runt ꝓ eo ad horã exponere igni tranſitorio
nec ipᷣe totũ corpus ⁊? animã ꝓ eis exvonere
uellet igni ꝑpetuo.⁊ ualedicẽs omnibꝰ illis:
receſſit ab eis.de ide ſubiungit de ñ diligen
do corpoꝛe ꝓpᷣo plus qᷓ; xpᷣm. Et ponit ſecuu
dum ĩpedimentuʒ. qð ẽ amor carnalis nolup
tatis:dicẽs(Et ꝗ ñ accipit crucem ſuã quo
tidie ? ſeqtuꝛ me: nõ eſt me dignus) ꝗa nec
meo conſortio ꝑ gr̃am:nec meo ſolatio ꝑ fa
miliareʒ puũᷣtiam nec meo ↄuiuio ꝑ głiaʒ Ut
em̃ dicit Bernh̊.Delicata ẽ diuĩa cõſolatio.
?2 ů datur admittẽtibus alienam. Crucez ãt
accipimus.cum ꝓpter fidem xpᷣi martyr iuʒ
ſuſtinemus.paſſionẽ dñi ꝑ ſanguinis effuſio
nẽ imitãdo.aut cũ pnie unus aſſumimꝰ cõcu
piſcẽtias caꝛnis ꝑ eius afflictionẽ reprimdo.
aut cũ ꝓpximis cõpatimuꝛ.neceſſitatem illiꝰ
nr̃ am cõpaſſionẽ putando. In cruce em̃ oĩa
toꝛmentoꝝ genera ſignant᷑. Uñ Crux a cru
ciatu dr̃.⁊ cruciaꝛi dr.ꝗ quolibet mõ affligi
tur. Et quotidie ac ſꝑ crucẽ portar᷑ öbemꝰut
amoꝛẽ xpᷣi oñdamus.⁊ ſꝑ nos xpᷣm amar̃ do
ceamꝰ. Mõ ſunt aduerſa timda. ñ pſpera ⁊
carnalia ðſyõria ſectãda. ut cꝛux ipi feꝛat᷑.
q̃ neceſſario ĩ hac uita ẽ ferenda.unõ Aug.
QArux dñi ñ tm̃ illa dr̃ qͥ tꝑe paſſiõis ligni affi
xione ↄſtzuituꝛ.ſʒ ⁊ illa q totius uite cuꝛꝛicu
lo cũctaꝝ diſciplinaꝝ vtutibꝰ coaptat᷑ Tota
em̃ uita xpᷣiani hoĩs ſi ᷣm euangelium niuat
crux atq; mart yriũ eſt. Ubi Crivᷣ. cucẽ ſuã
tollit ꝗ paratꝰ ẽ ad oẽ ꝑiculuz propt᷑ deum.
ſi neceſſe fuerit uſq; ad morrem. magiſq; r̃li
auere xpᷣm. Ille talis.⁊ ſi miſericordia dei
euadat.tñ qᷓ;tũ ad ꝓpoſitũ ſuũ quotidie cru
ciat᷑.iõ ⁊ ſi nihil tale paſſus fuerit.tñ merce
dẽ accipiet.uolũtas eĩ apud deũ ꝛemuneꝛat
ñ opus.qꝛ uolũtaſ ex arbitrio noſtro ꝓcedit.
opus ãt ꝑ ði gẽ̃am ↄſumat᷑. Pec Criv.Et qr
crucis acceptio poſſet fieri ſiniſtra ĩtentione
1õ additũ ẽ(⁊ ſeꝗt me)ñ mũdũ ꝑ uiã cupidi
tatis.ñ carnẽ p uiam noluptatis. ñ homines
p fauorem ⁊? gloꝛiam nanitatis. Dominum
enim ſequituꝛ licet crucem ferꝛi uideat.qui
non ꝑpꝑ dei laudem ⁊ eteꝛnam ĩtentionem ſʒ
propter inanem gloꝛiam ⁊? tempoꝛale luchꝝ
aut commodum imitatur domini paſſioneʒ.
ſeu affligit carnem. ſeu ꝓximo carnaliter 2
patituꝛ.ut culpe eius faueat. uel etiam qui
ĩ angaria ut rota fenum:crucẽ poꝛtat Quia
uero ut dicit Caĩ.pᷣcepta hec q̃ iiũgit oneꝛo
ſa uidebantuꝛ. ponit ⁊ utilitatẽ eorum maxi
mã:dicens Qui ĩuenit aiam ſuã ſ. banc pñ
tem uitam que cauſat᷑ ab anima exiſtẽte in
coꝛpoꝛe ⁊ querit eam ſaluã faceꝛe.ſ.potius
xpᷣm ⁊ nomen eius negãdo ł ab amoꝛe eiꝰ ca
dendo. ul quodcunq; opus inſticie deſeꝛèdo
gel etiam carnis deſyderia ſectando.uel als

gq 4

De quibuſdà ipedimẽ

veꝛbo aut oꝑe poſtponendo.q́; uitam pñtezʒ
tpaliter amittendo pdet eaʒ eteznaliteꝛ qr ꝑ
det uitam eternaz. Anñ Remigi“., Qui bhanc
pñteʒ vitaz ⁊ luceʒ ac eiꝰ delectatões ⁊? uo
luptates ad hoc deſyder at.ut ſemꝑ inueniꝛe
poſſit iſt quà ſeꝛua:e cupit: ꝑdet ⁊ aiaʒ ſuã
eteꝛne dnationi pᷣpaꝛat (Et ꝗq/ ꝑdideꝛit otẽ
poꝛaliteꝛ (animaz ſuax3) i, uitaz hanc ania
lez. ⁊ ꝑpatus eſt ꝑdeꝛe eaʒ ad mortez tꝑales
eam ꝓ xpᷣo exponendo.⁊ oĩa xpᷣi amor̃ poſt
ponendo.⁊ iõ ſequit᷑ ꝑꝑ me.ſ.diligendum in
corde. ↄfitendu in oꝛe-imitandũ in oꝑe non
pp ſe ut latꝛones.uel ꝑꝑ fauore humanum.
ut ſupbi uane gloꝛiames.non ꝑpꝑ temporalẽ
mercedez. ut cupidi teꝛrena ſectantes (inue
niet eam ) in futuro ſaluam.quia. inueniet ⁊?
accipiet ꝓ tꝛanſitoria eternam. Unde Aug.
Quiſquis ꝑꝑ deuʒz hanc nitaʒ que nunc cor
poris uiuificatione ex anima temporaliter
moꝛtalis cõſtat libenteꝛ deſpexerit:i futuro
eãd ez corpis ñ ſolũ anime uitã eternã ⁊ im
mortalẽ recipiet. Vec aug. Animaʒz g i hoc
loco ꝓ vita pñfti poſuit.qꝛ oĩs uita nra ĩ aĩa
ẽ. Anima quippe dicit᷑ inquãtũ corpuſ anĩat
ſine viuificar.ſpũs dũ ſpirat. mens ĩquantũ
recordat ſeu memimt. animꝰ dũ vult. ratio
dũ rectũ iudicat.ſenſꝰ dum ſentit. memoꝛia
dum recordat. volũtas duz oſentit. Pec no
mia diueꝛſa ſunt anime.nec pꝑ auime plura
litatẽ: ſed ꝑp effectuũ młtitudinẽ. Un Aug.
Anima ex eo dicta ẽ ꝙ animet cõpꝰ ad uiuẽ
dũ.B ẽ uiuificer. Spũs eſt ipa ala ꝓ ſpiꝛitua
li natura.uel ꝓ eo ꝙ ſpiret i corpor. Spiriꝰ
ab ſub ſtantiam dicitur anima ad uiuifica
tionẽ. Eadẽ ẽ ſubſttia: ſed ꝓprietas diuer
ſa. Nam unus ⁊ idẽ ſpiritus: ad ſeipᷣm dicit᷑
ſpus.ad corous anima. Pec Aug. Spũuͦs er
go ꝗ eſt ſubſtàtia nrẽ̃e amme.ſi deſyderat ea
que ſunt corporis.i his pdir᷑ totum bonũ eiꝰ
qꝛ totũ bonũ ſpũſ noſtre anime cẽ.ĩ auertẽdo
ſe a carne.⁊ abſtra hẽdo ſe a öſyderijs cõcu
piſcemtie.ſic ei uĩcit pa ſſiones.⁊ uirtute ꝑfi
cit᷑. 2 ↄtẽplationi ↄiungitua ſuperioꝝ.⁊ vpu
rat᷑ ?⁊ mũdat᷑.ut ſuu honeſtati ſubiectum ⁊ di
uine ſapiẽtie ſpeculũ.Aui g animaʒ. i. uitaʒ
pᷣſentẽ ĩ anima deſignatã.ĩuenit ⁊ amat inoꝛ
dinate ĩ ea carnaliter uiuere cupiendo. unde
⁊7 dicitur animalis homo: ꝑdet eaʒ ĩ futuro.
Res em̃ ꝑdituꝛ.q̃ finem debitum non conſe
quit.ſicut medicĩa ꝑdit᷑.cum ꝑ eam ſanitas
ñ acꝗrit᷑.⁊ eodẽ modo uita pñᷣs.q̃ finalit᷑ ad
conſecut ionem uite eteꝛne oꝛdinatur ꝛecte
ꝓdit᷑ qñ ꝑ ipam ad eternã uitaʒz ſi puenit᷑.ꝙ
uli ↄtigit.ꝗ ĩoꝛdinate ipᷣam diligit. Et econ
trario ꝗ ꝑdiderit uitazg ptem ꝑꝑ xpᷣm negli
gẽdo.talis eĩ dicit᷑ ꝑpere ñ ſᷣm ueritatez ſed
tm̃ ſᷣm homium opinionem:ĩuenit eaz acci

