Capitulum.xxxiij.
D idem propoſuit eis( aliam para
bulam de bomine patrefamilias-.
qui plantauit uineam ? circunde
it ei ſepem.⁊ fodit ĩ ea roꝛcular ⁊
edificauit turrim. 2 locauit eã agri
colis ſen colõis.⁊ pꝑegꝛe profectus ẽ. Illi aut
ſeruos ſuos ad recipiendũ fructus miſſos ma
le tracrauerũt ⁊ occiderunt.⁊ nouiſſime filiũ
miſſuʒ heredẽ cognoſcentes. ⁊ heredit atẽ ha
bere uolentes apprehẽderunt ⁊ extra uineaʒ
eijtientes etiam occiderunt.Et irerrogati qd
faceret dñs uinee colonis illis dixerunt. Ma
los male ꝑdet ⁊ uineà ſuã locabit alijs agꝛico
lis qui ꝛeddant ei fructũ tpꝛibus ſuis. Quibꝰ
ipe dixit. q; auferet̃ ab eis reg nuʒ dei.⁊ dar
tur genri facienti feuctus eius.) In hac paꝛa
bola deſcribit multipliciter malitiã ⁊ ingrati
tudinẽ iudeoꝝ quibus deus pareꝛ familiss. qᷣ
natura dũs beniuolentia pr ( homo)manſue
tudie ñ natura. ſimilitudine nõ ueritate mul
ta beneficia ↄtulit.qꝛ domus iſrł ⁊ ſynagoga
(uinea ex electis ꝑſoniſ pr̃iaꝛcb aꝝ ⁊ ꝓphe
taꝛum. ſicut ex uitibus optimis.quã ð egipto
tranſtulit ⁊ in terra pmiſſiomis (plãtauit) cui
(ſepẽ circundedit) Cuſtodiã quidẽ triplicem
ſ. angelicã ſuper muros hieꝛuſalẽ.⁊ hũanazʒ
i.ꝓtectionẽ bellicoꝝ nirorum ⁊ terrenã.ſcili
cet munitionẽ muroꝝ (⁊ fodit in ea torcular
).i.legẽ iuſticie timorẽ cõprimentẽ.⁊ malos
torquẽtẽ. ⁊ hoc fodit ſignis.minis ⁊ ꝓmiſſis(¶
⁊ edificauit turrim) ſ.tẽplum ad cultum dei
quod dicitur turris propteꝛ altitudinem edifi
cij propter ſecuritatem reſugij ꝓpter dignita
tem priuil egij reſpectu aliarum nationum Cꝛ

Lapitulũ.xxxiij.

locauit eà agricolis) ⁊ oꝑarijs.ſ.ſacerdotibuſ
⁊ principibus qui dñt extirpare uitia tanquã
ſpinas. ⁊ inſerere uiꝛtutes tanq; bona ſemina
ac ſeruar̃ cultũ dininum ⁊ iuſticiã ĩ oibus(¶ ⁊
ꝑegre profectus ẽ) nõ loci mutatione. qꝛ öus
E ubiq;.ſʒ qꝛ uinitonbꝰ libeꝝ arbitriuz reliqᷣt
uel ꝓpteꝛ longanimitatẽ quã ĩ expectando ut
a peccatis ↄuerteretur habuit uel propteꝛ ip
ſoꝛum negligentiam.qr (̃m Amb.) qui ubiq;
pñs ẽ diligentibus pñtioꝛ ⁊ negligẽtibꝰ abſen
tioꝛ ẽ.¶ Cum at tempus fructuũ appꝛopĩquaſ
ſet) qꝛ pꝰ legẽ ſuſceptã bebant facer̃ fꝛuctuzʒ
bonoꝝ oꝑm.(miſit ſeruos ſuos)i.pᷣmos ꝓphe
tas (ad agricolas) i. ad reges ⁊ ſacerdoteſ pᷣn
cipaliter. ⁊ ad alios ſubiectos eis conſequen
ter (ut acciperent fructus) ꝑ predicatõʒ ſuã.
eos ad fructũ bonoꝝ opeꝝ rducẽdo(⁊ agꝛico
le appᷣhenſis ſeruis)qr multi ꝛeges ⁊ ſaceꝛdo
tes pphetas ſibi miſios a dño turpiter cõpᷣhẽ
dẽies. male tractauerunt ⁊ occiderũt.(¶ Iiteꝝ
miſit alios ſeruos plures poribus) multiplicã
do.ſ.prophetas ad populi correctionem (⁊ fe
cerunt eis ſimiliter ) quia ipſi ingꝛati deum in
honorauerunt.⁊ ſimiliter ilos prophetas ꝑ
ſecuti ſunt ⁊ interfecerunt. Sq (nouiſſime) i.
ultimis temporibusmiſit filiũ ſuũ )pro no
bis incarnatũ.quẽ heredem uniueꝛſoꝝ ⁊ pꝛin
cipem ↄgnoſcentes (eiccerũt extra uineã) ne
gando.uel quia extꝛa poꝛtà bieꝛoſolimoꝝ (oc
ciderunt) crucifigendo uolentes habeꝛe heꝛe
ditatẽ temporalem ſcʒ poſſeſſiõzʒ cogitabant
em̃ itra ſe.ſi iſtum populus habeat qñʒ.neceſ
ſe eſt ut amitramus ↄſuetudinẽ hoſtiaꝝ.q̃ ad
noſtꝛuz pata ẽ lucꝝ.ſi at occidamꝰ eũ.ſic ſẽꝑ.
tenebit᷑ ↄſuetudo offerendaꝝ hoſtiaꝝ.⁊ ſic fi
et nr̃a poſſeſſio(⁊ erit nr̃a hẽditas) Uenit ãt
dũs ad iudicandũ.⁊ iſtud factũ uidic ãduzʒ qñ
ex eius ordinatione uenit ) eos exercitus ro
manoꝝ(⁊ malos male perdit) qñ ciuitateʒ ⁊
tẽplũ ꝑ romãos deſtruxit ac populum occidi
7 captiuari fecit uł ber̃ditas xpᷣi E eccłia.quã
iudei precipue moliebantur. dum fide eiꝰ ex
tincta. inſticiã que ex lege è. ꝑſuader̃ gent ibꝰ
conabatur. Pec ſecerũt.ut ſic ĩgꝛati mali ma
le ꝑdantur. ⁊ merito dãnẽtur. ⁊ ab eis regnũ
dei.ſ.xpᷣs ſcriptura ſacra ſeu ſcriptuꝛaꝝ ĩt elli
gentia.fiðs.eceleſia.et uita eterna auferat et
hoc pertinet ad iudeoꝝ reprobatiõeʒ. ſʒ ꝙ ſe
quit᷑ pertinet ad gẽtiliũ conuer ſionẽ.et uinea
eccleſie locetur (alijs agricolis)qꝛ eccleſiã ſu
am chriſtus regendam tradidit apoſtolis· et
alijs diſcipulis. (qui reddant ei fructum tem
poribus ſuis)quia ad pꝛedicationem eoꝝ cꝛe
didit multitudo gentin uel regnum celoꝝ de
tur alijs ſcilicet gentibus ab oriẽte et occidẽ
te ab auſtꝛo et aquilone uenientibus. qͥ faci
ent fructum cordis credendo et oris ↄfitẽdo
et oꝑis ſeꝛuiẽdo.et corporis patiendo.et tcũ
pent cum abrabhã. vſaac et iacob.ĩ regno dei
et ipſi iudei eijcientur ĩ tenebras exteriores.

