tio mẽtis ĩſinuat eoꝝ ꝗ neq; audiꝛe uerbũ ðdi
neq; loꝗ nouerãt.⁊ mox ĩ ꝛefectõe tuꝛbe eſu
ꝛiẽtis qᷓ dñũm ſecuta fuerat: ſuauitas figura
tuꝛ illa qᷓ diligẽtiũ ſe ⁊ q̃rentium ſolet coꝛda
nutꝛie ita ⁊ ĩ hoc ceco paulatĩ cuꝛato a dño
illumiatio öſignat᷑ cordiũ ſtultoꝝ ac lõge a
uia vitatis aberꝛãtiã ( Rogabãt ãt euzʒ ut il
lũ tãgeret) ſciẽtes qꝛ tactũ dñi.ſicut leproſũ
mũdare:ita etiam cecũ illũinar̃᷑ ualeret.Tã
gimꝰãt dñm nos.cum ei fide ĩtegra ⁊ ſince
ra adheremꝰ:tãgit nos cũ mẽtẽ nr̃azʒ afſſatu
ſui ſpiritus illuſtrat:atq; ad cognatõem nos
ꝓpᷣe ĩifirmitatis ſtudiumq; bone actõis accẽ
dit.Appꝛe hdit manũ ceci ut eũ ad executõ
nẽ bone oꝑatõis ↄfoꝛtet. Eduxit extra uicuz
ut a uita uulgari ſegꝛegatꝰ uolũtatẽ ſui cõdi
toris q̃ illuminaꝛi meꝛet᷑:libeꝛius ſedulo cõ
de ſcꝛutaꝛet.Quiſꝗs eĩ lumẽ eternitatis uið
re ðᷣſyðꝛat.ñ exẽpla turbaꝝ:ſʒ ducatũ neceſ
ſe ẽ ſẽꝑ ſui redẽptoꝛis ſeq̃t᷑. Jõ ãt cecuʒ hũc
paulati ⁊ ñ repẽte cuꝛat:quẽ mox uno vᷣbo(
ſi uellet)poteꝛat curar.ut magnitudinẽ hũa
ne cecitatis oſtẽderet.q̃ q̃ñ pedetẽptĩ.⁊ peꝛ
quoſdã ꝓfectuũ gradꝰ.ad lucez diuine uiſio
ſionis ſolʒ pueni. Sputũ ꝗppe ab ĩt ð capi
te dñi ꝓcedit.manꝰ vo ſũt mẽbra corpis ex
teꝛiꝰ poſita ¶(Expuẽs g i oculos ceci)dñſ(ipo
nit manꝰſuꝗs ut nideat) qr cecitatẽ gñriſ hu
mãi ⁊ ꝑ ĩuiſibilig diuine pietatiſ dona.⁊ ꝑ ex
hibita foris ſacr̃a aſſumpte humanitatis ab
ſterſit.Quod ãt eũ ĩ domuʒ ire pᷣcepit.miſti
ce admòet oẽs:qui cognitõe vitatis illuſtrã
tur ut ad coꝛ ſuum redeant.⁊ quantum ſibi
donatum ſit:ſolicita mente ꝑpendant. dona
tis collatiſq; ſibi bñfitijs digna opeꝝ execu
tione ꝛeſpondeàt.Quod vo eũ ſicut ⁊ multoſ
alios quos ſanauit: ſanatõem ſua ſilentio te
gere iubet.exẽplum ſuis tribuit.ne de his:q̃
faciunt mirandis:fauoꝛem uulgi requizant:
ſed diuinis tm̃ aſpectibꝰ:ubi ⁊ meꝛces ꝛeſtat
ſint ꝓplaceꝛe ↄtenti Pec Beda. Oꝛatõ.
DDOmine ihu xpᷣe fac mecum ſignum ĩ
ſꝛmitatis ⁊ paſſõis tue l bonũ ut ide
p te me adiutu gaudeaz ⁊? ↄſolatũ.O
pãis uite da mihi ſꝑ tuo amor r̃fici. ut minꝰ
ſolicit᷑ ð pane ł quocũq; ſolatõ tꝑali.Da mi
hi ut a feꝛmẽto pꝑuerſe doctue ac ſimulate
iuſticie ⁊ actõiſ praue caueã.⁊ i his nec acti
ue nec paſſiue te offẽdã.O ſplẽdoꝛ pr̃ne gtłe
illuia cor meũn lumie tue gr̃e diuĩe.meq; ðᷣ
oĩbꝰ enor ibꝰ ⁊z laqueis erue.ac dirige i uiaz
ueritatis ⁊ inſticie.ac ſalutis eteꝛne.Amen.
Laus enti in diuinis:

MRubꝛice capitul oꝝ prime

De diuĩa ⁊ eteꝛna xpᷣi generatõne. capi. j.
De rẽ mebio ſaluatõis hüam generis ⁊ natiui

tate glorioſe uirg inis marie. capi.ij.
De diſpẽſatõe uir ginis marie. Kapinij.
De ↄceptõne Johis haptiſte. ca. iiij.
De ↄceptòs ſaiuatoris nr̃i ie ſu xpi. cap.v.

De natitate ⁊ circũnõe pᷣcurſoris dñi.ca. vi.
de genealogia ſaluatoꝛiſ nr̃i ihu xpᷣi.ca.vij.
De eo ꝙ ioſeph uoluit occulte dimitte
re mariam. capi.viij.
De natiuitate ſalnatõis nr̃i ihu xpᷣi.capi.ix.

De circuciſione dſii ieſu xpᷣi. capi. x.
De epiphania domini. capi. xj.
De pñjᷣtatione dñi in templum. capi. xii.

De fuga dñi ĩ egyptũ ⁊ nece pueꝛoꝝ.ca.xiij.
De rditu ex egypto.⁊ ex ĩitõ pnie ioh.c.xiiij
De eo ꝙ puer ieſus remãſit ĩ hieruſalẽ ⁊ ĩuẽ
tus eſt in templo. ca. xv.
Gacta xpᷣi a.xij.anno uſq; ad. xxx. ca.xvj.
De offitio ⁊ uita iohànis batiſte. ca. xvij.
Johannes a do miſſus uẽit ad baptizãdi of
fitium. ca. xviij.
Johãnes eonfeſſus è ſe non ẽẽ xpᷣm ſʒ eiꝰ h
cuꝛſorẽ ⁊ nuntium. ca. xix.
De ꝓnia faciẽda ⁊ q̃litatibꝰ eiꝰ capi. xx.
De baptiſmo qñi ⁊ p̃na ꝛeuelatõe.capi.xxj.
De ie iunio ⁊ tẽptat õibꝰ dñi. ca. xxii.
Teſtioniũ iohis ba.ð xpᷣo agno ðᷣi.ca.xxiij.
De prima diſcipuloꝛum xpᷣi uocatiõe ⁊ eius
pdicatione. c.xxiiij.
De mutatione aq̃ᷓ ĩ uinum ĩ nuptijs.ca. xxv.
de prima eiectione uẽdemtiuz ð templo.⁊ ðᷣ
nichodemo. ca. xxvj.
De icarceratõe iohis baptiſte. c.xxvij.
De ĩiitio publice pᷣdicatõis ieſu xpᷣi.c.xxviij.
De ſcõa ⁊ tertia uocatõe diſcipuloꝝ.e .xxix.
Kpilogus uocatõum diſcipuloꝝ.⁊ ð diligen
tia xpi ad pdicandum. ca. xxx.
De uocarõe matt hei ⁊ eiꝰↄuiuio. ca.xxrj.
De electõe.xij.apoſtoloꝝ. c.xxxij.
De F̃mone domini in monte ⁊ octo beatuu
dinibus. c.xxxiij.
Qũo pᷣlati dñt lucer̃ oꝑe ⁊ ᷣmone.⁊ ꝙ; xpᷣſ le
gẽ non ſoluit ſed adimpleuit. c.xxxiiij
De patia ⁊ laꝛgitate ciꝛca pxios hñda.xxxv.
De lauð hũana ĩ bõis opibꝰ ñ̃ qꝛẽda. xxx vi.
De of̃onis qñice ĩtellectu ⁊ effectu.c.xxxvij.
De ñ theſauꝛizãdo ĩ t᷑ra ſʒ ĩ celo. c.xxxviij
De miſericoꝛdia facienda ⁊ ñ iudicando ac
fidutia oratõis. ca xxxix.
De arta uia ad uitam,. ⁊ ↄcluſione ſᷣmõis dñi

