narrarent q̃ͥ cõiteꝛ uiderunt ⁊ audieꝛunt ſci
ens dũs ieſus tpᷣs eſſe.ut ꝛeuerteꝛet᷑ ad euʒ
g miſit ipſuʒ (expꝛobauit illis incredulitatẽ
eoꝝ)quã pᷣus habuerunt ut ſuccedeꝛet cꝛe
dulitas(⁊ duritiã cordis lapidei.ut ſucce
deret coꝛ caꝛneu caꝛitate plenũ((qꝛ his ꝗ ui
derant eũ reſurrexiſſe a moꝛtuis non credi
derant) niſi ⁊ ipᷣi eũ uiderent cũ utiq; poſt ẽ
ſurrectionem ſuam euangelium predicanti
bus gentes cꝛediture eꝛant eum reſurrexii
ſe quẽ ñ uiderant. Ergo inexcuſabilis es ſi
teſtimonio uidentis rem de qua teſtat non
credideꝛis.expꝛobꝛatio ẽ obiectio expꝛobꝛo
quia ꝓbꝛum fuit.qð tantis uiſis argum̃tis v
ſurrectionis.⁊ tantis auditis ſignis ꝑ teſtes
ꝓpoſitis non crediderunt.Quduis eĩ Detꝛꝰ
⁊ Maria magdalena ⁊ duo illi diſcipuli ꝗ
bus in uia dominus apparuerat. certiſſime
fuamiſſimeq; nuntiarent dominuʒ reſurꝛexiſ
ſe.ſeque illũ uidiſſe: ceteri tamen illis non
credebant. Panc autem expꝛobꝛationẽ ma
xime tunc dominus fecit cum ad pꝛedicãdũ
per uniueꝛſum mundum diſcipuli ire debe
ant: qu aſi daꝛet eis intelligere ⁊ diceret.
Multomagis debebatis uos nuntiantibus
reſuꝛꝛectionem meam credeꝛe antequã me
uideretis:quã genteſ ꝗ cꝛedent uobis pꝛedi
cantibus euangelium ⁊ me non uidebunt.
Poſt illam quippe exprobratõem dixit eis
ut uẽt in mundum ad pᷣdicandum. Iccirco
etiam tunc eos incꝛepauit cum corporalitẽ
fliquit.ut defectum ſuum cognoſcentes re
maneꝛent humiliores.oſtendens eis in ſuo
diſceſſu quantum ei humilitas placʒ.quaſi
eum peculiaꝛiteꝛ eiſdeʒ recõmendaꝛet. ut ð
ba q̃ ꝛecedẽs dicebat in corde audientiũ ar
tius impꝛeſſa remanerent.pꝰ increpatione⸗ʒ
igituꝛ admonendo:dixit eis (Euntes) ⁊ ↄti
nuis pꝛofectibus in predicando ꝓfuientes

Cin mundũ uniueꝛſum)) non ĩ iudeaʒ tm̃(¶ p

dicar̃᷑ euangeliuʒ oem aliã doetrinam p
cellit:ſicut caput coꝛpoꝛi peminet ¶ Quia
vm inno.euãgeliũ ẽ vbum vbi ꝙ erat ĩ pᷣnci
pio apud deuz: ſᷣmo ſᷣmonis.quia regalibus

—

2ill cntts ain rl
dedent ein iibis⸗.
2 illlud oig gcuih
ci uobiſ.iaj ad ſn
lia.Et ſe i aliſ ſio
it de euangelioß
erat poſt recepldenn
li hr ante ſeran fn
ruſale iſceſuni. In
bus cicido mitat,
tii electo. aperriſn
birerat iuid genelu ne
Palcate euangelium
tori dd dedd
nes ſalads ſen 1 4
ꝛe. deinde ſalmnn
natoem cöminands
cꝛediderit) fide fon
te. ſeg ſe i adulti
(T baptizat fuerin
tentlſaln eit ein
nisliberante. ,,n.
mo.g què aligs in
nns recipied bapt
aſſit fachltas ſuffi
nmatnbgor
berezikſanien
dicunntid dapt⸗
ameizpoſitin
Pn ſriun eccl
cata ne ülis
orfeſtce ſien
uod per liemmm
ali e
Ellenum auplliun
1n gbus retere
eipere oſſint i
Paliüſconted⸗

erhoerypheo
uiſs argunßtis
isſignisg teſtes
Aunis denn
o Aciſahen g
ruerat. ceruiſſime
ominnz reſunexit
enitanen iligen
expꝛobꝛatione mi
Cumn ad peedicudi
Ciſcipuli ire gebe
Aigere T dlciret.
nos nuntisybus
edeꝛe anteqni ne
egent nobis webi
e non uidebun.
Nratöenn dirit eis
candum. Jccirco
cum corporalite
cognoſcentes ſe
endens eis in ſto
litas placz. gi
ecöendaꝛet. u

Secunde partis

ſedibus uenit.ſapientia ſapientie.q̃ attigit
a fine uſq; ad finẽ foꝛtiteꝛ: ⁊æ diſpõit oĩa ſua
niteꝛ. Dꝛedicate inꝗt euãgeliũ nihil aliud
(omi cꝛeatur̃).i.humano geneꝛi.ſeu ĩdiffe
renteꝛ ⁊ ſine acceptõe oĩ homini ꝓ quo fca
ẽ omnis cꝛeatuꝛa:ł iõ ꝙ habet participium
⁊2 cõuenientiã ſeu aliqd cõe cũ oĩ cꝛeatuꝛa.
uñ ⁊ hõ micꝛocoſmus.i.minoꝛ moſ dr̃.quaſi

