uunt mnine i, eſlatuͦd iraſcibili.ĩ quibus caritas ſiue doctrina ab tendant. Clamat ignoꝛantibus ut intelligãt.
cs 44 cele nualtan ſconditui: donec totam mtem ĩ ſui ꝑfectionẽ Clamat errantibus ut ꝛedeant. clamat pec
cin mne ue vommutet. qõ quidem bic ichoatur: ſed ĩ fu catoꝛibus ut peniceant. Clamauit quippe.
1 lenii

De quattuoꝛ paꝛabolis dñi ad turbas

pꝛedicando.clamauit oꝛando clamauit laga

rum reſuſcitandoclamauit tandẽ moꝛiẽdo.
Quotidie ĩ celis exiſtẽs clamat ad nos dicẽſ
Uenite ad me oẽs ꝗ laboꝛatis ⁊? honerati e

ſtis ⁊ ego rficiã uos.Et nos miſeri adhuc tã

tos clamoꝛes ↄtcẽnimus.Gq̊ Aug. ¶ Luũc dimiſ

ſis turbis que eum non interrogauerũt ⁊ ſe

dentes a tumultibus (uenit ĩ domum) ut di
ſcipuli tanq; dignioꝛes haberent opoꝛtunita

tem querẽdi ⁊ iterrogandi eum.((Et acceſſe

ꝛunt ad eum diſcipuli eius Nanq́; familiães
n tam coꝛꝑe qᷓ; diſcendi uoluntate. Queren
tes quar i ꝑpabolis loqueret᷑ tuꝛbis. cum ipſñi
non caperent ⁊ petẽtes ut eis pabolas expo
neret. Quia.n.ꝑcipiebant vpᷣm miſtice loqui

ꝗſierunt itellectum ⁊ ſibi exponi ( Qui reipõÿ

dens ait. Uobis) credentibus uobis humili
bus uobis obedientibus.uobis mihi adheꝛẽ
tibus ⁊ dilectis uobis mũdo abiectis ⁊ odio
ſis. obis uolentibus ⁊ ſimpir dignis.ac ue
ſtris ſequacibus ad me accedentibus(datũ
ẽiuinitus ⁊ ex gratia dei.nõ ex merito ne
ſtro (noſſe)apꝑre ſine pabolaꝝ iuolutõe (mi
ſteria regni dei)i. ſecreta ⁊ intelligentiam
ſacꝛe ſcꝛipture.ꝗᷓ ↄtinet ſtatuta atq; decreta

illius regni ſeu abdita.⁊ ꝓpfunditatẽ ueritat᷑

euangelice q̃ ducit ad regnum celeſte uł mi
ſteriũ regni celoꝝ.i.ecclłe militantiſ ſiue triũ
phantis. Apoſtoli enĩ erant quaſi fundatões
eccleſie poſt xpᷣm ⁊ iõ ad ipᷣos peꝛtinebat ſci
re ſecreta eccleſie. de quibus eꝛat ꝓceſſus ec
cleſie uſq; ad finem mi. qa iſta erãt futura
i diuina diſpoſitõe pᷣoꝛdinata ⁊ iſtud põt hic
uocari miſteriũ regni celoꝝ.i.ſecꝛetuz eccle
ſie (Ceteris aũt) ꝗ foꝛis ſunt ꝗ elauſis ſenſi
bus ni curant itrare ⁊ cognoſcere ueritatem
ſ. uulgaribus turbis ſeu ẽt ſcribis ⁊ phariſe
is ĩicꝛedulis non eſt datum neq; ↄceſſuʒz iſta ĩ
telligere ⁊ ꝑꝑ hoc loquebat eis talia ꝑabo
licehut uidentes)).i.uideꝛe ſe repurantes (ñ
uideant)̃m vitatem C?⁊ audientes)).ſ. intel
ligere ſe putantes(non intelligan)iniam in
terioꝛem. Nam hec eſt una càx quare dñs
lodbat᷑ in parabolis.ut.ſ.ueꝛitas occultaꝛet
malis.⁊ boni ad inquiꝛendũ exerceꝛent i eis
Unde ſeꝗtur (Qui bʒ . amoꝛem ueꝛbida
bitur ei.ſ.intelligentia ueꝛbi amati(⁊ h buʒᷣ
dabit)).ſ.ſenſu ĩtelligendi.qa habentibꝰ de
uotõem ⁊ fidem datus ẽ vus ſacꝛe ſcripture
itellectuſ rfeenim in Luca.ꝙ apeꝛuit eis ſen
ſum. ut itelligeꝛent ſcripturas. ⁊ ex habũdã
ti reuelatus eis eccłie ꝓceſſus. Item ꝗ bzʒ

opus dabit᷑ ei itellectus ⁊ habandabit aug

mento ꝓfectus. Item qui habet gratiam da
bitur ei perſeuerantia.? habundabit gloria
gꝗa gram ? gloꝛiam dabit dominus.(¶Qui ãt
non hʒ). ſ.a moꝛeʒ vbi((id quod uidetur ha

bere). I. naturali ingenio uel litteraꝝ ſtudio
(aufeꝛetur ab eo) quia nulla uere ſa pientie

gaudebit dulcedine: unde non habentibus

ezab ezn, Jp, A

? tꝛibꝰad diſcipulos hitis
fidem ⁊ deuotionez ad vxpᷣ doctrinaʒz iĩtellee
tus icripture ueteris reſtamenti ablatus eſt
pꝑꝑ eoꝝ inct edulitatem: ⁊? datus eſt gentibus
ꝑp eoꝛum fidem. Item qui non habet opus
id ꝙ uiot hre.ſ.ſtelligẽtie.aufere ab eo ꝗa
fides ſine oꝑibus moꝛtua ẽ. It᷑ ſicut qauarus

multas hʒ opes ⁊ niłas ſic ꝗ n diuina ſapiazʒ
bʒ. nullã bʒ ꝗa ᷣm Pieꝛo. lr̃as neſcit ꝗ ſa
cꝛas ignoꝛat.ſᷣm Amb. itelligit qð hʒ.i. ꝙ ſe
putat hr̃e. Seoꝛſum ãt.ſ.in domo diſcipulis
ſuis differebat oĩa.uñ pʒz ꝙ non ſolum para

bolas de quibus eum inteꝛrogabant ſʒ etiaʒ

alia ibidem eis expoſuit licet de aliarum ex

poſitione mentio hic non fiat.&t tunc etiam

in ꝑabolis locutus ẽ diſcipulis ppoſuitq; eis
tꝛes parabolas alias a pꝛedictia. In quaruz
pꝛima que eſt de theſauro abſc õdito i agro
deſignatur ſtatus eccleſie ſequens poſt pꝛe
gictum quia diuulgata fide in oꝛbe terrarũ

per pꝛedicationem ſanctorum.multi ualẽteſ

7 litterati uiꝛi (ut Auguſtinus ⁊ alij) ad fidẽ

cat holicam conuerſñ inceperunt ſe exercere

2 ſcientiam ſuam ad util tatem animarun
conuerteꝛe. Aſſimilat eꝛgo(( regnum celoꝛuʒ

