bus.excepit.n. fatigatos.dõcui iſciõs ſana

uit infirmos. ꝛefecit famelicos:peꝛ hoc quã
tum önotione credentium letetuꝛ inſinuans
Pec ſunt q̃ttuoꝛ bñficia q̃ añſ ſpã aliteꝛ exhi
bet ſequentibus eũ. Primo ſuſcipit ad pniã
oꝑibus pct᷑oꝝ fatigatos po illuſtrat ꝑ grãm
tenebris pctorũ excecatos. Tertio ſanat peꝛ
iuſtificationẽ.iaculiũ pct᷑orum uulneꝛatos.
Quarto reficit ꝑ internam ↄſolatõm. põder
peccatoꝝ debilitatos ⁊ deſolatos. Sic etiazʒ
debet bonus pᷣlatus facere ſubditis. ſcilicet
ſuſciꝑe dulciteꝛ.docere ſapienter ſanare ef
ficaciteꝛ.reficere ſpãalit᷑.Qui g int᷑ deſerta
xpᷣm qruũt ⁊ ñ faſtidiũt.a xpo ſuſcipiunt :ac
corporaliteꝛ ⁊ ſpaliter ſi indigent curãtur.
Sʒ nẽo cibũ xpᷣi accipit niſi ãtea ſanatꝰ fue
rit.qr poſt remiſſionem pctoꝝ tribuituꝛ ali
monia celeſtis (eꝛat ãt ꝓximum paſcha dies
feſtus iudeoꝝ) I ſtud erat ᷣm feſtũ paſcha
le.⁊ i eo non fui dominus ĩ irłm. ſicut eĩ ſer
uando legẽ ondebat ſe eſſe ueꝝꝑ hominem de
filijs iſrt ſᷣm carnem: ſic aliquando pᷣrermit
tendo obſeruationem eius oñdebat ſe eſſe ᷣ
um ſupra legem. Ubi nota qd iſtud eudãgeli
um bis i ãno ĩ eccłia r̃citat᷑.ſ.ĩ quaꝛta dñica
qu adrageſime: ⁊ hoc ꝑꝑ principiũ euãgelij.
ubi dqr̃.erat pximũ paſcha dies feſtus indeo
rum.⁊? in ultim a dnica ante adnẽtum. ⁊? hoc
ꝑꝑ finẽ euangelij.ubi qr.hic ẽ pph̊a:qui uẽ
turus eſt in mũdum (Ueſpere at facto)iam
bora redeũdi ad ꝓpᷣi ⁊ comedendi pierijt: -
ideo refectio neceſſaria fuit. In quo oſtẽdi
tuꝛ deſyderium ſaluatoris.q uod de ſalute a
nimarum habebat.ꝗa uſq; ad ueſpe rã ſᷣmo
nẽ protꝛa heb at: ⁊ turbaꝝ deuotio. q̃ᷓ dulce
dine ſeꝛmonis dñici tenebantuꝛ: nec propteꝛ
noctẽ imminentem ab eo recedebant q; uis
alimenta ni haberent. Tantum enim deſyde
rabant audire xpᷣm ꝙ obmiſeꝛãt apportare
ſecum alimtum: propteꝛ ꝙ neceſſaꝛium eꝛat
fieꝛi miraculum. Ibi Crivᷣ. Turbarum fidẽ
oſtendit:ꝙ dũm ẽt famẽ pacientes.expecta
bant uſq; ad ueſpeꝛam. (Cuʒ ergo ſubleuaſ
ſet ieſus oculos) miſeꝛicoꝛdie ſue(⁊ uidiſſet
iſeꝛatõis intuitu(qꝛ multitudo maxĩa ue
nit ad eum)totius mdi ſign ificabat multi
tudinẽ ↄcurꝛentẽ ad xpᷣm. incepit conferr̃ cũ
Philippo ò tante multitudis refectione ꝗ(
vm Criſo.)magis rudis fuit.⁊ magis ĩdigẽs
inſtructòe ⁊ cognouit (ꝛe fetẽte Audꝛea)quð
unus puer iteꝛ eos quinq; panes oꝛdeaceos
⁊ duos piſces tm̃ habeꝛet.quos eo iubente ĩ
mediũ attuleꝛũt: pꝑꝑ ſpũalem refectionẽ.quã
ↄtinue a dũo habebant:ñ multũ ð corpoꝛali
ꝛefectõe ſibi curabant puidere. In quo ãgu
untuꝛ ſucceſſoꝛes eoꝝ.ꝗ de dilitijſ ſibi pꝛoui
deꝛe iͦ ceſſant. Abi Crip. Addiſcimus autex

. Un a ORe Tmn
Capitulu.lxvj.

in hoc diſcipuloꝑ phᷣiam: qualiteꝛ ↄtempſer̃t

eſcam. Duodeci em̃ exñtes quinq; panes ha
bebant ⁊ duos piſces. ↄtemptibilia emm eiſ
erãt coꝛꝑalia.⁊ a ſpũalibꝰpoſſidebãt. Opoꝛ
tebat ãt erudiꝛi diſcipłoꝝ exemplo:qm̃ ⁊ ſi
pauca habueꝛimꝰ optet tribueꝛe idigentibꝰ?.
Juſſi nãq; diſcipuli affeꝛꝛe quinq; panes.ñ di
cut uñ mitigabimus.famẽ noſtram:ſed obe
diũt ↄfeſtim. Et fecit turbas diſcũbere.i.or
dinate ad comedendũ ſedere: ſuꝑ fenũ.i .ſ ug
hezꝛbam agei uiridẽ.ĩ quo oñdit᷑.ꝙ locꝰ eꝛat
aptus ad ſedendu. Ubi inuit pbatõ fidi tuꝛ
baꝝ.qꝛ aliteꝛ ñ ſediſſent ad comedendum ni
ſi cꝛedidiſſent miꝛaculũ.(Diſcubueꝛũt ergo
quinq; millia uuoꝝ )pfectoꝝ abſq; puulis ⁊=
mtieꝛibꝰ:ſj modũ ebhebꝛaicũ.ſoli uiri a ui
ginti ãnis ⁊ ſupꝛa numerantuꝛ: ſed paruuli ⁊
mulieꝛes tacantuꝛ. Poc ãt dicit euãgeliſta.
ut appareat maius mn zaculũ.(Accepit eꝛ go
ieſus panes ⁊ piſces in manibꝰ glorioſis ⁊
ue neꝛabilibus.q̃ uim multiplicãdi habebãt
ut ſacratiſſimaꝑ manuũ tactu multiplicaꝛc
tur ac magna numeꝛa daturꝰ pᷣus ĩ celũ aſpe
xit.ut omne datũ optimũ ⁊ domũ pfectum ðᷣ
ſuꝛſuʒ eſſe inſinuaꝛet.ut prem ſuũ honoꝛaꝛet
⁊ ñ uirtute elemẽt aꝛi ſed celeſti B; factũ eſſe
ondeꝛet. Deinde oꝛauit pr̃i(gr̃as agens Jut
oñderet quantu ð noſtris pᷣfectibꝰ gꝛatulet.
Et ſᷣm Criſ.ut infoꝛm aꝛet nos ad agẽdas ſꝑ
deo gr as:cũ uel ĩ carne r̃ficimuꝛ.ł in amma
7 ñ pꝛius tangeꝛe menſam donec gr̃as egeri
mꝰ ei ꝗ cibñ hunc nobis pᷣbuit.⁊ dat nobis
eſcam ĩ tꝑe opoꝛtuno. Similiteꝛ ẽt bñdixit:
ut ſua bndictõe multiplicarentuꝛ. ſic enim in
pꝛincipio creatõis reꝝ.oĩbus creaturis bene
dicẽs ↄtulit illis natuꝛalẽ uiꝛtutẽ.ut ex ſein
uicem naturaliteꝛ multiplicarent cuius beſi
dictõe ſemel accepta uſq; hodie fructificaf
ñ ceſſant: in quo dat exemplũ.ꝙ in prĩcipio
menſe debemus panem veo offerre. ? bñdic
tionẽ ſupernam ſupeꝛ ipᷣm eliceꝛe: ⁊ qð non
debemus ad menſam accedere uel cibuz ſu
mere.niſi pᷣmiſſa benedictione.⁊ iſtam bene
dictõm (ut cꝛedit᷑) xpᷣs aliquibus ueꝛbis expᷣſ
ſit.ꝗbus creatuꝛam ⁊ ſanctificauit ? multi
plicauit ſed q̃ illa ueꝛba fuerint euangeliſte
n ponũt.qꝛ forte ſecꝛete ea ptulit.⁊ fregit in
geoſſas paꝛtes ñ ſcidit ꝑ minutias.ut nos do
ceret panẽ noſtꝛũ franger̃ öber̃.⁊ daor̃᷑ paupi
bus ⁊ ſic multiplicata ẽ illa materia int᷑ ma
nus xpᷣi frangẽtis.qꝛ hoc fiebat uirtute dᷣita
tis.cuius organum ⁊ inſtrumentũ ẽ humani
tas eius. Scõm Crip.multiplicat panes ⁊ pi
ſces.ad ſignificandum ꝙ tam mari q; arice
dñat Fregit g ⁊ fꝛagẽdo multiplicauit ödit