oẽʒ creaturã ↄtinẽs. Per eſſe eĩ cõuenit cũ

inanimatis.ꝑ uiuere cũ uegerabilibꝰ ⁊ plan
tis.ꝑ ſentiꝛe cũ aĩalibus.ꝑ itelligere cuʒ an
gelis:iõ deſignatuꝛ noĩe oĩs creature. Item
hõ dr̃ oĩs creata qꝛ ꝑp eũ oĩs cꝛeata mõi ur
eſſe pꝛoducta: ſumus ei quodmõ finis oĩm
Vel oĩ creature cui pᷣdicãdum ẽ.Et młta ĩ
ſcripturis inueniũtuꝛ ꝗbꝰhec una deteꝛmĩa
tio ſufficere pt᷑.q̃le ẽ illud.cũ exaltatus fue
ro a teꝛꝛa oĩa trahbã ad me ipᷣm.ſ. trabenda
⁊ illõ caritas oĩa credit.ſ.cedenda.Ita dr
deꝰ erit oĩa ĩ oĩbus.i.unicuiq; ſuffitientia:
⁊ illud oĩa q̃cũq; audiui a pre meo nota fe
ci uobiſ.oĩa.ſ.ad ſalutẽ ⁊ beatitudinẽ ꝑtinẽ
tia. Et ſic ĩ alijs ſuo mõ accipeꝛe poteris.h̃
ãt ꝙ de euangelio pᷣdicando dicituꝛ fiendũ
erat poſt receptõem ⁊ ↄfirmationẽ ſpũſſc
ti.qꝛ ante ñ erant ſᷣm mandatuʒz xpᷣi ab hie
ruſalẽ diſceſſuri. In ̊ ẽt ꝙ de euangelio oĩ
bus pᷣdicãdo mãdat᷑iudeoꝝ abiectõ.⁊ gen
tiũ electio.apeꝛtiſſime monſtꝛat.Qui g pᷣ
dixerat ĩ uiã gentiũ ne abieritis:non dicit
pᷣdicate euangelium oĩ creatuꝛe.i.omni na
tioni.pᷣmo iudeo vᷣo gẽtili.qꝛ uult oẽs homi
nes ſaluos fieꝛi ⁊ adagnitõem vitatis ueni
2e. deinde ſalutẽ ꝓmittẽdo credẽtibus ⁊ dã
natõem cõminando ĩcꝛedulis ſubiunxit.(q
cꝛediderit) fide formata ⁊ ꝑ dilectõʒ opan
te.ſ.pꝑ ſe ut ĩ adultis ł ꝑ aliũ ut in paruuliſ:
⁊ baptiʒatꝰ fuerit )baptiſmo aq ſi fieri po
teꝛit (ſaluꝰ eꝛit )et᷑na ſalute a peccatis ⁊ pe
nis liberante.ñ.n.ſufficit fides abſq; baptiſ
mo.ꝑ quẽ aliꝗs incoꝛꝑatuꝛ xpᷣo ſi aſſit facł
tas recipiẽdi baptiſmũ ab aliquo. Si ãt nõ
aſſit facultas ſufficit baptiſmꝰſanguinis. ut
in maꝛtyribꝰ.ꝗ ꝓ vpᷣo inteꝛficiũtuꝛ añqᷓ; ſint
baptiʒati.ł flamis ut in habẽtibus fideʒ xpᷣi
öſideꝛantibꝰ baptizaꝛi:ſʒ pueniuntur morte
anteq; ů̊ poſſit impleri. Per alios ergo par
uuli cꝛedunt ĩ eccleſia.ſicut ex alijs tra hut
peccata.que illis in baptiſmo remittuntur
confeſſione aliena. ¶Pium eſt enim. ut id
quod per alienum peccatum amiſezunt: peꝛ
alienum auxilium (ut eccleſie ⁊ patrinoꝛuʒ

in ꝗbus eredere dicuntu?) recuperare ? re

cipeꝛe poſſint. ¶ Qui vo ñ crediderit) ꝑ ſe uł
ꝑ aliũ((condẽnabituꝛ) eteꝛna damnatõe per
meritum iuſtitie infidelitatis ſue.non ait ꝗ
baptizatus nõ fueꝛit.quia ꝑ fidem ſine bap
tiſmo ſaluatuꝛ hõ.cũ eum excludit aꝛticulꝰ
neceſſitatis nõ contemptus religionis. Un
de ꝙ dictum eſt nichodemo.niſi ꝗs ꝛenatus

LCapitulu .Ixxxij.

fuerit ex aqna ⁊ ſpiꝛitu nõ poteſt introire ĩ
regnũ dei.ſig debet intelligi.ꝗ cõtempſerit
renaſci noli autẽ preſumer᷑̃ de fide niñ oſtẽ
das eaʒ in ope qꝛ ſine hoc non poteꝛit te ſal
uare. ides enĩ ſine opeꝛibꝰ moꝛtua ẽ ſicut
7 oꝑa ñine fide. Uñn Gꝛeg. oꝛtaſſe aũt unus
ꝗqſq; æpud ſemetipſum dicat.E go iam cꝛedi
di ſaluus ero. Uerũ dicit.ſi fidem oꝑibus te
neat. Ueza ⁊enim fides.eſt q̃ in hoc ꝙ vbis
dicit mõibus ñ qdicit ⁊ ille credit ꝗ exeꝛcet
opando ꝙ credit. VUñ ⁊? Jacobꝰ. Quid ꝓde
rit fratreſ mei ſi fidẽ ꝗs dicat ſe hẽre:opeꝛa
ſãt ñ habeat. Nunquid poterit fides ſalnare
eũ.Sicut.n.coꝛpꝰ ſine ſpũ moꝛtuũ eſt.ita fi
des ſine oꝑibuſ mortua ẽ. Deinde ẽt ſigna ꝓ
fidei augmentatõe ⁊ cõfirmatõe pꝛomitten
do:adiungit (Signa ãt eos ꝗ crediderint h̊
ſequent᷑ )ꝑꝑ meritum fidei ſuo tẽpore ⁊ cuz
fuerit neceſſe ¶ In noĩie meo.) ĩiuocato ⁊ ho
norato.i.ĩ vtute noĩs meil(( demonia eijtient
de multis legimꝰꝗbus imundi ſpũs obe
diebant (linquis loquentuꝛ nouis)̊ factuzʒ
E ĩ die pentecoſtes ĩ aplłis ⁊ alijs credẽtibuſ
(ſerpentes tollent )i.auferꝛent ł diſpeꝛgent
ꝙ de aplo paulo patet(Etſi moꝛtiferum ꝗd
biberint.ñ eos nocebit ꝙ de Johe euange
liſta factum fuit(ſupeꝛ egrotos manus ĩpo
nent: ⁊ bene habebum ) etiã multi fiöles
fecerunt. omnia eniz hec in pꝛimitiua eccle
ſia non ſolum apoſtolos ⁊ alios maioꝛes: ſʒ
etiã frequenteꝛ alios ſimplices credentes fe
ciſſe legimus.pꝛo infidelibus conueꝛtendiſ:
⁊ ut fides credentiũ cꝛeſceꝛet ac nutꝛiret᷑ ⁊
firmaretuꝛ miraculis.qua nunc radicata ⁊
aucta.non ſic neceſſaꝛium ẽ nunc fieꝛi ſicut
paſſiz tunc fiebant.qꝛ ſufficit ea q̃ facta ſũt
ſolummodo legere ⁊ audiꝛe ac eis fidez ad

ghibere. Si eꝛgo queratuꝛ quare pᷣdicatoꝛes

2 fideles modeꝛni talia ſigna nõ faciunt:ꝛeſ
pondet ſecundum greg.qꝛ cũ fides catholi
ca ſit ſufficienteꝛ ꝓbata.peꝛ miꝛacula xpᷣi ⁊
apłorum eiꝰ.ñ opoꝛtet ultꝛa hãc pꝛobatõeʒ
reiteꝛaꝛe amplius.ſicut etiam aꝛbuſta cũ p
mo plantantuz fꝛeqnteꝛ irrigantuꝛ.quouſq;
conualuiſſe uideantiz. cũ autem in teꝛza ra
dicẽ fixerint:talia ſubtꝛahuntur. Uerumta
men deus in poſteꝛis tempoꝛibus etiaʒ mul
ta muacula fecit ad conſolationem fideliũ
ut patet de tempoꝛe martyrũ ⁊ confeſſorũ.
Fiunt tñ p̃ʒʒ eundẽ gꝛeg.ſpiritualiteꝛ nunc iĩ
eccleſia.q̃ olim coꝛpoꝛaliteꝛ fiebãt in ea.nã
ſaceꝛdotes populuz exoꝛciſando. baptizãdo
⁊ ad penitẽtiam uocando.demonia eiitiũt.
dumq; ſeculaꝛia ueꝛba relinquẽtes. fidei ⁊
noue legis miſteꝛia inſonant: linguis nouis
loquuntuꝛ. Qui dũ bòis ſuis exoꝛtationibuſ
uitia ⁊ malitiam ð alienis cordibꝰ aufeꝛunt
ſerpentes tollunt.Et dum hereticoruz li
bꝛos legunt. uel moꝛtifera in confeſſiombꝰ
ſeu peſtiferas ſuaſioneſ audiunt: Sed tath