piendo ꝓ tranſitoria eterna. non debet eꝛgo
homo trahi a bono propteꝛ dulcedĩeʒ pñtis

uite.que ẽ bꝛeuis ẽ tranũtoria.? ad meren

tis pfectõis ⁊ ſequelle xpᷣi.

dum eternag uitag ordinata. fmis. n. melior
ẽ his que ſunt ad finẽ .ĩmo ea que ſunt ad fi
nem.non ſunt niſi ꝑꝑ finis aſſecutõz. iõ de ip
ſis ñ curatuꝛ.niſi ꝙ finis habeatu propteꝛ ꝙ
non ẽ curandũ uita pñti:ſed ð aſſecutione
uite eterne. Unde Cri.melius ẽ pro tpᷣe mo
ri ⁊ ĩ ꝑpetuũ uiuẽ qᷓ; ꝓ tpꝛe uiueꝛe ⁊ ĩ ꝑpetn
um moꝛi. Si ille ꝓ nobis mortus ẽ q moꝛi ñ
poterat niſi uoluiſſet.quatomagis noſ pro eo
mori debemus.ꝗ ⁊ ſi nolumus mortales ſu
mus. Si dñs ꝓ ſeruo morruꝰ ẽ. ⁊ hoc ſine pᷣ
mio iuſtius ẽ.ut ſeꝛuus ꝓ dño moriat᷑ ⁊ boc
cũ pᷣmio. Uude ⁊ Aug.nõ habebat ille qua
re moreꝛzetuꝛ.⁊ moꝛtuus ẽ.tu habes ⁊ quare

mori dedignaꝛis. Dignaꝛe equo animo pati

p meritũ tuũ.ꝙ ille pati dignatus ẽ. ut te a
ſempiteꝛna morte libeꝛaꝛet. Cuca pᷣdictum
ſ̃m ipedimentum nota hic ꝓ edificatõe exẽ
plum. Nam cũ ꝗqdam monachus denuotione
motus:uitã auſterã duceꝛet.⁊ parentes ſui
hoc cognito ad eũ uenienteſ:ipſum ſuꝑ hoc
aꝛgueꝛent. tale eis dedit rñſũ:corõ ⁊ memo
zie ↄmendãduz. Tanta ⁊ talia audiui ⁊ legi
ð uita et᷑na ꝙ ñ cuꝛo qᷓ;tũ mihi ↄſtet.⁊ ꝗð ex
pẽdã ꝓ ea.Qõ ãt dicit Mattheus ð ñ amaꝛe
pr̃em ⁊ hꝰ.plus qᷓ; xpᷣm.hoc reſert ucas de
odiꝛe:dicẽs(ſi ꝗs uenit ad me)).i.uult ueni
re ꝑ fidẽ credẽdo uel ſtatum ꝑfectionis aſſu
mẽdo(zñ odit prem ſuũ ? mr̃em ⁊ uxoꝛẽ ⁊
filios. ⁊ fꝛatꝛes ⁊ ſorores.ad huc ãt ⁊ aĩazʒ ſu
am)).i.animalitatẽ ⁊ uitã animalẽ ſen cõpo
ralem.eã cõtẽpnendo ꝓpter deum:paratꝰ(
ſi opus fueꝛit) ꝓ fide exponere ⁊ eligẽs occi
di potius quam ĩ deum peccar̃.eiuſq; ac geſ
cẽdo deſydeꝛijs caꝛnalibꝰ(nõ põt meus eſſe
diſcipulus) qð valõ damnoſũ ẽ ꝗr ipᷣa eſt vi
tas. ueꝛa docet. Non ꝙ ꝓpinquorum natu
ram odiamus.ſed ea ꝗbus nobis ĩ itiner̃ dei
obſiſtunt.⁊ nos impediũt ne ad xpᷣm fiõ ⁊ ca
ritate accedamꝰ. Nall“ enim odio ẽ habẽdꝰ
Et ſi ſit malus. Unde boetius.apõ ſapientès
nullus ꝓrſus odio locus relinquituꝛ.nam bo
nos ꝗs niſi ſtultiſſimus oderit malos ueꝛo ᷣ
diſſe õne caꝛet. nã ſi uti coꝛꝑm languor ita
uita uitioſitas ꝗqdẽ ẽ.qͥſi moꝛbus aĩoꝝ. cum

egros coꝛꝑe mime.dignos odio. ſed potius

miſeꝛatione iudicemus.multomagis non iſe
quẽdi:ſed miſerendi ſt᷑ quoꝝ mentes omni
lãguoꝛe atꝛotioꝛ uꝛget ĩpꝛobꝛitas Pec Boeti

us. Unde excluditur hie affectio carnalis ſci

licet amoꝛ ĩoꝛdinatus paꝛentum ⁊ coniũcto
ruʒ. Et hoc eſt unuz impedimẽtum ſupꝛa ſe
cunduzg Mat heum etiaʒ dictuz. cõ obeſt ſe
quele xpᷣi.⁊ uolentibꝰ ueniꝛe ad ipſum. Ubi
Amb. Etenim ſi ppter te dñs ſue renũtiauit
mr̃i dicẽs((q̃ eſt mr̃ mea aut qui fres mei:)
eur tu dno tuo cupiaſ ãte feꝛi. Sʒ utiq; igno
rare naturam neq; pᷣuiꝛe natuꝛe qns iubet.ſʒ
ita ĩidulgere nature. ut neneraris auctoreʒ.
nec ia ðo paꝛẽtum amore peſiſtas. Unde ⁊

