minis ꝓditoꝛ intẽdẽs coꝛrectõni.paꝛcẽs pu
doꝛi:ne ſi publice corꝛeptꝰſemel pudoꝛẽ aut
ueꝛecũdiam amiſeꝛit.ĩ pc t᷑o permãeat.⁊ ꝑti
natior effectꝰ. difficile emendabił maneat:
forte eĩ pᷣ uerecũdia ĩcipiet defendere pct᷑ʒ
ſuũ.? quẽ uis facere coꝛectoꝛẽ facis peioꝛẽ
Pececat ergo frater ĩ illos.quibus ſciẽtibus
peccat.qꝛ quantũ in eo ẽ.exemplo corrũpit
quos teſtes ſue iniqtatiſ efficit.coꝛꝛipe ĩquã
eü ñ laudes adulando.ñ occidas ↄuitiando
ñ ſieas uerecũdando.non negligas pigritã
do ñ diſſimites inimicitias ł dãna tẽporalia
metuendo ñ iuues obſeqũ pᷣſtando. unde di
cit Seneca. Amici uitia ſi feras:facis tua.
bis peccas.cũ peccãti obſequiũ accomodas
hH Seneca(Et ſi te audierit penitendo ⁊ a
peto ceſſando(lucratꝰeris illũ) animam eiꝰ
ſaluãdo.et eius reuocatio cedet tibi ĩ lucrũ
ſpᷣale.ſ.ſalutis aĩe tue.qꝛ ut diẽ PHieꝛ. Per
ſalutẽ alterius nobis quoq; acquiꝛituꝛ ſalꝰ.
Et certe libenteꝛ ac patienteꝛ debet ꝗs ꝛeci
pere correptionẽ ꝑꝑ aieiſue utilitatẽ. Unde
Seneca. Monebeꝛis libent᷑ ⁊ repᷣhendeꝛis
patiẽteꝛ.ſi merito obiuꝛgauit te aliꝗs: ſcito
qaꝛ ꝓfuit: ⁊ ſi imeꝛito ſcito qꝛ pdeſſe uoluit.
Non aceꝛba ſed blanda ueꝛba timeas. h ſe
neca. Cſi autẽ te non audieꝛit )taceas ⁊ ceſ
ſes donec aliã uiam pꝛocedendi habeas.
Alia autẽ uia poteſt haberi ðᷣupliciteꝛ quia
illud peccatũ ant eſt iteꝛabile: aut ñ.ſi ſit ite
rabile debes aliquibꝰbõis qui uelint ꝓdeſſe
aligd diceꝛe ꝑ ꝙ pñt eũ depᷣbendeꝛe ut tecũ
poſſint eũ corripere. Si ãt non ſit iterabile
nihilominus cora talibꝰ potes eum corriꝑe.

iit de illo peniteat.⁊ de ſimili ſibi tĩeat.nec
es ꝓditoꝛ fraterni criminis ſicut dicit Augu
ſtinꝰ. Si g ꝑ primà uiam peccatoꝛ ñ emẽda
tur (adhibe tecũ unum uel duos) ita quõ ſe
cundum Hiero.cũ peccatoꝛ ñ audit corripi
entem ĩ ſecreto.pᷣmo debet adhibeꝛi unuſ.ꝗ
vm Augu.uult ꝓdeſſe ñ obeſſe.qꝙ ſi nec illuʒ
qudieꝛit.adhibeat᷑ ⁊ tertius.ł corrigẽdi ſtu
dio ut.ſ.aut ãmonitõe aut pudor̃ corri gat.
uel conueniendi eũ ſub teſtibuſ.ut de pecca
to conuincatuꝛ. uel ſecundum gloſaz. ſi dixe
rit ũñ eſſe pctm pbẽt ntꝛariumſut i oꝛe duoꝝ
uel trium ſtet omne vbum ) Si eꝛgo pecca
tũ omnino ẽ occultuʒ. tũc frater coꝛꝛipiatur
occulte.ſi ãt eſt publicũ.tũc dʒ cõꝛipi publi
ce:qꝛ tũc nõ ſolũ opus eſt ut ipſe emendet᷑.
ſʒ ⁊ alij quoſ ſcãdalizauit ĩ ipſa punitõe edi
ficentuꝛ.⁊ eiꝰexempio alij timeant ⁊ a mał
coheꝛceantuꝛ.Et ſi ñ ꝓſi ſcõᷣa uia addit do
minꝰteꝛciam que habet uim coactiuam: di
e ſi eos ) ſcʒꝭ tecũ corripiẽtes ⁊ ↄmouen
tes (ñ audierit ſe coꝛꝛigendo((dic eccłe).i.
pᷣlato:p denũciatõem publicã ſibi ĩtimãdo.
ut qui prius eras corꝛectoꝛ propteꝛ eius ꝑti
naciam fias accuſatoꝛ:⁊ tũc ſt᷑ teſtes ĩducẽ
di ad factipbatõem.ꝗ pꝛius fuerant ĩducti
ad fr̃is ſecretã ãmonitõem:ut qui emẽdari

noluit corꝛectõe fr̃na.ĩ iudicio ↄuictꝰ coheꝛ
ceat a malicia. Quos ãt ñ potes corripiẽdo

aut monẽdo ł accuſãdo ↄueꝛter̃.ſtudeas ſal

tẽ oꝛãdo acqꝛere.deinde ad penã peccãtis

publice pꝓcedit dicẽs (Si ãt ⁊ eccleſiã nõ au
dierit )pceptũ pᷣlati ↄtemnẽdo((ſit tibi ſicut
ethnicus ⁊ publicanus) ĩ numero fratrum n
cõputandus. ideſt ſepeꝛet a ↄmuniõe fiöliũ
per excomunicatõeʒz ⁊ cenſurã eccłiaſticam
⁊ ðᷣuita eũ tãqᷓ; hereticũ ⁊ excoĩcatũ.ut ł ſal
tem pudoꝛe coꝛriga t᷑.⁊ obprobrijs ſaluetuꝛ
Ethnicus dr̃ gentił.ethna em̃ grece genſ eſt

latine. Publicanus dicit᷑ ꝗ lucra ſeculi ſec
tat᷑ ꝑ fraudẽ ⁊ fuꝛta ⁊ piuria.ł ꝗ publicorũ

exactoꝛ ẽ uectigaliũ. Pꝛoponũut at iſti ĩ exẽ
plũ.qꝛ apud iudeoſ quaſi excomunicati hẽn
tuꝛ:ñ.n.eis coutuntuꝛ.Et ĩ hoc culpa eiuſ ⁊
ptinacia magis deteſtabił oſtendit᷑: deteſta
bilioꝛ.n.ẽ ĩ eodẽ genere peccati:⁊ ꝑibꝰ alijs
circũſtãtijs.qui ſub noĩe fideł agit opera in
fideliũ qᷓ; ꝗ aperte gentiles ſunt. Nec tam̃ iõ
negligenda eſt ſalus eius. Nã ⁊ ipſoꝝ genti
liũ ⁊ publicanoꝝ ſalutẽ ſp ĩquiꝛimꝰ. Pꝛia g

correptio eſt amoris.ſcõa tioriſ. tertia pudo

pis:qꝛ prĩo frater reuocãdus eſt amor ⁊ ſi B

ñ pꝛoficit.rᷣuocãdus eſt timoꝛe ⁊ ſi hoc non

ſufficit reuocandus eſt pudore. Sane pᷣdic
tꝰ oꝛdo frateꝛne correptionis intelligituꝛ tm̃

de criminalibus, ſolent aũt clauſtrales ſe in

ſuis capitulis accuſaꝛe.ñ pᷣmiſſa ãmonitõe:
caueat.n.accuſans ne B;̊ ad infamandũ. ſed
ad coꝛꝛigendũ faciat.qꝛ aliter grauiter pec
caret. elitioꝛ ẽ qui ſeipᷣʒ accuſat.⁊ accuſa
2

