uos creditis (dauid) cui occulta ſapiĩe diui
ne mãaifeſtata ſt᷑(ĩ ſpu)ſ.ſancto ⁊ ꝓphetico
nõ de corde ſuo ꝓprio((uocat eũ dnñm ſuũ)
ꝓꝙ non liceꝛet ſi eſſet filius eius dicẽs(Dixit
uns dũo meo)i. pater filio. Ipi aũt ſic expo
nnnt.dixit dñns creatoꝛ celi ⁊ teꝛre.dño meo
i. meſſie. Qõ eꝛgo iſte meſſias non ſit purꝰ

homo ꝓbat tripliciter ex h̊ bo. Prĩo ex eo

ꝙ dauid uocat eum dñm.⁊ hoc ſic nullꝰ pa
teꝛ filium qui tꝛahit naturam ſuaʒ ab ipᷣo te
ſtatur dominum ſuum. ſed dauid ſpiꝛituſãc
to inſpuatus teſtatuꝛ dominum ſuum xpᷣum
& n ſolum hʒ nãm quã traxit ab ipᷣo.ſʒ altio
rem ſᷣm quã qr̃ qñs eius.ſ.diuinã.qꝛ non eſt
homo fllius ⁊ dũs alteꝛius ſᷣm eandẽ nãm.
eꝛgo eſt alia natura fſʒ quã ẽ filius.⁊ hec ẽ
humana alia p᷑ʒʒ quã ẽ dũs.⁊ hec ẽ diuina.
fſo ꝓbatua idem ſic qñ dauid ̊ dixit. nõduʒ

audiẽdis:ſʒ ñ in uita umtandis.

meſſias hõ eꝛat.quo g dũs eius erat q nõdũ
eꝛat.⁊ ꝗ ñ ante ei ſ poſt extitit.g oʒ poneĩ
aliam nam f̃ʒ quã ante eu erat. Tertio ꝓba
tuꝛ idẽ ex hoc ꝙ ſeqtur ſede a dextris meis
ĩpoſſibile eĩ ẽ puꝑ hoĩem ſedere a dextris dði
dicat g dauid. dixit dñs.ſ.deus pr̃ dũo meo
i. xpᷣo filio ſuo.cuius diceꝛe ẽ equalẽ ſibi fi
lium generare.g dño meo.ñ ſᷣ̃m ꝙ tpꝛalꝛ hõ
factus ẽ.ſed ſᷣm ꝙ patris eternus filius(ſeðᷣ
quiete ꝛegni potitus(a dextꝛis meis) i.in
eqlit ate mea ſᷣm ꝙ deus.uel in potioꝛibus
bonis ſᷣm ꝙ hõ.qꝛ ut ſic in głia pᷣeſt angelis
donec ponã incluſiue.ñ ꝙ poſtea non ſebeat
qꝛ ſemꝑ ſedebit inimicos tuos ⁊ inobedien
tes tibi ſcabellũ pedũ tuoꝝ.i.donec homieſ
rebelles tibi ſubiugauero uel bona ⁊ uolun
taria ſubiectione.ſ.ut credant te ueꝝ deum
⁊ hoĩem ſponte.uel coacta ſubiectione.ut ĩ
die iudicij puniãtuꝛ ⁊ credant inuite ita ut
uelint nolĩt ſubiecti ſunt tibi ſicut ſcabellũ
pedibꝰ ẽ ſubiectũ. Pec eĩ ſubiectio ↄplebit᷑
ĩ iudicio.qñ oĩa ꝑfecte ſubijcientuꝛ homini
xpᷣo.(ſi ̊ dauid uocat eũ dũm) m ueꝛitatẽ
(quo filiꝰ eius eſt).ſ.tm̃ cum filius ppaga
tõem ſubiectus ſit pr̃i.?⁊ maximè pſᷣm ↄſuetu
dinem pruʒ antiquoꝝ. Potius enĩ pazentes
ſunt ⁊ dicunt dini filioꝝ qᷓ; filij dñi pentum.
filius eĩ dʒ eſſe ſubiectꝰ pr̃i.⁊ ñ dñari:Qua
ſi diceꝛet. Cum ſᷣ̃ᷣm nãm humanã ſit filiꝰ da
uid ⁊ ꝑ ↄſequẽs eo ĩfeꝛioꝛ.oʒ poneꝛe ĩ eo ali
am nam p qᷓ; ſit qñs eius.⁊ eo ſuperiõ ⁊ hec
ẽ diuina.g in xpᷣo ſt due nature.ſ.diuina ⁊
huana. Eſt itaq; filiꝰdauid ⁊ dñſ.ſʒ filiꝰiquã
tũ hõ.qñs inquãtũ ðᷣus.⁊ ſic ꝛeſtat ꝙ xps eſt
hõ ⁊ ðus. Nõ g̊ᷓ eꝛabant nec repᷣhenduntur
qꝛ xpᷣm filiu dauid dicunt.ſʒ qꝛ ipᷣu puꝝ ho
minẽ ⁊ nõ dði filium credunt.xpᷣs aũt non tm̃
ðõ.ſʒ ⁊ ðᷣi filium ſe eſſe pbauit.⁊ peꝛ aucto
ritatem ðð eos conuicit. (Et nemo poterat
ei ꝛñdere uerbum) qꝛ non poterant ſcriptu
ram negare.⁊ irrefragabile erat argumtuʒ
(neq; auſus fuit quiſqᷓ; ex illa die eũ am
plius interꝛogar̃ qꝛ plane teſtimonio ⁊ rõe
erant ↄuicti. Unð HPieꝛo. Jõ ↄfutati ſᷣmoni
bus ultra nõ ĩteꝛrogãt.ſʒ aptiſſime ↄpᷣhẽſuʒ
ꝛomane tꝛadunt poteſtati. Ex quo intelligi
mus uenena ĩuidie poſſe quidem ſuꝑare.ſed
difficile poſſe geſcere.

Oratio.
Omine ðᷣus ſanctificator meus.miſi
dD i mihi legẽ tuazʒ: ut toto coꝛde.tua
„aiga. tota mente ⁊ ex omibus uiribus
meis te diligã.ſʒ nec q̊ ualeo niſi tu dedeꝛis
mihi cuiꝰ eſt omne donũ bonum ⁊ omne da
tum optimũ. Jubes te diligi. a quõ iubes
⁊ iube qð uis.da etiam mihi diligeꝛe pꝛoxi
mum ſicut meipſum.ut hic gꝛatiaz ⁊ ibi glo
riam conſequamuꝛ in idipſum. Da inſuꝑ

mihi bone ieſu ut te chꝛiſtã nobis miſſum
deum ⁊ hominem corde credam. oꝛe confi

icit (iux cathec i non
rſ⸗ Paichii ſederů
1pbariſei) Ca thecha do
nn ſeger ſupꝛa catheci
ao docutt morſes. Ubic
nes t pauci ſaceotes. mu⸗
noye Uidete g guo ſedes
thecha fac ſacerdote: ſz ſ
föͤloc' ſanctiſicat boiez
nis dos ſed: ds ſi⸗
docèdd male wd
best (ddemmare O ar
Pe aligs dicat ain p
3d agendu qr ma'e d
it occaſionẽ. cum ſud⸗
thedri peꝛtientia qr
ach neſtraz utilitate
te)opere i doctrini.
h ſec üla mofſit̃
Aeniunt. ? que a uer
neqdiuinis repugni
myia ait)qne cor⸗
faciunt uide modüͤen
dant legidiet iimi
go legs eſſe h ni,
platis 7 doctortdeb.
obedientie exdidenn
uunt 3 dei ſi had⸗
diu tolerit in offic

dauid. qui
.⸗qui uener
malu 7 3 deo ad

orlvs eni paeenes
ljof emm.
i, tei diri Qus
ummani ſt fili da
;onme iebali
eo ſupenit her
iature. .diuing
2 Cſſ gfitieni
ceſtan pheen
Nt Nehdendornut
Gih dad
unn P in doni
Pau1 per aultd
(Etrenopotern
ponpoterant ſcyiptt
gabile erat arumn;
ſ̃ er la cie ci an
laneteſtimonio? tde
2o. 5fulgti ßnoſt
ſz agiſime oheſtz
ti⸗Er guo imelig
ſe guden iuere ſe

