantis moꝛtuos ad iudiciũ.ex cuius uirtute

ſuſcitabũt᷑.⁊ ut ĩ iudicio ſint oẽs.ubi Cꝛiſ.
Uer̃ maſ uox tube terribil.cui oia obaudi

unt elem̃ta: q̃ͥ petꝛas ſcindit.infeꝛos apeꝛit.

clauſuꝛas tenebꝛaꝝ ꝑtranſit poꝛtas ereas ⸗ↄ

terit. uectes adamantioſ cõfꝛiĩgit uicula mõ
tis dirumpit. ⁊ ð̊ pfũdo abiſſi aiĩaſ libeꝛatas

coꝛꝑibus aſſignat. Hec oĩa citius ↄſumat ĩ

ope q; ſagitta tranſit in aer̃:dicẽte apło. In

momẽto i ictu oculi in nouiſſia tuba.canet
em̃ tuba.⁊ mõtui reſurgẽt ĩcorrupti. In illa
uoce puluis iaʒ diſſolutus coꝛpoꝝ moꝛtuoꝝ
in noua mẽbra conſtringit. In illa uor⸗ qi

De electoꝝ ↄſolatõe ex appꝛopiquãte
una pꝑſona obnoxia.totũ maꝛe diſcutit᷑.ut ſi

quid apõ ſe ꝛetinet de hũanis oſſibus.ſine 5
dictõe reſtituat.̊ Cꝛiſᷣ.( Et ↄgꝛegabũut ãge

li ad iudiciũ electos)ſpàlr ab uniueſis rgio

nibꝰ⁊? locis in quibus putrefactõne ꝛeſoluti
ſt.ut triticũ uẽtilatũ ð archa totiꝰterre ⁊ or
bis:ꝗ ſpãlr adducẽt miniſterio angelorũ.
qꝛ erut ↄciues eoꝝ.Et ñ ſolũ ↄgregabũut ele
ctos:quoꝝ corꝑa leuia:ſʒ ẽt repꝛobos. ꝗ cõ
poꝛa ponderoſa babebũt:⁊ iõ ſicut angeluſ
abacuc.ſic eos poꝛtabunt. Sʒ electos ↄgꝛe
gabnnt ad głiam. repꝛobos ad dãnatõem. ?
electi occurrẽt dño ad iudiciu ueniẽti. Re
pꝛobi vo ueniẽt.ſʒ ĩ magna diſtantia:ut ait
PBemiguis.⁊ ſᷣm Cꝛipᷣ. Pꝛimo reſurgẽt ⁊
ſuſcitatos angeli ↄgregabut: ↄgꝛegatos aũt

rapient nubes.⁊ h; oĩa ĩ iſtanti momento fi

ent. In ualle aũt Joſaphat.ſ.ĩ aere iudica

bit᷑ ois homo:quia indicij diſcꝛimen erit in

geꝛe. dicente aplo. ſimul rapiemuz cũ illis ĩ
nubibus obuià xpᷣo ĩ area.de hac die ſic di
cit Cꝛipᷣ. Peu mihi de illa die teꝛꝛibili: cuʒ
deceret nos letari.cũ hec audiamus: ſʒ do
lemus ⁊ triſtes ſumus. Qualibꝰ g uiõmꝰxpᷣʒ
ocul:ſi eĩ pr̃em aligs nõ nutiq; ferret uideꝛe
ↄſcius ſibupᷣi pet᷑i:ĩ ipᷣm pr̃em ĩfinite maſue
tum qualłꝛ ꝛeſpiciemꝰ eũ: tũc quatr ſuſtine
bimus:Etenĩ repntabũt᷑ tribũali xpᷣi ⁊ oĩm
diligens erit iueſtigatio. ̊ Crip. In oĩ autẽ
tẽptatõe multu nalet illã diẽ ꝛeſurrectionis
. iudicij. æ nobis ⁊ alijs ad mentẽ ꝛeuocare
qꝛ hoc pcipue ↄſueuit aĩaʒ cuꝛar̃. Uñ Cꝛiſ.
Si auaꝛi eſſe noluerimꝰ. ⁊ ſi rapere.⁊ ſi ĩcõ
ueniens ꝗd ager̃.ↄfeſti diẽ illã ĩ mentẽ mit
tamus.⁊ iudiciũ ſubſcꝛibamus:⁊ omĩ fꝛeno
ue hem̃tius. detinebit ĩcõuenientẽ ĩpetũ hec
cogitatio: ⁊ dicamus ad noſipᷣos. reſurre ctõ
E. ⁊ iudiciũ nos expectat terꝛibile. Et ſi uið
rimus aliquem elatum.⁊ in pꝛeſentibꝰ bõis
ĩfläãmatum.idẽ ſꝑ dicamus:oñdentes quoni
am oĩa hic manẽt.Et ſi aliũ dolẽtẽ uipᷣrimꝰ
⁊ ↄtriſtãtẽ.⁊ ad illũ idẽ loquamur:oſtẽden
tes qm̃ finẽ habebunt triſtia. Et ſi pigritan
tem ⁊ diſſolutũ rurſus idẽ ſuꝑincantemus.
Oſtendentes ei qm neceſſe ẽ pigricie noxas
dare: Gufficiẽs ẽ hoc vᷣbuʒ. oĩ fertamto ma
gis ir̃am curare aĩam.eteniĩ ẽ ꝛeſurrectio pᷣ
oſtijs.ñ lõge neq; ꝓcul:ad huc aũt paxꝝ quã
tucuq; qꝗ uenit ueniet ⁊ ñ taꝛdabit. ⁊ omẽs
nos manifeſtari oʒ añ tribunal xpᷣi.⁊ bonos
⁊ malos:hos ꝗdẽ ut añ oẽs uerecũdẽt᷑. eos
ueꝛo ut ante oẽs clarioꝛes efficiant᷑.hec igi
tuꝛ ſᷣ̃m unãquãqʒ; ſubſcribamꝰ nobis diem.
Si bec ſemꝑ ꝛeuoluimꝰ. nulla ſolicitudo pñ
tiu nos m oꝛdere poterit ꝛeꝝ etenĩ q̃ uident
tepoaneg: ea vo q̃ ñ uidẽt᷑.ñ tpᷣꝛanea ſunt.
Lotinue igit᷑ ⁊ ad ipos loquamur ⁊ adinui
cẽ.rſuxꝛectio ẽ ⁊ iudiciũ ⁊ noxe eoꝝ q̃ geſta
ſt.Et ne irritemꝰ dum:ſʒ audiamus eu dicẽ
tẽ timete eũ ꝗ põt ⁊æ coꝛpus ⁊ qĩiam ꝑdere ĩ

2 de ſimilitudine ficulnee.

gehẽnã.ut ꝑꝑ tĩoꝛẽ fct᷑i meliões.⁊ a ꝑditõe
bac eꝛuti.digni efſiciamur ꝛeg celoꝝ p cꝛiſ.

