⁊ manifeſtius patʒ ꝑ hoe ꝙ ſubdit᷑.ꝗa au
dito vᷣbo uirtutis ⁊ diuinitatis.ꝙ ẽ eĩ cum
pr̃e ⁊ ſpiritu ſancto ↄmũe a uoce tonitaui
haform idãtesſ(abieꝛut retroꝛſum)⁊ ceci
der̃t ĩ terrã ꝛeſupini.tã iudas qᷓ; alij poten
tia diuinitatis ipſiꝰ deiecti.it a eꝛat eis im
poꝛtabile ꝙ dicebat᷑. Itẽ ideo ut etiã quã
tũ in ſe eſt:daret iudeis materiã conueæꝛſio
nis:uiſo potẽtie ſue miraculo:⁊ iõ cũ ſtatĩ
ad oſtenſionem ſue potentie ↄuerſi nõ fue
rũt.ſe eis capiendũ ſponte obtulit.Cecide
runt retoꝛſum ⁊ ꝛeſupini ſicut cadũt iniqui
ñ ante:⁊ ĩ faciẽ ſicut cadũt iuſti.Qui autẽ
ante ſe cadit uidet quo cadat:qui âr retꝛo
cadit:ñ uidet ſui caſus periculum. Iniqui
ergo retro cadunt.quia ñ uidet ſui caſꝰ mi
ſeriam ⁊ quod eos ſequatuꝛ:iuſti uero q ĩ
iſtis uiſibilibus ſemetipſos ſpõte deiciũtiut
ĩ iuiſibilibus erigamur.in faciẽ ſuam ⁊ an
te cadeꝛe dicunt.qꝛ caſũ uidẽt ⁊ timoꝛe 2
pũcti humiliant᷑. Hic g pẽſandũ ẽ qᷓ; aſꝑa
eꝛit uox.irati.cuiꝰ vba dulcia pati ñ potue
rũt Poc qt factũ ẽ ex diuina ordinatione.
nt ꝑ hoc öclaꝛaret᷑ uirtus ſue diuinitatiſ.
Unñ Aug.exclamans ait. Ubi nunc militũ
cohoꝛs ⁊ miniſtri principum ac phariſeoꝝ
ubi terroꝛ ⁊ munimẽ armoꝝ. Nempe una

uox dicentis ego ſum. tantã turbã odijs ſe

rocem armiſq; terꝛibilẽ ſine tello ullo pcuſ
ſit. ꝛepulit ſtrauit: vtute diuinitatis latẽtis
Deus eĩ latebat in caꝛne.Quid iudicatuaꝰ

faciet.qui iudicãdus hoc fecit. Quid rĩ gna

turus poterit:ꝗ moriturus hoc potuit Pec

De primo

Aug. Poterat xpᷣs oẽs hoſtes ſuos deſtrue
ꝛe ſi uellet ſe defender᷑: ſʒ noluit niſi ad mo
dicũ eos ꝓſteꝛnere. Hoc iõ fecit: ut onoret
ſe mortẽ uolũtarie ſuſtinere: ⁊ ſi ueller re
niti:non poſſent eũ capere uel tenere. Pec
hoſtiũ xpᷣi uictoria:fuit olĩ in ſampſone ⁊
ſangoz ? dauid pfigurata. Sapſon cũ man
dibula qʒini ſtꝛauit mille uiros: ⁊ ſãgaꝛ cũ

uomejr interfecit uiros ſexcentos: æ dauid
uno ĩpetu occidit uiros octigẽtos: ſ ſi iſti
di adiutorio tot hoſtes ꝓſtrauer᷑̃t.ñ ẽ mi
ꝙ corã xpᷣo oẽs hoſtes coꝛruer̃t. ¶ Et cuzʒ)
tremuli(ſuꝛꝛexiſſent iteꝛũ eos ĩterrogauit
Queʒ queritis)Queſtõeʒ iterat:ut fideleſ
ſua paſſiõe liberãdos oñdat.( Alli aũt)ad
huc in malitia ſua pſeuerantes(dixer̃t Je
ſum nagarenũ)).Nõ eĩ cognoſcer̃ uel cape
re poterant eum: idonec ipᷣe uellet ꝑꝑ hoc
ſubdit᷑ (Dicit eis ieſus. dixi uobis q; ego
ſum) ꝗ uolũtarie me offero. Et tũc habue
rũt ipius noticiã ⁊ capiendi lIniam.ꝑpꝑ ꝙ ſe
tu(ſi ergo me qᷓꝛitis A.ↄpᷣhendeꝛe facia
tis id ꝙ intenditis:ſed tamen ( ſinite Ros
ſ.diſcipulos meos((abiꝛe) qꝛ ñ ẽ tpᷣs modo
ꝙ tollant de mundo. In quo pʒ ꝙ ippe ðdit
eis põtatẽ capiendi eũ.nã ſicut ex ſua potẽ
tigꝗ diſcipulos ſuos ſeruauit ita ⁊ mitoma
gis ſeipʒʒ ſeꝛuare potuiſſet:q̃ſi diceret:ſi do
uobis põtatẽ me capiendi:nt tñ meis diſci
puliſ ñ faciatiſ aligd mali. Poc dixit:quia
ſeruandi erant diſcipuli ut vbum ſalutis ꝑ
eos diuulgaꝛet. Uſq; ad ultimam horam
eius quã ad eos habuit.dilectiõis ↄſeꝛuan
tiã demonſtrauit. Per hoe oſtẽdit᷑ ꝙ ſnpe
riores debent ſuos ſubditos fideliter adiu
uare ⁊ ꝓ eoꝝ defenſiõe ſe moꝛtis ꝑiculo ex
poneꝛe. Ut ait Aug.faciunt qð iubʒ: finunt
eos abire.quos nõ uult perire.:⁊ ĩplet᷑ qð
dixezat:qꝛ quos dediſti mihi ñ peꝛdidi ex
eis quenquã.(Tune accedens)ille nequã
⁊ dijim ſuũ ſubdole ſalutans(dixit.aue ra
bi. Et oſculatus ẽ eum) Acceſſit tanquam
domeſticus.ſed fur erat: ſalutauit tãquaʒ
diſcipulus:ſed inſidiator eꝛat:oſculatus ẽ
tanquã amicus.⁊ inimicus erat. Dicit qðᷣ
erat ↄſuetudo iudeoꝝ in aduentu ſuo oſcu
lari.ad ſignificandũ ꝙ ingreſſus erat paci
ficꝰ:⁊ ꝙ mõis erat dñi ihu diſcipulos quos
emittebat in oſculo pacis recipere ꝛedeun
tes:⁊ ꝓpterea ꝓditor illi oſculũ in ſignu⸗
dedit. ⁊ alios tanq; dux exercitus ⁊ ductor
ad malum pᷣcedens.cũ oſculo ficto redijt.
Quaſi diceret.Nõ ſum ego cum iſtis aꝛma
tis.ſed rediens more ſolito te oſculoꝛ. ⁊ di
co aue rabi. O uere ꝓditor. huic ſimiles ſt᷑
multi pᷣlati ꝗ vbo uel facto alios ſcãdalizã
do: ⁊ poſt ſe tꝛabẽdo ancedũt ad malum:
2 10 etid ancedut ad infernu. Judas bñfici
Is xpi abutẽs mala ꝓ bonis ꝛeddebat.cui
ctiam ſimiles ſunt qui ſimilis faceꝛe ñ eꝛu

opletorio.

