ineꝛ Moylen thelyi
dihaen a leget
umnngnortnus alter
gnifienehn noritun
u ns Mrtwiſmus n
tremin oe de ether
helyan deteng
ſen eimung
ſü eius e 1 mese
n ua fut ereeſ
ltatts Aner ſunt⸗
Alud, Johj unt ſanr
maioren

t mmez iniſt,
gouun no, enin
Nuite altitucinem.9
lrggtalen comit
lterptatn agnoſees,
eſſe nipler ſdi ſi,
enerat dilectionen
Gitio ſui Keneraro
rdez Oid i
Aen ndeitarem K
dmundi variate;
Remmna Jacobuz gui
uel ſupplantator: utfti
no. g etczee nyler /
boll.t elpiſlentin⸗
tignoes Cnbol ſonit
s ſub glaſts oſternan
ſquilegtine certaue
cobus voſt luclos acte
hänem ginterßlarn
mliter dedet eſſe tn
ssproficiens? Nrud
eguna gei ſiz ü
inezt gati eilein
Olumtum 40 ſar
dnnda m
in
nennm ⸗
Aice 6,
jſoperoliſil 6
hlni mni
t⸗ turo

Secunde partis

ꝓacobus qui luctator uel ſupplantãs.ſigni
ficat pauꝑtatem uoluntariam. ⁊ iſta tria fa
ciunt uipᷣre claꝛitatẽ diuinam.ſient iſti uide
zunt tꝛanſfiguꝛatõem.y elix qui talem mon
tem.i.eminẽtiam uite aſcendit. in quo ſunt
nꝛes gradus.ſ.abiectio ſui.mortificatio car
nis contemptus mundane proſpeꝛitatis.ð ꝗq
bus ſupra ꝓximo capło.ſñi quis nult poſt me
ueniꝛe.abneget ſemetipſum ⁊ tollat crucezʒz
ſuam. ⁊ ſequatur me. S elix qui ſic orationi
inſiſtit.pie fideliteꝛ ⁊ ꝑſeueranteꝛ.donec apꝑ
pareat gloria in facie cleꝛici qui tranſ figuꝛã

tuꝛ in ſolent dum lucent per ſcientia aꝛdẽt

per caritatem illuminant ꝑ exemplum 2 do
ctꝛinam:in neſtimentis laici.quibus ſufficit
albedo niuis ꝑ munditiam mentis carnis ⁊
opeꝛis.¶Et apparuerunt illis Moyſes) iazʒ

mortuus ᷣm animam. in coꝛpore aſſumpto

uel ſibi adoptato.ſicut quando apparent an

geli in corporibus aſſumptis: ¶ 7 Pelyas C
adhuc uiuus in anima ⁊ coꝛpoꝛe proprio. al

latus de ꝑadixo.Appaꝛuerunt cum xpᷣo iſti
duo potiuſqᷓ; alij.alteꝛ mortu* alteꝛ adhuc
niuus:in ſignum ꝙ uiuentiũ ⁊ moꝛtuoꝝ ſeu

uite ⁊ mortis ſit vñs ⁊ ꝙ iuſti tam mortui ꝗ

ꝑ Moyſen qᷓ; uiui qui ꝑ Pelyam.qui tẽpor

Audicij uel uiui in carne ꝛeperiẽdi uel a mor

te ꝛeſuſcitandi ſunt.regnatuꝛi ſunt in gła cõ
illo. Item ut oñdãt ipſuʒ eſſe quẽ leges ⁊ ꝓ
pheraruʒ ſcripta prodixerunt ⁊ promiſerut
⁊ ut hĩc appareat quod lex ⁊ prophe a doe
trina xpᷣi non diſcordant.⁊ quod finis legis
⁊ pꝛophetaꝛum in ſuo ſeꝛmone xpᷣus eꝛat.⁊
eius gloria propteꝛ quam uenerat.⁊ ut ipſe
oñderet ſe eſſe ſupra legem quam Moyſes
legiſlatoꝛ ðdit.⁊ ſupra pꝛophetas ĩter quos
belyas pᷣdicatoꝛ precipuus fuit. p Moyſen
quidẽ ſignificatur lex.ꝑ helyam prophete ⁊
p anʒ enãgeliũ. Appaꝛuit igituꝛ dũñs medius
inteꝛ Mopſen ⁊ helyã tãq; ipſe ⁊ euãgeliuʒ
habeꝛent a lege ⁊ prophetis teſtimoniũ. It᷑
unus mortuus ⁊ alteꝛ uiuus apparuit. ut ſi
gnificent.xpᷣm morituꝛum ⁊ iteꝝ uictuꝝ uel

ut nos mortui ſimus mõo. uiui aut do. It᷑ ut
ex oĩ ꝑte xpᷣs teſtimonium hẽret de celo pa

trem in uoce de ethere. nubes de paradiſo
helyam.de terra apoſtolos de inferno moy
ſen ¶ Et loquentes cum eo dicebant exceſ
ſũ eius quẽ cõpleturuſ erat ĩ irtm.i.paſſionẽ
in qua fuit exceſſus amoꝛis.doloris.⁊ humi
litatis. Amoꝛ fuit ſupra menſuram. ſecundũ
illud. Johã.maiorem ac dilectionem ⁊c.do
lor ſupra conſuetudinem ſcõm illud Treñ.
O uos omnes qui tranſitis ⁊c. humilitas ſu
pra uirtutẽ. ſ̃m illud Treñ. Recoꝛdaꝛe pau
pertatis ⁊c. Loqui autem ipſorum eſt talezꝭ
gratiam redemptionis futuram per xpᷣm. te
ſtimonijs legis ⁊ ꝓphᷣaꝝ prefiguratam eſſe

oſtendeꝛe. Et notandum ꝙ non loquebantuꝛ

de tali mateꝛia tanqᷓ; indicantes xpo que ne

Capłm. iij.

