quaſi per ſpeculũ ⁊ in enigmate xpᷣm uider̃t
⁊2 audieꝛũt per fidẽ ſʒ diſcipuli preſentẽ dñʒ
hẽntes ⁊ ab ipſo q̃ uolebant interrogãtes do
cebantuꝛ ꝑ ipſum aperte.non ꝑ angelos aut
uaꝛias uiſionuzʒ ſpecies in enigmate. Nõ bea
tificat eos ꝗ ei coꝛpoꝛaliter ⁊ nõ mentaliteꝛ
per fidẽ eũ uideꝛunt.ut iudei.ꝗ increduli ꝛe
manſerunt. ⁊ quem coꝛpoꝛaliter uiderunt m̃
tis oculis non uideꝛũt ⁊ iðᷣo eoꝝ oculi ñ lbea
ti.ſed maledicti.ſed eos beati ficat qui eũ p
fidem uidebant.nonſolũ exteriora cõſpiciẽ
do ſed etiam uirtutem diuinitatis latentem ĩ
telligendo.quoꝝ ĩterioꝛes oculi beati ꝑ quoſ
etiam preſentem ceꝛneꝛe meruer̃t.Uiderũt
eĩ apoſtoli.gratioſam pꝛeſentiam in aſſũpta
humanite.uideꝛũt ſanctitatem uite in eiꝰ ⸗
2 ueꝛſatõe. uideꝛũt eiꝰ ptãtem.ĩ miraculoꝝ
opeꝛatõe uideꝛũt eiꝰ gloꝛiã in tranſfiguꝛatõ
ne Beati ⁊ illi qui licʒ coꝛpoꝛalit᷑ non uide
runt p fidem tamen ⁊ mètis oculis uiderunt
?7 cꝛedidezunt quod per ſpèz ⁊ facie ad faciẽ
quandoq; uidebunt. Utꝛiq beati ꝑ fidem ⁊
hoc ĩ ſpe.ſed illi qui ñ uider̃t ꝑpꝑ diff ciliorẽ
aſſenſum in quo maioꝛ ſtꝛenuitas iſti ꝗ ui
derent ꝓpt᷑ preſentialiorem aſpectum ĩ quo
maior delectabilitas.ubi ſ̃m Cri.utꝛiuſq; te
ſtamenti liquet vitas ut ꝙ patꝛes ueteris te
ſtamenti futurũ pᷣniderũt ⁊ uider̃ cupierũt.
boc ĩ nouo ẽ cõpletũ.⁊ ab eodeʒ ſpiꝛitu ⁊ ea
dem fide antiqui uiderũt futurum xpᷣm quẽ
apoſtoli pᷣſentem niderunt ⁊ nos cꝛedimꝰ að
uẽiſſe ut eadẽ fides probet in nobis et ĩ pr̃i
bus et idẽ auctor nõ auctores cõtrarij fuer̃t
utriuſ teſtamenti. Et notãduzʒ ꝙ quadru
pliciteꝛ uidet᷑ xpᷣs.ſ.oculo coꝛpoꝛali.quomõ
uiſus eſt ĩ carne. Iſta autẽ uiſio non beatiti
Cat oꝝ ſic etiẽs eum uiderũt iudei ⁊ infideles
Scðdðo ex uiſione corporali oritur ĩ mẽte am
mirabilis uiſio qua ipſe cꝛeditur filiꝰ i. Uñ
E illð.Quia uidiſti me Thõa.ſ.oculo corpo
ris.crediſti uidẽdo me oculo fiði. Pec uiſio
beata nõ eſt. ſed huius beatitudis meꝛcatio
ꝗ meremuz beatudinez. Tertio ex uiſione fi
dei oꝛit uiſio qua xpᷣs ipſe uidet᷑ oculo ĩtel
lectiue contẽpiationis ⁊ bec uiſio iam ẽ aliq̃
beatitutudis ꝑticipatio ĩde enĩ uidet᷑ et gu
ſtatuz quonià ſuauis eſt dñs. Quarta uiſio:
qua ipſe uidet᷑ ſicuti ẽ in lumine gloꝛie. Pec
uiſio beatificat intellectum quemadmoduʒz
perfecta caꝛitas beatificat uoluntatem no
ſtꝛam. (Et ecce) tunc(quidam legiſpeꝛitus
peritia litterali.non intelligẽtia ſpirituali.
neꝛba legis tenens. uĩ legis ignoꝛãs (ſuꝛrexit
Jut melius audiretur. uel ut bonꝰ u deꝛet᷑. (¶
temptans eum non ut addiſceꝛet ſed ut repᷣ

rato a latronious

hendeꝛet ⁊ dicens. C(. Magiſter ꝗd faeiẽdeo
uitam eteꝛnaz poſſioebo) Magiſtauzs uocat
ñ dñm qr uult ſcire non ſeruire.audiꝛe nõ o
bedire. Mãgiſtrum uocat cuiꝰnõ uult ẽẽ di

ſepuins-Tgätäüdatczes ſanctoruũ n6
Vimitatores. Et bene dicit.ꝗd faciendo.qr nõ

y auditoꝛes legis ſed factoꝛes iuſtificabut ⁊ ñ
in ſermone eſt regnum dei ſed ĩ uirtute.(Et
ſ dominus dixit ad eum. In RS—
Apg ſcriptũ ẽ. Qũo legis))ſ.ðõ bñdo uitã et᷑ᷣn
Pec lex diuia ẽ lex legũ: de qua fiet ĩterro

