nelut ſtercora arbitrat᷑. Tali pena ẽ res ere
atas ꝓ quacũq; neceſſitate pſpicere.ſʒ ſolũ
delectat ꝑ amorẽ dᷣo dulci adheꝛeꝛe: Nec
tñ dñm in pauꝑtate ꝑfecte im itari poteꝛis q;
tũcunq; te aſtꝛinxeꝛis. Nec ur̃ iI nr̃a panpeꝛ
tas ſue eꝗparaꝛi poſſit.quãtũcũq; a nobiſ to
tis uirib obſeruata fuerit. Ad ꝙ omiſſis ali
js q̊ reddi poſſunt rõibus.ſ.qꝛ deus ẽ.⁊ quia
ditiſſimꝰ ⁊? oĩm dñs ⁊ qꝛ ꝑfectiſſimis.⁊ huiuſ
mòi ſitibus hãc ſpecialẽ adduco ꝛõez. qꝛ ipᷣe
ñ ſolũ pauꝑtatis penuꝛiã ſʒ eiꝰ obpꝛobriũ aſ
ſumpfu. Nam noſtra pauptas qꝛ uolũtaꝛie ⁊
ꝓ dei amore aſſumpta ẽ. reputatur ⁊ eſt uir
tuoſa. ⁊ iõñ obprobꝛioſa.ſed honorifica.ha

betur etiam apud malos. Ipſius vo ñ ſic.nõᷣ

eĩ cognoſcebatur nec ſciebatur ꝙ uolũtaꝛie
pauꝑ eẽt.ſʒ credebat᷑ ꝙ neceſſaria: vauꝑtas
eũ teneꝛet.⁊ hec obpꝛobriuz ⁊ ↄtẽptũ parit.
cũ eſſet abſq; domo ⁊ poſſeſſionibus ⁊ diui
cijs.ſcientibus hoc uniuerſis.magis hẽbat
ↄiẽptui a mitis: hꝰmõi em̃ pauꝑes q̃ſ ab oĩ
bꝰ cõculcat᷑.ſi ſapientes ſt᷑.ñ eis cꝛedit᷑.ſi no
bi s: nibilomin deꝛidẽ f ⁊ cõtẽnuntuꝛ.ĩmo
ꝙ plus ẽ ſapia ⁊ nobilitas.⁊ oĩs vtus in r̃pu
tatõe hoĩz ĩ eiſ extincta ur̃.Deijciunt eĩ qᷣn
ab oibuſ adeo ut nec amicitie ãtique.nec ſã
guinis uincula ut plurimũ eis ꝓſint cum oẽs
Fre tales amicos uel ↄſanguineos habere
cuſent.uides bñ quõ nec eius paupertati eꝗ
perari. nec eü imitari potes.i tã ꝓfunde pau
ptatis ⁊ humilitatis abiectiõe. Et ꝓpreꝛea
paupꝑes mũudi ↄtemnẽdi ñ ſt᷑:ꝗ ipſum dñʒ re
putant. Quãtũ ẽt noſtra paupeꝛtas a domi
ni pauptate diſtet: conſiderare potes ex plu
ribꝰ ꝗ ſimul tãgit Crip.dicẽs.cum naſcituꝛꝰ
erat ñi exquiſiuit clarum domũ.neq; matre
diuitẽ ſed pauꝑem. ⁊ ſponſum tectoꝛẽ hentẽ
2 in tuguꝛio naſcit᷑ ⁊ ĩ pᷣſepio ponit᷑.Et diſci
pulos eligens:non ret hores non ſapientes ñ
diuites ñ nobiles ſʒ paupes.⁊ ex paupeꝛibuſ
⁊ undiq; ignobiles elegit.Et mẽſã apponẽs
quandoq; quidem oꝛdeaceos panes aponit:
quãdoq; autẽ ipo tempoꝛe diſcipulos a foro
emere iubet.Et ſedilia faciens. ð̊ feno facit
Et ueſtumta induens uilia. ⁊ a multis in illo
tꝑe differentia circuamictitur. domuʒ at nõ

De mapco manum

habauit. Si autem tranſire ò loco ad locum
etebat ambulans h faciebat: ⁊ ita ambu
lans ꝙ fatigabatur ⁊ ſedẽs ñ theono opꝰ ei
erat neq; puluinari ſʒ pauimento: ſic ̊ xpᷣus
paupꝑ erat.ꝗ tñ dñs oĩuʒ rex expectabil erat
Hec Crip. Attẽdamꝰhec ⁊ erubeſcamꝰ nos
miſeri:qꝛ talibꝰñ ↄtenti.dñm ↄtẽnimus imi
tari.Et maxie h̊ tpᷣee malo quo ois ꝗ paneʒ
hʒ ↄtentari ðbeꝛet. Un Hiero. T ⸗ miſe
ꝛias.huius tpꝛis.⁊ ubiq; gladios leuiẽtes ſa
tis diues eſt ꝗ pane non indiget ſatis potenſ
qui ſeruiꝛe non cogitur.
Oꝛatio.
Oĩe deus oĩpotens qui oĩa que celi
d ambitu ↄtinentur.ſub pepibus hoĩs
ſubieciſti:ut ſolus hõ tibi ſubiectus
eſſʒ totus exterioꝛa nempeꝓ hoĩs coꝛꝑe cũc
ta creaſti ipum vo coꝛpus ꝓ aĩia.aĩiam uero
ꝓ te.ut tibi ſoli uacaret ⁊ te ſolum amaret:
qui etiam das iumentis eſcam ipoꝝ ac uolu
cribus celi.⁊ piſcibus maris paſtum. da mi
hi huius uite neceſſaria ad ſalutem meam.
⁊ ad laudem tuam.uut ſic ꝑ te ꝓuiſus meliuſ
tibi uacare ualeã:da quoq; mihi ĩ oĩ ðᷣfectu
2 penuꝛia pacientiã ne puſillanimitate fꝛac
tus öficiam Amen.

de manco manũ aꝛidã hñte. CLCa.lxxij.

Actũ ẽ ãt poſt hec in alio ſabbato
ut itraret ieſus ĩ ſynagogam eoꝝ:
doceret. Naʒz ̃ᷣm Pylarium pꝛe
miſſa ĩ campo dicta ſunt ⁊? geſta.
? poſt h̊ ſynagogam ĩgꝛeditur. Sabbato in
trauit ſynagogam ad docendum ꝑꝑ maioꝛẽ
ppłi frequẽtiam ⁊ ↄuentum. Unde Beda.
Sabbatis pᷣcipue dñs in ſynagoga docet.
opatuꝛq; vtutes:ũñ ſolũ ꝑꝑ inñnuandũ ſpiꝛita
le ſabt atum ſed ẽt ꝑꝑ celebꝛioꝛezʒ eo die po
puli ↄuentum:cui tunc moꝛis erat ꝗqa uacarũ
a laber̃ ꝑ legem iubebat᷑:legendis audiẽdiſ
q; ſcꝛipturis opam dare. Nam ſicut hgbus
uenaàdi ars ẽ. ubi feꝛaſ.ubi piſceſ ⁊ uolucreſ
plus habundaꝛe didiceꝛint. ibi maxime ſua
recia tendunt:ita dũs ſemꝑ docuit ĩ ſinago
ga ⁊ ĩ tẽplo quo oẽs iudei ↄueniebãt:uolẽſ
oẽs holes ſaluos fieri.⁊ ad agnitõez vitatis
uenir᷑. Pec Beda.Ecce ĩ xpᷣo tria.ſ.m̃tis ſta
bilitas.qꝛ lʒ phaꝛiſei ĩſidiaꝛẽt ei.ñ tñ metue
bat uenir̃᷑ ubi eꝛant.⁊ hoc ẽ 3 puſillanimes
doctrina ueritatis. qa ĩ publico docebat.æ
hp ẽ 3 hr̃ticos geli ĩmẽſitas.qr totum G̊ ꝑꝑ ſa
lutem aĩaaꝛum faciebat. ⁊? B ẽ 3 eos ꝗ ide q̃
runt uanã głam uł tpꝛale lucꝛum ſeu ↄmõzʒ.
Et eroat in ſynagoga hõ hnñs manum aridaʒ
7 3ctam ? obſezuabant. i. doloſe ſeꝛuabant
eũ phariſei.ſi ſabbato cuꝛaꝛet ut illũ argue
rent uł accuſarenr. Unde interrogabant eũ
malicioſe. ſi licet ſabbatis euꝛaꝛe ut ſi dice
ret non: arguerent euʒ de imiſericordia uel

