tis celoꝝ uirtutibꝰ. æ uenerandũ ſanctis om̃i
bus caput benedictũ in ſecula.a quo oĩs beñ
dictio ñ ſolũ in barbã.uerũetiam i oraz ueſti
inti totius eccłie manat.O miſezi qũo uobis
adhuc tꝛemẽdũ apparebit caput illò. ꝙ; nunc
ſic ꝑcutere ñ formidatis.Et tunc ſanguis per
aculeos coꝛone ð capite extractus. ⁊? largiter
fluens. tinxit caput ? genas eius ita ut appa
ꝛeꝛet quaſi leproſus qr ſanguis ⁊ ſputa appoſi
ta faciebant eum leproſo ſimilẽ.Tinxit gᷓ ſan

guis rotũ caput eius ſicut cruor flagellis ex

tractus. 2 ſudor ſanguineꝰ tinxit omnes aliaſ

partes corporis ut ů tantum manꝰ ?z pedes ⁊?

latus dic amus ſanguine ꝛeſperſa.ſed tota ue

ſte tincta xpᷣm aſcendiſſe de bosꝛa. Ceꝛne igi
eũ cuʒz cordis amaritudine in ſingulis ſuis af

flictiombus qr oĩa ſuſtinet qᷓ ipi uolunt. qua
ſi eoꝝ ſeruꝰ.⁊ ad omnia tacet quaſi mutꝰ.Et
maxime cerne eũ cuz caput eius ſpinis plenũ
aꝛundine grauiter ⁊ ſepe pcutituꝛ quomodo
depreſſo collo paciẽter.cum dolor̃ tũ magno
areꝛbos ict?ſuſcipit ⁊ patit᷑. Deꝛfoꝛabãt nãq;
caput ſacratiſſimum acerbiſſime iülle ſpine.
ac toruz madefatiebant ſanguine.¶¶ Ex iſto
articulo trabit᷑ documentũ ꝙ caueamꝰ ne 2z
nos caput vpᷣi cũ arũdine pcutiamus. Caput

quidem xpᷣi peutiunt qͥ diuinitatẽ eius impu

gnãt. ⁊ eum deum eſſe ueꝝ denegant. nam ſe
cundum apoſtolum.caput xpᷣi eſt deꝰ.i.diui
nitas creans ẽ caput cꝛeatuꝛe aſſumpte. Arũ
do ãt uel calamꝰ ſignificat ſcꝛipturã diuinazʒ
calamo ſoirituſſancti ſcriptam de qua ĩ pſal
mo dicit.lingua mega calamꝰ ſcribe. Calamo
igitur ut dicit Beda. caput xpᷣi peutinnt qui
diuinitati eius ↄtradicẽtes. eꝛoꝛẽ ſuũ aucto
ritate ſacre ſcripture qᷓ calamo ſcribitur ↄfir
mare conant᷑. ¶ Qaales ſunt qui eum puruz
hominem fuiſſe dicut. YItem arundine caput
xpᷣi pcutiunt.quando ppter auꝑ mundani fa
noris qᷓ ꝑ arundines ſignificat᷑ deus offendit᷑.
Item caput xpᷣi calamo pꝑcutiũt.qͥ ex ſcriptu
ra diuinitatẽ pluſquaz oportet inueſtigar̃ ſa
tagunt. unde ⁊? interdũ ſanguinem erroris eli
ciũt. Itẽ cum arundine xpᷣm in capite pcuti
unt. qͥ p uacuam ideſt ocioſam uitam xpᷣʒs of
fenduũt qͥ eſt caput noſtrum a quo in om̃s ſen
ſus noſtros uitales operatiões defluũt qui ⁊

opeꝝ noſtroꝝ exẽpla nobis pᷣbuit. Uñ i quoli

bet ocio cũ adeſt nobis oportunitas bõuzʒ fa
ciendi.homo ocioſus xpᷣm quaſi ĩ capite per
cutit. ita ut ex tali pcuſſione ⁊ ſpinaꝝ puũctio
ne ſanguis de capite xpᷣi emungat᷑.hoc eſt qr
xpᷣs dolet ⁊ pungitur uſq; ad ſaguinẽ de ocio
noſtꝛo duia uidet ꝙ exempla ſua ũ fꝛuctificãt
in nobis. IJhu qui nobile caput tuũ arundine
pᷣcuti uoluiſti.qa mihi te caput noſtruʒ ꝑ ina
nem uitd nõ offendere. ſed tibi placitis mori
bus deſeruire ¶ Aoꝛonatio 2 illuſio xpᷣi ac
eius pacientia prefigurata fuit in reg dauid
K 3

De

quando ab inimico ſemey tanta mala paciẽt᷑
tolerauit. Semey ꝓiecit ſuper Dauid laptõs
ligna ꝛ lutũ.ſic ſinagoga iniecit in xpum pal
mas ſpinas:⁊ ſputũ.Semey Dauid uiꝛuz ſã
guineũ: ⁊ uirum belial uocauit.ſinagoga xpᷣʒ
ſeductoꝛẽ ⁊ maleſicũ appellauit. Sed abyſai
cum uoluiſſet ſemei occidere Dauid ꝓhibuit
2 angeli occidiſſent deriſores xpᷣi.ſʒ ipe nõ ꝑ
miſſit. EpCʒʒ et pᷣfiguraueꝛunt nuncij regis Da
uid. quos Amon rex amonitaꝝ tà turpiter de
honeſtauit.Dauid miſit Amon nũcios ad pa
cem inſtaurandã. quoꝝ ueſtes ippe pᷣeidit uſq;
ad nates: ⁊ radi fecit mediã baꝛbõ.ſic deꝰfili
um ſuũ ad pacẽ faciendã in mundum miſite
quem ſinagoga nudans ueſtibus. barbam ipi
us ſputis maculauit. De pꝛemiſſis domini cõ
tumelijs dicit Ang.ſic enim implebantur q̃ͥ ð
ſe dixerat xpᷣs.ſic martyꝛes infoꝛmsbãtur ad
omnia que pſecutores libuiſſet facer̃ peꝛfeꝛẽ
da.ſic pauliſpeꝛ occultata tremenda potẽtia
commendabatur prius imitanda pacientia.
ſic ꝛegnum de hoc mundo non erat. ſupbũ
mundum non atrocitate pugnandi: ſed paciè
di in humilitae uincebat.ſic illud granũ mul
tiplicandũ ſeminabatuꝛ horribili contumelia
ut mirabili pullularet in gloꝛia. Pec Augus.
Ue igitur ſemel:ue bis ⁊ ue iteꝝ his qui poſt
tam pꝛeclarum humilitatis ſpeculum ſuꝑbia
tolluntur in altum obprobꝛia refugiunt. 2 ad
honores aſpirant ꝛzuꝛſus ↄtemptui habentes
dei filium. quem tanto ab hominibus ãplius
omni conſtat honoꝛificentia dignum.quanto
pro hominibus indigniora ſuſtinuit. Uñn Eꝝu.
Tot aũt ⁊ talibus factis ipᷣe inſtabat ſilens.
tu uero audiens hec in mente habe continue
⁊ ꝛegẽ orbis terrarum ⁊ angelorum dominuʒ
uidens contumeliam pacientez ⁊ omnia ferẽ
tem ſilentio imitare:Et iteꝛum. QAue igitur e
rit nobis cura deceteꝛo ſi contumelias ab ali
quo patiamur poſtq; hec xpᷣs paſſus ẽ. Eteniĩ
ꝙ fiebat in xpᷣo.ultimus ↄtumelie terminus
erat.nec nna particula tantum.ſed uniueꝛſuzʒ
corpus patiebaĩ imurias.caput per coronam
⁊2 arundinẽ ⁊ colaphos- facies quia conſpue
batnr. gene quia alapis cedebantur. corpus
totum peꝛ flagella. ⁊ quia denudatum eſt.⁊=
per ciꝛcundationem clamidis.⁊ per fictam a
dorationem manus peꝛ arundinem quam de
derunt ei pro ſceptꝛo.ac ſi timerent ne preter
mitterent aliquid grauiſſime preſumptionis.
Unde Anſelmus. Regali puꝛpura induituz.
ſed plus in ea deſpicitur quam honoꝛetur.
Sceptrum in manu geſtar.ſed eoipᷣo reuerẽ
dum caput eius feritur. Adorant coram ipſo
poſitis genibus in teꝛra 2 regem conclamant.
7 continuo ad conſpuendum amabiles eiꝰ ge
nas ſubſiliunt. maxillas palmis concutiunt æ
honorabile collum exhonorant. Dec Anſel.
Omnes uero iſte illuſones militum ⁊ contũe
lie iudeorum xpᷣo illate.nobis tribuunt miſte

