tum facit. Uel ſᷣm Chriſo.immũdus dr̃ prop
teꝛ impietatem ac elõgatõem a deo. ⁊ qꝛ oĩ
bus immũdis ⁊ pꝛauis opꝑatõibꝰ ſe immiſcet
Ippᷣi quoq; immũdũ ſpiritũ dominus lʒz uera
ð eo teſtificãteʒ: iuſſit obmuteſceꝛe ne ueꝛis
falſa miſceret.⁊ ne uioret᷑ ab ipᷣo teſtimoniũ
q̃eꝛe.maxime quia phariſei dicebant ipᷣm
ĩ belzebub ömonia eijcer. ⁊ ne uiõꝛef᷑ utili
tas crucis paſſionis ſue. In quo datuꝛ nobis

dogma ſalutifeꝝ ut demonibus ꝗ mèdaces

ſt᷑ ⁊ in ueꝛitate ñ ſteteꝛũt ñ cꝛedamus quam

bP-e-

— — — J 0 ₰
eνdνοnνα ScſeEt

ſv E. P
5

B. .6

De curatione demoniaci.æ?

tũcunq; denũciẽt neꝛitatẽ qꝛ ſi aliquos ſibi
credentes inuenerit ueritati mendatiuz mi
ſcent ⁊ ueritatè ĩ mendatiũ cõuertunt. ac ue
ra dicendo nituntur cꝛedentes ĩ errorẽ ydo

latrie 7 peccata induceꝛe. Der hoc ãt ꝙ xpe

Icrepauit demõem ꝗ ſuã ↄfitebat᷑ poteſtatẽ
7 ſanctitatẽ ĩponeni ei ſilẽtiũ docuit noſ lau
des turpiũ fugere. Unde ſᷣm Senec taʒ tri
ſte ⁊ taz tuꝛpe nobis eſſe ðbet laudari a tur
pibus q; ſi laudemur obtuꝛpia.Et ſpiritus ĩ
mundus iuſſus exire ab homine piecit illũ ĩ
mediũi (⁊ diſceꝛpẽs eũ)qᷓ;tũ ad afflictõem
exiuit) inde ⁊ nihil ei nocuit q́;ẽtum ad muti
latõem. ubi Pier. Spiritus diſcerpẽs hoĩez
exijt ab eo.Appꝛopinquante ſalute.appropĩ
quat tẽptatio. Ppharao dimiſſuſ ab iſra hel

perſequitur iſꝛa hel. Diabolus ↄtemptus ſuꝛ

git in ſcandala. Dec Hier. Sic etiaʒ accidit
ſpũᷣaliter.qr diabolus ſepe in mediuʒz ꝓijcit
peccatum alicuius ad eiꝰ infamatõem. ⁊ cũ
peccator uidet ſe ↄfuſum.dimittit peccatũ.
cogiturq; diabolus ab eo exiꝛe. Uñ ⁊ ĩ pſal.
Imple facies eorum ignominia ⁊ queꝛẽt no
men tuum dñie. Uerecundia eĩ quam hʒ pec
cator de peccato ẽ ualde utilis ad dimitten
dum peccatũ. Propteꝛ ꝙ dicẽ Seneca.ꝙ nu
tꝛiendus ẽ pudor ꝙ quãdiu in aĩo duꝛauerit
aliquis erit bone ſipei locus. Per hoc ãt quõᷣ
diſcerpẽs eũ exijt ab ipſo.intelligit᷑ qð nullꝰ
liberat᷑ a dis bolo niñ diſcrepat᷑ ꝑ ↄpunctõezʒ
2 contꝛitionem ſalutaꝛem.Et ſpecialiter hoc
de carnis nitio intelligitur qr uitiuz carnale
non niſi caꝛnis afflictione curatur.ut ꝑ q̃ ꝗs
peceat. Per hec ⁊ torqueatur.(Et factus ẽ
ſicut moꝛtuus.ita ut multi dicerent qr moꝛ
tuus eſt). Unde Sreg. Uelut moꝛtuus quip
pe oñditur ꝗ a maligni ſpiritus poteſtate li
beratur.quia quiſquis iam terrena ſideria
ſubijcit uitam in ſe carnalis ↄuerſatõis extĩ
guit ⁊ mũdo moꝛtuꝰ appꝑet qr poſſeſſoreæ pra
uo qui ꝑ ĩmunda ðſideꝛia ſe agitabat caret
Quem multi moꝛtuum dicũt qr ſpiritnaliter
uiueꝛe neſciunt. eum qui caꝛnalia bona ñ ſe
tur extinctum funditꝰarbitꝛãtur. Dec gre.
i ergo a maligno liberatꝰ eſt moꝛtuus ſeꝗ
tuꝛ ꝙ 9 non ẽ mundo mortuꝰ non eſt a mali
gno libeꝛatus quod eſt uerbuz terꝛibile mũ
dum diligentibus. ¶Jeſus autẽ tenens ma
num eius leuauit eum ⁊ ſurrexit) ipſe ei pro
ſtratis manuz auxilij põrigit ipᷣe eliſoſ erigit
Ubi Amb. Miſtice ãt qui ĩ ſynagoga hẽbat
ſpiritũ ĩmũdũ populus ẽ iudeoꝝ ꝗ ĩ᷑nodatus
diaboli laqueis ſimulatã coꝛpoꝛis mũditiazʒ
iterioris mẽtis ſurdibꝰ ĩquinabat.At bñ ſpm̃
Imũdũ hẽbat qr ſom ſanctum amiſeꝛat. In
troierat enim diabolꝰ uñ xpᷣs exierat. Ubi ⁊
theophuus. Sciẽdum ẽ ẽt ꝙ multi nunc de
monia hit. oẽs.ſ.qui ömonioꝝ ðſyðꝛia ĩplèt
Ut ſurioſi habent demoniuʒz ire ⁊ ſic õ cete
ꝛio. Sed dominus ĩ ſyna gogã uenit cũ mens

ſocꝛu petꝛi.

