do ceſſandum: ſed magis pꝛecibus ĩſiſtẽduzʒ
7 ad öum ⁊ ad ſanctos ꝛecurꝛendum: ⁊ tunc
ꝑficietuꝛ oratio ut ſequatuꝛ effectus quãtũ
cũq; fuerit chananeus gẽtilis canis ⁊ immũ
dus. Merito ãt magna dicitu fides eccłie
ð gẽtibus.qꝛ cum gẽtes nec lege fuerint im
bute.nec ꝓphaꝛũ uocibus iĩſtructe ad pᷣdica
tionẽ mox apłoꝝ in auditu aueriſ obedier̃t.
lðoq; ſalutem impetrat̃᷑ meꝛueꝛunt. Morali
ter autem filia eſt anima. uel ↄſcia cuiuſiibʒ
itꝛa eccleſiam diabolo mancipata. ꝓ qᷓ mat᷑
eccłia oꝛat uel ipe homoꝓ fedata ↄicia Anò
Rabanus. Si quis ↄſciam bʒ alicuius uicij
ſoꝛde pollutã.filiã habet a ðömonio uexatã.
Et ſi ꝗſ bona que geſſit pc toꝝ peſte fedauit.
filiã hʒ immundi ſpuᷣs furijs agitatã. ideoq;
neceſſe ẽ.ut ad pᷣces lachꝛymaſq; cõfugiat.
ſctoꝛumqʒ ĩteꝛceſſiones ⁊ auxilia qrat. Uñ ⁊
Cri. Imnare chananeã uir mulieꝛem Sʒ
foꝛſitan dicis. Non habeo filiã q̃ monio ple
na ſit.ſed habes animꝗ peccatis ꝛefeꝛtaʒ .di
cito ⁊ tu miſerer̃ mei dñe.qꝛ aĩa mea male a
ðmonio uexat.grãdis em̃ demõ peccatuʒ ẽ.
Vec Criſ̃ᷣ. Male at uexatuꝛ anima. quando
uexatio non ſentituꝛ.peius quando moꝛbꝰ õſ
peꝛat᷑.peſſime qñ medicus ↄtẽnit᷑. Secũdũ
Theophilũ quoq;.unuſꝗſq; noſtꝝ cũ peccat
mulieꝛ ẽ anima erꝰ peccatrix.id eſt fragilis ĩ
fima.cuius filia eſt opeꝛatio praua que fi
lia a ömone ẽ poſſeſſa.quia actus praui de
monum ſunt Peccatoꝛes nos autem exiſten
tes nücupamua catelli impleti immundicijs
Propteꝛ quod non ſumus digni panem dei
Fciper̃.aut paꝛticipes fieꝛi immaculatoꝛum
miſterioꝛum dei Si vo cognoſcẽtes noſmet
ipſos ꝑ huilitatẽ eſſe catulos. huĩliteꝛ ↄfitea
muꝛ peccata nr̃a:tũc ſanatu filia.quia dele
tuꝛ opeꝛatio pꝛaua.Scõm vo ,Auguſtinum
peꝛ mulieꝛem cananeam poteſt imelligi ꝛaſõᷣ
ſupeꝛior que legibus eternis inſpiciẽdis ⁊ cõ
ſulẽdis intendit: peꝛ ðᷣmonem autem intelli
gẽdusg eſt ipſa ſenſualitas.que etiã peꝛ ſeꝛpẽ
teʒ ſignat᷑. Sic eꝛgo paꝛifoꝛmiter filia mu ie
ris chananee uexatuꝛ: quando per ſenſuali

. .
7 „
1 eC bτ 1.
—r —

Alleg

vA

=

S 5vobis mura iini
cenuserinlo nulie
canbus Pan et döͤſe
catellis ſe coequaut. ban.
le babebꝛt, geſpeclus
dam t ulior fu piuſch fact
miisi oculis meis⸗Oremn
99, ſnetfliasnoſtras Kemne
Tidere iſas digs gue ma
tis veranem, Oamem b
er dedcetes cum
er dfe fli danidade
4hima adnonio derrt.
lcgimine gſenerat. Aue
erii miſercordia f
weerue ien
er ila hoꝛa pci
Ueeſul ſorrüneme
i biecehenell
olig eſperaree
aſonteitego föt 1
mnnridon hunm
a nnibenefci

cunchpetieris

N
ſeguann effeone 1
elts getlig Canist inn
magna cicitin

. eegeen
n Reie necege ſueit 8
u uocibus ructeg e

vin Auciu Aleeriſobecteft,

npemnaf memernt Prglt
„Morali,,le
Rtanina, uel ſci⸗ ennl

holo nunepmni g ni
bonop ſeafn 9 ca hn
boſelim hy alielins nie
babet 1 zMonio uerniͦ,
eſſitpctop peſte feganit.
is furis agitati igeo
Llachermaſch cöfugiat.
dnes t aupilia qra. U
nmanei wir muliezem Sʒ
nhebeo ſlii ddworiee
mima peccans deienez d
mei ne g eig mea malen
ridis ein demd petcatnz i
e at uexatur animns Mando
rimm Peins guangonarb⸗
i nediens det Feii
. unuſlq; noſtn cu peced
8 wermnt tckflei
eſt openatio grana gue
ſeſſaauig aclus hroun
ccalotes nos aufemn d 4
egelliimpleti immuncſn

——,./

0 1A „ .

