citationem eſt ⁊ probatõem.ac etiam peitus
ſubtracta maꝛtirij ꝓmerent coꝛonã ſi vo dan

Lapi.xxxvihj.

tur ad cõſolatiõem eſt ⁊ grarum actõem.ꝗæ
diligentibus deum omnia coopantur i bona
ſcit eĩ medicꝰ celeſtis ꝗd mag expediat nobᷣ
Igitur qꝛ primũ relatiue dr̃ ad ſᷣm pʒ ꝙ non
excludit ſolicitudinẽ oĩno cica neceſiaria ui
te ſʒ onñdit ꝙ pꝛicipalꝛ debemꝰ ſolicitaꝛi ð ſpi
ꝛitualibus ⁊ f̃aꝛio de tꝑalibꝰ.ꝗ tpalia adijciẽ
tur nobis.i.cõſequẽteꝛ ſine ullo nr̃o ipedimẽ
to:ne cũ iſta queꝛimꝰ illic aueꝛtamur:aut ne
duos fines conſtituamus. Nã ſ̃m Aug.Cu di
xit pᷣmũ qꝛite regnuʒ dei fignificauit tpale po
ſterius qrendu nõ tꝑe: ſʒ dignitate. Allõ tacq;
bonũ.B taq; neceſſariũ ꝑꝑ illð bonuũ: PHoc ẽ p
mũ qꝛeꝛe ꝛegnum dei ⁊ poſterius tempoꝛale.
i. hoc priore loco ponere.⁊ illud poſteꝛiore:ſ.
ut iõ qꝛamus tempoꝛale ut habeamus ꝛegnũ
dei ⁊ non econueꝛſo. Aperte enim oſtendit ñ
temporalia ſic eſſe appetenda ut propter ipᷣa
benefacere debeamus licet ſint neceſſaria ſʒ
quecunq; facimus ꝑpꝑ regnũ dei facere iſtrui
mur.Ergo quum aliquid boni opamuz: nõ tẽ
poꝛalia ſʒ eteꝛna cogitemus.⁊ primum imen
tione et affectione ꝛegnum dei qramus. San
cti primitiui queſieꝛunt primuz regnum dei.
et ideo deus adijecit eis ꝛ᷑egnum mundi. ſcili
cet tempore conſtaàtini. Sed hodie a multis
pꝛimo ⁊ precipue queritur regnum mũdi ma
gis quam dei et magis ſoliciti ſunt pro terris
et diuitijs.quam pro animabus et eccleſijs:
et ideo timendum eſt eis ne cum regno mun
di amittant regnuʒ dei.¶ Deinde uetat cogi
tare de craſtino et futuro: dicens. Nolite gꝰ
ſoliciti eẽ in craſtinum.i.in futuram ſolicuiu
dinem.ſc; futuꝛo tempori debitã inordinate
pꝛeocupando.et curaz que incumbit diei cꝛa
ſtino in diem hodiernuz anticipando De pre
ſentibus eꝛgo( ut ait Piero)conceſſit debere
eẽ ſolicitos:qui futura pꝓhibet cogitare.Suf
ficit emniʒ nobis pꝛeſentis tempoꝛis cogitatio:
futura ꝗ incerta ſt᷑ relinquamus ðo.Ubi Pe
trus cantoꝛ ſupꝛa pꝛohibuit ſolicitudinez ui

tioſam de pꝛeſentibus que: ſcilicet ſũt unius

anni: ſemel enim ĩ anno ſerimus. metimus ⁊
colligimus.¶ Unde ⁊ pꝛeſentia quaſi dicun

tur: hic autem prohibet ſolicitudinem de fu

tuꝛis ut de his que poſt annum ueniunt. Se
his enim que pꝛocurat diuina ordinatio non
conuenit ſolicitari.¶ Si ergo prouidentia
tua ultra annum extendituz: iam in uitioſa
ſolicitudinem uertitur. ut abbatis.qui uſque
in teꝛtium annum reſeruauit annonam. Xu
iuſmodi homines modo reputamus ſapien
tes.cum tamen ueniant contra domini. pro
hibitum: qui concedit tantum curam pre
ſentium ¶ Tales etiam de deo diffidunt 7
ob hoc miſerrimi ſunt. Pec Petrus. Unde
et Criſoſtomus. Quod autem dictum eſt
nolite cogitaꝛe de cꝛaſtino.ſcio ego nec audi
re aliquem nec omnino ſeruae. Cum enim
neque oꝛare pꝛo his iubeamur: nos omne

De mifficordia facienda ? non iudi

ſtudium erga hbec expendimus.⁊ ð his ſingu
lis cogitando ↄſumimuꝛ. Sʒ quãtaʒ in his qᷣ
ad corpus ſunt curã oſtẽdimus.tatam ĩ ſpua
libus habemus incuriaʒ imo longe etiaʒ ma
ioꝛem. Pec Kriß. Nõ uult autẽ dominus de
futuro nos eſſe ſolicitos tanqᷓ; certi ð futura
uita ſimus.q neq; de pᷣſenti ceꝛti et ſecuri ſu
mus. Uno Anſhel. Puta te quottidie moitu
ꝛum ⁊ de cꝛaſtino nõ cogitabis. Unde ⁊ ſene
ca.Omnis dies ſicut ultuna ẽ oꝛdinãda. Suf
ficit g? nobis preſetis cogitatio tpis.futuroꝝ
curam que incerta ẽ reliquamus. Craſtinus
enĩ dies ſolicitus erit ſibipſi.i.ipᷣe affeꝛt ſolici
tudinem ſuaʒ ſecũ.qꝛ tempus futurum habe
bit ſolicitudineʒ ſuam ſibi cõgꝛuam et ðbitã
ſicut patet.ꝙ ex uariatõe tempoꝛis occurrũt
uaria fienda.õ quibus ſufficit tunc ſolicitari
cũ ueneꝛit eoꝛum hoꝛa.ac ſi dicat.Aum futu
rtis dies aduenerit ð ipo curabitis et non ãte
ſicut enim hodiernaz ſolicitudineʒ nõ ĩterdi
co.ita nec cꝛa ſtinazg. poſtq; craſtinus dies ad
uenerit.At ſ̃ᷣm hoc ĩ pdictis hoc nomẽ ſolici
tus dicit anxietatẽ auaritie que ſemꝑ ẽ fugi
enda.hic diſcretionem ꝓuidẽtie q̃ de preſẽti
bus nõ ð futuris ẽ habẽda. Sit ergo hodier
nus dies ð ſe ſolicitꝰtantümodo ⁊ nõ de alio.
Sufficit eniʒ diei malitia ſua.i.cuilibet tem
poꝛi laboꝛ ⁊ fatigatio calamitas ⁊ ↄtꝛitio do
loꝛ ⁊ triſtitia.afſlictio ⁊ ãguſtia.ſolicitudo et
cua. Unõ malitia hic dr nõ maluʒ culpe qoð
agimus ſʒ malũ pene qð patimuꝛ. in ſtatu eiʒ
inocentie nõ idiguiſſet homo tali ſolicitudĩe
ac ſi dicat.Nõ opoꝛtet ꝙ labor ⁊ cogitatꝰ ad
habendum uite neceſſaria diez pᷣuẽiat qꝛ ad
hoc ſufficit dies quo neceſſaria ſumer̃ opoꝛte
at. Auʒ eiĩ ꝓ ſe ſuã habeat ſolicitudinẽ ñ opʒz
addeꝛe alia. Cur eꝛgo malitiam malitie labo
rem labori.curam cure ſupaddere uelis.Nõ
itaq; ꝓ malignitate põit᷑ hic malitia ſʒ pꝛo la
bore ⁊ miſeria. Sic enim dicere ſolẽus młra
mala hodie paſſi ſũmꝰqñ aliquo magno labo
re ul miſeria fatigamur. Unde Cri. Malitiã
ueꝛo hic nõ malignitateʒ uocat ſed miſeꝛiam
X laboꝛeʒ. Sicut enim cuʒ alibi dicit ſi ẽ ma
litia in ciuitate quaʒ dñs non fecit non auaꝛi
tiaʒ ſignificat ac rapinas nec taliu quicq; ali
ud oĩno ſed eas ꝓfecto plagas qᷓ diuinitus ĩfe
untuꝛ ð quibus ꝛuꝛſus loquit᷑ ꝑ pphetaʒ qui
facio pacem.eęt cꝛeo maluʒ Neq; hic eni ma
litiaʒ uoluit itelligi. ſed peſtilentias pfecto ⁊
fames ceteraqʒ huiuſmodi qᷓ mala eẽ putt
a pluꝛimis Ita hic quoqʒ malitiã pꝛo afflicti
one poſuit:dicẽs.ſufſicit diei malitia ſua.Ni
hil enʒz ita dolorem ifert aĩe ut ſolicitudo et
cuꝛa. hec Lꝛip. Itaqʒ nõ laboꝛ 7 ꝓuidẽtia da
natuè j metẽ procas cuag. Kt iõ Fʒ Aug. hoc
loco uehememer cauẽdũ eſt.ne cũ uideꝛimꝰ
gliquẽ ſeruuʒ di puidere. ne iſta neceſſaꝛia ſi
bi deſint uel ſibi cõmiſſis iudicemus eũ otra
pcepta dñi facere. ⁊ de craſtino ſolicituz eſſe

