pe excitat᷑.Octauũ ↄſiliuʒ ꝙ ẽ uitatio occ⸗
ſionis peccati.ſigniſicat᷑ ꝑ criſolitũ. Criſoli
tus ei micat ad ſolez quaſi ſtella aurea. ⁊ ſi
ponit᷑ in igne reſilit ab igne:ſic cautela oc
caſionis peccandi micat in anima.quaſi ſtel

la aurea.dirigẽs homĩem in factis ſuis in

ſtar ſtelle maris: ut ſine offenſione peccati.
ꝓtingat ad portũ: ⁊ ꝑ hanc cautelaz mox ut
hõ aduertit ſe eſſe in piculo. reſilit fugiẽdo
a tali opoꝛtunitate quaſi ab igue. Atẽ cꝛiſo
litus r̃pellit ſtultitiꝗ. ⁊ ↄfert ſapĩam.ſic uita
re occaſiões peccãdi ẽmagne ſapie.ſiue eʒ
rio qꝛeꝛe opoꝛtunitates peccãdi magne ſtul
titie ẽ. Nonũ ↄſiliuʒ ꝙ ẽ ꝛectitudo intentõiſ
ac ſimplicitas ſignis ſignat ꝑ berillũ. Beril
lus eĩ ẽ collõis pallidi ⁊ tranſparentis.⁊ illi
optimi ſt᷑ ꝗ maculas interius nõ hnt:ſic bo
na opa nr̃a ðbẽt eẽ pallida.i.ſpũalia ⁊ trãſ
parentia.ut uideant ab hoĩbus ꝓ bono exẽ
plo ⁊ dei gloꝛia.⁊ hoc tũc ſolũ ẽ laudabile.
qñ int entio ẽ pura intus in coꝛde. Ita ꝙ nõ
ſint macule intentõis ſmiſtre. Itẽ beꝛilins ſi
ſit rotũdus ⁊ opponit᷑ ſoli.igneʒ aſcendit in
caꝛbone mortuo:ſic bonum opus ſi ſit bñ ⁊20
tondatum.iex oĩ ꝑte debitis ciꝛcunſtantijs
coeqtum ⁊ nõ obliquatũ.ł diſtortũ a fine ᷣ
bito:⁊ ſi directe opponatur ſoli.ita ut tota
intentio dirigat ad lumẽ. tũc accẽdit carbo
nes mortuos.i.opa nr̃a pᷣus p peccata mõti
ficata reuiuiſceꝛe facit: uel qꝛ eius ardõ ac
cendit ꝓximos moꝛtuos ꝓ peccatis.qui eiuſ
exemplo accenduntuꝛ ad penitentiam. Atẽ
beꝛillus ualet 3 ſquinantiam ⁊ glandes: ſic
ꝛectitudo intentionis ualet tumefactõnes
ipocꝛiſis ⁊ uane gloriatòis. Itẽ beꝛillus ua
let q picula hoſtiũ ⁊ ꝛeddit hoĩem inuitum.
ſic quia hoſtes noſtꝛi demones nituntur bo
na opera noſtra uitiare peꝛ inanem głiam æ=
ſuperbiam ſpiritualẽ.qꝛ ᷣm Aug.bonis ope
ꝛibus inſidiant᷑ ut peant ↄ hoc berillus rec
te intentionis reddit hoiem inuictum. Itẽ
berillus amoꝛẽ inteꝛ coniuges reconciliat:
⁊ certa bona opera nr̃a recta intentiõe ſim
plĩciter in deum directa.ꝛeconciliant aiam
cũ ðo ſpõſo ſuo.Secimuʒ aſiliũ ꝙ ẽ ↄformi
tas opeꝝ ad doctꝛinâ. ſignatuꝛ ꝑ ligurium.
LTigurius ẽ lapis ꝗ fit ex uꝛina lincis.nã ut
Plinius dicit uꝛina huiuſ aĩalis in lapidem

.

4
†

endgelicis.

duꝛeſcit. inci ↄpat doctoꝛ uł pᷣdicator. ꝑp
acumẽ uiſus ĩtellectus cuius doctꝛina pꝛiut
dʒ eſſe in ſeipo digeſta ꝑ opatõem ſibi icor
põata: ⁊ tunc quan ex habũdantia uite ſue
ſtillaꝛe in pᷣtioſum liquoꝛẽ doctrine ad ꝓfec
tum alioꝝꝑ: ſʒ ipᷣe dʒ pꝛius id qð puꝛius ẽ ſibi
incoꝛpoꝛaſſe.ſicut pꝰqᷓ; id ꝙ puꝛius ẽ ĩ urina
ↄuerſũ ẽ in ſubſtantiã aliti.extũc liquõ uri
nalis egꝛedit᷑. Uñ ſicut malũ ſignũ ẽ in nã
ñ liquor urinalis indigeſtns ⁊ crudus emit
tit᷑: ſicut maluũ iudiciũ eſt in moribus.qñ id
ꝙ docet᷑ pꝛius oꝑe ñ ĩplet᷑. Itẽ liguꝛius con
fert ↄſtipatis.⁊ uẽtrẽ ſoluit ſic cũ aliꝗ plẽi
malis humoꝛibꝰ pctoꝝ ꝑ ↄfeſſionẽ eos eger
ꝛe nequeunt.ſepe tales ex pᷣdicatiõe exẽpla
ꝛis uiuꝛi cuius uita plus pᷣdicat qᷓ; doctrina
ꝛemediũ ↄſequũt᷑. Undecimũ ↄſiliũ ꝙ ẽ ui
tatio ſolicitudinis.ſignat᷑ ꝑ lapidẽ achateʒ.
Achates ẽ nigri coloris cũ albis uenis iĩter

mixtus. In nigꝛo color̃ deſignat᷑ humilitas

* deſpectus mũdi.q̃ ſunt ĩ iſtis ꝗ a ſolicitn
dine tpᷣraliũ ſt᷑ abſtꝛacti. Nam ippi mom deſ
piciunt.⁊ a mõo deſpecti ſt᷑. Sʒ in hac uita
nõ põt eſſe oĩmoda abſtractio ab oĩ ſolicitu
dine.ſʒ ꝑꝑ neceſſitates corꝑis parua ſolici
tudo ꝑmittit᷑ ẽt ꝑfectis:⁊ hoc ſignificat᷑ ꝑ
uenas albas intermixtas. It᷑ achares uene
na fugat.ſitim ſedat.uiſuz fouet:ſic nitatõ
ſolicitudinis.uenena mundani ↄtagij fugat
nam omnia iſta mundana uenenoſa ſunt. æ?
uix abſq; ↄtagio aĩe tꝛactari poſſunt. Iteʒ
ſolicitudo tpᷣꝛalium ſitim pꝛouocat.qꝛ młtũ
attrahit ⁊ auarus nõ ſaciatuꝛ. ſicut qui nũ
quam dicit:ſufficit. Sed ab iſtis.ſ. ueneno

⁊ ſiti uitatõ ſolicitudinis ꝑ oppoſitũ puat.·

Que ẽt fouet uiſum intellectualem.ꝛ quã
tominus diſgꝛegat ad tpꝛalia tanto fortiti
cCatur ad ſpiritualia.duodecimũ ↄſilium ꝙ
ẽ fraterna correptio ſignificat᷑ ꝑ ſardium.
Sardius ẽ coloris ꝛubei ſed atꝛi ſicut terra
ꝛubeo. Sic frateꝛna coꝛeptio debet eẽ ꝛu
bea ex caritate.q̃ fieri dʒ: ſʒ qꝛ caritas iſta
ſeꝑ ẽ cũ doloꝛe ⁊ ↄpaſſione ꝑꝑ delictuʒ fra
tris:ideo rubor ille ẽ turbulentus Itez ſar
dius reſtzingit fluxum ſanguinis ſic coꝛꝛep
tio frateꝛna ꝛeſtꝛingit fluxibilitatem peccan
di.ꝓ quãto ꝑ huiuſmodi coꝛꝛ eptiõem mlti
reſtꝛingunt᷑ a peccando. Item ſaꝛdius accẽ
dit aĩum ad gaudium. ⁊ acuit ingeniuʒ : ſic
coꝝeptio fraterna.fr̃ bonũ expoſt facto.fac̃
gaudentem:acuit erxiam ingenium qꝛ ſecun
dum aptiʒ oĩa q̃ͥ arguũt᷑ a luie manifeſtãt᷑.
Oratio.

