erat pluſqᷓ; ppheta.ↄmendat eũ a tꝑis ↄmo
vitate ĩ quo uenit qr ĩ tempore gr̃e: ↄmodo
⁊ utili humano generi(¶ A diebuſ ei iohanniſ
Di.poſtqᷓ; cepit iohes predicare ↄſecutionezʒ
regni celeſtis ꝑ pniam. uſq; nunc ĩcluſiue qr
tempus gr̃e a tempoꝛe pᷣdicationis iobanmi
inchoatum ſpꝑ erit.qᷓ;diu nunc dici pᷣt.⁊ uſq;
ad finẽ mundi durabit (regnum celoꝝ uim
patit᷑ Ja penitẽtibus(⁊ uiolẽti illi)ſ. ꝗ n ui
dent p̃e ius ſicut publicani ⁊ pct᷑oꝛes(rapi
unt illud )excluſis.ſ.filijs regni.A ſili dictuʒ
eſt. ſicut ſᷣ ali regnum datũ eſſet extrane
is q̃ſi uiolentia uideretur ĩferꝛi ipſo ꝛegno.
Un Pila(¶ Regnũ celoꝝ uim patit᷑ Oqr gła
dei iſꝛahel patribns debita a ꝓphᷣis pnücia
ta a chriſto oblata. fide gentimm occupat.
dum ꝑ pniam quã iohannes predicauit fide
les ad celeſtem priam q̃ſ ĩ locnm alienum
penetzꝛantes. Unde Criſo. Uides eꝛgo qr ma
gn eſt iohannes in cuiꝰ tꝑe tanta gr̃a effu

Gir ipetoes Apni .
un alennm iMant 4 11
unriplunt, E,ltex, He⸗
ſſini nalr fteint to
lonerisatteram bereclt⸗
fentimusguitaz ttpiami
cdiedivoes de tale nlon
legrun dop rapivultrf⸗
werisroedef Wükte⸗
iider mtnuge⸗
a dbidanddne on
tntis t indigertie dinen
ſonetnelſpuii et
ſlhtoin ip alten ni
Pulaemni egni cclon
mne tbbini⸗ abꝛahi ſi
clor n eſbs ofen
helß⸗ lioletidiripint
Aiffauit iclinig,
nefulemnes .ſio n
ulcliügei ale

26).an min
elor i,nerclſt
Né ilo) digtter
rpozecte gccipik gui
1 prio iuſtoiclpietl
curat. minor amitis
ipues g opatiue ſe
eiét dic Amb, alia
nmanls generatoͤni
homini cu deo ulla
m angelex. ui in
riüphbate miniſtrat
ibi tum deo fgnat
ͦ fruitois. r glibz
Ntücnnq; minimus:
uiator. purus licz
otentia aliquo iam
aute ſimpliciterin
ctns gian cumde
oc iſtir i gelio li
orie poſſider id ed
necllige tf gnantun
,non auanti 00 meri
e guaſ dellanino

9ſio no
gor ea ſpis
nen egie: anedo

Pꝛime partis

ſa ſuꝑ terrã.⁊ qð in diebꝰ oiĩm ꝓphetaruzʒ
factũ nõ ẽ. in illiꝰ tꝑre factum é. ⁊ ipſe fac
tꝰ eſt gratie huiꝰ miniſter Pec Criſo. A die
bus g iohdis regnum celoꝝ patuit penitẽtibꝰ
a ꝗbus uim patit᷑.⁊ uiolẽteꝛ rapituꝛ qr pᷣmꝰ
pniam pᷣdic auit.qua uelut quadã uiolentia
nos affligendo. ⁊ ꝓ peccatis ſatiſfaciẽdo.re
gnum celoꝝ quañ uiolẽti nõ pigꝛi ꝛapimꝰ ⁊
intꝛamus. A quo.n.p peccatum alieni facti
ſumus ui ⁊ uirtute pnie acquirimꝰꝛ id ꝙ no
bis de iure nõ debet᷑:laboꝛe ⁊ uiolẽtia rapi
mꝰ. Qnaſi rape qdẽ ẽ ubi nullũ ius habemꝰ
7 ꝙ angeloꝛum ẽ poſſeſſõ acꝗꝛer. Nõ põt.n.
homo natus ĩ terra rape celũ niſi ſibi faciat
uiolẽtiã, coheꝛcẽdo a delectatõibꝰ ꝓpriũ ap
peritũ.⁊ ſi ubiugado ſpiritui caꝛnẽ ſuã. Unð
Hieꝛoigꝛãdis ẽ uiolẽtia nos in terra genitos

cẽ ⁊ celoꝝ ſedẽ qᷓrere poſſdere ꝑ vᷣtutẽ ꝙ nõ

tenemꝰ ꝑ natuꝛzâ. Uñ ? Amb. ⁊ iõ faciamus

uim regnum celoꝝ. Ojĩs.n. ꝗ uim facit: uehe

mẽti ſtudio ꝓpeꝛat. nõ torpẽdi lẽteſcit affee

tu. Et iõ uim facimꝰ nature. ut nõ ad terre

na dimergat: ſz ad ſuꝑna ſe ſubꝛigat. Uñ ⁊
greg. Qũ pctoꝛes ad pnĩam rdeunt:q̃ſi in lo

cum aliennm intrant ? uiolent᷑ regnuʒ celo
ꝛum rapiunt. & iteꝝ. Recogitem'g ffes ca
riſſimi mala q̃ facimꝰ ⁊? noſmetipios aſſiduiſ

lamẽtis atteramꝰ: hereditatẽ iuſtoꝝ qᷓ; non
tenuimus ꝑ uitazg rapiamus ꝑ pniam. uu't a
nobis oĩpoĩẽs deꝰ talẽ uiolentiã ppeti. Ni3ʒ
regnum celoꝝ rapi uult nr̃is flectibꝰ ꝙ ñis
meꝛitis nõ debe f. Uñ Et euſebius. Nõ ſine
uiolẽtia fieri pt᷑ ut unuſꝗſq; iracundiã paciẽ
tia. ſuꝑbiã humilitare ↄnutet amoꝛe pauꝑ
tatis ⁊ indigentie afluentiã ſupet uiolentiã
ſobrietate laxuꝛiã caſtitate ↄmutʒ ⁊ homo
ſubito in uiꝝ alteꝝ tꝛãſmutet᷑.⁊ ſic a talibꝰ
p uiolentiã ꝛegnũ celoꝝ diripit. Uñ ẽt in col
latõe abbatis abꝛahã ſic dr. Pegnum eteniĩ
celoꝝ.nõ deſiõs.nõ remiſſi nõ ölicati.non te
neꝛi ſʒ uiolẽti diripiunt ꝗ ñ alijs.ſʒ aĩe ſue pᷣ
clarã infeꝛũt uiolẽtiã.oĩ eã pñtiũ reꝝ uolup
tate fraudantes. Iſto pfecto ſũt laudabiles
uiolẽti ꝗ uĩ faciut ꝑditõi ſue. Põ.n.(at ſeri
ptum ẽ) ĩ doloribus laborat ſibi. ⁊ uim facit
pꝑditõi ſue. Perditio nr̃a ẽ oblectatio pũ̃ᷣris
uite. ⁊ executio ðſydeꝛioꝝ uoluptatũq; nr̃a
ruʒ quas ſi ꝗs ab aia ſua ſubtꝛaxerit ac mõ
tificauerit. goꝛioſam ꝓfecto ⁊ utilẽ ꝑditõni
ſue uim facit. abnegans dutaxat ei iocũdiſſi
mas uoluntates Pec Abꝛahã. Scõᷣm Beꝛn.
ꝗdẽ regnũ dei meꝛcãt᷑.ut ꝗ exercet oꝑa mi
ſcõᷣie elemoſinã. ⁊ huius qdã fuꝛdt᷑.ut ꝗ faci
unt oeccultas pnĩias.ꝗda ↄpellunt᷑ intrare ut
paupes neceſſarij.nõ nolũtaꝛij.ꝗdã rapiunt
ut pauneꝛes uolũtarij.qui pauperes ſpiritu
ſunt Si autem adhuc dubitas ꝛegnum cõ
ſequi.forte propteꝛ defectum meriti uel au
xitij audi Auguſtinum dicentem tibi. Si q̃
ris quomodo iſtud põt fieri quibus meꝛitis