ſciret.ſed eum adorabant de aduentu eius ĩ
carne.⁊ quia miſterium paſſionis quod ipſi
predixerant uiderunt in Chriſto ↄplendum.
⁊ leti foꝛtaſſe.quia uidebant redemptionis
ſue totiuſq; humani generis diem appropin
quare.Compatiebantur nihilominuſ xpᷣo qꝛ
taʒ glorioſa facies debebat ſic conſpui.⁊ ſie
inuidioſe tradi.⁊ iudicaꝛi ⁊ cruciſigi. Notã
dum etiam quod gaudium magnum factuz
eſt apoſtolis ⁊ ꝓphetis.non ſolum de tranſſi
guratione xpᷣi:ſed etiam (ut dicit Effrẽ?) de
mutua uiſione:quia utriuſq; teſtamenti prĩ
cipes congregati ſunt cum deo Abraham.
Uidebat enim Moyſes dux iudeorum prin
cipem xpianorum Petrum conſiderabat
Pelyas caſtus uirginem Johannem ⁊ uteꝛ
q; in Jacobo laudabant martyrij pꝛiuilegi
um. i Petꝛus ueꝛo ⁊ qui cum illo erant ga
uati erant ſomno opprſſi a gloꝛia quia ſplẽ
dore incomprehenſibilis deitatis.premũtur
ſenſus humani corporis. Et euigilantes ui
deꝛunt maieſtatem eius.⁊ duos uiros. ſcʒ.
Moyſen ⁊ Pelyam quos cognouerunt pre
dicte claritatis illuſtratione. Unde querit
Ambro. Quomodo apoſtoli cognouerunt
Moyſen ⁊ Pelyam.quos nunq; uideꝛunt ⁊
ꝛñdet quod peꝛ maieſtatem ſupeꝛ eos ueniẽ
tem:in quo innuituꝛ ꝙ ĩ futura gła.alteꝛ al
terum quem nunquam uidit cognoſcet. Se
cũdum glo.h̊ Elvas dicituꝛ eximius ꝓpheta
rum:ſed ↄtra de ðð hoc dr in pꝛologo ſupeꝛ
pſalterium.⁊ de moyſe in glo.ſuper exodũ.
Et ſoluituꝛ qꝛ moyſes fuit eximius domini
familiaꝛitate.ſignorum oſtenſione.legis pꝛo
mulgatione. Pelyas eximius uite auſteꝛita
te. aꝛguendi auctoritate uite diuꝛmitate.
Dauid eximius pꝛophecie ſublimitate regia
dignitate.⁊ ſpãli ei facta promiſſione. Tune
Petꝛus tanqᷓ; feruentioꝛ dixit ad ieſum (do
mine bonum eſt nos hic eſſe)).ſ.in monte ⁊
in conremplationis dulcedine. Celeſti enim
dulcedine guſtata uileſcũt infima. Uñ Ra:
banus.Quo amplius quis deguſtat dulcedi
nem uite celeſtis.eo amplius omnia alia fa
ſtidit ĩ infimis(Si uis faciamus hec tꝛia ta
beꝛnacula )ad manendum.ſ. hic continue:
geibi unum moyſi unum ? Delye unum).
on loquebatuꝛ de tabeꝛnaculo pro ſe ⁊ ſo
tijs ſuis faciẽdo.quaſi ſupponens ſe ⁊ ſocios
tanquam diſcipulos cum magiſtro manſu
ros in ſuo tabeꝛnaculo. Petꝛus optando cõ
mendat xpᷣum.⁊ ſe in monte manere ex mo
dico guſtu paꝛticipationis futuꝛe gloꝛie quã
in chriſto uiderat:ut peꝛ hoc diſcamus quð
nihil ſit difficile pro chꝛiſto pati.nec toꝛmen
ta nec crux nec moꝛs.ut ad montem celeſtiſ
glorie perueniamus. ſi enim ſenſibilis uiſa
chꝛiſti gloꝛia.ſic Petꝛuz in monte impꝛeſſio
nibus ⁊ ĩ tempeꝛiebus ſubiecto illexit.ut di
ceꝛet bonum ibi maneꝛe: quid eſtimadũ ẽ ðᷣ

De traͤſfiguratione

ila inefficabili ⁊ ĩtelligibili gła et᷑na ĩ celo.
ubi nulla ĩtẽperies.nulla ꝑegꝛine ĩpꝛeſſiõis
mole ſtia:ubi nullũ malù ſz̊z oẽ bonũ obtine
bituꝛ. Unde Beda.O quanta felicitas uiſio
ni deitatis inteꝛ angelos adeſſe ꝑpetuo.ſi tã
tum tranſfoꝛmata xpᷣi humanitas .duoꝛũq;
ſanctoꝝ ſocietas.ad punctum uiſa delectat
ut eis ne diſcedant Pꝛetrus pᷣſtaꝛe uelit ob
ſequiuũ. Unde ⁊ Remig.Aiſa dñi maieſtate
7 duoꝝ ſeꝛuoꝝꝑ Petrus adeo delectatus eſt.
ut cũcta tpꝛalia obliuioni tꝛaderet:⁊ ibi in
ppetuum uellet maneze. Si ant Peirus ſic
ꝗaccenſus ẽ. quanta erit ſuauitas ⁊? dulcedo
uideꝛe ꝛegẽ in decoꝛe ſuo.⁊ inteꝛeſſe choꝛis
ſar ctoꝝ oĩum ⁊ angeloꝝ.h̊ Remi. Sʒ erra
uit Petꝛus ⁊ neſciebat ꝗd diceꝛet hoc petẽ
do.tuzʒ qꝛ in uia pr̃iam re ꝗrebat.⁊? umbꝛaʒ
futuꝛe gloꝛie quã uiderat uerã eſtiabat glo
riam.oblitus ꝛegnũ dei non eè ſanctis ꝓmiſ
ſum ĩ terra ſʒ in celo.tum q in gla tabeꝛna
cula manufacta neceſſaꝛia credebat.igno
rans domũ manufactam non eſſe neceſſaꝛiâ
in illo ſeculo futuro.tuʒ qꝛ ſe ⁊ coapoſtolos
adhuc carne moꝛtali circũdatos ẽẽ nõ auer
tebat.⁊ abſq; guſtu moꝛtis immoꝛt alis uite
ſtatum ſubijꝛe uolebat.tũ ẽt qꝛ ⁊ ꝓximoꝛuʒ
ſalutem non attendebat. Uñ Aug.gd dicis
ſcte Petre.mõs peꝛit ⁊ tu iecretu qꝛis. Ui
des tot gẽtes in unũ ↄuenire:⁊ tu gꝗeteʒ dili
gis. Uides tenebꝛas mði ⁊ tu lumen abſcon
dis. Nemo quippe accendit lucern ⁊ ponit
eam ſub modio ⁊c᷑. Uñ ⁊ Damaſ.Non ẽ tibi
inꝗt Petre bonũ qð xpᷣs ibi moꝛet᷑.qm̃ ſi ibi
manſiſſet nequaq; tibi facta ꝓmiſſio con:ſeq̃
retur effectum. Neq;.n. claues obtinuiſſes
regni.nec mortis Tyraãnis abolita eſſet. Et
ut dicit Cri.qꝛ audiuit ꝙ oʒ eum hieroſoli
mam ſꝛe ⁊ multa pati adhuc timet ꝓ xpᷣo.
iz poſt ĩcrepatõem non audet aperte diceꝛe
rurſus. ꝓpitius eſto tibi:ſʒ idez occulte per
galia ſigna inſinuat. Quia. n. uidebat multaz
quietem ⁊ ſolitudinẽ.cogitauit ↄuenientem
ibi eẽ ſtationẽ ex loci diſpoſitõe ꝙ ſignificat
dicens (Bonũ ẽ nos h̊ eſſe Juelut ẽt ſemꝑ G
eſſe.iõ tabernaculoꝝ meminit dicens.(Si
uis faciamus h̊ tria tabernacula.) Cogita
uit.n. ꝙ ſi hoc fieꝛet non aſcẽdeꝛet hieroſo
limam:⁊ ſi ũ aſcẽderet xpᷣs.ñ moꝛiretur ibi

eni ſciebat ſcribas ĩſidiaꝛi ei.h̊ Criſ.⁊ licet
Petrus ut homo ſtupefactus neſciꝛet quid

diceret: in hoc tñ ſuam deuotõem oñdit.⁊ ĩ
ſiti ſibi ardoꝛis mõſtrat iudiciũ. Uñ inebria
tus Petrꝰerat. ꝗ de una gutta uini celeſtis
gquã bibeꝛat.q uaſi tres tabernas facere uo
lebat: ſicut.n. ex paſſionis magnitudine ut
timoꝛis uel amoris. Aliꝗs prumpit ĩ aliqua
vpa ſine pᷣmeditatioe: ita ſimilr ex magnitu
dine ðᷣuotionis ⁊ ölectatiõis exꝑte.dixuᷣ Pe

trus il la vba.q̃ tñ non erant ratiõabilia ,qa2-

i ſolo aſpectu humanitatis xpᷣi non ↄſiſtit eſ

domini.

