blicanꝰ.lʒ eẽ publicanðoſierit. Piĩc colliger
poſſumꝰ.ꝙ lʒ a pcco nr̃o moati fueimſꝑ tñ
ipʒʒ ĩ mẽoria ad penitẽdũ hr̃e bemꝰ. PHune
ſymõẽ leproſũ tradũt fuiſſe błʒ Julianũ ſic
poſtea nocatũ:⁊ fciz cẽomanẽſeʒ epᷣm: cui
iter agetee dicut pr̃ nr:ut bonũ hẽant hoſpi
tiũ¶Fecer̃t ãt cena )ibi dñoſ ⁊ martha mi
ſtꝛabat:⁊ lagʒarꝰ)ĩuitatꝰa ſymõe (unꝰ diſcũ
bẽtiů erat )pie credẽdũ ẽ ꝙ cẽa hone ſta ⁊
abſq; luxu fuerit.qᷓ; fecert ei ꝗ pᷣdicatõ ⁊ a
mator ꝑſymõie extitit. Martha miſtrabat
ibi:qꝛ ſᷣm quoſdà domꝰmaꝛthe eꝛat poſpſiõe
ſʒ ſymõis hĩtatõe: als ibi ñ mĩſtraſſʒ ł pot
dici ꝙ iſte ſymõ eꝛat mãthe uicinꝰ ⁊ ꝑꝑ hoc
ipᷣa mĩſtrabat ĩ domo eius(ſicut hoĩes ſolẽt
facẽ ĩ domibꝰamicoꝝ ſuoꝝ) ⁊ maxie ꝑpꝑ f̃ue
rẽtiã ipſꝰxpᷣi ↄmedẽtis ibidẽ.lagz arꝰdo erat
unꝰ ex diſcumbentibus cum eo ĩuitatus a ſy
mone.⁊ hoc factũ eſt ad declaratõnez ueri
miraculi ð ei ꝰreſuſcitatòe:ut ex hoc ꝙ poſt
ſuſcitatõem cibuʒ ſumeꝛet ñ fantaſtica ſua
ſuſcitatio eſſe pbaretuꝛ.Unñ Aug. Ne puta
rent homines fantaſma eẽ factus. qꝛ mortu
us reſurrexit. laʒarꝰ unꝰ erat ex recũbẽtibuſ
uiuebat.loqᷓbatuꝛ.epulabatur.ueritas oſtẽ
ðpatuꝛ. ifidelitas iudeoꝝ cõfundebatur. Et
ſ̃m eũdẽ. aʒzaꝛ dũ diſcũbit ĩ ↄuiuio.ↄuiuiſ
introgantibus eũ triſtia loca penaꝑq; ſedes
alta nocte obſcuras ĩdicauit diligẽti narra
tõe ꝓ ordĩez: ⁊ ita ĩfeꝛi lõgis tꝑibus igꝛati tã
dẽ iuenerunt ꝓditoreʒ. Mõ ãt añ ſex dieſ ue
nit hoc miſteꝛio ↄuenit.pꝛio ꝗqdem qᷓ;tuʒ ad
numerũ.numerꝰei ſenariꝰ ꝑfectꝰ eſt.uñ ⁊ ðᷣe
us opa creatõis ꝑfecit ſex diebꝰ.⁊ ꝑꝑ h̊ ðᷣcu
it ꝙ ſex diebꝰ quodammõ ↄpleꝛet opꝰpaſſõ
niſ.quo oĩa ſt ꝛzeſtaurata. Scðo qᷓ;tũ ad figu
rã:qr decia die mẽſis primi tollebatuꝛ agnꝰ
⁊2 puabat᷑ uſq; ad qꝛtamdecimam. uñ ⁊ dñs
ſexta die an quindecimà hieruſalem intrat
noluit quaſi ad locum ĩmolatõis accedẽs.
Qõ ueit bet hài qᷓ iptat᷑ domꝰ obedi ẽtie
ẽt ↄgruit miſterio:pᷣmo qᷓ;tũ ad cauſ paſſio
nis:qꝛ ſᷣm apłm factus ẽ obediens patri uſ
q; ad mortem. Secundo ad fructũ paſſ ionii

zirlazar fſuſcital⸗ crern
dip que ſignif cant ſuuc
pckis ad ſtat iuſticie redu
ſex ſyuliter cü dño meret e
ſounrit caput t peos jeſu:r
gud ſgniſicarue oreylatiui.
nig ſedens ſecus pedes ji
ſlius, Vnñ Achuinus. Miſticea
is enit betbanid ſignificat:
poia fecerat. t ſexta die hoien
ſaſexta moi etate ſexta feria. ſ
nef müdu uenerat. Cena at dñ
leſte d dulectdz ocat. WMar
fideis ain oda ſue duotdis din
3 der dicüderid cad
moꝛte ſuſcani ſund ad inſdur
qui in ſua gmanſerun iuſtie
lis exultat. 1 celeſtis gre m
in bethania celebratq iter
lietie nſ ecckn e obed etie
nus Waria acceſſit ac
miſcie lauite fitmitates n
apuitſNlibaſtri otetingn
iet hrecioſ id eſt unſculi
xide de alcdaſto: ge gen
di:? narisccloridne Beng
corupte nat witeni
ungueta ple

ſo 7 effudit zegh
ren ee n

di fuiſe biz Jilanife
z onnaneſtzennini
nn r bonn hiant hoſi
bicſolt munhe ni
itor a möel un ciſei
tiiocds horetu:
Cceft eiguttcatsr⸗
Wurha niſrobat
marrbe eut poſftoe
lbi ſi miſtraſſz tpoͤt
jtbe nicin t 9o hoe
us ſeu hoes ſolet
non)t warie ine
de as dderat
stanedterngaſ
AA deOAN Rdez er
nnde n e doeg o
umenet i famtaſticn in
retm. Wi Aug. ſe unr
mna ee ſueniz ge
2uni ert er ecibenbil
labatin lerlus oſt⸗
pulaban rc
deon cöfunebatur.