teꝛtia.

ria.licet alia intentione ab eis ſint factà. ꝓut
ſepius tactum eſt ſupꝛa. Pec ãt ſᷣm Jo. ante
ſniam pylati facta ſunt.ſed Mattheꝰ ⁊ Ma
cus poſt ſententiam ea que omiſeꝛant recor
dando ponunt. Sic ergo ut dictum eſt martv
res informabantur ad perferenda omnia qᷓͥ a
peꝛſecutoꝛibus inferebantur. Quod emm in
ueſte duplici.ſ.alba ⁊ rubea xps illuſus eſſe
ꝓhibetur.in uno puritas ſue humanitatis. in
altero ueritas paſſionis exprimitur. hoc etiã
ſignificat duplex martyꝛij genus. quo in paſ
ſionibus eceleſia adornatur. ut ſit candida uiꝛ
ginitateit rubicunda ſanguine. Et ipᷣa eccłia
unarijs membꝛoꝝ ſuoꝝ floſculis uernãs i pace
lilia gignit in bello roſas. Unde dicit admirã
do. Dilectus meus candidus ⁊ rubicũdus. cã
didus.ſ.actione ⁊ in pace lilium vginũ ac ru
bicundus ſanguine.⁊ in bello roſa martyruʒ
in utroq; ergo habitu domini põt omnis mul
titudo electorum intelligi alba enim ueſte in
duuntur uir gines ⁊? confeſſores.? ꝛzubea mar
tyres. Unde ⁊ dominus.alba ueſte induit̃᷑ cũ
munda iuſtorum confeſſione circundatur ru

bea ueſtitur cum in triumphis uictorioſorus

martyruʒ gloꝛiatur. Si aüt te nudũ abſq; his
ueſtibus inueneris.ueſte xpᷣi rubea indueꝛe.
2 totus xpᷣi paſſionibus adornare.Sed nec il
lis ſufficiebat ꝙ ad maiorem illuſionem tota
cohortem militum ↄgregauerant.ſed ⁊? pyila
to iubente coram ipᷣo ⁊ toto populo iudeorũ
foꝛis expectante qͥ ꝑꝑ feſtũ nõ introibant in p
torium.adduxerunt foras ihm fic illuſum.⁊
ad der iſionẽ ⁊ ↄfuſionẽ paratũ ommbus ðm⸗
ſtrandum.(Exiuit ergo iteꝝ pylatus) de pꝛe
toꝛio foras ad iudeos) ⁊ dixit eis. Ecce addt
co uobis eum foras) poſtquam diligenter
examinaui ⁊ puniui ad uobis ſatiſfaciendũ
ut cognoſcatis.quia nullaz in eo cãm).ſ. mõ
tis inuenio.licet afflictus ⁊ illuſus ſit. ⁊ G̊ ad
uoluntatem ueſtram innocenti feciſſe ſuffici
at. In eo habituſillum oſtendit ĩ quo illuſus
eſt a miniſtris. ut ſaltem ſic quieſcant uidẽteſ
eum plenum obprobrijs(Exiuit ergo ihs)ex
precepto pylati(portans coronã ſpineã ⁊ pur
puream tunicam) ? clamidem coccineaʒ tur
pẽ ⁊ ueterem ac ſceptꝛum arundineum. Ecce
quam lamentabile ſpectaculum incedebat q̃̊
ſi in habitu regali.ſed patebat undiq; deſpec
tui.Ecce quomodo rex ⁊ dux tuus confuſiõe
replet᷑.⁊ humiliter ſuſtinet ut me ab eteꝛna
confuſione eriperet.⁊ a ſuperbie peſte ſanarz
Dic ergo inſtruimur ut obprobria omnia ꝓ
nomine ihu chriſti ſuſtineꝛe parati ſimus.⁊ ĩ
omnibus humlliari ſtudeamus. Unde Anſel
mus. Attende anima mea quis eſt iſte qui in
gꝛeditur habens imaginem quaſi regis ⁊ nihi
lominus ſerui deſpectiſſimi confuſione reple
tus eſt coronatus incedit.ſed ipſa eius corõa
cruciatus eſt illi.⁊ mille puncturis ſpecioſuzʒ
eius uerticem diuulnerat. Hec Anſelmus.

