ptatur augmentum uel appoſitio ꝑ longani
mitatem. ⁊ iudam ꝗ interpptaf głificans. ſ.
deũ ꝑ ſpualem leticiã. Perfectoꝝ uel ↄtem
ꝓlatiuoꝝ aꝛomata ſunt carnis oĩimoda moꝛ
tificatio deifica ↄuerſatio ⁊ caꝛitatis ꝑfec
tio ex quibus fit unguentũ ſuauiſſimi odoiſ
ꝙ intrant mizza cynamomũ ?7 balſamum.

.

Peꝛ mirram enim accipituꝛ totalis moꝛtifi
catio carnis:que ↄuenit perfectis. Naz pe

nitentibus ↄueniebat mirra mortificãs pec
cata ꝑ amaritudinẽ ↄtritionis: ꝓficiẽtibus

ↄueniebat mirra mõtificans paſſiones. ue?z
mẽ.ſ.remoꝛdentẽ ꝗ tolleꝛantiã paſſionũ. ſʒ

ꝑfectis ↄuenit mirra mortificâs carnẽ a pe
tulantia rebellionis.ne uidelicet caꝛo ĩ ali
quo rebellet ſpiritui.Et h̊ ẽ miera electa pᷣ

ma ⁊ ꝓbatiſſima de qua qr̃ in caticis. Ma
nus mee diſtillauer̃t mirra. ⁊ digiti mei ple

ni ſunt miera ꝓbatiſſima. manus ei. i. opeꝛa
penitentiũ ? actiuoꝝ.diſtillant quidẽ minã

ut dictũ eſt. ſed digiti.i.ſubtiles ⁊ ſpiꝛtua

les exercitationes ↄtemplatiuoꝝ ſunt pleni

mirra ꝓbatiſſima. ꝓbata quippe ẽ mira pe

nitentiũ. ꝓbatior pficientium. ſed ꝓbatiſſia
E ↄtemplatiuoꝝ ⁊ ꝑfectoꝝ. Der cyna momũ
accipif᷑ deifica ↄueꝛſatio,. cynamomi enim
coꝛtex cum fꝛangit᷑.ſpira mentũ uiſibile ꝛed
dit ad modum nebule uel pulueris. ualet
ad bonum odoꝛem oris.ſic ꝑfectus ſi frangi
tur nituperatione uel iniuꝛia corporali.mo
leſtia uel inedia.laboꝝ frequentia.uel que
cunq; accidũt aduerſa:ſemꝑ ſpirat uinbilit᷑
odorẽ deifice ↄuerſatõis.⁊ emittit odorem
dulcis reſponſionis. Peꝛ balſamũ caꝛitas
fecta ĩtelligit᷑:q̃ foras mittit timorẽ. ⁊ omẽ
cũ quo ipᷣa ſtaꝛe non põt. Galſamũ enĩ puꝝ
⁊ non adulteratũ corꝑata corruptione ↄſer
unat:ſic ubi caritas pura ⁊ ꝑfecta. ibi nulla
coꝛꝛuptio hominii interioꝛis:qꝛ f̃ᷣm Aug.ha
beꝛe omnia ſacꝛamenta ⁊ malus eſſe ꝗs pt
babere ãt caꝛitatẽ ⁊ mal eſſe non põt. Sʒ
ex iſtis perfectoꝝ aromatibus.ñ fit unguen
tum ſine admixtione olei diuine dulcedinis
q̃ ſemꝑ pᷣdicta triga comitat᷑:ꝙ oleũ deguſta
nerat ꝓpha cũ dicebat quã magna multitu
do dulcedinis tue ⁊c.Et iſtud ẽ unguentuz
mar ie ſalome que fuit filia ſalome uxoꝛ 3e
bedei. ⁊ mater Jacobi maioris ? Johis.
Peꝛ Jacobũ maiorẽ intelligit᷑ totalis ſup
ꝓlantatio uel mortificatio.hominis exterio

ꝛis.ꝑ ſalome intelligit᷑ deifica ↄuerſatio qᷓ

mri ſue

non ẽ niſi in homine bene ĩtra ſe pacificato
Jopez caritas intelligit᷑.qr erat pᷣ cet᷑is
a xpo dilectus:ſʒ ꝑ ʒebedeũ ꝗ interptat᷑ flui
tio intelligi põt diuina dulcedo q̃ talis aia
fluit ? affluit delitijs internis. Itaq; qlibet

gĩa ꝓ ſtatu ſuo dʒ iſtas mulieres imitari.⁊

cũ iſtis unguentis ieſuʒ querere ⁊? ungeꝛe:

utx ſ.inſtanter pniaʒ faciat. uniliter tempta
tòes ſuſtineat pacifice ad pximũ ſe habeat

Iſta eni tria faciunt apparere ieſum ⁊? cui
libet ̃m ſtatum ſuum. Scõm Ber.moralr
Piſtas tres mulieres ſignatur in iuſto quol⸗
bet.mẽs.lingua.manus.q̃ habent ualde pꝛe
tioſa unguenta mentis unguenta ſunt tria
contritie compaſſio ? deuotio. Primum
ſcilicet contritionis cõficitur ex uiliſſimii

ſpeciebꝰ.ſ. ex peccatis que creſcũt ĩ noſtꝛo
hoꝛto propꝛio. Secundum.ſ. compaſſiomns
conficit᷑ ex amariſſimis ſpeciebus.ſ. ex pro
ximorum miſeꝛijs que cꝛeſcunt ĩ horto alie

no. Tertium.ſ.deuotionis.ↄficitur ex pᷣtiov

ſpeciebus.ſ.ex xpᷣi beneficijs q̃ cꝛeſcut ĩ hõ
to dnico. LCingue unguenta ſunt tꝛia. oꝛatio
deuota.confeſſio imegra.predicatio uera.

Peimum.ſ.orõnis ↄficit ex herbis que ſunt

intentio ꝛecta.attentio fir ma.affectio pia.
Sẽecundum.ſ.confeſſiõis conficit ex herbis

q̃ ſunt pudor amiſſi.doloꝛ amiſſi.timoꝛ ſup
plitij. Lertiu.ſ.pᷣdicatõis ↄficitur ex herbiſ

q ſunt fidei inſtꝛuctio moruʒ infoꝛmatio. ui

tioꝝ increpatio.manus unguema ſunt ſep

tem miſeꝛicordie ope:a.de quibus eſt iſte

viuũs.olligo poto cibo ꝛedimo tego uiſito
tondo. Qui aut uult pᷣdicta arõata ⁊ unguẽ
ta habeꝛe: oportet ea emere. Ille enim qui
emit dat de ſuo ⁊ accipit de aliẽo:ſic ĩ ope
ꝛibus uirtuoſis oportet aligd ponere de no
ſtro.ſ.uoluntatẽ: ⁊ aligd ꝛeciꝑe a ðᷣo.ſ.ope
ꝛãdi facultatẽ:uel a deo recipimꝰ gr̃am pꝛe
uenientẽ.de nr̃o apponimus uolumatẽ ſub
ſequẽtẽ. Quauis g multe alie mulieꝛeſ dñũm
ſequerẽtur. iſte tñ pᷣcipue ueneꝛunt qꝛ xpᷣo
pꝓlus obligate eꝛant ex eo quod plura bene
ficia ab eo ꝛecepeꝛant.maꝛia enim magda
lena multum xäxpᷣo tenebat᷑.quia ab ea ſeptẽ

demõia eiecerat.maꝛia t Jacobi ⁊ ſir ma

ria ſalome xpᷣo młtũ tenebantur tum quia

nepos eaꝝ erat tũ qꝛ filios ſuos caꝛdĩaleſ.ſ.

