q; pueri idicauit.qꝛ Johanes uocari debuit.
Johanes eni interpꝛetat ĩ quo ẽ gr̃a.ipſe vo
xXpim manifeſtauit:per quẽ gra:⁊ ueritas fac
ta eſt. Ubi Beda. Johannes interpꝛetatur
in quo ẽ gꝛatia:uł domini gatia:quo nomie
declaratur pꝛimo paꝛentibus eius gatiam.ꝗ
bus decrepitis filius naſceretur eſſe donata.
Deinde ipſi iohani:ꝗ magnus coꝛam dño
erat futurus.⁊ adhuc i utero matris ſpiritus
ſancti ſit munere ditãdus. Poſtꝛemo et filijs
iſrł:quos ad dnim deum ipſoꝝ erat cõuerſuꝛꝰ
Pec Beda. Patri quoq; ide gaudiũ ſcʒ inte
rius ⁊ exultatõem ſcʒ exterius inſinuauit.Di
citur eni exultatio quaſi extꝛa ſaltatio.⁊ hoc
ẽ ꝓpꝛie qñ gaudiũ ẽ tanlum interius.ꝙ ñ põt
contineri:quin appareat exterius. Xeticiã ẽt
mltis alijs in eius natiuitate pꝛomiſit.quia ĩ
oꝛtu eius non ſoluʒ pater.ſed ⁊ alij multi ſũt
gaatulati:⁊ nũc etià uidẽus ĩpleꝛi.qꝛ dies ſue
natiuitatis:non ſolum feſtinatur ab omnibꝰ
chꝛiſtianis etiaʒ a ſaꝛracẽeis ⁊ ꝗbuſdasʒ alijs.
Unde Beda merito pateꝛ gaudet. quod uel
in ſenecta natum: uł talis gatie acceperit fi
lium.gaudent ⁊ alij:quibus inauditum eate
nus ꝛegni celeſtis euangelizauit ingreſſum.
Unde et Ambroſius.Solemms leticia eſt in
oꝛtu et generatiõe iuſtoꝛum. Sanctus enim
non ſolum parentum gꝛatia: ſed etiam ſalus
eſt pluꝛimoꝛum. Unde admonemua hoc loco
ſanctoꝛum generatione letari. Pec ambꝛoſi.
Moraliter in quolibet noſtrum poſſumus in
uenire zachaꝛiaz. ⁊ uxoꝛem eius elizabeth: qᷓ
paꝛit ei filiuʒ:cuius nomen debel uocari ¶⸗o
hanes.eꝛitq; ſibi gaudiũ ⁊ exultatio:⁊ multi
in natiuitate eius gaudebut.Elizabeth uxoꝛ,
ʒaehaꝛie poteſt ĩtelligi caro coplłata ſpuiſctõ
qꝛ ſic ui regit ⁊ caſtigat uxoꝛẽ.ita ſpus caſti
gare et regere debzʒ carnẽ: ne laſciuiat ⁊ inci
dat in foꝛnicatiõis ꝛeatũ. Pec ꝑit ei filiũ.quã
do ſpũs per carnis officium exercet opꝰ muũ
ut ſi dat elemoſinã.ueſtit nuduzʒ. paſcit eſuri
entem.uiſitat ifiꝛmuʒ ſepelit moꝛtuũ ⁊ceteꝛa
hbmõi.tunc uxoꝛ ipſius ſic uitis habundat: in
lateribus domꝰ ſue. Puius filij nomendebz
iohãnnes.uidelicet dei gratia uocari? quia
nemo bonum opus debet ſibi adcribere. ſed
tantum gꝛatie dei. Eritque ſibi gaudium et
exultatio.quia de bono opere gaudebit ⁊ ex.

De conceptione

ultabit.qui mentẽ letificat et ſer̃nat. Et młti
in natiuitate eius gaudebũt. omnes uidelicet
bõi.qui ꝓximo ſuo congꝛatulãtuꝛ ĩ bono.Eſt
eꝛgo nobis ſũmopere pꝛouidenduʒ ut 9 gauoð
mus exterius tripudi lates i coꝛpe: gaudeam“
ĩterius exultates ĩ mẽte:qꝛ ꝛeliquie cogitatio
num dieʒ feſtum agũt dnño. õ ẽ impijs gau
dere dicit dis: nec peccatoꝛibus a facie pcto
rũ.Quo circa puꝛgemus aias nr̃as a maclis
uicioꝝ: ut tante ſolẽnitatis gaudiuʒ digne ce
lebrare poſſumus. Magnificentiaʒ ẽt pueri
coꝛã dñno futurã. in uirtute ſanctitate ⁊ digni
tate. angelus pᷣnunciauit. Cuiꝰ magnitudo ĩ.
iiij.cõſiſtit ſᷣm.iiij.dimenſiones.ſ.in altirudie
cõuerſationis in ꝓfunditate humilitatis.ĩ la
titudine caritatis.in longitudine pꝑſeuerantie
finalis. m illud apoſtoli. ut poſſuis cõphẽde
Te cũ oĩbꝰ ſcĩs.⁊c. Saluatoꝛe quoq; poſtmõʒ
atteſtante: inter natos mulierũ maioꝛ eo non
ſuꝛexit. Sed ⁊ anglus multiphaꝛiaʒ eiꝰ ma
gnitudinẽ ſubſeqᷓnter expoſuit ⁊ pluꝛa ipſius
puilegia ſeriatim memoꝛauit. Nam uitã eius
cũ abſtinentia pᷣdixit.ſ.ꝙ(uinu et ſicerã).i.
poculũ ꝙ inebriaꝛe põt.bibiturus ñ eẽt.qꝛ nõ
ðᷣcet uas celeſti mãcipatũ gre.ſecłi illecebꝛiſ
deſeruire. In quo patẽter idicauit angel?: qꝛ
ab omnib uicijs ⁊ nundi illecebꝛis.qᷓ ſtatuʒ
mẽtis ſot euertere futuꝛꝰ eꝛat imunis. Pꝛe
dixit ẽt angelus ꝙ ſpirituſcõ ex utero eſſet ꝛe
plendus.ſ.quãtũ ad purgatõnem oꝛigĩalł pcĩ:
⁊ ad oꝑatõʒ bõi meritoꝛij. In quo ꝓfecto oñ
dit:q; natꝰiĩ mũdũ.cũctis vtutũ fr̃ibꝰclarificã
dꝰ eẽt. Predixit qnoq; ꝙ multos filios iſa gel
convterʒ ad dominuʒ.i.ad xpᷣʒ:ꝙ ⁊ fecit pᷣdi
cado ipſũ.⁊ phibendo de eo teſtimoniũ. PDꝛe
nũciauit inſuꝑ angelus qꝛ añ dñm ĩ ſpu ⁊ uiꝛ
tute helye eẽt pᷣceſſurꝰ. Dꝛimo ꝓpteꝛ ſimilitu
dinem officij.qꝛ ſicut helyas pꝛecedʒ aduẽtũ
xp̃i pᷣm:ita iohes pᷣceſſit ᷣmũ.Secũdo ꝓpteꝛ
ſimilitudinem uite.quia uterq; uixit ĩ magna
uictus ⁊ ueſtitus auſteritate. Tertio ꝓpteꝛ ſi
mllitucine doctrine:q; uterq; ↄſtanter ꝛedar
guit uicia.ẽt perſonaruʒ magnaꝝ.Ad hoc at
debebat pᷣcedere(ut conuerteret corda patꝑ
in filios).ſ.quãtũ ad ſcripturaꝝ itelligẽtia/¶
7 ĩcredulos ad prudẽtiam iſtoꝝ) quo ad fiði
obedientiã et(ꝑaret dño plebem pfectam.)
quo ad euangelij ⁊ noui teſtamẽti graʒ ſuſci
piendã:qꝛ neminẽ ad pfectũ adduxerat lex.
Et propter hoc r illa lex tĩioris.qr ĩperfecto
rũ ẽ timore pene retrahi a mał.lex autẽ euãꝗ
gelica dr̃ lex amoris:ꝗa ꝑfectoꝝ ẽ a mał re
trahi amore boni. Sicut at de pentibus ſeni
bus talis ⁊ tãtus natus eſt: ſic ſepe pꝛouecte
etatis homines.⁊ bonis operibus ſteriles.ex
dong Pirituſſacti faciuůt magnũ fructum ĩ ec
cleſi dei ſic patet de Aug.⁊ dio.ꝗ prouecte
etatis uocati fuerunt ab fideʒ chriſti.acha
rias autem ſterilitatẽ uxoris ⁊ utriuſ. q; ſene
ctutem conſiderans non credidit. et ob hoc

