noie dñi.ſ.patꝛis ueniſſe in mundũ:in ſecun
da dixerũt ipᷣm eſſe malefactoꝛẽ.⁊ iõ ſe Tᷣdi
diſſe eũ ⁊ crutis patibulo affigendum. cce
q̃nta ĩſtabilitas in iſtis fuit ga quẽ tm bono
ꝛaueꝛunt.pꝰ modicũ igminioſe tꝛactaueꝛunt
ſzʒ ꝑꝑ glorie proceſſiõem maiorẽ.hũit ex con
ſeq̃mi uituperio confuſſionẽ. Unde Bernã.
gd fuit ꝙ ꝓceſſionẽ hẽꝛe uoluit:qui mox fa
iurã noueꝛat paſſionem. Dꝛoceſſio ꝗdez me
rito repnñtatuꝛ hodie: quia hodie facta fuit
paſſio vo cuꝛ addita ẽ.quã ſexta feria ↄſtat
eſſe ſecutã:fõte ut amaꝛioꝛ eſſet paſſio.quã
ꝓceſſio ꝓceſſiſſet.Et iteꝝ ñ ſine cauſa tã no
ua ꝓceſſio miꝛa q̃dã cõiunctõe adðdituꝛ paſ
ſioni.Nã ꝓceſſio plauſum hʒ. paſſio vo plãc
tum. Uideamus quid ↄferat iſta cõiunctio
Utiq; ut diſcamꝰ ĩ nulla unq; huius ſeculi
leticia hẽre fiduciã:ſcientes qm extrẽa gau
dij luct* occupat.ſed in die bonoꝝ ñ ĩmemo
ꝛes ſimus maloꝝ.his eĩ mixtũ ẽ pñs ſeculuʒ
ñ ſeculaꝛibus tm̃.ſed ẽt ſpiritualibus uiris.
Ideo qui cepit pᷣus facere qᷓ; docere: ñ mõ
uerbis ſz ẽt exemplis oñdens.qꝛ oĩs caro fe
nu. ⁊ omnis gloria eius quaſi flos fem: ꝓceſ
ſõis uoluit gloꝛia ſublimari.qñ ſibi immine
re cognouit dieʒ ignominioſiſſime paſſionis
ſpualibꝰaũt ſpũalia cõpaãtuꝛ.in ꝓceſſione

ꝗqdẽ celeſtis patrie repntamus gloriam. paſ

ſione uero monſtramꝰ uniam in ꝓceſſione ra
piemuꝛ in nubibꝰ obuiam xpᷣo in aeꝛa.quan
do ſuſcipietuꝛ in celeſti hirm xpᷣs dominuſ.
applaudentibꝰ ⁊ acclamãtibus undiq; ppłiſ
utriuſq; teſtam̃ti.quaſi qui pᷣcedebant ⁊ qui
ſeq̃bantuꝛ: benedictus qui uenit in noĩe do
mini. In ꝓceſſione conũderaſti quo ꝓperaã
dũ ſit.diſce in paſſiõe quo eũdũ ſit. Tribula
tõ eĩ pñs uia uite ẽ. uia gloꝛie uia r̃ᷣgni. Col

lerabilẽ pinde laboꝛẽ paſſionis ꝛeddit glöia

ꝓceſſionis.qm amanti nihil ẽ difficile. DPec

Oꝛatio.
d Omine ieſu xpᷣe.qui uerbo ⁊ exẽplo
mMmagis docuiſti nos fler̃ qᷓ; ꝛidere: ob
ſecro te ꝑ beatiſſias lacbrias 7 oẽs

misatões tuas.doce me ut pcẽa mea ⁊ peri
cula ĩminentia ſemꝑ uideam ⁊ cognoſcã ne

inimici mei.ſ.demonũ ſuggeſtiones tpᷣraliũ

reꝛũ.pulchꝛitudines ⁊ carnales uoluptates
circundent. coanguſtent. æ ad trã ꝓſternant
me:ut filios.ſ.ſẽſus cogitatꝰ ⁊ aciꝰ meos.⁊

ordinẽ uiꝛtutum deſtruant.ut inde laudem

Laplm.xxix.
te ⁊ confiteaꝛ nomini tuo altiſſime. Amen.

¶ De eiectione uendentiũ ⁊ ementiũ ð tem
plo. .
Capitulum xxix.
u ¶Enit autem ieſus) directe (ad tẽ
pluü. ⁊ intꝛauit in ipm.) Ubi nota
ꝙ templũ accipituꝛ aliquando pꝛo
domo tẽpli ꝙ diuidebatuꝛ ĩ duas
paꝛtes una paꝛs nocabatuꝛ ſanctum. ubi
pe hoſtiũ ſancti ſanctoꝛum erat altaꝛe ĩcẽſ
ſeu thimiamatis auꝛo tectum. menſa ꝓpoſi
tionis ⁊ candelabꝛum:alia paꝛs erat ſanctũ
ſanctorum. ubi erat archa teſtamenti ⁊ duo
cherubin. Illam paꝛtem que dicebatur ſãc
tuz intꝛabant quotidie ſacerdotes.ad offeꝛẽ
dum ĩcenſum.⁊ nulli alij. Intꝛa ſanctũ ſanc
torũ ſolus ſũmus pontifex intrabat.ſemel ĩ
anno.Aliquddo ãt accipitnꝛ tẽplũ laꝛge pro
quadam platea q̃drata añ tẽplũ. muro clau
ſa:⁊ dicebatuꝛ atrium ſacerdotũ ubi ſub di
uo eꝛat altar̃᷑ holocauſtoꝝ eꝛe cooꝑtũ.⁊ iſtð
intrabant nõ ſolum ſaceꝛvotes.ſed ẽt leuite
eos ĩ excoꝛiatõe ⁊ ablutõe hoſtiaꝝ ⁊ ↄſiłibꝰ
adiuuantes:uulgaꝛes ãt homines illud non
intꝛabant.ſʒ ad hoſtiũ illius atꝛij animalia
uiua ſaceꝛdotibꝰoffeꝛebãt. Iſta ãt duo loca
nõ iĩtꝛ auit xpᷣs.qr ñ erat ſaceꝛdos nec leuita.
Sed pteꝛ iſta duo loca eꝛãt adhuc duo alia
ubi hoĩes ſub diuo ĩ orõne eꝛant ⁊ in uno ni
ꝛi. ⁊ ĩ alio mulieꝛes oꝛabãt:⁊ iſta atꝛia noca
bantur noie tẽpli.⁊ de hoc dr̃ ꝙ ieſus intra
uit in templũ dei.ac petꝛꝰ ⁊ iobannes aſcen
debant ĩ tẽplũ ad hoꝛam oratõis nonaz. In
tꝛauit ãt ieſus ꝓtinꝰ ĩ tẽplũ pᷣcipue propter
tꝛia. Prĩo ᷣm Bedã.ut doceret nos formaz
ꝛeligionis qᷓ; ſeᷓ muꝛ.ſ.ut quocunq; ꝑgimus.
Primo domum oꝛõnis ſi ibi eſt adeamus. æ
P oꝛõnes ðᷣo ↄmẽdati ſic ad agenda negocia
ſecedamus. Secundo.quia locpublic?eꝛat
ubi poſſet inueniꝛi.oſtẽdẽs ſe ñ iuite.ſʒ ſpõ