cando ac fiducia oꝛationis.

Nam ⁊ ipᷣe dñs cui miniſtrabat angeli ppte:ꝛ
exemplum ⁊ ad infoꝛmandaʒ eccleſiam locu
los habere dignatꝰẽ ne quis in B ſcandalum
pateretur ⁊ iteruʒ ſatis apparet dñim noſtrũ
n hoc ipꝛobare ſi ꝗs humano moꝛe iſta ꝓcu
ret ſed ſi quis ꝓpter iſta ðo militet ut ĩ operi
bus ſuis nõ regnum dei ſed iſtoꝛu acquiſitõʒ
itueat᷑. Ad hac ergo regulã hoc totum pᷣcep
tum redigit. ut etiam in iſtoꝛũ ꝓuiſiõe ꝛegnũ
dei cogitemꝰĩ militia vo regni dei iſta nõ co

gitemus. ⁊ ſimplici coꝛde tatůmodo ppter re

gnũ dei debemoperari honũ ad omnes non

autem ĩ hac oꝑatõe uel ſoleʒ uel cum ꝛegno

dei mercedẽ tempoꝛalium cogitaꝛe. Ita eim
etiaʒ ſi aliquando defuerint qõ plurimũqʒ ꝓ
pter exercitatõnem noſtꝛam deus ſinit.nõ io
lum ñ debilitãt pꝛopoſitum noſtꝛum ſed etiã
examinatum pꝛopoſuũ confirmant. Pec Au
uſti Oꝛatio.
O mie ieſu xpᷣe fac me ñ theſauriʒzar
d Jin terra emolimenta terrenoꝛum:ſed
i celo pᷣmia meritoꝛu:⁊ ꝗa nemo põt
duobus dominis fᷣuire per cõtrarietatẽ obſe
quioꝛuz.libera me a dnio ⁊ ſeruitute mundi
carnis ⁊ diaboli ut ꝛeſpiciã cõtemplatões ce
leſtes ñ t᷑ꝛẽas adijce ad ſtaturaʒ nãe mee cu
bitũ gr̃e ĩ pñti et głie ĩ futuro ut ↄñdeꝛẽ liliꝗ
agri dᷣuotos eccle cooꝑtos uirtutũ cãdoꝛe po
tius qᷓ; fenũ diuites ſeculi mittẽdos ĩ clibanũ
gehẽne. Querã pᷣcipue rgnũ di ⁊ iuſtitiã eiuſ
ut cũ uiatico tꝑaliu ꝑ uiã vtutũ pueniã ad ꝛe
gnũ celoꝝ Amẽé. De miticoꝛdia faciẽda ⁊
n iuci ido ac fiducie orõis. Aapło. xxxix.
Oſt hec oꝛtat nos dñs ad miſe
ricordiã circa ꝓximũ faciẽdã di
p cẽs.& ſtote miſericoꝛdes ſic ⁊ p
uf̃ miſeꝛicoꝛs eſt. Deus eiĩ reluat
4mißias ni as ñ expectando aligd
a nobᷣ ſʒ ꝑp ſuã bõitatẽ.ſic ñ ðbẽꝰ moueꝛi ad
releuadã miſeꝛiã ꝓximi ñ ꝑp nr̃ʒ cõmodũ ⁊ e
molimtũ.ſʒ ꝑp illius ſalutem ⁊ dine bõitatis
amoreʒ ꝗ eĩ ꝑꝑ ſuum cõmodũ uel emolimen
tũ ꝓximo ↄſulit uel bñfacit: ñ utiqʒ caꝛitate
hoc facit.qꝛ ñ illiꝰquẽ ðᷣbet tãq; ſeipʒ diliger
ſʒ ſuã utilitatẽ q̃rit.uult nos dñs preʒ imitaꝛi
ĩ miſericordia.q nos miſeꝛi multũ idigemꝰ ñ
ĩ potẽtia qᷓ; ſupbe appetẽs diabolus ĩ ĩfernuzʒ
ẽ ðᷣtractus.ñ ĩ ſapia q; appetẽs hõ padiſũ ꝑdi
dit.iĩmortalitatis ſpoliarus glłia. Magnũ g P

coniũ pietatis aiabↄ nr̃is ipᷣmit:q̃ nos deo cõ
formes reddit. Nale ẽ omibus aĩaliabus eiui
de ſpẽi adiuicẽ miſicoꝛdiã ſᷣuaꝛe.młtomagis
hõ ad imaginẽ dei ↄditus:dʒ alt᷑ alteri tanq;
coimagini ſue compati:⁊ unus alterius miſe

riꝗm coꝛdis aſſlumere uelut: ſuam: et in hoc

conſiſtit ratõ mĩicoꝛdie. De pietatis opeꝛi
bus ſic dic Pie.lõ memini me legiſſe mala
moꝛte moꝛtuũ ꝗ libenter opera pietatis exer
cuit.hʒ eis multos iteꝛceſſores:⁊ ĩpoſſibile ẽ
multoꝝ pᷣces ñ exaudiꝛi. Deide põit tꝛes ſpẽs