ſaluatoꝛis.

uſq; in diẽ ꝑtus obmutuit. ſignificans qõ iaz.
adueniẽte xpᷣo lex ? ꝓphie adiplete tacerẽt.

Unde Caiſ. Et ideo gacharias ſacerdos iude
oꝛum obmutuit.qr iam ceſſare ⁊ obmuteſce
re opoꝛtehat ſacrificia eoꝝ.quep pctis popu
li offerebat. Ueniebat eĩ ſolus ſacerdos. qui
ꝗgno ꝓpꝛio iĩmolato.ſacrificiũ dᷣo ꝓ peccatis
oĩm offerret. Per hoc quoq; ꝙ dubitans fac
tus ẽ mutus.ſignificatꝙ lingua dubitantis ĩ
fide facta eſt muta.qm eius oꝛatio nõ eſt ðo
accepta. PDer hoc etiam ꝙ poſt reuelatõem
ſibi factam obmutuit. ĩnuit ꝗ· poſt reuelatio
nem ſiue uiſõeʒ dʒ homo reticere q̃ſ mutus
nõ ſe iactare tãq;ᷓ elatꝰ.¶ At aũt impleti ſut
dies officij eius.abijt ĩ domũ ſi uqMad quã nõ
licebat ꝛeuerti durãte officio. Vicis eniʒz ſuo
tꝑꝛe ſacerdotes caſtimonie ſtudebãat ac ſecũ
dũ pꝛeceptuʒ dñi uinum ⁊ omne ꝙ inebꝛiaꝛe
põt nõ bibebãat. Sed ſi legalis ſacerdos tene
batur ad tanta ↄtinentiam ⁊ abſtinentiã ac
reuerentiaʒ ſcõꝛũ multomagis ſacerdos euã
gelicus ꝗ tantum cõficit ſacramentum. ⁊= qꝛ
tota obdomada qua ĩ tẽplo mĩſtrabat ſacer
dos ad hoc deputatus in templo manebat *
nõ exibat ad ꝓpᷣa negocia ĩtentus ad diuingꝗ:
ex hoc inoleuit cõſuetudo apud aliquos reli
gioſos.ſancta ⁊ honeſta.ſ.quod ille qui ẽ eb
gomadarius per totã ebdomadã manet ĩfra
clauſtrũ: nõ exiens ad exterioꝛa ĩtẽtus ad di
uina.qꝛ illo tpꝛe mediꝰẽ ⁊ ſequeſter inter cõ
uentũ ⁊ deum. Apud quoſdam etiam religio
ſus abſtinet illa ębdõada cõi colloꝗo:⁊ apo
quoſdã ẽt ſeculares canonicos ĩ cõi tunc doꝛ
mit dõmitõio.(¶ Poſt H eliʒa.ↄcepit).ſ.viij.
Calẽ. octobꝛis ⁊ ſexta feria.⁊ ꝗqa ſenex erat
e uerecondia ſe.v.menſibus occultauit do
nec maria conciperet ⁊ fetꝰeius exultans cũ
gaudio ꝓphetaꝛet. Lʒ enim de cõceptu ⁊ de
ablato obpꝛobꝛio ſterilitatis gauderet pp an
nilẽ tñ etatẽ aliq;tulus erubeſcebat. ne in ſe
nectute uideretur libidini uacaſſe. Antig eĩ
ubi nõ erat ſpes de ꝓle. nõ ↄueniebant inter
ſe. Ubi Beda.Quanta ſanctis cura ſit ne qd
tuꝛpe ð quo erubeſceꝛe debeãt admittant oñ
dit elizabeth:que ⁊ de ipſis que accipere cu
piebat donis erubeſcit: Conſidera ergo h̊ qᷣ
modo elizabeth etiã õ licitis erubeſcebat co
ram hominibꝰ ⁊ ſtude de illicitis omnibꝰeꝛu
beſcere ⁊ abſtinere.nõſolũ coꝛam höibus. ſzʒ
etiam coꝛam deo ⁊ angelis eius.Naʒ ( teſtã
te boetõ) magis eſt nobis indicta neceſſitas
⁊ecte uiuendi ⁊ pꝛobitatis.que omnia facius
ante oculos iudicis cũcta cernẽtis.uñ Aug.
Quicꝗd fecero deꝰaſiſtit.ut pote ꝑpetuꝰiſpe
ctoꝛ oim cogitatõum. ĩtẽtiõuz ⁊2 actõuz. cůq;
h diligẽter cõſidero timoꝛe piter ⁊ ĩgẽti rubo
re confundoꝛ.qr illum ubiq; pñtem. ⁊ omnia
occulta mea uidẽtem intueor multa eĩm ſũt
ĩ me de quibus coram deo erubeſco. Et ideo

ait Anſhel. Ibi pecca.ubi deũ eẽ neſcis. Uñ

lAizc
citic e (uſ

Alcunron uetbl.h
in mocans eus oihe
Umum ce pmis pen
incinnen gallee dic
nuriam deſponſatez
fe anbo etant ded
fegaliö tbnt ſtirpen
ſa cicbeni. oaen
code mo hoi recorci
ſececideng ai doßg
gente exegueme drel
coſſemiene, Repr.
omranio geo geſtin
gogoiremenieme⸗
Aeni aen hic po
tehlt cict Beba ſ
nmcrti nſereni
ſnaqpolinipſetaen
inmaciſkhlbenr

de Urimegisnfeſalmrie

betis popn
erdos qni
P peccatig
bitans fze
ubitantisi
noͤ eſt z0
euelatöem
reuelatio
ſimutus
unpleti ſüt
ad qua ni
ls eniz ſino
dit ac ſeci
medrigze
cerdos tene
ſtinenti ac
cerdos en
entum. 7
gbat ſacer
nanebat ?*
id diuing:
iquos reli
e qui ẽ eb
nanet ifra
etus ad di
r inter co
amn religio
go:? apoͦ
i tunc do⸗
it) 1. viij.
ſenex erat
ultauit do
xultans cũ
ceptu ? de
geret gp an
at. ne in ſe
e.Antig ei
bant inter
a ſi ne gd
mittant onñ
ccipere cu
ergo h ⸗
eſcebat co
omnibeꝛn
hoibus. 6
ſiaz teſti
4 gkeeſtd
mnia facius
.uß Aug⸗
ppetuſiſpe
ctöuz. cüch

Pꝛime partis.

