Omine ipᷣn xpᷣe neni in narm animaã
fluctuãtẽ tẽptatõmbus appropinqua
porte cohibẽdo.ne ꝑ ſẽſns ueniãt ad
effectꝰ.accede ꝑ gr̃ag tãge cor ꝑ correctõzʒ.
ſtẽt portitoꝛes occaſiones peccãdi ⁊ opoꝛtu
nitateſ.dic aĩe iacẽti in pct᷑is ut ꝛeſideat peꝛ
bonã uolũtatẽ ĩcipiat loꝗ ꝑ ↄfeſſiõʒ ſuꝛgãt ꝑ
bonã operatõem.̃dde mri ſue gre nutꝛici ut
ſtet ꝑ ſtabilitatẽ:⁊ ſic plebẽ tnã uireſ anime
affectiones ⁊ cogitatões uiſitet tua ueritas
ꝑ cognitõem.uirtus peꝛ opeꝛatõʒ ⁊ bonitas
p conſeruationem. Amen.

¶ De ſcriba doloſo ⁊ duobus alijs xpᷣm ſeꝗ
LCapitulũ. xlv.

Idẽs ãt ihs tuꝛbas multas circuũᷣ
⁊ ſe ſequẽtes.iuſſit diſciplłos ire
anſ fretuz) i. ultra mare galilee
23. i ſecretũ. ⁊ iuit ut cũ eiſ trãſ
fꝛetaꝛet)⁊ eos a tuꝛbis ſeãſt:aꝛet.docẽſ ẽt pi
dicatorẽ euangelij ⁊ omnes applauſum ppłi
declinaꝛe.⁊ nihil ad oñtatõem facer̃. Per h̊
ẽt ĩnuit.ꝙ cuꝛe mũdi ſunt fugiẽde.qr turbe
multe ſunt multe cure.q̃ turbãt aĩiaz ex om
ni parte:⁊ iõ dicit(circum ſe).Nà ipedium
poſterio:i ne poſteꝛiori recolat ab ant erio
ri ne ſe melioꝛa extẽdat:a ðxteꝛis ne ðnoret
eterna.a ſiniſtris ne timeat ſupplicia. Ul po
ſteriori ne deſideꝛentuꝛ defectuſ uite pᷣteꝛite
ab qteꝛiori ne connderentuꝛ ſtatuſ uite ſutu
re:q dextꝛis ne conſiderentur ꝑicula ĩi ſtatn
ꝓſperitatis:a ſiniſtriſ ne conſiaeꝛent peꝛicu
la in ſtatu aduerſuatis.Sicut eniz faber qñũl;
uult minu ere eque rer ſibi oculos.? t᷑
pcutit ubi uult: ſc diabolus uolens hominẽ
percutere. operit ſibi oculos per cuꝛas ⁊ ſolt
citudines.⁊ tunc uulnerat ꝑ peccatum ⁊ ex
tꝛahit ſanguinẽ uirtutum ⁊ ideo ab hac tur
ba eſſet clinãdũ.hec ẽ turba q̃ impediebat
acheñũ in uidendo ihm (⁊t in uia aſcẽdẽs)
coꝛpoꝛaliter ñ ſpirirualiter (unus ſcriba).i.
legiſpeꝛitꝰ ſen lratus((ait uli)(¶ Mor̃ Inõ di
cit dñe.qꝛ cã diſcendi non ſeruiẽdi uẽit nec
queꝛẽs mgr̃m ſed ex mgro lucꝝ (ſeqꝛ te quo
cunq; ieris). Iſteiduplici de cauſa uolebat
ſequi xpᷣm.f. cã cupiditatis ⁊ lucri tꝑalis.ac
iactantie ⁊ uane głe:multitudine eni ? ma
gnitudine ſignoꝝ uiſorũ mutus uolebat ſeq
dñm.uut diſceret ſigna facere propter lucruʒ
adquirẽdũ. uel ꝑꝑ uanam gloꝛiam ↄſequen
dam.hoc idem deſyderans cõſequi a domio
quod ſymon magꝰ uolebat emere a Petro(
Ihᷣs ãt Juidẽs eiꝰ animũ nrndit )ad eiꝰ neꝛ
bũ tm̃.ſ̊ ad eiꝰ animũ((dicẽs) (vulges foue
as hnñt) ad quieſcẽdũ ⁊ latitandum (⁊ uolu
ces celi nidos )bũt ad quos aſcendunt ? 2
9 3

De ſcꝛiba doloſo ⁊ due

fugiũt (filiꝰautem hominis).i.uirginis ecce
a parte iferiori denominat genus ſuũ.contra
gloridtes de genere ſuo:⁊ allegãtes(ꝙ eſt in
eo pᷣcipuũ.)(non hʒ) domiciliuʒ ꝓpriũ( ubi
caput ſuũ reclinet ad pauſandum. Quañ di
ceret. Gruta hũñjt ſua latibula ⁊ loca ubi pñt
latere ⁊ quieſcere.ego ãt ſum ita pauper ꝙ
non habeo hoſpiciolũ ꝓpꝛium ubi ꝑcipiẽdo
quietẽ caput reclines: ⁊ iðᷣo fruſtra uenis ad
me ꝓpteꝛ lucrum tẽporale. Unde Crib. aſpi
ce qualiter paupertatẽ quã dñũs docuerat ꝑ
opera demõſtrat.non erat ei menſa.ñ cande
labꝝ nec domꝰ., nec quicquam taliũ.h̊ Criſ.
Poſpiciolũ ꝗdẽ habuit vgis uteꝝ.rclinatõi
um habuit preſepium non pꝛopriuz ⁊ crucis
patibulum.ſepulchrum habuit ſed alienum
hic gH rmouetuꝛ cupiditaſ teꝛenoꝝ a uolenti
bus ſegꝗ xpᷣm. Audita autem xpᷣi pauꝑtate n
ĩſtitit amplius ut ſeqretur.Uñ Crib.ñ ãt rñ
det ſequar te pauperem.hoc eim domĩius foꝛ
ſitan ↄceſſiſſet. Uel per uulpes doloſitas ⁊ ſi
mulatio ꝑ uolucres inanis iactantia ⁊ elatio
ſignatur. Quaſi diceꝛet dñs Doloſitas ⁊ ela
tio latẽt ĩ coꝛde tuo.qꝛ.ſ.cã cupiditatis ⁊ ua
ne glorie uis me ſeꝗ:⁊ iõ te ĩ ſocietatẽ meaʒ
ñ recipio.qꝛ filius hominis ſimplex cõtra do
loſitatem.humilis contra ſuꝑbia.non hʒ ĩ te
ubi caput reclinet: caput em̃ xpᷣi deus ẽ.deꝰ
ãt habitat ĩ bumili ⁊ ſimplici ⁊ tremẽte ſᷣmo
nes eius.Et ipᷣa reclinatio capitis.non erec
tio humilitatis magiſtra eſt.q̃ ĩ illo locũ nõ
habẽt. In tribus g iſte reprehendit᷑ a domi
no.ſ.ĩ doloſitate:qꝛ ficto animo ⁊ ñ ſimplici
ſequi uolebat:⁊ in cupiditate.qꝛ eum ꝓ que
ſtu ſequi iniendebat:⁊ in elatõe.qꝛ propter
inanem gloꝛiaʒ dei adherere cupiebat, Siẽ
vulpis ẽ animal falax.ĩiſidijs intentũ.⁊ rapi
nis plenũ: auis uero alta petês. aſcendens
ſurſum. Pic g ſequi uolebat magiſtrũ.ut ñᷣ x
tutes diſceret.ñ ut pauꝑtatẽ ⁊? huilitatẽ ma
giſtri imitaretuꝛ: ſed ut fictus diſcipulus de
ciperet.⁊ ſub magiſtro hũilitatis ⁊ paupeꝛta
tis honoꝝ dignitates ambiret. ⁊ diuitias con
gregaret.Et hunc ãbitioſi ⁊ ſimoniaci in ec
clena imitat.qui cupiũt ad alta ſubuehi.q̃ꝛẽ
tes que ſua ſunt.non que ieſu xpᷣi.nõ ut mini
ſtrẽt ſʒ miniſtrent᷑: æ idbeo vulpi doloſe æ uo
lanti aui merito ↄꝑant᷑. Der hunc ẽt ſignifi
cant᷑.querentes ĩtrare religionem uel mona
ſteriüᷣ diuitias habẽtiũ ñ ex deuotione.ſʒ ut
ex pauperibus diuites ⁊ ex cõtemptibilibus
honorati fiat. Ide talibꝰ dr (vulpes foueas
hẽnt ⁊ uolucrẽs celi nidos).i.omones dolo
ſi ⁊ ſuperbi habẽt ĩ uobis hᷣabitaculu ſed nõ
xps. Poteſt ĩſuper dici ꝙ vulpes foueas ha
bẽt.i.doloſñ habẽt cautelas ad quas refugi
unt.ne ĩ ſuis capiant malicijs:⁊ uolucres ce
li mdos.i.ſuperbi querũt eleuari ĩ altis (fili
us t hominis ñ hʒ ubi caput ſuũ reclinet Jĩ
talibus.i.ille qui ſecundum dictamen roõnis