apłos fecerat. Sed miꝝ ur̃.q. b. uiꝛgo cuzʒz
iſtis mulieribꝰ ad monum̃tũ non iui ſʒ dõi
ꝛemanſit. Suꝑ hoc at pñt tꝛes cauſe aſſigna
ri. Una qꝛ mat ſepulchꝝ filij ſiũ mag dolo
re uideꝛe ñi potuiſiʒ:æ maxime recent ſepul
ti.ſi em̃ ſepulchꝝ filij uidiſſet.qᷓñ dolõiſ gla
diꝰ aĩaʒ ei pforaſſet.Et ſatis ꝓbabile ẽ ꝙ ſi
ire uoluiſiet.iohes eiꝰ cuſtos hoc non ꝑmi

ſſſet: immo etiã ceteri apoſtoli dixiſſent ꝗo

hãni nullo modo illic ea ire permittas.qꝛ? ſi
ieꝛit tãtum ibi flebit ⁊ ſe mactabit: ꝙ feꝛe

ſe occidet. ſcᷣa cã qr i gaſceue ⁊ ſabbata im̃

ſeuerat
i polſzul .
ſenn
ni dolor
gens. ita un
ut i ſenſn
pi guẽire
tabat cor. .
hat put a
ge oßu
7 ab icien
eꝛat ditq̃
nopi ten
icinerar
uugo ſci
1 icoꝛꝛu
lebat ſic
genitüf⸗
nidit:ol
des ⁊ ſe
fligens.
ta. alicu.
his qᷓ ſib
tabatu:
chꝛyma
nit dñs
ſunꝛectic
cioſus.g
7 meꝛent
ꝛans ⁊ ſu
plexatiu
Kituꝛ. f
imueba
totü dilt
7 dis do
dio m
tuef. ñ
terre on
tup. St
dentes,
centes.
ſuu libe.
guo. ecc
appeꝛitie
credit m
X ante g
ut in qus
nius otin
pee cere⸗
us letifi
amoꝛif q
moꝛte qe
rectionẽ
liſtis ſube
mana ec⸗

l,compaſſt
uni honole
fietun er ztioß
va aeſcit ih
Uunt hig, oꝛgtio
edlicatio nerz.
derhis ue ſunt
afecnopia,
ſioter berbis
ſi nmor ſip
tur er herbif
foemario, ul
ma ſunm ſep
ldus eſt iſte
tego uiſto
ata d ungue
Yle enim quni
aleo:ſc iope
ponere de 0
ea d0 oe
pums game
uolumate ſub
emnlereſin
enerunt q: po
od plurs bene
enim magda
lia ab es ſepte
cobi ? ſr ms
.b. uugo eiz
non iun hooi
8 cauſe aſſihſi
fii na⸗ do
ecent ſeyn
er iſo i
pbabllee n

is

Secunde partis

fleuerat ⁊ tm̃ ſe mactauerat.ꝙ ẽt ſuſtinere

ñn poſſʒ.ut eĩ dicit Ger.opõtuit ꝙ iteꝛ maus
diſcipuloꝝ taqᷓ; ſemiuiua ð cruce ad domũ
pꝓpᷣam portaret᷑. Uñn ⁊ Aug. Illa pia mr̃ im

mani dolore eiulãs.⁊ pectora delicata ↄtũ

dens.ita uiſcera oĩa fatigauerat ⁊ mẽbra:
ut iã ſenſu deficiens.uix potuiſſet ad funus
xpᷣi ꝑuẽire.Cẽetia cã ẽ qꝛ pᷣdicte młieres pu
tabãt corpꝰ xpᷣi adhuc ĩ moum̃to eẽ. ⁊ uole
bãt put antiꝗtꝰ ↄſuetudo erat ipʒʒ coꝛpꝰ iun
gẽ. ut ↄvᷣuaret᷑ a fetor̃ ⁊ a uermiuᷣ corroſiõe
7 ab icieratõe:ſʒ erãt decepte.qꝛ coꝛpꝰ xpᷣi
eꝛat ðitate ĩbalſamatũ.⁊ io ſi ꝑ.x.milia an
noꝝ ĩ teꝛꝛa latuiſſʒ:ñ potuiſſʒ putrefieri nec
icinerari nec a uermibꝰcoꝛꝛodi. Geata aũt

ungo ſeiuit ꝙ ibi ñ eꝛat: ſʒ qꝛ iam ĩmoꝛtal!

⁊ ĩcoꝛꝛuptibilis ſurrexeꝛat:a iõ illud ire no
lebat ſicut nec potat. Ipᷣa itaq; ex quo uni
genitũ filiũ ſuu teneꝛi.flagellari ⁊ cꝛucifigi
uidit:ðlicatis manibꝰdelicata pectora tun
dẽs ⁊ ſe nimio dolore uigilijſq; ⁊ ieiunijs af
fligens.iam uiribꝰ pariteꝛ ⁊ ſpiritu attenua
ta.alicubi ſola in ſecreto domꝰ ſedebat:⁊ ðᷣ
his q̃ ſibi acciderant calamitatibus lamen
tabatuꝛ ⁊ flebat.Domina igituꝛ orante ⁊ la
chꝛym aſ dulciteꝛ emmittẽte.ecce ſubito ue
nit dñs ieſus ĩ albiſſimis ueſtibꝰ gloꝛie ⁊ re
ſuꝛectionis nouitatis ſue.uultu ſeꝛeno.ſpe
cioſus.gloꝛioſus ⁊ gaudẽs ac matri ðſolate
7 meꝛenti totꝰ feſtiuus appaꝛes.ac illa ado
ꝛans ⁊ ſuꝛgẽs cũ lachrymis pᷣgaudio eum a
plexatuꝛ. ⁊ tota aceꝛbitas meꝛoris ĩ leticiã
vᷣtituꝛ. Doſtea ↄſedentibꝰ eis ꝑiter curioſe
intuebatuꝛ eundẽ in uultu ⁊ ciucatꝛicibꝰ ꝑ
totũ diligẽteꝛ querens.ſi oĩs pena tranſiſſet
⁊ oĩs doloꝛ ab eo diſceſſiſſet. O quto gau
dio mr̃ impletuꝛ.cũ ipᷣa natuʒ impaſſibilẽ ĩ
tuet᷑.ñ ſolum in eteꝛnũ nictuꝝ.ſed ⁊ celo ⁊
terre omniq; cꝛeatuꝛe perhenni iuꝛe domia
tuꝝ. Stant igit᷑ ⁊ colloquũt᷑ ad inuicẽ gan
dentes.ac paſcha delectabilit᷑ ⁊ amãter du
centes.Et naꝛrat ei dñs ieſus q̃liteꝛ populũ
ſuũ libeꝛauit ð inferno.⁊ que fecit in illo tꝛi
duo.ecce igit᷑ nunc magnũ paſcha.de hac

appeꝛitione qᷓ ante ceteꝛos uugini glorioſe
credit᷑ nihil in euangelio hr̃ ſʒ iõ ipſã poſui

