gelium · Digllate ⁊c · Matth.xxiiij ·
Circa qð pnt diſputari ſequẽtes q/
ſtiones ¶ Prima. Ntrũ liceat iniun
ctum epiſcopatũ omnino refutare

vel om̃mno reniti canonicę electioni
Vel pꝛouiſioni de ſe Scte. Secam,

da · Ptrũ fidelis ſᷣuꝰ et prudẽs quẽ

cõſtituit Oñs ſuꝑ familiam ſuãpec/

cet moꝛtaliter ſi bona eccleſiaſtica ꝗ
ꝓcurat nõ largiat᷑ pauꝑibꝰ.Cer/
tia · Ptrũ «mbꝛoſius benefecit excõ
municando impatoꝛem.

¶ In feſto beati Nincẽtij magiſtri

in theologia ẽeuangeliũ · Nemo ac
cendit ⁊c· Qucę/· Circa qð pñt di

ſputari ſequẽtes queſtiones ¶ Pni /

ma · DNtrũ doctus religioſus de oꝛdi

ne mendicantiuũ cũ ꝑfectionis ſtatu

Flt gadi magiſtralẽ ſuſcipere ·

Secuda Ntru poteſt ſciri tempus

aduentus chꝛiſti ad iudiciũ.
In feſto Marci euãgeliſtę ẽ euã/
geliũ · Ego ſũ vitis ⁊c · Joh · xv. Cir/⸗
ca qð pnt diſputari ſeguẽtes queſti
ones· Prima · Ntrũ ꝗs fidelis po/
tuerit fructũ aliquẽ afferre ĩ ſᷣſentivi
ta niſi in chꝛiſto vite vera manſerit

P fidẽ ⁊ charitatẽ nõ fictaʒ ¶ Secũ/

da · Ptrũ beatus Marcus cõueuiẽ/
ter inter euangeliſtas figura leonis
ſit deſignatus. ¶ Certia· Ntrũ licitũ
fuit ſãcto Marco ſibi amputare di

gitum vt ſacerdotio indignus habe

retur.· ̊́YJZDUD;
¶ In teſto beati Petri martyris de
oꝛdine hdicatoꝝ eſt euangelinʒ · Si
quis vult poſt me ⁊c · Matthᷣ· xvj ·

.

Circa qð pnt diſputari ſequẽtes q//
ſtones. (Prumg Birn ad conſecu

tionẽ ęternę beatitudinis ſit neceſſe
abnegare ſemetipſuʒ .· tollere crucẽ
ſuã ⁊ ſequi chꝛiſtũ I Secũda· Ntrũ

beatus Petrus martyr dicat᷑ tripli

ciaureola dotatus J
¶ In feſto apoſtoloꝝ NPhilippi ⁊ Ja
cobiẽ euãgeliũ · In illo tpe dixit ⁊c ·
Nõ turbert coꝛ veſtrũ ꝛc· Joh̃· viij ·

Hoſſunt diſputari ſequẽtes queſti/

ones · ¶Prima · Dtrum explicite cre
Tere myſteriũ incarnationis chꝛiſti
ſit de neceſſitate ſalutis · ¶ Secunda
PBtꝝ credere explicite trinitatẽ diui/
naꝝ ꝑſonaꝝ ſit de neceſſitate ſalut·
ertia . Dtrũ poteſt cognoſci vna
Dininaꝝ ꝑpſonaꝝ nõ cognita alia.
feſto inuẽtionis ſanctę crucis
eſteuangelium· Erat homo ex pha/
riſeis ⁊c · Joh· iij · Circa quod poſſũt
Diſputari ſequentes quęſtiones ·

¶ Brima ˖ Btrum fuerit conneniẽs

comꝑatio · cũ dicitur · Sicut Moy,

ſes exaltauit ſerpentem in deſerto.

—

Secunda· VDtrũ ſit verum ꝙ ne/

opoꝛtet exaltare filiũ hominis:
mo aſcẽdit in celũ niſi qui deſcendit
de celo · fllus hominis qᷣ eſt in celo ·
¶Certia · Vtrum crux chꝛiſti ſit ad/
oꝛanda adoꝛatione latri?·
n feſto beati Johanis ante poꝛ/

tam latin eſt euageliu. Dirit Jelus

Petro: Sequere me ⁊c· Joh· xxj ·
Circa quod pñt diſputari ſequẽtes
quęſtiones ¶ Prima· Ntrü beatus
Johes lupꝛa pectus dni recumbẽs
tantũ inde ſapiẽtięſuxit · vt in figura
aquilę meruit inter euã geliſtas ceſi/
gnari ; ¶ Secũda: Ntru beatus ꝗJo
hannes inter martyres debeat con/
numerari·
¶ In feſto beati Barnabe apli eſt
euageliũ · Hocẽ pᷣceptũ ⁊c · Joh xv
Circa quod pñt diſputani ſequẽtes
quęſtiones· Vrima. DOtrũ maioꝛẽ

Dilectionẽ pot ꝗs habere q; moꝛn ꝓ

amicis ſuis ˖ ¶Becuda. Dtru beat⸗
PBarnabas moꝛiendo ꝓ chꝛiſto fece⸗
rit actũ maxime ꝑfectionis:

¶ In feſto beati Johanis baptiſte
euangeliũ · Elicabeth ĩpletũ ẽ tẽpꝰ½
⁊c · QLucę. pᷣ. Circa qð pnt diſputa /

ri ſequẽtes ꝗſiiones:¶ Prima· Ntꝝ
cõueniẽter impoſitũ eſt ei nomẽ Jo/

hanes · ¶ Secuda · Ntrũ ſit vrruʒ

inter natos mulieꝝ nõ ſit maioꝛ Jo/
hane baptiſta
vtero matris ſanctificatus:
¶ In feſto Johãnis 1 Hauli ẽ euã
geliu. ANttẽdite a fermento ⁊c · Lucę
xij · Circa qð pñt diſputari ſequẽtes
queſtiones · ¶ Prima · Vtru hypocri
ſis ſit peccatum moꝛtale⸗
VPtrũ timere eos qͥ occidunt coꝛpus
lit ꝑccatum moꝛtale
n feſto Petri apli eſt euãgeliũ

Dulit Jeſus Simoni Netro ⁊c· Jo

Ren vlrEitaii miſharan

ſequẽtes quęſtiões:.(¶ Nrima · Vtrũ
NPHetrꝰ ꝗ chꝛiſto inſtitutus ſit caput

¶ Certia: NDtrũ ſit in

ecunda

eccleſię¶ Secũda: Otrũ Petrꝰ po/

teſtate clauiũ potuit peccata remitte⸗

re.¶ Certia· Otrum Petrꝰ poteſta/⸗
te clauiũ potuit indulgentiaʒ largiri
bitarum pęnarum ·
¶ In feſto cõmemoꝛationis ſancti
Pauli ẽ euãgeliũ · VPixit Netrus ad
Jeſu:; Matth· xix · VPñt d huran le⸗
quẽtes qſtiões·¶ Prima Mtꝝ Pau
lus in raptu viderit dininã eſſentiã·
¶ Scda· DNtrũ NHaulꝰ ĩ raptu igno/
rauerit an eiꝰ aia a coꝛpe fuit ſeꝑata