ingelinus wſelc ini
eſitiue ui uin
ef Mihur ii get .
Sõ
losa twe / lillve
cninlox ulninui onnhi
lere ro e fe Nyfler in
ler chicepte Er hocot
ſendͦnoentelecfcaf tum
ferioren eumngelcz t
Kagnithtſan dſcul 0
ſcioctgeſer dic ftennt
1conneide iderans
den pas crds dn
onuiazteſe pnenanmd
e,Aſindd cüesurts
Coytahoſtegongnnt agec
ere alent Mignmn t
lent chit i ninibe
llates coneneg omnig⸗
tiz ic nonschorumn con
nint Ged iſte Nrius cong
nzilmmnſſezliaanen
giih dſſeleong ger
cupdi heggi N
ſeper ſuclienſt

lignnsinteg
det,Kicr hlenmn
c pedificgtde
nachis dencicne
el.t pafente t
nteſeipſum inn boe
lalia audini elegi
mihi oſtet, 7 95 er
ttheus f gnnaze
crelert Lucasde
mne) i. ult ueni
1pfectionis afſa
mfem uxoe 1
Chuc ͤt giaz ſu
mnimalé ſen (oͤpo
er deum: Parat
nere t eligesoeci
ccai eiuſh algel
(no pot mers eſſe
rolue gr ia eſt
ppinquorumm nti
1s nobis iitinef den
ne ad rin ſ ret
nim ooc habic
tiue 0 ſaptentes
litnitue,nafn bo
eri malos uend
orhnn langut
jotdus i0n.

Pꝛime partis.

Breg. Quiſquis iam eterna cõcupiſcit:in ea
q́; aggꝛeditur cauſa dei extꝛza pr̃eʒ.extꝛa ma
trẽ. extra uxoꝛem. extꝛa filios extra ↄgnatoſ
extra ſemetipſum fieri debet.ut eo ueriꝰ co
gnoſcat deu.quo ĩ eius cauſa nemiuem ᷣco
gnoſcit.amandi ergo ſunt proximi: ĩpẽdẽda
caitas omnibus ⁊ propiquis ⁊ extraneis nec
tamen pro eadẽ caritate a i amore flecten

duz. Fideles quiq; compatiantuꝛ proximis

ꝑ caritatem.⁊ tñ ð uia ði non exoꝛbitẽt ꝑ cõ
paſſionez. Secundum impedimentuʒ etiam
ſecunduz Matheù ſupꝛa poſituʒ ẽ amoꝛ cã
nalis uoluptatis: ⁊ hoc tangitur ſᷣm Tucam
cum ſubdit᷑ (&t qui non baiulat crucẽ ſuam
7 uëit poſt me:ñ pᷣt meus eſſe diſcipulꝰ)Nã
(ut ait Cꝛiſo) Peꝛfectus xpᷣi diſcipulus ẽ.ꝗ
omnia mala patit aut patiꝑpatus ẽ ꝑꝑ xpᷣin
De his duobus impedim̃tis iaʒ ſupradictuzʒ
eſt latius. Simile etiam habes ĩfra ãte dñi
tꝛanfiguꝛationem: ſʒ n ẽ idẽ. Teꝛtium ĩpedi
mentuʒ ẽ icõſideꝛata leuitas mentis qua ꝗs
impedituꝛ a perſeuerantia uite aſſumpte. dũ
icoſideꝛate aggꝛedit᷑ uiazg. quazg non pᷣt peꝛfi
cer. Uñ huic qui aggꝛedituꝛ uiã ꝑfectõis:ne
ceſſaria diſcretio.ut conſideꝛet ſi habeat il
lud qð ad hoc requiꝛituꝛ.quod eſt foꝛtitudo
animi and ꝛelinqᷓndũ omnia. ⁊ ſuſtinenduʒ ad
uerſa pꝛo deo.ne propter ĩdiſcretionem ꝛeſi
leat ab ĩcepto.ãt hoc oſtẽdit per ſimilitudi
nem ð uolente (edificar̃ turriz. )ideſt aggꝛe
di ꝑfectionem euangelicaz ⁊ uite ſublimita
tẽ.ꝑ quã xpᷣi ſumꝰ diſcipuli.Qui ergo chꝛiſti
diſcipulus eſſe ⁊ dici ðſydeꝛat: ſedeat prius
2 computet ideſt öliberans conſideret ſi ha
beat ſũptus ꝛequiſitos ad pficiẽdũ ſi diſcipu
loꝝ uitas tener patiẽtiam hr̃e laborẽ ſuſti
neꝛe. ſimul cũ eis turꝛis uatutum edificar̃
contra hoſtes vugnar̃.⁊ ceteꝛa que ſequuũt᷑
agere ualeat. Magnam ⁊ etenim turrꝛi edi
ficare ĩcipit.qui mũdi honores dinitias.⁊ di
gnitates contẽnẽs. omnia reliquit ⁊ apłorũ
uitaz ac monachorum comuerſationem pro
mirtit. Sed iſte prius computare obet q; ar

taʒ ⁊ laboroſazʒ niaʒ aggrediatur. ⁊ quůà ma
gnuz ⁊? difficile opus agere ĩcipiat. quia (ſe

cundũ Gregoriuʒ) omne qð agimus.pꝛeueni
re peꝛ ſtudiũ conũdeꝛationis debemus. Se
dens igituꝛ. ideſt a uita ueteꝛi. ⁊ a tumultibꝰ
mundi ⁊ paſſionuz quietatus ⁊ ꝗeſcẽs com
putet ⁊ diligenteꝛ diſceꝛnat erogandam eſſe
ſubſtantiaʒ temporalez ⁊ coꝛ a cupiditatibꝰ
auertenduʒ. ⁊ animã contra ſeculi aduerſa
prepaꝛandaz. Debet etiam cogitaꝛe ſi habe
at ſumptus ſpiꝛituales uirtutuʒ ⁊ bonorum
opeꝛuz. ſumptus eniʒ tempor ales potiꝰ ſpar
gendi ſunt antequaz congꝛegandi. ſi habeat
inquam ad per ficiendum opus intentũ ideſt
hbumilitatem. pacientiam. obedientiaʒ ? pes
ſeuerantiaʒ que conſumat: tenere ⁊ cuſtodi
ꝛe naleat, ſine quibus hoc edificiuʒ perfici

Captz. lv.

