cellenciam facit nobis dñs noſteꝛ. ut meꝛito
bonꝰ paſtoꝛ dici debeat:eteĩ nos paſcit nos
diligit.nos fendit.Ondit itaqʒ xpᷣs ſub me
thaphoꝛa pᷣdicta.ꝙ ꝑ eum tanqᷓ;ᷓ ꝑ oſtium ſit
intꝛandũ. ⁊ quod ipſe pa ſtoꝛ bonꝰ ſit ſequen
dus. Bonum eꝛgo paſtoꝛem chꝛiſtum ſequa

muꝛ. ſub eius diſciplina maneamus: ⁊ uoceʒ

preceptoꝛum ac conſilioꝛum eius audiamꝰ.
ut ab ipſo paſci mereamur. Quãta uero fue
rit huiꝰ pijſſimi paſtoris ad perditas oueſ ſo
litudinis cuꝛa.quant aq; clemcia.ipie bonus

paſtoꝛ alibi in ꝑabola paſtoꝛis ⁊ ouis cẽteñn

me peadite multaq; cuꝛa queſite.ac tãdem ĩ
uente ⁊ in humeris cũ gaudio repoꝛtar̃. pia

methaphoꝛa indicat ſʒ bic ſeꝛmone expꝛeſſo

aperte declarat cum dicit.bonꝰpaſtoꝛ aĩiam
ſuã dat pꝛo ouibus ſuis: ⁊ in eo ülõ prophe

ticũ uere ⁊ perfecte ĩpletur.ſicut paſtoꝛ ge

CLaptz. lxxxj.

gem fuum paſcet. Nam propteꝛ hoc laboꝛeſ
laſſirudines ⁊ inedias paſſus ĩteꝛ phaꝛiſeoꝝ
inſidiaſ ⁊ peꝛicula multa euangeliʒãdo rĩ gnũ
di ciuitates circuibat ⁊ caſtella nocteſ duce
bat in oratione peruigiles.nec phariſeoꝝ ue
ꝛitus murmuꝛ ⁊ ſcandalum. publicanis ſie pᷣ
bebar affabilẽ aſſerens pꝛopteꝛ male hñtes
ſe ueniſſe in mundũ.ad penitentes quoq; pa
teꝛnũ pᷣtendebat affectum: apeꝛtum eis 5e
dens diuine miſeꝛicoꝛdie ſinum Audite heæ
paſtores.⁊ ab uno paſtoꝛe bom paſtores ẽẽ
diſcite quod ipſe fecit.B̊ ⁊ uos ſi neceſſe fue
ꝛit: facite. At autem Hugo.dicit:animamꝓ
ouibꝰponit.qui periculoſum regiminis llocũ
aſcendens.clauſo ſilentii oſtio.clauſtꝛalium
gregem in pace cuſtodit: ammam ponit.qui
ſolus inter mundana ꝑicula exteriora nego
tia curans neceſſaria querit animam põit ꝗ
ad ſuſtinenda iurgia rei familiaꝛis exit.ꝗ in
ter adulantium ⁊ detrahentium linguai me
dius incedit.qui pꝛo infirmis laboꝛat ⁊ labo
rantes paſcit conſolatuꝛ puſillanimes ⁊ cum
ſuperbis increpando contẽdit. Pec Pugoli
nus.Nempe ad onus cnꝛe paſtoꝛalis poꝛtan
dum.⁊ ſalutem proximorum querendã hor
tatur. Gernardus ad quendam abbatem ſic
ſcribens. Paſcas vᷣbo paſcas exẽplo ꝓaſcas
⁊ ſanctarum fructu orationum. Manent
itaq; tria hec. uerbum. exemplum oratio.
Maior autem his eſt oratio. Nam ⁊ ſi nocii
uirtus ſit opus.operi tamen ⁊ uoci gratiam
efficaciamq; promeretur oratio. Quid cau
ſaris te aliquorum qui tecum ſunt magis g
uari conſortio quam frui ſolatio. Deniq; in
ꝗquantum grauaris inta tum lucꝛaꝛis.⁊ iĩ qͥn
tum iuuariſ in tantum tua tibi pꝛemia minu
iti Elige ergo quos eligas.an qui grauãdo
iuuant.an qui iuuando grauant. Pi tibi pꝛo
meritores illi fundatores meritorium exi
ſtunt. Nam qui ſocii laboris proculdubio ⁊
mercedis participes erunt. Sciens ergo
te miſſum iuu are.nõ iuuari:illius te ⁊ agno
ſce uicarium.qui uenit miniſtꝛare ⁊ non mi
niſtrari. Geati ſi ſic permanſerimus uſq; in
finem ſemper.Et ubiq; querentes. non que
noſtra ſũt.ſed que ieſu chꝛiſti.hec Bernaꝛ.
Sed ad h facienda.neceſſe ẽ habere coꝛ be
ne ſibi ↄſcium. ⁊ conſcientiam ſecuram. Un
idẽ bernar. In omnibus actis uł dictis ſuis
nihil ſuum quis querat.ſed tantũ aut ði ho
norem.aut ſalutẽ proximorum.aut utrunq;
Nec pure ualet ði t proximi queꝛere lucꝛa
qui ppꝛia nõ contẽpſeꝛit. SBona obliuio ſ te
ipᷣm neſcias ut ꝓximo proſis. Sane in tanta
obliuione ſui neceſſe eſt coꝛ bene ẽẽ ↄſcium
ſibi.quo ſe in lucra ſecurius foꝛas extendat
cũ ſecuꝛã intra ſe reliquerit coſciẽtiaz. ꝗd eĩ
prodeſt hoĩ ſi mũdum uniuerſù lucrat᷑ aime
aũt ſue detrim̃tum patiatuꝛ. Sed ⁊? ordinis
exigit rõ.ut ꝗ að ſui mẽſurã proximi inbet