te pati. Teꝛcio ut onoꝛet ꝙ ꝛuina urbis ⁊ po

pꝓuli pꝛo qua fleueꝛat. maxime ex ſacerdotũ
culpa fuit ⁊ inde ꝛadix peꝛditionis pceſſit B
ꝓfecto innotuit.cũ poſt maloꝝ immmentiũ
eænaꝛꝛatõm, ꝓtinus tẽplum ingꝛeſſus ẽ: ut ðᷣ
illo uendentes ? ementes eieceꝛet: in ſignuz
quod ſacerdotes tanquam indigni eſſent de
templo ⁊ officio eiciendi. Sicut enm tem
plum eſt in ciuitate.ita uita ſaceꝛdotum in

plebe. Unde p̃ᷣm gloſam Simonia ſacerdo

tũ cauſa fuit deſtructionis iuöoꝝ. Saceꝛdo
tes eniz qauaꝛicie ſue ↄſulentes.in poꝛticibꝰ
æ atꝛijs tẽpli hoſtias cuiuſcũq; generis uen
debant. ne uenientes uictias non hites. ni
hil offerꝛent. ſi hoſtias pᷣſto non inuenirent
hoc faciebat. ut uendita iterum oblata re
cipezent. Et ne paupezes nõ ſolum boſtiaſ.
ſed ⁊ unde emeꝛent nõ habente ſexcuſatõm/

Ge
de eiectione uẽdẽti emẽtiu de tẽplo. e tne u
— 822MU vn ,uin celens
pecunie ñ habite pᷣtendeꝛent: poſueꝛant ibi ſaceꝛdotcs fuerint in pctis. totus pplłs ⸗ hnig h/ er rinrun⸗
numularios q mutuà ſub cautõe ⁊ ſpe alic tit᷑ ad peccandũ. Jõ 8 unuſhnſer dbianaoen ninani. 4 et auſtern⸗
doni pecunia darẽt. Sʒ qꝛ lex n patiebat. ꝓ ſuo peccato dat᷑ rõezʒ. ſacerdotes aũt non ſicreese,t Picͤe eo legtr
— EII AeC oĩe collibiax. UWidit grboꝛẽ pallentib“ folijs: idã i e a poriſ nn gei
ut ſic ꝓ numulazijs collibiſtas faceꝛet. Xi Ce Lexit ſtudioſus ag er mareidzitei iuhle iniakis *
libia aut dicũt apð eos uilia munuſcula ut BS ue e Juzſdms ed idezarbanen⸗ i inni⸗Underie⸗ i
Tir ben uue paſſe.⁊ pomoꝝ: ⁊ his ſimilia. palentibꝰ folijs marcidã ĩtelligis.qꝛ aliquã nne iiſnias ain patris
C⸗Lollibiſte igit. liz ꝓ illa accomodatione pe culpã hbzʒ erga radicẽ. Ita cũ uideꝛis ppłm u irpecſi ellarto ?
cunie no reciperent pecuniam ultra ſoꝛtem ĩdiſciplinatũ ⁊ irreligioſũſine dubio cogno nnleand gim prefigaſata fin
o nõ licebat: i his rebus qᷓ numis coemut Valde g deflendi ſt᷑ clerici.qñ cadunt:quia genn i ud ſpolieret:uici
iceret ꝙ ꝓhibuit ezechiel dicens. Uſuram eoꝝ caſus ẽ magis periculoſus. VUnde Lꝛip alet tu lmerunt et zwqu
⁊ oẽz ſuperabundantid non accipietis. Sic Nihil ĩtm̃ õſtꝛuit eccłiazʒ dei ſicut cłicos lai unſuge Aliodalus idelat
2 bodie multi pdictis ſunt ſmiles uſuraʒ ⁊ cia eſſe deteꝛiores. Ceꝛnens g dñs in vomo nerunt e on ude nin
ſimoniã ſub noie caritatis uel gratitudinis pr̃is ſui negociatõem ſeu latrociniuzʒ: iſtiuſ gl ſolat e eſhn act
palliantes. Ualde ꝑiculoſuzʒ ẽ munera acci modi ardore ſpus ↄcitatus(feẽc ſibi flagellũ Naſſtes eſ et nier
pere. qꝛ hoc ẽ libertatẽ uẽdeꝛe. Uñ ſeneca. de funiculis: ⁊ eiecit) ipᷣe dus templiuẽdẽ ſteligi cn ded connen
Quedã gratuita nobis uidẽt.q̃ cariſſime 2 tes ⁊ ementes de templo) cũ hoſtijs ſuis((⁊ galiter ibt unuſquſch con 5
ſtat.pꝛo gbug! noſmetipos ĩpẽdimus. q̃ eme menſas trapezetaꝝ.⁊ cathedꝛas uẽdentiu amus ergo ne ea fiſdus
ꝛe nolemus. Si nobis domus noſtꝛa ꝓ illis colùbas euertit) nec aliqð uas deo nõ di 3 licitis uacemnus: ne impꝛotiiul
ier danda. ſi amenũ aliqð ſꝛuctuoſumue pᷣ tũ. ⁊ ſaẽtũ meꝛcdi gra p tẽplũ tꝛãſferri peꝛ ltellet. td de eccleſiu ſa al
ſem Ade nibil E cuiq; ſe uilius. noſtri eſ miſſit. Interdixit ꝗðẽ de uaſis mercationis ſcat ꝛ expellat. Naz qni perc
len s ain 50 nõ lent Quiſꝗs nr̃aʒ ⁊ humanis uſibus applicãdiſ ñ ð uaſis ðᷣo di itquef funem quo hic ul in
denlterſ bus, nieer iſta uiſcata buficicia catis: qr uaſa diuino cultui deputata debe lgem connectit ſunicul
cũ pᷣmo ulliet unmenſcnl fallimur. Sapiens bant ibi ⁊ nõ alia eſſe.Eꝛgo nec cophini.uł cantur ſunt icremeta actoͤnu
ſcit magna paruo ula a theatꝛo ſurgit. alia utenſilia ↄmunia ꝑ eccłiam debent de ſelspeccatox ſuor unuſquin
modoſninuo.g Acis Su magno in portart Unde Bed He ane diẽ illis que Ui Auguſti Ergoquando alie
tẽ uẽdere ẽ. Pec ſeneca. ubi Cꝛiſ. Hoc ẽ ſa deo girce⸗ an erebãt. Aetex abſit ut aa nonermniguitales ſugs. hi qui
hei bi ſili ut ueniẽe mo ad domu curte ferri pbiberet in tepin ſy votts uoi une⸗ bimnnfinäluntid
Fis: i 6f S . ſʒ potiꝰ ubi futura Gonihus kecit fiagellum öreſtt
ret pr̃is: ⁊ illi honorẽ r̃ſderet.ꝗ genuit eũ ſibi ermn. is i 1 apta i Potiſ vaigusecſ nagellum dteſtna
Et iu imitator xp̃i factus cũ in aliquã ĩgꝛeĩ nas x 1 nis ! gne pᷣtendit: exẽpluz. ĩmun iſton.2 admonet eos ur mute
ſus fuẽis ciuitatẽ pᷣmũ añ oẽʒ actũ ad el um bb an climinat uaſa de tẽplo. ac ne ociatores: he taddem audiam
ſam curras:⁊ hoc erat bõi medici ut igreſ des epelle 4 adefmtah Ai dſelu de ecctt nstdeiesa Pſieln enen
ſus ad infiꝛmã ciuitatẽ ſonand pꝛimn od nesi peller ac deturbabit repꝛobos neꝝẽt Dec Aag Jn doc gaͤis exd⸗
originẽ paſſiõis ĩtẽdeꝛet.n ſicut be templo no een trr age Se Rin t en cre bones redtumntind⸗
zmne bonize gredit᷑.ſic ⁊ de templo omne va domus.vñi.i.coꝛ fideliũ purlficatio u ñ ninmertienncſid
ms um peet ii uẽadmõm medicus qñ pri tm̃ pcẽ̃a q̃ inerant diuinitꝰ imiſſa ↄpunctio delriltloſf bocniaſpel
3ſ teir 6Re r ad infirmũ.de Iomacho eius tollat: ſedetiã ne ultra ꝛepetant diuina ĩ eiꝰ HH lormu ſue pe
bus nus fiH. nt: a ſiſtoma gra perſeueꝛans adiuuet. ̊ Beda.Et h̊ fuit Aantes uiranios ? imonts
Siiatn rtacnden corpus ualiduz ezit: Fa eiectio. Bis enĩ legit᷑ dñm h̊ feciſſe ad ſi ſanciigneper calibam inel
RSickenerieale tori corgus ifumn ſio Sificada Lietenali ſunt tales ab eccleſia Fnonmnne ter dar facto
ret: ſ aũt corruptũ fuerit. fides marcida ẽ nam ubi kie pbillin iiihare pez pe coheltene ſiiſeraſenn
Coꝛ eĩ ⁊ ſtomachus ſacerdotiũ itelligit qꝛi in principi e illus. Poc etiam dñs feẽ manatu iſer alios ipt
rebus ſpualibus ꝑ eos totus p opulus g uncr. illi⸗ 4 Rei 0 6. icationis ſue.⁊ nunc iterum muſi “ bocque
natur.ſicut ei cor ſapie locus ẽ.ita ſacerdo gutionem iud Damnlecmgar Rnmand iuns niacos adere loſunns
tes receptacula ſt ſapie ſpualis. Et nent ſto ei n corm redundat: quia nõ fue lüegm eecleiig elere del
machus accipiens cibus. coquit euz i ſemet ano iezſe unonitione caſigati. r cum .—Npf bant qnibus hoc ſin
. corbis diſpor L t ipſi mime ſe correxer̃t ofacere ialeam Angten e
lpo: ⁊ ꝑ totũ coꝛpus diſpgit.ſic ⁊ ſacerdotes Uñ Ari.in quo minoꝛ ẽ io i te negocinm e We ho
accipiuᷣt ſciẽtiã ſermonis ꝑ ſcꝛipturas ex ðᷣo qm̃ cum bis h idem leciſt ceuſatio inaeor Ke nd de ene deſhüi
tes nentes ed in ſe.i.tractantes æ mediti fſua dem̃tia. Dec Algeunen. Sma ectne ) wonnn,, Fere do⸗
id n uniuerſo popto ſubminiſtrant. eiecit tm̃ uendẽtes.⁊ ex q̊ nobis datuꝛ fidu woſine num. 2 gam ſanei
bo ⁊ opee otes quo eos ↄponatis in x tia ĩpetꝛandi ut ꝗd.n. uellet dñs ibi nos oꝛa nſfmoniae Wwecio nibi
0 7 opere, qm ficut in corpoꝛe ſi aliqõ infir re niſi ipᷣe uellet nos audire h duꝛiꝰ e/ONiact g temloo
matum fuerit mẽb l niſi ipe ue audire hᷓ autem duꝛi lkante ej rbodei
matu it mẽbrum non oio lãguet ⁊ ſto agẽdo.ẽt em̃tes les. In laneur g, e! 0clog eijej⸗
machus. ſi aut ſtomachus l . 1 9 iq nũero erat płes. In pꝛĩa ntur Gi geijcii
marPiee achus langueſcit omia ẽt expulſione eos appellaueꝛat negotia tor̃s ſoteiſmn llker cler
mẽbra iuemunt infi? ma: ſie ſi aliqs xpᷣi 1 np tuezat negotia tea leiſunt gen eric en⸗
erit efd SCR aligs xpiano ſed ut ſtati patebit. Bᷓ acrius repre hendẽdo etdeii ſ, Okati. ſſe
aũ peccauern ñ oĩo peccat ſacerdotes: ſi iit appellat latrões: dans peꝛ H̊ exemplum pre in ſeinplicit nenn
=ð M nunntne timere 1

