Theop.iñ tacebat aàplius biꝑtitũ eſſe hůanũ
genꝰ ⁊? iuõos ⁊ gẽtiles.A pnia g ſicut ⁊ xpᷣi.
nic ⁊ pᷣcurſoꝛis ⁊ aplłloꝝ incepit pᷣdicatio.
Et ne aliquis ꝑꝑ magnitudinem pct᷑oꝝ deſ
paret ð uẽia.ſubiuũctù ẽ Cĩcipiẽtibꝰ ab hiꝛli
ma) Pirlʒz.n.ẽ ĩ medio tre hiĩtabił.⁊ iõ ↄue
nienteꝛ ab illa incepit pᷣdicatio euangelij.⁊
ꝑ xpᷣi diſcipulos circũquaq; ꝑ oꝛbẽ diſpſos ĩ
oẽm trã exiꝛe ſonus pᷣdicat õis eoꝝ unde dic
Theo.ꝙ iõ ut oẽs ĩ unũ uniꝛent.mãdauit ĩ
cipe ̃ᷣmonẽ a hieꝛlm. ⁊ ad gẽtes tminari.nł
lus g̊R pᷣ magnitudine peccatoꝝ ſuoꝝ ꝛemiſſi
onẽ ſe poſſe cõſegꝗ deſꝑet:qñ ipſis hieꝛoſoli
mitis cognoſcit indultũ.ꝗ truentis manibꝰ
⁊ mendacibus uocibuſ ipſů ſanguinẽ.ꝑ quẽ
genus humanũ redemptũ eſt effuderũt. Uñ
hſᷣm Bedam incipiũt ab hieroſolima.ñ ſoluzʒ
qꝛ credita ſũt illis eloga dei ⁊ eorum adop
tio filioꝝ ⁊ gła: uerumetiã ut gentes uarijs
erꝛoribus implicate.hoc maxime iudicio di
ne pietatis ad ſpem uenie ꝓuocent᷑:ꝙ eiſ ꝗ
filiũ dei crucifixerüũt uenia ↄceditur. Unde

?2 Kri. Inſupeꝛ ne dicerẽt aliq ꝙ obmiſſis

notis iuer̃t ſe oſtentatuꝛos ad extꝛaneos.iõ
pᷣmo apud ipſos occiſoꝛes pandut rſurrectõ

capitulů lxxdij .

nis inſignia ĩ eadẽ cĩtate ĩ qua prupit teme

rariꝰauſus.Ubi.n.crucifixoꝛes creder̃ uidẽ
tur reſurrectio pluꝛimum demõſtrat᷑. Et qꝛ
añ paſſiõʒ eis dixerat.iteꝝ uidbo uos ⁊ gau
debit coꝛ ueſtrũ: G̊ nüc ope oñdituꝛ impletũ
Unde ſequitua(Sauſi ſunt eꝛgo diſcipuli ui
ſo dño id eſt agnito:⁊ ꝗ ante erant tꝛiſtes
⁊ ſic expauefaeti.letãt᷑ coꝛã eo ↄſolati.Quiſ
eniʒ ſine magno gaudio uideret tm̃ pietatis
ſpectaculuũ. ¶Mſtendit manꝰ Oclauis ꝑpfora
tas ꝗqbꝰ oꝑatꝰ ẽ ſalutẽ ĩ medio t᷑ꝛe (peòs) ꝗ
b pᷣdicando diſcurrit ⁊ in itinere laſſatꝰ fu
it (atus)ex quo ſacramta redẽptõis ꝓflue
re fecit:i ꝗbꝰ oĩbꝰ ad dubitantiũ corda ſa
nãda. uulneꝝ ſt᷑ ſᷣuata ueſtigia:⁊ iõ ĩ talibꝰ
ſignis pietatis gauiſi ſũt diſcipuli uiſo dño.
qꝛ iſte uiſus nõ potuit eſſe ſine maxima leti
cia ⁊ gaudio.⁊ ſic duplex eoꝝ triſtitia ẽ ãmo
ta.ſ.de morte xpᷣi ⁊ metu iundeoꝝ.eꝛant.n.⸗
tuꝛbati õ ipᷣius xpᷣi morte:⁊ ð iudeoꝝ ꝑſecu
tione eis imminente:poteꝛatq; deos ꝑ ſuam
pnĩam cuſtodiꝛe:⁊ de ſua ꝛeſurrectõe certi
ficaꝛe ( Dixit ergo eis iterum. Pax uobis.)
Eeminat pacẽ pꝛopteꝛ duo pᷣcepta caritat᷑:
ſ.di ⁊ ꝓximi. Seminã.n.pacẽ ſeꝛuant.ꝗ hãc
geminã dilectõez hñt. Siue iõ repetit.qr
ipᷣe ẽ qui utꝛaq; unuʒ fecit. Iteꝛat ẽt pacẽ:
ut mõſtꝛet ꝑ ſuũ/ſanguinẽ eẽ pacificata q̃ ĩ
celis ⁊ q̃ in terꝛa ſunt.q.d. Pacẽ relinquo.
i.̃liquias pacis.ſ.pectoꝛis ĩ preſenti do no
bis.pacẽ meam.ſ.eternitatis in futuro. do
id eſt dabo uobis.etiam hãc pacem iteꝛo ut
oſtendã uos deo recõciliatos: hominẽ ange
lis:hominem homini:ut bomo deuʒ diligat
⁊ homo hnminẽ propteꝛ deum. ¶ Et ſecun
dum Criſoſtomũ. Simul quoq; demonſtrat
crucis efficaciã ꝑ qᷓ; ſoluit omnia triſtia ⁊ 9
tulit oĩa bona:⁊ h̊ eſt pax.deinõ ſubiungit
Sicut miſit me pate?) ad vitatẽ fidᷣi docẽ
dam in iudea(⁊ ego mitto).i.mittã ( uos)
ad hãc.ueritatẽ publicadã ꝑ totũ mdᷣgʒ. Me
os uicarios uos ↄſtituo.mea uice uos man
do meũ officiũ uobis ↄmendo ad docenduʒ
ad pᷣdicanduũ. ab baptizandũ.ꝗd meuz ⁊ pa
tris nom̃ gloꝛificãdù uos mitto. Medium ⁊
mediatorẽ ſe oñdit:cũ ait.ille me.⁊ ego noſ
Miſit deꝰ p filiũ ſuũ.qñ eũ incaꝛnaꝛi cõſti
tuit.miſit filiꝰapłos.qñ eos ad pᷣdicãdũ ĩcar
natõeʒ eãdẽ ꝑ oꝛbẽ unineꝛſũ diꝛexit.⁊ ſicut
pr̃ amas filiũ.miſit eũ ĩ moõm ad preſſuras ⁊
paſſionẽ toleꝛandas ꝓ ſalute fideliũ. Ita ⁊
filiꝰamãs apoſtolos.miſit eos ad mala ⁊ paſ
ſiones tollerandas ꝓ ſuo nomine nõ ad mũ
di gaudiu.¶ Unde Gregorius. Itaq; dicit᷑.
Sicut miſſit me pateꝛ.⁊ ego mitto uos.id ẽ
ea caritate nos diligo. Cum inteꝛ ſcandala
perſecutoꝝ mitto.qua me pateꝛ diligit.quẽ
uenire ad toleꝛandas paſſiones fecit.⁊ quia
executio huius officij ñ põt ↄuenient᷑ fieri
ſine gra ſpuſſãctiiõ cũ hec dixiſſet.ĩſuffla