Secunde partis

teaꝛ.⁊ opeꝛe conteſteꝛ.ut tibi nunc ſubiectꝰ
ne tecum gaudeam ſine fine. Amen.
De ſcribis ⁊ phariſeis ĩ doctria audiendiſ

ſed non in uita imitandis. Aa. xxxvij⸗

c Onfutatis ãt ⁊ tacentibꝰ ſcribis ⁊
pbariſeis:ꝗ doloſe interrogabant
IAAñnqʒ ut tẽptałẽt eũ.ne plebs ⁊ alij
idonei ſiñ pane doctꝛine euaneſce
rẽt.locutꝰ ẽ dñs eadẽ feria tercia ad tuꝛbas
ſ.ad ſimplices ⁊ ĩpfectos.⁊ ad diſcipłos ſu
os magiſ doctos ⁊ ipfectos. Uñ cri. Poſtq;ᷓ
dñs ſaceꝛdotes rñſiõe ꝓſtrauit ⁊ ĩcoꝛrigibilẽ
ↄditionẽ eoꝝ.oñdit.ſic ⁊ clerici ſi malefece
rit: inemendabiles ſunt layci vo delinqntes
facile emendãt᷑.tunc conueꝛtit ſermonẽ aðdᷣ
ppłm. Infructuoſũ nãq; ẽ vᷣbũ.in quo ſic al
teꝛ ↄfunditur ut alter ñ erudiatur. Cocutus
ẽ g ad eos inſtruẽs ⁊ docẽs ſcribaꝝ ⁊ phari
ſeoꝝ doctrinã audiendã.ſʒ eoꝝ uitã non imi
tandã ⁊ nihilominꝰhortans eos ſubiici illis
ppꝑ ſacerdotij ⁊ noĩs dignitatem. nõ opera ſʒ
doctrinã ↄſiderantes. multaq; eoꝝ crimina
enumeꝛans ⁊ alioſ ab eis dehoꝛtans. Unde
dicit(ſuꝑ cathedrã movſi)i.auctoritate do
cendi ⁊ iudicãdi(ſederũt)).ſ.ĩdigne ( ſcꝛibe
⁊2 phariſei) Cathedza doctoruzʒ ẽ.⁊ iõ dicun
tuꝛ ſeder̃ ſupꝛa cathedrã moyſi qui docent
qð docuit moyſes. Ubi criᷣ. Multi ſaceꝛdo
tes ⁊ pauci ſacẽdotes.multi in noĩe ⁊ pauci
in oge Uidete g quũo ſedeatis ſuꝑ eã.qꝛ ñ ca
thedꝛa fac ſacerdotẽ: ſʒ ſaceꝛdos cathedꝛã.
Nõ locꝰ ſanctificat hoĩeʒ ſʒ hõ locũ.Nõ om
nis ſacdos ſẽtꝰẽ:ſʒ oĩs ſẽtꝰſaceꝛdos.Bñ ꝗqdẽ
docẽdo ⁊ male uiuẽdo deũ inſtruis qũo te ʒᷣ
beat cõdemnare. Ut autem dicit ideʒ crivᷣ.
Ne aligꝗs dicat qm̃ ꝑꝑ hoc deſidioꝛ factuſ ſũ
ad agendũ.qr malꝰe doctoꝛ.idðᷣo hanc ðſtru
it occaſionẽ.cum ſubdit (Om̃ia)eꝛgo ad ca
thedrã peꝛtientia(quecuq; dixerĩt uobiſ)i.
ad neſtraz utilitatẽ (ſeruate Icorde ( ⁊ faci
te opere.i.doctrinã.nõ tñ ſimpliciter q̃cun
q; ied illa m oyſi tm̃ q̃ cat hedre doctrineq;
ↄueniunt.⁊ que a uera fide non diſcrepant.
neq; diuinis repugnãt mãdatis. Unde criv.
Omnia ( ait)que coꝛꝛigunt mores ⁊ melioꝛẽ

faciunt uite modũ.et noui teſtamenti ↄcor

dant legibꝰet ñ dimittunt de ꝛeliquo ſub iu
go legis eſſe.h̊ cri.Ex quo patet ꝙ ẽt mab
platis ⁊ doctoribꝰ bona docẽtibus:ẽ honor
obedientie exhibendꝰ.niſi in his q̃ mãifeſte

ſunt õj deũ.⁊ ſt᷑ habendi in reuerentia quazʒ

diu tolerãt᷑ in officio ſuo.ꝙ patet ꝑ exẽpluzʒ
dauid. qui uenerabatua ſaulẽ. licet ſciret eũ
malũ ⁊ a deo ꝛeprobatum.⁊ ꝑ hoc auditoꝛi
bus tollituꝛ excuſatio non bene agendi.nazʒ
obediendo malis prelatis ⁊ doctoribus:deꝰ
in eis honoratuꝛ. cuius peꝛſonã gerunt. non
enim ſua ſed que dei ſunt:dicunt.(ſecundũ
vo opera eoꝛuz) que pꝛeteꝛ id qð opoꝛtet ne

Capitulũ,xxxvij.

quiteꝛ faciunt (nolite faceꝛe.)quia non ſũt
imitandi in malis ſed tantum in bonis. Ubi
cripᷣ.ſi bene uixerint:eoꝛuʒ eſt lucium.iſi be
ne docnerint ueſtrũ. Accipite ergo quod ue
ſtrum eſt. ⁊ nolite diſcutere quod alienuz ẽ
hec Cꝛiſoſtomus. Dicunt enĩ ⁊ non faciunt
ꝗa nita doctrine non ↄcordat. Dicebant ei
bñ uiuere ᷣm legis pᷣcepta.⁊ ipſi ꝑ pᷣuarica
tõem legis male uiuebãt.contꝛa quos dicit
Aug. Bene docere ⁊ male uiueꝛe nõ ẽ aliud
qᷓ; ſe ſua ling dãnare.de talibꝰenĩ qui dicũt
⁊ ñ faciüt.pt᷑ dici illud geneſ. Uox ꝗdẽ nox
iacob ẽ. manꝰ ãt man eſau. Ubi Eripᷣ. Ma
xĩe accuſatõe dignꝰ ẽ.ꝗ doctꝛine auẽteʒ hũi
legẽ tꝛãſgꝛedituꝛ primo ꝗqdẽ qꝛ pᷣuaꝛicat q a
lios corrigere debet deinde qꝛ peccans ma
iori pena dignus ẽ propteꝛ honorẽ.tertio qꝛ
ꝓlłꝰ corrũpit uelut ĩ oꝛdine doctoris peccãs
Alligant ãt onera) ſ.ſuaꝝ tꝛaditõnũ ⁊ legũ
ut ſit quaſi faſcis importabiliſ. Uñ ſubdit¶
Guia) ;tũ ad affectũ.(⁊ ĩportabilia )quan
tum ad effectum.)⁊ imponunt in humeros
hoĩm) ñ ĩ ſuos ꝑ coactõem obrᷣuãtie pᷣceꝑto
rũ.qr ſupra legis pᷣcepta ↄſtituer̃t ex ſuiſ tꝛa
ditõibus multa:q̃ erat ſubditiſ guia ⁊ ĩpõta
bilia(Rigito ãt ſuo)i.leui motu ł tactu¶ no
lut ea mouer̃ ⁊ tangere.Ecce q̃liteꝛ eoꝝ re
pᷣhenſionẽ agguat.ñ em̃ dixit.ñ pñt.ſʒ nolũt
nec dicit pleno oꝑe ⁊ manu.ſed digito ⁊ mo
dico tactu.nec dixit poꝛtar̃: ſʒ mouer̃.i.neq;