o oppliciciſfihͦ aſg zoef
inocultui n,
cſe. Eipo ner pphini r
nia gecckym gebet ge
be uſoci llis gie
bit.Acter obſtut in
teret ge teploel iteo
i:tzpori ubi futnra
pterdid epepluzimun
uaſa de eplo. Ke
ideroan d eecds
wurdad reprGdds dere
ndi ecdenamirent eten
eſcit Bz tiyft her eſ
cor fdeliu purificntio f
1dimnit atn
enlera ꝛepeanto pina iel
mn, RNirkthfͤi
ilegt dinb ſeciſſe ad ft
diſunttales ab ectlei
m ta trunmphite pe he

hilus. voc⸗ etiam dßs ſet

Nionis ſue.1 hunc HM
inen tin mariman
umteiundet aliiſen
mmntone aſen
ginin eu
ominoꝛ

i
crahenif
en ſeciſſet,n nuaute

ß un in n
gnilei
nes49 ſihun
gntie al i
nosa ,NN
agtintefs
herded

Secunde paꝛtis

latis ꝙ durius debent arguere pᷣm peccatum

i; primũ qr grauius ẽ ceteris paribus ratiõe

ingratitudinis. Hic ẽt ⁊ in prima eiectõe ma

ioꝛ ſerioſitas et rigor et auſteritas ð xpᷣo expᷣ

mitur. qᷓ; nuſq; alibi de eo legitur qꝛ ſecũduzʒ
Crip. In ꝓoꝛijs iniurijs eſſe quẽpiam patien

tẽ laudabile iniurias aũt dei diſſimular̃ ni
mis ẽ impiũ. Unde xpᷣe iniurias ſuaſ patiẽter