⁊ quidã aliꝰ.Cuʒ quid turpe facis ꝙ me ſpec
tante ꝛubeꝛes.Cuꝝ ſpectãte deo nõ magis ipe
rubes: Inter pꝛoprietates ꝗpe hominis unꝗ
eſt ueꝛecũdari ĩ tuꝛpe ꝑpetꝛato. Propter quð
inuerecũdi dicunt᷑ inemdabiles.qꝛ in aliquo
ꝗa 2õis honoꝛe mutati ſũt.pecoꝛinam naturaʒ

aſſumentes.⁊ tanquam effꝛontes inteꝛ hõies

ꝛõnales ſe hites. Ofo.
Ancte iohes tu eodem ãgelo quo xpᷣs
denunciate cõceptus.⁊ prius ab ipſo
e quo dixit deus. Int᷑ natos mulierum
nõ ſuꝛꝛexit maioꝛ.ad te domĩe tam ſcem tam
bem. tãmagnuũ.cõfugio.dubius ð ſalute mea
quia ceꝛtus ð magna mea culpa.ſed ſpãs de
maioꝛi tua gra.dele eꝛgo apud deuʒ ſceleꝛa
mea.qꝛ maioꝛa ſüũt apnd eu meꝛita tua. Ma

angelo laudatus qᷓ; a patꝛe genitus:
Xu

gna.n. ſt᷑ magne ioheſ meꝛita tua ut ſufficeꝛe

pñt tibi et mihi.⁊ ſi pꝛoſint mihi nihil minuẽ
tuꝛ tibi. Suppleat eꝛgo tua hndantia meam
inopiam ut de te meditatum et ſaluatum in
er᷑num gaudeam am̃.
De cõceptione ſaluatoꝛis.Ca.v.
menſe ãt ſexto) a cõceptiòe
peurſoꝛis pꝰ quam uenit plenitu
do illiꝰ ſacꝛatiſſimi et feliciſſimi
tꝑis.ſ.pꝛĩcipium ſexte etatis quo
ſumma trinitas generi humano
ꝑ icaꝛnatõm ueꝛbi.ꝓuideꝛe ate tpa oꝛdinaue
rat uocans deus oĩpotens gabrielẽ archãgl3
unum de pᷣmis pꝛincipibus ꝛegni ſui.miſit eũ
in citatem galilee dictã nazateth ad uirginẽ
mariam deſponſataz ioſeph uiro de ſuo gene
re.qꝛ ambo eꝛant de domo dauid.de familia
regali.ðᷣ tbu ⁊ ſtirpe nobili:⁊ pᷣ ceteris rligio

△

ſa.ſiẽ dic beꝛñ. Placuit deo eodem oꝛdine et
codẽ mõ.hoiẽ reconciliar̃.qꝰ nouerat cecidiſ

ſe. cecideꝛat at᷑ hõ ̃jʒ Bedã diabolo ðſtiãte.ſ
pente exequente dyalogo intueniẽte mulier
conſentiente. Repaꝛatus eſt eodem oꝛdine e
contrario.deo deſtinate angelo exequẽte dy
alogo interueniente: ⁊ uirgine conſentiente.
Uerba autem hic poſita miſterijs ſunt plena
⁊ ideo ut dicit Beba ſolemniter ſunt notãda
tantoq; cordi inſeꝛenda: quàto manifeſtiꝰ ap
paꝛet quod in ipſis tota redemptionis noſtre
ſumma conſiſtit.libent᷑.n.debemus ꝛecoꝛdaꝛi
de principijs nr̃e ſalutis. Notadũ ergo:ꝙ nũe
ꝛus ſenaꝛius non uacat a miſte:io. Unde xps
conceptus eſt ſexta etate.quia per ipſum de
bebant omĩa peꝛfici: nuũecꝛus ſenat iꝰ ꝑfectꝰ ẽ.
Itẽ ſexta cyliade.i.milẽaꝛio.qui ẽ limes oĩʒ
nueroꝝ: ⁊ xps eſt limes et finis oĩm etin. Itẽ
ſexto mẽſe.qꝛ illo mẽſe factꝰẽ mũdꝰ.ꝗ p ipᷣm
refici debebat:ſicut per ipſuʒ factus fuerat.
Itẽ ſexta feria.qꝛ illa die hõ eſt creatus et ꝑ
ipſum recreari öbebat iam peꝛditus.Et ideo
ſimiliter eadem etate. eodẽ mulẽario eodem
mẽſe.et eadem feria paſſus eſt: reuolutis.xx
xiij.ãnis.Et forte ut oĩa cõuẽirẽt.dici poſſet

Capi. v.

quam etiazʒ ſexta hora conceptus eſſet.qꝛ ea
hoꝛa paſſus eſt:ſicut etiam eadẽ hora homo
peccauit.ut ſic ̃ᷣm quãdam cõgru⁊ctiã eadeʒ
hoꝛa qua eua ſeducta fuit peꝛ qyabolum ma
ia edocta ſit per angelũ((.Miſſus eſt igitur
angelus gabriel qui ði fortitudo ĩterpretat
ut dei uirtutem ⁊ dei ſapiam carnem ſuſcipe
re nunciaret:in qua humil apparens:aeꝛeas
poteſtates debellarz. Et ideo merito de ordi
ne archãgeloꝝ eẽ òbuit: magna nũciauit.
Deus autem mittẽs angelu.fuit tota trinitas
licet patꝛi ſpecialiteꝛ attbuat᷑. Pater quideʒ
miſit.qꝛ ei incũbebat pꝛouidentia de filio.de
ſpõſa.⁊ de genitꝛice.filius uero miſit qr uẽtu
ꝛus eꝛat in uuꝛginem.ſpirituſſàctus etiã miſit e
2 ipſe ſanctificare ⁊ obumbrare habuit ioſã
En citatẽ galylee)q̃ interpretat traſmigra
tiõ.qꝛ.ſ.tranſiturus erat dẽe icredulitate iudo

rum ad fideʒ gentium. Eſt at duplex galylea

una eſt gentiuʒ⸗coniuncta tiris quam ſalomõ
dedit regi yraʒ.⁊ de illa hic non dicitur Miia
ẽ iudeoꝝ que ẽ ſuꝑ mare galilee:⁊ ð illa hic
intenditur.( Cui nomen naʒzareth) quõ inter
pretatur flos: conueniens enim cuit ut neꝛus
flos.id eſt chriſtus concigeretur in floꝛe id ẽ
i nazareth.⁊ ð floꝛe.i.de beata nirgie.⁊ cum
floꝛibus.id ẽ tẽpoꝛe floꝝ:⁊ ſic accipinus fio
rẽ de foꝛe.ĩ flore inter flores. Dicit᷑ autẽ flos
.s ꝓpter ſacte cõuerſationis pulchritudiez
7 decorẽ pꝛopter bone opinionis ſuauitatem
⁊ odorẽ ꝓpter paſſionis fructũ ⁊ cõuerſõis fi
deliũ utilitatẽ. Iſte flos floruit ĩ conceptione
ꝗppaꝛuit in natiuitate emarcuit in paſſioe: ſʒ
refloruit tãdeʒ in reſurre ctione. Si ergo uis
carpere iſtum floꝛem. ſequeꝛe decoꝛcʒ ſue cõ
vſatõis pᷣdica odoꝛẽ operatiõis.⁊ ſic habebis
fꝛuctum paſſionis. Noluit dũs ſicut teneni ꝛe
ges magnã ciuitateʒ eligere in nuptijs ſuis ꝗ
bus copłauit ſibi natuꝛà humanam.ſed naza
reth ciuitatem puaʒ pꝛopter humilitatis exẽc᷑
pluz: ut nos doccꝛet ſꝑ huilia loca eliger̃.ſed
i ciuitate hirlz magna elegu pati: ut nos do
ceꝛet obpꝛobꝛia coꝛam młtis ꝓ ipſo nõ eꝛube
ſcere. Miſſus eſt ĩq; (ad uuginem )nõ quam
libet.ſed uirginẽ mẽte.uirginem coꝛpꝑe.uirgi
nem ꝓfeſſione. Moluit auteʒ xpᷣs cõcipi ⁊ na
ſci de uugine. Primo ſᷣm Beꝛñ.o cõgꝛnum
fuit.ut ſi deus ↄcipi nel naſci debuit. nõ niſi
de uiugine ccipeꝛet᷑ uel naſceretur. Item ſi
uugo ↄceptura uel ꝑituꝛa eꝛat: nõ niũ deum
ↄciꝑet ulłl ꝑeꝛet. Secũda ꝛatio eſt ſecundum
Damaſ.ut qui in celis patꝛẽ hẽt ſine matre: ĩ
teꝛꝛis habetet matꝛeʒ ſine pate. Tetia ſeci
duʒz Auguſ. ut ſignazet membꝛa ſua miſtica.
de uugie eccleſia ſecũdũ ſpizitũ naſcituꝛa iõ
decuit caput de uugine naſci. Quaeta ut ſic
pꝛimus adam. de teꝛꝛa ungine fackus fueꝛat
ita ſccũdus adã de uiꝛgine homo fieꝛet.Qui
ta ut ſicut peꝛ euã unginem facta fuit huani
geneꝛis peꝛditio:ita peꝛ maꝛiaʒ nieginem ⸗ ie