Capitulũ.lvi.

quibuſue auxilijs audi. Res iſta eſt poſita ĩ
poteſtate faciẽtis qm̃ regnũ celoꝝ uim pati
tuꝛ. Regnum celoꝝ o homo aliud n querit
poſita ĩ põtate faciẽtis.qm̃ ̃ gnũ celoꝝ nĩ pa
tit. Regnũ celoꝝ o hõ aliud nñi queꝛit pꝛetiũ
niſi teipm. tantũ ualet quantũ es:te da ⁊ ha
bebis illõ.Quid tuꝛbaꝛis de pᷣtio.xpᷣe ſemet
ipᷣm tradidit. ut te acquireret regnũ ðᷣo patꝛi
ita temetipᷣm da ut ſis ꝛegnũ eiꝰ ut ñ ꝛegnet
pct᷑ᷣm i tuo moꝛtali coꝛꝑe ſed xpᷣs ĩ ac ꝗſuõm
uite. Et iteꝝ. Uenale habeo. Quid domie:
Regnũ. Quo emitur: Dauprate regnũ dolo

2⁊e gaudiũ. labore requies. ĩignominia gloꝛia

morte nita. Uñ ⁊ Cri.qui ſeipᷣm donauit ho

minibuſ. quo regni ſui ſocietatẽ ñ dabit.hec

Criſo. Igitur ñ cures ꝗd uel quãtũ mõ cõſtʒ

2 gd uel quantũ de ↄmodis ſeu lucris tꝑali

bus ꝑdas.aut ꝗqd uel quãtũ ð icõmodis ſeu

danis tꝑalibus ſuſtieas ut regnũ illõ ð quo

tã głioſa dicta ſt᷑ rapias ⁊ poſſideas.Deinde
ſubdit Oẽs eĩ ꝓphie ⁊ lex q̃ erant de xpᷣo uẽᷣ
tuꝛo durauerũt uſq; ad iohãnẽ. i. uſq; ad tẽ
pus iohã nis.⁊ ẽt xpᷣi qr rpᷣs ⁊ iohanes fuer̃t
quaſi cõtẽ ꝑanei.extunc eniʒ ceſſaueꝛũt lega
lia ⁊ ꝓphetica.ubi xpᷣi tpᷣſ oñdit᷑ ut quẽ illi uẽ
tuꝝ ee dixer̃t iohanes ueniſſe oñdeꝛet.Nõ ꝙ;
tuc lex ⁊ ꝓohia fuerit ãnihilata.ĩmo ipleta.
⁊ ĩpfectio eꝰ amota qr extũc pᷣdicari cepit ꝑ

fectio enangelica. Ita iohãnes initi è euã
gelij ⁊ ninꝰlegis ⁊ ꝓphaꝝ.Cex enim ⁊ pro

phetia ibi finit.ubi id ꝙ ꝓfiguraueꝛat ⁊ pꝛo
phet auerat. adipletuz. Ilã uſq; ad iobânem
lex ⁊ ꝓphete figurãt.⁊ ꝓmittũt ſʒ ex tẽ ĩ an
tea figurata ⁊? ꝓmiſſa ſuccedũt gꝗa ĩ lege ⁊ ĩ
ꝓphetis vitas ð xpᷣo eꝛat ſub figuꝛis ⁊ enig
matibus.ſed a iohe ẽ manifeſte õſa quem
eĩ lex ⁊ pphete uẽtuꝝ pᷣdixerãt iohes ueniſ
ſe oñdit dicens. ecce agnꝰdei. Et q́;uis poſt

iohanem fuerũt ꝓphete ut agabus ⁊ ttuo?ꝛ

filie philippi.ſñ tñ de xpᷣo ĩ carne nenturo ſ
uaticinati ut pᷣcedẽtes de quibꝰm̃ ẽ hic ſer
mo. ẽũñ Beda.Lex ⁊ ꝓph̊ ete uſq; ad iohaͤnẽ
qꝛ ñ potnit ultrs nentuꝝ ꝓphetari.ꝙ iohan
mis pᷣconio iaz ueniſſe clarebat. Uñ ⁊ Augu.
Inter oẽs dinas auctoritates euãgeliũ meri
to excellit.Quod eĩ lex ⁊ ꝓphete futurũ pꝛe
nunciauerũt. B redditũ atq; cõpletũ ĩ euan
gelio demonſtꝛat. Non obſeruamus ſacꝛam̃
ta q̃ i lege ⁊ pphetis pᷣcepta ſunt.qr mutata
ſt᷑ quia ĩtelligamus q̃ bi pdicta ſunt ⁊ tene
mus q̃ ibi ꝓmiſſa ſt· Un ẽt Eriſ. Eꝛgo finis
promiſſionis iohᷣs ẽ. Si ãt finis ꝓmiſſõis io
hãnes ẽ ⁊ initiũ beatitudĩs ipſe ẽ. Quecũq;
eĩ pmiſſa ſunt ſeculo iſti uſq; ad iohànẽ ꝓmiſ
ſa ſunt. Ex illo autẽ iã non ꝓmittunt futuꝛa

ſed ea que promiſſa fuerât adiplent uſq; ad

eũ fuit ſpes ex illo t cepit e zes.De omen
datione ẽt iohãnis ſic dĩic Berna. Johãnes
nbiq; maior.ĩ omnibꝰ ſingularis. mirabil ſu
per oẽs. Quis ſic glioſe anunciatus ẽ: Quis
2

