iniquoꝝ falacias euitaꝛe: 7 fidẽ xpiana bo
nis oꝑibꝰ ueraciter ꝓfiteri(Cũ aut pylat

audiſſet.ꝙ ih̊s hõ galileus:⁊ de herꝛodis

tetraꝛche põtate eſſet) qꝛ in galilea nutri
tus ⁊ multu ↄuerſatus fuit: hñs occaſiõeʒ
dimittẽdi eũ miſi eũ ad heꝛodẽ pᷣpoſnũ ga
lilee(ꝗ tunc ẽt eꝛat hieroſolimis ꝑꝑ ſolem
nitatẽ paſchalẽ) qꝛ iudeus na tu eꝛat. Pa

ter eĩ ſuus amoꝛe uxoꝛis ſue q̃ iudea erat.

tꝛanſiens ad ꝛitũ iudaiſmi ſe circuncidi fe
ceꝛat( Viſtqu (eũ )uolẽs(herodi)ho
noꝛẽ de feꝛe:ut ipᷣe dñs galilee hoĩem gali
leum uel abſolueret uel damnaret. da ns
exẽpiũ ne quis falſem ĩ meſeʒ ⁊ poteſt.
alterius ẽt inimici immittat:⁊ quia caꝝ⸗
bat ꝙ libenter homineʒz de teꝛra ſua:⁊
xime innocentem liberaꝛet: ⁊ ne come⸗
quẽ inſontem ⁊ peꝛ inuidiam tꝛaditum
gnouerat ſententiem daze coactus eſſet⸗
Et du mittit᷑ fit ↄcurſus magnus populoꝛũ
eũ ſequentiũ.O domina qualiter ibas: uel
gs te iuuabat ut ires in tata pᷣſſuꝛa: Certe
exẽplũ doloꝛis eꝛas omnibus xpᷣʒ amatibꝰ.
Tu aũt caꝛiſſime cogita quã libenteꝛ iuua
res eam.⁊ aſſociaꝛes ſic triſtem ⁊ meſte m.
(t uiſo ihu gauiſus ẽ heꝛodes.ex młto eĩ
tpꝛe).ſ.ex tpᷣꝛe decollationis Joanis bap
tiſte GBm uidere cupiebat:quis multa )ðᷣ
miraculis ⁊ doctrina eius(audieꝛat = ipe
rabat aliꝗd de ſuis miꝛaculis uideꝛe: ⁊ ab
eo)quedã inſolita audiꝛe. (¶ nteꝛrogabat
aut illum multis ſeꝛmonibus) non ſicut ſtu
dioſus:iʒ ſcut curioſus.ñ ſicut ueꝛitatis a
mator: ſʒ ſicut tẽptatoꝛ. n taq; lucꝛatinuꝰ ali
quã utilitatẽ: ſed paciẽs nouoꝝ cupidinem
* ꝑpꝑ h̊(nihil ꝛndit Inec ẽt ſignu aliqð coꝛã
eo fecit. ſtans ꝗdem ihus ſicut agnus man
ſuetiſſimus lig tꝰ cor eo. inquiſi tacuit.
⁊ expectatꝰ miracula adhiber ↄtempſit:qꝛ
7 herodis icrudelitas ⁊ curioſitas. diuia ñ
merebat᷑ audi ł uider̃ ⁊ dũs ſuã iactatiã ⁊

ſuiſti. nec ei ad ullum

— —

ſti.da mihi amore tuo
nes geriſorios paciente⸗
lantiam cum ſüentio dee
gutem T principes ſacee
ſtanter accuſantes eume
hno nero ibi eum accuſa
cxprimunt ſed forte de e
3 coram pflato eum
coam herode agg
ſet uninerlum popult
omimio herodis ut
aſſumeret guia in ſuo
ſuſcitaſſet. Unde ad iſ
hil reſpondtt. nec herea
ſed tacuit non conced
nes taciturnitate ſede
gnas reſponſtone, Ad
cientiam tacult ? nihi
lud iſaie quaſi agnus
ieſcet. Ex hoc aticule
cumentüg nöomnil
buſlibet lienitas eſt m
ſlemiü diuinum eſt.
articulo memorerur
liꝛ oꝛet dicens Jhu
tutus falſas incrimin
lere noluiſti da mihi
ris nec ſaẽ migerig
autem herꝛoges ch
leret. nec uerb
eret nec bund
nec contra ac

daſafi in
elitnenfti iͤ
r pfieri Kücit in
o gallens: r e hengi
eſciſn in galles nint
atus fitefe becrſig
it ei ad herke ieſtig
Eat hiroſglins , ſoen
uudeuomman.
urceis ſue ulen erat.
ucniſmn ſe creuſcicif
ei uolis derodi) io
eaſs galllee hoiem gli
et uel damnaret. dine
ſem i neſez 1 oteſt
limminart:r qtia .
minez te tera ila:t
liber et.1 hecon
Ainniciam naditum
nem dnne conctus eſſen,
Ncirius magnns popllai
donima ualite dug ul
tiresintitn zſiun/ lon⸗
us omnibus , itid,
cogio gui lbenter nnn
esſeinſtem t neſten,
ſus betogeet ni el
Collationis JYanis
ahiedn gutenln
inucisl audieen 43
iniaculis licen 1
an te rcnch 6

——

Secunde partis.