Pꝛime partis

tatẽ inferior rõ ad cõſenſum pct᷑i mortalis ĩ
pellitur.cuius ſanatio ꝑ mr̃em id eſt ꝛoõnem
ſupeꝛioꝛ a domĩo petit᷑.nã rõ ſuperior ad op
timam deprecat.Et ſicut dominus diſtulit
exaudiꝛe petitõnem mulieris chananee. ut
eius fides clarius appaꝛeret:ſic ⁊ dominꝰ ali
quando dimittit impulſum ꝛationis iferioꝛis
peꝛ ſenſualitatẽ diutius protꝛahi. ut augeat
meritum temptati: ꝓpter ꝙ paulo petenti ſti
mulum caꝛnis a ſe aufeꝛri.dic dñs:uirtusĩ ĩ
firmitate peꝛficit᷑. Imitemur eꝛgo ⁊ nos ec
cleſie filij hanc mulierẽ.q̃ ð gentibus credẽ
do mateꝛ nr̃ a in fide effecta ẽ.qr de gẽtilita
te uenimus. Pabeamus fidẽ. ut unũ ⁊ tꝛinũ
deum cꝛedentes.ꝗdquid iuſte ab eo petimus
nos impetrare poſſe cꝛedamus. Pabeamꝰ* 9
ſtantiam. ut ſi diuina diſpenſatõ preces nr̃aſ
tardiuſ exaudieꝛit:tã diu pꝛeces pᷣcibꝰ iunga
mus quouſq; hoc ꝙ petimus:impetremus.⁊
ſi ad impetꝛandũ nos idoneos non ſentimuſ.
ſpũalium fr̃jm orõnis adiutorium queꝛamuſ⸗.
ut ſicut iſta mulier apłiſ pꝛo ſe ĩteꝛuenientibꝰ
ꝙ petebat:ꝓmeruit.ita ⁊ nos ↄmunibus pᷣci
bus magis q;ᷓ ſingularibus ⁊ ppꝛijs addiuua
ri credamꝰ. Pabeamus humilitatẽ. ut alijs
ö nobis maiora exiſtimãtibꝰ. nos mĩoꝛes iu
dicemus exẽplo hꝰ mulieris.que cum a dñno
canibus ↄꝑata ẽet.ipᷣa ð ſe humiliꝰ ſentiens
catellis ſe coequauit. Panc humilitatẽ ĩ coꝛ
de habebat.ꝗ deſpectus ab alijs dicebat:lu
dam ⁊ uilior fiã pluſqᷓ; factus ſum. ⁊ eꝛo hu
milis ĩ oculis meis.Oremns ĩſtanter dñʒ ut
ſanet filias noſtras.oremus ut ſanet a pct᷑is
2 liberet nr̃as aĩas.que male a ðmonijs ⁊ ui
tiis uexantuꝛ. Clamemꝰhumiliter ⁊ ꝑſeuerã
ter ad eum:dicẽtes cum chananea miſerer̃
mei dñe fili dauid. ⁊ dñe adiuua me. Illa eĩ
anima a monio uexat᷑.q̃ peccatr̃ ñ ceſſat.⁊
ĩ crimine ꝑſeuerat. Que ſi bñ cõuerſa fuerit.
7 de xpᷣi miſeric ordia ñ öſperauerit:dicetur
ei a pijſſimo dño.fiat tibi ſicut uis.⁊ ſanabi
tur ex illa hoꝛa.qꝛ pc toꝛ quacunq; hora cõ
ueꝛſuſ fuerit ⁊ ingemuerit: uita uiuet ⁊ ñ mo
riet᷑.Noli g deſperare uel a petendo ceſſatr̃.
qꝛ ſi coꝛde ĩtegro fiöli ⁊ puro ĩ oratione ꝑſe
uerans:corã ðo tuo humiliaueris.r̃putãs te
indignum omni beneficio ſuo.certiſſime cꝛe
das ꝙ quecunq; petieris obtinebis. Et ſicut
apti rogauerũt pro chananea. ſic ⁊ angelꝰ ꝓ
te rogabit. ⁊ orationẽ tuam ðo offerens: uti
litatem tuam procurabis. Oratio.
d Omie ieſu xpᷣe.te rogo ⁊ obſecro mi

ſeꝛer̃ mei.⁊ sadiuua me ĩ meis neceſ

ſitatibus.ac tẽpt ationũ ⁊ tribulatõuz
nexatõibus.⁊ ſi dñe qꝛ canis ſum ⁊ apud te
nix nt canis.ñ ſum dignus integrum a te pꝗa
nẽ.i.magnitudinẽ donoꝝ tuoꝝ reciper̃.ſaltẽ
da mihi micas paꝛuulas.i.aliquantulum ð ꝗ
tia tua.ſine qua anima mea male a demonio
uexat cum ipᷣa vo quãtumcunq; pꝛaua fue

Capitulũ.Lxxxx.

ꝛit a pctẽo ⁊ demonio libeꝛabituꝛ. Nã gratia
tua exiſtens in anima. ⁊ delet omnia pct᷑a.⁊
deo facit aĩiam filiã adoptiuam. Amen.
De ſurdo ⁊ muto a demone poſſeſſo.

Cagpitulum. Lxxxx.
Titeꝛum exiens ihs de finibꝰ tyꝛi
e ue nit ꝑ ſydonẽ að maꝛe galilee in

tes medios fines decapoleos). De
capolis nomẽ ẽ ꝛegionis ðcẽ urbeſ
ↄtinẽtis.⁊ dicitur a deca ꝙ ẽ decẽ ⁊ polis qð
E ciuitas.⁊ hꝰ ꝛegionis una pars eſt ultra ioꝛ
danem.⁊ alia citra. Igif mare galilee qõ ẽ
dã lacus ꝑ quem tꝛanſit ioꝛdanis fluuius:
reſpicit utꝛiuſq; paꝛtis ꝛegionis pᷣdicte fines
⁊ terminos((⁊ adducũt ei)ꝑ fidei ſue deuo
tõem (ſurdũ ⁊ mutũ) Mõ erat iſte talis a na
tiuitate.nec ab infiꝛmitate ſupeꝛueniẽte: ſʒ
a demone ipᷣm obſedẽte.ac eiꝰ auditum ⁊ lo
q̃lã ĩpediẽte.⁊ ĩ ipᷣſo tꝛia miracula cõcurꝛũt
qr auvitus ⁊ affatus fuit ei redditus.⁊ a ðᷣmo
ne fuit liberatus(Et depꝛecabant eumut
ponat illi manum )omn potentẽ q̃ᷓ ↄdiderat
eum:e fficax eſt eĩ manus xpᷣi ad ſaluanduz.
GSanatuꝛ quẽ tangit ihs.ſanat᷑ quẽ tãgit ſal

—

uator.qr ipſe ẽ ſalꝰ ⁊ uita. Non aliunde q̃rit re
herbas.ipᷣe ẽ ⁊ medicus ⁊ medicina. Tangit I== e nin

⁊ ſanat.ꝛeſpicit ⁊ medet᷑. Moraliter omnis
xpᷣi actio:nr̃a ẽ iſtructio.Si ergo tu uis cu
rari:ſequaꝛis exemplarem ĩſtructionem me
dici.Exeas de tyꝛo.i.de peccato ꝑ contritõzʒ
ĩterpretatuꝛ enim anguſtia.uenias per ſydo
nem.ideſt confeſſionem.ĩterpꝛet at enim ue
natõ.⁊ confeſſio uenatuꝛ circunſtantias pec
catoꝛum ad mare galilee tranſmigrando peꝛ
ſatiſfactionem.a delectationibus carnis ad
opeꝛa ſatiſfactoꝛia:ꝑ medios fines decapo
leos obſeruando.ſ.decem precepta. Condu
cant autẽ te timoꝛ ⁊ amor.(Et apᷣhendens
eum is ð turba ſeoꝛſum.miſit digitos ſuoſ ĩ
auriculas eius.⁊ expuens tetigit ſputo lĩguã
eius) Xpᷣs aliquando ſanauit ĩfirmos tangẽ
do eos corpoꝛaliter. ut oſtẽdeꝛet humanita
tẽ ſuam eſie deitatis inſtrumentum.qr ꝑ hu
manitatem faciebat mizacula ĩſtrumentali
ter: ſʒ per deietatem prĩ cipaliter (⁊ ſuſpiciẽſ
celum ĩgemuit )ex ↄpaſſõne.ut querens a
deo auxilium. oñderet ſe ueꝛum hoĩeʒ (⁊ ait
effeta.qð ẽ adapeꝛire).ſ.tã ĩ uiculis auriuʒ
q; ĩ uinculis ligue.ut audias ⁊ loquaris pfe
cte. In quo oſtẽdit ſe eſſe ueꝛum deum cnꝛã
do p imꝑium. Poc uno ſᷣmone curauit eum
(qꝛ ſtati ad eius impeꝛium (apeꝛte ſunt au
res eius.⁊ ſoluta eſt lingua eiꝰ, ? loquebat
recte) Miſtice ꝑ ſurdum ⁊ mutum accipit
genꝰ humanũ.qð mõita ſalutis ñ audieꝛat ⁊
a laude dei ceſſabat. Pro quo deprecabant
patriarche ⁊ ꝓphete.incarnatõem xpᷣi deſy
deꝛãtes ut ĩponat illi manum miſeꝛicordie.qᷓ

