nõ mgredit᷑ niſi pꝛius a pollutione peccati ꝑ penitentiã pur getẽ
ibi · Poſtq; impleti &τι Maria interpꝛetat mare amaꝝ et ſignat
amari tudmeʒ penitentis Secundo mnuit ꝙ ante templi celeſus
mgreſſum fructus dig nus penicẽtie a dño requirit᷑ ibi · ſm legẽ
moyſ · Lex em moyſi tahs eſt ꝙ quantitas pene debet weſpon⸗

dere qualitati tulpe· bm illud Exo. Secundũ men ſura tulpe erit
et plagarum modus. q.d · Si vultis euadere irã damnationis
eterne quã per peccatũ meruiſtis. tunc muutefructus dignos Pe
nitentie · Terao inſinuat· ꝙ tempoꝛe fructuùoſe penitentie adim
pleto penitens deo ab ãgelis pꝛeſentat᷑.ibi · Lulerunt eũ ſez ihe
ſum puruzʒa.puram aiam: qiia purus dict᷑ quaſi purus aer im
iheruſalẽ ſcʒ ſupernã: vt ſiſterent euʒ dño:vpꝛeſentarent eũ deo
Perpetuo reg naturo: et hec pꝛeſentatio fiet pꝛimũ poſt moꝛtem
quia nemo in carne viuens mundus eſt a ſoꝛde vnde ſemꝑ m⸗
diget purgatione: ſed in mote implent᷑ dies purgationmis: et᷑
tunc pur gatus ꝑ condignã penitantiã ad templu ſupernũ dñi
offert᷑· Quia aũt fructuoſa penitentia agit᷑ et implet᷑ ꝑ condig⸗
nam ſatiſfadionem: ideo de ipſa ẽ dicendũ. Re. li. 6.c· ⁊2.
WEWe Sancto Benedictco.
glectus deo et homimbo · cuius memoꝛia in benedidio⸗
ne eſt · Ecle. 45 In verbis ꝓpoſitis beatiſſimus pater
N noſter Benedickus a pꝛerogatiua triplici wommendat᷑
Pꝛimo a pꝛecellẽtis diledtionis pꝛiuilegio quo pꝛe œœteris a deo
meruit honoeari. ibi: Dilectus deo. et ꝑ quod meruit ab eo tĩ
diligi: quia pꝛe aliis eum dilexit · Quanto aüt dilexit eũ ceteriſ
amplius tanto ab eo feruentius pꝛe œteris eſt dilectus. iuxta il
lud · Qui g plus diligit & Secundo a fraterne caritatis vintulo
quo ab hominibo meruit amari ibi · Et homimbo · Ma ethma 4
publicani et omms diligit naturaliter ſe diligente: iuxta ſniam
ſahluatoꝛis dicentis · Si diligitis eos qui vos diligunt que mer
ees erit vobis. hot em faciũt ethnici aO p ublicam: quia q omnẽ
hominẽ dilexit amicũ in deo inimicũ ꝓpter deñ ab ommbo meri
to eſt dilectus. Tercio a benedidione dulœdinis qua ſempiter
nis laudibo hominũ meruit venerari. ibi. Cuiis memoꝛia m be
nedidione eſt: et quia pꝛe aliis diuim amoꝛis incendio flagra-
bit: ideo in ſuperioei cleſti ierarchia cũ pꝛimis ð oedine ſeraphi
credendus eſt a dño collatus. Re. de diſpoſitione leleſtiũ ierar
chiazꝛ li · 2. c. 12

Dmine quinq; talenta tradidiſti mihi· ecce alia quinq;
uperlucratus ſum. Matth. 25· In verbis iſis beatus
Benedictus computationem in die deſunchoms ſue.
domino a ſe fadam expꝛimens duo ſatit · Pꝛꝛimo tanq; gratus
dininis beneſiciis ea ceũ gratiaxꝝ actione debita re cognoſcit. ib

VDñe quinq; talenta tradidiſti mihi · m ꝓhm gratiarũ adio ẽ
clara beneſiaj recogmitio. Secũdo eiſd acceptis beneficiis ſe lau
dabihter vſum oſtendit . ibi. Ecce alia quinq; ſuporlucratus ſũ.
Et quia ꝑ quinq; talenta dñi quinq; ſenſus delignant᷑: ideo de
quinq; ſenſib eſt diendũ. Re· de poten. aĩe ſenſibilis.li..· c 34
OUn annunciatione virginis Marie
Cee virgd apiet et pariet filiu: et vo cabit᷑ nomen ei⸗
us emanuel. Pſa.7. WBeatus yſa. in petulo eternitatis
virginẽ pariturã etermi patris ſiliũ clare p̃nidens aurca
partuʒ ipſius in verbis ꝓpoſitis tria ſacit zimo mnuit ipſam
line virili ſemme ↄcptam. ibi · Ecœ virgo dapiet ˖ Becundo oñ
dit eã illeſe virgimitatis ſigillo hhũ panturã: ibi· Et pariet fili
um ſuũ virgo exiſtens· Tercio inſimat m ipſo filio diumã na⸗
turã humanã ſibi vmturã. ibi· Et vocab is nomen eius emanu
eli. nobiſcuʒ deus: q nature noſtre ꝑtiœps eſt effecus. Re. de
Doptione dñica· li · c. A ”VMV
(We codem
He ꝗqratia plena dñs tecũ. Lu.i.In lalutatione hat an
gelica æleſtis nmmdus pꝛerogatiua laudis quadꝛuꝑlicæ
dignam eſſe gloꝛioſam virginẽ pꝛetonizat· Pꝛimo oñ
dit eam a ve maledidionis eue immunẽ ibi · Kueline we illi⸗
us maledichonis qua eue dichũ eſt. In doloe paries ſilios qꝛ
bm Kug · ipla m letitia parturiuit· Secundo innnit eam fadam
fſontẽ gratie omibo commmẽ. ibi. Gratia plena. hic fons a deo
omnibo eſt co munis vt ipſa dicat. Traſite ad me et bibat. Ter
cio mſinuat m mente et ventre ſecũ eam habere diumũ numen.
ibi · Dñns tecũ. Angu· Lecũ in mente tecũ m ventre tecũ m vcero
tecũ/in auxilio. Quarto ꝓnunciat mſolite benedicioms in ea ra⸗
diare lumen ibi. Benedicka tu in mulieribo: qma inſolita ẽ hec
benedictio muheribo vt virgo pariat: et qꝛ hec omnia in laluta
none angelica ſunt dinda⸗Re. li. 4: c. 1·