pꝓpe fieꝛi neq; tangere.qꝛ modicũ conatũ ad

agẽdũ talia nolebãt apponere.⁊ nec mĩoꝛa
eoꝝ q̃ ipſi pᷣcipiebant: nolebãt oꝑe adipler.
Ubi Cripᷣ. Scðõm ↄſeq̃ntiã ãt tales ſũt ẽt ſa
cerdoteſ ꝗ oẽz iuſticiã ppło mãdat.⁊ ippᷣi nec
modicã ſeruãt.uidelicz nõ ut faciẽdo ſint iu
ſti.ſʒ ut dicẽdo iuſti. Tales ſt᷑ ⁊ g gue põdꝰ
uenientibꝰad pnĩazʒ ĩponũt.ipᷣi aut᷑ nec mini
mũ faciũt.Et ſic du pena pᷣſentis penitentie
fugituꝛ:ↄtempnit᷑ pena futuri iuditij. Si eĩ
faſcẽ ſuꝑ humeros adoleſcentis quez ñ põt
baiulaꝛe:poſueꝛis.neceſſe hʒ ut aut faſcẽ r̃i
itiat aut ſub pondere ↄfringat᷑.ſic ⁊ hoĩ cui
graue pondus penitẽtie iponis.neceſſe ẽ ut
aut penitentiã tuam reijtiat.aut ſuſcipiens
dum feꝛe non poteſt:ſcandalizetuꝛ.⁊æ ãpliꝰ
peccet.deinde ⁊ſi ezamus modicã pnĩam ĩ
ponentes.nonne meliꝰ eſt ppꝑ miſericordiaʒ
dare rõnem.qᷓ; ppteꝛ crudelitatẽ. Ubi pateꝛ
familias laꝛgus ẽ diſpenſatoꝛ nõ debʒ eẽ te
nax miſteꝛ.ſi deus benignus. ut ꝗd ſacerdoſ
E auſteꝛus: Uis appaꝛeꝛe ſanctus circa tuaz
uitam eſto auſterus.Circa alioꝛũ autem be
nignꝰ Audiant te homines parua mandan
tem. uide autem grandia facientem. Tabł
eſt autem ſacerdos qui ſibi indulget ⁊ alios
exigit.quemadmodũ malꝰ deſcriptoꝛ tribu
ti ĩ ciuitate.ꝗ ſe ꝛeleuat ⁊ oneꝛat ĩponẽtes.
Et iteꝝ. In quo duplicẽ eorum malitiaz on
dit.unã ꝗqdẽ ĩ B.qð ſine uenia expetũt a ſub

De ſcꝛibis ⁊ phariſeis ĩ doetrĩa

iectis ſũmã diligẽtiã uite. Aliã vo ĩ ̊ ꝙ ſibi
ipᷣis multã ↄcedũt licẽtiã. Oportet at bonuzʒ
pncipẽ eõrio ſe br̃e.ĩ his ꝗdẽ qͥ eᷣm ſeipʒʒ ſt᷑
gꝛauẽ iudicẽ eſſe.in ſubiectis ãt manſuetũ.
Pec Crip. Imponẽdo g modicã pniaʒ. meli
us ẽ aias mittere ĩ purgatoꝛiũ qᷓ; ĩ infeꝛnuʒ.
ſiʒ tñ ĩ quibꝰ tenẽt᷑ ſaltẽ ẽ eis ĩnoteſcẽdum.
Isgitur (ut ait Piero.)hoc generalłꝛ dicitur
aduerſus oẽs magiſtꝛos ꝗ gandia iubent ⁊
minõa nõ faciũt. Hec ẽ at qdã cã ñ modica
que hodie mouet ſubditos S maiores ⁊ pᷣla
tos.qꝛ dicũt ⁊ ñ faciũt. Imponũt onẽea alijs
⁊ ea digito non tangũt. Daꝝ taliũ vba apð
ſubditos ꝓficiunt qñ in eis non uident᷑ q̃ do
cent ⁊ pᷣcipiunt.Quicũq; g ꝓximoꝝ aĩabus
utilis eſſe deſiderat.ſtudeat pᷣmus ĩ ſe hr̃e
quicquid alios docturus eſt: alioquin parũ
ꝓficiet.Nã eius vᷣbum ĩefficax erit:niſi pꝛi⸗
hoĩes ĩ eo ↄperiãt eſſe ea q̃ docet ex pᷣmiſſiſ
patet ꝙ ille qui legem aliquam conſtituit.
licet non ſit ſubditus legi q;dtum ad hoc ꝙ ꝑ
hoĩem puniatuꝛ.ſi Zrium fecerit:tamẽ obli
gatus ẽ ad legẽ ĩplendã.⁊ gꝛauius puniet᷑a
deo ſi fecerit ↄriũ.qꝛ tranſgꝛeſſio eius ẽ gra
uior ꝑꝑ ſcãdalũ. Popter qoð dicit ſapiẽs pa
tere legẽ quã tuleris:⁊ ut alibi dr̃ ꝙ quiſꝗs
iuris ĩ altero ſtatuit.ipᷣe eodẽ uti dʒ. Patet
G ex pꝛedictis ꝙ illi qui ſtatum eccleſie ĩ ge
neꝛali.ſeu aliquẽ ſtatũ eiꝰ ſpali ꝛegũt ⁊ ſub
ditos onerãt gꝛauibus ſtatutis. ſine magna
⁊ euidenti neceſſitate abutũt᷑ ſua poteſtate
ſicut faciebant phariſei ⁊ ſcribe. Pꝛelatoꝛũ
enim tot ſunt inhumane ſententie ⁊ manda
ta.linguaq; uetita:ꝙ uix poſſit aliquis tran
ſire peꝛ huius mundi umbꝛam.quin incidat
in peccatũ ⁊ offenſam. Uñ ait Aug.loquens
de religione xpᷣiana. Ipᷣam religiòeʒ nr̃am

quã dñs noſter ieſus xpᷣs ĩ pauciſſimis ſacra

mentoꝝ celebꝛa õibꝰ uoluit eſſe libeꝛam.ꝗ
dam ſeruilibus pᷣmunt᷑ oneꝛibus: adeo: ut
tollerabilior ſit condirio iudeoꝛum.qui non
humanis pᷣſumptionibus ſed diuinis ſubici
untur inſtitutis.deinde vᷣm crip.poſtq; dñs
argueꝛat ſcꝛibas ⁊ phariſeos cꝛuõlitatis ne

gligentie ⁊ ↄſequent᷑ arguit eos inanis glo

rie.que fecit eos a deo recedere:⁊ ꝑp quazʒ
non poſſunt xpᷣo cꝛedeꝛe.unde ſubdit.(¶ Om
nia uero opeꝛa ſua faciunt(ea.ſ.imentione
⁊ eo fine Jut uideantuꝛ ab hominibus)⁊ ſic
habeant gloꝛiam inter hoĩes.i.ꝑꝑ głiam hu
manã:qꝛ uideri ĩ bonis pꝛopter gloriam di
uinã nõ ẽ malũ ſʒ magis meꝛitoꝛiũ non aũt
põt credeꝛe xpᷣo celeſtia pꝛedicanti.qui glo
ꝛiam terrenam querit ⁊ eam celeſtibus pꝛe
ponit. Mon ſolum ergo deſides.⁊ miſſi erãt
ad bene operandum. ſeð ẽt uanegloꝛioſi.⁊ ĩ
ſuis operibus laudem appetentes hominuʒ
ut eſſent in ꝛeueꝛentia ⁊ honoꝛe apud ppłʒ.
Tales ãt nullã mercedẽ de operibus ſuis ꝛe
cipiunt.quia non ſtudent ut deus glorifice

audiẽdis:ſʒ ñ in uita imitandis.