oſtentationẽ declinabat.ſuamep nolebat paſ
ſionem impedire. Unde ſecundum gloſam.qꝛ
heꝛodes non ꝛeputauit xpᷣum ſaluatoreʒz. ſed
icantatorẽ ideo non eꝛat dignus.nec uerbis
nec miꝛaculis xpᷣi.Et ſecunduʒ Ambꝛo. hero
des ex quadà curioſitate miracula fieri peci
it: quod xpus rẽnuit docens nos ꝑ hoc iactã
tiam declinare. Per hoc quod xpᷣus corã he
zode inceſtuoſo.⁊ homicida noluit miꝛacła
facere.nec ſuis interrogationibus ꝛeſponder
ſignificauit quod tales ⁊ omnes impij nõ ſũt
digni opeꝛa diuina uidere.nec eius reſponſa
habere.¶ Ex hoc articulo deriſionis habeĩ
documentuz ſᷣm Greg.ut quotiens auditoꝛeſ
noſtri.noſtra nolunt quaſi laudãda cognoſce
ꝛe.non autez ſua peruerſa mutare.omnio ta
ceamus ne ſi oſtentationis ſtudio uerbũ dei
loquimur: ⁊ eorum que erat culpa eſſe non ð
ſinat.⁊ noſtra que non eꝛat.fiat. Multa aũt
ſũt que audientis animũ produnt: maxime ſi
auditoreſ noſtri.⁊ ſemper laudant ꝙ audiũt.
2 nunq; qd laudãt ſequunmtur. Ad conforman
dum ſe huic aꝛticulo.rememoret᷑ homo fac
tum articuli:⁊ oret dicẽdo IJhu qui ab hero
de vᷣriſorie multis interꝛogare ſermonibꝰ uo
luiſti.nec ei ad ullum ueꝛbũ reſpondeꝛe cura
ſti.da mihi amore tuo quando voportet ſᷣmo
nes deriſorios pacienter audire meamq; iac
tantiam cum ſilentio declinare.¶ ¶ Stabant
autem ⁊ principes ſacerdotum: ⁊ ſcribe. Cõ
ſtanter accuſantes eum coraz heꝛode) De qͥ
bns uero ibi eum accuſauerũt.euangeiiſte ñ
exprimunt ſed forte de eiſdem tribus.de qui
3 coram pylato eum accuſauerant: maxie
c coꝛam herode aggrauantes.qũo commo
ſet uniueꝛſum populũ.incipiens a galilea.
ominio herodis ut ex hoc magis ſibi aio
aſſumeret quia in ſuo dominio cõmotionem
ſuſcitaſſet. Unde ad iſtas accuſatõnes xpᷣi ni
hil reſpondit.nec herodi.nec accuſatoribus:
ſed tacuit non concedendo eorum accuſatio
nes taciturnitate ſed deſpiciendo ranqᷓ; indi
gnas reſponſione. Ad ↄmendandã quippe pa
cientiam tacuit ⁊ nihil ꝛeſpondit ſecunduʒ il
lud iſaie.quaſi agnus coꝛazʒ tõdente ſe obmu
teſcet. Ex hoc aꝛticulo accuſatõis trabit do
cumentũ ꝙ nõ omni loco ⁊ tpᷣre.⁊ coragʒ qui
buſlibet ueꝛitas eſt manifeſtanoa ſed pleꝛũq;
ſilentiũ diuinum eſt. M conformandũ ſe iſti
articulo memoretur homo grauitateʒ aꝛticu
li ⁊ oꝛet dicens Ihu qui coꝛam herode cõſti
tutus falſas incriminationes.nec uerbo r̃fel
leꝛe uoluiſti.da mihi iniquoꝝ nõ irangi iniu
rijs nec ſaẽ miſteria ppalaꝛe ĩdigmis.( Widẽs
autem hezꝛodes ꝙ chriſtus nullum lignum fa
ceret. nec uerbum aliq ad inteꝛꝛogata ꝛeſpõ
deret. nec contra accuſatoꝛes ſuos aliquibus
reſponſionibus ſe defenderet.reputauit eum
idiotã ac fatuũ: ⁊ non ſane mentis. ac per B
ſpreuit eũ ipᷣe ⁊ ſilłr (exercitus eius Jut oẽs ĩ

Capitulü.lxj⸗

eadem culpa monſtrarentur eſſe pares. Sie
hodie ſectatores xpᷣi a malis hominibus ſpeꝛ
nuntur ⁊ ab eis fatui reputantur iſjm hodie
multi cuz herode ſpeꝛnunt que ſigna fiẽi que
runt.conquerentes ꝙ modo miracula ab eo
non fiunt cum modo non ſit tempus ſignorũ
ſed operum. Unde dominus. Habẽt moyſen
2 prophetas.audiant ipſos. Modo autem pᷣ
ter hec habemus ⁊ euangelium ⁊ apoſtoluʒz.
2 adhuc ſigna querimus.non euangelium im
plemus ſed ſpernimuſ.Ex hoc aꝛticulo ðſpec
tionis trahituꝛ documentũ quod nos potius
uelle debemus a malis deſpici quam ab adu
latoribns laudari ſicut dominꝰ noſter ut ait
Sregorius.magis eligebat aperte a ſuperbiẽ
tibus deſpici quam a non credentibus nacua
uoce laudari. Iphu qui ab herode ⁊ exercitu
ſuo ſpreui non ſpreuiſti.da mihi mundanum
faſtum deſpicere ⁊ iniquorum deſpectusꝓ iu
ſticia non curare. Non ſoluʒ autem herodes
euʒ ſpreuit.ſed etiaz (illuſici. induendo neſte
alba) ⁊ hoc in deriſionem ⁊ ſignum illuſõnis
ſicut fatui ſolent aliqua neſte ludicra indui:q̃
cognoſcantur ab alijs ⁊ forte tunc temporis
deriſorium fuit porrate deſuper ueſtem albã
eo quod ſic illuderet᷑ tunc fatuus. Pec auteʒ
ueſtis erat ut dicitur ad modum ſcapularis r
ligioꝝ ſine caputio dependens a collo ante ?
retꝛo.orte ſubito peciam panni albi accipi
entes foramen in medio eius fecerunt ⁊ ſic
collo ſuo impoſueꝛunt.ſed quantumcunq; he
rodes hoc in illuſonibus fecerit non tamẽ a
miſterio uacat ſicut ⁊ omĩa alia circa xpᷣi paſ
ſionem geſta. In neſte enim alba innocẽtia
2 caſtitas afſumpte humanitatis ⁊ gloria re
ni immortalis quam per paſſionem accepit
Sgnarus ⁊ quod pꝛo peccatis totius mũdi in
carne caſta ⁊ innocente. immaculatus agnuſ
eſt paſſus.Tu quoq; non niſi in ueſte alba.ſ.
ſiñ macula ⁊ cauſa illudaris ⁊ ſpeꝛnaꝛis.alio
quin illuſio eꝛit tibi pena peccati ⁊ magis do
lendam de cauſa ⁊ materia irriſionis quaz ðᷣ
iꝛꝛiſione ipᷣa-deſignauit eꝛgo heꝛoðs ſuo fac
to neſciens forte qͥd agebat.ꝙ xpᷣs albedine
puritatis ⁊ ĩnocẽtie ĩdutꝰ erat. Vn Amb. Nõ
ocioſũ ꝙ ueſte alba idn tĩ ab beꝛode.ĩmacula
te tribuẽs ĩdicia paſſiõis.ꝙ agnꝰ ði ſie macła
cũ głia pct᷑a mi ſuſciperet.hàc aũt ueſtẽ al
bã repntat hodie alba ſacerdotalis.uñ miſti
ce notãdũ.ꝙ põtifex nr̃ ĩ ſua paſſione habuit
oĩa põtificalia. amictũ ſuſcepit: c uelatꝰẽ co
rã caypha a iuðis.Albã hũit cũ ueſte alba in
dutPꝰẽ ab heroð.Caſulã accepit cũ militeſ ciꝛ
circũpder̃t ei puꝛpuꝛeũ neſtim̃tũ coꝛã pylato.
⁊mneqͥd ſibi õſit cigulũ cũ að colũnã hũit ligaiꝰ
ſtolã hũit qñ ad collũ ligat᷑. manipulũ hũit
qñ cũ fune manꝰeius ligauerũt ſʒ hunc ſoluè
rũt qñ ei arundinẽ ĩ dextera dederũt.⁊ funis
manſit pendens in ſiniſtra ad qõ deſignanduzʒ
manipulus ponitur in brachio ſiniſtro. Coro

