etate ⁊ hoc in gra ⁊ gloꝛia. Prime nuptie dði
⁊ hõis facte ſùt cũ humanãa naturam diuine
nature in unitateʒ perſone copulauit ſecũde
ſũt dei ⁊ hoĩs in uno ſpu ĩ gꝛatia caritatis ⸗ↄ

iuncti tertie ſunt dei et hoĩs in gloꝛia.quãdo

fidelis aĩa ingꝛeditur thalamũ ſponſi ſecꝛeto
celeſtis luminis. In oibꝰ aut his aqua terne
cõſolatiõis inſipide.tranſit ĩ uinũ iocũditatis
eterne.ĩ dᷣi ſapoꝛe ⁊ ſocietate. Poſſumus eti
am diceꝛe ꝙ; ꝑ nuptias de quibus hic ᷣ̃m ſen
ſum l̃alem dicit.cõiũctio xpᷣi ⁊ eccleſie ĩtel
ligitur:⁊ ꝙ iſtud matrimoniu ĩ utero tirgĩa
li iniciatum fuit quãdo deꝰ pater fuio huma
nam naturà ĩ unitatẽ ꝑſoe uniuit.⁊ ſic thala
mus huius cõiũctiõis fuit uterus uirginalis.

PRubiicatum autem fuit. quando eccłſia ſbi

ꝑ fidẽ cõiucta eſt:ↄſumatũ uero erit.qñ ſpõ
ia.i.eccleſia ĩtroducetur in thalamũ ſponñ ĩ
celeſtem.ſ.gloꝛiam. Et ſecundum Bedam ñ
uacat a miſteꝛio ꝙ die tertia nuptie facte re
ferũtur. Pꝛimus naq; dies eſt tempus legis
natuꝛe quo patꝛiaꝛchaꝛum exemplo.Secun
dus tempus legis ſcꝛiptn:e.quo pꝛophetaꝛuʒ

atuchntaun⸗
cnmni cl uni c⸗
plg alhuc Mau
gilenictui dſtun
ziten titidi oonii
lb goe noraliate al
plulterengoichant
giina ungi eccleſin
Plerucr ppoficeles l
ſennaunn zel'd ſini
nis gallea uend itembta
ar eignmnecceſii
bocoßdit aliſechin
lias geniüt ciſciden
feruoꝛe dlecoönis
ala oper reſpuere
Ge e ninſo ac innn
lii necno ge tereo a
a ſepſis i geigz miß⸗
gecgi ſiei puals
Mußtins nala an
ſenesniſtora wiſn
ſirit gleennie
Guuntnda rrocci
pgillerſcr giin
Ptyoſpälnnsdide
16)pisieiln
4nctieteegtien
llk ipiumn 72fete
e lum r fſzer in
lit⸗ Sllalzest

1lunum

de nuptie aleg e
s nuptij ſwoe
vonſa vo humana
pfuit mi ur ie
os elegit i ipſo ai
uptiap ples ſit ös
pptie gllegoꝛice gi
cleſan ſpoſam
teles e redit ie

ſunt ropologice

eir aie n hi⸗
vomiugij fiqes, 5
btie ſunt anago
ium noſtꝛu erit
deamr exulte
uenerunt nnp
ſe.Ad bas nup
d cenam nuptia
uirgines hrucẽ
(lauſa e igaua
bois in carnoli
bois in nꝛum
ſpuͦs incꝛeani ſoci
Prime nuptie di
i naturam diuine
copulauit ſecue
Natia Caritatis9
bin gloria quuo
muͦ ſponſ ſecꝛeto
t his aqua terhe
uinu iocuditatis
e. Polſumus en
nibus bic im ſen
Hi r eccleſe illl
na i mero ingi⸗
pater fuio hnn
uniuit ſt thili
merus nirginalis,

quancoetlit ſbi L

Pꝛime partis.

ſcriptis. Tertius tpᷣs gre.quo euangeliſtaruzʒ
pconijs.quaſi teꝛcie diei luce mudo refulſit.iĩ
quo dominus i caꝛne natus appaꝛuit ⁊ nupti

as celebrauit. uñ Oſee. Uiuificabit nos poſt

duos dies ĩ die tercia ſuſcitabit nos.⁊c.Sed
ad hoc ꝙ in chana galilee.i.ʒelo tranſmigꝛa
tiõis eedẽ nuptie facte phibẽt ſignificat eos
gra dei dignos eẽ: qui zelo deuotiõis feruere
ac de uitijs ad vtutes.et de trẽis ad e᷑na no
runt tꝛanſmigrare.Et ſ̃j Augu.miſteꝛia que
illo dñi miraculo latẽt uideamꝰ. Opõtebat
iplere ĩ xpᷣo que de illo ſcꝛipta eꝛãt. Illa eꝛãt
aqua. ecit aũt ð aqua uinu.cũ apuit eis ſẽ
ſuʒ ⁊ expoſuit.Sic eĩ ſapit ꝙ nõ ſapiebat ⁊ ĩ
ebriat ꝙ ñ ĩebriebat. Ut aut dicit Alchiuinꝰ
miſtri fũt doctores noui teſta.qui ſcripturas
ſpualiter alijs ĩterptant᷑. Aꝛchitriclinus ueꝛo
= aliquis legiſpitus.ut Nichodemꝰ gamaliel
ſaulꝰ. um eꝛgo talibus euangelij ueꝛbuʒ cõ
mittit ꝙ i litteꝛa legis occultat᷑:quaſi uinuʒ
de qua factü architriclino pꝛopinat᷑. Et beñ
ĩ domo nuptiarum tres oꝛdines diſcũbentiuʒ
altitudine inteꝛ ſe diſtantes deſcribunt qꝛ ec
cleſia tꝛibus oꝛdinibus fideliũ conſtat.ſ.cõiu
gatoꝛu.continẽtiũ.doctoꝝ.Optimũ aũt uinũ
xps uſq; adhuc ↄſeꝛuauit.i.euãgeliuʒ ſuũ uſ
q; ĩ ſexcã etatẽ diſtulit.Sed alijs pꝛopteꝛ ꝓli
xitatem uitãdã obmiſſis.de nuptijs tꝛipologi
cis ppteꝛ moꝛalitatẽ aliqtulũ latiꝰ uideamꝰ
Spaaliter eꝛgo ĩ chana galilee fiunt nuptie
qñ ĩtꝛa ſancta eccleſiã ſiue ↄueꝛſatõnẽ bonã.
ꝑ feruorẽ xpᷣo fideles aĩe ſociant. Chana eĩ
ſierpꝛetatuꝛ ʒelꝰ ⁊ ſignificat feruoꝛẽ dilectio
nis galilea ueꝛo ĩteꝛpᷣtatur tranſmigꝛatio fac
ta ⁊ deſignat eccleſiã. Ex qua ĩteꝛpꝛetatione
hoc oñdit᷑ qꝛ illi feciliteꝛ ad has ſpuales nup
tias ueniũt.⁊ diſcũbentes digni chriſto ſunt
ꝗ feruoꝛe dilectõnis ⁊ gelo amoꝛis dei tacti.
mala opeꝛa reſpuere. ? bõa amare didicerũt
ac de uitijs ad uitutes et ð ſtatu culpe ad g
tiã necnõ de teꝛrẽo amore celeſte deſyderiũ
⁊ a ſeipſis ĩ deuʒ trãſmigrauerũt.In ſcta nã
q; eccłia ſiue ĩ ſpualis uite ↄueꝛſatõne hone
Na. ꝛeſpuẽtes mala amamus bona.⁊ poſtpo
nentes trãſitoria. trãſmigramus ad et᷑na.Ad
boc facit. ꝙ ille eximie nuptie in ãnunciatõe
quando bt᷑a uirgo celi nupſit aꝛchitecto.ſũt
in galilea facte. ad ĩſinuãduz ꝙ mẽes apta nu
ptijs ſpũalibus debet eẽ in trãſmigratoe. In
his nuptijs ieſꝰ ſaluator.i.ꝗ ppłm ſuũ ſaluat
a pct᷑is eoꝝ aquã conuertit ĩ uinuz qñ cõueꝛ
tit ĩpium ⁊ facit piuʒ qñ aufert culpã ⁊ ↄfeꝛt
graʒ. Sed ad pces bte uũginis que ſp cõpa
titur mileꝛis.ĩplentur ydrie: ⁊ aqua triſticie.
cõuertitur ĩ uinum cõſolatõis ⁊ deuotionis ĩ
tne. Sex ydrie ſũt quinqʒ ſẽſus corꝑis. cum
uno ſimplici ſeſu aie.Sed ydrie dicunt lapi
dee.qꝛ ſeſus nr̃i ante graʒ obdurati ſut ꝑ cul
paʒ Iſtas ydrias aqua iplemus.quãdo fletu
nr̃e cõpuũctõis omnes ſẽſus nr̃os a culpa trãſ

