Quatum̃ aliqs lerat᷑ de lãaũãih holm̃ tantuz
de vituperatòe triſtat᷑.Qui vo gloriã ↄcupiſ
cit in celo obprobria ñ timet in teꝛris. Uñ di
cii Seneca. Nuqᷓ; felix eſ.ñ nõdũ te turba ðᷣ
ridet. Si bis eẽ nis cogita h̊ primũ ↄtemne
re ↄtẽptũ. Si uis beat eſſe ſi fid bona ni: bo
nus ſine te ſtultum uideri ſue ↄtemnat te a
ligs.Quiigꝗs uolet tibi ↄtũeliã faciat ⁊ ĩiuꝛi
am tu tñ mhil patieris ſi modo tecũ erit uiꝛtꝰ
Pec Seneca. Non ſolũ autẽ premio. ſed ẽt
exc plo eos ad pacientiã ꝓuocat. ꝛigoꝛẽ tꝛi
bulatõum tꝑat ↄfoꝛtãſq; eos exemplo pph̊a
ꝛum ⁊ ſuadẽs ad ſuſtinẽdũ ↄſolatõnem eis õᷣ
illoꝝ ſocietate pᷣſtat: qui ante eos afflictões
uarias ptuleꝛut dicẽs. Sic eniz cꝛudelit᷑ mul
tipliciteꝛ ⁊ inceſſateꝛ ꝑſecuti ſũt ꝓphas vos
ut hieremiã iſaiã ⁊ alios ꝗ ãte uos fuerũt qꝛ
pꝛo vitate ꝑſecutõem ſunt paſſi ⁊ ita dant uo

in monte

bis exẽplũ ⁊ animũ paciendi. Quaſ diceret
Mon miremini ſi uos paciamini ꝗa nonẽ no
uuʒ nec inſolitũ. IAlorum ergo exemplũ uos
doceat ſi illorũ vos beatitudo ⁊ letitia öᷣleæ
tat illoꝝ exemplum uos ĩuitet ne timore de
ficiatis ꝓ vitate pꝛo qua ipi paſſi ſunt ſiñ ex
emplo eos inuitante. Scõᷣm hüc modũ oſtẽ
di ſolet elephãtis ſãguis vue ⁊ mori ad acu
endũ eos ĩ preliũ. Similiter nobis ꝓponitur
exemplum xpᷣi ⁊ martyꝝ ad ↄfortanduzʒ nos
in tribulatõe ꝑſecutõum.Et iociꝛeo pꝓpoſit e
glorie pᷣmiũ conſideꝛãtes ad omnem t᷑oleran
tiam paſſionis ðᷣuota fið ꝑati eſſe debemus.
ut ↄſoꝛtes glorie ꝓphetaꝝ atq; aploꝝ effici
mereamuz. Nõ er go dʒ ꝗs timore ꝑſecutõiſ
Vicatem deſereꝛe.ſed potiꝰ ubi xpᷣs in cã ẽ
ſecutõm affectare. Ut eĩ dic aplłs oẽs qui uo
lũt pie uiuer̃ ĩ xpᷣo ꝑſecutionem paciunt᷑.Si
ergo ꝑſecutõem pateriſ habeto id ſignũ ĩ bo
nũ qꝛ pie ĩ xpᷣo uiuis. Nã ſi ñ pateris peꝛſecu
tionem nõ uis pie uiuere ĩ xpᷣo. Uñ ãbroſiuſ
Et fortaſſe cũ ꝑſecutiones nõ patimur tanq;
ↄdẽnati habemuꝛ qꝛ neqq; pie uiuer̃ uolumꝰ
ĩ xpᷣo. Naʒ utiq cũ ſit difſinita ſnia ꝙ oẽs qui
uolũt pie uiuer̃ ĩ xpᷣo ieſu.ꝑſecutõeſ paciũt.
ufr̃ is qꝗ ꝑſecutiones nõ pati᷑ abdicatus:ꝙ ũ
ſit pie itentõis in xpᷣo.Deuotõʒ eĩ fidi pᷣlia ſe
quunf᷑. Pec Ambroſius. Sʒ diceꝛet aliquis
Nẽo põt mõ ꝑꝑ pſecutõʒ attiger̃ ad beatitu
dinem.qr nunc ĩ pace ↄſſtũt oĩa ⁊ ſancta ec
cleſia fer̃ ò nuila ꝑte patit᷑ adueꝛſa. ad qð di
cendum ꝙ ubiq; temptationes ſunt ⁊= pſecu
tiones ꝗa quottidie in penetralibus ſancte.
eccleſie perſegtur.cayn abel iſmael iſaac e᷑
ſau iacob id eſt impiꝰ iuſtum: ⁊ ſi quis perſe
cutionem non patitur ab extra neis patituꝛ
tñ a falſis fribꝰoẽs eĩ ꝗ pie uolũt uiuer̃ ĩ xpᷣo
ꝑſecutõʒ patiũt᷑.Et ſi ñ patit ꝗs extrinſecus
patit tñ itꝛĩſecꝰ⁊ a neꝗcijs ſpua libꝰ.t qꝛ ñ
ceſſãt ꝑſecutões.paciẽtia nobis neceſſaria
ẽ: vt repoꝛtemus ꝛepꝛomiſſiones. Ue ãt his
9 ndut paciẽtiã qꝛ ⁊ ꝑdũut pacientie coꝛonaʒ
Nõ g murmuꝛemus ſi in paucis uexemur qꝛ
multis bene diſponem uꝛ. De his octo beati
tudinibus q́̃s põit mat heus q̃tuor tm̃ ponit
lucas.Sʒ pſᷣm ambroſium in iſtis octo ille q̃t
tuoꝛ ſunt ⁊ in illis quattuoꝛ iſte octo. Mãſue
tudo eim ⁊ pax ꝛefeꝛũtu: ad pacĩam. mundi
tia cordis ad pauꝑt ates ſpũs. mia ad eſuriẽ
iuſticie.Et donſnus ſupꝛa pᷣmijs ad vituteſ
? fideʒ populos ꝓuocauit. ↄſequent᷑ eos etiã
a caimi bus ⁊ peccatis furoꝝ ſupplitioꝛum ðᷣ
nuciatõe deterret diceno. ¶Ulerũtamen ue))
ſcilicet doloꝛis eteꝛni((vobis diuitibus) ñ tñ
omnibus((ſed qui habetis h̊ conſolatõm ue
ſtram).a uobis optatam. abutẽtes diuitijs
ad uite uoluptatem. Quaſi diceret nõ habe
tis meam ⁊ nec in preſenti nec in futuꝛo.di
uit es er go uocat qui ĩ bonis ducũt dies ſuos
quia nõ tam diuitie quã amor ⁊ abuſio diui