hominis fuerit ↄgregata.⁊ tunc dicet demò
ni ĩhabitanti obmuteſce ⁊ ſtatim egredit᷑ ab
eo(Et ptinus egrediens dñs(õ ſynagoga)
ſcʒ poſt predicationẽ ⁊ eius confirmatõeʒ ꝑ
demonis expulſionem (itroiuit ĩ domũ petꝛi
Dut ibi refectionẽ acciperet pꝰ laborẽ. Sal
uator eĩ noſter cũ corpus paſſibile ad nram
accepiſſet ſalutem aliqñ délinabat ad loca
familiarium ſibi ⁊ deuotorum, ad quietẽ ha
bendam poſt laboꝛem.⁊ fatigationem. ⁊ iſto
modo uenit ad Petri domum ſeu hoſpitiũ.
Unde Cyrillus. Aſpice autes quomodo ma
net penes uirum inopem chriſtus qui ſponta
neam paupertatem pro nobis paſſus eſt. ut
diſcamus cum pauꝑib ↄuerſaꝛi.nec ſpnẽ de
preſſos ⁊ pauperes. Uñ ẽt Cri.Et nimirũ ex
cogita q̃les erant domus piſcatoꝝ hoꝝ.ſʒ tñ
ñ dedignatus ẽ ſub uilia tuguria piſcatoꝛuʒ
ĩitrare erudiens per oia hũanum ↄculcaꝛe tu
morem.Et iterum propter B; nuqᷓ; itrauit in
domũ pᷣelaram xp̃s.ſꝗ ĩ domum publicam æ
pricipis publicanorum ⁊ piſcatoris palatia
dimittens.⁊ eos qui mollia induũt ueſtimen
ta.Si itaque euʒ uis ⁊ tu uocar̃.orna domũ
tuam elemoſinis.orationibus. ſupplicationi
bus.uigilljs. Nullus itaque ueꝛecundet᷑ do
mum uilem habens.ſi hec habnerit oporto
ria. Nullꝰ diues magnum ſapiat. domuz ha
bens pꝛecioſam: ſed uerecundetuꝛ magis, ⁊
hanc ʒeleruꝛ illam dimittens. ut ⁊ hic xpᷣm
ſuſcipiat.⁊ illic eternis pociatur tabernacu
lis.hec Criſoſtomus. Dic quidem dicũt qðᷣ
licet Petrus fueꝛit de bethaſaida tamen ra
tione uxoris habebat domũ in capharnauz.
Sed contra hoc uidetuꝛ quod Maꝛcus diẽ.
nenit in domum Symonis. ⁊ Andree. IJdeo
dicẽdum ſᷣ̃m Stephanũ.ꝙ domꝰ petri nõ di
cituꝛ poſſeſſiue.ſed ad quã declinaꝛe ↄſueuit
cauſa uendendi piſces.⁊ hac etiam familia
ritate uxorem duxit de domo illa que etiaʒ
dicitur domus Andree.propter ĩſeperabilita
tem illorum in piſcium negociatõne.Et mox
diſcipulis petentibus pꝛo ſocru Petri.id eſt
matꝛe uxoꝛis eius febricitante (ſtans domi
nus ſuper illã impeꝛauit fe bꝛi Jut ceſſaꝛet uł
recederet.(⁊ appꝛe henſa manu leuauit eâ:
que ſtatim)⁊ ſubiro(libeꝛata eſt)ita ut con
tinuo(ſurgens)miniſtꝛaueꝛit ei ⁊ diſcipulis
ſuis:unes quas accepit.quaſi gratias agen
do in obſequium ſui exercens ſaluatoꝛis nõ
ꝛemanente nt ſolet moleſtia egꝛitudinis.Qõð
non miſi diuina niꝛtute potuit fieꝛi. Natuꝛa
enim non opeꝛatuꝛ in inſtanti. Et ideo hoc
pꝛoprium eſt medici celeſtis: ſed ſecus
eſt in alijs:licet enĩ uiꝛtute nature poſſit ho
mo a febribus cnꝛari. non tamen in inſtan
ti. ac ita ſubito ⁊ peꝛfecte. quod poſſit ſta
tim opeꝛa conſueta faceꝛe ſicut hic dicituꝛ
factũ eſſe.ex quo oſtendit iſta cuꝛatio miꝛa
culoſa ad diſcipuloꝛuz confiꝛmationè᷑ ĩ fide.

———————

„

lyinnitur efin „*
Iſtiecinc den e ien⸗
ciollcemi n ſi c ſtieer
Cininfecele der mndei⸗
alſota eefſucogrſenatr 45
inskponn Nemniseelln a
Ns toeticnnluensorerti
lenicdleci twencirenit 4 rer
ſtmiſi⸗ Doltait ons er
Ctingictnarnisanide
Nrpſcineltdern grä ſert e
hiteſenhichennind e
eyekinumtoani mleer
Mopſcina ellar n ined
ſenhlce upen ſinmn ece
ſund, Aucten
, ng ercauxden⸗
renſcelclriringi.
eenic Ninen irrt, X„
antnirt mennen
dkan iuſffie,

e
.

2 E
1 .

um ? piſcatoris galſſi
mollia inguut ueſtinen
8 tu nocaf, orna goni
tonbys, lppllcationi
ſague uerecynet d.
bec habuenit opono
um ſapiat, domg ha
erecundetue magis 2
nitteno.nt 2 bic tm
poclatur tabernacu
pic qnidem cicdt ed⸗
dethalaida tamen 14
domä in capparnanz.
um quod Macvodit⸗
nonis.2 Andree. Neo
Amd , domn peitinͤt
2d qui declinane oſnenit
ces,t hat etian funlis
it de dono ils gue etſi
ee mopte per bit
ium negocinſore, El nor
oſocm denni d eſt
ohe domi
ſebrictanel ſtan

Pꝛime partis

Uñn Beda. Naturale ẽ febricitantibꝰ incipi

ente ſanitate laceſcere.⁊ egꝛotatõis ſentire

moleſtiam. Ueꝝ ſanitas q̃ dñi ↄfert impio:ſi
mul tota redit. HNõ ſolũ ipſa ꝛedit:ſʒ ⁊ tanto
robore comitante.ut eis ↄtinuo ꝗ ſe adiuue
rãt miniſtꝛaꝛe ſufficiat. Et iuxta legis tꝛopo
logie.membꝛa q̃ ſeꝛuierãt immunditie ad ini
quitatem. ut fꝛuctiſicarẽt moꝛti.ſeꝛuiãt iuſti
cie ĩ uitam eternam. Uñ ⁊ Cirillus.Et nos
ſuſcipiamꝰ ipʒ. Cum enim niſitauerit nos ⁊
poꝛtamus enm ĩ mẽte ⁊ coꝛde.tũc enormiũ
uoluptatum eſtum extĩguet. ⁊ ĩcolumes faci
et ut miniſtremus ei.hoc eſt e ius bene pꝓla
cita ꝑagamus. Moꝛal⁊ꝛ ãt ꝑ hoc dat ĩtelligi
ꝙ ante curatõem a peccato. nõ eſt gratum
ſeꝛuitium ĩpenſum deo:ſʒ penitẽs qᷓ;cito cu
ratus ẽ febre pct᷑i:tã cito ðöbet ſe occupar̃.
2 totaliter mancipari ſᷣuitio dei,ſcõᷣm illud
apłi. Sicut exhibuiſtis membꝛa ueſtꝛa vᷣuir
imũditie ⁊ iniquitati ad iniquitatẽ.ita nunc
exhibite mẽbꝛa ueſtꝛa pſᷣuiꝛe iuſticie ĩ ſancti
ficatõm. Si g anima tua febꝛe uitiorum eſt
capta.ſanctos ĩ adiutoriũ tuũ ĩuoca.ut eorũ
ꝛogatu gr a di euret te.ꝙ poſſis ei ⁊ ſãctis ſu
is gꝛata ᷣuitutes exhiber̃. In hoc ẽt e diſci
pul i ꝛ ogauerũt ꝓ illa dat᷑ nobis exẽpluzʒ oꝛã
dip ĩfiꝛmitatis ⁊ neceſſitate aliẽ a.ſ̃ʒ Bedã.
miſtice domus Petri ẽ eccłia.de ciꝛcũſione
eius apłatui ↄmiſſa.ſocrꝰ ẽ ſynagoga.q̃ quo
dãmõ mr̃ ẽ eccłie Petro commiſſe ĩ cura ⁊
cuſtodia. Pec ſynagoga febricitat: qꝛ ĩuidia
eſtibus laborat.pſequẽs eccłiam cuiꝰ manũ
dñs tangit qñũ carnalia eius opera ĩ ſpiritua
lem itellectũ ⁊ uſum cõnertit.⁊ ſic erecta mi
niſtꝛat ĩ ſpũ. Moꝛaliteꝛ ãt ſocrus petri febri
citans ẽ caꝛo ↄcupiſcẽs.cum eĩ homo calor
ↄcupiſcẽtie laborat.quaſi febribꝰ eſtuat:ꝙ
põt eſſe tꝛipliciter iuxta illud Johãnis Om
ne ꝙ eſt ĩ mundo.aut ẽ ↄcupiſcentia caꝛnis.
aut ↄcupiſcẽtia oculoꝝ.aut ſupeꝛbia uite.⁊
ſic triplicẽ habemꝰ febrem. Quedam enim ẽ
ex corruptõe ĩ ſpiꝛitibꝰ. Alia ex corruptõe in
humoꝛibuſ. Tertia ex coꝛuptõe in membriſ
7 ĩ omnibꝰ eſt calor iordinatus ſupergrediẽi
nature curſus. DPrimam facit ſuperbia. Se
cundam luxuria. Zertiam auaꝛitia. Ad hãc
ueniẽs Ihs uidet ꝑ gratiã illuminãtẽ imꝑat
p gratiam iuſtificantem. tãgit manum ꝑ gea
tiam adiuuãtẽ. ⁊ ſic dimittit febris ĩ cõtꝛitio
ne ſurgit ſana ĩ ↄfeſſõne: miniſtrat ĩ ſatiſfac
tione. Moraliter ẽt dr̃ ſtans ſuper illam qr
nullũ ſpiꝛitualiter ſanat.nin eum ꝗ ſub eo ẽ
.iſ.ꝑ timorõ ſalubriter bumiliãtem. Ubi Be
da. Si uiꝝ a ðᷣmonio liberatũ moꝛaliter ani
mũ ab ĩmunda cogitatõe purgatũ dixerimꝰ
ↄſequẽter femĩa febribꝰ tẽta.ſʒ ad imperiuzʒz
dñi curata.carnẽ oñdit a ↄcupiſcẽtie ſue feꝛ
noꝛe ꝑ continẽtie pᷣcepta frenatam. Ois eniʒ
amaritudo ⁊ ira ⁊ ĩdignatio ⁊ clamor ⁊ blaſ
phemia ſpiꝛitus fuꝛoꝛ eſt ĩimundi.fornicatõʒ