non poteſt. Sumptus quidem ſunt ea que ð
bes deo.tibi.⁊ ꝓximo.Edificans ergo ſpua
liteꝛ. conſideꝛza ñi pie.ſobrie. ⁊ iuſte uixeꝛis.
Ne poſtea quam poſuerit fundameutuz. qð
conſiſtit in obſeruantia mandatorum.⁊ non
potuerit perficeꝛe: a bono pꝛopoſito declinã
do.⁊ in edificio bone operatiouis deficiẽdo
irriſionem patiat᷑ ab inimicis.ſ.malignis ſpi
ritibus noſtris bonis operibus ſemꝑ inſidiã
tibus. ⁊ ex noſtꝛis defectibus gratulantibꝰ.
⁊ omnes qui uideꝛint eum deficeꝛe:incipiãt
illudere ei.aut homines in uita.aut demõeſ
in morte.aut dñs in iudicio.⁊ etiazʒ ſancti ꝗ
ſuper eum ridebunt: dicentes. quia hic ho
mo cegit edificare:iter perfectionis aſſumẽ
do.⁊ non potuit conſumare:in incepto peꝛſe
uerando. Sed quid ei cepiſſe pꝛodeſt ſi ſal
uus non erit:¶ Non emqʒ qui ceperit.ſʒ qui ꝑ
ſeueꝛauerit:hic ſaluus erit) Quartuz impe
dimentum ẽ cõfidentia ſtulte ſecuritatis dũ
quis confidit in ſecuritate ſuaꝛum uiꝛium vł
meritorum.quibus uiolenter credit celeſte
regnum obtinere.⁊ ex meritis ſaluaꝛi iuſte.
Sed qr non poteſt cum nullus meritis ſuis
ad gloria m pertingere poſſit.niſi ſeueꝛi iudi
cis ſententia tempezꝛet per miſeꝛicordiaz: ne
ceſſe eſt ut premittens legationẽ lachryma
rum ⁊ oꝑuz bonoꝝ.roget ea que pacis ſunt
⁊ ad pacem anime pertinent:ĩ ↄſpectu eĩ eiꝰ
hominis homo imper fectus ẽ.⁊ nullus iuſtꝰ
Et hoc oſtendit ꝑ ſimilitudinem de ꝛege uol
lente cõmittere bellum aduerſus alium r̃gẽ
ꝗ cum non poſſit cum decem milibus occur
rere uenienti cum uiginti milibuſ:queꝛit pa
cẽ. Sic ꝛex a rege pacẽ qᷓrit.mitomagis nos
infirmos cum deo pacem habeꝛe congruit.
Pic quippe accipit rex quicũq; vult aggre
diſſtatum pezfectionis.qꝛ debet bene r̃gere
operationes ⁊ cogitatões ſuas.omneſq; ſen
ſus ſuos interiores ⁊ exteꝛiores. ⁊ hʒ cõmit
tere bellum ad rapienduʒz ſibi celeſte regnũ
qr (regnum celoꝛum uim patit ⁊ uiolẽti ꝛapi
unt iltud) E& ccleſia quaſi committere beliuʒ
cum deo.eſt aliquem confideꝛe ſe ex meꝛitiſ
iuſte ab eo ſaluari. Sed quaſi cũ decem mil
libus deo occurrit.qui offert opera ⁊ obſeꝛ
uãtiam decẽ mandatorum q;̃ exterius geſſit
Deus ueꝛo celeſtis duplicem obſeruãtiã exi
git ab eo.ſcilicet mandatorum ⁊ conſilioꝛuʒ
qr prima non ſufficit ad perfectionis ſtatum
agcquiendum. Uei (õm heg) deus rex quaſi
cum duplo exeꝛcitu contra nmplum uẽit.qꝛ
nos uix in ſolo opere preparatos. nmul de o
pere ⁊ cogitatione diſcutit.ul qr multo plu
ra.ſe pꝛo nobis ſuſtinuiſſe allegabit. Mittã
mus ergo ad eum nobis placandum legatio
nem.aſſentiendo ei in obſeꝛuantia ↄſitioꝛũ.
ut offeꝛẽdo munera lachrymaꝝ.or̃onũ ⁊ bo
noꝝ oꝑpuz. Gic̃ g pᷣmeditatõeʒz neceſſaria ad
cauẽda iimicoꝝ ireiſiõeʒ.ita ẽ neceſſaria ad

De conſolatõe

impetrandam ſudicis miſcõiam. Unde ⁊ ſili
tudo eadẽ que ⁊ ſuperioꝛ.nihil enim aliud
his vbis âmonemur. niſi ut ultra uires nras
nos nõ extendamus. Quintũ ĩpedimẽtum ẽ
amor ſubſtãcie tꝑalis qui multũ ipedit ꝑfec
tõem ⁊ ſequelã xpᷣi.Unde ſubiungit inferẽs
ex ſilitudinibꝰ pᷣmiſſis.(¶ Sic ergo oĩs ex uo
bis ꝗ non renuntiat oĩhus que poſſidet.non
põt meus eſſe diſcipulus).Quia ñ põt ꝗqſq;
deo ſeruire ſimul ⁊ mũdo ꝓpteꝛea (ut an ꝓſ
per) uoluit deus cultoꝛes ſuos omnibus r̃nũ
ciare. ut excluſa mundi cupiditate: diuina ĩ
eis caritas poſſit augeri ⁊ pfici. Unde Aug.
diſce ũ diligeꝛe mũdũ. ut diſcas diliger̃ deũ
funde ut implearis auerte ur cõuertaris. Di
lectõ ergo temporalium non poſſeſſio hic ꝛe
pꝛehenditur.qꝛ (ut dicit) Aug. Non damnat
deus diuitiasiunde meꝛemuæ celũ.ſed coꝛ ap
poſitum.ꝙ eas ñ expendit:ſed recondit. Un
abraham legitur multas poſſeſſiões habuiſ
ſe.⁊ tamen fuit perfectus. Non dixit ei dñs

rlinque omnia: ſed ambula coꝛam me.ſ. per

fecte me amando.⁊ ſic eſto ꝑfectus. Sed qꝛ
difficile ẽ diuitias habere ĩ aꝛcha ꝑ poſſeſſõ
nem. ⁊ non in animo ꝑ amorem.iõ conſuluit
dñs iuueni diuiti:dicens(Si uis perfectus
eſſe. uade ⁊ uende oĩa que habes ⁊ da pau
peribus.⁊ ſequere me)) Hac igitur ↄcluſiõe
m glo.Oſtendituꝛ.ꝙ edi ficare turriʒ facer̃
cum fortiori pacẽ.nihil aliud ẽ qᷓ; eſſe diſci
pulũ xpᷣi. pparaꝛe ueꝛo ſumptus mitteꝛe lega
tõem.,nihil aliud ẽ qᷓ; ꝛenunciare omnibus.⁊
iõ infert ex pᷣdictis ſiłitudinibus.ꝙ ſicut non
põt edificare.ꝗ non ↄputat ſũptus.nec ſecu
re occurrere.qui ñ pꝛemittit legatiouem.ſſic
omnis ex uobis qui non renunciat omnibus
que poſſidet:non põt meus eſſe diſcipulus.
Pec oĩa ſt ñ ſolũ tpᷣalia.ſʒ ⁊ amor ꝓximoꝛũ
?* ipᷣa aia ꝗbus oĩbus deuz pᷣponere öbemꝰ.
ut rnutiemus tꝑalibus. ⁊ carnalibus pꝛopin
quoꝝ affectibus ⁊ aĩalitati nr̃e.ut ẽt ipam a
nimꝗ. uitã.ſ.pñtem ꝓ deo ⁊ pꝛoximo(ſi opuſ
fuerit:)ponamus. Unde dicit oibus. ut inuat
ꝙ ĩtegra dʒ eſſe ꝛenũciatõ.ſ.quo ad ſua quo
ad ſuos.⁊ quo ad ſe.ſᷣm ꝙ dictum ẽ abꝛa he
Egredere de teꝛꝛa tua. ⁊ ceteꝛa.Unde qdazʒ
ait xpᷣe.tuos.tua.te.gratis accepimus a te.
Eꝛgo meos.mea.me.mẽito nũc exigis a me
Iſtõ ꝙ dictũ ẽ abꝛahe põt exponi de religio
ſo.cui loquituꝛ deꝰ:dicens.E gredeꝛe de t᷑ꝛa
puot ũ pauꝑtatis.qꝛ ſic lutuʒ ⁊ puluis adhe
rẽs fatigat ⁊ ſpedit abulãtes.ſic terrẽa cupi
ditas poſt dũm ire uolẽtes. ⁊ de cognatione
tna quantum ad uotum caſtitatis. in cogna
tione enim tangitur tarnalitas que multuz
impedit caſtitatem. Et de domo patꝛis tui

