Gb790_fol
author: Hugo, Argentinensis

,

4

—— SD =S= “ 3 “”?MB “ H
6 4
*
S B
4
W .
1
Z
.
7
.
*
4
.
*
88
5
7 . 5
/ 4
1
4
7 .
4
4
4
„ 7
2
“
.
Z
N125119
1 021
—+
us Trübinger
— . .

—

–
—RK

4

—

diebo domime et ſeſtiuis adminus duo themata moꝛe ↄſueto:

Vanq; latiſfactũ ſit opuſculo huic: inquantũ diſentes
reſpicit. quia tñ materiã claudit pꝛedicabilẽ illuſtrande
menti purgandeq; at ſerenande ↄſcientie ad modũ con
dutibilẽ: nõ arbitrarer ſuffieære mihi hũc ſequẽtẽ tractatulũ fra
tris Bernoldi adiungerẽ · qui pꝛefati opuſcuh materiã ſic maſtiᷣ᷑
tando themati bo applicauit: et ad toꝛrigendũ. edocendũ et ꝛſir⸗
mandũ in ſide po pulũ oedmauit adaptauitq; vt pene aliud mi
hil ſuꝑſit·mihi eãa dig lutire.hoc ẽ memoꝛie mandare· et Popu⸗
lo in caritate ſideliter ꝓnũ iare vt ſit ipſũ nedũ diſendũ pꝛoſt.
verũetiã docendũ 2ducat. ediſieet et m vitã eternã ꝑducat.

Uncipit Pꝛologus.
Vonmã ad laudẽ dei nemo debet & vacuus cũ ad ſe lan
danduz nos creauit ipſe deus. Ego frater Berno ldus
onachus de Ceſaria Ciſteraenb odinis Kuguſtenb
dyoceb animaduertens libellũ qui ſumma Theologic ventat?
mncupat᷑ eſſe totũ pꝛedicabilẽ qð pleriq; millatenus aduerte⸗
bant: ad laudẽ dei et ediſicationẽ pluriũ qui libꝛoꝝ pꝛedicabi⸗
hũ ſeu ſermomiarioꝝ topiam nõ habebant: ſequenti a themata

cooꝑante dño: anno dni. i30. compilaui. ponens de linguls

edicantibo diſtincta. quoꝝ etiã thematũ pꝛoſecutionẽ ſuffiti⸗
entẽ habe bit lectoe de pꝛed icta ſumma Theologiee veritatẽ deli
Snatã clare quoto libꝛo et capitulo ipſa pſetutio valeat repiri

que etiã deſignatio patebit in fine ſinguloꝝ thematũ euidenter
Oominica pꝛima in aduentu domini.
Vnc ꝓpioe ẽ noſtra ſalus ꝙ cũ credidimus. Ro.q. In
iſtis verbis apoſtoli tria inſinuant᷑ attendenda. goꝛimo
tempus gr̃e quod ẽ temꝑis plemtudo · ibi. Nũc · Setun
do vtilitat ipſius tempis euidens crtitudo. ibi · Quia Ppioꝛ ẽ ſa
lus. Lerao eiuſ certitudinis ĩeſtimabilis magmitudo. ibi. G
cũ credidimꝰ. Dict᷑ aũt et ẽ verbũ inearnatũ noſtra ſalus qꝛ p
ipſũ facta ẽ humani generis reꝑatio · Require li· 4· c. x. p verbũ
Ox pꝛeceſſit dies aũt a pꝛopinquabit. Ro.i3. In his
verbis apoſtolus diſtiguit duplex tempus Pꝛimũ eſt
tempus culpe vel ydolatrie que antixp̃i aduentũ in mũ
do regnaunit. Becũdũ eſt tempus gr̃e que ꝑ xpᷣi aduentũ in coꝛ
dibo fideliũ habundauit ˖ O aüt dies gre in coꝛde ſidelis aĩe il⸗
luſceſcat nte eſt vt nox culpe euaneſcat cũ peccatũ ſit obex gre

ad bonũ aũt gr̃e nõ pt᷑ quis ꝑ ſe veire cũ nõ ſit m lmites ĩfii.
tat nre · h õm ĩfluẽtiã largitatꝭ dĩne. Re. li ·xc j· ad boꝰ? gre
17 De ecodem.
Xrate viã dni. rectas faute ſemitas eius. Wat 3. Quia
duplex ẽ via dñi · Pꝛima ẽ communis mandatoꝝ. Be⸗
dda ſemita ſtricta vſilioz Beatus Wathe? ad vtraq;
dſie Parandũ in verbis ꝓPhetice exhoꝛtat Mam ſic duplex bo
nũ deus pꝛimis parentibo parauit vmũ temꝑpale· et alud eter
nũ. et pꝛimũ dedit; ſecundũ ꝓmiſit.ita etiã et cũ et qꝛ hoc pꝛete
tũ diſcipline trangreſſi lunt. adhut ipſe deus qui vult omnes
aluos Reri-hominez amphus ꝓbans peetpta decalogi ſibi de⸗
dit. Require li · 5· 0 68.
eeodem.
Go quide baptiʒ o vos aqua ipſe vos baptiſabit in ſpi
rituſando a igne · Mat. 3. Verbis in his notat᷑ duplx
baptiſmus ſcʒ ꝗohannis qui tm fuit ad aſſue ſactionez.
a baptiſmꝰ xp̃i qui fuit ad peccati remiſſonẽ. In baptiſmo aũt
xp̃i notat᷑ eius humilitas a nr̃a vt litas. Re .h 6.c. 8· baptiſmꝰ
“ Pominica fecunda.
Hecunq; ſcripta ſunt ad noſtrã dodtrinam ſcripta ſunt.
Ro. I5· In verbis ꝓppſitis duo ſunt attendenda. Pꝛi
mo ſapienti? inuiſibilis et increate ꝑ ſcripturaʒ exterio
illu minatio. ibi. Auecunq; ſcripta ſunt · Se cundo ſcripture einſ⸗
dem effectus demonſtratio. ibi. Xà?d noſtrã doctrinã ſcripta ſunt
Cirta quod ſci endũ · q tũ veritatis theologite ſublimitas ſuꝑni
ſit ſplendoꝛis · radius illummans intellect u. et regaliũ delicaʒ
uiuiis reſiaens affectũ. certe ſcientiaz eſt pᷣnepiu. et donũ ſci⸗
entie a ſpũſancto infuſũ fufficiens ad ſaluc. Re.h · 5.· c. 433·½
De eodem.
, Hnt videbũt ſiliũ homims vemientẽ in nube.cũ potłſta
te mag na et maieſtate · Lu. 21.-Circa diẽ finalis iudiaj
quatuoꝛe in his verbis ꝑ oꝛdmẽ expmunt᷑ Pꝛimo er⸗
rdꝛ lemꝑis indicio deputati· ibi · Innc · Secundo qualitas udi⸗
eis pettatoꝛibo irãti · ibi· Filiũ hominis. Terdo aduentus indi
cantis nubibo bainlis demonſtrate im nube. ibi. Venientẽ im mu
be. quarto reſiſtendi ĩpoſſibilitas regie maieſtati ibi · Cũ pfᷣate
Cirea verba ꝓpoſiti themat: nõ ꝙ in extremo indido xp̃s nõ ſlo

*

Eñ bᷣm pã d iumaʒ ſed et ĩ foꝛma huãna iudicabit · Re · l · 2· c n3

4 .