Did eſt celeſtem patri am (theſauro abſcon

to in agro) qui ager om nibus uẽditis emi
tur ut theſauꝛus ibidem inuentus habeatuꝛ
Ager iſte laboꝛ eſt in exercitio uite actiue.?
operibus omnium miſericordie in regimine

eccleſie.the ſaurus autem abſconditus eſt pᷣ
mium celeſte cuius diuitie nondum omibus

apparent manifeſte. ʒ illud pᷣſ.qᷓ; magna mł
titudo duicedinis tue quam abſcondiſti tim
tibus te. Inuenitur iñ ipᷣe theſaurus ⁊ ſi nõ

ad plenum qm̃ ſanctoꝝ doctrina ⁊ pᷣdicatio

qualis quantuſue ſit ex magna pꝑte declaꝛa

tuꝛ. Punc autem theſaurum inuentum ille

abſcondit qui cognito quał ſit coꝛde retinet
2 mente diuligit eiiſq; nullo mõ obliuiſcitur

pᷣ gaudio illiꝰ uadit pedibus mentis ipum
affectando: ⁊ uendit uniueꝛſa que habʒ tem

poꝛalia ac uoluptates carnis ⁊ deſydeꝛia tex
ꝛena contemnendo. Et emit agrum iltum oi

be alijs dimiſſis.ĩ agro dñico ꝑꝑ celeſte pᷣmi
um laborando ⁊ totalr cæleſtibus ihiando.

Contemnere g ſecularia debet ⁊ totum poſſi

deat: ⁊ ut ſit ei poteſtas utendi theſauꝛo cũ
agro gꝗa celeſtes diuitie non niſi dàno ſeculi
poſſident ab aliquo. Ad laudẽ vgſuʒ expᷣmi
tuꝛ iſta ꝑaꝛbola. ⁊ ſic theſaurus i agro ẽ vgi
nitas ĩ carne. Circa iſtum theſauꝝ ↄſideran
da ſt᷑ tria.pᷣmũ ẽ ꝙ ĩueĩat᷑.ſᷣʒ ꝙ inuentus ab

ſcõdat᷑.t᷑ciũ ꝙ abſcõditꝰ cctis pᷣponat.Non

ãt iuenit i luxuꝛioſis nẽ abicõdif ĩ uamglo

ꝛioſis.non pᷣponit᷑ ĩ auaris. Sic gᷓ hẽmus tri

plicem vtucem.ſ.vginitatis.hũilitatis.pauꝑ
tatis. Nirginitas nouit theſauꝛuz iuenire: ut

habeat. humil tas nonit rheſarum abſcõde

=:

ꝛe ne amittat᷑ pauꝑtas nouit theſauꝝ oĩbꝰp

vpoere ne uilipedat In vᷣa gabola que eſt ö

Azſonr apyio

Az &

ppruentenenorlile
uf nmamun
rippii mponn h
fcuun incior uciunm
Nenor Ofſcum moramu⸗
um inqueteſvo deſfßien
Airqn nouit neggeimi
ſtrum aclons openb
lentencto ſue ctun ad ſi
Othoonniardimavendo,
fferognösder recica
Criſicando. Perfelrneg
ſere i noeinn ſen andid
cut cuioſ ſei ſalchdag
ul inuentis onſs nend
tigu obijta ſeper e
enigit terran „ celo
tuten conorrzutt e⸗
ſtbiectoyen Et git
ſc i fne mumwi teo /
lapedhi niſ ilaeff
cancei eſgenn mna
ſudbdatheſnni,n
acd eenedeniinise
Abolaſigereicncte
4 calleanas tdo 6
Cegnuntelonn .

uſtinus ? ali) ufii
ſceperunt ſe exercere
il tatem animarnn
ol regnun celornz
nbelauro abſcon
nibus ueiis enni
inuentus hobegtue
rcitio uite gctiue.
cordie in regimine
labſcondttus eſt
e nondum omnibus
ud Hlözmagna mt
n ablcondſtitiin
etbeſaurus1 n0
doctrina 1 pdicanid
magna Ne Gecn.

zurumm indentumile
qoal in dde rerinet

nullo mo obl itiſclum
edibus nen⸗ un
miuenſie hali en
curnis? geſfben ler
enitagum lum di.
oiicopy celeſtehnni
aaleſtious ibiando,
debet 1 trum 1

s utencitbel

Ninme partis
margaꝛita declarat ſtatꝰeccleſe immediate
ſequens precedentem. qꝛ pꝰ ſtatũ predictuzʒ
ĩceperunt aliqui ↄtemptis mundi diuitijs ⁊

ponoꝛibintendeꝛe uite cõtemplatiue. ſic. b.

Benedictus ⁊ alij ſẽ̊ntes eũ in diuerſis ſta

tibus ⁊ gradibus ꝛeligionum. Et iſte ſtat fi

.

guratur per margaritam que inuenitur in 2
chilijs maꝛis.qꝛ religio fundatuz ⁊? nutrit᷑ in
humoꝛe deuotõis. Iſta autem maꝛgarita di

cituꝛ una ⁊ pꝛecioſa. Una.quia hoĩem unit
actia autem uita magis diuidit ⁊? propteꝛ B

Af. qõ maꝛtha erat circa młta occupata ma
ria nero circa unum intenta. Dicitur etiaz pᷣ

cioſa.quia uita ↄtemplatiua ſimiliteꝛ ⁊ abſo

lute melioꝛ eſt qᷓ actiua. iicet in caſu actiua
ſit magis fructifeꝛa.ꝑp ꝙ dicitur maria opti

mam partem elegit. Aſſimulat (Regnuz ce
lorum)i.preſentem eccleſiam (hòi negoria
tori) quia ſicut homo ille uniuſ margarite 6
ſyderio omnia uendit ⁊ eà emit ſie ⁊ iſta (in
uẽta una pꝛecioſa margarita .dulcedie ui
te contemplatiue (uadit) ad foꝛum ſpũaliuʒ
meꝛcationum (⁊ uendit omnia q̃ hẽt) peꝛ cõ