. —

rolocreliktifuc u
igunen bontcti on
ine thor ulieeraun
rö ali l ſalen
nCuvri ; uiit ei nuci
lirhii lu et i /Len
lubis Atihor ingoe tan
iferleuid ſons iann
xöfuns bonigre:t bo ee
icniegeeter hunam im
Ncat yore icdici ſeu ſuſpin
Gecnoetetanco er talb ſen
Ger Rarinocpftaren ſi nalus
iwcicäg udicumienn
epecemumnmnneſnaim
feerlenhneſggis ſten
io itöcnngie
boerbeibtsſgis iſn
Gerietat Neiit An
lelrot Niganbn
maenterez ſen alz on
eceulbipieliginr ibun
kintene t Probiher i⸗
natiinn
isltcitennenns
dein nline R
giumr Bon itide

mndy,
el non dnbtngn Nnhur

efae meß tbeſenngi
nente lenenorumeſel
nceu. a nen dir
per cranietate obſe
io? ſeruinte munci
cia cotenplatoes ce
taturaz nje mee ci
turo ut oſigere lilig
s uirtunu cidoze po
mittedos i clibanu
nü di T iuſtitia einf
Kutü puenia ad ꝛe
ißicozdia facieda 1
dis. Kapko. xxxix.
at nos ſis ad miſe
ca pximũ faciedi di
muiſericoꝛdes ſic 1 f
oseſt. Deus ei reluat
as ſ expectando aligdl
ſic n dbe nouenid
niñgo niz conodi ?e
glutem ? dine boltatis
cömodu uel emolimen
facit: ñ uticz cani ale
bbet tuß ſeipz ilige
t nos dins hrez imiin
iſeri multu icigen n
tisdinbolnsi fen
appetisſo cſi e
iarus glia⸗ Mahehh
nfis ipmit nos ebe

d„

Dꝛlme partis.

miſeꝛicoꝛdie.quaꝛum pꝛima cõnſiſtit in non u
dicaudo. De multis eiʒ incertũ eſt qꝛ aĩo fiãt
cũ poſſint ſimplici corde fieri aut duplici.et ĩ
deo bene ſubiungitur. Molite iudicaꝛe.ſ.iniu
ſte ⁊ temerarie ð̊ ꝓpximo ⁊ ñ iudicabimini.i.
non ĩcuꝛꝛetis peccatuʒ ꝑ qð ſitis digni a ðᷣo iu
dicari.etſi foꝛte ex humana fragilitate cõtin
gat nos ſuſpitioſe iudicare nolite tamen ↄdẽ
nare.i.gliquem dignũ cõdemnatiõe dicere.⁊
nõ cõdẽnabimini.ſ.a deo ꝓ hoc peccato.ꝗa
aliquis eſt hodie peſſimus.qui foꝛte cꝛas eꝛit
bonus.Circa iſtõ ſciẽdum ꝙ iudiciũ uno mo
do eſt actus iuſticie ꝑtinens ad iudiceʒ ſecu
larem uel eccleſiaſticũ et de hoc non loquit
hic. Alio modo accipit iudiciũ put aliquibꝰ
ſignis aligs iudicat ðpxio male ⁊ hoc phibet
hic dicens.nolite iudicare. Põt autẽ aliquis
maluʒ iudicare deꝓximo multipliciter. Uno
modo ex euidẽtia facti. ut cũ aliquis iudicat
aliquem homicidã.qr uidit euzʒ ĩiterficere ho
minẽ.⁊ hoc nulli ẽ peccatum. Alio modo ex
ſignis euidẽtibʒ.ut ſi aligs iudicet aliquẽ foꝛ
nicatoꝛẽ.qꝛ uidit eũ nudũ cũ nuda.ſolũ cũ ſo
la ⁊ ſur nullu eſt pcm.Tertio mõ ex ſignis
leuibus.At ĩ hoc iudicio ẽ tꝛiplex gꝛadꝰ. Dꝛi
mꝰ ẽ qñ ex leuibꝰ ſignis ĩcipit aliquis dubita
ꝛe ð fratꝛis bonitate:⁊ hoc peccatuʒ ueniale
ẽ quia ꝓcedit ex humana ĩſirmitate. ⁊ hoc ñ
uocat ꝓprie iudiciũ.ſed ſuſpitio. Secundus
geadus eſt quando ex talibꝰſignis firmiteꝛ te
net in animo ꝙ frateꝛ ſit malus et hoc ppꝛie
ꝗr᷑ iudiciũ qr iudicium ĩpoꝛtat fumã ſniazʒ.et
h ẽ peccatum mortale ſi malum ꝙ iudicat ðᷣ
ffe ex leuibus ſignis ſit ð genere peccati mõ

talis qꝛ eſt ↄ caꝛitateʒ. Teꝛtius gradus ẽ qus

do ex leuibus ſignis.nõ ſolum pꝛedicto mõ iu
dicat.ſed ẽt ꝓcedit ad punitõem fꝛatꝛis ſicut
de facto.⁊ hoc ẽ grauis qꝛ non ſolum eſt con
tra caritateʒ.ſed etiaʒ contra iuſticie eꝗtatẽ
7 de talibus ĩtelligitur vpum predictum noli
te iudicare ⁊c. rohibet dñs.ne temeꝛe iudi
cemus uł cõdemnemus. Mali eĩ homines ſe
pe in malã parteʒ iudicant que uident uł au

diunt. Boni aut ĩ bonam paꝛtem iteꝛpꝛetant

el non dubitant ꝗn ꝛecte oĩa fiant. ðo cũcta ł
recte operte uł iuſte ꝑmittente. ⁊ iõ de oĩbꝰ
lucrũ faciut. Ut eĩ ait Aug. In tribus oſiſtit
oꝛdinatio bonoruz ĩ eſtimando bonũ ð quoli
bet. in exhibendo bonuʒ cuilibet. in ſi uſtinen
do maluꝓ quolibʒ. Unde ⁊? Ber. caue aliene
cõueꝛſatiõis eſſe aut curioſus exploꝛatoꝛ.aut
temerariꝰ iudex ẽt ſi ꝑperã actů ꝗd ðpᷣhẽdas
nec ſic iudices pꝛoximum magis autẽ excuſa
Excuſa imentionem ſi opus non potes. puta
ignorantiaʒ. puta ſubreptionem puta caſum
Quid ſi omnẽ omnino diſſimulatõneʒz rei ceꝛ
titudo r̃cuſat.ſuade nihilomin“ ipſe tibi ⁊ di
cito apud temetipʒʒ. Uehemẽs fuit nimis tẽp
tatio. Quid ð me illa feciſiʒ ſi accepiſſet ĩ me
ſitit᷑ poteſtatẽ H Beꝛ. De dubijs eꝛgo iudicar̃

Capi. xxxix.

