lud plal · Gloꝛia et diniete m domo eius. Secundo innuit hoĩiem
habere vtendi bonis nahbo plenariã ptᷣatẽ. ibi · Qui habeat vil⸗
licũ · Villicus dicit᷑ quaſi ville cuſtos.q/d.cuſtodie villea.aĩe ſi
bi ↄmiſſa et in plenaria ptate qꝛ ᷣm ph̊m.ſolus hõ eſt dñs actu
um ſuoꝝ vñ et aĩaha ctera agunt᷑ et agunt õ aũt agit a nõ
agit᷑ Tercio declarat ꝙ bonoꝝ nãliũ diſſipatio nequaq; dei la
teat claritatẽ.ibi· Et hic diffamatus ẽ apud illũ quaſi diſſipaſiʒ
bona illius. Quia aũt rõ ꝓput hie moꝛalit᷑ ſumit᷑ poteſt dici villi⸗
tus et aĩia villa que ei ad cuſtodiendũ a deo eſt ↄmilſla ideo hic
de aia que tuſtodienda a rõne diendũ. Re · de aĩa bm diſſa
nmitionẽe quid ſit. li 2c. 29.
Domimca decima.
Iniſiones gratiarũ ſunt.idẽ aũt ſpũs &. j. Coꝝ. 12· In
yverbis iſtis diſtributionẽ gratiarũ in diuerſa membꝛa
a ecxrleſie 'm ꝙ cuicunq; competit. oſtendens p's duo ſa
ſalit· Oꝛimo em̃ oſtendit ꝙ vᷣm diuerſitatẽ pocẽtiaꝝ aĩe vel ſen
ſuũ aut mẽbꝛoꝛꝛ toꝛpoꝛis gr̃a a gra diſcrepat·ibi. Diuiſiones
gratiaꝝꝛ ſunt · Setũdo innuit ꝙ cancq; diuerſi riuoli he dꝛuͦſitas

l,

i,
du.
5
biü
et

ila
;,
lu⸗
hie
n

ah vno fonte emanat. ibi. Idem autẽ ſpiritus ſeʒ tanqᷓ; fons a qᷓ
diuiſion es harum gratiarum emanant Qui aũt recipiens gra⸗
ti am debet ſcire qualitaxm doni gratie vt gratias agere deo de
bitas valeat· Juxta illud apłi. Vt ſcamus que a deo donata
ſunt nobis · Ideo de oigine gre vtile eſt dicendũ · Re · l. . c.·

Oe ecodem./
ODmus mea domus oꝛationis eſt: vos aũt ſetiſtis ſpelũ
cam latronũ . Lu.i9. Ju verbis pꝛemiſſis xpᷣs digmta⸗
tem aĩe oſtendens: et digmtatẽ ad indigua duertentẽ
dedignans rria facit · Pꝛimo em oſtendit ꝙ tanq; templũ ꝓpꝛi⸗
um ſit ſibi ſpecialiter dedicata ſez domus mea. Gerũdo inmuit q;
ab omni ſoꝛde et actu illiato eſſe debeat emundata · ibi. Domꝰ

oæationis eſt · Lercio ĩnoteſcit ꝙ religio dei ſit dyaboli vlibo de

putata · ibi. Vos aũt feciſus illa ſpeluncã latronũ · Quia aũt aĩa
templũ dei: et qui hoc templũ idð eſt hanc domũ dei violauerit

de dicando eã demonibo: deus illũ diſperdet. ideo aia vt deus iĩ
e.au habitet a loꝛdibo eſt mundanda . et illam quidam dixerunt
v apoꝛ em alij ignem. Re. de aĩa· h. 2.· c 30.

omimica vndecimg.
Ratiã dei ſum id quod ſum: et gratia eius in me va⸗
cua non fuit· i. Coꝝ· 5. In verbis iſtis apłs effecum
gratie inſinuans tria facit. ꝛimo em̃ oſtendit ꝙ a di⸗

ſperſione mentis et euagatione toꝛdis mediante gratia redu⸗

ctus ad animi ſtabilitatẽ · ibi · Gratia dei ſum . q· d. Qui aliqñ in
pectato exiſtens in eircuitu cũ impiis ambulaui · nũc gratia dei
ſum ſcz ſtabilitus in ꝓoſito bono: quia ſic peccatũ reddit ho⸗
mmẽ inſtabilẽ: ita ecnuerſo gratia adueniens aie in bono ſir

mat. Becundo innnit ꝙ gratia illuſtrante intelligit hõ ſue ſtabi
litatis modiditatẽ.ibi · ꝗdðd quod ſum: Tercio inſimuat ꝙ virtu⸗

tum exertitiũ ↄſeruat gꝗr̃e debitatẽ · ibi · Et gr̃a eius in me va⸗
tua non fuit. Re. de abihtatione ad gr̃am li 3. c. lIl.
De eodem. MDUð
Vblicanus a longe ſtans nolebat net otulos ad teluʒ
leuare · Lu.iS.In his verbis ipſa veritas ꝓbans renes
et coꝛda ſtatũ peceatdꝛis veract᷑ ↄuerſi·et vere pemiten

is annũtians tria facit · Pꝛimo em̃ innuit ꝙ publicanus ſuper⸗
biam tanq; radicem apoſtaſie a deo »temptam ↄſiderans ꝑ hu⸗
militatẽ ſtatus ſui vilitatẽ recognouit.ibi · Publicanus a longe
ſtans. Secundo oſtendit ꝙ eſtimari ſe filiũ dei et xp̃i coheredem

pꝛopter peccatũ indignũ iudicauit · ibi· Molebat oeulos ad ce⸗
lum leuare.Juxta illud Lu. gam non ſum dignus vocare filius
tuus. Terdio inſinuat quia regio diſſimilitudinis in qua in ſta
tu peccati extitit ipſum ad dei redditũ ꝓuoeauit. ibi. Ged ꝑcuci
ebat pectus ſuũ dicens · Deus ꝓpiaus *ι vt me in filiũ reupias
qui in regione diſſimilitudinis etiã de ſilliquis poꝛcoꝝꝛ ventrezʒ
implere cupiebam. Quia aũt peccatũ hominẽ adeo vilẽ effrat a
adeo ſeꝑat et elongat: ideo ſuꝑ omma eſt cauendũ. Re. de ef⸗
lectu peccati li · 3· C.?