Vgatio ĩ examine diſtricti iuditij ſᷣm illð apłi

Qui i legẽ peccauerũt.pꝑ legẽ iudicabuntur
In hac eꝛgo ſtudere deberemꝰ ut de ea rñ
deꝛe poſſemus.ſicut uiꝛ iuſtus de quo ĩ pſal
mo dr̃:⁊ ĩ lege eiꝰ medit abit᷑ die ac nocte.
Szʒ ut ait Hiero.tãq; maiora ſint imparato
ꝛum ſcita quã leges xpᷣi amamꝰ euãgelia cõ
tẽnimꝰ. Scõm Bedam iſte tẽptãdo q̃ſiuit ðᷣ
uita eteꝛna ſi forte diceꝛet aliqd ↄ moyſen
⁊ iõ xpᷣs ꝑ vba mopſi reſpondendo ↄfudit eũ
ꝑ hoc ondens ꝙ deriſoꝛes fidei catholice ſt᷑
ↄfutãdi ꝑ illud ꝙ tenẽt idiſcuſſe.ſ.iudei peꝛ
ſcriptuꝛas hebreorum ⁊ ſarꝛaceni ꝑ legem
machometi((Ille vo ꝛndẽs dixit) ꝙ legeꝛat
ſʒ nõdum impleuerat ((Diliges qnñm)) qe ꝑ
ſuam potentiam te creauit ((oeum)) qr per
ſuam ſapĩam te docuit ((tuum.)) qr ꝑ ſuam
bonit atem ſe tuum fecit ⁊ ſic te —
ex toto corde tno).i,.ex tota uoluntate qr
cut ex corde orit motus ad alias partes cor
poꝛis ita uolũtas mouet aie potẽtias((2 ex
tota aĩa tna)id ẽ ex appetitu ſẽſitiuo ꝗ mo
net᷑ ꝑ uolũtatem. unde ꝑs ſenſitiua põt h̊ in
telligi per aĩam ſ̃m ꝙ ſcribit ĩ gene. fact è
homo ĩ aiam uiuẽtẽ id eſt ut dic gloſa.uitaʒ
aĩalem.i.ſenſibilem corpori dantẽ (⁊ ex tota
mente tua)).i.ex toto intellectu qui ẽt moue
Inꝛ ꝑ uolũt atem ad aſſentiendum h's q̃̊ ſunt
fidei.⁊ ad meditandum de deo dilecto: ?
ex omnibus uiribus tuis )uel ex tota fortitu
dine ſeu uirtute tua quod idẽ eſt. per ꝙ no
tãtur potencie motiue ⁊ executiue.q̃ etiam
mouentur per uoluntatem ad operanduʒ ex
dilectione uiꝛilier ⁊ ñ remiſſe. Ubi Maxi
mus. Cum hac igẽ intentõe trinã ad deuʒ di
lectõʒ lex ꝑptractat.ut euellat nos a tria mũ
di habitudie q̃ reſpicit ad poſſeſſiões.ad głi
am. ⁊ ad noluptates.ĩ qua et᷑ tẽptatꝰ ẽ xpᷣs
Sequit ( ⁊ pximũ tuũ))i.oẽs hominẽ ((ſic
ipʒ )i.eo affectu.quo teipᷣm ł ad ꝙ teipCᷣsi. ſcʒ
ad gr̃am ĩ pᷣſenti.⁊ gloriã ĩ futuro.ubi Baſi
lius.Eſt igr̃ pᷣmũ ⁊ pᷣcipu mandatũ dine de
lectõis.ſʒ at pꝛimi ↄpletiuũ.⁊ ab eo ↄpletũ.
oꝰ ↄmonemur diliger̃ pximuz. ubi ⁊ Cri.
Tu ãat artède qualit᷑ fere cũ eodẽ exceſſu po
ſtulat utꝛũq; preceptũ.de deo ei ait toto cõ
de tuo.de ꝓximo ſicut teipᷣm. Qðò ſi diligent᷑
obſeruaꝛerur.nec pᷣuꝰeſſet nec libeꝛ.nec nie
e& nec uictus.nec diues nec pauper: nec ne

—

dnen,
geſel iſi⸗
int aen cid
tuſti 65o 1. iaz ges
rtne ctli g ſeu lei
easo
innein t eſ i n

rl aenlo iglde

ſun elyerlt.
n mne unmun em

eeecatun cechht.G
mntn, jniweſen
biatſlent hierchoern ⸗
lotbifregute boiesniant
bitnr Tottennur: lanon
ludindmetemddus egen
Sgnnt gennsdonmmmun
tinslceſcendebnn id dien
pacscf,,A dſſolr ſone
tucinispace r uiſtore ibi
eſpretitur,? mutabllitate
iceſeam ? miſerian bui
enonee g,u otenplare
titia na iperaaiſo hzbn
lenbigserliſ fenene n
Corruſelrineictilatones
tescenonun ſeni ciadolie
Nas leminietignds ie
itug timuſe. Jani min
Eite uimnerimn
lauenn eſiinenne
elimötaltatſftun 3
e inocentie Rl
Ria

Ui iuſtas ge cus
eütthkiekut⸗
maioraſſt mpnnd
thi ammnn etigli
an iſte teſticoift
lcceret aligg noſſn
reſpongendo fucltei
bees figei catholice ſt
t idiſeuſſe. /iudei per
1t ſanaceni o legen
ꝛñdes dixit)p legeꝛat
(diliges afm))an g
auit (oeum))r per
((ruum.) qr gſuam
clt ſe te redemit.
tota uoluntate qr
s ad Alias partes col.
et die Hoenise ex
ppetitn ſeſtiud 9 nd
Ge po ſenſtina vabin
.ſcridit gene ſte
id eſt ur die goſa itch
corpori danti ter io

Pꝛime partis

tus unquazs eſſet diaboluſ. Potius enĩ palee

ignis ſuſtinerent mmiſſionem. quã feruor. .-

caꝛitatis diabolusadeo cuucta ſup it dilec
tionis conſtantia. Uñ etiaʒ greg. Cuù ãt dica
tue diliges pꝛoximum ſicut teipſum: quomõ
aglteri miſerendo pi. eſt qui adhuc iniuſte
uiuendo fit ĩpiꝰ ſibimetipſi. De hac materia
hẽs latiꝰ ĩfꝛa./ſ. .feria tertia pꝰ palmas. (Di
xitq; illi dñs. Recre ꝛeſpõdiſti. G̊ fac) ſcʒ de
um ⁊ proximum diligẽdo. ⁊ dicit fac qr non
ſuff cit diligere niñ dilectio demonſtretuz i
opere qr pbatio dilectõis exhibitio ẽ opisi
2 uiues ſcz uita ꝑpetua. hec ẽ enim excellẽ
tioꝛ uia eũdi ad uit am eteznam .AQAuaſi dice
ꝛet. Pec dicis.ſʒ nõ facis ⁊ iõ ad uitam non
nadis. (Ille aãt uolens inſtificaꝛe ſeipſum)
i. iuſtum oſtendeꝛe ſm appaꝛentiam putanſ
ſe eſſe ante bominem.ꝗ tm̃ uidet exterius ⁊
non ante deum qui uidet inteꝛius(dixit ad
ißʒ. Et ꝗs ẽ meus ꝓximus:? In quo a di
lectõe proximi uacuum ſe oſtẽdit. qꝛ pꝛoxi
mum non nouit. Forſitan putabat ꝙ xps di
ceret. iudeus ẽ proximus tuus ? tunc reſpõ
deret deum ⁊ iudeum diligo ⁊ ſic apparet iu
ſtus ( Suſpiciens ãt ipᷣs ).i.ſurſum aſpiciẽs
ihs ppoſuit ei padolam de hoie ꝗ deſcdẽs
ab birkm hieꝛic ho ĩcidit ĩ latrones. Jõ ſur
ſum aſpexit. q; de rebus magnis locuturus
erat. unde. ſ.humanum genus deſcenderar.
dum peꝛ peccatum cecidit. Secſidũ aliquoſ
zͤ hic parabola ſᷣm alios è res geſta.qꝛ inter
bieꝛuſalem ⁊ hiericho erat quedam ſolitu
do. ubi frequenter boĩes tranſeuntes ſpolia
bãtur ⁊ occidebantur a latro nihus detum
illud inhabit antibus. Allegorice homo iſte
öſignat genus humanum qui ĩ pꝛimis paten
tibusdeſcendebat ab bieruſalem)qᷓ uiſio
pacis q̃ i.a padiſox ſuꝑne ac celeſtis bea
titudinis pace ⁊ uiſione ĩ hieꝛicbo) qᷓ luna ĩ
terpretatur.⁊ mutabilitatem ſignificat id E
ĩ defectum ⁊ miſeriam bnius uite mutabil
7 erꝛonee.qr a ↄtemplatõe ſuꝑna ⁊ uita pa
cif ica.quã ĩ paradiſo habuiſſet ad mutabi
lem huius exilij. ⁊ terrene miſeꝛie ꝑ culpaʒ⸗
corruit (t incidit ĩ latꝛones) id ẽ in poteſta
tes demonum ſeu ĩ diabolicas uł èt huma
nas temptatões ĩ quos nõ icidiſſet niſi pꝛiꝰ
ĩtus timuiſſet. Aeꝛaẽ enim ſententia dicẽs
ante ruinam exaltatuꝛ cor (Qui eum diſpo
liauerunt) ueſtẽ inocentie ⁊ imutabilitatis
ſeu ĩmõtalitatiſ ꝑ fraudulẽtiã, aufeꝛẽdo. Ae
ſte inocentie ſeu ſtola pꝛia amiſſa cognouit
ſe eſſe nuduz gloria qᷓ ĩmõtalitatis pdita pel
liceũ G̊ ẽ moꝛtale ſumoſit idumẽtũ. Uñ in ſi
gnũ mortalitatis ĩduit deopmos pentes tũ̃i
cas pelliceas ꝗᷓ de moꝛtuis fiũt anſmalibus
X pla gis )peccatoꝝ (ipoſitis Ot illan. i. na
turalibus p peccatum uulner⸗ tis ⁊ debilita
tis (abieꝛumt )nõ ab iſ idijs ceſſ⸗ ãdo ſʒ eas oc
cultando.pꝛimo enĩ ſenſibiliter in ſpecie ſer