De mõ fr̃ne coꝛꝛeptiòis

tõem aliũde ñ expectat. Et ne gꝗs ſuꝑbus
ſeq̃ſtratõem ł exeõic atõeʒz talẽ ↄtẽneret: po
teſtatẽ tribuit aplłis ut ſciãt ꝗ a talibus dã
nãt᷑.eoꝝ ſnĩazʒ ñ ↄtẽnẽdam.qꝛ robi ⁊ fami
tatẽ hꝗ a deo: ↄfirmâte ĩ celo ꝙ miſter eius
facit in teꝛza. Un dicit(Amen dico uobis.q̃ᷓ
cũq; ligaueritis ſuꝑ teꝛrã).i.ĩ eccłia militaã
te ab ea excludẽdo (eꝛunt ligata ⁊ in celo))
i. in eccła tꝛiumphanre:qꝛ talis ſnĩa confoꝛ
mabit᷑ diuino iudicio((⁊ q̃cunq; ſclueritis ſr
terrã Juocando ad eccie unit ateʒ (erunt ſo
luta ⁊ ĩ celo ꝑ diuinam appꝛobatõeʒ. Ac ſi
dicat. Snĩa ueſtra firma ſtabit: ĩ abijciẽdo
ↄtumacẽ ⁊ in recipiẽ do penitẽtẽ: adhibita
tñ debita diligẽtia infeꝛẽdo ſniam.ſiue aũt
zuſte ſiue iniuſte ꝓferat᷑ ſemꝑ ſententia pa
ſtoꝛis timẽda ẽ:ne forte culpa q̃ non fit ex
oꝑe fiat ex elatõe. hoc dicit ad cõmẽdatio
nẽ auctoꝛitatiſ eccłe.⁊ ad troꝛẽ pctoꝝ ut co
beꝛceant a malis ⁊ peniteant ð cõmiſſis.qñ
audiũt ꝙ hie in ᷑ra ꝑ 3 culpã ligati ligamuꝛ
⁊ in celis ꝙ hic vo gnãlr omnibus dr̃.dictũ
ſuit ſupꝛa Petꝛo ſingularit᷑:in quo tñᷣ oẽs in
telligũt ¶Deiñ ut pct᷑oꝛes non cõtẽnãt pe
nã qua ab eccłia excludũt᷑ ponit duo ↄmo
da ex unitate ⁊ ↄmuniõe eccłe. ꝗbus ab ec
cleſia pᷣciſi ⁊ exeõmunicati pᷣuãtur. Pumuʒ
tangit cũ dieit(ſi duo ex uobis ↄſeaſerint)
ĩ bono ꝑ unionẽ fiði ⁊ nexũ caritatis (ſuper
terrã Jubi ẽ opoꝛtunitas merendi ł demerẽ
di ⁊ ð alijſ iudicandi(de oĩ re quacũq; petie
ꝛint) cum fiõ ⁊ ſiñ heſitatione (fiet illis) me
ꝛito unitatis(a pre meo) celeſti.ſemꝑ g oꝛã
tes exaudiunt᷑ concuꝛꝛentibus ↄditionibus
ad hoc reꝗſitis.ut.ſ.orẽt pꝛo ſe ac pie ⁊ ꝑſe
ueranteꝛ:⁊ petant expediẽtia.ſ.ad ſalutem
ptinẽtia.ac ðᷣi oꝛdinationi cõueniẽtia: ⁊ſi di
gni ſunt ipſi qui petunt. Et idᷣo ſi nõ exaudi
untur. iõ fit qꝛ in aliquo hoꝛum ðficiunt.ſe
pe ẽt pꝛo alijs exaudiunt᷑.⁊ ſi non oratio eo
ruz ĩ ſinum eoꝝ conuertet᷑. Ubi Orig.⁊ iſta
cẽ t cauſa ꝑꝑ quam non exaudimuꝛ oꝛantes
qꝛ non ↄſẽtimus nobis ꝑ omnia ſuꝑ terraʒ.
neq; dogmate.neq; ↄuerſatione.ſepe eni in
muſicis niſi fuerit ↄueniẽtia uocũ non ðlec
tat audiẽtẽ: ſic in eccła niſi conſẽſuz habue
rit.nõ delectatuꝛ ðus in ea nec audit uoces
eoꝛum. Ubi ⁊ Piero. Poſſumꝰ ãt ⁊ hoc ſpi
ꝛitnalit᷑ intelliger̃ qð niñ ſpus ⁊ aia cõpuſq;
ↄſenſerint. ⁊ non intra ſe bellum diueſaruʒ
habueꝛiĩt uolũtatũ ð omni ꝛe quaʒ petieꝛint
impetrẽt a patre. Nulli dubium ẽ quin bõa
ꝛum rerum poſtulatio ſit ubi coꝛpus ułt hr̃e
ea que ſpiꝛitus. PDec Hiero Secundum
commodum ẽ quia ubi duo uł tꝛes młtoma
gis ubi pluꝛes:congregati fuerint.i. uniti g
fidẽ ⁊ caritatẽ ñ diuiſi ꝑ diſcoꝛdiam ⁊ diſcẽ
ſionẽ non diſpſi ꝑ terrẽaꝛum ꝛeꝛum concupi
ſcẽtiam.non ſegꝛegati ꝑ ſingul aritatẽ in no

mine meo.i.ad ſalutẽ pꝛopꝛiam uł alienam

2 de dimittẽdo fr̃i ſeptu agĩieſſepties.

qrendam ad głiam nominis mei manifeſta
dam. Unõö Rabanus. In noĩe dñi ↄgregati
ſt᷑.qui ipᷣius gloꝛiam emulant᷑.ipᷣius ſpũ fer
uẽt. ipum in omnibus ⁊ ꝑ omnia fiði oculis
⁊ mundo coꝛõ non ðſinunt intueri.(¶ Ibi ſuz
ĩ medio eorum)fauẽs eis ⁊ ac geſcẽs bone
uolunt ati ⁊ petitõi eoꝝ ac iuuãs eos ĩ oĩbꝰ.
Ipe.n.qui ẽ pax ⁊ caꝛitas ac ſũmum ⁊ cõe
bonũ.ſedem atq; habitatõem ſibi ĩ bonis at
q; pacificis collocanir.ꝗ cũ pr̃e celeſti unꝰ
dᷣus q̃ iuſte petunt ĩ fide ⁊? gr̃a ↄgꝛegati:ace
dit ⁊ facit. Ubi crip. Nõ diẽ ſimplicuer ubi
ↄgꝛegati fuerĩt.ſʒ addit in nomie meo.q.d.
Si quis ꝑꝑ me pꝛĩcipalẽ amicitie cãm ad ꝓ
ximũ habuerit. cum eo ero:⁊ ſic in alijs ui⸗
tuoſus erit. Ubi ? Rab.amat medium me
diator ðᷣi ⁊ bonng medio doctoꝝ iuentus
ẽ medius ſtetit ad baptiſmum.medius pepẽ
dit ĩ cꝛuce.̃ſurgẽs quoq; ſtetit in medio di
ſcipłoꝝ.mediꝰquoq; ad iudiciũ ueniẽs ſepe
rabit agnos ab edis.h̊ᷣRaba.Ecce pᷣmium
ↄcoꝛdie ad quã totus iſte ᷣmo uocat. unde
PHiero.Oiĩs ſuꝑior ſermo nos as concoꝛdiã
ꝓuocauerat. Igit᷑ ⁊ pᷣmium pollicetuꝛ. ut ſo
licitiꝰ feſtiemꝰad pacẽ.cũ ſe dicat ĩter duoſ
uel tres mediũ for· h̊ Piero. Cõſideꝛa nunc
quãtam caritatẽ ⁊ diligẽtiã circa ꝓximũ oñ
deꝛe ðbemus.ut ipᷣm ab error̃᷑ uocemꝰ.Nõ
ẽ eĩ maioꝛ caritas.qᷓ fr̃em peccantem corri
per̃ ⁊ ꝓ eo moꝛi:ſʒ heu ĩ paucis va caritas

