⁊PW tm̃ ſimplicibus ſaliue ſputis: ſed ueriſi
militer ẽt execrationibꝰ ſuis fetidiſſimis.
uñ matth̊ .ñ dicit ſpuer̃t:ſꝭ expueꝛũt quaſi
Rrydo ſpuerũt.maꝛchus:ãt dicit ↄſpue
ñ tm und ſed plures ſimul ↄſpueꝛũt.
ic illa facieſ bñdicta facta ẽ ita abhõi
navdis. &ſi eſſet lepzꝛoſa exputis ⁊? ueꝛbeꝛi
bus que ei ut ſubdituꝛ in faciẽ cũ palmis ðᷣ
deꝛũt. Poc ẽ ↄ illos:qui adulterinis colori
boꝛnare ſuas nituntuꝛ facies.x hoc aꝛti
culo ↄſputionis in faciem ſumũtuꝛ duo do
cum̃ta. Pꝛimũ ẽ ꝙ nos diligẽteꝛ caueamꝰ
e ⁊ nos nnq; cũ iudeis xpᷣi faciẽ ↄſpuamꝰ
qð fit modis pluribus. Prĩo nãq; ʒ hieꝛo.
faciem xpᷣi conſpuunt.qui ↄſcĩaʒ ſuã fediſ
cogitationibꝰ ⁊ actionibus polluũt.Qr.n.
xpᷣus cõſciam ſãctã inhabitat.ĩ q̃ dei faci
es.i.yma go relucet.hinc ẽ ꝙ gꝗ ↄſcĩiaz ſuã
peccatis polluit quaſi ſputuzʒ in xpᷣi faciẽ ꝓ
icit.Et iõ dicit hieꝛo.ꝙ dñs nr̃ ĩ faciẽ ſuagʒ
ↄſpui uoluit.ut ſpntaminibus ſuſceptis fa
ciẽ aĩe nr̃e lauaꝛet. Scõðo ſᷣm Rabanum
illi in faciẽ xpᷣi expuunt qui pꝛeſẽtiã gr̃e e

ius execrandis vbis.ex ĩteꝛna cece mẽtis

inſania cõceptis reſpuunt:⁊ eum in carne

ueniſſe negant. Teꝛcio ſecundũ Sꝛeg.in fa

ciem xpᷣi ↄſpuunt qui iuſtos ⁊ ſanctos in p
ſenti uita cõfutãt: ⁊ ĩ eoꝝ contumelias flu

xa vba quaſi fluentas ſaliuas mittũt. Quã

to poteſt dici ꝙ ad litteraʒ xpʒj ĩ faciem cõ

. 2

Capitulũ.lx.

ſpuunt: ꝗ euchariſtiam indigne ſumunt.
Quicunq;.n. polluta ↄſcientia corpus xpᷣi

in os ſuũ accipiunt.hi ſaliua ſua peccato ĩ

fecta ſacramtũ ↄtingunt: madefaciunt ⁊

glutiũt.ac ꝑ hoc ĩ faciẽ xpᷣi ↄſpuũt. Quĩ

to in faciem chꝛiſti conſpuũt: qui pᷣlatos ſu
os cõtẽpnunt. ¶ Item ſexto in faciẽ chriſti
deſpectiue ↄſpuunt:ꝗ gatias deo de quoli

bet ſibi dato muner̃ ñ agũt. Secũdũ docu
mentũ ẽ.ut nos iſta ſputa tuꝛpiſſima ⁊ alia
facta exprobꝛabilia paſſiõis xpᷣi: nobis ad
magn gloꝛid ꝛeputemꝰ. Uñ cꝛi.Attẽde q;
euangeliſta cũ ſũma diligentia ea q̃ uidẽt
eſſe exprobꝛatiſſima expoit.nihil occultãs
obmittens.aut uerecũdãs:ſʒ gloriam exi
ſtimans maximã dominatoꝛem oꝛbis terꝛa
rum ꝓ nobis talia ſuſtinere. Pec outeʒz le
gamuſ ↄtinue.hec noſtꝛe menti iuſcꝛibamꝰ
⁊ ĩ his gloriemuz.hec caiſ.Et ſiqdem iſtud
documentum poſſit ꝛefeꝛi ad ſingła picta

dominice paſſionis. pꝛecipue tñ ad iſtud ꝙ

ſic exprobratiſſimũ fuit. Ad ↄfoꝛmãdũ ſe
huic articulo.formet hõ ĩ mẽte ſua xpᷣCs tã
hoꝛꝛibiliteꝛ ſputis in facie detuꝛpatũ: ⁊ re
gratiet᷑ ſibi ꝓ magna gloꝛianoſtaʒa. recogi

tet ẽt quoties ipſe faciẽ illã ſpecioſiſſim ĩ

ↄſcĩa ſua polluit. It᷑ quotiẽs ĩdigne ↄ mũi
cãdo ſputi ſui ↄtactu xpCGj ſõdidaueꝛit. IBu

ꝗq imũdis iudeoꝝ ſputis pulcheꝝimã faciẽ

tuã maculaꝛi uoluiſti:da mihbi tue imagis
faciẽ ĩ me nũqᷓ; meis ſordidis actibꝰ aut co
git atiõibꝰ ĩqnaꝛi.(alij uelabãt faciẽ eꝰ
uelam̃ mãet uſq; hodie ſuꝑ cõda eoꝝ ꝗr ab
eis faciẽ ſuã abſcondit.O inſana cecitꝗs ⁊
ceca inſania infeliciũ iudeoꝝ.qꝛ illã deſide
derabilẽ faciẽ.qᷓ; aduẽtuꝛã pr̃es eoꝝ ⁊ ꝓhe

te cũ lõgo ſuſpiꝛio ðſideꝛaueꝛ ant.ipſi infeli

ces cũ pñtẽ habuerũt tã ignominioſe uela
ueꝛũt. Uelaueꝛunt inquam (ut ait beda) ñ
ut ipſe illoꝛũ ſceleꝛa ñ uideat:ſed ut a ſeip

ſis faciẽ ⁊ gratiaʒ cognitõis eꝰ abſcõdeꝛẽt.

Oñderunt ꝑ hoc ẽt neſcienter.ꝙ in faciem

„

xpᷣi nullus infidelis ⁊ aueꝛſus a ðo ĩtueꝛi pt᷑
qꝛ eſt ab eis uelata.At ſimił ꝛõ eſt de falſis

xpᷣianis. Sʒ ſicut dicit apłs.cũ ꝗs Hhuerſus

fueꝛit ad deũ: tüc aufeꝛet᷑ uelam.Ex hᷓ̊ ãti
culo uelatõis faciei hñtuꝛ pluꝛa docum̃ta-
Primũ ꝙ nos ſumme cauegamꝰ. ne uelam
ante xpᷣi ſaciẽ ponamꝰ.Sed heu multi xpᷣi

ani uelamen ante xpᷣi faciẽ ponum. quales

ſunt ꝗ infronice peccant. q̃ſi deꝰ eos non ui
deat quales etiam ſunt qui ſub uelamine

cuiuſdã libeꝛtatis libeꝛe peccam. It uela
mẽ añ xpᷣi faciẽ ponunt.ꝗ imaginem dei in

ſe. uelamĩe culpe ⁊ ignorãtie obtegũt ⁊ ob

ſcurant. Dicit enĩ hieꝛ onymus. ꝙ ideo xpᷣs
p nobᷓ uelari uoluit. ut uelamine faciei ſue

uelamẽ culpe ⁊ ignoꝛatie a cordibꝰ noſtris

aufeꝛret. Inſupeꝛ faciẽ xpᷣi uelant.qui a ſe

ipſis gratiã cognitionis eius abſcondunt.

