Gedam,nobis pacientie reliquit exempluʒz.
ut quotiens nobis ab aliquo falſa obiciũtur
conuicia.pacienter tolleremus: ⁊ uera que
poſſumus non obiciamus:ſed ſalutaria mo
nita pꝛedicemus. Et queꝛebamt appꝛehẽde
re eum ad occidendum: ſed repꝛeſſi ſunt di
u ina uiꝛtute.⁊ nemo miſſit manus in illum:
quia nihil ei facere poteꝛant:niſi quantum.
? quando ipſe permittebat quia nondum ue
nerat eius hoꝛa.i.ab eo ordinata de captio
neiſua. Uoluit enim pꝛemiſſa longa ſeꝛie pᷣ
conum epoetũo tp̃re naſci ⁊ ſlr pᷣdicato eua
gelio opoꝛtuno tpᷣꝛe moꝛi. Quidam autem ð
turba humiies ⁊ pauperes pꝛedicatiõe ⁊ mi
ꝛaculis eius moti credebant in eum. uerba
⁊ facta eius:igloꝛificantes. Non dicit de pꝛin
cipibus::qꝛ quanto maioꝛes erant tamo ma
gis inſaniebant. Audientes autem principes
⁊ phariſei turbam de illo bona ſecreto muꝛ
muꝛantem: ⁊ eum glorificantem.ga turbe ũᷣ
audebant confiteri in palam. æ pꝛopter con
traꝛias de eo opiniones diſſenſioneʒ ĩ turba
factã ĩuidia ↄmoti miſerunt miniſtros.ſ. ſa
tellites pꝛeſidis quos ad hoc cõdurerant ut
eum appꝛehenderent. Non ſunt auſ ille peꝛ
ſonaliter ad capienqum xpᷣm timore turba
rum: ſed miſerunt miniſtros tanqᷓ; periculis
expoſitos qꝛ tales perſone pleni pᷣcio. non ti
ment ſe periculis exponere. Ipᷣi quideʒ ma
ioꝛes ſtantes in littoꝛe:non timent alios ſub
mergere. Inſani audito murmure.ꝙ xpᷣs a
turba gloꝛificaretur: ⁊ tanta bona de ipo: di
cerent dolueꝛunt ualde querebant eum occi
dere.dixit ergo eis ieſus.erudiẽs ad ſalutẽ
ẽt pertinacium peruicaciam. Anhuc modi
cum tempus uobiſcum ſum. Quid feſtinatiſ
me interficeꝛe paruum tempus.ſ.ſepteʒ mẽ
ſium expectate ¶ Quod modo facere uultis
facturi eſtis:non modo.quia ia nolo.Quaſt
diceret.Nõ mõ implebitis ꝙ uultis quia ad
huc modico tempoꝛe uolo manere in popło
ad doce ndum ⁊ miracula facienduz. In ua
num laboꝛatis:⁊ uos:⁊ pꝛincipes ueſtri gꝗa
ñ in ueſtra:ſed in mea poteſtate eſt: ut me
appꝛehendatis. E xpectate dum tempꝰ adue
niat.cito uos relinquam ⁊ perfecto oper̃ re
demptõis propter quod nobiſcum ſuʒ uado
quaſi ſpontanens.ſ.per paſſionem ⁊ morteʒ:
ad eum qui miſit me.ſ.ad prem. IJmplere ðᷣ
beo meam diſpenſationẽ predicando ſcilicʒ
⁊ miracula faciendo ⁊ ſic puenire ad meam
paſſionẽ completo diſpenſatõis officio aueꝛi
tis me ⁊ non inuenietis. Poc ſᷣm Auguſtinũ
fuit pꝰ xpᷣi aſcenſonem quando multi iudei

concurius in wuſſien
cciis ſene iehs et
inoetauode nt feſtn
icebenur ila dee ſne
guuubar oſ eg miohen
ulaciar nbat eſi /
nbira rrenucine. col.
cmtouejhun del ublce
ſſis non utrung loq wo⸗
cio imentione nt onnes vo⸗
Icwocedt ſuiferuons
tus magnitadinem, ad nram
Aate mn (rs. Prino die
ſoisdecſtierand iternedi
Nocri ddo crahranunt⸗
ſeruentins unniedantene
cum recedemes ponnen
magesdocvine nſtihn.
nioin oerina didat n
nalitareur uſg ac altu
om ni gercherent
giſcant ſepꝛen ſeſtn
gimus inquop ori 0
ſeinn lor enino ſac
cning autem ſee

entez ueen nireine⸗
obonn ſerreio mue
canrem, 9, turbef
glan. t oropeer con
diſſenſonez i turbe
unt miniſtros. ſ. ſch
hoe cödurerant it
on ſust auſ üle pe⸗
Pm timore wurda
ſrostarih ericthis
we Rem eid. nd
vere. Whrewüdez
:mon imend Midsin
dito murmore d5e⸗
tama bona Geſpo di
ldͤe querebant eum oeel
eſas rudſesd ſalnle
icacim, Ahuc nodi
mn ſum Quid ſeſtinatil
mn tempus. ſeptez e
d nodo facere wius
40 guig ĩ as Ci
editis gunltis oi

Pꝛime partis

compũcti ad predicatõm apoſtoloꝝ credide
runt. Iſtud ãt quottidie accidit:qr xpᷣʒ mul
ti qᷓrunt ⁊ non inueniunt quia querunt eum ñ
ibi ubi ẽ ſʒ ubi ñ ẽ.xpᷣs ñ ẽ i ðᷣlicijs nec in diui
cijs nec ĩ honoribꝰ.⁊ iõ ñ ibi ĩuenit᷑.uñ ĩ iob.
non ĩuenitur in terra ſuauiter uiuentiũ qᷓ; u⸗
ad delicioſos.abiſſus dicit.ñ eſt in me: qᷓ;ẽtuzʒ
ad auaros.quoꝝ cupiditas ñ habet fundum
⁊ mare loquitur non eſt mecuz. quantum ad
ſaꝑbos qui ſemper ſũt tumidi.i⁊ inflati. Inue
nitur autem in humilitate. paupartate: 2 aſ
peritate:qr ibi eſt. Iſta enim tria xpᷣs in hũc.
mũdum ueniens ſeceum portauit ? cum iſtis
naſci uoluit. Uñ in luca.iuenie tis infantem
ecce quanta humilitas pannis inuolutum.
ecce quanta paupertas ⁊ poſitum in preſepio
ecce quanta aſperitas. In nouiſſimo autem
die feſtiuitatis.ſ.die ſeptimo qui ſicut pᷣmus
erat celeberꝛimꝰ ⁊ in quo maior erat populi
concurſus.ł in nouiſſimo i.in octauo ꝗa per
actis ſeptẽ diebus feſtiuitatis tabeꝛnaculoꝝ
in octauo die erat feſtum cetus ł collecte: ⁊
dicebatur illa dieſ ſanctiſſima in lege quia fi
guꝛabat congregationem ſanctorum in ſupeꝛ
na ſelicitate ſtabat ieſuſ firme ꝗ ſe nũqᷓ; ſtee
tebat a rectitudine. ⁊ cõſtanteꝛ clamabar pᷣdi
cando uerbum dei pubiice. ocat dominus
ieſus non utrunq; loqndo:ſed clamando uo
cis intentione ut omnes poſſent eum audire.
In quo oſẽdit ſui feruoris deſydeꝛiũ ⁊ afſec
tus magnitudinem. ad nr̃am informatõem 2=
ſalutẽ ſᷣm Cri. Primo die laudibus ⁊ ſacri
ficijs dediti erant.ĩtermedijs diebus epulan
do corã dño uoluptati uacabant.in ultio die
feruentius audiebant: ut doctrine aliquid ſe
cum recedentes portaꝛent.⁊ ideo illo die dñs
magis doctrine inſtabat. ⁊ quaſi uiatica ſalu
tis in doctrina dabat.que percipientes ſecuʒ
meditarẽtur uſq; ad aliud feſtum quo iteꝝ
doctrina perciperent. Septem ãt iſti dies ſi
gnificant ſeptem feſta cordis que domino a
gimus. in quoꝝ primo ſacrificium laudis of
ferimus. quinq; autem ſeq̃ᷓntibus refectões
coꝛam dño accipimus.pꝛimo quidẽ in pane
lachrymaꝛum pꝛo peccatis.ſecundo in ↄfoꝛ
tatione conſcientie ⁊ refectione uirtutis.teꝛ

