et gncdernen n
r immm ,.

— = ==—

Secunde partis

diſtinctiones premioꝝ.q.d. Jã certi eſtis de
paſſiõe mea ⁊ tñ a me expectate uitã et᷑nazʒz
vᷣm aug.meꝛito tuꝛbabat.qñ quidẽ ſidentio
ri dictù erat.ꝙ negaret dñm. ſʒ cũ aud iũt ð
mãſionibꝰceli.a ꝑturbatõe recreantuꝛ certi
pꝰ pꝑicula ſe apud dũñm mãſuꝛos ꝙ ſignificãt
multe mãſiões.Et iteꝑ.¶ Uado pare uoſᷣ lo
cũ ã pulcrũ tam delectabile. moꝛiendo. re
ſurgẽdo ĩ celos aſ. cẽdendo.⁊z iten uemo)ĩ
iudicio apꝑendo((⁊ accipiã uos ad me ipᷣuzʒ
Nada beatitudinẽ coꝛꝑis ⁊ aĩe(ut ubi ego ſũ
7 uos ſitis).ſ.ĩ eterna beatitudine Aam ut
dixerat ꝑate eràt manſiões.ſ.ĩ pᷣdeſtinatiõe
ſz tñ adhuc ꝑande erãt ab eo redẽptõis oꝑe
⁊ ab ipᷣis meritoria oꝑatõe.O dñe paꝛa quð
paſ.nos.ſ.tibi ⁊ te nodis.ut ſit młtitudo mã
nonũ ꝓ diuerſitate meritoꝝ.alius plꝰ alius
minus pticipes tui erimus.Et iteꝝ. ( ñ ꝛelin
quã uos oꝛphanos)i quo ĩdicat ſe ẽẽ pr̃eʒ il
lis(uado.⁊ uenio ad uos )ſpm̃ſct᷑z mittẽdo
Poc aut dicit ne putaret᷑ ſpm̃ mitter̃ ſine ſe
⁊ iteꝑ (pacẽ).ſ.peccatoꝛis (relĩquo uobis)
q̃ triplex ẽ i hoĩe.ſ.ad ſeipᷣʒ ad deũ ⁊ ad ꝓxi
mũ (pacẽ meâ).ſ.eteꝛnitatiſ(do uobis) ũñ in
pace prima ꝑſeueꝛaueritis ſᷣm aug pacẽ no
bis reliquit ĩ hoc ſeculo.qua hoſtẽ. uĩcamꝰ
⁊ q̃ nos inuicẽ diligamuſ. Dacem ſuã dabit
nobis in futuꝛo.quando ſine hoſte ⁊ ſine diſ
ſentõe regnabimus. ⁊ bñ dicit pacẽ meã. ad
diſtiguendũ pacẽ ſctoꝝ.a pace mundi qᷓ ma
gis ẽ apꝑens.⁊ ficta qᷓ; va. Unde ſub ũgit.¶
ñ quo muðꝰ dat ego do uobis) qꝛ mundꝰ dat

caꝛnalꝛ.ego ſpualit᷑.mõs tꝑꝛaliter. ego eter

natz. mõs exterio.ego interius.⁊ iteꝝ (ſi dili
geretis me. gauderetis utiq; ð receſtu meo
qꝛ uado)ad exaltatõm meã.ſ.(uado quia
uado ad prem ꝗ maior me ẽ augu. quia na
ture hũane gratulandũ ẽ eo ꝙ ſie aſſumpta

E a voo unigenito.ut immoꝛtalis conſtituer

tuꝛ ĩ celo.atq; ita fieꝛet terꝛa ſublimis.ut in
corꝛuptipilis puluis ſederet ad dexteꝛã pr̃iſ
quis ũ hẽt gaudeat.ꝗ ſic diligit x-pᷣm ⁊ ſuam
nã m iã imoꝛtalẽ gꝛatulet᷑ in xpᷣo atq; ipum
ſpet fururũ ẽẽ ꝑ xpᷣm.Et iteꝝ (expedit).i.

utile ẽ (uobis ut ego uadã).ſ.ad pr̃em aſcẽ
dendo.ut ſpũałꝛ me cognoſcatis ⁊ cãnaliter

iã me noſſe deſiſtatis.ne uerbo carnẽ facto
qſi lacte contenti fitis.⁊ uere expedit(n enĩ
nõ abieꝛo.ꝑaclytꝰ ñ ueniet ad uos.ſi at abie
ro mittã eũ ad uos)ſi hanc carnalẽ dilectõʒ
a uobis abiere ñ fecero.ñ eritis digni ut. ꝑa
clvtueniat ad uos.qᷓ;diu enĩ de me caꝛnalit᷑
ſentietis.ñ eritis idonei ut ſpmſãctũ recipia
tis.Nõ ꝙ poſitꝰ in terra non poſſet daꝛe.ſed
qꝛ illi non ſunt idonei accipere.niſi eum vᷣm
carnẽ noſſe deſiſtant.quo magis ſpiꝛituales
eff:cti.magis ad celeſtia in àplectenda eius
deitarte ãhelãt. In tm eĩ mudus ẽ ſpuns.qð in

nullo ꝗeſcit:niſi ĩ eſt ꝗq omnino a ſpũał.nłlo

carnali ſolatio ipeditꝰ Beꝛ.delicta ẽ dina ↄ

Captm. lvij.

ſolatio.⁊ ñ dat admittẽtibus alienã. Pugo.

Idciꝛco nimiꝝ dñs ieſꝰ diſcipuł ſe ſubtraxit
corporaliteꝛ. ut eũ diſcerẽt amar̃ ſpũaliteꝛ.
Aſcẽdit ſiqdẽ in celũ.ut coꝛda poſt ſe trahe
ꝛet.ut dilectõ pergeret poſt dilectũ Sʒ ⁊ uſ
qʒ hodie xpᷣs amicos ſuos quaſ quadã cõpo
rali pũᷣtia ↄſolat᷑ ĩ ſcpᷣtura ſac ⁊ eccłie ſacr̃iſ
atq; alijs uiſibilibꝰ exercitijs uirtutũ quorũ
aliqn diſpenſatoꝛie ſubtra hit uſũ.ut ſpiritał
amoris dulcedinẽ tãto puriꝰꝑcipiat.q nihil
foꝛis hñt ẽt ĩ oꝑe vtutis ad ꝙ mẽtẽ ſuã ꝑ ĩtẽ
tõʒ effadãt.h̊ Hug. Pẽſandũ g̊ ẽ qꝛ ſi pntia
carnis filij dei impedit ſpiꝛitus receptioneʒ.
Intomagis caꝛnalis affectꝰ in nobis impedi
at eandẽ. Hec ⁊ his ſilia eis dicebat: q̃ cor
da ipſoꝝ totaliteꝛ penetrabant.ñ enĩ de ſuo
diſceſſu aligꝗd pacifice toleꝛaꝛe poteꝛãt. Se
cundo circa ſermonẽ mediteris q̃l cordiali
teꝛ ⁊ inſtant᷑ dñs ieſus ĩſtꝛuxit diſcipłos płi
beuicibus in caꝛitate ſeꝛuanda dicẽs( Man
datũ noui do uobis)quo.ſ.diſpoſiti ad meã
ſeqlã eꝛitis.uilz )ut diligatis ĩuicẽ ſicut dile
xi uoſ)hac em̃ uia ſeq̃̊ndꝰẽ dñſ.Nõ q nouũ
qtũ ad ſubſtãtiã.qꝛ fuit datũ ĩ ueteꝛi lege.q̃
ẽt pᷣeipit ꝓxĩos diliger.ñ tñp eis mori:ſed di
cit nouu q;tũ ad mãdati formã ſiẽ ipſe dile
xit nos.ꝗ ẽt mori digtꝰ ẽ ꝓ nobis. Unus mo
dus renouandi ninũ uetus ẽ qñ amiſit colo
rẽ ⁊ ſaporẽ ponẽdi ipſũ cuʒ uino nouo ⁊ for
ti.qꝛ ibi r̃ciꝑit colorẽ ⁊ ſaporẽ ex feuor̃ nini
⁊ ſic ð̃ ᷣnouari. Mãdatũ de dilectione fuit
ualõ ãtiquũ ⁊ iã qĩ niłi ſapiebat iõ paſſio xpᷣi
q̃ fuit maximꝰ feꝛuoꝛ dilectõis.q̃ſ uinũ foꝛ
tiſimũ illð madatũ r̃nouauit.id̃ ẽt nouũ mã
datũ ab affectu.qꝛ aĩiam ꝛenouat ⁊ hoĩeʒ no
uũfacit.dilectio eĩ tat ↄfeꝛt nouitateʒ ⁊ au
feꝛt uetuſtatẽ.⁊ iteꝝ(ĩ BG̊)ſ.ſigno q̃ſi ĩ meop
pᷣo caꝛactẽ (ↄgſcẽt oẽſ)aꝑte(qꝛ mei eſtis di
ſciplłidiſciplinis meis ĩbuti.⁊ ð ſcola mea ĩ
ſtructi.ñ ſi mõia eiciatis.ł alia ſigᷓ faciatis
Hꝑ(ſi dilectõʒ hũeritiſ aduĩuicẽ) Poc ẽ eĩ ꝙ;
maxie deſiderat dñs. Quicũq; connumerat᷑
milirie alicuio gis.dʒ portar̃ ſſigma eꝰ. In
ſignia ãt xpᷣi ſt ĩſignia caꝛitat᷑.qcũq; ꝗ̊ nult a
nũerari miſitcie xpi:dʒ caꝛitatis caractere in
ſigniꝛi.Aug.tanq;.di.alia mueꝛa mea habẽt
uobiſcũ ẽt ñ me.i.ñ ſolũ naturã.uitã.ſẽſuz.
rõem.⁊ eam ſalutẽ que hominibus pecoꝛibꝰ
qʒ cõis ẽ.uerumetiam ſacr̃a pphetiã.ſcſã.fi
dẽ.diſtꝛibutõʒ reꝝ ſuaꝝ pauꝑibꝰ ⁊ traditõm
cõpis ſui ut ardeãt:ſʒ qm caritatẽ ũ hñt ut
cymbala ↄcrepãt.nihil ſt᷑.nihil eis ppõᷣſt. Dic

