pꝛeſũat de ſe quaſi ð temptatõibus ſit ĩimunis
Et 1õ poſt baptiſmũ ⁊ accepto ſgũſct᷑o tẽpta
ri uoluit ut oñdẽt ꝙ ſactificatis maior pugna
icũbit.Ceꝛcia eſt ᷣm Aug.ut nobis exemplũ
pugnãdi daret.⁊ ꝑ hoc nos inſtꝛuet. ⁊ ut eſſet

—

mediatoꝛ niſolù ꝑ adiutoriũ ſʒ etiã ꝑ exemplũ

hb 4

De ieiunioæ

Quata eſt ſʒʒ cꝛis.ut nos animaret ut.ſ.nemo
turbet᷑ de tẽptatõnibꝰ pᷣter ſpem irꝛuentibus
du ẽt xpCꝭ uidet ſubdi temptatõibꝰ. Quita eſt
Sm 1eonẽ ut diabolũ uinceꝛet ⁊ uincẽdo eius
uirtutẽ et audatiâ ꝛeciꝑet. Sexta eſt ʒ3 Aplz
nt tẽptatis melius miſeꝛeri et cõpati ſciret.et
nobis ð ſua miſcᷣia: ſoem facerzʒ.qr hõ tẽpta
to faciliꝰ miſeret᷑ ⁊ cõpatif᷑ temptatis. It᷑ tẽp
taꝛi uoluit ut tẽptatis ↄſolatõeʒ oaret.fuit eĩ
temptar ſtatiz qñ fuit baptizarꝰ qñ a pre fili
us ẽ appellatus.qñ ſpuſſactꝰ in ſpẽ colube ſt
eũ ma it.qñ celũ ſibi aꝑiũ fuit.qñ qdraginta
diebus ⁊ noctibus ieiunauit. ut ꝑ Bᷓ; det intelli
gi ꝙ ſi aliqs temptat᷑ n ppter hoeſt mĩus a pec
cato muũdatus. nõ eſt min“ dei filiatõe dign?
ñ eſt min ſpuũſct᷑o plenꝰ.non eſt minus celo di
gnus ñ eſt minꝰ in pnia ſua deo accept?. Igi
tur qꝛ dñs ſic fuit cõtrectatꝰ ⁊ tempiat:ñ mi
remur ſi nos temptamur./2? qr ĩ oibꝰ uicit: ni
tamur ⁊z nos eiꝰ adiutoꝛio ut uincamꝰ. Nec ĩ
aliqᷓ vtute nr̃a cõſfidamꝰ ſʒ totã ſpeʒ ⁊ fidutiã
in adiutoꝛio altiſſimi ponamꝰ. Et ſieut ubiq;
ñns adſariũ ſuũ.ñ uirtute potentie ſʒ auctę
ſcriptᷣe ↄu cit: dicẽs ſcriptũ ẽ: qr huilitate nõ
potẽtia eũ uinceꝛe.⁊ ſue pacie nobiſ exemplũ
pᷣber̃᷑ uolebat.ſic ⁊ nos qꝰtiẽs a prauis hib?
aliqd patimur: ad docti inà potiuiq; ad uĩdic
tas excitemur. z advſaꝛios nros humilitate.⁊
patĩa magiſq; ſupbia 2 potẽtia uineamus. At
tẽde itac; er pdictis documẽtũ.ꝙ dñs in oĩbꝰ
temptatiombꝰ ſuis uſus eſt au toitatibꝰ ſacr
ſcripture. ad nos informãdũ.Artẽð ꝗd ille rñ
dit. ⁊ qñ talis tẽptatio adueneꝛit: dic illõ ⁊ tu
ſemꝑ ut rñdendo ꝑ ſcriptuꝛà ſic ipe fecit.vnõ
ſi temptat de appetitu honoꝛũ debemus ꝛnde
ʒe ſcriptũ ẽ. Qnid ſuꝑbis t᷑a ⁊ cinis. Oĩs po
tentatꝰbꝛeuis eſt uita. Si temptat ð appetitu
diuitiaꝝ. rñdeamꝰ. Scꝛiptũ ẽ. Nihil intulimꝰ
in hac mũduz. nec auferre ꝗd poſſumꝰ.Et nu
dus egꝛeſſus ſũ ò utero mr̃is mee.⁊ nudus re
Staꝛ illuc. Si tẽptat de appetitu, delitiaꝝ car
naliũ: rñdeamus. Scriptũ ẽ Caꝛo ⁊ ſanguis
gnuz ði ñ poſſidebũt. Abi pᷣʒ glo. ꝑ carnẽ ⁊ ſã
guinẽ: uentrezʒ et libidinẽ i. opa carnalia oͤſi
gnat. Et ita de alijs ꝗbuſcunqʒ uitije ipngna
mur ſemꝑ ut amur clipeo ſacre ſcriptuꝛe ad ðᷣ
fentõm nr̃am õ illud uitiũ. De pᷣmiſſis qñi fac
tis ſic dicit Anp̃. De baptiſmo in deſtũ in ſpũ
fortitudinis ingreſſus es.ut uite ſolitaꝛie in te
non deeſſet exemplum. Solitudinem ⁊ ieiu
nium. xl. dierum famis aceꝛbitatem cempta

menra illuſoriſ ſpiꝛitus equanimit᷑ tolleraſti.

ut omnia hec nobis tollezahilia efficeres. Et
iterum. Exinde dilectiſſimus iohs ſolitu ſinis
tibi ſecrera dicauit. ſanctificauit wi ieinnium
ibhi ſubeũduz docẽſ cuʒ callido hoſte ↄflctuzʒ
PPec tibi ſacta.p te facta.⁊ quo nã mõ facta
ſant diligẽt᷑ attendẽs. dulige eum a quo facta
It᷑. HAnb.cC va nũc xpᷣi diſciołe.cuz pio mgr̃o
(olitudis ſecreta pquire. ut ſotiꝰ feraꝝ effectꝰ
qchana ſilẽtij orõis dᷣuote diuturni ieiunij tꝛi

temptationibus důi.

ie ↄflictatõnis cũ callido hoſte imitator fias
⁊Z ptireps: ⁊ in oĩ tẽptatõis diſcꝛimie ad ipʒʒ di

icas hr̃e ꝛecurſũ: ꝓ eo ꝙ ñ hẽmꝰ põtificẽ ꝗ ñᷣ

poſſit ↄpati ifirmiratibꝰ nr̃is:tẽptatũ ꝑ oĩia ꝓ

ſitirudie abſq; pcto. Nec timer̃᷑ öbes tẽptatio
nes aut dubitar i eis. qr qs de diligit ſepe

ca ſtigat.⁊ młte tribulatões ñ qꝰrũcunq; ſʒ iu
ſtoꝝ ut cũ ꝓoati fueꝛit: corona uite accipiat
vñ Ambro.Docz igr̃ te icriptura diuĩa.ſñi ſolũ