cio in pane ſeꝛenate conſcientie a peccatoꝝ

reliquijs.quarto in r̃fectione deſyðrij.quĩto
l conſolatione ſpirituſſancti.ſexto ĩ refectio
ne ſacram̃ti. ſeptimo die ſurgit ieſus r̃ficiẽs
in pane vbi. Quid autem docebat ſubditur
Si gs ſitit.ſcilicet ĩtus id ẽ de deꝛat aquaʒ
gꝛatie. doctrinam uite ⁊ gratiam ſpirituſſc
ti. neminemcompello:ſed ſi quis multuz de
ſydeꝛat ⁊ feꝛuens öſderium habet. hũc ego
uoco. Geneꝛaliteꝛ loquituꝛ. ſi ꝗs nullum ex
cipiendo cuiuſcunq; ſtatꝰ ⁊ conditõnis quili
bet ſecundũ ſuã ſiti potũ iueniet apud öum.
Si quiſ inquam ſitit ueniat ad me fontem a
que uiue, ueniat autem non corporis ſed ſi

Kaplʒ. lxxxij.

dei formate paſſibus. non pedibus ſed affet
tibus.ũ migrando ſed me amado.⁊ ab amor
mundi recedendo. ⁊ bibatihabũdant᷑ aquazʒz
ſapientie ſalutaris ⁊ ſpiritumſanctum.nõ ſo
lum ad ſufficientiam ſed etiam ad ꝛedundan
tiã ⁊ tunc flumina aque uiue purgantis mẽ
tis ac uiuificantis.⁊ ſemꝑ agẽtis ſcʒ doctri
na ſacra ⁊ dona gr̃aꝝ.ac beniuolentia q̃ ułt
conſulere pꝛoximis.fluent habũdant᷑ de uen
tre eius inteꝛioris hominis.ſ.ↄſcia coꝛdis ad
alios ꝑ redũdantiam qꝛ fides ⁊ bonitas uniꝰ
fidelis dʒ ad alios deriuari.non enim fluunt
aq̃ᷓ uiue de eiꝰuentre ꝗ qð bibit putat ſibi ſo
li ſufficere.Si qt proximo conſuler̃ feſtinat
ideo ũ ſiccatuꝛ.qꝛ manat. Dropteꝛ ꝙ admo
nẽdo dicit Petꝛ unuſꝗſq; ſicut accepit gꝛa
tiam in alterutrum illã adminiſt:ꝛantes. do
minus uocat illos ſicientes ꝗ ſunt uacui ab
amoꝛe mundi. ad aq̊s gratie.ſ.ad amorẽ di.
Uñ aug. Si habitat amoꝛ mundi in te ñ eſt
quo intret amor dei in te. Uas ẽ ſed plenus
es.F unde quod habes ut recipias quod nõ
hẽs. unde amorem ſeculi ut amoꝛe dei im
plearis. Pec Aug. Mocarur autem ſecundũ
Krip.ſpũs ſanctus flumem qꝛ ſicut flumẽ nõ
Fueꝛtituꝛ nec ſtat ſed ſemꝑ curꝛit.ſic ⁊ illi ꝗ
hñt ſpiritum ſancrum.ñ reuertũt᷑ ad pecca
ta nec ſtãt peꝛ ocium ſed ſꝑ euzũt ad foꝛtia
icit᷑quoq; ſpiritꝰ ſanctus aqua uiua qñn ali
quis habet gratie ↄtinuationem ⁊ ꝑſeueren
tiam fine qua nihil naleꝛẽt omnia pᷣcedẽtia
Vn Beꝛnaꝛdus.Tolle ꝑſeueꝛantiam nec ob
ſequiũ mercedẽ habet.nec bene ficiũ gratiã
nec laudẽ fortitudo. Miniſtri g mombꝰ
eiꝰ delectati ⁊ doctrine ſue vᷣbis capti.redie
rũt ſe excuſantes ⁊ dicẽtes qr nunq; ſic locu
tus eſt hõ ſicut hic homo ⁊ loquit᷑. Quaſi di
ceꝛẽt. Ita bene loquituꝛ ꝙ non nidet᷑ homo
purus ſed plꝰ ꝓpter quod temeraꝛiũ eſſet po
neꝛe ſup eum manus. Utinam ⁊? uos pꝛeſen
tes fuiſſetis. Utinã ⁊ uos erꝰ vba audiſſetis
Nunq; foꝛtaſſe ulteriꝰadueꝛſi/ us enm aliquid
ageꝛetis. haꝛiſei eꝛgo inuidia moti rputa
bant eos ſeduetos ſicut ⁊ tuzꝛbam que defaci
li põt ſeduci ꝑ ignoꝛantiam quos ⁊ malediæ
tos dicunt ſᷣm illud deutꝛo.maledictus ꝗ nõ
pmanet in lege.in me ut dicit Augu.ſit iſta
maledictio.ita etiam ⁊ nunc eſt in eccłia ꝙ;
ſimplices ⁊ laici ſunt aliquando deuotiores
q; alij ̃m illud iſaie.cognouit bos poſſeſſo
ꝛem ſuum.⁊ aginus preſepe domini ſui. iſra
hel antem me ñ cognouit.Et gꝗa xpᷣi doctri
na miſiſtꝛoꝛum pᷣconia populorũ fiõs.phaꝛi
ſeos a ſua malitia nõ traxeꝛat. ſuꝛgit ad hoc
Nycodemus.ꝗ ad ieſum nocte ueneꝛat.ꝗ ⁊
unꝰex ipᷣis eꝛat.⁊ legis auẽte nitit eos a ꝑſe
cutõe ⁊ captiõe xpᷣi ↄpeſcẽ ac xpC&j ĩ quẽ oceł
te credebat excuſare ex lege dicẽſ nug lex
noſtra hominem iudicat: niſi pꝛius audieꝛit
ab ipᷣo ⁊ cognoueꝛit gꝗd faciat.Nemo.n.Fᷣm