ẽ fõs cui non coĩcat alienꝰ.i.dilectio ſola di

ſcernit ĩteꝛ filios ði ⁊ filios dya.ſignet ſe oes
ſigno cru cis xpᷣ rñdeàt oẽs am̃. catẽt omneſ
alłia baptiʒẽt᷑ oẽs.ĩtrẽt eccłias.faciant pꝑie
tes baſilicaꝝ.ñ diſcernũt᷑ filij dᷣi a filijs dia
boli niſi caritate.Quicꝗd uis habe.ᷣ ſolũ ſi
n hẽas nihil tibi ꝓdeſt. ꝗlia ſi ñ hẽaſ.hoc ha
be.⁊ impleſti legem h̊ aug.⁊ iteꝛum (Poe

4 2*

2 — 62

De ſermone domini

Spceptũ meũ ut diligatiſ inuicẽ ſicut dilexi
uos)/i.ut diligatis oꝑe.ut ꝙ tibi uis fieꝛi fa
cias alteri:⁊ ꝙ tibi ñ uis fieri: nec tu alteri
facias.Ubi notãdũ ꝙ tripliciteꝛ dilexir nos
xpᷣs.Gꝛatuite.qꝛ ĩ dilectõne nos pᷣuenit ipſe
.n. icepit nec expectauit ꝙ nos ĩciperemꝰ di
ligere.Sic g ⁊ nos debemꝰpꝛiꝰ diligere ꝓxi
mos.nõ expectantes pᷣueniri ſeu bñficiari.
Et młtomagis debemꝰ deũ ꝛediligẽ.qꝛ ſcõᷣʒ
Aug.nulla ẽ maior ad amorẽ tuitatõ qᷓ; pꝛe
uenie amãdo.⁊ nimis durꝰẽ aĩus ꝗ dilectõ
nem. ⁊ ſi nolebat ipẽdere nolit ? repẽder.
Dilectõ g dei cã ẽ dilæctõis nr̃e.ſʒ ũñ ecõuer
ſo.nõ.n.q nos diligimꝰ deũ diligit nos.ſʒ qꝛ
diligit nos diligimꝰ eũ.⁊ qꝛ eũ ⁊ ꝓximũ.Et
qꝛ ꝑ caritatẽ xpᷣs ad nos redimendos. uenit
ſectemur caritatẽ.ut ꝑ hanc q̃ ad nos xpᷣs 5
ſcẽdit dilectõis uiã ẽt nos ad ipᷣm poſſimus
aſcẽdere. It᷑ efficacit᷑ ꝙ pz ꝑ opꝰ dãdo ſeip
ſum ⁊ ponẽdo aĩaʒ ꝓ nobis q; ꝓbatio dilec
tõis exhibitio ẽ opeꝛis.nos ꝗ̊ hoc exẽplo ef
ficaciter ⁊ fructuoſe ĩuicẽ diligamꝰ.ᷣm illð
Joh̊.ñ diligamꝰ vbo neq; lingua ſʒ opere ⁊
vitate.Et multomagis deũ diligamꝰut ſᷣmo
nẽ ⁊? mãdata eiꝰ puemꝰ. Itẽ ꝛecte qꝛ hac di
lectõeʒ ad nr̃az beitudinè oꝛdiauit.⁊ ut ad
deũ nos traheret.ñ ſicut hoĩes ſeſe innicem
carnałr ⁊ ꝑ ↄmodo teꝛꝛeno diligẽtes. Sic ꝗ̊
⁊ nos in pximis ñ qð bñficij ẽ ſeu vilectõis.
ſʒ ꝙ dei e:debemꝰ diligere.⁊ inuicẽ ad hoc
ut deũ habeamꝰ. Sunt.n.amici natutr᷑. ⁊ ſt
amici fortune.⁊ ſt᷑ amici gre.⁊ hi ultimi ſo
li approbant᷑ a deo. L53. n.ĩ dilectiòe ꝓximi
icluda t dilectio dei tãqᷓ; pᷣncipalior. qꝛ ꝓxi
mꝰ n ẽ diligẽdꝰ niſi ꝑꝑ deũ.tñ ſaluatõ h̊ ma
gis facit mẽtõʒ expᷣſſã de dilectõe ꝓximi q;
dei.cũ dicit ĩuicẽ.qꝛ ĩtẽdebat apłos ĩducer
ad edificatõez ⁊ ↄſolatõeʒ fideliũ:⁊ adð ꝑfe
rẽdas tribłatiões pſecutoꝝ ad ꝙ neceſſaꝛia
ẽ cãitas ꝓximi.q̃ tñ ut dietũ ẽ icludit carita
tẽ dei. ⁊ iteꝝ.(¶ Maiorẽ hac dilectõeʒ nemo
hzꝗ. ut aiam ſuã ponat ꝗs ꝓ amicis ſuis) Di
lectõeʒ uocat h̊ ſignũ ⁊ ꝓbatõeʒ dilectiõis
.i. ex hibitõem opꝑis.tꝛanſfeꝛẽs ð cã ad effec
tũ.⁊ ꝗdẽ nullũ maius dilectõis argumtuzʒ ẽ
q; poneꝛe aĩam ꝓ amicis.̊ eĩ ẽ ultimũ ſignũ
amoris.ultra ꝙ nõ ẽ aliud ĩiueniꝛi. Amoꝛ nã
q; ꝑ quattuor ſigna põt manifeſtaꝛi. Primo
. vba.qñ.n.coꝛ habũdat ĩ amoꝛe tũc os ha
bũdat ĩ ſermone.qꝛ ex habũdatia coꝛdis os
loqꝗt᷑.Scðo ꝑ collata bñficia.⁊ iſtõ ẽ maiuſ
ſignũ qᷓ; pꝛimũ.qꝛ multi ſᷣuirent de vbis ſuis
nò ſeruiꝛent de ſuis rebus. Tertio ꝑ obſe
ꝗqa pſonalia. ⁊ iſtõ ẽ adhuc maius ſignũ qᷓ; p
mũ ł ſᷣm. multi ei ſeꝛuizent de ſua ſubſtãria
ꝗ nõ ᷣuiꝛent de ſua ꝑſona. Quarto ꝑ adueꝛ
ſa.qũ.ſ.ꝗs ꝓ amoꝛe amici ſe exponit mõti.
multi. n. daꝛent pſonã ad ſeruiẽdũ ꝗ nõ da
ꝛent aĩag ſuã ad moriẽdũ. In G̊ gᷓ ꝙ xpᷣus ꝓ
nobis czucifigi ⁊ moꝛi uoluit.ĩfinitã nobᷣ ca

in cena.

ritatẽ onñdit Greg. mori ẽt ꝓ inimicis dũs ue
nerat.⁊ tñ poſituꝝ ſe aiaʒ ꝓꝑ amicis dicebat.
ut nobis onderet.qꝛ cu diligẽdo lucꝝ facer
ð inimicis poſſumꝰ.ẽt ipᷣi amici ſt᷑ ꝗ ꝑſequũ
tuꝛ. ↄſequẽs g ẽ nt quẽadmõʒ vxpᷣs aiaʒ ꝓ no
bis poſuit.ſic ⁊ nos aĩias ꝓ fribus ponamus.
AQuattuor ei ſt᷑ diligẽda ꝑ ordinẽ ex carita
te.ſ.deꝰ aĩa ꝓximus ⁊ corpus:⁊ iõ cuʒ cari
tas ſit ordinata ꝓ ipᷣo deo ꝗ ẽ pᷣmũ maximũ
diligibile.ex caꝛitate dñt alia tria exponi.