tur ſed ut ipᷣi in his q̃ͥ agunt landentur ⁊? e
munerent᷑.Et ideo non ſolü nuilã merced&
ſed etiam penam recipiũt.qui de bono ma
lũ faciunt. Unde cꝛiſ Quemadmodum uer
mis de ligno naſcitur.⁊ lignum a uerme cõ
ſumitur.⁊ tinea de ueſte a qua coꝛoditur:
ſic dyabolus inſidiatur ⁊ occaſionez querit
ut qui cogere hominem ad malum non põt
ſtudeat ut ex bonis operibus malum minaniſ
gloꝛie naſcatuꝛ.⁊ ꝙ bonũ eꝛat ex inani glo
ria ſit malũ. Igitur (ut ait PHieꝛo.)ꝗeũq; ita
facit qdlibet ut uideat᷑ ab hominibꝰ ſcribaæ
ẽ ⁊ phariſeus.Deinde ꝙ dñs generalłr dixe
ꝛat.ſ.opera ſua faciunt ut uideantur:conſe
quenter in paꝛtes diuidit:dicens (Dilatant
enim philacteria ſua ⁊ magnificat fimbꝛiaſ
⁊ uolu t ambulare in ſtolis)circa hec ſᷣm
Piero.ẽ ſciendum ꝙ dũs cum dediſſet man
data legis per moyſẽ.ad extremuʒz intulit:
dicens.ligabis ea in manu tua.⁊ eꝛunt ſem
per ante oculos tuos.Et eſt ſenſus. Pꝛecep
ta mea ſint tibi ſemꝑ in oꝑe ſemꝑ in medita
tione:ſint in manu tua ut oꝑe ↄpleãt᷑:⁊ ſint
ante oculos tuos ut die ac nocte mediteris
in eis quia ſpualꝛ manuſ ẽ intelligenda oꝑpa
tio:⁊ ocuł iugis meditatio.Sʒ hec phariſei
male ĩteꝛpᷣtantes ſcribebant in mẽbꝛanis ⁊
cartis decalogũ mopſi.i.decẽ legis vᷣba ſiue
pᷣcepta cõplicanteſq; ea ⁊ q̃ſ coronã ca piti

faciẽtes ligabãt ĩ fꝛõte.ut ſꝑ añ oculos mo

ueꝛẽt.Et ſilr ĩ ſiniſtro bꝛachio ciroligabãt
ut ſꝑ ĩ mãu haberẽt.Et dilatabãt haſ mbꝛa
nas.i.eas latioꝛes faciebant ⁊ decalogũ in
eis de groſſiõi litteꝛa ſcribebãt.Et hec oĩa

faciebant in ſignum religionis.ut ꝑ bec reli

gioſi apparerent.⁊ recordatores ⁊ obſeꝛua

tores decalogi ab hoĩbus uidentuꝛ. Et he
carte dicebantur philacteria. a philaxe ꝙ

Eẽ ſ̃uare.⁊ thera ꝙ ẽ lex.q̃ſi ↄſeruatoria le
gis:qr erãt q̃dã ſigna ſᷣnande legis. eo ꝙ ꝗ
cũq; ea habuſſſent. quaſi ob cuſtodiã ? mu
nimentũ ſui habeꝛẽt. Juſſerat ẽt moyſes ut

in quattuõ angullis pallioꝝ iuxta pedes fa

cerent fimbriaſ igcĩctinas ad ppłm iſraheli
ticum diſcernendum a ceteris ppłis in habi
tu exterioꝛi.ſicut erãt ꝛeligiõe diſcreti:⁊ po
neꝛent ĩ eis uitas iacictinas.q̃ ẽt cũ filis ap
ponebantur:ur uidentes eas ꝛecoꝛdarentur
mandatorum celeſtium.ac uana ⁊ ĩutilia ñ
cogitarẽt. Sunt igit᷑ fimbꝛie legiſ mandata
uitte vo iacĩctiĩe ſancte cogitatões:q̃ ſi ſimł
iuncte fuerint ab omi uanitate oculos aueꝛ

tunt. ⁊ tota m̃te ad celeſtia dirigũt uidẽtes

em̃ iacĩctũ celi recordamuꝛ.qꝛ uniꝰ coloris

ſuũt celũ ⁊ iacinctꝰ. Iſtiuſmodi eꝛat fimbria
breuis ⁊ paꝛna ex lẽge pᷣcepta.qᷓ; mulier ſan

guine fluens tetigit ĩ pallio dñi.⁊ ſtatiʒ ẽ ſa
nata. ſeꝛ huiuſmodi ẽt fimbriã cꝛeditur ſa

marit anã cognouiſſe de dño ꝙ iudeus eſſʒ.

Suꝑſtitõſi ueꝛo mgr̃i gliam ab hoĩbus ca

amabat guoch ios been
nuiuijs) ? iglaide⸗
nrio Fuitur fercula
ſuperbie ut ſic i loco hon
cipaliores ? maioes a
cigniores cathedral i
dnbe ubi coͤeniebũt b
bidic? mas ſalutatio⸗
Pneti peim9 gce toe⸗
lino capite (ocar ab
. Vt cic Arif/ uocari n
petüt T offin negligut. Etn
MMeiit hoies k ad macticd
pisl ſpüglis ſu i nagog
lo Audiqz uoledat dncip⸗
dlico dredan i expider
lei bad erie dedut
be ſüt imnandi. Prin
nis. 2 dict 1 fatiüͤt
n onera guug aglijo
tatio ſigaris actos.e
dant ad hoib. Quãt
dis ge amit prios fcu
ſalutatöes. Kt n 5ʒ3
7 ultupat eos gboh e
2 fürßzlloeg bec d
amaͤt d mperin aiz ui
eng. d dlätate ig⸗
leres. Sihe ci eiloco

e inellgenc, n
d⸗ . eophanli
nt irmibantige
bri li thu ſue
Ironi capti
Hai oculos mo
bio cnoligabat
Ntabät baſ ſbꝛa
hat. Kt hec in
Nis Rddert
dres 1 0ſe
sdenda. Eübe
cternn. a)dae 9
. öſ aſeruatorule
nangelegs, eo
ſob cuſtodii ? mu
luſerntitnofſesut
lior iuna pedes ſn
ns1 pplnniſrabeii
ceteropplis in hehi
eligide iſſen rh
nas det c flisin
— ꝛecordareſtin
maac uane iutllai

Secunde partis

poteſtates ⁊ lucꝛa ſectantes ⁊ oñtatõeʒ:ma
ioꝛes fibrias alijs ĩ pallis ſuis faciebat.⁊ a
cutiſſimas ĩ eis ſpĩaſ ligabãt:ut uidelz eũdo