De

nam ſpineam ſuper caput habuit: ꝓ mitra
Pontificali: ⁊ arundinem in manu ꝓ baculo
paſtorali. Cirotecas autem habnit ⁊ ſãdalia
cum manus eius ⁊ pedes toti fuerunt ſangui
ne rubꝛicati.ad quod deſignandum ſandalia
debent habeꝛe aperturã cuz aliquo rubro ſe
ꝛiceo pãno cyrotece etiam habent deſuper a
liquod monile ꝛotundum.quod debet ſimilłr
habere aliquid de rubꝛo.ad deſignandũ ſtig
mata xpᷣi. Pec oĩa ſunt inſignia pontificalia
que in memoriam paſſionis xpᷣi geſtat ponti
fex.in conſecratione eccleſie uel altaꝛis.ĩ cu
ius etiam memoriale conficit᷑ ſacem altaris.
Patet ergo ex dictis ꝙ illuſus fuit dñs ĩ omĩ
ueſte ⁊ ornamento tam ſacerdot ali qᷓ; pontifi
cali.⁊ ꝙ peins ẽ hodie illudit ei in omnibus
ueſtibus predictis non minus quaʒz tũc quia ⁊
a maitõi multitudine.⁊ longiori tpᷣre ⁊ modo
ſaudulentiori quia iſti uere.illi quaſi fignꝛa
te. Illa enim multiplex illuſio que facta fuit

ei tunc figura erat ⁊ fignum illuſionis future

que a multis impletur nunc. Notandum etiã
quod ille qui eis utitur.debet ea habere in ĩ
tellectu ꝑ meditationem. in memoria per re
cordationem.in affectu per cõpaſſioneʒ.⁊ ſe
domino pro poſſe in apparatu conformare.
cum enim aliquid talium accipit. nihil ali
ud proteſtatur facto ſuo quam ſi uerbo di
ceꝛet. ita credo dominum noſtrum fuiſſe
indutum. ⁊ in talibus illuſum in cuius ſi
gnũ ⁊ memoriã ſic induo meipſum.⁊ ut ĩ me
ſentiam quod ⁊ in xpᷣo ihu.iſ Qui ergo talia
ferunt exterius.nihil ſentientes uel compaci
entes inteꝛius.profecto xpᷣo illudunt.faciunt
enim ac ſi dicerent ſigno tibi cõpatimur.⁊ tu
as illuſiones iĩ nobis oſtendimus.ſed in nullo
tibi compatimur. Moꝛaliter amictus capitis
ſigmficat ſpẽ quam apoſtolus uocat galeazʒ
ſalutis.ſpes autem eternoꝝ facit contemptũ
terrenorum. Cũ ergo ſacerdos ſe uelat amic
tu oſtendit ſe terrena contemnere.⁊ ſi ita nõ
eſt xpᷣo illndit.Alba autem longa ⁊ lara men
tis ⁊ corporis ſignificat caſtitatem. cingulus
uero ⁊ ſtola ⁊ manipulus.⁊ huiuſmodi ſigam
ta.precepta ⁊ concilia ⁊ religioneʒ.cui ſe obli
gat qui tales ordines aſſumunt. obligatos ſe
oſtendunt qui talia induunt. Caſula deſuper
tegens peꝛ totum. ⁊ ceteris ſupereminens or
namentis.caritatem ſignificat.quam apoſto
lus ſupeminentiorẽ uiam uocat.⁊ ideo qui ñ
diligit deum plus quam ſua nel ſuos uel ſe ñ
e dign tali officio.Mitra uero epiſcopi ſigni
ficat ipſum habere ſcientiam duorum tenſtam
torũ.propter duo cornua quam inquam ſciẽ
tiam debet habere non tantum in corde per
habitum. ſed etiam in ore ⁊? manu per uſuʒ.
Unñ due lingue dependentes a mitꝛza ſi uꝑ:bũe
ꝛos ſignificât ipᷣm epᷣm debere habere duplex
documentum. ſ. ueꝛbi ⁊ exempli. Baculus ue
ro paſtoralis in manu ſignificat executione 3

prima.

officij pa ſtoralis.quod conſiſtit in tribus que
ſignificant᷑ ꝑ triplicem partem baculi primũ
eſt uocatio peccatoꝝ. ſecundum directio uo
catoꝝ.tertiũ ẽ exhortatio directoꝝ. Uñ eſt v
ſus.attrahe ꝑ pᷣmũ medio rege pũge ꝑ imnũ.
Sic itaq; nides qualiter dominus non ſolum
malefactor.ſed etiã ſtultus ẽ reputatus.Ipᷣe
aũt oĩa pacientiſſime tolerabat. Dacientiaʒ
ergo habeas ⁊ tu ſi malefactor uel ſtultus in
iuſte fueris reputatus.nam ſicut diuina ſapi
entia tanq;ᷓ fatuꝰ ſpernitur ⁊ irridetur.ſic om
nes irriſiones que ſolent a uanis mundi huiꝰ
hominibus(deuʒ pꝛeoculis non habentibus)
homini ſpiꝛituali irrogari dñt paciẽter ſuffeꝛ
re.Ex hoc articulo illuſionis ſumũtur tꝛia do
cumenta.pꝛimũ ẽ.quod omnes qui pie ⁊ ino
center nolunt uiueꝛe ſecundum nouuʒz homi
nem ab his qui uiuunt ſecundum hoĩem ue
terem illuduntuꝛ.⁊ ab eis pro fatuis habent᷑.
Sed ꝑpꝑ hoc non debẽt turbari uiri ſpũales ĩ
mo potiꝰ gaudere qr nouꝰ homo ſaluator no
ſter xpᷣs indutus alba ueſte.que innocentiaʒ
ſignificat. illuſus ⁊ deriſus eſt a filijs huiꝰ ſe
culi apõ quos alba ueſtis exprobrabiłẽ. Sʒ
ſicut crux ante paſſionem xpᷣi exprobabil fue
rat que poſtea facta ẽ honorabilis. ita ut ẽt
portet᷑ in fiontibus regum. ſic alba ueſtis pꝰ
xpᷣi paſſionẽ.facta ualde honorabilis ⁊ ĩno
centie ſignũ. Uñ qnilibet poſt baptiſmũ reno
uatus induitur ueſte alba in ſignum innocen
tie quã ↄfert baptiſmꝰ.ĩ cꝰ ẽt ſigna xpᷣo paſſo
angeli in ueſtimentis albis appaꝛuezunt᷑ i eiꝰ
reſurrectione ⁊ ſimiliter in eius aſcenſiõe:ʒ
documentũ ẽ ꝙ ꝓ tpᷣre ⁊ loco expedit ſtul
am ſimulaꝛe.Unde ꝙ dñs ipſe fons ſapie:
coram heꝛode pro ſtulto haberi dignatu⸗
ex incomprehenſibili ſapiemia ſua pꝛoce
quia ſi ſapientem neꝛbis uel factis ſe oſten
ſet. heꝛodes utiq; paſſionẽ eius impediuiſſet
Tertium eſt ꝙ homo nihil querat in ueſtibꝰ
non ornatum.non precioſitatẽ ſed ſolũ neceſ
ſitatezʒ.quia ſaluator noſter in ueſte uelut fa
tuus eſt illuſus. ¶ Ad conformandum hu
ic articulo regꝛaciefur homo deo quõ ipſe no
bis cum ſua illuſione ueſtem innocentie con
ferre dignatus eſt. ¶ Itẽ recogitet qualit᷑ ipᷣe
candidam ueſtem innocentie baptiſmał quã
xpᷣs nobis pretulit ſepe peccatorum malis de
nigꝛauit ⁊ oret dicens · Jeſu qui neſte alba
indui.⁊ ut ſtultus ab heꝛode illudi uoluiſti.
Da mihi mundi buius prubentiam que
ſtultitia eſt apud te cautius declinare. ⁊ ad
te qui uera es ſapientia peruenire. ( Vero
des autem cum non inueniret im Chriſto
cauſam mortis illuſum ⁊ indutuz neſte alba

