eu ((EE ⁊ ꝛecede a me dũe q: hõ pctoꝛ ſũ ⁊
n iu Naign Pnae ĩ tua ſocietate. Exia me
eg homa RE. Bomô de“. ego pcton. tu ſã
ctus.ego fᷣuus.tu dominus.Quaſi dicere
paret te locꝰ a me quẽ ſeperat a te fragilitas

nature uilitas culpe et ifirmitas potẽtie. Re

Evi ZE zcede ng

ret ſe

Capi.xxix.

putabat eiĩ ſe ĩdignũ eſſe pñtia taʒ ſãcte pſõe
Argumẽtũ qꝛ ualde timẽdũ ẽ hõi peccatoꝛi.
ſcã tãgere.cirↄdare xpᷣi altare ad euchariſti
am accedere. Dñs aut Detꝛuzʒ cõſolãdo.⁊ ei
exponendo ꝙ captura piſci ſignificaret cap
tura hõiʒ p eũ ait ad illu.(Moli timere )nec
obſtupeſce.ſed potius gaude.⁊ crede:qꝛ ma
loꝛi pꝛedeſtinatus es piſcationi.alia nauis et
alia retia dabũtur tibi. Uſqʒ modo cepiſti ꝑ
recia piſces((ex hoc).i.poſt hoc tempus et ð
ceteꝛo nõ tam ſtatim (eris capiẽs)per uerba
hõies)pꝑ ſanam doctꝛinazʒ trahendo eos ad
uiã ſalutis hoc eſt ad pꝛedicationis officium
aſſumeꝛis. Ueꝛbum enim ði hamo piſcatoꝛis
cõpatur q ſicut hamus nõ capit piſcẽ niſi ab
ipo capiat᷑.ſic nec uerbũ dei capit hõiem ad
uitã eternã.niſi ipm uerbũ mẽte eius teneat᷑
Uel(ex hoc eris homĩes capiẽs).i.ex hoc ꝙ
fem̃ e ſignificat ꝙ hoĩes capies uel ex hoc
ſic te huiliaſti hebis officiu hõies capiẽdi hi
milit as eĩ uirtus attꝛactiua ẽ ⁊ dignuz ẽ u il
li alijs pᷣint ꝗ ĩ põtate e xtolli neſciũt.Uñ ñ ĩ
apoſtolatũ eligit᷑ ſʒ aliqñ eligẽdꝰ ſit pᷣdicit᷑ to
tq; facti huius oꝛdo ꝗd ĩ eccleſia (cuius ipſe
typũ tenet) gerat᷑ ̊ oſtẽditur. Per petrũ etia
ꝗ cũ ſocijs ꝑ totã noctẽ laboꝛãs nibil cepat.
⁊ ĩ uerbo xpi laxãs rethe cepit copioſazg. młti
tudinẽ piſciũ:et tñ nõ attribuit ſibi niſi culpã
dicẽſ(exi a me dñe qꝛ hõ peccator ſ)figuꝛa
tur pdicatoꝛ euãgelij qꝛ ꝓprie initens uirtuti
nibil pꝛoficit: ſed innitens uirtuti dei magnũ
pꝛofectum facit. Et ĩ hoc quod petrus capta
multitudĩe piſciũ ꝓcidit ad genua ihu dat in
telligi ꝙ in pꝛedicatione uel ex hotatiõe cap
ta multitudine hominuz pꝛedicatoꝛ debet ſe
deo humiliare.et ei totum attribuere ſibi an
tem nihil niſi defectum aſcꝛibere.⁊ tunc con
foꝛtatur a domino dicente. (noli timeꝛe):et
tunc maior pꝛofectus ſibi promittitur cu ſub
dituꝛ (ex hoc iã płres hõies eris capiẽs)Et(
ſubductus ad teꝛꝛam nauibus) i.ſactis ⁊ col
locatis animo ⁊ ſpe redeundi ad eas.xelictis
ad tempus omnibus.ſ.nauibus ⁊ manuum iĩ
ſtrumentis (ſecuti ſunt dominum aliquantu
luʒ cauſa ꝛeueremie aſſociãdo(peirꝰ ⁊ adre
as. ⁊ iacob ⁊ iohes.ſʒ iteꝝ ad ꝓpᷣa ꝛedier̃t).
Jõ eĩ naues ad terrã ̃duxef̃t.qr adhuc uolũ
tatẽ r̃deudi ad piſcatiõis officiũ habuer̃t.Ex
q ptz ꝙ nõdũ rᷣbᷣ ſuis pfecte rnũciauer̃t nec
pfecte ĩ hac nocatõe xpᷣo adheſer̃t. Et ſcicdũ
ꝙ idẽ eſt mare galilee ⁊ tyberiadis.⁊ ſtagnu
genez areth. ſitũ int᷑ irm ? damaſcuũ.diſts di
tribus dietis ab utraq; ciuitate et ht᷑ in longi
tudine duodecim mili aria in latitudine quin
qʒ uł circa arenoſo littoꝛe ⁊ ſůuis cucundaiuũ
in quo eſt magna copia piſcium diuerſorũ ge
nerum et eſt uiſn amenum et delectabile ad
potandum.Et quãuis eius aqua ſu dulcis ⁊ iᷣ
amara dr tñ mare ᷣm cõſuetudinẽ lingue he
bꝛaice qꝛ magnaʒ collectõz aqꝝ ſiue dulcium

De ſecunda ⁊ teriia uocatiõe

ſiue ſalſarũ.uocat hebꝛeus tharſis.i.mare ſ̃s
illud gen. (congꝛegationeſq; aquarum appel
lauit maria.) icit᷑ autẽ mare galilee.a puĩ
cia adiacente quia ſtuʒ ẽ in ↄfinibus pꝛouin
cie galilee.ſ. iudeoꝛum non gẽtium. dicit au
tez mare tyberiadis a tybeꝛiade ciuitate cui
adiacʒ. quã ieſus in ſua iuuẽtute frequenter
niſitare ſolebat. Dicitur etiam ſtagnum. qꝛ ẽ
lacus ſtans qui fit ex reflexõne ⁊ fluxu ioꝛda
nis.ac undis ebulientibus et ĩfluentibus.nec
ht᷑ alpheuʒ quo fluat.extꝛa locum ſuũ ut flu
uius. Põꝛo genezaꝛ geeco uocabulo quaſi ge
nerãs ſibi auram. dr̃ a natura et proprietate
laci ipſius qꝛ ex faucibus montiũ circunſtan
tium fꝛequenteꝛ de ſeipſo ſibi aurã excitat et
uentum ualidum colligit. qui undis cꝛeſcenti
bus ⁊ ſe mouentibus.ex ipᷣius aque ꝛeſolutio
nibus generat᷑ ex quo facta in ſtagno pertur
batõne ⁊ inualeſcente tempeſtate undis fluc
tuantibus nauicule pluꝛimũq; ſubmeꝛguntuꝛ
Dicit tamen Joſephus.ꝙ ſic dictus ſit a mo
dica ꝛegione genereʒa quam pꝛeterfluit.que
tpatiſſima ẽ ⁊ ↄuenientiſſima oĩ generi arbo
ꝛuʒ. Unde interpꝛetatur hortus uel pꝛincipiũ
natiuitatis. Dicit etiam interduz lacus ſalia
ruʒ ꝓpter puteos unde ſal trahebatuꝛ. luui
us autẽ ioꝛdanis ad radices mõtis libani iux
ta ceſaream philippi ex duobus fõtibus.ſ.iõ
dan. ex ꝗbus nomen trahit ⁊ oꝛigineʒ ĩ pꝛe
dicto ſtagno genezaret deſcẽdit et per ipſum
tranſiens ⁊ inde totus egrediens.per longum
ſpaciũ ꝛegionẽ adiacẽtem irrigãs ꝑ uallẽ illu
ſtꝛẽ qᷓ uall ſaliaꝝ ducit ĩ mare mõtuũ ñ lõge
a hiericho ſe ĩfüdit et poſtea nuſqᷓ; apꝑpẽs ĩ a
pyſſo abſoꝛbet i¶ Deiñn cũ pꝰ iſtã uocatõem pᷣ
dicti diſcipuli ad ſua. ut dictũ ẽ ⁊ ad piſcatio
neʒz rediſſẽt.¶ Ambulans ih̊s iuxta mare gali
lee iterũ uidit petꝝ ⁊ andreã )nõ tã coꝛpoꝛali
ter q; ſpualiter ⁊ magis ad coꝛda qᷓ; ad faciẽ
reſpiciẽs (mittentes recia in mare) ad piſcã
dũ et uictu qendũ ut dicit glo.decenter ꝑ piſ
catõia uadit loca piſcatoꝛes piſcaturus(.Et
ait illis. Uenite poſt me)affectu ⁊ imitatõne
⁊ quẽadmoduʒ ego ambulo ⁊ uos ambłate(¶
⁊ faciaʒ uos fieri piſcatoꝛes hõium) nõ pᷣben
darũ.nõ decimarũ.ſed aĩarum.qꝛ p ꝛethe ſcẽ
pᷣdicatõis piſces.i.hõies de ꝓfudo pelagi.i.ĩfi
delitatis ad lucã fiði traxerũt quaſi ad littꝰſa

