conueꝛtunt᷑. Eꝛgo pateꝛfamilias ꝑ dñatõem
exijt ꝑ manifeſt itionem ↄducere pez multi
plicem inuitationem. operaꝛioſ ũ tantum lo
cutores.qꝛ melioꝛ eſt pꝛedicatio facri qᷓ; vbi
in uineã ſuam. ꝑ bonoꝝ meritoꝝ multiplica
tõm. Sic Adã pꝛimo poſituſ eſt in paradiſo.
ſed qꝛ non coluit:eſt eiectus.ſic populus iu
daicus in ſpeciali cultu diuino poſitus.eſt e
iectus. Sic ⁊ nos mõ poſiti ſumuſ.⁊ ſi negle

tione ãt facta cum operarijs ex denario di
urno. Iſta conuemõ eſt uite eteꝛne ꝓ labor̃
ꝓmiſſio.q̃ quidẽ uita eterna dicitur denari
us. Dꝛio rõe noĩs. denarius eĩ a decẽ dr̃ .ex
eo ꝙ oli decẽ nũmos uſuales ualebat:ĩ quo
ſignificatuꝛ pᷣtiũ ꝓ uſu ⁊ obrᷣuantia ðcalogi
ꝓmiſſũ.⁊ iõ illa uita denariꝰ dqr.qr ꝓ decalo
gi obpᷣu atõe dat᷑. Scõðo rõe figuꝛe.qꝛ ĩ dena
ꝛio ẽ figuꝛa ſperica ⁊ rotunda. ubi ñ eſt ĩiue
nire principiũ ⁊ finẽ.ĩ quo ſignificat᷑ uite et᷑
nitas:⁊ plea et᷑nitatis poſſeſſio. Tertio rõe
imaginis ĩ denario eĩ imago regis ẽ ſcripta
in quo anime ad deũ notatuꝛ ↄfoꝛmitas ple
na: imago eĩ dei ĩ beatos ĩpꝛimit᷑ ꝑ aſſimila
tõm ao deũ ⁊ tranſfoꝛmatõm ĩ ipſum. Quar
to rõe ſcꝛipture in quo notat᷑ plena ſcĩia ⁊ co
gnitio ueꝛitatis.q̃ ibi eꝛit in beatis. Et uoca
tuꝛ iſte denaꝛiꝰ diurnus.tum qr tota uita ho
minis.tota ẽt uita pñs reputatuꝛ quaſi una
dies. in q̃̊ nunq; a bono opeꝛe ẽ deſiſtendum
tũ qꝛ ñ niſi oꝑanti ĩ die gr̃e ⁊ ñ ĩ nocte culpe
reddituꝛ.tuz qꝛ in die głe primo dabituz. Et
miſit eoſ ĩ uineã ſuã:quaſi ab initio miſit ad
uocandum homines ad fidem redemptoris
⁊ iuitauit ad uiuẽdũ iuſte ⁊ bñ operãdũ. Et
egꝛeſſus ꝑ maiorẽ maifeſtatõm.circa horazʒ
tertiã.ſ.a tꝑe noe uſq; ad abꝛahã:uidit ꝑ mi
ſeꝛatõem alios ſtãtes ĩ foꝛo otioſos.⁊ illis ẽt
ad uineã iuitatis mercedem pꝓmiſit.ſᷣm criſ.
Per foꝝ mũdꝰaccipituꝛ in quo calũnie.iniu
rie.ↄtentões diuerſoꝝ negotioꝝ difficłtates
ſemper tumultuoſe. ⁊ omnia uenalia ſt. In
iſto foꝛo:aĩe hoĩʒ uenales exp onũtur. Mer
catores duo ſt᷑:deꝰ⁊ disbol⸗ Quidom ſic ce

4

. 12. ⸗ 2. . — . — .8
xeꝛimus. ſimiliteꝛ pijt iemuꝛ. Ruina ceden Einne Pp⸗,g,
cium:admonitio debet eſſe ſeqntiuz: Conuẽ Bise, o 22

rans

De denario

ci. ſunt ut uẽdant ꝓpꝛiam aĩam dya bolo ꝓ
uili pᷣcio.qꝛ ꝓ modica ꝓñntis uite delectatõe
ut guloſi ⁊ luxurioſi.gdam ꝓ honoꝛib? glo
ria mundi: ut ſuꝑbi ⁊ uanegloꝛioſ:ꝗdã ꝓ di
nitijs ⁊. bõis tpꝛalibus ut raptoꝛes ⁊ auari.
Talẽ mercatoꝛẽ fngiamus:⁊ uẽdamus aĩaſ
nr̃as rpᷣo.ꝗ nos emit ſanguie ſuo pꝛetioſo.
Otioſitas ẽ debiti opꝑis defectus. Uũñ f̃ʒ criſ.
Peccatores mortui ſt᷑.ñ otioſi ꝗ dyabolo 5
uit. moꝛtuũ ẽ:ꝗ opus dei ñ oꝑatur: otioſus E
ꝗ aliena tollit moꝛtuꝰ ẽ.ꝗ ſua ñ dat:otioſuſ
eſt. Coluiſti nitẽ miſcdᷣie ñ das ieiũo:ſi ieiu
nas.⁊ ſi nemini das otioſus es:⁊ ſic de alijſ.
Iteꝝ ãt exijt ꝑ amplioꝛẽ manifeſtatõem ciꝛ
ca ſextaz. ſ.ab abea hã uſq; ad moyſen.⁊ cir
ca nonã.ſ.a moyſe uſq; ad xpᷣm: ⁊ fecitiſimt
liter ĩuitando ⁊ mercedẽ ꝓmittendo. Circa
undecimã vo.i.in ultis tpꝛibus.ſ.a tpᷣꝛe xpᷣi
uſq; ad fidẽ mõi: exijt ꝑ clarioꝛẽ manife ſta
tõeʒ. cum xpᷣs apparuit ⁊ ĩuenit alios ſtãtes
ñ ꝓficiẽtes.ñ ſe humiliantes.ſ.gentiles:⁊ di
xit illis.Quid pᷣ ĩ loco tã ꝑiculoſo.tã trãſito
rio.tã fetido.ſtatis: cũ potius ire debeꝛetis
qꝛ uita bꝛeuis uia lõga. vtus debil: tota die
cũ habeatis tpꝛis opoꝛtunitatẽ mercedis ſe
curitatẽ ⁊ ĩmenſitatẽ: otion uobis nihil pĩi
ciẽtes.pximis ñ ſubuenientes.hoſtibꝰ ñ reſi
ſtentes: ⁊ ĩpoſteꝝ ñ ꝓuidentes.cũ multa ma
la docuit otioſitas.Quaſi dicat dñs otioſis.
CLur tãto tpᷣꝛe ꝓ ſalute ur̃a negligitis labõa
re. Dicũt ei qꝛ nemo nos ↄduxit.i. nullus ꝓ
pheta. nullus doctor ad nos ĩſtruẽdũ uenit
dicit illis. Ite ⁊ uos.ſ.gẽtiles ĩ uineã meaʒ.
mẽte cꝛedẽdo.ore ↄfitẽdo.oꝑe laboꝛando.
q; ̃m Crip.ꝗ ñ opat᷑ ĩ ̊ ſeculo.ñ mãdncat
ĩ futuꝛo.ĩmo dies iſte ẽ dies oꝑationũ.dies
ꝗ ſeqtur ẽ dies feriaꝝ.⁊ ĩteꝛponit᷑ ̊ ↄiũctio
copulatiua. ſ.⁊ qꝛ gẽtiles indeis adiũcti ſũt.
ut una eccła ex ambobus fieret. Iſta pabo
la pᷣncipalr ⁊ cõiter exponitur.ſm diuerſas
etates ut iã uiſum ẽ ſupꝛa. Moꝛalr aũ̃t põt
exponi de uocatis ad gr am. ʒ diuerſas era
tes hoĩm: ⁊ ſic ĩ mane ſeu ĩ pᷣma hoꝛa intelli
g't᷑ pueꝛitia.ĩ tertia adoleſcẽtia.ĩ ſexta iuuẽ
to ſeu uirilis etas.ĩ nona ſenectꝰ.ĩ nnõciĩa ſe
niũ ſeu öcꝛepita etas. In ꝗbeg ĩ bõis opibꝰ
laboꝛaꝛe negligit: tota die.i.tota nita otio
ſus ſtat.Eꝛgo quolibzʒ tpᷣꝛe qualibzʒ etate uo
cat deus hoĩes ad gr̃am ⁊ głiazʒ. qꝛ ſemp ali
qui ad uitã bonã pducũt᷑ ⁊ a dño pᷣmiant᷑.ſ
eĩ Sa nuq; ſera erit pia. Nota hic vbũ cuiꝰ
dam hoiĩs ſibiipᷣi opponẽtis ⁊ dicẽtis. Jã es
ĩ hoꝛa nona. quid igit otiaris Nũc es ĩ unõ
cima. quid igit᷑ ſtas. quã aliã expectas. Sʒ
nec in undecima. qd igif ſtas.quã aliam ex
pectas. Sʒ nec ĩ undecima bõ dedignabit
ſeruitute tua. ̃ʒ Iſioꝝ. ſex ſt᷑ etates hoĩs.
Pꝛia etas ẽ ĩfantia: æ ꝓptendit᷑ ĩ ſeptẽ ãnos.
Secũda ẽ pueritia.tẽdẽs uſq; ad quartum
decim ãnũ.Lertia ẽ adoleſcẽtia que ꝓten