⁊ ante alias pꝛemiſi.qr ſic pium ẽ cꝛedere ꝓ
ut in quada legenda ðᷣ ꝛeſurꝛectione dñi ple
nius ↄtinet᷑. Dignum nãq; erat. ut matrem
pꝛe cexeꝛis uiſitaret ⁊ ð reſurrectione ſua p
us letificaꝛet.q̃ pᷣ ceteꝛis plus dilexit.eius
amoꝛiſ deſiderio plPafficiebatuꝛ. plùs de eiꝰ
moꝛte doluit.plus doloꝛe afflicta eins ꝛeſuꝛ
rectionẽ expectauit.Et licet hoc ab euãge
liſtis ſubticeat᷑.pie tam̃ ſic credit᷑. Uñ ⁊ ro
mana eccleſia hoc comprobar̃ uiõtuꝛ:q̃ ſta
tim iſta die apud ſctam mariã maiorem ro

me celebꝛat ſtatõnẽ.ꝑ hoe inuens.b. marie

pᷣmo factã apperitionem. Quid enim ſi euã
geliſte hoc ñ dicãt.ñ enim (ut ait Joh)om

Aapkłm. Ixx.

nia eius facta ſcripta ſunt.Nã ſi hoc iõ non
credituꝛ qꝛ nullus euangeliſtaꝝ teſtatur: 2
ſequens ẽ ut poſt reſurrectionẽ nunquã ſibi
apparuerit.qꝛ ubi ł quando nullus euange
liſta ediſſerit. Sed abſit ut talem matrẽ ta
lis filiꝰ tali ⁊ tãta negligentia dehonoꝛaue
rit.ꝗ pr̃em ⁊ matrẽ honorari pᷣcepit.Sʒ iõ
foꝛſitan ̊ euageliſte ſubticueꝛũt.qꝛ eoꝝ fu
it officiũ ſolũmodo reſuꝛꝛectionis teſtes in
ducere.mr̃em ãt ad teſtificãdũ ꝓ filio eos ĩ
ducere ñ decuit. Si em̃ vba extraneaꝝ mu
lieꝝ delyramenta ſunt uiſa:quomodo ñ ma
gis mr̃em ꝓ honore filij crederent del yꝛar̃.
Hoc igit᷑ euangeliſte ſcribere nolueꝛũt.ſʒ ꝓ
ↄſtanti reliquerũt. Poc ẽt teſtat᷑ Ambꝛo.di
cens.uidit Maria reſurrectionẽ dñi.pꝛima
uidit ⁊ credidit.uidit Maria mag.qᷓ;uis ad
huc iſta nutaret. Uñ ⁊ Anſ.At ſi aliꝗs q̃rit
cuꝛ euãgeliſte ñ referant ipᷣm pijſſimuz dñʒ
a mõte ᷣſurgẽtẽ.huic dulciſſime mr̃i ut eiꝰ
doloꝛes mitigaret.pᷣmo ac pᷣcipue apparuiſ
ſe dicimꝰ a quodã ſapiẽte ð hoc ipᷣo ſcicitã
tes audiuimꝰ.Ait g. Tanta ſcitur autoritaſ
narrationis euangelice. ut nihil ĩ ea öpẽdẽſ
łinane uel ſuperfluũ reperiat᷑. Itaq; ſi mr̃i
ſi dĩñe mundi.ipᷣe fuiꝰ eius ab infeꝛno reſur
gens.ſcriberet᷑ ſicut alijs apparuiſſe eãq; ðᷣ
ſua reſurrectione docuiſſe: ꝗs ñ tale ſcriptũ
ſuꝑfluũ diceret. Reginã uidelicet celi ⁊ ter
re omniſq; creature.coequaret illi uł illi ꝗ
bo apparuit uiro aut mulieri. Spiritus eiuſ
plene atq; pfecte in illa geſcebat.ꝗ ſibi ⁊ ẽẽ
illius ? om̃ia facta eius ⁊ luce claꝛiꝰ ruela
bat:⁊ euangeliſte ſcriberent tunc ł tũc.illi
talẽ uel talẽ ſemel exhibuiſſe.̊ Anſhelmꝰ.
Vñ ẽt ſedulius.ſemper uirgo manens:huiꝰ
ſe uiſibus aſtans.luce pala dũs pᷣus obtulit
Dicit ẽt IJgnatius.ꝙ pᷣmo dñs apparuit mr̃i
ſue pꝰ reſurr ectionẽ ⁊ ↄſolabat eã .ex quo
tanto ꝛepleta fuit gaudio ꝙ oblita fuit oĩs
doloris quẽ habuerat ð ſua paſſione. Qð g
infꝛa dicit᷑ apparuiſſe pmo Marie magda
lene.intelligituꝛ inteꝛ eos ꝗbus uoluit ſuazʒ
reſurrectionẽ ꝓbare. Matri enĩ uirgini pri
mo oium apparuit.ſñ ut reſurrectionẽ ſuam
ꝓbaret.ſʒ ut eã ð uiß o ſuo letificaret.
m Aria dei genitrix ⁊ uirgo gratioſa.
oĩʒz deſolatoꝝ ad te clamãtiũ ↄſo
latrix va:ꝑ illud magnũ gaudium
ↄſolata es.quando cognouiſti dñʒ ieſũ die
tertia a moꝛtuis impaſſibilẽ reſurrexiſſe.ſis
ↄſolatrix aĩe mee.⁊ apud eundem tuum ⁊
dei natum unigenitum.ĩ die nouiſſimo quã
do cũ anima ⁊ corpoꝛe eꝛo reſurrecturus.⁊
de ſingulis meis factis rationem reddi
turus me digneris iuuare:ꝙ perpetue dãna
tionis ſnĩam per te pia mater ⁊ uirgo ualeã
euadeꝛe.⁊ cum electis dei omnibus ad eteꝛ
na gaudia feliciteꝛ peruenire. Amen.
3

Qũo Maria magdalẽa ⁊ alie marie

Quomodo Maꝛia magdalena ⁊ alie ma
ꝛie ? Petzus ? Johannes ueneꝛunt ad mo
numentum. Kapil. lxxi.

ESE ſpe igit ſabbati).i.nocte ſequẽ
u te ſabbatũ: noie ei ueſꝑis ꝙ pꝛici
pinũ noctis ẽ ſignificat noctem. ſ. a
paꝛte totum. ideo mutat genus
ꝛeferens ad ſenſum non ad nomẽ ⁊ ait(que
.ſ.nox (luceſſu).i.luceſceꝛe incipit(ĩ pᷣma
ſabbati).i.in prima die poſt ſabbatũ ſjeu p
ma die leptimane: que apud nos dnñica dr
(ualde diliculo ⁊c mane oꝛto iam ſole).i.

ortu ſuo iam celum illuſtranre:quãuis non

dum appaꝛeret terris ꝛaris:adhuc tenebꝛis
exiſtentibus.hoc eſt iam ꝛubeſcente aurõa
⁊ celo ab orientis paꝛte:ob ſolis uicimtatẽ

iã albeſcente: auroꝛa eĩ media ẽ inteꝛ tene
bras noctis ⁊ ꝑfectam lucẽ diei. ⁊ iõ tanq;

mediũ ab utꝛoq; extꝛẽ̃o pt᷑ noĩaꝛi:(¶ Maꝛia
magdalena ⁊ alie due maꝛie iueꝛut ⁊ uene