temptum terꝛenoruz (⁊ emit eã)per conatũ

7 deſy erium eternoꝛum. Mor aliter in hac
parabola preponunt nobis tria imitanda. ſ.
officium ſanctoꝝ.ſtudium moꝝ. deſyderium
eteꝛnoꝝ. Officium notatur in negociddo ſtu
dium in queꝛendo. deſyderium in operando
Felix qui nouit negociari ſpũ alit᷑:ſiue q;tuʒ
ad ſtatum actionis opeꝛibus miſericoꝛdie ĩ
tendendo. ſiue q;tum ad ſtatum peꝛfectionis
p xpᷣo omnia relinquendo.ſiue q;tũ ad ſratũ
frerrogatõis per predicatõm animas deo lu
crificando. Itẽ felix negociator qui nouir q̃
rere ñ nociu a ſicut ambicioſi.non inutilia ſi
cut cuꝛioſi:ſed ſalubꝛia ſicut ſc ti. Itez felix
qui inuentis bonis meꝛcibus bñ nouit lucra
ꝛi qui. ſ. abijt a ſe per caꝛnis moꝛtificationẽ.
uendidit teꝛram ꝓ celo peꝛ omnium abꝛenũ
tiatiõem comparauit eam ꝑ ppꝛie uolũtatis
ſubiectionem. Et quia iſte ſtatꝰduratuaus E
uſq; ad finẽ mundi ideo nõ ponit᷑ alia pabo
la poſt iſtã niſi illa que finem mundi ſignifi
cat que ẽ de ſagena Iĩ maꝛi miſſa. Igit quia
ſub pabola theſauꝛi 7 maꝛgaꝛite iduxit nos
ad eteꝛne beatituoinis amorẽ ↄſequent᷑ ſub
Pibosa ſagene ĩiducit nos in timorem ut ina
la caueamus ? bona ſectemurAſſimilat g
(ꝛegnum celorum )qð hic notat preſentem
eccleſiam Cſagene).quia piſcatoribus eſt 9
miſſa. ? peꝛ eam ꝗſque ad eternum regnum
de pꝛeſentis ſeculi fluctibus trahbitay. ne et᷑
ne mortis profundo mergatuz miſſeCi mare
i. ĩi madum q dr̃ mar̃ ꝑp magnitudinẽ ⁊ pp
amãitudinẽ (⁊ ex oĩ gener̃ piſciũ).i.hõinů(¶
congreganti) f.bonoꝝ ? maloꝝ qr miſſa in
hnius ſeculi fluctibꝰ nullũ ꝛeſpuit ſed maloſ
cũ bõis capir. omnis generis hoĩes ad uẽi
am nocat(Quã cũ impleta eflet) erit ĩ ſi

aptz xiiij.

ne feruli qnñ humãi geneꝛis ſũma neludit †
nũerus electoꝝ implet᷑ (educẽtes).ſ.ðõ maꝛi

25 fluctibus uite hui. ? tra hẽtes ad litt ui
te alteriꝰ qꝛ m glo.ſiẽ mare ſeculũ ita litt

maris ẽ finis ſeculi(⁊ä ſecꝰlittus ſedẽteſ)peꝛ

immoꝛtalit atẽ (. elegerũt bonos in uaſa ſua

malos ãt foras miſert) Nuũc eĩ malos bonoſ
q; comuniter quaſi ꝑmixtos piſces ſagena fi
dei cõtinet. ſed littus indicat quos ſagena ec D
cleſie trahebat. Nam ſicut non diſtigunt bo W 6
ni piſces a malis q;di a eſt intra aqᷓ
ſic in eccłia militan t mali cã
bonis. SGed ĩ fine mundi trabetur ad litr? g
aptum iudicium quia tunc erunt manifeſta
abſcondita coꝛdiũ. Unõ ſubdituꝛ ((Sic erit

in oↄſumatione ſeculi)).i.ĩ fine mundi.Et di

cituꝛ conſumatio tripliciter. uel quia tunc 2
pletus eꝛit numeꝛns electoꝛum uł ꝗa termi
nabiruz ſtatus meritorum. uel quia ceſſabit
ſucceſſio reꝛzum mutabilium ((Exibut ange
li de celo empir reo ad ↄuocandũ populum
iudicandum)) ? ſeperabut malos de medio
iuſtoꝝ)) O quaʒ dura ſeperatio quippe ma
lis ꝗa irremediabilis ꝗa irreuocabilis ((Et
mittẽt eos )ſ.malos (ĩ caminũ ignis).ĩfeꝛni
torrẽdos ⁊ exiccandoſ.⁊ ſic eccleſia purgata
offeret deo patꝛi ſine macula ⁊ ꝛuga.tunc ei
bõi mittentur in uaſa cele ſtium manſionum
malis ſeperatis ⁊ detruſis ĩ infernu n. Sic ĩ
troductis pꝛudẽtibꝰvginibꝰ? excluſis fatuis
claudetuꝛ ianua regni celeſtis. Et ſubdit᷑ de
penis maloꝝ cum vicituꝛ ((Ibi erit fletus)
pꝛe ardore ((⁊? ſtridoꝛ dentium.)) pꝛe fꝛigor.
Tũc ſero mali penitebũt ⁊ ĩgemiſcẽt.ſeꝛo ſi
bipᷣis iꝛaſcent᷑ ⁊ indignabunt᷑ ꝙ tampertina
ci improbitate deliqrint. Apte in multis lo
cis ſacre ſcriptuꝛe dicit᷑ de tormentis malo
rum ne quis ſe excuſet p ignorantiam. ⁊ toti
ens commemorãtuz ſupplicia gehennalia.
ut ſuiamus ? anbelem ad gaudia releſtia.
Deide ponit᷑ cõcluſio pꝛincipalis.ad hoc eĩ
in predictis pabolis preſcriptus eſt ꝓceſſus
eccleſie milit ãtis.ut apoſtoli ꝗ erant ipſius
fundatores poſt chꝛiſtum. ĩtelligeꝛent huiuſ
modi pceſſum. Uñ ſubiungit (Intellexiſtis
hec ola)) ſ.parabolas pꝛedictaſ.q.d ad uos
ptinet iĩtelligere eas. Uñ Slo. Ad apoſtolos
fit ̃mo quos ñ tm̃ nult audiꝛe ut populos ſʒ
t intelligeꝛe. t eſt aꝛgumentum ꝙ non ſuf
ficit maioꝛibꝰ m̃ audiꝛe ad faciendũ: ſʒ opõ
tet ẽt ĩtelligeꝛe ad docendũ ((Dicũt ei etiazs
)I. intelligimus. De ĩde utit exhoꝛtatõe ad
alios docendum: cum ſubditux ((Ait illis iõ
ommis ſcꝛiba) i. doctoꝛ: ut enim dicit Augu.
apli ſunt ſcꝛibe ⁊ notarij xpᷣi.uerbũ eiꝰ ſignã
tes ĩ tabulis coꝛdis ((doctꝰ)) c inſpiꝛatus in
his qᷓ neceſſaꝛia ſunt ſibi ⁊ alijs ((ĩ ꝛegno ce
lorum))i.ĩ eccleſia militante.ubi tria dic᷑. ꝙ
ſit doctus per habitũ ſcie.ſcriba ꝑ ofſĩ doc
taie ĩ ꝛtegno celoꝛum per mentum uite ſikis