= Oratio.
Omie ieſu xpᷣe.ꝗ ad indicãdũ cũ po
d teſtate ? maieſtate mag es uẽturꝰ*.·
angel ſignũ glłoſe crucis tãq; uexillũ

tꝛiũphale pfeꝛẽtibꝰ:tu aĩiaz meã huius ſet᷑iſ
ſime crucis ipreſſione ↄſigna.tu me huiꝰui
tute puꝛifica ⁊ ꝑ hãc me totũ ſic nẽdica tibi
ut nihil aduerſarij ualeãt in me reꝑire:qua
tenuſ te ad iudici ueniẽte:ego hoc ueneꝛa
bili iueniar ſignatus ſtigmate:ut tibi cruci
fixo configuratus in pena ↄſors fieri meꝛe
ar.⁊ tui reſurgẽtis in glia Amẽ.

e electoꝝ ↄſolatõe ex appropĩquante ꝛe
ẽptõe ⁊ ð ſilitudine ficulnee. La.xliiij.

ↄuertit vba:qꝛ dies iudicij lʒ ĩ re
¶probis ſit terribilis.tñ electis öbʒ
eẽ ↄſolabił:tũc eĩ ad głiaz tꝛãſfeꝛẽt᷑ optatã.
uñ Pontageos: dicés:. Vis aũt).ſ.ſignis pꝛe
dictis (fieri ĩcipiẽtibꝰ )⁊ appaꝛẽtibꝰ.ſ. cum
plage mði cꝛeſcebũt.cũ terror iudicij cõmo
tis vtutibꝰoſtendit᷑.cũ pctores tabeſcẽt pꝛe
tioꝛe ⁊ expectatõe maloꝝ:uos electi (reſpi
cite )ꝑ fidem.i.diligẽteꝛ attẽdite. ⁊ mentis
oculos apite credẽdo.⁊ nullatenꝰdubitãdo
⁊ leuate) ꝑ ſpem (capita ur̃a).i.m̃tes ue
ſtzas a terrenis ad celeſtia expectatõe gau
dioſa erigite ⁊ cõda ur̃a exhilarate ac gau
dete cũ leticia ꝗ ĩ triſticia fuiſtis(qm))poſt
tribulatõez hoꝝ dieꝝ.poſt pᷣſuras ⁊ teꝛões
maloꝝ (appꝛopiquat redẽptio uf̃a Iplena ⁊
ꝓfecta q; expectatis. qr dů finit mõs cuius
amici ñ eſtis ppe ẽ ̃dẽptio qᷓ; q̃ſiſtis.r̃dẽptõ
inq; ur̃a.i.ſctoꝝ.ſʒ evᷣrio appꝛopinquabit ꝝ.
ditio maloꝝ.PHec aũt redẽptõ erit plena ab
oĩbus mal liberatio:tunc eĩ ab oĩbꝰ ſᷣuituti
bus.ſ.pct᷑oꝝ alligatõe.fomitis ĩfectõe.ſſu
uʒz illectõe.paſſionũ ĩfeſtatõe.ðmonũ tẽpta
tõe.maloꝝ hoĩm ꝑſecutiõe.neceſſaꝛioꝝ ſoli
citudĩe:⁊ ab oĩbus huiuſmõi eꝛimus liberi
qñ ponemur in libertatẽ głe filioꝝ de i. Pec

4 Einde poſt pᷣmiſſa ↄ repꝛobos dic
d ta.mox ad electoꝝ ↄſolatiõeʒ dñs

eĩ redẽptio:nõ ẽ aliud niſ ꝑpfecta libertas a

nime ⁊ corpꝑis.ut tẽ iuſti dicere poſſint xpᷣo.
illud apochał. Occiſus es ⁊ redemiſti nos
deo nr̃o i ſanguine tuo:⁊ feciſti nos deo no
ſtro ꝛegnũ. Poc ꝗppe ad ↄſolatõeʒ electoꝝ
cedit.ꝙ nideant xpᷣm uem ut eis pᷣmia lar
giat᷑ que ſuis ꝓmiſſit. Sed ue uobis ambi
cioſis.qui primas cathedras diligitis.ſ.qui
ad dignitates diligitis accedere. uel in ipᷣis
dignitatibus diligitis peꝛſeuerare:quia tũc
nõ erit uobis pars neq; ſors ĩ ſermone iſto:
nec cũ electis ↄſolatõ.nã xpᷣʒʒ iudicẽ uenien
tẽ ñ libẽter nec gaudẽt᷑ nidebitis.qui nunc
ꝓreeſſe ⁊ iudices ẽẽ diligitis.Qð bñ Gꝛeg.ĩ

g,diem ili nemno ſciat
porert poſt n⸗ .
ſchient. Qui /ei gra ſu
ritudinẽ ac ppofitu co
liſ borib. Glcut ei er⸗
lſolior : for i atbore.
urin er uina müd jfrun
ztcis ppe eſſe cognoſcit
egn ei: aue eſtas eut i
peccetorid djems ex eſtan
ſicnidd ia ardor limd
P ne Nrdores ernat.4.
eſtate nciat Vel Kun
q ülla ſmalae maa e
na eſt ualde ſc indicii⸗
nalde bonu e iuſtis. e
cedinẽ ſutiuor ſegnific⸗
dine. jmn breg geſpicie
cui ffuctus ruing e q
dat: ad hoc germinat u
rit cadib ſüat. Wor.
in hoc aſſlatu qr ncuun
fructificam Teſlate fr
poſt tribulatione fruct
Paſſionu acginhfr
etne colligt. Et anen
eſtati. no ge eſtag .
lop. ſcdo qz eſtasetß
celon. kio gr eſtas
(lon. to greſt i