3 carnẽ ⁊ ſàguinẽ. ſʒ eti ꝗ iſidias ſpuales eẽ

certam.Coꝛona ꝓpoſita ẽ: ſubdeüda certaia
ſe. Nemo pᷣt niſi uicerit.coꝛõari:nẽo aũt uice
ꝛe niſi añ certauerit. Ipi q q; coꝛõe maiõ eſt
fructꝰ.ubi maior ẽ labor.Et iõ temptatõem
nuq; timer̃ dẽmꝰ.E ſt ei cã uicrõie mã trium
phorũ. Ilõ time am?tẽptatões. ſz magis ĩi tẽ
ptatõibꝰ głiemur: dicẽtes.Cũ ĩfiꝛmamur tũe
potẽtes ſunꝰ, Tuc eniʒ nectit᷑ coꝛona inſticie
Tolle mãtye u certamina: tuliſti corõas. Tolł
le cꝛuciatꝰ tuliſti beitudines. Nõ obem igit

tẽptatões ſeclip malis timer̃.qbꝰbõa pᷣmia ↄ

ꝑant ſʒ magis ꝛogar̃ ↄtẽplatõe ↄditiõis hũa
ne. ut eas tẽépiatõeſ ſheamꝰ. q́s feĩ poſſumꝰ.
Pec ãbr.· Uñ ⁊ ꝓſꝑ ad ma gnã utilitatẽ fidᷣliũ
ꝛ2t p̃aata eſt mã ceridinuũ.ui ñ fuꝑbiat ſct᷑itas.
qdin hoſtiu icurſu ſẽtit inſꝛimitas. Attẽptat
ãt diabolꝰ ſpaut᷑ ſex mõis.in bõis ꝑ elatõʒ.in
mał ꝑ deſpatõʒ. in ocio ꝑ luxurid.in negotijs
tuꝛoatõe.ĩ iuſticia ꝑ cꝛuõlitatẽ.ĩ mia ꝑ adu
larõeʒ. Ft q;ais młitis modis tẽptet.qctnõ tñ
mõ s ſpdtr cipit ⁊ fallit. Pꝛio ſuadẽ do bõuz
pe malũ.ut cu homini inſtabili ſuadʒ religio
nis ingꝛeſſu ꝑꝑ B̊ᷓ ut appoſtatet poſtmodũ. Se
cũdo ſuadendo malũ ſub ſpẽ bõi. ut piurare ꝓ
ꝛebꝰalt᷑i?op̃uandis. Lertõ diſuadendo bonuʒ
tãq; nociuu.ut cũ diſſuadʒ bono uiio fligiõis
igꝛeſſũ ne ð̊ q̊ penteat.⁊ egrediens:ↄfũdat᷑.t
qñ diſſuadʒ alicui oronezʒ ł ełynam ne ꝑ h̊ in
cuꝛrat uanaʒ glaʒzʒ. Quãto diſuadenꝰmalũ ux
perꝰꝗdducat.ut qñ diſſuadet intꝑantiaʒ uictꝰ
2 ſõni. ut in ñ diſꝛetaʒ abſtinentiã ꝙ peiꝰeſt
inducat. Mlta g ſolitudine pcauendũ eſt om
nibꝰ, ne diabolicis capiãt᷑ inſidijs. ⁊ eiꝰiuoluat᷑
laq̃is quos ubiq; pᷣtendit mõis uaꝛijs. vnñ eo
pa.ñ ðſinit hoſtis antiquꝰtꝛaſſigurãs ſe ĩ ange
lum lucis:ðteptõuʒ laqos ubiq; ptenpᷣre. To
uit cui adhibeat eſtꝰcupiditas.cui illecebras
gule igerar eu appõat incitam̃ta luxurie. cui
infundat vc'inuidie. Nouit quẽ meror̃ ↄturbzʒ
quẽ gaudio fallat quẽ metu oppᷣmat.queʒ ad
miratõe ſeducat oẽz diſcutit ↄſuetudinẽ. . uen
tilat curas.ſcꝛutat᷑ affect. Et ibi q̃rir canſas
nocendi ubi quengʒ ſtudioſius niᷣrit occupãi.
hH Leo. Solicite g ꝗlibʒ nigiler.qꝛ nullꝰſine tẽ
ptatõe eſt.vñ Beꝛ. PHoc pᷣmõitos nos eſſe uo
lo qꝛ nemo in coꝛꝑe uiueꝛe por᷑it ſine tempta
tõe. ⁊ ꝗ ab una liberat᷑: ſtatiz expectet aliã.
⁊ ſic petat ab ea liberari.ut nouerit alias ꝓti
noeſſe uenturaz. Sepiꝰ. n. fir.nt unaz dñs pa
tiat᷑ diutiꝰ ĩmorari.ne alia poſſit accedᷣere aut
ab una citiꝰliberz ut alia poſſit exercẽ.h̊ ber.

–—

ſioueiedil. Bchod
ſfrabat.ihn tacßte
zogntlatoe tlau
pit. ſbigugnil tt
gabit De hoc icola
ir do f Qvdu
giaboli ci us teptam
ſeno gincal ccoces
zectatoͤcs fer lgolii de
cpeeaſb fis ſbſern⸗
onüſ. vie BerDeinit
gatcte igeto acceſſet
Ettug üussbfe miſten
loesſecli lptatoib f
ſoli aiotng i eliſs ſii⸗
haraf.Oricinn nut
chigeos apere gnin
MNäfugunt doſih
rucii ſugerepttic
ulucſcilgreang
ulloni igel fhete ſii
glipanox nor ubi
lt ſce ig elizt
fistor'prius jiun
luic e ler Aneli

ef. gbeböa mia

toͤe aitiöts hua
qs fei, poſſum.
na utilitat fiöliu
ſi ſupbiat ſctſtas.
imitas. Attéptar
bois g elatoz. in
turid. in negoijis
ate i mia g adu
teptet. ttuo tů
io ſugdẽ do boͤnz
bili ſuadz religio

et poſtmodu. Se

boi. ut piurare p
ſuadendo bonuz
vono un fligioi
reiens: ofüdat.
elynam neph in
giſtuaden malu ut
t intpantiqz uci
ſtinentii pereit
pcauenguͤ eſt om
ſiis ei iuo uit
ig uarijs vn 1e0
ſugurds ſei ange
bi pteniöre Po
tas. eui ülecebtas
tamta kaxurie cu
quẽ meroĩ Aurbz
u onpnan ez
tit 9iuetuchne
9 Et ibiqit nn 68
ofue nionktollnin⸗

Pꝛime partis .

Uictoria itaq; ſcã ⁊ temptatoꝛe uicto p̃confu
noe recedente.uenerũt ⁊ tedieꝛũt(ãgeli ut
nientes ⁊ ſubiecti ſibi.ad obſeqũ ꝑati.⁊ acce
dentes((miniſtrabãt ei)ſic vo dno ꝓpᷣ ̃ui uo
lutatez eiꝰimplentes.ꝗ peipiente dño ad tpᷣs
ceſſeꝛãt agões eiꝰ ꝓcul aſpiciẽtes ut diuinitas
eiꝰdyaboluũ mag lateret. ⁊ ut ↄuenientiꝰ locũ
temptãdi hĩ et ne fõte nidens circa eũ ãgelos
ad eũ ñ appꝛopinqrzʒ. ⁊ ut nictõia xpᷣi excellen
tiõ apꝑeret ex q̊ ꝙ ſolꝰ ipʒʒ öninceretx.⁊ ne eoꝝ
pſidio eguiſſe ł uiciſſe uiðret . Pꝛeccdit tem
ptatõ ut uictõia ſeq̃t.ꝑ uiciõi ſtatiʒ ſᷣuiũt ã
geli ut uictõis digtas cõpꝛobet. Ex B.n.diui
mitas xpi apꝑz ⁊ fit mãifeſta.qꝛ nł la nã eſt ſr
ãgelica niñ diuina.Et ſʒ gre.ex hac ꝛe uniꝰ ꝑ
ſoe uĩq; nã ondit qꝛ ⁊ hõ eſt queʒ dya bolꝰtem
ptat ⁊ idez ipe ðᷣꝰ eſt cui ab ageł miniſtrat. B
ãt minſſtratõ triplłꝛ pt᷑ accipi. Po ð cõꝑali ſub
uẽtõe ut ſit ſenſus miſtꝛabãt.i.eſuꝛiẽti i cibo
ſubuẽiebãt.Scõo ð adõatõe.ut ſit ſẽſus mini
ſtrabãat.i.ipᷣim tãq; den ſuppłr adõabãt.Cẽtio
ðͤ ↄgꝛatulatõe ⁊ laudatõe ut ſit ſenſus miſtra
bat.i.ſibi pugnãti ⁊ uicẽti ↄgaubãt.⁊ eũ lau
dabãt. de hac uictõia dñi ⁊ miſterio angeloꝝ
ſic dicit Arfᷣ.Quadꝛagita dieꝝ ↄpleto ieiunio
diabolũ cũ ſuis tẽptamtis ſuꝑãs ãgelico ẽ mĩ
ſteꝛio glificatꝰ.edocẽs nos toto uite pñtis tpe
ðᷣlectatões reꝝ tꝑaliſ ðᷣclinãdo mõʒz cũ ſuo pᷣn

