Ego autem dico uobis (Diligite)).ſ. affectu
inimicos ueſtros )homines ſcilicet non ui
cia. natuꝛam nõ culpam. Quia ſecundũ Au
guſtinum ſic diligendi ſunt homines. ut eo
rum non diligantur errores.Diligere öbemꝰ
inimicos.bona gꝛatie ⁊ gloꝛie eis optando.
ꝗqbus homo nõ poteſt uti male alia uero bo
na. ſ.natuze vel foꝛtune. nõ ſunt eis optanda
niſi quadam geneꝛalitate ĩiquantum. ualent
ad ſalutem eorum quod ſoli de o eſt notũ qr
talibus bonis poteſt homo bene uti. uł male
2 ideo circa hec non eſt aliquid petendum
deteꝛminate.Et nota quod dutigere amicuzʒz
eſt magis debitum. ⁊ non excludit dominus
a dilectione amicorum mercedem. ſed innu
it minoꝛem. quia ceteꝛis paribus dilectio ini
micorum eſt magiſ meꝛitoria quam amicoꝝ
quia difficilior.⁊ cuz maioꝛi conatu bõe uo
luntatis.quia puꝛior.⁊ ex motu gratie non
natuꝛe inclinantis.quia liberalior nõ ex de
bito meꝛiti pꝛecedentis.Et quia non ſufficit
diligere corde niſ dilectio probetur operis
exhibitione.ad minus loco ⁊ tempore: ſub
diti(benefacite).ſ.effectu (hiis qui oderũt
nos Jin hiis que ſpectant ad eoꝛum ſaluteʒ.
eam modo ðpᷣbito ⁊ poſſibili procurando qr
benefaceꝛe eſt dilectionis effectus ⁊ exhibi
tio. t ideo ſicut tenemur diligeꝛe ini micos
q̃ntũ ad bona gracie głe ita tenemur ĩ ef
fectu ſalutem eorum procurare. Inimicꝰ eꝛ
go quo ad naturam qua eſt proximus.de ne
ceſſitate precepti eſt generali dilectione di
ligendus.qua dicituꝛ diliges pꝛeximum tu
um. ſed dilectione ſpeciali. ut ſpecialiter ꝗs
moueatuꝛ ad diligendum inimicum non: eſt
precepti ſed perfectionis. Non enim eſt pꝛe
ceptum ad omnes ſpecialiter affici quia nec
ho c eſt poſſibile.⁊ ideo nec eſt pꝛeceptum
ſpecialiter aff ci ad inimicum: ſed generali
fer in quantum eſt homo proximns.Et quia
exteꝛioꝛa beneficia pꝛopoꝛtionãtur interiori
dilectioni. ſigna generalis dilectõis ut aliqð
bonum faceꝛe toti cõmunitati uel orare pꝛo
toto populo in comuni iſta exhbibere inimi
is cum a b hiis que ſunt generaliteꝛ exhibẽ
da nõ debeant excludi:eſt de neceſſitate pꝛe
cepti.qr ſi ab hiis intenderet homo eos ex
cluðere. iam geneꝛaliter dilectio non ferret
ĩmo magiſ odiũ oſtẽdeꝛet᷑.Et qr ex tpᷣe extre
me ne ceſſitatis obligatuꝛ homo omni homi
ni in tali neceſſit ate exiſtenti:iðᷣo etiã inimi
co(niſi ex hoc öteꝛior fieꝛet ? fidem impu
gnaꝛet) debet in tali neceſſitate beneficium
exhibeꝛi. beneficia uero que ſunt ſigna dile
re extra caſum neceſſitatis.ſed hoc eſt pfec
tion.s. Dilectio ergo alia interior alia exte

. *

tionis ſpecialia non tenetur inimico exbibe

Caplʒ.xxxv.

ꝛior. dilectòne inteꝛioꝛi ⁊ perfectione ſuffici
entie.quilibet etiam imper ſectus tenet᷑ quẽ
libet etiam inimicum diligere. dilectione ãt
exteꝛioꝛi.id eſt benefici exhibitione ⁊ per
fectione ſupererrogationis tenetur tantum
perfectus hoc facere: imperfectuſ enĩ tenet
inimico rancorem odu dimitere ⁊ bonũ op
taꝛe.ſiue petierit ueniam ſiue non ⁊ ſi petie
rit ueniam tenetur ei colloqui ⁊ dicere aue.
ſed non tenetur beneficia temporalia mini
ſtꝛare. Deꝛfectus autem tenetur etiam pꝛe
ſidia temporalia conferꝛe ⁊ neceſſaꝛia mini
ſtꝛaꝛe:ſiue ab eo ueniam petierit ſiue non.
Quod ſi inimicum a communione noſtra ſe
peramus.eo ipſo ei benefacimus:dum illud
hoc fine facimuſ ut eum ab eꝝꝛore reuocemꝰ
Unde gloſa. Benefacite miniſtꝛando cibum
mentis id eſt inſtructionem uel coꝛectionẽ
uel corporis.omnia enim in eccleſia.etiã ex
comunicatio:eo ſpectant ut fꝛatres ⁊ amici
fiãt.Et quia eſt quoddam beneficium ad fa
lutem peꝛtinens.quod a quolibet quantum
cunq; pauper̃ poteſt exhibeꝛi. ſcilicet orare
ꝓ animaꝛum ſalute:ideo ſubiũgit. GBũdicite
ſcilies bona gratie ⁊ glorie in pꝛecando ma
ledicentibus uobis retꝛo defrahendo uł aꝑ
te blaſphemãdo(⁊ oꝛate)det᷑a bona optãdo
⁊ deſi öpꝛecãdo( ꝓ ꝑſequẽtibꝰ⁊ calũniãtibꝰ
uos)falſum crimen uobis imponẽdo. Huiuſ
exemplum dedit dominus ĩ cruce ſuſpenſus
⁊2 ſtephanus lapidatus ⁊ dauid a ſemeii ma
ledictus. Ubi notat quod tꝛiplex ẽ iniuria.
.ſ.coꝛ dis q̃ ꝛãcor uel odiũ dr̃.oꝛis qᷓ ötractio
uel maledictio oꝑis.ſ.leſio manuał. PHiis igr
generibus tria dominus apponu ̃media.cõ
tra pꝛimum diligite inimicos ueſtꝛos contꝛa
ſecundum bñdicite maledicẽtibus uobis.⁊
orate ꝓ peꝛſequẽtibus ⁊ calũniantibuſ uoſ.
cõtra teꝛtium bñifacite hiis qui oderũt uos.
Unde gloſa. Contra eccleſiam tꝛibꝰ modis
pugnatur.odio uerbis.⁊ cꝛuciatu coꝛpoꝛis.
econtꝛa eccleſia diligit. orat ? benefacit.
Gi g uolumPeẽ ꝑfecti öbemuſiuriãtibuſ no
bis bñficiũ dar̃ cordis ipᷣos diligẽdo bñficiũ
oris.ꝓ eis orãdo ⁊ bñũ;ficiũ opis ipᷣis bñfaciẽ
do.Et qꝛ magnũ ðᷣdit pᷣcepta pᷣclaꝝ ſubdit pᷣ
miũ Ita ĩꝗt diligite.bñnñfacite.orate ꝓ ĩimiciſ
uris(ut ſitis filij p̃is ur̃i altiſſimi ꝗ ĩ cel ẽ )
filii ĩquã ꝑ bonitatis imitationem ꝑ gr̃e ad
optõem ꝑ educatõz per heꝛeditatis adoptẽzʒz
Ut ſic eſtis filij dei ꝑ naturã ⁊ creatõem.ſic
etiam ſitis filij eius peꝛ gratid ⁊ imitationes
in eo quod ẽ ei proprium. nam pꝛopriuʒz eſt
ei miſereri ⁊ eſſe hñũficum. Unde beda. Nul
la maior poteſt eẽ merces quam filios hoĩzʒ
teꝛꝛigenas effici filios altiſſimi ꝗ in celis ẽ.
Nos em̃ poteſtate accepta eff cimur fulii dᷣi
iq;tũ ea q̃ ab eo pcipiũt᷑ iplemꝰ.Et ſubiũgit
( ſolẽ ſuuʒ facit oriri ſuꝑ bonos ⁊ maloſ ⁊