De mulieꝛe in adulteꝛio

legẽ ↄdẽnatur: niſi ex ſe ↄfeſſus:uł ab alijs
ↄuicius ⁊ pñs ñ abſens:q; ĩ danatõe hoĩs ñ
leuit᷑ ẽ pcedendum. Nã ẽt ſm leges ciuiles
diligẽs lquiſitio dʒ pᷣcedere ſnĩiam. Sed illi
uolebant ꝑuerſe ẽẽ dãnatoes q́; cognito
res. Cꝛedebat Nicodemus.Si tmmõ dũʒ ie
ſuʒ uellẽt paciẽter audire ꝙ vbũ xpi eſſʒ tã
te efficacie.ꝙ fõte ſiles fieꝛẽt illis ꝗ ad tenẽ
dũ eũ miſſi fueꝛant. ⁊ ad vba eius ↄuerſi ſt
i eo fcõ ad ꝙ miſſi erant ⁊ crederẽt ſicur illi
crediderũt. Et iõ uolebat ꝑ hoc eos iducer̃
ad audiẽdum xpᷣm. ut ↄuerteꝛẽt ꝑ vba eius
ſicut ẽt ipe fuit ↄueꝛſus. Phariſei vo inidia
⁊ iracũdia agitati ñ recipiẽtes ð vitate gꝑſua
ſionẽ:ſʒ magis Nicodemo dicẽtes tãdẽ re
ueꝛſi ſunt ↄfuſi ĩ domũ ſuã ⁊ ĩ ppᷣa.nullo peꝛ
fecto negocio.uacui fide ⁊ fraudati a malo
deſyderio ſuo.ł ĩ domũ ſuã.i.ĩ ꝓpᷣam cordis
malitiã. ſ.i ĩfidelitatẽ ? ĩpietatẽ ſuã. ualde
dolẽtes ꝙ facere ñ potuerunt uolũtatis ſue
ꝓpoſitum. ꝗa ↄſilium eoꝝ ꝑ diuiſionem fuit
diſſipatum. Jeſus ãt ꝗ miſcðie uiſceribꝰ ha
bundabat ꝑrexit ĩ mõtẽ oliueti.ĩ cuiꝰlatere
bet hania erat ⁊ domꝰ Marthe. q̃ hoſpitar
ſolebat.nã dñũs hãc ſibi ↄſuetudinẽ fecerat:
ut ꝑ diẽ qñ hieꝛoſolimis erat ĩ diebꝰfeſtis.in
tẽplo pᷣdicaꝛer.ſig ⁊ miꝛacula ondeꝛet.⁊ ĩ ſe
20 uertebat᷑ i bethaniam.ut ibi hoſpitando
quieſceꝛet.
Oratto.

Omidpe ieſu chriſte. Da mihi corõ ⁊
d YJõiſyderio aſcẽdere ad diẽ feſtũ ſolẽni
tatis et᷑ni ⁊ me ſemꝑ ad illaʒ pᷣpare.
ut cũ tpᷣs uiſitatõis tue aduenerit ad contẽ
plandum te facie ad faciem mereaꝛ illuc fe
liciter puenire.O fons aq̃ uiue ſitio ⁊ ðſyde
ro ego miſ gr̃am tuam.uenio ⁊ ſuſpiro ad te
toto affectu reꝗrens eaʒ. da ergo mihi bibe
re ⁊ tam habundanter ð ea peꝛcipere.ut do
na graꝝ ⁊ mihi ſu fficiant.⁊ peꝛ beniuolẽtiã
a me ꝓximos fluant eiſq; pꝛofitiant: ut tu ui
dens ĩ me opus miſcðie.mouearis amplioꝛẽ
gram mihi infundeꝛe Amen.

De mulieꝛe in adulteꝛio depꝛehenſa.
LCLCLaeaapitulũ.Ixxxiij.

yquenti autem die iterum dilucu
lo uenit ieſus in templnm. in quo
oſtenditur in eo zelus animarum.
voiĩs populus uenit ad eum. quo
pz duotio audientiuz. ⁊ ſedens docebat eos
ðᷣ ſalute aĩaꝛum. Scꝛibe vo qui babebãt no
ticiq ſcꝛiptuꝛarũ ⁊ phariſei.qui uidebantur
pᷣ alijs religioſ ĩuidẽtes ⁊ inſidiantes ei. qꝛ
ſciebhant eum manſuetum: ⁊ miſericoꝛdie pᷣ
dicatoꝛeʒ. ⁊ ob hoc habere populi gr̃aʒ ⁊ fa
noꝛem aduxerunt ei muliereʒ in adulterio
ppꝛehenſam.⁊ ob hoc ſ̃ᷣm legem lapidanda

deprehenſa.

7 ſtatuerunt eam in medio ut oĩum ore con
demnaretur ad moꝛtez. temptando expectã
tes xpᷣi ſententiam. ⁊ querentes quid de ipᷣa
faciẽduz eſſet ut ſi eam lapidari iudicaꝛet:
quaſi crudelem ⁊ ᷣꝛium miſcðie eum irride
ꝛent. ⁊ non habentem miſericoꝛdiam quam
popło pᷣdicabat.ꝑꝑ quã ẽt pplłs eũ diligebat
ſi at dimitti deceꝛneꝛet quaſi Zᷣrium iuſticie
⁊ puaꝛicatorem legis q̃ adulteram lapidari
pᷣcipit. cum ipᷣa adultera ꝛeuʒ moꝛtis iudica
ꝛent. Putabant deum uel ĩmiſericoꝛdem ẽẽ
i iudicando uel iniuſtum. De iuſticia facien
da non curabant ſʒ xpᷣm in ſermone capeꝛe
unolebant. Ipᷣe autem utzanq; calumnia pꝛu
denter euitauit ꝗa ⁊ iuſticiam in iudicio ſ
uauit ⁊ a miſericoꝛdia non declinauit. Pꝛo
tulit enim iuſtũ indiciũ ſalua miſeꝛicoꝛdia.
⁊ ſic ſuum ſᷣmonem temperauit ut ⁊ legi nõᷣ
gdiceret.⁊ pietatem non admitteꝛet.Nõ tñ
ſtatim iudicauit ſʒ pꝛius inclinans ſe humili
ter a rigiditate iuſticie.digito ſcribebax in
terr a tanq; f̃ᷣm Aug.illos tales in terrã ſcꝛi

bendo ſigni ficaꝛet non i celo. Scõʒ Alchui

num per terram coꝛ humanum oſtendit᷑ :
bonarum uel malarum actionum ſolet ꝛed
dere fructus ꝑ digitum auteʒ ꝗ aticuloꝛuʒz

