deſpicis ſaltem deũ ipᷣm ñ ꝑuipẽdas.⁊ eũ au
diꝛe non faſtidiaſ. Si deſpicis audiꝛe ſaceẽdo
tem.audi uel domin ĩ eo loquêtem. ꝑ eum
te ãmonẽtez. ⁊ ad uitaz reducentẽ. In ſacer
dotibus em̃ ⁊ diſcipulis xpᷣs loquituꝛ. ⁊ ĩ eis
honoraf uel cõtêmtuz. Unde Apłs. An exꝑi
mentũ queritis eius qui i me loquitur xpᷣus.
Poli ita ſꝑnere diſcipłos ⁊ nũcios xpᷣi.ne ad
illum pueniat ꝙ illis feceꝛis.imo noli deum
ſperner ĩ diſcipulis ⁊ nũcijs ſuis. Pis g xpᷣs
nos ĩſtꝛuit.ut pᷣceptis eccleſie ⁊ pᷣlaroꝝ obe
diamus.ne ad denᷣ ꝑueniat iniuria q; illis fe
ceꝛimus.Et iõ ꝗlibet ſic miſſum ? ꝓpoſitum
accipiat.ut ĩ eo mittentẽ ⁊? preponẽtẽ atten
dat.ut i petro xpᷣm.ſ.ĩ ſeruno dñm.ĩ xpᷣo pt̃eʒ
ſ.ĩ unigenito genitorẽ.⁊ deo ac pᷣlato. non
ĩ hiſque expreſſe docent uel dicunt. ſʒ ĩ his
que noueꝛit eorum pᷣciſſe eſſe uoluntatis ł⸗
ſilij obediat. Unde Augu. magna ẽ utilitas
hoĩs iubenti deo ẽt ĩcogita iuſſionis rõe ſ
une. Jubendo ei deus utile facit.ꝗeꝗd iube
re meꝛuerit.de qu o metu ẽdum non ẽ ne nõ
ꝓfutuꝛa recipiat. Nec fieri põt ut uoluntas
ꝓppᷣa non grandi ruine pondere ſuper hoĩem
cadar.ſ eâ uoluntati ſuperioris extollẽdo pᷣ
ponat.Et iteꝝ ſuam uoluntatem hoĩes faci
unt ñ dei qũ faciunt ꝙ uolunt.ũñ ꝙ iubet deꝰ
ut diuĩe pᷣuiant uoluntati.qñ ãt ita faciũt q;
nolunt. q́;iis uolentes agant ꝙ agut illi' tñ
uoluntas eſt a quo pꝛeꝑatur ⁊ iubetur ꝙ uo
lunt. Uolens fac ꝙ iuberis.atq; ita ⁊ hoe fa
cies ꝙ uis. ⁊ non uoluntatem tuam facies:
ſed iubentis. Unde ⁊ Ber.ſpiꝛitũ diſcretõis
nihil ita extiguit ſicut ꝓpria uolůtas. Uolũ
tatẽ dico propriam que non ẽ coĩs cũ deo ⁊
hominibus: ſed noſtza tm̃.i.qñ ꝙ uolumus.
non ad honoꝛem det. non ad utilitatem ꝓxi
mi.ſed propter noſipos facimus.non ĩtẽden
tes placeꝛe deo ⁊ prodeſſe ꝓximis.ſed ſatiſ
facere nobiſipis. DPuic contraria caꝛitas eſt
que ẽ deus. Quid enim odit aut ꝗo punit de
us preter uoluntatem ꝓpᷣam ceſſet uolũtas
pꝓpᷣa ⁊ ifeꝛnus ñ erit. Ut at ait Hieꝛ. Tantuũ
nirtuti adijties quãtũ uolũtati ſubtraxeris.
Et ergo ñ ↄfidas ĩ oroibꝰ ⁊ oꝑibꝰ pꝛiuatis:2
tempto mand ato ſuꝑioris.qꝛ (ut dicit Aug)
Citius exauditur una oro obediẽtis. q; öceʒ
milis ↄtemptoꝛis,⁊ ideo(ut dicit Ber) gran

Caplʒz. ly.

de malum ẽ ppria uoluntas q̃ fit ut bõa tua
tibi bona n nint. Quando ueꝛo magis. ⁊ qñũ
mius me:itoria ſit ooediemia oñdit Greg.
Obedia aliqñ ſi ð ſuo aliqd habeat: nulla ẽ
aliqñ ãt ſi de ſuo aliꝗd ñ habeat minima. Nã
cum hꝰ mundi ſucceſſus pᷣcipit᷑. cum locꝰ ſu
perioꝛ imperatuꝛ.is ꝗ ad ꝑcipienda hec obe
dit.obediẽtie ſibi vtutem euacuat.ſi ad hec
etiam ex proprio deſydeꝛio anhelat.neq; enĩ
ſe ſub obediẽtia diꝛigit.ꝗ ad ꝑcipiẽda. huiꝰ
mundi pꝛoſpeꝛa.libidini pꝛopꝛie ambitionis
ſeꝛuit. Ruꝛſum cum mundi deſpectus pᷣcipi
tuꝛ eũ probꝛa adipiſci.⁊ contumelie iubent.
niſi h̊ ⁊ ex ſemetipſo animus appetat. obedi
entie ſibi meritũ minuit.ꝗ ad ea qua in hac
uita deſpecta ſt᷑:iuitus nolenicʒ oſcëdit de
bet eꝛgo obedĩa ⁊ ĩ ad vſis ex ſuo aliꝗd hr̃e.
⁊ ꝛurſum ĩ pꝛoſperis ex ſuo aligd omnino nõ
hre. quatenus ⁊ ĩ aduerſis tanto ſit gloꝛioſi
or.quanto diuini oꝛdini etiam ex deſydeꝛio
iungitur. ⁊ ĩ proſperis tanto ſit uerior.qᷓ;ro a
pñiti ipia qᷓ; diuinitus ꝑcipit głia. fundu ex
mente ſeperatuꝛ Pec Geg. Ut autem dicit
Beꝛn.tꝛia uincula dʒ hrᷣe ueꝛa obediẽtia ui
delʒz celerit atem iĩ iuſſione.iocunditatẽ in la
bore.peꝛſeuerantiã ĩ opeꝛis executõe. Quã
tũ vo bonũ ſit ooĩa ⁊ peꝛ oppoñi tũ quantum
malum in obedientia. onñdit Aug.dicẽs. Per
fecte deꝰeuidenterq; mõſtrauit.q;tum ſit ho
num obedientia cum hominem in paradiſo
poñtum ab ca repꝛohibuit q̃ ñ eꝛat mala.ſo
la ibi obedientia potuit teneꝛe palmas.ſola
inobedientie incidit penam. Unõ ⁊? Beꝛnar.
Inobediẽtia deũ offẽdit.ãgeloſ aliat.eijcit
a communione ſanctoꝛuz. uitas eternã amit
tit gaudium facit demonibus.eternuz mere
tur ſupplitium. Et iteꝛum non dabit ĩobediẽ
ti copiam ſui.tantꝰ amotoꝛ obedientie qui
maluit mori qᷓ; non obedire. ⁊ ne ꝑderet obe
dientiam: peꝛdidit uitam. Dec Beꝛnaꝛdus
Cum eꝛgo conſumaſſʒ ih̊s ſermones pᷣdictos
pᷣcipẽs duodeci diſcipulis ſuis.modũ.ſ.pᷣdi
candi ⁊ uiuẽdi pᷣdictuz. tranſit inde ut doce
ret ⁊ predicaret in ciuitatibꝰeoꝝꝑ.ſ.diſcipulo
rũ.quaꝝ dñi ñ eꝛant.ſʒ ĩ ꝗbus nati ł enutꝛiti
ſeu moꝛati fuert.hoc ẽ ut pᷣdicaꝛet iudeis.ꝗ
bus miſſꝰ erat. Predicãs itaq; ibidẽ iuðis ñ
ſamaꝛitanis.non gentibus.fecit quod docue
rat ⁊ mandauæꝛat diſcipulis.ut ſecundum ꝓ
miſſa prius offerꝛetur iudeiſ occaſio ſalutis.
Pic eꝛgo dat maioꝛibus prelatis exẽplu.ut
ipñi pꝛedicar̃ nõ deſinant.quamuis alios de
ſtinẽt ad pꝛedicãdum.ne alijs laborant ibus
otioſi fiant ⁊ bonorum gloꝛioſum ſꝛuctuz ꝑ
dant. Sed heu hodie multi pᷣlati uicarios ñ
adiuto:es queꝛunt.⁊ ꝗeſcere non collabora
re uolunt. opinantes quõ ſic ſue ⁊ ſubditoꝝ
anime r̃quieſcant ĩ pace. Immo quõ peius
eſt predicatõibꝰ obmiſſis.ꝗdã uacàt gueꝛris
2 pugnis. ? ꝗ predicando debezꝛent animas