lutis. Unde beophuTanuanda aur eilg
piſcatio piſces eĩ cuʒ capit . moꝛiãt᷑
hoĩes cum capti ſunt uerbo pᷣdicatioms: poti
us iiuificant᷑. Ut aũt dicit Criſoſt. in medijs
aut oꝑatõibus exñtes eos uocauit mõſtꝛãs q;
oĩbus occupationibus ſequelam ſuã pᷣponeꝛe
opoꝛtet. cu ergo ꝗs pficit ecclie piſcatoꝛ ⁊ pa
ſtoꝛ ualde debet timere ne nõ ſeq̃tur dñʒ ꝑfe
ctõe ſequele qͥ ẽ ut ſemetipſuzʒ abneget ⁊ cru
cẽ ſuã tollat.(¶At illi ↄtinuo relictis retibꝰ et
naui: ſecuti ſunt eu oĩno.ũñ ſolu pedũ ĩceſſu.
ſzʒ magis obediẽtia amplius ad ꝓpꝛia reuer

diſcipuloꝛu.
ſuri.¶ Et ꝓcedens ĩde puſillũ ultra uidit iaco
bũ ⁊ iohem i naui cu ʒebedeo pr̃e e oꝛuũ) ꝗ tã
qᷓ; ſenex tenebat remũ (ꝛeficientes)j.i.ↄponẽ
tes ł ꝛepatesretia ſua) ꝙ magne pauptatis
eꝛat indicii. Uñ Cꝛiſ. Vide ãt q; ẽt diligẽt᷑ in

opid eoꝝ euſgeliſta ſignauerit. Iinuenit ingt

eos ſuẽtes retia ſua. anta eꝛat pauptatis ni
mietaſ ⁊ ſuphahũdatia.ut ueteꝛci ⁊ pꝛupta ⸗ↄ
texerẽt ⁊ emẽdarẽt.qꝛ noua ⁊ meliõa emere
uel hr̃e neꝗbãt ⁊ ꝙ ad maioꝛẽ pnetatẽ eoꝛũ g
tinet.ĩ tãta pauꝑtate ſic pr̃i ſuo ſuccurrebãt:
ut ſecũ baiularẽt ĩ naui n ut iſt os ille adiuua
ꝛet ĩ oꝑe ſʒ ut iſti illũ ↄſolarẽt᷑ ſua pnĩa.Nec
ſãe ꝑua h̊ ſũt dogmata uitutis facile oẽm to
leꝛare pauꝑiem ei de iuſtis laboꝛibus uinere
mutua ſibi caꝛitate ↄnecti ſeccũ hr̃e inopẽ pa
tꝛẽ.atq; in eius obſeꝗo laboꝛare.hec Cri.Er
go qnq; geſcẽdũ a piſcatiõe ⁊ ceſſandum a pᷣ
dicatione.ut retia reficias.Bi refeciſti retia
⁊ collegiſti auẽtes ſacre ſcr iptur̃᷑ gbꝰauarici
am iugulaſti geſcas a pᷣdic atione pauliſꝑ ut
iteꝑ refitias retia.⁊ colligas auẽtes ꝗbus ali
quẽ uitioſũ hõieʒ capias ⁊ uitiũ eiꝰiugules ⁊
extiĩguas( Et uocauit eos ad ſe Jut ẽt de cap
ta piſciũ trãſierẽt ad piſcatõʒ hoium fʒ Cri.
eligũtur piſcatores qꝛ eꝛant futuꝛe dignitatis
gr̃aʒ ſui officij oꝑe pphames.Qui ĩ meliꝰmu
tatio piſcatiõis officio ð terrena piſcatiõe ad
celeſtẽ tꝛanſlati ſüt ut humanũ genus ð pfun
do guꝛgite erꝛoꝛis uelut piſces caꝑẽt ad ſalu
tẽ ( Illi ãt ſtati ꝛelictis retibꝰ⁊ pr̃e ſecuti ſũt
eũ) oĩno imitatiõe ⁊ ſeq̃le ꝑfectiõe.Ecce qð

mutat ĩtẽtio ñ piſcatio muiãt᷑ r̃tia ĩ doct᷑nã.

cupiditas ĩ amoꝛẽ aiaꝝ.fit mare ſcłm. nauis

eccłia piſces bõi ⁊ mali hõies.ĩ his ãt dat fõ

ma oibꝰxpᷣs ſeꝗ uolẽtibꝰ. Per hoc eĩʒ ꝙ Pe
trꝰ ? Andreas ac Jacobꝰ? Johes ꝛelictis ꝛe
tibus naui ⁊ patꝛe.uocãtẽ dominũ ſtatĩ ſunt
ſecuti:oſtendit᷑ nobis quod nõ uoluntas car
nalis.non cupiditas tempoꝛalis. nec affectio
ſanguis nos retrahere debent a ſeq̃la xpᷣi r
pfecti ſectatoꝛes xpᷣi ꝛelictis retibꝰ pctoꝛũ et
naui poſſeſſionuũ et etiã ꝑẽtibꝰ q;tũ ad carna
lẽ affectũ:aĩo ꝓmpto ſequũt᷑ eü An ꝛetibꝰeĩ
⁊ naui ⁊ pr̃e tria ſignificant.q̃ liᷓre debent
diſcipuli xpᷣi.ſ.actio pct᷑i.q ꝑ retia q̃ſi retinẽ
tia poſſeſſio mdᷣi q̃ ꝑ nauiʒ: affectio ↄſãguini
tatis q̃ ꝑ pr̃eʒ pᷣt ĩtelligi.Un Criſo. Tria em̃
ſũt q̃ relinqre debʒ ꝗ uẽit ad xpᷣm:actus car
nales.ꝗ ꝑ r᷑tia piſcatõis ſignificãt᷑.ſuhᷣia mũ
dialis ꝑ nauẽ. parẽtes ꝑ prez. Reliqret g na
uẽ ut fierent eccłiaſtice nauis gubernatoꝛes
reliq̃runt retia ut nõ piſces affeꝛꝛẽt ad ciuita
te terꝛenazʒ ſʒ hõies ad celeſtẽ reliqrunt unũ
pr̃eʒ ut ſpᷣuales pr̃es oĩm fierent hec.Criſo.
Et notanduù ꝙ de Petro ⁊ Andꝛea dr̃ ꝙ mit
tebãt ꝛethe ĩ ee H⸗ ð. Johe ⁊ fr̃e eꝰdr̃ ꝙ)
ꝛeficiebant retia ſua qꝛ ᷣmm Criſo.pꝓpter. Pe
trũ dicti ſt᷑ mittẽtes ꝑꝑ Johẽ ꝛeficiẽtes qr pe
trꝰ euãgłiu pᷣdicauit ſʒ nõ cõpoſuit. Johanes