. lei ceſſabit iubilän

hmiſſa aſſertoe certi
li ueꝛe ico nobif
ſdeficiet p ſexta.
ſ⸗ bonox. hd gen
ne genertio H. ſein
orqe pot opprimi

nuntlufcknet
. e⸗ niſeiſchhni.
oit gnine
1b e pat,d n
rcitnmr iuiijcinn
Cioriptieſirne
lor oo leai reßi
latiecſte, t nentis
7 nullaten lubitico
ita uig) ,. tes ue
eſtig eppeetatoöe gin
faerhlanate ac G
Rcgfricdsl dd
1NRiſoresa ende
recepde erent
6, r Gini niecti
ideprid Gäſchisfcini
geztio eppropiſctant
itrelipih ent piemt
fortunc eiaboib ßunn
re, mitbifechde. ſe
i iſeſtaröe donn teßt
erutie eeſuſc, il
buiuſnoi ins ihen

gankeht
itis 4cC⅜ti
ln aiulleh
or
Js i eniii in r

——

Secunde partis

mora.atteſtat dicens. Nã cui eſſe nũc iudi
cẽ libet.huic uidere tunc iudicem nõ libet.
Nõ diẽ ꝗ iudex : ſed cui eſſe iudieem libʒ.
aim nidelicet nõ gdũ redazguens ⁊ ad uolũ
tatẽ non ad factum uitupatõem referens.
Quis at cogitare uel dicere ualeat.que tũc
leticia bonis.⁊ q̃ tũe triſtitia mał erit. unde
Gꝛeg.Qui deũ diligũt.ex mũdi fine gauder
atq; hilareſcẽ iubet᷑:qꝛ uidelʒ eũ quẽ amãt
mox iueniùt dũ tranſitis quẽ ñ amauerunt.
Abſit em̃ ut fideł ꝗſq; ꝗ deum uidere deſide
rat. mũdi ꝑmiſſionibꝰ lugeat:quẽ finiri eiſ
dẽ ꝑſecutõibꝰſuis ñ igꝛat.Scriptũ nãq; ẽ.ꝗ
cunq; uoluerit amicꝰ eẽ huiꝰ ſcłi iimicꝰ dei
ↄſtituet᷑. Qui g appꝛopiquate mundi fine nj
gaudʒ. amicũ ſe illiꝰ eẽ teſtat.ac ꝑ h̊ ſimicꝰ
dei eſſe ↄuĩcit᷑.Et mũdi em̃ ðſtructõe luge
re eoꝝ ẽ.ꝗ radicẽ coꝛdis ĩ eius gmore plãta
ueꝛunt.ꝗ ſequentẽ uità ñ qrũt.h̊ Sꝛeg.dicit
ãt h̊ ad diſcipulos.ñ tanq; ad eos ꝗ duraꝛe
dẽꝛent i uita iſta uſq; að mũdi teꝛminũ:ſʒ qĩ
uno corꝑe exiſtente.ipᷣis ⁊ nobis a poſteris.
uſq; ad ↄſumatõez mũdi credituri ĩ xpᷣm. qᷓ;
uis g diem illã nemo ſciat: ꝓxĩa tñ eſſe dubi
tare ñ poterit.poſtqᷓ; tata ⁊ talia ſigna fieri
icipient.Cuiꝰ rei gra ſubdit (ꝑabolam)).i.ſi
militudinẽ ad ꝓpoſitũ cõgruu de ficulnea ⁊
alijſ aꝛboꝛibꝰ. Sicut eĩ ex pullulatõe ⁊ fruc
tu follioꝝ ⁊ floꝝꝑ ĩ aꝛboꝛe.ꝓpe eẽ eſtas agſci
tin: ita ex ꝛzuina mũdi q̃ fruct?eius ẽ.⁊ ſignis
pᷣdictisꝓpe eſſe cognoſcit᷑ aduẽtus iudicis
⁊ regnũ dei:aue eſtas eꝛit iuſtiſ ex hyeme.⁊
peccatoꝛibꝰbyems ex eſtate.ſᷣʒ Criſ .pl? de
ficu qᷓ; ð alia arbor̃ ſititudinẽ ponit.qꝛ pene
p om̃s arbores uernat.⁊ ſic magis euicino
eſtatẽ nunciat. Uel ſilitudinem a ficu ſũit.
qꝛ illa ſi mala ẽ. mala ẽ ualde:⁊ ſi bõa ẽ.bo
na eſt ualde: ſic iudiciũ ualde malũ ẽ mał.⁊
ualde bonũ ẽ iuſtis.Uel qꝛ dulcedo ficꝰqul
cedinẽ futuꝛoꝝ ſignifſicat gaudioꝝ hac ſiłitu
dine. ſ̃ᷣm Sreg.deſpiciendus mua“ oſtendit᷑
cuiꝰ fructus ruina ẽ.qꝛ ad hoc creſcit ut ca
dat:ad hoc germinat ut qcunq; germinaue
rit cladibꝰ ↄſůat. Moraliteꝛ hõ arboribus
in hoc aſſiłatuꝛ.qꝛ ſcut arbores pꝰ hyemeʒ
fructificant.⁊ eſtate fructus colligit᷑: ſic hõ
poſt tribulationẽ fructũ hʒ ꝗ ꝑ tolerantiaʒ
paſſionũ acgꝗrit᷑: ⁊ B fruct ĩ eſtate claritat᷑
et᷑ne colligit᷑.Et ↄuenient᷑ rgnuũ dei ↄpaꝛat

eſtati.pᷣmo qꝛ eſtas ẽ tpᷣs lucidũ.ſic regnũ ce

loꝝ. ſcdᷣo qꝛ eſtas ẽ tpᷣs fructifeꝝ.ſc ĩ regno
celoꝝ. t᷑tio qꝛ eſtas ẽ tpᷣs iocunduʒ.ſic regnũ
celoꝝ. q̊to q eſt tpᷣus tranglluʒ ſic ĩ ꝛegno
dei ceſſabit iubilũ tribulationu. Et ↄfiꝛmãs
pᷣ miſſa aſſertõe certificatoꝛia:ſubiũgit¶Am̃
.i. ueꝛe (dico nobiſ.qꝛ nñ pᷣteꝛibit gmꝛatõ 5))
iñ deficiet ̊ ſexta etas omnium hoiĩm ma
loꝝ ⁊ bonoꝝ. G̊ ẽ genus humanum: ł ſpecia
liteꝛ geneꝛatio h.ſ.iudeoꝝ.q̃ non deficiet ex
toto:q;ꝛ põt opprimi diſꝑgi.ñ tñ ðſtrui ⁊ an

Eapłm. xliiij.