De locatõe ninee

Miſtice totũ põt exponi de eccleſia hoc mò.
qꝛ hõ.i.xpᷣs pla ntauit uineã.i.eccłiam ſagui
ne ſuo.⁊ de latere ſuo formatã.ĩ qua tot ſũt
diffeꝛentie palmitũ quot differentie hominũ.

? circudedit ei ſepem.i.euangelicã doctrinaʒ

uel angeloꝝ cuſtodiã ⁊ fodit in ea toꝛculaꝛ.i.
crucem xpᷣi uel martyꝝ paciam. ⁊ edificauit
turrim.ſ.mr̃em xpᷣi uel ↄtẽplatõem xpᷣi ↄfeſ
ſoꝝ ⁊ doctoꝝ.uel fidem.de qua eccłia ſe öfẽ

dii 3 hoſtes ⁊? locauit eam agricolis.i. prelgꝗ

tis.quoꝝ uarijs miniſterijs regituꝛ ? gubena
tur. ⁊ ꝓfectus ẽ. ut ſupra expõit᷑.⁊ miſit ſᷣuos
.i.bonos ad arguendũ malos.⁊ aliquos cecið

runt ⁊ alios occiderunt.ut patet de multis.

deinde mittit᷑ xpᷣs filius inuiſibiliter a patre.
qñ aliquem inſtigat ad bonum.ſed aliqui ſũt

ingꝛati.eius inſtinctum non ſolũ ꝛepellentes
ſed etiam peſſime agentes. ꝓpter ꝙ quantuʒ

in eis eſt: occidunt euz de quibus dicit apłs.

ꝛurſuʒ crucifigentes filiũ dei.⸗ ſic ex dei iuſti
cia perduntur. ⁊ uineg alijs locat. cum eorũ

loco bom ſubrogãt᷑. Põt ẽt ꝑ umeã iſtã in
telligi aĩa ròalis hoĩ ꝑ deuz locata.qꝛ ad hoc
infundit᷑ coꝛꝑi.ut.ipᷣo mediante frnetũ bonoꝝ
oꝑum faciat: ⁊ multa merita acquirat.q̃ bõa
facta per hoĩem ſunttanqᷓ; uites. ⁊ ĩ quolibʒ
bono hominis ſiue ſit bona cogitatio. uel bo
na operatio uel locutio cꝛeſcũt quinqᷓ; vue.q̃
rum quattuor remanent homini.quinta uero
debetur deo.q̃ vue ſunt cordis iocunditas.cł
pe ꝛemiſſio.eteꝛne mortis uitatio. eterne glo
rie acquiſitio.quinta vua ẽ gloria dei.iſtam
non nobis ſed deo dare debemus. Poteſt in
ſuper exponi de religione. euius fundatio eſt
maxime in triplici uoto.dr̃ diuina plantatõ.

ſepes ꝛegula ⁊ conſtitutiones. torcular lectõ

⁊ ſtudium ſcripture.turꝛis pᷣdicatio agricola
ꝛũ locatio pᷣlatorũ perfectio ẽ.felices qui bñ
collunt ⁊ negligunt.augent ⁊ nõ diminuũt.⸗
ſeruant ⁊ nõ de ſtruũt.Quilibet ẽt noſtrũ de
populo ẽ uinea.⁊ idez ẽ etiam cultor quilibz
eĩ ñm colit ſeipᷣm. Unñ Hiero.locata ẽ ãt no
bis uinea. ⁊ locata ẽ ea ↄditõe.ut reddamus
fꝛuctũ dño ipᷣribus ſuis.⁊ ſciamPꝰuno quoq; tẽ

pore qͥd oporteat nos uel loqͥ ł facere.(¶ Prin

ceps aut ſacerdotũ ⁊ ſcꝛibe ⁊ phariſei cogno
ſcẽtes ꝙ de ipᷣis dixerit paꝛabolã iſtã uoluer̃t
eum) quaſi mendacẽ tenere ad occidenduʒ.

ſed diuine reueꝛentie humanũ timorẽ pᷣferen

tes(⁊ timentes tuꝛbas) non pceſſerunt ĩ fac

tum((qm) tuꝛbe (ſicut ꝓpheiazʒ habebãt eũ)
ed quẽ nunc tuebe quaſippham habent ⁊
colunt.poſtea ) ipᷣm crucifige cruciſige eum
clamat q; turba mobilis eſt.nec in propoſua
uoluntate pſiſtens. Ubi Crip. omnis hõ ma
lus quantũ ad uoluntatẽ ſuazʒ. ⁊ manus ſuas
mittit in deum ⁊ occidit eum. Qui eni deum
ad nacundiã excitare nõ dubitat.qui pᷣcepta
eius ↄculcat.qui nomen eius ↄtempnit.qui

blaſphemat.qͥ murmurat contra deuz. ⁊ tur

⁊ ſanguinarijs uinitoribꝰ

bato uultu aſpicit cõtra celũ.qͥ in ira ſua ma
nus audacter ſubleuat ↄ euʒ nõne ſi poteꝛit
fieri manus mitteꝛet in deuʒ ⁊ occideret eũ
ut iam licenter peccaret. Uide nunc obſtina
tionem pontificũ ⁊ maioꝝ in malo.quia audi
entes doctrinam xpᷣi.non fuerunt contriti.ſʒ
magis ex hac indignati ⁊ ad occidendũ eum
incitanti. Multi ſunt tales hodie qui ĩdignà
tur qñ repᷣhendunt᷑.qꝛ pauci ſunt qͥ ueritatezʒ
ſue correctõis uelint audire. ĩmo ⁊ pſequũtuꝛ
rephendentes eos ꝓ ipoꝝ ſalute. Uide er quo

modo pontiſfices ⁊ maiores retrahebantuꝛ a

malo propteꝛ popłm cum tamen deberz ẽẽ
pꝓ contꝛarium. Vec plebs quaſi aſina balaaz
fuit.que ipᷣm eꝛrantẽ corripuit.̊̊ quotidie ge
ritur in eccłia.cũ quilibet ſolo nomine fatet᷑
eam.quam non diligit eccleſiaſtice fidei ? pa
cis unitatẽ eꝛubeſcit. uł timet impugnare p