opoſitõe flexibilis ẽ.ſublimitas diſcretionis

expꝛimitur.nos ergo inſtꝛuit ut auditis mał

pꝓximi non ſtatim ea temere iudicemus ſed

pᷣus ad ↄſciaz. coꝛdis humiliter reuerſi.digi
to diſcretõis ea ſollicite diſquiramꝰ. nos ẽt
ipᷣos ſi ſine peccato ſumus intus diſcuciamꝰ
Judex igitur ꝗ audit accuſantes non dʒ ſta
tim daꝛe ſnĩaz ſʒ diſcutere. ⁊ ea q̃ audit deũ
i coꝛde ſcribere.i.diſcꝛete ſĩſquiꝛeꝛe.⁊ q̃ agẽ
da ſunt uideꝛe.digito ꝗdem dñs ĩ terꝛa ſcri
bebat.ac ſi eis diceꝛet. Uos legis mihi teſti
mõia affertis. ⁊ legis uerba naꝛratis ꝗ legẽ
ipᷣam ñ ĩtelligitis. Pic ẽ digitus ille ꝗ quõ
dam ipᷣam legem ſcripſit lapide. Pꝛecepit
eĩ lex mulierẽ hꝰmõi lapidare:ſed non ſicut
uos ĩtelligitis.neq; a talibus q̃les uos eſtis
pᷣuaꝛicatoꝛes legis legẽ ĩpleꝛe cupiebãt. VUñn
cũ ĩ temeꝛitate ꝑſeuerarent.ĩterrogãtes euzs
eꝛexit ſe ad eorum ĩpoꝛtunitatẽ ꝛepmendaʒ
⁊ ꝓpoſuit eis ſniam iuſticie dicens.Qui ſine
peccato ẽ ur̃m:pᷣmus ĩ illã lapidẽ mittat.ſiñ
pcto.i.ſine crie. Põt.n.aliꝗs ſine crie eſſe:
ſʒ nix ſine pct᷑o.quaſi diceret.Aſcẽdat unuſ
Qſq; tꝛibunal metis ſue.⁊ inuenietiſe pecca
toreʒ eſſe. Aut g iſtã dimittite.ant ſimul cũ
illa penam legis excipite. Puniat peccatrix
ſed nõ a peccatoꝛibus ĩpleatuꝛ lex quã alle
gatis:ſed non a legls puaricatoribus. Priꝰ
iuſti ſitis poſtea ꝛeam puniat is. Ecce plena
iuſticia ut inſtus mala pnniat nõ reus. Ubi

Aug.Mon dixit ñ lapidet᷑ ne õᷓ legẽ dicer̃ ui
Sreꝛetur.abſit aũt ut diceret lapidetuꝛ.uenit

enim non perdere quod inuenerat.ſʒ querer
ꝙ pierat. Pec Aug. Si quis ergo in mortaliẽ

Uel moſti eino
ba htera tena lena/
At icdcun nei t de.
ſacioukto ſe inelinans
accuſat mei irc iuc cii,
beatoeto eor. ut exs oſĩ
ius ſſie erecutlone q ili le
dig epierun Et erat üla ſe⸗
luts a gullidet eoum eo
heccala ſa ſtonſerideban
Dorue ſacen uirme diuimn
IA Wed onacta gallden
DMisectata d non dia,
nuſoſcr deden edez denn
licenet Glinne detem
peccgtores, E age denno
teſtonenet maire ſent
ſin iifoe icigno⸗
zeo iuſtcie peuſſſe c
ege ſebtutumn ab etz
tet noo ſcut oiug⸗
ir ante co
noſpſoſhumite

Lalikidſinſe⸗
hnſlein nobi
nalfum liatenit biaft

Danchcilnntiten
Riuſticiamin dicoß
la non declimut. dnn
clüſalua miſeitriig,
emperauitin rlegi
non admiteer ſlori
Aus inclinans ſe hunli
lcie. digno ſcnbebnn n
ellos tales interi ſci
onicelo. Sciz Alchni
bumonum oſtenclt
n actionom ſolet:er
autez g aeticulornz
blimitos diſcretionis
ſauit ut auditis mal
nere indicemus ſed
imiliter reuerf digi
(iſquiram. noset
us indus diſcncian
ccuſantes ndn dſtn
tee. Ten d aud dei
gaem ds lenaſn
er Voslegsnibiieſt
s uerda nonatis glege
naer
pice igtus deg ue
rpit lance, aecehi.

Pꝛime partis

neminẽ iudicar̃ obet:qr qui alium iudicat᷑
ðᷣ illo uł conſimili quo ipie tenetur obnoxiuſ
ipᷣm in hoc damnat ul damnandum oſtẽdit.
Ergo antequam aliquem iudicemꝰ:conſciẽ
tiaʒ noſtrâ uiðamus.⁊ iuſta examinatiõe di
rimamus. Rigoꝛ ei diuine iuſticie exigit: ut
nẽo alium ð crimine arguat.accuſet.Leſtĩo
nium ſerat.iudicet.ſi ð pari uel ð maiori re
daꝛguendus ẽ. Sed nos hunc rigoꝛeʒ nimis
temꝑamus.⁊ magis q; iuſtũ ẽ relaxamꝰ. Au
di de hoc ? Senecã. Te pᷣmũ exhibe bonuz
7 ſic queꝛe alteꝝ ſimilem tui. Uide ſi adhuc
malus es:⁊ ſimilibus paꝛce. Pec Seneca.
Quid autẽ dominus in terra ſcripñit ad litte
ram incertum ẽ. Aug.tamen dicit ꝙ ſcripſit
illud ꝙ uoce expᷣſſit ⁊ eis ꝛñdit.ſ.ꝙ qui ſine

pct᷑o eſt ueſteum. ⁊c̃.Et ſic ipſe ſᷣm modum

iudicialẽ ſuã ſniam pꝛ imo ſcꝛipſt. o ptulit
Pieꝛo.autẽ in quadam epła uidetuꝛ uelle

eũ ſcꝛipſiſſe. terra terra abſoꝛbe uiros iſtos

abdicatos. Uel ᷣm Amb.terra t᷑rã aceuſas

Uel pſᷣm quoſdã pꝛimo ſe inclinãſ ſcripſit ueꝛ

ba h.terra terra terra: mea ẽ equitas.meuzʒ
eſt iudicium meũ ẽ iudicare illum:ł illam.
ſecũdo ueꝛo ſe inclinans ſcripſit terra teꝛꝛaz⸗s
accuſat meũ at ẽ iudiciuũ. Uel pᷣe gloſaʒ ſcri
bebat pct᷑a eoꝝ:ut eos onðꝛet ineptos ad hu
ius ſnie executionẽ q̃ illi legẽtes pre uerecũ

dia exierunt. Et erat illa ſcꝛiptura tante uir

tutis.qdð quilibet eoꝛum cognoſcebat in ea

peccata ſua. Non ſeribebat per ſingula. ſed

potuit faceꝛe uirtute diuina. ꝙiĩ aliqua figu
ra ab eo pꝛotracta.quilibet eoꝝ uideꝛet ſua
ꝓpꝛia peccata ⁊ non alia. Et ixerum ſe incli

nans ſcribehat eadezʒ denuo in terra. Quaſt
diceꝛet. Si iſta ẽ peccatꝛix: ⁊ uos ſiłit᷑ eſtis

peccatoꝛes.E adẽ denuo inclinatus ſcripſit
ut oſtẽdeꝛet maiorẽ ſententie ſue firmitatezʒ
7 eos ſua uiſiõe indignos eſſe. Unde cũ eos
zelo iuſticie ꝑecuſiſſet:ñ ẽ dignatus eos attẽ

dere:ſʒ obtutum ab eis auertit. In quo do

cet nos ſicut pꝛius ante corꝛeptõem alteꝛiꝰ.
ita ⁊ poſt nonpſoſ humilꝛ inueſtigar̃ ne idẽ
łaliquid ſimile in nobis ſit. Inclinauif ſe ⁊

nultum alio uertit. benignꝰoũs.ẽt ꝓ emuliſ
⁊ aduerſarijs ſuis.q̃ſi diſ imulans: ut a ſtulł

ticia ſua declinarent. ⁊ ut eoꝝ ueꝛecudie cõ

ſulens. liberã exeunqi facultatez eis daret:
Quos citi exituꝛos qᷓ; pliꝛa inteꝛrogaturos
p‚nidebat. Si enim eos intuetuꝛ in facie ma

gis erubeſceꝛent exire. Gac ſimile: ac con
fuſis condole:⁊ in faciẽ nõli reſpiceꝛe. Pic ĩ

ſtruimn ex chꝛiſti actione.qualiter in iudi
candis pꝛoximoꝛum defectibus.fiõᷣlis quiſq;
debeat ſe habee. ( Ao quod ſcienduʒ quod
primo debet homo ante ocu'os cõdis pecca
ta ⁊ defectus poꝛios ſcribere: ut ſic ſeipſum

iudicer: t tunc dignioꝛ fit alios iudicare. q

ſtio. utꝛum peccatoꝛ poſſit iudicare ⁊? repre

bendeze alios. Ad ꝙ dicẽdum ꝙ iudicàs aut

.
4

aptʒ. lxxxij.

