habsz de alijs.tñ nõ erꝛantes ſꝑ ſunt pluſ dili
gẽdi ceteris ꝑibus. Et nota ᷣm Dyo. ꝙ do
minus numeꝝ electoꝝ determinauit ĩ deceʒ
nouem ꝗdẽ oꝛdinibꝰ angeloꝝ pꝑꝑ tꝛinitatezʒ.ĩ
nouenaꝛio.n.numero.trinaꝛius fit tertio re
petitus.⁊ uno ordie hoĩm. ꝑp unitatẽ ut uni
tas i tꝛinitate ab ãgeł ⁊ hoĩibꝰ laudðꝛet colle
ꝛet᷑ adoraret᷑. Uoluit ãt nueꝝ electoꝝ ↄſtar̃
ex angetl ⁊ hoiĩbꝰ.qꝛ uoluit a cꝛeatuꝛa ſpuali
⁊ corꝑali laudaꝛi.h̊ dyo.Ad idẽ ſubdit pabo
lã uniꝰdragme ex öce ꝑdite. ꝓ q̃(mulieꝛ ac
cẽdit Inceꝛnã.⁊ eueꝛtit domù ac q̃rit diligẽt᷑
dõec ĩuẽiat) ⁊ ſuꝑ iuẽta cũ amicis ⁊ uicinis
gaudet dragma hoc loco ẽ nũmꝰcerte q;tita
tis. ualẽs.x.denarios uſuales hñs i ſe regis
imaginẽ ⁊ ſuꝑſcriptõz quẽ nos öbemꝰ offert
.ſ.noſmetipᷣos ĩ ꝗbꝰẽ imago r̃gis.uñ pᷣʒ Dyo.
hõ micꝛocoſmꝰ.i.mioꝛ moõös dr̃. Pʒz. n. ex teꝛ
ra carnẽ.ex aq̊ ſãguinẽ.ex aer̃ flatũ ex igne
calorẽ. In c?ſubã ſpũali imago ⁊ ſilitudo ði
expᷣmit imago ĩ for̃a accipit ſſitudo ĩ qlitate
ↄnorãt.Oiuĩtas.n. ſiſtit ĩ trinitate. co ima
ginẽ tʒ aia.q̃ hʒ mẽoiã itellectij ⁊ uolũtatẽ.
In ðo ↄſiſtut oèſ vᷣtut es cꝰſibitudinẽ tz aia q̃ᷓ
capax ẽ oĩm uirtutù.h̊ Dyo. Igit᷑ dragma.ſ.
hõ ad imaginẽ ði fact?*p cuiꝰ reqſitõe ſolici
tat diuĩa ſapĩa ac ſpõſa eiꝰ.ſ.mr nr̃a eccłla:
ꝓ curꝰquoq; ĩnẽtõe letat tota celeſtis cuꝛia.
q;uis puſillus ñ ẽ ↄtẽnendus.qꝛ ñ uult pateꝛ
celeſtis ut ꝑeat unꝰð puſillis. Snia ãt hꝰ ꝑa
bole ſᷣm lucã tai ẽ in ſumma.ſi mulier cũ iã
ta diligẽtia dꝛagmã ꝑditã qᷓꝛit.⁊ ð iuèta gau
dʒ ⁊ ad ↄgtulãdũ amicas ⁊ uicias ↄuocat:
multofoꝛti deꝰhoĩeʒ ꝑditũ debet cu magna
diligentia q̃rere ⁊ de eius inuentõe gaudere

De oue eꝛꝛante de zagmis

⁊= ſicut nullus debet muꝛmuraꝛe ↄtra mulie
rem qᷓꝛentẽ dragmã ꝑditam.ſic nullus ðöbet
murmuraꝛe 3 dm qzentez peccatoꝛes. ſine
eos alloquẽdo.ſiue cũ eis comedendo. Ubi
tñ ſᷣm ſenſum miſticũ notantur ſex in ſpali.
Pꝛimo angeloꝝ ⁊ hoim cꝛeatio ibiqᷓ młieꝛ
bns dragmas decem). Secundo hoiĩs crea
ti puaricatio.ibi.(⁊ ñ ꝑdiderit unam).CTer
cio filij dei ad qrendam dꝛagmã pᷣditam ĩcã
natio:ibi((nõne accẽdit lucernam) Quarto
ipᷣius ꝑ xpi paſſionẽ inuentio.ibi((⁊ q̃rit dili
genteꝛ donec inueniat).Quinto angeloꝛum
ad ↄgratulandũ ĩuitatio.ibi((⁊ cũ inueneꝛit
cõuocat) ⁊c̃.Sexto ĩuitationis rõ.ibi(qꝛ in
ueni dꝛagmã quam pꝑdideꝛaʒz). Uñ tʒ Hꝛeg.
ſigniſicat ꝑ paſtoꝛem ippe ẽt ſignificat᷑ per
mulierẽ.ipᷣe.n.deus ipᷣe ⁊ dei ſapia.Dr̃ auẽ
mulier.qꝛ cũ dolor̃ nos paꝛit. Angeloꝝ ueꝛo
⁊ hoim nãm ad recognoſcẽdum ſe dñs cõdi
dit:⁊ ad ſiłitudinẽ ſuam creauit. Decẽ ergo
dꝛagmas habuit.qꝛ nouem ſt᷑ oꝛdines ange
loꝝ:ſʒ ut ↄpleret electoꝝ numerus hõ deci
mus ẽ creatus.Et qꝛ imago expꝛimit idrag
ma mlieꝛ dꝛagmã ꝑdidit.qᷓnto hõ ꝗ ↄditꝰad
imaginẽ dei fueꝛat:peccando a ſimilitudie
ſui conditoris receſſit.Quotidie adhuc iſta
dragma ꝑditur. in pulueꝛe diuitiarum uel
ĩ luto luxuꝛie.ł ĩ diueꝛticło erroꝛis cuiꝰcũq;
Accendit àt mulier luceꝛnã qꝛ dei ſapia ap
paꝛens in carne. lumen deitatis accendit in
teſta noſtre mnoꝛtalitatis.ad q̃renduʒ hoĩem
ꝑditum.⁊ reducẽdum eum ad bt᷑itudinem.

Iſta vo lucerna accenſa refulſit miraculis.

iſlãmauit dictis.illumĩauit exẽplis. colloca
tus.n. eꝛat hõ in obſcuꝛis ⁊ umbra moꝛtis.
unde iſtã opoꝛtuit accẽder̃ lucernã.t eueꝛ
tit domum ↄſcie qꝛ mox ut eius diuinitas ꝑ
carnẽ claruit oĩs ſe nr̃a ↄſcĩa ↄcuſſit.Et qͥ

rit iligeter:diligerer. u. äritur g iri me dli

giruꝛ.ſi uerõ oñdit xpᷣs dilectõeʒ ſuà ad nos
ut aĩiam ſuam ꝓ noſtra redemptõe poneꝛet.
Unñ ſubditur donec inueniat.qꝛ non deſtitit
q̃rere dõec ĩiueniꝛet.q̃ſuit.n.uſq; ad ↄtume
lias.uſq; ad minas.uſq; ad flagella. uſq; ad
moꝛtẽ uſq; ẽt ad ĩferna.Nec miꝝ ſi eam ĩue
nit.qᷓ; ubiq; ẽt uſq; ad inferna.cũ diuinitatiſ
lucerna ardenti q̃ſuit. Euerſa ᷓ domo inue
nitur dragma. qꝛ cum pturbat᷑ hoĩs ↄſcĩia r
patur ĩ hoĩe ſiſitudo creatoꝛis.tunc.n. ↄſue
ta linquũtur uicia.ut reluceat imago cõdi
toꝛis. (Et cũ iuenerit ↄuocat amieas ⁊ uici
nas).ſ.ſuꝑnas uirtutes.q̃ amice ſũt ut exe
quentes uoluntatẽ ippᷣius.⁊ nicie qꝛ ei ꝑ gꝛa
tiam ↄtinue uiſionis appꝛopiquãt. Quas ad
ↄgaudendũ inuitat. ⁊ gaudij ꝑticipes. facit
qꝛ ↄgaudent ð peccatoꝛibus ad euʒ ↄuerſis.
Cũu deus ð ſeipᷣo habeat gaudium. ⁊ angeli
gaudeant in eo: gaudẽt tñ ẽt ð ↄuerſione pe
nitentium.qñ illud ꝙ pᷣdeſtinauit impletur.
nec illud gaudium ẽ dᷣo nouu aut tpale.ſed