qq diſcipulis ſuis. ſ.paneſ ⁊ piſces multiplica

tos.ut poneꝛẽt añ tuꝛbas.in ſignũ ꝙ data ſt᷑
tꝑalia pᷣlatis pꝑp pauꝑes paſcẽdoſ.⁊ ſic peꝛ di
ſcipulos diſtꝛibuit.i.diſtꝛibui fecit diſcũben

tibus. officiũ eĩ pᷣlati eſt miſtrare ⁊ ñ miſtꝛa

2 3

7

De refectione qnc;

ri. Ipſos autem panes ⁊ piſces dominus ita
multiplicauit ut oẽs ꝓ libitu ſuo comederẽt
2æ multa fꝛagm̃ta ſuꝑaꝛẽt. Vñ ſeꝗt᷑.¶ Ut ãt i
pleti ſe) ga oẽs mãducauer̃t: ⁊ ſaturati ſunt
ꝙ ſignificat celeſtẽ refectõem.i qua ſct᷑i ple
ne ſaciãtur:dixit ieſus diſcipulis ſuiſ ut frag
menta reſidua colligerent. Un poſtea cibuzʒ
egentibus pᷣberẽt.ñ ſic diues epulo fecit.cu
ius religas canes ñ pauꝑes comedebãt cui
bodie multi ſunt ſiłes.idẽ ł peius facientes.
In hoc quippe ꝙ turbã pauit.dedit nobis
exẽplum ut opibus miſcðie ĩſiſtamus: ⁊ licʒ
boc ſit laboꝛioſum.tñ ẽ multũ fructuoſum.
Colleger̃t ̊ ⁊ ĩpleuett)de ꝛeliꝗjs((duoðcĩ
eophinos) hoc ẽ magnas ſportas.q̃ circulis
ꝑ quos bꝛachia ĩſeruntur ĩ dorſo poꝛtantur.
unuſgꝗſq;.n.apłoꝝ ĩplet cophinũ ſuũ ur quo
libet unũ ſuꝑ humeꝝ appoꝛtante. ineffabile
uideret᷑ miraculum. Pic dñi miꝛaculũ aug
mentatum eſt. Magnum. n. miraculum eſſʒ
ſi.de quinq; panibꝰ ⁊ duobus piſcihus qnq;
millibus hoĩm ſatiatis nil ſupereſſʒ. Sʒ cre
uit ſignum iuxta aomiratõem: ꝗa non ſoluʒ
Anq; millia hoim ſatiati ſunt: ſed etiam tot
fragmenta r̃ manſerunt. uñ.xij.cophini r̃ple
rẽtur. Poc ꝗ̊ ẽt ad euidẽtiã miꝛaculi facit:
ꝙ plus rem anſit qᷓ; a pᷣncipio fuit. Et ſᷣm Ci
ꝛillũ. hoc factum eſt ut hinc eſſet manifeſta
certificatio.ꝙ opus caritatis iin ꝓxios. ube
rem uendicat retributõem a deo.Et ſecũdũ
Theo. ut adiſceremus quãtum hoſpitalitas
põt ⁊iqᷓ;us augẽt nr̃a.cũ ĩdigentibus ſubue
nimus.(Jili ergo hoĩies)aliqĩ de rõe habẽ
tes(cum uidiſſent )potẽtiã dininã ꝑ effectũ
batam(ꝙ faceret ſignum) als ñ auditum:
ĩ quo ꝓbanit ſe eſſe deum: gꝗa illa mulrtipli
catio pꝓ Peliſeum facta multum deficiebat
ab iſta (dicebant magni ficames deuʒ (qa
hic ẽ uere ppheta Jimo ᷣm Aug.ipᷣe dñs ꝓ
phaꝝ.de quo dixit Moyſes.i. ꝓpham ſuſci
tabit uobis dñũs de fr̃ibus ueſtꝛis. tanqᷓ; me
audietis enm ſᷣm legis dictum uẽturus ẽ in
mõm ad ipᷣum ſaluandũ.ſic ãt non: ueneꝛunt
alij ꝓphete:ſʒ ſolum ad denunciandũ iſtius
aduentum. Ubi ſciendũ ꝙ xpᷣs ꝓmiſſus ere
ĩ lege tanquã ꝓpha ceteris excellentioꝛ.⁊ iõ
uiſo miraculo pᷣdicto populus confeſſus eſt
illum eſſe de quo loꝗtur pᷣdicta ſcꝛiptura: ⁊
ſic ↄfitebat᷑ eſſe ueꝛum xpᷣm. Conſpice igit
dnm ieſum qualr indigentibus miſericordit᷑
condeſcendit ⁊ ſubuenit. ac omnia oꝛdinate
facit:⁊ quałr illos comedẽtes aſpicit.⁊ ĩ eo
rum iocũditate letat᷑: ⁊ quomodo ulli ſuper
iſto miraculo admirãtur. ⁊ unus ad alterum
inde loquitur dicentes.ꝗa hic ẽ nere ꝓpha
? plura alia ad laudem eius pertinentia. Le
Lantur ⁊ cum gratiaꝛuz actione mãducant.
non ſolum coꝛpoꝛaliter cibum ſumentes: ſʒ
Et mẽtaliter ſaltem aliqui ex eis rnfectionẽ
pficientes.ſta ⁊ tu a longe famã deſyderij ⁊

milium hominum.