KFatazS

*

diuzno.

dituꝛ uſq; ad uiceſimũoctauũ anũ. Quarta
ẽ iuuentus-finiens ĩ quinquageſimo anno.
Quita ẽ ſenioris.i.grauitas.q eſt declinatõ

iuuẽtntis ĩ ſenectutẽ.nõdũ ſenectus.ſʒ iã ñ

iuuentus que etaſ a quĩqua geſimo anno in
cipiẽs:in ſeptuageſimo teꝛmi at. Gexta eſt
ſenectus:q̃ nullo annorum tpᷣꝛe determĩato
finit.ſed poſt illas quinq; etates qᷓtũcunq;
uite ẽ ſenectuti ðputat᷑. Seniũ aüt ẽ ps ulti
ma ſenectutis dicta ꝙ ſit terminus ſexte eta
tis. Septima uero ẽ in quiete aĩaꝝ uſqʒ ad
diem iudicij. Et tunc in ꝛeſurrectione eꝛit
octaua etas. Cũ ſero factũ eſſet.i.cuz finito
ope:finis mũdi ł uite huius aduenit.ubi ſᷣm
Fripᷣ. Cõſidera ꝙ nõ mane.ĩmo ſero ꝛeddit
mercedẽ.qꝛ ſoluũ remunerat ꝑſeuerantẽ ope
raꝛiũ ⁊ fidelẽ:dicit dñs uinee.i.deus pr̃.qui
dñs ẽ: ꝓcuratoꝛi ſuo ſſ.xpᷣo:pr̃ eĩ oĩa dedit ĩ
manꝰ eius. Uoca oparios ⁊ ñ otioſos añ tri
bunal:⁊ ꝛedde illis mercedẽ.ſ.eternã.uoca
ĩquã eos de labore ad requiẽ.de merore ad
iocũditatẽ.de bello ad pacẽ:ĩcipiẽs a nouiſ
ſimis uſq; ad pᷣmos. Denariꝰ dat pᷣmo nouiſ
ſimis. qꝛ ᷣm Aug.licet det᷑ oĩbus ſimul: illi
tñ qui poſt unã boꝛam uel paucas ipᷣum rᷣci
piunt:dicunt᷑ pꝛius recipere qᷓ; illi qui poſt
multas hoꝛas expectauerunt: ⁊ poſtea rece
peꝛunt.⁊ ſ̃ʒ Cripᷣ.Juſtitia fuit oĩbꝰ ꝛedder̃:
ſʒ nouiſſimis pꝰ. ñ fuit iuſtitie ↄᷣꝛiũ: ſʒ mi
icoꝛdie oñſiuũ:dũ tñ alijs r̃ddat᷑. Uñ ſᷣʒ eũ
deʒ. ut oſtendat deus ineſtimabilẽ miſericõ
diam ſuam. Pꝛimuʒ nouiſſimis reddit mer
cedẽ. pꝓoſtea pꝛimis nimia eĩ miſericõdia oꝛ
dinẽ nõ aſpexit.Dñi g&̊ miſericoꝛdia q̃ in ſuis
donis plus aſpicit cor: ⁊ pᷣfeꝛt oꝑi ⁊ tpꝛi.ſup
plet ĩ nobis dãna ipᷣiꝰ oꝑis ⁊ tpꝛis. Uñ Beꝛ.
Exaggera quãtuʒ uis meꝛita ⁊ extolle ſi udo
res.melior ẽ miſericoꝛdia dñi ſuꝑ uitas: ex
ea ſane operis ⁊ tempoꝛis damna mihi r ſaꝛ
tio.Et ſic ex pᷣcepto patriſfamilias accepe
runt nouiſſimi: ⁊ ſimiliter primi ſingulos de
narios.id eſt ſingula premia tiuxta conuen
tionem. ſ. eternitatem ſeu uitam et᷑nam. ſᷣm
Aug.iſte unus denarius qui oĩbue dat eſt
una uita e᷑na que ab oĩbus pᷣcipiet. que eq̊ᷣ
lis erit oĩbus nulli longioꝛ nulli bꝛenior.qꝛ
in eo nõ niuit unus alio minus ſeu pꝛolixius
mẽitoꝝ tñ disſitate fulgebũt alij magis alij
minus. Pic g denaꝛiꝰunus ẽ in ſe multiplex
pp differẽtiã accipiẽtiũ:qr ibi erũt multe di

vſitates meritoꝝ.Et accipientes primi mur

murabãt adueꝛſus patꝛemfamilias dicenteſ
Hi nouiſſimi ſcilicet gentiles k martyres ub
ĩ bõis feꝛuentes:una hoꝛa fecerunt.qꝛ modi
co tempoꝛe laboꝛes ſuſtinueæꝛunt. ᷣuotio enĩ
uolũtatis tpᷣꝛis ſpaciũ bꝛeuiauit.cũ merito.
paſſiões xpᷣi:⁊ pares illos nobis feciſti.ſ. ĩ pᷣ
mio qui poꝛtauimꝰpondus diei ⁊ eſtus.pon
dus diei ſignificat opꝰiuſtitie: eſtus ueꝛo ca
lorẽ tẽptatõnũ.quas ↄflat malignitas demo

2

i n uchiin
ch nnſe giu lüͤn
tter dienſatcu ultimis,
alter gihpen
uuſtitum erreno ſeun
ſen tenile occnimnt n
õ
ogtortitaten nec qlantltan
dor ſec porins o ? citate
Eenuneritoſuia non conſite⸗
lqtancin cer nus fuenſ hzer
ctamcoligit gſen pnin ifi
olin ni Net Gmiruit Etl
ter demunedent ci Nrenis n
cens dnerüs dene dern
Cimi hoe Wimäthie
Derqtus peccanis hens
rori iüpoſſis. ü pemtensa
nio ſutſſtncton teneriſ
nuͦciſtuliſt. bii uiuerern.
nugſi; rius exercitoj⸗
Tulius. Gemb labores e
ererctaroͤes anie augene
unreueninn eſene⸗
ignin unt Mankt
tüf ſetcngli dlauſt
1n kleriniclanſnomurm
gles ſic
quos inini⸗ 4 arm
plöboeni eheg⸗
lgof enten di

nd mane, imo ſer vege
remunerat Neueme
cit dis uinee i den f 8
no xogf eioin lifi
4oarios ? iotſoſop ni
lis nerceci ſeterni nben
eag requi ge nenmre g
lool pocc iciisg noui/
Denmmn at ino wu/
Cet et oibus fmul: ii.
m uel pancas ijn fl
recpere q; ili qui poſt
tauerunt: poſtea rece
ſtitig fuit oid zeef:
fuit uſticle Fii: izmi
n Aijs i0dat Wzei
us inemadde wiſend
Nwdiis rediner
ena i Mericdcin 8
Dſi miſericdrcig in ſus
c: fent ehi dih ſn
hͦogist ttt. ber
iz is neinn tenole iui⸗
cnccucia Ciſih uins : er

tenponib iMin n hiiſ⸗ .