4

Capitulũ.xliiij.

VYeꝛo ĩmũũ ditiam. libidinem. cõcupiſcentiam

malam ⁊ auaritiam q̃ᷓ ſimulachroꝝ ſeꝛnitus
febrẽ illecebroſe carnis ĩtellige.hec Beda.
Poteſt etiam ꝑ ſocꝛum Perri q̃ mulier erat
ſenſualitas que ab Auguſtino mulieꝛ uocat
ſignificari.ꝑ xpᷣm autem ꝗ eſt imago patris
ratõ ᷣm quam hò factus ẽ ad ima ginez dei
Isgit moraliteꝛ ſocrus Petri ſanatur.cuũ ſen
ſualitas q̃ calore ↄcupiſcẽtie febricitans ia
cet:ꝑ rõnẽ ad debitũ ordinem moꝛał uſꝛtntiſ
ruocat᷑. Ideo ſubdit᷑.⁊ miſtꝛzabat eis qꝛ ſen
ſualitas r formata vtute morali miniſtrat ⁊
fuit rõni.Et tũc hõ pcim ꝙ ante cũ ĩ eo ẽẽt
ſ noueꝛat:icipit agnoſcer̃ poſtquã ab eo exi
uerit. Uñ Cꝛip. Si uis dicer̃᷑ peccati fetoꝛeʒ
excogita id poſtquam factũ ẽ.cum vᷣſydeꝛio
ereptus fueris.cũ non adhuc moleſtat igniſ.
⁊ tunc uidebis quid eſt peccatum. Nota ẽt
de quatuoꝛ ĩfirmitatibus premiſſis.quod ſpi
ꝛitualiteꝛ ꝑ lepraʒ poteſt ĩtelligi culpa origi

nalis.per paralyſim cul pa act ualis ĩ omittẽ

do.per febrem actualis ĩ committendo per
uexationem demoniacam culpa eꝛroꝛis. De
inde ponuntur ad confirmationem legis euã
gelice multa miracula in generali.quia au
dito hoc miꝛacło ⁊ (ueſper facto.cum ſol oc
cidiſſet) ⁊ ad occaſum ueniſſet (oẽs ꝗ)i illa
ciuitate (habebant ĩfiꝛmos ua rijs languori
bus detètos ⁊ a demonijs vexatos ducebãt
illos ad ipᷣm) ⁊ obtnlerũt ei ut curaꝛet eos.
quia tunc ad hoc poterant uocare. Unde di

cit. Theophilus ꝙ ita tarde aduxerunt enz

ad xpᷣm.qꝛ illa dies eꝛat dies ſabbati ⁊ creõ
bant curationes nõ eſſe licitas duꝛante die
ſabbati. que finiebat in ueſper̃ illius diei ⁊
ideo expectabant oecaſum ut curandos ad
ihm addnceꝛent. ¶At ipſe ſingulis manus in
ponene cuꝛabat omnes) nullius enim mõbũ
hõrebat. qð eſt ↄð medicos ſuꝑbos ⁊ indignã
tis nature qui pauꝑes ⁊ miſeros dedignant
uiſitar̃ ⁊ tanger. Et eiecebat ſpiritus imun
dos uerbo. in ſignum ꝙ ueꝛbum xpᷣi deuote

auditum fugat demonem de cõde peccatoꝝ.

Licet autem poſſet etiam omnes cuꝛar̃ ſolo
Sbo.tamen quandoq; appoſuit manus: quia
haumanitas xpᷣi eꝛat quaſi oꝛganuz ſeu ĩſtꝛu
mentum diuinitatis ipſiꝰ in miraculis faciẽ

dis. Et ideo ſicut artifex mediante inſtrumẽ

to operatur. ſic uirtus diuina ĩ xpᷣo ꝑ appli
catõem humanitatis aliqua faciebat: ut ea

ↄiunctã deitati öclararet. Miracula ꝗdem uavas a vf
xpᷣi ad duo ordinabãt.ſ.ad manifeſtationez mabaut⸗

diuinitatis ſue.⁊ ad ↄfirmatõem ſue doctrĩe
pꝑ quam homines ad fidem iducebant. Añn
⁊= ad tactũ man“ eius ſanabant ifirmi cura
bant leproſi.illumiabant᷑ ceci. ⁊ ad uocẽ eiꝰ
ſuſcitabãt mortui ⁊ eijciebãt᷑ ſpũs immũdi.
Peꝛ G̊ ãt ꝙ ueſꝑeꝛe facto obtuleꝛunt ſibi in
firmos ⁊? demoniacos.ſignificatuꝛ quõ hora
mundi ueſꝑtiua xpᷣs uenit demones eijceꝛe
0

BDe ſuſcitatione filij

ĩfirmitates hominum curare. ⁊2 per occaſů

ſol ſigniſicat᷑ ꝙ paſſio ſua.in qua ſol iuſtitie
occidit.futura erat medicĩa ois ſpiritualis ĩ

firmitatis. Unde pᷣm Bedã.miſtice ſol occu

biꝰ paſſionẽ moꝛtẽq; ulius ſignificat.ꝗ dicit
q;din ſum ĩ mũdo lux ſum mũudi.⁊ ſole occi
dẽte plures q; ante ömoniaci ⁊ egꝛoti ſanan
tuꝛ.qꝛ tẽpoꝛalit᷑ ĩ cãne uiuẽs.paucos iuõo