ſiẽ minus ꝓ maiõi.ꝓ aĩa vo ꝓpꝛia dqʒ pximꝰ

⁊ coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ ↄtẽni.⁊ ꝓ ſalute ꝓxii dʒ uita
coꝛꝑalis exponi.Et iteꝝ. Pec mado uobis.
ut diligat᷑ inuicẽ qꝛ alr nullũ ſolatiũ habe
bitis.niſi ĩ uobis iuicẽ hẽatis:ſʒ abſq; dilec
tõe ſolatiũ ⁊ ↄſolatõem iĩ uobis iuicẽ hr̃e ũñ
poteſtis. Dreceptũ dilectõis ſꝑ ĩcultat.⁊ tã
qᷓ; ſola dilectõ pᷣcipiẽda ſit eã ſꝑ ↄmẽdat.Et
reueꝛa ille ꝗ ait. habe caritatẽ: ⁊ fac q̃cũq;
uis q̃ſ ſolã caritatẽ uiſus ẽ pᷣcepiſſe.⁊ meri
to.qꝛ ipᷣa ualet ſine uſbus multaꝝ vtutũ.ſʒ
ceteꝛa oĩa ñ ualent ſine ea. uñ ſᷣm Sreg.ð di
lectõe q̃ſi de ſingulari mãdato vñns loqt᷑.qꝛ
oẽ mãdatũ de ſola dilectõe ẽ.⁊ oĩa unũ pꝛe
ceptũ ſt᷑.Quic ꝗd eiĩ pᷣcipit ĩ ſola caritate ſo
lidat᷑. Multa ſt᷑ ꝑ diuerſitatẽ opꝑis.unũ ĩ ꝛa
dice dilectõis.t pluꝛa alia hꝰmõi ad dilec
tõez neitã ia dns dicebat.q̃ Joh.h̊ cõſcrip
ſit.De dilectõe fr̃ nullus apłoꝝ tm̃ loq tuꝛ
quàtũ Jopes ⁊ B; ⁊ ĩ epiſtoł ſuis.Legit ẽt ðᷣ
eo.ꝙ iã ſenex effect“ portabat᷑ ad eccłiaʒ a
di cipuł ſuis.ut fideles ĩſtrueꝛet.qbus hoe
tantum dicebat. Filioli diligatis iuicem &
I hoc eſt ꝑfectõ diſciplĩe xpᷣiane. Uñ qr ſpa
liter a deo dilectus non ſoluz pꝛopter pᷣuile
giũ vᷣginitatis.ſʒ ẽt pꝛopter ſplitatem caꝛi
tatis. Tertõ circa ſermoneʒ mediteris.qũo
monuit eos ad obſeruantiam màdatoꝝ ſuo
rum:dicens.(Si diligitis me mãdata mea
ſeꝛuate ĩplendo ea facto ⁊ opere. Quaſi di
ceret:ñ oñdatis amoꝛẽ quẽ hẽtis ad me fle
tu ſolũ:ſeð ĩ obedia mandatoꝛum. In ̊ eni
mði hꝰ pf᷑fates.ſuos amicos ⁊ fidelẽs pbant

⁊ cognoſcũt.ſi eiſ obediũt ⁊ eoꝝ mãdata cu

ſtodiũt.qꝛ ᷣm gꝛeg.ꝓbatõ dilectõis exhibi
tõ ẽ oꝑis.Et iteꝝ.¶ Qui hʒ mãdata mea ⁊ 5
uat. ea ille ẽ ꝗ diligit me)).ſ.oꝑe ⁊ vitate ⁊
ñ tm̃ lĩigua ſᷣmõe h̊ ẽ ille hʒ vaz dilectõm ad
me.aug.q hʒ ĩ memoria ⁊ pſᷣuat ĩ uita.q bẽt
ĩ ᷣmõibꝰ⁊ ſᷣuat ĩ moribꝰ.Qui hẽt audiedo ⁊
Fuat ꝑſeuerãdo.ipᷣe ẽ ĩiqt ꝗ diligit me. Oꝑe
ẽE demõſtràda dilectõ.ne ſit ĩifructuoſa noĩs
appellatio.uñ ⁊ Joh̊.ꝗ dicit qꝛ diligo deũ ⁊

mãddata ePñ cuſtodit: mdax ẽ ⁊ iteꝝ(Si ꝗs

diligit me).i.dilectõz ĩ me tẽdit ſᷣmonem
meù ſᷣuabit)).i.mãdata mes ad faciẽdũ ea.
obedĩa ꝓcedit ex amor̃ ꝗ ẽ ĩ cõð.vᷣmõem
7 vba di tẽ f̃uamꝰqñ facius q̃ pᷣcepᷣ ⁊ dili

gius qᷓ ꝓmiſit. ꝗ ãt vba tʒz ꝑ memorid ⁊ non

coheret ilł ꝑ obediẽtiã.ñ ſt᷑ eiſ ĩ bnficiu:ſʒ ĩ

Itñ eum alligimus ingn
uammus. inchtum gut min
gligim ſieocepta ſe⸗
1nemo diligit niſi qui ſe
nus precepta ut nos dil
lligat ea ſeruare n⸗ poſ⸗
anici mei eſtis. ſi feceriti
N doa onitis amicitie
llo pcepton d ſignu dlect
ſgnü ſue noluntatis.110
icerent nolumates no ce
micinon eſſent 53 Geeg
ſtos dicitm. Unde nonin
le diei in preceptis eius
lirs amicus nocqtur.
e miſericoꝛdia redepd
eſſe gmicoſ dei. Ged
cu dicit uos amici me
certaminis cü ſubditn
cipio nobis. unde T ai
eſſe ipoſſtt. nig: pꝛece
amios ſuos uoluit int
poſſum pbari,O ma
pro conditione redder
macipig ſdeptori.
nittma woſ⸗
te ſio diſauaſnol
P bificior poſſ

lenuest oij unu e
mni iſaa crite
Venſtatt oyho MMui
alia hinoͦ ag dilee
bat Johhcoͤſehy
ug apfop imn loote
ſtokſuis legit an
ortabaf idecc
Z iſtruer gons hoe⸗
olidligetis aicen
ieſhiane Va G
non ſnnz opter e
oder ſocinenen
ermonez mMediteris gid
õ
ligiis me nicata ne
1faco topere. Quiſ
ors guẽ hetisdd mne ſe
mandntorun Inheni
alnicos ? figeles poarl
dellittece ni
poaö dilecidis ehn
1Aui bz mͦdat nee
igt ne) ſoedii