beſcunt.Secundũ Bedam ſuſcepit oſculũ
dns.ñ ꝙ ſimultõeʒ nos doceat: ſed ne ꝓdito
rem fugere uideꝛet᷑: ⁊ plus afficeret ꝓdito
rẽ cum amoris oſfſiciũ nõ negaret: ſimul ⁊=
illud pſalmi cõplens.cũ his ꝗ oderunt pa
cezʒ.erã pacificus( At) ſuſcepto oſculo(di
xit illi ieſus. Amice ad ꝗd ueniſti) Uocat
eum amicũ ſ̃ʒ ſtatũ pᷣſtinum.amicabiliteꝛ
enim fuit electus a dño in apoſtolum. Ac
ſi diceꝛet. Ad ꝙ ſcelus dilapſus es:ut diſci
pulus ttadeꝛes magiſtꝝ:⁊ duʒ eſſes apoſto
lus factus es traditoꝛ. Uide quid ſeceris.
⁊ ↄſidera finem tuumimalum. Uel amice
qꝛ diligo te:ſʒ inimice q;ꝛ me tradiſ.ł uocat
eũ amicũ yronice.ĩpꝛoperans ſimulatões.
Tanqᷓ; ſᷣm Aug.diceꝛet.oſcularis ⁊ inſidia
ris. Noui quare ueneris. Amicũ fingis cuʒ
ꝓditor ſis. Oſtendis amicitiã ſigno. ⁊ agis
ꝓditõem de facto.amicitie ſignis ꝓditores
utuntuꝛ: ut eoꝝ dolus latentius pagatur.
Vn apertius ei dixit. Auda oſculo filiũ ho
minis tꝛadis.i.in ſigno caꝛitatis.ꝓditionegʒ
homicidij facis. Infelix ſignũ. ubi ꝑ pacezʒ
bellnm:p oſculum homicidiuzʒ. per ſaluta
tionem ↄdemnatio ꝓcuꝛat᷑. Ubi Ambꝛo.
Illud plus confutat ingratum ꝙ eum tra
ideꝛit. qui cum eſſet dei filius. ꝑꝑ nos fili
us hoĩs eſſe uoluiſſet. Quaſi diceret. ꝑp te
Suſcepi ingꝛate ꝙ tradis hypocrita.Et t̃ʒ
eundẽ. quaſi amantis affectu corripuit ꝓdi

torẽ.⁊ iõ ẽt ᷣm Cꝛipᷣ.ꝓpꝛiuʒ nomen poſuit

ꝙ magis dolentis erat ⁊ reuocantis.quam
ꝓuocati ad irã. Unõ Anſhelmus. ñgro qᷣ

acceꝑant a duce flagicij.teipᷣʒ maifeſta ſti

Nam accedentem ad oſculum ſanctiſimi

oꝛis tui.cruentã beſtiaʒ auerſatus non es:
ſed os in quo dolus inuemus non eſt. ori ꝙ

habundauit malitia duleiter applicuiſti?
O innocens agne dei.quid tibi ⁊ lupo illi.
Que ↄuẽtio xpi ad belial.ſʒ ⁊ hoc benigni
ratis tue eꝛat dñe· ut oĩa illi exhibeꝛeſ.que
praui cordis ſui ꝑtinatiam emolire potuiſ
ſent. Nam ⁊ ueteris amicitie illuʒ ↄmonui
ſti dicens.amice ad ꝗd ueniſti:Et hoꝛꝛore
ſceleꝛis ſui coꝛ impiũ ferire uoluiſti cuz di
cebas. Juda oſculo filium hoĩs tradis.hec
Anſhelmus. Poc idẽ põt dici ĩdigne ſumẽ
tibus corpus xpᷣi.ſ. Juda oſculo filium ho
minis tradis..¶ Moraliteꝛ Judas eſt mun
dus:qui quando ad libituʒ dat diuitias.
tunc ridet. quando dat ſolatia: ⁊ delitias
tunc oſculatuꝛ.quando dat honoꝛes tunc
amplexatur:ſg omnibus iſtis modis nos de
cipit ⁊ morti eterne nos tᷣdit. Teſte beato
iob ꝗ dicit.ducũt ĩ bõis dies ſuos ⁊ in punc
to ad ĩfernũ deſcendunt. Uide hic maxiaʒ
ma nſuetudinez domini qꝛ oſculum ꝓditoꝛi
ſuo dedit.⁊ uerbis blandiſſimis alloquẽs a
micum ipſũ uocauit.O quot ſunt hodie ta

les.ꝗ uidentus amici eſſe domini ⁊ nõ ſunt

jcio ſangnine fundis.
een nogts Lerei
os pditoris: utpote cin
ſpurcitia eu repleueran
lifluum os vbum os ue⸗
audebat. Et tüc ſecüch
ſa lup ödit uenenoſa.
habemus documñta. pein
net nos Fyi pditoresee
dicit oꝛigenes oes prodi
neitatem fingentes oſce
it heſtici ſicut iudas ien
Nẽ xpʒ quis coloſe ſaln
in pꝛc ximo velet in ſeiy
duʒ goproxim diliger
contra eum machinar
xpps hi aſſumit inxta
mis meig ſeciſtis mih
loſe cuͦ inda ſalutat
pmittit 1 f ſerua kſ
ſeißo etia deum ſalut
de clcit ſe noſſe dig
egn. Ie ci iucln qi
dit. g cu motali ag co⸗
cund? n diſcam pe
bominüftalaultizs.
ſtinuitpaitawſ ſuifal

micitieſigns aie
eliteniis zagnr⸗
Yuids oſcllofli⸗
ocuiſtatis Pitog
ſelir ſigni ubipprg
bomicidinz per ſalt
pamat, Ubi Anbo.
ingaun gemm
1cdei ilins. po Mos fli
Auaſiciceret pyte
diohponta Etfz
fectu comipuit pi
Ningnonen poſtit
2relocaffis gnan
Anſelmle froi
cih vihz naͤſeſt ti
Hoſchun ſencriieni
1az derſens es.
Guems neN
1ucter dicrci:
ei gridtditlupolii,
belial 6t hoedenigi
toi lllerbibere ae
natiam emolye porul
amicite Alnz monmn
Igg neniſi ade
i ferre volniſti n
flium bois nadis hee⸗
i itciaſuge in⸗
udaoſcblo fllium
44 nagi roue

.
nores 4n
unlon ho geſ

Secunde partis

eius amici.amicis eĩ ſuis omnia nota facit
ſ. mom 2tnef̃. caanẽ domare. ⁊ diabolum
cũ ſuis tẽptatiõibꝰuĩceꝛæ.ſʒ multi abeũtes

retro poſt concupiſcentias ſuas.cuũ iuda ꝓ

ditore abier̃t ad pẽas. Quot ſũt ẽt hodie.
ꝗ inter ſe uident amici.ſed ſunt ficti ⁊ pe
iores quã inimici apeꝛti. Inimicus enĩ ma
nileſtus melior eſt quã amicuſ fictus. Ille
dum timetur facile uit atuꝛ.iſte pᷣualet dũ
ñ cognoſcituꝛ. In iſto articulo traditionis
expꝛimuntu tria.q̃ ſpeeialiter traditioneʒ
iſtã reddebant xpᷣo multũ doloꝛoſaz: æ fac
tũ iude aggrauabãt ualde. Unũ ẽ.ꝙ fiebat
a ſuo:fuo.a ſuo diſcipło.⁊ uno ex duodeci
de toto mundo ad tãtã dignitatẽ apoſtola
tus ſpecialiteꝛ electus ab eo. Ubi ſecundũ

ambao.ſeꝛuus dominũ.diſcipulnſ magiſtꝝ.