ſnſtinuit.ĩiuꝛias auᷣt patris ſui nullatenus diſ

ſimulauit. Hec flagellatio ⁊ eiectio maloruʒ

de templo.olim pꝛefigurata fuit in heliodoꝛo
qui cum audacter manu aꝛmata templuʒz in

traſſet.ut illud ſpoliaret:quidam aduemtes

eum flagellauerunt.et tanqua mortuuʒ ꝛeli
querunt. Heliodoꝛus flagellatus fuit pꝛopteꝛ
tẽpli ſpoliatõem:iudei ꝑꝑ uſure palliatione⸗ʒ
Moꝛalite? qntem pe? hunc actum xpᷣ datur
intelligi.ꝙ deus cottidie ſuã eccleſiã itrat.⁊=
qualiteꝛ ibi unuſquiſq; conueꝛſet᷑ attẽdit. ¶a
ueamus ergo ne ĩ ea riſibus ⁊ fabulis ł alijs
ilticitis uacemus:ne impꝛouiſus ueniẽs nos
flagellet.⁊ de eccleſia ſua ac demuʒ ðᷣ regno
eiciat ⁊ expellat. Naʒ qni peccata peccat ad
dit.quaſi funem quo hic ul ĩ fururo flagellat

uel ligetur connectit: funiculi g quibus mali

eiciuntur ſunt ĩcremẽta actõnũ malaꝝ.qꝛ fu
niculis peccatoꝝ ſuoꝝ unuſquiſq; conſtriget
Unñ Auguſti. Ergo quando aliquid patiutur
pꝛopter iniquitates ſuas.hi qui uł ficte bone
uel aperte male faciũt iĩ eccleſia agnoſcãt qr
dominus fecit flagellum ð reſticulis peccato
ꝛũ ſuoꝝ.⁊ admonet eos ut mutẽt ſe.ne ſit ne
gociatores:ne tandem audiant. ligate ilł ma
nus ? pedes ⁊ pijcite in tenebras exteriores
Pec Augꝰ. In hoc ꝙ dñs expulit de templo
boues ⁊? oues ?⁊ numularios ⁊ uẽdentes colũ
bas euertit miſtice deſignat᷑ . ꝙ pᷣlati cõſtant᷑
õᷣbent primer̃ hipocritaſ.pelles ouinas ſimu
lantes tyrannos cornu ſue potẽtie bonoſ uen
tilantes. uſurarios ⁊ ſimoniacoſ dona ſpirituſ
ſancti que per colübam intelliguntur nendẽ
tes. Maxime ãt ex hoc facto dni enormitas
ſymomace prauitatis onditur.qr nuſq; alibi
corpaliter reſtitiſſe ⁊ alios ĩpuliſſe uł eieciſſe
narratur. Si igit̃ ei ĩ hoc quoq; imitari uolu
mus ſi non aliter poſſumus:ẽt uiolẽteꝛ ſymo
niacos ab eccleſia pellere debemus.ſi tamen
uires ſupant quibus hoc ſine eccleſie detrim
lo facere ualeamꝰ.Audite hec ſymoniaci.au
dite negociarores nephadi: ant a negocijſ ceſ
ſare. aut de tẽplo exire. Uos numularij eſtis.
nos colũbas ⁊ gram ſancti ſpiꝛitus uenditis
uos ſine nũmo ⁊ pꝛecio nihil agitis. Omẽs qͥ
dem ſymoniaci a templo dei. uel ante huma
nos uił ante dei oculos eijcintur ⁊ dei dono pᷣ
uantur. Similiter clerici ⁊ religioſi.qui ĩ tem
plo dei ſunt deputati.ſi ſecularibꝰ ⁊ terrenis
negocijs ſe implicẽt.merito eiectõem a dᷣo ⁊
eius indignationez timere debent.O quanta
mala gerunt᷑ hodie in eceleſia que ſi dũs tũc

Lapkm. xxix.

iueniſſet.utiq; graniter tũc puniuiſſet. Unde
beda.eiecit cõmertia ꝛeꝝ humanaꝝ ð domo
illa in qua diuĩas tm res agi. hoſtiaſ ⁊ or̃0oneſ
deo offerri uerbũ dei legi audiri ⁊ ocãtari pmᷣ
ceptum erat. ⁊ quidem credẽdum ẽ. qr ea tm̃
uendi uel emi ̃ pererit in tẽplo.que ad miſte
ꝛium neceſſaria eſſent eiuſdẽ templi.iuxta ꝙ;
als factum legimus cũ idez templũ ingredieſ
luenit in eo uendentes ?⁊ emẽtes oues.boues
? columbas q̃ nimirum om̃ia nõ niſi ut offer

rẽtur in domo qmi. eos qui ð lõge uenerãt ab

indigenis comparare credẽdum eſt. Si ergo

q̃ in templo nolebat offerri. uidelicet propteꝛ

ſtudium auaricie ſiue frandis ꝙ ppriuʒ ſole

bat eſſe negociãdũ facinus q;ra putas aĩad
nerſione puniret.ſi ĩueniſſet.ibi aliquos ꝛiſui
uel uaniloquio uacantes.ant alij cuilibet ui
cio mancipatos. Si ei ea que alibi libere ge
ri poterant.dñs in domo ſua uidelicʒ itpralia
negocia geri ñ patit᷑ quantomagis ea qᷓ nuſq;
fieri licet.plus celeſtis ire merẽtuꝛ.ſi in edibꝰ
deo ſacratis agutur. Dec Beda. Moꝛalit᷑ tẽ
pore iſto ſancto appꝛopiquãte paſchate iuòᷣo
rũ id ẽ ↄfitentiũ aſcendit ih̊s hirłm.id eſt cor
huũanum uł animà ſanctã ⁊ deuotã ꝑ gr̃e ſub
limatõeʒ eleuatã:nà hiꝛłm ĩ alto ſita ẽ. Uñ di

dominꝰ nec ea nolebat in templo uenundari

citur aſcendit. Templũ ĩ hirłʒ ẽ eminẽtior p⸗

anime.puta ſuꝑior pꝑs rõnis.q̃ ſoli deo ⁊ erer
nis debet intender e illuc aſcẽdit deus ꝑ effec
tũ ſacramenti.uel ẽt ſua pñtia ſpũali animaʒ
uiſitãdo. Sunt ãt q̃tuor pᷣcipue q̃ᷓ xpᷣs ĩ tẽplo
ſpirituali ñ patituꝛ ðſignata per quatuoꝛ que