Vom inica duodecima.
On ꝙᷓ ſuffidẽtes ſimus alhquid cogitan a nobis quaſi
ex nobis: ſed ſuffidentia noſtma ex deo eſt. z. Coꝝꝛ·3.
Beatus apls miniſtros veteris legis a miniſtro noue
legis diſtinguens in verbis ꝓpoſitis tria fnat ꝛimo em̃ oſten
dit eos tanqᷓ dei vicarios in plenitudine poteſtatis ab ipſo de⸗
natos. ibi. Guffidentia noſtra ex deo eſt ſeʒ qua ſuffiamus ab⸗
ſoluere et hgare · Juxta illud Joh · Quoꝝ remiſeritis peccata re⸗
mirtunt᷑ eis: et quoꝝ retinmueritis retenta ſunt· Secundo innuit
eas a deo diſpen ſatoꝛ es ſacra mentoꝝꝛ noue legis ĩſtitutos ibi
Qui et idoneos nos faut miſtros noui teſtamenti ſcʒ vt noſtra
diſpe nſatio et auctoꝛitas rata meritd ſit habenda. Juxta illud
Coꝝ. Sic nos exiſtimet hõ vt mi. xp̃i et diſpen. τ. Ver cio in ſi
mat ipſos in offidj ſeu m imſterij excllentia a miniſtris veteris
legis diſtinctos. ib Non ł̃a ſed ſpũ.q.d. Ili pᷣm ſr̃fam munda
bant ab immunditia carnis nos vero ꝑ nouoꝝ ſacramentdeũ
diſpenſaconẽ ab immunditia mentis· Re ˖ de ſacramen li. 6· c.

Ene om ma fecit: et ſurdos fecit andim: et mutos loqui
Mar · 2. Deuoti homines ridentes ſurdũ et mutũ ho⸗
mñmẽð quem ad y?pᷣm adduxerant in ſui pꝛeſentia curatũ
diuinitateʒ ipſius ꝑ argumenta tria infalhbilia cognouerunt.
Pꝛimo em̃ in hot qꝙ totũ vniuerſum bene creans mihil moedi⸗
natum eo reliquit. ibi · Bene omnia ſeceit· inxta illud ſapi. Dm
nia in mimero pondere et menſuna diſpoſuit · Setundo m eo · ꝙ
aurem ſurdam tanq; ab ipſo foꝛmatã a plantatã ad audiendũ
aperuit.ibi. Surdos feut audire. iuxta illud pſal. Qui platet au
rem nõ au· Tercio in hoc ꝙ linguã ↄſtrictã auctoꝛitate libero re
ſeru auit · ibi. Et mutos loqui. Et quia taha argumenta tumti⸗
omuz et miraculoꝝ ex quibo ſua claret diuinitas a potentia ſua

— — — —

pꝓoœdunt: ideo de potentia dei eſt diendũ. Re. de potentia dei.

Wominica tredecima.
I em̃ data eſſet lex que poſſet viuificare vere ex lege el
ſet iuſtida. Gal.3ʒ. In verbis pꝛetadtis apoſtolus effec⸗
tum legis veteris oſtenden tria facit.· Pꝛimo innuit q;

lex vetus vita gratie nmillum viuificauit: ibi· Si data eſſet lex:

que poſſet viuiſicare·q:d. Non vinificabit ſed peccati cog nitio

nem ſadiebat · Juxta illud apłi: ꝑ legem peccati cognitio· Seci⸗

do oöſtendit ꝙ legis obſeruantia nõ viuificauit ibi; Ex lege el⸗
ſet iuſtitia ·q.d.quia lex nõ viuiſicat net etiã iuſſiſicat· Sed lex

geatie in qua dat᷑ ſpiritus vite viui ficat in peccatis moꝛtuũ:et
iuſtiſicat impiũ per ſidem iheſu xp̃i · Juxta illud Ro.S.Cex em

ſpiritus vite in xp̃o iheſu liberauit me a lege peccati et moetis.
Tercio inſinuat ꝙ ſcriptura milluʒ a peccatd penitus excuſauit
ibi. Sed ↄchuſit ſcriptura omnia ſub peccatdom̃es poccato ob
noxios oſten debat. Juxta illud Ro·Dmnes em peccauerunt.
et egent gr̃a dei· Et pſal. Non eſt qui fadat bonũ non eſt vſq;
adðd vnũ ſcʒ xp̃m. Quia aũt effectus ſacramentoꝝ noue legis ex
ee llunt in inſinitũ cenmonias et ſacramenta legis veteris que ĩ
omus ſunt inſtituta: ideo de effedu ſacramentdꝛũ noue legis ẽ
dicendu . Re. de effectu ſacramentoꝝ li. 6 c3.
De eodem.
Dmo quidã deſcndebat ab iheruſalẽ in ihericho· et inca
dDit i latrones-Lu. 10. In verbis pꝛetadus ipſa veritas
periculũ euerſiomis pectatoꝛis a deo oſtẽdit ↄditiones
plures eiis ꝑ oꝛdinem expꝛimendo. Pꝛimo inſinuat ꝙ peecca⸗

toꝛ a deo ſe auertens et ad peccatũ ſe ↄuertens a libꝛo vite dele

at᷑ · ibi. DHomo quidã· quaſi indigmus noĩe quod iãdeletũ eſt a
libꝛo vite. Secũdo ꝙ; a veſtigio virtutis ad viã vicij ſponte pꝛe
cipitat᷑.ibi· deſcendebat: ſcz ſponte a vo luntarie: qua ho mo eſt
dñs actuuʒ ſuoꝝ · TLercio ꝙ; amiſſa cleſti patria defechbo pluri⸗
mis exponat᷑.ibi · Ab iheruſalẽ in ihericho · Auarto ꝙ tanc er⸗

rans a via vite a dyabolo capit᷑ · ibi · Qui et deſpohauerunt eũ ·
ſcʒ ꝗgratuius et plagis impoſitis ibi. Sexto ꝙ his malis omni

bus nõ obſtantibo redeunti venia non negat᷑ ibi. Seruo relcto
q.d · Sic ſemiuiuus et deſperatus a medic vitã quandoq; et ſa
nitatẽ plenã retuperat: ſic et peccatoꝛ quantumcunq; peccaue⸗

it ˖ Si vero penituerit ad vitam gratie refoꝛmat᷑· Et quia tam

multiplex periculuʒ peccatũ indudt ideo vt tam faalius valeat

tognoſcendũ ſolidte ẽ a xp̃i fidelibo: non em̃ vitat᷑ malũ niſi do
giitũ.· Re. de peccato oꝛiginah li·3· c.. .