Qũo dñs apparuit diſcipulis

uit ĩ eos:⁊ dixit.Accipite ſpm̃ſãctũ Yſuffla
do ſpm odit: ut ſeipᷣʒ eẽ onñderet.ꝗ ĩ facie pᷣ
mi hoĩs ſpiraculũ ſpirauerat:ł certe ut oſtẽ
deret ſpm̃ſct᷑z a ſe pcedere.ſicut ꝓcedit a pa

tre.⁊ ñ pr̃is ſoliꝰ:ſʒ ⁊ ſuũ eẽ: flatꝰ eĩ ꝓcedit

a flante. Nõ tñ ẽ itelligẽdũ. ꝙ huiuſmõi fla
tus xpᷣi fuerit ſpuſſanctus.ſʒ ſignũ eiꝰ. Unoõ
Aug.S latus ille coꝛpoꝛeus ſubſtãtia ſpũſſã
cti nõ fuit:ſʒ ᷣmonſtratio ꝑ ↄgruã ſignifica
tõem ñ tm̃ a pr̃e.ſʒ ẽt a filio ꝓcedere ſpm̃ſã
tũ.G̊ Aug.uñ ↄſuetudo eccłiaſtica obtinuit
ut ĩ eoꝝ facie ꝗ ꝑ gram ſpuſſancti ꝛegenerã
di ſt᷑.a ſacerdotibꝰ ĩſufflet. Et qꝛ ꝑ ſpmſct᷑ʒ
remiſſio pctoꝝ tribuit᷑.ꝗ ẽ fructꝰ ⁊ effectus
ſpuſſancti:recte poſt eundẽ ſpm̃ datũ diſci
pulis dr. ¶ Quoꝝ remiſeritis pct᷑a remittũt᷑
eis ⁊ quoꝝ retinueritis retenta ſunt) Ubi ðᷣ
dit eis põtatẽ ligandi ⁊ ſoluendi:miſteꝛio ñ
autoꝛitate.eos quoꝝ pct᷑a ꝛemiſeꝛint uł reti
nuerint.i.retinẽda iudicauerĩt.łᷣ ñ ̃miſeꝛĩt.
Poc tñ intelligẽdũ ẽ. qñ iudiciũ eccleſie di
uino iudicio ↄformat᷑. Uñ Aug.ut euidẽtiꝰ

oſtenderet dñs ab ſpũſancto quẽ donauit fi

delibus ſuis dimitti pct᷑a:ñ meritis hoĩm:⸗
tinuo ſubiecit ſi cui dimiſeritiſ pcta dimittũ
tur ei. G̊ ẽ ſps dimittit.ñ uos.ſpũs aũt ðᷣus
ẽ.deus ãt dimittit ñ uos.heus g habitans ĩ
templo ſancto ſuo:in ſanctis fidelibus in ec
cleſia ſua ꝑ eos dimittit peccata.qꝛ uiua tẽ
pla ſunt.h̊ Aug.Lʒ g ſolus deus pᷣncipaliteꝛ
peccata remittat.tñ miniſtri eccleſie ꝑ vtu
tẽ clauiũ ad hoc miniſtralr oꝑpantur. Dimit
tutur aũt peccata in eccłe unitate ⁊ carita
te conſtitutis.ſʒ ñ alijs.uñ Aug. eccłlie cari
tas ꝗ ꝑ ſpm̃ſctm diffundit in coꝛdibus nr̃is.
participũ ſuoꝝ peccata dimittit eoꝝ aũt
n ſunt ꝑticipes tenet.hec Aug. Poteſtas

ↄficiendi corpꝰ xpᷣi.data fuit diſcipulis ĩ ce

na qñ dñs dicit. Poc facite ĩ meã ↄmemõa
tõezʒ. Sʒ clauiũ põtas ſuꝑ coꝛpꝰ xpᷣi miſticũ
q̃ ꝓmiſſa fuit Petro ⁊ in Petꝛo ceteris poſt
iteꝝ expᷣſſe alijs hec eis.collata fuit. Et no
ta h̊ dominum apoſtolos oꝛdĩaſſe epiſcopos
Unde Augu.nemo tunc dubitat dnʒ apłos
epos ordinaſſe cũ inſufflãs eis dixit. accipi
te ſpm̃ſanctù quoꝝ ꝛemiſeꝛitis pct᷑a ꝛemittũ
tur eis.?⁊ quoꝝ retinueritis retenta er̃t uiðs
quo oĩa iſta ſunt pleua iocũditate ⁊ leticia
2 Gᷓ̊ nunc eſſe magnũ paſcha.O quał domũ
cula.in q̃̊ fiunt iſta ⁊ quã gloꝛioſũ habitaꝛe
in ea¶ Ex hq̊ facto appaꝛĩtõis domini tꝛia
ſpualiteꝛ ⁊ miſtice accipiũt q̃ ĩ aĩa fideli ap
paꝛitõem ⁊ pñtiam uerbi eteꝛni mentaliter

flagitante exiguntur ¶ Primũ ẽ anime ab

ol opeꝛe exteꝛioꝛi uacatio: quod notatur ꝑ
diem ſabbatorum. per ſabbatum eniʒ ꝛequi
es ſignificarur. quo iudei ab omui opeꝛe ua
cabant.Secundum eſt uiriuʒ ab omni ſpẽ
extꝛanea cuſtoditio.ꝙ notat᷑ per foꝛes clau
ſas.Fores enim anime ſunt ſenſus coꝛpoꝛis

abſente Thoma.

? niꝛes ale.Tertiũ ẽ uiꝛiũ oĩum ad ĩtima ꝛe
collectio.ꝙ notat ꝑ diſcipuloꝝ ↄgregatõeʒ
u ꝛes eĩ aĩe ſunt q̃ſ ꝗqdã diſcipuli.ſub magi
ſterio vbi eterni. Sʒ dñs nõ uenit ad aiam
niſi de ſero.pꝑꝑ ꝙ dr̃ cũ eſſet ſero. Per ſeꝛo
ĩtelligit ꝑfectio bõi oꝑis.nõ eĩ ĩ initio boni
oꝑis dñs appꝑet:ſʒ ſeꝛo poſtq; ſol diuine gr̃e
curſũ ſuũ in ꝑfectõe oꝑis ꝑegit.tũc deꝰ hoĩ
ſe oñdit. Jeſus aut ueniẽs ĩ aiaz oꝑatuꝛ ibi
.v. Pꝛio ſtat ĩ medio diſcipuloꝝ oĩm. uiõlzʒ
uiriũ.i.in ĩnitõ aĩe quã inhabitat.⁊ ipᷣaz eſ

ſentiã aĩe q̃ mediũ ẽ oĩium potentiaꝝ ꝑ graz
pficit ⁊ fecundat.ↄfeꝛendo ſibi eſſe diuinũu.

Scðo ãnunciat diſcipulis pacẽ.Ecce ꝗbus
loquit pacẽ.qꝛ diſcipulis.E ſto ⁊ tu diſcipu
lꝰ diſciplĩie xpᷣi capax ⁊ audies. Tertio oſtẽ
dit eis manus ⁊ latus:ↄfeꝛẽdo.ſ.eis ⁊ dinaſ
opatões q̃ ꝑ manus.⁊ affectões q̃ ꝑ latꝰ:ubi
coꝛ latet:deſignant᷑. Quaꝛto facit gaudere
diſcipulos.excitando uidelicet in eis gaudi
um ĩteꝛnũ.qꝛ gauiſi ſunt diſcipuli uiſo dño.
Quinto inflat dando eis ſpm̃ uiuificationis
ad nouam uitã. ut uiuãt tã ſibi quã alijs ad
ſalutẽ.Sed dñs cũ diſcipulis tunc paꝝ ſte
tit.qꝛ multũ ſero fuit.Tñ forte ẽt ipi coege
ꝛunt eum aliquantulũ plus ſtaꝛe rogantes
ne ſic cito ̃cedeꝛet.nec Bq̊ dñũo diſplicebat.
tenere.n.uult ꝓut ſupꝛa dictũ ẽ. Tandẽ be
nedicẽs diſceſſit ab eis.Cuũq; ab eiſ euanuiſ
ſet:ꝛedijt Thomas.ꝗ añ dñi aduentũ exiue
rat(Dixeruntq;) animo leto alij(ad eum
nunciantes ei bonũ nunciuʒ (uidimus dnʒ
ſic.n.ante paſſionẽ appellauerunt eũ( Qui
dixit ſe ñ cꝛedituꝝ)niſi uideret ⁊ etiã tange

ꝛet cicatꝛices uulneꝝ:ut ſi uiſus decipeꝛet᷑.