De queſtione

uiuificaꝛe. guerꝛas faciẽdo. non timent ⁊ cõ
pora ? animas ptmete. ⁊ ſic lotis extrinſecꝰ
manibus: ſed pollutis ĩtrinſeeus cordibꝰ ꝗd
altaꝛe accedere. Ubi Krif. cuʒ conſumaſſet
ihs pᷣcipiẽs diſcipulis ſuis.exijt ad predican
dum.ne laboꝛantibus diſcipulis otioſꝰ eſſet
mgr. MNõ eĩ uicarios operis ſui illos ordiaue
at.ſed adiutores.⁊ iõ feſtinantibꝰ mercena
ꝛijs: neccſſe erat ut ãpliꝰ ipᷣe paterfamilias

feſtinaret.nam in ſecularibus ꝗ fuerit maiõ

aut clarior. ⁊ hueꝛit ſeeus ſe minores aut ſh̊
ditos.adeo oĩa qcunq; neceſſaria fueꝛiĩt ipſi
adimplent.ille ẽ in ſuo honor̃ ↄſtitutꝰ.tãtuzʒ
modo iuſſionibꝰ pᷣeſt. ab oĩ laboꝛe ſecuꝛꝰ ẽ.
In ſpuᷣalibꝰ qt uiriſ non ẽ ita:ſʒ qui maioꝛ
maioꝛẽ hꝗ laboꝛem. Jõ pᷣdicantibus apkłiſ
ampliꝰ laborabat xpᷣſ. Miſerat eni illoſ q̃ſ
ſol ꝛadios ſuos.q̃ſi roſa ſnauitatis odoꝛes.q̊
ſi ignis ſcintillas ſuas diſpꝑſit. Ut ſicnt ſol ĩ ra
dijs ſuiſ apparet.ſicut ꝛoſa in odoribꝰ ſuiſ ſẽ
titur.ſicut igniſ ĩ ſcintilliſ ſuiſ aſpicitur. ſic ĩ
illoꝛum vtutibuſ xpᷣi potentia ↄgnoſcatuꝛ.
Quis enim uidens diſcipulos ſuos bñ ĩſtꝛuc
tos.non ſciam magi collaudet. Ant oꝑa eo
rũ magna conſideras.non potẽtiam admiret
auctoris. ꝙᷣaaciebat enĩ xpᷣs miracula:facie
bant ⁊ diſcipuli eius.⁊ inter mirabiliuʒ opa
tiones maior uirtutuz fama creſcebat. Pec
criſ.Exeuntes ãt duodecim diſcipuli circui
bant ꝑ caſtella.euangelizãtes ñ ſolũ ꝓcura
tõem Fᷣcipiẽtes.⁊ curãtes in aĩa ⁊ corpe non

malo explo occidẽtes.⁊ Gq̊ ubiq; ſine ꝑpſona

ꝛum acceptõe. Exieꝛunt ab arte ↄtemplatio
nis ad acrõem poicatõis ⁊ curatõis inducen
do hoĩes vᷣbo ⁊ exemplo ut pniam ageꝛent õᷣ
peccatis. SGʒz heu multi hodie exeunt a late
bris ꝑpuerſe cogitatõis ad actõez iniquitatis
corrupẽdo hoĩes vᷣ bis ⁊ exemplis malis.

Omine ihu xpᷣe mgr̃ bone.da mihi p
d phetas.ſ.ꝗ doctrina te pᷣdicant.⁊ iu
ſtos ꝗ bona uita te ᷣmonſtrant.ac di
ſcipul os ⁊? nuntios tuos.ꝗ te quoquomodo ð̊
nuntiant. ſic ꝓ noĩe tuo uneneꝛari ⁊ recipeꝛe
ac eis caritatis obſequia ⁊? bñficia ĩpẽdere
ut meꝛcedẽ cũ eis merear te donãte meꝛitis
eoꝝ obtineꝛe. Da mihi ẽt dñe deꝰ meꝰ prela
latos.pᷣdicatoꝛes ⁊ ſaceꝛdotes ruerẽter andi
re.⁊ eoꝝ dqmonitõibꝰ obedièdo acgeſcere ut

cũ ueris obedientibꝰ ualeam apuð te gr̃am
inuenire⸗Amen.

de qõne Jopᷣis baptiſte ⁊ eiꝰ ↄmendatione.
Capitulum. Xvi.

bannes) autem baptiſta in uĩ
culis ⁊ ĩ carcere conſtitutus.cũ p
diſcipulos ſios magis inuidia qᷓ; fĩ
₰ ici corde ſtimulatos. audiſſzʒ opa
⁊ mir acula q̃ faciebat xpᷣs.pluſ ð diſcipulo

Yohannis baptiſte ⁊ ei omẽdatée

ruzʒ ſalute q; ò ſuo piculo ſolicitꝰ(mittẽs du
os ð diſcipuł ſuis) dubitantibꝰ. ut ipſis reueꝛ
ſis credeꝛef ab alijs qꝛ in ore duoꝝ trium
teſtium ſtabit oẽ vbũ(ait illi).ſ.xpᷣo ꝑ diſci
pulos ſuos miſſos.quaſi diceꝛet.ſi mihi non
creditis ꝗ teſtioniũ ð xpᷣo ꝑhibui.uoſipᷣe dici

te ei(Tu es ꝗ uentuꝛ es)xpᷣs.⁊ meſſiaſ ĩ le

ge promiſſꝰ.qui debes ſaluar iſeł(an aliũ ex
pectamꝰ)ad ſaluandũ. Johes ĩteꝛpᷣtat᷑ grẽa.
Johes er go in uinculis c. cũ gr̃a ĩ aliquo uiĩ
culis muũdi łᷣ caꝛnis ł pct᷑i:ligata tenet⸗ne „
ficiat. Peu multis hodie Johes tenet᷑ ĩ ui
eulis.coꝛpus eĩ carcez ẽ impediens: hoĩeʒ a
contemplatione ueritatis. non ãt ipſe iohes
dubitauit nee dubitando q̃ſiuit.ꝗ de xpi pñᷣ
tia ĩ utero mr̃is exultauit.ꝗ ei ẽt ab bapᷣm
ueniẽti dixeꝛat (ego a te debeo baptiʒzari.⁊?
tu uenis ad me) ⁊ in bapᷣo eũ ꝑ columbã deſ
cendẽtem ac ꝑ patꝛis uocẽ ⁊ teſtioniũ agno