electus autorem prodit.ſecundũ eſt quod
ſigno pacis ⁊ amicicie ſcilicet oſculo tam
fraudulent᷑ ⁊ doloſe tradebat. Unñ ambꝛo.

amoris pignore uulnꝰ ifligis.⁊ caꝛitatis of

ficio ſangninẽ fundis:⁊ pacis inſtrumento
mortem irrogas.Teꝛciuʒ eſt ꝙ illud feduʒ
os ꝓditoris:utpote cuiꝰ cor ſathanas ⁊ oĩ

ſpurcitia eũ repleuerat. taz amaꝛoſũ ⁊ mel

liſluum os vbum os ueꝛbi eteꝛni continger
audebat.Et tũc ſecũdũ cꝛipᷣ.agno miti ba
ſia lupꝰ ödit uenenoſa.Ex hoc aꝛticło tria
babemus docum̃ta.pꝛimũ eſt. ut caueamꝰ
ne ⁊ nos RXpi ꝓditores efficiamuꝛ: Quia ut
dicit oꝛigenes oẽs proditores vitatis amar
ueꝛitatem fingentes:oſculi ſigno vtũt᷑: oẽs
ẽt hertici ſicut iudas ieſu dicũt aue ꝛabbi.
AItẽ xpᷣʒ quis doloſe ſalutat ⁊ tradit oſculo
in pꝛe ximo uel ẽt in ſeipᷣo. In ꝓximo quidẽ

duʒ ꝗs proximũ diligere ſe ſimulat ⁊ malũ

contra erem machinatuꝛ. quam traditionẽ
xpᷣs ſibi aſſumit:iuxta illud. ꝙ uni ex mini
mis meis ſeciſt is mihi feciſtis. Itẽ xpᷣʒ do

loſe cũ iuda ſalutat ⁊ oſculat.ꝗ ꝓxĩo ſuo
ꝓmittit ⁊ ñ ſeruat ł fraudelẽter adulat᷑.in

ſeipᷣo etiã deum ſalutat ⁊ oſculo tradit.ꝗ
oꝛe dicit ſe noſſe ðᷣuʒ ⁊ ceder̃ ĩ eũ.factiſ at
negat. Itẽ cũ iuda dñʒ ſalutat ⁊ oſculo tꝛa

dit.ꝗ cũ mõtali ad coꝛpus dñi accedit. Se

cundũ ẽ ut diſcamꝰ pacienteꝛ ferre maloꝝ

bominũ fꝛaudulẽtias.ſicut xpᷣs paciẽteꝛ ſu

ſtinuit ꝓditoꝛiſ ſui fallaciaſ.Teꝛtiũ ẽ ut ca

lũniatores nobis malũ ĩterpretãtes ñ odia

mꝰ.ſed amãũtis affectu exẽplo xpᷣi eos coꝛꝛi
piamꝰ¶ In ̃colẽdo hũc aꝛticulũ ð falſo oſ
eulo iude.poteꝛit homo ꝑ ↄtrariũ.cũ ſince
ra fide ⁊ ðuotiõe oſculaꝛi pedes crucifixi:

idignũ ſe ̃putãs oſculo oꝛis ad qð ille infe
lix iudas acceder̃᷑ pᷣſumpſit.Qõ ſi imaginẽ

crucifixi ante ſe ñ habeat.oſculet᷑ teꝛꝛã ꝛe
pᷣſentãdo hoc idẽ ⁊ aliteꝛ ꝓut ðus ĩſpiꝛabit

O dñe ieſu ꝗ a iuda oſculo tꝛadi ptuliſti.
da mihi nuq; in proximo uł ĩ memetipᷣo te

trader̃.⁊ calůniatoꝛibꝰ meis ⁊ inſidiatoibꝰ

Captm. lviiij

frateꝛni amoris officiũ ñ negare. Iſta iniqᷓ
ſalutatio xpᷣo facta:olĩ fuit in ioꝛb ⁊ ama
ſa pᷣfigurata. Joab amaſaʒz ſalutãs.doloſa

mente faatiẽ uocabat.⁊ iudas xppC ſalut ãs

iniqua ĩtentiõe magiſtꝝ appellabat. Joab
dextꝛa mẽtũ amaſi q̃ſi deoſculans tenebat
⁊ in ſiniſtra gladiũ educẽs ipᷣʒ peꝛimebat.
ſic iudas q̃ſi dextra mẽtum xpᷣi tenuit aue
rabbi.blãde ſibi dicẽs:⁊ q̃ſi ſiniſtꝛa gladiũ
eduxit.⁊ ipᷣm ꝑfodit.inſidias ſub vbis blan
dis occultãs.indam ⁊ iudeos malù p bono
ddẽtes.olĩ ſaul pꝛefiguꝛauit.ꝗ genẽo ſuo
auid malũ ꝓ bono reddidit. danid hoſtè
ſaulis.ſ.goliam ſuperauit.⁊ ĩ multis ei uti
lis fuit ſʒ ſaul ſibi tanquã hoſti inſdias pa
rauit.⁊ ei mõtẽ ifeꝛrt̃ affectauit.ſic deꝰ pha
ꝛaonẽ ⁊ inimicos iuðoꝝ ſepe deuicit.⁊ ſem
per eis ꝓfuit:nũc ãt ĩ moꝛtẽ eius aꝛma pa
rant.⁊ ad occidẽdũ eũ ſe armat. ſimiles ẽt
ſunt cayn:ꝗ fratri ſuo ſine cã ĩuidit.⁊ ipᷣm
ꝗ nihil mali ei fecerat occidit. Cayn edu

xit fratrẽ ſuũ vᷣbis blandis.⁊ eductũ crude

liteꝛ ſteꝛfecit:ſic ⁊ iudas vᷣbis blãdis xpᷣm
fr̃em nr̃m ⁊ patrẽ ſalutauit.⁊ hoſtibꝰ ꝗd ĩ
teꝛficiẽdũ nequiteꝛ pᷣſentauit.¶ Et cuʒ Pe
trꝰ ceteris ardẽtioꝛ (ſ̃uo põtificis cui nom̃
erat malchus) ꝗ ad xpᷣm capiẽdũ magis ðᷣ
ꝓpe ſe ĩgerebat ⁊ ferotiꝰĩſtabat(auricula
dextrã )ob zelũ ãputaſſet:putãs eũ magis
ledẽ ⁊ guit᷑ uulneꝛ ar̃ łei caput ãputaꝛe ⁊ ĩ
terficere.ſʒ diuina diſpoſitõne ictus ðᷣclina
uit.⁊ ꝛelapſꝰ ẽ ad aurẽ:dñs eũ a leſione ad

uerſarioꝝ compeſcuit: dicẽs (cõuerte gla

diũ tuũ ĩ locũ ſuũ Ieu uaginã.quaſi ñ eſſet
locus öfenſionis ſed pacientie.nec ei licitꝰ
uſꝰ gladij mateꝛialis.Quaſi diccret. Noii
eo uti ad öfẽſionẽ meã.qꝛ ñ lzʒ uiris apoſto
licis uti gladio mateꝛiali. Ubi ↄſideꝛãdum
ſm Cri.ꝙ lzʒz xpᷣs Petro ⁊ alijs diſcipuliſ pᷣ
us pᷣcepit:dicẽs:ſi ꝗs te pcuſſerit ĩuna ma
xilla.pᷣbe ei ⁊ aliã:ex ſeꝛmone tam̃ xpᷣi quẽ