Et filio pꝛodigo.

eternum.angeli uero ꝗbus effectus pᷣdeſtĩa
tõis ĩnoteſcit de nr̃a ↄuerſiõe.tpᷣꝛaliter gau
dẽt.xpᷣs ẽt gaudet ſuꝑ ↄuerſione peccatoꝛis
ꝑp duo. Pꝛimo q; ꝑ pniam ira ſua placatuꝛ
Scðo gꝗa pᷣciuũ ſanguinis ſui ĩ eo ñ fꝛuſtrat᷑.
E ſt aũt tm̃ gaudium xpᷣo ðe conueꝛſione pec
catoꝛuz. ꝙ ſi non ſufficeret ſua paſſio rurſus
pati ⁊ moꝛi eſſet paratus.Unde beatus dio

nyñnꝰ in epła quadam ſcribit ꝙ cum quidaʒ

infidelis hoĩez fidelem a fide auertiſſet caꝛ
pus quidam uiꝛ magne ſanctitatis aòo mo
leſte h̊ ferebat ut utrũq; igne ↄburi deũ ro
garet.Cui circa noctis mediũ apparuit xpᷣs
in aere cum multitudine angelorum.ĩ terra
So apparuit fornax cum ſerpentibus accen
ſus.ad quẽ trahebãtur illi duo hoĩes. Cãpo
petente ardenti deſiderio ut mitterentur
Ifornacẽ.⁊ moleſte ferente dilatiõem.ecce
xpᷣs miſeratus deſcendebat a ſolio in terraʒ
⁊ extenſis mãibus hoĩes illos eripuit.eleua
taq; manu dixit.Caꝛpo iteꝝ ꝑcute me.lãcea
patus ſum ꝛurſum pati ⁊ moꝛi ꝓ homimbus
ſaluandis.Et ſubiũgit dñs ↄcludẽdo.(¶Ita
dico uobis gaudiũ erit angelis dei) ꝗ ſt ui
cini ⁊ amici xpᷣi (¶ ſuꝑ uno peccatoꝛe pniam
agente) Nam anima uiciorum laqueis cap
ta ⁊ ſcripta cum ſe coꝛigit: ⁊ pᷣora peccata
relinquit.tam celicolas quaʒ xpᷣicolas hyla
res facit. Unde Ber. Deniq; gaudent in cõ
uerſione ⁊ pnĩa peccatoꝛum. ſalutem hoĩm
ſitientes lachꝛyme penitenrium uinuʒ eoꝝ.

Hoc certe uinuʒ letificat cor hominis.hoc

conſtat ⁊ angelos bibeꝛe cuʒ letitia.ſ̊j Ber.
Et ſi angelis im̃ gaudiuʒ eſt pꝛo peccatore.
qui ꝓpꝛia peccata damnat.qᷓ;tuzʒ eſt eis gau
dium pꝛo iuſto ꝗ alioꝝ peccata plangit. Cõ

ſidera hic.quanta dʒ eſſe penitentia: ut per

am accendaris nec toꝛpeas:⁊ totam domũ
id eſt mentem ut conſcientiam euertas.ut
dragmam uſq; ad nouiſſimum puluerem in
quiꝛzas:diligenter non pigre non morari do
nec inuenias. Moraliter mulier poteſt di
ci pꝛeſidens.tum propter fecunditatem.tuʒ
propter pꝑiende difficultateʒ huius mulieris
dragme ſunt anime dei imagine inſignite:
quarum ſi unain perdiderit debet accende
re lucernazʒ. ſ.oꝛando.meditando. ſancte ui
uendo.⁊ uertere domumj conſcientie pecca
toris.feruore predicationis.terrore commi

nationis:⁊ quereꝛe diligenter donec inueni

at.quod fit quando ad penitentiaz reducit.
Terciam quoque de eodem ⁊ expreſſius ad
dit parabolam.ſ.de filio prodigo qui facul
tatibus conſumptis ⁊ perditis ad patrem re
uerſus-ſuſceptus eſt ab eo ⁊ honoratus:qꝛ
hõ non ſolum eſt ouis cara pa ſtoꝛi.non ſolũ
dragma pꝛecioſa mulieri.ſed uiſceroſe cari
tatis filius cariſſimus patꝛi.deus enim pat
hominem ad imaginem ⁊ ſimilitudinez ſuã

creauit:ut poſt angelos expreſſori ſimilitu

nze r utriuſc flij coͤe re
di hablut glo⸗ ſlios) fo
leſcönmib halee teteſſ l
ſtopr terio locs nie t
noti telerſo. bil in e nit jen
nuns gfe t keuetkeſnisa onne⸗
ſcex ibl cui aabuc lnge eſ̃
Cinaltsintgie,r de ein ioeund
ſeioꝛsindignatid ibi erat ait ſ
nior ertoure doenine d indig
ſisaworwlis ſeinio Apater
Adecpar a erhoni de
co GeA de imnoceneſen
A depeide enitene denan
guäkiuſto congnereme de dd
fen graz uel denotions ſerun
peniteni qᷓ ſbi bono ſte
iuu tpoe hut cuos flios i⸗
ſiuiaici ? genil n ſunt /
1 ehimaginen uel eius fllij/
nn derbeptiſni regenen ti
Kiuſti giani peccatoꝛes.E

centio) i gendlis Pprus afi 7

noratin inerloflius der zn
Kceno n iunen

leſcemicn i
petijt a patre ortione ſue ſud

leleret a gei j

„Rng iten elte heii
mnbalit na zone
ahiugt is ocluceto n
tiͦent angelo ei) g ui
ſpu ho peccuoe gniam
ma utcrun uucis ehy
econrſglt ir o peccoti
olns guuz itcolns hfla
7. denig gaugent in co
catozum ſalutem hoim
penitentium uinnz eop.
tiſicat cor homnims doc
ibere cuzletitia.) Ber.
udinz eſt Mopeceadre.
Camnat cz eſt es gen
ion deccna Nangt.
1c eſſe penitemig:per
nec torpens:r toram con
t conſclentiam euertas ,l
s noviſimunm nleen 1
non olgre non
nntlig nuin poteſt
ter fecunditatem an
ſealuezlindinlint
medei mone inſcnin⸗