bonoꝑꝝ multitudinẽ. Sed lz ad occidendo òi

filio.ad modicum.donec ueniret hora eius.
timore humano potuerũt retardari.nũquam
iñ diuino amore uoluerunt cohiberi. Predi
catõem eĩ xpᷣi ↄtẽpnentes ꝑꝑ cupiditatẽ tpᷣra
lium ↄſpiꝛaueꝛuñnt in ipius moꝛtẽ.ne ꝑderent
ciuitatẽ ⁊ tẽplum.in quo quidẽ templo aurie
bant pecuniam populi ſub obtentu cultus di
uini. Unde occiderunt filiũ ut haberent her
ditatem. ⁊ pacifice poſſiderent templũ ⁊ ciui
tatem.ne occaſiõe eius romani ueniꝛẽt.⁊ eis
locũ ⁊ gentẽ auferrent. Contrariũ tñ eis acci
dit.qꝛ in uindictã mortis xpᷣi.⁊ locũ ⁊ genteʒ
pdiderunt.Ubi Cripᷣ.Qñq; igit᷑ detentus.peꝛ
medios eos tranſijt non apparens.qñq; ãt ap
parens dolentẽ eoꝝꝑ ↄcupiamdetinet. hi aũt
neq; ſobrij fiebant.neq; ueꝛecũdabant᷑itaiſe
mel eos dilectio pꝛincipatus er uane glorie
pleuit cupido.et pnĩa petere.Nihil ita aduẽ
ſus pximũ caput ĩpellit.et in pᷣcipitatões fert
etinihil ita facit a futuris excider̃.ſicut effixũ
eſſe ſpᷣraneis. Nihil ita facit et his potiri ſic
oĩbus illa pᷣhonoraꝛe.Querite eniʒ (ait dñs)
regnuʒ dei.et omnia adijtientuꝛ uobis. Nec;
ita ſolicitus ſis de tuis.ſed dimitte ea deo.ſi
eni tu inde ſolicitus fueris.ut homo ſolicitꝰ
eris.Si aũt deus puideꝛit ne ſolicitus ſis de
eis. dimittens ſpiritualia que maiora ſant. qꝛ
ipᷣe non ualde eis puidebit.ut igit᷑ ualde eis
ꝓuideat ei ſoli omnia ↄcede. Si eniz et ipſe
ea tractaueris dimittẽs ſpiritualia.non mul
tam ipᷣe eoꝝ faciet puiſionẽ. Ut tibi igitur h̊
bene diſpoſira.ſint et a ſolicitudine eripiaris
uniuerſa adheras ſpiritualibꝰ. Deſpice ſecu
laria. Ita eĩ et terrâ hẽbis cuz ceł. et futuris
bonis ꝑticipabis. Pec Ariſ. Peciꝑ Ceſp.iam
dicta maxie et pcipue ad mõachos ſpectãt.ðᷣ
quoꝝ uita idẽ Cripᷣ.h̊ ioco narat eãq; ad ſecu
lariũ nit ↄpat.dicẽſ q̃ ũ ira oneroſa eẽ uita
et difficił eã qᷓ mõachoꝝ ẽ dico et crucifixoꝝ
multũ hac q̃ ur̃ eẽ mitis et molłidultiõ ẽ et
pᷣlectabiliõ.⁊ tmẽ mediũ q̃nta ẽ põt?ꝰ⁊ pelagi

⁰

les eum. ? ei fam Pomn
pißs )munb / benelci
ur Adi dimittentes inte⸗
ngelis hic diſtat chor.(
tdicunt gloria in excelſs
hominibus bone uoluntatt
itca ila dixerut. genua i
ymmslaudauerunt rogan
gte nihil nulla eñ eis bor⸗
ciz libeꝛa pitia af tenibile
heꝛit iudicare uiuos ⁊ mort
lius dei 1 nullä audire ula
gue dicit neſcio uos.1 cum
7 mulris duectionidus da
pleat nitam. diſſicie ne⸗
cu tranquillitate. deinde
tes iam ſanctas illas 7
te ꝛadio ad opus. adit in
diu egentibuſ hinc con
ẽ ilic g ule oyus apit.
ſec abiectu inde hoe
ci lin In nullo eo⸗
us celis iſpoſtta ſunt et
ad es d angelari fin
ab ommi ueicig müch
na. lon ſnguinütane
Nlon ſanguinü toner
q; carniu inciföes ne
nnsinnene
Incouenies ne

mnng
laſreſthnz
nrgufhrne
nulehqmliee
u etſolononine e
enlefaſieſtiin
a Iet impugnure
Sedß ücecemnii

hefunt cohſberi, „ 4
eneso ie
nes p wit tote in
pius norb ſe vgerent
wousennamne
ſb onen alnpc,
lijut hybeni he
enr englu ecini
mani venitetr eis
oftrariü tſ eioeet
tpitloci 2 gentez
gigi detenns er
pparens⸗cſgina
Remdennet. Rdüt
vercädadei Kaſe
hunserdene goef
Nere ſupil ig adte
teet inſeiptetöeſen
mierecer ſelteffni
ia ſeltetbis polnn ſe
Orerte eniz aitaſe)
ftenmnt obis ec⸗
lea dimitte es deo.
ueris ut bonno ſoliet
gert teſclicius ſe le

iacue maior ſonn n
dt igii valce ei⸗

igedit.ut ign vs
erie, ieſtzet ii
gisſpkitmelia n
,Urubiigin

SGeeungde partis

continuè a uẽto pꝑcuſſi differẽtia. Intuer᷑ àt
a ↄuerſationibꝰ ↄfeſtĩ pᷣmordia tꝛãquillitat᷑
Foros em̃ ⁊ ciuitates.⁊ eos ꝗ in medio ſũt
tumultꝰ fugiẽtes:uitã q̃ ẽ ĩ mõtibꝰ elegerũt
q̃ nihil habet cõmune ad pntia.⁊ ia que ſũt
ꝛegni illiꝰ:meditantuꝛ ĩ ſilẽtio ⁊ quiete mul
ta.⁊ cũ om̃ibus his deo ſt᷑ ↄiuncti.qm̃ opus
monachoꝝ habebat adaʒ ante obedĩazʒ. opꝰ
eſt eis id ꝙ erat ⁊ ade añ pct᷑m.qñ gloriã il
lã ĩdutꝰeꝛat.⁊ ðᷣo cũ libera pnñtia copulaba
tuꝛ.⁊ regionẽ illã q̃ multa erat plena puꝛita
te:habitabat.Quo enim hi deterius illo ſt᷑
difpoſiti quando ante inobedientiam poſitꝰ
eſt operaꝛi paradiſuʒ. Nulla cura erat ei ſe
cularis:ſed neq; his.Deo loquebatuꝛ cũ pu
ra cõſcientia.hoc ⁊ hi.⁊ multoampliorẽ ha
bent liberã pñtiam illam. quanto ⁊ maiori
potiunt gra ꝑ dei largitõem.hi orbis terꝛaꝝ
luminares ſurgentes a lectulo clari ⁊ letan
tes. ⁊ choꝛum unum ſtatuentes.in preclara
conſcientia ↄſonant uniuerſi.ſicut ex uno o
re hymnos ad uniuerſoꝝ canunt deũ.laudã
tes eum. ⁊ ei gẽ̃am ꝓ omnibus ſoluentes. p
ꝓpꝛijs ⁊ ↄmunibꝰ beneficijs.Quaꝛe ſi uide
tur Adã dimittentes.inteꝛrogamus. quo ab
angelis hic diſtat chorꝰ.qui ĩ terra cantant
⁊ dicunt gloria in excelſis deo.⁊ ĩ terꝛa pax

hominibus bone uoluntatis.Deinde poſtq;

cãtica illa dixerũt.genua flectẽtes.deũ gquẽ
hymnis laudauerunt rogant ⁊ petunt.pntiũ
qiẽ nihil.nulla em̃ eis hoꝝ eſt cuꝛa. ſtar̃ ãt
cuʒ libeꝛa pñtia añ teꝝibile tribunal.cũ ue
neꝛit iudicare uiuos ⁊ mortuos unigenitfi

lius dei ⁊ nullũ audire illã terꝛibileʒ uocem

que dicit neſcio uos.⁊ cum pura ↄſcientia.
⁊ multis diꝛectionibus laboꝛioſam hanc ex
pleãt uitam.⁊ difficile nauigent hoc pelagꝰ
cũ tꝛanquillitate.deinde ſuꝛgentes pfitiẽ
tes iam ſanctas illas ⁊ ↄtinuas orõnes.oriẽ
te ꝛadio ad opus.adit unuſqſq; multuʒz ſtipẽ
diũ egentibuſ hinc congregantes. Magnꝰ
E illic ꝗ uile opus ꝛapit.Nõ ẽ ibi men ⁊ ruũ
ſed abiectũ ẽ inde hoc vbũ ꝙ deceʒ milium
ẽ cã pᷣlioꝝ. In nullo eoꝝ tabeꝛnacula deteꝛi
us celis diſpoſita ſunt.eteniz angeli ðſcẽduũt
ad eos.⁊ angelorũ dñatoꝛ.Et m̃ſa apud eos
ẽ ab omni auaricia mũda.⁊ philiſophia ple
na. Non ſanguinũ toꝛꝛentes ſt᷑ apud eos. ne
q; carniũ inciſiões.neq; dulcamina.nec ua
poꝛ coctoꝛũ indecenteꝛ ĩplens odoꝛatũ.neq;
fumus incõueniẽs.neq; curſus ⁊ tumultꝰ ⁊
turbationes ⁊? clamoꝛes aggꝛauantes. ſʒ pa
niſ⁊ aqua.hec quidẽ ex fonte puro.ille aũt
a laboꝛibus ẽ iuſtis. Si aũt ⁊ aliquid mũifi
centius ↄmedere uolueꝛint extꝛemitates ar
borũ h̊ munificentia fit.⁊ maioꝛ hec delec
tatio qᷓ; in regalibus menſis. Angelorum ẽ h̊
mſa ab omni tuꝛbatione eꝛuta. Et ſedile eis
fenũ ſimpł ſupponit᷑ ſicut in heremo pran
dens xpᷣſ feẽ. Multi ãt neq; tegmẽ h̊ faciunt

Lapłm. xxxiiij.