bo alijs xpᷣm ſeꝗ uolẽtibꝰ

uiuit.talia ñi q̃rit. Ut eꝛgo dicit Crib.ſcriba
hic ñ credendi.ſʒ ſimulata mẽte acceſſit as
dñm.uñ iſpectoꝛ coꝛdiũ ſecretoꝝ cognitoꝛ ð
us tẽptantẽ ſe potius quã uere ac fidelit᷑ ſeg
uolentem.nõ ĩmerito refutauit. Nam ut ait
Aug.uipbat euũ doloſa ſimulatione tenebro
ſum.⁊ uentoſa elatõe iactatũ.ñ hẽre locum
hũilitatis.ubi doctoꝛẽ ſe ĩclinãtem exciꝑet:
qꝛ ĩ diſcipulatu xpi ñ illius gratiam,/ſʒ ſuam
gloriam ꝛequirebat.(Dixit autem dominus
alteꝛi cuiꝰ patrẽ iam mortuũ ſciebat. Seq̃re
me.Qui rñũdit.Domine)ꝙ eſt reuerentie (x
mitte me )ꝙ ẽ obedientie.qꝛ de. diſcipulis ſu
is.ſ.futurus dicit᷑ ⁊ ſi nondum erat (pꝛimuzʒ
ire ⁊ ſepelire patrẽ me ) ꝙ ẽ opus miſericoꝛ
die. Ubi Rabanꝰñ diſcipulatũ reſpuit ſʒ ex
pleta primum pr̃ni funeris pietate liberior
huũc ſequi ᷣſyderat ſicut Peligeus uocante
ſe helia.obſculer iquit.oꝛo te patrem meũ ⁊
mr̃ em meã ⁊ ſic ſeqͥꝛ te(. Jeſꝰ at illi) animo
corꝛipiẽdi(Seq̃re me) ñ obſtate pr̃is tui fu
neꝛe:quaſt dicat ñ eſt de caꝛitatis oꝛdine. mi
nus bonũ maioꝛi pᷣponeꝛe( ⁊ dimitte mortu
os).ſ.morte culꝑe (ſepelire mortuos) mõte
te nature (ſuos.).ſ.ſibi aſtrictos uĩculo pro
pinquitatis ł nat ure.Dicès autem ſuos mõ
ſtꝛabat quoniam hic ñ eius moꝛtu“ ſed aliꝗs
infideliũ erat.cuius ⁊ ſepultores ꝑ ĩfidelua
tẽ impietatis.in anima mortuos intelligi uo
lebat. Infideles dicuntuꝛ mortui qꝛ fide ca
ꝛent q̃ uita anime ẽ ſᷣm illud iuſtus ex fið ui
uit. Pic ergo remouetuꝛ caꝛnalitas ꝓpiquo
rũ.ꝑ hoc ei ꝙ dixit ei(ſequere me ⁊ dimitte
moꝛtuos ſepelire mortuos ſuos Jonñdit ꝙ car
nalis affectus a ſequentibꝰ xpᷣn ẽ totalit᷑ di
mittẽdus.Et ẽ hoc argnmentũ contra excu
ſantes ſe ð igreſſu religionis ꝓpter cuꝛazʒ pa
rentũ. Item ʒ pꝛocraſtinãtes.ſi em̃ noluit re
tardari ꝓ ſepuitura. multo minus ꝓ expedi
tõe diuturna. Uñ Cri.alius itentõe ficta di
xit (ſequar te)hic ẽt ſanctam rem petens nõ
ſimt᷑ ꝛecedere:qꝛ alij erãt ꝗ ſepelirẽt.⁊? hũc
a magis neceſſarijs recedeꝛe ñ oportebat.hGᷓ
Criᷣ.E uide quomõ primum doloſum ⁊ ſuꝑ
bum qui ficte ⁊ ſimulata mẽte acceſſerat:ſ
puit.ſecundũ ſimplicem ⁊ ðuotũ qui ueꝛe ⁊
ſimplici mente ⁊ puro coꝛde qᷓꝛebat ad ſui ſe
quelã tꝛaxit.⁊ abſq; dilatõe ſe ſequi iubens
nec pr̃eʒ ſepelit̃᷑ ꝑmiſit quẽ foꝛte a ſepultuꝛa
ꝓhibuiſſet.ſi alij ꝗ ſepeliꝛent ñ fuiſſent. acſi
ei dicẽt. Uẽeiſti ad uitã uis ꝛediꝛe ad moꝛteʒ
ego ſũ uita.ego ſũ p̃ ⁊ creatoꝛ tuꝰ((me ſeq̃
ꝛe ⁊ dimitte mortuos ſepelir̃ moꝛtuos ſuos)
(tu ãt uade ⁊ anuncia regnum dei)nõ fabu
las ñ curioſitates ł aliquid hꝰmõi.nñ nego ſe
pulturam eſſe de operibus miſericordiz.nec
dico oꝑa eiꝰ ꝓxio ñ eẽ ĩpendẽda:ſed pꝛo ma
ioribus eſſe poſtponenda.(¶ Annuncia regnũ
dei)ſuſcita moꝛtuos ĩ aĩia. Inſtruimu g hic
ut ꝓ maiori bono minꝰ bonum deſeramus

—

Ohteuns or⸗ r
Pringi n
un ſan
ſun gttil ie,
gisſte n
Puniſceli nan
eligisnalle n
einn ne

.
2 EANI

V

bet eeſnenn ℳMNRNE
petentſe mn *

tleſenm ſen ann

AileontaMN

etlmtrae⸗
güne boege
Getrisnd
ſcieteeltnüei pont
Citacebiengegat eutn.
1 llteireutplis nt FX.:

D

etanlera
Melrcirtidze
foinehrara nerabii
Peſcinsöcir
jecpontet etd
Clner upineſetelriegene
ſilgiriniegen iz,
lctrtgin nedie