Capkʒ. llx.

pentis diabolus decepit. ſed pꝰocculte ⁊ iui
ſibili ter temptauit (ſeminiuo relicto qa ⁊ ſi
imoetalitas poteſt aufeni oculus tñ ꝛatõis
met hoium. quo de põt cognoſci Uũ Beda
SGSemiuiuũ reliq̃ꝛuntquia beatitu Hins nite
Imortalis exneꝛe.ſed ñ ſenſũ rõis aboler ua
lueꝛunt. Ex qᷓ eĩ ꝑ te ſapere ⁊ cognoſceꝛe de
um põt uiuas ẽ homè ex q̊ ueꝛo peccatis cõ
tabeſcit. ⁊ miſeꝛla deficit mortuus idez leti
feroq; eſt unlneꝛe fedatꝰ Iã Tbeophi. Ac
ſemiuiuus dicitur homo poſt peccatum ga
anima im mortalitas eſt eoꝛpꝰ uero moꝛtale.
ita ut medietas bominis ſi ucecumbat. Ande
Auguſtinus. Semiuiuus ei habet uitalẽ mo
tum. id eſt liberum aꝛbitrium nulneratuz. ꝙ
ad eternam ꝙ; perdiderat redue non ſufficie
bat. Et ideo iacebat. qr uires ei proprie ad
ſurgẽdum nõ ſufſiciebãt: ut ad ſe ſanandum
medicũ id eſt deũ ꝛeꝗreꝛet VUel ſemiuiuuz
fliq̃runt.ᷣmanente uita nature. nõ uita gre
m illud apłi. Uiuo ãt.ſ.uita nature iam nõ
ego.ſ. uita calpe: uinit vo in me xpᷣs ſ. uita
gre Frrerg- —ρ bofmiſe ad magine ſu
am ̃m ratõem: ad ſimilitudinẽ. m dilectio
nem. ut per utrũq; deo adhereꝛet. ? iherẽdo
beatus eſſet. Sed diabolus buane beatitu
dini iuioens 5 duo bona pᷣdicta.duo homini
i originali ĩtulit principalia mala In eo na
q; ꝙ factus erat ad imaginẽ ſev ſᷣm ꝛzat ionẽ
uulnerauit eũ per ignorâtiam bõti.ĩ eo uteꝛo
ꝙ factus eſt ad ſikitudinem dei ̃m dilectio
nẽ uulneꝛauit eũ peꝛ ↄcupiam mali. Domo
8 uulneratus ſemiuiuus relictꝰ?. qꝛ ⁊ſi ĩ hũa
na natura poſſit diuina ſił itudo q̃ͥ ĩ dilectõs
ẽ penitus corrũpi: diuina tñ imago que in ra
tõe.eſt ñ poteſt penitus deleri. Quamuis eĩ
tanta malicia poſſit affici ut nil diligat boni
non tñ ignoꝛantia tanta excecari. poteſt ut
nil cognoſcat ueꝛi. (Gacerdos àt ⁊ leuita 5
ſcẽédentes eadem uia) uiſo ſpoliato ⁊ uulne
zato pꝛeterierunt: ? uite pꝛeſentis ſtatũ tune
ſẽee niuẽdo ptrãſieꝛunt ſed humanum gen p
culpã uulneꝛatũ ſanauerũt minime qr ſaceꝛ
dotium legis ? eius miniſteriũ peccata ñ cu
rauer̃t ſeà ſolũ oſtẽdarunt ĩpoſſibile eĩ erat
ſãguine nituloꝝ ⁊ agnoꝝ ⁊ hucoꝛum auferꝛi
pcta boĩum.ł ſaceꝛdos ⁊ leuita ĩtelligũt lex
1 pphetia qᷓ boiem nj ſanauer̃t ſʒ peccata oñ
dert 2 ᷣbẽder̃t ( Sͥ[nmazitan'vo iter faciès
id ẽ xpᷣs qui aĩas cuſtodit ꝑ hü anitatẽ mo
mta nite huins currens pro nobis enim fac
tus eſt homo ĩ mundo:uenit ſecus eũ ideſt
uulneratum. quia ĩ ſimilitudine bominũ fac
tus. æ habitu iuentus eſt ut homoc⁊ uidens
eum Joculo clemencie (miſcõie mot“ ẽ) ex
cõpaſſiõe (Et appropiquãs) boiĩ uulneꝛato
miſeratõis exhbibitõe (alligauit uulnẽa erꝰ*)
qꝛ r daꝛguẽs pcta cohibuit ? uicul gr̃e liga
nit (ifũdẽs oleũ) mitigatiuũ.ſpẽ uẽie pẽiten

tibꝰ ꝓmittẽdo((⁊ uinu )põgitiuũ.teꝛꝛoꝛẽ pene

dhe homine ſauciatolz uulne

peccantibus ĩcutiendo. Aligat eꝛgo uulneꝛa
duũ pᷣcipit. penitentiam agite ifundit oleũ dũ
addit approquauit enim regnum celorum ĩ
fundit uinnm. cuz dicit. oĩs arbor q̃ nõ facit
fructum bonum excidetur ⁊ in ignem mitte
tu:.Quꝗa in re docuit nos dñs qualiteꝛ infir
mis ⁊ ad penitentiam uenientibus mederi ò
beamus. Qulnera enim ligamuſ.qñ peccato
rem a peccato ceſſaꝛe iubemus. Oleum ãt i
fundimus. qn miſeꝛicoꝛditer ⁊ blande conſo
lande indulgentiam peccatori promittimus
Inſuper ⁊ uinuʒz ifundimus.qũ aſpere ? au
ſteꝛe icrepando ieiunaze ? carnem macerar
iubemꝰ nõ ſic igr̃ oleum ſine uino neq; uinũ
ſine oleo. Uñ Gꝛe. Miſcẽda ẽ g lenitas cũ ſe
ueritate.faciendum eſt quoddam ex utroq;
tempeꝛamentũ. ut neq; multa aſperitate ex
ulcerẽt ſubditi neq; mimia benignitate ſoluã
tur. Un 7 Beꝛ. Semper punire fezꝛocitatis
ſemper pceꝛe puſillaminitatis.nec hoc nec
illud equitatis habeꝛe pl“ amaꝛitudinis quã
ſuauitatis. damnabile eſt ecõuerſo ↄmẽda
bile.utrũq; toleꝛabile.(Et leuans illum in
iumentum ſuum impoſuit.ac ducenſ ĩ ſtabu
lum.curã eius egit.) Jumentum dr̃ hic ca
ro xpᷣi ĩ qua ad noſ uenire dignatus ẽ. Puic
iumento ſauciatum ĩpoſuit.fidem ĩcaꝛnatio
nis inſpirando ⁊ peccata noſtzꝛa ĩ corꝑe ſuo
ſuper lignum poꝛtando ⁊ tuxta aliã ꝑabolaʒ
luẽtam que errauerat ouem humeris ſuis
impoſitam ad gregem r̃poꝛtando. Et duxit ĩ
ſtabulum.i.ĩtꝛa ſanetam pꝛeſentem eccleſit
am collocauit.ubi depoſito oner̃ peccatoꝝ.
niator laſſus ꝛeficit᷑.⁊ r̃fectꝰ ſalubꝛi paſcua
rapaꝛat. Nõ domum ſʒ ſtabulum uocat qꝰ
nomine fetores ⁊ miſeꝛias huius pᷣſẽtis uite
ſignificat ne homo ĩ hoc exilio tãq; ĩ patria
gaudeat. Er ut bonus medicus ⁊ neceſſari
us ciꝛã eivegit q́;diu ĩ hac uita cũ eo fuit qꝛ
circa egrotu ſolicitꝰ fuit. (Et alta die) pꝰ ꝑ
actũ miſteriũ r̃dẽptõis.ſ.pꝰ dqñi r̃ſi urrectõez