De encenijs in ꝗbꝰuolebat

diligeꝛe:pꝛius ſeipᷣm diliger̃ norit.itaq; duo
ſunt ꝗ poſt pct᷑a bonã reddũt ↄſciĩazʒ.penite
re de mat ⁊ abſtiere a mał:hoc ẽ ut vba lo
quar bt᷑i Greg.⁊ ↄmiſſa flere ⁊ flenda ſi com
mitteꝛe. Poꝝ neutꝝ ſufficit. Utriuſq; vtutis
bñ ↄſciꝰ qĩus.ſecure iã ſeipᷣm deſerat.⁊ quo
dãmodo ꝑdat.ut alios lucrifaciat. h̊ Berñ.
Cauedũt àt paſtoꝛes ne ſubditos ſcãdalizent
uel occaſionẽ ruine eis pᷣbeant. Ue.n.et᷑ᷣne
danatõis eis eminet ꝑ quos ſcâdala ueniunt
7 aiarum ꝑicula ꝓcedunt. Nam ſᷣ̃m gꝛego.
Tot mortibus pᷣlati digni ſunt.quot ad ſub
ditos ſuos pditionis exempla tranſmittunt.
Et ſᷣm Anguſt.ꝗ aĩas ad peccandum ĩflam
mant ⁊ deo ſubtrahunt: magis peccant q;
caꝛnẽ xpᷣi cꝛucifixerunt.t ſᷣm Iſio.qui exẽ
plis uitaʒ moꝛeſq; bonoꝝ coꝛꝛũpunt.deteꝛio
res ſunt his ꝗ ſubſtãtias alioꝝ prediaq; diꝛi
piunt. Non pᷣiumant tales de ꝗbuſdam iuſti
cijs ⁊ opibus ſuis.nec ſpeꝛẽt ſaluari alijs ne
glectis. Nam ( ut ait Sꝛeg.) nihil ei ſua iuſti
cia ſuffeagat.de cuius manu aia peuntis exi
getuꝛ. Uñ ⁊ Criᷣ.Sacerdos ⁊ ſi ꝓpꝛiam bñ
diſpenſaueꝛit uitã. alioꝝ uero nõ cũ diligen
tia curam habuerit cũ ꝑnitioſis ĩ gehen naz
uadit. Pec Criᷣ. Attẽdant ẽt poſtoꝛes.quia
ſubditoꝝ culpas deus ꝑ ipos leuiꝰuĩnicat.ſzg
pᷣlatoꝛuʒ mala ꝑ ſemetipᷣm grauius damnat
Vnde Sreg. Qui modo ſubditoꝝ culpas peꝛ
ppꝓpoſitos ulciſcituꝛ: tunc pᷣpoſitoꝛum mala ꝑ
ſemetipᷣm ſeuiẽs damnat. Attendant auteʒ
ſubditi ne pꝑ negligẽtes ⁊ malos paſtoꝛes.a
curſu ceꝛtaminis ſibi pꝛopoſiti deficiant: ſed
aſpiciẽtes ĩ ieſum tocius boni ſpeculum.ẽt
talium iudicium paciẽter ſuſcipiant:qꝛ tũc
poſtmodum non habebunt aliud iudicium.
cum non puniat deus bis ĩ idipſum. Unõ ſu
per illud uerbum Iſaie.nunꝗd tota die ara
bit arans ut ſerat dicit gloſatoꝛ aruens. De
milio ãt ⁊ uicia non dicit textus:an triture
tur:quia ſubiecti quotidie de ſuis actibus ĩ
firmis ꝑ pᷣlatos iudicantur. ⁊ ſi pꝛeſens iudi
cium pacienter ſuſceperit:ac de cetero mo
res ſuos emẽdauerint.non ultra iudicabun
tuꝛ. alioquin ⁊ ipſi iudicabuntuꝛ. Atten
dant etiam ſubditi ⁊ humilientur. quia de
fectus ⁊ negligentia paſtoꝛum. ſepe ꝓuenit
ð̊ meritis ſubditoꝝ:⁊ a deo idciꝛco ꝑmittit᷑:
a bonos paſtoꝛes hr̃e non meꝛentuꝛ. Unde
Greg. clero mediolanẽſi.paſtoꝛẽ ab eo poſtu
lanti.ĩteꝛ cetera ſcribit. Ueꝝtñ ga antique
mee ðlibeꝛatõis ĩtentõ eſt.ad ſuſcipiẽda pa
ſtoꝛalis cure onera ꝓ nullius unquã miſeri
ꝑſona oꝛarionibus pſequar electõem ueſtrã
uit oĩpotẽs deus talẽ uobis paſtoꝛẽ prebeat
I cuius lingua ⁊ moꝛibus exhoꝛtatiõis diui
ne paſcus ualeatis ſuenire. Sʒ ꝗa iuxta me
ritũ plebium ſolent ſuperno iudicio perſone
pꝛouideri paſtoruzʒ: uos ſpiritualia querite.
celeſtia amate tempoꝛalia ⁊ fugitiua deſpi

iudei ieſum lapidare.

eite ⁊ ceꝛtiſſimum tenete ꝗa placentem deo
paſtoꝛem hẽ bitis.ſi uos ĩ ueſtris actibus d

mino placetis. Dec Gꝛeg. 1
Oratio.

uibuſ tuis poſuiſti aiam tuã ĩ pᷣciuʒ
caꝛnẽ ĩ cibum. ⁊ ſanguinẽ ĩ potũ.qui
factus es nobis oſtiũ ĩ eccfiam militanteʒ: ⁊
tꝛiũphantem ut ꝑ te ad ſaluandam introea

mine ieſu chꝛiſte paſtoꝛ bone qo
N d vor

mus ad te: cognoſce me iter oues tuas.⁊ mi

fericoꝛditer nos reſpice in uiam ſalutis diri

gendo.ut cognoſcamuſ te ⁊ tibi ↄfoꝛmemur

te imitando. Nõ audiamns uocem alienorũ
ſ.mundi carnis ⁊ dyaboli.ſzʒ tantum tuam
obediendo.tuis pᷣceptis ⁊ ↄſilijs.ut uitaʒ ha
beamus gratie.⁊ abundantius habeamꝰglo
rie.⁊ apud te ⁊ paſcua inueuiamus refectõ
nis eterne amen. .

De enceniis ĩ gbus uoluerunt iudei ieſuʒ
lapidare.

Capłm. lxxxvij.

autem ſunt encenia in hiero
mie bremo e or. gifecis i
vuntur ab en.ꝙ ẽ in. ⁊ neos.ꝙ eſt
nouum interpoſita ce ſyllabica ad
iectione.⁊ ſonat ĩnouatões.qñ.ſ.aliqua res
noua ſuo uſui applicat᷑.uł aliq̃ res a cõi uſu
ad celebrẽ ⁊ diuinum nſum ðdicat᷑.ꝙ.n.la
tinus dicit pᷣdicatõez. hebꝛeus uocat ichoa
tõem uſus noue rei ſeu ĩnouatõem. Unde ⁊
uſus habebat hoc vᷣbum ut ſi gs noua ueſte
indueretuꝛ encenaꝛie diceꝛet᷑.Eſt igit ence
nio as aꝛe.i.iniciare.⁊ aligd de nouo facer̃
Vñ ueſtẽ nouã enceniat.ꝗ pᷣmo eam ueſteʒ
poꝛtat:⁊ epᷣs eccłlam encemat.quando eam
dedicat. Vec igitur encenia uocantur feſtũ
dedicatõis tẽpli.qꝛ ĩ dedicatõe templi appli
catur diuĩo uſui.ꝙ feſtum annuatim ſolem
niter celebꝛãt iudei. Et d encenia encenio
ruʒ in pluꝛali.qꝛ iſtud feſtũ ꝑ plures dies ſo
lebat agi. Hoc ãt non ad pᷣmaʒz neq; ad ſecũ
dam.ſʒ ad tᷣciã ſpectabat ðdicatõeʒz. Tegit
.n.triplex dedicatio tẽpli facta a diuerſis.⁊
diuer tpꝛibꝰ. Pꝛia a ſalomõe decia die ſep
tẽbꝛis q̃ celebꝛat eadẽ die quotãnis uſq; ad
euerſõem tẽpli factam a babilonijs. Scðᷣa

tpꝛe eſdre a neemia ⁊ zoꝛobabel ⁊ ab his ꝗ

redierunt de babilonica captiuitate ꝛepara
to tẽplo ab eis.facta eſt duodecima die mã
cij ⁊ eadem die quotãnis celebꝛabatur.quo
uſq; illud poluit anthiochus.ponens in tem
plo idolum iouis. Tercia pꝛopteꝛ hanc con
taminationem facta eſt a iuda machabeo:
ꝗq templum pꝛophanatuz a gentibus mũda
uit.quĩtadcima dic decembꝛis ⁊ eadem die
exinð celebꝛata ẽ quotannis.⁊ hec ðdicatio
tempor̃ chriſti celebratur:unde hic agitur