De aduetu dñi ĩ nazaret:qñ legit in

eſt homini patriſfamilias ).i.mihi: ⁊ intelli
gif de ſilitudie imitatõis n equiparatòis ꝗ
ꝓfeꝛt de theſauro ſuo).i.de ſcia ſua ĩ corde
abſcõdita( noua * ueteza).(auctõitates no
ni ⁊ ue tis teſtam̃ti.ex ꝗbꝰ teſtamtis ↄtexta
eccłie ſagena. uel ̃ʒ Geg.noua de ſuauita
te regni ⁊ uetᷣa de t᷑roꝛe ſupplicij:ut.ſ.pene
terreât quos pᷣmia ñ initat. ub nona ꝑ admo
nitõem vtutuzʒ. ut uet᷑a ꝑ öteſtatõeʒ uitioꝝ.
Ex quo pz ꝙ epi ꝗ ſunt ſucceſſoꝛes apłoꝝ õᷣ
bent hr̃e noticiã utriuſq; teſtamenti.i cuius
ſignum poꝛtant mitram ĩ capite cum coꝛnu
duplici.Et bene compaꝛat eum patriſfamili
as.Qa ſicut pr familias hʒ paſcere fil ios pãe
coꝛpꝑali fic iſta paruulos fideles pane ſpuᷣali.
Poꝛtat᷑ g domius diſcipulos ꝙ pabolas itel
ligant. ut alios docere ſciant: ꝗa iõ ſiles ei
erunt ſi alios docebunt. Oratio.
Oie ieſu xpᷣe fac me de uet᷑i uita exi
d hne ſemen vbi tui qð ĩ meo intellectu.
boni ꝓpoſiti qð ĩ meo affectu.boni o
ris ꝙ ĩ meo actu ſemiaſti comedaf a uo
Fenibgs inanis gloꝛie. ne ↄculcet ĩ uia aſſi
duitatis.ne areat ĩ petra duze obſtinatõis.⁊
ne ſuffocet᷑ ĩ ſpinis ſolicitudinis ſʒ potius in
tra bona. ⁊ optia coꝛdis humilis ↄpatientis
* bylaris centeſimum fructuʒ afferat ĩ paci
entia fac ẽt me hec oĩa ĩ ꝑpabolis dicta ĩtelli
gere ⁊ faceꝛe.ac uerbo uł ilaltẽ exẽplo alios
docere Amen.
De aduẽtu dñi i nazareth:qñ legit in ſyna
goga eoꝝ ⁊ ipi uolebat pᷣcipitare eũ.
Capitulum. lxv.
T factũ ẽ cũ ↄſumaſſet ieſus ꝑabo
las iſtas tranſit inde cũ diſcipulis
ſus ⁊ abijt ꝑ r̃iã illã (ſuã).ſ.ga
lileaʒ docebat i ſynagogis eoꝝ
Itum ꝑꝑ pluꝛium ibi conuenientiũ utilitatẽ
tum ꝑp maioꝛem auct᷑em ⁊ magnificabatur
po doctrĩe ⁊ miꝛaculoꝝ excellẽtiam ab oĩbꝰ
i.pluribus:⁊ ð oĩ ſtatu non tñ ab oĩbus uni
uerſalłr: cum multi eum ↄtemnerent: ⁊ ſibi

Ʒdicerent(Et uenit ĩ nazareth ubi erat nu

tritus) lʒ in bethleem fuiſſet natus.(Et die
ſabbati)qñ plures ↄueniebãt (itrauit) ſᷣm
ↄſuetudiem (ſuam ĩ ſynagogam)q̃ erai locꝰ
oꝛatõis ⁊ doctꝛĩe legis ꝗbus iudei ſ̃m pᷣcep
tum lesis uacare debebãt i ſabbatis((Et ſuꝛ
ꝛexit leger̃ )ut ñ pᷣdicaꝛet ſeipᷣuʒ voo ſuo tm̃
ſz ẽt teſtimonio ſacꝛe ſeripture.gꝗ non ẽ legẽ
dum ĩ eccła niſ ſtando pſalleꝛe iñ poſſumus
ſedendo¶FEt traditus ẽ ei) a miniſtris quoꝝ
offm̃ hoc erat (liber Iſaie pphᷣe Iclauſus ꝗ
de xpᷣo loꝗtur aꝑtius ⁊ ᷣm Pieꝛo.non tam ꝓ
pheta qᷓ; euãgeliſta e dicẽdus. Miſtice auiẽ
m glo.iõ traditus ẽ ei liber ꝓpheticꝰ ut oñ
deret eſſe ꝗ locutus ẽ ĩ pphᷣis.⁊ ꝙ oẽs pphe
cie ad ipᷣm ptinent ⁊ in ipᷣo iplentur ⁊ per ip
ſum apeꝛiuntur. Item ut i hoc oſtenderetuꝛ
ꝙ omnes pꝛophete libꝛos ſuos ei tradiderũt

ſynagoga eoꝝ ⁊ ipi uolebÄͤt pᷣcipitar᷑ eũ

i.illi aſſcripſerunt quicquid dixerunt. (Et
ut reuoluit).i.aperuit libꝛum) in quo imtel
ligere dedit ſe illau eſſe que aperiret ſcrip
turas (inuenit) non a caſu ſed ex ꝓpoſito ꝗa
ſciebat paſſus ſcꝛipture loquentes de eo(lo
cum nubi)ſecundum tranſlationem ſeptuagi
ta interpꝛetum (erat ſcꝛiptum. Spiꝛitus do
mini ſuper me ⁊c.) ꝓut patebit infra. Circa
ꝙ ſciendum ꝙ iudei expell ant illa q̃ eis ꝓmit
tunt᷑ in hac ꝓpphetia ipleꝛi per Meſſià quẽ
expectant futuꝝ ⁊ toti mundo tpraliteꝛ ana
turum ⁊ ducturum ſudeos de captiuitate po
ſiturum eos in maxima gloꝛia ⁊? honore ſuꝑ
omnes gentes. Sʒ quia tempus aduentꝰ xpi
tranſijt ideo xpᷣs hunc locũ ↄuenienteꝛ de ſe
ipᷣo expoſuit dicens. ¶ Spiritus domini Iſcz
patris(ſuper me).ſ.requieſcit tanqᷓ; duct: ⁊
⁊ pᷣceptoꝛ cuius exhoꝛtationibus ſꝑ obedio
Cop quod unxit me)idẽ ſpuᷣs ab ĩſtanti con
ceptionia plenitudine gr̃e in regem in pomti
ficem. in ꝓpham.⁊ ĩ deitatis tabeꝛnaculum
(euangelizare).i.bõa nũciare (pauꝑibus))
i.humilibus quibus doctrina ꝓficit non ſu
ꝑbis (miſit me ⁊ ipᷣe pfecit dicens bti pau
peres ſpu qm ipoꝝ eſt regnum celoꝛum:⁊ .
hoc(ſanare)non tantum cor ꝑałꝛ. ſed ⁊ ſpiri
tualite: Ccontritos corde )uulneratos a pec
catis(⁊ pꝛedicaꝛe captiuis )a dyabolo pec
catoꝛum cũ carceꝛe ⁊ uinculis Cremiſſiõeʒ)
ſ.ad penitentiam eos uocandol((⁊ uiſaʒ].i.
ueram dei cognitionem((cecis).i.gentuibiſ
excecatus per erroꝛem (dimutere confrac
tos)⁊ depꝛeſſos impo:tabili pondere legis
En remiſſionem) ſcilicet per gꝛatiam noue
legis alleuiando(pꝛedicare annum dni ac
ceptũ)annũ.ſ.benignitatis.qa nunc tempus
acceptabile nũc dies ſalutis. Iſte annus eſt
totũ tẽpus eccleſie ut ſpecialiteꝛ annus paſ
ſionis chriſti.ĩ quo dominus placatuſ eſt hu
mano geneꝛi ſoluta emenda pꝛimi peccati.⁊
diẽ retributionis extremi iudicij ſententiaʒ
comminãdo ſecũdum merita. ubi retribuet
unicuiq; ſecundum opera ſua. Tangunf au
tem hic ſex conditiones quas debet habeꝛe
predicatoꝛ uel prelatus. Prima eſt miſeroꝝ

conſolatio.ibi euangelizare pauperibus ſe

cunda eſt penitentium confortatio.ibi ſanar
contꝛitos.tertia eſt captiuorum uiſitatio ibi
predicare captiuis remiſſionem. quarta eſt
impeꝛitorum inſtꝛuctio.ibi ceciſ uiſum.quin
ta eſt oppreſſorum ꝛeuelatio ibi dimittere
confractos ſexta eſt pigꝛoruz excitatio.ibi 5
dicare annum domini acceptum ⁊ diem ftꝛi
butionis reuolutum eꝛgo libꝛum legit quia
palã locutus ẽ ?⁊ omnem ueritatem docuit.
(Et deinde plicuit librum )in quo legerat.