nihilaꝛi.ob memoriã crucifixi:t geneꝛatõm
xpᷣianoꝝ dicit excłiam noleni diſcipulos ↄſo
Lari. ne crederent qꝙ in ilł tpᷣibꝰ fides defice
ret(donec oĩa) q̃ ciaca xpᷣi aduẽtũ pᷣdicta ſt᷑
(fiant)⁊ fuerit ↄſumata:ł Fm Cꝛi. Donec
ĩpleat omne miſterium uocatòlſ ſanctoꝝ:q
quantũcunq; fideles opprimant᷑ tpe antixpi
tũ alig ꝑmanebũt ĩ fið ſtabileſ.uſq; ad finẽ
mundi. Ubi de pᷣdicta die aduẽtꝰ dni nos qĩ
pᷣmonendo.ſic dicit Greg. Illü g diem fres
caꝛiſſimi ãte oculos ponite:⁊ ꝗcꝗo mõ gque
credit᷑: in eiꝰ ↄparatõe leuigatuꝛ. Illũ dieʒ
tota intentõe cogitate:uitã corrigite.moꝛes
mutate.mala tẽptantia reſiſtendo uincite.ꝑ
petrata ãt fletibꝰ punite.aduentũ nãq; eter
ni iudicis tanto ſecuriores qũq; uiõbit is.q̃n
to nũc diſtrictõem illius timẽdo pᷣuenitis.hᷣ
Sꝛe. Et addit quand pteſtationem ad aſſer
tõeʒ pᷣmiſſoꝝ:dicẽs(Celũ)ſ.ñ etheꝛeũ aſide
ꝛeũ ſʒ aeꝛeũ a qꝰ ⁊ aueſ celi ⁊ nubila celi ↄg
minant᷑.h è. inania p̊ ⁊ nubiloſa uẽtoſi aeꝛiſ
ſpacia(⁊ terra tꝛãſibũt)i.ſuo mõ mut abun
tuꝛ.ſ.quo ad mutationẽ qͥlitatis.⁊ eius quã
nuc hẽnt imaginis:ñ quo ad deſtructõzʒ ſub
ſtantie.ſᷣm q; ſubſiſtẽt ſine fine:qꝛ quo ad q̊
litatẽ ĩ meliꝰↄmutabuntuꝛ.⁊ foꝛma pᷣori de
poſita ĩnouabũt᷑: ut dicat celũ nouũ ⁊ teꝛꝛa
noua:pᷣterit em huiꝰ mũudi figura.ſʒ quo ad
ſubſtantiã ⁊ eſſentiam ſꝑ manebunt. ĩmobi
lia(Uerba ãt mea Ifundamẽtũ eteꝛne ueꝛi
tat is hñtia.B̊ eſt vpoꝝ ſnie (n traſibũt) ſine
aflectu ipletõis.ſed ſicut dicunt᷑ ſic ſine ulla
diminutoe iplebunt᷑. Ac ſi dicerzs. ecce q̃nta
ẽ ſtabilitas vboꝝ meoꝝ:qꝛ facilius eſt ea q̊
uident᷑ eẽ ualde ſtabilia ? duꝛabilia deſtrui
q́; vboꝝ meoꝝ que uidentuꝛ ꝑ ꝓlatõeʒ tran
ſire aliqð decide. Faciliꝰẽ ꝙ tota nã ſubuer
tatuꝛ.qᷓ; ꝙ intellectꝰ*vboꝝ meoruʒz effectu ñ
ↄpleatur. Plus.n. repugnat diuine vitati a
vitate vba ſua ðficẽ.q; ꝙcunq; creatuʒ in ni
hilü redigi. Aug.diſtiguit tꝛipiex celũ pᷣmuzʒ
geꝛeũ ĩ quo aues uolitant.ſᷣm ethereũ in qꝰ
ſidera ſtant tcium empirreum. in quo deꝰ ⁊
ſancti habitãt. Pꝛimũ tꝛaſibit.ñ ꝗqdẽ ʒ ſub
ſtãtiã ſʒ ſ̃m q̃litatẽ qꝛ inouabit᷑ ? depurabi
tuꝛ ꝑ ignẽ.Scõm ẽt trãſibit. qr a motu ceſ
ſabit.⁊ hẽbit claritatẽ quã hʒ ſol. ⁊ ſoli da
bituꝛ alia claritas ⁊ lune ſil?.Ceſſabit g̊O mo
tus celi ⁊ tranſmutatio in elem̃tiſ.qꝛ iſta ad
complendũ numeꝝ electorũ ſunt ordinata ⁊t
iõ iſto ↄpleto ĩ iudicio ceſſabuũt.ſic ea q̃̊ fũt
ad finẽ hito fine ceſſabũt. Moraliteꝛ ciꝛca
B nota.ꝙ qꝛ mũd iſte q;tũ ad om̃e ſui appe
tibile tranſi.qꝛ ſᷣm Joheʒ mundꝰtꝛanſit ⁊
cupiſcentia eiꝰ: hinc ẽ. ꝙ ꝗcunq; hiſ munda
nis adheꝛet.ille eſt ĩ ↄtinuo trãſitu cuʒ ipſo
mundo.Et pᷣcipue triplicẽ facit tranſitũ mi
ſerabilem. Primo a culpa in culpam. Scdᷣo
de culpa ĩ penã. Teꝛtio a pena ĩ penam. Bo
ni autẽ fugientes mundum ⁊ ea q̃ in mundo
2

— — .