ſʒ pꝛo tecto celũ habẽt.⁊ lundꝓ lumie luce?ꝛ
ne ñ indigentes olèo neq; miniſtro. ſol deſu
peꝛ ipſe digne lucet. Panc ⁊ angeli menſaʒ
ð celo ↄtemplãtes:letãt᷑ ⁊ exultant. Pec igi
ſcientes ⁊ deponentes auaritiã uniueꝛſam.i
uadamus ſuperiuſ cuù ſtudio uniueꝛſo ꝛegnũ
rapiẽtes ut ⁊ futuꝛis fruamuꝛ bõis Pec Eri
ſoſtomus. Oratio.
UO mine de pr̃familiaſ omnipotens ꝗ
unineã eccleſie tue pᷣlat᷑ locaſti ad co
42lẽdu ut uitia tãq́; ſpinaſ extiepãdo.⁊?
vtutes tanq; bona ſemina inſerẽdo.fructũ ĩ
ſe ⁊ ĩ ſubditis facerẽt bonoꝝ opm. da ꝓpitiꝰ
oĩbꝰ⁊ plat᷑ ⁊ ſingulł ſubditis.ut fructũ cõdis
oris.⁊ opis tibi reddant.⁊ ubertate fructuũ
maieſtati tue placeant.ac tandẽ pꝰ laboreʒ
pntis uite.ecũ electiſ tuis.qui beñ ⁊ fideliter
laborauerũt in regno tuo.te miſerante ꝛege
ſcant. Amen.
de inuitatis ad nuptias ⁊ nõ habente ue
uptialem Lapitu. xxxiiij.
Tqꝛ maiores iudeoꝝ intelligetes
de ſe dici parabolas:querebãt do
inum teneꝛe ⁊ occideꝛe. hac eoꝝ
ſcliẽs uolũt atẽ. nihilomin ĩcrepat
ſeuiẽtes.nec timoꝛe ſuperat᷑ quominꝰ argu
at pctores. Pinc habes argumtũ.ꝙ ſi pꝛedi
catio tua ñ fuerit ſemꝑ conſecuta effectũ.ñ
iõ deſiſtas a pᷣdicatõe ⁊ ꝛedarguitõe. maxie
ſi ſpes ẽ tibi de eoꝝ ꝗbus predicas:corꝛectõ
ne. Quia igr̃ onoꝛat ꝙ regnũ auferet᷑ a iuð
is.⁊ dabit᷑ genti facieti fructus eius.iõ ſub
iũgit nüc parabolã de inuitatis ad nuptias
regis.quas fecit filio ſuo.quoꝝ ꝗdam ueni
neglexeꝛũt.quidã vo ſeꝛuos miſſos cõtume
lijs affectos:occiderũt.⁊ de alijs bõiſ ⁊ mał
uocatis ꝗ uenerunt ⁊ ad nuptias intꝛauer̃t.
Panc paꝛabolã ĩducit ut di longanimitateʒ
⁊ patientiã multaʒ ad iudeos ondat.quos pᷣ
ceteris honõauit. ⁊ pᷣmo ad nuptias filij ſui
uocauit.cui cãnẽ nr̃aʒ ⁊ eccłiaz deſpõſauit
⁊= ut reprobatõem iudeoꝝ ⁊ uocatõeʒ genti
um demſtraret. Quia enĩ iudei ad fidẽ uo
cati uenire nolueꝛũt.merito ipᷣis reprobatis
alij ĩtroducti ſunt.⁊ implete ſt᷑ nuptie diſcũ
bentium.qꝛ fides catholica diffuſa ẽ ꝑ orbẽ
uniueꝛſum (Simile eſt ꝛ egnum ergo celoꝝ
homini regi)i.negotiuz pñtiſ eccłie.ſeu fac
tum in eccłia militãte circa xpᷣm ſimile ẽ ne
gotiũ ꝙ potuit fieri ꝑ hoĩeʒ regem ĩ celebꝛa
tione nuptiaꝝ. Aſte homo rex eſt de pater.
ꝗ r̃ rex.qr regnat ĩ celo p giam i mundo

P gram i inferno p iuſticiam. Er er hõ ꝓpè

Sformitatẽ.q̃ ſter deu ⁊ hoĩem ¶ Qui fecit

nuptias filio ſuo) triplices.prĩas celebrauit
uirginis uteꝛo.ĩ copulatõe dinine natur̃ ⁊
hũane.de ꝗbꝰdicit Sre.ꝙ nuptiaꝝ thalamꝰ
fuit uterꝰ uirginalis. Secũdas fecit ĩ mũdo
ĩ cõiunctõe xpᷣi ⁊ eccłie.de quibuſ apoſtolꝰ.
ſacꝛamentum hoc magnũù ẽ.ego dico ĩ xpᷣo.