et ſuſpectos quaſi reos ↄdẽnare pẽitꝰ repellit
a nobis dñnjs. Et iõ ſẽꝑ dubia ſũt in meli ĩteꝛpᷣ
tãda. ⁊ in dubijs benignioꝛa ſũt pferẽda. Vñ
aug. Poc loco nihil aliud nobis pcipi exiſtĩo
niſi ut ea fct᷑a qᷓ dubiũ ẽ qᷣ aĩo fiàt ĩ melioꝛẽ
ptẽ ĩterptemu? St᷑ eĩ qdã facta media ꝗ igra
mꝰquo aio fiant qꝛ ⁊ bono ⁊ malo fieri pnt ðᷣ
ꝗbꝰ temeꝛaꝛiũ ẽ iudicare.maxiĩe ut ↄdẽnemꝰ
Duo aut ſũt.ĩ ꝗbꝰ temeꝛaꝛiũ iudiciũ cauet̃ gᷣ
bemꝰ. Cũ ĩcertuʒ ẽ quo aĩo ꝗd factũ ſit uel ĩ
ceꝛtũ eſt qualis futurus ſit ꝗᷓ nüc malus ł bo
nus appaꝛet. Non ergo rephendamꝰ ea q̃ ne
ſcimus quo aio fiat. neq; ita ꝛephẽdamꝰ que
manifeſta ſũt ut deſpemus ſanitatez ⁊ uitabi
mus iuditiũ de quo nũc dqr̃ nolire iudicaꝛe ne
iudicet᷑ de uobis Pec Aug. Uñ et Criſo. Nõ
opoꝛtet expꝛobrare delictu.neq; illu ꝗ pecca
to aliquo ſit ꝑuentus inſolẽter obruere.ſʒ cle
meter monere neq; pſeꝗ iurgio.ſed iuuare 2
ſilio. Non enim illũ ſed temetipm ꝓfecto con
demnas et facis tibi terrebilius eſſe iuditiuz
cogiſq; aduerſus te diligentiſſimã fieri etiã ðᷣ
minimis ultiõem. Vt enim diligentius pecca
ta examinent tua legeʒ primus ipſe poſuiſti.
ſeuerius de his qᷓ ꝓximꝰ peccaueꝛit iudicãdo
Sũt aũt he diabolice tẽptatõis inſidie.Nã q̃
ſeueꝛe diſcutit aliena:nuq; ppoꝝ reatuũ mefr̃
bit ueniã.Et iterũ. Si nullu nobis aliõ pcem
fuiſiʒ admiſſuʒ: pꝓ G; ſolo gehẽne nos tradi ſa
tis habüdeqʒ ſi ucficerer. Anippe q i alioꝝ de
lictis ſeuùeꝛi ⁊ amaꝛiſſimi iudices reſiõmꝰ .no
ſtꝛas ant trabes ocul ifixas pprijs ñ uidemꝰ.
ꝗ aliẽa ẽt mima tã ſolicite ꝑſcrutamur. ⁊ ad
ↄdẽnũdos ceteꝛos,. oẽ uite nre tpᷣs aſũmimꝰa
quo uitio neqʒ ſeculi hõieʒ neqʒ monachoꝛũ
ulluʒ facile inuemas libeꝛum. hec cꝛiſoſt. In
quo em̃ iuditio.i pro.quali.ſ.iuſto uł iniuſto
miſeꝛicoꝛdi uel duro iudicaueꝛitis alios: iudi
cabimini a do:et in qua menſuꝛa menſi fueꝛi
tis alijs:modo remecietur uobis.ſcilicʒ in iu
ditio.i.iuxta q̃litateʒ temeꝛitatis ĩ iudicando
erit qualitas pene:⁊ ſᷣm menſuꝛà pꝛaue unoli
tatis erit menſuꝛa retꝛibutionis in futuꝛo.Cõ
minatur ergo duo.ſ.iuditiuʒ ⁊ menſuram.iu
ditium refertuꝛ ad culpe ⁊ pene qualiatem.
menſuꝛa ad eaꝛum quantitatem. Et ſecundũ
Augu. non eſt intelligenduʒ ſi temere nos in
dicauerimus.quod temere de nobis deꝰ iudi
cabit aut ſi menſura iniqua menſi fuerimus.
quod apud deuʒ iniqua menſura nobis ꝛeme
tietur. ſʒ quoniam temeꝛitas qua punis aliuz
eadem ipſa te puniet. Unde nõ accipitur hic
equalitas iniquitatis ad iniquitateʒ.ſʒ culpe
ad penã. ut ꝗ ꝑ culpã male iudicat: ꝑ penã in
ſti diuini iuditij mala ſuſtieat:et iuxta mẽſu
ꝛã culpe ſit mẽſuꝛa pene.Ad hũuc ſẽſũ ẽt ꝛet:ð
q̃t illud. Qui gladio.ſ.ĩique ſnie iudex quẽqʒ
pcuſſerit: gladio diuine ſnie iuſte feriet ⁊ et᷑
na moꝛte moꝛiet᷑. Deinde ponit ſᷣaʒ ſpẽm mi
ſericoꝛdie qͥ oſiſtit ĩ dimittẽdo cũ ſubiũgit.Di

De miicordia facienda ⁊ non iudi

mittite. ſ. iniurias uobis illatas a ꝓximo. ⁊ ðᷣ
bita uobis a pauꝑibus. et dimittetur uobᷣ.ſ.
peccatuʒ ueſtrum a deo.cui frequenter iniu
riati eſtis ⁊ debituz quod deo debetis.Et po
nit tertiam ſpetiem que cõſiſtit in dando cuʒ
addit. Date.ſ.ĩdigen ibus benefitia tempoꝛa
lia ⁊ dabitur uobᷣ.ſ. uita etna. Indiuiſibiles
eniʒ ſocij ſũt dimittere ⁊ dimitti.ac ſimiliter
dare ⁊ dari. Unde Aug. Duo ſut opera miſe
ricordie.ꝗᷓ nos liberant. Dimitte et dimittet᷑
uobis. date ⁊ dabit uobis. Dimitte ⁊ dimitte
tur uobis ad ignoſcẽduz pertinet. date ⁊ da
itur uobis ad beneficiũ pᷣſtãdu. Ignoſci uo
bis uultis. ignoſcite. ꝛemittite ⁊ ꝛemittet uobᷣ
Accipere uultis. date ⁊ dabitur uobis.Et f̃ʒ
eudem he ſũt due ale oronis.quibꝰ nolat ad
deum.iñ illud ꝙ ↄmittit ignoſcit delinquenti
⁊ donat egenti. Inde ⁊ beda. Dimitteꝛe nos
liurias dare bñficia iubet ut et nob peccata
dimittantur ⁊ uita det eterna.Qua ſentẽtia
bꝛeui: ſed eximia: cũcta que latiſſime ð ↄueꝛ
ſando cũ inimicis mandauerat cõphẽdendo
ↄcludit. Et q; (ut ait Jaco.) iudiciũ ſiũ miſe
ricoꝛdia fiet ei qui non fecerit miſericoꝛdiaʒ
multũ nobis inſiſtẽdũ eſt circa miſericoꝛdiazʒ
ĩ pximoꝛum neceſſitatibꝰ ut ⁊ nos eam in no
ris neceſſitatibꝰꝛepiamus. Ut eĩ ait Augu.
Unuſqſq; talem idulgentiaʒ accepturus ẽ a