De electoꝝ ↄſolatõe ex appꝛopiquãte

ſt᷑.faciũt triplicẽ tranſñtum ↄmendabilem.
pmo ꝗdem tranſeut a culpꝑa ad pniam foa
pnia ad ſapiam. teꝛcio a ſapia ad uitã eter
nã. Qui huc triplicẽ facit tranſitũ ille ẽ ue
ꝛus hebꝛeus: ⁊ hic celebrat ueꝝ paſcha uel
phaſe/ꝙ ẽ tranſuus dñi. Moralr ẽt nota q;
nicut tꝛdſitus celi ⁊ teꝛe corpoꝛalis ponit᷑ in
argnmentũ aduentus xp̃i ĩ iudiciũ.ſic tꝛanſt
tus celi ⁊ tene ſpualis.eſt aꝛgumentum ad
uentus ueꝛbi eterni ĩ mẽtẽ. Uñ ſciẽdũ:q; p
celu ⁊ terꝛã qᷓ ſt extꝛ ema mi coꝛpa.poſſunt
itelligi aĩa rõnalis ⁊ corpꝰ.que ſunt duo ex
tzꝛema. ſ.ſpualis ⁊ corpoꝛalis nã. Igituꝛ ad
ueniente ueꝛbo eteꝛno ĩ mentẽ celũ ⁊ terra
traſibunt.i.ultra ibunt:qꝛ.ſ.extra uel ſupꝛa
cõem he minum ſtatum eleuabui f᷑ z ĩnoua
buntur: hoc enim efficit eius aduentus ĩ no
bis qõ innouabimuꝛ: tam ſ̃m aĩam qᷓ; ſcõm
corpus: ut exeuntes ueterẽ hoĩiem cum acti
bus ſuis. induamus nouum bhoiem qui p̃m
deum cꝛeatus eſt. Renouabit aut homo ſe
cundum a ĩam ꝑ refoꝛmatõeʒ imaginis for
mate. uetuſtate öfectuũ culpabiliũ: ad qᷓ;
formatõem imaginis deformate. aĩa pue nit
tꝛipꝑlici tranſtu. Nam pᷣmo tꝛanſibit ab obli
uione memorie ad acꝗrendã uerbi ef᷑ni pñ
tisam: ꝑ iugem memorie ꝛecoꝛdatõez. Secũ
do trannbit ab obfuſcatõe ĩtelligẽtie.ad cõ
templandã ſapiam: p luculentã ĩtelligentie
trutatõem. eꝛtio tranſibit a corpe igna
uie ad degu ſtandã eccłe dulcedĩs affluẽtiã
p ardentẽ amoꝛis inbeſionẽ. Scᷣm corpus
et hõ inouabit᷑ tꝛiplici tranſitn. Pꝛimo cor
pus tranſibit a carnaliũ oblectatione.ad ſẽ
ſualitatis debitã ſuppᷣſſionẽ:ut uideliczʒ cor
pus q;tum ad appetitũ aĩalẽ ⁊ ſenſitiunʒ.ſit
ſubiectum imꝑio rõnis. Secũdo tranſihbit a
ſenſibiliũ diua gatõe.ad ſimiliũ corporaliuzʒz
2 ſpecieꝝ imagiabiliũ gqetatõez. Teꝛtõ tꝛã
ſibit a paſſionũ moleſtatõe ad penalitatum
⁊ afflictionu equanimẽ toleꝛatõeʒ. Agit᷑ qñ
ſic celũ ⁊ terra ĩ nobis tꝛanſie ꝛuᷣt ceꝛtiſſimũ
argumentu ẽ. ꝙ vbũ eternũ nullatenus uos
tanſiuit.ſʒ amoroſe ĩi mentẽ nr̃am declina
nit. In quociũq; eĩ hoĩe celũ ⁊ terra.i.aĩa ⁊
copus tꝛdſieꝛint. ꝑ gr̃e inouatõeʒ:illuz uer
bum eter nũ ñ trãnbit:ĩmo ad deũ uenit per
mem alẽ eius ↄceptõem. Et qꝛ ad pᷣcauẽdũ
tanta mala ſnꝑacta. neceſſaria ẽ di gna pre
vpatio. 10 gnalẽ ſubdit ãmonitõeʒ: dicẽs (At
tẽdite uobis).i.viligenteꝛ cauete (ne gꝛauẽ
tuꝛ corda ur̃a).i.deorſũ pᷣmanat᷑ ad nitia:
ta ꝙ leuare nõ poſſitis capita nr̃a((ĩ crapu
a 7 ebrietate ⁊ curis hꝰ uite).i.ex ſupflui
tate cibi ⁊? potꝰ ⁊ ſupflua tꝛenoꝝ ſolicitudi
ne cropula ei ſenſũ ligat. cura ſeculaꝛis ſen
ſu diſtrahit z ſuffocat (⁊ ſuꝑueniat ĩ uos ꝛe
pentina dies illa)).ſ ludicij: ⁊ repẽtinꝰ ĩteꝛi
tus uos qufeꝛat neſciẽtes:⁊ iõ h̊ uitãda ſt ⁊
cauẽda (Tanq; laqueꝰ.n.).i.ĩſpatꝰꝗ euadi

7 de ſimilitudine ficulnee.

nullo mõ poterit. ⁊ ꝑpetuo ꝛetinẽs ꝙ; ſemel
cepit (ſuꝑueniet ĩ oes ꝗ ſedẽt ſuꝑ faciẽ oĩs
ſe) .i.ꝗ delecrabilr ⁊ p amorẽ geſcũut ĩ ter
ꝛenis ⁊ huiuſmõi illecebris. Pctor ei pᷣmo
capit laqo culpe.ſʒ tãdẽ capiet laqᷓo pene.
Scti ꝗdẽ tꝛãſeuũt ſuꝑ t᷑ã taqᷓ; hoſpites ⁊ pe
geini.ſʒ mali ſedẽt ⁊ geſcũt ĩ teꝛra tanq; ci

ues ⁊ domeſtici. Uñ Theo. Capiet eni dies

illa ſedẽtes ĩ ſuꝑficie.q̃ſ ĩpᷣmeditatos ⁊ ĩeꝛ
tes. Quotquot vo ſt᷑ ſoleꝛtes ⁊ agiles ad bo
nuũ: ñ ſedẽtes ⁊ ocidtes ĩ terꝛenis ſʒ ſurgẽtes
ab eis ſibi dicẽtes:ſuꝛge uade.qm̃ ñ ẽ p tibi
requies:talibꝰñ ẽ illa dies ut laqueꝰ⁊ diſcꝛi