Cin paraſceue. “
Ere languðees noſtros ipſe tulit· et doloꝛes noſiros ip
le poꝛta mt Pla· 3. In verbis iſtis ꝓpheta yſa· xpᷣm paſ
Nſurũ ꝓ nobis apte ꝓpnimdans tria faut. Pꝛimo oſten⸗
dit ꝙ vt nos curaiet a noſtris languoꝛibo verã naturam huma
nam aſſumpſit.ibi.Vere non ſophiſtic vt de teſtandus mam⸗
cheus dicit ſic blaſphemans· Si virgo peperit ſantalma Pe
tũdo innuit ꝙ lua paſſione lãguoꝛes peccati oꝛiginalis cmlut

ibi Mangu oꝛes noſtros ipſe tulit · Peccatũ em̃ oꝛiginale tanq;
radix omnis mſimitatis lãguoꝛes multi foꝛmes in hoie gnamt
Oñ dicit languees nõ languoæẽ: qꝛ omma mala noſtra ſeʒ ſa⸗
mes: ſitis: figus: eſtas: ĩfirmitates: et moes ex illa radi& po
cſſerant. Tercio declarat ꝙ penã damnatiomis petcato oigina
li coꝛreſpondentẽ pena ſue moꝛtis abſtuht · ibi. Et doloꝛes nrᷣos
ipſe poꝛtauit. iuxta illud e Quia peccata noſtra ipſe ꝑtulix lu
per lignũ. et tunc ſoluit debitũ pene ꝙ non debuit · iuxta illud
pſal· Que non rapui tunt exoluebã · et qm̃ ad hoc deſcendit vt
languoees noſtros cura ret aſſumplſit. et non ſolũ naturã huma
nã verumetiã penalitates Re. de defechbo quos alſſumplit xps
et de voluntate eins h. cl⸗·
De eodem.
Radidit in moetẽ animã ſuã et tũ ſceleratis reputatus
eſt. Yſa. s3. In his verbis ꝓPpheta yſa· xpᷣi motʒ clare
enundans tria factt: Pꝛimo mnuit ꝙ motis ſupplian
non coactus ſed voluntarie ꝑtulit· ibi. Tradidit· non qꝛ iudas
potuit ſed ipſe voluit hm illud Jo⸗Poteſtatẽ habeo ponere am
mã meam et iteʒ lumere eã. Betundo oñdit ꝙ ſua mors mœtẽ
noſtram eternã abſtulit. ibi. In moꝛtẽ amnimã ſuã vt a morte ſeʒ
eterna nos liberaret · Bern. Si nõ eſſent peccata noſtra ad mo⸗
cem er moꝛtẽ eternã nunq; pꝛo eis dei filus moerct᷑· Tercio in
ſinuat ꝙ a nra ſcelera tolleret cũ ſceleratis reputaxi woluit. ib.
et cũ ſceleratis reputatus eſt. Yſa· 3· Kttritus eſt Pter ſcelena
noſtra ſeʒ pendens tũ ſceleratis·. Quarto declarat ꝙ; ſufficienter
quidã em effidenter qn multoꝝ peccata tnlit.· ibi Et ip ſe pecca
ta multoz tulit. ſeʒ electoꝝ in quibo paſſio xpi effectũ ſalnatio
ms habuit: et ꝓ multis alis effundendũ in remiſſionẽ peceato
rũ ſcʒ qui ad hoc ſint diſpoſiti vt effectũ in eis habeat hec eku⸗
ſio ſanguinis· Re. de effectu paſſionis xpieli· 4· c. 90 ·
¶ De Sancto Johanne Baptiſta.

M=

Riuſc; te foꝛmarẽ in vtero noui te. et anteq

exiens lan
quñcaui te· Jere. 1. In verbis iſtis deus tui oĩa ſunt pee⸗
ſenta pꝛeœllentiã be. Jo· bap: expꝛimens ad ondenda
ſancutatis eius magni tudinẽ tria faut: zimo ꝙ ab eterno lü⸗
bꝛo vite indelibiliter aſcri ptus ſingulari quemadmoduzʒ eſt ad
gloꝛiã pꝛedeſtinatus. ibi. Oꝛmiſq; te ſoꝛmareʒ in veero nom te·. D
Juxta illud apłi ad ephe· Elegit nos in ipſo añ mundi vſtitu⸗
tio nẽ i· et ro. Ruos pꝛelcinit et pꝛedeſti · ↄfoꝛ · f. v · fi: ſin · Sc ðo

in vtero ſanctiſpũs repletus fuit.ideo ante ſanctus q; natus
ibi. Et anteq; exires de vtero ſandificaui te. Ler ao ꝙ dei gloꝛiã
ediſicationẽ hoĩm eſt a deo miſericoꝛ diter datus. ibi . Et Phe
tam in gentbo dedi te ; et qaꝛ ineffabili quemadmodũ eſt an 2 c
ptionẽ ſuã et ſoꝛmationẽ jn vtero pꝛedeſtinatus a in libꝛo vite
ab eterno ſcriptus. ideo diendũ eſt de ydeis et libeo vi. Re.
libꝛo . . c. 2 ·

WBe eodem.
Edi te in luce gen tiũ vt ſis ſalus mea vſq; ad extremũ
terre · Pla · 49· In his verbis oſtendens deus ex quan
ta qualhq; gratia be· iohan. ad totius mundi vtilita teʒ
dederit ad vtilitatis eiuſdẽ oſtendendã euidentiã duo dicit. Pꝛi
mo ꝙ ad ülluſtrandas gentiũ tenebꝛas tanq; lux illuminans ſit
datus · ibi · Dedi te ĩ luce. Juxta illud Io.5. Erat luerna ardes
et lucens: ardens in ſeipſo: luœns ꝑ exemplũ in pximo. Gecun
do inuit ꝙ ex hac illumĩatione gentiũ ipſe deus ſit ab ipſo mł
tiſoꝛ miter gloeifiratus.ibi.· Vt ſis ſalus mea vſq; ad extremuʒ
terre: et qꝛ ꝑ lumen virtutũ mentes gentiũ illuſtrauit.ideo di
cendũ eſt de cõmendatione et effectu virtutũ .· Re. l · c. 9·
“ etri et Paui
AIIunt vini miſericoꝛdie quoꝝꝛ iuſtide obliuionẽ non at
ceperunt cũ ſemme eoꝝ ꝑmanet bona· Eccl. 44. In hiß
verbis pꝛeta dis ſcriptura ſandta diuimitus inſpirata be

atos apłos petz et paulũ dignis laudibo pꝛetonizans comen
dationẽ eoꝶt laudũ quatuoz ꝑ odinẽ ↄditiones eoꝝ enume