fecit poſt cenam. Petrus in tamũ amoreʒ

exarſerat.quod de illo pᷣcepto ñ recolens.
ſolum magiſtri ſui defẽſionẽ ĩtendebat.x
hoc ãt ꝙ xpᷣs defenſionem pꝛohibuit.oſten
dituꝛ ꝓmptitudo eius quaz ad paciẽdũ ha
buit. Recõdi gladiũ pᷣcipit.ut paciẽtiã nõ
uindictã doceat.Unñ Rabanus. Oportuit
ut autoꝛ gratie fideles paciẽtiã ſuodoceꝛʒ
exẽplo.⁊ potius ad ſuſtinẽdũ aduerſa foꝛti
ter inſtrueret.quã ad uindicandũ puocarʒ
Prohibet ergo dñs defenſionẽ armorũ.ne
clericꝰ armis pugnar̃ pᷣſumat. Uñ Ambꝛo.
Arma mea ſũt lachryme ⁊ oratiões.aliter
nõ poſſum nec debeo reſſtere. ſed hoc ho
die pᷣlati parum attendunt:qui regalia a
gibus ad pugnandum accipiunt: cuz potiꝰ
reges ab eiſ cilitia ad penitendũ acciper̃ ð

berent.¶ Et adiecit dominus¶ Omnis enĩ
q acceperit gladiũ).i.uſꝰ fuerit gladio.ſ.

„ 2

de pr imo

pꝓpᷣa auctoritate. ⁊ nulla ſuꝑiori aut legit

tima poteſtate.ł᷑ iubente uł concedẽte.ſeu

iniuſte ? ꝓ crugelitate uindicte nõ iuſte ⁊
agmoꝛe in licie (gladio pibit).i.ipſa uindic
ta erit ei cã perditionis:quia dignus ẽ gla
diaꝛi.Quicunq; molituꝛ ledeꝛe aliũ.ſeipſũ
proprio iaculo percutit.⁊ incidit in foueaʒ
quã fodit.Et ſubdit dominus(an putas qr
n poſſum rogare patꝛem menʒ.⁊ exhibebit
mihi pluſq; duodecimdegiones angeloꝝ:)
tanquam ſibi dicat. Peꝛ aliam uia poſſum
enadere ſi uellẽ. Non indigeo auxilio duo
decĩ apoſtoloꝝ.qui poſſem ſi uellẽ habere
duodecĩ legiones angeloꝝ.Cuʒ ergo poſſʒ
accipeꝛe legiones nolebat acciper̃.ut ꝑ pa
cientiã eius implerentux ſcriptuꝛe.ꝓphetã
tes de ipᷣo.qm̃ ita eum pati cõueniebat ad
noſtrã redẽptõeʒ qꝛ ⁊ ſi nr̃e libeꝛatiõis ali
us modus fuiſſet poſſibilis:nullus tñ ita 2
ueniens. ⁊ iõ nõ erat locus defẽſionis ⁊ re
ſiſſtentie:ſed magis pacientie⸗¶Nõ ſoluʒ
at minis eũ cohibuit:ſed ⁊ alꝛ ↄſolat᷑ eum
dicens(Aalicẽ quẽ dedit mihi pr̃ ñ bibaʒ
illuũ:) Quaſ diceꝛet. Si recte ſapis.debes
noluntatẽ tuã diuine uoluntati ↄfoꝛmare.
aliter eĩ eꝛit ſathanas non ſapiens que dei
ſunt.̃m Eriſ.in eo ꝙ ipam mortẽ calicezʒ
dicit .quã ſi grata ⁊ acceptabilis ꝓ ſalute
mortaliũ mors ur̃: ediſſeꝛit. Jeſus ät ſeꝛuũ
ſanauit.auriculã eiꝰtangendo ⁊ ei reſtituẽ
do:ut adimpleret ꝙ pᷣdixeꝛat. bene facite
pis ꝗ odeꝛunt uos. In quo maxima xp̃i ſal
uatoris caꝛitas ⁊ pietas apparet.⁊ bñfica
uiꝛtus eius onñdit᷑: quã exhibet.hoſtẽ ſuuʒ
qui ad ippʒʒ ↄphendendũ uenerat ſanando.
⁊ ꝑ hoc inimicos eum ꝑſequẽtes ad fidem
admonendo.⁊ inſuꝑ diſcipulos in fide con
formãdo:⁊ nos qꝛ noluit quẽquã pꝑꝑ ſe ledi
T ut inimicis noſtris bñfaciamꝰ iſtruẽdo.
In quo ẽt ſuã vtutẽ ⁊ põtatẽ ꝛeuelat.ꝙ ñ
ð neceſſitate ſʒ uolütarie captus eẽt. Abi
Beda. Nũqᷓ; eĩ pietatis ſue dñs obliuiſcit
ag ẽt hoſtes ſuos ñn patit᷑ uulnerari. Illi iu
ſto moꝛtẽ ĩferut.iſte ꝑſequẽtiũ uulnera ſa
nat miſtice docens:⁊ ipᷣos ſi ↄuertatuꝛ poſ
ſe ſanari:ꝗ in ſue ſunt moꝛtis ↄſenſiõe uul
nerati(Tunc ieſus ↄuertit ſe ad turbã nõ
ĩpacieter ſʒ 2õnabiliter eã alloquendo: di
cens lamentabiliter ⁊ qnaũ ad lamentum

auditoꝛes ꝓpuocando(Tanquã ad latronẽ

exiſtis cũ gladijs ⁊ fuſtibus ↄphender̃ me.
MAusaſi diceꝛet.ſine c feciſtis hoc. Cuius
rõnem aſſignat dicẽs (Quottidie).i.feeq̃n

ter pacifice ⁊ ſine armis(apud uos eꝛã do

cens ĩ templo) in loco ubi poteſtatẽ habe
tis: ⁊ tuc ſine uiolentia aꝛmoꝝ me ↄprehẽ
dere potuiſtis(ſʒ ñ me tenuiſtis) tunc nec

cepiſtis. q; nolebã: ſed nec nunc poſſetis ni

ſi ꝑmitterẽ ⁊ me ſpõte ueſtꝛis maibꝰ ſubice
reʒ. Ubi Remigius.Ac ſi diceret.L. atrõis

oplexorio.

officiũ è noceꝛe ⁊ latitaꝛe.ego ueꝛo nemini

nocui:ſʒ plures ſanaui.⁊ ĩ ſynagogis ſemꝑ
docui. Ubi ⁊ Hieꝛo. Stultu ẽ ĩꝗt:eũ cum
gladijs ⁊ fuſtibꝰ q̃reꝛe: ꝗ ultro ſe tꝛadebat
ueſtꝛis manibus:⁊ in nocte quaſi latitãteʒ
⁊= ueſtꝛos oculos declinantẽ ꝑꝓditoꝛẽ inue
ſtigare.ꝗ quottidie in tẽplo docebat. Jo
aut ut dicit Criſo.eũ in tẽplo nõ tenner̃t:
qꝛ ñ anſi erant ꝑꝑ turbazg. ꝑꝑ ꝙ ⁊ dñs foras
exiuit:ut ex loco ⁊ tpᷣre daret aptitudineʒ
ſe capiendi. Pic ſᷣm Anſhel.manſuetudo
domini notanda ẽ.que tã dulciter ꝑſecuto
ꝛes ſuos allocuta eſt.tã dulei allocutione
ꝛedãguit: ut ipoꝝ nequiciã ↄpeſceꝛet ⁊ nos
ad imitatõem ſue benignitatis utiliter ĩui

tsret.Et ſubdidit dñs Sed hec ẽ ora ur̃a

.i. uobis ↄceſſa ad me ↄpᷣhendendi(⁊ po
teſtas tenebranꝝ baꝝ:qꝛ dyabolns pᷣnceps
tenebraꝝ ĩcitabat eos ad hoc faciendum:
⁊ hec poteſtas ẽ tenebꝛis data. iðᷣſt dyabo
lo ⁊ iudeis ĩſuꝛgẽdi in xpᷣm.Et iõ adueꝛſuʒ
me in tenebris ↄgregamini: ⁊ poteſtas ue
ſtꝛa q̃ ð lucẽ aꝛmaminni in tenebꝛis ẽ. Ut
aũt ait Theophi.ꝑactis cũctiſ q̃ ſufficiẽteꝛ
ſe habebam ad ꝓhibẽdũ iudeos: cu illi hq;
nequaq; diſceꝛnerent:tunc duci ſe ꝑmiſſit.