ĩuenit ĩ tẽplo materiali.⁊ ſũt qnattuõ defectꝰ

ẽt ĩ uiꝛis ꝛeligioſis qñq; repeꝛti. Primuzʒ eſt ni

mia ſolicitudo temporaliũ.ĩ acquirẽdo ipſa

cõſeruado hoc ſignificatur per es.ꝙ xpᷣs effu
dit ð templo.Nõ at ſolicitudo tempoꝛaliũ.ſim
pliciter pꝛohibetuꝛ. ſed nimia ⁊? ne in templo
ſit id eſt ĩ mente.q̃ ſolis eternis debet uacar̃ũ.
unde quando temporalia ĩ hoc templo habẽ
tur. peccat mortaliter qr creatura ponit᷑ loco
cꝛeatoris.⁊ tẽporalia loco eternoꝝ. Scõᷣm ẽ
ĩcautus uſus temporaliũ.⁊ icircũſpecta cõſi
deratio de euitandis piculis.ꝙ ſignatur ꝑ bo
uem qui cũ libenteꝛ herbas comedit qñq; no
ciua in herbis abſcõſa deuorat ⁊ deglutit.ſic
plerũq; accidit cum utimur temporalibus uo
lendo acciper̃ id quod eſt neceſſariũ quia la
tet ſub neceſſitate ſuperfluitas ⁊ noluptas.
Tertiũ ẽ timor iordinatus ⁊ ſtolidus.ꝙ ſigna
tur ꝑ ouẽ in qua plus abundat ꝓriuatõ itellec
tus q; ĩ alijs quadrupedibus eiſi tꝑe tonitꝛui
rmanet ſola et fuerit impꝛegnata.aboꝛtit pᷣ ti
more. Sic homines nimis timidi aborciunt
fructũ proſfectus ſpũalis.Quartuʒ eſt inexpe
ditio uel tarda pꝛogꝛeſſio in expletione opeꝝ
uirtuoſorum.et hoc ſignificatu: peꝛ columbã
q̃ nimis deliberat de uollatu. collum undiq;
cucüflectendo.et circũſpiciedo.ad q; Die ire

– ⸗ — „ A
, neheigJ F n 15,

—
imnms P Sg 4 bornme

„ 1 1
eien 7222 Pen

20
— *

5 —,
DPi ridr6*

„

Moesnn,

4

52

WmR6 iene

De duobus minutis

uelit: ſed ſepe interim ſagitta eã pcutit.ulł ae
cipiteꝛ ra pit. Sic accidit hominibus pigris

„ — vo 2 ĩexpeditis. ſed talia a xpo in ſuo ingꝛeſſu a
Et Ptagαν t mtemplo aie expelluntur. facit ei flagellũ de fu
G

H 2„α
A 4

X KAXXTr&ν Gunnbt

p=νρ
9

4. —

He . AAα4 ℳ
„ ſf.-

0 —
rvLνν pſer
. —

7 4

„7

niculis tribus.quorũ pꝛimus ẽ infirmitas cõ
porslis: ſecundus tribulatio cordialis: terti
ex inſtinctu dinmno dmomitio ſpiritualis hoc

—

fagello xpᷣs pdicta quattuor ab anima fugat
2 eicit. ⁊ nihilominus cathedras ⁊ menſas e
uertit ne facilem ingreſſum hẽeat.⁊ dixit eis
quos de tẽplo eiceꝛat.Scriptũ ẽ.ſ.in Iſaia.
domꝰmea ideſt nomimi ⁊ cultui meo ðdicata
domus oꝛatõis uocabit᷑: nõ ꝛapine uel furti.ñ
ne gociatõis ⁊ uane locutõnis uel ſpectaculi.
Et ex boc nobis datur magna fidutia ĩperꝛã
di. Vt quid enĩ uellet dominus ibi nos orare
niſi ipſe uellet nos exaudiꝛe. In hoc etiam
ondit ſe illis deum eſſe.qꝛ templum ſoliꝰ dei
ẽ domus.Ubi Ambro. Deus ei templũ ſuum
nõ mercatõnis uult eſſe diuerſoꝝ.ſed domici
lium ſanctitatis.Et Orig. In quo nõ dñit uẽ
dere ⁊ emere.ſed or̃onibus tm̃ uacare.qui
gregant᷑ in domo oronis. Nemo ergo u ait
Aug.in oratoꝛio aliquid agat.niſi ad ꝙ factũ
eſt., unde ⁊ nomen accepit. Sed heu nunc do
mus dei domus diſſolutõis ⁊ cupiditatis põt
uocari. Ideo ſubdit. Mos aũt feciſtis illã ſpe
luncã latronũ.latꝛones ei non cuꝛant niſi de
lucris tpꝛalibus quocũq; modo acquirant⁊?
ideo in ſpelũchis ſe abicondunt. Uñ Grego.
Domus or̃onis ſpelunca latꝛonũ facta fueꝛat
qꝛ ad hoc in tẽplo aſſiſtere nouerant. ut aut
ñ dãtes muneꝛa ſtudẽt corporaliter ꝑſeqᷣ aut
dantes ſpiritualiter necare-Templũ quoq; ⁊
domus dei.ẽ ipᷣa mens atq; ↄſcĩa fideliũ.q̃ ſi
qn in leſiõe ꝓximi ꝑpuerſas cogitatões ꝓfert.
quaſi in ſpelunca latrones reſident. Et non
iam domus orationis. ſed ſpelunca latꝛonis
ẽ.q relicta innocentia ⁊ ſimplicitate ſancti
tatis.illud conat᷑ agere.non naleat pꝓxrĩio no
cere hec Gteg. Spelũca latronũ qr̃ eſſe locꝰ.
ubi ſpolia que latrones ꝛapiunt ↄgregantur.
⁊2 hoc feceꝛunt ſacerdotes de templo qꝛ non

tione ppli. z hoc ꝑ aſtutias uarias ⁊ exqſitas
ſimiliter ⁊ hodie clerici plus currat de ſuo lu
cꝛõ qᷓ; de eccleſie ſeruitio. ſicut eni magni la
trones in ſpelũcis ſuis exnñtes.qñ ſciunt tꝛãſir
aliquos parũ hñtes-non exeunt de ſpeluncis
ſed mittunt famulos ſuos ad expoliandum il
los.qũ ueꝛo ſciunt tranſire hoies multũ pecu
nioſos currunt illuc de pꝛimis ad illos.ſic mł
ti canonici ⁊ clerici.qũ ſciunt lucꝝ magnnm
currunt ad eccleſiamſed quando lucrum eſt
modicuz remanent in domibꝰ ⁊ ſe ſubirahbũt
ac clericos ſuos ad eccleſiam mittunt.Et no
ta quadꝛuplicem uſum eccleſie.quia primo ẽ
domus reconciliationis. quo ad penitentes.
Secundũ illud Sene .ñ eſt hic aliud niſi do
mus dei ⁊ põta celi. Secũdo oratõis.quo ad

cnꝛabant de cultu dei.ſed magis de excoria

nidue et de phariſei et publicãi orõne.

