ſus ĩ conceptione. Quod bene dicit᷑ caſtel
lũ propter ſeptẽ que conſtituũt nobile caſtꝝ

to ſituatũ ꝑ qð ſpualiter altitudo uite ſpũa

accipitur: ut homo ſpirituauis ſit eleuatꝰ ab
inquierudine ⁊ affectione eorüũ que in mun
do ſunt.⁊ in altitudine celeſtiũ deſydeꝛio uʒ
2 ↄtemplat ione diuiorum. Talis fnit beara
uirgo Maꝛia.que altitudinem uite ſpizꝛitua
lis excellentiſſime ĩ ſe habuit quo ad omnia
predicta.Secundũ eſt murus clauſos ⁊ ſir
mus.ꝑ quem itelligituꝛ firma clauſura ⁊ ui
gil cuſtodia uꝛgiaus itegritatis.que excellẽ
tiſſime fuit in beata uirgine. quam ita murꝰ
uirginalis itegꝛitatis undiq; ualluit.ut nullꝰ
unquam iibidinis acceſſus ad eã eſſet. nec
ſenſus eius ſola etiam cogitatiõe ab aliqua
tangeretur libidine. Unde in ea uerificatuʒ
eſt ilud canticoꝝ Ortus concluſus es fons
ſignatus. Tercium eſt tuꝛris.peꝛ quam ĩtel
ligituꝛ humilitas que hominem pꝛouehit in
altum uſq; ad celum: iuxta illud.ꝗ ſe humi
liat exaltabit᷑: ⁊ ſicut turris eſt ad ꝓtectio
nem ommium que ſt in caſtꝛo.ſic humilitas
tegit ⁊ conſtꝛuat omnes uututes in hoĩe.
k boc munimentum tuꝛꝛis humilitatis ual
de conueniens eſt ao muzum uirginitatis:
duo ĩuicem ſe defendunt ⁊ excellentiſſime i
beata uirgine fueꝛunt. Quaꝛtum eſt foſſa
tuʒ per quod intelligituꝛ paupertas.quę om
nem terſenitatem enacuat ab ania ⁊ h̊ fuit
i uirgine Maria. de qua dicitur quod non
erat ei locus ĩ diuer ſoꝛio quo ſuum pareret
filium. Quintum eſt aꝛmatuꝛa ad pꝛotectio

nem caſtei ⁊ confugiẽtibus ad id neceſſaꝛis

Captʒz. lxj.
p quã intelligitur habundantia pietatis que

eſt i ygine beata. qua protegit peccatores.

⁊ ab hoſte ↄpꝛeſſos fagiẽtes ad eã. Ssextũ ẽ
alim̃ta ſine quibus caſtꝝ conſezuaꝛi non põt

p que intelligitur copia alimenti ſpiꝛitualis
qu ſufficientiſſime in ſe beata uago habuit

ipſa enim inter ſe continebat panem uiuũ
⁊ uerum q ui de celo deſcendit. Septimum
eſt flauius confluens:per quem intelligituꝛ.
plenitudo gratie:q̃ confluxit in beata uir gi
ne. Unde Dieronymus. Ceteris per paꝛtes.
Marie t ſe totam infudit plenitudo gr̃eG¶
Intꝛauit Jeꝛgo(ieſus ĩ quoddam caſtellu).
ſ.in hbeatam uirginem in quam uenit ipſe de
us ad expugnandum diabolum /⁊ mulier q̃ᷓ
daz nartha nomine))i. beata uirgo Cexcepit
illum ĩ domum ſuam ) id eſt ĩ uterum ſuuʒ (¶
⁊ huic erat ſoror nomine Maria) Beata ð
go martha fuit ? Maria: mart ha ꝓpteꝛ ſtu
dium bone actionis. Maꝛia propter ocium
tontemplationis. Martha enim ⁊ actiua ĩ
chꝛiſto filio ſuo fuit. quando omnia opera
miſericordie ⁊ pietatis ciꝛca illũ exercuit.⁊=
curam eius obnixe ſicut mateꝛ egit. An mẽ
bris eius etiam qñ eliʒabet cognate ſue pre
curſorem domini parienti miniſtrauit. 2? ip̃ʒ
pꝛecurſorem ĩ cunabulo fouit ⁊ ĩ balneo la
uit: al aq; obſequia utrique humilit᷑ exhi
buit.Fuit etiam Maria ⁊ cõtemplatiua au
diendo angelum ⁊ dominum ⁊ cũ eis loquẽ
do. ac ſeruans ⁊ confeꝛens ea que uidebat ⁊
audiebat ĩ corde ſuo:que non niſi tempore
ſuo aparuit.cum.ſ.euangelium ſcribi cepit.
⁊ tunc docuit apoſtolos ea que didicerat. in
quo actiua erat. Ideo dicit hic (⁊ huic erat
ſorõ noſe m ãia) ¶ Que ſtetii)conſtãs ĩ fiẽ ¶
ait. Domine non eſt tibi cure ⁊ cerera)) Iſta
martha que conqueritur de ſoꝛoꝛe ſua:eſt ꝛa
tio inferior. attendens ⁊ nidens filium ſuum
ad montem comprehendi inter hec ſolicita
naturali compꝑs ſſione.quaſi ſatagebat eum
libeꝛare.ſed Maria eſt ratio ſupeꝛioꝛ: cõtẽ
plans diuinam uolutnatem ⁊ attendens to
tum ſactuʒ eſſe ex dei ordinatione((quaſi ſe
dens ſecus pedes eius audiebatyea q̃ f lius
ſuꝰ pᷣq xerat de ſua paſſice ⁊ ↄ oꝛmas ſe di
ne uoluntati cõſentiebat quod ſic fieret.ita
qð quaſi ꝛatio iferior beate nirginis conq̃re
batuꝛ de ſupeꝛiori. Sed quid reſpondet do
minuſ:audiamus( Maꝛtha martha ſolicita
es. ⁊ turbaris eꝛga pluꝛima quia beata vgo
ſoliciia fuit quando heꝛode ꝑſequente in e
gyptum fugit qñ iudeos filium ſuum perſe
quentes cognouit.ſed unũ eſt neceſſariũ. ut
ſcilicet unus moꝛiatuꝛ pro populo ⁊ nõ tota
gens peꝛeat.⁊ ( maria) ſcilicet ratio ſuꝑioꝛ (¶
optimam paꝛtem elegit oſcilicet in ommbus
ↄſentire diuine uoluntati (⁊ ideo non aufe
retuꝛ ab es quia ſic oportuit chriſtum pa
ti:⁊ ita intrace in gloriam ſuam. Unde anſ