De inuitatis ad nuptia

2 ĩ eccłia. Tertias fecit in fideli amico.in ⸗
iunctõe gre ⁊ fidelis aĩe.ð quibus oſee. ſpõ
ſabo te mihi in fide.Alie ſt nuptie celeſtes.
ꝗbus ⁊ multa feꝛcula apponẽt᷑ (̃ Augu.)
T.uita.ſalus.⁊ vtus. ⁊ copia.⁊ gloꝛia.⁊ ho
nor. ⁊ pax. ⁊ oĩa bona.(Et miſſit ᷣuos ſuos
Ypᷣcedentes.ſ.ꝓphas (uocare inuitratos ad
nuptias)pꝑ ſcripturas legis ĩ q̃ͥ ẽ ꝓmiſſio de ĩ
carnatõe xpᷣi.ſ.ipᷣos iudeosſ(ad nuptias).i.
ad fidẽ incarnatõis xpᷣi pmiſſã ĩ pr̃iaꝛchis.
figuꝛatã in lege.pᷣdicatã in ꝓph̊is.pꝛophete
nq; claꝛius denüciauerunt ea de xpᷣo.qᷓ ob
ſcuꝛius poſita eꝛant in lege.hoꝛtabant eĩ po
puluũ iudaicũ expectaꝛe xpᷣi aduentũ.ac ꝑ fi
dẽ ? opera tendere ad ipᷣm (⁊ nolebat ueni
⁊e credẽdo ſcꝛiptuꝛis ĩuitãtibꝰ.obediẽdo fᷣ
nis uocâtibꝰ.ↄgaudẽdo nuptijs ꝛegalibus.
(Iteꝝ miſit alios ſeꝛuos) ſeqntes.ſ. Joheʒ
bapt.⁊ apłos((dicẽs dicite ĩuitatis).ſĩ.iude
is uocatis a tpe abꝛahe.(Ecce pꝛãdiũ meũ
paui ).i.miſteriũ ĩcãnatõis ĩpleui.ac ſact̃a
eccłie ⁊ doctꝛinã xpᷣianã ꝗbus ꝛeficiat᷑ anĩa
diſpoſui((thauri mei) ſ.pr̃es neteres teſti.ꝗ
ſub iugo legis laboꝛabant.⁊ inimicos coꝛni
bus uentilabant ⁊ altilia quaſi alitilia ab a
lendo dicta.ſ.pr̃æes noni teſtamenti pingue
dine caritatis ſaginati. pẽnis uirtutũ alati.
ad ſuꝑna mente eꝛecti(occiſa ſt᷑ qꝛ ſct᷑i oc
cidũt ꝓ ſalute ppłi(⁊ omnia parata ſũt)qꝛ
ꝗqcꝗd qꝛituꝛ ad ſalutẽ iã adimpletũ ẽ ĩ ſerip
turis.uel oĩa q̃ ꝑtinent ad miſteriũ noſtre
dẽpiõis.uel introitus regni ẽ ꝑ fidẽ mee in
caꝛnatõis aꝑtus.ꝗ ante fnerat clauſus( uẽi
te ad nuptias )cꝛedendo.diligendo. opando
¶ Illi aut neglexerunt) qꝛ iudei pᷣdicatiõem
xpi ⁊? apłoꝝ ↄtẽpſer̃t.nã pauci ↄpaꝛatiue ðᷣ̊
iudeis cꝛedider̃t. Neglexer̃t quideʒ.qꝛ anñm
n timuerunt.ꝗ eĩ dũm timet: nihil negligit.
(Et abieꝛunt alius in nillam ſuam ⁊ alius
in negociatõez ſuã) ambitione ſeculi tanqᷓ;
uille dño detenti.⁊ ob pecunie cupiditatez
negociatione occupati. Ubi Cri. O miſeꝛ
ꝛimus mũdus.⁊ miſeri ꝗ eũ ſequũt.ſemꝑ eĩ
mundialia opa hoĩes excluſer̃t a uita( Re
liꝗ uero tenuer̃t ſeruos eius.⁊ ↄtumelijs af
fectos:occider̃t)qꝛ Johes bap.ẽ ab eis ĩcã
ceratus ⁊ occiſus.necnõ Stephanus ? Ja
cobus ⁊ alij diſcipuli.⁊ ſilꝛ multi in teſtõ ue
teri.q; ꝙ ẽ grauiꝰ.nõnulli uocati:gr̃am non
ſolũ reſpiciũt:ſg ẽt ꝑſequũt᷑ ( Rex aũt cum
audiſſet ſꝛatus ẽ) q a dno meꝛito ꝓ talibus
ſunt puniti(⁊ miſſis exercitibꝰſuis).ſ.ꝛoma
noꝝ ſub pᷣncipibꝰTyto ⁊ Ueſpaſiano.qui ex
diuina ordinatione uener̃t hiꝛłʒ.xlij.ãno.
poſt xpi pafſiõeʒ (ꝑdidit homicidas illos) ꝗq
in ultõem ſanguinis xp̃i ⁊ ſuoꝝ diſcipuloꝝ.
ab exercitu romanoꝝ ſunt trucidati ⁊ capti
nati(t ciuitatẽ illoꝝ ſuccẽdit)qꝛ tũc hirłʒ
ẽ ſuccẽſa ⁊ tẽplũ ĩ ea¶ Tũc aii ſeznis ſuis „
ſ.apłis ⁊ diſciput ꝑ diuinã ꝛeuelatões) nup

ñ hũte ueſtẽ nuptialẽ.

tie qdẽ parate ſt᷑i.miſteria xpᷣi impleta ſt᷑.
7 oẽ ſacr̃m incarnatõis ⁊ huane diſpẽſatõis
iam pactũ ẽ ⁊ ↄpletũ. ut natiuitas pᷣdicatõ.
paſſio.⁊ hꝰ(⁊ ꝗ inuitati eꝛat ꝑ legẽ ꝑ ꝓphe
tas.ꝑ apłos.ſ.indei:nõ fuer̃t digni ꝑꝑ ſuam
ĩcꝛedulitatẽ ( Ite g ad exituſ niaꝝ).i.ad gẽ

tiles extra uiã eꝛantes: æ diſpſiones gentiũ

(⁊ quoſcũq; ĩueneritis).i.cuiuſcũq; ſexus ł
etatis.cuiuſcũq; ſtatus uel dignitatis.cuiui
cũq; pfeſſionis uel ↄditõis.ſine acceptõe peꝛ
ſonaꝝ (uocate ad nuptias.i.ad fidẽ incãna
tionis.qꝛ? nullus uolens fidẽ xpᷣi recipere ẽ ẽ
pellẽdus.(¶ Et egꝛeſſi ſerui ↄgregauerũt oẽs
quos inuener̃t malos ? bonos)qr ĩ eccleſis
militante admixti ſunt mali cũ bonis(⁊ im
plete ſt᷑ nuptie diſcũbẽtiũ) qꝛ ut pᷣdictũ ẽ fi
des catholica diffuſa ẽ ꝑ orbẽ uniueꝛſũ uel
ĩplete ſunt ⁊ q́;tũ ad numeꝝ ⁊ q;tũ ad meri
tũ ⁊ quãtũ ad pᷣoꝛdiatõez diuinã.ꝙ eꝛit in fi
ne mòi.qũ ↄplebit numeꝛꝰ electoꝝ.( Intra
nit aut rex).ſ.deus ad iudiciũ.tota eiĩ tꝛini
tas iudicabit.i.r̃ddet unicuiq; pꝓ meritis( ut
uideret diſcũbẽtes).i.ĩ fide ꝗeſcentes attẽ
dendo.ſ.uitã fideliũ.⁊ diſcernẽdo merita ⁊
demerita eoꝝ.fideles eĩ ꝑtinent ad iudiciuʒ
nã ꝗ nõ cꝛedit iã iudicatus ẽ. Intrat ãt du
pliciter.ſ.general⁊ in futuro iudicio.⁊ ſpãli
ter in morte cuiuſlibʒ hoĩs.Et nota ꝙ diſcũ
beꝛe in nuptijs xpᷣi.ẽ ſacr̃is eccłe ꝑticipaꝛe.
fidẽ xpᷣi hr̃e ⁊ bñficijs dei atq; gratijs eius
perfrui.(Et nidit ibi hoĩem).i.totũ cetum
maloꝝ.:ꝗ in malitia ſociati ſunt ĩ unũ ( non
ueſtitũ ueſte nuptiali).i.hñtem fidẽ xpᷣi nõ
opa. Nã p̃ʒ Hiero. Ueſtis nuptiał pᷣcepta ſt᷑
dñi. ⁊ opa q̃ ↄplent᷑ ex lege ⁊ euãgelio.noui
q; hoĩs efficiũt ueſtimtũ. Iſte hõ hñs fideʒ
ſine opibꝰ.ad nuptias eccłie poꝛtat os ⁊ dẽ
tes.obmittes uite ↄpoſitõem et mores. Uel
non ueſtitum ueſte nuptiali.i.hñtem fidem
ſine caꝛit ate.dr aũt caꝛitas ueſtis nuptiał
qꝛ tegit turpitudinẽ pct᷑oꝝ.qꝛ ꝓtegit a frigo
re tẽpt ationũ.qꝛ ornat munere donoꝝ ⁊ uir
tutũ.Et (ut dicit Aug.) Diuidit inter filios
regni ⁊ ꝑditõòis. Uhi Grego. Recte caritas
nuptialis ueſtis uocat᷑.qꝛ hãc ĩ ſe ↄditor nr
habuit.dũ ad ſociade ſibi ecclłe nuptiaſ uẽit
Qui g ꝑ caritatẽ uenit ad homines eandeʒz
caritatẽ ĩnotuit ueſtẽ ẽe nuptialẽ.Sciẽdũ
vo ẽ:qꝛ ſiẽ ĩ duobꝰ lignis ſuꝑioꝛi uidelicʒ ⁊
inferioꝛi ueſtis texitur:ita ĩ duobus pᷣceptis
caritas habet.in dilectõe.ſ.dei ⁊ ĩ dilectõe
ꝓximi.Duo g neceſſe ẽ. ut caritatis pᷣcepta
cuſtodiat.ꝗqſꝗs habeꝛe ĩ nuptijs ueſtẽ nup
tialẽ curat. Quatenꝰ nec ex ↄpaſſiõe ꝓximi
ↄtẽplatõʒ relinq̃t dei.nec pluſqᷓ; d inherẽs
tẽplatõi dᷣi ↄpaſſionẽ abiciat pximi. Sciẽ
dum quoq; ẽ ꝙ ipᷣa dilectio pximi in duobꝰ
pᷣceptis ſubdiuiditur:cũ ꝗdam ſapiẽs dicat
omne ꝙꝙ tibi oderis fieꝛi.uide ne alt᷑i faciaſ
et ꝑ ſemetipᷣam vitas pꝛedicat dicẽs qcunqʒ