Gnineh) rſeicen
Uations ſolennia en
getaunr eun eo inleid
teneni ther eclencl/
biſcapere. t cebanl ei
ſrim tolls ,cucidsdiint
genſolbitalſ centſfcum
Iallmtone loquinu uoleme
ſeteſſterneſcne erttni d
ceren dia doſtag ein ſuſpenn
Gvwenetos nos ereliguis.&
ig aifigit iam adorinden
Cicto ared en eni hem
tamen wa deen cde⸗
ſex? unctus gae ei ndere
Appellant xpmn id e uncun
hatur regtbus: dit nobis
ſeguimu. Dala ei inüce
Quaf dicerent peccama
ſs in ege omiſſus: r tin⸗
ſloſ hec ab eouertbit
cele diſe rege ſac ens ce
tenetenn nonanorum mi
traderef Vnce Gola non
an:ſedttünizrennn,
2E 63 Whli prepaban
atur iceorfſütemdeuit.
bifut nehice⸗ it:

1o⸗
rabolis teptun ttnn

ceptis 9li

abundamins hoheane

GRthne

aſcug inneuiamonfe⸗

gbus uolnerunt inteiſen
plm. xyj.

ten ſunt encenin in hin
byenperut ieit
en ge ier neos g eſ
terpoſta ce ſrllabica 1d
otdͤes, g.ſaligna res
ak., ul ali res a col uſun
nuſum daicat gen
8 hebrens voea ichdn
ſen inonatdem Orded
WWam u N 9s ona veſe
mie cener Rigt ene
e 1 Miga de nonoſtei⸗
enceniat gono enm eſeg
dam encemat guando ean

Pꝛime partis

Tũc ambulabat ieſus ĩ templo. ſ. in poꝛticu

ſalomonis.i.in poꝛticu tẽpli.ubi ſalomon ad

oꝛandũ ſtaꝛe ſolebat:noĩe.ntempli ñ ſolum

corpus ipᷣius.ſʒ ẽt poꝛticus ⁊ atria ſeu loca
circũſtãtia. ⁊ ad domũ dũi pertinentia intel
liguũtuꝛ.ĩ qubus populus ſtabat ad orandua
ſñ ĩ tẽplo.ñ eĩ licebat ingredi tẽplũ niſi ſolis
templi miſtris.alij ãt orabant extꝛa in porti
cibꝰ ſeu atꝛijs tẽplu tĩgentibꝰ.ubi RKRex Sa
lomon ſibi oꝛatoꝛiũ feceꝛat.ꝙ hic appelatuzꝛ
poꝛticꝰ. in quo oꝛatoꝛio die dedicatõis colũ
nam ſeu baſem eneã hnñtẽ quĩq; cubitos lon
gitudinis.⁊ tres cubitos latitudinis. ⁊ tres
cubitos altitudinis erexit: ſuꝑ quã genibfle
xis oꝛauit.qui locus ẽt ̃gis oꝛatoꝛiũ diceba
tuꝛ. Ubi Theo. Satagaſ tu quoq; dũ hyemſ
iminet. i. uita pñs turbinibus imquitatis cõ
cuſſa. ſpuales encenias tui tẽpli celebrare:
ſemꝑ ꝛcnouãdo teipᷣm ⁊ aſcenſiones in corð
tuo diſponens.tũc ieſuſ erit pᷣſto ĩ poꝛticu ſa
lomonis.pacificũ ſtatum tibi tribuens ſub
gimine ppo. In ſeculo ãt futuro nemo reno
uationis ſolemnia perficere poterit.¶ Circõ
dederunt eum eꝛgo iudei cõpꝛimẽtes aĩo ci-
cõueniendi ⁊ perſequendi.ut citius eum i võ
biſ caperẽt. ⁊ dicebant ei.Quouſq; aĩam no

ſtram tollis.i.crucias dimittendo nos i ſuſ

penſo dubitatõiſ: certificandi.n. ſumus öte.
Adulatorie loquũtuꝛ. uolentes ꝑ boc oñdeꝛe
ſe deſyderare ſciꝛe ueꝛitatẽ ð ipo. Quan dt
cerent. aia noſtꝛa ẽ in ſuſpenſo deſyderij qᷓ

diu uinctos nos derelĩquis. Spes que differ

tuꝛ affligit aiam.pꝑ hoc inuentes ꝙ uellẽt e?

dicto ſtare.⁊ eũ libent᷑ ſcut xpᷣm recipe:cuʒ
tamen ↄꝛiũ hẽꝛent in corde. Si tu es xpsi.

rex ⁊ unctus.quẽ eĩ nos regẽ dicimus indei

appellant xpᷣm id ẽ unctum.quia unctio öbe

batur regibus:dic nobis pala.ut ſi ciamꝰ* quẽ?
ſequamuz. Palã eĩ ꝗqnuciandũ eſt de vᷣitate.

Quaſi dicerent.peccamus ſi tu es xpᷣs ⁊ meſ
ſyas in lege ꝓmiſſus:⁊ tibi non credimꝰ In
ſidioſe hec ab eo querebãt. ut ſi ſe xpum di

ceꝛet.q̃ſ ſe regẽ faciens: ceſſaꝛi Zdicẽt: mox
teneꝛetuꝛ ⁊ ꝛomanorum miniſtris occidend?
traderet᷑. Ande gloſa. non ueꝛitatẽ deſyõöꝛa
bant: ſed calũnia preꝑabant. Et qꝛ dolo loqꝗᷓ
bãtur.ideo rñſũ tempauit: dicẽs.Loquoꝛ uo
biſ ut ueꝛbũ dei.⁊ dico uobis ueꝛitatemx ꝗ
ſim probo peꝛ opera:⁊ ñ cꝛeditis mihi. Ope

ꝛa que ego facio in nomine patris mei. 7 ac

gloriam eius confitẽdo eũ ⁊ gloriã eiuſ.non
aliã ubiq;. q̃rẽdo eiq; oĩa tribuendo. B teſti

moniu pᷣhibent de me ⁊ 5 mea deitate. qꝛ. ſ⸗
nõ pñt niſi a do fieꝛi.⁊ iõ manifeſte appet ꝙ
a deo ueni. Quaſñ diceret. Nultis a me audi

re ſi ego ſum xp̃s.⁊ ego reſpondeo uobiſꝙ ñ

opoꝛtet. ut ego dicam uerbis. quia opera
ego facio illa teſtimoniũ phibent de me. è ſi
operibus non creditis qualiteꝛ uerbis crede