remiſit ad pylatum Jut eum honoraret ſicut

pylatus ei detulerat. ¶ In quo ipſe pr obat᷑
in necem dmi conſenſiſſe. Quia enim fuit ſibi
miſſus tanq; homo ſue dicionis cũ ñ ĩuenit ĩ
eo cauſam.debuiſſet eũ abſolueꝛe ⁊ ñ alieno

atione: uel nocumente
zaen ſubinuicẽ contra
amicicia pylati t bero
dei ? gentiles conuenn
ſtianoruz. Unde Bebꝛ
berodis t Pylati fedun
chriſto pepigerunt hac
atorio lure ſucceſſores
gentiles ? iucei. icut ge
eiam mente diſſicentes
perſequendis xpiq in ei
ſentiunt. bec Beca. pot
Hono accigi. per co⸗
concoꝛdia populi in
ri ſcut enim pylatt
de. herodes poſt
Autis primo recepit
ciauit iudeis. in fine a
us remittet ad genule
enoch multi conuer
puli añ mortem chꝛiſt
⁊ diſcordes ſed poſt m
amici ⁊ concordes in
piy noſtra qui fecit ni
ntfpo etlam herodt
ex inimicis per iym xi
belt poptli gentilisf
fi paſſionem umnſ
ſta tamen un pꝛius de
dei uerbum. 3d

ba heſtis erprobrudle,
aſionntz erzckitlfi
cae bonorudilis itn te
usenn. ſcabs veſu
e nalge hoſortbilbe i7⸗
nlibet oſt bopnſini feno
He alboa i ignum innoten
ſnnicſgu ho de⸗
tis aldis gpparneruntie⸗
nliter neins altennte
tpren loerpeiit t
e aſeletoſpſape
ſtulto adeninen
Pi ſepichtig ue gdbe⸗
zutbenel ecnt leoſte
P Mon eins inmeluſe
vononibi qveran Beſt
n recioſtatl ſe ſolü nect
grornoſtr inbeſtetein
(20 Conſornancunn
etur honoceoqid ſen
ſore neſten irnocentſetn
.Ne etogtetualtit
inweente dehiifnik a

Secunde partis.

iudici remittere. Remiſit ẽᷓ eũ beꝛoðᷣs pylato

quaſi diceret.fac de eo quicquid uolueꝛisEt

forte fimilia ueꝛba ſibi remãdauit. Et ſic dñs
cum nota illuſionis.poꝛtando ueſtem albam
redijt ⁊ herodis conſenſum de ſua nece ſecuz
detulit. Hic antem conſenſus appaꝛuit ſigno
⁊ ſacto.ſigno quidem in veſtis albe illuſione.
facio ĩ amicicie conſideratione nam (ipa⸗die
facti ſunt amici herodes ⁊ pylatus) propter
mutuam ꝛeuerentiam ſibinuicem factaʒ. An
tea(quippe inimici erant adinuicem propt
necem galileorù qui de herodis prepoſñtura
⁊ domino erant.quos pylatus occiderat. mi
ſcens ſanguinẽ eorum cum ſacrificijs que oſ
ferebant.ſed nunc ſuꝑ hoc r̃conciliatus ẽ py
latus herodi:quia pro bono habuit herodes
quod pylatus ſibi detulerat.mittendo ſibi ho
minem ſue iuriſdictionis.⁊ preſertim talẽ ho
minem quẽ ipſe uidere diu deſideravᷣat. Sic
multi frequenter amici ⁊ concoꝛdes im condẽ
natione: uel nocumento innocentum fiunt. qͥ
antea ſubinuicẽ contrarii fuerunt. Pec autẽ
amicicia pylati ⁊ herodis fuit ſignuʒ quod iu
dei ? gentiles conueniꝛent in perſecutõe chꝛt
ſtianoruʒ. Unde Beba. Hoc nephandiſſimũ
herodis ? Pylati fedus: quod in occidendo
chriſto pepigerunt hactenus eorũ uelut heꝛe
ditario iure ſucceſſores cuſtodiunt: quando
gentiles ⁊ iudei.ſicut genere ⁊ religione. ita
etiam mente diſſidentes.in chriſtianis tamẽ
perſequendis xpᷣiq; in eis fide perimenda cõ
ſentiunt. hec Beda.poteſt etiã hec amicicia
ono accipi. ⁊ per concordiã herodis ⁊ py
concoꝛdia populi iudaici ⁊ gentilis ſigni
ri. ſicut enim pylatus primo miſſit ihʒ ad
Gë. 2 herodes poſtea ei remiſit. ſic uerbũ
autis primo recepit populus gentilis ? ãnũ
ciauit iudeis.in fine autem mði iterum iude
us remittet ad gentilem. quando per heliam
⁊ enoch multi conuertuntur. ¶ Iſti duo-po
puli an mortem chꝛiſti erat iuimici ſubinuicẽ
⁊ diſcordes ſed poſt mortem chriſti facti ſunt
amici ⁊ concordes in fide eins quia ipſe eſt
pax noſtra qui fecit ntraq; unũ. Vnde Amb.
In typo etiam herodis atq; pylati qui amici
ex inimicis per ihm xp[ʒ facti ſunt.plebis iſra
hel ⁊ popali gentilis figura ſeruatuꝛ.quõ per
dñi paſſionem utriuſq; ſit futura concordia.
ita tamen ut pꝛius populus nationuz capiat
dei uerbum.⁊ ad populum iudeoꝝ fidei ſue
deuotionem tranſmittat.hec Ambro. O quã
ta humilitas ⁊ pacientia dñi ihu qui de ſe q̃ſi
de fatuo permittebat malos luõꝛe.mittere ſe
2 remittere ⁊ quod uolebant facere. hanc au
tem miſſionem ⁊ remiſſionem ipſe dominus
fieri uoluit ad maiorem ⁊ euidentioꝛem ſue ĩ
nocentie oſtenſtonem. Intuere eum nunc be
ne dum ducitur ⁊ reducituꝛ demiſſo uultu ꝛz
uerecunde incedentem ? omnium clamoꝛes
conuicia ? ſubſanationes audientem. ⁊2 for