De aſcenſione domini

ñ ↄſentiunt:⁊ ad praua non ꝑtrahunt moꝛ
tifeꝝ ẽ ꝙ bibunt: ſʒ eis nõ nocebit.Qui quo
tiens ꝓximos in fide uel bono opere ifirma
ri ↄſpitiunt.dũ eis tota uitute ↄcurrunt T
exẽplo ſue bone oꝑatõis illoꝝ uità roboràt.
uel aĩas infirmas ſuis or̃onibus ſanãt: ⁊? ðᷣo
recõciliant.iuꝑ egros manus ĩponut. ut bñ
habeant. Que nimiꝝ miracula tantomaiõa
ſt᷑.q̃nto ſpiritualiora.⁊ quãto ꝑ hec ñ cõꝑa
ſed aĩe ſuſcitantur. In hoc ẽt inſtruimur.
ꝙ aue vbis pᷣdie amus bonis opeꝛibus cõfiꝛ
memus. Itẽ demonia eijtiunt. qui demonũ
tẽptatões fide ⁊ ſigno crucis ꝛepellunt. Lin
guis loquũtuꝛ nouis.ꝗ dei laudes ⁊ vᷣba ſa
cra narrant dimiſſis fꝛiuoł ⁊ otioſis. Serpẽ
tes tollunt.qui detractores efficaciter repᷣ
hendunt. Mortifeꝝ bibunt. ſed eis non no
cet.qui pſuaſiones peſtifeꝛas ſeu amaꝛa cõ
uitia audiunt:ſed ſuꝛda aure tranſeunt ⁊? p
nihilo ducunt. Suꝑ egꝛos mãus iĩponunt ⁊
bene habebunt.ꝗ ꝑ bona vba ⁊ opꝑa alios a
eccatis ꝛetꝛahunt.⁊ in bonis ↄfirmant.Et
ec ſimiliter ſigna ſpũalia:ſunt coꝛꝑalibus
meliora:quãto q̃ ſunt aĩe corꝑalibus pᷣferũ
tur.Et dixit eis.Uos aũt ſpãtlr eſtis.i.(erit᷑
teſtes)hoꝝ.ſ.que uidiſtis ⁊ audiſtis: ⁊ q̃ lo
cutus ⁊ opatus ſum in medio ueſtꝛi. uel ho
rũ ſuꝑius deſcriptoꝝ.qᷓ;ᷓtũ ad xpᷣi incarnatõ
nem pᷣdicatõem paſſionem. ⁊ ꝛeſurrectõeʒz.
Et ne tuꝛbati cogitarent qũo nos hoĩes iðᷣo
te teſtimoniũ ꝑhibebimus gẽtibus ⁊ iudeis
ꝗ te occideꝛunt:ſubiungit.(¶ Et ego mitto)
ei.mittã cito.⁊ de ꝓpinquo.ponẽdo pñs pꝛo
futuꝛo ⁊ rõe certitudinis ⁊ ꝛõe ꝓximi tpᷣris.
¶ ꝓmiſſuʒ Juobis auxiliũ(patꝛis mei ĩ uos)
ii. ſpiritũſanctũ in ſigno uiũbili. ut ſufſitiat᷑
ad teſtaãdũ ⁊ ad pᷣdicãdũ Sdaneer pic ue
ritatẽ euangelij. Dater eĩ ꝓmiſſit cum dixit
effundã de ſpũ meo ſuꝑ oẽʒ caꝛnẽ.⁊ quia fi
lius ꝓmiſſit dicens cũ uenit paꝛaclytus quẽ
ego mittã uobis a patre:ideo ⁊ pr̃ ꝓmiſſit.
cum opeꝛa trinitatis ſint indiuiſa. Qui lʒ p
cedit ab utroq;:ẽ tñ pr̃is auctoritate ſpiꝛa
tionis.Et ne imꝑfecti pᷣdicare pᷣſumeꝛent:
adiuxit(¶Uos ãt) qui ðᷣbetis eſſe teſtes mei
ſedete) ⁊ manete hic (in ciuitate )hiꝛlm (¶
quoaduſq; ĩduamini).ſ.undiq; tanq; arma
tura ſpualiſ vtute) ñ hũana ſʒ celeſti.i.ſpũſ
ſancti gra. Cex alto).i.de celo. Poc idẽ tã
gitur in actibus cũ dr̃. ⁊ ↄueſcens.i.ſimł cũ
diſcipulis ↄmedens.pᷣcepit eis ab hieꝛoſoli
mis ne diſcederent:ſed expectarent pmiſſio
nẽ patris. Quaſi diceret.hic ⁊ ibi non eſtis
ſufficientes ad pᷣdicandum ↄſtanteꝛ uerita
tem euangelij. donec ↄfiamati fueritis ꝑ do
num ſpũᷣſſancti.ut ſtetis ante reges ⁊ preſi
des intꝛepidi.Uñn Cri.Sicut milites inua
ſuros multos nemo ſiit exiꝛe donec armati
ſint: ſic ⁊ diſcipulos ante ſpuſſancti deſcen
ſum.ad ↄflictũ egredi non gmittit. C¶uꝛ aũt

noſtri ieſu xpᷣi.

non xpᷣo pñjte uel eo diſcedente ſtatim ſpũs

uenit. Dicebat eĩ eos fieri cupidos rei ⁊ deĩ
de reciꝑe gr̃am. Tunc eni magis ad deũ eri
gimuꝛ:cum incumbit neceſſitas.Dicit autẽ
donec ĩduamini uiꝛtute ex alto. nec expᷣſſit
qñ ut ſint iugiter uigiles. Quid igituꝛ miꝛa
ris.ſi diem nouiſſimũ non pandit. ubi diem
hunc ꝓximum pandeꝛe noluit. hec Cripᷣ. ʒ
xpᷣs dediſſet diſcipulis ſcꝛipturaꝝ intellec
tum ⁊ cõmiſſiſſet pᷣdicatiõis officiu tamẽ di
ſtulit executõem pᷣdicandi uſq; ad ſpuſſanc
ti ꝛeceptõem in ſigno uiſibili.ꝑ hoc inſinuãs
ꝙ predicans actu pꝛius debet habere ſuffi

tientẽ ſacre ſcꝛiptuꝛe notitiam:⁊ gr̃aʒ ſpui

ſancti ꝑ ↄiecturam.ſ.ꝙ non ſit conſcius ſibi
de peccato mortali. debẽt quippe pᷣdicato
res ſedere in ciuitate.i.in clauſtꝛo ubi debʒ
eſſe ciuiũ unitas.uacãdo ibi ſtudio ⁊ contẽ

plationi. ut ibi auriant quod poſtmodum ĩ

pᷣdicatione alijs effundant, Unde hiero. Ni
hil nobis rectů uideatu niſi ꝙ diſcimus.ut
poſt młtũ ſilentiu de diſcipulis mgr̃i effitia
muꝛ.docemus autẽ homines in eccleſijs ꝙ;

neſcimus: oẽs alias aꝛtes abſq; doctoꝛe non
diſcimus:ſola hec tã uilis ⁊ tam facilis eſt.
ut pᷣceptore uel doctoꝛe non egeat. Unde ⁊

fſm Greg. Notandũ ẽ qꝛ ſunt quos a pᷣdica
tõ s officio uel impfectio uel etas ꝓbibet.⁊
tñ pᷣcipitatõ impellit.Qui ãmonẽdi ſunt ne

dum ſibi tm̃ onus officij pꝛecipitatione arro

gant.uiã ſibi ſubſequentis melioris abſcin

dant.Et ut ↄſiderent ꝙ ipᷣa neritas que rpẽ
te quos uellet roboꝛaꝛe potuiſſet ut exẽplũ