gridà huũte.

impotentia:ſi diceret:n aceuſarent eum de

ſabbati tranſgꝛeſſione. Ubi GBeda.Quia ſo

lutionem ſabbati quam in diſcipulis argue

bant.excuſauerat ipum calumniari uolẽteſ
obſeruãt:ut ſi in ſabbato cuꝛet.tꝛanſgreſſio
nis eum accuſent.ſi nõ curet crulitatis aut
imbecillitatis arguant. Ut enim ait Beꝛñ.
In lactis obſeꝛuatoꝛes.in uerbis expꝛobꝛa
toꝛes:in toꝛmentis ſuſtinuit illuſoꝛes. Et ui
dens dñia cogitatões eoꝛum:iuſſit hominem
infirmum ſurgere ⁊ ſtare in medio: ut miꝛa
culum eſſet magis manifeſtum: ⁊ euidentiꝰ

aꝛgueretuꝛ cecitas malignantium: æ quaſi
petendo queſtionem ab eis motam ſub alijs
ueꝛbis hoc idem queſuit ab ipſis. Illis auũt

ſic tacentibus pꝛopoſuit ſimilitudinem ð ani
mali.⁊ ſoluit queſtionem pꝛius uerbo:oſten
dens per rationem ⁊ licitum eſt ſanar̃᷑ hoĩeʒ
die ſabbati.⁊ eſt ratio talis. Magis ſubue
niendum eſt homini qᷓ; animali. ſed animal
ſi cecideꝛit in puteum uel foueam extꝛahit᷑
? liberatur die ſabbati:ergo multoplus hõ
q ẽ nobilioꝛ ⁊ melioꝛ.cum ſit factus ad ima
ginem dei ſi in infiꝛmitateʒ ceciderit.curat᷑
die ſabbati.ſi enim hoc fit ꝑꝑ cupiditatem

tempoꝛalium multomagis debet iſtud fieri:
ubi ſalus queꝛitur animarum.Et ſic ipᷣi uite

cõis ⁊ ppᷣe ↄſuetudis uincunt exẽplo. Unð

CKrip̃. Uobis ouẽ lʒz ĩ ſabbato ſaluar̃.⁊ mihi

hoieʒz non licet. Uobis manibus licet extra
heꝛe.mihi nec uerbo licet curaꝛe.Ecce nec

medicinam confiteõ nec manum meam ſu

illum extendo. Dieo uerbo ⁊ ſanatur ifirm
⁊ legẽ ſabbati ur̃i non trãſgredioꝛ ⁊ ſine ope
re opus uirtutis conſumo. Dec Cꝛiſo. Sed
auari phaꝛiſei plus diligunt ouem qᷓ; homi
nem pꝛoximum.⁊ laudant impendere ſubſi
dium in oue.⁊ accuſant beneficium caritat᷑
in homine. Unde Pieꝛo. Sic ſoluit queſtio
nem pꝛopoſitam ut interrogantes auaricie
condemnaꝛet. Si uos inquit.in ſabbato ouẽ
2= qlibet aliud aĩal ĩ foueaz decidens eriꝑe
feſtinatis ñ aĩali.ſʒ ueſtre auaricie ↄſulẽteſ
quãtomagis ego hoĩieʒ ꝗ multomelior ẽ oue
pᷣbeo liberaꝛe.Uñ ⁊ Raba. Competenti er
o exẽplo ſoluit qõnẽ eoꝝ:ut eos ondat ſab
atum uiolare ĩ opeꝛe cupiditatis.qui eum
uiolaꝛe aꝛguunt in opere caritatis legez ma
le interpᷣtantes.que dicunt in ſabbato a bo
no feriandum:in quo a malis tantuʒ feꝛian
dum eſt. Unde opus ſeruile non facietis in
eo.i.peccatum ꝗa ꝗ facit peccatum. ſeꝛuus
ẽ pct᷑i:Sic ĩ et᷑na ꝛeꝗe a malis tantuʒ feria
bitur non a bonis. Pec Rabãus.Secundo
ſoluit queſtionem facto:hominem habentẽ
manũ aꝛidam ſanando. Tũc enim ait illi.ex
tende manum tuam ⁊ cum extendeꝛet. ſtati
reſtitutꝰẽ ſanitati in quo patet perfectio ſa
nitatis. Ubi Cꝛiſo. Ut propoſiium legis quã
iudei nõ intelligunt ſamtas manifeſtat. Si

Aiit in acus bnl
ſe lar in hu ſuutu:
ee ſibbaii e gous ernt
jite terit y'helatis⸗
gii einmmieſtili nijn
ſerſcora ni n.? igeo alie
cieſabbart, a ſola liclte ſz
ſice n Bedi? Rabani
Nnunu arli hunnu geus n
greſacta pmmainmno
erirüegtentuſzin miſera
bononoenfracnt gin
in once eneſasreſcun
ſpnagoga ern aridnge
ſbi ni geſſo naioni iu
Eichli inexcuſabilis
usalda iubetur enen
blltno ie nullo nelius
züͤlgtere curatur, hat
ſunmniliguci gebe
iiſräüſgni grſte niin
Uenieteifo er ſin
9.
Gegigerg unice nö
Dſetinß waz
fümo

oſuit ſimilitucinendeni
lonem peius uerboroſten
tlicitum eſt ſangf hoiez
atio talis. Wagssſbre
inlq; animali, ſec gninel
um uel foueam exnahit
bati:erpo multoplus ho
oe, cumn t factus ad ima
mitatez cecigerit, curat
boc fipp cupioitotem
magis debet iſtud fieri:
jimarum. Et ſc ipi uite
uincunt exiplo. Und
ſabbato ſaluar/? mih⸗
is manibus licet exirg
licet curare Stce dec
ec manum memnſug
verdo ſennmiin
ntraſgredic 2 fneche
,ſamd⸗ det Ciid Dei
8 6ingun onemi; hoi
laudant impendere ſb
cuſant beneficiun cnt
pieꝛo. Sit olit hue/ 10

