impone ualitudinem ⁊ inbecillitateʒ nocato
⁊ deſidiam.gloꝛiari in ocio ambitio eſt. Ani
malia quedam inuenui poſſunt: que ueſtigia
circa ipſum confundunt cubile: ideʒ tibi faci
endum eſt.alioquin ñ deerunt qui pꝛeſequan
tuꝛ.Optimuʒ eſt non iactaꝛe ocium ſuum YI
le ſe abſcondit:ille clauſus eſt:ille multis.an
nis non tranſit domus ſue limen. Conuocat
turbam ꝗſquis ocio ſuo aliquam fabulam in
poſuit.cu ſeceſſe:is nõ eſt hoc agendũ ut ð te
homines loquantur.ſed ut ipſe tecum loqua
ris.Quid in ocio facis. Ulcus meum caro.
Si oſtendeꝛem tibi pedem turgiduz liuendã
manuʒ ac contracti cruris aridos neruos peꝛ
mitteres me uno loco iacer̃ ⁊ foueꝛe moꝛbũ.
maius malu ẽ hoc quod non poſſuʒ tibi oſtẽ
dere. Nolo me laudes.nolo dicas. O ma gnũ
uiruzʒ cõtempſit omnia. ⁊ damnatis hbumana
nite furoꝛibꝰfugit. Nihil damnaui niſi me nõ
eſt quod pꝛoficiẽdi cauſa uenire ad me uelis
Erras qui hinc auxilij aligd ſperas nõ medi
ceſʒ eger hic habitat.Mlo illa cuz diſceſſe
ris dicas.Ego iſtum beatum bominem puta
bã ⁊ eꝛuditũ. Erexerã aures deſtitutꝰ ſũ. Nil
uidi nil audiui quod ↄcupiſceꝛem ad quod re
uertere?. Gi hec ſentis. ſi hec loqueris ali
quid per pꝛofectum eſt. Malo ignoſcas ocio
meo quam innideas. PDec Seneca. Qratio.

Hemiudti tun conon
ntelen tfimni ginen
Cfonofommua bieus paln
ſſtcers ornentis oium
fehillonset imaias
Pcelt aris eiumun a
dusaizciantbus inent
Abentanchscfdeſt n
W ſe ecwacher cdeſn
elammesclewlunds
lice uerda roͤtardmch
lſime overſationisaen
fomni cisctſeynuis
yne ounmi oſtiruit n
ſgleirre ſit neceſſana
noocfice cotient. der
ocz iſtiusofons benen
Aleciqgeliguerbe Cica
Iefonatidu cin:
lnänen ſee⸗
Cla ecanöͤn
uihlitnntes
colleek rſgeei
gelctzjri Ueninerenen
Ppneſcionoͤn Gcreie
ſniſillinenae⸗
2 Aller cocere

Rare

n haberclagt
leiuning T iceo pi
Alumo ge jenne
mo de iennio ⸗
nig ipſa ogto hi⸗
inis ? a ſmniſtris ſcb
ipſa quaſi uolando
in Thobig Bo
et elemofa, J
bus hiimana lan
ult gicit Boetins
pulari rumoꝛe. ſg
nſolum autem in
laus humang eſt
bſconge te i ocio
e. Non inſcbas
voſito tuo nomen
cüllitatez uocato
ambitio eſt. Ani
ſunt one ueſtigia
wile: ͤez tibi faci
funt qun prelequan
ne ocium ſuum I
8 eſt: ille multis. an
limen., Conuocat
iquam fabulam in
hoc agencu utote
ipſe tecum logus
licus meum caro.
turgiduz linenda
grices neruos per
P2 foueꝛe malbi.
on poſſuz ihbieſte
o dicas O mhag
damnatis hunminin
Zamnaui niſime n⸗

venire 40 me helis

iga ſpertsſo
4 ſe li iſccſe

Pꝛime partis.

Dnmine ieſu ypᷣe qui nobis ĩ oĩbus opi
. bus tuis humilitatis exemplũ oſtendi

ſti.ac uanam ⁊ inanem głiam fugere
docuiſti cuſtodi me queſo iĩtus ⁊ foꝛis contra
inſidias ſuperbie. ut nullꝰ pateat locus inimi
cis aĩe mee ⁊ da mihi ut ĩ elemoſina. orõe.ie
iunio.⁊ in cũctis bonis opibus laudeʒ huma
nam ⁊ mũdi fauoꝛem nõ qᷓram ſʒ pure pꝑpꝑ dei
gloꝛiam ⁊ ꝓximi edificatõem ea faciã:nec q&
eis vnq; inaniter głiari pᷣſumã ne meꝛcedeʒ h
recipiens ĩ futuro uera mercede merear eua
cuari et nihilominus penis eternis deputari.
de oꝛatione dominica. Capłm. xxxvij.
Kez ceteꝛa aũut ꝗᷓ de oꝛatione di
cũt or̃o dñica ĩterſerit᷑ qᷓ multis
i ex cãis or̃onibꝰ cet᷑is ancellit ſci
licet auctoꝛitate doctoꝛis.qꝛ ipiꝰ
uatoꝛis oꝛe ꝓlata fuit bꝛeuita
te ſermonis qꝛ facile dicitur ⁊ cito ꝓfert᷑ ſuffi
cientia petitionum quia utriuſq; uite cõtinet
neceſſaria et fecũditate miſteꝛioꝛum qꝛ imen
ſa cõtinet ſacramta.Unde Criſo.Dñs ſub cõ
pendio uerboꝝ foꝛmã oꝛandi tradens diſcipu
lis ⁊ ſũmã ⁊ ſufficientiam omniũ petẽdoꝛũ tũ
beatitudinũ tum donoꝝ oĩʒ videlicet ad uitã
pꝛeſentem ⁊ futurà ꝑtinentiũ cõplectit᷑ ĩ hac
or̃onis foꝛmula bꝛeuis paucitate vᷣboꝛum ſed
ſuſſiciens ↄtinentia oĩum petẽdoꝛũ.omni oro
ne ſpualioꝛis et ſanctioꝛis:ꝗa ex ore altiſſimi
pꝛoceſſit quia petuntur et includuntur q̃ i oĩ
bus alijs oronibus ↄtinent.O q; fidelis hec
⁊ beata nobis or̃o eſt cuiꝰ oꝛdineʒ nobis doc
toꝛ vite ac magiſter celeſtis iĩſtituit.Quã bti
etiam nos eſſe poſſumus.ſi huiꝰ or̃onis domi
nice uerba nõ tantum offõ oꝛis.ſed etiazʒ fide
liſſime ↄuerſationis actu ſeruemus. Hãc ita
q; foꝛmã dũs diſcipulis ſuis ad ſpẽ ſalutis hu
mane oꝛandi ↄſtituit.uniuerſa igit qᷣ fidei ac
ſaluti nr̃e ſũt neceſſaria ĩ hac bꝛeuitate oro
nis dñice cõtinent. Pec Criſ.de ſufficientia
quoq; iſtius or̃onis benedicte ſic dicit Augꝰ.
Quecũq; alia uerba dicamus que affe ctꝰoꝛã
tis foꝛmat nil aliud dicimꝰq; ꝙ in iſta orone
dominica poſitù ẽ.ſi recte et ↄgruẽter oꝛamꝰ
Et ſi ꝑ oĩa pꝛecatiõum ſanctaꝝ uerba diſcur
ras nihil iuẽiens ꝙ ĩ iſta orone dominica nõ
cõtineret. Quiſꝗs aũt id dicit ꝙ ad iſta eud
gelicaʒ pᷣcẽ perunere non poſſu carnalr̃ oꝛat
ꝙ neſcio quõ nõ dicat illicite.qñ renatos dũs
ñ niſi ſpualiter docet oꝛare. Pec Augu. Cipꝛi
anus et de oꝛatõne dñica dicit qð chꝛiſtus in
iſta oꝛatione magiſterio ſuo omnez pᷣcem no
ſtram ſalutari ſermone bꝛeuiauit. Quare au
tem hec oꝛatio t bꝛeuis ẽ ⁊ tã pauca vᷣba cõ
plectit᷑ poſſũt aſſignari ſeptẽ ꝛʒões. Pꝛĩa ut ci
ciꝰ gddiſcatur ſecũda ut melius retineat. ter
tia ut niłꝰde eiꝰignoꝛãtia excuſet᷑ q̃rta ut fre
quentiꝰ dicat᷑.quita ut tedium in dicendo re
moueatur.ſexta ut fiducia cito impetradi tri