in quo ĩtelliger (dedit) quod non omnia oĩ

bus.ſunt predicanda. Voc etiazi fecit ad oñ
denduũ ꝙ libri ſacre ſcriptur reuerenteꝛ trac
tãdi ſt᷑. Uñ ⁊ iudei hac reuerentiam faciunt

4

— „ *
— X ondionmes Prelaſori⸗

hic emino nhbe ⸗
nilitatem pnie geinie
ſaenitren Nene/
opanpum? lelatoetla
ſeu rfcenti wemd
icem eplamo i
unue Etoini ſſnug
litesnei py efſcaclin
humlen t dcor ri ficie
llinegfe elucebat gu
arrabennt Fuitei pulche
Goceringneier nolütate
lus Fuirr Loaneriſünns
Kictafgan g drhan G.
lisbotzl giln us.
legerniſehſoietidi
ünreniite imeligten
ſenptung ber aurdus
Yopleti ciciteſſeſcrin
reaut ſe ipſe ficieba
titere wreſtizoelli
nbulant or Upes eus
zc e auius ne
aimad me eſſeꝛe

ene doninng guu
ofnodo
lectoif Ufeädenigor

geitatistabennaclt
04 hicineſ ungbun
doctring pfielt honſt
epſecitcenobiipin
egnun celoꝛumn :ry
um cor pale. ſed ? hin.
le)uulner tos ape
tiuis a oyabolo pec
luculis (remiſſiötz)
Hocando (r ulloz).
Ncecis) a. gentllibaf
(dimutere confrac
tabtli pondere legis
cerper Gatiam pone
dicare annum dii de

tans. ga vnunce empas

ſalutis. Ine annus eſt
tſpecialiter annnns pal
ominus placatuſeſt hu
emenda primiecat
remi iudieij ſenteni
mertu ub jetmbue
yeri ſua⸗Tangunt an
enquas debet hadere
us. rima en Neſncr
elizare auperidr ſe

coriortand biſini⸗

4

idionem tuntg e⸗
oc ceciſ nſun oaun
enelani inl einmnen
tati iß

clull,
1dien- ni

Pꝛime partis

libris ueteris teſtamẽti. ꝙ nullo mõ iuxta il
los ſederent tam alte qᷓ; libri ſt᷑ poñti.Młto
magis debemus nos reuerentiam libris euã
gelij exhibeꝛe.qð tante eſt reuerentie: ut ſe
cũdũ Cꝛiſ.ſi euangeliũ ſuſciꝑe oporteret nõ
lotis manibus.non utiq; eligeꝛes h̊ facẽ. Ex
quo patet ꝙ xpᷣlani ſt᷑ multum repᷣhendẽdi.ꝗ
nonſoln n libꝛos neteris teſtamẽti.ſed ẽt no
ui ⁊ ſacra euãgelia ita irꝛeuerent᷑ tractãt.⁊
quãdoq; irꝛeuerentiꝰq́; libꝛos genriliuz dãna

tonꝝ. ſeu ueſtes ⁊ multa alia reꝝ tranleutiuʒ.

Et bene dicit reuoluit ⁊ plicuir. nec dic ape
ruit ⁊ clauſit.qꝛ libꝛi iudeoꝝ in ꝛotulis ſũt (¶
Deditq; miniſt?o Alibꝝ plicatũ qꝛ alijs tradi
dit euã gelizã di officiũ: ꝓ captu audientiuũ
cõmiſit diſpenſandũ uerbũ ⁊ ſedit hut ſeden
do expõeꝛet matuꝛe ꝙ ſtaãdo legerat pueren
teꝛ ⁊ deuote. Stãs g legit.qꝛ dũ nobis ſcrip
turas apeꝛuit in caꝛne opatus ſʒ poſtea ſe
dit.qꝛ ſe ſuꝑne quieti reſtituit.Et iſtruimur
bic qꝛ primo nobis ẽ ſendendũ ⁊ flendũ ꝑ hu
militatem pnĩie deinde ſurgendũ a uitijs peꝛ
ſeꝛenitatem ↄſcientie. tertio legendu.i.bene
opandum ⁊ pꝛelato etiam predicãdum.⁊? po
ſtea reſſdendũ pꝛemia quietis expectãdo ut
ea demũ accipiamus ĩ quibus ĩ eteꝛnũ quieſ
camus. (Et oĩm ĩ ſynagoga oculi erãt inten
dẽtes in eũ )pp efficaciã ueꝛboꝝ ⁊ aſpectum
umilem ⁊ öcoꝝ.qꝛ ĩ facie eiuſ quidã fulgoꝛ
diuine gre relucebat.qui animos intuentiuʒ
attrabebat. Fuit eĩ pulcheꝛrimus utipote v
go de uiꝛginẽ ñ ex uolutate uiꝛi Hſᷓ ex deo na
tus. F uit ⁊ eloquẽtiſſimus.⁊ de utroq; ſic ei
dictù fueꝛat ꝑ pp-ham Specioſꝰ foꝛma pᷣ fi
lijs hoĩz dif.. g.ĩ la.tuis.Et ꝓphetiam quã
legerat ĩ ſeipſo ĩpletã oñdens (dixit ad illos
Attendite ⁊ intelligite (qꝛ bodie ĩpleta eſt
ſcriptuꝛa bec ĩ auribus ueſtris).in meipſo.
— dicit eſſe ſcriptuꝛam qꝛ ſicut illa pᷣ
ixeꝛat ſic ipſe faciebat.q.d. In me ĩpletaʒ
2 uidere poteſtis oculisqr ceci uident. clau
di ambulant.paupes euãgelizãt ⁊ audire ẽt
⁊ intelligere auꝛibus mentis cum uobis eaz
expoſueꝛim ad me eſſe ꝛefeꝛendaʒꝝ . Conſpice
bene dominuʒ quomodo humiiiteꝛ ſuſcipiẽs
lectoꝛiſ officiũ benigno ⁊ placitu uultu legit
inteꝛ eos. Ut enim ait Amb.ita ad omnia ſe
cuꝛuauit obſequia ut nec lectoꝛiſ quidẽ ſpeꝛ
naꝛetur officium. Conſpice ẽt quomodo hũi
liteꝛ ſe manifeſtani dicit hodie ĩpleta ẽ ſcꝛip
tuꝛa hec ĩ auꝛibus ueſtꝛis.q.d. ego ſum ille
ö quo loquituꝛ. Igẽ exẽvlo ſuo appꝛobat of
ficiũ lectõis ĩ ̊ loco.offm̃ oſtiarij.qñ eijecit
uẽdẽtes ⁊ emẽtes ð tẽplo. ofm̃ exorciſte de
mones de obſeſſis coꝛpibꝰ expellẽdo. officiũ
acoliti fiũ ceroferaꝛij ſe lum mõi oñdendo ⁊
dicendo. Sic ꝙ pz dñz qᷣttuoꝛ officia minoꝝ
ordinũ in qttuoꝛ ſuis opibus exercuiſſe ⁊ ap
probaſſe ꝑꝑ qð null'quãtũcunq; magaus dʒ
oᷣdignaꝛi mioreſ oꝛdines ſuſciꝑe ł eoꝝ officia