in monte. capi.xl.
De curatione leproſi. capi.xli.
De ſeruo cẽtuꝛionis palytico. cap.xlij.

De curatõe ömoniaci. ⁊ ſocru petꝛi.ca.xliij.
De ſuſcitatõe filij uidue ad põtã naiz. c.xliiij
De ſcriba doloſa ⁊ duobꝰalijs xpᷣm ſequi uo
lentibus. capi xv.
Dñs excitatꝰĩperauit uentis ⁊ maꝛi.ca. xlvi.
De duobꝰðmõiacis a legiõe obſeſſis.c.xlvij.

partis in uitam ihᷣu

De cuꝛatõe ꝑalytici ꝑ tectũ ſubmiſſi: i. c. xlviii
de emoꝛoiſſa ? aꝛchiſynagogi filia. c.xlviiii
De dnobus cecis ?7 uno muto. capi. l.

De miſſione apłorum ad pᷣdicandũ cum

pote ſtate cuꝛationum. capi. li.
De paciẽtia ĩ aduerſis hñda. capi.lii.
De ñ timdo mortẽ.⁊ cõfitẽdo xpᷣjʒ. capi. liii
de ꝗbed ipedim̃tis ꝑfectõis ⁊ ſeq̃le xpi. liiii
de ↄſolatõe diſcipłoꝝ iteꝛ oneꝛa pceptoꝝ.lv
de q̃ſtiõe iohßis Gap.⁊ eiꝰↄmẽdatõe.ca.lvi.
De icrepatõe ⁊ ↄdẽnatõe ĩfiõliuũ iuoꝝ.lvii.
ide ruerſione aploꝝ.ac miſſione ⁊ reuerſiõe
lxxii.diſcipulorum. ca.lviii.
De hoiĩe ſautiato ⁊ uulnerato a latroibꝰ.lix.
De pnia maꝛie Magdalene. capi.lx.
de miſterio mãthe.⁊ otio marie magda.lxi.
de muliere ſamaritana ad ſõtẽ ſichar. lxii.
De fulio reguli. ca. lxiii.
De q̃ttuoꝛ ꝑabolis dñi ad turbas.⁊ de tribꝰ
ad diſcipulos habitis. ca.lxiiii.
In nazareth legẽs ieſꝰ euanuit e medio eo
rũ ne precipitaretuꝛ. capi.lxv
De ðcollatione iohis baptiſte. ca.lxvi.
De refectõe quĩq; mil ium hoĩum.ca.lxvii.
de ambitione ⁊ quibuſdam anijs cleꝛicoruʒz
⁊ religioſorum defectihbus. ¶ca xviii
Dominus ſupra mare ambulanit. ⁊ petrum
(ne mergeretur)erexit. ca.lxix.
de ueꝛbis domini propter que qnidam r̃tro
abierunt. cap. lxx.
De tranſitu dñi ⁊ diſcipuloꝝ ꝑ ſata.ca.lxxi.
de manco manũ aridam hnte. ca.lxxii.
de ðmoniaco ceco ⁊ muto. ca.lxxiu.
De iudðis ſignũ õ celo querentibus ⁊ ð ſpiitu
imundo olim eiecto ab eis. c.lxriiii.
De mulier̃ uocẽ ex turba extollẽte.ac ð ma
tre ⁊ fratribus dñi eum q́ꝛentibus.ca. lxxv.
De icꝛepatõe phiʒeoꝝ ⁊ łgiſdoctoꝝ.c.xxvi
de fratre petẽte heꝛeditatẽ. ⁊ ð diuite uolẽ
te horrea ampliare. c. lxxvii.
De ꝓbatica piſcina.⁊ paralytico. c.lxxvui
Dde ifructuoſa arbor̃ ⁊ młier̃ cuꝛuata.lxxix.
de idropico:⁊ exhortatione ad humilitateʒ
2 miſericordiam. ca. LIxxx.
De ĩuitatis adð cenam magnam. ca. lxxxi.
de ſcenophegia feſtiuitate iuòoꝛũ.c.lxxxii.
De muliere ĩ adulteꝛio prehenſa. c .lxxxii
De quibuſdam ueꝛbis domini pro qau/
bus iuõi uolebant eum lapidare. c.lxxxiii
De ceco a natiuitate illuminato. c.lxxxv.
de paſtore ouium. c.lxxxvi
De entzeniis ĩ quibus iuõi uoluer̃t
lapidaꝛe ieſum. c.lxxxviᷣ
De traditionibus phariʒeorum etiam cõtra
dei mandatum. c.lxxxviii
De muliere chananea. c.lxxxix.
De ſurdo ⁊ muto a demone poſſeſſo.ca.xc.

De refectione quattuor miliuʒ hoĩm.ca. xci.

De ſeꝛmento pharizeoꝛum ⁊ cauẽdo ⁊ ceco
bethſayde illuminato. ca.xcii.

4

4

emn doin

oy clcuinus edlim
omnin cilintez. Aet
lpindcfiun ſeinree pa
lis etriocf babitaſſe.
petropolis pedocie ge
dtbenlelef
fncuseius dadſtaden gen
er boeg hs itenide
welare Wntdddiur .
cleßte in fie genrinmn n
fenicis degionis gentiu
40 ſeptemtrionem ad t
(opitisöfeꝛebatur. no
ſouniuerſus orbis gen
Fuumn autez ſnit ut in
bunun ſollit rer ꝛegun
dmumfe ergeret
hime ide mente. Etci
uia inendgmut aiſcipul
bitaret ligner
Ntegen een
Alerhnen inſtru

Arſſioen

eſobis baprſſe, aie

taain Hoiun cimni⸗
7 Mali⸗ Nleirori,
ſeleanhe N rni
ore anbolant, ? nemum
ent, Aulrr.
Nopter que qnican iro
ſcpulop gſata. ca dxri.
fidam büte. (a Ni⸗
1nuo. („tii.
lo guerentidus 1dſhaita
des. (AMdi⸗
wurda endlete at d a
iieum dentidus Cn l.
deigeon 1lgſcocton rt
e beedtitane d iutte l
liare, Ntrrii
Ceinstkraſtico. Crfti
Ibof t inle cnunt ltri⸗
erbortatnoned humilitatez
4a. ttt⸗
enan monen. ( im⸗
ſeſtuitne iudoriͦ
lreio dfebeſsc

Secunde partis buius libei.

de confeſſione vere fidei quam ſdetrus

fecit pꝛo omnibus. Aaplz pᷣmum.
— — 2 *
Kima pars libꝛi
buiua qᷓ pꝛecedit.
Nullaz de paſſio

ne mentõez expᷣſ
ſe facit.ſeↄda ue
20 paꝛzs qͥ hic ſeꝗ
tuꝛ. fꝛequẽteꝛ de
paſſiõe facit mẽ
tionez. totaz còᷣ

(AS tinet paſſionem. ⁊ eoꝝ que ultra ſunt ſeriẽ.