Meficrin tfebiig 0
ligbts poibiicilu⸗
nii veſenis iartoridi⸗
ert fetus t ſticor gentli⸗
Uficskt 90labunk werno⸗
ficnuceicant Ande ſalon
WMeewicchitternemagn
DRWolbicins Lunctie
gun Mem dncheii
Peipneitätamuliwüne
Unt pgbusopotetlugen
Decautem mibi cor ocu
Milene enihli ndto
omnbus hic oyeruni ñ
trcbis boies /aghli
nalito o applanſi ta
nali⸗ ntecſ efſciumm re
gnoliteznec tiͤteten il
Plgcern iſith ſoͤeſe. Se
ſſeuco beis anesenr,
leſpiiſghhahitief,
plicpyiufiz nigez
Pheraditftzktz

pie niuef nolum
lta ſnia g oes gui
glecutoͦej paciüf.
l abdicatus :
toʒ ei fi plia ſe
diceret aliquis
tiger ad beatitu
t oia 7 ſancta ec
duerſa, ad gd di
nes ſunt 2 pſecu
etralibus ſancte.
el iſmael iſaac e
um: 2 ſi quis perſe
extraneis patitn⸗
volut niuer i po
atit gs ertrinſecus
s ſpuglib Et qe ſ
a nobis ſeceſſaris
ſſiones. Uet bis
pacientie coꝛonaz
aucis uexemur de
de his oclo deati
s ätuor tin ponit
in iſtis octo ülle
ziſte octo. Maͤſte
ad paciam. munii
pus mis d kaute
a Pemiſe d ninn
tlegtenkennn
ſuppliti
n ugtunn ne)

9aoyßß In
doectuntuei e

Pꝛime partis.

tiarum ĩ culpa eſt. Cum ei ſuꝑiꝰ regnũ celo
rũ paupeꝝ eſſe dicat.ex oppoſito appaꝛet ꝙ
ab hoc regno ſe alienat qui ĩ tꝑalibus que ñ
ↄſolatio non delitie ſed remedium refrigeri
um ↄtra neceſſaꝛias tꝑis miſerias ẽẽ dñt cõ
ſolatõem querit audituruſ a iuſto iudice fili
recordare qr r̃cepiſti bona in uita tua.Unð
ambroſius.Qui cõſolatõez vite pũtis habue
runt remuneꝛatõez ꝑpetue perdiderunt. Ue
vobis ꝗ ſatuꝛati eſtis in preſẽti uacando cõ
meſatõni ⁊ ebrietati ⁊ in delitijs viuendo qr
eſurietis ĩ futuro non cibi carentia ſpecialit᷑
ſed totius bõi penuria geneꝛ aliter. Sicut di
ues qui epulabat cotidie ſplendide ĩ delitijſ
viuens diꝛũ ve ſuſtinebat eſuriens qñ ð digi
to laʒari quẽ deſpexerat guttã aque q̃rebat.
Epulones artiſſimo ieiunio maꝛcerebunt᷑ in

pena ut culpe eorum ſcilicet gule pena ſic 2

tꝛaria. Sicut ergo cõtꝛaria ↄtꝛarijs puniẽt
ĩ pena ita ↄtraꝛia ↄtꝛaꝛijs cuꝛari debent i pe
nitentia. Ubi Beda. Si beati ſũt illi g iuſti
cie ſemper oꝑa eſuriunt ĩfelices ecõtꝛario e
ſtimandi ſũt qui ſibi ĩ deſyderijs placẽtes ni
lam veri boni fameʒz paciũt ſatis ſe rati bea
tos ſi non ad tpᷣs ſua voluptate priuent ¶ Ae
vobis ꝗ nũc ridetis)riſu ĩordinato ac gaude
tis ⁊ laſciuitis gaudio uano((.qr nugebicis
dolor̃ iteriori ⁊ flebitis dolore exteriori.
lugebitis ꝓ oĩ bõi carẽtia.⁊ flebitis ꝓ omni
mali preſentia ĩ ardoribus ſempiternis ubi
erit fletus ⁊ ſtꝛidor dentiũ.ſi eĩ lugẽtes bes
tificẽt ⁊ ↄſolabunt.merito ridẽtes tãqᷓ; miſe
ri cruciabunt᷑. Unde ſalomon ait Riſus do
loꝛe miſcebit᷑ ⁊ extꝛema gaudij luctus occu
pat. Ubi baſilius.Cum dñs ridentes nũc aꝛ
guat palam. ẽ ꝙ nunq; erit fideli tpᷣs ꝛiſus ⁊
pcipue ĩ tãta multitudine eoꝝ ꝗ ĩ peto mori
unt᷑ ꝓ ꝗbus opoꝛtet lugere.Et cꝛiſoſtomus.
dic autem mihi cur ↄcuteris ⁊ ðſluis ꝗ ðbeſ
aſſiſtere rerꝛibili iuditõ ⁊ poneꝛe ratõnem õᷣ
omnibus hic operatis((Ue vobis cũ bñdixe
rit vobis hoĩes)).ſ.adulãdo ac laudãdo ⁊ ex
tollẽdo vos ꝑ applauſũ talẽ nutꝛiẽtes uos in
malis ut ceci efficiamini voſmetipſos non co
gnoſcẽtes nec attẽdẽtes illud Apłi ſi hoibꝰ
placeꝛem vᷣuꝰ xpᷣi nõ eſſẽ. Scðz hoc faciebãt
pſeudo pphetis patres eoꝝ qꝛ bñdicebdt il
lis pphiſ ꝗ ob captãdũ vłgi fauorẽ ⁊ ad hñdũ
ppłi applauſũ.õ coꝛõ ſuo ñ ð ſpũ ⁊ ore dñi ꝓ
phetabãt fiʒ. Et h̊ eſt ꝙ pſalmiſta deploꝛat
qm̃ laudat peccatoꝛ in ðſiderijs aĩe ſue ⁊ qui
iniqua geꝛit benedicitur. Sed ⁊ ve eis ꝗ ſic
laudant qr plus nocet lingua adulatoris ꝙ
gladins ꝑſecutoris. Qui enim mala agẽtibꝰ
adulat pulu inaꝛ ſub capite dormiẽtis ponit
ut fulcitꝰ laudibꝰĩ mał reꝗeſcat. Si g bti
ſũt ꝗ ab hoibꝰodioſe maledicunt :merito in
felices ꝛeputandi ſunt.ꝗ ab hoibus adulato
rie benedicuntur. Wagna ꝗdem dei ira ẽé 2z
ultio.quõ peccatori deeſt correctio.⁊ adeſt

Caplz. xxxiiij⸗

adᷣulatio quoſi de bñ geſto.qꝛ ipſa adulatio
ne nutrit᷑ i culpa ⁊ maiorẽ fouetuꝛ ad penã.
Pas ſnias lucas põit ut ueritas qᷓttuor bea
tirudinu q̃s ante poſuit clariꝰ ꝑ oppoſitã dã
naſionem eluceſcat. Oratio.
d Omine ieſu xpᷣe qui vt alriora virtu

