tate. et eam continuauit vſq; ad moꝛteʒ in qᷓ
humiliauit ſemetipſum factus obediens vſq;
ad crucem. Unde Seda. Auius non pꝛetere
unt tanta tanq; benigna eſt humilitas intuẽ
da:quia nonſolum incarnari pꝛo nobis.ſed ⁊
eo tempoꝛe dignatus ſit incarnari: quo mox
natus cenſu ceſaris aſcriberet᷑ atq; ob noſtri
liberationem ipſe ſeruitio ſubderetur CLonſi
dera etiam quod licet beata virgo iaz conce
piſſet regem celi ⁊ terre ipſa tamen una cuz
ſponſo ſuo Joſeph ĩperiali edicto uoluit obe
dire ut poſſet cum filio dicere(ſic decet nos
implere omnem iuſticiam ac per boc da
ret nobis exemplum obtemperandi omni po
teſtati ſuperioꝛi.Laboꝛat ergo iterum domi
na: hoc longo itinere. Nã a naʒareth vſq; in
hieruſalem ſunt.xxxv.miliaria.⁊ deinde ĩ &
cliuio montis hieruſalem verſus meridiẽ eſt
bethleem ſita que ⁊ effrata eſt dicta diſtans
a hieruſaleẽ per quĩq; miliaria uel circa Kx
o hoc loco colligitur. quod beata virgo licet g
uida eſſet ⁊ iam vicina partui non tamen ex
hoc grauabatur in co:poꝛę quin iret de puin
cia in pꝛouintiam. Quia (St dicit Augꝰ) cum
eſſet virgo guida ſalubꝛi leuitate plaudebat
lumen enim quod in ſe habebat pondꝰ habe
re non poterat. referendo ſingula ſingulis io
ſeph volens ſoluere cenſum imperatoꝛi teꝛꝛe
no. aſcendit de ꝓuincis in pꝛouintigm. ſcʒ de

galilea in iudeam. ? de ciuitate in ciuitatem
ſ. de nagareth in bethleem .MWoꝛalr̃ ioſeph
qui interpꝛetatur augmentum ideſt quilibet
noſtrũ volens ſpiritualiter augeri ſi ſoluere
vult cenſum deuotõnis eteꝛne ⁊egi.de bet iꝛe
paſſibus viꝛtutum ⁊ aſcendere de galilea. id
eſt de mundo ⁊ uolubilitatem mundane con
uerſationis ad iudeam confeſſionis ⁊ laudis
diuine nam galilea interpꝛetatur tꝛanſmigꝛa
tio. vel rota ſeu volubilis. iudea vero confel
ſio. Et ſic eundo aſcendet d'nazaꝛeth in beth
leem. ideſt a floꝛida vꝛtutum actione ad pa
ſtum contemplationis ĩterne in qua va refe
ctio animarum inuenitur.na zareth eni fios
7 bethleem domus panis. id é domus ꝛefecti
nis interpᷣtatuꝛ. Aſcendit autez ioſeph cũ ma
ꝛia quia ſemper debemus nobiſcum habere
pẽitẽtiam.ſicut ⁊ ioſeph uſqʒ ad mortem ha
buit mariam: que intergꝑretatur mare amaꝝ
Lunque in bethleem eſient. quia paupeꝛes
eꝛant. hoſpitium inuenue non potuerunt pꝛo
pter conuentum ⁊ frequẽtiam multoꝛuzʒ: qui
ob eandem cauſam concurꝛeꝛant. Compater
hic domine.⁊ conſpice delicatam inuenem ã
noꝛum quindecim. ex longo itinere fatigataz
æ cum uerecundia inteꝛ homines uerſantem
queꝛentem ubi quieſcebat.⁊ non inuenier tẽ
Omnes eam. ⁊? ſotium licenciant. ? ſic ĩ ccm
muni tꝛanſitu in diueꝛſoꝛium ſe ꝛecepezꝛunt ꝙ
c 3

De natiuitate ſal

infra ciuitatem in fine iuxta unam poꝛtaruʒ
ſub ripe concaua erat:non habens deſuꝑ te
ctuʒ (ut hodie cernitur) niſi rupem de monte
depẽdẽtem. Secundum Gedam Oiuerſoꝛiũ
eſt ſpaciuʒ inter duos uicos ex utroq; latere
habens murum ⁊ ex utraq; parte poꝛtam. ut
ſit inde exitus in utrunq; uicuʒ deſuper coop
tum pꝑꝑ aeris ĩtemperiẽ ut in feſtiuis diebus
poſſint ibi homines conuenire ad colloquen
dum ⁊ ſolatiandum.⁊ figurat eccleſiam iter
paradiſum ? mundum exiſtentem:in guã di
uertamus ab enoꝛibus mundi huius. Ibi eti
am homines ad illam ciuitatem ppter nego
cium aliquod ueniẽtes animalia ꝓpter aeris
intemperiem locare conſueuerant.unde ⁊ di
uerſoꝛiuʒ dicebatur ꝗa illuc homines diuer
tebãt. oꝛte ibi ioſeph faber lignarius pꝛeſe
pe fecerat boni ⁊ aſino quos ſecum duxerat
aſinum quidem ut uirgo pꝛegnans ſuper euʒz
ueheretur. bouem foꝛte ut ipſuʒ uenderet ac
cenſum pꝛo ſe ⁊ pꝛo uirgine ſolueꝛet ⁊ de ꝛeſi
duo uiueꝛent. Uel foꝛte aliquis alius bouem
aduxerat in illum ibi uenderet qui tunc cuʒ o⸗
aſino in eo.dem pꝛeſepio cõmedebat. Uel foꝛ
te ambo hec animalia per alios fuerunt ad
ducta. Unde Criſòſto. Quicunqʒ pauper eſt
accipiat conſolatõnem ioſeph.?⁊ Maria ma
ter domini non habebaut ſeruuluzʒ non ancil
laz. De galilea de nazareth ſoli ueniunt non
hebebant iumẽtum. Jpſi ſüt domini ⁊ famu
li. Rem nouam ingrediuntur in diuerſoꝛium
non ingrediuntur in ciuitatem. Paupertas
enim timida inter diuites non audebat acce
dere. Ubi cum ueniſſet hoꝛa partus ſcilicet
in media nocte.diei dominice.duʒ nox medi
um iter haberet nam ea die qua dixit fiat
lux ⁊ facta eſt Juiſitauit nos oꝛiens ex alto(
peperit uuꝛgo filium ſuum pꝛimogenitum y
pꝛimogenitum non dicit hic oꝛdinem reſpec
tu ſequentis.ſed pꝛiuationeʒ reſpectu pꝛioꝛis
quia nullum habuit ante illum. Unde ſecun
dum Bedam pꝛimogenitus dicitur non poſt
quem alius:ſed ante quem nullus.Et ſecun
dum eundem omnis unigenitus eſt pꝛimoge
nitus.et omnis pꝛimogenitus ut ſic eſt unige
nitus. Et quia filius dei tempoꝛaliter naſci
uoluit ex matre ſecundum carnẽ ut ipſe mul
tos fratres acquireꝛet per regenerationeʒ ſpi
ritus. Pinc eſt quod ut ſic melius eſt dictus
peimogenitus quam unigenitus. Et boc eſt
quod dicit GBeda quod chꝛiſtus eſt unigeni
tus in ſubſtantia diuinitatis. ſed pᷣmogemitus
in ſuſceptione hbumanitatis. In nocte natus
fuit quia occultus uenit. ut cos qui in nocte
eroꝛis erant: ad lucem ueritatis reduceret.
ilium quoq; natum mater ſtatim ut deum
adoꝛauit.inuoluitq; per ſemetipſam(pannis
ideſt uilibus et neteribus indumentis. UVIn
de pannoſi dicuntur pauperes qui pannis in
duuntur ueteribus inſimul conſutis. Et re