rat et oſtendit. Pꝛimo q; ꝑ eoꝝ virtutes ↄſtantiã totus mun
dus dei miſericoꝛ diã eſt exꝑtus· ibi Mi ſunt viri miſericoꝛdie ꝑ
quoꝶ ſcʒ vires ſeu virtutes quas ver bo et exẽplo oſtenderũt
deus hominibo eſt miſertus ab ignoeantia a erroꝝ tenebꝛis an
lumen ſidei ipſos miſeritoꝛ diter reducendo · Secudo ꝙq mundus
clarã vitam ipſoꝝ noemã perpetuã viuendi mſte et ſobꝛie ẽ
adeptus. ibi. AQuoꝶ iuſti. obli.nõ acœ. ꝛ ſeʒ iuſticie eoꝝ ſemꝑ
manebunt in memoeiis hoim vt exemplo eoꝝꝶ in iuſtis o periby
dirigant᷑. Terdo ꝙ; pꝛedicationis eoꝝ frudctus multiplex im⸗
Poſteris efficatiter eſt eꝑtus· ibi· Cũ ſemi · eoꝝ ꝑma·bo. Semiĩa
eoꝝ ſunt om̃s quos ꝑ euangeliũ genuerũt: et ſemen illud nõ
deſiciet in eternũ: qꝛ ab ipſis et a nobis ꝓpagat᷑ noſtriſq; ſucceſ
ſoꝛibo illud ſemen verbi ipſoꝝ qꝛ teſte dno ſemen ẽ verbũ dei.
Lu· Et cũ hot ſemen eoꝝ ſcz illoꝝ: qui ꝑ eos ad ſidẽ cat ho licaz

ſunt duerſi ꝑmanet ꝑ multa bona virtutũ et grarũ: et hoc de⸗
clerat᷑ qñ ſubdit: hereditas ſancta nepotes eoꝝꝶ. Quia vero iſto
rum viroꝝ iuſtida in hoc potiſſimũ ↄſiſtebat · vt mundũ ab er⸗
roꝛe idolatrie qui ĩ pluralitate deoꝝ erat ad cultũ vmus dei vi
ui t veri deuocarent. ideo de vnitate dei ẽ diendũ · Re · l· I. c. I.
WGWe eodem
Rpientiã eoꝝ narrant oms populi: et laud eoꝝ pꝛo
nuntiat eccleſia ſanctoz. Eccle· 44. In verbis pꝛefatis
ſpũſſanctus ipſoꝝ verboꝝ? auctoꝛ et inſpiratoz ſancto
rum apłoꝝ excellentiã et dignitatis emmentiã mſinuãs: duo
faat.Pꝛimo ĩnuit ꝙ eoꝝ ſapientiã omne genus hoim in die u =
diaj enarrabit. ibi. Sapientiã eoꝝ nar. om. po·a hoc in die in
dicij qñ omnes ꝓpli tribo et hngue ↄgregabunt᷑: et tunc mali
qui vitã ipſoꝝeſtimabãt inſaniã ipſoꝝſapientiã narrabant di
centes illud ſap · Mos inſen ſati ipſoꝝ vitã eſtimabamus inſaniãa
et nẽ illoꝝ ſine hoĩe et.q:c. Secũdo oñdit ꝙ laude eoꝝꝛ et glo
riã ommis iuſtoꝝ ↄgregatio nunciabat.ibi. Et laudez eozꝛ E.
Et het ſimilit᷑ erit m die iudiuj: vbi tota ſanctoꝝ ec leſia ↄg re
gabit᷑: et ipſos duos apłos videbit inditi ꝓximos et pꝛeapu⸗
os ↄfeſſoꝛes ſe dentes ſupꝑ thꝛonos duodecim tribo iſrael indican
tes · quia aũt omnis eoꝝ ſapientia ꝑ quã huiuſmodi laudẽ me
ruerunt pouſſimũ in eoꝝ munda et pura ↄſcientia ↄſiſtebant.
1deo de ientia eſt diendũ · Re· li. I. c. 2. S

n aſſumptione virginis Marte.
Mſyon firmata ſum et in ciuitate ſanctiſicata ſimiliter requieui
et in iheruſalẽ poteſtas mea. Eccle24. In verbis pꝛe fatis ꝑ ĩſpi
rationẽ ſandtiſpũs in ꝑlona beate virginis pꝛelatis virgo bea⸗
tiſſima tripliater cmendat᷑ Pꝛimo ꝙ ſuꝑ oms choꝛos angeh⸗
cos ẽ eternaliter exaltata-ibi· In ſyon firmata ſum · Syon mè⸗
peetat᷑ ſpeculatio et ſignat naturagʒ angelicã que tanq; dignioꝛ
et ſublimioe humana deitatis eſſentiã hmpidius a ſubtilius ſpe
culat᷑.ſuꝑ quã ipſa euolans hodierna die clarius omnibo ange
uEs digmiatis gloꝛiã ↄtemplat᷑· ᷣm illud.2=· regũ ·22 Kſcendit
ſuper cherubin et volauit: lapſus ſuꝑ pennas venti angelozꝛ.
Secundo ꝙ ſuꝑ omnẽ purmã humanã naturã in cuitate dni ↄſti⸗
tutã eſt ſimiliter ſublimata ibi Et im qnitate ſanchſicata: ſcʒ in
cluitate de qua pſal. Magnus dñs et lau. m &. in qua quitate
ſandiſicata pꝛe aliis oĩbo requieſcit honoꝛiſi. Tercio ꝙ in oĩ ie
rulalẽ ec leſie triũphantis et etiã mihta tis gina ẽ a imꝑatrix

Potentiſſima noĩata. ibi. Et ĩ irm pĩ̃as mea· Quia aũt ſuꝑ cho
ros ãgeloꝝꝶ ẽ exaltata. m illud. Exaltata ẽ ſanda dei gemtrix
ideo angels quo regina ẽ dindũ . Re.li.2. c. il.
De codem.
Adiraui in pplło honoꝛificato: et in ꝑtes dei mei heredi⸗
s illius: et in plenitudine ſanctoꝝ detentio mea. Ec⸗
24.· In verbis iſtis tanq; mater ſapie increate et geni⸗
trix veritatis: beata virgo ſapienter et verauter fructuoſita tis
et dignitatis grẽ̃am expꝛimens tna faut. Pꝛimo ĩnuit pullula
tionẽ virtutũ a ſe ꝓcedere tanq; ab oꝛigine et radic · ibi. Radi
caui in po·ho· radix ſuʒ honoꝛiſitentie ꝓpli: ſin aũt ꝓphᷣm honoe

eſt pꝛemiũ virtutis. cuʒ g ꝓpꝛie loqñdo nulli debeat᷑ honoꝛ mniſſi

hoĩbo virtuoſis · ipſa honoꝛis ĩ ꝓplo dei mittit radicẽ dando vir
tutes ꝑ quas a dño honoꝛat᷑· m illud. Si quis mihi miniſtra⸗
uerit honoꝛiſicabit eũ pater meus: pater aũt nõ vult habere ni
R miniſtros virtuoſos · Secundo ondit ꝙ; poꝛtioneʒ hereditatis
teleſtis virtuoſus ðſequet᷑ ſe datric ibi Et in ptes dei mei here.
il.ſcʒ vir tuoſi qꝛ virtutũ meritis ſubale pꝛemiũ coꝛrñdet. Ter
cio inſinuat ꝙ plenitudo ſanctoꝝ ab ea dundat tanq; a ſan di
tatis pꝛecpua amatric. ibi. Et in ple. ſan. deten. mea. iuxta illð
Bern. Fi quid ſpei in nobis ẽ: ſi quud gr̃e ſalutis et ſanatitatis
ab ea noueris redundare. Et qꝛ virtutũ radix ẽ datrix · ideo de
virtute ẽ dicendũ . Re. li · . c. 5. “