lryere udeat 9tal
ſecmpenen u ad ſon
jeſt gez fcee emiit
gioſc eni neceſſtudinid
rionnce? ge. Audiſte
nis ocem ſecn ſct ecke⸗
Heegunhvpoſſcee ui
Quid ediidico eins ch
iz ſeg Nennmnus 100.
Vechceprs fecumer nec
Umur. Pec geg Gecnun
neſtgia ſegneto us
enico e niggepypn
enin ſuffcit noboe
ſe neme ? llechoe
ccolin pllni coren
ſnle ſoictugie achjn
ſondſei Etſipeucs hi⸗
nltufi tiiit gibor
nel uneeſltnenit Un
iegfecun

funne cignitano
Qui imeli'mn
en piſcatioe ac
müͤ genus dpfun
es capet ad ſalu
r pfe ſecuti ſut
fectiöe. Ecce e
nare ſchm. nauis
es i his at dat f
der hoc eiz e Pe
Johes ꝛelictis e
dominũ ſtati ſunt
d nõ uoluntas cor
Nalis nec affecno
enta ſeqla thir
z retib pctoꝛu et
becztü ad corna
fei In ꝛeubei
flire debent
retia öli reuine
affectio 2ſaguinn
6 Kriſo. Tria
rpm: actus
ie ſubin ni
ez. Reliafelgnn
s gubennores
s affenet ad ciuitn

ee ⸗ —

ↄpoſuit ⁊ pᷣdicauit. Item ſcienduʒ eſt hic qꝛ
primo uocat᷑ actio deinde cõtemplatio. Que
enim circa petꝛum.actionez ſignificant.que
uero circa iohannem ↄtemplationẽ. Petrus
nãq; freuidiſſimus et magis ſolicitus alijs.io
hnes uero theologus excellentiſſimus fuit.
Conſideꝛa nũc quàta fueꝛit hoꝛum quattuor
beatoꝛuz diſcipuloꝝ obedientia.q̃ ad uniꝰiui
ſionis uocem ſtatim ꝛelictis oĩbus etiaʒ uolũ
tate ⁊ ppoſito habendi xpᷣGʒͥ dominum ſunt ſe
cuti. In q?ꝰ (ut ait riſo)ſe ueꝛi abꝛahe filioſ
compꝛobauerunt quia ſimili exemplo audita
dei uoce ſecuti ſunt ſaluatoꝛẽ. Dimiſerũt nã

q; ſtatim queſtum coꝛpoꝛaleʒ ut eteꝛna luẽ ĩ

quirerent Relinquerut patrẽ teꝛrenũ ut pr̃eʒ
celeſtẽ haberẽt uñ nõ iĩmerito ⁊ eligi merue
ꝛunt.Et iterum. Perpẽde uero ⁊ fideʒ ⁊ obe
dientiaʒ uocatoꝝ. Noſcitis autem qualiteꝛ a
uiduz ꝗd eſt piſcatio. Si quidẽ ĩ medio ipſiꝰ

opis ↄſtituti cuʒ uidiſſet illã iubentem mihil

diſtulerunt nihil oĩno cũctati ſt᷑. Nõ dixerũt
reuertimur domum.loꝗmuꝛ ꝓpiquis ſed cùc
ta illico ꝛelinqnẽtes fecerũt qð heliſeꝰ quoq;
ſub helia legit impleſſe. Talem ꝗppe obediẽ
tiaʒ a nobis xpᷣs efflagitat.ut neq; punctũ tẽ
poꝛis diffeꝛamus ⁊ ſi nos aliquid neceſſaꝛiuʒ
urgere uideat ꝑꝑ ꝙ ⁊ alidũ quẽ accedẽtẽ.ad
ſe ac rogantem ut ad ſepelliedũ pr̃eʒ ꝛediret
ne id ꝗqdeʒ faceꝛe peꝛmiſit ondens gꝗa xpᷣs cũ
ctis ſit etiã neceſſitudinibus pferendus. Vec
Criſo.unde ⁊ gꝛe. Audiſtis qr ad unius iuſõ
nis uocem ſecuti ſũt redẽptoꝛẽ. ⁊ ad unũ dñi
pᷣceptum h̊ ꝙ poſſideꝛe uidebant obliti ſum.
Quid eꝛgo i iudicõ eius dicturi ſumꝰ ꝗ uocã
teʒ ſeg cõtemnimus.⁊ ob amorẽ pñtis ſeculi
nec pceptis flectimur. nec ueꝛberibus emẽda
mur. Pec geg. Secuti aut᷑ ſunt dominũ eiꝰ
ueſtigia ſequedo eius oꝑa imitado ei vtutes
tenẽdo.hoc nãq; ẽ pꝰ xpʒ ire B ẽ xpᷣʒʒ ſeꝗ.Ne
q; enim ſufficit nobis pedibꝰtm̃ ire poſt ieſuʒ
niſi ⁊ mente ⁊ dilectiõe ſequamur eũù. In his
ergo(vᷣm DPil ariũ) docemur xpᷣm ſeꝗ et ſecła

ris uite ſolicitudie ac p̃ne domus ↄſuetudie

nõ teneꝛi. Et ſi pauca hi diſcipuli habueꝛunt
multa tñ reliqꝛut qꝛ i hoc ſeculo nihil retiner
uel amaꝛe ſtudueꝛùt. Unde gꝛeg. Sed ĩ hac
ꝛe affectum debemus potius penſaꝛe qᷓ; cẽſuʒ
Multum ꝛeliquit ꝗ q;libet paꝛum totu deſeꝛ
uit. Multuz ꝛeligt g ñbi nihil retinuit. Mul
tum dimiſit ꝗ deſyderia habendi deꝛeliquit.
Multuʒ dimiſit ꝗ cũ re poſſeſſa ẽt ↄcupiſcẽ
tijs renunciauit a ſequentibus ergo.ſ.chriſtũ
tanta dimiſſa ſut quta a nõ ſequentibꝰ cõcu
piſci potuerũt. Cor nãq; ⁊ non ſubſtatiazʒ dõi
nus penſat. nec ꝑpendit q;tuz ĩ eius ſacꝛificõ
ſed ex qudto ꝓferat.E ſtimationeʒ qppe peij
nõ hʒ ſʒ tñ regnũ dei tãtũ ualet quantum ha

bes. Ante dei nanq; oculos nunc; eſt uacua

manus a mũere.ſi archa coꝛdis repleta ẽ bo
na uoluntate. mihil ꝗppe offeꝛt deo diutiꝰ uo

lunt te bona. Pec gꝛe

Capi. xxx.