łſedendo eiſ pgerẽtuꝛ. ⁊ quaſi ſic cõmoniti

mẽores màdatoꝝ ⁊ bñficioꝝ ði eſſent.⁊ hac

ↄmonitõe ad officia õᷣi:⁊ ad miniſteria ſeꝛui

tutis ertraherẽtuꝛ.nõ ĩtelligẽtibuſ eis ꝙ ſᷣ⸗
ĩ cõde portanda ſint ñ ĩ coꝛpoꝛe.alioꝗn ⁊ ar
maꝛia ⁊ aꝛche libroſ habent.⁊ dei noticiã ſiᷣ
hñt. Pro tãto ãt h̊ faciebãt qꝛ hoibꝰ uideri
⁊ opiniõe ſcitat᷑ ab eis horari.ac luẽ hr̃e cu
piebãt.⁊ uolebãt ĩ ſtot ambłare.i.cultioꝛibꝰ
ueſtim̃tis ad publicũ ꝓcedẽ. ut ꝑ G̊ hõrabili
or̃s uiderent.⁊ magis ueneraꝛentuꝛ. ꝙ ĩ di
uite rĩpᷣhendituꝛ ꝗ biſſo ⁊ puꝛpuꝛa ĩduebat.
Stole erãt camine linee lõge.ꝗbꝰſcꝛibe ute
bat᷑ ut ſanctiores apparerẽt:⁊ dicebãt᷑ ſtole
a thelõ ꝙ ẽ lõgũ qꝛ uſq; ad pedeſ oſcẽde bãt
Pe ſtole adhuc hodie młtas ſiłl atões ⁊ ipo
criſes faciũt.ac pleroſq; ĩcautos decipiuntſ
amabãt quoq; pꝛios recubitꝰꝛ ſedes ĩ cẽiſ ⁊
ↄuiuijs)⁊ ̊ duplici de cã.ſ.ꝛõe gule. qꝛ ibi
prio pᷣuitur ⁊ fercula meliora ponũt᷑ ⁊ rõe
ſuperbie ut ſic ĩ loco honoꝛabilioꝛi poſiti n
cipaliores ⁊ maioꝛes dñi uiderẽt. Ac prias
7 digniores cathedraſ ĩ ſynagogis ⁊ ↄgꝛega
tõnibꝰ. ubi cõueniebãt boĩes ad audiẽdũ vᷣ
bu diſ( ⁊ pᷣmas ſalutationes in foꝛo) i. loco
p uẽti pꝛimas ꝗdẽ tpᷣre ac fẽas alta uoce in
cliato capite (uocari ab hoĩbꝰꝛabbiji.ma
gri. At dic Ariſᷣ.uocari uolũt ñ ẽẽ nom̃ ap
petũt ⁊ offm̃ negligũt.Et notãdũ ꝙ triplicit᷑
ↄuẽiũt hoĩes ł ad tractãda carnalia nẽ ĩ ce
nis ł ſpualia ſiẽ̃ ĩ ſynagogis ł tpᷣralia ſiẽ in fo
lo ⁊ ubiq; uolebãt pᷣncipatũ hr̃e ⁊ graʒ ĩ pu
blico q̃rebãt ſibi exhiberi.Ecce g qttuõ gnã
ſe i hac ſerie q̃ rᷣbẽduũt᷑ ĩ mgr̃is ⁊ pᷣlatis.i
bo ñ ſut imitandi. Drimũ ẽ ðᷣfectꝰbõe oꝑ tõᷣ
nis.qꝛ dicũt ⁊ ñ faciũt ᷣʒ auſteritas pᷣlatõis
q; onera quia alijs ñ ſibi ĩponũt. Teꝛciũ oñ
tatio ſiglaris actõ s.qꝛ oĩa opꝑa faciũt.ut ui
dᷣant᷑ ab hoĩbꝰ.Quãtũ affectꝰ ãbitõis ⁊ lau
dis.qꝛ amãt prios ̃cubitꝰ? prias cathedꝛas
⁊ ſalutatões.Et nõ ſ̃ʒ bedã.ꝙ dñs ñ arguit
⁊ uituꝑat eos ꝗbꝰ h ex ofſicij oꝛdine ↄpetũt
⁊ fiũt:ſʒ illos ꝗq hec hĩta ſiue ñ hĩta ĩdebite
amãt ⁊ appetũt aĩz uidelz ñ gaudiũ r̃daꝛgu
ens.⁊ ad uolũtatẽ ñ ad factũ uituꝑatiõez re
ſerẽs. Sine cã eĩ loco ſe hũiliat: q corde ſe
pᷣfert ⁊ exaltat. Uñ ñ ꝓhibet mgros pꝛĩo ſe
dere.nec doctrinã ſr̃ cathedrã.nec ſalutatõ
nes ĩ foro:nec noĩa mgfr̃i ł pr̃is:ſʒ ãbitõeʒ ⁊
uanã głaʒ ne ꝗs h̊ appetat ł głiet᷑ ĩ eis. Si
ãt diẽ Cripᷣ.diligẽ talia ẽ ĩcuſatio qᷓ; malũ ẽ
ſtuder̃ ut his aliꝗſ pociat᷑. Ut ait beda. e
miſeris illis ad quos phariſeoꝝ uicia tranſie
rũt:ꝗ peꝛ bꝛeue curricłm uite ſue:quo pct᷑a
plange debuerãt:ꝓ pᷣoratu certare nõ metu
unt.Et ſciẽdũ ᷣʒ eudẽ ꝙ duplici rõe a uane
glie cupidis attẽdẽ iubemuꝛ.ne.ſ.eoꝝ ł ſilgo

Capitulũ.xxxvij.

tðe ſeducamua eſtimãtes bõa ẽẽ q̃ faciũt: lł
emulatõe ad imitãdũ inflamemuz? fꝛuſtꝛa
gaudẽtes ĩ bõis laudari q̃ ſmulãt Deiõ ꝛe
uocat diſcipulos ab hac ſuꝑbia ⁊ abitõe: di
cẽs ¶ Uos it nolite).i.ñ uelitis ⁊ affecteriſ(
uocaꝛi rabbi: nec nocemini)).i.nec appetat
uocari(mgr i) pꝑ inanis głe abitõez (⁊? pr̃eʒ
nolite uocar̃ iobis ſr̃ terrã)ꝑpꝑ addulatõeʒ.
Mõ honoꝛẽ ł nom̃ mgfr̃i aut pr is ĩhibz. ſz ne
As ĩdebitu ł ĩðbite ſibi uſuꝛpet ł alteri attꝛi
Dbuat (Unꝰ ẽ eĩ magiſteꝛ = pr pncipalis oĩz
ſin gkarit᷑ ⁊ ꝑ excellẽtiã(gꝗ ẽ ĩ cer)cui ẽ cura
ð oĩbꝰ lʒ aliꝗs poſſit uocari pr ł mgr ĩ terra
Tòe gnᷣratõis doctrĩe ł etatis.tñ ſolꝰdeꝰ nãe
auctor:ẽ pr̃ ? mgfr̃ pᷣncipalis.qꝛ ab eo hẽmꝰ
ꝓꝙ ſumꝰ ⁊ ſcimꝰ. Ubi.Crip.Uoſ ãt nolite uo
cari rabi.ne ꝙ deo debet᷑ uobis pᷣſumat᷑.No
lite ⁊ alios uocar̃ rabbi.ne diuinũ honorem
hoĩbiöferatis. Unꝰẽ eĩ mgr oĩz.ꝗ oẽs hoĩes
nãlit᷑ docet. Et pr̃em nolite uocare uobis ſr
trã ꝗ ñ eſtis filijſ treni. Ex eo eĩ celeſtẽ tep
feſſꝰ es hr̃e pr̃eʒ. ex quo pr eʒ tibi uocaſti ð
celo:dicẽs.pr̃ nr̃ ꝗ es ĩ ceł.Ex qvꝰeĩ celeſteʒ
te ꝓfeſſus es hr̃e pr̃eʒ. uocãdo pr̃eʒ deũ:tur
pe ẽ ut iteꝝ te ꝓfiteaꝛiſ.terrenũ tibi pr̃ezʒ u0
cãdo ſuꝑ terram. Et iteꝝ. Ne uocetis pr̃eʒ ĩ
terꝛa: ñ ut dehonores eos ꝗ te genu erunt.ſʒ
ut oĩbꝰillis pᷣpões eũ ꝗ te fecit.⁊ ĩſcripſie te
ĩteꝛ filios ſuos PHec Cripᷣ.Oẽs ãt uos fr̃es e
ſtis. qꝛ filij dei ꝑ creatõm ⁊ gratie adoptõʒ.
ad un uocati heꝛeditatẽ.ſ.ad regnũ celoꝝ.
Scðʒ bieꝛo. Oẽs xpiani fr̃eſ uocant᷑ ſpãliteꝛ
⁊omnes homines ex uno pr̃e deo nati ↄmu
niteꝛ. Non ſolu at dnus pᷣmatus cuꝑe pbibʒ.
qᷓ ad qrium auditorẽ ĩducit.unde ut ꝭt amo
rẽ hũilitatis diſcipulos ducat.oñdẽs form
humilit atis ſubiungi t. Qui maioꝛ ẽ ur̃jm: uł
meꝛito ſct᷑itatis ł officio dignitatis: erit ⁊ ſit
miſteꝛ ur̃.⁊ alioſ pᷣueniat obſeqndo ñ ſuꝑbe
dñando.patus ad ofſitia hũilitatis ᷣm decẽ
tiã dei ſui ſtatꝰ.uñ ⁊ papa nocat ſe ᷣuũ pᷣuo
rũ dei. Gñ agẽtibus ꝑ humilitatẽ ſit ſociꝰ. ʒ
Olinqntes zelo iuſticie ſit excts.Qui ãt exal
taueꝛit ĩ pñti ꝑ elatõez ⁊ aꝝogãtiã.hailiabi
tuꝛ ĩ futuꝛo ꝑ dãnatõez ⁊ penam.⁊ ꝗ ſe hũi
liaueꝛit ĩ pñti.ñ negteꝛ ſʒ neꝛacit᷑ exaltabit᷑
ã futuꝛa gla miꝛabilit᷑.Et notandũ ꝙ; ꝓpter
tꝛiplicem gꝛadũ humilitatis hoc ueꝛbuʒ teꝛ
ponituꝛ in euangelio ſcilicet ſupꝛa ubi mo
net.⁊ inuitati r̃cumbant in nouiſſimo loco:
⁊ iteꝛzum de phaꝛiſeo ⁊ publicano oꝛantibuſ
an templo: ⁊ teꝛcio ĩ hoc loco.E ſt eĩ tꝛiplex
bumilitas ſcilicet coꝛdis. opeꝛis ⁊ oris. quã
tꝛia nutꝛiunt ⁊ cuſtodium Pꝛimd aſſiduitas
coꝛdialis ſubiectõnis qᷓ; non habuit lucifeꝛ.
Secundam conſideꝛatio.ꝓprie faagilitatiſ.
quaʒ ñi habuit adaz. Teꝛciã benignitas oꝛa
tionis.quam non habebit antichꝛiſtus.
Oratio.