E irretitus ſolũ ↄmũibꝰpeccatis ⁊ leuibuſ.⁊
tunc ad coꝛꝛipiendum ñ redditur indignus
aut eodẽ pcto ł maioꝛi de quo corripit aliũ
⁊ tũc aut petm coꝛꝛipientis eſt mãifeſtũ aut
occultum. Si manifeſtum tunc ñ pt᷑ coꝛꝛipe
re pꝑ ꝓximi ſcãdalũ. Si occultum aut peni
tet ⁊ tunc pt᷑ cum huùilitate corꝛipere alios.
ut ⁊ ipſti ò ſuis pctis peniteant.aut non peni
tet. æ tunc nullo mõ dignus ẽ alios ꝛepꝛehẽ
der̃ qꝛ talis coꝛrectio ñ pꝛocedit ex caritate
uicij deteſtatõe.qꝛ als prius deteſtaretur
in ſe qᷓ; in alio.nec hõ dʒ plꝰ diligere pximũ
qᷓ; ſeipſum ĩmo ĩ h caſu ĩ quo ipſe aliũ iudi
cat ſeipſum ↄdemnat.x hac ãt pꝛopꝛioꝝ ðᷣ
fectuũ ↄſideratõe ĩnaſcitur hũilitas.⁊ ̊ hũi
litas docet᷑ in iclinatõe dũi deoꝛſum uſq; ad
terra. Seõo dʒ ẽt hõ anq; aliũ coꝛripiat cũᷣ
ſũma diſe retõe diſquirere duo.pꝛĩio pſõe diſ
poſitionẽ an ſcʒ ſic ſt diſpoſitus.ut ex hoc e
mendet᷑.aut ñ.ſcðo facti q̃litatẽ ⁊ circunſtã
tiã. an ſcʒ factũ ꝙ repᷣhendit in alio.ſit ſ̃ʒ ſe
maluʒ ⁊ tüc dʒ coꝛipere aut ad utꝛumlibet
ut.ſ.bñ fieri poſſit ⁊ male.tunc ẽ in meliorẽ
partẽ interpretandum. Tertio debet diſqui
rere ꝓpriam intentõʒ. an ſcʒ ex caritate mo
ueb itur ad talem correptõem.ł ex ꝓpᷣa oſtẽ
tatõe ł ex paſſione uel ſuſpitõe.de talibꝰ in
dicijs temerariis dicit᷑ alibi nolite iudicare

tit ñi iudicemini. At illi diſceſſeꝛũt oẽs unꝰ

pꝰ aliũ qr oms pctoꝛes ſe eſſe ſciebat ꝙ ⁊ ip
ſo abſceſſu ð ſe ↄfeſſi ſunt ĩcipientes a ſenio

ribꝰ.tum qꝛ gquioꝛibꝰiplicati erãt pct᷑is ⁊ cri

minibus.tum qr melius cognoſcebant eꝗra
tem ſentẽcie prolate.⁊ enanueꝛunt eoꝝ a ſtu
cie.Et remanſit ieſus ſolꝰ ſcʒ ab illis calnm
niatoribus:qr diſcipuli ⁊ multitudo popuili
m aſerunt cũ eo.⁊ mulier ſtans ĩ medio. Re

licti ſt᷑ duo.ſ.ieſus miſcõia ⁊ mulier miſeria

Et merito remanſi miſericordia cũ miſeria
aqr miſerie neceſſaria ẽ miſeꝛicordia. Poſito
eꝛgo timore iuſticie.conſequenter xpᷣs ipfũ

temperat dulcore miſericordie. Nam ↄfuta
tis calummatoribus erigens ſe iteꝑꝝ ieſus di

xit. Mulier ubi ſt᷑ qui te accuſabãt. Quaſi

diceꝛet. Qui ueneꝛant ad queꝛendũ iuſticiã

fugati ſunt iudicio iuſticie. Ille autem qui
aduerſarios rpuleꝛat lingua iuſticie. leuãs
in illaz oculos manſuetndinis inteꝛrogauit

eam dicens. Nemo te ↄdemnauit. Que reſ

pondit. Nemo dñe. Jam enim ꝛeceſſerant.⁊
quilibet eoꝛum ſe ſimilit᷑ inquinatum ſcie

bat. Unde Auguſtinuſ. Ideo enim libera

nit dominus peccatꝛicem:quia nõ erat qoi
iuſte mitteret lapidẽ. Quomodo lapid aret
qui ſe lapidandum cogſceret. Vec Aug.Et
ꝗa mulier territa poteꝛat timere.ne ipᷣe qui
ſine peccato eſt eam puniret ⁊ timens ei di
ceꝛe nemo quippe me condẽnauit:tu autes

qui ſine peccato es. ſi uis potes. quia tibi
ſoli peccaui idᷣo ſubaituꝛ hriſti abſolutio.

de ꝗbuſda vᷣbis dni ꝓ ꝗbus

Audiuimus eꝛgo rn uoceʒ iuſticie.audia
mus nuc uocẽ miſcoie.Nã dixit ei ieſus.nec
ego te ↄdẽnabo:a quo foꝛte te danari timui
ſuũ:qꝛ ĩ me peccatũ ñ ĩueniſti.nec miꝝ:quia
ueni peccatoꝛes ſaluare ñ ↄdemnare. Noli
timere: ſʒ ſecura ſis.crede tmmõ meis ↄfſilijſ
Nõ abiitio peccatoꝛes:ſʒ ſuſcipio penitẽtes
Quaſi diceret. Ali dimiſerũt te ĩdãnatã ꝑpꝑ
peccata ſua.⁊ ego te abſoluo ex mia mea.
Uade abſoluta a culpa ⁊ a pena. ⁊ iam ãpli
us noli.i.nõ uelis peccae. ẽ ñ ſi tibi uolũ
tas peccandi. Magnũ ergo peccatũ ẽ uolun
tas peccandi. Facta ſecura ð pᷣterito: caue
ðͤ futuro dele.ꝙ ↄmiſiſti obᷣua ꝙ pᷣcepi ut ĩ
uenias ꝙ ꝓmiſſi. ergo ⁊ dñs dãnauit ſʒ pec
catum ñ hoĩem.ſaluãdo.n.naturam damna
uit culpam. Qui gᷓ amant in dño manſuetu
dinẽ: timeant ⁊ vitatem eteni dulcis ⁊ rectꝰ