Secunde partis

dine pꝛe ceteris cꝛeaturis filius dei dicatuꝛ.
Ideo nullus quantucunq; puſillus eſt contẽ
nendus.cum ſit ſummi ꝛegis filius. pꝛeſeꝛti.
ille cui dedit fidem ? gratiam. peꝛ quam eſt
filius adoptõis.Et ſipoſt ſuſceptam fidem
27 gꝛatiam q̃ ipſum ex dono dei contingebat
uixerit luxuꝛioſe per culpam gratiam ꝑden
do.?᷑ ſpũ aliter foꝛnicatus fueri fidẽ deſerẽ
do.adhuc ñ ẽ ↄtẽnendus:adhuc a xp̃i ⁊ ec
cleſe gꝛemio n ẽ eijcienduſ.Quia ſi penitue
rit ⁊ humiliteꝛ redierit.adeſt de* pater miſe
ratoꝛ ⁊ miſericors.qui nõ letat᷑ in ꝑditiõe fi
lioꝝ:⁊ occurit penitẽti.⁊ dat oſculũ pietatiſ
?2 amoꝛis. In cuiꝰ ꝛeceptõe gaudet tota cele
ſtis cuꝛia. qui eĩ mortuus fuerat infidelitate
⁊ culpa. uiuit fide ⁊ gr̃a: ⁊ qui ꝑieꝛat eore
inuẽtus ẽ xpᷣo paſtore oĩʒ reꝗrẽte. Peꝛ hãc
F pabolam datuꝛ intelligi benigna pctoꝛum
ꝗ deo receptio ex quo ſᷣm lucã unlt hẽre ꝙ
nullꝰ dʒ idignari. ſi benigne recipit pet᷑ores
In hac ãt pabola.vi.tãgũtur.pᷣmo ſtatus
nãe ⁊ utriuſq; filij cõis ꝓpa gatio.ibi.(hõ g
dã habuit duoſ filios) f̃o lapſus culpe ⁊ ado
leſcẽtioꝛis a patre ꝛeceſſio. ibi(dixit adole
cẽtioꝛ pr̃i)teꝛcio locus pnĩe ⁊ eiuſdeʒ poſt
modũ ꝛeuerſio.ibi(in ſe aũt reuerſus )qꝛto
munus gre ⁊ ꝛeueꝛtentis a patre benigna ſu
ſceptõ.ibi.(cũ ãt adhuc longe eſſet )quinto
ſtimulus iuidie.⁊ de eiuſ iocunda ſuſceptõe
ſenioꝛis indignatio.ibi((erat aut filius eiꝰ ſe
nioꝛ.)ſexto uirtꝰdoctrine ⁊ indignationis e
lus ꝛatiõ abilis ſedatio.ibi.¶pateꝛ eꝛgo illiuſ
boͤt ãt hec par abola exponi de populo iu
alco ⁊ gentili. de innocente ſeu iuſto tepi
do. ⁊ de pctoꝛe penitente deuoto indaico in
quã ł iuſt o conquerente de dño dante maio
rem graʒ uel deuotionis feruoꝛem gentili ul
penitenti q; ſbi. ᷓ homo iſte de quo hic dici
tuꝛ xpᷣs ẽ q hũit duos filios.i.duos populos
iſ.iudaicũ ⁊ gentilẽ.qui ſunt filj dei quãtũ
ad ei imaginem uel eius filij ſunt oẽs xpᷣia
ni p ei baptiſmũ regenerati.quoꝝ tñ aliqui
ſt iuſti ⁊ aliqui peccatoꝛes.(Et dixit adole
ſcentioꝛ).i.gentilis pplus.uñ ⁊ ppᷣes iudaic
nocatuꝛ in exodo filius dei pᷣmogẽitus ado
leſcentioꝛ.i.peccatoꝛ qui iuuẽis ẽ moꝛibꝰ ⁊
petijt a patre portionẽ ſue ſubſtantie: ut re
cederet a dei pr̃is lege: ⁊ ageꝛet ꝓ libito uo
luntatis ſue. ac regeret ſe ꝓpᷣa uoluntate. (
Et diuiſit illis ſubſtantiam qꝛ dona ſua oĩ
balargituꝛ.licet diueꝛſimode ⁊ dimittit quẽ
libet ageꝛe vz arbitrij libertatẽ adoleſcẽtiõ
vo filius. ¶pfectus ẽ in regionẽ longinquà)
n localꝛ a deo pr̃e celeſti.qui ubiq; ẽ rcedẽs
iz ꝑ multiplicatõem pct᷑i:ſe a patre ⁊ patria
celeſti elongãs. ⁊ ibi.ſ. in regiòe peccatiſ(diſ
ſipauit ſubſtãtiã ſuã)ꝑ peccatũ bona gr̃e ꝑ
dendo. æ bõa nature peioꝛando Cuiuendo lu
xuꝛioſe Auxuria ĩterioꝛi qͥ ẽ foꝛnicatio ſpuũa
ſis. ⁊ maxie idol atꝛia ⁊ luxuꝛia: exteriori qͥ

Capłm. o ij.

& foꝛnicatio corꝑalis ⁊ manifeſta. Peceatoꝛ
G a pr̃e ſuo celeſti ̃cedit.qñ mort aliter pee
cat ⁊ tunc in regione longin ẽ:qꝛ longe eſt
a peccatoribꝰ ſalus:⁊ talis luxurioſe conſu
mit ſuà ſubſtantiam. quando ſenſus ſuos et
uires conuertit ad maliciam(Et poſtqᷓ; ↄſu
maſſet).i.conſumpſiſſet omnia ornam̃ta na
ture. tam natuꝛalia quam gratnita(facta ẽ
fames ualida in regione illa qꝛ in ꝛegione
pct᷑i fit magn defectꝰ pabuli diuini. ⁊ fameſ
bonoꝝ opeꝛum atq; uitutũ((⁊ ipſe cepit ege
re)).ſ.ſpiritualibus bonis ⁊ uirtutibus.eoꝝ
fõte rueto.nã exiſtens ĩ mortali peccato:fit
egẽs oĩ ſpuali bono((⁊ abiit).ſ.ꝓfectu erro
ris. ⁊ de malo in peius ruẽdo (⁊ adheſit uni
ciuiũ ꝛegionis illiꝰ).ſ.diabolo qui eſt ciuis
in regione umbre moꝛtis.(⁊ miſſit illũ ĩ uil
lam ſuam).i.in cupiditatem mundanã uel ĩ
pct᷑orum ſocietatem.in qua dñnatur ſicut ĩ p
pꝛia uilla(( urt paſceꝛet porcos) id eſt uitia q̃
fetida ſt᷑ ⁊ imunda.(⁊ cupiebat implere uẽ
trem)anime.ſ.affectũ(de ſiliquis).i.cibo(¶
oꝛcoꝝ)qui ẽ caꝛnalitaſ(⁊z nemo illi dabat
ger ad ſatiet atem. quia uẽteꝛ impioꝝ ẽ inſa
tiabilis.ömones enĩ adhoc ſtudent: ne unq;
ſaturitas maloꝝ pꝛoueniat.¶In ſe ãt ꝛeuer
ſus).i.ad ꝓpriam cõſciam ꝑ rationis dicta
men a qua receſſerat ſequendo ſenſualitatè
homo eni in peccando extra ſe egꝛeditur.qꝛ
limites recte rationis tranſgreditur.⁊ iõ pẽi

