ãgelus dñi loqñs verba hums thematẽ duo ſacit. Pꝛi⸗
mo em̃ ꝓbat xpᷣm verba ſua que añ moꝛteʒ pꝛedix erat efficacit᷑
impleuiſſe · ibi · Surrexit ſiẽ dixit · Secũdo oñndit eũ ꝑ nouitatezx

ſui ſepulcri argumẽta ſue reſurrecnionis reliquiſſe · ibi. Venite et

videte lo cum vbi poſitus erat dñs.qina locus ſcʒ ipſe vacuus
eſt · Re. de rſurrecione xp̃i li.ꝗ·c.⁊2·

(De ecodem
Ito euntes dicte diſcipulis eius qꝛ ſurrexit · Wat · vlti ·
CTirca vtilitatẽ reſurredtioms angelus dni tria mtendit,
Pꝛimo ne dilata ignoæantia reſurredtionis dñi diſcipu
lis dubiü impoꝛtat · ibi · Cito enntes ˖ Secundo ne reſurredtionis
rumoꝛ ad incredulos pꝛimo ꝑueniat · ibi. Dicte diſcipulis eius
Terao vt nundata reſurrectio meroꝛẽ a diſcipuloꝝ mentibo ex
cutiat᷑- ibi-Quia ſurrexit · Re. de relur. do · li. . c· 22

Un octaua paſche.
MWne quod natũ eſt ex deo vincit mundü. et hec eſt vi
Odcꝛia que vindt mundũ fides noſtra·j· Jo. S. In verb
Viiſtis bea. Johan. tria intendit. Pꝛimo em innuit diuer
ſam natiuitatẽ · ibi · Omne qð natũ eſt ex deo ˖ q· d. Si non ẽ na
tus ex deo. g relin quit᷑ ꝙ ſit natus ex carne et dyabolo· Seom
do ꝙ het ſola natiuitas mũdo gnat victoꝛioſitatẽ. ibi. Vicit mũ
dů q · d. Bed natiuitas a dyabolo; de qua Johan. Vos ex pa
tre dyabolo eſtis.vinc᷑ a mũdo · Teruo pomit victoeie mundi
qualitatẽ.ibi · Dec ẽ victoꝛia que vicit mundũ ſides noſtra. Cir
a verba ꝓpoſiti thematis notandũ ꝙ multi xp̃ᷣi ſummi regis 6
ab eo et ecleſia ſponſa ſua natus eſt et verus heres futurus eſt
regmi patris ſꝑ eſt pugnandũ ↄtra inimios ipſius patris ſui.
que ſunt vica et peccata · Re · de ſeptẽ vigis in gne. li · 3· c. 14·
De eodem.
Kuili ſunt diſapuk viſo dño· Jo. ⁊0 · In veꝛbis pꝛedi⸗
dis be atus ꝗIohan. tria faat. Pꝛimo ondit diſcpuloꝶ
triſticiã de moꝛte xp̃i habitam · ibi · Gauiſi ſüt ſez qui tn⸗
ſtes erant. Secundo innuit hidẽ eoꝝ de xp̃o pꝛius habitã. in ip
ſis renouatã. ibi · Diſcipuli. q- d. Liet in moete omes relicto eo
fugerent- nunc tñ ſid pꝛioeẽ reſumptã tenent. Tereo detlarat
materia; gaudij ex viſione dñi gnatã · ibi · Viſo dño. Qualiter
aũt aĩa deũ videat ſeu cognoſcat re. li · 2· c. 2 5.

De eodem.
Ratis aliqñ ſicut oues errãtes. ſed ↄuerſi eſtis nũc ad
paſtoꝛẽ et epiſcopũ animaꝝ veſtraꝝ. j·Pe. 2. In verbᷣ
pmiſſis bea. Pe. ↄuerſis ad xp̃m fide libo mnoteſat tria
Pꝛimo ꝙ añ auerſionẽ a via veritatis errauerunt · ibi. Eratis
aliqn ſicut oues errantes. Secundo ꝙ rectorẽ inſt et de coꝛẽ ve
yitatis mu eu erunt · ibi · Sed duerſi eſtis nũc ad paſtoꝛẽ. Tercie

qꝙ ſuas aĩas cure veri pꝛelati tõmiſeruntibi. Et epiſoopũ aĩarũᷣ

veſtrarũ . Circa verba ꝓpoſiti themat notandũ. ꝙ ſideles lau⸗
dantk digne qui relicto malo pꝛelatd ſcʒ dyabolo ſub cuius obe
dientia oberrauerunt et in tenebꝛis ambulauerunt: et ſe ad cri
ſtum verũ pꝛelatũ qui eſt via veritas a vita ſe duerterunt· Re
de malicia dyaboli ↄtta nos · Ii.2· c. 2 · D
Se codem.
Icut nouit me pater. et ego agnoſeo patrẽ·et animã
meã pono ꝓonibꝰ meis Jo. i0· In his vᷣbis xp̃s le ve⸗

tas ſibi ſola nota eſt et ſoh xpᷣo .Re.li·j · de intõpꝛe hẽ. dei · c. 1c·
Minica ſecunda.
MWnes honoꝛate frater mitatẽ dihgide deũ timete. regem
honoꝛiſicate ·· Pe · 2· In verbis iſtis be · Pe · quadꝛupli
cem gradũ ꝑfectionis ponit Pꝛimo em hoꝛtat᷑ et innu⸗
it vt nullus ho minũ cuinſcunq; ↄditiomis aut ſecte ſuerit ↄum

nat᷑ · ibi · Dmnes ſcʒ indifferent᷑ honoꝛate ne a vobis videlz irrõ

nabiliter in aliquo dehoneſtent᷑· Gecundo innuit vt fraternitas

diligat᷑ in domeſtice ſidei: qui fratres ſũt ſpecialit᷑ enſendi tanq;

ex vno patre xp̃o et ſponſa ſua etcleſia gnati·ibi:· raternitatẽ
diligite · Tercio infoꝛmat vt deus ſuꝑ dĩa timeat᷑.qui ſcꝭ ſo lus

poſtq; occidit habet potbſtatẽ mutere m gehennã ignis. uarto
docet vt pꝛelatis quos deus capita noſtra poſuit honoꝛ debitus
exhibeat᷑ · ibi. Regẽ honoꝛificate nomie ſcʒ regis pꝛelatũ mtelli
gens quemlibet nos regentẽ. Circa verba ꝓpoſiti thematẽ no⸗

tandũ.qꝙ verati ti mens deũ pꝛedicta tria deſadi ſeruãt.qꝛ di⸗

art᷑ ecle. Aui timet deũ mhil negligit. & nullũ dcomnit fratermi
pꝛelato tor deũ ſe ſubiidt .Rede ti dei · li · v· c. 38.