E dñs. Erectus itaq; dedit ſnĩiam iuſticie in

accuſantes.⁊ iteꝝ erectus ſniam miſericoꝛ
die circa accuſatam:qꝛ hoc utrũq; facere di
uine ẽ potentie.⁊ eque utꝛũq; ppᷣum eſt deo
punire.ſ.⁊ parcere.⁊ eque iuſtum eſt ſerua
2ꝛe miſericoꝛdiã ſicut iuſticiam. punit iuſte ⁊
paꝛcit pie.⁊ ſicut pᷣmo ꝓtulit indiciũ iuſticie
ſalua miſericoꝛdia.ſic ſecundo ꝓtulit iudici
um miſericoꝛdie ſalua iuſticia.ſcz ut miſeri
coꝛs pcta pᷣtita dimittẽs.⁊ ut iuſtus ne am
plius peccaret interdicens. Nam uniueꝛſe
uie dñi miſeꝛicõdia ⁊? vitas.Sic ergo libeꝛa
ta ẽ miſera iubente miſcõia. Ticet aũt deus
ſit iuſtus ſic ⁊ miſericoꝛs tñ dr̃ ei ꝓpᷣum eſſe
potius miſeꝛeri q; iuſtum ẽẽ.qꝛ nihil requiꝛi
tur ad ↄplendum opus miſcdie:niſi nolũtas
eius tm.ſgʒ ad ↄplendũ opus iunſticie. reꝗrit᷑

ẽt aliqd ex parte hoĩs.ſ.exigẽtia meritoꝝ.·

Añ Anſhel.Occurrat iã nunc memoꝛie mu
lier illa ĩ adulterio depᷣhenſa. ⁊ ieſus ꝛogatꝰ
ſniam ferre quid egeꝛit ꝙ dixit recoꝛdare.
In terrã oculos iecit.ne forte accuſataz reſ
piciens nimis ↄfundeꝛet. Cum.n.ſcꝛibens in
teꝛra teꝛrenos eos non celeſtes ꝓdidiſſet: ꝗ
ſine pct᷑o ĩgꝗt ẽ ur̃jm pᷣmo ĩ illã lapidẽ mittat.
O miꝛa ⁊ ĩeffabilis xpᷣi bonitas. Quã ↄdem
nare iuſte potuit adueꝛte qᷓ; pie: ⁊ qᷓ; caute
liberauit. Cũ.n.oẽs ſnĩa terruiſſet.⁊ expulit
ſet ð templo.imagĩare qᷓ; pius oculos in illã
leuauerit.q;dulci ⁊ ſuaui uoce ſniam abſo
lmõis eius ptulerit. Puta ꝙ ſuſpiraueꝛit.q;
lachꝛymatus fueꝛit cũ diceꝛet. Nemo te cõ
dẽnauit mulier ⁊c̃. SFelix (ut ita dicam) hec
adulteꝛa mulier q̃ de pᷣteꝛitis abſoluit.ſecu
ra efficit᷑ ð futuris. IJeſu bone te dicẽte.nee
ego te ↄdẽnabo.ꝗs ↄdemnabit. Deus ẽ ꝗ in
ſtificat. ꝗs ẽ ꝗ ↄdẽnet. Audiat᷑ tñ ðᷣ ceteꝛo
nox tua.naõ ⁊ ia amplius noli peccaꝛe. Pec
An.⁊ qᷓ;uis dns ieſus mulierẽ a clpa abſol
uẽdo.⁊ ne amplius peccaeet ĩteꝛdicẽdo.nul
lam alia ſiungeꝛet ei pnĩazʒ ſeu pen.tñ hoc
factũ xpᷣi ñ ẽ tꝛabẽdũ ad ↄſequẽtiam ⁊ ĩ con

raculis.pᷣdicatõibus.⁊ exẽplis.⁊ pᷣmuʒ ẽ po

uolebt eũ iui lapidare

ſuetudinem.ut exẽplo domini aliquis abſq;
ofeſſiõe ⁊ pene iflictõe quẽqᷓ; abſoluat.quia

xpᷣs excellẽti ĩ ſact̃is habuit ⁊ potuit ↄferr
effectum ſacẽ̃i ſine ſacr̃o.ꝙ nullus purus hõ

põt ĩmo bent ſacerdotes ĩ foro penitẽtiali

ĩponere pniam ᷣm aditõeʒ peccãtis.⁊ pct᷑i:
ga ñ hũt talẽ põtatẽ remittẽdi. Poteꝛat ẽt
xpᷣs illi mulieꝛi tãtã ↄtritõem daꝛe ꝙ ſuffice

ꝛet ad deletõez totius culpe ⁊ pene.⁊x illã 2
tꝛitõeʒ cognoſcere:ñ ſic at alius ſaceꝛdos pt
nec mouet coꝛ nec uiðt.Sili mõ quotidie
ſis ꝛecipit adulteꝛã: cũ ꝑ gr̃am ꝛecipit quã
libet aiam a dyabolo coꝛꝛuptam ꝑ culpaʒ ꝑ
mulierei eĩ ĩ adulterio vpꝛehenſam:ſignifi

2

catuꝛ q̃libet ꝑſona xpᷣo ꝑ fidem deſponſata:

ſz poſtea ꝑ moꝛtale pct᷑z cum dyabolo adul
terata.ꝑ ſcꝛibas vo ⁊ phariſeos ſignificãtna
pᷣmones ꝗ dicunt᷑ hic ſcribe qꝛ pct᷑a nr̃a reti
nent memoꝛit᷑ tãqᷓ; fumit᷑ ſcripta ⁊ phariſei.
i.diuiſi recte dicũt᷑:qꝛ a xpᷣo ⁊ ſctoꝝ ↄſoꝛtõ
ſeꝑant᷑. Vi mulierẽ ad iudiciü adducũt ꝗa
dãnatõeʒ hoĩnz ſolicite q̃runt.⁊ qꝛ dñs ñ uſt
morteʒ pctoris:ſʒ ut magis ↄuertat᷑ ⁊ uinat
iõ ei dicit. uað ⁊ noli amplius peccare quia
ſibi ſufficit va penitẽtia ð pᷣteritis ⁊ cautela
contꝛa recidiuum pꝛo futuris.
L Oꝛatio.
en u elemẽs ꝗ vᷣpᷣhenſaʒ ĩ adulterio
o Alemẽter ab accuſatoribꝰ liberaſti:⁊
ꝗ te ĩcõdemnat ĩ pace miſ̃icoꝛditer
dimiſiſti: ſtat coꝛã te aia mea adulteratrix
q̃ totiẽs a te vo ſpõſo ꝛeceſſit quotiẽs ſugge
ſtionibꝰ adulteꝛatis inimici ↄſenſt. acenſat
ſcĩa.accuſant oꝑa ⁊ actio pꝛaua non itres
dũe ĩ iudiciumicum ea ne memineris iniqui
tatum eius antiquarum libeꝛa ab accuſatõi

bus peccatricem ⁊ ꝛeaz. ⁊ dimitte in pace ſi

bi ↄſciam a tuo tremẽdo iudicio abſolutam

ga tibi ppᷣum eſt miſereꝛi ſemꝑ ⁊ paꝛcere.⁊

non eſt numeꝛus tue miſeꝛicoꝛdie Amen.

de gbuſdã vbis dñi ꝓ ꝗbus uolebãt eus
iudei lapidaꝛe. .Ca. xxxiiij.