rie auiuiodin
rdrn g ein

Secunde partis

quẽ ↄſequũtuꝛ illi ſoli qui obediũt ei: qr ſe
cuũdũ eudem apptm factꝰ ẽ oĩbus obtẽꝑanti
bo ſibi cà ſalutis eterne.uñ Piero. Poſſuꝛꝰ
dñns ꝓ omni mùdo.⁊ uniueꝛſas nationes ſuo
ſanguine redempturꝰ*ꝰ uenit: ⁊ moꝛatur in be
thania ĩ domo obediẽtie.hynnulus ceruoꝛũ
ſemꝑ ad lectũ ſuũ ꝛedit. ⁊ filius obediẽs pr̃i
uſq; ad mortẽ obedientiã a nobis petit. hec
Piero. Nð uenit ubi ſueꝛat laʒarꝰ mortuus
quẽ ſuſcit auit.ſignifieat qꝛ ĩ domo obedien
tie illi ꝗ ſt᷑ ſpũaliteꝛ mortui ĩ peccatis r̃ſuſci
tãt ꝛeducti ad uitã iuſticie:qꝛ ſᷣm aplʒ ꝑ uni
us hoĩs obedientiam iuſti cõſtituũtuꝛ młti.
Oõ fecerũt ibi cenã dño ↄuenit ẽt miſterio
qꝛ dñs ĩ domo obediẽtie ſpũaliteꝛ reficitur.
oᷣlectatꝰĩ obediẽtia nr̃a ⁊ martha miſtrabat
⁊ ſat agebat circa freq̃ns miſteꝛiũ: ꝑ qᷓ; ſigni
ficant᷑ pᷣlati ꝗ ĩ eccłijs ad miſteriũ iſtrunnt
Fʒ illud apłi.ſic nos exiſtimet hõ ut miſtros
xpᷣi T laʒarꝰ ̃ſuſcitatꝰ erat unꝰ ex giſcũbẽti
beꝑ quẽ ſignificant ſubditi miſteꝛio pᷣlatoꝝ
a pct᷑is ad ſtatũ iuſticie reducti qui cũ alijs
iteꝝꝑ ſpũ aliteꝛ cũ dño merẽt᷑ epulaꝛi. Maꝛiaã
vᷣo unxit caput ⁊ peõs ieſu:⁊ exterſit capilt
ꝑ quã ſignificãtuꝛ ↄrẽplatiui.de ea eiĩ or ali
bi.ꝙ ſedens ſecus pedes dñi audiuerat vbũ
illius. Uñ Alchuinus. Miſtice ꝙ ãte ſex di
es uenit bethanià ſignificat:ꝙ ille ꝗ ſex die
bo oĩa fecerat.⁊ ſexta die hoĩem cꝛeauit. ip
ſa ſexta mðoi etate ſexta feria. ſexta hoa redi
mer̃ mũdũ uenerat. Cena ãt dñica fidᷣs ẽ ec
cleſie q̃ ꝑ dilectõʒ opat· Maꝛtha miſtꝛat cũ
fidelis aia oꝑa ſue öuotõis dño ĩpendit. Ta
zarꝰ un ẽ ex diſcũbẽtibꝰ cũ hbi ꝗ ppcoꝛuʒ
moꝛtẽ ſuſcitati ſunt ad iuſtitiã.una cum eis
qui in ſua ꝑmanſerunt iuſticia. ð pñ̃tia vita
tis exultat. ⁊ celeſtis gẽ̃e mũere alũt᷑.Et bñ
in bethania celebrat᷑q̃ iterpᷣtatur domꝰ obe
diẽtie.nã eccła ẽ obediẽtie domuſ h Alchui
nuabenari⸗ Sacceſſit ad ieſu tq; ad fötẽ
miſcdᷣie lauãtẽ ifiꝛ mitates nr̃ as (⁊ fregit).i.
apuit (alabaſtrũ )ↄtẽtiuũ ( unguẽti naꝛdipi
ſtiei precioſ)id eſt uaſculù alabaſtrinu.ſ.pi
xidẽ de alabaſtꝛo:ꝙ ẽ genꝰ marmoris candi
di:⁊ narijs coloribus ĩteꝛtincti.ĩ quo bñ ⁊ ĩ
cõrupte f̃uãt᷑ unguẽt a plenã unguẽto pᷣcio
ſo (⁊ effudit) unguẽtũ((ſuꝑ caput ieſu ̃cũbẽ
t i.ad m̃ſa ſedẽtis.ſicut effũdituꝛ aqua ro
ſeacea ꝑp refrigeriũ ⁊ odorẽ (⁊ etiã unxit in
ðͤ(peds eiꝰ apud quos ẽt ał tm̃ gram iuene
rat (⁊ capillis ſuis exteꝛſt) Oꝛdĩe alio fẽm
fuit qᷓ; h ſcriptũ ſit:qꝛ ᷣmo lauit peõs ⁊ ext᷑
ſit:⁊ poſtea unxit( Et domꝰipleta ẽ ex odor
unguẽti effuñ) qꝛ eĩ õ re aromatica erat.lõ
ge lateq; poteꝛat odoꝛ eiꝰdiffũdi. Nõ ẽ ueꝛiſi
mile ꝙ eſſet aligd groſſe:ſicut unguẽta cõit᷑
dicta: qꝛ ĩdecẽſ eſſet tale q poner̃ ſir̃ caput
boĩs ſedẽtis ĩ mſa.⁊ iõ dicendũ ꝙ G uocatuꝛ
unguentũ liquoꝛ pᷣcioſ?ꝰ ð re aꝛomatica expᷣſ
ſus ſicut aq̃ ꝛoſeacea expᷣmit õ roſis. Alr d,

Capkm. xxv.

ꝓ fuit lachryma fluẽs nãlꝛ õ arbore aroma
tica q̃ ẽ multũ pᷣcioſa.⁊ uz ad multa medi-i
nalia. Dicũt ẽt alig naꝛdꝰ ẽ heꝛba nigꝛa fa
ciẽs ſpicas ĩ cacumĩe.⁊ ꝑꝑ hoc dr nardiſpi
cati:q; illis piſcis extrabif᷑liquoꝛ pᷣdictꝰ ꝑ
artificiũ uel ᷣm alios fluit ꝑ nãm.Alij dicũt
ẽ fꝛutex uel arboꝛ ꝑuula:⁊ ĩde fluit uel ex
trahit liquoꝛ mõ pᷣ ticto. Piſtici Fʒ quoſdaz
nom̃ ẽ loci:ubi creſcit arbõ.uñ tał liquõ ex
mit᷑.ſʒ meliꝰdr piſtici.i.fiðł.piſtiſ eĩ grece fi
ðs ẽ latie ̊ ẽ dictu:ꝙ iſte liquõ erat purꝰ ⁊=
us ñ hẽns aliquid aliud admixtũ nec ſophi
ſticatꝰ Precioſñ:qꝛ ualebat trecentos dena
rios id ẽ nũ mos uſuales.erat enĩ ille liquoꝛ
ꝛefꝛigeratiuus:⁊ cõfortatiuus mẽbroꝝ:⁊ cõ
ſolidatiuus. ⁊ ualde odoꝛifeꝛꝰ: ualens ad al
leuiatõm laboꝛis.⁊ ) eſtũ ſoliſ.⁊ diſtẽperiẽ
aeris. ⁊ ad multa medicialia.Ex quo pzʒ pꝛe
cioſitas unguẽti.⁊ dᷣuotio ac pietas Marie
q̃ laboꝛi xpᷣ. patiẽs.⁊ peõſ ⁊ caput eꝰunxit.
⁊ rẽ ſã pᷣcioſã ĩ obſequiũ eiꝰexpẽdit. In qꝰ ⁊
nos docemuꝛ. ꝙ ea q̃ pcioſiſſima ſt apud noſ
ðo offerre öpemꝰ.Et ꝙ talia uice peccatrix
adhuc exiſtẽs feẽ ĩ eadẽ domo ex ↄtritõę.ſ.
qũ conueꝛſa eſt.⁊ peccata multa ei dimiſſa
ſt eo ꝙ multũ dilexit.nũc inſtificata ⁊ fami
liaris dño effecta facit ex deuotõe: ſed tunc
tm pedes unxit. æ gradatĩ a pedib ad vticẽ
pueniẽs.nẽ ⁊ caput ⁊ pedðs unger̃ meruit tẽ
unxit dñ̃ʒ unguẽto pñie nẽ ũguẽto ðᷣuotõif.
Ibi rudim̃ta pẽitẽtiuũ. Pic iuſtitia pfectaꝝ
deſignat᷑ alaꝝ. Diligebat em̃ ieſum ſuꝑ oĩa:
⁊ de obſeq̃ᷓndo e õ ñ poterat ſaciaꝛi. Sraglã
tia fiði caput dñi ⁊ peõs:qͥſi odore aromatũ
pfudit.qui diuinitatẽ ⁊ hũa nitatẽ eiꝰ digna
Laude atollit. nũc de pedibꝰ ad caput aſcen
dẽs.nunc ad pedes capite p fidẽ deſcẽdens.
vᷣm aplʒ.caput xpᷣi ẽ deꝰ. Itaq; caput xpᷣi un
git: ꝗ ad horẽ dei oĩa oꝑa ſua facit. fᷣm illo
apli.oĩa in głam dei facite.Qui vo ueſtigia
xpᷣi ſeꝗt:pedes eiꝰ ungit. Iteʒ caput chriſti
ungit qui ipſum xpᷣèm nencratuꝛ pedes vo g
eius fidelibus obſequitur. Abi Auguſtin“.
Quecunqʒ aĩa fidelis uis eẽ: cũ maꝛia unge
peðs dñi pᷣcioſo unguẽto. Unguẽtũ illo iuſti
tia fuit iõ libera fuit. Unge peòs bñ uiuẽdo
dñica ſectaꝛe ueſtigia. Capillis terge ſi hẽs
ſuꝑflua da pauꝑibꝰ ⁊ pedes domini terſiſti.
Capilli enim ſuperflua corporis uident᷑.
Domus autem impleta eſt odoꝛe.mundꝰ im

