ro fideliuʒ ſeperabitur (⁊ Iſnie executõe ab
angel meſſoribꝰ(i ignẽ )eternũ ge hẽne (mit
tetur) Ubi minat domipus iſꝛuctuoſis penã
dãni.qꝛ excidẽtur a terꝛa uiuẽtium. ⁊ penã

ſenſus qꝛ mitt ẽtur ĩ ignẽ eternũ. Nec expꝛo

bꝛabit dominus ꝙ mala feceꝛit.ſʒ ꝙ bõa nõ
egerũt.dicẽs exuriui ⁊ nõ dediſtis mibi mã
caꝛe ⁊c.Et ſciẽdum quod fꝛuctus cordis ſũt
ↄtꝛitio.diule legis meditatio.beneficiorum
dei ꝛecoꝛdatio.moꝛtis memoꝛatio. proximi
ↄpaſſõ.Fructꝰoꝛis.or̃o.pᷣdicatõ.graꝝ actõ.
Oſiliũ fris.eꝛꝛãtis corꝛectio.ignoꝛãtis ĩſtꝛuc
tio.ructꝰ oꝑis ſut pnia ełina.obediẽtia.ob
ſeꝗoꝝ diligẽtia. difficiliũ tollerãtia.Sed ne
putemus ad fructꝰ iã pertinere ſi quis dicat
ene dñne ⁊ ex eo nobis arbor bona uideat ẽẽ
ſubiungit.Quid ãt uocatis me dñe:⁊ nõ faci
tis q̃ dico q̃ñ uellet diceꝛe ypocꝛitis ⁊ ſpãlit᷑
ſcribis ⁊ phariſeis. Uos eſtis arborũ haben
tes folia ſine fructu. ⁊ vba ſine oꝑe.⁊ iõ ma

ledicti. Tales ſt᷑ ſicut ſalices folia ſimilia oli

uis.ſed fructu carentes. Cantũ eni eſt inter
dicere ⁊ facere quantũ iter folia.? ſꝛuctus.
Deide ondit quod ad ſalutem non ſufficiunt
vba confeſſionis ſed quod exigitur executio
diuine uolũtatis.dicẽs(( Non omnis qui) x
botenuus nomine tantum((dicit mihi domi
ne domine)cõfuendo fidem catholicã (itra
bit in ꝛ egnum celoꝝ)confeſſio enim fidi ſine
c ꝑibꝰ ñ ſufficit ad ſialutẽ qr tal fis mortua
eſt ſicut illoꝝ qui deum ore confitentur fac
tis t negant. Sic modo plurimi in oꝛatione
poſui ueꝛbotenus ⁊ nomine tm̃ dicũt.dñe do
mine cor ãt eoꝝ longe ẽ a ðo. Ipoc hrite ẽt
dicũt hoc facto ſanctitatem exteriꝰ ſimulan
tes corã populo((Sed qui ſacit uolũtatẽ pa

tris mei qui in celiſ eſt.ipſe intrabit ĩ ꝛegnũ

uatmif,tn Mn⸗
ulczueni hmwa mn
ttlitnis Meetten ent⸗
ſclitcorttaenttar aina⸗
ſNN en
ltlincreshigti eces ee
wie to iin irue tioente we
Pime) i Fbetan fnorz,
aualtscenmncisn tiwiem
ueiemd ibcheeſe tiwiem.
ttdlinruciatſedme dist
NNatndemen a.
e Nleeerie uſntnect
ſteitnetplaſrtn gen i
thmitnei ſhenan
Niite dje nere awern
ſuin gnumtimae
uitſp ult w ifeinez

h genſg ei, ihje ſer
ſelaanchmngt heng/

lnipuettiiſf⸗ S

nohig

tnotane z,
reni dicter .
rir plusin , Mhͤce
.

Z

unr biaßhentit
ub eijceꝛe demorihr
imunes 4peng get h
apiüt, ſne guerelg tium
primis non compaciunthm
buut i additu. On
bonu erciger). 1. ſfig in
Innum bonorum 7 nume
tur (e) ie erecute eb
me)etemu geheneſ mit
minus iftuctnoſis pen
terꝛa uiuetium. ? peni
gne eternu. Tlec expꝛo
la fecerit. c bog no
1no dediſtis mihi maͤ
luod fuctus cor dis ſit

—

edltatio, deneficiorum

s memoato. proximi
fo. Picatd. gran act.
Nꝛectiogroraͤlis iſtuuc
pnia elina dedenis ob
ſicnid tolleratia. Sed ne
ii pentinere ſi uis bicat
obis arbor bonn unerke⸗
1 uocatis me affe: n⸗ ſrci
t diceꝛe pocꝛitis i gi
.Uos eſtſ ardofs haben

„eͤbg ſine oge 4i ni
n. yba ſ ei ſninci

Pꝛime partis

celoꝝ) PHi ei ſunt fꝛuctus boni ⁊ bone aꝛbo
ris.ſ.facere uolũtatẽ pt̃is cuius faciẽde ſeip
ſum prebeꝛe exẽplum dignatus eſt. Quid eĩ
meꝛiti ẽ dño diceꝛe.dñe dñe.Nũquid dñs nõ
eꝛit niſi fueꝛit dictus a nobis: Uere dicer̃ do
mine dne uel dñs ĩs eſt corde credere oꝛe
ↄfiteꝛi.opeiibug alleſtart. Tam unum ſine
alio negare eſt. AUt enim ait Aung. Credere ĩ
deum eſt credendo amare ⁊ diligeꝛe cꝛedẽ
do ĩ eum ire.ut eiuſ membꝛis ĩcorporari.Et
notandum ꝙ hec uidentur iĩmediatius facer
uoluntatem dei.ſ.ſupeꝛ oĩbus agendis.ſuſti
nendis ⁊ hñdis ei ſe cõformaꝛe ⁊ inde quies
mentis.faciem domini omnia intuẽtem ſem
peꝛ ut pũtem intueꝛi.⁊ ĩde r̃ueꝛentia. pudor
7 diſciplina ĩtus ⁊ extra bonitatem gratuite
libeꝛalitatis dei libenteꝛ conſiderar̃ ſepiꝰ ac
tualiter adueꝛtẽdo inde amoꝛ gꝛatuitus ⁊
cõfidentia de futuro.ſempeꝛ attẽdere ad edi
ficationem pꝛoximi omne uerbum ⁊ opus pᷣ
meditaꝛi.ſepius ſnper ſe ꝛeflecti.Et ne deci
piamur nõ ſolum nomine criſti ꝑ eos qui no
men ⁊ nõ facta hñt:ſʒ ẽt qhuſdam factis ⁊
miracuł.adiũgit ⁊ dicit.¶ Multi dicẽt mihi
Lilla die jnotabili ⁊ famoſa terribili impijs
⁊ blãda pijs.ſ.die extꝛemi iudiciũ qñ ſjʒ Cri.
loquẽt coꝛda ⁊ tacebũt oꝛa.qñ nõ ꝑſona ſteꝛ
ꝛogal: ſz ↄſcĩa dᷣi. ur. ubi nõ erũt teſtes
adulatores ſʒ ãgeli ueraces.(dñe dne.nõne
i noie tuo.i.in uiꝛtute ⁊ ĩuocatõe noĩs tuii
ꝓppᷣauimus).i.ꝓpheticnm ſᷣ̃moneʒ pꝛotuli
mꝰ ⁊ occulta denunciamꝰ(⁊ ĩ noĩe tuo mo
nia eijcimuſ)ab obſeſſis((⁊ ĩ noĩe tuo vtuteſ
multas).i.miracula((fecimus) PHis ſiłes ſũt
bñ docẽtes ⁊ male niuẽtes. Ubi criſ. Illi ꝗp.
pe qꝛ ↄꝛiũ expectatõis ſue finẽ uidebũt.qꝛ G
fuerũt mirabilia faciẽdo ↄſpicui.ibi ãt ſe in
telligẽt puniẽdos.quaſi ſtupẽtes dicent atq;
miꝛãtes.ñe domine nõne in nomine tuop
phetauimꝰ.quèadmodũ nos adueꝛſaꝛis mo
do.Quid ſibi uult nouꝰ iſte finis.nec a novᷣ
aliqñ pꝛeuiſus.tdeiñ ſubijcit ſententia iudi
cis tales ꝛepꝛobantis ⁊ abicientis( Et tũc iĩ
ꝗt ¶ ꝓſiteboꝛ)⁊ dicã ilł (nunqᷓ;)ĩ predeſtina
tõe (noui uos)ſ.noticia appꝛobatõis:ſed re
pꝛobationis. Illos ẽi deus dicitur ſciꝛe quoſ
appꝛobat.illos ueꝛo neſcir̃ quos in ſua dilec
tõe non appꝛobat. Un Augu. Scit ꝛeprobos
quos cognoſcẽdo iudicat nõ ãt appꝛobat uo
lũtateʒ q̊ͥ ab ipᷣo diſcordat. Un ⁊ Beda.Nõ
ſcĩa ſcꝛiptuꝛaꝛum deo notum facit.quẽ oꝑuzʒ
iniquitus obtutus eius oſtendit indignuʒ.Et
tandeʒz eos pꝛopter opera iniquitatis.abiciẽ
do ſubiungit (Diſcedite a me )bonos glorifi
cantes((qui opeꝛamini iniquitatem) Diſcedi
te.i.diuiſi peꝛ iniquitatem cedite ĩ eternam
dãnatõem. Non eꝛgo cognoſcit niñ eum qui
operat᷑ equitatem. A deo qui ubiq; eſt iubẽt
recedeꝛe:qr licet ſi ubiq; pñtiam deitatis.ũ
tamẽ ut abiectũ biitudinis,. Dicit at in pᷣſẽti