0 iemo d=
Wrn, e
Pu lpe ſi ie
7 il Py ec⸗—

De ĩcꝛepatõe ⁊ ↄdẽnatione

ſic ſpãliteꝛ ĩ mr̃is uteꝛo ſpũſancto legit᷑ fuiſſe
repietꝰ. Quẽ legiſti itra mris uteꝝ exnltaſſe
QAuu“ natiuitatẽ uidiſti ecckiam celebꝛare?
Quis ſic puer heremũ concupiuit. Quis ita
ſublimit᷑ legit ↄueꝛſatꝰ: Quis pniaʒ ⁊ regnũ
celoꝝ pᷣmus oñndit:Quis regẽe głie baptiʒa
uit: Cu ſe pᷣmũ tꝛinitaſ ſic aꝑte ruelauit:Cui
tale teſtimoniũ ꝑhibuit dñs ih̊s xpᷣs:Quẽ ſic
honoꝛauit eccłia patriarcha :immo patꝛiaꝛ
chaꝝ finis et caput Johes ppheta imo pluſ
q; ꝓohᷣa q quẽ neniètẽ nunciat digito ömõ
ſtrat Joheſ ãgelꝰſʒ ⁊ int᷑ ãgelos electꝰ:ſalua
toꝛe atte ſtãte cu dicit.Ecce mitto angelum
meũ.⁊c. Johes apłs:ſgʒ apłoꝝ pᷣmus ⁊ prin
ceps ꝗ(fuit homo miſſus a deo). Johãnes
eudgetiſta.ſʒ ⁊ euãgelij pᷣmꝰ ĩceptor pᷣdicãs
euãgelium regni Joſjes vgo ĩmo vᷣginitatis
norma pudicitie titulꝰ caſtitatis exẽpiũ J0
hãnes maꝛtyr.ſz ? maꝛtpꝛij lumẽ ĩteꝛ natiui
tatẽ ſiquidẽ mortẽq; xpᷣi ↄſtantiſſima foꝛma
martyrij. Jpᷣe uox ĩ òſerto clamatis pᷣcurſor
iudicis.pᷣco vᷣbi. Ipſe ẽ helyas uſq; ad queʒ
lex ⁊ ꝓphete.lucerna ardẽs ⁊ lucẽs.amicuſ
ſpõſi.ſpõſe pᷣparator. Silẽtio trãſeo cetera
ſic ĩ nouẽ ordibus angeloꝝ ĩſertꝰ ẽ. ut ẽt ad
ſeꝛaphin apicè tranſfeꝛat᷑ Pec Ber. Deinde
ns ſubdit.etſi uultis reciꝑe ⁊ ĩtelliger (..ipᷣe
helyas) nõ ĩ pſona ſʒ in ſpũ ꝗqr fuit ſimilis
helye ⁊ hoc ĩ tribꝰ. Prio ĩ auſteritate pnĩe.
qr ð helya ſcribit ꝙ erat uir piloſꝰ.qr hẽbat
ueſtẽ huſutã ⁊ aſpeꝛã ⁊ ʒona pellicea accĩitꝰ
renibꝰ.Silr ⁊ ð̊ Johãne dr̃ ꝙ hẽbat ueſtim̃
tũ ð pilis cameloꝝ.⁊ zʒonã pelliceã ciꝛca lũ
bos.Scðo in ſoliditate ↄſtãtie.ð helya eniʒ
ſcꝛibit᷑ q; ipſe ↄſtãter aꝛguebat r̃gẽ achab ⁊
ꝛegẽ ocha ʒiaʒ ⁊ ſil? Johãnes ↄſtant᷑ argue
bat herodem. CTeꝛtio ĩ auẽte doctꝛine.qr ſic᷑
helyas uẽturus ẽ ꝑ pᷣdicatõem ſuom denun
tiãs xpᷣi aduẽtum ſᷣm. ita iohãnes (ut ſupra
dictum ẽ) puenit pᷣmum. Et pᷣm hiero. Bᷓ dic
tumipſe ẽ helyas.miſticũ eſſe ⁊ egere ĩtelli
getia.ſæquẽs dñi ſermo mõſtrat: dicens.C
Qui hʒ aures )cordis(aud ẽdi) i.intelligẽdi
Caadiat).i.intelligat.ĩ.qr non dixit iohem
ẽẽ helyam in pſona.ſʒ ĩ ſpũ. Uł ꝗ bʒ aures
ad officium audiẽdi exteriꝰ: audiat ĩreꝛiꝰad
hibẽdo diligẽtiam circa ea q̃ dico ⁊ dixi ſuꝑi
us. Atit autem xpᷣ talibus vbis pꝛoponẽdo
aliquod arduum uł miſticum ⁊ hoc ł ut mo
ueat int ellectum ad intelligẽdum. uel affec
tum ad acquieſcendum. ⁊ exequendũ.Oro.
mine ihu xpᷣe qm̃ tu es ꝗ uentuꝛ?
d Jes ad ſaluãdũ nos ⁊ aliũ nõ expecta
m da nobis ur uĩcti tuo amore ⁊ tio
re exeam ð aꝛũdieto uanitatis ⁊ ð̊ molli ue
ſtitu uoluptatis.ĩ deſertũ pnie. Renũcia no
bis ꝑ effectũ miſcõie tue. qr tu es vitas qua

mẽte ceci uidẽt caritas q̊ affectu claudi am

bulat.humilitas q̃ ſuperbia lepꝛoſi mũdãt.
nerbuʒ quo ſurdi audut. uita qua mõtui re

infidelium iu deor ũ

ſuagunt.⁊ uutus qᷓ panperes euangelizant᷑.
ut omnes ad te conueꝛtantuꝛ Amen.

de icrepatione ? condemnatione infideliug

iudeprum. Capitulum.lvij.
6 Remiſſa igr̃ cõmendatõe iohis ĩ
crepat ⁊ ↄdẽnat dñs ſuꝑpbiã iudeo
rum.ꝗ pꝛedicatione iodis moti ñ
ſunt ſʒ ⁊ ipſius xpᷣi pꝛedicationem
deſpexer̃t.⁊ comꝑat eoꝝ generatiõem pueꝛ
ſam ⁊ obſtiatam.per q; pdicames q; audien
tes compᷣhẽdit.pueris ĩ foro clamãaãtibꝰ ⁊ eo
rũ coequalibus.i.ĩ paꝛtes equales diuiſis ac
ſibinuicẽ ĩiproperantibus.⁊ dicẽtibus. Ceci
nimus uobis ⁊ ñ ſaltaſtis ⸗lamẽtauimꝰ ⁊ nõ
plãxiſtis. Abi ſciẽdum ꝙ pueri hebreorum
ad exeꝛcẽdum ſe i ludis honeſtis ĩducẽtibꝰ
ad uututes ⁊ retꝛa hẽtihus a uitijs talẽ ludi
hr̃e conſueueꝛũt.ddiuidebant ĩ medio ciĩta
tis ĩ duas partes equales.⁊ illi qui erant ex
una parte canebãt carmen leticie. ⁊ alij ex
oppoſita paꝛte caꝛnem lugubre. deꝛidentes
tꝛanſmutationem ꝛepentinaz pñtis uite ⁊? po
ſtea ſibi mutuo exprobabãt.⁊ exultantes di
cebat alijs quare ſibi non cõgaudebãt ⁊ eõ