ſequentibus daret.ne impeꝛfecti pᷣdicaꝛe pᷣ
ſumerent. Poſtq; plene diſcipulos de vtute
pᷣdicationis inſtruxit.illico adiunxit uos ãt
ſedete in ciuitate quoaduſq; induamini uir
tute ex alto.in ciuitate quippe ſedemus:ſi ĩ
tꝛa mentiũ noſtraꝝ nos clauſtra ↄſtꝛingimꝰ
ne loquendo excerius euagemur.ut cuʒ uir
tute diuina ꝑfecte induemuꝛ: tunc quaſi a
nobiſmetipᷣis foras ẽt alios inſtruẽtes exea
mus. Pec SGreg. Comedunt igitur ⁊ gaudẽt
diſcipuli pꝛopter pꝛeſentiam domini ſui.ſed
nihilominus ꝑꝑ diſceſſum turbati. Tanta
enĩ amoris teneꝛitudine eum diligebant.ꝙ
ẽt vba diſceſſionis ſue equo aĩo ſuſtinere ñ
boenr. ug ↄmediſſent.(eduxit))om̃s vᷣ
bo.ſ.non manu(foꝛas).i.extꝛa ciuitatẽ (in
bethaniam).i.uerſus bethaniam. qꝛ mons
oliueti ad quẽ exieꝛunt eſt in uia uerſus be
thaniã:⁊ bethania ĩ latere montis oliueti
ẽ ſita.Eduxit eos foras.ut uideꝛent eũ aſcẽ
dẽtem.ꝑ hoc ĩſinuãs ꝙ cinitas tumultuoſa
non ẽ locus aptus ad diuĩoꝑ ↄtemplatõeʒ.
Prius eduxit eos ſoꝛas extra ciuitatem ut
ſignificaret non habere nos hic manentez
ciuitatem. deide in bethaniam que ĩteꝛpꝛe

tatur domus obediẽtie.ut qui ex obedietia

deſcendit æ humiliatus ẽ ad moꝛtem oſten

ſe benecicunt.u⸗
lun. güoet inet l⸗
ces luin exercitus,⸗
Ppugnandät. uincenct
Gs LNN
cepert ea dendet
reſtitnes regnu iſ
ter ſapietes Wider
indeos ſub pfige e
ſpltz natiom redh
ge eſtitutöe regn
darenn hoc iſne
eſtitaendu,1a 0
iudeis dommina
auo diſcipuli pun
ubam gie l
ſſtiimerogames
iſneregnadis ſe
beis nationibus
ſciemes eſtitun
ter furmam ſci
eſtude regni
lone T dilatati⸗
ce Aug ercoi
alcenſurunt
xeaꝛunt ei don
7 quanco regn,
elmus agnen
nü tui⸗ Aire
qdiu typus ſi

c te Ge nine

es abſq d o
coclae non
lortanfelizeſ.
. non egeat. Un er
ouel etns ohbent
anoytol unt ne
eclpitatione ano
e meliris abſein
Anauascnef
nperſecti pdice ei
iſcipulos de Fne
lico adiunxit uos it
duſqg induomini uir
guippe ſedemto:fi
clauſtra aſtingin
nagemu u cuzuir
emim: tunc quaſ
unr igtu t hucet
am Comini ui ſec
turbali. Lama
eum lligedant 9
no io ſuſtinere i
. eduxit)ofis .
ierna ciultats in
abaniamn. noſ⸗
Otn uia uenſpdde
ge montis dlien
it niderent en i

Secunde partis

dat ex merito obedientie aſcendiſſe.⁊ exal
tatꝰ in celũ.ᷣʒ illõ huiliauit ſemetipᷣz factuſ
obediens uſq; ad mortẽ.ꝑꝑ ꝙ ⁊ deus exalta
uit illum. ⁊ ut ſignet peꝛ obedientie oꝑa eos
tranſituros ad celeſtia. ꝙ non ẽ aſcenſus
in celum: niſi per obedientie meritum. Siẽ
ergo inobedientia hominem ð Paradiſ eie
cit: ſic obedientia introducit ¶ Item ſecun
duʒ Bedam eduxit eos in bethaniam. ꝓpt᷑
ſitum eiuſdeʒz uille que in latere montis oli
uarum poſua ẽ. gꝗa uidelicet obędientis ec
cleſe domꝰ ĩ ipius ſũmi montis.i.xpᷣi latere
fidei ſpei dilectioniſq; ſua fůdam̃ta loc auit
Poſtqͥ; eꝛgo eos foꝛas duxiſſet: tũc dixit eis
ꝙ in montem oliueti trãſuent. ⁊ inde euz in
celũ aſcẽdẽtẽ uiderent.qꝛ inde aſcẽdere uo
lebat ĩ celu.⁊ tunc diſpaꝛuit ⁊ euanuit ab o
culis eoꝝ.ꝑ montẽ ĩtelligituꝛ eminentia ſpi
ritus in ↄteplatiõe.ꝑ oliuas ãt pinguiſſimi
ſpiꝛitus deuotio.ulterius vo poſt iſta non ꝛe
ſtat niñ ſaltꝰ aĩe ĩ celũ. Igituꝛ apłi undeciĩ
cuũ matre qni ac alijs diſcipulis ⁊ mulieribꝰ
unanimiteꝛ ſtati uenerũt in mõtẽ oliueti. ⁊
ibidẽ iteꝝ dũs eis appaꝛuit.E cce quũᷣo habeſ
hodie duas apparitões. Kõſpice nũc bñ eoſ
⁊ cuncta q̃ fiunt. Cõſideꝛa nihilominꝰ ſanc
[tos pr̃es ibidem ĩuiſibiliteꝛ exiſtentes. quo
libent᷑ ⁊ reuerenteꝛ ituent dñũam ⁊ affectuo
ſe benedicunt. pꝓ quà tm aſſecuti ſ t benefici
um. quo ẽt ĩtuẽt᷑ illos excelſos pugiles ⁊ du
ces diuini exercitus.quos inteꝛ omes ad ex
ꝓpugnandu ⁊ uincendu uniuerſum mom ele
git dñs. ¶ Tunc ꝗdẽ ex bisꝗ conuenerant