ſentia britudinis. ? ideo illud non debebat

ſufficeꝛe ꝓ finali beatitudine. In monte ta

boꝛ ẽ grande monaſteꝛium.grandi ſilua cir
cũdatum.tres hñs eccłas .iuxta ꝙ Petꝛus
ait.faci.ſ̊ tria taber. CTꝛia tabernaculꝗ con
templatiuus moꝛalr facit qũ legẽ ⁊ ꝓpheti
as ⁊ euangeliũ pꝛactice legẽdo diſponit f.
coꝛde credẽdo oꝛe ↄftendo.⁊ oꝑe adimplen
do ſciendum ãt ꝙ iſta tranſſiguratio ſignifi
cans głam ſctoꝝ.pᷣmo ðᷣſcribit᷑ a maieſtate
di.qꝛ tota tꝛinitas ibi apparuit.pf̃ ĩ uoce. fi
lius ĩ humana carne.ſpuſſanctus in nube:ꝑ
ꝙ datur itelligi ꝙ głia ſanctoꝝ ↄſiſtit ĩ frui
tiõe beate trinitatis.Sicut.n. Petꝛus ebꝛi
us ex dulcedine illius cl aritatis uoluit face
ꝛe tꝛia tabernaculaeita hʒ homo tria taber
nacula ĩ aia ſua qͥ nec moyſes nec Pelyas.
ſʒ ſola bta trinitas ölectabilr inhabitat.ſᷣm
illud. Joh, (ad eum ueniemus ⁊ maſionem
apud eum faciemus). Hec ãt ſunt memoria
itelligẽtia ⁊ uoluntas. Na filius habitat in
tabernaculo ĩtelligentie. ĩplendo ipam dei
pleniſſima ⁊ lucidiſſima cognitõe: ſpũſſãctꝰ
ĩ tabernaculo uolutatis:ĩplẽdo ipᷣas ſapidiſ
ſima ⁊ ſuauiſſima dilectõe pr̃ ĩ tabeꝛnaculo

mMẽoꝛie iplẽdo ipam cogniti ⁊ dilecti perpe

tua refectõe ⁊ ſecuriſſima intentõe.ꝗbꝰ ae
tibus aia ĩ deum q̃ſi totaliter traſ foꝛmat᷑.⁊
quodãmodo ðdiformis eſſici᷑. Tũc vᷣificat᷑
m quãdã pᷣguſtatõem illud ꝙ dr̃ alibi:ĩtra

I gaudiu dñi tui. Scdðo ðſcꝛibit iſta tꝛãſ figu

ratio a ſocietate ↄſoꝛtij.qꝛ ibi fuert moyſes
2 Pelyas Jacob Petrus ?7 Johannes. In
celeſti igitur gla habemuſ ſocios omnes ue
teris? noui teſtamẽti ſctos. GBeati ueteꝛis
teſtamenti diſtinguũtur ĩ duos oꝛdines.ſ.pa
triarchas ꝗ ĩtelligunt ꝑ moyſen ⁊? pphas ꝗ
ꝑ Pelyaz . Sancti auũt noui teſtamenti diſti
guũtur in tes.ſ.ĩ martyres q ꝑ Jacobum:
in confeſſores qui pleni ſapientia dei intel
liguntur per Petꝛum qui interpᷣtatur agno
ſcẽs:in vᷣgines qui per Johannem. Uel põt
dici ꝙ xpᷣs uoluit habeꝛe teſtimoniuʒ ſui ad
uentuſ ab illis qui ſunt in celo.ſ.a patre. ⁊
ab illis qui ſunt in mundo.ſ.a Petꝛo. Jaco
bo. Joh.⁊ ab illis ꝗ ſunt in terreſtꝛi pꝑadiſo
.ſ.ab Helya.⁊ ab illis ꝗ ſunt in inſerno.ſ.a
Mopſe. Uel ꝑ ſex ꝑſonas ſignant᷑ ſex bona
q̃ deus ↄfert ↄtemplantibus. qꝛ in contẽpla

tõòe pꝛimo mẽs illuminat᷑ ꝙ ſignatur in Pe

tro qui interpꝛetatur agnoſcens. Secundo
caro ſupplantatuꝛ ꝙ ſignatur ĩ Jacobo ꝗ
interpptalur ſupplantator. Teꝛcio gratia au
get augm̃tatur. ꝙ ſignificatur ĩ Johanne
qui interpᷣtatur ĩ quo ẽ gratia.Quarto mòs
ↄtẽnit᷑ ꝙ ſignif catur ĩ Moyſe qui iterpᷣtat᷑
aſſumptus ex aquis. Quinto coꝛ amoꝛe inflà

matuꝛ.quod ſignificatuꝛ in helya qui ꝛaptuſ

fuit ĩ cuꝛꝛu igneo.Sexto dulcedo celeſtis pᷣ
guſtatuꝛ.ꝙ ſignificat᷑ in ieſu. Unde Petrus

g tabernac .
ſocgi 1e enmlien
miſsgefuit efili e
di en intdi B
Pii nd nheie
ſit ann culi Lu ſe⸗

. 4
clpit hent tabernacule

loquente :d ii
ſone cogitante er,
ne en e nuiu uce

. geren e e
ut tmtel gere
ſuſtoni ptis none e

hemacula recè
lubernaeula:? eos non eſe/

xwnor hi b⸗ ſi⸗
u.tin dbſconallo ſaleic
nliggci deinmne
ſrcihient diſceſſet Mo
nortubesſühſecinn guu⸗
cigsaddirnön di
teneräthernactld eun
s:r ianedes dnine
ligioſts uapdudus Her ie
ceſſit:gꝛ ſeut fun e din
fuita luce Ad iſmedas
cognitoe diuinitatis uni
Worſi? velyeteſtinon
be. noͤtonitꝛus teſtinon
decẽ flius meus non
(dlenns)fllus meus n
Aliunte gentus uel adopt
Amnd r Deaeflius.
. cefllius e ſlum uich
r biceheit tig ei
monſtrarelneenget ap
Oplacui iinnomei
hrde müͤticigre otin
quo delectorin guoren
ioqe oin gue ſinn hurri
guitue deſtunn enlie
ntis ugre d ſienn
ſum aucitehn ie
emagiſch

bilep g ſanih
loe pri achen
tl t oller gerpe
na Mteytoe, gb ge
liter triſſoumn f.
ſicik. Tac pficat
lud oci Abiirr
Cibit iNanitüigt
Aiifoeft mees
184 Podanned N
md ſocied nges de
ſcios Hean beteis
ri uos Nrainesſ9
morſen t ghiog
it noui teſtamen lſti
nmesge Jobum:
eni ſapenizcel inel
guiinterptotur 4000
Jobonnem. Ver pot
geteſtinorinz ſul
tin celo apae.
ncoa Peno. N.