ꝛunt ad monumentũ) cu unguẽtis ex duotõ

ne. Ubi ſciendũ ꝙ ſicut gentiles denomina
bant dies totius ſeptiane a noĩbus deorum
ſuoꝝ.ſ.planetaꝝ.ut a luna diẽ lune.a mar
te diẽ martis.⁊ ſic de alijs:ita iudei qꝛ dies
ſabbati apð eos ſolẽnioꝛ habebatuꝛ ſabba

tum ſic noĩabant abſolute ꝑꝑ reueꝛentiã il
lius diei.⁊ ab eo tanq; a digniori oẽs alios

dies noĩabãt.ita ꝙ dies ĩmediate ſeq̃ns ſab
batũ dicebat pᷣma ſabbati.i.pᷣma poſt ſab
batum.alia ſᷣa ſabbati.⁊ ſic ↄſequenter.Et

qr hebꝛei ⁊ geci noĩbꝰ numeꝛabilibus pro

oꝛdinalibus numeribꝰ utunt᷑.iõ unuʒ apud

eos in ordine dieꝝ ſignificat pᷣmũ. Uũ in BGe

neſi dr.factũ ẽ ueſꝑe ⁊ mane dies unus.i.pᷣ

mus:⁊ iõ ↄſequenteꝛ ibi ſubdit᷑. ſecundus

⁊ teꝛtius.⁊ ſic de alijs. Unde Lucas dicit.
una ſabbati.i.pᷣma die poſt ſabbatũ.ł pᷣma
die ſeptimane. Quia eĩ ſabbatũ apð hebre
os ñ tm̃ diẽ pᷣncipalẽ a quo ſeptimana apð
eos ĩcepit.ſʒ ẽt ſeptimanã ex progatiua ſab
bati denominat.ut ibi.ieiuno bis in ſabba
to.i.ĩ ebdomoda: ideo ẽt cũ dqr̃.pᷣma uł una
ſabbati.põt intelligi pᷣma die ſeptimane uł
ebdomade q̃ apud nos ꝑꝑ dñicã reſurrectio
nẽ uocat᷑ dñica:a qua et apud nos incipit
ſeptiana. Nobis ei celebꝛitas ueteꝛiſ ſabba

ti ↄuerſa ⁊ tꝛanſlata ẽ ĩ dñicã q̃ ceteris die

bus celebrioꝛ ẽ ꝑꝑ dñice ꝛeſurrectõis ſancti
tatem gandiũ ⁊ reuere ntid. atini neꝛo ſeu
romani ⁊ eccłia mõ dies uocant feꝛias diẽ

dnicã uocãtes feriã pᷣmã.diẽ lune ſcdõam. ?

ſc ð alijs uſq; ad ſabbatũ. Et uocat feria a
feriare ꝙ ẽ ceſſare.uel a feꝛendis uictimis.
quia omni die feꝛiaꝛe.i.a peccato ceſſaꝛe ⁊

uictimas feꝛꝛe ⁊ offerꝛe debemꝰ. Mulieꝛes
ergo iſte uener̃t ita mae (ꝙ adhuc tenebꝛe

eꝛam ) ut diẽ Johes.⁊ ſᷣm Lucãaã ( uenerunt

diluculo) q̃ ẽ claꝛitas media ĩter noctis teñ

2 Petaꝰ? Johes uenerũt ad monumentus.

bras ⁊ diei claritatẽ ꝙ auꝛora appellaꝛi ſo
let. Et ſᷣm mãcũ (uener᷑t orto iã ſole)Et po
tuit eſſe ad lraz ꝙ; ualde mane cũ adhuc te

nebre eſſent uenir̃ ceeper̃t:diluculo at uene

runt ſʒ oꝛto iã ſole ad mõum̃tü puener̃t.

Et nota ꝙ nõ ſine miſteꝛio euageliſte ſic di
uerſimode loquuntuꝛ de iſto mane ſed oẽs

ↄcoꝛdant ĩ hoc ꝙ fuit mane. Nam ut pʒ ex

pᷣmiſſis.iſtud euangeliũ miſtice ꝓcedi.ᷣm

tres ſtatus electoꝝ.ꝑ tꝛes maꝛias ſignifica
tos.Qõ eni Johes dicit (cũ adhuc tenebꝛe
eſſem)reſpicit ſtatũ ĩcipientiũ:ꝙ uero luc.
dici (ſiluculo)ꝛeſpicit ſtatũ ꝓficiẽtin: ſed
ꝙ dica maꝛcus(oꝛto iã ſole ꝛeſpicit ſtatuʒ
pfectoꝝ. Debent g fideles qꝛẽtes xpʒʒ ꝗlibʒ
ꝓ ſtatu ſuo mane uenire ꝙ eſt ⸗ pigos.De
bent etiaz ueniꝛe una ſabbatoꝝ ꝑ qð quies
⁊ pax coꝛdis ſignificat᷑.ſabbatum eni quies
inteꝛpᷣtatuꝛ.quod eſt ) diſcolos ⁊ diſcorõs.
debent ẽt uenuae ad monum̃tù: ⁊ ibi quere
ꝛe dim. Monum̃tũ ẽ mens humana q;tum

ad quẽlibet ſtatum. Nã cor penitentiu dici

tuꝛ monumentũ rõe luctus ꝗ cuca mõumẽ
ta fieꝛi ſolet:⁊ penitentiũ ẽ lugeꝛe ⁊ ſtere iu
per ſeipos. Pꝛoficientiũ aut cor q monum

tum ꝛõe opis miſeꝛicordie ꝙ in ſepelienno

moꝛtuos exercet᷑:⁊ actiuoꝝ ẽ inſiſtere ope
ribus miſeꝛicordie. Contemplatiuoꝝ ueꝛo
cor monumentũ dr̃ rõe quietis dicuntur eĩ

corpa aæſecre i monum̃tis. ? qes maxie ad

ↄtepᷣlatiuos noſcit᷑ ꝑtineꝛe. In tali g monu
mento ꝓ quolibet ſtatu recte q̃rit᷑ xps. Dʒ
Et obſtacula ipedientia ꝛemouere ·.q intelli
gũt ꝑ lapidẽ magnum ad oſtium monumen
ti aduolutũ.⁊ ꝑ angelũ ut ſtati ĩfra patebit
Fuolutũ.Nã in quolibʒ ſtatu eſt aligꝗs lapis
obſtans ne gꝗs poſſit intꝛar̃᷑ in intima metis

⁊ exerceꝛe actus ſuo ſtatui ↄpetentes.lapis

obſtans penitẽtibus ẽ pronitas ad bonum:

ſʒ lapis obſtans proficiẽtibus ẽ difficultas

ad bonũ ſʒ lapis obſtãs ↄtẽplatiuiſ ẽ mat᷑ia
litas ſpẽꝝꝑ.Sʒ iſte lapis ꝓ quolz ſtatu pleꝝ
q; ꝛemouet.ad ſolũ ðſiriũ aĩe pie q̃rẽtis ꝑ
gram ſpuᷣſancti.Felix maria.i.aĩa q̃ ad ſe
pulchꝝ xpᷣi uenit uidẽ ꝑ meditatõem :plan
ger̃ peꝛ ↄpaſſionẽ unger ꝑ ðuotionẽ. Imite
mur ꝗg ⁊ nos eaſdẽ ſãctas ⁊ ðᷣuotiſſimas mu
lieꝛes.nt ſicut ille cu aromatibus dominũ
toto corõ ac ðᷣſtrio qrebant in ſepulchro.
quod ẽ propꝛius moꝛtuoruʒ locus:ita ⁊ noſ
cum noſtꝛis aꝛomatibus.ſcilicʒ operatione
bonorum oꝑum.⁊ odor̃᷑ uirtutum. ſuauita
teq; oꝛationum.toto affectu m̃tis ad ðum ꝑ
ſancta öſiꝛia ꝓficiſcamur: ⁊ q̃ramꝰ eũ nõ ĩ
ſepulchꝛo ſʒ ĩ celo.quo ipᷣm aſcẽdiſſe credi
mus atq; nouimꝰ. Uñn Greg. Sct᷑e mulieꝛes
q̃ anñʒ fuerãt ſecute cũ aꝛõatibꝰad mõum̃tũ
ueneꝛunt.⁊ ei quẽ uiuentẽ dilexeꝛãt.etiam
mortuo ſtudio humanitatis obſequntut Et
nos g ĩ ei ꝗ ẽ mortuus cꝛedẽtes.ſi oꝛde uiꝛ