. Oꝛatio
mie ihu xpe fac me ꝑ auiditatẽ ad
audiẽdũ uerbuzʒ dei iꝛꝛuere recia pᷣdi
catõis ac deſiderij ⁊ bone operatõnis
ab omni auaritia.adulatõe ⁊ inani gloꝛia la
uere nauem ꝛeligionis a terrenis ꝛeduceꝛe ĩ
in ea geſcendo ſedere ⁊ per exemplum alios
docere ⁊ in pꝛofundum contemplatõis ⁊ pᷣdi
cationis ducere in uerbo tue inſpirationis ꝛe
cia laxare.⁊ in aꝗs tꝛibulatõnũ copioſã mul
titudinẽ ĩiternarũ cõſolationũ ↄcludere uoca
⁊& trahe me miſerum ad tuum ſanctum diſci
plinatũ quatenus oĩa relinquendo.et te ſeqn
do ad tuoꝛũ pauperũ merear pertingere con
ſoꝛtium. Amen.
e epilogo uocationu diſcipuloꝛũ.⁊ de di
igẽtia xpᷣi ad pᷣdicadũ. Cap.xxx.
Res itaq; uocatões diſcipuloꝛũ
a habuiſti de pᷣma dicit Jo
hanes.et tunc uocati ad fidẽ ue
nerũt ſolum.ut aliquã noticià ⁊
iiliaritatẽ ieſu comraherent
De ſecũda dicit.Tucas.eęt tunc etiam ſecuti
ſunt eum aio ꝛedeũdi ad ppꝛia ceperũt tamẽ
audire eius doctꝛinam. De tertia dicit. Mat
theus ? Maꝛchus ⁊ tunc ueneꝛunt ad perſe

uerandum cũ eo pfectõem eiꝰimitando. Pꝛi

me due uocationes foꝛma ſũt nouitioꝛuʒ ĩ ꝛe
ligiõibꝰ.ꝗ pᷣmo uoct ad ꝓbadũ ⁊ iſtruẽdum
2 qnq; ad ꝓpᷣa ꝛedeũt leꝛtia tʒ foꝛmã ꝓfeſſoꝝ
qꝛ tũc uelut ꝓfeſſi religõʒ xpᷣianã xpᷣo iſepabi
lit᷑ adheſt. Itẽ de uocatõe.Mathᷣ.publica
ni hẽs ĩfra. De mõ at uocatõis alioꝝ ũ ẽ ðteꝛ
miĩatũ ł ſcꝛiptũ. UVñ Ariſ.Quid ẽ at ꝙ õ alijs
apłis nobᷣ ñ r̃ q̃tr ⁊ quo ſt᷑ uocati niſ ð pet.
and.iac. ⁊ io;.⁊ matho. Vi ei maxie erat in
cõueniẽtibus et hũilibꝰſtudijs. Neq; ei theo
lonei offõ ẽ aliꝗd deteꝛius neqʒ piſcatõne ui
lius. Cõſidera igit᷑ ⁊ cõſpice dũm ih̊m ĩ pᷣdic
tis diſcipuloꝛũ uocationibus ⁊ cõuerſatione
eius cuʒ illis quomodo afſectuoſe eos uocat:
zeddens ſe eis affabilem. domeſticum. beni
gnum. et obſequioſum. attꝛahens eos intus
7 extꝛa ducendo eos ad domum matx is l ali
bi ubi pro tempoꝛe manebat et familiariter
uadens ad domos eorum. Docebat etia eos
= inſtꝛuebat.ac curam de ipſis precipuaʒ ha
bebat: ſicut mater ð unico filio ſuo habere 2
ſueuit. Dicituꝛ enim quia. b. petꝛ ꝛefeꝛebat ꝙ
quando in aliquo loco cuʒ eis dormiebat: et
ſuꝛgẽs ð nocte eos recooperiebat. quia tene:
ꝛime eos diligebat.ſciebat em ꝗd de ipis fac
turꝰ eꝛat. Nã q;uis eẽnt hõies rudis cõditiõis
⁊ huilis natiõis.tñ pᷣncipes mõi ⁊ duces ibel
lo ſpuali oĩm fideliũ eos erat ↄſtituturꝰ. Cõſ i
dera etiã nocatoꝝ obiaʒ q̃ cẽõmendat᷑: q ꝓm
pta. eo ꝙ cõtinuo ⁊ ſtatiʒ eã onderunt q; ite
gra. eo ꝙ omnia ꝛeliqrunt: q; ꝛecta. eo dnz
ihᷣm ſecuti ſt᷑. Drimu ꝑfectu.ſedᷣm ꝑfectiꝰ ter
ciũ ꝑfectiſſima. Sʒ ad ꝗd ꝛeliqꝛut omis ᷣm

De epitogo nocationuʒ diſcipuloꝝ ⁊ de

Ariſo. An boc docuerut nos aplłi ꝙ nemo po
teſt terrẽa poſſidere ⁊ perfecte ad celeſtia p
perare. Aer ĩter celum ⁊ terrà conſtitutꝰoſtẽ
dit.ꝙ ĩter celeſtia ⁊ terrena nulla põt eſſe ⸗ↄ
iunctio.celeſtia enĩ quia ſpiritualia ⁊ leuia.
ſurſum ducũt terrena qꝛ pondeꝛoſa ⁊ gꝛauia
ad deoꝛſuz deponũt. Sed nõne poſtea reſup
ſerũt ergo iperfecte reliquerunt. Dicẽdũ ꝙ;
fecta fuit obedientia qꝛ ⁊ ſi poſtea ꝛeſumpie

te.ſed ex neceſſitate uite B feceuũt. Koſideꝛa
etiam ⁊ no q quibus ⁊? qualibet cepit ⁊ oꝛta
eſt eccłia. Noluit dominꝰpꝛimos fundatoꝛes
eceleſie eligere ſapiètes uel potentes.aut no
biles huius ſeculi. ne fides euangłij ⁊ uirtus
fidei opeꝛa que fienda eꝛant.aſcriberentur
coꝛum ſapientie uł potentie aut nobilitati. ſi
bi hoc reſeruauit.quia ſua potentia ſapiẽtia
2 bonitate nos redemit. Si enim doctus uel
potẽs aut nobilis eligeretur foꝛtaſſe ideo ele
ctũ ſe diceret quia doctrina uel potentia uel
nobilitas eiꝰeligi meruerit uolẽs frangere ſu
perbiam elegit illitteꝛatos ⁊ mudo deſpectos
hoſq; doctoꝛes faciens et ad pꝛedicandũ mit
tẽs. per eos ſubiecit mundi rectoꝛes ne fides
cꝛedentium putaretur non in uirtute dei ſed
in ſapientia ⁊ uirtute hominuʒ. Unde Greg.
Relictis ſapientibus inſipientes ꝛelictis foꝛti
bus ðbiles relictis diuitibus pauperes elegit
⁊ pꝛedicatoꝛes infamos abiectoſq; qui poten
tes quoſq; et fideles populos colligerẽt hẽꝛe
ſtuduit.Ad pꝛedicandum nãq; eum tales ue
nire debuerãt qui de laude pꝛopꝛia nil habe
bant.ut tanto ſolius ueritatis cognoſceretur
eſſe ꝙ ageꝛent quanto ⁊ aperte cerneretur ſi
ad hoc agẽdum idonei per ſe non fuiſſẽt. Vn
de Kriſo. O beatos piſcatoꝛes iſtos quos do
minus inter tot doctoꝛes legis et ſcribas ĩter
tot ſeculi ſapientes ad diuine pꝛedicatiõis of
ficium ⁊ ad gꝛatiam apłatꝰpꝛimos elegit. Et
digna ſane domino noſtꝛo atq; conueniens pᷣ
dicationi eius fuit talis electio. ut in pꝛedica
tione nominis ſui tantomaioꝛis laudis admi
ratio naſceretur quanto etiam eã mũdi ĩifimi
⁊ humiles ſeculi pdicaſſent. Qui nõ ꝑ ſapien
tiam uerbi mundu caperent ſed ꝑ ſimplicẽ fi
dei pꝛedicationem ð erꝛoꝛe moꝛtis humanuʒ
genus liberarẽt. Non ergo nobiles mũdi aut
diuites elegit ne ſuſpecta fieret.pꝛedicatio ñ
ſapientes ſeculi ꝗ per ſapientiam mundi per
ſuaſiſſe humani generi crederẽtur.ſed elegit
piſcatoꝛes illitteratos imperitos. indoctos ut
aperta eẽt gꝛatia ſaluatoꝛis. Pumiles quidẽ
in ſeculo etiam in ipſo aꝛtis offitio ſed pꝛecel
ſos fide ac deuotos mẽtis obſequio. gnobi
les ſeculo ſed nobiles chꝛiſto. Non ſcriptos ĩ
aluo ſeatus terreni ſed ſcriptos in aluo ſena
tus ĩ celo. Deſpectos terre ſed acceptiſſimos
celo pauperes mundo.ſed diuites deo. Scit
enim deus quos elegit qui occulta coꝛdis no

