Di niſi ei cni fit reuelatio de tota pꝛę/⸗
deſtinatione Diuina · ſcilicet homini
Chꝛiſto per quem tota diuina pꝛęde
ſtinatio totius humani generis quo
Zannce unpletr de dicitnr
ohᷣ· vij · Pater Diligit filiũa oĩa de
monſtrat ei quęipſe fecit(dratio
nes in oppoſitum· SI d pꝛimam reſpõ
detur · negando conſequentiam · Et

rgtio eſt ˖ quia non eſt ſimile de pᷣmo

aduentu ⁊ ſecundoquia pꝛimus ad

nentus Chꝛiſti nobis parabat viaʒ

ad merendum per fidem ⁊ alias vir/
tutel. ⁊ ideo ex parte noſtra require/⸗
batur pꝛimi aduentus noticia·vt cre
Tendo in eum qui venerat ⁊ ꝑer eius

gram mereri poſſemꝰ. In ſeciũdo au/

tem aduentu pꝛemia reddent᷑ p meri
tis.⁊ ſic ex parte noſtra non requirit
quid agamus aut quid cognoſcamꝰ

ſed quid recipiamuſ.· nde nõ owmuꝛ
tet cognoſcere determinate tempyus

illius aduentus¶ Zd ſecundam re/
ſcondetur.negando conſequentiaʒ
Et ratio eſt · quia illa ſigna poſita ſũt

dqd manifeſtandũ ꝙ qnq; mundus

finietur· non autẽ ad manifeſtandũ
determinatum tempꝰ quando finie/
tur · Ponuntur auteʒ inter illa ſigna
aliqua quę q̃ſia mundi exoꝛdio fue/
runt ·ſicut ꝙ ſurget genſ contra gen/
tem · ; terremotuſ erunt per loca ·
inſtante mundi fine hęcabũdantins

allerebatbeen

eueniunt · quę autem ſit illa menſura
hoꝛum ſignoꝝ quę ante fineʒ mundi
erit maniteſtum nobis eſſe nõ poteſt
AVd tertiam reſpondet᷑:negãdo cõ/
equentiaʒ· Et ratio eſt · quia ſicut di
cit Rtuguſtinus libꝛo · lxxxiij ·. q· Dlti/
ma gtas mundi comparat vltimę ęta
ti hominiſ quę de det᷑mĩato numero
annoꝝnõ diſſnitur ſicut alię ętates
Diffiniunt᷑.ſed qñq; tm durat q̃ntũ
oẽs alie vl etiam amplius. OVn eliã
iſta vltima ętas non poteſt determi/

nato generatong nüero dif/
finiriQú d quartam reſpondet᷑: ne/
gando conſequentiã. Et ratio eſt · qꝛ

ex hoc ꝙ dicit᷑ nouiſſima hoꝛa velex

ſimilibus locutionibꝰ quę in ſcriptu/

ra dicuntur nonvidetur aliqua det᷑/

minata q̃ntitas tempoꝛis ſciri· nõ enĩ
illa ſunt dicta ad ſignificandũ bꝛenẽ
hoꝛam ipſius tempoꝛis:ſed ad ſigniſi
candum ſtatuʒ mundi qui eſt quaſi
nouiſſima ętaſqui q̃nto tempoꝛe du
rat non eſt diffinttumnon enim legi
euangelicę alius ſtatus ſuccedet qui
ad perfectum adducit ſicut ipſa ſucce

dit legi vteni⁊ lex vetus legi natu/
al vliimnonn reſpondet᷑:ꝙ ma/
giſter ſanctus NHincentius non aſſe/
rebat veterminate finem mundi.ſed
veriſimiliter ꝓpt᷑ ſcelera multa regnã
tia in mũdo ·⁊ ꝓpt᷑ frequentia ſigna
lter eſſe ·

In feſto Marci
euangeliſte. eſt euan

ngeliũ · Ego ſum
vitis vera ⁊c Joh · xv · Circa qͥd poſ/
ſunt diſputani ſequentes queſtioneſ
¶ Hama Otrum quus fidelis potue
rit fructum aliquem afferre in pꝛeſen
ti vita niſi ĩ Chꝛiſto vite vera mãſe/

rit pꝑer fidem charitatem non fictã.
(Berundi⸗Btnun beatus Mar⸗/
scõuenienter int᷑ euangeliſtas fi/
gura leonis ſit deſignatus; Certia
Dtrũ licitũ fuit ſctõ Marco ſibi am/
putare digitũ ut ſacerdotio indignꝰ

baberetur; 1

num aliquis fidelis po
tuerit fructü aliquem afferre in hſen

auęſtiouez qua quęrüfur.

E 6/
ti vita niſi in Chꝛiſto vite vera man/

—

Eniber lidem charitate non ficta · ſic
pꝛocedit᷑· Et videtur ꝙ ſic· ¶ Mꝛimo
Quia multi qui non manẽt in Chꝛi/
ſto per chanitatem faciũt aliquos bo
no actus qui ſunt boni fructus dũ
nudum veſtiunt · famelicũ paſcũt·ie/
iunant ⁊ oꝛationes faciũt · ergo ⁊c ·
Secundo · Multi qui non manẽt
charnitatem in Chꝛiſio docendo ⁊ /
dicando faciunt multiplicem fructũ
in conuerſione fidelium · ut patet · er/

—

go ⁊c · ¶ Certio ſic · Vmnis ſchola do

cet ꝙ opera extra charitatem ad mul

ta valent· ⁊ vidẽtur mereri aliqͥd ſal/
tem bona tẽpoꝛalia · quia ſicut ſe ha/
tet pęna ad malum actum ita ſe ha⸗
bet pꝛemiũ ad bonũ · Sed nullũ ma/⸗
lum factum apud deum iuſtũ iudicẽ
eſt impunitum. ergo nec aliqd bonũ
irremuneratũ ergo non manens in

Chꝛiſto per charitatem aliquid me/

rebitur per bona quęfacit · ergo c·½
In oppoſitum eſt euangeliũ pᷣſens.
eſpondeo dicendũ · ꝙ Chꝛſtꝰ?ad
oſtendendũ ꝙ neceſſe eſt manere in
eo per fidem? charitatem ad hoc vt
quis valeat fructificare opera meri/

militudinem viti:⁊ fideles palmiti/
bus ˖ dicendo ˖ Ego ſum vitis ve⸗
ra ⁊ vos palmites:quaſi dicendo·ta
lis eſt cõparatio veſtra ad me qua/
lis palmitũ ad vitem· de quibus pal