Uia vo vᷣm Alchuinũ ieſus mulie
eem abſoluerat a cꝛimine ne aliꝗ
dubitaꝛent:an ille queʒ uidebant
ueꝛum hoiĩieʒ poſſet peccata dimit

teꝛe.dignatur ipᷣe aꝑtius diuinitatis ſue po
tentiam demonſtzꝛa:e. Unde dicituꝛ. Ite
rum ergo locutus eſt eis ieſus: dicens.
Ego ſum lux mundi.ſcilicet tocins non par
ticulariteꝛ gentis unius. ⁊ ideo accedẽs ad

eum per fidem ⁊ deuotionem ab eo illumia
tuꝛ ad ſalutem ab eo ueꝛo ꝛe cedens obtene
bratur ad gehẽnam. FFꝑpᷣus ſecundum utran
q; naturam dicitnꝛ lux:qꝛ ſcdm dininitatẽ
illuminat intus animam. ⁊ ſ̃ᷣm humanitateʒ

infoꝛmat exteriꝰ uitam.⁊ hoc tꝛiplicit᷑.ſ.mi

teci hati ſumnus. r
glizobed edo il en ſ
tenebeio i fulluo nillel
luminemur Jagzibi
credẽdo amidot inlin
bris.eignoranlie hee
qbia ego ſaſn uigt 99
ſebras gehene:gui eg⸗
puiflucssſiuboinn . ch
in ſuturo hebl pn
um veluens t eri
bipai uciem. Me hor
epertinet ag meritum/
uñ uuee en net od ogremiu
Elgoffarres nel om ama
l ego ſun lur nundi g me
hulitenebris ſed habebit
ſol alieſt giuſſit Aliud
uscd ucſt neimpuden fn
Ppniſt ne dien nodsini
ſieid iuſtneneang
tmiuſſſcticie dens ogte
fis me,Ergo nodo ſacian
Oluanus ppeges libus
muchaſtum lumen nun
leſebrio/I. enebre n. etu
lelor Et ſioculoꝛumn 1
ieriori nge dlſcemnitmn

Aiudicii aucucit ga
teunt t rceni
nagis uenit ? uiigt
ngliuserrmne gin
oͤotentig t eaufelt
☚
Oeatio.
henſoz iagulterio
atoribꝰliberaſtiꝛt
gace mißicoꝛditer
meg adulteronrfr
eſit gaones ſagge
wici enſt. atehiat
cud mana on ines
we wenmideris iwin
midenn ad actnſato
43 6imitte in ſocen
edo udicio abſolmnan
ereii ſeng ? acare.
miſericorcie Anen⸗

p gbus uolebaͤt eig
neg Ca. Lrtnik⸗

Pꝛime partis

tentie. ſecundũ ſapientie. tertiuʒ bonitatis.
VYoſe quippe eſt lux q̃ illuminat omneʒ hòi

em ueniẽtem ĩ hunc mundum: quig ipᷣe uni
uerſaliter omnes illuminat: ⁊ eſt ſolus luxꝑ
eſſentiam:qꝛ ab ipſo oĩs noticia deriuat᷑.cu
ius participatione alij ab hac luce illumina
ti dicuntu? lux:ſed ñ per eſſentiam ut ipſe:
quia ipſe ẽ ueꝛbũ a patre progrediens ſicut
lux a luce.Unde ſᷣm Auguſtinũ lux mũdi a
patre egrediens nube carnis tegituꝛ. ſic cõ
temꝑata toleꝛandachominibus efficit᷑. ut ꝑ
hoieʒ ueniat᷑ ao diuinitatẽ. Illa g luce illu

minate illüinamuz.mõ colliꝛio fiði ꝗq ð adaz

ceci nati ſumus.⁊ ſequit᷑tam uerbis qᷓ; exẽ

plis obed ẽdo.ut excluñs ignoꝛãtie.ł pct᷑oꝝ

tenebꝛis.ĩ futuꝛo mãifeſta uiſione deitatitſ il

luminemur. Itaq; ſubiũgit. Qui ſeꝗt me.ſ.

credẽdo amãdo ⁊ imitãdo.nõ ãbulat in tene
bris.ſ.ignorantie.qꝛ ego ſũ ueritas nec cłpe
quia ego ſum uia: ⁊ ꝑ ↄſequens ñᷣ uẽit ad te
nebras gehẽne:quia ego ſũ uita.Fructuſ ãt
huilucis ſubditur.ſʒ habebit lum uite nũc
⁊ in futuro qꝛ hẽbit xpᷣm dei ſapientiaʒ ꝗ ẽ

lum̃ ideficiens ⁊ inextinguibile.hic ꝑ fidẽ ⁊?

ibi peꝛ ſpeciem. Unde hoc ꝙ dicit ꝗ ſequit᷑
me pertinet ad meritum. ꝙ uero dicit hẽbit
lum̃ uite pertinet ad premium. Abi Auguſ.
Eꝛgo fratres mei.quomam dom inꝰbreuiter
ait. ego ſum lux mundi ꝗ me ſequituz non ã
bulat i tenebris.ſed habebit lum̃ uite ꝗbus
vbiſ alið eſt ꝙ iuſſit.aliud ꝙ promiſſit.facia
mus qð iuſſit.ne impudẽti fꝛonte ſydeꝛemꝰ
ꝓ ꝓmiſit.ne dicat nobis in iudicio ſuo.F eci
ſti eĩ qð iuſſi ut expectas qð pmiſi: Quid igi
tuꝛ iuſſiſti dĩe deus noſter: ſixi tibi ui ſeqᷓte
ris me. Ergo modo faciamus ſequamur dñnʒ
ſoluamus ↄpedes quibus impedimus. Seqᷓ
miꝝ chꝛiſtum lumen mundi ne ambulemꝰin

fenebris. Tenebre metuẽde ſt᷑.ſed moruzʒ ñn

oculoꝝ.Et ſi oculoꝛum non exteꝛiorum. ſed
interiorũ, unde diſcernitur non album ⁊? ni
grum.ſed iuſtũ ⁊ iniuſtum. Hec Aug.de ſu

perexcellentia autem iſtius luminis nobiſꝓ
miſſi.dicit idem Aug.Tãata eſt iocũditas lu

cis eteꝛne.ut etiam ſi ñ liceꝛet in ea ampliꝰ
maneꝛe quam umius diei mora. ꝑꝑ boc ſolũ
innumerabiles anni huiuite pl eni oᷣlicijs ⁊
circũfluentia bonoꝝ temporalium ꝛecte me
ritoq; ↄtemnerentuꝛ. ¶ Deinde pꝰ aliqua iã
icipies ad certamen paſſionis iudeos ꝓpuoca
re dixit eis. Cum exaitaueritis.ſ.ĩ cruce fili
um hominis.id eſt flium uirginis ſecunduʒ
cuius carnẽ öbebat pati ⁊? exaltare ĩ cruce
in qua fuit extenſus ? exaltatus in aeꝛe: ꝑpꝑ

qð ⁊ exaltatus eſt a deo patre.tunc cognoſ

cetis.ſ.aligꝗ ex uobis ꝑ fidẽ.qꝛ ego ſum.i.ve
xps:ego ſi ſub cari deꝰ abſcòditꝰ. Abi pᷣ
dicit quo dã ð eis poſt paſſionẽ ſuã cognitu
ros ꝗs eſſet ⁊ credituros ĩ eũ.pnũciãs eis ꝑ
q̃ debeât ꝑuenize ad fidẽ.q; ꝑ ſus paſſioneʒ

Caplz. lxxxiiij.

