ctoꝝ martiꝝ a tirãnoꝝ ĩpie eos tozqñtiũ vidictã exp
mẽs duo fadt· Pꝛimo oñdit ꝙ in pñ̃ti ĩpoperia miſeriã tribula
tionẽ et moꝛtis triſticiã expectãtes ſꝑabũt letitiã ſempit᷑nã · ibi
Expe · in · le. ſz duplx · vna ð doti bo aĩe quã ſtatiĩ pPoſt paſſioĩs

— —

eoꝝ derminũ ſunt aſſecuti. iuxta illud. Gandent in celis aie ſlan⸗
ctoꝝ.qꝛ ꝓ eius amoee ſanguinẽ ſuũ fuderunt · aliã de dotibo coꝛ
Poꝛis quã adipiſcent᷑ poſt diẽ iunditij a ſit moꝛtẽ expectãtes leti
tiã ſperabunt · Secũdo ĩinuit ꝙ impij econuerſo in pñũu gaudio
et letitia ꝑfruentes expectabunt triſti ã et miſeriã eternaʒ;· ibi.
Spes aũt impioꝝ: peribit.ſcʒ qua ſpembunt ſe diu in hot mũdo
gaudere ˖ ſed ſpes eoꝛ periit: qꝛ gaudiũ ypocrite ad inſtar pun
di ſcʒ reſpectu eternitatis poſt tale punctale gaudiũ ↄtritionem
duplic expectabunt· vnã damnationis aĩe quã vſq; ad diẽ iu
dicij ſuſtinent· aliã coꝛpoꝛis quã in die iudicij vſumentes in ip
ſo crudabunt᷑ in ſetula ſeculoꝝꝛ:Et qꝛ ſic dicit Damalſ· demo
nibo ẽ caſus illud hoĩbo eſt moꝛs: et ideo impij poſt moꝛtẽ cum
de monibo cadentibo perpetuo toꝛquebunt᷑ · ideo de caſu demoĩs
vt ad penitentiã puoœnt᷑ impi eſt dicendũ. Re.h.2.· c.23·
De codem. *
Ceœ qũodo tom putati ſunt inter ſihos dei: et inter ſan
ctos ſoꝛs illoꝝ eſt. Sap. 5· Quia ſfilij dyaboli filios dei
terra dũ vinerent nõ cognoſcantes vitã eoꝝꝛ inſani
am eſtimabãt: ipſos penis diuerſis et paſſombo variis turan⸗
tes: ipſos ſaltẽ poſt moꝛtẽ videntes in gloꝛia dei filos cogno⸗
ſeentes in verbis pꝛeſatis coadch eoꝝ gloꝛiã pteſtant᷑. et hm hoc
quanq; inuiti ipſos laudãt et cõmandant. Pꝛimo ꝙ eos ſuos
dños quibo dñabant᷑ dũ viuerent reoognoſcunt · ibi . Ecce qũo
compu · ſunt int᷑ fi. di. Filij aũt dei ſunt reges m illud pſalm.
Deus iudiciũ tuũ gi da:gratres em̃ ſunt gr̃a xp̃i filij natura
liter patris et toheredes regni eius.et idee cũ ipſo xpᷣo fine ip⸗
ſoꝝ regnabunt in eternũ: et regent malefac oꝛes ſuos et toꝛto
res in virga ferrea tanq; vas figuli ↄfringent eos. Pſal.Et le⸗
tebunt᷑ cũ viderint vimdictã · Secũdo ꝙ eos quos malefad oꝛes
et ſacrilegos iudicabant poꝛtionẽ in terra viuen tiũ cũ iuſtis et
ſandis ſoꝛticos agnoſcunt.ibi · Et int ſan · il. eſt. Et qm hi fihj
dei cũ eterno patre ſuo deo eternalit᷑ regnant.ideo ad ipſoꝝꝛ ſilᷣ
oꝝ gloꝛiã de eternitate patris eoꝝ eſt dicendũ · Re.de eternita⸗
te dei li . 1. c. 18.

Be vno confeſſoꝛe
Eatus ille ſeruus quẽ tũ venerit dñs eius inuenerit ſic
IJAciẽtẽ · Mat.⁊4· In verbᷣ ꝓpo.xp̃s ſideł ſerui ſct̃i ſui hꝰ
lſeſſoeis cuiꝰ hodie feſtũ colimꝰ p̃claras ↄditiones enuans tria
ſacit. Pꝛimo oñdit ꝙ tanqᷓ; ſidel ſeruus pecuniã ad negodandũ