ideo debet dolæ ubĩerit qũia in iudicio ⁊
iõ debet timere:ubi eſt quia in miſeria.⁊ iõ
debet gemeꝛe:ubi ñ eſt.quia in gloria.⁊ iðᷣo
debet ſuſpirare. In ſe gᷓ reuerſus(dixit Ipe
nitendo de peccatis ⁊? dolendo. (Quãati mez
cenarij)).i.deo ſeruientes ꝓ meꝛcede er᷑na
((in vomo patris mei)).i.in eccleſia ſeu cõ
gregatione iuſtoꝛũ ((habundant pambuſ.))
ſpiritualibus.ſ.vᷣbi diuini euchaꝛyſtie ſacꝛ a
mti. ac pluribus uiꝛtutibus ⁊ donis((ego ãt
hic fame peꝛeo)).i.penuꝛia oĩs boni.quo p
natũ me ſentio ((Sur gã)) de luto culpe ꝑ in
fidelitatis łpct᷑i deꝛelictionẽ.quia iacebat.
¶ (? ibo ꝑ cõatũ bñ opadi ⁊ meltoratõz uite
aꝛ. lõge abeꝛat)) et ad pr̃ez meũ a q? r̃ceſſe
rã qꝛ ſub pricipe põcoꝝ erat ((⁊ dicã ei)ĩco
Eſcèdo cłpã ⁊ petẽdo uẽi (pr ſ.ex nã q; õdi
ſti mihi (peccaui))ſ.male uiuẽdo(ĩ celũ)
i. coꝛã celeſti curia.ſ.ãget ſct᷑is.⁊ iõ młtũ de
beo dolẽ ⁊ fler qꝛ eoſ ↄtriſtaui ⁊ ſpãlꝛ pe t᷑oꝛ
pcẽat ĩ ãgelũ cuſtodẽ ſuũ qꝛ ſꝑnit eꝰↄſiliu ł ĩ
celũ ꝙ.ſ. ꝑ cłpã meã amiſi ⁊ ꝑ meã negligen
tiã ñ q̃ſui(⁊ corà te)ſ.uidẽte ⁊ ſciẽte.i.ĩ ip
ſo aſcie mee ↄclaui.ubi tui ſoliꝰg iuox meꝰ
es penetrãt ocłi ⁊ iõ młtũ ðbeo eꝛubeicè ⁊ ti
mer̃ ga pcẽ̃aui añn ocłos iudicis cũcta cernẽ
tiſ. Pic docet᷑ modꝰoↄfitẽdi.ꝗ ẽ ꝙ oẽ bonũ at

tibuamðo.ꝙ notat ibi.pr̃ a q?.ſ.oẽ bonuz

tendo ad ſe reuertitur. Deheęt t penitens vEZzʒ
Sceg.recognoſcere ubi fũt quia ĩ peccato ⁊ ⸗

1

. w O
Saoimitz

De oue enanke de dꝛagmis

bemus ⁊ oẽ malũ ꝙ facimus attribuamus

nobiſipᷣis.ꝙ notat᷑ ibi peccaui ĩ celũ ⁊ coraʒ
te ( Jã ñ ſus dignus uocaꝛi filiꝰ tuus )pꝛimo

qꝛ a te ꝛecedẽs te ↄtriſtaui.ᷣo qꝛ imaginem

pr̃is ñ honoꝛaui.tertio qꝛ ſubſtantie mee ꝓp
digus extra diſciplinã dixi.quaꝛto qꝛ ſeruuʒ
alterius.ſ.dyaboli me feci.quĩto qꝛ ðgeneꝛ
ĩ moꝛibus paſcẽdo poꝛcos extiti.ſexto qꝛ in

gꝛatus te ↄtempſ.(Sac me) ꝑ ↄdignã ſati·

factõeʒ(ſicut unũ ð mercenarijs tuis).ſ.bo
nũ ꝗ pᷣuit ꝓ et᷑nis.nõ malũ ꝗ ᷣuit ꝓ tpꝛalibꝰ

Quaſi diceret ꝑatus ſum ãmodo tibi ſatiſfa
cere ⁊ ſ̃uire ſpe meꝛcediæ et᷑ne meꝛcenaꝛiuſ

.n. laboꝛat ꝓ mercede. Ecce g poſt ↄtritõezʒ
⁊ ↄfeſſionẽ ſatiſfactõis oblatio. Hec ẽ pnia
meditantis ĩ ↄfeſſiõe peccati.nõdũ tñ agen
tis:poſtq;ᷓ itaq; ad neceſſitatez famis puene
ꝛat.ĩ ſe ueꝛſus pniam ageꝛe ĩcipiebat.quia
neceſſitas ipᷣm ↄpellebat. In quo notar̃᷑ poſ
ſumus ðᷣi clem̃tiã.qꝛ ẽt pctoꝛes ↄpellit ager
pniam. In tm̃.n. nr̃am ſalutè diligit ⁊ q̃rit.
ꝙ oĩbus mõis ꝗbus põt nos attrabit: quoſ
dam ꝑ pᷣdicatõez.quoſdã ꝑ ĩſpiratiõez.quoſ
dã pꝑ bñficioꝝ largitõem. quoſdazʒ ꝑ flagella
tõem. Uñ dicit Beda.ꝓdigus iſte poſtq; in
ſemet rᷣuerſus:dire famis ſupplicia formida
bat.uelut iã ſeruꝰ effectꝰ.ẽt mercenarij ſta
tũ ð mercede iã cogitans ↄcupiſcit. Ad filij

affectum ꝗ oia q pr̃is ſunt ſua eẽ ũ ambigit.

aſpirare nequaqᷓ; pᷣſumit:ſʒ mercẽarij ſtatũ
iqʒ p mercede ſeruiturus öſide rat.̊ Beda.
Diſtat ãt inteꝛ mercẽariũ.ſeruũ ⁊ filiũ.Seꝛ
uus.n.ẽ ꝗ ſupplitia metuẽs ſolo tioꝛe pene
pñtis ł futur̃ tẽpeꝛat ſe a uicijs ⁊ declinat a
malo. Meꝛcenaꝛius ãt ꝗ cã meꝛcedis ⁊ deſi
ðᷣrio regni celeſtis obedit mandato ⁊ cauet
offenſas. F ilius vo ꝗ ſeruar ius hr̃dis:nonꝓ
lucro ſeruit mercedis ſʒ gr̃a ipᷣius boni.⁊ ꝗ
more vtutum ſuccẽſus ꝗcꝗqd ẽ illi ↄꝛiũ.toto
dete ſtat᷑ ſderio.Et ſuꝛgẽs implẽdo ꝙ ðlibe
rauerat:uenit.i.uenir̃ cepit.ie ad pniam. ꝑ
bona opa diſponẽdo:ad pr̃em ſuũ eius gr̃aʒ
quirendo.E ſt at pr̃ redeũtibꝰ clemẽs.nam
ſegtuꝛ (Qũu ãt adhuc lõge eſſet).i.attritus
⁊ motus ad penitẽdũ:ñ tñ ꝑfecte ↄtritus ad
ꝙ regrit᷑ gr̃a dei pᷣueniẽs.iõ ſubdituꝛ (uidit
illũ pripᷣius oculo clementie ut diẽ Qꝛiſo.
Senſi pr pniaʒ ñ expectauit reciꝑe ↄfeſſio
nis vbo.ſʒ pᷣuenit petitõem miſericoꝛditer a
gens. Uñ ſubdit᷑.(Et miſcõia motus ẽ )mi
ſeꝛicoꝛditer ei ĩſpiꝛãdo motũ pnĩe.Et ueloci
ter accurrẽs.ipᷣm pᷣueniẽdo ꝑ miſcõiaz iĩcho
anteʒ (cecidit ſuꝑ collũ eine)cn amoꝛis am
plexibus ↄſtrigendo. ꝑ miſericoꝛdiam cõco
mirantẽ.(oſculatus eſt eumdulciter ipᷣm
ſibi pfecte recõciliando ꝑ gr̃am ſubſequẽetẽ.
Occurrit quippe deus penitenti ꝑ gr̃aʒ pᷣue
nientem. ⁊? recipit eum ꝑ clementiaz omia
ſcelera dimittentem. Unde Sreg. mſſenus.
Aonfeſſionis meditatio placuit ei patreʒ ut