cipe pedibꝰnr̃is ſubſternẽ. ⁊ ſic ãgelicis pᷣſidiiſ

ↄmũiꝛi.vñ ⁊ Ber.Deiñ cẽptatõibPꝰſuꝑatis ⁊ lẽ
ptatoꝛe fugato.acceſſer̃t geli ⁊ miſtrabãt ei.
Et tu g ſi uis hr̃e miſteriũ ãgeloꝝ fuge ↄſola
tões ſecłi.⁊ tẽptatõib“ r̃ſiſte dyaboli rẽnnat 2
ſolaꝛi aĩa:tua ĩ alijs.ſi uis ĩ ði mẽoꝛia ðᷣlectaꝛi
vñ ẽt cri.Quãdiu.n.fuit ĩ ↄflictu poſi us.ne
qqᷓ; gelos apꝑere ꝑmiſit. ne.ſ.añ uictoriã ſu
pandũ fugaret. Doſtq; vo illũ ꝑ cũcta ðᷣn cit.
⁊ uictũ fugẽ pᷣcepit tuc ãgeli còlſeqnt᷑ appent.
ut tu diſcaſ ꝙ te quoq; poſt cõfectã ð dyabolo
uictoꝛiaq geli pẽte ſuſcipiẽt plaudẽtes tibi te
q; ſtipatoꝝ mor̃ ubiqʒ cõitãtes ⁊ ĩ oĩibꝰ hõran
tes. Sic ⁊ utiqʒ ⁊ lagaꝝ pꝰ fornacẽ pauꝑtatiſ
ac ſais tociꝰ ꝓrſus ãguſtie ſuſcipiẽtes ad regẽ
ptuler̃t.Et iteꝝ.Angeli agõeʒ xpᷣi ꝓcul aſpitie
bãt.ne nioret eoꝝ pᷣdio ðuiciſſe.⁊ uictoia ſcã
acceſſer̃t ⁊ miſtrabãt ei.ſʒ ꝗd miſtrabãt ſcrip
tura ñ expᷣmit.ſʒ ſatis cꝛedibile ẽ ꝙ mĩſtrabãat
ei aligd ↄmeſtibile ut pᷣni ⁊ miſtri qꝛ legit eſu
rifſe.2 B ñ pp neceſſitatẽ ĩpotẽtie xpi ei miſtꝛa
bãt.ſʒ ad rueꝛẽtiã exhibẽdã ⁊ ꝑꝑ bhonorificẽ
tiã ptatis.ñi.n.dr̃ q adiuuãt.ſʒ ꝙ mĩſtrant. H
Xripᷣ. Pic diligẽtiꝰ attenðõ ⁊ cõſp ce dñm com
medẽtẽ ſolũ circũſttibꝰãgeł.⁊ cõſira bñ oĩa
ie płchꝛa ſt᷑ ualõ ⁊ ðᷣuota.Et q̃ro qd ageli mi
ſtꝛabãt ut pꝰ tòlõgũ ieiuiũ cõmeðꝛet.ðᷣ h eniʒ
ſcript̃a ñ logt. Poſſumꝰ ãt uictõioſũ prudiuʒ
ſic uolumꝰ oꝛdiare.Et ꝗdẽ ſi eꝰ potẽtiã conſi

deꝛemꝰ: potat res q̃s uellz crear̃.?⁊ ꝓ ſue uolũ

tatis arbitꝛio creatas br̃e. Sʒ ñ ĩuẽm hac
potẽtia ꝓ ſe ł diſciplis ſuis uſꝰ fuerit. ꝓ turbis

imonio Vobhis de xp̃o.
[de teſti R xp̃ᷣ

Caplm. xxtiij.

So ulꝰ fuit s duab uicibꝰi młtitudie magna
ð paibꝰpaucis pauit.De diſeipulł àt legimꝰ ꝙ
eo pũte uellebãt ſpicas ꝑꝑ famẽ ⁊? cõedebt.
Silr cũ fatigatꝰ ex itinere ſepᷣbat ſr̃ puteù lo
quẽs cũ ſamaritana ñ dr̃ ꝙ creavit cibos ſʒ ꝙ
mis̃it diſcipłos ĩ citatẽ ad qꝛẽdũ eos. nec ẽ vi
ſile ꝙ ꝑ miraculũ ſibi ꝓpuiret qꝛ miracula: ad
alioꝝ edificatõez ⁊ ĩ pntiapluriũ faciebat. ſʒ
hB ñ eꝛãt aliꝗ niſi ãgeli. Qui ̊ circa G̊ medita
bimur. In mõte nãqʒ illo ũ erat hitatõ boim
2 cibi pati ſʒ à alibi pata cibãia portauer᷑̃t ei
ãgeli nc ↄtigit dteli. Cu.n.abacuch ꝓphᷣa pł
mtũ meſſoꝛibꝰſuis paſſiʒ põtauit eu ãgelꝰami ꝑ
capillos ò iuõa ĩi babilõez ad dàielẽ ut ↄmede
ꝛet ⁊ poſtea ĩ mom̃to euzʒ rpõtauit.ĩmoremuꝛ
SB. ⁊ hũc mõʒz aſſuamꝰ. ⁊ cũ dño thu ĩ ſuo ꝑpꝛã
dio iocũpmuꝛ.ſentiatxqʒ inr̃ ſua excellẽtiſſima
ð hac eadẽ iocũditate atqʒ uictõia. Pie itaq;
2 duote ſic meditemur. Pergũt duo ex àget
dnño ãnuẽte ⁊ in mom̃to fuer̃t corã mre.ac eã
reueꝛent᷑ ſalutãtes ð filij ſui ſtatu ſibi narrãt.
2 modicũ pulmũ ꝙ ſibi ⁊ ioleph pavat.ac pa
nẽ cũ aliis oportunis repõtãt. Revſi ꝗᷓ pant ĩ
plana t᷑a. ⁊æ mſe bndictõʒ ſolẽnit᷑ pagat. Cõſpi
ce h; eũ bũñ in ſinguł q̃ agit ⁊ q fiut. ſedʒ ĩ tra
opoſite ⁊ cõedit ſobrie. Cucũſtãt angeli mini
ſtrates dño ſuo.æ ymnu cãtt ð caticis ſyõ ac
iocudant᷑ ⁊ diẽ feſtũ agũt cũ eo.Sʒ (ſi dici li
cear) pmixtũ⸗ B; feſtã ↄpaſſiõe pmaxima: ꝑpp
quã ⁊ nos plorare ðbemꝰ. Cõſpitiũt.n.euzʒ re
erent᷑.⁊? cõſi ſeꝛantes deũ ac dim ſuũ ⁊ to:iꝰ
mõi creatorẽ.ꝗ dat eſcã omni caꝛm ſic humi
liatũ.⁊ ſuſtentatõe cibi corpał indigentẽ.⁊ cõ
medenteʒ ſic cet᷑os ò ppło mouẽt᷑ cõpaſſione
ſuꝑ eo.Et credo ꝙ ſi corõ affectuoſo ĩ Gq̊ ſtatu
eũ ꝛeſpiceꝛes:⁊ eũ aliq̃tr diligeres.ex ualida
cõpaſſiõe ploares. Tãdẽ ſuſtentarõe cibi per
cepta ⁊ grãrũactõe ꝛeddita:qñs ieſus uolens