uatoꝛis noſtri ieſu xpᷣi.

clinauit) æc poſuit eum.non in reclinatoꝛio
auꝛeo:ſed (in pꝛeſepio) in medio duoꝛuʒ ani
malium pꝛedictoꝛum.ſcilicet ĩter bouem ⁊ 9
ſinum. (quia nõ erat ei locus) alius((ĩ diuer
ſoꝛio.) Ecce magna chꝛiſti pãupertas et ino
pia:quia nonſolum ñ habuit domum pꝛopꝛi
am ſue natiuitatis:ſʒ nec in communi diuer
ſoꝛio poterat habere locum conueniẽtem et
congruum.⁊ opoꝛtuit eum pꝛe inedia loci in
pꝛeſepio ꝛeponi. Unde uerificatum eſt illud.
ſaguine⸗ foueas habẽt. uolucres celi nidos.
ilius autem hominis ñ habuit ubi caput ſu
um recliet). Et itellige quod diuerſoꝛium il
lud ⁊ ſtabuluʒ erat ita animalibus ⁊ glijs re
pletum.ut ñ haberet locum niſ it bꝛuta ani
malia artiſſimum. Uñ poterat dicere illud
pſalmi.(¶ Ut iumentum factus ſum apud te.
⁊ ego ſemper tecum). dꝛimo quieuit ĩ nirgi
nis alueolo.ſecũdo ĩ uili pꝛeſepio.tertio ĩ cꝛu
cis patibulo.quarto in ſepulchꝛo etiam alie
no. Ecce quanta ĩopia et qualia recliatoꝛia.
Aduerte ex pꝛemiſſis quod iam ĩcipiebat ſta
tum perfectionis exemplo docere qui conſi
ſtit ĩ humilitate. auſteritate ⁊ paupertate ut
uere poſſet dicere illud pſalmi(. Pauper ſũ

. Ego. ⁊ ĩ laboꝛibus a iuuentute mea). Pic er

go damnatur huius mũdi honoꝛes ac pompe
⁊ uditates. Itemqʒ delitie ac mollities ⁊ car
nis delectationes.inſuper diuitie ⁊ habudan
tie ac ſuperfluitates. VUnde Anſ helmus. O
amãda.⁊ ammirãda dignatio.deus immẽſe
gloꝛie uermis cõtemptibilis fieri nõ deſpexi
ſti dominus omniuz. conſeruus apparere uo
luiſti parum tibi uiſum eſt parem nobis eſſe
⁊ frater noſter eſſe dignatus es. Et tu domie
uniuerſoꝛum qui nullam habes indigentiam
inter ipſa natiuitatis tue initia non hoꝛruiſti
abiectiſſime paupertatis deguſtare icommo
da. Ut enim (au ſcriptura)tibi non naſceris.
non erit locus in diuerſoꝛio. nec cunabula.
que teneritudinem tuam acciperẽt habuiſti
ſed in uilli pꝛeſepio ſoꝛdentis ſtabuli tu qui
terram palmo concludis.inuolutus pannicu
lis reclinatus es ⁊ hoc ipſuʒ a bꝛutis anima
libus mater tua mutuo accepit.Cõſolamini
cõſolamini:qui in ſoꝛdibus paupertatis enu
trimini: quia uobiſcuʒ eſt deus in pauperta
te. Non cubat ĩ delitijs ſplẽdidi cubilis. nec
inuenitur in terꝛa ſuauiter uiuentium. Quid
igituꝛ glõiaris o diues res lutea ĩ uolutabꝛo
lecti picti ⁊ ᷣlicati.cum ꝛex ꝛegum ſuo recu
bitu ſtꝛamẽta paupeꝛuz honeſtare maluerit
Quid dura ſtrata deteſtaris.cum teneꝛ ĩfan
tulus in cuius manu ſunt omnia ꝛegna. tu
is ſericis plumeis lectis. duras iumentoꝛum
ſtipulas prelegerit. VUnde et Bernaꝛdꝰ Ton
conſolatur chꝛiſti infantia garꝛulos. non cõ
ſolantur chꝛiſti lachꝛyme cachinantes.non
conſolantuꝛ pauni eius ambulãtes in ſcolis.
non conſolantur ſtabulum et preſepe aman

io eſt. Sicniac;
halte ſoplen
ifrmymmumula
inmesnns cpe
mnals bolo fißt
E nons ſecls dele
ſentenrum aula ß
guun. dor ſaobllun
ſeye damat hoe ſne
ſeſe umuncuan ho⸗
gelizont O guritia a
Ne ſan rerdum n⸗
fat t co nans
1ger pppetann. aufe
tnaltcu lobis
Viciſtiori ſancuiin
1parum fegne cele
fnamn paupennenan
s eſt ila euigelicn
a et conparandd
anca deceſt oen⸗
urium fimiamem
Unstunguam humil
ofecions racir an
Atacinns Derut
„Poſterdainz
neſcnurkne
bucognen, 4
de gentur t a

abüdan
Anſbelmus. O
to. Deus imméſe
fieri noͦ deſpexi
uus apparere uo
parem nobis eſſe
8 es. Et tu domie
bes ir digentiam
itig non hoꝛruiſti
eguſtare icommo
libi non naſceris.
o. nec cunabula.
cciperẽt hobliſti
is ſtabuli. tu qui
uolutus pannicu
a bꝛutis anima
epit. Coͤſolamini
paupertatis enn
geus in pauperta
didi cubilis. nec
uiuentium. Quid
lutea i uolutabꝛo
ꝛegum ſuo ſecll
neſtare maluerit
is. cuim tene: inn
ſia ꝛegna⸗l
8 lnchtann
. Bernanc Non
galulos. non
cachinantes en
hulates in ſcolis⸗

areſepe amnin

Pꝛime partis.