De miniſterio marthe

elmus R̊ ca ſtellũ qð ĩtꝛauit ieſuſ ſingulariteꝛ
ttemeratam uiꝛgnem eiuſoem ieſu genitri
cẽ maꝛiam ꝑ ſimilitudinem accipimꝰ. Caſtel
lũ eĩ dicituꝛ quelibet turris ⁊ muꝛus ĩ ciꝛcui
tu eius que duo ſe ſeinuicẽ ðfendunt ita ut
hoſtes peꝛ murum ab arce ⁊ a muro ꝑ aꝛcegʒ
aꝛceant᷑. Puiuſmodi caſtello ñ icõgrue vgo
mar ia aſſimilatur. quam nirginitas mẽtis ⁊
coꝛpoꝛis ita q̃ſ muꝛus undiq; uall auit. ut nł
li unquã libidini eſſet ad eã acceſſus.nec ſẽ
ſus eius aliqua cõriperet illecebra.Et qr v
ginitatem cũ libido ñ poſſit ſolet impugna:e
ſuꝑbia.ẽ in eadem uiginitate turris humili
tatis oẽz repellens ſuperbiam. Itaq; H̊ duo
murus uidelicet uirginitas ⁊ turris hũilitas
ab alterutꝛo muniunt᷑.ut unq; i humili vgie
fueꝛit nec ſuꝑba vginitas.nec inquinata hũi
litas.ſed ſemper in eadem peꝛmanſerit ⁊ hu
milis uiꝛgimtas.⁊ vginalis humilitas. Due
iſte ſorores (ſicut ſancti patres plemſſime ex
poſueꝛunt) duas in ſancta eccleſia uitas deñ
gnant martha.ſ.actiuam. maria ueꝛo ↄtem
platiuam. Iſta laborat ad exhibenda ĩdigẽ
ti omuia humanitatis officia. illa uacat ⁊ ui
det. quoniam ſuauis ẽ dñs iſta circa exteꝛio
ꝛa occupatur.illa ĩteꝛiora ↄtemplatur. Siẽ
autem maria ſingularis eſt mater dñi ita ⁊z
effectus iſtaꝝ uitarum. quarum iſte due ſo
ꝛores typũ tenent ĩ ea extitit ſingulariſ.Non
q; i aliqua ꝑſona imo ĩ oĩbꝰ martha ſic eſt o
perata nõqᷓ; ſic alias maria cõtẽplatõi uaca
uit. nonq; ſic alias h̊ uel illa quod ſuũ eſt ex
hibuit altera.martham ⁊ mariã dico eoꝛũ ſi
gnificãtià intelligo. Sed iam uide amus ac
tõm huius maꝛt he deinde coijciamus ↄtem
platõm huius marie.⁊ ut pleniꝰid faciamus
quid alij ꝑ martham opant᷑.⁊ quid iſta ope
rata ẽ ↄferamus. Alij hoſpitẽ quelibet ĩ do
mo ſua ſuſcipiunt.iſta ñ quẽlibet ſed ꝓpᷣᷣ fi
lium ði qui ũ habet ubi caput ſuũ recliet. ñ

Idomo ſed ĩ utero ſuſcepit.Alij nuduz quẽli

bet ueſte mutabili atq; cõꝛuptibili undelibʒ
ↄpoſita operiunt.iſta vbũ dei ꝙ in eadẽ vᷣgi
ne caꝛnẽ ĩ unitate ꝑſone aſſumpñt.que ſiñ: fi
ne ĩcorruptibilis atq; ĩcõmutabilis permãe
dit. Alij quemlibet eſurientem ł ſitientem ci
do uel potu exteriori reficiunt.iſta hoĩem ð
um humanitus ĩdigentem ñ ſol um exterioꝛi
bus cibis ł potibus pauit uerũetiam inteꝛio
ri ſuo lacte aluit.Et ut breuiter ſex illa oꝑa
miſcõie percuꝛramꝰ.q̃ ſi uni ex his minimis
fiunt deꝰ ſibi facta ↄfitetuꝛ iſta non quemli
bet ex minimis:ſed ſummuz ði filium hoſpi
tem ſuſcepit nudum carne l etiam pannis o
peruit.eſuriẽtẽ pauit.ſitiẽtez lacte potauit.
Ifirmũ per infantiam ⁊ iacentiañ ſolũ uiſita
uit. ſʒ ⁊ balneãdo.liniẽdo.fouẽdo. geſtando
freqntauit ut merito ð illa dicat. Martha
antem ſatta gebat circa fꝛeq̃ᷓns miniſteꝛium
Compᷣhenſo ⁊ crucifixo quaſi ĩ caꝛcere poſi

æ& ocio marie

to affuit ſicut ſcriptũ ẽ. Stabat àt iuxta eraua
cẽ ieſu mateꝛ eius. Inter bec ſolicita erat

2 turbabat᷑.cũ fuget ĩ egyptuʒ a facie heꝛo

dis.turbabat᷑ cũ iudeos iſidiantes. ⁊ mortẽ

ei iferre uolẽtes cognoſceret.Ad ultimũ tur

bata ẽ ualde cum uidit filium ſuũ talem cõ

prehẽdi.ligari.flagellari.ↄſpui.ſpinis corõa
ꝛi. öᷣriðꝛi.colaphigaꝛi.crucifixi.mõi.ſepeliꝛi.
Uñ ei ↄgꝛnit qð qr. Martha maꝛtha ſolici
ta es ⁊ turbaris eꝛga plurima. Nemo vo du
bitat quin beata maria filium uellet.de om
ni tꝛibulatione eripi.⁊ ſeipſam in pertuꝛba

tione adiuuari a diuninitate quam eidè filio

ſciebat ineſſe ꝑ theorica que eſt ꝑs marie:.
Poc eſt qð martha conqueꝛitu ꝙ eã ſoro⸗
fliquit ſolam mĩſtraꝛe.⁊ eius auxiliũ in mi
niſterio flagitat.hec de ꝑte maꝛthe. Porꝛo
de ꝑte marie que optima predicatur quãta

uel qualis fuerit in beata maꝛia quis digne

loquatuꝛz.ſi talis eſt ut diximus.ĩmo melior

ẽ q; diximꝰ ĩ beata maria ꝑs maꝛthe q̃ tamẽæ
a dño nõ laudat ſed tñ n uitupeꝛatuꝛ qualis
eſt pars quam optimam maꝛia elegit.q̃ ſic

laudatur ut ab ea non au ſeꝝi dicatur. o qᷓ;
magna młtitudo dulcedinis dei fuit i beata
vgine maria qñ ſpirituſſanctus i eam ſuper
neit. uirtus altiſſimi ei obũbꝛauit ⁊ ð eo
dẽ ſpirituſanto concepit. Quid de eo non ſa

piebat in q̃ ſapientia dei latebat.⁊ in cuius

uteꝛo corpus ſibi aptabat. Pec ãt non ſolũ
ad pedes ſed ad caput dñi ſedens audiebat
uerbum ex ore eius. Pec cõſeꝛuabat omnia
vᷣba ãgelorum.paſtorum. magoꝛum. nec nõ
ipfiꝰ fuij ſui conferens ĩ coꝛde ſuo. Nemo un
quam ſicut iſta guſtauit quam ſnauis ẽ dñs
inebꝛiebat ab ubeꝛtate domus dei ⁊ toꝛꝛen

te uoluptatis ei potabatur. Nec nimin quo

niam apud eam immo intꝛa eã eꝛat fõs uite
de quo manabat tanta peꝛfectio utꝛiuſq; ui
te ciꝛca pluꝛima ut maꝛtha occupatur cir