Et filio pꝛodigo

obuiã ei iret ? oſcula ↄferret. Unð ⁊ Cris

ꝗd.n.ẽ aliud ꝙ occurrit.niſi qꝛ nos pct᷑is im

pediẽtibus nr̃a vtute ad eũ ꝑuenire nõ pote

ꝛamus:ipᷣe ãt potẽs ad ĩualidos ꝑpuenire de
ſcẽdit. Oſculet᷑ ãt os eius ꝑ ꝙ emiſſa de cor
de ↄfeſſio penitẽtis exierat.quã pr̃ letus ex
cipit. Incipit ãt iam peccata confiteꝛi. Uñ
ſequitur (Dixit ei filius Pateꝛ peccaui ĩ ce
lum ⁊ coꝛam te.iam non ſum dignus uocãi

filius tuus) ꝙ intellige ut ſupꝛa.ſʒ h̊ iãõ non
ſacit mentòem de ſtatu mercenarij. qꝛ poſt
q; ſuauiſſimum oſculũ ꝛecepit.ex tunc ſtatũ
mercenarij ödignat. Sʒ ut dicit Beda.pat
occurrẽs ñ ↄtẽtuſ mĩoꝛa ↄcedere utroq; gꝛa

du ſine dilatõe tꝛãſcuꝛſo.pꝛiſtine filioꝝ ĩſti
tuit dignit ati: nec iã ð meꝛceð ↄductoris.ſʒ
̊ hr̃ditate fecit cogitare parentis.(Dixit at

pr).ſ.deus ad ᷣuos ſuos.i.ad apłos.⁊ eccle

ſie miniſtꝛos.ꝗbus xpᷣs pᷣcepit benigne ꝛeci

pere penitẽtes ⁊ cõfitẽtes.(Cito ꝓferte ſto
lam pᷣmà)). i.cito ꝓpfeꝛẽdã ⁊ reſtituẽdam ue
re penitentibus ĩnocẽtiam nunciate ⁊ ꝓmit
tite.(¶⁊ induite illuʒ).i.oſtẽdite ⁊ certifica

te illũ ĩduendũ((⁊ date anuluũ).i.fidei ſigna
culum docete dandum(i manu).i.in oper
eius ut ꝑ opa fides clareſcat.⁊ ꝑ fidẽ opeꝛa
ↄfumẽtur:ãnulus.n.rotundus cũ nõ hʒ pꝛi

Go ſcipiũ neq; finẽ ſignificat fidem eteꝛne trini
[tatis quo fiölis aĩa ðo deſpõſatuꝛ. Pũc anu

lũ debẽt miſtri eccłie ĩ manu dare.docẽdo
ipᷣm hnñdum in opere.fides.n.ſine oꝑibꝰmoꝛ
tua ẽ.⁊ ſilr opꝰ ſine fið ũ ſufficit.⁊ calciamẽ
ta.i.ſanctoꝛuz exẽpla ĩ peõs eius.ſ.ĩ ĩtellec
tu ⁊ affectu.̃m Criv.ad non tangenduʒ teꝛ
ꝛena.⁊ ad coꝛigẽdum uiam nut ꝑ lubꝛicum

mũdi iſtius iter fixus ⁊ ĩmaculatus icedat.

(Et adducite uitulum ſaginatũ).i.xpᷣʒ quẽ

Sm Lꝛipᷣ.uitulũ noĩat.ꝑpꝑ hoſtiã ⁊ ĩmolatio

nẽ coꝛpis ĩmaculati.ſa ginatũ aũt r̃ ꝑꝑ gra

tiaꝛũ piguedinẽ ⁊ plenitudinẽ: qꝛ pinguis ?
optimus oĩ ſpirituali vtute intm̃ eſt. ut p to

tius mũdi ſalute ſufficiat (⁊ occidite)hoc ẽ

m Aug.mortẽ eius inſinuate.tunc.n.cuiq;

occidit᷑ cũ cꝛedit occiſum. DPic g uitulus fi

lio reuertenti adducit ⁊ occidit.qñ xpᷣi paſ

ſio gentili populo cuilibʒ peccatõi predicat᷑

aut quando in ſacr̃o euchariſtie miniſtrat.

Vic uitulus ſemel occiſus eſt in re.ſed mul
totiens in ſacramentali ẽĩ pꝛeſentatione.quo
tidie uero immolat᷑ cꝛedentium fide ⁊ predi
cantium recoꝛdatione ¶ Et manducemus ⁊
epulemuꝛ) quia pc toꝛ uere penitens ad mẽ
ſam xpᷣi cum alijs xpᷣianis recipit᷑:⁊ non ſo
lum filius reuerſus ꝛeficit᷑: ſed etiam pateꝛ
⁊ ſeꝛui eius.quia ꝛefectio dei ⁊ ſanctorum

eſt ſalus peccatoꝛum. ⁊ ideo bene diẽ plura

lit᷑ manducemus ⁊ epulemuꝛ. Unde Amb.
Epulantem at᷑ inducit cum dicit.epulemur
ut oſtẽderet qm̃ par᷑nus eſt cibus ſalus nr̃a
⁊ pr̃is ẽ gaudiũ noſtroꝝ ꝛedemptio pct᷑oruzʒ

er ziba⸗
reſtiruedo ineinin in
ei in itanriel
t mun der lihc n
inocetia iſtfii oga zſeb
ſepe adleſt oecu⸗ i .
tain geheeins c 4ſinn
io ccplt letite. i len n
ſemu e li yf penien coſo
ginexifici in duenoe nece
uneli toes ſineti ggucen.
lus eins ſenioꝛ in go)it din
louleu unius gei ocupatus ernt
Nido wianusi iaſticia pſenen
ohersdo. (Arcnz nenner ?
et Somud.ecchiel aucun n
( genemes dei anda
tcglan ſnmma
isbeſen eſaerche
nxt ili Frarertune ) i ger
hclcn uent ad ſide d pni⸗
nuue ce gens qui alen
uimli ſginti ie n.
c dicti r ſilcu nſi x⸗
Nentoetmen Iimnn
nic alsei igi nnrg.
go herlnge uerſ ag e
opericintals dmnaat; .
large loöſtdirchrütili
tanto boſo a debet

elug) otinter anſe
iſecate nli/ii ne⸗
wunfi nuu, i ge
les clreſent ſins gyeli
isn ungs ci g i
Inſcat ſulen elene ini
do ehoͤſt hic ann
cclei nann dare docedo
ere ſiges n ine onid mo
ſid i ſuſficita cciame
epla ipedseins aadeher
Tris ad nontangengns de
Kum wiam e d dten
irus timacilamnsicein,
nirulum ſagingti) i rhzen
i oiat. 9). boſtii ? inolanid
ulari ſaginatu nit o
e ? peniucine g ainguis
itualinnueini eſ, utpto
te ſuficint totide por⸗
eius ininmate tunc Clig
tocciſun. dic 5 uinnirf
aucucitt ocidit, gi ⸗
lociipzpetcaidiſren⸗

õõ

—

Secunde partis

Quia h̊ filius meus mortu erat AIſpiritua
liteꝛ ꝑ ifidelitatẽ ⁊ morte culpe:(⁊ ruixit)
ꝑ fidem ⁊ uit gatie. Uel moꝛtuꝰerat peꝛ ie
patõʒz a deo tanq; a patꝛe.⁊ reuixit. reuertẽ
do ad deum tanq; ad patꝛẽ ſuũ.qr ſᷣm Aug.
ᷣa moꝛs quẽ hoĩes ñn timẽt ẽ ſeparatio aĩe a
deo.q̃ ẽ vᷣa uita aĩaꝝꝑ(pieꝛat.ſ.ꝛecedendo a
ↄſortio ſetoꝝ q̃ſi a fre(⁊ ĩuentꝰ ẽ qꝛ matri
ecclie reſtitutꝰ ꝑ baptiſmũ uel prĩam Et no
ta hic circa receęptiõm peccatoris ꝙ pr̃ ð ce
lis recipit penitẽtẽ uelociteꝛ. quod notatur
cũ ar accuꝛ rẽs cecidit ſuꝑ cellũ eius.qꝛ deꝰ
pronus ẽ ad miſerẽdũ: ⁊? taꝛdꝰ ad puniẽdum
cuiꝰ natura ⁊ ꝓpᷣetas ẽ miſeꝛeꝛi ⁊ parcer̃.ſᷣo
recipit dulciter reconciliando eũ ꝑ gratiam
ſibi.iõ dicitur.cecidit ſuꝑ collũ eius.tercio
ꝛecipit honorabiliteꝛ.dãdo ſtolã primã.id ẽ
reſtituẽdo ĩnocẽtia.quã ĩ baptifſmo ĩduerat
ſed ꝑ pcẽm ꝑdiderat: ⁊ ãnulũ ĩ manu erꝰ id
eſt gꝛatiam bene oꝑandi qꝛ non ſufficit hẽꝛe
inocẽtiã niſi fiãt oꝑa bona:ſʒ qr in operãdo
ſepe aduẽſa occuꝛrũᷣt.iõ ſubdit᷑ (⁊ calci am̃
ta in pedes eius)id ẽ ↄſtãtiã ᷓ aduerſa.quã

to ꝛecipit letãter.uũ dicit.mãducemꝰ ⁊ epu.