q magis ſplẽdet q; tpᷣs pᷣcedẽs.prima eĩ dies

fuit dies mõtalitatis ⁊ paſſibilitatis altera
dies fuit ĩmoꝛtalitatis ⁊ ipaſſibilitatis. qñ
ſplendor lucis eterne magis cffulſit pꝛotu
lit duos denarios)) ſcilicet duo teſtam̃ta.in
quibus ⁊ nomen ⁊ imago regis eterni ↄtinẽ
tuꝛ. ⁊ quorum pᷣcio uulnera noſtra cnꝛãf (
⁊ ðdit ſtabiliaꝛio.qr diſtꝛibuit utꝛiuſq; teſta
menti ſcientiam ⁊ predicandi gratiam apo
ſtolis)quibus ſenſum aperuit. ut ſcripturas
ĩtelligerẽt.ac pᷣlatis ⁊ oĩbꝰ qui eccleſiaz gu
bernaꝛe debẽt. ut cuꝛã egroti ageꝛẽt ⁊ babe
rẽt. Qui ẽt dʒ ĩ hac cuꝛa gligd ſuprogar̃.ut
nõ ſolũ ea que ĩ duobus teſtamentis cõtinẽ
tuꝛ ſtudeant pꝛedicaꝛe ſed ⁊ alia multa ſecũ
dum ea que ſcripta ſũt laborent al js pꝛedi
catione manifeſtaze. Gnpeꝛerogat etiam 9
ſine ſũptibꝰ exẽplo apoſtoli pᷣdicat.⁊ ab eis
quibus pꝛedicat.ſumptus non accipit. Iez

rato à latronibues

ſupeꝛerogat.qui non ſolũ pᷣcepta.ſʒ etiam s
ſilia implet uel predicat. in die autem iudi
tij cum qns redierit.totuz qðᷣ pꝛomiſerat tã
quam debitor reddet cum fioli ſeruo dicet.
qr ſuꝑ pauca tuiſti fidelis ſupra multa te cõ
ſtituam intꝛa in gaudium dñi tui. Quilibet
ergo peccatoꝛ.ꝗ peccando mõtalitera deo

qui eſt pax noſtra tanquam ab hieruſalem

ſe auertit:⁊ ad hyeric ho id ẽ ad culpabilez
defectum ſe cõueꝛtit. ⁊ ſic a bono incõmuta
bili ad bonum ↄmutabilc deſcenpit homine
autem ſic lapſo in latꝛões.⁊ ſpoliato ac. uul
nerato ⁊ relicto. quid aliud ꝛeſtat niſi flagi
taꝛe. ut ſamaritanus ille id eſt cuſtos anio

ꝛum ihs xpᷣs iter miſeꝛatõis ſue peꝛ nos faci

et.latrones fugitet.ſpoliatos gꝛatia reſtitu
at. uulnera noſtra liget. ſemiuiuos ĩ ſtegꝛuʒ
abilitet. ⁊ ſic demum ĩ celeſtẽ hieꝛuſalẽ nos
pducat. Moraliter ꝑ hieruſalẽ ſtatus niꝛtu
tis deſignatuꝛ. ⁊ iõ ꝑ hoĩeʒ deſcendenteʒ ab
hieꝛuſalem ĩ hiericho deñguat᷑ peccatoꝛ de
ſcendens a ſtatu iuſticie ĩ peccatũ mortale.
ꝗ icidẽs ĩ latꝛones id ẽ demones:ſpoliat᷑ peꝛ
eos gratuitis. nulnerat in naturalibus ac
relinꝗtur ſemiuiuus.qr tollitur ab eo uita
gratie remanẽte uita nature. Saceꝛdos ⁊ le
uita trãſeũtes ſunt mali miſtꝛi eccleſie ſamg
ritanus ẽ ↄfeſſoꝛ ⁊ pᷣdicator motus ex cari
tate alligans uulneꝛa ſanciati ꝑ ſanum con
ſiliũ.ifũdens oleũ miſericordie ⁊ uinũ iuſti
cie ⁊ ĩponit illuʒ ĩ iumentũ.qr nõ ſolũ mẽte
pᷣbet auxiliuz. ſed etiam pꝛout põt coꝛpore.
ꝙ ẽ anime iumẽtum ⁊ ducit ĩ ſta buluz ⁊ do
mum eccleſie ubi da᷑ pabulnm uerbi dei z
ſacꝛamẽti euchariſtie ⁊ altera die poſtqua
duxit ĩ ſtabulum ꝓtulit duos denarios. per
quos dqeſignat᷑ gꝛatia ĩ pñti ⁊ glłia in futuꝛo ⁊
dedit ſtabulaꝛio.i. dandos denũtiauit bono
curato facienti debitũ ſuuʒ erg a peccatorẽ
ſibi ſubditum. ⁊ ei curaz pctoris ↄm̃dauit di
cens:curam illius habe debitum tuũ exeꝛcẽ
do.⁊ qðcunq; ſupererogaueꝛis faciendo ciꝛ
ca debitum aliꝙ bonum ad ꝙ ñ teneꝛis. red
dam tibi.i.ꝛeddẽdum denuũtio. promittẽs ei
uitam eternam ꝓ ſalario.Et ĩtetrogatus le
giſperitus a domino((qs) predictoꝝ (pxim
fuiſſet ei qui ĩcidit ĩ latrones:ꝛeſpòdit. Qui
fecit miſcõiam ĩ illum) Vbi Cyrillus. leq;
em̃ ſaceꝛdos neq; leuita factus fuit proximꝰ
pacientis. ſed ille qui eſt eius miſeꝛtus inu
tilis eſt em̃ ſaceꝛdocij dignitas ⁊ legis ſeien
tia.niſ peꝛ bona opa ↄfirmetur Un ⁊? beda
ĩuxta lr̃am manifeſta eſt domini ſnia. nullũ
nobis ampliuſ qᷓ; qui miſereatur eſſe pximũ.
ic ciui hieroſolimite.nõ ſacerdos nõ leui
ta ex eadem gente immo ĩ eadem urbe nati
X nutriti ſed externe gẽtis accola qa magis
miſeꝛtus eſt factus eſt proximus Deinde do
minus ex legiſperiti rrñſione ⁊ cõfeſſione oñ
dens oẽm hominẽ miſeꝛicoꝛdiam faciẽte eẽ