tũ culmin; doceres ĩ mõtẽ cum diſci

pulis aſcẽdiſti.ibiq; bea itudĩes ⁊ vir
tutes ſublimes docuiſti.⁊ premia ſingulis 2
gruẽtia ꝓmiſiſti.da mihi fragili ut tuã uocẽ
audiẽs ſtudeam ꝑ vnꝑtutũ exercitiũ habere
meritum quatenus te miſerante ↄſequar ⁊ p
mium. Fac ut ↄſiderans mercedem opꝰ mer
cedis ñ recuſẽ ſʒ ſpes eterne ſalutis mittiget
me dolorẽ medicine pñtis ⁊ accendat aĩuz
ad alacritatẽ oꝑis. Fac me miſeꝝ nunc bea
tũ beatitudĩe uie ꝑ gratiam ⁊ tandẽ beatuʒ
bearitudine patrie ꝑ gloriã. Amen.
¶Quõ pᷣlati debẽt lucere oꝑe ⁊ ſermone.Et
xpᷣ ũ uẽit legẽ ſoluẽ ſʒ implere.¶. xxxinj.
e qr dominus hortatus eſt apoſto
los ad ſuſtinẽdũ tribulatões. nunc
ſequenter ponit quattuor ſimilitu
edines.ſ.ↄꝑando eoſ ſali:luci ciuita
ti:⁊ luceꝛne quibus ipſos oſtẽdit ſiles ut peꝛ
B ĩtelligãt ſe ĩ tribulatiombus ðbeꝛe magis
eſſe fortes. Ac ſi eis diceret. Nõ uos debetis
in tribulationibꝰ deficere qr fectꝰueſteꝛ mł
tis eſſet occaſio ruine (Uos eni eſtis ſal ter
re. uos eſtis lux mũdi. vos eſtis ciuitas ſupꝛa
montem poſita ⁊ lucerna ſupꝛa cãdelabrum
poſita.) Uos inqud eſtis id eſt eſſe debetis.
Doe prime ſiłitudines dicũt᷑ ꝑ afirmationezʒ
quibus oſtenditur ad quid ſunt: quia ad cõ
diẽdum affectũ ⁊ illuminãdũ intellectũ.Due
ſequẽtes dicunt᷑ ꝑ negationẽ ĩ ꝗbus oñdituꝛ
ad quid nõ ſunt.quia nec in abſconſione pez
ſone.nec in occultatõe doctrie. Apli igit ⁊ p
lati dicuntuꝛ ſal terre ꝑꝑ uite ꝑfectionem qᷓ
hoĩes cõdiunt ⁊ mentes eoꝝ ꝗ adhuc terre
na ſapiũt imbuũtuꝛ. Sal eiĩ teꝛꝛã ſterilẽ fac̃.
cibos cõdit.⁊ caꝛnes ſiccat a putrefactione
conſeruat.ex aqua ⁊ igne cõficitur.ĩ om̃i ſa
cꝛificio offeꝛt. Sic exemplũ ſanctitatis terr
nã affectũ mutigâdo ſterilẽ facit ſct᷑zʒ òyoõnũ
ſapidũ r̃ddẽdo cõdit carnẽ mortificãdo dᷣſic
cat a purꝛedine libidinis rĩ ſtꝛingẽdo ↄſeruat
ex aq̊̃ öuotõis ⁊ igne dilectõis decoquẽdo in
fornace pnĩe cõficit ĩ oĩ oꝑe diꝛigẽdo ⁊ moõð
rãdo offett᷑. Precipue ãt ſal ĩ ſcpᷣtura diſcre
tõnẽ ſignificat q̃ in pᷣlatis eſſe debʒ.qua dẽnt
opa ſubditoꝝ ſic ↄdiri ⁊ dirigi ut corã ðᷣo ſa
pida reddat: ſicut cibaꝛia ſale ↄdita magis
ſapida ſẽtiũt.Et mõet apłos ⁊ cetos ecclłle pᷣ
latos:ut in vtutibꝰpſñiſtãt:qꝛ ſi ſal.i.pᷣlatꝰ uł
doctoꝛ ꝑ quẽ alij cõ diendi ſt᷑ ifatuatꝰfueꝛit ł
euanuerit ⁊ defeceꝛit.ſ.aut ꝑſecutõis ⁊ adv

ſitat᷑ tiore aut cupiditatis ? ꝓſꝑitatis amore

aut ſuꝑbie ⁊ uane glorie elatõe: aut carnał
affectꝰatiractione: aut negligẽtie ⁊ incurie

Qð pᷣlati lucere oꝑe ⁊ ſᷣmone

ſeductõe aut ſubuerſus errore quo minus 9
diatr ⁊ doceat ſubditos exẽplo ⁊ vpo in quo
ſalietur infirmus populus ſubditꝰ:ꝗ ðöbet 2
diꝛi vita ⁊ doctrina maioꝝ. quo ⁊ quo alio
doctoꝛe cõdietuꝛ ⁊ emẽdabitur?ſ.ipſũ ſal.i.
ipſe ꝗ alios habet cõdire ſecũdũ illud ſapiẽ
tis quis medebitur incantori a ſerpente peꝛ
cuſſo: Uñn dicendum eſt ei medice cura teip
ſũ.Similiteꝛ ſi diſcretio que opera noſtra 9

dit ab opeꝛibus noſtris bonis ð geneꝛe fue

rit ðᷣo accepta non eꝛũt. In cuius figuꝛa ſal
in omni ſacrificio ponebat᷑. Sal igit᷑ ſic eua

neſcẽs propteꝛ ĩutilitatem ſui ad nibil ualer

ultra neq; i terꝛa neq; ĩ ſterquilimo. Non eſt

utile teꝛꝛe qꝛ ſũo inie etu ꝓhibet eã germina

re non ſteꝛquilinio.i.fimo qr ſibi ĩmixtũ non
ſinit im fecundare.Quaſi diceret nihil ua
let quia nec in ſe fꝛuctificat aut fructus bõi
opeꝛis feꝛt ut teꝛa nec ĩ alijs fecũditatẽ ſeu
fecũdãdi uirtutem dat aut eos excolere ua
let ut fimus ſed mittat᷑ foras ab officio ⁊ hu
milietur iter homines quia ſibi nocet ⁊ alijſ
non prodeſt. Uñ ralis debet ꝛepelli a prela
tõne ne officium prelatoꝛum ĩ conſpectu ho
minum ꝛeddat uile.Aut ergo a dignitate ec
cleſiaſtica deponet.aut ab unitate eccleſie
numeꝛo ł meꝛito ſecernetur.aut a ſanctoꝛuzʒz
gloꝛia excludetuꝛ ⁊ talis ↄculcabit᷑ ab homi
nibus ĩ mũdo peꝛ deꝛiſionem. ab angelis in
iudicio ꝑ ſepeꝛationem.a demonibus in ifer
no peꝛ afflictionem. Dicũtur etiam apoſtoli
⁊ pꝛelati lux mũdi.i.hominũ qui ſun in mũ
do pꝛopter uerbum doctrine qua debẽt igno
rantes ö cꝛedendis ⁊ faciẽdis illuminar᷑ Si
cut eim ſol ⁊ luna illuminãt oculos coꝛpoꝛis
ſic apoſtoli ⁊ doctoꝛes illuminant ocultoſ m„̃
tis. Pꝛius ãt eſt bene uiueꝛe q; bene docere.
2 ideo poſtq; dixeꝛat apłos ſal terre ſapien
teꝛ uiuẽdo dicit eos lucẽ mũdi tenebroſos il
luminando.debet ergo pꝛelatus eẽ ſal bene
uiuẽdo lux beñ docendo.ſal ĩ exemplis. lux
i doctrinis. Rectꝰ oꝛdo iſte. Primo bñ uiue
re.deinde bñ docere ſᷣm gloſam. deus ẽ lux
non illuminata ſʒ illuminãs apłi ⁊ apłici ui
ri lux illuminata et iluminss ſimplices iuſti
lux non illuminans ſed illumiata. Prĩa eſt
ſicut lux ſolis.Secũda ſicut lune.teꝛtia ſficut
lux ſtelle.Deinde poſt cõdimentũ ſalis ⁊ ra
di lucis ſequitur cinitatis ptectio ⁊ lucer
ne illuminatio: qꝛ apłi ⁊ prelati nõ debẽt ſe
abſcõdere.neq; lucernam diuini vbi ponere
ſub modio ⁊ eccultatõe hũani timoꝛis neq;
ſub lecto ⁊ gete mundane pꝓſpitatis.ſʒ dʒ eẽ
ciuitas in monte poſita ut ſint refugiũ ĩiuſte
oppᷣſſis ⁊ lucerna ſupra cãdelarũ poſita ut ꝑ
ſct᷑e uite exẽpla luceant tenebroſis. uñ ad ſi
militudinẽ ciuitat᷑ ſupra mõtẽ: ⁊ luceꝛne ſr
cãdelabrum poſite. ſic mõet apłos ⁊ pᷣlatos
ſimili luĩe coram hoibus lucer̃ ⁊ fulgere. ut
uiſis oꝑibus eoꝝ bonis odore ⁊ admiratõne