tes pꝛimas cathedzas in ſinagogis. Uigilanti
bus pa ſtoꝛibus annunciatuꝛ gaudium lucis.
eis dicituꝛ eſſe natus ſaluatoꝛ pauperibus
atque laborantibus.non uobis diuitibus qui
veſtraz habetis conſolationem non diuinaʒ.
Et iterum naſcitur dei filius ĩ cuius arbitꝛio
erat quodcunq; uelle eligere tempus. elegit
quod moleſtius eſt preſertim paruulo ⁊ pau
peris matris filio:q̃ uix pãnos haberet ad in
uoluendum.preſepe ad reclinãdum. Et cum
tanta eſſet neceſſitas: nullam audio fieꝛi pel
lium mentionem chꝛiſtus utiq; qui non falli
tuꝛ elegit quod caꝛni moleſtius eſt. Id eꝛgo
melius. id utilius.id potius eligenduzʒ. ⁊ quis
quis alid doceat uel ſuadeat.ab eo tanquaʒ
a ſeductoꝛe cauendum. Et tamen fratꝛes ipᷣe
eſt pꝛomiſſus olim per yſaiaʒ. par uulus ſciẽs
repꝛobare malum ⁊ eligere bonum maluʒ er
go uoluptas coꝛporis eſt. Bonum uero afflic
tio eſt. Siquideʒ ⁊ hanc elegit:⁊ illaʒ repꝛo
bauit pueꝛ ſapiens uerbuʒ ĩfans caro ſcilicet
infirma infantulus tener. caro omnis labõis
impotes omnis operis impaciens. Itaq; iam
carnalis homo fuge uoluptatem: quia poſita
eſt moꝛs ſecus delectationis introitum. Age
penitentiam. quia per illam appꝛopinquat ꝛe
gnum. Poc ſtabulum illd pꝛedicat. Hoc pꝛe
ſepe clamat. hoc membꝛa illa infàtilia mani
feſte annunciant.hoc lachꝛyme ⁊ uagitꝰeuã
geligant. O duritia coꝛdis mei. Utinaʒ domi
ne. ſicut verbum caro factum eſt.ita carneũ
fiat ⁊ coꝛ meum. Si quidẽ et hoc pollicitus.
es per ꝓphetam. auferam inquiẽs a uobᷣ coꝛ
lapideù ⁊ dabo uobis coꝛ carneuũ. PHec Ber.
Vidiſti oꝛtũ ſanctiſſimi pᷣncipis. Uidiſti ſimł
⁊ partum regine celeſtis.et in utꝛoq; artiſſi
mam paupeꝛtatem attendeꝛe potuiſti. Pec v
tus eſt illa euãgelica margarita.ꝓ qua emẽ
da et comparanda. omnia ſunt uendenda et
danda. Pec eſt totius ſpiritualis edificij pꝛi
marium fundamentum. Pec ẽ ſpanſis uia ſa
lutis tanquam humilitatis fundamentum et
perfectionis radix.cuiꝰeſt fructus multiplex
ſed occultus. Dotuiſti etiam attẽdere ĩ utro
q; pꝛofundiſſimam humilitatem. Non eĩz ſut
ſtabulum dedignati.non pꝛeſepe:non fenuʒ:

₰

non cetera uilia: ad dandum nobis exemplũ

perfecte humilitatis. Sine hac virtute ſalꝰ
nõ eſt. quia nulla operatio noſtra cum ſuper
bia ðᷣo placere poteſt. Nempe ut uirtutes ſe
pe dentur. uł accepte ſeruentur. aut ſeruate
conſumentur. humilitas meretur. et abſque
iſta ille nec eſſe uirtutes uidentur. Potuiſti
etiam attendere in utroq;.et maxime in pue
ꝛo ieſu non paruam coꝛpoꝛis afflictioneʒ. In
ter ceteras autem hec vana fuit. quod quan
do mater ſua in pꝛeſepio eum locauit.et plu
uinar uł aliud huiuſmodi nõ haberet. ad ca
put eius quendam lapidem non ſine grandi

—

Capi. ix.

coꝛdis amaritudine poſuit interpoſito fote fe
no quod ab animalibus mutuo accepit. Et (
ut dicitur) adhuc ille lapis ibidem ad memo

riam reſeruatus videtur. Paupertatem igit

⁊ humilitatem afflictionemq; coꝛpoꝛis ſtude

s ⁊ tu pꝛo poſſe amplecti. et in his chꝛiſtum

pꝛo modulo tuo imitari.Unde Bernar. Tꝛi

bus exemplis viam nobis oſtendit qua eum re S8

ſequi debemus.Exempluʒ paupertatis:quia
in hoc mundo diuitias habere noluit: quod
exemplum leue facit.⁊ expedituʒ. ut currat.
Exemplo bhumilitatis: quia mundi gloꝛiam
ſpꝛeuit. quod modicuʒz facit ut lateat.xem
plo patiente.quia mala ſuſtinuit quod foꝛteʒ