miſeriam lachi ymis pꝛode.manum tanquà
mendicus extende: ſi forte de dei donis ⁊ be
neficijs ſaltem modicum quid mezearis ac
cipere. Abi cõſderanda eſt parſimonia uic
tus diſcipulorum xpᷣi.in duobus. Pꝛimo in
qualitate.quia pane ordeaceo utebantur
eſt ccbus iumentorum. Secundo in quami
tate quia duodecim uiri ⁊ xpᷣs cum eis ⁊ for
te nonnulli de alijs diſcipulis eos cõmitati.
non niſi quinq; panes ordeaceos habebant.
in quo notatur mira inopia xpᷣi ⁊ diſcipuloꝝ
quod paucos panes habebamt ⁊ uiles. unde
⁊2 frequentericum domino paſſi ſunt famẽ.
In quo etiam apparet quantum eſcã carna
lem contempſerunt ſolis ſpiritualibus inten
dentes. Unde Crip̃.diſcamus autem hinc ꝗ
uoluptati attendimus.q̃ comedebàt miraba
biles uiri illi ?ẽ magni.⁊ quantitatem eoꝝ q̃̊
iferebant᷑.⁊ utilitatẽ menſe eoꝝ. Et iterum
Johãnes panes ordeaceos eẽ dicit.non ina
niter B enarrans. ſed tumoꝛem pᷣcioſitatis e
rudiens nos conculcare: talis etenim ꝓphᷣaꝝ
menia eꝛat.Et iuſſit eos ſuper fenum iacere
phᷣari turbas erudiens. Non eniʒ nutrire cõᷣ
pora ſolum uolebat.ſed ⁊ animam erudire.
Et a loco igtur ⁊ a nihil amplius pãibus dã
do ⁊ piſcibus.⁊ ab apponendo omnibus ea
dem ⁊ faciendo communia. ? a nihil alteri
plus pꝛebendo:⁊ humilitatem: ⁊ parſimoniã
⁊ caritatem. qua omnia eſtimarent commu
nia eos eꝛudiuit. Et quod uidebatur in he
ꝛemo iudeis eſſe mirabile dicebant quippe.
nunquid ⁊ panem poteſt dare uel paꝛaꝛe mẽ
ſam in deſeꝛte?: hoc per opera oſtendit. prop
ter hoc ⁊ in deſertum eos ducit. ut ſine om
ni ſuſpitõe ſit hoc miꝛaculum.⁊ nullus eſti
met ex caſtello aliquo prope exiſtẽti inferri
aliquid ad menſam. Pec Erip̃. uoluit etiaʒ ĩ
deſerto hoc miraculu facere.ut ſignificaret
ſe eſſe illum. qui.xl.ãnis pauit populuʒz in de
ſerto qui patribus erat pꝛomiſſus. Item in ſi
gnum futuri. quia in ̃ gione ⁊ ſtatu multoꝝ
ubi nec ſeminatuꝛ nec metituꝛ.paſcit deꝰſer

uos ſuos. unde ſecundum Theophiluz addi

ſcimus ex miraculo perpetrato non fieri pu
ſillanimes in coartationibꝰpauꝑtatis.Et be
ne panibus pauit oꝛdeaceis quia panis ðpᷣlica
tus non hic ſed in futuro ẽ gnſtandus. Quo
tiens qautẽ dominum legimus ex paucis pa
nibus multas hominuʒ turbas pauiſſe ñ tan
tum eſt mirandum quantum uenerandum.
MNõ ẽ miꝝ qꝛ pauit.ſed potius uenerãduʒ.qr

facere uoluſt. Qui enim ex nihilo cũcta crea

uit. non eſt miꝛum ſi ex paucis panibus muł

tas turbas pauit. Miſtice peꝛ quĩq; panes
quinq; libri moyſi. per duos piſces prophe ⁊

pſalmi intelliguntuz. in his enim tribns ſcili
cet lege. ꝓr Betis.⁊ pſalmis.totum uetus te
ſtamentum compre hẽditnꝛ. Per quinq; aũt
milia uirorum dominuz ſeqᷓnium deſignat

— -

uconincupalaunt
yeneumrclcans aetpi
inplentiiz ei erbis on
fenmenmn nnenn ſn
ſutonniscrofenum:ner
ligre ſelere poterlt,g cart
priuinon ubiſct.,Aute
ne gane iutuelis cgn
Der ſennn deſ ur domine

Modficn eAnen ui Ge

oua cesuin cdeuia ſed⸗
Uirge ueniensincunet
pbe ecixerant pedl
gfa getlida demnonſtnn
It iliuc angendam ne
ſceme ocen eſſe e⸗
npecſtue go eoenlos
Rrinonico ninis den
a iecſtenenas digltis

eunn Aler nanie

decupunn Crencclectad

Dales ddlitag an
Deſſias gris
nenpſene ennne

ſen Palifunſam,
. quantum eſci carn
olis ſpirtualtdusinten
lcamus gutem ine
1s. comegebät nirabe
n.d quamtitnem eon
le menſe eop. Etitenum
eaceos ei dſicit noning
d tumotem Prioſtattse
rare:talss etenim ppban
cos ſuper fenum lacere
ſe. ion eniz nurfe (5
ed zanimom erudye.
bil amplius pabus d
ponendo omnibus ea
nunia. ? nihil alteri
litatem: ? parſimonid⸗
ig eſtimarent commu
guoc nidebatun in be
oile dicedam goippe.
eſt dare ver pameme
er ohera eſtendit. Noß
n es duacit d ſwe n
iracolum 4 nacee
mnoprope eyiſtet infenn
. hec Cri⸗ elurenm⸗
li ſtene ſiſonn
inbplul popelig

voniſi Nen in
ui, ſatn uot

Pꝛime partis

actini. omnes quinq; ſenſibus ⁊ exterioribꝰ

q̃ poſſident bene utentes: per mulieres ueꝛo

7 paꝛuulos ſignificantuz infirmi nondũ pu
gne idonei.ꝗ nũero ſut indigni. Hi ergo pre
dicti ꝛecte ꝗqnq; panibꝰ alũt.qꝛ tales neceſ
ſe eſt legalibꝰ adhuc pꝛeceptis inſtitui:nam
gꝗ mudò ad integrum renunciant. q̃ttuoꝛ ſũt

milia ⁊ ſeptem panibꝰ refecti.hoc eſt euan
gelica perfectione ſublimes ⁊ ſpiritali ſunt

gratia docti. Cum ergo in hoc ↄuiuio domi

ni tantũ modo uiri fuiſſe dicũt.miſtice mõe

muꝛ: ut ſi quam ſuauis ſit dominꝰ guſtare ðᷣ
ſydeꝛamꝰ uiri. i. fortes contra temptationes

