ſcendentẽ participare deſyderdt. cꝛebro ele
moſinis lachꝛymis ⁊ alijs iuſticie fructibus

ſua opa purgar. Dec Beda. Iſti gerüt typůũ
eoꝝ qui plus zelant tꝛanſgꝛeſſionẽ hůanaraã

traditionum qᷓ; diuinoꝝ pᷣceptoꝝ.plus decre
taliũ q; euangelioꝝ.plłꝰ ↄſuetudinũ qᷓ; utili

tatũ. Der iſtos ẽt multũ ſolicitos mudicia

exteriori ⁊ modicũ ð ĩteꝛioꝛi.ſignãt᷑ hypocꝛi
te ⁊ ſimulati: arguentes alios de leuibus cũ
tñ ſint infecti grauibꝰ: uidẽtes feſtucã ĩ alte
rius oculo ⁊ ñ trabẽ ĩ ſuo. His quoq; ſiles ſt

multi qui uolunt habere exterioꝛa pulchra

interiora ãt hñt fetida.diſcipuli autẽ dni in

ſtructi ea q̃ uirtutis tm̃ ſunt operati: non lo

tis manibus manducabant. qr hoc non peꝛti

nere ad vitatẽ uite intelligebant. Unñ Criſ.

deo ãt diſcipuli ñ lotis manibus manduca

ant. qr iam ſr̃flua deſpiciebant: ea ſolum q̊
ſunt neceſſaria attendentes ⁊ neq; lauari ne
q; non lauari ꝓ lege habentes. ſed ut ↄtĩige
bat alterutrũ facietes. Qui.n. ⁊ ipᷣm neceſſa
riũ cibũ ↄtẽnebant.qualiteꝛ circa h̊ ſtudiuzʒ
habeꝛent.Et qr hec traditio.ſ.iubere manꝰ
lauari.non eꝛzat contraꝛia legi:iõ dñs aliam
traditionem legi contraꝛiam ducit in mediũ
⁊ quaſi clauũ clauo retundens.dicit eos ðᷣfi
cere. quia faciebant tranſi gredi mãdatũ dñi

pꝓpteꝛ mãdatũ hoĩm qð non erat faciendu.

qr vᷣm Ber. Nihil placet ðo ꝙ unh ei obtu
leris: neglecto eo ꝙ teneris. Uñ rudens ait
illis. Qnaze ? uos tranſgredimini mandatũ
dei pꝛopteꝛ traditõm ueſtraʒ. Quaſi diceꝛet
ſm gloſam. Si uos cõtemnitis mandata dðᷣi
pro traditionibus bhominum. quare arguitis
diſcipulos meoſ.ꝗ mãdata hoim dimittunt.
ut pꝛecepta dei cuſtodiant .Et dominꝰ ꝗdẽ
ñ repᷣhendit munditiã coꝛꝑalẽ: ſed hoc repᷣ
hendit ꝙ relicta munditia inteꝛiori putabãt

—

ſufficere tm̃ exteriorẽ.deinde hoc ꝙ dixit ꝓ

bando ſubdit. Nam deus dixit honora. ſ.ne

ceſſaria dando ⁊ reuerentiã exhibendo. naʒ
bonor iſte non ſolum intelligituꝛ reuerẽtia-
ſed etiam neceſſarioꝝ adminiſtratio.patreʒ
?2 matrem quibus ẽt pꝛoximus quilibet ĩtel
ligituꝛ.ſed illi noĩantuꝛ quibus obligantur.
Et qui maledixerit patꝛi uel matri n tam v
bo ł ſigno qᷓ; facto.moꝛte moꝛiat ur. Dñs eniz
ĩbecillitate ⁊ penurie paꝛentũ cõſulens .B pꝑ.
moyſen pꝛecepit.⁊ ideo ue illis qui parenteſ
debiles uel pauperes contemnunt. ? debitis
obſequijs ſcilicet reuerentia ⁊ neceſſariorũ
exhibitione defꝛtaudant. Panc autem legezʒ
phariſei cupidi per ſuam doctrinam falſam
ſubuertentes.ut ſue quaricie conſulerent. ?
ſub nomie pietatis impietatem indurerent.
docebant filios parentũ ⁊ dicebant ꝙ meli
us erat bona parentibus adminiſtrãdo dðo fa

ne ⁊ offerr.tũ qꝛ ẽ pr pᷣncipał ⁊ ſpualis.tuʒ

captz lxxxtiijſ.

en lz pꝑ talem oblationẽ pentes ſuſtinerent 6
trimentum corporale ↄſequebãtuꝛ tñ bonũ
ſpũᷣale inqᷓ;tum illõ ꝙ erat i eoꝝ neceſſit ateʒ
ↄuertendo.deo offerebatur ut ita parentib?ꝰ
ſuis ab eis neceſſaria exigemibus ea negar̃
poſſent.ditioꝛes frequentius offeꝛẽt ex quo
pentes egeni fiebant.⁊ oblatio filiorũ ſub pᷣ
textu religionis in lucra ſacerdotũ cedebãt
Vſi ĩiſtruebãt filios qꝗd egeniſ xntibPrnde:ẽt
⁊ ̊ ẽ ꝙ ſaluatoꝛ dicit.uoĩ ãt ſcʒ aduerſatiue
dicitis.i.ĩ traditõe ur̃a alios ĩſtruitis.falſo.
ſ.exponendo mandatũ dei pꝛo lucꝛo ur̃o.qui
cũq; dixeꝛit.i.dicere poterit patri uł mr̃i.O
pr̃ ⁊ mr.ꝗ ĩdiges ⁊ petis munus a me munꝰ?
ꝙcũq; ẽ a me.i.ex mea deuotõe ðo.ſ.ↄſecꝛa
tum ⁊ oblatuʒ .tibi pꝛoderit ſeʒ ad utilitatẽ
aĩe magis qᷓ; ſ daꝛẽ tibi qꝛ tũc pꝛodeſſet ſo i
corꝑi. Uel pẽ legi interrogatiue ſic munꝰ qõᷣ
cũq; ẽ ex me.i.ex meis ꝛebus iã deuotũ: deo
tibi ꝓderit. Quañ dicẽt. Qð uouit ðᷣo uis tu
is uſbꝰ applicare. ⁊ tibi ꝓdeſſe abſi.qꝛ ſacꝛi
legiũ faceres ſi acciperes. Sic dicebant xꝑn
tibꝰ. ut illi timentes accipeꝛe ꝙ deo uidebãt
mancipatum. ⁊ ſacrilegij cꝛimen incurreꝛe i
opem magiſ uellent uitam ducere qᷓ; ð ſacꝛa
mtis comedẽ. Et ẽ pᷣ ↄſtꝛuctio defectiua. uñ
ẽ ſenſus.Quicũq; dixeꝛit ⁊ cetera. ſcʒ licite
7 bene pt᷑ diceꝛe illud.⁊ implet preceptũ di
uinuʒ ⁊? legẽ: ⁊ eſt dignꝰuita eterna ? regno
celorũ.ꝙ tñ ẽ falſum.qꝛ vᷣm ueritatẽ ẽ teanſ
greſſoꝛ Pecpti ⁊ hoc eſt ꝙ ſubdit᷑ ⁊ ſic ꝑ ur̃as
juaſiones. filius poſtea ñ honorificabit pr̃eʒ
ſuum ⁊ mr̃em. illud qð erat ſibi debituʒ ſub
trahendo. ita ꝙ irꝛitum feciſtis mandatuʒ
ði de pentibus honoꝛandis ⁊ ſuſtentadis pꝑꝑ
traditionem ueſtraz. que ueſtre ſezuit auazi
cie quaſi diceret.mandatuʒ pietatis ðᷣſeritis
ꝓpteꝛ eupiditatem impietatis.Sed uide næ
hac auctoritate ut plurimi faciũt abutariſ.
ſupra modũ de rebus eccleſie ⁊ paupeꝝ.ero
gans pntibus. Ad maiorẽ autem ĩtellectũ
eſt cõnderandum ꝙ pr̃ per ſe tenetur filije p
uidere.qꝛ eſt cauſa eorũ quantum ad eſſe. ⁊
ideo debet eis nutꝛimentum ⁊ documentuʒ
filius autem tenetuꝛ pꝛouidere ꝑntibus ðͤ ne
ceſſarijs ꝑ accidens. cʒ ſi illi indigeant 2 ip
ſe ſit potens.⁊ iõ ſi p̃ iam neceſſitatem ĩcur
ꝛeꝛet. bona de quibus filiꝰ pt᷑ ei adminiſtra
re iam ſibi debita ſunt. de alieno autẽ null?
pt᷑ deo facere ſacrificium ⁊ ideo talia offeꝛr
n eſt licitum qꝛ hoc eſt tꝛanſgꝛedi preceptũ
de honoꝛe pentu. Secus ãt ſi filius bõa ſua
uouiſſet antequam parenteſ ĩ nece ſſitate po
ſiti eſſent quia tunc non eſſet licitũ de eis ꝓ
uideꝛe paꝛzentibus.deinde redaꝛguens eos 8
ſanctitatis ſimulatione: ſubdit hypocꝛite. be
ne pꝛophetizauit de uobis Iſaias: dicens.
Populus ſi labijs me honor at.coꝛ autẽ eoꝝ
longe eſt a me qꝛ onñdebam ſctitatem ĩ vbis
⁊ exteriori ↄueꝛſatõe cum tñ coꝛꝛupti eſſent