De

Item oculos domini oĩa uidentis uelat.ꝗ
malũ ꝓ bono dat uel uẽdunt. Itẽ ẽ hic do

cum̃tum ꝙ ⁊ nos debemus interdũ fa cies
noſtras uelare.ne oculi nr̃i uideãt uanita

tẽ. uel ſaltẽ oculos hr̃e defixos in terrã. ⁊

ſic faciẽ quaſi hr̃e uelatã.nę aige in ex

terioꝝ aſpectu ⁊ ↄcupiſcentia.¶ Ad ↄfor
mãdu ſe huic articło recogitet hõ quomõ
oĩa nuda ⁊ aperta ſunt oculis dei. ut ex B;

trahat᷑ a peccãdo. Itẽ memoret᷑ qũo ipſe
luminoſã faciẽ imaginis dei in ſe obtexit:

⁊ obſcuãuit peccatis. Ihu ꝗ faciẽ tuã gra
tiſſimã uelari uoluiſti illuſtra queſo faciẽ
tuã ſuꝑ me indignũ ſeruũ tuũ.⁊ imaginezʒ
tuã ĩ me nõ ſinas obſcurari. uelamẽ quoq;
culpe ⁊ ignorantie a corde meo digneris
auferre. ¶ Alij colaphis eũ cecider̃t).i.in
collo ꝑcuſſer̃t.ſolẽt ĩ collo pcuti fatui:⁊ ð
ſpectibiles ꝑſone. Unde ĩ hoc ꝙ iudei xpᷣʒ
colaphiſabant:nõ tã attendit leſio ꝑcuſſio
nis quã maxia ↄtumelia deſpectõis Ex
H articulo colaphiſatõis tale hẽt documẽ
tũ ꝙ caueamus ne ⁊ nos aliqñ xpᷣuʒ cola
phiʒemus.ſᷣm Bedã.Oẽs falſi xpᷣiani xpᷣm
colaphiſant.qui ore ↄfitẽt᷑ xpᷣm factis aũt
negãt. Colaphus dat᷑ a retro:illi ergo col
laphiſant dñm xpᷣm.qꝛ ei blãdiũtur oꝛe eũ
ↄfitẽtur:ſʒ retro quo deberẽt eũ ſequi peꝛ
bonã uitã colaphiſant eũ malis opibꝰ xpᷣo
õdicẽdo.Itẽ ſᷣm Aug.colaphis xpʒ cedũt
qui ei honores pᷣfeꝛunt. Itẽ a tergo xpum
colaphis uerberat.ꝗ ꝓximũ poſt tergũ ſu
um infamat. Itẽ ẽ documemũ ſicut xpᷣs
ꝓ nobis ẽ colaphiſatꝰ.ſic ⁊ nos colaphiſa
tões ſuas ſpirituales quas plerũq; nobis ĩ
fligit.nõ ſolũ paciẽter. ſʒ ⁊ prudent᷑ poꝛte
mus.ſicut fecit apłs qui dicebat. Datus ẽ
mihi ſtimulus caꝛnis mee angelus ſatha

ne. ꝗ me colaphiſet ⁊c. Ad ↄformanduʒ ſe

huic articulo poterit hõ ſibiipᷣi dare cola
phum:in memoriã colaphoꝝ xpᷣi:⁊ ſic ora
re. IJhu ꝗ a inðis colaphiʒaꝛi uoluiſti.da
mihi ſic te oꝛe ↄfiteri.ut ↄrijs operibus nł

latenus colaphiſeʒ. (alij palmas in facie,z

ei dederũt) ⁊ faciẽ eius ꝑcuſſerunt. dĩ ãt

palma vᷣm papiã, manus extenſa uel appli

cata:ſicut pugnus drĩ manus ↄploſa. Mãi
bus ergo extenſis ⁊ palmis eũ in faciẽ per
cuſſer̃t:ex qua ꝑcuſſione plus affligit᷑ hõ

quã de ꝑcuſſiõe in collo. In facie enĩ ſunt

oẽs ſenſus:⁊ ſunt ibi mẽbra tenera facile
leſibilia. Uñ ueriſimile ẽ ꝙ ex tali paſſiõe
fluxerit ſanguis ꝑ nares ⁊ os:licet hoc ab
euangeliſtis non exprimat᷑.O quã horren
dũ ſcelus ĩpijſſimoꝝ iudeoꝝ ꝙ faciẽ tã foꝛ
moſaʒ. tã crudeliter uerberibuſ affeceꝛunt
Fm Hiero.uoluit alapis expalmari.ut nos
ei in laudem noſtris manihus.ſ. operibus
⁊ labijs applaudaremus.¶¶ Ex hoc articu
lo vcuſſionis in facie habent pluꝛa docum

matutinis.

ta.¶ Primũ ẽ quod nos exẽplo chriſti diſ
camus pacienter ſuſtinere.ſi quis in faciẽ
nos cedat.ſicut apłs quoſdã hoc ↄmẽdat.
Quod nõ ſolũ accipiendũ ẽ ad lr̃aʒ ſicut ĩ
ꝓpoſito xpᷣus ad literraʒ ceſſus fuit ĩ faciẽ

; ẽt miſtice.q; ſicut dicit gloſa ibidẽ in fa
ciem cedit᷑ in cuius os iniuria izogat nã
2⁊ iſto mõ xpᷣs ĩ faciẽ ceſus fuit: pꝛo quato

multas iniurias ⁊ impꝛoperia ei in faciẽ o
biecerunt:ſicut xpᷣs dñs nr̃.ab omnibus ta
libus increpatiõibus blaſphemijs percuſ
ſionibus ⁊ ſputis faciẽ nunq; auertit quin
imo uoluntarie ad oĩa illa faciez ſuã eis ꝓ
nobis obtulit:ſic ⁊? nos cãu inganente ſuſti
nere ſimilia ꝓ xpᷣo non recuſemus.ᷣʒ docu
mentũ ẽ. ut caueamus ne ⁊? nos ömus pal
mas in faciẽ xpᷣi.qꝛ ᷣm Aug.illi palmas ĩ
faciẽ xpᷣi dant qui ꝑfidia cecati eum ĩ car
nem ñ ueniſſe affiamt tãqᷓ; pñtiã eius ext᷑
minantes ⁊ repellentes. It᷑ ĩ faciẽ xpᷣi illi
ſacerdotes palmas dant qui pollutis mài
bus corpꝰxpi tãgũt ⁊ ↄtrectat. Itẽ faciem