Capi. xxv.

acta pfecte lauamus. Tali aqua purificàt iu
dei.i.uere cõfeſſoꝛes xpᷣi:ꝗ ñ tm̃ confitentur
eum uoce oꝛis.ſʒ etiã opere manuũ in uerita
te coꝛdis. Capiunt ãt ydrie metretas bĩas uł
tꝛinas.binas.qñ flemus que cõmiſimꝰ õlecta

tiõe ⁊ cõſenſu. Trinas uero quando fletibus

purgamus nõ ſoluʒ delectatiõeʒ pꝛauazʒ ⁊ cõ
ſẽſum.uerũetiam opꝰmalũ.Aqua deniq; ĩ ui
nũ cõuertitur.qñ fletũ culpe iocũditatis gtie
ſequit. Uł ẽt quãdo in mente hoĩis opus dei
qꝙ laboꝛanti pꝛius nõ ſapit.ꝑ ſpualẽ intelligẽ
tiã illuminato dulceſcit.Omnis aũt bõ pᷣmũ
uinũ bonum ponit.qꝛ hõies ea que ad uinuʒ
ptinẽt.ſ.delectabilia amant et querũt ĩ pñti.
deinde ꝙ deteriꝰ ẽ.qꝛ amara iuenient ⁊ reci
piẽt ĩ futuro.Sic ergo diabolꝰpᷣmo ſuggerit
aliqua ſub ſpecie boni:⁊ cũ quis ꝑ cõplacẽti
am inebꝛiatus fuerit:tunc qð deterius eſt.ſ.
enoꝛmitates diuerſas in peccatis ſuperindu

cit. Sed chꝛiſtus non pꝛimo uirum bonũ po

nit.ſed impoſterũ ſeruat.qꝛ a pꝛincipio ama
ra ⁊ dura ꝓponit ga arta ẽ uia q̃ ducit ad ui
tam ⁊ oẽs qui pie uolũt in xpᷣo uiuere amari
tudines ⁊ tribulationes patiũt᷑.ſed in futuro
delectationes ⁊ gaudia ↄſequunt᷑.⁊ pua ſũt
bõa que nobis tribuit ĩ pñti tꝑe ad cõpatõeʒ
futuroꝛũ que nobis daturus eſt in eternitate

Bonus medicus nũq; dat bonuʒ ⁊ puꝛũ uinũ (S .

Imouñ q euaſit de infirmitate c;din ẽ ð̊
bilis donec pf̃ectã Habeat ſanitatẽ. ſed dat ſi

——

uinũ aqua mixtu ſic Boĩe exiſtente ĩ uta

iſta q;uis euaſerat infirmitatẽ peccati iñ de
bilis ẽ ⁊ põt recidiuaꝛe:dat dñs uinũ mixtuʒ
aq tribulationis.ſed in fine quando habebit
perfectam ſanitatem: tũc dabit uinum purũ
eterne conſolatiõis.te pꝛedictis ydrijs ⁊ me
tretis ſic dicit Sern. Sex ydꝛie poſite ſt᷑ his.
qui poſt baptiſmũ ĩ peccata labutur. Pꝛima
ydria ⁊ pꝛima purgatio in cõpuctione ẽ de qᷓ
legimu s:qm in quacũq; hoꝛa igemuerit pec
catoꝛ oẽs iniqtates eius nõ recoꝛdabut. Se
cũda ueꝛo coreſſio eſt.Omnia ſi quidem ĩ cõ
feſſione lauãtur. Tertia elemoſinarum largi
tio. Pinc enim habes in euangelio. Date ele
moſinã ⁊ oĩia munda ſunt uobis. Quarta ẽ ꝛe
miſſio iiuriarũ.ſᷣm ꝙ oꝛantes dicimus dimit
te nobis debita nra.ſicut ⁊ nos dimittimus ðᷣ
bitoꝛibus noſtꝛis.Quinta ẽ afflictio coꝛpoꝛis
uñ exoꝛamus ut mũdi ꝑ abſtinẽtiã deo cana
mꝰ głiam. Sexta ẽ obedia pᷣceptoꝝ: ficut au
dierũt diſcipuli:ꝙ utinã mereamur audire ⁊
nos uos mudi eſtis ppter ᷣmonẽ queʒ locutꝰ
ſũ uobis nimiꝝ qꝛ non erant ſicut hi ð ꝗb di
cit᷑. ſermo meꝰ n capit ĩ uobis ſed ĩ auditu v
bi obedierãt ei. Pe ſunt ſex ydrie poſite ĩ pu
rificatiõeʒ noſtrã ⁊ qᷓ uacue ſut ⁊ plene uẽto
ſi ꝓ inani gloꝛia obſeruantur. Aqua replent
ſi timoꝛe dei cuſtodiant᷑: qm timoꝛ dñi fõs ui
te. Aqua inq; timoꝛ domini eſt: ⁊ ſi minꝰ ſapi
da.ſed optime ꝛefꝛigeꝛãs animaʒ noxijs deſy
1 2

Se ad

Arnt

—

V.

De pᷣma eiectione uẽdẽtiũ de

derijs eſtuãtẽ. Aqua ẽ qᷓ iacula iimici ignita
poſſit extiguere. Sʒ dina vtute aqᷓ mutatur
i ninum quoniam perfecta caritas foꝛas mit
tit timoꝛe. Dicũt aut laꝑidee ydrie non ta pꝓp
duriciã qᷓ; ꝑꝑ ſtabilitatẽ. Capiẽtes ſingłe me
tretas bias ul trinas. Due metrete tioꝛ gehẽ
ne ĩcuꝛꝛẽde:tioꝛ glie amittẽde.Sed q; hec ðᷣ
cõtingẽti futuꝛo ſũt: ⁊ blãdiri ſibi põt aĩa:di
cẽs poſtq; aliq;diu in uoluptatibus tuis uixe
ris.ages pẽitentiã: ut nec iſtã pdas nec illã ĩ
curras.bonũ ẽ adhiberi ⁊ terciuʒ.ꝗ utiq; ſpi
ritalibꝰ notꝰ ẽ. eo utilioꝛ quo ð pñti ẽ. Timẽt
ꝗ nouerũt ſpiritalẽ cibũ ne qñ foꝛte frauden
tur eo. Ipᷣe ẽ pãis angeloꝝ panis uiuus.pãis
quottidianus. Pic ẽ de quoꝓmiſſum ẽ gꝗa cẽ
tuplũ accipiemus ĩ q̊ ſeculo.Sicut eĩ meꝛcẽ

narijs ⁊ cibus quottidianus dat i ope.? mer

ces ſᷣnat᷑ ĩ fine: ſic dũs uitã ĩ fine reddet ⁊ ĩte
riʒ cẽtuplũ ꝛepꝛomittit ⁊ exbibet. Quid ergo
miꝝ ſi timet ne ꝑdat hãc gr̃am.ꝗ iaʒ ſecutꝰẽ
eã. Pec ẽ metreta tcia quã ſ̊ diſtictõe ſignã
ter poſuit.eo ꝙ nõ oĩm ſit q; nec oĩbꝰcẽtuplũ
ꝛepꝛomittit᷑.Et iteꝝ Ber. Queramꝰ ergo mẽ

ſuras quas ydrie capiebãt binas aut trinas.