De traditionibꝰ phariſeoꝝ

mala intemõe. Hoc põt dici ð illis ꝗ beũ do
cẽt ⁊ male uiuũt:labijs.n.⁊ ñ cõð deũ hono

rare ẽ bñ loqui ⁊ male niueꝛe. Siñ cã ⁊ ſfu

ſtꝛa colũt me.iñ hñ̃tes fꝛuctũ ide.ſicut.n. me
dicia dr̃ fꝛuſtra ⁊ ſine câ ppinari.q̃ ñ ↄfeꝛt
ſanitatẽ.ſic cultus diuinꝰ ꝗ ñ ducit ad feliei
tatẽ docẽtes doctꝛias ⁊ madata hoĩm ⁊ pe⸗
bec tràſgredi dei mãdasum ꝑꝑ auariciã ⁊ lo
crũ.Et ↄfutatis ſuꝑbis ⁊ ſuꝑſtitioſis ſcꝛibis
7 phariſeis, ꝗ ad prem uidẽtur ſibi pᷣdicta 3
diſcipulos dixiſſe.ↄueꝛtit ſe ad turbã humi
lem ⁊ ſimplicem. uolens eos a fla doctrina
ꝓbariſeoꝝ ꝛeuocar̃.⁊ ↄuocatis eis dixit.Au
dite exteꝛius aure corꝑis.⁊ intelligite ĩteriꝰ
auꝛe mẽtis:audite uocẽ ⁊ itelligite vᷣtutes.
Non ꝓꝙ intꝛat in os coꝛꝑis.ſ.cibꝰ coꝛꝑalis co
inquinat hoĩem ſpualiter.ſ.in aĩa ⁊ anõ dᷣu:
niñ inq;tum ꝑ delectationem male afficitur
quis ad cibum uel alias eſſet ſbiphibitum.
qꝛ ñ itrat in coꝛ eius hoc ẽ in aĩam que cã ẽ
oĩs ĩmũdicie ſpualis. Uñ corꝑales ſoꝛdes.ñ
coinquindãt ſpuałr. ⁊ ideo ñ ẽ curandũ utꝛuʒ
lotis ! ñ lotis mãibus coꝛpalis accipiat᷑ cibꝰ.
Sʒ ꝙ pꝛocedit ex oꝛe cordis. ⁊ ab interiori
radice uoluntatis q̊ coiquinat hoĩem.ſ. uer
ba male cogitatõis que ſunt malitie ĩteriõii
ſñignificatiua.qꝛ ex cibo vᷣ̃m ſe nõ è cu pa. ſʒ
ex his q̃ pcedunt ex oꝛe cordis ⁊ corꝑis. ⁊? i
os ipᷣm ẽ diligẽter cuſtodiendũ. Et r ſi ſuffi
cit cuſtodia huana perẽda ẽ enſtodia diuĩa
ſicut petebat ꝓph̊a:dicens.pone domie cu
ſtodiã oꝛi meo. Tũc.ſ.qñ audierunt illoꝛũ
religionẽ euacuari acceſſerum diſ. cipuli ſim
plicitate moti ⁊ dixeꝛunt ei. Scis qꝛ phãiſei
quoꝝ magna ẽ religio ĩ cibis.audito ̊ vᷣbo.
ꝓ. ſ.euacuat diſcretõem ciboꝝ ⁊ tꝛaditõem
ſenioꝝ.ſcandaliʒati ſunt.i.ĩdignati uel offẽ
ſi. Iſtud non erat ſcadaluz actiuum .qe neq;
ex facto neq; ex dicto minus recto.ſed potiꝰ
paſſiuuʒz: quia auduo uerbo ueritatis. pieta
tis ⁊ equitatis ſcandalizati ſum: quia ocut
egris odioſa è lux. Unde non dicunt tu ſcã
daliʒa ſti: ſed ſcandalizati ſunt. Et pꝛopter
tale ſcandalum alioꝝ ueritas uite iuſticie ⁊=
doctrine non eſt dimittenda. quia pꝛocedit
ex ipſius ſcandalizati malicia. Unde Greg.
Si de neritate ſcandaluʒ oꝛitur:rectius oꝛi
ri permittituꝛ quaz qð ueritas relinquatur.
Et dominus reſpondens ait. Omnis planta
tio traditionum humanaꝛum. id eſt doctꝛa
ab bomine inuenta.que legi dei non eſt con
ſona qᷓ; non plantanit pater meus celeſtis.
immo conſuluit tepiditas carnalis eradica
bitur cum plãtatoꝛibus ſuis.⁊ hoc a funda
mẽto xpᷣo per reprobatõem a fidelibus p ſe
atom.a tra uiuentiũ peꝛ pꝛiuatõem qr nõ
bʒz fumũu fundamhtũ ⁊ radicèẽ. Sinite illos in
precipitiũ danatõis iꝛe. ⁊ doctrinã illorum
euitate. Ceci ſunt in ſe carentes vo intellec
tu legis: ⁊ duces cecoꝝ in regimine aliox qꝛ