¶ An feſto viſitationis beatę Ma/
rię virginis eſt euãgeliũ: Exurgens

Naria ⁊c · Lucę pᷣ. Vñt diſputari
ſequẽtes quęſtiões:¶ VPrima: PNtrũ
beatus Johãanes in vtero exiſtẽs ex
ultauit ad pſentiã dni: ¶ Secunda
PBtrũ beata virgo audita exultatio/
ne Elicabeth cõueniẽter in grarum
actioneʒ cantauit: Magniticat ani
¶ In teſio beate Marię magdale/
nęe euãgeliũ· In illo tꝑe Rogabat

Zelũ quidã ⁊c· Luceę · vij · Circa qYJ
SS ſequẽtes queſtiones.
Orima. Otrü iſta mulier de qua h̊

in euãgelio fit mentio · fuerit Maria
magdalena ſoꝛoꝛ Lacari ¶ Secun /

Da · Otrũ Maria magdalena aut

quis alius potuerit ſine pęnitentia
conſequi remiſſionẽ peccaton
In keſto beati Jacobi apoſtoliẽ

euãgelium. In illo tpe: Acceſſit ad
Jeſum ⁊c · Matth · xx · Circa qð ꝑpnt

diſputari ſequẽtes queſtiões. ¶ Pri

mo põt diſputari · PHtꝝ ipſe ⁊ frater

eius peccauerũt peccato ambitiõis⸗
petẽtes a chꝛiſto mediãte matre vtĩ
regno ſuo ſederet vnus a dextris· et
alius a ſiniſtris · Iſta quęſtio expedi/
ta ẽ ſupꝛa Dominica · xvij · poſttrini/
tatis · Sed nunc poterunt hęc di/
ſputari:· ¶ Prima.· DOtrũ cõueniẽter
Dicatur de beato Aacobo ꝙ ſit lux⁊
cecus hiſpanię¶ Secũda· Ntrum

oꝛet in cęlo pꝛo omnibꝰ qui eius vilſi

tant ſepulcrum ſiue locum⸗

len
ſigtu

vo
Vouef

lgn
cöͤueni
icane
Gec
henil
ſtygoon

Neli⸗

8 diſ⸗
wendos
ſtocu
cande
tiſfue
ntucdi
Eie
ſleek⸗
ucn
(uckeße
Mutt
nplarn
Wno
Mäl
ſor
ſc
n
kfdie
ſtin
Gentn
gli ⸗
Cnace
Cagror
Dar

°

Gite

„
20

goh
ſtio⸗
bne
gam

emitte
wpteſta,
lgn

aſnci
Nennd
–
Sthn
eſentĩ
tugno⸗/
ſcat
MW/
Ugens
Putar
Peii⸗
Ws
Mdnnde
ulnto⸗
ingimn
nincatani

nagchale
dogabet
ina
ſiones⸗
lu
Wna
eon/
Gitenda
t
iapoſoli
u

Umucde.

tioes
eifim
anbiiͦn,
lemunenl
1s
ggtochrd
üinn
mtbr
icoumn
v N
o
tw
,

1—

sðs

Infeſto beati Dominicliinſtitu/

toꝛis oꝛdinis ſdicatoꝝ eſt euãgeliũ

Boseſts ſal terrę ⁊c · Matthei · v ·

Ktoi⸗ putari ſequẽtes queęſnões
DPrimo. Otrũ beatus Dominicus

cõuenienter religionẽ inſtituit ad ſʒ/

icandũ vel ↄfeſiones audiendu
Secũdo· Otrũ beat Dominicus

cõueniẽter inſtituit religionẽ ꝗ̊ Ir̃aꝝ

ſtudio inſiſteret
In feſto ſancti ZQaurẽtij eſt euan

Fgẽéliũ· Qiſi granũ ⁊c· Johᷣ· xij · Circa
qð diſputari pñt ſequẽtes quęſtio/
dee Prmo⸗Bars Laurẽtius ha

bendo odio aĩaʒ ſuã in mundo cu

ſtoduit illã in vitam ESe⸗

cundo· DOtrũ martyriũ beati Laurẽ
tij fuerit actus maume virtutis foꝛ/
titudinis
¶ In feſto aſſumptionis beat· Ma⸗/
ri eſt euãgeliũ. Intrauit Jeſus ⁊c·
Zucęx· Circa qð pñnt diſputani ſe/
quẽtes quęſtiones:rimo. Nirã

vita actiua ſit potioꝛ nobilioꝛ qᷓ; cõ

templatina ecũdo Dtrã beata

Maria optimã ꝑtẽ elegit ¶ C ertio

Btrũ beata Maria in coꝛꝑe ⁊ ani/

ma aſſumpta eit in clum·
beati Pernardiẽ enange
iu.

liu · Nemo accẽdit ⁊c · Luce · · Ho⸗
teſt diſputari ſequẽs quęſtio · VPtrũ

pvſſit in dilectione dei haberi reſpe/
ctus gad alquam mercedem
¶ In feſto ſancti Tuguſtini eſt euĩẽ/
geliũ . Vos eſtis ſal terre Matth ˖ v.
Cinrca qð pñt diſputari ſequentes
quęſtiones ¶ Vnmo·. Ptrũ ſtatus

platoꝝ qui faciũt ⁊ docent ſit maioꝛ

☛ℳ

PD Hiatna quinõ facit quod docet ſit ĩ

atu perfectionis ·

n feſto ſancti Hartholomei eſt
euangeliũ . Hoc eſt pceptũ meũ ꝛc ·

Joh · xv · Põt diſputari ſequẽs q̊/

ſtio · videlicet · Ptrü beatꝰ Bartho⸗/
lomeus ⁊ alij apoſtoli potuerunt di

ci amici dei ·

ß ſit in eccleſia dei ·¶ Secũdo · Htꝝn

puli ⁊c · Mat

In feſto cecolltionis beati o /

4

nes ¶ Primo · Vtru beatus qobã
nes moꝛẽs ex hoc ꝙ dicebat Hero/
Di · Nõ licet tibi habere vxoꝛem fra
tris tui verus martyr ſit colendus