ſaltẽ tactus nunciaret ueꝛitatem. Uolebat
ceꝛtificari duplici ſenſu.ſ. uiſu ⁊ tactu. iſti
.n.duo ſenſus ſunt.ꝗ minus decipi poſſunt.
tanta quippe uideꝛat moꝛtis ſupplicia.ꝙ ꝛe
ſuꝛectõis ⁊ uite nõ poteꝛat acciper̃ aꝛgum
ta:niſi nõ ſoluʒ uiſu.ſʒ ẽt tactu ꝑciperet ea
unde Arip. Alijs.n.gꝛoſſioꝛ exiſtens. eam 5
⁊ ꝑ ſenſum groſſiſſimuz.ſ.tactu qꝛebat fiẽ
⁊ neq; oculis cꝛedebat. Remanſeꝛũt aũt di
ſcipuli famelici ⁊ ſitibundi de domino ſuo.
de quo tantam copiam habere conſueue
ꝛant. ⁊ eum ſepe ſuſpiꝛijs ⁊ deſiderijs ꝛeuo
cabant. Uidiſti quotiens hodie paſcha ha
buiſti. Nam omnes predicte appaꝛitiones ĩ
die reſurrectionis fueꝛunt.de quibus tãtuzʒ
v.in euangelio ſcꝛipte ſunt. Et has.v.ꝛepñᷣ

ſentat ſacerdos in miſſa. quinquies ſe uęeꝛ

tens ad populum. ⁊ quaſi pꝛo apparitione
pꝛeſentans eis multum.ſed teꝛtia ueꝛſio eſt
cum ſilentio. que ſignificat tertiam ex his
apparitionem factam Petro quia neſcituꝛ
ubi uel quando facta fueꝛit hec appaꝛit io.
¶ Deꝛ hoc etiam eas ꝛepꝛeſentat. quod
quinquies dominus uobiſcum dicit. Sed
foꝛte audiſti. Non tamen ſenſiſti:quia nec

Rnelli
( puiſti i⸗
fſmre qſo
exiiox ð gien
reuerentie tue:
ninculo tue can
ci luie religion
nifone comolar.
ternitatis i futuj
nbi ci igel acon
igte laudare wer

(Oödédirdr
Tbomma preſen

duenĩ
nis,ite
pulis ſul

mnandi iter e
lißaicto mon
ſtus. ? thomag
ſlo gege ſolie
iſtin mecio e
(tüirtilis

us ſture rogates
io iſplicehat,
aäé, Tuébe
z ab eiſ euanuif
laduentüͤ exine
d dizad eum
oidmas di
auerum eil Qu
gerer teni tange
luiſus geciperet.
itatem. Volebat
.uiſu? tactu. iſi
nsecipipofſunt,
nis ſupplicia 9:
occipef guſß
lactu pcperet e⸗
exiſtens. eanm
en uſie
manſerüt ait di
ge dommino ſuo⸗
abere conſuene
deſderipo ꝛeus
aie piſchah
te appeeinone⸗
ge quibus tini
n. Et has aeß
uinnierſel

Thoma preſente.

Secunde partis

foꝛte ĩ paſſione cõpaſſionẽ habuiſti. Qredo

enĩ ꝙ ſi in paſſione cõpati ſciꝛes:⁊ mentem

unitã ⁊ nõ ſparſaʒ ad ſeculaꝛia aut ſuꝑflua
łeuꝛioſa hr̃es.ĩ q̃libet uice ſẽtires paſcha.
⁊ h tibi ↄtigere poſſet q̃libet die dñica.ſi m
te integra feria ſexta.⁊ ſabbato te ĩ paſſiõe

domini pᷣpaꝛes:q; ſᷣm apłm. Si fnerimuſ ſo

cij paſſionũ eꝛimus ⁊ cõſolationũ. Zũc vo
dñs ieſus r̃dijt ad ſanctos pr̃es.ꝗ coꝛ eo ñ
ocioſe:ſʒ uigilãteꝛ laudibĩſitebant iocũdã
tes. Stabant.n.in cãticis ⁊ landibꝰ oẽs ſac
ti pr̃es ⁊ angeli coꝛã dño:reuerẽteꝛ.alacrit᷑
⁊ ðuote.ac tãqᷓ; gloꝛioſi iubilãt ↄtinue.Con
ſpice igit᷑ eos.⁊ tu cũ leticia.⁊ eis cõgratu
lare.ac diſce deüũ ueneꝛaꝛi ⁊ laudatr̃.⁊ ſibi ꝗ̊
tias agere.⁊ ſua bñficia recognoſcer̃: ac to
to conatu ad illam gloriã tendere ñ ceſſes.
ubi ſꝑ in conſpectu dei tui cũ tã nobili mul
titudine in laudibus dei perſeueres.
Oratio.
Alme fili ði pr̃is.ꝗ foꝛibꝰ clauſis ap
puiſti diſcipuł ĩ unum congꝛegat᷑.ob

0
£ ſtrue q̃ſo clauſtꝛa ſẽſuũ meoꝝ ĩt᷑ioꝝ

7 ext᷑ioꝝ jᷣ ꝑicula tẽptationũ ſancto timore
reuerentie tue:moꝛtifica ĩ eis oĩaga mala cũ
uinculo tue caritatis delicate.⁊ illuia eos
cũ luĩe religionis diuĩe:ut mereaꝛ tua leta
uiſione conſolari.pacẽq; pectoꝛis ĩ pñti.⁊ e
ternitatis ĩ futuro te donãte ualeã inuenir̃.
ubi cũ ãgeł ac omnibus ſanctis ⁊ electis tu
is te laudare mereaꝛ ſine fine. Amen.

¶ Quo dominPꝰapparuit diſcipulis incluſis
Capitu.lxxviij.

Dueniẽte ãt octauo die reſurrectio
nis.iteꝝ apparuit dominꝰ ieſus diſci
vuvulis ſuis. Nam qr non malicia .ſed
ignorantia Thomas dubitauit: no
luit pius magiſter tam dilectũ diſcipulũ in ĩ
fidelitate relinquere:ſed ad fidẽ eius refor
mandã.iteꝝ dignatus ẽ apparere.( Igit cũ
M pᷣaicto monte ſyon(iteꝝ eſſent diſcipuli
intus.⁊ thomas cũ eis)paſtor bõus ⁊ de pu
ſillo grege ſolicitꝰ( uẽit ianuis clauſis ⁊ ſte
tit in medio eoꝝ ut poſſit uiðri ab omnibꝰ
E dixit illis. Pax uobis)) Stetit ĩ medio ⁊
ixit.pax uobis. Nunqᷓ; põt eſſe pax ĩ colle
gio:niſi prelatus ſit in medio.ita ꝙ non plꝰ
ad unam paꝛtem inclinetuꝛ qᷓ; ad aliam. Co
lumna nunq; ſuſtinet edificium ſi ſit ad ꝑtẽ
pꝛope parietam ⁊ ñ in medio. Omnia elem̃

ta pꝛeteꝛ terram mouentuꝛ. quia ñ ſunt in

medio.Terra ãt immobilis eſt.quia in cen
tzo eſt ⁊ in medio. Sepe dominuſ pacem di
ſcipulis nũciat ⁊ ↄmendat ac perſuadet ha
beꝛe.q; ſine pace impoſſibile eſt deo placẽ
In eis.n.ꝗ pacem ⁊ concoꝛdiam diligunt.
habitat deꝰ:quia factus eſt in pace locꝰ eꝰ
Pacem ueniens attulit:⁊ hic abiens pacez

