Secundus de uirtute in uirtutem. Tertius ẽ
ex hoc mundo ad patrez. ſiue de moꝛte ad ui
tam. Igitur ſecundum conſilium Bebe. Tꝛã
ſeamus etiam nos exemplo hoꝛum paſtoꝛuzʒ
uſque in bethleem ciuitateʒ dauid cogitãdo
ac recolamus amando.⁊ incaꝛnationem chꝛi
ſti dignis honoꝛibus celebrando. Lꝛanſeamꝰ
etiam abiectis carnalibus concupiſcentijs to
to deſiderio mentis uſque in bethleem ſuper
naz ideſt domum panis uiui.non manufacta
ſed eternam in celis et ꝛzecolamus amado ꝗa
ueꝛbum caro factum illuc carne aſcendit.ibi
q; ſedet in dextera patris.illuc eum tota uit
tutum inſtantia ſequamur.et ſolicita coꝛdis
ac coꝛpoꝛis caſtigatione pꝛocuremus.ut quẽ
illi in preſepio uidere uagienteʒ nos in patriſ
ſolio mereamur uidere regnantem. Non eſt
tanta beatitudo cum deſidia ac toꝛpoꝛe que
renda ſed alacriter ſunt chriſti ſequenda ue
ſtigia.At ſicut illi uidẽtes cognouerunt ſic ⁊
nos que dicta ſunt de ſaluatore noſtꝛo.plena
dilectione feſtinemus amplecti. ut hec ĩ futu
ꝛo peꝛfecte cognitiones uiſu.?⁊ compꝛehende
ualeamus(Waria autem )pꝛudentiſſima(⸗
ſeruabat) in ſcrinio pectõis ſui(omnia vba))
ſcilicet de annunciatione angelica de exulta
tione iohannis.in utero de ortu ſaluatoris.ðᷣ
cantico angelorum ac de apparitione et fide
paſtorum(conferens ea in corde ſuo) cũ ſcri
ptis prophetarum.Ecce ergo optimã diſcipu
la.que audita conſeruabat memorie commẽ
dando:et omnia nihil obliuioni dando ⁊ con
ferens:obſeruata frequenter repetendo. Un
de fuit aꝛcha contingens diuinoꝛum eloqui
oꝛum aꝛchana conſeruabat ergo omnia et
memoꝛie commendabat.et poſtea ipſa docẽ
te et narrante ſcꝛiberentur et in uniuerſo

mundo pꝛedicaꝛentuꝛ. Ab ipſa enim apoſtoli
plurima de geſtis domini iceret marine

ea que geſſit antẽquam eos uocaꝛet ad ipſaʒ
omnes quaſi ad magiſt:a ꝛecurꝛebant.Et ꝗa

Cap.ix.

ſanctas ſcripturas legerat et pꝛophetas ſcie
bat conferebat que ſecum ſunt acta de domi
no cuz his que nouerat a prophetis ſcripta ð
eo.attendens prudenter quomodo prophetie
implebantur in puero nato. Kõferẽs eꝛgo ea
que in pueꝛo fidei uidebat.cum illis que ð eo
in oꝛaculis pꝛophetarum legeꝛat.tantouerus
eum deum eſſe cꝛedebat quanto ea que de il
lo legeꝛat ĩ eo compleri cernebat.Et iſta col
latio eꝛat ei delectabilis ualde et utilis eccle
ſie.quia ſecundum Pie:ony. Ipᷣa poſt aſcen
ſionẽ filij ſui ꝛemanſit ad tempus in terris cũ
apoſtolis.ut eos plenius inſtrueret. quia om
nia familiarius niderat et tꝛactauerat.ꝓpter
quod melius expꝛimere poteꝛat. Ut emm dic
Pieronymus.quod meluis nouimus meliꝰ ꝓ
ferimus. Maria eꝛgo uuginalis pudicitie iu
ꝛa cuſtodiens.⁊ non minus pudica oꝛe quam
coꝛpoꝛe.ſecreta chriſti que nouerat nłli diuł
gare uolebat.ſed tacito corde ſcrutans ↄgꝛu
um tempus.quo deus hec diuulgari uellet.⁊
quomodo uellet ꝛeueꝛenter expectabat:cõfe
ꝛens ea que uideꝛat cica ſe acta.et que i ſcꝛi
pturis legerat agenda ATegerat enim in yſa
ia.Ecce uirgo concipiet ⁊ pariet filium.et ui
debat ſe uuginem ⁊ cõcipiſſe ⁊ peperiſſe.Le
geꝛat: cognouit bos poſſeſſoꝛem ſuuʒ ⁊ aſinꝰ
pꝛeſepe domini ſui.et uidebat dei et ſuum fi

Legerat egredietuꝛ uirga de radice yeſſe.⁊c̃
⁊ uidebat ſe de ſtupe dauid et oꝛtam natam
egerat nazarenus uocabituꝛ pueꝛ iſte: ⁊ ui
debat ſe in nagzareth de ſpirituſſancto conce
piſſe.A egerat ⁊ tu bethleẽ t᷑za iuda ⁊c.et ui
debat ſe in bethleezʒ peꝑiſſe. Comparat ergo

liuʒ inter hec animalia uagientẽ in preſepio 4

uerba pꝛophetarum et que legerat.factie et
his que audiebat ⁊ uidebat:⁊ in omnibꝰunã

mater ſapientie cernit concoꝛdiam:et habet
certa fidei augmenta. O quantum gaudeꝛe

poterat.cum ſe matꝛem dei cognoſceꝛet gad
ut ait Anſhelmus.) Soluz de ſacta Maꝛia
uugine pꝛedicaꝛe, quod dei mater eſt.exce
dit omnem altitudinem:que poſt deum dici
vel cogitaꝛi potes.¶ Paſtores) autem abie

runt cum gaudio ingenti(et reuerſi ſunt)ad

curaʒ et coſtodiam gꝛegis ſui (gloꝛificantes
Acoꝛde (et laudantes )oꝛe(deum tanquam
auctoꝛem ⁊ opificeʒ (i ommbus).i.de om ni
bus(que audieꝛant ſ.ab angelis (et uiderãt
Iin bethleem pꝛoprijs cculis.ſicut dictũ eſt
ab angelo ad illoſ.i.in hoc gloꝛiaʒ deo lauõs
que rererebant: quod non aliud ueniẽtes ĩue
nerant. quam ſicut ad illos dictum erat Yo
ſi enim de tam eximio bñ̃ficio toti mundo ge
neraliteꝛ collato ⁊ eis ſpecialiteꝛ oſtenſo gꝛa
ti exiſtẽtes:vtᷣuotõnem ſuam in laude ði eꝛuc
tabant ⁊? deuʒ gloꝛificabant. In hoc etiam
ꝛeputãtuꝛ deuoti.quia pcſt cõtemplatõeʒ ſal
uatõis revtut ad exercitiu actiõis. In qdat
for̃a paſtoibꝰecclłie ꝗ alijs dõmẽtibꝰ dent ui