¶ Secũdo. Ntrum iuramẽtum qð

Herodes ſſtitit ſaltanti puellę excu

ſare potuit Herodẽ a peccato moꝛ/

tis Johannis baptiſte.“
In feſto natiuitatis beate Marię

ginis ẽ euangeliũ · Liber gñatiõis
⁊c · Matth· p· Circa qð pit diſpu/
tari ſequẽtes queſtiones·¶ Primo·
Ptrũ chuſtus deſcẽdit ſᷣm carnẽ de
ſeinine DHauid ¶ Secũdo· Otrũ be
ata Maria fuerit ſanctificata ante

natiuitatẽ ex vtero· ¶ Certio · DHtrũ

beata vᷣgo ꝑ ſanctificationẽ obtinu
ent grĩę plenitudinẽ ſiue ꝑfectionẽ·

¶ In feño exaltationis ſanctę cru/

eis eſt euãgeliũ . In illo tꝑe dixit ꝗJe
ſus turbis ⁊c · Nuc iudicium eſt ⁊c·
Joß̃ xij · Circa qð pnᷣt diſputari ſe/⸗
quẽtes quęſtiones: ¶ Primo · Ntrũ
cõueniens fuit vt chꝛiſtꝰ in cruce ex/
altatus moꝛeret p nobis¶ Secũdo
Ptrũ ſit verũ ꝙ chuſtus exaltatus
omnia traxit ad ſe.¶ Cẽrtio · DHtrum
chꝛiſtus ꝑ exaltationẽ crucis ꝗᷓ ꝓpꝛie
eſt humiliatio meruit exaltanonẽ ſui
n feſto ſancti Matthei apoſtoli
eſt euangeliu· Cu trãſiret Jeſus ⁊c·
Matth · ix · Circa qð pñt diſputari
ſequẽtes quęſtiões ¶ Primo. Ntrũ
Mattheus euãgeliſta cõuenienter
inter alios euãgeliſtas deſignat᷑ in

figura hominis ¶ Secũdo· Otrum

cõuerſio et ſequela Matthei fuit mi
raculoſa/¶ C ertio · Otrũ Mattheꝰ
fuit immediate de teloneo vocatus
ſiue aſſumptus ad apoſtolatum.
In feſto ſancti Michaelis ẽ euã /
geliũ · In illo tpe etcerlerant diſci⸗
xviij · Circa qð pñt

hàms baptiſtę eſt euãgeliũ .· In illo
tpe Miſit Herodes ⁊c· Marci. vj·
Poſſut diſputari ſequẽtes quęſtio⸗/

diſputariſequentes quęſtiones
inuo Peui angeli lint g deo cu
odię hominũ deputati:/¶ Secũdo ·
PBtrü angeli ꝑ executiouẽ miniſterij
ꝗacontẽplatione diuina retardent ·
ertio. Otrũ angeli ad cuſtodiaʒ
Hminũ deputati:qnq; relinquant
hoĩes quibꝰ ad cuſtodiã deputant᷑:
¶ In feſto beati NHieronymi ẽ euã
geliũ · Nemo accendit ⁊c. Lucc xj·
Circa quod pñt diſputari ſequẽetes
quęſtiones. Nrimo· Dtrũ lucerna
incenſa Hieronymiideſt ˖ Doctrina
meruerit ſuꝑ candelabꝛũ eccleſię po/
ni · ¶ Secundo Htrüů Hieronymus
fuerit cardinalis:
¶ An feſto beati Franciſci eſt enan/
geliũ · Cõfiteoꝛ ⁊c · Matth· xj· Circa
qð pñt diſputari ſequentes quęſtio/
nes· ¶ Primo Otrũ cõueniẽs fuerit
ſecreta fidei nõ reuelani ſapientibus

prudẽtibꝰ ⁊ reuelari ꝑuulis (Se⸗

cũdo · Otꝝ beatus Franciſc fuerit

Te numero puuloꝝ quibus reuela/

ta ſunt ſecreta ceęleſtia·
n feſto beati Luceeſt euange/
liũ · Veſignauit dns · Luceęx · Circa
qð pñt diſputari ſequẽtes quęſtio/⸗
nes · ¶Crimo· Otrũ poſt electioneʒ
Duodecim apoſtoloꝝ cõueniẽter ele
cti ſũt ſeptuagintaduo diſcipuli in/

ter quos Lucas vnus dicirt fuiſſe ·
¶ Secũdo· Ntrũ beatus Lucas in/
ter euangeliſtas in figura bouis fue/
rit cõuenienter eſignatus·
◻ n feſto vndecim miliũ virginũ
eſt euangeliuz . Simile eſt regnũ ce/
loꝝ ⁊c · Matth· xxv · Circa qdð poteſt
Diſputari ſequens quęſtio· NHtrum
prudentibus virginibus facientibꝰ
qð in ſe fuit neceſſe fuit vt deus oleũ
gratięſuę vaſis conſcientiarum ſua/
um infunderet ·
¶ In feſto Simonis Judę ẽ enã
geli · Hoc eſt hceptuʒ ⁊c · Joh · xv ·
Circa qnod pñt diſputari ſequẽtes
quęſtiones Vrimo· Dtrũ chꝛiſto

beati videntes deũ ꝑ eſſentiã vide/

adueniente ⁊ pᷣdicante nõ tñ faciẽte
viſibilia miracula iudęiei credere te/
nebant; ¶ Secũdo· tꝝ argumen/
tü illud chꝛiſti ſit ſufficens:quo ait:
Si opa nõ feciſſem in eis quę nemo

alius fecit· peccatũ nõ haberent ·

n feſto omniñ ſanctoꝝ eſt euan
ium. Didens Jeſus turbas ⁊c ·

Matthᷣ· v. Circa qð pñt diſputari

ſequẽtes queſtiões · ¶ Primo· Ntrũ
beatitudo ſanctoꝝ cõſiſtat in viſio/
ne deipꝑ eſſentiã · ¶ Secundo; VNtrũ

ant omnia quę deus videt ¶ ¶Certio
Vtrũ beatiin gloꝛia pꝛius ferantur
ad contemplandã chꝛiſti diuinitatẽ
qᷓ; eius humanitatem.

¶In die omniũ moꝛtuoꝝ ẽ enãge

liũe DVixit Jeſus turbis ⁊c· Joh · v ·
Circa qð pñt diſputari ſequẽtes ꝗ/

ſtiones ¶ Primo. Ptrũ iudiciania

poteſtas qᷓ indicandi ſunt moꝛtui in
turo iudicio cõuenienter cõueniat
chꝛiſto ᷣm qd homo· ¶ Secundo
Vtrũ ſuffragia fideliũ viuoꝝ ꝓſint
defunctis ¶Certio · Ntrũ ſuffragia
facta ꝑ malos ſiue ꝑ ꝑccatoꝛes pꝛo
ſint · ¶ Quarto· Ntrum vox chꝛſti
quã audient moꝛtui erit cauſa reſur/
rectionis omnium eoꝝn ·

An teſto beati Martini eſt euan
geliũ · Sint lũbi veſiri ⁊c · Lucę· xij ·
De quo diſputat᷑ ſicut in feſto beati
Nicolai · Nunc quęrit᷑· Ntrũ illud
ſit verũ aut cõuenienter dictů · ꝙex/
pectãtes Ddñm reuerſurũ chꝛiſtꝰ faci⸗

—

et eos diſcumbere ⁊ tranſiens mini/

ſtrabit eisw
¶ In feſio beatę Ratherinęẽ euan
geliũ · Sile ẽ regnũ celoꝝn Matth·
xiij · Circa qð põᷣt diſputari ſequens
ãſtio · Vtrũ beata Ratherina emit
agrũ in q̃ erat theſaupꝰ abſcõditus⸗

.