tis. Et ſic non dixit expꝛeſſe ſe eſſe chriſtũ

aptʒ. lxxxdij ·

ꝙ irebant.ſʒ dixit aliꝗd eꝗualẽs maius.ꝙ
tmeis ñ ſufficiebat.ut vit atẽ rñderet ⁊ calũ
nie maliciã excluderet.Sic g̊ tꝑauit ꝛñfum
ut nec illis ſit calumnie locus.⁊ fidelibꝰ pꝑg
quos hec reſeꝛuntur manifeſte appareat.qð
ipſe ſit xpᷣs:ñ homo tantum nut illi putat ſed
uerbum patꝛis ⁊ dei filius.Illi ei xvᷣm pu?zꝝ
bominem credunt uemuꝛum.ſed pᷣ omnibuſ
regnatuꝝ. Mon ꝑp illos tantum reſpondit
eis ſed ⁊ propteꝛ poſteros fideles.¶ Alia te
ſtimonia ꝙ ſit uerus deus ⁊ ueꝛus homo po
nit Johes dicens. Tres ſunt qui teſtimoniũ
dant in celo pr̃ uerbum ⁊ ſpũſſanctꝰ.Et treſ/
ſunt qui teſtimonium dant in terꝛa:ſpũs aqᷓ
ſanguis.Quod eĩ xpᷣs fueꝛit celeſtis.i. vus
deus teſtimonium dedit pateꝛ qñ dixit. G̊ eſt
filius meus dilectus: teſtimoniũ dedix ſpiri
tuſſanctus.qñ in ſpecie columbe ſupeꝛ ipſuʒ
baptizatum deſcendit teſtimonium ðᷣdit ipᷣe
filiꝰqñ dixit ego ⁊ pater unum ſumus. Quõðö
autẽ fuerit terreſtꝛis id eſt uerus homo tres
teſtes ſunt.ſ.ſpus id eſt anima quam ĩ cꝛuce
emiſit aqua qꝗᷓ de eius latere.⁊ ſanguis qui ð
eius uems effluxit. Cauſa autem ĩcredulita
tis eorum ſubdituꝛ. Sed uos non creditis.
qꝛ ñ eſtis nec eſſe uultis ex ouibus meil. id
innocentes ⁊ hũuiles ſed ſupeꝛbi ⁊ maligni.⁊
ideo dei iudicio excecati. Oueſ mee.i.humi
les quibus reuelatur ueritas a me uocẽ me
am audiũt credendo coꝛde ⁊ obediendo ope
re. ⁊ ego cognoſco eas non ſolũ noticia uiſio
nis.ſʒ ẽt appꝛobationiſ.⁊ ſequuntu me imit
tando bic in pꝛeſenti per gatiam. ? ĩ futuꝛo
per gloꝛiam ideo ſequituꝛ.⁊ ego uitam eter
nam do eis. hic ĩ pa ſtu mei coꝛporis ⁊ ſagui
nis.⁊ in futuro in dulcedine fꝛuitionis ⁊ ðᷣo
non pibunt in eteꝛnum. predeſtinatõ de
eis fruſtraꝛi non poteſt ⁊ ideo nõ rapiet eas
quiſquam de manu.i poteſtate mea ꝑ uiolẽ
tiam ̊ tꝛahendo ad culpam. uel ĩ futuro ad
penam. ꝙ probat dicẽs. Pateꝛ meꝰ qõ dedit
mihi maius omnibeſt. i. deitas quã habeo
a pr̃e.quia omnia excedit ĩ ifinitum. Unde
aug. Dedit mihi ut ſim bum eius.ut ſiʒ uni
genitus filius eius ut ſim ſplendoꝛ lucis eiꝰ.
Et nẽo põt rapeꝛe de manu pr̃is mei peꝛ uio
lentiam. cũ ſit infinire potentie ergo nec de
manu mea continente eas ⁊ conſeꝛuame.
Ego eĩm ⁊ pateꝛ unum ſumuſ.ſcʒ in uirtute
⁊ potẽtia.ſicut ĩ deitate ⁊ eſſencia. Notãdũ
autem quod ex hoc uerbo ſi aluatoris ego ⁊
pater unum ſi umus. excludũtuz duo errores
cõtrarij ciꝛca articulum ſactiſſime trinitat᷑.
Sabellius eĩ poſuit ĩ deo unitatem ꝑſone ſi
cut ⁊ eſſentie.⁊ hoc remouet cum dr.ego ⁊
pr̃ ſumus. ſi eniʒ pat᷑ 2 filius eſſent una per
ſona. dixiſſet ſum in ſingulaꝛi. aꝛꝛtus autem
econtꝛa poſſuit diueꝛſtatem eſſẽciaꝝ ſicut
7 pſonaꝝ. ? B excludit cum dr̃ unũ ſi ei pat᷑
2 filiꝰ haberent diueꝛſas eſſẽtias.nõ diceꝛet

de encenijs in goꝰnolebãt

unum neutralites.ſʒ plura: igitur per ego ⁊x
pater ſumus.diſceetõ ⁊ eqlitas pſonaꝝ expᷣ
mitur.ꝑ unum unitas diuine ſubſtatie intel
ligitur. In theologia.n.ꝑ neutꝛuʒ genus dẽ
ſubſtantia diuina.ꝑ maſculinũ ꝑſone per fe
mininũ notio.uñ pʒ ꝙ ñ dʒ ĩ hymno cantaꝛi.
unꝰ pr̃i cũ filio ſʒ unũ.qꝛ pr̃ ⁊ filiꝰñ ſum unꝰ
Lꝑſona.ſʒ una ĩ ſubſtãtia. Uñ Aug.utrumq;
audi.⁊ unũ ſumꝰ: ꝙ dixit unũ liberat te ab
arrio.ꝙ ſumus libeꝛat te a ſabellio. Si unũ
n diueꝛſum ſi ſumus g pater ⁊ filius.Oues
S dei ꝑ ſigna quattuoꝛ cognoſcut q̃ hic ꝑ oꝛ
dinez tanguntur. PDeimo ꝑ bõa opa q̃ faciut
cognoſcutur.qꝛ oues xpᷣi ſunt. Iſtud ſignuzʒ
ponit dñs de ſe.ꝗ ẽ paſtoꝛ cũ dicit oꝑa que
ego facio teſtimoniũ phibent de me. Notan
dum tñ ẽ.ꝙ ſi qdam oꝑa q̃ hoĩem ſctm oſtẽ
dunt ſʒ ñ faciut.ſicut ſunt opa mizaculoꝝ. q̃
ẽt aliqñ mali faciũt vtute fiði.alia ſunt oꝑa
q̃ ſcẽm faciunt:ſʒ ñ ondũt.ſicut ẽ ſimplicitas
⁊ humilitas ſct᷑oꝝ hoĩm.⁊ cetere vᷣtutes eo
rum:qᷓ faciunt hoĩem ſanctũ coꝛã deo.ſʒ ſe
pe r̃qdũt deſpicabilẽ corã mðo.Alia ſt᷑ oꝑa
q̃ hoĩem ſanctũ faciũt ⁊ oñdunt ſiẽ ſt᷑ opera
pietatis.qᷓ ex caritate fiunt. Scõᷣm ſignum ẽ
ꝙ oues xpᷣi ſunt.qñ uocez eius audiũt. unde
ſubditur: oues mee uocẽ meã audiũt.Quat
tuor ãt uoces iſte paſtoꝛ dat ouibus ſuia.
Pꝛima ẽ exterioꝛ exhoꝛtatio. Fᷣa ẽ interior ĩ
ſpiratio.tercia ẽ beñficioꝝ elargitio. quarta
Eẽ coꝛpalis flagellatio. Sz qꝛ multi ſt q iſtas
uoces ñ audiũt:iõ dñs ↄqueꝛit᷑ dicens. Uo
cqui.ſ.ꝑ exteriorẽ exhoꝛtatõeʒ. ⁊ rẽnuiſtis.
extendi manü meã multa bona faciẽdo ⁊ ñ
fuit ꝗ aſpiceret: deſpexiſtis oẽ ↄſilium meũn
quo uobis bona ꝓpoſita ĩſpirabam: ⁊ incre
patòes meaſ negiexiſtis ꝑ quaſ aliqñ uos aꝛ
guebã ⁊ flagellabã.iõ ſubdit᷑ magna ↄmina
tio ego quoq; interitu ueſtro ridebo. Terciũ
ſignu ẽ ꝙ alig ſint oues xpi:qñ ipᷣe xpᷣs a eſt
paſtoꝛ eas cognoſcit:uñ ſegtur.⁊ ego cogno
ſco eas.Lognoſcit ãt ut ẽt ſupradictũ ẽ fide
les ſuos per imagĩem ⁊ ſiłlitudiem ſuã qᷓ; eis
imp̃ᷣſſit.pꝑ aꝛma vtutum ꝗbus eos oꝛnauit p
ſigna bonoꝛum operum quibus eos decora
uit. per caritatẽ adiuicem qua eos iſtꝛuxit.
qrtũ ſignum ẽ ꝙ ſint oues xpi.qñ ipᷣm ueruzʒ
paſtoꝛem ſequũtuꝛ:uñ ſubdit᷑ ⁊ ſequũt me.
Mali aũt nolunt ſeꝗ xpᷣm.ſʒ ab eo fugiunt
⁊ ſe auertunt.boni vo ſequũt ipᷣm ꝑ imiratõ
nem bonoꝝ opm. XF†–öm ẽt ꝗdã ſequñtur fic
te ſicut hypocꝛite. quidã lente ſicut tepidi =
negligẽtes qdam ſolicite ſicut amoꝛe dei feꝛ
nemes. Pec oũt pꝛedicta dni vᷣba qñ dixit
eg ⁊ pr̃᷑ unum ſumus.iudei cetera feꝛenies
lam non tulerunt: ſed lapides ſuſtulerunt. ?
hoc duꝛiſſima ĩtentiõe fecerunt.ſ un lapida
rent eum ſicut blaſphemum moti liuore ĩui
die.non amor̃ iuſticie: quia abſq; legis oꝛdi
ne. Quia enim quri erant. æ pfunda domi