lemuꝛ.deꝰei ipſi penitẽti cõſolatiões ⁊ dulce
dines ĩfũdit.⁊ in ↄueꝛſõe peccatoriſ ipᷣe deꝰ
⁊ angeli ⁊ oẽs ſancti gaudent.(Erat autẽ ſi
lius eius ſenioꝛ in agro)id ẽ iudaicus ppłus
I cultu unius dei ocupatus erat legem obſeꝛ
nãdo.ł xppᷣianus ĩ iuſticia ꝑſeuerans.remiſſe

tñ operãdo.(Et cuz ueniꝛet ⁊ appꝛopinqua

ꝛet domui) ſ.eccłie (audiuit ſymphoniam ⁊
choꝝ).ſ.penitentes deũ laudantes.⁊ in dũo
gaudedo epulamteſ (interrogauit unũ de ſeꝛ
uis q̊ͥ h eſſent).ſ.feſta eccłie ł gaudia ( Aſq;
dixit illi.rateꝛ tuus).i.gentiliſ populuſ uł
pct᷑oꝛ. uenit.ſ.ad fidẽ ⁊ pnĩiam. ⁊ occidit pat᷑
tuus) id ẽ deus qui ẽ pateꝛ oĩm ꝑ creatõm¶
uitulũ ſaginatũ.)id ẽ xpᷣm.ꝙ intellige ut ſu
pꝛa ẽ dictũ(qꝛ ſaluũ ipſũ ꝛecepit).ſ.gentilẽ
ppłm ⁊ pctoꝛem. ¶ Indignatꝰ ẽ aũt fꝛater ſe
nioꝛ Nalis eĩ aliqũ mirat᷑ ꝙ deꝰ reſpicit ma

gis peccatorẽ ↄuerſuũ.dãdo ei uirtutẽ fortiꝰ

operãdi: ⁊ talis admiꝛatõ põt dici indignatõ
large loqᷓndo.inq;tũ talis non uidet dignus
tanto bono(⁊ nolebat intꝛoiꝛe.ſ.ad ↄuiuiũ.
i. in eccleſſam uel peccatoꝝn cõmunioez ꝓp

teꝛ indignatõem ¶ Pateꝛ eꝛgo illius).ſ.döus

uolens pacificaꝛe ⁊ admouere hãc admira

tõm ſeu indignationem ⁊ cupiens hũc ſaluas

ꝛe. uult.n.oẽs hoĩes ſaluos fieriigreſſus).
ſ.ð̊ domo ſynagoge in eccłiam.l de rigor̃ in
ſtitie ad miſcdᷣlam (cepit ꝛogaꝛe illũ )peꝛ ſe

‚ſ. ĩfna ĩſpiꝛatõe ⁊ ꝑ ſuos uicaꝛios.ſ. apłica

p̃dicatõe ⁊ alioꝝ eruditõe.oſtẽdens iuſto ꝙ
B n ꝓuenit ex parte ueteris pctoris peniten

tis i̊ ex infinita bõitate dei ↄferentis. ſcom

ſua va iudicia facultatẽ oĩz tꝛãſcẽdẽtia ⁊ ꝙ

gequid oꝑat᷑ iuſte fit.licet bominibꝰ aliaũ

ałꝛ uideatuꝛ. (At ille rndens dixit pr̃i ſuo)ĩ

Capłtm. dij.

dignationis ſue cãm oñdẽdo((Ecce tot ânis
ſeruio tibi).ſ.legis iuſticiam ſectando.uł ꝑ
te mala ſuſtinẽdo ⁊ bõa faciẽdo((⁊ nũqᷓ; mã
datũ tuũ pᷣteriui)ꝙ.ſ.ẽ de uno deo colẽdo ł᷑
a iuſticia ĩcepta recedendo.((⁊ nũqᷓ; dediſti
mihi hedũ:qꝛ omĩa bnficia ueteꝛis legis mo
dica ſunt.⁊ quaſi nulliꝰreputatiõis ꝛeſpectu
beneficioꝝ noue legis.(nt cum amicis meiſ
epularer.ſ.cũ ꝓphis patriarchis ⁊ ãgelis uł
hedũ.i.tãtã pctoꝝ expꝛobatõʒ ⁊ abhoĩiatõm
ut epulareꝛ ꝑ deuotiõis feꝛuoꝛẽ.(¶ Sʒ poſtqᷓ
hic filiꝰtuus uenit qui öuorauit ſubſtantiaʒ
ſuã).ſ.tpꝛalẽ ⁊ ſpũalem (cuʒ meretricibus.
.i.cũ carnalibꝰ uitijs ⁊ ſpũalibus((occidiſti
ei uitulũ ſaginatũ).ſ.xpᷣm uel dediſti ei ma
gne deuotõis pinguedinẽ.q.d:ſecundum or
dinationem tuam hoc fuit.(at ipᷣe)).ſczʒ pr C
dixit illi).ſ.filio ſeniori tanq; pius pat᷑ ipᷣm
placare uolens.(F ili:tu ſꝑʒ mecum es).ſ.ꝑ
legis obſeruantiam.uel ꝑ iuſticie cuſtodiaʒ
⁊ oĩa mea tua ſunt).ſ.bona gr̃e ĩ re.⁊ bõa
gle in ſpe.q.d.tanq; iuꝛe heꝛeditaꝛio peꝛ de
bitum remunerationis tibi ola mea debent
¶ Epulari ãt ⁊ gaudeꝛe oportebat quia fr̃ tu
us B)). ſ. ande ? congaudere debeꝛeſ nõ indi
gnari( mortuꝰ fuerat).ſ.peꝛ puatõem fidei.
q̃ ẽ aĩe uita ł ꝑ amifſionẽ ĩnocẽtie ⁊ iuſtitie
(⁊ ꝛeuixit) pꝑ ſuſceptõzʒ fidei ⁊ cuꝑatõʒ ino
cẽtie (ꝑieꝛat)ppꝑ moꝝ amiſſionez ⁊ inuẽtus
ẽ qꝛ reddituſ mr̃i eccłie ꝓpteꝛ emendatõm.
Mouet eũ gaudere qꝛ in hoc apparet optie
bonitas hoĩs.qñ.ſ.libenteꝛ uidet emẽdatõʒ
⁊ coꝛrectõem fr̃is. Uñ Augu.nihil ira ꝓbat
ſpualẽ uirum ſicut peccati alieni curatio.cõ
libeꝛatõm potius qᷓ; inſultatõm.potius auxi
lia qᷓ; ↄuicia meditat.⁊ quantũ facultas tri
buit:ſuſcipit. Ubi Criſ. Pec g ꝑabola ad G̊
ẽ cõpoſita ꝙ peccatores ñ diffidant reuerti
ſcientes ꝙ magna conſequentuꝛ. uñ introdu
cit alios tuꝛbatos in eoꝝ bonis.ñ ut iudicet
eos liuoꝛe tabeſcentes.ſʒ tanto ðcor honõa
tos redeuntes.ut ẽt ĩiuidioſi poſſint alijs fie
ꝛi.̊ Cripᷣ.unde ⁊ Dyo.uere optius ⁊ ſupopti
mus ieſus xpᷣs qui ⁊ ꝛedeuntibus amabilẽ ſe
exhibet accedẽtib?ꝰquoq; occuit ⁊ obuiat:
⁊= totus totos amplectans ſalutat.⁊ in hume
ros tollit.quos uix ab error̃ ↄueꝛtit nec ò p
oribꝰillos accuſat.ſed diem feſtum agit ⁊ a
mitoſ conuocat:⁊ ut ſit oĩm letantiuʒ habi
tudo:optimos quoq; angelos in leticiam ſu
ſcitat.hec dyo. Quotidie deus filiũ recipit
zeuertẽtẽ.dũ quẽlibet pctorẽ recipit penitẽ
tem: ⁊ alia ſupꝛadicta circa eũ ſacit.dũ gꝛa
tiam in baptiſmo ꝛeceperat: ⁊ ꝓer culpã peꝛ
diderat ⁊ iterũ illi ꝛeddit. Igituꝛ non dẽmuſ
ſꝛatrem noſtꝝ peccatorẽ cõtẽnere uel dere
linquere.ſed reuertẽtẽ dulciter ꝛecipere.ac
caꝛitatem cirea eum oſtẽdere ⁊ benigne tꝛa
ctaꝛe uel ſaluator noſter iratus noſ peccato
res merito ↄtẽnat ut iuſte ðᷣrelinq̃t.Cõſira