Laplz. lxv.

exèg ⁊ exercere. Subdiacõatũ vo exercuit
qn lintheo ſe pᷣcinxit ⁊ peõs diſciꝑłoꝝ lauit.
Diaconatũ exercuit qñ ĩ cena corpꝰ ⁊ ſãgui
nẽ ſuũ diſcipulis miſtꝛauit. Dreſbyteratum
exercuit qñ ĩ cena panẽ ⁊ uinũ ĩ corpꝰ ⁊ ſan

guinẽ ſuũ mutauit. Deiò ut põtifex i ara cꝛu

cis ſe obtulit. ¶ Et oẽs) i.multi de oĩ ppło(¶
teſtimoniũ il i dabat) ſ.ꝙ illa ſcꝛiptuꝛa eẽtiĩ
pleta ⁊ ꝙ ipſe eſſet ille ð quo. Iſaias ⁊ alijꝓ
phete ſcꝛipſeꝛunt.Et h̊ erat ſignũ vit atis.qa
ut dicit Seneca. ueritatis aꝛgumentum eſt
omnibus aliquid uideri (ſet mirabantuꝛ ĩ v
bis gꝛatie) id eſt gꝛatioſis q̃ ð oꝛe eius ꝓceõ
bant. Bonus em̃ homo de bono theſauro cõ
dis ſui profert bona: eꝛgo de theſauꝛo gẽe x
ba gratioſa. In ipſo ãt erat theſauꝛus gr̃e.
quia plenus gratie ⁊ ueritatis: de cuiꝰ pleni
tudine nos omnes accepimus Deinde poſt
atteſtationem ſimplicium de xpᷣo ſubdit ſcri
baꝝ ⁊ phariſeoꝝ detractio ⁊ emulatio cum
dr (Et dicebãt) ſ.ſcribe ⁊ phariſei ei iuidẽ
tes.dicebant inq; deſpectiue ⁊ eũ deꝛidenteſ
¶ Uñ buic ſapia hec:) ĩ doctrina ⁊ ĩ vbis((⁊
uirtutes )in operibus miraculoſis. DPoc dice
bant quia non uiderant eum litteras diſcẽtõ
nec in lege ſtudẽtem. Quaſi dicerẽt ñ hʒ h̊ a
deo uel exercitij ſtudio ſed magis habet a
diabolo ꝙ arguũt ex infirmitate ⁊ paupꝑtate
parẽtũ:di=entes(Monne h̊ eſt fabri filius:)
i.ioſep qui erat fabeꝛ lignaꝛiꝰ.cuiꝰ ipſe puta
batu⁊ filius.qꝛ eũ Maria ioſeph deſpõſata
genuerat. Dut abatuꝛ qdẽ ſed ñ erat C. Non
ne mater eius dicituꝛ Maria ⁊ fratres eiꝰ)
id eſt ↄſanguinei((⁊ ſoꝛoꝛeſ eius)i.cognate(
nõne oẽs apud nos ſunt) Scõm ↄſuetudinẽ
eĩ ſcripturaꝛum conſanguinei ⁊ ꝓpinqui dñi
more hebꝛayco fr̃es ⁊ ſorores eius ſolẽt ap
pellari. Uñ eꝛgo huic oĩa iſta q̃ſi diceꝛẽt.Si
ñ habet exercitio uel ex geneꝛe.ergo hʒ ex ðᷣ
mone. Et iõ ſeꝗtuꝛ (Et ſcãdaliʒabat ĩ eo)i.
ↄtuꝛbabant ? indignabanf ↄſiderãts gene
ris pauptatẽ ⁊ hũilitatẽ ac ſi ſapiẽs ? vtuoſꝰ
ñ poſſz ð pauꝑibꝰ⁊? hũilibꝰ pcꝛeaꝛi cũ potius
opteret ꝑꝑ q̊ maxie obtupeſceꝛe ⁊ ipᷣm hono
rar̃ qꝛ maiꝰ miraculũ ⁊ amplioꝛ ſtupor eꝛat
ꝙ ð talibꝰ exñs.talia loqbat ⁊ faciebat ꝗqa
manifeſte apparebat.ꝙ ñ ex humana diligẽ
tia ſed a diumna gr̃a erat. Pumilia enim dũs
ñſpicit ⁊ alta a longe ↄgnoſcit.irꝛationabili

ter eꝛigo mouebantuꝛ deſpicientes eum pro

pteꝛ paupeꝛtatem ⁊ humiitatem generis: ⁊
attribuentes uirtuti demõis qð debebat at
tribui uirtuti diuinitatis. Quia dauid ꝗ fuit
radix ꝛegum ⁊ eximius ꝓphetarum.fuit pa
ſtor ouiũ ⁊? cniuſdam agꝛicole.ſ. ieſſe filius
Seod ⁊ moyſes legiſi ꝛtoꝛ ualde a ſe deficien
tẽ habuit patꝛem ⁊ ĩ pluribus alijs ſimile po
teris repeꝛie. A quibus ergo opoꝛtebat ãmi
raꝛi dñm ab his ↄtemnunt enz. Unde ⁊ hoc
ꝙ uezitatis eſt ⁊ honoꝛis.pro uituperio indu

ilDere P

=

—

De aduẽtu dñi ĩ nagzaret:qũ le git in

runt dicentes eum eſſe ſabꝛi fil uʒ ſeu fabꝝ.
Sicut.n pr ꝑ filin ĩ pᷣncipio oĩa fabꝛicauit.
ſc ipᷣe filius ꝑ quẽ oĩa facta ſunt oiuz fabꝛi
catoꝛ exiſtit ut ueꝛe ⁊ fabꝛi filius ⁊ faber di
eci poſſit. In ilioꝝ g error̃ vitas latʒ.nã utiq;
ſabꝛi fili eat.ſzʒ ni illi? cuρ putabat. ſz fabri
catoꝛis oĩum ꝗ fabꝛicatus ẽ auroꝛam ⁊ ſolẽ
i. eccłiam pᷣmitiu ⁊ ſequẽtẽ. Magna ceci
tas eoꝑꝝ erat: ga eũ ĩ vᷣbis ⁊ factis illius xpᷣʒ
cognoſcere poteꝛant ⁊ tñ ꝑꝑ geneꝛis noticiã
eũ ↄtemnebant ⁊ ex parnitate generis ⁊ ĩ fir
mitate carnis uolebant ab eo excludere po
tenti maieſtatis. Et ꝗa auditis famoſis mi
ꝛaculis ab eo frequẽter ĩ Capharnaum fac
tis illi de nazareth idignati ſt᷑ 3 eus. nec ere
debant miracula eius eſſe va ipᷣe ituens eoꝝ
coꝛda obieciõem eoꝝ tacitã ſibiipᷣi obiecit.
ut ad eam ↄgruẽter rñderet. Uñn ſubdit (Et
ait iltis )ieſuſ.ſ.ſcꝛibis ⁊ phariſeis¶ Utiq; di
cetis mibiꝗ multos i capharnaum euzaui:
hanc ſilitudiezʒ).i.obiectõnem a ſilitudine
medici coꝛꝑalis ad ſpůalem ſumptam (medi
ce cura teipm).i.tuos ↄpatriotas.ꝗqbus ma
gis teneris ipẽdere beneficiũ caritatis.ſcut
ei medicus uerus citius ⁊ libẽtiꝰ curat᷑ ſeip
ſum:⁊ alios ad ſẽ prinẽtes qᷓ; extraſleos ira
dicebant ⁊ ei.ſ tũ faceres va miracula cie