Quibꝰ öbet

Oie ieſu vxpᷣe pie aufer a me defectũ
bõe opeꝛatiõis ut merear bona non
Jſolũ doceꝛe ⁊ dicere.ſʒ ẽt faceꝛe ⁊ o
ꝑibꝰ adimplere:remoue a me auſteritatem
aæcc cꝛudelitatẽ. ne gaudia iubendo ? mĩiora
nõ faciendo me ꝛeleuare uibeaꝛ.⁊ alios one
ꝛare: exclude a me głiam inanẽ ⁊ oſtẽtatio
rẽ ne opa mea ut ab hominibꝰ uidear faciã
2 głiaʒ hũanã ĩ eis ñ q̃rã.Elõga ẽt a me am
bitõis ⁊ laudis affectũ.ne prima loca ⁊ ſalu
tatõis amẽ. ?K mgr̃i nom : ut me ſic hũiliãs in
HG ſeculo.merear a te exaltaꝛi ĩ futo. Amẽ.

Quibus debetur ue eternũ.Cap rxxxviij.
) hec dñs ꝗ legi ⁊ pᷣceptis euan

d

p ßgelicis obediẽtibꝰ dat bñdictiões
. Ppᷣis ſcribit ⁊ phaꝛiſeis inobedien
-tibus ↄmiatur ue maledictõis ⁊? ĩ
oĩbus effectibus hypocꝛiſis ipoꝝ.hãc dictio
nem ue pᷣponit. q̃ maledictiõem ſignificat.
Ue) quippe in ſcriptura ſacra notat et᷑nã
dãnatõem ⁊ gehẽne ſuppliciũ ſed heu huiꝰ
ſeculi pegrinatõem ⁊ pñ̃s exiliũ. Unde ſᷣm
Oꝛige. Sicut in ueteri lege ponũtuꝛ bñdic
tiones obſeruantibus legẽ. ⁊ maledictiones
tranſgredientibus eã: ita in eua ngelio ponũ
tur błitudines ꝛeſpectu iuſtoꝝ ut habituʒ ẽ
ſupra in ſeꝛmone dñi in monte.⁊ h̊ econtra
rio ponuntur maledictões 7 hypocꝛitas ſło
iuſticiam ſimulãtes. Et ponit octo ue. iuxta
octo in quibus ipᷣoꝝ hypocriſis ⁊ fictio pʒ:
ad oſtendendũ que ĩ eis cauẽda eſſe docet.
In pꝛĩo ꝛedarguit eos de ſuꝑbia ⁊ auaricia
qꝛ ꝛegnũ celoꝝ claudebãt ante hboĩes.⁊ nec
ipſi intꝛabant nec intraꝛe ſinebant uolẽtes.
Vnõ dicit.( ue).i.eterna dãnatio ( uobis)
iminet(ſcꝛibe Jqui putatis uos ꝑitos ĩ lege
⁊ phariſei)qui aicitis uos pᷣlatos in ſancti
tate (bypocrite)ſimulãtes qð nõ eſtis: (qui
clauditis regnũ celoꝝ añ hoĩes(.i.qui ur̃is
prauis expoſitionibꝰ ueritatẽ ſcripturaꝝ ab
ſconditis. uel malo exẽplo alios ſcãdalizat᷑
uos aũt nõ intꝛatis )qꝛ intelligere ⁊ cꝛede
re non uultis nec introire uolentes.i.crede
re cupientes ſinitis intrare.ĩmo facitis erra
re. Dupliciter enĩ inpedit᷑ iĩigreſſus alicuius
ĩ domũ,. uno mõ qñ clauis tollit.alio modo
qñ obſtaculũ ponit᷑. Spũaliter autem ſcðᷣʒ
Lꝛip̃.regnũ celoꝝ ſunt ſacre ſcripture.quia
in eis ꝛegnũ celoꝝ ẽ inſertũ. Iſte ergo clau
dit hoc regnũ alteꝛi.qui clauẽ portat ⁊ non
apeꝛit.ſ.qni hʒ ſcientiam ⁊ docere ↄtemnit
uel negligit: iſte uero obſtaculuʒ ponit.qui
p malum exemplũ alios impedit ne intrent
uel intraꝛe uelĩit. Quãuis ergo ſcribe ⁊ pha
riſei ꝑ ſcriptnuꝛas cognoſcerent ⁊ ſciꝛent xpi
aduentum:tñ ipi ↄſiderabant ꝙ ſi xpᷣs cꝛedi
tus fuiſſet ↄſuetudo ſacꝛificioꝛum ⁊ oblatõ
num ceſſaꝛet,⁊ ſic ipᷣi oblatiõ.bus ſacrificio

ve eternrnũůu

rũ fraudarẽtur.⁊ iõ prana expoſitòe ? ꝑpue?
ſa interpᷣtatione añ ↄſpectũ ppłi claudebãt
ianuã legis ⁊ ppyhaꝝ.ꝗ de aduentu xpᷣi ma