tatẽ diligit

De codem

debit coꝛ veſtrũ. Jo·18· In verbis iſtis ad ↄſolationem

rũ deũ ꝓbat mſolubili argumento.quod ſic po terit ſoꝛ
lari · Crea toꝛ mũ ſit incõpꝛeheſibilis a creatura nõ potſt oogno
ſa ea plenitudine cogmtionis qua creatura cognoſcit᷑ a crato
re · ſed xp̃ᷣs nouit patrẽ eo mõ quo nouit eũ.g non ẽ creatura
ſed crea toꝛ deus de deo. Et hᷣm hoc duo ponunt hic · Pꝛimo cp
pater fihũ nouit plene ibi · Sic nouit me pater. Secudo ꝙ; klhi⸗
us patrẽ eadẽ ſimiltudine tognritonis co pꝛehedit ibi . Et ego
cognoſco patrẽ· Illud aũt aduerbiũ ſimilitudis ſicut fimilitu⸗
dinẽ huins mutue cognitionis ondit. Dicit em̃ Boe · ꝙ trini⸗

Vnc quidẽ tiiſticiã habetis itꝶ ant videbo vos a gan

eledorum veradter penitentiũ xp̃s tria ponit· Crimo enim oſtẽ
dit contritionis eorum frudtuoſam meſticiã. ibi nunct quið triſti
ciã habetis. Scðo declarat diuine conſolationis ſubſequẽtis le⸗
ticã.ibi · Iterum aũt videbo vos. per reſpectũ grade· ixꝶ vſo⸗
labor vos. Juxta illud p̃s · Scðᷣim multitudinẽ doloꝝ meorum.
ſcʒ in contriaone habitorum ↄſolationes tue letificauerant ani
mã meã · Tercio ꝑmittit gaudij eterni quod ipſe eſt fruitionez
tontinuã · ibi et gaudebit cor veſtrũ · ſcz ꝙ ex vilione vult? mei
in futurc habebitis quod nemo tollet a vobis. qꝛ ꝑ tonfirmacõ
ms grãm mihi vniemi et ſemꝑ mecum eritis. iuxta illud go. In
illo die cog noſcetisqꝛ ego in pf̃e et pater in me et egd mvobiſ
Circa verba ꝓpoſiti thematis notandũ ꝙ eledi in preſenu in cõ
tritione de peccatis cmiſſis ↄtriſtant᷑.ſic etiam econuerſo rep⸗
bi qui filii ſunt huius mundi cũ male fecrunt letant᷑· Sed hic ꝑ
grãz conſolantur et in futuro eterno gaudio ꝑfruunt᷑ filii criſti
Wundi auttẽ filii duxerunt in hot mundo ſuos dies in bonis .in
dei contemptum ideo in puncto ad inferna deſcendent . Et quia
tritionis amaritudo parit futuri gaudii ſuauita tẽ ideo ad eam
eſt ꝓerandũ · Re · de ðtritione li · vi · c. 22·
Vominica t᷑ ercia: .
Ra viri inſſidã dei non operatur · gacobi.I·. In verbis
iſtis błꝰ iacobus duphiater ↄditionem et effeckũ ire de
ſcribit · Primo ira deoꝛdinat etiam hommẽ virtuoſum·
ibi. iraviri ſczvirtuoſi qᷓ viret in bono oꝑe quiavir ditit᷑ a viri
ditace. Scðᷣo ꝙ in bonis oꝑibus reddit infructuoſum. ibi. iuſti⸗
eiã dei nõ oꝑatur· Re.de ira li. 3· · C. 2 ·
De eodem
Lle arguet mundũ de pcto et de iuſtitia et indido Ho⸗
16. In verbis ꝓpoſitis xp̃s duplicem effecl um aduent?
ſpirituſſanncti exprimit em diſtindionem triplicis tꝑis
ſtcz pñ̃ tis preteriti et futuri · pmo ꝙ gaudiũ qᷓ;tum ad p̃ᷣteritũ tẽ⸗
pꝰ de miſſo pttᷣo fcit oor qdð mũdanũ ſuerat dolè ibille argu
et mundum: cor quod mundi ſuꝑbiam carms contupiſcenciam

et auaridam in ſe habuerat ad doloꝛem cordis ducendo a hoc ð

pecato ſcʒ cõ miſſo · Scðo ſciliett ꝙ q;tum ad preſens tẽpꝰ iuſti⸗
tiã q; deſeruerat fadit tenere ibi. Et de iuſticicia ſcz amiſſa. Tercõ
ſaut quo ad tempus futuꝝ diem extremi indici timer ibi. Et
ð indidio. Circa verba propoſiti chematis notandum ꝙ; qui ha
bet iuſticiã vtrunq; horum habet quia de pet̃o iuſte dolet quod

—

— , — — — —

tontra iuſticiam ↄmiſit et diem iudicii timet in quo iuſticia indi
cabit᷑ m illud p̃s. Cum aceꝑo tempꝰ extremi inditcii . egd iuſti

cdas indicabo · Re. de inſtica li · F. c 36.