7 dei mãdatũ.

alios ſuo eꝛꝛore excecant.⁊ eos ad pᷣcipiciu

ducunt. Cecꝰ aut ut prelatus: ſi ceco ut ſub

dito ducatũ pᷣſtet: ambo in foueam cadunt
ſicut obliꝗtas linee ꝓcedit ex obliquitate r

gule. Un éeeg. Qum paſtoꝛ per abrupta ui

cioꝝ gradit᷑.cõſequẽſ eſt ut grex in pcipiciũ
ducab. 2 t Berñn. Ridiculoſ. a res 6. ſm ma
gis ꝑiculoſa.ſpeculatõ cecus. doctoꝛ inſciꝰ.
pᷣcuꝛſoꝛ claudus.pᷣlamꝰ negligens.pᷣco mutꝰ.
Sed heu qꝛ ſiẽ claudi uolunt pᷣire.ita fatui
peſſe. Dein petꝛo exigẽte. expoſuit diſcipu
is ꝑabolà pᷣdictam. Quia oẽ ꝙ ĩ os intrat.
i.aliqᷓ ꝑs de omni ꝙ intrat in os in ſeceſſum
ꝑ euacuationem tanq; ſuꝑfluũ emittitur. ⁊
aliud tanq; neceſſarium retinetuꝛ. ⁊ neutrù
iſtoꝛũ coinquinat hominem ſpiritualiter:
iſte modus loquendi fꝛequẽs ẽ in ſcriptuꝛa.

ut in michea omnes ſanguini inſidian .i.de

omnibus multi ⁊ ſimilia. Que aut pcedũt ðᷣ
ore intus naſcuntuꝛ.⁊ de coꝛde exeunt.i.deęe
cordis immundicia ſicut fumꝰ de igne.x fe
tor de latꝛina ⁊ ea hominem iam inquinati
cogitatõe pꝛaua coinꝗnãt.i.ſimul ⁊ magiſ i
gnãt locutõe ſordida.qr ſunt conceptus mẽ

⸗

tis ⁊ male ceogitatòis ſignificatiua. Et cogi

tationibus em̃ malis. puenium ⁊ mala vba

⁊ mala facta.⁊ ĩ actu inteꝛioꝛi pᷣncipaliter ẽ
cłpa.cuius ea q̃ extꝛa apꝑent ſui teſtimonia
uñn ſubiungit. De corde em̃ in qꝰ eſt ſedes aĩ
me ⁊ de libero arbitꝛio.exeunt cogitationes
male.ſicut principia malicie ⁊ ex cogitatõi
bmalis mali actus ⁊ ueꝛba pꝛocedunmt ulte
ꝛius.ſ.homicidia.adulteria.fornicationes.
furta.falſa teſtimõia. blaſphemie. auaricia
ĩ qᷓ;tum aliq̃ iniuſte detinentuꝛ nequitia cuʒz
malum affectamꝰ ⁊ implere non poſſumus.
dolꝰꝗ ↄſiſtit in deceptione proximi. impudi
cia in cogitationibꝰĩ uerbis in aſpectu ĩ rac
tu. ⁊ q;tũ ad quàlibet corꝛuptionẽ mentis ⁊
corpꝑis oculus malus id eſt odium ⁊ adula
tio nam ꝗ odit oculum inuidum ⁊ maluʒ hʒ
ad eum quem odit: ⁊ adulatoꝛ nõ recto ocu
lo uidens q̃ ſtpximi ad malum ipſum dedu
cit ſuꝑbia iĩ ueꝛbis factis uel ſignis ſtulticia
cum ſit malum ⁊ non cauet.uuel ſtulticia eſt
cuʒ ñ recte ſentituꝛ de deo.Sꝛiatuꝛ em̃ ſapiẽ
tie q̃ eſt diuinarum reruzʒ cognitio. Oia hec

mala ⁊ huiſmõi tranſgꝛeſſiones pᷣceptoꝛum

dei in coꝛde geneꝛant᷑.⁊ abintus a corrupta

uoluntate procedunt. ac ſpiꝛitualiteꝛ holem

coinꝗnant.i.immundũ ⁊ impnꝛum ꝛeddunt
Hoc eni in culpam homi imputatuꝛ.ꝙ ĩ ſua

ptate exiſtit talia autem ſunt q̃ pꝛocedũt ab

interiori uoluntate. per quam homo ẽ actu
um ſuorum dñſ ⁊ ideo cauſa ĩmundicie ſpiꝛi

tualis non eſt niſi mala uolũtas. Igituꝛ ſcri

barum ⁊ phariſeoꝝ uerba maledicta que ex

iniqua uoluntate ) xpᷣm ⁊ diſcipulos eius „

cedunt illa eos coinꝗnant. Non lotis ãt ma
tibꝰmanducaꝛe ⁊ buiuſmodi tꝛanigreſſiões

nne
centunſtne ſa
inlc ou hült i ofll
ſulen hoien guinat
ſpian ſaucarenie ſellig
u ni la ien a
. 1n
giiſchnnalot ae
giſehiti lirelliged

s hoiblshz
taerude⸗ krezut
muͤcu gpe ee lete
ereunt coglbeun i
1Kdiabol qitzlunn i
nali cogitnben inali
guenauftlitlaanen
n ictn oun niſſſce
nplalno ini ſoe aſße
Accpitnn ro ſche lone⸗
biale i pen kr hae
gu gintores cbab⸗
ſoreroroeris nnc Mutai
iuoꝛt inentoe nalari cogl
let auctoree ſo hot, Gl gut
(is pofins leuen cogitation
Ccirlläſuis fonitib' iftämnat
Opiarteum crdis guoc occu
Nootisdadira gebtſoeſtn
imihſetns Werdigaſtpuch
Osredrd den aienen
egigenlo aktentä Ud
cogtatöes diadolum i ri
i noribug eng corperist
abilocollggl erpenineto
coiz ſolus noutt ile n
noſicca ſlior hoin de
Nectſidolianc enintini
eſore,ſemnali co

crcefuſcegtan nutrierit,

behigadn .
Veartlißgeuit ti

deere
aeinn afehit
nngee ſelguen
dN abr

tugſynnſcarius, frcvc
nalis enin ? gl
actu menol oneipaliteri
etnig appent ſutteſtimonia
corce eñ in'eſt ſeles ai
binio. exeunt cogtatione
piamalice der cogitato⸗
us uerda rocedunt ulte
nadugeria fornicationes
möia Raſpbemie. ausricia
ane deunentm. degoͤtia euz
me rimpere non poſſumas.
jdeceptione prorimi imprdt
ionib i uerbis in aſpecm i e
uilidet conuprione nentts
malus d eſt odiunmn ? gdlls
torulun mmihum naliz h,
odtt:r odulafo: no fecto ocn
rimi ad malum ipſum gel
besſucig u fib ſllick
2 non cauet. uel ſulttci ey
tinn de Lozunnuciſe
renſheſſonet fenmn
rmauni. adinn en
Nrdunt. c ſheina