Capitulũ. xl.

opamĩ qr affectꝰ malꝰ adhuc remãet ĩ eis.
Unñ Piero./MNõ dixit.ꝗ oꝑati eſtis inigtatẽ.
ne uioret tolleꝛe pniam.ſʒ ꝗ opamĩ G̊ eſt ꝗ
uſq; ĩ pnñtem horà.cũ iuditij tempꝰ aduene
rit licet ñ habeatis facultateʒ peccandi: tñ
adhuc habetiſ affectu. Uñ ⁊ Cri.Nõ dicit ꝗ
oꝑati eſtis:ſʒ ꝗ oꝑamimi.qr iniqui pꝰ mortẽ
n deſinũt eſſe iniꝗ:qr ⁊ſñi peccar̃ ñ pnñt.peccã
di tñ uolũtatẽ ñ amittũt.Nã mors aĩam qui
dem a carne ſeparat.aĩe ãt ꝓpoſitũ ñ immu
tat. Igitur (ut ait Criſ). Uoluit dñs B; loco
aſſeꝛere.quod fioes abſq; oꝑm ſãctitate nil
ualeat.⁊ n mõ fiõs ſʒ ne ipſa quidem cuipiã
mirabilia ꝓſutura ſint ſi ea oꝑatꝰfuerit abſq;
poſſeſſiõe vᷣtutũ:qr neq; fiðs neq; mir abilia
quicq; ualent ſi nõ aſſiſtat uita.Et iteꝝ nuſ
q; ĩi oꝑe ſignoruzʒ ⁊ mirabiliũ beatitudo poni
tuꝛ:ſʒ ĩ explectione mãdatorum ⁊ ꝑfectione
Qui ſignoꝝ ⁊ mir abiliũ iuditijs ꝓbari uult.
ñ põt ꝓhus niõri. Uita eĩ ⁊ actus ꝓbi etiam
ſine ſignis ⁊ mirabilibꝰ merent coronã.ĩiq̊
autem conuerſatio.ẽt ſi ſigna ⁊ ꝓdigia fece
rit:ſupplitia ñ euadet Pec Cris. Notãdum
quod hec miraculoꝝ oꝑatio qñũq; puenit ex
merito iuocãtis nom domini.quãdoq; ex me
rito illiꝰſuꝑ quem iuocatuꝛ. quãdoq; nec ex
merito huiꝰ ne ex meꝛito illius: ſed ob utili
tatem aſſiſtent ium. ut uidẽtes hec öum ho
norẽt.⁊ ĩ chriſtum cꝛedãt.quãdoq; ad dam
natiõem ĩuocãtis ⁊ preſentium. ut uidentes
ſñ uideat.⁊ uidẽtes ceci fiant.quãdoq; etiam
me elationem ⁊ uanam gloriã extollit.uł ali
quo alio modo facienti nocet.Nõ mireris er
go ſi quãdoq; iniqui prophetent aut miracu
la faciãt:qr iſte ſunt gratie dei gratis date.
q̃ dãtur prĩcipaliter ad ↄmunẽ utilitateʒ ec
cleſie ⁊ raro ad utilitatem ſingularis perſõe
⁊ ideo aliquãdo per malos homines a ðo no
bis dãtuꝛ ad iuocationes nominis xpᷣi.ñ ꝓp
ter meꝛita ĩuocãtium ſed ad declarationezʒz
uirtutis xpᷣi.⁊ confirmationem fidei.licet ip
ſi inuocantes ſint mali.ſicut bõa elemoſyna
aliquãdo dat a bono domĩio mediãte malo
ſeruo. Gonum ergo ſectemur. malum omne
uitemus.totoque affectu pꝛeceptis celeſtibꝰ
obtemperemus ac talibus offitijs cogniti dᷣi
ſimus agenteſq; potiꝰ quod uult.quam quõ
poteſt głiemur.Et qr dominus repellit ipſuzʒ
confitentes ore ⁊ opere legem ſuam non im
plentes.cõcludit inutilitatem auditus ubi nñ
lequituꝛ opus.⁊ ammonet nos ut xpᷣi doctri
nam opere impleamus:ne cum oparijs iniꝗ
tatis ab eo diſcedamus.qꝛ ĩutilis ẽ legis au
ditõ niſi ſequatur operis impletio. Unde cõ
cludit totum ſeꝛmonem cuiꝰconcluſio quam
terꝛibiliter ĩferatur.ualde attẽdendum eſt(¶
Omms eꝛgo) iquit nullo excluſo(qui audit
Yaure iterioꝛi itelligẽdo (vba )mea (hec) q̊
locutus ſum ĩ aperto(⁊ facit ea) affectu ca
ritatis opere adimplendo (asſſimiliabitur
n 3