UVnñ dqr ( Cohoꝛs ꝗᷓ militù)⁊ tribunus ꝗ eis

lupi ad agnũ una nimiter ⁊ ĩipetuoſe(c ma
nus) ſacrilegas(iniecerunt in ieſum) oĩuʒ
ſaluatorẽ.irreueꝛenteꝛ ⁊ indebite:⁊ tenue
runt eũ ipᷣo ꝑmittente:qñ enim uoluit ꝛẽtꝰ
S.⁊ non an:⁊ ſic fuit captiuatus ꝓpꝛiaiiol
tate.Nã ut dicit Remigius.frequẽter euʒ

perat ⁊ miniſtꝛi aneritananid icut

ↄpꝛebendeꝛe uoluerunt: ſʒ nõ potueꝛunt:

ſicnt nec nunc potuiſſent:niñ ipe uolui ſſet

ſicut enim eos ſolo vbo ꝓſtrauit c ſoiov

bo eos ſugeꝛe uel qnichilare pon inʒ ſi uo
luiſſet.Ex quo psʒ obſtinatio eoru:qꝛ ñ fue
runt auerſi a ſuo malo uis pᷣdictis ſignis:
ſed magis attꝛibuebant atibus magicis.
Cogita hic ꝙ ſi penale ẽ cuilibet homini

capi ꝓ eo ꝙ ꝑ captiuitatem adimit᷑ homini

libeatas:tam ↄditionis:qꝛ ꝛedigit᷑ in ſeꝛui

tutẽ captiuatoris ſ̃m leges ciuiles quà ac

tionis:qnia captus non põt facere ꝙ uult
quãtomagis penale fuit xpᷣo:qui ẽ añs celi

⁊ teꝛre:⁊ quẽ celi ⁊ terra capere ñ poteꝛãt

uiolentoꝝ quãtum ex parte ipᷣoꝝ erat mài
bus capi ⁊ teneri.Ex hoc articło habem?
moꝛale documtũ.ꝙ ſicut xpᷣs amore noſtri
ſemetipᷣm uoluntarie tradidit captiuuʒ iu
deis ſic ⁊ nos ꝓ eius amoꝛe noſipᷣos.i.om̃s

ſenſus noſtros öbemꝰcaptiuar̃᷑ in obſeguz

xpᷣi.uidelicet ut oculi captiuẽt᷑ ab illicito
uiſu.auꝛes amoxio auditu.lingua ab ocio

ſis ⁊ nociuis locutõibꝰ.manus a malis oꝑi
bus.pedes a uano ⁊ uago inceſſu maxime
ad peccandũ.Sicut enim xpᷣs fuit captiua
tus ne quo uellet poſſet abire:ſc hõ ſeipᷣia

ins ? diceng ad ei.
Veant ? teneri uolui
lireſq; in obſequiu tud
ita morte ppetua boit
nai. deoſculatio 1 9
fuiti Yoad gamaſez d
Tenẽtes at ieſi dulce
culiſ ſtrinxerat lga
ſe qſilatꝛonẽ 1 moet
ni uelle debuerut ae
kincula ifirmitatu ?
iferm. Et erat forte
ti ab eo: dixerut. diſt
Ecce adeſt Joſeph.
⁊ Gampſo uict) ga
Anſbel. g ecce iaʒ .
turba pſequitur: ?.
nus iniſtiunt in ihm.
tu: llas dulces ma
uis fecerat. ſcio o⸗
raeis liſcera tug 3
Sopgiat:goptepar
uʒ ilas .
A cluſliber
ro bꝛachii nlai
fſtituet dia geſte

minnintenebge
actig cictiſq ſuffci t
bediͤ iuceos ci ii h
m:tunc uciſepniſt,
nlirile mihums ſeu
cor aceſſenn ſent
ter t ipetvoſe ema
erunt in ieſum hoinz
2t ingebite d tenne
qñ enim uolnn vin
aptimutusprialol
nigiws freinater e;
um ſ nd berut:
ſen:in ihe oſe
do prw Kid⸗ 8
Gicbile on Gud
Ddſtnandei gif in
malo ufo paicls ſnis
ebant arndus mageh⸗
enale cullbet honini
dimit bomnini
uitatemn acimnit homn m.
c: ecigtt in leui
onis:e? *
m leges clunles quas
irfacereg uult
non nie efocel
o:quie aſs
ſuit ppo⸗ ain ei
ere npoeen
lena cape era ni
parte pop⸗ .
nen 0 habenn

Secunde partis

debet captiuare.ne ſequat ↄcupiſcentias
caꝛnis.⁊ ſenſualitatis appetitũ ad nociuas

tabẽtẽ.Coꝛ ẽt captiuet᷑ a malis cogitatõi
b intellectus ab erroneis ſenſibus ⁊ falſis
dogmatibus.uolũtaſ ab oĩbus a diuina uo
lũtate diſcꝛepantibus. Unde apoſtolꝰĩ cap
tiuitatẽ redigentes omnẽ ĩtellectũ ĩ obſeꝗ
uzʒ xpᷣi:ubi per oẽm ĩtellectũ poſſunt om̃es
ſenſus ⁊ uires anime ad operationẽ ĩtellea
tus deſezuientes accipi.Aliud docum̃tuz ẽ
huic cõnexum.ꝙ homo libẽteꝛ dʒ ẽẽ capti
uꝰ xpᷣi ut mortẽ euadat eternã.ſicut enĩ hõ
in belli ꝑiculo cõſtitutus.libenteꝛ dat ſe a
licui nobili ⁊ benigno dño captiuum. ne ab
alijs feꝛocibus occidat᷑:ſic nos in hac uita
ſicut in bello ↄſtituti.qꝛ militia eſt uita ho
minis ſuꝑ terram tradamus nos benigno
domino chriſto captiuos.qui non eſt domi
nus moꝛtuoꝛum ſed uiuorum.ne ab hoſti
bus eterna morte ferociter occidamur.