⁊ dilectio.q̃ pꝑ vpCʒ ẽ exꝑituꝛ:⁊ in multis di

lectio ⁊ amicitia ficta reꝑit. Unð h̊ ait cꝛi.
Plures uipᷣmus alias hnñſñtes amicitie occa
ſiones hic.n.qm̃ diligit diligit.ille ãt qm ho
noratus ẽ. ille aũt qm̃ in alio quodam nego
tio ſeculaꝛi fuit utilis.ille ãt ꝑꝑ aliud tale:
ꝑꝑ vpᷣm ãt difficile ẽ inuẽir̃ aliquẽ :pꝛopꝛie
⁊ ut oʒ diliger̃ eum pꝛoximum quẽ diligit:
ſz omnia ꝑſcꝛutantes.inuẽimus apud mitoſ
amicitias poeticas.i.ficticias magis qᷓ; hoc
H Criſoſto.Quia vo dominus ſupꝛa loquẽs
öð corꝛectione frat᷑ᷣna inpuxit ut peccanti:⁊

penitẽti r mittatur iniuꝛia.ne dubitetur de

numero.q̃rit Petrus caput diſcipuloꝛum ¶
quotiẽs)fratri peccanti ſit ̃mittẽdum:⁊ pe
tit ſi ſufficiat ad ſalutẽ.dimittẽ ſepties pec
canti in eum. Cui int᷑rogationi bẽignus ⁊
miicors dominus ꝛeſpondit.quodſ. nõ ſolũ
ſepties.ſg ſeptuagieſſepties) rmittẽdum ſit.
Scõðm Augu.ſolzʒ ꝑ ſeptẽ cuiuſlibʒ rei aut
tpᷣꝛis univſitas iudicaꝛi.uñ ĩ pſalmo cani.
ſepties in die laudẽ dixi tibi nihil aliud ẽ qᷓ;
ſpy laus eius in ore meo. Unõnarius vo tꝛaſ
Keſſionem ſignificat.quia ubi tranſgreðris
ðnarium in quo calogus conſiſtit. ad unde
nariũ uadis.tꝛãſgꝛeſſio ãt peccatum cẽ.Om
nẽ ergo trãſgreſſiõ ez ⁊ iniuriã.ac omĩa pec
cata ĩtelligi ⁊ dimitti uoluit. qñ ſeptuagieſ
ſepties dixit ꝙ ex nũero univſitatis ?⁊ nume
ro tranſgreſſionis.i.ex ſeptẽ ⁊ undecĩ cõpo

tidinmnidi ſenper pem
rrecpimm Goletei ſey⸗
eiauttis univfta iucican
inrnencu eſteuin non huſſz
Uitentii agentiinittere ube
gten percite niſerieettter
cuipoſtnodu heanmns iuſte c
iiden franem deccne tacn
Musdominici peepti nanſgren
geden denite denädnen
Gpt Brdenien Cmine.
ke zaarii
löemlangtenda eNſed W
gogb erore cöͤnernit ne un
velꝛemiſſa ft inoulgentia
len tag ut ouenat cori
ſen ſocin cauitate colliga
metiöis iin gpoſtolum ien
ſun big if and oſe⸗
ſ einignnontenen
ſenci ui iiſceden

bicniß. c⸗ ſdeneae
g adti nn e ii

vior ſenno oo a0 l
ult ömun oolleetn nt
1 ace, Ai ſe lcut iter ho/
h bier. Löſben une
1 Cligeii crca yr niof
m ob erof fvocem flo
ch fen peccanten corri
beui paucis da caritas
z expgitmn: in multis di
ſcta repit Urd hair ki.
glias bütes amicite dcca⸗
igit ailigtt e i aindo⸗
ichh in Wo nddam ne
Lurdis We at eliudtale:
cile inueir alique Mopte
eum poximum que Gligt:
tamnes inneinno opuc to
ncas,. fulici nahi qh hor
in fo dominno ſinnu logues

e ti .
1ina inurtur peccan
fnet,en ne dubiteur de

ciſcigriouunl
ſſitfwinedumthe
lame imint ſeptiern

Secunde partis

ſitũ eſt: qꝛ ſi undecim ducas ſẽpties:fiũt fep
tua gieſſepties. Ul ponit᷑ hic numeꝛꝰ ðᷣtermi
natus pro indeteꝛminato. acſi ſecundũ eun

dem Auguꝰ. diceꝛet. totiens quotiẽs q̊ ẽ om
nino quotiẽſcunq; peccaueꝛit. totiens dimit
tas. Ille ueꝛo numerus potius ponitur. quã

aliqs alius qa ab adã uſqʒ ad xpᷣm fuerunt
lxxvij.geneꝛatões.⁊ ideo ſicut xpᷣs totiuſ hu
mani geneꝛis deleuit culpas ſic ⁊ hõ omnes
ſuas dʒ dimitter̃ ſiurias.ſi.n. xpᷣs milia pet᷑o
zum inuenit ? tamen omia donauit.noli ſub
ducere miſericordiam. Un pſᷣm Cꝛip̃ᷣ.cum di
cit ſeptuagieſſepties ñ numeꝛũ ceꝛtum ⁊ de
teꝛminatũ ponit.ſʒ qͥſi ĩfinitũ.ꝙ cõtinue ⁊ ſꝑ
eſt ſignificauit.Et vᷣjʒ Piero.ſeptuagieſſepti
es accipituꝛ ꝓ ſeptieſſeptuaginta: uł ſeptua
gieſſeptem.i.q̃dꝛingentiſnonaginta uicibus
ut totiens peccãti fri dimittas in die. quoti
ens ille ĩ die peccaꝛe ñ poterit:ł quotiẽſ pec
caueꝛit.ut ñ ſit modus in te nec numeꝛ i re
mittẽdo ſed ſemꝑ dimittas.Et ſic prima ex
poſitio ꝛe feꝛtur ad omnẽ iniuꝛiaʒ. ſecũda ad

oẽ tpᷣs.Uñ Beda.Septenario numeꝛo. non

uenie dãde terminꝰ* ponit᷑:ſed uel oĩa pecca
ta dimittẽda.ł ſempeꝛ penitenti dimittẽduʒ
precipitur. Solet eĩ ſepe ꝑ ſeptem cuiuſlibʒ
rei aut tpᷣis univſitaſ iudicaꝛi.Et iteꝝ caute
intuendũ eſt:quia non paſſiz peccanti ſʒ pe
nitentiã agenti dimitteꝛe iubemuꝛ. Et pᷣmo
ꝗdem peccãtẽ miſericoꝛditer ĩcrepare.ut ſit
cui poſtmodũ hẽamus iuſte dimitteꝛe. Qui