ca unũ ut maria delectabatur ( Porꝛo. unũ

ẽ neceſſarinm)quia plurima aufeꝛunt.unũ
manet. Singulariter igitur ꝑtez marthe pe
regit.ſingulariter optimam marie partẽ ele
git. Sed paꝛs maꝛt he ei aufertur iã enim ñ
eꝛit ſolicita ut miniſtret ei ſiẽ puero.cui om
nes angelorum ordines miniſtrãt ſicut domi
no. Jam non tꝛiſtabituꝛ fugiens ĩ egyptuʒ a
facie herodis quia ipſe aſcendit ĩ celuʒ ⁊ he
rodes deſcendit ad infernum a facie eiꝰ. Jã
non turbabitur erga plurima que feceꝛunt
filio ſuo iudei quia omnia ſubdita ſunt ei.
Aam filius marie a iudeis uel militibus no
flagelabitur nec occidetur: quia chriſtus re
ſuꝛgens a mortuis. iam non moritur. moꝛs il
li ultꝛa non dominabituꝛ. Daꝛs eꝛgo maꝛthe
aufeꝛtuꝛ ſed bono ſuo:quia paꝛs Marie ei
preficitur.que non aufeꝛet᷑ ab ea. Exalta
ta ẽ enim ſuper choꝛos angeloꝛum r̃pletum
eſt in bonis deſydeꝛium ſuum. Uidet deum

wnekber Aug⸗ Mrali⸗
Pilgoenaſeliſr izfl
.aſeliek abbas t peln ce⸗
Pilgris fſit diabol'ne
ſtcapete conit badundanti
reoq crtidtis boe caſtelli e
nan Wmenſin uiglie ieiun
(o menuat ſec ain imo
genolnd. nb caſeloem⸗
lesqſt ſNicn trdit engn
ria ſlaaſtnesiganſoc
ſidetes. Aa iſd caela ren
hoßptlienisad egfligi⸗
Meeclyif qi aliquisnonn
Pyr eloin menbris ſuis
ſellun.ieligionig ocun
Onthun paſi tſignf
eneſe mites benignieſe
nüfceniiz thuicenit or
ommingficllaczofſeige
debent eſ iorin
oleloi chuſtra
3 2 2 e les ſtern

n in ennube
ie guamn eidefio
lgneeg Pwri⸗
gneitugei ſeen
Ncei ſor
eeins aupli nn
a presicanur guant
a mmia gnid gige
Giximus imo neiior
ia go mantheqtams
ſi uitupezatue qualis
n maria elegit. q ſe
uſenidicatur.,0 ih
inio dei fuit i beata
lunctuoi eamn ſuper
obuͤbꝛauit 10 eo
AQuiad de eo non ſa
latebat. in cuins
t. Dec ät non ſolu
i ſedens audiebat
cöeanabatommi
.magorum. et
ccrde ſno. Nemo un
aam ſnanise⸗ is
e domus deid tonen
onur. ſiec nimin gud

o inna e eigt fos uute

7

. ni
a perſecliontinſhn
nithe oepon
ccuhatmn

Pꝛime partis
facie ad faciez ſicuti eſt gaudet cũ filio ſus

ineteꝛnum. Pec ẽ ꝑs optima q̃ nõ auferetur

ab ea. Cuius ⁊ nos ꝑticipes ſinꝰ meꝛitis ⁊ pᷣ

cibus eius ꝑ ieſum xpum dominum noſtruʒ

Amen. bec Anſhelmus. IJpſa ẽt uirgo ma
ria elegit optimã ꝑtem ⁊ ĩ gratia ⁊ gloria.iĩ
gatia quidem ĩ uita. iſta p omnimodam
tutũ ſuꝑhabũdãtiã.qr ut dicit Piero.ſicut ĩ
compaꝛ atione dei nullus bomo bonus.ſic in
compazatione matris dni nulla inue ntur
pfecta quàtũcũq; vᷣtutibuſ eximia cõprobet᷑
Ileo bene ð ea canit eccleſia Mec pᷣmam ſi
milem uiſa ẽ nec habere ſequẽtẽ. In glorta
etiam elegit optim am ꝑtem illam uidelicet
ptem quia nulla ĩ celo cirꝛa thꝛonum dõi ma

ieſtatis ſuplimioꝛ. qr exaltata è ſuꝑ oẽs cho

ꝛos angeloꝝ ⁊ hec ꝑs optima nũqᷓ; aufeꝛetur
ab ea ĩð eteꝛnũ.De hac parte optima Augu.
loquens ad eam dicit. Ad hãc uſq; gloriã tu
uigo gloꝛioſa puecta es ut ſuperno regi nil
ſuperius habeas i ſepꝛemis que ẽt an gelicã
tranſcẽdens dignitatem ad ſuperni regis es
ſublimata conceſſum. Ubi eĩ. Rex filius tu
us poſuit qð ex te ſumptù eſt. ibi poſuit ⁊ te
matꝛẽ ex qua ſumptũ ẽ: Neq; eĩ fas eſt cꝛe
deꝛe te eſſe alibi.quam ubi id ẽ ꝙ ex te ſum
ptum eſt hec Aug. Moraliteꝛ exponit iſtõᷣ
ò fligiop. ut caſtellũ ſit ipa rligio.muri iſtiꝰ
caſtelli eſt abbas ⁊ prelati ceteri foſſata ſũt
pauꝑtas q̃ foſſata diabolꝰ ut caſtellum poſ
ſt capeꝛe conat habundantia diuitiaꝝ iple
re aq̃ circũdans hoc caſtellũ eſt fons lachry
maꝝ alimẽta ſũt uigilie iei uuiũ diſciplĩie ꝗ
bꝰ caꝛo attenuat᷑.ſed aia impĩgu 2t terris ẽ
otempl atõ. In h̊ caſtello ẽ maꝛth 1. ſ. officia
les.q ſt᷑ ſoliciti ⁊ turbãt erga plurſa ?⁊ Ma
ria. ſ. clauſt: aies ĩ clauſtꝛo circa pedes dm̃ r
ſidẽtes. Ad iſtõ caſtellũ uẽit ipᷣs qñ aliꝗſ c
hoſpitalitatis ad ipᷣazʒ rligionẽ decilinat ieſ?
n. ecipit qã aliquis no mine eius ̃cipituꝛ.
Igr ieſus in membris ſuis ĩtꝛat ĩ quoddà ca
ſtellum. i.religionis locum ⁊ mulier quedaʒ
Martha. ſ. ↄpaſſõ ⁊ ſignificat ꝙ officialeſ 5
bent eſſe mites benigni ⁊ ſeduli circa hoſpi
tũ r̃ ceptõz. ⁊ huic erat ſoror noie maꝛia nõ
domina ſñ ancilla qꝛ officiales ĩ clauſtꝛis nõ
debent eſſe domini clauſtralium nec ecõuer
ſo ſed oẽs fres qr magiſter unꝰ ẽ xpᷣs ⁊ unus
pr̃ xpᷣ. una m r̃gula. Que ſedena ſecꝰ pe
des dũi. ubi deſcꝛibit᷑ officium clauſtꝛalium
ſ. ſedeꝛe. tacere. meditari. aud r̃ dnzʒ loquẽ
tẽ ĩ ſcꝛiptura ⁊ ĩ cordibꝰeoꝝ. Sʒ martha 2
ꝛit dicẽs. Oñe ñ ẽ tibi cuꝛe ⁊c.qr officialeſ ꝗ
ſut ciꝛca tẽooꝛ alia occupati pbẽt ð clauſtra
libꝰ ꝗ uacãt ↄtẽplationi conqueri pacẽ ↄtẽ
platõòis appetẽdo. « tumultũ negocioꝝ mun
danoꝝ fagiẽdo. Inñ Bern. Feux dom ? bea
ta cõgregatõ ubi marta q̃ꝛit᷑ ð maꝛia. naʒ
maꝛia marthã emulari ĩidignũ ẽ ꝓrſ 9, NMam
maria optimã gtẽ elegit.ſ.clauſtrales ꝗq ua