Nvie ieſu xpᷣe rex meꝰ ⁊ deꝰmeꝰ ꝗ me
Ad crreaſti ⁊ redimiſti. æ inſuꝑ ad me r

gendũ ñ ſolũ ꝑcepta dediſti.ſed ⁊ cõ
ſſia addidiſti ꝛegnum queſo ĩ me conſtitue
⁊ me ꝛege. Illa bonitas ⁊ caꝛitaſ tua que te
coegit ad creandum ⁊ redimẽdũ.ipᷣa cogat
ad redendum. Qnid.n.pꝛodeſſet ꝙ compo

rffam jeoporatu d
jeſint ait umicoeit⸗
hun fſenif,Eti Miß y
armiiac erpont finir ue
ftayddo. Wi o iſele von
ſolitasßtenct.6 runtas lenol
leeibinitie habite otepnunt:
es eculi ſne ſeculi nitis alſequi
ſiſhine 1 mhuli gſuſſocauerum
Qume wurue net ere ec amae
NRNN Neid gmatigacenc
ciurt Aerins dne gancha ire
i Pied Burſa en cma
nbilibd q cum angaſtinpdem
noſpe ſubſiſtunt. fudiſtemes
herunt recedenteſ doloꝛe face
t ſeſim egni eiſter
ie iſ hoſſbile hoe oſtentit,
leſfii poſſblltni n alt
1regni celoy icis. Facllis⸗
drne e lus⸗
anetde hiſte ih initem

es corpis ormn ſolij
rtit hoe / gufcif
irtne, Nochareg uene
,lliſiz ſouet ſie nitatö
mundani otagij fugat
dana uenenoſa ſumt.
nactaripoſſtunt. Ieez
ſttim wonocar lti
ſaclatm Kicor emi mu
BGed ad Nis . Wenend
adinis dodtä rnc.
mimtedectaalem cni⸗
AL ad ihralig tartoſortii
lia. Duodecimu oflliumg
ptio ſignificat 9 ſoraium.
is ubel ſed ati ſt terte
ena coueytio gebet ebin
feench: hce aritas ſ
ppaſſione pp deliciuz irs
les turbrleſtus Nezin.
umm ſanguinis ſic conen

Secunde partis

ſuit ⁊ refecit bonitas ⁊ caꝛitas tua.ſi nõ me
regat dextera tua. Rege g̊ me dñe ⁊ regna
in me.ut te rectore te ducee ualeam ñ ſolum
q̃ pcipis:ſed ⁊ ea que conſulis letus adipl
re. Amen.
de difficultate ⁊ ipoſſibilitate ĩtrãdi diui
tẽ in regnũ celoꝝ.Et de pᷣmo relinq̃ntiũ oĩa
ſequentium xpm. Ca. xiij.
u Vgens ãt ieſus iuuenẽ triſtẽ. fem̃
ex pauꝑtatis ꝑſuaſione. et abijſſe

occaſione huius hẽntis diuitias.ĩ

geedit᷑ ſermonẽ ð auaro ſub diuit
noĩe.ut diſcipulos ↄfirmet in aſſumpta per
fectõe:nec eis gꝛaue ſit ꝙ relictis omnib ſe
cuti ſunt xpCᷣj oñdit quõ diuitie factunt diffi
cultatẽ ad pfectõm ⁊ regnum conſequendũ
dicẽa. Am̃ dico uobis.qꝛ diues difficile ĩtra
bit in regnũ celoꝝ .q. ſ. eſt paupeꝛum:nõ di
cit ĩpoſſibile.ſʒ difficile.qꝛ diff cile ẽ diuiti
as poſſideꝛe.⁊ ñ teneri nimis eaꝝ amoꝛe.qr
ut dicit Aug. Bõa terrena diligunt artius a
depta qᷓ; ↄcupita.alið ẽ eĩ nolle incorꝑare qͥ
deſunt aliud iam ĩcoꝛporata diueller̃:illa eĩ
nelut extranea iã repudiant iſta uelut me
bꝛa pᷣſcindũt.Et ut dic̃ Crib:appoſitio diui
tiaꝝ maio:ẽ apponit flãmã. ⁊ uehementior
fit cupido. Ubi ergo difficile ponit᷑.ũ impoſ
ſibilitas pᷣtendit᷑.ſʒ raritas demõſtꝛat᷑. Diffi
cile ei diuitie habite ↄtẽpnunt: ⁊ uix aliꝗs
res ſeculi ſine ſeculi uitijs aſſequituꝛ. TPe eĩ
ſt ſpine ⁊ tribuli.ꝗ ſuffocauerunt ſemen dei
Quare tutũ ẽ nec hẽre nec amare diuitias.
q ut ait Beda.ꝗ h̊ multiplicandis diuitijſ ĩ
cũbunt. alterius uite gaudia q̃rere ↄtẽpnut
Unñn Hieꝛo. Suꝑflna eſt cura de rebꝰcorrup
tibilibꝰ.q̃ cum anguſtia ꝓpdeunt.adepte par
uo tpᷣe ſubſiſtunt.ſubſiſtentes ſolicitudinẽ ĩ

gerunt. recedenteſ doloꝛẽ faciunt.⁊ ꝙ peiuſ

eſt ingreſſum regni freãnter impediut. Dei
de q̃ſ ĩpoſſibile hoc oſtendit.?⁊ quomõ diui
tie faciũt ĩpoſſibilitatẽ ad ↄſeq̃ndũ ꝑfectõm
⁊ regnũ celoꝝ:dicẽs.F acilius ẽ camelum ꝑ
foꝛamen acꝰtꝛãſue.qᷓ; diuitem.ſ.inordinatę
diuitias amantẽ intrare ĩ ꝛegnum celoꝛũ.ſ.
Parra ãguſtam ⁊ artã. Uerbũ rᷣribile diuiti
9, quoꝝ nulla bona ſunt ĩ celo.ſicut paupe
rum nulla bona ſt᷑ ĩ mundo. Un Amb. Nam
iõ nudi accedimꝰ ad lauacꝝ ut nudi ad celi
ianuã ꝓperemus.Qõð aũt incongruũ ⁊ abſuꝛ

dũ ẽ. ut quẽ nudũ mr̃ genuit.nuduʒ ſuſcepit

eccłia.diues intꝛaꝛe uelit in celũ.h̊ Ambꝛo.
Ubi attẽde.ꝙ qñ quis nult hẽꝛe diuitiaſ ⁊ 5
quidẽ ĩ eis ↄfidendo uel finẽ ⁊ ſpem ↄſtituẽ
do.ſed tñ utẽdo eis afficit᷑.⁊ cũ amore citra
deum eas poſſidet.ita ꝙ a ꝑfecto amore dei
⁊ libera ſequela xpᷣi aliqualiter impedit᷑ ſic
difficile regnũ celoꝝ ingredit᷑. Sed qñ quiſ
ↄfidit in diuitijs ⁊ in ipᷣis finem ⁊ ſpẽ ↄſtitu

it. ut ĩde ſuꝑbiat ⁊ laſciuiat.retinens eaſ cu
pigde ⁊ inoꝛdinate cũ amor̃ ſupꝛa deũ nec ad