nt.Ror Zopiietaté T-Afnoze ul cupidita-

diligètia xpi ad pꝛedicãdum.

uit.Eos utiq; qui non ſapientiam ſeculi que
rerent.ſed dei ſapientiam deſiderarẽt nec di
uitias mundi cuperẽt ſed theſauros celeſtes
optarent. hec Criſoſto. Attendant hec nobi
les potẽtes ⁊ ſapit᷑tes:ſuperbi huius mũdi 7
cognoſcãt ignobiles ĩpotẽtes ⁊ ideotas ſibi pᷣ
ferꝛi:⁊ ex hoc ↄfundant᷑ ⁊ erubeſcãt.⁊ a ſua
ſuꝑbia ꝛeſipiſcàt.Exẽplo itaq; hoꝝ pꝛicipum
⁊ ducnzʒ noſtꝛoꝝ relinquamus ⁊ nos oĩa ⁊ ſe

quamur ieſũ ĩ quo hẽmꝰ oĩa.Ad ꝙ bñ oꝛta

nos Cri.dicens. Monachꝰ apticã uitã deſi
derat imitari. Uis o mõache eẽ diſcipulꝰxpᷣi
imo uis diſcipuloꝛuʒ eius eẽ diſcipulus. ac
ꝙ fecit petrꝰ:quod fecit iaco.⁊ iohᷣ. Pẽbᷣani
oculũ ſcãdeliʒãtẽ:patrẽ.⁊ nauẽ.⁊ recte (.dDt
cit eis ihs. Vẽite ſeqmini me.)Abſconditur
oculus ⁊ hi ſequũt ihʒ monachi apoſtoloꝛuʒ
imitatoꝛes ſũt. Nõ ergo poſſumꝰeos imitari.
niſi fecerimus ꝙ feceꝛunt ⁊ apłi.Nemo eꝛgo
monachoꝝ dicat. Pabeo patrem. habeo ma
trem ⁊cetera pietatis caroꝛuʒ nõia. Reſpon
deo tibi. Pabes ihʒ. Quid qris iſta qᷓ̃ motua
ſut. Qui hg ihᷣm hʒ pr̃em. habet matrem. hʒ
filios hʒ omnẽ ꝓpiquitatẽ.Quid q̃ris moꝛtu
os.Sequere uinu.dimitte mõtuos.ſepeliam
moꝛtuos ſuos.dic ad eù unꝰ diſcipulus((.Di
mitte me: ut uada ⁊ ſepeli patrẽ meu).Nõ
dixit dimitte.ut ſim cũ patre meo.ſʒ dimitte
me uniꝰhoꝛe ſpatõ.Quid rñdit dñs.Et ĩ una
hoꝛa pꝑire potes. Uide neduʒ uis ſepelire mõ
tuũ ipe moꝛiaris.hec Criſ.¶ De pꝛedictis q̃t

tuoꝛ diſcipuł a piſcatõe uocatis.ſic ait. Pie.

Miſtice aũt hac quadꝛiga piſcatoꝛum uehe
mur ad ethera ut helyas:his quattuoꝛ angu
lis cõſtituit᷑ pꝛima eccleſia. his quattuoꝛ ĩis

hebꝛaicis tethꝛagramathon nomen domini

agnoſcit᷑ a nobis.Quibus ſimili exemplo pꝛe
cipitur ut audiamus uocez domini uocantis
⁊ obliuiſcamur populum uitioꝛũ ⁊ domũ pa
terne conp̃nationis que eſt ſtultitia deo.⁊ ꝛe
the arenarum in quo nos uelut culices pene
lapſos tenebat aer.ꝗ pendet in nihili nauem
pꝛe ſtine conuerſationis abbominantes. Sy
mon aut obediens.and.uirilis.iaco.ſupplan
tans iohãnes gratia in latinuʒ ſonat.quibus
quattuoꝛ noĩbꝰiĩ imaginẽ dei ↄuertimur obe
ientia ut audiamus uirilitate ut pugnemus
upplãtatiõe ut pſeueꝛemꝰ.gr̃a ut ↄfuemur.
Que q̃ttuoꝛ uirtutes cardiales dicunt.ꝑ pꝛu
dẽtiam enim obedimꝰ.per iuſticiam uiꝛiliter
agimus.per tꝑantiam ſerpentez calcamus ꝑ
foꝛtitudinẽ grẽam dei meremur.hec Piero
Et circuibat ieſꝰ tot galileã docens in ſyna
gogis eoꝛum. ⁊ pꝛedicans euangelium regni
ſanans langoꝛem ⁊ omnem infirmitateʒ in
populo.) UVbi Cri.Quia eniq illi ut debiles
ad medicuʒ ueniꝛe non poterãt.ipſe ſicut ſtu
dioſus medicus circuibat gauiter egꝛotates
bec Ariſoſ. Vic ſaluatoꝛ exemplo ſuo.docto
rum ſuoꝛum uitã inſtruit ⁊ qualis eẽ debeat

ſa haicet o⸗
hicans en⸗

ngeinz
lregni irtn
edare ſtugenn
gliaſibſin en⸗
i exrpideit 0
lo)i.itura auhe
licabat i ligen⸗
qr i j cmnulei
gri nic hb
ut nrtla:t icte
lſcẽzen t niſ
ezlig lors diutuenu.
ln go'f no egere
fit, lo ſoli cocebat .
fennban ficſo gmin
fen poteri rute din⸗
Apaſiones uolunt pei
Peinfunitem ad pal
les. NoNdnaureo
ui verusnecicnsde⸗
taun ifnmidnes doe
cig Verelangunres
utes ifas oſe on⸗
4 locker yite t med
lypeſent, pt nagit
c nii, t eitucies
ceinn ſonarer t o
benet t hniß ſim
reai mir itege
hche its ſbor
ſatdeſiernine ne
ettſenl ein
Nltgtit eſeſi ſeſt

,

Nbiſt nor

L no eꝛgo
patrem. habeo e

. elz noia ,8 eſpon
idci iſn nnnn
habet nanem hz
os.ſepelian
ndiſcpulug di
patrẽ mei). No
re meo. §H dimitte
Idit dis Eti una
iz nis ſepelire mo
(de peedictis it
catis. ſic git. Pie.
piſcatoꝛum uehe
bis quattuoꝛ angn
.bis queuor ifis
on nomen domini
ſimilt exemplo pꝛe
ez domini uocantis
uitioꝛi ? ormi pa
eſt ſtulnitia deo.?ee
s uelnt culices pene
get in nibili nauem
bhominantes. Df
illis iaco. ſuphlan
inusz ſonat. guidins
gei ouertimur ode
icate ut pugnemns
ga ut oßuen⸗
giales dicune gil
er iuſticianm nſilite.
rpentez calcumusp