Capl3ʒ. lxij.
eãt eontemplatõi.qne ñ auferetur ab ea. qr

nlił hodie appellat 3 clauſtralẽ: ꝗ ułt i clau

ſtro ꝛeſidere: ſed bñ appellat 3 eù ꝗ uult ab
bas fieri.ł que non auferet᷑ ab ea:qꝛ uita a
ctiua cuz nita pñi deficit. uita vo ↄtemplati
ua poſt hanc uitã proficit.
Oratio.
d O nine ieſu xpᷣe ꝗq ꝓ nobis ueniſti in
cãnẽ.ꝑ diuine nature ⁊ humàe unio
WMnẽ: moueant uiſcera miſcõie tue ſuꝑ
me ĩdignũ ſeruũ tuum pctorẽ ⁊ ꝛeũ :⁊ illius
marthe q̃ te ĩ uirginali utero ſuſcepit hoſpi
tio. ⁊ illius marie que neꝛba tua conſezuauit
oferẽs ĩ corde ſuo.ſcilicet illius clem̃tiſſime
genitricis tue fide.meritis ⁊ precibꝰ ueni: ?
mentem meam per gratie infuſionez: ut nil
preter te diligam. nil queram. nil etiam cogi
tare concupiſcam. ſed tu ſolus mihi ſis ſpes
⁊ omne opus.oratio.ut ⁊ bic prelibaꝛe aliq̃
tenus ualeam ↄſolatõis tue dulcedinẽ Amẽ

¶ de muliere ſamaritana. Ca. xij.

T abiit iterum Jeſus in galileam
de qua uenerari iudeam. Anteq;
eniret autem in galileam. oporte
bat eum tranſue peꝛ ſam ariã r gio
nem. non ex intentione declinandi ad ſama
ritanos. ne doctꝛine ſue uideꝛet᷑ Zᷣꝛius.ꝗ di
xit diſcipulis ſuis:ĩ uiaʒ gentiũ ne abieꝛitis.
q; ſam aꝛitani partim ezant gentiles ſed ex
uie diſpoſitõe ⁊ neceſſitate.qꝛ ſamãia media
eſt inteꝛ iudeã ⁊ galileã( Uenit eꝛgo iuxta
ſychem) ciĩtatem regionis ſamarie q̃ coꝛrupꝑ
te ſychaꝛ dicebatut nunc ueꝛo neapoſ dicit᷑
quarto miliario a cſĩtate q̃ ſamaria dicebat᷑
nuc uero ſebaſte dr̃ a qua tñ adhuc regio ſa
maꝛia denoĩat᷑. Diſtat vo ſychẽ õ hieꝛuſalẽ
xiij. leuciſ ad aquilo nem. Ut ãt in geneſi di
cit iacob. ueniẽs de meſopotamia emit agꝝ
ab emoꝛ pꝛincipe ciuitatis ſychẽ.⁊ ibi ad tẽ
pus habit auit iuxta uꝛbem.ſed ꝑꝑ raptũ di
ne filie ſue occiſi ſunt habitatores illiuſ a fi
lijs ATacob.⁊ ſic ceſſit ĩ poſſeſſionem eiꝰ quẽ
locum dedit iacob mor iens filio ſuo ioſeph
ſed tempor̃ pꝛocedente uenit ad ſamaritãos
⁊ gentiles ¶Eꝛat autem ibi fons iacob i. pu
teus non lò ge a porta ſychẽ auſtꝛali quẽ ip
ſe fodeꝛat qnando ibi habitabat qui hacte
nus ſic uocatus fueꝛat. ſed ex euentu qui ſe
gt poſtea puteꝰ ſamaritae ẽ denoĩat ſr̃ quẽ
eccła fuit ↄſtructa ĩ modũ crucis.ĩ cuiꝰ me
dio ipſe puteꝰ ẽ ſtus ad cuiꝰ ſiniſtrã oſtẽdit᷑
mãſio iacob.et pᷣdiũ quod ðᷣdit filio ſuo. Iſte
p teus eſt fons dictuſ quia oĩs puteus fons
eſt ſed non omnis fons puteus. ons. eim di
citur ubicunq; manat aqua de ſezza. ſed ſi in
ſuꝑficie ſcatuꝛit fõs tâtuʒ ⁊ pꝛopꝛie dicit᷑ ſi ĩ
ꝓfudo ſcaturit ita puteꝰ appellat᷑ ut nomẽ
fõtis nõ amittat.hic aut fõs ꝓ puteo ponit

De mliere

¶ Jeſus ergo fatigatus ex itinere in quo ap
paꝛebat ueꝛitas humane natuꝛe ex ifiamita
te (ſedebat hic ſupꝛa).i.iuxta fontẽ ſeu pu
teum pꝛopter loci aptitudinẽ ad quieſcendũ
⁊2 docenduʒ. ut.ſ.requieſcere faceꝛet coꝛpus
a ſeſſio ꝑꝑ laboꝛem facta eſt ut dicit Ca.
? iuxta fontem erat locus aptus xpᷣi doctrie
apud quẽ ẽ fons aque ſapie.gratie ⁊ uite.uñ
ẽt ꝑꝑ auètem docendi ſedebat: ga ſũmꝰ doc
toꝛ erat ( Poꝛa ãt erat quaſi ſexta) Poc dr
ad oñdenduz câm fatigatõis.ꝗa per magnũ
tpᷣs ẽt pᷣdicando laboꝛauerat non.n. iumẽtũ
hẽbat: Iſta fatigatõ xpᷣi hõa ſexta fuit ſignũ
paſſiõis eius future tali hoꝛa. Fatigat᷑ dñs
m carnẽ.cuius fortitudie cõditi ſumus fati
gat ꝑ quẽ fatigati recreàât fatigat quo deſe
ꝛente fatigamur auo pñte firmamuꝛ. Suſce
pit ei oĩa q̃ nr̃e ifirmitatis ſunt ſine pcto:ut
nos a pcto liberaret: ⁊ nos quaſi ifirmus in
firmos nutꝛiret. Foꝛtitudo nãq; eiꝰ nos crea
uit ifirmitas nos recreauit. Aſſumpfſit nõ ſo
lum nãm humanã.ſed ẽt defectus circa nãz
quos uidelicet ipᷣm decuit aſſumeꝛe. Uñ cuʒ
pene ſint exeꝛcitatie vᷣtutis pfecte ⁊ teſtifica