Secundum Anſhelmuz. Redemptoꝛ noſte?ꝛ
cecatis luminibus collirium ſue incarnatõis
appoſuit. ut qui deum in ſecreto maieſtatis
fulgentem uidere non poteramus.deũ in ho
mine apparentez aſpiceremus.aſpiciendo co
gnoſceremus.cognoſcendo diligeꝛemus.adili
gendo ſummo ſtudio ad eius gloꝛiam perue
nie ſatageremus. Incarnatus eſt: ut nos ad
ſpiritualia reuocaret: mutabilitatis noſtre ꝑ
ticepſ factus eſt ut nos ſue incommutabilita
tis particeps faceret. Inclinauit ſe ad humi
lia noſtra:ut nos ad excelſa ſua ſublimaret.
Et ſecundum Xꝛiſoſto. ilius dei naturalis.
etiaz dauid filius eſſe dignatus eſt:ut nos fi
lioſ dei faceret. Seruum ſuum habeꝛe pat:ẽ
dignatus eſt: ut nobis patrem faceret deum.
Non enim fruſtra nec uane ad tantaz humi
litatem ipſe deſcendit: ſed vt nos ex humili
ſublimaret. Natus eſt ſecundum carnem: ut
nos ſecundum ſpirituʒ naſceremur. Et quia
partus ſequitur conceptionem.ſicut fructus
floꝛitõnem.congruum fuit quod chꝛiſtus qui
conceptus fuit ĩ flore ſcilicet naareth.quod
ĩiterpꝛetatur flos naſceretur in fructu ſcilicet
in bethleem.quod ĩterpꝛetatur domus panis
vel refectionis. quod pertinet ad fructum.
OQuottidie quoq; dominus in nagzareth. con
cipitur.et in bethleem naſcitur: cum aliquis
floꝛe verbi ſuſcepto. ſe domum eterni panis
efficit. IJdeo etiam congruum fuit vt in beth
leem (que domus pamis interpꝛetatur) chꝛi
ſtus naſceretur.quia ippᷣe eſt panis viuus qui
de celo deſc endit:qui electoꝛum mentes iter
na ſacietate ꝛeficit. Natus quoq; in bethleeʒ
que inter omnes ciuitates iude exigua erat:
noluit quenquam de terrene ciuitatis ſubli
mitate gloꝛiari.Qui non ĩ paremum domo:
ſed in via naſcitur. vt ſe peregrinuʒ eſſe ⁊ re
gnum ſuum de hoc mundo non eſſe oſtende
ꝛet:qui etiam dicit.ego ſum via qua ſcilicet
ad patriam vẽiamꝰ.i diuerſoꝛium ſe ꝛecepit:
ut nos non palatia:ſed diuerſoꝛia in hoc mù
do querere doceret. Stabulum ad naſcẽduʒ
elegit.vt curioſiatem edificioꝛum et gloꝛiaʒ

c 4

1

et ꝛubuſtum facit ut ſuſtineat. PHec Bernar.

7

ne ptis
,
2

—
r4 ſveaf Er 35
1

„

De natiuitate ſal

mũdi damnaꝛet. Paruulus factus eſt. ut nos
magnos ac uiros perfectos efficeret. et ne ul
tra magnificare ſe homo ſuper terꝛam appe
teret. Infiemus facteſt.ut nos ad bona ope
ra foꝛtes et potentes faceret. Paupeꝛ factus

Ceſt. ut ſua inopia nos ditaꝛet.⁊ ne de teꝛrenis

diuitijs quiſquã ſe extolleret. Pannis uilib?
inuolutus eſt. ut nos laqueis moꝛtis abſolue
ret. et ſtola pꝛima immoꝛtalitatis indueꝛet.
Manus et pedes eius conſtringuntur. ut
manus noſtre ad bene opeꝛandum laxentuꝛ.
⁊ pedes noſtri ĩ uiaʒ pacis dirigantur ĩ diueꝛ
ſorio loco eget. ut nobis in domo patris ſui
manſiones multas pꝛepaꝛaꝛet.Et ſic in preſe
pi anguſto poſitus eſt: ut lectos delicatos et
ampla edificia r̃pꝛobaret: ⁊ ut nos ꝑ celeſtis
ꝛegni gaudia dilataꝛet. ⁊ nos locuʒ coꝛdis no

ſtri ſibi pꝛopꝛium dilataremus.iuxta illud fi

7

4

li pꝛebe coꝛ tuum mihi. In pꝛeſepio etiam ꝛe
clinatus eſt. ut nos quaſi ſancta animalia cã
nis ſue frumento ꝛeliceꝛet.⁊ ut cibus eſſet iu
mentoꝛum. homo enim factus eſt iumentum
peꝛ peccatum ſecundum illud homo cum in
honore eſſet nõ intel exit. comparatus eſt iu
mentis inſipientibus.⁊ ſimilis facius eſt illis
ideo dominus factus eſt fenuz quod eſt cibꝰ
iumentoꝛum.quia uerbum caro factum eſt:
⁊ omnis caro fenũ. Bos quippe qui deſignat
populum iudeoꝛuz.et aʒinus qui deſignat po
pulum gentium:dominum in medio habẽteſ
ei miraculoſe cognoſcẽtes:flexis genubus in
ceſſanteꝛ eum adoꝛabant.et tanquam laudã
do uoces dabant. Unde Ambroſius. Infan
tis audis uagitus.non audis bouis dominuzʒz
agnoſcentis mugitus. Agnouit enim bos poſ
ſeſſoꝛem ſuum.et aʒimus preſepe domini ſui
Unde et gregorius naʒanzenus. Uenerare pᷣ
ſepe illud peꝛ quod cum eſſes pene iam mu
tum animal paſceris nunc uerbo et ratione
dei.Agnoſce ut bos poſſe ſſoꝛeʒ tuum et ſicut
9zinus pꝛeſepe domini tui.ſeꝛui tu mundorũ
animalium qui es et eorum qui ruminare no
runt.et uerbum dei ad memoꝛiam reuocare
quique etiam diuinis ſacrificis atque altaꝛi
bus apti ſunt ſeu certe ex immũdis es anima
libus. et neque cibis neque ſacrificijs denota
tus es. der mariaz eccleſia deſignaꝛi poteſt
⁊ per ioſeph ſponſum eius epiſcopus.pꝛopter
quod annulum habet ſicut ſponſus. Et ſicut
maria fecunda fuit non tamen a Yoſeph ſpõ
ſo:ſed a ſpirituſancto.ſic et eccleſia fecundi
tatem gratie habet a deo. Pi aſcendunt ten
dendo in bethleem ciuitatem ſuaz. ſ.celeſtẽ
et pꝛofitentur omni impeꝛatoꝛi exhibere ſer
uitutem.Eccleſia nero in qualibet bona ꝑſo
na parit filiũ quando bonum pꝛius conceptũ
peꝛducit ad effectum. ⁊ pannis inuoluit quan
do ab humanis laudibus hoc abſcõdit et ĩ pᷣ
ſepio ꝛeclinatus quando ex bono opere non

uatoꝛis noſtri ieſu xpi.