Oe Gancto Bernhardo.
Eatus quẽ elegiſti a aſſumpſiſti habitabit ĩ atriis tu⸗

Acatis gloꝛioſi patris noſtri Bernhardi gloꝛiã quã ade
ptus ẽ hodie pꝛenidens urca enundiationẽ ipſius gloꝛie tria ſa
cit · Pꝛimo oñndit ipſum gradatim de virtute m virtutẽ ingiter
aſcendiſſe.ibi · Beatus. Beatus ditit᷑ quaſi bñ auctus: qꝛ ipſe
auctus ẽ in virtutibo quarũ aſcenſiones in coꝛde ſuo diſpo ſuit
m hact valle latrimaꝝ:m illud pſal. Beatus vir cuius e auxi
hũ abs te ſ&. Secũdo inuit deũ ad edificationẽ immenſa vmůuͤſa
ha eccleſie ipſum miſericoꝛdidr elegiſſe.ibi.Quẽ elegiſti vt per
eũ eccleſiã illuſt ares et ciſteraenſem oꝛdinẽ fundares. Terdo ĩ
ſinu at xpᷣm hodierna die ip̃m ad eleſtẽ gloꝛiã aſſumpſſiſſe.ibi.
Et aſſumpſiſti. Quarto indicat ip̃m ꝓ pauꝑtate ſua voluntaria
et tumulo meritoꝝ habitationẽ eterne patrie re æpiſſe · ibi · Pa
bitabit in atriis tuis. Quia aũt ad hoc vt ahquis ꝓfidat in vir

is Pfal· 64. Dauid eximius ꝓphetaz in ſpeculo eterni

tutbo indiget cognitio ne dei et creaturaz ideo de modo cog
noſcendi res eſt diendũ. Re· h. 2· c 42.
De eodem.
Cce itelliget ſeruus meus exaltabit᷑: et ſublimis erit
valde. Yla · 22· Quia qui ſeipſũ tommẽdat ille ꝓbatus
nõ eſt: ſed quẽ deus tomen dat: ideo ipſe deus ſcrutãs
toꝛda qui ſolus nouit qui ſũt eius: bea-Bern. patrẽ nr m qui
erat humilis in otulis ſuis· ſibiq; metipſi m ommbo diſpliæbat
ꝑ ſemetipſũ efferens laudẽ ip̃m cõmendat inuit quatuoꝛ in his
verbis · Pꝛimo ꝙ lapie et ĩdelligẽ tie ſpũs plemtudine quadaʒ
claruit ſin gnlari· ibi· Ecœ iĩtelhget· Per aduerbiũ demonſtran
di ecce: quod ẽ etiã verbũ exutatuũ mentis: ꝗꝛ excitat mẽtes
hoĩm ad videndũ in libꝛis luis a ad mirandũ plenitudinẽ intel
ligentie quã habebat. Juxta illud · Impleuit eũ dñs ſpũ ſapie
et ĩtelleckus. Sapi. Secũdo ꝙ ei ſeruiuit ad ſui gloꝛiã ſide etob
ſequio ſpeciali. ibi· Seruus meus ſcʒ ſidelis et vti lis tanq; alter
moyſes De quo nui. Seruus meus moyſes in oĩ domo mea ſi
deliſimus eſt . Et yſa. Seruus meus es tu: et in te gloeiſieaboꝛ ·
Terdo ꝙ in eccleſia militanti pꝛelatus ẽ aliis ſanditate et dig⸗
na pꝛeeminentia paſtoeali. ibi. Et exaltabit ſez in ecleſia mili⸗
tanti ad cathedꝛã pꝛelature. Juxta illud pſal- Exaltent eũ in ec⸗
cleſia plebis &. Quarto ĩ eœleſia triumphanti ꝑ ſanchtatis ſue

merita: meruit ad œleſtẽ gloꝛiã ſubumari ibi. Ex ſublimis erit

valde ſcz in eclelia triũphanti vbi pꝛe aliis ſandis lucet et ſub
limius dñm ſpeculat᷑.Juxta illud coꝛin. Stella differt a ſtella in
caritate: ſic et ipſe differt ab aliis in pꝛemij claritate. Qui aũt in
telligentia beati patris a potentiis aie ꝓœdebat: ideo de poten
tiis aie rõ aalis eſt diendũ. Re⸗li. 2 42·

En natinitate beate virginis Marie.
Nme oĩs gr̃a vie et veritatis: in me oiĩs ſpes vite et vir tutis
Ecl. 24 · In verbis iſtis virgo beatiſſima plena gr̃ᷣa effectũ mł
tfoꝛmẽ ſue gr̃e enuat et ondit · Pꝛimo inſinuat ꝙ ꝑ nullã viã
ducentẽ ad patriã ſine einſ gr̃a bñ itur · ibi· ꝗn me oĩs gra vie
ſcʒ virginalis: vidualis: et mrimoniał: qꝛ liet hi ſtatus ordi⸗
nati ſint ad vitã: et in eis exñtes viq; ad patriã ambulent: tñ
ſine eins gra nullus in his ſtatibo inedit ꝑ tramites equitatis
Juxta illud Bern. Mihil deus nos habere voluit quoð ꝑ marie
manus nõ tranſiret . Secũdo inuit ꝙ nullũ genus veritatis ſine
iplius gr̃a bñ ſcit᷑.ibi · Et veritatis Eſt em veritas vite: inſtiae