Secunde partis

num cupiditas temꝑalium: delectatöes mo
tuum carnaliũ. Portauimus ergo pondꝰ qł
inſtitiam ſeruauimus ⁊ ñ ſuccubuimus. Pt᷑
dici ꝙ iſta murmuratio: erit aamira io ð tã
ta dei bonitate ĩ ſctoꝝ r̃muneratõe. Abi no
tãdũ ꝙ duplex ẽ muꝛmuꝛ.ſ.ↄqueſtiõis ⁊ ad
mirationis. Nunc vo ſancti nõ murmurant
tẽqᷓ; de alioꝝ gloria ↄ querentes.ſed quia ui
dẽt ꝙ deꝰtã copioſe ̃munerat tarde uenien
tes:q; ſibi lengo tpᷣe fſᷣuiẽteſ:quaſi murmuꝛa
ꝛe dicuntuꝛ.dei ſuper hoc liberalitateʒ ⁊ mi
ſericordiã admiꝛanteſ:qꝛ illi nouiſſimi.q̃ſp
nihilo ⁊ ſine laboꝛe uitã eternã uidentuꝛ ac
quirere. Uñ ⁊ petrus murmuꝛaꝛe potuit. ꝙ

latꝛo citiꝰipſo ad ꝛ egnum ꝑuenit. Ubi ſcien

dum ꝙ iſta ꝛetributio iuſta ẽ q́;tum ad pᷣce
dentes.qꝛ dat eis pretium cõuentũ:⁊ miſeri
coꝛdia qᷓ;dtum ad ſeq̃nteſ.qꝛ pro modico labo
ꝛe equalẽ prioribꝰaccipiũt meꝛcedem. Non
igituꝛ ininſte agituꝛ cũ pꝛimis: ſed miſericõ
diter diſpenſat cũ ultimis. Muneꝛat primoſ
ꝑ iuſtitiam: extremos ſecundum iſui bonita
tem. Et equale accipiunt pᷣmiũ. ut oſtendat᷑
ſm apłm. ꝙ ñ ex opeꝛibꝰ ſaluati ſumꝰ. Itaqʒ

nõ quottitatem nec quantitatẽ opum uel la

boꝝ ſed potius cor ⁊ caritatẽ attendit dñs ĩ
ꝛemunerãdo:quia non conſideꝛat quantum
łquandiu operatus fueꝛiſ ſʒ ex quanto. Pĩc
etiam colligi ꝙ ſeꝛa pnia ſi fueꝛit nera nec
tollit gꝛ atiã nec diminuit.Et lʒ poſtre mi eqᷓ
liteꝛ ꝛemuneꝛent᷑ cũ primis:nõ tamen ſtulte
diffeꝛas cõuerti. ? bene operari. uſq; ad unð
cimã horam ⁊ ultimũ tpᷣis:ne tunc nimis o
neratus peccatis. hẽns coꝛ impenitẽs exone
rari ñ poſſis.ł ſi penitens.ad multã ꝓ pecca
tis ſatiſfactõm teneariſ. Si tñ uſq; ad unõci
mũ diſtuliſti.bñ uiuere: nec tunc deſidie ſ
magiſq; prius exercitatõi anime intẽde. unð
Tullius.Senibꝰlabores coꝛporis minuendi
exercitatões anie augende uidẽtur:⁊ ita ni
hil magis cauendum ẽ ſenectuti. ne lãguoꝛi
deſidieq; ſuccedat. Moꝛałꝛ iſti murmuꝛdteſ
figurã tenẽt quoꝝdã clauſtꝛaliũ.ꝗ eo ꝙ diu
tiꝰ fuerũt ĩ clauſtꝛo murmuꝛãt ſi eis pᷣponat᷑
iuniores ł parificẽtur. Uñ docẽt᷑ h̊ ſeniores
clauſtrales ñ dẽre murmurare.ſi nideãt ali
quos iuniores eis eq̃ri.ł ẽt ĩ officijs pꝛeferri
⁊ plꝰhonoꝛaꝛi. Itẽ dat᷑ hic documeutuʒ .qðᷣ
religioſi ñ dẽnt faceꝛe ↄpationes ſui ad ali
os q̃ſ ipi plꝰſeꝛuiãt deo q; ſeculaꝛes:qꝛ ſepe
niomus ꝙ qdã ſeculariũ eqnt᷑ meritis quoꝝ
religioſoꝝ. uel ẽt eos excedũt ꝑ meritum
At ille r ſpõdẽs uni eoꝝ dixit.ꝙ aũt uni di
xit: oĩbꝰ dixit. Ur uni.qꝛ una ⁊ equatis eꝛat
oĩbus occaſio muꝛmuꝛandi. Amice.nõ facio
tibi ĩiuꝛiã.quia iniuria ñ habet locũ ubi eſt
mera gr̃ a ⁊ ideo ſi facit ⁊ dat gẽam umi :no
facit ĩiuꝛiã alteꝛi.Nonne ex ðnario ⁊ mer
cede ↄueniſti mecũ a pᷣncipio. Tolle qõ tuũ
c̃.q.d.patꝰſũ tibi ꝛeddeꝛe meꝛcedẽ tuam: ⁊

Capłm.xiiii

uade intra in gaudium domini tui. An non
licet mihi qõ nolo facere:quaſi diceret:ſic.
quia noluntas dei nullo mõ diſtoꝛta eſſe po
teſt. Unde ſignanteꝛ dicit quod uolo.ꝗa enĩ
uult.ideo licitum. nos quia licitum ideo uo
lumus.Et ut non ſolũ licita:ſʒ ẽt venignita