ſ&

Feg

De natiuitate ſaluatoꝛis

gilare. ⁊ ire aliquando in bethleem contẽpla
tõnis.⁊ ad ſtudium ſacꝛe ſcꝛiptuꝛe.ut ibi pãe
celeſti ꝛefitiãtuꝛ.⁊ ꝛefecti pãe doctꝛine ad pa
ſcendum gꝛegeʒz ꝛeueꝛtantur. Vnde in ezechi
ele.animalia ibant et reuertebãt᷑. Vade nũc
2 tu ad uidendum uerbum pꝛo te carnez fac
tum. ⁊ genibus flexis adoꝛa dominum tuum.
2 eius matrez. ac reuerenter ſaluta ioſeph ſa
ctum ſenem.¶ Deinde oſculare pedes pueri
ieſu iacentis in pꝛęſepio.⁊ roga dominam ut
eum tibi poꝛꝛigat uel accipeꝛe peꝛmittat. Ac
cipe ergo eũ ad te. ⁊ inter brachia tua ꝛetie.
Intuesaꝛis faciem eius diligenteꝛ ac reueren
teꝛ deoſculaꝛe. et ölecteꝛis in eo ex coꝛde A5
fidenter hec faceꝛe potes.qnia pꝛo ſalute eo
rum uenit ad peccatoꝛes. cum eis humiliter
conueꝛſatus eſt.et tandem ſe eis in cibum di
miſit. Unde benignus dominus patiẽter per
mittet ꝓ tuo uelle ſe tangi. nec imputabit pᷣ
ſumptioni:ſed amoꝛi.Sempeꝛ tamen cum ꝛe
ucꝛentia ⁊ timoꝛe hoc facias.quia ipᷣe ſanctꝰ
ſanctoꝛum eſt. Poſtea redde ipſuzʒ matri ſue
⁊ conſpice ſtudioſe quam diligenteꝛ ⁊ ſapien
teꝛ euʒ lectat et gubemat.ac ceteꝛa obſequia
ei facit. Sta ⁊ tu ad ſeruiendum paratus.et
adiuua eam ſi potes. In his delectaꝛi.iocun
dari ⁊ ſedule meditari memento: ⁊ quantum
potes ſta familiaris domine ⁊ puero ieſu.et ĩ
tuearis faciem eius ſepe. in quem deſiderant
angeli pꝛoſpicere.ſempeꝛ tamen ( ut dixi)cuʒ
reuerentia ⁊ timoꝛe: ne paciaris ꝛepulſam de
pꝛeſumptione Reputaꝛe enim te debes indi
nũ in conueꝛſatione talium ⁊ tantoꝝ. Unde
Ant helmus. Pinc matrem cum omni pᷣuotio
ne in bethl eem pꝛoſequeꝛe ⁊ in hoſpitium di
uertens cuz illa aſſiſte.⁊ obſequere ꝑienti.lo
catoq; in pꝛeſepio paruulo erumpe in uocem
exultationis.et clamans cum yſaia paꝛuulus
natꝰ eſt nobis.⁊ filius datus eſt nobis.et am
plectere illud diuinuʒ ⁊ dulce pꝛeſepiũ. Mit
tiget ueꝛecundiam amoꝛ. timoꝛẽ ppellat affec
tus.ut ſacꝛatiſſimis pueri pedibꝰ labia figas.
⁊ oſcula gemines.Deinde paſtoꝛuz excubias
mente peꝛtꝛacta. angeloꝛum cuꝛentem exeꝛci
tuʒ admiraꝛe celeſti melodie. tuas interpone
preces ſimul coꝛde ⁊ ore decantans.gloꝛia in
excelſis ðᷣo.⁊ in terꝛa pax hominibus bõe uo
luntatis. VUnde ⁊ Auguſti. Angeloꝛum uoceʒ
peꝛ quam dñs ieſus xpᷣs natus uuginis paꝛtu.
paſtoribus nunciatus eſt.cuʒ euangelium le
geretur: audiuimus.gloꝛia in excelſis deo et
in terra pax hominibus bone uoluntatis. F E
ſta uox ⁊ gratulatoꝛia.non uni femine cuius
uteꝛus edideꝛat pꝛolẽ ſed humano geneꝛi cui
uirgo peperit ſaluatoꝛẽ. Dicamus ergo ⁊ ros
7 quanta poſſumus cum exultatione dicamꝰ
dicamus.inquam et nos fideli coꝛde deuota
uoce.gloꝛia in excelſis deo ⁊ in terra pax ho
minibus bone uoluntatis.et hec ueꝛba diuia
has dei laudes.hoc euangelium gaudiũ qua

Ae ſu chꝛiſti.

ta ualemus conſideratione perſpectuz. fide ?
ſpe et caꝛitate meditemur. Unde etiã gꝛego.
nazangemus. Cum paſtoribus pueꝛum uene
ꝛaꝛe.cum angelis hymnuin dicito cum aꝛchã
gelis quorũ ducito.E xulta et ſi non potes ut
iohannes ex uteꝛo.certe uelut dauid in colla
tiõe aꝛche teſtamenti tripudia. Ueneꝛare na
tiuitatem peꝛ quam teꝛꝝene natiuitatis uincu
lis liberatus eſ. Pec grego. Uenias et nihilo
minus quottidie ut uideas ieſum in pᷣſepi ſpi
rituali ſcilicet in altari. ut caꝛnis ſue fꝛaumen
to merearis cuʒ animalibus ſanctis refici.Et
ſciendum quod triplex ẽ chriſti natinitas ſci

patre eteꝛnaliter. Secũda ex matꝛe tempoꝛa
liter. Texia in mẽte ſpiritualiter. Et iſte tres
natiuitates ſumuntur ſecundum tres chriſti
ſubſtantias.que ſunt deitas.caro et ſpiritus.
MNam ex patꝛe naſcitur deus ex matre caꝛo i
mente naſcituꝛ peꝛ gꝛatia ſpirituſſanctus.Ex
patꝛe naſcituꝛ ſempeꝛ.Ex matꝛe ſemel in mẽ
te ſepe. Secundum natiuitatem diuinã chri
ſtus habet patrem ſine mat:e ſecundum hu
manitatem matrem ſine patꝛe ſecundum ga