pꝓluit ſuꝑ iuſtos ⁊ iiuſtos ac gtos æ igꝛatos)

Prae α6 5

49%
X

2 6

C?PS

De paciẽtia c largitate circa ꝓximos.

Et non ſolum amicis.ſeð etiam inimicis bñ
facit. Sic enĩ inimicos nutꝛit ut amicos. ac
hos ⁊ illos ſui ſoliſ ſpledor̃᷑ illummatx ⁊ ſuaꝝ
pluuiaꝛum inundatõẽ fecundat ⁊ beneficia
cẽ munia ñ ſubtꝛa hit etiam malis hoĩbus ꝗ
tñ ei ĩq;tũ ĩ eis ẽ inimicant᷑.ſed ꝓ ſua miſeri
coꝛdia ĩdiſcꝛete omnibus uite preſentis beũ
ficia laꝛgit᷑. Ubi PHieronymus. Noli negaꝛe
ꝙ deꝰnuili negat qᷓ;uis ſit blaſphemꝰ? ⁊ ĩpiꝰ.
Sine diſtictãe omnibꝰ tribuamus.non que
ꝛentes cui ſed q̃re demꝰ. Ut autẽ dictum eſt
ſupꝛa orare geneꝛaliter ꝓ inimicĩs eis beñ
dicere.ꝓ quãto i geneꝛalitate ppli ĩicludunt
eſt preceptum ſicut ꝙ ĩ generali dilectõe di
ligantur.ſed i ſpeciali iſta facer̃ non eſt pre
ceptum ſʒ perfectionis.Et ſciẽdum ꝙ Criſo
ſtomus ponit nouem gꝛadus ſecũdum acceſ
ſum ad ꝑfectionem mandati huius. Uñ ait.
Vlidiſti nempe quantis ad ꝑfectõm gradibꝰ
aſcẽdit.⁊ quẽadmodum nos ĩ ipſum uerita
tis cacumen ſtatuit ⁊ paulatĩ ĩ ipſum celum
ꝛeducit. Prius gradus eſt.nequaq; ad ledẽ
dum porem uenire. Secudus ut non ampliꝰ

feꝛat qᷓ; ꝙ a ledẽte ſuſtinuit. Tertius ne le

ſus faciat illa q̃ paſſus ẽ ſed quieſcat. Quar
tus ut etiam pᷣbeat ſeipſum ad iniuꝛiaz ſuſti
nẽdam. Quintus ut etiam ad maiora ſe pſᷣbe
at qᷓ; uult ẽẽ qui fecit. Sextus nõ odiſſe euʒ
a quo iſta ppetit. Septimus etiam diligeꝛe
ledẽtem. Octauus bñᷣficijs eum libẽteꝛ affi
cere. Nonus etiam deum ꝓ aduerſario ðpfe
car i Perſpexiſti celſitudinem phie ⁊ idcirco
tã claro digna eſt pꝛemio.qr tam magno eſt
ſubiecta pᷣcepto. Nam ⁊ pᷣmiũ illi tale ꝓpõit.
q̃le pꝛiorum oĩno nulli.ut.ſ.fierent.ſiles ði ꝓ
ut tñ hominibus id eẽ poſſibile eſt. Igif be
nefaciẽdũ eſt oibus qꝛ ut dicit Seneca. Ne
mo ñ cũ alteri prodeſt.ſibi ꝓfuit.Quia vo ꝑ
fectio dilectõis ultra dilectionem inimicorũ
ñ poteſt ꝓcedere ideo poſtq; precepit inimi
cos diligeꝛe conſeq̃nter ſubiungit.E ſtote er
go uos ꝑfecti.ſicut ⁊ pateꝛ celeſtis peꝛfectuſ
eſt quẽ ẽ lex amoris ↄſeꝛuãdo.ut q̃ratis etiã
ini micis ꝓdeſſe ꝙ öum facere manifeſtum ẽ
ꝗ beneficia laꝛgituꝛ etiam malis hominibuſ
ſic ꝙ ꝓpteꝛ eorum maliciam ñ ðſerit benefa
ciẽtiaʒ circa ipſos.ita nec uos cuca ĩimicos
ram ſᷣm ꝛiſoſtomũ.ſicut filij caꝛnaleſ ſimi
lat patres ĩ aliquo corporis ſigno ita filij ſpũ
aleſ deũ ĩ ſanctitate ⁊ nihil nos ðᷣo ita aſſimi
lat ſicut ſĩiuſta faciẽtibus ignoſcere.⁊ ꝓ eis
orare.Et arguit hoc exẽplo publicanoꝝ ⁊ ĩ
fiðᷣlium ꝗ ſuos amicos diligunt ⁊ eis benefa
ciunt.Si ergo ſupra ipſos mercedẽ beatitu
dĩs nolumus habere debemus plus pꝓp öum
facẽ dilectõz ẽt ad ĩimicos extedẽdo ( Bi ei
diligitis ĩquit tm̃ eos Suoe diligũt qᷓ; meꝛce
dẽ habebitis:?) hac.ſ. cã a dᷣo ĩ eterna uita
Quaſi diceret nullã ð hijs.n.dici põt recepi
ſtis mercedẽ ueſtrã.Talis nãq; dilectio ẽ nã

exhibenda.