Pꝛlme partis

enim deus offendituꝛ in oꝑe ſabbati. ſine du
bio infiꝛmitas non fugatuꝛ.quia non poteſt
imuzꝛiam dei beniuolentia ſequi.¶ Iſte ma
cus ẙ Hieꝛo.ĩ euangelio quo utũt nazarei

cemẽtaꝛius ſcꝛibituꝛ.iſtiuſmodi uocibꝰ auxi

lium pᷣcans. Põ cemtaꝛius eꝛã mambus uic
tũ qᷓritans:pᷣcoꝛ te ieſu ut mihi r̃ſtituas ſani
tate: nec turpit᷑ mendicẽ cibos.I ñns ieſus
maxime in ſabbatis docebat.æ oꝑabat᷑ uir
tutes.pᷣmo ut oñ ſeret ꝙ euàgelicu. ⁊ ſpũale
ſabbatũ meliꝰ ⁊ fructuoſius ueteri ſabbato
ſuccedebat.ſ̃o ut ſabbato pluꝛibus occurẽ
tibus ꝓficeret pluꝛib ⁊ ſaluator mõi ex mi
raculoꝝ uirtute manifeſtus fieret. tercio ut
dominus legis ⁊ ſabbati ꝓbaretquarto ut
malũ itellectũ iudeoꝝ ð obſeꝛuatia ſabbati
auferret. dũ bene operando ſabbatũ ſe non
uiolare pparet qui in ſabbato curabat: ⁊ in
hoc corã pluribus legiſperitos confutabat.
Circa ꝙ ſciendũ ꝙ atigꝗ ſunt actus boni ĩ ge
nere entis ꝗ tñ ex ſe ñ habent bomtatem in
genere moꝛis. ſicut edificar̃ domù uel buiuſ
modi: ? talia nõ eꝛant licita in die ſabbati.
Alij ãt ſunt actus boni in geneꝛe moris ſᷣm
ſe ſicut ſunt oꝑa vtutu: ⁊ talia licita ſunt in
die ſabbati. de ꝗbus erat ſanatio manus a
ride.qꝛ erat opꝰ pietatis.⁊ cum hoc eꝛat ad
gliã dei manifeſtã dà.inq;tũ fiebat miꝛaculo
ſe ⁊? ſupra nã m. ⁊ ideo talia poſſunt fieri in
die ſabbati.ñ ſolũ licite ſʒ ⁊ laudabiłr. Mi
ſtice om Bedã ? Rabanũ hõ qui habebat

manũ aridã. hũanũ gẽus indicat.ĩ bono oꝑe

arefactũ ꝓ manu in pᷣmo paꝛente ad pomuʒ
uetitũ extenſa: ſʒ in miſeratione dñi.ſaluti ⁊
bonoꝝ opeꝝ fructibꝰ ꝑ innocẽtes xpᷣi manus
in cruce exteſas ẽ reſtituta.Et bene man“ i
ſynagoga erat arida: qꝛ ubi mar donũ ſcĩe.
ibi ttãſgꝛeſſoꝛ maioꝛi ſubiacet culpe.⁊ Fui?
ẽ ꝑiculũ inexcuſabilis noxe .Sanãdaq; ma
nus aꝛda iubetur extendi.qr infructuoſe de
bilitas aĩe nullo melius oꝛdine qᷓ; elemoſina
ꝛũ largitate curatur. habebat at homo ðxte
rã manũ lãguidã.qꝛ ab elemoſinis toꝛpebat
ſiniſtrã ſanã.qꝛ ſue utilitati intendebat. Sʒ
ueniẽte dño dextra ſanat᷑.ut ſiniſtra: qr qðᷣ
ↄgregauerat auide. mõ öſtꝛibuit caritatiue
MWiſtice t in ̊ infimo docuit quattuoꝛ neę
ceſſaꝛia penitenti.i.ꝙ ſuꝛ gat a cłpa ꝑ pniam
ꝙ ſtet in gr a ꝑ ꝑſeuerantã: ꝙ ĩi medio ꝑ bo
ni exẽpli euidetid. ꝙ extẽdat manũ ꝑ bonazʒ
oꝑatõʒ. Extende ergo manu.pᷣmo ad paupe
res in elemoſinaꝝ largitione.ſecundo ad de
um in feruenti oratõe. qꝛ m Greg. Fruſtra
ꝓ peccatis rogaturus ad deũ manus expan
dit. qui eaſ pꝛo poſſe ad pauperes non exten
dit. Moraliteꝛ bõ habens manum aridã eſt
pctoꝛ: hñt eĩ qdã coꝛ ariduũ.qꝛ ſine bõa affec
tione ſine compaſſione: quidam linguam aꝛi
dã. quia ſin bona locutione.ſine dei laude:
quidam manũ aꝛidã.quia ſine bona oꝑatoe

Capkz. lxxij.

Pec auteʒ tꝛiplex aꝛiditas ſumitur ex ſimili
tudine arboris aride: qr tunc eſt uere arida.
qñ ẽ ſiñ ſucco.ſine folijs.ſine fructu. Cor ha
bẽt aridum inuidi.lĩguaʒ maliloqui:manuʒ
auari. Iſte ex obedia diuina manũ dʒ exten
dere ad ꝓximu ꝑ elemoſinaꝝ largitõem. ille
lingua loqui ad deũ ꝑ deuotam orõem. aliꝰ
coꝛ eleuaꝛe ad celũ ꝑ ſctam meditatõzʒ:⁊ ſic
ſanat᷑ pc toꝛ. Itẽ ſᷣm Theophilũ aridã ðᷣxte
ram hʒ manum. ꝗſꝗs non operat᷑ q̃ ſt᷑ oxtre
ꝑtis.qꝛ talis ẽ impotens ad bona ſed potens
ad mala.Ex quo enim manus ↄſtituitur in
opeꝛibus prohibitis ex tunc aꝛeſcit ĩ oꝑibuſ
boms. Iterum vo reſtaurabituꝛ qñ ĩ uirtute
ſtans oꝑabitur. Per manum enim que ẽ or
ganũ organorum. ↄuenienteꝛ iĩtelligit opus
meritorium ⁊ ideo manuſ eſt arida que ẽ ad
hoc opus ĩualida ſed cum ad uerbuʒ xpᷣi ſuꝛ
git per gꝛatiam. tüc manum extendit ꝑ ſctaz
opeꝛationẽ.poteſt efiam ꝑ hominem manuʒ
aridã habentem. ſignari piger ⁊ ocioſus. qꝛ
ad operãdum eſt inualidus ſed cum ad vbã
xpᷣi ſtat in medio uirtutis.manꝰ eius ſanat᷑.

2⁊ in bonis opꝑibus exercet᷑. Specialiteꝛ tñ ⁊

pꝛecipue ꝑ hunc hominem auarus ſignatur
cuiꝰ manus ad opera pietatis ⁊ largit atis ĩ
ualida repeꝛitur. PHuius manuſ ſunt ꝗqnq; di
giti. primus inordinatum deſyderiuʒ hẽndi.
ſecundꝰ laboꝛ acqunendi. tertius ſolicitudo
ↄſeruandi. quartus ſtudium multiplicandi.
quitus infideluas diipẽſandi. Sed ut ſane
tuꝛ ei peꝛ gꝛatiam dicitur (extende manũ tu
am qꝛ cam ex dei dono ad opera pietat᷑ ex
tendituꝛ tunc ſanat. Unde Ambro. audiſti
dni vᷣba:dicentis extende manũ tuam. Com
munis iſta geneꝛaliiq; medicina ẽ. Et tu qui
putas manum hẽre te ſanum caue ne auari
cia. caue ne ſacrilegio ↄtꝛahat᷑.Extẽde ſepi