Capitulu. Ixxviij.

reliquit:quia tota perfectio xpᷣiane nite ⁊
ligionis in pace ⁊ dilectòe ↄñſtit. Cum ma
gna ergo diligentia debemꝰ eam inquirere
⁊ ſtudioſe obvᷣuar̃.uñ gꝛe.nazgzãzenꝰ. Dnðat
g nos pacis munꝰ deſerere.qᷓ; nobis hinc di
ſcedens xpᷣs reliꝗt. Dax ⁊ ꝛeſ ⁊ nom̃ dulce.
quã ⁊ dei eſſe accepimꝰ. Juxta illud.pax ði
⁊ eiꝰ eſſe deuʒ iuxta illud.deus pacis ⁊ ipſã
eſſe deu.iuxta illud ipſe ẽ pax nra. Dax bo
num cõmẽdatum ab omnibus.⁊ obſeruatũ
a paucis.Que ãt cã eſt: Soꝛtaſſis ambitio
dominij aut facultatum.aut liuoꝛ.aut odiũ
aut cõtẽptus.aut aligd huiuſmõi.ex his q̃
dei ignaros uidemus incurreredeiñ dicit
Thome) qſi reſpondens petitioni eiꝰſuppoſi
re( Infe: digitũ tuũ huc:⁊ uide manus me
as) ñ ꝙ in digito ſit uiſꝰ.ſed q̃ſi dicẽt.Tãge
HB ⁊ expeꝛire.Uñ uideꝛe ĩ hoc loco ꝓ ſentit
⁊ ĩtelligeꝛe poĩtuꝛ.ꝙ genꝰ locutõis adeo vſi
tatũ eſt. ut ꝑ oẽſ ſenſus cuꝛꝛeꝛe uideat᷑.Sic
cũ dicimꝰ.audi ⁊ uide qᷓ;modłate cãtat.Ol
fac ⁊ uide qᷓ;ſuaue redolet. Palpa ⁊ uide qᷓ;
lene ſit.Suſta ⁊ uið qᷓ;dulce ſit uñ ĩ Exo.dr̃ᷣ.
Lunctus populꝰuidebat uoces.i.ſentiebat.
Uiſus ergo ꝑꝑ ſui certitudinem pro oĩ ſẽſu
accipituꝛ. Unde ſᷣm Aug.Nomine uiſꝰ gene
raliteꝛ alij quattuoꝛ ſenſus ↄſueuerũt nomi
nari.ĩmo ẽt aliqñ ꝓ ĩtellectu accipit᷑.ut cũ
alicui dicituꝛ uides tu hoc.i.ĩtelligis.UVł ſi
plicit᷑ dici põt.ꝙ ieſus ad uerba Thome rſ
pondet:in quo ẽt ſuã deitatẽ declaꝛat.ĩq;tũ
abſens corporalłlꝛ eius vba ſciebat. thomas
n. duplici ſenſu.ſ.uiſu ⁊ tactu ceꝛtificaꝛi uo
lẽs dixerat.niſi uidero ĩ manibus eiꝰ fixurã
clauoꝝ.mit.dig.me.ĩ lo.cla.⁊ manũ meam
in latus eiꝰ:nõ credã. Jeſus ueꝛo q̃ſi rñũdens
dicit ei( Infer digitum tuũ huc).ſ.ĩ locum
clauoꝝ.⁊ uide manus perfoꝛatas ⁊ clauoꝛũ
fixuras.deinde ſubiungit.(Et affeꝛ manuʒ
tuam. ⁊ mitte in latus meum ancea peꝛfo
ratum. ⁊ cognoſce me illum eundem eſſe 9
pependit in cruce. Magnũ ceꝛte fuit uuln
illud ſacratiſſimi lateꝛis.in quo nõ digitũ ſʒ
manũ mittere debebat. Miſtice per digi
tum ſignificatuꝛ diſcretio.ꝑ manũ opꝰ nr̃Äʒj.
Monet eꝛgo digitũ ⁊ manũ in locum clauo
rũ ⁊ lancee mittere.ut ꝗcꝗd ĩ nobiſ ẽ diſcꝛe
tionis ⁊ oꝑis:ĩ ſeruitiũ xpᷣi expendamus.De
inde ſubdit (Et noli eſſe incredulꝰ )hoc eſt
ad credendu tardus((ſed fidelis) hoc ẽ fið
fimus qꝛ in peccato infidelitatis me iteꝛuʒ
cꝛuci figis.cauſã mee iterãs paſſionis. Voc
dixit ieſꝰ ga homas dixerat diſcipulis re
ſurrectionem xpᷣi nuntiantibuſ ſe aliteꝛ non
credituꝝ.Sic g thõas pᷣ ceteris dubitauit.
ita pꝛe cereris palpaꝛe ⁊ uideꝛe monet᷑. ubi
Cri.tu vo cuʒ uideꝛis decredenteʒ diſcipu
luzʒ. excogita dominatoꝛis clementiã.q̃lꝛ ẽt
ꝓ una aĩa oſtendit ſeipſum uulnera habẽtẽ
⁊ accedit ut ſaluet unum, Non.n.ſtatim ei

—

Qũo dñs apparuit.vij.diſcipulis

appaꝛet.ſʒ poſt dies.viij.ut ĩ medio a diſci
pulis admonitus accendat ad maius deſiᷣ
ziũ.⁊ fidelioꝛ fieꝛet in futuꝑ (Tuc Thõas))
cicatrices dñi tetigit.⁊ ñ ſolù corde creden
do.ſʒ ẽt oꝛe ↄfitẽdo(qꝛ utꝝqʒ ad ſalutẽ reꝗ
rit ) exclamãs(dixit dñs meꝰ ⁊ deꝰ meꝰ:).f.
tu es(Dñs me? m hũuanitatẽ ĩ qͥ me ſãgui
ne tuo ꝛedemiſti ⁊ ↄpaſti.⁊ deꝰ meꝰ pʒ diui
nitatẽ q̃ me creaſti.⁊ de lĩo formaſti. Jã ni
hil dubito certꝰ ſũ ↄfirmo reſurrectiõem.p̃ᷣ
dico imoꝛtalitatẽ. Zu es dũs meꝰ ⁊ mgr̃ me
us.ego ᷣuus tuꝰ ⁊ filiꝰancille tue.tu es öni
q; deꝰ meꝰ ꝗ me creaſti.⁊ ꝓ me caꝛnẽ ſuſce
piſti.quã ut me redimeres morti tradidiſti
⁊ ut me tecũ reſuſcitaꝛes nũc a moꝛte ꝛeſuꝛ
ꝛexiſti. G̊ͥ ẽ fides mea ita ſentio ⁊ ita credo.
O felix Thõa qᷓ; felicẽ habuit lniam mãus
tua. Magna ꝗppe Inĩa ? magna gra ẽ mit
tere manũ T latus illõ dulciſſimũ.ĩ latꝰillud
ſaluberrimũ.ĩ latꝰ inqᷓ; uñ ab iꝛa ſaluamur
uñ a culpa ſanammꝛ. uñ ĩ gra generamur.
un ĩ glia ſublimamur. Ipᷣe gQ thõas ꝗ. ꝗqr̃ di
didus ꝑꝑ dubiũ cor ĩ credendo. qꝛ didimus
geece gemiĩus ẽ latĩe.bñ ẽt dr̃ abiſſus.qꝛ al
titudinẽ diuinitatis ceꝛta fide penetrauit.
quantã ãt remuneꝛatõeʒ fides hẽbat mãife
ſtat cũ ſubdit (Diĩc ei ieſus).Bt᷑ificãdo cõ
feſſiõezʒ ipᷣiꝰ( qꝛ uidiſti me thõa).i.q;ꝛ exꝑtꝰ
es ẽt ꝑ tactũ.iõ(credidiſti bti ꝗ ñ uider̃t ⁊