ueſtimentum no clar
obrio. ſomis puncit
lis afflictus.? dicitur.
dicat. Giregi iuideti⸗
tum uideris,fagellatt.
. ludibrioſa ueſte am
illuſus eſt. alapis ceſus
frigeſcat inuidia. Dea
polins dincꝛeſcit. bec
articulo ſumn docume
ſum ane wedtis don
Kueſtitu in exterie
liemur. quoniaʒ dom
luſus eſt⸗Et maxime
religioſi ⁊ monachi
tant in habitu tonſu
monachalis deſpectt
bominibus mundar
monachalis repreſe
culi ſen ferule quos
tare vſuenerunt. rey
ſcut xps i ded ignab
Pulo iudeorum ofſten
monachi? alij müdi
aplin ſpectaculum .
in contemotbbld
risredictis m r
documentum iſte
ſentat ſacenote
at lacerdos in e

eſſores/ zubes ner
alba neſte inauiiti
ſſoneceungettr n

umphis nictorſonz

m uben inluer,
omnye, Gel neril
en ilufonem totd
uerant Ked? prie
1O ponio inded
owuodan inf
1 hn fellaſam.
Perani omdrs dnd
diter pfline)aen
1 dirleis ⸗
poſtqram aſligerte
an ſanfigcienguf
ullazin eo iſ) ,i
s t Aliſus ſ,tl
mocent ſeoſe iufc
oſenat ino iluſus
nſequelun nicet⸗
Eriut eng hoher
s coroni ſpne pur
midem coccinesz l
un unaſeun Ee

Secunde paꝛtis

Et tunc quaſi deſpectine loquendo ł eos ad
miſericordiaʒ prouocando((dixit eis pylatus

ecce homo)ecce ð quali homine creditis. ꝙ

uellet ſibi regnum uſurpare. ⁊ quaſi diceꝛz.⁊
ſi in aliquo male egiſſet.tñ ultra ↄdignuz pu
nitus eſt.⁊ ideo ſufficer̃᷑ uobis deberet. Uide
te eaput eius ꝑforatuz.totũ corpus laceratũ
faciem ↄſputam. ⁊ pro deo ↄpaciamini ſibi
quia frateꝛ ueſteꝛ eſt. Uolebat enim pylatus
ut ſenſibiliter uiderent q̃liter fuiſſet punitus
2 illuſus.ut ſic mouerentur ad ↄpaſſioneʒ qꝛ
animo liberandi eũ fecit hãc oſtenſionè. Un
de Criſᷣ̊. Propterea coronatũ iſ̊m eduxit ad
eos ut conuitium ꝙ a militibꝰ factuʒz erat in
eũ uidentes.parum reſpirent a paſſiõe ⁊ uo
mant uenenũ. Unde ⁊ Aug.hinc appaꝛet nõ
ignorãte pylato hec a militibꝰ facta ſiue iuſ
ſerit ea ſiue ꝑmiſerit illa ſcʒ cauſa. ut hec eiꝰ
ludibria inimici libentiſſime uiderent. ⁊ ulte
rius eiꝰ ſanguinem non ſuirent.egreditur ad
eos ihs portans ſpineaʒ coronã. et puꝛpuꝛeũ
ueſtimentum nõ clarus imperio ſiʒ plenꝰ ob
probrio.ſpinis punctus ſputis illuſus. flagel
lis afflictus.⁊ dicitur eis.Ecce homo.Quaſi
dicat. Si regi iuidetis iam parcite quia dᷣiec
tum uideris.flagellatus eſt. ſpinis coronatus
ẽ.ludibrioſa ueſte amictus .amaꝛis ↄuicijs
illuſus eſt. alapis ceſus eſt.feruet ignominia.
frigeſcat inuidia. Sed ñ frigeſcit.inardeſcit
potius ⁊incꝛeſcit.hec Auguſtinus.Ex hoc
articulo ſumi documentum.ꝙ nos xpᷣm illu

ſum ame mentis noſtre ocalos habesmus 2

n ueſtitu ⁊ in exteriori apparatu ñ uane glo
ſiemur. quoniaz dominus noſter in ueſtitu il
luſus eſt.Et marime in hoc ſequi xpᷣm debẽt
religioſi ?⁊ monachi qui xpᷣm illuſum repꝛeſẽ
tant in habitu tonſura ⁊ ferulis . habitus enĩ
monachalis deſpectibilis eſt.?⁊ quaſi illuſoriꝰ
bominibus mundanis. corona autem capitis
monachalis repreſentat coronam ſpineaʒ.ba
culi ſeu ferule quos antiquitus monachi por
tare ↄſuenerunt.repreſentanti arundinezʒ Et

ſicut xpᷣs ñ dedignabatur habitu illuſorio po

pulo iudeorum oſtendi. ſic non erubeſcant
monachi ⁊ alij mũdi ↄtemptores(qui ſecũdũ
apłm ſpectaculum facti ſunt mundo) in habi
tu contemptibili.⁊ in ſignijs regalibus illuſo

rijs predictis xpᷣm regem imitari. Itesz ẽ hic

documentum ꝙ iſtà oſtentationem xpᷣi repꝛe
ſentat ſacerdos in eleuatione hoſtie.quaſi di
ceret ipᷣe.Ecce homo.Quia enim ſacramtuʒ
altaris eſt memoriale dominice paſſionis. ⁊?
xps eſt paſſus ſecundum humanitatem. ſecũ
dum diuinitatem ueꝛo ẽ impaſſibił.iõ ſacer
dos oſtendens ibi xpm.congruentius dic ec
ce:homo qᷓ; ecce deus.licet ipe ſit ⁊ homo et
deus ſed homo patens fuit in illa oſtenſione
2 deus latẽs. Item eſt documentũ ꝙ nos de
beamus cuʒ eiſdem inſigmijs miſtice accepris
ꝓut dictum ẽ ſuis locis ante conſpectum xpᷣi

Caplm. Ixij.