4
4 9
. 4
1 7
E

WWominica terca.
Blite añ tempus iudicare quoaduſq; &miat ðñis qui a
ilhummabit abſcondita tene bꝛaꝝ qa maniſeſtabit ↄſilia
coꝛdiũ . j· Coꝝ · 3. Cirea verba ꝓpoſita tria ꝑ oꝛedinẽ ſũt
õnda. Pꝛimo peccantiũ ſinalis penitentie mceruitudo. ibi Mo
lite anñ tempus indicare. ſeʒ moetis poſt quod penitentia ẽ infru
ct uoſa · Secundo veri indicj de peceantibo eertitudo⸗ ibi Quoad
uſq; veniat dñs qui et illummabit abſcondita eenebꝛaꝝ. Ter⸗
cio ipſius peccant? erubeſeœntis plenitudo ibi. Et mam ſeſtabit
ſilia coꝛdiũ · Quod erit m die indicij: qꝛ tũc mamifeſta erũt ab
ſoondita coꝛdis nr̃ i Circa verba ꝓpoſiti thematis ẽ notandũ q

liet india um ꝙ exer ebit dñs nemo ſeit vtꝝ ſit dignus odio

vel amoee · In extremo tñ ſʒ m die iundicij erit mamſeſtũ. vnde

et tũt quatuoꝛ oꝛdines in indidio erunt-· Re· R.·. g. c

Mat. I1. In iſtis verbis ꝓpoſit? duo pꝛintipaht᷑ decla⸗
rant᷑· Pꝛimo virtuoſoꝝ et ↄſtantiũ admimtio.ibi.Ex
iſtis ſn deſertũ videre ˖ Gecundo vico ſoꝛ et temptationi ſuctum
bentiũ effeminatio. ibi. Aêaiua äßini i vento agitatã . qꝛ tales ad
meʒ ventũ temptationis ſe tanq; effemmati flectunt et incli⸗
nant· Circa verba ꝓpoſiti thematis notandũ ꝙ; oꝛdo temptatio
nis qui fuit in pᷣmis ꝑentibo etiã in nobis ↄplet᷑ · Re.li · 2· c· 66·
Domimica quarta.
Kudete in dño ſemp iterũ dieo gaudete modeſtia veſtm
ſit omnibo dñs em ꝓpe eſt. Philip. 4. In iſtis verb̊ apo
ſtolus ponit diuim gaudij diledioms et humane di⸗
ſtindionẽ ibi. Gandete ſemꝑ in dño . J in his que dei ſunt nõ
hominis. Secundo ſubiungit eiuſdẽ diuim gaudij ↄtinuationẽ:
ibi. Iterũ dico gaundete . q. d. non ſit regreſſus ad gaudiũ huius
vite vbi riſus doloꝛe inſtet᷑ et extrema gaudij luctus octupat.
Terdo ponit gaudij einſdeèad homines notiſñcationẽ ibi. Mo
deſtia veſtra nota ſit omnibo hominibo· Auarto ſubiungit gau⸗
dij diuini ꝑſectã completion. ibi. Dñs ꝓpe ẽ· ſcz in meete vbi
animã hic in eo gaudentẽ ſibi vniens eã cũ ipſo ꝑſedte gaudere
ſatiet in eternũ. Circa ver ba ꝓpoſiti themat notandũ ꝙ is vere

gaudet in dño q lbi vnitus mẽbꝛũ eius affectũ eſta tal e ipſfũ

gaudiũ non q̃rit. gandet aũt ille veratt᷑ in dño qi bñſicia mi
ſericoꝛdie wcoognoleens in eis uigit᷑ delectat᷑ . Milſeritoꝛdia autẽ

dei patet in effectibo benefiaoz. Re. li. je.3 4. miſericoe dia dei⸗

. De eodem.
.

in deſerto huius mundi cognoſti valeat ꝓteſtat᷑. ibi. Ego vex.
clamantis in deſerto Hecudo vt via Pparet᷑ ad toꝛ vementi dno
exhoꝛtat᷑· ibi · Dirigite vꝛã dñi · Circa vᷣba ꝓpoſit thematis no⸗
tandũ.qꝙ ꝑ verã penitentiã dño via ad toꝛ pꝛeparat᷑·et ꝑ amo
rẽ in ammã dirigit᷑:iuxta illud ꝗJo. Siqus diligit me ſermone;
meũ ſeruabit. Deus aũt ingrediengs ammã muluſoemis ẽ inea

ꝓPoſitis duo ſatit · Pꝛimo ſe vocem clamantis qua xps

hannes baptiſta tanq́; pꝛeto xp̃i a pꝛecurſoꝛ. In verbis

Re.h.)·c.i2.· Et ſimiliter deus diuerlimode in rebo vt ptz ibi dẽ

n natimntate dommi..
opter hoc ſciet po pulus meus nomen meũ in die il⸗
la. qꝛ egoipſe qui loquebar eccœ aſſum. Yſa. 2· Chꝛi
ſtus de ſuo in carne aduentu volens ertificare populũ:
In verbis pꝛemiſſis duo ſacit. Pꝛimo em ſui aduentus cl ram
expꝛimit ꝓphecã · ibi. Pꝛopter hoc ſcet populus meus nomen
meü in die illa · Secundo Phecie ipſius certa ſubinſert experien⸗
tiã · ibi · Quia egdipſe ꝗ loqbar ecœ aſſuzʒ.· Circa vba ꝓpoſiu the
mat: nõndũ. ꝙ xp̃s veritas verax iuemiri volens. ꝓmiſſum ſuũ