Gecunde partis

qui unam guttam pꝛeguſtaueꝛat.dixit (důᷣe
bonũ eſt nos hic eẽ) neſciens quid diceret.
Tertio deſcribitua: iſta tranſfiguratio a
glori ficatiõe ſubiecti.cũ dĩ reſplenduit faci
es eius ſicut ſol.ueſtim̃ta aũt eius facta ſũt
alba ſicut nix: per que ſignatur beatitudo ⁊
gloria. quibus ſanctoꝝ coꝛpora induentur.
dñs igituꝛ Petro nõ ꝛñdit.nam licet ex feꝛ
uoꝛe deuotionis loqueretnr.tñ qr impruden
teꝛ ĩteꝛrogauit.iõ reſponſionẽ dñi nõ mern
jt. nõdum enĩ ut ĩ hac gła ↄſiſteꝛet tpᷣs erat
Qui autẽ uult dño faceꝛe tabernaculü pre
paret penetꝛalia coꝛdis ſui.⁊ ĩueniet locum
dnño tabernaculuzʒ deo iacob. Ar uero male
materiale tabeꝛnaculum ex frondibuſ ten
toꝛijs queſiuit.eſtimans ĩ eteꝛna illa gla tem
poralia tabernacula ncẽia.ubi nulla aduer
ſitatis aura ẽ timenda. ubi deus oĩpotens tẽ
plũ ẽ ⁊ domus eccłie:ideo nubis lucidis ac
cipit obumbꝛaculũ. Uñ ſequituꝛ ( Aghuc eo
loquente)⁊ ð tabernaculoꝝ uiſibiliũ ↄſtruc
tione cogit ante:Cecce nubes lucida obum
brauit eos.)qꝛ maioꝛi luce ⁊ uera cognitõe
ſuffudit: ut intelligeꝛent electis in eterna ta
bernacula receptis non eſſe neccẽia coꝛꝑalia
tabernaeula: ⁊ eos non eſſe pꝓtegẽdos tegmi
ne domoꝝ. ubi nubis ⁊ ſpuſlancti gla ꝓtege
tuꝛ. ⁊ in abſcondito faciei dñi abſcõdent᷑.⁊ ĩ
telligas ꝙ cũ ſdetrus loqueret᷑.inteꝛĩ ãteqʒ
vba cõpleꝛet.Diſceſſer̃t Moyſes ⁊ Elyas.⁊
mox nubes ſubſecuta ẽ.quaſ ĩterꝛũpũt᷑ vba
eius peꝛ obũbratõm nubiſ Querebat Petꝛ?
teꝛtenũ tabernaculũ ⁊ affuit celeſte obũbꝛa
cula: ⁊ iſta nubes nõ fuit cauſata ex iſtis ca
ligions uapoꝛibus.ſʒ ex uehemẽtia lucis ꝓ
ceſſit: qꝛ ſiout fumꝰ ẽ ab igne. ita iſta nubes
fuit a luce. Ad ĩſtꝛuẽdas aũt m̃tes apłoꝝ de
cognitõe diuinitatis unigeniti filij dei. poſt
Moyſi ⁊ Velye teſtimoniuʒ nox pꝓr̃is de nu
be.mõ tonitꝛus teſtimoniũ ꝑhibnit dicens.
(Pic ẽ filius meus)non adoptiue ſz ꝑ nãm
dilectus) filius meus.ſ ‚nälis 7 ꝓprius non
aliunde creatus uel adoptiuus. Doc eſt ᷣm
Amb. nõ Helyas filius.nõ Moyſes filius: ſʒ
hic ẽ filius quẽ ſolum uidetis. Receſſer̃t eĩ
illi.ubi ceperat dñs deſignari. ut ille ſolus ðᷣ
monſtraret᷑ ne eꝛrarẽt aSe quo mihi bñ
ↄplacui).i.in quo meũ bñp acitum de ꝛedẽ
ptõe mudi cõplere ↄſtitui. Uel ſcõm Criſ.ĩ
quo delectoꝛ.in quo requieſco.quem accenꝝ
to qꝛ oĩa que ſunt patris cum diligentia exe
quituꝛ. ⁊ eſt una eadẽq; uoluntas ipſiꝰ 2 pa
tris. quare ⁊ ſi crucifigi ułt ne Sdicas. C Bp
ſum audite)magiſi; Moyſen uel Pelyam
qꝛ xpᷣs finis ẽ legis ⁊ ꝓphaꝝ. IJpᷣm audite ut
ſupremum ⁊ ſingularem mgrm qui docebit
uos omnia neceſſaria ad ſalutem. Ipſuʒ au
dite quia ueritas eſt ipſuzʒ querite quia uita
eſt. ipſum ſequimini: q; uia eſt. Ac ſi (ut ait
Remigi?) alijs uer bis diceret recedant um

CLapkm. iij.

bre legales ⁊ Typi ꝓphaꝝ: ⁊ ſolũ choꝛuſcũᷣ
lumẽ euãgelij ſequimini. elices g̊ apti.qui
non ſolũ qñi claꝛitatem uidere meruer̃t. ſed
ẽt uocẽ pr̃is intonãtẽ audierũt.Nec ab bac
felicitate nos ex toto alieni eꝛĩus.ſi quẽ illi
crediderũt ⁊? nos credimus. ⁊ quũo illi uixer̃t
amãdo uiuimus.⁊ quẽ dilexer̃t totis uiſceꝛi
bus amamus.¶ Sʒ qꝛ hũana fragilitaſ in pᷣ
ſentia maieſtatis opprimit᷑.qr põdus diuini
tatis ⁊ ↄſpectũ maieſtatis głie ferre ñ ualet
iõ dũ audirẽt uocẽ teꝛribũẽ de nube.cecið
ruut in facies ſuas ñ ſicut mali retroꝛſũ und
KRemi. In eo vo ꝙ ſct᷑i diſcipuli ĩ faciẽ ceci
der̃t ſẽtitatis fuit iudiciũ.impij eĩ retrorſuʒ
cadũt ut Heli. Pec ꝛemi.cadt᷑ gᷓ iuſti ĩ faciẽ
mõ ꝑꝑ tĩoꝛẽ ut h̊.mõ ꝑꝑ hũiliatõem. ut magi
ꝓcidẽtes adorauerũt eũ. mõ ꝑp gꝛãꝛũ actio
neʒ. ut ſẽioꝛes cecider̃t ĩ ↄſpectu thrõi ĩ faci
es ſuas.(¶ Et timuer̃t ualõ aꝛ ſe erraſſe cog
ueꝛũt.qꝛ nubes lucida apparuit.qꝛ uocem qʒ
ſi tonitrualẽ.ſ.patris (cꝰ maieſtati timor de
betur) audier̃t. Ad hãc uocẽ (ut dicit Effiẽ)
fuger̃t ꝓph̊.ceciderũt apli ⁊ timuerũt. Toni
tꝛuũ quidẽ terribile fuit. Uñ ð ipa uoce t᷑ꝛa
ſub ipſo cõtꝛemuit.Sʒ quos hũana fragili
tas gꝛauabat. benigne pius magiſteꝛ uerbo
ꝑiteꝛ ⁊ actu cõſolat ⁊ eꝛigit.nã clemẽteꝛ ac
ceſſit ieſus qꝛ ꝑ ſe ſuꝛgeꝛẽ ñ poteꝛãt.⁊ tetigit
eos familiaꝛiteꝛ ⁊ dulciteꝛ. ut tactu debilua
ta mẽbra ſolidaꝛet:dixitq; eis: ut metũ ⁊ tĩio
rem fugaꝛet (Suꝛgite) caſum: (⁊ nolite
timer)ʒ merũ. Beati illi quos tãgit ieſꝰ bki
illi quos tangit ſalus ⁊ uita. Illi eniz ſurgůt
illi ſine timore ⁊ ſecuꝛi fiunt· Rogemus er
go eum ut ⁊ nos tangat.⁊ a ſomno ſtuporis
2 inſipientie excitet: atq; ad ſe uidendum no
bis oculos apeꝛiat.dulcis amicus e ſt. quia
pie conſolatur ⁊ potenter adiuuat. Ad tac
tum ergo ⁊ conſolationem ieſu miſera toris
qui proſtꝛatis dexteram ad beneficium an
xilij porꝛigit. ⁊ iacentes erigit: Diſcipuli
ſuꝛgentes nec moyſen nec helyam uidez unt
Aſed ſolum ieſum in fignra conſueta. qua
conuerſari ſolebat inter eos. Secundum
Glo.ſi Moyſes ⁊ helyas perſeueraſſent.uox
patris uideretuꝛ incerta cui potius teſtimo
nium dediſſet: ⁊ ideo receſſerunt illi ne ad
eos uox patris fieꝛi putaretuꝛ.ſed ut ad ſo
lum ieſum peꝛtinere intelligeretur Alle
goꝛice ablata nube uiderũt Moyſen ⁊ Peli
am euanuiſſe. ac ſolum ieſum remanſiſſe
quia poſtquazʒ legis ⁊ pꝛophetaꝛum umbra
diſceſſit que quan nube apoſtolos texerat.
uideꝛunt eum ⁊ ſcriptuꝛa illis ꝛeuelata fuit
7 euangelium in quo utꝛunq; reperituꝛ ſolũ
remanut Motandum autem ſecundum
glo. quod bene conuenit miſteꝛium ſecunõ
ꝛegenerationis.que ſcilicet erit in rſ urrectõ
ne. ubi caꝛo ꝛeſuſcitabituꝛ.cum miſteꝛio pri
me que eſt ĩ baptiſmate. ubi aĩa rſuſcitatua