tuita m habet patꝛem et matꝛem. ſecundum

illud: Quicunque fecerit uoluntatem patꝛis
mei qui in celis eſt.ipſe meus frater et ſoꝛoꝛ
et mater eſt. Pas uero chꝛiſti natiuitates.re
pꝛeſentat eccleſia in die natiuitatis eius. Pꝛi
mam natiuitatem repꝛeſentat in miſſa.que
cantatuꝛ in nocte quia diuina natiuitas eſt
nobis occulta. Secundam repreſentat in miſ
ſa. que cantatur in auroꝛa: quia natiuias
humana fuit paꝛtim oculta.ſ.quantuʒ ad mo
dum et partim maniſeſta. ſcilicet quamum
ad affectum. Teꝛtiam repreſentat in miſſa q̃ᷓ
cantatuꝛ in die quia gꝛatuita natinitas mani
feſta eſt in anima.in qua chꝛiſtus concipitur
per effectum. naſcituꝛ per effectum. nutritur
per profectuʒz. Ponoꝛa tunc et uenerare ciui
tatem bethleem puſillam et minimam peꝛ q;
tibi ꝛegꝛeſſus patefactus eſt ad paꝛadiſum et
patꝛiam Pec ciuitas ſpatio modica.pꝛimo di
cta eſt effrata:ſed poſtea facta eſt ibi fames
magna qua tranſeunte facta eſt ibidem ma
xima habundantia. et tunc uocata eſt beth
leem.ideſt domus panis.pꝛopter euentuʒ ba
bundantie ſupezꝛuenientis. er ciuitas non
eſt minima in pꝛincipibus iuda i. dignitatis
excellentia.quippe quia conſcia miſteꝛioꝛuʒ
ante chꝛiſti aduentum. IJbi enim unctus fuit
dauid. ibi ſacrifitium ſolenmʒatum ibi cen
nubium Ruth. ⁊ boos celebꝛatum. in quo
pꝛefiguꝛabat humanitatis et diuinitatis con
nubium: verum ſacrificium et immutabüe
regnum. Item conſcia gaudioꝛum in aduen
tu chriſti. O quis digne penſet gaudium
angelorum laudantium. paſtoꝛum uidenti
um regum adoꝛantium populorum creden
tium: ¶ Nem conſcia martyrriorum. poſt

—
1 er⸗

licet diuina humana gratuita. Pꝛima eſt ex

—

.

—

7

7

νορ

—.—

deſtin eininn

1— gen ſ
iſt lnnſen
in gernen alal

7

inatnIn ba cinun
is ac mue pulcallnan
e ehenan
nis mane cuum ficn
mniarer Monſtannini ne
1, Tin la pulcenimum
looubi uirgo naria pep⸗
lit kſt etum in iſn eeck
mar deuota inia crat
erabllet cini⸗ eucee
Ncli t ſenche bil dien
lat euſtochiüfegeſcunt.
iͦfela dur nagoruz de
ſancti et zodileci ciuitan
nsileegt ut bice domin
1n erampalla Teuſtochi
nsclisnugridesi mor
lium ceiſoruiio diuine
Motiſſine nocmmenregun
.trnatu gronter undeen
Hietloci deuorionem e
llo er his ui eſidenin
ate cognorione ſna
orzenienmr lccernd
in ſcigdnt ſimt in
umeni⸗
ſerninn tubts.

Rye⸗ uaz ſar
ge anla
earn degt bie

znehten

tuz. fide

tia
dego.

n potes ut
lic in collg
eneꝛgre na
tatis ninen
1s et nihilo
in öſepi ſpi
ſue fꝛumen
is refici. Et .
natinitag ſci
Nimg eſt ex elei
me tempoza ⸗

tres chriſti

0 et ſpiritug./
matre col
ancnek
emel in mẽ
diuind chri N
cundum bu
undum gea

ſecundum

Ntem panzis
ler et ſoꝛoꝛ
tiuitagtes. re
is eius. Pei
miſſa. que
atiuitas eſt
entat in mif
9 natiuitas
intuz ad mo
t quantum
t in miſſa q
tinitas mani
s concipitur
limn. mutritur.
enerare cilii
man per q;
Nradiſum et
a pꝛimno di
ibi fames
ibidem ma
ta eſt beib
euentuz ha
cinitas non
1i. dignitalis
a miſtenorli;
n uncuus fui
atum ibi cen
ilum,In quo
initatis 0n
immutabie
Um in aduell
ſet gauclum
um niidenti
orum reden

TO

Pꝛime partis.

aduentum chriſti:quando herodes. fecit in

fantes occidi. Sed maxime beata in germie
quia inde exijt germen nobile ſcilicet.dux.?
dominatoꝛ germen utile. regens populuʒ iſra
el. De cuius ciuitatis laude. Sic dicit Beꝛ
na. O bethleem parua ſcilicet. magnificata
a domino. Magnificauit te: ꝗ factus eſt in
te paꝛuus ex magno. Que ciuitas ſi audiat.
non inuideat precioſum ſtabulum illud.et il
lius pꝛeſepij gloriã. Ubiq; glorioſa dicta ſũt
de te ciuitas dei. ubiqʒ canitur quia homo
natus eſt in ea. et ipſe fuudauit eaz altiſſimꝰ
Pec Ber. Bethleem ſita eſt in monte longo
ſed arte ab oriente ſe extendens in occidẽtẽ
in cuius fine oꝛientali ſub rupe quadam que
erat in quodaz diuerſoꝛio.illuxit nobis ſol iu
ſticie chꝛiſtus deus noſter. et contra occiden
tem ad quatuoꝛ uł quinqʒ pedes eꝛat pꝛeſepe
iumentoꝛum.in quo dulcis pueꝛ ille fueꝛat ꝛe
clinatns. In hac ciuitate eſt ſancta ⁊ uenera
bilis ac mue pulcꝛitudinis ⁊ ðuotõis eccleſia
cathedꝛalis. cõſecrata in honoꝛe beate uugi
nis maꝛie: quam edificari fecit beata helena
mater Conſtantini imperatoꝛis.in qua ẽ cꝛip
ta.⁊ in illa pulceꝛꝛimum altare marmoꝛeuʒ ĩ
loco ubi uirgo maria peperit.⁊ xpᷣs naſci uo
luit E ſt etiam in ipſa eccleſia capella pulcer
ꝛima ⁊ deuota in qua erat illud pꝛeſepiuʒ ue
nerabile ? dinũ. In eadẽ ecła ẽ ſepulchꝛũ in
nocẽtũ ⁊ ſeplchꝝ bti PHierõymi. Ibi bta pau
la ⁊ euſtochiũ reꝗqeſcunt. Ibiq; ẽ ciſterna in
q; ſtella dux magoꝛuʒ dicitur cecidiſſe. Pac
ſanctã et ðo dilectã ciuitatẽ beatus Hierony
mus pᷣleegit ut ibidẽ domino deſeruiret/ Gea
ta etiam paula ⁊ euſtochium filia eiꝰcũ mul
tis alijs uiginibus ĩ monaſteꝛio ſanctimonia
lium dei ſeruitio ⁊ diuine contemplationi de
uotiſſime uacantes regnum mundi ⁊ omnem
ei oꝛnatũ pꝛopteꝛ amoꝛem domini noſtꝛi ihu
xpᷣi et loci deuotionem contẽpſerunt. Multi
quoq; ex his qui deſiderio terre ſancte de ter
2a. ⁊ de cognatione ſua. ⁊ de domibus patꝛuʒ
ſuoꝛuʒ exierunt: licet tuꝛba et tumultus höiz
plerunq; religioni ſint impedimentuzʒ malue
runt tamen inter tuꝛbas populoꝛum corpora
liteꝛ habitaꝛe.quaʒ ſanctaꝛum ciuitatum q̊ͥs
xps ſpecialiter elegit.ſ.hierlm betheleẽ ⁊ na
gqaꝛeth. que tanquazʒ celle aꝛomatice ſaluato
ris conuerſatõne redolent. habitatione priua
ꝛi. In nazgaꝛeth enim ð ſpiꝛituſancto ex mãia
ungine fuit dominus conceptus.in betheleẽ
natus in hiꝛlm pꝛo ſalute noſtꝛa crucifixꝰmõ
tuus ⁊ ſepultus.in bethleez ergo ſecundus a
dam eſt natus. de qua ad ſeptem miliaria uł
circa.contra auſtrum eſt ebron cinitas ubi ĩ
agꝛo damaſceno fuit pꝛimꝰ adam ð ꝛubꝛa tꝛa
foꝛmatꝰð q agꝛo ad iactũ aꝛcus ẽ ſpelũca du
plex ubi ipſe adã cũ cõiuge ſua ẽ ↄdit ⁊ ſept
to tres magni patriarche.ſ.abꝛahã.yſac et ia
cob cuz cõiugibus ſuis.Chriſtus itaqʒ natus