Capitulũ. xtij,

egenos manꝰextẽdens:ſie impoſſibile eũ iĩ

traf in regnũ celoꝝ. Uñ qðᷣ dixit difficile reſ

pectu diuitis pᷣmo mõ diẽ ipoſſibile ꝛeſpectu
dinitis ſcõo mõ.Quomõ g pluꝛimi diuites
regnũ dei intraueꝛũt.niſi qꝛ deo iſpiꝛante
nihilo diuitias habueꝛũt. Ngd Dauid iĩ 4
uitijs ↄfidebat.ꝗ ð ſeipo canens ait ego vo
egenꝰſũ ⁊? paup?ꝛ?. Alios quo; hortatur: di
cens diuitie ſi afluant nolite cor apponere.
Vñ Augꝰ. Diuitẽ g hic appellat cupidũ ꝛeꝝ
tẽporaliũ. ⁊ de talibus ſupeꝛbient em. his di
nitibus ↄꝛij ſunt pauperes ſpiritu quorũ eſt
regnum celoꝝ. hec Aug. aliud ẽ diuitiaſ ha
beꝛe aliud amar̃ã.s.‚Multi hẽnt ⁊ non amant
multi ñ habent ⁊ amant.Itẽ alij habẽt ⁊ a
mant.alij nec hẽꝛe nec amaf ſe gaudent:
ultimi tutiores ſt᷑.⁊ cũ apoſtolo dicere pñt.
Mihi mũdꝰcrucifixus ẽ ⁊ ego mundo Uñ
dã phᷣus ait. ¶z3 int᷑ diuitias eſſe paupeꝛeʒ
Nec maioꝛ ẽ ille ꝗ ſic utit᷑ fictilibꝰ ſicut ar
gento.nec minoꝛ ille ꝗ ſic aꝛgẽto ſicut fictili
bus urituꝛ uel faciliꝰpic minuſ ſiguificat po
ſitiuo ſui contrarij.id ẽ minꝰ difficile eſt. Po
teſt eĩ deus faeeꝛe ut tranſeat camelus ꝑ fo
zamen acus.nullo obſtante.auarum vo.qui
hB noĩe diuitis intelligituꝛ ponere in gloriaʒ
⁊ ſi poteſt de potentia.non tamẽ de iuſticia
q̃ reclamat. Opoꝛtet enim auarum amoreʒ
opum dimittere.ſi uult ad uitã intraꝛe. Uel
camelus ñ põt intꝛaꝛe ꝑ foꝛamẽ acꝰniſi diui
vat᷑ ꝑ multas ptes minutas:ꝙ E faciliꝰ quã
diuitẽ in diuitijs ↄfidentẽ ? ꝑ amoꝛẽ eis ĩ he
rentẽ intrare in regnũ celoꝝ.qꝛ illud ẽ aliqꝰ
mõ poſſibile iſtud ĩpoſſibile.ł ut dẽ quedazʒ
orta erat hieruſalẽ que dicebaf acus:ꝑ cu
1 foꝛamẽ ñ niſi depoſito oneꝛi ⁊ flexis gẽibꝰ
poteꝛat ĩtrare camelꝰ:ſic ⁊ nec diues ꝑ uiaʒ
artã po eſt intrare in regnum celorum.niſi
depoſitis diuicijs.t᷑ ꝑ abiectionem eas relin
quendo.ł ſaltẽ ꝑ ſubiectõem eas nõ amãdo
uel ꝑ camelũ cuius unicũ ⁊ ſingulatr᷑ off ciũ
eſt oneꝛa portare. hi intelliguntuꝛ.ꝗ pefoꝝ
ondere pᷣgrauantut⸗acilius ẽ ergo came
la. i,. aliqu ualde peccatoꝛẽ tꝛanſire per fo
zamẽ acuſ.id ẽ ꝑ aꝛtã ⁊ ãguſtã uiã que ducit
ad uitã.qᷓ; diuitem cupidũ ĩtraꝛe in ꝛegnum
celorum: qꝛ ille facilia peccatis qᷓ; iſte a di
uiciaꝛum ſpe ſeꝑari poteſt. Qðõ ãt nomine
diuitis auaꝝ ſignificaſſet hinc patet.gꝗa di
ſcipuli ĩopes ⁊ paupes hec audientes ⁊ iam
hominibꝰↄpatienteſ.affectuq; caritatis ſalu
tẽ illoꝝ zelantes queꝛunt admirãdo dicẽtes
quis ergo poteꝛit ſaluus eſſe cũ pene omnes
cupiãt diuites fieꝛi. Intellexeꝛut eĩ ſʒ aug.
omnes qui diuicias cupiũt uel amãt.ẽt ſi ñ
hẽant uel adipiſci neq̃ant.ĩ diuitũ nũero de
putaꝛi:⁊ ſic multi ſt᷑ diuites ⁊ pauei pauꝑes
Plures em̃ rebꝰ ſunt pauperes.qᷓ; diuites.⁊
ita plures ſaluari poſſent ſi de poſſeſſoribus
opum dixiſſet. Poc autẽ dicebanr: E vpauci

De diffi.⁊ ĩpoſ.diuit.

ſt᷑ ꝗ diuitias ñ diligant ł ñ appetant. Jeſus
ãt aſpiciẽs illoſ oculo modeſto ⁊ manſueto.

clem̃tia ſua ſeuẽitatẽ ſnie tẽperat.⁊ timida

eoꝝ mentẽ mitigat.⁊ eos ↄſolans ait. Apud
hoĩes.quoꝝ.ſ.ẽ ꝑ ſe cadere nõ ꝑ ſe ꝛeſmger̃

hoc ĩpoſſihile ẽ.ut ꝑ ſe a ſuis cupiditatibus

ↄuertant ⁊ ſaluent᷑: qꝛ ñ pnt ad hoc attige
re ex vᷣtute ꝓpᷣa:ſʒ ſolũ ex gra diuina: apud
deũ ãt oĩa ſt᷑ poſſibilia. ꝗ ꝑ gram põt affec
tũ a diuitijs ſegaꝛe.⁊ hoĩez a cupiditate ter

ꝛenoꝝ ad caritatẽ celeſtiũ ↄuertere. Uñ nõ
ẽ G̊ ſic intelligẽdũ.ꝙ diues cuʒ ſua cupidita
te ⁊ ſuꝑbia in ꝛegnũ dei ſit ĩtraturus: ſʒ poſ
ſibile ẽ deo. ut a cupiditate ⁊ ſuꝑbia ad caꝛi

tatẽ ⁊ humilitatẽ ↄueꝛtat᷑: ⁊ ſic ĩtret.Cõpo

ſiã deꝰ ñ facit.diuiſaʒ facit.Ubi Cꝛib.neqʒ
ẽt hoc iõ dr̃ ut reſupinꝰiaceas.⁊ ſic ab ĩpoſ

ſibilibꝰ abſtieas:ſʒ ut magnitudinẽ iuſticie
ↄſiderans.inſiligas deũ rogans. Sugiamus g
peſſimã auaritiã q̃ nos terꝛe affigit.noſq; in
trar̃᷑ in regnũ celoꝝ ⁊ ſaluari nõ ꝑmittit.uñ
Krip̃ᷣ.Quid igit᷑ tota mẽte auidi diuitijs in
hiamus.qñ quidẽ nos iſte in celuʒ eueher̃ ñ
pnt. Rege celoꝝ iclamãte nobiſ atq; dicẽte

qꝛ difficile ſit nos cũ diuitijs diuĩe illius hba
bitatõis intrare ueſtibulũ.ſi ñ ipẽdimus oĩia