Secunde partis

dãnatõis teſtimoniũ.Greg.uere diligimus ſi
mãaãdata eiꝰ ̃uamus. Ueꝛe diligimꝰſi a nr̃is
nos uoluptatibus coaꝛtamuſ. Nã qui adhuc
per illicita deſideria defluit. ꝓfecto deũ non
amat.qꝛ ei in ſua uoluptate qdicit. Ille er
go uere amat.cuius uilẽ mentem delectatõ
praua ex ↄſenſu ñ ſupeꝛat nam tanto quiſq;
a ſuperno amoꝛe diſiungituꝛ q̃nto inferius ð

lectatuꝛ. Pec SGꝛe.Et iterũ(ſi precepta mea

fuaueꝛitis.mãebitis ĩ dilectõe mea).i.ex Gq̊
ſcietis uos dilectoſ a me ⁊ ꝙ ĩ dilectõe mea
q̃ uos diligo.⁊ i gratia mea manetis ſi mea
pcepta ſeruaueritis. Seꝛuatio eĩ mãdatoꝛũ
E effectus ⁊ ſignum diuine dilectõis ñ ſolum
eiꝰ qua nos diligimus.ſed ⁊ eius quare ipſe
diligit nos.ex hoc enĩ ꝙ ipᷣe nos diligit. mo
net nos ⁊ adiuuat ad implendũ eius manda
ta ꝗᷓ impleri non poſſunt niſi peꝛ gram. Oñ
dit gQ ᷣm Aug.Nõ unde dilectio geneꝛet᷑:ſʒ
unde mõſtraretuꝛ.ut nemo ſe fallat dicẽdo
ꝙ deũ diligat.ſi eius pᷣcepta non ſeruat.Nã
ĩtm̃ eum diligimus inquantũ eius pᷣcepta ſeꝛ
uamus.inqᷓ;tum aũt minus ſeruamus minꝰ

diligimꝰ. Nẽo pᷣcepta ſeruat qui non diligit:

⁊ nemo diligit niſi qui ſeruat. Nec pꝛiꝰſeꝛua
mus precepta ut nos diligat xpᷣs:ſʒ niſi nos
diligat ea ſeꝛuare nõ poſſumꝰ. Et iteꝝ (uos
amici mei eſtis.ſi feceritis q̃ ego pᷣcipio uohᷣ
Ni. ñ opa oñditis amicitie ⁊ dilectõiſ.qꝛ ĩple
tio pceptoꝝ ẽ ſignũ dilectionis.⁊ pᷣcep: um ẽ
ſignũ ſue uoluntatis.⁊ iõ ſi ea qᷓ̃ pᷣcepit non
facerent noluntates nõ conſonaꝛent. ⁊ ſic a
mici non eſſent.vᷣʒ Sego. Amicus q̃ſi aĩ cu
ſtos dicituꝛ. Unde non immerito qui uolũta
tẽ diei in preceptis eius cuſtodire dicitur.il
zius amicus nocatur. Et ̃ᷣm eundeʒz: magna
ẽ miſericoꝛdia redẽptoris ⁊ dignitas hoĩum
eſſe amicoſ dei. Sed audiſti gloriã dignirat᷑
cũ dicit᷑ uos amici mei eſtis.audi ⁊ laboꝛeʒ
certaminis cũ ſubditu⁊z.ſi feceritis q̃ᷓ ego pꝛe
cipio uobis. unde ⁊ ait aug.cum ſeꝛuꝰ bonꝰ
eſſe ñ poſſit.niſ:pꝛecepta dni ſui fecerit.hĩc
amidtos ſuos uoluit intelligi.unõ boni ſerui
poſſunt ꝓbari.O magna bonitas dei.Cũ eĩ
pro conditione reddere debeamus obſega.
utpote ſᷣui domino.famuli do. ſubiecti potẽ
ti.mãcipia rnẽptori.amiciciaꝝ nobis pᷣmia
ꝓmittit. ut a nobiſ obſequia debita ſeruitut᷑
extoꝛq̃at. ut quoſ nolle ſeruire cõſpicit.ſpon
te ſuoꝝ bñficioꝝ poſſit ꝓmiſſiõibꝰ ĩuitaꝛe.h̃
aug. Nullꝰ g ſine opis atteſtatiõe credat ſe
deũ diligẽ.ſʒ ut ait Sꝛe.de dilectõe condito
ris lĩgua mẽs ⁊ uita reqrat᷑.nũqᷓ; ẽ öi amoꝛ
ocioſus. Oꝑat᷑ etm̃ magna ſi ẽ.ſi vo opꝑaꝛi rẽ
nuit.amoꝛ ñ ẽ.nẽo itaq; dʒ credẽ ꝙ ðᷣuʒ dili
gat ꝗ eũ ſepe cõde ñ cogitat.ꝗ eũ ſepe oꝛe ñ
laudat.ꝗ eiꝰ mãdata ope ñ ſeruat. ego.ſi
ab aliquo q̃ratua.utrũ deũ amat liber̃ rũdet
ita: ſed ↄſtat ut ipᷣe dicit.ꝙ ꝓbatõ dilectõis
exhibitio ẽ opꝑis.Ergo ſi ve deuʒ diligis. q̃rẽ

4 .

LCaptm. lvij.

dũ ẽ a coꝛde.ab oꝛe.ab oꝑe. Pꝛĩo a coꝛð.qr

ꝙamat ð co ſepe cogitat.uñ luxurioſi ſepe
cogitãt de delitijs carnis.auari ð dinitijſ.ſu
hbi ð̊ eminẽtijs.⁊ uiri ve ſpuales de diuinis
ſi g ñ ſepe õ dᷣo cogitas.ñ credas te vᷣe amar
Z hõ maxĩe ð eo cogitat ꝙp cet᷑iſ amat
& ſi ð mdo magiſqᷓ; ð ðᷣo cogit aſ mõʒ magiſqᷓ;
deũ amas.ſo ſi deu diligis a ligua tua rᷣ qꝛaſ
q; ex habũdãtia coꝛdis os log. Nã idẽ ẽ x
bu cõdis ⁊ oꝛis.ſʒ ĩ ꝑðð ẽ nudũu ĩ ore ueſtitũ.

ligug g libet᷑ illũ nò at quẽ coꝛ amat. = iõ ſi
Plð moͤo qh RBS dei dili

ge 2uicit᷑ z an d diligas ab ope tuo qꝛas
ii eĩ põt ignis eſſe ? i ardeꝛe. Si ergo ignis
diuinus è in corde tuo. non poteris uac are
ocio:ſed ſi ocio uacas.ignem ñi habes.quia
ut dictum eſt. caꝛitas non eſt ocioſa.opatuꝛ
enim ſi eſt ſi operari rẽnuit caritas non eſt.
ad h̊ ergo quod quis xpᷣm ueraciteꝛ diligat
ncce eſt ut deo amando nihil pᷣponat ⁊ pro
ximũ ſuum ſicut ſe diligat.ac dilectionẽ coꝛ
de. ore. ⁊ ope oñdat. Poc ctiam quod dictũ
CZ. Uos amici mei eſtis.Dupliciteꝛ põt intel
ligi.ſecundũ ꝙ amicus dupliciteꝛ dicitur. ſ.
ꝗq amat ⁊ qui amatuꝛ.⁊ ſᷣm utrumq; uerũ ẽ
ꝙ ſubdit. ſi feceꝛitis que ego pꝛecipſo uobis.
Quia ⁊ qui deũ amant mandata en ſeruant
⁊ quos deꝰ amat mandata illius ſeru ant in
quantum confeꝛendo eis gratiam ſuã adiu
uat ad ſeruandum. Sed ut uiſũ eſt mãdato
ruz obſeruatio non ẽ diuine amicitie cauſa
ſed ſignum.ſ.ꝙ deꝰ diligat nos ⁊æ quod nos
diliga mus eũ.Et pluꝛa alia huiuſmodi dũs
tunc dicebat. Quaꝛto cuca ſermonem medi
teris qualiteꝛ dando eis ↄfidentiã ciꝛca ipᷣſ
ſuras qs eis predixit eſſe uenturas. pᷣmunit
⁊ hoꝛtat᷑ ipſos ad patiam.ne deficiãt in tri
bulationibꝰdicens(Si mundus uos odit).
mðani ⁊ amatores mundi.ꝗ diuitijs delitijſ
⁊ honoꝛibuſ ſunt dediti((ſcitote )ad conſola
tionẽ ur̃am(qꝛ me pᷣoreʒz uobiſ odio habuit
VUnñ ſcriptů ẽ.odio habuer̃t me gtis. q̃ſ di
ceret ſᷣm Qaiſ.ſcio B ẽ durũ ⁊ difficile.ſʒ ꝑp
me paciemini.⁊ iõ nõ doler̃ ſʒ ⁊ letaꝛi oꝑtet
⁊ ſufficit uobis ĩ conſolatiõm ꝑꝑ me hec pa
ti grandis ↄſolatio mẽbris ex capite.qr non
dñt ↄditõʒ capitis r futare. Un aug. Lur ſe
mẽbrũ ſupra uerticẽ extollit: Recuſas eſſe
in coꝛꝑe.ſi ñ uiſ odiũ mũdi ſuſtier̃ cũ capite.
Deide ondit cuꝛ odit eos mõs.ſ.(qr ñ ſunt ðᷣ
mboi pre eiꝰ.nihil eĩ cõe cũ terra ẽ eis:ſʒ
celeſtiũ facti ciues.⁊ ꝑꝑ G̊ mundi odium pa
ciẽter ẽ ſuſtinẽdũ.uũ.Cri.̊ ẽ vtut᷑ augmẽ
tũ a mðo odio hr i.uñ dolẽ oꝑtz ſi a mũdo di
ligeremini. hoc eĩ eẽt malitie ur̃e oñſiuum.
Srego. Nã pueꝛſoꝝ örogatõ.uite nr̃e appro
batio ẽ.gꝗa iam oñnditur nos aliquid iuſticie
hẽre.ſi illis diſplicere ĩcipimus.ꝗ nõ placet
deo.Et qꝛ exẽplo ſui.quo aliud maiꝰ ⁊ meli
ns n ẽ.mõuit ad feꝛẽda odia mðoi ſubdit q̊re