Pꝛime partis

ſupꝑſtic ſoſaꝝ tꝛaditionũ.nõ coinqninãt hoĩeʒ
immũudicia ſpirituali.nec faciunt impurum.
Quañ diceret.Ex quo nullus cibus coĩgnat
ſpũaliter hoĩem ergo a minori.nõ lotis mani

bus mãducare ñ coĩquinat eum. Et ſic oſtẽ

dit ꝙ ſpũalia l̃aliter ĩtelligi nõ öbent. Uno
qñ pcipit ĩ ſcpᷣtuꝛa lotio abſołte magiſ ð ſpũa
lis q; ð corꝑali ĩtelligẽdũ ẽ lotione. Sʒ ut di
cit c ri. Uidemꝰ multos ut ĩtrãt eccleſiaʒ la
uãtes manꝰ ⁊ os qualiter ãt mõodanã offerãt
giaz. curã nullã faciẽtes. Marcꝰ p ñ lotiſ po
nit cõibꝰ.⁊ ꝓ coĩquinat põit cõicat.iuxta he
breoꝝ ydeoma.ꝗ cõmune ĩmʒ dicebãt. Ju
dei eĩ ꝑtem dei ſe eſſe iactitãtes cõmunes ci
bos unocãt.ꝗbꝰoẽs utunt᷑ hoĩes:quos iõ qr ĩ
lege ꝓhibiti erãt immõos iudicabãt.Cõe er
go ꝙ ceteris hoĩbus pʒ ⁊ q̃ſi ð ꝑte ðᷣi nõ ẽ im
mũdũ appellant. Ex eo ãt ꝙ dictũ ẽ ð corde
exeunt cogitatões male ⁊ ceteꝛa colligit᷑.ꝙ
⁊ ſi diabolꝰ qñq; im mittit homini cogitatõeʒ
mali.cogitatõem tñ malaz nõ põt immittere
que mala fit tm̃ ꝑ conſenſũ ꝗ ẽ i corde. Unð
qn dicitur.cum miſiſſet diabolꝰ in cor inde ⁊
in pſalmo imiſſões ꝑ angelos malos. imiſſio
accipitur pro ſuggeſtõne aliter eĩ nõ põt illa
bi aie. Ubi Hieꝛo.Ex hac ſnia arguendi ſũt
qui cogitationes a diabolo immitti putãt: ⁊
non ex propria naſci volũtate. Diabolus ad
iutoꝛ ⁊ intentoꝛ malarũ cogitatõnum eſſe po
teſt auctor ẽẽ nõ põt. Si autem ſemper inſi
dijs poſitus.leuem cogitationum noſtrarum
ſcintillã ſuis fomitibꝰ ĩflãmat non debemus
opiari eum cordis quoq; occulta ꝛimari ſʒ ex
corporis habitu ⁊ geſtibꝰeſtimare ꝗd vᷣſemꝰ
itrinſecus. Uerbi gra ſi pulchram mulierem
nos crebro uiderit aſpicere itelligit cor amo
ꝛis iaculo ułneꝛatũ. Uñ ⁊ Aug. Enteꝛnas aĩe
cogitatões diabolum ñ uidere certi ſummus
ſzʒ motibus eas coꝛporis ⁊ affectõum indicijs
ab illo colligi experimẽto didicimus ſecreta
ãt coꝛdis ſolus nouit ille ad quem dr:tu ſolꝰ
noſti coꝛda filioꝝ hoim Dec Aug. Solet ꝗp
pe diabolꝰ anq; ueniat pᷣmittere ſui aduẽtus
pcurſorẽ.ſ.mali cogitationem quam ſi quis ĩ
corde ſuſceptam nutrierit, diaboluſ in coꝛde
ſuo habitaculũ pᷣpauit.Et qᷓ;uis diabolꝰqnq;
ſit adiutoꝛ ⁊ occaſio malarũ cogitatõuz ñ tñ
oĩuʒ qꝛ qñq; ꝓcedũt ex nobis tm. Un Augu.
õ oẽſ male cogitatõeſ nr̃e a diaboli ĩſtictu
excitãt᷑.ſʒ aliqꝰciẽs ex nr̃i arbitꝛij motu emẽ
gũt:bone ãt cogitatões ſpꝑ a deo ſũt. Qnalit᷑
ãt cogitatõibꝰ malis r ſiſtẽdũ ſit docet.Anſel
mus.dicẽs.Qũo ãt pꝛauã uolũtatẽ aut malã
cogiratõz a uobis excludatis. Gᷓ puum ↄſiliũ
qn uobis do.ĩtelligite ⁊ tenete nolite litigatr
cũ pueꝛſis cogitatõibꝰ ł pueꝛſa uolũtate.ſed
cum uobis infeſte ſũt aliq̃ utili cogitatòe ⁊
uolũtate.mẽtẽ ur̃as. donec ille euaneſcãt for
titer occupate. Nũq;.n. expellit᷑ cagitatio uł
uolũtaſ niſi alig cogitatõe ł uolũtate q̊ nõ 2

Lapitulũ.lxxxviij.