„ 9

mitibus diciturin · R· Extendit pal/

—

mites ſuas vſq; ad mare:Dicitur au

tem Chꝛiſtus vitis non ſolum quia ẽ
fons humoꝛis ⁊ virtutis ad fructifi/

candum. ſed etiam vt dicit lbertꝰ

ſuper Johanneʒ · quia miniſtrat bu⸗/
moꝛem eterni ⁊ ſpualis gaucliſd coꝛ

letificat · qᷣ hoĩeʒ bone ſpei libe

toꝛia vitę eterne comparat ſe perſi⸗/

reddit

qui ſecnli triſticiaz pellit. qui inebꝛa⸗
do leculariũ obliuici facit:qui caloꝛẽ

chharitatiſ infũdit: Bicendu eſt ergo

ꝙ ſic palmes nõ poteſt facere fractũ
niſi manſerit in vite· eo ꝙ fonte hu/

moꝛis deſtitutus eſt ſic nec aliquis fi

delis poteſt ſonaliter fructiſicare niſi
manſerit in Cbꝛiſto humoꝛem grati
ſuſcipiens ab ipſo· qui vo manet iñ

eo per charitateʒ· hic fert fructu mul

tum·. Dicit autem ſanctus Chomss
ſuper Jobannẽ. triplicem fructuʒ
fert in vita iſta· Pꝛimus eſt abſtine/
re a peccatis· 1 aig . xxvij · Hic eſt
oĩs fructus tollatur peccatũ ⁊c · Se⸗
cundo eſt vacare operibꝰ ſanctitatis
AKhoma . vl · Habebitis fructum ve/
ſtrum in ſanctificatione ⁊c· Tertina
fructus eſt vacare ędificationi alioꝝ
W.· De fructu operum ſuoꝝ ſatiabit
terra · Fert etiam fructum quartum
in vita cterna Joh. uiij· Fructum cõ/

gregat in vitam eternam . Hicẽ vl /

timus ? perfectus fructus omniũ la/
boꝛum noſtron Saß·iij:· Bononla/
boꝛum gloꝛioſus eſt fructu dra
tiones in oppoſitum vtd pmaʒ ? ſe⸗/
cundam eſt vna reſponſio· quia glic
in charitate non exiſtẽtes poſſũt mu
ta opera facere de genere bonoꝝ· ſũt
tamẽ ſine charitate· iĩfructuoſa q ad
mentum vite gterne· que ſolum dili⸗
gentibus deum repꝛomittit· mills
Annunciat de ea amico
ſuo ꝙ poſſeſſio eius ſit· opera autem
que fit ſine charitate ĩfructuoſa ſüt
quo ad e. Saß. j. Bacng el eI
eoꝛum ⁊laboꝛes ſine fructu.¶ Ad ter
tiam poteſt eſſe eadez reſponſio ꝙ bo

na facta ſine charitate non ſunt me/

ritoꝛia vitę ernę Tita infructuoſa ſüt
quo ad illud · vt dictum eſt · Bel ſe⸗
cundo reſpondet᷑· ꝙ Duplex dicitur
meritum ſcilicet de condigno⁊ mę/
ritum de congruo · Meritum co/
digno dicitur actus per quem effici/
tur · vt ipſe agens habeat debuum

feo
citun
900
lij⸗
dant
imeo
bltu⸗

nal
ln

lacu
cemn
apo
gte
nen
en

ſin
tnr
nnn

fun
non
na
ſuta

nedni⸗
icglor
tergo
fucti
mba,
lgusf
Aen
nge
Manetn
minul
vnns
lfuanz
dſane⸗
NRck
De
wong
n
onidion
or andde
1 uart
maumco/
Heèyl⸗
omnniüls/
nore.
Ka
mjtſe⸗
ni
WWrme
wmſit
mnad
ſon di⸗
ammin

NNA Ag

inemſi
iin
iwrſogt
mluntn
Gonn

1

mW

recipiendi · Meritum ð congruo di
citur actus per quem efficitur vebitũ
Dandi in dante ſᷣm decentiã ipſiuſ:
Cuʒ autem in oĩbus illis quę gratis
Dantur:pꝛima ratio dandi ſit amoꝛ
impoſſibile eſt ꝙ aliquis tale ſibi de⸗/
bitum faciat qui amicitia caret ·⁊ iõ
cum bona temꝑpalia ⁊ ęterna ex diui/
na liberalitate nobis donant᷑·nulluſ
acquirere poteſt vebitum recipiendi
aliquod illoꝝ miſi percharitatem ad
um · ⁊ ideo opera extra charitateʒ
facta nõ ſũt meritoꝛia ex ↄdigno nec
eterni nec tempoꝛalis alicuius doni

apud deũ · Sed quia diuinam boni
tatem decet vt vbicunq; diſpoſitio/

nem inuenit ꝑfectioneʒ adijciat: Jõ
ex merito cõgrui dicitur aliquis me/
reri aliquod bonũ ꝑ opera extra cha
ritatem facta:⁊ ſᷣm hoc opera iſta ad
triplex bonũ valent · ſcilicet ad tempo
raliũ conſecutionẽ · ad diſpoſitioneʒ

ad gratiaʒ:⁊ ad conſuetudinẽ hkbono

rum operum · quia tamen hoc meritũ
non ꝓpꝛie dicit᷑ meritũ: Ideo magiſ
concedenduʒ eſt ꝙ hmòi opera non
ionẽ ˖ qua querit . PHtgꝑ beat⸗ MWar
cus cõuenient inter euangeliſtas fi/
gura leonis ſit ſgnatncer videt᷑

ꝙ nõ · Qnia beatus Marcus vt di⸗

citur in vita ſua fuit humilimꝰ ⁊ mitł

ſed hęc nõ cõueniũt leoni qui ſuper/
bus ⁊ ferox dicitur· ergo non cõueni
enter per leoneʒ deſignatur .
do · Beatus Marcus ſcripſit de om/
nibꝰ factis Chꝛiſti de quibꝰ alij enã/
geliſte · ergo nõ mag debuit deſigna

ri per leonẽ q; per aquilam vel hoiem
Ztuen n opoſimm eſt Ulud
Egech p· HSõ

ſoꝛũ quattuoꝛ · Rndeo dicendum
beat? Marc cõuenient᷑ deſigna/
tus ⁊ figuratꝰ eſt ꝑ leonẽ · Pꝛo qͥ no/

tandũ:ꝙ ꝑ q̃ttuoꝛ facies quas vidit

Skeni
BSecũ

Ecechiel ꝓphᷣa in aĩali vno deſignã
tur q̃ttuoꝛ euangeliſtę ſiue quattuoꝛ
enangelia ab eis deſcripta de dñno
nro Jeſu Chꝛiſto· Et ſic in facie ho⸗
minis deſignat euangeliũ Matthei
lic in facie leoniſ deſignat᷑ euangeliũ
Marci · Circa qͥd conſiderandũ ꝙ li
cet Marcus de oĩbus Chꝛiſti factis
ſcripſit ſicut ⁊ alij:tamen ſpecialit᷑ ver
ſatur imoꝛatur circa reſurrectioneʒ
⁊ regnũ Chꝛiſti q̃d aſſecutuſ eſt i ſua
benedicta reſurrectione.ſm qͥd dixit
apo ſtolis imediate poſt reſurrectio/
nem ſuaʒ Matth· xxviij. DPata ẽ mi⸗
hioĩs poteſtas in cęlo ⁊ in fra. Q ð
quidem regnũ per ieonem cõuenien
ter deſignatur qui eſt rex aĩaliuʒ · vt

