ciã:ita in ſuo non permittit extĩgui.nõnulli
quoque cum tꝛiſtificati fueꝛit ł irati:ab ipᷣo
ẽt ꝑtinaciter abſtinent cibo. In quo plãe ſa
cꝛilegij crimẽ euidẽter incurrũt.ieiunia.ſ.q̃
ſoli deo ꝓ humiliatione cordis ⁊ puꝛgatione
uitioꝝ ſunt ſpecialiteꝛ offerẽda ꝓ diabolico
timoꝛe tollerantes.Qõ tale eſt ac ſi orones

3 3 eia uirnusei
hcxrtionemo
gyleſſone oi.

lum o ſat ſſnethez ?
poſiCegt Milenſ n
ee lerures ? coonn
uum auerete obſeghii
geroe iliſime, ut uo
his abhommnidys cogit
lbimiſeut torleg ex uore
ſun iefſabiliglaus ? g⸗
perpetugs eternitates: b⸗
cum ſain perdtionem. An

deinttefgiidetch
Aun Enadeieton

ges ſz keligot ge
biidiſstetimie
dtunt ocinſtpe cenife
mioſag enſnunt Ktſtte
os poſſiget. aliſs erna
ne in hoc gacinnon beꝛ
ſeuienti alſimilantne ge
uſti ſe dicinn. Per lu
oces per truces oculos
tocins coꝛporis motus⸗
terior monſtrabatur:
lia tanquam per ſuiua
trepantis fimmas uide
Tales etiam guandes
orcunt aſe ddiccnin
urn at Rertiamg de
ediendig ded ſacriien
iaelinia demniſen ton
in cAarione abbatis 6
ſe deto ibe df. Nud te
ettü packtes ſe ii⸗
ininueleſinhie
nar tacituninte el

M
]

]

„

Pꝛime partis

atq; ſacrificia ñ deo ſed demonibus defert
illam quoq; moſaycã icrepationẽ mereãtur
audire ſacꝛificauerũt demomijs ⁊ ñ ᷣo.diis
quoq; igꝛabãt.h̊ ubi ſupꝛa. Sic g pᷣdicti mi
ſeri tã puerſe litigando qᷓ; malitioſe tacendo
demonibꝰ ſeruiũt ꝗ utrobiq; ſe ingerẽdo eis
illudũt. Quoꝝ illuſiones ñ incurreꝛent ſi non
fictã ſed uerã humilitatẽ ? caritatem habe
ꝛẽt.qꝛ nec tunc ad tantã ĩpacientiam dueni
rent. Et qdð adhuc peius eſt. tales ſepe abſq;
ff̃is offenſi reconciliatione accedunt ad alta
re ⁊ ſic recedentes iudicium ſihi manducant
2 bibunt.Et inſuꝑ a diabolo excecati.quan
doq; ſe excuſando dicum.quia nihil adueꝛſꝰ
glium habent non intelligentes qr ſecundũ
euangeliũ attendere debent.ſtʒalius ad vſus
eos quid habet. Auſer dne obpꝛobꝛium tali
um p erſoꝝ a ꝛeligiõe ſeruoꝝ tuoꝝ.Oꝛatio.
o eꝛa uirtus eice a me demonium pꝑ
( HS o ueꝛbũ pr̃is.ſana mutuzʒ
1 ↄfeſſionẽ o intima lux illumina ce
cum ꝑ ſatiſfactõez ⁊ ut fortis armatus me ñ
poſſideat. uniueꝛſa arma eius.ſ.ui:es anime
mee iteriores ⁊ corporis ſenſus exteriores ĩ
tuum ↄueꝛteꝛe obſequiũ. Opto etiam ⁊ ðᷣſy
dero depaltiſſime. ut quotienſcũq; malignus
ſpũuũs abhominãdas cogitatões plaſphemie
mihi miſeꝛit toriẽs ex uoto oĩʒ ðſyõꝛioꝝ meo
rum ineffabilis laus ⁊? grãzꝛum actio tibi ſin ĩ
perpetuas eternitates: ⁊ blaſphemia ſua ſe
cum ſit in perditionem. Amen.

Ode iudeis ſignũ de celo querẽibꝰ.⁊ de ſpi
ꝛitu immundo oli eiecto ab eis a. Lxxiij.

ſphemiaʒ ſcribaꝝ ⁊ phariſeoꝝ qui
am ex eis pcatioꝛes uolenes ex

xerũt¶ Migiſteꝛ uolumus a te ſignu uidꝛe)
ſ.ñ qocunq;: ſed ð celo. Reputabant eni mi

ꝛacula xpᷣi parua: eo ꝙ erant ut cõiter cirea

inferioꝛa. ut pote ciꝛca ſamtates corpoꝝ ⁊ vᷣ
milia: õ qꝛebãt ab eo ſigna fieri ciꝛca coꝛpa
celeſtia.foꝛte mãna deſcender̃ ut tꝑe moyſi.
r ſonare tonitrua.ſiẽ tpe ſamuelis: qð magnũ
fuit ĩ paleſtina tꝑe eſtatis.pꝑꝑ defectum ma

terie ⁊? potentiã agẽtis.ſ.ſolis oẽs uapoꝛes 2

ſumentis:uel ignẽ ð ſublimi deſcẽdere ut tẽ
e Helye. uel ſolẽ ſtaꝛe ſicut tꝑe Joſue. ul
rerrocedere ut tpe Eʒechie:ł alia huiuſmõi
quaſi non poſſent ⁊ illa calüniaꝛi ⁊ dicer̃ ex
occultis ⁊ uarijs paſſionibus accidiſſe. Naz
ꝗ calũniat eis q̃ ocu uidet. manu tenet. uii
litate ſentit: qd facturꝰ ẽ de his que de celo
uenerint. Atiq; rñdebit ⁊ magos egipto ml
ta ſigna feciſſe de celo: uel calũniabit᷑ alio
modo. Uñ Erip. Cũ multa ſigna uidiſſent rã

quam ſi nullum nidiſſent: ita ſiguũ petebãr:
Uere em̃ nullũ niõrunt:qr coꝛporali aſpectu/

nitis ât uerbis dñi aduerſus bla

riꝛi uolutatẽ xpᷣi ⁊ capeꝛe euz hi

Capitulü.lxxiij.

uideꝛunt: ñ ſpiritali affectu. Ubi ſcienduzʒ ꝙ
aliqui malignantes detrahebant miraculis
xpᷣi dnplicit᷑ uno mõ attribuebãt ea uirtuti
demonis. ut uiſum ẽ ſupra ĩ pᷣcedenti capitu
lo:alio mõ reputando ea parua ut dicit᷑ ̊ lo
co. Iſti eĩ ae dgna eius ñ uidiſſent.uł quaſi
q̃ uiderant parua uel nulla fuiſſent: temptã
tes eũ.ð celo ſignũ querũt ñ ex deuotiõe ut
ex B credãt ſed magis ex curioſitate ⁊? ur fa
cilius qᷓ; pꝛimis dicãt.Adulantes at' dicunt
magiſteꝛ ut blanditijs alliciät quem ↄuitijs
blaſphem aueraãt. Uñ Ariſ. Hi quos oꝑtebat
admirari ⁊ obſtupeſcere ⁊ credere.nũc a ne
ꝗqtia ñ deſiſtũt. Uñ ãt voa ⁊ adulatiõe ⁊ iro
nia ſunt plena. Putabãt em̃ allicere ꝑ B. =
nunc quidẽ ↄuiciant᷑:nunc adulant᷑ nunc at
demoniacũ uocãt.nunc: mgr̃m. Utraq; pni
tioſo ↄſilio.⁊ ſi ↄtraria ſint que dicebantur:
ꝑꝑ ̊ ⁊ eos ⁊ uehem̃ter tetigit.h̊ Criſ.Et qꝛ
male queꝛebant iõ non dat eis ſignuʒz. ſed ꝛn
denſ ait illis (Seneratio mala)in oꝑe ⁊ adul
tera in fide.qꝛ relicta propꝛio uiro. ſcilicet
deo idolis ſeruiebant.⁊ ſi idola ñ colebat tñ