Pꝛime partis

pᷣlatꝰ ⁊ pᷣdica tor euâgelij manifeſte oſtẽdit.
Ut ei i ſint negligẽtes ⁊ pigꝛi.ſʒ diligẽtes ⁊
feꝛuidi.docẽt ꝑ G̊ ꝙ qr̃ (ciꝛcuibat ihs ut nõ
ſint pſonaꝝ acceptoreſ.ſʒ ĩ doctꝛina oĩbꝰcõeſ
docẽet ꝑ B̊ ꝙ ſubiũgit (tota) Ult ãt ñ ſint car
nales nec qᷓꝛãt delicatas procuratões.docẽ t᷑
ꝑ hoc ꝙ addit᷑ (galileã)] erat eĩ galilea uit ⁊
pauꝑ ꝓuincia. ut autẽ vacui ⁊ ocioſi iuanuzʒ
ñ diſcurrãt.docẽt᷑ ꝑ ꝙ ſubdit᷑ (docẽs.) Ut
ãt pluꝛibꝰ pðeſſe ſtudeãt ⁊ doctrinã ſuã ñ ſuſ
pectã hẽant.monẽtuꝛ ꝑ ꝙ ſeꝗt (ĩ ſynagogis
vbi plures ⁊ doctoꝛes ↄueniebant.ut auteʒ
non enoꝛes neq; fabulas ⁊ inutilia. ſʒ ſaluta
ria pᷣdicẽt docentuꝛ peꝛ hoc quoð ſubdit᷑ (⁊
pᷣdicans euangeliuʒ ꝛegni).i.ꝙ docet uenir
ad regnũ. Ut t doctiꝛinam ſuaʒ virtutibꝰ cõ
mẽdaꝛe ſtudeant.⁊ nõ ſoluʒ ſpũalia ſed etiã
tꝑalia ſubſidia.? quecũq; pñt bñficia ſubdi
tis exhibeãt. docentuꝛ ꝑ hoc ꝙ addituꝛ (⁊ ſa
nãs oẽz lãguoꝛem ⁊ oẽm ĩfirmitatem ĩ popu
lo)i.ĩ turba paupeꝝ ⁊ minoꝝ.Sic eꝛgo pre
dicabat ihs diligẽter:qr circuibat. gñralit᷑.
qr totã.ñ carnaliteꝛ:qr galileam.euidenter.
qr i ſyna gogis:utiliter.qr docẽs.quo ad vtu
tes ⁊? moralia: ⁊ pᷣdicans euãgeliũ regni.quo
ad fidẽ pᷣcepta ⁊ miſteria mirabiiꝛ.qᷓ ſanans
oẽʒ lãguoꝛẽ diuturnũ.⁊ oẽz ifaꝛmitatẽ leuio
ꝛcẽ ut ꝗbꝰ p̃ no credere ũ ſuaſerat:oꝑa ꝑſuað
rẽt.o ſolũ docebat vbo.ſʒ⁊ doctrinã ſuã ⸗
fiemabat facto.ſ.p miracula uaria.qᷓ ſolum
fieri poteꝛãt vᷣtute dĩna.Uel ꝙ dixit lãguoꝛẽ
ad paſſiones uoluit ꝑptinere corꝑaleſ.qð ãt di
xit infimitatem ad paſſiones anime ſpiritua
les.ut ondat᷑ nature ↄditoꝛ utriuſq;. Uñ tan
quã verus medicus oẽs iteꝛius ⁊ exterius cu
rauit ifirmitates. Poc eĩ ꝓpheta pᷣdixerat di
cẽs (Uere languores nr̃os ipſe tulit.⁊ ĩfumi
tates nr as ipſe portauit) Uñ cc ꝛiſo. Ad hoc
eĩ docter vite ⁊ medicus celeſtis xps domi
nꝰveneꝛat.vt magiſterio ſuo hoĩes erudiret
ad vitã. ⁊ egritudies corꝑis aĩeq; celeſti me
dicina ſanaret.ut obſeſſa corꝑa a diabolo li
beraret.⁊ vaꝛijs ifirmitatibꝰlaborãtes reuo
caret ad virã ⁊ itegrã ſanitatẽ. Nã valitudieſ
corꝑz dine ptãtis vbo cuꝛabat.aĩaꝝ ãt vulne
ra celeſtis doctꝛine medicĩa ſanabat. Ueruſ
ergo ⁊ ꝑfectuſ medicus ille ẽ.ꝗ ⁊ corpoꝛi ſa
nitatẽ ⁊ aĩe ſalut ẽ reſtituit.hæc Cꝛiſo.(¶ Et
abijt opinio ⁊ fama eiuſ ĩ totã ſyriã) q̃ ẽ ̃ gio
ſpatioſa ↄtinẽs paleſtinã ĩ qua iudei habita
bãt ⁊ q̃ſdã alias ꝓuicias circa eã. Syrie enĩ
teꝛminus ad oriẽ tẽ ẽ eufrates.ab occidente
mare magnũ achon.⁊ a ſeptẽtrione aꝛmenia
7 capadocia.a meridie egyptus ⁊ ſynus ara
bicꝰ. Ot ſic large accipitur h; ſyria.qꝛ ſtricte
accipiendo.ſ.pro quodã ̃gno.c caput ẽ da
maſcꝰ.ſic ñ ↄpᷣhẽdit indeã.Nõ ſolũ g ĩ iuòða.
ſʒ ⁊ ĩ puicijs uicinis abijt eius fama ꝑꝑ cꝛe
ba ipſius miracula. Pꝛopt᷑ q ꝛex abagaꝛꝰ ꝗ
regnabat iuxta eufꝛatẽ ſcꝛipſit ſaluatori unã

*●

apitulü.xxx.