hominem ſanat per aduentum eius. in car

nem. Seo ⁊ uaꝛia peſte ⁊ omniũ fere moꝛbo
* 3

De ſiꝛdo ⁊ mnto

ĩ ᷣmo parẽte percuſſum ẽ genus humanum
Lecat dum uidet ñ uioẽda. Surdus fit duʒ
audit ñ audiẽda.Dũ odoꝛat:emungitur. ob
muteſcit dũ logt᷑. Mancns fit duʒ manũ eꝛi
git. ⁊ ad uetitũ pomum extendit. Incuruat
dum ſupbia erigit᷑. Idꝛopicus fit. dum ↄcu
piſcit. Claudus fit.dum ꝓgredit᷑.Lepra ſuf
füũdit⸗dum vtutibꝰ nudatur. Demone iplet
dum dᷣitatẽ appetit. Moꝛitur.dum audacter
peccatũ excuſat.Circa ſanationem iſtiꝰ lan
guidi pluꝛa h̊ tangũtur. Pꝛimum eſt eius ad
ductio ad deũ.ꝑ pᷣces patrum ſanctorũ. Se
cundũ ẽ apprebẽſio.ut em̃ genus humanum
liberaret: naturã noſtram appᷣhendit. Terti
um ẽ ippᷣiꝰa turba ſequeſtratio ut doceꝛz nos
fuger̃᷑ inanem gloriã ĩ actibus nr̃is.Quartũ
eſt digitoꝝ ĩmiſſio.ut doceret ĩ eius mẽbris
din initate habitare. licet potẽs eſſet ẽt vbo
ſanare. Digiti etiâ ꝗ ĩ auꝛes mittuntur: dona
ſpũſſancti ſunt. ð quo dieit᷑.digitus ðᷣi eſt h.
Et ita digitos ĩ auriculas mittit.cum ꝑ dõa
ſanctiſpiritus aures cordis ad ĩtelligẽdũ v
ba ſalutis apeꝛit.⁊ pᷣceptis ſuam gratiã obe
diendi tribuit. Quĩtum eſt tactꝰ lĩgue eiꝰ cũ
ſaliua.ut oſtẽderet ꝙ omnia mbra ſacri cor
poꝛis eius diuĩa exiſtũt ⁊ ſancta.⁊ etiaz ſpu
tum qõ uiculũ ſoluit: etenim omne ſputũ ſu
perfluitas quedam eſt: ſed ĩ domino omnia
ſant diuia. Saliua etiam ex capite i os flu
ens: diuia ſapiẽtia eſt. que uĩcula labiorum
ſoluit.Et ſic expuens lĩguam tangit.cum ad
fiõi cõfeſſionẽ.⁊ pᷣdicationem ſapientiã dat
2 oꝛa relaxat. Sextum ẽ aſpectus ĩ celuz. ut
inde cunctis ĩfirmantibꝰmedelam ac omne
Fmediũ querendũ eſſe oſtenderet.⁊ ĩ celum
theſaurù cordis noſtri erigere: ad deũ ĩtẽ
tionem noſtram ſemper diriger̃ doceꝛʒ. Sep
timũ ẽ gemitus.ñ qꝛ ipᷣi opus eſſet cuʒ gemi
tu aligd petere a patre.ꝗ cuncta. petẽtibus
dat cum patꝛe. ſed ut gemeꝛe nos doceꝛet. ⁊
gemendi exẽplũ nobis daret. cum ꝓ noſtris
ſeu alioꝝ exceſſibus ⁊ erroꝛibꝰ.uel deſyõrio
patrie celeſtis ſuꝑne pietatis preſidia iuoca
mus. Ingemuit et noſtram cãm ſuſpiciẽs in
ſeipᷣo.ac nature miſertus humane.⁊ ↄpaſſus
miſerie tãtaꝝ ifirmitatũ.ĩ quas genꝰ huma
num incidit ꝑꝑ peccatũ.Octauũ eſt xpᷣi impe
riũ.cũ ait.effeta.qð ẽ hebreũ.⁊ idem ꝙ ada
perire imperatiuũ paſſiui vbi.i.ſis apeꝛtꝰ.qð
licet pprie loquẽdo ad ſolas aures r̃feratuz.
tñ ꝑ uerbum iſtud dũs iĩtellexit.ꝙ utroq; ĩfiꝛ
mitas curaretuꝛ. ꝙ patet per effectum ſubſe
cutũ. Ubi(̃ʒ Bedam) utraq; natuꝛa unius
⁊ eiuſdem eſt xpᷣi mamjfeſte diſtincta. Suſpi
ciens enim ĩ celum. quaſi homo deum pꝛeca
turus ingemuit. ſed mox uno ſeꝛmone. quaſi
potens diuĩa maieſtate curauit. Aures deni
q; ifirmi ad audiẽdũ aperiũtur.⁊ ligua ad lo
quenot᷑ ſoluitur. dum ſurdus ꝗ preceptis di
uinis aures cordis n ↄmodat.⁊ mutꝰ ꝗ clau