— — 2 —

ceper̃t ei ĩteꝛꝛogatr᷑ dicẽtes.Dñe ſi in tpᷣre 6
reſtitues regnuũ iirł.) Quidã imꝑiti ⁊ canali
ter ſapiẽtes. idẽtes alienigena ꝛ egnare :⁊
iudeos ſub pᷣſide eſſe: öſideꝛabant ꝙ regnũ
ipuz natiom redderetuꝛ iudaice: q̃rebant
de ꝛeſtitutõe regni iſrł tpꝛalis.⁊ ſi ꝛex iuðis
daretuꝛ hoc tpꝛe putãtes tunc a dño regnũ
ꝛeſtituendu.⁊ a dno alienigenaꝝ.ſ.gentiliũ
ꝗ iudeis dominabãtur liberandum. ſicut Z
auo diſcipuli putabãt:dicẽtes:nos auũt ſpe
ꝛabamꝰ.qꝛ ipe eſſet redemptuꝛus iſrł. Ac ſi
iſti inteꝛrogantes eu diceꝛẽt. Nunquid hoc
tpꝛe regnabis ſiẽ dauid ⁊ ſalomon: ⁊ domia
beꝛis nationibus: Alij uero magis inſtructi
ſcientes ꝛeſtitutionem illam non niſi finali
ter futuꝛam.ſ.ciꝛca tpᷣra iudicij.q;ꝛebant de
reſtitutõe regni iſeł ſpualis ſcilicet ð libera
tione ⁊ dilatatõe eccleſie.Ac ſi dicerẽt. Nũ
q hoc tpᷣre facieſ ꝙ promiſiſti eccleſie. Un
de Aug.ergo diſcipuli xpᷣi ðducturi aſpectu
aſcenſurum äpᷣm inteꝛrogauerũt eum: ⁊ di
xeꝛunt ei.domine ſi in h̊ tpꝛe pꝛeſentaberis
⁊ quando regnum iſrł.Qõ regnum: De quo
dicimus adueniat regnu tuum „Quando 2e
gnũ tuuũ:Qũñũ regnũ tuoꝝ:qñ regnũᷣ huilium
qᷓ;diu typus ſuꝑboꝝ: Quãdo uentuꝝ ſit ꝗd
ad te: Sic uiue qĩ hodie uẽtuꝝ ſu: ⁊ ñ tiebiſ

—-

Aapitulũ .Ixxxij.

eum uenerit. hec Aug.Dũs at ſupeꝛ hoc n6
certificauit eos.ex quodã tamen in reſpon
ſione eius poſito:poſſent ĩtelligere F ſtitutio
nem illam multis tẽporibus differendâ. (nõ
ẽ ingt urm noſſe tꝑa uel momenta :6 patez
poſuit in ſua ptate) id ẽ numeꝑ tꝑm ⁊ mom̃
toꝝ uſq; ad finẽ ſeculi q̃ tm patent ſcĩie pr̃is
mei. Nõ eſt quippe aliquoꝝ noſſe tꝑa ultra
ꝙ reuelat᷑ ł tradituꝛ peꝛ ſcripturas . q? hoc
E pſũuptõis ſʒ ᷣm ſcriptuꝛas noſſe ẽ eruditio
nis. Ac ſi diceret. Ad uos non ꝑtinct ſcire fu
tura ꝗᷓ ĩ ſola dei diſpoſitõne ſt poñta.õð quo
r nuero ẽ regni iudaici r̃ſtitutio.nã ipſũ ꝛe
ſtituendũ nõ ẽ carnaliteꝛ ſʒ ſpualiteꝛ.qũ cir
ca finẽ ſeculi iudei credent ĩ xpCʒ.ꝗ fuit rex
eoꝝ:⁊ qñ regnabit in domo Jacob : uere ſi
ne fine ſeculi ineteꝛnuzʒ. nihũ inq; ad uos q̃
rere ð ſecretis hꝰmõi nec ad ea precipienda
eſtis idonei: ſ ð his q̃ ad uos ſpectàt eſtote
ſoliciti.qꝛ reuera accipietis vᷣtutẽ ſancti ſpi
ritus ſuꝑu enientis in uos.cuius uirtute pu
rificati roborati. ut poſtis mea vba loqui
doctrinam med ferre: eritis mihi teſtes 2

uerſatõis ⁊ doctrĩe moꝛtis ⁊ reſurrectionis

mee. pᷣmo in hieꝛłʒz ſecundo in iudea poſtea
in ſamaꝛia. tandem uſq; ad ultimũ terꝛe ac
ſi tacite diceret. Ante regni illiꝰ reſtitutõm
non ſoluũ hieꝛoſolimam.ſed ⁊ oẽs fines iuðe
æ ſamaꝛie ac ẽt mundi terminos peꝛ circui
tü euangelij fama peꝛcurret. Dꝛimo ſigdez
pᷣdicatum eſt euangelium in bieꝛlłm: ſʒ pꝛop
teꝛ lapidationem ſtephani ⁊ moꝛtẽ Jacobi
gladio occiſ.egꝛeſſi ſt ð hieꝛtm predicantes
in finibus iudee. poſtea tꝛãſeꝛũt ad ſamaꝛi
tanos ⁊ inde proceſſerunt ꝑ munduʒ ad ali
os. Ubi Aug. Quo auteʒ peꝛacto ab apoſto
lis ẽ predicatio iſta cõplłeta quando adhuc
uſq; ſt gentes in quibus modo cepeꝛit:⁊ ĩ ꝗ
bul nonduz incepeꝛit impleri.non utiq; hoc
ſic a dĩ'o mandatum eſt apoſtolis. tanquazʒ
ipſi ſoli quibus tũc loquebatu⸗.tantum mu
nus fuerint ĩpletuꝛi: ſed ſicut eis ſolis uidet᷑
dixiſſe. ecce ego uobiſcum ſum uſqʒ ad cõſu
mationem ſeculi ꝙ tamẽ eu uniuerſe eccle
ſie promiſiſſe.q̃ alijs moriẽtibus alijs naſcẽ
tibꝰ. hic uſq; in ſeculi conſumatione futura
ẽ quiſ non intelligat.hec aug. Et quia euan
gelium primo predicatum eſt in hieruſalẽ.
inde eſt quod audita ꝓnunciatione euange
lij. uertimur ad orientẽ quaſi ad hieruſalez⸗
gratias agẽtes ⁊ dicentes .gloꝛia tibi domi
ne. quia inde uenit ad nos euangelium. Un
de ſcriptum eſt. de ſyon exibit lex: ⁊ uerbuz
domini de hieꝛuſalez. ¶ Unde ⁊? Auguſtin.
Cepit enim eccleſia ab bieruſalem iſta teꝛr
na. ut gaudeat in deo ĩ illa hieꝛłʒz celeſti.ab
hac eni incipit: ad illaʒ teꝛminat. In illa to
ta eccłia erit: ab iſta exordiũ fidei ſupſit.h
aug. Sed vba euangelij leuita pꝓnütiatur?
uertit faciẽ ↄ aquilonẽ.ut oſtẽdat vbi‚ dei

De alcenſione domini

dirigi 3 eum q ꝑ aquilonez deſignat ſ. otra

diabolum. qui dicebat in corde ſuo ſedebo

in lateꝛe qquilonis: ⁊ eꝛo ſimilis altiſſimo.
Et dns ieſus poſtq; locutus ẽ eis) que ad

eruditõem ſue ꝑtinebant ↄſolationis.unuʒ

quẽq; oſculatus ẽ in intimo amore coꝛdis.
Quia ſᷣm Ambꝛo.apoſtolis ꝛeliquit oſcula
pacis. deinde ualedicens eis (eleuatis mani
bus)ut ſuos patri offerret (benedixit eis „
ſ.bona optàdo. ꝓmittendo. conferendo.ut
eos hoſtem muniꝛet: ut bonis celeſtibꝰ aꝛ