H
ſüiolnine
chnſoinee
lesſeltzen Kib

Zeſſir ili enm
obſtätepfisti ſn
ceitatio oꝛdine, mi
ire mortuoo) möte
ſtrictos nicuo gro
s outem ſuos o
a moꝛtu ſey agligs
lltores p ifidelna
rtuos imelligi uo
mortui ge fie ea
d iuſtus ex fid wi
analitas ppiquo⸗
nere me T umite
ſuos Poſdit er
o) pm E totalit di
mentä contra excn
onis ppier Mez hs
gaͤtes K em noluit ſe
ominus P ethedi
alius itenloe ficta c
nctam rem petens o
rit g ſepeliet. dis
edere ſ oporlebat *
mumm doloſum ſup
a mete acceſſerai⸗
duotü qut K .
torde inebal
gtöeſe ſeqni in

*

Pꝛime partis

Ma ſit meritũ ſic pꝑentẽ ſepelire:dignꝰ ẽ tũ v
ba uite docere. Pin ꝗppe erat ꝙ uolebat fa
cere. ſed vocuit ingr̃ ꝗd debeꝛet pꝛeponezꝛe,
MWar enim alas mortuoꝝ pᷣdicdo ad uitã
reſuſcitaꝛe: q; coꝛpus mortui ĩ terza abſcon
deꝛe. MWaius ẽ pᷣdicando unũ ſaltẽ niuificar̃
q; oẽs mortuos ſepeliꝛe.Uñ Amb. cum reli
gioſum humani coꝛpoꝛis ſepeliẽdi acceꝑimꝰ
officiũ.quomodo hic paterni quoq; funeris
ſepultura ꝓhibet᷑.niſi ut intelligas humana
poſt hnñda diuis. Gonũ ſtudium ſed maiꝰ ĩpe
dimẽtum. Nam ꝗ ꝑtutua ſtudium diriuat af
fectum: ꝗ diuidit curam differt ꝓfectuz. Ego
prius ſunt habẽda.q̃ maxĩa.Quomodo eꝛgo
moꝛtui ſepelire mortuos pñũt.niſi geminã h ĩ
telligas moꝛtẽ. unã nature.alteꝛã culpe.Eſt
etiam mors teꝛtia.ĩ qua pcto morimuꝛ, deo
uiuimꝰ. Nõ g pateꝛni funeris ſepultura ꝓhi

bet.ſʒ neceſſitudini geneꝛis diuine ꝛeligiõis

pietas antefeꝛt. Illud conſortibus reliquit
hoc mandat᷑ electis. Uñ ⁊ Crir̃. Incõueniẽſ
em̃ erat.ut ꝗ ſemel filio dei credens uiuũ ⁊
celeſtem deum pr̃em habeꝛe iam ceperat de
pr̃e mõtuo cogit ãet.⁊ iõ dñs oñdit pᷣfeꝛẽdã

æẽ fidem ⁊ cognitõem xpᷣi huiuſmodi pietat᷑

officijs. ꝓpteꝛ quem uiuentes parentes iunbe
muꝛ relinquere ( Jhs g ꝓphibuit eũ) nõ iubẽſ
ↄtẽnere honorẽ ꝗ eſt ad eos ꝗ ꝓgenuerũt ſʒ
mõſtrãs qm̃ nihil celeſtibus negocijs magis
nobis neceſſariũ eẽ oportet.⁊ qm̃ cũ fa ſtidio
uniueꝛſoꝝ his iungi oꝑtet ⁊ neq; paꝝ tarda r
2 ſi ualde ineuitabilia ⁊ ĩcitantia fuerit que
attrahũt.Eteĩ multo meliꝰ ẽ regnũ diuuliga
re ⁊ alios euelleꝛe a morte.qᷓ; mortuũ qui in
nullo inde utilitatẽ hz̊ ſepelire ? maxime cũ
fueꝛint ꝗ G̊ uniuerſa ↄplent.nihil igitur aliõ
hB diſcimus.qᷓ; qm̃ neq; ↄtingens tempus pꝑde
re oportet.⁊ ſi decẽ millia q̃ ꝓpnocant fueꝛit
oĩbus ? maxime neceſſarijs ipſis ſpũalia pꝛe
poneꝛe. B Cripᷣ̊. Moꝛaliteꝛ mortui ſcepeliunt
mõtuos.qñ pc tores ĩ peccatiſ ſuis mutuo fo
uèdo celant ⁊ operiunt ſemetipſos. Uñ ſecũ
dã Greg.ꝑ mortuos itelligi pñt a dulatoꝛeſ.ꝗ
peccatores fouẽt ĩ pct᷑is.eoſq; a mꝑlius ſepe
liũt pᷣmendo teriã ⁊ terrenã adulatõem ſuꝑ
caput ipᷣorũ.ut exeꝛcẽt ĩ uicijs:inſtitis ligan
tes pedes eoꝝ ne ĩ uijs dei abnlẽt.(Et ait al
teꝛ ad im. Sequaꝛ te dñe. ſ̊ pᷣmũ permittte

me renũtiare his qui domi ſunt Juolebat nũ

tigre eis ne foꝛte (quõ fieri ſolet)qrerent eũ
licẽti ando ſe ab eis ⁊ dicturuſ ualete.ac diſ
poſiturua ſamilie. Sic heliʒeus ꝛeꝗſitꝰ heliã
ſequi dxit.oꝛo te ut deoſculer pᷣmum patrẽ
meũ ⁊ mr̃em med ⁊ ſic ſeq̊ꝛ te. Sic hodie mł
ti faciũt.ꝗ inutiliter igreſſuzʒ religionis ł exe
cutõem melioꝛis uite differunt ⁊? dicũt.diſpo
nã prius de amicis uel de ꝛebus meis.⁊ poſt
cea ᷣligionẽ ĩtꝛabo ſeù uitam emẽdabo. Qð
Pier.diſuaſit cuidã.eũq; ab hac periculoſa

dilatiõe reuocauit: dicẽs. Nauicule herẽtis

Lapitulũ. xlv.

in ſalo.fnnem potius pᷣſcinde q;ᷓ ſolue.Unde
2 Crip.ne dica diſſoluã negotia me a: pᷣmuʒz
pᷣncipiũ deſidie.h̊ tardatio ẽ. Quoniaʒ uehe
menteꝛ inſtat diabolus ingꝛeſſum quem deꝰ
uolẽs accipeꝛe.⁊ ſi pazuã uocatõem ⁊ tarda
tõem appre hẽdeꝛit.magnã operat᷑ pigꝛitatõ
nẽ: pꝑ hoc admonet quidã ne taꝛdaueris de
die ĩ diẽ.⁊ hoc ẽt ꝛemouef᷑ connemẽti exem
plo cũ ſubdit᷑ (ait eĩ iũlli ihs.Nemo mittens
manũ ſu ad aratrum).ſ.pnie q̃̊ cor euertit
ut uirtut ibꝰſeminet.mittẽs ĩquam penitẽdo
7 xpᷣm ſeqꝗ ꝓponẽdo(⁊ reſpiciens retro)fac
to uel pꝛopoſito ad ſtatum pᷣſtinum ꝛedeũdo
(aptꝰ? eſt regno dei )ↄſequendo uel predicã
do. unde Paulus.regnũ dei habitaturꝰ ⁊ ip
ſum alijs pᷣdicatuꝛus ait.que ꝛetto ſunt obli
uiſcens. Quaſi dñs dicat ei. Uocat te oꝛiens
? tu attẽdis ad occidẽtem. Pic ergo r̃moue
tur inutilis dilectio.qꝛ cum ꝓpoſitum mutã
di uitã pentibꝰ reuel at.qũq; ab eis fĩquocat.·
arator quippe retꝛo aſpiciẽs facit ſulcuʒ toꝛ
tuoſũ ⁊ ineptũ.ſie accipiẽs melioris uite ſta
tũ ⁊ hñs a ffectũ ꝛedeũdi ad ſtatũ pᷣſtinũ:ĩep