laceꝛes ea ĩ ciuitate tuã ⁊ potiũs inter̃ ppin

quos tuos qᷓ; inter extrãaſeos. Unde ſubiũgi
tur Quanta Imiracula (ãaudſuimus facta)
a te (i caphaꝛneuʒ fac ⁊ bic ĩ patria tua).i.
I tua ciuitate ubi ↄceptus es ⁊ nutritus tot
⁊ tata ut credamuſ ꝗa q̃ facis apud alienige
nas.magis debes ſacere apud tnos ↄpatrio
tas.magis.n.teneris bñficia ĩpẽdere tuis cõ
patriotis q; alienis quaſi dicant. Multa au
diuimus a fe facta miracula. ſʒ ſi cꝛedimus
ꝙ iceꝛta uulgauit fama cum apud nos nihil
tale feceris.ꝗbus ↄueniẽtius talia ipẽdẽda
erant bñjᷣficia qᷓ; ceteris. Sed dñs ↄñteꝛ reſ

pondens oſidit.ꝙ non dimittebat inter eos

no Per, au faceꝛe mizacula ꝑꝑ odiuz patꝛie uł defectũ

coͤn m

potentie: ſed pꝛopter eoꝝ icreduliratẽ ⁊ ma
litiam. Quod.n.ibi miꝛacula ñ faciebat.nõ
erat ꝑꝑ boc ꝙ pr̃iam ſuam deſpiceret quam
ſua ↄceptõe ⁊ educatõe honoꝛanerat uel ꝑꝑ
hoc ꝙ ipe ipotens eſſz. ſʒ ga ipᷣi ĩdigni erãt.
Et ad hoc iĩducit ſacre ſcripture exèpla. Uñ
leur (air qt Mieſus.(¶ Amen).i.ueꝛe (nico
uobis.ꝗa nemo ꝓpha accept? ĩ patꝛia ſua))
i qua natus ẽ̊. ⁊ i domo ſua ex qua pᷣm cãnẽ
ꝓceſſit (? hoc ut ĩ pluribus) ac cũ debito ho
noe ⁊ reuerẽtia. Mius.n. helias ⁊ ceteri ꝓp
pᷣe ĩ ſuis cinitatibus fuerũt honoꝛati qᷓ; in
alijs. Iaias ſectus Pieꝛemias carceratꝰ:⁊
ceteꝛi uitupeꝛati. Mos. n. ⁊ pene natuꝛale ẽ
ciues ciuibꝰ iuideꝛe. ⁊ non pnñtia niꝛi opera
nec vtutes ↄſider are ſʒ ĩfaãtie fragelitatẽ re
coꝛdari. qᷓſ ñ.⁊ ipi ꝑ eoſdẽ etatis gꝛadus ad
mMatura etate nuenerit. Dũ. n. cinis z ↄtꝛibu

ſynagoga eoꝝ ⁊ ipᷣi uolebãt pᷣcipitar̃ eũ

lus ad alicuius uutntis uel ꝓbitatis eminen
tiam aſcẽdit.eluſq; fama creſcit.ↄciues ⁊ 9
tribuli ꝗ nõ ſic landaut᷑ inde grauius ſautid
tuꝛ. ⁊ eſtimant ſe ↄtẽni.ſi eis ĩ laude ? fama
ꝓbitatis pᷣſertĩ mioꝛ genere pᷣferat᷑. DVic ha
bemꝰ ĩ Joſeph exeplu reſpectu fratꝑ ſuoꝝ.
Un ↄtigit ꝙ facilius ꝓmouent᷑ hoiĩes ĩ terra
aliena q; i pr̃ia ꝓpᷣa. Idcico igit᷑ ñ curo priã

meã gꝗa ei acceptus ñ ſus:⁊ ꝗa fidẽ ĩ ea ñ in

uenio: ⁊ mihi ſicut ceteri ñ credu tãtoq; mi
nus me cogſcit q;toplus pᷣ ceteris me notum
habuit.Et ꝗa ñn erat acceptus eis.nec ei cꝛe
debant:iõ vtutes multas.i.ſigna ⁊ miracula
ibi facere ñ poterat.ñn de ĩpotẽtia ſʒ ð icõue
nientia: ñ.n. ↄueniẽs fuit.ꝗa digni nõ erant
⁊ cã ſtatim ſubdit᷑.ſ.ꝑp ĩcredulitatẽ eorum
ꝑꝑ quã ẽt dũs mir abat᷑ ꝗa ipʒ ẽt pñtẽ hñtes
xpm agnitõem ſui vᷣbis:⁊ ſignis eis ĩgerẽteʒ
nihilomius increduli ꝑdurabant.ĩ hoc pz ꝗ
fides maxime cooꝑat ĩ miracuł faciendis.
ꝗa ꝑꝑ ĩcredulitate ſubtracta ſunt illis. Ali
quas tñn vᷣtutes ibi ſecit.ſ.paucos ĩfirmos fi
deles ⁊ deuotos manibus deificis ĩpoñtis cu
ꝛando.qnod patet ex hoc quod ſupꝛa dixer̃t
Unde huic ſapiẽtia hec.⁊ uirtutes. Pro tã
to g non poſie dicitur quia noluit.nec vcuii
pꝑ incredulitatem eoꝛum. ut negetur poten
tia non abſoluta. ſed oꝛdinata ac cõgruita
tis ⁊ decentie qua ſe diſpoſuezat non factu
rum.quia non erat decens. ⁊ congruuz. quò
ibi miracula faceret: z multa fides eniz cre
dentium eſt meritoꝛia de congruo quoo eis
fiant miaacula. Ideo autem aliquas uirtu
tes ibi fecit ut fideles confirmaret.⁊ infide
les excuſationem de pecccato ſuo non ha