⸗ “

Pr.
2

Lansg 16
ar6 fα

de ſermone domini

eum debeant imitaꝛi.qꝛ ille dominus ipſi ſfᷣ
ui( Memẽtote ĩquit ſᷣ̃monis mei quem dixi
uobis.Nõ ẽ ſeꝛzuus maiõ dño ſuo. Si) ꝓ qꝛ
¶ me ꝑſecuti ſt )qꝛ ſũ dñs (⁊ uos ꝑſequẽt)
ꝗ ſeꝛui eſtis.ꝑſequent uos in ꝗbꝰego ſum ⁊
p ↄſequẽs me in uobis.nõ põt placere ſᷣuuſ
Abus diſplicet dñs.Qꝛi.q̃ſi diceret nõ uos
tuꝛbãi oʒ ſi cõicabitis meis paſſiõibꝰ.qꝛ uos
nõ eſtis me potiores.Et iteꝝ (mõs ꝗdẽ).i.
mõðani in delitijs.diuitijs ⁊ ambitione uiuẽ
tes(gaudebit tanq; ) de me triũphaueꝛit.qꝛ
in tꝛiduo moꝛtis xpᷣi.iudei mo dediti ſunt
gauiſi: cꝛedentes extinxiſſe totã ſectaz xp̃i.
ucs ãt ↄtꝛiſtabimini de mea moꝛte ⁊ abñ
tia ſed triſtitia ueſtra vtet᷑ ĩ gaudiũ )ĩ r̃ſuꝛ
rectõe ⁊ appaꝛitõe ſeu penitentia ⁊ aſcẽſio
ne:⁊ maxime in ſpũſſancti miſſiõe.Cõtꝛiſta
ti eĩ ſt᷑ de morte dñi.ſʒ mox de ꝛeſurꝛectiõe
letati. Nã plus lachꝛymatõeʒz ⁊ fletũ.ĩfudit
deꝰ exultatõez ⁊ gaudiũ. Ubi notandũ ſi
cui ꝓmittere t ab eo ꝗ eſiz ueꝛax ⁊ potẽs fa
cere ꝓmiſſum ꝙ oẽs illiꝰ lapides uerteret in
auꝝ.utiq; ille ↄgꝛegaret hicinde lapides.q;
poſſet pes ⁊ maioꝛes. Nũc igit᷑ ꝓmittit nohᷣ
ab ipᷣo qui vitas ẽ ⁊ potens ſuꝑ oẽ ꝙ ẽ quð
triſtitia nr̃a vtet᷑ ĩ gaudiũ:iõ młtũ libenteꝛ
debemus ſuſtiner̃ triſtitias ⁊ pᷣſſuras huiuſ
modi in augmẽtũ nr̃i gaudij. Uñ ñ diẽ poſt
tꝛiſtitiã ũam erit uobis gaudiũ:ſʒ ait triſti
tia ur̃+a uertet᷑ in gaudiũ.ita ꝙ h̊ ipᷣm ꝙ eſt
tꝛiſtit iam habeꝛe incumulum gaudij cõueꝛ
tetuz. Ad oñdenduʒ aũt ⁊ meroris ⁊ gaudij
Iimenſitatẽ inducit ſilitudinẽ declarando ꝙ;
dixeꝛat ꝑ exẽplũ mulieꝛis ĩ dolore paꝛtꝰ tri
ſtitiam hñtis.ſed in natiuitate pueri gaudi
um ſupueniens abſoꝛbet in ea oẽm tꝛiſtitiã
pᷣcedentẽ. Deinde hoc ꝑadigma ꝙ de młie
ꝛe ꝓpoſuit dũs exponit ⁊ ſiłlitudinẽ adaptat
dicens.(Et uos igituꝛ nunc qvẽ tꝛiſtitiam
habetis).ſ.tppᷣꝛe mee paſſionis ⁊ moꝛtis. q̃ſ
iam partuꝛiẽtes(iteꝝ autem uidebo uos ⁊
gau d ebit coꝛ ur̃jm)).ſ.pꝰ meã ꝛeſurrectõem
gaudiuʒ ur̃jm nemo tollet a uobis)quia
uita xpᷣi q̃ fuit materia huius gaudij.erat ðᷣ
inceps iĩmoꝛtalis ñ ampliꝰauſerẽda ꝑ mõtẽ.
Tꝛiſtitiã enim habueꝛunt paſſo dño.ſʒ poſt
reſuꝛꝛectõez gauiſi ſunt uiſo dño.⁊ gaudiũ
eoꝝ nõ tollebat ab eis.qꝛ ⁊ ſi poſt moduʒ .
ſecutões ⁊ toꝛmẽta ꝓ xpᷣo paſſi ſt᷑ ſpe tamẽ
reſurrectõis ⁊ uiſionis illiꝰ accenſi:libenteꝛ
aduerſa queq; ferebãt.ĩmo gaudiũ exiſtĩa
bant cũ ĩ tẽptatões uarias inciderent. Doſ
ſunt ãt ⁊ h̊ ita ĩtelligi ut ĩ diſcipulis uniuer
ſe loquatuꝛ dñs ecclłie.uelut ẽt ibi.ecce ego
nobiſcu ſum uſq; ad ↄſumatõeʒz ſeculi.Miu
di eĩ amatões gaudent:qꝛ in pñtibus delee
tant᷑ nulla alteꝛius uite gaudia ſperantes.
ſed boni in eꝛunis huius uite triſtant᷑ ⁊ plo
rant ꝓ pccis ꝓpꝛijs ⁊ alienis pꝛo huius mõi
incolatu ⁊ dilatione regni celeſtis.⁊ peꝛ hꝰ

in cena.