cordat illi.Sic ꝗ uos habete ad ĩutiles cogi
tatões.ut toto niſu ĩitẽdẽdo ad utiles.mẽſ ue
ſtra ðdignet᷑.eas ſaltẽ recordaꝛi ł aſpicere.
Cũ ãt uultis orare aut ĩ aliquã bonã medit a
tõem ĩtẽder̃.ſi uobis tuc ĩportune ſunt cogi
tatões quas ñ debetis ſuſcipere: nunq; ꝓpter
illaꝝ iportunitatẽ bonũ ꝙ ĩcepiſtis uelitiſ di
mitteꝛe: ne iſtigator eaꝝ diabol“ gaudeat qr
uos ab incepto facit öficere:ſed eo quem di
xi mõ illaſ ↄtemnẽdo eas ſuꝑate.neqʒ dolea
tis nec tꝛiſtemini de illaꝛum ifeſtatõe.q;diu
illas ſicut dixi ↄtẽnendo nullũ eis aſſẽſum pᷣ
betis ne occaſione triſticie iteꝝ r̃deãt ad me
moriã ⁊ ſuã ipotunitatẽ r ſuſcitẽt. Hãc eĩ hʒ
mẽs hominis ↄſuetudinẽ ut hoc unde õlec
tat aur ↄtriſtat ſepiꝰ ad memoꝛiã r̃deat quã
hoc quod negligẽouʒ ſẽtit aut cogitat. Sitłi
ter ſe d hẽꝛe ꝑſonai ſancto ꝓpoſito ſtubio
ſa in quolibzʒ motu indecenti ĩ coꝛpore ł aĩa
ſicuti ẽ ſtimulus carnisa.ire.ĩuidie uł inanis
glorie. Tuũc.n.facilime extinguũtur cuʒz ⁊ il
los uelle ſentire aut de illis cogitare ł ꝗqd eo
rum ſuaſione faceꝛe ödignamur. Neq; timea
tis ꝙ huiuſmodi motꝰ uel cogitatiões uobis
ad peccatũ imputent᷑.ſi nullatenus uolũtas
ueſtꝛa ſe illis aſſociat quonam nihil dan ati
onis ẽ his qui ſt᷑ ĩ xpᷣo ieſu.que ñ ſpᷣm earnem
ambulant. Scõm caꝛnẽ ei ambular᷑ ẽ caꝛnis
uolũtati ↄcordare, Caꝛnẽ ãt uocat apoſtolꝰ
omnem uicioſum motũ ĩ aia uel coꝛpoꝛe cũ
dicit caꝛzo ↄcupiſcit adueꝛſus ſpm̃.⁊ ſpũs ad
ueꝛſus carnẽ. acile quippe huiuſmodi ſug
geſtiones extiĩguimus.ſi pꝛicipium eaꝛum vᷣʒ
pdictum ↄſilium conterimus difficile vo pꝰ
q; caput eaꝝ itꝛa mentem admittimus. hec
Anſelmꝰ. Uñn ⁊ Hie. Ad pcim ꝙ oꝑe pꝑpetra
tuꝛ nũqᷓ; puenies.ſi ĩcẽtiua uicioꝝ itati ĩ mẽ
te in gulabis.⁊ puulos babilionis ad petzã al
lides.ĩ q̃ ſeꝛpẽtis neſtigia ñ ꝛeperiũt᷑: ⁊ tãdẽ
deo ꝓmittis.ſi mei ñ fuerit dominati tũc im
maculatus eꝛo Pec Hieꝛo. Ao uitandũ etiã
cogitatões malas multum habere ualet coꝛ
unitum cum deo,.qꝛ ̊ ipſe a nobis precipue
requiꝛit᷑. Unde Hugo. In omni creatura qꝗͥ
ſub celo uanitatibꝰhũanis occupatuꝛ. mhil
huũano coꝛde ſublimius.nihil nobilius nihil
q; ðᷣo ſimilius peꝛituꝛ.quare nihil aliud que
rit a te niſi cor tuũ.Et uniuerſaliteꝛ in omm
temptatione ꝛemedium ſalubre eſt deo ibe
reꝛe.Uñ Aug. Cum iheſero tibi exoneꝛo me
7 oĩno nuſq; erit mihi voloꝛ ⁊ laboꝛ. Moꝛali
teꝛ autem ĩ hoc euangelio ponit dominus qᷓ
dam ad icꝛepationem phariſeoꝛum. que daʒ
ad iſtꝛuctionẽ diſcipulorũ. Increpat vo pha
ꝛiſeos de tꝛibus principaliter. Drimo ðõ ipie
tate cum dicituꝛ quare ⁊ uos tranſgredimini
Scõðo de ſimulatione cum ſubdituꝛ hypocꝛi
te bñ pꝛophetauit de uobis iſaias. Teꝛtio ðᷣ
ſuꝑſtitione.cum ſubiungit ⁊ conuocatis tuꝛ
bis. In pꝛio ſuggillant᷑ tyrrani qui mala

* 5H⸗-⸗

⸗

4 —

5 4

☛,n„e⁰ pA YL 8

5

2 V

„₰ ₰ℳ 7
Ocra ones pec
W◻ S

AEg 1
iENE
„

„ Pavſe*

De mulieꝛe

tuta faciũt. In ſecũdo falſi fratꝛes qui ſimu
lant exterius quod itus ñ ſunt. In tertio he
ꝛetici qui probibẽt homines a cebis quos de
us creauit. ⁊ ñ abſtinent a falſis doctrin is ꝗ
pus ſe ⁊ alios coꝛꝛũpunt.Ciꝛca ſecũdũ ponit
tꝛiplicem iĩ ſtauctionem unam i de ſtꝛuctöem
guloſitatis cum dicit omne quos iĩ os intꝛat:
Aliam in ꝛefꝛenationem oris cum ſubdit. qᷓ
autem pꝛocedũt ð oꝛe.Teꝛtiam i cuſtodiam

i ſine tꝛanſgreſſione ſeꝛuar̃ ut ea oĩ
¶bus ⁊ fingulis pfeꝛam.⁊ ab eis q̃cun
q; occaſione non r̃cedam. da ẽt mihi i omni
quod ĩ os coꝛpoꝛis ĩtꝛat guloſitati reſiſter.ac
inteꝛioꝛi coꝛdis munditcie pꝛecipue intẽdeꝛe
⁊ os coꝛdis ac coꝛpoꝛis diligẽteꝛ cuſtodir̃ Et

ca i cum ſubiũgit.de coꝛde ei exeunt.⁊c᷑.
C mine ieſu xpᷣe da mihi ſic mandata

quia ñ ſufficit cnſtodia humana niſi aſſit di

uina. Ideo te domine ſuppliciteꝛ peto,/pone
tu cuſtodiam ipſi utriq; ori meo.ne aliꝗd iĩ il
lud intret uł inde pꝛocedat.quod me ſpũͦali
ter in anima.⁊ apuo te macular̃ ualeat Am

De muliere chananea Capi.lxxxix.

nm egꝛeſſus inde ieſus. ſ. a ꝑti
bus iudeorum.abijt ⁊ ſeceſſit in ꝑ
tes tyꝛi ⁊ ſydonis.ut tyros ſydonioſq; eurarzʒ
gentilibus benefaceꝛet. IZyruſ enim ⁊ ſydon
uꝛbes fuerunt chananeoꝛum ⁊ gentilium ſi
te tam in t᷑za ꝓmiſſionis pꝛope montem liba
ni in corde maris.quia filii i frael non potue
runt totaliter expellere. ⁊ exteꝛmiare genti
les de terra pꝛomiſſionis.Et cum ĩgreſſus eſ
ſet quandam domum cauſa quietis ex labo
re uie: acceſſit ad eum muliez gentilis non
edocta ꝑ pphetas ⁊ legem chananea natio
ne. ſyꝛopheniſſa genet᷑:quia chananei quan
doq; ſyriam ⁊ phenicem tenebãt. ut dicat᷑ ſy
ropheniſſa quia a ſyrijs ⁊ phenicibꝰ ſcenðᷣ
rat. Syria quippe ẽ nomen generale puicie.
phenis nom̃ cuiuſdam ſpecialis cõtracte ĩ il
la prouincia ſite.⁊ ideo compon t᷑ ſyropheni
ſa.i.ð tali cõtꝛacta oriũda a finibꝰillis egꝛeſ
ſa.non ſolum a ciuitatibus pro peccatoꝝ di
miſſione ſed a finibus per elongationẽ ⁊? oc
caſionum uitationẽ:quia iſtud in finibus ge
ſtum gètiliũ. ubi mulieꝛ ſequebati ieſum
Mulieꝛ a finibus illis ſcilicet gentiliũ ⁊ pec
catoꝝ egꝛeſſa.ſignificat animag peccatricẽ
a finibus peccatoꝝ peꝛ penitentiam ſe auer
tẽtẽ. Non enim ſufficit homini a peccatis ſe

aAueꝛtene niſi etiam exeat a finibus pctorum
* qui ſt occaſiones peccandi ? cauſe. Unõ Au

guſtinus. ines peccatorum exiꝛe eſt cauſaſ
peccatorum excindeꝛe. ⁊ eoꝝ ſuggeſtionibꝰ
ꝗditum non indulgere. Ubi notandum quod
quando ſupꝛa dixit dominus ĩ uiam gẽtium