uit ⁊ poſtea drgito mõſtꝛauit,ꝗ ẽt ꝓ xᷣo ac

fidei eiꝰ ⁊ iuſticia poſitꝰ ẽ ĩ caꝛcere.⁊ paratꝰ

moꝛẽ ſuſtineꝛe.ſʒ moꝛẽ dubitantis gerẽs qni

uit ut diſcipuloꝝ dubitatõi ↄſulẽdoꝛ:eos per

xpᷣm ↄfirmaret ⁊ xpᷣi diſcipulos faceret quoſ

de xpᷣo adhuc dubitantes noueꝛat ut niden
tes ſigna ⁊ corꝛecti dictiſ credeꝛẽt.ſcãdaluʒ
eĩ patiebãt᷑ qꝛ ihʒ pᷣpõi ⁊ pᷣferri ſuo mgr̃o au
dierat. Uñ Aug(Ire dicite illi) Nõ qꝛ ego
dubito.ſʒ ut uos inſtrnã. Quod ego ſoleo di
cere:ab ipſo audite.audiſtis pᷣconẽ ↄfirma
mini a in ſice.Un ⁊ hyl. Johes ĩgiñ ſue:ſʒ
diſcipuloꝝ ignoꝛãtie ↄſuluit. Ut eĩ ſcirent ñ
aliũ a ſe pdicatũ: ad oꝑa eiꝰ ĩtuenda diſcipu
los ſuos miſit.ut auẽtẽ dictis illiꝰ opa cõfer
ꝛent nec xpᷣs aliꝰ expectaret᷑ qᷓ; cui teſtioninz

opa ſ̃ſtitiſſent. Uñn ẽt cꝛipᷣ. Tohdes ĩ carcece

S
*
B

e ſciens eſſe iam in exit

ens eſ Sſtitutum uolebat

diſcipulos ſuos xpᷣo adiungere: tanq; ſi pui
A pr moriès filioſ ſuos Aaner kichi turori .
Delydetabat ei unes plenã fidem uider̃ di
ſcipuloꝝ ſuoꝝ.⁊ ſiñ dubitatõe aliqua cꝛedẽ
tes xpᷣo. Sicut p̃ moriẽs ſi nideꝛit filios ſu
os bonis moꝛibuſ ornatos. ⁊ omni ſapiẽtia
pfectos quaſi ſecurus moritur. nibil decere
⁊o timẽs ð illis.ſic ? Johanneſ uolebat diſci
pulos ſnos pfectos uidere ĩ xpᷣo. ut ioeundi⸗
moreꝛetur. Magis autem non ſicnt pr filios
ſuos ↄmendauit xpᷣo quaſi tutori.ſed q̃n pe

dagogus alienos filios.quos ad ep̃s accepit

utr eꝛudiet:eruditos uolebat xpᷣo redder̃ q̃ſi
ꝓprio patri ipſorum. Ideo ĩterrogabat ꝑ di
ſcipulos ſuos nõ ut ipᷣe accipiens reſponſum
a xbo audiret ⁊ diſceret:ſʒ ut miſſi diſcipuli
oculis ſuis uiderent opera eius ⁊æ cꝛedeꝛent.
Miſit iohãnes diſcipulos ad xpᷣm. ut miꝛacu
la eius uiderent.ꝗ tot fecit ut paucoꝝ aĩas
lucꝛaꝛetur.ꝗa melioꝛ eſt apud deum unꝰ in
ſtus quam totꝰ mundus peccatoribus plenꝰ.
Pec Ariſoſtomus. Sed (ſecundum Sreg.)
queꝛit Johãnes ꝑ diſcipulos.tu qui ueniſti ĩ

————

S--

la nuaems ⸗
93ec
lühino ngeli
euange⸗
negsei e

At ilis Ne teennan
b lhoanieij lenlelt
H icnun nei ſen ol
Geme ccemin oer en
gueauci gettnon
ſuclior rtog Qunf cien
Agroſetegge igerlslaat.
len. Cecos Clumino. nortuo
ſesct iten oueno Tceten⸗
ſgun pobe nuncianerit
Acoficoteſtinonä phiben
Rmibkägectits ua overid⸗
ſene heacgeienit.
melsiſegiiamtneil
neſenntekllen
Umflud pbeiciſtiee
vr) Aluel wiie
ieſalet teur ennilus
ſn Mrinplennnn l
ſetuitnisliaeſinn

miim iufmienn
adcn fingin
WAuennerniitertet
bergeliſelint

tiod pann bng5
.
nenitn abe tund

.

eligelizi,

lauit gethtfoet
ei (ace re. Poran
ubitantio geres iſ
tol oſulido: eog er
pulos ficeret queſ
nouerat ir niden
crederet. cidaluz
ſerriſuo ngfo au
e illi) ſo gꝛ ego
Quod ego ſoleo di
ſtis pcone ofirma
ſches igieſͦ ſne: 3
nit. At ei ſcirent
ei iruends diſcipn
ictis ilid ope coer
rekc; cu teſtioninz
uß. does i carcece

g oſianet tA.
pleni foen ule/ 4
biratoe gliqua crd'
if nicerit lios ſu
oa. 10 mll ſahſri
ihnn Getete

noritur. 1
Ganmel voeberaſc

erei ho t iocunit

flios
tem non ſcn ee

ri ſe n de
naſtito⸗ aectit

Pꝛime partis.

munðu naſcendo:es tu nenturus ad inferos
moꝛiẽdo ⁊ põt dici ꝙ ñ ſimpir dubitauit ð ð
ſcenſu ad ifeꝛos.ſʒ de deſcenſu ĩ aĩa ⁊ coꝛpo
ꝛe ad eos. Jeſus ãt amouit dubitatõm diſci
puloꝝ.⁊ ondit eis pᷣmo factis.⁊ poſtmodũ x
bis.qꝛ ipᷣe eſſet xpᷣs.ſᷣm illud cepitieſus facẽ
2 docẽé. In quo pᷣdicatores ⁊ doctoꝛes ĩſtru
xit.ut ñ ſolũ vbis.ſed ẽt factis doceant. In
eorum eĩ pñitia ⁊ multoꝝ qui ibi adeꝛant ce
cos.ſurdos.claudos ⁊ leproſos curauit. ⁊ a
lia miꝛacula fecit ppło pᷣdicauit. cuiꝰ euãge
liũ pᷣmo pauꝑes ꝛeceper᷑̃t.qr pauꝑes ⁊ hũiles
magis cꝛedunt euangelio q;ᷓ diuites.Et ꝑ B
ꝛñdit queſtioni Johis uel magis diſcipuloꝝ
eius oñdens ꝑ miracula ſoli diuine uiꝛtuti
poſſibilia.ꝙ ipᷣe eſſet ueꝛe xpᷣs. Pec eĩ plenũ
hibebant ei teſtimoniuz ꝙ eſſet dei filius.
m 2 ſi ante euãgelium aliqui ſilia eger̃t.
ꝛari tamen fuerunt.⁊ ſua auctoꝛitate ⁊? iuſ

ſone.ſed miniſterio ? oratione. hec fecer̃t.