us eam. Extende illam ad paupeꝛez: ꝗ te ob

ſecrat.extende ut ꝓximum iuues ut uidue
pᷣſidium feras eꝛipias iniurie.quem uides in
luſte calũnie ſubiacere. Extende að deũ ꝓ
peccatis tuis. Sic manus exiẽditur ſic ſana
tur. hec Amb. Igitur o auare.ꝗ manuʒ ari
dam ⁊ ↄtꝛactam habens.ñ uis daꝛe. uis acci
peꝛe.ñ uis largiri. uis pᷣdaai extende manus
tuas ut tribuas idigentibus.qꝛ ĩ hoc tibi ipᷣi
uidebis t theſauꝛiʒ ibis ĩ celis. Anõ cꝛiſ.
Liemoſinam faciamꝰz ne öſpiciamꝰa fame
corꝛuptos. Eteĩ tibi ipſi bnfacies: magis illii
bñnñfaciẽs. Nã his quidẽ pnñtia poꝛꝛiges :tibi
ipſi vo futuꝛã głiã pᷣdeponis. hec cri. Inter
oĩa ̊ oꝑa miſcdie pꝛogatiua hzʒ elemonna qᷓ;
tocies c tã attẽte nobis iculcat diuina ſcꝛip
tuꝛa( Phariſei ãt rpleti iſpientia))i.irꝛ õna
bili racudia. cũ magis deberẽt ẽẽ grati ð di
uino beneficio(exeutes ð ſynagoga) ⁊? de 2

ſpectu chriſti.? a lumine recede nies: ſtatiʒ

cu herodianis. p̃ncipis ſeculaꝛis fatelilitibus
conſilium faciebant aduerſ ieſuʒ quomõ eũ

SDe demoniaco ceeò

pderent ſ̃jʒ Amb.quũo nitam perderent non
quo uitã ĩuenirẽt.Jã g ð mõte ipᷣins tracta
bãtr.⁊ h̊ pᷣmo loꝗtur de ꝓcuratõe moꝛtis xpᷣi
ꝓ qͥ tunc pᷣmo ↄñlliũ faciebãt. Magna ĩſipi?
tia ð nece eius tractaꝛe.cꝰ bñficijs plurimũ
idige bât quos ẽt ad hoc ñ eius culpꝑa ſʒ liuõ
mouebat. Magna ẽt eoꝝ fuit obſtiario. qꝛ
nec vbis xpᷣi nec factis repſᷣlieꝛüt a malo ſuo
Iʒ3 plins iuidia pmoti:remſeꝛũt ĩ malo ob
ſtinati. Uñ Crib.¶ Phariſei ãt ↄſiliũ accepe
runt)).ſ.a abold n pꝑderent eũ. ĩuidentes
eĩ xpᷣo.nolebat eü facere ſigna.ne głliam ac
reꝛet: ⁊ diſcipulos ↄgregaret: ſʒ turpitudi
nẽ ĩiuidie ſue ſabbati ðſenſſiõe tegebant : ut
ĩ pᷣma ꝗdem facie uiðrent ſabbati iuſticiaʒ
öfenõre. re va ãt ſuã exeq̃ꝛẽtur ĩuidiã ( Jeſꝰ
ãt ſciẽs mac hĩatões eoꝝ) qꝛ nihil eum late
bat (r̃ceſſit inð cũ diſcipuł ſuis ⁊ ad maꝛe ſe
ceſſu). Receſſit at ĩide ꝑꝑ młta.pᷣmo ut eis
pꝑceret:⁊ occaſionẽ ĩpietatis auferret. maio
ꝛiq; utilitati ecclie ſe fuaꝛet.ſᷣo ꝙ nõdũ ue
nerat tpᷣs paſſiõis ſue pᷣfinitũ a pr̃e. necduzʒ
iplete eꝛat ꝓphaꝝ ſcꝛipture.teꝛcio qꝛ nõ að
rat locꝰ.ſ.hialz extra quã ñ fuit locꝰpaſſiòis
eiꝰ.q̃ꝛto ꝑꝑ dãdũ ſuis ĩ ꝑſecutõe fugiẽdi exẽ
plů ne fuga eos ĩputaret ĩ petᷣm.gꝗnto hu
militatis ⁊ pacie iudiciũ:⁊ cũ poſſit aduẽſa
rios ſuos nutu ðicere ĩ abiſſum.ſexto ad oñ
dẽdũ ve hũanitatis ſignũ.cũ lz ipᷣe moꝛtẽ nõ
tĩeꝛet tñ tq; hõ fugit a ↄſilio malignãtiuʒ.
In quo ẽt nos docuit.ut ab illis r̃cedamus
quos bonis mõitis ſemꝑ ðteꝛioꝛes fieꝛi uide
mꝰ.hoĩes.n.ĩ malis obſtiati:uix pnt ꝑ rõeʒ
ↄpeſci.Uñ Cri.ſciẽs ãt dñs ↄſiliũ eoꝝ non
diu ↄtẽdit.ſʒ una reddita ꝛõe r̃ceſſit. ne ma
gis ĩſaniã eoꝝ excitaꝛet.qꝛ ñ põt fieri.ut ma
licia rõe placet᷑. Ignorantia ꝗdẽ rõe placa
tur malicia ãt ãplius excitat᷑. Sciẽs gᷓ para
tos illos eſſe ad malefaciẽdũ (ſeceſſit) non
quaſi timidꝰ ſubtra hẽs ſe ab eis.ſʒ quaſi mi
ſericors paꝛcẽs eis.ne eos ad opus ipiũ am
plius irritaꝛet. Quãuis.n.qui patuſ ẽ maluʒ
faceꝛe:apud deũ iam fecit tñ ꝗ intelligit ꝑa
tum ẽẽ aliquẽ opus malũ face.⁊ iꝛitat eũ.
dans ei occaſionẽ ut ↄpleat malum. ipᷣe paꝛ
ticeps ẽ peccati eius. Ut ꝗd.n. res mala peꝛ
te exitũ ſuũ ĩuenit.t ꝗ ſine te fueꝛat ꝑiturꝰ
aut q;tũ ad uoluntatẽ ſuã ià pditus erat. ut
d ꝑ te ĩpleta ẽ ꝑditio eius: Pec Cꝛi.(¶ Et
mulli ĩfirmi ſecuti ſũt eum) ex eo ꝙ uidꝛant
pᷣdictũ hoĩem cuꝛatũ:curauit eos oẽs ꝛemn
neraſ fidẽ ipoꝝ foꝛſtan:ga oẽs digni fueꝛãt
cueatòe. docti g uiſis ſignis pꝑſequutur:ĩdoc
ti opione eius ducti amãdo ſequũtur. ⁊ idᷣo
cuꝛori meretua. vñn Remig. Quẽ phariſei u
nanimi ↄſilio ꝑdere qꝛũt.tur ba ĩdocta una
nimi dilectõe ſegtur: unð mox ſui oſyderij 2
ſeꝗtur effectum.ſñ uis ⁊ tu cuꝛaꝛi ſi uis ſana
ri ſi uis a moꝛtis ꝑiculo libeꝛari. ſeq̃ꝛe ⁊ imi
tar̃ ieſum.ipᷣe.n.neminẽ ̃pellit. Oẽs ꝗ eum

* muto.