4

chananea

ne abieritis ſcilicet ad pꝛedicandum. iſtud v
bum prohibet iuitationem non receptionem
ſi neniꝛent. unde dominus mulieꝛem exten
non ĩuit auit.ſed uenientem recipit. ⁊ hoc ſi
gnificatuꝛ i aduentu magorum qui a domio
ſunt ̃cepti quaſi primitie gẽtium. Iſta emm
mulier famam. ⁊z miracula Jeſu audiuerat.
ideo fimiteꝛ credebat quod filiam ſuã ſanar̃
poterat. Unde clamauit: dicens ei. Miſeꝛe
mei. quia miſera ſum. ⁊ i hoc qð dicit mei pa
tet uehementia affectus ſui.qr malum alie
num.ſcilicet filie.reputat ſuum:ſic debet fa
cere prelatus quilibet: domine propteꝛ natu
ram diuinam: fili Dauid propteꝛ humanaz.
ſed ſimul domie filj dauid proptez perſonaʒ
ĩ duabus naturis unitã.Quaſi diceret ex di
uia habes poteſtatẽ.qr potens es dñe ex hu
mana uolũtatẽ. qꝛ dauid manſuetudinẽ ex
unione comiſſionẽ.qr iðᷣo deus factus eſt fili
us dauid.ut nos ſaluet. ilium auteʒ dauid
appellat qr xpᷣm promiſſum iubis deſcẽdeꝛe
ö gnꝛe Dauid audiuerat. Magna fides cha
nanee h̊ notatuꝛ qr uerum deum ⁊ uerũ ho
minem ieſum cõfitetur. deum credit ubi do
minum uocat. hoĩezs credit ubi filium danid

Tꝛelictis ſcribis ac phaꝛiſeis ca pa al.dicit. libi ex merito poſtulat ſed ſolum ði

ũniatoꝛibus propter ĩgꝛatitudinẽ?

miſericordiam efflagitat:dicẽs miſerere.q̃ſ
diceꝛet non allego meritum.non peto iudici
um.non obliuiſcoꝛ öfectum:ſed poſtolo be
neficiũ ⁊ ideo miſerer̃ mei. Un Criſo. Miſe
rere mei domine fili dauid. O preclara con
feſſio.Euangeliſta fit mulier.deitatem erꝰ⁊
diſpẽſationem annuncians.Lonfitetuꝛ enim
2 domiationem ⁊ ĩcarnationem eius Mile
rer̃ mei.Uide philiſophiam mulieꝛis dicen
tis:miſerer̃ mei. Non inquit habeo conſciẽ
ciam bonoꝝ opeꝝ nec recte uite fiduciâ. Ad
miſericordiam confugio ubi ceſſat iudiciuzʒ.
Ad miſeꝛicordiam ↄfugio ubi ineffabilis ſa
lus ẽ. Miſere mei. Modicꝰ ſᷣmo.ſed immen
ſum benignitatis continct pelagus.ubi eniʒ
miſericordia poſtulatur ubi uniueꝛſa compᷣ
henſa ſunt bona Pec Cꝛiſo. Et ut magis eũ
ad compaſſionem moueat. totum ei dolorẽ
enarrat: dicens. ilia mea.ñ ancilla non ex
tzꝛanea ſed filia.qð ẽ mihi grauius male ue
xat᷑ non quocunq; dolore.ſed a demonio ꝙq
eſt ei ꝑpiculoſius. In quo uulnera medico de
tegit.⁊ magnitudinem ⁊? qualiratem morbi
qui premit. Jeſus autem non reſpondit ei v
bum.non propter indignationem.ſʒ ut eius
cenſtantiam probaret.⁊ probatam manife
ſtaret. ut ex perſenerantia in prece oſtende

retur fides eius.⁊ deuotio dignioꝛ ex audiõ

ne. Et ĩ illo ſiẽtõ ſecunduz. Auguſtinuũ. chꝛi
ſtus exiuit domũ cũ diſcipulis.quos młieꝛ ſe
ſequens in uia nihilominus inſtabat. et ꝑſe
uerabat clamans. intantum ut ⁊ diſcipuli
miſterij ignari miſericordia moti importu
nitate mulieris uicti rogarẽt pro ea dicẽteſ.

xaeo ꝛece
eltate at⸗
iilee dhaitguida⸗
eni lu iudeo

lat ifum katem eifile
un iniuen At
iſuiti moͤ olo eſſe ous
ius ocorote ſcut ouis val
cliuna ne, ſclt o tr ac
geblem eifinmi⸗Qui rit
eſt conra oꝛdinem iuns
1ec auſene panemn i uerba
(ocrinam:d operntem mi
iudeor roniſſaſam
irirunod'fäaihs prencun
Uere caridds. Aare gene
ſon dicedit canes one⸗
ſcolanie röeſericiein
kece bumlitaamilien
ſicat, quamtomaioꝛ fui
ſut ernids qgr hof
olius conis icta c
Euitureran aſe nal
rſun canis Canem me
ualoch ne cane tno nu
ie nenſn dii net, diie

nnanurn
aagfhinenin

tenmn cenm ecſtiie
lq gecit ubifllium Conid
o poſtult ſeg un i
iglaticlces nilrere
nmer tumn. on pero ſudici
ſectum. ſet hoſtolo be
e nei. Ui Crio. Wie
dauid. O preclara con
it mulier deugtem en
Ncians. Konfiteme erim
arnatiodem eins Miſe
ſophiam woliens Nen
Nonmmcdid dadec corſc⸗
nec retie dne fancii N
wnfago ceſiat iudiein.
mofogionbi ineftbils ſh
ei. Mocic fnnoſed innen
oconinct rlegi itl end
Kulatur vbi unienſ lon
pec Caio Eta naogisen
nmoueatotum. ei Color
fin⸗ men.f Acllis nonet