Et ꝙ xpᷣs ñ vẽit legẽ ſolueꝛe ſʒ ĩpler̃

taliũ hoĩes attra baàruz. ⁊ informent᷑ ac ĩde
deꝰpater glorificef ⁊ ñ ipſis ſed ei a quo oẽ
bonũ eſt laus imparciatuꝛ.debẽt ergo luce
re ⁊ oꝑe ⁊ ſermone non enim ait ut audiẽtes
ueſtrum ſermonem bonum ſed ut uidentes
ueſtra bona oꝑa gloꝛificẽt patrem ueſtruʒ
ĩ celis ẽ. Magis ei operando quis pꝛoficit q
loqndo ⁊ plus mouent exempla quã vba qa
maioꝛ ẽ ſplendor operis qᷓ; ſermonis. Iſte ei
tantuz ore predicat.⁊ una hora ĩ ſeptimana
ille uero totus predicat ⁊ omni totiꝰ tempo
ris hora. vnde alibi. Fulgebunt iuſti ⁊ tanqᷓ;
ſcintille ĩ arundinetõ diſcurꝛẽt ꝙ ſcõᷣm Sre
goꝛium ẽ nita ſeculariũ qui foris quaſi ad al
ta ꝓficiũt ſed ĩtus a ſoliditate inaneſcunt.
Ecõtꝛa vo docer̃ uoce.⁊ ñ oꝑe qda uanitas
E pai pdeſt qr ůz beꝛnardũ ligua magni
loq̊ ⁊ manus ocioſa.doctrina lucida. ⁊ uita
tenebroſa mõſtruoſa res ẽ. Ad hoc auteʒ lu
cere dehẽt ut finẽ boni oꝑis in laudibus dei
non hoĩm cõſtituãt:quia nõ ðbẽt ð hoc ſuã
ſed ðᷣi queꝛer̃ gloriã ⁊ ꝓximi edificationem
ut uidẽtes opa eoꝛum bona: deũ ꝑ quẽ ĩ eis
fiũt nõ faciẽtes glorificẽt ꝑ imitationẽ eorũ
p laudem quoq; oĩia ei aſſcribẽtes ut autori
bonoꝝ ñ ẽ g huic ↄꝛiũ quod infra dicitur at
tendite ne iuſticiam ur̃am faciatis corã hoĩ
bus:qr ĩ opeꝛe bono querẽda eſt głia diuina
⁊ ſic loquitur.hic.ſed fugiẽda gła propria ⁊
humana ·⁊ ſic loquituꝛ ĩſta. Deĩde icipit eos
iam ſformaꝛe ꝙ doceant pᷣueniẽdo pꝛĩo fłaz
opinionem qᷓ; haber̃ poteꝛant. Tanqᷓ; ſi que
reꝛẽt dicentes.Ecce uolumus doctꝛinã tuaʒ
ñ abſcondeꝛe.ſed quid eſt hoc ipᷣm ꝙ uetas
abſcõdi: Nũquid alia doctuꝛus es. cõtꝛa ea
que ĩ lege ⁊ ꝓphetis ſcꝛipta ſunt: non inquit
¶ Molite putare) ne ſcilicet ĩ errorẽ ĩcidatis
qm̃ deni ſolueꝛe legẽ aut ꝓpheias)prohibẽ
do ſcilicet ne ſpũaliter fiant. ut em̃ dicit au
guſtinus. oĩa que ĩ ueteri teſtamto cõſcꝛipta
ſt᷑ noui teſtamẽti typũ ⁊ imagine pᷣtuleꝛunt
MNon ueni ſolueꝛe) ⁊ ðſtrueꝛe legẽ( ſʒ poti
us adimpleꝛe eam) In hac autem dñi ſentẽ
tia ſᷣm augnſtinũ duplex ẽ ſenſus. Nam adi
pleꝛe legẽ eſt.aut addendo aliꝗd ꝙ minꝰ ha
bet aut faciẽdo quod habet.Dominus ergo
addit qd minus habet.non utiq; ſoluit quod
ĩuenit:ſed magis per ficiẽdo confirmat om̃ia
etiam q̃ lex ⁊ pꝛophete de eo promiſerant.
iam pro paꝛte ĩ ipſo completa ſunt ⁊ anteqᷓ;
celum ⁊ terra tranſeant ? elementa muten
tuꝛ ab hac mutabuli foꝛma ĩ immutabilẽ ſci
licet anteqᷓ; iſte mãdꝰquo ad figuram ñ quo
ad mateꝛiam finia t᷑:oĩa que ð eo ſcꝛipta ſũt
ſpiritualiter implebũtuꝛ (nec unum iota aut
unus apex)id eſt mimum etiam legis pꝛecep
tũ pt᷑ cadere ab effet᷑u ĩpletõis ut r̃maneat
irꝛitum ⁊ inane. Jota mima lr̃a eſt inter ali
as. uno ductu fit: apex autem ẽ particula
littere q̃ ponit᷑ in ſmitate ad diſtinctõem ⁊

—ð

zaciſn tift coin
roicheti a eim
engisoria nii
or iͤkieccee un
orl angeſfcl ei⸗

cius bin deſnl ho

u

nickietlli, binti
cri ecclinn noicbg
mnilriit cee o
doune ti ere n⸗
Ginickunini cifen 6. n
niige mne fu ne
ſegeri A aut ſe gben⸗
cirttalescebeteſeßli⸗
ſbcdtun Quiair fecent
iatoendttinregto cclor,
letdapplloobarifacle
oſrnio eneroß cuiuſch
Gtgecczein dronate
Adcdefaanesdilege
gei⸗ Dig irnitnnde⸗
Möftighoſetur arn
ntte ob debtanoſr.
Cirtt:gintu ſolui le⸗
ul ei inpleni nſ in
erhr ? iſticn eor ſiy
ſi gcicite roͤfnani in
ſducaeit ſegit fciir
ſſfietbon coninn nf⸗
n Aaſin ni nonſolun
leptligereit ſet iriſtl
ſegncsinninm enice
egigfullisimreend
leetinſtcienene

n n hbetd hor ſu
primi edificationem
onu : eup gue ieis
to imttations eori
ſcribetes ut autori
od infra gicitur at
n ſaciatis cori hoi
éa eſt glia diuina
eda gka proprig
a. deige icipit eos
pueniedo pꝛio flaz
ꝛant. Tanq; ſi que
imus doctuinà tuaz
ſt hoc ipm uetes
ocrmus es. cöng en
pta ſunt: non ingnit
icet ĩ errorẽ itidatis
zut ppbelas)frohibẽ
fiant ut ein dicit an
eri teſtamto coſcꝛipta
1 imagtne pfllleꝛunt
fruere lege ſz poti
hac autem dñi ſentẽ
ri ſenſto. ſlam gei
ndo aligd min ha
abet.Dowinus ergo
non utich ſoluit qnno⸗
ciẽdo confiringt t
ede eo hromſeun:

Pꝛime partis.

notat mima pꝛecepta q mimum pꝛeceptum
uel mĩma pꝛecepti ꝑticula nõ pᷣteꝛibit a lege
id eſt nõ ꝛemanebit qui impleat ſuo tẽpoꝛe ł
in capite uel in coꝛpoꝛe.(¶ Deide poſtmoduʒ
implẽdi ⁊? docẽdi ipſi xpo pꝛoprium oſtendit
moduʒ iplendi a ꝑte doctoꝝ:⁊ qualiter öbet
ei cõfumaꝛi doctꝛina pꝛelatorũ. Et ponit q̃n
dã diuiſionem bimẽbꝛẽ doctoꝝ.Quidã ei ſũt
ꝗ male uiuũt ⁊ bñ docẽt.ſicut ſcribe ⁊ phari
ſei faciebãt.⁊ de iſtis dr (.Qui ergo ſoluerit
Imale ſcʒ uiuẽdo ⁊ tꝛaſgꝛediẽdo(( unũ de mã
datis iſtis mimis)id ẽ de mandatis decalogi
q̃ dicũt mĩma ꝛ ichoãt hominẽ ⁊ ad uitaʒ ꝑ
tinẽt ĩcipiẽtiu (⁊ docuerit ſic hõies.) mał ex
emplis coꝛrũpedo((mimus vocabit in regno
celoꝝ)id ẽ ĩ eccleſia militãte:qꝛ ̃ʒ gregoꝛiũ.

cuius uita deſpicit: reſtat ut eius pᷣdicatio ↄ

tẽnatur.O quot ſut hodiẽ ĩ eccleſia tales ſmni

mi.ꝗ tñ ſibi uidẽt ualde magni. Ubialuguſti
nus ↄeqns ẽ. ut ꝗ mimꝰ ẽ ĩ regno celoꝝ q̃lis
nuũc ẽ ĩ eccłia.nõ itret i regnũ celoꝛũ q̃lis tũc
erit eccłſia qm̃ nocẽdo ꝙ ſoluit ad eoꝛũ ſocie
tatẽ ꝗ faciut ꝙ docẽt nõ ꝑtinebit. Uñ ⁊ Cri.
Docere ⁊ nõ facere:nõſolum nihil lucri.ſʒ ⁊
dãni plurimũ cõfert.grãdis eĩ dãnatõ ẽ cõpo
nẽti ꝗdẽ ſᷣmonẽ ſuũ:uitã veꝛo ſuã atq; opera
negligẽti. Alij aũt ſt ꝗ bene uiuũt et bene do
cẽt.⁊ tales debẽt eſſe pᷣlati eccleſte et de iſtis
ſubditur C. Qui aũt fecerit et docuerit. h̊ ma
ioꝛ uocabit in regno celoꝝqr ſecũdũ Criſ.ꝑ
uerba philoſophari facũe ẽ: qᷓ uero ꝑ oꝑa de
monſtratio generoſi cuiuſdaz et magni ẽ ma
gni quoq; eruũt ⁊ ſi non a deo magni:gꝗ faciũt
⁊ nõ docẽt.factoꝛes ei legis iuſtificant᷑ apud
deu. Oĩia aut mãdata deputant᷑ fcã qñ ꝗcꝗd
nõ fit ignoſcitur. IJdeoq; dicere debemus:di
mitte nop debita noſtra. Deinde cõfirmat ꝙ
dixit:qꝛ in tm ñ ſoluit legeʒ ſʒ ſuphabudãter
vult ea impleri.ꝙ niſi ſui eã ſuꝑhabũdãat᷑ ĩple
uerint ⁊ iuſticia eoꝝ ſuꝑ ſcribarũ ⁊ phariſeo
rũ ꝗ dicũt ⁊ nõ faciũt ſuphabũdauerit: ⁊ nõ
ſolũ doceãt.ſed ẽt faciat quia ad ſaluteʒ non
ſufficit bona doctrina niſi adſit bona uita uel
Fm Auguſtinũ niſi nonſolum illa legis mima
pcepta ipleuerint ſed ẽt iſta qͥ ab eo addũtur
negat eis intꝛoitum regni celoꝝ ꝑ iuſticiazʒ eĩ
legis nullus imrare potuit iun regnum celoꝝ.
licet iuſticia pꝛopꝛie ſumatur pꝛo uirtute car
dinali.qua redditur unicuiq; ꝙ ſuum eſt lar
ge tñ ſumit hic.qꝛ (ut dicit Pieꝛonymus) oẽs
uirtutũ ſ ẽs uno iuſticie noĩe cõtinent᷑.Et ſe
cundum hoc dicit Augu.dnas eſſe ptes iuſti
cie ſcilicet declinare a malo ⁊ facere bonum
qꝛ ſic iuſticia diſtinguit᷑ cõtra pcim. Ubi ſciẽ
du q; ſicut ſũt varia dona gr̃arum dei ita ſũt
usrij ſtatus ⁊ cõditiones hominum. ꝓpter ꝙ
his ꝗ ſũt ĩ ſtatu maioꝛi reſpectu minoꝛuz ap
te dici põt.niſi habundauerit iuſticia ueſtra
pluſq; taliũ ſcilicet minoꝝ non intrabitis ĩ re
gnum celoꝛum. Pic aduertendum eſt qõ ſal

Lapi.xxxiiij.

uatoꝛ pᷣcepta ðcalogi ꝛeplicat.⁊ ad ob ſᷣuatio
nem eoꝝ hõies inducit uerum ĩtellectum eo
rum declarando ⁊ erroꝛes iudeoꝛum circa h;
excludẽdo. Nã doctoꝛcs iudeoꝛũ dicebãt a pᷣ
ceꝑta decalogi ne gatiua: tin actu exterioc:

Pꝓhibẽtur occidendi factu ⁊Z non occidendip

Tcs Nernle
nõ motum anmmi ec ιππ νοhluntas Panza al
mala nõ eſt ꝑęccatu niſi exeat i effectu. ñf *° e- pec Pr
dicebat ð hoc pcepto. Hõ occides ꝙ per boc nrich, ℳ
2