168

rio alij quare ſibi compaciendo non condo

lebant ⁊ hoc fiebat ad expꝛimẽdã uanã leti

ciam hominum ⁊ defectum compaſſionis

amicitie adinuicem in hoc mundo ſicut uiõ
mus frequenteꝛ fieꝛi ĩ eadem cĩtate ĩmo ⁊ ĩ
eodem uico.uel etiam eadem domo qð aliꝗ
letant᷑ ⁊ alig ex oppoſito triſtantuꝛ. ⁊ qñq;

modicum ſibi iuicem ↄpatiãt᷑. DPuic negotõ

ſile eſt negotinm ciꝛca iudeos 2 poſtea xpᷣi
tꝑe factum. Multi enim propharum ſeden

tes ꝓpteꝛ docendi ⁊ iudicandi auctem. in fo

ro.i.ĩ eccłia.ubi lex ⁊ iura ꝓmuntur. ⁊ canẽ
tes ꝑ gaudiorum eteꝛnoꝛum promiſſionem.
monneꝛunt iuõos exultaꝛe pro ſpe futurorũ
⁊ exultaꝛe nolneꝛunt.multi etiam lamentan
tes per toꝛmentorum cõminationem monue
ꝛunt eos doleꝛe ꝓ peccatis.⁊ noluer̃t. Pꝛop
teꝛ hoc igitur poterant eos aꝛguere prophe
te: dicentes. Cecinimus uobis ⁊ nõ ſaltaſtis
ad laudes dei aſſurgendo. Ilamentauimus ⁊
nõ planxiſtis penitentiam agendo. Id eſt in
uitauimus uos ad exultandum pro ſ pualib?
bonis ⁊ nõ exultaſtis.niſi in teꝛꝛenis.monui
mꝰ ad pniam ⁊ non penituiſtis nec doluiſtis
Fo modo etiam factum eſt tempoꝛe xpᷣi. Jo
hannes eiĩ ieiunans ⁊ abſtines:ĩuitabat cos
ad dolendum pro peccatis. ⁊ doler̃ noluer̃t
dominus aüt commedens ⁊ bibens cum eis
inuitabat eos ad exultandum pro gratijs qꝛ

mos tõmedentium eſt exultare.⁊ noluerunt
B faceꝛe. Sub ſimilitudine eꝛgo eos incre

pPat. ꝗa nec habueꝛunt planctum compunc
tionis ? penitẽtia predicta a iohãne. nec ſal
tum exultationis ex miſeꝛicordia exhibita a
ſaluatore. Johannes enim predicabat lam
ta pnie xpᷣs exultationẽmiſeꝛicordie: ſed ge

———————————

artel iMn t lt a⸗
e nuco iutare it añ
ſuii iſen colresden
Ntoreopligere lent tpenn
len ſnt cttores tc⸗
lerſrös buniitue g col
lithuteigte ſedeles
scAeum iudices tiar⸗
eenor amieshlicmd
CANacted udtondoeni
caſteathleicntidectr
lungwandeumen
Gocanontcerne ſan
etaiefimline roinde
Miipbae mooiunni
lin: nali ſaltwolerſon
i dann, lantoſcten
ininein ener
acincöunctöis ⸗

is lameatindnz
pueri Nrn,
boneſi illiiſh
pusg uſtſetdtluit
lebank i necio inn
29, Tilli qui eran
nen leticie ? ali et
lugubre, deꝛigenten
lintz pfftis nite 1po
bat. exultantes i
1cogaugebat 2 eñ
ciendo non condo
pꝛimed uanda leti
im compoſſionis
c mundo ſcut uid
jem citate imo 7 i
dem domo ab alig
miſtantmn.1 gſh
atiat Duic negotd
deos 7 poſten ſhi
n wopberum ſecen

candi auctemn. in ſ

ura pnuntur. ? cane
oꝛum promiſſenen,
tme gro ſye utnii

nulti etiam awenton

minationen norue
tis,t ſollet. Po
uobis 1 nd ſalaſts
1o lamentauimms 1

am endo. J cKin
n Aum oſplid

bꝛime partis

teratio iudatca ñ ploꝛat cũ iohe ploꝛàte nee
gaudet cam xpᷣo gandente. der clamantes
ergo intelliganntuꝛ predicantes. ſ.iohdnes ⁊
xpᷣus.⁊ per coequales ipſi quibuſ predicant.
ſcilicet auditores. Nam qõ ait. Tamentaui
mus ⁊ non planxiſtis ad ioh annẽ ꝑtinet. cu
ius abſtinẽtia a cibo ⁊ potu luctũ pnie ſigni
ficabat. Quod antem ait. cecinimus ⁊ ñ ſal
taſtis: ad ipſum dñm ꝑtinet.qui utẽdo cũ ce
teris cibo ⁊ pota:leticiam futuri ſeculi ⁊ ꝛe
gni figurabat. Johannes enim pceſſit in ty
po pſtis uite.q̃ dʒ ẽẽ ĩ lamẽto.ſʒ xpᷣs ſecutus
eſt in typo futuꝛe que erit in gaudio. Unð ĩ
pſalmo, Qui ſẽinãt ĩ lachrymis ĩ exultatiõę
metent. Sʒ pueꝛſi iudei uidẽtes auſteritatẽ
iohannis. ꝑ B̊ moti ñ ſũt ad pniaʒ ⁊ poſtea
dulcedinẽ xpi ⁊ tñ p hoc moti non ſt᷑ ad pie
tatẽ. Unde Hiero.dicũt eꝛgo.Cecinimꝰ uo

biers ⁊ pꝛouocauimns uos. ut ad noſtrũ canti

cũ hõa opa faceꝛetis ⁊ noluiſtis. Lamẽtaui
mus et uos ad pniam ꝓuocauimus.nec h̊ ꝗ
dẽ facẽ uoluiſtis ſpernẽtes utꝛãq; pᷣdicatõm
tã exhortatõis ad uiꝛtutes qᷓ; pnie poſt pec
cata. PDec Hiero. Doctor ł pᷣdicator cantat
qñcunq;.ſ.de uirtutibꝰ⁊ eteꝛnis gaudijs do
cet uel pᷣdicat ? tũc auditoꝛes extra uitia
ut mundũ ſaltare dñt qñq; lamẽtat᷑.qñcũq;.
ſ. uitia ⁊ iferni dolores deteſtatur.⁊ tunc au
ditores plãgere dẽnt ⁊ penitere. Spũaliter
pueri ſunt pdicatores.⁊ doctoꝛes pueꝛiꝑ cõ
uerſatõis humilitatẽ. ꝑ colbinã ſimplicita
tẽ ⁊ ꝑ uite puꝛitatẽ ſedẽtes ĩ foro qꝛ uendito
ꝛes cele ſtium. iudices aĩaꝝ.et pᷣcones r̃galiũ
pᷣceptoꝝ clamãtes pᷣdicando coequalibꝰ ſᷣm
capacitatẽ auditoꝝ doctrinam ↄtempando
canẽtes miſeꝛicoꝛdã peccatorum gr az iuſto
rum gloriam beatoꝝ exprimẽdo. Triplex eꝛ
go canunt carmẽ. ſ.n nuptiale pꝛo unione dði
et aie famili are pro inhabitatõe diĩne pfitie.
triũphale pꝛo ↄſumatõe ui ctoꝛie.⁊ non ſal
tant mali ſaltu ↄuerſionis.quo ad primũ ſal
tu ᷣuotõis quo ad ſᷣm. ſaltu ↄteplatõis quo
ad t᷑tiũ. LQamẽtant ondẽtes culpã młtiplicẽ.
miſeriam pñtem penã et᷑nã. ſed mali ñ plan
gũt plãctu cõpunctõis pꝛo culpa. plãctu cõ
paſſionis ꝓ miſeria planctu oronis ꝓ pena.
Deide applicãdo ſimilitudinẽ ad propoſitugʒ
ſubdit ĩceepatõis duplicem rationem quia
ñ cꝛediderunt iohãm ad pniam exhortamti
nec ſaluatoꝛi ad miſericordiã aduocãti. Nã
nec pᷣdicatio ⁊ pnĩa iohis eos ad luctuʒ ⁊ pe
nitẽtiam ĩ flexit.nec pꝛedicatio ⁊ conuictus
xpᷣi eis placuit.ſʒ r̃ᷣmanſerunt obſtiati.ĩ pec
catis utriuſq; pᷣdicationem contemnendo. ?
utꝛiuſq; uitam ĩ malum int᷑pꝛetando¶ Nenit
enim ioh annes ñ manducans neq; bibẽs)i.ĩ
abſtinentia maxima uiuẽs.ille enim ꝗ parũ
ↄmedit:dr̃ non conmedere ſecundum ↄmu
nem modum loquendi. uel non manducans
neq; bibens delicata.ſ. uel non manducane

Capitulũ. vij.