deo.qualem ⁊ ipſe dedit ꝓximo ſuo.Et iterũ

Poc unũ remedium ẽ de malis euadendi.nt
ifirmitatẽ alioꝛũ ferat.⁊ eis quantuʒ põt opi
tuletur.ꝗ ſiue diuinitus deſyderat ſubueniri
⁊ dimittat ſicut ſibi uult dimitti. SGeati eĩ mi
ſericoꝛdes.qm̃ ipſoꝝ miſerebit deus. Ubi no
tat ex uitispatꝛũ ꝙ cũ fr̃es cuiuſdaʒ mõoaſte
rij multũ habüdaꝛent ⁊ ad pauperes multuzʒz
liberales eſſen.tandẽ elemoſynas dimiſeruũt
et ipſi egere ceperũt. Qð cũ uiro ſcõ referẽt.
ait. Duo ſocij ĩ iſto monaſterio cõſueuerunt
habitare. ſ. Date et dabitur uobis. uos expu
liſtis pmũ ⁊ noluit ſecũdꝰ remanere. Deiñ
ex ubertate pᷣmij liberales nos facit dominꝰ
ad benefacienduzʒ ⁊ miſericoꝛdiam impendẽ
dũ qꝛ illi ꝗgbus fit dabut.i.erũt cã q́re deꝰda
hit nobis pmiu. Nam ꝑ ipſoꝛũ interceſſiones
7 merita ꝗbus uel calicem aqᷓ fꝛigide dedeꝛi
mus. dabit nobᷣ i eina beatitudine meꝛcedeʒ
7 menſuram bonã.i.iuſtã q ſᷣm meritoꝝ exi
getiam: æ ↄuertam.i.plena q ſupꝛa ↄdignũ:
7 coagitataʒ. quia ſupꝛa deſydezꝛatum et ſuꝑ
effluencem. qꝛ ſupꝛa coagitatum. Ael pmiuʒ
ꝗqremuneramur miſericoꝛdes.deſcribẽdo di
cis menſuram q unicuiq; diſtꝛibuit pꝛemiuʒ
iux ta menſurâ meruoꝝ ⁊ bonũ qꝛ eſt illõ bti
tudinis pᷣmiu.ĩmo bonũ omnis boni ↄplectẽs
ĩſe quecuq; ſut bõa. z cõuertam.i.plcnã.ple
na naq; erit qnima celeſti bt itudie: ita ut ni
bi eius ſit uacuum a gloꝛia ⁊? coagitatam.i.
firmam que enim firma eſſe uolumus coagi
tamus.i.quaſſamus.ſic pᷣmiuʒ beatoꝛuz erit

cando ac fiducia oꝛationis.

ſtabilitũ ⁊ ſecuruʒz et ſupereffluẽtem.i.habũ
dantẽ. qr excedit merita nra dedimtpᷣaliaꝓ
et᷑nis.mudana ꝓ diuinis.Et dicit ĩ ſinũ.qꝛ ie
cũdũ gꝛe. Nihii ſecuriꝰ amabiliꝰeo ꝙ ĩ ſinu
collocamus. Deiñ ponit eꝗtas retꝛibutõis cũ
ſubdit. Eadẽ ꝗppe mẽſura q́ᷓ menſi fueritiſ ĩ
merito remeciet᷑ uobis ĩ pᷣmio. Mõ dixit ĩ tan
ta.ſed ĩ eadẽ.i.cõſimili.ꝗ eiz benefacit bene
fiet ei. ꝙ ẽ ꝛemetiri eadẽ mſura ſed ſuꝑeffluẽ
tẽ dicit.quia millies benefaciet ei ⁊ ultra de
us eĩ habudantius pᷣmiat q́; mereamur ſicut
⁊ minus punit quam demereamur. generalr
autem de omnibus.qui mte lingua manu ge
rimus accipi poteſt.quia reddet deus ſinguł

ſecundum opera eoꝛum ⁊ ſecuduʒ quod opa

pietatis ſuũt maioꝛa ſimiliter erit retributõ di
uina. Iſta tamen maioꝛitas non eſt attendẽ
da ſemꝑ ·ʒ magnitudinẽ operis exterioꝛis ſʒ
ſ̃ᷣm magnitudinem affectus interioꝛis. Unde
et uidua qne miſit duo minuta in gaʒzophila
tium.ſecundum teſtimoniũ ſaluatoꝛis qr̃ plꝰ
miſiſie quaʒz multi diuites ꝗ magna dona mi
ſerunt in ipſum. Dicebat autem illis ſimilitu
dinem. Nunquid poteſt cecus cecum duceꝛe
id eſt ſtultus ſtultlum docere ⁊ dirigere ꝛegu
lam iuſticie. Nonne ĩ foueã ⁊ perduõem am
bo cadut.ſ.pꝛimo culpe ⁊ deide gehẽne.Nã
ut (ait grego.)cuzʒ paſtoꝛ ꝑ abrupta gradit᷑:
ↄiequens eſt ut gex ad pꝛecipitium ſequat
Quaſi ciceret dominus. Pꝛedicta facere de
betis:ut illumindtes uerbo et exemplo alios
gubernare poſuis ne ſitis de cecis ſpeculatoi
bus ſynagoge non eccleſie. ridiculoſa res eſt

yimmo magis periculoſa.ſpeculatoꝛ cecus do

Cctoꝛ inſcius.pꝛecurſoꝛ claudus.pꝛelatꝰ negli

ges. pꝛeco mutus. Ergo ratione uitandi peri
culi non debʒ ignoꝛzans pꝛeſidere. Si ergo tu
gatium iudicas et ipſe in eiſdem peccas.⁊ iaz
ceco cecu ducenti aſſimilaris. Quomodo ei
iuie a te ducet ad bonum cũu ⁊ tu pecces ꝗ te
ducto:ẽ putas ⁊ magiſtru: Deinde inducit et
aliam ſilitudinẽ de eodẽ dicẽs. Quid aut.i.qͥ
re ⁊ quo uides ⁊ ↄſñideras feſtucaã.i.paruuũ ulł
leue pcm̃.ꝙ tũ oculum nõ excecat et ð facili
ſicut feſtuca ↄſumit a:doꝛe caritatisi oculo.
i.ĩ intentione ⁊ ↄſcia fris tui.tꝛabẽ aut.i.ma
gnũ ⁊ gꝛaue peccatũ in oculo tuo.i.ĩ itentõe
⁊ ↄſcia tua non ↄſideras: Quaſi diceet. Cur
habes oculũ aptũ ad iudicadu minima ⁊ ali
ena.clauſũ ueꝛo ad iudicadu tua magna ⁊22
ſideratione tui ꝛelicta: cõſideras alioꝛuʒ ena
ta. Cõucnit autem hoc omnibus ? maxie do
ctoꝛibus ꝗ non ſubditoꝛum minima peccata
puniant.pꝛopꝛia ipunita relinquunt. At quo
i. qua cõſcia aut qua frome dicis fratri tuo
minus peccãti uel innocẽti. frater loquedo ſi
mulatoꝛie ſine.i.pacieter ſuſtine et permitte
ciciã feſtuca.i.culp lʒg. modicà de oculo tuo
.i. 5 ocig 2 itẽtione tua te coꝛipiẽdo.et ipſe
trabẽ ĩ oculo tuo nõ uides: Quaſñi diceret no