lios.⁊ ñ ꝓcedit ð caritate q̃ ⁊ extẽdit ad oẽs
hoies.⁊ idᷣo ñ ẽ meritoria. Sʒ tamen hec oʒz
facere ⁊ illa ñ obmittere.Diligere .n.diligẽ
tes ẽ nature diligere nõ diligẽtes ẽ.gr̃e no di
ligere diligentes ẽ ꝑuerſitatis maxie: nõ dili
gere non diligentes ẽ iꝑfectõis hůane. (¶ Et
ſi ſalutaueꝛitis fres ur̃os tm) ꝗ aliq̃̊ afſitate
iũcti ſt᷑ uobis.i.ſalutẽ eis optaueritis: ac ca
ritatis ⁊ dilectõis affectũ eis oſtẽderitisꝗd
ãplius:?).ſ.qᷓ;tu ad ꝑfectõʒ facietis ( Et ſi bñ

feceritis tm̃ hijs ꝗ uobis bnjfaciunt ) eſt ö

biti natuꝛalis ex aceeꝑto beneficõ (q uobis
eſt gr̃a)id eſt ꝙ meritu gr̃e apð deũn. Quaſi
dic èt nullũ(Iiã publicai ⁊ ethnici)i.pctor̃ſ
7 gẽtiles H̊ faciut publicani ꝗ publica uecti
galia exigũt.a publio rege romanoꝝ nomen
tꝛaxiſſe dicũt᷑ et hnici vo ab ethnos grece ꝙ;
gẽs latine ẽ uocant ꝗ tales ſt᷑ ut fueꝛũᷣt geĩ
ti.ſ.ſub pcõ.(Et ſi mutuũ ðᷣdeꝛit᷑ hijs a ꝗbꝰ
ſpeꝛat ꝛeciꝑe.q̃ gẽ̃a uobis ſczʒ apud ðũ Qua
ſi diceret nulla. Nã ut dicit gloſa ex hoc ſo
lo ꝙ ſperat᷑ ̃ cipeꝛe nõ ꝓ deo dat᷑. Uñ ð tali
be dici põt r̃ceperũt meꝛcedẽ ſuã.qr ſpe ̃tri
butõis humane mutuã(( Nam ⁊ pctores) ꝗ
gratiam ði ñ hñt(pctoꝛibuſ fenerãt)i.mutu
um dãt(ut equalia )nõ ultra ſoꝛtem ¶recipi
ant)Ex quo pz ꝙ plꝰquam pctoꝛes ſũt ꝗ mu
tuant.ut cũ nſura r̃cipiãt: Quaſi dicerzʒ ſecũ

dum Sedam. Si tales inter ſe natura duce

norũt eẽ bũfici.quãto uobis gradus ꝓfeſſio
nis eximior neceſſe ẽ: ut cura vtutis ſit ube
rioꝛ.quatenus etiam non amantes caꝛitatis.
ſinu amplectamini. Unõ ⁊ Criſoſtomꝰ. Quo
niam igituꝛ digni ſupplitio ſumus ꝗ cuʒ as
ſiłitudinẽ dei uitam noſtram ĩformaꝛe iube
mur forſitan ne gentilibus ꝗdẽ iuenimuan eq̃̊
les.Et iterum. Sʒ ſi nos ĩ hijs nec publica
nis. nec gẽtilibus meliores efficimur. nonne
lugẽdi ⁊? plangẽdi ſumus. Quinimmo ĩ tãtũ
longe ſumus a diligẽdis ĩimicis. ut nec ami
cis ꝗdẽ caꝛitatis uicẽ redda mus. ſed eõꝛio
odio habeamꝰ ẽt diligẽteſ ĩ qꝰ ñſolũ gẽtilibꝰ
⁊ publicãis neq̃ ̊ᷓ diffleꝛimus:ſʒ młto ẽt infe
rioꝛes exiſtimus. xpᷣs ẽt ñſolũ uult nos igno
ſcere deliquẽtibꝰ ſʒ ut ẽt amemus eos ⁊ oꝛe
mus pro ipſis. Nam ſi tantummodo ñ ledas
eum qui te leſit.aueꝛtis te tamen ab eo nec
libenteꝛ eum uideas:manet ſine dubio uul
nus in pectore. ⁊ doloꝛ augeſcit in corde.
Nunquid tu ita uis tibi propicium fieꝛi deũ.
ut non te quidem ledat aueꝛtat ſe tamẽ abs
te.⁊ peccatoꝛum tuorum memoriaʒz teneat.
⁊? uidere te nolit. Igituꝛ qualem uis erga.
te eſſe deum eum delictoꝛum ueniaʒ poſcis
talem te ex hibeꝛe debes his qui delinque
runt in te. Pec Criſoſtomus. Intellige quòð
quanado iſta fiunt ex naturali affectõe.qᷓ po
teſt procedere ex cauſa utili aut delectabilia
⁊ ex cauſa honeſti.? per habitum moralis
amicicie ſic ñ ſi merioia nite et᷑ne Gs cuz

esdligere oMniun
nlbns hereſtgge ten⸗
gere ebenis or gner⸗
ſiſocums Se
girgettt Ju luig ee
,enbardͦs unane Hjon
oncts boni mineum.
Eco un mir dlob to/
Vrce Zug.Aui amcüpe
betamat non amicum coun
onun ktideode guond
iupre öcllgum e
Gna Bingroſalem o
Onener Wnunc gens an
Molichur icnoddicn
Acſenmn Krnenm g
oNino mirruur
Phl erindedend pen
ſeing ſuanen preienin
Uycev beinaraus, ſio
leuotabſg emiiin
erus gmnaror onium n
Pee be leman
Nbloninugeig bfffcti
Nafici pocllo olnd
2mariſce celeſts ſen
numengimn eenigt
ſeoenlldheeſtte
i ſelen eieiſtin
timi critatennin E
ſergnſmann

eue ſuc g, ſpe im
mn ? octores) g
ulfenerit)i. ninn
ra ſottem (recipi
pckoꝛes ſut g mu
QAuaſt dicerz ſecu
r ſe natura duce
ſs gradus pfeſſio
ra vrutis ſit ube
mantes caꝛitatis.
Criſoſtom. Quo
ſumus g cuz ad
im iformaꝛe inde
gde inenimm eij
bijs nec publica
9 efficimur. nonne
,Quinimmoi tuti
nieid⸗u Zn
wus. ſel eñ⸗
. 9s flot geiilw
us:ſz imnlto et ine
hlü uult nos igno

e
memus eos 1
do n ledas

Pꝛime partis

iſta ꝓpcedũt ex habitu caritatis tũc ſũt meri
toria.ac pᷣncipium ⁊ ratõ merendi ad deuʒz qᷓ
ſola diuidit inter filios regni ⁊ ꝑditõis .Diuli
gere eĩ ꝓpter amorem reciprocũ nature ẽ ðᷣ
bitum.diligere propter beneficium acceptũ
uel ſpeꝛatum ẽ mercẽnaꝛium. Diliger̃ ꝓpteꝛ
mutue familiaritatis oblectamentum. ẽ ma
lum. ODiligere propteꝛ peccati ↄſẽſum.ẽ ma
lignum. Diligere ꝑꝑ opus bonum ẽ gꝛatuitũ

Qui enim diligit ꝓximum.aut quia bonꝰ ẽ.