et doctrine: quoꝝ nulla exertet᷑ vtilit a ſalubꝛit miſt iplius grà
illuſtrãte. Bern. Tolle mariã hant ſtellã maris ꝙ miſi calgo in
nolens ac denliſſime tenebꝛe relmquent Ter cio oñdit q ſine
eius gra ꝑ nullã ſpem ad vite eterne gloꝛiã vel virtuus graz
Puenit᷑ibi. In me oĩs ſpes vite et virtutis. Eſt em fpes veme
gre et gloeie: quaꝝ nulla haberi pt niſi eius gra diſpenſante.
Bern. Siquid hes ſpei ſi quud ſalutis ab ea noueris redunda⸗
re. Et qñ hec oĩa ex ſua landuſicatione qua e ãtanq; ſuũ tabna⸗
tu luʒ ſandiſicauit altiſſimus ẽ aſſecuta: ideo ſandiſcauone eins
eſt dicendũ. Re. li · 4· c 3. Sandificatio tniplex.
((WWe eodem.
EGo m pulchꝛe dileiſtioms timoeis et agnitiomis a ſan
te ſpei. Eckle · 24. In his verbis virgo benedicka que
lola virgo et mr̃ exñs increatã gen uit caritatẽ ſue pꝛe⸗
rogatiue argumẽta clara pferens ad laudẽ ſui gloꝛiã in quatu
& peeclaris »ditionibo ſe ſignificat oĩbs mulieribo pꝛeemmmere.
Pꝛimo ꝙ; gemimã caritatẽ dei et pximi ſcʒ ĩco neupiſcibili gnat
ibi. Ego mr pul. di · Pulchꝛa dilecio ẽ taritas qᷓ diligit ꝓpter ſe
amicus deo inimicus ꝓpter deũ: et hec pulchꝛa ẽ: qꝛ amãdo deũ
pulchz eſt er eius imaginẽ ſcʒ ꝓximũ: pulch a mundũ effiat
animã ſic amantẽ: ſed diledie carnalis ẽ fetida ſoꝛdida et pol-
luta a ideo aiam ſoꝛdidã effiat et imundã: vñ et aĩam celi em
pirrei pulchꝛitudinẽ mẽre nõ ſinit · iuxta illud · Mihil imquinatũ
int at m illã celeſtẽ ir Im. Secũdo ꝙ; timoꝛẽ dñi ſanctũ in iraſcibt
li pariat · ibi. Et tim oꝛis ſcʒ illus qui expellit peceatũ · iuxta il⸗
ſud ecle. Timor dñi expellit peccatũ: et quo ducente hõ opera
bona et meritoꝛia operat᷑: öm illud ſapi. Qui timet deũ facit bo
na · Tercio ꝙ ad agnitionẽ peccati et ↄ ſiderationẽ ꝑicuh eius
rõnalẽ illumiĩat. ibi· Et agnitioĩs ſeʒ peccati a ſtatus ſui. Quar
to ꝙ veri virtutẽ ſancte ſpei qua pemitens veniã gr̃am et glo⸗
riq; ſperat penitenti tribuat · ibi. Et ſancte ſpei . Quia aũt mr eſt
agꝗnitionis a agnitio peccati ab ea penitentẽ ꝓfluit: ideo de a §
itione eſt dieendu . RMe. l· 3.· c zz. Dmmia peccata:
(Oe omnibus ſanctis.
gdi turbã magnã quã dinũerare nõ poterat ex omni⸗
bus gentibo · Apoc · 2. Wea . ioh. ho die feſtinitatis glo
Ariã in ſpũ videns ſanctũ ſanctoꝝ tũ ſuis ſandiſ ommbo
eccleſe triũphãtis quaſi caput cũ mẽbꝛis ſuis lebꝛatio mtãti
ſeſti ↄſpexit ſolennit᷑ mtereſſe· et quantũ ad hoc quinq; ꝑ oꝛdmẽ
in verbis ꝓpoinnuunt᷑ · Pꝛimo regnũ celoz magnitudo a gka

„ V

meffabihs ibi. Vidi tur. ma.quã di:ne· po/ꝓfecto dei merito:
magna et innuabił: ꝛ ipſius turbe deus magnus ẽ et magni
tudinis eius nõ eſt nus. pſal. Secũdo ꝙ in oĩ gente qui timent
deũ et operat᷑ iuſticã eſt ei aceeptabilis · ibi. Ex ommbe gen. .
act. In veritate comperi ꝙ nõ eſt ꝑſonazꝝ deus acceptoꝛ: ſed in
omm genti qui timet deũ a operat᷑ iuſtidã accptus eſt ulli. Ter
do ſancdt oꝝ exhibita deo reuerentia laundabilis. ibi · Stantes an
thꝛo/et in ↄſpe·agni · Quarto ſanctoꝛꝛ puritas et decoꝛ admira
bilis ibi.Rmicu ſto·al. ꝑ veſtis albedmẽ eoꝝ mundida et puri
tas figurat᷑· Quinto victoꝛia ſanctoꝝ et inſuꝑabil triũphus ibi
Et pal. in ma.e. Et qꝛ om̃s ſandi hodie vultui dei aſſiſtẽtes be
ſtiã quã Jo. vidit in apoc.cũ ſeptẽ ſuis capiti bo ðter ũt·i· de lep
tẽ viciis victoꝛiã habuerũt · iõ de ſep. vi · è dicen · Re. li. 3. c. 4·
De eodem.
Vnt quidẽ triſtiaã htis: iteꝶ aũt vide bo vos a gaude
debit ooꝛ ṽDm. Jo . 16· In ver · pꝛemiſ. rex ſanctoꝝ fiho
rũ ſuoꝝ et filioꝝꝛ huiꝰ ſeculi qui et filj ſunt diaboli dif
rentiã expᷣmens tria facit. Pꝛĩo oñndit ꝙ; ſandti in pñti vita mi
ſeriis et tribulationibo exponunt᷑.ibi · Nũc quð tri·ha. ſed filij
huiꝰ ſeculi etonùſo gaudio a ↄſolationibo ad eoꝝ ꝑnidẽ ꝑfru⸗
unt᷑· iu illð Jo ·Mũdus quið gau · vos aũt· ↄtri · Secũdo iĩnuit
ꝙ finita pñti miſeria mõ ineffabili ↄſolabunt᷑.ibi. Iteꝝ aũt vi.
vos et gau. coꝛ ve. Dicit aũt ꝓ tantd iteꝝ videbo vos qꝛ pᷣus ĩ
pñti viſitanit eos ꝓ peis coꝛripiẽdo t caſugãdo. veꝛꝛ poſt moꝛ
tẽ iteꝝ vide bo vos ſua eterna pñnñtia ↄſolãdo. Sʒ econuſo repꝛo
bos viſitat in pñti ↄſola tioneʒ tñſitoꝛiã quã deſiderãt crea eos
diſſibando a pmittẽdo · ſed iteꝝ iĩimoꝛte videbit ſnĩam eterne dã
nationis Z eos ꝓferendo. ux illð iob · Ducut in boĩs dies ſuos
et ĩ puncto ad ĩſerna deſcendũt. Terdio iſinuat ꝙ adepto cele⸗
ſti gaudio nunq; in petuũ pꝛmabunt᷑ibi. Et gau:ve· ne.· tol.
a vo·qꝛ moæs nõ erit vlt᷑ neq; ludus neq; clamoꝛ. qꝛ pᷣma abie
runt: ſed econùſo mali qui ↄſolationẽ in pñti hũerũt a triſtiaa
penaz a ĩferni doloꝛibo nunq; amodo liberabunt᷑ mxta illð lu-
Fih retoꝛdare qꝛ reœ. bo in vi:tua ut. Et qm̃ het differentia ſan
ctoꝝ et repꝛoboꝝꝛ poſt indidũ qñ erit mũdi mnouatio ommbo
in noteſcit: iõ de innouatione mũdi eſt dieenduz. Re · li · 2.· c. 99·
De quatuoz euangeliſtis.
Ibauit illũ pane vite et ĩtellecuset aqua ſapĩe pota⸗
Auit illũ · Ecc5⸗In ver. ꝓPo. ſcriptura ſancta dimnitus