regis noſtri in iudicio appaꝛeꝛe cum quibꝰ ip
ſe dignatus fuit iudeis oſtentari. IJhu qui cũ
illuſionis inñgnijs iudeis oſtẽtari noluiſti.da
mihi oſtentationẽ uane glorie deuitare.? cũ
eiſdem inſignijs miſticis ante conſpectũ tuuzʒ
in extremo iudicio comparere. Szʒ licet py
latus hec agar:tamẽ inſaciabilis ſacrilegoꝝ
furor non ceſſat: ſed magis inſtat. Ecce ma
gns pertinatia iudeorum in procurâdo mor
tem chriſti.nam obſtinata nequitia ñ emolli
ur miſericordia (tũc eniʒz illi iudei fuij dia
boli:cum uidiſſent eum ſic punitum ⁊ illuſuz
⁊ cognoſceꝛent ꝙ pylatus ſic uolebat dimitte
re eum: in nullo compaciẽtes ei ac punitõia
correptione ⁊ illuſionum obprobrio non con
tẽti.nec pylati excuſatõe placatiſ(clamabãt))
tumultuoſe ⁊ alios ad clamandum excitabãt
Cdicentes.crucifige cꝛucifige eum) Quaſi di
cerent.hec pena nullo modo nobis ſuff icit ſʒ
petimus ꝙ moriatuꝛ. Uidentes eum magis ⸗ↄ
mouehant᷑ qr ex aſpectu eius qui odio habet᷑
magis contra eum coꝛ odiẽtis inflamatuꝛ. In
geminant ãt crucifige ꝓpter deſiderij uehem̃
tiam ⁊ qr uolũtate ⁊ opere crucifixerũt eum.
Magna crudelitas ꝗr ñ ſufficit eis alteꝝ.ſ.uł
flagellare uel occidere ſed utrũq; nec contẽ
ti ſunt quacunq; morte ſʒ turpiſſima ⁊ durii
ſima.ſ.crucis deſideꝛant occideꝛe.Clauis affi
gi ad lignũ querunt ne dolor citius finiatur.
ſʒ morte ꝓducta moriatur ⁊ ut in cruce diu
tius uideatur ⁊ modo moꝛtis diff ametur. Et
ſecũdũ Crip̃.formidãtes.ne aliqua eius poſt
ipᷣm fiat memoria.ſtudent ⁊ ad ſuppliciũ du
cere maledictũ. Ueꝝ ut dicit Rabanꝰiuõi ð
morte peſſima cogitabant ſed a dñno ñ intelli
gentibꝰ eis electa eꝛat. Ipam enim cꝛucẽ dia
bolo ſuperato erat tanc tropheũ in frontibꝰ
fideliũ poſiturus.Cerne etiam nüc quomõ ſie
cõtumelioſe ueſtitꝰ ⁊ coꝛonaiꝰ ⁊ cum ſceptꝛo
incedit.⁊ quomõ facie dimiſſa ſtat coram ta
ta multitudine.uociferante ⁊ clamante cruci
fige crucifige ac ſemper eũ deridente ⁊ ſibi ĩ
ſultante qĩ ſapientiores eo fuerũt. Et ſic ñ ſo
lũ dolores ⁊ penas ſed etiam contumelias ?
terroꝛes recipiebat ab eis.¶ Ex hoc articulo
q̃ in clamore ↄſiſtit tra hi᷑ documemum. qð
non refert ad culpe retentionem occidere bo
minem lingua nel cladio. Uñ pſalmiſta. lin
gua eoꝝ gladius acutus.æ loquutur ad litteꝛã
de iudeis clamantibus crucifige. Guper quo
Augꝰ. Noli attẽdere inermes manꝰ ſed os ar
matũ.inde gladius pceſſit quo xpᷣs occideret.
Zaueant ergo ſibi detractores ? pximorũ in
famatores.ne exacuant ut gladium linguas
ſuas qr ſicut gladio corpus.ſic lingua fama
hominis perimitur. Unde dicitur ĩ puerbijs
mors ⁊ uita in manibus lingue. Item eſt
documentà ꝙ n eſt reſpondendum. ad cõfor
mãdũ ſe huic articulo.recogitet homo qᷓ; ter
ribiles fuerunt illi clamores tudeoruun 2 re
R 4

De

memoretur an ipſe unq iniquis bominuz iu
dicijs.aut oblocutionibus ſeu detractiõibus
3 ꝓpximũ ꝑ ↄſenſum ↄclamanerit.uel sliae ꝓ
ut deus dederit.⁊ ſic oret. IJhu⸗qui terribileſ
iudeoꝝ uoces crucifige:crucifige clamantiũ
audire minime expauiſti. da mihi imimicorũ
tuoꝛum vbis execrabilibus non terreri.⁊ lin
gus mea nocumemũ ꝓximo non inferre. Sʒ
((pylatus) uidens xpᷣi innocentià ⁊ iudeoꝛum
malitiã ĩpellẽtiũ ad rẽ illicitã ⁊ recuſans cꝛu
cifigere ihᷣum (dixit eis.Accipite eum uos.⁊
crucifigite )qui ſine cã conſueuiſtis innocen
tes ↄdemnære. (Ego enim non inuemo in eo
cãm Iſcilicet crucifigendi ⁊ dandi talem ſen
tentiam. Uerum dixit pylatus qꝛ xpᷣs pecca
tum non fecit.nec inuentus eſt dolus in ore
eius. Unde bñ dicit in eo.qꝛ cã mortis xpᷣi nõ
fnit in eo.ſed in nobis.⁊ iõ dicit Bernardus.
O pijſſime ihdu qnid tibi ⁊ moꝛti.nos peccaui
mus ⁊ tu luis.nos debuimus ⁊ tu ſoluis.ac ſi
diceret pylatus. Mihi non licet crucifigereſi
nocentem.uos crucifigite ſi uultis.Beriſorie
2 indignanter hoc dixit. quia non habebant
poteſtatẽ aliquẽ iudicandi ad mortem. Unõ
Hᷣim Ariſoſtomum. ꝙ dixit cꝛucif gite execran
tis fuit hoc uerbum ⁊ ad rem non ↄceſſaz il
lis impellentis. Uidentes autem iudei ꝙ py
latus clamoribꝰ eoꝝ nõ acquieſcerat. incepe
runt alle garerões alias qᷓ; ſupra allegauerãt
⁊2 accuſahant eũ qr ꝗ legẽ dei. (filium dei ſe
fecit) ⁊ iõ ut blaſphe mus ᷣm legẽ quã habe
bant mori deberet. Erꝛas o iudee.quia ſe de
um non fecit.ſed pater eum genuit deus deũ
⁊ ergo filium dei ſe dicẽdo nõ bla ſphemauit
ſed ueritatem dixit.WInde Augu.ecce altera
maior eſt inuidia. Parua quippe illa uiba
tur uelut affectate illicito auſu regie poteſta
tis.⁊ tamen neutrum ſibi ih̊s mẽdaciter uſur
pauit.ſʒ utrumq;.ſcilicet quia erat rex ⁊ fili
us dei ueꝝ ẽ ⁊ unigenitus eſt dei filius.⁊ rex
a deo conſtitutus ſuꝑ ſyon montẽ ſanctũ eiꝰ2
utꝛunq; nunc demonſtꝛaret.niſi quanto eꝛat
potentior tanto mallet eſſe paciẽtioꝛ.h̊ Aug.
Tunc eꝛgo pylatus magis timuit.ne forte ue
ꝛum eſſet ꝙ eſſet dei filius.⁊ ſic factum enor
me feciſſet ipᷣm puniendo.⁊ illudendo. ⁊ ne
uideret᷑ iniq̃ agere occidendo. Illi uero hoc
dicentes non hoꝛueꝛunt.ſed interficiunt euzʒ
ꝓ qbus oportuerat adorare.fᷣm Aug. pylatꝰ
non timuit legẽ eoꝝ ut occideret.qꝛ alienige
na erat ⁊ legẽ ñ obſeruabat. ſʒ magis timuit
filiũ dei ne occidẽt. Priꝰ timuit occidere in
nocentem.nũc magis timet occidẽ dei vtutẽ.
Et iõ uolens de boc ſecretiꝰiqͥreꝛe nõ ãplius
ĩtrogauit qͥd feciſti.ſʒ ingꝛeſſus ẽ iteꝛum pᷣto
riũ cum ihu ut ueritatẽ magis.poſſet cogno
ſcere extra tumultum iudeoꝝ (⁊ dixit ad eũ
unde es tu)).i.uñ dixiſti originẽ. Per hoc q̃
rebat utrum eſſet deus. oꝛiginẽ habena diui
nam.uel homo hñs originẽ terrenam ¶ Ihuſ

teꝛtia.