epiſtolam ut hbr ĩ eccleſiaſtica hiſtoꝛia.¶Et
obtulerunt ei oẽs male hñtes vaꝛijs läguori
bus ⁊ toꝛmẽtis ↄpꝛehẽſos ⁊ qui demonia ha
bebant.⁊ lunaticos ⁊ paꝛalyticos ⁊ curauit
eos) Anꝛat cõꝑa ut pacius adeant iuiſibilia
aliteꝛ paꝝ erat mox moꝛituꝛus curam impẽ
dere ſanitatis.Ubi Cꝛi.Et intende modera
tõeʒ euangeliſte qualiter nõ unũquẽq; cura
toꝝ nobis enarꝛat.ſʒ bꝛeuibus veꝛbis copio
ſitatem traſcurrit ſignorum. hec Criſo. Der
demoniacos ſignificant᷑ ſoꝛtilegi.⁊ diuini ſu
peꝛſtitioſi.ꝑ lunaticos ĩſtabileſ ĩ bono ꝑ para
lyticos pigꝛi.quaſi impotẽtes bonũ operari.
ſti enim pũt curari ꝑ bonã doctꝛinam pᷣdi
catoris ⁊ ↄfeſſoꝛis diſcreti((Et ſecuti ſunt eũ
turbe multe de galilea )que ĩterpretat᷑ tꝛãſ
migratio((⁊ de dec apoli)que dr̃᷑ decẽ ciuita
tum ꝛegio (⁊ de hieꝛoſolimis) q̃ interpretat
pacifica (⁊ de iudea)que ĩteꝛpretat ↄfeſſio
⁊ de tꝛãſiordanẽ) que ĩt eꝛpᷣtatuꝛ riuus iudi
cij: Peꝛ hoc.n.ſiguificat᷑:ꝙ illi xpᷣm ſequun
tur ꝗ de vitijs ad uirtutes tꝛãſmigꝛãt.⁊ ꝗ ðᷣ
calogum obſᷣuant: ⁊ q pacifice cumalijs ha
bitant ⁊ qui pcta humiliter ↄfitẽtur.⁊ ꝗ di
uina iudicia formidãt. Multi dr̃ſaruzʒ regio
num ſũt eũ ſecuti ſicut qr̃ſi corpore ita dr̃ſi
mente alij ꝑp iſtꝛzuctöem ⁊ celeſte miſteriũ
vt diſcipuli.Alij ꝓpter curatõem Ifirmitatũ.
vt infirmi.Alij pꝑ re fectionemut famelici.
Alij ppter vindẽda miracula.vt curioſi. uolẽ
tes ſi verum eſſet ꝙ dicebat exꝑiꝛi. Alij ppt᷑
inuidiam. ut iuder obſetuantes eũ.⁊ qᷓꝛẽtes ĩ
aliquo verbo vel facto caꝑe ⁊ accuſare. Uũ
ſunt veꝛſus. Moꝛbus ſigna cibꝰ blaſphemia
dogma fuere Cauſe cur dñim tuꝛba ſecuta
fuit.Et ideo quotiẽs ĩ euãgelio turbe voca
bulũu inſerit᷑.ſicut diuerſitas hoĩm.ita ⁊ divx
ſitas voluntatũ ſtimat᷑.non eĩ oẽs eadem vo
lũtate.ſʒ ex diuerſis cauſiſ ſequebantur.ꝗdã
pꝛo bono.ꝗdã pꝛo malo.oĩbꝰ tñ dñs bñnñficia
preſtabat docendo. alendo. ⁊ ſanando. Iſtis
qnq; generibus dominum ſequentium rñdẽt
quinq; loca ptedicta qr de galilea.i.ꝛota ve
niunt cuꝛioſi quibꝰ qr (Uiri galilei quid ſta
tis) ⁊c.( De ðᷣcapoli veniunt infumi ut ꝑ ob
ſeꝛuãtiam öcẽ mãdatoꝝ cuꝛentur.quibus di
citur (ſi viſ ad vitã ĩgredi ⁊c᷑.) Ee hieꝛoſoly
mis obſeruatoꝛes ⁊ ĩuidi.quibꝰ qr̃ (hirm qͥ)
occidis ⁊c.)he iuða famelici ut confitendo
pct᷑a ⁊ lauõs agẽdo.doctꝛinis euãgelij ſaciẽ
tur. De tranſiordanẽ diſcipuli ut inſtruentur
⁊ lauẽt ⁊ poſtea inſtruãt ⁊ lauẽt.In iſtis ãt
qnq; ſinificãt quĩq; ſtatꝰhoĩz ꝗ ſequũt xpᷣm
galileã.i.trãſmutationẽ ſtatꝰ penitẽtiuʒ.ꝑ.
ðcapoli.i.õᷣcalogi oꝑatõm ſtatus actiuornm
ꝑ bieꝛoſolimã.i.pacis uiſionẽ.ſtatꝰ contẽpla
tiuoꝝ.ꝑ iudeã.i.ofeſſionẽ.ſtatus pꝛelatoꝛuzʒ
ꝑ tꝛaſioꝛdanẽ. ſtatꝰ innocẽtiũ propter r̃ſtitu

tionẽ ſct᷑itatis.ꝑ baptiſmũ ĩ iordane ſignatũ
Vbi Eriv.Seqmuꝛ illum igitur etiam nos
2

—

2l

αιν .α

g.

Vane niut

De uocatione Ma

uarios ſi quidem languores habemus aĩaꝛũ
⁊ hi ſunt ꝗbꝰ pᷣncipalr vult mederi.Acceda
mꝰ g ad eũ ⁊ indulgẽtiam pcrtoꝛum pcemur.
Mam etiam nũc dabit ille.ſi nos ñ negligimꝰ
poſtulaꝛe.Nunc vero ſi quidem habuerimꝰ
aliquam coꝛporis paſſionẽ.oĩa facimꝰ ⁊? ne
gociamur ut in rliquũ egritudie liberemur.

anima vo nr̃a tã male ſe hñte diſſimulamus.

ſp differimus. Pꝛopterea necorporis qui de
languoribus libeꝛemuꝛ.quoniam que maxie
neceſſaꝛia ſũt ſuꝑflua eſie dicimꝰ.q̃ vo pene
diſſiłando. B̊ oĩno nccia iudicamꝰ.⁊ fõtẽ ipʒʒ
ĩicuꝛatũ rlinquẽtes.maloꝛũ riuulos pur gaꝛe
conamuꝛ qm̃ maloꝝ q̃ ſunt in coꝛpe malitia
aĩe ẽ cã.E xijcemus igituꝛ fötẽ maloꝝ.⁊ cũc
ta ↄtinuo lãguoꝝ fluuẽta ſiccabunt.ec qr
ñ doles ipſe cũ peccas age te ſecurũ.ſed ꝑꝝ
B ipſũ maxime ĩgemiſce.qr nõ ſentis de pec
catis doloꝛẽ.hoc ei fit.nõ qꝛ peccata nõ moꝛ
deãt.ſʒ qr iſenſibilis ẽ aia que peccat eſt er
go pᷣmũ bonũ nihil oĩno peccar̃.ſᷣm ueꝛo pꝰ
peccatũ ſentir̃᷑ qdᷣ ↄmiſeꝛis atq; luger̃. Si ãt
neq; hoc habuerimꝰ. qualiteꝛ öpꝛecabimuz
deum.et ̃miſſionem pct᷑orum petemus ð ꝗ
bus nihil oĩno curamꝰ. Cãũ ei ipſe ille ꝗ deli
quit ne G̊ ꝗqdẽ ipCʒ qõð peccauit ſtudeat agno
ſcer̃. Pro ꝗbus deũ ðlictis rogabit.q̃ adhuc
ↄmiſſiſſe ſe neſcit. Pec vero ignorãs quonã
mõ noſſe poterit diuini bñficij largitatẽ.So
licite igẽ ꝓpria delicta ↄſydera ut diſcas qꝰ
rũ accipias veniã:atq; ita ipſi bñũficio gratuſ
exiſtas. Nõ dolere eĩ qr peccaueris.magis ĩ
dignari atq; iraſci facit deũ qᷓ; illud ipᷣm quõ
ane peccaueras. ꝓpter hec eꝛgo oĩ a ſic deũ
pᷣcemur vt ẽt nr̃ a iũgamꝰ:volũtatẽ vʒ ac ſtu
aiũ ⁊ ðſideꝛiũ bonũ. Ita eĩ ẽt bꝛeui tꝑe pote
rimꝰ a malis q̃ nos obſidẽt liberari.et tũc ſal
tẽ vbinã fueꝛimꝰaddiſceꝛe ac digna ꝑfui lib
talg hec crip. Oratio.
O mine ihᷣu xpᷣe ꝗq tanq; ſtudioſus me
d Ætdicꝰ* circuẽdo q̃ñſti egꝛot ãtes.ac cor
pon et aĩ aꝝ ſanaſti ifirm tates: ſana
me qſo iterius et exterius uarijs laborãtẽ in
fiꝛmitatihꝰ. Tꝛahe me poſt te vt te ſequaꝛ.ð
vitijs ad viꝛtutes tꝛãſmigrãdo.õcalogũ obp
uãdo.pacifice cũ alijs habitãdo.pcta hũilit᷑
ↄfuẽdo.⁊ dina iudicia foꝛmidãdo.E duc me
de lacu miſerie ⁊ ð luto fecis.⁊ dirige greſſꝰ
meos ĩ uiã ſalutis:ut i pᷣceptis tuis ꝓſiciãt.⁊
ad beatã or̃iaz feſtinẽt:ac ſine ipedimto me
ꝑducant. Amen.
De uocatõe Mathei ⁊ eiꝰ ↄuiuio.La.xxxi.
EN(Tt cũ preteriret dominꝰ ieſus ue
nit ad mar̃ galilee Jubi uectigalia
maxime de rebus peꝛ mare dedu
. is ſoluebãtur (Et uidit ibi)nõ tã
corporis qᷓ; mẽtis ⁊ miſerantis ĩtuitu (homi
nem )ſ. Matheũ: ꝗ ⁊ leui ante uocationem
dſictuſ ẽ: alphei filia (ſedetẽ ĩ domo ad theo
loneu i.ad curã ⁊ diſpèſatõem uectigaliuzʒ.