de arta uia ⁊ ↄcluſiõne

uiro ſapiẽti )ſbi ĩ futuꝝ ꝓuidẽti ¶ ꝗ edifiea
uit domũ ſuã) i.bonoꝝ oꝑm ↄſtructionẽ (ſu
pra petrâ )i.x pᷣm. oĩa opa ſua faciẽs pꝑꝑ ibm
talis eĩ facit oꝑa bona ð genere.⁊ recta ĩtẽ
tione.q̃ duo re gꝛũt ad ipletõz legis euageli
ce.Non eĩ quiſq; fumat q̃ audit uel ꝑcipit.
niſi faciẽdo ⁊ oꝑe iĩplẽdo.Et ꝗa petꝛa ẽ xpᷣs.
ille ĩ xpo edificat.ꝗ ꝙ ab illo audit fac(.De
ſeẽdit pluuia )i.tẽptatio cãnalis laſciuie ⁊
ↄcupie (uenerũt fluĩia )mũdane cupiditat᷑.⁊
auaritie (flauerũt uenti Ydiaboli uanitatios
⁊ ſuꝑbie(⁊ irruerũt) ꝑ ĩpætuoſitatẽ ⁊ ĩpõtũi
tatẽ tẽptatõuz (ĩ domũi illã )i.edi fitiũ vtutũ
xpᷣo ↄſtructũ.ſed (nõ)diruerũt eã nec (ce
idit Aa ſtabilitate uirtutis ſuccũbẽdo tẽpta
tionibus iſtis (fundata eĩ erat) finaliter ra
dicaliteꝛ ⁊ ꝑſeuerant᷑ ꝑ fidẽ ſpem ⁊ caritatẽ
(ſupra formã petrã )⁊ ſolidã.ſ.xpᷣm n ĩ terꝛe
nis. Tangit᷑ ergo h̊ triplex tẽptationũ dr̃ᷣa.in
q̊ ſignificantuꝛ ⁊ conſiſtunt oĩa tẽptationuz
genera. Poteſt ẽt dici ꝙ q̃dã ſt᷑ tẽptationes
uoluptatis ⁊ ↄcupie carnalis qᷓ öſignãt᷑ ĩ plu
uia que guttatĩ cadit ⁊ emolit.alie ſt aduer
ſitatis ⁊ tribulatõis q̃ ſignificant᷑ ꝑ flumia q̃ᷓ
cũ ĩpetu ueniũt alie ſt᷑ gſuaſionis ſiue per mi
nas ſiue ꝑ blãditias huanaſ ſiue ꝑ ſuggeſtõeſ
diabolicas que öſignanf ꝑ uemos. Poꝝ ant
oĩm qui pſperitatibus iducit aduerſitatibus
frangit᷑. Quoꝝ nihil metuit qui füdatam hʒ
domũ ſupꝛa petrã.ſ.xpʒʒ cui.initit᷑ ĩ obᷣuatõ
ne pᷣceptoꝝ.i.ꝗ ñ ſolũ audit pᷣcepta domini ſʒ
ẽt facit.Et his oibus ꝑiculoſe ſubiacet ꝗ au
dit ⁊ ñ facit.ñ eĩ quiſq; ſtabile fundamentũ
hʒ nec fumat iĩ ſe.que dñs precipit uel ipſe
audit niſi ea fecerit. Unde conſe quent᷑ ait.
((Et) ꝑ oppoſtum(omnis ꝙ audit vba mea)
h ſupradicta(⁊ nõ facit ea ſʒ ↄtẽpnit ſilis
eꝛit) ĩ culpa uio ſtultoſ( ⁊ malo)) ꝗ edifica
uit domũ ſuã.i.edificiũ oꝑs ſuoꝝ (ſupra are
nã.) i. amorẽ terrenoꝝ mobile ⁊ ĩſtabile fũ
dam̃tũ: ꝙ facit oĩs ꝗ ↄtẽptis celeſtibus non
ceſſat ĩbyare terrenis.⁊ ꝗ ĩtẽtõm ſuã ſr̃ aliõ
q; ſuꝑ ipʒʒ deũ ponit qr oĩs creatuꝛa mutabil
eſt. Arena cupiditati terrenoꝝ comꝑat᷑. ꝗa
ſteꝛilis.ſic ꝗ amat diuitias frui ñ põt.qr flui
da ſic trãſeùt oĩa uelut umbra qꝛ fluctibꝰ cõ
cuſſa ſic ĩ mũdo ẽ pᷣſſura. Itẽ ꝑ aꝛenã cõgre
gatõz maloꝝ ſignificat.qꝛ ĩnumeꝛabił ꝑ mul
tiplicitatẽ.qr diſcoherẽſ ꝑ diſſeſſionẽ.qr ſte
ꝛilis ad bonoꝝ multiplicatõz. Et iõ ſeꝗt᷑ caſꝰ
ĩ pcm̃.qr (ueneꝛuũt upradicta mala tẽptatõ
nũ ⁊ (irrueꝛũt) ſubito ĩpetu ⁊ ſimul(ĩ domũ
illa )male fũdatã((⁊ cecidit)) ꝑ culpã((⁊ fcã
E ꝛuina eimagna)) qr ruit uſq; i gehẽnam
Pꝛio ruit ĩ foueã culpe ⁊ poſtea ĩ foneã ge
bene q̃ ẽ ruina magna. qr oĩno irreꝑabilis.
Ois ↄſcĩa q̃ ſpe fixa in ðᷣo ñ ꝑmanet in tẽpta
tõibns ſubſiſtere ñ ualet.⁊ tanto ampliꝰ agi
tatuꝛ.quantoplus in his que mũdi ſt᷑ a ſupi
bus dinungitur. Abi Beda. Mamifeſtuz eſt

.

ſermonis

ꝙ ingruẽte qnalibet tẽptatõöe.mex ⁊ uer̃ ma
li.⁊ ficti bõi peiores fiut. donec ad extremũ
ppetua labtuꝛ ĩi penã. Ubi ⁊? Criſ.Et facta
inqnit ꝛuina eius magna. Neq; eĩ exiguaruzʒz
leuiuũq; reꝝ giculum ẽ ſʒ de aie ducaimine ð
imortalibus ſupplitijs. deqʒ celeſtis ꝛegni
amiſſione ꝛes agitur Pec Criſ. Nec iñ ſemꝑ
audiẽs vbũ dei ⁊ ñ faciẽs cadit ĩ illã ꝑiculo
ſam ruinã.ſʒ duplici diſtictẽe opꝰ ẽ. Una ex
ꝑte audiẽtis.qr is ꝗ audit vᷣbum dei aut ob
mittit facere ex ↄtẽptu ⁊ tunc loci hʒ ſil itu
do ꝓpoſita. aut ex fꝛagilitate ⁊ tunc nõ. Alia

E ex ꝑte vbi dei qꝛ ea ueꝛba que quis audit.