nifeſtiſſime locuti fuerant.ut a fide xpi ho

miĩes retꝛaherẽt. Mał quoq; opib* ⁊ exẽpł
ſimplices a fide auertebãt.⁊ ſic eos ſcãdalt
ʒures regnũ celoꝝ añ illos claudebãt: pᷣmo
q ẽ ipi cognitõeʒ ð xpᷣo habuer̃t. ſʒ poſtea
ꝑ ĩuidiã cecati ꝑdider̃t.⁊ ĩ errorẽ ↄuer ſi ſũt
7 multos alios errar̃ fecer̃t. Uel ̃ʒ alios ꝛe
gnũ celoꝝ h̊ accipit᷑ ꝓ eteꝛna btitudĩe:oſtiũ
ꝑ ꝙ itꝛat᷑ ad ipᷣaʒ xpᷣs ẽ. ᷓʒ ꝙ ipᷣemet dic᷑.ego
ſuʒ oſtiũ.ꝑ me ſi ꝗs ĩtꝛoiẽit ſaluabit᷑:clauis
ẽ doctiina. ⁊ iõ ꝑ ſanã doctꝛinã apitur hoc
oſtiũ.⁊ ꝑ flam doctꝛinã claudit᷑. Igitur qꝛ
phariſei ⁊ ſcribe.auctoꝛitates q̃ ſunt ĩ lege
⁊ ꝓphetis de xpᷣo coꝛũpebant: iõ ꝛegnũ ce
loꝝ añ hoĩes claudebãt eos a ſiõ ⁊ noticia
xpᷣi ueri auertẽdo.⁊ in erroꝛẽ mittẽdo. Ipᷣi
n itꝛabãt qꝛ a cognitõe qᷓ; ð xpᷣo habuert.p
odiũ ⁊ rãcorẽ ĩ erroꝛẽ ↄuerũſ ſt᷑:nec ĩnꝛoeun
tes.iãtꝛar̃ uolẽtes(q̃les erãt ſimpliceſ ppłi)
ñ ſinebãt itꝛar̃.qꝛ ꝑ eos fuer̃t ðcepti.⁊ a fið
xpᷣi ꝓ maiõi ꝑte aueꝛſi. In o ꝛedaꝛguit eos
de gula ⁊ caſtrimargia.qꝛ ſub ſpecie cultus
diuini ⁊ religiõis((orone lõga)).ſ.in vbis.ſʒ
bꝛeui in aff ctu ⁊ ſentẽtijs (orãtes Jut ſct᷑io
ꝛes apparerẽt ⁊ maiora dona recipeꝛent. co
medebant ſubſtãtiã pauꝑum.ſ. (domos ui
duaꝝ)affectu a pietatis ad eos habentiuʒ.
bona eaꝝ ſibi attrahemes ⁊ ↄſumentes ſub
ſimularòõe ⁊ fła ſpecie ſct᷑itatis qꝛ ſua ſuper
ſtitõe mihil ĩtendebaͤt.niſi ut pᷣdã de ſubiec
ta plebe facerent: ⁊ magis de uiduis q̃ faci
le ðᷣcipii f᷑.ñ hñtes uiꝑ q ↄſulat ⁊ hũtes dã
di libeꝛtatẽ ꝙ uolutas ſuggeꝛit.&t ex ̊ fct᷑ʒ
eoꝝ aggrauat.qm̃ ñ a diuitibus ſʒ a uiduis
uẽtꝛẽ ĩplebãt.⁊ illaꝝ ĩiopiã attrahebãt quã
emendaꝛe opoꝛtebat. Ubi Aꝛiſoſto. Dum
iudaicos ſaceꝛdotes confundit chriſtianos
ſacerdotes monet.ñ ꝑmaneꝛe cũ uiduis am
pliꝰqᷓ; cũ cet᷑is:qr ⁊ ſi uolũtas mala nõ ẽ.ſui
pitio tñ mala ẽ.Deĩde ⁊ hꝰ zapie mõus eꝛat
geauioꝛ ut eĩ dicit Cꝛiᷣ ꝗ malũ facit dignꝰ
E pena:ſʒ ꝗ a ꝛeligiõe cãm accipit malicie.
grauiori ẽ obnoxiꝰpene. Uñ ſeqt᷑. Pꝛopteꝛ
hoc.ſ.ñ ſolũ ꝑꝑ rapiam:ſʒ ẽt pꝛopter ſimła
tõem ur̃aʒ ampliꝰaccipietis iudiciũ ⁊ maio
rẽ dãnatõʒ. ubi ripᷣ. Pimũ ꝗdẽ ꝓ eo ꝙ fig
mẽtũ ſanctitat᷑ aſſumit᷑: auariciã ei ur̃aʒ ꝛe
ligionis coloꝛe depigitis ⁊ quaſi pᷣſtatis dya
bolo arma dei.ut armetuꝛ iniꝗtas dũ pietaſ
eſtimat᷑. Uñ ⁊ ſᷣm bedã.Nõ tm̃ ait.accipiẽt
dãnatõʒ. ſʒ adiũxit maiorẽ:ut ĩſinuet illoſ ꝗ
orãt ut uideãt ab hoĩbꝰdãnatõzʒ mereri: ſed
eoſ ꝗ h̊ ꝓlixiꝰqĩ rligioſoreſ agẽdo.ñ ſolũ lau
des ab hoibꝰſʒ ? pecũiaſ qᷓꝛut.ꝓlixiori dana
tõe plectẽdos. Iſtoꝝ ꝗ orò fit ĩ pet᷑ʒ. ut ñ ſo
lũꝓ alijs ĩtcedẽ ñ poſſit.ſed nec ſibi ad ſalu
tẽ ꝓficer.imo ipᷣiſ oꝛõibꝰmagis dãnabunt᷑

oſtea uidens eor uicia
husp mald eoru uiti e⸗
nez t ſie Puanicao⸗
nui pmiſergt i moelb *7
l Neacign r melt eet l
eqͦ poſt agnita retroꝛſu:
cum ili gmultum labe⸗
ſnt alige ad iligione adl
tuſe malꝛ exepla facin
fiit oitima ei peicra⸗
git dieron deo ſ
rimus. In garto ded
tia 1 fandmſentia. r
offerendü iuitarent.
plu altare Hferebaͤt
ſi teloꝛ altani ſancen
luret g teplu uel altan
nec obligat iſto iuran
daciſ tenenmn reus o
in dlicnoſ ſaͦt imet in
cuniaqofſerebat ſace
in domotoblarötbi
offenunk deo ſh alt
tmer cölicnsſtätiil
tuꝛ exoluere T hoe
petere. Ganctd zin
1üͦp creaturasnd er⸗
cu⸗ lurabat Pauri
in quo ßſ attengtedel

plitatẽ. Uñ decidi

eabat ge mai⸗
eg Tteplĩ mai??

coni teplur

fone ) ibir ⸗
ninß oiter ur ei⸗
u Cono recpelent c
pum/, ſconoi
s 00 eos habenting
nes t oſumenes ſib
clitatise ſua ſuper
biſtu pda ge ſubiec
gs de mdnlsd ui
elat itee
ſaggenn Kerdich
1DaAmdreſ Relig
gioii er edl di
n. W Liſo din
39 copfuncin chrſtinde
ßomaneꝛe ci nicnigan
nolütus mal⸗ ei
idethupie nols e
17 1 ſect age
ie cin accipit glicſe.

—

Secunde partis

Uñ ⁊ iſido.dupliciteꝛ damnantuꝛ ipocrite:
ꝓ occnlta iniquitate.uel ꝓ aꝑta/ſimulatio
ne.Fx illo enim ↄdemnantuꝛ qꝛ iniqui ſt᷑:ex

iſto qr oſtendunt ꝙ nõ ſut. Uñ ᷣm SGregoꝛ.ſi

mulata equitas ñ eſt equitaſ.ſed duplex ini
quitas:⁊ iõ plectenda maioꝛi pena. in tertõ
rdarguit eos ð inani labore ⁊ neꝗcia.qꝛ mł
ti eoꝝ (ciꝛcueunt maꝛe ⁊ aridazʒ ciuitateſ ⁊
uillas:luſtꝛantes oꝛhem ut ex gentibꝰ(unũ
pſelitũ faciãt (.i.aliquẽ ð gentilitate ad iu
daiſmũ trahãt ⁊ cõueꝛtant:⁊ nõ ꝓpter miſe
ricoꝛdiã ut eos ſaluent.ſed aut ꝑꝑ uanã glo
ꝛiã.ut pietati fiði ⁊ cultni xpᷣiãe rligiõis ob
ſiſtant: aut ꝑꝑ auariciã ut additis in ſynago
ga iudeis ſacrificioꝝ oblatio adderetur eiſ.
Proſeliti dicũt᷑ qui relicto gentilitatis erro
re ad iudaiſmũ ↄuertũt᷑.quoꝝ raꝛitaſ ꝑ unũ
ſignificatur. Ubi pz labor uacuus.qaꝓ uno
circueunt maꝛe ⁊ aridã multi:ſʒ unꝰ de mil
le xpᷣs circuit ciuitates ⁊ uillas:⁊ ſequũt᷑ eũ
tuꝛbe multe. Patet ẽt nimia eoꝝ neꝗcia.qr
ꝓ quo laborant ut ad ſe trahant( deteriorẽ
ſe faciũt ⁊ gehẽne ſeu ꝑditionis filiũ duplo
qᷓ; ſe ios) Quia ante duʒ ethnicus erat.ſim
pliciter errabat.⁊ ſemel filiꝰ gehẽne eꝛat.ſʒ
poſtea uidens eoꝝ uicia ⁊ coꝛuptꝰ in mori
bus ꝑ malã eorũ uitã.reuertitur ac gentili
tatez ⁊ ſic puaricator ⁊ apoſtata a lege qᷓ; ſf
uar̃ pmiſerat ĩ moꝛib⁊ fide peccat:⁊ maio
ri pẽa dignꝰqꝛ meliꝰẽẽt illi vitatẽ ñ agnoſce
ꝛe.qᷓ; poſt agnitã retroꝛſũ ↄuerti. Similit᷑ fa