ſequuntuꝛ:ſanat. Per phariſeos qui diuerſi
inteꝛppᷣtaàtur.diſcoli ꝗ diſſenſiones faciunt:ſi
gnantur.ꝑ heꝛodianos vo ſuꝑbi ꝗ glorioſi ĩ
pellibus ĩterpᷣtantur. Iſti vo ↄſiliuz faciunt
3 ieſnm ꝗ cũ humilibꝰ ⁊z caꝛitatẽ hñtibus 2
moꝛatur ⁊ iõ recedit ab illis ſe elongando ⁊
humilibus eũ ſeqntibus bnᷣfacit. bñficia ſa
lutis ĩpendendo.⁊ pᷣcepit eis ꝗ cuati eꝛant.
ne eum diunlgarent ⁊ manifeſtũ facerẽt. ut
inanẽ głiam ⁊ gloꝛiaãdi ð ſe iactantiam õcli
naꝛet: ⁊ ut nobis exẽplum uitandi eã daꝛet
n phibuit dño miraculoꝛuʒ pᷣdicatões ad uti
litatẽ audiẽtium: ſed ĩ bñficijs uane gloꝛie
appetituʒ. Unñ Amb. Vic miſtice iſtruit nos
ne cum magnum aliꝗd facimus laudem fo
ꝛis credamus. Uñ ⁊ Criſᷣ. Ubi ꝗdẽ ꝑp alios
aliij curantur.iñ pᷣcepit eis ut nemini diceꝛẽt
quale ẽ ubi oculos ceci nati apeꝛuit: ⁊ ꝑaly
ticuʒ trigita ⁊ octo annis iacẽtẽ eꝛexit. Ubi
at ũ ꝑꝑ alios:ſʒ ꝑꝑ meꝛitũ ipᷣius curat homi
nẽ.pᷣcipit ei ut nemini dicat ſicut ⁊ lepꝛoſo
mãdauit. Jõ ⁊ iſtis pᷣcepit ne uulgarent euʒ
ga pꝛopt᷑ ipſos ſolos curaueꝛat eos:quia nõ

cſtimatõem hominum miraculis uenabat᷑:

ſed credentium deſyderabat ſalutem. H̊ Cri

ſo. Et uenerunt in domum quandam ad hoſ

pitandum ⁊ conuenit iteꝛuz tuꝛba ad audi

endum dei vbum. ⁊ tunc ita feꝛuenter inten
debant pᷣdicationi. ꝙ ipᷣe ⁊ diſcipuli eius nõ

habebant tpᷣus panem manducandi. Poc ẽ

3 illos.qui dimittunt opus pᷣdicationis: ꝓpt᷑
cuzam ⁊ ſaturitatem commeſtionis. Ubi be
da.O quam felix occupatio ſaluatoꝛis:qua
beata frequentia turbe cõfluentis.cui tãtũ
ſtudij ad audiendum uerbum dei tantũ fuit

cure ad obtinendam ſalutez. ut auctoꝛi ſalu

tis ꝗ cum eis ꝗ ſecum erant.ne ueſcendi ꝗ

dem bhoꝛa a ſolatio uite miſeris ĩpendendo
libera maneꝛet:utinam domine ieſu ⁊ ĩ nr̃i

tpᷣꝛibus eui tantum gratie tuis fidelibus lar

giaris ꝗ doctores ſuos aſſiduitate diſcendi.

non ſolum ab appetitu carnaliuz uoluptatũ

uerum etiam nonnunquaʒz ab ipa quoq; pa
tus quotidiãt ꝑceptiõe pᷣpediant. h̊ Beda.
Et cum ſui.ſ.iudei ꝗ ex patre mr̃is ð cogna
tõe ſua eꝛant.uiderem inſolitũ feruoꝛẽ ĩ eo
⁊ audirẽt altitudinẽ diuine ſapĩe qᷓ; capere
non ualebunt:eſtimabant eum mente aliẽa
tum.⁊ ĩ furoꝛẽ vſuzʒ.ſenſu ꝑdito loꝗ ⁊ exier̃t

tener̃ eũ ⁊ ligar̃.ne ſibi uł alijs poſſet nocer

Ubi Beda.nere ſicut ipſe dicit alibi:non ẽ
ꝓpheta ſine honoꝛe:niſi in patria ſua ꝛ in
como ſua.quem enim exteri quaſi auctorẽ
uute ⁊ ſapientiam dei adire ⁊ audire deſy
deran.hunc ꝓpinqui quaſi mentis impoteʒ
eſſe ligandum decernunt.¶ Allegoꝛice aũt
in eo ꝙ turba ad illü ↄueniẽte ſꝛequenti.ut
fuꝛioſus a ſuis contemnituꝛ ſalꝰcredent ium
de gentibus approbatur. ⁊ inuidia iudeoruʒ
⁊& peꝛfidie notatuꝛ de quibus ait Johanneſ.

—

—

tin
litiſ gelttiß⸗ ſeuinn
nee A dlonun ſalil ,àn

de Cononiot ſyut

ei icti oblat
niun babens cecn
lucus muru ti nce
matbeus expen
cencneſnmalter:gzſoln
cſeceꝛat doien cecü d muti.
idit aioedet dond Aner
nnit ei.Yrcnd mal 0
tio ta u udereri guo cein
1loqueretur in gud ene⸗
Pieno, Ceia ſgna ſmal in
cec uiget nutuslogunn
lbeat uog tune quide
ſec uorigie copletun n
lüit erpnlſoenone ni
ccipiit inde ilaudeſge
felatinr Ancer Aug de
Cu ? nltnss gui no gec
diabologni non inelligit
paz ſicez 1Aannondat
etiaz Ariß ſie Uiguipute
mini fieli cogpoſcere geiz
confiter geumörcecnn
oculos ag te

ceci nati apenit.
amis üiem i
meriti iius eurar honi
mmi dicgt ſont ? lepoſ⸗
s peepit ne uulgarentengz
s CUrauezat eos: aia
um myaculis uenabef:
cerabat ſalutem, Ari
omum quandomn ad hof
ititenz tuba ad audi
unc ita feuenter inten
viße ? diſcipuli eins no
n manducandi, hoc é
opus Pdicationis ppt
commeſtionis Wdibe
tupatio ſaluatous gi⸗
rbe (Etnentis cti dini
muerdum dei tanniu fut
nſamez guctcu ſain
tum erant ne eſtenci g
io une miſeris ertenn
inamommne ſeitti
atie tuisficelihtoler
ſwoaſſtſtie ſ ⸗
petitu curmnnlinzuclutant
ſnunqunzib i⸗ P
tie ſec ne gdecſe
eigerhanen

ti fervonel e
rentinſolnd ege

aunummni,
ſtima ton 1eeett

.