aũt nõ dedit ei ꝛſnm Jimplens illõ ppheticũ
ſicut ouis nõ aperuit os ſuum. ut nobis daret
pacientie exemplum. Quia enim pylatus al
tam queſiuit queſtionẽ.ñ audiuit rũſionem.
nã diuina generatõ infideli ⁊ incrudelo expli
canda nõ erat. ⁊ quia ſuã paſſionẽ impedire
nolebat.cũ ad hoc uẽiſſet ꝙ ꝓ nobis pati uel
let (dixit ergo ei pylatus) ꝓuocans eũ ad rñ
ſum aliquod ꝑ ꝙ üũlla accuſatio excludi poſſʒ.
Wihi ñ loòris:)mirabaĩ de eius taciturni
tate.cuʒz eſſet in puncto liberatõis ł ↄdemna
tõnis ſue. Ideo ſeqͥtur.¶ Neſcis qꝛ poteſtatẽ
habeo crucifigere te.⁊ poteſtatem habeo di
mittere te)quaſi diceret. mihi ſaltem ðöberes
rñdere. Tua pylate uoce ↄſtringeꝛis.tua ſen
tentia dãnaris. Si enim in te totũ ẽ poſuũ. qᷓ
re innocentem in qua nullam cam inuenis ñ
abſoluis. Dꝛo poteſtate ergo non pro equita
te crucifigendum dommum tradis per pote
ſtatem latronẽ abſoluis.autoꝛẽ uero uite ĩteꝛ
ficis. Et qꝛ gloriatur de ſua poteſtate.iõ(rñ
dit ih̊s)ad reprimendũ eius iactãtiã ⁊ tumo
rẽ dicens( Mon bẽres poteſtatẽ aduerſũ me
ullã )quãtulãcunq; habes (niñ hoc) ipum qᷣe
quid ẽ (tibi eſſet datũ) ⁊ ↄceſſum ( aeli⸗nen
.ſ. a ceſare ⁊ ulterius ꝑmiſſum a deo qui ei
poteſtas ſuperiõ.⁊ a quo eſt omnis poteſtas.
Et ex hoc arguit eius pct᷑ʒ.qr non acceperat

poteſtatẽ a ceſare.⁊ a deo ↄdẽnãdi innoxioſ

ſed magis liberandi eos.⁊ quia pylatus gen
tilis erat ⁊ ſuperioris poteſtatis timore ange
batur.dicit eũ mius peccare qᷓ; iudeos qui te
gẽ nouerant ⁊ inuidia mouebant᷑. Uñn Aug
qꝛ plus peccat qͥ poteſtati ĩnocentẽ occidẽdi
liuore tradit qᷓ; pĩas ipᷣa ſi eũ timore alterins
maioris ptᷣatis occidit. Nec timendo qᷣdẽ præ
ſertim innocentem hoĩeʒz hõ dʒ occideꝛe. ſed
tamen id zelando facere.multomagis maluzʒ
ẽ qᷓ; timendo. Pec Aug.&t ſimiliter traditor
plus peccauit qͥ ꝓ qſtu eum iudeis tradidit.
Maius ergo eꝛat peccatũ iude ⁊ iudeorum
quaʒ pylati.qꝛ ad occiſionẽ xpᷣi iudas fuit mo
tus cupiditate.iudei ãt rancore.ſed pylatus
humano timoꝛe. (Et exinde).i.ex hac cã.⁊
pꝑp hoc.ſ.ne peccaret ⁊ pctm haberet occidẽ
do ĩnocentẽ ⁊ dei filiuʒ (querebat pylatus di
mittere eũ) abſolutũ qᷓ;uis mius eſſet peccãs
qᷓ; alij qͥ tꝛadiderunt illũ.Non ꝙ tũc primũ cõ
ciperet.ſed ſi prius:uolebat modo querebat.
Supra enim temptabat eum dimittere.ſʒ ex
tunc omnino conſtanti animo querebat hoc
faceꝛe.¶ ¶ Judei auiem) non ualentes ꝑ fal
ſas accuſatònes cicunuenire iudicem.nitun
tuꝛ ei de iniuria ceſaris ingerere timorem.⁊
ideo de hoc magis quam de omnibus ſupeꝛi
us dictis eum terrere putantes (clamabant
dicentes.ſi hũc dimittis) qͥ ſe regẽ fac (nõ es
amicꝰ)⁊ fiõᷣlis miſtẽ (ceſaris).i.ñ ʒelssꝓ hõ
re ⁊ ſtatuto dñi tui cuſtodiẽdo.⁊ iõ amicitia
eius amittes(oĩs em̃ qͥ ſe regẽ facit) uſuꝛpan

—.

unali. namn aplid 8.
. ante uel in. boc eſ⸗

re ſeu ad iudicandum
in tribunali⸗eſt enim t
ſicut thꝛonus uel ſoln⸗
top. Et dicituj tribun
buni cauſas priculare⸗
bubus qous pponebant
gicitur grece lſchoſtra
ra ſine pauimètu uarie
um alſchos ce lapie
ſen pauimentuz⸗ gr We
bus eret pauimentan⸗
Nlati.Et idem locus
va i. ollis ſine ſut
lapidnz: quia locus!
ſtrat in quo tribuna
ne)i preparatio pal
recis admixti iuc
nocabulio. Paraſcen
latine. Sic dicebatt
parabaͤt neceſſaria p
decoqui uel operari
1o duplex mana feꝛig
gebant. Dicitmn et fe⸗
dei prepadantſe muͤ⸗
crucifigeur aßss ge .
ſexta die a deo d fac
bole ẽ crucifiruſ ee
ſus. ſlam un dicit hi
moꝛte peccqdo inar
adam mortem mor
; hora quia maͤie
us paſſus ſt. (Tun
iuditio. allegas
Pquaſi eos ſubſan
dixerat ecce ho.j
Vucon miſere⸗

Auis autone nerolſtf
urceſ Preſtateiiſi
eu eius iactätii nn⸗
les poteſtate aderſine
habet n hoc in i
ti rnrn deie
spmiſm ei e
voetonnis poleſtus.
ci r non geceperat
deo odenidi innopet
08,4 cnia pflatus e
Doteſtans vmndke /n
eecare d̈ meds e
a Monedani DA
eſtati inocent dccen
dipa ſteüͦ tinge ie
lr. Pectimencocteßt⸗
beiez doc, oeclcle ſi
cere,niuomagonain
Zng A ümlier nucin
en eum iudes acſcl
ecrati ue tiileonin
ſoni riiiuces fut nn⸗
eſfore iin
rtanene,ſeh fln

rernde) ier bac ci
tcrnce ier balci
1acin haberet becc

Secunde patris.