De mõ frne coꝛꝛeptõis ⁊ de

nũc quãtũ oꝑat᷑ pnĩa ⁊ quãta ſit ciꝛca penitẽ
tes mirebia. Un BGer. O felix penitẽtius
bumilitas.Q bona ſpes ↄfitẽtiuʒ quã facile
uĩcis ĩuincibilẽ q;eito tꝛtemebũduʒ iudicem
ↄuertis ĩpijſſimum pr̃em.t iteꝝ o q̃ ⁊ q̃t ⁊
quãta ẽ miſcðia ði.q̃ pctoꝛẽ ↄuerſũ ñ minus
diligit q; eũ ꝗ nullà peccati maculà ↄxit.hᷣ
Ber¶ Tres igit᷑ ꝑabole uno fine claudũtuꝛ
ð̊ ꝗbus Ambꝛo.ſic loꝗtuꝛ nõ ocioſe ſanctus
Lucas ex oꝛdine tres ꝑabolaſ poſuit.ouis qͥ
ꝑierat ⁊ iuenta ẽ dragma q̃ pierat ⁊ inuẽta
SE.filius ꝗ erar moꝛtuus ⁊ ꝛeuixit:ut triplici
ꝛemedio puocati uulnera nr̃a curemꝰ. Spã
tũ.n.triplex ñ coꝛꝛũpet᷑.Qui ſũt iſti.pateꝛ.
paſtoꝛ.mulier: MNõne deus pr̃.xpᷣus paſtoꝛ.
mulier eccła:xpᷣs te ĩ coꝛꝑe ſuo reuehit qui
tua ĩ ſe pcta ſuſcepit:qͥrit eccłia recipit pr̃.

Quaſt paſtoꝛ ꝛeuehit.Quaſi mulier ingrit.

Quaſi pr̃ ueſtit.pᷣma miſericoꝛdia.ſecunda
ſufragatio.teꝛtia ẽconciliatio. Singula ſin
Fus quadꝛant. Redemptoꝛ ſubuenit ẽt ſuſ
4

at auctoꝛ recõciliat, Eadẽ diuine oꝑis

miſcia.ſʒ diuerſa ꝓ meꝛitis nr̃is gra. Quis
a paſtoꝛe laſſa uocat dragma q̃ ꝑierat iue

nitur.ad pr̃em filius ſuis ueſtigijs redit: æ

plena ↄdemnati erroꝛis ̃ gedit᷑ pnĩa.Oues
ſumus oꝛemus ut ſuꝑ aquam refectiõis nos

collocar̃ dignetur. Oues ĩquã ſumꝰ paſcua

petamus: dragma ſumus habeamus ppᷣtium.
filij ſumus ad pr̃em rediꝛe feſtinemus. Nec
ueꝛeare ne te ñ recipiat. Nõ eĩ delectat öus
ꝑpditõe uiuoꝝ. Jã occurrẽs uẽiẽte tibi cadet
ſuꝑ collüũ.dñs eꝛigit elyſos.oſculũ dabit.qð
pignus amoꝛis.ſtolâ.anulũ.calciam̃ta pꝛo
ferri iubebit.Tu adhuc ĩiuriã metuis. Ille
ꝛe ſtituit dignitatẽ. Tu ſuppliciũ uereris. R
le oſculũ ðᷣfert. Tu ↄuiciũ times.Adoꝛnat il
le ↄuiuiũ.facile recõcilia t᷑.qn itẽſe rogat᷑.
Et iõ diſcamus q̃li p̃ obſecꝛatiõe ſit ãbien
dus. Dater ingt.Quã miſericõs.qᷓ;pius.qui
nec offenſus patꝛiũ ðdignat᷑ nomen audiꝛe.
Pr ĩiquit peccaui ĩ celũ ⁊ coꝛã te.Pec ẽ pꝛi
ma ↄfeſſio apud auctoꝛẽ nature.apð ſolem
miſᷣicoꝛdie.arbitꝝ culpe.Sed ⁊ deus nouit
oĩa uocẽ tñ tue ↄfeſſiõis expectat.Oꝛe.n.⸗
feſſio fit ad ſalutẽ.Cõfiter̃᷑ magis.ut ĩterue
niat ꝓ te xpᷣs.quẽ aduocatũ hẽmus apð pa
tꝛem roget eccłia.illachꝛymet ppłs.nec ue
reare ne nõ ipetres. Aduocatus ſpondet ue
niaʒ pr̃onus ꝓmſttit gr̃aʒ. ꝛecõciliatõeʒ tibi
en pietatis policet᷑ aſſertoꝛ.crede qꝛ vᷣitas
acgeſce qꝛ vᷣtus ẽ.hzʒ cãzʒ ut ꝓ te ĩterueniat
ne ꝓ te gratis moꝛt uus ſit. Pabet ⁊ cãm ig
ſcendi pr̃.qꝛ ꝙ uult filius uult pr. Occurrit
tibi qꝛ audit te ĩtra mftis ſecreta tractantẽ.
Et cũᷣ adhuc lõge ſis. uidet ⁊ accuꝛꝛit.uidet
Ipectoꝛe tuo.accnꝛꝛit ne ꝗs ĩpediat.ↄplecti
tuꝛ quoq;. In occuꝛſu pñtia ẽ.ĩ amplexu cle
mẽtia.⁊ qñ ꝗdẽ pr̃ij amõis afſectꝰ ſupra col
lũ cadit ut iacentẽ erigat.ut oneratũ pẽtis

dimittẽdo fr̃i ſeptuagieſſepties.