ſum.
ulta.
domt
toꝛit.
honi
ſion
hor
tur
m.
tion
cit d
noct
neri
rane
roſe⸗
parg
fſice
diluc
tarun
num
ſidẽ
go xj
ꝗ dic
quien
paſſu

bumann gun
penlttentiu gici
chca moͤumẽ
ugere : ſere ſu
cor af monum̃
in ſeyeliengo
einſiſtene ope
blatluor nen
s dicunturei
es maxie ad
talig monu
Ert ho. d
nere q imelli
um monumnen
i ifra paedit
eſt aligs lapis
nintima metis
petentes lapis
ag ad bonum:
1se difſicultas
latiuiſe maria
noh ſuunle⸗
ie pie erss
i.din qud ſe
itnöen plan

otione Jmnite

otiſtimas mu
atibus domini
in ſepulchſo,
locus:ita? i
liczoperatie

zutum uuin

fütis 44 dung
rum ei ſit
aſeiſe edl

Becunde partis

tutum refecti cũ opatiõe bonoꝝ operũ diʒ
querimus.ad monamtum pꝛofecto illiꝰ cuʒ
aromatib uenimꝰ.hec Grego. Miſtice mo
numẽtum eſt coꝛpus dũicuzʒ ad qð acceder
nẽo debet.niſi una ſabbati.i.in pace ⁊ quie
te pectoris.⁊ ualde dilucło.i.cũ feruor. ma
ne enim ſignificat feꝛuorem querendi. uł di
luculo.i.excuſſis uitioꝝ tenebꝛis.ꝑ diluſce
centem gꝛatiã:poꝛtans aromata operatõis
⁊ fame bõe.Qui alit᷑ accedit.caueat ſibi ne
iudiciũ manducet ⁊ bibat. Uñ Beda. Quð
autẽ ualde mane nenerunt mulieres ad mo
numẽtum.iuxta hyſtoria quidẽ magnus q̃ᷓ
rẽdi ⁊ inueniẽdi dominũ feruoꝛ caritatis
ſtẽdituꝛ. Juxta intellectũ vo miſticum.dat
nobiſ exẽplũ:illuminata facie.decuſſiſq; ui
tioꝛum tenebꝛis.ad ſacꝛoſanctũ domini coꝛ
pus accedere. Nam ⁊ ſepulchrum illõ uene
rabile figuram dominici altaris habetĩ qꝰ
carnis eiꝰ ⁊ ſãguis ſolẽt miſteria celebꝛari
Aromata ãt que mulieres deferunt.odoꝛezʒz
uirtutũ ⁊ orationum ſuauitatẽ quibus alta
ri appropiquare debemus ſignificant.hᷣ Be
da.Mulier g que pᷣma iuit ad culpã. nunc
pᷣma uenit ad ueniazʒ: ⁊ que prima peꝛfidiã
ſumpſit in ꝑadiſo.feſtinat nunc prima fides
ſumere ð ſepulchro.ↄtẽdit de morte rapeꝛe
uitã.que ð uita rapuit mortẽ. Quod autem
dominus diluculo ſunꝝexit huic cõſentit au
toꝛitas illa.que dicit dominum quadragita
hoꝛis fuiſſe moꝛtuũ.⁊ totidẽ diebꝰante aſcẽ
ſionem poſt in terra moꝛatum:quia q̃ttuor
horis paꝛaſceues ⁊ trigintaſex duaꝝ noctiũ
⁊ unius diei:quod eccleſia cõſentire uidet
q̃ matutinas laudes celebrat p xpᷣi reſurꝛec
tione. Unde ſdetrns cantoꝛ. Ualde mane di
cit diluculo.ꝛdiluculũ eniʒ eſt ĩteꝛ tenebꝛaſ
noctis ⁊ diei claritatẽ.in qᷓ ſalus humãi ge

neris felici uicinitate preuenit ĩ eccła öcla

randa.moꝛe ſolis ꝗ pꝛoxima luce cõſuꝛgẽs
roſeam pᷣmittit anꝛoꝛaʒ ut tantus ſplẽdoꝛ pᷣ
paratis oculis poſſit intueri.quando tempꝰ
dñice reſurrectionis illuxit:ut tunc.ſcilicet
diluculo laudes xpᷣi tota caneret exẽplo ſãc
tarum feminaꝝ eccłia.quando genꝰ huma
num exẽplo ſue reſurrectõnis animauit qñ
fidẽ pꝛeſtitit ⁊ lumẽ credulitatis infudit. eꝛ
go xpᷣſ mãe ⁊ uicio oꝛtu ſoł ſuꝝexit:f̃ʒ Aug.
ꝗ dicit dominnm tantum quadragita hoꝛis
quieuiſſe in ſepulchro.ſexta hora paſceues
paſſum.⁊ ita cũ eſſet equinoctium diluculo
ſurꝛexit.¶ Econtaa Hiero.dicit dominũ ſuꝛ

rexiſſe media nocte.legituꝛ enĩ in libro iudi

cum tunc Sampſonem aſpoꝛtaſſe poꝛtas ga
ʒe uſq; in ſupercilium montis.Solutio t ⸗
trarietat᷑ ẽ.quod in tẽpore medio inteꝛ dilu
culum ⁊ mediã noctem ſuꝛrexit.hec Pe.
Dũ ergo mulieres ad monum̃tũ eunteſ eſſẽt
extꝛa poꝛtã ciuitatis.reuocabant ad memo
riam afflictõnes ⁊ penaſ ſui mgr̃i ⁊ domini.

Capłm lxxi.