*
„

ſibi traditam augmentauit · ibi. Beatus ille ſer. Beatus diak
quaſi bñ auctus: et ipſe ſcientiã et dona naturalia vl gratuita
de virtute in virtutẽ pꝛofiuens augmentaut. Becũdo inuit
vſq; ad motẽ perſeuerans in bonis operibo vigilauit · ibi. Auẽ
tũ vene· do. mue.ſic fa. Tercio: ꝙ dñs in moꝛte vigi lantẽ eum

mueniens ipſum m regẽ in terra viuentiũ exaltabit ibi · xtmen

dico vo· qm ſuꝑ oĩa bo· ſua ↄſti · eũ. Omma poti oa dei ſunt ĩ æ
lo empirreo ſuꝑ que ↄſutuit eũ hodie: q; deus ẽ. ibi· Mereœs
eius: et diuimitate fruit᷑: de ſodetate ſanckoz et ange loꝛꝝ letat᷑
quia ꝑ carita ẽ ſibi ibidẽ merita ſua cmumcant oĩa bona dei

quodã modo ẽ ſoꝛtitus · Et qꝛ hic ſanctus afeſſoꝛ: vana mundi
gaudia et luculenta peedia polluta deputans: et diuitias huiꝰ
ſeculi arbitratus ẽ vt ſterooza. auaritiã abhoꝛens et ideo ouãs

tenet cele ſua iccirco de auaritia ẽ dicndl. Keah. I·c. 19·

(We eodem.
Pſtum deduxit dũs vias rectas: et oñdit ilni rog nũ dei: a de

ſpũſſandus quahter iſte ſand us ↄſeſſoꝛ de egipeo huius müdi.
ad terã ꝓmiſſioms: ſcʒ ter raz vinentiũ venent: quatue facut.

Pꝛimo ondit ꝙ de dutia dño ſe dig nũ exhibuit · ibi. Juſu de⸗

dax · dñs· Juſtus em̃ erat: qꝛ tribuens vnicuiq; qued ſuũ erat.
inſte et digne a dnño duœbat᷑: qꝛ iuſtus et iuſtidas dilexit· põ.
Secũdo inuit ꝙ omnes vias eꝛraneas ad pditionẽ Ducentes de

tli nauit. ibi. Per vias rectas: ſeʒ ſobꝛietatis: et ꝑ excllentiaz

ommbo aliis vus ſtz caritatẽ. Tercio inſinuat ꝙ; m hat pegn⸗
natione mente in eleſtibo habitauit. ibi · Et oſten · il. re. dei · ne
de carcere ſez hnius mundi ſic Riij ſecuh huins: ſi facret Paradi

ſum. Quarto mſinuat ſpũ ſapie a mtelleckus repletus mundð .

cediñ cauit:ibi . Dedit il. ſei· ſan. ſpũm ſapie et incellectus: qua
etiã ſcientia omnes ſancdh vſi ꝑ eã ſandtitatis gloeiã ſunt adep ti
inxta illud. In medio ec· ap/ os eius. et qꝛ deus erat in ip ſo a

tcũ ipſo: hec oĩa operans ſcʒ ipſum iuſtiaa dirigendo ꝑ vias r⸗
ctas: ducendo reg nũ dei ſibi ondendo a ſandtoꝝ ſcientiã hibi dã

do: ideo qualiter deus ſit m ſandis ẽ dicendũ et rebo alis: Re⸗
de inc reumſcriptibilitate dei · h. . c2

e eodem.
Cee nos reliqmus oĩa et ſecuti ſumus te. Mat · 19. Be.
re: im ꝑſona oim ꝑfecte mom ↄtẽnẽetiũ h̊ verba ꝓferes

cria ſat· Pe ĩo ondit eos mom tũ ſuis cupiis: a falladiis ↄtẽlſiſſe

4

dit iln ſcienta ſandtoꝝꝶ. Sapi . 10⸗ JAu verbis pꝛedich ſtén des

—

ibi. Eece nos: qui ez mundi odimus: et quos mundus odit.
bm illud »liliũ Yo. Nolite diligere mundũ: neq; ea que ſunt in
mundo Becũdo innuit eos voluntatẽ habendi qnecunq; de mu
do haberi poſſent deſeruiſſe.ibi · Reliquimus oĩa.gero. Dmma
reliquit qui voluntatẽ habendi deſeruit. Ter tio iſinuat eos vi
am ꝑ quã ambulauit xp̃s a ppꝛehendiſſe. ibi. Et ſecuti ſumus te
ſcʒ ambulantes ꝑ viam voluntarie pauꝑtatis: obedientie et ca
ritatis · Dec em eſt via dñi quã meeſſit: a qꝛ tales xp m pfecte ſe
quentes non ſolũ cauent moetalia: verumetiã a venialibo toto
Poſſe abſtinent: ne leui ſaltẽ maculare vitã famie poſimt. Ideo
de peccats venialibo et effectu eoꝛꝛ eſt dicendu . Re. li . 3. c. 13.
Be virginibus
Omine deus meus exaltaſti habitationẽ meã ſuꝑ terra
Eccle ˖ 51. In his ver bis het bea virgo hodie clu ſcan⸗
dens de duohbo cũ tripudio gloꝛiat᷑. Pꝛimo q ſlup reg⸗
nũ mũdi quod ↄtempſerat ẽ ad regna cœleſtia a ſponſo ſuo xpᷣo
exaltata· ibi · Dñe de · me . exal. ſuꝑ er. habi: meã . Gecundo q a
morte eterna ẽ ſuis deo gratis pꝛecibo liberatus · ibi · Pꝛo moꝛ te
deſluente depꝛecata ſum ſcʒ efficaeiter qꝛ exaundita ſum. Juxta il
lud pſal. Clamaui et exaudiuit me. Et qm hec virgo beata ſu⸗
per terã ad ceh altitudinẽ eſt exaltata: ideo de natura celoz a