Pꝛime partis

(in ppria uenit ⁊ ſui eum non receperunt)
Pec Beda. Similiter ⁊ hodie qui ad ſequẽ
dum xpᷣm ſunt feruidi. a mundanis hoĩbus ĩ
ſani reputantur.? ꝑ eos q;tũ poſſunt a bono
retinẽtuꝛ.O q;tum una nno dico menſura ſedð
gutta hui uini ualeret: d hanc inſaniã indu
ceret. S elices ꝗ bac laborant inſania. ut de
illis dici poſſit inuud ſapie Nos iſenſati uitã
illop eſtiabaminſaniã. Utinaʒ ⁊ ego miſer
unus de illis meꝛear fieri: ac cũ eis inteꝛ fili
os bi cõputari: ⁊ inteꝛ ſanctos ſortẽ haber̃
. QAratio.
d Omine ieſu xpᷣe rogo te ꝑ uiſcera mi
C ericoꝛdie tue: ut me mancũ ad faciẽ
qdũ opa bõa inualiduzʒ. digneris miſe
ricorditer ſanare. ad oẽ opus bonũ. forteʒ
7 aptũ facere. Sᷓ ac me ſtare in medio uutu
tũ ut te iubente ⁊ faciente.extẽdã ad iuſtici

am. ñ ad iniquit atẽ manus meas: meq; ĩ bo

nis exercendo.tuũ bñplacitũ ĩ oibus faciazʒ.
⁊ in malis aꝛeſcendo.ab offenſa tua omnino
abſtineã. Da mihi bone ieſu. ut p omnib“ di
uitijs ⁊ delitijs ſeculi intendã ueꝛbo dei. ac

mee ⁊ alioꝛum ſaluti.Amen.

de demoniaco ⁊ ceco muto. Capi.Lxxiij.

p NOſt pᷣdicta Coblatus ẽ ei.hõ ðmo
nium habens: cecus ⁊ mutus. Mʒ
lucas mutũ tm̃ ñ cecũ dicit.tacẽſ
Wwvmattheus expꝛeſſit. Nec talia ſt
in demone foꝛmaliter: ſʒ ſolum eſſectiue qr
efſeceꝛat hoĩiem cecũ ⁊ mutũ.⁊ io ipo eiecto
nidit ? loᷓbat᷑ homo. Unde ſeꝗtuꝛ. (Et cu
ꝛauit eũ.) In quo notat᷑ a demonio libera
tio.ita ut uideret ĩ quo cecitatis illuminatẽ
? loqueꝛetur in quo loquele ꝛeſtitutio. Ubi
Pieꝛo. Tꝛia ſigna ſimul in hoĩe ꝑpetꝛata ſt.
cec uidet mutus loꝗtuꝛ poſſeſſus a demõe
libeꝛat. Quod tunc quidẽ carnaliteꝛ factuz
. ſed quottidie cõpletur in ↄuerſatione fide
liũ.ut expulſo demone pꝛimum lumen fidei
accipiãt. dᷣinde ĩ laudeſ dei tacentig pᷣuſ oꝛa
relaxẽtur. Unde ⁊? Aug.Demoniũ eĩ hñis ce
cus ⁊ mutus ẽ. qui non credit deo ⁊ ſubdituſ
diabolo qui non intelligit ⁊ non confitetuꝛ
ipᷣaʒ fideʒ uel qui non dat laudem deo. VUnð
etiaʒ Cris. Ne aliquiſ puter quia ſuſſicit ho
mini fideli cognoſcere deũ:ẽ ⁊ neceſſarium
confiteri deum: iõ ⁊ cecum æ mutũ creauit
oculos ad cognoſcendum. os ad cõfitendum
deum gꝗ cognoſtit ⁊ non confitetuꝛ. ille ⁊ ſi
oculos mẽtis babeat cuꝛatos. tamen adhuc
mutus eſt. Qui eꝛgo uidens nõ facit pcepta
dei. ꝗ loquens non loquitu: laudem dei æ
gratiam: ille ⁊ ſi loqtuꝛ ⁊ uidet.q;tum ad 6
um tamen ⁊ mut ⁊ cecus 6. Non enim ille
nidet deũ ꝗ ſcit deuz. ſed qui timet ⁊ diligit
bᷣu. Et qui oꝛat ⁊ pſallit.⁊ non facit que lau
dat ille coꝛpe loꝗtur. animo autem tacet B

Qaptzʒ. lxxiij.

Cris. Spiritualiter demonium ille habet. g

in peccato moꝛtali perſeueꝛat.Quamdiu eĩ
peccatũ in hoĩe regnat.tãdiu uictus ⁊ capti
nus a diabolo poſſidetuꝛ ⁊ uexat᷑. Uexat ãt
ðᷣmoniũ triplex.ſupbia ĩ mte. ↄcupiĩa in caꝛ
nę.cupiditas ĩ rebꝰ.qꝛ oẽ ꝙẽ ĩ mũdo:concu
pĩa carnis ẽ aut ↄcupĩa oculoꝝ aut ſuꝑbia
uite. Poc ãt triplex demoniũ facit mutù: nã
cũ loq̃la data ſit hoĩ ad laudãdũ deu ⁊ gr̃as
agendũ ⁊ loquendũ ueritatẽ ⁊ edificãduzʒz ꝓ
ximum. ad ↄfitẽdũ peccatũ: ⁊ ueniam de eo
petẽdũ.pꝛimã loqlam aufert ſi uꝑbia. qᷓ quod
dei ẽ.ſ.laudẽ uſurpat ſibi.ſcõam aufeꝛt aua
ricia.q̃ ſoli ſibi ĩtendit ñ ꝓximo.tertiam au
feꝛt luxuꝛia: ⁊ maxie ↄ nam.uñ ſodoma iteꝛ
ptat᷑ ſilentiũ:ſiue muta. Itẽ facit cecũ: ut ad
ſalutẽ ſuã ꝑtinẽtia ⁊ ſibĩ ꝓficua ñ uidat ⁊ eã
lucẽ q̃ ait.ego ſum lux mundi.nõ ſequat᷑: ſʒ
in tenebꝛis ambulet. Pic demoniacuſ cecꝰ?
mutus.ſi dño offeꝛat᷑.ſi ad pniam ↄuertatu
mox ieſus cuꝛauit eũ.ita ut eiecto vömonio:
uideat ⁊ loq̃tuꝛ. DPabũdat demomi malicia
ſuphabũdat diuĩa clementia En iſto demo
niaco malicia demonis multũ habundauit
q eũ tenebat obſeſſum ipſum feceꝛat cecuʒ
2 mutum. ac vᷣm crip.ẽt ſurdum ſed dei miſe
ricoꝛdia in ipſo habundauit.qr demoniũ ab
obſeſſo eiecit. loquelam ſibi reſtituit.lumen
reꝑauit.⁊ auditũ reſeꝛuauit. PDeꝛ hunc igit᷑
hominem ſic curatum intelligere poſſumus
peccatoꝛem iuſtificatum: cui deꝰ ſpũalit᷑ q̃t
tuoꝛ beneficia ſupꝛadicta concedit. Pꝛimuʒ
eſt ꝙ diabolum ab eo expellit. Peccatoꝛ eĩ
diabolum in domum anime ſue inducit: ſed

xpᷣs eum expellit ut eã inhabitet. Domus ãt e

aĩe tꝛia hzʒ ſolaꝛia: unum ſuperius.iſ.ſpiritũ.
aliud inferius.ſ.coꝛpus.tertiũ mediũ.ſ.q ĩa⸗ꝭ
e in ſupeꝛioꝛi ſolaꝛio.ſ.ſpũ habitat quan
do ipſe ſpũs contẽplationi uacat habitat in
ſolaꝛio medio.i.in aĩia.quando ipſa intendit
inteꝛne meditatõi: habitat in ſolario iferio
ꝛi.i.in coꝛpoꝛe.quando ipᷣʒ corpꝰ exeꝛcitat
2æ intendit moꝛtificationi. Secundum bene

ficium ẽ.quia deus peccatoꝛi linguaz apeꝛit⸗.

de dedit homini linguam ad tꝛia ſcilic et ut
deum laudet. ut pꝛoximum edificet.ut ĩ con
feſſione coꝛam deo ſe repꝛehẽdat ⁊ accuſet.
Peccator autem ga lingua ſua ad iſta tria
non utituꝛ ideo ꝛecte mutuſ dicitur. Aum eꝛ
go deũ incipit laudare.? proximum edifica
re ⁊ ſe accuſare: tunc loquituꝛ ⁊ lingua ad ðᷣ
bita ofſicia utituꝛ. Teꝛcium beneſicium ẽ.qᷓ
do deus peccatoꝛi lumen reſtituit. Signum
ãt ꝙ ipſe ſit luĩatꝰ ẽ. qñ uiõt añ ⁊ retro a ðx
teris ⁊ ſiniſtris. Ille hʒ oculos retro qui. cõ
ſiderat ⁊ cogitat peccata q̊ fecit.qᷓ; multa.qᷓ;
tuꝛpia. quam grauia. ⁊ inde babet dolorem
Ille habet oculos ante ſeig uidet ? cogitat
de indicio dei futio. ⁊ inde habet timorez.
Alle bʒ oculos a dextris qui uidʒ ⁊ cogitat.