Cap.xxxvij

buat᷑.ſeptĩa ut ĩ deuotiõe m̃tis ñ ĩ multiplica
tione uerborũ uirtus oratõis eẽ oſtẽdat᷑.oẽs
ueꝛo petitiones ſub ſeptẽnario nume:o compᷣ
hẽdunt qꝛ ſeptẽnarius ẽ numeꝛus uniueꝛſita
tis ⁊ uniuerſitas oĩʒ ꝛecte deſyderabiliũ ĩ his
compꝛehenditur petitionibus.ideo ꝛationabi
litei oẽs petitões ſhᷣ ſeptẽnaꝛio eſt complexꝰ
PHabet ergo hec oꝛatio dominica octo ꝑtes.pᷣ
ma eſt captatio beniuolentie.quaʒz ſequunt
ſeptem petitõnes. Captatur autem bẽiuolen
tia tripliciter.ex parte rogati quia pr᷑. cuiꝰ fi

lij ſunus pe: fidem. er paate rogantiuʒ oꝛ no

ſteꝛ nobis datus per caritatem ex parte aſſeſ
ſoꝛuʒ rogati quia eſt in celis id eſt in ſanctis
quoꝛũ auxilio eꝛigimur per ſpẽ.Dicamꝰ eꝛgo
Pater) in quẽ credimꝰ (noſteꝛ) quẽ diligi
mus(ꝗ es ĩ celis)ð quibus ſperamus.hec eiĩ
tꝛia faciũt oronẽ dignã.ſ.motꝰfidei caritatis
⁊ ſpei. Ipſe ꝗdeʒ qñs r̃ pr̃ nr tripliciter.ſᷣm
triplex eẽ qð ab eo accepimus.ſcʒ natuf̃ gre
⁊2 glõie.Eſſie natuꝛe dedit nobis ĩ cꝛeatõe.eẽ
gꝛacie ĩ ꝛecreatiõe ſeu r̃demptiõe.⁊ eẽ gloꝛie
ĩ regni comitatõe.Dicit᷑ gẽ pr̃᷑ oim generalit
rõe creatõnis.ſʒ fidelium ſpaliteꝛ rõne adop
tõnis.nomie aũt patꝛis itelligit᷑ hic tota tꝛini
tas ſcʒ pr̃ ⁊ filius ⁊ ſpuůs ſanctus. O quãta fi
ducia ⁊ fiducial audacia quõ factuꝛa facto
rẽ. creatura creatoꝛem. hõ deum patrem au
deat nũcupare. Quis unq; auſus eſt iĩ ueteꝛi
lege talia pſumere. Nemo utiq;.qꝛ ᷣm gloſã
deus antiquis ut ſᷣuis dicebat dũſ nunc dicit᷑
pr̃ cui non timoꝛe ſʒ amore fuimus. Unde ⁊
Augꝰ. Nunq; inuenit pceptũ pplo iſꝛa hel. ut
diceret pr̃ nr̃.ſʒ ẽ eis inſinuatꝰtanq; dũs ſᷣuis
Nos uero 8 ſanguinẽ dñi ieſu.filij adoptõnis
effecti.confidenter clamamus. Abba pater
Et iteꝝ.Quo nomiĩe ⁊ caritas excitat.QAuid
eĩ caꝛius fil ijs eſſe debet quã pateꝛ ⁊ ſupplex
affectus cũ hoĩs dicũt pr᷑ nr.Et qdã pᷣſumptõ
ĩpetrãdi qᷓ; petituri ſumꝰ.Quid.n.ñ det iaʒ fi
lijs petẽtibꝰ.cũ hoc ipſe ante dederit.ut filij
eſſẽt. oſtremo qnta cura aĩm tãgit.ut ꝗ di
cit pr̃ ir̃ tato pr̃e ũ ſu ĩdignus.Admonẽt᷑ hic
ẽt dĩtes uel genere nobiles ʒ ſeculũ.cũ xpᷣia
ni fci fuerit.non ſuꝑbire aduerſꝰ pauperes et
ignobiles.qm ſimul dicũt pr̃ nr̃.qð nõ pñt ue
re ac pie diceꝛe niñ ſe fratres eſſe cognolcãt.
Ppec Augu. Unde ⁊ Criſ. Quata domini cir
ca nos d ectio quãta mia eins ⁊ pietas.que
nobis tante gratie munus ĩdulſit. ut licenter
dominum ac deum noſtrum ſerui patrem di
cere audeamus quo uocabulo non iam tan
tum ſeruos ſed etiaʒ filios nos dei eſſe demõ
ſtrat.quia eꝛgo tanti muneris gꝛatiam conſe
cuti ſumus quaſi filij dei agere ⁊ conuerſaꝛi
debemus ut id nos eſſe quod dicimur ſpirita
li actu probemus ne aliteꝛ agentes quã di fi
lios conuenit ꝛei ſub uſurpatione tanti nomi
nis teneamuꝛ. Docet autem et geneꝛalem ꝓ
fꝛatꝛibus faceꝛe oꝛationez. non enim dicit pa

Dẽ oꝛatione

ter meus.ſʒ pr̃ rr̃.ut ꝓ cõuni ſczʒ coꝛpoꝛe pc=

fudas.⁊ ubiq; nõ tã ꝓpꝛia cõmoda qᷓ; pximoꝝ
ꝛequiras.Ab hoc autẽ ⁊ inimiticias ĩteremit
⁊ ſupeꝛbiaʒ repꝛimit.⁊ iuidiam ꝛepellit.⁊ ma
tꝛem bonoꝛum ommum caꝛitatem intꝛoducit