ſvm A*Hα Häzæ ſaluator tri licẽ nobis aquã apponit ?

= dlua

—

r&α

pfect oĩs erit: ꝗ has tres metretas hre potu

erit. Dloꝛat ipſe ſuꝑ lagaꝝ ⁊ ſuꝑ ciuitatẽ hie

ruſalẽ.hᷣ ẽ aq pᷣma.Sudat iminẽte paſſionis
hoꝛa ⁊ h̊ ẽ pᷣa.nõ ab oculis tm̃ ſʒ a toto cõpo
re manãs: rubea ꝗdẽ ⁊ ſãguiea. Tertia ueꝛo
una cũ ſãguine manauit ex eiꝰlateꝛe. Et tu G
pmã bhẽs ſi de peccatis cõpũctus ↄſcĩe ſtratũ
ꝛigas.Secuũd hẽs.ſi ĩ ſudoꝛe uultus tui pãe
tuo ueſcaris. ⁊ laboꝛe pnie cõpꝰtuũ caſtiges.
Eſt aũt coloꝛis ſanguinei ſiue ppter laboꝛẽ ſi
ue ꝓpter ipᷣm cõcupie quẽ extinguit ignẽ. Ja
uero ſipficere potes uſq; ad gr̃am deuotiois
potaberis aqᷓ gre ſaluatoꝛis:⁊ ſpirituſſãcti ꝗ
ſuꝑ mel dulcis ẽ:ĩ te fiet aque fõs ĩ uitã eter
n ſaliẽtis. Et memento hanc eſſe aq; q̃ ð la
tere doꝛmiẽtis ꝓcedit.⁊ ſine oĩ moleſtia fluit
opoꝛtet eĩ ꝙ iã mõdo moꝛtuus ſit qui ĩ hac gꝗᷓ
tia ðᷣlectari uoluerit pᷣma igit᷑ a pꝛeteritis de
lictis abluit conſciam ſecunda ut futura ca
pias.extinguit cõcupiſcẽtiã tertia vo ſi ad eã
puenire merueris ſitiẽtẽ potat aiam. ̊ Ber.
Finito aut cõuiuio.dns ieſus uocauit iohem
leoꝛſũ ⁊ dixit ad eũ.Dimitte hãc uxoꝛẽ ⁊ ſeqᷓ
re me. Qui uiſo miraculo in eius nuptijs fac
to.ſtatim relicta ſpõſa ſua ſecutus eſt dim.
Et h̊ fuit pᷣma uocatio iohis.qua ad xpᷣi uẽit
familiaritatẽ ⁊ notitiã. Sponſa uero eiꝰana
chita nõie. uel ̃ʒ alios maria magdalena uo
lutarie ſicut ſpõſus eius cuʒ alijs ſanctis mu
lieribus qnʒ ẽ ſecuta. dei eĩ pfecta ſunt opa
10 ex quo nocauit unũ cõiugum conuenies
fuit ? alterum. In hoc ergo ꝙ; dominus nup
tijs interfuit:casnale matꝛimonium appꝛoba
uit.ſed in eo ꝙ ioheʒ de nuptijs uocauit itel
ligi aperte dedit.qð longe dignius eſt ſpuale

tẽplo ⁊ de Nichodemo.

mr imoniũ qᷓ; carnale. Vñ ĩ eccleſia obſerua
tur ꝙ añ copulam carnalẽ põt licite alter cõ
iugum intrare religionẽ. Oꝛatio.
mie ihe xpᷣe.qui die teꝛtia.ſ.tẽpoꝛe
gre ad nuptias.ſ. cõiuctõnes tui ⁊ ec
cleſie.p caꝛnẽ ueniſti ⁊ aquã ĩ uinũ ⸗ↄ
uertiſti: dum ea q̃ i ſcriptuꝛa ueteri caꝛnalia
uidebant᷑ ſpualia oſtẽdiſti uñ plene ſũt ydaie
qꝛ implete ſunt ꝓphetie:cõuerte qſo animaʒ
meam frigidã ĩ caritatis tue ſeruoꝛẽ.ĩſipidaʒ
Iſuauitatis tue ſapoꝛẽ.fluxibilem ⁊ iſtabilẽ
ĩ uirtutis ⁊ gre tue cõſtãtiam:mutãs aquam
totius mee ĩdeuotiõis.ĩ uinũ fructuoſe cõpũ
ctõis.quo me miſeꝝ ſꝑ potaꝛe ⁊ inebꝛiare.ac
illud tadẽ i uinũ iocuditatis cõuertere ð tua
iſericoꝛdia digneris. Amen.
de pᷣma eiectione uendẽtiuʒ de templo et
de Hichodemo. Capitulo.xxvj.
7 † Refato miraculo ĩ meſe ianua
rij fcõ.moꝛã tꝛaxit ihs in galilea
p uſq; duʒ appꝛopinquaret menſis
apꝛilis.in quo(tũc erat paſcha
iudeoꝛũ: ⁊? tũc (deſcẽdit)ſecũdũ
loci ſitum ð chana(ĩ capharnan )metropoli
galilee (ipſe ⁊ mater eins) deſcẽderũt ſur(⁊
fres eius)id eſt cognati eius ſcõᷣm carnẽ.f.⸗
ſaguinei matris uel Joſeph.ꝗ pater putaba
tur (⁊ diſcipuli eius) ꝗ ꝑ eũ erudiebãtur. J.õ
auũt capharnau.que erat metꝛopoł uoluit ue
nire.ꝗa iam inceperat gloꝛiam ſuam manife
ſtaꝛe. ¶ Et maſerunt ibi nõ multis diebus) qr
ciues capharnaũ ualde coꝛꝛupti non ſe exhi
buerunt deuotos ad ſuſcipiendum xpᷣi vociꝛi
naʒz ⁊ qꝛ iminebat tẽpus eũdi ĩ hierm ppꝓxi
mũ paſcha iudeoꝛuũ. Appꝛopinquante autẽ (¶
paſcha iudeoꝝ aſcẽdit ihs) cũ diſcipulis ſuis
(hieroſ. – metropoli iudee rʒ legis pᷣce
ptu.(Et ĩuenit ĩ tẽplo uẽdẽtes boues ⁊ oues
⁊ colubas.⁊ nuũmularios ſedẽtes) Noĩe tẽpli
ſi accipit hic ipa domus dñni in qua erat alta
re thimiamatis.⁊ cadelabꝛũ nec atriũ ſacer
dotũ ĩ quo erat altare holocauſtoꝝ ſʒ qodaʒ
atꝛiũ ubi hõies oꝛabãt ⁊ doctoꝛes docebãt et
ibi uẽdebãt ea q̃ ĩ tẽplo offerebat ⁊ qꝛ de lon
ginquo adduci ñᷣ poterãt.iõ ſacerdotes ꝗ pp
cupiditatẽ diuerſis adiuẽtionibꝰpopulum de
paupꝑabat ſtatuerũt hõies qui talia ibi uẽde
bãt.ut uẽiẽtes de longĩquo excuſatõem ð̊ ob
latõibus dimittẽdis nõ habeꝛent.Aliqui etiã
aduẽiẽtiuʒ nõ habebant peccuniam.⁊ iõ ſta
tuerat ibi cipſoꝛes.ꝗ ſh̊ cautõe tradebãt eã.
⁊ cũ hoc ultra ſoꝛtẽ recipiebãt aliqua munu
ſcula.nõ tñ pecuniã ne argueꝛent mamfeſte
facere contra legem dado ad uſurazʒ(. Et fla
gello de funiculis facto eiecit omnes).ſ.uen
dentes ⁊ (nummularios) ac(oues ⁊ boues ðᷣ
templo. æ nümularioꝝ ee (.i.pecuniam) effu
dit(⁊ ĩ diuerſa ſpſit: ? mſas(eoꝝ que erant
quaſi uaſa denarioꝛum peuertii (et deiecit:)
7 his ꝗ colũbas uẽdebat:dixit. Auferte iſta