Cap.ix.

eſt ut eaptiuum hominem liberaret. Et boc
pꝛefiguꝛatum fuit in pincerna pharadis.cui ĩ
carcere uidebatur quod coꝛam ſe uitis ð ter
ra creſcebat.habens tres pꝛopagines ſeu ra
mos:que cepit floꝛeꝛe ⁊ nuas pꝛoducer̃.quas
in calicẽ pharaonis expꝛimens. potum phaꝛa
oni offerebat:qui ſecundum ſomnij interpre
tationem poſt tres dies libeꝛatus eſt. Sic cũ
genus humanũ miſerabilem ſuſtineret capti
uitateʒ uitis.i.chꝛiſtus de terꝛa ſola.ſ.maria
excreſcebat:qui in ſe tres ꝓpagines.ſ.caꝛneʒ
animam et deitatem habebat uel tres ꝓpagi
nes ſunt tres peꝛſone ſancte trinitatis.Tertia
uero die.poſtq; uinum ſanguinis ſui in cruce
eſt expreſſum et ꝛegi celeſti oblatum tunc ge
nus humanum de captiuitate eſt egreſſum.
Poc uinum ꝛegem celeſtem ita inebꝛiauit.ꝙ
omnem offenſam humano generi relaxauit.
Poc uinuʒz nobis ſub ſacramento reliquit.ut
quottidie regi celeſti pro mundi offenſa offe
ꝛatur quia quotidie a mudo offendituꝛ. Unð
cum chriſtus naſceꝛetuꝛ ninee engadi floꝛue
ꝛunt.⁊ chꝛiſtum ueram uitem ueniſſe oſtẽde
rũt. Modus aut ẽnatiuitatis chꝛiſti figuratꝰ
eſt in uirga aaron que flruit et fructuʒ ami
gdalinum pꝛotulit. Sicut enim uirga illa mi
rabiliter contra naturam germinauit.ſic ma
ria ſupꝛa oꝛdinem natuꝛe miꝛabiliteꝛ filiũ ge
neꝛauit. Uuga aaꝛon pꝛotulit fꝛuctũ.ſine pꝑlã
tatione: maꝛia genuit filium ſine unili cõmix
tione. In teſta amigdalina dulcis nucleus la
tebat. in teſta caꝛnis chꝛiſti dulciſſima dᷣitas
abſcondita fuit. In uirga aaron inuenimus
fondium uiꝛiditatem. floruz ſuauitatẽ ⁊ feuc
tuum ubertatem. ſic maria habuit uiiditatẽ
uuginitatis.ſuauitatem pietatis.et ubeꝛtateʒ
perpetue ſacietatis. Nonſoluʒ autem chriſtꝰ
iudeis:ſed et paganis oꝛtum ſuum pꝛemõſtꝛa
uit. quia omnes homines ſaluos fieꝛi uo uit.
Vnde octauianus qui tunc toti mundo domi
nabatur. ⁊ ideo a romanis tanquam deus re
putabatur.ſibiillam pꝛophetiſſimaʒ conſule
bat ſi in mũdo aliquis eo maioꝛ futurꝰ erat.
Kodem autem die quando chꝛiſtus in iudea
naſcebatur ſibilla ꝛome ciꝛculum auꝛeum iu
xta ſolem contemplabat ĩ quo circulo virgo
pulcerima reſidebat.q̃ puerũ ſpecioſiſſimũ in
gremio gerebat Qch illa ceſari octauidão mõ
ſtꝛauit regẽ potẽtioꝛez ipſo natũ ẽẽ itimaui.
Meditari ergo debes cuz gaudio quanta ſit
hodierna ſolemnitas. DPodie nanq; natus eſt
chriſtus.⁊ ſic uere eſt dies natalis regis eter
ni⁊ filij dei niui. Podie pueꝛ natus eſt nobis
⁊ filius datus ẽ nopᷣ. Podie ſol iuſtitie q ĩ nu
bibus erat.clare fulcit. Podie ſponſus eccle
ſie electoꝛum caput de thalamo ſuo pꝛoceſſit
hodie ſpecioſus foꝛma pꝛe filijs hominũ deſi
deratam faciez eius oſtẽdit: hodie luxit nobᷣ
dies ꝛedẽptiõis nr̃e. reꝑpatõis antiqᷓ felicitatis
et᷑ne. hodie pax ẽ nuerata nobᷣ hõibꝰ ut cãit