pletus ẽ bona fama. Nam odoꝛ bonus bõa

fama ẽ. Qui male uiuunt ⁊ chꝛiſtiani uocã
tuꝛ ĩiuriam xpᷣo faciunt.de ꝗbus dictũ E. ꝙ
p eos nom̃ dei blaſphemat᷑.ſi ꝑ tłes nom̃ dei
laſphemat᷑. ꝑ bonos nom̃ dᷣi laudat. Audi
a pim. Fpᷣi bonus odoꝛ ſumꝰingt ĩ om̃i loco
Dicit᷑ ⁊ in cãticis cãticorum. VAnguẽtũ effu
ſũ nom̃ tuũ Pec augꝰ. Ubi ⁊ beda. Miſtice
ãt h̊ deuotio marie dño m niſtrãtis. fidez ac

pietatem deſignat eccleſie ſancte.q̃ loquit᷑ ĩ

De effuſione unguẽti

amoris cantico:dicẽs.dũ eſſʒ rex ĩ accubi
tu ſuo:naꝛdus mea dedit odoꝛẽ ſuũ.Que ni
miꝝ vᷣba:⁊ ſemel iuxta lr̃am manibꝰ maꝛie
ↄpleuit: ⁊ quotidie ĩ oĩibus ſuis mẽbꝛis ſpiꝛi
taliter ĩplere nõ deſinit.q̃ toto diffuſa oꝛbe
gloꝛiãt ⁊ dicunt. Deo ãt gras ꝗ ſemꝑ trium
phat ꝑ nos in xpᷣo ieſu: ⁊ odorez noticie ſue
manifeſtat ꝑ nos in oĩ loco qꝛ xpᷣi bonꝰodoꝛ
ſumus deo.Qui cũ petẽtiã diuine uiꝛtutia
eius q̃ illi una cũ pr̃e ẽ digna reuerentia cõ
fitet.audat ⁊ pᷣdicat caput piecto illiꝰun
guento ꝑfudit pᷣcioſo. Qũ ueꝛo aſſumpte mi
ſteria huanitatis eqᷓ digna ꝛeuerentia ſuſci
pit.ĩ pedes utiq; dñi unguẽtũ nardipiſticus
i. fidele ac ueꝝ ꝑfudit: ꝗ illã eius nãz: qua
teꝛꝛã ↄtingere hoc ẽ inter hoĩes ↄuerſari di
gnatus ẽ:pia pᷣdicatõe ↄmendat ac deuotis
uenerat obſequijs. Domꝰ ãt ĩpleta ẽ ex odo
re unguẽti:ꝙ ſignificat odoꝛẽ ſct᷑it atis xpᷣi ĩ
pleſſe eccłiaʒ ad quẽ odorẽ om̃s feſtinant.
Ubi ⁊ Orig.Qui elemoſynas:⁊ alia hꝰmõi
q̃ ad utilitatẽ hoĩuʒ fiunt:facit in xpᷣianos.
pedes dñi ungit.qui aũt caſtitati ſtudet:⁊ ĩ
ieiunijs ⁊ oꝛationibus peꝛmanet: ⁊ ceteꝛis
qui tm̃ ad głiam dei pꝛoficiunt.ungit caput
xpᷣi.aut doctrina que neceſſaꝛia ẽ hoĩbus.
bhoc eſt unguentum quo pedes dñi ungunt.
agnitio ãt fidei q̃ ad ſolũ ꝑtĩet deũ.ẽ unguẽ
tum quo ungit᷑ caput xpᷣi.capillis autez pe
des exteꝛgit ꝗ ea q̃ fluunt a mente tanq; ca
pilli a capite in obſequium dei ꝛetorquet.
unde in canticis. Uulneraſti coꝛ meũ ſoror
mea ſpõſa in uno oculoꝝ tueꝝ ⁊ ĩ uno cꝛine
colli tui.hoc ẽ caritate affeciſti me.ꝑꝑ ſipli
citatẽ oculeꝝ tuoꝝ me ↄtẽplantiũ.⁊ ꝑpꝑ ſim
plicitatẽ tuaꝝ cogitationũ q̃ ĩ me ↄtinue di
rigunf. Hoc enĩ modo deuotõis ext᷑git a pe
dibus xpᷣi.qcꝗd in eis ẽ laſſitudinis ⁊ tardi
tatis:quibus ad nos aliqñ tardat uemr̃. Et
notandũ ꝙ hac die.ſ.ſabbato. maria lauit
pedes dñi unguẽto in memõiã huius rei eo
dem ſabbato dñs papa ↄſueuit uacare ⁊ in
tendere pauꝑibus:dando elemo ynas:⁊ pe
des paupeꝝ lauando:quia in cena domini
ꝑꝑ officij magnitudinẽ ad hoc non uacat in
tendeꝛe:⁊ mandatũ celebꝛare. pauperes eĩ
ſunt pedes domini ſedentis in celo: adhuc
deambulantes ĩ terra. Cuius ꝛei occupatio
ne eadem die ſtationem ad miſſam celebꝛã
dam non facit: ſicnt ceteris diebus quadra
geſſime facere conſueuit. ⁊ ideo uacat hoc
ſabbatum a ꝓpꝛio miſſe officio. Indignaba
tuꝛ autem ⁊ murmuꝛabat de hoc facto ma
rie iudaſ ſchariothis:dicens.( At quid per
ditio hec unguænti fcã eſt: Yputabat eĩ un
guentum perditum. ꝑꝑ h̊ ꝙ non habebat a
pud ſe pᷣtium:in quo vbo non ſolũ increpa
bat mulieꝛẽ quare hoc faciebat ſed ⁊ xpᷣuʒ
ꝗ hoc fieꝛi ꝑmittebar. Ecce ꝙ in obſequiuʒ
xpᷣi ponebat gditum ꝛeputabat᷑.Simde ali

ſuper caput ieſnu.