ꝛum docnit.oĩbꝰ ꝑ orbẽ gentibus.fiði ſalutiſ

q; dona trãſmittit. Moralit᷑ vo occaſus ſoł
põot dici caſaus mũdane ꝓſpeꝛitatis.poſt quã
multi ſanàt᷑: ꝗ luccẽte ſole ꝓſpeꝛitatis quẽ gꝛa

uit᷑ infirmant᷑. Conſidera ꝙ paucis vbis mul

ta bic miracula eomphendunt᷑ que expᷣſſe
fortaſſis ĩcredibilia uiderent. Un Criᷣ. Tu
ãt intẽde.quantã multitudinè curatam trãſ
currũt euangeliſte. nõ unumquenq; curatũ
dicẽtes nobis ⁊ enarrãtes.ſg uno vbo pelagꝰ
ĩieffabile miꝛaculoꝝ ſuꝑueniẽtes.ut ñ ruꝛſus
magnitudo miꝛaculi ĩcꝛedulitatem ĩmittat.
ſi tantam plebem.⁊ uari as egꝛitudies ĩ uno
tempõis momento ſoluit ⁊ emendauit Pec
criᷣ.(Exibant autem demonia a multis cia
mantia ⁊ dicẽtia:qr tu es fil ins ðᷣi. Et incre
pãs ñ ſinebat ea loqui.qꝛ ſciebãt) p uehemẽ
tẽ coniectuꝛam (ipſum eſſe xpᷣm) ñn tñ ꝑ ſcĩe
certitudinem. Uude Beda. Demonig filium
dei confitebant᷑ ⁊ ſciebant ipſum eſſe xppᷣum
Quia cũ ieiunio fatigatum eum diabolꝰ ni
deꝛet.ueꝝ hominem intellexit ſed qr tẽptan
do ñ pᷣnaluit. utꝛum filius ði eẽt dubitabat.
Nüc autem ꝑ ſignoꝝ potentiam. ł inrellexit
uł ꝓotius ſuſpicatus eſt eſſe filium dᷣi. ſed ſe

moꝛte illiꝰ ñ pᷣuidit eẽ dãnandum. uere eniʒz

ðᷣihoc miſterio a ſeculis abſcondito diè apo
ſtolus.ꝙ nemo pᷣncipiũ huius ſeculi coguit.
ſi enim cognouiſſent nunq; diůum glorie cꝛu
cifixlſſent Dec Beda.ideo qt ñ ſinebat ea lo

ꝗ ne homines audientes demonem pᷣdicaꝛe

mundo ueritatẽ deinceps acꝗeſcerent ſibi p

dicãti falñtatem. Uñ glo. Ideo ꝓhibet loꝗ

ne dũ aliꝗs audit demonẽ ueꝛa pꝛedicantez

poſtea ſequat errante m. Impꝛobus eĩ mgr
Va falſis Amiſcer ut ſub ſpecie ueritatis fal
ſitatis teſtimoniũ obtegat. de hoc habes ⁊
glias cauſas.ꝓxle ſupꝛa ð ſpũ imũdo dictas.

(Sacta ãt die ? ualde diluculo. (egreſſus

ieſus Ide caphaꝛnau((ibat ĩ öſertum locuzʒ))
ut applauſum populi fugeꝛet.⁊ ibi ſecretius
oraret. In h dans exemplum ꝙ pᷣdicatõ ⁊ mi
rabiliũ diuinoꝝ oꝑatoꝛ.obet nanã gloriaʒ ⁊
oſtentationẽ fugeꝛe ⁊ ad ſolitudinẽ contem
plationis ac ſecretum orationis pꝰ laborẽ pᷣ
dicationis redire. ut deo gratias agat ð pꝛo
fectu pᷣteꝛito.⁊ ſe diſponat ꝓ futuro. ut ñibi
hauꝛiat ꝙ poſtea pptis effuùdat. Et ſᷣm theo

phbilũ.ondit nobis ꝙ deo dʒ attzꝛibm. ſi aligd
boni facimus. ⁊ ei ᷣbemus diceꝛe qm̃ omne

optimũ deſuper ẽ öſcẽdẽs a te. In deſerto g
xpᷣs orat.non ꝙ ipe oꝛanone idigeat:ſed ut

uidue

nobis bone exẽpliſicatẽis. oꝑatõis.exemplã

7 forma fieret.⁊ ut nos tumultũ ſuger̃ ⁊ cu
rã mũdi uitare.ac ſecretũ mẽtis q̃rere doce
ret.cũ eũ orare ł ei ſilẽter loqui affectamus.
(Et turbe reꝗrebãt eũ)ſ.ꝝx fidem.⁊ uenerũt

uſq; ad ipᷣm ꝑ ſpem (⁊ dtinebant illum)ꝑ ca

ritatẽ (ne diſcederet ab eis ut pfectum cõ
ſequerentuꝛ maiorem. ubi Lꝛiſ. Saudẽs aũt
eos ſuſcipie bat.ſʒ ⁊ uoluit eos dimitter̃ ut ⁊

ꝛeliqui doctriĩe eius pꝑticipes eſſẽt.⁊ iõ ſegt ¶

quibus ait.qꝛ ⁊ alijs ciuitatibus oportet me
euangelizar̃ regnũ ðᷣi).i.qualiter puenit᷑ ad
regnũ ðᷣi:qꝛ ꝑ pniam que eſt uia ad hq̊ peꝛue
niẽdi.Ubi Theophilꝰ. Tranſit enĩ ad alios
magis ĩdigẽtes doctꝛina.qꝛ ñ conuemit ĩ uno
loco doctrinã cõcludeꝛe.ſed ubiq; radies eiꝰ
extẽdere.Ubi ⁊ ¶ꝛi.Simul ẽt conſideꝛa ꝙ;
poterat ĩ eodẽ loco manẽdo omnes attrabe
re ad ſe.Nõ tñ illud fecit.pᷣbẽs nobia exem
plum.ut peꝛambulemus ⁊ requiramus pere
untes.ſicut paſtoꝛ ꝑditã ouẽ. ⁊ medicꝰ acce
dit ad ĩfirmũ. una eĩ anima r̃euperata.pote
rit aligs mille ðᷣlicta abolere.h̊ ¶zꝛiß.
7„ Ofo.
omine ieſu xpᷣe ᷣmoue ⁊ eijce ſpũm
Jimũdu a me: ne aliq? mõ me uvaleat
maculare.ł ĩ maculis detinere.ut ſiz
?7 appareã mo mõötuꝰ. cũ a peſſeſſore pꝛauo

qui ꝑ iĩmũda ölyderia nos agitat fuero libe

ratus. Peto ẽt dqñe te medicum aiaꝝ: ut me
curaꝛe digneꝛis a febꝛe uitioꝝꝑ. quatenus ſur
gẽs ab eis uale tibi miniſtraꝛe.⁊ gaatã ſer
uitutẽ exhibere.Tu ẽt dñe cuꝛa me.⁊ oẽſ ua
ꝛijs aie ötẽtos lãguoꝛibꝰ. ut a pc fis ſani ⁊ in

celumes facti. tibi miſtꝛemꝰ bn‚placita tua

bagamus. Amen.

dDe ſuſcitatione fllij uidue. api.xliiij.