ig

icg

t ιναaεaaα *

De coceptione ſal

ret eiuſdẽ reꝑatio.¶ Ad vginẽ inq; deſpõſatã
uiꝛo.) Cur aut ð deſpõſata cõcipi ⁊ naſci uo
luit ſupꝛa de deſpõſatõne uirginis marie dic
tum ẽ. Uirũ vo noĩat ut dicit Ber.non quia

maritus.ſʒ qa hõ vtutis ⁊ iuſtus eꝛat.⁊ ideo

fuit teſtis legittimꝰ. Uñ ⁊ ioſeph.i.accꝛeſcẽs
ſ.p augmẽtum vtutuzʒ dr̃.ꝑ ꝙ cõtinuus ꝓfec

tus vtutũ imuit᷑. Et nota.iiij.famoſos ioſepꝛyh

ĩ ſcriptura. Pꝛimꝰfuit iacob ĩ quo notat pꝛu
dẽtia.ꝗa ſomnia pharaonis pꝛudẽt᷑ expoſuit
Scðo ioſeph uir maꝛie in quo notat᷑ tꝑãtia:
ꝗqa maria uirginẽ reſignauit.Tertius ioſeph
ab arimathia:in quo notat᷑ foꝛtitudo.ꝗa au
dacter ĩtroijt ad pilatũ:⁊ petijt coꝛpus ieſu.
quartꝰioſeph iuſtꝰ ĩ quo notat iuſtitia unde

7 iuſtus eſt noĩatus.Tale itaq; decebat hre

nom̃ ſpõſũ uirginig: ĩ quo iueniret᷑ miſteriuzʒ
oĩs uirtutis.Additur aut(de domo dauid.
ad ondendũ ꝙ xpᷣs deſcẽdit de ſemine dauid
ſicut fuerat ꝑ ꝓphetas pᷣdictũ.Lzq eiz ioſeph
nõ fuerit pater ſaluatoꝛis.tũ uirgo maria de
qua xpᷣs carnẽ aſſũpſit.fuit ð eadem tribu cũ

ioſeph.ſ.õ tribu ipſius dauid. Merito auteʒ
dr (nom̃ vᷣgis maria.) Poc ei uenerabile no
ſreſla anẽ triplicẽ hʒ ĩtemꝛetatõem ĩ triplici ligua.

euegice iterpᷣtat᷑ ſtella maris uel illumina
trix lat᷑ie ethimoloygat mare amarũ.ſyriace
vo dña nücupat᷑. Ipſa fuit maris ſtella ĩ filij

dei natiuitate. tũc eni emiſit radiũ totũ mun

dũ illuminãtẽ. Maꝛe amaꝛũ ĩ filij paſſõe ꝗa

tunc ipiꝰaĩiam ꝑtrãſiuit gladius ſed domina ĩ

ſua aſſũptiõe:qñũ ſuꝑ choꝛos angeloꝛũ ẽ exal
tata. Iteʒ maria dicta ẽ ſtella maris ĩ pctõꝝ
cõductiõe.qꝛ ꝑ mare huius ſeculi eos diꝛigit
ad poꝛtũ pnie ⁊ ad filiũ ꝑducendo ĩ cuiꝰ ẽt ſi
gnu ĩ natiuitate xpᷣi ſtella magna appaꝛuit q̃
eos ad natũ ifantẽ ꝑduxit.uñ oculi oĩm pctõ
rũ ſint ad ipſã ſic oculi oĩʒ nautaꝝ ad ſtella.
Vñ Ber̃. Ne avtas oculos tuos a fulgoꝛe hu
ius ſideris ſi nõ uis obꝛuiꝓcellis.O quiſq; te
itelligis ĩ huiꝰſeculi ꝓfluuio magis ĩter ꝓcel
las ⁊ tempeſtates fluere quam ſuper terram
ambulare:reſpice ſtellã.uoca mariã.Si iac
taris ſuꝑbie undis.ſi ambitiõis.ſi detꝛactiõis
ſi emulatõis:ꝛeſpice ſtellã.uoca mariã:ſi ira
cũdia.aut auaricia.aut carnalł illecebꝛa na
uiculã ↄcuſſerit m̃tis.ꝛeſpice ſtellã.uoca ma
riaʒ. Si criminũ ĩmanitate turbatus łᷣ ↄſciĩe
feditate ↄfuſus baratꝛo deſꝑatõis icipias ab
ſoꝛberi.reſpice ſtellã.uoca Raram. Fn picu
lis.iĩ ãguſtijs.ĩ rebꝰ dubijs.mariã cogita.ma
riã iuoca.nõ recedat ab oꝛe.ñ recedat a coꝛ
de.⁊ ut ipetres eiꝰor̃onis ſuffragiũ ñ deſeras
2Zuer ſatõis exẽplu. Ipſa ſequẽs non deuians
ipam rogãs ne deſpes.ipſà cogitãs nõ erras.
ipſa tenẽte ñ coꝛruis.ipſa ꝓtegẽte ñ metuis.

ipſa ducẽte ñ fatigaris.ipᷣa ꝓpitia ad poꝛtũ ꝑ
uenis ſic in temetipo expiri poteris q;merito

dem̃ ſit nom vgis maria.maris ſtella.h/Ger̃.
Itẽ illuinatrix iterpᷣtata ẽ.qꝛ ſplẽdoꝛe gr̃e et

uatoꝛis noſtri ieſu xpᷣi.

exemplis ſue ſeiſſime uite mudũ illuſtrauit.
uñn ð ea canit eccleſia.c uita icli.cũc.illu.ec

cle. Pic ait Ber̃. Lolle hoc coꝛpꝰ ſolaꝛe.ubi

dies:tolle mariã hac maris ſtella.qd niſi ca
ligo iuoluẽs et umbꝛa moꝛtis ac deſiſſime te
nebꝛe reliquũt.h̊ Berũ.Eſt ꝗppe ſtella ma
ris hꝰutiq; tenebꝛoſi mãis ubi reptibilia quo
rũ ñ ẽ nuerꝰ. Pes ſtellas hʒ celù: mare unã

q̃ pᷣ oibꝰilt clarioꝛ ⁊ melioꝛ ẽ.micãs meritis.