Capitulũ.lxij.

te lapidum percuſſiones. ⁊ immundiciarum
ſuſcipientem.(¶ Et cogta quomodo habebat
illos pedes ſanctiſſimos confractos quia cuzʒ
magna feſtinatione duxerunt ⁊ reduxerunt
eum nadis pedibus incedentem. ¶ Intuere
etiam matrem ⁊ ſuos cum indicibili merore
a longe ſequentes.⁊ iſta uidentes. ⁊ cogita
quam libenter tu iuuares ⁊ aſſociares ſic tri
ſtes ⁊ dolentes:. ¶ Ex boc articulo habetur
documentum ꝙ; tantam niʒz habet natura bo
ni.ꝙ reſpectu ſui confedeꝛat etiaʒ malos. ini
micitia enim reſpectu honi. parit amicitiam
inter malos.non timeat ergo iuſtus ſi niderit
malos contra ſe colligari.qꝛ hoc teſtatur ĩ eo
aliqͥd eſſe bom.⁊ ꝑ hoc ipſe conformatuꝛ xpᷣo
contꝛa quem omnes conuenerũt in unũ etiaz
inimici. Ad cõſormanduʒz ſe huic articulo
cogitet homo ſi habeat inimicitiã cũ aliquo
2 dimittat eã de corde amor xpᷣi.qͥ pro nobis
in ſua npaſſione ẽt malos aduerſum ſe concor
dauit Ih;u qui õꝗᷓ te ĩteꝛ herodẽ ⁊ pylatũ ami
citiam fieri uoluiſti.da mihi iniquorũ aduer
ſum me colligantiam non timere ſed eorum
potius exercitatione me proficere quatenus
tibi merear ↄformari. Cõſidera nunc quanta
fotigatio fuerit xpo ſic duci ⁊ ꝛeduci ð iudice
ad iudicem qꝛ magna pena eſt cuilibet homi
ni mitri de uno iudice ad alium. ꝙ uit em pri
mo preſentatꝰanne.ſᷣo cayphe tertio ductus
ad pylatũ.quarto miſſꝰ ad herodem. quinto
remiſſus d pylati:q̃ oĩa ad unũ poſſũtredu
ci articulũ.ex quo plura ſumũtur documẽta
Primũ ẽ ꝙ ñ dẽmus foꝛmidare pntari pote
ſtati tꝑali uł ad malos iudices trahi pꝛopter
xpᷣm qꝛ quãto poteſtas iniquioꝛ ⁊ iudices ne
quioꝛes tanto faciunt mart yres glorioſiores.
Scðdðʒz ẽ.ꝙ nos omnes actus uoluntates ⁊ de
ſideria ña antequam ꝑficiamus.debemꝰ ad
examen ꝛecte rationis (q̃ ꝑ iudicẽ ĩtelligi)p
ſentaꝛe ⁊ nihil pꝛecipitàteꝛ ageꝛe.omnia quo
q; mala q̃ fecimus ðöbemuos conſpectui ↄſcien
tie noſtre pꝛeſentar̃ ⁊ ſic eam coꝛam xpᷣo iudi
ce examinandam ſtatneꝛe.Teꝛtiuz eſt.quod
fligioſi qui ſpecialiter debent eſſe imitatoꝛeſ
xpᷣi.non debent tnr baꝛi ſi inteꝛdũ ſub obediẽ
tia mittantuꝛ de loco ad locuz. de prelato ad
platũ qͥa xpᷣs pꝛopt᷑ nos ſub obedientia pr̃is
dignatꝰ eſt mitti de iudice ad iudicẽ. Itez ſi
cut xpᷣs ſtabat ante iudices.⁊ millum irrene
ꝛentie uerbum eſt locutus:ſic ⁊ nos cum ꝛeue
rentia ſtare debemus coꝛam pꝛelatis noſtꝛis
2 indicibns etiam malis. Ad conforman
dum ſe iſti articulo.formet ſibi homo ymagi
nem chriſti in mente ſua. Statuens coꝛam
co conſcientiam ſuam miſericoꝛditeꝛ exami
nãdã ꝓ eo ꝙ xpᷣs coꝛã iudicibꝰ malicioſe fuit
examĩatus. Recogitet ẽt hõ qũo oportz nos
oẽs exhibeꝛi ante tribunal xpᷣi.⁊ id circo ipſe
pius ꝓ nobis impijs exhibei noluit añ tꝛibu
nal iniqui iudicis ut noſ iiuſti ame tꝛibunal

De

iuſti iudicis fiducialiter compaꝛere poſſemꝰ.
Ahun qui de iudice ad iudicem mitti.⁊ coraʒ

— .

eis examinari uoluiſti. da mihi amore tui no
minis maloꝝ iudicum uerſucias non metuer̃
⁊ in conſpectu tuo me tuta conſcientia cõpa
rare. Ac bono animo maiorum impijs me ſõᷣ
dere. ⁊ alacri corde ad obedientiam ſine mo

19 concurrere.

Oratio.
Omine yhᷣu xpᷣe.qui hora diei pꝛima
d Yymiſiſti te ligatũ avduci ĩ ↄſiliũ iuðo
rũ: ac poſt multas iniurias ⁊ ↄuicia
de caypha duci ad pylatum. ubi a iudeis reꝰ
mortis ? malefactor fuiſti iudicatus. ? in inł
tis falſe accuſatus ac deinde a pylato ad be
rodem te mitti. ⁊ idem accuſari ⁊ fatuus rpu
tari ac ſperni ⁊ in ueſte aloa ulludi ptuliſti tã
demq; ſic illuſus ⁊ in ueſte alba indutus ad
pylatuz es remiſſus. fac me queſo iniurias ⁊?
ↄuicia pacienter ⁊ gaudenter pꝛo tun nomis
gloria tolerare. ⁊ in conſpectu tuo cũ gaudio
apparereac uultum tnuum deſiderabilez ſem
per reſpicere. Amen.