eQ¶ XT geiceps ibat ieſus))cũ diſcipu
Mis ⁊ turba copioſa q̃ᷓ e ſeqᷓbatuz.
itate oꝑm. ſuauitate doctrĩe. ⁊
eeey ſanctitatis eius buotõe ((ĩ eini
tatẽ)) galilee ((q̃ nocatuꝛ Naym)).Secũdo

miliario a mõte thaboꝛ. ẽ ciuitas naym. ⁊ ſu

pꝛa na ym mõs endoꝛ.ad cumſ radicem fluit
torrẽs cyſon. Añ huius ciuitatis poꝛtam ubi
eꝛat ma ioꝛ ↄ curſus ppłi.obuiauit dñs multi
tudini hoĩm effeꝛentiũ.i.extra portatium de

functũ filiũ unicũ uidue ad ſepelẽdũ.qꝛ an

tiꝗtus loca ſepultuꝛe erant extra ciuitates

⁊ hoim habitationes.nec cadaueribus ĩfice

rent᷑ loca ⁊ homines. Poc ãt ſic factuz ẽ ut

euidentius eſſet mira culũ coꝛam multis fac

tũ.⁊ multi eſſent teſtes tati miꝛaculi.⁊ quia
uacabàt ad pietatis opus ꝓſequẽdo funus ⁊
ↄſolãdo uiduã ⁊ orbatam mrem.meꝛueꝛu nt

ipᷣm uiõr̃ miꝛaculũ.ubi Gꝛegꝰ.nicenus.eꝛum
ne molẽ bꝛeuibꝰ neꝛbis explicuit. Mateꝛ ui

dua eꝛat q̃ ſ ſpeꝛabat ulteꝛius filios ꝓcꝛeare

necis eaf
ſa aul tie
ſeſcir let nun en 6
iilluſ i,
ſnit al u ⸗
irnn ilae n
it utiu Mals *
Ndeludnimtieenn
niſte ucnean
nui ſfcehith ne 2
ſeennnn r
tctaelim m
Outeſens iandt Dug
Nirſeorn eetnn Mei mi
Rar crfarht Nei ng
ſctautlcrſehrganri
Edrilontienangaſn
Ciurifeltgrnn genn
yrrilefilca mrn
tgfenn gies teeir lan
iiſtonaingnmniten
iponſts ft pheniin
i nuſtting er ſne
Alnnffltticnne W
ſgntdiure Etnuethen⸗
atüte 4 gi zict⸗ ͤ

. Onſſeg en
llud fecit ibi⸗ nobe⸗ 4
bulemus ereguiranns
e halti i.t nell ii
n ci anina enperati e
icta abolere, 5Aaß,
“ê Pfo.
1pe moue ? ejxe ſpin
erne alig? moͤ ne valeat
i maculis etinere, it ſ3
tud iͦ apeſſeſſore peano
la nos agifat fuefo libe
te medicum alan ꝛut me
bꝛe uitiop Augtenus ſur
i miniſtrge,1 gala ſer
edfe cmna me.1 eſna
onb um a Petis ſanin in
miſnems düplacita tus

eflij nidue, Capi rliih⸗

ceps bat leſie) i ſeien
ba copioſa i ei ſecatut.
eopnm. ſnaulate Coteleer
ſtals eins zuote 4
nocatu: ſanm)) Set⸗
babor cinitas nani
Gdoꝛ.0 cuinſ radien

hnius ciunaus dene
obuiaun d
nophli.

“R

Pꝛime partis

non habebat ĩ quẽ dirigeret aſpectũ uice ðᷣ
functi.qꝛ unicꝰerat hunc ſolũ lactauerat.hᷓ
ſolꝰaderat alac hritatis cã ĩ domo. ꝗcꝗd mr
dulce ac pᷣtioſum.hic ſolꝰextiterat. uñ ⁊ Ci
rillꝰ. Miſerãda paſſio ⁊ ad fletũ ⁊ ad lachꝛi
mas potẽs puocare ((Quaʒ cũ uidiſſet dſ))
ſic triſtem ⁊ afflictã ((miſcõia)) ac pietate((
motꝰ)) ̃im ꝙ homo ſuꝑ ea.tuz qr uidua erat
tũ qꝛ ñ habebat alium filiũ.a quo i ſenectu
te ſuſtẽtari poſſet.q; ab ipᷣo ((dixit illi)) uer
bo ↄlolatorio ⁊ dulci((.Noii flere )quañi di
ceret.cito cõſolata eris.deſiſte quaſi mortu
um flere: quem mox uiuũ reſurgere umbis.
Merentiũ ↄſolator dᷣus.illoꝝ maxie lachry
mas ĩtuet᷑:qui alioꝝ miſeꝛias ? peccata de
flent. Secũdum Bedã.dñs miſericoꝛdia mo
tus eſt.ut nobis exẽplum imitande pietatis
oſtenderet. unde ⁊? Crip. Jubens g ceſſare a
lachꝛymis:ꝗ ↄſolat meſtos.monet nos de pᷣ
ſentibus defunctis conſolationem recipere.
ſuꝛꝛectõg ſpeꝛantes. Pagani ⁊ gẽtiles cãm
habẽt plangendi öfunctos.qꝛ r̃ ſuꝛꝛectioneʒ
neſciũt:ſed xppiani eã credut.⁊ iõ cãm plãgẽ
di ñ habẽt(Et acceſſit ⁊ tetigit loculum)i.
feretrũ.ut effect ſalutis tactu corporis ſui
Sueniꝛet.⁊ oñdeꝛet ꝙ corpus ſuu deitati uni
tũ:erat inſtrum̃tũ deitatis ĩ miraculis faciẽ
dis. Loculus diminutiue ẽ moꝛtui locꝰ ĩ quo
iacet.ui eĩ niuêti magna pallatia ⁊ ample
domus ñ ſufficiebãt ꝓ loco.ei moꝛiẽti puum
ſpatiũ ſufficit ꝓ loculo.Un moꝛtuo Alexan
dro dixit qdã phᷣs. Quẽ totus mude n capie
bat.hodie paꝛua ↄtiet aꝛce ha( VPi ãt ꝗ poꝛta
bãt:ſteteꝛunt Inec ultꝛa ꝓgꝛedi auſi ſunt. ¶
Et ait. Adoleſcẽs ſuꝛge) ⁊ ſic eũ ſᷣm ꝙ deus
ſuſcitauit.¶? ſedit ꝗ eꝛat mõtuꝰ )qꝛ ſuꝛgẽs
ſedit ĩ loculo ĩ quo iacueꝛat pᷣus (⁊? cepit lo
qui Jut mãifeſte appaꝛeret.ꝙ eꝛat uere ⁊ nõ
apparẽteꝛ r̃ſuſcitat.⁊ foꝛte uerba ipſiꝰ fue
rũt gr̃arum actões(⁊ dedit ilũ matꝛi ſue)
qr nõ ſuo merito:ſʒ matriſ reſurrexerat.ut q̃
8 ipſo triſtis fuerat ĩ ipſo conſolaret.¶ Om̃s
ãt inua ſit timor)ex ſtupoꝛe tanti miraculi.
g timoꝛ ñ fuit alicuius mali: ſed reuerẽtie ðᷣ
potẽtia ⁊ bõitate ((Et magnificabãt)).i.lau
dabãt deuz ⁊ magnũ pᷣdicabat:qꝛ quato gꝛa
nioꝛ ẽ caſus tanto pietas erigẽtis ẽ gratioꝛ.
7 ſpes ſalutis pẽitẽtibus ẽ certior.⁊ dicebãt
¶ ( poheta magnꝰ)). ſ. ĩ lege ꝓphetis pꝛo
miſſ((ſurrexit ĩ nobis Rimo plus quaʒ pphe
ta(⁊ qr dñs uiſit auit, plebẽ ſuã )mittedo eis
ſaluatoꝛẽ at eos redimeret: ſicut medicus ui
ſitat ĩfirmũ ut eum ſanet. Miſtice iſte õfũc
tus ẽ homo ꝑ peccatũ mortale mortuꝰ.Eiuſ
mater ẽ eccleéſia q̃ ẽ uniueꝛſitas cꝛedẽtium:
⁊ cuius filij ſunt credentes ſinguli.peccator
at dicirur filius unicus mris ſue.ſ.eccleſie:
qꝛ quemlibet ita deflet.qñ ĩ peccatũ cadit ſi
cut mr unicũ filiũ qñ decedit.eccłia quoq;
dr̃ uidua.qr ſponſi ſui morte redẽpta.uel qr