Agt Vatittßl ecch
fit qhhn ipi Ven⸗
olut Et tora ole
eſtiidio obent o⸗
gurfi licit di gli
chriſe iueſti'oniun
Gneten lpni hibel
holes garit pecicnto

(giſcikgoos idin

ſagti iican. ⸗
naridee Wigäma
ociuinsmgdorn
leri Aolidas wedin
tii gue g olidi ac
nu dar, tſnoͤ ade
litifauore,z nibuin
gfam latgiit. Nun
gno ſinulare celeſti
Olsieckfu eſerni
i niercii donn
üngaggeu
necceſe Neperit,n
idunmeinhnn
llech S
Nogeſnr i n

barnai merropoli
Meſcidenit iiflir
is ſcom carn ſ.
h.gpater putaba
erudiebatur. Jo
etzopol noluit ue
lam ſuam manife
multis diebus) r
nupti non ſe exhi
iendum xpi docni
idi i hierlm popri
dpinquante aute (.
No Giſcipulis ſuis
iudee fʒ legis hce
detes boues ? oues
ſedetes) loie tepli
dñi in qua erat alta
bꝛu nec atmiu ſacer
Nocauſton iy goͤlaz
loctoꝛes docebat et
ferebat ? e de lon
i ſacerdotes g hp
tionib populum ge
qui tslia idi nede
1o excuſatöen dob
abeꝛent Fliqui etii
peccuniam. io ſin
cautoe tradeba ee
ipieba gliqua nunn
rgucꝛent mannie
. ſiulrs .Et fla
ido ad uſin
jeci nnre) uen
eiecito
ac(oues ? boſe⸗

a runi ef,
jſas c] ne cran
ileniſeteren
rtt. Afen

3

Pꝛime partis.

hic ð loco iſto:⁊ nolite facere )opere ueſtro
illicito(domũ patris meiq ẽ domꝰ oꝛatõis
domũ negociatõnis) æ mercationis. Bis legi
mus ihm aſcẽdiſſe hieꝛoſolimã ĩ paſcha ſel ĩ
5mo anno pᷣdicatõis ut hᷓ ⁊ iteꝛũ illo ãno quo
paſſꝰ fuit.Et h̊ qdẽ ĩ pncipio ſignoꝝ expullit
uẽdẽtes de tẽplo.ſʒ ſo ad paſſionẽ ueniẽs ex
pullit uẽdẽtes ⁊ emẽtes duiꝛius agẽdo multo
ppe maioꝛ numerus erat emẽtiũ qᷓ; uenden

tiu: Dic quoq; remiſſa quadà de icrepatione

utit dicẽs.nolite facere domũ patris mei do
mũ negociationis.ibi et durioꝛibus ſᷣmonibꝰ
utebat᷑ dicẽs nolite facere domũ meã ſpelun
cã latronũ. F ecit ãt flagellũ de funiculis.qa
ſm Augꝰ. de peccatis nr̃ is ſumit materiã uñ
nos puniat. Ipa ei ꝓtelatio peccatoꝛuʒ ʒ ꝙ;
peccata peccatis addũt ꝗqdaʒ funiculi dicũt᷑
UVñ i puer.qr̃ ꝙ ipius funiculis peccatoꝛum
ſuoꝝ ↄſtrigitur. Miſtice ſᷣʒ Alchiuinũ quot
tidie deus ſpualiter eccleſiam ſuã ĩtrat ⁊ q̃xr
unuſqſq; ouerſet attẽdit. Caueamꝰ ergo ne
ĩ eccleſia dei fabulis uel ꝛiſibus uel odijs uel
cupiditatibus uacemꝰ.ne impꝛouiſus ueniẽs
nos flagellet. et de eccleſia ſua nos eijciat fſʒ
Augu. Uẽdẽtes ĩ eccleſia ſũt.ꝗ qᷓ ſua ſũt que
rut. nõ ꝗᷓ ihn xpi. Uenale totũ hñt qa redimi
uolut. Et nora ꝙ; ꝑ oues iĩnocẽtes ꝗᷓ ſuo uelle
ꝛe ue ſtiẽdis pᷣbent oꝑa munditie ⁊ pietatis ſi
gnant q̃ uẽdùt.dũ ꝓ laude humana ſub ypo
chꝛiſi ⁊ ĩ ueſtibꝰ ouium gerũt. Ipochꝛite nã
q; mẽtem lupinà habẽt ſub ouina pelle. Per
boues ꝗ arãt pꝛedicatões celeſtis doctrine ſi
gnificãt quos uẽdũt ꝗ nõ amoꝛe dei ſʒ p que
ſtu tpali pdicant. Der boues ẽt ꝗ laboioñ ſ t
ſignari pnᷣt illi:qui magnos laboꝛes ſuſtinent
pꝛo diuinis ut ꝑ hoc in eccleſia ualeant ꝓmo
ueri. Colũbas nẽdũt: qui acceptã ſpuſſcti g
tiã que pꝑ colũbã accipitur non gratis ſed ad
pmiu dat.⁊ ſi nõ ad queſtum pecunie ad uul
gi tñ fauoꝛez tꝛibuüt nõ ad uite meꝛitũ.ſʒ ad
gram laꝛgiut. Numos mutuo ĩ eccleſia dant
ꝗ nõ ſimulate celeſtibus ſed a ꝑte tenenis ꝛe
bus i eccłſia deſeruiũt ⁊ ſua nõ que ieſu que
rũt. Domũ ẽt dñi domũ negociatõis faciũt.ñ
ſolu hi ſʒ et ꝗ gradũ uel gratiam ſpirit alẽ q;
in eccleſa pccperũt.nõ ſimplici ĩitentione.ſʒ
cã humane retꝛibutõnis exercent. Oẽs iſtos
eiecit de tẽplo xpꝰᷣſignans ꝙ ſũt excluſi de tẽ
plo glłie ſancte dei. Qui ergo nolũt de eccłia
7 de domo celeſti ueniente dño auferri aufe
rãt iſta de actibus ſuis. ⁊ ab auaritie ⁊ ſymo
nie ceſſẽt negotijs eijciũt᷑ enĩ de parte ſoꝛtis
ſactoꝝ ꝗ iter ſãctos poſui uel ficte bona b ap
te mala faciunt. æ funiculis peccatoꝛũ modo
ſla gellantur ad coꝛꝛectionem quibus incoꝝe
cti i fine gliabuntur ad damnatõem. Poſuit
aut qñs remediũ ⁊ opis ⁊ vbi ut doceret eos
g curam hñt eccle ſ ubditos facto ⁊ uerbo ð
bere coꝛigere. Si igit in figur ali tempo ẽt
in atꝛio eius ꝙ eſt domus oꝛatioms pꝛohibet