eleuatuꝛ:ſed magis ſe humiliat. Naſcemem
etiam dominuʒ angeli cucũdedeꝛũt.⁊ natugʒ
ſtati adoꝛaueꝛunt(. Et paſtoꝛes erant in ea
dem regione uigilantes ſuper gregem ſuuz))
pꝛope per miliare.ſ.iuxta turriʒ quandam in
teꝛ bethleem ⁊ hie:lm. ubi iacob rediens de
meſopotamia moꝛatus eſt cuzʒ grege ſuo.ubi

mortua ⁊ ſepulta ẽ rachel.⁊ turris gregis di

cit᷑. Ubi etiã ĩ eccleſia tria paſtorum illoruzʒ
mõſtrantur monumẽta(Et ecce angelus do
mini) circa quaꝛtã uigiliã noctis uẽit ad eos
(diuiditur enim nox ĩ quatuoꝛ uigilias) ⁊ ſte
tit iuxta illos in ueſte candida et facie ꝛutila
ti et iocunda.Et creditur fuiſſe gabꝛiel.qui
uirgini conceptum uerbi nüciauerat. Unde
ipſe amplius ceteris gaudẽs de impletiõe eiꝰ
quod dixerat añ om̃s ſe agebat'ut chꝛiſti na
tiuitatẽ pꝛedicaret¶.Et claritas dei circũful
ſit illos undiq; exteꝛius ĩ coꝛpoꝛe ⁊ etiam ĩte
rius ĩ mẽte in ſignum quod oꝛtus erat ſol iu
ſtitie.⁊ in tenebꝛis lumen rectis coꝛde. ⁊ ap
pꝛopĩqua bat claritas gloꝛie. Ideo ergo lum
angelus attulit qꝛ eũ nũciaꝛe veneꝛat ꝗ ẽ lux
vera ꝗ oẽm hõiem illumiat. Magis autẽ ap
paruu angłus paſtoꝛibus qᷓ; alij generi hoĩz.
Primo quia pauꝑes ꝓpter quos xpᷣs vẽiebat
Fʒ illð pſalmi. Popter miſeria ĩopũ ⁊ gẽituʒ
pauꝑũ ⁊c. Scðo qꝛ ſunplices.iuxta illõ puer

bij.⁊ cũ ſimplicibus ſᷣmocinatio eius.Tertio

qꝛ uigiles.ſᷣʒ illud ꝓuerbij.qui mae uigilaue
rit ad me:iueniet me.Quarto ꝑꝑ miſteriũ ut
ſignificet ꝙ doctꝛina debet a panoꝛibꝰ ⁊ pᷣla
tis uenire ad ſubditos (Et timuerunt timore
magno propter inſolitam angeli uiſionem.et
ſubditam claꝛitatezʒ. Sed angelus eos conſo
latuꝛ:dicens((Molite timere) uius cauſa
ſubdituꝛ cuʒ dicitur (Ecce eni euaâgeliʒo).i
bonũ nuncio(( uobis ſ. (gaudium magnu ꝙ;
erit omĩ populo)id e eccleſie c' cuctis pplis.
ſcʒ.iuðoꝝ.⁊ gẽiiliũ colligẽde(qꝛ na ẽ nob)
id ẽ ad utilit atẽ rr̃aʒ.ſ.hoĩʒ (Hodie)i.ĩ iſtõ
die naturali.noctẽ pᷣcedẽtẽ ſupputãdo ad diẽ
ſequẽtẽꝭ. Un ex tũc nox incepit pᷣceder̃ diẽ.⁊
potius dicit hodieq; hac nocte:qꝛ gaudiũ ue
nerat nuntiare.⁊ nox illa ſicut dies illumina
amatoꝛ ⁊ diſpẽſatoꝛ(qui eſt chꝛiſtꝰ) quo ad
humanitatem (dominus )quo ad diuinitatẽ
in ciuitate dauid).i.beihleeʒ.unde Dauid
tꝛaxerat oꝛigenem. Chꝛiſtus grece idem eſt
quod vnctus latine. In veteri autem lege vn
gebantur tantum reges et pontifices. Chꝛi
ſtus vero rex eſt et pontitex. et ideo bene
dicitur chꝛiſtus id eſt vnctus non vnctione
humana ſed diuina:quia in humanitate pro
nobis aſſumpta.fuit unctꝰ a ðo patre immo
a tota trinitate plenitudine gatie. Secundũ
Bedam. aliter angelus Mariam. aliter io
ſeph.aliter paſtoꝛes inſtruit.ſcilicet.⁊ cõcipi

ta fuit ex diuĩa claritate (ſaluatoꝛ Ni. ſalutis

poncekelͤ it⸗
Onnetin in
tunmnnbibis
ſoyl eelnmnon.
iinbus uols ellgi
iamm ad inun
ſccuncum. ?Obecent
Etbere nato ſummo⸗
bus appenitt niglan
cebennt ee paſtors ee
et iglontes. Miſtce
iſipaſtoꝛes gegz ig
fosfeliü giar gui n
ornz:ne gellnuat.
tis uper gegen ſuum
Fummefbusperennt
temptationnz maicat:
ieclos ofnnes gai perſe
ſon ceſſant Et iuna
fum cuſtoclam:r da
ad ſum er ſubait
ſeuncum eumem Be
Npeſofen: Crocon
norſtenoun deſton
unennesfileles

uin ton iſnl

Nege ſuo udi
Enis gegigi
orum üloruz
e angelus do
ts eit ac eos
igligs) 2 ſte
et facie ꝛutili
ſe gabꝛiel. qui
auerat VUnde
e impletöe en
dbut cheiſti na
as dei circiful
e etlam ite
Prere⸗ ſol in
1s (oꝛde, 1 g
deo ergolun
eneꝛat ꝗ 6 lux
agis autẽ ap
generi hoiz.
9 xps veiebat
iopu ⁊ geituz
xta illo puer
o eius. Lertio
mae nigilaue
pp miſteriũ ut
alioꝛib ? pla
nerunt timore
li uiſionem. et
lus eos conſo
CLuius cauſa
euaͤgelizo) i
lium magnu g
c; cictis polis.
ꝛ na e rob)
Hociei.i iſio
putugo ad diẽ
pceder glẽ.?
qe gaudiü ue
dies illumina
atoꝛ . ſalutis
iſt ) qro d
ad diuinitale
.urde Dauid
rece idem eſt
gutem lege vn
ontifices⸗Chii
xet ideo bene
umanitale id
jo ane innd
atie⸗ Gecunen
miamnalilet io
glicet. coc