qui faciunt qui omne ꝙ ex deuotõe deo in
oꝛatione uel meditatione ipendit᷑.ꝑditũ eẽ
dicunt: quia nos humilitati ꝓximoꝝ inten
deꝛe non ceꝛnũt. Similiter ſi aliquis r᷑tigio
nem intꝛat. talem multi fatuũ ꝛeputant: ſi
ãt actibus ſecularibꝰ ſe ĩplicet. talẽ pꝛuden
tem eſſe dicunt. Uñ cõiter dr de ꝑſona cum
debilis ẽ ⁊ infiema ꝙ nihil nalet niſi ad dan
dum pro deo. Res ẽt ſepe ꝓ deo nõ dantur
donec deteriorar̃ uident. Un dicituꝛ.panẽ
tempeſtas uinũ tonitrua ueſtẽ. Tinea pau
peribꝰ dat poſtea muſca ſcutellã.(¶ Potẽat
eĩ unguẽtũ iſtud nenundari pluſq; trecẽtis
önarijs). In hoc ĩſimuatur occaſio uẽditõiſ
xpᷣi ab ipᷣo iudaꝓ triginta denaꝛijs uenditi.
Nam vᷣm quoſdã.Cõſuetudo xpᷣi erat ꝙ de
cimam paꝛtem eoꝝ:que ſibi dabant᷑ paupe
ribus erogabat:uł cũ iudas procurator dñi
eſſet. credebat ſᷣm ↄſuetudiem ſuaʒ accipe
re ſibi decimam datoruʒ dño.⁊ iõ uoluit uẽ
di iſtud unguẽtum:ut haheret tꝛiginta ðna
rios.ꝗ ſunt decima pars trecentoꝝ.propteꝛ
ꝙ iude uiſũ ẽ.ꝙ ĩ unguẽto ſuꝑ xpᷣum effuſo
triginta denarios ꝑderet. unde ab illa hora
cogitauit ut xpᷣãm tꝛiginta denaꝛijs uenoret
⁊ ſic pᷣdã ſuam recuperaret.Ulł vſᷣm alios ibi
triginta aꝛgentei ꝓ ꝗqbus dñm nendidit.ua
lebant trecentos denarios uſuales.⁊ ſic ̃cu
perauit totum pᷣciuʒ unguenti(Et daꝛi pau
ꝑibꝰ).Ecce ſub pᷣtextu pietatis.ʒelat affec
tuzʒ n pietatis cupiditatis. Poc ei dixit ſimu
lans pietatẽ ad oꝑiẽdã ſuã cupiditatẽ. Per
hunc deſignẽtur ötꝛactores bonoꝝ opeꝛum

ſub ſyẽ pietatis önigꝛãtes (Quidã ẽt alij di

ſcipuli indigne ferebant:)⁊? quaſi de ꝑdito
unguẽto murmurabàt. Iſti quidẽ moti pie
tate ꝑꝑ pauperes ĩdignabant᷑.nõ ĩtencẽteſ
eſſe ꝑditum ſimplr.ſʒ in ↄꝑatõe ad ſubleua
tiõem pauperum.audierãt enim a dño: mi
ſericordiam uolo ⁊ ñ ſacꝛificiũ.⁊ ideo foꝛte
credebat ꝙ daꝛe pauꝑibus eſſet magis bo
num. Judas vo motus cupiditate ꝑꝑ lucra
ſua:q;uis etiam ſub pᷣtextu.i.uelamẽto ſeu
ſpecie pietatis ĩdignabatur. (Dicebat eniʒ
hoc.ñ qꝛ de egenis ꝑtineꝛet ad eum).i.non
qꝛ ↄpateret᷑ pauꝑibus uł cuꝛaret de eis ſed
quia dolebat ꝙ unguentum non fuerat ſibi
tꝛaditum:ut eius pᷣtium fuꝛando ſibi ꝛetine
ret. Unð Theophillus.diſcipuli plures mu
lierẽ aꝛguerũt.eo ꝙ ſepe xpᷣum audieràt de
elemoſyna dicẽtem.iudas ueꝛo ñ eadem ĩ
tẽtiõe ĩdigne tulit:ſʒ ꝑꝑ amoꝛẽ pecũie ⁊ tur
pe lucꝝ. Uñ ⁊ Johãnes.ipᷣm ſoluʒ ↄmemo
ꝛat tãqᷓ; ſꝛaudulẽta ĩtẽtiõe mulieꝛẽ arguetẽ

cuius ex hac occaſione fuꝛandi ↄſuetudinẽ

cꝛedidit intimãdaz. Pec Theophi. Ticʒ /n.

poꝛtabat ea q̃ dabant ꝓ xpᷣo ad dandũ pau

bus. ñ tñ hoc faciebat: ſʒ ſibi retinebat.

Indð muſitatio eius cum cꝛimine ponitur
ꝙ; ñ curam paupeꝛum babuerit:ſed ſuo fur

ir uxores eop cone
nn nehee: 4 geceba
onen er uſtodes l0
liffet. Multi et cuſt ſtan
eriſtentes:bonn ad uſi
giuntue gbus no deben en
ſuitatibus gud aliop neceli
gut: ac alis ilicite T male
omnes gredicti loculos xpie
lant ⁊ eñ i ſceleꝛe ſequũtuꝛ.
hras demerguncur. Oñs cui⸗
endes ifumis loculos hab
lata fili ſeruabant ſuor
leſſnatib' p futurg. in fignun
o erat habitura c in hoc da
juici neceſſaria. Gane cu do
Pentatis i hadedan loculos .
litad ſed ad vaugz ſuon ſun
e V Ma. Pededat s
lid' dlann ſeruäs:ſnon
li indigerid widneden.
ltegeche ſoma d iſtirw
beepit ſi cogitandu eſſe
boe fuiſſe pceptu ut nibil
a ſanctis:ſec ne joppter
inopie timor iuſticia oſen
auns tenius.i geclarando⸗

ne ihe abdicatio
3 laniſpeciali: ui ie
e ſaneta gui hs uiam
15 cceuit d erey firn

temnnen
bſten netweln
tud henundar, e

2enundariot
weifnanmen 5
lap hiiginta gen Atil
Migynta dennie en
Csienkonme
ſepr greſfticenm⸗
lcü incns woerin
fmn oluetuſen ſlazert
ncmoriz ſo t iöwlit
Eum:m haberer nigimͤn
md pqro rerentor e
lungueto ſuo röum eſtſſx
os pgeret nge ab ille bor
n taigime enarſencrer
Cperaret, Asnalios ijt
gbyo im uenciti,l
lenarlon ſiiales ?ſc fcu
z ungventi Etaripan
exiu pietatis zelat aſſec
Utats. doc ei dirit inn
ſedi ſui capictate. Per
dangres donn hern
dige Oi
ſer carnie Ninn
ur dit Nünice non e
resitignadent Nüinenten
mar zngnöe üſihen

re peupibus
m ſub ptexttr i gelane
ni ia (diceba en⸗
gidigna gii
cet d eun e
ret ceeisſet

S —

Secunde partis

to ꝓuideꝛe uolnit(oꝛ fuꝛ erat ⁊ loculos).i.
burſas dni(habẽs:⁊ cuſtos eoꝝ exiſtẽs)ea
que mittebãtuꝛ i locuł donata ł elemoſynaʒ
a fidelibꝰ ad nſum ⁊ neceſſitatẽ diſcipulorũ
⁊ paupeꝛum fuꝛto aſpoꝛtabat.portabat ꝗdẽ
miniſterio:ſed aſpoꝛtabat fuꝛto.hẽbat locu