In recolẽdo huc axticulũ.recogitet homo

ſe q̃ſ in campo bellico cug hoſtibus cõclu
ſum.nec poſſe euadere potẽtiã aduerſario
ruʒ.i.demonũ:niſi ſe tꝛadat xpᷣo benigniſſi
mo domino ĩ ſᷣuitutẽ captiuũ:⁊ ſic aliquo
geſtu coꝛꝑis tꝛadat ſe totũ xpᷣo captiuũ.cla
mans ⁊ dicens ad euũ. Jeſu qr a iudeis ſpõ
te capi ⁊ teneri uoluiſti.da mihi om̃es ſẽſꝰ
nireſq; in obſequiũ tuũ iugiteꝛ captiuare.
ut a morte ꝑpetua bõitate tua merear pᷣſeꝛ
naꝛi. Deoſculatio ⁊ ↄpᷣhẽſio xpᷣi pᷣfigurata
fuit ĩ Joab ꝗ amaſaz deoſculàs ĩtezfecit.
Tenẽtes ãt ieſi dulces illas manꝰ ſuas ui
culiſ ſtrinxerũt(⁊? ligaueꝛũt eũ)ignominio
ſe q̃ſi latꝛonẽ ⁊ moꝛte dignũ.a quo potiꝰſol
ni uelle debuerũt.qꝛ oĩz uenerat abſoluer
aincuła ĩfirmitatũ ⁊ peccatoꝝ ac mortis ⁊
iferni. Et erãt forte in eis ꝗ poſtea libera
ti ab eo:dixerũt.diſrupiſti dñe uicula mea
Ecce adeſt Joſeph.ligat uẽditꝰa frataibꝰ
⁊ Sampſõ uĩctꝰ a dalida.i.ſynagoga: Vñn
Anſhel.ſʒ ecce iaʒ ꝓditorẽ pereũtez ĩpioꝝ
turba ꝓſequitur:⁊ oſculũ pꝛebẽte iuda ma
nus inijtiunt in ihm.ñm ſuũ tenent liga
tũ:⁊ illas dulces manus uinculis ſtringũt.
Quis fecerat.ſcio occupat nũc coꝛ tuũ pie
tas oĩa uiſcera tua gellus inflamat.ſine ꝛo
go patiat᷑:ꝗ ꝓ te patit᷑. Quid optas gladi
uʒ Quid iꝛaſceꝛis.Quid ĩdignaris.ſi ĩſtar
Petai cuiuſlibet auriculã abſcideris.ſi fer
ro bꝛachiu tuleꝛis.ſi pedẽ truncaueris:ipᷣe
Fſtituet oĩa.ꝗ ẽt ſi quẽè occideris abſq; du
bio ſuſcitabit.hec Anſhel¶ ͤZigaueꝛũt ãt
eũ pꝓpteꝛ tꝛia. Prio ne manꝰ eoꝝ effugeꝛet.
dixerat eĩ eis iudas ꝙ eù tenerent ⁊ caute
duceꝛent. Scõo ut eum morte dignũ oſtẽõ
rẽt.qꝛ mos erat iudeis ut quẽ morte dignũ
iudicarent:uĩctũ pᷣſidi traderent. Teꝛtõ ꝓp
ter miſteriũ.licet ipi hoc ignorarẽt.qꝛ enĩ
xps nos peccatis ligatos ⁊ ĩ libo uiculatos

Captm. viiij

ſoluer̃᷑. debebat.iõ ipᷣm ꝓ nobis ligari opor

tebat:cuiꝰ uĩculis liberati ſumus. Uoluit

ꝗppe xpᷣs tanquã latꝛo compꝛehẽdi ⁊ liga
ri. Adã eĩ cum latrocinio furtum ↄmiſit qñ
pomũ ſibi uetitũ attractauit:nã furtum eſt
ↄtrectatio ꝛei aliene inuito dũo.⁊ huiꝰ rei
cã totũ genus humanũ a diabolo compᷣhẽ
ſum tenebat᷑ ligatũ.ꝓ cuiꝰ ſatiſfactiõe ieſꝰ
tãq; latro uoluit cõpꝛehẽdi.ꝗ incõprehen
ſibilis ẽ:⁊ ligari ꝗ ligatoſ uenit ſoluer̃:⁊ uĩ
cula eoꝝ dirrũpeꝛe.Et nota ꝙ xpᷣs filiꝰ dei
tanquã latro cũ latone.ſ.ba?zaba ẽ captꝰ.
inter latrones crucifixus.a latronibꝰ occi
ſus.pp latrones paſſus.ſoluẽs que ñ rapu
it ¶ Tegit᷑ ãt dñs ter ligatus. Primo ſtatĩ
cum captus eẽt ⁊ duceretuꝛ ad ãnaz.ſcòðo
cũ de ãna duceretuꝛ ad caypham.tertõ cuᷣ
duceretuꝛ ad pylatũ. Nam ſcõᷣm Bedã po
tuit fieri.ut ad horã ſolueretuꝛ q̃tenus di
ſcuteretuꝛ:⁊ poſt hec diſcuſſus iteꝝ ligar̃t
Quarto põt addi ꝙ ẽt ligatus fuit ad colũ
nã c flagellaret᷑:licet hoc ĩ euãgelio ñ ex
pꝛimatuꝛ. Inſuꝑ ĩ cꝛuce clauis fuit uinctꝰ
⁊ ſic ẽt ligatꝰi Ex boc articulo tra hũtuꝛ
plura docum̃ta ſalubꝛia. Primũ ẽ qr ſicut
dictũ eſt dñs ligari uoluit.ut ipᷣe peccatoꝝ
noſtroꝝ nĩcula ſolueret.iõ nos debemꝰ ẽẽ
grati ð ſolutõe noſtra.⁊ caueꝛe ne ꝛurſꝰ eũ
noſtris peccatis ligemꝰ.ꝙ fit quotiẽſcunq;
moꝛtalit᷑ peccamus. Manꝰ ẽt xpᷣi uidẽt cũ
funibus peccatoꝝ colligare.ꝗ iñ credũt ðᷣo
ꝙ poſſit eis neceſſaria ſua dare.Scõm eſt
ꝙ xpᷣs ligari uoluit ut nos ſibi alligaꝛet nĩ
culo caritatis.uñ ſtudeamus ⁊ nos ſibi tã
fortiteꝛ caritati aſtꝛĩgi: ne leuiteꝛ ab ipſo
poſſimꝰ ſeperari: IJpᷣa eĩ caritas ẽ uiculũ.ĩ
quo anima deo alligat᷑.Certiũ docum̃tũ ẽ
ut nos ligemus omnia mẽbra noſtra ⁊ ipᷣaʒz
linguam funibus pᷣceptorum dei.ne laxen
tuꝛ ad aliqua cõtꝛaria diuinis pᷣceptis ł di
uĩe uolũtati.ut nihil operemuꝛ.aut loqua
mur quo deus ł ꝓximus offendatuz? Quar
tuʒ ẽ.ut ſimus uinculo fꝛaterne caritatis ꝓ
ximis colligati.ita ut oẽm gratiam diuini
tus acceptã ſtudeamus eis impartiri: ſicut
apoſtolꝰ om̃s fideles hoc uinculo ſibi colli

gatoſ habuit.eoſq; ſocio ſui gaudij ẽẽ cupi

uit. Quitũ ẽ ꝙ nos uolẽtes ſequi xpᷣʒdẽmꝰ
noſmetipᷣos ligar̃ nieulo ꝓfeſſionis obediẽ
tie.ꝓpteꝛ eũ ꝗ pro nobis uoluit ligari. ita
ut amplius ꝓ nr̃o uelle nos mouer̃ ñ poſſu
mus.⁊ ſic cu yſaac colligati ⁊ ĩ altari mac
tationis ppᷣe uolũtatis poſiti.quotidie: ĩ. ho
locauſtù uiuuz deo ĩmolamur. Ad ↄformã
duʒz ſe huic articulo recogitet hõ.q̃liteꝛ do
minus ligatus fuit ꝓpter nicula peccatonꝝn
nr̃oꝝ ſoluẽda.⁊ ut uĩculo caritatis nos ſibi
alligaret:⁊ poterit in recõpẽſam aliqᷓ; ſeip
ſum deo ligaꝛe aliquo bono ꝓpoſito uł etiã