Et qua nã hocinꝗs ꝛõe poſſibile ẽ. ſ.ſ.aliũ
i.celeſtis r̃ gni amorẽ ĩtꝛa tuũ pect ĩcluſis.
Qui eĩ ↄcupiſcit illiꝰ regni glłiam facile irri

debit auaritiã. Qui ſemel xpᷣi ſuus effectus

ẽ.nõ erit mãmone famulus. cuius ceꝛte er
gione fit dñs. Itaq; ſoluamꝰaliqñ hos peſſi
mos artiſſimoſq; nodos. Si.n.ĩſẽſibiles ma
teꝛias ñ uincimꝰ.quẽadmõʒ incorpeas poſ

ſumus ſuperaꝛe vtutes. Pec igituꝛ intelli
gẽtes.fugiamus morbũ hũc oĩo let alẽ.⁊ ue

nenatiſſimos auaꝛitie moꝛſus cuꝛemus.hec
Criᷣ.Et qꝛ dñs dixit iuuẽi. ꝙ oĩa relinqret
ſi pfectus eſſe uellet. Petrus ꝓ ſe ⁊ alijs a

poſtoli s rñdens ait. cce nos relinquimus

oĩa.Et qꝛ ñ ſufficit tm̃ relinqueꝛe.iungit ꝙ
pfectum ẽ.⁊ ſecuti ſumus te:ſequi eĩ xpᷣuʒ.
E fidei dilectõe ⁊? deuotõe ipᷣm imitari. Ille
inquit diues.neq; oĩa dimitteꝛe.neq; ſeꝗ te
uoluit.cui ẽt quid ꝛñderis audiuimꝰ. de no
bis aũt ꝗd dicis.ꝗ ⁊ oĩa relinqmꝰ ⁊ oĩbꝰoĩo
poſtpoſitis te ſecuti ſumꝰ. Igit᷑ fecim?ꝙ iuſ
ſiſti illi.Quid igit᷑ eꝛit nobis ⁊ qd dabis pꝛe

mij. Adoleſcẽti ſua portio maneat mos.ſcir

cupio.ꝗd ſit noſtra poꝛtio deus. Illa enim
oĩa reliquerat Detꝛus.de quibus dictuzʒ ẽ.
uanitas uanit atum ⁊ oĩa uanitas.illa autẽ
omnis ꝛetinueꝛat.de quibus dictũ ẽ. deus ẽ
oĩa in oĩbus.lz Derzus nõ oĩa imo ualõ pau
ca habuerit. tñ oĩa reliquit:quia nihil ſibi
tinuit: ⁊ uolũtatẽ hñdi q̃ capax oĩuʒ molito
rum ẽ dimiſit. Nemo eni oĩa hr̃e põt. Uelle
ãt põt.qꝛ uolũtas ẽt ĩpoſſibilium eſt. Licet

& eſſet pauꝑ in actu.tñ habebat multa ĩ po

tentia: ⁊ qð per paupertatem uoluntariam

iĩtrã.ĩ ꝛzegnũ celoꝑ.

non ſſolum ꝛelinquuntur poſſeſſa in actu:

ſed ⁊ poſſibilitas acquirendi ⁊ poſſidendi a
lia.⁊ iſta poſſibilitas aliquo modo ſe exten

dit ad omnia: ideo conuenienteꝛ Petrus di

xit quod omnia reliquit: quia omnem cupi
ditatem dimiſit. Non autem ad iactantiam
ſed ueridice ad noſtram inſtꝛuctionem lo
quitur Petrus.ut det fiduciam pauperibꝰ:
ne ſolos diuites ꝗ diuitias poſſunt relinque
ꝛe. eſtiment ad pfectionis gꝛatiam puenire.
Pãt nẽpe puenire ⁊ pauꝑes. q q̃ hnt. ſaltex
alum ⁊ affectũ hñdi relinquunt. Maius oui
dem ẽ habendi uolũtatem. qᷓ; ißm haber̃ ðᷣ
relinquere. Nã ut ait Aug.multis mortuus
ẽ munvus.ipᷣi tñ uiciſim mundo mortui non
ſunt:bona ei ſeculi diligunt.⁊ tñ ipᷣa que di
ligunt minime ↄſequũt᷑. Itẽ dicit B Petauſ
ut diuitũ ſuꝑbiã repᷣmat.ne ꝗ plures diuiti
as reliquerũt.ſuã humilitate deſerãt ⁊ pau
peres ↄtemnant.ac ceteris pꝑfectiores ſe di
cant. Nõ ei ꝗ pluꝛa reliquit:ſʒ ꝗ maioris di
lectõis affectu relinqnẽdi oĩa xpᷣm ↄſequit᷑.
pfectior ẽ dicendus. Uñ putandũ ꝙ Petꝛ
magis ↄf idens de aĩo ⁊ affectu ſuo.q; de q̃n
titate ipᷣaꝝ reꝝ relictaꝝ:fiducialiter ⁊ ↄfidẽ
ter ait.ecce nos ꝛelinquimus oĩa.Uñ Oꝛig.
Et ſi eĩ minima cũ fr̃e reliꝗt.ſʒ nõ minima
ſt᷑ extimata apð deũ ↄſiderantẽ:qm̃ ex tãta
plenitudĩie dilectõis illa minima reliquerũt
ut ẽt ſi multas habuiſſent poſſeſſiões om̃s
reliquiſſent. Itẽ dicit ᷓ Petrus.nõ tm̃ ꝓ ſe

ſʒ ⁊ p oihus inteꝛogans.qd ꝗ erit nobis.au

dito pᷣmio oẽs alliciat ad pfectõeʒz ⁊ xpᷣi ſeq̃̊
lã. Unde Ber.dixit Symõ. Petꝛus ad ieſũ
ecce nos reliquimus oĩa ⁊ ſecuti ſumus te.
Pec nẽpe ſunt vba que ⁊ ↄtemptum mundt
in unineꝛſo mundo ⁊ uolũtariã ꝑſuaſere ho
minibus pauꝑtateʒ. tec ſunt que mõachis
clauſtra ꝛeplent deſeꝛta anachoricis. Pec ĩ
qt ſunt vba q̃ egyptũ ſpoliãt. ⁊ optima que
q; eius uaſa diripiũt. Pic fermo uiuus ⁊ e
ficax.ↄuertens aĩas felici emulatiõe ſancti
tatis ⁊ ueritatis ꝓmiſſione fideli.Omnia ſa
ne dixeꝛim. non tantum poſſeſſiones ſed ẽt
cupiditates ⁊ eas maxie. Plus.n. mundi 2
cupiſcentia qᷓ; ſubſtantia nocet.Et hec fugi
endaꝝ cã diuitiaꝝ pᷣcipua eſt.ꝙ aut uix aut
nũq; ſine amoꝛe ualeant poſſideri. Limoſa
ſiqdem ⁊ glutinoſa nimis.non modo exteri
oꝛ uerũetiam interioꝛ ſubſtantia noſtra u
2 facile cor humanum oibus que frequen
tat adheꝛet. age g ꝗ reliqueꝛe oĩa diſponis
te quoq; ĩteꝛ reliquenda numeraꝛe memen
to.iĩmo ueꝛo maxime ⁊ prĩcipaliter abnega
teipᷣuʒ. ſi deliberas ſeqꝗ eum.qui exinaniuit
pꝛopter te ſemetipᷣm. Pone gꝛauiſſimaz ſar
ciam.pone illa quĩq; non homium plane iu
ga ſʒ bonũ.q̃ tibi ĩſipienter emiſti: alioquĩ
ſeꝗ ſponſum ⁊ uenire ad nuptias ſpiritales.
Anaꝛia hac pᷣſſus ⁊ oppꝛeſſus corporis ſẽſua

.