Poſt pꝛemiſſa gᷓ uenit ieſus tanq; ſaluatoꝛ.
ubiq; lumen doctrine ſpargens: ubiq; perdi
tos queꝛens:ubiq; penitẽtes ſaluans:in ꝑtes
? fines ciuitatis que ceſaꝛea ſphilippi uoca

batuꝛ. ſʒ nũc paueas dr̃. Philippꝰ tetrarcha

fr̃ herodis ciuitatem illaʒ renouauit: ⁊ am

pliauit: ⁊ ex tunc eazʒ ceſaꝛeã Philippi ĩ me

moꝛiam ſui noĩs.⁊ ĩ honoꝛem Tyberij ceſa
ris(ꝗ ei quartaʒ ptem regni dederat) appel
lauit.⁊ ẽ ſita ĩ peò mõtis libani:ubi hincinõ
ĩ õcliui later̃ mõtis oꝛiũt duo fõtes.ior ⁊ dã
dicti:qui poſt modicũ ad ꝛadicẽ ⁊ pedẽ liba
ni ↄfluentes.efficiunt Joꝛdanen:ꝗ poſt lon
gos circuitus ingꝛeditur maꝛe galilee ꝓpe
coꝛozaim ciuitateʒz. r̃ etiam ceſarea Phi
lippi ad driam Ceſaꝛee paleſtine.ubi corne
lius cẽturio dẽ habitaſſe.Eſt ⁊ alia ceſarea
metropolis capadocie.q̃ ẽ in ꝛegiõe turcie.
n iſta ãt ciuitate.ſ.ceſarea philidpi ⁊ in ↄ
inibus eius habitabat gentium ppłs:⁊ iðᷣo
ex hoc ꝙ vpᷣs miſteꝛiũ ſue incarnationis h̊
uelare uoluit. oñpitur ꝙ fundamentum eæ
cleſie in fide gentium ſit. Dec eĩ ciuitas eſt
fenicis ꝛegionis gentium ⁊ terminus iudee
ad ſeptemtrionem. ad quam tꝛibutum cẽſus

capitis öfeꝛebatur.pꝛo quo ſub ceſare augu

ſto uniueꝛſus orbis deſcriptus dicitur. Con
gruum auteʒ fuit ut in loco in quo orbis tꝛi
butum ſoluit.rex ꝛegum ⁊ domĩus orbis tri
butum fieri exigeret.ꝙ ſoluituꝛ de capite a
nime.i.de mente. Et cũ eſſʒ ſolus orans in
uia interrogauit diſcipulos ſuos.non qꝛ du
bitaret uel ignoꝛaret ⁊ ut aligꝗd diſceꝛet.ſʒ
ut eos ueꝛitatem inſtrueꝛet ? doceret: ⁊ eꝛ
roꝛem hoĩum ꝑ rñſionem diſcipuloruz elimi
naret. Atem ut eis occaſionem meꝛendi da
ret.⁊ nos fideli eoꝛum confeſſione in fide ſo
lidaret. Item ut fidem illoꝝ ꝑ ſequẽtem ap
pꝛobationem ⁊ ꝓmiſſionem in ipᷣis fortius ⸗ↄ
fiꝛmaret. ac dr̃iam apłoꝝ ⁊ ppłoꝝ confirmã
do oſtenderet. Exploꝛaturns autem fidem
diſcipuloꝝ pꝛius uulgi ſniam ĩquirit: gqa cõ
firmaturus eos in fide.prius opiniones ⁊ er
roꝛes alioꝝ a mentibꝰ eoꝝ remouere uoluit
ut ueritate eos melius iformaꝛet. Sic do
ctor euangelicus dʒ erroꝛes deſtruer. ut me
lius poſſit neritatem aſtr ueꝛe. Uolens ergo

LCapitulũ tT.

domĩus erroꝛes exponi.ut eis expulſis diſci
puli neritatẽ pfeꝛant:non uulgi opinione.
ſed ex domini reuelatione.inteꝛrogauit eos
dicens. ¶Quem dicunt hoĩes ⁊ tuꝛbe unulga
ꝛes(eſſe filium homĩs).i.uirginis. Poc ſoli
xpᷣo conuenit.Adam.ñn.fuit fulins teꝛre.alij
filij hoĩm qꝛ ex utroq; gignunt᷑ paꝛente.ſed
ſolus xpᷣs fuit filins unius hoĩs.qꝛ niſi unuʒ
paꝛentẽ habuit in terra ſieut unum in celo.
Uocat ſe ẽt non ſolum filium dei ſʒ hoĩs ꝛ0
ne hũᷣilitatis:ꝙ eſt illos qui ſemꝑ uolunt
ſe a digniori nominare. ⁊ maioꝛes ſue parẽ
tele (tacitis ceteris) allegare.ſʒ Piero.non
dicit quẽ me dicunt eſſe homines.ilzʒ de ſe ĩ
telligeret.ne iactanter de ſe querer̃ uidere
tur:ſʒ dicit (̃m Cꝛiſ.)filium hoĩs.qꝛ diſpen
ſationẽ incaꝛnationis credi uult ⁊ in confei
ſionẽ öuenire. Similiteꝛ pꝛelati doctões ac
magni homines ðberẽt ĩiqunꝛeꝛe ð fama ſua
a collateralibus ſuis:qꝛ bona fama doctõis
⁊c pᷣſidentia.multuʒ facit ad doctrine ⁊ edifi

xatõis fꝛuctum. mala ad ötrimẽtnm. Unde

Orig. Interrogauit xpᷣus diſcipulos. ut nos
ſꝑ ſcꝛutemur qualis opinio ſit apud hoĩes ðᷣ
nobis: ut ſi quid male dr̃ de nobis occaſio
nes illius pᷣcidamus:ſi ꝗd autẽ boni eius oc
caſiones augeamus. Sʒ ⁊ diſcipuli epoꝛum
apłoꝝ inſtꝛuuntur exẽplo.ut qualeſcũq; opi
niones audierint foris ð epiſcopis ſuis ꝛefe
ꝛant eis. In hoc aũt ꝙ domſnus ab apoſtoł
queſiuit de fide turbarum. dedit intelligere
ꝙ; pꝛelati reddituꝛi ſunt ꝛationem de fið ſub
ditorum ¶At quia de xpᷣo erant uarie opi
niones in populo¶ Ideo diſcipuli ꝛeſponde
runt dicendo. quod alij dicerent eum eſie
Yohãnem bapt.qui ĩ utero mr̃is poſitus ſen
tiebat dñi pꝛeſentiam ⁊ ꝓpter baptiſmũ ⁊ ni
te eminẽtiã. Cuiꝰ opinionis fuit herodes ⁊
ſui ſequaces. Ende Iheophilus. Multi nã
qʒ; put obant.ꝙ Johaͤnes a mortuis ſurrexii
ſet.ſicut ⁊ herodes credebat: ⁊ poſt reſuꝝec
tionem ſuam miracula perpetraſſet.Alij vo
dicerẽt eum eẽ helyam ꝓpter zelũ ueꝛitatis
quẽ habuit.⁊ propteꝛ potẽtie euidentiaʒ.qr
ignem ð celo poſuit:⁊ q; ad celum raptꝰcre
litur inde eſſe uenturus. Alij Hieremiã pro
ſanctitate qui ſanctificatuſ fuit in uteꝛo ma
tris.⁊ ꝓpteꝛ patientiã in aduerſis.⁊ propter
beneficiũ miſericõdie.qꝛ populi pecceata plà
xit ⁊ lamentatus fuit.Alij ãt unum de pphe
tis. ſ. Peliſeum propter excellentiam ſapien
tie.habuit enĩ duplicem ſpm Pelye. uel qꝛ
ſurꝛexit unus alius ð antiquis ꝓphetis prio
ribuſ.Et ſic pʒ diuiſio erꝛoꝛis habiti de ieſu
a diuerſis. Sic adhuc hodie uarituꝛ homi
nes inquirendo ſalutem ſiue beatitudinem