—

—

ti neci nerutrdii d⸗
ean cneltſne lgſbe⸗
gllt in it hoen n
uiſccpiscan lri
ue he nhrinu a n
ſyentionne ſetlix gice⸗
Iſeci, iobiotre ticiun
bll it uller tent biſcorel
1cler llerno⸗ Mgne
Crcin q gnorio texnuͤeis no
Ot nagtag eſt eniſericordia g n
Eeketenn Iequipeeprinn
ſeenco anropignas,g deronn
lläornüdeder niloe
Aigesndnninum dunnicute
Nusorimmmintligt onde
bi aunenenn gigelegenn
l ghluſitſeitirn
RNeno nagisprimn
ii crultlienin
elcſgnni. Fibleiun

ie
le dhiin ſeg ei ge.
ſeinſetrien cdn
ibiliti

iget.ſemimnosii
mi celeſte henil 8
Pbieruſdls tangtinn
bolez ceſcentenez ih
bo geſguatheenante
ſticie ipeccati montele,
ſe denohee: olinfen
herafif naturalibus ac
.gr tollitur ab eo uita
1nature⸗Sacerdon t le
li niſtuieccleſie ſanna
dicator motus ex cari
ſauciati 9 ſanum con
ſericordie,? uinu inſti
menti qr no ſolu mete
am prout pt copore,
1 ductt i ſtabulaz 1 60
Epadulnm uerbi dei 1
lie 1 Altera die poſtani⸗
tulit duos denarios Per
aipana giainfutmo
Adandos denitiant Nen
bitu ſunz erga pecce
ü ueͤr⸗ Mlul d

habe gebifn ud ce⸗
uens fociendo
n itenenis lec

m
. Jenutio. omnintse

Pꝛime partis

proximũ.⁊ ſpecialit᷑ ipᷣm dei filius ↄcluſit di
cẽs(¶ Uade).ſ.õ vtute ĩ uirtutẽſ(⁊ tu fac ſili
teꝛ)proxinio ſicut ſamaꝛitanus fecit iudeo.
ſ.ꝙ omnẽ hominẽ ẽt inimicũ ꝓximũ reputes
? ei miſericoꝛdiã affectu affatu ⁊ effectu im
pẽdẽ do neceſſita tes eius ſubleues.ut te ꝓxi
mum diligere ſicut teipm manifeſtes. Ubi
Cri. Quaſñ dicat.Si què uiõs oppꝛeſſũ nõ di
cas utiq; nequã ẽ:ſʒ ſiue ſit gẽtilis ſiue iudeꝰ
⁊ ope ĩdiget.ñ cauileris.ius hʒ auxiliuʒ qui
cunq; mala fuerit paſſus. Pec Cꝛiſ.ex rñſño
ne quoq; legiſperiti dñs ↄcludit: ꝙ ꝓpĩꝗtas
geneꝛis ñ facit ꝓximũ.ſ̊ opus miſcðie impen
ſum. Acſi dicat ei. Tu g me dilige. ⁊ in me
utrumq; mandatum legis impler̃ ſtude: ꝗqa
ſum deus.⁊ ſum ille tuus proximus. ⁊ ꝗqcꝗd
nales in proximi neceſſitate ſubleuanda uł

corpoꝛali uel ſpiꝛituali.deuotus operare: ut
manifeſteꝛis pximuſ eſſe. Uñ Ber. utrãq; te

neo dilectõz dei ⁊ proximi cum te amo dñe

ieſu qui meproximus es quoniã hõ es ? fe

ciſti mecũ miſericoꝛdiã. Pec Bern. Ex utꝛa
q; dñi concluſione legiſperitus conuincit᷑.
quia xpᷣm deũ ⁊ hoĩem proximũ non dilexit.
qui ſuſcipiẽs caꝛnẽ noſtrã ꝑ humanitatẽ fac

tus ẽ nobis pꝛoximus.⁊ tot miſeꝛicordie opa

ipendit.unde meꝛito diligi debet.Ad dei eiz
dilectõʒ ĩ nobis excitã dã.nutꝛiẽdã ⁊ agẽdã.
nihil ita ualet ſicut bũficioꝝ eius fꝛequens
7 diligẽs ↄſideratio. Magna eſt igituꝛ miſe
ricordia.q̃ ignotis ⁊ extꝛãeis nos proxĩos fa
cit magna eĩt.miſericoꝛdia ꝑ quã uita poſſi
det eteꝛna. Ille quippe ẽ ꝓximus tibi cui mi
ſerendo appropiquas.ꝗ uero nulli miſeret.
nullũ pꝛoximũ habet. In illo ergo madato.
diliges pꝛoximum tuum ſicut teipſum. domi

nus pꝛoximum intelligit om nem hominez.

hic autem eum ꝗ ĩpler legẽ naturalem. ut ꝗ

facit alij que ſibi fieri uult. Ubi Ambro.Er

go qm̃ nemo magis pximus quã qui uulnera
nr̃a curauit diligamus eũ q̃ſ dñm diligamꝰ
⁊ eũ q̊ſꝓximũ.Nihil eĩ tam ꝓximũ.qᷓ; caput

mẽbris. Diligamus ẽt eũ qui imitator ẽ xpi

diligamꝰ eũ ꝗ iopie alteꝛius corpoꝛis unita
te ↄpatituꝛ. Neq; eĩ cognatio facit ꝓximuz
ſed miſericordia.qꝛ miſericoꝛdia ſᷣm nãm ẽ.
MNihil eĩ tã ſecundũ naturã ꝗ iuuare ↄſoꝛteʒ
nature. Pec Ambꝛo. Ad hoc quoq; faciendũ
hoꝛtat᷑ nos Aug. dicẽs.Nũc cũ ĩ bac nita.i.
ĩ hac uia ſumus ĩuicem oneꝛa nr̃a poꝛtemꝰ.
ut ad eã uitã que caret oĩ oneꝛe ꝑuenir̃᷑ poſ
ſimus. Dilectõis officium eſt iuicẽ onera no
ſtꝛa poꝛtaꝛe. Nihil eĩ ſic probat amicũ quez
admodũ oneris amici portatio. Neq; ulla r̃s
officioſũ iſtũ laborẽ ad poꝛtãda onera alioꝝ
facit libẽter ĩpendi niñ cogitemP?quãta ꝓ no
bis ꝑtulit dñs. Pic admonẽs ait aptus. DPoc
ſẽtite ĩ nobis ꝙ ⁊ ĩ xpᷣo ieſu. Huic cogitatõi
accedit etiam illa.qꝛ homines ſũmus ⁊ quð
egritudinẽ ſiue animi ſiue corꝑis.quã ĩ hoĩe

Capitulũ.lix.