xp̃i alapis ↄtũdit.ꝗ ꝓximuʒ ĩ pnñᷣtia ſua 2

fundit.¶ Ad ↄformadũ ſe huic articulo r
cogitet homo quotiẽs ipᷣe imaginem dei ĩ
ſe offẽderit.⁊ paratus ſit ʒ pᷣparatõʒ ani
mi ꝓ xpᷣo libenter uelle in faciẽ cedi.non
ſolũ uerbaliter: ſʒ ẽt realiter caſu oportu
no. Itẽ ꝛecogitet ſacerdos quotiẽs manus
ſuas pollutas in faciẽ xpᷣi iniecerit: corpꝰ
ſuum indigne tractãdo.ieſu ꝗ iudeoꝝ ma
nibus faciẽ tuã ſpecioſiſſimã cedi uoluiſti
da mihi imaginis tue faciẽ in me ſemmil
labatã illeſamq; ↄſeruare ne qñ inia
meaꝝ ſceleratis mãibꝰmeis uiolet ( E
niſtri alapis eũ cedebãt) hoc ẽ ĩ max⸗
eũ ꝑcutiebãt.ðõ quo poteris meditari ſii ⸗
dcm̃ ẽ ſupra. de alapiſatõe corã anna põti
fice facta. Percutiẽtes ãt eũ ĩ copite ĩter
rogabàt euũ dicentes.ſſ Prophetiſa nobis
xpᷣe.ꝗs eſt ꝗ te peuſſit.Sʒ ĩ qua nã paꝛte
capitis ꝑcuſſerunt eũ tunc quando hoc di

cebant.de hoc euãgeliſte diueꝛſimode lo

quuntur. Uñ pt᷑ dici.ꝙ cum uelaſſent faci
em eius.glibet eoꝝ ꝑcuſſit eũ ubi uoluit.
ꝗdã ĩ collo.alij ĩ faciem.alij ĩ maxillas.⁊
ſic ꝑcutiẽtes ĩterrogaueꝛũt euz:dicẽtes

phetiſa nobiſ xpᷣe.ꝗs ẽ iſte ꝗ te ꝑcuſſit.t

hoc deriſorie dicebãt.quaſi ↄtumeliã eiꝰ
qui ſe ꝓphetã a pplło hẽri uolebat.⁊ quẽ
ppłs magnum ꝓpham reputabat.ꝑ hoc eĩ
deſignabãt ꝙ folſus ꝓpheta ẽẽt.⁊ ꝙ igno
raꝛet ꝗs eũ ꝑcuſſiſſet. Uñ theophilꝰ dicit
ꝙ dñs prophetarum.ut pſeudo propheta
deludituꝛ.⁊ quoniam ipſi eum illis uerbis

izidebãt.⁊ quaſi ludibꝛiũ de eo faciebãt.

idcirco eis nihil reſpondebat. Ut eiĩ dicit
bhierony. Stultum erat uerberantibus reſ
põdere ⁊ pꝛophetare cedentem. cum palã

ꝑcutiẽtis ĩſania uideret.ECx hoc articulo

icedo. Puq ludibihhs
ite popertzare exactns
mihlobſecro ppe ut cogn
ego mſer lam. qn ſolies
Prob dolo te percuſli. I⸗
ic alizmann reuerſ⸗
u 9s eius peutiebant
t. alij fanctiſſimam d
Knoa nenerabiles
4 uilter imer gedes (o
rentia pietate aliqus
tractabat. Et mbdom
mãtes d cebant in eun
crudeliſſimi ? ſine mi
mala ? uituperia que
exſua mala voluͦtate
ceret maioribns q eri
faceres ſ hec uideres.
ſugpmaßn dices. ſ
tan ümalum do me
ecce peunte me t do
irrogaf noſtte. Kt tu
mbus dominüt mag
Ves libeter ſuper tep
Quoc ia mete ſace⸗
ſi weſeng eſſes ufa
luꝛ ſingula „quomoc
nexant. fallosteſten
ueꝛitate. ſ. ſe flinn
blaſohemu demn:
onmnnbus pacis
gep te oia ſuſti

ſt
ehecfſſiman

ine Woglit,
5in ginfaio
nubs namingt
frinnen
neds u ercuf

gun
nai
wirinin

öono
nrecnſe

nnfn An

mer uelle in ci cei nn
Hiè realitr cnſi onn
1 ſaceruoe guotis mnanis
facie i iniecerit:cory⸗
1cid. ieſn gindeon n

pecioſiſſina cedi uoltiſfi

is tue facie in me ſen l
oſeruare negſinin
mäib meis niolet
cedebät) boce ingg
nd poterig meditan
e Aapiigtöe cMi amnaſin
creuteies it eiiceptein
emesſſ Dropbenſanckt
e euſſt. Gita nien
run e mne gunnto hen
ceuigeliſe lherſinote .
i dici uin elaſenn iil
teor cuſſtei ubinolut,
iſtaen Ajimarli⸗ 4
nogrtenten acti,