“
N

inſpirata· effectũ verbi euãge lid qð ſancte euâgeliſte mũdo tra
diderunt expꝛimens tria fadt · Pꝛimo oſtendit ꝙ euangelij ſan
cta ledio vitã gratie in aĩa vegetat et ſuſtentat. ibi. C. bamit il
lü pane vite ſcz gre: qꝛ mediante ipſo verbo dei deus qui ẽ vi
ta aie: cũ ipſa manet ipſam viuiſicans: ne peccato moꝛtali ↄſen
tiẽs moꝛiat᷑. Jux illud deutro. Nõ m ſolo pane viuit hõ.ſ.quo
ad vitã gratie: ſed in oĩ verbo dei . Secũdo iĩnuit ꝙ itelleckũ lub
tiliat et in fide ſoꝛtiſficat · ibi. Et intellectus. aĩa em in itellectu ci
bũ verbi ſuſcipiens deꝑdita recuꝑat et reſtaurat.et ſi qiud de re
Nditudme et firmitate ndei in ea defecrat ꝑ auditũ ſeu diſpoſiti⸗
onẽ abi verbi euãgehti mupit reſtaurare ſic ei cbo toꝛꝑalis vi
degeſtiua depditus ꝑ tomeſtionẽ in toꝛꝑe reſtaurat᷑. Ler cio iſi

nuat ꝙ ſapoꝛe œleſtis ſapĩe ſitim carnałl ↄcupiſcẽtie extinguit

et refrigerat·ibi · Et aqua ſalitaris potauit eũ · Sapĩa em̃ dict
quaſi ſapoꝛe virtutũ ↄdita ſcia: et talis ſcĩia ſitim male ↄcupi
ſcentie oꝛdinat᷑. Jo. Qui ſitit ſcʒ hic tꝑalia ſeu delectabilia humſ
vite: veniat ad mea·ad fontẽ mei euãgelij.et bibat de ipſo fon
te ſciam ſcʒ qua het ſitis ĩ eius aĩa penitus extinguat᷑: et qꝛ ſub
iectũ dimne ſapie eſt mtellectus aĩe: ideo de oꝑatiombo anime
eſt dieendũ. Re. de hoc li. =. c. . .
= De eodem.
Dcunditatẽ et exultationẽ thezʒauriſaut ſuꝑ eũ· Ecł.I5. In hiſ
verbis ſpũſſanctus magnitud mẽ pꝛemij qð hic be · euan · cuius

Pꝛimo oñdit ꝙ ab oĩ anguſtia et triſticia hodie hberatus ẽ et
eius aĩia dñi ſui gaudiũ intuit.ibi · Jo cũditatẽ: qꝛ aĩa ſua vſq;
ad reſumptionẽ coꝛꝑis io cũdat᷑. Secundo ĩnuit ꝙ; adhuc ſuper
eũ maius thez auriſabit᷑: quã in die iuditij ſtolã toꝛꝑis recuperma
bit · ibi. Et exulthezau · ſuꝑ eũ· Exultatio dicit᷑ quaſi extra ſe ſal
tatio: et hoc erit veratiter qñ coꝛpus gloꝛiſficatũ de dotibo gloꝛi
ficati coꝛꝑis exultat. iuxta illð yſa. Gaudẽs gau. in do· et exul.
ani. me. im deo . meo. et ſequit᷑ · Et indut me ve · ſan · coꝛpe g loꝛi
ſicato· Quarto ĩſinuat ꝙ noĩe hereditario et landabili deus ip⸗
ſum honoꝛauit.ibi · Et no. eter · here. illuz. noie quo euãgehſta
dei ab ommibo ecxleſie filiis iure hereditario nommet᷑· et hoc no
men ẽ maxime dig ninitatis: vt ſit ꝓpꝑthonotarius et ſecretarius
dei viui: et qꝛ hit ſanctus euange liſta tanq; doctoꝛ pꝛeapuus:
martir et virgo aureolã triph meruit. ides de aureola ẽ dice⸗
dũ · Re li . 2. e. 29·

hodie feſtuũ colimus ꝓ ſuis meritis ẽ adeptus expᷣmens tria faci

— —

W

. .

ð

—

De eodem.

l medio eccleſie aperuit os eius et impleuit eũ dñs ſpũ ſapie

intellectus. Ec. I5. In verbis iſtis ſpũſſanctus ĩſpira toꝛ iſtoꝝ

rboꝝ doctrine emmentiã et ſanditatis huius M. eu ange liſte
enuntianſtria fatit · Pꝛimo ondit ꝙ agꝛũ vmũüᷣſalis eccleſie ſci
entie verbi qð ſparſerat fructu iuſtiae adimpleuit.ibi· In me·
ecœle ape.os ei.vt ſeʒ ſemen verbi dei ad om̃s ſaulius. ꝑueniret
et ſic ager ecleſie in bonis operibo frudificaret. iuxta illð. Ego
vos elegi de mundo · Becũdo innuit ꝙ; ad ſem inandũ verbuz
dei feliaus ſpũs ſapientie et intelledtus in eo requieuit.ibi. Et
imple · eũ dñs ſpũ ſa· a intel.ſine quo ſpũſancto dei verbũ non

pPodeſt effieaci ſemmari. pm illud. Spũ mtelligentie repleuit eũ

dñs · a ipſi tanq; imbꝛes miſerunt eloquia ſapientie ſue.et hoe
cantat eccleſia de euangeliſtis · Terdio inſinuat ꝙ ꝓ ſuis meritiſ
eterne beatitudinis gloꝛiã hodie acœpit.ibi. Stola glo· induit
eũ. Et qꝛ gloꝛia celeſtis ꝑ humilitatẽ acquirit᷑ a ꝑ ſuꝑbiã amit᷑
ti t᷑ Sm ilſud· Qui ſe exal.hu.a qui ſe hu.exal.ideo de ſuꝑbia vt
caueat᷑ eſt dieendũ · Re. li. 3· „5
CWe apoſtoliis.
Cee ego mitto vos in medio lupoꝝꝛ ſic oues. Mat· i0·.
Rp̃s qualt᷑ miſſionẽ apłoʒꝝ qua ad pꝛedicandũ mũdo
eos direxit: in verbis pꝛemiſſis expꝛimens quatuoꝛ pꝑp
odinẽ Ponit · Pꝛimo ſuiipſius mittentis immenſam auctoꝛita⸗

tẽ:ibi. Ecce ego mit. voſ ſcʒ qui ſum rex regũ dñs dnoꝝ immo

ſummus pontifex qui ho claues moꝛtis et mfermi qui aperio a

nemo claudit: et claudo et nemo aperit. Secũdo ipſoꝝ miſſo⸗z?