Unuſquiſq; enĩ ponit beatitudinẽ in eo quð

diligit: æ hoc pro deo colit.q; ſᷣm Aug.hoe
ab hoĩe colitur. quid pᷣ ceteris diligit ¶ De
inde exigit a diſcipuł propriam de ſe taſcil

De ↄkeſſione uere fidei

ſonẽ:dicẽs(¶ Uos at )ab alijs diſcꝛeti.qui ñ
eſtis de tuꝛba ſed mei diſcipuli.quibuſ datũ
ẽ noſſe miſteriũ regni dei.ꝗ eſtis lux mundi
gbus o ĩaqᷣcunꝗʒ audiui a pr̃e meo nota fe
ci(quem me eſſe dicitis).q.d. Si alij eꝛꝛãt
opinioe fła de me.uos tñ non debetis errar
ꝗ tàdiu mecum fuiſtis ⁊ meâ doctrinam au
iſtis miracula tãta uidiſtis.Et rñdit Pe
tꝛus ꝓ oĩbus.ſ.ꝓ ſe ⁊ ꝓ alijs qꝛ omnes unũ
ſciebant ⁊ idem ſentiebant.licet alij apoſto
li ẽt ſcirent.iſte tñ taqᷓ; ſenioꝛ ac pꝛinceps ⁊
caput alioꝝ fit os totius collegij ac pꝛe om
nibus ⁊ ꝓ omnibus rñdit.ꝗ oĩbus pᷣeſſe ⁊ ꝑ
deſſe debuit.Ex quo pʒz ꝙ pꝛecipue ad petꝛi
ſucceſſoꝛem pertinet certificatio dubitatio
num de fide. ⁊ ꝑtinẽtibus ad eandeʒ. Petrꝰ
igituꝛ non a parentibus: ſʒ a patꝛe celeſti e
doctus.dei filium ? hoĩem uidens. utrunq;
ↄplexus ẽ:ac ueꝛitatem diuine ⁊ humãe na
tuꝛe.i.ueꝝ deũ ⁊ hoiem in eopem ſuppoſito
cõfitetuꝛ:dicẽs (Tu es xps filius dei uiui)
.ꝗq.d.tu es xpᷣs.i.hõ ſᷣm ꝙ unctus ẽ oleo gr̃e
peꝛe participibus tuis: ⁊ ſic ↄfitet eius hũa
nitatem in qua unctus eſt oleo gr̃e pre ali
is. ⁊ es filius dei natuꝛalis.ſ.⁊ non adoptiuꝰ
ſicut alij.⁊ ꝑ ↄnñs einſdem nature cum ðᷣo pa
tre. ⁊ ſic ↄfitetur eius diuinitarem. æ addit
uiui.i.ĩcoòmutabilis ⁊ eterni.qꝛ hebꝛei ↄſue
uerunt uocare deum uiuum. ad qr̃iam ⁊ di
ſtinctionem floꝝ deoꝝ.qui nõ uiuunt:quos
JK.gentes uel de motuis hoĩbus uel de iſen
ſibili materia ⁊ ſubſtantia ſibi ĩſtituerunt.
Reſpondens ãt ieſus petro.⁊ ĩ petro oĩbus
mercedẽ uere ↄfeſſiõis dixit ei.¶ Beatus es
ſymõ baꝛiona).i.filius iohaãna baꝛ eĩ ideʒ ẽ
ꝙ filius.iona aũt ponituꝛ ꝑ diminutõeʒ pꝛo
iohdãna. ſubtꝛacta media fulaba. Uñ bariõa
h accipit᷑.ac ſi filius iohaãnis diceꝛet᷑: 2 ꝓpt᷑
B ẽt Petꝛus qñq; Symõ Johãnis dr̃. Secũ
dum Lri. Poc dicit ut oñdat qm̃ ita natu
raliter ẽ xpᷣs filius dei ſicut petꝛus filius io
hãn.eiuſdẽ ſubſtantie cũ eo ꝗ genuit. Bea
tus: inquam. es ꝑꝑ ↄfeſſionem uere fidei.q̃
ducit ad bt᷑itudinem:qꝛ caro ⁊ ſanguis non
reuelauit tibi.i.nõ parentes tui uel hõ moꝛ
talis:aut humana doctrina. iſtã ueritatẽ ⁊
tm̃ archanum fidei te docuer̃t:ſed pat᷑ meꝰ
qui eſt in celis ⁊ ꝑ ↄñs tota trinitas.qꝛ indi
uiſa ſunt opera trinitatis. Ubi Cri. Sermo
iſte ↄuenit.⁊ ad oẽs: ut ſingulis quibuſq; di
catur. Beatus es qm̃ caro ⁊ ſanguis non re
uelauit tibi ſʒ pater meus ꝗ ẽ in celis ¶¶ Au
dicis ⁊ ueꝝ dicis. qꝛ ego ſum xps filius dei
uiui.Et ego qui ſum vitas ĩmobilis.dico ti
bi ꝓ te ⁊ ꝓ ſotijs tuis(cuius dicere ẽ facer)
( tu es petrusJa me petꝛa dictus.i. ↄfeſ
ſoꝛ uere petꝛe ꝗ ẽ xpᷣs ac fide foꝛtis ⁊ doctri
na ſtabilis. Merito pꝛopt᷑ fidei fortitudinẽ
x⁊ fidelẽ xpᷣi ↄfſeſſionẽ.hoc nom̃ petꝛus acce
pit:qui ĩ petrã xpᷣm credidit. Symõ quippe

Quam Setrus fecit

gtea nocabatuꝛ.ſʒ hoc nomen petrus a dñe
ei impoſñitũ eſt.ut eccłam ſignificaret. Quia
en.petra xpᷣs: petrus ẽ pplłs xpᷣianus(.Et ſu
per hãc petraʒz) qᷓ; mõ ↄfeſſus es.⁊ quam tu
mõ ĩ fidei fudam̃to poſuiſti.i.ſuꝑ xpᷣm (edi
ficabo ecckam meam) Petꝛa.n.erat xpᷣs.ſu
peꝛ ꝙ fundam̃tũ ẽt ipᷣe edificatus ẽ petrus:
huic ſnie apłs ↄcordans ait. fundamentum
aliud nemo põt ponere pꝛeter id ꝙ poſitum
eſt:xpᷣs ieſus.Ac ſi dicat.non ẽ aliud funda
mentum:ntſi illa petra.qᷓ; petꝛus poſuit fun
damentum.cum diceꝛet.tu es xpᷣs filiꝰ di ui
ui. Supeꝛ hanc enim petram edificatuꝛ to
ta dei eccleſia. Item (ſuꝑ hanc petꝛam) i.