quanmum ad uoetuʒz obedientie. Quia mona

chus dʒ eſſe ĩ religione. ſine patꝛe.ſine ma
tꝛe. ſine genealogia. Iſta tria ſignificara fue
runt ꝑ munera magorum. per(auꝛum Juotũ

diſcipuloꝝ ĩteꝛ onera pᷣceptoæx

auꝑtatis.peꝛ (mirram) caſtitatis per (thuſ
Jaͤcnoer obedientie humiiitatis. Et ueni in
terꝛam q́;ᷓ mõſtrauezꝛo tibi. ſpũalitezꝛ non dᷣde
ro.qꝛ adhuc q;diu ſumꝰ in hac uita ñ datuꝛ
terra ꝑadiſi ſʒ onñdituꝛ.Et nota ꝙ (Fʒz Beda)
diſtat imer renunciare omnibus.⁊ ꝛelinque
ꝛe omnia.paucoꝝ enim.ſ.ꝑfectoꝝ.eſt r̃linq̃
re omnia hoc ẽ oia tꝑalia ⁊ curas mundi pꝰ
ponere ⁊ ſolis eternis inhiare.cũctoꝝ aũt fi
delium eſt renumiare oĩbꝰ. hoc è ſic gereꝛe
teneng, ? tenere que mundi ſunt. ut tñ ꝑ ea
ñ teneantuꝛ a mundo ſed tota mente tẽdant
ad celeſtia. Unde ꝛenuntiare conuenit oĩbꝰ
eis ꝗ licite mundanis utuntur. relinquer̃ ue
ro omnia ꝑfectorum eſt. ut apoſtoloꝝ ⁊ ſuo
rum ſequatium. Omnibus ergo renuntiat.ꝗ
qᷓ;uiſ aliqua poſſideat.omnia tñũ ſi neceſſe ſit
pꝛo xpᷣi nomine amitte:e nõ timeat. Naʒ ip̃i
quoq; apli.⁊ ueſtimenta ⁊ calciamenta qua
liacunq; habebũt.ꝗbus tamen iaʒ ꝛenuntia
ueꝛant.m̃ ſi neceſſe eſſʒ ea ſimul cuʒz ipᷣa ui
ta ꝑdere non timebant. Vñt es igitur uictuʒ
quibus tegamur.his ↄtenti ſumus. Poc
enim (ut ait Ber.)ẽ ꝑfectõ euãgelica.Et p
hoc ↄſideꝛa ꝙ duplex ẽ diſcipulatꝰ xpᷣi.vnꝰ
nece ſſitatis.⁊ ſic i pᷣmitiua eccleſia omnes
dicebantur diſcipuli.ꝗ nunc dicuntur xpᷣia
ni.alius ẽ ſuꝑeꝛogationis.quo ꝗs xpᷣm ſegꝗt
cõſilijs euãgeliciſ. Prio diſcipulatui neceſ
ſarium ẽ ꝛzenunciare omnibus qᷓ;tuʒ ad effec
tum ne quis ita afficiatuꝛ ad bona tpalia. ut
poſtponat eteꝛna.⁊ amore tꝑalium ſuꝑatuſ:
ordine pernerſo diligat creaturam ſuꝑ crea
toreʒ. Secundo diſcipulatui neceſſaꝛium ẽ
omnia relinqueꝛe.non ſolum quantum ad ef
fectuzʒ:ſed etiaʒ quantum ad rẽ in effectu.
ſicut apli omnia ꝛeliquerũt ꝑ uolutaꝛiã pau
pertatẽ. Non g oẽs tenent᷑ omnia relĩq̃re qᷓ
tũ ad effectum niſ ꝑfecti. q uoto pauperta
tis ſt᷑ aſtricti.oẽs vo tenent᷑ ᷣnunciare oĩbus
q;tũ ad effectũ.ne plꝰ afficiant᷑ ad iſta q ad
deũ.Similiteꝛ relinq̃ndi ſunt ꝑentes ⁊ pꝛopiĩ
qui pᷣʒ caꝛneʒ ⁊ amici ſecũdũ ſeculuzʒ.qꝛ alit
non poteſt quis eſſe xpᷣi diſcipulus. quod q;
tum ad pꝛimũ diſcipulatuz ĩtelligendũ ẽ ſic
ꝙ hõ hꝰmõi ꝓpiĩquos ⁊ aĩcos ñi amet niñ ĩ oꝛ
dine ad honorẽ dei ⁊ iõ ſi ĩſtigent ad aliquid
ꝙ ſit ð diuinum honorẽ.tunc ſunt odiẽdi ⁊
reliquendi. Sed qᷓ;tũ ad ſecundum diſcipula
tũ relindi ſt᷑ ꝛealiteꝛ q́;dtum ad oẽm conuic
tũ mũdanũ.ẽt in licitis.niſi qᷓ;tũ cedit ad ho
noꝛẽ dei. Tertio ꝛelĩquẽdũ ẽ coꝛpus ꝓpꝛiũ.⁊
uita corꝑalis.ꝙ ſignificat dðñs ꝑ aĩam. ſᷣm u
nuʒ ſenſũ.cũ ait. adhuc autem ⁊ aĩam ſuaʒ
ubi (ut ſupra dictum ẽ) anima accipituꝛ pꝛo
nita animali. prout anima niuificat coꝛpꝰ 2=
olectatur ĩ eo. Et (ſic ᷣm Augu.) anima du
plicit᷑ eſt onienda. uno modo ut bomo mor
tem pꝛo xpᷣo non timeat. ut cum xpᷣo in ppe

tuum uiuat,Alio mõ ut b uite delectatõm

peine

houn
nu tuunc aitßi

nseſe ciſe aſci
eliu igni 6 mo ſte

do Cotporis ſece
e Jegnid hono del
er boc lenta i il
ſieiſedetceopenneß⸗
guuteſno l nn it
ſellenunce gvolh
nl,Aduutrtlivendt
cienop ſopſloul man
tier hn hoci eopofton
Hléluoq; uolumraten,
Teund ne uolitat conſ⸗
ſgtcugueterſecidumdn
lun Nonocham ad din
ucln digualter cönarre.
lüädeidcglnni Aio
irdiactn gonsdn
unſcnedde afan
Ounſtſan cnenenc
Cintingmnenmi⸗
li,gni uut tentre oſ
5bictcr Baſg
alis ſlioblino e
lbue. t iſo moͤreli
lent ſecundo Giſcppelan
pelcprn nelige
ſſeſcnerelgoloei e
ſinnſin Aletiorer
inentimdi
tnehungnanig
tatös cChtlizie
lcp⸗ Dl gk⸗

g tanenitz unnntir
6 ea imnl eu ſini
ites Mitur uictu,
9tenti ſumus, Doe
cio euigelica. Etfʒ
Giſcipuiat' tii, n⸗
lus eccleſia omnes
unc dicuntur rpia
quo gs xpin ſegt
diſcipulatui necel
bus ihtuz ad effec
ad bona tpalia. ut
etpalium fupatuſ:
eaturam ſap cren
Ntui neceſſarum &
lum quantum ad ef
mad rein eſſectn⸗
erät d volütali pan
ent omnia reliqre⸗
ti. guoto polpert
Nentf uncire obis
fciunt adiluc ad
iiunt entes t hiaſt
cigu ſeculuz cn ai
tſcihtlus got i

ſiſigen c dlicui⸗
gunc ſunn odieli

Pꝛime partis.