De circũciſione dñi nr̃i

in hymno angelico qui hodie eſt factus. Po
die ut cantat eccleſia per totum muũduʒz mel
liflui facti ſunt celi. Podie appaꝛuit benigni
tas ⁊ huanitas ſaluatoꝛis noſtri dei.quia (ut
dicit Ber.) Potẽtia appebat in ꝛeꝝ cꝛeatiõe
ſapiẽtia uero in earum gubernatõe:ſed beni
gnitas miſericoꝛdie maxime nũc apparuit in
humanitate. Podie adoꝛatus eſt deus ĩ ſimi
litudine carnis peccati. Podie ⁊ nos cũ chꝛi
ſto ſumus ↄgeniti:quia generatio chꝛiſti oꝛi
go ẽ popli chꝛiſtiani. Podie illa duo miracu
la cõtigerũt.que oẽm ſuperat ĩtellectuzʒ ⁊ ſo
la fides apphendere pᷣt.ſ.quod deus naſcit ⁊
uirgo parit. Podie alioꝛum miraculoꝛuz cla
ruit multitudo.Deniq; oĩa q̃ de ĩcarnatõe di
cta ſũt quaſi hec clariꝰeluceſcũt.ibi ĩchoata
hec manifeſtata uideas nũc illa.ac iſtis con
iunge et applica. Merito g eſt iſta dies gau
dij ultatiõis ac letitie magne nimis. oro.
Eſu dulcis.qui de ancilla humili hũi
lis natus te humiliter natũ hũilitatis
anis iuolui: ⁊ ĩ pᷣſepio recliari uolui
ſti da mihi clemtiſſime dñe per tuã iennarꝛa
bilẽ natiuitatẽ renaſci in me noue uite ſanc
titatem. ⁊ ſic ſub habitu ⁊ pãnis mee religio
nis humiliari ut ĩt᷑ arta reglaris diſciplie ſtu
dia.uelut in quod am pꝛeſepio reclinatus.ad
culmẽ uere hũilitatis ualeã attingere.et qui
nr̃e humanitatis ⁊ moꝛtalitatis fieri dignatꝰ
es ꝑticeps.da mihi tue diuinitatis et eterni
tatis eſſe ꝑticipẽ. Amẽ. Capi. x.
¶ De circũciſione domini. Coꝛꝛeſpondet euã
gelio S Doſtq; cõſumati ſüt dies.⁊c.
Oſtquã aut cõſumati et impleti
ſunt dies octo.ſ.a natiuitate dñi
p utrãq; extremitatẽ omputando
Q¶ut cirocideret puer) ſecũdũ le
glis pᷣceptũ.qꝛ hoc erat tpᷣs cucũ
ciſioni deputatũ (uocatũ)et declaratuʒ eſt(¶
nomẽ eius) eſſe¶hs).i.ſaluatoꝛ(quia ĩ cir
cũciſione ſolebat nomẽ ĩponi) ꝙ. ſ.nomẽ iaʒ
an ĩpoſitum ẽ a deo( uocatum).i.pꝛenuncia
tũ ẽ ab angelo pꝛiuſq; in utero).ſ.uirginis(
ↄciperetur) de ſpũſancto. Ritus circũciſiõis
a bro patriarcha abꝛahã exoꝛdiũ ſũpſit.qñ ⁊
nõis amplificatiõeʒ accepit.Na cũ ſignaculo
circũciſionis augmẽtũ ⁊ ĩmutatõeʒ pꝛomeru
it noĩis:ut ꝗ pꝛius dicebatur abꝛã.i.pater ex
celſus.deinceps ob meritũ fidei diceꝛet᷑ abꝛa
hã.i.pater multarũ gentium. MNec ſolũ ipᷣe ſʒ
etiã ueneꝛabilis uxoꝛ eius augmentũ cũ noĩs
mutatione ꝓmeruit. ut que pᷣus dicebatur ʒa
rayv.i.pᷣnceps mea ⁊ domus ſue tantum dein
ceps diceretur zara.i.pꝛinceps oĩm recte cre
dentium feminarum.Ex hoc ergo in ↄſuetu
dineʒ uenit ꝙ ad huius rei imitatiõem nomi
na ĩponerẽtur pueris ĩ die circũciſionis eoꝛũ
et ſic puero ieſu eſt factuʒ. Ab humilitate g.
que eſt ꝛadix ⁊ cuſtos uirtutuʒ. IJeſus ſumẽs
initium ciꝛcunciſionis accepit ſignaculum.ut

Jeſu chꝛiſti.

pꝛo te ſanguinis pꝛecium non tardans effide

ꝛe ſe: tuum ueriſſimum ſaluatoꝛẽ oſtendat.
patribus tam uerbo quam ſigno repꝛomiſſũ.
eiſq; afſimilatũ per omnia.pꝛeter ignoꝛantiã
et peccatũ.Duo magna hodie ſũt facta. Pꝛi
mum quia nomen.ſ.ieſus eſt manifeſtatum.
quod ab eterno ſibi erat impoſitum.et ab an
gelo pꝛiuſquam ĩ utero conciperetur.nocatũ
Angelus enim gabꝛiel miſſus ad mariaʒ ait.
Ecce concipies in utero ⁊ paries filium ⁊ uo
cabis.ſcilicet in circunciſione nomen eius ie
ſum ſcilicet a ðᷣo patꝛe ſibi impoſitum. Ande
in iſaia.Et uocabitur tibi nomen nouum qð
os domini nominanit. Secũdum oꝛigenem.
uocabulum ieſu dulce ⁊ gloꝛioſuʒ omni ado
ratu.cultuq; digniſſimum.nomẽ quod eſt ſu
per ome nomẽ. nõ decuit pꝛimum ab homini
bus appellari neq; ab eis offerri ĩ mundum:
ſed ab excellẽtioꝛi quadag maioꝛiq; natura.
HPHoc ergo nomen ei innatum eſt.ut enim ſal
uatoꝛ ſit.a pꝛopꝛia natura habet.Et quãuis
hoc nomen alijs ante fuerit impoſtum tamẽ
fuit nouum ĩ chꝛiſto in quantum fuit impoſi
tuʒ ab hac pꝛopꝛietate.quia eſt ſaluatoꝛ om
nium. qui in alijs nõ fuit. licet ſalutem in ali
quo facto particulari fecerit. Jeſus eĩ ebꝛay
ce.ſaluatoꝛ ĩterpꝛetatur latie.Dicitur auteʒ
ſaluatoꝛ. Pꝛimo a potentia ſaluandi.⁊ ſic cõ
uenit ei hoc nomen ab eterno. Secundo ab
habitu ſaluandi. ⁊ ſic fuit impoſuinʒ ab ange
lo ⁊ conuenit ei a conceptiõis ſue pꝛincipio.
Tertio ab actu ſaluadi.⁊ ſic fuit uocatuʒ no
men ĩ circunciſione.⁊ conuenit ratiõe paſſio
nis ſue. Igitur ſecundum Chꝛiſto.hoc nomẽ
dei quo ieſus ex utero uirginis nuncupatur.
non nouum ei eſt.ſed anquum:quia ieſus.i.
ſaluatoꝛ uocateſt ſecũdum carnem qui eꝛat

ſaluatoꝛ ſecundum diuinit atem. Unde conſi

deꝛa dignitates huius nominis. Pꝛimo quod
hoc nomen fuit ab eterno pꝛeoꝛdinatum 29
ſecratum. Secundo fuit diuino oꝛe nomina
tum. Tertio patriarchis ⁊ patribus antiquis
deſideratu.Quarto a pꝛophetis pꝛophetatuũ.
Ouinto ab antiquo ſcilicet in ieſu naue (qui
et Joſue dicitur)pꝛefiguratuʒ. Sexto ab an
gelo uirgini ? Joſeph pꝛenunciatum. Septi
mo a beata uirgine pꝛedicatuz. Octauo a io
ſeph hodie impoſitum. Nono ab ãgłis diuul
gatum. Decimo ab apoſtolis magnificatum.
Undecimo a martiribus teſtificatuz. Duode
cimo a confeſſoꝛibus collaudatum. Terdeci
mo a ſanctis uirginibus tanquam olenʒ effu