te plena oſtendat᷑ uoluntas diuia: addit.An

220

oculꝰ tuꝰ i.ↄſideratio tua nequam ẽ ⁊ incqᷓ
lis.qꝛ ego bonuſ ſũ.ſ.ex natuꝛa bonitat᷑ mee
habundãteꝛ ↄmunicãs. Uñ dicit neq; nõ ꝓp
ter culpam.ſed ꝑꝑ conſideratõis ĩeq̃litatẽ.
qꝛ illa admiratio ꝓcedit ex ↄ patõe diuine iu
ſtitie. magis qᷓ; eius miſeꝛicõdie ĩfinite Abi
greg. Stulta eſt qõ hominis ↄtra dei bonita
tem. Cõquerendũ quidem eſſet ſi ñ daret ꝙ
deberet.nõ ſi dat ꝙ non dʒ. Unde ⁊ criſ. De
eius dato nemo iuſte murmuꝛat ꝗ äpliꝰ dat
qᷓ; homo deſideratꝭ Ultĩo ↄcludens ꝑabo
lã.dicit.Sic.ſ.ut oſtẽſũ ẽ eꝛunt nouiſſimi p
mi ⁊ pᷣmi nouiſſimi.ut nila ſit differentia tẽ
poris clauſa. Sepe ei illi ꝗ ad pniam taꝛde
ueniunt.citiꝰremuneratur.qᷓ; illi qui tẽpeſti
ue ueniunt qꝛ citius de corꝑe exeũt.uł ſepe
illi qui tarõ ad pniam ueniũt tpꝛe. precedũt
alios ĩ feꝛuore ſicut in itineꝛe ↄſueuit.ut ꝗ
tardius exierunt uelocuate morã ↄpenſant.
VUel illi ꝗ ſunt nouiſſimi in oculis ſuis ſũt pᷣ
mi ĩ oculis dei.uel illi qui nouiſſimi iudicio
hoĩm ſepe ſunt primi iudicio dei quia deꝰ ñ
ↄſideꝛ at exteriora hoĩs:ſed inteꝛioꝛa coꝛdis
Quãuis ãt audiaris in ꝑabola om̃es accepiſ
ſe ſingulos denarios.ñ tamen putes omnes
ad fidẽ uocatos uitã et᷑nã acceptuꝛoſ.uñ a⸗
dit ſnia ualde metuẽda.multi eĩ ð pᷣmis:ð t᷑
cijs.ſext᷑.nonis ⁊ nouiſſimis:ſt᷑ uocati.ſ.a
fið ⁊ meritũ.ſʒ de his oĩbꝰ pauci ſt᷑ elexti ad
beatitudinis premiũ ⁊ regnũ. Multi ſt᷑ ð ec
cleſia militante.ꝗ non erunt de eccleſia tri
umphãte. In quo paucos oñrdit eẽ eoſ ꝗ ſal
uãtuꝛ ad comparatõem eoꝝ qui per ſingulaſ
hoꝛas uocantnr. quia ſecundum Sregorium
ad fidem plures ueniunt. plures eccleſie pa
rietes implent. ſed ad celeſte regnum pauci
peꝛducuntuꝛ. Poc figuratuꝛ de filijs iſꝛael.
quoꝝ multi ad terram prom ſſſionis fueꝛunt
uocati.ſed pauci ad intrãdum fuerũt electi
Et ſimilit᷑ de gedeone qui plures ad bellan
dum uocauit.ſʒ paucoſ elegit quos ſecuz du
xit qꝛ lata ẽ uia ⁊ ſpacioſa porta qᷓ ducit ad
pditõm. ⁊ multi ſunt ꝗ intꝛãt ꝑ eã. ſed aꝛta ẽ
uia ⁊ anguſta porta q̃ ducit ad uitã. ⁊ panti
ſunt qni intrant per eam. Dupliciteꝛ autẽ
uocat nos deꝰ. In peeſenti ad laboꝛem in fu
tuꝛo ad r̃quiẽ. Uñ neceſſe eſt ur quicunaue
futuꝛam ꝛemunezꝛationem deſiderat. preſen
tem non refugiat laborem quia illi qui pro
deo fideliter ſuſcipiunt laborem. feliciteꝛ
peruenient ad remunerationem. quando au
dient deum dicentem. Uenite ad me oẽës
ꝗ laboratis ⁊ onerati eſtis.⁊ ego rficiã uoſ.

De uillico

Et tãtomaioreꝭ ꝛzemuncratõeʒ accipiet:q̃n

tomaioꝛẽ laboꝛẽ ſuſtinẽt:qꝛ teſte apło.Vnꝰ
quiſq; mercedẽ vᷣm laboꝛẽ ſuũ accipiet.Oẽſ
uocati ſumus nouimus utꝝ vo electi:
adhuc ignoꝛamus. Et iõ tanto ſolicitiores
eſſe debemꝰ ĩ bono oꝑe.quàto ĩexcuſabiles
nos eſſe ſcimꝰ de uocatõe. Uñ Greg. Duo g
ſẽ q̃ ſolicite pẽſaꝛe debemꝰ. Pꝛimũ ẽ ut õ ſe
ſq; minime pᷣſumat.qꝛ ⁊ ſi iã ad fidẽ uoca
tus ſit.utꝝ ꝑhenni regno dignus ſit:neſcit.
Scõm vo ẽ ut unuſqſq; ꝓximũ quẽ iacere
foꝛtaſſe ĩ uicijs ↄſpicit:deſperar̃ nõ audeat
qꝛ diuine miſericoꝛdie diuitias igꝛat. Quid
enĩ ſit hodie aſpicimꝰ.ſʒ ꝗqd cras futurus ſit
tnuſꝗſq; neſcimꝰ. Plerũq; ⁊ ꝗ poſt nos ue
nire cernit᷑ ꝑ agilitatẽ nos boni oꝑis antece
dit.Et uix eũ cꝛas ſeqmuꝛ.quẽ ho ſie pir̃ ui
debamus. Ande ⁊ Cri. Pec ꝑabola poſita
ẽ.ut ꝗ tarde ↄuertũt᷑ ñ diſperẽt:ſʒ auidiões
fiant:qm̃ in hac uita ñ ẽ ita ſera pnĩa.quin
ſi corde ꝑfecto fiat:poſſit tãto feruore ꝓceð
re.ut merea t multis pᷣoꝛibus ñ ſic feꝛuẽtibꝰ
pꝛemio anteferri. Dec Crivᷣ. Nullus g deſ
perationi.nullus locus reſtat excuſationi:
ſiquidem in omm etate ⁊ in omm hora pec
cator ſuſcipitur.peccatoꝛ enim quacũq; ho
ra ↄuerſus fuerit ⁊ ingemuerit:uita uiuet ⁊
non moꝛietuꝛ.Et incerta eſt in omnibus
etatibus cuilibet hora uocationis ſue:pa
tus unuſqſq; dz eſſe ĩ bõa opatõe.ut ſicut ĩ
ceꝛtus ẽ exitus: ſic certus ſit ĩ bono oꝑe aĩuſ
ne foꝛte ſi qñ pt᷑ ñ uult honũ opari:tunc inci
piet uelle qñ ñ erit poſſe. ebemus g oĩ die
ſic uiuere tãq; illa die morituri.ut ſic reſidu
um tpꝛis nr̃ i poſſimus expectaꝛe ſecuri. Uñ
ſeneca. Sic oꝛdinãdus ẽ dies omſs tanqᷓ; co
gat agonẽ atq; expleat uſtam. Ille beariſſi
mus ⁊ ſecnrus ſui poſſeſſoꝛ ẽ qui craſtinũ ſi
ne ſolicitudine expectat. Inter cetera mala
BH hʒ ſtulticia ꝓpriũ ꝙ ſemꝑ incipit uiueꝛe.
Quid eſt turpius qᷓ; ſenex uiuere incipiens.
Kõſidera qᷓ; pulchꝛa res ſit: ↄſumar᷑ uitã añ
mortẽ. Deinde expectaꝛe fecuꝛe ꝛeliquã ſui
tpᷣris partẽ. Nullus enĩ uitã in craſtinũ ſpec
tat. Nõ eĩ uiuũt:ſʒ uicturi oĩa diff ꝛunt.hec
ſeneca. Multũ ꝗppe iunuat ad nincendaz dᷣ
lectatõez peccati recoꝛdatio moꝛtis ⁊ finis
nr̃i. Uñ ſapiens. In oĩbꝰ oꝑibus tuis memo
raꝛe nouiſſima tua:⁊ ineternũ nõ peccabia.
Et greg. Nil tm̃ ad domandũ deſiderioꝝ cã
naliũ appetitũ ualet.qᷓ;‚ũ ⁊ unus quiſq; moꝛ
tẽ pẽſet.Et ber. Saluberrimũ ẽ remediũ ꝛe
deũdi ad dũm. habeꝛe pᷣ oculis moꝛtẽ. Mul
tũ et iuuat nos deſides ⁊ pigꝛos:ſed ieſum ⁊
ſtudioſos aſpicere. ſ uolumus non deſides
fieri ⁊ pigꝛitaꝛi.ſed feꝛuere potius.⁊ ꝓficer
inde enim exempla ⁊ bona multa poterimꝰ
repoꝛtaꝛe.