gueꝛet. ⁊ ut dicit Theop. foꝛte in hac bene

dictione uiʒ ↄſeruatiuã eis influxit. uſq; ad

ſpuſſancti aduẽtũ. Ex loco iſto duxit eccłia
in ↄſuetudinẽ ꝙ epi in fine miſſe dent bene
dictionem. Abi Oꝛigenes. Quod auũᷣt eleua
tis manibus benedixit eos.ſignificat ꝙ öce
at benedicentẽ cuiqᷓ; ornatũ eſſe uaꝛijs ope
ribus ⁊ arduis reſpectu alioꝝ: ſic enim ma
nus tollumur in altum. H QArigenes. In re
ceſſu ſuo benedixit xpᷣs diſ. cipulis:ſicut pat᷑
ecedens a filijs benedixit eis. ⁊ hoc fecit 5
mo pꝛopter maioꝛem eoꝝ neceſſitatem. ſᷣm
illud. cum eſſem cu eis ego ſeruabam eos ⁊?
cetea. ubi petit eos poſt᷑ ꝛeceſſuzʒ ſuum ſer
uari a malo. Secundo ad oſtendenduzʒ fina
lem ⁊ perſeuerantẽ erga eos ſuam dilectio
nem ſecunduʒ illud cum dilexiſſet ſuos qe
rant in mundo:in finem dilexit eos. Inſtru
xit etiam peꝛ hoc ſuperiores in eccłia. ut re
cedentes a ſubditis benedictõnibus eos ð0
2mendent. His finitis ad oꝛiẽtẽ uerſa facie
(ut dicit damaſcenus)cepit ſua pꝛopꝛia uir
tute non aliena eleuaꝛi ab eis ⁊z aſcendere.
(uidentibus illis)quos.ſ.tanta uiſione di
batur: ⁊ uidendo deducentibus ut ſcilicet
deſiderium ueniendi ad ipſum in eis excita
retuꝛ ⁊ triumphaliter pꝛopꝛio motu per do
tem agilitatis (in celum )ſupꝛemuʒz. uno ue
nerat(feꝛebat ur). Tunc mater ⁊ omnes 4
lij aſpicientes eum in celum eleuari proci
derunt in terꝛã adoꝛantes. 2 pꝛopter diſceſ
ſum lachꝛymas continere non poterant.mł
tum tamen gaudebant qðõ ipᷣum ſic glorioſe
celum peteꝛe ceꝛnebant. O quàlibemer mr
cum filio de hoc mundo receſſiſſet:ſed eaʒ
ad tempus hic manere dominus uoluit. qꝛ
ꝑꝑ ↄfiumandos cꝛedentes utile ⁊ expediens
fuit. Noſtre ẽt fidei neceſſarium erat quia
ipa poſt aſcenſionẽ dñi inteꝛ apoſtolos con
ueꝛſando multa eis ꝛeuelauit que de miſte
rijs illius cognouerat. Unde Anſpel. Sed
o bõe ieſu. iſtius tue dulciſſime matꝛis pijſ
ſme fili.quomõ pati potuiſti. ut te ĩ rgnum
glorie tue remeante: illam quaſi orbatam ĩ
miſeꝛijs mundi relinqueres ⁊ non eaʒz ſtatĩ
regnaturam aſſumeres. Ezat ut mihi ur̃ ne
ceſſaria noſtre fidei ↄuerſatio ſua poſt aſcẽ
ſionem domim inter apoſtolos eius.quia li
cet ipſi peꝛ reuelatõeʒ ſpiꝛituſſancti edocti

noſtri ieſu xpᷣi.

fueꝛint oẽm ueritatẽ incõpabiliter tñ manmi

feſtius ac eminentius ipᷣa peundem ſpm̃ ip

ſius neꝛitatis intelligebat ꝓfunditateʒ: ac ꝑ

hoc multa eis ꝑ illã ꝛeuelàbantuꝛ que in ſe
non ſolum ſimplici ſcientia: ſed ⁊ ipo effec

tu ⁊ ipo expeꝛimento cognouerat de miſte

rijs eiuſdem dñi noſtꝛi ieſu xpᷣi.Nec dilatio

ſue aſſumptionis quoquomodo iactuꝛam ĩ

ferre ualebat immenſitati amoꝛis ⁊ gaudij

ſui:quoniam ipᷣa perfectio amoꝛis 7 gaudij
ita illam reficiebat plenitudine ſui. ut hoc

ipſum ei ad augmentũ amoris ⁊ gaudij ma
gnoopeꝛe fieꝛet ꝙ illic ſe uiᷣbat:ubi deum

quẽ pᷣ cunctis amabat uelle magis ſciebat.

Igit᷑ ubicũq; eꝛat ⁊ ipᷣa in deo ⁊ deus in ea
iocundabat.qua ipᷣe iocunditate felix hoe
pre ceteꝝs ubiq; fieꝛi cupiebat. ꝙ ſapientie
dei potiſſimũ placere ĩtelligebat. P Anſhel.
⁊ ẽ notabile ꝙ dñs ſuos pᷣmo de ciuitate e
duxit. ſecundo eos in berhaniã duxit. tertio
eis benedixit.quarto aſcendit.in quo datuzꝛ
Itelligi.ꝙ peccatoꝛẽ pᷣmo educit ð peccato.
ſecundo ipſum in bethaniam.i.in domum
obedientie ducit ſtatũ eius mutando.tertio
ei benedicit gratia replendo.quaꝛto aſcen
dit.i. aſcendere facit. ad ſuperiõa tꝛanſferẽ
do. ⁊ aſcendens dñs Jeſus duxit ſecum illãꝗ
multitudinẽ nobilem.ſ.captiuã captiuitatẽ
i. captiuos a captiuitate inferni quos ſecũ
uictor eduxeꝛat ⁊ celi apeꝛta iaʒ poꝛta pan
dens iter ante eos.ſe ſequentes ut mic heaſ
propheta dixeꝛat exules intꝛodurit ĩ ꝛegnũ
patꝛis ſui.conciues illos faciens angelox 2
domeſticos dei. quatenus ⁊ ruĩas angelicaſ
reſtauraret. ⁊ eterni patris honorẽ cumula
raꝛet: ⁊ ſe triüphatorem oſtenderet ⁊? dñm
exercituũ cõpꝛobaꝛet. Dñs itaq; gloꝛioſꝰ cꝗ
didꝰ ⁊ rubicũdꝰ ſplendidus ⁊ gaudioſꝰ pᷣce
debat eos. uiam eis oſtendens ⁊ ipſi ſeqᷓban
tuꝛ euʒ cantantes ⁊ iubilantes. Inteꝛim au
tẽ michael pᷣpoſitus paꝛadiſi pezgens ad pa
triam celicam. nunciauit ꝙ dominus aſcen
deꝛet ad eã. ⁊ ecce omnes beatoruz ſpiꝛitu
um oꝛdines occuꝛeꝛunt eidem decenteꝛ ⁊ ſe
ꝛiatim ꝑ acies ſuas. Unus ex eis non reman
ſit.qui domino ſuo obuiam non uenuet. ⁊ ĩ
clinantes ſe cuz omni ꝛeuerentia qua pote
ꝛant eũ cũ hymnis ⁊ canticis ineffabilibus
deducebant. Quis eni poſſet cantus ⁊ iubi
los qui ab ipſis fiebant explicare:⁊ ꝗs poſ
ſet H̊ gaudium enaꝛaaꝛe: ¶ Sed ⁊ illud gau
dium gꝗs diceꝛe poſſet quod tam beatiſũmi
ſpuitus qᷓ; ſanctiſſimi patres habueꝛüt cum
ſibi adinuicem occuꝛreꝛunt:om̃eſ iubilabãt
⁊ pſallebant.nã iuxta pꝛophetam aſcendit
deus in iubilatione ꝙ maxiĩe ꝛefertuꝛ ad uo
cẽ iocunditatis redemptoꝛum cum ipſo deſ
cendentiũ.ꝗ pᷣus uoce lachrymabili clama
uezunt ĩ pactibus inferni.adueniſti deſiᷣra
bilis quẽ expectabamus in tenebris: ⁊ qñs