5S uidens fratꝛem peccare tacuerit: non mi

nus dominici pᷣcepti tꝛanſgreſſoꝛ ẽ.quam is
eidem penitẽti ueniã daꝛe nolueꝛit:qꝛ qui

ixit. Si penitueꝛit:dimitte. pᷣmiſit ſi pecca

uerit:ĩcꝛepa. Itaq; uenia fratri poſt ĩcꝛepa
tõem laꝛgienda eſt:ſed illi utiq; qui peniten
do ab eꝛrore cõuertit ne uel difficilis uenia.
uel ꝛemiſſa ſit invulgentia. Beda. peccan

tem itaq; ut ↄuertat᷑ corripiamus.⁊ peniten

tem ſocia caꝛitate colligamꝰ donãtes nobis
metipᷣis ſᷣm apoſtolum.ſicut deus in xpᷣo do
nauit nobis.uñ Amb. Diſcas ffeq̃nter igno
ſceꝛe.nec indignatõm teneꝛe.nihil enĩ ẽ quo
poſſit offendi cui igſcẽdi ẽ ↄſuetudo. Diſce
domare iniuꝛias tuas.qr ꝑſecutoꝛibus ſuis
xpᷣs ignouit. hec Ambꝛoſius. Utꝛum autẽ
teneat᷑ quis remittere iniuꝛiam inimico non
petẽti.E ſt diſtinguendum. Ex iniuria eĩ ori
tuꝛ pᷣmo rancoꝛ ĩ affectu.ſecundo ꝛancoꝛis ſi
gnum in effectu. Primum tenetuꝛ quilibet
ſtatim ꝛemitteꝛe ẽt ſi iniuꝛians ñ petat ueni
am. Scõm tenetuꝛ ꝛemittere ueniam ueꝛaci
teꝛ petenti.i paꝛato emendaꝛe ſᷣm ſuã facul
tatem: ⁊ tenetuꝛ ei diceꝛe aue. ⁊ ſubuenitr̃ ſi
bi ſi indigueꝛit:ꝙ ñ petẽti facere non tenet
niſi pfectꝰ fuerit:licet ergo non agatur h̊ ni
ſi de dimiſſione pemtentis:tñ ⁊ penitẽri ⁊ ñ
penitenti tenetuꝛ quilibʒ rancoꝛẽ odij dimit
tere alioquin ñ habet᷑ caritas.⁊ in articulo

Capitulũ. viij.

neeeſſitatis neceſſaria ẽt miniſtra. Perfeè
ti vo qui oĩa reliquerunt.⁊ penitentibuſ ⁊ ñ
penitẽtibꝰ tenentuꝛ ueniam dare:obuios in
uia ſalutaꝛe.ciꝛea ãticulũ neceſſitatis neceſ
ſaria miniſtraꝛe.⁊ multa ĩ hũc modũ facefr̃.
ad que nõ tenent᷑ imperfecti. Utrum vo illi
cui focta ẽ iniuria debeat amicitiam q̃rere
Sciendũ ꝙ duplex eſt debitum. Primuʒz eſt
neceſſitatis.ſine quo non ẽ ſalus. Secundũ
eſt pfectõis.Quantũ ad pꝛimũ debitum nõ
tenet᷑ quis reconciliationem quereꝛe:ſed de
ſcðo dicit Criᷣ.quod talis debet reconcilia
tionẽ queꝛeꝛe. ut duplicem coꝛonã aſſequat᷑
unam qꝛ iniuꝛiam paſſeſt. alteram qꝛ prioꝛ
rogauit.uñ iteꝛum ideʒ Cripᷣ̊.E xcogita quã
tum noxius es:⁊ non ſolũ ñ moraʒz facies ad
remiſſionẽ qui tibi iniuſticiam fecerat.ſed
⁊ curres ad eos qui te ↄtriſt auerunt.ut fiat
tibi ꝛemiſſiõ is occaſio.ut inuenias curatõm
ꝓprioꝝ maloꝛum. Mercedem ineffabilẽ de
terminat ðᷣus. ut pꝛeuenias illuʒ qui iniuſta
tibi ſecit.qui ſi rogatꝰ reconciliatus fueris.
u adhuc dei pꝛecepto facta eſt amicitia.ſed
ſtudio illius. Itaq; ſine corona abſcedis ilo
brauiũ accipiẽte.ſed mala paſſes.ſed nihil
tantuzʒ. quantũ tibi ipi operaberis.maluʒ re
memoꝛans.ſed ⁊ ñ poſſibile ẽ uirũ bonũ ali
qð malum pati.ſi ãt dixeris quoniam ĩflam
matꝰes.contumelie memorans:recordar̃ ſi
aliquod factum ẽ tibi bonum ab eo.qui te ↄ
tꝛiſtauit: ⁊ quot tu alijs feciſti mala.Male
tibi dixit ⁊ ↄfudit.reputa quoniaʒ ⁊ tu alijs
dixiſti. Qualiteꝛ igitur potieris uenia ĩ ꝗbꝰ
alijs non parcis. Sed nulli male dixiſti. ſed
audiſti dicẽtes ⁊ acceptaſti neq; B̊ ẽ ĩnoriũ
Mihil autẽ ita dilectionem conſeꝛuat ut nõ
me miniſſe eoꝝ qui in nos peccauerunt. hec
Cripᷣ.adueꝛtendum autem. ꝙ licet offenſa
ſit ſemper remittenda.non tamen iniuria. ſi
enim ex remiſſione iniurie ⁊ pene ðbite ſeq̊

ꝛet᷑ pꝛonitas in eo cui ꝛemittituꝛ ad facilius

peccãdũ ñ eſſet bonũ ei r̃ᷣmittere.Silr ſi ex
tali rmiſſiõe eẽt ſcãdalũ alioꝝ:⁊ obmiſſõ iu
ſticie. Et ſic in caſibus ↄſiłibꝰitellige.Dimit
tamꝰg debitoꝛibꝰ noſtris debita pene pct᷑i ſi
peniteant ĩ nos peccaſſe.dimitteꝛe vo quod
ꝗqſi deũ peccat.ñ ẽ noſtꝛi aꝛbitꝛij.Sed ut vi
cit Pieꝛoꝰ.nos eõrio ĩ dei ĩiuria benigni ſu
mus: nr̃ is cõtumelijs odia exercemuſ.Or̃o
d O mie ieſu vppᷣe mihi idigno ꝓpicius
ↄcede.ui freʒ peccãtẽ vbis oportune
coꝛripiẽdo emẽdã ⁊ ſi ñ vbis.ſaltem
oꝛõnibus.⁊ bonis exemplł.h̊ faceꝛe ñ oſiſtaʒ.
Da mihi ẽt ut ĩ unitate eccleſie ⁊ caꝛitate fr
na ꝑmanẽdo.merear ĩ oꝛationib exaudiri:
? te ꝑ fauoꝛẽ ⁊ auxiliu ĩ medio noſtrum ex
ꝑiꝛi.ꝗ hĩtatõʒz tibi in pacificis collocaſti In
ſuper ⁊ hoc tꝛibue mihi.ut quotiẽſcũq; pec
caueꝛit fꝛater in me.totiẽs dimittam ei. ita
quod nec ꝛancoꝛ inteꝛius.nec aneein ſignũ
2