do ptãtẽ ſibi ↄdicit(ceſariꝭ Imperator̃s em̃
romaui abſtulerant a iudeis regiã dignitatezʒ
⁊ ideo qui inter iudeos dicebat ſe ꝛegẽ.uipᷣba
tur facer̃ ↄð imꝑatoris oꝛdinatõem.ſine cuius
oſenſu ñ ſolebat quis titulo uti regio. Pec.n.
poteſtatis ẽ terrene natuꝛa. ꝙ una ẽ ipaciẽs
conſortij aliaꝝ. unde ⁊ ideo ceſſaꝛ ñ patiebat
alium dominari. Ubi Lri. Et unde habetis
demonſtrar̃᷑ hoc. Apurpura a dyademate.a
curia a militibus. Nõne ſolus ſemꝑ ceuz diſci
pulis icedebat ꝑ omnia uiliter tranſiens ⁊ ci
hum ⁊ ſcolã ⁊ habitationem. Pec riſoſt.
¶ Cum ãt pꝓylatus audiſſet )minas ſibi in
ferri a pplło de indignatõe ceſſaris adhuc plꝰ
timuit) Nam fʒ aug.nõ ſic potuit pylatus
ↄtemnere ceſſarẽ autoꝛẽ poreſtatis ſue. quẽ
admodũ legẽ gentis aliene. Limens g ceſarẽ
& ñ audẽs ẽt m minimã apparentiã facere 5
eius honorẽ (adduxit ihʒ foras extra pᷣtoriũ
2 ſedit ꝓ tribunali).i.ante tribunal uel ĩ tri
bunali.nam apud grecos hec ppoſitio ꝓ idezʒ
ẽ ꝙ ante uel in.hoc ẽ ſedit ĩ loco ſedis iudica
re ſeu ad iudicandum ꝙ ẽ officium ſedentis
in tribunali.eſt enim tꝛibunal ſedes iudicum
ſicut thꝛonus uel ſoliuz regũ ⁊ cathedra doc
toꝝ. Et dicitur tribunal qr apud ramanos tꝛi
buni cauſas ꝑticulares öcernebar. dicti a tri
bubus qͥbus pponebãtur: Sedit vo((in loco qͥ
dicitur grece lychoſtratos). i.lapidũ ſtratu
ra ſiue pauimẽtũ uarietate lapidũ ſtratũ dic
tum a lychos qꝙ è lapis ⁊ ſtꝛatos ꝙ ẽ ſtꝛatuꝛa
ſeun pauimentuʒ. qr ille locus diuerſis lapidi
bus erat pauimentatus. ⁊? erat ante domum
pylati. Et idem locus dicitur (hebꝛiace gaba
aa )ꝛ i. collis ſiue ſublimitas ex coaceruatõe
lapiduz: quia locus fuit ſublimis uaꝛio lapið
ſtratꝰ in quo tribunal erat(Erat aũt paꝛaſce
ue).i.preparatio paſche (hora quaſi ſexta:
recis admixti iudei. gꝛecis crebro utebant
nocabulis. Paraſceue aũt grece ar̃ preꝑatio
latine. Sic dicebatur feria ſexta:quia ĩ ea p
parabãt neceſſaria pro ſabbato.in quo aliqᷣd
decoqui uel operari ñ licebat.ſicut ⁊ in deſeꝛ
to duplex mãna feꝛis ſexta ꝑꝑ ſabbatuʒ colli
gebant. Dicituꝛ ẽt feꝛia ſexta pꝛeꝑatõ quia iu
dei prepabant ſe mũdãdo. Et ↄgꝛue ſexta die
crucifigitur dñs:qꝛ ꝑ crucẽ reꝑpauit hoĩem qͥ

ſexta die a deo ẽ factus.Sexta ẽt hora qne ꝓ

hoĩe ẽ crucifixuſ q; ſexta hoꝛa hõ ĩ pet᷑ʒ ẽ lap
ſus. Nam ut dicit hiero. qua hora pᷣmus adã
moꝛtẽ peccãdo induxit. eadezs hora ſecũdus
adam mortem moꝛiendo deſtzuxit. Sexta qꝰ
q; hora quia maioꝛ ſeruoꝛ diei ẽ cꝛucifigi uo
luit ad oſtendẽdũ m ex magno feruor̃ caꝛita
tis paſſus ſit.(¶ Lunc pylatus) iuſſit ihm ſiſti
iuditio. ⁊ allegãs ꝓ eius libeꝛatõe (dixit )iuð
is quaſi eos ſubſanãdo.(Ecce rex ur̃.) ſduiꝰ
dixerat ecce hõ.ignomimã ſuam demonſtrãſ
ut eos ad miſerdum moueret.nũc vo ut eos
magis moueat.hyronice eius inſultat dicẽs.

A

Capitulũ.lxij.