nol n
ſn valler?
nube⸗

gue ſubtearit clz 45
gel aſſſtentes ivt oſt
Chlis giituallit
RRNNed nd

ſancns aaiin
cedn phe druh⸗
deſt in celu eideit
liena ſzppa tuz b
tum roe pumanit
zioſu obectt ad mn
ulocdle Pdotem
Me. Ji nöcurn
gitngfecenne
ferebꝛtu Anoc
eit helias cum
ſuinute ppin
illte indigebant
Cun ſun gorift
1ce
lunenezllͤz
1 Amdo Ste
ſpenſi eger
ceſuſſaigi
anceun ſalun
ſceiticetan
educit pno
xpo fige leuo⸗
ulus ſeiesfi
oſtea irone⸗
Aat uderei
ſobotuſetg

eſus gunt ſecum ilz
nimn us
ota pan
guentes ut micheaſ
8innodurit iꝛegni
eſiens ANgerd
nus miss angelicaf
atris honore cumntlg
em oſtengeret? din
dis itag gorioſ
dicns ? gaugioſ ſce
ſtendens T ipſ ſeddan
lbllantes. Intenim au
gagiſt peꝛgens ad pa
uit dominus aſten
nmes beatoruz ſplitu
teigem gecene tſe
tus ex eis nonreman
lam non uenuet.
euerentia gua pote
micis inefſnbilibus
et camus t ülbi
xplicare/? i dol
Sea r ilic hin
atam bemniſini
ages babueꝛit en
umn⸗oßel ubllhi
Lophetam aſceneſt

Secunde partis

uoce tube.ꝙ ꝛefertuꝛ ad ſonũ pꝛedicatõis
apoſtolorum.ꝗ tũc fuit eis iniüctus domio
dicẽte:eutes ĩ mũdũ uniueꝛſuzʒ pᷣdicate euã
gelium oĩ creature:⁊ tũc em̃ ĩ omnẽ terꝛam
exiuit ſonus eorum tñ poſt ſpirituſſãcti re
ceptõez. Cunq; pſallerẽt tam ãgeli qᷓ; anime

beate.dns iũctis mãibus deuote ⁊ ſurſũ an

te pectꝰ erectis ⁊ nubecula ſub pedibꝰ aſcẽ
dit ⁊ omes bti ſimili modo iunctis mãibꝰ cũ
dño aſcẽderũt.Dño ãt aſcẽdẽte quidaʒ cho
ꝛi angeloꝝ ipᷣm pꝛecedebãt . ꝗdam ſequebã
tur.alij a dextris ⁊ alij a ſiniſtꝛis cũ ipſo co
mitabãt᷑.ſimul ⁊ cũ beatis aĩiabus ¶ Aſcẽ
debat ueꝛo dñs plãe ⁊? moroſe ꝓpteꝛ cõſola
tõem matris ⁊ diſcipuloꝝ.quouſq; poterant
uidere euʒ. Extũc ãt nubes lucida ⁊ cãdida
ſuſcepit eũ ab oculis eoꝝ caꝛnalibꝰ.qꝛ clari
tate nubis circũdatꝰ ulteriꝰ ñ ẽ uiſus.ur qui
xpᷣm p̃m carnẽ nouerãt ultꝛa iazʒ ſic ñ noſce
rẽt. Aſcẽdit uſq; ad nubeſ ea foꝛma quã ãte

paſſionem habuit.ſuſceptus ãt a nubibꝰ ea
qua i mõte apparuit. Quaſi in globo baiule

nubis aſcẽdit.nõ ꝑ moduʒ uehiculi:⁊ quaſi

ad aſcẽdẽdum egeret miniſterio angeloruzʒ

uel nubis.qꝛ ſua ꝓpria uiꝛtute ferebat.ſed
pꝑ modũ obſtaculi ut ab oculis mortaliũ nõ
uidere t᷑. Et ut ꝑ q̊ onñdeꝛet᷑.qꝛ omniſ cꝛeatu
ra parata ẽ obſequi ſuo creatoꝛi: nubes em̃
que ſubtꝛaxit euzʒ ab oculis inſipientiũ ⁊ an
geli aſſiſtentes ibi oſtendebant ꝙ cꝛeatuꝛa
coꝛꝑalis ⁊ ſpiꝛitualiſ ſubiecta ẽ obſego xpᷣi.
Et tũc ĩ momẽto cũ omnibus angel ⁊? pr̃ibꝰ
ſanctis:eꝛat ĩ pr̃ia celeſtis beatitudinis.Aſ
Edit g& xpᷣs.⁊ ꝑ nubẽ celos penetrans aſſũp
t eſt in celü ether̃i ſeu empieũ. .ñ uitute a
liena ſʒ ppᷣa.tuzʒ rõe diuimtatis q̃ omnia pt᷑:
tum ròe humanitatis gloꝛioſe. qꝛ coꝛpꝰ glo
ꝛioſũ obedit ad nutũ anime quantũ ad mo
tu localẽ ꝑ dotem ag litatis q̃ eſt in tali cor
poꝛe. Uñ nõ curꝛu:nõ angelis ſubleuatꝰ le
git qꝛ ꝗ fecerat omnia ſuꝑ omnia ſua vtute
ferebatuz. &noch ueꝛo ab angelis tranſlatꝰ

E: ⁊ helias curru ſubuectus ẽ in celũ aereũ

ñ uirtute ꝓpꝛia.q;ꝛ homines puri erãt ⁊ uir
tute indigebant aliena. ⁊? qꝛ eoꝝ coꝛpoꝛa no
dum ſunt glorificata.¶ Stabat autẽ Mat᷑

⁊ diſcipuli ?Z Magdalena ⁊ alij ituẽtes ĩ ce

lum eũᷣteʒ illũ q;diu apparebat oculis eoꝝꝑ.
Vnñ Ambꝛo. Stabant beati apoſtoli toto ſu
ſpenſi coꝛꝑe ⁊ aſcẽdẽtem ad celù dũm qꝛ in
ceſſu ñ poterãt:oculis ſequebãt᷑.⁊ lʒ ad de
ducẽdum ſaluatorẽ uiſio humana defecerit
fidei tñ deuotio ñ deficit. Uſq; ad nubẽ enĩ

deducũt xpᷣm oculis: uſq; ad celos autẽ cuʒ
xpo fidei deuotiõe comitãtuꝛ. Unde ait apo

ſtulus.ſciẽs fidẽ noſtram ĩ celis eẽ cuʒ dño
Noſtꝛa ãt ↄueꝛſatõ ĩ celiſ ẽ.h̊ Ambꝛo.O qd

erat uidere dñm ſic gloꝛioſe aſcẽdentẽ.Et ſi

ꝗs potuiſſet audir̃ ⁊ uider̃ illos beatiſſimos
ſpus ⁊ animas ſãctas cum eo pariteꝛ ĩceden

Capłm. lxxxij.