7 humanarum reꝛuz inequalitatẽ prorſus ex

cludit ⁊ mutuazʒ regis cum paupere equalita
teʒ honoꝛis oſtendit ſi tamen ĩ maximis ⁊ ad
eteꝛnaʒ gloꝛiam neceſſa:ijs cõmunione ſocie
muꝛ. Qunctis eniz unam arq; eandem nobili
tatem donauit deus cum dignatus eſt omniũ
pateꝛ uocari. Pec Cri. admõemur hic ad fr
nam unionem ⁊ dilectionẽ ſicut gẽiti ab uno
patre celeſti per gratiam ab uno etiaʒ teꝛrẽo
per naturaʒ plaſmato ⁊ creato a ſũmo patre
celeſti.om̃s etiam de eodem luto formati.ne
ſcimus el ati quaſi alij alijs claꝛioꝛibus ſit or
ti natalibus. Der celos autez intelligunt᷑ ſãc
ti ⁊ iuſti.qui templum dei ſunt.quia in eis tã
qᷓ; in templo ſuo deus habitat. Naz licet deꝰ
ſit in omnibus per diuinitatis preſentiaʒ ẽ ta
men ſpeciali modo ĩ iuſtis ꝑ inhabitantẽ gra
tiaʒ ⁊ ſpecialiſſime excellentia eius relucet ĩ
beatis peꝛ gloꝛiaʒ. Unde Aug. Recte intelli
gitur ꝙ dictum eſt. pater noſter ꝗ es ĩ celis.ĩ
coꝛdibns iuſtoꝛum eſſe dictũ tãq; ĩ templo ſã

cto ſuo.Simul etiam ut ꝗ orat.ĩ ſe quoq; ip

ſo uelit habitaꝛe quẽ ĩuocat. Et cũ hoc affec
tat teneat iuſticiaʒ.quo munere inuitat ad ĩ
habitandum animum deꝰ. Pec Augnſ. Ul ꝗ
es ĩ celis.i.in ſecꝛeto tue maieſtatis.q adhuc
celat nobis ſʒ illud yſaie.uere tu es deus ab
ſcõditus in quo admonemur ⁊ ſãctos imitari
in cõuerſatõne. ac ſecreta ⁊? abſcondita pete
re Ul i celis id eſt in illa celeſti regõe eteꝛne
beatitudinis:ut cõmoratõnẽ uite pñtis uelut
peregrinam et a patre noſtꝛo nos ſeperanteʒ
hoꝛrentes ad ꝛegionem in qua pr̃eʒ nr̃m com
moꝛaꝛi fatemuꝛ.ſummo ðſydeꝛio propeꝛemuſ
? ad illam tàq; ad patꝛiam totam noſtraz ĩtẽ
tionem figamus. Admonemuꝛ etiam ut nihil
admittamus eiuſmodi quõ hereditate pater
na nos pꝛiuet. Et peꝛ hoc quod dicitur eſſe ĩ
celis.non excluditur.quin ſit ubiq; ⁊ in omni
bus locis.q;uis eniʒ ubiq; ſit totus eſſẽtialit
pꝛeſentialiter et potentialiter tamen dicit de
co ꝗ es ĩ celis ut innuat ꝙ celeſtis pater cele
ſtes uult habere filios ⁊ iõ(ut ait Cꝛiſoſtomꝰ
Jerubeſcãt ſe teꝛrẽis ꝛebus ſubſterneꝛe ꝗ pr̃ẽ
habent in celis. Itẽ ut orantes celeſtia peta
mus.⁊ ut in celis hereditateʒ filioꝛum dei co
gitemus. Itez quia in celis magis relucʒ ſue
diuine operatiõis poteſtas ⁊ uirtus precipue
⁊ potius dicitur eſſe ibi qᷓ; alibi.ſicut anima
ubiq; eſt in corpore.intẽſius tñ dr eſſe ĩ corð
uel ſm alios etià dicitur eſſe in capite. qr ibi
nobiles ſue opatõnes magis uident᷑ appaꝛere
Jaã nunc q̃ ſint appetẽda uideamus. Drimuz
aut oĩm ꝗᷓ petũt hoc ẽ(Sãctificet᷑ nom̃ tuũ))
ii,:nomẽ tuu ꝙ i ſe ⁊ ſemꝑ uenerabile ẽ ⁊ ſãc

dominica.

tũ.glorificet᷑ ac ſãctũ ⁊ celebre ſit ⁊ oſtẽdat
in nobis ⁊ i corde credẽdo ⁊ amãdo et in ore
laudãdo ⁊ pᷣdicado ⁊ ĩ oꝑe bene niuẽdo.ut.ſ
in nr̃a uita ⁊ ↄuerſatõe ſpirituali ſanctꝰappa
reas. Ita ergo dicitur ſactificari ſicut clarifi
cari ? magmificari:nõ ĩ ſe ſʒ ĩ nobis nõ.n.pe
timus ꝙ aliqua ſanctitas ei ð nouo accꝛeſcat
qꝛ B ẽ ipoſſibile.ſʒ ꝙ ſanctitas q̃ eternaliteꝛ ĩ
eſt:reluceat ãpliꝰ ĩ creaturis.ac pᷣmo ⁊ pᷣnci
paliter querat ĩ oꝑibus humanis.ut ᷣm apłʒ
oĩa ĩ gloꝛiã ði faciamꝰ. Uñn Cꝛiſoſt. digna pꝛ
ſus eius ꝗ deũ pr̃em appellauit oratio.nihil
omnino pꝛius qᷓ; ꝓ illius gloria ſi upplicare. Di
gnaꝛe inquit in tã muda nos ↄueꝛſatõe ſeꝛuar
ut ꝑ nos cũcti te omnino glorificẽt. Sicut.n.
cũ quis celi plłchꝛitudinẽ aſpicit dicit glõia ti
bi deus.ſic etia cũ aſpicit qalicuius uitutẽ.qꝛ
hõis uirtus multomagis q celũ gloꝛificat uũ
hec criſoſt.Uel nomẽ tuu.ſ.pateꝛnitatis quo
diceris pater ſanctificetur.ideſt confirmetur
in nobis per perſeueꝛantiam ⁊ ſtabilitatem.
ne a ſanctificatiõe nominis ĩ aliquo diſcꝛepe
mꝰ.ſʒ pr̃is nomẽ ĩ nobis tãqᷓ; ĩ filijſ uita ⁊ mo
ꝛibꝰ oſtẽdamꝰ.ut nũqᷓ; ꝑ peccatũ a filiationis
gratia ſeparemur. uel a nobis gr̃a ſeparetur.
filiationis ſed filij tui ꝑ gatiam ſemꝑ manea
mus.ut ueꝛe ſimus filij tui.quoꝝ tu pr eſſe di
gnaꝛis. Uel nomen tuu.i.noticia tua ſanctifi
cetur.i.cõfirmetur in nobis per uerã fidẽ.ut
tu deus qui in te ſanctus es ſanctus habeaꝛiſ
ab hominibus ⁊ ita omnibus innoteſcaris ut
nõ exiſtement aliꝗd ſatius quod magis tieãt
offendere. æ cõ diligentius ſtudeãt honorær̃.
Deinde ſequit᷑ ſecuùda petitio( Aduẽiat regnũ
tuum) ſ.eccleſie.i.manifeſtet᷑ hõibꝰ. ut tu g
nuc regnas ſemꝑq; regnaſti ĩ terris, ab homi
nibus ignorãtibꝰ regnare ꝑcipiaris et cognoſ
caꝛis quibꝰregnũ dei qᷓ;uis nuũqᷓ; diſcedat de t᷑
ris: tam abſẽs eſt.ſicut lux pñs abeſt cecis:⁊=
oculos claudemibꝰ.Uel adueniat regnu tuũ
ſcʒ gr̃e quo quottidie regnas ĩ ſãctis fit cũ
diaboli impeꝛio ꝑ extinctioõezʒ uitioꝝ de coꝛdi
bus ñis pulſo.tu ĩ nobis ꝑ uirtutũ fꝛa glãtiaz
icipias dominari.ut non ꝛegnet diabolus aut
mudus uel caꝛnalis affectus ſeu ullũ pcũz in
nobis ſed tu ſolꝰ ſine illis. Ael aduẽiat ꝛegnũ
tuũ ſcʒ gloꝛie.qdᷣ pᷣſtituto tpe oĩbꝰ eſt pfectis
ac di filijs gnãlit᷑ repꝛomiſſũ. Ubi ðſyderium
noſtꝛu ad futurũ regnuʒ excitamꝰ ut nobis et
ad nos ueniat et ĩ eo ꝛegnare mereamur. lã
uelimꝰ nolimꝰutiq; adueniet.⁊ utinam patos
inueniat. VUnde Cꝛiſo.hoc quoqʒ gꝛatiſſimi
omnino ſerui ẽ neqʒ ĩheꝛere pñtibuſ neqʒ ma
gnũ aliꝗd ea q uident putaꝛe. ſed ad patrem
ſꝑ urgeꝛi ſꝑq; ĩ futura geſtue.Quod ceꝛte de
optima oritur oſcia.⁊ mente teꝝꝛenis omnibꝰ
exuta.Qui eni iſto amoꝛe ſuccendituꝛ ⁊ hoc
habet deſydeꝛium neque huius opibus et be
nignis ĩflaꝛi poteꝛit neque aduerſis.⁊ triſtibꝰ
bumiliaꝛi ſed tanquã in ipſo celo habitans ⁊