Oratio.

iniquitatis.

Oie ieſu xpᷣe ſũme prfamiliaf.tu me
d p̃mo mãe iĩ uineã tuà duxiſti.dũ me
a iuuẽtute mea ad fidẽ ⁊ tuũ pᷣuitiũ
miſericorditeꝛ uocaſti.⁊ ad laborãduʒ ꝓ de
uario uite et᷑̃ne mecũ ↄueniſti:ſʒ ego miſer
tota die uite mee otioſus ſteti.⁊ negligẽter
uinõdo debitũ meũ nõ feci. Dñe qꝛ bonꝰ es
⁊ miſeꝛicors.fae me ſaltẽ in undecĩa hoꝛa r
ſipiſcere.⁊ dignos fructus pnĩe facere:ut a
pud te meꝛcedẽ quàtulãcũq; mereaꝛ inueni
re. Amen.
De uillieo iniquitatis. Capi. xv.
Einde ponit ꝑabolam vᷣm ꝛẽ̃ geſtꝗ
d de uillico iniꝗtatis diffamato apoᷣ
dñʒ ſuum ex diſſipatõe bonoꝝ ſuo
rũ qꝛ ea inutiliter in illicitis ↄſũp
ſerat.⁊ ſuꝑfluis.ñũ timẽſ offendere dñʒ ſuuz.
Que pabola ſicut ⁊ pᷣdicta ſpàliter ꝑtĩebat
ad diſcipulos.q; offm̃ uillicatõis ⁊ ꝑſculum
reddende rõis.maxime ꝑtinet ad pᷣlatos.eſt
eĩ uillicus ꝓpꝛie gubernatoꝛ ⁊ cuſtos uille:
ſʒ hic accipi᷑ ꝓ iconomo.i.ꝓcuratoꝛe ⁊ diſ
pẽſatore.ꝗ.ſ.uniuerſam ſubſtantiã domus
diſpenſat: iconomns ẽ eĩ tã pecũie qᷓ; frugũ
⁊ oĩum q;̃ dñs poſſidet diſpẽſatoꝛem ſignat.
Pic timens amoueri ab officio ⁊ egere. clã

fecit miſericordiã cũ debitoribus dñi ſui.ut

cũ amouetet᷑ reciperẽt eũ ĩ domos ſuas:me
moꝛes ſui bñficij.&t iõ dicit.ꝙ hõ ꝗdã erat
diues ꝗ habebat uillicũ ⁊ infra.⁊ ĩ fine ap
plicat pabolã ac ꝓpoſitum:dicens.⁊ ego uo
bis dico.⁊c᷑. Similiter eĩ hõ quidam.iĩ.ipſe
deus pꝛo nobis humanatus diues qꝛ głia ⁊
diuitie ĩ domo eius:hʒ uillicũ.i.diſpẽſatoꝛẽ
cui tradidit bona ad diſpẽſanoum. Puius g
dnmi.ſ.xpᷣi triplex ẽ uillicus.ſ.ĩ ſpũalibus pᷣ
latus.in tpᷣꝛalibus pᷣnceps terrenus. in utꝛiſ
q; quilibʒ xpᷣianus.Qnilibʒ ei homo ẽ nilli
cus dei cui triplex uilla ↄmiſſa ẽ gubernan
da.ꝗ fructus cuiuſlibet uille pꝛudẽter öbet
diſpenſaꝛe. Pꝛima uilla ẽ mũdus iſte.cuius
fꝛuctus ſt᷑ bona tpꝛalia.q̃ quilibʒ cuſtodire
dʒ.ne mali rapiant ⁊ ut ſibi ↄmiſſa:ſᷣuis dñi
ſui diſtribuat. Secunda nilla ẽ coꝛpus ppꝛi
um auod ẽ cuſtodiẽdnm. ne quando ingre
diatur mors ad animam ꝑ portas ſenſuum.
Bona etiam ipᷣius corporis ut ſanitas foꝛti
tudo ⁊c̃.ad dei ſeruitium ⁊ honoꝛem ſũt diſ
penſanda. Tertia uilla eſt anima. que a pꝛa
uis cogitationibus ẽ cuſtodiẽda. cuius om
nes uirtutes debẽt diſtribui ad cognitionezʒ
⁊ honorẽ ⁊ amorẽ dei.Et hic.ſ.triplex pᷣdic
tus uillicus viffamatuſ ẽ apud illum.ſ.deuʒ
quia nihil latet eũ:quaſi diſſipaſſʒ bona ipᷣi
us.male eis utendo.ſ.res tpᷣrales in illicitis
⁊ ſuperfluis expendendo coꝛpus ſuuʒ uolup

tatibus dando. animam immundus cogita

tionibꝰimplendo.Et benedicit ipſius qꝛ bõa
nr a di ſt auctoritate.ſʒ nr̃a ſt᷑ utilitate. SFit

ti antigna uitin g tunto bo
eloibepeniſh
ni percitis eteuſti, Gcd.
noris ci ſubof. Bedae /den
lue.0 ſbo ſrctio ibomon,
Ouri diſcudtonis diſtricte tun
engemma nobisfögeocculti
tutdid d orioſt lermonib de
tune ant erit lihni cdleſtes tu
lder nſcie in gad veget wer
doeoranid Ier ſect, i
OmAA emer d
ci dbum amani dorig
ſſpoteriſ nllicne Infun
unnil uillicario hominun
hee bene nec male poſti
lireſcolo anin⸗ ni
nrtio guct ibi gici o
uſllene, Paotwu ni⸗
ſederfuni nius hof g
liquid doni geret:ſe ſi dat

erec ktetosſei ſͤerent
audiammgergoh in
t ante inicii

. lacemus ei
Timemd ir ensti

ubennme t alſp ule:
nono. , cra/e r
erſan ſubſtunii omne
geeili eruieq ſugi
etiheiſatoren ſgnat,
laboffico regere. cli
debitoribus dfi ſin.ut⸗
ret eüi donos ſuns:me
i dicitgbogiierer
Wcät inftg aiiine d
NNrnm ditens aeen
lner ei bo adand i
wmanatus dinesn gin
us:bz wllici i diſpeſncd
1 4d Eiſpeſamdum. Puine
te ulllicus /e ſhutlibus
ns önceps teeſtb n unil
1. Qullibz ei bonno eullli
r uilla miſſne gubernal
nſiber ulle ruceter doi
uila e mudus iſte enuiu⸗
alin qunlidz cuſtoit
ſlin oniſr fubei
ſbi —
gec 4
nda nilla e e
enun,