a uero ſponſo xpᷣo ſe alienabant ſignum ðõ ce

lo queꝛit ad caluniam ꝗ me quaſi alia q̃ nið
runt ſigna ñ fuerint. Nide quõ cum iuõi xpᷣo
ↄuiciabant᷑:dicẽtes(ĩ pᷣncipe demonior um
eicit demones) manſuete eis rñũdet ꝑ rones ĩ
pꝛobaus dictũ eoꝝ.hic uero cũ laudando a
dulant. magiſtꝝ nocantes. aſpere eos tãgit
demonſtꝛzans ſ̃m Crip̃ᷣ.ꝙ utraq; paſſiõe erat
ſuperioꝛ. ⁊ neq; ↄuitijs in irà conducit neq;
adulatione mollit ĩ quo oñ dit amplectenda
eſſe obprobꝛia ? adulatões uitandas. nam (
ut ait Cri.) Hiꝛ ſapiens i faciè cedit᷑ qn ĩ fa
cie laudat. Mon ſic multi maioꝛes huiꝰ tpis
faciũt.ꝗ bona ſuadẽtes ↄtemnũt.⁊ eis tanq;
ↄuiciantibꝰ iraſcũtuꝛ: ſʒ mala ſuggeꝛẽtes au
diunt æ eorum adulatõe moliunrur.:tinaz
attẽderent ↄſiliũ ſapientis qui dicit. Melinſ
ẽ a ſapientie coꝛripi quã ſtultorum adulatõe
decini. deĩde ſubiũgit (⁊ ſignũ non dabit᷑ ei)
.ſ. ptatis ⁊? de celeſt ibus quale petit ad calũ
niam niſi ſignum Jone ꝓphete ꝙ fuit humi
litatis æ abiectionis contꝛa eoꝝ ſupbiam. q̃ſ
diceret. Tu generatio pꝛaua.petis ſignuʒ ce
leſte ⁊ ſignũ potẽtie uel gloꝛie ð ſublimi ⁊ iᷣ
bi ñ dabit᷑ niſi ſignũ terꝛenũ.⁊ ſignũ paſſionis
2 infirmitatis.ſignificatuz ſigno ? facto Jo
ne pphete.ionas eĩ fuit niniuitis ſignũ dupli
citeꝛ.ſ.uerbo ⁊ facto uerbo.qꝛ uiua uoce eiſ
ſignificauit ꝙ ꝑiꝛẽt.niñ ↄuerterẽtuꝛ feo eo
ꝙ fueꝛit ĩ uẽtre ceti tribꝰ diebꝰ⁊ noctibꝰ.ubi
fuer̃t tꝛia.ſ.abſoꝛptõ ðᷣtẽtõ euomitõ abſorp
tõ fuit ſignũ mort᷑ xpᷣi. ötẽtio ſepłtur̃. euomi
tõ r̃ſurꝛectõis.⁊ ſic dabit᷑ eisa ſignũ.i.ſignifi
catõ ĩ facto ione.ut.ſ.ↄuertẽt᷑ ⁊ ſaluẽt.ñ BG
dictũ.quaſi alia ſigna añ moꝛtẽ xpᷣi nõ fue
rint data ſed qꝛ moꝛs ⁊ paſſio xpᷣi fuit ſignũ
pcipuum ⁊ ultimum.⁊ ſignum ſignornmĩ ꝙ
P 4

De iudeis ſignũ de celo qꝛẽtibꝰ:⁊ de
G₰

ia ſigna ducebant ideo dandum iudeis dici
tuꝛ.qꝛ ſi illi cꝛederent ſaluaꝛentuꝛ.ſi nõ cꝛeðᷣ
rent damnarẽtuꝛ ſicut Jonas fuit nignũ nini
uitis. ut ſi uellent credere ſaluarentur. ſin at
ſubuerterentuz. Non eꝛgo dat eis fignum di

ninitatis de celo ꝙ querebant qr pꝛopter eo

rum cuꝛioſitatem ? maliciam uidere iĩdigni
eꝛant ſed de abiſſo maꝛis ? pꝛofundo ĩferni
q̃te Jonas ceto furatꝰ ſed de abiſſo moꝛtis
libezatus. ⁊ accepit ⁊ dedit nignũ uidelicet ĩ
caꝛnationis ñ diuinitatis.paſſionis ũ glorifi
cationis. Diſcipulis autem ſuis ſignum ð ce
lo dedit.ꝗbꝰ eteꝛne beatitudinis gloriã ⁊ pꝛi
us fignꝛaliter in monte tzâſfiguratuſ.ac poſt
ea ueꝛaciter in celum ſubleuatuſ oñdit qꝛ eĩ
iudei teꝛreni ⁊ infimi eꝛant.iõ de tenenis ⁊ ĩ
fimis ſignum dẽbant habere.Unde dat eiſ ſi
gnum de imo ſue paſſionis ⁊ ſepultuꝛe dicẽs
(Sicut em fuit Jonas ĩ uẽtre ceti tribꝰ die
bus ⁊ tribus noctibus ita erit filius hoĩs in
corde terre Izibus diebus ⁊ tribꝰ noctibꝰ ꝑ
ſynodechen accipiendo.ſ.paꝛtem ſexte feꝛie
& totam diem ſabbati. ⁊ partem diei dñice r
ſurrectionis pro tribus diebus ? noctibus.
Peꝛ iſtos ꝗ queꝛebant ſignũ de celo: ſignat
curioſi ⁊ ſuperbi.qui ſupra uires celeſtia ri
mantur. ⁊ nimis curioſe diuina ſcrutantuꝛ. ð
celo ⁊ celeſtibus ac ſecꝛetis diuinis diſputã
tes.uel de reuelationibus ⁊? uiſionibus pᷣſu
mentes.obmiſſa uia.ſ.pꝛeceptis domini ? 2
ſilijs quibus uenitur ad illa.ꝑꝑ ꝙ opprunan
tur a gloria.qr ꝑ hoc aliquando labuntur ĩ
erronea documenta.uł enq; in pcta ſpalia
7 carnalia propter quod dicitur eis (genera
tio mala ⁊? adulteꝛa)?z ceteꝛa.quia queꝛunt
q̃ nõ ſunt ſcibilia.nec ad fidem uel moꝛes uti
lia. ⁊ ideo((non dabitur eisiſſignum niſ ſignũ
ione prophete) quem deglutiuit cetus. ⁊ ſic
delndit ? deglutit eos diabolus. Deinde iu
deoꝛum malitiam. quam obſtinataʒ ? obdu
ꝛatam dominus pꝛeuidit.exemplis ꝗbuſdaʒ
condemnat.quia conueꝛſio niniuitarũ ? fac
tum regine auſtꝛi.oſtendit iſtos in iudicio (
quo omnes tam boni quam mali ſuꝛgẽt.) g
uius puniendos ⁊ condemnabit eoſ id ẽ oſtẽ
det condemnandos.quia ex illoruz facto ap
parebit iuſta iſtoꝛum condemnatio. Uno di
cit.¶ Uiri niniuite)qui ſunt aſſirij. ſurgent
ſcilicet in ꝛeſurrectione generali. in iudicio
futuꝛo. (cum generatione iſta). ſcilicet in
daica.que ſimiliter tũc ſuꝛget(⁊ condemna
bit eam) ideſt condemnandam oſtenden.ſci
licet pꝛimo ex compaꝛatõne populi ad popu
lum. quia ibi niniuite gentiles ⁊ barbaꝛi. hic
iudei populus dei. SGSecundo ex compazatõe
predicantis ad predicantem. quia ibi ionas
propheta puꝛus homo.hic xpᷣus dominus „
phetarum deus ⁊ homo. ubi ionas peregri
nus. hic xpᷣus ↄciuis ſuus. Tertio ex ↄpara
tione pᷣdicatõis ad pᷣdicationem ga ibi iõas