z ruptet alans
goci bonns ſois on neil
ſorreſſtar ſpnnn rc
Inogonis oisocin
lgt ne ecpe inhien
leiſccicthrian ſuper
Cun Vgons ceieſt ua
Cnithomitasncdnerien
Ge modeſtaiuadeia⸗
iſericordia nmoris⸗
ſycere on noſet ſacnn
fonibuspace tenere d⸗
lreanre i lope⸗
loe poni weponene
Mlt cntni eig itye
cnicleins foniter ae fe
deebrͤe Thoncrecena
ſenortiſftmi la cof

ic ifiliſuita ? mo
eccatii a fllianionis
bis gfa ſeparetuf.
tiam ſemo maneg
quox tu pf eſſe di
oticia tua ſanctifi
per nera fidẽ. t
s ſanclus habesꝛiſ
dus innoteſcaris ut
s quod magis lieit
ſtudeat bonoref.
tio(AYoneiat regni
eſtet hoöib ut iu g
ſtii terris,ab homi
e pcipiaris el cognof
is üq iſcedat det
uxr pfs abeſt cecis:
lacueniat regnuͦ tut
nas i ſictis fit ci
töcz uitior de cordi
p uintutu fuagatich
ꝛegnet iabolus al
tus ſeu iluͦ poizin
.Vel aduéiat vegnli
tpe oib eſt ffecĩ

ꝛime partis.

auerſans.ab utraq; erutus ẽ ĩ equalitate.ct

iterũ. Sed magne fiducie ⁊ ſincere conſcĩe ẽ
hoc dñi regnũ ut adueniat confidẽter optaꝛe
Et iccir co a ut regnũ dei uẽiat ſẽp oꝛamus
tales nos ĩ fide dñi ? madatis eius exihibeꝛe
debemꝰut futuꝛo regno digni eẽ poſſimꝰ hec
criſo.Et ſic regnũ dei ẽ triplex.ſ.ĩ eccleſia ⁊
ĩ aĩia atqʒ ĩ uita eterna.nec poſſumꝰ ad deug
nẽire ꝑ gloꝛiazʒ. niſi ipſe pꝛimo ueniat ad nos
ꝑ gram. ¶ Poſt hec ſegt petitio tertia (fiat

nolütas tua ſicut ĩ celo ⁊ ĩ terra) i.ſicut ĩ àꝗ

gelis ⁊ electis ꝗ ſũt ĩ celo.pꝑfecta eſt uolũtas
tua ut uolũtati tue ↄfõmati pᷣceptis tuis obe
diant.⁊ tibi omnino adheꝛeat.⁊ iculpate ſᷣui
ant teq; ꝑfruant᷑: ita fiat ĩ hõibus ꝗ de terra
ſunt ⁊ in terra cõuerſantur. Uel fiat uolůtas
tua ſicut ĩ celo:⁊ i teꝛꝛa.i.ſicut ĩ iuſtis.ita ⁊ ĩ
peccatoꝛibus.ut ad te.ſ.unũ deũ et uerũ con
uertãt et uniuerſi ñ ſuã ſed tuã faciãt uolũta
tem ac te credãt oĩa que uidẽt uel aſpera uł
pſpera ꝓ nr̃is utilitatibus diſpenſare.Cantü
eĩ ſpiꝛitualiter ĩteꝛeſſe uidet᷑ iter iuſtos ⁊ pec
catoꝛes.qᷓ;ntũ coꝛpoꝛalr ĩter celũ et terrã ⁊ G
accidit ex diuerſitate affectuũ na affectꝰiuſti
E circa celeſtia peccatoꝛẽ aũt affectꝰ uerſat᷑
circa teꝛena. Uł fiat uolũtas tua ſicut ĩ celo
⁊ ĩ terra.i.ſicut ĩ ſpiritu ita ⁊ ĩ carne.ut caro
nõ concupiſcat aduerſus ſpiritum ſed quẽad
modũ bonus ſpũs non reſiſtat tibi ita ⁊ coꝛpꝰ
non reſiſtat ſpiritui.⁊ ꝑ cõſequens.nec tibi ⁊
utroq; omĩa q̃ odis odiamꝰ ⁊ q̃ diligis:diliga
mus ⁊ que pꝛecipis impleamus.de uolũtate
dei ſic dicit cipꝛianꝰ ſuper oꝛationem domini
cam. Uloluntas dei eſt quam xpᷣus fecit ⁊ do
cuit. humilitas in cõuerſatiõe.ſtabilitas in fi
de. modeſtia ĩ uerbis.ĩ factis iuſticia.ĩ opibꝰ
miſericoꝛdia.in moꝛibus diſciplinam.iiuriaʒ
facere non noſſe ⁊ factam poſſe tollerare.cũ
fratꝛibus pacẽ tenere.dominuʒ toto coꝛde di
ligere amare ĩ illo ꝙ pater ẽ.timere quod de
us ẽ xpᷣo nil pꝛeponere.qꝛ nec nobis quicq; p
poſuit.caritati eius iſeperabiliter adherere.
cruci eius foꝛtiter ac fidenter aſiſtere quãdo
de eiꝰnõie ⁊ honoꝛe certamen eſt:exhibeꝛe ĩ
ſermone cõſtantiã qua cõfitemur. in queſtio
ne fiduciã qua ↄgredimur.in moꝛte paciẽtiã
q̃ coꝛonamur. PHoc eſt coheredẽ xpᷣi uelle eẽ
hoc eſt pꝛeceptũ xpᷣi facere.hoc eſt uolũtatẽ
patris ĩplere. PHec Cipꝛi.deide ſequit quarta
petitio(panem noſtzum quottidianuzʒ da no
bis hodie)i.uictum quottidianuʒ coꝛpoꝛi ne
ceſſarium noĩe panis deſignat ũ.Et in hoc in
telligunt᷑ peti ola uite neceſſaria. Un Aug“.
Sic ergo hic ſufficientiaʒ petimus a parte d
excellit.i.noĩe panis totaʒ ſignificantes. Da
nem ergo dicit non carnes non piſces i. non
aliq ſuperfluum: ſed tantuʒ quod eſt nature
neceſſarium ꝙ bene ſignificat per panem.q
ſecundum eccleſiaſticum.initiuʒ uite homis
aqua et panis.Et addit nr̃ʒ.ut nemo ſibi tꝑa