Secunde partis

&t h diffamatio uel accuſatio ꝛemorſu ↄſciẽ
tiaꝑ.lł euidẽtia oꝑum:uel ꝑ ãgelos ꝗ nobis
miĩſtrant: ⁊ oĩa opa nr̃a deo renunciant Et

uocauit illũ.ſ.iſpirationibus interioꝛibus pᷣ

dicationibus exterioꝛibus.euidentibꝰ bene

ficijs multiplicibꝰſlagelliſ.⁊ incutiendo tio

ꝛem eteꝛne dãnatòtis ⁊ ait illi eũ ante moꝛtẽ
coꝛꝛipiẽdo ⁊ monẽdo.Quid ̊ audio ðõ te bo
noruʒ diſpenſatoꝛe. Rende rõeʒ uillicatõis
tue:⁊ dũ uiuis cogita qualit᷑ debes operari
Oz eni reddere ròem aut in uita aut pꝰ moꝛ
tem. Jam eĩ multa.ſ.a tempor̃ moꝛtis tue ũ
poteris uillicare nec quicquã boni agere.
Tãc eĩ ñ poterit ꝗs deo ſatiſfacere de ꝛebuſ
pꝑ elemoſinas: nec de coꝛꝑe ꝑ ieiunia.nec de
aia ꝑ orationes.łl Tria ueꝛba dicit hic xpᷣs
peccatori magne anguſtie ⁊ ãxietatis:q̃ ſi ↄ
tinue inſonaꝛẽt auꝛibꝰ nr̃is:nullo mõ pecca
remus. imũ ẽ rigide repᷣhenſiõis cũ dicit᷑
Quid h̊ audio de te ſic ditato grẽaꝛum mune
ꝛibꝰ.ſic puẽto benedictionibꝰqiſſipatore re
ruʒ meaꝝ tibi ↄmiſſaꝝ.Quid hoc audio cla
moꝛẽ de tena reſonãtẽ tã horribilia ſceleꝛa.
tã antiqua uitia.ꝗ tanta bõa diſſipaſti.qꝛ tẽ
poralia male expendiſti.corpꝰ iꝗqnaſti: ⁊ ani
mã peccatis ĩueteꝛaſti.Scõʒ vbũ ẽ anxij ti
moꝛis cũ ſubdit᷑. Redde rõem uillicationis
tue.O vbũ ſtrictũ.o bum anxium. o bum
durũ diſcuſſionis diſtricte tunc faciẽde.qñ
exigetuꝛ a nobis rõ de occultis coꝛdiũ cogi
tatõibꝰ ð otioſis ſermonibꝰ.de nr̃is oꝑibus:
tunc aꝑti erũt libri celeſtes tũůc apeꝛtus eꝛit
liber conſcie in quo leget memoria quieꝗd
hõ cogitauit:dixit ⁊ fecit. tũc examinabut
omnia.⁊ tunc diſcutiet᷑ õ tota nita nr̃a. Ter
ciũ vᷣbum ẽ amari doloris cũ addituꝛ. Jam
n poteriſ uillicaꝛe. In futuꝛa eiĩ uita tollituꝛ
omnis uillicatio hominum ita ut ulterius
nec bene nec male poſſit operari. Magnus
igit᷑ eſt doloꝛ anime. quando ꝓximante ho
ꝛa mortis audit ſibi dici.ꝙ ulteriꝰnõ poſſit
uillicare. Puto ꝙ totũ mũdũ daꝛet ſi ſibi 2
cederet ſpaciũ unius hor̃ quo peniteret.⁊ a
liquid boni ageret:ſed ñ datuꝛ.qꝛ tpᷣus illud
ẽ reddẽde rõis:ſed ñ exercẽde uillicationiſ.
gaudiamus ergo h̊ tria uerba ſeueri iudicis.
⁊ ante iudiciũ placemus eũ ut nõ pereamꝰ.
Timens ãt uillicus ð uocatione ĩ morte
l in iudicio: ⁊reddẽda rõe ait intꝛa ſe in ſua
cogitatiõe. Intra ſe loquituꝛ qui nullũ ami
cũ inuenit cũ quo ↄſiliari poſſit. Quid faciã
qꝛ dus aufert a me uillicatõm.i.oĩum uilla
ꝛũ pᷣdictaꝝ cuſtodiã.ſ.tã reꝝ q; corpis ⁊ aĩe
⁊ Bᷓ̊ erit in moete. Sepe eĩ ↄtigit ꝙ taleſ tĩo
re mortis ducũt᷑ ad pnĩaz ⁊ ad cogitandum
de uita futuꝛa. Sic ſꝑ cogitaꝛe dʒ pct᷑oꝛ ſᷣm
iob Quid faciã cũ ſurrexeꝛit deꝰad iudcm̃:⁊
cũ q̃ſerit.ꝗd reſpõdebo illi.Nõ ait qd dicà
ſʒ ꝗd faciã.qꝛ apð diſtrictũ iudicẽ ñ excuſãt
vᷣba ſuaſoꝛia:ſʒ fea meritõia. SFoder̃ ꝑ pnĩd

Capkm. xv.

ñ ualeo.i.ppᷣo labor̃ ⁊ pnia ñ poſrũ ð pecea
tis ſatiſfacẽ ⁊ ad uitã beatã uenirᷣ.mẽdicare
horonẽ erubeſco qꝛ ueꝛeↄdũ dʒ eè hꝰmõi di
uitibꝰ petẽ ſuffragia ſpũalia.⁊ ñ ꝛepᷣhẽder̃ ĩ
tpᷣalib. In alia uita aĩa ñ pt᷑ opꝑaꝛi.opa ꝗbꝰ
adiuuet ad głaʒ. uñ Criſo. Uita pñs pʒ exeꝛ
citiũ mãdatoꝝ:futura vo ſolatiũ.Si nibil o
peratꝰes h: fruſtꝛa ĩ futuꝛo ſpeꝛas. Iteʒ nee
bõa ipſa pt᷑ ab alijs mdicando ĩpetrare.qꝛ iñ
dabit᷑ ei. Puius ſignũ ſũt uitgineſ fatue.que

petẽtes oleu a pꝛudentibuſ ſè expulſe:ſʒ nee

diues epulo mendicãs guttã aque meruit ꝛe
cipere. Scio ꝗꝗ faciã qꝛ. ſ.ãteqᷓ; tollat p ſen
tentiam moꝛtis a uillicatõe. pᷣbita relaxabo
debitoꝛibdmi mei.⁊ diſtꝛibuã eiſ de faculta
tibꝰipſius. ut cũ amotus fuero a uillicatõe.ſ
1 morte:recipiant me ĩ domos ſuas.i.ꝑ eoꝝ
merita ⁊ ſuffragia recipiaꝛ in uita beata.ne
cogaꝛ fodere aut mendicare fꝛuſtra. Et ĩ do
mos oꝓluraliteꝛ ꝑꝑ diuerſitatẽ pᷣmioꝝ: qr ibi
manſiones multe ſunt. In has domos nullꝰ
pꝓt ingredi.niſi ꝑ oſtium miſcðõie uel ſpũał uł
corporalis. In cuiꝰ ſignum ſalomõ ĩ ĩgreſſu
ſanctaſanctoꝝ. fecit duo oſtilia de lignis oli
uaꝝ: p oleum em̃ miſcõia deſignatur. Nota
ꝙ manſiones celeſtes ſunt pauperũ. qr illis
date ſunt: paupeꝝ em̃ ſpũ eſt regnum celoꝝ
UVñ ſi diuites illuꝰ habeꝛe uolũt:oportet ut
a pauꝑibꝰ emant. Diuites em̃ hbabẽt domos
in teꝛa: pauꝑes ĩ celo.libenteꝛ ergo diuiteſ
recipiant pauꝑes ĩ domos ſuas in teꝛra. ut ꝗ
paupeꝛibꝰ recipiãtu2ꝛ alo⸗ aug. ebe
terram ? accipe gelũ. Ubi oſiderandũ caqò
ut᷑ ſupradictũ eſt.tres uille cõmiſſe ſt᷑ hoĩ.ſ.
mũdꝰ.corpꝰ ⁊ aĩa.quoꝝ fructus debet diſpẽ
ſare ad honorẽ dei. Coꝛpꝰ namq; ſuum ðbet
diſtribuer̃ ieiũijs.uigilijs.⁊ ceteꝛis laboꝛibꝰ
ꝓ ðo aſſũptis:⁊ tũc ſãitas fortitudo pulchꝛi
tudo que ſunt bona corpoꝛis. oprie erũt diſ
penſata.Si vo corporis labores ſuſtinere ñ
poſſit.dicenſ cũ hoc uillico fodere nõ ualeo
ſaltẽ bona anime q̃ ſunt amoꝛ. cognitõ ⁊ me
morta ita deſtribuat orando. meditãdo ð le
ge dñni. ⁊ cõctos ẽt inimicoſ amãdo.unt õoni
bus ſibi ꝛecõpenſetuꝛ.ꝙ laboꝛibus efficeꝛe ñ̃ᷣ
potuit.Etſi ꝛurſuſ oꝛate erubeſcit.utpote qꝛ
neſcit: dieens quemadmodũ ⁊ hic uillicꝰ di
cebat.m̃dicaꝛe eꝛubeſco.qui em̃ orat mendi
cat qꝛ fuffra giũ petit.tũc ceꝛte ñ reſtat. niſi
ut ꝓuideat ſibi taliteꝛ ð bõis terꝛe uille dni
ſde bõis tp̃ꝛ alibꝰelemoſinas largiẽdo ꝙ ta
lis diſpẽſatio oẽʒ ðfectũ excuſet cõꝑii ⁊ aie.
Jeiuniũ eĩ ꝙ deſtꝛibuit bõa corꝑis ⁊ or̃o qᷓ
diſtꝛibuit bõa aĩe:atq; elemoſina q̃ diſtꝛibu
it bõa mũdi ſt᷑ oꝑa ꝗbꝰhr̃ uita eteꝛna.Cõuo
catis itaq; ſingłis ſeoꝛſu his ab illis öbitõibꝰ
dni ſui.qꝛ rligioſ ⁊ pauꝑes qᷓtũcũq; iuſti ſt᷑
dᷣbitoꝛes dei: fecit circa eos miſpᷣiam de bõis
tpᷣralib ſibi traditis ad diſpenſandum dani
ipſis oleũ ⁊ triticũ oleũ quippe cõpaſſionis