aut ſunt uerba neceſſitatis ad ſalutem ſicut
pᷣcepta eudgelica.⁊ tũc ſilitudo hʒ locũ.aut
ſunt uerba ↄſilij ⁊ ſuperogationis ⁊ tunc nõ
niſi q;tum ad peꝛfectos. Moraliter domus ĩ
domo iuſti.cuius edificatõ ꝑtinet ad bonoꝝ
operum ꝑfectõem foſſio.ad ↄtemptum teꝛꝛe
noꝛum ſiue paupertatem fundatio ad medi
tatõem celeſtiü ⁊ amoꝛẽ ĩpulſio ad tẽptatio
num ĩpugnatõumſimobilitas ad finalẽ ꝑſeue
rantiã. Domus ipij ẽ mala ↄſcia ð qua ĩ mi
chea adhuc ignis in domo ĩpij cuiꝰ terrena
eędificatio ꝑtinet ad terrenorum amorẽ fũda
mẽti p̃uatio ad mentis ĩſtabilitatẽ fluis ĩun
datio ad carnaliũ delitiaꝝ fluxibilitatẽ caſꝰ
celeritas ad peccãdi ꝓnitatem ruine magni
tudo ad eternam damnatõem. Domus etiaʒ
cõcutit in temptatõe ĩclinat᷑ in delectatõne
cadit in conſenſu. Et eſt caſus magnꝰ in cõ
ſenſu qr ſic cadit a gratia.maioꝛ ĩ oper̃ quia
ſic cadit a uita maximus in obſtinatõe qr ſic

cadit a miſericordia. Sapiens ergo ꝗ audi

ta oꝑe ↄplet ⁊ ꝑficit ſtructuram firmam eri
git qr ꝑ cumulum bonoꝛum oꝑm deus gr̃am
dat que noſtꝛa merita abſq; ruina caſus cõ
ſolidat ⁊ firmat. Peꝛ gratiam enim bñ ope
rãdo meꝛemur pꝑſeueꝛãtiam in bono ut ſpiri
tuale nr̃ 3Z edifitiũ ĩ petꝛa fidei fũdatũ.ꝑ ſpezʒz
erectũ ꝑ caritatem ſolidatũ.nec pluuia nec
flumĩbꝰ.nec uentis poteꝛit euerti.xpᷣo ſuã gᷓ
tiam donante. Stultus uero qui audit 2 nõ
operat.ſed audita diſſimulãs.obliuioſus au
ditor factus. tanquam ſuper arenam opꝰ edi
fieatõis impendit.⁊ qr auere ꝑceptum opus
non firmat ſtatim temptatõibus ſupuenien
tibus ruit ⁊ euaneſcit. Nõ.n.auditores legii
iuſti ſunt apud deũ ſʒ factores. Sunt auteʒz
tria geneꝛa hominum edificantium. Sunt
enim qui amant ſolum deum.⁊ hi edificant
aurum. aꝛgentum ⁊ lapides pᷣcioſos.ĩ amor
uirturis auꝛum. in cognitione ueritatis argẽ
tum.in cooperatione boni oꝑis lapides pᷣci

oſos. Sunt alij qui amãt quedam pieꝛ deuz.

tamen nil ↄtra deũᷣ.nec aliqnid pinſquã deũe.
in his fundamentum qnidem manet quia
amor dei no deſtzuitur.ramen quia ex affec
tu eoꝛum que ꝑiter amant᷑.qᷓdam coꝛruptio

contrahit lignum ⁊ fenuz ⁊ ſtipula ſuperedi

—

ien igz i e,

elutneffun ni m.
Gtmmntinir n An
techgenitetſnutz ſune, A
ooen lego ipledtt,aun
Hnr geeſ onnedet ac co
irtolterofrncbat, Aicin uu
hetcciel Eureirens e ir
Kehfeh olehſniſanore
aiegtegimimns niccbentin
Citctanttenlegtemimid:
Nhuuligiſnſn nar t9
feſfäinmidclulinten ier
uletigihlier aride
nlenaſiialr
siylnetl,dsdiene,.
hirirri
cgencceugt jenn ent.
eennin rik
ie ellchi Se⸗

Kitihtſzilſnnn,

morẽ ipulfo ad thtana
obilitas ad finale pſeue
mala o9ſcia na i mi
gono ipij cumn teneng
renorum amor füda
iſtabilitate fiuis inn
lax fluxibilitatẽ caſ
nitatem ruine magni
atoem Domus ettaz
tlinat in delectatone
ſt caſus magn in c
ia. maioꝛ i opef quia
is in obſtinatde qy ſic
Hapiens ergo g oudi
vcturam firmomn eni
um onm Geus grem
abſq; ruina caſus .0
1gratlam enim bß ope
näͤtiam in bond ut ſpini
ena ſidei füdoru ſpez
ſolidatünec pluuig nec
rerlt euen rfo l d
tus uero qui znce
iſſimulas.obliuio⸗ ns
n ſuper arenamm oß

Pꝛime partis

ficat᷑eiĩ ligno pcẽ̃m illiciti opeꝛis ĩ feno ſiue
oꝑe peccatũ pꝛaue delectatõis.i ſtipula pec
catũ illicite cogitatõis.Sũt alij ꝗ amat que
dam 3 deũ ⁊ in his oino deſtruit᷑ fud amẽtũ
qꝛ amor dei eſſe ñ poteſt. ubi uel ſolus uł ſũ
mus nõ eſt. Igit ad pᷣmos ꝑtinʒ laudari ⁊ ſal
uari.að ſecundos coꝛripi ⁊ libeꝛariad teꝛti
os argui ⁊ damnaꝛi. Item ſuꝑ fundamẽtum
fidei quidam edificãt aurum ↄtẽplatõnis ar
gentum pᷣaicatõis.ꝗdã lapides pᷣcioſos bono
ꝛũ oꝑm. Iſti ꝗdem ſaluãt ⁊ merito füdamẽ
ti ⁊ bonoꝝ oꝑz. Alij vo edificãt ligna.ſ.amo
rẽ ardẽtiorẽ tꝑaliũ.alij fenũ.ſ.fimũ delecta
tionum carnaliũ.alij ſtipulã.ſ ocioſoꝝ vbo
ꝛũ ⁊ opm ĩfirmoꝝ. Iſti ẽt ſaluãt᷑ meꝛito fun
damẽti.⁊ tñ quaſi ꝑ ignẽ quo exurit᷑ edifitiũ
tãto fundam̃to ñ idoneũ. Deinde ad ↄcluſio
nem oĩm pᷣcedẽtiſ ſubiũgit᷑ (Et factũ eſt cũ
ↄſumaſſet ihs vᷣba hec.ſ.)ſeꝛmones iſtos in
mõte hĩtos.ꝗ bñ dicũt᷑ ↄſumati.qꝛ nihil im
perfectõis hnñt.⁊ oĩa ſaluti neceſſaꝛia conti
nẽt Cadmizabàt tiube ſuꝑ doctrina eiꝰ) ⁊ de
excellẽtia ſapie eiꝰ qꝛ nunq; ſic hõ ẽ locutuſ
Et bñnñ admirabant᷑.qr (ut ait Criſ)ꝗeqd di
gne laudare ñ poſſumꝰ admiramur. Ubi oñ
dit eminẽtia docizine xpᷣi qr admirabant tur
be.eo ꝙ eminẽtiſſimas vtutes docebat ⁊ ĩꝑ
fectõem legis ſupplebat. ⁊ nõ ſolum terrena
bona.ſʒ celeſtia ꝓmittebat.ac doctrinã ſuã
mirabiliter ↄfirmabat. Unñ cãm admiratõis
ſubdit dicẽs(Eꝛzat eĩ docens eos ſicut pote
ſtatẽ hñs).ſ.ꝑ ſeipſum ĩ ſermone pᷣfeꝛẽdo 2

hlia pᷣceptis. ⁊ q̊ minus uidebant᷑ in lege ad

dẽdo obſcurit at es legis explanãdo in ĩure 2
dõdo ⁊ ad libitũ ſnũ ſicut anctor ⁊ ↄditor iu