(Pominica decimaquarta.
PHi aũt ſunt xp̃i: carneʒ ſuam crucfixerunt cũ vituiis et
Stupiſcntiis Gal-S-In his verbis apls membꝛa xpi
a membꝛis dya boli diſtinguens deſignat ea ſub dditi
ene tripha Pꝛimo oſtendit ꝙ ems toꝛpoꝛi miſtito quod eſt ec
cleſia ſint incoꝛpoꝛati · ibi · Qui ſunt xpᷣi·ð mem bꝛis coꝛꝑis xpi
Se cũdo innuit ꝙ ſimilitudimi moꝛtis xp̃i ſint complantati · ibi .
carnẽ ſuã cruaſhx erunt vitã peccati moꝛtalis in ſe ipſis ꝑ peni
tentiã occiderũt ſic xp̃s in cruœ peccatũ dam nauit· Juxta ulud
Ro. 6. Vetus hõ noſter ſimul crucifixus eſt cũ eo vt deſtruat
toꝛpus peccati. Tercio ꝙ a vidis et a carnis ↄcupiſcnciis ſint
elongati.ibi· Cũ viciis et ðcupiſenciis· Quia aũt ↄcupiſcentia
earnis idudt delectationẽ mooſã delectatio aũt moꝛoſa moetẽ
ideo dicendu eſt de deleckatione moꝛoſa et ðſenſu · Me. li. 3· c. ii⸗
— (De ecodem.
Vrge et vade ˖ qꝛ fides tua ſaluũ te fecit · ¶u. 12. In ver
bis pꝛefatis xp̃ᷣs virtutem ver catholic ſidei declarans
Itria hcit · Pꝛimo oſtendit ꝙ oꝛatio de ſide xp̃i rõne ſen
bontie a moetali peccato ꝑ pencntiã ſurgit · ibi· Burge ˖ ſez fir⸗
mã ſidẽ habes a peccato: qꝛ peccatũ moetale ſeꝑat a xpᷣo a mo
tem exrnã induct. Secundo imnit ꝙ de virtute m virtutẽ ſcz ve
re credentes xp̃ᷣm ſoꝛe donũ virtutũ a ꝙ ad eũ tm̃ ꝑ vir tutes
non ꝑ viaa ꝑuenit᷑. Terdio in ſinuat ꝙ; fides veraz ſalutẽ effieit·
ibi fides tua ſaluũ te ſect · Qnia aũt ſide firma pollens ad xp̃ᷣm
ꝑ virtatẽ exercciũ ꝓperat. ideo de qualitate virtutũ eſt dienð
Re libꝛo . 5. C. S·
WWominica decimaquinta.
Dnũ aũt ſadientes nõ deſidamus. tꝑe em ſuo metemꝰ
neon deſid entes. Gal. 6. In verbis pꝛeſatis apłs ſue ðſi⸗
denationis otulũ ad diem extreme meſſis dirigens qua
tuoꝛ facit Pꝛimo ĩnuit ꝙ fruſtra ſperat pᷣmia gaudioꝝ qui pꝛiꝰ
nõ ſemim auerit ſemima meritoꝶ ibi. Bonũ fadentes iuxta ver
bũ beati Xug· Qui deſficit in ſemine non gaudebit de meſſe. Se
do oſtẽdit ꝙ bm qñtitatẽ ſeminũ reperiat hõ cumulũ manipulo
rum. ibi· Mon deficiamus: quia bm Ruguſtinũ. ſemma no ſtra
ſũt quicquid boni ſaamus mampuli qð in fine rcpiemus Si g

—

— .„

☛

.

multũ ſeminauimus multũ et metemus. Juxta verbũ xpᷣi. Eo⸗

dem quippe menſura qua menlſi ſueritis re metiet᷑ et vobis. Te
co inſimat ꝙ ſemmantẽ opoꝛtet cũ patientia pꝛeſtolari maturi
tatẽ meſſis ꝗloꝛie beatoꝶ · ibi · Iꝑe ſuo metemus ſeʒ poſt moetẽ
pñtis vite. Juxta illud · ane videbitis gloeiã eius · Auid aũt

vnuſquiſq; meſſurus ſit doct apłs ad coꝝ · dicens. Nuecunq; ſe

minauerit hõ hec et meter · plal · Vementes aũt venient tũ ex ·
Quarto declarat ꝙ ꝑſeuerauerit tin debere fructus celeſtiũ bono

rũ.ibi.Non defidentes. ſcʒ bona opera operando vſq; ad finẽ.

Qui aũt ꝑlſeuerauerit vſq; in finẽ hic ſaluus erit · Per oppoſitũ·
Qui deſece it ſalute carebit· qꝛ finis nõ pugna coꝛonat · qꝛ ergo
bona opera vt di ctũ eſt ſunt noſtra ſemma ideo de merito vir⸗
tutũ eſt dicendũ · Re· h .· .· c· Io.
e eodem
Herite primũ regnuũ der et iuſticiã eius et het omnia ad
iident᷑ vobis· Mat·. Gᷓ. In verbis pꝛefatis xp̃s rex æloʒꝛ
oſtendens ꝙ; vult omnes hoiĩes ſaluos fieri: et om̃s ad

viã que dudit ad regmũ eſſe in quirendã ibi Pꝛimũ querite. qꝛ
verba attributa ad ter mmũ motus ſine erroꝛe ꝑuenit᷑· vñ et ſo

liate eſt a doct oꝛbo a ab his qui ꝑ eam intedũt inquirenda. Ju
xta illud YPſa · State ſuꝑ vias veſtras: et interrogatde ſemitis

antiquis que ſit via melio. Setũdo mmuit adep tionẽ eis ſuꝑ

omne deliderabile eſſe appetendũ · ibi · Regnũ dei. cuins regnũ

regnũ eſt ommũ ſeculoꝝ et dñatio eius ĩ omni gnatione et ge
nerationẽ:cuius etiã regmi tomꝑatione vileſcunt omma terre⸗
na: et ideo regnũ mundi et omnis onatus ſeculi ẽ ↄtemnendꝰ
regnũ autcẽ dei appetendũ. Tercio edoet taritatẽ que regmi here

des ſola dirigit amplectendã ibi. Et iuſtica eius iuſticia em re
gmi dei eſt caritas: et ideo om̃s ab ipſa taritate regulant᷑. Auar

to ind icat mentẽ querentis eterna ꝓ temꝑalibꝰ neceſſariis: non
debere eſſe ſolictã · ibi. Et hec ommia adiitient᷑ vobis. ſcʒ tꝑaha
ne cſſaria · qꝛ aũt ſolũ dei liliis debet᷑ regnũ dei: filij aũt eius di
ſtinguunt᷑ a filiis diaboli ꝑ virtutẽ: ideo de virtutibo ꝑ quas re
gnũ dei atquirit᷑ eſt dicendũ · Re ˖ de equalitate virtutũ li.s·c.
Dominica decimaſexta.
nl caritat radicati a fundau vt poſſitis tompᷣhendere cũ omĩbo
ſandtis: que ſit latitudo: longitudo: ſubhmitas: et ꝓfunditas·
Ephe. 3· Sit ex vna radiœ pdeunt multi ramiet ſtipites: ſic ex