Domiica quartrntaz. .
Vi aũt perſpexerit in lege perfecte libtatis a permãſeit
ea Jar. Cirea caritatis perſectionẽe ſeu toſeruatioem
ſola eſt lex perfecte hbertatis. que hoiem libe? reddit:
ſet in ſe om̃s ahas leges inctuwir: bigfo Aatobotria in his verbil
aat. Pꝛimo oñdit ꝙ ad legem diuine caritatis diligent ſit ĩſpi
eendum · ibi · aũt perſpexerit in lege perſecte libertatis. Scðoĩ
mit ꝙ id qð eadẽ earitas lex dictat et edocet ſit operibꝰ adiplẽ
dum ibi. Et permanſit non auditoz obhuioſus facto⸗. Gᷓ facto⸗
oꝑis· Juxta illud Jo· Filioli non diligamus verbon eq; lingua
ſed er veritate · Tercio inſtruit ꝙ per hanc ſolam ſe ſperet homo
beatitudinis pꝛemium ↄſequendũ.ibi·hic beatus in facto ſuo e
rit· qꝛ caritas eſt forma aliazꝝ virtutum et ſine ea nullum opꝰ
meꝛitoriũ iudicatur· Re · de caritate · li. . · dZ3.
Eiui a patre et veni in mundũ. Jcœrum relinquo munð
a vado ad patrem. Jo· 16. In his verbis oñdit ſe xp̃us
deum et hommẽ per modũ dupliceem. pmo per dupliœz
gnationem. Scðo per duphice ſuaʒ in eelum rouerſionẽ.pᷣma e⸗
ius natiuitas ĩeffabilis et eterna eſt a patre et hec iĩnuit qñ dia
tur exiui a patre ſcʒ deus verus q genit? de deo vero. Seðo mi
rabi lis eius natiuitas eſt a matre et hanc ondit: qñ ſubiungit
et veni in mundũ ſcʒ natus verus deus et homo devirgine mre
idẽ probat per duplieem rgreſſionem · pmo humamtat veita⸗
tẽ ꝑ hoc ꝙ mundũ reliquit · Jbi· itez⸗ relinquo mundũqð diumi
tati ſue congruit· que vbiq; eſt· nec relinquere potſi munduz:
quia m ipſo vinimus mouemur a ſumus. Jecũdo oſtendit diui
miatis cum patre equalitatem. ibi. Er vado ad patrem ad einſ
ſeſſurꝰ dexteram tamq; ei equalis. Circa verba ꝓPoliti thema tis
notandum ꝙ liet gnationem eiuæ eternam per quam exiuit a
Patre: nullus ſufficiat enar rare: öm illud ꝓſa. generationẽ eiꝰ
quis enarmbit· generationem tamen temporaleʒ eins a matre
ſnai vliq attemptant explicare · Re· de modo incar natioĩs li.
4.22 ert bee N õ

in aſcenſione domini.
Ic ihelus qui aſſe umptus eſt avobis in clum. ſic vemet
quemadmodum vidiſtis eum euntem in elum. Ictu.

“

Circa iundidariam xp̃i poteſtatom que erit in extrama die ange⸗
l qui aſtiterunt uxta aplos ipſo aſſumpto duo mnuunt et on⸗
dunt · Primo ꝙ forma humana eſt indicatura. ibi⸗hic ihelus qᷣ
aſſumptus eſt a vobis ſc m forma humana. Scðo ꝙ; nubibus
baiub ſic ad inditiũ reuſurus· ibi · Sic veniet qmadmodũ vidi⸗
ſtis eum euntem in eelum quia bm p̃s. Pones nubez aſcenſũ tu
um et actuũ. Er nu bes luſtepit eum a· Re:de aſcenli · xi lbro
quarto· c. 23.

De ecoemmm—
ominꝰ iheſus poſtq; locutus eſt eis aſſumptus eſt ĩ hʒ
et ſedet a detris dei. Warai vlti . Circa aſconſionem din
cam btãs Marcus tria declarat in verbis premiſſis. Pri
mo ꝙ ante ſuum ab eis reœſſum diſcipulos vale diœns: eſt eos
turiraliter cõſolatus ibi· dñs ih ſus pꝰquã locutus eſt eis. Gecũ
do ſe deum celi oſtendens per aſcenhonem motu propꝛio ſadaʒ
Illiund eſt proteſtatus ibi aſſumptus eſt in elum Tercio equale
ſe deo exhibens in equalitatis ar gumentũ eſt ad eius dexœæram
collocatꝰ. ibi a ledet a dexteris dei. Re · ð· alce ˖ dim · h. 4· c· 23 *
. Le codem.
Neæ omma mutuã ĩ vobiſmetipſis taritatẽ ↄtinuã hñteſ
1· Pe · ·¶ Beatꝰ pet · in verbis ptadis ſideles ad virtu⸗
tẽ cantatis ex hortans · quatuo ex oedine poĩt. pᷣmo ꝙ; ĩ
ltartitate habenda ſuper omma ſit ſtudens ibi ante omma. 2⁰
cari tatis vim tulum ex radiv oordis ſit proximis adhibend ibi.
Mutuã in vobiſmetipſis. 3 ³ tam in ꝓſperis q; in aduerſis ſit
bonum proximi diligendũ ibi continuã habentes. Juxta illud
picè. Oni tꝑe diligendus eſt amicus· glo in pſperis et aduer
ſis.4 q caritatis emolmẽtũ vt ᷣuare artiꝰ ſit iugit᷑ attẽdendũ
Ybi quia caritas ſcʒ habita oꝑit mulatud inem petorum qꝛ qui
eſt vel manet in caritate in deo manet a deus in eo· Si aũt deul
in eo manet pctᷣm moætale lotum in ſua amma nõ habet· Req;-
de ſig nis ducdionis li. 5 c·zzZz — ....
Vm venerit ꝑaclitus quem egd mittã vobis a pat Jo.
RlIiz. In vbis premiſſis oſtendit xp̃s exp̃ſſe tres perſonaſ
in vna eſſenaadeitatis pᷣmo enim deſignat paclitum ſcz ſpitũ
veritatis ibi · cũ venerit ꝑachtus. ſco oſtendit ſe filiũ:ibi Que
ego media m trimtate pſona dei ſilius. 3⁰ declarat patreʒ toca?
trini tatis pꝛmcipuim· ibi a patre · Reqͥ · de trimtate perſon arum

H

ð

li.I.c i0. —
En Penthecoſte.

raclitus ſpũſſanctus quẽ mittet pater in noĩe meo il

e vos dotebit omma: Jo. I4· Cirta miſſionez ſpũſan di

m aias fideliũ in verbis iſtis xp̃ᷣs tria innuit et ondit.

Pꝛimo ipſius ſpũſſandi miſſi virtutẽ ibi. Paraclitus ſpũſſan⸗

ctus. ↄſolatoꝛ qui aiam quã viſitat mõ ineffabili ↄſolat: Serũ⸗
do ipſum ſpũmſanctũ mittentiũ auctoꝛitatẽ: ibi: Quẽ mittet pa
ter in noĩie meo · Cũ em ab vtroq; pedit: ab vtroq; mitti didt᷑·
gilius em̃ cũ ꝓducat et ꝓdutit᷑ ideo mittit ſpumſanctũ: er mit⸗
tit᷑ ſpũſſanctus: qꝛ ꝓdutit᷑ eternaht᷑ ſed non ꝓduuit· ideo ipſius
ꝓpꝛiũ eſt mitti et nõ mittere. Tertio doctrine ipſius ſpuũſſanch in
tegritatẽ · ibi· Dotebit vos oĩa: ſcʒ ad ſalutẽ eternã neceſſaria· a
taha dixit a docuit xpᷣs. Exquo patet ꝙ; doctrina ſpũſſandi eað
eſt que eſt xp̃i cuius ſpũs ſcʒ eſt et a quo ꝓœdit. Vñ apls. Qui

non habet ſpũm xp̃i hit non ẽ eius · Re · de ſpũſanco.li.i.c. S.
quod indpit ſpũſſanctus. J M

eeodem.