eoꝛ altitudine eſt diendu. Re. li . 2· . 2·

SE(Weueodem.
S ſuũ aperuit ſapientie et lex clementie in ingua eius
Pꝛouer· 31. In verbis p̃didtis duplex pꝛerogati ua hu
iuns virginis declarat᷑ · Pꝛimo ꝙ i oꝛe hoĩs interioꝛis ab
ſeondit eloquia ſapientie· ibi. Os ſuũ ape. ſapi. Ds inœrfioeis
hoĩs eſt memoeia in quod cibo intrat aĩen. verba dei que ciban e
et ſuſtentant animã: i hoc oꝛe cibũ capiens aĩe ipſum ſalubꝛi?
dirigebat verba in opus ↄuertens. Juxta illud. Beati qui au⸗
diunt verbũ dein memoeiter retinent. verba in bona opera tom
mutando. Becũdo ꝙ in oꝛe exterioꝛis hoĩs verba ſp habit ple⸗
na vir ginea puritate· ibi. Et lex cle.in li. eiusſit in memoeia

legẽ caritatis que ẽ lex clementie tenuit: ita et eᷓᷓ oee toꝛdis

tulit legeʒ caritatis et caſtitatis a deo mente et De ſeruans: vt
nec mꝛnicatio vel vlla immundida ab eius oꝛe peederet aut eti
am noĩaret᷑: ſi deæbat euis ꝑfectiſſimã ſanctitatẽ Et qꝛ luxurie

ca ſtitati virginee aduerſat᷑ ad hoc vt oppolita iux ſe Poſita cla

rius elucſcant: ideo de luxuria ẽ dicendu. Re. licz. c.21.

d

*

n dedicatlone.
Achee ſelunans deſcende qꝛ hodie in domo tua opoꝛtz
me manere· Lu. i9· In verbis pꝛemiſſis xp̃s dedicatio
nẽ templi ſpiritualis expꝛimẽs duo ſacit· Pꝛi mo ondit

ima humilitatis deber de ſcendere: ibi · Zachee ſeſtinans deſcenð
Secundo inuit ꝙ tunc dignat᷑ in ea requieſcere · ibi Quia hodie
ſcz li deſcen deritis ad humilitatis virtutẽ: tunc opoꝛtet me te⸗
cum in domo tua manere. hm illud yſa. Suꝑ quẽ requieſcet ſpi
riitus meus mſi luꝑ humilẽ et quietũ ſeʒ qꝛ vanitatẽ pꝛelump⸗
nonis et luꝑbie iã quieuit: qꝛ nunc inuidet ſuperioꝛibo ꝙ eis n
equat᷑ nunt paribo: qꝛ ei equant᷑ nunt inferioꝛibo ne ſibi equen

tur. Et qꝛ ſuꝑbus non attendit bꝛauitatẽ tꝑis in quo ſuꝑbit:

ſed excecatuſ ſupbia ſemꝑ ſe eſtimat a dignitate quã appetit nõ

moueri. m illud pſal. Ego dixi in abundantia mea nõ moue⸗
boꝛ in eternũ: ideo de tpe et eius fluxu celeri ẽ dicendũ. Nei.

2. 10.