ſimꝰ. uir enim a uiꝛibꝰ dr. ⁊ niroꝝ noĩe illos

ſcriptura ſancta deſignare ↄſueuit. ꝗ uirilit᷑
temptamenta uicerũt. Qui eꝛgo cenaʒ domi
ni manducant. uiꝛtute mentis ⁊ ſenſu uiꝛi eſ

ſe debent: non in concupiſcentijs emolliti ſiẽ

femine.nec pueꝛilem ſenſum habentes ſient
pueꝛi. Der diſcnbitũ autem ⁊ ſeſſionem cor
poris intelligi᷑ quies mentis: qui em̃ a deo
ſpiꝛitualiteꝛ paſci deſydeꝛat.opoꝛter ꝙ ſeðat
i. ꝗ curis ſuperfluis ? tuꝛbationibꝰ conquie
ſcat.ſᷣm Bedam quoqʒ ſuper fenũ diſcuben

tes dominicis paſcunt᷑ alimentis.ꝗ peꝛ con

tinenciam'calcatis ↄcnpiſcentijs audiendis
implendiſq; dei uerbis operam impendunt.
Fenum enim caꝛnem ſignificat.ſecundum il
lud. omnis caro fenum: nec ad menſam dei
digne ſedere poteꝛit.ꝗ carnem ꝑ ſeꝛututem
ſpiritui non ſubijcit. Qui ergo uult ꝛefici pa
ne gꝛatie ſpiꝛitualis.cõgruᷣ eſt ut ſedeat ſu
per fenum. ideſt ut dominetuz coꝛpoꝛi ſuo.⁊
moꝛtificet carnem ſuã. Saluator autem:non
noua cꝛeauit cibaꝛia. ſed pꝛeſentibus beñdi
xit:qꝛ ueniens in caꝛne ñ alia quam qᷓ lex ⁊
ꝓphe pꝛedixerant.predicauit.⁊ ea miſterijs
gra gꝛauida demonſtꝛauit. Reſpexit in ceiũ
ut illuc dirigendam mentis aciem.ibi luceʒ
ſcientie doce at eſſe qrendam. Sed triplicit᷑
impedituꝛ ꝗqs ne oculos ſubleuet ad deum.
Primo quãdo nimis occupatur circa ſenſibi
lia. ideſt teꝛꝛz enas diuitias.quia tunc oculus
ſedatur pulueꝛe auaricie. Secũdo quando
occupatur circa delectabilia.ideſt circa car
nales delitias.quia tunc oculꝰ excecat igne
ↄcupiſcentie. Teꝛtio quando occupatuꝛ cir
ca ſublimia.ideſt ciꝛca ambitiões mũdanas
quia tũc oculus obſcuratur fumo ſupeꝛbie.
Fregit quoq; ⁊ ante turbaſ ponenda diſcipu
lis diſtriuit.qꝛ clauſa ſacꝛamenta legis ⁊ ꝓ
phecie. ſanctis doctoribus ꝗ hec toto orbe
pꝛedicent: patefecit. Quod autem tur bis ſu
peꝛeꝛat a diſcipulis colligi uoluit. q;ꝛ ſecretõ
ra intelligentie ⁊ ſacratiora miſteꝛia.q̃ a ru
dibus capi nequeunt.non ſunt negligent ob
mittenda: ſed a diſcipulis domini.⁊ eoꝝ ſuc
ceſſoꝛibus diligenteꝛ inquiꝛenda: ⁊ ilt ꝗ ido
nei ſunt alios doceꝛe cõmittenda. Nam ꝑ co

pbinos duodecim apoſtoli.⁊ ſequẽtes uiri a⸗

Lapitulũ.Ixvij.

poſtolici.⁊ doctores figurantur: ſoꝛis ꝗqdem
hominibus deſpecti. ſed itus ſaluatoꝛis cibi
reliquijs cumulati.Cophinis enim ſeꝛuilia
? ꝛzuſticana aguntuꝛ opeꝛa ⁊ off cia.⁊ deus ĩ
firma mundi elegit ut ↄfnndat foꝛtia. Eſt ãt

cophinus (ſecundum Iſido) uas ex uirgultiſ

factum.æ ut de iũcis uel uiminibꝰ aut folijs
palmarum contextum. aptum ad poꝛtandũ

purgamenta ⁊ ad ſeruilia opera. Uñ in ſpal.
de Joſeph dicitua. manꝰ eius in cophino ſeꝛ en .
WrE & „

uierunt. Siceut ãt pauci panes ⁊ piſces frac
ti in multas reliquias excꝛenerunt.ſic cibus
uerbi dei: quanto magis diſtribuirur. fanto
magis multiplicat᷑. cafi ̊ c diuina

diſpoſitione impleti ſunt.xij.cophini ſᷣm nu

merum.xii.apoſtoloꝛum:nec data ſunt tur
be fragmẽta po:tanda ſed diſcipulis.ut ꝑ G

deſignaretuꝛ. ꝙ fragmẽta ⁊ ꝛeliquie ueꝛboꝝ

xpᷣi.peꝛ apoſtolos erant peꝛ mundum poꝛtan
da. ⁊ ꝑ eos coꝛda ieiuna paſcenda. qui bene
xij. eſſe dicuntuꝛ. quia fides ſancte trinitat᷑
in qttuoꝛ mũdi partibus ꝑ eos eꝛat pꝛedican
da. Uñ Ambꝛo. Hic uero panis quẽ fꝛangit
ieſus.miſtice quidem dei ueꝛbũ ẽ.⁊ ſᷣmo de
xpᷣo.qui dum diuidit᷑ augetur:de paucis em̃
ſeꝛmonibꝰ omnibus populis redundantem
alimoniam miniſtꝛauit. Dedit ſermones no
bis uelut panes qui noſtro dũ libantur oꝛe
germinãtur. hec Ambroſius, Moraliter per
apoſtolos intelliguntuꝛ pꝛelati.pꝑ quinq; pa
nes oꝛdeaceos quinq; bona ſpiritualia: qui
hus anima a deo reficitur in pꝛeſenti. Sicut
enim in domo patriſfamilias ſolet eſſe miti

plex panis.ſcilicet paupeꝝ famulorum. ſfilio

rum. dominorum. æ amicoꝝ:ſic in domo dei
q̃ eſt eccleſia.ſunt diuerſa genera panum ſpi
ritualiũ. Primꝰ eſt panis nature ⁊ abſtinen
tie corpoꝛalis.̊ eſt panis paupeꝝ.ideſt pec
catoꝝ.hũc enim panem laꝛgituꝛ dominus Et
peccatoribus qui uere pauperes ſunt. ð quo
in Señ.dicituꝛ. In ſudore tuultus tui ueſce
ris pane tuo. Et in Iſaia. Dabit tibi domin-
panem arium ?7 aquam breuem. Iſtũ panẽ