ſpũ imundo olim eiecto ab eis.

tantum tribus diebus. hB xpᷣs tribus annis p̃ᷣ

dicamt.ibi ionas nullũ mizaculũ: hic xpᷣus
multa fecit. Quarto ex comparatione efſec
tus ad effectum. ꝗa ibi egerunt pniam: iſti
uero non: ſed ẽt addiderunt blaſphemiam.
Vbi Cꝛiſᷣ. Ali ꝓphetam ſuſcepeꝛunmt iſti do
minum ipᷣum repuleꝛunt. Slli neq; in lege ĩ
ſtꝛucti.neq; pppᷣis admoniti. ad dominum 2
uerꝛſi ſunt.cognoſcentes ſuus peccatum.iſti
tot pᷣceptis eruditi legis ⁊ ꝓpharum a domi
no ꝛeceſſeꝛunt. Illi qui ſempeꝛ fueꝛũt popu
lus dya boli.ĩfra tꝛes dies facti ſunt populus
dei iſti qui ſempeꝛ uidebamur populus dei.
infra tres dies facti ſunt cꝛucifixo xpᷣo popu
lus ſathane. deinde ſubdituꝛ (Regia au
ſtri) id eſt regina ſabba.cuius regnũ erat ĩ
auſtrali parte.ꝛeſpectu ieruſalem que non
dubitatur electa eſſe.⁊ ᷣm quoſdã dicebat
ſybilla:ſurget.i.ꝛeſurget in iudicio extꝛemo
cũ generatõe iſta peſſima(⁊ ↄdemnabit eã
id eſt oſtendet condemnandam hoc eſt ex
facto ſuo oſtendetuꝛ iuſta iſtoꝛum condem
natioga uenit a finibus terre).i.a longin
quis partibus(audir̃ ſapiam ſalomonis ¶ ꝗ
tñ nõ fuit niſi ſolũ forma xpᷣi. Ex his aggꝛa
uat iudeoꝝ malitia. ꝗa ülla mulieꝛ:iſti niri.
illa a remotis uenit.iſti pñtem habuerunt.
illa cum labore iſti ſine difficnltate. illa lan
dauit alienigenam. Iſti condemnauerunt
pꝛopꝛium terrigenam: illa ad ipſum uenit
quem ſola fama cognouit.iſti probatũ miꝛa
culis cõtempſerunt.illa ad purum hominem
iſti ad deum ? hominem: ila cũ munerib“.
iſti cum obprobꝛijs ⁊ uulneribus.(Et ecce
pluſq; Salomon hic).ſcʒ xpᷣs pnñtialiteꝛ poñ
tus.quia hic deus:ille homo.ille ſcientiam
habuit terꝛeſtrium hic omniũ ille edificauit
templũ defectibile B ĩdefectibile. Ubi Cri
Regina auſtri cu eſſet gentilis ⁊ mulier ob
tantam longitudinem itineris uenire ad euz
nec propteꝛ infirmiorẽ ſexum impedita ẽ.cõ
cupiſcẽtia eĩ ſapientie infiꝛmitati dabat uir

tutem iſti autem uiꝛi ⁊ ſaceꝛdotes quoꝛump
priũ eſſe debuerat amare ſapiam. ãte ocłos

ſuos.⁊ ĩ medio gremio ſapiam poſitã ↄtẽpſe
rũt. Illa ad hoiem currit. iſti a deo receſſe
runt. Illa munera multa obtulit ut audiret
eum.iſti ãt nec pᷣmia regni celoꝝ acciper̃ uo
lũt ut credũt.Et iteꝑ. Regina auſtri nenit a
finibꝰ terre.ad audiendũ Salomonẽ ⁊ xpᷣia
ni nolunt uenire ð plateis ad audiendũ xpᷣm
multi etiã de eccłia exeut:⁊ ibi xpᷣm ſoluz ĩ
linquũt.hec cꝛiſ. Miſtice hic daänata plebe
iudeoꝝ.eccle ſie miſterium ſecretum expᷣmi
tuꝛ.que in niniuitis ⁊ in regina auſtri ð toriꝰ
finibus oꝛbis congregatuꝛ ⁊ in illis fides gẽ
tiu iſraeli antefertur.ue em̃ ſunt paꝛtes ec
cłie.uel duo genera hoĩs in ea.nnũ ꝙ pecca
uit:ſʒ deſiſtit ꝑ pniam: ⁊ boc ſignatum eſt ꝑ

niniuitas.ð quoꝝ peccato legit᷑ alterum quẽ

d nitia geclinge
cli penitere on
lentan ad /reo calion
itoretutnt ceohen
ens ſqglicitn. er/⸗
ur otais alſg. 1
ſces percctawen leg
gnuiß ſ boc facit ex canl
If regna auſtri eo ab 4
lor caloris ſgnans fetnot:
Gna nenit ad uen ſalomon
deuotön eſſerens ei anum
Uoram 1 aromata done fam

divinum boncremeer ſact

dicton oinati ſenes:er
ey carttgne ſei geig ann
bens odemnnabiles oſdu
neniugeorumſignantun
deos nolentes aſſtmilant
lentiamn prelicante, non

Uine auſtei gr eodorete.