D

teci apoſtoli uniuerſtis
ei,ſgſemmun gppe⸗
ſha dimiſeft. ſecuti ſuntd
inbub irſtig uc canni
lor bibre. Fel auptas
guenminm oinxſeguemii te⸗
glane q ti ſecuros imo goelo
ſlgniani fragore elementor. i
crumine neritop i llo tamto d
cop bre. Et ſcendu mult
un Eſtei mdicium principal
4e ladicadn tora initas. Eſt
Gdie gd gdicrdin phs don
es. KNimdicin aceſdrie i
icabun ſmen ſecia d
Ecemes ſtcut alſeſoresin
oß dido uoce:ſe aſſenſt
ſaſſeſſona dignitae l
num iuſtox ranſcengerit
honſcli gra gue ſiun n⸗
flia ue ſunt in
IV. UN Meterogati
oncnt hebdti ucſcio. nd
ust dign remibutio u
TNENN

fertong urclingne
retpauy ungtente
ünedire
relinenun ichez
nolätaten. 8 Algagt
ralt Augen W
neiſ 3 Ulis nante
liamn mmn onmim
equük. Trs ,se,. A
hrr Ncttüb
Ne plüres aiufi
itate deſerin
ckens rinnel
WWN
mneg oin yn oſehnf.
1s, Ui utoncig Pen⸗
go tofeltn ſo dejn
ciar:cialiter ſye
uimmin IiOig,
fereligt. gno minima
oſcerante: n ex tata
lla minima reliquert
ſent poſſeſſöes ofis
Peius. noͤtin pſe
Ins. g0 Ferit ödidan
Nad diecdez 1 hiſe⸗
Brmd. Peuns ddidi
vs ia 1ſectni ſamnse.
que otemtum munt
0T uclütarii pfuaſere ho
ez. dec ſunt gue noͤchis
geſenn anacho ies. peci
pruͦ ſpollit, Toptima que
it, bic ſerno uiuns tel
s felici enulatioe ſanen
niſcefiiel⸗Onne⸗
nrum poſſeſſiones ſet

Secnnde partis

litate ñ poteris. hec Berñn. Et reſpondent

dominus tãgit triplex premiũ.ꝙ ↄſequũtuꝛ
reliquentes oĩa ⁊ ſequentes xpCᷣʒ.⁊ ꝑ eãdẽ ui

am äbulantes ſecũ. Pꝛimũ ẽ qꝛ cũ dño iudi

cabunt. Uñ dicit.amen id eſt fideliteꝛ dico
uobis.ꝗbuſcunq; fidelibꝰ:ꝙ uos g dimiſſis

oumnibus terrenis.ſecuti eſtis me. imitatõe
ninendi:i r generatione.id eſt ĩ iudicio tem

poꝛe ꝛegeneratõis generis humani. Due em̃

ſunt zegeneꝛatões. Pꝛima animaꝝ ex aqua
2 ſpiritu ĩ baptiſmo. Scòa corpoꝝ ĩ genera
li reſurrectõe. que quideʒ reſurrectio dicit
ꝛegeneratio.ł ſecunda geneꝛatõ:qꝛ teꝛmina

tur ad eſſe acceptum ſcõaꝛio:cũ ſederit fili
us hoĩs ad iudicãdũ mudũ.qꝛ ſicut ĩ foꝛma
bominis iudicatus fuit:ita in forma hũana
iudicabit: in ſede maieſtatis ſue. manifeſtã
potentiã oſtendendo.qui in primo aduentu
ſedit i ſede humilitatiſ latendo ⁊ maieſt atẽ
occult ando:ſedebitis ⁊ uos ſuꝑ ſedes duoð
ciʒ iudicãtes duodecim tribus iſrł. In duo
deci apoſtolis uniueꝛſit as ſignificatur iudi
cantiũ.ſ.ꝑfectorum ꝗ ꝓpteꝛ euangeliũ oia
ſua dimiſer̃t.⁊ ſecuti ſunt dũm:in duodeciʒ
tribubꝰ.univſitas iudicandoꝝ bonoꝝ ⁊? ma
loꝝ.ubi Gre. elix pauꝑtas uolũtaria.relin
quentium oĩa.⁊ ſequentiũ te dñe ieſu. elix
plane.q̃ tã ſecuros ĩmo gloꝛioſos facit ĩ illo
ſingulari fragoꝛe elementoꝝ.ĩ illo tremẽdo
examine meritoꝝ.ĩ illo tanto diſcrimĩe iudi
cioꝝ.h̊ Sre.Et ſciendũ ꝙ multiplex ẽ iudici
um.E ſt ei iudicium principalis auctorirat᷑
q iudicabit tota trinitas.Eſt iudiciũ ꝓmul
gatõis.quo iudicabit xpᷣs homo ſniam pꝛofe
rẽs.Eſt iudiciũ acceſſorie dignitatis.quo iu
dicabunt ſancti ⁊ ꝑfecti.ĩ loco eminentiori
ſedentes.ſicut aſſeſſores iudicis:iudicabnint
vo ñ dado uocẽ:ſed aſſenſuʒ.ñ auctoritate:
ſed aſſeſſoria dignit ate. Quia eĩ ↄmuneʒ ſta
tum iunſtoꝝ tranſcenderũt uiuẽdo.ſeruanteſ
non ſoli pᷣcepta que ſunt neceſſitatis:ſed ẽt
ↄſilia que ſunt ſupeꝛerogationis:iõ ſpẽalem
honore hẽbũt i iudicio.unõ Beda. Juſta ꝓpꝛ
ſus ⁊ digna retributio.ut qui ꝓ xpᷣi amore
oẽʒ mundi gloꝛiã ↄtempſcrũt:ei aſſocientuꝛ

i iudicio. ut uelut aſſeſſoꝛes iudici mõdãe 2

uerſationis aſſiſtant ⁊ qui ab eiꝰ amore nul

la ĩ ̊ mdo poterant ratiõe diuelli:illuc cũ

xpᷣo ꝑuenia nt.uſq; ad faſtigiuũ iudiciarie po

ſtatis.hec Beda. Eſt ẽt iudiciũ cõparatõis

quo minꝰmali iudicabũt magis malos. ⁊ ni
niuite ſuꝛgẽt ĩ iudicio ⁊c. Eſt ãt iudiciuzʒ ap
pꝛobatõis.quo omnes electi quoꝝ exẽplo ce

ten dna buntuꝛ: iudicabuũt. q ſniam iudiciſ
appꝛobabũt ⁊ laudabut. Eſt quoq; iudiciuʒ
retributõis. quo iudicabũtuꝛ om nes ⁊? boni
⁊ mali.Eſt ⁊ iudiciũ diſpoſitionis.quo iudi
cati ſunt infideles.ꝗ eĩ ñ credit iam iudica

tus ẽ. Qui ergo nunc uident ſca bella petoꝝ
ſuꝑboꝝ ⁊ ſedes.tunc eꝛut iudices ⁊ ſedenteſ

ſeges ĩ iudicio.

Lapitulũ.xiij.