ꝓfitẽtes.ſicut dr̃ hic.Tertio:inſtructõis quo
ad ꝑfectos.ſᷣm illud Iſaie. Uenite aſcẽdamꝰ
ad montẽ dfi t ad domuʒz dei Jacob ⁊ doce
bit nos. Quarto iubilationis c laudis quo ad
omnes.ſꝗʒ illud pᷣs.in eccleſiſ bñdicite deo ⁊
illud beati qui habitant in domo tua domie-
ſed fit ſpelũca latronũ ſᷣm qdruplex latrocini
um nei ſcꝛiptuꝛaꝝ:qñ coꝛrũpunt᷑ ut ab hereti
cis.uel graꝝ qñ ſacr̃+a uendunt ut a ſymonia
cis. uel ppendaꝝ qñ emunĩ ut ab ambitioſis
uel pecuniarũ an male expẽdunt ut a uolup
tuoſis. Uel pᷣm Piero. Latro eſt ? templũ ði
in latꝛociniũ ſeu latronũ ſpecũ ↄuertit.qui lu
cꝛũ de religioſis ſectat. PHoc lucꝝ ſectant᷑ ali
qui ꝑ ſtudium ſcie.ut queſtuarij aduocati.a
liqui per foꝛtitudinẽ potentie.ut nobiles. ali
qui ꝑ oblatõem muneꝝ.ut diuites mundi. De
bis omnibus dicit Johes quotquot uenerũt
fures ſunt ⁊ latrones.¶ Et acceſſerunt ad eũ
ceci ⁊ claudi in templo) teſtes uocis ⁊ laudis
pueꝛoꝝ. (⁊ ſanauit eos Jut ꝙ pueꝛi clamabãt
neꝛbis ⁊ ore.ipᷣe oſtenderet factis ⁊ opere q̃ſi
etiam teſtis ipſorum. Alamabant eniʒ oſãna
.i. ſalnifica.qͥbꝰ ꝑ oꝑa rñdit.qꝛ ſalutẽ tribuit
Ac ſi diceret. Bene clamatis ſaluatoꝛẽ.quia
ecce do ſalutẽ. Moraliter ceci ſunt ignoꝛan
tes.claudi uero rectitudineʒz iuſticie dimittẽ
tes.⁊ iſti curant ꝑ ihm ⁊ ꝑ bõa conſilia ⁊ hõ
tamenta ſectateꝝ eius. Conſidera nunc quð
diñs cũ magno honoꝛe receptus. ꝑꝑ exhibitã
ſibi ꝛeueꝛentiã nõ dimiſit iuſtitiam.qꝛ mox tẽ
plũ intrauit.⁊ oẽs uendentes ⁊ ementes inde
eiecit.nec ꝑꝑ ſeueꝛã iuſtitiã obmiſu ſuã inif̃i
coꝛdiã. qꝛ mox cecos ⁊ clandos ſanauit ꝓpt
ꝙ datur intelligi ꝙ iudex ⁊ plati ꝑꝑ impẽſuʒ
ſibi fauorẽ ñ dñt dimitteꝛe iuſticie rigorem.
nec ꝑꝑ rigorez iuſticie debẽt dimittere dulce
dinez miſericordie ( Uidentes aũt) ⁊ admirã
tes (pᷣncipeſ ſacerdotũ ⁊ ſcꝛibe mirabilia que
fecit ih̊s in tante multitudinis de tẽplo eiec
tione.in cecoꝝ ⁊ claudoꝝ ſanatõe(⁊ pueros
clamantes in templo) ipᷣm.ſ.eſſe uex xpᷣm¶ꝛ
dicentes oſãna filio dauid Yipᷣi enim pueri =
cetere turbe cũ laudibus xpᷣm uſq; in tẽplum
deduxeꝛuñt moti õ ipᷣm ꝛancoꝛe ⁊ ĩuidia (ĩdi
gnati ſunt) qꝛ mali ð laude bonoꝝ dolor̃ ↄſue
uerũt.ubi Cripᷣ.Qui ĩgrediebat ut hõ lauda
bat᷑ nt deꝰ. Qui celabaĩ ĩ carne ðᷣmõſtrabat
ĩ uoce.Quẽ malicia ſacerdotũ qĩ hoĩeʒ blaſ
phemabat.hũc ĩnocẽtia paruuloꝝ qĩ deũ ex
altabat. Quãtũ aũt ille glorificabat᷑.im̃ ſacẽ
dotes inuidia torqᷓbant᷑.⁊ illiꝰ honor fiebat il
lis tormẽtũ.ſic eĩ ẽ res.qñ bõi ĩ ſua vtute lau
dãt᷑ mali ĩ ſua ĩuidia cruciat᷑ᷣ. Pec Criſ.Cũq;
manꝰ nõ auderent tĩore ppłi ĩ eum inijciere.
nec miracnla manifeſta ĩpugnare aꝛguebant
tñ eũ de applauſu quem ſuſtinebat circa ſe.
2 teſtimoniũ populi atq; puerorum clamãti
nm oſanna filio dauit uertebant in calũniaʒ
ꝙ uidelicet hoc non qr̃ niñ ſoli filio dei. Uñn

iicebotur qin uaſt laclib iu
tllium delectanone excllaͤtl
anſcnptuͦẽſen exultanl amm
blactantes ſup marrez ſui. lac
niucu cx⸗gy inmracula nullüla
ſbus vont /63 nidentes admtra
14u te molit iutant. Pans
n gfecre uſticie. gui accipe p
latlſenſus crca res ſguͦgles. dec
ſimplex docmrina lac r quis d
er ch cu lac dddoe dem
Eneretertdris wi n
D Raged de tunicn
ce tempd eretiſd ⸗
fam tue diuinitatis cor
da mihi te tern bilem pftem
1o umeaz timore. Magna e
dommne t inſcrurablis. que
miſcitomni⸗ oſſa mea. qin
eengn ſtriſl iſnnun
Umcre gtenmen mon
raltemus ubicut

e duod
bllcani vuaen⸗ niine
. (T ſedens ihs D
un i dminar re
daredequi mte

numhera fua)
ua)idet
ſat autem nülit

nelppe babens.unt alta
. a mittebaji ſeuabat
ne edifitiox lempli. 4

nones, Et artſenmai
n tann
nauit eos ) utg nencentin
ſpeo enlertt fuctoranti,
plrum Alanebank enztin
bipops ridſt g: ſtlute iihi
Bene lamans auatane gi
Meroliter cec ſoſt inonn
brerhindine,z uſtigegimm
io ſimn ?p bog conflia ? hö
r eine Conſera nunc qud
nore receptus⸗ pp exhiblti
dimift iuſtitiam. at moxr te
s uendentes ementes inde
ei uſtni obniſnſui wf⸗
cecce Ganddt anarid i
giuger an Minſin
iminen uſöcetiggten.
iaſtcie deer ininartie
crdieſ Videnttii) unnii
acerdoni ? anbe nſ oblat
umre nulticihbͦdetihſer
tclincor innieſt hun
lno in eſeur ii
fliocamd iß enin ner