Et in omnibus locis in quibus contꝛa ipſuzʒ
notabiliteꝛ aliga factũ fuerat.aliquãtu um
ſubſiſtebant genu flectentes ⁊ oſculãtes tex
rã gemitus ⁊ ſuſpiria dantes atq; dicẽtes.hᷣ
obuiamus ei cuʒ cruce ſuꝑ collù. quãdo mr
eiꝰ ſemimoꝛtua facta ẽ:⁊ h̊ ſe uertit ad mu
lieꝛes. ̊ cꝛuceʒ depoſuit fatigatus.⁊ ſr̃ iſto
lapið ſe parumpeꝛ appodiauit:h̊ fuit ubi ſic
crudeliteꝛ ⁊ foꝛtiter eũ impulerunt. ut uelo
tius ambularet.⁊ eũ q̃ſi currere coegerũt.
hic ſpoliauerũt eü ⁊ nudaueꝛunt.⁊ hic eum
crucis patibulo affixerũt.Et tũc cũ magno
clamoꝛe ⁊ inundatione lachrymarù ꝓciden
tes ĩ facies ſuas adoꝛauerunt.⁊ oſculate ſt᷑
crucẽ adhuc pᷣtioſo ſanguine rubricatã. De
inde ſurgentes ⁊ uerſus ſepulchruʒz euntes.
cũ ſexus ſui fragilitatem conſiderarèêt ⁊ ma
nitudinẽ lapidis recoleꝛent.ꝗ tam magnꝰ
uiſſe fertuꝛ. ut uix a uigiti hominibꝰ moue
ri poſſet.(dicebant ad inuicẽ )⁊ colloq̃ntes
ſe mutuo ĩterrogabant(Quis reuoluet no
bis lapidẽ ð oſtio monum̃ti) ut.ſ.poſſumus
ĩ illud ĩgredi.Quaſi dicerent. Non poſſumꝰ
p noſ⸗ ipᷣos reuolueꝛe:qꝛ erat magnus ualde
Sed quamuis talia dicerẽt.ñ tamen ab ac
cepto itinere ceſſabant.cꝛedentes dũo eſſe
poſſibile.quod humane fꝛagilitati uidebat
ipoſſibile(Et reſpicientes uiderunt ꝛeuolu
tum lapidem) ꝑ angeluz qui pꝛebens domi
no ſuo obſequm.uenerat ad manifeſtandu
xpᷣi reſurrectioneʒ iam factam:⁊ ipſum an
gelum domini ſedentẽ ſupeꝛ lapidem extra
monum̃tum. Monumentũ poteſt dici ſcrip
tura.in qua dominus oli iacuit multis figu
ris occultatus.ſʒ poſt reſurrectionem ange
lus magni conſilij ſcripture difficultatẽ ape
ruit.Unde ſecundũ Bedam.reuolutio lapi
dis. miſtice reuolutionẽ ſacramentorũ xpᷣi.
q̃ uelamine littere legalis tegebatuꝛ inſinu
at:lex ei in lapide ſcripta fuit.⁊ ideo peꝛ la
pidem deſignatur. Et ſecunduʒ eundem. an
gelꝰ ſedebat ſuper lapidem. quo oſtium mo
numenti claudebat.ut clauſtra inferorum
ſua ipſum dominũ uirtute deieciſſe doceꝛet
Moraliteꝛ hic lapis deſignat penitentie põ
dus.ad qð aſpiciẽtes incipientes ad deũ cõ
ueꝛti.timeꝛe incipiũt ne poſſ it ĩchoãtẽ peni
tentiam conſumar̃.iõ dicunt ingemiſcẽetes.
Quis reuoluet nobis lapidẽ ad oſtio monu
mti.i.a corõ ĩ quo xpᷣſ affectat ſepelizꝛi:Sed
ñ debẽt diffider̃ ⁊ retꝛo cedeꝛe.ſʒ cũ his mu
lieꝛibus cominꝰ ꝓcedeꝛe.⁊ uidebũt qᷓ; otiuſ
lapidẽ reuolutum:deſcẽdet eĩ angelus ð ce
lo.id eſt gꝛatia ſpiꝛituſſancti.que lapideʒ a
mouebit.ꝗa totuz pondus penitentie ſuble
uabit. Ipſe en ait. Jugum meum ſuaue eſt
⁊ onus meũ leue.ſcilicet gratia dei. ( Et
ĩtroeuntes)ab oriẽte ĩ monum̃tum..id eſt in
tra clauſuram ? domunculam rotundꝗ. que
erat circa ſepulchꝝ (uiderunt aliuʒ angelu
X 4

Qũo Maria magdalẽa ⁊ alie marie

ſedenteʒz a dextꝛis ſepulchri ieſu. ſtola cãdi
da cooꝑtũ: ⁊ obſtupueꝛũt )⁊ pᷣ gaudio ⁊ ad
mizatõe tante uiſionis. Uideꝛut eĩ iuuene⸗z
ipo habitu corꝑis iuuenil pᷣcedentẽ ĩmoꝛta
litatẽ ꝛeſurrectõis in qua renouat᷑ ut aꝗle
iuuentus ⁊ nemo ſeneſcit(ſedẽtẽ a dextiꝛis
Oi.ad meꝛidianã ptẽ loci illiꝰ ubi coꝛpꝰ po
ſitum fueꝛat. hoc ꝗppe in dextꝛis ieſu eꝛat.
XQoꝛpus eĩ dñi ꝙ ſupinũ iacenſ hẽbat caput
ad occidentem ⁊ pedes ad oꝛientem: dexte
rã manũ neceſſaꝛio habebat ad meꝛidiẽ.?
ſiniſtꝛã ad aquilonẽ. Ex quo tpᷣre ↄſuetu
do excꝛeuit xpᷣianoꝝ ad hanc ſimilitudinezʒ
coꝛpa ſepelni defunctoꝝ. Uiderunt inquaʒ
ſedentem in dextris. coopeꝛtum ſtola candi
da id ẽ alba cãdente ꝑp gaudiũ ꝛeſuꝛꝛectio
nis:⁊ obſtupuer̃t p ãmiatiõe tãte uiſionis.
In dextris ⁊ in albis angelus appaꝛuit: qꝛ
dextera ppetuã uitaz deſignat: ⁊ candor ue
ſtis ſplendoꝛẽ ſolẽnitatis denunciat. Unde
Heg.in dextera ſedebat ꝗ ſtola cãdida ap
paruit.qꝛ ⁊ ſue ⁊ noſtre feſtiuitatis gaudia
nunciauit. Illa eĩ domini ꝛeſurrectio ⁊ nos
ad ĩmortalitatẽ reduxit. ⁊ angeloꝝ numeꝛũ
ꝛeſtituens celeſtis patꝛie damna ꝛepaꝛauit.
Pec Gꝛeg.in ſtola etiam candida angelus
ꝗappaꝛuit ad deſignandũ puꝛitatẽ nite quaz
poſt baptiſmũ quiſq; debet obſeruaꝛe. VUnõ
⁊ ueſtis alba in baptiſmo traditur. in ſignũ
gloꝛioſe reſurrectionis ad quã ꝑ baptiſmuz
puenitur. ſic ergo duo erant angeli propter
teſtimonij ſufficientiã. qꝛ in oꝛe dunoꝛum uł
tꝛium ſtat omne vbum. Jam quidam terre
motus factus eꝛat dño reſurgente. ⁊ monu
mento clauſo egꝛeſſus eꝛat ieſus ante reuo
lutionẽ lapidis.ſicut intꝛauit ad diſcipulos
ianuis clauſis: ſed poſt egreſſum accedens
angelus reuoluens lapidem ut ſepulchꝛum
uacuũ oñdeꝛet.ac ꝛeſurrexiſſe dñm ⁊? egreſ
ſum eius iã factü indicaret. Non enim indi
guit in ꝛeſurꝛectõe auxilio angeloꝝ.ꝗ ppᷣa
vrute clauſtra diſſipauit infeꝛoꝝ. Uñ Crip̃ᷣ.
Quius gꝛaatia igit uẽit angelus ⁊ leunauit la
pidẽ poſt ꝛeſurrectionẽ. Propter mulieꝛes.
Jpe enim uideꝛunt eum ĩ ſepulchꝛo. Ut igi
tur credant.qm̃ ſuꝝexit.nident ſepulchruʒ
coꝛpoꝛe nacuũ ꝑꝑ hoc utiq; abſtulit lapidẽ.
Unde ⁊ Beda.angelus ꝛeuoluit lapidem:ñ
ut egꝛeſſuro domino ianuam panderet. ſed
ut egreſſus iam facti hominibus indiciuz pᷣ
ſtaret. Qui enim mortalis adhuc clauſo uiꝛ
ginis utero potuit naſcendo mundum in
gredi: ipſe iam factus immoꝛtalis clauſo
lʒ ſepulchro potuit reſurgendo exize de mũ
do. Pec Beda. Poc tñ aliteꝛ ⁊ aliteꝛ fuit.
quia in reſuꝛrectione habnit corpus gloꝛio

ſum cui aliud non reſiſtit. ſed exitua de ute

ro miꝛaculoſus fuit. Ubi nota ꝙ cuidã mõa
cho ſancti Tauꝛemij rome extra muros ad
mizanti qũo xpᷣs clauſo ſepulchꝛo exiꝛe po

Peta Johes nenerũt ad monumentus.