berent. dum opeꝛza diuinitatis in eo uide

ꝛent: nec fecit multas: ne infideles ampli
us damnarentur id eſt plus punirentuꝛ dum
ſſ.ↄtẽneꝛẽt. Uñ Cꝛiio. Pauca fecit ſigna ne
dicerent hoſtis eſt nobis ⁊ propꝛios deſpicit
ſi facta eſſent ſigna ⁊ nos utiq; crediſſemus:
propteꝛ hoc ergo fecit ut quod ſuum eſt:im
ꝓleat.ſed continuit ut non illos amplins con
demnet. Ad ſui autem excuſationem quare
ipſe dominus in patria ſua ubi acceptus nõ
eꝛat multas untutes non fecit oſtẽdit ⁊ exẽ
plo helye ⁊ helyſei.quod ſimiliteꝛ pphete ue
teres ĩ maioꝛi honoꝛe habebantuꝛ apud ex:
neos quam apud domeſticos.⁊? quod plura
miꝛacula faciebant apud alienos: quâ apud
ſuos (Hel yas) enim a iudeiſ expellebatuꝛ ⁊
contemnebat ia gentibus autem ⁊ alienis ?
cipiebatuꝛ ⁊ honorabat᷑ ⁊ ibi mizacula ope
rabatua ( Miſſus )enim ad uiduam in ſaꝛep
ta urbe ſydome ꝓuincie. receptus eſt honõi
fice:ibiq; duo mizacula fecit.qꝛ farina ⁊ ols
um non deficit. ⁊ filium uidue moꝛrnum ſci
licet ionam prophetam ſuſcitauit. Non g(i
hyeruſalẽ ubi multe uidue erãt) ſʒ in ſydõia
operabatur miracula ꝗa uidue iſrael ũ erai

hnofſn e nil
uniu lib ſp g iun
niltiumt inutam n
eipphe ſueft acceptl n.
ler eſe uoc iretat
tusek i tia ſa. Mrali
lici et ignifictt aimp⸗
lata eſ angepibus ſponf
1ericaetmes ſami mund
urdeiſnricadleme
Dorie Gauegnitehtati
Panis ſſdonig weanoiun
beccaticem gne doe
guid guent innuncoe
Oultee ue gelite anga
lun panen uen guoren
ciclt ego iin danis ni
lcecſt gcotemotite
Einoun. Ad talen i⸗
em eſcit teefi
1Cogtananidist age
mamiſſtfinfin dei⸗
Rniſtindonien D
do tfi gd nals rend
Urd.fluaniieide⸗
leiſtekdl

n⸗

Fi miracul fuciens,
bracta ſunt ilis, N
Elgan jirnwnſi
us geificis ipoftis n
hor go inn dleft
ec. uirtutes, Pro ti
uio noluit, nec dcu
im. ur negetur polen
edinara ac cögruita
ſpoſueꝛat non factu
ens. congruuz. qud
multa fides eniz cre
le congruo quod eis
utem aliqaas uirtu
tonfirmaret. iniige
pecccato ſuo non ba
liuinitatis in eo nide
8: ne miidees anpli
ſ lus puniremmu dunm
o. Dauca fecl ſynane
pbig ? proprios ehoicl
os uiiq celiſens:
tut guol ſmmn eſtmn
nonllos amplius eon
excuſanonem dnare
ſua udi aceptus e
onſeckt oNedirte

fꝛime partis

ita deuote ſicut illa mulieꝛ ſaꝛeptana ⁊ quia
Pelyas ꝑſecutõm patiebat in ira iſrael que
debuiſſet ſibi eẽ grata ⁊ gratioſa(¶ Saꝛepta)
urbs ſynonie eſt in littor̃ maris ante cuiꝰ põ
tam oſtẽdit locus. ubi Helyas uẽit ad uidu
am eiuſdem urbis deinde eſt quedã capella
ubi eꝛat cenaculuzʒ ĩ quo quieuit.⁊ ubi filiuũ
uioue ſuſeitauit. Quar̃᷑ autem orone helye
clauſum eſt celũ ⁊ ſacta fames.oſtẽdit Baſi
lius dicens ut eĩ aſpexitiex ſaturitate nõ mo
dicum generaꝛi dei obpꝛobꝛiuũ.ꝑ famem illis
ieiuniũ attulit.quo culpam illoꝝ qᷓ i immen
ſum creſcebat cohibuit. Non g mirent᷑ nunc
hoĩes ſi ꝑꝑ eoꝝ laſciuiaʒ fiat fames. velyſe
us ẽt a iuðis deriſus ⁊ ↄtemptus a naaman
ſyro ðᷣuote ẽ q̃ſiius.queʒ a lepꝛa ſua cuꝛauit
q deuotionem eius agnouit. Qui ante cura
tionem bonus fuit quia ꝑ illum deus ſalutẽ
ſyrie dedit.⁊ poſt curationẽ adhuc meliõ ac
nalde gratus deo ⁊ helyſeo fuit. Curauit £
alienum ⁊ gentilẽ ſed nõ ↄciues ⁊ conſoꝛtes
xpꝑ eoꝝ eꝛga deũ ingꝛatitudinẽ.qꝛ regnũ iſrt
declinauerat ad idolatriam. colendo uituloſ
auꝛeos quoſ fecerat Jeroboam. Si eꝛgo iſti
famoſiſſimi prophᷣe nõ fuerunt accepti com
patriotis ſuis nõ ꝑꝑ ſuam ſed ꝑꝑ ↄpatriotaꝝ
malitiam ? inuidiam multofortius nec mĩo
ꝛes pphᷣe fuer̃t accepti in pr̃ia ſua ex quo pʒ
ueꝝ eſſe quod dixeꝛat.qr nemo pꝓphᷣa accep
tus eſt ĩ pria ſua. Mor alit᷑ àt uidua: de qua
dictũ eſt ſignificat aĩam peccatꝛicem que pᷣ
nata eſt amplexibus ſponſ ſui xpi. Mõ mul
te uidue tales ſunt ĩ mundo tñ ad nullã mit
tituꝛ helyas niſi ad illam que ẽ ĩi ſarepta ſy
donie. Saꝛepta ĩteꝛpᷣtat᷑ ĩcendiũ uel aguſtia

panis ſyponia nẽatio ĩutilis ⁊ ſignificat aĩazʒ

peccatricem que ꝑpꝑp hoc ꝙ conſideꝛat ꝙ qe
quid querit᷑ in mundo eſt uenatio ĩutił ſiue
diuitie ſiue delitie anguſtiantuꝛ. qꝛ ꝑdidit il

„—

lum panem ueꝝ quo reficiebaf rxpᷣm ſcʒ qni

dicit ego ſum panis uiuus qui ðᷣ celo ðſcẽdi
2 incẽdit ꝑ cõtemptũ terrenoꝝ ⁊ deſyderiũ
fupnoꝛum. Ad talem aiam uenit vus helyaſ
xpᷣs. ut eam paſcat ⁊ ꝛeficiat cum filijs ſuie
.i. cogitationibus ⁊ affecrõibꝰ ſuis. Similit
naamã ſyrſignificat petorẽ eo ꝙ pet᷑ʒ ſic le
pꝛa ificiat bomĩiem. Mõ multi tales ſe ĩ mi
do tñ ad nullu uenit helyſeꝰ niſt as naaman
ſyrů. Naamã ĩterpᷣtat decoꝛꝰ łh ↄmouẽs me.-
ſyꝛus ſublimis.⁊ ſignificat pctoꝛẽ ꝗ ↄmouet
ſeipᷣm p ↄtꝛitõez currit ad iordanẽ ꝗ ĩterpta
tuꝛ ꝛiuꝰiudicij.i.ad ↄfeſſionẽ.⁊ ibi ĩduit gre
öcorẽ ⁊ ꝑ ̊ effſicit᷑ ſublimis qr ꝑ B eleuat ad
du. að talẽ u eit vus helyſeꝰ.i.xpa.¶Et oẽs ĩ