cenplunac grguenun

iig bſcengeos ſimles he
neſdſeſoe hoſtliderzto

peſſimal? odemnihtei
ondemnancan bor eſe
mn iuſta iſtoꝛum conden
ſinibus tene) ,lontit
lit ſapian ſalononis ig
orma ri. Er bis agger
qa lla muljer ſtium.
ſti pitem babuerunt.
ſne dfficnltare, llg lan
Iſti condemnauerunt
n: illa ad ipfum uenit
nouit iſtl provatu mina
la ad purum bomirem
hem:Ala cä mimertd.
2Uuneridus. (Et ecte
Cehinalnerſec
fiGe bomo.he ſcieſſianm
n bic ommü ile ediftoit
eb iefeiͤble. Vi d⸗
i eſſet gentlpe nllle 6
lnen annens lenleegge,

zſerumn inpecita
miore ſexun inpeolge
e infermitaridabar ur

Pꝛime partis

mortaliter ñ peccanit ⁊ hoc fignatum ẽ ꝑ re
ginam anſtꝛi de peccato cuius ñ legit. Unð
Ambꝛo.Eccleſia fidelium ex gentibꝰ collec
ta.qᷓ ĩ niniuitis ꝑ pñiam pᷣterita peccata de
let. ĩ regina auſtꝛi. ⁊ electa eẽ n dubitat.ꝑ
ſaplaz cauet futura ĩ iudicio ↄdẽnabit gene
ꝛationem hanc neq; danabit ãt ñᷣ ſine pate.
ſz operatõis exẽplo.qꝛ pfert ecckłia ſynago
ge. ex duobꝰ igr oſtat eccłia. ut aut peccaꝛe
neſcias. aut peccaze deſiſtas. pnĩa eim peta
abolet: ſapia cauet. Pec Ambro. Per nini

ulitas ẽt ſignant᷑ pctores.ad uocẽ pᷣdicatoris

pniam agentes ⁊ reginã auſtꝛi ſimpliceſ.ſa
pĩam xpᷣi.deuote querentes: quorum ſal“ ʒ
ſentenciam ſaluatoris preponitur ſaluti eo
rum ꝗ nidentuꝛ iuſti t ſapientes.⁊ de ſua iu
ſticia uel ſcientia pfumentes.Niniuite quo
q; interpꝛetant germina pulc hritudinis.iõo
et ſignificare poſſunt iuuenes exiſtentes in
ſtatu potiſſimo iuuentutis ꝗ ſolent defacili
ad uitia declinare. ⁊ ad bona intentõm defa
cili penitere ꝑꝑ ꝙ ſubdituꝛ ( feceruntipeni
tentiam ad predicationem Jone) ꝗ coluùba
iterpretatur. ⁊ ideo ꝑ eum ſimplicite: admo

nens ſignificatur. Per reginã uero auſtri ſi

gnari põt aĩa rõnalis.qᷓ ſi bene regat uires i
feriores peꝛ dictamen legis natuꝛe ꝛdicit᷑ re
gina: ſʒ ſi hoc facit ex caꝛitatis feꝛuoꝛe tunc
ar̃ regina auſtri: eo ꝙ ab auſtro puenit fer
uor caloris ſignans feꝛuoꝛẽ caritatis. æ B ꝛe
gina uenit ad ueꝝ ſalomon? ieſum xpᷣm per
deuotõm afferens ei anꝛum ſapie ? gẽmas v
tutum ? aromata bone fame:iſtis ntendo ad

dininum honorem. ex ſacto igr̃ iuuenũ preæ
dictoꝝ.obſtinati ſenes: ex facto anime bene

7 ex caritate ſe r̃gẽtis anima frigida ⁊ negli
gens ↄdemnabiles onduntur.ꝗ generatio
nem iudeorum ſignantuꝛ. Doſt hec dñs 3 iu
deos nolentes aſſimilaꝛi niniuitis.qꝛ eo pem
tentiam predicante. non penituerunt: uel re

gine auſtꝛi qr eo docẽte. ñ didiceꝛut: iducit
exemplum ad arguendum ingratitudinẽ eo

ruʒ. ondens eos ſimiles homini prius a ömo
ne obſeſſo.⁊ poſt libeꝛato ⁊ iteꝛum ꝓpteꝛ ne
gligentiam plenius poſſeſſo. Naz prio diabo
Ius habit auit in eis.qñ erãt in egipto niuen
tes m ꝛitũ egiptioꝝ.ꝗ expulſus fuit ab eie.
qñ ĩ figura xpi mactauerunt agnũ.⁊ ſangui
ne eius liniti ſ qñ ⁊ legem acceperunt.q ex
cludebat cultũ demonũ: 7 inducebat ad co
lendum unum deum ueꝑ: ⁊ ſic eiectus tranſi
it ad poſſidendũ plenius gentiles. ſine lege ⁊
prophetaꝝ oꝛaculis uinẽtes: ⁊ iðo eos tene
bat in idolatria ſubiectos. Sed adueniente
xpᷣi predicatione ⁊ apoſtoloꝛum indei ꝓ ma
iori ꝑte increduli ꝑmanſe erunt. gentiles uero
deuote fidez xp̃i acceperũt ⁊ ſic diabolꝰeiec
ta gentibus: ꝛeuerſus eſt ad poſſidendũ po
pulũ indaicũ.eꝛꝛor̃ excecatũ ⁊ facta ſt᷑ nouiſ

ſma h ppłi peioꝛa poribꝰ.qr peior ẽ mõ qᷓ;

app

Captʒ. xx ilij.

a pᷣncipio añ legem datà fueꝛit ſtatus ei. uñ
ait. ¶(Cü imundus ſpũs) ſ.diabolus.ĩmũduʒ
faciès ? imunditiã diligens b inbabitãs: de
mones ei dicunt ſpũs imundi. uel affectiõe.
qꝛ diligũt ĩmunda. uł ꝑſuaſione. qꝛ ſuadent
imunda. ? ihabitatõe. qꝛ ĩhabitãt coꝛda mũ
da (exieꝛit ab boĩe) ſ.a popło iudaico.qꝛ tᷣʒ
Amb.in hoie totius iudaici ppłi ↄparatio ẽ
a quo uiuẽte adhuc ſub lege natuze imund“
ſps exieꝛat ꝑ ſuſceptõm legis moſaice: ãbu
lat ꝑ loca arida ⁊ inaquoſa.i.coꝛda gentiliu
pꝛiꝰpumoꝛe gre ⁊ unoꝛe fidei.ac pinguedie
ſpũſſancti carẽtia.ritũ idolatrie ẽ maculas
minũ eis imittendo: q̃rens in eis ꝛequiẽ.i.peꝛ
petuam manſionẽ appetenſ ibi finaliẽ mane
re ꝑ infidelitatem ? dominationem ⁊ i inue
nit: qꝛ adueniente xpᷣo.⁊ pᷣdicamibus apłis.

ſuſcepta xpi fide. inde electus fuit. Tunc di

cit ĩtra ſe. Reuertar ĩ vomũ meã.i.ad popu
Lnm iudaicuũ. unõ exiui eos dimittẽdo. Et ue
niens inuenit uacanteʒz ab obſeruantia legiſ
⁊ operibus uiꝛtutũ ꝑ negligentiã.ac fiõ ⁊ bo
nis operibus uacua: ⁊ xpᷣm hoſpitem nõ ba
bẽtem (ẽt ſcopis mundatazʒ)] ab oꝑibꝰ uitioꝝ
ſupeꝛficialiteꝛ ⁊ m apparentiam. qꝛ; populꝰ
iudaicus habebat quandam exteriorem mũ
ditiã.ſicut em̃ ſcoꝑa ñn tollit tenaces ſoꝛdes:

ſeo ſupficiales: ita ipi d de foris ẽ ſcopebãt·

mudabant. ac munditiꝗ exteriorẽ qrebât.
ſel imus ſonaidi manebt 2 a exteri
na ꝑ bypocriſim. boni ſimulatòéem, pꝑ legit
arentiã. ? traditſonem phariſe A
tiam. Zangit 5 tria que dant locum diabolo
ſ. otioſtaté. ſanctitatis pꝛe ſumptõm ⁊ uitu
tis fimul ationem. Similiter hodie timẽdũ ẽ
eccłie ne olim exoulſus ab eo diabolꝰ:eam ĩ
ueniat uacantẽ ab obſeruantia mandatoruzʒ
dei: ⁊ ſcopis mundatã.ſ̃m exterioꝛẽ apparẽ
tiã: æ oꝛnatã ꝑ exteꝛiorẽ cultù: ⁊ obſᷣuantiã
humanaꝝ tꝛaditionũ. Multi em hodie plus
attẽdunt ad cultum eccłie corporalẽ qnam
ſpũslem.qr parietes eccłie ⁊ altaria ornaãtur
* de oꝛnatione ⁊? purgatione miniſtꝛoꝝ paꝛũ
curat. Sʒ ecõtrario in eccłia fuit pꝛimitiua
malioꝛ eĩ uis fiebat in ornatu ſpuali ⁊ ĩteꝛio
ꝛi. Et ideo multum diſtat nunc ecclena in B
tempoꝛe malo:a ſtatu ſuo priſtino. Uñ Pie
ro. Epᷣi eccleſia pꝛius nata ⁊? poſt adulta. ꝑ
ſecutõibꝰ creuit martyꝛijs coꝛonata eſt. Et
poſtquam ad xpᷣianos pꝛincipes uenit poten
tia ꝗqdem ⁊ diuitijs maior. ſed uirtutibꝰ mi
noꝛ eſt facta. Tunc ut firmius poſſideat inð
os uadit ꝑ conatum ⁊ aſſumit.vij.alios ſpiai
tus.per quos uniuerſitas demonum ⁊ uitio
rum ꝗbus tẽptat: itelligi᷑: quia uniuerſitas
B numeꝛo ſepe deſignat᷑.h̃̊ ſt.vij. gentes pu
gnãtes ʒ filios iirt. Iſte ãt ſeptenariꝰ: ſeptẽ
dõis ſpſſãcti expellitur.Et addit. neꝗores
ſe uel ꝑꝑ numen.uel ꝓpter conatũ.uel ꝓpt᷑ᷣ
effectu quẽ ĩducũt:qr eos ad quos ꝛedennt

De muliere uocem de turba extollẽte: ae

nequiores quà ante faciunt. Et itrãtes ſeu ĩ
gꝛeſſi habitant ibi.⁊ ſic omnia cumulãtur in
eis uitia.h̊ ẽ ei intentio demonũ: ut ñ tranſe
ant ad hoꝛà uł tpᷣſ modicũ:ſʒ ut ĩmorẽt᷑ uſq;
ad obitũ.Et fiũt nouiſſima hoĩis.ſ.ppłi iudai
ci peioꝛa pᷣoribꝰ.qr iuði añ legẽ datã fuerũt
pet᷑is uretiti.⁊ a diabolo poſſeſſi:ſʒ pꝰ aduẽ
tũ xpᷣi in peccato ſuo obſtinati: ſunt peiores
facti.qr eoꝝ peccata ꝑp ingratitudinẽ. ſunt
quaſi duplicata deteriores ei ſunt iſra helite
blaſphemãt es xp[ʒ ĩ ↄuenticulis ſuis:qᷓ; olim
fuiſſent in egipto ante noticiã legis:qr maiõ
itidelitas ẽ ueniẽtẽ ñ ſuſciꝑe:qᷓ; uẽtuꝝ ñ cre
dere. Deiñ ſiitudinẽ dictã.⁊ quo tẽdat pa
bola:exponit ꝙ ꝗ hic q̃ſ de uno hoĩe ꝑ ſimi
litndinẽ dictũ. toto pplło iudaico ĩtelligat
oñdit dicẽs.Sic eꝛit gnãtõi huic pexime.ſ.
iudaice: ꝓut ſupꝛadictũ ẽ ð hoĩe uno. Mala
fnit gnãtio hec ĩ oᷣſeꝛto qñ nitulũ adoꝛauit.

qñn 5 diĩm mnzmurauit.qñ teꝛre ꝓmiſſionis

ðtraxit: ſʒ peioꝛiĩ teꝛra ꝓmiſſiõis aniaduẽtũ
xpᷣi qñ filios ⁊ filias demonijs ĩmolauit: ſed
pexima poſt aduentũ xpᷣi qũ dei filiũ ad ea⸗
miſſum crucifixit. Moralꝛ exponit᷑ iſtõ exẽ
plů ð hoiĩe ꝗ poſt gr̃am baptiſmalẽ uel peni
Lẽtialẽ ꝛecidiuat in culpã ſicut canis reueꝛſꝰ
ad uomitù: dyabolus enim ab hoĩe exit.qñ ĩ
baptiſmo põpis illiis.⁊ pcedemtius pctoꝝ il

—

lecebꝛis ho abꝛenutiat.uel q RPriam 7 cö

feſſionẽ a peccatis mũdat᷑. ꝓponẽs q; ab eis
tanens eiectus ambulat ꝑ loca aꝛida:
7 ĩaquoſa) qa coꝛda iuſtoꝝ ab oĩ carnalis ↄ
cupiſcẽtie amoꝛe ſiccata ⁊ imunia tẽptanda
exploꝛat.ſi quos ibi negꝗtie.ſue gꝛeſſus fuge
ꝛe poſſit.Sʒ ĩ eis tãqᷓ; ꝑ gram dei ſolidatis r
quiem non ĩuenit. ꝗa ꝗ pꝛauis cogitatiõibꝰ
⁊ actibus paſcit:ĩ mẽtibus fideliuʒ oĩa ſua

tẽptam̃ta ceſſare ꝑpendit. Et uolẽs reueꝛti ĩ

domũ pᷣoem. peccatoꝛ.n.ẽ domus dyaboli.
ſicut iuſtꝰ cẽpluũ dei(iuenit eã uacãtẽ )a bo
nis actibus ꝑ negligẽtiã, æ ſcopis mũdatã a
ſoꝛdibus uitioꝝ.pᷣm apparẽtiam. ⁊ ornatam

ſimulatis vtutibus.ſ.ext᷑ioꝛibus ⁊ apparenti
bus ñ iterioꝛibꝰ ⁊ ueris.(Tũc aſſumit alios
ſeptẽ ſpus neꝗoꝛes ſe).i.uniuerſa uitia dya
bolo neꝗoꝛa.qa dyabolus ſolũ ſuggerit ma

luʒ.habitus aut uitioſi ĩtranei cũ qdam uio
lentia ad malum iclinant: ⁊ ingreſſi habitãt
nacãtẽ ⁊ torpẽtẽ a tot.n.oᷣmonibꝰ hõ poſſið
tur.quot uitijs ſubijcit᷑: ſingulis.n. uitijs ſin

guli demones pᷣndere dicũt.(Et fiunt nouiſ

ſima hoĩs illius poꝛa pᷣoꝛibus) ⁊ hoc ꝑꝑ ĩgra
titudinẽ doni ⁊ gratie pᷣcedẽtis.grauiora.n.