Capi. xxvj.

negotiatõez que honeſta putatur cũ ſit ð his
que ĩ tẽplo offerut᷑: multomagis phibet com
meſſatões.pot atõnes.riſus.lites.uaniloquii
⁊z homòi fieri ĩ eccleſia ði.Ergo cũ omis xpᷣi
actio nobis öbeat eẽ lex ⁊ pꝛeceptio.nõ licet
cãdelas uł alias merces etiã dño offerẽdas iĩ
eccleſia uẽdi nec aliꝙ officiu niñ merũ eccle
ſiaſticum exerceri.¶ Recoꝛdati uero ſunt di
ſcipuli eiuſ.qꝛ ſcriptuʒ eſt)ĩ pſalmo de xpᷣoᷣG
ʒelus domus tue cõmedit me).i.acccdit.Et
xpi eĩz facto recoꝛdati ſut ſcripture illius ⁊ ĩ
pletõis eius ĩ xpᷣo. Gonʒelus ẽ animi feruoꝛ
ĩ bonum:quo mens relicto ⁊ abiecto humão
timoꝛe ꝓ defẽſione ueritatis accendit. Unde
Augu. Fres unuſꝗſq; xpᷣianus in mẽbꝛis xpᷣi
ʒelo domꝰ dei comedat. Quis comedit᷑ ʒelo
domꝰ dei:Qui omnia que foꝛte ibi uidet per
uerſa.ſatagit coꝛꝛigi.cupit emendari:nõ qui
eſcit: Si emendaꝛe nõ potes.tolera.geme ſu
ſpira.ſuſtine paleã uerbigr̃a.Uides fr̃eʒ cur
rere ad theatꝝ ꝓhibe.mõòe.ↄtriſtare.ſic zel“
domꝰ dñni comedit te. Uides alios currere et
iebꝛiari uelle ꝓhibe quos potes.tene qᷣs po
tes.teꝛꝛe quos potes.quibus nõ potes blandi
re: noli acꝗeſcere.Si autẽ fueris frigidus ⁊
marciduſ.ad te ſolu expectãs ⁊ quaſi tibi ſuf
ficiẽs:dixeris in coꝛde tuo.Quid mihi eſt cu
rare aliena pcta. Sufficit mihi ania meg uit
ipſã integꝛã ſeruem deo.Eya non uenit tibi ĩ
mẽtẽ ſeruus ille ꝗ abſcõdit talentum ⁊ nolu
it errogare. Nuquid.n. accuſatꝰeſt & pdidit.
et nõ q ſine lucro ſeruauit. Sic ergo audite
fres mei ut ñ geſcatis. Nolite geſcere lucra
ri xpᷣo q lucrati eſtis a xpo. Pec Aug?. Abi
ſciẽdũ ꝙ gelꝰ dicit quãdã ĩtentioneʒ amoꝛis:
quo intenſe deũ diligẽs nihil ſi uſtinet ꝙ amo
ri ſuo repugnet. Ille igitur pꝛopꝛie zeluʒ dei
habet: qui nihil pacienter ſuſtinere poteſt 2
tra honoꝛem dei quẽ maxime diligit. Nos at
debemus diligeꝛe domũ dei ĩ tantum ꝙ Zel“
eius nos comedat.cũ ſi quid cõtrarij fieri ui
demus. ſtudemus etiã quãtũↄq; chari noſtri
fut qui hec faciũt remouere:nec timemus ꝓ
pter hoc aliqua mala ppeti Attendẽdum eſt
aut quanti meriti ſit zelꝰ domus domini ⁊ ge
neraliter oĩs zelus bonus.cuius actum inter
pᷣma opera xpᷣus oſtẽdit. cuiꝰmerito phinees
pactuʒ ſẽpiterni ſacerdotij accepit.cuius fer
uoꝛe Mathathias legẽ defendit: cuins igne
ſuccẽſus Pelyas pꝛophetas balaal iteꝛfecit.
Et dixerunt ei iudei.qð ſignũ oſtendis nob.
qꝛ hec facis.i.qꝛ cum tanta auctoꝛitate ⁊ po
teſtate nos expellis. Nõ uidet᷑ hoc tui officij
eẽ: nec cꝛedimꝰ tibi liceꝛe.Eꝛgo oñde nob ſi
gnuz quo czedamꝰ. Quauis mn. factum eẽt bo
nüu de ſe nõ tñ ꝑtinebat ad quẽlibet hoc face
ꝛe:ſʒ ſolum ad eum qui haberet auctoꝛitatẽ
coꝛꝛigendi exceſſus ſacerdotum.ꝙ non coͤue
niebat alicui de cõi pplo. cũ ſacerdotes eeënt
ſuper ioꝛes in populo illo:ſed ꝓphe quâdeqʒ
1 3