Vnõ dicituꝛ et rñdẽs ieſus.ſ.ueꝛbis ⁊ factis
ait illis.( Ite ⁊ ꝛenunciate iohi q̃ uatſeld
ab alijs anteqᷓ; ueniretis(⁊ uidiſtis )pntiali
ad pceptum meũ fieri poſtq; ueniſtis. ⁊ uos
de me certificemini per eum potiuſq; ipſe.Eł
que audiſtis i predicatione.⁊ uidiſtis in mi
raculoꝝ oꝑatõe. Quaſi diceret. Uidetis me.
agnoſcite me uidetis facta: agnoſcite facto

ꝛem. Cecos illumino. mortuol ſuſcito.paupe
res ad fidem ↄuerto.⁊ cetera facio.que me
factuꝝ ꝓph̊e nuncianeꝛũt.(¶ IJpᷣa opera que
ego facio.teſtimoniũ ꝑhibent de me)) Uno(¶
ſi mihi ñ creditis.uel operibus credite) Kon
ferte opera que i me uidiſtis. cum ꝓphᷣaꝛum
oꝛaculis q̃ legiſtis. ut ⁊ me illum ð quo dixe
ꝛunt eſſe ↄgnoſcatis.¶ Ceci uident Jut iplea
tuꝛ illud ꝓpheticũ(tüůc aperientur oculi ce
coꝝ)¶ Alaudi ambulat Jut impleatuꝛ illud(¶
tũc ſaliet ſicut ceruꝰclaudus) ¶ Tepꝛoſ mun
dãtur.) ut impleatuꝛ illo(languoreſ ur̃os ip
ſe tulit.cnius liuoꝛe ſanati ſumus.)¶ Surdi
audiunt) ut ĩmpleatur illõ.⁊ auꝛes ſurdoꝝ
patebũt). Moꝛtui rſurgũt (ut impleatuꝛ il
lud.uiuent mortui ĩiterfecti mei reſurgent.))
auperes euãgelizat).i.per euanngeliũ
iſtꝛuantuꝛ ⁊ illũin antur.⁊ ad fidem conuer
tuntuꝛ. ut impleat᷑ illud euangelizare ł ad ꝗ
nuntiãdum paupibꝰmiſit me⸗K it at potiꝰ m̃
tio ð paupꝑibus q; de diuitibus. quia paupꝑes
ↄuertũtur facilius. Ubi Piero.pauperes ãt
euãgelizãtes intellige.unel pauꝑes ſpũ uł ceꝛ
te opibꝰ pauꝑes.ut nullã ĩter nobiles ⁊ igno
biles. ĩter diuites ⁊ egenos ĩ pᷣdicatõe diſtã
tia ſit.narꝛate ergo iohi q̃ ꝗdem audiſtis ĩ ꝑ
phetis ꝑ meſſiã fienda.uidiſtis mõ per me ĩ
pleta. a eĩ tũc agebat xpᷣs ̃ ꝓphete loquẽ
tes de rhre meſſie:pᷣdixerant eu factuꝝ.ſub

tiłr & rñoit. innuẽſ talẽ rõꝗ. Qui oꝑatur opa:

oëm nature facultatẽ excedẽtia.⁊? ꝗᷓ pphete

pdixerant: de xpᷣoille ꝓſecto ẽ xpᷣs.ſʒ ego ta

4 6

Captz. lvj.

lia operoꝛ.eꝛgo ego ſum. AUtilꝛ g ad iohis di
ſcipulos reſpõdit dominus potius peꝛ opeꝛa
quam ſi dixiſſet ego ſum. ut ipſa opera eius
manife ſtarent eis ꝙ ipe eſſet meſſias.potiuſ
q; nerba.qr teſtimonium ꝙ ẽ a ꝛebꝰ ⁊ opibꝰ.
cꝛedibilius ⁊ ualidiꝰeſt teſtimonio quod eſt
a ueꝛbis.⁊ ualidioꝛ ẽ uox operis q́;ᷓ ſeꝛmõis.
noluit etiam apeꝛtis ueꝛbis dicere.ego ſum
propter aꝛꝛogantie uitande exempluʒz ſed tñ
euidentiſſime oñdit ſe eſſe illuzj. de quo que
ꝛebãt eũ. Moꝛaliter per ſex opera xppi mira
bilia hic poſita quibus libeꝛauit homines a
coꝛꝑalibus defectibus:pũt accipi ſex mala
a quibus quotidie ſpiritualiter liberat aĩas
Cecitas eſt ignorantia ⁊ eꝛror ꝛõnis eligẽtis
Llaudicatio ẽ ifiꝛmitas ⁊ curuitas affectõis
mouentis. Tepra ẽ cõcupia ⁊ immunditia 29
cupĩe caꝛnalis. Suꝛditas ẽ malitia ⁊ duꝛitia
obſtinata mentis. Moꝛs eſt ſepeꝛatio aĩe a
deo per moꝛtale peccatum. Paupertaſ eſt ð
fectus gr̃e ⁊ uututũ. PHec ſex malapꝑ magna
paꝛte nobis ex pct᷑o pꝛimi hominis inflicta:
tollit fides ⁊ pꝛedicatio xpᷣi deuote accepta
nam rõ illuminat.affectus ceꝛtiſicatuꝛ.con
cupiſcẽtie ardor extinguitur. obſtinatio frã
gitur. peccatum fugatur.⁊ gratia confert ꝗ
dam enim ſunt ceci per ignoꝛantiã. quos li
ber at xpᷣs illuſtꝛãdo mentem ad diuinorum
cognitionem. Quidaʒ ſunt claudi in affectu
praue uolunt atis.qui bene uident quid agẽ
dñ ſit. ⁊ quõ derelicto mundo xpᷣs ſeqnẽdus
eſſet:ſʒ nolũt.uel paꝛtiz uolunt ſeg munduzʒ
paꝛtim xpᷣm clandicantes in duas ꝑtes.ſ.ueꝛ
lus deum ⁊ müdum.quos liberat xpᷣs diſpo
nendo mentem ad diuie uolũtatis expletio
nem. Quidam ſunt leproſi luxurie q̃ corpꝰ z
animam maculat uel alteriuſ pct᷑i ↄtagione
quos libeꝛat xpᷣs depnꝛando mentẽ omnimo
de a culpabilibuſ defectibꝰ ꝗqbuſcunq;. Qui
dã ſunt ſuꝛdi ꝑ coꝛdis duritiẽ ⁊ imiſeꝛicoꝛdi
am.ſiue ad pᷣdicationis uocem. ſiue ad pau
peꝝ clamorẽ.quos liberat xpᷣs inclinãdo mẽ
tem ad ueꝛbi dei ? pauperum obauditionezʒ
Quidã ſũt mortui ꝑ peccati mortaliſ obſria
tionez quos liberat xpᷣs uiuificãdo ⁊ renouã
do mẽtem ⁊ homineʒz interiorẽ: ꝗdã ſũt pau
pes a celeſtibꝰ gꝛatijs ⁊ uirtutibꝰ nudi ⁊ mi
ſeꝛi.quos xpᷣs libeꝛat ditando. mentẽ gratijs
⁊ ueſtiendo uirtutibuſ.Aſta autez miracula
ſpiritualia ſunt maiora q́; corpalia.magis eĩ
eſt (õm Aug.) iuſtificare impiuʒ quã cꝛeare
celuz ⁊ teꝛrã plꝰ ẽ iuſtificar̃᷑ aĩaʒ ieternũ uic
turã.q;ᷓ ſuſcita r᷑ cãnẽ iteꝝ moriturã plꝰ ẽ in
aĩa ꝛeformaꝛe imaginẽ dei.qᷓ; in corpor̃ p foꝛ
mare materiam noſtri limi. Deinde dũs ſub
inngit(⁊:bt᷑s ẽ ꝗ nõ fuerit ſcãdalizatꝰ ĩ me)
.ſ.in ĩfiꝛmit ate ⁊ humãſtate mea.dubitãdo
de deitate ⁊? diuina potentia. credẽſ me puꝝ
hominem eſſe. qr me uidet ĩ paſſibili cãne.
Beatus qui me pati uiderit ⁊ ñ me negabit

7 —
DLC ſ.