tes foꝛte pᷣ gaudio aĩa illiuſ a coꝛpor̃ ſepeꝛa
ta fuiſſet: ⁊ cũ eis ẽt parit᷑ aſcẽdiſſet.((¶ ¶ iq;
Niã qñs ſubtractus eẽt ab oculis ⁊ ↄſpectu
eoꝝ.adhuc tñ ſuſpenſis uultibus(intuebaͤt
ĩ celũ) opteꝛea (duo ãgeli in forma ui
ꝛoꝑ (ſteterunt iuxta illos in ueſtibꝰ albis)
ut gratulatõ monſtraꝛet᷑ ex ipſis indumẽtis
⁊ dixerunt eis¶ Uiri galilei.Quid ſtatis h̊
aſpitientes ĩ celũ) Galilea apłoꝛũ patria fn
it. uñ ⁊ uiri galilei dicuntur. Ac ſi diceren.
Statis hic.⁊ ĩ celum aſpicitis quaſi obliti
quid facere debeatis. Redite ĩ ciuitatezʒ. ⁊
expectate promiſſionem patris:ſicut dictuzʒz
eſt uopis. Recedite nec expectate ieſum ut
modo redeat:ſed in fine tempoꝛum.”(ſic ue
niet quemadmodum uidiſtis eum euntem ĩ
celum).i.ſcut baiulis nubibus uidiſtis eũ
ĩ celuʒ aſcẽdẽtem:ſic baiulis nubibus uide
bitis eũ ĩ aere ad iudiciũ deſcẽdẽtẽ:⁊ ¶( quẽ
admodũ uidiſtis eum aſcẽdẽtem ĩ celũ)ĩ fõ
ma humana.cui ↄpetit uideri oculis corꝑpa
libus ⁊ moueri ð loco ad locuz(ita ueniet)
ĩ eadẽ forma ⁊ carnis ſubſtãtia ad iudiciuzʒz
qꝛ ſicut fuit iudicatus in foꝛma humana: ſic
ueniet ad iudicãdũ mund .uerütamẽ iudi
catꝰ fuit ĩ foꝛma humana paſſibili.aſcendit
aãt in celum ⁊ ueniet ad iudicium in forma
hũua na gloꝛioſa ⁊ ipaſſibili. Unde Anguſt.
Sic ueniet quẽadmodũ uidiſtis eũ euntẽ ĩ
celũ.i.in foꝛma huana ĩ q̊ iudicatꝰ ẽ iudica
bit. ut etià illud ꝓpheticum impleatuꝛ. uide
bũt ĩ quẽ pupugeꝛũt.⁊ iterũ. Itaq; ſi reditu
rum eũ credimus.nos expectare debemus
ne ſic nos compꝛehẽdat aduentus illius.nõ
ſuſpicãtes.ſicut cõpꝛehẽdit nũc caſtigatio ð
liquẽtes.cohertio nãq; pᷣſentium imaginem
habet ĩ ſe futuroꝝ.cauẽdũ eſt g ne ſi ĩ pᷣſẽti
vbere ñ corrigimur:futura ſeueritate dãne
mur.hec Aug.Conſidera hic.quomõ domi
nus ieſus de ſuis ſolicitus fuit. Nã ſtati cuz

euanuit ab ocul eoꝝ. miſit angelos ſuos.tũ
ut meſtos ð abſentia dñi ↄſolarẽtuꝛ ⁊ cõfor

tarent.tum ut euʒ uere aſcẽdiſſe ĩ celu.ſ.ĩ
gionẽ angeloꝝ demõſtrarẽt ñ ſicut enoch ⁊
belias ꝗ traſlati ſt᷑ in paradiſuʒ terreſtꝛẽ. ꝗ
lʒ emines ſit.tũ tm̃ ꝑtigit ſublunarem regio
nẽ.tuz ne diutius ibi moꝛarent᷑ ⁊? nimiũ ibi
ſttes fatigarentuꝛ ſed potius recedẽtes ꝓ
miſſũ pr̃is expectarẽt ¶ Angelis itaq; diſpa
rentibꝰ(ipᷣi)ĩ loco ubi ſteteꝛunt nouiſſime
pedes ei (adorãtes) xpᷣm.ſ.ðum ⁊? hominẽ
ut deo ꝑſonaliteꝛ unitu (reueꝛñ ſt)a monte
ꝗ uocatu⁊ꝛ oliueti ꝑꝑ copià oliuaꝛuù ſabbati.
habens iter.i.itineze ſabbati.ſ.ſpatio milia
rij diſtãs ab hieꝛłlm.quia nõ ampliori ſpatõ
licebat iudeis ꝓpgꝛedi ĩ ſabbato de uilla uł
ciuitate ĩ q̃ erat:ſʒ ciꝛca ꝑ mille paſſus deꝗ
bular̃᷑ poteꝛãt. UetP*editio habet:a mõte tꝛi
um luminũ.Si at dictꝰ e mons oliueti.qꝛ ᷣ
nocte ex ꝑte occidẽtiſ illůinabat igne tepli.
N7

De aſcenſione dñi noſtri ieſu

ubi eꝛat ignis iugis in altaꝛi mane a ꝑte oꝛi
entis pᷣmo excipiebat radios ſolis.anteq; il
luſtrarent ciuitatẽ habebat ẽt copiam olei
ꝙ ẽ luminis fomtnʒ.( Et ꝛegreſſi ſunt ĩ hie
ruſalẽ cũ gaudio magno qꝛ oĩa miſteria e
ꝛant impleta in xpᷣo. letantes de dei ? domi

ni ſui glorificatõe.quẽ poſt triũphũ reſurec

ctionis ẽt celos cognoueꝛant penetraſſe de

humani generis ↄpleta redẽptõe. de ꝛeſt au

ratione ꝛuine angeloꝝ.⁊ de deiectione ömo
num. de ↄfuſione iudeoꝛum infidelium. de
ſpirituſſancti ꝓmiſſione.de humane natuꝛe
exaltatione.de certa ſpe generalis reſuꝝec
tionis ⁊ aſcenſionis futue.x quo eĩ caput
reſurrexerat ⁊ aſcenderat.idẽ ⁊ de mẽbris

pꝓ ceꝛto ſperaꝛe poterant. Panc aut ultimã
pꝛoceſſionem diſcipuloꝝ poſt ieſum.ꝗ una
nim ter ſut egreſſi:⁊ poſtea unanimit᷑ ſunt

ingreſſi. repñtat eccleſia dnicis diebus egre
diendo de eccłia ⁊? de redeundo ad eam q̃ſi
de hieruſalem rediens in hieꝛuſalẽ. Unde
in eo ꝙ de eccłia egꝛedimu crucem dñi pꝛe

feꝛendo:repᷣſentamus.ꝙ illi egreſſi ſunt pꝛe

eunte crucifixo in eo aùt ꝙ cũ cꝛuce dñi re
dimus.lʒ illi ſine cꝛucifixo redieꝛint ꝛepñta

mus ꝙ ait. uobiſcũ ſum uſq; ad ↄſumationẽ
ſeculi.qꝛ licet non ꝛedieꝛit cꝛucifixus cũ eis
pñitia corꝑali redijt tñ cuʒ eis pñtia ſpùali.

In primitiua aũt eccłia huiuſmodi zepñta
tio fiebat quinta feria.q̃ ſunc ſolẽnis erat ꝓ

ueneratione aſcenſiõis.ſicut pꝛima feria.ſ.
dies dominica ꝓ ꝛeueremia reſurrectionis.

Sed qꝛ ſuꝑuenerũt feſta ſãctoꝝ: ⁊ celebra