De uillico

⁊ triticũ ſubuẽtò s.ad B tẽdit iſta ꝑabola

unt ſicut dedit ð bõis dni oleũ ⁊ triticuʒ. ſic ⁊

nos demus pauꝑibus de bonis a deo nobis
traditis oleum ↄpaſſiõis ĩterioꝛis ⁊ tꝛiticum·
ubuẽtõis exteric s qꝛ bo oꝝ nobis datoꝛ;
dñi.ſʒ tm diſpẽſatoꝛes fumus. In hoe aut
ꝓplus dedit de oleo qᷓ; de tꝛitico.ſigniſica
plus debemPꝰↄpati aſſectu:qᷓ; poſſumꝰſub
nenize effectu. Et laudauit dñs uillici. ñ dnſ
oĩuʒ. uillicũ iniqtatis.i.uillicũ iniquum. nõ
ꝙ aduerſus eũ fraudulenter: ſʒ pꝛo ſe pꝛudẽ .

teꝛ. ſᷣm pꝛudentiã huius ſeculi.ñ tũ bñᷣ ł me
ritoꝛie egiſſet: ñ̃ eĩ laudauit eum de fraude

quã fecit.ſʒ de pꝛudentia ⁊ ingenio quo ſibi “
in futurum ꝓſpexit.ẽ nãq; pꝛudentia dam

inbi ĩpoſteꝛum pꝓuidentia. Sic diuites buius

mundi nõ ſt᷑ laudabiles ð ceptõe ĩ illicitis
actibꝰ: ſg de hoc ꝙ pꝛudenter ſe ↄuertũt ad

piſtribuendũ bona ĩ pijs opibus:ut ꝑ hoc ꝓ

nideant ſibi ĩ futuꝝ.qꝛ ſʒ Ambꝛo.ſola miſe
ꝛicordia ẽ comes defunctoꝝ. Cui ẽt pꝛuden
tiſſime ñ ſolum dñs uillici:ſʒ ẽt dñs oĩm ap
plaudere ur̃ ſubiũgens ad quid hãc ſimilitu
dinẽ dederit. Quia ingt filij huiꝰſeculi ⁊? te
nebraꝝ.i.hoĩes tpᷣꝛalibꝰ intenti ⁊ amatores
mði:pꝛudẽtioꝛes ſt᷑ filijſ lucis ĩ generatione
ſua caꝛnali.i.ĩ ſecularibus ad q̃ uivẽtur ge
miti.i. magis aſtuti ⁊ feruidi ſt᷑ in carnalibꝰ

2⁊ tpꝛalib negotijs agẽdis qᷓ; filij lucis ⁊ uite

eterne. i.hoĩes ſpualibꝰ vputati ⁊ amatões
celeſtiũ ſint ĩ ſpualibus negocijs exercẽdis.
Dꝛu aẽtioꝛes ſt᷑ illi ĩ malo q; iſtiĩ bono. Uix
.n. iueniuntuz aliꝗ tantam pꝛudentiam ⁊
cuꝛã habẽt ĩ acqꝛendis bonis eternis ⁊ ꝑma
nẽtibus quãtam calliditatẽ ⁊ ſolicitudinezʒ
iſti habent ĩ acꝗrendis bonis tpꝛalibus ⁊ fu
itiuis. Pꝛo his.n. die noctuq; uigilant.ãgu
iantur laboꝛant. ⁊ modis oibus tales diui
tias coaceruare nõ ceſſant.ſicut bubo ⁊ cat
tus clarius nid ent de nocte q;ᷓ; homo non ad
legedum Iras ſᷓ ad capiẽdũ mures ſic filij
ſeculi acutius uidẽt qᷓ; filij Iuncis.nõ ad ſeiẽ
duũ legẽ dei: ſg ad acqzendũ bona mõi. Audi
ant hec filij lucis ⁊ a filijs tenebꝛaꝝ.ſ.huiuſ
ſeculi uĩci erubeſcant. Jõ ei hec ſcripta ſũt
uit audiẽdo pꝛudẽtiores fiant.von t ut iniꝗ
tatis uillicũ imitando fraundẽ ł iiuſticiam in

alliquo agant. Ubi Beda. Audiant ſapiẽtes

buius ſeculi.ut ſtultà ſapiam deſerere.⁊ ſa
dientẽ dᷣi ſtulticiã diſcere queant quãti eoꝝ

ſapiaʒ diuĩa eꝗtas eſtiauerit. quos nõ uere

pꝛudẽtes ſʒ ĩ generatõe ſua pꝛudẽtes eſſe cõ
memorar. Juxta B ꝙ alibi &. ue ꝗ ſapiẽtes

eſtis ĩ ocuſ ur̃is.⁊ coꝛã nobiſmetipᷣis pꝛuden
tes. Necnõ ⁊? amatoꝛes uite eterne fuios lu

cxis appellando nõ aliud eos ꝗ ſapiẽtes ſunt
nut mala faciant. bñ ãt facere neſcierunt qᷓ;
ſilios eẽ tenebꝛaꝝ arguit filij ãt lucis 2 filij
huius ſeculi uocant᷑.quo filij regni ⁊ filij p
titõis: cuius.n.qſq; agit opera eius coymia

iniquitatis.

. tur ⁊ filius. Dec Beda. Sed heu nos (ut ait
bierc.) feruentiſſimi ſumus ĩ terrẽis frigidiſ

ſimi ĩ celeſtibꝰ: ⁊ ſũmaʒz ĩ ꝛebus paꝛuis exhi
beatis alacritatẽ.ad maioꝛa tepeſcimus.ce
leꝛẽ habiture finẽ res ſine fine qrunt. cele
ſtes diuitias imortales honoꝛes pigꝛa q̃ ias⸗
diſſimulatõe negligimꝰ. q̊ hiero Ubi notan
duũ ꝙ quedã eſt ſapia nociua. ? iſta ẽ earnał

quam habẽt auari in acquirendo diuitias.