—

—

es,
cens lrcwſe
nencer Aiu aurn ⸗
Icta beectnn
catinr lne womng 5
nscinovenz ,3listen
uloeſc lonpcrns clinand
s depenocumtſeſan
herſeccnt ſus euet ealn
Vrrecctbüarisgurr imn⸗
Doetitoclets n unne
ersdlenuſacleffrehenet.
Aocchrnsgetmtegz niga
Kicnezrepertetdiodur
eget Enäcgtengum
Usc urchdeumns tin
Cogkenus t tcspeniczti
le Biueo babrinns t n
noiim cus inuns
ſatzan ohingmnorn
ſacntigeeetit Giann
narlereins ico mig
Nehertgeritzms
negcingens ſel
Mercongn
d neſtatt
ſmimmide
ellulgturiſte

niltterent enidlddl
lorltas non eſt mend⸗
me opegenennß
ſecnus intenis Inte
minuta in Cezoppila
oniũ ſalnaroris ar h
tes g mognn domn mni
t autem ilis fimilitu
cecus cecum guceꝛe
cere ? dirigere ꝛegu
led ? perdioem am
deide gehene. Na
pabrupta gradit:
peecipitium ſeguaf
Pedicta facere de
bo et exemplo alios
8de cecis ſpeculate
eſie rigicwloſa res eſt
1,eculatdn cecus do
daudus Krelat negl
oratione nitaſci pan
s preſclere Gi hoiln
in eiſdem pecc49. iq;
ſimiaro.Quonoco ei
um cu tu pecces gle
iſru⸗Deinge inducin et
e dices. Qllid züti

Pꝛime partis.

potes dicere oꝛdinate. Ut eĩ dicit Criſ.uidꝛe
feſtucã ⁊ eijcere non eſt oĩm ſed doctoꝛuʒ ⁊
ſanctoꝛu.Et qꝛ ᷣm eüdez Criſ.Omnis ſacer

dos qui ſi uult doceꝛe popnuluʒ: debet priꝰ do

cere ſeipᷣm iðo bene ſequitur. Igitur tu hipo
chrita.i. ſimulatoꝛ et repſentatoꝛ pſõe aliene
qꝛ ſepe malus bonum arguit ut iuſtꝰ uideat
et aliũ accuſat ut ſe extollat eijce pᷣmũ ꝑ col
liriũ pnie trabẽ maiõis peccati de oculo tuo
et cõſcientia.quia magis tui quam alteriꝰ es
cognitor quia magis uides maiora quam mi
noꝛa quia magis te diligis quam alium. quia
maioꝛi peccato maius eſt periculum et tũc
.ſ.cũ mũdatus fuerit oculus tuus uiõbis ⁊ ꝓ
ſpicies ut eijcias feſtucam minoꝛis peccati ð
oculo ⁊ conſcientia fratꝛis tui.ipᷣʒ arguendo
qꝛ oculus cõſcientie purgatPꝰuidere poteſt:ſʒ

nube ⁊ caligine peccati cecatus non poteſt.

Sic facias.ut exemplo potiꝰquam dictis fꝛa
trẽ emendes.ne tibi dicatur. medice cura te
ipſum ⁊ illud apoſtoli qui alium doces teipᷣʒ
non doces. Sic eſt oꝛdo caꝛitatis ꝙ a ſeipᷣo ĩ
cipiat ⁊ pꝛius ſe ac poſtea alios coꝛrigat.⁊ e
mendet.Circa coꝛectõeʒ enim pꝛoximi atiẽ
di debet ordo correctionis.ſ.ut homo priꝰ ſe
coꝛꝛigat.deinde pꝛoximugʒ modus manſuetu
dinis cã mouens.ſ.qelus caꝛitatis ciꝛcunſtan
tia loci et tempoꝛis eſtimatio euentus ſequẽ
is. Pꝛope modum ⁊ fere naturale eſt ut ꝗli
bet peccata ſua leuiget et aliena aggrauet.
VUngde dicit hilarius ꝙ uix inuẽitur aligs ab
hoc uitio aliẽus.quia unuſꝗſq; uitijs ſuis fa
uens.aliena facile rprehencit.Et ideo ut ait
Auguſtinus pie tanteq; uigilandum ẽ. ut cũ
aliquez rephendeꝛe uel obiurgare neceſſitas
coegerit primũ cogitemus utrum tale ſit uiti
uz ꝙ nunq; habuimus.Et ſi nuqᷓ; habuimus
cogitemus ⁊ nos homies eẽ et habere potuiſ
ſe.Si ueꝛo habuimus ⁊ non habemus tãgat
memoꝛiam cõis infumitatis.ut illam rephen
ſionez aut obiuꝛgationem non odium ſed mi
ſeꝛicoꝛdia pꝛecedat. Si auteʒ cogitantes nos
met ĩuene:imus ĩ eo uitio ĩ quo e ille queʒ re
prehendere parabamus.non repꝛehẽdamus
neq; obiurgemus.ſed tantum cõgemiſcamꝰ.
⁊ non illud ad optempeꝛandum nobis ſed ad
piter conanduʒ inuitemus. Raꝛo eꝛgo et ma
gna neceſſitate obinꝛgationes adhibende ſut
ita tamen ut etiaʒ in his non nobis ſed dᷣo ut
ſeruiatur ĩſtemus. ec Augu. ¶ In omnibꝰ
iſtis(ut dicit. Gaſilius) cõſderanduʒ ẽ quan
te ſit difficultatis alios iudicare.qꝛ opõtet ut
pꝛimo ſeipſos iudicent et ↄ ſpiciant.quod uið
tur graniſſimuʒ oim: qꝛ cum oculus cũcta ui
deat exteriora tamen ſuꝑ ſe uiſu nõ utit.ita
intellectus cum alienum coꝝigit peccatũ dif
ficile eſt ꝓpꝛios defectus ꝑcipeꝛe.Aduetẽduũ

tamẽ ꝙ cꝛimina arguẽtis aut ſum publica ůt
occulta.ſi publica peccat dupliciteꝛ ægucẽdo

ſ.peccato pꝛeſumptõnis. ? peccato ſcandali.

Capi.xxxix.

ſi autẽ ſunt occulta tunc peccat pꝛimo modo
tantuʒ ſi tamen iſte qui arguit primo pẽiteat
et poſtea humiliter arguat.nõ peccat. BGʒ
qꝛ aliqui dei pꝛeceptis obtẽperare cupientes
quandoq; aꝑiendo ea q̃ hi quibꝰ aperiunt᷑ ca
pere ⁊ ſuſtinere non poſſunt.amplius nocent
q; ſi occultarẽt ꝛecte ſubiungit. Nolite ſãctuʒ
.i.ſacre ſcripture miſteria ⁊ fidei ſecreta ł ẽt
eccleſiaſtica ſacramenta dare ł iõſt publica
re et reuelare.pᷣdicando miſteria diſpenſaãdo
ſacꝛamenta.cãibus.i.oblatꝛantibus detꝛacto
ribꝰ et ueꝛitatis obppugnatoꝛibus.neqʒ miſeꝛi
tis margaritas.i.ꝙ ſanctum.ante poꝛcos.i. ⸗
tẽptores ⁊ deriſores.ne foꝛte ↄculcent eas.ſ.
proci cõtemnẽdo ⁊ faſtidiẽdo pedibꝰ ſuis.ſ.ĩ
tellectu ⁊ affectu.⁊ ↄueꝛſi.ſ.cães ab eo ꝙ au
dieꝛũt a uobis.dirrumpant uos reprehenden
do ⁊ blaſphemãdo ac fidei fumplicitatẽ et ue
ritatem ipugnando. Ut eĩ (ait Augꝰ) due res