Dicit Ylidoꝛus libꝛo etymologiaruʒ
eri leo materia arca quã ſpecia/
iter moꝛatur euangeliũ WMarci de/
ſignatur in noĩe leonis. Et hoc ꝓpter
tria quę in reſurrectione Chꝛiſti repe
riunt᷑ ꝓpꝛietaubꝰ leonis aſſimilan/
tur · Pꝛimũ eſt reſurrectiõis efficenſ
vncipiũ · qð in alijs wĩbuſ eſt extrin

ſecum. ſed in Chꝛiſto fuit intrinſecũ:

. „ 7

bm quod ipſe diet Yoh. x. Hoteſta⸗
tem habeo ponẽdi aiam meam iteꝝ
ſumẽdi eam · qui ꝓpꝛia vtute ſurrerit:

Ect ſimilit᷑ hmõi in ꝓpꝛietate leõis re/

rit· Doꝛmit eni oeuliſ apert ut diẽ
Sſidoꝛuſ. vbi ſupᷣ· Licet autem caro
Chꝛiſti in ſepulcro doꝛmierit ꝑ verã
moꝛtem ⁊ animę ſeꝑationẽ tamẽ di⸗
uinitas vtriq; coniuncta vigilabat
hm qͥd vicit Cant. v. Ego doꝛmio ⁊
coꝛ meũ vigilat.· Pꝛopꝛietate vtute
hmõi diuinitatis ſic vigilantl ſurre
xit a ſomno moꝛtis. vñ poteſt exponi
qd dicit᷑ Hiere. iiij. Aſcẽdit leo ĩ cu/
bili ſuo ·˖ qꝛ Chꝛiſt qui eſt leo de tri/
bu iuda de ſepulcro aſcendit vᷣtute
ꝓPꝛia · Secũdo aſſimilat leoni ꝓpter
tempuſ⁊ modũ:qꝛ reſurrectio Chꝛi/
ſti facta eſt poſt triduũ.q̃d tamẽ acci/⸗
pitur ꝑ ſynccdochen · Ata ſimilit leo
natus de nouo tribꝰ diebus dicitur

N

doꝛmire m IJſidon vbi ſup wſtea

fremitua rugitu pꝛiſ excitat᷑ Sic chꝛi

Et ideo ð ̊ poteſt exponi illud Geñ·
xlix. Catulus leõis iuda:· Et ſequitur
Requieſcens accubniſti vt leo · ſalʒ
in ſepulcro ·⁊ ſſᷣdit᷑ Quis ſuſcitabit
eum de ſomno moꝛtis poſt triduuʒ
ad quod pteſt reſponderi deus pa/
ter · vt patet ex hdictiſCertio aſſimi⸗

latur reſurrectio leoni ꝓpter aſſecutũ

umperium . quia licet Chꝛiſtꝰ ante re·
ſurrectionẽ humilis ⁊ ſubiectus ap/
paruit · tamẽ in reſurrectione ſua do/
miniũ oĩnʒ obtinnit · m q̃d dic̃ apo

ſtolus ad Phik. ij · Dumiliauit ſe/

metipſum factus obediens vſq; ad
moꝛtem· moꝛtem autem crucis ꝓpter
quod ⁊ deus exaltauit eũ ⁊ donauit
illi nomen qͥd eſt ſuper oẽ nomẽ· vtĩ
noĩe Jeſu oẽ genu flectatur celeſtiu,
terreſtriũ ⁊ inferno ꝝ ⁊c· In leone in //
uenitur hmõi ſimilitudo inqᷓntuʒ eſt
rex aĩaliũ vt pꝛędictum eſt · ⁊ hoc eſt
quod dicit᷑ οαà.: v. Vicit leo ð tri /
bu inda · quia per ſuã benedictã paſ/
ſionem ? reſi urfecſanemſuhicat ſibi
oẽm cufanede rationes ĩ op/
poſitũâd pᷣmã reſponder. negãdo
ↄſequetiã.Et ratio ẽ·quia h̊ nõ acci/
pitur cauſa ſignificatiõis ſen figura/

tionis ex parte conditionis ꝑſonę de

ſignatę per leonẽ · ſed ex parte mate/
rię ſcriptęſiue ð qua loquitur in euã
gelio pᷣncipalit᷑ ſiue ſpecialit·d ſe
cundam patet reſponſio ad idem qꝛ
conſequentia non valet · qꝛ licet euã/⸗
geli Marci de omnibꝰ factis Chꝛi
ſti loquitur·tamen ſpecialiter verſat

circa reſurrectionem Chꝛiſti? regnũ

ein²sð J

Eldtertiazʒ que/

ionem qua quęritur · Otrum licitũ

fuit ſancto Marco amputare digi/

tum vt ſacerdotio indignus habere

tur · Et videtur ꝙ ſic ¶ Pꝛimo ſic. Ex
hiſtona ſua in qua legitur ꝙ ſic fecit
tamẽ non repꝛobat᷑ de hoc· ¶ Secũ
do ſic Occidere ſeipſum eſt magiſ q;
mutilare· Sampſon autem ſe inter/
fecit · vt habetur Judicũ · xvi.⁊ tamẽ
numeratur inter ſanctos ad Neb⸗
xi· ergo licitũ eſt mutilare ſeipſum p/
Pter aliquã cãs· ¶ Certio ſic · Minus

bonũ eſt ↄtẽnẽdũ pt᷑ ↄuationẽ ma

ioꝛis boni·ſic ad ↄbuationẽ vitę aliqͥᷣſ
pijcit merces ĩ mari·yyt' caſtitat eſt
mairꝰ bonũ qᷓ;ᷓ; mẽbꝛũ coꝛpoꝛale· ergo
licite poteſt aliquis ſibi ſcindere viri/
lia ꝓpter conſeruationẽ caſtitatis ·

noppoſitum arguitur perillud qd

in decre· Dicit · Siquis am putauerit
ſibi virilia clericus non fiat·quia ho/
micida ſui eſt Reſpõdeo dicẽdũ · ꝙ
quęlibet pars coꝛpon oꝛdinat᷑ ad to-
tum cuius pars eſt· ideo de ipſa oꝛ
Dinandũ eſt ꝓut reſpicit bonũ totiuſ
coꝛpis·⁊ vlterius reſpicit bonũ hoĩs
Icõmunitatis ·qꝛ ſicut pars coꝛpoꝛis
oꝛdinatur ad totũ coꝛpusſic coꝛpus
ad hominẽ cup pars eſt.⁊ vnꝰ homo
ad totam cõmunitatẽ · Igitur ſi mẽ/
bꝛũ aliquod ſit nociuũ coꝛpoꝛi · vtpo·
te ꝓpter aliquã ęgritudinẽ vel turpi/
tudinẽ eſt alioꝝ mẽbꝛoꝝcoꝛruptiuũ
Tüc eſt cõcluſio pᷣma/ꝙ licite poteſt
abſcindi ne infidat alia mẽbꝛa a hoc
ab eo cnp eſt ſi habeat artẽ medicã/
Di. vel ab alio de volũtate eiuſ/quia
cuilibet cõmiſſa eſt cura ſalut ſui coꝛ
poꝛis · ſicut T homicida raptoꝛ ꝑ iu/
Dicem licite occiditur⁊ a cõmunita/
te hominũ abſcinditur · inqntum einſ
vita eſſet in nocumentuʒ coitatis · qꝛ

indicibus cõmittitur ſalus coĩtatis.
¶Biantem membꝛũ ſit ſanũ · tunc eſt

ſecunda concluſio ꝙ regulariter nõ
eſt licituʒ alicui ſeipſuʒ mutilare · Et
hoc ꝓbatur ſic· Pumo qꝛ tomo na/
turaliter amat ſeipſum ? ꝑ ↄſequẽs

X

ſceon
ntt
ſpſe

ſttpar

cumer
tla
ſtitut
eins⸗
tad
ſulaon
eond
cuſp
dsel
orms
nüme
ſciar
guos

bitun

ſanc
achr⸗

ts NR.