Eyplict tabula.

Sequũtur quęſtiones

n ſhcii
ece ele⸗
lgumen,
gnogit:
neno
dberend
peſtum
nbagt
Dputan
no⸗ Htni
n yiſio⸗
lo eni
i vie/
(Cano
War
dumninti

oricnige
res
Udicena
mortumn
Cuenat
undo⸗
op pünt
ſafrags
es
N Ki
Cariun

mmicſtan
Lon
tinſefoben
t Prilil
dici ge
ri celin
nanigsnin

Emigiann
or Nrs
henmnn

pabN

*

Enehiovee euãgelioꝛuzʒ tam &e

emxpoꝛe qᷓ; de ſanct collectę per· ·

P.· Johannẽ de ture cremata epm
Sabineñ ·ſanctę Rhomanęeccieſię
Catdinalem ſancti Sixti · Incipiũus

„*

feliciter:

ſimo reuerendiſſi
moꝝ patrũ ſanctę
Rhomang eccle/
Dnon cardinalium collegioſuus
umilis b h
mata epᷣus ſabmeñ · ſancte rhomang
eccleſię cardinalis ſancti Sixti vul⸗
gariter noĩatꝰ. SGeipſum cũ humili
recoõmendatione:Cogitãti mihi q̃d
de ſudoꝛibꝰ mei ſtud dignum am/

mpliſſimis vñationibꝰ veſtris tamq;

memoꝛiale offeram · attento ꝙ oĩbꝰ
ſummis noſtn temwais pontincibus
varia dedicauerim oꝑa·ſcilicet Eu⸗
enio Nicolao Calixto Pio ⁊ Zau

lo· Nic gñti occurriſſetmibi illa ho/

neſtiſſima latoꝛũ conſuetudo qua
poſt refectionẽ eoꝝ:maxime in pꝛan/
Dio habitã collatiões ſine diſputa/
aiones de ſacris lris ſoliti ſũt habere.
Vidi enim apud plures claniſſimos
Hatres cõſuetudinẽ hancobſeruari ·
Et celebernmo ſdcto Tuguſtino
legitur ꝙin mẽſa ſua lecnionem ant
diſputationẽ ſemꝑ diligebat· Dil/
putatio eni inueſtigandę veritatis
gr atia·qut ut veritas ipſa illuſtrioꝛ

fiat · licite cà moderamine inter par/
tes admittit᷑· Sane viſa eſt mibi F
Dnoꝝ platoꝝ obſeruantia plurimũ
habere honeſtatl ⁊ vtilitatis· NHone
ſtiſſima quidem eſt ⁊ oꝛdo pulcerri/
mus ut poſtq; coꝛpoꝛicibos coꝛrup⸗
tibiles dedimꝰ.ita animę ſpnalia ali/
menta miniſtremꝰ.Nullus enũ eſt ci
bus ſda⁊ doctrina dulcioꝛ· Naxnt
ait Iſidoꝛꝰ noſterſcripturaruũ ſcqruʒ

Acro et
colẽdiſ

uitoꝛ Jobanes ð turrecce

altitudo qᷓſimontes paſcuęſunt· ald
quos ci quiſq; iuſtoꝝ conĩcenderit
paſcuęindeficientis refectionẽ inue-
niſſe ſe gaudebit: auocirca ſic nos
hoꝛtat claniſſimus Ambꝛoſius · Cu
G ede ſcripturarũ cęleſtes cibos. Ede
ut ꝑmaneant tibi t vitã ęternã: Ede
cõtinueut nõ eſuriaſ. Ede ut replea⸗

ris · Egeut pꝓᷣboꝝ celeſti eructes ſa⸗
nã SGpugles epuięnõ obeſſe ſolẽt
ed ꝓdeſſeſaciaus. OPlane bene la /
tis cõgruit honeſtiſſimũ huiuſmodi
exercitin quibus vñs qit· Nos eſti⸗
lal tre· vos eſt luxmũdi: Debet ant
epus tanta pollere ſapiẽtia.· ut dicit
mbʒoſiug:nt nõ ſolũ credituʒ ſibi
populũ ſufficienter doceat: veruetiã
in ceterniſ queat bereſum cõtradictio
nes a catholica repellere eccleſia. Cg/
terũ vtilis eſt ᷣdicta obſeruan tia ·
mentẽ diſponit ad pfectionẽ virtut
Hnñn Pamaſ.libꝛo iiij.inqᷣt Optimũ
eſt ⁊ vtiliſſimuʒ inueſigare diuinas
ſcripturas · ⁊ ſicut eſt lignũ ſecus de⸗
curſus aquarũ plantatuʒ ita anina
Dinina irrigata ſcriptura impingua
tur ⁊ fructũ tempoꝛaneũ tribuit.⁊ ſp
virentibꝰ folijs deo acceptabilibus
Tecoꝛat᷑ actionibꝰ. Et.j. Hulſemus

ergo in optimũ paradiſum ſacraruʒ

ſeripturarũ ·qui odoꝛiferus ·qui dul
ciſſimus.qui ſpecoſiſſimꝰ eſt. Secũ/
o vtilis eſt ad illuminationẽ intelle
ctus· Dicit em Iſidoꝛus noſter· Ge⸗
minũ donũ confert lectio ſacrarũ ſci
pturaꝝſiue ꝙ intellectuʒy menij eru/
Dit · ſine ꝙ a mũdi vanitatibꝰabſtra
ctum hominẽad amoꝛẽ dei perducit
Tertio vtilis eſt qm per eam ampu/
tant᷑ aliqna in quęſeępe poſt refectio⸗
nem coꝛpoꝛalẽ lingua indiſcipliunata
ꝓꝛumpit.ſcilicet murmuratiois⁊ de/
tractionis verba · ſupfluitas locutio/
nis · leuitas operis ⁊ ſimilia:quę om/
nia vitant᷑ aim perſolutis graiiaruʒ
actionibꝰ deo· aliqua de ſacnis litten
ſequit᷑ diſputatio ſiue collatio· qbꝰ
4