cꝛedider̃t.) In G̊ vſiculo ñ ſolũ fidᷣs thõe cõ

mẽdat᷑. ſʒ ẽ᷑t nr̃a ſalus futura pᷣdicit᷑. Ace ſi
diceret dñs. Tu ꝗdẽ bis es qꝛ eĩ me nidiſti:
credidiſti. ſʒ ⁊ illi bei er̃t.ꝗ ñ uidẽteſ me cõ
pore credituꝛi ſt᷑ m̃te.Ubi ṽʒ Aug.pt᷑i tpᷣis
uſus ẽ vbis ꝑp ceꝛtitudinẽ taq; ille ꝗ ꝙ erat
futuꝝ ĩ ſua nouerat pᷣdeſtinatõe iã fẽʒ.quia
apð eiꝰpñtiã oĩa futuꝛa pta ſẽ. Sʒ alið tho
mas uidit ⁊ palpauit corpe. ⁊ aliõ credidit
corde.qꝛ fidᷣs ſaltẽ quo ad actũ ñ pt᷑ eẽ ð̊ ui

ſis ⁊ appꝑentibꝰ:nã fiõs ẽ argum̃tũ.i.oñſio ñ

appentiũ.arguet᷑.n. dicebant antig oñder̃:
hoĩem nãq; ſeu huanitatẽ uidit ⁊ tetigit: ⁊
deũ ſeu deitatẽ q̃ ĩ pñti uiðri ñ põt:credidit

dicẽdo eĩ dñs meꝰhũanã nãm.cui datũ ẽ to

tius creature dñũʒz.dicẽdo vo deꝰmeꝰ diuinã
que oĩa condidit confeſſus eſt.⁊ unũ eũdeʒ
deũ ⁊ diñũm. Unñ Theo.aqui pꝛius infideł fue
rat.poſt lateris tactum optimũ Theologuʒz
oñdit. Nã duplicẽ nãm unicãq; hypoſtaſim
xpᷣi ediſſeruit. Nos ꝗᷓ ↄſolado ſubiuxit:bti ꝗ
ñ uider̃t ⁊ credider̃t.Unde SGreg. Tetificat
gũt ualde ꝙ ſequituꝛ.bri ꝗ non uiderunt ⁊
crediderunt. In qua ſnĩa nos ſpaliter ſigna
ti ſumus:qui eum quẽ carne non uidimus.

mente tenemus.ſi fidem noſtram opeꝛibus

ſequimuꝛ. Ille enim uer̃ cꝛedit qui exercet
operando quod credit. Pec Gregorius.De
his autem qui fidem nominetenns ꝛetinent
Paulus dicit. Confitetuꝛ ſe noſce deum.fa
ctis aüt negant ⁊ Jacobus.fides ſine oꝑibꝰ

Meſente Choma.

moꝛtua ẽ. Cũ g ut dicit Cꝛip.aliquis ſic iſto

tpᷣre dixeꝛit. utinã in tp̃ribus illis fuiſſem ⁊
uidiſſem xpᷣʒ miracula faciemẽ. tũc excogi
tet. bt᷑i ꝗ ñ uider̃t ⁊ cꝛedider̃t. potnit at eſſe
ꝙ poſt ↄfeſſiõem q̃ dixit dñs meꝰ.⁊ deꝰ meꝰ
dñs ieſus inflãs dixerit.accipite ſpmſanctũ
quoꝝ r̃miſeꝛitis peccata ⁊c̃.lʒ B ñ dicat euã
geliſta.qꝛ młta fecit ieſus q̃ ñ ſt᷑ ſcripta ĩ li.
B.uñ ipᷣe ꝗ vtutẽ ſuã ñ alligauit ſacr̃is.potu
it ſine ſigno ſanſibili dare ſpm̃ſctm. ⁊ ↄferre
ei pt̃atẽ ⁊ ordinẽ epᷣalẽ.nã credendũ ẽ ꝙ eũ
ſicut alios epᷣm ordinauit. Attẽde h̊ qꝛ xpᷣus
CThome appaꝛuit.qñ ĩ erroꝛe fuit:ĩ quo ma
gna xpᷣi pietas oñdit᷑.ꝗ ꝑpꝑ unũ ſolũ ueĩt.uñ
Criſ.ↄſidera dnatoꝛis clem̃tiã.q̃lr ẽt p una
aĩa oñndit ſeipᷣm uulneꝛa hntẽ.⁊ accedit ut
ſaluet mũ. HPHoc aũt de Thome dubjitatiõe
diſpenſatoꝛie ꝑmiſſũ ẽ:ut euidentioꝛibus aꝛ
gum̃tis reſurrectio dñi pbaret᷑. Ideo enim
dubitatũ ẽ ab illo.ne dubitet a nobis. unõ
ſ̃m SGreg.non cãu ſʒ diuine pietatis diſpẽſa
tione geſtũ ẽ ut ille electuſ diſcipulus tunc
deeſſet.qui audita reſurrectõe dubitaꝛʒ du
bitans palparet. ⁊ palpãs credeꝛet.ut a nr̃iſ
cordibus oẽm dubitatõeʒ expelleret.⁊ duʒ
in magiſtro ſuo uulnera palparet carnis.in
nobis uulnera ſanaret ĩfidelitatis. Plus eĩ
in nobis incꝛedulitas Thõe quaʒ alioꝝ cre
dulitas ad fidẽ ꝓfuit.qꝛ dum ille ad fidem
palpando reducit᷑:mens nr̃a oĩ dubitatiõe
poſtpoſita in fide ſolidat. Et nõ ſolũ nr̃am
fidem ꝛoborauit.ſʒ ẽt heꝛeticoꝝ eꝛꝛoꝛem di
centiũ ieſum ueꝝ corpus nõ habuiſſe exclu
ſit unde ⁊ leo papa. Suffecit Thome ad fi
dem ꝓpᷣaʒ uidiſſe ꝙ uiorat.ſʒ nobis oꝑatus
E ut tãgeꝛet ꝙ uiobat. Uñ ⁊ Geg.de ipnus
Thome ⁊ alioꝝ ẽt diſc ipuloꝝ dubitatõe ſic
dĩc.ꝙ reſuꝛrectõez dñicã diſcipuli tãde cre
dideꝛunt.nõ tã illoꝝ ĩfirmitas quã noſtra(
ut ita dicã) firmitas fuit. Ipᷣa nãq; reſuꝛrec
tio illis dubitantibus ꝑ multa argumenta
monſtꝛata eſt. quam dum nos legẽtes agno
ſcimus.quid aliud quam de eoꝛum dubita
tione ſolidamur. Minus eĩ mihi mãia mag
dalena pꝛeſtitit.que citius credidit. quam
Thomas qui diu dubitauit. Ille ⁊ eniʒ uul
neꝝ cicatꝛices tetigit.⁊ ð nro pector̃ dubie
tatis uulnꝰ amputauit. Pec greg. Diſpenſa
tõis autem gratia.non ex cuꝛandi impoten
tia domĩus qui mõtis ꝛegna deſtruxit.ſigna
moꝛtis deleꝛe noluit.ſed pluꝛibꝰ de cãis ue
ſtigia paſſionis.ſ.cicatꝛices uulneꝝ in cõꝑe
lʒ incoꝛꝛuptibili ꝛeſeꝛuauit pᷣmo ad aſtꝛuen
dã ⁊ pꝛobandam reſurrectionẽ.ac reformã
mã ⁊ coꝛroboꝛandam diſcipuloꝝ fidem de
ſua reſurꝛectione dubiã:ut credant ꝙ ipſe
ꝗ crucifixus fuit in eodem corꝑe numeꝛo f
ſuærexit. In eo.n. qdð nulneꝛa ondebat ma
nifeſtabat quod ideʒ reſurrexerat ꝗ ĩ cruce
pepẽdit.uñ lucas.uiote manꝰmeas ⁊ pedes