tns ẽ ad regnũ dei adipiſcẽdum. Talis ẽ ꝛeli

gioſus qui mundum reliꝗt.ſʒ ad moöm mẽte
recurꝛit.nũc hos nũc illos.ſeu pᷣus hita.uel
facta in coꝛde reuoluendo ⁊ amorẽ ſeu ðᷣlec
tationem ad hm õi flectẽdo. Un Maximuſ
epᷣs.Omnis eĩ arſs ſi retꝛoſpicit.aut tortuo
ſum ⁊ inutiiem facit ſulcũ.aut aratꝝ bouuz
ſuoꝛuʒ ueſtigia uulneꝛabit. Ita ⁊? ꝗ directo
tramite ac ſpiritali nomere uicis mundana
pſulcãs ĩcedit ad dei ꝛegnũ:ſi aſpectũ ſuum
ad ĩpia ? uana ↄueꝛteꝛit.⁊ iuges ſuoſ.hoc ẽ
corpꝰ atq; aĩaz uulnerabit.⁊ optimi itineris
piculoſuʒ nimis ĩcuꝛrit erꝛoꝛẽ. Uñn ⁊ aug.ap
ponit manũ aratꝛo ꝗ affectuoſus ẽ ad ſequẽ
dũ:retꝛo tũ reſpicit ꝗ dilatõezʒ petit occaſio
ne redeundi ad domũ cũ amicis ↄfeꝛẽdi. Uñ
2 Beꝛñ. Si ãt ſecutuꝛus dñm diſcipulus.qr
ł domui renũciar̃ uelit aꝛguit ꝗd fiet illis ꝗ
nulla utilitatis.nłla fidei edificãde gr̃a ſeꝑi
us ſuoꝝ quos ĩ mũdo r̃liquer̃ domos rᷣuiſer̃
ñ timẽt:̊ fac ðↄ monachos in domibꝰ paꝛẽtũ
⁊2 ſeculariũ ↄuiuãtes. Uñ ẽt Ariſ.oñdit.q ꝗ
ſequi dñm deſyderat.ꝗ manũ in aratro põit
i.ꝗ in ſpe cꝛucis xpᷣi euãgelica fide fũdatus
ſeculo ꝛenũciat:ꝛeſpiceꝛe retro nõ debeat.i.
ruꝛſus ad ea q̃ ſeculi ſt᷑ redire:ne pꝑ hꝰmõi ĩ
anẽ ſeculi curã ⁊ uanã cupiditatẽ.ꝛegno dei
efficiat᷑ idignꝰ. Uñ ñ imeꝛito ⁊ apłs admõet
ne ad ifirma ⁊ egẽa moi ruertamur. vnde ⁊
ber. ⁊ G oio timendum ẽ ne quis aut coꝛde
ſolo aut t corꝑe fiat apoſtata. legimꝰ ei be
filijs iſrł.qꝛ coꝛde ꝛedieꝛũt i egyptum. Nam
corpore reuerti.clauſum pꝰ eoꝝ tales rubꝛũ
mare uetebat. B ꝙ ego uereoꝛ fratres. ne
forte ſint aliqui quibꝰñi pudor negat apoſta
ſiam corpis tepor faciet apoſtaſiam cordis
ut uidelʒ ĩ ha bitu religiõiſ coꝛ ſecular᷑ geꝛat
9 4

De eo ꝙ dñs excitatus ĩ

⁊ ꝗcquid ſeculaꝛia ↄſolatõis ĩuenire potue
rint leti ſuſcipiat.hec Ger. Qui g ſeculo r᷑nũ
ciauit nullatenꝰ rtro ꝛeſpiciat (ꝗr ut ait Gꝛe)
nihil angelis carius.nihil deo acceptiꝰ.nihil
homim fructuoſius. quã ĩ ſuſcepta r̃ligiõe ꝑ
ſiſtere.iuraq; obediẽtie ob ᷣuare ⁊ ↄplere
(ut ait Iſidorus) atꝛociter ĩ diſcuſſione diui
ni indicij arguendi ſunt qui qð ꝓfeſſione ſpo
ſponderunt.opere implere ↄtẽpſerũt.⁊ ideo
cauti ẽẽ debemꝰ.ne mõo undiq; retꝛahente.
⁊ poſt deorſum ut retꝛo reſpiciamus ſtrepen
te ſeducamuꝛ: ⁊ retꝛo cũ uxore loth qꝗ̃ in ſta
tuam ſatł uerſa eſt ꝛeſpiciamus. VUnõ nota ꝙ
ſtatua hʒ figuꝛam humanam.ſed non ſentit
nec mouet᷑.ſc ꝑſone q̃ exier̃t mõʒ hnñtes coꝛ
adhuc ad negotia mudi: nõ hñt ſenſum uel
motũ alicuiꝰ bõi oꝑis. Itẽ terra ubi ſal ſeĩa
tur efficit ſteꝛilis.ſic tales reddũt ſocietates
in qua ſunt ſterilem. Item ſal pᷣbet ſapoꝛem
alijs tñ ꝑ ↄſüptõez ſui ſic tales ↄſumunt i re
ligione ſine pꝛopria utilitate.⁊ dant alijs exẽ
plũ ↄſeruatõis ſᷣm Bedã ẽt (manum ad ara
tꝛum mittit) ꝗ q̃ſi quodã ĩſtrẽ̃o ↄpunctõis.ſ.
ligno ⁊ feꝝo dñici paſſõis duritiã cordis ſui
emolllt ⁊ euertit ad pnĩiam: ſicq; ad bonos
fructꝰ feꝛẽdos teꝛꝛã cordis uomer᷑ pnĩe aꝑit
recolẽs dñicã paſſõeʒz. Qui ſi ad relicta uicis
deſyderio rapit᷑ a regno dei cũ uxor̃ loth ex
cludit. Sancti eĩ poſteꝛioꝝ.obliti ſꝑ in ante
ꝛioꝛa ſe extendũt.iuges ſuos.i.corpꝰ ⁊ aiam
q̃ſi bonos iugo dei ↄiunetos.a iugo eiꝰñ ꝛela
gantes.ſʒ ſꝑ coll a ſubdentes.ut fꝛuctũ plus
affeꝛant.t ſciẽdũ ꝙ qᷓ;uis ſepelire prem ⁊
nũciare bonis uel amiciſ.ꝑ ſe ñ impediãt ho
minẽ a ꝑfectõe ⁊ r̃ gno dei.ꝑ accidẽs tñ ⁊ ꝑꝑ
aliqua ſuꝑueniẽtia iminet ꝑiculum retꝛoce
dendi a uia dei.qr dũ differt iplere ꝓpoſitũ.
pt᷑ faciliteꝛ ĩimutaꝛi ab eo ꝙ ꝓpoſuit ꝑꝑ intui
tum eoꝝ q̃ dimiſit: uł reuocari a ꝓponto.ꝑꝑ
ſuaſum ꝑentum ſeu alioꝝ quos reliqnit. Ut
ãt (dicit Aug) ĩ hoc capitulo B diſcimus qr
quos uoluit qñs hos elegit.Obrulit ſe unus
ut eũ ſequeret᷑ ⁊ repꝛobatus ẽ.aliuſ nõ aude
bat citatus eſt:teꝛcius differebat culpatꝰ ẽ.
Mon ſis ergo doloſus ⁊ ſupeꝛbus.ne cum pꝛi
mo reproberis:ſed magis ſis ſimplex ⁊ deuo
us.nt cũ duobus alijs eligi meꝛesꝛis.
Oꝛatio.
O mine ihu xpᷣe mgr̃ bone. inſpectoꝛ
d cordiũ ⁊ cognitor ſecretoꝝ excluð ⁊
ꝛemoue a me oẽz doloſitatẽ ⁊ ſimula
tõʒz ⁊ fac me ueꝝ ⁊ fidlẽ tuũ diſcipulũ.⁊ ſine
fictõe ſequi te ueracẽ mgr̃m. da ẽt mihi ut
pꝑꝑ ca:nalẽ quorũcunq; effectũ te ſequi ñ dif
ferã.⁊ minus bonũ maioꝛi ñ pᷣferam pᷣſta mi
hi dne deus meꝰ.ne ad aꝛatꝝ pnie manũ mit
tẽs.⁊ te ſegꝗ ꝑ melioris uite ſtatũ pponens
reſpitiam retꝛo facto ł ꝓpoſito ad ſtatuz pri
ſtinũ redeudo: ut non efficiar ineptus ꝛegno
dei conſequendo.Amen.