aduentũ ꝓpter ꝓphetas tandẽ hodie veraat adipleut. Pñ a wæ

re diet egdipſe ꝗᷓ loquoꝛ ſceʒ ꝓphetas. eccœ alſſum icarnatus. In
car natio auũt xp̃i noſtrã in pluribo excellebat. Re. h. ·.c. ·
(LDe eodem
Hangeliſo vobis gaudiũ magnũ quod erit omm ꝓplo
quia natus nobis hodie laluatdz. In iſtis verbis pꝛe
do erleſtis regni angelus tria paſtoꝛibo pꝛeconizat Pꝛ
mo magni gaudij certã et iuſtiſſimã cauſã· ibi.· Euangeliſo vobᷣ
gaudiũ magꝗ nũ · Iliſi em certa et iuſta ſubeſſet ca. gaudiũ mag
nũ · rõn abiuter dei nõ poſſet.ſed libenatio a moete eterna et adi
tus regni eterni eſt cã huius gaudij. g et gaudiũ quod ex ip̃a
cã naſet᷑ mag nũ iuſte dici debet. Becundo expmit generaltath
huius gaudij firmiſſimã repꝛomiſſionẽ· ibi· Qð erit omni ꝓplo.
ſcz ꝓlo dei et ñ ꝓplo diaboli · qꝛ iſtð gaudiũ eſt ãgeloꝝ quo⸗
ruĩa reſtaurat· Sactoꝝ quoꝝ ſtatus ĩ eelo ſublimat᷑ Juſtoꝝ m
terra quoꝝ gr̃a augitat᷑. Peitentiũ quoꝝ vita emẽdat᷑. Ena
litatt que ad ſid a vnitatẽ eccie vocat᷑· Lercio ſubinfert huius
gaudij manifeſtiſſimã declarationẽ, ibi. Ania natus ẽ nobis ſal

Go vox clamantis in deſerto dirigite viã dñi . Io.· j. H

uatoꝛ · Circa verba ꝓpoſiti thematis nõndũ.ꝙ natiuitas xp̃i tri
plex ẽ· ſcʒ diuina huana et gtuita. Re.li.ꝗ:c ſO: natiuitas xpi
(ominica infra octauam.
Bi venit plenitudo temꝑis miſit deus filũ ſuũ natũ ex
muliere. Gal. 4. In his verbis apł's quinq; ꝑ oꝛdmẽ po
mt. Pꝛimo tꝑis qð vſq; ad xpᷣm ab adq defluxerat in
ꝑfedionẽ.ibi. Vbi venit plemtudo tꝑis·q dD.ome tꝑs qð deſlu
rxrerat imꝑfedionẽ ↄtinebat vſq; ad xpᷣi tꝑs.ĩ quo dei ꝑfecta ſũt
opera. qꝛ ima ſummis ↄiungunt᷑: Secundo filij dei eternã et in⸗
effabilẽ gnationẽ · ibi:Wiſit deus filiã· quẽ ſcʒ ab eterno ineffa
bilez de ſe gemiit · Lercio tꝑalis xpᷣi natinitatis declaratio.ibi.
Factũ ex muliere.ſactũ ſub lege ·q:d· Licet ab eterno natus ſit
a patre · añ ome; legẽ angelicã et humanã. tñ ſub lege natus ẽ
ex muliere. Quarto natiuitat eiuſd facte in tꝑe œrtã rationeʒ.
ibi · Vt eos qui ſub lege && Auinto redẽptionis ꝑ xp̃m ſacte ef⸗
fectus declarationẽ · ibi. Vt ad optiotioneʒ ſilioꝝꝛ. Circa verba
WPoſiti thematis nõndũ ꝙ filius eſtendit᷑ eſſe ꝑ eaſdẽ raticnes
E quas et oſtendit᷑ pater· Re · l. .c. S· Cum lint tot X·
Mer creſeœbat et ↄſoꝛtabat᷑ plenus ſapĩa. Lu.2· In ver
is p̃didis nõ eſt itelligendũ ꝙ iheſus m ſe ꝓfecerit qui
ab infantia cptionis lapiẽtia plenus fuit. ſed potius
pꝓfeuit i aliis qui doctnina ſua et exemplo ꝓſecœrũt.et hoc coꝛã
deo˖ ad gratiã dei et hominibo· idẽ ad voluntatẽ hominẽ . ꝓficie
bat tn iheſus in ſe etiã oognitione exꝑimentali et ſenſuali.qꝛ di
dicit m apłm ĩ his ꝗᷓ paſſus ẽ obediẽtiã.et ſᷣm hoe nõ ꝙ ſic in
xpᷣoſuit oĩs pleitudo gr̃e ita et oĩs plenitudo ſcĩie.· Re.li.ꝭ.c..ꝗA
On circumciſione dominii.
Pparuit benigmitas et humaitas ſalnatoꝛis noſtri dei
Tit · 3-In verbis ꝓpoſitis tria inſimat apłs in xpᷣo ap
paruiſſe ſeu maniſeſta fuſſe.ꝛimo ſuã molita bonita⸗
tem ꝗᷓ in hoc a pparuit.qꝙ ipſe dñs legis legi ꝓ nobis ſubiacere
volnit · ibi. KParuit benigmitas· Becundo verã aſſumptaz hu⸗
manitatẽ· que aꝓparuit ꝑ pꝛepuaj m tircumuſione ablationeʒ.
ibi. Et humanitas· Lercio ſue crctumaſionis vtilitacẽ. que oe⸗
diata fuit ad noſtrã ſalutẽ · ibi · Saliatoꝛis noſtri dei · Circa ver
ba ꝓpoſiti thematis notandũ.ꝙ vxpᷣs aceœpit arcumciſionẽ mul
tipud ratione · Re · li.A· c. i1· H

Dceatum eſt noõmen eius iheſus · Luce.2. In his verbis
ſanctus euangeliſta tria mmnit attendenda. Pꝛimo q
nomen imponit᷑ mncog noſubili cũ tñ ommis res ſuo no
mine oognoſcat᷑. ibi. Vocatũ eſt nomen eius. Secundo ꝙ; no⸗
men illud ei ↄgrue diat᷑ cognitione mœlledtuah- lbi· heſus qð
ſonat ſaluatoz· q· ð· Nomen ei ↄgruebat. qꝛ vemit vt ſaluaret.
Tertio ꝙ effectus ipſius nominis pꝛenũciat᷑ ab angelo ſpiritu
ꝓhetali. ibi · Quod vocatum eſt ab angelo. Circa verba ꝓpoſiti
thematis notandũ:qꝙ dignitas huius nominis quod eſt iheſus
multiplex eſt · Re. li: A·c.ſi. circa· me.ipſius. .
–,AOn epiphania vomini.
VTambulabunt gentes in lumine tuo et neges in ſplen
Idoꝛe oetus tui . Pfa. 60o. Lict omnes ſtelle ſint filij dei
ui et eas creauit quia iuxta Johan. ab ipſo et ꝑ ipſũ
ſunt omma hec tñ ſtella que magos duxit ꝓPpꝛie ſua ſtella diat᷑

quia eã de nouo ad ſeipſũ maiſeſtandũ creauit. m illud MWat.