ad matꝛez rediꝛe. cepit ò mõte deſcendeꝛe. Cõ

ſpice et᷑ nic bñ eü.quo ſolꝰaadit nudꝰ pedibꝰ
dñs omniuʒz. ⁊ ei uehement᷑ cõpatere ⁊? uade
1 cß eo ſeruiens ſibi in omnibꝰ ſtuaioſe. Oro
Bone ieſu ꝗ duct in o a ſpũ ieiu
o nans qdꝛaginta diebꝰ z noctibꝰ. æ p0
ſtea eſuꝛiens temptatorẽ tuuz ſuꝑaſti
da mihi ieſu miſericoꝛs vtutez abſtinẽtie ⁊ 9
tinentie ieiunare a uitijs ⁊ pctis eſurrire 2 ſui
te iuſticiaʒ ⁊ ut temptatorez meũ immo tem
ptatoꝛes meos mom carnem diabolum deus
tua gratia deus tuo auxilio ualeas ſupaꝛe: ⁊

ga temptatio eſt uita noſtꝛa ⁊ miſia ſuꝑ fraʒ

mem̃to dñe noſtre mßie ac labõis ⁊ da nobiſ
in temptatione non cadere ſed ꝑ tuaʒ tempta

tõòem ſꝑ uinceꝛe ? tandeʒ ab ommbtemptatõ

nibꝰ misicordit᷑ libeꝛari. Amen.
1 Hie Ca. xxiij.
1ta ãt die) pꝰ regreſſũ a deſer o
uenit ieſus ad ioꝛdanem quem o

hannes uidens (ad ſe uenientem))
oſtendit eum digito ? exclamauit bi

„ . —

Dereſtionio Johis ð xpᷣo ac ð pꝛia di

cẽs ( Acce agnꝰ dei:ecce qui tollit pcta mõi.)
Vbi tangit teſtioniũ iohis de xpᷣo dupłr. Dꝛi
mo q; ũ ad eius vam hũanitatẽ ĩ qᷓ ꝓ nobis ĩ
molatus ẽ cũ dr: ecce agnꝰ di.i.a ðo miſſus.

ut hoſtia acceptiſſia ĩmolãdus. Scdᷣo quatuzʒz

ad eiꝰ dinitatẽ cũ ſubdit᷑.ꝗ tollit pcta mõi ꝗa
tollẽ pct᷑a ẽ ppᷣũ ipiꝰdi. Pec ꝗppe ẽ cã q̃ uenit
ut pentis moi pct᷑a ſuſcipiẽs pct᷑i labẽ ⁊ oĩum
mõcẽ ĩ ſe ꝗ uici ñ poſſʒ:abolẽt. Jã uenerat ⁊ ñ
agſcebat ſʒ nũc öᷣmõſtꝛat᷑.Ecce ẽ h̊ quẽ deſy
br auerut priaꝛche.quẽ pᷣnũciauert ꝓphe.quẽ
pᷣſignauit lex.Ecce agnꝰdr̃ ꝗ tollit pct᷑a mõi.
Ac ſi diceret. Ecce ĩnocẽs iter petoꝛes iuſtus
int᷑ pꝛobos.piꝰ int᷑ ĩpios.ĩ quo nulluũ pet᷑z po

tuit iuẽiri:⁊ iõ potẽs ẽ tollẽ pct᷑a mõi.uñ ſicut

agnus oblatꝰẽ ꝓ pct᷑is ppłoꝝ qꝛ ĩ eo ẽ gr̃a ⁊ x
tus purgatiua pctoꝝ. ſpalr ãt int᷑ ceta aĩalia
ᷓ ĩ lege offerri ↄſueuer̃t.xpᷣim agnũ noĩauit qꝛ
lʒ alia aĩalia imolarẽt᷑ ĩ lege.ut bos.nitulꝰca
pꝛa ⁊c.tñ xpᷣs magis ⁊ poti uocat᷑ agnqᷓ; ceta
aia ia ĩmolaticia. Dꝛĩo ꝙ ĩt᷑ oẽs figuꝛas uete
ris teſti agnꝰpaſcał expſſus figuꝛabat xpm ĩ
nocẽtẽ imol andũ qꝛ ille paſcał agnꝰ erat ſine
macula ⁊ ꝑ eius imolatõem f.lij irahel libe
ꝛati ſt᷑ a ᷣuſtute egyptiaca.Sic ⁊ xpᷣs erat ſine

pct᷑o ⁊ ꝑ eiꝰpaſſiõez libᷣati ſumꝰ a fᷣuitute dia

bolica.Et ũ ſolũ ꝑp ĩnocẽtia ſʒ ⁊ ꝑꝑ ſimplicita
tẽ xpᷣs dict ꝰẽ agnqa ſicut agnad uictimã du
ctꝰ ⁊ ñ aꝑuit os ſuum. Seðdo qꝛ lz alia fieꝛẽt
ſacꝛif̃icia ĩ tẽplo certis tipꝛibꝰ.unũ tñ erat quo
tidianũ ĩ quo iugit᷑ unꝰagnꝰmãe ⁊ aliꝰ neſper
offerebat᷑.nec hoc mutabatur unq;: ſed tanq;
pncipale obſeruabat᷑ alia erant ex adiũcto ⁊z
Ipꝛe öðtermĩato. Hoc g iuge ſacriliciũ ꝙ figu
rabat ppetuitatẽ bt᷑itudinis:fiebat de agno.
ſic ⁊ xpᷣs nr̃a ꝑpetua btitudo ẽ.Agnꝰ ẽt dr ab

agnitõe.ſiue ab agnoſcẽdo.qꝛ aguit prem fac

tus ei uſq; ad mortẽ obediẽs ⁊ agnouit mr̃es
curã eius diſcipło ↄmittẽs.Agnns ẽt dr̃ a pie
tate.q̃ toliit pcta mði ñ ſeł tm̃ ſʒ ⁊ quotidie.
vñ Theophilus.Nõ dixit ꝗ tollet ſʒ ꝗ tollit q̃ᷓ
R ſꝑ hoc faciẽte ipo.ñ.n.tunc ſolũ tulit cũ paſ
ſus ẽ.ſʒ ex illo tpᷣre uſq; ad pñs tollit non ſẽꝑ
crucifixus. Unã.n.ꝓ pct᷑is obtulit oblatõem.
ſʒ ſp purgãs ꝑ illã. ¶heo. Tollit.n.pct᷑a.ſa
tiſtaciedo ⁊ lauãdo nos a pct᷑is ĩ ſanguie ſuo.
⁊ pᷣter h̊ dimittẽdo quotidie q̃ facta ſt᷑: ⁊ adiu
uando ne fiãt. ⁊ oĩo libeꝛando.ſ.pducendo ad
uitã.ubi oĩo fieri ñ pnñt.Nõ ſolũ ãt lauit nosi.
qñ ſanguinẽ ðᷣdit ꝓ nobis ł qũ baptizamur in
miſterio paſſionis illius ueꝝẽt quotidie lauat
nos ⁊ ſanguine ſuo cũᷣ eiuſdẽ bte paſſiõis mẽo
ria ad altar̃ rplicat cũ pais ⁊ uini creatura ĩ
lacrm carnis ⁊ ſangninis eius ĩeffabili ſpũs ſã
ctificatõe tranſfert᷑ cuʒ ſct᷑iſſimo eius corꝑe ⁊
ſanguine faciamuꝛ.ꝑꝑ duo vo alioꝝ trium.ſ.
ꝓ dimittẽdo ⁊ adiuuando dicimus ĩ miſſa bis
agnins dei miſerere nobis ꝑꝑ tertium dicimus
da nobis pacẽ.o agne dei agnoſce me miſeꝝ ĩᷣ
ter oues a dextris tuis ponendas ſʒz pᷣus dimit

ſcipuloꝝ uocatõe ⁊ occłta xpᷣi pdicatõe.