debemꝰ pauꝑibꝰ comunicare ſi uolumus qoõᷣ

facta noſtra deo ſint grata. alias enim bona
nr̃a opa deo non placẽt.niſi elemoſinis orna
ti ſint. ſcdᷣs ẽ panis pnĩe luctualis h̊ ẽ panis
famuloꝝ. ð q? ĩ pſal.dr̃. Fuer̃t mihi lachꝛy
me mee panes die ac nocte.Et iteꝝ.Cibabiſ
nos pane lachꝛymaꝝ. ⁊ potum dabis nobis ĩ
lachꝛymis ĩ menſuꝛa.ſ.ꝓpoꝛtiones.i. ꝓ mo
do culpaꝛum. qꝛ quantum homo delectatꝰ ẽ
in peccatis.tantum debet ſe affligere ĩ pnſe
lamentis. Pũc panem dar dominus per pᷣla
tos penitentibus. inducendo eos ad vↄtritõm
⁊ iniũgendo pnĩam. Terciꝰ eſt panis ĩt ellec

tualis ⁊ doctrinalis h̊ eſt panis filiorum.de

quo ĩ euãgelio dr.non eſt bonũ ſumer̃᷑ panẽ
filioꝝ.Et in eccleſiaſtico.C ibauit illũ pãe
uite ⁊ itellectuſ. hunc panẽ miniſtrat domi
aa4

—

/

7

. . AJ. EP

De refectione ꝗqnq;

nus fidelibus per pꝛelatos ⁊ curatoꝛes.uer
bum dei ſeminando. unũquẽq; pꝑ modulo ſuo
paſcendo. Quartus eſt panis euchariſtie ſa
cramentalis.hic eſt panis dominoꝛuz d quo
in euangelio qr̃.Ego ſum panis uiuus ꝗ de
celo deſcendi Et apoſtolus. Pꝛobet autem
ſeipum homo.⁊ ſic de pane illo edat. PHunc
panem dat dñs per pᷣlatos mundis ⁊ peccato

dominantibus: quia ĩmundis ⁊ malis non ẽ

dandus. Quintus eſt panis deuotionis inter
nalis. hie ẽ panis amicoꝝ. licet enim pater
familias habeat in domo ſua panem bonuz.
tamen amicis ſuperueniẽtibus querit melio
ꝛem de quo in Iſa.dr. Erit panis teꝛre nr̃e
uberrimus ⁊ pinguis. Ouo ãt piſces dulco
rantes hos panes.ſunt ſpes uenie ⁊ amor ðᷣi
uel itellectus ⁊ operatio.quia ſine eis nulluſ
iſtoꝛum panum eſt ſapidus. Iſtis uezo quin
ꝙ panibus ⁊ duobus piſcibꝰreficit dñs aiaz
in pnjti effectine ⁊ pᷣlatus miniſterio. O quã
felix aĩa eſt illa apud quam inuenti fuerint
iſti panes ⁊ piſces:ut de ea dicatur eſt pnueꝛ
unus h̊:qui habet quĩq; pães ⁊ duos piſces.
Per pueruʒ enim intelligitur fidelis anima
q puritate ĩnocentie pueꝛ dicta:que in quoli
bet fideli ẽt obnoxio pectatis.debet ꝑ pnĩaʒ
reparaꝛi:ad quod aſſequenduzʒ requiꝛuntuꝛ
quinq; panes.⁊ qui habet illos eſt uere pueꝛ
euangelicus.Eſt ⁊ panis celeſtis quẽ ſancti
mandncabunt.in menſa chꝛiſti de quo ĩ Tu
ca dicituꝛ. Beatus qui manducat panem in
regno dei.Et de iſta manducatioue dicituꝛ
in eodẽ.Et ego diſpono uobis ſicut diſpoſuit
mihi pater meus regnuʒz. ut edatis ⁊ bibatis
ſupeꝛ menſam meam in regno meo. Moꝛalr
Et ſił ⁊ allegoꝛice.⁊ anagogice faciamus.ꝗn
q; panes penitentie.doctꝛine ⁊ ꝛefectionis et᷑
ne. Moꝛalr pñtie quĩq; ſunt panes. ſ.pams
cõpunctionis ex ↄſideratione peccati panis
afflictionis ex conſideratõe paſſiõis xpi quẽ
iĩlle comedit. qui ↄſideꝛando xpᷣi paſſiõeʒ cor
de ⁊ coꝛpoꝛe ſe moꝛtific ando ſubijcit panis
compaſſionis:ex conſideratione defectuum
⁊ miſeriaꝝ ꝓximi.panis timoꝛis ⁊ tremoꝛis.
ex ↄſideratõe futuri ſupplicij. ⁊ pais ſuſpirij
⁊2 deuotõis.ex ↄſideratõe dilationis celeſtis
gaudij ⁊ pᷣmij. Oẽs iſti panes ſunt ordeacei.
ideoq; ſunt cum amaritudine ſumendi.Pi
ſces autem duo ſunt ſpes uenie ⁊ dulcedo ui
te eterne.¶ Allegoꝛice autem panes doctri
ne ſunt quinq; libꝛi moyſi: oꝛdeacei ꝑꝑ litter
duriciaz. reficientes tamen pꝛopter ſpiritua

lem intellectnm reficientem. Duo autez pi

ſces ſunt dulcedo pphecie ⁊ dulcedo pſalmo
ꝛum ¶ Anagogice vo ꝛefectionis eterne ſunt
anes quiq;.ãd quõs ſuſpiramus.⁊ ex qbus
reficimur in eternis.quoꝝ unus eſt pñtia ðᷣi.
ſecundus eſt pulchꝛitudo uimſionis faciei di.
teꝛcius eſt ſocietas angeloꝛum:inter quoꝛuzʒz
ſortes eſt ſoꝛs noſtre beatitudinis.quaꝛtus ẽ

milium hominum.

conioꝛtium ſanctoꝛum cui cum xpᷣo ꝛegnat
in celis.quintus eſt dulcedo interne beatitu
dinis quam hic parumper experimur. In oĩ
bus his oꝛdeuʒz eſt dilatio ſuſpirãtis ad iſta.
Dulcedo autem duoꝛum piſcium conſolanti
um certitudo ↄſcientie: ⁊ ceꝛtitudo fidelita
tis diuine. Itez pᷣmus panis ordeacens qua
lis conuenit peccatoꝛi uere penitemi.eſt cõ
tritio in eoꝛde.ſecundus eſt pndoꝛ in confeſ
ſione. tercius eſt ieiuniũ ĩ carne.quartꝰor̃o ĩ
mẽte.quitus pietas ĩ oper̃. Ouo uero piſces
ↄdientes oꝛdeaceos paes.ſunt timoꝛ ꝗ capi
tur in ſalſiſſimo mari.i.penis inferni.⁊ ſpes
que capituꝛ ĩ dulciſſimo fluuio paꝛadiſi:ſi co
git as quia nõ ſunt condigne paſſiones huiꝰ
tp̃ᷣeis ad futuram gloriam que reuelabitur ĩ
nobis ¶ Inſuper moꝛaliter quinq; panes ſi
gnificant quinque.que dominus dat nobis