a demone poſſeſſo

ſa ĩ diuinis laudibus oꝛa tenet: ꝑ gestiam di
iuſtificatns utrũq; operatur. uicuiũ quoc liĩ
gue ſoluit᷑ qñ ad orationem. ad ꝓximi edifi
catém.ad peccati confeſſionem. ? ad di lau
dem lingua utimuꝛ. Pinc igituꝛ docemu. ut
quoſlibet peccatores quottidie ꝑ pᷣdicatoem
noſtram o adducer̃ ſtudeamus.⁊ ꝓ illis iu
giteꝛ exoꝛemus.iddeprecatio em̃ adducẽtium
ſigmficat eccłie ĩterceſſioneʒ. Unñ Beda.ſuꝛ
dus ⁊? mutus ẽ.ꝗ nec aures habet audiendi
ueꝛba di. nec os aperit ꝓ loqndis.quales ne
ceſſe ẽ ut hi ꝗ loqui iam ⁊ audire diuina elo
quia didicerũt: dno ſaluandos offerant. AUnñ
7 Gꝛeg.ſed cui aures cordis ad obediendum
apeꝛte fueꝛĩt.ex ſubſequẽti ꝓculdubio etiaz
lĩgue eius uincnluũ ſoluitur.ut bona que ipſe
feceꝛit.etiam faciẽda alijs loquatur. Unde
2 bene ſubdit᷑ (⁊ loquebatur ꝛecte) Ille eiz
recte loquit᷑ dũm confitẽdo uel alijs pᷣdican
do.qui pꝛius obediendo fecerint q̃ loquendo
admonet eſſe faciẽda.Quilibet ẽt peccator
quo ad ðᷣuʒ ſurdus eſt.ꝗ obtuꝛat auꝛes ſuas
ne audiant öum ſibi loquẽtem, ſiue ꝑ pᷣdica
tionẽ.ſiue ꝑ ſcriptuꝛã.ſiue ꝑ inſtinctuzs et᷑nũ.
bhis em̃ tꝛibꝰ modàis deus loquet᷑ nobis.⁊ ſur
di ſunt qui eum ñ audiunt.ſunt etiam muti
ꝗ deo ꝑ multa beneficia eos ad ſe uocanti.
non rñdẽt ꝑ gratiarum actionem ⁊ debitam
recognitionem. quantum ad utꝛũq; defectuʒ
conquerituꝛ dominus per Iſaiam:dicẽs:Lo
cutns ſum: inquit.⁊ non audieꝛunt. uo caui
72 non erat qui ꝛeſponderet. Suꝛdus igitur ẽ
inobediens ⁊ mutus.laudes debitas dei ob
mittens. ⁊ nec auꝛes nec os ad dei ueꝛba au
dienda ? pꝛonuntianda apeꝛiens. Sʒ tactu
Chꝛiſti utꝛunq; tollituꝛ impedimentum. ꝗa
cum E hꝛiſtus ſua gꝛatia tãgit coꝛ hominis:
fit humiliteꝛ obediens ⁊ öuote öum laudãs.
Talis uero adducituꝛ ⁊ ſanatnꝛ in prouitia.
ubi ſunt decem urbes öcalogum ſignifican
tes. Qualiteꝛ autem peccatoꝛ ð̊ utroq; öfec
tu peꝛ diuiuinam clemetiam. curaꝛi habeat
ꝓceſſus ſanationis huius ĩfirmi ðclarat. in
quo plures ↄcurꝛũt ciꝛcunſtantie ſignanter
attẽdẽde. Drimo enim ĩfiꝛmus ad ſaluatorẽ
adoucituꝛ.ſcõo ſaluatoꝛ pro illius ſaluatõne
ꝛogatuꝛ.teꝛtio infirmꝰ a ſaluatoꝛe ↄpꝛehẽdi
tuꝛ.⁊ a tuꝛba ſequeſtꝛat᷑.q̃ꝛto ſaluatoꝛ digi
tos ĩ auꝛiculas eiꝰmittit.quĩto linguam eius
ſaliua ſua tangit.ſexto ĩ celũ ſuſpicit.ſeptĩo
gemit. octauo dicit effeta.⁊ ſic nono ĩfiꝛmuſ
perfectam ſanitatẽ r̃cepit.Et hec omnia ciꝛ
ca ſanationẽ huiuſ infiꝛmi geſta coꝛꝑalit᷑ ex
plẽtuꝛ ĩ ſaluatione cuiuſlibet noſtꝛũ ſpũalit᷑
Pꝛio g ad ſaluationem pctoꝛis exigitur.ut
ſaluatoꝛi adðᷣucat᷑.qð fit pluribꝰ modis. ali
qñ uutute pᷣdicationis. aliqñ correptione in
firmitatis.⁊ pᷣcipue cũ timet᷑ ne ſit ad mõtẽ.
aliquando hoc fit exemplo alterius uitam
pꝛeteritam coꝛrigẽtis. aliqñ fit elemoſynaꝝ

60

ſua linguamn honinis tuns
confeſſone ſrui Et eet
riegtis igtodi aure imt
confeſlo , uctum lin
gulem mpler leſſo. pee
aucis iune⸗ Gerlo ſaluat
cit ocen . hoc peccalore
ſentiopis ? deſrger is ſurſun
bereerigere. Qum ei ogeſſet
ereptum:ſtz ſ animu habere
Gepino ialuator gemiſcit i
doces n hoe nos gemere gebe
Düns mienie:dicedo cu daun
ichatns wens Nongarust.
Reracus:Craſelanor eſten
dadanspetcuwupieriͦ
1culga⸗Jmorſegit ,
alueg eins, r ſointum
ſecte ſanltatl ireſt
lpreceptt eis i ree

clis
Wre dem n
ADigei..
eemntn

. Wtii
dekilenden

eengien Plli
. lendi dhriun
4 ne bet ſue
te ueni
logn neeellen fe
cfoſtlung n Ao
4 r,di
☛
eneni lite
lüſoluinn unr
cida glig ae ge
lnd aholognmn
loguebann rerſei
nconffteco nl ifi
edjenco ferenitonn⸗
bia Aulibe aeen
geſt gobtmnet alte in
ſbi logniten ie en
Ptmi.ſueg inſtihenzeni.
4is geus loguer nobis i
jauciunt ſnt etiam muti
neſici eg ad ſe morann,
mum actonem ? gebitan
Mum ad urug gekecz
us per Ygiam: icis:10
Pnon audieꝛum, nocaui
nderet. Gudusigtur e
9laudes debitas deiob⸗
8 nec os ad dei nede an
mda apeniens Bz taan
liem impedimentum
Getiatiga n Dominss:
ens 1 dudte dunm luncis⸗
Nitm 1 ſanattn in Nonſtin⸗
urdes öcalogum ſhnfan
en peccaldnd Mo der
n demetun cun habet
nis buius ifmmiöcharar n
zit cucunſamte ſgnadter
enin ifumts a ſeluneſe
egolis uet

E

S=

leroitdli
deneſtnn omnie
W ll⸗ et
nne fce dagen,
einſinmi geſtac,
nin nſunid ſiſil
vone ciuſibe e n