ꝑauit uentis ⁊ maꝛi

De eo ꝙ dñs excitatus imperauit uẽtis ⁊
maꝛi. Capitulũ. xlvi.

Oſt hec dſñis ieſꝰ dimittẽs tuꝛbas
aſcenvit ſero ĩ nauiculam yad traſ
eundum lacum genezareth ut ĩ lo
cũ ꝛemotũ ꝑꝑ cauſas ſupra in pᷣnci
pio pᷣcedètis capituli dictas.cũ diſcipuł iꝛet
Ubi dicit Remigiꝰ.Tria legit᷑ habuiſſe dñſ
rfugia.ſcʒ nauis:montis.⁊ ðſerti.⁊ quotiẽs
a turbis cõpꝛimeba.ad aliqð iſtoꝝ refugie
bat. Ubi Oꝛigeñ.Ai multa magna ⁊ miꝛan
da dñs oñdiſſet ĩ tra.traſit ad mare ut ibi ex
cellẽtia oꝑa ðmõſtraret.quatenꝰ t᷑re mariſq;
dũm ſe anderet(Et ſecuti ſt᷑ cũ diſcipulũ eiꝰ
Arãſfretantes. ſcʒ cũ eo.ñ tm̃ greſſus ſcquẽ
tes ſʒ magis ſctitatẽ ↄcomitantes.Secuti ꝗ
dem ſt᷑ eũ.qr tra hebantur ſuauitate ſermo
nis eiꝰ z⁊ admiratõe operis.⁊ benigna cõuer
ſatõe ipſiꝰ.ita ut eſſet eis difficile ipſum reli
quere(⁊ ecce motꝰmagnus)ut maius appa
reret miraculum (factus ẽ ĩ maꝛi)ñ natura
liteꝛ ⁊ ex ſe.ſʒ xphᷣi imꝑio ⁊ vᷣtute(ita ut naui
cula operir etuꝛ) ſ.fere (fluctibus )inundanti
bus.Et bene dicit operiretur.non ſubmeꝛge
retur:qꝛ nauicła petri ↄcuti pt᷑.ſʒ ſubmeꝛgi
ñ pt᷑ cꝰ figura ĩ archa noe fuit (Ipſe vo dor
miebat ĩ puppi)i.ĩ poſterioꝛi ꝑte nauis (iux
ta tabernaculum.ſuꝑ ceruical nauis ligneũ
Yondens ᷣm criſoſt.ſuam humilitatẽ. Nec
miꝝ ſi doꝛmiebat: ipſe enim multum ð nocte
orõibꝰ uigilabat.multũq; ð die ĩ pꝛedicatio
mbus labor abat.Dormiebat quidem corpo
ꝛe.ſg uigilabat deitate.Unde ipſe in cãticis
dic.ego doꝛmio ⁊ coꝛ men uigilat.Ubi Cꝛi.
Aſcendit paruam nauiculã ut nauigaret. il
le qui totũ mundũ diuina uirtute gubernat
dormit ĩ ſomnum qni populum ſuum uigilia
eteꝛna cuſtodit. Uolnit autẽ dominꝰ dorm
ꝛe multiplici de cã. Prima ut ueritatem hu
mane nature ĩ ſe demonſtraret.ĩ miraculiſ eĩ
xpᷣi ſꝑ aliquio ponituꝛ ad oſtendendum ueri
tatẽ hũanitatis:⁊ aliq ad oſtendẽduz vitatẽ
diuinitatis. Se cunda ut diſcipuloꝛum fi
dem pꝛobaꝛet.non ꝙ ipſe coꝛda eorum igno
ꝛaꝛet:ſed ut ipᷣi ſeipos agnoſcerẽt.Teꝛcia ut
diſcipuli magis timerẽt.⁊ ſic eos ad or̃onem

ꝓuocaꝛet.ſi enim (ut ait Criᷣ) eo uigilate tẽ

ſtas facta eſſet:uel non timuiſſent uel nõ ro
gaſſent. Quarta ut ueritatem diunine natuꝛe
⁊ ſuaʒ potentiã demonſtraret.que magis cla
ruit in eo quod mox excitatus impaꝛauit uẽ
tis qui ci paꝛebant.(¶ Timentes ergo viſcipu
li)⁊ ĩ periculo poſiti:acceſſerunt recurꝛẽtes
ad ipᷣum.⁊ (ſuſcitauerunt eum:dicentes.do
mine ſalua nos)tu enim potes ⁊ nos indige
mus.(qnia peꝛimus.) ⁊ in periculo conſtitu
ti ſumus. Ubi oꝛig.O ueraces diſcipli.ſalua
torẽ uobiſcũ habetis.⁊ periculũ timetis. ui
V uobiſcũ ẽ.⁊ de morte ſoliciti eſtis.Et ido

wieee

Cnos Sübiecß ſunun⸗
relieh luf zucſen⸗
ercten Tic ſu ges li⸗
euutbisſent gis gean
tcbn teſe ,teſtut ihen
niqniltas nagni tu gſen
nn alicatus tubarös remane
Urinegzſte nanure, diuine
die opscignuns bicn
enß dono nave aſcedit 6
Nuden. Jueſboinaui do
Uamanmndenteor fm⸗
1 Nann ſertit i mütame
ſbilis ſarma ur Widion
giata gr ſlo uerdo dpsj
gns nocun logveti ſoe
clol nobelen⸗ nedicin
ljn hien i dſcpuli g
li auſc nirar ſunr e⸗
leluseſts cognoſcentes
ennsctens ins Sz
litasennaſtehn ge

ſed i5
geſcu D

eris, benigna ez
sſfſileinn
P .
Gnne un naicd i
nse inmih, nnunn
oe ftuteſita ur nani
ſucibas inunemi
retur. on ſubmerge
vutipe.g ſubnergi
fuit Zle o dor
oꝛi gte nauis (iux
nical nauis ligneu
bumtlitate, llec
m multumd nocte
goͤ die i Redicatio
ebar guidem corpe⸗
Unde iple in caticis
ü rigiat. Obi Kii,
wläut nanigeret,l
na uirtute gubernet
opulum ſuum uiglia
t aut gomin dormn
xima ut uertaten hu
ſtraret. mocnliſei
3s oſtengendun uert
oſtengeduz lale
t ciſcipulcꝛum

ſe coꝛda eorumm igno

gnoſcerit⸗Teri ut

te ic edeal efone
u Kii eo ien
ntinuiſent ul nene
ritatem dinine n

Pꝛime partis.