ris ſui mutãdo ł illud ſieut nemĩ ſubiectꝰ cũ

uellet ruocãdo.ł ſicut poteſtatẽ hñs ĩfirmos
ſanandi. ⁊ miracula fa ciẽdi t ſicut poteſtatẽ
bñs iprimẽedi. ⁊ coꝛda audientiuʒ ad ſe ↄueꝛ
tẽdi(ñ ſicut ſcꝛibe ⁊ phariſei.)eoꝝ ꝗ ea q̊ͥ ꝑp
legem didiceꝛant pᷣcepta ppłis dabaãt nec eiſ
aliꝗd de his mutare licehat. Sic nec ẽt moi
ſes aliud qᷓ; dũs iuſſerat potuit loqui ⁊ nihil
de pᷣceptis eiꝰmutare uel ſubticeꝛe. Ubi cri
ſo.admirabant᷑ vo eius inter multa alia pᷣci
pꝓue poteſtatẽ.Nõ ei quaſi ex alterius pſona
pᷣcepta ponebat ſicut moyieſ fecerat ⁊ pobße
ſed fere ubiq; ſe ĩdicabat eſſe q imperadi au
ctoritateʒ teneꝛet. Deniq; cũ pᷣcepta ipſa ſen
tiꝛet.ſepe dicebat ego ãt dico uobis.Et terri
bilis illius iudicij faciens mẽtõem ſe mõſtra
bat ẽẽ iudicẽ de pᷣmijs atq; ſupplitiis. Pec
criſ.Cõſpice nũc ⁊ ↄſidera qñm ihm ĩ ſermo
ne iſto quo affectuoſe benigne ⁊ efficacit᷑ loꝗ
tur auditoribꝰ.⁊ eos ad actꝰ vtutũ ĩducit cõ
ſpice ẽt diſcipulos qũo reuerẽt᷑ humiliter ⁊
cum tota mẽtis intentione eũ aſpiciũt.⁊ ueꝛ

ba illa mirifica auſcultãt.⁊ ea mẽorie ↄmẽz

dat ⁊ cũ iocũditate magna tã ĩ uerbis quã ĩ
aſpectu fruſt.eꝛat eĩ ſpecioſꝰ for̃ a pꝛe filijs

.

Capitulũ. xli.

hoim. ⁊ diffuſſa ẽ gratia ĩ labijs ſuis.in hac
qꝗt ↄſideratiõe iocòderis ⁊ tu aſpiciẽdo.⁊ au
ſcultando ac ſi eũ uideꝛes ⁊ loquẽtem audie
res.⁊ a pproximãdo eis ſi forte uocatus fue
ris.⁊ immorãdo ibidẽ ut dñs tibi dabit.dein
de ↄſpice eũ una cum diſcipulis de monte õ
ſcendentẽ. ⁊ cũ eis familiarit᷑ etiam ꝑ uiam
eũdo loq̃nteʒ.⁊ quo ille ſimplitium cetus gꝛe
gati ſeꝗt eũ non curioſe ordiati. ſʒ ſic pulli
pꝰ gallinã ⁊ quilibet ut melius audiat ma giſ
eidem nitit᷑ appropĩ quare.Sequere ⁊ tu pᷣ
cioſum illum theſauꝝ ł a lõge ſi forte micaſ
rreligas aliq̃́s ĩide cadentes pꝰ ter guz tã pij
imgr̃i ualeas colligere. Oratò.

O mie ieſ u rpᷣe clementiſſiiue. fae me
artam uiam iuſticie anguſtã põtã
S

pnie itraꝛe ad aulam ſalutis. ⁊ uitaʒ
głie.doce me uitare ðceptoꝝ fallatiam. ⁊ da
mihi imitari ſpũalis ouis ſimplicitatem ⁊ ĩno
cẽtiam.fac me radicẽ cordis celo non terre
affligeꝛe.ne ĩ folijs uerborum tm̃ ſed potiꝰ ĩ
fructibus bonoꝝ oꝑm fiõlis merear ĩueniꝛi:
fac ut noluntatem pr̃is celeſtis faciam. ⁊? v
ba tua audiens opeꝛe adimpleam ut ĩ te fir
atus nullis a te ſeparer teptatõibꝰ. Amẽ.
¶ De cuꝛatione leproſi.ta.xli.

7 IEge ergo euangelica ĩ monte data

ↄſequent᷑ ponit eius confirmatio
miracula:qꝛ bõi mgfr̃i eſt doctꝛi
am ſuam comprobare peꝛ facta

Kum)itaq; ↄpleto ſermone dñs (aſcendiſ
ſet de monte.ſecute ſunt eum tuꝛbe multe)
ꝓpt᷑ quaꝝ edificationem ⁊ rogantis ppłi uo
tionem. mouebat ad faciendum miꝛaculuz.
Unde Hiero.poſt predicationem atque doc
trinam ſignoꝛum offertuꝛ occaſio. ut peꝛ uir

tutum miracula preteritus apud audientes

ſeꝛmo firmetur. ⁊ Criſoſtomus poſt ̃ᷣmoneʒ
imediate ꝓcedit ad miracula. ut uerbis pᷣce
dentibus auctoritatẽ pᷣſtarz ut mirabilis ĩ x
bis mirabilis appareꝛz ĩ oꝑe.Et theophilꝰ.
Doctrtne ãt oꝑationẽ ĩmiſcuit niſi eĩ oñoꝛet
miracula eius ſeꝛmoni nõ crederetur. Sic ⁊
tu poſt doctrinã oꝑaꝛe ut nõ ſit in te uacuus
tuus ſeꝛmo. Miſtice cũ öſcendiſſet ieſus de
monte.ſ.diuine excellentie ĩ uallem humani
tatis.manendo ꝙ erat aſſumẽdo ꝙ nõ erat
tũc em̃ ð monte ðſcendit qñ ſe exinaniuit for
mam ſeꝛui accipiens.tunc pꝰ? deſcenſum ſe
cute ſt᷑ eum turbe multe.qr niſ deus deſeen
diſſet hõ ad ſeqlam ſuam ñ aſcẽdiſſet.qꝛ ma
gna glia ⁊ dignitas eſt hoĩ ſequi hunc dñm.
Et ſᷣm Aug.prio leproſũ mũdauit. ut ex hoe
appareret ⁊ nouum teſtam̃tũ ĩ monte datü.æ
gram euangelii ſupꝛa legem eſſe.q̃ leproſuzʒ
excludebat ñ ſanabat. Uidet autem hic cõ
trarietas ĩ eo ꝙ math.dicit.Cũ deſcendiſſet
ð monte. ucas ueꝛo dicit.Cũ eſſet ĩ una ci
nitatum. Ad hoc dicẽdum vᷣm glo., ꝙ poſt õᷣ
ſcẽſum ð monte fuit aliq iteꝛualli a tequaʒ
n 4

r

.

De cuꝛatione

itraret ciuitatẽ. ⁊2 ĩ illo ĩteru allo fuit ſanatꝰ
leproſus.ꝙ math̊.ſuo loco ponit. Lucas vo
dicit. Qu eſſet ĩ una ciuitatum. ſ. caphaꝛna
um. qꝛ eꝛat ibi ꝓpe ad leucã ? dimidiã ↄtra
ꝛiẽtem (lepꝛoſus) eꝛgo( ueniẽs)nõ tam paſ
ſibus coꝛporis qᷓ; fide coꝛdis genu flexo pꝛoci
dẽs ĩ faciez ſuam (adorabat eũ cum humi
litate corpõis ⁊ ꝛzogauit eum cũ or̃one oris.