regnu dei puenire deſiderat: tria faat Pꝛimo docet ante omnia

caritate veninnt gratie et virtuts. vñ qui hoc ſundamento ea⸗
ret quicquid ſuꝑ edificat totũ creſat. Juxta illud Gre. mihil ha⸗
bet ramus bom oꝑis miſi mãſerit in radice caritatis. ideo ad dei
dilecionẽ et pximi tanq; ad pꝛimanũ et radicale fundamentũ
mimtroducit apłs ho mmeʒ his verbis in quibo duo ſadt. Mꝛimo
oñdit ꝙ lumen rõnis nõ illummat᷑ luœ gre ſine fundamẽto ca
ritatis. ibi- In caritat radicati et fundati · vt ſcʒ acœſſus gr̃e ad
lumen rõnis locũ habeat · Zecũdo innuit ꝙ hec lux a deo in mẽ
te ↄſoꝛ tat᷑ ex caritatis die vt comp̃hendat diuiſionẽ quadꝛiſfariã
deitatis · ibi · Vt poſſitis comp̃hende re cũ omnibo ſandtis · Reqᷓ.
quid ſit in deo longa latitudo: ſublimitas: et ꝓfunditas · li. I. c.
13· Duic quadeuphici diuiſionmi in deo adapta quatuoꝛ virtutes
cardmales ſit in deo eſt latitudo caritatis qua nos ab erroee re
uocat: et tu habe iuſticeiã que tribuit vmcuiq; quod eſt ſuũ · Se
cundo in deo e longitudo patientie qua malos poꝛtat: a tu ha
be virtutẽ ſoꝛtitudims vt mala ꝓ deo ſuſuneas · Terceio in deo
ſublimitas ſapientie qua omnẽ ſenſum ſuꝑat: et tu habe pꝛu
dentiã ꝑ quã omnes inſidias inimiti et aſtudas ſuperes- Quar
to in deo eſt ꝓfundũ iuſtide qua peccatdꝛes damnat: et tu ha⸗
be temꝑantiã per quã carnis vida extiꝛpes vt damnationẽ eui
es. Re · de virtutibo cardinalibo li. 5. c 32.
(De eopeeen.
Eſedit qui efat moꝛtuus a pit loqui et dedit illũ ma
tri ſue. Lu.⸗=.· In his verbis bea. lucas ſtatã moꝛtui ho⸗
A ims ĩ peccatis: ſed ꝑ penitentiã reſurgentis expꝛimẽs
tria mnuit euident᷑ · Pꝛimo ꝙ; ꝑ toꝛdis ↄtritionẽ ad vitam gre
diſponit᷑ · ibi. Reſedit qui erat moꝛtuus: iacens em pꝛimo reſi⸗
det vt poſtea plene ſurgat et ſe erigat· ſic et dꝛtntio que ẽ vna
par tiũ mœgraliũ penitentie peccatũ deteſtando. a moꝛte qui dez
ſuſatat qꝛ pec catũ in ðtritione dimittit᷑ ſed nõdũ plene hommẽ
erigit ſine ↄfeſſione et ſatiſfacione ſi facultas aſſit · Se cũdo ꝙ ꝑ
oeis ↄfeſſionẽ ſurgetis peccatũ abiet᷑.ibi. Et eepit loqui ſeʒ ple
ne ↄſitendo peccata cmiſſa:· Terco ꝙ ꝑ operis ſatiſſadionẽ am
bulans de virtute in virtutẽ matri ecleſie reddit᷑ · ibi. Et dedit
illũ matri ſue· Quia aũt ↄfeſſio ſacnamentalis ẽ pars pemitentie
ideo de ea ẽ dieendũ · Re. de ↄfeſſione h· 6.c.23·
(MODominica decimaſeptima.
cite ſeruare vnitatẽ ſpiritus ĩ vmculo patis vnũ toꝛ
pus et vnus ſpũs ſiẽ a vo cati eſtis · Ephe. 4· An verbis

5

n
„

is
ſt
⸗
14
ez
ne
le

pꝛe miſſis apks ſideles ad m& paca ſp iritus exhoꝛtans tria
fatit. Pꝛimo oñndit ꝙ ad hanc vmitatẽ ſeruandã eſt ſolicit labo

randũ. ibi . Soli ite ſeruare · Secundo inuit ꝙ ꝑ voluntatẽ coꝛz⸗

diã caritatis vinculũ ſit pbandũ.ibi · Vnitatẽ ſpũe velunta tis
m vmtulo pac · qꝛ ſi᷑ dimſio voluntatũ diſcoꝛdiã parit.ita ecõ
uerſo vnitas voluntatũ ↄtoꝛdiã et pace generat.et hec vnitas
voluntatis debet eſſe inter ſideles. Juxta illud. Deus qui ſideli
mn mentes vnius effieis voluntatis· Ter eio ꝓbat ꝙ hoc padis
vineulũ naturaliter et ex debito ſit ſeruanduz ibi · Vnũ coꝛpus
et vnus ſpũs.q/d. Exquo eſtis vnũ coꝛpus qꝛ inuice eſtis mẽ⸗
bꝛa ſcʒ in vno coꝛꝑe eccleſie cuius capnt eſt xpᷣs: debetis inuite
diligere et eſſe vnus ſpũsa:vna et eadẽ voluntas quo ad pate

et ðtoꝛdie vmitatẽ · Quia aũt ſuꝑbia pꝛe omnibo vicis hanc ve

ritatem turbat a diſſipat: ideo vt caueat᷑ de ea ẽ dicendu · Re.
de ſupbia · li · 3· c. · —
— De ecodem.
Mnis qui ſe exaltat humiliabit᷑ a qui ſe humiliat exal
abit ; Lu.- 14· Chꝛiſtus eterni patris filius ad regmi ce⸗
leſtis deſideria vos tupiens ſublimari vt ſilij dei nomi⸗
nem et flimus et coheredes eius futuri ſimus In verbis iſtis ad
exaltationẽ verã nos exhoꝛtãs duo ſfatit · Pꝛimo oñdit ꝙ finis
elationis et ſuꝑbie ẽ deiedtio infernalis ibi. Omnis quiſe ex al
tat humiliabit. Secundo inſinuat ꝙ finis humiliationis volun
tarie ſit ſublimatio eternahs.ibi. Et qui ſe humiliat exaltabit᷑
Cũ itaq; homo in dignitate magna ſit creatus.et ad dignitatẽ
eleſtem maximã ſit vocatus debet ſemꝑ attendere ſue dignita⸗
tis oꝛiginẽ: ex tuius ↄſideratione peccare erubeſens ad digm⸗
tatẽ patrie ſublimet᷑ · Re.de dignitate humana li.2. c. 62·