qð dixeꝛũt (ſalua nos )fuit fivucie qð (peri
mus )fuit puſillanimit atis ꝙ (ſuſcitauerũt))
ifidelitatis pꝑp ꝙ incꝛepãdoc((dixit eis. Quid

timidi eſtis modice fiði) Quañ diceret ſi ha

beꝛetis fidem non timeꝛetis.ſʒ faceretiſ quõ
nelletis.⁊ uentos ⁊ mar̃ placaretia. Ubi Cy
rillus. In quo oñdit ꝙ timoꝛem ñ facit temp
tatõum ĩductio.ſʒ ibecillitas mentis.Sicut
eĩ auꝛum ꝓbatua ĩ igne.ſic ĩ tẽpt atõibꝰ fiðs
Regdarguit g in eis duo.ſ.mẽtis puſillanimi
tatẽ.qr nõ debebant timeꝛe eo pᷣſente quezʒ
uiderũt tot mizꝛacula facere.⁊ cui ꝗ adheꝛz
perire nõ põt:ac fidei modicitatẽ.qr ñ cꝛede
bant eũ tm̃ poſſe ĩ doꝛmiẽdo q;tũ ĩ uigilãdo.
tm̃ ĩ maꝛi qᷓ;tum in teꝛa. Aꝛgumẽtum hic
habemus.qr modice fidei ẽ.ꝗ in adueꝛſitate
famis pᷣſſuꝛe ⁊ huiuſmõi ↄſtitutꝰ.mnzmuꝛat
timet ⁊ ĩpaciẽter feꝛt, uñ fideſ maxime neceſ
ſaria ẽ ĩ ꝑiculis.hec ẽ eĩ uictoria que uincit
mũdũ.i.mũdi ꝑicula.fides noſtꝛa.Ut ãt dic᷑
Amb.iiconia ſeruatuꝛ ĩ agoſtolis.ut aduerſi
tas ſine tptatione neminem poſſe ex hoc ui
te curriculo demigꝛaꝛe:qr exercitium fiði tẽ
ptatio Subiecti g ſumus negtie ſpiritalis
ꝓcellis:ſʒ quaſi ꝑuigiles naute gubeꝛnatoꝛẽ
excitemꝰ(¶ Tüc ſurgẽs ihs ĩpauit uẽtis ⁊ ma
ri)ſeuiẽtibus.ſicut dñs creature (dicẽſ.tace
⁊ obmuteſce.⁊ ceſſauit tẽpeſtas.⁊ facta eſt
tꝛãquillitas magna)ita ꝙ ſemita nec neſtigi
um alicuius tuꝛbatõis remaneꝛet. Sic itaq;
utriuſq; ſue nature:ſ.diuine ⁊ hũane vitatẽ
dñis ipᷣs xpᷣs dignatus ẽ hic ↄmendaꝛe. Qua
ſi em̃ homo nanẽ aſcẽdit.ſʒ quaſi deus maꝛe
ↄturbat. Quaſi hõ ĩ naui doꝛmit.ſq quaſi uẽ
tis ⁊ mari imꝑat:⁊ eoꝝ furoꝛem vbo coheꝛ
cet.nam ſentiũt dñi mãdantẽ.quorum tñ iſẽ

ſibilis natuꝛa ur. Uñ dicunt deo obediꝛe in

aĩata.qr ſolo uerbo ð his facit qdð uult. ſᷣm
quẽ modum loquẽdi ſolet dicit mateꝛia obe
diẽs ł inobediens medicine ( Doꝛꝛo homies
m Pier.iñ diſcipuli ſʒ naute ⁊ ceteri qui
eꝛãt ĩ naui((mirati ſunt) ex effectu uirtutem
deitatis eius cognoſcentes.ac ẽt ↄfitentes ⁊
⁊ admũꝛãdo((dicẽtes. Qualis ẽ hic ⁊ quãtꝰ)
i. q; magnus.qᷓ; potẽs.quãte dignitatiſ ⁊ po
teſtatis: Quaſi dicerent.ñ eſt homo purꝰ:ſʒ
ueꝛus deus. Ubi Cri. Sõnus hoĩiez. tꝛangꝗ
litas deum oñdebat.iõ dicũt qualis eſt h̊
qꝛ ſicut hõ dormit: ſicut deꝰ miracula facit
Tria g admirant᷑.⁊ hoĩez dormiẽtem: ⁊ de
uʒ ipeꝛãtẽ: ⁊ creaturà obediẽtẽ. Añ addunt
( qr uenti ⁊ mare) q̃ ĩſenſũbilia ſũtobediũt
eiad nutũ obſequẽdo.ſicut cꝛeatura crea
tori ſuo. In quo darguũt᷑ creatur̃ rõnales
q̃ nõ obediunt cꝛeatori.cum creatur̃ inſenſi
biles obediãt ei. Qui g pꝛius miracula ĩ teꝛ
na fecit et ĩ mari facer̃ uoluit.ut dñs teꝛꝛe ⁊
maꝛis appeat.⁊ ĩſignũ ꝙ tota ei ſeꝛuit oꝛbis
machina. ⁊ cũcta ad nutũ ſuũ ſunt cꝛeata.pꝑ
boc ãt ꝙ a diſcipulis excitatꝰ ⁊ zogarus eos

Capflʒ. xlvj.

liberauit:oñditur.ꝙ ſꝑ vult rogari a nobis.
ſepe em̃ exponit nos pᷣſſuris:qr uult ut eũ oꝛe
mus.⁊ ſic liberemur ab illis. Unde patet ꝙ
multo melioꝛ ẽ oratio quam lectio. Scoum
Krĩᷣ.xpᷣs fecit ĩ mari magnam turbatiõem.
ut magna turbatio magnum diſcipulis ĩcute
ret timoꝛẽ: ?⁊ magnus timor ĩduceret eos ad
clamoſam orationem. ⁊ clamoſa or̃o induce
ret xpᷣm ad magnã miraculi operatõm ⁊ ma
gnum m iraculum induceret homĩes ad fidẽ
7 admirationem. Unde Aug. Ideo pᷣmuntuz
iuſti ut preſſi clament clamantes ecxaudſan
tur.ẽ xanditi gorificẽt deum. Ite autẽ cla
mor non tm̃ debet fieri uoce ⁊ corde: ſed et᷑
opere.ut inſiſtãt ieiunijs ⁊ elemoſinis ? ma
ceratõi coꝛporis. Miſtice iſtud põt exponi
diueꝛſimode. Pꝛio allegorice ꝓut pertĩet ad
totũ coꝛpus eccłe. ut nauicula ĩtelligat᷑ eccle
ſia fiðᷣliũ q̃ ad modũ nauis ĩ pᷣncipio fuit aꝛta
qr paucos habuit credẽtes.i fine ẽt.ſ.tpᷣe an
tixpᷣi erit anguſta.qr tunc pauci erũt fideles
in medio ãt ẽ lata.qr mõ fides ẽ multuʒz dila
tata. In hac naui continent fideles qui cuzʒ
xpᷣo ꝑ mare ſeculi ad regnũ celoꝝ ꝑueniunt.
hãc itaq; nauẽ aſcẽdit xpᷣs ꝑ regimèẽ ⁊ guber
natõm. qr ipᷣe ẽ rector eccłie ⁊ gubernator ĩ
q̃ diſcipuli cõtinentur.hanc autem aſcẽdit ĩ
baptiſmo.qr baptiſmus eſt ianna ſacramen
toꝝ. In eccleſia ergo tãquã ĩ naue ſumus ⁊
dominus nobiſcum ꝓpter ſua ſacramenta.
Sʒ contra eccleſiam flant uenti uarij ⁊ uali
di malorum.⁊ eleuantur fluctus contra eam
ut ſic nauicula q̃ſi opiat fluctibꝰ ſubmergi
tñ ñ pt᷑.Et int᷑ ̊ oĩia xpᷣs vormire uidet ⁊ nõ
attẽdeꝛe:qꝛ ſᷣs oꝛigen.paciẽtiã bonoꝝ ⁊ peni
tẽtiam impiorum expectat:xpᷣi enĩ doꝛmitio
ẽ diuina in tꝛibulatõibus ꝑmiſſio.qui excita
tur qñ bonoꝝ precibus pulſat. accedamꝰ g
ad eum dicentes. Exurge q̃re obdormis do
mine.exuꝛge ⁊ ne repellas in finem. Jpſe au
tem exurget ⁊ imꝑabitr uentis.i.demonibꝰ ꝗ
ↄcitant fluctus.i.malos huius mundi ad im
mittẽdum perſecutiões ſanctis:facietq; tran
quillitatem magnam pacẽ eccleſie ⁊ ſereni
tatem mundo ꝑ ceſſationem tribulatõis ↄfe
ꝛzendo.ł pacientiã tribulatis dando. De iſta
nã ſic dicit crip.ñũ dubium eſt nauem iſtam
eccłiã figuraſſe.q̃ nauigantibꝰ apoſtolis gu
bernãte dno flante ſpũſancto pꝛedicatõis vx
bo ubiq; diſcuꝛꝛit.poꝛrtans ſecum magnam ĩ
eſtimabile pretiũ.quo totũ mundũ ſangufe
xpi mercata eſt.mare uero ſeculũ intelligit
ꝙ; a diueꝛſis peccatis ⁊ uarijs temptationibꝰ
uelut quibuſdam fluctibꝰeſtuat. Uenti aũt
nequicie ſpiritales ⁊ ĩmundi ſpiritus imelli
guntuꝛ qui ad naufꝛagium eccleſie per dix
ſas ſeculi temptationes uelut per fluct“ ma
ꝛis ðſeuiunt. Dormire vo dñs ĩ hac naui ĩtel
ligit᷑.cũ ad pꝛobatiõm fidei eccłiã ſuã pᷣſſu
ꝛis ⁊ ꝑſecutõibus mũdi iſtiꝰ tẽptaꝛi ꝑmittit.