Vbi tria iſta concuꝛrunt.i fides:⸗Runlitas-.
oꝛatio.nihil negatuꝛ a deo.procidit in facieʒ

ſcut bum̃iſis mmacſſtãs ſuas ſ tegens:ſed hu
militeꝛ confitens ⁊ publicans:ideo exaudiri
meruit æ⁊ mũdaꝛi.Sic ⁊ tu hũilieris ut exau
dizi ? mũdari mereaꝛis. Unde Ambꝛo. Quõ
in faciem pꝛocidit hũilitatis eſt z pudoris.
ut unuſaſq; de uite ſue maculis erubeſcat“.
ſed ↄfeſſionem ueꝛecundia non r pꝛeſſit. uul
nus oſtẽdit remediũ poſtulauit (Adorabat
ergo eum dicens) Domine peꝛ quem omnia
facta ſunt (ſi uis potes me mũdare) Uolun
tas tua opus eſt. ⁊ opeꝛa tue nolũtati obedi
unt. Non dixir. Munda me.ſed in uolũtate
ei ſicut ðo poteſtatem ⁊ auctoritatem curan
di tꝛibuit ? ei totum concedit quaſi diceꝛet.
quicquid uis potes.ſicut oĩpotens. Ubi Ty
tus. Addiſcamus ex vbis leproſi corpoꝛaliuʒ
iĩfirmitatum medelam non que:eꝛe:ſed diui
no beneplacito totũ committere qui nouit o
poꝛtuna ⁊ omnia iudicio diſpoſuit.lepꝛoſꝰ eꝛ
go confitendo in chriſto diuinam potẽtiam.
7 poteſtatis auctoꝛitatem ac ſuam oſtẽdẽdo
fidem ? deuotionem mezuit curationem.
Jeſus eĩ miſeꝛtus eius peꝛ compaſſionẽ ⁊ af
fectum(⁊ extendens manum ſuam:quod fu
it libeꝛalitatis contra auaꝛos((tetigit eum
qõ fuit humilitatis ſuperbos(dicẽs.uolo

quod fnit pietatis inuidos (mudare )quoo

fuit poteſtatis contꝛa incredulos. Abi notan
gqum quod lepram coꝛporalem quinque mo

dis cuꝛatam legimus. ſdrimo peꝛ ablutionẽ

.

Feut patet ĩ naaman. 7 ſigmficat lachꝛyma
Fum effuſionem. Secundo per oſtenſionez ſi
cut patet in öcem leproſis qui eundo ad oñ
dendum ſe ſacerdotibus mundati ſt᷑.⁊i ſigni
ficat confeſſionem. Teꝛtio peꝛ ſegationem ſi
cut pz ĩ maria ſoꝛoꝛe moyſi ⁊ ſigmificat excõ
municationẽ.q̃ inſtaꝛ cauterij debet eſſe me
dicinalis. Quarto ꝑ incluſionẽ.ſicut psʒ ĩ ma
nu Moyſi.q̃ ð ſinu extracta leproſa appaꝛu
it ſed ĩ ſmũ repoſita cuꝛata fuir.ſic młti ꝗ in
ſeculo ſpũaliter erãt leproſi: mundãtur clau
ſtruʒ ĩgreſſi.Quinto ꝑ tactum ſicut patzʒ hic
ubi manus xpᷣi carnem leproſi tetigit ? mun
dauit. Ubi notandũ ꝙ triplex eſt dei tactus
ualde uiꝛtnoſus.ſ.tactus puꝛe coꝛporał.⁊ ta
ctus pure ſpualis. ⁊ tactus ptim coꝛpalis ⁊
ptim ſpualis. Tactꝰpure cor poralis eſt in ꝗ?
⁊2 ꝙ tangit ⁊ ꝙ tangſt eſt pure corpale.⁊ iſte
fuit ĩ xpᷣo ualde uiꝛtuoſus.qr oẽm ĩfirmitatẽ
anabatiutr. ſicut de multis pʒ in euangelio

W.e.

leproſi.

Tactus ꝑtim ſpũalis ⁊ partim corpoꝛalis ẽ.
in quo ꝙ tangu ẽ ſpũs:ſʒ ꝙ tangituꝛ eſt cor
porale ł ſpuale. Pic ẽ tactus turbulatõnis ⁊
iſte tactus ẽ fitr ualõ vtuoſus:ualet nadq; ad
conſtringẽdum pctoꝛum daꝛitid ⁊ ad reprim
di carnis ↄcupiſcẽêtiam.⁊ ad probanduʒz iſto

rum patiam. Tactus pure ſpalis eſt.ĩ quo
7 ꝙ tangit ⁊ ꝙ tangitur eſt ſpùs.⁊ hic ẽ tac
tus interne inſpirationis.⁊ iſte ſir eſt ualde

uiꝛtuoſus. Uiꝛtus autem eius ad ſeptem effe
ctus eſt ſᷣm ſeptem dona ſpirituſſancti. Pri
mus effectus è boni ꝓpoſiti inſpiratõ ſiue cõ
ceptio.⁊ hic ꝑtinet ad bonum timoꝛis a quo
ↄcipitur ſpũs ſalutis.Secũdus ẽ ꝑ gr̃azʒ pec
catoꝛũ r̃mſſio.⁊ hic poteꝛit r̃ferꝛi ad donuʒ
piecatis.ſecundum illõ dan.peccata tua ele
moſinis redime. Tertius eſt utilium ſiue ne
cefſaꝛioꝝ ad ſalutes inſtructio.⁊ q̊ fert᷑ ad
ad donũ ſcĩe.q̃ docz rᷣcte ↄuerſari. Quãtꝰ ẽ
ad bñ oꝑpandũ ⁊ aꝛdua agrediẽdũ roboratõ.
2 B q́;tũ ad donũ conũſilij quod r ſpicit maxĩe
opa ſuꝑrogatõis.Quiĩtꝰ effectus ẽ in tribula
tõe ↄſolatio ꝑ quam ania foꝛtificat᷑ ad tole
randum aduerſa.⁊ hoc q;tum ad donum foꝛ
titudinis.q̃ pᷣcipue attẽditur in toleꝛãtia ad
uerſoꝝ. Sextus ẽ caꝛitatis ⁊ dilectõis dei in
flãmatio.⁊ hoc qᷓ;dtum ad donũ ĩtellectꝰꝗ do
cet ĩtelliger̃.i.intus leger̃ dei bñfitia.peꝛ q̃
anima in eius amorem incẽdit᷑ z inftlämatuz
Septimꝰ ẽ a teꝛꝛenis eleuat io ⁊ celeſtiũ ptẽ
platio.⁊ hoc qᷓ;tũ ad donũ ſapĩe.que ẽ ð eteꝛ
nis.ſ.donis qᷓ ſuꝛſum ſt᷑ ſapere non que fupeꝛ
teꝛꝛam (Et ↄfe ſtim mũdata eſt lepra eins)
ad dñi imꝑium ⁊ uolũtatẽ ſtatim opus eſt ſe
cutum. ſᷣm Cyꝛillüũ.iſta dictio confe ſtim tar
dius ꝓfeꝛtur opus ſanatõis fueꝛit factũ.Cugʒ
autem bic magna anppaꝛeat dñi ptas. nõ mi
noꝛ eius declaratuꝛ hũilitas. leproſũ ei queʒz
lex extra caſtra eijciebat.quẽ ſcribe ⁊ phari
ſei uis reſpiceꝛe dignabantur.ipſeitanger̃ nõ
rcuſanit.nonſolum ꝓpter occultum tᷣ miſte
riũ:ſgʒ ut nobis formam humilitatis prebeꝛʒ
⁊2 compaſſionis exẽplũ ne quis hominem ꝓ
quacunq; corporis maculatione uel ĩfirmita
te ſperneret uel abhorreꝛet. Item tetigit eũ
ut ſe non eſſe ſub lege:ſʒ ſupra legem que le
proſum tanger̃ prohibueꝛat:nec ſeruum ſʒ
dominuʒ legis oſtẽderet ꝗ cũ ſ̃ legẽ ãbulaſ
ſet: etiam ſupꝛa legẽ ſanaret eos quos reme
dia legiſ non ſanauerant. Item ut lepra que
cotaminatr̃ tangentẽ ſolebat.ecõtra tactu do
mini fugaretuꝛ ⁊ recedeꝛet:neq; eĩ manus a
lepra fcã ẽ ĩmũda: ſʒ corpus leproſum a ma
nu tactũ eſt mũdarũ. LTex namq; qᷓ facer̃ nõ