—

poſitum: ⁊ hoc ẽ ꝙ dicit.¶ Audiſtis qꝛ dictuʒ
eſt antiꝗs. Mõ occides) ſcilicet hominez. B̊ ẽ
ſic ĩterpꝛetabant᷑ pꝛeceptũ hoc. Sed hunc er
rorẽ excludit ſaluatoꝛ ꝓhibens iraſci ſine cã
Unde non occideꝛe hõiem iniuſte malũ ⁊ ac
tu ꝑtinet ad iuſticiam legis(qui auteʒ ſic oc
ciderit:ꝛeus eꝛit) ſᷣm legem (iuditio moꝛtis)
ſeu accuſatõe ⁊ damnatõe ĩ moꝛtẽ.qr lex pu
nit ſecũdũ talionẽ. Sed ꝑfectus ſuperaddit.
ꝓbibẽs ne ꝗs ſine cauſa iuſta iraſcat᷑ fr̃i ĩ cõ
de:uel ſignum cõmoti animi oñdat ĩ voce di
cens((racha )qᷓ uox ĩdignãtis eſt abſq; certa
expᷣſſione uitupij uel blaſphemie: aut certã ĩ
iuriaʒ ſub expſſione uerbi irroget.dicens(fa
tue) eſt magis iniuriari q; dicere racha: ꝓ
hibetur ergo pꝛimo moius ire in animo: ſecũ
do indignationis in ſigno.tertio uituperatõis
in verbo. Tribus autẽ generibus ⁊ gꝛadibus
culpe aſſignat tres gꝛadꝰ pene. Pꝛima culpa
eſt ua uel odium in coꝛde latens ſecunda eſt
ira ĩ generalem contumeliam pꝛumpens:ter
tia ẽ ſa in ſpẽalem cõtumeliam ꝓcedẽs. Pis
tꝛibus culpis debetur pene differẽs eis coꝛꝛeſ
pondens. Nam ꝗ iraſcitur motu interioꝛi uel
odio fr̃i ſuo non uicio ut ſit ira per uiciuzʒ nõ
pꝑ gelum ꝗ deliberat odiũ cõceptum implere
opꝑe ſi opoꝛtunitas adeſſet(reus erit iuditio)
id ẽ dignꝰaccuſatione apud deuʒz ⁊ in foꝛo ſũ
mi iudicis lʒ nõ hoĩs cũ q nolũtate poſſit ac
cuſari coꝛam homĩe (. Qui autem dixerit fr̃i
ſuo racha ex idignatione et contemptu. reus
eꝛit cõſilio)id ẽ conſenſu iudicij.de danda in
eũ ſententia ⁊ determinanda pena. qꝛ iaz ue
nit in notitiam culpa.¶Qui autem dixeꝛit fa
tue ad cõtemptum perſone.non ad coꝛrectõ
nez culpe (reus erit gehenne) ignis ? pene ð
termiate. ſ̃m gloſà non modic?furoꝛ ẽ quẽ
deus ſale ſapie cõdiuit ĩfatuatũ dicere ⁊ ſali
enti derogare. Moyſes ergo ⁊ lex ſecuriʒ po
ſuit ad ramum arboꝛis pꝛohibens homicidiũ
xpᷣs uero tanq; ſapiẽs agricola ⁊ euangłiũ ſe
curim poſuit ad radicẽ ꝓhibens iram: ut oẽʒz —
radicem pct᷑i de coꝛdibus noſtꝛis auferet.ꝗa o — -
pꝑ iracũdiaz etiqaʒ uſq; ad homicidiũ peꝛueni ν dnnn e,
ri põt. Et bene incipit ab ira.qꝛ ̃m gloſaʒ ia ſ nod PA
nua oiuz uicioꝛũ eſt zacũdia qua clauſa vtu
tibus itriſecus dabitur requies aperta ea ad
omne facius aꝛmabitur aius. Secundũ Pie
ꝛonymum. iꝛa ẽ ois malus motꝰad nocenduʒ
aut eꝛgo ſuꝛgit ſubito.et ſic eſt ueniale. aut
ex deliberatõne ⁊ conſenſu.⁊ ſic eſt nionale

Quod plati dẽnt lucere oꝑe ⁊ Fmone.

Conſiderandum tñ ꝙ licet ira ſit peccatũ:nõ
tñ omnis irg. Ita eĩ ẽ appetitꝰ? uindicte. VUin
dicta autẽ ſi ſit iuſta ñ ẽ petm eam appeteꝛe.
Eſt autẽ iniuſta quadrupliciter. uel qm appe
tit᷑ pena eiꝰ qui noõ meruit. uel plnſq; meruit.
ſi appetatur oꝛdine debito pꝛetermiſſo. vel qr
appetit ꝓpter indebitum fineʒ nit quando ap
petit ſolũ ꝓpter vindictam non ppꝑ iuſticiazʒ.
xpᷣus itaq; radices inimicitiaꝝ ipſoſq; fotes ꝑ
quos caritas necari ſolz ĩteꝛcipiẽs ſtudet nos
mutuis nobis caritatis nexibꝰ colligare ꝙ tũñ
heu parũ curamꝰ gduertere. Unde Criſoſto.
Et nos ꝗdẽ maieꝛes nr̃os ⁊ potentioꝛes ẽt ſi ĩ
iurijs ⁊ cõtumelijs ↄtra nos agat ferimus ue
rentes ne ꝗd ab eis ge'auiꝰ paciamur erga eqᷓ
les uero l iferioꝛes ſterduũ nec leſi iraſcimur:
in im humanus metus timor̃ dei pᷣpõit᷑.noli ĩ
quit iraſci fꝛatri tuo ſine cã. Nu multo hoc le
uius ẽ qᷓ; ſi tu aliù feras iraſcẽtẽ tibi ſine cau
ſa.Cu ergo ꝙ maiꝰ ẽ ꝑꝑ timoꝛẽ hoĩm feras p
pter timoꝛem dei ne mimũ ꝗdẽ patieris. Pec
Ariſ,Et ſipbibet᷑ ira recẽs multomagis inue
terata.ut dicit Auguſ.ſi iraſci non eſt fas fr̃i.
gut dicere racha.aut fatue: mitomagis ĩ aĩo
tenere aligd ut in odiũ idignatio conuertat.
Ideo ex pmiſſis ↄcludit qð uolens offerre ðᷣo
laltari fidei ⁊ coꝛdis ſui qðcũq; munus.ſ.coꝛ
dis.oꝛis.oꝑis.ſiue hoſtiaz. ſiue elemoſinã.ſiue
doctrinam.ſiue oꝛationem. ſiue hymnuz. ſiue
pſalmu.ſiue aliud ſpualiũ uel coꝛpoꝛaliuʒ do
noꝛum pᷣꝰdebet recòciliari fratri leſo ſeu offẽ
Pp eu uerbo uel facto.dano cõpoꝛali:ł ſpua
li:qꝛ munus nõ accipit niſi ante diſcoꝛdia ab
aĩo repellat.Deus ꝗppe nõ munꝰrepellit ſed
caritatẽ ꝓximi que it.⁊ ideo caritate pꝛius ꝓ
ximo exoluat ꝗ munus ſuũ deo placere exop
tat. Munus enim deo oblatũ nõ ꝓficit ipñ of
feꝛenti: niſi ſit ĩ caritate: caritatẽ ãt nõ hʒ niſi
ꝓximo ꝑ eũ leſo velit ſatiſfacere. Ubi ſciẽduũ
ꝙ ſi cõmode poſſit haberi ipſius fratris offẽſi
pntia tuc ꝑgẽdu ẽ ad eũ pedibꝰ coꝛꝑis ⁊ reuo
candus ẽ i gram ſatiſfaciẽdo.vel venia poſtu
lando. Si aut eiꝰpñtia non poſiit comode ha
beri tunc ſufficit ad en ire pedibus mentis p

loco ⁊ tꝑe cõpetenti.Et hoc modo utit eccle
ſia romana.qᷓ reu ↄfitentem abſoluit ⁊ ſibi ſa
tiſ factionem leſo faciendã iĩiponit. Sciendũ ẽ
t ꝙ ſi offenſa nota eſt fri poſtulãda eſt recõ
iliatõ ſi vo abſcondita nõ teneoꝛ ſibi manife
ſtare ne cõcitet ad irã. ſz poſtulada eſt a deo
⁊ mauifeſtanda ſacerdoti. Et ſᷣm Criſ.ſi cogi
tatu offendiſti recõciliare cogitatu. ſi uerbis
ofſendiſti reconciliare vbis.ſ operibus offen
diſti ꝛeconciliaꝛe operibus. omne eĩ peccatuzʒ
quo cõmittit eodem mò ðò ipſa peitentia agit
Et ſi offendit ꝗs vbo detꝛahendo dʒ recõcilia
re fam reſtiiuendo. Attende bñ iſta ꝗa relu
cet hic circa nos magna dei miſericoꝛdia n

ernendo ⁊ ſubdendo ſe illi pijs votis ⁊ affec
tu humili.⁊ habendo ꝓpoſitum ſatiſfaciendi