Cuerit.cingulo quo cictus erat ꝛeſolutus di

lapſus ẽ: ⁊ uox in aer̃ facta ẽ.ſic potuit xpᷣs
clauſo pꝓdir̃ ſepulchro. Igit᷑:ut dicit Ereg.
mulieres ãgelos uident q̃ cum aromatibus
uener̃t qꝛ ille m̃tes ſuꝑnos ciues aſpiciũt.q̃
cũ uirtute odoribꝰ ad deũ ꝑ ſancta deſioõꝛia
cnn cuntur. Et deſcribit᷑ angelus aſpectu
ulguꝛeo ⁊ ueſtitu candido. ut aſpectu ma
los teneat.⁊ ueſtitu bonos mulceat.ad cre
dendum xpᷣi reſurrectöem. Timoꝛ eĩ ? amõ
debent inclinaꝛe ad credendum. (Erat enĩ
aſpectus eius ſicut fulgur) qꝛ facies eius ui
debat ignea. ad incutiendũ terrorẽ cuſtodi
bus (ueſtimenta eius ſicut nix)ad dandum
ↄſolatõem mulieribus. Sulgor eĩ terroꝛẽ ti

moris denotat.candor ueꝛo ueſtis gaudiuzʒ

dñice reſuꝛectõis denũciat. Uñ uſus eccle
ſie hʒ ut eo tpre ĩ eccłia in albis pſalla nt. ⁊
ↄſuetudo ẽ paleſtinis dieſ feſtos celebꝛanti

bus. ut alba ueſtimenta induant :ꝑpꝑ ꝙ ſub

dit.(pᷣ tioꝛe ãt) ⁊ fulguꝛe uultus((eius extẽ
ꝛiti ſunt cuſtodes) ⁊ ſtupefacti inſtã mõtuo
ꝛum iacentes. Ecce qũo malos tezuit ⁊ eis
durus fuit. Ubi Rab. Timoꝛis anxietate ſt᷑
exterꝛiti.ꝗ amoris fiduciã nõ hẽbant:⁊ fac
ti ſunt uelut mõtui.ꝗ reſurrectõis ueꝛitatẽ
credeꝛe nolueꝛunt. Et ſeueꝛianus.Cuſtodie
bãt eĩ cruõlitatis ſtudio ñ pietatis obſeqo.
ſtaꝛe ãt nõ põt quẽ ↄſcĩa ðſtituit.ĩpellit ꝛea
tus. PHic nota ꝙ i hoc cognoſcit᷑ bonus an
gelus a malo a pᷣncipio. nã bonus angelus ĩ
pncipio terret ex ſuo fulgoꝛe in medio ↄfor
tat ex ſua allocutione.iĩ fine letificat ex im
miſſa ↄſolatõe. Malus ãt angelus eouerſo
in pᷣncipio terret ex ſua hoꝛibili uoce.ĩ me
dio decipit ex fallaci ꝓmiſſione. ⁊ in fine cõ
tꝛiſtat ex ſubſecuta ðᷣceptõe.(¶ Et reſpõdens
angelus Imulieꝛũ trepidatõi ⁊ affectibus:di
xit eis(Molite timere uos) Ac ſi(ᷣm ſꝛeg.)
aꝑte dicat. Paueãt illi ꝗ ñ amãt aduentuzʒz
ſuꝑnoꝝ ciuiũ.ptimeſcãt ꝗ carnalibnus deſið

rijs pꝛeſſi.ad eoꝝ ſocietatẽ ꝑtingere ðſpant

UVos aũt cur pertimeſcitis. qui ſeruos eius
quẽ queritis ⁊ ueſtꝛos ↄciues uidetis.E cce
quũo bonos mulcet.⁊ eis blãdus extitit. In
quo ẽt oñdit qꝛ dñs ieſus xpᷣus qui eſt ange
lus magni ↄſilij dictus.in ultima ⁊ genera
li ſurectione appaꝛebit.⁊ terꝛibilis r̃pꝛo
bis ꝗbus dicet.ite maledicti in ignẽ et᷑num
⁊ bladus iuſtis.ꝗbus dicet uenite beñdicti
pr̃es mei pꝑcipite r gnũ.Sic moraliter pꝛela
tus bonus:ꝗ angelus dñi exercituum eſt.ob
ſtinatos terꝛet ⁊ penitentes demulcet. Pic
enĩ notant᷑ due cõditiones.q̃ debent eſſe in
angelo ſaceꝛdote ac pᷣlato ⁊ pᷣdicatoꝛe qr dʒ
pᷣmo uenenuʒz pct᷑i peꝛ teꝛoꝛem extingueꝛe
⁊ ſcðo ꝑ honeſte conueꝛſatõis amorẽ bonoſ
alliceꝛe.⁊ ſubiũgit Scio em̃ ꝙ ieſũ alua
toꝛẽ (qui crucifixus eſt queritis ĩ ſeplehro
ſicut moꝛtuũ.Qui crucifixꝰẽ addit᷑ ad dr̃azʒ

rexit enpt
Kmi giuin
duceꝛet 4
fione ſuan
ein iamfn
iße dirit.
memnento
git eis loe
eiliceti
Peſt cor.
lfi dis dl
pore tmi
tificari e⸗
poſtterunt
ſlia nacu
enialapid
Väcähr
ſurꝛexit
iligno:ſc
llñice ſpe
? ad ocul
exit ñſec
paſchaliY
nus glegt
dominican
iteſeſtini
teſt pet.
ledet uoo i
birit uobis
ibide g d
occulto co
puͦereſio
liorpi Sc
cu eopaſche
reno aſpiein
bieum ui
Pinqno tepor
lit Initinz ſ

s kennit teis
ig anxietneſte
hebant rfa
cös eritafi
nus, Quſtoie
atis obſego.
it ipellit ꝛea
f bonus an
ws angewusi
nmedo ofor
etiſicat ex in
gelus eouerſo
ibili uoce i me
ne. T in ſine c̃
¶Etrepoͤtens
t afſectibus:i
cſn Breg)
mat aduentnz
nalubns deſo
ingere öſpant
niſeruos eins
nidetis Ecce
usertitt I
qui eſt ange
ima genens
nbisi⸗
in igne einim
ni beſcici
goraliterfnct
rcinumei⸗
emulcet, M
deben. 8
Gicater e
en n ſen

Secunde partis

aliorum ꝗ etiam nomine ieſu uocabantur.