Pytu

ſpecue

ntcre⸗
nun

ed
bin⸗
ſe⸗
ſt 6
lc
Rud
Wun’

DRL.

Mra

ntkalͤ

i

on
e
Mints
Nrlndc-
nprtmet
tgru
itiig
uradto
xppfor
Mütodiu

vnü rGH

um⸗
ſccopus
wno
zurimi⸗
W⸗
m,

Planpet
ihnd

mmintdd

Neciici

idudſag

mpreoe
Ucöppnin

inundd

cin

i

rct
mond/

,Nenes

tonena⸗

mas ponit in ſecuda ſecunge· q· luin
ar . vij . Dicit Luguſtinꝰ. p. de

ſeipſum cum hoſtibuſ ruinaſdomꝰ

quibus eccleſia memoꝛ

oĩa queſunt de integritate ipſius·et

ideo mutilare ſeipſum eſt cõtra cha⸗
ritateʒ qua quilibet tenet habere ad
ſeipſum · Secũdo ſic. Homo ſimilit

eſt pars coĩtatis· ergo inferre ſibi no

cumentũ per mutilationẽ eſt agẽ cõ/
tra comune bonũ.Certio· Beus ẽ in

ſtitutoꝛ naturę inſtituendo membꝛa

eius. ⁊ ideo mutilas ſeipſum agit cõ/
ertia concluſio .· ꝙ in ca/

ſu licitum eſt. videlicet er parte pꝛe/

cepel dei occulto · qd vicitur inſtin /
ctu ſpũſſancti· Patet concluſio· quia

deus eſt auctoꝛ naturę⁊ dñs viteet

moꝛtis humanę · ⁊ per conſequẽſom

niü membꝛon · et ideo ſi pꝛeapit hoĩ

ſibi auferre vitam vel membꝛuʒ ali/

quod ·non ſoluʒ licitũ ſed etiam de/
bitum eſt hoc fieri · Et hoc modo diẽ
ſanctus TChomas in ſecunda ſecũd

q.clxxxvij. ar. ij. credibile eſt ꝙbea
tus Marcus boc ꝙ digitũ ſibi am /
putauit ex inſtinctu ſpuſſancti fecit ·

line quo non licet alicui ſibi mant
inijcere · Hoc idem ſanctus CH

te dei· ꝙ non Samſon alit excuſat

oppꝛeſſit · niſi quia latẽter ſpũſſanctꝰ
hoc inſſeratqui per illuʒ miracula fa
ciebat Et eandẽ rationẽ aſſignat de
quibuſdã ſanctis feminis quę tempo
re pſecutionis ſeipſaſ occiderunt

ancto Marco· Et Samſon patʒ

reſponſio ex dictis ¶ Ad tertiam re/

ſpondet᷑ negando conſequẽtiaʒ · Et
ratioſeſt· quia illud aſſumptũ in ma/
ioꝛi vt dicit ſanctus Chomas. eſt in

telligedu. qn aliter puideri non po/
teſt· quia ſaluti ſpũali ſemꝑ poteſt ali

ter ſubueniri qᷓ per membꝛi Hſciſio/⸗

nem . quia peccatũ ſubiacet volunta/
ti. ideo in nullo caſu licet membꝛuʒ
abſandere ꝓpter quodcũq; peccatũ

te diligat

vitandũ. N

nde Chꝛyſoſtom erpo

nens illud Matth xix. Sunt eunn/
chi qui ſeipſos caſtrauerũt ꝓpter re-
gnum celoꝛuz: non dicit membꝛoꝛũ
abſciſione · ſed malarũ cogitationuz
interẽptõe· maledictioni eſt obnoxi
us · qui membꝛũ abſcindit: ⁊ ea ꝗ̊ͥ ho/

micidarum ſi unt talis Hſumit ·

¶ In feſto beati

Peini martynis de oꝛdine ſdicatdꝝ
eſt euãgeliũ · Siquis vult poſt me zc

putari ſequentes queſtiones.i Pꝛi/

ma . Ptrum ad conſecutionẽ eternę
beatitudinis neceſſe abnegare ſe⸗
metipſum ⁊ tollere crucem ſuam ⁊ ſe⸗
qui Chꝛiſtum ¶ Secũda· VNtrũ bea/
tus Petrus martyr Dicatur triplici

Aureola dotatus

D pꝛimgazʒ

lueſtionẽ qua grit. Ptrũ
d cõſecutonẽ eternebea
ceſſe abnegare ſemet/

titudinis ſit n

ipſum ⁊tollere crucẽ ſuama ſeq Chꝛi

ſtum · Et videt᷑ e non.· ¶ Pꝛimo ſic⸗

Ad conſecutionẽ vite eterne neceſſe

vno rbet oilgere einerip iͦersa
nõ abnegare · ↄſequẽtia videt᷑ bona

qꝛ iſta duo vident eſſe cõtrariaan/

tecedẽs eſt manifeſtũ. qm̃ ſi iligere
ꝓximũ cadat ſub ſceptoꝛillũ dilige
re debeo ſicut meipſum. ergo ſub pꝛe
s ſeipſum ex charita
ecũdo ſic. Dicitur ad

.— .