NQuod vbñ lraeng Pohera ait.qꝛ illie ſedeꝛũſᷣt
unc erunt pᷣmi nouiſſimi. ⁊
nouiſſimi pᷣmi. Quia illi qui ſunt hic primi.t
honore.alios iudicantes iniuſte:tũc erũt no
nouiſſimi ⁊ ĩfeꝛioꝛeſ.ac iudicio alioꝝ ſubiee
ti:⁊ edꝛio ꝗ ſunt hic nouiſſimi ⁊ deſpecti.tẽ
erũt primi ⁊ iudicis aſſeſſoꝛes.⁊ G̊ ẽ mutatõ
dexter̃᷑ excelſi.uñ Beꝛ. Judicẽt nüc ⁊ pᷣiudi
cent ſupbie filij cũ rege ſuo.ſede ant cuʒ eo
ꝗ ſibi latera aquilonis eligit: exaltentur ⁊ e
leuẽt ſicut cedrꝰlibani tranſiuimus ⁊ ecce
n erut.Oppꝛimãt nũc quos poſſunt.blaſpbe
ment. ↄgregent maledicta.uenient ſug uos
maledicta oprobꝛia oprobãtiũ xpᷣo quoniaʒ
merces ueſtra copioſa eſt in celis. h Berñ.
Scõm premiũ ẽ.qꝛ centuplũ recipiẽt ĩ hoc
tpᷣe.unde dicit.⁊ omnis qui ꝛeliquerit domũ
.ſ.ꝓpꝛiam:ł fratres ⁊ ſorores aut patrẽ aut

mjr ez aut uxoꝛẽ aut filioſ.i.ꝓpinquos:aut a

geos.i.poſſeſſionẽ teꝛꝛenã. Ubi tangit abdi
catõis actum quantũ ad tria.ſ.quantũ ad ꝓ
priam dominatõm q̃ intelligit ꝑ domũ quã
tum ad carnalem cognationem q̃ᷓ intelligit
p nanrinco ſiue ꝓppinquos. quantuʒ ad
temporalẽ poſſeſſionem.q̃ intelligit᷑ ꝑ agꝛos
⁊ patet oꝛdo:qꝛ difficilius ẽ relinquere ppᷣã
dñnationẽ qᷓ; cognatõm.⁊ cognationeʒ qᷓ; poſ
ſeſionẽ exterioꝛẽ: ꝓpteꝛ me ⁊ amorẽ meum
ſeu ppter nomè meũ dilatanduũ Phter euã
gelium.i.doctꝛinã meam predicàdam uł od
eruandam:non ꝑꝑ uaniratem mundi. ſicut
ſpocꝛite ⁊ philoſophi:ꝑꝑ lucrum ut ambitio

ſi. ſperantes ꝓmoueri: centuplũ accipiet in

B tpᷣe. Poc centuplũ ſpiritualiũ reruʒz eſt uzʒ

uiatutũ ⁊ conſolationum inteꝛnaꝛum.quaſ ꝑ.

expeꝛiẽtiã cognoſcimꝰ magis qᷓ; ꝑ doctꝛinã.
Cum enim anima guſtat odoꝛẽ paupeꝛtatiſ.
ca ſtitatis.uirorẽ.patiẽtie ceterarumq; vtu
tũ ſaporẽ.⁊ ĩ eis delectatuꝛ nõne centupluʒ
tibi recepiſſe ur.Et ſi ulterius aſcẽdat ut ui

ſiatõm ſponſi reci piat.eiuſq; pᷣſentia glłorie

tur:ñne tunc recipit pluſqua m mille cupluz

oium que p eo dimiſerat. unde Ber. Nemo

ſane mentis ampliorẽ ẽe in uitijs cꝛedat. qᷓ;
ĩ Stutibꝰ delecrationem.Et iteꝝ.An ñ omia
poſſidet.cui omnia coopantuꝛ in bonum.an

ſñh̃ cẽtuplũ habet omniũ ꝗ ĩplet᷑ ſpaſſancto ꝗ

xpᷣm habet ĩ pectoꝛe.niſi ꝙ lõge pluſqu cen
tuplũ ẽ.uiſitatõ paracliti ſpũs.⁊ pñtia xpᷣi.
Etiiterum. Centuplũ eſt adoptio filiorum.p̃ᷣ
mitie ſpũs.delitie caritatis.gloꝛia ↄſcientie
q̃ eſt regnũ dei ꝙ inteꝛ nos eſt.bec Ber. Ui
des quomodo ueꝝ ẽ ꝙ loquit ueritas. Non
fallit quin centuplum ꝛeddat ĩ hoc ſeculo ⁊
ñ tm̃ ſemel ſed pluries:⁊ ſepe anĩe ſibi deuo

te. adeo ut ſic afficiat eam. ꝙ non ſoluz id ꝙ
ꝛeliꝗt:ſed ⁊ totum mundum arbitretur ut

ſteꝛcoꝛa.ut ſponſum lucꝛiſicari poſſit. Unðᷣ
ri.Et nos itaq; ſi guſt auerimus ſicut opõ
tet fꝛuctus ſpuales.de reliquo gegg eſtin
3

De denario

bimuſ aliꝗd pñntia eſſe.uelut quadã optima
ebꝛietate futuꝛoꝝ ↄcupiſcentia ꝛapti. SGuſte
mus itaq;.ut a tumultu pñntiũ libeꝛati et᷑nis
fꝛuamuꝛ bonis. Uñ ⁊ Pieꝛo.ꝗ g ꝑꝑ fidẽ xpᷣi
2 pdicatõem euagelij. oẽs affectus carnis ↄ
tempſerit. atq; diuitias ⁊ ſeculi uanitates:
iſti centuplũ recipient. Senſus iſte ẽ.ꝗ car
nalia ꝓ ſaluatoꝛe dimiſerit ſpiritualia reci
piet:que ↄpaꝛatione ⁊ merito ſui ita erunt.
quaſi paꝛuo numeꝛo centenaꝛius numerus
ↄparet᷑.vñ ⁊ Aug.h̊ ẽt ꝙ hic dr̃ centupluʒ
accipiet.exponẽs quodãmõ apoſtolus ait. q̃̊
ſi nihil hñtes ⁊ oĩa poſſidentes. Cẽtũ eĩ pꝛo
ipᷣa u niuerſitate ponit᷑. Unde Cyꝛillus.ſi do
mũ gꝗs dimittat recipiet maſiones ſuꝑnas ſ
pr̃em:pr̃em habehit celeſtẽ.ſ a germanis
ceſſerit.in frem hũc ꝛecipiet xpᷣs.cũ dimiſe
rit ↄiugem.inueniet diuinã ſapiam.a qua ꝓ
cꝛeabit ſpirituales fructꝰ. Po mr̃e iueniet
hirłm celeſtem que eſt mr̃ nr̃a.h̊ Cyrillus.
Loco ẽt paucoꝝ amicoꝝ ꝛecipiet multoplu
ꝛes amicos ſpũales:⁊ ꝑ paucis bonis tpᷣrali

bus recipit multa.ſ̃m illud actuũ:eꝛãt illis

oĩia ↄmunia. Uñ ĩ collocatiõe abbatis abra
bhe. Manifeſtũ ẽ ei eum ꝗ aligd ſeculaꝛiuzʒz