ſcſlicet panem.neq; bibens.ſ.uinuʒz ⁊ ſicerà
Secundum Aug. Johannes dict? ẽ nõ man
ducans neq; bibens. qꝛ illo uictu auo iudei
utebant᷑: nõ utebat᷑. hoc eꝛgo dñũs niſi utere
tur.non ĩ eius compaꝛatõe manducans ⁊ bi
bẽs diceꝛet᷑.Ecce unus pueꝛorum lamẽtanti
um.i.ꝓpharum ad pniam vbo ⁊ exemplo ꝓ
uocantium.⁊ t amẽ non cꝛedunt ei iudei: ſʒ
dicunt demonium habet. quaſi dicerẽt. mo
ꝛe demonum nõ commedit.neq; bibit uł de
moniacus ⁊ inſanus ẽauſteritatem euis de
moni attribuendo. ömoniaci enim poſſunt
multa agere ⁊ pati.q̃ nõ poſſunt alij uł Cnõ
ẽ hic homo a deo)ita rigidus ſibi ⁊ alijs cũ
dñis ſit ſuauis ⁊ mitis. Uenit filiuns hoĩs.ſ.x
ginis.nõ hoĩum.ſ.uiri ⁊ mulieris mãducans
⁊ bibẽs.ſ.ĩ mundo ⁊ ĩ publico cum alijs ho
minibus.id eſt ↄmunem uitam inter homieſ
ducens hoc enim facere öbebat.qr mediatõ
dei ⁊ hominum eꝛat.⁊ ideo talem uitam de
buit communiter duceriut communiter ui
uentes peccatores acceſſum familiarem ad
ad ipſũ pñt hr̃e.Ecce unuſ pueꝛoꝝ gaudẽtiũ
.i.pphetaꝝ leticiâ promittentium. æ tamen
dicũt pueri geneꝛatõiſ ⁊ phariſei male ĩterpᷣ
tãdo((Ecce homo)) nil habens diuinum (uo
zax per auiditatem (potator uini)peꝛ ↄſue
tudinem (publicanorum)id eſt peccãtium
publice(⁊ pecc atorum)id eſt peceantiũ oc
culte (amicus).ſ.per malam ſocietatem.cũ
illis manducans ⁊? bibens:quod tñ nõ facie
bat nt eoꝛum uicia amaret.ſed magis ut ſa
naret. ⁊ eos alliciendo attꝛaheret.⁊ ad peni
tẽtiam ↄueꝛteret. Ipſe eĩ homines attrahe
bat ⁊ uictus ↄformitate.⁊ familiaꝛitatis oñ
ſione. Ubi Pieronymus. Si g ieiuniũ placer
uobis. cuꝛ iohannes diſplicuit: Si ſaturitas
uobis placet.cuꝛ ñ placet filius hoĩs:Quoꝝ
alteꝝ demonium bũtem. alteꝝ uorstorẽ nũ
cupaſtis ⁊ ebriũ. Pec Pieꝛo.Ecce peſima li
gua que ? muducantes indicat ⁊ ñ mãducàò
tes ⁊ ex utraq; ꝑte ſcĩdit qꝛ maledicit ðöum ⁊
homines nec ẽ ei qui ſe abſcõdat a furor̃ eꝰ.

Abſtinẽtia quidẽ iohannis fuit alijs exẽpluʒ

auſteritatiſ ⁊ penitentie. manducatio vo xpᷣi
fuit alijs exẽplũ ↄdeſcẽſionis ⁊ miſericõdie.
Per illos igr ꝗ utrũq; ĩ malũ interpᷣtat᷑ ſigii
ficant᷑ detꝛactoꝛes.bonos actus aliorum ne
qteꝛ vᷣprauãtes.Sũt nãq; qdã puerſi iſtis ſi
miles de oĩbus male iudicantes. Dicunt ei ſi
quis ſtudet ⁊ uacat hũilitati ꝙ ipocryta è.
ſi paciẽte ⁊ mãſuetudini.timidẽ.ſi iuſticie.
ĩpaciẽs ẽ.ſi ſimplicitati.fatuꝰ ẽ.ſi prudentie
malitioſus ẽ. ſi maturitati. flegmaticus ẽ. ſi
iocũditati. diſſolutꝰẽ.ſi rligiõt.ſingulaꝛis ẽ.

ſi ſocietati.curaꝛis eſt.ſi ſuẽtio ⁊ paci mellã

colicus uel diſſimulator eſt: ſi aliorum cor
rectioni tuꝛbatoꝛ pa cis ⁊ preſumptuoſus ẽ:
ſi diſſimulat negligens eſt. ſi inſtat uigiujs ⁊
oꝛõnibus.ĩdiſcretus eſt:ſi cõmuni dormitio

De iĩicꝛepatõe ⁊ ↄdẽnatione

ni ſõnolentus ẽ.ſi pᷣdicatõi ⁊ alioꝝ ſaluti.ap
petitor landis . ſi deſiſtit ꝛzemiſſus ẽ.ſi habzʒ
gram hoĩum adulatoꝛ ẽ.ſi adulari ꝛẽ̃nuit.ſu
perb . ⁊ ſilit᷑ ĩ multis alijs temere iundicãt.
2 q̃ bñ fieri poſſunt ĩ malu ĩterpᷣtqt.Qui cũ
talibꝰhitat põt dicer̃ illõ Job Frat᷑ fui dra
conũ.⁊ ſociꝰ ſtrutionũ. Dñns g ⁊? ſe ⁊ peꝛ io
hannẽ conatus ẽ iudeos i regnũ introducezꝛe
ac ſi cũ pphᷣa diceꝛet ꝗd ðbuit faceꝛe uinee
mee ⁊ ñ feci: t ſᷣm Ct iſo.fecit ſicut faciũt.
uenatores ꝗ ꝑ ouas uias orias alicui iſwidat
anim ali.at in alteꝛam incidat et capiatur.
Miſi enim iohannem cũ uita auſtera. uêit
ipſe cũ ↄmuni uita. ſed ipſi rẽnuezut. utꝛã
q; uiam ſalutis reſpuerũt.qr nec cũ iohanne
lugeꝛe nec eũ xpᷣo gaudẽ uoluerunt. Iſtis iu
deis ſimiles ſunt multi.ꝗ nec flagelliss. nec
bñnficijs a malo ꝛeuocaꝛi b ad bonũ: pꝛonoca
zi poſſunt.⁊ iõ cũ ſuꝑbis ⁊ ꝑueꝛſis iuõis ĩ fa
ſciculis ſimuli colligati penas meꝛito ſuſtie
bunt.Et licet xpᷣs qui eſt ſapẽtia dei pfr̃is ſit
pᷣ ſicto mõ reprobatꝰ a phariſeis ⁊ legiſperi
tis qui dei conſilii ⁊? uite documtũ ſpꝛeuer̃t.
tñ iuſtificatus ẽ id ẽ ↄgnitus et cõprobatus