cepto cadit vt qͥs ſei

habuit nã hõ naturalit᷑ diligit vitã

ſuã coꝛpalẽ

ergo ad cõſecutionẽ eter

ne vite Seſt neceſſariũ abnegareſe

ipſum ¶ TCertio ſi· Matth xi. diat
Yugũ meü ſuane ẽ ⁊ on men leue · H
hocnõ videtur ſtare cũ h̊ͥ ꝙ opoꝛte/

at ſumere queẽ ad cõſecutionẽ vitę

cternę· ¶ In oppoſitũ eſt euangeliuʒ

pñns. AKndeo dicẽdũ/ q; vera ẽſnia

dñi· Crniq en ſũt vt dic Chꝛyſoſtoꝰ
r5

„

7
„

ad eũdũ poſt Chꝛiſtũ · Nꝛimũ eſt ab⸗
negatio ſuijpſiuſ ſᷣm partẽ ſenſibilẽ ·
id eſt· voluptatũ carnaliũ ⁊ tempoꝛa
liñ abnegatio · Secũdũ eſt cruc ſuſ/⸗
ceptio · Tertiũ eſt imitatio · Pꝛimum
notatur · eũ dicit · Siqͥs vult poſt me
venire abneget ſemetipſum · Et diẽ
Chꝛyſoſtomꝰ. ꝙ loquit᷑ ꝑ ſimilitudi/
nem . vt ſi haberes filiũ ⁊ videres euʒ
male tractari:ſi nõ curares tu abne⸗/
Gres · Sic ſi vis ſequi paſſionẽ dñi
opoꝛtet ꝙ abneges te · id elt · ꝓ nibi /
lo reputes· · Facx ſum ſicut hõ nõ
audiens⁊ non hñs in oꝛe ſuo redar/
gutionel · Secundũ eſt ibi· Et tollat
crucem ſuam · id eſt· paratꝰ ſit in ani/
mo pati cruceʒ ſiue moꝛi moꝛte acer/
biſſima ⁊ turpiſſima ꝓpt Chꝛiſtuʒ vt
ipſe te fec · vᷣm illð Saß orte
turpiſſima ↄdẽnemꝰ euʒ· Dnde ho/
mo debet eſſe parat pati quamcũq;
moꝛtẽ ꝓpt᷑ deũ · Certin tangit᷑ ibi · Et
ſequat me. Et ad h̊ Chꝛiſtł? rationeʒ
inducẽs ſubdit · Qui enim voluerit
animã ſuam ſaluã facẽ perdat eam:
Hoc autẽ poteſt dupliciter intelligi
HPHergdere eni põt habere dupliceʒ ſi⸗
gnificationẽ· Ono modo idemẽ qð

amittere: ⁊ĩ iſto ſenſu · ꝑdet eã·ſubin

telligendũ eſt · ĩ ala vita · qſi diceret ·
Qui voluerit gĩaʒ ſuas ſaluã facere

id eſt· delitijs ⁊ vo luptatibꝰ occupa

re in hacvita · qꝛ hoc eſt vitã ſuã ſal/
nare ſm opinionẽ carnaliũ· ⁊ tał per/
Tt eaʒ in alia vita · qꝛ obligat eã ad
pęna inferm· Tlio modo ꝑdere idẽ
eſt qd; dſtruere.⁊ tũccũ dꝛ · NPerdet

eam.ſbᷣintelligit᷑ in hacvita · Et ẽſen /

ſus Qui voluerit aĩaʒ ſuaʒ ſaluã fa⸗

cere qntũ ad meritus vitęęternęibſe

perdet eam id eſt· deſtruet coꝛpꝰ la⸗/
boꝛibus ? paſſionibuſ exponendo ex
quibus ſequit᷑ ſepatio animęa coꝛ/

poꝛe · 1 B eſt aiaʒ pdere ſᷣm eſtimatio

nem falſam carnaliũ· licet ſit ſaluare
eam vᷣm veritatẽ · Et ᷣm hüc vltimuũ

ſenſum ſequit᷑ Qui aũt ꝑdiderit ani

mam ſuã ꝓpter me id eſt · ꝓpter denz
moꝛtem ſuſtinẽdo:ipſe inueniet eam
in beatitudine deo fruendo τ‿—–dra
tiones in oppoſitũ· Icd pᷣmã reſpon/
detur · negàdo conſequetiam · qꝛ ab⸗

negare ſeipſum pm exterioꝛẽ ſiue ſen/

ſibilem naturã non obtemperãdo in
his quę repugnãt rationi · non eſt cõ/
trariũ ei q̊d eſt diligere ſeipſum· vt ẽ
Hceptuʒ · qꝛ intelligit᷑ m naturã ra⸗
tionaleð· vt ſcilicet homo velit ſibi bo
na quę pertinẽt ad pfectionẽ ratiõiſ:
amarèẽ autem ſeipſum pᷣm naturam
ſenſibilem ſibi obtemperando nõ eſt
vere amare ſeipſũ ex charitate NHꝛo/⸗
pter qð diligẽ ſeipſuʒ ſᷣm naturã ex/
terioꝛem in his quę repugnãt ratio/
ni eſt vituperabile · Dñ · ij.· Cimoth⸗

dite in nouiſſimis diebꝰ inſta

unt tempoꝛa periculoſa.⁊ erunt ho⸗
mines amãtes ſeipſos · Sʒ in his in
quibus natura exterioꝛ interioꝛi con
coꝛdat eſt laudabile · Onde hoc ẽ ab
negare ſemetipſum. id eſt affectum
humanũ non ſequi. ſed refrenare et

ſubiugare rationi ⸗ ¶ d ſecundã re/

ſxondetur.negando conſequẽtiam⸗
Et ratio eſt · quia non dicimus ꝙ ad
conſecutionẽ vitę ęternę debeamus

nos interficere vi deſtruamꝰ naturã

quia nemo carnẽ ſuam odio habuit

ad Ep v.ſed abnegamus nos· ſcʒ

ſenſibilẽ naturã in bi quęrepugnãt
⁊ cõtrariant᷑ rationi · xel ꝗᷓ retardãt
nos a conſecutione bonoꝝ ſpũaliuʒ
refrenemꝰ bumiliemꝰ ratiom · ſicut

Dicit apoſtolus · j· Con · ix· Caſtigo
coꝛpus meũñ ⁊ in ſeruitutẽ redigo ⁊c·
tertiã reſpondet᷑ negãdo con/
ſequentiã · Et ratio eſt · qꝛ lex Chꝛiſti

Dicitur iugũ ſnaue ⁊ onus leue dili/
gennbur quia vt dicht Aucuſtmag

moꝛ oĩa leuia facit · amanti nihil
eſt difficile · nec hoc repugnat ei ꝙ hõ
animo ſit paratꝰ ſuſcipe moꝛtem ꝓpt

Chꝛſſtuʒ ſi fuerit expediẽs · Vel crux
Dicit᷑ ibi moꝛtificatio carnis · de qua

edn

emetenm

nngab/
Wleſen⸗
mmidoin
Brontho
aplumei
nuaturi
Mtibibo
Memno⸗
1Nauram
ndonöeſt
ne Po⸗
nnateri
wmuütti⸗
diehen
Nantt
Guboͤn
imenona
gelwcead
,aſffecun
fenarect
ſeundine⸗
ſeguitam
imnsg
weumus
N

oOodt

Innsdod

4

Geenhn

Ninni
or hian
bnntwin
i Ci⸗
mtim
gic
zalucn
S
mmmi

Nq

☛—=

apoſtolus ad Galath . v. Qni antẽ

Chꝛiſti ſunt · id eſt: qui ſom dei hñt
carnem ſuã crudfixerũt cum vitijs et
concupiſcẽtijs ſuis paſſionibꝰ quibꝰ
aĩa inclinatur ad peccandũ ·et qꝛ ta/
les ad hęc opera mouent᷑ ex deuotio
ne ad Chꝛiſtũ crucifixũ:ideo ſignan/
ter dicit apoſtolꝰ·crucifixerũt · id eſt
Chꝛiſto cruciſixo ſe cõfoꝛmauerũt af
fligẽdo carnẽ ſuã · NVnde ad Gal.ij
Dicit apoſtolus LHt ο viuaʒ Cha/
ſto confirus ſum quc ·