De demoniaco ceeo

mi ꝓſpera qᷓ; ſint caduca ? uana: ⁊ ad ea ñ
allirituꝛ ꝑ amorẽ: ſʒ reſilit ꝑ Puargez: Alle
bʒ oculos a ſiniſtris.ꝗ uidet mòi adueꝛia q;
ſint bꝛeuia ⁊ uilia.⁊ iõ ĩ eis ñifrangit ꝑ ĩpa
ciẽtiam. Quaꝛtũ bñficium ẽ quando de pec
catoꝛi auditũ reſtituit.Eſt.n. peccatoꝛ ſuꝛdꝰ
ꝗa n audit deũ ãmonẽtẽ.nec ðöum bñfacien
tem.nec öum ĩſpirantẽ.nec ðöum comminan
tem.tunc aᷣt ſurdus auditum recipit quan
do ðöum ĩ huiuſmodi audit. ( Et ſtupebant
turbe)).ſ.ſimplices diuina vᷣtutem ĩ xpᷣo ad
miuantes:⁊ dicebant.(Nungd iſte ẽ filiꝰda
uid)).Quaſi diceꝛent.ſic qꝛ hic ẽ xpᷣus nobis
ꝓmiſſus ð ſemine dauid. Moꝛalr eicitur de
moniuʒ i ↄtritione. Ioꝗtur ꝗ pꝛius eꝛat mu
tus.in confeſſiõe:admirãtuꝛ tuꝛbe ĩ ſatiſfac
tione.ſ.qñ uidẽt bñ opari.ꝗ nõ ſolebat niſi
malum facere. Scꝛibe ãt ⁊ phariſei.ſ.lr̃ati:
⁊ maioꝛes inuidie neꝗtia pleni audiẽtes tur
baa.ſ.ipᷣm ↄfitentes eſſe xpᷣm ꝑꝑ euidentiaʒ
facti:dixerunt ĩ coꝛde ⁊ cogitatiõe. ¶ In be
elzebub pᷣntipe demonioꝛum eicit monia))
⁊ ſic in ſpm̃ſanctum blaſphemabant. qꝛ ſpi
rituiſancto.cuius opus ẽ ömoneſ eicere.⁊ ſa
nitates ꝑficere contumeliã ĩferebant. Quia
enim factum miꝛabile negaꝛe non poteꝛant.
ido modum faciendi calumniabantuꝛ: ⁊ ſic
factum infamaꝛe conabantur:dicenteſ ieſũ
xpᷣm ꝑ aliquem monem ſupioꝛem ſibi etiazʒ
familiarem ⁊ pᷣuatuʒz eicere demones iĩifeꝛio
ꝛes ð coꝛpoꝛibus obſeſſoꝝ.Naʒ (ut ait Criſ)
Inuidia non queꝛit ꝗq dicat:ſed ſolum ut
dicat. Sic ⁊ hodie multi cum non poſſunt
alioꝝ uerba uel facta directe repᷣpendẽ co
nantur ĩtentõnem 7 modum eoꝝ ĩfamaꝛe.
Abi Beda. Cuꝛbis ãt q minus eꝛudite uide
bantur dñi facta mirãtibꝰ.ſcribe ⁊ phariſei
negar̃ ł ſiniſtra ĩterpᷣtatõe ꝑuetẽ labõabãt
iſſi non diuinitatis. ſed ĩmundi ſpus opa fuiſ
ſent. ̃m eundem Bedaʒ noĩa idoloꝝ a belo
habuer̃t oꝛiginẽ. Nynus.n. rex ↄditoꝛ uł po
tius repatoꝛ nyniue.belo pr̃i ſuo.qui fuit p
mus rex aſſirioꝝ ſtatuam poſt mõtẽ eius cõ
ſecrauit.ad qua ↄfugiẽtes qꝗ for̃feceꝛãt ue
niam merebant᷑. Uñ ipᷣam ſtatuaʒ ceperunt
lueneꝛaꝛi: ⁊ tãdem iſtigante dyabolo diuini
honoꝛes ſũt ipᷣi ſtatue attributi.⁊ icepit cul
tus idolatrie.Cuius ſimul acri ↄſnetudinem
calõi ſuſcipientes uocauer̃t beel:paleſtini.
baal: moabite beelphegoꝛ. ſᷣm diueꝛſitatẽ lĩ
guaꝝ iuõi ãt unius dei cultoꝛes ĩ öriſionem
gẽtiliũ beelzebub appellabant ꝙ ſonat uiꝛ
ſen p̃ᷣnceps muſcaꝝ.pꝑ młtitudinẽ muſcarũ
q ĩ tẽplo eius erant.pp ſoꝛdes ĩmolati ſãgui
nis quẽ muſce ſeꝗ ſolebãt. ĩ BG; ſimulacꝛo di
cebãt iudei pᷣncipẽ ᷣmonioꝝ habitaꝛe.tũ qꝛ
ĩ eo fuit pᷣncipiũ idolatrie.dũ qꝛ nullũ idolũ
iueniebat illo efficacius.tũ qa cultus eius
erat gener alis apõ oẽs gẽtes. 3 eĩ q̃libʒ na
tio hʒ alios pᷣos ſpales.hunc tamen tãq; nni

2 muto.

uerſalem deuʒ uenerabantur omnes. Itacʒ

in uirtute pꝛĩcipis ömõioꝝ.ꝗ iĩ hoc idolo hba
bitabat phariſei dñũm facere miracula dice
bant. Un Remig. Beelzebub ãt ipᷣe ẽ beel ⁊
baal.⁊ beelphegoꝛ. Gel fuit pr̃ nyni ꝛegis aſ
ſirioꝝ: baal dictus ẽ. qꝛ ? excelſo colebatur:
beelphegoꝛ a loco.i.a monte phegaizebub
ſeruus fuit abimelech filij ʒevᷣonis:ꝗ occis
ſeptnaginta fr̃ibus edificauit tẽplum baal.
⁊ ↄſtituit eum ſacerdotem in ipo ab abigen