men.ſʒ ut dies feſtiuꝰ uñ Beda. O ſtultam

pᷣſumptõeʒ coꝛdis huani.q lamẽtabilẽ finẽ
cupiditatis.ebrietatis ⁊ crapule:nec ipᷣo iu
dice ↄteſtãte pᷣuideat:ſʒ edictuũ regis eterni
i more ſeꝛui nequaʒ poſtqᷓ; didicerit:ſꝑnat.
Et certe ſi ꝗs nobis peritus ac ſapiẽs medi
cus pᷣcipeꝛet. attẽdite inquiẽs uobis ne quis
(uerbi gr a) de illiꝰ heꝛbe ſucco auidius ſi u
t. ꝙ ſi fecerit. ꝛepẽtinus ei ſuꝑueniet ĩteꝛi
tus:qnto ꝗqſq; ſtudio pᷣmonẽtis medici mã
data fᷣuaꝛet. ne uidelz netitum guſtando pi
ret. ac nunc aiaꝝ ſimul ⁊ coꝛpoꝝ ſaluatõ ac
ns iubet ebrietatis herbã ⁊ crapule uitan
à. necnõ ⁊ cuꝛaꝝ ſeculariũ ſolicitudies. uł
ortifeꝛos ſuccos eſſe cauendos: ⁊ quanti
ñn nrm his ñ ſolũ ſauciari.ſed ẽt ↄſumi non
iment. Nulla credo alia cã. niſi qꝛ fidem qᷓ
medici pᷣbent dictis.deo pᷣbeꝛe ↄtẽnunt.Si
eĩ cꝛedidiſſẽt:credẽdo utiq; timeꝛẽt. timdo
dãt ĩminẽs ꝑiculũ cauerent. Uñ ⁊ Crif. Si
xero tibi abſtie te a delicijs ⁊ ieiuna.ñ fa
is.qꝛ ũ cꝛedis. Si egrotanti tibi medicus
dixerit. abſtie te ab hoc:obaudis. qꝛ credis
v aluaarts ſi p̃uaueris.Et fꝛequenteꝛ illud
qmas ꝙ maducare uetaꝛis. ⁊ uincis vᷣſriũ
uetꝛis ꝑꝑ ðfideꝛiuzʒ ſanitatis. Multomagis
lelunare poteras. ſi crederes iocunditatem
illã futurã. hec Qrip. Maior inſania nõ poõt
eſſe quã moꝛtem anime nõ formidare:quia
ut ait Criſ.quãto pᷣcioſior ẽ aia quã coꝛpꝰ.
tato miſerabilior ꝑditio aĩiaꝝ quã coꝛpoꝝ.
Deinde monet omès:dicens.(¶ Uigilate ita
qz omni tpᷣe )ñ uigilia ſenſꝰ:qꝛ nulluſ poſſet

B ſuſtĩer̃.ſʒ uigilia ĩtellectꝰ.ð q̃ in cãticis ar

ego doꝛmio ⁊ coꝛ mecũ uigilat(⁊ oĩ tpᷣe oꝛã
tes )ñ ꝙ or̃o ſu ſꝑ cõtinua.qꝛ opoꝛtet eaz ſe
pe iterrpi ſõno ⁊ alijs neceſſitatibꝰ corpris
ſʒ ↄtinuitas itelligituꝛ.ꝙ nõ iterueniat mor
tale peccatũ.ĩpediẽs ipſius effectuz ⁊ opꝰ?bo
nuʒ: ⁊ iõ ſubdituꝛ (ut digni habeamini fuge
re id ẽ cauere ſalubriteꝛ (oĩa iſta q̃ uẽtura
ſt ⁊ ſtar̃ ſecuꝛi ĩ iudicio an filiuʒ hoiſ)ſedẽt᷑
ſ.ad iudicanduz. i. coꝛã xpᷣo in foꝛma buana
ĩudicate.quia illi ꝗ tunc ĩuenient᷑ ſine pcto
mortali erunt ſalui.ut dicit gloſa. Vec ẽ ſũ
ma biituqinis.i.in pntia iudicis ſecuꝑꝝ eõſi
ſter. Mali ãt cadent ante euzʒ.ita q ampliꝰ

u ctis poſſet dles
ne ſubiungitlDe neir

liudieii nemet (neo/
niz cir )öteminate n
ſaumn cr ne d iinetid d
fliusſch niſ ſol) vaner
wresiteligeda e vom
ſinet d en dre inͤn
ſcit de dis jſt neice
Pateꝛ r Ons re f
ſcire. ſota guide e P
emptat nos den ut ſc
ſi diligitis dei:? ibi.n
deů i nuc feci ut ogne
let qꝛ letos ſclt: ft
redit:ſc a flliſ neſci
bo miſſus ſcire uel
ltacg in ſe T ſbi ſ nobi
niſtſoli :a quo fons
cluditm fild nel ſpͤl
habitant:ſsz nags in
pſonay noricig. Die
lleo fuit Hcognit q
ſo fact'e:ina t fins
? homini ho reuela
ſe de olbus. ſlobis
ym ieꝛo. .
biebat aplio ſeirec
higriores ſimus. g

taguẽtu iudi
6 no (ls: ſie

of ? ſ nigilem⸗
lie initicimnn
em eu cꝛedamn
Auentmns ſt⸗Sig

Aulani ſllingies ,
ſecuenw: rlami
Clan ſeg et oumi non
la ci.nſ ſcenqᷓ
eopbere Nenunt, Gi
utiqh timexet tiſſco
gem. Via Kri Di
1icis dieinns. d
Gotarn D Wens
Ddamdd. Rdedis
lens Enecertertlnd
eueaus a umncs dſſtil
zſunnans Mltonnge
cederes iocnnaltnen
is. Maior inſania no pot
mime no ſwnicalei lin
zciofor ainui coe⸗
Autioiar ni (crpon⸗
da dicens.1 Viglae i
liſentnrcn nuliuſ ſoſe

itellect in cinccec

Secunde partis

ñ refuꝛgent:qꝛ penã qlibet mallent ſuſtiner
qᷓ; ipſum uideꝛe.ubi Aug.̊ intelligitu illa
fuga.ꝙ ñ ðᷣbet fieꝛi in hyeme uel in ſabbato
Aõ hyemẽ ꝑtinent cure hui uite.ꝗᷓ triſtes ſt᷑
uelut hyems:ad ſabbatũ vo cꝛapula ⁊ ebꝛie
tas.q̃ carnali leticia luxuriaqʒ coꝛ ſubmer
git atqʒ obꝛuit ꝙ malũ ſabbati noĩe ſignat᷑
qꝛ illo die iudei delicijs affluut.dũ ſpiritua
le ſabbatum ignorant.Et vᷣm eundezʒ Aug.
omni tpᷣe opus ẽ uigilia mentis. ante mortẽ
corporis: ut in pñtia ſũmi iudicis cõſiſtamꝰ.
Poc em̃ ẽ nr̃a beatitudo.ubi Beda.Qui añ
filiũ hominis ſtar̃.eiqʒ (iuxta apocJohis)
die noctuqʒ in templo eiꝰ ſeruire deſiderat᷑:
nec ab eiꝰaſpectibus in ignem eteꝛnuzʒ male
dictus abijci non ſolũ ab illecebris ſeculaꝛi
bus caſtigari ſed ⁊ orare ⁊ uigilare: ⁊ B nõ
ꝗbuſdã diebus.ſed omni tpᷣe facer̃ dʒ.iuxta
ꝙ pᷣs.ait. GBenedicaz dñm in omni tpᷣe:ſemꝑ
laus eiꝰin ore meo.ñic nãqʒ merebituꝛ babi
tare ĩ domo dñi: ⁊ in ſeculũ ſeculi laudar᷑ il

lum. ̊ Beda. Cuꝛ auteʒ monuit ut uigilemꝰ

? ſoliciti ſimus declarat ꝓtinus cuʒ ſubdit.