tiue humane nature.non ſimulariue aſſũpſit/

penalit ates tam coꝛpales qᷓ; ſpũales que ireſ
piciunt noſtram nãm in cõti ſicut fame ⁊ ſiti
abntia alimenta triſticiam ⁊ timorem in pᷣ
ſentia nocumenti. ⁊ cetera huiuſmodi ut eſt
calor ⁊ frigus laſſitudo ⁊ filia. Nec tñ omẽs
defectus aſſumpſit corꝑales.ſicut ſt᷑ defectꝰ
egritudinuz multifoꝛmiũ nec oẽs ſpũᷣales .ſi
eut ſt᷑ pctm igrantia rebellio carnis ad ſpm.
Apᷣs ꝗppe uolẽs oñdere vitatẽ huane natur
Emittebat eã agere ⁊ pati q̃ ſunt ppᷣa bois
uolenst in ſe oñdere uoluntatẽ dinie natu
re faciebat ⁊ oꝑpabat᷑ oꝑa dei. Uñ qñ retra
hebat influſum diuine nature uirtqtis a cor
poꝛe eſuꝛiebat ⁊ fatigabat᷑.qñ vo ipam vtu
teʒ diuinã coꝛpoꝛi exhibebat.ſine cibo ñ eſu
ꝛiebat: ⁊ ĩ laboꝛibus nõ fatigabatur. ( Jue
runt ãt diſcipuli in ciuitatem ſic hẽ ut cibos
emerent) Pinc fßʒ Qꝛiſᷣ. euangeliſta oſtẽdit
xpᷣi humilitatẽ.ĩ eo ꝙ ſolus rᷣlĩquebatur ete
nim ita diſcipulos aſſue fecit.oẽm ſuꝑbiaʒ 2
culcare. Ubi ẽt nota xpᷣi ꝑſymoniam:nã ita
paꝝ de cibis curabat ꝙ nihil comeſtibile ſe
cum ferebat (Et uenit mulier de ſ- amaria)
regione.ſ.de ipᷣa ciuitate ſichem tüc ſamari
tanoꝝ metropoli(aurire aquaz )litteralꝛ pp
defectum corpoꝛalem.ſed i miſterio pꝛopter
defectum ſpũalis doctrĩe: ⁊? gratie pꝛedicto
peioꝛẽ inter qᷓ; ⁊ xpᷣm dyalogꝰfuit qa pluꝛes
locutões mutuo habuerunt.dño ꝗᷓ potuʒz pe
tente. quaſi fidem eius ſitiente. ꝗa ⁊ ſitiebat
aduam pp itineris fatigatõeʒ. ⁊ ſalutẽ hoĩs
Rꝑ eius amoem, mulier notans euz ⁊? cogno
ſcens ex fimbꝛijs pallij ipum eſſe iuneum di
xit iudeos non couti ſamaꝛitanus Aa iudei
abſtinent a rebus eoruũ. Ex habitn ergo quẽ

ſamaritana.

portabat: cognouit mulieꝛ ꝙ iudeus eſſet.qꝛ
ſicut erant diſtincti ab alijs ĩ cultu dei.⁊ in
coꝛporali circunciſione. ua etiam in ueſte.
Judei.n.habebant fimbꝛias ĩ neſtibus.peꝛ
quas diſcernebaãtur a gentilibus. Eꝛgo ⁊ tu
ex habitu cognoſcãis eſſe chꝛiſtianus.ex ha
bitu ⁊ ſobꝛietate ciboruʒz ⁊ edificioruz. ⁊ hu
iuſmodi cleꝛicuſ uel religioſus. Sed heu ho
die uix cognoſcuntuꝛ ⁊ abinuicem diſceꝛnũ
tur clerici a laycis ⁊ chꝛiſtiani ab ĩfidelibꝰ.
¶ t ſciendum hic.quod ſublatis decem tri
bubus in captiuitatem. Rex aſſiriorum mi
ſit pꝛopꝛios homines in odium iudeoruʒ. ad
incolenduz ꝛegnum decem tribuum. ſcilicet
teꝛram ſamarie ⁊ miſſit dominns leones eos
deuorãtes:⁊ ideo Rex aſſiꝛioꝛum habito ſu
peꝛ hoc conſilio miſit unum de ſacerdotibꝰ
captiuis ut doceꝛet eos coleꝛe deum.qui cõ
ſilio peꝛſuaſi recepeꝛunt ob metam feraꝛuʒ
a deo immiſſaruʒ libꝛos Mopſi ⁊ ioſue diſci
puli eius: ⁊ legirima terre.non autem pꝓphe
tias:⁊ inde illis ciꝛ cunciſio ĩerar. non tamen
ab idolatꝛia ceſſabant:quia cum lege etiazʒ
idola colebant.⁊ ſic partim erant gentiles ⁊
paꝛtim iudei.qui primo cynei a fluuio uoca

ti.tunc dicebantuꝛ ſamaritãi.quaſ inter gẽ

tiles ⁊ iudos medij. Pos igitur iudei execꝛã
tur. abſtinẽdo ſe a cibis ⁊ uaſ eoꝛum ſupplã

tatoꝛeſq; uocant quia heꝛeditatẽ patꝛiãche.

Jacob ſibi uendicant a quo ẽt ſamaritani
Jacobite ſunt dicti Qicet.n.eſſet iudeis pᷣ
ceptum ne iungeꝛent fedus ⁊ amicitias cuz
nationibus, tamen ſpãliter abhominantur
ſamaritanos:⁊ eos habebant ranqᷓ; excõmu
nicatos. tum ꝗa terram eoꝝ ꝓ parte occupa
uerant. tum ꝗa eis multas moleſtias ĩ ꝛeedi
fi catõe tẽpli ⁊ ciuitatis fecerãt:tũ gꝗa idola
colebàt:tũ ꝗa ĩ mõte ⁊ nõ ĩ tẽplo ði orabãt
Cuq; colloquẽdo cũ ieſu młier accepiſſʒ ab
eo ꝙ quinq; uiros.ſcʒ legitimos habueꝛat.⁊
ſexti ↄcubĩia erat.ga ñ erat ſuns legitimus
uiꝛ.lʒ hoc ab hoĩbus loci illiꝰ credeꝛet᷑ ait (¶
Uideo)ſ.pꝑ effectũ.hoc ẽ ꝑ ſecreti ruelatõeʒ
(ga ꝓph̊a es tu) Quaſi diceret ſᷣm Criv.In
ꝙ& mihi occulta dicis. oſtendeꝛis ꝓ ha
eſſe.Et iõ ↄuertit ſe ad interrogandum eum
de quodam dubio qð inter iudeos ⁊ ſamaꝛi
tanos uertebatur.ſ.de loco debito oꝛationis
qui apð eos alins ⁊ alius hẽbatuꝛ. Dicebãt
eĩ iudei propꝛiũ locũ adorandi eſſe hyeruſa

lem. ? templũ a ſalomone ĩ mõte moria edi

ſicatũ.ꝓ quo tẽplo iudei ſe ſamaꝛitanis pᷣſfe
rebàt:ecõtra ueꝛo ſamaritani montem gari
gZim iuxta ſic hen ſitum iuxta fontem pᷣdictuʒ
ad dexteram in quo patꝛes eorũ adorauefr̃t:
ꝗr ante templi edificationem iudei in mõti
bus adorare ⁊ ſacrificaꝛe ↄſueueꝛunt.⁊ iõ ꝓ
babile eſt ꝙ Jacob ⁊ filij eius qui pꝛope lo
cum illũ manſeꝛũt i monte gaꝛizim oꝛatões
⁊ ſacꝛificia feceꝛunt. Ubi eſt adhuc phanuz