Aad Ppirſtualem quinq; ſenſuum refectioneʒ

Pꝛimo dat penitentia.quo pane reficituꝛ ni
ſus.dum uidet omnia trãſitoꝛia eſſe ⁊ cadu
ca. Secundus panis quem dat ſunt pᷣterita.
quo pane ꝛeficitur auditus:quando audit ꝙ
omnia tranſierunt uelut umbꝛa:⁊ ideo ſper
nis ea.Tertio dat furtnꝛa.quo pane r̃ficitur
odoꝛatus:quando cogitat moꝛtem futuꝛaʒ:
X inferni pericula.⁊ ideo ſe compꝛimit opeꝛi

bus uizꝛtuoſis. Quarto dat ſpiꝛitualia eterna

J.ſ.bona celeſtia.quo pane ſaciatur guſtus:

quando pꝛopter amoꝛem eorum omnia con
. ennutns Quinto dat flagella quo pane ſa

iar tactuſ. quando per flagella mouetuz ad
qilectõem dei ⁊ cõtemptum mũdi. Et piſces
ſecundum iſtum moduz ſignificant cognitõ

nem oue illumſat ĩtellectum ⁊? dilectionem

que iĩflãmat affectum Cognitio enim tꝛibus
pꝓmis dat ſapoꝛem.quia cognitio pñtia intel

ligit.fntura preuidet ⁊ preteꝛita r̃cordatur.

Dilectio ſimiliter duabꝰ ultimis dat ſaporeʒ
ga diligens deum pre amore ⁊ deguſtatione
celeſtium ⁊ in flagellis domini delectatur.
Noc autem facto miraculo:ſtatiʒ compulit
dominus diſcipulos aſcendere in nauiculã ⁊?
pꝛecedere tranſfretum ad bethſaidam ciui
tatem Andre ⁊ Petꝛi ⁊ Philippi apoſtoloꝝ
ut ab illo loco ̃cederẽt donec turbas dimit
teꝛet ſub foꝛma alicuiꝰ benedictionis ⁊? uale
dictionis: nolebat enim ſepeꝛaꝛe ſe a turbis.
qr ſciuit ꝙ uẽtuꝛi erãt nt facerẽt eum reges
⁊ꝛideo ſe a diſcipulis ĩter quos a turbis que
ꝛebatuꝛ. ſepeꝛauit. Coegit eos.ꝗa ñ libẽteꝛ
recedebãt abſq; magiſtro ſuo eiꝰ ſocietate ⁊
doctrina delectati. Un Cꝛiſoſtomus. Cũ au
tem dicat coegit multam diſcipuloꝛum ĩſt⸗
tiam oſtendit.quia n de facili ab eo poteꝛãt
ſeperari.⁊ boc quidem tum ꝑ nimium affee
tum quem ad eum habebant.tum qr ſolici
tabanf qualiter ad eos ueniret. Et Piero.
Quo pᷣmone oſtenditur inuitos eos a domi
no receſſiſſe:dum amotr᷑ pᷣceptoris nec pune

ii

eſſe inentoͤenefl0
ni uellir ane /
zii fifehſſnch
venOnna ein bo⸗
nochyiſut cotem d.
als ſuſtiuit, ur nec iil

ſee iiſtis tuneret aduer⸗

ſautatoꝛ cotc um cognol
li Hoſtuan precepit dil
Ketuel iugt iſſe l'i
Nrelt gulneemn o
Nobis bor ſmam due
Penlerihenet eü inenit
guere amen tuei nlo
ie nocane uel ſalten
eaund gatie nibin
Mus i montem i
nolult enim cpne

ſio o⸗ oeenſur nn

bonisuegginis

ſnalgne paſſioneshis
eon u
oriam que fenelabitur

Gealiter gninch Panesf,

ue dominngcat ebin
ncg ſenſunm reſoctone;
e pane refſefnuni
nia triſtorig eſe tcaan
s guen gat inntöſeritn⸗
Aucitus,lionco audit
belur umbꝛn: iceo hee
unhen guo pone fficifur
gitat morten futueaz:
geo ſe conpeimit operi
odan ſpiritualig eterns
pane ſaciatur guſtus:
zem eorum omnig con
t flagella guo pane ſa⸗
er flagella monerm ac⸗
mprum wädi. Kliſes
dnz Kgnificant cogend
telectum Cilectionem.
am. Kogfind eſimn nibus
cuia cogtiiopftig inel
der preteꝛitaftor datm,
Ouab ultimis dat ſ
me amme tegn ale
gelisdommn elcnnil.
mirncuoo:ſtatiz coſtpl
n naricvid
aſeengere iſ ei
1a bethiandam n
nn ligpi holn
emir Po eg int

.
eret doneciur duale

Pꝛime partis

to quidem tꝑis ab eo uolunt ſeperari. Ree

te autem quaſi iuiti ⁊ retractãtes apoſtoli a
domio ꝛeceſſeꝛãt ne illo abeũte naufꝛagia ſu
ſtinerẽt.⁊ quia chriſtus eꝛat promiſſus ꝛex
futurus ideo poſtquam confeſſi ſũt eũ:xpᷣm
uoluerũt cõſequẽteꝛ ipſum faceꝛe regem.cõ
ſiderabãt eĩim qð ipſe qui eos ſatiauit poſſet
eorũ neceſſitatibꝰ ſubuẽire:⁊ ſub tali r̃ge ui
debatuꝛ eis ñ poſſe egere. Putaueꝛunt foꝛ
ſan illuc ſic ueniſſe ut iam ꝛegnaret: ⁊? uole
bãt preueniꝛe tempꝰ eiꝰ.qð ipſe apud ſe uſq;
ĩ fineʒ ſeculi occultabat.Ubi Beda. Tuꝛbe
uiſo tanto mir aculo itellexerunt pium atq;
potẽtem:⁊ iccirco uoluerũt eum facer̃ regẽ
hoĩes nãq; uolũt habere regem pium ad
gendũ: ⁊ potentem ad tuendũ. Uñ ⁊ criſ.No
uit.n.eos qꝛ tam faciliteꝛ multos pꝓcuꝛauir.