——

Capitulũ.xliiij.

nũc qᷓdiu ꝑpegriat᷑ a dño.ẽ ab aplexibus ſpõ
ſi ſui priuata.ð qua uidua dr̃ ĩ pſalmo uiduã
eius bñdicẽs benedicã.Effeꝛt deſunctus cũ
ↄſenſus interior exijt ĩ opus.Quatuoꝛ porti
toꝛes huius defuucti ſũt quatuoꝛ affectiões
cordis noſtꝛi.ſ.gaudiuũ.⁊ triſtitia.ſpes.⁊ tĩoꝛ
Iſta eĩ quatuor portant mortuũ ꝑ abuſum.
ð ꝗbꝰ dicit Beꝛñ. Amt ꝙ ñ decet.timent ꝙ;
non oportet dolẽt uane.⁊ gaudẽt uamꝰ. Utł
iſti quatuor portitoꝛes ſunt amor pc t᷑i. timõ
pniĩe.ſpes emẽde.⁊ pᷣſumptio ð dei miſericõ
dia.Uel quatuor poꝛtitoꝛes ſũt quatuõ que
animã vᷣpcto pſeueꝛae faciunt.ſ.fiducia lõ
gioꝛis uite q̃ tũ hominem ſepe decipit.ↄſide
ratio culpe aliene qua homo coꝛrectõẽ ꝓpri
am deuitat.ſtulta ipeſ penitẽdi ĩ futuro.⁊ fi
dutia nemna quã homo ocipit ex magna di
miſericordia. impnnitas pcroris.qᷓ reddit ad
peccata magis pcliuus. Pñt eti ĩtelligi iſti
poꝛtitores carnalia deſyderia. uł adulatorũ
⁊ benedicẽtium blãdimẽta.ł pᷣlatorũ meꝛcẽ
naꝛioꝝ uerba ungẽtia ñ pungẽtia.⁊ quicũq;
ueꝛbo uel facto fouẽtes hoĩem ĩ pcto. Por
ta p qu am effert ſeu egredit᷑ mortuꝰ ẽ aliꝗs
de quinq; corpoꝛis ſenñbus pct᷑i manifeſta
tiuns. Nam qui uidet uel audit uel loquitur
ꝙ nõ lz moꝛtuꝰ extrahit᷑ ꝑ poꝛtam uiſus ł au
ditus uel oris. ⁊ ſic ſuo modo de alijs. ⁊ iõo
euſtodie ad iſtas poꝛtas ſunt adhibẽde. Uñ
Beda. Portam ciuitatis qua defunctus effe
rebat᷑: puto alique⸗ de ſenſibus eſſe corꝑis.
Qui enim ſeminat ĩteꝛ fr̃es diſcordias.ꝗ ini
quitatem in excelſum loquit.per oꝛis porta
extrabituꝛ mortuus. Qui uideret mulieꝛem
ad ↄcupiſcendam eam ꝑ oculorum poꝛtam
ſue moꝛtis inditia ꝓfert. Qui fabuł ocioſis
obſceniſue carminibus ł detꝛactionibꝰ au
rem libenter aperit hanc aĩe ſue poꝛtã mor
tis efficit. Ceteroſq; qui ñ ſeruat ſenſus moꝛ
tis ſibiipſe reddit additũ. ̊ Geda locul 2
ſcĩa pctoꝛis.ĩ quo tãqᷓ; ĩ lect o male ↄſcĩe re
geſcit. Talis ãt mortuꝰ ꝑ peccatũ mortale
ſuſeitat a o.ꝑ pᷣces eccłie.Sʒ qũo rᷣſuſcita
tur ĩ figura h̊ docet᷑.Siẽ enĩ tꝛia ſunt ſigna
mortis ſpũalis.ſic tꝛia ſũt ſigna reſuſcitatõis
ſpũalis. Signum moꝛtis ſpũalis. accipit ᷣm
ſignum moꝛtis corpaliſ. Signũ ãt mortis co
poꝛalis triplex ẽ. Primum ẽ carentia oꝑatio
nis. ſic carentia ad bñ oꝑandum eſt ſignum
mortis ſpũalis. Iñ ĩ Exodo.fiant imobiles
q̃ſi lapis. Secundum ẽ carentia ſenſus quâ
do ꝑcutit᷑ ⁊ ñ ſenſi ſic quando hõ non ſentit
ꝑcuſſiones ⁊ ammonitões ſpũales.ſignum ẽ
ꝙ ipſe ſpũaliter ẽ mortuꝰ. Unde ĩ ꝓuerbijs
Ueꝛberauerũt me: ſʒ ñ dolui.traxezũt me ⁊
ñ ſenſi. Tertiũ ẽ rigoꝛ.ſic homo quando ha
bʒ cor ita rigidum ꝙ flecti ñ põt ꝑ ↄpaſſõnẽ
ad ꝓximum.nec ꝑ obediẽtiam ad deũ.ſignũ
mortis ſpiritualis. Unde in libꝛo Regum