2. Vidimus ſtellã eius in oꝛiente. et om hoc effectus huius ſtel
le triplex in verbis ꝓpoſitis demonſtrat᷑. Pꝛimo qꝛ ignoꝛantes
deũ ad inquirendũ eum inſtraxit. ibi. Et ambulabunt. Secũdo
quia in tenebꝛis eumtibo ne errarent illuxit. ibi. Gentes in lumi
ne tuo. gentes em̃ erant in tenebꝛis immo erant tenebꝛe. inxta
illud · Eratis em̃ aliqñ tenebꝛe ſcʒ cũ adhuc gentes eſſetis. Ter
tio q; non viles ſed ex ellentes et idoneos ad xpᷣm ꝑd uxit. ibi
Et reges in ſplẽdoꝛe oꝛtus tui. Circa verba ꝓpoſiti thematẽ no
tandũ. ꝙ illa ſtella que magos ad xp̃m ꝑduxit. ſignat lumen
gr e.in cuius lumĩe hõ ad xpᷣm ꝑdudt᷑.Re:li.s.de gr̃a.c.j.a.2z

H U aliã viam reuerſi ſunt in regionẽ ſuam. ath· 2· Bea
te idezʒ gratia illuſtrante queſierunt.et ei auꝝ dilectiomis · thus
deuotiomis: à mirrã ↄtritionis obtulerunt. In verbis pꝛedidis
tria mmnuit eſſe fatienda· Pꝛimo ne amphus diaboli iugd ſe ſub
iaeant . ibi · Reſponſo accepto in ſomnis ne redirent ad herodẽ
ideẽ ad dyabolũ a quo iã reeſſerunt. Secundo vt lata que ad ꝑ
ditionẽ duck relicka ꝑ artam incedant . iuxta illud. Krta eſt via
que dutit ad patriã · ibi · Per aliã viam. Tercio vt ipſã donee

E. Treſponſo accpto in ſomnis ne redirent ad herod p

tus eum. Mat · vere penitentibo qui iam xp̃m ſtella du

N

ad patriq ptingant nõ deſerant ibi. Reuerſi ſunt in regione;
ſuã. ſcʒ in terrã vinentiũ. Circa verba ꝓpoſiti thematis notand
ꝙ via impioꝝ eſt denebꝛoſa . et ideo neſcimt vbi coꝛruant . her
eſt vera peceatoꝝ qua itur ad pꝛincip tenebꝛaxꝝ: a p lequens
ad terrã tenebꝛoſam et oꝑtam moꝛtis caligine. Juſtoꝝꝶ aũt ſe⸗
mita eſt quaſi lux ſplendens et ideo duet ad xpᷣm vemm luem
et ad luudam regionem. Re h. =. c 22z· Caritas:
dominica pzꝛima poſt epiphaniam.
Icut in vno coꝛpoꝛe multa membꝛa habemus omnia
aũt membꝛa nõ eunde actũ habent. lRo. 12 Rd oſten
dendũ coꝛpus xp̃i miſticũ cũ coꝛpoꝛe humano duenine·
m verbis iſtis apł's trahens ſimilitudine quatuo facit · Pꝛimo
oſtendit coꝛpus humanũ ex multis membꝛis compactũ ibi. Si
cut in vno coꝛpoꝛe multa membꝛa habemus. Gecudo mumit eo
dem modo xpi coꝛpus ex multis ſideli bo redactũ ibi. Ita multi
vnũ coꝛepus ſumus in xpᷣo. Ter do ſubiũgit miſtia coꝛꝑis xpi
d iner ſitatẽ actũ. ibi. Omma aũt membꝛa nõ eundẽ ackü habet
Quarto intendit oñndere ꝙ ipſoꝝ ſidelũ vmeulũ ſidei et diledio
ms debet eſſe oompactũ. ibi · Smguli aũt alcer alerius membꝛa
Circa verba ꝓpoſiti themats notandũ qꝙ ſicut membꝛa huma⸗
m coꝛpoꝛis amoe quodã naturali admui colligant᷑ ſibiq; mu
tuo ſubuemint· Ita membꝛa miſtici coꝛpoꝛis xp̃i ꝑ caritatẽ con
nectunt. et xpᷣo ſuo capiti vmint᷑. Re· li.·.c 23.
((E6E·ec codem.
Heſus pꝓſici ebat ſapientia et virtute et gratia apud deũ et ho⸗
mines. Lu. z. Quia hm Aug. Omnis xp̃i acho noſtra eſt inſtru
dio · Be. euan· Lucas in verbis iſtis oſtendit qio nos vtiliter
ꝓſficere valeamus mnuit aũt duo.Pꝛimo ꝙ; ꝓſectus etats ſine
pfedtu ſapientie eſt vituꝑabihs quod ex eo perpendit᷑: qꝛ pꝛi⸗
mo ponit. Iheſus pfidebat ſapiẽtia· poſtea ſubiungit. etate· q:
dicat. Niſi iſti pfectus turrant ſimul pꝛoſedtus etatis eſſet odio
ſus.iux illud Yfa. Puer eentũ amnoꝛ erit maledicꝰ. Gecũdo.
ꝙ pfectus gratie apud homines mihi pꝛimo apud deũ erit exe
crabihs quod ex eo colligit᷑. qꝛ pꝛimo pꝛemittit apud deũ · po
ſtea ſubiungit apud homines quaſi dicat.miſi hõ gratia pficiat
apud deũ. ꝓfectus apud homines milus erit. iuxta illud aphi.·
Si hominibo placerẽ xp̃i ſeruus non eſſem · De plemtudine aut
gratie xpi re · li · c.i13· Poſt hoc ðſiderandů · .

1 9

minica paima poſt octaua, epiphanie.

Xritate fraternitat: ad inuic diligente & Ro. 12z. n
verbis apłs circa caritatẽ xpi duo ĩſtruit attẽdẽda.Pꝛi
mo qꝙ ei? dilect de fr̃m carnalhuz ẽ affectꝰ buãdus ibi
aritate fr̃nitatẽ · qꝛ ſic fr̃es carnales ex eodẽ patre et mr e pꝛo
creant᷑· ita et ꝓxi ex eodẽ patre deo eadẽ matre eccia generant᷑.
Becundo ꝙ ꝓxi mus ꝓximũ ſuũ diligens ab eo ſidelter ẽ read⸗
amãdus ibi· Inuic diligentes. De caritate aũt ꝓxĩ re. lis· c· 30.
De ecodem. =
DOcatus eſt aũt iheſus a diſupuli eius ad mupcias Jo.
2· G nupcdie ſint honoꝛabiles et licite euangeliſta oñ⸗
ONVWit m iſtis ver bis. et hoc dup heit. ꝛimo qꝛ iheſus vo⸗
eatus ad eas.ipſas ſua heſentia honoꝛauit. ibi. Vocatus ẽ ihe