illuſtꝛans exẽpł.de hac eĩ una oꝛtus ẽ ſol iu
ſticie.cꝰfulgoꝛe illuſtrãt oĩla quẽ ꝗ ſeꝗt non
amblat i tenebꝛis.ſʒ hẽbit lum uue.Auiꝰ g⸗
fulgoꝛis illã ſtellã eſſe putamꝰ q̃ huc tm̃ talẽ
q; ſolẽ pepit mũdo.Qui hac ſtellaà ſeꝗt᷑ duia
re ñ poterit nec erraꝛe. It᷑ ẽ maꝛe amaꝝ i pe
catoꝝ cõuerſione.q; eis ĩpetret:ut ↄuertat ð

pct᷑is ſuis:faciẽs aquã carnalis delectatõnis

ↄuerti ĩ uinum cõpũctõis. Poc ẽt nomẽ ↄue
nit ei.ĩ q;tũ mare pñũtis ſeculi ĩ tota uita ſua
fuit ſibi amaꝝ ⁊ ĩſipidũ ꝓpter deſideriũ uidẽ
di filiũ ĩ regno ſuo. Item legitime deriuat᷑ a
mari ĩ qᷓ;tũ ĩ ipſa ẽ cõfluẽtia oĩuʒ gr̃arũ ſicut
oĩa flũina ↄfluüt ad mare. It᷑ ẽ dña ĩ tẽptatõ
nũ ſubuẽtõe.liberãs om̃s de anguſtijs ſuo tẽ
poꝛe. Põt ꝗqdẽ ⁊ uult ſubuenire.ꝛ ꝛegina ce

o li ẽ.⁊ mr̃ miṽicoꝛdie. Poc ẽt nom̃.ſ.dũa ↄue

nit ei ĩ qtũ ipa dña exiſtit nõ im̃ hoĩum iĩ teꝛ
ra:uexetiã ãgeloꝝ ĩ celo ⁊ demonũ iĩ ĩferno.
Kt iõ ĩ oĩ tẽptatione ⁊ maxie ꝗ ĩfeſtatõnes ðᷣ

monũ ĩuocaâda ẽ maria q; f̃ᷣm Berñ.MNon ſic
timẽt hoſtes uiſibiles qualibet caſtroꝛu mul

titudinẽ ſicut Ale aeree poteſtates marie nuo

cabulũ. patrociniũ ⁊ exemplum. Sicut eniʒz

puluis ante faciẽ uenti ſpgit.⁊ ſicut cera an
te faciẽ ignis liſcit:ſic ad iuocatõem huius
nõis maria. fugiũt et ꝑeũt. Et iteꝝ. ubi nomẽ
marie nõiat᷑.ibi demoniuz eſffugatur reis ue
nia medela egris puſilł coꝛde robuꝛ afflictis
conſolatõ.pegrinantibus adiutoꝛium datur.

hec Ber̃. Uel aliter põt accipi ut ĩ q́;tuʒz ma

re amarũ gerat typũ actiuoꝝ.ĩ q;tũ ſtella uł
illuinatrix ſeu illumiata gerat typu ↄtẽplati
uoꝝ.ſʒ ĩ q;tuʒ dqnña geꝛit typũ platoꝝ. MWiſ
ſus ẽ igit ãgelus gabꝛiel ad mariam ut annũ
ciaret ei et diceꝛet:qꝛ dei filius ſpeciẽ ſuã cõ
cupiſceret.⁊ e ſibi ĩ mr̃em elegiſſet.ipamqʒ
mõeret ⁊ ĩducẽt:ut eudẽ filiũ letãt᷑ ſuſciꝑet.

qꝛ x eà totiꝰhuũani generis ſalutẽ deꝰ opari õᷣ

creuiſſʒ. Unñ Ber. elix maria cui nec humi
litas defuit nec vginitas.Ut ei ꝗ ſcm̃ ſcõꝝꝑ
ceptura erat ꝑit᷑ et ꝑitura ſcã eẽt coꝛpe.acce

pit donũ vgitatis. ut eẽt ⁊ mte. accepit ⁊ hũi

litatis. Pis mmiꝝ vgo regia gẽmis oꝛnata v
tutũ.gemioq; mtis piter ⁊ coꝛꝑis decoꝛe pᷣful

gida: ſpᷣe ſua ⁊ plłchꝛitudie ſua ĩ celeſtibꝰ co

gnita.celi ciuiũ ĩ ſe ꝓuocauit aſpectus.ut et

regis aĩim ĩ ſui ↄcupiam ĩclinaꝛet ⁊ celeſtem
nucium ad ſe de ſuꝑnis adduceret. ¶(Et ĩigꝛeſ
ſo angls ad eã quo:puto in ſecꝛetarius cubi
culi ubi illa fotaſſis clauſo ſr ſe oſtio oꝛabat

—

neßzniglenn
cſetta uhigeli
bici uſtre ſae
,. pehos celuli u
i ſaus aſpelicate
j not nct lee e
am ieſ ſeplchbisn
Mrerstalem alumtn
onſarten Etbenn.
iͦgiſo im. Cetec
goſtruagin enoriſtin
tenolatore conngente
er melatone ſuper ⸗
ualr.ſcper uirginez öd
aidamn cicunt ei tunc
Ecc i goochet te.
necieirons quoen
nnigeſini nganst
If ſ cocrta ſcin
Nummtuc ipſa ſprund
Cotenplanins gcnn
uigtne itpalano⸗
neten Et ei ag ſen
num ſpe phn o i⸗/
koumbiclaa mimu
Riufand mizdi⸗
Cnalaſhnum an
6umamntinnt ni
libletänteri⸗

buit aiſſe r

ſel ſegtd
Re gmani
etretrut vami
nalis gelectatönig
Doc et nomẽ )ue
culi i tota nitg ſug
bter deſideriu nidi
legitime deriuata
ig oiutz graru ſicut
tẽ dña ĩteptato
e anguſtijs ſuo t̃
emre ꝛeging ce
et nom. ſ. dſia one
no im hoiumire:
demonũ i iferno.
ie 3 ifeſtatoͤnes ð
jm Berñ. Nonſe
ibet caſtroꝛu mul
teſtates marie no
yplum. Sicut eniz
it. 2 ſicut cera an
iuocatõem buins
Et iteꝝ. ubi nomẽ
effugatur reis e
de robuꝛ alflicis
adiutoꝛium datur.
ccipi ut i q;titz ma
nox. iihtu ſtellaul
erat typuͦ Neplati
püͦ platox. Wil
d mariam ut apni
,lius ſeci ſluc
elegiſſet. ipam
iliü letat ſuſcipet.
ſalutẽ de opanid
aria cui nec hunm
Ut ei g ſeñ ſcor?
ſca eẽt coꝛpe.acce
imte. acceptt t hii

Pꝛime partis.