Ds aũt ſedete iĩ ciuitate quouſq; iduamĩ virtute exalto⸗
Lu. vl. Quia ſpũſſanctus non igredit᷑ niſi mũda reœp⸗

tatula: net haibta in cꝛpoꝛe ſubdito pecatis ideo xpᷣſ
miſſurus ſpũmſſanctũ apłis: pꝛime eos in ver bis pꝛedidis in⸗
ſtruit vt ad reupiendũ eũ dig ne ſe pꝛimũ pꝛeꝑparent: ſic foꝛma

non introducit᷑ niſi pꝛimũ diſponat᷑ materia: et hot ad tria facit
Pꝛimo em̃ vt a tumłto a ſtrepitu huius ſeculi ſe relegantes coꝛ

de in deo quieſcant. ibi · Pos aũt ſedete . Becundo hoꝛtam̃ vt vi
res ſuperioꝛes et in ferioꝛes ↄcoꝛdiã ad innite habeant. ibi · In ci

mitate i in caritate· qꝛ ciuitas ditit᷑ quaſi cuũ vmtas- Tu aũt im

caritate deia in aĩa ſcʒ que ẽ vrbs ſidelis: et ctuitas ſandia xpi ẽ

vmitas qñ vires ĩſenoꝛes ſczʒ viſus et alij quatuoe ſenſus viri b

ſuperioꝛibo ſcʒ voluntati et rõm obediũt.et pᷣm rõnes regulã ſe
exereent. Terdo oñdit ꝙ ſe habentes ſpuũmſanctũ im ꝓph· pxio
ſuꝑare debeant ibi. Auoaduſq; indudmi virtute exaltva. ſpiri⸗
tu ex alto. Re. de ſpiritu ſan · li · ·. c. ·

ominica trinitatis.

diſpũs ſit tĩ omnibo vobis amen.2· Coꝝ.I3· Beatus
apls in verbis peemiſſis tres ꝑſonas in vna eentia dei⸗

. . —, . , ⸗ è——
Ratia dñi noſtri iheſu xp̃i et caritas dei et coicatio ſan

eatis tãgens ꝑſonas fiugulas pꝑ apꝛopꝛiata eie ↄuementia cla
re expeimit et diſtinguit. Pꝛimo em ꝑſona Riij expꝛimit ꝑ gra
tie ipſius oſtenſionẽ· ibi. Gratia dñi noſtri iheſu xp̃i: quia ſola
ſua gratia ſamos nos feat. Juxta illud Thi. RKparuit gra ſal-
uatoꝛis noſtri omnibo homimbo. Hecundo pſonã patris oſten⸗
dit ꝑ mmie caritatis ipſius exhibitione; ibi. Et caritas dei ſcz
patris qui ?m apłm ꝓpter nimiã caritatẽ ſuã qua dilexit nos.ſi
liu3 ſuũ miſit viſibili᷑ & vt omnes ſaluos Rceret. ꝗo. Sic deus
dilexit min dũ vt fihũ ſumm vmngemtũ da K. YAiem apls. O⸗o
pꝛio ſilio ſuo non pepertit deus &. Terdo pſonq; ſpirituſſand
mnuit ꝑ membꝛoꝝꝶ toꝛdis xp̃i tdmpaginahonẽ et vimſicatio⸗
nẽ · ibi · Et oommunicatio ſandtiſpiritus qua ſeʒ oommuni camus
nos inuic tanq; vmius doꝛpoꝛis membꝛa que mutuo ſibi oom=
municant ꝓpꝛias adtiones · et het communicatio a ſpirituſancto
eſt qui fideliũ mentes vnius effieit volũtatis vt ſcʒz omnes eãdẽ
voluntatẽ habere vehnt: vmmm dñm: vnam ſidẽ: vnmm baptil
ma⸗Re.de tninitateli · I. c. ſ0.

Enit hoꝛa vt omnis qui inter fidtt vos arbitret᷑ ſe oble⸗
quũ pꝛeſtare deo · Joh · 16· In his verbis ipſe xp̃s tres
lonas in vna deitate expꝛimens: ꝓbat et ondit ꝙ ma
li quos eoꝝ malicia exœcauit nuillã haꝝ pſonaꝝ nouerũt. net
hñt nec diligunt. Pꝛimo em̃ oſtendit eos a bonita ſpũſſandi
alienos ꝑ opinioms eoꝝ ꝑuerſe crudelitacẽ ibi · Vemt hoꝛa vt
omnmis qui interſidit vos arbitret᷑ ſe obſeqmũ pꝛeſtare deo. Bi eĩ
benignũ ſpiritũ haberent: tam crudelẽ opinionẽ: de bonis hoĩ⸗
bus non haberent . ſed quia benig mis ẽ ſpiritus ſapientie et i P
ſi maledidh: ideo non liberat eos tanq; maledictos a labiis fu
is que ex opinione ꝑuerſa apparuerunt frequenter ↄtra bonoſ
detrahendo eis ex opimione ſimſtra qua replent᷑· Secundo pbãt
eos a patri s poten tia eſſe extra neos ꝑ male pꝛeſumptioms eo
rum fatuitatẽ · ibi/ Et het fadent vobis qꝛ non nouerunt patrẽ
neq; me· Si em̃ patris potentiã noſcerent. nequaq; talia perpe⸗
trare pꝛeſum erent. Terdo ab ipſius Rihj ſapientia mſinuat eos
nudos ꝑ ignoꝛancie eoꝝ ccitatẽ · ibi. Neq; me: ſeʒ qui ſum ſapi
entia patns m quo om̃es theʒaun ſapientie et ſcientie ſunt alb
Kond iti · Re. de trini tate h. I. c. 11·.

(ominica pꝛima ꝑ octauam.