te mihi pct᷑a ⁊ offeſas ut ĩ meliꝰ it᷑ tnas oues
agſcas. Scdʒ criſo.ihs nũc ſcdðᷣo pꝰ baptiſmũ
uẽit ad iohẽ duplici de cã. Pria qꝛ ülud erat
baptiſma pnie et ipᷣe eũ cũ młtis baptizauẽat
ut nullꝰ ſuſpicet et putet qm̃ ipᷣe tali ꝓpoſito
et ex eadẽ cã ex q̃ et alij ad iohez et iordanẽ
ueneꝛãt puta ut pct᷑a ↄfeſſurꝰ aut ĩ pnĩã ĩ flũi
ne abluẽdꝰ. Propterea accedit dãs iohi occa
ſiõem corꝛigendi hac ſuſpitiõz qᷓ; iohs per vba
coꝛrexit agnũ ac redẽptorezꝭ uocãdo ab oĩ qð
in toto orbe eꝛat peccato.Etei ĩiducendo ecce
agnꝰ di ecce ꝗ tollit pct᷑a mũdi oẽz hac ꝑemit
ſuſpitõz q eĩ ita puꝛꝰ erat ut alioꝝ pct᷑a abſol
Se et cũcta hũani gũñris pc ta ðler̃ poſſʒ młtõa
gis abſq; oĩ erat ipᷣe ðᷣlicio ⁊ iõ maifeſtuzʒ eſt
qm̃ ñ ut pct᷑a ↄfiteret᷑ ł ĩ pniã ablueret᷑ acceſ
ſit ſʒ ut occaſiõʒ daꝛz iohi loqndi ð ipᷣo.Scõa
cã ut hi ꝗ pᷣora audierãt.certiꝰ ̃cipeꝛẽt q̃ dic
ta eꝛãt ⁊ alia ruꝛſꝰ audiꝛẽt. Un ſbiũgit ( Pic
ẽ de quo dixi) añq; ad bapCʒʒj ueniret( P me
uenitx uir ꝗuirẽs ĩ vtute ⁊ gr̃a ⁊ etate ꝑfecta ¶
ꝗ añ me fct᷑s ẽ Idig ate ((ꝛ por me eꝛat Jet᷑ᷣmi
tate(⁊ ego neſciebã eũ q;ꝛũ ad ꝑſonã deim
natã añ ſuũ a me aduetũ ( Sʒ ut mã feſtet᷑
Iiir ł)i.ipᷣi iſrł( ꝓptea uẽi ego ĩ aq̃ baptizãs)
⁊ pnĩã pᷣdicãs. Jõ ingt deſtũ ⁊ ſolitudinẽ rliꝗ
⁊ ad plãttiẽ ðᷣſcẽdẽs:baptizaꝛe cepi.ut mãiſe
ſtarẽ eũ opło undiq; ad me ↄfiuenti. Totũ eĩ
offm̃ iohiſ ĩ baptizando ⁊ pᷣdicãdo eꝛat odiatũ
ad mãàifeſtatõzʒ xpi ad teſtioniũ ð eo ꝑhibedũ.
uñ fuit ſibi pᷣceptũ a dño ut baptizaret ĩ noĩe
ueturi.⁊ pᷣdicãet eiꝰaduẽtũ.et pꝑaret pplzʒz ad
eũ recipiendũ. Et ferebat iohs de xpᷣo płies te
ſtioniũ ut efficatiꝰ eſſet płries latũ.Deiñ g rur
ſus teſtim ꝑhibet dicens (Quia uidi ſpmſctm
veſcendenteʒ. q̃i)et ve Ccolubã de celo.et mã
ſit gac ſedit(ſr̃ eu)) Eõᷣ fuit qñ iohs eũ baptisa
uit ĩ eo maſit ſpuũſſct᷑s ẽt ex qꝛ ↄceptus ẽ ñſolũ
baptizatꝰ.ĩ alijs vo qnz nenit ⁊ p pct᷑ʒ recedit
Vnñ Caiſ. In xpo ſpũſict᷑s deſcẽdit.? pmanſit
ceteꝝ ĩ hoibꝰ deſcẽdit qaẽ ſʒ ñ ꝑmanz. Qñ eĩ
iraſcimuꝛ.qñ ðᷣrꝛahimꝰ.qñ triſtitiãõ habemꝰ q̃
ducit ad mortẽ.qñ cogitamus ea q̃ carnis ſũt
putamus qr ſpũſſanctus non ꝑmanet in nebis
BGi qñ g boni aliqd cogitamus:ſciamꝰ q ſpũ⸗
ſcts habitat ĩ nobis.Si vo aligd mali:ſignuzʒ
ẽ ꝙ ſpũᷣſſactus r̃ceſſit a nobis.hec Lriᷣ. Quã
diu ſoũs manet icluſus ĩ corꝑe.q;uis coꝛpus il

lud ſit ĩ aqᷓ. bñn põt fluctibꝰ ⁊ undis agitari.nũ

i; tñ ſubmergit.ſʒ ſꝑ ſuꝑnatat ⁊ fluctuat.ſi at
p aliquã ꝑtẽ ſui ꝗqᷓ ſubitret tũc ſpũs exit ⁊ coꝛ
pus ſubmergit᷑ ⁊ ꝑit.Sic illi ꝗ ſunt in aquis
mundi.ac diuitiaꝝ ⁊ deliciaꝝ tꝑꝛaliũ ſi hñt in
cluſum ſoũm ꝑ amoꝛẽ dei ⁊ ꝓpximi.lʒ agitent
a fluctibꝰcẽptationũ ⁊ tribłlationũ nũqᷓ; tñ ſub
merguũt᷑. Ad hoc ãt ut bñ cuſtodiãt ſpum iſtũ
reꝗqrit ꝙ habeant ſenſus clauſos ad trena ⁊
mũdi ölectabilia.qꝛ ĩ uaſe bñ clauſo nũqᷓ; aqͥ̊
intrabit:nec ẽt ꝑ ↄſequens ſpũs de eo exibit.
deinde iteꝝ ſubiungit(⁊ ego neſciebam eũ)

liae Mmnouanionisc⸗
Puelz btiinide
en autſi ſan
mnne poennus d ſeft
litniqtorbegiiſe,
inus baptzet eßſt⸗
ceſin.Qunnz iſe
ſug hoe laf n iliu
ĩhubut ohs cius
rno tſonfcato fum
ertions dalt eccen
timalte iſubtir ue ſn
Ticn cidicty ſcut
lſmn ſi otale i itt
tifloditun Sico th⸗
dactßz Lus giſeige
lauetat uetupf Aug
Peloine ametanisre
retſtneisi na ef
mngieſtae, 0ethein
ſohe leſe uit zn coiͤd
Ba miſt meſ dus
ſitiuſalbaptna i
bl ritp ſubleci gen
ſiſſ ui hiter n ſoo
ſe ſon diöſeetiien
nitliccibeſ ſoii,
Nucl nüſcin) ſif

me.!

Pieſdini uii
ſirdie dipens⸗
RN
ea lee tne

ſeſtueſn ere

Begi ſi biteſ
Drca ſue hireſ⸗
i Nbiaiſiee
ilea atdalcef

loegtͦtiti ngie ee
ſt in woͤndͤr

oi nemins
L nins gi⸗
nles ſeonsferd
ectnconnnn
amter non i en
nonminmt
lepniiſlb

t. An ſbugitſ Di
h3 neneſwne
ra detare pfecta
npor me eral)eint
lij ad pſona deimi
(G lit maͤleſtet
goieq baptizie)
? ſolitudine flig
ꝛe cepiut maͤſ⸗
fluenti⸗Totü ei
cuͦdo eꝛat ödiat
iü d eo phibeau.
aptizaret i noie
t pparet pplz ad
de po plieste
latü Dein grur
nia uidi ſpmſcem
bä e celo.et mo
Uiohs eü bapftiza
eoceptus e ſſol
ſit ?1 ppctz recedit
eſcẽdite penſit
zñpmanz⸗Ajn ei
riſtrii babem q
is ea q carnis ſüt
omanet in nedis
usrſciam n ſpit
ligd mali: ſignngz
eec Lriß. Auz
de Snis conpll
unds Agitani e.