lia appꝛopꝛiet q ̃ʒ Cꝛiſo.oĩa q̃ nobis dat de
us ſiue oꝛantibꝰ ſiue militantibus.nõſolũ no
bis dat.ſed etiam aliis peꝛ nos.ut de eo ꝙ ac
cepimus a deo paꝛteʒ impotentibus faciamꝰ
Qui ergo de laboꝛibus ſuis indigentibus:nõ
pꝛeſtat non tantum panem ſuuʒz.ſed etiã alie
num manducat.Et qui de iuſticia panem ac
quiſitum manducat:ſuuʒz panẽ manducat.
autẽ cũ peccato:alienũ. Nã illi deꝰ dat pane
ꝗ cũ iuſticia ppaꝛat. diabolꝰ aũt ei ꝗ ppaꝛat
cũ pcto ᷣʒ Sꝛe.nr᷑ʒʒ hũc panẽ dicimꝰ⁊ tñ ut ᷣ
tur oꝛamꝰ.dei.n.ẽ ex mueꝛe.q ab illo dat᷑.⁊
nr fit ex ꝑceptõne cũ accipit᷑.Dicit aũt quot
tidianũ nõ ãnuũ. uł ad pluꝛes ãnos ꝓuiſũ.⁊ ĩ
hoꝛꝛeis reuatũ.quẽ mattheꝰ?dicit ſnꝑpſubſtã
tialẽ.i.ſupadditũ ſubſtaãtie ad ſuſtẽtatõz. Et
hm cyrillũ ex eo ẽt ꝙ quottidianũ alimtũ iuſ
ſit qꝛer.ur̃ ꝙ nihil ↄcedat eos habeꝛe:ſʒ ma
gis hõeſtã colere pauꝑtatẽ. MNõ.n.ẽ habẽtiũ
panẽ petere.ſʒ oppꝛeſſoꝛũ pennꝛia.Et ſubiun
git da nobis hodie.qꝛ mimũ habere poſſumꝰ
niſi det ille ꝗ dat eſca oĩ carni. Uñ hõ deuo
tus tali mẽte dʒ ſumer̃ cibũ ac ſi ſibi de mãu
dñi pᷣſentialr miſtꝛet.Et addit hodie.i.ĩ pñti
uel hodie.i.illũ ꝗ nob hodie tmmodo ſufficit
ut de cꝛaſtio ñ cogitemꝰ.qꝛ neſcimꝰ ſi ĩ cꝛaſti
nu ꝓueniamꝰ. O ſapia uera.⁊ diuĩa puiden
tia.qᷓ docuit ⁊ pane ſolũ peter̃ ⁊ hodie nõia
re.hoc.n.dcõ ⁊ auiditas ⁊ auar itia tollit᷑:et
huũane uite iceꝛtũ ĩſiuat. Ul panẽ nr̃ʒ quotti
dianũ da nob hodie.i.panẽ ſpiꝛitaleʒ.ſ.pᷣcep
ta diuĩa qᷓ quott idie oʒ meditari ⁊ oꝑari.Nã
de ipſis dñs dicit.opami cibũ ꝗ ñ ꝑit.Quotti
anꝰdr iſte panis.q;diu duꝛat hec uita tꝑalis.
Dictũ ẽ aũt da nobis hodie ꝙ itelligit᷑ ꝓ toto
tꝑe huſꝰuite hũane.in futuꝛa.n.eis ꝗ hic me
rueꝛũt nõ aufeꝛet.qꝛ cibo ſpiitali i eteꝛnũ ſa
turabunt᷑. Uel panẽ nr̃ʒ quottidianũ da novᷣ
hodie.i.panẽ ſacramẽtalez. ⁊ uinũ ꝗ de celo
õſcẽdit.qͥ ẽ ſuꝑſ hᷣſtãtialis.i.ſuꝑ õs ſubſtãtias
⁊ uniuerſã ſuꝑat creatuꝛazʒ.ꝗ pais nr ẽ ĩ alta
ri ⁊æ quottidie offert᷑ ꝓ ſalute fideliũ.ꝗ r̃ficit
aĩias.natuꝛaz corpoꝛis trãſcẽdẽtẽ.quo quotti
die ad roboꝛãdũ nos ĩidigemꝰ.qꝛ quottidie la
bimur.⁊ ad lapſuʒ pꝛoni ſumꝰ. Qui etiaz uo
cat᷑ quottidianꝰqꝛ quottidie ipʒ ſumimꝰ ꝑ mĩ
ſtros eccleſie.ꝗ hoc ſacramentum pꝛecipiut
pꝛo ſe ⁊ pꝛo tota comunitate. Unde Ccꝛiſoſti.
Non ĩmeꝛito ſempeꝛ oꝛaꝛe debemus.Al hũc
panẽ celeſtẽ quottidie mereamur accipe. ne

aliquo ĩteruẽiẽte pcto a cõꝑe dñi ſepaꝛemur

Poteſt etiam adhuc de alio triplici pane ex
poni.ſ.doctrinali ſeu ĩtelligẽtie.lectuali ſeu
meſtitie et celeſti ſeu gloꝛie.de pꝛimo dicit
cibauit illuʒ pane uite ⁊ itellectus.de ſecun
do cibabis nos pae lachꝛymaruʒ.de tertio ꝗ
manducat panem in regno dei. Et bene illa
beata fruit io dicit panis qꝛ ſicut pais coꝛpat
ſaciat appetituʒ edentis ſic fꝛuitio illa ſaciat
deſy deriũ contemplãtis ſecundum illud. Sa
m

De oꝛatione.

ciabor cum apparuerit gloria tua. Doſt hoe
ſequitur petitõ quita (&t dimitte nobis debi

ta nr̃a i.pcr̃a que nos debitores pene conſti
tuunt.et quibus obligamuꝛ ad penam aut ſa

tiſfatoꝛiam aut purgatoriam aut eteꝛnã. De
bita inquaz et peccata quecunqʒ cõtra te cõ

miſimus uel contꝛa pꝛoximos uel contꝛa nos
metipſos. Itẽ cõtra te pr̃em ⁊ q te filiũ uł ʒ
ſpiritum ſanctũ. Iteʒ coꝛde uel oꝛe uel ope:.
Ubi cipriãus.Et ne ꝗs ſibi quaſi inocẽs pla

ceat.⁊ ſe extollẽdo plus ꝑeat iĩſtꝛuit ſe pecca

ꝛe quottidie.dũ ꝓ peccatis quottidie iubetuꝛ
oꝛaꝛe (.Sicut ⁊ nos dimittimus debitoribuz

nr̃ is) Ecce regula nobis ppoſita ꝙ ſi uolumꝰ
nobis dimitti peccatũ nrm debemus dimitte
ꝛe ꝓxio peccatũ i nos ↄmiſſũ.ut fʒ gꝛe.bonũ
ꝙ a deo cõpuncti petimus hoc ipʒʒ pꝛio ꝓxio
cõuerſi faciamus. Unde cipꝛia.Qui ergo ꝓ
peccatis oꝛaꝛe nos docuit prnam miſeꝛicoꝛdi

as ꝓmiſu.ſed plane addit legẽ certa cõditiõe

nos cõſtꝛingẽs.ut ſic nobis debitũ dimitti po
ſtulemus ſᷣm ꝙ ⁊ noſipſi debitoribus noſtris
dimittimus. Uñ ⁊ Cꝛiſo.Nõ aũt dixit ut pus
nobis deus dimittat ⁊ poſtea nos debitoribꝰ
noſtꝛis. Scit ei deus hõies eẽ mendaces.qm̃