Pꝛime partis

largitione aliquando ductu propᷣe ↄſcientie
Secũdo ſaluator rogat᷑ nam ſepe precibꝰ ſa
ctoꝝ ſalꝰ alicui ĩpetrat.deus em vult ꝛogari
lʒ tamen velit facere.Tertõ ifirmuſ a tuꝛba
ſequeſtrat᷑.ꝙ fit.cũ dñs quemlibet impium
iuſtificans.de ſocietate male viuentiuz diui
dit. vel a ↄſuetis malis moribꝰ euocat ⁊ r̃tra
hit.qr (õm Piero) ſeorſum ſemper a turbulẽ
tis cogitatõnibꝰ ⁊ actibꝰ inoꝛdinatis ſermo
nibuſq; incompoſitis quaſi ð tuꝛba educitur
qui ſanari meꝛet. Pic dat᷑ docnmentum pe
nitentibꝰ abſtrahendi ſe a prauis müdanoꝝ
hominum ſocietatibꝰ. Sed quia non omnes
qui per penitentiam adducũtur ad deuzʒ: poſ
ſunt ſe ſegꝛegaꝛe a turbis fuga corporali.ſal
tem hoc ðbent facere abſttactione mentali
2 ſufficit ad ſalutem. Quaꝛto ſaluator digi
tos ſuos in auriculas pctoꝛis mittit.ꝙ fit qũᷣ
deꝰ conſideꝛationem peccatorũ ſuorũ ei imit
tit.quaſi omnia peccata ſua ĩ corde ſuo digi
to dei ſcripta videat. Quĩto ſaluator ſaliua
ſua linguam ho minis tangit. cum ipſum ad
confeſſionẽ ĩſtruit.Et recte cognitionem ue
ritatis digito ði ꝑ aureſ imiſſam:debet ſequi
confeſſio.q̃ ꝑ tactum lingue ſignificatuꝛ. eſt
autem triplex ↄfeſſio.ſ.peccatoꝛum.fidei.⁊
laudis diuine. Sexto ſaluatoꝛ in celuʒ ſuſpi
cit:docens ꝑ hoc peccatorẽ conueꝛſũ oculos
itentionis ⁊ deſyderijs ſurſum ad celeſtia ðᷣ
bere erigere. Quid eĩ ꝓdeſſet a terꝛenis for
ereptum: ſʒ ñ animũ habere ad celu erectũ.
Septimo ialuator ĩgemiſcit ĩfirmũ ſanandũ
docẽs ꝑ hoc nos gemere debere ꝓ incolatu
pñntis miſeꝛie: dicẽdo cũ Dauid.heu mihi qr
icolatus meus ꝓlongatus ᷑. Pꝛemiſſis ſeptẽ
peractis:dixit ſaluator effeta.quaſi ꝑ hoc v
bã dans peccatoꝛi plenã abſolutionẽ a pena
⁊ culpa. Uñ mox ſequit᷑.(¶ Et ſtatim apte ſt᷑
auꝛes eius.⁊ ſolutum ẽ uinculũ ſgue eius.
⁊ loquebat᷑ ꝛecte).Et ſic peccator ꝛeſtitutꝰ
eſt ꝑrecte ſanitati.⁊ ñ reſtat ei niſ euolare.
Kr precepit eis )ñ precepto obſeruatõis ſʒ
inſtructõnis ad humiliandũ ſe ĩ factis exem
plo ipſius ( ne cui dicerent) ⁊ ꝑ hoc non iac
tare bona ſua diſceꝛent.qꝛ iactantiã ĩ omni
opeꝛe bono ꝓhibuit( Precepit ne cui dice
ꝛent) Pꝛio ut doceꝛet n eſſe gloriãdũ ĩ vtuti
betibꝰſʒ ĩ cruce ⁊ humiliatõe.Secũdo ut do
ceꝛet ꝙ beneficia largiẽtes de eis laudem ꝓ
pꝛiã nõ vbent queꝛere. Sʒ qr accipiẽtes con
uenitilaudaꝛe benefactoreſiðᷣo bene ſubdit᷑
Quanto autem exabundaãtioꝛe humilita
te (eis pᷣcipiebat.tanto magis pᷣdicabãt glo
riam ipſius) ⁊ dilata bant. qr humilitas ſem
peꝛ glonã pᷣcedit. Per hoc ãt ondit᷑.ꝙ bene
ficiatus ð beneficijs dʒ ſe gꝛatuz oſtẽdere ⁊
benefactorem laudare. quãuis hoc benefac
tor nõ querat aut uelit. Uñ Theoph. Doce
mur autem ex hoc.cum alicui bñficia elar
gimur, minime applauſus ⁊ lauõs appetese.

Capitulũ.Lxxxx.

cum vero accipimus beneficia:benefactòes
predicaꝛe ⁊ laudare quãuis nolint. Per hq̊ Et
monemur.ut fꝛequenteꝛ pᷣdicemuſ xpᷣi gloria
qui ab ipſo mandatum habemus.dum eoſ ꝗ
bus datum erat pᷣceptuʒ ſilentij predicaſſe 2
ſpicimꝰ. Unde Aug.ſciebat ille qui oĩa nouit
antequam fiant.q;ꝛ magis pᷣdicarẽt: ſed hoc
pᷣcipiẽdo pigris uoluit oſtẽder.quato ſtudio
ſus.quantoq; feꝛuẽtius predicare debeant.
ꝗ iubent᷑ ut pᷣdicet.quando quidem illi qui
prohibeantur:tacere non poterant, Et quan
tum ipſe ex humilitate non dilatari precipie
bat.eo amplius admiꝛabant᷑:dicentes.⁊ eũ
laudando pᷣdicantes (Bene omnia fecit) ⁊
facere ꝓbauit(qꝛ ⁊ ſurdos feẽ audue ⁊ mu
tos loqui)quotquot voluit ⁊ ſibi placuit.Lʒ
enim hic non exprimat niſi unũ ſurdũ ⁊ mu
tum eſſe cuꝛatum tamen plures fnerunt ſur
di ⁊ muti.ac ceci ⁊ clandi alijq; infirmi cuꝛa
ti.ut patebit i capitulo ſequenti:ſʒ ĩter illos
erat unꝰ cuius cura fuit mirabilior ĩter cete
ros qr ĩ ipᷣo (ᷣm Hier.)tꝛia còcurꝛerüũt mira
cula.ſ.ĩ ꝛz ecuperatõe auditꝰ.⁊ loquele.ac li
beratõe a demone.⁊ notanteꝛ dr (bene om
nia fecit) quia non ſufficit bona facere. niſi
bñ fiant.bene autem fiunt qñ dei adiutoꝛiuʒ
poſtulatuꝛ.⁊ qñ humana gloꝛia figit.Pic eꝛ
go docemuꝛ uanam gloꝛiam fugere:⁊ hoĩm
iactantiam ðclinaꝛe.Qui ſi aligd dignũ lau
de aliquando fecerimus.hoc nõ ad uulgi fa
uorem extollere ⁊ pᷣdicare.immo humiliteꝛ
abſcondere ⁊ celare öbemus.Et h̊ totũ vtit
ĩ ↄtraꝛium.quia plus laudãat illi ꝗ facta ſua
abſcondere uolunt quam illi ꝗ ea pꝛo uana
gloria mani feſtaꝛe ↄtendũt.Si gloꝛiam mũᷣ
di fugis:ipſa te ſequitur.⁊ ſi eam ſequeris ip
ſa te fugiet.Unde aug. Uirtutes h abẽti ma
gna uirtus eſt ↄtempnere gloriam.quia cõtẽ
ptus eius ĩ ↄſpectu dei eſt: iuditõ autem nõ
apeꝛit᷑ humano.Et ꝗ ↄtẽpnit iuditia laudan
tium: contempnit etiam ſuſpicãtium temeri
tatem. neq; eſt ueꝛa virtus.niſi q̃ ad euʒ finẽ
tendit vbi eſt bonum hominis quo meliꝰ nõ
eſt. Unde ⁊ Criſ. Uerſuta ẽ ⁊ vana gloꝛia.⁊
að ea que ualde ſunt manifeſta: excecat mẽ
tem eorum qui ab ea capiũtuꝛ. Ebrietas enĩ
quedam profunda eſt. ideoq; difficile ꝛeduc
tibilem eum qui captus eſt facit hec paſſio.
Pec eorum que capiũtur animam abſcidẽs
a celis teꝛre affigit.⁊ lucẽ ꝛeſpiceꝛe veꝛã non
dimittit. Pec paſſõ auaritiã g ennit.liuoꝛes⸗
accuſatõem.iſidias.hoc eos ꝗ nihil mali paſ
ſi ſ᷑.aduerſus eos qui nihil mali feceꝛnnt ar
mat ⁊ uritat. Neq; amicitiam nouit.ꝗ i hac
egritudinem incidit.ñ veꝛecũdari ob aliquẽ
vyniuerſalite? ſcit.ſed omnia ab aio eius eij
tiẽs bonum ad omnes bellatuꝛ inſtabilis ⁊ ſi
ne amicis exiſtens. Uigilemus it aq; dilecti.
⁊ ſumamꝰ ſenſum humilitatis nobis a ðᷣo da
te, Kontempnamus multoꝝ gloriã.nihil eni
* 4