Pꝛime partis

Fm Cri.neſciebat eũ facialr anteq; ad baptiſ

mum uenizet qꝛ extra prÄfnam domũ ĩ deſerto
ouerſatus ꝑſonalr eum añ tpᷣs quo uẽit ad ioꝛ
danẽ non nouerat lʒ nouiſſʒ dnim xpᷣm natum
de uir gine qui in ſpũſancto baptizar̃᷑ dẽbat: ſʒ
cum xpᷣs pnftialłr acceſſit ad baptiſmũ diuina
Fuelatione nouit eum quẽ pꝛius facialr nò no
uerat. Aug.ãt ̃feꝛt: neſciebã ad pt᷑atẽ excellẽ
tie in baptiſmo. qu xpᷣs ſibi rtiuit ac ꝑ ſeipᷣm
exercẽ ⁊ nõ alt᷑i ↄmittẽ uoluit:gꝗa neſciebat ꝙ;
hãc excellẽtiam in baptiʒãdo ſibi retiner̃t.vñ
poſtea ſubdit᷑.h̊ ẽ ꝙ baptiʒat.ſ.ſolus quantuzʒ
ad iſtam excellẽtiã. Ubi notandũ ꝙ votentia
baptizandi multiplex ẽ, pꝛima ẽ auctõitatis q;
ðᷣus nullicõicauit nec cõicar̃ potuit.ſicut nec
potẽtiaz cꝛeandi.ſᷣa ẽ ſubauctoꝛitatis qᷓ; potn
it dare ſᷣm męr̃m.ſqʒ noluit:ſʒ alij dicunt ꝙ nõ
potuit aꝛ ĩplicat potẽtiam cꝛeandi.ſ.gramter
tia ẽ innouationis qᷓ; dar̃ potuit: nam poſſʒ ðꝰ
ſi uellz ꝙ baptiſmus daꝛetur in nomine ſancti
Perꝛi aut ſctci Pauli ſʒ q̊ noluit:ne ſoẽ in ho
mine põemus.⁊ ne fiẽt ſciſma.⁊ tot eſſẽt bap
tiſmi quot baptiſte. Quaꝛta ẽ excellẽtie puta
ꝙ unus baotizet efficacius alio: ẽt nemim ẽ
ↄceſſum. Quinta ẽ iſtõnis quã habuit vxpᷣs ſo
lns ꝗ hoc ſacr̃m ĩſtituit.Sexta ẽ pᷣparationis
q; habuit Johs: cuius baptiſmꝰerat q̃dã pᷣpa
ratio ⁊ ſignificatio futuri. Sepꝑtiĩa eſt miĩſterij
extioꝛis.q; ᷣdit eccłe miſtris. Neſciebat ꝗᷓ eũ
tamalte tãſubtilr:quẽ ſpũ ᷣo ðᷣſcẽdẽte coguit.
Tũc.n.didicit ꝙ ſicut alioꝝ ſacr̃oꝝ ſic ?⁊ bapꝰ
tiſmi ſui põtatẽ dñs ẽt ſibi ꝛetẽtuꝛus:⁊ nulli
eàâ ᷣuo datuꝛꝰ. Sic rpo uẽiẽte ad baptiſmũ
ðdicit ſ̃y Cꝛipᷣ.ꝙ iſte i ꝑſona ille erat quẽ pᷣdi
cauerat uẽtuꝝ ᷣʒ Aug.vo didicit ꝙ hr̃et ĩ ba
ptiſmo ptatẽ auẽtatis ⁊ excellẽtie q; ſibi tine
ret ſiue pñs ĩ ra corpe fiue abſẽs coꝛpe ⁊ pñs
maieſtate.Qð g xpᷣs pratẽ baptiſmi retinẽt B
ie hs neſciuit ſʒ p colũbã didicit. Uñ ſubdit.
Sʒ ꝗ miſit me)ſ.ðus ⁊ tota trinitaſ cui opa
ſt idiuiſa(baptiza᷑ ĩ aq̊ͥ )ñ ĩ ſpũ(ille)ẽt (mi
hi vixit ꝑ ſubiectã cꝛeaturd.ſ.ãgelũ łᷣ iſpiratõ
nẽ (ſr quẽ Jĩter młtos quos baotizabis (uide
ris ) ſpm̃ ði ðᷣſcẽdẽtẽ ¶ ⁊ manẽtẽ ſr̃ eũ in ſigno
uiſibili colube (H)ſolꝰ(ẽ ꝗ baptiʒat auẽtate
⁊ płate(ĩ ſpuſſcto).ſ.ĩ ̃miſſiõʒ pct᷑oꝝ q̃ ẽ peꝛ
ſym̃ſct᷑z ꝙ ẽ ppᷣ ipius ði.ſ.lanar̃ aĩas ꝑ gr̃aʒ
ſpuũſſct᷑i:aliis vo ñ ptatẽ ↄtulit ſʒ miſteriũ cõ

miſit. Miſter.n. miſtrat. ſz xp̃e baptizat qᷓ ꝑx
ſiue a clicis ſiue a laycis ſiue ẽt a młieribꝰ ne
ceſſitate immẽte baptiſm det᷑.ñ tñ iterat᷑. Et
vʒ Bedã ſue br̃tic ſine ſciſmaticſiue facioꝛso

lus qſq; ĩ ↄfeſſiõe ſcte trinitatis baptizet᷑ vʒ ⁊
ñ dʒ ille a catholicis f baptizari ne ↄfeſſio ł in
uocatõ tãti noĩs uidᷣaf ãnullari. Doteſtas q
dẽ a dno ĩ neminẽ trãſit ſʒ mĩſteriũ ĩ bonos ?z
malos. Ne quis gᷓ exhoꝛꝛeat maloꝝ miſteꝛiuʒ
reſpiclat in domini poteſtatem. Ueritas.n.ſa
cramtoꝝ non minnit merito miſtꝛoꝝ. Et ſub
iungit Cego nidi).l.ſpmſcem pᷣdicto mõ ðᷣſcen

apłm. xxitij.