De ſanatione

In baptiſmate enim xpᷣi. opeꝛatio trinitatis
oſtẽſa eſt: fuit enim ibi filius incaꝛnatus ap
paeuit in ſpecie colũbe ſpirituſſanctus.⁊ prᷣ
fuit ibi ĩ uoce ðclaratus.Et ſmiliter in trãſ
figuratõe.qͥ ẽ ſacrẽ̃m ſecũde ꝛegenerationis.
tota trinitas appaꝛuit.pater in uoce.filius ĩ
hoĩe.ſpũſſanctus ĩ nube. Nam głiam illius
qᷓ; modo iĩ baptiſmate credentes ↄfitemur.ĩ.
reſurrectõe uidẽtes collaudabimꝰ. Nec fru
ſtꝛa ſpiꝛituſſanctus h̊ ĩ lucida nube. illic in
collũba apparuit:dona eĩ ſua pꝑ ſpecies de
claꝛaꝛe ſolet. Innocẽtiam ãt in baptiſmate
donat.q̃ ꝑ aueʒ ſimplicitatis deſignatur: da
turus ẽ autem claꝛitatẽ ⁊ ꝛefrigerium in re
ſurrectione.⁊ iõ ĩ nube ꝛefrigeꝛium.⁊ in ful
goꝛe nubis claritas reſurgentiũ coꝛpoꝝ figu
ratur.Qui.n.nunc ſimplici coꝛde fidẽ qᷓ; peꝛ
cipit ſeruat tunc luce aꝑte uiſionis ꝙ credi
deꝛat ↄtemplabit᷑ ipᷣaq; qᷓ; luſtꝛabit᷑ in ꝑpe
tuum gr̃a ꝓteget᷑ Et deſcendens ieſus cũ
diſcipulis monte.p̃cepit eis pᷣcepto ĩſtruc
tionis.ut nemini dicerẽt uiſonem de gloria
tranſfiguꝛatõis ante ſuã reſurrectionẽ a mõ
tuis. Pꝛimo ᷣm Piero.ne dictum eſſe incre
dibile ꝑꝑ rei magnitudinẽ uidꝛet. Secũdo
ſm Tho.ne hoĩes audientes tã gloꝛioſa de
eo dici.ſcãdaliʒaꝛent poſtea uidẽtes eũ cꝛu
cifigi. Tercio p̃ᷣm ꝛemi giũ.ne pᷣdicatio glõie
paſſõis fꝛuctũ ĩpediꝛet:qꝛ ſi maie ſtas illius
fuiſſet diuulgata in ppło plurimi reſiſtendo
pncipibus ſaceꝛdotũ.paſſiõem eius ipediuiſ
lent: ⁊ ſic redẽptio human: generis retarda
ta fuiſſet. Quarto ſᷣm Pyla.qr tũc debebãt
eſſe teſtes diuinitatis xpᷣ.cũ eſſent ſpũſſanc
to repleti.⁊ ad tante uiſonis teſtioniuʒ ꝑhi

bendum ↄfoꝛtati.Quinto ſᷣm Dama. qꝛ alij

diſcipuli adhuc impꝑfecti.fuiſſem triſtati ꝙ
hanc uiſionẽ nã uidiſſent ⁊ iudas magis ici
tatus ad ꝓditõem ſaluatoꝛis fuiſſet. Sexto
qꝛ ꝛeſurrectio xpᷣi multum fuit dubitabilis.
iõ ꝛeſeꝛuata fuit iſt a uiſo:illo diuulgãdpo tẽ
poꝛe qñũ maxime opoꝛtebat ipᷣi reſurrectioni
te ſtimoniũ ꝑhibere.cui pᷣſtabat argumentũ
non modicũ ipᷣa gloꝛia tranſ figurationis:ip
ſa quoq; uiſio magis cꝛedibilis uidebat qñ
ẽt uiſibilr ꝑ ꝛeſurrectõem factã mõſtrabat.
Septimo ut daret᷑ nobis exẽplũ.ea q̃ ad lau
dem ⁊ głiam nr̃am ſpectant eſſe occultãda
q;diu ſumus in hac moetali uita:⁊ ad fa ciẽ
dũ hoc ꝙ ĩ eccleſiaſtico dr. ne laudes hoĩez
Inita ſua.⁊ ĩ eodẽ ante moꝛtè ne lauös quẽ

—

qᷓ;. Der h̊ ẽt ondit ꝙ ſecreta ⁊ miſteria diui
na nõ ſum ſp.ſʒ loco ⁊ tpᷣꝛe ᷣbitis publican
da: ⁊ dedit exẽplum uiris ſanctis. non facile
publicãdieuelatões ſibi factas ſicut Pau
lus annis.xiiij.tacuit raptũ ſuũ. Fuit autez
tranſfiguꝛatõ dñi facta circa ueꝛis pᷣncipiũ.
uñ euãgeliũ ð trãſfiguꝛatõe legit᷑ in eccleſia
ſabbato quattuoꝛ tꝑm. poſt pᷣmaʒ in quadra
geſima dnicã. Feſtu vo tꝛaſfiguratõnis dñi

lunatici.