faciunt magna non ꝛecipi.ſ.ↄtemptus ⁊ odiũ ͦ

primum ad porcos ſecunduʒ ad carnes refer
tur. Cauenduʒ ẽ ergo ne quid aperiatur ei 9
non capit melius enim querit ꝙ clauſuʒ ẽ qᷓ;
id ꝙ apeꝛtum ẽ aut infeſtet ꝑ odium ut cãis.
aut negligat ꝑ ↄtẽptũ nt porcus ¶ Et poſſit
aliquis ignoꝛantie ſue cõſciꝰdicere qð ſãctuʒ
me dare canibus ꝓhibes.⁊ quas margaritas
mittere ante poꝛcos.cuz adhuc me habere ñ
uideam opoꝛtune ſubiecit.dicens. Petite.ſ.ĩ
fide et oꝛando:et dabitur uobis.queꝛite.ſ.in
ſpe ⁊ ꝛecte uiuẽdo ⁊ ĩuenietis. pulſate.ſ.ĩ ca
ꝛitate ⁊ perſeueꝛãdo et aperietur uobis. Ubi
Ariſoſtomus. Quoniam maiora erãt manda
ta ſupeꝛius poſita.quam uirtus humana tꝛãſ
mittit eos ad deum cuius gratie nihil eſt im
poſſibile:dicẽs.petite.⁊ dabituꝛ uobis.ut qð
ex homibꝰↄſumaꝛi nõ pt᷑ ꝑ grazʒ dᷣi adimplea
tur. Qũ eniʒ alia aĩialia deꝰ muniueꝛit ueloci
pedum cuꝛſu.aut uelocibus pẽnis.aut ungui
bus aut dentibus aut coꝛnibus.hominem ſo
lum ſic diſpoſuit.ut uirtus illius ſi:ipſe ut in
firmitatis ſue neceſſitate coactus:ſemper ne
ceſſarium habeat dominum ſuuz. Ubi ⁊ hie
20. Si petenti datur et queꝛẽs iuenit:⁊ pulſa

ti apietur g cui nõ dat ⁊ q nõ ĩuenit.⁊ cui nõ

aꝑit᷑ apparet ꝙ non beñ petierit qſerit pulſa
nerit. Et criſoſt. petẽtis negligẽtia repᷣhẽdit
ubi de dantis miſericoꝛdia nõ dubitatur. Un
de ⁊ augu. Dñs noſteꝛ ieſus chꝛiſtus ĩter nos
petitoꝛ cum patre d atoꝛ.non utiqʒ nos tantũ
hortaret ut peteꝛemus niſi dare nellet. Eru
beſcat humana pigꝛitia plus uult ille daꝛe qᷓ;
nos accipere. Olꝰ uult ille miſereꝛi quaʒ nos
a miia libeꝛaꝛi.Nã ille ꝙ nos hoꝛtat ꝓpter
nos hortat᷑. Euigilẽꝰ ⁊ hoꝛtati cꝛedãꝰ ꝓmittẽ
ti obſecꝛemꝰ ut ⁊ dateʒ gaudeamꝰ Poc aug.
Sciẽdꝰ vo ꝙ or̃o ẽ exaudibil tꝛibꝰ cuꝛẽtibꝰ
pᷣmũ ẽ ꝙ ſit pia ⁊ iuſta.i.ð ꝑtinẽtibꝰad ſalutẽ
qꝛ exaudiri ĩ alijs qũñq; ñ expedit.ſecũdũ ẽ ꝙ
ſit pſeuerãs.i.nõ ĩterrupta ꝑ aliꝗd oꝛõi ↄꝛiuzʒ

De miicordia facienda ⁊ non iudi

qꝛ nõ ceſſat oꝛare:qui non ceſſat benefaceꝛe
Certiũ ẽ ꝙ oꝛet ſe.qꝛ licʒ aliquis pie ⁊ per
ſeueranter ꝓ alio oꝛet.or̃o tñ poſſet impediri
pter demeritũ illiꝰ p quo oꝛatur:ſed tribus
pdictis concurꝛentibus ſemper exaudit et G̊
E ꝙ notat᷑ ĩ tribus uerbis hic poſitis.ſ.petite
pie.querite ꝑſeueranter pulſate ⁊ aperiet uo
bis ex quo patet ꝙ loquituꝛ de oꝛatiõe facta
pꝛo ſe cũ dicit ⁊ apietur uobis.Et qꝛ iſtis cõ
currentibus ſemꝑ exaudit᷑ oro.iõ ne hõies ðᷣ
ſperent in ſua orone exaudiri ſubdit omnibꝰ
ſpeʒ ↄferens iĩpetrãdi.Ois eĩ inꝗt ꝗ credẽdo
petit ſicut dʒ accipit.⁊ ꝗ ſperado qrit ſicut ðᷣ
bet inuenit.⁊ operãdo pulſati aperiet᷑.Ergo
pſeueꝛantia opus eſt ut accipiamꝰ ꝙ petimꝰ
lueniamꝰꝙ querimus:et ꝙ pulſamus aperia
tur. Pec enim tanta conculcatione uerboꝛũ
manifeſſe dominus oſtendit. quam ſolicitos.
moleſtos ⁊ impoꝛtunos.uiolentos ⁊ ipꝛobos
ad petendum nos eſſe uelit. Unde ⁊ quidam
ait laboꝛ impꝛobus omnia uincit. Illud eniʒ
quod ad ſalutem petitur.ñ ſemper ſtatim da
tur:ſʒ differt ut cõgruo tempoꝛe detur.⁊ ut
ex dilatiõe carnis habeatur.qꝛ diu deſydera
ta dulcius obtinentur.cito autem data uileſ

cando ac fiducia oꝛationis.

li.ꝛequẽteꝛ dñs diſcipulos ad oꝛanduʒ mo
nuit.ſepe oꝑe compꝛobauit et exempla plura
ad hoc eis pꝛopoſuit.ut nobis uituteʒ oꝛatio
nis commendaꝛet. Aſt quippe uirtꝰ eis ineſti
mabilis et efficax ad omnia bona ⁊ proficua
impetꝛanda.ac mala et nociua ꝛepellẽda. Si
ergo uis pacienter adueꝛſa tolleraꝛe:oꝛa. Si
uis ꝑuas affectiones conculcare:oꝛa. Si uis
aſtutias ſathane cognoſceꝛe et fallatias eius
euitare.ora. Si uis letanter in opere dei ui
ueꝛe ac laboꝛis et afflictionis non cedeꝛe:oꝛa
Si uis in ſpirituali uia te exeꝛceꝛe et caꝛnis
uraz in deſyderijs non ageꝛe: oꝛa. Si uis ua
narum cogitationum muſcas et fugaꝛe:oꝛa.
Si uis animam tuam ſanctis ⁊ bonis cogita
tionibus ac deſyderijs feruoribus et deuotio
nibus impinguare oꝛa. Si uis coꝛ tuum uiri
i ſpiꝛitu. et conſtanti ꝓpoſito in dei benepla
cito ſtabilire: oꝛa. Si uis uitia extirpare: et
uirtutibus imbui: ora. Si uis ad contempla
tionem aſcendere et ſponſi amplexibus frui:
oꝛa.Si uis celeſtium dulcedinem et alia dei
magnalia deguſtare: oꝛa. Et bꝛeuiter in qua
unq; neceſſitate oratio ualet. que ſpiritꝰ ma
los a nobis fugat:⁊ bonos ad nos uocat.Un

cunt.Axpedit etiam ut ab ocioſa locutõe ab =Eh beda. Sicut fur audito clamore fugit.et