dente ſupeꝛ ieſum (ꝛ teſtimonium peꝛhibut
q⁊ h ẽ filius ði)unicus ñ adoptatꝰ. In quo oñ
dituꝛ ꝗd baptiſta ex hac uiſione ĩtellexeꝛit.ſ.
ꝙ vxpᷣs ẽt filiꝰ õᷣi vus ⁊ nãlis ⁊ ꝑ ↄñs eãdẽ viꝛ
tutem hñ̃ᷣs cũ pr̃e. HPHic teſtat᷑ dei filiũ quem
iã ſuꝑra dixẽat niꝝ:ut ab eo hẽat᷑ utꝛiuſq; na
tur̃ teſtioniũ.Quadriꝑtitũ ãt habuit dñs teſti
monium habuit.n.teſtimõiũ a pphis qꝛ h̊ ẽẽt
xpᷣs: habuit teſtimonium iobannis.Ecce agnꝰ
dei habuit teſtiomuz pr̃is:h eſt filius meus di
lectus:habuit ⁊ teſtioniũ opeꝝ.ſi ñ facio opa
q̃ nemo alius ⁊c. Meditaꝛi h̊ potes qũo dñus
ieſus a iohãne alacꝛiteꝛ ſuſceptus ibi aliãnu
lũ ſubſtitit ⁊ illa cruda heremi cibaria come
dit cum eo.Xu vo abſtans ibideʒ ⁊z aſpiciens
extende manum ſicut mẽdicus : lemoſyna pe
tens inſinua q̃ſi tabefactus famẽ:ſi foꝛte noca
ꝛi meresꝛis ad r fectöem. Candẽ f̃cꝛeatõe ha
bita ⁊ graꝝactione ꝑacta dũs iohi ualefec᷑: æ
ad tpᷣus ab eo diſceſſt. Tũc ãt ſeqᷓns ieſũ.⁊ in
aduẽtu.⁊ ĩ diſceſſu genu flecte iohi öoſculanſ
peõs eiꝰ ac bñdictõeʒ petẽs r̃cõmẽda te eidẽ
excellẽs eĩ ⁊ magnꝰ ẽ ualde ipᷣo ẽt dno teſtio
ii oc phibẽte. Oratio.
Die vᷣus agnus di filiꝰ pr̃is.ꝗ tolł pec
d Icata mõi.ꝑ mẽita illi ꝗ B; teſtionio te
oñdit mõo tolle pct᷑a mõi qͥ ori ĩ moo.
Et tu ſct᷑e ichſ ꝗ ondiſti moo tollẽtẽ pct᷑a ſua
p gr̃am tibi data. fac mihi hàc mĩicordiã ut
tollat pcta mea.Tu dðᷣus tol: pet᷑a mi tu ami
ce eius dicis.hic tollit pcta mũdi.ecce añ uos
onuſtꝰ pct᷑is mũdi. ꝓbate mihi ĩ me tu actum
tuũ ⁊ tu dem̃ tuũ.tu.n.magnꝰdũs ⁊ tu magnꝰ
coꝛã dño ꝗ ẽ iet᷑nã mipicõs ⁊ ſr̃ oĩa bñdictꝰdᷣꝰ
ſe teſtimonio Joh̃is de xpᷣo ac de pꝛima di
ipuloꝝ uocatione ⁊ occulta xpᷣi pdicatõe.
Lapłm. xxiiii.
Dhuc ãt ieſu ĩ ꝑtibꝰ illis manente¶
alt᷑a). i.q̃dã alia ſen una (die) que
ad heſternã ñi refert᷑.ũ.n.ſꝑ r̃ſpecti
ne ponituz (iteꝝ ſtabat iohs Jiuxta
iordanem ĩmobilis in culmine perfectéis nec
flectens ſe a ꝛectitudine ueritatis tanq; para
tus ad exeꝛcendum officium ſuum teſtifican
do de xpᷣo ac baptizando ⁊ docendo ⁊ omnes
ad ſe uenientes de ipo inſtruendo. ſupra qui
dem perhibuit teſtimoniuz de xpo ad turbas
hG; vo ad diſcipulos(t)ſtabant cum eo ex di
ſcipulis eius duo fiꝛmiteꝛ inheꝛentes eius ma
giſterio quoꝝ unꝰ andreas memoratur ſed al
terius quia inſũgnum non erat nomen tacet᷑.
Unñ ſicut ſtephanus eſt pꝛimus martyr pꝰxpᷣʒ
ita ⁊ andreas eſt pꝛimus xpᷣianꝰ ⁊ ſimiliter
muis xpᷣi diſcipulus qꝛ de duobus pꝛimo adhe
ꝛentibus pꝛincipalis extitit ? pꝛius. Quidã ta
men dicunt ꝙ alter duoruʒ fuit iohannes euö
geliſta quia modus eſt ſcribentium tacer lau
dem pꝛopꝛiam uel ſaltem loqui de ſe tanquaz
de alio ad uitandam arrogantid. ¶(Et Juidir
Johannes (ielum ambulantem ) tãq; i ſlalute

₰

Deteſtionio Yodᷣis ð xpᷣo ac ð pꝛĩa di

nr̃a ꝓpcurada ꝓficiſcẽtè iuxta ioꝛdanẽ.ſ.ꝓpe
locũ ubi iohs ſtabat.qꝛ ihj̊s poſtq; a iohe e ba
ptiʒatus ad tpᷣs ppe locũ illũ morabat᷑ 2 fac
tꝰ ẽ iohi failiaris.ut ſic iohes frequẽt᷑ teſtioni
uz i ſui pnñtia diceꝛz ⁊ ſic x-pᷣus ab alijs cogno
ſcẽt. In quno commendat᷑ iohannis conſtan
tia.quia nõ una die nec ſemel tm̃ ſed pluribꝰ
diebus ⁊ multotiens xpᷣo phibebat teſtioniũ
Unde ſubditur eius teſtionium iteꝛato factũ
quia cuʒ uideꝛet ihm (oixit.Ecce agnꝰ dei))
Ecce neruex qui ſequend eſt ſicut dux gꝛeg.
¶ Bꝛeuiter repetit euangeliſta teſtimonium
quod fueꝛat ſuperius dictũ ⁊ ideo obmittit re
ſiduum quod ſupꝛa dictuʒz eſt. ſ.qui tolłlit pec
cata mundi. Sicut fupra eſt habituz per io
bannem pꝛedicator euangelij deſignatu: et ꝑ
bhoc quod dicituꝛ hic ſtabat ⁊ uidit ieſuz am
bulantem ⁊ dixit ecce agnus dei:ſignificataꝛ?
quod predicator euangelij debet eſſe con tãs
un predicatione uerbi dei.æ diligenter cõſide
rare proceſſum uite xpᷣi.⁊ non ſolũ conſideꝛa
ze ſed etiaz pꝛedicaꝛe.Et audiẽtes debent de
uote recipere talem predicationez. 2 dominꝰ
Jeſus ad tales conuertituꝛ per clementiam.
⁊ ꝛecipit per gratiaʒ ⁊ eos inſtꝛuit de neceſſa
rijs ad ſalutem. Unde ſubdituꝛ fructus teſtio
nij. ((Et audiẽtes)illi((duo diſcipulicꝛedi
derunt magiſtro loquenti ac commẽdanti ie
ſum. ⁊ de eo teſtimoniũ perhihenti ⁊ (ſecuti
ſunt Jeſum) ad uerbuʒ iohannis ut potius il
lum auduent quam iohannem. gaudentes ſe
tandem inueniſſe ülum. de quo totiens iohã
nem audieꝛant loquentem. Relinquentes io
hannem ſecuti ſunt non tantum paſſibꝰ pedũ
led etiam deuotione fidei ⁊ imitatione operũ
eæum quem ippius teſtimonio cognouerunt. ipiꝰ
quoq; iohannis eſſe magiſtꝛum. deſiderantes
ei adheꝛere ⁊? eius doctrinam audire. Admira
re ſimplicem ⁊ humilem ⁊ facilem diſcipuloꝝ
uocationem ſine omni obmiſſ one ⁊ perſcꝛuta
tione factaz. Benignus autem dominus ſtiẽs
eoꝛum ⁊ omnium ſalutem (conuerſus ad eos
ex ſua benignirate.qui ſemper cõuertitur ad
eos)qui ad ſe conueꝛtentur:⁊ recipit uenien
tes nidenſq; oculis miſericoꝛdie ⁊ bẽignitatis
eos ſe ſequentes ut daret eis de ſe fibuciam ⁊
audaciam (dixit eis.Quid queritis) Nuaſi di
ceret paꝛatusiſum ad ueſtram noluntatem.
Non dicit quem queritis.quia de peꝛſona illu
minati per ioheʒ erant ſed dicit quid queritis
quia ſciuit ꝙ de ſalute aligd diſcere querebãt
Nec petijt hoc ex ignorantia ut aliqd diſcat:
ſed ut per interrogationem magis familiares
faciat: ⁊ ut ex eoꝛum reſponſione conueniẽtiꝰ
eos dirigat.ꝙ dominus ad eos conuertitur qðᷣ
eos ̃ᷣſpicit ⁊ cum eis loquituꝛ. clementie ⁊ bo
ne uoluntatis eſt iudicium. ſciebat enim quo
affectu ſequebantuꝛ euzʒ. An quo datur nobis
intelligi.quod omnibus qui chꝛiſtum ſequi in
cipiunt puꝛo coꝛde dat ſiduciam ⁊ ſpem miſe