Pꝛlme partis.

endum ⁊ cẽceptum ⁊ natum dominum teſtã
do.ut et homines ſufficienter imbuat.⁊ ſuuʒ
deo ſeruitiuʒ inceſſanter impendat.(Et hoc
uobis ſit ſignum ) moꝛe iudeoꝛum qui ſigna q̃
runt.¶ Inue nietis) ſcilicet tanquam abſcon
ditum non ſe oſtendentem (infamẽ) non fan

fantem. ⁊ tamen verbum dei exiſtentem (pã

nis) non ſericis.(inuolutum).ecce eius pau
pertas et habitus vilitas (et poſitum in pꝛeſe
pio Inon in reclinatoꝛio aureo ecce mira hu
miluas.vt dominus dominoꝛuʒ reclinaret ſe
uſqʒ ad pꝛeſepe animalium bꝛutoꝛum. Et no
tanduʒ quod paſtoꝛes erant ſimplices.paupe
res et humiles ſeu contemptibiles ideo ne ti
merent accedeꝛe.datum eſt eis ſignum infan
tie paupertatis ⁊ humilitatis in chꝛiſto. Pec
ſunt ſigna aduentus pᷣmi: ſed alia erant ſigna
aduentus ſecundi. Moꝛaliter in hoc inſtrui
mur qualiter ⁊ a quibus chꝛiſtus inueniatur
Quia non niſi a puris ⁊ ſuimplicibus.quod ꝛeſ
pondet eius infatie et a pauperibus quod reſ
pondet pannoꝛũ inuolutioni.⁊ ab humilibus
⁊ contemptibilibus.quod ꝛeſpondet eiꝰin pꝛe
ſepi reciinationi. Que tria compꝛehendutur
in tribus uotis religioſoꝛum ſcilicet caſtitate

quantnm ad pꝛimum. paupertate quantũ ach

ſecundum. ⁊ obedientie quantum ad teꝛtiuʒ.
Et bene nato ſummo paſtoꝛe angelus paſtõi
bus apparuit ⁊ vigil antibus.inſinuãs quales
debeant eẽ paſtoꝛes eccleſie ſcilicet humiles
et vigilantes. Miſtice ergo ſecundum Bedã
iſti paſtoꝛes greguʒ ſignant doctoꝛes et recto
res fideliũ aiaꝝ:qui vigilat ſuper vitaʒ ſubdi
toꝛuʒ: ne delinquat. ⁊ cuſtodiunt vigilas noc
tis ſuper gregem ſuum. ne infernalium lupo
rum mo:nbus pereant. Nox enim pericula
temptationuzʒ indicat:a quibus ſe ſuoſq; ſub
iectos omnes qui perfecte vigilant cuſtodire
non ceſſant.Et iuxta illos ſtat angelus ad eo
rum cuſtodiam: æ claritas dei circunfulſit il
los.ad ſuam.et ſubditoꝛum dirrectionem. Et
ſecundum eundem Bedaz. nec ſolum epiſco
pi: pꝛeſbyteri: dyacones vel etiam rectoꝛes
monaſterioꝛum. paſtoꝛes intelligendi ſunt:ſʒ
etiam omnes fideles qui uel paꝛuule domus
ſue cuſtodiam gerunt. paſtoꝛes recte uocan
tur in quantum eidez ſue domui ſolicita uigi
lantia pſunt: ⁊ quicunq; ſalutem vni vel duo
bus fratribus quottidiano pꝛeeſt regimine:ð
bet eiſdem paſtoꝛis officium implere:quia iu
betur in quantum ſufficit hos uerbi dapibus
paſcere. Inmo vero vnuſquiſq; qui etiam 5
uatus creditur viueꝛe.paſtoꝛis officium gerit
et ſpi itualez paſcens gꝛegem. vigilias noctis
ſupꝛa illum cuſtodit: ſi bonoꝛum actuum et
mundarum cogitationum ſibi multitudinem
aggregans: hoc iuſto moderamine guberna
re.⁊ celeſtibus ſcripturaruʒ paſcuis nutrue.
peruigilique ſolertia contra immundoꝛum

Cap.ix.

ſpirituum ĩſidias ſeruare contendit.Cunque
paſtoꝛes ð uiſis et auditis mirarentur: ne uni
us angeli et teſtis autoꝛitas parua uideretur
pꝛo ſigno ⁊ concoꝛdia teſtimonij ¶ſubito fac
ta eſt cum angelo Yqui tanquam pꝛincipalis
inter alios nunciauerat natiuitates chꝛiſti (¶
multitudo militie celeſtis)).id eſt angeloꝛum
qui nomine militie deſignatur: quia pꝛo ſalu
te hominum cum demonibus pꝛeliantur. uel
quia natus eſt ꝛex celeſtis ideo multitudinez
angeloꝛum nomine militie deſignat:quia ve
ro dux ad pꝛelium natuseſt.ideo eam ſecun
dum aliam litteram exercituʒz appellat(lau
dantium deum) conſona voce de chꝛiſti nati
uitate. eo quod peꝛ ipſum ſciebant homines
ad ſalutem deduci:⁊ ruinam angeloꝛuz repe
rari:et in honoꝛem dei una benedictione (di
centium.gloꝛia in excelſis deo).id eſt ĩ celis
quia licet eius gloꝛia ubique reluceat.maxi
me tamen in celo empyrreo.ubi eſt angeloꝛũ
⁊ ſanctoꝛum habitatio.⁊ quaſi diceret in ter
ris a multis deſpicitur: ſed in celis ab omni
bus gioꝛificat ( IEt in terra pax hominibus
Inon quibuſcunq;: ſed (vone uoluntatis Aſci
licet eis qui bona volunłate chꝛiſtum natum
ſuſcipiunt non perſequuntur.nõ enim eſt pax
impijs ſed pax multa diligentibus nomen do
mini. Nam ſecundum eonem papam. chꝛi
ſtiano vera pax eſt:a dei voluntate non diui
di:⁊ i his ſolis que dei ſũt delectari ad deuzʒz
quippe pacezʒ habeꝛe eſt velle quod iubet: et
nolle quod pꝛohibet. Pax eꝛgo nũciatur ho
minibus uolũtatis. id eſt hominibus bonis.
Per bonitatem eniʒ volũtatis dicitur homo
ſimpliciter bonus.magiſq; per bonitateʒ alia
rum potentiarum anime: quia voluntas mo
uet alias potẽtias ad actꝰſuos.⁊ iõ bõitas eiꝰ
uel malitia ĩ oẽs alias redũdat potẽtias ſicut
ifluẽtia cauſe mouẽtis in motis ab ipᷣa.malis
autem hominibus non eſt pax: quia non eſt
pax impijs.x hoc etiam verbo angeli patet
quod illa pax que pꝛincipaliter per ꝓphetas
pꝛedicta fuit futura i aduẽtu chꝛiſti eꝛat pax
interioꝛ bone voluntatis. quia ſecundum qð
dicitur in prouerbijs non contriſtabit iuſtuʒ
quicquid ei acciderit:pax autem temporalis
que fuit in aduẽtu chriſti pacatis omnibꝰ gẽ
tibus ſub imperio ꝛomano.fuit figuꝛa huius
pacis pꝛicipailter ĩteme.Et bene dicituꝛ glo
ria deo.⁊ pax homimbus:quia peꝛ chriſtum
eſt pater gloꝛificatus.⁊ pax facta inteꝛ deuzʒ
2 hominem ac inter angeluù ⁊ hominẽ. et iteꝛ
iudeum ⁊ gentilẽ. ¶audamꝰ te ⁊ cetera que
ſequunt᷑ in hoc canico.cꝛedit Pylaꝛiꝰ addi
diſie. et Anaſtaſius papa ſecundus inſtituit
ipſuʒ cantaꝛi in miſſa diebus domicis. ? feſti
uis:qr eſt cãticũ gaudij ⁊ exultatõis.de gau
dio hꝰ diei dicit Caſſiodorus ſuper illud pſal
mi. hec ẽ dies qᷓ; fecit dominꝰ. Licet ĩquit de