De refectione q̊ttuoꝛ

ita deriſibilem ? dehonoꝛabilem facit. ut h
paſſio.nihil ita confuſſione plenũ. Qm̃ glori
am quidem cupere ingloꝛiatio eſt. gloria au
tem vere eſt hanc deſpicere. ⁊ nullam eiꝰ fa
ceꝛe curam. ſed ad id ꝙ do placet omnia di
cer̃ ⁊? facer̃. Ita enim poterimꝰ ⁊ mercede⸗ʒ
Fciper᷑.ab eo qui noſtꝛa uidet diligenter cũ
eo ſolo contenti fuerimꝰ inſpector.nos vero
talem habentes dominũ ne precor alios inꝗ
rere inſpectores.ꝗ prodeſſe ꝗdẽ nobis nihn.
nocer̃ vero ex inſpectione eorũ poſſũt ⁊ om
nem euacuar̃ laboꝛem nobis. Sed vñ habe
mus meꝛcedes ſuſciper̃.hũc vocemus lauda
torẽ eoꝛũ que fiunf.hũc inſpectorem Mihil
nobis ⁊ huanis ocuł ſit. Si eĩ volumꝰ. ⁊ hac
potiri głia.tũc hac fügemur cũ eam q̃ a ðᷣo
E q̃rimꝰ ſolã.q̊ ꝛi.

Oratio.

3 Omie ieſu xpᷣe ꝗ finaliter malos ðſe
ris, ueni peꝛ ſydonẽ pꝛedicationis ad
mare contritõis galilee confeſſionis
ſatiſfactionis ⁊ tranſmigratioms. inteꝛ medi
os fines ðöcapoleos caritatis ĩ decalogo pro
ficiẽtis.⁊ apprehende nos ſeoꝛſũ a turba tẽ
ptationis multiplicis. Mitte digitum diſcre
tionis ĩ auriculas noſtri ĩtellectus.⁊ guſtuʒ
ſapientie ĩ os noſtri affectus. ut ad confiten
dũ ſoluant᷑ vĩcula lingue noſtre. ⁊ loqᷓmur
recte verbo. ⁊ opeꝛe non diſcoꝛdante a uolũ
tate.vitemuſq; lanðs hominuʒz.ut ⁊ ſuꝛdi au
diant ꝑ conuerſionem. ⁊ muti loquant᷑ ꝑ cõ
feſſionem. Amen.

¶De fFfectione quattuor milium hominuʒz.
Capitulum. lxxxxi.

Eeinde((aſcẽdẽs ieſus in montem)
⁊2 öſertum locum.⁊ ſedebat ibi ad
quieſcẽdum((acceſſerunt ad eum
è‚turbe multe) ꝗa de multis ciuita
tibus ⁊ ca ſtellis ⁊ uillis uenerant ad ĩpetrã
dum ſanationem infiꝛmorum.habentes ſecũ
mutos.claudos.cecos.ac ðbiles.⁊ alios mł
tos ĩfiꝛmos.ꝙ addit euangeliſta ad ĩcluden
dum. omnia ĩfirmatũ genera.que hic non ſt᷑
rominata(¶? ꝓijeceꝛunt eos ad peõs ieſu ut
fidem ⁊ deuotionem non ſolum uerbo ſed ⁊
facto oñderent. elices peõs ieſu ubi pecca
ta purgantnr. ut ibi(ſtans retro ſecus peõs
ieſu) ubi morbi curantuꝛ.ut hic ubi vba ſãc
ta diſcũtuꝛ. ut ibi.(que ſedens ſecus pedes
domini) ubi gaudia renouant᷑ ut ibi (acceſſe
rũt ⁊ tenuer̃t pedᷣs eiꝰ) Et cuꝛauit eos ſolo v
bo. Ille eĩ ſolo vpo pot᷑at curare.qui totum
mõʒ ſolo vbo ð nihilo poterit creare. ita ut
tuꝛbe mirarẽtur uidẽtes omnes ſanatos (⁊
gloꝛificabãt deũ iſrae qr (ᷣm Cꝛiſo.) muiti
tudo eoꝝ ꝗ curabant᷑ ⁊ facilitas ſanationis

milium hominuz.

eos ĩ ſtuporem mittebat. Pic enim ĩ quodazʒ
generali młtiplicãt mita miracula ⁊ diueꝛſo
rũ geneꝝꝑ.q̃ pꝑ młtitudinẽ ĩ ꝑticulaꝛi deſcꝛibi
non poterant.qr ſi in particulari explicaren
tuꝛ. unũ magnũ librũ iplerẽt.ꝑpꝑ ꝙ dicit go
hãnes ꝙ ſi oĩa facta rpᷣi eſſent ſcripta: totus
mõs ñ poſſet caper̃᷑ libꝛos ꝗ ſcꝛibendi eſſent
Ponit er go hic młtiplicitatẽ ifamoꝝ ⁊ ſpali
teꝛ tãgit quatuoꝛ. ſ.mutos claudos.cecos ⁊
debiles. Spũaliter mutos habemus ex õfee
tu boni ſermonis. claudos ex defectu boni
operis.cecos ex ðfectu nere ↄguitionis.ðbi
les ex ex öfectu bone uoluntatis. Et notãdũ
ꝙ ſᷣm Orig.primo ẽ obilitas in uolũtate.deĩ
de ſequituꝛ cecitas ĩ oratõe.⁊ ſic claudicat ĩ
operatione.⁊ ex his ſeꝗgtur mutitas a diuĩa
laude.ſed hic oroinantuꝛ ſecunduz magnitu
dinem nocumẽti. Ubi glo. Muti autem ſũt
qui non laudant deum. Leci.qui non intelli
gunt uiam uite.laudi.qui per deuia boni
opeꝛis ⁊ non ꝛecte euntes. Debiles ſunt qui
infumi ſunt in bonis operibus. Mutos eꝛgo
curat.cum eorum linguas in laudẽ ſui cꝛea
toꝛis ſoluit.Cecos illuminat. eum ignorati
bus cognitõnem ſue ſalutis ĩfüdit. laudos
ſanat.cum in uia iuſticie greſſus eoꝝ diꝛigit
debiles foꝛtific at.cũ pigros ⁊ accidioſos o
peꝛari bonũ uiꝛiliteꝛ ſacit. Lurbe vo miꝛan
tur ⁊ deum glorificant.cum ex talibuſ muta
tionibus que ſunt dextre excelſi deũ laudàt.
UVbi ⁊ raba.Aſcendit autem in montem ut
.ſ.auditões ſuoſ erigat ad ſupeꝛna ⁊ celeſtia
meditanda. Sedebatq; ibi. ut ömõſtꝛaꝛet.ñ
niſi ĩ celeſtibus requiẽ eſſe querẽdam.eo aũt
ſedente ĩ mõte.i.in celorum arce accedunt
turbe fideliũ deuota mente illi appropiquã
tes.ducẽtes ſecum mutos ⁊ cecos ⁊ alios in
fumos eos ad pedes ieſu pꝓijc iũt.qꝛ peccata
confitẽtes ipᷣi ſoli curãdos ſubijciunt. Quos
ita cuꝛat ut tuꝛbe mirent ⁊ magnificẽt deũ
iſrael.quia fiöles quando uiderint eos ꝗ ſpi
ritualiteꝛ egrotauerant diuerſis operibus v
tutum ditatos:laudem deo decantant( Cuʒ
ergo turba młta eſſet cum ieſu nec haberẽt
quod manducarẽt) (cõuocatis diſcipulis lo
quebatur cum eis)de huc quod facturꝰerat
ſecundũ glo.pꝛius xpᷣs infirmorum debilita

teſabſtuleꝛat.poſtea vo ſanatis ciboſ offeꝛt.