Dominica decimaoctaua.
Ratias ago deo meo ſemꝑ pꝛo vobis m graua dei que
data eſt vobis in xp̃o iheſu.i. Coꝛ. I. Sic pater ſidelis
deuotis hhis de extrema pauꝑtate et miſeria ad diuic⸗
as immenſas trãſlatis-. ↄ gaudet ſic beatus apłs ſiliis quos per
euangeliũ genuit de ſtercoꝛe peccati ſeʒ pauꝑtate vicioꝝ diui⸗
ciis virtutũ lotupletatis ↄgratulans: in verbis ꝓpoſitis qua⸗
ruoꝛ fatit · Pꝛimo oñdit ꝙ ſic lotupletati et de eaptiuitate egi⸗
pciaca erepti tm̃ beneſieiũ debent ꝓ gratiarũ acuone recogno⸗
ſcere · ibi · Gratias agd deo· tũc aũt tales gratias agunt: qn be
nefiaũ impenſum recognoſcunt.qꝛ bᷣm phm · Gratitudo ẽ clam

beneficij retognitio. Exo di · Mementote diei in qua eg relſli eſtis
ex egipto. Et poeta. Beneſidj acœpti memoꝛ eſto. Secundo in
nuit ꝙ hanc recognitionẽ debent quotidie in mente reuoluere⸗
ibi. Semꝑ ꝓ vobis · Nercio inſinuat ꝙ radic a ſundam entũ be
ne hicij debent ſtudioſe perpendere. ibi . In gratia dei que data ẽ
vobis in xp̃o ihelu. Gratia em eſt pinepiũ meriti et ꝑ eã et in
ea ↄferunt᷑ alia dona ſcʒ remiſſio a viꝛtutes· Quarto declarat q;
diuitias virtutũ ſe a xp̃i repiſſe gr̃a debeãt intellgere. ibi. Aꝛ
in omnibo diuites eſtis fadti m illo- Quia aũt bea· Greg. varias
diuitias eſtimat virtutes infuſas mxta illud qð dicit m omeł.
Si vere fratres diuites e cupitis veras diuitias. virtutes ama
te: ideo de virtutũ diuitiis e dicendũ: qꝛ qui vnã habet om̃es
habet ˖ Re. lS. ccT.
+˙ä(W(We ecodem.
Ig dauid vocat eũ dñm qũo filius eius ẽ &ι Mat. 22
Chꝛiſtus gemie gigas ſubſtantie oſtendenz duplic na
tiuitatẽ ſuã: vnã qua deus ẽ ex ſubſtantia patiis añ ſe
tula genitus: et aliã qua ex ſubſtantia matris in ſeculo ẽ natus
In veꝛbis ꝓpoſitis duo fadt · Pꝛimo arguit negando ſe ex ſemi
ne dauid 'm natiuitatẽ eternã qua equalis ẽ patri poyſſiſſe. ibi⸗
Si dauid vocat eũ dñs qũo filius eius ẽ hm eternã eius gnati⸗
onẽ · de qua Pla· Generationẽ eius quis enarrabit Secũ do ta⸗
tite ↄſentit ſcz m ꝓagationẽ humanã ex ipſius dauid ſemine
deſcendiſſe · et hoc ꝓbat ꝑ oſtenſam humanitatẽ ꝑ quã hec iude
is aduerſariis ſuis ẽ locutus. Juxta illud Ro.Qui factus ẽ ei ex
ſemine dauid bm carnẽ. Ceto em tlamante a diente · MWilerere
mei ſih dauid. Et pueris clamantibo. Dſanna filio dauid. Taci
te ðſentit ſe filũ dauid ·qꝛ nequaq; negauit hãc duphe natim⸗
tatẽ angelus Gabꝛiel tangens de pꝛima dixit . Dic em magnꝰ
eſt: filius altiſſimi vocabit᷑ · de ſecũda · Dabit em̃ dñs deus ſedẽ
dauid patnis eius Lu. j· Quia g pm diuinitatẽ eſt dñs danid a
Hm humanitateʒz filius dauid. De ipſius parre dignioꝛe a quo
deus de deo eſt genitus ẽ diondũ ˖ Re. ꝙ pater eſt li · 1· c. 4.
Bominica decimanona.
Eponentes mendatiũ loquimini veritatem vnuſqiuſq;
ꝓximo ſuo· Ephe · 4· Beatus apłs nos eſſe membꝛa
veritatis tupiens i verbis ꝓpoſitis ad intoꝛꝑandũ nos
xp̃o qui eſt veritas tria fact. Pꝛimo docœt om̃e mendauũ tanqᷓ;
veritati directe ↄtrariũ ab anima remouendũ · ibi. Deponentes

—

mendaciũ. Secũdo hoꝛtat᷑ venitatis firmamentũ tanq; falſitatis
o ppolitũ mẽte iugiter retinendũ. ibi. Loquimi ventatem vnuſ

quiſq; cũ ꝓximo ſuo· Nerdi aſſignat rõnẽ ꝙ nulli ↄtra verita⸗

em ſit aliqualiter veniendũ · ibi · m ſumus iuice membꝛa: q · d
Sic membꝛa humam toꝛꝑis ſe neqnaqꝙ; mutuo decipiũt ſed ve

ratiter ſibi tompatiunt᷑ et ſe adiuuant: ſic et membꝛa xp̃i debẽt

. Quia aũt hec rõ potiſſima ad hot faut vt nobis mutuo ſidem

ſeruemus de mẽbꝛis coꝛpꝑis ẽ diendũ vt eoꝝ qualitates Pꝛi
ctates membꝛis ecœleſie aptunt᷑. Re. li · 2· c. x?
De eodem
Vrrexit et abiit ĩ domũ ſuã. Wat. 9· In his verbis be
atus euangeliſta tres ꝑtes itegrales vere penitentie ex
pꝛimens tria fatit. Pꝛimo oñdit ꝙ hõ motuus ꝑ moꝛ⸗

tale petcatũ ꝑ ↄtritionẽ toꝛdis a moete aie ſur git ibi. Burrexit
Secñdo innuit ꝙ in ↄfeſſione viꝛtute claniuʒ abſolutos moꝛtem