crudeliterpe
ia. Egotlin
meis eſcrip
reconclliatiea
mano gener
ußapoſtoln
tren ieſum;
peccutis n
lircheuß/
nnortispenule
glam modus
E Dewdard
bo ad den
matrem am
7 nülnerg.
nec ullo po
lat occuuꝛ
ofuſſionem
ribus denu
ſecund .
peccato ſu
rucifiriſt,
ſcihislatus
pter uos
Octauoade
geo ſoinfi
habnin uice
Dagnig
carne xy⸗
pbalit
Ago gomin
didusa
1
iaus en
ncliame

no ſoli nfam
d evdden di
dadriſſe exdu
Thoneac ſi
6 nobis opatus
ꝛbeeg. de ipſn
n dubitatoe ſe
ſcipuli tjte ge
as quä noſtrol
1a nicreſugec
lua gunentn
bs legetes ago
coeum Oubit
jibi maäia mag
redidit. guam
gleten; uun
eg diſpemt

Secunde partis

mèos qꝛ ego ipſe ſum. Scõo ad commendaà
dam eius ciꝛca nos dilectionẽ. ut quaʒ miſe
ꝛicorditeꝛ ſimus adiuti oñſis ſue moꝛtiſ indi
cijs inſinuet.noſq; ad dilectionẽ ꝛependẽda
magis ꝓuocet.uñ in apoc.qui dilexit nos ⁊
lauit nos a pctis nr̃is in ſanguine ſuo.teꝛtio
ad oſtendendam noſtram redemptionez qꝛ
illa uulnera fuerunt noſtre redemptionis ſi
gnum. unde Iſa.ipſe uulneratus ẽ propter
iniꝗtates noſtꝛas.ideoq; miſericordias dñi
cantare non ceſſent.ſed dicàt gꝗ redẽpti ſũt
a domio qm̃ bonus.qm̃ in ſe.mi.eiꝰ.Quãto
propteꝛ nr̃am edificationem ⁊ inſtructionẽ
ſ eĩ in corpoꝛe xpᷣi glorioſo etiam manebãt
ſigna ſue paſſionis.⁊ nos q̃ſi ↄpatiendo ea
dem uulnera continue in mente poꝛtare ⁊ p
eis gatias agere debemus. Unde apoſtol“
hoc ſentite in uobis:quod ⁊ ĩ chꝛiſto ieſu.
Aninto propteꝛ noſtri recordationem ⁊ me
moriam apud ſe ſemꝑ retinendam. Nequa
quam eni noſtri obliuiſcituꝛ.pro quibus ſic
crudeliteꝛ plagatus dinoſcituꝛ. Unõ in Iſa
ia.E go tui non obliuiſcaꝛ:ecce in manibus
meis deſcripſi te. Sexto propteꝛ dei patris
reconciliationẽ.ut deus pateꝛ ignoſcat hu
mano generi ꝓ quo filius ſic uoluit plagãi.
uñ apoſtolus aduocatum habemus apðò pa
trem ieſum xpᷣum iuſtůù:⁊ ipſe eſt ꝓpiciatio
ꝓ peccatis noſtꝛis.ã patri pro nobis ſupꝑ
plicat obediam repꝛeſentans.⁊ quale genꝰ
moꝛtis pertulerit ſemper oſtendens:quod ẽ
ꝗdam modus interueniendi pꝛo nobis. Un
de Beꝛnhardus. Securũ acceſſuz habes o
hõ ad deum ubi habes filium ante patrem
matrem ante filium. filius oſtendit pr̃i latꝰ
⁊ uùlnera.mr̃ oſtendit filio pectus ⁊ vbera
nec ulla poteꝛit ibi eſſe ̃pulſa.ubi tot cari
tat᷑ occuaunt inſignia. Septĩo ad impioꝝ
ↄfuſſionem.ut oſtenſis eis in indicio uulne
ribus denuntiet qᷓ; iuſte dãnari debeant. uñ
ſecundũ Auguſtinum. Conuincens eos de
peccato ſue mortis:dicet.Ecce hoĩem quẽ
crucifixiſtis: uidetis uulnera q̃ ĩflixiſtis.ag
ſcitis latus ꝙ pupugiſtis:quoniã per uos ⁊
ꝓpteꝛ uos apeꝛtum eſt nec intrare uoluiſtiſ
Octauo ad electoruz exultationem dum in
deo ſuo inſignia amoris pᷣcipui queʒz ad eos
habuit uidebunt. Nam ſecundum Bedam.

Magnũ gaudiũ erit ſanctis uidere uulneꝛa

in carne xpᷣi fulgida. per que uictoꝛ trium
phauit de morte.⁊ ſaluauit electos. Ueniẽſ
eꝛgo dominus ad iudicium in eadem forma
oĩbus apparebit ſcilicet iuſtis ⁊ iniuſtis:ut

iuſti uidentes quanta ⁊ qualia ꝓ eis ſuſtinu

it.in eiꝰamor̃ amplius exaꝛdeſcant.⁊ in lau
de ac gratiaꝝ actione proficiant.iniuſti ue
ro deterius puniantuꝛ ↄfundantuz ⁊ peꝛeãt

Quãtomagis tãtis beneficijs ingrati extite

ꝛunt.⁊ largioꝛa beneficia dei indignius con

tempſerunt. Nono ut triumphũ ſeu titulum

CQapitulũ. lxxv iij.

tiũphalẽ ⁊ ſignũ uictoꝛie ſue om̃i carni oñ
dat ⁊? impeꝛpetuum ciꝛcunferat.q̃ eum uic
toꝛẽ diaboli peꝛ infinita ſecula demõſtrent
vbi gatia.miles pꝛo totiꝰ gentis ſalute foꝛ

titeꝛ egit. ⁊ multis uulneribus perfoſſus ẽ:

boſteʒ tam̃ inteꝛfecit. eiuſq; ſpolia diripuit.
⁊ uictoriã ſue gẽti repõtauit.ait illi medicꝰ
Uiſ ſanari ſiñ oĩ cicatrice ł cũ cicatꝛicibꝰſiñ
oĩ deformitate: puto ꝙ ĩ ſignũ ſue uictorie
7 ꝓ exemplo animandi alios ad idem reſer
uaret ſibi cicatꝛices. ille.n.cic atriceſ ſunt ĩ
chꝛiſto nõ in defoꝛmitatem. ſed in magnã
pulchritudinẽ. Unde dicit Criſoſtomus. ꝙ;
cicatꝛices ſt᷑ in chriſto ſupeꝛ radio ſoliſ luci
diores. Unde ẽt ſecundũ Aug.in illo regno
apparebunt in corꝑibus btoꝝ martyꝝ cica
trices uulnerum.q̃ pꝛo xpᷣi nomine ꝑtulerũt
ſicut ſtella in celo:ſicut lapis pᷣcioſus ĩ anu
lo.ſicut flos ĩ ſtipite.⁊ ſicut rubeus coloꝛ in
roſa.ñ.n.deformitas ĩ eis.ſʒ dignitas erit.⁊

tis pulchꝛitudo fulgebit. Nec iõ tñ ſi marty
ribꝰ aliqua amputata ⁊ ablata ſi᷑ m̃bra.ſiñ

ipſis mẽbris erũt in reſurrectione moꝛtuorũ
ſed ubi membꝛa ut pᷣcideꝛentuꝛ percuſſa ſũt