potuit ut lepꝛa tangẽtem ñ ſordidarer. ideo

lepram tangi ꝓhibuit ñ ut leproſi nõ ſanaꝛẽ
tur:ſed ut tangẽtes nõ inquinaꝛẽf non autẽ
ĩquinaꝛi a lepꝛa potuit. egs mudanit.= 10o
qᷓ;uis lr̃am legis ſoluerit.tñ̃ ꝓhibitiom legis
ñn obuiauit: nec ꝓpoſitum eius ſoluit:q; non

vypure ininn
1 Kro,
nun cin inmn
Venilltre enſe

ttn en to rne⸗
rrlſeſtre gaginte tr u⸗
encirtmn Nettte Aunca
GGwenutuuan meſengn
enRdeonene Nnnan e
encfcatritei cn otenee
Spfublheſtenanetiud
ſecekitenti Rndeemnamt.
NTNfesi;
unigrertrottenn e tnt r
nieintn enaln
„e, NNNre
nch ſtgaud
nutcutdintteft
he ſcihnn * enc

4*
.

1Wlegeuid ä

ngueitetle e⸗

A

5 Dan gercata tne
iug eſt utlum fiet
nſtructio khhfkertil
cte nuerſari. Qnani
agreciguͦ roborniͤ⸗
li uob fſpicit matie
teſſecus in tribnli
mia ſoet ficarag woe
Slum ad lonnm foꝛ
rur In toleꝛitig a
tis ? dllectös deiin
donu itellect'g do
den bifitia per
ceditt inflämatur
iatio t celeſtiuͦ id
ſapie, que d eteꝛ
pere non gue ſupen
aa eſt leyra eins)
e ſtatim opus eſt ſe
dictio confeſtim ſer
tois fnent facti. Crz
neat Eii ptas Noͦ mi
liras leproſu ei gnez
dat e ſeber han
bantur. ipſetanger 10
teroccultumf miſte
m bumilitatis hreben
nequie bon nen 9
culatione uel ifnmin
reret. Nem telige
ſupralegen ai
dnenat:net ſernun

, z M ſegis
urii ſphine
iun ausult

Peime partis.

erat ꝓhbibitum tangeꝛe lepꝛoſum ei ꝗ ex tac
tu ſuo poterat curaꝛe eum ſcut helyas ⁊ he
lyʒeus nõ fecerunt contra legẽ tangẽdo mõ
tuum að ꝛeſuſitandum.Licet etiam dñs poſ
ſet ſolo ueꝛbo cuꝛaꝛe lepꝛoſum. tamen appo
ſuit manũ.qr humanitas xpᷣi eꝛat quaſi ĩſtꝛu

mediantz iuſtzumento oꝑerat᷑.ſic uiꝛtus di
ſña in xpo R appᷣlicationes bumanitatia ali
quã Feba üt am cõiunctam dininitati ð
claꝛã.¶ Et precepit ei pdominus quõ miracu
lum factum (nemini diceret) ne iactanter ſe
ſanatum eſſe predicaret. ut daꝛet nobis exẽ
plum. ⁊ nos doceret non diligeꝛe oſtentatio
nem ? hohorem ⁊æ bona que facimus nõ eſſe
diuulganda. ſed ſubticenda. ut nõ ſolum ab
ſtineamus a mercede pecunie ſed etiam gra
tie ac laudis humane ⁊ uane glorie.⁊ iſta ñ
queramus in operibus noſtris.ne unquaʒ ali
qua ſiniſtra manus ſe anmiſceꝛat dextere in
eis. Unde (ait Criſoſtomus) Et nulli hoc eũ
iuſſit fateri. docens q́; eſſet alienuſ ab au
ra glorie ⁊ pompa iactãtie.Et certe nouerat
ille qꝛ non eſſet taciturus:ſed paſſim tã gꝛã
de beneficium predicaturus.⁊ tamen qnãtũ
in ipſo eſt fugit oſtentaꝛe quod fecerat. Et
alibi publicari talia ipſe pᷣcepit.nõ contra ſe
ueniens: ſed curatos a ſe gꝛatos eſſe precipi
ens. MNon enim ſemetipſum pꝛedicsri iuſſit:
ſed dari gloriam deo.ut ⁊ peꝛ leproſum nos
non eſſe inane gloꝛioſos.⁊ glorie ac iactàtie
renunciandnm doceret. ⁊ per illum quem a
legione mundauerat non eſſe ingratos: ſed
gratias nos deo referre commoneꝛat eiuſq;
beneficia confiteꝛi.atq; ut oſtenderet ſemꝑ
ex miꝛabilibus ſuis laudem non niſi ꝛeferen
dam. Quia enim homines quandin egitudi
ne detnentur. dei ſemper memineꝛunt. a mò
bᷣo auũtem ſibeꝛati grauius obſidentur lãguo
r deſidie ĩdelæco peſpiens. ut ⁊ egroti ⁊ lani
deum iugiter ꝛecoꝛdemur. ei quẽ cuꝛauerat
ait. da gloꝛiam deo. Pec Chriſo. Ubi notan
dum quod triplex eſt preceptuz. ſ.cautele ꝓ
batõis ⁊ obediẽtie. In primo non interdicit᷑
actus qui optimus eſt. ſed gloꝛia immiſcet
ſe bonis actibus ⁊ honeſtis tale pᷣceptũ fuit
bic. In ſecũdo nõ uult deꝰ actũ ſʒ oſtẽ ſõem
vtutis q̃ latet ĩ eo cui datuꝛ preceptum ⁊ eſt
util ſibi ⁊ aliis oñſio vtutis eius ſicut ĩ pᷣcep
to facto habrahe ð ĩmolatõe filii cui dr̃ nũc
cognoui.i.te ⁊ alios cognoſceꝛe feci ꝙ time
as dominũ. In teꝛtio autem uult deus actũ
ut patet Exodi. xx. per totum. Uel iuſſit ut
nemini diceret propter cꝛedentiuʒ ſpõte ma
iorem utilitatem. quia melioreſ ſunt qui ſpõ
tanee quam qui ſperatis benefitijs credunt
Uel ut nemini diceret.ſ.antequam ea que ĩ
lege ſunt compleꝛet: qr priꝰ expe ctãdũ eꝛat
iuditiũ ſacerdotũ.ad quos ſᷣm legẽ ptinebat
indicaꝛe ð lepra. Uñ Ceib. Uel ſi ſimpliciter

mentum ipſius diuinitatis.⁊ iõ ſicut artifex 2K

Aaplʒ. xlj.