de ei cuos 1l leent
lealimiueun
1gase ertibus facnun
er udas? en
onis an umlri
ſi rliuu n nerehal i⸗
erilbus oringi plnis
lierrtſoͤ pfero oci loco
guorer ge'tſn i ſpu ? 7ltale.
iulter clleclöe ſen cantate
pbisrere lun it eſt veten
eritate inimo cdis 1 h
ac Fitate ſcei d eius cognu
cratöeneſemedoeraron
lſed mageradoreſenndrn
enimn deus ia ſhiras 1 on
locum ,,cor nundi t duor
t nonſſctam guert i chh
len uel tepli i quo oridi
be ubſtina ooͤs ſen en⸗
huuns iqgooret ge nenis
duiigt tiftori du ſe
ulnen uul tor i
nntt eins deneic gi

ex aſſiniorum abgoſu
Lunumn deſacerdorcy⸗
0s coleꝛe deumm guic
um ob metan feranz
203 Moßſit ioſue iſci
terre. non auten pyhe
ncifo ierat, non tanen
m: quia cum lege enaz
vartim eram gentiles?
no cynei a fuuionoca
morltdi, quaß inter g
ooigitur udei execꝛi
387 uaß eoꝛumn ſuppla
hereditate patꝛijche.
1 quoét ſamaritani
icet. n.eſſet udeis
edus 1 amicitias cuz
ner aopomimantur
wedam rancz ertonn
m eon Pbarte dcci
wltas moeſtias deedt
atis ſeceraͤt: tu ga idola
en noitenlo djendbit
ſeſn mker ccep ſßz i
czlegtinos habliente
119
1i eraj ſuns Nln

Pꝛime partis

iouis hoſpitale de quo dicit᷑ ſᷣo libꝛo macha
beorum. ut patet iruenti. Pro hoc ergo mòõ
te famaꝛitani aduerſus iuòos ſe iactabãt.ꝗ
adhuc celebris loc?ꝰerat.Et uocabant ſama
ritani pr̃es ueteris teſtam̃ti pr̃es ſuos.qr rę
cepeꝛãt libros. Moyſi ⁊ ĩ ꝑte erat iuði Sciẽ
dum tamen ꝙ locus ↄuenientioꝛ erat ĩ Hie
ruſalem. quia ezat a deo electus ut eſſet ora
tionis ⁊ ſacrificij locus. Jeſus at reſpõdens
dixit tempus ueniſſe.ſ. publicationis euãge
lij (quando neq; ĩ hieꝛuſalẽ) adorabũt hoĩ
nes.qr ceꝛemonie ceſſauerunt iudeoꝛuz neq;
ĩ mote üllo ꝗa ſimilr cultuſ ceſſauit gẽtiliũ(
ſed ueri adoꝛatoꝛes adorabunt patrẽ ĩ ſpiri
tu ⁊ ueritati) Dicit ãt p̃em.qꝛ adoratio le
gis ñ erat patris ſed dñi nos eĩ avoramus ut
filij peꝛ amorem. illi ueꝛo adoꝛabant ut ſᷣui
peꝛ timoꝛem. Dicit et in ſpiꝛitu peꝛ qð exclu
dutur figuꝛales ⁊ caꝛnales ceꝛemõie legis ⁊
iudeoꝛuzʒ ⁊ ſubdit ⁊ ueꝛitate ꝑ quod excludi
tur falſitas ⁊ erꝛoꝛ idolatrie qᷓ eꝛat in cultu
gentilium. qꝛ utꝛuq; eſt amotum p xpum.
tpe eĩ pdicatõ s xpᷣi ĩcepit pᷣdicatio euange

lij ꝑ quã itroductus ẽ uerus cultus diuinꝰ.?

ex iudeis ⁊ gentibus factus eſt nnus populꝰ
xpᷣ anus. Qum g umbꝛa ablata lux ueritatis
fiõi radiauit. apparebat ñ eẽ deu ĩ locis ma
terialibus: ſʒ potius i puris mẽtibus. Qnaſi
diceret.Nõ pfero locũ loco ĩ adorãdo ubiq;
adoret᷑ de tm̃ ĩ ſpũ ⁊ vitate.i.in feuoꝛe ſpiꝛi
tuſ ⁊ ex dilectõe ſeu caꝛitate q̃ eſt a ſpꝛitu ⁊
p his qᷓ uere ſunt id eſt ꝓ eteꝛnis uel ĩ ſoũ ⁊
ueritate.i.intimo cordis ⁊ ſpũali adoratõne
ac vitate fidei ⁊ eius cognitõe. Nec putetis
oratiõem eſſe melioꝛẽ ratione corpoꝛalis lo
ci. ſed magis ratione feꝛuoris ⁊ ðᷣſyderij. Lũ
enim deus ſit ſpiritus ⁊ non corpus ſpuͦ alem
locum.ſ.coꝛ mundũ ⁊ öuotum ac puꝛa mẽétẽ
⁊ non fictam queꝛit.ñ coꝛpoꝛalẽ locũ ⁊ mon
tem uel tẽplu i quo oràdũ ſit: qꝛ locus non ẽ
de ſubſtãtia oꝛõis. ſed eius templi ẽſpirituſ
puꝛus iĩ quo orer᷑ de ueꝛis vonis. ſ eteꝛnis. ñ
8ͤ uãis ⁊ trãſiroꝛijs. Qui ſicut ubiq; ẽ.ita ubi
q; adorari uult ⁊ põt. Uñ dauid ait ĩ oĩ loco
dominatõts eius benedic aia mea dno. Unõᷣ
Theophilus ſamaritanoꝝ erat opinio ꝙ deꝰ
loco ↄcluderetuꝛ ⁊ ꝙ in h̊ loco deũ ador aꝛe
oporteat. 3 quos dicit ꝙ ueri adulatoces iſj
localiteꝛ ſʒ ſpãalit᷑ adorant. Juõis ueꝛo ola
ſub figuꝛa erant. ⁊ ideo dicit qd ueri adora
tores non ĩ figura adorabunt. ſedĩ ueritate
Quia ei deus ſpiritus eſt ſpiꝛituales adora
tores querit. qr ueritas vos. Unde ? Augu.
Qauerebas montem forte ad orddum. ut 0o
eſſes poinquioꝛ ſed ipᷣe 9 ĩ altis habitat hu
milibappropiquat: ergo deſcende ut aſcen
das.aſcenſiones ĩquit ĩ corde ei in conualle
ploꝛationis q̃ͥ bumilit atẽ habet. In templo

nis oꝛaꝛe.ĩ fe ora: ſʒ pus eſto templũ dei. Et

ſic patet ꝙ chriſtus iſtruxit mulieꝛem de vo

Capfz3. Ixij.