.

—

h, Nn V Pa v
R W R1K—— 4 .

Y

rn ebe

De queſtione

cuius fidei nibil tempfamenti affert crux.
moꝛs ⁊ ſepultura. Unde ⁊ latro fuit beatus.
gr non fuit ſcandalizatus. Quañ diceꝛet. 3
operer ut deuſ mirabilia.qr tamen ut homo
ſum crucifigendus. Cauendum eſt ualõ hõi
nibus ne in me mortem pᷣſpitiant. qui ſigna
ueneꝛantur.Et bñ dixit in me.non a me. qr
xpᷣs nuqᷓ; fuit cauſa ſcandali actiue.ſʒ potuit
eſſe quodãmodo mateꝛia ſcandali ⁊? occaſio.

4 – 1 1 1
S aiuslA Unde ⁊ dicitur petꝛa ſeãdali.petra eĩ nullũ

ſcandalizat. qꝛ natuꝛe ſue debitum facit ſed
de petra cecus uel incautus ſcandalizat᷑ ꝗ
leditur. In hoc ergo dominus inteꝛ nuntios
Johis qui euz xpᷣm non credebant:pꝑcnutit.⁊
perfidie ſcandalo caſtigat. Poc em̃ ĩduxit
ut YJohis diſcipulos ad ſe traheret.qui ð eo
offendebant. qa Johannes in opeꝛibus ma
ior clarebat.Quañ eis diceꝛet. Viõte ne ſcã
dalizemini in me.⁊ ne in aliquo ð me minus
ſẽcistis. Sicut t pᷣcuꝛſor itendebat amoue
re ꝗ diſcipulis dubitatõez ð xpᷣo.ſic ſaluator
uiceuerſa a turbis ð pᷣcuꝛſore: ↄmẽdans euʒz
multipliciter turbis que neſciebant miſteꝛiũ
ſecꝛetum.ſeu cauſam interꝛogationis.ne tur
be ſuſpicarentur Johãnẽ male motũ fuiſſe.
T iõ diſcipulos miſiſſe.ac ꝑ hoc minuſ crede
ꝛc̃t pᷣteritis teſtimonijs Johis. Audientes eĩ
qõnẽ a diſcipulis iohis xpᷣo ꝓpoſitã. putare
poteꝛaãt. Johem leuem in fide ⁊ mollem ĩ ui
ta.qr uidebat᷑ pᷣus dum erat liber de xpᷣo af
firmaſſe.que modo in caꝛcer̃᷑ quaſi aduerſi
tate fꝛactus uidet querer. Leuitas ad heſi
tationem rationis.mollities ad concupiſcen
tiam uoluptatis ꝑtinet ⁊ utraq; dñs a iohan
ne concludit.⁊ eum de contraꝛijs ? ꝗbuſdazʒ
alijs ↄmendat. Magis ãt uoluit commẽdar̃
Johãnem in abſentia diſcipulorum eius qᷓ; ĩ
pñnitia.ut eiꝰcõmendatio non ex fauor̃ huma
no uel ex adulatione ſed amor̃ ueritatis ꝓ
ceder̃ uideret᷑. Et per hoc docuit nos fuger
notam adulationis in commendatione alio
rum ⁊ maxime magnoꝛnm in preſentia eoꝝ
Unde Criſoſtomus. Quam bene r̃ cedentibꝰ
diſcipulis cepit laudar̃ Johem.Non ſicut ꝗ
dam homines blanditoꝛes.qui libẽt eꝛ homi
nes in facie laudant. aut quando uidẽt ami
cos eius fideles.aut domeſticos eius quos
credunt nunciaturos illi quicquid audierĩt
nam ꝗ inſipiens ẽ:gaudet laudatus in facie
uir autem ſapiens quando laudat in facie:

jeI flagellat i coꝛde. Propter duas ergo cãs ho
— mo in facie laudari ñ nʒ. Primũ ſi ſapiẽtem
1 n o & EHEH&αiâ putas: grauiter ſuſceptur? ẽ. ⁊ quaꝛe illi

laudibus tuis moleſtiã facis. Si inſipientezg
illum exiſtimas: extollẽdus ẽ.quatr᷑̃ ĩſipiẽtiã
eius laudibus tuis nutris. PHec Cꝛiſ. Deinõ
conſequenter ↄmẽdat Johem a multis.⁊ pᷣ
mo a conſtantia fidei ⁊ mentis. Dicit eꝛgo.
Illis ãt.ſ.diſcipulis iohannis abeũtibꝰ. ſ.a
xpᷣo ⁊ f uertentibꝰad Jehez dixit ipᷣo ad tur

JYohannis baptiſte.

has (Quid)id eſt qnalem(exiſtis ĩ deſertuz
uideze nõ modo ſed olim cum apdhuc iohes
eſſet in deſeꝛto:nũc eĩ erat in carcere. Qua
ſi diceret. Qualis cꝛeditis ꝙ ſit ille.quem iã
dudum ante uincula frequenter exiſtis ui
der̃. Unde Criᷣ.acſi diceꝛet.propter quid ci
uitates dimittentes: cõueniſtis ĩ deſertũ.nõᷣ
plebs tanta cum tanto deſyderio ĩ heꝛemuʒ
ueniſſet.niſi magnum quendam ⁊ miꝛabileʒ
2 petra ſolidiorem ſe uider̃ eſtimans.Exiſtis
inquam uidere (arundineʒ uento agitata:)
Quaſi diceꝛet.on fuit mobilis ſicut arũdo
ut leuitate mencis ⁊ fidei de domio ambige
ret quem antea predicaueꝛat: ſʒ ita ↄſtãs q;
nec timor̃ nec fauor̃ a veritate decliabat.nõ
fuit aꝛũdo iohes:ſʒ columna. non monebat
uento.nec proſperis eꝛigi:nec aduerſis incli
nari nouerat.ſʒ inter aduerſa ⁊? pꝛoſpeꝛa im
mobilis permanebat: ſeꝛuans in ꝓſpeꝛis hu
militatem. ⁊ in aduerſis pacientiam. Non q̊
tiebatur timoꝛe nec flectebatur adulatione
nec eum blandum gratia. nec aſperuz ira cu
inſlibet faciebat:uno eodemq; uultn reſpi
ciebat illos qui eum laudabant.Ett illos qui
eũ uituꝑabãt. Sic ĩimicos ⁊? amicos dilige
bat.ſic potẽtes ⁊ ĩpotẽteſ arguebat. Aꝛundo
igitus uento agitata iohes non erat.quem a
ſtatu ſue rectitudinis nulla ꝛeꝛum uaꝛietas
inflectebat. Unde Aꝛi. calamus eſt uacuus
? nullam hnñis uirtutem.⁊ ideo qualis uis uẽ
tus leuis flauerit ſupeꝛ eum. huc ⁊ illuc flec
tit eum. Sic ⁊ homo caꝛnalis ⁊ ſecularia ĩ.
quo fidei nulla eſt medulla ⁊ uirtꝰ ueꝛitatis
non inuenituꝛ in eo qualiſcſũq; temptatio ue
nerit ſuper eum. curuat eum. Unde ⁊ greg.
Diſcamus ergo fꝛatres cariſſimi aꝛundo uẽ