ꝓhibet ut ñ aliqñ dicat:ſʒ ut aũq;ᷓ oſ ðᷣꝛet ſe
ſacerdoti nemĩ dicerz: ne fõte ſi añ alicui nũ
ciarz audirẽt ſacerdotes. 2 occaſionẽ hũᷣtes
lepᷣ ꝑꝑ odiũ ⁊ ĩimicitias xpᷣi.exgellerẽt eum
de populo q̃ſi leproſum nõ recipientes man
datum Pec Criſoſto.¶(Et humiliter miſit eũ
ad ſacerdotes) quorum erat leprã diſceꝛne
re.precepitque ſecundum legem munꝰ eius
oſferre. Doe antem Primo ideo fecit ꝗa lz
eſſʒ mũdatꝰ.ñ tũ reputabat mundꝰ nec debe
bat ſᷣm legẽ reſtitui ad ↄmunẽ habitationẽ
hominu.niſi prius ꝑ ſacerdotum iuditiũ mũ
datus eſſe demonſtraret ? munus dnño ꝓ eiꝰ
mundatione offertur. Unde ſicut ad eòrum
arbitriuz ſeperabatuꝛ ita non ſine corũ arbi
trio ad conſortiũ alioruʒ admittebatur. Se
cundo ꝑꝑ humilitatem.ut ſacerdotibus dfe
rens nõ uideret᷑ eoꝝ gloriã rage uel honoꝛẽ.
⁊ ut oñideret exhibẽdã ſacerdotibus reuerẽ
tiam. TCertio ut ꝙ ĩ eo ſepe criminabãtuꝛ oñ
deret ſe non legis tranſgreſſorez nec legem
ſoluere ſed impleꝛe ſᷣm legẽ gradiẽſ ut ſupꝛa
legẽ curãs.Quarto ut ĩtelligerẽt eũ ñ legis
ordie ⁊ ↄſuetudie ſʒ ðᷣi gratia.?⁊ oꝑatione ſu
pra legẽ curatũ ẽẽ.⁊ ſe maioꝛis uirtutis eſſe
qᷓ; legè uel ſacerdotes.ꝗr leprã cogſcebãt qᷓ;
mũudare non poterant. Atẽ ut ſacerdotũ ani
mas ad crudelitatẽ ꝓuocaret. non creden
tibus oẽz excuſationem aufert offerri munꝰ
uoluit ĩ teſtimoniũ illis.i.cõtra illos.ſi uiſo
miꝛaculo non crederẽt.ſed pro illis ĩ teſtio
nium ſalutis ſi crederẽt.ut.ſ.uidẽtes leproſũ
mũdatũ ſi credeꝛẽt mũdatori ſalui fierẽt et
ſic credẽtibus eſſet teſtimoniũ ⁊ cã ſalut᷑ eo
ꝛu ſi ñ credeꝛẽt ieſcuſabiles eẽnt eo ꝙ uisꝛũt
⁊2 ñi credideꝛunt ⁊ ſic ũ cꝛedẽtibus fieꝛet ac
cuſatio ⁊ teſtioniũ danatõis eoꝝ. PDer B etiã
ꝙ eũ ad ſaceꝛdotes miſit.figuꝛare ei docere
uoluit qpð peceator qui per leproſum ſignat
licet ſit mudatus a lepra peccati per cõtꝛitio
nem. tamen adhuc tenet᷑ ſe ſacerdoti oſten
dere per confeſſionem: ⁊ ad eius conſiliuʒ ſu
biꝛe ſatiſfactionem. Unde dominus iſtum le
pꝛoſum tangendo mundauit.⁊ poſtea ut ſa
cerdoti ſe repꝛeſent aꝛz et ſacrificiũ offerret:
precepit. Tunc enim leproſus a deo tangit
ñ peccatoꝛ cõpungit᷑ tũc ſaceꝛdoti ſe ꝛepre
ſentat qñ peccatũ cõfitdo manifeſtat: tunc
ſacꝛifitiũ offeꝛt.qſi ſatiſfactõz ↄplet. Piger
ꝗope expectat donec ſacerdos eum q̃ꝛat ſed
tu puẽi ſaceꝛdotẽ ⁊ lepꝛã aĩe onõ ꝑ oris ↄfeſ

ſionẽ. Que ↄfeſſio q̃ttuor ↄditiones dʒ hẽꝛe.

Priĩa ẽ qꝛ dʒ eẽ uolũtaꝛia. uñ vicit uade nõ
ductus nec tactus.nee coactus.ſicut qui tor
mẽtis afflictus ł timor̃ mortis in ultimis cõ
fitet᷑ peccata. Scõda ẽ qꝛ cofeſſio qʒ ẽe nuda
2 apeꝛta. Unde dicit oſtende quid ſeilicz egi
ſti quid cogitaſti.quid locutus es.nõ dicit:
abſconde ſcilicet excuſatiombus.aut uerbo

ꝛum palliatiombus. uel mentiendo aut etiaz

De euratione

muſitando ł ñ plene omnia peceata cus debi
tis circũſtantijs recitando.Tercia eſt qr cõ
feſſio öbet eſſe pura.Unde dicit.Te.ſ.oſtẽðᷣ
2 ñ alios. Contra ꝙ aliqui dupliciter faciũt
uel aliorum facta recirado uel eos cũ ꝗbus
peccanerũt reuelâdo. Quorta eſt qr ↄfeſſio

debet eſſe ordinaꝛia. Uñ dicit ſacerdoti da

n cuicũq; facienda eſt ſed ſaceꝛdotibus qui
habent clauem ſcientie ? auctoritatis. Ty
pice lepꝛoſus ſignificat gẽus humanũ. lepꝛa
oꝛigĩali iterfectum ⁊ ꝑ hoc ad uaria peccata
pꝛonum. Deꝛ lepꝛam enim que moribus ↄta
gioſus eſt.oꝛigialis culpa ſignificatuꝛ:que ꝑ
carnalem geneꝛationem ad poſteros dirina

tuꝛ. qui manu chꝛiſti tactus ſanatur quia s

tute eiꝰ ꝑ baptiſmum emũdatur. Deꝛ oblatõ
nem autem muneris z diuulgationem opis
ſignificatur ꝙ baptizgatus tenetur deo fideli
teꝛ ſezuir̃ ? eum iugiteꝛ collaudaꝛe. Uñ Be
da.Typice ãt leproſus humanũ genus lãgui
dum peccatis ſignificat plenũ lepꝛa quoniaʒ
oẽs peccaueꝛũt ⁊ egent gratia ði illa.ſ.at ex
tenta manu.i.ĩcarnato dei uerbo. humanaʒ
q; contigente naturaʒz a priſci erꝛoꝛis uarie
tate mundentuꝛ. ⁊ offerrãt pꝛo ſua emunda
tione coꝛpoꝛa ſua hoſtiam deo niuam. Pec
Beda.hoc idẽ domius muaculũ per gꝛatiaz
ſua faceꝛe quottidie nõ dedignatuꝛ. Quotiẽſ
cũq; enĩ aliquem ĩpium iuſtir̃icat.tcte lepꝛo
ſum mundat. Moraliter ꝗppe peꝛ lepꝛoſuzʒz
ſignificat peccatoꝛ pluꝛibus ðᷣ cauſis. Dꝛimo
ga lepꝛa ẽ moꝛbus cõtagioſus.⁊ periculoſuzʒ