celebꝛatur.vi.Cał.Aug.qꝛ tunc ab aptis fu
it trãſfiguratõ pᷣdicata ⁊ publicata:qᷓ; tacue
rant uſqʒ ad diẽ illã ꝑꝑ ꝓhibitõeʒ a qno eis
factã. In ðſcẽſu mõtis thaboꝛ occidẽteʒ.
ubi ẽ una capella ubi dns dixit apłis (nemi
ni dixeritis uiſonem )⁊c̃.
„. , Oꝛatõ.
eſn ꝛedẽptoꝛ ꝑditoꝛum.ſaluatoꝛ re
ẽptoꝝ. aĩe lachꝛymoſe: = pꝰ te cur
rẽtis dulce ſolatiũ ⁊ ſuane refrigeꝛiũ
da mihi oẽ delectam̃tuz extra te ꝛeſpuere ⁊
obliuiſci.ut tuo ſapore merear iocundari:⁊
ueniat oꝛo tpᷣs.nt ꝙ nũc credo.r̃uelatis ocu
lis tãdẽ aſpiciã.ꝙ nũc ſpero ⁊ a lõge ſaluto
appᷣhendà.ꝙ ꝓ uiribus meis deſidero.ulnis
anime aplectaꝛ ⁊ poſculer ⁊ ĩ claꝛitatis tue
abyſſo totus abſcondar.ut in uelamẽto ala
ꝛũ tuaꝝ ſit pax mihi ꝑ euum Amen.

0

De ſanatione lunatici. Caplzʒ. iij.
Equenti autem die ieſus rediẽs ᷣ
7 monte ubi tꝛanſfiguratus fuerat.
uẽit ad diſcipulos quos ĩferius di
miſerat ⁊ occuꝛꝛit ei tuꝛba q̃ cuca
ipᷣos erat. Simiilr ſi pꝛelati uellent ad ſubdi
tos deſcẽdere ꝑ humilitatem. ↄpaſſioneʒ. 2
affabilitatem. multa turba occurreret eis „
prniam. Sed quia ſemꝑ ſtant in alto per ela
tionem ſeu ambitionem. uel cuꝛioſitatez :is
pauci eis occurrunt.i.pauci ad eos accedũt
⁊ ᷣpautioꝛes ab eis ſanantuꝛ.nullum enim le
gituꝛ dominum in mõte ſanaſſe. Et acceſſit
ad eu.ꝗdam de turba peteni miſereri unico
filio lunatico ſᷣm lune innouationeʒ magis
patienti.⁊ ſpm̃ ĩmundum hñnti quem eijcer
non potuerunt eius diſcipuli. Qui eum appᷣ
hendens ad terrà allidebat. ? uolutando ꝑ
diueꝛſa mẽbra uexãs diſſipabat.ſicq; ad oñ
dendum uehementiã paſſioniſ ſpumabat ac
dentibus ſteidebat. ⁊ languens areſcebat.
uix deſcẽdebat dilanians eũ.Qui ẽt ſepe eũ
uexando clamando clamaꝛe faciebat ⁊t nũc
in ignẽ nunc in aquã mittebat:ita ut duduzʒ
piſſet niſ prouidentia eum conſeruaſſet. Et
cum (iubente domino) adductus eſſet.ſtatis
ſpᷣs contuꝛbauit eum:uidens eniz ſe cito eij
ciendum faciebat peius ꝗ poterat in eum.
Deinde increpante eum domino.⁊ precipiẽ
te ut exiret ab eo.⁊ ne amplius in eum ĩtꝛoi
ret: quem etiã ab effectu malitie ſiue ſurdũ
⁊ mutum uocabat.quia ſuꝛdũ ⁊ mutum euz
fecerat:ſtatim diſceꝛpens eum exijt ab illo
⁊ factus eſt ſicut mortuus:ſed ieſus tenens
manum eius elleuauit illum æ ſuꝛrexit ſa
nus ⁊ reddidit illum patri eius.¶ Moꝛalit᷑
iſte lunaticus ſignificat peccatorem quem
Diabolꝰ primo apprehendit per peẽti delec
tationem. Secundo clamore facit per bec
cati aꝛdens deſiderium, Tercio mutum fac

.
mmre, Erieni ſodenon zii
in. ſbo o ſuu claue
ſeuuei. Eritutus aute ſ
leane eli cen
geteugt eliberutns as
np nidetm:gni eni tenen⸗
ii inſe crndlis ouerſatois
do wonuns aoret. Ad in
Kemtediit en ſannd
Wlengonin o datmd
Ziti gno moſhat dois s
nos inuat. deinde nodis
opemue At ci i donu in
lointenogabant ieſuz
lijſcee ilum. t dicit pn
Nocicunrur Ciſcipullin⸗
ſiceiſrut iulei ßy oropte⸗
ris:mam fige remiſſi babe
ſphape mron cü ebitof
in hecne hi fcere gede
voſſibe ein dſti ſeruete
rſone oenni l üͤch ſun
ranquipyeſfmpis
man ? emſienilfui⸗
coͤgat ſic Femoffnapis
de moaſcihülimnti,
aungeuͤ ptribulationi

Nuut ei muhy e
baoranneret eig
nuel chicftaez 16
Nauci ad eos accedit
anm Nullum enimte
Re ſanaſſe. Kr acteſtn
A Wenſ migereri dries
ve innouationez magis
naum biti guen eice⸗
diſcipuli, Qui eun apb
lidebat,t uointundo g
is diſſipabat ſcg ad off
ii aſſioniſſyumabat ac
rlanguem greſcebat .?
nians ei Quie ſeye ei
clamme faciedal 1 nit
imittedat: ta ur anan
ia eun conſervaſſel 4l
no)edauctus eſet t
meuitem entz ſeen l
ins g poterat mheln,
— Wnimt greepe
ane unginsinemnin

Secunde partis

ad peccati ⁊ diuini laudiſ confeſſionẽ.quar
to ſurdũ.ꝑ obduꝛatõnẽ ad vbi monitionẽ qn
ro lunaticũ.ꝑ mẽtis ĩſtabilitateʒ æ ↄtinnam
i malũ uaꝛiatõem.ſexto elidit ⁊ uolutat.per
eius in diueꝛſa peccata pᷣcipitatiõem.ſeꝑtĩo
diſſipat ꝑ diuerſaꝝ cogit ationũ uãietatẽ.oc
tauo ſtridere facit dent ibus.ꝑ irã ⁊ indigna
tionẽ.ac ſpumare ꝑ caſtꝛimasgiã ⁊ libidineʒ
nono ĩ ignem luxurie mittit uel etiaz elatio
ns. qꝛ ignis ſurſũ tendit ⁊ alta petit. necnon
ĩ aquã uoluptatũ ⁊ cupiditatũ ſubmergit.S .