ſuꝑ hanc fidem ⁊ ↄfeſſionem.ſeu huius fiöi

⁊ ueritatis firmitatem.tanq; ſuꝑ fundamen
tum fumum edificabo eccleſſam meam (Et

oꝛte inferiq̃ᷓ ſunt ſuggeſtiões demonuʒ. ꝭ

ectationes uitioꝝ.doctrie hereticoꝛum.toꝛ
menta ae bladim̃ta ꝑſecutoꝛũ.ac pꝛaua ma
loꝛum opera coloquia ⁊ exẽpla que iter ꝑdi
tionis oñdunt:⁊ ad tartara ducunt(non pꝛe
ualebunt adueꝛſus eam)..ſ.eccłazg ſic fiꝛma
tam.qꝛ a fide ⁊ caꝛitate xpᷣi ũ ſeꝑabunt eazʒz.
Ex quo pʒ eccłia ↄſiſtit ĩ illis ꝑſonis.in ꝗ

bus ẽ noticia ⁊ uera ↄfeſſio fiði ⁊ ueritatis.

Deinde claues regni celoꝛum ſe petro da
turum dñs pꝛomiſſit.ſgʒ tunc non dedit.quia
ſi ſtatim dediſſet.nũqᷓ; in Petro pꝛauitas 2
feſſionis de qua ſtatim ſubdituꝛ: uel error
negatõis de quo i paſſione dr̃.locum ĩuenii
ſet. Siceut autem pꝛo ommbus apoſtolis pe
trus rñdit.ita ĩ eo oĩibus claues rgni dñs ꝓ
miſſit dicẽs(. Et tibi ꝗ pᷣ ceteris ↄfeſſus es
dabo claues).i.iudicij poteſtatẽ r̃gni celo
rum.i.eccłe pnñtis.q̃ d rgnum celoꝝ.qꝛ ad
uſum poteſtatis eius digne miniſtꝛatuzʒ. ſe
quitur aditus uł clauſio regni celorum. Uñ
Beda.Claues ãt ei nõ modo dãtur ſʒ pmit
tuntur.necdũ.n.fabꝛicate ſũt ſuꝑ ĩcudẽ cꝛu
cis.nec ĩ eo ſanguĩe tpᷣꝛate.go quoq; eax
miſterio cũ ĩ actu ꝑfectõis fuerint adhuc in
ardẽtis paſſiõis fornace.pᷣmo latrõi ⁊ homi
cide apiam ianuaʒ ꝑadiſi. ut ⁊ tu ĩ eo exem
plo pnublicãnos ⁊ meretrices intrar̃ pmittas
tu.n.ſuꝑ eoſ iudiciũ exercebis.q ↄfitebũtue
culpam ⁊ exp ectabunt pẽam.Ect iõo hẽbis
ordinaꝛiam iuriſoictõm:⁊ iudiciariam põta
tẽ.ad ꝙ duo r̃quirũtur.auctõitas cognoſcẽ
di uł arbitrandi ð culpa ⁊ põtas abſoluẽdi:
uł ẽt iudicandi.q̃ duo ſub noĩe clauium tibi
dabo.h̊ Beda. laues g r̃ gniceloꝛum ipᷣam
diſcretionẽ ⁊? potẽtiam noĩat diſcretionẽ q̃
dignos uł indignos diſcernat.potẽtiã qua li
get ł ſoluat.Clauis ꝗppe ẽ põtas q̃dam ſpi
ritualis ſuꝑnaturalit᷑ a ðo data ⁊ infuſa non
innata ⁊ acquiſita. Et dicit h̊ glo.ꝙ due ſũt
claues.ſcilʒ ſciẽtig diſcernẽdi ac poteſtas li
gandi ⁊ ſoluẽdi. Uñ ſciẽdum ꝙ ſiẽ ĩ ſole po

2

tẽtia liquefaciendi ⁊ indurandi una eſt in

giubimn teue nbz
qi uiutremſioni n ee⸗
it oluenai arqz ligic pt⸗
ſelt ceterb aplis etze⸗
gpoſtolis ueruetiam in e⸗
eccle. Na tſig üs aucn
leo g eut argfe infuf
clentie iſho agi herit
wwederenasmencerhi
don eheri er ſacken
deo Dends ſiner
Apncipanä iwdrciaie
der orbe credemes in
ah umntate fidei nel ſe
no ſemerpſos ſegꝛeg
heccatox abſolnl nec
ngrecipit Et in go
ſa ſetro conceſſtti
einirc enim eum
ninid ecckia uni
erei lcminn ad gue⸗
ſunennifume in
icfſacihin eſentin
um fumperetur Pe
eccleſtehlan
s ſedpo
hanc woniſemnin
1eßi ſum ordina 6—

amm
nſiggeſtöch nunn

enn
coctie hereni nnd

creticoun
1 Necmni ar Meng 1
nia texiae ſergci

udtmmn cnen
en , acz in
nelare ti ilyjtunen
aflli loglni g
1 lſiofujtleninni,
lcelaum ſeenc⸗
(Flunc non cehl enia
Ein Peropenitn
in ſubcitu: uel enor
ſione cy locun inenit
Oormnmnbus apoſtose
idus danesigni dis
dig ders deoses
Gch enane ice
dgn e d 13
eius Signe muniſnarnz ſe
danſoregni celoun, Ci
Leinoͦnodo inn hynit
ſubꝛicate ſrie ſan i
ſetiꝛte. o le es.
. ſa i auhucin
enuce ℳolattii t bom
3 gadiſ n tied eren
nerenices inta pfninu