t affectuũ ł bonoꝝ xpᷣo ſuademte ↄtẽpſeꝛit.a

fribus atq; ↄſoꝛtibus ꝓpoſiti ſui.ꝗ ei ſpũali
glutino colligãt᷑:centuplo gꝛatioꝛẽ ẽt ĩ hac
uita recipeꝛe caritatẽ. Cẽtuplũ ẽt ſꝛatꝝ.pa
rentũue recipiet quantitatẽ.quiſꝗs pr̃is uni
us ł mr̃is ſeu filioꝝ ꝓ xpᷣi noĩe caritate ↄtẽp
ta.ĩ oĩum ꝗ xpo deieruiũt dilectõeʒ ſinceꝛiſ
ſimã tranſit ꝓ uno.ſ.tot ĩcipiẽs hr̃e pr̃es fꝛa
treſq;.feruẽtioꝛe atq; pᷣſtantioꝛe ſibi affectõ
ne ↄiunctos. Multiplicata ẽt domoꝝ atq;
agꝛoꝝ poſſeſſiõe ditabit᷑ ꝗſꝗs una domo ꝓ
xpᷣi dilectõe reiecta.ĩnumera monaſteꝛiorũ
habitacula tanq;ᷓ ppꝛia poſſiðbit: in quacũ
q; oꝛbis parte uelut in ſue domꝰ iure ſucce
dena. H̊ Abꝛahaà.Teꝛtiũ pᷣmiuʒ ſubiungit cũ
dicit.⁊ uitã eternaà poſſidebit.ſ.ĩ futuro.uñ
Aug.Quia mulrũ amãt hoĩes niuere in hac
terra.ꝓmiſſa ẽ illis uita.⁊ qꝛ multũ timent
mori: ꝓmiſſa ẽ illis eteꝛna. Poc ſufficere ui
ſum ẽ humane infumitati:ut diceꝛet᷑.habe
bis nitã eteꝛnam. Amemus uitã eteꝛnã ⁊ ex
eo nouerimus qᷓ;tũ p uita ererna laborare ò̊
bemus.cũ uideamꝰ homies amatores pñntis
uite tpᷣꝛalis atq; finiẽde.ſic ꝓ illa laboꝛare.
ut qñ uenerit moꝛtis metus:ꝗcꝗd poſſunt:
faciunt.ñ ut auferant:ſʒ ut differant mortẽ
H Aug.felix pauꝑtas q̃ ꝛecipit centuꝑlũ in pᷣ
ſenti. ⁊ uitã eteꝛnã ĩ futuꝛo:q magna dʒ eẽ
xpᷣi pauꝑibꝰ ↄſolatõ. Uñ Beꝛ. centuplü ĩgt
accipiet ⁊ uitã eternã poſſidebit. Illõ ĩ uia
B ĩ pr̃ia. IJilud ↄſolatio pñtis labois hoc fſu

ture felicitatis ↄſumatio ẽ. Sic nimiꝝ oꝑpa

rijs huius ſecul ſolet cibus in oꝑe merces ĩ
fine dari. Sic militãtibus ⁊ ſtipẽdia mĩſtꝛd
tur ꝓ neceſſitate tẽpoꝛis.⁊ nouiſſimuz dona

diuꝛno.

tiuum maius erogat᷑ ꝓ quantitate laboꝛis.
Sic ⁊ filijs iſrł.dõec teꝛã ꝓmiſſiõis ĩtꝛaꝛẽt
ĩ deſerto mãna nõ defuit.⁊ ab ecctłia poſt q̊
ſitum regni celeſtis aduentũ.quotidianꝰ pa
nis quotidie petit᷑ in oratòne.quã ipᷣe ſalua
tor inſtituit.S̊ Ber. Conſidera g bene hanc
rtributõeʒ. ⁊ gaude ⁊ gr̃as age deo ꝗ te ad
talẽ adduxit negociatõeʒz. ut hic de uno lu
cꝛeris centuplũ. ⁊ nihilominꝰ poſtes uitam
eternã:Et in hanc ꝑadiſum ſepe ingꝛedere.
ꝙ ↄſequi poteris ex ſtudio oronis ⁊ humili
tate. Quid igit᷑ ẽ inſanie.ꝙ hoĩes ſimpla.p
centuplis ⁊ uita eteꝛna cunctantrelinquer᷑.
Cũ itaq; ſancti teꝛena oĩa ut auꝝ ⁊ aꝛgẽtũ
abieceꝛint.cur eoꝝ ꝛeliquias populo cauſa
cõqueſtus oſtendendo.cogimus eos illa mẽ
dicaꝛe que hic ſpꝛeuerunt. Uñ.ubi nos ha

bemus ſanctum:ĩ gꝛeco habemꝰ agios ꝙ ſo

nat ſine terra:qꝛ ſancti nõ terrenis dediti ſt
nec ĩ terra ſʒ i celis ↄuerſatõem habent.Et

ideo ad pedes apoſtoloꝛum. auꝝ ⁊ argentuʒ

ponebat᷑ ex pᷣcepto eoꝝ.ut ſic docerent eſſe
ↄtẽnenda. Imitemur g diſcipulos domini r
linquendo diuitias ac gloꝛiam ⁊ omnia que

ſun mũdi: ꝗa ſic ipᷣi pcipue effecti ſunt ma

gni. Uñn Cri. Quid ẽ ꝙ magnos apoſtolos
oſtendit.pecuniaꝝ ↄtẽptus.glorie deſpectõ
ab oĩbus uiteq; huiꝰ negotijs eꝛeptio. Quia
ſi non hec habuiſſent:ſʒ ſerui paſſiòuʒz eſſẽt
⁊ ſi decẽ mille moꝛtuos ſuſcitaſſent.ñ ſoluʒ
nulli pfeciſſent:ſʒ ⁊ ſeductoꝛes utiq; eſtima
ti eſſent. Ita uita ẽ que ubiq; fulget ⁊ ſpũs

attrahit g̃am:.ſigna vo ſi nõ uigilauerimꝰ

obſunt multotiens. Pec igit ꝗbus facti ſũt
apoſtoli magni zelemur:⁊ ab uniuerſis deſi
ſtentes uite huius/ negotijs.apponamus noſ
metipᷣos xro.ut apoſtolorum ↄſortes efſicia
mur.hec Criſ̃.

7 6 . Oꝛatio.
ie ieſu xpᷣe.da mihi miᷣo ⁊ idigno
4

o ꝑꝑ te ⁊ amorẽ tuum. ac ꝑꝑ nomen
tuũ gloꝛificã ũ. diuitias ac delitioↄs
ac põpas.⁊ omma que mundi ſunt. necnon
⁊ meipm inter omnia ualeam ꝛeliquere om
nibuſq; excluſis tibi ſoli adherere.⁊ ꝓ mo
dulo meo te ſequi.qualicũq; imitatõe uiuẽ
di ut te ꝛectoꝛe te duce laq̃̊os ⁊ inſdias oĩm
inimicoꝝ meoꝝ uiſibilium ⁊ inuibilium me
ꝛeaꝛ euadere:ac pꝛemia que reliquentibus
omnia.⁊ te ſequentibuſ pꝛomiſiſti:miſericõ
diteꝛ obtinere. Amen.
De denario diurno. Capi. xiiij.
L Toꝛ non ſufficit pᷣdicta reliquere
ſi hõ corꝑe deficiat ⁊ ñ ꝑſeueꝛet:
iõ ne ꝗs toꝛpeat cũ bene ceperit ĩ
fert dominus ⁊ dicit. Multi autẽ
erunt pꝛimi nouiſſimi: ⁊ nouiſſimi pꝛimi.
Multi eĩ aſcendunt ⁊ deſcendnnt.de ſtatu

iint oni pe nian
fiüt noniſimi , obiecton
iſecuoehectii furn
muultiapus boies goioſ⸗
gi deinte haſc ſenentian.
iius ns pponens aenb
os fugere otum:? inuitat.
gabol ſpeclaliter pertineb⸗
qula otinue laboraꝛe in ago
Cyne gtinet ad blatos. At an
Pen gaicd inperabola lae
ſtſer. Prino qr domo paen
Per Iaomnd chit d w
ie:ſed dierars aſſecta dic
eſ huminas i denigmsn
COrg circa honnines. dici
Pcegtionem d prouidenn
hat oin feut oalerfamili
ſun ge uns fmn lig n
Precni⸗ cpenmjſun
cle unlentes ſeg n
perari Nnt

galundettfine

ne gui i⸗
Lo ud ſpe
entorin
endg Peeig teas
4 mlarzn tnoſt
ne Ndſunſen d utam
oc idetere,