He. iiſtegteheuſt
eckiü gui otumneliie,
deoderi noleben ie⸗

Secunde paꝛtis

iudibrioſe expetitionis pphetãdi habètur q̃t

tuoꝛ documenta. Primũ eſt ꝙ non illudamꝰ
xpᷣo.putantes mala noſtra ñ uiõri ao eo. N
ſecũduz Bedã.quicunq; reprobis actibꝰ euz
exarcebãt.dum ſuas cogitationes ⁊ oꝑa tene
braꝝ ab eo uideri ñᷣ ontãt. quaſi illuderes di
cunt.quis è quite ꝑcuſſit.Secũdum ẽ con
ſideremus noſmetipſos ſi unquam manu pra
ni opeꝛis xpᷣm peꝛcuſſerimus.ꝙ ſi neſcimus.
expectamꝰpia fide a xpᷣo ꝙ iudei irriſorie ab
eo exegerũt.ut ꝓphetiſet nobis docendo nos
cognoſcer̃ culpas noſtras.Ceꝛtiũ ẽ ꝙ nos ca
neꝛe debemus.ne a xpᷣo ꝓpheciam uel mira
culũ temptatiue expertamuſ. Unde Auguſti.
Quantis mecũ ſuggeſtionũ machinatõibuſ a
git immicus.ut ſignũ aliquoð petam. Sʒz ob
ſecro te domine.ut quẽadmodũ a me lõge eſt
iſta conſenſio:ita ſit ſemper lõge atq; lõgius
ipᷣ a cogitatio Quartum ẽ ꝙ indignis non eſt
effundendũ donũ dei. Inde licet xpᷣus eẽt ue
rus ppheta noluit tamẽ prop hetiʒare irrriſo
ribus ſuis. Sic ⁊ doctores ꝓ tempor̃ ⁊ loco ðᷣ
bent uerbum dei ſubtrahere auditoribus ĩdi
gnis.¶ Ad confoꝛmandũ ſe buic articulo re
co gitet homo quãtã irriſionẽ ⁊ infatuatõz do
minus noſter in hoc facto ẽ paſſus.⁊ quomõ
indei ludũ quaſi pueroꝝ fecerũt de eo ⁊ oret
dicdo. Ihn qͥ ludibrijs iudeoꝝ ꝑcuſſus in ca
pite ꝓphetiz are exactns fuiſti prophetiza tu
mipi obſecro xpᷣe ut cognoſcaʒ quis ⁊ qualis
ego miſer ſum.qui touẽs manu praui operis
proh dolõ te percuſſi. Inſuper poteſ ẽt medi
i ꝙ alij manu reuerſa dulciſſimuʒ ⁊ melli
ũ os eius pcutiebant.alij pugnis euʒ cede
t. alij ſanctiſſimam barb eius euellebaàt.
jpꝑ ſuos uenerabiles capillos ipʒ iz hebaͤt
2 uiliter inteꝛ pedes conculcabãt.ac ſine ꝛeue
rentia ⁊ pierate aliqua dũm angeloruʒ male
tractabât. Et nibilominꝰ alia multa blaſphe
mãtes dicebant in eum ⁊ faciebant. Cũ enim
crudeliſſimi ⁊ ſine miſericordia eſſent.omnia
mala ⁊ uituperia que poterãt ei faciebãt aliz
ex ſua mala uolũtate ad hoc moti alij ut pla
cerẽt maioribns qͥ erãt imaniſimi. Quid g tu
faceres ſi hec uideres. Nunquid ñ re piceres
ſuꝑ ipᷣm dñm dicẽs. Nolite iam nolite racere
tan u malum dño meo.ecce me.facite mihi.
ecce ꝑcutite me ⁊ domino meo tatas ĩiurias
irrogar̃ nolite.Et tũc amplexareris flexis ge
mbus dominũ ⁊? magiſtrum tuũ ⁊.ſic ſuſcipe
res libẽter ſuper te ꝑcuſſiones ad tuenvũ ip̃ʒʒ

NQuod ita mẽte faceꝛe recogites. totuʒ ſicut

ſi ꝛeſens eſſes tu factuꝑꝝ eſtimes. Cõſpice igi
tuꝛ ſingula.quomodo illli maledicti dominuz
uexant. falſos teſtes pcurãt.ipᷣim examinant.
2 neꝛitatẽ. ſ. ſe filium dei eſſe confeſſuʒ quaſi

bpiaſphemũ ↄdemndt ⁊ qũo obpꝛobꝛijs uexa

ius omnibus paciẽter ſe habet ? compatet᷑
ſibi qꝛ ꝓ te oia ſuſtinʒ iugiterq; lachrymas fũ
dẽs.ſpecioſiſſimam ſaciẽ eius qu illi ipuden

Lapłm. lx.

ter ſuis illiniũt ſputis. tau reuerenter tuiſ laua
lachrymis.Quis eniʒ audiẽs uel mẽte ꝑtꝛac
tans.quomõ fuit factus opprobꝛiũ bominum
ipe ꝗñs ⁊ gloria angeloruʒ ⁊ abiectio plepᷣ fi
lius dei patris poterit ſe ↄtiner̃ a lachrymis:
Unde Anſel. Concilio malignantium aduer
ſum te pontificum pnratus es.⁊ ueritatẽ pꝛe
ut oportuit cõfeſſus.quaſ de biaſphemia ad
iudicatus es morti. Amantiſſime dñe ihu qᷓ;
ta illic ĩdigna.a propria gente pertuliſti. Uł
tum tuum honorabilem in quem deſivcꝛãt ꝗ
geli pſpicere.qui omnes celos adimplet leti
cia.quem deprecantur omnes diuites plebis
pollutis labijs ? ſputis inquinauerunt. ſacꝛi
legis manibus ceciderunt uł operuerunt in ðᷣ
riſionè. ⁊ te dĩũĩm umueꝛſe creatur̃ tanq; ſer
num cõtẽptibilẽ colaphiſauerunt.ſed ut ait
HBeda ipſo diſpẽſante qui patitur oia ꝓ nobis
fiunt. ut ſicut Detrus hortat᷑ xpᷣo i carne paſ
ſo.nos eadẽ cogitatõe armemur.atq; ad tole
randa ꝓ nomine eius irriſionem obpꝛobria pᷣ
paremus. iudei qui xpᷣm deluſerũt.olum i phi
liſteis hoſtibꝰ Sãpſõis pᷣiguꝛati fuer̃t. Sãopſõ
enim qu dam uice noluntarie ſe ligari fecit.
quem philiſtei captum excecauerunt.⁊ ei il
ludentes in deꝛſionem ipſum habuerunt. ſic
xpᷣs ſpõte a iudeis ligari. uelari. illudi uoluit
2 derideꝛi Quadam autem uice du ſampſoni
placuit tũc ſe de inimicis horribiliteꝛ uindica
uit. Sic in fine ſeculorum de inimicis chriſti
erit. cuz ipſe in maieſtare ⁊ poreſtate ad indi
cium uenerit. Cõſpice igituꝛ im pᷣcũctis me
ꝛito honorãdũ.ĩdigne ⁊ uiliter tractari ⁊ enʒ
I imitando diſce humiliari gratiamq; honoris
ſpernere ⁊ laudem humani fauoris ↄrẽnere.
Cuʒ ergo homo foris uidens reputat t e uilez
in oculis ſuis tu nilem te reputa in oculis dei
nec murmuꝛes uel indigneris.ſi coram homi
nibus uilis reputaris ſed magis in oculis dei
qui omĩa nouit occulta ofũd aꝛis. Et caue ne
malorum exemplo corruptus dommum potiꝰ
exhortare u dearis qᷓ; imitari qui enim tunc
exhortatus ẽ blaſphemijs iudeoꝝ ⁊ infideliũ
etiã nunc exhortatur neſanis obprobrijs fal
ſoꝝ vxpianoꝝ ⁊ nominetenꝰ fideliũ. ꝓut ſupꝛa
in aꝛticulis illuſionẽ bmòi ẽ tactũ. Cogita ẽt
qualiteꝛ dolebant Petrus ?⁊ Johnes. B pci
piẽtes uel forte uidentes(Et) qliteꝛ ( Perz*)
iã torpẽs frigore infmelitatis (ſedet calefaci
ens ſe Yexteri. cui calor caritatis ⁊ uerꝰ igniſ
extinguebatur interius ⁊ negat ter dominuʒ
ſaũ timore perterruus. Mec mirum ſi accedit
ad euʒ tẽptatio. qui ſe elongat a xbo. Primo
quidem in atrio ab ancilla oſtiaria cõpellitu⸗
2 negat. Un Greg?. Umus ancille uoce per

cuſſus.dum mortẽ timuit uitam negauit. ſed

cur ab anciulla prius ꝓpdatu? Petrue quã aà ui
ris. una ratio eſt ad ↄfutationez preſumptõiſ
qꝛ a muliere ñ a uiro. ab ancilla ñ a libera pᷣ
mo uicteſt. ſcdᷣa ratio eſt. ui oRenlatite oĩs