atq; in terrena deſlux reflectat ad celũ. in
quo ſuũ q̃rat auctoꝛẽ.Cadit ĩ collũ tuũ xpᷣs
ut ceruices iugo exuat fuitutis ⁊ collo tus
iugum ſuaue ſuſpẽdat.hᷣ Ambro.Conſidera
nũc ex pᷣmiſſis q; multis modis ĩducit nos ðᷣ
us. ut puſillos ⁊ humiles diligamus. nec ali
quẽ ex bis ↄtẽnamus.ig ſalutẽ eoꝝ cum di
ligẽtia qramus. Uñn Crip. Uides ꝑ quot nos
inducit ad uilium fratꝛum diligentiam. ne
utiq; ↄtẽnamus tales aias.etem̃ hec oĩa die
ta ſunt pꝛopter hoc. Omiĩa ergo ſunt toleꝛa
bilia ꝑꝑ ſalutem fr̃is. Ita eĩ ſtudioſiſſimum
quid deo ẽ aĩa.ut neq; ꝓpꝛio filio ſuo pepeꝛ
cerit. Ideo rogo mane apparente confeſtim
exeuntes a domo.hãc unam intentiõem ha
beamus.⁊ idem ad omnes ſtudiũ ut eum ꝗ
ꝑiclytatur eripiamus.non dico hoc ſolũ ſen
ſibile ꝑicnlum. ſed id qð ẽ anime.i.a dyabe
lo hominibus infertur.h̊ Aris.
Oratõ.
Eni dũe ieſu qre ſeruuzʒ tuũ.ueni pa

u or bone quere errãtẽ ⁊ laſſã ouem
thã.ueni ſponſa matꝛis eccleſie que

re dragmã ꝑditam. ueni pater miſericoꝛdie.
recipe filiũ ꝓdigum ad te reuertentẽ. Ueni

nõ cũ uirga ſʒ cuʒ caritate ⁊ ſpiritus mãſue

tudine. Ueni gᷓ dñe qꝛ ſolus es qui poſſis er

rantẽ reuocare ꝑditum ĩuenire. ꝓfugum re
conciliare.ueni ut facias ſalutẽ ĩ terris.gau

pium in celis.⁊ ↄuerte me ad te.⁊ da mihi

ueram ⁊ perfectam pniam agere ut ſim an
gelis occaſio leticie.dñe deꝰſalut᷑ mee.Am̃.

De modo coꝛꝛeptionis fraterne ⁊ ð dimit
tendo fratri ſeptuagieſſepties. a.viij.

Tqꝛ deus gaudet ð peccatore cõ
E uerſo.ↄſequẽter dat mõm reducẽ

di peccatõẽ ad ouile dñicũ.⁊ que

mõ ꝑeunti ꝑ culpã.ſucurrat ꝑ cor

reptionem fraternam. Circa hanc uero cõð

ꝛeptõem frateꝛnã eſt ſciendum.qð coꝛꝛipei
peccantem pᷣceptum ẽ fiematiuum.⁊ ẽ om
nium in oẽs qꝛ ſᷣm gloſaz ita peccat qui fra
trem ſuum peccare uidet ⁊ tacet: ſicut qui

peccamti non indulget. Iſta.n. coꝛꝛeptio oꝛ
dinatur ad emẽdatõem ſratris peccantis.⁊

iõ ẽ actus caritatis ⁊ ꝑtinet ad omnes quia
ut dicitur in eccleſaſtico unicuiq manda

uit deus ð ꝓxio.⁊ iõ ſicut gqlibet tenetur ꝓ
ximũ ex caritate diligere.ita tenetur defec

tus eius caritatiue ad emendatõem eius cõᷣ

rigere. Plus tamen ad hoc ligantur pꝛelati
quã alij.qꝛ pᷣlati ex ʒelo caꝛitat is ⁊ ex offõ

pᷣlatõis.ſʒ alij tm̃ ex ʒelo caritatis. Item pᷣ

loti habent coꝛꝛipere vᷣbo ⁊ flagello alij tmᷣ

uerbo.Et cum ſit pꝛeceptum affirmatiuum

ligat ſemꝑ.ſed non ad ſemper exequendum
ſed pꝛo loco ⁊ tempõe.quando licet ⁊ expe

dit ⁊ hõ cꝛedit quod coꝛꝛeptio ſit utilis.apiᷣ

ſci, Situ olnsſcft
ici ho enicmni

coniger on cinlit ſe
cct. Siprennentite,
e ete n.rin ſc⸗
ci duleter. critatiueſ m
iterte tin ſoli ur ieet
ʒgelocculu t ſc ſoen
mnins oiitoꝛ mees oecto
lori ne ſipublice conept ſem
lenecidiam amiſerit.i peto pe
ſatior efect difſiclle emendatr
ſorte eiß nerecicia icipiet de⸗
gi4 le uis ſacere conector⸗
Peecergoftater iilos gui
pecca Aadara nedd eren
uos deſes e iggeniſ enie
ciͦ ilgudes adrladdo doe
ifleas nerecidndd on
dofoiſſimites ininicitias
cten⸗ iunes obſegi
Nlagn. Uitaf
go. cli pecciti obſeg
deneca. Er ſite gucierit

Ncio teſanco lucrar terig ih
ioaenenen .
ſhͤale ſſini iene gen⸗

luidin, enncru

hum ad te ruententi, Meni
CNXae 7 ſpiitus miſte
diege luges gul polſger
Hirum iuente, n re
ſacies ſalute tems gan
uene me ad te1 da mihi
m pniam agereud iin an
cie de de alnt mee Nihe

epnonis rnerne dd dinſ
uagieſſegeies. Laci⸗

dens ganderd peergtoeti

ſo.aſequeter dꝛt moͤn / ence

eccatoe 9d onile gffei.7ne

geunni, cußpi ſein 11 ,or

eroch
temam. lca hine uerote
mnieſt ſcentun. ab couihet⸗
etume fanatiuumd Lo

Secunde partis

illum quem coꝛꝛigere intendit.¶ Sunt aũt
quinq; caſus ĩ ꝗbꝰabſoluitur homo ab iſto
pᷣcepto. Pꝛimꝰeſt cũ ñ ſit aliqua ſpes correc
tionis.uñ Hieronimus.Fruſtꝛa niti ⁊ nihil

aliud q;odiũ q̃rere.extreme ömentie ẽ. Se
cũdus cum timer defectus ꝓbationis. ⁊ cri
minaliteꝛ agitur. ubi.ſ.actoꝛ ad talionẽ ſ in

ꝓbatõe deficiat: obligatur. Tertius cuʒ pre
lato taq; iudici notũ eſt factũ .qr ille notori
us eſt ! ↄuictus.Quaꝛtus cũ melioꝛi opi uel
ad mindꝰeque bono uacat.ſicut monachi fa
cer̃ dẽnt. Quitus cũ multitudo uel poteſtas
eſt ĩ culpa ubi cõreptio plꝰnoceꝛet eccłie qᷓ;
ꝓdeſſet.uñ ẽ ueꝛſus.Nõ ſpes ñ teſtis plebs
pſul ſit monachꝰ ſũ.¶ Oſtẽdit g h̊ debitum
modũ coꝛꝛeptõis huiꝰ.⁊ ꝗs oꝛdo ĩ pceſſu eiꝰ
ſit ſeruãdus.Quia pctʒ fratꝛis.aut ẽ tibi ſo
li cognitũ: aut alijs paucia eſt notuʒ. aut eſt
publicũ. Si tu ſolus ſcis ñ ut geuſ ꝑ ↄfeſſio
nẽ.ſed ut hõ ꝑ ceꝛtã cognitõm:debes ipſum
coꝛigeꝛe amicabiliteꝛ.ſecꝛete ⁊ ſeoꝛſum.uñ
dicit.(¶ Si pccaueꝛit ĩ te.).ideſt (᷑jʒ Auguſt.
Ite ſciẽte.fr̃ tuꝰ.ſ.pximꝰ((corꝛipe ⁊ incꝛepa
eũ dulciter. ⁊ caritatiue (monendo ſecꝛete
inter te ⁊ ipᷣm ſolũ)ut ñ deducatuꝛ in publi
cuz ꝙ eſt occultũ:ut ſic ſis emẽdatoꝛ.nõ cꝛi