ſus. Secundo qꝛ diſepulos ↄuiuias ſecũ ducens tanq; bonas æ

licitas appꝛobauit · ibi · Et diſapuh eius ad nupdas: De nupci
is aũt re · li· 6· c. 2272. MWatri.
Dominica ſecunda.
Olite pꝛudentes ee apud voſmetip ſos. nulli malũ ꝓ ma
lo redtes. Ro. 2z.· In verbis iſtis apłs pꝛudentiã du
phce innuens duo fact t · Pꝛimo vnã ex hil ꝓhibet a di
ſuadet tancq; deo odibilẽ. ibi. Molite eẽ pꝛudentes apud voſmet
ipſos. Secũdo alterã tenendã ↄſuht et hoꝛtat᷑ tanq; deo amabi⸗
le · ibi.· Nulli malũ ꝓ malo reddẽtes· Cirea verba ꝓpoſiti thema
tis notandũ:qꝙ pꝛudens ille diet apud ſemetipſũ :qui pꝛudenti
am ſibi datã in ſe refledit tm. vñ talis non ẽ pꝛudens apud deũ
qꝛ nõ ad dei ꝗloiã vtit᷑.nec apð ꝓximũ. qꝛ nõ ꝓx imo.qꝛ ſibi
ꝑ eã paouidet in his que caro ↄtupiſcit. et hanc duplice pꝛuden
tiã diſtinguit expꝛeſſe ad Ro. dicens. Pꝛudentiã ſpiritus tene⸗
amus Re. li. 5. c· 33 Pꝛudenti

Omo ſum ſub poteſtate ↄſtitutus.habens ſub me mili⸗
tes · MWat. S8.· In his verbis Centurio ſidẽ quaʒ de xp̃o
. habuit derlarans pfectã fi ſuã triplici ꝓpbat argumen
to. Pꝛimo ꝙ omnis creatura ẽ ei ſubiecta.ibi. Momo ſum ſub
Ppoteſtate tõſtitutus habens ſub me militesquaſi dicat. Si ego
homo ſub poteſtate ceſaris poſitus habeo ſub me milites. quan⸗
tomagis tu qui ſub nullius poteſtate es conſtitutus. habens ti
bi ſubiectam omnem creaturam. Secundo ꝙ omnis res mouet
Sm lua volita. ibi · Dico hnit vade a vadit qualſi dicat· Si ſeru i

— -- —

ma mau em̃ ad ooc mee pꝛe œptu multomagis omnes res að
nutũ tuum vẽt · Tereio ꝙ reſiſtendum ei mulla ſuffiat potentia.
ibi · Et alio · veni et vent. Circa verba ꝓPoſiu themat nõndũ⸗:
ꝙ apoſtolus pulchꝛe diffinit iðẽ · Re. l · S: de ſide · c 18.
Dominica tercia.
LCenitudo legis ẽ caritas. Ro.iʒꝭ· In ver bis iſtis apłs:
deſcribit ꝑfedtioneʒ; caritatis: et hot tripliater. Pꝛimo a
plenitudme ommũ alioꝝ mandatoꝛuz dtinentia. ibi
Plemtudo. Secũdo ab oĩ ſalutiſere ſcie ſapĩa.ibi. egis· qꝛ oĩis
ſcia legis veteris et noue et oĩs ſapia in ea vᷣtualit᷑ ↄtinet᷑· Ter
cio ab actualis dulœdis eius exuberãtia: ibi: Caritas qꝛ ipſius
nom̃ et acus duleœdie ſpũs exuberat. Re:h·s. c 2 4. de carita te
(We codem.
Vrgens iheſus imꝑauit ventis et mari· et facta ẽ tran⸗
quillitas magna. Mat· S. Be. euan MWatheus in ver⸗
bis iſtis cirea triumphũ temptatioms dyabohec · tri a
oοRh ponit. Pꝛimo ꝙ xp̃s ad diſſipandũ inimicũ ꝑ oꝛationẽ
ſit ſuſctandus ibi. Surgens iheſus. Secũdo ꝙ oĩs triumphus
tompta tionis ab eo ſit ſperandus· ibi. Imꝑauit ventis et mar
Ter cio ꝙ temptatio eſt de victa xp̃s in pace coꝛdis reſidens · ſit
laudandus · Me.de temptatione dyaboli li · 2· c. 66
x xp̃i exuſet in coꝛdibo veſtris · m qua et vocati eſtis
ol. 4. In verbis iſtis apłs tria ſaut. Pꝛimo pace verã
a falſa ſeu mũdana diſcernit. ibi · Pax xp̃i:q:d · nõ pax
earms que ad ↄtupiſctias ↄcoꝛdat· aut hoĩs que hoĩ malũ ſua
denti acquieſeit aut demonis ꝗᷓ ðtoꝛdat cũ fatientibo volũtateʒ
ſuã.·ſed pax xp̃i qᷓ ↄſiſtit ĩ faciẽdo et patiẽdo qᷓ xpᷣs vult. Secũdo
oñdit ꝙ xp̃i pax gaudiũ mði a ↄcoꝛdiã eius ſꝑnit ibi . Exultet
in coꝛdibo veſtris · nõ pax mði. Terdio declarat ꝙ hec pax mem
bꝛa xp̃i in vnũ coꝛpus eclie ↄnedit· ibi. In qua et vo cati eſtis
in vno coꝛpoꝛe · Re. de pace li. · e. 3·

De codem.

Vm doꝛmirẽt hoies veit inicus eius et ſuꝑſemĩauit zi⸗
33ania Chat. 13. Cir ea oꝛtũ eꝛ roꝛis in coꝛde hũanno be⸗
Mat · in verb iſtis tria ꝑ oꝛdinẽ poĩt · Pꝛĩo ꝙ tꝰ erro

nis naſi᷑ ꝑ hoĩs meritũ ſeu negligẽtiã · ibi · Cũ doꝛ. Kc. idẽ negli
gent ſe haberẽt veritatẽ nõ turãdo · Setũdo ꝙ creſcente neg ligẽ

tia ſeminat dyabolus in coꝛde peccati nequitia ibi. Venit ini⸗

mitus hõ et ſuꝑſeminauit ʒizama in medio tun:idẽ in medio bo
noꝝ na turaliũ que deus in homine plantauit. Tercio ꝙ; pecea
ti nequicia occaſione negligentie ſemmata maioxẽ infeꝛt ſeuicãa
ibi · Et abiit ad hoc ſcʒ vt ſeptẽ ſpũs neqoꝛes ſe aſſumens ſemẽ
erroꝛ mltiplicaret rediẽs. Circa verba ꝓpoſiti thematis nõndũ
ꝙ ſemẽ diaboh ſũt erroꝛes młtifoꝛmes quos ĩ agro ecie ſemĩa

uit. Re. de erroꝛibo creationis h. 2. c.j. circa mundi crationẽ.
Be odem
Mnes eande eſcam ſpiriltaẽ manducauerũt &α- j. Co⸗
10. In verbis iſtis oſtendit apoſtolus verũ eſum coꝛpo
xris xp̃i in lege noua tmditũ figura hter ĩ lege veteri pꝛe
celliſſe ibi · Omes eandẽ eſcam ſpiritaleẽ manducauerunt ſcʒ pa
tres exeuntes de egipto agnũ paſcalez edentes qui coꝛpus xp̃i
verũ figurabat. Secundo inſimat eoſdez potum ſanguinis xp̃i
ſpiritu aliter bibiſſe ibi.et omnes eundẽ potũ ſpiritalẽ bibe rũt
ſcʒ ſanguinẽ iheſu xp̃ᷣi. Lereio oñdit huius potus figunã in aq̃

quenti eos petra ct. Re. de ſacra eutcariſtia li · · c. I1·
Ge eodem.