peceati quã inciderat fugit ibi· Et abiit ſcz elongando ſe a pec⸗
catis cõmiſſis ſeʒ cauſas et occaſiones peceati fugiendo· Ter cio
declarat q; ↄſtantia ꝑſeuerantie de virtute in virtutẽ pſiciens ĩ
domũ manſio mis eterne ꝑ ſatiſfactionis ꝑſeuerantiã vadit. ibi.
In domũ ſuã · Juxta illud pſal.ꝗbunt de virtute in virtutẽ vi⸗
debit deus deoꝛ in ſyon vbi eſt domus patris in qua manſio⸗
nes multe ſunt et qꝛ penitentia qua ſurgit hõ a peccato ẽ reme
diũ ðtra peccatũ mortale et vemiale ideo nunc eſt dicendũ de
peniten tia moꝛteliũ · Re. li. G. c3 l.
(Bominica viceſinfg.
Jdete qũo caute ambuletis nõ quaſi inſipientes ſed vt
lapientes redimentes tꝑs qm dies mali ſunt. Ephe · 5:
Be. apo · ſciẽs artã viã e a ꝑiculoſã que dutit ad vitã
et iõ reto tramite nos ad patriã ſine ꝑieulo inducere cupiẽs in
verbis ꝓpoſitis tria facit · Pꝛimo oñdit ꝙ abulantes in via dei
ĩdigẽt arcũſpectõne ibi · Videte qũo caute ãbuletis· arcũſpectꝰ
eĩ arcũſpicit añ et vetro a dextris a a ſiniſtris: an ſcʒ pᷣuides moꝛ
tẽ que reſtat futurã indicij extremi diẽ damnationè · ſi ĩ via dei
pſeuerat temptationes et iſidias plimas demonũ infeſtationes
oĩim ⸗ que oĩa.ſi irruãt debet e cautus.ſi retro ne peccata pꝛe
terita ipſũ alliciãt et ad ↄſilłia chãt et ne de ilbs ĩpeitens exiſtat

a dextris ne ꝓpſperitas ipſum decipiat: a ſiniſtris ne aduerſa eũ
frangant et terreant. Vñ ſapiens. Mon exaltat᷑ in ꝓſperis neq;

m aduerſis depꝛimit. Setundo innnit caute ambulantẽ epo:
tet habere triũ tempoꝛũ diſpoſitionẽ ſeʒ pꝛeſentis pꝛeteriti et fu⸗
turi · ibi · Nen quaſi inſipientes ſed vt lapientes. Juxta illud Be
nete verbuz BZi pꝛudens es animus tuus ſuꝑ his tribo tempibo
dilpenſet᷑ pta cogita pñtia: et intelligerent ſcʒ pra ac nouiſſima
. futura pꝛeuiderent. Tercio inſinuat q; expediat bonoꝝ opeꝛ
habere occupationẽ. ibi. Redimentes tꝑs qm dies mah lunt.
Quia aũt mullus caute ambulat niſi lumen ſaentie et ſapientie
habeat · ideo de dono ſciẽtie et ſapiẽtie ẽ diceudũ · Re. l. . c. 44

Iſit ſeruũ ſuũ vocare inuitatos ad nupdas a nolebant
venire. Math. 2z. Eterni patris ſilius ad nmupcias ſue
ſponſe ſcʒ eccleſie triumphãtis ſe multos oſtendens vo

caſſe · In verbis ꝓpoſitis duo facit. Pꝛimo em̃ affectũ pij patris
quo vult om̃s ſaluos fieri cpꝛobat ꝑ effectũ · ibi. Miſit ſeruos
ſuos votare inuitatos ad nmupcias. Secuudo mnuit repꝛoboꝛꝛ e
leſtes nupdas ſpernentiũ affectatũ defectũ · ibi. Et nolebãt ve
nire · Quia aũt he nuptie elebꝛant᷑ in beatitudine eterna ĩ qua fi
delis ſponſa immediate ſponſo ſuo iungit᷑: et ſuis dotibo pꝛemi

„

at᷑ dieendũ eſt. Re· de gloeia ſant oꝝ li.e.c.22.
Dominica viceſmapꝛima.
duite vos armatum dei vt poſſitis ſtare aduerſus inſidias di
aboli. Ephe ˖ 6. Beatus apls tanq; miles xp̃i pꝛecipuus et bel⸗
latdꝛ ſtiennus: oſtendens vitã hominis ſoꝛe militã ſuꝑ ter ram
in verbis ꝓpoſitis tria ſaut · Pꝛimo oſtendit ꝙ xp̃i militẽ pug⸗
natuꝝ opoꝛt virtutũ armis eſſe armatũ.ibi.· Induite vos ar
matura dei . Becundo innuit ꝙ ne ꝑ ðſenſum coꝛruat eſſe debere
iugiter pꝛeparatũ.ibi · Vt poſſitis ſtare ſeʒ vidis teſiſtẽdo. Jux
ta illud. Vigilate ſtate in ſide· Stat qui ſeruat ſibipſi a deo ſuã
ſið: ne tũ immic ſuis ſcʒ peccatis et viciis ↄcoꝛdet et ꝑ ðſen ſũ
in delectationẽ peccau vel in actũ coꝛruat aloquin ſidẽ violant
in ſeiplo pꝛimũ et poſt in deo hm illud pſal. Qui diligit iniqui⸗
tatẽ odit aĩam ſuã · Lercio inſinuat ꝙ xp̃i militẽ in ſubtilitatibb
et nequidiis diabolic opoꝛtet e exeratatũ.ibi. Xduerſus inſi
dias dyaboli: talis fuit pſal.qui dixit. Qui doet manus meas
ad pꝛeliã et digi tos meos ad beliũ ſeʒ 3 dyaboli inſidias· Qui
aũt arma aĩe potioꝛa a melioea ſunt ſeptẽ dona ſpũſſandti quibo
ſi eſt armata non pt᷑ ↄtra eã malignus ſpũs pꝛeualere: ideo de
ſeptẽ donis ſpinituſſandi ẽ diendũ. Re· de leptẽ donis li · · c 37.