dicituꝛ.ꝙ manus hieroboam quam extẽdĩt
0 2£½

Petn⸗ firtr e iet⸗ ναρ
4NW

R — n
tes αααιαιαιτα

De ſuſcitatione filij

de altari exaruit. Sie g tria ſt᷑ ſigna mortis
ſpũalis. Gene quippe oꝑari tollit ſuperbia.
ſenſuũ aufert luxuria. ⁊ rigorẽ facit auaritia
⁊ ecõtra ſt᷑ tria ſigna reſuſcitatõis ſpualis q̃
tangunt᷑ in hoc ꝙ reſedit ⁊ cegit loqui.⁊ de
dit ulũ mr̃i ſue. Deꝛ qᷓ̊ ꝙ dic.rſedit:ĩtelligit᷑
contritio.ĩ contritione em̃ homo reſidet ⁊ ꝛe
ſilit a pcto ꝑ hoc ꝙ dicit.cepit loqui:ĩtelligi
tuꝛ ↄfeſſio.i qua homo logꝗt᷑ ſe accuſando.ꝑ.
hoc ꝙ r: dedit eum mr̃i ſue:intelligit᷑ ſatiſ
factio.ꝑ hoc em ꝙ homo abſoluit ⁊ iniũgit
ei ſatiſ factio:rſtituit᷑ mr̃i ſue.i.eccłie ⁊ com
munioni fioliũ ꝑ ſpũalem ĩcoꝛpoꝛationẽ.q̃ ꝗ
dem ſatiſfactio fit ꝑ tria.ſ.ꝑ oꝛatõʒ.ieiuni.
⁊ elemoſinâ. Sed modus ilte reſuſcitationis
tãgitur cum dicit᷑acceſſit ⁊ tetigit loculũ.
Ad mortuũ ſpũᷣalit᷑ ſaluatoꝛ accedit ⁊ appꝛo
pĩquat cũ aliquem gram pᷣuenientẽ ł ðᷣſiyde
riũ ꝓpᷣe ſalutis ei donat.CLoculũ tangit.qñ 2
ſciĩam ⁊ cor duꝝ pctoꝛis ad pniam emollit.
⁊ pctorẽ ad ſui cognitãem r̃ducit.⁊ tũc mor
tuus a pcto ꝛefurgit.Et ſciendũ ꝙ ſpũſſanc
tus pctm ꝑ moꝛtem uoluit deſignari ad oſtẽ
dendũ quantum pcem ſit fugiendũ ⁊ q́;dtum
ð eo ſit dolẽdum qñ ẽ cõmiſſum. Pei᷑ʒ rugiẽ
dum ẽ ut moꝛs. ⁊ de eo dolendũ è taq; ð mor
te. Sic dolere dʒ ꝗ amicuz ſuuzʒ in pcto mõ
tali uidet.ac ſi eum moꝛtuũ uideret. iĩmo ẽt
eũ plus doleꝛe dʒ.Et qꝛ ſiẽ moꝛtuus iſte figu
rat pctorẽ.ſic eius ſuſcit atio figurat pecca
toꝛis ↄueꝛſionem.ideo ſicut multum timẽdũ
eſt pct᷑m. ⁊ multũ dolẽdum ð eo cõmiſſo: ſic
multũ deſyderanda & pct᷑oꝛis ↄueꝛno ⁊ młtũ
gaudẽdum õð ipᷣa iam facta.Obſecro ergo o
pctoꝛ dñm ut reſuſcitet te a moꝛte peccati.⁊
reſtituat te ſct᷑e eccłie ſue.iĩ laudẽ ⁊ gloriazʒ
nominis ſui.⁊ (ut ait Ambro) ñ geaue pctᷣm
E ꝙ pñie tue lachrymis ipe lauaꝛe ñ poſſis.
flet ꝓ te mr̃ eccłia:q̃ ꝓ ſingulis tanquam ꝓ
unicis filijs uidua mr interuenit. Compatit᷑
quodã mõ ſpiritali doloꝛe natuꝛe.cũ ſuos li
beꝛos letalibus uicijs ad moꝛtẽ cernit urge
ꝛi. Uiſcera em ſumus de uiſceribꝰ eius Un
2 Aug.de iuuene illo reſuſcitato gauiſa eſt
mr uioua:ð hoĩbus in ſpũ quotidie ſuſcitat᷑
gaudet mr eccłia. Ille ꝗqde mortuꝰ eꝛat coꝛ
por̃ᷣ.illi ãt mẽte.Moralit᷑ tꝛes mortuos xpᷣs
iuſcitauit.puellaz ĩ domo clauſaz. i.mõtuũ
conſenſum ðᷣlectationis pꝛaue, ĩ cogitatõe
len uolũtate adhuc tectũ Juuenẽ ĩ porta.i.
moꝛtuũ ꝑ actũ pct᷑i.in uerbo nutu ł oꝑe Ta
ʒaꝝ ĩ ſepulc hꝛo.i.moꝛtuũ lapide mole ↄſue
tudinis peccãdi pꝛeſſum.male olentẽ ⁊ alios
fama corꝛumpentẽ. Omnes iſtoſ ſuſcitat ⁊ ſa
nat dñs.cuũ ad ipᷣm redeũt ueraciter peniten
do.Et tanto leuius reſuſcitat ꝗſq; ꝑ gratiaz

quanto minus moꝛtificatꝰẽ ꝑ culpam. Ande

dns puellã coꝛã paucis ð facili ſuſcitat.puel
le dicẽs(ſuꝛge) Juuenem corã pluribus ⁊ q̃

ſi difficuius tangens feꝛetꝛum ⁊ dicens ( 2

*νh enee an, en .

4 4 f 7
*. isse tesebdee

uidue

doleſcẽs tibi dico: ſurge) AQagaꝝ difficilime.

qꝛ cũ lachꝛymis.cũ fremitu.cum ſni pertu

batõe.cũ magna uoce dicẽs(azare uẽi fo
zas )⁊ qſi cum auxilio ⁊ teſtimomo pᷣſentiuʒ
dices (ſoluite ⁊ ſinite abir)ñ ꝙ dño tã facił᷑
nñ fuerit reſuſcitatio lagzaꝛi ſicut puelle: cum
(ut ait aug.)nemo tâ facile excitar ĩ lecto.
quam xpᷣs ĩ ſepulchro.ſed qni facta aliarũ r
rum ſunt exempla. longa em ↄſuetudine pᷣſ
ſus.uix ⁊ q̃ſi cum labore ſuſcitat᷑.Qui ut ſuſ
citet dñm cogit lachrymari ⁊ eiulare.⁊ ideo
licet omne pcim maxime tam̃ peccandi con
ſuetudinem fugere debemus:qꝛ hic ſanatuꝛ
difficilius. Unde Ambꝛo. Omne peccatũ cõ
ſuetudine uileſcit.⁊ fit hemini q̃ſ nulluʒ ſit
Sic ⁊ econuerſo.omnis uirtus bona ↄſuetu
dine fit grata ⁊ facilis.qr nihil ðheret aſſue
ſci ſic ł ſic.Criplex ẽ g mors culpe ðſignata ĩ

pdictoruʒ triũ morte.ſcilicet peccatuʒ cõdis
peccatũ operis. ⁊ peccatum conſuetudinis.

In ſuſcitatione vo hoꝝ trium mortuoꝝ oſtẽ
ſum c.ꝙ ſaluator poteſtatẽ habet ſuper tri
plicẽ mortẽ.ſ.natuꝛe.culpe.⁊ gehenne.ſuꝑ
triplicẽ uitam.ſ.natuꝛe gre.⁊ gloꝛie.Quãtũ

mortuũ iſinudte diſcipulo audiuit.ſʒ ad euʒ

ire noluit.i.ad mortuũ ĩ obſtiatõe ł ðſpera
tione ſeu praua pct᷑i excuſatõe.de quo dixit
(dimitte mortuos ſepelir̃ mortuos ſuos) hec
igr audiẽtes.ꝗ ſtant nõ pſumant. ſed cauti
ſint ne cadant.⁊ ꝗ ceciderũt ũñ deſperent. ſʒ

ſoliciti ſint ut reſurgant. UVñn aug. Pec g ca

ꝛiſſimi andiuimꝰut ꝗ uiuũt uiuãt. ꝗq mortui

ſt᷑:reuiuiſcãt.Siue adhuc petm ĩ corde con
ceptũ.ñ ꝓceſſit i factum pẽiteat.corrigat co
gitatio.ꝛeſurgat mortuꝰ ĩtꝛa domũ conſcien
tie.ſiue iam ꝙ excogitauit:admiſit.nec ſic ðᷣ
ſperet.ñ ſurꝛex it mortuꝰ itus.ſurgat elatus.
peniteat facti de proximo reuiniſcat.nõ eat
i ꝓfunda ſepultuꝛe.non accipiat deſuꝑ ↄſue
tudinis molẽ. Sed forte iam illi loquor.ꝗ iã
dquꝛo ſui moris lapide pᷣmit᷑.ꝗ iã urget᷑ con
ſuetudĩs pondeꝛe.ꝗ iam quadriduanꝰ putet
Nec ipᷣe deſpeꝛet.ꝓfundꝰ mortuus ẽ: ſed al
tius ẽ xpᷣus.agunt ẽt tales pnriam. Neq; enizʒ
lazaro reſuſcitato poſt q̃driduũ ullus putoꝛ
i uiuente remanſerat. Ergo ꝗ uiuunt uiuãt.
ꝗ autem mortui ſunt ĩ quacunq; harã trium