iuſtus (a filijs ſuis id ẽ diſ ipulis.⁊ ab leis

ꝗ regnuʒ celoꝝ fidei iuſtificatione diꝛipiũt:
ꝗ ſunt eis filij xpᷣi ꝑ adoptionẽ.confitẽtesiin
ſtum ſapiẽtie opus ac dei diſpoſuõʒ ⁊ doctꝛi
nã. Deide poſt cõmunẽ iudeoꝝ iĩcrepationẽ
ꝗa noĩ atim icrepat tꝛes ciuitates galilee ſi
tas i littore laci genezaret ꝗbus ſpaliter pᷣdi
cauerat ⁊ miracula fecerat. nec tamẽ cõueꝛ
ti uolebãt(Xunc ei)..ſ.poſtq; icrepauit iuð
os ĩ ↄ nũi.⁊ uidit eos obſtiatos(cepit)i ſpã
li exprobꝛerf̃.) id ad modũ exprobatis ma
la futuꝛa pᷣdicere (ciuitatibꝰ ĩ quibꝰfacte ſt᷑
pluꝛime uiꝛtutes eius qut ſaltè opeꝝ magni
tudint ? multitudini crederẽt(quta pniam
non egiſſent quan diceꝛet 7 doctzinam au
dieꝛunt ⁊ miacula ui ierunt. tñ cꝛedeꝛe no
luerũt ſʒ peioꝛes gẽtibꝰr maſerũt.Exprobrat
eis dñs ad corꝛectõnẽ. ⁊ ↄmatat᷑ eis ue. id ẽ
eternam dânatõem. pᷣdicẽdo uẽtuꝛa. non op
tando mala. ſicut ? cum dr maledicã illis ꝗ
maledicẽt tibi.id è ꝗ maleficient ifligã eis
penã.maledictõ ei in ſcriptura nũqᷓ; ẽ impre
catiua ſʒ ꝓphetica. Uoi Crip. depioꝛat aũt
dũs ad noſtꝛum exempiu eo ꝙ effuno lac bꝛy
marum ⁊ gemitꝰamaꝛꝰ ſuꝑ paciẽtes iſenſibi
litatẽ doloꝛis non modicu antiodotũu ẽ. z. ad
coꝛꝛectionem pacientium. ? ad remedium ĩ
gemiſcentium ſuꝑ eos. Tec Cripᷣ. dicit g⸗
ue )ſcilicet damnatioms.ſ.eterne im minet
tibi coroz aim )pꝛope quam ciuitatem ioꝛda
nis ĩigredit maꝛe galuee.⁊ ĩ qua nutrief anti
xps (ue tibi bethʒayda) de q̃ ciuitate fueꝛut
Petrus ? Andreas. Jacobus ? Johaͤnes.
diſtat a bethʒayda quarto miliaꝛio.(qr ſi ĩ
tyꝛo ⁊ iy ſone) q fuæꝛut urbes gẽtiliũ yſoia
ie ⁊ uicijs deoite.qᷓ tantum legem natuꝛa

infideliugn iudeorũ .
lem habebant (facte eſſent vtutes Jid di
u na ꝓdigia ? miracula (que facte ſunt ĩ no
bis )frequẽter: ⁊ pᷣdicat eis fuiſſet ſicut uo
bis(olim pniam quam uos nõ feciſtis. ipſi
(egiſſent )dolètes de peccatis(iĩ cinere )ex
conſideratione moꝛtis⁊z cilitõ ex conſide
ꝛatõe peccati pungentis. ſedẽtis id eſt ĩ con
ſcientijs ſe humiliantes.uł in ciner̃ humilia
tio interior.in cilitõ exterior deſignat. Hec

Qaddit. qꝛ antiquitus erat mos ſic ageꝛe peni

tẽtiagʒ ( Aerũt am̃ dico uobis) iudeis. ꝗ: (ty
ro ⁊ iydoni licʒ nõ ſum ↄneñi(ꝛemiſſi erit
in die iundicij quam uobis )qr minus punien

tur quam uos ludei obſtinati: naʒ minus pec

cauerunt illi.gentiles enim neq; legem ſcꝛip

tam receperunt. neq; pᷣdicatores habueꝛunt

neq; miracula uiderunt ſed tantum legẽ na
tuꝛe tranſgreſſi ſunt: Judei ueꝛo doctrinam
audierunt. ⁊ miracula uiderunt. ⁊ poſt trãſ
gꝛeſſionem legis:naturalis ⁊ ſcripte ẽt leges
gratie ⁊ ſigna puipenderunt: ideo ppter in
gꝛatitudinem punient᷑ iſti ſeuerius.⁊ illi re
miſſius qr gꝛauius eſt fidez auditã ꝛepeller̃
quam mori ĩ gentilitate: ? eſt argumentum
ꝙ ceteris ⁊ paribus maioꝛ erit pena xppᷣiano
ru ꝙ infidelium.clericoꝝ quam lavcoruʒz. ſa
pientũ q; ſimplicium. pꝛelatoꝝ q́; ſubditoꝑ:
nd cui multum donatum ẽ multù ab eo que
retur.⁊ potẽtes toꝛmenta pacient᷑: z ſeruus
ſciẽs uoluntatem dni ⁊ non faciẽs.plagis na

pulabit mult s. Deinde ſeꝑatiʒ exprobrat ci

uitati (capharnauz) quia diſta ctius alijs iu
dicanda eo quod bona a domino acceperat
cꝛebrioꝛa. IJiem quia duas alias arguerat òᷣ
obmiſſõe penitẽdi ⁊? negligẽtia. hãc ueio de
ↄtẽtu ⁊? ſuꝑbia. Ande ⁊ alijs cõminatus eſt
penam i geneze cuʒ air (ue) huic qt ĩ ſpecie
quod apparet plus eè. Dici eꝛgo(. Et tu ca
pharnau.) ponẽdo ut ſupꝛa continẽs ꝓ ↄtẽ
to(nungꝗd )pm opinionẽ tuam. (uſq; ĩ celuʒ
exaltabeꝛis) Quaſi diceret. Nõ immo pꝛop
ter peccatum ſuperbie ⁊ ĩgꝛatitudinis (uſqʒ;
ĩ ifernũ deſcendes nã ꝗ ſe exaltat humilia
bit ¶ Quia ſi ĩ ſodomis.) ( ꝗ iñ fuerunt homi
nes peſſimi) (facte fuiſſent uiꝛtutes.q̃) fre
quenteꝛ (facte ſunt ĩ te.foꝛte ꝑmanſffent uſ
q; i hãc die) qr feciſſent pniã. ut nimiuite fe
cerũt ad ione pᷣdicatõz. Hicit ãt forte. nõ ad
bpᷣnotanduũ dubitatõm ex parte ſua: ſed ad õᷣ
notandũ mutabiluatem liberi arbitrij ex ꝑ
te hominis (Uerumtamen dico uobiſ.quia
terꝛe ſodomoꝛnʒ ꝛemiſſius eꝛit in die iudicij
quam tibi)id eſt minorẽ pẽam ſuſtinebunt
ratione icredulitatis: ſed maiorem ratione
enormitaſis peccati ⁊ crimis. Per iſtas cita
tes quibꝰ xpᷣs freqͥnter predicauerat ? mira
cula fecerat ſigmfcãt illi ꝗ fꝛeq̃nt᷑ audiut.
uerbũ dei ⁊ uidẽt exempla uirtutum : 7 tam̃