to agitata non eſſe. Solidemus animuʒz int᷑

auras liguaꝛum poſit um. Stet ĩflexibił:ſta

tus noſtze mẽtis. nulla nos detractio ad irã

prouocet.atq; ad ꝛemiſſionem inntilis gra
tie nullus fauoꝛ inclinet non nos pꝛoſpera
eleuent.non aduerſa peꝛturbent ut ꝗ ſolidi
tate fidei figimur neqnaquam reruz traſeũ
tium mutabilitate moueamur.h̊ grego. Mi
ſtice h̊ Johᷣem laudat.uut ſic ipſe nec mõtis
tiore nec carnalis uite amore foꝛmam iuſti
cie deſeꝛuit ſic nec nos utilia eeliquamusꝓ
uanis.uel eterna pꝛo tꝛãſitorijs.⁊ cruccʒ po
tiuſqᷓ; faleras mũdi eligamus. Secundo cõ
mẽdat eum ab auſteritate uite ⁊ pnĩe.ꝗr ñ
fuit mollibus ueſtitus.nec oᷣlitijs uſus.Unð
dicit (Sed quid exiſtis uidere hoĩem molli
bus ueſtituzʒ:).ſ.ꝑ carnis enꝛam õlitioſaʒ.
Quaſi diceꝛet.ñ quia ( ut dictũ eſt ſupꝛa) JYJo
hannes habebat ueſtimentum õ pilis came
loꝛum. ⁊ eſca eius erat locuſta. ⁊ mel ſilue
ſtre ut ipſo ↄuerſatõis ſue teſtimonio ↄtem
neꝛet mundum cuʒ bonis ⁊ delitiis ſuis.ad

hoc etiaz manebat ĩ deſerto. ut auſteꝛaʒ ui

taz duceret.nõ ſoluʒz uictu ⁊ ueſtitu ſʒ etiag

eriteon fmnlin
ſe⸗ niͤnolithetl⸗
Augeteſtitgette⸗
ni, ec dbiettuninti⸗
2 orces an not
us ler ihfercſe
eligoſ ege nalb/
Nigiconbubetgl /
in ſtige clel
rcvpen alwuſn
busdtoits vlte nol
uemi. Gis ulbus eſt
hoeſerneguacz civ iobin
1ſentate auda ler Ein
ſueeni eſet ne aqy e
tuturtönfſet r iauebat
Oas foricnloſug frtin
udblogaie,Dol⸗
gdiimaſingti de
üfaelapaduiknoäine
tfugle Fudtitn
ſirtin gichrele⸗
gitionedſpſtͦcitorin⸗
Per io Miticegn⸗
eligacllammes ben
ii ſar eiſcnnetu ai
lttnvalgtitſe,
—––
gelunc ert

aitate
leluein

ſetnſinrenne
es mneafen

bi Rheſtio QOuj
Vuigi
enln ſaani
nitegenmlbunn⸗
lbine iegn
ſinecuzoliin
eſenumn

lan leſexi fuur nans

ſenamin peie
8pacientian ſin
ctebstur adilatione
la. hec aſpenztrnn
obemqg uultu reſpi
babant, At illoo qui
os ? amnicos dlilige
ſarguebat. Aeundo
es non erat. quemn a
la ꝛerum uarietas
alamuos eſt ugcuus
ideo qualis nis ne
nm. buc T illuc fec
Malis 2 ſeclaris i
la t uirt' veritatis
liſcuch temptatio e
eum. Vngen geeg.
cariſſimi undo
lidemus animmi
um. Stet iſteribl
1nos derractioab i
ſionen immnli g
t, on ſs aoſnt
eumnbent un gſclici

—

Pꝛime partis

ex loco ꝑꝑ ꝙ ſubdit᷑ ( Ecce qui molibus uef
ciunt᷑ c⁊ dᷣlitijs utunt᷑.ñ ĩ deſerto ſʒ (ĩ domi
bus regũ ſut qr ibi uita delitioſa agit. Ad

hboc ei multi magnatibꝰadulant ut cn ipſis

omorantes delitus utant᷑.ſed homines vita

tis talia aſpernàtur. Un narrat elaleꝛiꝰ ma
ximus ꝙ ꝗdaã dixit dyogeni oleea lauãti. Si
tu dionyſio adulari uelles. iſta n edeꝛes. Cui
ꝛũdit. Si tu iſta edeꝛe uelles.dionyſio adula
ri nolles.Et ſequit.̊ ueridicꝰ ueritatis ãnũ
ciatoꝛ malẽs oleribꝰ ſuſtẽtari q́; magnatibꝰ
adulari. Sʒ heu hodie multi ẽt religioñ cõ
trariũ faciũt ⁊ ꝓ modico maiorib ⁊ ẽt alijs
adulari ñi erubeſcut.Et bñ dic.ĩ domibus re
gũ ñ põtificũ.dnt eĩ pontifices.⁊ oẽs pꝛelati
eccłe ⁊ ẽt eoꝝ familia ĩdui ueſte ſiplici ⁊ fli
gioſa.nõ molli ⁊ pᷣtioſa. Uñn legit᷑ de beato

Aug.qꝙ ueſtim̃ta eius erant nec nitida pluꝛi

mũ.nec abiecta nimiũ.Uñ ⁊ Hiero.Oenatꝰ
? ſordes paꝛi modo fugiẽdi ſunt qr alteꝝ ðᷣli
tias alteꝝ głiaʒ redolet. Qũo ergo cleꝛici. ⁊=
religioſi eque mollibꝰ⁊ delitijs utunt᷑ ſieut ⁊
hi ꝗ i domibus ꝛegũ ſt᷑. Sed timeãt ⁊ caue
ant ſibi.qꝛ nõ celeſti.ſʒ terreno regi militãt
ꝗ ꝓ deo ꝑpeti aſpera fugiũt.ſʒ ſolis exteꝛio
ꝛibus ðditi pñtis uite mollitiẽ ⁊ delect atõm
querũt.Si g uilibus ueſtimẽtis ĩdui uirtus
nõ eſſet ne quaq; dis iohànẽ ð ueſtimẽti ſui
aſperitate laudaſſet.Etſi pᷣtioſa ĩidui ueſtim̃
tis pcm ñ eſſet nequaq; de pena diuitis lo
cuturꝰ pᷣmiſiſſet qꝛ ĩduebat puꝛpura ⁊ biſſo
Qusd vo pꝑiculoſuʒ ſit uti mollibns ueſtibꝰ
patet ꝑ Criſo.ꝗ diè. Mollis ueſtis diſſoluit
ꝛigidã aiam.⁊ ſi rigidũ corpꝰaſſumat ⁊ aſpe
rũ.facile peꝛ huiuſmodi mollitiẽ delictũ red
dit ⁊ fꝛagile.Vacto aũt coꝛꝑe mollioꝛi neceſ
ſe ẽ ⁊ aiam pticipare leſionẽ.nã ut plurimũ
opationes ipſiꝰ cõſonat diſpoſtõibꝰ corꝑis.
Pec Criſo. Miſtice ꝑ ueſtitos mollibꝰ pñt ĩ
telligi adulatoꝛes ꝙ bene ſigniſicat ꝑ ĩdumẽ
tũ.ſicut eĩ ĩdumẽtũ adaptat ſe illi cuiꝰ ẽ ſic
adulatores adaptãt ſe mał.ut ꝗ tiore pſecu
tõis b amore laudis.peccãtiũ uitia nõ redar
gut.⁊ ut tꝑalia lucra b ↄmoda ↄſegꝗ poſſit.
illis ſe conformare non metuũt. Sed ſecũdũ
Greg. Johannes ſic mollibus ueſtitus ñ erat
quia peccantiũ uitia nõ blandiẽdo fouere.ſʒ
icrepando caſtigare nouerat. Mortalit᷑ ſecũ
duʒ Hiero.? Raba.docemur hic ꝙ pᷣdicato
res vitatis öcliar̃᷑ dĩt mollia palacia.qᷓ mol
libꝰ iduti adulatores frequẽtàt.qui uitã pec
catiũ palpãt ungũt.⁊ nõ pũũgũt. Itẽ notat᷑.
hie ꝙ pᷣdicatio ueritatis cõueit cũ duritia ci
bi ⁊ ueſtis.Qui aũt falſo pᷣdicãt adulatores
ſunt.lucꝛa ſectant᷑.ditias qrũt ölitijs afflnũt
Et tales ſic mollibus ueſtiti ĩ domibus regũ
ſunt id eſt (õᷣm greg) exteres regni celeſtis
ſub iure diaboli ſunt qui ſnnt reges tubraꝝ.
Per deſertum quoq; põt ĩtelligi religio ꝗa
ſicut deſeꝛtũ fuit mediũ ⁊ q̃d uia iteꝛ egyp