iudei ieſum lapidare.

ni uerba intelligeꝛe non poterant:lapidibui
ſiles ad lapides currebant. Rñdit eis ieſus
dulciteꝛ eos reᷣmẽdo. Multa bõa opa ondi
uobis ad ur̃am utilitatẽ ex pr̃e meo.hoc ẽ v
tute pfr̃is mei fcã. ſ. vitatẽ docẽdo ĩfirmos
cuꝛando ⁊ alia miracula faciẽdo ꝑꝑ ꝙ hoꝝ
opeꝝ me lapidatis cũ tñ ob hoc me honora
re deberetis. Ubi ſciẽdum ꝙ gdaz ſunt que
reddunt mala ꝓ malis.⁊ iſtud ẽ ꝓhibitũ:qꝛ
deus uidictam ſibi reᷣuauit dices mihi uin
dictam. ⁊ ego retribu. Alij ſunt ꝗ reddunt

bona ꝓ bonis: ? iſtud ẽ quoddã naturale de
bpitum.⁊ nõ meritoꝛium.qꝛ ⁊ publicani hoc

faciunt.alii ſunt ꝗ reddunt bona ꝓ malis. ⁊

iſtuo ẽ pfecte caritatis indiciu.ſic fecit xpᷣs

2 docuit ſuos diſcipulos. alij ſunt qui ꝛed

dunt mala pꝛo bonis ⁊ iſtud eſt ualde ini

quum.⁊ tales ezant iudei circa chriſtum.⁊

iõ eos aꝛguit dicens multa bõa oꝑa ⁊c. Rñ

deꝛunt ei iudei dicẽtes.De bono ope non la
pidamus te:ſʒ ð blaſphemia qꝛ tu homo cũ

ſis facis teipſum deum aſſerens enim ſe

eſſe unũ cũ patꝛe innuit ſe eſſe deum.non ãt
ipᷣe ſeipᷣm fecit deũ.ſed pater geneꝛans eum
fecit ißum deum. Dominus autem uolẽs eo
rum fuꝛoꝛem temperaꝛe:reſpondit eis ſe nõ
eſſe blaſphemum:dicendo ſe eſſe deum uel
dei filium naturalem ꝙ pꝛobat pꝛimo per
ſcripturam quia ſcriptura ſacra cuʒ ſit inſpi
rata.nõ poteſt eſſe falſa ⁊ hec attribuit ho
minibus ſanctis ⁊ ꝓphetis deitatem partici

patiue. eꝛgo multomagis quem pater ſancti

ficauit.i.ſanctũ ob et᷑no genuit ſecunqũ dei
tatem ⁊ iam ſanctificauit.i.plenitudinẽ gꝛa
tie repleuit q;ꝛum ad humamitatem. ⁊æ miſit
i mõm ad ſaluandũ ⁊ ſanctificandum ip̃um
ſicut erat ꝑ ꝓphetas dictum.põt dici deus
ꝓpꝛie cum tamen dicatuꝛ homo deus.⁊ ueꝛ

bum deus diſſimiliter qꝛ hõ adoptõe. vbum
naturaliteꝛ. Si ĩquit adoptiui filij dei dicũ

tuꝛ.quaꝛe naturalis filius deus non dicatur
Scꝛiptuꝛa quidem ſacra attribuit homibꝰ

ſanctis deitatẽ ꝑticipatiue dictam. ſʒ xpᷣo at
tribuit deitatem ppᷣe dictaʒ. Scom eĩ aug.

tribus modis dicituꝛ deꝰ. natuꝛa ut deuſ om
mpotens.adoptõe ut ꝑticeps deitatis.ð qui
bus ĩ pſalmo qr̃.dij eſtis opione ſeu nucupa
tõe ut idola ⁊ ᷣmões. Deiñ h̊ idẽ ondit ꝑ rõ

nem. ſ. ex operibus patꝛibus que faciebat.

Omnia enim ſecundum Philoſophum de

terminatur propꝛio opere. ⁊ ideo per pꝛopꝛi

am operationem certificamur de natuꝛa
rei. chriſtus autem faciebat opeꝛa diuini
tatis ꝓpᷣa. ſcilicet miracula totã facultatem

creatuꝛe trdſcedẽtia ⁊ uiꝛtute propᷣa.ñ ſolũ

obſecrãdo diuinam potentiam ſed aliquan
do imperando ex quo concluditur. ꝙ in eo

ueꝛe erat natura diuina: ? per conſequens

non eꝛat blaſphemus. dicendo ſe eſſe deum
uel dei filium. ac ſi diceꝛet. non im̃ per vba

rpronſems per bo/ſet
unmſ nnn nie
curer obis ronplun de
ſenlciam q fne figeipent
eninn apprebenetum An
Pgerunt.Etrelicta iudeag
coꝛum abijt teꝛum tranſto⸗
uoi Pohannes rimü bapti⸗
Prscäccipulisſuiſmane
eNes adihn recordarentul
erirſtnnii
NCtis sd dad
mop (Maröe corirme
KLonſpice igit tan eum
eſtoo fcedere eis tol
Et multi uenerit ad eui
tis Ceuonone e credicl
e Ecte iti gpprebeme
erenttſß inigui iudei
Uerunt diſcegenten t n
i ce agten ſecundun T
4 Dientdinisdon,
aicnaklaeſſonenn
. l nſontes hab