in peccatis ſuis obdurant᷑. pꝛopter ꝙ ceteꝛiſ

pazibus grauius alijs punientur. Specis

cer iper uscinturte
cgenmt) ane mnonnon
ts giond glonteli
Mwsg cuonncie ſtuesein⸗
1aucinusrtipriam pece
mteu lmulti
enſetatalig enonttrat
fuiſen Yicr do eier
Aiuericlgde tignet⸗
1guslietetaninne
Iunusig Eruide an
tuik citarbus 6tunce
ligofunc cepite uſn
tlalbns Et goren
Herans inpropenat his
leengotobis hianis
ſenttre tooſenentin
meonmentes mes
les eari Oridemen
Qutemenind
einbeſcineg (Rſiteri d
ſichtniin diie
heclumſicge aing

erunt: geopgterin
ſſtiſeuerius d ili e
ficez auciti epelei
err eſt argumentun
tor eri pena rpiano
2 quam larcorliz.ſa
elator q; ſubgitox:
36 multu ab eo que
1pacient:2 ſeruus
on facieo,plagis ua
ſepatiz expfobrar ci
Adiſtuctius alijs iu
domino acceperat
nas alias argueratd
gligena. Haͤc nenode
1alijs cominatus eſt
(ue) but iti ſpecie
dicit eꝛgol Atu en
ſapꝛa contines ) oe
e tuam. Aiceli;
cerer i imno
er irauttucinis (uſq

Crilta hummlid.

i fuerunmn dOim

ſent nintutes. ) ſre

.

hoĩbus que maxime aggꝛauant ĩigꝛatitudinẽ
ĩ eis. Primum eſt litteratuꝛa ⁊ ſapientia qõð
peꝛ corozaim.que ĩteꝛpretat ſecꝛetum mibi.
uel miſterium meum. Secundum eſt ordo
uel pꝛelatio.quod peꝛ bethʒaidam.que ĩter
pꝛetat᷑ domus pecudum ⁊? domus uenatorũ
ſeu domus frugũ: ſunt em̃ domus dñi pecu
liaꝛes. ⁊ ffugi pecudũ.i.ſubditoꝝ ⁊ ceteꝛo
zũ.Teꝛtiũ ẽ rligio.ꝙ ꝑ capharnau: q̃ iteꝛpꝛe
tat᷑ uilla pulchritudis ſeu conſolatõis. uel a
ger pĩguedĩs. ⁊ utinã iĩterius ſicut exterius.⁊
iſti ſi iuenti fueꝛit negligẽtes ſeu peceatoꝛes

lit᷑ ãt per has tres ciuitates aſſit ignant tria

2 xpo ĩobediẽtes.duriꝰq; ceteri redaꝛguent
2 acrius punient᷑.uel ꝑ coroʒaig ſignificãtuꝛ
huius ſeciuli ſapiẽtes ꝑ bet hʒaidã diuites ꝓ
caphaꝛnaũ carnales.ꝗ ſpẽ alit᷑ xpᷣm repellũt
ſicut ille ciuitates fecert. Abi Cꝛziſo. Conſi
derate xpᷣiani qr auedã miracula facta ſt᷑ ĩ
coroʒai.q̃dã ãt ĩ bethʒaida alia ĩ caphãnaũe:
apud nos t xpianos omnia facta ſt.Que ei
facta ſè i corozaim. foꝛſitan bethʒayda nõ
cognouerat.⁊ que facta ſt᷑ i bethʒayda foꝛn
tan caphaꝛnaum neſciebat. Nos autez xpᷣia
ni geꝗd ubiq; operatus eſt x-ps omnia euan
gelio referente didicimus. Si ergo ſic xpᷣus
luget ſuper illas ciuitates (qꝛ penitentiam ſ
egerunt) que non omnia mir abilia niderunt
putas quomõ quottidie luget ſuꝑ nos xpᷣia
nos ꝗ quottidie vtutes eius ĩ eccła legimus
2 audimus.⁊ tñ pnĩiam peccatoꝛum nrorum
non agimus. Si tempore godomitazum xpᷣuſ
ueniſſet ? talia demonſtra ſſʒ forſitã cõueꝛſi
fuiſſent. Illi qr Loth hoĩem iuſtum non au
diuerũt ſulphuꝛe ⁊ igne cõbuſti ſunt.Nos q̃
⁊ qualia expectant toꝛmenta.ꝗ ipſũ contem
mmus xpʒʒ. Et uide.qꝛ nõ dixit. tunc iprope
rauit citatibus.ſʒ tunc cepit ĩpropera:e.Si
eꝛgo tunc cepit ⁊ uſq; nũc quottidie iprope
rat talibus. Et quotiens legit᷑ ĩ eccleſia ĩpꝛo
perans impropeꝛat his ꝗ tales ſum ĩ eec cłia
ue eꝛgo uobis xpianis ꝗqbꝰ quottidie omnes
ſcꝛipture uociferantur.⁊ uos tanqß aſpides
ſurde obturantes aures ueſtꝛas ñ auditiſ uo
ces earũ. Quidam enim dicunt peccata nr̃a
eꝛubeſcimus confiteri.Dic homo ꝗd ẽ peius
facere malum an dicer̃: Si ergo ante dei 2
ſpectum facere malù non eꝛubuiſti. quomõ
ante conſpectum boĩs erubeſcis dicere, Ad
iracundiam deũ excitare ñ timniſti ⁊ ad mi
ſericordiam eũ flectere dubitas. Dec Criſo.
Oportet igit᷑ lectioni ſcriptuꝛap uscare ⁊? i
tendere. ita enĩ peccator ad meii poterit ꝓ
ficeꝛe. unõ idẽ Criv. Debemꝰ ſcripturas ſeru
taꝛi cũ diligẽtia 2 nõ ſimpliciter. poteꝛimꝰſa
lute nr̃a potiri.ſi ſemꝑ eis imoꝛabimur.Et ſi
nebemẽter durus quis fuerit ⁊ ſi nihil lucra
tus fuerit ialijs temporibus.tẽpue ſaltez lu
cꝛabituꝛ boc.⁊ ſuſcipiet aliquã utilitatem.
Quid igit ais.qm̃ audiẽs nõ facio.nõ parui

eilßeretz
6 . .
. Aapitulũ.lvij.