pr̃em ſuũ in abſcõdito.Nec ſuſpicãdum ẽ qð
aꝑtũ ãgelus ĩueneꝛit oſtiũ uirgis.cꝰ in ꝓpoſi
to erat hõim fugere frequẽtias.uitalle collo
quia ne uel oꝛãtis pbaret᷑ ſilẽtiũ ł cõtinẽtie
caſtitas tẽptaret᷑. Clauſerat itaqʒ etiam illa
hoꝛa ſuum ſuper ſe habitaculum pꝛudentiſſi
ma uirgo ſed homibus nõ angelis. hec beꝛñ.
Non igituꝛ in plateis maꝛia eꝛat nõ ĩ publico
moꝛabat ĩtus eꝛat ĩ penetꝛalibus ſola ſedbat
nec tñ ſola tãto uirtutũ exercitu circùſepta .
Vñ cꝛiſo. Inuẽeit ãgelus maꝛiaʒ.ũ foꝛis uagã
tem:ſed ſolitariam et contemplationi uacan
tem: ⁊æ quia non queſiuit gꝛatiaʒ apud mũdũ
iuenit gratiã apud deũ.unde ⁊ ãbꝛo. Hec ad
ipos ĩgꝛeſſ ãgeli iuenta ẽ dõi ĩ penet᷑ bilibꝰſie
comitte:ne ꝗs ĩtẽtõẽ abꝛũꝑet.Neq; eni cõmi
tes femias deſideꝛabat:q̃ͥ bõas cogitationes
habebat.Quinetiã tẽ ſibi mĩꝰſola uiõbat᷑:cũ
ſola eſſʒ.nã quẽadmodũ ſola.cui tot libri ad
eſſẽt tot aꝛchãgeli:tot ꝓph̊e.Deniq; gabꝛiel.
ubi eã reuiſere ſolebat: ĩiuenit. Vñ alibi. hie
ro. Pẽbis cellulã que te ſolum capiat:ĩimo ñ
eris ſolus angelica tecuʒ turba vſabit᷑.tot ſo
cij quot ſancti.lege euangeliuʒ.fabulatur te
cum ieſꝰ replicabis apłos uel ꝓphas.nunqæ
poteꝛis talem alium tuis ſermonibus habeꝛe
conſoꝛtem:Et bern. Nunquã minus ſolus ſũ
q; q ſolꝰ ſum.Lredẽduʒ ãt ꝙ tunc erat tota
abſtracta in deuotiſſima oꝛõe uel in intia cõ
templatõne.cõſurgente foꝛtę tunc ſpetialiter
ex meditatione ſuper ſalutè geneꝛis humani
quałr.i.per uirginezʒ öᷣbebat ſaluari.Uñ etiã

quidam dicunt eã tunc actu legiſſe ůlõ Jla.

Ecce uirgo ocipiet ⁊c. In hoc igr̃ actu ta iti
me cõtẽplatõnis.quo erat deo totalr coadũa
ta.ĩgreſſus ẽ angelus ad eaʒe Ratiõabile.n.
ur̃ ꝙ qñ coꝛpoꝛalłꝛ ſibi uoluii uniri uerbuʒ et᷑
num:tũc ipſa ſpiritualiter ſibi fuerit unita in
contemplationis actu. Ingꝛeſſus itaq; ãgelꝰ
ad uuginẽ ĩ thalamo ⁊ cõclaui domũucłe ſue
manẽtem.Et ei ad ſẽſum coꝛꝑali uiſõe:⁊ hu
mana ſpᷣe appaꝛẽs ait(Aue gra plena:domiꝰ
tecum:bñndicta tu ĩ mulieribus). Angelus in
hõis foꝛma apparẽs qᷓi exẽ plo docuit:qꝛ deũ
ĩcaꝛnaꝛi.et ſpiritum coꝛpaꝛi nunciauit.Quia
.n.illum nunciauit.qni in ſe inuiſibił coꝛpus
uiſibile uoluit ex uuꝛgine ſumeꝛe:congꝛue de
buit coꝛpoꝛali ſpe apparere.S oꝛmauit at an
gelus ſibi coꝛpus luciduʒ. Quia ſᷣm Aug. fa
cie rutilas ⁊ ueſte coꝛuſcàs.uigini apparuit
Couenieter uero ãnunciat᷑ uirgini ĩcarnatio
uerbi:ut.ſ.pꝛius ipſũ cõcipiat mẽte quaʒ car
ne. Mutans eꝛgo angelus nomen eue dici v
gini aue: idicans eam ab oi ve libeꝛam. Que

dene gra plena dicit: qꝛ alijs ad mẽſurã gr̃a

datur. hec aut ſola graz. quã nłla alia mern
erat:cõſecuta ẽ ut gꝛatie replet᷑ auctõe.Que
cum gr̃a plena ſit.pꝛius etid q; cõcipiat.poſt
cõceptiõem quata dei habundet gr̃a quis co
gitare poſſit. CInde Hieꝛo.Et bene plena.ga

Aapi.v.

ceteris peꝛ pꝑtes pꝛeſtat gra:maꝛie vo ſiml ſe
totã ifudit gre plenitudo. Ueꝛe gr̃a plena peꝛ
qᷓ; largo ſãctiſpiritꝰymbre ſuꝑfuſa ẽ omĩs cꝛe
atura. Que celis dedit gam: terris deum. pa
cẽq; refudit hõibꝰ.fidẽ gentibus.fine uicijs.
uite oꝛdinẽ.mõibus diſciplinã.Dicit᷑ quoq; ei
dñs tecũ.ſ.ſit ĩ utero.ꝗ ẽ tecũ ĩ aio:adipleat
uentrẽ.ꝗ adiplet mentẽ.CTecũ nõ tm̃ per eſſẽ
tiam.potẽtiaz. ⁊ pꝛeſẽtiã.qualr eſt in oĩbꝰrbꝰ
nec ſoluʒ peꝛ gr̃aʒ eo modo quo eſt ĩ ſctis ho
mibus: ſed etiã ꝑ caꝛnis aſſũptõʒ de tuis puꝛi
ſimis ſãguinibus.Ubi nota ꝙ ⁊ ſi tota ſaluta
tio ãgelica ſit uirgini gtiſſia iſta tũ clauſula.
ſ.dñs tecũ.potiſſie eam delectat:⁊ iõ ſingule
ri deuotõe dicẽda eſſet.lłʒ.n.iã erat cũ vgine
nouũ tũ miſit nücium:qꝛ mõ ſingulari uoluit
eẽ ſecũ.hec ẽt ſola pᷣ oĩidᷣus mulieꝛibus ⁊ ſuꝑ
oẽs mulieres bñdicta pᷣdicatur. Oĩs.n.młier

ſubiacet maledictõni dei uel legis:nã coꝛup

ta ſubiacet maledictiõi dei.ꝗ ait.ĩ doloꝛe pa
ries: vgo maledictiõi legis:ĩ qua eꝛat maledi
cta ſterilis. Sed maꝛia utꝛũq; maledictuʒ ui
tauit: maledictũ ði.qꝛ uirgo ꝑmanſit.maledi
ctü legis qꝛ fuiũ habuii Unõ ipᷣa pᷣmiceria v
ginũ dum pᷣmo vᷣgitatẽ ſuã deo obtulit. male
dictũ legis aboleuit.Et merito bñdicta dr.ꝑ
quã mundus a maledictõe liberat Et notan
dum ꝙ ſuꝑ hac ſalutatiõem nuq; hõ puenire
ualebit.nec aliꝗs excellẽtius dulcius ⁊ gꝛati
us bĩ am vginẽ ſalutare poterit.qᷓ; hac ſaluta
tõe qᷓ; ipſe deus pr dict auit ⁊ ꝑ angelũ ei ðſti
nauit. In cuius vbis ſingulis.dulciflua impli
cant miſteria. Mã deus pꝑr̃ ſua oĩpotẽtia ea 2ↄ
foꝛmauit.ut eſſet imunis ab omni ve. ꝙ ĩpoꝛ
tat iſtud vbũ aue. ilius quoq; dei ſua ſapia
ſic eã illuſtrauit ut eẽt pᷣclaꝝ ſydus quo celũ
⁊ terra illuſtꝛant᷑:ꝙ notat hoc nomen maꝛia
ꝙ ſonat idẽ ꝙ maris ſtella. SpirituſſanctPẽt
tota ſua diĩna dulcedĩe eã penetrado.ſua gr̃a
eã tãgroſam effecit.ut omnis qui qſierit ꝑ eã
gram iĩueniat ꝙ innuitur ĩ his ueꝛbis gr̃a ple
na. In hoc aũt uerbo:dñs tecũ:amonet illiꝰ
ĩeffabilis unionis oꝑatio q;ᷓ tota tꝛinitas in ea
pfecit.cũ ſue caꝛnis ſubſtatiã dine nature in
una pꝑſona copłauit ita ut ðᷣꝰ fierʒ hõ ⁊ hõ ð⸗
Quid iĩ illa hõa gaudij ⁊ dulcedis habuerit:
nłlꝰũqᷓ; hõiʒ ad plêũ exꝑiꝛi potuit:ꝑ hãc clau
ſłã bñdicta tu ĩ mulieribꝰ:oĩs creatura miraã
do agnoſcit ⁊ teſtat᷑ eã bñdictã ⁊ exaltata ſr
oẽm creatnrã tã celeſtem qᷓ; treſtrẽ. Per bñ
dictus fructus uẽtꝛis tui bñdicit᷑ ⁊ extolit᷑ ex
cellẽtiſſimus fructus uentris uirgialis.ꝗ oẽzʒ