— — — + 6 —

Secunde paꝛtis

(dixerunt ei.audis qͥd iſti dicũt)Quaſi dice
rent. Talemlaundem de te merito ñ deberes
ſuſtiner̃.qr ſi tu iuſtus ⁊ bonus eſſes talẽ glo
riã ⁊ applauſum ðᷣclinares. Ubi Criſo. Et ni
miꝝ hoc xpᷣi eꝛat dicere ad eos. Non auditis
quid hi dicunt.ſicut enim deo cantabant illi
pueri.Et iterum ⁊ uoſ uidetis que ego facio.
Illos loquentes attenditis ⁊ me facienteʒ ñ
conſideratis. Ego factis interpretor uoces il
lorum. hec Crib.(¶ Ihs autem dixit eis.utiq;
Vl.audio ⁊ andir̃ debeo.quia hoe eſt ex diui
na pordinatione ſecundum ꝓꝙ ſcribitur ĩ pᷣs(
Nunquid enim legiſtis ) ibidem (ex ore infã
tium ⁊ lactantium perfeciſti laudem)Et bñ
dicit perfeciſti. laus enim inchoata fuit a tuꝛ
bis in uia Profert autem de pſalmo exẽplũ
nt tacente domino teſtimonium ſcripturarũ
firmaret dicta puerornz. Quaſi diceret. Uos
qui eſtis legiſperiti debetis ſcripturà hãc ſci
re.⁊ per ↄns me non reprehẽdere. Ubi Criᷣ.
Intelligimus qr ifantes dicebat᷑. ñ etate ſed
ſimplicitate cordis. Infates em̃ lactates nec
intelligere aliquẽ nec laudare pñt. Lactãtes
eĩ dicebãtur.qm.qua ſi lactis ſuauitate ita mi
rabilium delectatione excitati:clamabant ſi
cut ſcriptũ ẽ.ſed exultaui animam meà ſicut
ablactantes ſuꝑ matrez ſua. lac enim ar̃ opꝰ
miracu oꝑ.qr miracula nullũ laborem uidẽ
tibus ponũt.ſʒ uidentes admuratõe delectãt
⁊2 ad fidẽ mollit᷑ iuitant. Panis ãt eſt doctri
na ꝑfecte iuſticie.quã acciꝑe ñ pñt niſi exeꝛci
tati ſenſus circa res ſpũales.hec criᷣ. Et oĩs
ſimplex doctrina lac dr.quia ðᷣlectat ⁊ facili
teꝛ capi.ſicut lac ſñ doloꝛe dentiũ ſugit᷑ᷣ.Or̃o
S Enerale terroris tui dñe ſignuʒz feciſti
n flagello de funiculis facto, omnes
de templo eieciſti.pᷣtendens in oculiſ
flãmã tue diuinitatis.pᷣcor ⁊ obſecro dñe te.
da mihi te terribilem pñtem attẽdere. ut ſãc
to timeaz timore. Magna em̃ ſũt iuditia tua
domine ⁊ inſcrutabilia.que cũ ↄſidero cotre
miſcũt omnia oſſa mea.qm̃ non ſecuratuꝛ hõ
uiuens ſuꝑ teꝛꝛã.ſed ĩ futuꝝ omnia ꝛeſeruant᷑
incerta.ut ſemper ſeruiamus tibi pie ⁊ caſte ĩ
timore. ⁊ exultemus tibi cũ tremore. Amen.
De duobꝰ minutis uidue ⁊ ð phariſei ⁊ pu
blicani oratione. Ca. xXxxx.
e (Tſedens ihs contra gagophilati
um)i. diuitiaꝝ repoſitoriũ (aſpitie
bat eos qui mittebant ⁊ ponebant
numera ſua) ideſt oblationes ĩ illð
Erat autem gagzophuatium arca. ſoramen
deſupeꝛ habens.iuxta altar̃ ad dextrã poſita
i qua mittebat᷑ ⁊ ſeꝛuabatur pecũiaꝓ ſuſtẽta
tione edifnioꝝ templi. ⁊ alijs que erant ad tẽ
plum ⁊? miniſterium neceſſaria. necnon pau
peribus ⁊ uiduis inde nutriẽdis.ac ꝓ ſaceꝛdo
tibus ⁊ miniſtris.Dicitur autem gazgophilati
um porticus.ubi tales arche ⁊ oblationes ſer
uabantur.de quo ẽt alibi in euangelio dici?

Caplm. xxx.

bec locutus ẽ ihs in gazophilatio docẽs in tẽ
plo. Un Beda. Quta ſermone greco philaxe
ſeruare dicit.⁊ gaza lingua ꝑſica diuitie uo
cantur.gazophilatium locus appellari ſolet.
quo diuitie ſeruantur.quo nomine ⁊ archam
in qua donaria populi ↄgregabantuz ad uſuſ
tẽpli neceſſarios.⁊ poꝛticus i qbus ſeruaban
tur: appellabant. DPeci Beda((Et cum multi
diuites multa mitterent Yuidens quandaʒz ui
duã paupercuiã mittente eres munita duoſ
i. duos nũmos eꝛeos.ualẽtes quadratem ſeu
quaꝛtã partẽ cycli.ſ.obolos quinq;.quos cuzʒ
ſudoꝛibꝰad diuturnũ uictũ acquiſierat (aixit
diſcipuliſ ſuis.ꝙ plus omibꝰmiſiſſei.qꝛ miſe
rat ð penuria ſua ⁊ ſibi neceſſaria omumia que
habuit.⁊ totũ uictũ ſuũ.i.omia neceſſaria cõ
pori.ſine quibus ñn eſt uiuere ſe decetero ĩ to
tum ↄmittẽs deo. Alij uero ex ſuperhabudã
ti ſibi ⁊ ſuperfluo miſerunt.ꝙ non debebãt ꝛe
tinere ſed eꝛogaꝛe.Nõ dicit ꝙ miſerut ꝙ ha
bundat.ſʒ ex eo ꝙ habũdat illis ⁊ ex habun
danti. ad deuotandũ ꝙ nõ dederũt totuʒ ſuꝑ
fluum ſed partẽ modicam. Sacerdotes qppe
qui erãt auari docebant ꝙ ülle qui plus offe

rebatũ templo abſolute loquendo:pius heat

de merito.ꝙ falſum ẽ qr quantitas meriti nõ
accipitur ſᷣm quantitate doni abſolute ſed ꝑ
comparationẽ ⁊ facultatẽ dantis.⁊ ꝓmptitu
dinem ſue uolutatis ⁊ deuotioms. Unde ſ̃ᷣm
doctrinam ſacerdotũ multi diuites iactabant
munera multa ⁊ magna.ſed ᷣm xpᷣi ſniaʒ (ui
dua bec pauper plus omnibus miſit )non ab
ſolute loquẽdo ſed cõſideꝛata facultate ⁊ bo
na uolũtate ſua.ñ effectu pondeꝛis ſed aff ec
tu uotionis.non pl“ in quantit ate ſed in ca
ritate.ut dicatur plus qꝛ ampliori deſideꝛio ⁊
feruore.ꝙ enim potuit miſit.⁊ ꝙ ñ potuit de
ſiderauit.item plus comparatione.quia totũ
dedit. item plusdati qualitate. quia de ſibi
neceſſario.item plus diuina acceptatione.qꝛ
xpᷣs plus appꝛobauit. Preferĩ eꝛgo diuitibus
uidua paupercula.qr plus ẽ pauperi dar̃᷑ mo
dicũ.q; diuiti dare neeſeut. Bnse puero
fer nondus paruũq; foꝛti uſo ferre magnũ
Faeonfn attendit dãtis affectum qᷓ; donuz
2 plus ponderat quantitatẽ deuotioms quaʒ
muneris. Un Hiero. Naʒ quantũu ſed ex quã
to ðᷣderis conſiderat deus.⁊ Greg. Cor naq;
2 non ſubſtantiam penſat deus. nec ꝑpendit
quantũ in eius ſacrifitio ſed ex quamo profe
ratur. VUnde etiam Crip. Nõ ẽt paucitatẽ ob
lati ſed copiã affectus ituitus eſt deus. OQOð
ſi nequis tantũ offerre ſicat ⁊ uidua offert ſal
tem totum ſuperfluum. Dec Crip̃. Si autem
bina minuta qᷓ uidua miſt ĩ archãplus omni
bus muneribus deo placuerũt. ſic amoꝛ ði ⁊
ꝓximi omnia uincit.qͥ ſemper i archa cordis
ſeruari dʒ. ꝑ duo etiam minuta animã ⁊ cor
pus accipere poſſumus.que ðuote deo offer
re debemus. Moraliter ãt bec nigts paupeꝛ
2