¶ De ecodom.
Pfi ols eius erunt et ipſe deus cũ eis erit eoꝝ deus. Apoc. 2
In ver bis iſtis be · Jo. dedicationẽ templi celeſtis in ſpintu vi⸗
dens arca templũ et temph domũ tria faut · Pꝛimo oñdit ꝙ ſo
lum electi mtrabunt illud templũ ibi · Ipſi po pulus eius erunt
ſcz electi· ſoꝛis aũt manebũt canes et venefic et immũdi. Se cũ
do ĩnuit ꝙ deũ ipli vniti in hoc templo perpetuo laudabũt ibi.
Et ipſe tu eis ſcʒ tanq; caput cũ membeꝛis ſuis a quibo g loꝛiſica
bit᷑ · iuxta illud. In templo eius dicent gloꝛiã.Tertio mſinuat.
Odotes g loꝛiſicati coꝛpoꝛis ab iplo ſperabũt· ibi · Erit eo⸗ de?
quẽ ſeʒ reſumptis gloꝛiſicatis coꝛpoꝛib⸗ tanq; veꝝ ſuũ dñm lau
dantes omne gaudiũ ab eo ſperabũt· iuxta illaud plal· Letabit᷑
iuſtus in dño et ſpeperabit in eo· Et qꝛ ipſi ſandti angeli nobis
cooperant᷑ vt ꝓpls dñi effiuam nos illummando: purgando et
ꝑficiendo· ideo de illuminatione: purgatione: et ꝑtfecnone ẽ di
cendu · Me · de actibd angelick. li · .· c. 18. .
Laus deo.

ꝙ anima vt ſic xp̃i dei dignuzʒ habitaculũ de alto elationis ad

W(WDominica terca.
Olite añ tempus iudicare quoaduſq; &“mat dñs qui a
ilbummabit abſcondita tene bꝛaꝝ a maniſeſtabit ↄſilia
Necꝛdiũ· j· Coꝝ· 3· Cirea verba ꝓpoſita tria ꝑ oꝛndinẽ ſũt
õnda. Pꝛimo peccantiũ finalis penitentie mcerſitudo.ibi Mo
lite añ tempus indicare. ſcʒ moetis poſt quod penitentia ẽ infru
ct uoſa· Secundo veri indicij de peceantibo certitudo· ibi Quoad
uſq; vemiat dñs qui et illummabit abſcondita tenebꝛazꝝ:. Ter⸗
cio ipſhus peccantẽ erubeſentis plenitudo. ibi. Et mam ſeſtabit

ſcondita coꝛdis nr̃ i Cir ca verba ꝓpoſiti thematis ẽ notandũ q;

lieet india um ꝙ exereebit dñs nemo ſeit vtæ ſit dignus odio

vel amoee · In extremo tñ ſeʒ m die iudidj erit manifeſtũ. vnde

et tũt quatuoꝛ oꝛdines in erunt · Re · K.· g. c

De ecodem.
Hid exiſtis in deſeꝛ tũ videre arundinẽ vento agitatam
Mat. I1. In iſtis verbis ꝓpoſitẽ duo pꝛintipaht᷑ decla⸗
rnant᷑· Pꝛimo virtuoſoꝝ et ↄſtantiũ admintio.ibi.Ex
iſtis ſn deſertu videre ˖· Gecundo vicoſoꝛ et temptationi ſuctum
bentiũ effeminatio. ibi. Arandim ĩ vento agitatã · qꝛ tales ad
meʒ ventũ temptationis ſe tanq; effemmati flectunt et incli⸗
nant. Circa verba ꝓpoſiti thematis notandũ ꝙ; oꝛdo temptatio
nis qui fuit in pᷣmis ꝑentibo etiã in nobis ↄplet᷑ · Re.li ·2· c. 66·
Dommica quarta.
Kudete in dño ſempꝑ iterũ dieo gaudete modeſtia veſtia
ſit omnibo dñs em ꝓpe eſt. Philip · 4. In iſtis verb apo
ſtolus ponit diuim gaudij diledioms et humane di⸗
ſtindienẽ · ibi. Gaudete ſemꝑ in dño · J in his que dei ſunt nõ
hominis. Setundo lubiungit eiuſdẽ diuim gaudij dtinuationẽ⸗
ibi. IAerũ dico gaundete . q. d. non ſit regreſſus ad gaudiũ huius
vite vbi riſus dolore inſtet᷑ et extrema gaudij luctus octupat.
Verao ponit gaudij eiuſd ad homines notiſicationẽ ibi.Mo
deſtia veſtra nota ſit omnibo hominibo· Quarto ſubiungit gau⸗
dij diuini ꝑfectã tompletione. ibi. Dñs ꝓpe ẽ· ſcz in meete vbi
animã hic in eo gaudent ſibi vniens eã cu ipſo ꝑſecte gaudere
ſaciet in eternũ. Cirea verba ꝓpoſiti thematꝰ notandũ ꝙ; is vere

gaudet in dño qꝗ libi vnitus mẽ bꝛũ eius affectũ eſta tal ex? ipſũ

gaudiũ non q̃rit. gaudet aũt ille veratt᷑ in dño qi bñficia mi
ſericoꝛdie mcog noſeens in eis ingit᷑ deleſtat᷑ . Mileritoꝛdia autẽ

lſilia coꝛdiũ · Quod erit in die inditij: qe tũc mamifeſta erũt ab

VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset

9

8

6

5

3 4
⏑ Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH unww.yXymaster. com

1