Hd ſecüdã que
ionẽ ˖ ꝙ beatus Hetrus martyr di⸗
citur triplici aureola dotatus · qꝛ vir⸗
go· q; dicatoꝛ ſiue doctoꝛ: q; mar/
tyr · Querit᷑ vtrum iſte tres aureoleę
in beato Petro martyre fuer̃t eq̃les
Et videt᷑ ꝙ non · qꝛ aureola vᷣginita
tis videt᷑ eſſe maioꝛ inter alias:Dicit
eni Cypꝛianꝰ de vginibus loquens
illuſtrioꝛ ſit poꝛtio gregis Chꝛiſti ·
WGechdo. XElijs videt᷑ ꝙ aureola

martyrij ſit maioꝛ· ⁊ hoc dicit Heda
AKeſpondæeo dicendũꝙ treſ aureo

le in beato Petro nõ fuerũt fan⸗ les
ꝙ ſimplicit᷑loquẽdo aureola debi/
ta qꝛ martyr excellẽtioꝛ ẽ ceter · Pꝛo
quo notandũ iuxta ſanctũ Chomaʒ
in:iiij · diſ xix · Heminentia aureolę

ad aureolã Duplicit᷑ poteſt attendi:

Pꝛimo ex parte pugnę vt dicat᷑ au⸗
reola potioꝛ quę foꝛtioꝛi pugnę debe⸗

tur.⁊ per hũc modũ aureola marty/

rum alijs aureolis ſupeminet· llo
modo pugna martyrũ eſt foꝛtioꝛ ſcʒ
ſeipſũ ⁊ webemẽtiꝰ affligẽs·̊ pugna

carnis ẽ periculoſioꝛ inqntũ eſt diu/

turnioꝛ mag nobᷣ ĩminet euicino·
ſic ſupemiet qdãmõ aureola ꝓginũ-
Secũdo ex parte eoꝝ de quibꝰ ẽ pu
gna·⁊ſic aureola doctoꝝ int᷑ oẽs eſt
potioꝛ · qꝛ hmõi pugna vᷣſatur circa
opa intelligibilia·alię o pugnęcir/⸗
ca ſenſibiles paſſiões · Emmetia aũt

quę attẽdit᷑ ex parte pugnęẽ aureo ,R— H

lis familialioꝛ·quia aureola ſᷣm pꝛi/
am rationẽ reſpicit victoꝛiã⁊ pugnã:
Difficultas etiam quę attenditur ex
parte ipſius pugnęeſt potioꝛ q; ila
quę attendit᷑ ex parte noſtri inquan/
tum eſt nobis vicinioꝛ·et ideo ſimpli
citer loquendo aureola martyrũ int᷑

oẽs eſt potioꝛ · Et ideo dicit Matth⸗

v·ꝙ ĩ octaua beatitudine ⁊zc quę ad
martyres pertinet · ſcilʒ Beati q per/
ſecutionẽ patiũt᷑oẽs alię ꝑficiuntor.
ꝓpter hoc etiaʒ eccleſia in cõnumera/
tione ſanctoꝝ martyres doctoꝛb et
ꝓ̈ginibus pꝛęoꝛdinat ſed qᷓntum ad
aliquid nihil ꝓhibet alias aureolas
excellentioꝛes eſſe · Et per h̊ patet re/
ſponſio ad obiecta.·

In feſto opo/

ſto

loꝛi Pbilippi ⁊ Jacobiĩeſt euan/⸗
geliũ · In illo tem poꝛe· Dixit ⁊c. QNõ
turbet᷑ coꝛ veſtrũ ⁊zc Johᷣ· xiiij· Circa
quod poſſunt diſputari ſequẽtes ꝗ/
ſtiones · ¶ Pima · Ptrũ explicite cre/⸗
dere myſteriũ incarnationis Chꝛiſti
ſit de neceſſitate ſalutis· ¶ Secunda-
Vtrũ credere explicite trinitatẽ diui
narũ pſongrũ ſit de neceſſitate ſalut
TeRia ni poteſt cognoſci vna
diuinarũ non cognita alia
—D pꝛimaz
queſtioneʒ · ſic nz.
idet᷑ ꝙ explicite credere

myſteriũ incarnationis Chꝛiſti ſit de
neceſſitate ſalutis¶ Pꝛimo ſic.· Nõ

eni tenet homo credere ea quęãgeli
ignoꝛãt · qꝛ explicatio fidei fit p rene/

lationẽ diuinã ꝗᷓ ꝑpuenit ad hoiemme

diãtibꝰ angel · vt diẽ Pionyſiꝰ. iiij ·
celeſtis hierarchię ſᷣ angeli myſteriũ
incarnatiõis ignoꝛauerũt · vt vr di⸗
cere Dionyſiꝰ.exponẽs illð IYſa. lxiij

Quis ẽqͥ venit ð edom · gãgeli nõ

tenebãt᷑ ð h̊ hꝛe fidẽ explicitã¶ Se/
cundo ſic·Sic̃ diẽ Dio nyſiꝰ. ix· cele⸗

ſtis hierarchᷣ · Multi etiã ð gẽtilibꝰ

r4

ante aduentũ Chꝛiſti ſaluati ſũt· ſed
illi nõ habebãt fidem explicitã de re/
Temptoꝛe.qʒ reuelatio eiſ nõ erat fa

cta· ergo ⁊c ¶ Certio ſic· duentus

redemptiõis nõ eſt de dictamĩe leg
naturalis.ſed qui erant in lege natu/
rali ſaluabant᷑ implentes ea quę ſũt
de Dictamine leg naturalisà, zc·

¶ Sed oppoſitũ eſt euãgeliuʒ in quo

Chꝛiſtꝰ rephendẽdo Chomã dicen
tem Dñne neſcimus qͥ vadis:⁊ viam
quᷣõ ſcire poſſumꝰ· ibireſpondẽs ait.
Ego ſũ via ⁊ nemo venit ad pꝛeʒ ni/
ſi ꝑer me ˖ ſcʒ ĩ me credẽdo ⁊ mea ope

ra imitãdo/in quo tãgit myſteriũ in/

carnatiõis · Katiõe ſic · Illud xpꝛie et

per ſe ꝑtinet ad obiectũ fidei per qdq
homo beatitudinẽ cõſequit᷑ · via aũt

hoĩbus veniendi ad beatitudinẽ eſt
myſteriũ incarnatiõis ⁊ paſſiõis chꝛi
ſti · Vicit᷑ enĩ Ici.iiij ·Nõ ẽ aliud no
men datũ hoibꝰ in quo opoꝛteat noſ
ſaluos fieri: ergo neceſſariuʒ erat ad