De tertia. Capłm. Lxij.

Oꝛa tertia cogitabis meſiꝰ ⁊ triſtis
h gqualiter reducto dño ad pylatu illi
canes letantes ð federe berodis ⁊?
pylati.cũ audatia magna ꝓpſequuùt
accuſatões ſuas.qᷓ;uis neq; pylatus neq; be
rodes diligente? eum interrogando ⁊z exami
nãdo inueniret in eo cãm mortis. Uñ ad ex
pꝛobꝛandã duriciã iudeoꝝ ⁊ gentiliu. pylatus
fatetur nec ſe nec herodem neq; in occidẽdo
neq; in illudendo in xpᷣo cauſam ſeu aliquid
dignum morte inueniſſe. Ubi Beda. Poc di
cendo pylatus abſoluit quidem ihᷣm que pro
bauit inſontẽ.ſed quẽ abſoluit iudicio crucifi
git miniſteꝛio. Audi cece iudee · audi cꝛudeł
pagane.pylatus ipᷣe fatetur neq; ſe neq; hero
dem dignum quid morte in xpᷣo reperiſſe. ſed
tantum in occidendo uel illudendo innoxio
aliene crudelira tis obtemperaſſe clamoribꝰ.
Pec Beda. Magnum dimittendi ihm ſtudi
um gerebat pylatus. Sed quanto cuꝛioſius
dimittere querit tanto criminoſiores ad mor
tem eius inuenit t cũ accuſaretur dñs mẽ
daciter a principibus ſacerdotum ⁊ ſenioribꝰ
nihil rñdit nec ad ſui excuſatõeʒ nec ad dcõꝝ
fhactõezʒ.nec ad dicẽtiũ ĩproperatõeʒ · ſz ma
gis accuſarões uiriliter ſuſtinuit ⁊ tacuit Et
tunc cum ſic accuſaꝛet᷑ ab eis(Rdixit illi pyla
tus. Non audis quanta aduerſum te dicũt te
ſtimonia) Secunduʒ Cri.ideo hoc dicebat
quia uolebat liberare eum. dum ſe excuſãdo
reſponõret. Sed dominus nõ (reſpõdit ei ad
ullum uerbum ita ut miraretur preſes uehe
menter D de eius pacientia ⁊ ↄſtantia ꝙ ille
(quem in lege peritum ⁊ ad omnia ꝛeſponde

tertia.

re potentem audierat) nibil reſpondeꝛet.? ꝙ;
exhibitus ad crimmale iudiciũ. ⁊ ſtans ame
moꝛtem que apud omnes homines eſtimaſuz
teꝛrioilis. ipe ĩperturbabilis remaneret. In
hoc aũt docet accuſationes ⁊ criminationes
pacienter eſſe ſuſtinẽdas hoc ei magis mira
bilem facit ſanctoꝝ pacientiâ quàâ defenſio.
Unde Ambro. Accuſatur dũs ⁊ tacet quia 85
fenſione nõ indiget nec accuſatiõeʒ tacẽdo 2
firmat. ſed deſpicit non refellendo- ambiunt
defendi qui timent uinci. Melior ẽ cã que ñ
defenditur ? pbatur. Suſanna tacuit ⁊ uicit
Pec Ambroſians. Judex ergo ommum ante
tribunal iudicis uilis ⁊ indigni.manſuetus ⁊
tacitus ſtetit. ⁊ accuſatus nihil reſpondit.
Sunt autem quattuor rationes huius ſilẽcij
2 taciturnitatis xpᷣi tacuit eniʒ xpᷣs prio iuſie
qꝛ propter falſtatem accuſationum ⁊ corrup
tuʒ iudic iũ indigni eꝛant audire. ſecundo mi
ſericoꝛditer.ne.ſ.ex ꝛeſponſione ſua peiores
fierent. ſi ſibi non crederent. uł non obediꝛẽt.
Tertio diſpenſatiue ne ſi excuſaret dimittere
tur ⁊ cꝛucis utilitas ſcilicet noſtra ſalꝰ? redẽ
ptio differretuꝛ. Quaꝛto exemplarũter ut da
ret nobis pacientie exempluʒ ⁊? impleret illö
de ſe ſcriptum.ſicut agnus coraʒ tondente ſe
obmuteſcet ⁊ non aperiet os ſuuʒ. Igiĩ ut di
cit Anſhel. uide attende qũo ſtat añ pſdem ĩ
clinato capite. demiſſis oculis uultu placido
ſermõe raro. paratus ad obpꝛobꝛia prompiꝰ
ad uerbera. Quandoq; dominus reſpondet.
quandoq; non reſpondet. Ubi reſpondʒ oua
ſi paſtoꝛ bonus docet ⁊ pro creditis ſibi o
contra luporuʒ latronumq; inſidias pug-
ubi uero non reſpondet quaſi agnus pro
grege ĩmolandus ſilet 2 pacientiam pꝛe
Et utinam modo imnoteſceret.quando⸗
agnus.⁊ quando quaſi paſtor̃ quanis eile ae
beret. ut.ſ.quando tacere ⁊ reſpõdere babẽt
Quãuis ergo quibuſdam interrogationibus
ſepe ꝛeſponderit.quando tamen ꝛeſpondere
noſuit non ſicut reus ⁊ male ſibi conſcius qui
de peccatis conuincebatuꝛ ſuis ſed ſicut inno
nocens ⁊ manſuetus qui pro peccatis immo
labatr᷑ alienis. Et ideo ſimilitudo de agno da
ta ẽ ut in ſuo ſilentio nõ reus ſed innocẽs ha
beretur.¶ Per diem autem feſtum paſche 2
ſueuerat preſes unum uinctum dimittere po
pulo). ideſt ad petitionem populi (quem uo
lebant)ſine meritorium diſcretione.in mẽo
ria liberationis filiorum iſra bel de egyptia
ca ſeruitute cuius beneficij memoria in ſo
lemnitate paſchali fiebat.quod ea die de ſeꝛ
uitute pharaonis egreſſi eꝛant in alijs auteʒ
feſtis ñ ſic fiebat. Quia ei ĩ nocte paſche ãge
lꝰdni ſaluauit ebreos ⁊ ꝑcuſſit pꝰgẽita egyp
tioꝝ.iõ adhoc ꝛepᷣſentãdũ.⁊ in mẽoria huius
beneficij. in hac ſolemnitate ſaluabant unuʒ
morti propinquum. ⁊ aliquos interficiebant
de uictis qui cuſtodiebantur ad occidendum