De pᷣma eiectione uẽdẽtiũ de

mittebantur ad hoc ſpẽalr a deo. ¶um eꝛgo
xpᷣs nõ eſſet filius aaron.⁊ ꝑ conſequens nec
pontifex ᷣ legẽ.nec eſſet rex ĩ 2ſpectu ppli:
nõ appaꝛehat eis.quare ſic auctoꝛitatie eijce
ret eos.mẽſaſq; ſubuerteret niſi dina auctoꝛi
tate ꝓpheta magnus miſſus eſſʒ:⁊ iõ petier̃t
ſignu )miſſionis ſue.Nõ auſi manꝰ in eũ iij
cere. Signũ petũt.ut ſue potẽtie fidẽ capiãt.
familiare.n.eꝛat iudeis ſigna qꝛeꝛe.ut pote p
ea ad legẽ ⁊ fidẽ uocati.Queꝛebãat aũt nũc ſi
gnũ.nõ ut cꝛederẽt ⁊ uenerarent᷑.ſed quaſi ð
ſpantes. ꝙ ſignũ oſtẽdeꝛe nõ poſſet.⁊ ſic eum
derideꝛẽt ⁊ ĩpugnarẽt. ꝙ ex hoc patet.qꝛ ſta
ti dictũ ſuũ ipugnauer̃t. Dedit ergo eis ſignũ
poteſtatis dine i ſuſcitatõe coꝛꝑis ſui ppria v
tute.æ q praue qrebant.nõ dit eis nignũ ap
tũ ſed occultuzʒ. ⁊ ĩ figuꝛa de ſua ꝛeſurrectiõe
q digni nõ erat ut pᷣdiceret eis reſuꝛrectionẽ
ſui corꝑis manifeſte. Unde(rñdit ⁊ dixit eis
Soluite tẽplũ hoc.⁊ ĩ tribus diebꝰ excitabo
illõ) Poc at᷑ dicebat ſpualiteꝛ ðᷣ tẽplo coꝛpis
ſui.i.ĩtranſitiue hoc eſt de templo ꝙ ẽ corpꝰ
ſuũ.loquẽdo ð coꝛꝑe ſuo ſub nõie tẽpli qꝛ hu
manitas xpᷣi erat ſpẽale hitaculum ipᷣius ði.
Tẽplu eni dr̃ ĩ quo ðus ĩhitat.⁊ qꝛ ĩ coꝛpoꝛe
xpᷣi dinitas inhabitat: iõ corpus xpi tẽplũ dei
nõ ſolu ſ̃m aiam ſed ẽt ᷣm coꝛpus dr̃. Nec di
cebat hoc ipando uel cõſulendo uł hoꝛtãdo
ſed id ꝙ factuꝛi erat pᷣdicendo. æ denuciando
ñ ei ẽ uerbu ſductiuũ ad hoc faciẽdũ cũ fuit
ſimplr malũ ex ꝑte iudeoꝝ:xps aũt non pote
rat iduceꝛe ad malũ.ſed eſt vbu denũciatiuũ
eius ꝙ erat ꝑ ipᷣos fiendũ:quo hoc ꝙ affecta
bant ömonſtrat nõ eſſe abſcõdituz.q.d.ſolui
te.i.ſoluetis:quia ĩ paſſõe xpi aĩa fuit ſoluta
a coꝛpe ⁊ ſanguis a caꝛne.⁊ ↄtinuitas mẽb:o
rũ ĩfixõe clauoꝝ ⁊ lacee.⁊ ego vtute ĩ me la
tẽtis dĩnitatis excitabo q̃i a ſomno illo teplũ
ꝑ uos diſſolutũ.dedit ergo eis ſignũ ꝛeſuꝛꝛec
tionis futuꝛũ qꝛ in hoc maxie potẽtia ⁊ vᷣtꝰdi
nitatis eins ondit᷑ nõ eĩ puri hõis ẽ ut ſe moꝛ
tuis excitaret: ſed ſolus xpᷣs ꝗ ĩteꝛ moꝛtuos li
ber fuit.hoc potẽtia ⁊ vᷣtute dinitatis ſue fec᷑
hoc ẽt fuit ſignũ potẽtie ⁊ remiſſionis ꝙ ſolü
Peccatoꝛibus cõpetebat. Et qꝛ ddit eis ſignũ
ĩ figura.uocãs corpus ſuũ tẽplũ iõ illi carna
les hoc nõ ĩtelligẽtes.ſed de ĩaĩato tẽplo euz
bhoc dicere putantes:deridebãt eũ ⁊ uolebat
argtieze dictũ ſuũ ꝑ mateꝛiale tẽplũ dicentes
Quadꝛagita ⁊ ſex ãnis edificãtũ eſt tẽplũ G
Vi.ꝛeedificatuʒ (⁊ tu ĩ tꝛibꝰ diebus excitabis
ulud) Voc dixerũt öridẽdo quaſi eſſet ipoſſi
bile. t multoplus deriſiſſẽt: ſi ꝛeſurrectõem
ſui corpis manifeſte pᷣdixiſſet.qr difficilius ẽ
ſuſcitare moꝛtuum.q;ᷓ edificaꝛe tale templũ
Kt nõ loquũt de tẽplo facto p ſalomonem.qr
illõ fuit edificatũ in ſeptem annis ⁊ pfectum
? poſtea ꝑ nabuchodonoſoꝛ de ſtructum: ſed
loquũtur de teplo reedificato ꝑ zoꝛobabel et
neemiam poſt captitatem babilõicam.ꝙ fac

tẽplo ⁊ de Michodemo.

tum fuit ĩ xlvi.ãnis.anteq; cõpleret᷑ inimicis
ꝓhibentibꝰ.qe indei ĩpediebatur ĩ edificatio
ne templi a natõibus i circuitu eoꝝ exiſtenti
bus (multi autem tuc credideꝛunt) i. credere
icepeꝛumt(i nomine eius) id eſt in ſue dinita
tis notꝗqmine.cuius notã fecit ꝑ ſigna.⁊ ideo
ſegtur (uidentes ſigna qᷓ faciebat Nnde pa
tet qõ ĩ fide adhuc ↄfirmati nõ fucꝛit.q; mma
gis ſignis.q; ex deuotiõe cꝛedideꝛũt( Ihs au
tem nõ credebat ſe eis.eo ꝙ ipſe noſſet omẽs
⁊ ꝗad eſſet ĩ homĩe ſciꝛe em ea qꝗ̃ ſunt ĩ coꝛde
hõiuzʒ.ſolius dei eſt ꝗ ſolus cõda plaſmauit.
⁊ idðo ſciuit ꝙ iſtabiles eꝛant ⁊ ĩ tempe temp
tatiõis recederẽt. Quapꝛopter (ut dicit beda
monemur.ut nunqᷓ; de nr̃a conſcia ſecuꝛi ſi
mus.ſed ſemꝑ ſoliciti formidemus.qꝛ qõ nos
latet.eteꝛnu arbitrium latere nõ ualet. Dubi
tat hic que nã ſigna uideꝛũt facta a ihdu cum
nulluʒ legamus eü tũc ſignuz feciſſe ĩ hirłm
Ad ꝙ poteſt dici uno mõ ꝙ multa facta ſunt
ibi tuc a ihu q hic nõ hñtuꝛ.nã euageliſte mł
ta ſcienter pᷣteꝛmiſeꝛũt de mizaculis xpᷣi.cum
tot feceꝛit.ꝙ non poſſent ſcꝛibi de facili.Alio
modo q; ĩter cetera miracula põt maximũ ꝛe
putari ſiguũ.ꝙ cuũ flagello uno ihs de templo
ſolus ⁊ paꝝ adhuc reputatus eieceꝛit młtitu
dineʒ hõim. Oina ꝗdẽ uirtus ĩ illo facto ope
rabat.q̃ apparebat i effcctu cũ uolebat. Cor
pus ei xpᷣi erat ſſtrumẽtum dinati cõiunctuz
⁊ iõ ꝗdaʒ fulgoꝛ radioſus ⁊ mirabilis egꝛedi
ebat᷑ de uultu ⁊ oculis eius uirtute dina eos
deterrens: quo terꝛitri ſacerdotes ⁊ leuite et
alij nõ audebant nec poterãt ei r̃ſiſteꝛe ſicut
7 ĩ paſſiõe uox illa diuinitatis ꝙdazmõ ĩſtꝛu
mentũ eꝛat magnam armatorũ multitudineʒ
legit᷑ proſtrauiſſe. VUnde Pieronymus i Ma
theo ð ſecunda eiectione. Plurimiq; arbitꝛa
mur maxima eſſe ſignoꝛũ quod Tazarus ſuſ
citatus ẽ quod cecus ex utero lumẽ accepit.
ꝙ in ioꝛdane uox audita ſit patris.ꝙ tꝛaſſigu
ratus in monte gloriaʒ oſtendit triuphantis.
mihi autem inter oĩa ſigna que fecit dominꝰ
hoc uidetuꝛ eſſe mirabiius ꝙ unus homo.æ?
illo tẽpoꝛe contemptibilis ⁊ intantuʒ uilis ut
poſtea crucifigeꝛetur.ſcribis ⁊ pharizeis con
tꝛa ſe ſeuientibus.⁊ uidentibus lucra ſua de
ſtꝛui.potuerit ad unius flagelli uerbera tan
taʒ eijcere multitudinem menſaſque ſubuer
tere. ⁊ ↄfꝛingere cathedꝛas.⁊ talia facere q ĩ
finitus nõ feciſſet exercitus. Igneũ.n. ꝙdaʒ
atqʒ ſidereuʒ ꝛadiabat ex oculis eiꝰ.⁊ diuini
talis maieſtas lucebat ĩ facie. ̊ Pieronymꝰ
De his autẽ ꝗ cꝛediderũt ĩ nomine eius ẽ ſci
endum. ꝙ; ſᷣm Auguſtinum illi credũt ĩ noĩe
eius ꝗ ſolu ꝓpter ſigna cꝛedũt ⁊ adheꝛent no
mini eius ꝗ nõduʒ ſacramentũ baptiſmi pꝑce
betunt uelut cathecumĩ. hoc ẽ inſtructi.⁊= r
plenaʒ fidẽ ut oportet nõ habẽt in xpᷣm ⁊? eiꝰ