penſatis nihbil mihi in mente digniꝰ
ſe obtulit veſtris · R· O· per me offe⸗
rendum quã quęſtiones quaſdam
cæ euangelijs omniũ dnicarũ · ac fe/
ſioꝛum pncipaliũ totius anni · quaſi
ingenio meo tenui · non tñ ſine mag
laloꝛe ac veſtrarũ · R· OD· amoꝛe col/
legi ſub numero · ccc· xvij· Amplexuſ
autem ſum quaſi in oibꝰ ſancti CTho
mę dicta: nam eius pꝛofundioꝛ fir/
mioꝛqʒ eſt ſententia· ¶Qbſtinui etiaʒ
a quęſtionibꝰ ⁊ ſubtilitatibꝰ inutili/
bus ⁊ obſchrioribꝰ argumentispla/
nioꝛibus contentusCũ q religioſo
intellectu nobis opusẽ vbi aut ma/
xime de deo loquimur vel audimus
ut inquit T«nbꝛoſiuſ.Cum quia in/
ter pꝛęlatoſ ꝓaucioꝛes ſunt qui ſacrę
theologię ꝓfundioꝛibus rebus ope/
ram deni ſiudij.· Sequim̃ autem oꝛ/
Dinem enangelioꝝ tam dñnicarũ ᷓ
feſtiuitatum ᷣm vſum fratrum Prkc
catoꝝ·quia nob rationabilioꝛvilus
eſt · Suſcipiãt ergo ˖ v. · D ·. hoc exi⸗
guum munus paruum q; opuſculuʒ
in ſenio meo pꝛo omniũ vtilitate exi/
guis meis viribus elaboꝛatũ · ꝙ vti⸗
nam tanta beniuolentia ab eis ſuſci/
piatur quanta cum affectione ſit in/
ſudatum NHoterit obſeruari libellus
iſte in manibꝰ Reuerendiſſimi do/

mini Rothomageñ ·qui pꝛo ſua dual

ciſſima huanitate copiam pꝛeſtabit
cupientibus ſcribere · Recõmendo
me . d· v· K· quas longo tempoꝛe ad
fęlix vniuerſalis eccleſię regimen de/
conſeruet ·

mica &duentus apud fratres pdica

toꝛes dicitur illud euangeliũ: in
thei. xl. Cü appꝛopinquaſſet Jeſus
ieroſoly · In quo fit mentio de ad/

nentu chꝛiſti in carnem · Dum dicit᷑

Dicite filię ſion Ecce rex tuus venit
tibi ⁊c · VOnde in hac dñica poſſunt
ſequentes quęſtiones diſputari

—

¶ Pama vtum ꝓ redemptione ge/

neris bumani heceſſariu fuit deum
incarnari · ¶ Secũda vtrũ ſi bomo
non peccaſſet deus incarnatus fuiſ/
ſet · ¶ Certia vtruʒ cõuenientiꝰ fuit
filium dei incarnari quam aliquam
agliam perſonam

Ad pꝛimaʒz ſic

ꝓceditur· Et videtur ꝙ no fuerit ne

ceſſariũ deum incarnani Pꝛimo ſic.
Deꝰem cu pfectus nihil virtutis ac/
creuit ſibi pꝑer carnem aſſumptam ſi
ergo incarnatus naturaʒ reparauit
etiam abſq; carnis aſſumptione eaʒ

potuit repaxare · ergo non fuit necel/
ſariñ Setund ſic · Cum deus ſit
ſũme muericoꝛs imo miſeratiões eiꝰ
ſuper omnia opera eiuſ:magis decu/
it ut deus oſtenderet immẽéſitatẽ mie
ſuę ;ᷓ ſeueritatẽ inſticię · Sed ad ma
gnitudinẽ mię ſuę pertinet ut peccata
ſine ſatiſfſactione dimittat · ergo de⸗
us humanã naturã reparare potuit
7 debuit non expectando ſatiſfactio/

nem:ergo non fuit neceſſarium zc ·
Certio ſic · Quicãq;ʒ poteſt ſatifface/

Epꝛo maioꝛ peccato · poteſt latiſfa/

cere pꝛo minoꝛi‚ſed moꝛtale peccatũ

actuale eſt magis q; oꝛiginale · quia

habet plus de voluntario · ergo cuʒ

homo poſſit ſatiſfacere pꝛo moꝛtali
peccato· multofoꝛtius pꝛo oꝛiginali
ſatiſfacere poterit· ſicnõ eſt neceſſa⸗
rium deum incarnari:/ ¶ In oppoſitũ
arguitur ſic. Illud per quod huma/

nu genus liberatur a perditioneẽne

ceſſariñn ad humanam ſalutem · ſed
myſteriuʒ Diuinę incarnationis eſt
himõi . hm illud Joh · iij. Sic de di⸗
lexit mundũ · ut vnigenitũ filium ſuũ

Daret · ut oĩs qui credit in eum non

pereat ſed habeat vitam ęternam ·
neceſſariũ fuit ad reparationẽ gene/
ris hũani deum incarnari( Gecũdo
ſic· Non erat cõueniens vt vna na⸗
tura nobiliſſimarũ creaturarũ a ſuo

ſne
no
fun/
ntee
leatl
tacr
ſe⸗

(t

tum
nect
urt
ween
Tet
kenl
golln
dun
ſorn
ſan
.
.
ſoti
o
loo⸗
Noo
udd
hoco
ſn
ſmati
wdin
lenient
Cns
Wwe
WM
ban
om
nan
rar⸗
ſin
cor
oſ
ie
mi
gli

ne ge
t Ann
ilvmno
dofuic⸗
fnit

.
ſic
entne
moſie⸗
tunsac/
ptun ſi
Paunit
meen,
MnN⸗
mWſ
mtöcse⸗
ugs dn
iſtnteini
Ddadni
uſeaatn
lgode⸗
rewptut
alucno⸗/
ſuiſfuee
Kiwz.
Sad
node
eponon
wwoigil
öcknac
Nopii
Pocbemn
Ctioneit,
ſlun i
mnonst
S
iiimd
tineun

fine totaliter fruſtraret᷑.ſed huma/
na natura eſt inter nobiliſſimaſ crea
turas· cum ergo tota coꝛrupta fue/
rit per peccatum in pᷣmo parẽte ⁊ ita
beatitudine pꝛinata ad quã inſtitu/
ta erat:cõgruũ fuit ipſam reparari:

ſed reparatio non poteſt fieri niſi pc

catũ Dimittat·nec inſtũ eſt ut pecca/
tum ſine ſatiſtactione dimittat᷑ · ergo
neceſſariũ fuit ꝓ ꝑccato totius na/
turę humanę ſatiſfieri·ſed ſatiſfactio

cecenter fien non poteſt niſi ab eo q

debet ſatiffacere ⁊ poteſt· ſed nõ de⸗
bet niſi homo qui peccanit · Cum aũt
nullius creaturę bonũ excedat bonũ
humaneę naturę totius ut recompen
ſationẽ pꝛo tota natura facere poſſet
NPHatet ꝙ nulla creatura pꝛo homine
ſatiſfacere poſſet · nec ipſe pꝛo ſe cum
peccatoꝛ indignus reddat᷑· ergo ne⸗
ceſſariü fuit ut deus homo fieret ad

ſatiſfaciendũ pꝛo hoꝛbus· ¶ Reſpo/⸗

ceo dicendũ· ꝙ deum incarnari ali/
quo modo fnit neceſſariuʒ·⁊ aliquo
modo non quo notandum in/
xta ſanctũ Chomam· ꝙ ad finẽ ali/
quid dicit᷑ neceſſariũ duplicit᷑ Nno
modo ſine quo finis haberi non po/

teſt ˖ ſicut cibus eſt neceſſariꝰ ad con /

ſeruationẽ humane vite · AElio mo⸗
do d neceſſariũ per qͥd melius ⁊ cõ/
nenientius ꝑuenitur ad finem.ſicut

equus eſt neceſſarius ad iter ¶ Pꝛi

mo modo neceſſitat denʒ incarnan
non fuit neceſſariũ ad reparationeʒ
humanenaturę · Deus enĩ per ſuam
ommpotentẽ virtutẽ poterat huma/
nam naturã multc alijs modis repa
rare · SGecundo autem modo neceſ/
ſitat neceſſariũ fuit deum incarnari
ad reparationẽ hũanę naturę · Hãc
concluſionẽ ponit Rtcuguſtinꝰ. xiij. S
tri· O · Hſtendamꝰ non aliũ modum
Poſſibilẽ defuiſſe deo cuius poteſtati
oĩa ęqualiter ſubiacent · ſed ſanãdę
miſerię noſirę conenientioꝛẽ moduʒ
aliũ nõ fuiſſe: (Euiꝰ incarnatiõis ne/

ceſſitas ſiue cõueniẽtia ex tribus ſu⸗/
mitur. ſcilicet ex plenitudine diuinę
me · ex imuta bilitate iuſticię ipſiuſ.?2

Eer decenti oꝛdine ſapientię eꝰ. Quia
eni deus eſt ſũme bonus? miſericoꝛs

cecuit nulli creaturę negari hoc cuiꝰ
eſt capax · Hnde cum natura huma/⸗
na lapſa eſſet· ⁊ nihilominꝰ repara/
bilis foꝛet· decuit ut eam repararet.

ſquia ⁊ iuſticia eius ĩimutabilis ẽ:cuiꝰ

lege ſancituʒ eſt ut nunq; peccatum
ſine ſatiſfactione dimittat᷑ decuit ut
in humana natura eſſet qui ſatiſface
re poſſet · ⁊ quia hoc purus homo per
ſe facere nõ poterat ut dictuʒ eſt · de⸗
cuit ut eus qui ſũme ſapiens eſt ali⸗
quem cõuenientiſſimũ reparationis
adinueniret modũ.Onde cõuenien
tiſſimus eſt nt integre natura repara
retur⁊ faciliter ad id quod amiſerat
homo puenire poſſet · Si autem ho⸗
minem per angelũ repararet.non in/
tegra eſſet reparatioqꝛ homo ſemp
angelo ſalut ſuę debitoꝛ eſſet. I ita ĩ
beatitudine ei ęquari non poſſet · qd
tñ aſſecutus fuiſſet ſi non peccaſſetſi/

cut etiam nüc conſequunt᷑ homines

per gratiam reparationiſ ut ſint ſicut
angeli derĩ clo Math xxij.· Et ideo
decnit ut nõ angelus ſed ipſe deꝰ ho
minẽ repararet · Multealię cõueni⸗
entię aſſignant᷑ incarnationis quas
nos bꝛeuitatl cauſa/ quia cõmunes
in ſermonibꝰ ſunt ꝑtranſimꝰ.¶ Sd
rationes in oppoſitũ dicendus.Id
pꝛimã reſpondetur:ꝙ ratio illa pꝛo/
cedit ſᷣm illum modũ neceſſarij ſine
quo ad finem ꝑueniri non poteſt . B
autem neceſſitat modo dictum eſt
non eſſe neceſſariũ deum incarnari-
d ſecundam reſpondetur:negã
do conſequentiaʒ · Et ratio eſt. quia
licet deus ſit ſũme miſericoꝛs.ſua tñ

miaꝗ nullo modo obuiat ſuę iuſticie·

Miſericoꝛdia enim quę iuſticiã tol/
lit magis ſtulticia q; virtꝰ dici debet
⁊perconſequens talis deũ nõ decet
32

„

—..—

pꝛopter quod deuſ miſericoꝛdiã ſuq
infinitam ſic manifeſtare voluit ˖ uti
nullo iuſticię eius derogaret᷑ quod
factum eſt dum pꝛo nobis homo fa/
ctuſ eſt ut pꝛo nobis ſatiſfaceret· in q̃
etiã abũdantioꝛ milſericoꝛdia oſten/

ſa eſt ad nos qᷓ; ſi ſine ſatiſfactiõe pec

catum Dimiſiſſet inqntum noſtram
naturam magis exalſtauit ⁊ pꝛo nob
moꝛtem pertulit · ¶ Ad tertiam re/
ſpondetur:negãdo ꝙ peccatum oꝛi/
ginale ſit minus malum · Pꝛo qͥ no⸗
tandũ ꝙ qntitas oꝛiginalis ⁊ actua/⸗
lis moꝛtalis peccati poteſt Dupliciter
attendi: vel quantum ad pncipium
vel quantum ad bonũ qð ꝑ vtrũ q;
pꝛiuatur· Pꝛincipium autem actua/
lis peccati voluntas pꝛopꝛia ẽ · Pꝛin
cipium autẽ oꝛiginaus in iſto eſt oꝝ/
go eius vitiata · Onde oꝛiginale qͥ