ſuperbi in acquirendo honores luxurioſi
in acꝗrendo olitias.U¶ ndae Yacobuis Mon
E iſta ſapia deſurſum deſcẽdens:ſʒ terrena

2

quo ad auaros.aĩalis quo ad luxuꝛioſos dia

Hholica quo ad ſuꝑbos. Quãtum ad iſtam

ſapĩam. ueꝑ è ꝙ fili huius ſeculi ſt᷑ pꝛudẽtio
2es filijs lucis.qꝛ filij lucis eã aſꝑnant᷑ ⁊ ſu
giunt. Scðᷣa ſapia ẽ ſuꝑſna.qͥ ẽ ſe ipertinẽ
tibus ad ſalutẽ. Iſta ſapia ẽ mudana ⁊ ſecn
laꝛis ſiue ſit philoſophica ⁊ phiſica ſiue ſciẽ
tia legũ ⁊ decretaliuũ.q̃p tanto dicunt᷑ ſupeꝛ
flue.qꝛ ſine ilis põt ſalus eſſe.Quãtũ ẽt ad
iſtã ſapĩam filij feculi ſunt ſepe pꝛudẽtioꝛeſ
qᷓ; filij lucis.qꝛ uiri ſpũales paꝝ curãt de ta
libꝰ ſciẽtijs.Tertia ſapia ẽ ne ceſſaria.q̃ eſt
de expediètibꝰad ſalutẽ.⁊ iſta ẽ ſapĩa diuĩa
q̃ ↄſiſtit ĩ va dei ⁊ boni cognitõe. Quãtuʒ
q̃t ad iſt am ſapĩam. ſfilij lucis ſt᷑ prudẽtiões
q;ʒ filii hꝰſeculi.imo ĩ ꝛebus diuiniſ filij ſecu
li uidẽtur eſſe ſtulti filij àt lucis ſt᷑ ualõ ſa
pientes ⁊ ꝓuidi.Qui ãt ſt᷑ filij ſeculi:ñ appa
ret màifeſte: ſʒ tñ põt de hoc aliq̃ ↄiectura
haberi. Una ẽ ꝗa cõiter filius hʒ ĩcliatõeʒ
ad artificiũ pr̃is:⁊ iõ quando ꝑſona tota eſt
mundana ⁊ ad negotia mundi icliata.ſignũ
ẽ ꝙ ꝑtinet ad filios ſeculi.Secunda ↄiectu
ra ẽ.ꝛ filius aſſumit arma patris:ſic ꝓꝑſona
q̃ i ſeipa aſſumit aꝛma mundi que ſunt ſuꝑ
bia.auaritia.gula.luxuria.hec uidetuꝛ ꝑtie
re ad geneꝛatõem mði.F ilij at lucis ſimili
ter cognoſcunt duplici ↄiectura. Prima ẽ
oñ ꝑſona cum oĩ deuotõe ſuſtĩet uiſitatõem
dei.qua uiſitatur per flagella: uel alio quo
cunq; modo ⁊ quando non peꝛmittit aliqd i
corde ſuo quod eſt contrarium deo:ſignum
eſt ꝙ ẽ filius dei. Secunda coniectura eſt
quia comun ter pulli auiuʒ comedunmt libẽ
ter cibum quo conſueuerunt uti parẽtes eo
rum:⁊ in ipſo potiſſime delectaxvtur:ſic quà
do homo libẽter deguſtat celeſtia que fue

runt cibus xpᷣi. ⁊ ei ſapiũt talia.ac cõtinue

conatur qualiter ĩpleat uoluntateʒ dininã:
iſte ẽ ppᷣe filius dei. Deiĩde quaſi a mioꝛe
iſert condendo pꝛopoſitum. Et ego uobis di
co facite uobis.i.ad ueſtram utilitatẽ ami
cos de mãmana iniquitatis.ſ.de tpᷣꝛalibus
diuitijs.ſed non eo modo quo fecit uillicus
iniꝗtatis.non defꝛaudando aliena: ſed laꝛgi
endo ur̃a ut cũ defeceritis meritis ꝓpꝛijs ⁊
pñti uſta: ꝛecipiant uos ĩ ef᷑na tabeznacula.

id ẽ ꝑ ſua merita ⁊ ſuſfragia impetrẽt apud

6o diuitie noe nalo ſunt
nus dictur mifnona iniqu
cruſo. rinoe i un uen⸗
uun gyninit ec / lee
nt, ꝛomirttut ei ſecu ne
ſycietate ?thant eſire/ ſtabilt
biti geiectoͤem. Gcdor ini⸗
gunt ac ſye t fine in eis otituu
iniquemamon peſt eis qui tem
pidſtate u halit auanicie ge
1ſepe facium hoies inignos i
ins Quano aſand multan
WAeria Gitias id an
Terpencat imelns Ads⸗
Qaimocn enimi de
ribteipgeceſonidus neceſf
gimuſte Uſunpalerit glie⸗
ciotſnia Onniodiues an
ninene nulitaeis e inei,
n habet a ſnha bung
ſuſſcen d ali gd nereſſtn
di wriiemii Genin⸗
ingei Ulta neteſſarig nite

Primi necedltanhe
intig id eſ zend Sogatnn

culiſunt ſeye nuu tetief
hinleg ir muͤten
ſapine reſinit def
tus,r ili lyirciii
n engnite, Auin
lilucisſir inie
ebus inini ſlij ſecu
iſtlucis ſt ualö ſa
ſe flizſeculi: ſ appa
je hoc alii diectura
er flins bz icistdez
guando dſona a
muncice d
eci echneg dietn
Kerma daris d on
wna mundi gde ſont ſun
Aupumia bec udem ie
mdi Fliait lucigfnil
plici ectunn, inge
euorde ſuſtiet uiſtatden
er fagella: uel gliond
Go non permittſt igci

Secunde partis

deum uoſ finaliter recipi ĩ uita beata. Ad G;
tabẽnacula ꝓpheta ſuſpiꝛãs ait.qᷓ; dilecta ta
bernacula tua.quaſi diceꝛet dñſ.Si ſibi ĩ fu

tuꝛũ ẽt cum dolo ⁊ fraudolẽter puidens lau

dat : multomagis laudãdi eruis. ſi ſine volo
⁊ legittime uobis puideritiſ.Ubi Gꝛeg.ſi noſ
eoꝝ.ſ.pauꝑum amicitijs et᷑na tabernacula
acꝗrimꝰdates penſaꝛe debemus.qr patꝛoniſ
potiui offerimus muneꝛa qᷓ; egenis bona laꝛ
gimuꝛ. Mamona mãmõòe ligua ſyra diuitie
dicuntu? ⁊ mãmõ mã monis ſathanas ꝗ opi
bus ſeducit appellatur.&t ẽ aduertẽdũ ꝙ; ñ
dieunt hic diuitie iniquitatis qꝛ inique ⁊ ðᷣ
malo acquiſite: de illis eĩ ñ pᷣcepit dũſ fieri e
lemoĩnã cũ nũqᷓ; bonus uſus iuſtificet male
acꝗſita: ⁊ ideo talia ſunt reſtituenda non ĩ e

le noſinis dãda. P oteſt tñ de diuitijs ĩ q a

fectu ł actu male acquiſitis fieri elemoſnaſ
ut de acquiſitis ꝑ meꝛetꝛitiũ uel lenociniũ c