ſum pꝛeguſtatuʒ. Decimoquarto a fidelibus

ueneratum.E ſt autem ſecundum Augu.dif
feꝛentia iter nomẽ ieſus ⁊ nomẽ chꝛiſtus.ꝗa
nom̃ ieſus eſt nom pꝛopꝛiũ: ſed nom̃ xpᷣs ẽ no
me comũe ⁊ ſacramẽti. Item nomẽ chꝛiſtus
eſt nomen gratie:ſed nomen ieſus eſt nomẽ
gloꝛie. Sicut enim hic per gratiaʒ baptiſma
lem a chꝛiſto dicuntur chꝛiſtiani/ ſic in cele

-ʒ—

ibbilus no .
ſitecgetun lin
cindum enue
lit cecis uiſiz. iucu
ſermonemn nunis ,1l⸗ .
hoͤgtez e bſeſſs cn⸗
ninis efiggeui de boc!
ze wnc ulce.ont
cöfauamv Cotl.Momne
eſombifhe. ſone ieſne
1l. Alnneſts icificn
eſte in homine dni miteſi
genieſu uinutem ablutin⸗
aculam. uirturez ſancunfe
Gan. umnune iſtifcarin
Luzignr min int in peec⸗
nttea onet g quo ad
Uumremtnnn per nonen ie
Pemitturtur uobis peccat
Ylborfonine nne genu
leneſttum tinfoncum. b⸗
glicüc iuocaueuſalaus en
Hofnive e doninns n On⸗
4potre i honine ned dnde
onune inonmndbus gni
Nennonesionirerz
– cccleſe ifne
e⸗di no der ron 9
ed Na

S deilt, Tenen

n nonum
norigenem.
us ommi ado
quoch eſt ſi
im ab hominn
iimundum:
1oriq; naturg.
ſt.t enim ſal
et. Et quinis
oſttum tama
fuit impoſ
ſaluator ofn
lutem in gli
ſus ei ebꝛay
citur autez
ndi. ſie cö
Becundo ab
tiz ab ange
e pꝛincipio.
uocatuz no
ggtioe paſſio
o. hoc nomẽ
nuncupatur.
quig ieſus.i.
nem dui erat

1. Vrde conſi

Peꝛimo quod
edinatum ? 9
ooꝛe nomina
bus antiquis
pꝛophetatü.
ſu naue (cui
Sexto ab an
atum. Sepyti
Octguo 10
b glis diuul
agnificgtum.
icatuz. Duoge
atum. Ledeci
nam oleuz effu
nos fuelibus
um Augu di,
e chriſtus. ga
noß 1ps d ſo
nommẽ chriſtuſs
eſus eſt romne

Pꝛime partis.

. Ki gloꝛia ab ipo ieſu dicemur ſheſuite i.a ſal

uatoꝛe ſaluati:Et quata ẽ diffeꝛẽtia inter gꝛa

tiam ⁊ gloꝛiaʒ tanta differentia põt dici inteꝛ

nomen xps ⁊ ieſus. Moꝛaliter ſ̃ᷣm Bedam ſi
cut xpᷣs in ſua circũciſõne coꝛpõali accepit h̊
nomen ih̊s.ita electi ĩ ſua cucũciſiõe ſpuali ꝑ
ticipãt iſto nomine ut ſicut ipſi a xpᷣo dicti ſt᷑
xpᷣiani ita a ſaluatoꝛe uocẽtur ſaluati. Qõ ẽt
nomen eis nõſolũ pꝛiuſqᷓ; ĩ uteꝛo eccłie peꝛ fi
dẽ cõciperent᷑:ſed añ ſecula a deo uocatũ ẽ.
Poc eſt ergo nomẽ qð ẽ ſupeꝛ oẽ nomen.nec
eniʒz eſt aliud nomen ſub celo datũ hõibus.ĩ
quo oporteat nos ſaluos fieri. Nomẽ ꝙ ſecũ
duũ Bern.eſt mel in oꝛe.in aure melos.ĩ coꝛõ
iubilus.nomẽ qð ĩſtar olei lucet pᷣdicatũ.pa
ſcit ꝛecogitatum.lẽit ⁊ ungit iuocatum.Et ſe
cundum Petrũ rauennas. Poc è nomẽ ꝙ de
dit cecis uiſuʒ.⁊ ſuꝛdis auditũ.claudis gꝛcſſũ
ſermonem nutis.uita moꝛtuis.totãq; diaboli
põtatez de obſeſſis coꝛpoꝛibus uutus huiꝰno
minis effugauit.de hoc nõie dicit Anſhelmꝰ
Ih̃s ẽ nomẽ dulce.nomen delectabile nomẽ
cõfoꝛtans pctõꝛẽ.⁊ nomẽ beate ſpei eꝛgo ihu
eſto mihi yh̊s. Nomẽ ieſu ẽ vtuoſũ.iuxta illð
apłi.Abluti eſtis.ſãctificati eſtis.iuſtificaſti
eſtis in nomine dni nr̃i ieſu xpᷣi. Pabet eĩ no
men ieſu uirtutem ablutiuaʒ quo ad peccati
maculam.uirtuteʒ ſanctificatiuaz quo ad cł
pam.⁊ uirtutẽ iuſtificatiuã quo ad reatum.
Cuʒ igitur tria ſint in peccato.ſ.macula.cul
pa ⁊ ꝛeatꝰ.patet qð quo ad omnia iſta pecca
tum remittituꝛ peꝛ nomen ieſu. Unde Yohes
Remittuntur uobis peccata pꝛopteꝛ nom̃ eꝰ
In hoc nomine omne genu flectitur.celeſtiũ
teꝛꝛeſtrium ⁊ infeꝛnoꝛum. Poc nomẽ domini
quicuq; iuoc auerit ſaluus eꝛit.dDe hoc quoq;
nomine ipᷣe dominus ait. Quicquid petieꝛitis
q patre ĩ nomine meo dabit uobis. Poc igit
nomine in omnibus oꝛatõnibus uti debemus
ac petitiones ĩ nomine xpᷣi foꝛmaꝛe.⁊ pꝛopteꝛ
hoc oꝛatõnes eccleſie ĩ fine foꝛmant i chriſti
nomine:dicendo peꝛ xpᷣm dominum noſtrum
ul aliquid ſimile. In hoc nomine ille non pe
tit:ꝗ ↄtra dei diſpoſitiõem ⁊ cõtra ſuam uel
alioꝛum ſalutez petit. AImmo uero ꝗ talit᷑ pe
tit. hoc nomen eum petere dubinʒ non eſt.
Ueꝛe eꝛgo ⁊ pꝛopꝛie dictus ẽ ihs:qꝛ non niſi ĩ
hoc ſolo nomine ſalutem obtinere poſſumus
Vnñ de ſeipo dicit.E go ſuʒ alpha.⁊ o pricipi
uz ⁊ finis.Quia ſicut peꝛ uerbum eteꝛnaliteꝛ
dictum omnia pꝛoducũtur.ſic per uerbũ car
ni unitũ reparantur.promouentur et finiunt
Scðʒ quod hodie factũ ẽ q; cepit hodie dñs
ihs ſuũ ſacꝛatiſſimũ ſãguineʒ ꝓ nobis fuùdeꝛe
cuʒz ipius caꝛo cultelo iĩcideretur lapideo.Tẽ
peſtiue cepit pati pro nobis:et qui peccatum
ñn fecit.penam hodie poꝛtare incepit pꝛo ir̃is
peccatis.Nõſolũ eĩ ĩ uirili ſʒ ẽt ĩ infatuli eta
te:ſaguinẽ ſuũ ꝓ nobis uoluit fudere. Poꝛa
uit at pueꝛ ihs hodie ꝑꝑ doloꝛẽ qm i carne ſẽ