De eo ꝙ dñs excitatꝰ imꝑauit

Excitatio vᷣo diſc ipuloꝝ excitantium dũm ⁊
auxilium implorâtium ur liberentuꝛ preces

ſanctoꝝ oĩium oñdunt᷑ ⁊? q;uiz infeſtatõe ini

mici eccleſia uel ſeculi tempeſtate laboꝛet.
qᷓ;uis temptationũ fluctibꝰ pulſe f᷑: naufragi
um tñᷣ faceꝛe uᷣ põt.quia filium dei habet gu

beznatoꝛẽ. Inteꝛ ipos eĩ tizbines moi int᷑ ip

ſas ſeculi ꝑſecutões.plus glorie ac uirtut᷑ ac
quirite:dũ ĩ fide fama ⁊ indiſſolubili peꝛma
net. Nauigat eĩ ĩſtructa fiõi gubernaculo fe
lici cuꝛſu ꝑ huius ſeculi mare.habens deuz
gubernatorẽ. gelos ᷣmiges portans choros
oĩum ſctoꝝ.erecta ĩ medio ipᷣa ſalurari ãbo
ꝛe crucis ĩ qua euangelice fidei uela ſuſpen
dẽs. flante ſpſſancto ad portũ ꝑpadiſi ⁊ ſecu
ritatẽ quietis eterne deducitur. hᷓ̊ crivᷣ. Alio
mõ hoc idẽ põt exponi allegoꝛice ꝓut pꝑtĩet
ad caput eccłlie ꝙ è xpCs. ut nauicula q́; xpᷣs
aſcẽdit.ĩtelligat aꝛboꝛ crucis.cũ qua mare
huius mi ptꝛãſituꝛ ſine piculis cuiuſq; bñfi
cio ⁊ auxilio fideles adiuti tꝛanſfꝛetatis ⁊ e
merſis mõi fluctibꝰ pueniunt ad litus ? por
tum patꝛie celeſtis. Panc nauiculam xpᷣus ĩ
die paſceues cũ diſcipulł ſuis aſcendit ꝑ quã
mar pñitis ſeculi tranſiuit.ñ quidem ꝙ ipſi
tũc paſſi fuerit.ſʒ qr tunc eis exemplum pa
ciendi ꝛeliꝗgt. Unde aſcendente eo ĩ hanc na
uiculam ſunt eum ſecuti.q oẽſ ad tormenta
2 uſq; ad mortem fueꝛunt eum imitati. Cũ g
xpᷣs in cꝛuce poſitus fniſſʒ. magnus motus in
mari factus ẽ.qr mentes diſcipuloꝛum mote
ſunt.r a ſtabilitate fidei coꝛruerunt terre
motus magnus factus ẽ.petre ſciſſe ſſũt.⁊ ce
tera ſigna que tunc facta ſunt:ita ut nauicu
la opeꝛta eſt fluctibus.quia tota uis peꝛſecu
tionis circa cꝛucẽ xpᷣi fuit.?⁊ mentes oim cõ
tꝛa ipᷣm fluctuabãt:⁊ facta ẽ cꝛux xpᷣi iudeis
ſcandalum. gentibus aũt ſtultitia. Sed int᷑
bas ↄmotões ipᷣe doꝛmiehat ĩ cruce moꝛien
do.qꝛ ſuum doꝛmire h̊ loco moꝛi ẽ. Excitant
ãt diſcipuli dominum dum tuꝛbati mete ma
ximis öſyderiorum clamoꝛibus r̃ſurrectõm
efſlagitant dicẽtes. Salua nos reſurgẽdo a
monuis.ꝗa pimus perturbatione tue moꝛtiſ
AVplſe ueꝛo ꝛeſurgens ⁊ ꝑ reſurrectionez exci
tatus. Prĩo increpat diſcipuloꝝ modicam fi
dem,.qꝛ expꝛobꝛauit ĩcredulitatẽ eorũ.? dqu
ritiã coꝛdis. Imꝑauit t uentiſ qꝛ diaboli ſu
pꝓbiã ſtꝛauit:ĩꝑauit ⁊ mari qꝛ ueia mã ſuðoꝛũ
cõpeſcuit.Et facta ẽ tranquillitas magna. ⁊
oſolatio.qꝛ uiſa reſurrectione ſedate ſũt mẽ
tes diſcipuloꝝ ⁊ gauiſe. Nos vo hoĩes uiden
tes h̊ oĩia ⁊ cognoſcẽtes.dicimus qlis eſt h̊ ⁊
qudtus.Diſc ipuli ergo.i.oẽs fideles dẽnt eũ
ſequi iuxta iliud. Si ꝗs uult poſt me ueniꝛe
abneget ſemetipᷣm ⁊ tollat crucẽ ſuã ⁊ ſeq̃t
me.Et quia ꝑ pniaʒ maxime crux tollit᷑: iðᷣo
etiam tropologice ſeu moralit᷑ ꝑi nauiculam
penitentia deſignat᷑.qr ꝑ ip̃am hõ ad portuʒ
ſalutis ðducit᷑,.⁊ ꝗcunq; extꝛa iſtã nauiculã