qꝛ priꝰ ꝛzemouenda ſunt pct᷑a. ⁊ poſtea ania
vbis dei nutrienda. Uoluit autem dominus
pꝛiꝰdiſcipulos conuocaꝛe ⁊ cum eis loꝗ plu
ꝛibꝰde cãis. Dꝛĩa (;ꝛ Pieꝛo) ut magr is tribu
at exemplũ n ſemꝑ ſperner̃ cũ minoribus ↄſi
liari.⁊ ð agẽdis qũqʒ eos ↄſulere. Secunda
(ſm eundẽ) ut ex collocutõe ĩtelligant ſigni
magnificẽtiam. Teꝛtia ut oſtẽdatur magni
tudo miſeꝛicordie ſue.q̃ intrinſeæcus latere ſi
potuit.Et ait illis(¶ Miſeꝛeoꝛ ſupeꝛ turbã )
Ecce uerbum miꝛe dulcedinis ⁊ amõis. ꝓce
dens ex intimis cordis medullis. ⁊ ꝑtingens

er mnanetes
pria nõ cten nnet
1o ? ſub diuoe
nictn öſcete gr cran ⸗
baria guippe gue e lo
fant iam coſumptt erit.
lum cqurer o orenan
ſecida hoc miculiñ⸗
a achuc hebebut. lung
pmruit eis uic ommn
iniſero eoe jeiios) ic lab
ſo öſcent iis) e eoꝛe
leſſris.Tanta e cregtoris
ſi bſeꝛeret oino oficeret.
lelonge nenerunt a dom
ſtadit.g borte die hcedemi
elatndct
molnidlonge venennn
Duli Dnde osgent g
bus in ſolitndine:) Qnan
deſertos 2 multum diſta
nuo hunanam puide
Jſh ifema cogltatoe
huc lelligebantneg e
nella cꝛegebant. Et ite
puneg habetis) ſlon iten
peſcſs uid haberẽt ſed
tenteſponerentee
ren eonegen ndd
0 mags miracglü 4

lerete neeopreſponi

zet(Qni Cixerät edts)
pectu tite plene
1 ülttudints,

gig z.:
boenn ci
no dlt ii
Otagingtie aetei

eroilunimm, un imnin
n ſue ſilns ifigſt innhon
iuſtgegeſienn iitt
C gigrooe ocoſgſoſg
ie oot. Lurbe omlhan
Ccant, cum ex talibuſ muta
gertre ercelſ eü laudat.
ndit autem in montem at
igat ad ſupema dceleſtia
barch ibi ut dmöſtaet
guid eſſe gueredam e0 cit
n Aorwn arce Accedunt
cta wene W dohrdini
m wte1 tecd d didein
eesieſn piſeit pelcna
icorädos fubiſciunt Ouos
be mrent ? magtiſte lei
esqnando niinin eg hi
taueralt Ciue is perbie
lauden deo Gecontani Ku;

Pꝛime partis.

ſuo vigoꝛe vſq; ad intima nra.Neq; em̃ aliꝰ
eſt qui noſtris miſeꝛis ſit ſic miſerator. quen
admodum ↄpoitoꝛ noſter. cuiꝰ miſeꝛatões ſu
per oĩa oꝑa eiꝰ. Poc verbũu dixit apoſtolis.
ut eorü animos ad pietatẽ miſericordiam ĩ
duceꝛet ⁊ ĩclinaret.ſᷣm gio.ↄ patit vt verꝰ ho
mo:paſcit vt deꝰ.Et ſubiũgit ꝛõ miſeꝛatõis
duplex.ſ.longammitas(quia iam triduo ſu
ſrinẽt me)pro curatõe ſuoꝝ quos attuleꝛũt
expectando.⁊ perſeuerant mecum me ſequẽ
do vba mea audiẽdo miracula vidẽdo.Alia
veꝛo rõ miſezatõis ẽ neceſſitas(qꝛ nõ hñt ꝙ
manducent)⁊ tñ non ſolicitantur.⁊ iõ ↄgru
it eis ꝓuidere.ex quo patet eoꝛum deuotõ ⁊
i;to ei adherehant deſyderio.audientes ſua
uem doctꝛinam ↄtemplantes gr̃oſam facieʒ
vidẽtes eius oꝑa mirabilia ad q̃ itantum af
fitiebant᷑.vt quaſi extꝛa ſe ꝛapti ð alimõie ðᷣ
fectu ſoliciti ñ eſſent. ⁊ ꝑ tres dies ad loca ꝓ
pria nõ rediꝛent: manẽtes cuʒ xpᷣo ĩ loco deſᷣ
to ⁊ ſub diuo ac ſine cibo ſed nã poterant in
uictu oficeꝛe.qr erant cuʒ ihu ſaluatore.Ci
baria quippe que de domibꝰſuis appoꝛtaue
rant iam cõſumpta erãt.⁊ in ðſeꝛto loco uie
tum acquirer̃ nõ poterãt.⁊ iðᷣo prima die uł
ſecũda hoc miꝛaculũ ñ fecit.tum qr alimen
ta adhuc habebãt. tum qꝛ miraculũ magis
apparuit.qũ eis uictomnino de fecit ( Et ſi
dimiſeꝛo eoe ieiũos)ſic labore ⁊ fame affec
tos(õficient ĩ uia) ⁊ ideo ꝛefectio eſt eis ne
ceſſaria. Tanta ẽ creatoris uirtꝰ ꝙ ſi creatu
rã ðſeꝛeret.oĩno ð ficeret.Quinaʒ em̃ ex eis
de longe ueneꝛunt ⁊ a domibus ſuis lõge di
ſtabãt.q forte die pᷣcedenti etiam paꝝ cõme

deꝛãt. SFama xpᷣi a remotis diffuſa erat. ⁊ iõ

multi ò longe ueneꝛant(Et dixeꝛunt ei diſci
puli. Unde iſtos poterit ꝗs hic ſatuꝛare pãi
bus in ſolitudine?)Quaſi dicerent locus eſt
deſertus ? multum diſtat ville.⁊ iõ ñ poſſu
mus p humanam pꝓuidentiã neceſſaria hr̃e.
Joſi ̊ if ꝛma cogitatõe dixerunt.nõ eniʒ a⸗
buc itelligebant.neq; vcuti eius ꝑꝑ pᷣoꝛa mi
ꝛacula cꝛedebant. Et iterꝛogauit eos (Quot
panes habetis) Non ĩterrogauit dñus quaſi
neſciẽs quid habeꝛẽt:ſed ad hoc vt cum ſep
tem reſponderent.quo pautiores panes dice
rent. eo magis miraculũ diffamarẽt ⁊ notiuſ
fieret.⁊ ut ex eoꝝ reſponſione de mõ prouide
ꝛet( Qui dixerũt ſeptẽ) qð eꝛat quaſi nihil ẽ
ſpectu tãte multitudinis.⁊ paucos piſiculos
nõ multos nec magnos.qꝛ pauci erant ĩ nũe
20. ⁊ parui ĩ quãtitate. In quo apparet ſobri
etas ⁊ tꝑantia diſcipuloꝝ.qꝛ ñ uteb ãtur car
nibus ſed piſcibus.⁊ illis non magnis ſʒ puis
2 ipſis paucis. Oia iſta dicũt ad maioꝛem ò̊
claratõem muaculi.ꝙ ex tã puo cibo potue
ꝛit tãta multitudo ſatiari.⁊ hoc fuit ꝑ multi
plic atõem cibi ĩ manibus xpᷣi.(Et precepit
turbe ſuꝑ terram diſcubeꝛe) In alia paſtiõe
circa paſcha herba ſr̃ terꝛã erat.nunc auteʒ