ad pꝛedicandũ ꝑfectã idoneitatẽ· ibi · Sic oues ſcʒ mnocenteset
mundo vtiles: qꝛ ſic ouis ẽ ammal piũ a totaht᷑ vtuile tã in vi⸗
ta q; in moꝛte: ita et ipſi mnocentes ſũt frucdtuoſi in vita: ᷣm il⸗
lud go · Ego vos elegi de mundo ⁊k. et ſilr poſt moꝛtẽ cũ ſubin⸗
fert᷑ vt fructus vr̃ maneat ſcʒ poſt motẽ: qꝛ ſides quã funda⸗
uerunt m eternũ manet Terdio miſſionis eoꝝ euidentẽ vulit⸗
tẽ · ibi. In me · lu · vt ſeʒ apłi de lupis oues faœrent ſiẽ in paulo
accidit qui mane pꝛimo lupus rapax poſtea agnus effedus e
Quarto pꝛedicationis officdj aſſumpſerant qualitatẽ ibi. Eſto

te g pꝛudentes ſic ſerpentes ſcʒ ad verbũ dei ſine negligentia et

tedie ꝓmouendũ. Iſido. em diat h. ethi. ꝙ ſer pens tanta œle
ritate linguã agitat vt du plice videat᷑ hre linguã cũ nõ hHat ni
ſi vnã: et ſim. ſic colũ.ad bone vite exm̃ ꝓximis ꝑ ſimplicitatiſ
reditudinẽ oñdendũ et ſic ᷣdicabãt pꝛudent᷑ ver bo et ſim plic⸗
tatẽ colũbe oñdebãt exẽplo·.qꝛ at᷑ peccatũ in ſpũmſ.pᷣ aliis pee

„ % % 9

catis de hoĩb lupos effiit ĩſernales· ex eo ꝙ dici irvmiſſibile
ex ſui grauitate et ex eo tales pꝛedicatione aphoei indigent vt
duertant᷑· ideo de peceato ĩ ſpiritũſan/eſt dindũ · Re. h· 3. c. 18D
De eodem “
. Os eſtis qui metũ man ſiſtis in tmptatiombo meis &.

C Lu. 22· In ver · pꝛedi · xp̃ᷣs volens oñdere ſidelẽ adheſio
nẽ ap łoꝝ ſibi ab eis ex hibitã necnõ retbutionẽ eis ab
ipſo retribuendã tria facit · Pꝛimo oñdit ↄſtantie ſidei ipſoꝝ ꝑ
ſeuerãtiã · ibi · Vos eſtis qui ꝑmã · me: in tem Secudo inuit einſ⸗
dẽ fidei ipſoꝛꝛ coꝛrñdentiq;. ibi · Et g diſpoſui wo. ſic diſpo · mi ·

pr̃ me · Terdio ĩſinuat coꝛrñdentie ipſius euidetiã · ibi. Vt eda

tis et bi.ſuꝑ men meã in reg. meo· Et qꝛ in pñti ad menſã ma
gnã ſederunt vñ coꝛpus xp̃i a ſanguinẽ acteperunt a talia pꝛe
pauerunt. ſcʒ tradendo coꝛꝑa ſua ꝓpter deũ ſic et ipſe xp̃s ꝓ eis
aĩam poſuit·et ſic ad menſã eius m regno ſuoa ad eternas de⸗
liaas ꝑuenermunt: ideo de coꝛꝑe xpᷣi qualit᷑ ſumi debeat eſt dice ·
Re.de dignitate eucariſtie li ·6.· c. 2ʒ. S
„(G(W(SWSecodom.
Anete in meet egd in vob: ſic palmes nõ pr ſerre fru⸗
ũ a ſemetipſo . Jo · ¶5. In verb pꝛemiſ. xpᷣs effectuzʒ
aĩticie apłoꝝꝛ ſeu vnionẽ caritatis eoꝝ ad ſe expᷣmens.
tria faut. Pꝛimo oñdit ꝙ ipſe xpCᷣs ab eis amatus ↄtinebat᷑ in
ipſis amãtibo inquantũ eoꝝ affectũ ꝑ quendã complacetiã im
pꝛimabat᷑ ibi Manete in me ſeʒ vr̃m affectũ meo vmendo affe
ctui. Secũdo ĩnuit ꝙ xpᷣs ecnùſo amans eos ↄtine bat᷑ in iplis
amatis inqñtũ id quod ẽ amati ĩtimi ſeqᷓbat᷑ vmo · ibi · Et ego
m vobis Tertdio inſinuat ꝙ nullũ opus vite eterne ẽ meritoꝛ iũ
mſi hoc vnio indiſſe lub ils tueat᷑· ibi · Sit pal:nõ pt᷑ fa. fru a ſe
metip. niſi ma · in vite· ſic nec vos niſi in me manſeritis· et qꝛ m
hil hãc vnionẽ in hoie ſit ꝑfecte effiat ſiẽ digna ꝑcptio coꝛꝑis
dñi nri iheſu xpᷣi.vᷣm illud. Qui mãducat me viuet ꝓpter me ip
ſe nanq; ĩ me a egd in eo: ideo de effe · euca · ẽ di · Re · k · 6· c. iz3.
Vſtus coꝛ ſuũ tradet ad vigilandũ diluculo ad dñm q fecit illũ
Ec ·30· In verb ꝓpo·ſpũſſan· inſpiratoꝛ iſtoꝝ ver boꝛꝛ pᷣ̃ꝛo ga ti
aas hꝰ ſan. martiris expmẽs duo fact -Pꝛĩo ondit ꝙ vmcuiq;
creatuè ꝙ ſuũ eſt dedit · ibi · Juſtuſ · Juſtus ẽ ꝓpꝛie ꝗͥ vnicuiq; ꝙ;
E luũ tribnit · Scðo inuit ꝙ deo creatoꝛi nobilioẽ poꝛtionẽ tᷣdi
Dit. ibi⸗coꝛ ſu· ꝙ ẽ nobihꝰ ĩ hoĩe qꝛ fõs caloeis pᷣnꝰ vite ſedes ẽ