Capitulũ. lvi.

tũ ⁊ tenã ſcãm ꝓmiſſiõis.ſic fligio ẽ quoddã
mediũ iteꝛ celu ⁊ mundum.⁊ q̃ſ quedã uia
diecta q̃ ituꝛ ad celum. Der iopᷣem exiſten
tẽ ĩ ðᷣſeꝛto ĩtelligit᷑ rligioſꝰ.ꝗ ñ dʒ ẽẽ arũdo.
i.pypocrita.exterius ſicut arũdo uirẽs ⁊ ite
riꝰ uacuus.ſʒ exteꝛius dʒ uizere p honeſtam
2uerſatõm. ⁊ inteꝛius dʒ ee plenus ꝑ fidẽ ⁊
feꝛuẽtem deuotionem. Item non ds eſſe fꝛa
gilis ſicut aꝛũdo.⁊ oĩ uento cedeꝛe.ſʒ dʒ eẽ
firmꝰ ⁊ oĩ tẽptat õi ꝛeſiſtere.? nec bñdictõe
nec maledictõe dʒ moueꝛi. Itẽ ñ dʒ eẽ mol
libꝰ ueſtitus.i.adulator.ſʒ ſerioſus ad uitia
7 nullius in ̊; ꝑſone acceptoꝛ. Tertio ↄmen
nat ſaluatoꝛ iohem ab excellẽtia pſõe ⁊ cla
ꝛitate noticie.qr (pluſq; pphᷣa )fuit. Dꝛopha
gdẽ fuit.ꝗr xpᷣm pᷣuidit ⁊ pᷣdixit.ꝙ ⁊ alij pro
phe fecer̃t.uñ ſupꝛa dictũ eſt(tu pueꝛ ꝓphᷣa
altiſſimi 9ber 2: A Se pluſq; ppha fuit.
Pꝛio qꝛ a ðᷣo ꝑ angelu ꝓphatus fuit. Scõo
qꝛ ĩ uteꝛo mris ꝓphare cepit.Tertio qr finiſ
ꝓphᷣaꝝ fuit. Quarto qr xp[ʒʒ a ſe ⁊ ab alijs pᷣ
uiſu ⁊ pᷣdictũ digito ᷣmõſtrauit. ꝙ alij ñ fece
rũt.Nã (vᷣ̃ʒ gre.) ꝓphe offem̃ ẽ uẽtuꝛa pᷣdice
ꝛe ſʒ ſi et demõſtraꝛe. Quĩto(ṽʒ Aug.? Am
bꝛo)ẽ maior ꝓphetis.qr ꝓphe dñm uẽtuꝝ pᷣ
nũcia ueꝛũt quẽ niðꝛe deſyderauerũt ⁊ ñ uið
ꝛũt. Huic ãt pᷣſtitũ ẽ ꝙ illi qſieꝛũt. Sexto (vᷣʒ
Hiero) quia ad pꝛiuilegium pꝓphetale etiazʒ
baptiſte acceſſit pꝛemi.ut ſun ⁊ ꝓphetarũ
baptizaret dſñ̃m. Septimo qr angelus ⁊ñi nõ
nã.tñ oflõ dictꝰ ẽ.Oct auo qr pximior xpᷣo fu
it ⁊ pene cũ ipſo uenit. Uñ TMo. Omnes 9
dẽ ꝓphete ante faciẽ xpᷣi tꝛãſmiſſi ſt ſolꝰ at
iohes ſic miſſo ẽ ãte faciẽ xpᷣi. ut ut pene cuʒ
xpᷣo ueniret. Quàtũ pᷣ ceteꝛis pph̊is ioha in
tpᷣe iuxta xp[ʒ tm̃ iuſticia pᷣ illis ꝓximioꝛ erat
xpᷣo. Multe ꝗdẽ ſtelle ante luce pᷣcedũt. nũ
ciantes lucis aduẽtũ.nłla eaꝝ lucifen nom̃
hr̃e meruit niſi una.qr cum ipſa luce ꝓcedit
Si oẽs pphe ante faciẽ xpᷣi ꝓcedunt.nuũtian
tes aduẽtũ eius.ſolus tñ iohes pᷣcuꝛſor ẽ ap
pellatus.qꝛ nonſolum aduẽtnm eius annun
tiat.ſʒ ẽt illũ digito oñdit dicẽs(E cce agnꝰ
dei) DPec Cꝛiſ.Quarto ↄmẽdat eũ ab aucto
ꝛitate doct:ĩe ⁊ ab officij dignitate cũ dicit᷑
Pic eſt eĩ de quo ſcriptum eſt (in malachia
ſuntvba patrꝛis ad filium ioem commẽdã
tis ⁊ dicentis) Ecce ego mitto angelum me
um.i.nnntiuũ.ſ.iohem baptiſta .qui ẽt uitam
duxit ãgelicã.ante faciẽ tuam.i.ante pñtiã
tuã tpᷣalem.⁊ ante eiuſdem pñtie manifeſta
tõm ⁊ cognitõm.qui pparabit uiã tuã pᷣdicã
do pnĩaʒ. baptizãdo ad aſſuefactõs.te ãnun
tiãdo ac manifeſtando. ac corda auditoꝝ ad
Fcipiẽdũ te ⁊ tuã pᷣdicatõʒ.peꝛuia r̃adendo
ante te.i.ãte oſtẽſiõz tuam ad mundũ Sic
offcm̃ predicatoꝝ eſt preꝑaꝛe coꝛda auditoꝝ
ante aduentũ dni ad iuditium. uel ĩ menteʒ
Dictus eſt autẽ iodᷣes angelus propter duo
Grimo pꝛopter offitij dignitatem qr nutius
r