LQaptz3. xc.

iam heꝛba deſeceꝛat.qr (ſᷣm Orig.)⁊ plures
alios ĩ hyeme.ſ.ĩ die epiphanie Gq̊ miraculũ
factũ eſt. quando ⁊ plura alia miracula per
dñm ſunt facta((⁊ accipiens ſeptem panes ⁊
piſciculos.) ut młtiplicarẽt ↄtactu manuũ
beataꝝ.⁊ gras agens ĩ quo dedit nobiſ exem
plum gr̃arumactõis oſtẽdens nos differre a
beſtijs.ut cognoſcentes a quo ⁊ ꝗd det gras
patꝛi luminũ refeꝛamus.a quo ẽ omne datũ
optimũ ⁊ omne donum ꝑfectum bñdixit ut
bñndictõe ſua creſceꝛẽt¶ ⁊ fregit)p minutias
ad diſtribuendũ inter pluꝛes.ſʒ modo unꝰ ſo
lus totum corrigeꝛe conat᷑.qð ĩ omnes indi
gẽtes a xpᷣo fꝛangitur(⁊ dedit diſcipulis) nõ
ut ſibi retinerent ſʒ ut tanquã miniſtri diſtꝛi
bueꝛent ⁊ tuꝛbe appponerẽt ⁊ mãducauerũt
(quatuor milia hoĩm abſq; mulieribꝰ ⁊ puu
lis.⁊ ſatuꝛati ſunt )nec mirum qr bonuz ꝓui
ſorẽ habuerunt. de fragmentis quoq; r̃ ſidu
is tulerũt diſcipuli ſeptẽ ſportas plenas. ut
darẽt paupeꝛibꝰ.ĩ quo bñ apparet eos fuiſſe
ſaturatoſ: Ecce qᷓ;tũ ualet elemoſina ? ↄmu
nicatò mutua.quia ꝛes diſtꝛibute creſcũt ⁊
ſuꝑphabundat.coaceruate ueꝛo putreſcunt ⁊
iopiã faciunt ⁊ dimiſit eos. Magna nãq; ſua
uitate vbi ⁊ admiratõne vehementi uirtutis
xpᷣi detinebantut.ita (ut niſi xpᷣo iebente) nõ
rediꝛent. Miſtice hoc miraculo deſignarur
quod uiam preſentis aliter incolumes trãſ
nequimus.niſi nos gratia ꝛedemptoris noſtꝛi
alimento ſuo miſeꝛicoꝛditer reficiat. Tꝛiduo
autem turba dominum ſuſtinet.quia teꝛtiũ
tempus eſt quo fidei xpᷣiane gꝛatia data eſt.
Pꝛimũ tempus eſt ante legẽ. ſecũdũ ſub le
ge.teꝛtiũ ſub gratia. ⁊ qꝛ reſtat quaꝛtũ quo
ad celeſtem hieꝛuſalem venturi ſumꝰ. dicit
ſe turbazʒ reficere ne deficiant ĩ uia.ĩ pñti eĩ
vita quaſi in via ſumꝰ qua ad pr̃iam pgimꝰ.
Iit ne fideles ĩ via deficiant. peꝛ pᷣlatos ⁊
octoꝛes pane euchariſtie ⁊ doctrĩie paſcẽdi
ſt᷑ quo ſeptiformis gr̃a ſpũſſancti auge t ⁊ qr
ad hoc turba ſuſtinuerat dñm.ut ifirmos ſa
naret.ideo ſi ifirmitates taas ſpũales uis ſa
nari:exemplo tuꝛbe ſuſti ne dominũ tꝛiduo.
vt primus dies ſit doloꝛ ↄtritõis ſecũdus pu
dor ↄfeſſionis.tertiꝰ labor ſatiſfacrõis.Iſtõ
eſt triduũ quo in deſeꝛtum itur.ut deo gratũ
ſacꝛificiũ offerat. Uel ſ̃m gloſam.turba tri
duũ dñm ſuſtinet.cũ multitudo fideliũ pct᷑a
ſua ꝑ pniam declinans ad bonum ſe in oper
ĩ locutione ⁊ cogitatõne conuertit. Inuen
nihilominus triduum multiplex.ſ. penitẽtiũ

operantiũ. contemplantiũ prelatoꝛũ. predica

toꝝ. Penitentium. contꝛitio.confeſſio ſatiſ
factio.Opeꝛantium cogitatio ſancta.locutõ
vyera.actio bona. Contemplantium medira
tõnis.lectionis.⁊ orationis. Prelatorum. di
ſcꝛetio in intellectu.ʒelꝰ in affectu.iuſticia ĩ
effectu. Pꝛedicatoꝝ.panpertas,.caſtitas. ⁊
obedia.Quidẽ autẽ de prope ueniũt aut qui

De refeetione quattuor

baptiſmalem ĩnocentiam ſeruauerũt.quidẽ
ð longinquo.ut qui poſt multa flagitia peni
tuerut qꝛ quantoplꝰ quis errauit. tãtolõgiꝰ
a ðo r̃ ceſſit. Sed diſcipuli reputabant quaſi
ĩpoſſibile.q; quis eos ſaturaꝛet pambꝰ.qui ñ
iueniebãtur i ſolitudine. Ubi moraliter. no
tandũ ꝙ cum panis aiĩe ſit cognitio ueri ? a
moꝛ boni.iĩ ꝛei ueꝛitate non iuenitur in ſolitu
dine pntis ſeculi. unde ꝗs eſuriẽtem aĩaʒ pa
ſcat ⁊ ſatiare poſſit. Danis eĩ ueritatis mun
dane ſciẽtie multis ẽ admixtus erꝛonbꝰ .ꝗa
diminute ſt᷑ ueritates a filijs hoiĩm. ꝛurſuſ pa
nis amoꝛis cꝛeatuꝛe młtas habet amaritudi
nes. Un Aug. Miſeꝛ ẽ omnis aĩus uĩctꝰ ami
citia ꝛeꝝ mortaliũ.⁊ dilamiatur cũ eas amit
tit. Nec ẽ igitur h̊ panis ↄgnitõis nec a amo
ris ꝗ aiam nr̃am ſatiaꝛe poſſit.t cum domi
nꝰ cognoſceꝛet diſcipłos hr̃e ſeptem panes ⁊
paucos piſciculos.accepit eas ĩ manꝰ ſuas.iĩ
quo oñdit ſe panũ ⁊ oium dñʒ ⁊ factoꝛezʒ.ꝗa
i manu eius ſunt oẽs terre.⁊ gr̃as egit ðo pa