ꝛeſpnat. ut uoluptatẽ feliciter in regno dei ĩ
ueniat.⁊ utrumq; hoꝛum eſt neceſſarium ſi
uelimus eſſe diſcipuli xpᷣi q;tuz ad diſcipula
tum utrũq;.nã primo diſcipulatui neceſſariũ
eſt.ut qui ĩ cauſa fidei ĩiterꝛogatus ⁊ exaciꝰ:
mori ꝓ xpᷣo non timeat ſᷣm pᷣparationem ani
mi qᷓ́;tum ad pᷣnum.⁊ in delectationibꝰ coꝛ

mihi ut oĩbꝰ renũciẽ ex affectu.⁊ oĩa reliq;
ĩ effectu. ut ſic tuꝰ uerꝰſim diſcipulꝰ. Amen.
¶ De oſolatõe diſcipłoꝝ ĩteꝛ oneꝛa pᷣceptoꝝ
Kapit lum. 1. V.
q AUia vo dominus ſeparat diſcipu
los ab amicis ⁊ tꝑalibus bõis dat
eis pro ↄſolatione alios qui eos ca

poralihus ad peccandum nullatenus acquie Hitatiue ſuſcipiẽt.⁊ ipſis do mos ſu

ſcat qᷓ;tuʒ ad ſpᷣm. Secundo aũut diſcipulatui
neceſſaꝛium eſt.ut ꝗs ẽt ñ exactus cũ de fiõ
agitur ad moꝛtem ſe offerat. ⁊ hoc q;tuz ad
pᷣmum. Ruꝛſuſ q;tum ad ſᷣm huic diſcipula
tni cõuenit.ut ꝗs non ſolum nõ frangatur ðᷣ
lectatõe carnali:ſed ẽt ut corpus ñ nutriat
ꝓpter uoluptatẽ ſed ꝑꝑ ſolam nature neceſ
ſitatẽ.nec hoc ꝑꝑ ſe ſed ꝓꝑꝑ honoꝛem diuinũ
ut ex hoc deo expeditius ſeruiatur. Ita quõ
hõ imaginet quaſi deus ſedeat in mente: ex
petẽdo coꝛpoꝛis neceſſaria tãqᷓ; ſui mancipij
7 ſic Icquid homo de cibo uel potu ſumit'.
peꝛ hoc itendat ñ ſolũ ſue neceſſitati ſubue
niꝛe: ſed ẽt deo principalit᷑ miniſtrare ? ꝓpĩ
quaꝛe pꝛo ſui mancipij ſuſtẽtatõe.Similit᷑ ẽ
itelligendum de quolibet commodo corpo
rali. Quaꝛto ꝛeliquenda ẽ anima propria ac
cipieneo ꝓ nobilioꝛi ui anime.qualis ẽ uolũ
tas.⁊ ſᷣm hoc ĩ pꝛopoſito reliqueꝛe aĩam ni
hil è aliud q́; uoluntatem ppꝛiam reliquere
2 eam dinie uolũtati conformaꝛe. Quod cõ
tigit dupliciteꝛ ſecũdum duplicem diſcipula
tum. Uno mõ q;tum ad diuia ꝑcepta ꝗbꝰhõ
ñ uelit aliqualiter cõtꝛaire.⁊ hoc ẽ neceſſa
riũ pᷣmo diſcipnlatui. Alio mõ qᷓ;tũ ad qᷓuis
diuia bnplacita.ꝗbus hõ nolũtatẽ ſuã iquã
tum ſcit ⁊ põt ꝑ oĩa ↄfoꝛmat. Ita ꝙ animus
quaſi ſui z oĩm exteꝛiorum oblitus:ſe totũ ĩ
dininã uolunratẽ tranſformet iuxta:illð vbũ
dni.qui uult uenire poſt me Cabneget ſemet
ipʒʒ.) Ubi dicit Aaſi.ꝙ abnegatio ſuipſius ẽ
totalis ſui obliuio.⁊ ꝛeceſſus a ꝓpᷣs uolũta
tibus.Et iſto mõ relinquere aĩam ppaʒ con
uenit ſecundo diſcipulatui. Et nõ ꝙ bec oĩa
predicta ꝑꝑ xpᷣm reliquenda cõprehẽdunt᷑
ĩ ꝓfeſſione religioſoꝛũ.ẽt hoc mõ ⁊ aliteꝛ qᷓ;
ſupra. Nam ꝛelictio reꝝ exteꝛioꝝ ac ẽt ꝓpĩ
quoꝝ ⁊ amicoꝝ cõprehẽdũtuꝛ ĩ uoto uolun
taꝛie pauꝑtatis. relictio uite carnalis ⁊ ðec
tatõis coꝛꝑalis: ĩtelligit᷑ ĩ uoto caſtitatis.re
lictõ pꝛ oprie uolũtatis ĩtelligituꝛ ĩ uoto obe
lẽtie. L Oꝛatio.
dNDO mie ieſu xpᷣe ſplẽdoꝛ pateꝛne gloꝛie
Amitte ĩ me ignẽ ⁊ feruoꝛẽ ſpuᷣſſancti.
*ut accẽdat᷑ ? augeatf ac pificat ĩ me
caritas dei pximi. Da mihi affectõz carna
lis ppĩꝗtatis ⁊ amorẽ corꝑat ðᷣlectatõis oĩo

ꝛeliq̃re.teq; ſuꝑ oĩa diligere.ac pᷣcõſideꝛatio

uem ⁊ diſcretõm ĩ oĩbus agẽdis hr̃e.⁊ nucq;
ĩ ſecuritate uiriũ k meꝛitoꝝ meoꝝ ↄfideꝛe:ſʒ
legatõm lachrymaꝝ ⁊ bonoꝝ oꝑm ſꝑ ad te
mitteꝛe. pacẽq; a te peter̃ ⁊ reportar̃.da ẽt