— — —

Eus caritas eſt: et qui maner in caritate in deo manet
het deus in eo. I. Jo. 4· In his verbis bea. Joh . duphee
caritatẽ in nuẽs ſcʒ creatã et increatã: duo facit · Pꝛimo
em̃ caritatem increatam qui deus eſt oſtendit vt emm ſuper om
nia dilgamus ibi. Deus caritas eſt. pater em et fihus diligũt
ſe amoꝛe ab eis pꝛocdente: qui non ẽ pater neq; ilius ſed ſpiri
tuſſanctus · Vnde Kuguſti. Eſt meffabilis quidã complexus in
illa tri nitate non gemtus ſed gemtdꝛis genitiq; ſuauitas. SGecũ

do caritam creatam ponit. vt eã a nobis iugiter habeamus· ibi

Et qui manet m caritate in deo manet et deus in eo . Bicut em

ſpirituſſanctus caritas eſt et di it᷑ eſſentiahter: mquantũ tamẽ

ipſe pater et filius vnus eſt deus: ipſi em̃ tres inquantum ſunt
vnum m eſſen tia diligunt ſe amoꝛe eſſentiali qui appꝛopꝛiatur
ſpirituiſancto· Ipſa tn caritas qua nos deũ et pꝛoximum dili⸗
gimus non quidem eſſentialiter eſt ipſe ſpirituſſanctus ſed tam
ab ipſo ſpirituſſanctus eſt effidenter: quia ipſe ſpirituſſanctus
operat᷑ in nobis habitum et motum caritatis: et ſic mtelligen⸗
dum eſt ꝙ deus eſt caritas eſſentialiter ſcʒ et qui manet in cari⸗
tate ſcʒ virtute et habitu caritatis que a deo nobis infundit᷑. ta
lis in eo manet: quia caritas vnit nos deo et vnũ ſpirituz nos
efficit mn eo. Re· de caritate · l. 2.· c. 3.
Ih recoꝛdare quia revpiſti bona in vita tua et lazarus
ſimiliter mala π - Lu. 16· In ver bis peo poſitis oſtendit
ipſa veritas vpꝛoboꝝ pemapiũ medimm et finez Pꝛi⸗
mo inmuit eoꝝ pꝛinapmm fſuiſſe optimũ ſi voluiſſent· ibi· Fili.
ſuerunt em̃ regnanti baptiſmum et per ↄſequens tunc ſilij vo⸗

cati ad vitam et ad epulas ſempitornas: ſed vocati ad ↄuiniuzʒ

et regis eterni nupcias vemre noluerunt: ſed aũt vxoꝛem duce
do vt iuga quinq; bom pꝓbando: aut emptam villam viden⸗
do: ꝑ luxuriam aut auaridam aut ſuꝑbiam ſe ſihos dyaboli ef⸗
ſeerunt. Secundo oſtendit eoꝛ medium extitiſſe bonũ ſi eo ab
uſi nõ fuiſſent.ibi · Quia reœpiſti bona in vita tua: bonis em vti
non eſt malum: ſed frui eis malum eſt: quia pᷣm Ruguſti. Lo⸗
tum malum hominis eſt vti fruendis et frui vtendis · Tereio

peobat eoꝛũ ſinem eſſe peſſimum: et ꝙ eum merito abhoꝛruil⸗

ſent.ibi. Nunt aũt hic ↄſolat᷑ tu vero cui: et ideo moes peccato

rum peſſima: qꝛ ſicut oues ponent᷑ in inferno et moes depoſcer

eos.vñ merito ꝓpter talẽ ſnĩqʒ qui volũtatẽ pcẽi ſccunt᷑ peca tũ

—ð
Krr

deberent abhoꝛrere · Re. de diuerſitade penaz inferni h·2. e.zI.

(Bom inica ſeconno.
MWnis qui occedit fratrẽ ſuũ homieda eſt:I· Jo. 3. Cir⸗
ca periculũ fraterm odij bea. io han. in verbis ꝓPolſitis
tria facit· Pꝛi mo em oſtendit ꝙgnali ommi hoi a deo

6

odiũ inhibet᷑ · ibi. Omnis: ne cpꝛelato nec ſubdito nec pari li cʒ

ꝓximũ odire: ſed vida tm̃ vt 'm Gre. in vno eodẽq; hoie et ꝑ

ðſequens mala que fecit et diigamus bonũ quod ſctus ẽ. Be

tundoq fraternũ odiũ ab oĩ alio odio ſepæret᷑· ibi· ratrẽ ſuũ.
q· d. liœt deteſtabile ſit odire quẽcunq; ho minẽ · etiã paganũ he

retitũ vel iudeu: tñ ſpirituali᷑ deo diſpliet odire fratrẽ conxp̃ia

nũ vel einſdẽ oꝛdinis qui ſimul ꝑ eandẽ viq; ꝑegrinatioms ad
hereditacẽ eternã cuꝛrũt· Leꝛoo iĩmiit periculuũ quod hõ ex odie

meret · ibi · Domieda ẽ. aũt lit periculu homicidie ſubdit qñ

diat · Dmnis homicida non habet vitã eternã m le ſed manent᷑

AT.e· de odio vel muidia h.· 3.· C. 16.

Omo quidã ſect tena magnã et vocanit multos Lu-
14. In verbis pꝛedidtis arca vocationẽ ad cenã eternaz
xpᷣs hant ꝑabolã retitãs tria facit. ꝛimo em oſtendit

ſe qui vocat eſſe inoomp̃henſibilẽ et ommbo igno tũ. ibi · Quidã

hõ ·q · d. Sit his cuius nomen ſubti cet eſt abiconditus et igno
tus: ſit a me qui voco nullus pfecte nouit· Juxtaiſtud go⸗Me⸗
mo nouit ſilũ niſi pater neq; patrẽ quis nouit niſi hlius· Yla.
Vere tu es deus abſconditus . HGetundo mmnuit cenã eſſe delde ra
bilẽ et exhibere ſe quẽlibz ad eã deuotũ.ibi.ifect nã magnã
VTertio do eet vocatione; dubitabilẽ nec ſperare eius effectũ mſi
a pecato lotũ · ibi. Et vocauit multos· q d · NMon quidẽ om̃es
ad iſtã cenã ptinent. ſed multi: ſed qui ſint ilu muli mertũ eſt·
Juxta illud. Aui ex vobis a ꝓ multis effundet in nmiſſio nẽ pec

catoꝝ. Sanguis em xpi ſufficient ꝓ omnibo effuſus ẽ ſed effici⸗

ent᷑ pꝛo quibuſdã: qꝛ effectũ in ommbo nõ habet. ex eo ꝙ ad h
non ſunt diſpoſiti · Cena aũt iſta ad quã nos vocat hõ quidãn.
xp̃s filius hois verus deus et hõ quẽ nuſlus hommũ ꝑſñcte no⸗
nir ẽ gloꝛia ſanctoꝝ · De qua re · li· 2. c. 22·
omimca tercla.
Hmiliamini ſub potenti mam dei vt voſexaltet in tpe
vilitationis · . Pe·5. Beatus Pe · dñovniuerſlozg nos