de ſtõe Yohis bapti

officiũ eĩ angelorũ ẽ aꝛchana r̃nelaꝛe ſie offi
cium iohannis archana predicer̃. NMã ſicut
gelus gabriel natinitate ſaluatoꝛis paucis
annũtiauit ꝑſõis.ſ.uirgini.ioſeph. paſtoribꝰ
⁊æ magis.ita iohes pal illum toti mundo nũ
ciauit. Un Bedas. Angelus uocat iohannes.
non nãe ſocietate.ſed offitij dignitate. Quo
nomine recte appellaꝛi potuit (homo)ille.ꝗ
(fuit miſſus a deo ut teſtimoniũ ꝑhiberet de
lumine) ⁊ uenientem in caꝛne dnz mũdo nũ
ciaret. Et ſaceꝛdotes angeli nücupant᷑. Anõ
apłs pꝛohibet ne mulieꝛes ðᷣtecto capite oꝛẽt
propter angelos dei. ſaceꝛdotes.Et (ſecun
dum gꝛego) unuſquiſque fidelis ſi a prauita
te ꝓpximoꝝ ꝛeuocat ⁊ ab bonum ex hoꝛtat᷑.ſi
eteꝛnũ regnuz ł ſupplitiu erranti denuũciat.ꝙ
fecto angelus.i.nunciꝰ dqni ẽ. Secudo diciꝰ
ẽ angelus ꝑꝑ uite angelice puritatẽ quã du
xit ĩ ſolitudie.i.uiꝛgitate.ĩ ↄtẽplarione. und
Criſ. Beatus iohãneſ ꝗ talẽ meruit hr̃e lau
datorẽ audi nũc ⁊ itellige dignitatẽ. Puto ſi
i eſſet audatie dicer̃ ꝙ gloꝛioſoꝛ ẽ iohannes
qr hõ fuit ⁊ ꝑꝑ meritũ uututis angelꝰẽ uocꝗ
tus qᷓ; ſi noĩe angelꝰ ⁊ naturs fuiſſet. Angelꝰ⸗
enl hoc ipſũ ꝙ angel eſt non tm̃ ẽ uirtutis pᷣ
miũ quãtiũ natur̃᷑ ꝓprietas.Iſta aut mirabi
lis ẽ qui ĩ natura hana euagelicã trãgreſſꝰ
ſanctitatẽ:Et q obtinuit gratiã dei ꝙ ñ
habuit natura Pec Cꝛiſo.Et ut ſũmã uirtu
tum cõmendationis eius dominus breuiter
compꝛehendat ſubdit.(. Amen dico uobis ĩ
ter natos mulieꝝ non ſurꝛexit maior iohan
ne baptiſta) Signant᷑ dici.natos.nõ natas.
ne uir gini matri xpᷣi pre ſerri uel equari quo
ad ſct᷑itatem intelligat᷑.que pᷣlata eſt oĩbus
ſct᷑is.⁊ poſt xpCᷣꝭ ſanctior fuit uniueꝛſis.dicit
autem mulieꝝ nõ uirgĩs ne xpᷣo comꝑaꝛi ui
dea tur.qꝛ mulier ibi n ſolum ſexum iʒ etiaʒ
corꝛuptionẽ ſigni ficat.ſᷣm quem moduʒz btᷣa
uir gomelioꝛ ñ fuit.Etſi mulier aliqñ in euã
gelio nücupatur. ibi muiier ꝓ feia ⁊ ſexu po
nitur. Nec ceteꝛis ꝓphetis ⁊ patꝛiarchis cũc
tiſq; hoĩbꝰ pᷣfertur hic iohãnes:ſed eq̃tur.ł
nullus ei anteponit, Nõ ei ſtatim ſequit᷑ ut
K alij eo meliores ñ ſunt ille maioꝛ alioꝝ ſit.
VUnde non negat ꝗn equalis ſibi aliquando
ſurrexit urꝝ vo poſtea ſanctior eo aliꝗs fue
ꝛit. uł adbuc futurus ſit: indiſcuſſũ retinꝗtr
Vn Crivᷣ. Scriptuꝛa quidẽ nõ dicit ioban
nem maiorem eſſe ceteris ſct᷑is:ſed ceteros
ſanctos ñ eſſe maiores Jobãne. Coequauit
eni ceteris.non pᷣpoſuit.Et iterus. Quod au
tem dicit tale eſt. Nõ peperit mulieꝛ iſto ma
iorem.Et ſufficit quidez hec anuntiatio xpᷣi.
Si antẽ uis a reb ipſis dicer̃ hoc.excogita
eius ĩmenſã cõuerſationẽ ⁊ mẽtis altitudinẽ
Uelut eniĩ ꝗ celitꝰ ðſcẽdiſſet ðgebat ĩ terꝛa
fere nullã geꝛens cuꝛã de coꝛꝑe. intellectua
liter erectns ĩ celũ.Et ſoli deo cõiunctꝰõ nul
to mudanoꝝ ſolicitus. Sicut eiĩ ĩ celo.ita 2

ſte ? eius ↄmẽdatõe

aeꝛſabat. nature neceſſitatibus ſupꝑior ef
fectꝰextraneã quãdã ãbulabat uiã ĩ hymnis
2 orõnibꝰoẽ ꝑtraſiẽs tpᷣs.hoĩz ꝗdẽ nulili deo
qt ↄtiue ſoli colloquẽs. Neq; ei uidit aliquẽ
ↄſeruorum.neq; uiſus è alicui hoꝑ. NMõ lac
te uſus ẽ.nõ lectulo.nõ tecto.nõ foꝛo ñ ali
quo quoq; potit* humanoꝝ. Seꝛmo ſeuerꝰ
æ lenis. Hâ cũ populo iudeoꝝ niriliter. æ fer
uëteꝛ. cus ꝛege audacrer. cũ diſcipulis leui
ter öferebat. Mil fruſtra ł leniter. ſʒ oia ↄue
niẽter agebat. Popter hoc dixit.Nõ ſurre
xit ĩ natis mulieꝛuʒ maioꝛ iobanne baptiſta
Dec Criſ. Et qr nłla ẽ iohis cũ filio dei col
latio.iõ ſᷣm Cꝛiſᷣ.ut copis laudũ iohis iude
is occaſionẽ nõ daret pᷣfeꝛendi iohannẽ xpᷣo
bdit diſtiguẽdo excellẽtiã xpᷣi ab excelẽtia
iopis.dicẽs¶ Qaui ãt mĩoꝛ ẽ)ſ.etate ⁊ multo
ꝛum opinione (ĩ ꝛegno celoꝝꝑ)i.in eccłia ſãc
toꝛum militante (maior ẽ illo) .ſ.dignitate
maieſtate. Quod de xpᷣo ꝛecte accipit qui
tũc ĩ eccłia militãte q̃ a pꝛĩio iuſto icipiẽs uſ
q; ad ultimũ electum ꝑdurat.minor a młtis
ꝛeputat᷑. Sʒ (̃z Crit).ñ putes ꝙ ↄꝑatiue ſe
dixeꝛit maiorẽ iohe.Ut eĩ ẽt diẽ Amb. alia
ẽ iſta natuꝛa.nec cum hnmanis geneꝛatõni
bus comꝑanda.nõ eĩ p᷑ homini cũ deo ulla
eſſe collatio. Uel nouiſſimꝰ angeloꝝ.qui in
rgno celoꝝ.i.ĩ eccleſia triüphate miniſtrat
ſeu minimis ſctoꝝ.ꝗ iam ibi cum deo r gnat
maior.eſt eo pꝛopter ſtatũ fruitõis.qr ꝗqlibʒ
beatꝰ ⁊ ↄprehenſoꝛ quantũcnnq; minimus:
maiõ eſt actu qᷓ; quilibet uiator. purus.licʒ
aligꝗs uiator ſit maior ĩ potentia aliquo iam
beato. Unde Piero. Nos autẽ ſimpliciteꝛ in
telligamus ꝙ omnia ſanctus ꝗ iam cum ðo
eſt maior ſit illo ꝗ adhuc ↄſiſtit ĩ pꝛelio.ali
ud eſt eĩ coronam uictorie poſſider. aliõ ad
huc ĩ acie dimicare. Intellige tñ qnantum
ad premij ſecuritatem. non quantũ ad meꝛi
ti magnitudinẽ. Deinde quaſi declarando ꝙ