ſaluteʒ habere fidẽ myſterij incarna

tiõis· Id quã fidẽ diuſimode ſe ha/
bet genꝰ huüanũ ßᷣm diuſa tpa · In pᷣ
eni ſtatn an peccatum nõ opoꝛtebat

ab aliq̃ hoĩe habere fidẽ explicitã de

incarnatiõis myſterio ſm q̃d oꝛdina
bat᷑ ad liberationẽ a peccato Iſta cõ

c(duſio patʒ: qꝛ nõdũ buitus eratidu/
cta · ſufficiebat hꝛe fidẽ explicitã in

cognitione dei · ut ſcʒ hõ cred eret ꝙ

de ei ꝓuideret in eis quę neceſſaria

eſſent ei ad ſalutẽ. In ſecũdo aũt ſta/

tu poſt peccatũ añ aduentuʒ Chꝛiſti

quidã habebãt fidem explicitã de re
demptoꝛe qbꝰ reuelatio facta erat qͥ
maioꝛes dicebant᷑:· Quidãvt mino
res fidẽ implicit habebãt ĩ fide ma/

ioꝛũ · vñ eis ſaccm redẽptiõis ſub ſi /

gnis ſacrificioꝝ ꝓponebat· In ſtatu
eni poſt aduentu Chꝛiſti qꝛ iam my/⸗
ſteriũ redẽptiõis impletũ erat coꝛpa

liter viſibilit᷑ ⁊ dicatũ oẽs tam ma

ioꝛes q; minoꝛes tenent᷑ ad explicite

credenducipue qᷓntum ad ea qux

coĩter in eccleſia ſolenicant ⁊ publi/
ce ꝓponunt ·ſicut ſũt articuli incarna/
tionis · alias aut ſubtiles cõſideratio
nes circa incarnationis articulos te/
nentur aliqͥ magis vel minꝰ explicite
credere ſm qͥd ↄuenit ſtatui ⁊ officio
vniuſcuiuſq;;d ratiões in oppo/
ſitum· Td pm reſpondet᷑· ꝙ angeli
pᷣmitus de icarnatiõis myſterio edo
cti ſũt q; hoĩes · vt dicit DPionyſiꝰ. c.
iiij · celeſtis hierarchie · tum ad ip/
ſam ſubſtantiã eius qͥd credendũ eſt
qᷓ;uis nõ q̃ntũ ad oẽs circumſtãtias
oiuʒ articuloꝝ quas poſtea rebꝰ? eue
nientibus cognouerũt·ld ſecũdã
reſpondet᷑ · ꝙ ratio nõ ꝓcedit· Cum
bpmo . qꝛ multis gentilibꝰreuelatio fa
cta fuit · ſicut patʒ ꝑ ea quę pdixerũt
Naã Job dicit· xx. Scio ꝙ redem/

ptoꝛ meꝰ viuit · Sibylla eni ꝓnũcia/

uit aliqᷓ de Chꝛiſto vt Ruguſtinꝰ di
cit · Cum ſecũdo ·qꝛ ſi aliq ſaluati ſũt
quibꝰnõ erat facta reuelatio·nõ fue/
rũt ſaluati abſq; fide meditatoꝛis qꝛ

⁊ſi nõ habuer̃t fidẽ explicitã:habue

runt implicitã in dĩna ꝓuidẽtia.cre/
dentes deũ eẽ liberatoꝛẽ hominũ bm
modos ſibi placitos.⁊ pᷣm qͥd aliqͥbꝰ

veritatẽ cognoſcẽtibꝰ ipſe reuelauit·

ſm illud Job·xxxv· Qui docet nos

ſuꝑ iumẽta terre Ild terrã rñdetur

negãdo ↄſequẽtiã Et ratio ẽ · qꝛ q; qᷓ;

ad cognitionẽ myſterij incarnatiõis
nõ ſufficeret per ſe natura ſuffinebat

tamẽ cũ lege ſchta · ante legẽ vᷣ ad/

inta per gratiaim.
Sidg fecũdã que

ſtionẽ·ſic cedit· Et vr ꝙ credere ex⸗
plicite trinitatẽ dinarũ ꝑſonaruũ non

ſit de neceſſitate ſalutis.¶Mꝛimo ſic⸗
Dicit eni apls ad HNebᷣ.xi· Credere
opoꝛtet accedentẽ ad deũ qꝛ eſt · ᷓ vr

ꝙ nõ opoꝛtuit credere diſtinctioneʒ
lonann. arune ſic · Cognitio
fidei eſt neceſſaria inqᷓntũ noſin finẽ
Din git · ſed deꝰ ẽ finis noſter inqjntũ

eſtiü
oy
el
ptume
Ktens
ſamen
neceſ⸗
eſten?
enge⸗
ey
ne
bienn
1Mtert
dun
kencen
nſte
Tcea⸗
cedi
nmy
liust
guta
Etie
ſtEt
gich⸗
mMaiot
unbunt
vn tnn
tedior
tſtade
dese
Plcar
lluc
gente
1flli
oppo
gana
plict
adon
turen
to e
ſolun
ta ſn.
teſta.
ſilem.
ſeniot
na

Poh
ncam,
tenno
loste,
Wlate
1oſhoo
o
Imgel
ienioec
onpſd
n 40 4
nndiͦe
nſtätas
Wene
ſüci
Cun
mämuo

ogohen
alpnücn

Ge

ſaluunſit
lo nöfue⸗
tong
i babne
lenin/
minüßm
Ntaliib⸗
nclauit
wettos
nindrnr
wwigi
cumö
1ſuftacbt
lgiio

ign⸗
Poulari⸗
No
ſPino⸗
igkf
ibnong
n

7„

iintß

eſt ſũmũ bonũ qͥd ad eſſentiã ꝑtinet
ergo videt᷑ ꝙ ſuffigebat de deo cre /

dere eſſentialia· ¶ Certio. Sacra ſcri

ptura eſt regula ſidei:ſed in ſcptura

Wteris teſtamẽti non fuit facta expᷣſ/
ſa mentio de trinitate.ergo nõ erat
neceſſariũ credere ulã ¶ In oppoſitũ
eſt euãgeliũ gſens · vbi Chꝛinꝰ rep/
hendens Philippũ ait·CTanto tem/
oꝛe vobilcũ ſum ⁊ non cognouiſtis
me · Philippe qui videt me videtet
pꝛem meũ·nõ credis qꝛ ego in patre
pater in me eſt:¶ Reſpondeo dicẽ
Dum · ꝙ poſt tempꝰ gratię diuulga/
te tenemur explicite ad credendum
myſteniũ trinitatis. Iſta cõcluſio ſic
eclarat᷑ · Myſteriũ Chꝛiſii explicite

credi non poteſt ſine fide trinitaſj· qꝛ
in myſterio Chꝛiſti hoc continet᷑ ꝙ; ſi
lius dei carnem aſſupſit · Item ꝙ per

gratiaʒ ſpũſſancti mũdũ renouauit.
Et iterü ꝙg de ſpüſancto cõcept?fue⸗
rit · Et i5 eo mõ qͥ my ſteriũ Chꝛiſti
añ Chꝛiſtũ fuit qdẽ explicite creditũ
a maioꝛibꝰ:implicite autem ⁊ q̃ſiob

umbꝛate a minoꝛib · ita etiã myſteri

um trinitatis · Et ideo poſt tẽpꝰ gra⸗
tię diuulgate tenent oes ſicut dictũ
eſt ad credendũ myſteriũ trinitatis ⁊
oẽs qui renaſcũt᷑ in Chꝛiſto hoc adi/
piſcunt᷑ ꝑ inuocationẽ trinitatis · vm
illud Matth. vltj· Eütes docete oẽs
gentes bapticantes eos in noĩe pꝛis
filij · ⁊ ſpũ —— in

oppoſitũ · Ild pᷣmã reſpondetur.ne/⸗

gando conſequctiaʒ· Et ratio eſt · qꝛ
apoſtolus poſuit illa quę opvꝛtuit ex

plicite credere de eo oĩ tẽpoꝛe · ᷣ

ad omneſ¶ Id ſecundam reſponde
tur· negando conſequentiaʒ· Et ra⸗/
tio eſt· quia ad dirigendũ in finẽ nõ