De ꝛege qui uoluit

exteꝛins in me ualeat aliq̃liteꝛ ꝛepeꝛiꝛi. Am̃
De ꝛege ꝗ uo.ꝛa.po.cũ ſᷣuis ſu. Ca. ix.
Uod autẽ dimittẽdũ ſic fr̃i pcẽ̃an

ti.⁊ nõ tm̃ ſepties.ſed ſeptuagieſ

ſepties:ꝙ ⁊ G̊ ñ debeat alicui gue
aut difficile uideꝛi.ſi attendatur
deꝰmaioꝛa ꝛemittit in ſe peccãti:oſtendit
dominus ꝑ exemplum: quia magis ſumꝰ de
bitores dei.⁊ plus offendimus euʒ.qᷓ; homo
poſſet offendere ꝓximũ.tanta ei eſt offẽſa.
quãtus ẽ ille qui offendituꝛ: deus autem ẽ ĩ
finitus.⁊ iõ offenſa in ipᷣm commiſſa quãdã
babet infinitatẽ: ⁊ tñ quotienſcunq; offendi
mus. totiens ipᷣe paratus ẽ ꝛemittere.dũ tñ
uelimꝰ ueraciter penitere:ergo ſi ipᷣe qui eſt
dñs ⁊ ꝛex oium dimittit ſeruo.multoſortius
⁊ nos debemus dimittere peccanti ĩ mnos fr̃i
⁊ ꝓximo.Et iõꝓ exemplo ponit paꝛabolam
de rege.qui uoluit rõnem poneꝛe cũ ſᷣuis ſu
is. ⁊ in fine applicat ꝑpabolam ad ꝓpoſirũ di
cens. Sic ⁊ pateꝛ meꝰceleſtis faciet uobiſ ſi
militer eĩ deus ponit rationem cũ ſeruis.ſ.
bominibus:nã oĩm actus deus diſcutit dili
genter. ⁊ merita cuiuſq; examinat. ⁊ hoc ꝑ
ſcripturas.ꝑ creaturas.per ↄfeſſores. ꝑ illu
minat ionẽ ꝓpꝛie conſcientie. nolens ratõm
de factis hũanis exigere.ſõt ergo para
bola ad ꝓpoſitũ aptari:⁊ ſic exponiSile ẽ
regnum celoꝝ)i.ſtatus eccle militantis ſeu
pñtis tpris.que regnũ celoꝝ dicitur:tum qr
legibꝰceli ſubijcituꝛ.tum qꝛ de ea ad celum
puenituꝛ (homini regi) i.xpᷣo qui ẽ neꝛuſ hõ
⁊2 uerꝰ deus.rex regum ⁊ ds dominantium
¶ q uoluit rõm ponere cũ ſeꝛuis ſuis).ſ.hoĩ
bꝰ quoꝝ ẽ dñs.q;ꝛ ad ipᷣm pertinet examina
tio meritoꝝ quorũlibet ⁊ ſinguloꝛum Et
notãdũ ꝙ dñs ponet nos ad ꝛõnem de oĩbuſ
bõis nobis ↄmiſſis.⁊ bõis obmiſſis:itẽq; de
mał a nobis ↄmiſſis:⁊ ð mał nobis dimiiſs
de pᷣmo ẽ parabola de uillico iniquitatis. ⁊
iſta cõputatio multũ timends ẽ:multra enig
bõa nobis ↄmiſſa ſunt ⁊ magni ualoris.ſcili
cet bona nature.gratie ⁊ fortune:de ꝗboĩ
bopoꝛtet reddere rönem qualiter eis uſi ſu
mus.Et ſi nõ haberemꝰreddere rõem niſi ð̊
tèpoꝛe.multũ eſſet nobis timendũ: omne eĩ
tempus homini ĩpenſuzʒ. ꝛequiꝛetur ab eo q̃̊
liter fuerit expenſum:⁊ una hora tpᷣris pot
bhomo abſolui a debito:⁊ regnum cel orũ lu
crari.De ſcððo ẽ parabola de talent is.⁊ h ẽt
ↄputatio multũ eſt timenda.cum dñs dicat
ibidem inutilem ſeruum ꝓi ciendum in tene
bras exteriores.de t᷑tio ↄput atio ẽt multũ
eſt timda.cum dñs poſiturus ſi rõnem. eti
de cogitatõibꝰ ⁊ sbis occioſis.de quarto ẽ
ꝑgabola preſens.⁊ hec ↄputatio multum ẽ ti
menda.ꝑꝑ nitium ĩgratitudinis ꝙ eſt ualòꝭ
gicnloſum (Et cum incepit ponere rõnem)
ideſt merita ⁊ conicias exaĩiare. in cua exa
minatione modo ſumus.ſed poſtmodum da

ꝛationẽ ponere cum ſeruis ſuis

bitur de nobis ſnia ſecunduz merita (offeꝛt

ei unꝰ debens decẽ milia talenta) ideſt obli
atus ad magnam penaz ꝑꝑ mulia peccata
Un debito iſtius denotat grauitas 7 nueꝛo
ſitas pctoꝝ:⁊ accipit determinatus numeꝛꝰ
ꝓ ideterminato. Un Auguſtinus. Ar lex ĩ ðᷣ

cẽ pꝛeceptis commendatur ille ðbebat ðceʒ

milia talentoꝝ: ꝑ ꝙ omia peccata deſignat᷑.
que.ſ.contꝛa legẽ fiunt.(¶ Cum autẽ non ha

bet uñ ꝛeddat) ideſt cum non põt uiꝛibus ſu

is deo ſatiſfacere pꝛo peccatis. PHomo eni ꝑ
ſe põt rueꝛe.ſʒ nõ ̃ſurger̃:ꝑ e offẽder̃ ⁊ pec
caꝛe.ac ꝑ hoc debitum contꝛahere ſʒ non ꝑ

ſe ſatiſfacer̃.niñ gꝛatia ði accedẽte.⁊ ſi hõp
uno tm̃ peccato ñ ſufficit ſatiſſacẽ. multomi

nus ꝓ decẽ milibus peccatoꝝ talentis. (iu
bet euʒ dñs uenũdari)in fuitutẽ pene.qr ſʒ
Remigiũ.pᷣtium huius uẽditi.ſupplicium ẽ

damnati(⁊ uxoꝛẽ eius ideſt concupiam ex

q̃ ↄcipiuntur mali filij(⁊ filios eius)i.mala
opeꝛa.in homine enim ſpũᷣs ẽ uiꝛ.ſẽſualitas
mulier:ꝑ quoꝛum cõmixtionem filij ideſt o
pera geneꝛant᷑: uxorẽ eꝛgo ⁊ filios uenudãi.
ẽ pro concupiſcenrijs imerioꝛibus ⁊ malis o
peribꝰexteꝛioꝛibus peno ſoluere ꝙ eſt pᷣtiuz