aut ut bonus ſit.aut quia eiuſdem coꝛporis
membꝛa ⁊? eiuſdem patꝛis filij ſummus dili
gere dicituꝛ. talis enim amor ſpiritualis ẽ z
ideo indeficiens. Caꝛnalis eniz amor cito di
labitur.ſicut ⁊ ipſa caro quali unolicet amo
re publicãi ⁊ et hnici ſe inuiceʒz diligũt. in ꝗ
bus eſt natura ſine gra ⁊ tm̃ diligẽtes ſe dili
gunt. ſtatim enim ut ſe ab alis non diligi in
relligunt ipſi quoq; alios non diligunt. os
oẽs diligere. om nium ſalutem quereꝛe om
nibns benefacere ⁊ caritatis affectum oſten

deꝛe debemus non queꝛentes. cui ſed quaꝛe

iſta faciamus. Sic eĩ augetuꝛ amor ⁊ cõcoꝛ
dia creſcit. Iſta itaq; debent fieri nõ in ſpe
retributõis humane ſʒ diuine. Sicut eĩ deꝰ
eſt omnis boni principium ſic uult ẽe ⁊ finis
Ego ſum inquit alꝑha ⁊ o pᷣncipium ⁊ finis.
Unde Aug. Qui amicũ ꝑpꝑ commodum qõli
bet amat non amicum cõuincit amaꝛe. ſʒ 2
modum. &t ideo de* quo nihil ẽ ma iłaut me
lius ppter qð diligatuꝛ ꝑꝑ ſeipſuʒ ꝑfecte dili
gituꝛ. Si uero ſaltem pꝛopteꝛ illa que pᷣſtat
amatur.non utiq; gratis amatuꝛ.qr iam illõ
pꝓꝑ ꝙ diligirur.ei quod dictu quoq; nephas
antefeꝛtur. Et iteꝛum. gratis deus ametur ut
opis quo illi miniſtratur pᷣcium ſic ee cũ illo
MNihu enim debemꝰ* ꝓ amoꝛe ieſu querer̃ ni
ſi eius ſuauem preſentiam. Dec Auguſtinuſ
Unde ⁊ beꝛnardus. Non ſine pᷣmio diligitur
deus ⁊ ſi abſq; pꝛemii intuitu ſit diligenduſ.
Uerus amator pᷣmium non querit.ſʒ meret
Pec Beꝛ. Amemus eꝛgo adueꝛſarios nr̃os ⁊
nihilominus eis bnficia pre ſtemus. ut ſimus
perfecti ꝓ modulo noſtro. ꝑfectõe gr̃e ſicut
⁊ pateꝛ noſter celeſtis ꝑfectus ẽ perfectione
nature quoniam ꝑfectus dominuſ bonos ⁊ p
fectos vult habere fideleſ ſimas iuteriʒ ꝑfec
ti ſaltem ꝑfec tõe ſufficientie.que ẽ ĩ dei ⁊ ꝑ.
ximi caritate.⁊ nitamur ad cumulũ ꝑfectõiſ
ſugerogatõiſ que eſt diligere nimicos ⁊ ora
re ꝓ eis ſicut fecit xpᷣs.Uñ Criſoſtomus.Nõ
tantum ledimuz ab iniꝗs qſi uocemur ab in
ſis.q;tum cũ per malitiam eoꝝ ↄſtantia bõi
tatis a ſuo ꝓpoſito victa receſſeꝛit.Ne igitur
odio habeas facientem tibi mala ⁊? ne male
dicas uexanti. ſed magis ama quaſi multoꝝ
tibi ↄſiiatorem bonorum teq; ad ãpliſſimuzʒz
honorem ledendo ducẽtem. Alioquĩ ⁊ labo
re ſuſtinniſti fructu autẽ pr uatuſ es ⁊ iactu
ram ꝗdem ferres mercedem auteʒ ꝑdes. Qð

Caplʒ. xxx vi.

certe extreme oĩiõ demencie ẽ ut aliq cũ ma
ioꝛa ꝑppeſſi ſunt nequaq; minora ſuſtineãt.⁊
quẽadmodũ inꝗeti fieꝛi iſta poſſibile ẽ. Uidi
ſti deũ hominem factum ⁊ eo uſq; pꝛo tua ðᷣ

ſcendẽtem ſalute tantaq; pꝛopter te eẽ ꝓpeſ

ſum ⁊ adhuc inquiris aut dubitas quẽadmo
dum impoſſibile ſit iniurias donare ↄſeruiſ.
Sed tu plurimu oĩno leſuſ es. Ueꝝ qd tale
perpeſſus es quale tuus immo omniũ domi
nus. Sin autem omnino nimis leſus es idcir
co maxime beneficium r̃fert nocẽti ut ⁊ tibi
ipſi clariorem facias coronam ⁊ fratreʒz a ꝑpi
culo gꝛauiſſimi lãguoris abſoluas. Pec Cꝛi

ſe 4 uns. . . Oratio.
mine ihu chriſte mitiſſie tociuſ hu
militatiſ ⁊ paciètie magiſter da mihi

ſeruorum tuorum ultimo ⁊ ſimplici-
ut me humiilẽ ⁊ alijs ĩferioꝛẽ ↄſtituẽs ab oĩ
bus contemni cupiam ⁊ conculcari.iniuꝛiã
q; in corpore uel rebus paciẽteꝛ ſuſtinẽs ani
mum par atum ad plura ſuſtinenda habeã.

ac omni petenti in coꝛporalibus ⁊ ſpirituali

bus propoſſe ſubueniam. Concede etiam ut
n ſolum amicos ſed ⁊ inimicos me corde or
uel opeꝛe peꝛſequentes.econtꝛa ualeam dili
geꝛe. eiſq; benefacer̃.? benedicere.ac ꝓ eis
oꝛaꝛe.vt iteꝛ filioſ ⁊ electos tuoſ meꝛear tua
FK numeraꝛi Amen.
de laude humana in bonis opibus non q́̊
renda Capitulum. xxxvi:

ter glorientuꝛ:qr ualde difficile eſt
ut in eis uana gloria totatiteꝛ eui
tetur. Unde ait (Attendite).i.diligenteꝛ cõ
ſiderate:⁊ attenti ac cauti eſtote ſciticet cõ
tra inſidias ſuperbie:qr etiam bomſ operibꝰ
inſidiatur. ut faciat ea periꝛzene iuſticiã ue
ſtꝛam )id eſt opeꝛa iuſticie.ſcilicet opera bo

Oſt hec magne peꝛfectõnis uerba
p docet ne de bonis operibus inani

na de genere quecũque fuerint illa: qꝛ om

nia cõtmentur ſub iuſticia generaliteꝛ dicta
(faciatis coram homimibus )eo ſcilicet fiũ(¶
vt videamini ab eis Jidem propteꝛ laudẽ hin
manam ⁊ fauorem mundi non pꝛopteꝛ gloꝛi
am dei nec pꝛopter edificationem pꝛoximi
alioquin (meꝛcedem non habebitis apud
deum)euius amore nõ feciſtis. Ille emiʒ ez
mercedem dare cuiꝰmandato mouet oꝑariꝰ
ł amor niſi g deꝰ ſiugularit᷑ ſit ĩ cã.nñ oꝑis mẽ
cedẽ.ſʒ fallacie ſuppliciũ apõ deũ hẽbut(¶ qꝛ
h ab hũano or̃ mercedẽ).ſ.leuẽ auꝛã fauo
ris r̃cipe uoluer̃t Ab hiis tũ dũtaxat accepe
ꝛũt a ꝗqbꝰeã cõcupierut.Ex quo ei intẽtõ fer
tuꝛ ad hoĩes.tm̃ ñ ẽ atiqd adðo iuſte expectã
duũ:qr ñ viꝰ ſʒ cã vtutis meꝛcedẽ hʒ apð den
Poc igit deputat eis ꝓ meꝛcede:c? amoꝛe
fecerũt.ſ.laus hũana quã q̃ſiert.Et ñ ſoluʒ
uera mercede ob pꝛaudò ĩtẽ tõez euacuantar
ſʒ ⁊ nihilominꝰꝓ iani głia(q̃ ſue pᷣcedat opꝰ
ſiue ſeq̃t.ſemꝑ moꝛtale pccqʒ ẽ) pena eterna