ecce ꝛex ueſter. Primo conabatur eum li
beꝛaꝛe peꝛ chꝛiſti ludibꝛium. Secũdo per
iudeoruzʒ obprobrium. Quaſi diceret eis. mi
rum ẽ ꝙ hunc hoĩem flagellatum illuſuʒ ⁊ a
biectuz. Dicitis uſuꝛpar̃ ſibi regnũ⸗Lalis hõ
ẽ quod regnum inuadere uel captar ñ poſſit.
UVnde erubeſcere debetis.ꝙ eũ eſſe ꝛegẽ for
midatis. Cõpaciamini eꝛgo illi q de eo time
ꝛe ñ oportet.uel tale quid ſuſpicari.Et tamẽ
pylatus ſupeꝛ hoc timet ab eis apõ ceſarẽ ac
cuſari. ⁊ ſua poteſtate pᷣuaꝛi. VUbi Crip̃. Et ni
mizum q̃ dicta ſunt erãt ſufficientia: ut face
ꝛent eos de cetero ab iꝛa ceſſare.Sʒ trepida
bãt ne dimiſſus ꝛurſus turbam ducat.⁊ oĩa ꝓ
hoc agebãt. Amoꝛ enim principatus uerſutũ
qͥd ẽ ⁊ aiaʒ ſufficiens ꝑdere ꝓpterea magis in
ſiſtũt. Pec Criᷣ. Unde iuõi ſicut fuꝛibũdi cla
mabaut ⁊ ex habũdantia malicie ingeminan
do dicebant(Tolle tolle) ſ.ad mortẽ ⁊ nõ q;
cũq; ſed turpiſſimã. ⁊ explicantes genus moꝛ
tis addiderunt.⁊ cruciſige eum. Interficere
em̃ eũ conabantur ⁊ morte exprobratiſſima-
foꝛmidantes ne aliqua eiꝰpoſt ipſum fiat me
moria. Quaſi dicerent. Tolle eũ a nobis ? a
ↄſpectu nr̃o.grauis em̃ ẽ nobiſ ad uidẽdũ.nec
poſſumus eum uidere-auferq; eum ð medio
⁊ iterfice · Quantoplus audiebant ꝙ oylatus
uellet liberar᷑ eum tãtomagis clamabant in
rrãiũ. ubi Beda. Quia totã accuſatõez quã
aduerſus dominũ detulerant cꝛebra ⁊ ſollici
ta oylati inteꝛogatione uidebãt euacuatã tã
dẽ ĩpudici ad ſolas ſe pᷣces ↄuertunt ut ꝙ crĩ
nãdo ⁊ quaſi ratiocinãdo nequiuerãt.iam po
ſtulando ⁊ vociferando pſiciant. Quẽ exinde
ordinem ſeuiendi etiam beatorum martyruʒ
perſecutores tenuiſſe ſatis eccleſiaſtica ðᷣmõ
ſtrat hiſtoꝛia PHec beda. Dulciſſime ihu qᷣſ tã
duꝛus ⁊ impius erit ut clamoꝛes illos boꝛꝛibi
leſ tolle tolle crucifige eũ.ſiñ gemſtu ⁊ clamo
re ſpiritꝰ. aure cõporis ualeat audire ſeu mẽ
te tractar̃. Dylatus vo terrorẽ quẽ de ceſare
ingerunt adhuc ſupare conat᷑.⁊ uolẽs de ipſo
rum ignominia eos frangere quos de chriſti
ignominia non potuit mittigare. alleganſq; ĩ
xpᷣi crucifixione eoꝝ uerecundiã.dixit eis q̃ſi
ſubſannãdo( Regẽ ueſtrũ cꝛucifigẽ:)q; r̃dũ
dat ĩ ueſtꝝ ignominiã. Quaſi diceret.Ex quo
eum regnare formidatis. ⁊ iam de hoc fama
magna fuit nõ eſt honoꝛ ueſter.quod ꝛex ue
ſter condemnetur.⁊ erit uobis uerecundia.ſ
moꝛte ſic abiecta moriat᷑.⁊ ivbᷣoſi ñ moueamii
ab eius humilitate debet uos mouere ueſtꝛũ
obprobrium.quod eſſet ſi crucifigerem eum.
¶Szʒ üli ſe a libertate regni dei ⁊ chꝛiſti ex
cludentes.iugum dyaboli ſumpſerunt.ac per
petue ſeruituti ⁊ tyrãnici ſe ſubiecerunt dicẽ
tes. ¶ Non babemus regem niſi ceſarem.)
¶Ex quo patet.quod extunc perpetue roma
norum ſe obligauerunt ſubiectioni.rerunci
antes omni alteri regie dignitati. Patet etiã

De

eoꝝ obſtinatio ad pcurandũ mortẽ xpᷣi. cum
pro eins ꝓcuratiõe ↄfeſſi ſunt.in ꝑpetuũ ſeip
ſos ſubiectos ſernituti. Uñ Caip.abnuerunt
dei regnũ:⁊ tꝛaditi ſunt regno romàoꝝ: quia
ꝙ; habebant nõ intellexerunt.⁊ iõ ꝙ petierũt
accepeꝛũt.hoc idẽ ẽt facto clamãt noſtri pon
tifices ⁊ pᷣlati ſeu curati: qͥ ſuas eccleſias di
mittẽtes.ingerũt ſe negotijs ipᷣralibus princi
patus uel regni. Per hoc ãt iteꝝ iudei timo
rẽ pylato ingerebant. Ut eĩ dicit Aug. aꝑtiſ
tiſſime 3 ceſaꝛẽ ueniꝛe uideret᷑.ſ regẽ ſe non
hr̃e niñ ceſaꝛẽ ꝓfitẽtibꝰ aliũ regẽ uellet ĩge
ꝛere.dimittẽdo ipunitũ.quẽ ꝑꝑ hos auſus ei
tradiderãt occidẽdũ.Ex quo aruculo adduc
tionmis xpi ad tꝛibunal habent᷑ duo documta.
Primum ꝙ nos debemus tribunal in mente
noſtꝛa ↄſtituer̃:⁊ ibi iudicio aſtare:ſicut xpᷣs
ſtetit ante tribunal ꝑꝑ nos:ut nos diſtꝛictnʒ
dei iudicium poſſimus declinaꝛe. Juxta illð
apłi. Si noſmetipᷣos diudicaremus. nõ utic;
iudicaremur.Secũdũ ẽ ꝙ tpᷣre adnerſitatis
iudiciũ dei cũ pacientia ſubeamus,.ſicut dqns
noſter pꝛo nobis ducius añ tribunal hoĩs ob
mutuit ⁊ nõ aperuit os ſuum.cuʒz oĩ pacĩa ſu
biens iudiciũ. Nos quippe tp̃re aduerſiratis
quaſi ante iribunal dei ſiſtimur. Uñ aplus
poſt vᷣba pᷣallegata ſubdit. Cũ auᷣt iudicamuꝛ
ſ.tpᷣralibꝰpenis a dño corripimur.qꝛ ut dicit
gloſa.pena ipᷣa nobis ꝓpria ẽ purgatio.nt nõ
cum hoc mundo damnemur. Quaſi dicereti.
Ideo ẽ bonũ hic ꝑ punitõem tpral iudicari
a deo.ut hic cõꝛepti ñ dnemur in iudicio fu
turo.ad ↄformandum ſe huic articulo atten
dat homo documenta iam premiſſa. ⁊ oꝛet
mente ðuota. hu qͥ ante tribunal pylati ad
duci ⁊ in iudicio ſiſti uoluiſti. da mihi ante
tribunal mentis mee conſcendere ⁊ meipum
de culpis meis ↄſciĩe teſtimonio diſtꝛictius iu
dicare. iudiciũ quoq; tuũ in aduerſis tam pa
cienter hic ſubire.ut iudicio tuo exiremo ua
leam ſecurus aſtare ; pylatꝰtimor̃ mox
uincituꝛ. ? a tramite ueritatis ⁊ inſtitie ötor
queruꝛ. Petente enim tota indeoꝝ multitudi
ne uocibus magnis ut crucifigeret᷑.tandẽ mi
ſer pꝛeſes pylatns)motus timore imꝑatoris
⁊ fauore iudaici populi cui ipe pᷣerat ⁊ a qui
bus pecunias ſperabat leuare iuſticiã.⁊
ↄſcĩam qua xpᷣm inocemẽ noueꝛat. ⁊ in quo
nulla cã erat. dedit ſniam cꝛudeliſſimà ð mõᷣ
te innocentis.⁊ per ſnĩaz diffinitiusm (tradi
dit iſm ut crucifigeretur Jiudicio ⁊ poteſta
te preſidis. Non dixit euãgeliſta ut crucifige
rent eum.ſed ut crucifigeretur ꝑ pᷣñdis iudi
cium. Sed ideo illis traditũ dixit ut eos cri

mine implicatos a quo alieni eſſe conaban

oſtẽderet. Non.n. pylatus boc faceret niñ ut
id ꝙ eos cupeꝛe cernebat: impleret.(¶ Itaq3
pylatus) ambicioſus.nolens amitter pᷣncipa
tu qᷓ;; ꝓnũciaſſʒ xpʒ inocẽtẽ.ac p eũ dimit
tẽdu (uolẽs)tñ ad ↄplacẽdũ(clamoꝛibꝰ ppli

tertig.