quã moyſes eduxit de petra· ibi · Bibebant aũt de ſpirital ſe⸗

2

Hlti ſunt voeati paudci vero eleci · Mat.zo· In his ver

bea.euan. Mat· duplic effectũ giatie innuit · Pꝛimo.
gfe pꝛeuemient ꝑ quã ad penitentiã vocam. Secundo
gre lſubſequent ꝑ quã ꝑſeuerantes in penitentia gloꝛificam̃· qꝛ

aũt multi gratiã dei abiieiunt quã ꝑapiunt· ideo multi vocanẽ

quidẽ ad gleeiã ſed non puemũt.qꝛ gr̃am ꝑ quam ſolã vemire
poterat a ſe abiiciũt. Coñ quos apłs. Mõ abiido gra dei. pau
ci aũt in ſubſequenti gr̃ᷣa que ſola ꝑduat ad gloeiã ꝑſeuerant.
ideo et paua ad gloꝛiã eligunt᷑. Circa vba ꝓpo ſiti themat nõn
dũ ꝙ niłs ad gloiã efficact eligit᷑ niſi ꝑ inſuſionẽ gr̃e iuſtiſiœt᷑
Re. de iuſtificatione impij h.õ·c. 42·
De ecodem.
Vfficit tibi gratia mea. Mã virtus in in ſirmitate ꝑfici᷑
Co12Z- In verbis iſtis deus datoꝛ graꝝ commen
dat gram duplinter · Pꝛimo cancq; nobile ſemen in ag
ꝛdis ſemmatũ generat ſufficentiã meritoꝝ · qꝛ gratia ẽ pꝛin⸗
apiũ meriti·et ſine ipſo nulli opus merico⸗ iudirateibl. Buf⸗
ſicit tibi gra mea- Secundo ꝙ virtus a lumine gre fluens cau⸗
ſat topiã meritoꝝ ibi· Mã vi tus ĩaſirmitate ꝑpſat᷑· q. d· virt ꝰ

— .
—WZDMM .

infirmitatẽ tanq; ꝑ ſuuʒ o ppoſitu phat᷑ et ↄſeruat᷑· pſecta aũt
et ↄſeru ata in glociam introduut NRequire de gratia li · c 3
Kiit qui ſemmar ſeminare lemen ſumn *. Lu. 8. In hie
verbis xps de leipſo tria ꝑ oedinẽ mſinmuat et oſtendit;
Pꝛimo q de ſecreto ĩuiſibilis ſue deitatis idẽ de ſinn pa
tus exiens ſe mundo publicauit· ibi · Exuit· iuxta illud Jo. Exi
ui a patre et veni in mundũ · Secundo ꝙ mundũ deſertũ incul
tum inuemens omne ſemen vez in eo ſeminauit ibi · Qui ſemi⸗
nat ſemmare. Tercio ꝙ ſemen dyabolicũ ante ſuũ aduentũ ia⸗
d a ſuo ſemine diſcrepauit ibi· Semen ſuũ quod longũ diſcre
pat a ſemine dyabolito. Circa verba ꝓpoſiti thematis notandũ
ꝙ ſiẽ dyabolus ſemmauit in mundo falſitatẽ aQ vicda· ita etonuᷣ⸗
ſo yp̃s ſemmauit veritatẽ ac virtutes · Re. de virtutibo li. 5· c 4½
(OPominica pꝛima in quadꝛageſima.
ꝗg diſtribuero in abos paupeꝝ omnes facultates meas
K. 1. Coꝛint. 13. In his verbis pbat apoſtolus nullum

E

opus quantumeunq; arduũ eſſe meritoꝛiũ apud deũ ſi
ne taritate. et ad hoc vtiẽ dupha argi mento. Pꝛime arguens
a rebo exterioꝛibo ad ſuſtentationẽ coꝛpoꝛis oꝛdmatis Becundo
aſſumit argumentũ ab affectio nib⸗ mentis qubo afficm natu⸗
rali dꝛta ozpus. quaſi dicat. Si het duo que mter oĩa ĩ hat vi
ta diligunt᷑ expoſita ſine caritate nõ plſunt ad vitã eternam. g
aliud actus valet qui fit ſine caritate· Re. de cari tate li ·S· czS,
Eſpide fides tuã te ſa luũ de feat · Lu. 18. In verbis iſtis
iſtis xõs cœ ab ipſo illumiato loquens duo facit · Pꝛi
mo virtut latentis in ſe diuinitats manifeſtat. qn im⸗

——

„

„ .

patiu diat reſpice. Secũdo effectũ fidei cat holice expꝛeſſe demõ
ſtrat· ibi. Fides tua te ſaluũ ſectt. Re · de effectu fidei l. S· C· II.
SS(E(Ee coeaß.
Mommbo exhibeamus nos lſiẽ dei miniſtros. 2. Coꝶ.· 6. Licet

Nomm tpe xpi miſtri ſibi debeãt miſteriũ exhibere. Xpoſtolus tñ

hoꝛtat᷑ ĩ his dieb ad miſteriũ der ſpeciaht de dicats miſtros xpi
ſe plus ſolito ad miſtrandũ ei ſolicditos exhiberi. Et ad hoc qua
tuoꝛ ex oꝛdine ponit. Pꝛimo exhoꝛtans vt om nis toꝛpoꝛ et ne
gligentia remoueat᷑: ibi. In ommbo ne ſcʒ aliqð ſadenduzʒ ne⸗
gligat᷑· Secũdo vt opus nr̃i miſterij voluntarie nõ ex coactone

aliqua offemt᷑.ivi-exhibeamus noſmetipſos. Tercio vt omne
opus noſtri miniſterij in deuz dirigat᷑· ibi. Sicut dei mimiſlxos.
Quarto vt effedtus ad miniſtran deo dceptus ꝑ affedũ oſten
dat · ibi · In multa patientia et tribulatione. Circa verba WPo⸗