as aperient. ac neceſſaria miniſtrabunt uite
pꝑ ſpem retributionis eterne dicens(¶ Qui t
cipit uos)corporaliteꝛ (me ꝛecipit)ſpũalit᷑(¶
7 ꝗ me recipit:recipit eum ꝗ me miſit) Si
mile alibi dr.ubi dr ( Qui accipit ſi queʒ mi
ſero: me accipit.ꝗ autez me accipir:accipit
euzg ꝗ me miſit) Quia iquit uos mẽbꝛa mea
eſtis.⁊ ego ĩ uobis ſum qui recipit uos: me
recipit. Similiteꝛ autem qꝛ C(ego ⁊ pr̃ unũ ſu
mus.⁊ ego ſum ĩ pr̃e.⁊ pater ĩ me ẽ qui me
recipit ĩ membris meis((recipit eum qui me
miſit)ſ.pr̃em.Et ꝑ cõſequens etiam recipit
ſpiritumſctm.ꝗ cum pf̃e ⁊ filio per gratiam
inhitat recipientis mentem. Unde màifeſtũ
eſt. qꝛ ⁊ patꝛem ⁊ filium totamq; trinitatem
recipit. qui dei nuntium ueneratur. ?7 reipit.
ꝗ uero dei miniſtro ĩiuriam facit: deo omni
potenti ⁊ trinitati inſeperabili ĩiuriaʒ facit.
Et certe hoc magnum eſt pꝛemium ꝙ tu re
cipiendo homĩem: efficiaꝛis totius trinitatis
habitaculũ. Et peꝛ hoc hortat eos ꝗ diſcipu
los ⁊ nũtios ſuos recipiunt: oñdens magnitu
dinem pᷣmij qᷓ; hẽbunt. Unde Crivᷣ. Seipſuzʒz
poſuit ĩ eis.ut ad ſuſceptiõem eorum omnẽ
xppᷣianum ppłm puocaret.ſibi ĩputana accep
tum. ꝙ eis foret datum. Pec Criſ. Sed ſtu
deant pᷣdicatores ⁊ diſcipuli dũi. ut ſe tales
exhibeant ꝙ ceteri bonorum oꝑm eoꝝ exem
plo ꝓuocati: beneficia caritatis libentiꝰ eis
ĩpendant. Uñ duʒ quidã ĩ pᷣdicãdo exclama
tõm ſi modicã faceꝛet de G̊ ꝙ caꝛitas ⁊ affec
tus homĩum multorũ ad deũ ⁊ ad ſc tos eiꝰ
defeciſſet. ⁊ ꝙ xpᷣs ſuam martham ĩ mundo
iam non ĩueniret.que tot ut olim obſequia
ſibi faceret poſt completum ſermonẽ. q̃dam
mr̃ona deuota ipſum adijit.eiq; q̃ſ ſubſtoma
chando:dixit.o fſr̃ ſi martha nunc ut oli ĩiue
nir et ſuum xpCᷣa.utiq; xpᷣs nunc quoq; ſicut o
lim iueniet ſuaz mart hã. ĩtendens ꝙ ſi qda
ðð pᷣdicatoribus eſſent ſicut öberent. ad huc
eſſent ꝗ eis cum omni deuotõe ſubueniẽt.
Et ut ĩ ſuſcipiẽdis diſcipulis unuſꝗſq; credẽ
tiũ xpᷣm ſe ſuſcinere arbitraꝛet: adiungit C¶
Qui recipit ꝓph̊ m )non ſimpir ſed (i nomi
ne ꝓphᷣe ⁊ iuſtuzʒ (non ſimpliciter ſed)(ĩ no
mie ĩiuſti)i.non ex affectu carnis. ſeu ꝓpter
oſanguinitatem uel affinitatem. aut oꝛ ami
cus ẽ ſeu cõpatriota uel huius.nec ꝓpt᷑ lucꝝ
uel cõmodu tꝑale.qr ſic ñ r̃cipit eum pure ĩ
dei ł ꝓphe ſeu inſti nomĩe: ſed qr dei miſteꝛ
c.ac xpᷣi fid ꝓphetat ⁊ nuntiat.uł iuſticie o
pere facit mercedezʒ ꝓphete.uel iuſti a deo.

De cõſolatòe

Quius ꝓpheta ille ẽ. ⁊ qui hunc iuſtificat:f
cipit recipit ei ꝗs duptr ł intuitu doctrine
ſue.ſic dicit ꝓphetam.ł intuitu bone uite ſic
dicit iuſtus meꝛito ꝓphetie ⁊ iuſticie meꝛce
dem accipiet.qui im m̃ ꝓphetiam iuſticiã di
ligit.ut omnibus hoibus ex affectu ſeruiat
i ꝗbus ꝓphetiã uel iuſticiam eſſe cognoſcit
Tam quaſi operaꝛios ĩ prophetia ⁊ i oꝑibuſ
iuſticie ſibi conſtituit.dum ſua laꝛgitate eos
ſaſtentat.ne pꝑ inopiam deſiciant. Qui eniz
ſpualia dona hnñjtibus tꝑalia ſubſidia tribuit
I ipſis ſpũalibus donis eis collaborat. ⁊ co
opeꝛator exiſtit.⁊ idcirco cũ ilis apud deuz
pmia hẽbit.⁊ pᷣncepſ meꝛiti eoꝝ eꝛit. Simili
ter᷑ qui ſacerdotes ꝓ xpᷣi noĩe. ⁊ qr ſacerdo
tes ſunt ue neꝛatuꝛ ⁊ r̃cipit:meꝛcedẽ ſaceꝛdo
tij habebit. Eandem itaq; meꝛcedem habe
bit ꝛecipiens de r̃ceptione quam ppheta de
ꝓphia ⁊ iuſtus de iuſticia.⁊ ſaceꝛdos ð ſaceꝛ
dotõ.⁊ põt eſſe equalitas q;tũ ad mercedeʒ
ſubſtantialẽ ſi equali opeꝛent᷑ caritate. Ubi
Arib. Prophete doctoꝛes itelligunt᷑ iuſti ãt
oẽs xpᷣiani.ꝓphete ego noie uoluit oſtẽdere
omnes pᷣdic atores xpᷣi.iuſti ãt noĩe oẽm ho
minem xpᷣianum. In noie pphete id ẽ quaſi
ꝓphaz xpᷣi.in nomiue iuſti.i.quaſi iuſtũ xpᷣi
ſezꝛuũ. Qualem dt meꝛcedem bʒ ille ꝗ pꝑ fe
um pegrinat᷑ talem mercedẽ hʒ ⁊ iſte ꝗ ſuſci
pit ꝑꝑ deum pegrinantẽ ⁊? fiunt ambo equa
les.⁊ ille ꝗ propteꝛ deum lsborat ⁊ iſte aui
pꝛopteꝛ deum laborantem refrigerat ut
pote ſuſcepiſti ſaceꝛdotez ſacerdotis habes
mercedem.ſuſcepiſti laicum iuſtum laici iu
ſti ha bes mercedem.hec Criſ. Si ergo om
mbus ſufficis: omni petenti ⁊? indigenti ſine
pſonazum electione tꝛibue.des nature ł gꝛa
tie nunq; culpe.Si non omnibuſ ſufficis des
tm̃ gr̃e.iuxta illud deſudet elemoſina in ma
nu tua donec iuſtuz inuenias.tñ ſi opus fue
rit paſce ſame morientem.alioquin ſi nõ pa
ueꝛis: occidiſti.Et (ſm Hier.) ne ꝗs poſſi ſe
peꝛ paupertatem excuſare. ac cauſaꝛi ⁊ dice
re.paupertas me retinet ꝙ hoſpitalis eſſe ñ
poſſum. hanc excuſatõem leuiſſimo pᷣcepto
deleuit dicens.¶Et ꝗcunq; potum dederit)
non dico aliud (uninon pluribus((ex mini
mis meis non ſolum maioribus((calicẽnõ
lagenam Caque ) non uiniſ((ſꝛigide ñ calið((ĩ
nomine diſcipuli)).i.intuitu iſto.qr eſt diſci
pulus meus ⁊ fidelis denuntians fidez xpᷣia
nis(amẽ dico uobis).i.fioliteꝛ ⁊ certitudĩa
liter ꝓmitto(non ꝑpdet mercedem )qᷓ; ex bo
no affectu potius meruit qᷓ; ex aciu. qr ⁊ ac
tu meruit ⁊ affectu. non enim inquit ð maio
ꝛi obſequio: ſʒ de minimo quoq; mercedem
ſuſcipiet.quicunq; in nomine diſcipuli uobiſ
ſeruieꝛit. Poc aũt de aqua fꝛigida dicit. ut
nemo excuſetur excuſando ſe ꝑ inopiam. nõ
enim ait aque calide. nein calida 7 pauper
tatis penuꝛia.de lignoruʒ occaſõ queretur.

diſcipuloꝝ lteꝛ onera pᷣceptoꝝ

Et iõ ꝗ nõ hʒ uñ aqᷓ; caleſaciat.ſaltem frigi
dam: det pro deo petenti. Quilibʒ eꝛgo quã
tũcunq; paupeꝛ ꝓt᷑ aliq̃ pietatis oꝑe facẽ.qꝛ
põt aque frigide potũ dare. In his eĩ qᷓ dat᷑
pꝑ xpꝑm. ñ im̃ pẽſat᷑ qᷓ;titas doni qð datur q;
tum pẽſat quantitas bone uoluntatis ex q̊

dat᷑.ñ qᷓ;tů des:ſed ex quãto attendit deus.