łſecta:ibi cicatꝛiceſ.ſed tñ eiſdem membꝛis
redditis nõ perditis appaꝛebunt. Conſpice
nũc dominum ⁊ conſidera ſolitã ipſius beni
gnitatem. humilitatem. ⁊ amoꝛẽ feruentem
quomõò uidelicet monſtrat thome ⁊ alijſ diſ
cipulis uulneza. ut tollat oẽm obſcuritateʒ
de cordibus eorum ad ipſorum ⁊ noſtrã uti
litatem. Stat igituꝛ cum eis ꝑ aliquam mo
ꝛulam:loqueni de regno dei ↄſolatoria.ſtãt
⁊ ipſi cũ eo in leticia magna.audientes illa
vVba excelſa.⁊ aſpicientes faciẽ eius plenaz
gaudio ac ðöcoꝛe ⁊ gra.Attende bene eos ſa
miliariteꝛ circũciꝛca ſtantes. Sta ⁊ tu reue

rẽteꝛ ⁊ uerecunde.ſʒ gaudẽteꝛ a longe tam.

ſi foꝛte miſeꝛicoꝛdia motꝰfaciat te uocari li
cet ĩmeritũ. Tandem dicit eis qð in galileã
uadant:⁊ quod ibi eis appaꝛebit. ſicut pro
miſerit. Et benedictione data diſceſſit ab
eis. Ipſi vo remanſerunt ut prius.ð ipſo fa
melici ⁊ ſit ibundi.ſʒ plurimum conſfortati.

Oratio.

1
4

Omine leſu xp̃e'g thome dubitanti

C loca clauoꝝ ⁊ lãcee oñdiſti.⁊ eum ꝑ

digiti ⁊? manꝰ imiſſionem ab errore
reuocaſti:da mihi ut tuoꝝ uulnerũ ⁊ paſſio
nis ſp habens memoriam.digitum ? manũ
hoc ẽ quicquid diſcretioms ⁊ operis in me
fuerit. totum in ſeruitiü tuum mittam ⁊? ex

pendam ⁊ cũ Thoma confitear.qꝛ tu es do
minus meus ꝗ me ſanguine tuo compeꝛaſti
⁊ deus meus qui me cꝛeaſti: ut qð de credẽ

tiũ ſalute futuꝛa ei pᷣdixiſti.ĩ me mereaꝛ ex

iꝛi ⁊ te largiẽte bis apud te iueniri. Am̃

7.

„
Ar 6

=–

Iryg e
Piä le

quedam quamuis in coꝛꝑe.ñ coꝛꝑis ſʒ uirtu Pw

——— „ eo l
S Pion 771 EPm „

Qũo dñs apparuit.vij.diſcipulis ad

Quo dominus apparuit.vij.diſcipulis ad
maꝛe tyberiadis. Capłm.lxxix.

Oſtea aͤeto interuallo tempoꝛis
p ( manifeſtauit ſe iteꝝ ieſus ad ma
re tyberiadis) i/ſe niſibilẽ pᷣbuit.
7 B ẽt mõ qr̃ appaꝛere.qð idẽ ẽ ꝙ
màifeſtari. nam ᷣm Ambro.illõ apparet in
cuiꝰ põtate ẽ uideꝛi ⁊? nõ uideri. Piſcabãt᷑
ſimul. vij. diſcipuli nocte quadã. ut cibũ ha
berent.ſ. Petrꝰ ⁊ nathanael.ꝗ /(ut credit)
frater Ohilippi erat. ⁊ filij zebedei.ſ. Jaco
bus ⁊ Johãnes.⁊ alij duo quoꝝ noĩa nõ ex
pᷣmunt᷑.qꝛ ſᷣm quoſdã erant minores.uł ſᷣm
quoſdã uident᷑ fuiſſe Philippus ? Andreaſ
Et piſcabãt᷑ ĩ naui aliena eis accomodata
nel loeata ſeu alio mõ licite accepta. qꝛ a
pᷣncipio ſue auerſionis reliquerant naueʒ ⁊?
Ftia. Piſcabãtuꝛ aũt licite.qꝛ ᷣm Aug.non
fuerunt ꝓhibiti ex arte ſua licita ⁊ ↄceſſa
uictũ neceſſariũ querer̃.ſeruata ſui apoſto
atus integritate.ſi qñ uñ uiueꝛent aliud nõ
haberẽt.ꝑꝑ qõð ? Paulus ſcenefactoꝛiã ar
tem didicit. ut cũ neceſſitas uel eccleſie uti
litas occuꝛreret de labore ſuo uiueret. Et
m SGꝛeg.negotiũ ꝙ ante ↄueꝛſionẽ ſine pec
cato extitit: hoc ẽt poſt ↄueaꝛſionẽ repeteꝛe
culpa ni fuit. ꝙ aũt ad peccatũ implicat.ad
HB neceſſe eſt. ut poſt ↄueꝛſionẽ aĩus non re
cuaat. Uñ poſt ↄueꝛſionẽ ſuã ad piſcatõem
Petrus ꝛedijt. Mattheus uero ad Uheolo
niũ non r ſedit.et peꝛ totã noctẽ illã hi.vij.
diſcipuli ĩ uanũ laboꝛaueꝛũt: ⁊ nihil de pi
ſcibus cepeꝛũt.q; diuinũ auxiliũ deeꝛat.cu
ius caꝛentia nox dici põt. PHoc ideo factum
E ut captio ſequẽs manifeſte miꝛaculoſa ap
paꝛezet.¶ Mãe aũt facto)) ꝑ qð intelligituꝛ
kłia reſurrectõis:dñs(ieſus happaruit eis:
(ſtans in littore) maꝛis. Nõ apparuit ſupꝛa
gqu ſed in teꝛra ſolida:ad oſtendenduz ꝙ;
amplius non erat cum eis in fluctibus uite
corruptibilis.ſʒ magis tranſierant ad ſtatũᷣ
uite immortalis.Nõ tñ cognouerãt diſcipu
li ꝙ ieſus eſſet ᷣm Criv.Non ſtatim oſtẽdit
ieſus ſeipᷣm. ut ꝑ miraculũ ꝙ facturus eꝛat
agnoſceꝛent eũ.Attenõ h̊ que acta ſũt quia
iocũdiſſima ſunt.Querebat ab eis quañ pi
ſces emere uolens(ſi pulmentaꝛium habe
rent).i.aligd ꝙ decoqui ? comedi poſſet.
Pulmentariũ põt dici illud quod pani dul
corandum adiũgituꝛ. ⁊ quo panis ut magis
comeſtibilis ſit conditur. Pulmentaꝛiũaũt
hH̊ uocat piſces:ad edendum dulces ⁊ delec
tabiles.ut dicit Cri.interim humanius lo
quitur. ur quid debens emete ab eis. Miſti
ce a nobis pulmentũ petit dominus ut refi
ciat᷑.ꝙ ẽ obedientia mandatoꝝ dei.ad quã
omnes obligantur. Unõ ſupra dixeꝛat meꝰ
cibus ẽ:ut faciã uoluntatẽ eiuſ ꝗ miſit me.
¶ Et ꝛeſponderunt ei ñ)credebant enim eũ