thei et eius ↄuiuio

thelos eĩ grece uectigal ĩterpᷣtat latie. Se
öbat ꝗppe.i.ꝑtĩaci aĩo lucris ihiabat:ſeſſio
eĩ moꝛa ĩ lucro ↄſeqᷓndo notat (Et ait illi ie
ſus. Seq̃re me)).q.d.ei.iã ñ ſeð:ſʒ ämodo ſe
ꝗq̃re.ñ ad lucra n ſecularia negocia.ſed me ⁊
affectu coꝛdis ⁊ offõ corꝑis ⁊? effectu opeꝛis.
Matheũ at talibꝰoccupatũ uocauit .ut de
gẽa dei nullꝰ öſꝑet q;tucũq; uilibus occupa
tofuerit (Qui ſtati ſuꝛgẽs a theoloneo ĩ qꝰ
ſedebat.⁊ ð amor̃ terrenoꝝ ad deſyderiũ ſu
pꝑnoꝝ ꝛelictis oĩbus.ſ.ſuis ⁊ ẽt alienis ex ra
pina collectis.religt eĩ ẽt ꝓpᷣa qꝗ ꝛapeꝛe ſole
bat aliena.qꝛ ſᷣm Cri.theoloneũ ẽ rapia ꝑ
miſſa (ſecutꝰ ẽ eũ)ſine aliq̃ dilatõe ta gꝛeſſu
q; affectu ſicut diſcipulꝰ magr̃ʒ.ſicut uiatoꝛ
ducẽ ſuũ.ſicut ſᷣuꝰ qnm.ſicut ouis paſtorẽ ſu
um funẽ pᷣcidẽs ñ ſoluẽſ ſᷣm VPier. ↄſiliũ. Se
cutꝰẽ ꝗqdẽ ſine dilatõe.dina potẽtia intꝰ ope
rãte.accedẽte ⁊ docẽte.Qui eĩ exteriꝰ uoca
uit ut mox ſeq̃ret ĩtuſ accẽdit.traxit ⁊ modũ
docuit. Unde Pieꝛo. fulgor ipſe et maieſtaſ
ðᷣitatis occłte q̃ ẽt ĩ facie relcebat hũana ui
dẽtes ad ſe traher̃ pot᷑at ĩ pꝛio aſpectu. Si
.,n magnete lapiò h̊ eſſe uis dr̃ ut feꝛrũ tra
hat.q́;tomagis dñs oĩm cꝛeaturaꝝ ad ſe tra
her̃ poteꝛat quos uolebat. Ubi ⁊ Cꝛiſ. Siẽ
uidiſti uocantis uirtutem.ita addiſce uocati
obiãm. Neq; em̃ ꝛeſtitit neq; uacillauit.ſʒ ꝓ
tinus paꝛuit ⁊ nec ĩ ꝓppꝛiã domũ abire roga
uit.ut ſuis h̊ intimaꝛet Pec Aꝛiſ.Letus igit᷑
dñm ſequens.⁊ gꝛatus exñs eum ⁊ dicipulos
ipſius ĩ domo ſua t̃cepit.et cõuiuij magni ap
paratum eis exhibet.ↄgruam celeſtis beñfi
cij uicẽ xpᷣi rependẽs.ut illi ꝛedderet terrẽa
qui ei ſeminauerat ſpũalia.et accõmodaꝛet
tꝑalia. a quo expectabat bona ꝑpetua. Con
uiuiũ ꝗqdẽ exhibet magnum.i.ex magna de
uotione et ölectatione mẽtis.pro aduentu et
pñtia tanti hoſpitis et tã magnũ ut de r̃liqui
is ꝛefit iãt᷑ angeli in celis q gaudium eſt an
gelis dei ſr uno pecoꝛe pniam agente.Et bñ
congruit ꝙ magnum eẽt. Qui eĩ (ut ait Am
bro) domicilio xpᷣm r̃cepit interno:maxiĩs de
lectationibus exubeꝛantium paſcif uolupta
tum. Itaq; dominus libenter ingreditur ⁊ in
eius ꝛecumbit affectu. Ubi.Cꝛiſo.Statiz ut
dictum ẽ illi a dominoſſequeꝛe me) ñ mo
ꝛat᷑.non taꝛdat.ſed mox ſurgens ſecutus eſt
eũ. In quo ſe fidelẽ deo ⁊ abrahe filiũ eſſe
ſimili exemplo uocem domini ſequendo pro
bauit. Unõ ſtatim exemplo abrahe. ⁊ hoſpi
tio dominum r̃cepit ⁊ conuiuium exhibet ut
uere per oĩs dignus abꝛahe filius noſceret᷑
B Griſo. Miſtice ſicut mattheus poſt ſuam
conuerſionẽ ſecit chriſto conuiuium in do
mo ſua ſic quilibet conuerſus ad xpᷣm. ðᷣbʒ ſi
bi facer̃ cõuiuiũ ſpũale i domo ſua ſpũali.ſ.
ĩ corde ⁊ conſcĩa. ubi ſeruire ei debet ð ſanc
tis cogitatiombꝰ.meditatiõibꝰ.⁊ affectõibuſ

Vñ in Apoc(¶Ego ſto ad oſtiu ⁊ pulſo ſiquis

—

ceꝛet exe lo hſi
tiſo. dol ,noon
ey uolicnis ,nitn
ciores ? publican
publcpnia e tcu⸗
öofſicijcecoꝛat e
heyni e oes eos 91
genus ened erb be
loſtunco ſanitati
enulos. et coneedl
liagebat inte nooiſtn
spot nobis vtültat⸗
anon Nicioatcz pitan
ſhore doſi netici n
doßlcherarer WAit 1
cia ion toccald
les intandtdusſis
ſeguenter gei
feſenwur altna niie
Irt hülltag eheie
lu coemne e 9ne
ſeurer her Pier e

adan
lccdid

Cignutine
lſehuhe R
koctovſbene
liceꝛen 8

nnicnrckli⸗
za⸗ Niclenlin

an fen uen
uis paſtore ſn
mn Dier. aſli Ge
na potetin in ope
dui ei exteri uoca
or ipſe et maieſtal
ele cebat huͤana uj
eio aſpectu. Gi
nis df ut feiru tra
aturap ad ſe tra
Ubi ? Cꝛiß. Gẽ
a addiſce uocati
zuacillauit. ſz p
lomü abire roga
Luiſ. Letus igit
eum ? dicipulos
töniuij magm ap
amn celeſtis beffi
i ꝛederet terrea
et accomodaet
vona ppetug. Con
m. i Aex magna ge
is. pro aduent et
magnu ur de iui
y gaubium eſt an