alio uidemus ẽt nos haber̃᷑ potuimꝰ aut poſ
ſumus. Poc ergo exhibeamus ei cuiꝰ ĩfirmi
tatẽ portare uolumus ꝙ ab illo nellemꝰ no
bia exhiberi ſi forte nos ĩ eo eſſemꝰ ⁊ ipſe nõ
eſſet. Ad ̊ ꝑtinet ꝙ apłus ait. Ommbus oĩia
factus ſum.ut omneſ lucrifacerẽ.cogitãdo.
ſ.ĩ eo uitio ſe eſſe potuiſſe.uũ cupiebat aliũ
liberaꝛe. Deide ẽt illud cogitãdũ nullum ẽe
hominẽ qui ñ poſſit hr̃e aliquod bonũ ꝙ tu
ñ habes ẽt ſi lateat.in quo ſine dubio poſſit
te eẽ ſupeꝛioꝛ. Unde apłus. Nihil ꝑ conten
tionẽ neq; ꝑ inanem gloriaz. ſed in humilita
te mẽtis alteꝛ alteꝝ exiſtimãtes ſuperiorem
ſibi. Iſte cogitatões deprimentes mẽtis ſuꝑꝝ
biã.⁊ acuẽtes caritatẽ.faciũt onera frat᷑na
iuicez ñ ſolü equo aio.ſed ẽt libentiſſime ſu
ſtineri. Pec Auguſtinus. Unde ⁊ gregoriꝰ.
Si quiſq; ſua icomoda q̃ ab alijs portantuꝛ
conſiderat.ea q̃ ab alijs ſuſtinet leuius por
tat.Et iteruzʒ Quia illa ĩterna pacis uiſio ex
ſctorum ciuium cõgregatõe conſtꝛuit.hiꝛlłʒz
teleſtis ut ciuitas edificatuꝛ.Qui tñ in hac
pegrin ationis terra. dum flagellis peꝛcutit
tꝛibulationibus tondituꝛ.eius lapides quoti
die quadrant. Que uidelicet ⁊ ciuitas.hʒ h
in ſctorum motibns.magnum iam edificiuz
ſuũ. In edificio quippe lapis lapidẽ portat
⁊ ꝗ portat alteꝝ poꝛtat᷑ ab altero. Sic nũc
i ſẽa eccleſia unuſquiſq; ⁊ portat alteꝛum. ⁊
portat ab altero.Nam uiciſſim ſe ꝓximi tole
rant ut per eos edificiũ caritatis ſuꝛgat Om
ne autem põdus fabꝛice fůũdamentuʒz portat
qꝛ redẽptoꝛ nr̃ quo Paulus aplus ait.Fun
dam̃tuz aliud nemo ponere pt᷑ preteꝛ id ꝙ ẽ
poſitũ ꝙ eſt xpᷣs ieſus.amnia noſtꝛa toleꝛat:
ſed ĩ ipſo malũ ñ fuit quod tolerari ðbuiſſet
Hec.Sreg.x his neꝛbiſ gregorij colligituꝛ.
ꝙ quanto pluꝛa quis ꝓ deo poꝛtauerit.tanto
erit ipᷣi füdam̃to.ſ.ieſu ꝓpigor:⁊ quaãto pau

ciora portauerit. tãto erit ab ipſo fundamen

to remotior. Pec igituꝛ omnia bene conſiõ
ra ⁊ ꝓximoꝝ ĩfirmitates ac defectus ⁊ oneꝛa
ñ ſolũ patienter ſed etiam libent ꝓ deo por
ta ⁊ tolera. uñ. Anſhel. Quis bonis alteriꝰaꝛ
ridet.ſanctis ↄſentit:ꝗ uero inuidet diaboł.
Siquidẽ magis puto ſaluatõem eius ſperan

dã.ꝗ paꝝ boni facit ⁊ factis alioꝝ fauet q;

qui multa.⁊ inuidet.Et iteꝛum. Caritas que
colligit ⁊ uiuificat omnia membꝛa eccleſie:
cum nos uiderit de alterius ꝛzuina gaudere'.
ſtatim nos pꝛecidit de corpore. Forte igitur
non dolemus de ꝛuina proximoꝝ nr̃oꝝ.qr pᷣ
ciſi ſumus a coꝛpꝑe. Si ei ibi eſſemus ſine du
bid doleremus qꝛ tãdiu dolet mẽbrum quã
din ĩ corpe ↄtinet᷑. Si ãt abſciſum fuerit ñ
dolerẽ poterit nec ſentire.Ex his gᷓ põt hbõ ꝑ
pẽdeꝛe ſi eſt mẽbꝛum xpᷣi.Et ſicut dictum ẽ
de ↄpaſſione ⁊ congratulatõe ita itellige de
ↄmunicatione qꝛ ĩ coꝛpoꝛe humano unũ mẽ
brũ ↄmunicat alteri ĩidigenti ſuum offeiuin

De penitentia marie

⁊ cibuʒ quẽ recipit.iĩta ĩ coꝛꝑe xpᷣi ꝙ ẽ eccle

ſia q̃libʒ dʒ alteꝛi coõicare gram diuinitus ſi

bi datã ac cibũ ⁊ ẽt tpralia oĩa a deo recep
ta. Silr itellige de ↄſideratõe ut ſieut m̃bꝛa
iteꝛ ſe adunât᷑ tãta amoꝛis ↄcordia. ut niła

rõe ĩiter ſe ualeant diſſentire occaſione aliqᷓ.

ita ẽt ſit inter nos.Silr intellige de ſuppor
tatõe.ut ſicut unũ mẽbꝝ ſupportat alteꝝ. ⁊
ſuſtinet leſionẽ ꝓ curatõe.ſiue ꝓtectõe alte
rius:⁊ ſi ledituꝛ ab alio ſine ultõe ſuſtinet le
ſionem.ſic dʒ eſſe ĩ nobis.̊ Anõꝰ̃.
Oratio.