De

ſexus ⁊ ↄditio in domini peccaſſe necem ⁊ ꝛe
dimi ꝑ eius paſſionẽ. Deinde poſt negatiõem
timens Petrus inter iudeos diu ſtare (exiuit
foꝛas ante atrium ⁊ gallus cantauit) Exeun
do aũt animaduertit eum alia ancilla(z duʒ
foris eſſet:dixit miniſtris qͥ ſe calefaciebam))
(⁊ hic c ihu eꝛat ſed poſtq; ꝛedijt.ꝙ dictuʒ
fuerat.unus de circũſtantibus.ſᷣm Lucaz.ſʒ
pluꝛes de eis ſm Johaànem ei idem dixeꝛunt
⁊ negat cum iuramento. Ecce argumentũ q;
ex nno peccato homo ꝛuit in aliud grauius.
VUnde Rabanus. Mora in peccato dat ĩcre
mentum ſceleꝝ.Et greg. Peccatũ ꝙ pnia nõ
diluit. mox ſuo pondere ad aliud trahit. Et ti
mens Petrus iteꝝ foras exiuit.( Et interual
lo facto q̃ſi ore unius reuerſus iteꝝx)v᷑ʒ Mat
theũ ?2 Marchũ a multis ⁊ ſm alios ab uno
q̃ cognatꝰ malchi erat.ↄpellit(⁊ negat cũ iu
ramento ⁊ deteſtatõe.⁊ ſtatim gallus ̃o cãta
uit põt eſſe ꝙ multi tumultuãtes ibi ſtantes
petro hoc dixer̃t.uel unus eoꝝ ꝓ omnibus:⁊
quaſi in ꝑſona oĩuʒ expᷣſſius ⁊ acrins chxit ei
⁊ ſic ſemel negat añ pᷣmũ galli cãtũ.bis ante
Fm. Non eiĩ ſolum negat xpᷣm.qui dicit eũ nõ
eſſe xpᷣm ſʒ ẽt qͥ cũ ſit negat ſe eius diſcipulũ
nel mẽbꝛũ.uel qui negat ſe eſſe xpᷣianũ. qñs
ei nõ ait. Petro diſcipulũ meũ te negabis. ſʒ
me negabis. Negauit eꝛgo Petrus xpᷣm. cum
ſe negauit eius diſeipulũ.G ſt iſto mõ ſe ẽt ne
gauit xpᷣianũ. Ubi Aug.ecce medici ↄplera ẽ
ↄditio egroti ↄuicta ẽ pᷣſumptõ.Non eiĩi factũ
ꝓ iſte dixerat.aĩam meã ꝓ te ponã.ſed factũ
ẽ ꝙ ille pᷣdixerat.ter me negabis.⁊ grauatur
in Petro culpa. ⁊ exageratur crimen. ſᷣm ꝓ
ceſſum negationum.quia primo ſimplicit᷑ ne
gauit.ſecundo negationi periurium addidit.
ſed tertio adiecit periurio deteſtationem(⁊
cepit anathematizaꝛeC.i.maledicere ſibiipi.
⁊ maledictioni ſe obligare.ſi cognouiſſet ihᷣm
anathematizatio enim ſignificat iuꝛationem
q̃ e ꝑ execꝛatõem.⁊ cum iprecatione maledic
tionis.ſ.qñ aliquis ĩprecat ſibiipᷣi maluʒ pene
⁊ obligat ſe maledicto.ſi ita ſit ſicut impomt
ei:uel niſi illud ꝙ dicit ſit ueꝛum. Qnidaʒ di
cunt totam trina negatõem factã ĩ atrio ãne
c q;̃ dicta ſunt inde poſt miſſum ihum ad cay
pham recapitulando dicta.alij uero dicut in
atrio cayphe totã factã.⁊ ſᷣm bog Joanes an
ticipauit primã. Sʒ ↄmunior opinio ẽ ꝙ trĩia
negatio incepit in atrio tne ⁊ ↄpleta ẽ ĩ atrio
cayphe.Et hoc ur᷑ pateꝛe ex textu Joãnis.qͥ
cũ non faciat mentionẽ de caypha ſʒ ſolũ de
anna.ponit pꝛimo unã negatiõem. deinde ea
ꝗ äanas interrogauit de xpᷣo: ⁊? tandẽ ꝓſequit᷑
alias duas negationes que facta fuerunt po
ſtea in atꝛio cayphe. Et potuit eſſe q Joãneſ
eſſet notus utriq; pontifici.⁊ ſimiliter ĩtrodu
xit Petruʒ in domuʒ ntriuſq; pꝛout ſupra pa
tuiiubi nas ihſᷣm að caypham miſit. Cogita

cetiam quomodo dominus benignus magiſteꝛ

matutinie.

ouerſus) a iuſticia ad miſericordiam (reſpe
xit )diuinitus ( Detꝝ) dilectum diſcipulum ĩ
ttia uice reſpectu miſeratõis ⁊ gratie.qꝛ miſe
ricordia puocat ad pniax:⁊ eſt neceſſaria ad
eã.Cõueꝛſio qͥdẽ iſta ⁊ ꝓſpectus fuit ĩterioꝛ ⁊
ſpiritualis.ñ exterior ⁊ corꝑalis.qꝛ dñs erat ĩ
tus in auditorio ⁊ ſuperius cũ principibus.
Detrus aũt foꝛis ĩ atꝛio ⁊ inferius cũ miſtris
⁊ unus alium uidere nõ poterat oculis cõpo
ralibus.Unde Leo papa.Oñs aũt ihs qͥ ĩtra
pontificale ↄciliũ corpoꝛe tenebat᷑.tirepidatõ
nem diſcipuli foris poſiti ſolo diuino intuitu
uidit: pauentiſq; aĩm mox ut ꝛeſpexit erexit.
2 in fletum plenitudinis concitauit. Uñ ſcõm
Aug.diuina ſdetri reſpectio nihil aliud fuit.
niſi traditio in mente eius quotiens iam dñm
negaſſet.⁊ h ꝙ oñs ei pᷣdixiſſet. atq; ita miſe
ricorditeꝛ dño cũ reſpitiente pẽiteret ⁊ fleret
ſicut ſolemus dicere.dñe reſpice me.⁊ reſpe
xit eum dñis.qui abſq; peꝛicuio diuina miſeri
cordia libeꝛatus eſt. Pec aũt recoꝛdatio fuit
initiũ pnĩe eius.qꝛ ſᷣm Cri5pᷣ.nihil ita curat ð
lictũ ut memoria dñi ↄtinua.Unde ⁊ Beda.
Reſpiciẽte dño NPetrus ad cor reuerſus ma
culã negatõis pnie lachꝛymis teꝛgit.qr ñ ſolũ
cum agitur pnia. ueꝝ etiam ut agatur dei mi
ſeꝛicordia neceſſaria ẽ. Uñ pᷣs. Uſq;quo exal
rabit᷑ inimicus meus ſupeꝛ me ꝛeſpi e ⁊ exan
di me dñe deus meus.i.miſerere ⁊ adiuus.h̃̊
Beda.( Petrus ãt ognoſcens ꝙ dñs eũ aꝝ
dierat ⁊ ꝛeſpexerat.⁊ hoc reſpectu cõmonitꝰ
c ad amaras lachrymas ꝓuocatus ſtai: (ex
uit foras )de medio maloꝝ inter quos euʒ
gauerat.⁊ fugiens in caueã ſeu foueam q̃ n
gallicãtus appellat (fleuit amare) .i.ex c
dis amaritudine ⁊ fletu contritõis qui am
ẽ. Fletus aũt denotionis ẽ ſuaniſſimus ĩtai
ut ꝓ cibo reputet᷑.ſᷣm illud.pᷣs.fuerũt mihi la
chꝛyme mee panes die ac nocte. In ipᷣo ãt
loco ubi poſt negatõem fleuit ⁊ pnĩam fecit.
in memoriam amari fletus et pnie eius ẽ edi
ficata ẽ eccłia ſancti Detri.qui locus ẽ inter
montem ſyon et ciuitatẽ hirim. Exinde tunc
Petrus tꝛaxit in conſuetudinem. ut ſingulis
noctibus ſuꝛgens a pꝛimo galloꝝ cantu uſq;
ad horã matutinã ſtaret in oratione flens p
iſta negatione.ita ꝙ facies eius uidebat᷑ adu
ſta ex fluxu lachrymaꝝ.et ſemꝑ in ſinu ſuo
ſudarium portabat quo cꝛebꝛo fluẽtes lachꝛy
mas tergebat.qꝛ quandocunq; gallũ.: cantãtẽ
audiebat.et quandocunq; denegatõem xpᷣi
colebat amariſſime flebat.tam pro peccato
negationis quam pro dulcedine amoris dñ̃i.
Unñ vᷣm Critᷣ. Flebat non propter penam.ſed
quia dilectuzʒ negauerat ꝙ ei quolibet ſuppli
tio moleſtius erat. Artende nunc ubi Petrꝰ
negauit et fuge oẽz locũ qͥ occaſionem peccã
di inducit. Unde Ambro. ubi tamen negauit
Petꝛus.nõ in monte non in templo.nõ ĩ ſua
domo ſʒ ĩ pᷣtorio iudeorum.in domo principis