creaturam uiui ficauit.ſct᷑ifauit ⁊ ineternum

bñndixit. Ipſa uero uirgo maria ut ſalutatõʒ
angłi audiuit. turbata eſt ⁊ nihil rñdit.Non
fuun tbata turbatione incredulitâtis.ſicut za
charias uel alia ratõne culpabili. nec de uiſi
one angeli. quia angelos uidere ſolita erat:
ſed turbata fuit primo ſ̃m criſo.ꝓpteꝛ noue
appitionis ſpẽʒ.qꝛ ⁊ſi cõſueta fueꝛat nidere 4
2

—–—

De conceptione ſal

gelum nũc tamen nouo modo appuit ei ſum
pta ſpecie coꝛꝑali:et cus ingenti lumĩe ⁊ ſplẽ
dõe ex hoc aliqualr ꝑterrita fuit. Uñ catat.
Et exſpaueſcit uirgo de luie. Scðõo ꝓpter uir
ginalis pudicitie uerecũdiã: (ut dicit abꝛo.
Itrepidare uirginum eſt. ad oẽs uni igꝛeſſꝰ
aueri om̃s uiri affatus uereri. Tercio ꝓpter
noue ſalutatõis foꝛmã q; ̃mo eius ĩgerebat.
Unde abro. Benedictionis nouã foꝛmulã mi
rabat᷑:qᷓ nuſq; ẽ ãte aꝑta.ſoli marie ſalutatõ
hec fuabat. Quarto ꝓpteꝛ laudatiõis excel
lẽtiam q̃ ãgelꝰ ĩ ſuo ᷣmõe eã laudauit.Sct᷑e
.n.mẽtes huiliuʒ.qᷓ;toampliꝰlaudibꝰattollun
un:tantomagis timẽt. Turbata eꝛgo fuit ex
vecũdia vtuoſa ⁊ hõeſta:ſʒ ñ ptbata.uñ tan
q;; pꝛudens ⁊ cauta ⁊ tota pudoꝛoſa:nihil rñ
dit.cogitas ĩtꝛa ſemetipſã ð nouitate tal ſalu
tatiõis ⁊ dem̃ exãinãs.ñ eĩ ſic ſalutar̃ ãgeli ↄ
ſueueꝛãt eã:nec unqᷓ; talia loqntes audieꝛat.
In q̃ ſalutatõe cũ uideret ſe ð tribꝰcõm̃dari
n potat huił dña ñ tbari. Cõmẽdat᷑ eĩ ꝙ eẽt
gra plẽa:⁊ ꝙ dñs eẽt ſecũ ⁊ ꝙ eẽt bñdicta ſr
omẽs mliers.At huil dña n potat ſuã cõmen
datõeʒ ſiũ rubõe ⁊ ᷣlatõe audir̃.qꝛ ueꝛꝰ hũił
ðᷣ laudibꝰ⁊ honoꝛibꝰerubeſcer̃ ſolet ⁊ doler̃.
Unñ Beril.ꝙ turbata ẽ fuit vecũdie vgiał.qð
n ꝑturbata fuit fõtitudis:ꝙ ve tacuit ⁊ cogi
tauit fuit pꝛudẽtie ⁊ diſcꝛetõis.c agelꝰ ĩtui
tꝰ vginẽ: ⁊ uaꝛias eã ſecũ uoluer̃ cogitatiões
facilie ðpᷣhẽdẽs ⁊ cãz ſue tbatiõis cognoſcẽs
ↄſolat pauidã:ↄfoꝛtat timtẽ.ac qĩ notã fãilia
ꝛit᷑ ex noĩe uacas:ne tiere ðbeat.bẽigne ꝑſua
öõt. ⁊ iubet dicẽs(Me tĩeas maia Inec õ laudi
bꝰq̃ſ tibi dixi venðris:ẽ eĩ vitas i eis.Nec ſo
lu es gr̃a plẽa ſʒ ẽt toti geneꝛi hůano grã mł
tiplice rcuꝑaſti ⁊ re (iuẽiſti apð ðu) qᷓ; nulla
unq; repꝑit creaturã.ꝗ.d. ſ̃m criſo. Qui apõ ð
uʒ me:et gr̃ã ñ hʒ ꝗd tieat. Inuẽiſti iquit qꝰ
meꝛito. Certe huilitate pudicitie. caſtitate.⁊
ſcĩe puritate.de pꝛĩo dicit cirſo.q̃liter gꝗſqʒ
gr aʒ ꝛeꝑiret:niſi mediãte hũilitate.Naã hũili
bus deꝰ dat gr̃aʒ. de alijs duobꝰdicit gꝛego.
Inuenit gr̃am vgo coꝛã deo.qꝛ ſplendore pu
dicitie ꝓpꝛiã exoꝛnãs aĩaz. gtũ ſe ðo hĩtaculũ
pᷣparauit.Et nõ ſolũ celibatũ ĩuiolabilẽ reli
gt: ſz ẽt ĩmaculata cõſciaʒ cuſtodiuit. Itaq;
iuẽiſti gr̃aʒ.ſ.dei ⁊ hõim pacẽ moꝛtis ſtruc
tõeʒ. ⁊ uite reꝑatõzʒ: ut ꝑ te deꝰ mũdũ ꝛedime
ret: ꝑ te iluinaret: peꝛ te ad uitaz reuocaret.
Plena g ia gra ĩuenit graʒ ſed alijs ⁊ ad diſ
peſũdũ. Unð aug. O maria gr̃am apud dnñm
iueniſti:et hãc ꝑ totũ mũdũ diffuůdere merui
ſti. Unde notãater dĩc ĩuẽiſti.nõ dĩc habuiſti
uel acꝗſiuiſti. q; res hĩta ulł iuſte acꝗſita. ut
ꝓpꝛia cuſtodit.ſed ĩuẽta his ꝗ ꝑdidert reſti
tuit.ſic ma?ia iuẽit gr̃aʒ.nõ ſibi ſoli ꝛetinẽdã
ſed tãq; alijs reſtituẽda. Qui.n.ĩuenit ꝑdituʒ
tenet᷑ reſtituere gram uero qᷓ; eua ꝑdidit ma
ria ĩueit.ñ ſolu ꝓ ſe ſʒ ⁊ ꝓ nobᷣ.ĩmo et᷑ ppter
nos:qꝛ ſi nos ꝑctoꝛes nõ fuiſſemꝰ deꝰ de ipſa

uatoꝛis nĩi ieſu xpᷣi.