ſatiſfacẽ ).i.eoꝝ uoluntate facere.⁊ non q;
erat placitũ deo ⁊ inſtitie.timẽſq; ne accuia
reĩ de ceſaꝛis rebelliõe:cũ hoc nullũ ſuſpicãs
piculũ.ſi ĩinocẽtẽ pauꝑem morti adiudicaꝛet
maxime qꝛ dictor aliquis nõ appaꝛebat ꝓtu
lit ſniam ⁊ iudicauit eum, ob culpã affectati
ꝛegni eſſe crucifigendũ.Auia ei indei ceſarẽ
regẽ ⁊ dnim ꝓfeſſi ſunt.uidens ꝙ ſic ſe põtati
romanoꝝ ſubiecerunt.ↄdẽnauit ihm qſi uſur
pantẽ ceſaꝛis poteſtatem (æ tradidit eum uo
luntati ipoꝝ ad crucifigendũ.) Que aut fuit
foꝛma ſnie nõ ẽ expᷣſſum ab euangeliſtis. In
aREckor Hchonapicr bü dipzlarin h
eꝛit ſniam ſub bis vbis. Gens tua ↄprobauit
ke rege.pꝛopterea pcipiio te pmum ſiagelleri
vᷣm principũ ſtatuta.deinde in cruce alleua
ri. Deccauit pylatus nec excuſatur:quia cuʒ
iudex eſſet tenebat᷑ ex officio ſeruare iuſtitiã
2 nec timore cedere debuit. nec amore ut fa
ceret eà qui ſi omnio uoluiſſet quẽ iuſtuʒ p
nunciauerat eripeꝛe:potuiſſet. Minus tñ pec
cauit qᷓ; iudei.inſtetit enim qutuʒ potuit ut
illum ex eorum mamibus liberaret ⁊ eiꝰ mo
tiuum fuit minꝰ malũ.qr indei ad occidẽduʒ
xpᷣm moti ſunt ꝑ ꝛancorem ⁊ odium. pylatus
uero propter timorem ceſaꝛis.⁊ fauorẽ iuoo
ruʒ. Sic ergo eis ↄſenſit qꝛ cum effectu furo
ri eoru obuiaſſe potuit, ↄſentit ei qͥ cũ põt ar
gueꝛe ñ aꝛguit.nõ ↄſenſit ẽt ↄſenſu pleno ſed
coacto.ſicut autem tunc pylatus ſic hodie:
ciunt multi iudices.timor᷑̃ ł fauor̃, a vᷣita
dicij declinãtes ⁊ iuſticiã ſubuertentes.⸗
qũo ĩnocentiſſimꝰagnꝰ.ut te a iudicio ⁊ lam
to iuſte ⁊ eterne dànatõis eꝛiꝑet.iniuſte ꝑp:
iudicio dãnari pᷣelegit.ecce qᷓ non rapui ꝰ
ſoluit.⁊ tu aĩia mea nequã ⁊ ipia nec denot
nis ſoluis pinguedinẽ nec ↄpaſſionis ꝛeſõdis
affectum. Cogita quâtũ amici eius clamaue
runt qñ illã ſniam audiuer̃t.ſʒ maledicti gau
dẽt ⁊ exultãt.ꝙ intentũ ſuũ pꝛauũ hñt. ridẽt
2 eũ qͥ eſt ueꝛus ⁊ eternꝰ deus derident. ⁊ eiꝰ
mõtẽ qᷓtũ pñt accelerãt.Nõ bñnñficioꝝ ⁊ opuz
eiꝰrecoꝛdãtur.nõ ꝑꝑ innocentiã eiꝰmouentur
⁊2 ꝙ crudelius videt᷑.nõ ꝑꝑ afflictõem quam
in eo nident retrahuntur. Et ſic hora tertia
crucifixus eſt dominus linguis iudeorũ ⁊ ſex
ta manibus militum. Unde Augu. Quoniaʒ
ſudei facinus interfecti xpᷣi a ſe in romanos.
i.pylatum ⁊ eius milites tꝛanſteꝛꝛe conati ſt᷑
propterea marcus ea hoꝛa qua xpᷣus a militi
bus cꝛucifixus eſt. que agi ſexta iam ceperar
pꝛetermiſſa. tertiam potius horam recorda
tus expreſſit.qua hoꝛa intelligumur clamaꝛe
potuiſſe crucifige cꝛucifige. ut non illi im̃ re
piantuꝛ crucifixiſſe ih̊m.i.milues qui eum li
gno ſexta hora ſuſpẽdeꝛũt.uerũenã iudei.qui
ut crucifigeretur hora tercia clamauerunt.
Et iteꝝ. Apparitores ptatis hora ſexta cruci
fixerũt.pᷣuaricatores legis hora tetia clama
uerunt.Quod illi manibus hora ſexta. hoc

h indicer. aut ab hum
aum ſe huic articulo ore
ſgiam codenatois ad mo
csinnocenter ſubife uol
nortis ſciam ſiue i cor po⸗
renettui amore iniqa
fe. data aüt imia reducit
arm clamide et purpura
ulo. ?: adhuc nudo cò
licentia ueſtiendi.
ideratöem ſupra de
Landẽ ueſtimentis ſuis
jeinduerũt eu. ut ductu
ſceretur in ueſte propri⸗
ueſtimentis ſuis reueſt
quãtocitius. ne mortem
us. ubi ligantes fune mi
iuditiu ſue moꝛtis ei ipo
lefactorẽ extra poriã ci
uener abile lignu crucis
tuͦ gaue ponunt ſup hir
mos. ut portet iptuz ad
gendus. Ut enim dicit
crucẽ quindeci pedes
Eiqe lignuzill reyr
mundu. ? moꝛs crucis
(ut dicitur in demro)
ligno.ideo millus en
ſe ſznec tagere nolul
mr i dinato. Agnd it
luſcipit. portat patt
ſi mortis tedens a
ic adimplei illu
humen eius. dr
e.
alee uaz n
gnu cgnite

t aancorem zodiun, py
morem clun fwml in⸗
ci enſ un efeen fio
e ormit alennt ei ci pot gr
Nolerſct et ſenſu gleno ſel
temm tunc pflatus ſic hogie
ices imer ianci n dits
3Tincicä ſudwenentes.