De natiuitate ſaluatoꝛis

us cunctos dies creauit. ſingulariter tamen
hunc diem feciſſe dicitur. qui chriſti domini
natiuitate ſacratus eſt in quo merito exulta
ꝛe conuenit ⁊ letaꝛi.quoniam in eo dyabolus
ius peꝛdidit.⁊ ſalutez mundus accepit.Et no
tandum quod multitudo celeſtis angelo nun
cianti ſocia ta eſt vt młtitudo adueniens dic
tum angeli confirmaꝛet.Et ſecundum Bedã
uno euangelizante angelo. multitudo in con
ſonam laudem prorumpit cꝛeatoꝛis.⁊ officiũ
ſuum deo impendens.et nos exemplo ſuo in
ſtruens.vt quotiens ſacram eꝛuditionem ex
fratris oꝛe audimus.uel ipi que pietatis ſunt
intra nos ad mentem reducimus: ſtatim deo
laudes coꝛde.oꝛe ⁊ opeꝛe ꝛeddamuſ.⁊ apeꝛte
demonſtrans quod per hanc natiuitatem ho
mines ad paeem unius fidei. ſpei ⁊ dilectiõis
atque ad gloꝛiam diuine laudationis eſſẽt cõ
uertendi. Deinde aſcendentes angeli in celũ
cum iubilo ⁊ canticis.nunciauerunt hec ſimi
liter conciuibus ſuis.Tota igitur ſuperna cu
ria exhylarata magnoque feſto facto ac lau
dibus et gratiarum actionibus deo patri ex
hibitis.uenerunt omnes per oꝛdines ſuos: ui
deꝛe faciem domini dei ſni:et adoꝛantes euzʒ
⁊ matꝛem ipſius cum omni ꝛeueꝛentia laudis
eidem perſonabant ⁊ cantica. Quis eniʒ illo
ꝛuz talibus auditis nouis ꝛemanſſiſſet in celo
quin uiſitaſſet dominum ſuum ſic humil iter
conſtitutum in terra. In nullo eoꝛum cadeꝛe
potuiſſet hec tanta ſuperbia. Unde apoſtolꝰ
Et cum introduceꝛet primogenitum in oꝛbez
teꝛꝛaꝛum dixit. Et adoꝛent eum omnes ange

li dei. Unde Auguſti. In ſtabulo naſcitur.et

a matre maria vili faſcia cingitur.⁊ in preſe

pio reclinatur.nõ erat ei cedrina domus nec

lectus eburneus.in quo paꝛeret creatoꝛem.⁊
omniũ poneret redemptoꝛem. Idcuco velut
exul et peꝛegrina ĩ aliena domo mundi domi
num peperit.et tanquam femiua pauper non
ſericis ſed pannis vilibus inuoluit et in preſe
pio collocauit. Quem ut peperit ſtatim ut de
um adoꝛauit. O ſtabulum felix pꝛeſepe bea
tum in quo naſcitur chriſtus ⁊ ꝛeclinatuꝛ oĩʒ
deꝰ Ibi fuerunt obſtitrices angelice poteſta
tes.⁊ ſolatiuum angeloꝛum.iibi eꝛãt milia mi
liuʒ exultantiũ. Ibi uagiebat chꝛiſtus in ſta
bulo.⁊ fiebat leticia magna ĩ celo. Ploꝛabat
in pꝛeſepio chriſtus.⁊ tamen de ipſo exultat
multitudo celeſtis exeꝛcitus:ꝛeſonans dᷣo glo
riam in altiſſimis: et in teꝛꝛa pacem annunci

ans hominmibus bone uoluntatis:quia bõöitas

celi nata eꝛat in teꝛis.deſcendeꝛat pax ueꝛa
de celo ⁊ ide angeli gratulantes dacantabãt
gloriam in altiſſimis deo.Exultant angeli cõ
iremiſcit maria mater dei effecta. gaudent ã
geli de chriſto tripudiando ſecure, ante quez
ſtat mater cum magno tꝛemoꝛe.et timoꝛe ex
ultat. et cum exultatione timida perſeueꝛat

Jeſu chꝛiſti.