(De codem 2 H .
Dmme deſcende pꝛiuſq; moꝛiat᷑ filius meus. I0 4. Re
gulus iſte euangelicus in verbis iſtis ſtatũ anime pug
nantis ↄtra vitia ?m moꝛalẽ intellectũ expꝛimens tria
fit. Pꝛimo oñdit ꝙ talis pugnans tota fidudã victoeie debz
a ſolo deo ſpera re ibi. Dne. qꝛ dñs eſt nomen ſu ꝓpꝛa po ſiticĩs
ſᷣm Dioni . g ab eo qui ſu pꝛaponit᷑ omnibo creaturis triumph
eſt ſperandus. Secundo innmuit q ad reapiendũ donũ debet toꝛ
ſolicite peeparare · ibi. Deſcende ſez in coꝛ menm vt mecũ ſis et
mecũ laboꝛes quod nequaq; hait niſi toꝛ pꝛius ad hot ſit diſpo
ſitũ et mundatũ: qꝛ in maliuolã ammã non introibit ſpũs ſa⸗
pientie: nec habitabit in coꝛpoꝛe ſubdito peccatis · Lertio inſi
maat qꝙ antecq; ſuccumbat vidis decet deũ ingiter muocare ibi.
Pꝛiuſq; moeiat᷑ filus meus: ſihus aĩe eſt bonũ opus quod ab
eo eſt generatũ gratia mediante· hit ſiliusomne opus bonnz
generatũ ab aĩa moeit᷑ quando aĩa ſuccumbit ſug geſtiombo dy
abolicẽ per ↄſenſum: et ſic moetuus deũ non ĩuocat nec memoe
es eius: et qꝛ octo beati tudmes diſponunt animã vt iocundũ
ſit habitaculuʒ et per ↄſequens ꝙ nequaq; aia mœiat᷑: ideo de
eis eſt diendũ . Re · li. 2· c. 46. .
dominica viceſimaſecunda.
c oꝛo vt caritas veſtra magis ac magis abundat in
ſci entia et in omm ſenſu cτσ Phih. i. Kpłs tanq; pꝛeco
Diſtridi mdick deſiderans in die indiaj nos indica alſſi⸗
dere et eũ ipſo repꝛobos iudicare: in verb ꝓPoſitis tria fact. Pꝛi
mo monet vt in ꝓfectu ↄtimno caritatis nos gratos indic ied⸗
damus. ibi · Doc oꝛo vt caritas veſtra magis ha. Setundo mtẽ⸗
dit inſtru ere vt ſolenniter aſtudas dyabohcas et tom ptatio nez
laqueos caueamus· ibi· In ſcientia et in ommi ſenſu · Cũ em ad
uerſarius ſit mille artifex ommi ſenſu et ſcienna & eiuns multifoꝛ
mas aſtutias indigemus. Tertio hoꝛtat᷑ nos vt ſobꝛie ſinœm:
luſte a pie vinendo venturo india ſtudeamus placere. ibi· Sits
ſin erres a ſine offenſa in dieʒ xp̃i: qꝛ ant dies illa indidj dies ẽ
ire: calamitatis et miſerie: dies magna et amara valde: ipſius
hoꝛroꝛ et terroꝛ debet retrahere quemlibet a peccato a vt indicke
ventuxꝝ ſecurus videre valeat: ideo de die inditcij eſt dieenduũ·
De codem.

Erue neqnã omne debitũ dimiſi tibi qm̃ rogaſti me &
MWat ·18. Ep̃s rex iuſticde in verbis ꝓpoſitis oñs ꝙ nõ
mli iuſte et ex certis rõmbo iraſcat᷑: cauſas ire ſue qua

peccatoꝛeʒ damnationis ſnĩe ſubicit expꝛimit et ondit. Pꝛim o

mſimans ꝙ coꝛdis ne quicia dam nationis ſnĩe ponit pꝛimariũ
ſundamentũ.ibi· Serue nequã. Seruus nequã eſt qui vero luo
dño ſidẽ ſubtrahens adhereret effecu ſuo aduerſario ſraudulen
ter · quod is ſact qui a bono intõmuta bili quod ẽ deus ſe auer
tit et ad bonũ commutabile ſe ↄuertit. Sccundo in niens qq in⸗
gratitudims viaũ nequicie ſit vomentũ · ibi. Dmne debitũ di⸗
milſi tibi · Lereo indicans ꝙ mia et impietas ſint ire dei irrita⸗
mentũ.ibi · Nonne g opoꝛtet · Quarto inmiens talibo meri

to oñdat furoꝛis ſun et iuſtide et ſenſibile argumentũ ibi.gra⸗

tus dñs eis · et qꝛ in pena repꝛoboꝝ opus ẽ diuine iuſudie ideo
de dei iuſticia ne quis eam intidat eſt dieendũ. Re · l. · c.· 36·
CCWonnmca yiceſimatercla.
Bſtra aucẽ auerſatio in olis eſt Phili 3. In his verbis
paiꝛedichs mẽtio oculũ ad pꝛemiationẽ finalẽ ſponſa xp̃

eirca hot quatuoꝛ fact. Pamo oñdit ſponſam ſide lẽ degentẽ ad
huc car ne ĩtoꝛru ptibili cũ ſponſe mente m cleſtibo habitare · ibi
Moſtra aũt ↄuerlſatio in celis ẽ Secundo ĩimuit eã coꝛrepti ones
ſponſi ꝓ eius amoe patientiſſime tollerare ibi· Vñ et ſamato
rem expectamus dñm noſtrũ iheſum xpᷣm ſcʒ illata mala pꝛeſen
tis vite viriliter ſuſtinendo. Juxta illud pſal. Expecta dñm vin
lir age et ↄfſoꝛtet᷑ ooꝛ tuũ.ſcʒ retributionẽ eius patient᷑ expe⸗

ctando · Lercio indicat ſponſũ coꝛpus pꝛemendo ne luꝑbiat vo

lintarie caſugare· ibi · Coepus humilitatis nr̃e · Aua td edo cet
eã pꝛo his omnibo dotes aĩie et coꝛpoꝛis in ſpe firmiſſima expe⸗
ctar.ibi· Cõſiguratũ ooꝛꝑi clari ſue · Re · de doti bo aĩie li · · c. 2

e eodem.
giſter ſcimus qꝛ verax es: et viã dei in veritate do⸗
8: et non eſt tibi cura de aliquo. MWat. 22. Luet calũ
matoꝛ iſte verba hec do loſe dixit · a veritate tñ mulla cũ
pec diceret deuiauit tres em ↄditiones xp̃o aſcripſit quas et ve
riſſime habuit · Pꝛimo em̃ ignoꝛans poſuit ꝙ trina reꝝ machi⸗
na ab ipſo gubernat᷑· ibi · Magiſter.mgr em diti᷑ quaſi maio
iſtatione et ipſe in oĩ ſtatione ãgeloꝝꝛ a hoĩm et demonũ ẽ ma
i oꝛ auctoꝛitate a ſapĩa qð ẽ ꝓpꝛiũ mgro- Jux illð. Data ẽ mihi