uoto. Quo ſi iam ligatꝰ ſit in ꝛeligione h als

4

Ave 86 Dan aliavia

Carmpan⸗ cſſnntß

pterriti ꝛelinquẽtes eum fugerunt)

dDe primo

deſideꝛet a deo adiuuaꝛi ad pfitiendũ huiꝰ

modi obligatõem ad laudẽ ſuã.O ieſu qui
iniquoꝝ manibus ligaꝛi, uoluiſti abſolue
ſſo noſtroꝝ uincula peccatoꝝ.atq; ita caꝛi
tatis uinculo pᷣceptoꝛũq; tuoꝝ finibus me
ↄſtꝛinge.ne unqᷓ; mẽbra corꝑis aut uires a
nime mee laxẽtiꝝ.ad queuis ↄꝛia tue uolũ
tati. Capto ãt ⁊ ligato dño((diſcipuli oẽs
. e magi
ſtrũ ſuũ ſicut latꝛonẽ ad uictimã deduci di

miſeft.ſicut pᷣdixezat eos ſcãdalu ĩ ſe paſſu
ros.ↄphenſo paſtoꝛe diſꝑgunt᷑ oues.capto

mgr̃o fugiuᷣt diſcipuli.Uñ BGeda. Impletꝰ
ẽ ſermo dñi quo dixerat ꝙ oẽs diſcipuli ſcã
dalizazent᷑ in illo in ip̃a nocte. Et hieꝛo.

Lunc adimpletũ ẽ:elõgaſti a me amicum

ꝓximũ:⁊ notos meos a miſeria. Ut autẽ

dicit Theo.ꝑmiſſit dñs eos cadere: ut non
in ſeipis ↄfidant. Un Remigius. In h̊ fcõ
demonſtrat᷑ ſꝛagilitas apoſtoloꝝ. Qui eniʒ

de ardoꝛe fidei ꝓmiſerant ſe mori cu eo ti
moꝛe fugiũt ĩmemores ſue ꝓmiſſiõis. Quõ
ẽt uidemus impleri in his.ꝗ ꝓ amoꝛe dei
magna ſe ꝓmuttunt facturos: æ poſtmom
nõ ĩplent:n tñ deſpeꝛaꝛe debent:ſj cuʒ apo
ſtolis reſurgere: ⁊ ꝑ pniaʒ reſipiſceꝛe. Ubi
7 Kabanus. Miſtice aut ſicut Petrus ꝗ

culpã negatois pnĩe lachꝛymis abluit. r̃cu

peꝛatõeʒ eoꝝ ondit: ꝗ in maꝛtyꝛio labutur
ita ceteꝛi diſcipuli qui articulũ ↄpᷣhenſiõis
fugiẽdo ꝑuener̃t: cautelã fugiẽdi docẽt eoſ
ie minPꝰidoneos ad tollerada ſupplicia ſẽ
tiunt: ꝗbus tutius ẽ lateꝛe: quam ſe diſcri
mini ceꝛtaminũ exponeꝛe: ſz quaꝛe nõ com
pᷣbender̃t apoſtolos ⁊ maxime Petꝝ qui 1
cnſſeꝛat cu gladio.dicẽdũ ꝙ nihil eos de
tinuit niſi uitus diuĩa: que ẽt ꝓſtꝛauit eos
reſupinos.Tunc oẽs diſcipuli peccaueꝛũt:
Zin fide ꝑ illud triduũ exticti fuerunt pᷣter
Beatam uiꝛginem in qua ſola fides eccle
ſie inconcuſſia ꝑmanſi.ob cuius repntatio
nem in matutinis illius tridui omnes cãde
le extinguutur.excepta una ſola q̃ remaet
accenſa. In huius ſignum etiam denudã
tus altaꝛia: quia xpᷣus peꝛ altare deſignatꝰ
elixtus fuit ab apoſtolis ſignatis peꝛ oꝛna
menta. In illo ẽt tꝛiduo officium nocturnũ
alte cantatur. peꝛ qð ꝓphetie de xpᷣo ſignã
tuꝛ: diuꝛne ueꝛo hore ſub ſilentio dicuntuꝛ
quia apoſtoli tũc pᷣdicare non audebant
Un ⁊ cãpane nõ pulſãtur:qꝛ tunc ſonus pᷣ
dicatõis ceſſauit. A paꝛte mõtis ſyon ĩ ual
lem Joſaphat deſcendendo:ſunt caueꝛne
apoſtoloꝝ:ubi latuer̃t tꝑꝛe paſſiõis xpᷣo re
licto. ¶ Adoleſcens aut gdãà ſequebat ieſũ
amictus ſyndone).i.linea ueſte:que inno
centiam ſignificat (ſupeꝛ nudo)ſcilicet:cõ
poee: quia non habebat aliud indumentuʒ
tupꝛa tunieam: æ ab extra quam ſolam ſyn
donem qui di citur fuiſſe Joannes. Unde

opletorio.

Beda.Juueneʒ iſtũ nil uetat intelligi fuiſ
ſe YJoannem. cuius longa poſt hec in caꝛne
uita indicio eſt. Pic cu teneret ab impijs.
2zeiecto ueſtimento elapſus manibus tenẽ
tium nudus profugit ab eis.quoꝝ.ſ.⁊ pᷣſen
tiam deteſtabat᷑.⁊ facta:nõ a domino cu
ius amoꝛem etiam abſens corpoꝛe fixũ ſeꝛ

uauit in mente. Nondũ fuit in eo perfecta

caritas:que foras mittit timorẽ:ſed p tan
to plus alijs de amor̃᷑ habuiſſe uideti: qꝛ
plus ceteꝛis magiſtꝝ ſequebat᷑. In facto
autem ſuo ſᷣm Bedam.deſignat illos ꝗ ut
ſecuriores ab incurſibus hoſtiũ fiant.quic
quid in hoc mundo poſſidere uident abiti
unt:ac nudi potius deo famulaꝛi: quaz ad
heꝛendomundi ꝛebus materiã temptandi:
⁊ a deo reuocandi aduerſaꝛijs daꝛe didice
runt.iuxta exemplũ beati Joſeph qui flic
to in manibus adulter̃ palio foꝛas exiliuit
malens nudus deo quã indutus cupiditati
bus meꝛetꝛicis ſeruire. Sic Paulus pᷣmus
hezemita uidens alios deficere in exquiſit
toꝛmentis fugit:⁊ ad ſolitudinem ſe tꝛaſtu
lit:⁊ tu nudus euolla ad uexillu crucis:po
tiꝰ quã diuitijs allitiaris:⁊ detieaꝛis a mũ
do quo mius xpʒʒ imiteris. Uñn hie. ꝗ uult
effugere manꝰ iniquoꝝ reliquẽs mẽte que
mði ſt:fugiat poſt ieſuʒ. Jo.yo mox r̃cuꝑa
to ⁊ reſumpto ueſtimto redijt ⁊ dim ut q̊
us ſeqbat᷑. Potuit eĩ fieꝛi ut ſh̊ dubia noæ
tis luce ſeſe turbis ducentiũ iemʒ qᷓñ unus
ex ipis immiſcuit donec ad atriũ põtificis
cui notus erat ꝑueniet Johãnes ſud io
ſimplici ⁊ temui erat ſuꝑueſtitus:ſʒ nũc ue
ſtes extendimus in paaticis ? plieamus in
capſis: ac ueſtium deportandaꝝ habemꝰ
ſumarios q̃dꝛigas ⁊ cuꝛꝛ:z ẽt eaꝑ caudas
poſt nos trahimus ul portari facimus. Ex
hoc articulo.ſ. fuga diſeipuloꝝ trahut᷑ q̃t
tuor documẽta. Primũ e qð nos caueamꝰ
ne ⁊ nos unqua a xpᷣo fugiamꝰ. Fugit aut
a xpᷣo:ꝗ ꝑꝑ tiorẽ hùanũ ł ex tẽptatiõe dya
bolica uel alias propteꝛ quãcunq; paſſõeʒ
ſeu affectõem corruptã ꝛelinquit iuſtitiam
aut ueꝛitatem: nam xpᷣus eſt iuſtitia ⁊ ue
ritas.Et uniuerſaliter in omi peccato mo
tali fugit homo a deo. Secundum eſt qd
ſi nos aliqñ ex fragilitate ad hoꝛam a xpo