WWWWWWWWWWW

De laude humana ĩ bõis opibꝰ

merentur. Minuitur etiã ꝓbitas ↄſciĩe ex fa
me mercede. Unñ Boetius. Minuit ſe ꝓbita
tis ↄſcĩie ſecretũ quotiẽs oſtendẽdo gs fruc
tum recipit fame pᷣcium. Et io ut idẽ Boe
tius dicit.ſapiẽs bonũ ſuum ñ populari rũo
re.ſed ↄſcie vit ate metitur. Et cõſidera ꝙ(
ut ait Eri)non ſolũ oſtẽdi iubet ſed ⁊ ſtude
re latere. Neq;.n.ẽ equale non ſtudeꝛe appa
rere.Et ſtudere later̃. Der hoc tñ ñ ꝓbibẽt᷑
opera bona fieri corã hoĩbus ad di gloriazʒ ⁊
ꝓximi edificatõm qr hq̊ e bonũ ⁊ meritorium
apud vöum. Sʒ (ut dicit Gregoriꝰ.) Ualõ per
fectorũ ẽ ſic oſtẽſo oꝑe gloriam actoris qre
re.ut ð illata laude neſciat p̃uata exultatio
ne gaudefr̃ cũ ifirmi.qr ꝑfecte contemnẽdo
nõ ſuperant.reſtat neceſſe ẽ ut bonũ ꝙ oꝑã
tur abſcondãt.Deĩõ poſtq; generaliter iuſti
ciam nomĩauit nunc conſequẽter ꝑ ꝑtes ex
equit:⁊ ſpecialit᷑ ꝓhibet ĩ elemoſyna ⁊ or̃o
ne ac ieiumo uanam głam queri.qꝛ hec tria
pᷣcipue ↄſueuit inanis głia comitari. Vec ſt᷑

tꝛia ſatiſfactõis oꝑa. ſcʒ elemoſyna contra

peccaium ĩ ꝓxmu.or̃o 2 petm ĩ deũ ieiuniũ

otꝛa pctm ĩ ſemetipſum. Pec etia tꝛia us lẽét

3 res radices pctoꝝ. ſ. tria mala qͥ ĩ mun
do ſt.Elemoſyna em̃ ẽ iuſticia cõtꝛa cõcupi
ſcétiam oculeꝝ.or̃o cõtra ſuꝑbiam uite. ie
iunium cõtra ↄcupiſcẽtiam carnis.Ait eꝛgo
cu facis elemolynam )corpoꝛalẽ.ſ.ł ſpnᷣalẽ (¶
noli ante inba canere ſicut faciũt hypocꝛite
d ẽ noli eam facer̃ i manifeſtatõe: ⁊ uelle
inoteſcere ut glorieris ĩ laude tua ſẽ̃ apertũ
dat ſignum ꝗ canit tuba. Nõ ẽ ĩgrata ðo ele
moſyvna q̃ᷓ uidet᷑ ſʒ q̃ ideo fit ut uideat.Et qꝛ
tales pᷣncipaliter itẽduũt honorẽ uanuz ⁊ trã
ſitoriu.iõ amittũt uerum ⁊ eternũ. Unð ſeꝗ
tur(Am dico uobis receperũt mercedem ſu
am).ſ.gloꝛiã humanam qᷓ; qꝛebãt ꝓ dono ele
molyne:ſed pena expectat ꝓ mala ĩtentõe.
Ita ergo faciunt hypochrite.(¶ Te auteʒ fa
ciẽte elemoſvynam ꝙ eſt opus ð gener̃ bono
rum (neiciat ſiniſtra tua )⁊ itẽtio peruerſa
( ꝙ& faciat dextera tua) ⁊ ſtẽtio ſancta. Sini
ſtra ẽ appetitio ⁊ ölectatio laudis humane:
Lcõmodi terreni. dextera ãt intẽtio ĩplendi
pᷣcepta diuĩa.ſeu amõ dei ⁊ celeſtis premij.
C ſt ergo ſenſus.Non ſe imiſceat ĩtẽtõ alicu
ius prauitatis.dũ pᷣcepto ðᷣi impleꝛe ſatagis
Et exponit ꝙ dixit (neſciat) illõ ei neſcit᷑ qʒ
i abſoõdito ẽ. ⁊ iõ dicit.ut ſt elemoſyna tua
ĩ abſcondito ẽ.ſ.ſᷣm rationem ĩtentõis.⁊ ſi ñ
ſm ꝛõem operatõis(Sit ĩ abſcõdito ⁊ ſecre
to mẽtis did ẽ ĩ ipſa bona ↄſcientia q̃ huanis
mõſtrari ñ põt oculis: Sufficit tibi ad ꝓme
rẽdũ premiũ ꝗ ſolus ↄſcie ĩſpector ẽ ⁊ hoc ẽ
ꝙ ſubditur (Et pateꝛ tuꝰ)ſ.deꝰqꝗ ẽ p̃᷑ oim ꝑ
creatõem(⁊ iuſtoꝝ) ꝑ gre adoptõnẽ (ꝗ uidʒ
ĩ abſcõdito)qr ipſe ſolus uidet ĩtentionẽ cor
diũ (reddet cbihar retribuet bonis ſᷣm ĩtẽtõ
nẽ cordis hoibus abſconditam ⁊ occultam ⁊

—

non querenda.

ſi non ĩ pꝛeſenti tñ ĩ futuro.Non ergo ſi heè
ſciant homĩes formioandu ẽ ſed ſi hoc aĩio fi
ant ut fructus placẽdi hoĩbus ĩ eis expecte
tur ⁊ laus humana admiſceatur. In oi enim
ope nr̃o neſcit ſiniſtra ꝗd facit ðxteꝛa ſi non
amor̃ laudis humane:iſed amore dei ⁊ iuſti
cie id agamus. Et ideo ſiue ĩ ſynagogis .ſiue
uicis.⁊ plateis elemoſynam.uel aliud opuſ
bonũ ꝗs faciat ĩ abſcõdito tñ facit gcunq h̊ᷣ

faciẽs nõ ab hoĩbus.ſed a deo uideri deſyde

ꝛat. Et ↄtra vo ꝗ ĩ abicõdito facit ⁊ uiðꝛi cn
piẽs laudẽ ex boc ⁊ gloriã querit nõ ĩ ableõ
dito qdẽ facit: qm̃ abſconditũ ñ uult eſſe ꝙ
facit tãtũq; ei nalet ac ſi ĩ publico fieꝛet. Un
de Aꝛiſ. Poteſt eim aliquis coram homibuſ
elemoſinam faceꝛe.nec tamen ad hoc facer
ut eam hominum oculis oſtentet. ⁊ aliquis
non coꝛam hominibus faciens eo tamen om
mo faceꝛe:ut ſe id faciẽtẽ optet uideri. Pro
pteꝛ ꝙ non factũ ipſum.ſed uolũtatẽ aut co
rõat.aut pũit.nec finis oꝑis.ſʒ uolũtati ope
rantis meꝛcedẽ damnũ ue deceꝛint,. Non igi
tuꝛ tantummodo ðdiſſe elemoſynam:ſʒ quẽ
admodum oportet dediſſe uirtutis.eſt. Pec
Cri. Similiter i oratõne docet fugere nanã
gloꝛiam. ut non ores iĩ publico ad manifeſta
tõnem ut uidᷣaris ab hominibus ſicut faciũt
hypocrite.qni uii (uat dicit Criſ) non itenduᷣt
exaudiri:ſed uideri. Et quia intentionez ha
bent ꝑuerſam ideo damnoſam ſubdit ſeqlaʒ
ga recepeꝛũt mercedẽ ſuã ſcʒ landẽ tranto
riã.ſed randẽ recipiẽt penã eternã. Argumen
tũ habes ex q̊ ꝙᷓ cũ uana gloria ſit mortale