eius:⁊ omia qᷓ hzʒ. ſ.tempoꝛalia.ꝗa tota ſub

ſtantia ſua ꝓ magnitudine ölicti tradit᷑ quã
doq; extraneis:uel omnis qᷓ ſpũs habet ſunt
uires anime ⁊ corporis.⁊ ẽt bona exteriora
q omnia in penaʒ commutantuz. ut pena do
minẽtuz ei quantum ad omnia in quibꝰ pec
cauit. Uñ ſubditur (⁊ reddi )tunc enim ðpᷣbi
tum peccati redditur.cum pro ec pene pᷣtiũ
exoluituꝛ: ( Pꝛocidens amem fᷣu“ ille ideſt
peccatoꝛ.per penitentam ⁊ humilitate ſui:
qui pꝛius quaſi collu ↄtra dᷣnzʒ eꝛexeꝛat.obni
ge rogat eũ:dicens( Patiss3 habe ĩ me)) co
nãdo mihi uite ⁊ prie ſpaciu.cõdonãdo ðᷣlic
tum.relaxando ſupplicii (⁊ oĩa ⁊ꝛeddã tibi)
oꝑa meꝛitoꝛia.faciẽdo.⁊ me emẽdando.iua
patĩa expectatus.tua gr̃a pᷣuẽtus.tua miſeri
cordia adiutus. Miſeꝛtus aũt dñs qr miſeꝛi
cors ⁊ miſeratoꝛ dñs ꝑatꝰ ẽ miſeꝛeri ⁊ ꝑcere
uere penitẽtibus ſerui illius ſic ꝓcidẽtis ĩ 2
tritõe ſic dicẽtis in confeſſione ſic pꝛomitten
tis ð ſatiſ fatione dimittit eũ libeꝝ a captiui
tate culpe.⁊ pᷣbitũ dimittit ei rlaxãdo ꝛeatũ
pene eteꝛne.dimitſtit totum qꝛ plus dat qᷓ; ꝛo
get. Uñ Cri. Uide miſcdᷣioʒ dei. Petijeꝛat
dilationẽ.⁊ accepit omniũ pctoꝝ remiſſiõm
Egreſſus ãt de obligatõe pct᷑i p̃ᷣuus ille:a
debito ꝗdẽ libeꝛ.ſʒ iniquitat is f̃uꝰ miſcðie
inuente oblit?: iuenit unũ de confuis ſuis.
id ẽ de pct᷑oribꝰ ⁊ hoĩbus.ꝗ ſunt rui dei cũ
ipᷣo:om̃s em̃ ↄſerui ⁊ unius uni ᷣui ſumus.⁊
nos ⁊ angeli ꝗ debebat ei cẽtüũ denarios.i.
paꝝ offendit eũ ⁊ ĩ modico tenet᷑ reſpectiue
qꝛ offẽſa ĩ homieg modica eſt ꝛeſpeciu offen
ſe ↄmiſſe ĩ deũ:iĩuenit ãt in aio per recoꝛoa
tõm iniurie. ⁊ tenẽs ſuflocat eu.ſtꝛingendo

ibir iui canna utwelint
14 famiiaeltate amicltuy
loet minit eun icarcer cn
lordonecreddlar dvitü plena
ſaicactendo dic cancerinfen
cCorens Fo hectamemin
cet Miws deseids
mus:cartaedmiwse
cimmus carceri inamnns N
eius.ſ,angelig im apoce
roſrri qr eiuſdem ami ſun
jucelitet a ſeruo in conn
a que agimus ? ſuoplii
gent.r coam do reßſeni
hemus a guibus non abſen
Kelot anclos ? önones
likalt ingratiuctne
gnn conſerui. A⸗
ꝛ ferunt erhen uum
87 Koriam 4

.

. . dee .
.
iliſfei ſanfece in
us peccato glee
dan)in uiruts
uiture
buins heciti meedi
Duuus eiti ſupolſeinn,
Leius zigeſt 4* Eni
ifliſ fllioss eugg
nnn hisen ſeſoelies
comixtionem flih ieſ 9
rafe ego ? flios enidz.
mys imenebbis ? nals9
i geni ſalcre geſt jtiz
lonporglin ga ng ii⸗
miuo ne licn rocf ui
omni? 9 ſis bobet ſunt
Nris,2et bona eneriora
mmutantun,ut pene do
ad omnia in gub' pec
t redi)runc enim ddi
r.cum d ed eye Hu⸗
ns amem F iecch
eNam ¹ DumAitarnd ſor
u ea degnd n
Daiezdadei nehco
pie ſhactu cödonodi

ſupplicti toin ecbi tbi)

geledo.1 me enecenco lud
tve ga petls u niſeni
Wulertus ait fs miſei
gis gar'e inlſeren 7 tee
ſerun ilius ſcpcicetisi
n corfeſſohe ſ hoſnien
imitit eülibepg canitn

zü dimintiei floxado ni

.

cpit omnii he ſin
3 obligaide gei frn e
er inuitgtis ,
jvenit mi ecani ii
n hoibus nſtit
ni 1 unius 6 iſns .
hehaleilif tale
cen o erafn
itinc dſeane

Secunde partis

2= artando.qꝛ cꝛudelit᷑ coegit eũ ꝛedder̃ ⁊ ſa
tiſfacer. Ale ðbitorẽ tenet qui offenſum te
net i memoria.ꝗ iram ⁊ odium ſeruat ĩ cor
de. Suffoc are eſt ſtrãgulare ł ſtringer̃ ꝑ gu
lã.⁊ qꝛ gutuꝛe logmuꝛ.ille ſuffocat ꝓximuʒ
qui vᷣba excuſationis non audit. In quo oñ
dituꝛ auſteꝛitas. in ꝛepetendo uindictam a p
ximo. Unde Remig.cõſeruu ſuffocar̃ eſt in
fratrem ꝑ uindictaʒ exardeſcere. Tenens g
ſuſſocat eũ dicẽs redõ ꝙ öbes.ſcʒ tormtuzʒ ꝓ
iniuria.pro vbis vᷣbera.⁊ procidens ꝑ pẽitẽ
tiam rogat eũ dicẽs:pacientiam habe ĩ me.
i. parce mihi.⁊ omnia ꝛeddam tibi. Quaſi di
cat.paratus ſum ſecundum poſſibilitatem
meàù ſatiſfacer̃: ⁊ ut dicit Remigius. em̃da
bo iuditio ł ↄſilio eccleſe ꝙ deliqui.Attẽde
ꝙ eadẽ vba protulit ↄᷣuus ſupplicans. qui
boſupplicando a qnño ꝛemiſſionem merueꝛat
malus ſeruus. Sed ut dicit Criſo. Pec vba
ingratus ſeruus reueritus ñ ẽ.quibus ſalua
tus ẽ. Ille ãt non uult hẽre paciẽtiam pᷣſtã
do dil ationem. nec uult dimitter̃ ſine uidic
ta rancorẽ. oñdens crudelitatẽ in mõ r̃petẽ
di uindictam. Unñ Augꝰ.ñ talẽ inuenit iſte 2
ſeruũ.q̃lẽ ille inuenerat dnñm. Petijt ille di

latõm ⁊ meruit r miſſionẽ:iſte qui miſcöiam

petebat dilatõis.ſenſit penã ſufſocatõis.Sʒ
abijt ĩ uia cayn a naturali pietate recedẽdo
? a familiaꝛitate ⁊ amicitia ꝓximi ſe alienã
do. ⁊ mittit eum ĩ carcerẽ crudelit᷑ affligen
do:donec reddat ðbitũů plenarie ⁊ ad nutuzʒ
ſatiſfaciendo.hic carceꝛ infernus põt intelli
gi. Totiens vo peccantem ĩ nos ꝓximũ ĩ car
cer̃ mittimus. quotiẽs eius culpe ñ indulge
mus:quantũ enim ĩ nobis eſt.dum non par
cimus carceri dãnamus. Uidẽtes ãt ↄſerui
eius. ſ. angeli ꝗ ſᷣm apocalipſim conſerui ſũt
noſtri.q; eiuſdem dñi ſumus ſeꝛui:q fiunt ſ.
erudeliteꝛ a ſeruo in conſeruũ ſuũ.oĩia enim
oꝑa que agimus ⁊ ſupplitia que patimuz ui
dent. æ coꝛam dᷣo repᷣſentãt. Tres eniĩ teſtes
bẽmus a quibus non abſcundimuꝛ. ſ.deũ an
gelos ſanctos ⁊ ðmones. Uidẽtes: inquam
ↄtriſtant de ingratitudine ⁊ culpa vᷣui.de af
flictione ⁊ pẽa conſerui. Angeli enim contri
ſtantuꝛ ad culpam. letantuꝛ ad penitentiaʒ:
7 ferunt aĩas ⁊ gloriam. ⁊ narrant dño ſuo