i nibi gobins wale ne

ilne l 4 demonio

edicode
vo⸗ nulnera m
a qualifatenn orbi

E ,

4

4◻

2

☚

41 „

Rime partis

Dimitte eã quam tenes nõ exaudiẽdo:quia
clamat poſt nos p anguſtia qͥ eam tenet pre
mẽdo.F ac qð ipa petit.⁊ ſic recedit. Mori
em̃ erant ad hoc nidẽtes eius fidẽ ⁊? öuotõʒz
„Ihs ãt rũdẽs ait. Nõ ſuʒ miſſus niſi ad oues
domus iſrael.i.ad indeos.qui perierunt.ſcili
cet ꝑ ĩfidelitatẽ a deo ꝛecedẽtes. Ad illos po
tius uenire öbuit quibus promiſſus fuit. In
hoc uitat ſcandaluũ iudeoꝝ quãtũ eſt ĩ ſe.⁊
reddit eos ĩexcuſabiles. Loquitur õ ſua miſ
ſione ad pᷣdicandum ĩ ꝑſona ꝓpria qr ñ fuit
miſſus niſi ad indeos pᷣmo ⁊ ꝑſonaliter ſʒ ex
ↄſequenti ⁊ ꝑ apłos ad gentes.⁊ iõ iudeis tã
quam eorum apliis pricipaliter miſſus ĩ ꝓpᷣa
pſona tñ predicauit.⁊ miracula fecit: niſi in
caſu ex aliqua cã ſpeciali ẽt circa alios hoc
ageret.ut.ſ.eccłiam ĩ fide gentium eſſe fun
dandam oñnoret. ſicut habet᷑ hic:⁊ ſupra ubi
xpᷣs predicauit ſamaritanis deuote eum reei
pientibus. Poſt mortẽ ãt xpᷣi pꝛedicata eſt
fides publice gentilibus. Ac illa miſeꝛa mi
ſeꝛicordiã ſequif repulſa ñ erubeſcit. impoꝛ
tune clamat. ſaluatorẽ adoratõe latꝛie ado
rat dicẽs. Dñe adiuna me. Se adiuuari po
ſtulat ĩ fiꝛmitatem ei filie ſuâ r̃putat.⁊ ꝑ ↄñs
etiam ſanitatem. Quaſi diceret. Si uſq; mõ
ñ fui.tñ mõ uolo eſſe ouis dei.in ſgnum hu
ius adoro te ſicut ouis paſtoꝛem: ⁊ iõ domĩe
adiuua me.ſicut paſtoꝛ adiuuat ouem ſuaʒz
debilem ⁊ ifirmã. Qui rñdẽs ait.Nõ ẽ bonũ
qꝛ eſt contra oꝛdinem iuris ⁊ ẽt natur̃:ſume
ꝛe ⁊ aufeꝛꝛe panem.i.ueꝛbũ dei ⁊ ſalutis ſeu
doctrinam: ⁊ operatõem miraculoſam filioꝝ
i. iudeoꝝ. qꝛ pꝛomiſſa ſunt iudeis tanquam
ſpiritualibꝰfilijs ꝓpteꝛ cultũ unius Si.⁊ mit
tere canibus.i. dare gentilibus ꝗ añ conueꝛ
ſionẽ dicebãt canes.rõne immũditie ratione

ydolatꝛie. rõe ſeuicie in ſanctos. At illa dixit᷑

Ecce humilitas mulieris.q̃ tanto plꝰ magni
ficat᷑.quanto maioꝛ fuit obiuagatõ:q̃ quãta
fuit.pz ex tribus qr nõ filia.ñ pane digna e
potius canis ẽ dicta. ⁊ ipſa ↄceſſit omnia. uũ
ſequitur etiam dñe.qnaſi diceret.ueꝛũ dicis
qr ſum canis. Canem me uocas.canis tuꝰ ẽẽ
uolo.g me canẽ tuũ nutꝛi.qꝛ nõ poſſũ rlique
ꝛe menſam dñi mei. Dñni canes ñ expelluntur
⁊ ſi expelluntur ꝑ unam porta ipſi reuertuſi
tuꝛ ꝑ aliam. Si ergo ſum canis nõ debeſ me
expellere a te ⁊ ſi expellis me a te. ꝓtinꝰredi
bo ad te. Mã ⁊ catelli edunt ð micis q̃ cadũti
de menſa dñoꝝ ſuoꝝ.Quaſi diceret.dñe nõ
peto panẽ ſed micam.qr iſtud ꝙ ꝑeto ẽ tibi
quaſi mica parua:⁊ qꝛ ↄſuetudo ẽ ꝙ domini
dant canibus ⁊ catellis ſuis ſaltem micas:ẽ
go da mihi iſtam micam quam peto.ſcilicet
filie mee cuꝛationem. Uel ẽt dñe.i.bonuz ẽ
ĩ caſu.uñ ñ eſt orietas in ueꝛbo chriſti ⁊ mu
lieris.qꝛ uerbum xpᷣi eſt ĩtelligẽdum ꝙ non
erat regulariter ⁊ uniuerſaliter bonũ cũ xpᷣe
eſſet apłs iudeoꝝ:ſed ueꝛbum mulieris intel

gapitulu. Lxxxix.

ligendum ẽ in caſu.ſ.ꝑꝑ petentis deuotõem
⁊ ut onderet eccłie gentium futuꝛã fundatio
nem. Nam ⁊ catelli edũt ⁊c̃.Quaſi diceret.ſi
catuli aliqua modica.ſ.micas cadẽtes ð ci
bo filijs conceſſo ꝑcipiũt:ita ẽt gentiles ali
quid ſaltẽ modicũ ðᷣ bñficijs xpᷣi ꝑciꝑe ðbẽt
Vngde ſic intelligi põt. Nam ⁊ catelli.i.genti
les ĩmundi ⁊ miſeꝛi.eount.i.edeꝛe dñt de mi
cis.i.de reliquijs que cadunt de menſa dño
rum ſuorum.i.indeorum.quibꝰ menſa ſcrip
tuꝛe ⁊ fercula miꝛaculoꝝ ⁊ alia q̃ ad ſaluteʒz
nr̃ aʒ ꝑtinẽt poſita ſt᷑.Quaſi diceret dẽmꝰhr̃e
aliquaʒ micà tue largitatis. Uñ ⁊ ſi non uis
facer̃ nobis ſicut iudeis naria miꝛacula. ſal
tẽ unum fac.ſana filiã meã.ũ peto panem in
tegꝛum cũ filijs ĩ menſa patris ſʒ micas ⁊ r̃ᷣli
quias ſub menſa eius cum catulis.Quaſi di
cerz. nõ in dignitate mea ſed tm̃ in miſeꝛicõ
dia tua confidẽs.gratiã tuã peto. Ju me ſer

uet iſta ſimilitudo panis ⁊ caniſ.⁊ ſi indigna

ſum ut panẽ integrum pᷣbeas:ł micaʒ tꝛibue
filiam meã ſanando.quod quaſi mica regu
tabit᷑ reſpectu mirabilium que feciſti. Ubi
Cꝛipᷣ.uide mulieris pacientiam ⁊ humilita
tem:deꝰ eĩ uocat iudeos filios.⁊ illa domĩoſ
nec doluit de inimicoꝝ laudibus.nec de ſuo
moleſtata eſt conuitio.ĩmo ampliuſ ſe humi
liauit.nã deus gẽtiles uocat canes.⁊ iſta ca

tellos.ille panem hec menſam dicit. Unde vY‧

PHiero. Mira ſub ꝑſona mulieris chananiti
q̃ credit ſanari poſſe filiam ſuam.paciẽtia q̃
totiens cõtempta pꝛecibus peꝛſeuerat.humi
litas qua ſe nõ canibus ſʒ catulis comparat.
Scio me inquit filiorum panẽ ñ meꝛeri,nec
itegꝛos capeꝛe cihos poſſe.nec ſevere ad mẽ
ſam cum patre:ſed contenta ſuʒ r̃liquijs ca
tulorum. ut pꝑ humilitatem mic aꝝ ad panis
integꝛi ueniam magnitudinem. Pec Piero.
Et nota hic triplicem mulieris petitionem
In pꝛĩa petit liberaꝛi:dicens. miſereꝛe mei

ane fili dauio. In ſecũdo petit adiuuari: di yr. ornA 24

cens dñe adiuua me. In teꝛtia petit ſatiari
dicens.nã ⁊ carelli edunt ⁊c̃. In pꝛima conſi
tetuꝛ ſe miſetam ideo ait miſeꝛer. In ſecũda

ifiꝛmam. ideo addidit adiuua me In tertia/ 2itτα

mendicam.ido ſuperaddit nam ⁊ catelli ⁊c.
Quaſi diceꝛet.⁊ ſi a menſa non tamen a mi
cis excludas.Gᷓ eĩ ẽ ordo:pᷣmo fit hõ miſer ꝑ
pct᷑m. ſcdõᷣo ĩpotẽs ad ꝛeſuꝛgendũ:⁊ ideo men
dicꝰ ad ꝛeleuãdũ. In illis g petitõibꝰ ſignifi
catoꝛdo effectuũ gre. In prĩa petit gr̃am re

miſſiones. ⁊ hec pertĩet ad gꝛatiã tiuſtificatẽ

ĩ ſecunda gratiam operationis.⁊ hec ad gra
tiam operantem.ĩ teꝛcia gratiam cõſolatio
nis ⁊ hec ad gꝛatiam conſumantem. Et quia