ſtineat.ꝗ in orone exaudiri deſydeꝛat.Quia S

m greg.os noſtrum ab omnipotẽte domino
tantominus exauditur in pᷣce.quãtoamplius
iquinatur ſtulta locutiõe. Conetur etiã oꝛãs
ut ſeipſũ intelligat.ſi uult ꝙ ðus eum exaudi
at. Nam vſᷣm Ambꝛoſium. Illam oꝛationẽ de
us nõ audit ad quã iſte qui oꝛat nõ intendit.
Ault deꝰfideliter peti a ſe ꝙ diſpoſuit peten
tibꝰ erogare. Unde bernar. Uult autem a ſe
requiri deꝰẽt ꝙ pollicetur. Et iõ foꝛte multa
que dare diſpoſuit.pᷣus pollicet ut ex ꝓmiſſio
ne deuotio excitet ſicq; quod gratis daturus
erat deuota oꝛatio pꝛomereatur. Non auteʒ
dicit dominus quid accipit petens uł querẽs
aut pulſans.quia quandoq; exauditur ad uo
tum ut cuʒ datur id quod petitur: quandoq;
ad meꝛitum. ut cũ aliquid equiualens uł me
lius datuꝛ.Aliquando enim ſancti non ꝛecipi
endo quod petunt.magis exaudiuntur quã ſi
illud ꝛecipeꝛent. Unde Auguſtinus.Nolite p
magno habeꝛe. ad uoluntatem a deo exaudi
ri.aliquando deus quaſi iratus dat quõ petis
pꝛopicius negat quod petis. Quid pꝛoſi et
quid non medicus nouit quia deus ſi uolũta
ti noſtre non dat.ſaluti dat.Quid eniʒ ſi hoc
petieris quõ tibi obeſt ⁊ medicus nouit quia
obeſt tibi fratres diſcite rogaꝛe deü ut medi
co cõmitatis. Quõ ipſe nouit faciat. Tu mor
buʒ cõfitearis.ille medicamtũ adhibeat.Nõö
te exgaudit ad uolutatẽ: ſz exaudit ad ſalutezʒ
nõ fit ꝙ s ſed fit ꝙ tibi expedit bec Aug.
Ande ⁊? Ber. nem̃o neſty paruipẽdat oꝛatio
nez ſus qin ipſe ad quem oꝛamus nõ paꝛuipẽ
dit eqʒ.ſʒ aut dabit ꝙ petimꝰaut ꝙ nouit uti

Euicini excitantur ⁊ ueniunt ad ſuccurꝛenduʒ
ita clamoꝛ oꝛatioſis diabolum fugat ⁊ ange
los ac ſanctos ones ad ſuccin:endum exci
tat. Unde Bernar. Item babilonem ⁊ hieru
ſalem eſt nuncius fideliſſimus regi bene notꝰ
et cuꝛie oꝛatio.ſ.que in ſecreto noctis ſilẽtio
per ignotas ſemitas archana celi penetꝛare:
⁊ cubiculuʒ regis adue.et opoꝛtuna impoꝛtu
nitate impij regis animuʒ ad auxilium mittẽ
dum inflectere nouit. Pec Bernar. Uides qᷓ;
magne potentie et uirtutis ſit oꝛatio.Ad quo
ruʒ omnium pꝛobationem obmiſſis ſcriptuꝛa
rum pꝛobatõibus.hoc tibi ſit pꝛo efficaci pꝛo
batiõe ꝙ audiuimPꝰ⁊ uidimꝰ quottidie ꝑ exꝑi
entia illiteratas ⁊ ſimplices perſõas pᷣdicta ⁊
pluꝛa alia etiam maioꝛa peꝛ oꝛationem impe
trare. Magnum quippe ſignum eſt gratie dᷣi
uacare frequenter oꝛõi. Unde Augu. Cuʒ ui
deris non a te amotam depꝛecationem tuã ſe
curus eſto.qꝛ nõ eſt amota a te miſericoꝛdiꝗ
ipſius.Et ut bꝛeuiter utilitatem oꝛõis dicam
multũ eſt neceſſaria ad ſalutem ꝓmerandã.
Un augꝰ. Nullũ cꝛedimꝰ ad ſaluiẽ niſi ðᷣo ĩui
tãte uenir.nullũ ĩuitatũ niſi deo adiuuãte bo
na opari.nullũ niſi oꝛantẽ dei auxiliũ pmer̃ꝛi
Uaca igr̃ oroi. nihilq; aliõ( neceſſarijs curiſ
tm̃ exceptis)te delectʒ niſi oro.qꝛ nihil tim̃ te
delectare debet: quatũ morari cũ deo ꝙ fit ꝑ
or̃oeʒ. Uñn criſoſt.Cõſidera quãta ẽ tibi ↄceſ
ſa fecilitas.quanta gloꝛia attributa.oꝛationi
b' fabulari cũ ðᷣo cũ xpᷣo miſceꝛe colloga.op
tare ꝙ uellis.ꝙ deſydeꝛas.poſtulare. Deiñn
auget oꝛãtibꝰ obtinẽdi fidutiã:a minoꝛibꝰ cõ
ſurgẽs ad maiora. ↄfirmas ſuꝑius ꝓmiſſuʒ ꝑ

3

ament enſiand
iutmiffbienb d
inmmhis d en
motenorufgligte an
Celitlisct itusſedl ani e
Gfun etiuer ungens une
leſeforpoctt idonns ren
ſlc don netu gecis Keton
Famidii Aſenonens ig
nher creenininſicie imn we⸗
CGNeſcnns Auſcinrene
Urcztarmesmun dntr
Nmenisttnthder!
Deantonent nlman
Migetfüisſigatn r
mitanhiterde
ſel eranſtntihas
ei ſene gu
utiunse

,Gintcn
(Aigone
ppoſtoin del ten

ius uitig enipre e
Di lig ad coſteng
vonſt amplexibiafti⸗
ulcecinem et ali ce
eu. Etbeeuierin nn
ualet. que ſpiri ma
oog nos uocat. Mn
togamore ſugter
int ad ſuccurꝛenang
Plum fugat t ange
ſuccinzendum exci
babilonem hieru
imus regi bene nor
ecreto noctis ſileio
ang celi penengre:
et oponung imponn
ad auxiium mine
dec Bernar Videsq;
atis ſit oꝛatio. Ad qno⸗
em obmiſſis ſcriptmt
tidi ſit poo effcaci o
lidim quotidiep erpi