Dammodo neceſſarium eſt· ſed ac/

tuale eſt oino voluntariũ · vnde ha/

bet plus de ratione culpę. eſt mag
vitupera bile · Bonũ autẽ qð actua

li ꝑeccato coꝛrumpitur eſt bonũ bu/

ius perſonę cui pꝛeponderat bonũ to

tius naturę quod per oꝛiginale coꝛ/
rumpitur ·quia bonũ genuiſ eſt diui
nius qꝙ; vnius hominis bonũ · ut di⸗

cit· ꝓethicoꝝ · ut ſic poſſet dici ꝙ ac/

tuale eſt magis culpa · oꝛiginale vo
magis malum · SIcctio autem ſatiffa/

clentis eſt ꝓpoꝛtionata qntitati cul/

pęex parte boni quod pꝑer culpã coꝛ

rumpitur· Et ideo cum oĩs actio ſit
perſonę(quia actus ſinglariũ mnnn

Ideo aàd ſatiſfactionem pꝛo actuali
ſufficit actus cuiuſcũq; hominis cuʒ

gratia diuina· non autem ad ſatiſfa-

ctionem pꝛo peccato oꝛiginali niſi ac
tio illius hominis plus valeret qᷓ; to

tum bonũ humanę naturę. ⁊ ſicnon
poſſet eſſe purus homo. ⁊ideo opoꝛ/
tuit eſſe deum ⁊ hominẽ qui pꝛo oꝛi/

ginali ſatiſfaceret ·

ſtionem ſic pꝛoceditur. Et videtur

ꝙ etiam ſihomo non peccaſſet deus
incarnatꝰ fuiſſet Nꝛmo ſic. Deut?
xxxij: dei perfecta ſunt opera·ſed ꝑfe/
ctio non poteſt eſſe nili vltimuʒ con/
iungatur pꝛinc pio ut ſic quaũ qii/
Dam circuluſ concludatur ⁊ additio
alterius fieri nõ poſſet · Cũ ergo ipſe

Teus ſit pꝛincipium ⁊ homo ſit vlti/

ma creaturaruʒ: decuit ad perfectio/
nem vniuerli ut etiam ſi homo non
peccaſſet deus homo fieret · ¶ Secu⸗
Do lic · Rhoma.pᷣ. Inuiſibilia cei ꝑ

eꝗ quęfacta ſunt intellecta conipici/

untur.ſed potẽtia · ſapiẽtia ⁊ bonitas

Tei infinita ſunt ergo decuit etiam ſi

homo non peccaſſet iſta in aliquo ef/

fectu maniteſtari · ſed potẽtia infini/

ta non manifeſtatur niſi ꝑer effectuʒ
infinitumnec ſapientia infinita nili
per decoꝛem infimtũ:nec bonitas in/
fnita niſi per cõmunicationẽ infini/
tam · Cum ergo nulla creatura ſit in/
finita · nec in ea infinitus ſit decoꝛ ex
foꝛma ꝓpoꝛtione partiumnec iteꝝ
aliqua creatura cõmunicationem in/
finitam boni recipiat videtur ꝙ de⸗
cuit etiam homine non peccante vni
n deum homini ut exparte hominis
ratio eſſet ⁊ ex parte dei infinitas et
ex coniũctione dei ad creaturaʒ in/
finitus decoꝛ reſplenderet ⁊ infinitũ
bonũ ipſi humanęnaturęcõmunica
retur ſcilicet perſona increata quę in
ea ſubſiſteret · ¶ Terio ſic · Non eſt
in aliquo capacitas humanę naturę
per peccatuʒ ampliata · ſed poſt pec/
catum bumana natura inuenta eſt
capax tanti boni ut a deo aſſumere/
tur in vnitate ꝑſonę· ergo ⁊ ante pec
catum huiuſmodi dignitatis capax
fuit· ſed ad deum qui infinito amoꝛe
Diligit ea quę ſunt pertinet ut nullũ
bonu creature deneget cuius eſt ca⸗/
pax · ergo iple humanam naturam

—

6

icetur
t dus
Qate
n
Guangn
1adt
egotpe⸗
oſcviti⸗
wertecho⸗
mo non
d
onli
iwnas
cutckanß
Ralcroc
tinamnaini
aer efftan
nmtanii
vutasin
neinfini/
umtin/
Wcorer
Gectter
nemin⸗
N
trdi
s
iränans
mumryin
ct fn
gcönunc

un gen

mmaneraen
otrr
unumuck
No Mne
ormegt
ntnsah
intvan
tmatuN

aſſumpſiſſet etiam ſi omo non pee/

caſſet · ¶ Quarto ſic.Nõ eſt creden

Dum ꝙ homo ex peccato aliquod cõ
moduʒ repoꝛtauerit·ſed maxima di/
gnitas humanenaturgeſt ĩ hocgaſ⸗

ſumpta eſt in vnitate perſonę diuinę

ergo h ꝑꝑeccatum homo conſecutuſ

non eſt. ⁊ ſic idem qð pꝛius ¶ Quin
to ſie· Cum homo ad beatitudinẽſit
creatus ante peccatum totus beatifi/

candus erat.ſed beantudo hominis

quantum ad partem ſenſitinã erit in
aſpectu humanitatis aſſumpte· quã/
tum vo ad partem intellectiuam in
intuitu dininitatj aſſumẽtis Sic en
ingredietur homo egrediet ut Icu/
gulhnus exponit · 7 paſcua inueniet
Joh. pᷣ̊. (In oppoſitum eſt Rugu/
ltinus in lie verbis dni cxponens
illud Matth·xviij · Nenit filius ho/
minis querere ſaluũ facere qd per/
ierat:ſi homo nõ peccaſſet filius ho/
minis nõ vniſſet. loquitur d ad/
uentu in carnem · ¶ Keſpondeo di⸗/
cendum ꝙ ut tangit ſanctus Cho/
mas in tertio · ⁊ in tertia parte ſuꝑ h̊
diuſi diuᷣſimode opinati ſũt · Qui/⸗

dam enim dicunt ꝙ etiã ſi homo nõ
peccaſſet · dei filius fuiſſet incarnatꝰ.

Alij ꝓo contrariũ aſſeruntquoꝛum
aſſertioni magis videtur conſentien
dum · Cuꝰ ratio eſt · quomã ea que

exſola dei voluntate veniunt ſuper

omne de bitum creaturęnobis inno/
teſcere non poſſüt niſi quatenꝰ in ſa⸗
cra ſcriptura traduntur per quaʒ di
uina voluntas innoteſat · Vnde cũ
in ſacra ſcriptura vbiq; incarnatio/
nis ratio ex peccato pꝛimi hommis aſ
ſignetur· cõuenientiuſ dicitur incar
nationis opus oꝛdinatuʒ eſſe a deo
in remediũ peccati·ita ꝙ peccato nõ
exiſtẽte incarnatio non fuiſſet · q;ᷓuiſ
pwtentia dei ad hocſlimitetur · Po/⸗
tuiſſet enim etiam peccato nõ exiſten

te deuſincarnari · Hãc ergo aſſertio

nem ſiue opinionem tanq; wrioꝛem
ſequentes Dicimus ad queſtionem
reſpondentelſ: ꝙ ſi homo non peccaſ/
ſet deus incarnatus non fuiſſ⸗ et· Iſta

cõcluſio pꝛobatur. Hꝛimo ſic · S up
illud:.j· Cimoth· pᷣ. Yeſuſ venit ĩ huc
mundum peccatoꝛes ſaluos facere:
Dicit gloſa· Nulla cauſa fuit veniẽ/
di chꝛiſto omio niſi peccatoꝛes ſal/
uos facẽ· Colle vulnera.tolle moꝛ/