ſcipuloꝝ uocatõe ⁊ occłta xpᷣi pᷣdicatòe.

ricordie ⁊ ao eos ſe conuertit nt opem miſeri
coꝛdie ſue eis impendat. Unde ꝛiſoſtomus.
PVinc erudimur.quia cum nos bene uelle in
ceperimns tũc multas dat nobis ſalutis occa
ſiones. vnde ? Iheophilus. Uide autem quõ
ſequẽtibus ſe dominus conuertit facieʒ ⁊ reſ
pexit quia niſi peꝛ bonam operationem ipſuzʒ
ſecutus fueris: ad uiſionem aciei eius nunqᷓ;
pertingens neqʒ ad domum eius poteris puẽi
re.(Qui dixerunt ei. Rabbi ſcilicʒ magiſteꝛ
Cubi habitas) Quaſi dicerent: magiſterium
tuum ⁊ doctrinam tuaʒ querimus. Ecce pau
cis uolnntatem ſuam ⁊ cur eum ſequerentur
inſinuat ſapienti enim multa ex paucis inno
teſcũt. Ubi habitas. Quaſi dicerẽt. Ubi eſt
hoſpitium tuum: ubi tanquam tranſeunt con
uerſariſ.òe hoſpitiolo querunt.nõ de domo
eius unam non habebat:quia filius hominis
non habebat ubi caput ſuum reclinaret. Ni
hil habuit dominus in terra preter unicum ti
tuluʒ Dil ati: ⁊ nobis plures tituli non ſuffici
unt. Moraliter chriſtum interrogant.ubi ha
bitas:quaſi uellent ſcire qualeſ debẽt eſſe ho
mines:qui digmi ſunt ut xpᷣs in eis habitet:ut
exemplo eorum ſe tales exhibeant in quibus
habitare uelit. Miſtice autem delectabilis ẽ
iſta qſtio.ↄtẽplãtiũ lucẽ ĩ q̃ deus hĩtat.unde
pſal niſta.Domine dilexi decoreʒ domus tue
7 iocum habitationis glorie. Querebãt ergo
habitationem eius ſicuti ſtudioſi diſcipuli: ut
poſſent ad eum frequenter uenire ⁊ cũ eo fre
quenteꝛ loequi.⁊ ab eo inſtrui.vnde beda. No
lebant tranſitõie magiſterio ueritatis perfrui
ſed manſionem querebant ut plenius ab eo
poſſent inſtrui.Sed nos quotiens incarnatio
nis xppᷣi trâſitũ ad mètẽ reducimꝰ: ſolicito cor
ð eũ rogemꝰ. ut màſioms et᷑ne habitatõeʒ no
bis digne ur oſtendere. ote uero liberali
ter condeſcendens eorum petitioni reſpondit
eis. (Aeniente ⁊ uidete). ¶ Uenite teſti
monio iohannis ab onere legiſ ad fontes gra
tie ⁊? uidete reuelata fide tandẽ uiſuri ſpecie
quaſi diceret ſecundum Alchuinum. Pabita
culum meum explicaꝛi non poteſt ſermone.
ſed opere demonſtratuꝛ. Hemte ergo creden
do et bñ operando:et uidete intelligẽdo.uel
ſecundum Originem.ꝑ hoc quod dicit uẽite
ad actionem inuitat.ꝑ hoc autem ꝙ dicit ui
dete ad contẽplationẽ. Non dixit in illo uł in
illo loco habito.quod ſi dixiſſet.potius Llocum
oſtendere quam eos inuitare uideretur. Et
duxit eos ad domum in qua tunc in partibus
illis ſe ꝛeducebat: quia proprium habitacu
lum non habebat((⁊ manlerunt ibi apud eum
die illo) hoc eſt diei illins reſiduo.⁊ ſequentis
ſue noctis ſpacio:audientes uerba uite ab eo.
Dicit autem die quia ubi eſt Chꝛiſtus lux
uirtutum et ſol iuſticie:ibi nulle tenebꝛe poſ
ſunt eſſe.O quãbeatã diẽ.⁊ q;eatã noctẽ du
ꝓeruntaudientes ? uidentes eum.quẽ multi

*

inaemus t um eo hahn
untgminufuennn
einſaſieit allcunn
narebiu;ni naene
Onen peccgtorqſeclmis,
oclcliheubitpe bebltet
Ueran penſtenriaz un nos⸗
ſogenmsei ſlicko cerce
ſonis cterne nobis ignet
ſecum hiditnefzciatincu
babitam, der ecimam et
Uli ciſciorli tiſe dſeruan
Verat bora ipd igendi
etiam ſelegen ſigificn
damni, Venerat teng un
loſen gue a jndeis ipen
ſen Secici (nio. ſ⸗
frnßnſean ſirigv⸗
NGenalnlttiiti wee
aiRhaniſtai iu
z d anliti ihn n.
ani ve
eentreten
nt ſuiaitnize
lig.löinentei
teſſteriſeühfeffnine

ndelectabilis
eus hitat, unde
rez domus tue
Nuerebat ergo
bſichſcipuli:ut
nre 2 cu eo fre
nde beda. lo
ritatis perfrui
plenius ab eo
ens incarnatio
no: ſolicito cor
babitatoez no
bſe ueroliberali
titioni reſpondit
Uenite teli
lſad fontez gya
e uilun ſoecie
uinum. Dabita
oteſt ſermone.
te ergo creden
ntelligedo. uel
od dſcit neite
tem dicit ui
ixin in ülo ulin
et. votius ocum
gideretur, 4
tunc in oc ili
pprium habilocu
umn it gpucd eum

ſiduo.? anemis

nerba uit beo⸗

Pꝛime partis .

nidere ⁊ audiꝛe uolentes nõ uiderunt necq; au
dierunt.ꝗs ẽ qui nobis:que audierunt a domi

no. Edificemus ergo ⁊ nos in coꝛde noſtro ubi
habitet et in nobiſmetipſis faciamus domnm
quo ueniat ⁊ nobis colloquatur ⁊ nos doceat
(Voꝛa aũt erat quañ decima).i.prope ueſ
perã. Abi ĩſinuat cõmendatõem xpi æ diſcipu
lorũ hora ei decia ẽ ĩ occaſu diei ex qno ⁊ xpᷣs
cõmen ſat᷑ a diligentia: ꝙ tazʒ ſtudioſus ad do
cendũ fuit ꝙ nec ꝓpter temporis tarditatẽ eos
docere diſtulit ⁊ diſcipuli cõmendant᷑ a feꝛuo
re audiendi xpᷣm.qꝛ q;uis taꝛde eſſet.⁊ aohuc
forte ieiunarẽt.nõ tamẽ ꝛetaꝛdabant a ſ equẽ
do eũ.⁊ cũ hora ueſpertia ſoleant hoĩes reueꝛ
ti ad domicilia ꝓpria tamen omnibus dimiſis
manſerunt cũ eo uſq; in craſtinũ: deſydeꝛio au
diendi ipm. Secũdũ Criſo. Pinc docemurioẽ
tpᷣs poneꝛe ad diuinam auditionem qꝛ oẽ tem

pus ad eã àptũ ẽ 7 nullum itganeum. vnde æ

theophilus.Non fruſtra tempus notauit euan
geliſta nt tam doctores qᷓ; diſcipulos erudiret
ꝙ doctrina ppter tempus nonẽ ptermittenda
Pec theoppilus.hoꝛum igit᷑ exemplo nullam
horã pteꝛmittam. ad diſponendũ nos ut xpᷣm
ꝛecipiamus ⁊ cum eo habitemus.qr neſcimus
quando dominus ſiue in nocte ſiue in mane ſi
ue in ſeꝛo ſi ie in gallicantu uenruꝛus ſit iuxta
mare buiꝰ mũdi iudicare ? damnare amaꝛitu