nite tꝛibulatões ⁊ anguſtias ad eterna con
tendunt gaudia celi:qꝛ ꝑ multas tꝛibulatio
nes oʒz nos intrare in ꝛegnũ dei.dicẽs gᷓ dñs
iteꝝ ãt uidebo uos.ſᷣm ꝓmittit aduentù quo
ad uniuerſã vʒ eccłiam ad ꝛemuneꝛandum
ex ĩtegro.Ac ñ diceret iteꝝ uidendus appa
rebo uos eteꝛna uiſiõe eꝛipiaʒ uo ab adueꝛ
ſaꝛijs aſſumã uos ad meipᷣm coronabo uos
uictoꝛes pbabo me ſp uidiſſe uos deceꝛtan
tes. Alchuinus (młier) aũt ſancta eccleſia
ẽ pꝑ fenditatẽ bonoꝝ opeꝝ:⁊ qꝛ ſpũales ðᷣo
filios generat.hec mulier (dũ parit).i. duzʒ
ĩ mo vtutũ ꝓfectibꝰ ĩſſtit.dũ utiq; tempta
tur ⁊ affligitur (triſtitiã hʒ) de hoc qꝛ uenit
hõa ut paciat.qꝛ nemo carnẽ ſuã hodio ha
buit. (¶ Iʒz cu peꝑit).i.cũ öuieto laboris ceꝛ
tamine ad palmã puenerit (iã ñ meminit pᷣſ
ſure Opᷣcedentis ꝑꝑ ꝑcepte gaudiũ ꝛetributõ
nis(q; natus ẽ hõò ĩ mõm) Sicut ei mulier
nato ĩ G̊ mõo hoiĩe letat ita eccła nato ĩ uitã
eternam fideliũ ppło exultatione repletur.
BGeda. Nec nouiũ dʒ uideꝛi.ſi natus dicatuꝛ
ꝗ ex hoc uita migꝛaueꝛit.Sicut eni conſue
te naſci qr̃ cũ ꝗs de utero mr̃is ꝓcedens in
hanc lucẽ ꝓgredit᷑.ita põt natus appellari.
ſolutꝰa uincuł carnis ad lucẽ erernã ſub
limatuꝛ. Unde ſct᷑oꝝ ſolẽnia nõ funebria ſʒ
natalitia uocant᷑.deiñ ↄcludit ↄcluſionem
pᷣncipalr ĩtẽtã.ad h̊ eĩ dixit pᷣdicta oĩa ut fiꝛ
ma rẽt õ tribulatões eis ĩminentes ⁊ aduer
2. Uñ ait. (Hec )oĩa q̃ dixi ĩ ſeꝛmone iſto
ocutꝰ ſũ uobis)).ſ.ad hũc finẽ.⁊ iõ(ut in
me pacẽ habeatis ) adueniẽtibꝰtribul ationi
bus futuris.qr ſicut graue gꝗetat᷑ in loco ꝓ
prio.ita cor humanũ in deo. t inde eſt q
hoĩes mũdài.ꝗ deo ꝑ amorẽ ñ ſt᷑ ↄiũcti.ht
tribulatões abſq; pace.ſʒ ſct᷑i ꝗ den ꝑ amo
rẽ hñt ĩ coꝛde:⁊ ñ ex mõo hñt tribulatiões
in xpᷣo hñt pacẽ. Vic finit ᷣmonẽ ſuũ ut piꝰ
pr̃.utiliõa ponẽs ĩ fine.ſ.ð pace ad quã oẽs
conat᷑ iuitare.uñ glo.Nõ ſolũ q̃ ĩ cẽa ſʒ ẽt
q̃ ab initio pᷣdicatõis ſue:⁊ maxie q̃ ĩ cena
hac de cã dicit.ut in illo pacẽ habeãt.pacẽ
pectoris ĩ pñti.pacẽ eternitatis in futuro.
Pec pax ẽ ꝓ aua xpᷣiani facti ſumus ꝓ qua
ſacr̃is ibuimur.ꝓ q̊ flagelł ⁊ alijs mõis eru
dimur.pro qua ſpiꝛitus pignus accepimus
ꝓ q̃ ĩ eù credim ⁊ ſperamꝰ ⁊ amore edaccẽ
dimuꝛ. Vec ẽ ĩ pᷣſſuꝛis ↄſolatõ ⁊ liberatõ.ut
hac ĩ fine felicit᷑ ꝛegnemus cuz xpᷣo. In B; g
ſmonẽ ↄcludit.qꝛ ipſe ẽ ↄſũatio uie ⁊ btitu
do pr̃ie.Aug. Pec pax finẽ tpᷣriſ nõ hẽbit.ſʒ
om̃is pie nr̃e intentionis.actõiſq; finis ipſa
erit. Et ſubiũgit.(¶ In mũdo pᷣſſurã hẽbitiſ)
ſ.ab humanis hoĩous uos ꝑſequentibus ĩ
me ãt pacẽ) Quaſi diceꝛet ſᷣm hꝛeg. Sit uo
biſ ð me ĩteriꝙ ↄſolado r̃ficiat.qꝛ erit ð mũ
do exteriꝰ ꝙ ſeuiẽdo guit᷑ pᷣmat.Scti eĩ uiꝛi
n hñt tribłatões puras.q; hñt ↄſolarõeʒ dei
admixtã.ſʒ mali hũt eas puras ñ hũtes ↄſo

ẽ uſc ibi ſurgite enn
do uſc; ad bymmni fin
ſubleuatis oculis aſpie
ouertit. - vba ad iymne
pos ñ tm orauit ac alig
lidu nobis oranci exe⸗
iſcribit optimis circu
noreſpectu pcece u
ſcipelog iſtructom oue⸗
oñdedu q cchlentum b
guiredu. t un quos iſtru
cfoni ſuffragio. a ſaum
efſectui coꝛdid audt
enq diuinnz iploꝛat
montis nit d; ad orond
feſpectu pfſtium.
los leuauit ad celu a
mèa qʒ eleuani in de
alcenſ' mtis in deü.
poris diſpoſtio inten
inoculis. ubi ei amo
hoc in celu oculos e
ſa apiciam,i oculi⸗
ris. Gancti gich er
ad celu oraͤt. ſ ut S
nead ei nigenc⸗
eſſe ot it. Ni 5s.
os g haditin cek
opationes f agie
DTreñn. Teuemd chr⸗
Icelis p man end
ſio eſpectu ſecue
bi iminẽte öſſu
fauit ad patri
tribularölb⸗ imin

Aures
—

queri
it eos, O

cz uicden ſnatiscſann
ee confio etheß
iupo,mmnsghvln⸗
ns og luc aemi ſi
2 Gän, oͦſmehrin
if rlugit oclufonen
eicri hcicnn ia irfi
eis iminentes ? ache
aqcdiri i ſanore ſto
acd bit fie rio rnn
duenetitpvbllarioni
geane 9ag ilocon
i in ded. Krinheeſ
amdeid utli
daeß ſci gdenn nd
der ndo bin Nidlani
viefiit ncne ſtü uß⸗
fine.ſͤpace ad unce
co fͦ ſiicen i
löis ſuen marieq icen
in lo poce habei ale
cè eternitatis in futuro.
zioni fueti unns n
rteltileni

tus pignins
hnitus gig

beipuses ien gl
aicerl in tni
. Go fiin auii

Secunde partis

lationem iſtã( Sz ofidite).i. fidutiã ĩ me

habete(qꝛ ego) ꝓ uobis((uici munduũ) ⁊ ñ
pualebit.Quaſñi diceret.curratis ad me.⁊
habebitis pacẽ i me.xpᷣs uicit mũdũ eripi
endo ⁊ auferẽdo arma eiꝰ ꝗbus ipugnat.h̃ᷣ
at ſunt eius ↄcupiſcibilia.lã omne ꝙ eſt
in mundo.aut ẽ ↄcupia caꝛnis:qua deſtru
xit ꝑ afflictõʒ ⁊ laborẽ.aut ↄcupia oculoꝝ
q; deſtruxit ꝑ paupertatẽ.aut ſuperbia q;
opᷣſtruxit ꝑ humilitatẽ. In hac uictõia xpᷣi ðᷣ
bẽt ↄfidere ſct᷑i.qꝛ ↄſideratione eiꝰ armati
⁊ vtutibꝰmuniti.faciliteꝛ ſuperãt tẽptatõeſ
mundi. Propt᷑ ꝙ dicit Petrꝰ.xpᷣo in carne
paſſo ⁊ uos eadẽ cogitatõe armamini. Qui
g ſiẽ xpᷣs iſta ↄcupiſcibilia uicit.nicit minin
dum.⁊ hoc ſᷣm Jo.facit fides nẽ̃a.qꝛ cum
ſit ſubſtàtia ſpeꝛandoꝝ qui ſt᷑ bona ſpiritua
lia ⁊ eteꝛna. facit nos ↄtẽnere bona cõpo
ralia ⁊ tranſitoria. Et alia plura his ſiłia.
tũc dicebat. Quito circa ſᷣmonẽ mediteꝛis
q̃liteꝛ ipᷣe dñs ieſus.eo ꝗ erat ad diſcipuloſ
ſermone finito.ò quo ſᷣm Bed ĩ cena locu
tẽ uſq; ibi. ſurgite eamus.hĩic.Deiĩide ſtan
do uſq; ad hymni finẽ:cuiꝰ h initiũ ẽ. tadẽ
ſubleuatis oculis aſpiciẽs ĩ celũ.ſe ad pr̃eʒ
ↄuertit.⁊ vba ad ipᷣm dirigẽs orare cepit.
xpᷣs ñ tm̃ orauit ad aliqð ĩpetràdũ.ſʒ ẽt ad
dãdũ nobis orandi exẽplũ.⁊ iõ oro ſna hic
öſcribit᷑ optimis circuũſtãtijs diſpoſita. Pri
mo reſpectu pᷣcedẽtiũ.qꝛ poſt ᷣmonem ⁊ di
ſcipuloꝝ ĩſtructõm ↄueꝛtit ſe ad or̃onẽ ad