bos ⁊ nulla eſt cauſa medicinęſed re

mota cauſa remouetur effectuſ:ergo
cõcluſio vera · Secũdo ſic. Dic eo
papa in ſermone de natiuitate · Si
enim homo ad imaginem ⁊ ſimilitu/
Dinem dei factus in ſuo honoꝛe mã/
ſiſſet · cceagtoꝛ mundi creatura nõ fie⸗
ret · aut ſempiternus tempoꝛalitateʒ
ſubiret aut ęqualis deo patri deifili
us foꝛmam ſerni aſſumeret · ergo cõ/
clnſio vra. ¶ Ed rationes in oppo
ſitum· Ad pꝛimam reſpond etur. ne/
gando conſequentiam· Et ratio eſt
quia licet vninerſum perſiciat᷑ in cõ/
iunctione vltimi ad pꝛincipium pꝛi:
mi· non tamẽ opoꝛtet ꝙ in coniũctio/
ne quę eſt in vnitate perſong ſed in
comũctione quę eſt in oꝛdine ad finẽ

Vngde ad perfectionem vniuerſi ſuf⸗

ficit ꝙ naturali modo creatura oꝛdi/
natur ſic in deum ſicut in fineʒ · Hoc
qutem excedit limites ꝑfectiõis crea
turę ut qeatura vniatur deo in per⸗/

ſona . ¶ Sd ſecundam reſpondetur

etiam negando conſequentiam· Et

ratio eſt·quia in pꝛoductione mini/

męcreaturę manifeſtatur potẽtia in/
finita ⁊ ſapientia ⁊ bonitas dei quia
quęlibet creatura dncit in cognitio/
nem alicuiꝰ pꝛimi ⁊ ſummi quod in/
finitum eſt in omni perfectione.nec
opoꝛtet ꝙ potentia infinita per effe/
ctum infinitum manifeſtetur· nec bo /
nitas infinita per cõmunicationẽ in
finitã · ſed ſufficit ad oſtendendã bo/
nitatẽ infinitã hoc ſcilicet ꝙ vnicuiqʒ
9

m ſuam capacitatem largitur ¶ 1 ö

tertiam reſpondetur ꝙ capacitalſ ali
cnius creaturę poteſt intelligi dupli/

citer· vel ᷣm potentiam naturalema

pertinet ad rationem naturaleʒ ⁊ ſic
nullam capacitatem naturę vacuaʒ
eus vimittit in genere q;uis capa/
citatem alicuius creaturę particula/
ris non impleat ꝓpter aliquod impe/
Dimentũ · Del intelligi poteſt ᷣm po/
tentiam obedientialem hm quam ꝗ/
libet creatura habet ꝙ ex ea poſſet tie
ri ꝙ deusvult:⁊ hoc modo in buma

na natura eſt capacitas huiꝰ Digni/

tatis ut in vnitate diuinęperſonęg aſ
ſumatur · nec opoꝛtet ꝙ deus talem
capacitatem impleat ſicut nec opoꝛ/

tet ꝙ deus faciat quicquid poteſt· B6

bm ꝙ congruit oꝛdini ſapientię eius
Ad quartam reſpondetur- negan/
do aſſumptumquoniã ut dicit apo
ſtolus ad Rhoma · v · Obi abuda/
uit delictum· ſuperabundauit ⁊ gra/

tia · non eſt inconuenienſut aliquod

bonum ex peccato deus eliciat ꝙ ſi⸗
ne peccato non fuiſſet · ſicut patet in
alijs virtutibus · ut in patientia ⁊ p⸗
nitentia· ⁊ etiam ex peccato hominis
hoc optimum potuit elicere ut filius
dei incarnaret᷑ · Nopter quod dicit
Gꝛegoꝛius · D felix culpa quętalem
actantum habere meruit redempto/
rem. æld quintam reſpondeturne/

gando minoꝛem· dicimus enim iuv

ſanctum homam ꝙ beatitudo to/
tius homis eſt ex ipſa deitate in quã

virtus interius immediate fertur ex
quo redũ dat gloꝛia in inferioꝛeſpar
tes animęæ in ipſum coꝛpus · in viſio
ne etiam humanitatis erit quoda

gaudium accidentale · ſicut etiam in
victoꝛia paſſionis eius·tamen con/

ſtat apud omnes ꝙ ſi homo non pec

caſſet deus paſſus non fuiſſet ·

ſtionem ſic pꝛoceditur · Et videtur ꝙ
non fuit conuenientius filium dei in
carnari magis q; patrem aut ſpiritũ
ſanctum · ¶ PHimo ſic· Sicnt in mini
ſierio incarnationis mõſtrata eſi ſa/
pientia in decentia reconſiliationis
ita etiam mon ſtrata eſt potentia in H
ꝙ in infinitum diſtantia iuncta ſunt
etiam bonitas in hoc ꝙ non de/
ſpexit pꝛopꝛij plaſmatis infirmita/⸗
tem · ut dicit Hamaſcenꝰſed ſicut ſa/
pientia attribuitur filio· ita bonitas
ſpiritui ſancto ⁊ potentia patri · ergo
non magis decebat filium incarnari

P vel ſpiritumſanctum:··
(WBeruno ſic · Victoꝛia potentię at
tribuitur patri/ſed per incarnationẽ
ſecuta eſt victoꝛia ve hoſie · ergo in⸗/
carnatio magis decebat patrẽ cni ap
pꝛopꝛiatur potentia· Certio ſic ar

guitur de ſpirituſancto · Eoꝛum enin

quę magis vicina ſunt decentioꝛ eſt
coniunctio · ſed ſpirituſſanctuſ eſt ꝑ
ſona nobis mag vicina ut dic Ru/
guſtinus libꝛo de ſpiritu ⁊ anunaer

SorünAentnt Vacis tec⸗ber
incarnari qᷓ; filium uarto ſic ar/

guitur· Incarnatio dei ꝓceſſit exma
xima charitate quã ad nos habuit ·
ſed charitas aꝑpꝛopꝛiat᷑ ſpirituiſan/
cto · ergo potiſſime =
ſanctum incarnari: In oppoſitum
arguitur ſic · In mẽte noſtra ſüt tria
tres perſonas repꝛęſentantia · ſcilicet
mens quę repꝛeſentat patreʒ· verbũ
mentis qð repꝛęſentat filiu;⁊ amoꝛ
qui repꝛęſentat ſpiritumſanctuʒ·ſed
inter hęc tria verbum mentis pꝛęci/
pue comparabile eſt· m quod eĩte/
rius per voceʒ ſonat ·ergo ⁊ incarna/

tio conuenientiſſime verbum ętern