los dominicos ad ea q̃ dabàt᷑ mittẽda: ⁊ lo

culos ꝓpos ad ea q̃ furabat᷑ reponenda. Et
ſcõm auguſtinũ.ea que furabat᷑ dabat uxo
ris ⁊ filijs ſuis.Sic młti habẽtes loculos ⁊
facłtates eccleſie.ea q̃ diuĩo cultui ⁊ paupꝑi
beerogar̃ öberẽt ſubtrahũt.⁊ ſibi rtinẽt: ac
ide ditari ⁊ ĩclyti fieri ſtudẽt. Multi ẽt bõa
eccłie q̃ ſt᷑ pauꝑm dãt filijs ⁊ mẽtricibuſ:ac
ſacrilega crnõᷣlitate ſpᷣripiüt pauꝑibꝰ⁊ expẽ
dut ĩ illicit᷑. Uñ ð ſacerdotibꝰbelis legit᷑ qũo
ſilij ⁊ uxores eoꝝ comedebãt illa q̃ ſuꝑ alta
re ponebant ⁊ rex credebat ꝙ bel ea come
diſſet. Multi ẽt cuſtodes locoꝝ monaſteꝛij
exiſtentes:bona ad uſũ fꝛatrü deputata. laꝛ
giuntuꝛ ꝗbus nõ debent ⁊ magis ĩ ſuiſ ſupeꝛ
fluitatibus quã alioꝝ neceſſitatibus expen
dut: ac alias illicite ⁊ male cõſumũt. Et ꝗqa
omnes predicti loculos xpᷣi cũ iuda fur̃ por
tant ⁊ eũ ĩ ſceleꝛe ſequũtuꝛ.iõ ẽt pꝰeũ ĩ tene
bras demerguntuꝛ. Oñs cui angeli mĩſtrant
ↄſcendẽs ĩfiꝛmis loculos habebat.in quibuſ
oblata filiũ ſeruabant ſuoꝝ ⁊ ĩdigẽt iuʒ ne
ceſſitatibꝰ ꝓ futura.in ſignum ꝙ eccła locu
los erat habitura: ⁊ in hoc dat᷑ foꝛma eccłie
Fuãdi neceſſaria. Sane cũ doceret uiã pau
pertatis ñ habebat loculos ꝓpteꝛ ꝓpriã uti
litatẽ: ſed ad pauꝑʒ ſuoꝝ ſumptꝰ ⁊ neceſſita
tẽ. Uñ Aug. Pabebat dñs loculos ⁊ a fide
libꝰ oblata ↄſeruãs:ſuoꝝ neceſſitatibus ⁊ a
lijs indigẽtibꝰ tꝛibuebat. Tunc pᷣmũ eccłia
ſtice pecùie foꝛma ẽ ĩſtituta:ut ĩtelligeꝛemꝰ
ꝙ pᷣeepit ñ cogitandũ eſſe de craſtino.ñ ad
hoc fuiſſe pᷣceptũ ut nihil pecunie ſeruaret
a ſanctis:ſed ne ðoppter iſta ſeruiat᷑:⁊ ppt᷑
inopie timorẽ iuſticia ðᷣſeratur. Uñ ⁊ Nico
laus tertius.ĩ declarando regulã fꝛatruʒ mi
noꝝ.dicimꝰ ꝙ abdicatio ꝓprietatis oĩm re
rum tam ĩ ſpeciali:quã ĩ cõmuni meritoria
eſt ⁊ ſancta.quã xpᷣs uiam ꝑfectõis oſtẽdẽs
⁊ vᷣbo docuit ⁊ exẽplo firmauit. nec his ꝗſ
quam putet obſiſtere.ꝙ interdum dr̃ xpCᷣʒ lᷣ
culos habuiſſe.Nã ſi xpᷣs cuius perfecta ſũt
opera:i ſuis actibus uiaz ꝑfectõis exercuit.
ꝙ inteꝛdũ infamoꝝ iĩpeꝛfectionibꝰ cõdeſcen
dens:⁊ uiam ꝑfectõiſ extolleret.⁊ ĩperfecto
rũ infirmas ſemitas ni dãnaꝛet. Sic infirmo
rum ꝑſonã xpᷣs ſuſcepit in loculis:ſic ⁊ ĩ non
nullis alijs ñ tm̃ carne:ſed ⁊ mente cõdeſcẽ
dit infiꝛmis.E git ergo xpᷣs ⁊ docuit ꝑfectio

nis opera. egit ẽt ⁊ infirma: ſicut interdum

in fuga patuit ⁊ loculis.ſʒ utrũq; perfec te ꝑ
fectus exiſtens:ut ꝑfectis ⁊ imperfectis uiã
ſalutis oſtenderet.hec Nicolaus. Sʒ quare

ns furi loculos ↄmiſt.⁊ auarũ ſuum diſpẽ

Capitulũ xxv.

ſatoꝛẽ fecit.uidetur eniz ꝙ ei occaſionẽ pec
candi dederit.Dicẽdũ ꝙ iudas pᷣmo fuit bo
nᷣquando uocatꝰ fuit ad apłatum:⁊ officiũ
diſpenſatõis ſibi traditũ.ſed poſtea lapſus ẽ
in peccatum: Et qᷓ;uis xpᷣs ſciret eum futuꝝ
furẽ ⁊ malũ.tamen pluribus de cauſis tꝛadi
dit ſibi illud officiũ. ſdꝛimo ut eiꝰ eccła exẽ
plo ſui fures ⁊ malos cũ patituꝛ toleraret.ñ

eſt enim bonꝰ?ꝰꝗ malos tolerare n potuit. Se

cũdo ut ei occaſionẽ ꝓditionis auferꝛet: euzʒ
ex loculis mitigatõm ↄcupiſcentie habeꝛet.
Teꝛtio ut doceret ꝙ minoꝛibꝰ tẽpoꝛalia ſũt
tradenda.ſʒ maioꝛibuſ ſpiꝛitualia ↄmittẽda
Quarto ut nos inſtruens oſtendeꝛet: qᷓ; paꝝ
tẽporalia curaret.qñ burſà pecunie furi ⁊ ð
terioꝛi tradidit. claues ãt eccłie cũ magna e
xaminatõe ↄmiſit Petro:ꝙ ẽ contra illos ꝗ
ſuas animas:uel alioꝝ illis ↄmittũt ad r̃gẽ
dũ.ꝗbus bouem uel aſinũ ñ ↄmitterẽt ad uẽ
denduʒ.Ex pᷣmiſſis eꝛgo patet ꝙ xpᷣs ⁊ diſci
puli eiꝰde elemoſynis ⁊ oblationibꝰ fideliuzʒ
tanqᷓ; pauꝑes uiuebant Sed dñs ꝓ Maria
rñdit.⁊ eà moꝛe ſolito öfẽdit:dicens ( Quid
moleſti eſtis huic mulieꝛi)Qnaſi diceꝛet ſi
ne cã murmuratis¶Opus eĩ bonũ oꝑata eſt
in mey⁊ g n debetis eam repꝛehendere.non
ẽ ꝑditio unguẽti( ut uos dicitis)ſʒ opꝰ bonũ
.i.pietatis ⁊ deuotõiſ obſequiũ. VUñ de bono
opere lapidatis eam contꝛa rationẽ ⁊ iuſtiti
az (ſinite illã nũc)ð hoc unguẽto facẽ ꝙ po
terit (ut ĩ die ſepulture mee ſeruet illõ)ſcili
cet quod tũc ꝓ ipᷣa pꝛeparabit.illud eniʒ ꝛeſ
uabit:quia non potuit expendeꝛe. pꝛeuenta

acceleratione reſurrectioniſ mee. Uñ dimit
tenda ẽ minc facere quod tunc facere nõ po

terit.Et illud unguẽtum in loco iſtius nũc ĩ
me expenſi tunc ſeruabit.ł᷑ pꝛecepit ꝑtẽ iſtiꝰ
unguẽti ad ſepulturã ſuaz ꝛeſeruari. Uñ cre
dendũ ẽ quod ipſa hoc fecit edocta a ſpiritu
ſancto.Qꝛ enim cognouerat eum in ꝓximo
morituꝝ.ipſo hoc dicente.ideo unguentum
parauerat cuius paꝛtem nunc expendit. ⁊ ꝑ

tẽ ad officiũ ſepulture reſeruauit(Naʒ pau

peres ſempeꝛ uobiſcum habebitis quibꝰ be
ne facer̃ poteſtis)et recuꝑaꝛe ꝙ mõ neglec
tum ðicitis.me ãt non ſempeꝛ habebitis.ſcʒ
preſentia corpali ad habitandum uobiſcũ ĩ
carne paſſibili.que indiget unctione tali. q̃
ſi diceret poterit recuperare ad benefacien
dum paupeꝛibus.ſʒ non ad unguendum me
um corpꝰ. Soms ⁊ malis loquit ð preſentia
corpꝑis ſui.ſedet enim ad dexterã patris poſt
quam in celum aſcendit:⁊ ſ̃m corpus non ẽ
hic qui preſentia maieſtatis ſempeꝛ ẽ hic.ſi
tamen ad bonos pꝑtines: ſempeꝛ habes xpᷣm
in preſenti peꝛ fidem.ꝑ ſignũ.per baptiſma
tis ſacramtũ.ꝑ altaris cibũ ? potum. Unde
alibi dicit eis.Ecce ego uobiſcũ ſuʒ uſq; ad
ↄſuationẽ ſeculi: quia erit cum fidelibus pᷣ
ſentia ſpirituali ⁊ ſacramentali(.Qð vapieſt