Nrre reſpoyg teis ſe to
Cicenco ſe eſe geun uel
n g gobar prino per⸗
prura ſocra cuz it inſpi
fulſat het anribi ho
Phetis deitarem partici
nagis agem pater ſancti
eino genunt ſeconacci
ficann Reritudire g
ed bumanttatem.1 Mſt
d ſanctificandonn ifun
etas Cictumn pot dici gens
en Cicetun homo gens t ter
nliter qe ho occptoe tbun
iguit acopriii li beicci
los flinnsdeus on dicatu
en ſocra attribuit homb⸗
tieſpetedictem 6ho
pe dictaz. Sedin elaug
u ce atina ur celſon
z n wicepo deitatis,50l
deut riceps ad
cijeſisoione ſen ill,
ies deißb ide oelidi
Wet⸗ ſbus gueſuceht⸗
dusanibne

4
opocheren ideope⸗ tu
En anifenn i
unn eol iinien
1N e/
nn, n n en⸗
e guim⸗ e aſe peutmn
le nig dnn der we
4 ſdcen m

Nꝛime partis

me eſſe filium dei eredatis:ſed etiam ꝑ oꝑa
q̃ ⁊ modo quo ea facio.⁊ ſacto ipᷣo oñdunt᷑ ĩ
me natuꝛam ⁊ uiꝛruteʒ dei eſſe. Si non uul
tis creveꝛe uerbis: fidẽ adhibete opeꝛibꝰ ut
merito fidei ampliuſ cognoſcendo opeꝛa. ue
niatis ad fideʒ deitatis: ut cognoſcatis ⁊ cꝛe

datis./quia ĩ me ẽ pateꝛ per natur̃ inſegꝑabi
litatem. ⁊ ſui conſenſus uoluntatem in oĩa
fct᷑a mea: ⁊ ego in fratre ſicut a quo hẽo na
turam ⁊ ueꝛitatẽ ⁊ opera. In eo ẽ pateꝛ ⁊ ip

ſe in patꝛe inq;tum ẽ una natura amboꝛum

ſicut una ope:atio. Qui g magis diligit uel

credit amplius cooſcit. Uide hic mir abileʒ
iudeoꝝ inſaniã. Ipi uolebant ſcir̃ ſi eſſʒ xpᷣſ.
⁊ qꝛ uerbis ⁊ opeꝛibus hoc cõꝑabat.eũ lapi
dare uolebant. Ipſi ergo nec uerbis nec opi
bus inducebantuꝛ ad credendum. ſed tanq;
obſtinati qꝛebaut ſtudioſe eũ apprehender

ñ bona appꝛehenſione.ſ.að credendum ⁊ in

telligendum: ſed mala.ſcilicet ad ſeuienduʒ

2? occidendum. Tu appꝛehẽdas ut habeas:
illi apprehendeꝛe uolebant ut non habeꝛẽt.
(Et exiuit de manibus eoꝝ.uirtute diuina
tranſiens per ipᷣos.ſicut ał fecerat: ut oñdeꝛʒ
ſe non poſſe detineri.niſi quando uellet ⁊ ut
daret nobis exemplum declinandi malornʒz

ſeniciam. q ſine fidei periculo fieri põt.Nõ
enim apprehendeꝛunt. qꝛ manus fidei ñ hba

bueꝛaunt. Et relicta iudea ꝑꝑ incredulitateʒ
eoꝛum. abijt iteꝛum tꝛanſioꝛdanem in locuʒ

ubi Johannes primũ baptizauerat: ⁊ ibi ach
tpᷣus cũ diſcipulis ſuiſ manebat.ut ppłi uert
entes ad ipᷣm recordarentuꝛ de teſtimonio
H de teſtimonio dei pr̃is. ⁊ alijs ibi
actis ⁊ dictis: ⁊ ſic habita pꝛimoꝝ ⁊ nouiſſi

moꝝ collatõe. confirmarẽtur in fide ipius⸗
Qonſpice igit᷑ tam eum quã diſcipulos ſuoſ

meſtos r̃cedere.⁊ eis toto poſſe compatere.

Et multi uenerũt ad eum non tam coeꝑe qᷓ;
mtis deuotione ⁊ crediderunt in ipᷣm ex cor
de. Ecce iſti apprehendeꝛunt pmanenteʒ nit
baberent: ſʒ iniqui iudei apprebendere uo
luerunt diſcedentem ut non haberent. Mi
ſtice autem ſecundum Theophilum. cedẽs
ab hieroſolimis dominus hoc eſt a plebe iu

daica: ad loca fontes habentia ſe mranſfert

igdeſt ad eccleſtam ex gentibus. que habet
fontem baptiſmi.per auem multi ad xp̃qʒß ac

cedunt. q̃ſ tranſeumes iordanem Sceiendũ
eſt ̊ ꝙ mali iudei ſunt.non ſolum illi. ꝗ lit
tere legis ⁊ circũciſioni caꝛnis innitetes xpᷣs

blaſphemant. ſicut iſti de quibus hic dicitur
ſed ẽt omnes mali xpᷣãi.qui ſolo noie xpᷣiai

ſunt. ⁊ ſolũ nomen hit xpᷣi.a quo appellãtue

xpiani: ꝗ ueꝛbis ↄfitentuꝛ xpum factis autẽ
negant de quibus etiam uerificatur ꝙ bic
dicitu:. quia ſuſtuleꝛũt lapides. ut lapidaꝛẽt

ieſum. Unde Ambro. Quod fecerunt tuc in

dei pſequentes. hoc ueꝛe faciunt hodie ma
li xpiani male uiuentes.xpum enim lapidãt

aapfz. rrr vij.
? occidunt. Quid eſt chꝛiſtꝰ. Weritas pax =

iuſticia.Qui g̊ ꝓ falſitate ueritatem derelin
ꝗuunt.ꝓ diſcordia odiunt unitatem ⁊ paceʒ
p tẽporali pᷣcio ꝛelinquũt iuſticià.nil alt fa
cere uidentuꝛ.q; lapidare crucifiger̃ ⁊? occi
deꝛe xpᷣm. qꝛ ipſ dona extinguũt in ſeipſis.
Pec Ambꝛo. Et tales ſunt in triplici gener̃.
AQuidam ecm lapidant ieſum coꝛde.ꝗdã ore
quidam manu. Primi ſt᷑ corda ſua pꝛauiſ
cogitatõibꝰ ⁊ malis uoluùtatibꝰindurates. ſe
cũdi ſt᷑ ueꝛba blaſphemie in den ⁊ ſanctos ꝓ
ferentes ł pᷣceptis maioꝝ ⁊ pᷣlatis ſuiſ ꝛecalci
trantes.tercij ſunt ꝑ oppꝛeſſiõez uiolẽtie ꝓ

ximos ledentes.¶ Primi ergo lapidant dng

ieſuʒ q̃libet em mala cogitatio ⁊ mala uelũ
tas.ẽ unus lapis qui iacitu⸗ 3 eâ. Un beda
Quotquot malas cogitatões ꝗs aſſumit.q̃ſi
tot lapiõs ĩ xpᷣ[a4, mittit.Et ideo beatus Amb./
nos ammonet dicẽs. Uidete fr̃es ne ꝑ oꝑa ł
togitatões malas lapidetis ieſũ. Sʒ dices.
quõ tam graue iudicat᷑ pct᷑zʒ cogitatõis.ſi ad
op“ ñ ꝓcedit. ad hoc dicendum ꝙ tota ratio

peccati eſt in corde actus autem exterioꝛ n

aggꝛauat pctm. niſ extenſiue. Et qꝛ xpᷣs hzʒ
domicilium ſuum in coꝛõ dicente apoſtolo.
VUos eſtis templuʒz dei uiui: hinc eſt.ꝙ ſicut
xps inuitatuꝛ ad tẽplum ſuuʒz peꝛ cogitatio
nes ⁊ uoluntates bonas:ita expellituꝛ ꝑ ma
las. Et ſᷣm ; quelibet mala uoluntas.ẽ qua