lucꝝ.miſeꝝ uocar̃ ſeipſũ nõ ĩutił hic timoꝛ.
Si igemueris ſolù qm̃ audiẽs ũᷣ facis omni
no ad faciẽdum uenies qnq;. Mon ei eſt deo
2 loquẽt em ⁊ audiẽtem deum loquètem nõ
luctaꝛi.Et iteꝝ.Quicꝗ querit ad ſalutẽ to
tũ iam adimpletum ẽ ĩ ſcꝛipturis Qui igna
rus ẽ: ĩuenit ibi quod diſcat.Qui cõtumax
eſt ⁊ peccator ĩuenit ibi futuri iudicij flagel
la q̃ timeat. Qui laborat iĩuenit ibi glorias
ꝓmiſſõnis peꝛpetue uite:quas manducando
aplius excitef᷑ ad opꝰ. Qui puſilanimis eſt ?
ĩfiꝛmus iuenit ibi medioczes iuſticie cibos
2 ſi pinguem animam nõ faciunt tñᷣ ndeſ
permittunt. Qui magnanimus eſt ⁊ fidelis
iuenit ibi ſpiꝛitaliores eſcas continentioris
uite:que pducant eum prope ad angeloruʒ
natur am. Qui pcuſſos a diabolo uulneratuſ
eſt in peccatis ĩuenit ibi mediciales cibos:
qui eum ꝑ penitẽtiam ꝛepaꝛent ad ſalutem.
bec Qrib. Secundum Bedam quare nõ oliʒ
his qui credeꝛe poteꝛunt. ueꝛum iudeis qui
credere noluerunt ſit euangelizatum. ipſius
eſt ſcir̃᷑ cuius uniuerſe ſunt uie miſericoꝛdia
lueritas. Qnia ſecundum Anſheł. alio mõ
iuſte damnat malos.alio modo iuſte parcit
malis. Nam cum damnat malos iuſtum eſt
qr illorum meritis couenit.cũ uero ꝑcit ma
lis iuſtum ẽ. non qꝛ illorum meꝛitis: ſʒ quia
bonitati ſue cõdecẽs eſt. Parcẽdo ergo ma
lis iuſtus eſt ſecundum ſe ⁊ miſeꝛicors ſecũ
dum nos: non ſecundum ſe. Non eniz ideo ẽ
miſericoꝛs qꝛ miſerum cor habeat ſed qr cir
ca miſeros coꝛ pietatis impendit. Qui etiaʒ
ſecundum Aug.cnius uult miſezetur.non in
iuſticia ſed gr̃a:quem uult obdurat.non ini
quitate ſed ueꝛitate uindicte.Sic tamen mi
ſericordia ⁊ ueritas obuiant ſibi. ut nec miſe
ricoꝛdia impediat ueritateʒ: qua plectit di
gnus. nec ueritas miſeꝛicordiam: qua libera
tuꝛ idignus. deus quidem ab eterno ſciẽs 9
uerſatõem hoĩm malam futuꝛaʒ ⁊ q; nec ſo
la ſeue ritate poſſet ſaluari.nec ſola miſeri
coꝛdia peꝛuenne ad ꝓfectuzʒ meritoriũ:ðcꝛe
uit quod in unoquoque tẽꝑꝛe pꝛedicandum
ẽẽt. unũquẽq; ꝑmittens ſuo iudicõ.id eſt na
turali legi que dicit ĩ corde:qð tibi fieri nõ
uis alii ne feceꝛis. Sʒ qꝛ naturał lex obrur
puit ↄſuetudine peccandi pᷣoicata E q̃ refre
naret peccantes. Et qr iteꝝ homo ñ ſe peꝛ le
gis ſeueritatem cohibet. immo pe: interdie
tum reus tenebatur: pꝛedicata eſt miſericor
dia que ſaluaret confugientes ad eaz. ut ex
cecaꝛet ꝛefutantes: mittens gentes ad ꝓmiſ
ſionem iudeorum ut ipſi iudei ſaltez emula
tione gentium conuerteꝛentuꝛ. Et bec alti
tudo conſilij dei: quo mira prouident ia iune
os ⁊ gentes reduxit ad uitam quã pdiderãt

¶in adam ODratio.
mine idu chriſte ꝗ nos uerbo ⁊ ex
4. emplo pronocaſti ad dolendum pꝛo

2

De reuerſione apłoꝝ ac miſſione ⁊ reueꝛ

peccatis. ⁊ ad exultandum pro ſpiꝛitualibꝰ
bonis.da mihi gratiam lachrymazũ. ? terꝛaâ
coꝛdis mei arridam iriguo celeſti fecũda ut
plangã me quottidie ĩ omni uira mea ita ut
efficiãtur mihi lachꝛyme mee panes die: ac
nocte ? mens mea oblita uanitatis ⁊ miſeꝛie
aꝛdeat in tuo amare ita ut ſaltando ad bõa
opa ⁊ laudes dei aſſuꝛgendo nunc exultem ĩ
ſpe. ⁊ tandem ſemper te laudando tecu gau
deam ſine fine Amen.
De ꝛeueꝛſione apoſtolorum. ac miſſione ⁊ re
ueꝛſione ſeptua gintaduoꝛum diſcipuloꝛum.
Kapitulum. Lviij.
Euertentes autem yapeſtoliſde pᷣ
dicatione ad dieſum (nunciaueꝛũt
ei que Ydocuerant icatezmo
cerãt mizacnla oꝑando oſtend
tes ꝙ; mandatum eius fideliter exæcnuti fue
runt.⁊ gratias ferentes ſupeꝛ his que accæ
peꝛunt. Ueniũt apoſtoli ad ieſum. riui ad fõ
tem ad locum. unde exeunt flumina r̃ unertũ
tur.ut iterum flu ant. Ibant animalia de ꝗe
te contemplatõis ad taboꝛem actionis ⁊ re
uertehantuꝛ iterum ad quietem ↄ emplatõ
nis(&t compaciẽdo eis ð laboꝛibus ſuisſ
duxit eos ſeoꝛſuʒ in deſertum locum Jut pꝰ
laboꝛem quieſcerent puſilluʒ. ſegꝛegati a tu
multu populorum.⁊ ut ſe colligeꝛent ĩ ora
cione. ſicut diſpeꝛſi fuerant in pꝛedicatione
nec enim ſpaciuz edendi h abebant pᷣ tuꝛbiſ
que ueniebant ⁊ ꝛedibant. Inde Beda. Ubi
magna temporigs illius felicit as ð lavore do
centium ſimul ⁊ diſcenriuz ſtudio demõ ſtꝛa
tur que utinam in nro euo reduet ut tanta
miĩſtris bi frequentia fidelium inſiſtat andi
toruzs: que næc libeꝝ eis cuꝛãdi corporis ſpa
cium concedat. Naz quibus neceſſaria curã
di corporis hora negatuz. quantominus ille
cebris anime ſue carnis ſtudendi facultaſ a
deſt:quinpocius a quibus ueꝛhbusz fidei 2 ſa
lutare miſteꝛium opoꝛtune impoꝛtune exigi
tuꝛ horum animus ↄ equẽteꝛ ad agẽda ſem
peꝛ ⁊ cogitanda celeſtia ſuccẽdit. ne ea que
neꝛbis docèt factis impʒugnent Pec Beda.
Miſtice autem ᷣm Pieꝛonymum ſeorſũ du
cit dñis quos eligit. ut inter malos uiuentes
mi la non intendant. Et bene dr̃ ut quieſce
rent puſillum. qꝛ puſi la requies ẽ hic ſanc
tis. lIabor magnus ſʒ poſtea dicetur eis ut
requieſcant a laboꝛibus ſuis opeꝛa eniz illo
rum ſequunt illos.lelñ dicit Gꝛeg.ꝙ tãto tũe

maioꝛ requies erit quanto mõ ob amoꝛẽ coõ

ditoꝛis ſui requies nulla fueꝛit. Et econtra ĩ
tellige o pigeꝛ ꝙ tanto tunc minor r ges erit
quanto nune ob amorem caꝛnis requies ma
ioꝛ fuerit.t iõ ut tunc gauder̃ poſſs dulce
dine quietis.nõ abhoꝛreas nũc guſtar̃ ama
ritudinez laboꝛis. attendens voa Boecij di
centia dultioꝛ eſt apium melle laboꝛ.ſi malꝰ
ora priꝰ ſapor edat.Quieſcer̃ ergo facit xpᷣs

ſiõe ſeptuag'ta duoꝝ diſipnloꝝ.