Secunde partis

rygdice:ſed due ĩ effectibus.ſic tm̃ una ẽ cla
uis in radice.ſʒ due in effectibꝰ. Clauis eniz
dr̃ poteſtas iudicandi i foꝛo aiatꝛum non coꝛ
poꝝ:poteſtas ãt iudicandi ex duobus ĩtegꝛa
tur.ex ptate diſceꝛnendi in cae examinatio
ne.⁊ pfate diffiniendi in cãe determinatiõe
per ſnĩiam condẽnatoriam uel abſolutoriaʒ
Prima pt᷑as dr h̊ ſcia.non ut eſt habituſ co
gnitionis:ſʒ auctoꝛitas ⁊ ptãs diſcernendi ⁊
indicandi per ſciam pꝛehabitam.alia dr po
tentia admittendi ad regnũ uel excludendi
ſm ueꝛum iudicium pꝛehabitum.qꝛ debent
indigni excludi ⁊ digni recipi. Unde Berñ.
Petrꝰ claues accepit ĩ ſcia ⁊ poteſtate ſibi
data deſupeꝛ. ⁊ he claues ſunt ptas aperien
di ⁊ claudẽdi.atz inteꝛ admittẽdos ⁊ exclu
dẽdos diſcꝛetio¶ Deide ſubiũgit(Et qðcũ
q ligaueꝛis ſuper terrã) i.ipᷣo ſr̃ terrã uiuen
te.erit ligatum ⁊ ĩ celis.i.celeſtis curia ap
pꝛobabit ⁊ ↄfirmabit(Et ſir qdcunq; ſolue
ris ſuper terrã erit ſolutũ ⁊ in celis) Poc ẽ
m glo.quemcunq; indignum remiſſione iu
dicaueris dum uiuit: indignuſ apud deuʒz iu
dicabitur ⁊ quẽcunq; ſoluendðũ iudicaueris
dũ uiuit remiſſionẽ a deo conſequetur. Dec
t ſoluendi atq; ligãdi ptãs non ſoli Petro
ſed ⁊ ceteris apłis data eſt a dio:⁊ ñ tãtum
apoſtolis. ueruetiam in epᷣis ⁊ pᷣſbyteris om̃i
ecclie. Ita tñ ꝙ ptãs auctoritatis eſt in ſolo
deo.ꝗ apeꝛit peꝛ gr̃e infuſionem: poteſtaſ ex
cellentie ĩ xpᷣo qui aperit peꝛ paſſionis meri
tum: poteſtas miniſterij in pꝛelatis eccleſie
qui aperiunt per ſacr̃oꝛum miniſteriũ.Sed
ideo Petrus ſpàliteꝛ claues regni celorum
⁊ pᷣncipatũ iudiciaꝛie ptãtis accepit: ut oẽs
per orbẽ credentes intelligant. qꝛ quicunq;
ab unitate fidei uel ſocietate illius quolibʒ
mõ ſemetipſos ſegꝛegant.tales nec uinculis
peccatoꝝ abſolui.nec ianuaʒ regni celeſtis
ingredi pnñt.Et vᷣm glo.ſpecialiter eã ptãteʒ
dñns Petro conceſſit. ut ad unitatem nos in
uitaꝛet. Jõ enim eum pꝛĩcipem apoſtoloruz
cõſtituit.ut eccłia unũ pꝛincipaliter xpᷣi ha
beret uicarium ad quez dr̃ſa mẽbꝛa eccleſie
recurreꝛent.ſi foꝛte inteꝛ ſe diſſentirent.Qð
ſi drſa capita eſſent in eccłia unitatis uincu
lum rumperetur. Hic ergo Petrus eligituꝛ
ecceleſie platus.ſed poſt cum alijs apoſtolis
hanc pꝛomiſſam ptãtem accepit: ubi apoſto
li epᷣi ſunt ordinati.qñ poſt reſurrectionem

dñs inſufſflans in eos dicit. accipite ſpmſanc

tum ⁊c.ſed paſtoꝛem oĩium fideliuz ⁊ apoſto

loꝝ pꝛincipẽ.ac ſuũ uicarium in tota eccełia

pꝛefecit.cũ ei dixit paſce oues meas. Dec pᷣ
dicta epᷣi ⁊ pꝛelati audiant. de munere gau
deant.de ptãte non ſuperbiant. Si enim ſic
ligauerint ut Petꝛus.ſi ita ſoluerint ut Pe
trus:quicquid ligauerint ligatum erit.⁊ qc
quid ſoluerint ſolutum erit. Imittenruꝛ g& il
lum in diſcretõe ⁊ iuſtitia quẽ imitaꝛi uolũt

apitulũ.i.

in ligandi ac ſoluendi poteſtate. Ideo enim
hec ſoli Petro dicta ſunt ut oẽs alij ſe in il
lo quaſi ſpeculo uideant.ſic uiuẽdo .ſic ligã
do.ſic ſoluẽdo.⁊ a pace ⁊ ↄcoꝛdia ñ receden
do. Non pᷣſumant ꝗcq; ʒ̊ iuſtitiã ⁊ vitatẽ at
tẽdẽtes vᷣbũ apłi dicẽtis.Nõ.n.poſſimus ali
quid õ ueꝛitatem ſed pꝛo ueꝛitate. Et fᷣ̃ʒ ori
gen.ſit irrep̃hẽſibilis q̃ alteꝝ ligat uł ſoluit
ut inueniatuꝛ dignus ligaꝛe uel ſoluer̃ in ce

lo. Qdõcunq; eꝛgo ligaueꝛint uel ſolnerint in

terra. iuſte ⁊ diſcrete.ac utꝛaq; claue coope
rante ⁊ nõ errãte: ⁊ ligatũ ⁊ ſolutũ erit ⁊ in
celo.Si tñ ĩiuſte agit pꝛelatꝰ:ſñia eius etſi
ligat quo ad eccłiam militãtẽ.nõ tñ quo ad
tꝛiüphãtẽ· Sed ſiue iuſte ſiue iniuſte ꝓfeꝛat᷑
ſꝑ ſnĩa paſtoris timẽda ẽ: ne foꝛte culpa q̃̊ ũᷣ
fit ex oꝑe.fiat ex elatõe.Uñ Gꝛeg. Sub ma
gno modeꝛamine paſtoꝛeſ eccłie ł ſoluer̃ ſtu
deant uel ligar. Sz utꝝ iuſte uel ĩiuſte obli
get paſtoꝛ. paſtoꝛis tñ ſnia gregi timenda ẽ.
e his qui ſubeſt.⁊ cũ ĩiuſte foꝛſitã ligatuꝛ
ipſã obligarõis ſue ſnĩaz ex alia cłpa meꝛea
tur. Paſtoꝛ uł abſoluere indiſcrete timeat
nel ligare. Js ãt qui ſub manu paſtoris eſt.
ligaꝛi timeat iuſte uł ĩiuſte. Nec paſtoꝛis iu
diciũ temeꝛe repꝛehendat.ne ⁊ſi iniuſte liga
tus ẽ. ex ipſa tumide rpꝛehẽſiõis ſuꝑbia.cul
pa que nõ eꝛat fiat. hec SGrego. Tũc pꝰ cõ
feſſionẽ diſcipuloꝛum de filio dei factã ĩ pe
tꝛo dicente:tu es xpᷣs filius dei uiui. Prece
pit ieſꝰ diſcipulis ſuis.ut nemini dicerẽt ⁊ F
uelaꝛẽt. ꝙ ipſe eẽt ieſus xpᷣs ut ᷣm ꝙ ipſi de
xpᷣo ĩtellexerãt.alijs non pᷣdicarẽt. Poc pᷣce
pit xpᷣs cauſa bũilitatis qꝛ de ſe nõ mag: ſed
humilia pᷣdicari uoluit. ⁊ canſa nõ ĩpediẽde
ſue paſſionis.q& ſi pᷣdicaꝛetuꝛ ⁊ cꝛedꝛetuꝛ xpᷣſ
nõ cꝛucifigeretuꝛ: ⁊ cauſa nõ ſcandalizande
ſue congꝛegationis.qꝛ ſi prĩo iĩmortalitas ⁊
maſ de eo pꝛedicata fuiſſent.⁊ pꝰ ea puſilli
adhuc ĩfirmi ĩ fide.eũ flagellari.crucifigi
⁊ pꝰ multa ignomĩoſa morte mori uidiſſent
ſcandalizati de eorum pᷣdicatione fuiſſent.
Vñ iſta ꝓhibitio fuit ad tpᷣus.ſ.uſqʒ pꝰreſur
ꝛetõez: ne ſi añ paſſiõezʒ pᷣdicaretuꝛ.iꝛꝛitaꝛet
fides ĩ cordibꝰcredẽtiũᷣ.ꝓpter futurum ſcan
dalũ paſſionis ſicut pz factuz in ipſis aptis.
Inſtabit eniz tpᷣs paſſionis.ipᷣs ignominie ⁊
ondende ĩfirmitatis:ſed pꝰ reſurꝛectionẽ ha
bita ꝑfecta uictoria moꝛtis.erat tempuſ pꝛe
dicandi gloriam ſue maieſtatis. Qñ eniʒ ceſ
ſauit cauſa.ſ.ſcandaluz paſſionis ceſſauit ⁊
effectus. Unde Criſ. Or ſi manifeſte eſſet a
gnitus filius dei.nemo auſus fuiſſet manus
in eum ĩnijceꝛe. Et neq; cꝛucifixus fuiſſet ne
q; ꝛeſuꝛrexiſſet a mortuis.propteꝛea adhuc
ifernorum regnum eſſet i terra.⁊ dom matio
diaboli totũ mõdũ reneret. Unde ? Ambr.
Multis ex cauſis iubet tacere diſcipulos.
ut fallat principem. ut declinet iactamiam
doceat humilitatem ſit ne rudes * im ez