Lapi.x.

ſit.naʒ ueꝛã carnem ⁊ paſſibilem ſicut ceteri
homines habuit. Sed eo ploꝛante.credis ne
ꝙ mater potuerit lachꝛymas continere. Plo
rauit eꝛgo ⁊ ipſa compatere ⁊ tu ſibi.⁊ ploꝛa
etiam cum eo:quia hodie ipſe foꝛtiter ploꝛa
uit. Mam in ſolenitatibus iſtis multum gauð
re debemus pꝛopter ſalutem noſtꝛam quaʒ qͥ
ſiuit:ſed multum compati et dolere pꝛopter
ſuas auguſtias quas ꝓ nobis ſubſtinuit. Mł
tum etiã ex hoc ãmiraꝛi debemus ad tollerã
dum penas pꝛo peccatis pꝛo proprijs: cũ cer
nimus ipſuz tantas toleraſſe pꝛo alienis. Un
de Bernar. Quis non erubeſcat refugere mł
to minoꝛes penas pro peccatis ſuis:cuz noue
rit xpᷣm tanta pꝛotuliſſe.non pꝛo ſuis ſed pꝛo
alienis. Et ſciendum quod ſex uicibus fudit
ſanguinem ſuum pꝛo nobis. Pꝛimo in circun
ciſione et hoc fuit noſtre redemptionis initiũ
Secundo in oꝛatiõe.et hoc fuit noſtꝛe redẽp
tionis deſideriũ. Tertio in flagellatione.et qꝛ
to in coꝛonatione ⁊ Gᷓ fuit noſtꝛe ꝛedẽptõnis.

meꝛitum:quia liuoꝛe eius ſanati ſumus.Qui

—

to ĩ crucifixiõe.⁊ hoc fuit noſtre redẽptiõis pᷣ
tiũ tcẽ eĩzʒ q̃ ñ rapuit:exolusbat. Sexto ĩ late
ris apparitione.⁊ hoc fuit noſtre redẽptionis/⸗
ſacꝛamentum peꝛ quod figurauit nos per aq;
baptiſmatis debere mundari:qui quidẽ bap
tiſmus.habiturus erat efficatiam a ſanguine
chriſti. Der primũ docemur nos ſpiritualiteꝛ
ciucũcidere ⁊ peccata abijceꝛe. Peꝛ vᷣʒ mẽtis
ãguſtiã ꝓ ſalłte noſtꝛa ſuſtineꝛe ꝑ t᷑tiũ caruezʒ
noſtꝛam domare.per quartum animam nr̃aʒ
uututibus oꝛnare.per quintum membꝛa nr̃a
mandatis dei ligare.ꝑ ſextũ uulneratum coꝛ
ĩ caꝛitate ði habeꝛe. Uides eꝛgo quotiẽs chꝛi
ſtus ſuum fudit ſanguinem pꝛopter noſtram
redemptõnem. Ubi ſunt noſtre lacrime:ubi
gemitus: ubi fletus:ubi gratiarũ actõnes pꝛo
tamcopioſa ſanguinis effuſiõe: Uenite adoꝛe
mus ⁊ pꝛocidamus ante eum ploꝛemus ante
dominum qui fecit nos.⁊ tãcopioſe redemit.
Ut em ait Bern. Guffeciſſet ad redẽptõnem
oꝛbis una pᷣcioſiſſimi ſanguinis gutta:ſed da
ta eſt copia. ut in beneficij recoꝛdatione.uir
tus diligentis clareſceret. copioſa enim apud
eum redemptio. Ut autem dictuʒ eſt ritus ⁊
religio circunciſionis ab abꝛahaʒ ſumpſit ex
oꝛdium.quia pꝛimus unius dei confeſſus ẽ fi
dem.et in ſignum huius pꝛimo accepit circũ
ciſõnem.que fuit ſignum diſtinguens fideles
ab infidelibus.ꝛzedens em abꝛaham adhuc
in pꝛeputio poſitus.filium ſe habiturum quẽ
deus ei pꝛomiſit.huius rei ſignum circunciſi
onem accepit:ut ꝙ cꝛedẽs iuſtificatus ſic ceꝛ
neꝛetuꝛ. uit eꝛgo data ⁊ iſtituta circunciſio
Pꝛimũ pꝑꝑ meꝛuũ fidi abꝛahe.ut ſic diſtabat
a natõib ceteꝛis ſic diſtaꝛet ẽt ſig cuↄciſõis.
It᷑ ut ppłs ꝗ ex eadẽ ꝓgẽie naſcituꝛꝰeꝛat ꝑeꝛ
cucũciſõnis ſignu peculiaꝛis deo agnoſceꝛct
⁊ ab alijs natioibdiſceꝛneꝛet ac ſcmẽ eius ꝗ