morte ſe iueneꝛĩt:penitentiam agunt accel

leꝛent.iam r̃ſurgant.Unde Cꝛi.Ne aundea
mus.ꝗ ſtamus.iʒ dicamꝰnobiſipis. Qui eſti
mat ſe ſtare uideat ne cadat.ne deſpeꝛemꝰſi
cecidimꝰ.ſed dicamꝰ nobis.nũquid ꝗ cadit
ñ r ſurgat.eteĩ młti in ipᷣʒ celi ueꝛticẽ aſcẽdẽ
tes.⁊ oẽm paciaʒz öᷣmõſtrãtes parũ lapſi ſt᷑.
⁊ ad ip[ʒ uener̃t malicie baratꝝ.Alij ſt ruꝛſꝰ
ad celu inde aſcendeꝛũt.⁊ a ſcena ⁊ ſcurrili
tate ad ãgelicam ſunt traſlati urbanitatẽ: ⁊
tantam onneꝛunt uirtutem. ut ömones abe
gerit ⁊ młta ſigna alia opꝑati fueꝛĩt.Et horũ
gdem plene ſt ſcriptuꝛe ⁊ plena uita exẽplis

.

.

ðM

Nun e eci⸗
ſana ljfeln er

de

enent

eitlent,dd
in ocinni nee⸗
untwen tſinienen
cigeeidim derln
nigfennk nd
Iiinaktetnineſgcet tenren
tuun gret eineg Nens
Penrunlccuenstangen din
untoginmnouenern es an
Donnesd mtondl gnoan ken
1genetiiininntnnen
Rlagtcischtänmen
Meindcicrmn wrri nd

eſſenaiaunttmin:
Getgofkeonnaneterd
Mrotortionunttsrcherirn
tepongnteman een
Ulgigen tf dehunsonrr
Oltebis go ſtenn nnes ee
tgrde rfin Ntnnun,
ttkuegene S
tſtin tnezd⸗
ngrarifene.

. senne.
Neesdnuien

nöl trienn id

tontht
tetpeccantztdi
eccatum conſnenmeins,
op mum mornoroſi
eſtate habet ſier ii
cllpe, gehenne ſ,
ne gfe. ? glorie Auqti
vulo eucluit. ch ez
niobſtiatoe l öſpera
rcuſatoe, ge quo dirit
lr mo tuos ſnos) bec
öſumant. ſec cauti
gerüt ſ deſperent ſ
Uñn aug. Dec 5 ca
inüt uinat. q mortui
buc pctm i corde con
npeneat orrigetc.
o ina dommu conſcien
auit: admmiſt net ſe d
us itns. durgar elatne⸗
imoreutuiſcat er
non acetpiat deſip Ae
ſone inm ll loge gan
temit/ gui nhet

—

Puntcan⸗ tonp»nA de Wegir⸗

Deꝛime partis

nobis.Quemadmodum em̃ medici difficilio
ꝛes egrituchnum eligentes libris mſcaibut. T
huiu enendatois metbhodum, i. doctrinam
docẽt.ut ĩ maioꝛibꝰ exercitati facile minora
ſapereſt: iig htiq; ? de magna peccatoꝝ in
mẽdium adduxit.ut ꝗ parua deliqueiunt .ꝑ
illa facilem horum emendationem ĩueniãt.
Si enim maiora habueꝛunt ſanationem. mł
tomagis minoꝛa. Igituꝛ aꝛmemus noſmet
ipſos bonis opezationibus. 7 ſi aduenezit
aliquod delictum abluamux ut digni efficia
muꝛ in gloꝛiam dei.uiuentes preſentem uitã
futura feui uita Dec cꝛi. conſieꝛa hic uidu
am de morte filij flentem ⁊ ita tu omnibus
poſtpoſitiſ de mõte aie tue luge ⁊ lachryma
re. ut merearis ab ipſa morte ale ꝑ tactuʒ di
uine miſerationis ꝛeſuſcitari.Abſtine a riſu
2 cachino.cogitans qr de cũctis actibus tu
is ꝛedditurus es ratõem iĩ iudicio. Uñ Eꝛiſ.
TNihil quippe ita conglutinat deo ut lachry
me ille quas ⁊ peccati dolor ⁊ amõ uirtutis
effundit.ſiue pꝛopria peccata gs ſiue etiam
lamẽtef aliena. Cuius ⁊eĩ ꝛei gratiaʒ ĩ cachĩ
num laxaris ac viſfluis.ꝗ tantorum ſponte
factꝰ es cã merorũ.ante teꝛribile illõ xpᷣi ſta
tuꝛꝰ tribunal.⁊ ſũma cũ examĩatõe ꝛõnem ꝓ
cũctis actibꝰreddituaꝰ Hec Cꝛiſ. Ualde ãt
picaloſum ẽ ꝙ peccatoꝛ ĩ ſordibꝰ peccatoꝛũ
in moꝛte amme iacet.non curanſi ſe ꝑ peni
lentiam purgare ⁊ ꝛeſurger̃. Si enim liguis
bominum loquaris ⁊ angelorum.⁊ ſi tot peꝛ
tuam doctꝛinam ↄuerteres hoĩes quot fuer̃t
hbomines ab initio mòi ł quo ſunt ſteile celi.
2 teipſum ꝑ penitẽtiã nõ mundaueris: factꝰ

eſt uelut es ſonds aut cibalũ tinniens. cipa
na enim ad utilitatem hominũ ſeruiẽs pulſã

dõ ſeipſam conſumit.Et ſi habueꝛis omneʒ
ſcientiam. ⁊ ſi per tuam ſcientiam ⁊ tuis diſ
cretis ↄſilijs. omnes reges mundi łH p̃ᷣncipes.
immo totus mundus pacifice dirigeꝛentur. ⁊?
⁊ teipſum ꝑ penitentiam non correxeris: ni
hil ꝓficies.Et ſi habueꝛis omnem fidem ita
ꝙ trahas ad fidem omnes iudeos.hereticoſ
paganos.⁊ ſi in peccato moꝛtali eſ.nihil ti
bi pꝛoderit ad uite eterne ſalutem. Item ſi
mile clauſtra faceres. ⁊ mile hoſpitalia ma
nu pꝓpria edificaꝛes.⁊ ĩ illis omnes mõi pau
peꝛes bonis tuis paſceres:quã diu ĩ peccato
mõtali ꝑſiſtis ĩ ſtatu ſaluandoꝛum ñ es.IYtẽ
ſi coꝛpus tuũ ad cremãdũ daꝛes ut Laurẽtiꝰ
ad excoriandũ ut Bartholomeꝰ.ſi crucifige
reris ut xpᷣs.⁊ ſic cũ unico pcto mortali mo
reꝛeꝛis: niquam ſaluareris. Item ſi mile mi
lia miſſaꝝ ꝓ te dicerentur.ſi omnes ſancti in
celo cum omnibus angelis ꝓſtꝛati ante deũ
ſanguineas fundeꝛent lachꝛymas uſq; in diẽ
nouiſſimum orantes ꝓ te nõ flecterent miſe
ricordiam dei ad miſeꝛendũ tui.ſi diicedeꝛeſ
iĩ peccato mortali ⁊ ideo peccatoꝛi ĩ morte a
mume iacẽti plus naleret una ↄfeſſio bõa /6é;

uolẽétibus.

oĩa beneficia pᷣdicta ꝑ eum facta uel ſibi ĩpẽ

ſa
Oro.