ſi lapis quo dñs ieſus lapidat ⁊ expellitur ð

tẽplo ſuo.O q́;ereſtabile eſt vñ̃m domꝰ la

pidaꝛe de hoſpitio ſuo. Nã ſicut dicit aplus
As ↄſenſus templi dei cũ idolis. Quid autezʒ

alind ſunt cogtatiões quas ꝗs format ĩ cer
de q̊ſ quandam imaginationeʒ 3 honorem
Si niſi qdam idola. Et cuzʒ talibus idolis xpᷣs
in eodem templo habitare dedignatur. Unõ
ad conpᷣuandam xpi pn‚tiam in templo ſuo.
bozaf nos apoſtolus petrus dim ingt ieſu
ſanctificate in coꝛdibꝰur̃is. Ille dñm ieſuzʒ ĩ
coꝛde ſuo ſanctificat.qui nihil niſ ꝙ ſanctũ
⁊ deo placitum ẽ in corde uerſat. Secundi
lapidt dñz ieſũ mult ipliciter. Fʒ ꝙ blaiphe
mia in deum multis modis cõmittitur Pri
mo enim ↄmittitur qñ deo negat᷑ ꝙ ſibi ↄue
nit ſicut qui negaret in deo omnipotentiã ⁊

omnem ſcientiam ł ꝓuidentiam. ad hane
ſpeciẽ blaſphemie pertinent illi.qui ĩ aduer

ſis ſucceſſibuſ dicunt in animo ſuo. uere deꝰ

non curat res humanas uel ſimilia. ð quibꝰ

dicit. Augu. ſuꝑ plalmoſ.xxxj. Item illi ð ꝗ
bus dicit Berũñ. ſuꝑ cantica. qui uellent deù
peccata ſua uel uindicare non poſſe.aut nol
le aut ea neſcire. Uult ergo eum non eſle ð
um. qui quantum in ipſo ẽ uult eum aut ĩpo
tentẽ aut iniuſtum aut inſipienteʒ eſſe. Cru
delis plane 7 ommno extranea malicia.ꝗ di
potẽtiã.iuſticiã.ſapiẽtiã pir̃ deſiderat. Qui

antem uult den eſſe iniuſtũ. uult deum ñj cẽ
dDaeui ⁊ qui deu deſydeꝛat ñ eſſe.ñne q;ntu ĩ ſe

De traditionibꝰ phariſeoꝝ

eſt deum lopidat ⁊ occidit. h;̊ Ber. ᷣo ſmnodo

blaſphemia ĩ deuzʒ ↄmittit qñ deo attribuit᷑
ꝙ ſibi nõ cõuenit.ſicut illi ꝗ dicunt deũ eſſe
auctõẽ peccati:ad qua pe⸗ blaſphemie ꝑ
nẽt illi.ꝗ peccata ſua ĩ deũ tõquẽt dicẽtes.
deus ſic uoluit.ut adulteꝛaꝛer.fuꝛareꝛ.uł oe
ciderem.⁊ ut ſic ↄfunderer.⁊ toꝛbaꝛer.⁊ ita
oĩa fato aſcribunt. Ad hãc ẽt ꝑtinẽt luſoꝛes

ꝗ cũ nõ adpꝛoſpeꝛãt᷑ deo maledicuůt.?⁊ conui

cia ĩ ſanctos ꝓfeꝛunt. Sũur ⁊ illi ꝗ iurant ꝑ
deũ uerbis execrabilibus ⁊ uituperoſis.ſ.x
naꝛes dei.ꝑ iecur dei ł ꝑ bꝛachia dei ⁊ fiłia.
q̃ ſunt execꝛabilia auditui. Tercio mõ blaſ
phemia ĩ deuzʒ ↄmittituꝛ qn illud ꝙ dei ẽ ali
ꝗs ſibi ł alteꝛi creatuꝛe attribuit:ſicut illi ꝗ
ſibi diuinũ honoꝛem uſuapaꝛe pᷣſumpſeꝛunt.
ut ſymon magus ⁊ oẽs idolatre. Et ad iſtaʒ
ſpẽm ꝑtinẽt ambicioſi ac ſuꝑbi ⁊ uanegloꝛio
ſi.ꝗ ſibi gloꝛiam attribuunt quaſi eam ex ſe
ippᷣis ⁊ meꝛitis ſuis habeant.cum tñ gloꝛia ſit
dei pꝛopᷣa. Itẽ ad hanc ptẽ ꝑtinẽt iꝛacundi.
ꝗ ſibi uſuꝛpant uidictaʒ q̃ pꝛopᷣa ẽ dei. Silr

⁊ illi temerarij ꝗ pᷣſumunt ⁊ uolũt de alioꝝ

cordibus iudicare:cum hoc ſit ppᷣum dei tã
tum. Pꝛeteꝛ hec eſt ⁊ aliud blaſphemie ge
nus.ꝙ ↄmittitur ĩ ſanctos regnantes cũ xpᷣo
⁊2 ĩ ꝗbus regnat xpᷣCᷣs. Vñ ĩ eis xpᷣs laudatur
ac ẽt blaſphematur.⁊ ĩ pᷣlatos ꝗ ſeruiũt ðo ĩ
ſubditis ⁊ uice ðᷣi ſupꝛa ſubditos poſiti ſunt.
ac ꝑ G̊ᷓ in eis deus honoꝛatuꝛ.ac etiam blaſ
phematur. Tercij ſilꝛ lapidant dñʒ ieſum.
ſcut iudei lapidauerunt ſtephamim.ſic enĩ
mali xpᷣiani ſpnalr tunc lapidant ſtephanuʒ
imo ipᷣmxp̃ m.quando ui oppꝛimũt ⁊ affligũt
ꝓximũ. Lapis.n.dr a ledendo.⁊ iõ cum pꝓxi
mus ꝗq ẽ mẽbꝛnz xpᷣi ledituꝛ.ipᷣe xpᷣs ĩ mẽbꝛo
ſuo lapidati Sʒ ſepe triſticia ralr oppꝛeſſo
ꝛugʒ ↄueꝛtituꝛ eis ĩ gaudiũ.ſicut lapids quos
mittebant iudei ſtephanum ad afflictõeʒ
carnis.dulces illi fuerũt ex gaudio mentis ⁊
ↄueꝛtebantur ĩ lapides pᷣtioſos ad coꝛonam
capitis.qꝛ poſuit deus ĩ capite eius coꝛonaʒ
de lapide pᷣcioſo ⁊c᷑. Poſſet ẽt dici ꝙ unið
ſał homo xpᷣianus ĩ oĩ peccato moꝛtali lapi
dat xpᷣm. Uñ Amb.O quã pauci ſunt ĩ tãta
multitudie xpᷣianoꝝ.ꝗ ieſum ñ pſequẽt᷑ ⁊ la
pident ⁊ occidant. Puiuſmodi ẽt lapidatio
ſic declaꝛatur.Cũ.n.xpᷣs ſit aduocatus nr̃ ⁊
ꝓpiciatio ꝓ peccatis noſtris ꝗ iterpellat ꝓ
nobis ꝗpud patrem.idcirco ipᷣe de peccatis
dolet ⁊ luget:ſicut ecõuerſo de noſtra ↄner
ſatione gaudet. Quotienſcunq; enim pecca
mus xpᷣm ↄtꝛiſtamus.⁊ ledimus: ac per hoc
eum quodammodo lapidamus.Et ĩtelligen
da ſunt hec ſane:non qð xpᷣs in coꝛꝑe ſuo iã
gloꝛioſo ledatuꝛ ſenſibiliter. cum coꝛpus il