— 4 „ 1 —
Xe& vwols α (πα☚⁰.
. 7

De circũciſione dñi nr̃i

cꝛzedens deo boc ipſum acceperat eſſe ſciret᷑.
IVtẽ ut ſi qui ex eodẽ populo in pꝛelio coꝛruiſ
ſent.hoc ſigno circũciſionis iteꝛ gentes cogni
ti.quia de ſtipe ſancta deſcenderãt:ſepultu
re tꝛade?ẽtur. Et ideo ĩ heꝛẽo ñ cucuncidebã
tur ubi ſoli ſine gentibus conuerſabant. Itẽ
in remediuũ peccati oꝛiginalis.et ad ꝛepreſſio
nem concupiſcentie carnalis. Data eſt etiam
circunciſio in pꝛepaꝛationẽ ſuſceptionis fidei
qꝛ circuũciſio eſt quedazʒ pꝛofeſſio moſavce le
gis ſeruande: ſicut ⁊ baptiſmus eſt profeſſio
legis euangelice et per pꝛofeſſione ʒ illam diſ
ponebantur ad iſtã. circunciſio igitur pꝛeteri
ti tempoꝛis mandatum fuit.⁊ ſignuz pꝛomiſſi
xpᷣi quaʒ uſq; ad xpᷣʒʒ opoꝛtuit auioꝛitatẽ hbr̃e
ut tamdiu curreꝛet donec naſceꝛetuꝛ ꝓmiſſus
abrae quo nato ⁊ pꝛomiſſiõe ĩpleta.opoꝛtuit
cucũciſionem ⁊ ſignum pꝛomiſſionis ceſſare.
unõ fiebat cultris petrinis.qꝛ petra erat xpᷣs.
Woluit autez xpᷣs circũcidi ex cauſis pluribꝰ
qᷓ;uis nõ eſſet legi ſubiectus. Primo ut oſten
deret ſe eẽ ð̊ geneꝛe abꝛae.ꝗ circũciſõnis mã
datuzʒ accepit.⁊ cui de xpᷣo ꝛepromiſſio facta
ẽ. Gecũdo ut patrihus aſſimulatꝰiudeis ſatiſ
faceret.ac ſcandalù et oẽz excuſationem ĩ ſe
nõ credendi. ⁊ euʒ nõ recipiẽdi.ipᷣis aufenet.
Tertio ut legem ueteꝛẽ ⁊ cucuciſõneʒz q; deꝰ
iſtituerat approbaret.ac eã ſãctam iuſtam ⁊
bonã fuiſſe monſtraꝛet: Quarto ut obediẽetie
⁊ huilit atis vtutezʒ nobis ſuo cõmendaꝛet ex
ẽplo: pᷣceptũ legis cui tamẽ ſubiectus ñ erat
obſeruando.Quinto ut legeʒ quã dedit alijs
Et ipᷣe impleret.⁊ qui ĩ ſimuitudine cãnis pec
cati:non autem ĩ caꝛne pci ueneꝛat remediũ
quo caꝛo pcti mũdari ↄſułuerat ñ reſpueret.
Sexto ut legis onꝰĩ ſe ſuſtines.alios a legiſ o
nere ꝙ põtar̃ ne gerãt:liberaret.qꝛ factꝰ ẽ ſbᷣ
lege ut eos ꝗ ibᷣ lege eꝛãt r̃dieꝛʒ. Septĩo ut ꝓ
nobð ſãguinẽ ſuũ.nſolũ ĩ etate uirili:ſʒ ẽt ĩ ira
tia fuùderet.⁊ tẽpeſtiue pati ĩcipeꝛet.Octauo
ut in ſe ueꝛitatẽ caꝛnis huane oſtẽdeꝛet.⁊ he
reticos qui dixerunt eum nõ uerũ coꝛpus ſed
fata ſticum habuiſſe cõfunderet. Nono ut ca
ſtitatẽ qne a circũciſõne actus Üllius mẽbri ẽ
cõmendaret.⁊ concupiſcentiam caꝛnalem re
pꝛobaꝛet.decimo ut in ipſo caꝛnalis circunci
ſio finẽ.⁊ ſpualis exoꝛdium habeꝛet.⁊ nos fo
le ſpualiter circuncidẽdos demonſtzꝛaꝛet. Ut
eniʒ apłus ait. inis legis xpᷣs ad iuſticiã om
ni credenti. Podierno itaq; die ceſſat circun
ciſio.et habemus pꝛo ea baptiſmum: qui eſt
maioꝛis gꝛatie: ⁊ minoꝛis pene. Ilaz gra bap
tiſmi ſuperueniens:caꝛnis cucuciſionem eua

cuaint.quẽ admodum frictu adueiẽte floꝛes

decidunt æ marceſcum. Unde greg. Qð apõ
nos ualet aqua baptiſmatis: hoc egit apõ ne
teꝛes uel ꝓ paruulis ſola fides. uel pꝛo maio
ꝛibus uirtus ſacrifitij Lꝓ his ꝗ ex ſtirpe abꝛa
he pꝛodierum miſterium cucunciſionis. Et
ſecundum Seda, idem auxilium curationis ĩ

JYeſu chꝛiſti.

lege cucunciſio ↄtꝛa oꝛiginalis peccati uulnꝰ
pꝛeſtitit: quod nunc baptiſmus tẽpoꝛe gratie
confeꝛt: niſi quod intꝛoitus in ꝛegnum nondũ
patebat circuciſis ut modo baptiʒatis. At vo
nonſolum baptiſmus hoc facit: ſed etiaʒ paſ
ſionis adiunctio.que ſi circiſiõi adiuncta eẽt
et ſimiliter ibi fieret. Ideo autem in carne
prepucij fiebat circunciſio:quia in parte illa
magis cõcupiſcentia dominatuꝛ.peꝛ quaʒ oꝛi
giale peccatù pꝛopagatur. Ubi ergo uia pec
cati eſt ibi apte ſignabatur peccati remediũ.
Significat auteʒ ꝑ circunciſionem caꝛnis cir
cunciſio mẽtis.qua mũdatur anima a uitijs.
Et ideo debemus cir eunciſionem ſpũaleʒz in
omnibus intus ⁊ extꝛa habeꝛe ⁊ ex omni paꝛ
te ſpualiteꝛ uicijs cucunciſi eſſe.Cucunciſus
em̃ xpᷣus eſt ut omnia pcõꝛuʒ uitioꝛumq; ſuꝑ
flua hõiem abſcidere a ſe ðbere doceret. Uñ
ſecundum Berñ.Duplex eſt circunciſio. que
aꝗ nobis fieri debet.ſ.interioꝛ ⁊ exteꝛioꝛ.E xte
ꝛioꝛ conſiſtit.ſ.in habitu ne ſit notabilis i ac
tu ne ſit repꝛehenſibilis.⁊ in ſermone ne ſit ↄ
temptibilis. Inteꝛioꝛ ſimiliteꝛ ĩ tꝛibus cõſiſtit
ſ.in cogitatione ut ſit ſãcta.ĩ affectione ut ſit
puꝛa.in intentõne ut ſit recta. Pec Beꝛñ.De
bemus igr̃ eſſe circunciſi coꝛde a cogitationi
bus noxijs ⁊ imundis.a iudicijs falſis ⁊ teme
rarijs.ab imentõnibus ⁊ uolũtatibus iniquis
ut coꝛam deo ꝑtimeſcamus uerſaꝛe in coꝛde.
ꝙ coram hõibꝰ erubeſceremꝰdicere uel face
ꝛe q; q dicta ulł facta hõibus.hoc ſũt cogita
tiões deo.ẽmus quoq; eſſe circũciſi lingua
a uerbis turpibus.ðtractorijs. mẽdoſis.ocio
ſis ⁊ ſupfluis:qꝛ de omni uerbo ocioſo etiam
ignoranter pꝛolato.ſicut ⁊ de cogitatione mi
nutiſſima redẽda eſt rõ ĩ dei iuditij. debemꝰ