„

mare tybeꝛiadis.

eſſe mercatorẽ:piſces emere uolentẽ.Cum
aũuũt ad mandatũ eius (miſiſſent in dexterazʒ
nauigij rete ipleuer̃t illð ⁊ ñ ualebãt trahe
re p piſciũ multitudie)Quia.n.obedientes
fuerũt:ex obedia fructũ ↄſecuti ſunt. Per
vij. piſcatores.ꝗ h̊ enumerant uniuerſitas
pᷣdicatoꝝ eccłe deſignat᷑.ꝗ ſine xpᷣi vtute ni
hil pꝛẽdunt.⁊ nihil ꝓficer̃ pnt.qꝛ ſine ĩſtruc
tione eius interioꝛi fruſtra laborat lingua
pᷣdicatoris.Sed mane qũ uenit lux illumi
nans coꝛda. ipᷣo xpᷣo principalr opante: capi
unt copioſã multitudinẽ piſciũ:p qnã ſigna
tur multitudo credẽtiũ ꝑ pᷣdicatiõez apoſto
loꝛum: ⁊ ſimiliter multitudo penitentiuz ꝑ
pᷣdicatores alios ad bonum ↄuerſoꝝ. vr̃ ꝙᷓ
piſces fugiunt ꝛetia fetida ⁊ conꝛupta.nec li
benter intrant ea.⁊ ꝑꝑ hoc illi ꝗ piſcantur
cum talibꝰretibus:paucos uel nullos piſceſ
capiũt:ſequũtur tñ ꝛetia odorifera ? muda
⁊ iõ cũ talibꝰ capiũtuꝛ melius. Rethe xpᷣi
ẽ vbum dei piſces ſunt oẽs pct᷑ores. dextra
ſpiritualia ſiniſtꝛa tpꝛalia. Iſte g ꝗ pᷣdicat
ꝑp lucꝝ tempoꝛale uel uandã gloriã piſcatuꝛ
ad ſiniſtrã. ⁊ retia fetida habet.⁊ iõ paꝛum
pꝛoficit:ſed qui in doctrina ⁊? predicatione
queꝛit ſalutem audiẽtiũ.ille piſcatuꝛ ad ðx
teram.⁊ retia odorifera habet.⁊ iõ multuʒ
ꝓficit nec miꝝ. (qꝛ ut dr in ꝓuerbijs) uias
que a dextris ſunt nouit dominus. peruerſe
autem ſunt que a ſiniſtris ſunt. Johes itaq;
conſideꝛato miraculo facto quia nidit ĩple
tum ſicut predixerat:recognoſcit eum (⁊ di
xit Petꝛo) quem pᷣ alijs diligebat. ⁊ etiam
quia inter alios pꝛior erat.(Dñs eſt) cui.ſ.
⁊ piſces obediunt:dominus eĩ eſt nom ptat
⁊ per poteſtatem in miraculo piſciũ eſt hic
manifeſtatus. Johes ꝗ tanquã uirgo cetis
purioꝛ erat ⁊ ꝑpſpicatior in cognoſcendo citi
us alijs cognouit xpᷣm. qꝛ puritas mentis ⁊
corꝑis maxime diſponit hoĩem ad cognitio
nem diuinoꝝ ſfᷣ̃m Beda.ↄgnouit pꝛimꝰdũm
ſiue miraculo iſtius piſcationis.ſiue ſono pp
cognite uocis.ſiue prime remiſcẽs piſcatio
nis. ubi ſetrus cantor.per Petꝝ actiua ⁊
labõioſa uita ꝑ Joheʒ ↄtemplatiua ⁊ quie
ta ſignificat᷑. Contemplatiua actiue deum
quem conſideꝛat:oſtendit.Si in die ĩ actio
ne fuiſti.ſaltem in nocte dicat tibi contem
platiua.dominus eſt:ne ita diſtra haꝛis oꝑi
bus.ꝙ ipᷣm aliquando ñ conſideꝛes.hec Pe
trus((Tũc Petꝛus audito qꝛ dñs eſt. tunica
ſuccinxit ſe Jut cũ maior̃ ꝛeueꝛẽtia accedẽet
eü (Eat. n. nud?) i. paꝝ ueſtitꝰ:ut aptioꝛ eẽt
ad piſcatõis opꝰ.uñ Beda.dr᷑ ſdetꝛus nudꝰ
fuiſſe.ad ↄpatõm ceteꝛoꝝ ueſtimentoꝝ qui
bus uti ſolebat.Sic nos ſolemus diceꝛe:cũ
aliquem ſumplici ueſtimto uidemuſ indutũ:
qꝛe nudꝰ ĩcedis: ubi ⁊ ¶Lbeo.pciĩſit ãt ſe lin
theo amictu.quẽ fenices ⁊ thiꝛij piſcatões

ciacũuoluũt ſibi.cũ nudi ſt᷑.ſiue etiã ceteꝛis

-

2 oα D αα
-

VVFV———

Pmultas np⸗
gnumel.Et
Tilleſus tylſ⸗
puenit. Der n
alij iſcipux
cielate ecclie
bernaculo tuo⸗
iuenerut puna
las ad Aeſacie
wumn daren
cdlum. Nand
mulripicauin
Frute diuina
pane:ad mai
noͤs xpi ofin
leucam otra
in itoꝛe cun
gürmilapi
gietat:loc⸗
poſtum:r pa
by guos ween⸗
Sinonpem
magnis piſcib
geſerapfſcii
Apoſtol g
boium iͤtn
cü tamieſ
t magninci,
tioneẽ mniraen
ep retis iten
aſ iſchhi
comedes ad
ofedß
teroee
foꝛ at a
mmiine.

niä ile piſcann
den tinun
1 conius Mere
is unr. Johes iag,
cto guin uigtt iple
ognoſcft eum t di
n. dis eſt ni
inus ei en hon diat
raculo piſciͦeſt bi
tanquã uirgo ceits
rin coghoſcentocti
puritas mentis
it boiem ad cognitio
i.ognouit peim iafn
ſcationis ſue ſono
ne remiſcis piſceati⸗
per Pery actiua 7
templatiuas ? qule
gtiua actile deum
it Gi in ie i getio
e cican tidi coſten
ita Ciſrabariso
conſeres hec⸗ e
toqe dis eſ unſ⸗
euenetin Alttel
geſtit un optiad
da d Peneus n

Secunde partis

indumtis apponunt(⁊)ex deuotione ac fer

uore dilectionis(miſit ſe in maꝛe Jut citius

ad eũ ueniret: memoꝛ dñi quẽ feruẽteꝛ dili

gebat (alij vo diſcipuli)trahentes rete piſ

cium cu matura feſtinatione (nauigio uene
runt) qꝛ ita feruidi ſicut petrus nõ erant.pe
trus quidẽ moras nauis expectare non po
tuit.ſʒ amoꝛis ĩmenſitate cogente ĩ mare ſe
pᷣcipitauit.ut uelotius ⁊ magis feſtinus ad
domĩuʒ uenire potuiſſet. Ubiq; petrꝰ feruẽ
tioris fidei æ maioris dilecõis ĩuenituꝛ. ubi
beda.E odẽ ãt ardore qꝰ ⁊ młta alia feceꝛat
uenit ad Jeſum nõ tam̃ intelligendum ẽ pe
tꝛũ ſupeꝛ fluctꝰ ueniſſe.ſed aut natãdo. aut
pedibus propꝛijs.qꝛ erant pꝛope teꝛꝛã.⁊ fᷣʒ
AKriᷣ.optime ponit h̊ conditio Johis ⁊ pe