Neſcitis em̃ qñ tempus ſit.ſ.iudicij ſiue mõ
tis pprie. Et qr dixerat dñſ aduẽtũ ⁊ regnũ
ſuũ ꝓpe eſſe:ne diſcipuli eſtimarent ꝙ ex
ſignis pᷣdictis poſſet dies ⁊ hora ſciri ðt eꝛmi
nate ſubiungit (De die at illa ? hora) ſ. qñ
ad iudiciũ ueniet(nẽo) in eccłia.i.nullꝰ ho
miuz (ſcit)õteꝛminate (neqʒ angeli celoꝝ R
ſciunt qꝛ n ẽ ð ptinẽtibꝰ ad btitudinẽ (neqz
filius ſcit niſi ſolꝰ pateꝛ) Scõm plures doc
tores ĩtelligẽdũ ẽ. ꝙ homo uel angelus nec
ſibi nec alijſ ſcit diẽ iudicij.ſʒ filius in patꝛe
ſcit ſibi.qᷓis alijſ neſciat.i.nullũ ſcir᷑ faciat
Pateꝛ ãt ſolus ſcire r̃.qꝛ ſolus facit filium
ſcire. Nota quidẽ eſt h̊ re gula loqndi: ut ibi
temptat uos deꝰ: ut ſciat.i.ſciꝛe uos faciat.
ſi diligitis deũ: ⁊ ibi.nunc ↄgnoui qm̃ times
deü. i. nũc feci ut ↄgnoſceres. Ut em̃ qr̃ dieſ,
letꝰ qꝛ letos facit:⁊ frigus pigum.qꝛ pigꝛoſ
reddit: ſic dr filiꝰ neſcire uel ſcue nobis qui
be miſſus ẽ.q̃ ſcire uel neſcire nos facit: ſcit
itaq; in ſe ⁊ ſibi ñ nobis.Ande ꝑ H̊ ꝙ dicitu
niſi ſolꝰ pr̃:a quo fons oĩs cognitõis ẽ:nõ ex
cludituꝛ füiiꝰ nel ſpſſanctus.ꝗ ĩ eoðẽ fonte
habitant: ſʒ magis includũtu:.q; una ẽ triu
ꝑſonaꝝ noticia.Sic᷑ g̊ pᷣncipiu mundi a ſolo
deo fuit pᷣcognitũ. qꝛ mundꝰ ĩmediate ab ip
ſo factꝰ ẽ:ita ⁊ finis mudi ſoli deo ẽ cognit
⁊= homini xpᷣo reuelatꝰ.ad quẽ pꝑtinet iudica
re de oĩbus. Nobis ãt hoc uult eſſe celatum
qꝛ ſᷣm Pieꝛo.ñ expedit nobis.imo nec expe
diebat apłis ſcire diẽ ⁊ hoꝛa illã iudicii.ne
pigriores ſimus.ſʒ ſꝑ ĩcerti ð tpᷣibus ſutuꝛis
⁊ aduẽtu iudicis:ſic quotidie uiuam cũ ti

mor᷑ ⁊ ſꝑ uigilemꝰ ſoliciti q̃ſ ĩ ꝓxĩo ⁊ altera

die iudicãdi ſimꝰ: ac pẽdule expectatõiſ ĩceꝛ
to ſemꝑ eũ cꝛedamus futurũ.quẽ ignoram
qñ uentuꝛus ſit.Signa ꝗdẽ appꝛopiquatio

Lapłm. xlv.

nis abduẽtꝰ eius ſciꝛe poſſumꝰ ⁊ dẽmꝰ. ſʒ diẽ
pᷣciſſum neſcimꝰ.ubi Eriſ Ecce ſenectutis
ſioᷓ cognoſcimꝰ.diẽ at ultimũ ignoamꝰ: ſic ?
labẽtis ſeculi ſgna ſcimus.finẽ er ñ agnoſci
m. Sicut em qñ uidemholez ſenẽ. ſcimꝰqr
ꝓpe mõiturꝰẽ.qñ ãt: neſcimꝰ:ſic ⁊ eũ mũduũ
pturbatum uidemꝰ.caſuꝝ cognoſcimus.diẽ
ãt igramus.uñ ⁊ augu.finis qdẽ ſeculoꝝ eſt
etas ſexta mũdi.uidelicet ab aduẽtu dñi uſ
q; in finẽ ſcłi.Senectus vo tm tꝑis ſolet te
nere.q;tum oẽs etates cetere. Nam cum an
no.lx.ſenectus dicatuꝛ incipere ⁊ hoĩs uita
poſſit uſq; ad annos.cxx.pueni: manifeſtũ
E ſolã ſenectutem tã longã qᷓ; oẽs etates pᷣo
reſ eſſe poſſe.fruſtꝛa igẽ annoſ ꝗ ̃manẽt hu
ic ſeculo conaremuꝛ diffinie.oĩm em̃ ð hac
re calculantiũ digitos.⁊ ꝑitiã numerandi re
ſoluit.⁊ qeſcere iubet ꝗ ait. Non eſt ueſtrũ
noſſe tpᷣa ł momenta.q̃ pr̃ poſuit ĩ ſua ptãte
hH Aug.Non ẽ ꝗppe noſtꝝ noſſe tpᷣa ultra q́;
reuelatuꝛ:uel tradit᷑ ꝑ ſcriptuꝛas qꝛ hoc eſt
pᷣſumptõis.ſed vᷣm ſcripturaſ noſſe ẽ eꝛuditõ
nis.qᷓ;uis g̊ ruelatũ fõte fuit alicui tᷣs aduẽ
t antixpᷣi.ñ tñ ſegꝗt ut ſciat de die iudicij.ne
ſcit᷑ em quanto interſtitio poſt antixpᷣʒ futu
ꝛũ ſit iudiciũ.Quia lzʒ ſcriptũ ſit . xl.dieſ da
bunt᷑ ſanctis ad penitend pꝰ antixpᷣm.neſci
tuꝛ tñ utrũ ſtati poſt illos dies q̊dꝛaginta fu
tuꝝ ſit iudiciũ.Credit᷑ tñ ꝙ nocte ᷣſurrectõ
nis dñice erit gñralis reſurrectio.ſ.in nocte
paſche. Jõ ſᷣm Iſido.ĩ pᷣmitiua eccłia fiᷣles
tota nocte illa uigilabant.qĩ iubicẽ expectã
tes. Quo ãt anno dies iſte uẽtuꝛꝰ ſit: peitus
ignoꝛamus. Iſtud ueꝛo ꝙ hic ad lr̃aʒ expo
nituꝛ de die iudicij generał.mõaliteꝛ poteſt
ĩtelligi de die iudicij ꝑticłaris.ꝗ ẽ dies mor
tis cuiuſlibet hoĩs.diẽ em̃ moꝛtis ſue nulluſ
ſcit niſ deꝰ ſibi reuelaueꝛit.⁊ iõ ẽ nobis uigi
lãdũ ð hac die.ſicut ð illa ſolicite cogitãdũ
qꝛ qualł ꝗſq; exieꝛit de ̊ mũdo.taliſ pñtabit
Et ĩ futuꝛo iudieio. Oro.
d Omine Jeſu xpᷣe. ueni ad me ĩ nubi
bus penitẽtie. ⁊ coꝛ meũ ĩ pluuiã la
chrymaꝝ r̃ſolue: eijce ĩ poteſtate ui
tioꝝ ömõia ⁊ maieſtate ĩ me gna.ac me o
nr̃a redẽptio ad te reſpicere ĩterioibꝰ ocuł.
2 leuar̃᷑ caput m̃tis:da mihi uiore ficulneã.
ſẽtire.ſ.tue caritatis dulcedinẽ: ⁊ oim uirtu
tü arbores.ꝓducãt ĩ me fructũ bonoꝝ opeꝝ
ut mihi ꝓpe ſit eſtas regni celoꝝ:pᷣſta mihi
cauere oĩa uicia. ⁊ uigilar̃ ĩ oròe continua.
ut mereaꝛ mala uentura fugeꝛe.⁊ in iudicio
ante te ſecurus ſtare. Amen.
De die dñi iuxta exẽplũ Noe uł loth ſubi
tò uẽturo.ac de uno aſſũpto ⁊ alio relicto
Capitulum Xxlv.
Oſt h ðclarat ĩceꝛtitudinem diei do
mi. itꝛoducens terroꝛẽ inſperati dilu
uij. ⁊ hort ans ut uigilemus ⁊ nos
preparemus bene operando ne di