omnia ad deum rferẽdo. conquerẽdo ? auxi

lium imploꝛãdo.AUl iſti conſerui ſunt eccle
ſiaꝝ miniſtꝛi.⁊ quiq; fiᷣles ⁊ iuſti qui uiden
tes crudelitatẽ hominum erga ꝓximos. uel
aliquẽ fratꝛẽ remiſſionẽ peccatoꝝ adeptum
non uelle miſereri ↄ̃ui ſui: contriſtatur. qr
ad eandẽ uiꝛtutẽ ꝑtinet gauder̃ ð bono ⁊ cõ
triſtaꝛi ð malo:⁊ narrant dño.qꝛ in oratioe
petunt a dño talia iundic ari. ad õclarationeʒ
iuſticie.ñ ex liuoꝛe uindicte c dño narrar e
doloꝛes ⁊ ↄtritiones coꝛde ĩ ſuo aſſectu deo
ömonſtrar. Uel cum ueniunt ad dnm. ideſt
ad pᷣlatũ.qui uicem ðdi gerit in terris denun

Capitulũ.viii).

ciant ei mala facta ad finẽ correctõis. Tũe
uocat eum dñs ꝑ ſententiam moꝛtis. ⁊ de B
ſeculo migrare iubet.ut de omnibus ꝛõnem
ꝛeddet. Uñ. Remigius. Pec uocatio non fit
mõ intꝰ in conſcientia.ſed fit exterius in iu
dicio.Et ait illi.Seꝛue nequã.qꝛ ñ ẽ equus
ſed ĩiquus.recipiendo miſericordiã ⁊ reddẽ
do imiſcõiam ſeu iniuriã: omne debitũ dimi
ſi tibi.ide ſt magnã offenſã ĩ me ↄmiſſaʒ. In
hoc pſᷣm Criv.patet magnum eẽ peccatuʒz in
gratitudinis: nã prio qñ debitor erat decem
miliũ talentoꝝ.nõ euũ nequã appellauit.ñ ſi
bi ĩſultauit:ſed ubi incurrit uitiũ tate ingra
titudinis aĩo irato ait ei:pᷣue nequam.qꝛ pe
ior ẽ effectus qᷓ; primo. Nam ſecũdũ Greg.
ſicut boni contumelijs efficiũtuꝛ meliores.
ſic ſempeꝛ repꝛobi de beneficio efficiuntur.
peiores. Nõne g opoꝛtuit ⁊ te miſereri ↄpᷣui
tui. remittẽdo parua: ſicut ⁊ ego tui miſertꝰ
ſum. remittendo maioꝛa: nulla ꝗppe ĩterue
niẽte ſatiſfactõe.ſed ob hoc ſolũ:quia ꝛoga
ſti. me. rogaſti dilatõm ſed meruiſti ꝛemiſſio
nem. Opoꝛtuiſſet quidem ut tali prouocatꝰ
bñ̃ficio.totũ etiam debitũ relaxares roganti
ſed tu etiam ꝙ minꝰeſt faceꝛe noluiſti.quia
dilationem ↄcedere recuſaſti. Ubi Cꝛib. Si
gꝛaue uidetuꝛ dãnum afficere dehuit lucꝛuʒ
ſi graue uidetur preceptum.cogita premiũ:
ſ graue ſit ꝛemitteꝛe ei qui ↄtriſtauit. Suiuſ
eſt ĩcideꝛe in gehẽnam. ſʒ Remi. Seꝛuiſte
nullum reſponſum legit᷑ dediſſe dño in quo
demõſtꝛatuꝛ.ꝙ in die ludici 7 ſtatim pᷣbac
uitã.ceſſabit oĩs pct᷑i excuſatio.¶ Et iratuſ
dominus ñ peꝛ affectum. ſed ſimilitudinem
effectbhominis irati.ideſt ad modũ irati ſe
habens penã inferendo:tradet eum tortori
bus.ideſt demonibꝰ⁊ miniſtꝛis tartaꝛeis.q ĩ
hoc ſüũt diuine iuſticie executoꝛes: tort
res patimuꝛ ĩ pẽa.quos paſſi ſumꝰ ſuaſores
in culpa:qꝰ aduſq; reddat peꝛ penam uniueꝛ
ſum debitum ↄmiſſum ꝑ culpam. ⁊ hoc erit
er᷑naliter ⁊ in ꝑpetuũ.Quouſq; enim põitu⸗
pꝛo infinito.ſicut donec ponitu ibi.non cog
nit eam donec pepeꝛit: ⁊ eſt ſenſus.ſemꝑ ſol
uet. ⁊ nunquam ꝑſoluet: neq; reddet aliquã
do.ſed ſempeꝛ penat luet: nunquam eni red
dere poteꝛit.qꝛ eternaliteꝛ damnat“ erit.nã
T iferno ſemper eſt ꝛedditio abſq; acquiſitio
ne:cũ pena ſempeꝛ maneat ſine fine: qa ibi
non eſt locus redemptionis uel ſatiſfactiõis
ſed ↄdẽnationis ⁊ punitionis. Quod autem
hanc totazʒ ſimilitudinem ad hoc attulerit.
ipſe dñs eam modo quo dietum eſt ad ꝓpo
ſirum adaptando exponit: dicens. Sic ⁊ pat᷑
meus celeſtis faciet uobis uniuerſum debi
rũ a uobis exigendo.⁊ uos tortoribꝰ crutian
dos tꝛadendo.ſcdᷣm Cri. Non dicit pat᷑ ue
ſteꝛ. ſed pateꝛ meus.non eĩ dignum ẽ homis
talis uocari patꝛem deum, qui ita pernuſo
ſus ⁊ odioſus eſt. Ubi Piero. S ormidoloſa