ciunt illi ꝗ multum laboꝛant ad hoc ꝙ poſ

ſint aliquẽ ad ligionẽ adducer: ⁊ cũ addue
tuſẽ.ꝑ mala exẽpla faciunt eũ apoſtatar: æ
fiũt nouiſſima eiꝰ peiora prioribus.qꝛ (ut h̊

ait hierony.) Mõ eo ſtudio ſ̃uamꝰq̃ſita quo

qrimus. In quarto ꝛedaꝛguit eos de ſtulti
tia ⁊ fꝛaudulentia.qꝛ ut populuʒ ad dandũ
⁊ offerendũ ĩuitarent.ea que erant ꝑꝑ tem
plũ ⁊ altare.pᷣferebãt ĩ honore ⁊ ſct᷑itate ip
ſi tẽplo ⁊ altari ſanctiora:dicentesi¶ꝙ ſi ꝗs
iuret ꝑ tẽplũ uel altare.nihil ẽ.i.nihil ðöbet
nec obligat᷑ iſto iuramento.⁊ conuictus m̃
dacij ñ tenetuꝛ reus per iurij. nec ẽ obligatꝰ
in aliquo(ſi ãt iuꝛet in auro templi).i.ĩ pe

cunia q̃ offerebat᷑ ſacerdotibus in templo
in domo ⁊ oblatõibꝰ.i.in hoſtia ⁊ uictimis

q̃ offerunt᷑ deo ſuꝑ altare (debet)).i.obliga
tuꝛ ⁊ cõuictus ſtatĩ illud in quo iuꝛauit teñ
tuꝛ exoluere.⁊ hoc ſtudioſiſſime ſolebant
petere. Sanctõ gᷓ iſtoꝝ erat talis ꝙ iuꝛamẽ
tũ ꝑ creaturas nõ erat nbligatoꝛiu. niſi ſolũ
cũ iurabat ꝑ aurũ ⁊ dona tẽpli ⁊? altaris:
in quo ñ attendebant dei timoꝛẽ.ſʒ ſuaʒ cu
piditatẽ. Uñ decipieb ant ppłm dicenteſ.au

ꝛũ ⁊ dõa ſanctiõa eſſe qᷓ; tẽplũ ⁊ altar̃ ut ho

mines pꝓmptiores ſierent ad offerenda dõa
ſz enabãt( qꝛ maiꝰẽ ꝙ ſẽtificat qᷓ; ꝙ ſctifica
tuꝛ ⁊ tẽplu maiꝰ ẽ q; aurũ.⁊ altare maius
q́; donũ.q; tẽplũ ⁊ aliare quodãmodo ſanc

Lapitulũ.xxxvᷣiij⸗

tificant ĩ eis oblata. qꝛ eꝛàt deo dicata: t

iuramèrũ per templũ ⁊ altare maius ẽ q́; ꝑ
auꝝ tẽpli uel donũ altaris. Unde uocat eos
cecos duces.qꝛ in erroꝛe erãt ⁊ alios ĩ erro
rẽ duceb ant.⁊ iſte erroꝛ maxĩe ex cupidita
te ꝓcedebat. Item conuincit eos alia rõne.
qꝛ in iuramento ꝙ fit ꝑ templũ uel altare 2
tinetuꝛ iuramtù ꝑ aurù uel ꝑ donũ:qui enigʒ

inꝛat ꝑ altare ex quo deriuat oblatoꝝ ſanc

tificatio. iurat etiam in ↄtentiſ in illo:⁊ qui
iurat ꝑ templũ.iuꝛat ẽt in habitãte ĩ ipo:⁊
ideo iuramtum peꝛ templum uel altaꝛe. ma
gis eſt obligatoꝛium quã peꝛ dona templi ł
alt aris. Similite? quia iudei conſuetudinẽ
habebant per celu iurare.ideo ad repꝛehẽ
ſionem eoꝝ ſubdit.(Et qui iurat per celuʒ
iurat ĩi throno dei ⁊ in deo qui ſedet ſr̃ euʒ)
Non ergo ſicut arbitꝛantuꝛ euadũt piculum
ex eo ꝙ non iurant peꝛ deuʒz. ſed peꝛ thꝛonũ

dei.ſ. celum. Qui enim per ſubiectà creatu

rã iurat.implicite iurat peꝛ creatorem cꝛea
tur̃ pᷣſdentẽ: ⁊ iõ iuramtum ꝑ cꝛeaturas lici
tũ eſt obligatoriuzʒ. Adhuc multi inſipiẽtes
xpᷣiani.eodẽ uicio ⁊ ſimili erꝛore laborant.
qui putãt maius eſſe iuꝛare ꝑ euãgelium qᷓ;
ꝑ deũ: ⁊ cũ p euangeliũ iurare timeãt, ꝑ de
um tñ freq̃nt᷑ ex uſu uicioſo iuꝛaꝛe ñ formi
dant. cũ tam̃ tota ſanctitas euangelij a deo
ueniat. Scriptuꝛe em̃ ꝓpteꝛ deũ facte ſũt.ñ
deus pꝛopter ſcꝛipturas:⁊ iõ maior ẽ deꝰ q
ſanctificat euãgeliũ.qᷓ; euãgeliũ ꝙ ſactifica
tuꝛ ab eo. In ꝗnto redarguit negligẽtiam ⁊
ſegniciẽ.qᷓ; hẽbantt circa magna ⁊ utilia ad
ſalutẽ aĩaꝝ ꝑtientia:gerenteſ magnꝗ ſolici
tudinẽ ⁊ diligẽtiã ciꝛca minuta ⁊ tꝑalia.qr
öcimabant ome olꝰ 2 minias res.ſʒ ĩ iudici
is iuſticiã.in pauꝑes miſeꝛicordiã.⁊ ĩ deum
fidẽ q̃ magna ſunt pᷣteꝛmittebãt.S ides ipor
tat ðbitũ ordinẽ hoĩſ ad deũ.iudiciũ ãt ĩpor
tat bitũ ordinẽ hoĩs ad ꝓximũ ĩ his qᷓ̃ hñt
rõnẽ ðᷣbiti.miſericoꝛdia autem in his qᷓ hñt
rõnẽ dõi: ⁊ in his tꝛibus intelliguntuꝛ oĩa il
la q̃ ad ſalutẽ ſt᷑ młtũ neceſſaria. Quod au
tem dicit(decimatis) pt᷑ duplicit᷑ intelligi.
Uno mõ reſpectu ſui.qr lz mĩſtri r̃cepeꝛunt
öcĩas a ppło:tñ de illis acceptis a ppło.⁊ ðᷣ
his que habebant ex laboꝛe ſuo.deciĩaſ red
debant ſaceꝛdoti ſũmo.Ad ſimulationeʒ ꝗp
pe ſct̃itatis ꝛeddebãt eis öcimas ð minimis
⁊ ꝛatione cupiditatiſ:ut ꝑ exempᷣlũ ſui indu
cerẽt ppłʒz ad ꝛeddẽdũ ſibi õcĩias de oĩbꝰuſq;
ad minĩia.Alit᷑ pt᷑ ĩtelligi ſpcu alioꝝ qꝰs ad
ſtricte ſoluẽdũ ðᷣciqꝗs ĩducebãt.q̃s ab eis uſ
q; ad mĩima extoꝛqᷣbãt.Et ne aliꝗſ credẽt ꝙ
g̊ mĩmis rebꝰ nõ eſſent decie dande. ſubiun
git quod principaliꝰ oportet facere hec ma