nocentuů. Unde Criß/⸗
mmin dixit quia peccan
nri eü ex feſto ſed prin
ens a ca omni. tu rogat e
ſtnollent inoxiu dimttte
donaꝛet feſto uel tpri/
no tribnnali ſedenter
la iicens. lbil tib
rariuſtum ülum.
Rcaule nec intron
joſninem ulum a
um paſſa ſum hodie
ppter eum. xoꝛit
ſion bus ſomnijs in
tes nec credef nec inr
bolus quippe appart
roꝛibus ad liberatoe
dyabolus intelligene
i mundo ſiue in tarta
v fecerat oprebendi
nes huic mulieri ut
xpi. ſcut pꝛius m
mortem. ita modo ſe
deorum libeꝛare per
tem mortis amittat
dei nutu ? uirtute de
groſcere. ? ideo lab
ꝛte lam ſancti in⸗
oc notauerat,n
rat. Alg:
nocata ad ſu

emorcnſmnonunten
edaßt audre ſernnn
r ehhonſone ing eit
Gederem ub onoheti,
dene ſiexcuſaetdinfe
gſchicet oſtra ſatene
uano exemploriter ut
eexemplunz ? implerer l
t agnus coroz loncenteſe
Pereeros uz Yivrcl
mie gio ſtot an iſdem
ſisoculis nultu glacid⸗
ad obprooris promt⸗
qgdominns ſeſponet,
ſdet. Vbirehponchne
ttrocretirs tbie
onumeginiicopu
nder queſignnapre
ſet 1petieſtian
mmcreſcrer inde
atſpaſtor guanisſe
Pinet ſeſüintiii
Patdan inenognionin
2st Mal fbic iſc ng

Secume partis.

VUlt hoc faciebãt ĩ memoriã traſitꝰ meris rii
bri.ĩ qꝰ filij iſtahel fuer̃t libẽ iti ⁊ egyptij ſbſᷣ
merſi.Et iſtà ↄſuetudinẽ eis ↄpᷣuaꝛi ipetꝛaue
rant ab impatore romanoꝝ.ſicut fuerat obs
uata anteq; iudea ẽt ꝛzomanis ſubiecta. Si
adhuc ſingulis annis aliquem occidunt. ðᷣus
ſcit ⁊ ipſi ſciunt. Pylatus g ſciẽs eos cupidoſ
ð̊ obſeruanda illa ↄſuetudĩe:⁊ ex altera par
te ꝙ barꝛabas erat peſſimus ⁊ polo odioſus.
ꝓpoſuĩt eis ſub diſtinctione optionẽ: dicẽs ꝙ;
ad honorẽ feſti liberaret eis(baꝛꝛabaʒ łᷣ ihʒ
Nꝛ nullũ aliũ.ꝑ hoc ſubriliter credens libeꝛa
re ihm ð conſenſu eoꝝ qr non credebat aliqꝰ
modo ꝙ peterent liberationẽ barrabe (qui e
ꝛat hoĩicidia ⁊ ſeditioſus)ac peſſimꝰ ⁊ iſignis
non nobilitate generis ſed ex famoſitate ſui
criminis:qͥa erat latro publicus:⁊ in malitia
valgatus ⁊ famoſus, ⁊ ideo credebat merito
ihm eſſe pᷣeligendum.ſciẽs eũ ĩnocentẽ: ⁊ ꝑ ĩ
uidiam traditũ qꝛ publice aꝛguebat uicia eo
rum. Magnã: ut dictũ ẽ: diligentiam pylatꝰ
oſtendit:ut xpᷣm liberaret.pᷣmo per innocen
tiã quia manus herodis euaſeꝛat.ſᷣo ꝑ cõſue
tudinẽ qr eũ pᷣeligenduz credebat: in quo da
tum ẽ exemplũ laborandi ab liberationeʒz in
nocentũ. VUnde Crip̃ᷣ.Et intuere ſapienter.ñ
enim dixit quia peccauit ⁊ dignꝰ ẽ morte do
nari eũ ex feſto ſed primũ eũ excuſans ⁊ eru
ens a cã omĩ.tũ rogat ex ſuꝑhabundanti: ut
ſi nollent ĩnoxiũ dimittere.ſaltẽ. ut obnoxiũ
donaꝛẽt feſto uel tpᷣri.(¶ Tũc miſit ad pylatuʒ
pꝛo tribunali ſedentẽ uxor ſua Inomine pcu
la/ſicens. Nihil tibi ⁊ iuſto illi)ſit cauſe uł
ra iuſtum illum. Quaſi dicer et. Nibil ha
Rcauſe nec intromittas te ad inter ficien
yominem illum quia iuſtus ẽ (Multa e
u paſſa ſum hodie ꝑ uiſum) ⁊ in ſomnijs (
ꝓpter eum.) Uxoꝛ itaq; gentilis uiri G̊ in ui
ſion bus ⁊ ſomnijs intellexit ꝙ iudei uigilan

tes nec creder̃ nec intelligere uoluerũt. Dya

bolus quippe apparuerat ei.mouens eaz ter
roꝛibus ad liberatõem xpᷣi. Nunc enim ðᷣmnʒ
dyabolus intelligens per xpᷣm ſua ſpolia ſiue
i mundo ſiue in tartaro ſe amiſſuꝝ. penituit
ꝙ fecerat ↄprebendi eum.⁊ ideo ĩmiſt uiſio
nes huic mulieri ut per eam ipediretuꝛ moꝛs
xpi.⁊ ſicut pꝛius ꝑ mulierem intulerat mõo
mortem.ita modo ſatagit xpm de mambꝰ iu
deorum libeꝛare per mulierem.ne ꝑ xpᷣ mor
tem mortis amittat imperium. Jam quidem
dei nutu ⁊ uirtute poterat miſteriuz cꝛuciſ co
oſcere.⁊ ideo laborabat ne xpᷣs moꝛeretur
kere iam ſancti in inferno gaudebant unde
oc notauerat. Naʒ ut ait aug. aia lazari re
uocata ad ſuꝑos.aie in inferno cognonerũt
dñm de proximo deſcenſuꝝ ad inferos: unde
ex tunc letabantur. ⁊ maxime dyabolus hoc

cognonit cuʒ dominus clamore ualido aiam

exalauit. Uel ẽt per ſcripturarum ĩpleciõnẽ
hoc perpendit quia in domĩo eas implerxi ui

ſu ↄdicũt iudeis.ũ hunc ſed barꝛabam. Ihs

Capitulũ.lxij.