⁊ ſi acceperiĩt ꝛemiſſiõʒ peccati ſui ipis ſuis ð

bitoꝛibus ñ dimittũtiõ ſic dic ut pᷣus dimitta
mus ⁊ poſtea petamus dimiſſõnẽ. Et iterum
Pec igr̃ anĩiadueꝛtẽtes gꝛates agẽde ſunt de
bitoꝛibꝰ noſtꝛis.fiut eĩ nobis ſi ſapimus cã in
dulgẽtie maxie. ⁊ pauca exhibẽtes pluria ꝛe
piemus. Nã æ nos multa öbemus ⁊ magna ð

dominica.

di habemus pratem imo neceſſitatẽ. Sin at᷑
ĩ deſ ꝗs peccauerit: non eſt nr̃i arbitrij. Nos
eↄtrario ĩ dei ĩiuria benigni ſumꝰ:i noſtris ↄ

tumelijs exercemꝰ odia bhec hieronymꝰ. Qui

ergo laborat odio uł iuidia: grauatuꝛ magis
hac oratione q; iuuetur ea. Lale enim ẽ:ac
ſi dicat. Noli mihi dimitteꝛe peccata mea.q
nec ego uolo alijs dimiutere ſua.Ecce quãtũ
deteſtatur dis fraternũ odiũ. cum ita condi
tiõaliter. et non aliteꝛ dimittat peccatu.ſi ſcʒ
frati dimiſeꝛimus. Nam ( ut ait Anſhelmus)
idulgentiaʒ nõ habebis niſi ðdeꝛis.Unde dic
ſeneca. Alteri ſemper ignoſce tibi ipi nunq;.
¶Deinde ſeꝗtuꝛ ſexta petiõſ((Et ne nos idu

cas ĩ temptatiõem ) ſcʒz carnis.ut non nos ab

ſoꝛbeat peꝛ uoluptatem: uł mundi ut nõ nos
comburat per cupiditatem uel diaboli ut nõ
nos peꝛdat per iniquitatem. Eſt autem tem

ptatio duplex. una.ſ.probationis ⁊ hac deus

ſanctos bñ tẽptat.nõ ut ipᷣe ꝑ hoc de eis noti
tiã capiat.cui an oẽs cẽptatõnes qſqʒ; notiſſi

m ẽ ſʒ ut ipſi ſeipſos pbẽt ⁊ ſibipᷣis inoteſcãt

9 ſe neſciebãt. Alia ẽ tẽptatõ ðöceptõis.⁊ hac
e nẽinẽ tẽptat.ſʒ fit a caꝛne qᷓ ſuggerit mol
lia ⁊ a mõdo ꝗ offert uana.⁊ ab hoſte ꝗ ĩge
rit amara.ſ̊ʒ deꝰbñ ꝑmittit in hac ind uci ex
cã. UVñ ẽ ſẽſꝰ.ne nos iducas.i.ne ꝑmittas nos
ĩquci ĩ tẽptatiõem ⁊ tẽptar̃ ſuꝑ id ꝙ poſſumꝰ
feꝛre ſʒ fac cũ tẽptatiõe etiã exitũ ut poſſimꝰ
ſuſtinere ne irretici teneamur ⁊ ſupemur ei
foꝛtitudine.Quaſi diceret. Et ſi nos ꝑmittas
duci ꝑ ſenſũ ut exeꝛcitemur.nõ tñ ꝑmittas in

ircol eumus ſc
lutn mammisen
Nbis vecichspelimns l
inosinpe ha ecceie
lolbermiſtlen nals
Oniuclt inpemare miene

bita dño quorũ ſi mimã partẽ a nob̊ uellzʒ ex duci ꝑ ↄſenſũ ut ſuccũbamꝰ. Cauiallteꝛ qdẽ ſeck nerhdent en gor
igeꝛe iam peꝛiſſemus. Pec Cꝛi Sed quid de ⁊ efficiẽdo deus ꝑ ſeipſuzʒ nõ ĩducit.ſed ꝑmiſ Aur cNſotdeistn
illo ꝗ nõ ſatiſfaceꝛe uult cũ põt nec ueniã po ſiue et deſerẽdo patitur induci eum queʒ ſuo Gni fen ninne
ſtulare cũ nõ poteſt. ſane diſtiguẽduʒ eſt. Js auxilio deſeꝛit ſicut coꝛ phaꝛaõis ĩduꝛauit.i. Ceſcenunserznin
eni qui uia ꝑfectiõis arripuit: debet ẽt nõ pe idurari ꝑmiſu.et ſicut dicitur quod ñ ẽ malũ tgriunnteecndenn⸗
tẽti ueniã omnimodis idulgeꝛe.nõ ſolũ ꝛanco ĩ ciuitate ꝙ dñs nõ facit.i.ꝙ fieꝛi nõ pmittat Hoiptetöscimpenan.
rẽ animi dimittẽdo.ſed ſine ſatiſfactõe iiuꝛia Ubi cipꝛianꝰ. Qua ĩ ꝑte oſtẽdit᷑ ↄð nos mhil lti giphine engeie
rum ſine reſtitutõne rerum.ſine ĩteruẽtu pᷣcũ aduerſariũ poſſe niñi deꝰ ate pmiſerit.ut om lo upuo öſipſt ni
oĩa ditteꝛe ⁊ ex puꝛo coꝛde diligeꝛe.⁊ ad hoc nis timoꝛ noſteꝛ et deuotio conueꝛtat᷑ ĩ deuʒ ebehranm t r geen
tenẽtur ꝑfecti qꝛ ſic cõſiliũ ẽ. Qui uero nõdũ Aliud eſt ĩ temptatõnẽ duci ⁊ alið ĩduci. In veniwelunns n
ꝓfectionis uotũ aſſũpſit.tenet quidẽ räcorem temptatiões eni ducit᷑ ꝗ a temptatõe pulſat᷑ lcöfrman⸗ n 5
ai dimittere.ut nec maluz inimici uelit auge ſʒ nõ deijcit᷑. In tẽptatiõezʒ ĩducit᷑ ꝗ teptatõ nürpen len
ri nec bonũ eiꝰ minui ſed ꝙ ĩ eũ deliquit aliq̃ ni ſuccumbit ⁊ ab ea ſuꝑatur. Induci en in nnnmint ean
liter ſatiſfieri ⁊ ad hoc tenent omnes qꝛ ſic p tꝰ duci ⁊ ſuccũbere. Oñdit ergo nõ id a novᷣ Uleſceen ſnen n
ceptũ ẽ remiſſio ergo offenſſe ẽ ðᷣ neceſſitate orandum eſſe nt nõ temptemur quia tempta Ming ei hmnn
q; homo tenetur eſſe ĩ caꝛitate ⁊ oẽs diligeꝛe ꝛi non eſt malum ſed magis utile.et ad uitu ritag mitichicf d
ſed remiſſio iiurie nõ eſt neceſſitatis:ſed ſuꝑ tis exercitium quando uiriliter reſiſtit᷑. Naʒ inn Eudtignr
erogationis.Sic ei pecuniã ablataz nõ tene ſine temptatõe nemo põt probatꝰ eẽ ſiue ſibi it 4 eemimeaf⸗
tur ꝗs auferẽti dimitteꝛe ſed põt eò repetere ipſi ſiue alij:ſed ne deſeꝛti eius adiutoꝛio peꝛ beik ſch Mezached
ſic pro üiuria ſibi illata põt recõpenſatõem ꝑ blanda uel aſpa i temptatõez peꝛ ↄſenſuʒ in n en innienn
emẽdam petere ſ̃m ordinẽ iuſticie. Nam fůj ducamur.ne alicui temptatòti.uel cõſẽtiamꝰ Per ithecticihn
Augu.non loquit᷑ de debito pecuie ſiue iuſti decepti uł cedamus afflicti: æ ſic ab ea deui teffeni tmnne
cie exigẽde.ſed rãcores ⁊ immicicie nõ reĩfe camur a deo deſerti. Sed ꝗ blandis nõ deci 1 dienniin
rẽde.Quia vo ſunt culpe ĩ quibus culpa ẽ ui pitur:etiã aſpis non deijcit᷑.qꝛ (ut dic augu) . llache Gitur
dictã ꝛelaxaꝛe.⁊ ſi peccatũ ĩ nos teneamuz di nemo frangitur reruz adueꝛſariũ moleſtia ꝗ cio ernligt 4
uittere peccatũ tñ i deu ? peccatu ĩ ꝓpximuʒ pꝛoſperarũ delectatiõe non capit᷑.Et iteruʒ. fnen ikeni i
debemꝰ puire. Un Pie. Si peccauerit ĩ nos cio itaq; uitande ſunt delectatiões poſtea etn eſ glino lnna
frater nr ⁊ ĩ qualibet cã nos leſerit:dimitten oloꝛes.Qnõ.n.ſuꝑare pt᷑ mudũ ſcuietẽ.ꝗ ũ iſei luter f