cimo aridũ reddit ꝑ ocium ſeu ignauiã ⁊ ĩ ð

uotionẽ. undecimo uix diſ. cedit.per pct᷑i con
ſuetudinezg. duodecĩo dil aniat. ⁊ dilacerat ꝑ
nälium uulneratõem. Du autem pue⸗ ad de
um accedit cõtuꝛbatuꝛ.qꝛ ſepe poſt peccata
ad deũ conuerſi magis a demonio ipugnant᷑
ut uel ꝑ tediũ uiꝛtutũ ⁊ laboꝛes pnĩe excuti
at ⁊ ad uitia reducat. uel de ſua expulſionę
ſe uindicet. Sic in primitiua eccła multa g
nia certamina illis apoſuit.quos ſuo ꝛegno
ſubtꝛa doluit.Non aũt pueꝛ uim patiẽs.ſed
Diabolus uim ĩfeꝛẽs ĩcꝛepatuꝛ:qꝛ ꝗ peccan
tẽ uult ſanaꝛe. uiciũ odiẽdo debet aꝛgueꝛe ⁊
depellere.ſʒ hoĩem amãaãdo refouere ⁊ cõfor
tare. Exiens vo ddemon ab hoĩe nunq; reueꝛ
tituꝛ.ſi hõ coꝛ ſuũ claue hüũilitat᷑ ⁊ caritatis
ſeꝛaueꝛit. Exituꝛus autẽ diſceꝛpſit eũ qꝛ duʒ
de coꝛde expellituꝛ.acꝛioꝛes ĩ eo tẽptationeſ
geneꝛat. Et liberatus a demone uelur mor
tuꝰ uidetuꝛ:qui eni terrena öſideria ſubegit
nitã in ſe carnalis ↄuer ſatõis extĩguit.⁊ mũ
do mortuus apparet. Quẽ ãt hoſtis moꝛtuo
ſitem reddidit hunte ſaluatoꝛ pie dextere tac
tu leuauit in quo ondituꝛ ðᷣi auxiliũ:⁊ ſurre
xit.ĩ quo mõſtꝛat᷑ hoĩs ſtudiũ. pꝛĩo enim de
nos iuuat. deinde a nobis requirit ut bonuʒ
opemuꝛ.Et cũ ĩ domũ ĩtꝛoiſſet diſcipuli ſecr
to interrogabant ie ſuz. qꝛe ipſi non potuer̃t
dijceꝛe illum. t dicit ꝑp incꝛedulitatem eoꝝ
Nõ dicuntuꝛ diſcipuli increduli. ꝑꝑ defectũ
fidei ſicut iudei.ſʒ propteꝛ remiſſionẽ feruo
ris: nam fidẽ remiſſã habebãt nõ ſicut Snuz
ſynapis.qꝛ non cũ debito feruore credebant
ut pꝛecipue ipᷣi faceꝛe debebant. Nihil emz
iĩpoſſibile eꝛit hñti feruẽtem fidem ⁊ ꝑ dilec
tionẽ opantẽ: cui nũqᷓ; ſufficit ꝙ beñ geſſit.
Sranũ quippe ſynapis ẽ modicũ.feruiduzʒ /a
maꝝ ⁊ ueneni expulſiuũ In hoc eꝛgo ꝙ hic
cõpat fidẽ grano ſynapis inuit ꝙ debẽt hr̃e
fidẽ modicã ꝑ hũilitatẽ feꝛuidã ꝑ deuotoeʒ
amaꝛã ꝑ tribulationũ ꝑpeſſionẽ.ueneni eꝛo
ꝛis expulſiuaʒ ꝑ ſinceꝛitatem. Scõm Ambꝛ.
BHꝛanũ ſynapis rs ẽ ſimplex ⁊ ſi terituꝛ nĩ ſnã
fuũdit: ſic fivõs ſimplex uiõtuꝛ ⁊ ſi atteratuꝛ adð
neꝛß gẽ am ſue vtntis effůdit Deinde reduè
eos ad humilitatẽ. monẽdo ne ꝗs ð opibus
glietuꝛ. ſed humiliet ſe deo.cui iuꝛe obſe gũ

debetuꝛ. dicẽs(Añ feceritis oĩa que pꝛecep
ta ſunt uobis dicite) nõ tm̃ ore.ſed ⁊ corde

Captm. iiij.

ne ſit tm uocalis hũilitas.ſʒ ⁊ ꝛealis (ſeꝛui ĩ
utiles ſumus) ꝙ debuimuſ facere fecimꝰnec
nos iactetis qꝛ beñ ſeruiſtis.nihil enim feci
ſtis ꝙ non debuiſtis.q.d. Dicite gram ñ me
zuimus ſed debitum ſeꝛuitium ſoluendo pe
nas uitauimꝰ. Sed eõ ſuperbi cum nequaqᷓ;
omnia. ſed modicũ qd eorum que pᷣcepta ſ
faciunt: nõ ſolũ mox de ſua iuſticia pᷣlumũt
ſed ⁊ infiꝛmos quoſq; deſpiciũt: non enim ſu
mus noſtꝛi ſʒ ſerui. qꝛ pᷣcio magno empti:⁊ Sg
xpᷣo cuius precio empti ſumus. ſeruire tene
mur. At nihil obmittere ꝙ debemus nec ali
quid faceꝛe quod non debemus. Uñ Sene.
ſapienſ nihil facit ꝙ ñ debʒz.nihil pᷣtermittit
quod debzʒ. Non dicuntur inutiles ſerui.faci
entes iuꝛe debiti mandata dei.quin fructuzʒ
recipiant uite beate:ſed dicuntur inutiles.
quia dominus bonoꝛum noſtroꝛum non indi
get. uel quia non ſunt condigne paſſiones
huius temporis.ad futuram gloriam q f̃ ue
labitur in nobis.uel quia quiſq; magis öbet
ſe eſtimare ĩpfectum.qᷓ; ꝙ ſtatum attigerit
ꝑfectionis. unde Beda. Pec eſt igitur in ho
minibus ſola fidei peꝛſectio.ſñ omnibus que
precepta ſunt impletis imperfectos ſe ẽẽ no
neꝛĩt: ⁊ qᷓ;diu pegrinãtur a dno.ſꝑ ſibi ineſſe
mala que defleant ſempeꝛ meminerit deẽẽ
bona atq; gra einuante pꝓficiant. Et iteꝝ C¶
Qui ſine me nihil poteſtis facere)non tẽpo
rum longitudine laboꝝ meꝛita pẽſare ðbet᷑ᷣ.
ſed amore ⁊ famulatu ſpontaneo.nouis ſem
peꝛ ſtudijs augere priora ‚hec Beda. Et be
ne dicit quod debuimus facere fecimuſ. Un
de Beda. Reueꝛa debuimus. quia qui non
uenit miniſtrari ſed miniſtrare debitores ſi
bi nos fecit:ne noſtris uidelicet operib ↄfi
dentes. ſed de eius ſemper examine pauen
tes. cum propha dicamus.quid retꝛibuemuſ
domino pro omnibus que retribuit nobis.
Pec Beda. Attende hic bene ꝙ ſeruus inti
lis ꝛeput atuꝛ.qui hoc ſolum facit quod facẽ
tenetuꝛ. Quantũcũq; etiam pfectõem attin
gas ſemper ſentias ⁊ dicas domine veus me
us ieſu xpᷣe. nihil ualeo ⁊ male tibi ſeruio.
Debemus ergo nunquam a bono opere ceſ
ſare.⁊ tamen totum meritum noſtꝛum inſuf
ficiens reſpectu meꝛcedis eterne reputare⸗
Unde pᷣs.Qui coꝛonat te in miſeꝛicordia ⁊?
miſerationibus. Non ait in meritis ⁊ in ope
ribus tuis.qr cuius miſericordia preueni
muꝛ. ut humiliter deo ſeꝛuiamus eiuſ mune
re coronamuꝛ. ut ſublimiter cum illo ĩ gne
mus. t idᷣo cuʒ omnia feceꝛimus reputemꝰ
nos parum aur nibil feciſſe domino.reſpec
tu meꝛcedis quam expectamus ab eo. Unð
dicebat Beatus Franciſcus. Etiam poſt
multos ? magnos labores.fratꝛes incipia
mus ſeruire domino. quia uſq; nunc parum
fecimꝰ. Et ſi pcept᷑ ĩpletis nos hũiliar öbe
m. qntomagis cũ ů ilt młta obmiſerimus.