ſunt cria poſt baptiſmum uel pniam: quiac

melius eſt).i.minus malum eſt ( uiam ueri
tatis non qagnoſcere. quam poſt agnitam re
trorſuz conuerti) i. leuius ẽ ↄmittere aliqð
peccatũ cũ ignoꝛãtia.quã idẽ cũ ſcĩia quo ad
penam.minoꝛem enim ꝓ illo pacienter pene
nindictã ꝗa ꝑ ↄtẽptum gr̃e quam de ſe ma

— . 4 Z , ,’ D
4 hddn irE Tern P E m, αna

de mr̃e ⁊ fratribus domini eum querentibꝰ.

le uiuendo pellit. Deteriõa ſupplitia meret
⁊ uulnus iteꝛatum tardius ſanatuꝛ. VAñ ri
5. PDe⸗ aũt non ſolum ad ilſos ſʒ ad nos ẽt
dieta eſſe rõem hʒ ſi illuminati: ⁊ a poꝛibus
eruti malis:ruꝛſus ad eadẽ poſſideamur ne
quitia.Eteniʒ difficilioꝛ iam erit pena poſte
rioꝛum peccatoꝝ ꝑꝑ ꝙ paꝛalyticodixit xpᷣs.
Ecce ſanus factus es. noli peccaꝛe ne dete
ꝛius aliꝗd tibi ↄtingat.Et iteꝝ cum ſemel a
liquis libeꝛatus a malis.non ſobꝛius efficit
multo difficiliora paciet᷑ poꝛibus.eteni diffi
cilioꝛ iam erit pena poſterioꝝ peccatoꝝ.hic
ãt non ſolum penã excogita ſiʒ ẽt ĩfinitaʒ dei
lõganimitatẽ.Sʒ ne ↄfidamus:ſʒ timeamꝰ.
Etem̃ pharao ſi i pᷣma plaga eruditus fuiſſʒ
ñ utiqʒ accepiſſet expientià poſterioꝝ nõ uti
q; poſtea ſunt cũ ipo exercitu ſubmerſus eſ
ſet.Sʒ ñ rubꝝ mare iam pꝑtranſire nunc ẽ:ſʒ
pelaguſẽ ignis pelagus ñ tale neq; tm̃ ſʒ mł
to maius ⁊ ſilueſtꝛius. Jõq; rogo ut ↄpugnã
tuꝛ vᷣmones gehẽne audientes.Nihil.n. òlec

tabilius ẽ diſpoſitõe hac q̃re hac nihil ama

rius.Cõuertit emʒ aĩas noſtꝛas.⁊ erigit ĩtel
lectum ⁊ ꝑnitioſam ↄ cupiſcẽtiaꝝ captiuatõ
nem pꝛoicit.⁊ medicina nobis hec fit.Exco
gitemus igitur.z mittamus pᷣncipiuz uł nũc
⁊ oſtium pnĩe ⁊ tangamus uiam artaz. Uſq;
quo laſciuia uſq;quo r̃miſſio non impleti ſu
mus pigritantes.deridentes.tardantes. Nõ
eadem rurſus eꝛunt menſa ⁊ ſatuꝛatio.⁊ ſu

õ ⁊ pecunie ⁊ poſſeſſiones ⁊ fa

ricatões. Et quis finis: Cinis ⁊ puluis ⁊ ſe
pulchꝛa ⁊ uermis.Oſtendamus itaq; nouazʒ

quãdam uiaz. faciamus terram celum ⁊ oio

aſſumamus uiꝛtutem.ut ifuturis pociamur
bonis. hec Crib.
Oratio.
d Omine ieſu xpᷣe mgr bone fac mecuʒ
ſignum gratie tue ĩ bonum. ut me mi
ſeꝛum quez cetus ⁊ dꝛaco ille magiꝰ
abſoꝛbuit peccatis ſpiritualihus ⁊ car nalibꝰ
tanquam diebus ⁊ noctibus.⁊ hoc tribꝰ. qr
conſenſu ⁊ oge ac ↄſuetudine:tu miſericõdi
teꝛ de faucibus eius digneris liberare. Sac
etiam me pᷣterita peccata plangere ⁊ futuꝛa
cauere.Exica me ab humore concupiſcẽtie
ut quietem nõ ĩueniet in me.munda me ſco
pis ↄfeſſiõis a nitioꝝ ſoꝛdibus ⁊ oꝛna me ue
ris vᷣtutibus.ne me a bonis uacantem ĩueni
at ⁊ iteꝛato deteriꝰ peccare faciat.Amen.

De muliere uocẽ de turba extollente: ac
de matꝛe ⁊ fratribus dñi eum qꝛentibus.
Capłm. lxxv.

Actum ẽ ãt cũ dñs ieſus hec dicẽt
ꝛeſpondens blaſphemijs iudeorũſ¶
extollens)i.ex corde tollens ac 2

ſtanter ⁊ alte profeꝛens uocem in

æpᷣi cõmẽdatõz ⁊ iudeoꝛum blaſphemamtiũ

„i
tnlili eund⸗
il al, vopt
nuß volu ſn
44:10 N rupit 1n ⸗
limiin e⸗ ſer
zior⸗ ent üpl
nhe 1 bort 4
eirhn inſnenn
aiilanee 1. len
Relit u o unt
nugte enide ihe/
ur beaa ſu⸗ ef

. B
denficn tlandin
iat goria puen juch
nwet ugta dfaliin

ſiiſeut une iden l⸗
Ibechebub eicene len
dit ai oſedif u⸗lta p
lbunt ei eſe uex hol
i cr'er matiz uugine.
etherei gttuliſe becatn
nit en gei fliũ yfl oſu⸗
ſublahbemuͤtes ofltetun.
lich acpio be diuinitatis
fun famaſticü hois fliüm
ſtat cü eiere portatu ub
agrilican Dyacliten iriſt
cleſti na dini werdas i
7 hereticop aeala nore⸗
ltermun cuius Aeuera uore
ns beatuspticatur g o
ſe porrare ner uit icut
beni ne icet ois gene
t nog ig extollamuſ uoe
liea cnius hec muliertmn
1 ftlbenetiotleban

rſiſee tize⸗

ſe ofdatntgggz
drsgg erntuſiſg
iemntä poſteingni
wexereitu ſihneſint
eiam prranſtemnig
agus itale negtſißnt
ius Jöcfogolt ogngi
e audiemtes ,ibil nder
e bac e bac nihl oaom
dias noſttas. englt iel
2cupſſcetiax captinat
in nobig hec fit Exeo
tamus pncipiuz ul nu
amnus uamn oftaz. Uſq
fmiſſio non inpleri ſin
gentes, tardantes, l0
jenſa 2 ſgtunatio. ſun
mie polleſſiones t fa
is: Cinis pulwis dſe
ſtendamus uads ne
aus terram cAom 2000
crarts docianan