ðð
s

dirigens oñdit ꝑ quale mentũ digna ſit pꝛemiari· Et

omms poteſtas in celo et in terra. et Job Sub quo turuant᷑ quu
poꝛtant oꝛbem tanq; a ſua oꝛigine deriuant. ibi · Samus qꝛ ve⸗
rax es. iumo potius ipſa veritas es ꝑ eſſentiã a quo omnis ve
ritas ꝑtidpat. Ter co docuit ꝙ eius doctrina ſibimetipſi non ⸗
riat᷑· ibi · Et viã dei in veritate doces: tanc; a beipſo qui es veri⸗
tas non vales diſcrepare net verbo net opere. Juxta ullud. Ce
pit iheſus facere et doœre ea que erãt ventatis. Quia aũt ad ma
giſtrũ per tinet ſcientia ꝑ quã alios dirigat a infoꝛ mat: ideo di
cendũ eſt de ſaentia dei. Re · l. I. c. 29.
ominica viceſimaquarta.
Egnabat rex et ſapiens erit et faciet indiciũ et iuſtiaã
in terra Jere. 33 Pꝛopheta aduentũ xXpi regis eterm ſn
Ktuz pꝛeuidens ipſius ↄditiones pꝛenũdiat in his verb
et bm hoc tirca aduentũ ipſius tria ſunt in ipſis verbis notabi
liter atrenden da. Pꝛimo ꝙ de rege ſoꝛti ipſe foꝛtioꝛ in cruc tro
pheo triumphauit · ibi · Regn abit rex ſeʒ in ligno cruc?· Juxta
illud. Diate in nati omibo qꝛ regnauit a ligno deus: qꝛ ex tunc
cepit regnare ſuꝑ vinctos inferm. Juxta illud apł MPabeo cla⸗
ues moꝛtis a inferm. Secundo qꝙ ad libe randũ genus humanũ
ſapientiſſimũ ↄſilũ exoogitauit · ibi · Et lapiens erit: qꝛ ſua ſa⸗
pientia et arte dya bolum feſellit: ut qui ꝑ lignũ viat ꝑ hg mũ

„ „

q; vincret᷑. Ter co ꝙ ipſe indicatus iniuſte iuſtſſimũ iudiciũ im
die indici in valle ioſaphat indicabit. ibi. Et faciet uudiciũ et
iuſticiã in terra ſeʒ in valle ioſaphat: et qꝛ dedecus culpe non ẽ
ſine detoꝛe iuſticie · ideo de pena quã infligit peccatoꝛibo ẽ dieen
dũ. Re de purgatoꝛio li ·?.· c. I.

(e codem.c

Ic eſt vere pꝛopheta qui venturus ẽ in munduz. Jo. 6.
Iſti homines hec verba ꝓferentes ſpirituſancto tis di
tiones pꝛeclaras eſſe xpᷣo ꝑ veꝛ ba ꝓpoſita ſunt ꝓbſtati
ꝛimd ꝙ an omma ſecula deus extitit intõmutabibs · ibi. Dic ẽ
ꝑ verbũ ſubſtantiuũ eſt ĩtelligit᷑ eius mcõmutabilitas· Juxta il
lud Exodi. Ego ſum qui ſum . Et ho · Antec;ᷓ abꝛahã fieret ego
füũ ſcz moõmutabilit᷑ exns · Zecũdo q; ꝓPheta exiſtit oĩbo abis in⸗
ↄpabilis ibi · Vere ꝓpheta: qꝛ abj ꝓphete acceperũt qhabuerüut
ab iſto omma que ꝓphetauerunt .· hit aüt eſt vere ꝓPheta: quia
omnes ꝓphecie ꝓPhetaz in ipſo veraeiter ſunt implete: Juxta il
lud Lue · Neceſſe eſt impleri ea que ſcripta ſunt in lege moyſi et
ꝓphetis et pſal.de me. Tercio ꝙ mundũ ingrediens mundo fu⸗

it ꝑ diuerſa mimcula admirabilis· ibi · Aui venturus eſt in mü⸗
dum ſcz vt ꝑ ſigna varia ſe mundo deũ eſſe ompꝛobet et oſtẽ⸗
dat · inxta illud Jo · Si hec facis mamſeſta teipſum mundo. Quia
aũa hic ſcribit᷑ ꝙ homines iſti cũ vidilſent ſignũ dicbant: ideo
vt a nobis pleius cog noſcat᷑ qualiter ipſe qui antecq; ingreſſus
eſt mundũ creauit mundũ eſt diendũ. De creatione mundi re⸗
de crea ti one li.2.· c. 1.

En purificatione virgmis Marte.

——, Emet ad templũ ſandtum ſuũ dominatoꝛ quẽ vos que
iitis et angelus teſtamenti quem vos vulti 9· MWalach⸗
3. In verbis pꝛemiſſis ꝓpheta aduentũ xp̃i ad templuz
materiale ꝓut eccleſia ſolennizat: hodie ad Ir̃am pꝛenundans.
ipſius q; adu entus qualitatẽ ad ſpirituale templũ innuit eui⸗
denter: et ᷓm hoc m iplis verbis tria facit. Pꝛimo oſtendit ꝙ
templum nõ ingredit᷑ diis alienis dedicatũ. ibi. Peniet ad tem
plum ſuũ ſibi pꝛeparatũ et a ſoꝛdibo emundatũ nonꝙ viais ẽ
ſoꝛdidatũ: et per ðſequens demombo deputatũ. Juxta illud ſa
pi. In maliuolã ammã non introibit ſapientia: nec habitat in
coꝛde ſubdito peccato · Secundo innuit ꝙ templũ roꝛdis non in
trat: miſi ab eo viderit ſe deſidera tũ. ibi · Domina toꝛ qnem vos
queritis· non em tantus dña toꝛ coꝛdi aduenire dignat᷑ mſi de
uote querat᷑· Juxta illud · Bonus eſt dñs ſperantibo in eũ: am⸗
ine querenti illũ. TCercio innuit᷑ ꝙ gra gratũ fauens non infun
dið in ooꝛ ꝑ liberi arbitrij ↄſenſuʒ mſi pꝛius fuerit pꝛeparatũ ·ibi
Et angelus teſtamenti quẽ vos vultis· angelus cœleſtis ẽ nuna
u s: gratia coꝛdi a deo miſſa ꝓ teſtans animã deo ſoꝛe gratã· qꝛ
aũt opera meritdꝛ ia ſunt a graua ſimul et libero arbitrio·ideo
dioendü eſt de quibd oxeribo rauſet meritũ · Re. li. . c2-
De eodem
Oſte; impleti ſunt dies purgationis Marie ſᷣm legem
moyſi tulerunt iheſum in iheruſalẽ vt ſiſterent eũ dño·
La:z· In his verbis moꝛaliter intellecis: euangeliſta
purgationẽ ſpiritualẽ anime ex parte moxtalis peccati po llute
expꝛimens tria facit · Pꝛimo oſtendit ꝙ talis iheruſalẽ celeſtem