ſiu thematꝭ notandũ ꝙ hic ꝓpꝛie xp̃o mimiſtrat qui ſue volnitti he
ti mn oĩbo ſe ↄſfoemat · Re. de ↄſoꝛmitate volutat nre li. yx·327.
De eodem. 2
Vckus ẽ iheſus in deſer tũ a ſpiritu vt temptarek a dya⸗ eiu
bolo · Wat. ꝗJ. Beatus euangeliſta in verbis pꝛeta dtis · du
tria ↄſideranda innuit. Pꝛimo ꝙ ab interne quietẽ ↄſo 4
latione deſertus temptantiũ ſalubꝛiter exponit᷑. ibi. Ductus eſt en
iheſus in deſertũ. Zecundo ꝙ deſertũ ſpũſſandi ꝑmiſſione effict
ibi. ſpiritu. Tercio ꝙ dyabolo diſpẽſatione dei ad temptan
dum dat. ibi · Vt temptaret᷑ a dyabolo. Circa verba ꝓpoſiti the
mat notandũ ꝙ ad reſſtendũ temptauomi dyabolice maxime
valet ↄſideratio penaꝝ inferni.que ſuctumbentibo tem ptationi
inſligunt᷑ · Require. de penis infermi. li.2. eo.
dominica ſecunda. UWZM 1
On em vocauit nos deus in immunditciã. ſed in ſandaiſi u
catione. Teſſal. 4. In verbis pꝛemiſſis diſtinguit apo⸗ N
ſtolus vocationẽ dei a vocatione dya boli et hoe p duo
o ꝓppoſita. Oꝛimũ eſt immũdidia ad quam dyabolus fihos ſuog e

——

vocat · ibi. Non vocauit nos deus ſcʒ filios ſuos in imm undiciꝗ
ſicut dyabolus vocat ſuos. Secundũ oꝓpoſitũ eſt mundicia ſeu
ſandiſicatio · que opponit᷑ immundidie· ad quã deus diledtos ſu
os mnuita . ibi · Sed in iuſtificationẽ. Circa verba ꝓpoſiti thema .
tis nõndũ . ꝙ immundicia ad quã deus nullũ vocat ſed ꝓhibet
et deteſtat eſt pccẽm moetale. Re:de ſeptẽ vicis im gne li. 3. c. 14. d
GWe eodem n
Vlier chananea eg reſſa a ſinibo illis clamabat dicens.

Miſerere mei ſili Dauid. Mat. i5. Ad cognitione dei
adipiſcendã beatus apoſtolus in verbis iſtis tria imm
it attondenda · Pꝛimũ eſt peceati motalis actualis diſcrmetio· ibi
Wulier chananea a finibo illis egreſſa. Secundũ eſt defectus no
ſtroꝝ et peccatʒ cogniuo. ibi· ilia mea aĩa-male a demo⸗
nio toꝛquet᷑. Leraeiũ eſt deo ꝑ oꝛationẽ aPꝛopĩquatio · ibi · Mi
ſerere mei· et tunc ſequit᷑ diuma cognito · ibi· Fili Dauid. Licet
aſt exœllẽtia dei tanta ſit vt a milſo valeat comp̃hendi. cogno
ſci᷑ tamen ꝑ quinq; nationes· Reqde ex œllentia dei li- .c.21.

Dommica tercia.
Ratis em aliqniten ebꝛe. nunt aũt lux in dno.Ephe · ·
Circa ſtatũ verauter peitentiũ in veꝛbis iſtis ponit apo
ſtolus triplice gradũ ſeu ꝓceſſũ ſᷣm triplex tꝑs· ſcʒ pꝛe⸗

ſens· pꝛeteritũ et ſutuꝝ· Pꝛimus gradus pꝛeteriti tꝑis ẽ peccati

tenebꝛoſitas et hec ẽ recognoſcenda et flenda ibi. Eratis eiĩ ali
qñ tenebꝛe. Secũdus gradus pñtis thien iuſticie et pnie lumi
noſitas. a hit ẽ ingiter retinẽdus· ibi. ſũe aũt lux in dno. Ter
cius futuri tꝑis ẽ ꝑſeuerantie virtuoſitaset hic eſt a pꝛehendẽ
dus ibi. Vt filij luce ambulate. Circa verba ꝓpoſiti thematꝭ no
tandũ. ꝙ filij luæ ſũt veratit᷑ penitẽtes. a quoꝝ coꝛdibo pccoꝝ
tenebꝛe ſunt ꝑ infuſionẽ luc gre effugate · Re de pnĩa h. 6.· c.18
¶ De ecodem. MMV
m fſoꝛtis armatus cuſtodit atriũ ſuũ.in pace ſunt oĩia

que poſſidet.u.iiI. Circa effectũ foꝛtitudinis in verb

pꝛemiſſis triplice ↄditionẽ innuit enidenter · Pꝛimo oñ
dens ꝙ a pꝛineipe tenebzarũ zelis ſue ꝑfidie nõ poterit vulnera
ri. qꝛ armatus ẽ ſcʒ armis luce. Secundo declarans ꝙ oꝛdis er
us atriũ ꝑ pugnã temptatioms nõ valet expugnari. qꝛ cuſto⸗
dit atriũ ſuũ · ſcz viriliter relſtendo. Tercio mnuens ꝙ thezau⸗
rus virtutũ retõditus in aia nequaq; poterit aſpoꝛtari. qꝛ ĩ pa
le ſũt oĩa que poſſidet · Re. de virtute ſoꝛtitudims. li · · c 35½
. Deroeom.
Lla aũt que ſur ſum eſt iheruſalẽ libe berata eſt. que eſt
mr noſtra- Gall. A. vt carcere huius mũdi quẽ repꝛobi
p paradiſo ſibi eligũt ↄtemnã:et iheruſalẽ habitatio q
leſtis que vera ẽ elecoꝝ patria appetaʒ · po ſtolus ad puocã
dũ illie deſideriũ noſtz: illius ciuitat? dditiones p̃claras ponit·
in veꝛbis peedidtis tõmendans eã pꝛincipalit a quadeuplici 28t
tione ↄtraria ↄditiom bo huius mũdi in òͥ nunc pegrinam Pei
ma ẽ eius bonitas. qꝛ illa ſurſũ tanq; in ſecreto ſitu· hec aũt ciui
tas terreſtris nre habitatonis deoꝛſum ẽ in ſetoꝛe et ðtimna an
xietate et ꝑ turbatione· Secũda ẽ pac⸗ mltiplicitas · qꝛ irm ſcʒ
viſio pacẽ qꝛ ibi ꝑfecta pax erat. hec aũt plena imqtate a diſſen
ſione. iux illõ põ-Pidi imqtatẽ et didionẽ in ciuitate.· Lercia

litatꝭ eius nobilitas qꝛ lbera ẽ · hee at diis ahenis victis et

pctcis pᷣuit qᷓ nõ dãt ei requiẽ die ac nocte: iux illð qui ſac pcẽm

ſeruus ẽ peccati. Quarta ẽ earitatꝭ topioſitas qꝛ mr nr̃a que ſczʒ
amat kilios et amat᷑ ab eis: Vñ ſemꝑ eſt ibi amo mutuus oim

illic habitantiuʒ· Dec aũt odit᷑ et inuidia repleta eſt. iuxta illð
Jere. Vnuſquiſq; a fratre ſuo caueat.et a ꝓximo ſuo attendat
Re de gaudiis huius eeleſtis ᷓ herulalẽ hi.c 30.
Biit iheſus trans mare gahlee qð eſt tiberiadis &. Jor
6· Cir ca actũ vere penitentie infoꝛmandũ. Beatus Jo⸗
PYhannes in verbis ꝓpoſitis tria ſacit que ad veraz pem⸗
tentiã ꝑtinent. Pꝛimo em̃ oſtendit ꝙ vere penitentẽ actũ pecca
ti moꝛtalis opoꝛtet ex toto deſerere · ibi · Abiit iheſus idẽ ſa lutem
querens abiit reinquendo ſcʒ peccatũ · Setundo innuit ꝙ; ama⸗
nitudinẽ ſatiffadioms annexã penitentie opoꝛtet omnino tran⸗