ſacramenta.ideo adpuc non credit ſe eis.qr

eccleſia nõ dat eis coꝛpus xpᷣi:quod quidem

mmulpcoorzer
ipoli enure? ſn
grerpelcrt⸗ ben
Cciemngiſter innt
bi gliori cocec an
ſogeni inſtnert.
ſudior dlligetia ig
liſgniftcabar gern
uebar Un Pedi.
te conesſecreg eiſ
fia figerins
Onn. Pechecn
talitpenbfidcimic
qad fo giner dde
li ſoo ſecic t⸗
lutare. . baptiſne
oſua innate e utr
toq ſua ac reſume
dumcc aclinner
eſeis Di gruet
Uümanslegtt gie⸗
nienmitnscorffert
Dahrinngefeeeſt
benfiefiiheſbie
cs nildiair
entluct hegdeun
eſtei 1 üee
midi, poniesn
Gi eſtciüt nidn
ſiale niütibitn

copleret ini
diderek inimt ⸗
an äſcaes
i 8 exiſtenti
ar r)i credere
. in ſue dinitg
ien agu⸗ e
tieat Arde
no fuexĩ

l.ma

didenit d Ba

Piſe noſſeron

cd ſunt i corge
Ecdae Plaſmmanit.
Titempe temnp
Ne (ut gicit beh
i onſcig ſeciniſt
idemus cg go no

et. Du
t facta a ihn

nigz feeſe hiin
multa facta ſunt
e ni euägeliſtemt
nuaculis ppi, cum
lla bot maxim ꝛe
mno ihs ge templo
i eieceꝛit mltitu
slillo facto ope
cü uolebst. Cor
linati cöiunctug
mirabilis egꝛedi
lirtute dina eos
dotes 1 leuite et
lei fſiſteꝛe ſicut
is aͤgzmo iſtꝛu
oru multirudine;
leronymus i Ma
Plurimiqz arbitna
nod Lazarus ſuſ
ero lumẽ accepit.
t parris leiſtign
endit miiphantts.
que fecit domin⸗
g unns homd.
intantuz uilis ut
pharizeis con
bus lucra ſus de
elli uerberg lan
nenſaſane ſubuer
,7 talis facereq
õ
oculis eie d diuifil
acie H Piefonm.
iĩ nomine eils e ſci

Pꝛime partis.

coꝛpus ſicut cõficeꝛe non poteſt niſi ſaceꝛdos
ↄſecꝛatus.ita nullus ſumere dʒ niſi baptiʒatꝰ
Et ſᷣm Ariſ.iſti ꝗ ppter ſigna credcbt i nõie
eius ñ firmiter nec ꝑfecte credebãt ĩ eũ.⁊ iõ
nõ cõfidebat i eis ſicut ĩ diſcipuł ꝑfecte ⁊ fir
miter credẽtibus.nec recipiebat eos ad ꝑfec
tõʒ. ⁊ cõuictũ.ut cũ eo ĩſeꝑabilr hĩtarẽt.nec
oĩa ſua dogmata ⁊ ſecꝛeta eis ↄmitebat.nec
eis altioꝛa miſteria fiõi reuelabat:qꝛ hoꝛum
credulitas ñ erat ex fide firma.ſʒ ex ſuſpitio
ne q; ð xpo recepãt ꝑpꝑ ſigna.nec eſtimabant
eũ deũ ſʒ hõiem a deo miſſũ doctoꝛeʒ uerita
tis. Et iõ ſignat᷑ euãgeliſta ut oñdat eos iĩper
ecte credere. nõ dic ꝙ crederẽt ĩ eum qamnõ
dũ credebãt ĩ eiꝰdiuinitatẽ.ſʒ dicit ĩ noie eiꝰ
.i. illud ꝙ de eo noĩetenus dicebat.ſ.ꝙ iuſt?
2 hꝰmõi. Uñ(Michodemus ) iĩter iſtos (pꝛin
ceps)ac unus õ((phariʒeis) ⁊ pꝛĩcipibus ſeu
magiſtris (iudeoꝛu) q ĩ tenebꝛis huius erro
ris erat(nocte ab ieſuz) ⁊ ad lucẽ uẽiſſe phi
bet᷑. Ipe ꝗqdẽ ĩ tenebꝛis erat ñ lux.qr ũ rena
to., Et iõ nocte ad luceʒ (uenit) q illuminari
uolebat. Pꝛe time quoq; populi quẽ offẽde
re metuit.cuũ eſſet unus ð ꝛectoꝛibus:qꝛ tunc
populꝰꝑ doctoꝛes et ſacerdotes gubernabat
ĩ palã uenire ⁊ ſciri nõ andebat.ne ð ſynago
ga expelleꝛet. Pꝛe uerecuũdia ẽt palaʒ addiſ
cẽdi qꝛ magiſter ĩ iirrł eãt.ſecrete ⁊ extra tur
bã alioꝛũ docẽdꝰad ihm ſolus uenit: ut ab ip
ſo pleniꝰinſtrueꝛet᷑. In hoc ẽt ꝙ nocte uenit
a ſtudio ⁊ diligẽtia ĩqſtiõis ↄmẽdat᷑.⁊ ſecꝛe
tu ſignificabat. ꝙ extra ſcriptuʒ diſcere vita
tẽ uolebat. Unñ Beda. Hic uenit ad ihm noc
te. cupiẽs ſecreta eiꝰ a locutõe diſcere miſte
ria fidei: cuius aꝑta oñſione iã rudimẽtũ ꝑce
pat. Pec Beda. Et qꝛ pꝛudẽter apta ſigna no
tauit pleniꝰfidei miſteria ꝛegqrit: ⁊ idᷣo de his
q̃ ad fidẽ ꝑtinẽt doceri meruit. Inſtruxit em̃
eũ dñs ð ſecũda ⁊ ſpuali generatiõe ſeu nati
uitate. ſ.ð baptiſmo ⁊ de itꝛoitu regni dei.ac
ð ſua dinitate ⁊ utraq; natiuitate.de paſſiõe
quoq; ſua ac reſurrectõe ⁊ aſcẽſione.necnon
ð utroq; aduẽtu: et pluribꝰ alijs ad ſalutẽ ne
ceſſarijs. Uñ ↄgruẽter hoc euãgeliuʒ ĩ feſto
trinitatis legit q; ĩ eo de baptiſmo qr̃ qͥ ĩ no
mie trinitatis confert. Poc ꝗppe ſacramẽtũᷣ
baptiſmatis ẽ neceſſitatis: ⁊ iõ opoꝛtet ꝙ; ha

beati re ſi ẽ ipoſſibile.łᷣ ĩ uoto quo ad pᷣoccu

patos: nã ubi ↄtẽptꝰ ĩ aliquo baptiſmũ aque
excludit neq; baptiſmꝰſlamiĩs neq; ſ anguinis
pꝓgeſt ei ad uitã eternã: qr ñ põt itrorre in
gnu dði) Pomies nãq; nõ aſcẽdunt illuc niſi ĩ
q;tũ eſiciüt mẽbꝛa xpᷣi ꝑ generatõem autem
ſpualẽ uniũt ſibi.⁊ mẽbꝛa eius fiunt: ⁊ ſic uu
tute ipᷣius aſcẽdũt.¶Memo eim aſcendit)i.
aſcẽdere poterit ĩ celuũ ꝓpꝛia vᷣtute niſi(q de
ſcẽdit de celo) nõ ꝑ motù localẽ celuʒ dimit
tendo ſed carnem ð nouo ſibi uniendo q oĩs
qui aſcendit uirtute ipſius aſcendit: ⁊ ipſe ſo
lus per ſuam uirtutem pꝛopꝛiaʒ aſcendit. Si