Oratio.
nheng vore ſic meag
gtie tue i bonumnat e

Pꝛime partis

oↄfut atõmq̃dã mulier ñ diues.ñ potẽs.nõ
nobilis ſʒ pauꝑ de turba ⁊ de cõi plebe ⁊ po
pulaꝛibus.(Solẽt eĩ populares deuotiores
eſſe maioribꝰ) ꝓꝛupit in laudẽ xpᷣi Zↄð uitupeꝛi
uziudoꝑ.⁊ dr fuiſſe ſct̃a mãcella.ãcilla bea
te marthe.q̃ ñ potuit plius blaſphemias iu
boꝝ xpᷣm ſuſtinere.⁊ õ̊ blaſphemos uoceʒ
extulit ĩ laudẽ xpᷣi ⁊ matris ſue ↄmẽdãs eiꝰ
aceptũ ⁊ ꝑtũ coꝛpalẽ: ⁊ dicẽs(¶ Beatꝰ eſt uẽ
teꝛ ꝗq te beatũ portauit) ꝑ quẽ oẽs beatifica
mur ⁊ beata ſunt(ubera q̃ ſuxiſti) Matæeʒ
beatificat ? laudat ex filio.⁊ ñ eↄueꝛſo.qꝛ g
tia ⁊ gloria ꝓuẽit pᷣncipalit᷑ ab ipſo. Ubi ap
paret magna ↄfidẽtia ? audatia ? fides ⁊ de
notio iſtins mulieris ĩ duobus. Primo in eo
ij ſil enter. ⁊ in aure loq̃b at᷑.ſed (extollens
nocẽ) ĩ altũ ñ timuit.ſuauitate eĩ vboꝝ xpᷣi
accẽſa fuit. ſo in eo ꝙ ſcꝛibis ⁊ phariſeiſ do
minũ tẽptãtibꝰ ſił ⁊ blaſphemãtibus ipᷣa ma
gna fidutia ðᷣi filiũ ↄfitet᷑.ut ⁊ pntiũ iudeoꝝ
calũniã: futuꝛoꝝ hereticoꝝ ꝑfidiã ↄfũdat.
nNã ſicut tunc iudei blaſphemantes.⁊ eum(
i beelzebub eiceꝛe demonia) dicentes.nega
dãt eũ eſſe ðᷣi filiũ:ita poſte a quidã heꝛetici
negabant eun eſſe ueꝝ hoĩeʒ: dicẽtes eũ ñ ue
rã carnẽ ex maꝛia uũgine aſſũpſiſſe: ſj coꝛpꝰ
ethereũ attuliſſe. Pec ãt mulier utꝛoſq; ↄfu
tat.qꝛ ueꝝ dei filiũ pr̃i ↄſ ubſtantialez aduer
ſus blaſphemãtes ↄfitetur.cũ matre ex filio
tãqᷓ; pᷣncipio.ꝛõe diuinitatis beatificat: ⁊ ue
ru ſi fantaſticũ hoĩs filiũ mr̃i ſubſtãtialẽ te
ſtat᷑. cũ eũ uẽtre portatũ uberibuſq; lactatũ
ſgnificat. Soũ aliteꝛ ãt iſta mulieꝛ ſactaà ec
cleſã ſignat.q̃ int᷑ turbas iudeoꝝ.paganorũ
7 heꝛeticoꝝ.cꝛedula uoce dñm ieſim xpᷣin ꝰ
fitetuꝛ. cuius ꝛ euera uoce uenter ma:ie vᷣgi
nis beatus pᷣdicatur.ꝗ tocius mõi ꝛedemoto
rẽ poꝛtare meruit.ſicut ipſa ð ſe ait (ex hoc
beatã me dicẽt oẽs geneꝛatões) Ubi Beda.
? nos igẽ extollamuſ uocẽ cũ eccleſia catho
lica. cuius hec mulier typũ geſſit: exrollamꝰ
⁊ m̃tẽ de medio tuꝛbaꝝ.dicamuſq; ſalu atoꝛi
Beatus uenter qui te portanit: ubera q
ſuxiſti)) Uere eĩ bea paꝛẽs.q̃ ſicut qdã ait.
Enixa ẽ puerpa regem. Qui celũ terrã regit
per ſecula.cuius.
Nomen ab eterno complectẽs omnia gyro.
Imperiũ ſine fine manet: que uentre beato.
audia matris hũs:cũ uirginitatis hbonore.
Nec pꝛi mam ſimilem uiſa eſt nec habeꝛe ſe
qu entẽ.
At ieſus confirmando uerbum mulieris ⁊?⁊ 2
mendando laudem matꝛis. at fidem ? cõͤſtã
tiam eiunſdem mulieꝛis alioꝛumq; ſimilium:
dixit.¶ Quinimo.beati qui audiunt uerbum
dei. æ euſtodiunt illud.) Der quod ſignauit
beatam uiꝛginem ſe concepiſſe felitius per
fidem ⁊ deuotionem ſpiritualiteꝛ q; corpora
liteꝛ. Ac ñ dicat. Juyxta tuam ſententiam pn
cipaliteꝛ beata eſt üla cuius nemeꝛ me por

Caplz. lxxvj.

tauit: ſʒ non ſolum ipᷣa beata ẽ. ĩmo ẽt oẽs
ſt᷑ beati ĩ pñti ĩ ſoe.⁊ tãdẽ in futuroĩ re. (g
audiunt vᷣbũ dei)coꝛde credentes:⁊ cuſtodĩ
nnt illud oꝑe adiplentes. Beata quidem ⁊ fe
lix ẽ mr̃ mea.q̃ me põtauit ⁊ lactauit:ſʒ ma
gis ideo felix atq; beata.quia vbum vði audi
uit.audiendo credidit. cꝛedẽdo cuſtodiuit.
hB em̃ niſi feciſſet: nec felix nec mat᷑ mea eſſe
potuiſſet. Uñ elizabeth ad eã ait (Beata qᷓ
credidiſti qm̃ ꝑfitient᷑ ĩ te q̃ͥ dicta ſt tibi a do
mino) Beatioꝛ cũ fuit.qꝛ uerbũ ſpualiteꝛ m̃
te ↄcepit.auditu fidei ſuſcepit.memorit
ac ſtudioſe opatõe cuſtodiuit ꝗ 2 ceptꝭ
lis q̃ xpᷣs in coꝛde ↄcipit᷑ ſelitioꝛ ẽ qᷓ;
F ides enim peꝛ dilectionẽ operans beatitu
dinẽ eternam ꝓmeret᷑.ñ ãt ↄceptio ł portatõ
ſine fide.qꝛ impoſſibile ẽ ſiñ fide deo placer̃.
Vñ ſᷣm Aug. Beatior fuit maꝛia ꝓfitendo fi
dem xpᷣi ꝙ ↄcipiendo caꝛnem xp̃i ⁊ felitiꝰ 2
cepit deum mente ꝑ fidem q́; corpoꝛe peꝛ caꝛ
nis aſſumptionem. Nihil enim marie mater
na ꝓpiquitas pfuiſſet niſi illum felitius cor
de q; cãne geſtaſſet. Uñ Cri.neq; ↄcipꝑe xpᷣm
neq; mirabilem illum fetũ pareꝛe hʒ aliquã
utilitatẽ: vtute ñ exiſtẽte.qm̃ nulla hꝰ ei uti
litas.ſi ñ univſa q̃ oportet fecerit ⁊ nihil ꝑtꝰ
ei ꝓfuiſſet niſi ualde bona ⁊ fidelis eſſet. Si
So marie nihil pꝛodeſſet. ſine ea qᷓ ᷣm aĩiam
ẽ vᷣtute.genitũ ẽẽ ab ea xpᷣʒ mltomagis nos
⁊ ſi patrẽ ⁊ ſi filium habuerimus uirtuoſũ ⁊?æ⁊
nobilem ipſi vo erimus longe a uirtute illiuſ
nobis pdeſſe poteꝛit.hec Eriſo. Ubi Beda.
Pulchre atteſtatõi mulieꝛis anuit.ñ eã tm̃
modo que uerbum di corporaliteꝛ generare
meruerat ſed ⁊ omnes qui uerbum ði ſpiꝛita
liteꝛ audiru fidei cõciꝑe:⁊ bõi oꝑis cuſtodia
ĩ ſuo uel in proximorum corde paꝛere ⁊ q̃ſi
alere ſtaduerint aſſerens eſſe beatos qꝛ ⁊ ea
dem dei genitrix ⁊ inde ꝗdem beata.qꝛ vbi
icaꝛnandi miniſtra facta ẽ tꝑalis:ſʒ ĩide mul
to beatioꝛ.qꝛ eiuſdem ſꝑ amãdi cuſtos mãe
bat eterna. Qua ſententia ſapientes iudeoꝝ
tãq;ᷓ indignos ⁊ beatitudine claz pcutit.ꝗ v
bum dei nõ audire ⁊? cuſtodire ſed negare ⁊
blaſphemare q̃rebant. hec Beda ⁊ ̃ᷣm eun
dem. tota uite celeſtis ꝑfectio duobus his 2
prehendituꝛ ut vbum dei audiamus? facia
mus. Quẽ eꝛgo beatitudo maꝛie delectat x
bum dei libenteꝛ audir ⁊ cuſtodire ſtuõat ⁊
beatus erit. Quiſquis eniz uerbum dði libent᷑
audit xpᷣm cõcipit.ſi autẽ opeꝛe impleuerit
xpᷣm paꝛitquem maꝛia portauit corꝑaliteꝛ
ipſe portat ſpiritualiter. Unñ Aug. Qui corõᷣ
czedit ad iuſticiã concipit xpᷣm ⁊ ꝗ oꝛe confi
tetuꝛ ad ſalutem paꝛit x-pm. Unde dominus
alibi. (ſi quis feceꝛit uoluntatem patꝛis mei
ipſe meus frater ſoꝛoꝛ ⁊ mater eſt) Pac lau
de chriſti matriſq; eius cum ſe auduet lau
dari a quadam muliere. Morbert? fundans
? edificans monaſterium premonſtratenſe:

de incꝛepatiõe phariſeoꝝ

ait ei. Et malevicta tu.⁊ qui tibi ſuggeſſit S
ba dñica ? laudẽ eius ĩ me miſeꝝ r̃torquer̃
ꝗ ẽt modica lauð capi ↄſueueꝛã. Uerbu dñi
dʒ audiri rueꝛẽter ꝑꝑ pᷣcioſitatẽ Si.n.aliqs
haberet ꝑticul de T
Exin ESerulis ei 1 tilla ſanguinis- erluit

. „
uaret mi

loꝛtius vhum dñi q non ſolum
egꝛediſ de oꝛe eius.ſꝭ de itimis coꝛdis ipᷣiꝰ.
IAiẽ paciẽter ñ cũ tedio uł murmure ⁊ otrac
tione. Itẽ obediẽteꝛ.ut.ſ.ꝙ ꝗs audit opeꝛe ĩ
ꝓleat. Mali libẽter öbẽt audire vbũ dei. ut
coꝛꝛigant᷑:nã vbũ dei ẽ medicina aĩie ↄ moꝛ
bum peecati. Boni ẽt ꝗq ſunt in ſtatu triplici
libẽter öbent audie vᷣbdum dei. Incipiẽtibꝰ
n. hoc ↄuenit ut erudiãtuꝛ.⁊ illis vbũ dei ẽ
lac. Pꝛofitiẽtibus ẽt ↄuenit audire vbũ dei
ut diꝛigant i nia ꝓfectus ſpualis. Perfectis
ẽt conuenit audir᷑ vbum dei ut ãplius pficiã
tur.ꝗbus vbuʒz di ẽ ſolidus cibus.E ſt.n. uer
bum ði mãna celeſte: ⁊ ſapit cuilibet ꝓ ſuo
uelle. Unõ Oꝛig. Nunc g feſtinemus celeſte
mãna ſuſciꝑe: illud.n.mãna ꝓut ꝗſq; deſyde
rat talẽ ſapoꝛẽ ꝛeddit in oꝛe eius. Tug ſi ueꝛ
bũ dᷣi qõ i eccła pᷣdicat᷑.tota fiðõ ⁊ tota ðuo
tione ſuſcipias.fiet tibi ipᷣm vbum qðcũq; ð
dezas. Ueꝛbi gra ſi tribulaꝛis: ↄſolat te di
cens. Coꝛ ↄtritũ ? humiliatũ dus ñ õſpities.
Si letaꝛis ꝓſper̃.futuꝛoꝝ cumulat tibi gau
dia:dicens. etamini in domino ⁊? exultate
iuſti.Si iracũdus es.mitigat te dicẽs.ðᷣſine
ab ira.⁊ ölique fuꝛoꝛẽ. Si iĩ doloribus es. ſa
nat te dicens. Dñs ſanat oẽs languoꝛes tuos
Si ĩ pauꝑtate ↄſumeris.ↄſolatur re dicens.
Dñs alleuat ò fra ĩopem ⁊ õ ſtercoꝛe erigit
pauꝑeʒz. Sic g màna vbi ði. reddet ĩ oꝛe tuo
ſapoꝛes.quẽcũq; uolueris.h̊ Orig. Adhuc ãt
dño ieſu pᷣdicate.⁊ qᷓ ſupꝛa deta ſt᷑ ad turbaſ
loquẽte:m aius ⁊ fr̃es.i.ↄſanguinei uener̃t
rentes eü.lʒ.n.phariſei eſſet mixti cum tur
bis:tñ pᷣncipałꝛ pᷣdicabat pp turbas eꝛudien
das.⁊ ꝗa facilit᷑ eum adir̃ pᷣ turba non pote
rant: ⁊ ẽt ne fructũ diuini vᷣbi ĩpedirẽt. foꝛis
ſtabant.⁊ miſer̃t ad eũ uocates ipᷣm.r̃es h
uocant᷑ conſobꝛini dñi ſᷣm moꝛẽ ſcriprure. q̃
ſepe ↄſanguineos ſolet fr̃es noĩare. Et cum
dominus erat occupatus ĩ officio pᷣdicandi.
pmo unus ⁊ poſt illum plures de turba dixe
runt ei(Ecce mater tua ⁊ ffes tui foꝛis ſtãt
qꝛẽtes te) Iſti inſdias tendebãt.ac malitio
ſe ⁊ ĩſidiando hec dicebant.ſ.ad temptandũ
⁊ exploꝛandum.ſi carnis affectu pᷣdicationẽ
inceptam dimitteꝛet uel interrumpeꝛet.ut ſi
ſpuᷣali oꝑi pfeꝛret cãnem ⁊ ſanguinem. aꝛgue
ꝛent ipſum eſſe puꝑ hominemnatum ꝓpter
affectionem cãnalem. æ ut populus uidẽs ꝙ;
paꝛentes cãnales hr̃et ipſum filium dei non
credeꝛet: cum deus cãnalit᷑ non generet. Er
ideo multas implicant circunſtantias.q̃ ip̃ʒ
mouere pot᷑ant ad ceſſãduʒ:dicẽtes.(¶ Ecce

2 legis doctoꝝ

mater tua )que pꝛecipitur honoꝛari.(⁊ fr̃es
tui)quos ⁊ natura: ⁊ lex iubet diligi(foꝛis
ſtant) expectãtes te in loco exterioꝛi.ubi ue
recũdũ ẽ ſtaꝛe (qꝛentes te)quaſi ꝑꝑ te tantũ
uenerint:⁊ idᷣo debes merito ad eos egꝛedi.

uñ Criſᷣ. Uidens dyabolus ꝗa pſuadbat po

pulo xpᷣus eſſe ſe filium dei dicens.⁊(¶C cce
plus qᷓ; ſalomon hic) timens ne ſi dei filiꝰ co