ondẽdũ ꝙ coplemtum boni opis ẽ a deo re

quirẽdu.⁊ ut quos ĩſtruimus vbo iuuemus
oronũ ſuffra gio.qꝛ ſeꝛmo diuinꝰ maxĩe hʒ
effectũ ĩ coꝛdibꝰ audiẽtiù. cum fulcit᷑ oro

ne ꝑ q; diuinuʒ iploꝛat auxiliũ.⁊ iõ finis ß5

monis nr̃i dʒ ad or̃onẽ teꝛminari. Secũdo
reſpectu pnñtium.qꝛ oꝛãdo pᷣneipaliteꝛ ocu
los leuauit ad celũ ad önotãdũ ꝙ in orone
mẽs dʒ eleuari in deũ.qꝛ ſᷣm Dam̃.Ofr̃o eſt
aſcenſꝰ m̃tis in deũ. Inteꝛ alias ãt ꝑtes coꝛ
poris diſpoſit io interioꝛ mtis.maxĩe rlucet
in oculis. ubi eĩ amoꝛ ibi oculꝰ. Crifᷣ.ꝓpteꝛ
hoc in celũ oculos eleuauit.ut ſtantes ſur
ſü aſpiciam n oculis carnis ſolũ.ſʒ ⁊ men
tis.Sancti g qñq; erecti ⁊ eleuãtes ocłos
ad celũ oràt.ñ ut ſuꝑbi:ſʒ ut humiles or̃o
nẽ ad deũ dirigendã ⁊ celeſtia tm̃ petenda
eſſe oñdãt. Uñ pᷣs.Ad te leuaui oculos me
os ꝗ habitas in ceł᷑.Et ñ ſolù oculos:ſed ⁊
oꝑationes nr̃as ĩ deù referre ðbemꝰ.ʒ illðᷣ
Treñ.Leuemꝰ coꝛda nr̃a cũ mãib ad deũᷣ
I celis ꝑ manꝰ em̃ deſignàt᷑ operatiões.Tẽ
tio reſpectu ſequẽtiu:qꝛ articulo paſſionis

ſibi ĩminẽte.⁊ pᷣſſuris diſcipuloꝝ pᷣdictis o

rauit ad patrẽ ſuuũ.ad ſignàdũ ꝙ pᷣſſure ⁊
tribulatõlbꝰ iminẽtibꝰ dʒ hõ ꝑ oronẽ r̃cur
rere ad ᷣum.ſicut Moyſes.Suſana ⁊ alij
plures clamauerũt ad qnʒ cũ tribularẽf.
⁊ liberauit eos.Orat ãt xvᷣl pᷣmoꝓ ſe.deĩde

Lapłm. Ivij.

ꝓ mbus:ꝛo ſe oꝛat.tũ ̃ʒ humanã natuꝛã
tum ſ̃m diuina. ᷣm humanã naturã ꝓ cla
rificatõe ĩ paſſione.ꝓ clarificatõe r̃ſurrec
tõis.ꝓ clarificatõe aſcenſionis.ꝓ clarifica
tõe iudicij quã hẽbit ĩ eo.pꝰ illud. Scðʒ di
uinà naturã orat ꝓ notitia ? manifeſtatõe
claritatis pr̃is ⁊ filij ĩ ꝗb ĩtelligit᷑ nexuſ ⁊
amoꝛ amboꝝꝑ.ſ.ſpiaituſſanctꝰ.qꝛ mediuzʒ ſe
pe ĩtelligit ĩ extremis. Poꝝ triũ eadẽ ẽ cla
ritaſ natura. eẽna.eadẽ potẽtia.ſciẽtia.bo
nitas. Poſtulat g ipᷣe xpᷣſ claritatẽ ſuã ab e
teꝛno pr̃e habitã ad humanãà cognitõʒ ⁊ no
titiã dominari.ne ipᷣm puꝝ hominẽ aꝛbitꝛã
tes ð paſſioniſ igminia ueꝛecũdiã r̃cipiamt.
ac ð reſurrectõis gła deſpantes a fide defi
ciãt.ꝓ m̃bris duplłꝛ oꝛat.pmo ꝓ m̃bꝛis cre
dentibꝰ⁊ iã capiti adheꝛẽtibꝰ.ſcdᷣo ꝓ credi
turis ꝑ vᷣbu iã credẽtiũ.Orat ; p diſcipulis
⁊7 mbris iaʒ credentibus.⁊ recomendat eoſ
pr̃i dicens¶ Pfr̃ ſcte ſerua eos) ↄſeruudo a
malo ⁊ cuſtodiendo i bono(in nomine tuo
.i.in fide ac ↄfeſſione ⁊ ueritate ⁊ vtute
noĩs.tu(quos dediſti mihi)pro fundam̃to
eccłie ꝑ eos fundande.ꝑ ſpecialẽ amicitid
eos mihi ↄiũgẽdo(ut ſint unũ) ⁊ uniti ꝑ ca
ritatẽ (ſicut ⁊ nos ſumꝰ unũ) p naturã. ita
ꝙ ly ſicut ñ ĩpõtat eq̃litatẽ.ſʒ quãdã fimili
tudinẽ ⁊ imitatõzʒ longiquã.ſũ ego filiꝰ tuꝰ
Nnatuꝛã.ſicut ⁊ illi filij tui ⁊ fr̃es mei per
gratiã. Ul f̃ʒ aug. Ut quẽ agmodũ pr ⁊ fili
us ñ tm̃ equalitate ſubſtàtie.ſʒ ẽt nolũtate
unũ ſunt ita ⁊ hi non tantũ ꝑ hoc ꝙ eiuſdẽ
nature ſunt.ſed ẽt ꝑ eandẽ dilectòis ſocie
tatẽ unũ ſint.Quiuſcũq; ꝑfectio nihil aliud
ẽ qᷓ; ꝑticipatio dine ſilitudinis.ĩtatũ eĩ boi
ſumꝰ iquãtũ ðo aſſilamuꝛ(ego ꝓ eis ꝛogo)
quo ad efficatiã((qꝛ tui ſi s eteꝛnã 39 ,
nationẽ(ñ ꝓꝑ muũdo).i.mòi dilectoꝛibꝰ ⁊ ꝑ
ditis ſ̃ꝭ tuã pᷣſciag. Poc dic̃ ꝙ efficatia ſue
or̃onis tmmmodo ad electos ſe extẽdit.Quã
nis eĩ ĩ ſe ſit efficax ꝓ oĩbꝰ.tñ mali ponũt ſi
bi iĩpedim̃tum ne ſit ꝑticipes ipſius.Et licsʒ
iã ñ eẽnt de moo.adhuc tñ neceſſariũ eꝛat
ceos ẽẽ ĩ mũdo iõ ſubdit (ñ rogo ut tolaſ eoſ
ð̊ mũdo)ł ꝑꝑ alioꝝ ſalutem qr adhuc ſunt
mũdo ncẽcꝛij.ł ꝑꝑ eoꝝ utilitatẽ qꝛ ĩ meritis
n ſt᷑ ↄſumati. Ubi beda.q̃ſi diceret.iaz ĩmi
net tpᷣs ut tollaꝛ ego de mundo.iõq; ncc̃e ẽ
ut iſti nunc ñ tollant᷑ de mõo.ut te ⁊ me p

mũ anunciẽt.mðo((ſʒ ut ſ̃ues eos a malo)