eultu diuino ĩ pxio futuro:qꝛ idolatꝛie gen
tiam ⁊ ceremonie iuooꝝ. conuertende erãt
ĩ ſpalem noue legis cultũ diuinuʒ ( Et ue
nientes diſcipuli ò eiuitate cuʒ cibis emptiſ
mirabant᷑ qꝛ cum mulier̃ loquebat Iñ pꝛop
teꝛ aliquã ſuſpitõm. ſʒ ꝙ talis ⁊ tantus doc
tor ac dñs orbis teꝛre dignatus ẽ alloq unaã
ſolã mulierẽ pauperculã ⁊ gẽtilem. Non mi
rabant᷑ ꝙ cũ mulieꝛe loquebat᷑.qꝛ mulieꝛi
bus quandoq; loꝗ ↄſueueꝛat ⁊ quãdoq; ĩ co
mitatu eas habebat:ſed mizabãt᷑ clem̃tiam
q̃ gẽtilem ? alienigenã eꝝoneã docebat: ig
rãtes miſteꝛiũ quo mulier iſta typũ gereret
eccleſie de gentibꝰfuture quã q̃rebat qui ue
nit qꝛer̃ ⁊ ſaluũ facere ꝙ ꝑierat.Unð Criſᷣ.
Muabãt᷑ ꝗdẽ ſuꝑhabudãtẽ vpᷣi mãſuetudi
nẽ ⁊ hũilitatẽ qm ita pſpicuꝰ exiſtẽs ſuſtiuit
loꝗ cũ tãta huilitate ĩopi ⁊ ſam aꝛitãe. Nẽo
tñ illoꝝ dixit ei ꝗd q̃ris.aut ꝗd loq̃ꝛis cũ ea:-
ſciẽtes ꝙ eiꝰ locutio cũ muliere ñ eꝛat ĩutit
⁊ uana qᷓ;uis hoc ñ uiderẽt ꝙ bene ex ſeãnti
effectu patet. Nã mulier edocta a xpᷣo ex feꝛ
uore ðnũcidãdi ꝙ audierat (reliꝗt idriã ſuaz
⁊ abijt ĩ ciuitatẽ)annũciar᷑ ð xpo magnalia
monẽs ciues egꝛedi ad uidẽdũ hoĩeʒ ꝗ dixit
ei q̃cunq; fecerat ẽt occulta.Ex quo pʒ eiꝰ
deuotio q; cõceꝑ at de xpᷣo qꝛ oblita aque ne
ceſſaꝛie ad uitã corꝑalẽ cucurꝛit ad önũcian
dũ aq̃ ſapie neceſſaꝛiã ad uitã ſpualẽ nõ cu
rãs ð corꝑali quõ ꝑꝑ ſalutẽ. In quo ẽt ſeꝗt
exẽplũ apłoꝝ ꝗ ꝛelictis oĩbus ſecuti ſt᷑ dñm.
Ex ̊ diſcant euãgelizaturi prins depõer̃ cu
rã ⁊ onus ſeculi. Ulñ Criſ.ſicut apłi uocati
dimiſerunt ꝛetia ita h̊ dimittit idriam. ⁊ euã
geliſtarũ opus facit ⁊ non unũ tm̃ uocat ſed
ciuitatẽ integram. Unde ? Auguſ. Oporte
bat ãt ut xpᷣo credẽs ſeculo renũciaret.⁊ re
licra idria cupiditatem ſecularem ſe f̃liꝗſſe
ömonſtraret. Dro jecit g cupiditatem ⁊ pꝛo
peꝛauit ãnũciaꝛe ueꝛitatẽ Diſcat qui nolũt
euangeliʒ ire.ut pᷣus idriam ad puteum. ꝓij
ciant. Pec Auguſtinus. Itez ex eo pz mulie
ris deuotio quia non ueretue fateꝛi ſuaʒ tur
pitudinem ur eos adducat ad chriſti pꝛedi
cationem. Unde Czꝛiſoſtomus. NHon uezecũ
data autem eſt hoc dicere. anima enim cuzʒ
ignita fueꝛit igne diuino:ad mhil eoꝛuʒ que
ſunt i teꝛa de rᷣliquo inſpicit.neque ad gloꝛi
am neque ad uezecundiam. ſed ad illam ſo
lam que detinet eam flammam (Et dicebat.
Nãquid ipſe eſt xp:) Quaſi diceret. Sic ui
detur peꝛ effectum. Uidetuꝛ ei magis dens
quam homo: ga ſolus deus nouit cogit atio
nes ⁊ ſecꝛeta hominum. Nota hic quod xpᷣs
hanc mualieꝛem ⁊ nos in ea ad tꝛia induxit.
Pꝛimo ad contemnendum amoꝛem mundi:
cum dixit.O mnis que bibeꝛit ex aqua hac
ſcilicet mateꝛiali:nitiet iteꝝ.licet ad tempus
ſitim aufeꝛat.amoꝛ. n. mũdanoꝝ.ſ. diuitiazu
öliciaꝝ ⁊ honoꝛum ſui n extiguit ſed auget

De mliere

de quibus dicitur in ꝓuerbijs. Sanguiſuge
due ſ᷑ filie q̃ ſꝑ dicũt affer affeꝛ. Sãguiſuga
E mr̃ ſuꝑbie.q̃ ẽ cã ⁊ initiuʒ oĩum maloꝝ 35
ãat duas filias.ſ.cupiditatẽ ⁊ uoluptatẽ quia
ſuꝑbns non tm honores ambit.ſʒ etiam bõa
alioꝝ rapit noluptuoſe uiuit. Iſta t q;ᷓ ſint
nacua ⁊ uana i moꝛte ondituꝛ alexandri qui
cum eſſet totius mòi dñs diuitijs plenus ⁊ li
bidinoſus ⁊ eius oſſa in uaſe aureo repoſta
fuiſſent philoſophi ibidem ↄueneꝛunt. Unꝰ
g uolens ſuuz dñim onñdere uanuʒz fuiſſe:ait.
HPeri iſti nõ ſufficiebat totus mũdus hodie
ꝑua ſepultuza ẽ ↄtentus. Alius uolẽs oñder
uanũ eſſe suꝛum: ? aꝛagentum ↄgregare. ait
Peri iſte faciebat theſauꝝ ò auꝛo hodie au
rum theſauꝝ facit de ipᷣo.Alius uolẽs oſten
dere uanũ eſſe coꝛpus delitijs nutrire dixit.
Peri iſte nutꝛiebat coꝛpus ſuum diuerſis de
litijs bodie vo comedit a vmibus. Secũdo
xpᷣCs inducebat iſtã mulierem ⁊ nos ĩ iſta. ad
deſyderandũ amorẽ dei cũ ait. Qui ãt bibe
ꝛit ex aqua qua ego dabo ei.ſ.de gr a ſpiritꝰ
ſancti.ñ ſitiet ĩeternũ.ꝗa amoꝛ ſpùſſancti ex
tiguit amoꝛẽ diuitiaꝝ.delitiaꝝ ⁊ honoꝝ. AUñ
Aug.Qui biberit de fluuio padiſi cuius una
gutta maioꝛẽ occeano:reſtat ut ĩ eo oĩs ſitiſ
mundi huius penitus extincta ſit.ſᷣ Augu.
Duins fluuij paradiſi unam guttã ꝑceperat
Paulus ⁊ ſtatim extinxit ĩ eo oẽm ſuꝑbiam
ita ꝙ ferocem lupum mutanit ĩ agnũ mſue
tum. Dercepeꝛat mattheus.⁊ mox extinxit
in eo oẽm auaꝛiciã.ita ꝙ rapaceʒz conueꝛtit
i ↄtemplatoꝛem.nã qui pꝛius rapiebat aliẽa
poſtmodum ↄtempſit ppa. Perceperat Ma
ria Magdalẽa.⁊ mox extixit ĩ ipᷣa oẽʒ luxu
riam ita ꝙ coꝛniculã nigrã ↄuertit ĩ colũbaʒ