ſire. ibi. Trans mare galliiee qð eſt tiberiadis. Tercdo docet lu

cis exempla eos qui peccauerũt aliis oſtendere. ibi. Sequebat᷑
eũ multitudo magna.qꝛ videbant ſigna vere pnie ſuꝑ his qui
iſir mabant · ſcz ĩfirmita te metalis peceati · Re . de pnia li · 6. c. 99
(BVominica in paſſione.
ꝗ ſanguis hircoꝝ a thauroꝝ et ceinis vitule aſper ſus ĩ
quinatos ſandtiſieat · Oebꝛe ·9. In verbis iſtis apoſto⸗
lus ꝑ locũ a maii arguens pꝓbat efficaciã moetis xp̃i
ꝗ · d · Si illud qð videt minus meſſe ieſt et qdð magis videt᷑ in
eſſe ineſt· Diſtin tionẽ tñ inter ſanguinẽ hircoꝝ et thauroꝛ et
anerẽ vitule aſperſũ et inter ſangumẽ xp̃i · duo facit · Pꝛimo eĩ
oſtendit ꝙ pꝛimus aĩaliũ ſanguis pm leges eeremomias carneʒ
emũdabat idẽ emũda tos exterius coꝛã homme oñdebat ibi ſan
guis hircoꝝ et thauroꝝ et einis vitule aſperſus ĩiquinatos ſan
duficat ad emũdationẽ carnis. Secundo innuit ꝙ ſanguis ipſiꝰ
xp̃i ↄſcientiã interius puriſieat· ibi. Quantomagis ſanguis xp̃i
qui ꝑ ſpiritũ ſemetipſũ obtulit immaculatũ deo.emũdauit ↄſci
enuã noſtram ab operibo moꝛtuis ad ſeruiendum deo vinenti.
Re.de paſſione xp̃i.li.·c.i8D.

De eodem

[St pater meus qui gloeifitat me. quẽ vos dititis qꝛ de
Aus veſter eſt. Jo· S. In verbis iſtis ad oſtẽdendũ ſe ve⸗

rü dei ſiliũ xp̃s . quatuoꝛ facit· Pꝛimo em̃ oſtendit pa⸗
trẽ ſuũ ſemꝑ immutabiliter ſubſtitiſſe.ibi. Eſt pater meus. in x⸗
ta illud pſal. u aũt id ipſe es. et ideo ſolus ẽ deus verus ei⸗
ius hoe nomen ẽ. Becundo innuit ſe deũ de deo ꝑ generationeʒ
eternã peeſſiſſe ibi · Qui gloeificat me ſcʒ cõicando ſue diuinitat
eſſentiã. ita vt ſim deus vemus de deo vero. ibi. Quẽ vos dicitig

— - f—

quia deus veſter ẽ· Tercio declarat ipſum patrẽ ſuum legẽ mo
ſiy dediſſe. Ruarto ꝓbat eos a luœ diuine agnitionis in igno⸗
nãtie tenebeas ceidiſſe ibi. Et nõ cognouiſtis eũ. Circa verba
ꝓPolſiti thematꝭ nõndũ ꝙ; deus pr̃ ſihũ gnando eis a ſe multiplᷣ

uit᷑ gloeiſicauit. qñ em̃ ad imaginẽ ſuã genitũ triplid excellẽtia

inſiguit · Re. de ima: que ẽ fihus a de eius triplici excel. l. j. G6
Dominica in palmis.
Vmiliauit ſemetipſum factus obediens vſq; ad moꝛtezʒ
mortem aũt cruc · Phili. 2. In his verbis oſtẽdit apłs
xp̃m tanqꝙ; veꝝ meditũ in firmitatẽ pꝛime pꝛeuaricatio⸗
nis pꝛimoꝝ parentũ ꝑ ↄtrariũ memediũ turaſſe· et ad hoc intel⸗
ligendũ tria munit. Pꝛimo q; luperbiã qui ſe ↄðtra deũ erexe⸗
runt. xp̃s ſemetipſum humihliauit· ibi. OMumiliamt em̃ ſemetip
ſum . Secundo ꝙ; ꝛtra eoꝛꝛ inobedientiã qua ſe deo oppoſuerũt
ſe ad moœtis obedientiã mclinauit·ibi· gactus obediens vſq;
ad moetẽ · Tercio ꝙ ↄtra fructũ ſumptũ de ligno fetido.moꝛteʒ
in ligno cruc tollerauit. ibi · Chtez aũt cruc. iuxta illud. Vt
qui ꝑ lignuũ viebat ꝑ lignũ q; viœret᷑. Re.de pal · xp̃i l.Ac. 9
Nite filie ſyon ecœ rex tuus vemt tibi manſuetus ſedẽs
ſuꝑ aſinã et pullũ filiũ ſubiugalis. MWat·2zI. In verbis
ꝓPoſitis tirca aduentũ xpᷣi ꝓpheta tria facit · Pꝛimo em
oſtendit ſe tm ꝓpter videntes eũ ꝑ fidẽ m earne veniſſe. ibi. Di⸗
ute ſilie ſyon:ume expectantibo ꝑ hi&. qꝛ ſyon ſpetulatio interp
tat᷑. Secundo innuit his ſolis et nullis aliis ſe manſuetũ adue⸗
niſſe · ibi. Venit tibi manſuetus ecte rex tuus.qꝛ aliis dñs erit
et intollerabilis · Ierdo mãſuetudinẽ ipſam ꝓbat eũ ꝑ effed ũ
oſtendiſſe · ibi · Et ſedens ſuꝑ aſinã a ſihũ ſubiugalis· Cirea ver
ba ꝓpoſiti thematꝭ notandũ :ꝙ xpᷣs ꝑ meritũ ſuũ quo elecdis ſu
is meruit oñdit eis mãſuetudinẽ ſuã: Re · de meri · xp̃i li· ꝗ·c. 5

ominica in paſca.
On ẽ hit ſurrexit em̃ ſicut dixit.venite a videte vbi po
ſitus erat · Mat.vl. Circa reſurredtioms dñite veritatẽ.