4—

De ꝛege qui uoluit

ſmia ſi parua fr̃i non dimittamnus. magna no
bis a pᷣo ñ dimittẽtur.Et qꝛ unuſquiſq; põt
dicere oꝛe.nihil habeo 3 eũ:hʒ deũ iudicẽ
ꝗ ſimulatõem ficte pacis aufert:dicens.ſ ñ
zemiſeritis unuſquiſq; fr̃i ſuo ñ ſolũ oꝛe:ſed
Et ð coꝛdibus ur̃is.ñ ficta pace.ſʒ va ⁊ inte
gra dilectõe.Quia ñ ſufficit labijs dimitter
niſi oꝛa ⁊ coꝛda ↄueniãt. Quidã eĩ dimitter
nolunt omnino quia ⁊ malitiã ̃uant ĩ coꝛõ.
⁊ uindictã dũ pñnt exercẽt in oꝑe.Alij ⁊ ſi re
mittunt quãtũ ad uindictam.ſeꝛuant tñ cõ
ceptum odium quãtum ad malitiam. Sʒ qſ
quis ſibi a domino remitti öſideꝛat. opoꝛtet
ut utroq; mõ fr̃i ꝛemittat:ut nec oꝑe exeꝛce
at uindictam.nec coꝛð reſᷣuet malitiam. Qꝛ
ſᷣm Sreg. Si hoc ꝙ in nos ðlinꝗtuꝛ ex coꝛð
nõ dimittimus:illud rurſus a nobis exiget.
ꝙ nobis iam ꝑ pniam dimiſſum fuiſſe gauð
bamus. Ubi g ñ fuerit caritatis ꝑſeuneꝛãtia.
nulla ẽ ſufficiẽs pnia. Un a peccatis ſoluto
dr. Uade ⁊ amplius noli peccare. Secula
res quoq; leges.ꝑꝑ ingratitudines quoſdazʒ
reuocant manumiſſos ad poꝛem pᷣuitutem.
Sʒ ex his ur̃ ꝙ peccata dimiſſa ꝛedeant ꝑpꝑp
iteratam peccati ꝑpetrationem. Ad hoc q
communiteꝛ. ꝙ redeunt ꝑ aggꝛauationẽ pec
cati ſequentis: non qð peccatum ſequẽs ſit
eque gꝛaue ſicut omnia pᷣcedentia:ſed quia
grauius ẽ ex comparatione pꝛecedentium.
Un exigitur ꝙ dimiſſum fuerat.ñ in ſe. ſed
quantum ad ingratitudinem dimiſſionis. ⁊
iõ dicuntuꝛ omnia redire.qꝛ ingratitudo eſt
reſpectu dimiſſionis qᷓ̃ omniũ fuit: ⁊ ita quo
dã modo reſpectuz hʒ ad omnia dimiſſa.Nõ
ÿredeunt quantum ad maculam ? ꝛeatuʒ.
ed quantum ad ingꝛatitudinem. Qui emm
poſt acceptam ᷣ̃miſſionẽ ad peccatu redit:
magis ðlinquit.ꝙ ingratus tanto bñũficio ex
titit.⁊ ita ingraritudo peccatum ꝛecidiuatõ
nis aggꝛauat. Quidaʒ vo dicunt. ꝙ peccata
redeunt in quattuoꝛ caſibus.ſ.pꝛopter odiũ
fraternum ꝑꝑ apoſtaſiam a fide. pꝑ ↄtẽptuʒz
confeſſionis.⁊ ꝑꝑ doloꝛem de pnĩa habita.

Unde ſunt uerſus.Fratręs odit uhi Ata
ta fit. ſeꝛmitq; fateri. Denituiſſẽ Riget pſti

na culpa ꝛeddit. SFacſt g ⁊ meꝛito in te pec

canti dimittes.ſi quantum ti bi dimitti deſi

ðras ueꝛaciter attendas. Quia ᷣm Cꝛip̃ᷣ.⁊ ſi
ſeptuagieſſepties dimiſeꝛis.⁊ ſi omĩa ſimpli
citer peccata ↄceſſeris ↄtinue pximo:quan
tum gutta aque ad pelagus infinitum. tãto
magis ⁊ multo plus deficit tuus amoꝛ ad in
finitam bonitatem dei.cuius in neceſſitate
eonſtitutus es. cum iudicaberis ⁊ noxas tri
bueris. Et iõ bene peccata in deum decem
milibus talentis. ⁊ peceata in pꝛoximum cẽ
tum denarijs comparauit: quia etiam ea
dem peceata. multo gꝛauioꝛa ↄmiſſa ſt᷑ i de
um.quam in pꝛoximum. Docemur g hoc lo
co.ui ſicut dominus nobis dimittu maiora

ꝛationẽ ponere cum ſeruis ſuis

peccata.ſic nos dimittamus ↄſeruis noſtris

minoꝛa in nos ↄmiſſa, alioqꝗn a nobis exiget

debita uniuerſa. Uñ Aug. Ois ho ðbitõ eſt
dei.⁊ öbitoꝛem habet fratrem ſuum. Ideo
deus iuſtus ↄſtituit tibi regulam in debito
re tuo.quã faciet ⁊ ipᷣe cum ſuo. Uñ ⁊ Criſ.
Pec igitur omnia intelligẽtes. ⁊ hec deceʒ
milia excogitãtes.ſaltẽ hĩc feſtinemꝰ ad di
mittẽdum ꝓximis parua ⁊ uilia. Audiamuſ
ĩ miſeꝛicoꝛdes ⁊ cꝛudeles:qm̃ non alijs ſumꝰ
crudeles:ſzʒ nobiſmetipᷣis.Cuũ memoꝛari ma
loꝝ uis.excogita qm tibiipi maloꝝꝑ rememo
ꝛaris.nõ alij: quoniam tua ligas peccata.ñ
ꝓximi.Duo itaq; bĩc querit ⁊ cognoſcer̃᷑ ad
uerſum peccata noſtra ⁊ alijs dimitteꝛe: ⁊=
illud ꝑꝑ hoc.ut facilius hoc fiat. Qui.n.ſua

intelligit.facilius ignoſcit conſeruo: ⁊ non

ſimpliciter ab oꝛe dimitteꝛe.ſed a coꝛde. Ne
igitur dicas.qm ↄuiciatus ẽ ⁊ detraxit.⁊ ðᷣ
ceʒ milia opeꝛatus ẽ mihi mala. Quanto ci
dixeris.tanto magis mõſtras eum benefac
toꝛem:dedit.n.occaſionem abluendi pecca
ta tua. Quare quanto maiõa iniuſta tibi fe
cit:tanto maioꝝ peccatoꝝ dimiſſiõis cauſa
tibi ↄſiſtit. Si.n.uolueꝛimus nullus iniuſta
nobis facere poteꝛit:ſʒ ⁊ inimici maxime ꝓ
derunt nohis. Uide g quanta lucraris.man
ſuete inimicoꝝ feꝛens impꝛudentias:pᷣmuʒ
quidez ⁊ maximum peccatoꝛuʒ remiſſiõeʒ.
ſecundum patientiaʒ ⁊ perſeueꝛantiam.ter
tiuz manſuetudineʒ ⁊ amoꝛez hominũ.quã
tum ab ira continue eſſe libeꝝ.⁊ a triſticia
que hinc eſt. Cum his ⁊ uenerabilis eꝛis ⁊
ipſe inimicis. ⁊ ſi demões fuerint: magis ãt
neq; habebis iaʒ inimicum ita diſpoſuus.
Quod autẽ eſt maius ⁊ pꝛimuʒz dei amicitiã
⁊ ſi peccaueꝛis uenia potieris.Et iterũ non
memoꝛiam maloruʒz habeamus in eos ꝗ le
dunt. naʒ nobis pꝛoſunt maxime niſi nonpᷣoſ
iudicauerimus. Rapuit ille. gratias egiſti
tu pꝛo iniuſtitia ⁊ gloꝛificaſti deuz infinitaſ
fꝛuc tificaſti mercedes. Si autem oꝛaueꝛis
ꝓ eo.deo factus es ſimilis. Uides qualiter
maxime lucramur ab alioꝛum ꝑſecutiõe ni
hil ita deum letificat. ut non ꝛeddere malũ
malo.ĩmo reddere ↄꝛia iniunctum eſt no
is.beneficia ⁊ orationes.non e ſt quid diffi
cilius quam memoꝛia maloꝛum. Pec igit
ſciẽtes humiliemur.⁊ ðbitoꝛibus nr̃is etiaʒ
g atias agamꝰ:fiunt.n.nobis ſi philoſopha
ri uolumus.maxime non ſoluz indulgentie:
uerũ etiã mercedis occaſio. Pauca ſi qdezʒ
damus. pluria recepturi. Quid igituꝛ expe
tis cũ uiolẽtia.cũ ðᷣceret ⁊ ſi ille uellet dar.