um domibus non eſt cnn
tio ni uul veccata uit⸗
emeni e debet egecl
beunbanpericulolam eſt
ſer unhas ſectli gemitent
n alij uenenntis enſu⸗
emplis peiofidus d ⸗
jqdulationidus in ua⸗
ug genactionibus inn
bec Berdardus. Jmua
uoluntate uerdo uel fa
xom prote paſſum. Ce
ſuum dolet 1penitet.
conclliũ malignatium
lachrymis ? pnie amie
me itelliges. qr ſacnfic
tribulatus: cor otritü⸗
nit. Tuquoq; rememo
ſimi magiſti äꝛen
egredere n teihm den
do te reſpitiat qui
xit. Pic penitetie m
dole rlachrymaf. 20
fe. ſi is mereri en
luaz. Bemine qnoch
peo ie. copaſſions
thio ut expiat⸗ cum
ſehlearis ci Deiro
uero dicit. Ambro⸗
rerit. inuenio gſlen
tiffactionem ſlego
ult eins coneritio.

bſ Pericnio diuinunie
trecorigro

eüigin Anteth,

eſt. Pec ai
Efn niß nibt ſta an

Pemns adcor fete

Noghoſcensg digei⸗
1 boc reecin enert
mas puocatus ſtalige
malop iner gucen
n cauei eu fonemmi
(enit anae) ſert
ſern conmntöisquien
Nionis e ſuanilinns ii
Fn ud Ho fuerütmibi
tscie ac nocte i Ynihoit
nöen feui : ian kt.
i ſetwserone eig üetl
i Dentilecuse inte
ntare hirmn. rine tunt
onſuetnoinem At ſingulis
ſeino gello caſtu uſh
ſaret inofstioſte ſens
g ſocies eius widebei a
nmn ſem in inn ſ

qnoebn fnitleen

Lucccr fenefſten
kluchnnotegigr int

Gnnen Utogator geimn
nite, Ui ie Ngro exal
nope ne hieteran
Ne Niſerere? gc une.

Secunde paꝛtis

facerdotum. Ibi negat ubi ihs ligatus ẽ. ubi
ueritas ñ ẽ. Uñ et Biero.ĩ atrio cũ miniſtꝛis
calefacit ſe ad ignem. Atrium ſaceꝛdotis ciꝛ
cuitus ẽ ſeculaꝛis.miniſtri demonia ſüt. ignis
deſiſerium carnale.cum qᷣbus qui mãet fleꝛe
peccata ũ põt. hec PHPiero. Hinc nota ꝙ malũ
ↄueꝛſari ĩ curijs magnatuʒ.petrus enim ſe
mel curiã intrauit.et ipi animi uigorẽ pdidit
et xpᷣm ne gauit. Quid ſi diu ibi manſiflet. nũ
ñ ibi ſed foris penituit. ſic ſtella a magis ĩ cu
ria herodis diſparuit.quibus inde egreſis re
apparuit.E xiuit itaq; petꝛus öð atrio pᷣncipis
ut libeꝝ loc ũ flendi haberet.qꝛ inte⸗ impios
penitẽtiam agere ñ uolebat.et cũ uellet fler

egreſſus eſt foras.q; palã fleꝛe ñ audebat.nẽ

.(. ab alijs uideret᷑. ⁊ a lachrymis depᷣhender
tur. In quo ⁊ nos inſtruimur. ut uolentes in
ſiſtere lachrymis ſecretum locum queramꝰ.
Unde Beda. Quam nociua ſane alloquia ꝑ
fidorum. Petrus inter iudeos łhominem ſe
noſſe negauit.quem inter condiſcipulos dei
filium confeſſus erat. ſed nec in atrio Cay
phe retentus poterat agere penitentiaz egre
ditur foꝛas. ut ab impiorum concilio ſecretui
pauide negationis ſoꝛdes liberis fletibus ab
luat.hec beda.ſic hodie multi ĩ atrio magno
rum iĩtroducti xpʒʒ malis opeꝛidꝰ negat ⁊ uix
aut nũq; d ibi ſunt.penitent.qr in magnato
ꝛum domibus non eſt congꝛu“ penitẽtieilocꝰ.
⁊ iõ qui uult peccata uitare.⁊ mala que fecit
emendaꝛe. debet egredi ð mala ſocietate. Uñ
beꝛnhaꝛ. periculoſum eſt ualde ſi quis uelit ĩ
ter ruꝛbas ſeculi penitentiã agere.ubi immi
n alij uenenatis peꝛſua ſionibꝰ.alij undiq;
em plis peioribus ad peccandum allitiunt.
j qdulationibus in uanam gloriaz tꝛa hunt
uj detꝛactionibus in impaciẽtiam deijtiunt
bec Bernardus. Imitare ergo petrum qui
uoluntate uerbo uel facto procaciter negaſti
xpᷣm pro te paſſum. Cognoſcit petꝛus reatum
ſuum. dolet ⁊ penitet.egreditur foras.relinqᷣt
conciliũ malignãtium. locum petit ſecretum.
lachrymis ⁊ pniĩe amicum. flet amare certiſſi
me ĩtelligẽs.qr ſacrificiũ deo eſt ſpiritus con
tribulatus:cor ↄtritũ ⁊ bumiliatũ deꝰ ñ ſper
nit. Tu quoq; rememorãs paſſionem dilectis
ſimi magiſtri ⁊ tuũ ꝛeatum.foꝛas cum Petꝛo
egredere.ut teipᷣm defleas amariſſime.ſi quã