— — — — —

0 D e codem
△D 1 —
* J . . ».
“ .

ſfubiti ſuadens. in verbis ꝓPpoſitistria fatit· ꝛimo em oſtendit
ddition em humilitatis deo aceptabilem/ .bi . humihammi qe
humilitas vera eſt voluntaria aimi inclinatio qui aut ab ahis

%

humilianthumiles ꝓprie non vocant ſed Pocius humihiati. ſcz
ab alis. Scoo oſtendit hũilitatis eiuſdem cauſam foꝛ midabile

Jbi. ſub potenti manu dei · qui em̃ ſponte hic coram deo le ñ hu
miliat in futuro ab eo hũimiabit᷑ violenter. Juxta illud Plaie ·
Piuo ego diat dñs quia mileri curabitur omne genus a ofite
bitur omnis lingua ſeʒ in die undicii. Tertdo declarat hüilitat
ſpontanee mercedem deſidembile. IJbi vt vos exalter aũt in te⸗
Pore viſita tionis · Juxta illud · Au ſe humiliat exaltabit᷑· Quia
aut ſtulti ideo ſuꝑbiunt qꝛ deum non 2guoſcunt m illud · ̃s
Dixit mſipiensa: ſuꝑbus in corde ſuo non eſt deus· ideo ad ⁊ 9

noſcendum ꝙ deus ſit eſt tanbus elaborandu. HRequire ð nã

Duꝛ nita is h. 1· ca pi tulo·· deum ⸗

—

Rant aꝓpinquãcs ad ihm publicam a pctores vt an
dirent illu . Lu. 15. In verbis p̃miſſis btus lu. euãge li
ſta expꝛimit tres partes penitentie integrales ſcilicet cõ
t ſti onem confeſſionem. et ſatiſfadionem. Primo enim in nuit

re eſſum ſeu auerſionem a bono c mutabili. et aceſſum leu cõ⸗
uer ſion em ad bonum incõmutabile. Jbi acceſſerunt ad iheſum

ſitcut em̃ reeceſſerunt ab eo per diledionem ita acceſſerunt ad eũ

per ↄtriti onem peccati· quia ommis resper quaſceunq; cauſas na
ſcitur per eaſdem diſſoluitur. Vnde ſicut peccatum per ⁊ↄſenſuʒ
naltitur ſic per diſſenſum qui fit in cõtritione diſſo lunitur · Secũ
do oſtendit ꝙ per oris conſeſſionem peccatum prius planctũ
recognoſtit᷑ deteſtabile · ꝓbi pubheani et peccatores quia nul⸗
lum nomen maiorem inchudit infamiam quam nomen peccate
ris cum deus ommaa diligat pꝛeter peccatum qð ſolũ odit· Ter
do inſinuat ꝙ opus ſatſfachonum pꝛius amaruz factum eſt op
tabile. Abi vt audirent ſcʒ. tãq; parati ad ſatiffaaendum 4 mãâͤ
data ſaluberrima ſuſcipiendum. Require de partbus pemten-
cie libꝛo ſexto · capitulo.⁊·

C(Wominica quaDrrg.
Dſiß i pmitias ſpũs hñtes a ip̃i int᷑ noſ gẽimꝰ ad opti
onẽ ſilioꝝ dei expectãtes. ro. 8. Circa ↄdicõez electo⸗

adhut in corruptibili corpe degentiũ bẽus apls tria ſacit mopᷣ
em deſeribit eos tanq; ſpuſſãch gra ꝓ aliis redundãtes ibi. neſ
ißi pᷣmicias ſpũs hñtes pꝛimum vel p̃ aliis ſpuſancto habun⸗
Dantes cuiꝰ pmitie ſũt caritas dei 21 ꝓximi. Juxta illud caritas
dei diſfuſa eſt mn coꝛdibus vr̃is. Scdo delgnat ipſos tanq; pꝛo
inoolatu huius ſeculi eiulantes ibi . Et ip̃i mtra nos gemimus
quamuis ſpm̃ſanctum habeamus. Ter cio oñ dit eos ſpe ſeliti
hereditatem celeſtem et immoetalem oeꝑis expect antes. Jbi ad

optione ſilioꝶ. Re· de dotibo coꝛꝑis li. 7. capitulo. 26.

BStote miſericoꝛdes licut a pater vf miſericoꝛs eſt. Lu.
2. Miſericoedia patris ſilus cui ſemꝑ ꝓpꝛium ẽ m iſe
reri filios ſuos in miſeritoedie virtut ſibi aſſimilari vo
lens tirca inſoꝛmationem miſcðie in verbis WPoſitis tria facit.
Pꝛimo em̃ innuir q; in coede ſit immobiliter retinend⸗ iuxta il⸗
lud etiã numert᷑ veritas:non te deſerant et. Job. miſeratio ar
cuit mecum ab mſanda. Jbi. Eſtote qð eſt verbum ſubſtantiuũ
ſignans qꝙ miſericoꝛdia ſemꝑ in mente ſubſiſten debeat. Seðo
itendit docere ꝙ ad indigentiã peoximi et eius 'ffhchonem ſit
extendenda. Jbi. Wilericoꝛdes id eſt miſeriam coꝛdis circa indi

gentiam et afflidionem a pximi tenentes illud. Quis infirma ẽ
Tercdo oſtendit ꝙ het virtus exemplo iß ius dei ſit amplecten
da ibi . Bitut a pater veſter miſericors eſt et qui dei miſericoꝛ⸗
dia debet eſſe exemplũ miſencoꝛdie hominis· Require de mile
ricerdia dei lib'o ꝑꝛimo. capitulo. 24.
Mnes vnamimes in oratione eſtote cõpacientes Kr⸗
mitatis amatoms, miſen cordes. modeſli humiles . ..
Petri. 3. Beatus apoſtolus petrus verus paſtor omũ
ihe ſu chriſti volens ſibi cõmiſſis ouibus eterne vite paſcua ad
mpiſci m verbis iſtis alimenta ipſis miniſtrat per que ad viridi⸗
tatisg paradiſi dulaa paſcua mereantur introduct peoponit aũt
eis ſex exquiſita ſerola per que homo interioꝛ palcitur in pꝛe⸗
ſenti et m eternoꝛum conuiuium diſponitur. Pꝛimum eſt ora⸗
tionis inſtanda. Jbi. Dmnes vnam mes in ofatione eſtote Se
cundomalorum pꝛoximi diſph ontia· Jbi.compacientes⸗Nera
um. Oẽs boni ſineem ↄplactia. Ibi:· rnitatis amatdres Quar
tũ aliene miſerie do loroſa ſufferentia Ibi Miſericordes Quintũ