babitu int ſoenel.
itas dr uelki Au
lis. Qaritas lenn
nr calefacit oͤfigeꝛia. .
lenoga nra. Of aͤr nuin
ſüt pp amicitiam reforn
n man
lit angendam. J.
leigfecit ci natura hun
geum d nos e ꝛefoꝛmata.
tit augnentata. Kr not⸗
ijerhipluremi ſum itnnt
gſüt iauri purpura ſupd
Cbie alg peliduſ oniu
rui arms uncidie. dug
didäpcioverorie dg
iuidie. Miomi meddfin
liqui modi intuiru ⸗
alfluentes noꝛacit ne
ſophonia qf. Uiſtabe
ueſte gegrina At ill
rẽ accuſatois. ppteꝛe
ancnerini excuß
abens ga rieret. qa
ſec por arguente oſc
tus effieif derßgi
tiu c in lo ltimoe
cuſalös ceſſhitl Tt
. angelis diuine u
mimtſtri ſun maligr
pena dipnnon qß
t pene anctores gt
keend manib' de
On operandi 7 ge
nanr ecuperandi.
rineiiznan
leiieieen ⸗

ſane dehrcl

leg iriyerr od incici
diri Imni l
utvro iuicoe ſili
bois Et ongalſj
lafteccle giehyne.
deigtig gatiz eins
ien)itori cerum
tian ſun i uni /non
i hiͤten fice ti no
ſtis uyric heepaſt
tlege deiged Ni
Gdeded dis in
adehe r e
noſtdene nce Vl
e upridiihftenfien
gut enitas ueſti⸗ nuprek
ne Niop pletttufii⸗
Nrnat munere donop ? l
Aug) diuict inter flio⸗
bibrego. Hectecalis
Ncal Abiciſendital

Secunde partis

uultis ut faciant uobis hoĩes.?⁊ uos eadem

facite illis. Caritas ãt uera eſt.cũ ⁊ ĩ deo di

ligituꝛ amicus ⁊ ꝑꝑ deu diligitur inimicus.
Magna ſt᷑ hec.alta ſunt h:⁊ młtis ad exhi

pẽédũ difficilia- ſʒ tñ iſta ẽ ueſtis nuptialis.

Quiſꝗs hãc recubens ñ hʒ.iam ſolicit me
tuat igrediẽte rege ꝗñ mittat᷑ foꝛas.h̊ Gꝛeg.
Et ait illi)unuquẽqᷓ; hoĩem in iudicio paꝛ
ticulari cũ morit uniuerſoꝝ iudex ĩrerꝛogat
quomõ in fið xpᷣiana ſe habuerit.qᷓ ĩ finñ mũ
di loꝗtuꝛ toti humano geneꝛi( Amice) fidei
participatõe ſed ñᷣ operatõe pᷣbiti obligatõe
ſed ñ ſolutõẽ. noĩe ñ ꝛeuocat᷑ gᷓ pctoꝛ amicꝰ
ppter fidẽ informẽ.qᷓ notitia quedã ẽ ⁊ dei
donũ.lʒ ñ ſufficiat ad ſalutẽ. Uocat᷑ ẽt ami
cus ꝑꝑ naturam. q̃ ad imaginem dei eſt fac
tus.ł qꝛ fuit ĩuitatus(Qũo huc itꝛ aſti: )int᷑
ↄgregationẽ. ſ. fideli ſac menta eccłie ſuſci
piẽdo.fidem ecełie confitendo (ñ habẽs ue
ſtem nuptialem) ſ.opera ſine quibus fideſ ẽ
moꝛtua.x?᷑ ueſtẽ nuptialẽ.ſ.caꝛit atẽ.qꝛ abſq;
tali ueſte nemo að ↄmunionẽ fideliũ debet
accedere. qm dignũ ẽ ut ↄuiuanteſ ipi ſpõſo
ĩ habitu ſint ↄfoꝛmeſ.ꝗ ueſtem ĩduit caꝛita
tis. Caritas dr̃ ueſtiſ.tũ qꝛ operit delicta.tũ
qꝛ calefacit ðſdeꝛia. tum qr ſine ea ñ placẽt
deo opa nr̃a.dr̃ ãt nuptialis.q; mr̃imonia
fiũt ppꝑ amicitiam reformandam.confirmã
dã. angendam. In matrimonio igitur filij
dei ꝙ fecit cũ natura humana. amicitia int᷑
deum ⁊ nos ẽ ꝛefoꝛmata.ꝑpetuo cõfiꝛmata
ẽt augmentata.Et nota ꝙ exiſtẽtiũ ĩ nup
tijſ xpᷣi plurimi ſum ĩduti ſacco auaꝛitie.ali
ꝗ ſut ĩduti pnrpura ſupꝑbie.aligꝗ auꝛo ia nis
grie. aliꝗ pellibuſ ouiũ ſimulate iuſtitie.ali
qui armis nꝛacũdie.alig hũt ueſtimentũ ſor
didã pcto luxurie. aligꝗ laceratũ diſſecatiõe
ĩuidie.aliqui incõpoſituʒ negligẽtia accidie
aliqui molli intuitu ↄplacentie. alig nimis
affluentes uoꝛacit ate gule. de ꝗb“ oĩbus in
ſophonia dr. Uiſitabo ſuꝑ om̃ẽs ꝗ induti ſt᷑
ueſte pegrina (At ille obmutuit) ppt timo
rẽ accuſatõis.ꝓpteꝛ erubeſcentiã iniquitat
pyr ignorantiã excuſatõis. pᷣconfuſione nõ
abens gꝗd rñderet.qꝛ deo nullus rñũdeꝛe pt
ſed ppᷣa arguente ↄſcientia: ouincituꝛ ⁊ inu
tus efficit. Der H ꝙ ille obmutuit monſtra
tuꝛ. ꝙ in illo ultimo examine omne gen“ ex
cuſatõis ceſſabit(Tunc dixit ꝛex miniſtꝛis)
i. angelis diuine iuſticie executoribꝰ. ul iſti
m iiniſtri ſunt maligni ſpũs.ꝗ deputati ſt ad
penã dãpnatoꝝ:qꝛ ᷣm Dꝛigeñ. Merito ipſi