dit.Qõ ergo uxoꝛ pylati.⁊ ipſe pylatus fantũ
feceꝛunt pro liberatione xpi.totum putatur
fuiſſe ex inſtinctu dyaboli.qui per pylatuz ⁊?
eius uxorem nitebat ipediꝛe noſtraʒ redemp
tionẽ ſic olim ꝑ adam ⁊ euaʒz fecit noſtrasꝭ dã
natõʒ (ſdvlatus g queꝛebat ab eis què uellẽt
p bonorẽ feſti iibi(dimitti)de quobuſ pꝛe
dictis.⁊ q̃ſi ex hortatiue expᷣſſit xpᷣum querẽs
ſi uellent dimuti regem iudeorum. Ipi uero
nimio odio õ xpᷣm moti ⁊ obſtinato corde in
malitis perdurantes. ne xpᷣs liberaret pᷣele
gerunt(⁊ pecierunt baꝛrabã) hoiem. peſtite
rum dumuti ⁊ liberari.xpᷣʒ vo innocentẽ tolli
de medio ⁊ cꝛucifigi. Dutabãt ei ut dic Cꝛiſ.
hoc ſe poſſe aſtꝛuere ꝙ ihs deteꝛioꝛ eẽt latro
ne ⁊ adeo nequã ut neq; ꝓ feſti prerogatiua
v̈beret liberari. In quo facto eoꝝ oſtendit᷑ ſu
ture infidelitatis archanum.ſ.antixpᷣm xpᷣo pᷣ
ferendũ. Tatrones latronẽ petiueruùt homici
dã autori uite pretulerunt.Qõ ipꝛoperãs eis
beatus petꝛus pꝰea dicebat Uos ſanctũ ⁊ iu
ſtuʒ negaſtis ⁊ petiſtis uiꝝ homicidã donari
uobis autorem vo uite ĩterfeciſtis. O quata
inſeliciũ iudeoꝝ iniquitas ⁊ malitia qͥ ad ꝓ
curandũ xpᷣi moꝛtẽ pecierũt ⁊ latrõis publici
liberatõem )ↄ bonũ publicum ⁊ iuſtitiã mõtẽ
uite tenebras luci filiuʒ.dyaboli.fulio dei. tã
ſtulte qᷓ; impie pferentes. Un Aug.O cecitaſ
iudeoꝝ o furia freneticoꝝ.noli dimitteꝛe hũc
ſed baꝛꝛabazʒ qͥq fuit aliud dicere qᷓ; occidaĩ᷑
ille qͥ ſuſcitauit mortuos ⁊ dimittat latro ut
iteꝝ occidat uiuos. Uñ Anſhel adhuc autez
⁊ aĩaz luã incircũciſo cani gluciẽdã tradide
rũt.uinctũ ſiquidẽ añ faciẽ pylati pᷣſidis te ꝑ
duxerunt.poſtulantes ſupplicio crucis interi
mire qͥ pem ñ feceras ⁊ uiꝝ homicidam do
nari ſibi.agnũ lupo.auꝝ luto poſtponẽtes.O
indignum ⁊ infelix cõcambiuʒ Uñ ẽt beda.
Peret ãt iudeis uſq; hodie ſua petitõ qᷓ; tãto
laboꝛe ĩpetrauerunt. Quia em̃ data ſibi optõ
ne ꝓ Bu latronẽ. ꝓ ſaluatore interemptoreʒ
ꝓ datore uite elegerũt pemptoꝛẽmeꝛito ſalu
tem uitãq; ꝑdiderũt:⁊ latrocinijs ſe ac ſeduõ
nibus ĩ tantum ſubmerſerunt ut et patriĩaʒ ꝛe
gnumq; ſuũ ꝙ plus xpᷣo amauere ꝑdiderunt
et hactenꝰ eàù qᷓ; uẽdidere.uel aĩe.uel corꝑis
libeꝛtatẽ recipeꝛe ñ meꝛuerint.atc iðs iudei
pacẽ hr̃e non poſſunt qr ſeditioſuʒ principez
id eſt dyabolũ qui uſq; hodie ꝛegnat ĩ eis ma
gis qᷓ; nʒ eligeꝛe maluert DPec Beda.Simi
liter avᷣhuc hodie aliqui magis nitunt᷑ ſaluar
et ẽt ꝓmouere malos homines qᷓ; bonos.et ĩ
multis electõibus ac ꝓuiſionibꝰ. ih̊s id ẽ uir
bonus ac dignus et dei amicꝰ qui ſe et alios
ſaluaꝛe uellet repꝛobat᷑ et barrabas latꝛo in
ſignis id eſt malus ac indignus et xpᷣi hoſtiſ qͥ

ſe et alios in anima peꝛimit eligitur. ¶ Un

de qui in talibus pꝛomotionibus faciendo.uł
oſentiẽ do culpabiles ſunt ipſo ſuo facto łᷣ ↄſẽ

—

De

uero ad omnia tacet:paciẽteꝛ canes oblatrã
tes tolerans:⁊ ſua pacientia nos aꝛmans con
ſidera hic quantũ xpᷣi animum ſauciare potu
it. ꝙ tam ſceleratus:⁊ uilis homo preferebat᷑
ſibi homini deo.intantum ut peterent illiꝰ ui
tam:⁊ iſtius mortez. Peccaueꝛunt aũt i duo
bus.ſ.quia ꝛeum petebat liberari.⁊ innocẽtẽ
dam nari. Uñ in.puerbijs. Qui iuſtificat ĩpiũ
2 ↄdemnat iuſtũ.uterq; abhominabilis ẽ apðᷣ
deum. Ex iſto articulo trahũtur duo documẽ
ta. Primumẽ ꝙ nos equanimiter toleremus
ſi aliquando pᷣferantuꝛ nohis ꝑpſone infirmio
ꝛes ⁊ humilioris ↄditõnis: quia latro xpᷣo fuit
prelatusi. Scundum eſt ꝙ caueamus ne ⁊?
nos barrabã xpᷣo pᷣeramus.Multi ei adhuc
podie dſideꝛant barrabã ſibi ſolui.⁊ xpᷣʒ uĩctũ
eſſe:quia ut dicit Orig.omnes qui iudeis ſũt
ſimites ſiue in dogmate ſiue in uita barrabaʒ
ſibi ſolui deſderant.quicunq; ei male agit ſo
lutus ẽ in corpoꝛe eius barrabas.xpᷣs aũt uic
tus.qui aureʒ bonum agit xpᷣm hʒ ſolutũ.bã
rabaz uinctũ ⁊ iõ ſicut iudei poſtq; ꝓ xpo ele
gerunt barrabam latronẽ latrocinijs ⁊ ſeditõ