Hi bom m roeʒ abſtinẽtia · ibi modeſti. Sextũ appetitu elatõis

et ſuperbie voluntaria continencia. Ibi humiles. Om auck ex⸗
plicatio omnium pꝛedictoꝛum et pꝛolixitas faſtidium generaret
ideo obmiſſis aliis de modeſtia ſeu temporantia ſpeciahtet pꝛo
cedamus. Re. de tempo rantia li · 5· capitulo triſimo quarto
De eodem.
Xi a me quia hõ pecatoꝛ ſum · Cu. 5. In verbis ꝓpo⸗
ſitis beatus Lu.typum gerens pnĩium ↄditionem qua
dꝛuplicem a pct᷑o recdencium expꝛimit et oñdit pꝛimo
ſue vilitatis à indigmitatis agmncoem Jbi. Exi a me q · d· adeo
vilis ſũ a indignus effedꝰ ꝑ pctm vt tua coꝛporali pñtia ſum
indignus Scðo ſue naturalis digmita tis ꝑ pctm amiſſe recog
nitionẽ. Ibi qꝛ hõ ſeʒ ad ſimilitudmem et ymaginẽ dei factuſ
Terao ãmiſſe diuine ſilitudmis explicationẽ · Ibi pttoꝛ · q· d.
ſi militudinem virtutum quibo deo aſſimilaboꝛ ꝑ petᷣm puatuſ
ſum. Quarto diume maieſtatis voluntationẽ ſubiectionem · Jbi
dñ e . ꝗ · d· liet timorem tuũ in pcto piecrim ne dñm recogno⸗
ſcerim pct᷑i ſeruum me faciendo tam ꝑ penitendie ſubiectiouem
t dſim recognoſeo· Et qma petm tot ꝑitula effidt ideo ſuꝑ oĩa
eſt cauendũ. Re. de malo et peccatd li· 3. capitulo. 7.
ominica ſexer.
Stimate vos moꝛtuos quidem eſſe pcto· viuentes aucẽ
deo · Ro · G· Circa nouitatem vite que eſt reſurrecho be
atus apłs pcti motem pꝛimo ↄdemnans et vitã ſubſe
quentem que eſt a pcto reſuꝛredio appꝛobans tria facit. Primo
em̃ oſtendit in reſurrectione a pcto que fit in vemm peniten
dam penites ab adtu pcti fir mum ꝓpoſitum habere debeat ablii
nendi Ibi · Eſtimate oeα firmate os in tali ꝓpoſito Scðo ꝙ ĩ
affedtu mentis nulla voluntas rem aneat peccatum decetero tõ⸗
m itẽdi Ibi · Woꝛtuos quidem eſſe peccato · Tercio ꝙ demoeps
incẽtionem a ſtudium habeat vite amme adherendi. Ibi vinen
tes aũt deo· Quia aũt peccatum a deo qm eſt vita aĩe ſeperat
ammq; reddit moꝛtuam ſpiritualiter.ideo peccatum vt cauea
tur ſoliate eſt a chriſti fixelibus agnoſcendum · quia non vita⸗
tur malum niſi cognitum:· Require de pecato libꝛo · 3 capi⸗

tulo terdo et quarto
We eodem. .

Iſi habundauerit iuſtida vra plus q; ſcribaꝝ a pha⸗
riſeoꝝ ñ ĩtrabit ĩĩ gnũ celoꝝ · mat · 2· Ep̃s rex iuſte di⸗
ſtĩiguẽs legẽ ſcripte a lege gr̃e ĩ vᷣbis p̃habittria facit

„.

Pꝛimo em̃ oſtendit iuſtiſi noue legis iuſticie legis voteris e
debere pꝛeclarioꝛeʒ. ibi ·Miſi habudauerit iuſticia veſtra. Secũ do
hoc ꝓbat ꝑ ſtatũ ipſius legis veceris emĩentioꝛẽ · ibi Pluſc ſcri
baꝝ a pharileoꝝ ˖ ꝗ · d · Si uiſtica ſcrib· et pha. qui ĩ emientioer
ſtatu legis eenſebant᷑ im perſecta fuit et deſect uoſa quantoma⸗

gis iuſtida inferioꝝ qui virtutem iuſticie nõ nouerunt. Tertio

de monſtrat ſiliis noue legis viã vite a ppꝛehendere artioꝛe. ibi.
Mon intrabitis in reqnũ œloꝝ.q· d · Per illã laxã et latamviã
inſtici e veteris legis n intrabitis regnũ cœloꝝ ſed; per viã arta
inſtide noue legis intrabitis regnũ celoꝶ. iuxta illud · Krta eſt
via que dudit ad regnũ œloꝝ. Re. de iuſtici a dei. h. c. 33.

ominica ſeptima.

Vm em̃ ſerui eſſetis pe ccati.liberi fuiſtis uſticie. Ro.õ.
In verbis pꝛeſatis apoſto lus peccati effeũ eunncians

quinq; faat Pꝛimo em oſtẽd it ꝙ peccatũ tranſfert ho
minẽ a ſtatu libertatis in ſubiectionẽ miſerie ſeruitutis.ibi· Cũ
em̃ ſerui eſſetis peccati · q.dð · Vmnis qui facit peccatũ ſeruus eſt

peccati. Setundo mnuit ꝙ omnis pectcans expers eſt iuſticie · ibi

a iuſtitia aliem fuiſtis. quia qui eunq; re ali qua caret talis ẽ liber

a tali re· quia ea non otcu pat᷑ · Vnde et peccantes a iuſtitia ſunt
liberi. quia pꝛotul eã a ſe reieterunt. Terdo declarat ꝙ ſemen
reccati mullũ fructũ generat eterne ſalut.ibi. Quẽ ergo frucã

habebunt tüt in illis. quaſi. d. nullũ frudum ad graue vitã⸗

ꝓſutuꝝſed ſpmas a tribulos ac ʒiz ania que apta ſunt ad com

Lurendũ m ig ne inextinguibih AQuartd dodet ꝙ perratdꝛ in ac
tu peccati ſe ſimilẽ effiat animali bo bꝛut;· ibi. In quibo nũc eru
beſatis: q. ð· id eſt m actu pectati exiſtentes non erubuiſtis. ſed

nunc a peccato liberati ꝑ penitentiã eru beſœtis Quinto demon
ſtrat q remunerati onis peccati co gitati o frequens valet carne

indutis ·. ibi. Mã fims illoꝝ moes eſt.qd. iſtam ſfinẽ pectati co⸗
gitare adhutc m carne vinen bo expedit ſed moꝛtuis mihil pꝛo
deſt · Cim g peccatũ tot pericula annexa habeat ideo igit᷑ eſt ca
uendü. Re. u. 3· c. ö6. .⸗ .
(Be eodem.
Iſereoꝛ ſuꝑ turbã.quia ecce iã triduo ſuſtinent me.nex
habent quod manducent. War . 8. In his verbis miſe