Pec.Auguſ. Poſt hec (paſtoꝛes loquebant
adinuicem )dicentes (. Tꝛanſeamus uſqne
bethleem) de qua nobis dictum eſt (et niõᷣa
mus) ibi oculis noſtꝛis (hoc verbum Jideſt
iſtam ꝛem dignam ueꝛbo vel recoꝛdatione.q̃
ꝛes facta et impleta eſt:quam ꝛem dominus
fecit: quia alius faceꝛe nõ potuit(et oſtendit
i.ꝛeuelauit ( nobis)quaſi diceꝛent. Uidea
mus pueꝛum natum peꝛ veꝛbuʒ angeli nobis
ſignatum. Ueꝛbum enim vel ſermo in ſacꝛa
ſcriptuꝛa ſepe pꝛo ꝛe digna veꝛbo accipitur.
vt in yſaia.nõ erat verbuʒ in domo ſua.ideſt
ꝛes gꝛandis quam non oſtendeꝛet eis. Uel ui
deamus hoc veꝛbum: quod eꝛat in pꝛincipio
apud patꝛem.quomodo caꝛo factuʒ eſt.quia
cum caꝛo domini noſtri uidetuꝛ: uerbuzʒ uide
tuꝛ: quod filius eſt quod factum eſt. quod
tota tꝛinitas incarnaꝛi conſtituit.⁊ ſic factuzʒ
hominem.ſcilicet moꝛtalem oſtendit nobis.
quia in deitate uideꝛi non poteꝛat( Et uene
ꝛunt fe ſtinantes )pꝛincipaliteꝛ ex uehementi
gaudio.et deſiderio uidenti infantem natuʒ:
⁊ ſecundario vt cicius redient ad gꝛegem ſu
um: ſiue cuſtodia dimiſſum. In quo notatur
eoꝛum deuotio et ſolicitudo querendi.nemo
enim cum deſidia querens chꝛiſtum: inueni
re meretur. Ad quem ſecundũ Bedam feſti
nanter ue eſt non peduʒ greſſus acceleraꝛe:
ſed in fide ſemper ac viriute pꝛoficeꝛe((. Et
inuenerunt Mariam ⁊ ioſeph. ⁊ inſam ez po
ſitum in pꝛeſepio.) Ex haburndantia duippe
pacis qua tunc homines gaudebant.et pꝛop
ter hoſpitiũ ſupeꝛuenientiuʒ ſequentiam poꝛ
te non claudebantur.ideo paſtoꝛes nocte in
tꝛaꝛe et ad pueꝛum venie poteꝛam. Inueni
tur chꝛiſtus cũ mãia viꝛgine.⁊ ioſeph viro iun
ſto ⁊ in pꝛeſepio per cuod docemuꝛ quod qui
vult inueniꝛe chꝛiſtum:debet habere mnndi
tiam coꝛdis ꝛeſpectu ſui quod peꝛ maoꝛiaʒ uir
ginẽ iuſtitiaʒ reſpectu ꝓximi.quod ꝑ ioſeph.
iuſtum. ⁊ humilitateʒ ac ꝛeueꝛentiam reſpec
tu dei quod peꝛ humile pꝛeſepium innuitur.
Inuenitur autem xpᷣs mediante maria et io
ſeph.i.contemplatione ⁊ actione.in cuius fi
guram iacob.qui ⁊ iſra hel.i.uidens deum di
ctus eſt.utranque uxorem.ſſ.rac hel et lyam
habuit(Uidentes auteʒ Yoculis corporalibꝰ
⁊ exteꝛius pueꝛum ſecundum caꝛnem((cogno
ueꝛum cogitatione intellectuali ⁊ peꝛ fidem
interius (de verbo)i. filio dei dictum eſſe ¶
quod dictuzʒ erat ulis de puero hoc) ⁊ ſic per
cognitionem humanitatis veneruni ad cogni
tionem deitatis:quia (vt ꝑredictum eſt )non
ſolum exterius:ſed etiam interius fuerunt il
luinati ð cognitiõe vbi ĩcarnati.Et adorãtes
puerũ:rferebãat q̃ ab ãgelis audierãt( Et oẽs
qui audierunt mirati ſunt). ⁊ de incarnatio
nis miſterio. et de paſtoꝛum atteſtatione.
Moraliter ex premiſſis nota.quod uolenti.

ð

õ

2

crocolamus aman
ſicigns bonmibs
etiam abiectis carna
ioeſiderio mentis
nqz igeſt domum pan
ſec eemam in cellse
nelbum caro factum
ſeget in extera pa
utum inſtantia ſegue
c conperis caſtigatio
Uliin peſepiomaeren
ſolio meregmur uider
tanta beanmdoume
fencg ſed aducner ſi
ſigia At ſcut li ui
ſos gue ccta ſunt ge
tilectone feſtinemne
nſofege cogniton
dkimigl Mi an
Gutbr inſnino pee

it.d ſic fg
oſtendit icn⸗
eratſEt nene
ex uehementi
ffantem mitz:
tal gegem ſi
nquo notatur
lerendi. nemo
iſtum: inueni
Bedam feſti
1s accelergꝛe:
ꝛoficeꝛel. Et
c inſan ez po
dantia guippe
ebant. et pꝛop
quentiam poꝛ
toꝛes nocte in
ant. Inueni
ioſeph viro in
cmur quod qni
habere myndi
peꝛ moꝛiaʒ uir
quod g ioſeph.
entiam reſpec
ium innuitur.
te maria et io
ne in cnius fi
dens deum ci
chel et lem
is corporalib
aꝛnem (cogno
gli peꝛ filen
acun il
o hoc)e ſicpa
enal cogni
lictum eſt) non
erius fuefult
ti.Et adorites
cierit Etoes
1 de incarnato
atteſtatione⸗
,quo golenl.

Pꝛime partis.

bus ſpiritualiter inuenire chriſtum:tria ſunt
neceſſaria.ſ.colloqui peꝛ meditationem ſcꝛip
turaꝛum.tranſire per contemplationem crea
turaꝛum.feſtinare per deguſtationem gꝛatia

rum. Wel uolẽtes inueni:ꝛe chꝛiſtuz. debemus

colloqui per peccatoꝛum confeſſionem tꝛanſi
re per carnalium et tempoꝛalium abiectionẽ
feſtinare per feruentis deſiderij acceleratio
nem.et hoc uſq; in bethleem ideſt domuʒ pa
nis per diuinoꝛum deguſtatõnem.Et tunc in
ueniemus chriſtum in pꝛeſepio coꝛdis noſtꝛi.
per delitioſam ſue pꝛeſentie exhibitiõem cu
ius d elitie ſunt eſſe cum filijs homium. Mo
raliter etiam et anagoyce per bethleem que
inteꝛpꝛetatur domus panis.patꝛia celeſtis de
ſignatur:quia ibi eſt ille beatus panis ð̊ quo
infꝛa dicitur. Geatus qui manducat panem ĩ
ꝛegno dei.Ad hanc bethleem tꝛiplici tranſitiu
peꝛuenitur. Pꝛimus eſt de uitijs ad uututes.