do te reſpitiat.qui Petrum lachrĩantẽ ꝛzꝛeſpe

xit. Pic ẽ penitẽtie modus.peccaſti.quieſce-
dole ⁊ lachrymar᷑ ⁊ diſce cũ Petro fler̃ ama
re.⁊ ſi uis mereri uemã.dilue lachrymis cłpã
tuaz. Semine quoq; amarificatõis. ſ. ↄtritõis
pꝛo te:⁊ cõpaſſioms ad xpᷣm inebrieris abſin
thio ut expiatꝰ cum petro a reatu ſceleris.
repiearis cũ Petro ſpiritu ſanctitatis. Quia
uero dicit. Ambro.de Petꝛo ñ inuenio qͥd di
xerit. inuenio ꝙ fleuit ei lachrymas lego. ſa
tiſfactionem ñ lego. Uidetur ex boc.ꝙ tanta

fuit eius contritio.ꝙ ſufficiebat pro eius ſatit

Caplm. lx⸗

factõne. Unde Leo papa. F elices o apoſtole
lachryme tue.qᷓ ad diluendã culpã negatõis
uirtutẽ ſacri habuer̃ baptiſmatis. Inde ẽ ar
gumentum ꝙ otrictio põt eẽ tanta. ꝙ tollat
omnẽ penam. ¶ Et nota ordinem penitentie
Petri. Pꝛimo gallus cãtauit. deide dominus
ſdetrum reſpexit. Tertio Petrus flere cepit
2 tũc egreſſus foras amare fleuit. Sic hodie
ft. Nam m Greg. Tunc nobis gallus cãtat⸗
qñ predicator quiſq; corda noſtra ad cõpunc
rõeʒ excitat. Sed cantus galli ñ ſufficit. niſt
dũs oculo pieratis peccatoreʒ reſpitiat.quia
opoꝛtet ut miſer ĩ fenebris pmaneat quãdiu
eum lux mũdi ñ illuminat. Tũc ãt tertio ſᷣm
Greg.incipimus flere.qñ ignimur intus ꝑ ſci
tillam ↄſciẽtie.Et tunc foris eximus cum ex
tra ꝙ fuim egredimur. Unde ? Beda.petrꝰ
qui media nocte negauit. ad galli cãtum peni
tuit ⁊ ꝙ ĩ tenebris obliuionis eꝛauit ſperare
iam lucis rememoratione correxit. Punc opi
nor gallũ aliquẽ doctorẽ itelligendũ.qui nos
iacẽtes excitat ⁊ ſomnolẽtos icrepat: dicens
euigilate iuſti ⁊ nolite peccare. hec Beda.co
gita nũc qualiter petrus ꝓ dño ſuo ⁊ ꝓ pecca
to ſuo plangebat ⁊ quomodo recogitabat bo
na que ſihi dñs fecerat ⁊ qualiter ipe eum ne
gauerat. Dñs quidem intuitu ſuo ſpiritualiꝓ
noc auit petrum ad lachrymas nec miꝝx . ocu
li em̃ domini uelut flama ignis petri uero ut
glacies erat.⁊ ideo ĩtuitu ſuo reſoluerũt illos
ſicut ignis glatiẽ reſoluere ſolet.nec poterat ĩ
negationis tenebris permanere quẽ lux mun
di reſpexit.O beati oculi tui dñe ihu qui ita
calefaciũt coꝛ frigidũ.⁊ accendũt in amorem
tuũ ⁊ illuminãt ut uideat homo creatorem ⁊?
errorem ſuũ.O quam cito gelicidiũ pectoris
liquefaciũt ⁊ in aquas amaritudinis ? deuo
tõis ↄuertunt. Unde Anthel⸗ Intuere qᷓ;pijs
oculis qᷓ; miſericorditer qᷓ efficaciter tertõ ne
gantem reſpexit petrum quando ille conuer
ſus ⁊ in ſe reuerſus fleuit amare. Utinam bo
ne ihu. tuus me dulcis reſpiciat oculus.qui to
tiens ad uocem ancille pcacis carnis.ſ. mee
pꝛauis operibus affectibuſq; negaui. hbec An
ſhelmus.¶ Moꝛaliter ꝑ primam ancillam o
ſtiariam que petrum negaꝛe cogit deſignatuꝛ
cupiditas.p ſecundã cernalis uoluptas. peꝛ
unum ſeu plures qui aſtabant ĩtelliguntuꝛ de
mones. bis enim ad chriſti negationem tra
huntur homines Drima ancilla. ſcilicet
auaritia. que hodie in domibus multorum
principum eſt oſtiaria quaſi omnes intrare fa
cit.quia ſicut oſtiarius intromittit quos nult
ſic ⁊ auaritia idezs facit. Unde in prouer. Do
num bominis dilatat uiam eius ? ante prin
cipes ſpacium ei facit.timenduz eſt ne expul
ſa caritate a domibus pᷣlatorum tanquaʒ do
mina incipiat pꝛincipaꝛi ancilla.qr caritaſ ex
pellitur dum cupiditas ingreditur nam uene
nũ caritatis ẽ cupiditas. Duic carnalis delec
2

De

tatio ⁊ demones adheꝛent.ꝗᷓ xpᷣs negare ſua
dent. Dar Petꝑ aũt qͥ inteꝛptatur a gnoſcẽe:
intelligi põt cleꝛicus qꝗa longe ſequituꝛ dñm.
quia foꝛte non ꝑꝑ ſe:ſed ꝑꝑ ſua qͥ multotiens
cupiditate deuictus negat xpᷣum. O quot ſũt
hodie miſeri curias princip ſequentes. nix
aut nunq; penitent dum ſunt ibi Ex hoc arti
culo negatõis Petꝛi plura habentur docum̃
ta.primũ ẽ.ꝙ prelat eccleſñe debet eſſe tał.
qui intirmitatibus ſubditorum compati ſciat
qꝛ ſᷣm Greg:iõ dqñs petrum cadere pmiſit.ut ⁊
fortius poſt caſuz reſurgeret.⁊ ut is qui futu
rus paſtor eccleſie erat:iĩ ſua culpa diſceret.
qualiteꝛ alijs miſereri debuiſſet.2 ex ſua in
fumitate cognoſceꝛet quã miſeꝛicorditer alie
na infirma toleraret. Et ſᷣm Erip. xpᷣs pmiſit
Perruʒ labi.ut pᷣlatis exemplũ preberet. fra
gilitati ſubditoꝝ melius cõpaciendi am Fʒ
eundẽ.iõ angelis ñ ẽ ↄmiſſa ſaeerdotij põtas
ne cũ ibi minime peccarent:de ſua inocentia
pᷣſumentes.alios ſine/miſericordia iudicarẽt
ſed potius ẽ collata homini fragili ? peccãti.