ſi prudẽteꝛ habuit ſe:iðo tandem benignum

audit̃᷑ reſponſum meꝛuit.Tunc enim ꝛñdens
ieſus ait illi.O mulieꝛ magna eſt fiðᷣs tua:qð
patet ex vᷣbo ⁊ facto ſuo quia non fuit ꝛetaꝛ
2 2

dis eccłe fides. pacientia. bumilitas. Sides tea

7

— 7 1 „ – —*
Dr 5„ F- e-
7 . . . 2*
P 77 P C⸗
J

—
— Rnvy
9

700

1A1 ð .

₰
S .*
1

Q .-.
= 5
„ 4 *
4 aα
*

Dde mulieꝛe

data a feruore petenti primo propfter tacitur
nitatẽ. nec poſtea propteꝛ eius negatiuà ꝛnſio
nẽ. nec ppter illatum conuicium. Jam te nõ
uoco canem ſed mulieꝛẽ fſidelem qr tanta eſt
fiõs tua ꝙ me ſuꝑauit ⁊ uicit ⁊ ideo fiat tibi
ſiẽ uis. Quaſi diceꝛet. Fides tua hoc meret
qd patet ex facto cum ſubdituꝛ Et ſanata ẽ
filia eꝰex illa hora.ex q̃̊.ſ.dñs dixit fiat tibi
ſicut uis:dicer̃ enim ði ẽ facer̃. Quia enim a
feruoꝛe petitioni non refriguit ſʒ ꝑſeuerauit.
⁊ ua de ſe huiliauit ido diuia pietas ſe ampli
us ↄtiner̃ non potuit.que ſemper ĩ orationeʒ
humilium ꝛeſpexit ⁊ pꝛeces eorum non vſpe
xit. Igitur quia magnam fidem habuit hoc
quod pecit ipetꝛauit immo plus obtiuit quã
poſtulauit.nã poſtulauit filie ſue coꝛporis ſa
nitatẽ.⁊ non ſolum hanc ei obtinuit ſʒ etiam
mẽtis iuſtificatõnem.⁊ ſibipſi pienã conuer
ſionem. Sepe eim pꝛopt᷑ magnam fidẽ petẽ
tis deꝰ plꝰ exaudit ⁊ plł“exaudit ↄcedit qᷓ; ille
petit.iIñ Cri. O mulier magna ẽ fiõs tua.
Non uidiſti moꝛtaũ ſuſcitatum.nec leproſuʒz
mundatũ.nec ꝓphas audiſti.nec legeʒ medi
tata es.neq; mare i diuiſionibꝰ ſcidi uidiſti?:
nihil horum contemplata es.ĩſuper ⁊ ðſpee
ta ⁊? contempta es a me. ⁊ nõ receſſiſti.ſʒ põ
ſeueraſti petẽdo.&&t qꝛ magna ẽ fiõs tua. co
pioſa effuſa eſt gratia.Et ſanata ẽ:inꝗt.filia
eius ex illa hoꝛa. Non ex qua uenit mater ĩ
domum eius.ſed ex qua domini pſᷣmo proceſ
ſit.Et iterum. Chananeam mulierẽ magno
dono ĩpletam ̃miſit. In hoc euidẽ t᷑ oſtẽdix.
quoniam ðus etiam illa que nobis paꝛata ñ
ſunt.dar̃ poſſit ſi unehemẽtius poſtuletur.ñ ẽ
iquit bonum toller̃ panem fiulioꝝ ⁊ dar̃ cani
bus:⁊ tam̃ ðᷣdit.qꝛ illa ue hemẽter exigit Ju
deis uero e ꝛegione monſtrauit.ꝗa deſidio
ſis:nec illa quidem tribuat ꝗ eis fuerunt p̃
parata.Deniq; illi nihil acceperunt imo etiã
propꝛia peꝛdiderunt.Et ideo qr minime q̃ſie
runt ne ſua quidem accepeꝛunt illa uero ꝗa
ue hemẽteꝛ incubuit uendicare ⁊ rẽ filiorum
accepit canis. Tantum quippe bonum eſt fi
des ledula ⁊ depꝛecatio perſeuerans. Et ite
rum. Tu autem ĩtẽde qualiter apoſtolis uic
tis ⁊ nõ per ficiẽtibus.ipa perficit:tã magnũ
quid eſt ĩſtãtia orationis etem̃ ꝓ noſtris no
Fijs a nobis uult magis rogaꝛi quã ab alijs
ꝓ nobis. Pec Criſ.de ſarepta ad duas leu
cas eſt ſydon ciuitas.ante cuiꝰ portam oſten
dit᷑ una capella in loco.ubi locutus ẽ domi
nus chananee: ⁊? deide ſanauit filiam eius ĩ
uia.q̃ ducit ceſaream Philipi in ituream.
Sicut ãt fiõs matris cooperat fiie.ſic fides
eccleſie paruulis ꝗ bapt izantur ĩ eius fide.
VUn ſecundum Remi. datuꝛ hic exẽplum ca
theziſandi ⁊ baptizandi ĩ fantes. ut fiõles ꝓ
ſuis paruuł do fidem ꝓmittant: quatenus ſi
cut fide iſtiꝰ mulieris ſanata ẽ filia eius. ita
⁊ fið catholicorum uirorũ pct᷑a paruulis re

chananea

laxent. Per fidem enim ecclłie ⁊ confeſſiõm
ſeu reſponſionẽ offerentium in baptiſmo. li
beꝛamur a ömonio paruuli: ꝗ nec dum ꝑ ſe
ſapere ł aliquid agere poſſunt boni aut mali.
Allegoꝛice autem ſecudum eũdem ꝛemigiũ.
hec mulier ſanctam eecleſiam ſignat ð genti
bus congregatam. Per hoc enim ꝙ domius
relictis ſcribis ⁊ phariſeis uenit ĩ partes ty
ꝛi ⁊ ſydonis.ſignat qꝛ relicturus erat iudeos
ac tranſituzꝛus ad gentes. Eſt autem HB muui
eꝛ egreſſa a finibus ſuis.⁊? qꝛ ſancta eccleſnia
rceſſit a pꝛiſtinis erꝛoribus ⁊ uicijs. Rogat
quoq; pꝛo filia.i.ꝓ ppło ſuo nondũ credẽte
ut ⁊ ipᷣi abſoluant᷑ a fraudibus diabolii. Et
ſi ad primam petitionẽ eccłie dñs ſalutẽ ani
me differt dar̃.nõ eſt öſperandũ uel a peten