De ſeſſione domini

id eſt ꝙ; notuit(hoc fecituel ꝙ habuit fa
cere ex officio pietatis.hoc fecit in oper̃ die
tatis (pꝛenenit eni ungeꝛe coꝛpus meum in
ſepulturã )meã futuram deſignandã: quia ĩ
hoc facto pᷣfigurauit eâ de ꝓpinquo futurã.
Quaſi diceret.ſinite ut faciat uiuo dum pt᷑:
ꝙ uolet facere mortuo:ſʒ non poteꝛit unde
Alchu.ſignificat ſe mortuũ ⁊ ad ſepeliẽduʒ
aꝛomatibus eſſe ungendu. Ideo Maꝛie cui
ad unctionẽ mortut corꝑis pᷣuenire non lice
rer. donatũ ẽ uinenti adhuc impender̃ obſe
quiũ:ꝙ poſt mortẽ celeri reſurrectõe pᷣnẽta
nequiret. vnde ? Theop. Pꝛeuenit ea q̃ſi a
deo dueta ungere corpus meũ.in ſignum ſe
pultuꝛe futuꝛe.in quo ꝓditorẽ ↄfundit ac ſi
ei diceret.Qui ↄſcĩa mulierem ↄfundis.q̃ ĩ
ſepulturã coꝛpus meũ ungit:⁊æ teipᷣm non 2
fundis.ꝗ te in moꝛtez trades ( Mittens enĩ
bec unguentuz ̊ᷓ in coꝛpus meuʒz. ad ſepelli
endũ me fecit x ꝑ h̊ meã ſepultuꝛà pᷣfiguꝛa
nit.Qõ uos putatis eſſe ꝑfectõeʒ unguenti.
officiũ ẽ ⁊ ſignificatio ſepulture. Miſteriuʒ
ẽ ꝙ agitur in quo mors ⁊ ſepultura mea ci
to fieꝛi ſignificat᷑. In ꝓxĩo.n.paſſurus ſum.
ideoq; q̊ mihi obtulit að ſepeliẽduũ. Nec mi
ꝛuzʒ ſi me unguẽto ꝑfuõrit: ⁊ mihi bonù odo
⁊c᷑ fidei fue dederit: cuʒ ego ꝓ ea mox fuſu
rus ſuz ſangninẽ meũ.⁊ datuꝛuſ aĩaʒz meaz.

Pcientia g̊ dñi aꝛguit iudã.anaꝛitie ⁊ nõ

paupeꝝ cã dixiſſe ꝙ dixit:ſʒ obſequiũ Ma
ꝛie ↄmẽdanit.oſtendens ꝙ eſſet moꝛiturus:
2 ad ſepeliendũ aromatibꝰunguendus.Tũc
dixit eis ieſus opus B ↄmemorandum. ĩ dul
cedinem memoꝛiã eius.i.ad laudẽ eius reci
tandũ tanqᷓ; factũ uirtuoſuʒ Cubicunq; in to
to mðo pᷣdicatuz fuerit h̊ euãgeliũ).i:̊ fac
tum mulieris ꝑrinẽs ad xpᷣi euangeliũ.nõdũ
eĩ euangelica erant ſcripta. Quaſi diceret
uos inſipienter eã ꝛepᷣhenditis.ꝓ eo facto p
quo ipᷣa launanda è ĩ uniuerſo mõo. ubicun
q́; pdicatuzʒ fuerit B euangelium.i. ubicũq;
dilatabit ecctia p mm:qꝛ memoꝛiale ſẽpi
teꝛnũ habebit ex q̊ ꝙ mihi fecit. ubi Theo.
ꝓpbhetat ãt dñs ↄſequenter duas ꝓphecias.
ſ.ꝙ euangeliũ eius pᷣdicabit ĩ uniuerſo mũ
do:⁊z ꝙ opus muliẽis laudabit᷑. Pec Theo

philus.Et Gq̊ dñi dictũ iam pʒ adimpletuz

Ubi Beda.Notandũ aũt qꝛ ſicur maria glo
riam adepta ẽ toto orbe.quocunq; eccleſia

ſancta diffuſa ẽ.de obſego ꝙ dũo pia deuo

tione exhibuit: ita ecõtraꝛio.ille ꝗ obſeꝗo
eius detraheꝛe temeraria lingua ñi timuit.
perfidie nota longe lateq; infamatus ?

deo ſimul atq; hominibus meꝛito factus

eſt exoſus: ſed dominus bonum lauðoe di
gna remunerãs futuras ipij ↄtumelias tacẽ
do pᷣteꝛijt.hee Beda. Nihilominus tñ ⁊ iu
pas idignatemãiſit. ⁊ inde pditõis cãz ⁊ oc
caſionẽ aſſũpſit. Pinc habemus argumẽtũ
ꝙ maius bonũ qũq; obmittendũ ẽ.ꝓ minori

ſuper aſſinam.

bono quod iteꝝ recuꝑari nõ poteꝛit.Et pre
fert᷑ hic bonũ ꝙ uidetur minus: ei ꝙ uidet᷑
maius.in geneꝛe dico:nõ quo ad caritatẽ.
Ubi ſciendaũ ꝙ młta bona opeꝛa ſunt.de ꝗ
bus ſi peteret᷑ ↄſilium anq; fiant.nõ ↄſulere
mꝙ fieꝛent.qr foꝛte poſſent fieri meliora.
poſtqᷓ; tñ iam incipiunt fieꝛi.non ſt phibẽda
Et ſʒ Crĩᷣ. Yorte ieſus anteqᷓ; effüderet un
guẽtũ eligiſſet potius illud dari paupibus.
nunc vo qꝛ iam factuʒ erat expꝛimit dicens
ſinite illã. Itẽ qnq; faciendũ ẽ illð ꝙ ẽ minꝰ
neceſſariũ.⁊ põt pᷣponi magis ne ceſſario.ſt
ꝛemanet locus implẽdi ꝙ ẽ magis neceſſaꝛi
um pᷣſeꝛtĩ ſi tollat᷑ locus faciendi id ꝙ ẽ mi
nus neceſſaꝛiũ.⁊ ĩmineat caſus ꝙ illõ mius
neceſſariũ nõ poſſet ałs recuperaꝛi.⁊ iõ foꝛ
te dñs ꝓmiſſit ſic fi.uñ ⁊ dixit ꝙ pauꝑes ñ
aũt ipᷣm ſꝑ habeꝛẽt. In hoc aũut ꝙ dicit pau
peres ſemꝑ habetis nobiſcum.datuꝛ intelli
gi familiaꝛitas quam diuites debent haber
ad pauperes:quia paupeꝛes maxie facti ſt
pꝑ diuites. Cuca iſta anſhel. Ad ſoroꝛẽ ſuã
ſcribens ſ dicit. Saudete queſo huic inter
eſſe ↄuiuio.ſinguloꝝ diſtigue officia. Mar
tha miniſtꝛabat. duiſcũbebat lagzarus.ungit
maria. hoc ultimum tuum ẽ fꝛange ibi ala
baſtrũ coꝛdis.⁊ ꝗeꝗd amoris. ꝗcꝗd deſide
ꝛij.ꝗegd affectionis habes.totum effunð ſu
per caput ſponſi tui.adorans in hoĩe deum
⁊ in deo hoĩeʒ. Si fꝛemit ſi murmurat. ſi in
uidet ꝓditor. ſi perditionem uocat öuotõez
uõ ſu tibi cuꝛe. Phariſeus murmurat inui
dens penitẽti. Muꝛmurat iudas de effuſiõe
ungnenti:ſʒ iudex accuſatõem non ꝛecipit.
accuſatam abſoluit. Sinite ingt illã. bonũ
eniz opus operata eſt ĩ me.laboꝛet maãtha.
paꝛet hoſpitium ꝑegꝛino.eſurienti cibum.ſi
tienti potũ.ue ſteʒ algẽti.ego ſolus Mãthe
⁊ illa mihi totum preſtat quod habet.a me
Qcꝗqd optat expectet. Pec Anſhel. Cõſpice
igituꝛ dðnñm ieſum cenantem in domo ſymo
nis:cũ illis amicis ſuis.qꝛ foꝛte ↄſanguinei
multũ domeſtici eꝛant eiuſdem Simonis
⁊ conuerſantem cũ eis paucis diebuſ.ſ. uſq;
ad tẽpus paſſionis fue:ſed ampliuſ in domo
Marthe. Hec enim domus erat ſuũ refugi
uʒz ſpeciale ibi cũ diſcipulis ſuis comedebat
⁊ dormiebat.ibi ⁊ mater eius cum ſororibꝰ