ut cuca aliorum lapſuz ſe mitẽ pᷣbeat ꝛ beni

gnum. Secundũ ẽ ꝙ nullus debet ſe iactare
? extollere:aut de ſua uirtute ⁊ uiribus pᷣſñe
ꝛe. Ande Leo papa.Ob poc Petrus heſitar
pꝑmiſſus .ut in ipo eccłie principe ↄdereĩ̃ re
medium pnie: ⁊ nemo auderet ð ſua uirtute
confideꝛe.quãdo mutabilitatis periculũ nec
ille tatus putuiſſʒ euadeꝛe.unoᷣ Crip̃.Qõð euã
geliſte ſcripſerunt nos eꝛudire uolentes: quã
tum malũ ſit non deo totũ concedere:ſed ĩ ſe
ipo confidere. Unde etiam Ambro. Pec aũt
iõ ſcripta ſunt.ut ſciamus neminẽ ſe iactare
debere. Nam ſi Petrus lapſus ẽ qꝛ dixit. ⁊ ſi
alij ſcandalizati fuerint in te:ego non ſcãda
liz abor quis alius iure de ſe bſumat. Deniq;
2* Dauicd. q dixerat.ego dixi in habundantia
mea nõ mouebor ineternũ. eam ſibi iactãtid
obfuiſſe ꝓfitetur:dicens.auertiſti faciẽ tuaʒ
a me ⁊ ſactus ſum ↄturbatus. Tertiũ ẽ. in
pᷣncipio obſtandũ ẽ peccatis.quia unũ ſemꝑ
tꝛahit ad ſe aliud grauius. Sicut in ꝓpoſito
primo fuit nuda negatio.ſᷣo negationi acceſ
ſit periurium. Certio periurio acceſſit male
dictio. Uel ſicut dicit hiero. prima ancilla ti
tubatio.ſecunda ↄſenſio. tertius uiꝛ actus ẽ.
hec ẽ tꝛina negatio.quã abluit ꝑ fletus nerbi
xðdi recordatio.Quaꝛtũ ẽ ꝙ ſi nos qnq; ex fꝛa
gilitate peccemus nullo mõ in peccato perſe
ueremus.qꝛ ſᷣm gloſam ꝑſeueraꝛe in peccato
dat incrementa ſcelen.⁊ qui ſpeꝛnit minima
cadit in maiora. Et ſecundum Gꝛego.pecca
tum ꝙ pnĩa ñ diluit mox ad aliud trahit. Ec
ce ei beatum Petrum ad primꝗ negationez
impulit una tm̃ ancilla. as pam duo.ſ.ancii
la ⁊ un.ad tertium plures. Quintũ eſt ꝙ nul
lus peccator debet deſpeꝛaꝛe quantumcunq;
peccata ſint grauia. ſed debet pꝛo peccatis ſu
is flere exemplo beati Peiri.qni culpam ne

matutinis.

gationis abluit lachꝛymis onie. In boc eniʒ
remedid nobis pnie oſtendit᷑. ⁊ in maximis
exceſſibus ueniam ſperaꝛe cõceditur.cũ Pe
tꝛus poſt tm̃ peccatum factus ſit ianitor celi
ac omnibus norma ⁊ regula penitendi.ſextũ
ẽ ꝙ nos caueamus ne unq; xpum negemus.
xpᷣm nãq; negat quis in omi moꝛtali peccato.
quia conſentiendo diabolo abnegamus xp̃ʒʒ.
? recedimus ab eo.¶ In conformãdo ſe hu
ic articulo.cogitet homo quã pie ipᷣum deus
reſpitiet.⁊ tunc inſtar beati Petri rememòde
tur peccata ſua breuiter ⁊z ſũmaꝛie.⁊ eꝗ quã
tum poteſt lachrymis ſaltem coꝛdis defleat.
Ihu qui a Detro apoſtoloꝝ tuoruz principe
ter negari te ꝑtuliſti.quiq; eum miſeꝛicordit᷑
ꝛeſpitiẽs reatũ ſuũ amare flere feciſti.reſi pice
queſo me oculo clementie tue.⁊ cõcede me v
bis ul fact᷑ te nunquã negaꝛe.⁊ peccata mea
digne deflere.¶ LZadẽ fatigati pncipes iuo
rum. ⁊ miniſtri iniquitatis ⁊ ceteꝛi iuõi.receſ
ſerunt euntes ad dormiendũ. æ mittentes do
minũ ihm in quendã caꝛcerẽubi ſubtus ſol a
rium. cuius adhuc uideri põt ue ſtigium liga
uerunt eũ ibi ad quandã colunã lapideꝗ cuiꝰ
pars ibidẽ mutata fuit.⁊ adhuc ut dicituꝛ ap
paꝛet.imiſer̃t nihilomius cũ eo aliquos aꝛ
matos ad tutiorẽ cuſtodiã.qui eũ uexauerũt
peꝛ totã noctem reſiduã quaſi non ſuff iceret
dies ad complendũ malitia ſuazʒ. deriſionibꝰ
q; ⁊ maledictionibus nacantes conuitiaban
tur ei dicentes putabas eſſe prudentior prin
cipibus ⁊ melior phariſeis. Nũc tua ſtultitia
apparet modo ſtas ut conuenit ⁊ morte eru&
liſſima cito morieris. Intuer igitur qua!
illi audaces ⁊ peſſimi conuitiantur eides
inſultant ⁊ modo unus modo alius nerhis
foꝛte etiam factis contra eum in urgunt.
Tanta enim dicunt ⁊ faciunt ⁊ irreuerenteꝛ
huiuſmodi maꝛcenarij ⁊ uiliſſimi quäta poſ
ſunt. Unde Anſhel. Nox inſõnis tota duceba
tur.nulla proꝛſus ꝛequies ihu preſtabat᷑ mini
ſtrorum impia plebs iniuriatur alapis ⁊ cola

phis innocens macta tur. Intuere nũc obpro

bꝛijs dominum uerecunduʒz. in tormentis ue
ro pacientem ⁊ uultum ſempeꝛ ad terraʒ ha
bentem ⁊ ſientem ad omnia tanquam uere
eſſet depꝛehenſus in culpa.⁊ mira cordis cõ
tritione compatere cꝛeatori.hec Anſhel. Et
ſic ſtat dominus rectus ad iſtam colunnam
ligatus.et ſaturatus obprobꝛijs uſq; mane.af
flictꝰnimis frigore et labore.qua hyems erat
et noctes longe. Tu ergo ibis ad eum. et ue
ementer ſibi compatiens.dices ad ipſum.
O domine.ad quoꝝ manus ueniſti: Quanta