De ↄfeſſfione uere fidei

fecti adhuc diſcipuli maioꝛis pᷣdicatõis mo

libus oppꝛimãtur. Mohibentur ergo euʒ di
ſcipuli euãgeliʒare dei filiũ,ut euangeliʒẽt
poſt ea crucifixũ. Pec ẽ fidei gła.ſi uero in
telligas crucẽ xpᷣi. Alie cruces nihil mihi ꝓ
ſunt.ſola crux xpᷣi mihi utilis ẽ. Et uer̃ utił᷑.
ꝑ quã mihi ms crucifixus ẽ: ⁊ ego mundo.
Si mihi cꝛzucifixus ẽ mõs.ſcio qꝛ mortuus
eſt.⁊ nõ diligo eũ: ſcio qꝛ pᷣterit.⁊ non cõcu
piſco eũ:ſcio qꝛ coꝛuptela ↄſumit hũc moʒ
⁊ qꝛ fetidum uito.qĩ leuẽ caueo.qĩ nocuuꝝ
relinquo.hec Amb ¶ Mõm ãt alloquendi
⁊7 ad ecclam ac fidem uocandi:ſiue gentiles
ſiue iudeos ðſcribit h̊ loco ideʒ Amb.dict᷑s.
Quʒz aliꝗ ex gẽtibus uocantur ad ecłaʒ: ita
pᷣceptoꝛum ſeriem foꝛmaꝛe debemꝰ.ut pᷣmo
unum deum auctoꝛez mõi oĩmq; eſſe docea
mus.ĩ quo uiuimus ⁊ ſumus ⁊ mouemur.cꝰ
2 genus ſumus:ut nõ ſolũ ꝑꝑ munera lucis
⁊ uite.ueꝛũ etiam propter cognitionem quã
dam generis diligẽdus a nobis ſit ¶ Deinde
opinionem illam q̃ eſt de idolis deſtzuamus
eo ꝙ non poſſit auꝛi aꝛgẽtiq; uel ligni mate
ria uim ĩ ſe habere diuinam. Cum unũ deũ
eſſe ꝑſuaſeris.tunc iudicio eius aſtrues per
xpᷣm nobis ſalutem datam: incipiens ab ilł
que geſſit in coꝛpoꝛe ẽt diuina deſcribẽs.ut
pluſq; hõ uideat᷑.uictã huius uirtute moꝛtẽ
mortuumq; ab ĩferis reſuſcitatum Paula
tim eĩ fides creſcit: ut cum ſupꝛa homines
fuiſſe uidᷣatur.dens eſſe credatur. Nam niſi
ꝓbaueris.ꝙ facere illa ſine diuina vᷣtute nõ
potuit.quẽa dmoduz potes probare in eo uĩ
fuiſſe diuinaz Cali atheniẽſes ĩfoꝛmauit pᷣ
cepto apłs.talis nobis apð gentiles oꝛdo ſer
uandus ẽ. At uero cuʒ iudeos alloquerètuꝛ
apłi.ipᷣm xpᷣm eẽ dicebant:ꝗ pꝛopheticis no
bis eſiʒ pꝛomiſſus oꝛaculis quẽ non pꝛius cũ
auctoꝛitate ſua dei filium nomiabant. ſʒ ui
rum iuſtum. uirum a moꝛtuis ſuſcitatum.
Zubrn uirum de quo dictum ẽ in ꝓphetis.
ilius me es tu: ego hodie genui te. Ita er
go ⁊ tu.ad ea q̃ difficile creduntuꝛ. auctoꝛi
tate diuini ̃monis addiſce: æ ꝓmiſſum eius
aduentum ꝓph̊arum uoce deſiꝗᷓ. reſurrectõ
nem quoq; mulro añ comparataʒ ſcriptura
ꝛum teſtimonijs edoceto.non uſitatam cuz
ceteꝛis.ut ĩ ipᷣa ſuſcitati corpoꝛis aſſertione
eterne teſtimoniũ diuinitatis acquiras. Cuz
n.ceteroꝛum corpoꝛa coꝛuptionem pꝛoba
ueris ſubijſſe: poſt moꝛteʒ hunc utiq; ðò quo
dr. Non dabis ſc.tu.uid.coꝛꝛuptiõem cũ ꝓ
bas humane fragilitatis expeꝛtaʒ ꝓbas hbu
mane conditõis merita ſuꝑgꝛeſſum. deo ma
giſquã hoĩbus conferendum. Quod ſi ad ſa
cꝛamẽta fidelium tendens cathecuminus ĩ
buendus ſi:dicẽdum.gꝗa unus deus ẽ ex qꝰ
omiĩa. ⁊ unus ieſus per quem omia.nõ duos
domios eſſe dicendos. Perfectum quidẽ pa
tꝛem.perfectum eſſe ſilium,.ſed unius patrẽ

Quam Petrus fecit

? filium eſſe ſubſtantie nerbum eterni dei.
non ꝙ pꝛofertur. ſʒ operatur ex patꝛe geni

tum non uoce editum. H̊ Amb. ¶ Ut ãt apti
melius teneꝛent pᷣceptum dñi.ne ante reſur
ꝛectionem euangelizaaent.ſimulq; ne hoꝛꝛe
rent moꝛtis ꝑpiculum ſi ꝛegni gloriam dilige
rent:pꝛedixit eis tunc paſſionẽ ſuaʒ. oñdens
qꝛ oporteret id ẽ ↄueniẽs ẽẽt ſʒ oꝛdinationẽ

diuinã filiũ hoĩs.ſ.eù ire hieꝛzoſolimam. ad

operanduz ſalutẽ in medio terre.qꝛ preoꝛdi
natum erat a deo patre.ꝙ ibi ↄpleꝛet᷑ miſte
rium redemptõis noſtre. Unde iſtud opor
tet. opem poꝛtat.opes appoꝛtat, Opꝑʒ iquam.
Rõ ꝑꝑ ſua ſʒ ꝑꝑ noſtra peccata: ⁊ idðo ĩ pſal.
dicit.q̃ non rapui tunc exoluebam. Et ẽ no
tabile.ꝙ ipſe loquens ð ſua paſſione nomĩat
ſe filium bomiĩs non filinm ði quaſi uellʒ di
cere ꝙ paſſuꝛus eꝛat.non ſecundum naturã
diuinam ſed humanam. Modus autem no
ſtre ꝛedemptõis ſubiungituꝛ cũ dr (⁊ multa