peccatum iõ omne opus ex uana gloꝛia fac

tum eſt mortale reputandũ.ꝗa pro ea pena
fligituꝛ eterna. Ita ergo facium hypocrite
(Bn gutem cum oraueris intra in cubiculũ
tuum).id eſt in locum ſecretum C. ⁊ clauſo
oſtio.)ne ueniat multitudo impediens. ele
natõnem mentis. ⁊ auertenſ te a propoſito(.
ora patrem tuum celeſtem in abſcondito )
Et eſt ſenſus ſecundum remigium. Suffici
at tibi ut ille ſolus nouerit tuam oratõnem
ꝗ omnium corda noueꝛit occulta.qr ipſe
eſt ĩſpector eꝛit exauditoꝛ.( Et pater ao
cuius honorem debes ĩtendere((ꝗ uidet in
abſcondito reddet tibi fructum oratõnis in
aperto.) Secundum LCꝛiſoſtomuʒ ꝗ ſic oꝛat
ſecreto ut ab hominibus abſconſe orare ui
deatur non ðum aſpicit ſed hoſĩes ⁊ idðᷣo qᷓ;tũ
ad ꝓpoſitum ſuum ĩ ſynagoga orat ac etiaʒ
ſic dupliciteꝛ laudatuꝛ.⁊ qꝛ orat.⁊ ꝗa abſcõ
ſe oꝛat uius autem oꝛantis mens ſolum aſ
picit deum quamuis ĩ ſynagoga oret.tamen
apud ſe ĩ ſec rero ur̃ orare.oꝛans eꝛgo nihil
nouum faciat qᷓ; aſpiciant hoĩeſ ł clamãdo: ł
pectꝰpcuciẽdo:ſ manꝰexpãdẽdo. Pec Criſ.
Ubi ſciendũ ꝙ duplex ẽ orõ. quedam publi
ca q̃ fit a miniſtris eccleſe.⁊ iſta ñ debʒ fie
2i ĩ occulto.ſed magiſũ publico ⁊ ĩ ecctia co

un tſſſun ,l d
nnuz leene
enliigenlum marna
et olte nti lonni fan /
Nltmrinitlonioct uul
lloſloeanan 4 hſtn
ſecteunt eum ſcur ato
Mlaleſe cdeſgnuͤch
ſeutslun) gin uch e⸗
ſcgenn. Doc uti d er
Gencklantatonincleaun
Acic dedrdefcwmnte d
Paiene ſ dddnn
olcmucrenuedee ſnd
rT egnocantiaude
noris oubaiſti pon
Ulaſnur noratione eoſi
gbluebergetles oln
cbanur vocibil ofon
in Dima guin oubiten
igeeitni tebiset ia
lieſſe ſetg liz cocis 1
bus Ufbo uefudds a
eſetſeechulniiti

41 AEH

n
ſact Anön en
gbert i abſz
tüiunl H
publccoſſener R
ug (Or am onidu
en an hoc face
ens eo lamen gi
optet uiden.. deo
d uolütate aut co
1s ,6 uolitati che
decenint, Non igi
noſynam. hz gue
uirtutis.eſt. Pec
cet fugere nani
co ad manffeſta
ibus ſut faciat
riſ)non itendut
imtentionez ba
mn ſubdit ſeqlaz
q3 landé trato
eierna. Argumen
oria ſit mortale
uana gloria ſac
.ga pro ea peng
faciunt bypocrſte
imrra in cubiculi
retum(.? dlanſo
do impegiens ,ele
nſte apropoſtol.
nin abſconcilo)
migiam. Buffiel
ttuam or atonem
Nculta. qr ihſe
ſe pater runs)
n

ctum oratoͦnis i

oſtomuz gfcin
abſconſe aren

erelq uiget in

Pꝛime partis.

ram popło.qꝛ pꝛo tota offert᷑ cõitate.⁊ popu

lus iĩ hoc cõfoꝛmare ſe debet miniſtris eccle
ſie. ipſum deum depᷣcando ſecũdũ modũ con
gruum ⁊ ſibi poſſibilẽ. Alia ẽ oro pᷣuata ⁊ ta
lis magis debet fieri ĩ ſecreto duplici öcauſa
una ẽ.ꝗa or̃o eſt eleuatio mentis i deuʒ mẽs
ꝗqutem cicius ⁊ melius eleuat᷑ in deũ quando
hõ ẽ ĩ ſecreto loco ⁊ a tumłto ſeperatus alia
ad euitationez uane głie que de facili iſur
git in publico. Oꝛare itaq; uolentibus ſal bꝛe
dat xpus cõſil ium ut intrent in cubicłum.ſ.
coꝛdis ſecretum et claudant oſtium.ſ.carna
les ſenſus per quos exterioꝛa impꝛobe ſe ige
runt ⁊ turbe fãtaſmatum oꝛãtibus obſtꝛepũt
ut ſic etiaʒ cl auſo oſtio mentis ⁊ colłctis ani
me viribꝰoꝛatio ſpii itał fiat in intimis coꝛdis
⁊ inde dirigat ad deum feruentiꝰvbi oꝛat pr
ĩ abſcondito qꝛ abſcõditum ẽ cubicłuʒ eſt ſe
creta coꝛdis intẽtio.Quantum eĩiʒ homo ↄtẽ
pnit ꝙ eſt extra ſe t antuz poteſt ſe recollige
re inira ſe.⁊ quantũ ſe recolligit intra ſe.tan
tum poteſt ſupꝛa ſe ad oꝛationem ⁊ ad dei 2
templatiõeʒ aſcendere. Deide circa oronẽ
excłdit gentilium erroꝛem dicens(.Oꝛantes
aut nolite młtũ loqui ſicut facit ethnici ꝗ
putant i młtiloquio et al titoquio.ac ſuauilo
quio ſuo exaudiri.et qð ipſi ita uerbis flecte
re queant deum ſicut oratoꝛ iudicẽ ¶ Scit eĩ
pateꝛ ueſteꝛ celeſtis quid opus ſit uobis anq;

petatis cum) quia audit preparationẽ cõdis

ſingulorum. Poc addit ad excludendũ iſtoꝝ
gentilium falſum intellectum ſecundum quẽ

aliquid deo notificatuꝛ de nouo.quia oĩa ſcit

ab eterno. Nõ ꝓhibet dominus in oꝛatõe mł
tiplicationem uerboꝝ ſimpliciter et abſolute
qr ⁊ ipe ꝑnoctauit ĩ oratõe ⁊ factus in agõia
pꝛolixius oꝛabat ſed pꝛohibet ne młtiloquio
utamuꝛ in oꝛatione eo fine ⁊ in ea intentione
Abeutebãt gẽtiles ydolatre qui triplici de câ

utebantur uocabuli orone ĩ multiloquio fac

ta. Dꝛima quia oꝛabãt demões ꝗ neſcuẽt ꝗd
illi peteꝛẽt niſi ueꝛbis et ſigno exteꝛioꝛi ĩſtruc

ti eſſẽt ſecꝛeta eiʒ coꝛdis humani penetꝛate ñ

ualent. Scõa qr putabant demonibus qĩ hõi
bus uerbis pꝑſuaſibilibus et multis ꝓſuadẽduũ
eſſe ⁊ ſic eos ad miſeꝛẽdũ puocari.Tertia qr
demones quos oꝛabat quadoq; abſetes eẽ pu

tabãat et ꝙ ꝑ talem oronem ꝛeuocaꝛi poſſent.