Phöef⸗
eteneng mha. 5
ctantfain
—☛
weeliqniag lc
endo cogin, Cle

eeſlan
enenn Gi i
Keco haben⸗ ago

ſancti noͤterren
B errenis deiſe
aentöenhihmi
oſtolorum an 1 argertiz

1o eox in ſe cocerent eſe
nun Folſcſoulos gonini,
oe goꝛan t onniy gne
hane eſerni ſurn
ſegnago opoſtolp⸗
Mepns glle een
hegotija etepto. Qnia
ßz ſerui poſſtöz eſſet
1s ſuſcltaſſent. ſoluz
ductoꝛes utiqg eſtima
ne udiqg fulget ſpus
oſnd vigauerim
vecigit gdas ſacni K
mur: d nigerisden
negor)s aPpönamusnd
oolorum Moneseffeu

intio⸗
da mibi mi⸗o t icign
edenn regnunen
ei u. diutulsc delits
que nundi ſunt. necnon
nia ualenm eliggere on
ibl ſoli adherere. inn
aualicich inltate
ieliids inſiinn⸗
bltumn d innibiliun
nn gue ciguen
und Ronifſtiniet
Amen⸗
iuno ain⸗
iurno.
„seicnelnere
vrliſtlilt iun
xpe eſn ali
ostopenl la in aul
ims tel⸗ ſgimi.
ſon Ciſin

Weting ſan

—5

Secunde paxrtis

ĩ ſtatũ meliorẽ ⁊ peiorẽ. Mulrti priꝰ feruidi
poſtea torpent:multi priꝰfrigidi ſubito maꝛ
ceſcũt.Sunt eĩ multi.qui opera perfectõis
bũ ⁊ ſrequent᷑ pre multis ĩchoant:ſʒ torpen
tes ĩ progreſſu a diuino amore tepeſcũt.⁊ ĩ
bonis operibꝰ ſegnes fiunt.⁊ ab eis ofitiũt.
uel i uitia funditus labuntur ? cadunt:z e
conuerſo aliꝗ tarde uł tepide ĩchoantes ita
feꝛuide ⁊ bene operantuꝛ.ꝙ meritis pᷣcedũt
illos.ꝗ eos precedere uidebantur. Et ſic q p
mi fuerunt inchoando.fiunt nouiſſimi ł nul
li ĩ perſeuerando uel ꝗ fuerunt in pᷣmo ⁊ ex

cellenti ſtatu: eꝛunt ĩ nouiſſimo. Aide iuda

de apoſtolo ĩ apoſtatã ueꝛſum
cauce Colfeſſrem factum. Mid
deis ⁊ gentibus.qꝛ iudei pᷣmi fueꝛũ tio
ne nouiſfimi facti ſunt conuerſione: ⁊ gen
mes ecouerſo ie t Min imm p bumilitateʒ
iunt pᷣmi peꝛ gloriam: pᷣmi peꝛ ſuperbiam
fiüt nouiſſimi ꝑ abiectõm finalem. multi em̃
i ſeculo deſpecti:ĩ fururo ſunt glorificãdi.⁊
multi apud hoĩes glorioſi ĩ fine ſunt dãnan
di.deinde hanc ſententiam confimat peꝛ ſi
militud nẽ: ꝓponens paꝛabolã in qua docet
nos fugere otium: ⁊ inuitat ad laboreʒ. que
pabola ſpecialiteꝛ pertinebat ad diſcipulos
quia ↄtinue laboraꝛe in agro dominico. pre
cipue ꝑtinet ad pᷣlatos. Ut autem faciliꝰ ap
pareat quid in parabola lateat: attendenda
ſt᷑ ſex. Drimo qꝛ homo pateꝛfamilias ẽ de
pater.qui homo dicit᷑.ñ propᷣetate ſubſtan
tie:ſed pietatis affectu dicit᷑ enim homo qꝛ
eſt humanus.i.benignus.manſuet ⁊ miſeri
cors circa homines. ⁊ dicitur paterfamilias
creationem ⁊ prouidentiaʒ. qui ita guber
nat oĩa ſicut paterfamilias ſubditoſ ĩ domo
ſua:de cuiuns familia ẽ omnis creatuꝛa. Se
cundo quia operarij ſunt predicatores ⁊ ẽt
oẽs recte uiuentes:ſed malt hodigtantun
vbarij non operarij ſunt. q; dicunt non fa
ciunt.Tertio q denariꝰ eſt uita eterna.ope
raꝛus qñi pmiſſa.Quarto qꝛ uinea allegori
ce ẽ ſcõm Gꝛeg.eccłia. Moraliteꝛ anima ſe
cundũ Baſiliũ: iuſtitia generalis ſ̃ᷣm Cꝛi.
Quito quia hoꝛe ſt᷑ etates mundi.uel etates
hoĩs.Sexto qꝛ pcuratoꝛ uinee ẽ xpᷣs ſᷣm q;
homo inquantum autem deus ẽ paterfami
lias cum pr̃e.ꝗqr unum cum patre. dicit gᷓ ſi
mile eſt regnum celoꝝ.i.pꝛeſens eccłia. iu
ſtoꝝ uita: homini patrifamilias.i.deo ums
ſe creature.⁊ fit hic cõparatio non tã pſone
ad ꝑſonam qᷓ; negotij ad negorium: ⁊ eſt ſen
ſus.negotiũ ꝙ fit ĩ eccła pñti. ſinil ari poteſt
negotio ꝙ ab homie patrefamilias qũq; fit.
qui exijt ꝑ ſui manifeſtationeʒ ⁊ ſue bonita
tis diffuſionem. ut eniʒ dicit SGreg. qnando ñ
cognoſcituꝛ in ſecreto eſt.quãdo uero cogno
ſcitur de occulto ꝓcedit:ad notitiã eo gᷓ fꝛe
quentius exijt.quo ampliꝰ ſui notitiã dedit.
pᷣmo mane.i.in pᷣma mũdi etate.ſ.ab Adam

Capitulũ.xiij.

uſq; ad Moe: cõducere operarios.i. iuſtos ei
ſeruiẽtes.nom̃ ſuũ alijs manifeſtantes: ĩ ui
neam ſuam.i. in eccłiam milit antem: cuus
palmites ſt᷑ iuſti a pᷣno Abel uſq; ad ultimũ
electũ. Uel ſᷣm Crip.conduceꝛe oparios ĩ ui
neam ſuam.i.acquiꝛeꝛe recte uiuẽtes in opi
beiuſtitie: ⁊ ſic iuſtitia ẽ uinea ⁊ p umites v
tutes.uel ſcõm Baſiliũ. Per uineã aia ſiue
conſciẽtia ſignificatuꝛ: in qua laborandum
eſt. ut amputemꝰ palmites luxuriantes car
nalis cõcupie. phitiamus lapides ſupeꝛbie.
7 extirpemus ſpinas au aritie. Per uineã ẽt
intelligere poſſumus penitentiam. in qua p
diueꝛſas horas operaꝛij ↄducuntuꝛ. dũ alii
in puericia.alij in iuuentute.alij ĩ ſenectuꝛe