pati) factus.n.faſciculus miꝛe.i. cumulus

amæritudinis.qꝛ ex multis paſſionum gene
ꝛibus cõpoſitus eſt miæt faſciculus. Multa
ĩqᷓ;.pati.qꝛ cõpꝛehẽdi.colaphiʒaꝛi.conſpui.
accuſari.denudari.flagellari.⁊ repꝛobari a
ſenioꝛibus.ꝗ debebant hr̃e pᷣeminẽtiaʒ uite
⁊ ſcꝛibis ꝗq uidebantuꝛ hr̃e progatiuam ſcie
7 pᷣncipibus ſa cerdotum.ꝗ habebant excel
lentiam auctoꝛitatis ⁊ potetie.qꝛ ab iſtis iu
dicatus ẽ ad moꝛteʒ. ⁊ pᷣſidi traditus. ⁊ occi
di ĩ cruce a gentibus.qᷓ̃ eum crucifixeꝛunt
ꝓpꝛijs manibus.⁊ tercia die reſurgere tanqᷓ;
Vtute ꝓpᷣa.non ſuſcitare ptate aliena ꝙ di
Yit ne nimis de eius moꝛte triſtarentur.⁊ ſic
ſpe ꝛeſurrectionis cõfortaꝛentur. Ad hoc ig
miniã ſue paſſionis ⁊ ſue reſurrectionis glo

ꝛiam pᷣdixit ut ſuo exẽplo timoꝛez paſſionis

tolleret.⁊ eos ad ↄſiderandum ſue reſurrec
tionis gloꝛiam eleuaret.ubi PHieꝛo.E ſt aũt
ſenſus. CTunc me pᷣdicate cuʒz iſta paſſus fue
ro.Quia non ꝓdeſt xpᷣm publice pᷣdicare.⁊
eius uulgar̃ ĩ popuł maieſtatẽ.quẽ poſt pau
lulum flagellatum uiſuri ſunt ⁊ crucifixum.
¶Et aſſumens eũ Petrus ſeoꝛſum ⁊ ducẽs
ſeꝑatim. ne coꝛam alijs uideretur aꝛgueꝛe
mgr̃m. increpauit eũ amantis affectu:ditẽs
¶ Abſt a te qne ſic pati) non erit tibi hoc.ſ.
ꝙ ĩtereat filius dei uiui.q.d. Indecẽs eſt ꝙ
tu dñs maieſtatis.tã ignominioſe patiaꝛis.
Increpauit Petrus dũům potius quam cete
ri:qꝛ non uult confeſſionẽ ſuaʒ deſtꝛui.nec
putat filium dei poſſe occidi uel mori: uel
potius pꝛopter feꝛuoꝛis amoꝛem hoc fecit:
quo pꝛe ceteris ardebat.Et bene aſſumpſit

eum Petrus ſecreto.relinquens nobis exẽ

plum ſimiliter arguendi maiorem: quia infe
rior non dʒ in publico arguere ſuꝑiorẽ.Do
mĩus ãt ↄnerſus.i.facie ueꝛſa ad Petꝛum
quẽ pᷣcedebat ut ſic conuerſus enz aſpicerʒ
⁊ efficacius argueret,dixit ei arguẽdo ipᷣus

ne ma

71 1 6
ſaltzuen nt tan
d e Etin

t.ſatbanam
“ gue Mſß e
aſſcne ut i ſeel. M⸗
mmniblegin ip fuſe 7
natoren nn. Atenl legi
nitis, Penns ageo ſer
nileofian ĩ ſetuen i
oroieſcenſionen quoti
mneßſentie c ſocielanis ?
ſancrſone cduerſnöisde
acdrdnas eelnedat dn
ſelachrnen dorwas
Whrcdedar inpechre ein
iſte zelus eraiccreros
adeo pꝛeoꝛdinata ad d
le jo duri meruit repꝛ
go affectum regulau
lebot, ? uoluntate ſuat
nuti diuine. cui aguerſa
fehrehendittue, ? ſatban
helal. Poe ergo exene
ofunes ro aanerſarijs
Uiatder dſolnöe.a do
lite uelenrenabere,
gus af cbanthiner
prius factimunis ſt
mala aue iacteſionel
Tecundandä ſed dorb⸗
luris ignum 1dcnor
Lusß. Ut conmm i⸗
1bi. kteni oia gueßn
clunk ? ſiregenerg
ſpaſcl miſtico
ſgncacuncz liuhf⸗

ſgni nictorie nobi.
en

ni ſalculis, Muin
i, lpbimi onuu
helinit pbma
ropotiuom ſcie
um, habebant excel
1potetie g ab iſtig in
pſidi acitusa occi
àA eum cruciigeuurt
cig die reſargere tanch
nae iane enadn
wonpe diarentr d.
dionmenumt. Mhociz
84 Wereſunectienis 9.
degeio imarez peſſons
oſderandum ſuereinrec
enaret ubi Dieno l dut
cne z iſu paſus fue
ryn publice helcgne
Emaieſtat de poſt han
niſiri ſunt t ucifirun.
detrus ſeok um t ducts
hdis widerettr gaete
iamantis affecin dee⸗

a4at. ſathanam uocauit: eo ꝙ ꝓpteꝛ amoꝛem

Secunde partis

Uade poſt me) aſoemitate uoluũtatio:⁊ re
tro. non cõtra me (ſathana)i. aduerſarie 2

contraꝛie: qꝛ mee uolũtati ⁊ uie ſ alutis coĩs

aduerſaris.⁊ ↄtraꝛia loqueꝛis: ſat hanas enĩ

interpretatur aduerſaꝛius ſiue contꝛaꝛiuſ.q.

d. non ad vſeris ſnibi.ſed applica uolunta

tẽ tuam mee uolũtati ⁊ noli impedir paſſio

nẽ meã. ſz magis ſequer̃ ⁊ poſt me eũdo ue
ſtigia mea imitare. Abi Oꝛig. Beatus autẽ
ad quẽ cõuertitur xpᷣs.ẽt ſi corripiendi cau
ſa cõuertituꝛ. Et ſubiungit dñs (Scadalum
ẽ mihi)i.das mihi occaſionem offenſionis ⁊
me offendis.qꝛ in iſto facto non ſopis ea qᷣ
dei ſunt. diſpoſitõm dei de mea paſſione con
ſiderãdo: ſeð ea que hoĩm.qui pᷣſentia appe
tũt. hum ane ꝓ me zelãdo.⁊ me affectu hua
no diligendo. Ergo ſapeꝛe debemuſ non hu
mana ſed diuina: non carnalia ſed ſpũalia ñ
terrena ſed celeſtia. ut dicit Oꝛige. omnem
diſcipulum peccantẽ ſcandalũ ſibi appellat.
Petrum ãt quem dñs ante ita magnificaue

caꝛnalẽ quẽ ad dñʒ bẽbat.diſſi uaſit ei de ſuö

paſſione ut ñ fieret. Maximi naq; ardoris ?

amoris legimus fuiſſe Petrum. in dũñm ſal
uatorem nr̃jfm. At enĩ legitur ĩ itinerario cle
mẽtis. Detrus adeo afficiebatuz ad xpᷣi cor
poꝛalẽ pnᷣtiam qᷓ; feꝛuentiſſime dilexerat:
poſt xpᷣi aſcenſionem quotienſcunq; dulciſſi

mnoe pſentie ac ſocietatis ⁊ allocutionis xpᷣi ⁊

—

ſanctiſſime cõuerſatõis memoꝛ erat. totus ĩ
lachꝛymas ꝛeſoluebat᷑.ita ut gene eius adu
ſte lachꝛymaꝝ fluxu uidebant .E x zelo igit