Iſta ſunt mala ⁊ ideo ab ofone fideliũ rᷣmo
uẽda.Similiteꝛ autẽ triplex eſt cauſa quare

nos utamuꝛ uocali oꝛatione. Prima ut obſe

quium oꝛis ſicut ⁊ coꝛdis ⁊ opeꝛis ðo impẽda

mus.triplex enim ſacꝛifitiuʒ deo debemus.ſ.

ſacrifitiũ coꝛdis.oris ⁊ opeꝛis.Secũda ut ad
memoꝛiam ꝛeuocemꝰꝙ peteꝛe debemus ⁊ ut
ipa uocał oro pigꝛitiam nr̃am excitet qꝛ ſi hõ
ſemper ĩſi ẽtio oraret ð facil i obdormiret.ob
luꝰ quid peteꝛet.Teꝛtia ut nocali orone ꝓxi
mus inſtruatuꝛ ⁊ ad cõſimile opus inuitetur
Ault aũt deꝰut oꝛemus ne qð ab eo nobᷣ dat

Lap. xxxvj.

uile habemus ſed eo ipſo amplius euzʒ adoꝛe
mꝰ. oſyderemꝰ⁊ ita amplius mereamur. Nec
ad deù oꝛãtes fruſtꝛa ſciẽti logꝗmur qr vᷣʒ Je
rony.nõ narꝛatoꝛes ſʒ ꝛogatores ſumꝰatiud ẽ
eĩ naꝛꝛare ignoꝛati.aliõ peter̃ ſciẽti.uñ ⁊ Cri
ſoſtomꝰdicit ꝙ opõtet oraꝛe.ut.ſ.deũ ũ doce
as ſed inflectas.ut familiaris efficiaris itpel
lationis frequentia. ut humilieris.orando.ut

q; peccatoꝛum tuoꝝ recordeꝛis. t notandũ

ꝙ poſſut multiplicari uerba ĩ orone ut per ſi
gnificatõnem uerboꝝ deuotoꝛuʒ animus me
lius eleuet᷑ in den.⁊ non ſolù mẽte ſed ẽt cor

poꝛali uoce hõ eleuet in eũ ſ̃m illud. Coꝛ me

uz ⁊ caꝛo mea exultauerunt ĩ deuʒ uiuũ non
tñ põt ibi dari ꝛegula ceꝛta.ſed debet hõ tali
bus uti ĩ oratione quãtũ ꝑcepit ꝙ faciũt ad ð
notionis exeꝛcitationẽ. Si aũt ecõtrario pꝑci
piat ꝙ multiplicatio uerboꝝ diſtrahat mẽtẽ
eius qr aliqñ multoloquiũ oꝛis ĩpedit deuotõ
nẽ mentis:tunc debet ceſſare a uerbis et ora
re deum mẽtis affectibus.uũ ſᷣm Auguſti.qñ
ꝛogamus deũ pietate opus ẽ non uerboſitate
aliud è ᷣmo multus aliud diutuꝛnus affectus
Nam plur imũq; hoc negociũ plus gemitibus
agit᷑ q;ſ ermõibus plus fletibus q; affatu.ijec
tñ intelligenda ſut de oꝛatõnibꝰprinatis ⁊ uo
lũtarijs.qr orones debite ⁊ publice debẽt eẽ
ĩ uerbis ut poſſit ꝑcipi ab alijs. Deinde docʒ
fugeꝛe ypocriſim i ieiunio dicens(cum ieiũa
tis) (quod expedit pro tempoꝛe) (nolite fieꝛi
triſtes ſicut ypocꝛite)Nõ ſolũ ꝓhibet fieꝛi ſʒ
uelle.cum dicit nolite:ĩ uolùtate eſt enis pri
ma radix meꝛendi uel demeꝛendi. Item fieri
ꝓhibet non eſſe qꝛ ſecundu.Criſo.ſciens drs
quod non poteſt eſſe hilaris qui ieiũat nõ di

xit nolite eſſe triſtes.ſed nolite fieꝛi.aliõ eſt
.n. eſſe aliud fieri. Aſſiduũ ꝗdem iciuniuʒ na

tur aliter facit eſſe triſtem: qui autem ꝑ ypo
chriſim pallẽtes apparent.tꝛiſtes non ſum ſʒ

fiuũt ſic ypochrite ſꝛiſtes ĩ appaꝛentia.ut ipſa

uultus tꝛiſtitia ſit oſtẽtatio ieiunij falſa ⁊ ua
na (Exterminaàt eĩ ⁊ q̃i extꝛa ꝓpꝛios ᷑ᷣminoſ
ponut ⁊ adducũt facies ſuas.ac defoꝛmat cõ
pꝑaq; ſua hitu ſoꝛdido ⁊ ſqualido ðturpãt(ut

ꝗppet hõibꝰieiunates )ac ſẽꝑ uideãt᷑ tꝛiſtes

et qi de pctis ⁊ alioꝝ lugẽtes.Oſtẽdũt eiĩ q̃n

dã faciei tꝛiſticia.et ext᷑ ſolitũ alioꝛi modũ ĩi

uultu ⁊ ueſte ſqualorẽ demõſtꝛat ut pẽitẽcie

ꝛigoꝛẽ ſimulẽt.⁊ rligioſi pᷣceteꝛis appareãt.et

ið laudes ab hõib rcipiãt O iſãia uaitatis.

nolüt eſſe ꝙ tñ uolũt appaꝛeꝛe.Et ꝑꝑ hoc cũ

aſſertiõe cõminat᷑ eis penã ñ modica dicen¶
Amen)id eſt ( ueꝛe dico uobis.qꝛ ꝛecepe:ꝛunt
mercedem ſuam) ſcʒ laudem hominum qua
queꝛebant.et in futuꝛo recipiẽt pꝛo ſimłatiõe
damnationem quam non timebant. Et ſignã
ter dicit rceperut.nõ ꝛecipiũt:qr tał laus aðo
breuis eſt ꝙ quaſi nihil de pᷣſenti hʒ. Unde ĩ
Job.lans impieꝝ bꝛeuis.⁊ gaudiuʒ ypocꝛite
iſtar puncti. MNõ ergo prohibet dominꝰ triſti