Et ꝙ xpᷣs nõ uẽit legẽ ſoluere ſʒ iplere.

do hoĩm utilitas plus aſpicit ; ſuos honor̃s
7 plus diligit fideliũ cõcoꝛdiã q; munera ſibi
oblata. Uu Riip. O admuabileg benigaitatẽ
atq; ieffabilem erga hões amoꝛẽ dei honoꝛẽ
mnu deſpicit:duũ in pꝛoximo caꝛitatẽ requirit.
MHihil eniʒ ita ſtudet deus: ut nos mutuis no
bis caꝛitatis nexibus colligare.pꝛopt᷑ hoc em
facta ſũt oĩa.idcirco ⁊ deus hõ factus ẽ atq;
oĩa illa geſſit ut nos in unũ cõgregaꝛet. Pec
Cꝛip Relucet ⁊ hic nihilominus ſeueꝛitas dᷣi
magna qñ diſcoꝛdtiũ uota r̃cuſat ⁊ munera
Vñ gregoꝛius Ecce a diſcoꝛdatibus acciꝑe ũñ
uult ſacrificiũ holocauſtum ſuſciꝑe recuſat.
Pinc ergo ꝑpẽdite quãtuʒ ſit maluũ diſcoꝛdie
ꝓpter quod ⁊ illud abicit per quod culpa f̃la
xatur. de hoc malo diſcodie ſic dicit Cypri
anus. Diſcoꝛdãs ⁊ diſſidẽs et pacem cum ſꝛa
tꝛibus nõ habẽs:nec ſi ꝓ nomine xpᷣi occiſus
fuerit.crimiĩe diſſenſiõis fꝛaterne poterit eua
dere: Quale delictů ẽ quod nec baptiſmo ſã
guinis pot ablui.quale cꝛim ẽ quod maꝛtyꝛio
ñi põt expiaꝛi.Et iõ ut ait cꝛiſoſtomꝰ.muneꝛa
abel ſuſcepta ſut ꝗ deo. Cayn.r̃pꝛobata quia
abel puꝛa ac ſip lici mẽte dño muneꝛa offere
bat. Cayvn uero irã aduerſus fr̃em tenebat.⁊
iõ ille placuit in mũere qui placebat in cõde
Sed heu hodie multi huic cayn ſũüt ſiles cũ
diſcoꝛdus et dolis ad altate accedentes. Uñ
Crĩ. Cum deꝰ im̃ cure recõciliatiõis nr̃e ha
beat:nt patiat iteꝛꝛũᷣpi miniſteria ſua.donec
tueas ⁊ reſoluas ĩmicitiã cũ fre tuo:nec nos
hoc ipʒ erubeſcimus.ſʒ dies multos patimur
maneꝛe inimicitias:⁊ trahimus ſicut funẽ lõ
gum diſcoꝛdias.ignoꝛãtes quod tãto longior
erit nobis pena.q;to ⁊ diſcoꝛdia.Et q dictuʒ
ẽ de cõcoꝛdia cum fr̃e offenſo habenda indu

cit generalit᷑ ut cõſẽtiamus aduerſaꝛio rr̃o:

2& cõcoꝛdemus cum eo cito dum ſimus in uia
⁊ in hac pnfti uita.nbi eſt locus ⁊ tempus pe
nitendi ? merendi.⁊ quod poſſumus hodie ñ
differamus ĩ craſtinuù: q moꝛa tꝛahit ad ſe ꝑi
culu. ⁊ nemo ſcit uite ſue terminũ. Uñ Crif.
MNihil ꝗppe eſt quod ita uitã nr̃ag ualeat ex
tere: ut opeꝝ actõeʒ bonorũ diſſiłare ſꝑ ſꝑq;
diffeꝛri. Sepe eniĩ iſtõ ex oĩibns nos bonis fe

cit excideze. Cito ĩq; cõcoꝛdemus cũ adueꝛſa

ꝛio.ne ipe adueꝛſarius tꝛadat nos.idem cã ſit

ut tradamur iudici in ultimo exaĩe. et iudex

tradat nos miſtro ⁊ exactoꝛi.i.maligno ſpiri
tui ad ultionẽ qui mittet ĩ carceꝛẽ. ſ.ĩ ifernũ

⁊ penã exigitꝓ culpa q; ſuggeſſit uñ ñ exibit

hõ donec reddat nouiſſimũ quadꝛãtẽ ⁊ minu

tu.i.luat ẽt minĩa ⁊ leuioꝛa peccata qꝛ nihil

erit ipunitũ.donec eĩ ponit᷑ hic ꝓ nunq;ᷓ ut ſit
abnegatiuũ omni temporum ſicut quãdoq;
omnium affirmatiuum. Unde ſecundum Au
guſtinum.non ſignificat finem pene.ſed con
tinuationeʒ miſerie. Penaz ergo gehẽne tũc

homo etiam pro peccatis mimis ratõne mor
talis anexi ſeinper reddet paciendo ⁊ nũq; ꝑ

OR

ius ede
aͤnerſorin ⸗
ſſtir cig beo ſeccic

tencot ein
redent henlec⸗

Vel mnoclume
icit et tos elclie⸗ .
bemnus obecuea pelci

tit iegibel h
Deiue ibligl aui⸗
Ggr ini non⸗
Aiiler t ieleci⸗
Ieicio iſtu een
fnitu ireligedan i
Pbis ut ſunttaanns mon
noliſc exponebit o
Gololcentis no fcles D
Iperodti ee biiti
Wlanrsiencranisoims
DRafcnorafaomllä
boci irguonadle ao
Gn ſbiſtroczpeccenn
je Weo ſaluator huce
(Onms uidit nulien
li eſt e iinone r
n cccpilen eana
here coſenre ibicimn
cte ſio) Wne .i. .
tcinn
Tng ppetrata,oau⸗
ruegar⸗
uacaef ler
eigelitedeticheni
gelſaclinſnt iih⸗
eclre ic ſit etiinn

ſcetia ex ſubi⸗ ouſ

lelmalir ſnets
o., 4.. Mhe cöſenſn 13
tpeccaru ieit

ci cſe cei dech

eaterne poterit eng
loc nec baptiſnoſi
im e quod marnio
cſſoſtom munen
uyn.Fprobata qnia
ſo munena ofere
is ffem tenebat,
placebat in coe
cayn ſut ſiles cu
accedentes. Un
oͤciliatiois ife ha
iſteria ſus. donec
u ffe tuo: nec nos
s multos patiimnur
imus ſicut fure lo
quod tato longior
oꝛdia. Kt n dictnz
enſo babenda indu
us aduerſaꝛio ifo:
to dum ſimus in uia
locus ? templs pe
A poſſumus hodle n
moꝛa nahit ad ſe hi
terminu. Un Kriß.
Bitu nfaz ualent ey
orü dſſilare ſo ſo⸗
Oibns nos bonis
oꝛdemus cuͦ aduei
adat nos idem ⸗ ſt
timo exdie el inger
ctori i meligno ſin
carcere⸗ii ferni
ſuggeſſi nſ ferbi

Pꝛime partis.