Gtẽ addit᷑ ad beneficij paſſionis ↄmemora

tionẽ. Uñ apoſtolus. Recogitate eũ ꝗ talẽ

zc. ¶ Item addituꝛ ad commendationem
mulieꝛum.que ⁊ ieſum ⁊ crucifixum quere
bant. Multi enĩ ieſum queꝛunt ideſt ſalua
torẽ. Gʒ ñ crucifixũ.gꝗa non per crucem cũ
tñ illa ñ niſi ĩ iſta inueniat. Vñ Criᷣ. inulti
libẽteꝛ qrũt purpuratum.ſed pauci q̃rũt eũ
crucifixum uel flagellatũ:ſed antequam in
ueniat purpuratus pᷣmo queri dʒ flagellatꝰ
Marcꝰ addit(nazarenũ)⁊ ſic tangit nomẽ
ac pr̃iaz ⁊ ↄditõez. Et ſubdit ãgelus (Nõ ẽ
Hſ.p pᷣſentiã caꝛnis ⁊ corporis.ꝗ nuſquam
deeſt ꝑ pᷣſentiã diuinitatis ⁊ maieſtatis (ſur
rexit em̃ ꝑ humanitatem.ꝗ nullum caſũ pa
tituꝛ ĩ diuinitate.Et addit(ſicut dixit )ut re
duceꝛet ad memoriã ueꝛba xpᷣi dicta añ paſ
ſionẽ ſuã.ut ſic magis crederẽt reſurrectõm
eiꝰ iam factã. Impoſſibile em̃ ẽ ñ fieꝛi quõ
ipᷣe dixit.Quañi diceret.Et ſi mihi ñ cꝛeditiſ
mementote vborum illius.¶ Deinde oſten
dit eis locũ dicens (Aenite ⁊ uidete locum
Aſcilicet uacuũ(ubi poſitus erat dominusꝰ
B eſt corpus dominicum. Unde criſ. Corpꝰ
dñi dñs dr.deitas eĩ nũqᷓ; ſeparata fuit a cõ
poꝛe ẽt mõtuo.ac ſi dicat angelꝰ. Uultis ce⸗
tificari de eiꝰ reſurrectione.ecce locus ubi
poſuerunt eum. Si vbis meis ñ cꝛeditis.ui
ſui ⁊ uacuo ſepulchro cꝛedatis. Propter B;
enĩ ⁊ lapidem reuolueꝛat ut locum ondẽt.
Vñ cũ ꝑ uniueꝛſum munduʒ fidelibꝰdicat᷑.
ſurꝛexit dñs ð ſepulchro.ꝗ ꝓ nobis pepẽdit
ĩ ligno:ſoli canonici eccleñe ꝛeſuꝛectionis
dñice ſpeciali gaudent pꝛeꝛogatiua.dicẽteſ
⁊ ad oculũ demonſtrationem facientes.ſur
ꝛexit dñſ de ſepulchꝛo.Siłiteꝛ in euangelio
paſchali cũ dicituꝛ ſuꝝexit non eſt h.diaco
nus ꝗ legit euangelium digito demonſtrat

dominicam ſepulturã. Et ſubiungit. (Sed

ite)feſtinãteꝛ (dicite diſcipuliſ eius)comũi
reaſce Petꝛo)ſpecialiteꝛ (ꝗa ſurrexit.⁊ pꝛe
cedet uos in ga lileam ibi eum uidebitis ſic᷑
dixit uobis )àte paſſionẽ.⁊ iõ ſequimini eũ
ibidẽ.q.d.ñ conceſſũ eſt uobis hoc gaudiũ
occulto coꝛdi tenere.ſed ſititer amantibꝰ
pãdere.Nõ dicit amatoꝛibꝰmũdi.ſʒ diſcipu
lis xpᷣi. Scõm Gꝛeg.vo ñ ſunt diſcipuli.qui
cũ eo paſcha nõ faciunt:nõ ſunt diſcipuli ꝗ
retꝛo aſpiciunt.quos cuꝛioſitas uite detiet.
illecebra capit.⁊ ſpine retrahũt ſcãdaloꝝ.(
Ibi eum uidebitis) in ꝓpinqua regione ⁊ ꝓp

pinquo tẽ pore. In galileã pꝛeceſſit. ut ubi

fuit initiuʒ ſplendoris gꝛatie.ibi eſſet initiũ

ſplendoꝛis głe. Uoluit etiã dñs ſpecialiteꝛ ĩ

galilea appaꝛeꝛe. ut vitas reſurrectionis ꝓ
baꝛet᷑.qꝛ ibi pluꝛa mizacula ẽ oꝑatus ⁊ am
plius conueꝛſatus ⁊ iõ melius cognitꝰ. Mu

lieribus g dicituꝛ ab angelo ut nũcient apo

ſtolis uitã ꝛeſuꝛgentez.qꝛ ſuadente diabolo

,.apitulu. lxxi.

moꝛaſ nuũciata fuit ade p mulieꝛem. Uñ ficut

ꝓgꝛeſſus ĩ pᷣma temptatione mortis a dya

bolo in mulieꝛem.⁊ a muliere in uix ſie in pᷣ
ma anunciatione uite fieꝛet ꝓceſſus ab an
gelo in mulieꝛem ⁊ a muliere in uiros. ici
tur autem ſpâliteꝛ ⁊ petro. tuzʒ propteꝛ pᷣnci

palitatem inteꝛ diſcipulos.tũ ne deſperaret
de reconciliatione propteꝛ magnitudinem
peccati apoſtaſie. tum ne ad pꝛeſentiam do
mini quem negauerat.⁊ ad diſcipulos ueni
ꝛe tꝛepidaꝛet.AQuia:ut ait hieꝛonymus.ſe ĩ
dignum indicabat diſcipulatu duzʒ teꝛ nega
uit magiſtrum. Unde ⁊ Gregorius. Si huc
angelus nominatim non meꝛet. qui ma
giſtrum negaueꝛat.uenire inteꝛ diſcipulos
non auderet. Uocatuꝛ ex nomine. Ne deſpe
raret ex negatione.Unde Secunduz Augu
ſtinum ? ieronymum. Peccata preterita
non nocent.quando nõ placent. Nideamus
autem ſecundum Auguſti. Cuꝛ ab angelo ⁊
a domino dictum ẽ qð pᷣcedet eos in galile
am:cum hoc ſit poſt multa completuʒz.⁊ ta
men ſic mandatum ut aut hoc ſolum aut B
primum expectaretuꝛ fieri debuiſſe.Et ſol
uituꝛ. Secundum eundem Auguſtinum.qðᷣ
hoc pꝛophetice ⁊ ſigni ficatiue eſt accipien
duʒ. Salilea nãq; interpꝛetatuꝛ uel tranſmi
gratio uel reuelatio.In galilea vo ſecundũ
tranſmigrationis ſignificationem intelligen
dum occuꝛrit.quia de populo Iſrael trani
migraturi eꝛant ad gentes.q̃ apoſtolis pᷣdi
cantibus non crederent.niſi ipſe dominꝰeis
uiam in cordibus hominum pꝛeueniens pꝛe
pararet.Et hoc intelligituꝛ.precedet uoſ in
galileam. Ibi eum uidebitis.ideſt ibi mem
bꝛa coꝛporis eius quod eſt eccleſia.in his q

nos ſuſceperint inuenietis. Secundũ illud

autẽ quod galilea inteꝛpꝛetatua ꝛeuelatio.
ñ iam in foꝛma ſeꝛui intelligendũ eſt.ſed in
illa in qua equalis eſt patꝛi.quazʒz ꝓmiſit di
lectoribus ſuis.⁊ illuc nos pᷣeeſſit.unde ad
nos ueniens ñ receſſit. ⁊ quo nos precedẽs
non deſeꝛuit. Illa eꝛit reuelatio tanquã ue
ra galilea.cũ ſimiles ei erimus. ibi eum uiõ
bimus ſicuti eſt. Ipſa ẽt erit beatioꝛ tranſ
migratio ex iſto ſeculo in illam eteꝛmiatẽ ſi
eius pᷣcepta ſic amplectamuꝛ ut ad eiꝰ dex