De laude humana ĩ bõis oꝑibꝰ

ciagꝭ penitentie ꝓ peccatis.ſed tꝛiſticiaʒ fictã
ꝓ laudibus cõſequendis.nec ꝓhibet uideꝛi ie
iunantes ſed B non appetere ꝓpter hominuz
fauoꝛes quia nõ uirtus uetat ſʒ mens ficta
pꝛobat. Unde Eri. Si ergo ꝗ ieiüat ⁊ triſtẽ
ſe facit ypochrita ẽ.qutomagis iniquioꝛ eſt
ꝗ nõ ieiunat ſed argumentis ꝗbuſdaʒ ĩ facie
ſua pingit uenalẽ palloꝛem qi ieiunij ſignuʒ.
Deinde ſubdit modum ieiunandi debitum. C
Lu aũt cuʒ ieiunas Inon.ſ.imiteris ꝓpochri
tas(ſed unge caput iuum ⁊ faciẽ tuã laua))
Quia ridiculũ eſſet caput oleo ad litterã un
gere: ideo ᷑[ßʒ Hieꝛo.acciditur methaphorice
a paleſtinis ꝗ ĩ feſtis ſolebant h̊ facere.ut qᷓ;
do ieiũamus letos nos ⁊ feſtiuos eſſe mõſtre
mus unge eꝛgo caput tnum.i. hilarez te ex hi
be.et faciẽ tuam laua ad lr̃am ne ſoꝛdidꝰ ap
pareas. Duo dicit ↄtra duo unge oleo leticie
cõtra triſticiã ꝓpochritaꝛũ.aua aqua mun
dicie ð exterminationẽ facieꝝ. Vel ſecundũ
duas pꝑtes iuſticie laua faciem internã id eſt
cõſcientiam a malo ꝑ ↄfeſſioneʒ tergendo ut
mũda ſit ame deũ ſicut eĩ ĩ cõſpectu hominũ
gratioſa eſt facies pulchꝛa.ſic ĩ ocłis ði pᷣtio
ſa eſt cõſcientia muda ⁊ unge caput id ẽ m̃tẽ
ſeu ꝛationeʒ qͥ ĩ anima pᷣeminet ac cogitatõeſ
⁊ ceteꝛa hõis regit ĩ bono ꝑ deuotõnẽ gaudẽ
do ut in ieiunio hilarẽ animũ exhibeas deo.
ſpir itualis eĩ hilaritas in ieiunio ſicut in elẽo
ſina ẽ neceſſaꝛia qꝛ ſicut deꝰ diligit hilaꝛẽ da
toꝛeʒ:ſic ⁊ hilarẽ ieiunatẽ. UVbi Aug. Intelli
gendũ ẽ B; ꝑceptum ad ĩterioꝛẽ hominem pti
nere. Ungere eꝛgo caput ad letitiâ ꝑtinet. Ia
uare aut faciẽ ad mundicia. At iõo caput un
guũt ꝗ letatur iterius mente atq; ꝛõe ⁊ hoc fa
ciat ꝗ nõ foꝛis querit letitiam. ut de laudibꝰ
hõim gaudeat. Ita. n. ⁊ faciẽ lauabit id ẽ cõ
mudabit quo uiſurus ẽ deuzʒ. nõ pꝛo interpoſi
to uelamine ꝑꝑ infumitatem ↄctã de ſoꝛdibꝰ
Uel ʒ Cꝛiſ. Unge caput id ẽ xpʒ oleo miſeꝛi
coꝛdie.ſ.pauperes ꝛeſiſtẽdo.laua faciẽ id eſt
itentionem ꝓpteꝛ deũ hoc faciẽdo.Et ſubdĩt
remouens itentionem pꝛauã (ne uideaꝛis ho
minibus)id ẽ ad laudẽ ⁊ gloꝛiaʒ hõim queꝛẽ
dã ieiunare (ſʒ pr̃i tuo cele ſti)cuiꝰgloriã tm̃
debes ĩ opeꝛibus quereꝛe( ꝗ ẽ i abſcõdito cõ
diũ qꝛ ſcrutat renes ⁊ coꝛda hoĩz Juł in abſo
dito remunerationũ. quas abſcõdit timẽtibꝰ
eũ uel qꝛ deꝰ ĩ uita pñti nõ põt a nobis uideꝛi
licet pᷣſẽs ſit ubiq; Et pater tuusꝗ ñ obliui
ſcitur pꝛolẽ ſuã(qui uidet ĩ abſcõdito id eſt
appꝛobat rectam ⁊ ſecretam ĩtentionez (red
det tibi) talis ieiunij(mercedẽ)qꝛ reddet de
us merccdé laboꝛu ſcõruũ ſuoꝝ. Ubi Remigi
us. Sufficit ei tib i ut ꝗ ẽ ĩſpectoꝛ ↄſcĩe ſit et᷑
remũeratoꝛ. de util itate aut ⁊ fructu ieiunij
ſic dicit Aug. Jeiuniũ purgat mẽtẽ ſubleuat
ſe ſũ carnem ſpiritui ſubijcit. coꝛ facit cõtritũ
⁊7 humiliatu cõcupiſcentie nebulas diſꝑgit. li
bidinem extiguit caſtitatis lum accẽdu. Pic

non querenda.

Hm Auguſtini animaduertenduʒ ẽ non ſoluʒ
eẽ iactãtiã ĩ coꝛpũ ⁊ reꝝ coꝛpoꝛeaꝝ nitoꝛe at
qʒ pompa ſʒ et᷑ ĩ ipſis ſoꝛdibꝰ et ſqualoꝛe et G;
eo piculoſius ẽ quo ſub nomie ſeruitutis dei
decipit q̃ tũ ceteris oꝑibꝰ cognoſci põt.Et iõ
mediũ ẽ tenendũ qꝛ nec nitoꝛ łᷣ ſqualoꝛ nimiꝰ
decet xpᷣianũ.Ex pᷣmiſſis etiam perpende qo
uir utes ꝓpter ſe et deum non pꝛopter homi
nes ſunt appetende. Unde Criſoſtomns. Nõ
paruus autem fructus eſt humanam gloꝛiaʒ
contemnere.per hoc eniʒ aliquis a graui ſer
uitute liberatur.et pꝛopꝛiꝰ uirtutis operatoꝛ
efficitur eam amans non pꝛopter alios ſed ꝓ
pteꝛ ſeipſam. Notanteꝛ ueꝛo oꝛationi elemoſi
nam ⁊ ieiunium adiungit q; oꝛatio eſt qdam
anicula que penetrat celum. ⁊ habet duas a
las ſcilicet elemoſinam.⁊ ieiuniuzʒ ⁊ ideo pꝛi
mo agit de elemoſina.⁊ ultimo de ieiunio.⁊
medio loco de oꝛatione.quia ipſa oꝛatio hijs
quaſi duabꝰ pennis a dextris ⁊ a ſiniſtris ſub
leuata penetrat celum et ipſa quaſi uolando
peruenit ad deum. Unde in Thobia. Bo
na eſt oꝛatio cum ieiunio et elemoſina. In
omnibus ergo noſtris operibus humanã lau
dem fugere debemus:quia ut dicit Boetius
ſapiens bonum ſuuʒ non populari rumoꝛe.ſʒ
cõſcie ueritate metitur. Nonſolum autem in
operibus:ſed etiam in ocio laus humana eſt
fugienda. VUnde Seneca. Abſconde te ĩ ocio
ſed et ipſum ocium abſconde. Non inſcꝛibas
tibi philoſophiazʒ aliud pꝛopoſito tuo nomen