lud ſit ĩpaſſibile. uel ꝙ in ipᷣm cadant paſſio

nes aiĩe ul ꝑtẽ ſenſatiuam. ⁊ quaſi ſic peccat᷑
noſtris lapidetuꝛ. Sg huiuſmodi lapidatõ ẽ
methaphorica ſicut ⁊ crucifixio.quẽadmo

2 3 dei maàdatũ.

duũ dicit apoſtolus de ꝗbuſdaz baptizatis ⁊
ꝛolapſis.ꝛurſum crucifigẽtes ĩ ſemetipᷣis fi
i um dei. ubi gloſa. Non ꝙ cꝛucifigant filiũ
dei.ſʒ qꝛ ſiłes ſunt crucifixoribꝰ.Arucifigũt
ãt ĩ ſemetipis.i.q;tum ĩ ipᷣis ẽ· Sic ĩ ꝓpoñnto
an mortalr peccamus.xpᷣm lapidamus ⁊ le
dimus ⁊ ↄtꝛiſtamus:qꝛ q;dtum in nobis ẽ eůᷣ
gaudio.ꝙ ipᷣe ð nobis expectat pᷣuamus. In
quo ẽt ſenſu logtur GBer.ĩ ꝑſona xpᷣi ſic allo
quens pctoꝛem. Nõne ꝑꝑ te nulneratus ſuʒ.
nungo non ꝓ migtate tua afſlictus ſum. ut
gqd addis afſtictõem afflicto. Magis aggra
uiant me uulnera tui pct᷑i.quã uulnera copo
ris mei.h̊ Beꝛ. Sʒ ue oĩbus iſtis dñm ieſuzʒ
lapidantibus qꝛ abſcõdit noticiã ſuã talibꝰ
exit ð tẽplo coꝛdium eoꝝ ⁊ màifeſtat ſe ama
toꝛibus ſuis ⁊ habitat i illis.

Oratio.
Oie ieſu xpᷣe.ſac me encenia ⁊ inno
uatões ĩ tẽplo coꝛdis mei ſpũalr cele
bꝛaꝛe ſemꝑ meipᷣm ꝛenouàvo ⁊ aſcen
ſiones ĩ coꝛde meo diſponẽdo:da mihi bona
oꝑa facer̃.q̃ teſtimoniũ ꝑhibeant de me:ac
uocẽ tuam audire credẽdo coꝛde ⁊ obedien
do.opere teq; ꝑ imitatõeʒ bonoꝝ opuʒ ſeꝗ.
⁊ iter oues tuas a te miᷣicoꝛditer cognoſci.
Cuſtodi ẽt me dñe.ne unq; malis cogitatio
mbus ⁊ uolũtatibus aut locutõibus uł ope
ribus.q̃ſi lapidibus te a me expellam ſʒ ſẽꝑ
te ꝑ gram ĩ me habitare ſentiã. Amen.

de traditionibus phariſeoꝝ ẽt ð dei man
Batum. Caplm lxxxviij.

Uia uero ſcribe qui putabant ſe
ꝗ habere ꝑfectõez ſcĩe.⁊ phariſei ꝗ
ſimulabant ſe habere ꝑfectõeʒ ui
te dñm ieſum in templo repꝛehen
deꝛe n potnerunt uenientes ab hieroſolimiſ
i galileam eum inſequuntur. In quo nimia
apparet malicia eorum:quia deſcendentes
ab hirlm ciuitate ſancta. reliquẽtes tẽpluʒ
ſeq̃bantur eum:⁊ quia ſenioꝛes populi ⁊ le
giſdoctoꝛes erant ⁊ nõ ad ſciẽdum ſʒ ad repᷣ
bẽdẽdum dũm ueneꝛant obſeꝛuando ⁊ iſidi
ando.ut eũ capent i ſermone uel facto. Unõ
ut ſaltem ex diſcipulis magiſtꝛum tanquam
contemptoꝛem doctrine ſenioꝛum aꝛguant:
⁊? ſie eum populo odioſum repᷣdant uidentes

diſcipulos eius comunibꝰ.i.nõ lotis manibꝰ
mãducare.qꝛ iui communia gentilibus im

munda reputabant.ei dicebàt. Quare diſci
puli tui traſgrediuntur traditiones ſeniorũ

nõ ei manus lauant cum panem manducãt

Ubi Geda.Spũalia enim pphetarum vᷣba
caꝛnaliteꝛ accipientes.q̃ illi de coꝛdis ⁊ ope
ꝛis caſtigatione pᷣcipiebant dicenteſ.lauami
ni mundi eſtote.⁊ mũdamini qui feꝛtis uaſa

domini iſti õ ſolo coꝛpoꝛe lauando ſeruabãt

Super ſtitioſa eꝛgo hominum tꝛaditio ob

guſclaui dlauo ſetundens
he fcebint ninſgecl
rernniitgtü boin g5 nonen⸗
efn Der ihi hacet doge
ſeris⸗neg end edgtenenis.0
isQuane 1 1cs wanſgedim
deiRoRaatitdneſra.
in Colam GrdcsRemmnd
poraditiomcdus doninn
diſcipalos meoſ,g madna
it hꝛecepra gei cuſtodiant
Ityhencit nundini cor⸗
henct grelicta munciria.
ſufſcereth enenore, dein
bontoſubdit, ſlum dens gi
ceſara tanco r reuerennij
honor iſte non ſolum intelli

e etianeteſſriag adni,

matrem geihng r Ropim

ligitun ſec llinei
antun
tqui nietmmipugu
lokſgrochfiennore n
ecillitate t penn men

. Diehh
ſtene ceni iin

plo cdis eiſpih
neßn inru⸗
dcſponedo ca mibidors
nom pbibennr e ne ne
gereco coe ? obedien
taroez bonor zſeg,
mßlonier cow⸗
je unq mals cogtanio
aut locutoibus ut ope
ea me expellam ſz ſey
Are ſentia Amen.

pbariſeenet deinin
Capem Axrddrh

crde gni punndant e
ſectdez ſcien Obarſeig
ant ſe habere gfectöezui
ieſum intemplo feehen
tuenientes ab hieroſoliniſ

inequuntur. n o nimnid
ſanan geſeendentes

⸗ ſunctgelihetestepinz
quia ſeſihes Popeli rle
414d ſciein uan

Pꝛime partis

manducandũ panem precipit cꝛebrius laua

.

re: ſed neceſſariũ ẽ eos qui panem de celo 5