ſoluet ueniã ↄſequẽdo qꝛ ſpꝑ pũiet᷑ ⁊ luet neqʒ
unqᷓ; uẽie locꝰibi erit.uñ nuq; ad nouiſſ muʒ
quadratẽ uenit qui ſꝑ ſoluit᷑.⁊ iõ nuq; homo
exibit.qꝛ ĩ inferno ubi locus uenie nõ ẽ nũqᷓ;ᷓ
erit redditio poſſibił. Nõ loquit᷑ hic ð̊ diabo
lo aduerſario nr̃o.qꝛ iülli nõ ẽ conſentiẽdũ.ſʒ

potius reſiſtẽdum.ſʒ B; loco aduerſarius ñ ẽ

ꝓximus offeſus ſeu leſus cui demus ꝑ ſatiſfa
ctionẽ debità ⁊ ipſius placatõem coſentie.et
cũ eo cõcoꝛdare.uel quicũq; alius nobis adꝰ
uerſatꝰcui bẽiuoli ⁊ benigni eẽ dẽmꝰ.uł sd
ſariꝰ nr̃ ẽ ſyndereſis ⁊ ↄſciẽtia ꝗ male noſtre

yvoluntati ⁊ ð malů remurmurat.et nos accu

ſat teſtimoniũ nobis phibente cõſcientia.cui
demus ad bonum conſentire. Miſtice etiam
aduerſarius nr̃ ẽ deꝰ qñ peccamꝰ.qꝛ nobis re
ſiſtit. cuʒ ab eo peccãdo recedimꝰ cui conſẽti
re dèmꝰ penitendo ⁊ eius uolũtatẽ faciendo.
VUVel ſ̃ᷣmo diuinus.ꝗ peccare uolẽtibus cõtra
dicit.et nos peccãtes arguit ⁊ accuſat.cui de
bemus obedie a peccaiis abſtinendo ⁊ auer
tẽdo.ac pᷣceptis eius humiliter nos ſubdẽdo.
¶ Deinde ſubiũgit qᷓdã alia ad confirmandu
qð dixit ſupꝛa.ſcʒ ꝙ nõ venit ſoluere legẽ ſed
adiplere ⁊ dat ĩtellectũ alteriꝰpᷣcepti in lege.
Judei eĩ ꝑ iſtud pᷣceptũ non ↄcupiſces uxoꝛẽ
ꝓximi tui.intelligebant ſigna exterioꝛa tĩ ꝓ
hibita. ut ſunt tactus impudici oſcula ⁊? huiꝰ
modi.⁊ ſic exponebãt nõ ↄcupiſces.id ẽ ſigna

Cubileemis ns kacten⸗Binif ꝑ iſtud pcep
tuz nõ mechaberis.ltel igebant actũ mechie
exterioꝛẽ tm̃ ẽẽ ꝓhibitũ.⁊ ſic cõcupiſcẽtia.et
uoluntas iterioꝛ latẽs oĩmode in coꝛde nõ ex
pᷣſſa ſigno uel facto nullü eſſet peccatũ.Sed

hoc ẽ irrationabile.qꝛ actus exterioꝛes uel ſi

gna ñ hñt rõeʒ peccati niſi iq;tuʒ ſũt volunta
rij ⁊ ideo ſaluator hũc erroꝛẽ excludẽs dicit.
Omnis ꝗ uidit mulierem ad cõcupiſcẽdum
eã) id eſt ea itẽtione ⁊ animo ⁊ hoc fine attẽ
des.ut cõcupiſcat eam. ꝙ nõ ẽ iã titillari ſed
plene cõſentire libidini(iã mechatus ẽ eaʒ ĩ
coꝛde ſuo). Unde Criſ.Et ſi concupiero.nec
ẽt plus fecero.cũ adulteris ero. Per legeʒ er
g0 luxuria ꝑpetrata pau

etrata. p auctoꝛe vo mũuditie lu
Furia cogitata danat᷑ lex adulteriuz damnat
euãgeliũ ueꝛo etiã cõcupiſcẽtiã q̃ radix ẽ euã
gelij adłterij punit. uñ iohes iĩ lõbis.ſʒ xpᷣus ĩ
pectoꝛe ciĩctꝰ fuit. Et ſciendũ ꝙ qdã ẽ cõcupi

ſcẽtia ex ſubito motu ſine delihatõe bõi oꝑis

uel mali ⁊ ſine cõſenſu.⁊ dicit ꝓpaſſio.⁊ hec
ẽ peccatũ vẽiale.Alia ẽ cũ ðliberatõe animi
⁊ cũ cõſenſu ĩ delectatõem uel in opus ⁊ dici
tur paſſio.⁊ hoc ẽ peccatũ moꝛtale. ñis ueꝛo
loꝗt᷑ hic de cõcupiſcentia deliberata.q̃ impli

cat ĩ ſe cõſenſũ ĩ delectatione uel ĩ opus.Cõ
cupiſcẽtia ergo cũ cõſenſu ĩ animo eſt moꝛta

le peccatum etiam anq; expꝛimit᷑ facto uel ſi
gno.Et quia uiſus eſt cõcupiſcentie pꝛouoca
tiuus ideo ſecũdum conſiliuz Ambꝛoſij avta
mus oculos a uanitatibꝰ: ne quod oculꝰ uide

Lapi.xxxiiij.

rit animus cõcupiſcat. Vñ gregoꝛiꝰ pꝛouiden
duzʒ ergo nobis eſt quia intueri non debet qð
nõ Iʒ cõcupiſci. Ut ei mũda mens ĩ cogitatio
ne ̃ᷣuet᷑.a laſciuia uoluptatis ſue depꝛimẽdi
ſũt oculi quaſi quidâ raptoꝛes ad culpã.e bi
⁊ Criᷣ. Qui ſtudet elegantes facies ĩſpicere.
ipſe foꝛnacem ſibi paſſionis accendit.⁊ capti
uaz faciens anim. ad opꝰ quoq; celeriter ad
ducit.Quid iam hic quoq; rñdent.qui auſ ſt᷑
temere cohabitaꝛe uirginibus. Puius eniz ſã
ctione legis mille ſũt adulterioꝝ ꝛei.quotidie
illas ad cõcupiſcẽdũ vidẽtes. Audiãt hec ꝗ̃ ſe
pius ad theatra feſtinant ſeq; ibi pene quoti
die adulterij obſcemate cõmaculat.⁊ adulte
ros ſeipſos ꝑ unũquẽq; diem faciunt.⁊ deceʒ
mille cõſtruũt ꝑditionis occaſiões. Pec Cꝛif.
Sed cõtꝛa hec audi efficax ↄſilium gꝛegoꝛij.

Caro iquit cuzʒ ↄcupiſcit᷑. penſet᷑ quid ſit exa

minis.⁊ iĩtelligit quid amat᷑.Nihil quippe ſic
ad ebdomadũ deſderioꝝ carna liũ appetituʒ
ualgz.q; ut unuſꝗſq; hoc ꝙ viuit diligit quale
ſit moꝛtuuʒ penſet. Pec greg.Ect quia qñns di
xerat ex uiſione mulieris mechari uidẽteʒ iõ
cõſequẽter docet abicere occaſionem que fa
cit hominem ruere in talem conſenſum ((ut ſi