Utrũq; quidem attẽdit:ſʒ potiꝰhoc q; illud.
Uñ cꝛiſᷣ. Ueꝛe iuſtus iudex.ꝗ eĩ ⁊ pro vbo
otioſo ↄſtituit penam iuſtuʒ eꝛat ut ꝓ aqua
frigida daret mercedẽ. rigidam aquã ideo
dixit. ut nec calefaciendi ipendat laborẽ. ñ
qr aligd ẽ ꝙ dat.iõ hʒ mercedem: ſʒ qr ma
gnus ẽ ꝑꝑ quẽ dat. Quid ei ſi aligd ampliuſ
uoluit dare ⁊ ñ potuit.nungd iuſtũ ẽ ut ſᷣm
modicum opus anguſtetuz laꝛga uoluntas.
Melius eſt eꝛgo ut opus extendat᷑ ſᷣm uolũ

tatẽ q́; larga uoluntas anguſtef᷑ ſ̃m opus.

Qũo g oẽs paupes uolentes bñfacere ↄfor

tat.ita nolentes bnñfaceꝛe:inexcuſabiles red

dit. Qui enĩ aque fꝛigide mercedem oſtitu
it.puto ꝙ ſine ope nude nolũtate r̃ddet mer
cedem Pec Crĩ. Et nota ꝙ triplicẽ recipiẽ
doꝝ qr̃am ponit.ſ.pꝓpham.⁊ iuſtum ⁊ mini
mum diſcipulù. An ꝓphᷣa progatiua doctri
ne.ĩ iuſto prerogatiua uite. in minimo diſci
pulo pᷣrogatiua ſu ꝑerogatõis. Scõm glo.eĩ
minimi ſt᷑.ꝗ nil penitus ex hoc mundo hẽnt.
⁊2 iõ iudices cum xpᷣo er̃t. Ultimo ãt loquit
de receptione diſcipuleꝝ.qꝛ hoc pricipaliteꝛ
itẽdebãt q̃ſi ex pᷣmiſſis ↄcludcꝛe ſic. Maior
eſt imitatio diſcipuli ad mgr̃m qᷓ; pphe uel
in ſti.ſʒ illoꝛum receptio remunerabit a xpᷣo.
g multoplus diſcipuloꝛum xpᷣi r̃ceptio. Ma
gno ergo affectu ꝛecipiendi ſunt diſcipuli ꝑꝑp
xp̃m. ꝗq tam minima beneficia non euacuat
a mercede.Ea enim que fiunt xpᷣi fidelibus
reputat ſibi fieri xpᷣs.⁊ hoc tam ĩ factis mał
ſient ibi Saule ſaule ꝗd me pꝑſequeris: i.fiõ
les meos.quam etiam ĩ bonis ſicut patz hic
ex premiſſis.ꝗa dicit ſe eſſe receptum in di

ſcipulis ſuis. nde Benedictus ĩir̃ gula Om

nes ſuperuenientes hoſpites tanquã xpᷣs ſuſ

cipiantur qꝛ ipſe dicturus ẽ (hoſpes ſui ⁊ ſuſ

cepiſtis me) Omnibus uenientibus ſiue diſ
cedentibus hoſpitibꝰ iclinato capite xpᷣs in
eis adoꝛetuꝛ.ꝗ ⁊ ſuſcipit᷑. Paupeꝝ ⁊ pegrĩo
ꝛum maxiĩe ſuſceptõ:omni cura ſolicite exhi
beatuꝛ.qr ĩ ipſis magis xpᷣs ſuſcipituꝛ. Infiꝛ
morum cura ante omnia ⁊? ſuper omnia ad
hibẽda . ſicut reuera xpᷣo.ita eis ſᷣuiatuꝛ qꝛ
ꝗixit (ifirmus fui. ⁊ uiñraſtis me) ? ꝙ feci
ſtis uni ð his minimis meis mihi feciſtis );
Genedicit.igr ut dicit Criſ.caueamus nẽ ſi
nos duri ĩ hoſpitũ ꝛeceptõe fuerimꝰ:pꝰ hãc
uita nobis hoſpitia ſetoꝝ önegent᷑. Deĩo ad
2mẽdãdã obediam ſubiũgit( Qui nos audit
me andit. ⁊? ꝗ uos ſpernit: me ſpernit)qui ãt
me ſpeꝛnit(ĩ uobis ſpernit eũ ꝗ me miſit Aſ.
Preʒ.qr ego ⁊ pr̃ unũ ſumꝰ. Poc addit ſalua

zmnonetez, 4 uina,
nnchcſei⸗
Ponorif ncölantui
netiteinbeuce⸗
loli na ſonecſchiſd
lum guenit ilifee
erſer diſchuls ti⸗
woiſtuit fetpib e
icue,Ned ef pueni
cinus Etgibel ſen
eſparatieo minene ?
lut uriperoinn ſeiſend
ſiun gento gentond rcer
ibicteeroreſe docen uel
lleſcneit enun e ſe eſe
johetat Ande Zugu,n
ogicdenicedeticogtns
Ge Pdentgeidensurleft
lewaertde nd nene
Dumntecgn ſerſiei
DPproNgeNrired
Cudn dei ngann ſahe
Ponnt Etſepſun ddin
niceig ſheingnd
eclueftian oluntet,
mun gclenes
n Agenficgitben⸗
desghlisr ſo, olnn

ſetubenis, et Ber
ine der

nſ
ſenlacee rin
ere iſßi. dute
nne delts Nai n 1
neeter ounen d
Na rifenug ne

Uturig inen NS

.
Lenoi ofi elcan

ig extenaf nngz
angiſttinme⸗
emes büfacere gfo
Le:inexcuſabilegred
le hertegen ſſtn
noluͤtate idet nen
tugtriylce echi⸗
n, iuſtun 2 mni
fropatiua doum
c, in minimo gjſci
is, Geoͤn glo ei
hoc mundo hent.
Ultimo ir loqut
hoc pricipaliteꝛ
udcꝛe ſic. Maior
gemq; pphe vel
munerabika ſo.
nhiiceptio. Wa
di ſunt diſciprpn
eficia non euacuat
efiund xhi fitelibus
voc tam factss nal
me glequerie: ,
ĩbonis ſetuzhi
eſſereceptum
cchens ifgula On
ires tanqlläfs
ge(boſpes ſn ſ

Pꝛime partis.

tor aò ofidendum ꝙ doctꝛina diſcipuloꝝ eiꝰ
ẽ ðuote ⁊ reuerẽter audiẽda.ſaltem ꝑꝑ r᷑̃ᷣue
rentiam ipᷣius dei. cnius principaliter è hec
doctrina. Quia.n. xpᷣe in diſcipulis.pr̃ uero ĩ
filio.⁊ filius ĩ patꝛe ẽ.ñ põt honõ ari ſiñ alio
uel contemni.igitur ĩ andiendo euãgelij pre
dicatores.ſciat ſe quiſq; non uiles peꝛſonas
quaſlibet audire uel ſpernere: ſed ipᷣʒ domi
num ſaluatorem ⁊ ſuum patrem. In diſcipu
lo eĩ mgr̃ auditur.⁊ i filio pater honoratur.
Quicũq; ergo es.ꝗ ſaceꝛdotes audire ↄtem

nis. ? eoꝝ uerbis ⁊? exhortatõibns acgeſcer