4
d tes de ↄtẽplatõe ad actõem ne ĩcida
ͤmus latꝛones ſenſuuʒ appetitꝰ.nec
poliemuæ gratuitis.nec uulneremur in nãli
bus.ſacerdos ⁊ leuita ſupeꝛioꝛ ⁊ ĩferioꝛ poꝛ
tio rõis non deſcẽdant eadẽ uia ↄſentiẽdo ĩ
peccatũ.ſʒ pot ius aſcẽdant ſurſum. Samãi
tanus vo gra pᷣdeſtinatõis ſecus nos appꝛo
priet.nobis uulnera peccatoꝝ liget.ĩfũdenſ
oleũ.ſpẽ uenie ⁊ uinũ.timorẽ iuſticie ĩpõat
ĩ iumentũ.oꝛdindo ⁊̃em ſupra ſẽſualitatẽ.
ducat i ſtabulũ ĩ ↄſideꝛat ione peccatoꝝ alt᷑a
die reſuꝛectõis det duos denarios ſtolã aie
2 corpis Amen.
ia marie Magdalene. La. lx.
Oſt hec Aſcendit ieſus de galilea
p ii iudeã. ubi (quidaʒ de phaꝛiſeis))
I. (ſymon lepꝛoſus) uolẽs ſe iuſti
ficare: ⁊ de iuſticia iactare (ꝛoga
nit)dũm ieſu m (ut cũ illo manducaꝛet) ¶u
ius tameniſimulatã iuſticiã benignus medi
cus nᷣ uitauit.ſed magis cuꝛare uoluit(⁊ in
greſſus domũ phariſei diſcubuit). Legitur
ãt xpᷣm manducaſſe cũ publicanis ⁊ peccato
ꝛibus ut eos ad pnĩam ꝓuocaret ſicut qñ in
domo matthei cũ publicanis ↄmedit. Item
cum iuſtis eũ diligẽtibus. ut eoꝝ amoꝛẽ ⁊
uotõem nutriret ⁊ augezet ſicut qr̃ ð mãtha
⁊2 Maria. It᷑ cũ cognatis ⁊ pauꝑibꝰ.unt eoꝝ
lopiã ſuppleꝛet.ſicẽ hẽt ð nuptijs.ubi aq; ĩ ui
nũ vtit. Itẽ cũ phariſeis ſuꝑbiẽtibꝰ.ut eoꝛũ
ſuꝑbiã repᷣmeꝛet ⁊ eoꝝ uicie argueꝛet.ſicut ĩ
HB loco facit. Aliqñ ẽt hũilr ⁊ cũ graꝝ actiõe
cũ ĩuitabat᷑ ̃cipiebat: ꝓ loco ⁊ tpᷣre ex pau
pꝑtatis amore gꝗa paup erat ⁊ de hꝰ mõi ſub
ſtantia paꝝ habebat. Nõ ĩmeꝛito talis ⁊ tã
tus hoſpes ẽ iuitãdus.⁊ cũ ſe ĩuitat libẽtius
ſuſcipiẽdus.ueniun.n.oĩa bona pariter cuzʒ
illo. Audiens àt hoc magdalena.qᷓ iam forte
ipᷣum pᷣdicantẽ audierat tacta dolore cordis
ĩitꝛiſecus ꝓ peccatis ſuis.⁊ ð eis plene ⁊ ꝑfe
cte ↄtrita amoꝛiſq; eiꝰ igne accẽſa.cũ alaba
ſtꝛo.i.tali uaſe unguẽti ꝑrexit ad locũ cõui
uij ut eĩ diẽ Geda alabaſtꝝ ẽ genus maꝛmo
ris cãdidi uarijs coloꝛibꝰ ĩtertĩcti ꝙ ad uaſa
unguẽtaria cauar̃ ſolẽt.eo ꝙ optie ſᷣnaꝛe in
coꝛupta dicat᷑. Iſte phariſeus qñq; i euãge
lio ſymon lepꝛoſus dr cꝰ lepra ñ ſine cã mẽo

r⸗ ieſu xpᷣe cuſtodi nos deſcenden

Wagdalene.

ratur. Unñ Crif. Non ſimpliciter aũt lepre ſy
monis meminit euangeliſta.ſed ut onñdat. unñ
ↄfidens acceſſit h̊ mulieꝛ.ꝗa.n.lepꝛa uioba
tur ualde imunda eſſe paſſio ? abhoĩiabilis
uidit ãt ꝙ ieſus curauerat illum hoĩem còfi
dit qm ⁊? aĩe eius imundiciã facile expurga
bit. Hec Cꝛivᷣ. Et cũ mulieꝛ ad locũ puẽiſſʒ
facie iclinata ⁊ oculis ĩ terrã dimiſſis añ cõ
uiuas traſiens nõ quieuit donec ad ieſum ꝓ
ueniret.Et tunc illico retro ad pedes eius p
ſtꝛata.gꝗa ſe anteponeꝛe nõ audebat pᷣ pecca
toꝝ ſuoꝝ ueꝛecũdia: ⁊ ꝓcũbẽs uultu ſuꝑ pe
des ipos cum quadam ↄfidentia ꝗa iam in
tenſe ⁊ ſuꝑ oĩa eum diligebat ⁊ in eius amo
re adebat (cepit fortiteꝛ fletibus.⁊ ſingulti
bus habũdare ac lac hꝛymis largiteꝛ deccur
ꝛentibꝰ:pedes dñi balneare ? lauare)) unde
ps magnitudo ↄtritionis.ex qua.lac hꝛymas
pnĩe ſanguinem coꝛdis fundens tm fleuit ꝙ;
pedes unius hoĩs lauari potuerunt:tãdem a
fletu ceſſans capillis ſuis pedes Jeſu lotos
exteꝛſit ⁊ amoꝛe creſcente oſculabaſ eos ſe
pe dulciter ⁊ amanter.nec de h̊ ſatiaꝛi potu
it.Et ꝗa pꝑp itineꝛa ſqualidi ⁊ laſſi erant eos
ẽt unguẽto pᷣcioſo ungebat ad ꝛefꝛigeꝛiũ ca
loris.⁊ mitigatõ em doloris ex labore itine
ꝛis. Et hec quidẽ que dicta ſunt agebantur
exteꝛius:que vo reuolueh at eius intemio.
multoferuentioꝛa eꝛant:q̃ ſolus deus ĩſpicie
bat.uñ Greg.niſſenus. Indignitatẽ ãt ſuã oñ
dens.ſtabat poſt tergũ deiectis luminibus ⁊
effuſa coma pedes amplectens lachꝛymiſq;
eos pfundens:⁊ebus friſtẽ aĩuʒ oñdebat.ue
niaʒ implorans.hec Gꝛeg. In eo g ꝙ mulier
ꝛetro ſtat:deuotioi humilitas agnaſcit.in
eo vo ꝙ lachrymis pedes rigat va pnia ⁊ cõ
dis ↄpunctio demõſtrauit.Et qm̃ eaſdeʒ la
chrymas capillis tergendo abſcondit ⁊ ðlet

ſeſe de illis noneſſe oſtendit.qui opeꝛa ſua

faciunt ut ab hominibus uideantuꝛ. in oſcu
lo pacem. amorem. ⁊ dilectõez monſtrabat
ĩ unguento uero coꝛdis intima blandimẽta:
⁊ dᷣuoti obſequij affectõe ſignificabat. Per
alabaſtꝝ pectus ⁊ cordis ſecretarium plenũ
fide ⁊ caritate poſſumus itelligere: tale eniĩ
alabaſtꝝ huiuſmõi un guẽtũ ↄſueuit f̃uatr̃.
Ubi greg. Cogitãti mihi de pnĩa maꝛie.fler
magis libet qᷓ; aliquid dicere. Cuius enim

uel ſaxeum pectus ille huiꝰ peccatꝛicis mu

lieris lachꝛyme ad exemplum penitẽdi non
emolliãt:conſiderauit nãq; quid fecit.⁊ no
luit modeꝛari qd faceret. Supeꝛ ↄuiuantes
ĩgꝛeſſa eſt ñ iuſſa uenit:inteꝛ epulas lachꝛy
mas obtulit. Diſcite quo dolere aꝛdet. q̃ fie
re ⁊ inteꝛ epulas non eꝛubeſcit.Sʒ qꝛ tuꝛpi
tudinis ſuꝑ lachrymaſ aſpexit.lauãda ad fõ
tem miſcõie cucurrit: ↄuiuãtes nõ eꝛubuit.
Nam qr ſemetipſã grauiteꝛ eꝛubeſcebat.in
tus nihil eſſe credidit ꝙ neꝛecũdeꝛet᷑ foꝛis
Sed Sꝛego. Miſtice pedes dñici corporis

ua l it
tagiij ,,
trin aſe⸗ futro:
lgin ag etk
n ianſicſi,-

naehremis i⸗
ſien ct uint

orinoreennini g
gint no oe
s l auus ivomimn
ſinuin/ edb i lenn
uoinnmnbns reriebatni
ian pot oetzouertimm.
hells tan /rei nelig
Dugnebam“,echrymism
Gorosnoq agime.ſ gduſ
nrodfi g conpaſſonig afſe
Laplloelesdodin tagt
Rbeiusctidnger itnte
1Tdiſscne hisſanſtnit n
t miliapetes nd⸗ eg
Anusſiſtligeiigne
lenng dergeg de
Peccatici ddii deient
eclbetſona ſeleec
lo agregniit gfen
niſrc ſeuironnig.
Crbihuiſis niber if in

gre t laume) wie
eer ualacſuytan
undenothfeling
potuerunttädem
ig pedes geſ lotos
te oſculabaf eosſe
nec deß ſatimipotn
lich ? laſſi erant eos
at ad defaigeii ca
ris ex labore itine
ta ſunt agebantur
at eius intentio.
jſolus deus iſpicie
dignitate t ſui o
jectis luminibus 7
ectens lachꝛyimiſh
te giuz ondebat. e
4 Jneommuſier
militas ageet in
igar da prig t
e anenigl
endo abſcondlit dolet
ſtencitAuicpen ſi⸗
hus ileaſti 0n
alerts, noſ be
ajma blainets:
g intina ie
öe ſgnificbat. e⸗