cãdidam. Tercio ĩiducebat eam ⁊ nos in ſui

cognitõem.gradatim autem mulieꝛ ſurrexit
ad cognitõem xpᷣi.nam pᷣmo dixit eum eſſe
unius dei cultoꝛẽ in hoc ꝙ dixit eum eſſe iu
deum ⁊ hoc fuit magnũ.deinde dixit eũ eſſe
ꝓphetã.⁊ hoc fuit maius tandem dixit ⁊ cꝛe
didit eum eſſe xpᷣm ⁊ hoc fuit maximũ. Der
B dat iĩtelligi ꝙ debemus a minimis: ⁊ pau
latim aſcẽdere ad maioꝛa. Iſte gꝛadus ſigni
ficat in marco ubi dr ultro teꝛra fꝛuctificat
pᷣmo heꝛbam deide ſpicam: deinde plenum
ſꝛuctum in ſpica hoc ẽ ſᷣm glo.timorẽ. pmazʒ
7 caritaté. Peimo ptinet ad incipientes. ſᷣm
ad ꝓficientes. Tertium ad pꝑfectos. De G̊ ha
bes latius ĩfra poſt ſequẽs capłm ĩ ̃a pabo
la q̊ ẽ de zizania(Et exierũt) hoĩes(de ciui
tate) uenientes ad ieſum ut pñtialr audiꝛẽt
euũ. In quo dat intelligi.ꝙ ſi ad xpᷣm nolumꝰ
ize OO w³9nos ciuitatẽ exize. i. amoꝛẽ caꝛnalis cu
piditatis deponereſ Interea).ſ.dum młieꝛ
abeſſet ac ciuibus pᷣdicaret:⁊ anteqᷓ; ſamari
tani ad eum ueniſſent (rogabant eum) quẽ

fatigatuʒ uidebãt(iſcipuli)qui cibos attu

lerantſ((ut manduc aꝛet) qa boꝛa comedẽdi

ſamaritana.

?7 locus ad bhoc aptus eꝛat ⁊? fur tpᷣs aptã ad
pꝛandium in abñtia alioꝑ. Dita ât occaſioe
ex cibo coꝛpoꝛali.ĩcipit loqui de cibo ſpuᷣali
ſ.de ↄuerſiõe ſamaritanoꝝ ꝗ - eius pᷣdicatò
nẽ ſt᷑ ei ĩicorpoꝛati.uñ ſubdit(Ego cibuzʒ ha
beoyex pr̃is ordinatõe (maducare)).i.mihi
ĩicorpare(quẽ uos neſcitis).q.d.alius cibus
.ſ.ↄuerſio gentiuz plus me delectat q; cibus
p uos apportatus.ubi Theop. Hoiĩim ſalutẽ
hic cibũ uocauit. oñdens quãtum deſyderiũ
hʒ nr̃e ſalutis.Sicut.n.nobis ↄcupiſcibile ẽ
cõmedere ita ei ſalnare nos.h̊ Theo. Dicat
g hoc pᷣlati eccłe exẽplo dni. cũ eis offerũtu⸗
exenia ciboꝝ ⁊ huiumſõi g cibu hẽo mandu
care quẽ uos neſcitis ⁊ ↄtẽnãt oblata eis ꝗa
excecãt oculos coꝛdis.Et adiungit.(¶ Meus
cibus eſt)).i.̊ ẽ mea refectio: ⁊ delectatio
ac firmitas ⁊ ſuſtẽtatio ut nõ cuꝛans de cor
poꝛali cõmodo ꝑꝑ ſalutem ĩ quo ẽt ſequitur
exemplum apoſtoloꝝ g relictis oĩbus ſecuti
ſunt dñm((ut faciam uoluntatem eius ꝗ mi
ſit me.ut pftciam) c ↄpleam (opus eius
ſcio eum uelle in hoĩim ↄuerſiõe ⁊ redemptõ
ne qui uult oẽs hoĩes ſaluos fieri: ⁊ ad agni
tõem eius uenire. Uoluntas qiuppe pris eſt
ut ĩ filium eius credamus.opus vo pr̃is ẽ ꝓ
uiſio nr̃e fdemptõis. Cibus g ⁊ potus.i.dᷣlee
tabilis ꝛefectio xpᷣi nr̃a ẽ fides ⁊ nr̃a ſalus
quã ipe cũ magno q̃rebat deſydeꝛio cuiꝰ de
licie ſunt eſſe cũ filjs hoĩm. Tũc g deo cibũ
ſpuůalem offeꝛimꝰqñp pᷣuenientẽ gram ab eo
ſalutẽ nr̃am poſcimus.cũ.ſ.petimus fiat uo
luntas tua ſicut ĩ celo ⁊ in terra. Scòm Ori
ginem oĩs hõ ꝗ bene oꝑatur ad duo dqʒ diri
gere ſuam intentionem.ſ. ad honoꝛem dei ⁊
utilitatem ꝓximi.ga finis pᷣcepti ẽ caritas qᷓ
ↄtinet amorẽ dei ⁊ pximi. ⁊ ſic q aligd fa
cimus pꝑꝑ deũ finis pᷣ cepti eſt deus qñ vo pp
utilitatẽ ꝓximi finis pᷣcepti ẽ pximꝰ F acit g
uolũtatẽ patris docẽdo cꝛeder᷑ ĩ ſe facit opꝰ
eius mãifeſtãdo miſteriũ ĩcarnatõis quouſq;
per paſſioneʒ ⁊ cetera pficiat illud ⁊ ↄpleat
Et ꝙ inſtet tpᷣs hoc faciẽdi oñdit dicẽs¶Mõ
ne nos dicitis ga adbuc quattuoꝛ menſes ſt᷑
⁊ meſſis uenit) Uñ ꝑpendit᷑ ſẽ ĩ ſcola.hyſto.
dr̃ᷣ.ꝙ hiemis tpꝛe h̊ factũ ẽ. ⁊ uidet᷑ ꝙ factũ
ſit ĩ mẽſe ianuarij ga ᷓ illa calida regiõe ſũt
meſſes tẽpeſtiue.uñ ĩ feſto pẽthecoſtes offe
rebãt᷑ frugũ pᷣmitie.q.d.xpᷣs:licet tpᷣs meſſis
corꝑał ad huc diſtet.tpᷣs tñ meſſis ſpũal i ĩ
ſtat.ddr̃ eĩ meſſis mãł ⁊ cõporał colectõ fſeu
gũ: ⁊ ad hſil itudĩẽ meſſis ĩtelligibił ⁊ ſpũał
dr̃ uoc atõ ⁊collectio hoĩm ad fidẽ. ꝑ quã 2
gregamur in dñi hoꝛeũ. Uñũ ſeꝗt (Ecce qt
co uobis leuate oculos ueſtꝛos).ſ.ſpũales:
(E? uidete ꝛegiones )ad fructum fidei diſpo
ſit as(quia iam albe ſunt).ſ.cãdoꝛe vᷣuotõis
ueſtite.?⁊ mature (ad meſſẽ) ? metendum.
Voc dicebat pꝑ ſamaritanos ad ipſuz ueni
entes.quos uocauit ſegetes albas ? paratas

e . *1

udei v0 min c
nareg ieenerne
gem etian giſ igi⸗
ite ſne ſnionilune
norſtuneritll un