quieſcebat:quã omnes multum honorabãt

⁊ maxime magdalena que eã ſemꝑ aſſocia
bat.nec ab ea ullatenꝰ recedebat. Lazarus
Oppe ⁊ Mãia magdalẽa ?⁊ Martha:ex pr̃e
⁊ matre geniti inſignes ⁊ diuites fuer̃t:⁊ la
Zaro pars eoꝝ que in hierufalẽ parentes ha
buerãt.ſ.quoſdã uicꝰ ? Maria magdalũ ca
ſtellũ ſeu oppidũ galilee ad duas leucas de
bethſayda contꝛa meridiẽ.⁊ ſecundo milia

rio a ſtagno genezareth. ? Marthe betha

nia in prẽ de hereditate parentũ ceſſit ⁊ ue
nit ſed tamen ꝑꝑ boſpilitatis gratiam: ſimul

it( uener
cogſcere oterit uu
ie um ti ſen) e un lzun
tat. In hoc imnultin aupt
ereter
teꝛ pſum ieſum reuereit
nigerent laʒax ſuſc tatũ.
Peimo qula ilud quod fae
ducherant. ualde miabile
liteꝛe geſgeꝛant. ſco ge ſy
fferente. aliquis de glia uit⸗
ſe cuius cognitionis deſideri
inatu. Curioſtas tamen mag
iͦcaritas nec tamu amore
tum admiratoe r ſcut ſe
odet. nona idene 1 audin
la curioſtas mala noner
ducipoteram. os eſ
obediemis anie domum.
ueniſſe: ueniam illuc co
propteꝛ hominẽ tm quẽ
mus ſed in uitam bonaz
d uiſonẽ ieſu pueniam⸗
Neincipes ſaceroru )do⸗
tlone gorie röj 70
Aorie xpi int 1az
occlltidu miraculai⸗⸗
lam mnmifacnläſqin
ſllum abidant. cgededa
ſigno mayio zinanet
eedantmmanfeſte de

uificauerat .
4 .

en un
N Ne 19.
gicdenn
npledee

e,In hoc güt glinnn
tis uobiſun guuin
nam diuites geben Pabe
aupenes nanie iſſt
ia anſbel As ſornel
baucere ueſo huuc inter
or iſt gue ofſcn, Mx
ſcibebor ns ugt
thum & oſe ihiala
Mamons. gogg gerde
babes. totum efund ſu
doruns in hoie denmn
mit ſi murmurat. ſ in
tonem uocat duotoez
riſeus wurmurat inut
Nurg indes de efeſthe
nanden oed.
Sirie wg Wa. doni
AKiweAadcner wärhn.
gind curient chun
zalgeti ego ſons Mͤre
wreſtat guod habet 4e
aet dee Anbel Loͤiee
cenanten in hno ſn
u ſuis g tete ſangnine
aant eiuſcenn Gimots

—

Secunde partis

eũ martha manebant qꝛ ipſa prudentioꝛ ad
diſpenſandũ erat.⁊ ideo etiam in receptiõe
domini ſola.aliquãdo martha legitur nomi
nata. Conſpice etiã ipam dñam qꝛ de dilec
tiſſimo filio ſuo timore ꝑterrita erat nec ſe
ab eo illo tempore ſeperabat.Et cum dñs ðᷣ
fendẽs magdalenam a murmure pꝓditoris:
dicens.mittẽs hec unguentum hoc in corpꝰ
meũ.ad ſepeliendum me fecit. an ñ credis:
ꝙ huius vbi gladiuſ matris animam pꝑtꝛanſi
ret.Quid enĩ de moꝛte ſua expꝛeſſius diceꝛe
poteꝛat.Similiteꝛ ⁊ omnes alij erãt ꝑterriti
⁊ anxijs cogit atõibꝰpleni.colloquentes adĩ
uicẽ unꝰ cu altero hincinde.in oꝛe illoꝝ qui
hñt dura ⁊ adnerſa tractare. Cõpateꝛe ipᷣis.
⁊ tũc libẽteꝛ cũ eis ↄuẽſeris ¶ Cõgnouit g) ꝑ
p fam publicã (turba multa ex iuõiſ)ꝗ ex
tota terra uenerãt ad diẽ feſtũ(qꝛ illic)ſ.in
bethania(eſſet )ieſꝰ bethania eĩ ppe hieru
ſalẽ qᷓn ad duo miliaria erat. ⁊ iõ defacili B
cogſcere poterãt(⁊ uenerũt )illuc(nõ ppt᷑
ie um tm̃.ſe)ꝛÿr(ut laʒarũ niderent) ſuſci
tatũ. In hoc innuituꝛ duplex cauſa. una pp
teꝛ ipſum ieſum reuerẽteꝛ uiſtandũ.alia ut
uſderent lazʒaꝝ ſuſc itatũ.⁊ hoc propteꝛ duo
Nꝛimo quia illud quod factum circa ipſuzʒ
audierant. ualde miꝛabile eꝛat.⁊ hoc hoĩeſ
uideꝛe deſideꝛant.ſcõᷣo qꝛ ſperabant laʒaro
rferente.aliquid de alia uita ꝑciper̃ ? audi
re cuius cognitionis deſiderium hominiſ eſt
inatũ. Curioſitas tamen magis eos adduxit
qᷓ; caritas.nec tantũ amore ducebant quan
tum admiratiõe qꝛ ſicut ſe cupiditas hoĩuʒ
habet.noua uideꝛe ⁊ audiꝛe cupiebãt.ſed il
la curioſitas mala non erat ex qua ad fidẽ ĩ
duci poterant. Nos eõ ſi cognoſcimns ieſuzʒ
obedientis anie domum.in qua inhabitet ĩ
ueniſſe: ueniamꝰ illuc contemplatione. non
propteꝛ hominẽ tm̃ quẽ in aĩa ſuſcitatũ uið
mus ſed ut nitam bonaz imitemur: ⁊ ꝑ hoc
ad uiſionẽ ieſu pueniamꝰ(¶ Cogitauerunt ãt
pꝛincipes ſacerdotũ Idolentes ð̊ manifeſta
tione glorie xpᷣi(ut azaꝝ interficerẽt Jad
occultãdũ miraculũ(qꝛ multi) ex iudeiſ(pꝑ
illum abibant. ⁊ credebant in ieſum) ↄuicti
ſigno maxio.⁊ inducti ad cꝛedendũ. In quo
uidebantuꝛ manifeſte deo obuiare.ipᷣe eĩ ui
uificauerat Caʒaꝝ ⁊ iſti nolebãt occidꝛe eũ
ex quo ⁊ maxia patet malignitas eorũ. Stł
ti ⁊ maligni iudei eũ occideꝛe uolebant:quẽ
nupeꝛ dñs ſuſcitauerat:ac ſi iterũ eũ ꝛeſuſci
tare n poſſet Unñ Aug. O ſtulta cogitatio c
ceca ſeuitia.Dominꝰxpᷣs ꝗ ſuſcitare poteꝛat
moꝛtuũ:non poſſet ſuſcitare occiſum. E cce
utꝛũq; fecit dqñs:⁊ Lazaꝝ morruũ:⁊ ſeipſuzʒ