Oꝛime partis

ſt᷑ pauꝑes:ga ſt᷑ iferioꝛ ꝑs coꝛꝑis miſtici per
deiectõez. ? cruci affixi ꝑ afflictõez. Diues g
7 pctoꝛ uolẽs obtĩere uenia ĩ pñti.⁊ rgni qð
panpeꝝ ẽ głiaz ĩ futuro:dʒ ſecus pedes iſtoſ
ſtaꝛe ꝑ familiaritatis exhibitõeʒ ⁊ amiclſtie
acgꝗſitõem:lachrymis ꝛigaꝛe ꝑ ↄpaſſionẽ:ca
pillis exteꝛgeꝛe ſqualoꝛẽ pauꝑtatis.⁊ refoue
ꝛe ꝑ tpralii q̃ ꝑ capillos deſignant᷑ cõicatio
nem ⁊ miſeꝛie releuatõem :oſculum dare ꝑ
affa bilitatẽ æ blandam allocutiõem fraterni
tatiſq; amoꝛẽ unguendo ungere ꝑ miſerendi
hilaritatẽ ? coꝛdis benigni dulcedinẽ. ac cõ
ſolationis ſuauitatem. Aliteꝛ enĩ ſecundum
Auguſti.non poſſunt diuites dicer̃ competẽ
teꝛ pater noſter niſi ſe fratres pauperum co

gnoſcât. Sed hen multi faciunt his contra

ria. ⁊ eꝛgo cum phariſeo nec gratiam meren
tur nee gloꝛiam. Uñn grego.nos ergo noſ illa
mulier expᷣſſit.ſi toto corde ad doeminu poſt
peccata redeamꝰſi eiꝰ penitentie luctus imi
temuꝛ. Quid autem unguẽto niſi bonuſ odoꝛ
opiniones exprimit.Si igitur recta opeꝛa a
gimꝰ. ꝗbꝰ opiniõis bòe odoꝛe eccleſã reſpgi
mus. ꝗd aliud ĩ domini corpor̃ niſi unguẽtũ
fundimꝰ qʒ peõs dñi ſtetimꝰ cũ ĩ pct᷑is poſiti.
eius itineribus retinebatuꝛ. Sed ſi ad ueꝛazʒ
pniam poſt pet᷑z ↄueꝛtimur.iam ꝛetro ſecus
pedes ſtam. qr eiꝰ neſtigia ſegmuꝛ quem ĩ
pugnabamꝰ. Lachrymis muliez peõs rigat:
qð nos quoq; agimꝰ.ſi ꝗbuſlibet ultimis mẽ
bris dñi.ꝑ compaſſionis affectũ ĩclinamur.
Capillis pedes domini teꝛgimus quãdo ſanc
tis eius quibus ex caritate compatimuzẽt
ex hijs que nobis ſuꝑfluũt miſeꝛemur. Oſcu
lat mulieꝛ pedes quos teꝛgit qð nos quoq; a
gimus ſi ſtudioſe diligimꝰ quos ex caꝛitate
ↄtinemus. Dec greg. Der hanc g mulierezʒ
peccatricẽ ad dñi pedes accedẽteʒ ſignifica
tuꝛ q̃libet pſona vᷣe de peccatis penitens ⁊ 2
tꝛita. ad ꝙ requirit᷑ ꝙ ſicut deũ offẽdit ꝑ cul
pã.ita ei ſeꝛuiat ꝑ pniaz. ſᷣm illud apki Siẽ
exhibuiſtis mẽbꝛa ur̃a ᷣuie ĩmũdicie ⁊ ini
gtati ad inigtatẽ ita exhibete nũc fᷣuire iu
ſticie ĩ ſanctificatõeʒ. ⁊ ſic fecit mulieꝛ h̊ pe
nitẽs. Uñ gꝛeg. Tiquet fratꝛes ꝙ illicitis ac
tibus priꝰ itẽta anguẽtũ ſibip odore ſue ca:
nis adhibuit. Quod ergo ſibi tmapiter exhi
bucerat ̊ iã deo laudabiliter offerebat.Ocu
lis terrena ↄcupiebat ſed hos iã ꝑ pniam cõ
terẽs flebat. Capillos ad ↄpoſitõm uult' ex
hibuerat ſʒ iã capilł lachrymaſ tgebat. Oꝛe
ſupba dixerat ſed pedes dni oſculas h̊ i ꝛedẽ
ptoris ſui ueſtigia figebat.Quot g ĩ ſe huit
oblectam̃ta. rot ĩ ſe iuenit holocauſta.Con
uertit ad nũůeꝝ vᷣtutũ nůeꝝ criminũ.ut totuʒz
ſeruiret deo ĩ pnĩia ꝗcꝗð ex ſe deũ ↄtempſe
rat ĩ culpa. Hec grego. Coſimile ĩducit Pie

ꝛ20. ̊ beata Paula dicens. Cuq; a nobis cre

bꝛiꝰ moneref᷑ nt ꝑceret oculis ut eos euage
lice ᷣuaret łectõi:aiebat,.Cuꝛpàda ẽ facies

Aapitulũ.lx.

q; di pceptũ purpuuiſſo ⁊ cẽuſa ⁊ ſtibio pe
pixi. Affligẽdũ ẽ corpꝰ qð multis uacauit de
litijs lõgꝰriſꝰ ꝑpetuo ↄpẽſandꝰẽ fleru. Mol
lia litheamiĩia ⁊ ſerica pᷣcioſiſſima aſpitate ci
licij ſt᷑ ↄmutãda.Que uiro ⁊ ſeculo placui.
nuũc xpᷣo placere oſydero. Hec Pieꝛo. Pic g
habemꝰ qũo faciẽda ſit pnia. In quo eĩ ꝗs
peccat ĩ eodẽ ꝑ griũ pniam agat.Ueꝛbigr̃a.
Peccaſti nimis potando pniam age a potu
abſtinẽdo. Qui nimis comediſti ł pᷣcioſiora
ieiuna. ⁊ comede uiliora. Et ſic de alijs ſuo
mõ. Cõſpice igẽ bñ hãc mulieꝛẽ ⁊ eius deuo
tõʒz ⁊ ſuꝑ his moroſe meditare.qꝛ factum q;
ſolẽne fuit ualõ ↄſpice ẽt oñ̃jm ieſum q;ᷓ beni
gne eã ſuſcipit.⁊ qᷓ; patienteꝛ ſuſtinet geꝗd