recedamus peccando: non ideo debemus

deſperaꝛe:ſed cũ apoſtolis reſurgere ⁊? ꝑ
penitentiam reſipiſcere. Leꝛtiu ẽ:quia ut

ſupꝛa dictù ẽ ex fuga ceteroꝛum diſcipulo

ꝛum docet cautela fugiẽdi minus idoneis
ad tolleꝛanda ſupplicia ⁊ aduerſa: ſicut ex
pnia Petri oſtendituꝛ ꝛeparatio lapſoꝛum

in maꝛtyꝛio pꝛopteꝛ illa. Quartuʒ eſt ſi int

duzʒ hi qui uidentuꝛ amici noſtꝛi ? ꝓximi:

recedant ꝗ nobis tẽpore neceſſitatis uł ad.

ueꝛſitatis.equanimitez hoc feramꝰ: memo
res qð ⁊ apoſtoli receſſeꝛut a chaiſto his ĩ

ti. O qualiter ploꝛites.
clamores/gemitus ? ſn
phani ? timor pertemn
pendere potes. quo re
P magiſteꝛ boe.O ule
domine: quomo ita ſep⸗
modo pateꝛ ſacte:filij t
ibimus domine. Dec
ze Rorrdir 0 quoties
uid entes qualiter domin
ne honoe tradebaf.OD
pꝛoitiebant: 1 ad ccum
hoc eni magis t magis
bar uicebant mage
um ſic viliter wabi:.1
mordentes 1 gd uicti
agnü manſuetiſſim
urſau⸗ enimt
diſcipulo corda pen
bant dilectiſſimum n
tanquam malefactor
T le inpiſſſimus iud
tanta poſtmodum fue
ritudine, ut malueꝛit
re potes ſidfig mf ſue
er.O conin men i

leict ſhcubin foe
eſtiu ieſnzqſt unng
Cad rii potificig
t Iohanes luce, 00
ueſitustſz i le
icis 7lidanis n
portumncep babend
Weaet erg cadd
Monari ſgeinits.t
aſeipnlonrahit i
nmü ed nos anem⸗
do fugiam Fuglann
nmni ler iglethecſi
Pter uiun haſcz
i telinquit uſtitiamn.
pus eſt iuſtitia 1ie
er inomi peccato mo
o Hecunaum eſt

lirne ad horanm 4 o

nanideo debems
non ideo

==

Secunde partis.

ceumbentibus. In ↄformando ſſe iſti arti

culo:recogitet homo quãtũ ſe elongauerit

ꝗ deo peccãdo:⁊ ruminet illud pᷣs. quoniã

qui elongant ſe a te peribunt. ꝑdidiſti oẽs
qui fornicantuꝛ abs te: mihi autẽ adherer
deo bonũ eſt: ac oret deum dicendo. Jeſu

qui electos diſcipulos tuos oẽs a te fugere

emiſiſti.ſuſcipe me fugitiuum ſeruum tuũ
⁊ tene vtute omnipotentie tue:nec ſine me

abs te proprie uoluntatis arbitrio euagãi.

Attende nunc diligenteꝛ.⁊ uide quomò do
minus ieſus patit᷑ ſe capi ⁊ ligari ⁊ a diſci
pulis deꝛelictũ duci ad mortiſ ſupplitiũ:ac
ſ eſſet malefactoꝛ ⁊ omnino ĩpotens ad ſe

defendendum. Cuʒ quanto clamore putas

manus in eum inieceꝛunt.quam czꝛudeliteꝛ
eũ ligauerunt.quam dire ſtrinxerunt:⁊ qᷓ;
irreuerenteꝛ traxerunt. Conſideꝛa etiã quo
mõ diſcipulis ſuis fugientibus ⁊ errantibꝰ
compatitur: ⁊ ꝗs fuit doloꝛ queʒ diſcipuli
amantiſſimi habuerunt.qñ oportuit.quod
a magiſtro ſuo dilectiſſimo ſeperarent᷑. O
quã inuiti.O quaʒ triſtes.O quam deſola
ti.O qualiter ploꝛãtes.O quales uoces ⁊
clamores.gemitus ⁊ ſuſpiria dãtes ſicut or

phani ⁊ timor̃ perterriti recedebant.Et ꝑ

pendere potes.quod recedentes dicebant.
O magiſteꝛ bõe.O dulcis pateꝛ.O bẽigne

domine: quomõ ita ſepaꝛemuz a te Quo

modo pateꝛ ſcte:filij tui fugiũt a te.Quo
ibimus domine. Pec ⁊ multa alia dice
ꝛe poterant.O quotiẽs retro reſpiciebant.
uidentes qualiteꝛ dominꝰ ſuus ligatus ⁊ ſi
ne honoꝛe trabebat᷑.O quotiẽs ſe in terrã
pꝛoſtiebant: ⁊ ad celum clamabant. Ex
hoc enĩ magis ⁊ magis eorum dolor auge
bat qe sidebant magiſtrum ? dominuz ſu
um ſic uiliteꝛ trahi:⁊ canes illos peſſimos
mordentes ⁊ ad uictimã eũ trabentes. q̃ſi
agnũ manſuetiſſimũ ſine clamor ⁊ r̃ſiſtẽtia
ſequi.¶ Quis enim tunc doloris aculeus
diſcipuloꝝ corda peuetzauit.quando uide
bant dilectiſſimum mgr̃jm ⁊ dominũ ſuum
tanquam malefactorem duci ad mortẽ: cũ
⁊ ille impijſſimus iudas penitentia ductꝰ.
tanta poſtmodum fuerit ex hoc rletꝰama
ritudine.ut malueꝛit moꝛi qᷓ; uiuer. Cogita
re potes.ſi dña mr ſua ibi fuiſſet.quid feciſ
ſet.O domia mea.qᷓ; mala ⁊ qᷓ; amaꝛa erit

tibi dies craſtia.qũ audies ⁊ quãdo uiõbis

tã crudele ſpectaculũ.O domie ieſu.q̃ ani

ma hec cogitans poteſt ſuſtinere.ꝙ nñ rum

patuꝛ pꝛe dolor: Qõſpice igit᷑ ej.quomõ du
cituꝛ ab illis nequiſſimis de torrente ſurſuʒ
uerſus hirim feſtinanteꝛ. ⁊ cũ impetu. ma
nib retro e regione doꝛſi ligatis.⁊ ut qr̃ ca