de duobus minut᷑is uidue

dici põt. ꝑſona ſimplex. carẽs diuitijs ⁊ ſcrip
turaꝝ noticia.q iũ apð deu plꝰ meꝛetur ora
tiomibus ⁊ uita.q; potentes ĩ Ipralibus ⁊2⁊ ma
gna ſcia. Uñ cũ Aug.legiſſet uitã pauli ſim

plicis dixit. Simplices 2 idocti rapiunt celuz

Z nos iſi litteria Iris demergimur ĩ infernũ
Iſta quoq; uidua ſignificat cuiuſlibʒ ſidel a
nima.qͥ nuc dʒ ſe reputare uiduã.qᷓ;diu eſt ab
amplexibꝰ ſponſi ſui xpᷣi ſeꝑata.⁊ ſicut uidua
duxit ſemꝑ uirã lugdubrẽ.⁊ induit ueſtes ui
duuatis ſue.ſic aia deuota dʒ eſſe ĩ luctu pe
nitentie.⁊ corꝑe.⁊ mente.ĩ humilitate. Pec
dʒ offerre xpᷣo duo minuta.ſ.affectũ ↄpaſſõiſ
uerbi ⁊ facti.⁊ qũq; uerbum ↄpaſſiuum beñ
nalet factum.⁊ qũq; melius ẽ quã datuzʒ. Uñ
Theo.uidua iſta aia hominis e: relinquens
ſathanã cui fuerat adiuncta que mittit in tẽ
pli erario duo minuta.carnẽ.ſ.⁊ mentẽ.canẽ
quidẽ ꝑ abſtinentiaz mentẽ vo ꝑ humiliratẽ.
ut ſic audire ualeat.ꝙ totũ uictũ ſuũ poſuit.
nihil de ſuo relinquens mundo. vbi 2 Beda.
Dic locus quidezʒ mortaliter quidẽ ĩtimat qᷓ;
ſit acceptibile ðᷣo.quicquid bono animo attu
lerimus. Juxta uero leges allegorie diuites
iudeos deſignant de iuſticia legis elatos.ui
dua pauꝑ eccleſie ſimplicitatem deſignat. qᷓ
recte pauꝑcula uocat᷑.qꝛ uel ſuꝑbie ſpm̃ uel
cupĩas temporalium.uel peccata tarqᷓ; mũ
di diuitias abicit, uidua uero.qꝛ uir eius pro
ea moriem pertulit.hec in gazʒophilatiũ era
mittit duo minuta.qꝛ in conſpectu diuie ma
ieſtatis cum duectione dei ⁊ ꝓpximi.ſeu fidei
orationiſq; munera defert.que conſideratu
ꝓprie fragilitatis minuta. ſed merito pie ᷣno
tionis accepta cunctis ſuꝑboꝝ iudeoꝝ opibꝰ
pᷣſtant.Ex habundantia ſibi iudeus mitti in
munera dei.qui de iuſtitia ſua pᷣſumens.hec
apuò ſe orat.quaſi non apud deum.deus gꝛa
tias a go tibi.qꝛ non ſum ſicut ceteꝛi hominũ
ꝛaptores iniuſti. Omnem autem uictum ſuũ
eccleſia in dei mũera mittit. quia omne ꝙ ui
int.nõ ſui merni ſed dei eſſe muneris itelligit
ꝗicens.deus ꝓpitius eſto mihi peccatori.hec
Beda.(¶ Dixit auteʒ tunc (ihs ⁊ ad quoſd))
quaſi ſingulares ⁊ ſe alijs pponentes (qui in
ſe confide bãt) ⁊ de ꝓprijs meꝛitis pᷣumebãt
tanq; iuſti)pro opeꝛibus ſuis exterioribus ¶
⁊ aſpernebantur ceteros)tanqᷓ; ininſtos.⁊ ſic
dupliciter ſuꝑbiebant.ſ.quia de meritis ↄfiõ
bant. ⁊ quia cereros deſpiciebant ⁊ iõ iuſti ñ
erant.qr humilitatẽ ſine qua nullus iuſtus ẽ
non habebant pabolam de phariſeo apparẽ
te iuſto. ⁊ publicano peccatore publico aſcẽ
dentibus in templum 2 orantibus. In tépluz
aſcendebant quia templnʒz in alto ſtum erat
? aſcẽſꝰ.xv.graduũ habebat.ut orarẽt. qnia
hic ẽ finis debiꝰ eũdi ad eccłiã. ſ. ad oꝛandũ
rõ ad ↄfabulandu. ñ ad uanitates uidẽdum.
Dhariſeis qiuppe loquebat᷑ ds.qui in phaꝛi
lei.i.diuiñ dicuntur.qr appoarentes iuſii:ſe pᷣ

7 de phariſei ⁊ publi.orõne.

ceteris meliores eſſe putabant. Pis aũt unũ

phariſeum qns oppoſuit.in quo quaſi in ſpe

culo ceteri quales erant uider potuſſſent. Et
fortaſſe ipſe pñs ibi erat. de quo dñs iſta di
cebat. Ubi Beo. Lanſa igit᷑ ↄfidentiũ in ſe.
m aũt totum attribuentiũ deo. ſed ob hoc ce
teros ↄtẽnentiũ ꝑabolã ꝓponit.oſtendens ꝙ;
iuſtitia q́;uis holĩem approximet deo.ſi iñ aſ
ſumat ſuꝑbiam.ad infimu deijcithoĩem. Eſt
ãt ſuꝑbia dei ↄtemptus. Quotiens ei aliquis
ñ deo ſed ſibi aſcribit bona que facit.Quid ẽ
aliud quaã dei negatio. Pec Theo.phariſeus
ſuꝑbus ſe iactabat ⁊ iuſtificabat.alios accu
ſabat ⁊ ſe eis pᷣferebat.dicens.(Deus geas ꝗ
go tibi.qr non ſum ſicut ceteri hoĩm. Jeiuno