2 ideo ſub ipſo ocioſam ⁊ reſolutam ⁊ caſtꝛi

marginoſam putabãt ducere uitam. ꝗ omni
bus habũdarẽt ⁊ nihil laboꝝ ł impenſarum
impẽderẽt. ⁊ ideo corrupcam eorum nouit
eſſe intentõem.⁊ ñ cõſẽciẽs reſolute ocioſita
ti ⁊ guloſitati fugit ab eis:quia quamuiſ bo

nũ uellẽt.tamẽ ñ beñ uoluèrũt Cindẽ etiãmſm

Aug. ũgit chriſtũs cũ eũ noluerũt facere
ꝛegem. Omnia eim bõa terrẽa cõtempſit ho
mo chriſtꝰ. ut cõtemnẽda mõſtraret: omnia
mala ſuſtiuit.ut nec ĩ illis q̃reret᷑ felicitas.

nec ĩ iſtis timeref᷑ adueꝛſitas.(Jeſus eꝛgo))

ſcꝛutatoꝛ coꝛdium cognoſcens uolũtatem eo
rũ.poſtquam precepit diſcipulis ſuis tranſ
fꝛetaꝛe (fugit ipſe ſolꝰ) a turbis (i monten
oraꝛe )⁊ geatias patꝛi pꝛo beneficijs ageꝛe: ⁊
nobis i hoc foꝛmam daꝛe: ita quod illi ñ per
penderũt: nec eũ ĩuenir̃᷑ tũc poteꝛũt.Seque
quere autem tu eũ a lõge.ſi foꝛte dignabituzꝛ
te uocare uel ſaltem aliquid de reliqmijs re
fectionis ⁊ gratie tibi impaꝛtiri. Fugit ergo
dominus ĩ montem.ideſt celeꝛiteꝛ aſcendit.
noluit enim tempoꝛaliteꝛ honoraꝛi.exemplo
ſuo nos docenſ. ut uanam gloriam fugiamꝰ.
⁊ in bonis que agimus hum ani fauoris fr̃tri
butionem uitemus. Unde Ariſoſtomus. Cõ
ſiderãdum aute n quod cũ dominus magna

oppeꝛatur dimittit tuꝛbas: docens nos nun

quam gloꝛiam que a mltis eſt peꝛſequi ne
q; attꝛaheꝛe multitudinem ⁊ ut dicit Augu
ſti.noluit ꝛex ab hominib“ fieꝛi. ꝗqa humili
tatis uiam oſtendit miſeꝛis, dedit itaq; no
bis exemplum humilitatis.⁊ fugiendi hono
ꝛes ⁊ acceptandi laboꝛes:qꝛ q̃ſirus ad ꝛegnũ
⁊ honoꝛes fugit.queſitus ad ꝓꝑ SXmor
tem ultro ſe obtulit ut cilieet exemplo eius

—

parati ſimꝰ adueꝛſa toleꝛãda. cauci ad blan

dimenta declinanda: æ ne nos adueꝛſa fati

gando deijtiant. uel pꝛoſpeꝛa emolliendo de

cipiãt crebꝛis pꝛecibus a domĩo iploremus.
⁊ eiꝰ auxilium ĩ uocemꝰ. Omnem eꝛgo landẽ

humanam fugiaſ cum honore tãquam uene

Captʒ. lxviij.

num moꝛtiferum: ⁊ omnem cogitatũ ſugge
rentem tibi appetitum cuiuſcunq; altitudis
ſub quocunq; pretextu caritatis in ipſo pꝛin
cipio ⁊ oꝛtu ſuo.uelut caput draconis ĩfeꝛna
lis tam cito moꝛtifices cum baculo crucis.
Prepara quoq; teip[ʒ ad q̃cũq; obprobria.q̃
cuq; aſpera.q̃c unq; aduerſa ꝓ xpᷣi noĩe ſuffe
renda:⁊ in deſpectu tuo gaudeas.teipſũ ta
lem uere ⁊ ex corde repntãs qui merito ab
omnibus deſpici debeas:ſꝑ tibi xpᷣi humili
tatem ⁊ duriſſimam paſſionẽ reuocando ad
memoriã.qui regnum fugiens crucex uolun
tarie eſt amplexus omni confuſione contẽp
ta. Aſcendit itaq; dominus in montẽ uelut ĩ
locũ celo proximioꝛem:innuens ut ad ſubli
mia uite uirtutũ cliuo aſcendamus. ⁊ celo
proximi eſſe cupiamus.⁊ oraꝛe.ut ſi bñ ora
re uolumus.menteʒz ſurſum a terrenis leue
mus:⁊ ſolus.ut ñ ĩ ſtrepitu:ſed ĩ loco geto
oremus:⁊ nos totos ⁊ uires noſtras ad denuz
colligamus.Et bene coniungit iſta duo.ſ.ſo
lus ⁊ oꝛare:qꝛ ſolitudo amica ⁊ utiliſ eſt oꝛa
tioni.ſcõm illud.tu autem cum oraueris in

tꝛa cubiculum ⁊ clauſo oſtio oꝛa patrẽ tuuʒz

abſcondito. Pabemus h̊ exemplũ tꝛiplex.
ſ.a terrenis r̃cedendi.oꝛandi.⁊ nobiſipſis ua
candi. Et eſt notandus oꝛdo.quia orationezʒ
ꝛecedit dimiſſio turbarum:dimiſſa em̃ tur
a. ſ.tumultu hominum.affectionum. cogita
tionum aſcendit in montẽ ad orandum ⁊? co
mitatuꝛ ſolitudo.quia ſolus aſcendit cum in
tentione orandi.⁊ ſequituꝛ nobiſipſis uacatõ
qr ueſpere facto ſolus erat ibi. In quo dat
exemplum.ꝙ homo poſt ſermonem ł aliud
opus bonũ debet a tuꝛbis recedere ? tumł
tibus.⁊ redire ad locum ſolitarium. ut pori
os de fectus qui contꝛahuntuz ex cõuerſatio
ne cum ho ninihus recolligat ⁊ abſtergat.
proſectus vo ſi quos inuenit di giorie aſſcri
bat. ⁊ debet aſcendere i montem ad orandũ
ut deum orando querat ñ.n. debet orans in
terrenis deſyderijs iacere.ñ am: ſᷣm. Bedam
qui de diuicijs ⁊ honore ſeculi obſecrat ⁊ in
infimis iacet. uiles ad deum preces mittit ò̊
bet etiã ſibi uacare ut hauriat:ꝙ poſtea do
cendo effundar: uel operando exerceat. hic
datuꝛ inte ligi.qꝛ cum dominus ſederet ĩ moõ
te cũ diſcipuł ſuis ⁊ uideret turbas ad ſe ue
mentes deſcendit ò monte ⁊ circa inferiora
loca turbas pauit.⁊ deiũ fugiẽdo honorẽ re
giũ iteꝝ ĩ mõte ſol“* aſcẽdit. Ui cri.faciebat

ãt ruꝛſus erudiens nos:neq; tuꝛbis commi

ſceri continue.neq; fugere multitudinẽ ſem
peꝛ.ſed alterutrum utiliteꝛ facer̃. Conſpice
nunc dominum ieſum quomò fugit honorẽ.
⁊ aſcendit in montem oraꝛe.uidelicet docẽſ
mundi pꝛoſpera fugeꝛe.⁊ contꝛa ea deum in
uocar̃.⁊ quomodo qͥꝛit loca ſolitãia ⁊ nadit
ad ea: affligit ſe æ uigilias longas impen

De ambitione ? quibuſdam alijs

dit. ꝑnoctans in oꝛationibus ⁊ ſe humilians
coꝛam patꝛe.intercedit paſtoꝛ fidelis ꝓ oui
hus ſuis. Oꝛat enim non ꝓ ſe ſed pꝛo nobis
tanqᷓ; aduocatus nr.⁊ mediatoꝛ apud pr̃em.
Oꝛat etiam. ut det nobis oꝛandi exempluʒ.
Frequenteꝛ inde diſcipulos monuit. ⁊ h̊ ope
re compꝛobauit. Non oꝛat inquantum deus
quia ſic ei oꝛaꝛe non ↄpetit.ſed inquantum
homo. ⁊ ſic ei competit. quia aduocatus no
ſter factus eſt.⁊ ideo pꝛo peccatis noſtris in
terpellat.