das muſcas q̃ ibi congꝛegabũtur pꝛoptrer ni

mium cꝛuoꝛem uictimarum: gebub nqq; mu

ſca d. Beelzebub ergo uiꝛ muſcarum inter

pꝛetatur.unde pꝛopter ſpureiſſimum ritum
colendi.dicebant eum eſſe pꝛincipem demo
nioꝛum. Nihil ergo ſoꝛdidius inuenientes ꝙ;
domino obicerent dicebant eum in beelʒe
bub eijcere demonia. Pec Remig. Poc au
tem totum ex inuidia faciebant:de qua hic
dicit Criv. Tale quid eſt emulatio qua non
utiq; eꝛit malicia alia deterior. Sicut enim
poꝛcus guꝛgite.⁊ demões iactura noſtꝛa ita
7 emulatoꝛ pꝛoximi letatur malis.⁊? quẽad
modum ſcartabei nutriuntur ſteꝛcore ita t
hic alioꝛum infoꝛtunijs.h̊ Cripᷣ. Ubi notan
dum ꝙ mones habent ſua officia ualde or
dinata ĩ malum.Eſt enĩ unus demon gꝗ peſt
ſuperbie.⁊ uocatur lucifeꝛ ⁊ iſte multos hʒ
ſattellites.ꝗ ſibi aſtant ⁊ multos ſubiectos.
quibus pᷣncipatuꝛ.ſ.omnes ſuperbos. Vnde
iob. Ipe ẽ rex ſuper omnes filios ſuperbie.
Et hic expellitur peꝛ ueram humilitatẽ coꝛ
dis.Alius qui pꝛeeſt luxuꝛie:⁊ iſte uocatuꝛ
aſmodeus:de quo r̃ i thobia ꝙ ĩterfec ſep
tem uiros ſare:iſte enim odit legitimus ma
trimonium. ⁊ idᷣo ꝑ hunc moduʒ uolebat tra
heꝛe hanc puellam ad foꝛnicationis uiciuʒ.
Et iſte ömon multos hʒ ſatellites.ꝗ ſibi aſſi
ſtunt.⁊ multos habet ſubiectos.ſ.omnes lu
xurioſos.⁊ hic expellituꝛ per ieiuniuʒ ⁊ mõ
tificationem coꝛpoꝛis. Teꝛtius eſt qui pᷣeſt
auaꝛicie ⁊ uocat᷑ màmona. uñ qr̃ ĩ mattheo
Non poteſtis ſeruir ðo ⁊ mãmone. ⁊ iſte mł
tos h bet ſatellites.qui eum iuuant. ⁊ mul
tos ſubditos ſuper quos ꝛegnat.ſ.ſuper oẽs
auaros.Et hic expellituꝛ per temporalium
abiectionem que fit aut totaliter ſicut faci
unt pfecti.ꝗ omnia dimittunt aut paꝛticula
riter ſicut faciunt qui de ſua habundantia
pauꝑibus largiũtur. Quartus ẽ ꝗ pᷣeſt ĩmun
dis cogitatõibus:⁊ rancoꝛibus:⁊ inuidijs:⁊
malis affectionibus: ⁊ uocatuꝛ beelzebub.
id eſt nir muſcarum. immittit enim muſcas.
i. cogitatões ĩmũdas.odia ⁊ nolũtates ma
las.q̃ dicũt muſce.qꝛ ad aĩaz cito uolant ⁊
ipſam cõmaculant. Iſte autem ömon młtos
bʒ ſatellites g eum adiuuant ⁊ mmultos ſub
ditos ꝗbus pᷣeſt ⁊ expellituꝛ peꝛ confeſſionẽ
⁊ ſaceꝛdotalẽ abſolutionẽ ( J ſus ãt uidens
cogitationes eorum )probat pluribꝰ ratiom

multitudins aute
bat Fönoroͤe luli/
ciebat alios ſeguitn
ewt ſepoſet in
tetbſyut Auent
noſo ehetat oufem
ſjſe eᷓſe iuſſum un
tium ſe alternatm/
lable diſ ipabitur: to
Gintſa ſeg vrraꝛlas vol
ſſtabit ei ſoluer, na⸗
bia garveres geſcutclſ
donntun Pangön factt
Cuitaeidond znihi
Uinätheies Migeio
Aiuren hi regnü
1bipciungte aliſrd
ebigconu enare
ſmterenpli ia me
is r ohh roͤen ſni ol
eſten. i Anis, libil
Nen ber alnicat
ennſel ue
i giſthn⸗

dicebann eunin bece
nia. Dec enig dor
niia faciebantde n 4
quic eſt enulno gum
n alia deterior⸗Sicltain
Ldemöes igtturn ſoſtain
mi letatur nalie glinl
1 nutriuntur ſtercore itg t
ttunhjo⸗ Arif. Dbi notan
gben ſuo ofſcia ualge or
ſteni unus genon g jeß⸗
rlucifer e iſte multos hʒ
fant ? multos ſubiectos.
omnes ſuperbos., Vnde
omnes fllios ſuperbie.
e ueram humitate coꝛ
tluxmie: Re nocann
r ithodia giterſet ſen
erim dit degitim wa⸗
dunc wodn vded
m ad ſonnicawionis uicinz,
kos bz (aellites gibiaſt
vadet ſudiectds oneo
ellinn per ieinnitg
oris Teimeſ pe
t mimonauf r i matt
ui do? nunoe. tiſe

Pꝛime partis

bus ꝙ non in beelzebub ſes in digito ⁊ ſpiꝛi
tu dei eicit ömõia.⁊ ꝙ miꝛacła q̃ faciebat ñ
poteꝛãt attribui ſpiaitui maligno:ſed oporte
bat ea attribui ſpiritui diuino. compaꝛat᷑ t
ſpnituſſanctus digito propteꝛ tria. Dꝛio ppꝑ
ꝓceſſiones. qr:ſicut manus. ⁊ brachiũ pꝛoce
dunt ö ſubſtantia corpoꝛis. ⁊ digitus de ma
nu ⁊ bꝛac hio ⁊ etiã a corpore ita filius a pa
tze.⁊ ſpiꝛituſſanctus a patꝛe.⁊ filio. Secũdo

propteꝛ paꝛtitõm: qr ſicut in digito ſunt plu

tes aꝛticuli diſtincti ita diuerſa ⁊ diſticta ſt᷑
dona ſpũſſancti. Tertio ꝓpteꝛ operationez.
qr ſicut manꝰ ⁊ brachium opeꝛatur per digi
tos ſic filius peꝛ ſpmſct᷑m.filius autẽ manus

2æ bꝛachium pr̃iſ dictus eſt.qr cuncta ꝑ eum

operatuꝛ. Ad cogitationes vo eoꝝ rũdit.⁊ ĩ
hoc deitatẽ ſuã onñdit.quia ſolus ðᷣus cogita
tiones ſcit. ut uel ſic compellerent credee ĩ
eum.ꝗ cordis occulta uidebat. Nam ſcom
Cri.cum eoꝝ ſuſpitio irꝛationalis ẽẽt metu
multitudinis ñ audebant eù diuulgare.pro
bat g pᷣmo rõe tali.qr ſi ꝑ demonẽ aliquẽ ei

ciebat alios.ſequituꝛ quod diuiſio eſſet int

eos ⁊ ſic ñ poſſet diu ſtare poteſtas diaboli.
2 ex ̊ ſequit᷑ aduentꝰ xpᷣi ꝑ quẽ poteſtas de
monis debebat auferri. Uñ dic.¶ Oẽ regnũ
in ſe ⁊ 3ð ſe diuiſum )utpote ꝑ diſcordias pn
tipum ſe alternatim pugnantium. deſola
labit ⁊ diſſipabitur: ⁊ omnis ciuitas ł domꝰ
diuiſa ſe ꝑ ↄtraꝛias uolũtates ⁊ opeꝛatões
ſ ſtabit ſed diſſoluet.nam ſᷣm Hiero.cõcor
dia parue res creſcũt: diſcõdia maxime dila