nialones gſcy onſit
Err ſbißis iteſci
mto öceptoͤs hat
ine q ſuggert nol
1 ** 4 hoſteg ige
it in hic inguci er
s.,,he pnittos nos
Fſup ia poſſumd
a exitu un poſſim
mur 2 ſupemur en
Et ſi nos gmittas
Ir.no iñ pmittas in
n. Kauſallter ga
no iducit. ſe mil
nduci eum guez ſu⸗
bangdis icngiit i
citur quod n malu
li g fien no gmninngt
e oſtecit 5 nos nhil
en te pmmiſerit At om
vtio connenat ideng
quci t alio iduci In
alemptaloe pulſat
oez iducit teptan
patur Induci enin
ſan ergo o idanl

—

Pꝛime partis.
poteſt blandiẽtem: Sic ergo dñs uoluit nos
ad ſe ĩ temptationibus recurrere et nõ de no
bis pꝛeſumere. Unde aug.uoluit ergo ðᷣus a
ſe poſci ne ĩferamur ĩ temptatõeʒ:ꝙ poterat
nobis etiã non orantibus dare.qr uoluit nos
ãmòeri a quo hec benefitia accipiamus. In
quo (ut dic it ciprianus) ammonemur infirmi
tatis.et imbecilluatis noſtre.ne quis ſe inſo
lenter extollat. ut dũ pꝛecedit humilis.⁊ ſub
miſſa confeſſio ⁊ datur totum deo.quicquid
ſuppliciter petitur: ipſius pietate pꝛeſtetur.
Fal hoc ſequitur petitõ ſeptima ⁊ ultima(
ed libera nos a malo )ſ.omni uel ĩnato ꝙ

contrahimus.ſ.oꝛiginali.uel adiecto quod ↄ

mittimꝰ.ſ.actuali uel iflicto ꝙ ſuſtinemus.ſ.
penali.i.pena conſequenti. Uł a malo omni.
ſ.uiſibili ⁊ ĩuiſibili.i.culpe ⁊ pene. Vel a ma
lo oĩ.ſ.pᷣteꝛito.pñti ⁊ futuꝛo.Et notandũ ꝙ h
petitio non intelligitur de malo culpe iã ꝑpe
trate.qꝛ tũc coĩcideret cum quinta petitione
ſed culpe inſtãtis ꝑpetrari poſſibił.a quo ma
lo liberari nos petimꝰ:ne uidelicʒ peccemꝰ.
Item non intelligit de malo pene future:qꝛ
tunc coincideret hec petitio cuʒ ſecunda ſed
pene pntis.in qᷓ;ẽtum ẽ nobis cauſa ⁊ occaſio
ruine. Poteſt etiã accipi ð malo pene futuꝛe
ita quod petamus ſic nos liberari a malo pñ
ti. ut non incurramus pene future.Et ab om
nibus pꝛedictis petimus liberari.oꝛãtes ⁊ lo
qntes in perſõa eccleſie. Sed qui uult a ma
lis liberari:ſtudeat malis pꝛoximis ↄpati:qꝛ
qui uult impetrare miſericoꝛdiã ꝗ deo neceſ
ſe eſt. ut exhibeat eaʒ pꝛoximo.i Deinde ſe
quitur concluſio tocius oꝛatõnis pꝛemiſſe cũ
qr (Amẽ) i.fiant omia pꝛedicta.Quo uerbo
deſyderiù oꝛantis expᷣmitur.ꝗa eſt uerbũ op
tatiuum reſpectu bonoꝝ pꝛecedẽtiuz. ⁊ opta
tio ĩpletõis oĩm petitoꝝ. Hoc uerbũ amẽ au
ditũ a iohãne qꝛ angelicũ eſt ſicut ⁊ alleluia
nulla lingua pᷣſũpſit trãſferre. Poc aũt vᷣbuʒz
ẽ hebꝛeum ⁊ nec gꝛecus interpᷣs auſus ẽ ĩter
pᷣtari.nec latinus.ꝓpter reuerẽtiã ſaluatoꝛis
ad cõfirmandam ueritatem ſepe eo ẽ uſus
ic mãſit ⁊ nõ ẽ interptatũ.ut honoꝛẽ habe
ret uelamẽto ſecreti.nõ ut eſſet negatũ ſʒ ne
uileſceret nudatũ. Ponit aũt qñq; nominalr
ut in apocalipſi. ubi dr. Pec dicit amen.i.ue
ritas.qñq; uerbaliter.ut ubicũq; ĩ pᷣs.dr̃ fiat
fiat.idẽ ẽ ꝙ amẽ amẽ.⁊ ſic põit᷑ ĩ fine or̃onũ
ut hic qñq; auteʒ aduerbialit᷑.ut in euãgelio
ubicũq; dr̃ amen dico uobis.i.uere.⁊ fidelit᷑
Pabet aut hec dictio amen poſita in fine tꝛi
plicẽ efficatiã ⁊ uirtutem. Nã ↄcludit or̃onẽ
qꝛ; ʒ DPieꝛonymũ ẽ oronis ſignaculũ ut ſicut
ꝑ ſigillũ clauditur ſcꝛiptura.ſic ꝑ amẽ claudi
tur or̃o. Recolligit etiã intentioneʒ nã qñ di
cit᷑ amen.intentio ſumatiʒ fertur ſuper oĩa pᷣ
cedẽtia.⁊ ſi aliquid ex fragilitate humana ꝑ
diſtꝛactionem mẽtis ĩ orone abſq; actuali in
tẽtione ꝑ tranſitum fuerit:ad id intẽtio redit