5

De die dñi iuxta exẽplũ Moe uel Lot

es dñt nos iueniat iparatos. In hac aut ⸗
patõe tpꝛis iudicij ⁊ ipius diluuij.ĩplicãtuiꝛ
dquo iudicia gnaãlia unũ ꝙ pceſſit. ſ. ꝑ. gqua
ĩi diluuio.alið ꝙ futuꝝ c.iĩ.p ignẽ ĩ geneꝛali
ĩcendio. ſtonit g ↄpaꝛatõ qᷓ;tũ ad incertitu
dinẽ utriuſq;. quo ad rpᷣus detezmiatũ 7 Et
quo ad icredulitatẽ multoꝝ carnaliuũ (Siẽ
n. in diebus noe) eo fabꝛicate aꝛchaʒ ⁊ pᷣdi
cante diluuiũ futuꝝ (eꝛant boĩes comeden
tes ⁊ bibentes ac mr̃imonia faciẽtes) i.gu
le ⁊ ebrietati.ac luxuꝛie dediti.⁊ ſine timor
laſciuiẽtes ſecuri.⁊ eis credeꝛe nolẽtibꝰ. ac
uanitatibꝰuacãtibꝰ.⁊ nihil timẽtibꝰ: ſubito
ueniẽs diluuiũ ſubmerſit ⁊ ꝑdidit oẽs pretẽ
noe ⁊ cũ eo in aꝛcha exñtes(ſic) ⁊ circa diẽ
iudicij hoĩbus uacãtibꝰuoluptatibꝰ 2 uãita
tibus.ac in ſecuritate exñtibꝰ ⁊ de nullo ci
mentibus (aduentus xpᷣi ſubito ⁊ ĩſ pate uẽi
et ? oẽs quos ꝛepeꝛiet extꝛa archã.i.eccle
ſiaʒ. pdet ⁊ ↄdẽnabit:ſʒ ĩ eccła p fidẽ ? ope
ꝛatõʒ exũtes cuſtodiet ⁊ ſaluabit.ut diẽ Be
da. non h̊ ↄiugia ł alimta dãnant .ſ iĩmoõra
tus licitoꝝ uſꝰ erguit᷑ neq; eĩ qꝛ hec agebãt
ſʒ q his ſe totos dedendo dei iudicia ↄtem
nebant: qqᷓ ꝑierũt. ᷓ Beda. Inteꝛitus quidẽ
illoꝝ erat ſubitaneus. ñ qꝛ añ minime nun
ciatus. ſʒ q à nullo creditus. vñ Maximuſ
eps Moe ⁊ ſi tacebat uoce.oꝑpe loquebatſt
ſilebat lingua. fabꝛicatõe clamabat. Nam
utiq; cũ opeꝛaꝛet opus nouu.⁊ nulli aliquã
do ↄpertũ: ämonebat cũctos nonis piculis
noua tabernacula pᷣpari. loquebat g ope ?
dicebat illud euãgelicũ dmi dictũ. Si mihi
no creditis oꝑibus credite.hec Maximus.
Bʒ ꝑueꝛſi hoĩes archã ĩ tot anis ↄſtꝛuctazʒ
uidetes.ſine doloꝛe letabant᷑ nihil futuꝛoꝝ
puidentes:⁊ iudicia dei ↄtẽnebant. ñ euigi
lantes.ſʒ i malicijs dõmitãtes.⁊ ſubito a di
luuio abſoꝛpti ſt ⁊ repẽtinus interitus tulit
oẽs ĩ magna ſecuritate exñtes ⁊ nihil timẽ
tes. Sic qno fabꝛicãte aꝛchã eccłie: extra
quà nõ ẽ ſalus:pᷣdicaf aduẽtus dñi ad iudi
ciũ iopinatꝰ. Multi quoq; q̊ tpᷣre penitenti
am ꝗgetes. ⁊ exẽpla pnie alijs onñdẽtes: ⁊ ſi
tacent uoce.tñᷣ cũ Noe loquũt ope:dicẽtes
ſi nobis ñ cꝛeditis.ł opibꝰ credite ſed repꝛo
bi ↄtẽnẽtes laſciuiũt ⁊ ĩ die q̃ n putãt ueni