Vñ Aug. Differo cognitionẽ ur̃am. nt ĩpleã
paſſionẽ meã. Poc oꝑtebat ĩpleri ꝑ manꝰ eo

rã qui poſtea fuerãt credituri. Quare ̊ niſi

ut nẽo deſparet ĩ quocũq; ſcelere male ſibi
conſcius.qñ uidebat eis donari homicidiuz
ꝗ occideꝛãt xpᷣm Pec Auguſt. Tribus mo
dis nos offẽdimus deù ⁊ ipᷣm humiliamus.ſ.

malis cogitatiõibug. malia nbis. maliſ ope
ribus. Añ uero ↄterimur ↄfitemnz ut ſatiſ

faciamus.tunc ipʒʒ exaltamus in aĩa.ipᷣm iẽ
oĩa diligẽdo.⁊ ꝑ ↄſequẽs cognoſcimus ipᷣm

ſupꝑ oĩa ueneꝛãdo. Si g uis cognoſceꝛe ðöum

exalta eũ tribus modis pᷣdicris.ſ.coꝛdis ↄtꝛi
tõe ↄtra malas cogitatões.or is ↄfeſſione.õ
malas locutões. ⁊ coꝛpoꝛis ſatiſfactione õ
malas operationes.¶ Deinde quibuſdaʒ iu
deis tunc in ſe credentibus dicebat. Si uos
manſeꝛitis ĩ ſeꝛmone meo.i.ſuꝑſeueꝛaueꝛitiſ
uſq; ĩ finem. fide q̃ in uobis cepit eſſe ꝑ ſer
monẽ.a doctrina ⁊ diſciplina mea non ꝛece
dẽdo.nulliſq; temptationibus cedendo. tũc

ueꝛe diſcipuli mei eꝛitis. PHoc dixit. ga aliꝗ

eorum ficte cꝛedebãt.⁊ iſti ueri diſcipuli nõ
erant.⁊ uos cognoicetis ueritatẽ que modo
carne tecta loquituꝛ uobis.⁊ latet uos. ł ue
ꝛitatẽ doctrine quam ego doceo.⁊ fidei quã
mõ creditis. ⁊ ueritas cognita liberauit uos
.i.liberos faciet.qꝛ ĩ pnti libe:at a ſeruitute

culpe ⁊ dat libertatẽ gr̃e ⁊ tũc ueꝛa libertaſ

inchoat᷑ ⁊ in futuro liberabit a ſeꝛuitute mi
ſerie ⁊ dabit libertatẽ glorie.⁊ tũc va liber
tas pficietuꝛ. Reſponderunt alij ñ credẽtes
⁊ iactaàdo dixerunt ſe eſſe ſemen.Abrahe.⁊
nemini unq; ſeꝛuiſſe q̃ñ liberi eſſent.⁊ libe
ꝛatõe ñ ĩdigerẽt. Seð manifeſte patet dictũ
eoꝝ falſuʒ eſſe quia primo ĩ egypto fueꝛunt
ĩ magna fᷣuitute.⁊ iterum in babilone. In t᷑
za etiam ſua ſeꝛuierũi regi aſſirioꝛum ⁊ na

rionibus alijs ⁊ ireꝛũ romanis ſoluentes tri

buta eis. Dominus autem ꝓpoſuit eis ſer
uitutem difficiliorẽ q́; hominum dicẽs. Amẽ
dico uobis ꝙ omnis ꝗ facit peccatum cuiuſ
cunq; ↄditõnis ille ſit: ſiue nobilis.ſiue igno
bilis iudeus uel grecus diues uel pauper.I
peratoꝛ uel mendicꝰ: ſeꝛuꝰ eſt peccati. VUnõᷣ
Cꝛiſoſto. Omnis ꝗ diaboli ſeꝗt᷑ uolũtateʒ vᷣ
uus eſt: ⁊ ſi ſit libeꝛ. Qui auteʒ deo obaudit
ille uerꝰ ingenuꝰ eſt. ⁊ ſi fuerit ſeruꝰ. Inge
nuitatem enim ſpiꝛitalem non ſoꝛdidat ſeꝛui
tus coꝛꝑalis.nec turpitudinem ſpiꝛitalẽ hõe
ſtat coꝛpor alis libertas ſeꝛuitutẽ eniʒ ñ dei
diſpoſitio ſʒ hũana uiolẽtia introduxit.om̃iſ
enim homo libeꝛ cꝛeatus eſt quem deꝰ in li
beꝛo arbitrio poſuit: niſi ipſe ſe feciſſet ſ̃uũ
¶ Uñ ⁊ Auguſtinꝰ. Gonus etiam ſi ſeꝛuiat
libeꝛ eſt.malus autem etiam ſi regnet ſeꝛuꝰ
eſt nec unius hominis.ſed quod eſt gꝛauiꝰ.
tot ðnoꝛum:quot uicioꝛũ. Seꝛuus eſſet uti
nam hoiĩs non peccati.Et iterum. Omnis ꝗ
facit pcẽm ſeruꝰ eſt peccati.O miſeꝛabil ſeꝛ

De ꝗbuſdã vbis dñi ꝓ ꝗbus
uitus. Plerunq; hoĩes cũ dños malos patiũ
tur uenales ſe petunt.ũ qrentes dũm ñ hr̃e:
ſzʒ ſaltẽ mutaꝛe ᷣuus peccati ꝗd faciat quẽ
iteꝛpellet: apud quẽ uenalẽ ſe petat. Deinð
ſeꝛuꝰ hoĩs aliqñ ſui dni duꝛis ĩperijs fatiga
tus fugiendo ꝛequieſcit. Seꝛuꝰ peccati quo
fugit.ſecum ſe trahit quocunqʒ fugerit. Nõ
fugit ſeipam mala ↄſcia.Non ẽ quo eat.ſeꝗ
tuꝛ ſe.ĩmo ñ ꝛecedit a ſe. Peccatum eĩ ꝙ fa
cit ĩtus eſt. fecit peccatũ ut aliquã coꝛpalẽ
caperet usluptatẽé. Uoluptas tranſit pecca
tuʒz manet. Pꝛeteꝛijt qpõ ölectabat. remãſit.
qð pungat. Mala ſeꝛuitus.Ad xpᷣum omnes
fugiamus contra peccatum deum liberato
rem interpellemus uenales nos petamus:
ut eius ſanguine ꝛedimamuz. Liberat eꝛgo
ab hac ſᷣnitute ſolus qns. Qui illã n habuit
ipe ð illa liberat. Solus.n.ĩ hac carne ueĩt
ſine peccato. Pec Aug. Peccatõ g ut dictũ
E. ſeꝛnus ẽ tot dioꝝ quot uitioꝝ. Unõ legit
ð̊ Diogene philoſopho.ꝙ cum Alexandez di
ceret ſe dominatoꝛem oꝛbis ille ait nequaqᷓ;
es dñs ſʒ ſuoꝝ meoꝝ ſeruus. Supeꝛbia eni
domina tua ⁊? ancilla mea te circunducit.
ego autem eam ſuppeditaui caꝛnalis coneu
piſcentia ⁊ gula ſinnt dñe tue ⁊ ancile mee
ꝗᷓ te ducunt ⁊ tibi dominantur. ego autem