carnẽ ñ ſũpſiſiʒ.⁊ iõ oẽs q peccãdo gtiã ami
ſimꝰ.ſecuri ad tronũ gr̃a accedamꝰ.et maꝛiã
ĩuent᷑cẽ gre pijs fletibꝰ⁊ deuotis orõibꝰpulſe
mꝰ.ut gr̃as nobis r̃ddat qᷓ; ꝓp nobᷣ ⁊ ꝓpteꝛ nos
iuẽit. Ipſa.n.ita legał.iuſta.pia ⁊ ꝓpitia.qð
łli qꝛẽti denegat gr̃az. Un Berñn.Oibꝰoĩa ẽ
facta.oĩbus ſinũ miſcõie apꝑpꝑuit.ut de plẽitu
die eius accipiãt uniueꝛſi.captiuꝰ ꝛedẽptõm.
eger curatõʒ.teſtis ↄſolatõm.pct᷑oꝛ ueniã.iu
ſtus gr agʒ. angelus leticiã. deniq; tota tꝛinitas
glazʒz. Et iteꝝ.ilioli hec peccatoꝝ ſcala.hec
mea maxia fiducia:hec tota rõ ſpei mee. Di
co uobis ſi pie a uobis pꝑł ſata fuerit ſi pie fue
rit ĩuocata:cõpatiet᷑ uobis.ñũ deerit neceſſita
ti ur̃e.Siꝗdẽ nec facultas ðᷣſſe potit.nec uo
lũtas qm regia celoꝝ ẽ miſericoꝛs ẽ.⁊ mr̃ mi
ſericoꝛdie.⁊ iterũ. Altius ĩtuemĩ quato deuo

tiõis affectu a nobis eã uoluit honoꝛari.ꝗ to

tius bõi plẽitudinẽ poſuit ĩ maia.ut ſi ꝗd ſpei
ĩ nob ẽ.ſi ꝗd gr̃e.ſi ꝗd ſalut᷑ ab ea noueriꝰ ꝛe
dũdar̃ nihil.n.nos hre uoluit ðs.ꝙ ꝑ mã?*ma

2

rie ñ tranſiet.hec berñn. Inueniſti inq; gram

totiꝰ gre auctoꝛẽ ↄceptura.Nã(ecee ↄcipies
ĩ utero)ſie peccato et macula(ac ꝑies filiũ)
ſme doloꝛe ⁊ iriſticia.uirgo ꝑmanẽs ĩ ꝑtu.ſic
⁊ ĩ ↄceptu.Et bñ dic cõcipies ĩ utero: iã.n.ꝑ
fidẽ ⁊ deuotõz ↄceperat eũ ĩ coꝛde ſuo.Et q;
mõ debẽus nos eũ cõcipe.ſ.ꝑ fidẽ et ðuotõeʒ
⁊ pere ꝑ ſcãʒ oꝑatõzʒ.Et uocabᷣ nom̃ eius ihʒ
i.ſaluatoꝛẽ.Nõ gĩc ĩpones.q;ꝛ h̊ nom̃ ab eteꝛ
no fuit a ðo pr̃e ipõitũ et ꝑ angelũ maꝛie ⁊ io
ſeph ac ꝑ eos alijs diuulgatũ. Poc etiã nom̃
ĩpoſitu ẽ ſecundũ ꝓpꝛietatẽ futuꝛam qꝛ ſalus
hũani generis futura erat ꝑ ihm ꝗ ſalus ĩter
pᷣtat᷑.⁊ iõ ſubdit. Ipᷣe.n.ſaluũ faciet.ñ quẽ⸗ↄ
q; ſed populũ ſuũ:ei.ſ.ꝑ fidẽ adheꝛẽtẽ.⁊ ipᷣm
bõis oꝑibus imitãtẽ.a pcĩs eoꝝ.Et ꝑ hoc no
tat᷑ uerus eſſe deus:ꝗa ſolius dei ẽ ſaluaꝛe a
peccatis ut ait Cirſo.popłs xpᷣi ñ tm̃ natio iu
deorũ ẽ.ſʒ oẽs quoq; ꝗ ad eũ ueniũt eiuſqʒ a
gnitõi donãt. Utina ⁊ me peccatoꝛẽ digneris
dne ihu ãnũerar̃ pplo tuo ut ſaluũ me facias
a pcĩs meis(Pic eꝛit magnus)ñ ꝗdẽ eað ma
gnitudie q̃ iohes.ð q? ẽt pᷣdcm fuerat.erit eĩ
magnus coꝛ dno.ſʒ drũter ̃ʒ ãbꝛo.qr iohes
magnus ut hõ coꝛã dño:h̊ vo magnus ut õᷣus
et dei filiꝰ.diĩc ãt h̊ erit magnus:ñ ꝙ añ ꝑtũ
Vgĩs ñ fuerit magnus ſꝑ.n.fuit magnus deuſ
ſiz futurus erit magnus hõ.qr magnificẽtiaʒ
qᷓ; habuit filius dei et᷑nałr ꝑ nãʒ accepturus
erat filius vgis ex tꝑe ꝑ graʒ ⁊ et᷑nalr hiturↄ
ut uns ſit ꝑſõa hõ ⁊ dus,. Et bñ magnus.qꝛ fi
lius altiſſimi meꝛebit᷑ appellari. Uñ ſeqr ( Et
filius)).ſ.nãł ( altiſſimi uocabr di.ipᷣius di ꝗ
ſolus ẽ altiſſimↄ. Põ.n.altↄ ẽ iter cꝛeaturas
coꝛpales ſʒ agłs altioꝛ:deꝰãt altiſſimus.((Et
dabit illi dĩs dus ſedẽ)) i.r̃gnũ ((dd pr̃is eiↄ
)fg Bedãa.ꝙ ãglłs pᷣo dixit xpᷣʒ filiũ altiſſimi
nũc vo pr̃ẽ ſuũ dixit eẽ od'. ꝑ q̊ euidẽt᷑ demõ
ſtrat duas nãs ĩ una perſõa xpᷣi:diuinã.fʒ q;

regnantin est⸗
ſieli Tccleſi ſr
timiu Ui t ſobclt
bieerni) Vic
icb no pels ſed ele
i. Beqbit ego ieten
ſupe onnes cleclode
clig ueum reybanr
hin cono cob bese
ler clegos ſt coputati/
gniantiegeft. Jacobe
lto. nil eñ g ſuppl
T licinregt rpo.gil
chabol. Keiit erge
itrcn iuda ueumerii
oiſrebel ritots eech
fnſucceſne mnss h
turgieb regni exercinn
galnqz dandtiacdof
eipſiſit piais tain
lcobi ſccebit t e
ſic eefnz ri finn
ſpineſhkinmni
ltſegnelöent ſins

tuit honorarigio
maia. ut ſi gaͤ ſpei
t ab ea noueri ꝛe

iit do P mamna
hemſti inq; gram

i (ecee cipies

lal ac pies flli)
pmanẽs i ptu. ſic
es i ulero: ia. n.
ĩ coꝛde ſuo. Et H
p fidẽ et öuotoeʒ
ab nom eius ihʒ
b nom ab eteꝛ
ngelü maꝛie 2 io
uͦ. Poc etia nom
futuꝛam qꝛ ſalus
ihm g ſalus iter
uũ faciet. ñ quẽ⸗
adheꝛẽtẽ im
eoꝝ. Et . hoc no
ius dei ẽ ſalugꝛe a
xpi ñ tm natio in
eü ueniüt eiuſcz a
eccatoꝛẽ digneris
t ſaluü me lacias
us) ñ gdẽ ead ma
lcm fuerat. erit ei
pz abꝛo. gr iches
o magnus ut öis
gnus:ñ añ Ai
fuit magnus den
r maggnificetiaz
naz acceptunus
a3 einalf han

z

Pꝛime partis.

& filius dei: et hũanã.ſʒ q; ẽ filius dauid. Da
bit ãt ei ſedẽ dauid ñ typicã ſʒ uerã.ñ tpales
ſz eternã.ñ terrenã ſʒ celeſtẽ.q idcirco r̃ fu