6 ——

ſapie . vñ et deus illud a dari ſibi delderat: iux illud. Pꝛebe nil
oꝛ tuũ mihi. Terdio inſinuat ꝙ tꝑe debito a ↄgruo vigilauit
ibi. Ad vi . di m pñti tꝑe quo hõ ſolũ pt oꝑa meritoꝛia oꝑari⸗
venit noxmoes qñ nemo pt᷑ oꝑari: vnde pſal. Exibit hõ ad
opus ſuũ et ad oꝑationẽ ſcʒ vſq; ad veſpama v/q; ad moꝛteʒ:
qꝛ extunc teſte Salo· lignũ vbicuũq; veciderit ibi enit. Nuarto in
timat ꝙ; in mandatis dni exequẽdis otulos mentis aꝑtos ha⸗
buit · ibi · Ad do qui ſe · il; Quinto declarat ꝙ Pier hec oĩa deus
ip̃m depꝛecanteʒ exandit· ibi. Et in ↄſpe · al.depꝛe · Nui aũt bim
gre. vigilat qui a ſe toꝛꝑis et negligentie tenebꝛas expellit · iõ
de accidia dicendũ. Ra. l · 3· c. . 8
acens deo factus dileckus: et vinens inter pectatoꝛes
ranſlatus ẽ&. Sapᷣ ·A. In verbis pꝛetadtis vidoꝛiã huiꝰ
ſanci martiris ſpũſſan. expmens ad laudẽ eius quatu⸗
o ꝑ odinẽ ponit. Pꝛimo oñdit ꝙ ſandtiſſime vite merituz dee
placuit.ibi · Pla.deo· ſcʒ qui ſolus nouit vitã iuſtoꝝ.pſal:· Qm
nouit dñs viã iuſto ꝝ · Secũdo oñdit ꝙ ꝑ virtutũ nitoꝛẽ a deo
diligi meruit · ibi · gactus di. ſcʒ deo et hoc ꝑ virtutis meritũ.

Gimilitudo em̃ trahit naturaht᷑ vñ et dñs virtutũ tanq; ſibi ſi
miles dilhgit virtuoſos · Terdio innuit ꝙ malidia peccatoꝝ ip
ſuma deo retrahere nõ potuit · ibi · Er vi. int pec · ſeʒ tanq; loth
qui cũ ſodo mitis manens laudabilit᷑ vixit: ita et ipſe m medio
nationis pꝛaue a ꝑuerſe tanq; lummare ſanctũ exemplo ſancte
vite luxit et vita gr̃e inter ipſos viuens ad moꝛtẽ pectati moꝛ
tuus ab eis trahi nõ potuit· Quarto iſinuat ꝙ tanq; vidoꝛ mũ
di carnis et dia boli ꝑ palmã martirij ad gloꝛiã regni de carce⸗
re earnis tranſiens· ibi · Tranſ.ẽ ſcʒ de moꝛte ad vitã: de carcere
ad gloꝛiã: de mundi anguſtia ad immenlitatẽ œli: de tubnlati
one ad gaudiũ a requie ſempiternã. Quia aũt iſte ſancus mar
tir hodie tranſiit ad gaudiũ angeloꝝ quibo et meruit ſotiari
tũ eis in eterna beatitudine ſic et ipſi ↄmᷣrmati ſunt memit ↄſir
mari: ideo vt euis gloꝛia ꝑ ange loꝝ gloꝛiã pateat: de ↄfirma
tione ẽ dicendũ · Re: li ·2· c l?

*

Iquis vult vemie poſt me: abneget ſemetipſum et tol
lat cruem ſuã et ſequatme · Wat. 16. Eps huins ſan⸗
addi martiris imitantiſ eũ in mote ſua in verbis iſtis triũ
phũ expᷣmens q̃tuoꝛ ad eius cõ mẽdationẽ ꝑ oꝛdinẽ ponit. Pꝛi
mo ꝙ vwolũtarie toꝛtoꝝ mãibo exõ ſui dñi tdidit. ibi. Biquis

ſcʒ patiendo ꝓme voluntarie: ſic ꝗ ego me cruufigentiũ ma ni⸗
bus ſponte tradidi Juxta illud yſa · Cradidit m mote animaʒ
ſuã et cũ ſceleratis deputatus ẽ. ĩplens ſit iſte ſan:martir illð
ſanũ ↄſiliũ ſan · Pe · dicetis. Ne pati aĩ ſic fures qui cacte patiũ
tur. Iſte aũt voluntarie p̃ibat ad ſuppliaũ: vt de eleqʒaro dict
Mat. I. Secũdo ꝙ ſeip̃m amoee xp̃i veract᷑ abnegauit: ibi. R/b
negans ſe id reoognoſcendo ſe mhil iuris hre in coꝛꝑe ꝓPꝛio ſed
potias ꝓ illo debere ſubiti q illð ſuc pꝛecioſo ſanguie comꝑauit
Jux illð. Empti eſtis pᷣeno magno ſcz ab ipſo xpᷣo g& coꝛpus eſt

pfßi qð eſt recog noſcẽs gleæiſicauit xp̃ᷣm in coꝛꝑe ſuo tra &do id

ꝓPpter ip̃m ad ſupplicia. Tercio ꝙ paſſionẽ ſibi illatã ſpontanea
voluntate ptulit. ibi. Et tollat cruſuãa.vt paſſione; ſibi a deo
oꝛdinatã tolerat. Quarto ꝙ ꝑ paſſionẽ xpᷣm imitando poſt ip̃ᷣm
gloꝛiã itrauit. Juxta illð lu.2 4· Opoꝛtebat pati xp̃m et ſic ĩt ra
re gloꝛiã ſuã et qꝛ motẽ quã ſaluato? ꝓ oĩbo ĩ cruc ptulit hãc

hodie martir hit patiendo p ipſo ei reddidit et ſic cru xp̃i ſup

pliduz eſt cã marti rij huius ſanch· ideo de cruc xpi que cã fuit
quodãmõ paſſhonis oĩm martiꝝ ẽ dicendũ · Re · l· · cz0 ·

(We pluribus martiribus.
Odicabunt natione: et dnabnnt᷑ ꝓpłis. et regnabit dñs illoꝝ
in perpetuũ Sap · 3. In verbis pꝛeſatis pꝛerogatiua triplex ſan
dto martiz ondit᷑ euident᷑ · Pꝛimo ꝙ ab ĩiuſtis iiuſte indi cati
iuſte eos ĩ die indicij mdicabnnt. ibi · gudicabũr na ſcz gentes
que deũ non nouerunt: qꝛ et ipſi ab eis in terra miuſte mdicati
ſunt. Secũdo ꝙ regnũ mundi vicerunt ſuꝑ pplos huius mundi
regnabũt · ibi. Et regna . do il. in pera. qꝛ rex eoꝝ cũ quo vnus
ſpus ſunt effedti regnabit in perpetuũ: et ipſi tanq; membꝛa ip
ſius et v nũ coꝛpus cũ ipſo capite ſuo regnabũt in eteꝛnũ · iuxta
illud apo · Au vicerit ſedebit mecũ in thꝛono meo *& Quia aũt
ſandi martires ſenſu ahtatis impetũ ꝑ rõnẽ que ẽ digiio pars
in hoie et ꝑ quã hõ humanitatis ꝓPꝛietateʒ alſſequit᷑ enicrunt:

ideo de ꝓpꝛietate hois ẽ dicendũ · Me · h · 2· cõt.

E codem
AEpectatio iuſtoꝝꝛ letitia.ſpes atĩ impioꝝ ꝑibit · Pꝛou ·
10· In verb peemiſ. ſpũſſan· gaudiũ remũeratioĩs ſan⸗