Capi xxvj .

autem hic obijcit ꝙ plures ueteris teſtamen
ti ſaluati fũt ſine bantiſmo.dicẽdũ ꝙ nõ erat
ĩ pᷣcepto.cõſecuti ſũt tñ ſpůalem uitam ꝑ a
tiã ĩ fide xpᷣi uẽturi.et ſic habuerũt rẽ baptiſ
mi habuerũt ipᷣm etiaz in figura ĩ aliquo coꝛ
reſpõdẽte ꝑ ꝙ to lebat᷑ pct᷑zʒ oꝛiginale: Jõ ẽt
hoc enãgeliũ in feſto trinitatis legit in eo
quelibet pſonaꝝ apte expᷣmit᷑. Nam ꝑſona fi
lij ẽ q̊ loꝗt᷑.pſona pr̃is expᷣmit cuʒ dicitur ſci
mus qꝛ a deo ueniſti:ꝑſona ſpuſſãcti cum di
eit (niſ quis renatus fuerit ex aq̃ ⁊ ſpvũ ⁊c.)
Expmunt᷑ aut pſone diuine cũ ſuis appꝛopᷣa
tis. Expᷣmit aũt ꝑſona pr̃is cum ſua potẽtia:
cuʒ dicit᷑ ¶(nemo põt hec ſigna facere qꝗᷓ tu fa
cis.niſi fuerit deus cũ eo Ingna enim facere
diuine potẽtie eſt.E xpᷣmitur ꝑſona filij cum
ſua ſapia cũ dr̃ (ſcimus q; a deo ueniſti męr
Nad mgr̃m em̃ ſpectat ſapiam docere. Expꝛi
mit pſona ſpirituſſãcti cũ ſua bõitate cũ qr ¶
ſpũs ubi uult ſpirat) nõ eniʒ nr̃is meritis ſed
ex ſua gratuita bõitate ſe nobᷣ ĩfudit.Quam
uis ei pater ⁊ filius ⁊ ſpuſſanctus habeãt eã
dẽ potentiam. ſapiẽtiam ⁊ bonitatẽ:tamẽ qꝛ
apud nos nomen pr̃is ꝓpter antiquitatẽ ipoꝛ
tat ĩpotentiam:ne ſimplices hoc crederent ð
patre celeſti attribuit ſibi potentia. Silr no
men filij apud nos ꝓpter iuuẽtutẽ ĩpoꝛtat im
pitiã.iõ ne de filio dei hoc credat᷑: attriduit᷑
ſibi ſapia. Silr nomen ſpũſſaneti apud nos ĩ
poꝛtat quẽdam furoꝛem iuxta illud vſa. quie
ſcite ab homiĩe.cuiꝰſpũs in naribus eius eſt:
ideo ne de ſpũſancto hoc credat attribuitur
ſibi bonitas.fides ⁊ ↄfeſſio ſcẽ tinitatis ſi eã
deuote receperimus. ualet ĩter cefa ad tribu
lationum ꝓpulſionez .Nam(ſic git iobannes
damaſcenus) cum apud cõſtantinopoli peſti
lentia grauis eſſet: ꝗdazʒ puer ð medio popli
celu raptus cãticum ſacte trinitatis.i.ſacte
deꝰſcẽ fotis ſcẽ æ miſericoꝛs ſaluatoꝛ miere
nobis. ab angelis ẽ edoctus.ꝙ cum ꝛediẽs co
ram populo decantaſſet. mox omnis peſtilen
tia eſt fugata. Der Nichodemuʒ ꝗ uenit ad
ipm ut de ꝑtinenbꝰad fidem plenius erudire
tur: ſignificat diſcipulus hum lis ⁊ diligẽs ꝗ
uenit ad doctoꝛem ut ab ipſo iſtruatur ꝗ de
bet eũ dutciter ꝛeciꝑe exẽplo xpᷣi ꝗ Nichode
mu dulcit᷑ recepit.ac manſuete ualde ⁊ cum
gete ei loqbat ꝙ eſt cõtꝛa iraſcentes qui fu
rioſe ⁊ cũ clamoꝛe fꝛequenter locuumtur .LG
tra quos ẽ remediũ utue mollit᷑ ? ſine clamo
2e zdeze: m illud ſapientis. Reſponſio mol
lis fꝛangit iram. ᷣmo duꝛus ſuſcitat furoꝛem
Et em ſecundum. Krip.ſi famnli cum aduer
ſus eos naſcimur poꝛtant humiliter ⁊ cũ ſilẽ
tio ↄtumeliam ꝓpter timoꝛẽ rr̃m: oua uenia
digni erimus aut qᷓ; excuſationẽ heébim? nos

q ꝓpter dei timoꝛem aliquid feꝛꝛe non poſſu
mus. magis at nolum²Z. Oꝛatio.

4 domine uniuerſoꝝ qui nullaz hus
gdigeniiam uoluiſti templũ tuu fieri

De incarnatione —

in nobis eijce a coꝛde ⁊ corpe meo omnia of
fedicula ⁊ tibi diſplicẽtia:mũdãs me ab om
nibus ĩqnamẽtis ⁊ macul mẽtis et corꝑis.et
fac de me tẽplũ tihi gꝛatũ ⁊ ydoneũ ĩ quo hiĩ
tare delecteris tu cuius del cie ſunt eẽ cuʒ fi
lijs hominũ.O ſapientia que ex oꝛe altiſſmi
pꝛodiſti.⁊ magiſteꝛ qui a do ueniſti doce me
queſo a malo declinaꝛe ⁊ bonuʒ faceꝛe terre
na deſpiceꝛe.⁊ celeſtia amare ut uetereʒ ho
minẽ cuʒ ſuis actibus exuens ⁊ nouũ iduens
quaſi ð nouo natus regnũ tuu ĩtroire merear
uideꝛe. Amen.
De incarnatione. Johanntis baptiſte.
Capitulum. xxvij.
. 7 (Oſt H).ſ. cõpletis diebꝰ feſtis
I hirlm:q ẽ in una ꝑte iudee Jue
nit iſjs cu diſciplis ſuis) ⁊ credẽ
tib“ in aliã ꝑtẽ iudee.ſ.ĩ ioꝛdanẽ
gque a ſoꝛte iude ul a regno dua
ꝛũ tꝛibuũ iudea dicebat᷑. A tꝛibu ei iude que
eꝛat pꝛicipalis ⁊ regia teꝛra ubi habitauerũt
filij irl nominata ẽ iudea.et illuc ömoꝛabat
(H.)ꝑ ſuos diſcipulos(baptiʒabat).multiqʒ