uentis 2 mari

inuẽtus ſuæꝛit ad poꝛtũ ſalutis ñ ꝑpueniet: ſʒ
ipum unda infernalis inuoluet. Joeo ſignifi
cata ẽ ꝑ archà noe.ꝛ illi ꝗq ĩ eam aſcẽder̃t
fuefr̃t ſaluati.ꝗ vo n aſcẽder̃t fuef̃t ſubmer
ſi. Tſc at ie ſus nauiculã hãc aſcẽdit.qnñ ꝗs
ſalutis ſue auidus pniam aſſumit.Et ſepe
tingit.ꝙ añ ꝗs pniam inchoat.guis tẽptatio
eum pulſat: nec deꝰ ipᷣm liberat ſʒ auxilium
ſubtaa hit. Jõo r̃curꝛere dʒ ad deũ ꝑ feruẽtẽ
orõem. ⁊ tam ꝑſeueꝛaâteꝛ iſtare:donec impe
tret ði miſeratòm. Tanta at gr̃a ſepe eũ ↄſe
quitur.ꝙ ipſe etiã in admiratõem excitatur
Uñ ſ̃ᷣm Bedã cũ ſigno dñice crucis ĩbuti ſe
cul rlinqe diſponimꝰnauẽ cũ ieſu ↄſcendi
mꝰ. mare trâſire conamuꝛ. Qui eĩ abnegãs ĩ
pietatẽ ⁊ ſecularia ðſydeꝛia crucifigit m̃bꝛa
ſua cũ uicijs ⁊ ↄcupiſcentijs.⁊ cui crucifixꝰ
ẽ mũdqꝰ⁊ ipſe mũdo:q̃ſi cũ dño nauem aſcen
dẽs.mare hꝰ ſeculi trãſire ðſyderat. Sed no
bis nauigantibꝰq̃ſi inter equoꝛis fremitꝰ ob
dormit onñs.qñ crebeſcente ł imũudoꝝ ſpiꝛitu
um uel hominum prauoꝝ.H nr̃aꝝ cogitatio
nũ impetu.fidei ſplẽdor obtenebreſcit: ſpei

celſitudo ↄtabeſcit.amoꝛis flama r̃ frigeſcit.
ſʒ tũc ad dũm recuꝛꝛamus.quatenus tempe

ſtatẽ compeſcat. tranquillitatem refundat.
⁊ portum ſalutis indulgeat. Poteſt etiaʒ ali
ter tꝛopologice ſeu moraliter exponi. ut per
nauic ulà ſt elligatua quelibet fidel aĩa. nec
nauicła mari expõit᷑.qꝛ coꝛꝑi ſociat᷑. Uer̃ eĩ
corpꝰnr̃s maꝛe ẽ:qꝛ oĩa oꝑa eiꝰ amaꝛitudinẽ
hñt annexam. In hãc nauiculã xpᷣs aſcẽdit
cũ e ꝑ gram ĩhabitat. Sequũt᷑ at euʒz diſci
puli.i.vtutes tres theologice.⁊ q̃ttuor caꝛdi
nales.⁊ ſeptẽ dõa ſpuſſäcti.Ecce qᷓ; pulchꝛa

xp̃i comitiua qᷓ eù ſꝑ comitabatur. ⁊ quoti

die cũ ĩ aĩam fidelẽ aſcẽderit:comitatur. ſʒ
⁊ hc nauiculã ↄmouent uenti tẽptationũ.i.
exteꝛioꝛes demonum impulſiones.⁊ unõ ſeu
pꝛocelle paſſionũ id ẽ ĩteriores nexatões caꝛ
nales.que frequenter ĩſurgunt pie in xpᷣo ui
uentibus:⁊ non nunquam eſt tantus tempta
tionuz impetꝰ.quod quaſi anima operit flue

tibus ex quihus timendum eſt uirtutes 1 do

na peꝛicilitaꝛi in ea. Sed xp̃s i nobis doꝛmit.
cum talis permittit: eo quod ſomno nro ↄſo
piat᷑ ĩ nobis.ita ꝙ ur̃ nos dereliquiſſe:ſisg ñ ẽ
ita .ĩmo ipſe ꝓmiñt dicẽs cũ ipſo ſum iĩ tribu
latõe ⁊c.⁊ iõ redeunte anima að ſe. vtutes
⁊ dona excitant dñũm exclamantes uoce grã
di ⁊ dicentes.ñe ſalua nos pimꝰ. Tũc xpᷣs
oẽm turbulẽtiã ſedat.exteriores uẽtos ᷣmo
num compeſcit.fluct?*carnis animaʒz ſe eri
gentis mitigat: ⁊ ſic fit magna tranquillitas
exterius.cuz tꝛibulatio ⁊ temptatio ceſſat.
inteꝛius cum pacientiam bonam pꝛeſtat. ⁊
hec tꝛanquillitas uiatutis melioꝛ eſt quã taãâ
quillitas corporaliſ.ſicut dictum fuit paulo.
ſufficit tibi gratia mea.ꝑꝑ ꝙ ſubiunxit libẽ
tea igitur gloriabor iĩ ĩfirmitatibus meis. ut

net ini hn hſe
eti ncigiu⸗ eccloven
ne iut l in
nad ſſedieſe teſn
geſgentſind
Cntſiin⸗ ſmgni iecel

ſeon, in
gun uf herneſ⸗
eifcnmset nali gngl N
iecantiuul Yccen

lueſe in icnii⸗ .
ſce nid tbiclet ii;glam
ctuigenoniü babes⸗
o Ego eudtuien
tt efse tinr uut ſen
nſduntigmn i Cutel
Urenns Küthiderlogen fe
fingrrens:fundm ift
der o rfmierdals n
Kidchen Eeclignſnn nodt
Perhrnnlkr ſ
wowenenisinnandtcdn
NſoſnC NN
Ytnammalin Mden
Hciti puerbiſs gi cuſtoins
um:tſecdeſinieo ſeni an
10n ſocſtooſia ſerad anil
nblanm t lennrumr dede
ſthenhl beſtne
igirtrn⸗
itenn
4 Knemnt ine N
badanintnein dun

Hionbbustbn
73 Ws
uunceinnndi eſt

uor ,nfor cogtntn
Nrobtenebreſcit: ſei
oeis füna ffigeſet,
us,Auotenus lenpe
lilltgtemrefundet,
eut. Poeſt etigz li
liter exponi ut per
libet fidel aia. nee
torpi ſociak Aer ei
pa ein amaꝛltudind
zulcula xps alcedit
Hequüt ar euz diſci
ogice.? önuor cndi
cti.Ecce ̈ pulchig
owitadatur. 7 quon
(edern: comitatur.5
ent uemt teptatlonn i⸗
mpulfones d unb ſen
iteriores neralos
ſſurgunt gie in röom
eſt tantus temptd
am eue
uaff onima eperit fin
ndum eſt uſrtutes 100
ed ts i nodis dormt⸗
oquod ſomno nie 0

nos rcleuſſeſiil
cèg cu lplo ſunn
ices ů lpſo ine

Pꝛime partis.

ih abitat in me uirtus xpᷣi. Tas magna autẽ
fit tranquillitas.ita ut ipſe totus hõ mirer
72 dicat. Qualis e ̊ miſericordiſſimus poten
tiſſimus ⁊ ſapientiſſimus dominus.qꝛ mar̃ -
uenti temptationũ ⁊ paſſionũ obediũt ei ad
nutum. Quid igitur tà benigniſſimũ.q; ꝙ de
us ĩ hanc nauiculà de celo neniẽs ꝓ delitijſ
hzʒ eſſe cũ filijs hoĩum. Quid inteꝛ tã admi
rantiſſime utilitatis eſſe poterit,qᷓ; ꝙ deus 2ↄ
iunctus aĩe ipßam ꝓmouet ad ſalutẽ. Quid ðᷣ
ſcendẽs ĩ aĩam dormir̃ tũt dicit᷑.cũ ſubtꝛac
ta gratia ſpirituali.motus rẽptatõis inſuꝛgũt
uigilaꝛe vo ⁊ excitaꝛi tũc dr̃.cũ ſpũalis gr̃a
iam pñnñs ſentitur.ad cuiuſ pñtiam oĩa temp