ſt᷑ pene auctoꝛes.ꝗ fuerũt culpe ſuggeſtoꝛeſ
¶ igatis manibꝰ? pedibus) i. ablata poteſta

te bñ operandi.⁊ ad ſ alutẽ ꝛeueꝛtẽdi.ac ga
tiam recuperandi. Uel pedes ſut facultaſli
beri aꝛbitrij.manus uero ſunt potẽtia opis.
⁊ utꝛũq; ẽ ligatũ ĩ danatis (mittite )l ꝓijci
te (eũ ſic ligatum (in tenebras exteriores)

a uiſione dei. 7 qꝛ ſunt extra oẽz diẽ ⁊ extꝛa

Capłm. xxxiiij .

ambitũ diuine miſericordie. Uel exteriores

i. corꝑales ⁊ localiteꝛ extra ipᷣm poſitas.qr
huerat in ſeipſo dũ hic uiueꝛet interiores.i.
mentales. Tenebꝛe em̃ igrantie ducunt ad

tenebꝛas culpe. ⁊ be ad tenebꝛas pene .Un
ſ̃ʒ Gꝛeg. Interiores tenebꝛas dicimꝰ cecita

tẽ mentis,. exteriores vo tenebꝛas et᷑nã noe
tẽ dãnatõnis. Qui g nũc in uitio ligant᷑ ſpõte

tunc ĩ ſupplitio ligabut᷑ inuite.⁊ ligabit ibi

pena.quos hic a bonis oꝑibuſ ligauit culpa
Et quid ibi ſuſtinebit.qui hic bene uiuer ⸗
tempſit ſubiungit:dicens( Ibi erit fletuſ)ſ.
oculoꝝ ꝑ illicitas ↄcupiſcentias ⁊ in uanita
te mudi hic uagãtiũ(⁊ ſtridoꝛ dentiũ )ĩ eda
citate mõ gaudentium. quatenus ſingula m̃
bra ſupplitõ ſubiacedt.q hic ſingulis uitijs
ſubiecta ſᷣuiebãt. Uel fletꝰ ⁊ ſtridoꝛ.i.doloꝛ
mentis ⁊ corporis.ad que reducit oĩs pena
infernalis.fletus enĩ a triſticia originatur.
ſtꝛidoꝛ dentiũ cauſatuꝛ a cõtrarijſ cãis.ſ.ex
aꝛdore igniſ ⁊ frigoꝛe ĩfernali. Uñ qr̃ ĩ Job.
ad nimiũ calorẽ trãnbit ab aquiſ niuiũ. AIn
fletu ẽt ⁊ ſtridore magnitudo torm̃toꝝ ⁊? do
loris ĩmẽſitas ſigniſicat᷑. Ut certe ſtridoꝛ dẽ
tium ꝓdit indignãtis affectũ, eo ꝙ ſero unũ
quẽq; penitet. ſero ingemiſcat.ſero ſibi ira
ſcat᷑.ꝙ tampꝑuicaci ĩpꝛobitate oͤliquerit. Et
q; in ↄuiuio nuptiali ñ initiũ ſed finis q̃rituꝛ
ↄñteꝛ repulſo uno ĩ quo omne maloꝝ corpꝰ
iprimit generalis ſnia ⁊ parabole ↄcluſio ĩ
fert᷑ ¶ Multi autem ſunt uocati) ad fidẽ ca
tholicam (pauci uero electi)ad głiam.ſ.cõ
paratiue reſpectu illoꝝ ꝗ uocati ſũt ad fidẽ
ꝗqr iteꝛ multos fideles hnñtes fidem. pauci ſi
electi qui hñt fidem foꝛmatam. Rurſus oẽſ
homines uocant᷑ ad fidẽ:ſʒ pauci ſunt elee
ti.qꝛ pauci ſt᷑ fiðᷣles ̃ſpectu ĩfideliũ.tale ẽ ꝙ
dicit. Non unꝰ tm̃ de uocatis eiectꝰ ẽ ð̊ nup
tijs.ſʒ ĩtelligẽdũ ẽ de multis qꝛ ꝑ illũ unum ·
intelligit uniuerſitas maloꝝ.qui hñt fidẽ ſiñ

operibus caritatis. Naʒ (ẽm Aug) homo il

le ꝗ inde piectus ẽ nõ unum hominem ſigni
ficat ſʒ multos.qꝛ ille unus corpus malorũ
eſt. unõ alibi dr̃ lata ẽ uia que ducit ad pdi
tionem. ⁊ multi ſunt ꝗ ĩgrediuntuꝛ ꝑ eã. Et
arta ẽ uia que ducit ad uitam. ⁊ pauci fũt ꝗ
iueniunt eam. Et hoc multum deberet nos
terꝛere.⁊ ad humilitatem mouere.qꝛ ẽ nobᷣ
incertum utrum ſimus ð illo paruo numeꝛo
electoꝝ.unde Sreg.Tanto ergo ſibi unuſꝗſ
q; metuat ⁊ ĩ hũilitate ſe deprimat.quãto ſi
ſit electꝰ:ignorat.Quia (ꝙ ſepe dicẽduʒ ẽ ⁊
ſine obliuiõe ꝛetinendũ) multi ſt᷑ uocati pau
ci uero electi. Pec Greg.Et notandum ꝙ; G;
Sbum. ibi erit fletus ⁊ ſtꝛidoꝛ dentium ĩ ſep
teʒ locis euãgelij legit᷑.⁊ q̊ ð ſeptẽ uitia ma
xie prelatoꝝ.ſᷣm ꝙ ubiq; in pcedenti lr̃a ̃d
dit᷑ cauſa. Prima cauſa ẽ.qr male ĩtrauer̃t
ſ.ꝑ nummum ñ ꝑ deũ.ꝑ cupiditatẽ non ꝑ ca
ꝛitatẽ. Ut ar̃ h qᷣmõ huc ĩtꝛaſti ñ D ueſté
2

°*
PP⸗α

0
4

. Eſt. e £

Ke⸗

e1

De inuitatis ad nuptias

nuptialẽ. ⁊ ſegtuꝛ.ibi eꝛit fletus ⁊ ſtꝛidoꝛ dẽ
tiũ. Secunda.qꝛ male uixerũt.ñ ſicut paſto
res.ſʒ ſicut pᷣdones.nõ ſicut epᷣi: ſʒ ſicut epi
curi. Uñ ſupꝛa de ſagena.malos autẽ foras
miſer̃t.⁊ ſequit᷑.ibi erit fletus ⁊ ſtꝛidor den
tin. Tertia. qꝛ alios ſcãdaligauer̃t ſiẽ lapis
ſubito occurrẽs pedi facit ipᷣuʒ ceſpitare ⁊-
offendere. Unde ſupꝛa.⁊ colligent de ̃gno
eius oĩa ſcandala.⁊ ſequitur. ibi erit fletus
⁊ ſtridor dentiũ.Quaꝛta.qꝛ in docẽdo ⁊ ̃gẽ
do inutiles fuer̃t. Uñ infra.ſeꝛuũ inutilẽ pij
cite in tenebras exteriores.⁊ ſeqtuꝛ.ibi eꝛit
fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiu.Quinta.qꝛ ſubditos
⁊ ſuꝑbia vbi ⁊ auaꝛitia facti oppꝛeſſerunt.
UVn infra.ſi dixerit ſeruus malꝰ morã faciet
dñis meꝰ ⁊ ceteꝛa.pꝑtẽ ſuã põet cũ hypocꝛitis