ſuſcitauit occifum. Ubi ⁊ Qꝛip. Nullũ ãt mi

raculũ xpᷣi eos ita furere fecit:B enĩ mirabi
lius erat.⁊ corã multis factũ ẽ:⁊ erat inopi
nabile. morruũ quadriduanũ uidere ambu
antem ⁊ loquentem. Oro.

Capitulũ.xxdi .

Omine ieſu xpᷣe quip oĩ mũdo paſ
ſurꝰuenire: ⁊ moraꝛi ĩ bethãia iðſt
H in domo obedientie.⁊ ibidẽ cenar̃

uoluiſti ac caput ⁊ peõs tibi ungi
pmiſiſti.da mihi ut in vᷣa obediẽtia pſeueꝛã
do.ꝑ hac tibi refectõz facere mereaꝛ ſpũalẽ
qꝛ tu in nr̃a delectaꝛis:⁊ quodãmodo paſce
ris obedientia.ac ẽt me ibidẽ caput tuũ ⁊
pedes ungere.caput ꝗdẽ diuine uiꝛtut᷑ tue
potentiã digna reueꝛentia:⁊ laude confiten
do.peõs ueꝛo aſſũpte huma nitatis miſteria
ſimilit᷑ digne ſuſcipiendo: uel caput te xpᷣm
uener ando.⁊ pedes tuis fidelibꝰ obſequẽdo
ut tuã gratiã ↄſequaꝛ ſic agendo. Amen.

de ſeſſione domini ſupeꝛ pullum ⁊ aſinan
Capituluz. xxvi⸗

Requentabat᷑ miſteria implebã
tuꝛ ſcriptuꝛe ꝑ dñm ieſum inſtate
Epore quo uolebat ꝑ ꝓprij ſagui
nmis effunſonem. mundo confeꝛtr̃ re
mediũ(Igit in cra ſtinum) i.in die ſequenti
.ſ.dnica ſũmo mane ꝑauit ſe ad eundũ i hie
ruſalẽ.nouo ⁊ incõſueto mõ:ſʒ ſicut fuerat
ꝓphetatũ. Imminente itaq; paſchali tẽpo
re quo ĩmol abat᷑ agnus.ipᷣe tanqᷓ; ueꝛꝰ agnꝰ
ad locũ paſſionis acceſſit.ꝓ ſalute mũdi uo
luntarie iĩmolandꝰ:focto oſtẽdẽs ꝙ erat pa
ratiſſimus ſe hũiliare ⁊ obedir̃ nſq; ad mor
tem ↄtẽptibiliſſimã ⁊ acerbiliſſimã ꝓ oĩbus
Scõm Bedaã. Preceptum legis erat: ut de
cima luna primi menſis.agnꝰ ſiue edus ĩ do
mo recluderer᷑ uſq; ad decimã lunã eiuſdezʒz
menſis:qñ ad ueſperã ĩmolab atuꝛ. Uñ ⁊ ue
rus agnus ex omni grege ſine macula electꝰ
ꝓ populi ſanctificatione ĩmolandꝰ.ante qui
q; dies.i.decĩa luna hieꝛoſolimam aſcendit
ut ſic vitas figure reſpõderet.Cũq; dñs ieſꝰ
ꝑgere uellet mateꝛ ut credituꝛ ꝓ affectu euᷣ
retinebat. Silłiteꝛ ⁊ diſcipulis ⁊ alijs ĩtolle
rabile uiõbat᷑.ꝙ illuc iꝛet:⁊ ut poterãt euz
retrahebant.O deꝰ qũo diligebãt eũ. ⁊ qũo
erat eis amaꝝ quicꝗd lederet ipᷣm. Jpſe vo
alit᷑ diſpoſuerat ꝗq uniueꝛſoꝝ ſalutẽ ſciebat
Cepit igit ire:⁊ illa ꝑua ſed fideł diſcipuloꝝ
comitiua pꝰipᷣm ĩt᷑cedere (Et uẽit bethpha
ge)in medio itineriſ:que erat uiculꝰ:ſeu uil
la pua ſacerdotũ in latere ⁊ deſcenſu ſeu de
cliuio montis oliueti vſus hieruſalẽ. diſtãs
uno miliario a bethania.que ẽ ĩ alio latere
mõtis eiuſdẽ:⁊ uno a hieruſalẽ uñ bethpha
ge locus ſacerdotum bene domꝰ bucce:ſeu
maxillaꝝ inteꝛpꝛetat᷑:qꝛ maxilla ꝓpᷣa eꝛat ꝑſ
ſacerdotũ ĩ lege.quoꝝ erat pᷣdicar̃ ⁊ vᷣbũ dᷣi
proponere. Saceꝛdotes enĩ ꝗ ꝑ ebdomadaʒ
ĩ tẽplo deſeruiebant. ↄpleto officio uiciſ ſue
illuc ad manendũ diuertebant. ubi ẽt peco
ra ſua alebant.licet enĩ ñ habebant heꝛedi
tatẽ ad excolendũ habebant tam agno⸗ ad
2

De die palmaꝝ quo

nntriendũ aĩalia. ad manendũ tpᷣꝛe quo ſi
uacabant cultui diuino in hieruſalezʒ. In B
ꝙ dñs nenit in montẽ oliueti. ſignificat᷑ꝙ ꝑ
ſolã pietatẽ ueniebat ad paſſionẽ ⁊ non per
neceſſitatẽ. ̃ᷣm Hieꝛo.iſte mons uocat᷑ mõs
olei criſmatis ⁊ luminis.in quo ſignificatur
tꝛiplex effectus dñice paſſiõis.ĩ oliua uenia
idulgẽtie.ĩ cꝛiſmate unctõ gre.i lumie ſolẽ
dor gloꝛie: Ibi g qñs expectans(miſſit )inð
„(duos diſcipulos) ſᷣm Criᷣ.⁊ gloſaʒ hi fne
runt Philippus ⁊ Petrus quoꝝ pᷣmus ſama
ꝛiam q̃ſi aſinam. ſcõus coꝛneliuʒ quaſi aſine
pullũ adduxit. Cales.n.debẽt mitti ad pᷣdi
candũ.ſ.ꝗ hñt agnitionẽ neritatiſ ſeu ſniazʒ
ad intelligendũ ⁊ ſplendoꝛẽ honeſtatis ſeun
atiaz ad docendũ. Petrus eĩ interpᷣratuz