èů S= Oꝛatio.

ĩie ieſu xpᷣe.fac me oeulos mẽtis a
d Acãnalibus õlitijs a frenis diuitijs ⁊ a
‚mũdanis bitionibꝰ ad te ſubleuaꝛe:
2 ſuꝑ fenũ cãnał uoluptatis tpꝛalis poſſeſſio
nis ⁊ mundialis gloꝛie diſcũbeꝛe: ut mereaꝛ
ſatiari ꝗnq; ſpualiũ panũ refectione.ſ.timo
ꝛe diuini iudicij.hoꝛꝛoꝛe peccati.dolore ↄtri
tõis.pudore confeſſionis:⁊ laboꝛe fatiſfactõ
nis.ac duobus piſcibus ſtabilitate.ſcilicet p
poſiti ⁊ deſyderio in melius commutandi ⁊
pꝛoficiendi.quos puer unus. ſcilicet humili
tas habet.que gratiam ⁊ gloriam mereꝛi ſo
let Amen. .

Der ambitione 27 quibuſdam alijs cleꝛico
rum ⁊ religioſoꝛum defectibus.
Capłm. Ixviij.

Irca pᷣmiſſa meditare ⁊ ↄſidera.
uomodo dominus uere ⁊ non fie
onoꝛem regium fugit ⁊ declia
n ſicut illi qui ne apud hoĩes
uileſcant recuſant oꝛare ꝙ coꝛde deſiderãt.
Sunt.n. multi ⁊ potiſſime rligioſi.qui digni
tates ſe non appetere ſimulant: ſed cum of
feruntur manibus:⁊ pedibus promtiſſimi oc
curꝛunt ⁊ leti ſuſcipiunt. immo ⁊ ꝗrq; uolũ
taꝛie ſe offerunt. Sunt etiam ex hj's aliqui ꝗ
ĩ dignitatibus poſiti.fingunt ſe uelle eas nõ
habeꝛe. ſed nihilominus peꝛ ſe ⁊ mediatões
ꝓcuꝛant ⁊ occaſiones querunt ſolicite.quõ
poſſint in ipᷣis officijs ꝛemaner̃. Non fuit hu
iuſmodi ſimulatio ⁊ fictio in domino prout
patet ex eius facto. Miſit enim diſcipulos
per mare.nec cum eis nauem intꝛauit. ne
turbe eum inteꝛ diſcipulos quererent.⁊ deĩ
de ipᷣis non adueꝛtentibus ſolus in montem
aſcendit.⁊ ſie manus eoꝛum euaſit. Uide
cum quanto ſtudio ⁊ cautela fugit ⁊ declĩa
uit honoꝛem. Exemplum dedit nobis. ut ?
nos ita faciamus. TNon enim pro ſe:ſed pꝛo
nobis fugit.Cognoſcebat nãq; qᷓ;te ſit teme
ꝛitatis. ſi ad honoꝛes aſpiceremus. Ponoꝛ
enim de maioꝛibus eſt laqueis ⁊ grauioribꝰ

pondeꝛibus ad ſubuerſionem animaruz ſiue

ſit honoꝛ pᷣlationis.ſiue potentie,ſue ſcie: ⁊

clericoꝝ defectibus.

ſmilium . Vlix enim fieꝛi poteſt q; qui in ho
noꝛe delectarur.i periculo uel pꝛecipitio nõ

ſit: uel quod eſt peius iam pꝛecipitio colliſꝰ.
Ambitio ei eſt uicium peſſimum: ac cauſa ⁊

radix multoꝛum alioꝛum uicioꝛus. Multos
quippe hec paſſio ſic excecat. ut etiam ea qᷓ
multis alijs manifeſta ſunt. ipᷣi ñ uideãt ſic

q; i foueam pꝛime culpe ⁊ deinde gehẽne ca
dãt. Et quid pꝛodeſt eis ſi mudum lucrẽtur

uniuerſum.ſeipſos autem perdt ⁊ detrimẽæ

tum ſui faciãt. Si fõte blãdiũtur ſibi aliqui
ambicioſi ſub ſpecie lucri aĩiarum. quaſi ſię
melius poſſèt ĩtẽdere ſaluti alioꝛum. Quibꝰ
Berñ.reſpõdet dicẽs. Utĩam quiſquis ſic ĩ
trat:ſi fieꝛi voſſet. tamfideliter miniſtraret.
quoniam ſiducialiteꝛ ſe ingeſſit.Ac difficile

fort aſſis ⁊ impoſſibile eſt. ut ex amara radi

ce ambitõis.ſuauis fructus pꝛodeat caritat᷑
Sed heu cõmuniter hodie honoꝛ ⁊ nõ onuſ
gloꝛia ⁊ ñ pẽa attẽditur.⁊ honoris nomẽ ñ ð
tutis tenetur. Unde Berñ. Curritur a clero
paſſim ab omĩ etate ⁊ ordie.a doctis pariteꝛ
idoctis ad eccleſiaſticas cuꝛas tquam ſi

ne curis iam quiſq; uicturus ſit.cum ad cu

ꝛas peꝛueneꝛit. Multi ñ tãta fiducia ⁊ ala
critate cuꝛꝛerẽt ad honores:ſi eſſe ſẽtirẽt ⁊
onera. Sꝛauari pꝛofecto metuerẽt: nec cum
tãto labore ⁊ peꝛiculo quarumlibet affecta
rẽt ifulas dignitatum. nũc uero quia ſola at
tendituꝛ gloꝛia ⁊ non pena:puꝛum eſſe cleri
cum eꝛubeſcituꝛ ĩ eccleſiã.ſeq; uiles eſtimãt
⁊ ĩgloꝛios.qui quocũq; eminentiori loco nõ
fuerint ſublimati. Idem etiam Bernaz qſi
ſubſãnãdo alloquituꝛ ambicioſum: ſic dicẽs
Age ergo quoniam duriſſimum iudiciuʒ his
qui preſũt fiet: ⁊ potẽtes potẽteꝛ torm̃ta pa

cienteꝛ aſcẽditi ſuperbia tua ſemper ſeqane

re regem tuum. omne ſublime uideãt oculi
tui.feſtia multiplicare pꝛebẽdas.ĩ aꝛchidia

coõatum nuola deide ſpua ad epiſcopatũ. nea
ibi quidem requiem habituꝛus: quõiam ſic

ituꝛ ad aſtra. Quo ꝓgꝛederis miſer. An ut ab
altioꝛi gradu ſit caſus grauioꝛ: Neq; eim ſic
paulatim decides.ſed tãquam fulguꝛ impe
tu uehemẽteꝛ quaſi alteꝛ ſathanas ſubito ðᷣi
cieris. Pec Bernar. Uñ ⁊? hieronymus Ce