Capi. xxxvij.

dicẽdo amẽ. Impetꝛat nihilominꝰ exauditio
nem.eſt enĩ amen exauditõnis nota ⁊ ſignũ.
Unde Rabanꝰ. Per B ꝙ dñs dixeꝛat amẽ ſi
gnat idubitanter illis a dño conferri oĩa q̃ ri
te poſtulant:ꝗ conditõnis addite ſeruare pa
ctũ nõ negligũt.que quidem ↄditio eſt dimit
tere debitoꝛibus nr̃is ð qua dictum. hec Ra
banꝰ.O domine parũ ẽ ꝙ dixerim amen.uel

fiat optando.niſi tu dicas amẽ ĩpando.i.fiat

O magnificũ.⁊ efficaciſſimũ uerbũ fiat.hoc
enim uerbo tu pater ſũme in pꝛincipio.i.in vð
bo tuo coet᷑no oĩa creaſti.dixiſti.⁊ facta ſũt
hoc etiam uerbo nos ꝑditos reꝑaſti dicẽte il
la ſanctiſſima ꝛeꝑatꝛice nr̃a ad angelum fiat
mihi ſim uerbũ tuuʒ. O ſalutifeꝝ uerbũ fiat
o amen.o fiat.o uerbuʒ omnipotentie vbum
mire efficacie.Eia mi domĩe ieſu bone vbuz
patris.comple tu oꝛatiõem meꝗ.perfice tu v
ba mea per te dictata.⁊ in os meuz cõmẽda
ta.peꝛfice ea.⁊ dic amen.dic fiat.dic mihi ſi
cut dixiſti illi mulieri ſyropheniſſe. fiat tibi
ſicut uis.O dulcis amoꝛ ieſu.o dulcis vitas.
o dulce amen.o dulce uerbuʒ fiat:fiat mihi
ſecundum uerbum tuuʒz. fiat amen. Et ſcien
dum ꝙ lucas obmittit duas petitiones orois
dñice.ſ.tertiam ⁊ ſeptimã.qꝛ tertia cõtinet᷑ ĩ
duabꝰpᷣcedentibus.⁊ ſeptima in ſexta. In ſã
ctificatõe eniʒ aĩe que petit᷑ in pꝛima ⁊ in re
ſurrectione carnis que petit in ſecũda:imple
tur diuina uolũtas que petitur in t᷑tia.Uel ſi
gliam dei pᷣncipaliter qᷓramus:⁊ pꝑticipatõezʒ
regni eiꝰ que cõtinẽt i duabus pꝛimis petitio
nibus bene uoluntatem eius facimus ⁊ eius
uoluntas impletur in nobis ꝙ cõtinet in t᷑tia
qꝛ ad hoc pᷣcipue uoluntas dei tẽdit ut eiꝰ ſã
ctitatem cognoſcamus et cũ ipſo regnemus.
Similiter ſeptima continetur in ſexta.ut ſci
at unuſquiſq; ſe liberari a malo cuzʒ non ĩidu
citur ĩ temptationem. Si enim in temptatio
nez nõ inducimur ei ſuccũbẽdo.ſed magis pᷣ
ualemus ꝛeſiſtendo bene liberamur a malo.
Et ſic ꝙ mattheꝰ diĩc explicite. lucas comple
ctitur ĩplicite. Ut auteʒ dĩc Augu.non negli
genter pꝛetereũdũ eſt ꝙ ex oĩbus his ſnijs ꝗ
bonos dñs oꝛare pꝛecepit eã potiſſimũ ↄmen
dãdum eſſe iudicauit.que ꝑtinet ad ꝛemiſſio
nem pct᷑oꝛum.in qua nos mipicoꝛdes eſſe uo
luit. ꝙ unũ eſt ↄſilium miſerias euadẽdi.In
nulla eni ſententia ſic oꝛamus.ut quaſi paciſ
camur cum eo.dicimus enĩ dimitte nobis ſi
cut ⁊ nos dimittimus. In qua pactõne ſi mẽ
timur:tocius oꝛatõnis nullꝰ eſt fꝛuctus. Pec
Aug. Unde poſt oꝛationem ſubiungitur. Et
cuʒ ſtabitis ad oꝛandũ dimittite ſiquid habe
tis aduerſus aliquez. ut ⁊? pr̃ ur̃ qui in celis ẽ
dimittat uobis peccata ueſtꝛa. Unde ait Cri
ſoſto. Ideo celoꝛum ⁊ patꝛis meminit: ut ex
hoc pꝛouocet auditoꝛez. Nihil eni ita do aſſi
milat.ſicut iiuriam faciẽtibus ignoſcere. An
cõueniens eſt aũt ſi talis patꝛis filius exiſtẽs
m 2

De. nò theſaurizando

ferialis efficit᷑: ⁊ ad celũ uocatꝰ terrenũ quẽ
da ⁊ uite huiꝰ ꝓpꝛiu habet ſẽſũ.hec Cri.Si
eĩm dimiſeritis nõ retinẽdo rancoꝛẽ.nõ appe
tendo uidictã hõibus peccata eoꝛũ.ſ.ĩ uos
miſſa.dimittet uobis pr̃ ur̃ celeſtis ðlicta ue
ſtra. Si aũt nõ dimiſeritis hõibus.nec pr̃ ur
dimittet nobis peccata ur̃a. Gene dicit ur̃a.
qr hec eſt ſola oꝑatio hõis et poſſeſſio.ſ.pec
catum ĩ malũ eĩ põt ꝑ ſe nõ ĩ bonũ.Ecce lex
o hõ tibi a dño poſita eſt. Si enim dimiſeris
d imittetur tibi.ſi nõ dimiſeris.nõ dimittet ti
bi. Unde cipꝛianus.E xcuſatio eĩʒ tibi nulla
E ĩ die iuditij.cũ ᷑ʒ tuã ſnĩiam iudiceris.⁊ qð
feceris hoc ipſe patieris. Ubi ⁊ Criſ. Poſt ĩ
pletã oronis foꝛmulã nullius pꝛſus mandati.
meminit niſi iſtiꝰcerte quo ad dãdũ nos ueni
am cõcitauit. Ait ꝗppe.¶ Si dimiſeritis hõi
bus peccata eoꝝ dimittet.⁊ uobis pater cele
ſtis peccata ur̃a). Itq; a nobis tota h̊ reſ ſũ
mit exoꝛdiũ.futurũq; ð nobis ĩ nr̃a ẽ poteſta
te indiciũ.Ne enim uel irratõnabilis ꝗſpiazʒz
aut ĩ magno aliquo aut ĩ exiguo delicto ð iu
ditio dei ↄqueri poſſet:ipſũ ꝛeũ dñm illius fe
cit ẽẽ ſnie.Quẽadmoduʒ iquit tuipſe iudica
neris.ita tibi ẽt iudicabo.Si eĩ dimiſeris cõ
ſeruo tuo.a me quoq; eãdeʒ gratiã conſeque
ꝛis.Et certe nequaq; iſtud equale ẽ. Lu eim
ꝛemittis.cũ ipſe quoq; rẽiſſione indigeas.deꝰ