De tꝛibuto ꝓ dñũo ⁊ ſpetꝛo ſoluto ⁊

Si enim ĩutilis ẽ qui oĩa ꝑfecit: quid ð illo
dicendũ qui ea facer̃᷑ ðſpexit.Unde Ambro.
Non te iactes ſi bene ſeruiſti.quia facere õ̊
buiſti.Obſequituꝛ ſol.obtẽperat luna. ſerui
unt angeli. Uas gentiũ electus a domino ñ
ſum inquit dignus uocaꝛi apłus.qꝛ ꝑſecutus
ſuʒ eccleſiã ði.deĩde alibi nulliꝰſe ondenſ ↄ
ſciũ culpe ſubiecti.ſʒ ñ ĩ hoc iuſtificatꝰ ſum

Et nos ergo non a nobis laudes exigamus:

ne pᷣcipiamus iuditiũ dei.? pꝛeueniamꝰ ſen
tẽtiã iudicis.ſed ſuo tpᷣe ſuo iudicio reſeꝛue
mus. Pec Ambꝛoſi. Bonum eſt itaq; ſꝑ in ti
more ſtare.⁊ nihil de ſe pᷣumere:quia quã
tumcunq; beñ quis ſeruieꝛit neſcit tñ ſi odio
uel amore dignus ſit. Un Ber̃. In ueritate
didici.nihil eque efſicax eſſe ad gratiã pme
rendam.retinendam. recupandam: qᷓ́ om̃i
tpᷣꝛe coram deo inueniaris non altum ſaper
ſed timezꝛe. Geatus homo qui ſꝑ eſt pauioꝰ.
Si adeſt gr̃a time:ne non digne opeꝛeꝛis ex
ea.Si ſubtꝛacta eſt gra.time:quia reliquit
te uirtus tua ⁊ cuſtodia. Si ꝛeueꝛſa eſt gꝛa
tia.time: ne foꝛte contingat recidiuũ pati.⁊
contingant tibi deteꝛioꝛa.hec Beꝛ: Unde ⁊
apoſtolꝰhoꝛt atuꝛ nos.ne in uacuum gratiã
dei recipiamuſ. Ille eniz gratiã dei in nacu
um recipit.qui ſe in bonis opeꝛibus nõ exer
cet. Unde ſi uolumus ꝙ gra dei ĩ nobis nõ
emaneat uacua: neceſſe eſt ut eam bonis
opeꝛibus ⁊ uirtuoſis ⁊ exeꝛcitijs nutꝛiamus
⁊ nos a nitijs cuſtodiamus. debemus etiaʒ
in pꝛeceptis dei ⁊ in omnibus opibus nr̃iſ at
tendere:nõ ſoluʒ ut faciamus. ſed etiã ut ea
m ucluntatem dei dirigamus.UIñ Baſiliuſ
ponit exemplum de fabꝛo faciente ſecuꝛi.uł
quoddã aliud:qui ſꝑ meminit eius qui iniũ
xit opus.⁊ ꝛetiet in coꝛde ſuo. cuius magni
tudinis uel qualitatis. uł foꝛme ille iniunxe
rit fieri ſecurim. ⁊ in illud ſꝑ inten ens ꝙ ſi
bi meminit a dũo opeꝛis ĩiunctuzʒ. ad hox di
rigit manuũ miniſteriũ. ut foꝛma oꝑis cum
eius qui iniunxit aio ⁊ uoluntate conueniat
Sic ⁊ nos oẽm conatum ⁊ omne ſtudiuʒ in
actibus noſtris habere debemus. ut ſpᷣm uo
luntatẽ dei qui opus iniunxit. noſtrum diri
gamus opus: ⁊ tunc poterimus iplere illud
apoſtoli.ſiue manducatis ſiue bibitis ſiue a
liud ꝗd facitis omnia ad gloriaʒ dei facite.
Et ſubdit dñs ondẽs qũo ꝓteruitas diaboli
ſuꝑetur ⁊ dicit.¶ Poc genus demoniorum ĩ
ſpu ⁊ carne ſil )ᷣm cãm radicatam.quale ſu
pꝛadictũ ẽ: in nullo põtatis remedio. i.ĩ nul
la poteſtate.ſ.mĩſtroꝝ (põt exi gere). ita ꝙ
nõ habeat põtatẽ ĩ hoĩe: niſ ĩ oẽone que cu
rat peſtes ſps. ⁊ ieiunio ꝙ curat peſtes eõpo
ꝛis.ꝗᷓ.ſ.or̃o ⁊ ieiunium ſunt effectus fiõi fer
nentis. ac per caritatem for̃ate ⁊ operantis.
Unde uidetuꝛ ꝙ ex cꝛapula ⁊? ebrietate mõ
bum illum incurriſſet. PHec etiam poteꝛat eſ
ſe alia cã ꝑꝑ quã diſcipuli non potueꝛunt eñᷣ

ðᷣ qõe diſcipuloꝝ ſuꝑ ma.eoꝝ .

eijcere. Demones ei non ſunt equales in ui
tute nãli ⁊ iõ unus alio difſicilius pt᷑ expelli
Ad expulſionẽ ãt iſtius.requirebatur in ex
ellẽte ſubiectio carnis ad ſpm̃.que fit ꝑ ie
hrnis :⁊ eleuatõ ſpᷣs in deum que fit per or̃o
nem: talia ãt non erant adhuc in apłis.qr p
tpᷣe illo non cõpetebat eis ieiunare propter
pnñtiam ſponſi: nec erant adhuc in denm per
fecte eleuati.qꝛ fuer̃t rudes ⁊ ĩperfecti.uſq;
quo poſt paſſionẽ rceperunt plenioꝛẽ gꝛatiaã
ſpirituſſancti. Uel non eijcituꝛ.miniſtꝛoꝛum

poteſtate.niſi in or̃one iniuncta ⁊ ieiunio in

iuncto:⁊ hoc obmiſerunt apłi.⁊ ſic fuit errõ
clauis adhibende ad demoneʒ excludendũ:
ſicut adhuc multi errant.eo ꝙ clauibus pᷣm
debitum ordinem poteſtatis non utunt.Qð
enim miniſter uſurpet ſibi poteſtatem diui
nam ⁊ abſolutam. hoc dicit eſſe Piero.ð ſu
peꝛcilio phaꝛiſeoꝝ ⁊ ð ſupeꝛbia lucifeꝛi qui
ſine merito ſuam ſedem uoluit collocaꝛi ĩ ſũ
mo. Secundum Cri.dicit genuſ hoc nõ tm̃