⁊ defectu in pᷣſſuris.eripiẽdo ð ꝑicuł.? dan
do eis ꝑmanẽti ĩ fide ⁊ 2ↄſtantiazʒ in bula
tionibꝰ iminẽtibꝰ. Piĩc hẽs qꝛ ſcti ñ debent

rogar̃ ut trãſeãt ðᷣ mõo.ſi adhuc eis ↄuẽiẽſ
ñ e. ſicut nec iſtis ↄueniẽs erat.btifica eos

i.cõfirma in vitate fidei catholice ac uite
⁊ doctrine.ſcim ei uno mõ ſt᷑ ides ꝙ firmũ
Iſta at confirmatio apoſtolorum facta eſt
a deo patre. qũ in die penthecoſtes miſit
ſymſctm.deide oꝛat ꝓ toto fideli vorid

de vmone dñt

dicens (ñ ꝓ eis rogo tm.ſʒ ⁊ ꝓ eis ꝗq)ꝑ totũ
oꝛbẽ (cꝛeditu i ſunt in me ꝑ vbum eoꝛuʒ))
.ſ.ꝑ voum fidei ⁊ euangelij ꝙ pᷣdicauerut
p ꝙ oẽs in xpᷣm credideꝛum qui fidem illã
pabuerunt quã apoſtoli pdicauezunt. Qõð
vbum dr̃ eoꝝ.ñ ꝙ; per eos tm̃ ſit pdicatum
immo ⁊ ꝑ paulu ⁊ alios quoſi bet pᷣdicato
ꝛes:ſed eis primd ⁊ pᷣncipalr ↄmiſſuʒ ẽ ad
pdicandũ ⁊? ab ipis ẽ pᷣmiius ac pᷣcipue pᷣ
dicatum. Poc ẽ vbum fidei pᷣdicatũ.vouzʒ
i ĩſpiꝛatù.ꝑ ꝙ credidit latꝛo cr̃didit pau.
et ꝗcunq; unq; credidit in xpᷣm. Uñ fʒ Au
giui.oẽs ſuos ibi ĩtelligi uoluit ñ ſolũ ꝗ tunc
eꝛãt in cãne:ſʒ ẽt ꝗ futuri erat.Quoiquot
eĩ poſtea credideꝛut in eũ.ꝑ vbũ aploꝝ ſiñ
dubio cꝛzediðꝛut:⁊ donec ueniat cꝛedituꝛi
ſunt. Per hos euãgeliu miſtzat ẽ. ⁊ anqᷓ;
ſcriberet᷑.⁊ utiq; ꝗſquis in xpᷣm credit euã
gelio eꝛedit. ᷓ Aug. (Ut oẽs unt Jumtate
ſint )fidei ⁊ caritatis.ſicut ⁊ tu pr in me
⁊ ego in te unuz ſumꝰ in unitate nature ⁊
ſubſtatie: ut ⁊ ipi ĩnobis unũ ſint fide ⁊ ca
rritate. Uł ſʒ Aug.põt ꝛeferri ad unitatem
amoꝛis ſic. Gic tu pr̃ es ĩ me ⁊ ego ĩ te peꝛ
amoꝛem.ita ⁊ ipi ſint unum ĩ nobis ꝑ amo
rẽ.qꝛ caꝛitas facit unũ eſſe c ðo:qi dicet.
ſic pr̃ diligit filiuũ ⁊ ecõueꝛſo filiꝰ prem.ita
ipi diligunt filiuũ ? prem. SFꝛuctus ãt unita
tis ẽ ut mõs totꝰ pᷣdicatõe eoꝝ ↄuerſus.cꝛe
dat ⁊ cognoſcat q; tu me miſiſti ⁊ ꝙ doctꝛi
na quã ðdi eis. ſu a te.ſic ei oẽs unu erũt.
Mã ꝑ nihil aliõ maifeſtat vitas euãgelij. ſi
cut ꝑ caritatẽ fideliũ. Uñ Cꝛiv. Nihil eniʒz
icddaligat oẽs ut abĩuicẽ diuidi.ꝙ cꝛeden
tes fiat unũ h̊ᷓ edificat ad fidẽ (Et ego cla
itate quã dediſti mihi ðdi eis) qꝛ potateʒ
miracłoꝝ ꝑ qua öclarata ẽ diuinitas xpi.
õdit apłis. Un Caiſ. Claritatẽ dic głià q̃ ẽ
p ſig ⁊ dogmata ⁊ ut unanimes ſint.uñ ſub
adit ¶ Ut ſint unũ ſicut ⁊ noſ unũ ſumꝰ).i.ut
ſint in va unitate eccłe abſq; ſciſmate. Unñ
Qrip. hᷓ eĩ głia ut ſint unũ.ẽt ſignis maio ẽ
Ego ĩ eis ꝑ graʒ ⁊ ꝑ caitatis ſpm̃.⁊ tu ĩ me
ꝑ unitatẽ nature ⁊ ſubſtãtie.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns ẽt
tu ĩ eis ꝑ eũdẽ ſpm̃. Uł ̃ʒ hylaꝛiũ.ego ĩ eiſ
.ſ.ſũ ꝑ unitatẽ natur̃ hũane.quã eãdẽ hẽo
cũ ipᷣis ⁊ ẽt q; do eis coꝛpus meũ ĩ cibuʒ ſa
cr̃alẽ.⁊ tu ĩ me ꝑ unitatẽ eſſẽtie (ut ſic ſit
2ↄſumati).i.pfecti ĩ unu qꝛ ꝑ unionẽ hũani

tatis xpᷣi ad deu.facta ẽ unio totiꝰcreatur̃.
AVt ſin inꝗt ↄſumati ĩ unũ ĩ pñᷣti.ĩ unit ate
carit at᷑ ⁊ gre ꝑ fidẽ ⁊ i futuro ĩ unitate głe
fruitõis dine ꝑ ſpẽʒ. Ad h̊ enĩ tota tẽdit o
ꝛatõ.i q̃ pluꝛies iculcat orãdo:ut ſint unũ.
Bic oẽs oꝛaꝛe unt ꝓ unitate gre ĩ uia ⁊ ꝓ
2ſũatõe głie ĩ pr̃ia:ut h̊ habeãt unitatẽ ca
ꝛitatis ⁊ gre ꝑ fidẽ.⁊ ibi unitatẽ fruitõis ⁊
głe ꝑ ſpẽʒ. In uniõe caritatiſ ↄſiſtit ꝑectõ
xbiae rligiois.qꝛ ꝑ G̊ mẽbꝛa eccłie ↄiugut
adinuicẽ.⁊ capiti hoĩ xpᷣo.⁊ ulteriꝰ ipi vᷣo:

cito futur?ꝰ(? n eina!
dine.ĩ qua ẽt iã erat xpᷣs actualzꝛ. qtũ ad a
mimd.ꝗ ẽ ꝑs pᷣncipalioꝛ hoĩs (ut uideat cla

qꝛ ꝗ adheret deo unꝰ ſpũs ẽ.⁊ ſic ꝑ ↄñs pꝛi
mu pᷣncipiũ ꝙẽ deꝰↄiũgit᷑ hoĩ.ꝗ ẽ quodam
mõò oĩs creatura. inis at unitatis ẽ (ut co

gnoſcat) tuc ꝑ ſpem (mõs)ex inimico ami

co affeet.i. credẽtes (qꝛ tu me miſiſti)⁊ di

lexiſti eos.ſicut ⁊ me dilexiſti.uñ Aug. In

filio ꝗppe pr̃ nos diligit qꝛlĩ eo nos elegit.
Lũ igit᷑ eoꝝ q̃ fecit nihil oderit.quis digne

poſſi loqui quãtũ diligat mẽbra unigeniti
ſui:⁊ quatoapliꝰ ipʒ unigenitũ: Deiñ petit
2Ziũctõeʒ mbroꝝiad caput dicens (ꝓr̃ quos
pᷣdiſti mibi) uerã fidẽ ĩ tua pᷣſtiatõe ab e

tno(uolo) i.oro ⁊ ðᷣſidero(ut ubi ego ſu)
⁊ illi ſint mecũ):i.ĩ et᷑na btau

ritatẽ mea quã dediſti mihi).i.diuinitatẽ

med. E clãitatẽ corꝑis mei glłoꝛificãdi: utrã
q; eĩ claritatẽ ⁊ ᷣm diuinitatem:⁊ ſᷣm hùa
mtatem ſancti in gloria uidebunt: qꝛ dile
xiſti me eſſẽtiali dilectõe añ mõi: ↄſtitutõ

ne ⁊ ab eterno. Poc pʒ qntũ ad xpi ðᷣitatẽ

ſilr quãtu ad huůamitatẽ.ĩquãtu de pr eter