+ 4
.

miſeri coꝛdie eins reſpiti tria faut Pꝛimo em inmnit ꝙ eius mĩa
paupꝑpiho et huilbo debet · ibi · Wiſereoe ſuꝑ tur · Lurba em̃ eſt

ridozs et miſeratoꝛ dñs oſtendens qui digni ſunt otulo

— — —

,— —— — —

——„ — — — —

— — —

aggregatio pauperum humiliũ et abiecarũ ꝑſonarũ : et tales
dus reſpicit oculo miſeri coꝛdie. iuxta illud Yſa·66. Rd quẽ aũt
reſpicio mſſi ad paupertulum et ↄtrituzʒ ſpiritu et trementem K.
Secundo declarat ꝙ talis deſpectus et humilis de ſe non pꝛeſu⸗
mens vir tutẽ ſpei meret· ibi. quia e cœ iam triduo ſuſtinent me
vſperent a me verã gr am et gloꝛiã hot em triduũ ꝓPpꝛie eſt ſpei
Terdio expꝛimit᷑ effectus miſeritoꝛdie ipſius dei nec hñt quod
manducent. q. d. Auia me ſuſtinent in me ſperando famẽ deſi de
riũ bonũ eoꝝꝶ perpendens · ideo cibabo eos gratia in peeſenti 2
gloꝛai in futuro · Re.de ſpe li:ʒ·c.2
CWominica octaua. MU
I em̃ ᷣm carnẽ vixeritis moꝛiemi· Si aũt ſpũ facta car⸗
nis moetificaueritis· vinetis · Ro. 8S. Weatus apfs cui
mũdus crutiſfixus fuit.et ipſe mũdo nos ad imitanduz
ſe in hoc tanq; pꝛedicatoꝛ veritatꝭ pꝛouotans in verbis pꝛefatis
duplicẽ vitaz ſpiritualẽ et ꝑ ↄſequens duplicẽ moetẽ ꝓponens.
vnã ſuadet cauendã aliã ehgendã · Pꝛimo em̃ oſtendit ꝙ; quis
vitã car nalẽ ſeu voluptuoſaʒ eligens in aĩia moꝛiat᷑ · ibi. Zi hᷣm
carne; vixeritis moeæiemĩ. iuxta illud· Nidua viuens in deliais
moꝛtua ẽ· Itẽ apot · Nomen habes vt viuas ſed mortuꝰ es · Be

tüdo innuit q membꝛa carnis in ſe moœtiſicans vita gr̃e ponat᷑

ibi. Si aũt ſpũ facta carnis moꝛtificaueritis· vinetis · inxta illuð

apłi · MWoꝛtiſicate membꝛa veſtra que ſunt foꝛ nicatio immũditta

K. Et ad gal. Qui xp̃i ſunt carnẽ ſuã cruciſigũt cũ viciis et dcu
piſcenctis. Quia aũt ſolũ peccatũ vita carnalẽ et ipſius aĩe mos
tem efficit et induet ideo ſuꝑ oĩa tanq; mœs aĩe eſt cauendũ:
pꝛeſertim cũ eius carentia vitã gr̃e faut a hoc ꝑ moꝛtiſicationẽ
carmis. Re. de effectu peccati. h. 3· cτ. JMU
c codem.

loz. MWat.7 In verbis his ſepe ſcrutatoꝛ coꝛ diũ edocz
a oñdit ꝙ verb qñtumcũq; dulabo vitã eternã nõ me
remmii iterius volũtatẽ deo ðdfoꝛmemꝰ· Et ad h ondedũ duo ſa
tit · Pꝛimo em̃ innuit qꝙ; ſi verbũ vllũ ꝓlatũ exteriꝰ ad h ſuffice⸗
ret verbũ inuocatioms quo nomẽ ſuũ recognoſei᷑ regni intro
itũ efficacius obtineret- ibi · Non ommis qui didit mihi dñe dñe
intrabit in reqnũ cloꝝ dñs em eſt nomẽ ſupᷣpoſitũ · Secũdo ꝓ
poit ꝙ net volũtas ꝓpꝛia queuis ad h ſuffidat miſi et dei volitũ
aia adimpleret. ibi· Sed qui facit voluntatẽ patris mei *&- Quia

On omnis qui dicat mihi dñe dñe intrabit in reg nũ te

R . .

vero P dei lila ad implenda voluncat᷑ eins bonã et benepla⸗
centẽ et pfectã faumus. Conſilia euãgelica debemus efficatit ad
implere · Re· de ðſiliis euangehce. li. . c. 68.
(Hommica nong.
Edit ðnñns manducare et bibere etſurrxerunt ludere j.
Coꝝꝶ 10. In verbis his apls diledtis diſcipul gulã p⸗
hibens. et ad eius o ꝓpoſitũ ſcʒ ꝑ ſimoniã mduœs duo
ſacit. Pꝛimo em̃ ꝓporit eius actũ tanq; malũ et ꝑiuuloſũ coꝛpo
ri vt nigiat, ibi Ledir dñs manducare a bibere. SHecundo ſubiũ
git eius effectũ tanq; damnoſũ anime vt arcius caueat᷑· ibi · et

ſurrexerunt ludere · Rerde gula. h. 3· cZz 5.
e codem.

Omo quida erat diues qui habebat villitũ a hic diffa
matus ẽ apud illũ quaſidiſſipaſſet bona ipſius· Lu. 16
PcCeleſtis pater qui diues ẽ in omnes qui muoeant illũ
Peritulũ diſſipationis ſubſtantie hoĩs interioeis ab ipſo date id
ẽ bonoꝝ naturahũ oſtendens. In verbis ꝓpoſit tria fact. Pꝛi
mo eĩ oñdit diuidendi ſingulis ꝓut vult bona nãlia here libera
volũtatẽ.ibi · Oomo quida emt diues et. Dict᷑ aũt deus eſſe hõ
quidã tanq; innoĩabilis ꝑ intompꝛe henſibilitatẽ ſuã · iuxta illud
ꝓphete · Momo eſt et quis cognoſct eũ. Diues aũt diat᷑ ſm il⸗