⁊ ſegtuꝛ. ibi erit fletus ⁊ ſtridor dẽtiũ. Sex
ta.qꝛ magna de ſe pᷣſumpſer̃t:credẽdo.⁊ ma

ioꝛa iactando. Uñ ſupꝛa nõne mãducauimꝰ
coꝛã te ⁊ bibimꝰ ⁊c̃.⁊ ſeqtur.ibi erit fletus
⁊ ſtridoꝛ dẽtiũ.Septĩa.qꝛ ñ penituerũt.ela
tio ei ſuꝑbie repugnat hũuilitati pnĩe.uñ ſu
pꝛa de cẽturione.filij aũt regni eijciẽtuꝛ fo
ras in tenebras exteriores.⁊ ſeꝗtur.ibi erit

fletus ⁊ ſtridor dentiuũ. Vas g xpi ⁊ eccleſie

nuptias tota mente diligamus.haꝝ gaudijs
celeſtibus indefeſſa bonoꝝ intentiõ? iunga
mur.has q ꝑ fidẽ uoeati intrauimus: mũdo
dilectõis habitu celebꝛar̃ curemꝰ. nr̃eq; ac
tionis ſimul ⁊ cogitatõis macul as.ante diẽ
extremi diſcriminis ipᷣi ſollicitus examinan
do diluamus:ne forte tinc ingrediẽs ꝛex: ſi
uiderit nos nuptialẽ caritatis ueſtẽ non ha
beꝛe:eijtiat nos.⁊ ligatis a facultate bene
agendi manibꝰ noſtris ac pedibꝰ ĩ tenebꝛas
mittat exteriores. Si quis enĩ ĩ tpᷣre iudicij
fuerit innentus ſub noĩe xpᷣiano.ñ hñs ope
ra xpᷣiani.ſtati coꝛꝛipiet ⁊ audiet iſtud a ꝛe
ge ſibi d ci. Amice qũo huc ĩtraſti.ñ hñs ue

ſtẽ nuptialẽ: Quaſi dicat. Ut ꝗd xpᷣianus es
efſectus cũ opera nõ ſint xpiani. Nullus ita

q; de uocatõe pᷣſumat.donec de adeptiõe fi
nis ſecuꝛus exiſtat. QOẽs ꝗdem uocat deus
uolũtate anñcedẽte. ſᷣm qᷓ; uult oẽs hoĩes ſal
uos fieri.⁊ pancei ſt᷑ electi.qꝛ pauci btitudi
nẽ ↄſequũt.reſpectu eoꝝ qꝛ ↄdẽnant. Non
nulli quidẽ uocati nec incipiũt.nonnulli ue
ro in honis q̃ inceper̃t minime ꝑſiſtunt.⁊ mł
ti fidẽ ꝑcipiũt.ſed reſpectu maloꝝ pauci ſt
¶in gr̃a uſq; in finẽ ꝑſeuerant. Nemo autẽ

xpᷣianũ ſe iudicet.niñ ꝗ xpᷣidoctrinã ſeqꝛuꝛ

⁊ imitat exẽplũ.Qui male uiuũt ⁊ xpᷣiãi uo
cãtur:imuriã xpᷣo faciũt. VUnñ Aug.nemo ſiñ
cã qdcunq; nomẽ ſoꝛtit᷑. Sutor ut dicat᷑:ne

ceſſe ẽ ut calciamenta ↄf ciat. Uocet ꝗs ſa
ber aut alius artifex: artis ꝑitia fiat. Puiuſ

modi exẽplis cognoſcimus nulluʒ ſine actu
nomen: ſed omne nomen ex actu. xpᷣiani er
go nomen ille fruſtꝛa ſoꝛtitur qui xpᷣm non
imitat.Qnid eniz tibi ꝓdeſt uocaꝛi ꝙ nõ es

2 ſi hñte ueſtẽ nuptialẽ.

Z nom̃ nſurpaꝛe alienũ. Sʒ ſi xpᷣianuʒ te eẽ
delectat:q̃ xpᷣianitatis ſt᷑ geꝛe:⁊ merito tibi
nom̃ xpᷣiani aſſume. Tu g quo xpᷣianꝰdiceriſ
quo nullꝰ xpᷣiani eſt actus:xpᷣianus iuſtitie
bonitatis.ĩtegritat᷑.patĩe.caſtitatis.pudici
tie.pietatis.humilitatis.⁊ ĩnocẽtie.ẽ nom̃.
⁊ tu iſtud nom qũo tibi defẽdis ⁊ uẽdicas.
cui de taãpluꝛibus r̃bus nec pauca ſubſiſtũt.
Epianꝰille ẽ.ꝗ nõ noĩe tm̃ ſed ope ẽ.ꝗ uiaʒ
xpᷣi ſeqtuꝛ.ꝗ xpᷣm in oĩbꝰ imitat᷑. Siẽ ſcrip
tũ ẽ. Qui dicit ſeſe ĩ xpᷣo maner᷑̃ dʒ ſicut ille
ãbulauit ⁊ ipᷣe ãbulare. Xpᷣianꝰ ẽ ꝗ die noc
tuq; deo deſeꝛuit.ꝗ ĩdeſinẽter eiꝰpᷣcepta me
ditat᷑ ⁊ cogitat.ꝗ pauꝑ mðo efficit᷑ ut ðᷣo lo
cuplex fiat.ꝗ inter hoĩes hr̃ ĩgloꝛiꝰut coraʒ
deo ⁊ angeł głioſus appareat.ꝗ in corõ ſuo
nihil ſimulatũ ur̃ habere nec fictũ.cuiꝰ ſim

ꝓlex ⁊ ĩmaculata ẽ aĩa.cuiꝰ ↄſcĩa fidelis ?

ꝓus ẽ.cuius tota in deo mens.cuiꝰ oĩs ſpeſ
in xpᷣo ẽ.ꝗ celeſtia potiꝰqᷓ; teꝛꝛena deſiõᷣrat.
Q huůana ſpernit ut poſſit h̃e diuina. Pec
Augu.uñ ⁊ Leo papa.. Fruſtra appellamuꝛ
xpᷣiani.ſi imitatores ñ ſumus xpᷣi. Qui ideo
uiã ſe eſſe dixit:et ↄueꝛſatio mgr̃i eſſet for
ma diſcipulis.⁊ illã humilitatẽ eligeret ſer
uus qᷓ; ſectatus ẽ dñs.uñ/⁊ Cypria.Epᷣianꝰ
nemo recte qr̃.niſi ꝗ xpᷣo moribꝰ coequaf.
uñ ẽt An. Inter ĩfles ↄputãt᷑.ꝗ ꝙ noue
runt nõ ipleuernnt. Quicũq; ẽt xpᷣm ñ ſeq i
tuꝛ.ñ ſolũ xpᷣiani nomẽ amittere:ſʒ ⁊ ãtixpᷣs
dici meꝛet᷑.uñ Aug.Quiſgꝗs ſct᷑is negat xp[ʒ
amixps ẽ. magis mẽdax ẽ antixpᷣs.ꝗ ore pſi
tet xpᷣ m. ⁊ factis negat: iõ mendax. qꝛ alið
Logt ⁊ aliund agit. Quis ẽ ꝗ ñ credit.ꝙ ieſuſ
ſt xpᷣs:Qui ñ uiuit quo pᷣcipit xpᷣus: Multi
Eĩ dicunt credo:ſʒ fides ſineę opibꝰnõ ſaluat
Et iteꝑ. Oẽs negant xpᷣm in carne ueniſſe.
uiolãt cait atẽ ieſu.ñ eĩ opꝰ eꝛat nt ueĩret
niſi ꝑ caꝛitatẽ. Maioẽ hac dilectionem ne
mo habet. qᷓ; ut aĩaʒ ſuã ponat ꝓ amicis ſn
is. Quiſquis uiolat caritarez agliber dicat
Iingua.uita ipſius negat xpᷣs in carne uenii