ſolum opoꝛtet cognoſcere finem· ſed

ea ſine quibus in finem dirigi nõ ꝑo
teſt · T ideo opoꝛtet habere explicitaʒ
fidem · non tm̃ de fine ſed etiã ð my/
ſterio trinitatis · quia ſine diuinaruʒ
perſonarũ viſione in finem beatitu/

dinis veniri non oteſt ¶ AAd tertiſã

reſpondetur· vno modo negado mi/
noꝛem · quia in veteri teſtamẽto mul⸗/
tipliciter eſt expꝛeſſa trinitas perſo/
narum .ſicut ſtatim in pncipio Gen.
vbiad expꝛeſſionẽ trinitatis dicitur
Faciamꝰ hominẽ ad imaginẽ ⁊ ſimi/

litudinẽ noſtram·Cum lecundo:nõöõ

erat neceſſariũ ut explicite omnes co

gnoſcerent myſternium trinitatis.iõ

non fuit poſitũ myſteriũ trinitai tmſa/

mnifeſte in veteri teſtamẽto ſed velate

vt ſapientes credere poſſent ·

gig tertiaz que/

ſcionẽ· ſic ꝓceditur· Ei videt᷑ ꝙ vna

perſonarũ Poteſt cognoſci alia nõ co
gnita Eamno ſic· Eſſentia dimitat
poteſt cognoſci non cognita diſtin/

ctione perſonaruʒ· ſicut cognoſcebät

phᷣi · ergo etiã vna perſona alia non
cognita ¶ Secũdo ſic.· DViſcipuli ha
bebat noticiã de Chꝛiſto· ⁊ tamẽ nõ

lins. Alenge nobis pꝛem ⁊ ſuffic
nobisi Certio ſic· Piuinę ꝑſonę ha
bent diſtinctos articulos· ⁊ per ↄſe/
quens diſtinctas cognitiones·ergo

vna poteſt cognoſci alia nõ cogntlta

noppoſitũ eſt euangeliuʒz pſens

patrem meñ vtiq; icognouiſſet· Et
infra · CTanto tempoꝛe vobiſcũ ſum ⁊
nõ cognonuiſtis me · Philippe quivi
det me videt ⁊ patrẽ meũ·quõ tu di
cis · Oſtende nobis pieʒ·:non credis
quia ego in patre ⁊ pater in me eſt ·
Neſpondeo dicẽdũ·ꝙ qꝛ verba hu
iuſmodi euãgelij ſũt aliqͥ mõ obſcu/
ra· ſut aliq̃ notãda ꝓ eius intelligen/
tia · Oꝛimo notandũ ꝙ; ſᷣm Rugu⸗
ſtinuũ inter Diſcipulos aliqui erant qͥ
etiam Chꝛiſtũ pᷣm qͥd erat verbũ dei
cognoſcebãtquoꝝ vnuſ erat Petrꝰ
qui dixt Cu es Chꝛiſtus filius dei
viui Matth · xvi · Rlij erant qui euʒ
non cognoſcebantinter quos erat
rs/

Philixpꝰ·q;tũ ad pᷣmoſ dixit:Quo
ego vado vos ſcitis qᷓntum vᷣo ad
ſecũdos dixit· Qõ cognoniſtis me
Secũdo notandũꝙ Chꝛiſtꝰ Dupli
citer cognoſci poterat: vl ᷣm hũanã
naturã·⁊ ſic oẽs ſciebãt·⁊ q̃ntũ ad h̊

Dyiyſ. Quo ego vado vos ſcit:qꝛ va

o ad patrẽ quẽ ſcitis per me vobis
manifeſtatum· via autem per quam

vado ego ſum quã ſcid · Secũdo po

terit cognoſci ſm dinã naturã ·⁊ ̃ᷣm
hãc dicit Et nõ cognoniſtiſ me· Ter

tio notandũ.q; nõ eſt incõueniẽs ꝙ;

vnũ ⁊ idem ſciri ⁊ ignoꝛari diuſimo⸗/
de põt Cognitio eni hũana ꝓcedit ð

ipfecto a Aaern wt habet · pᷣ phy ·

et ideo illud quod ſcitur in generali

cõfuſe bñ ignoꝛat᷑ in particulari et

determinate ·ſic erat in ppoſito · quia
Chꝛiſti doctrina in q̃dã generalia cõ
fuſo accepta erat.⁊ ſic dicit Chꝛiſtus

eos ſcire determinate añt ꝑfecte ad

huc neſciebãt · ⁊ ſic Chomas nega/
int ſe ſcire: ꝓpter qͥd Chꝛiſtuſ explicat
mag i particulan · Ego ſum vig bm
huanitatẽ · qꝛ illa quę geſſit ĩ hũani/
tate ſũt via ꝑducẽs nos ad gloꝛiã ·
ſic vtri q; Dixit verũ:vt diẽ ellbertuſ
Chꝛiſtꝰ enĩ dixerat ꝙ ſe qui via erat

nouerãt Thomas aũt negat · qꝛ licet

Chꝛiſtũ noueræt · tamẽ ð Chuſto ſᷣ
intentione vię dubitabat querit · ſi
cut qͥ noſcit Chꝛiſtũ nõ opoꝛtʒ ꝙ co/

gnoſcat eũ ſi̊ foꝛma veniẽ · ſic ergo

Diẽ Neſcimꝰq vadiſ:qꝛ licʒ ꝙ ad pa
tris beatitudinẽ vadis. nõ tn ſcimus
pĩem ſub ratione term ſiue finis vię
tuę· ideo neſcimꝰ qͥ vadis · Dic Je/
ſus· ecce illũiatio dubitationiſ · Ego

ſum via veritas ⁊ vita · via · P me vt
certũ exẽplũ vtutj trãſit· Ego ſũ veri/
tas· id eſt: doctrina in q̃ nõ deuiatur

Ego ſũ vita qͥ ad vnitatẽ in q̃ qcũq;
per me viuit · in ſempit᷑nũ viuit·Hᷣ in⸗
tendit ̃a · vt dic Rlbertꝰ · ſit via
cõuenient᷑ pꝛobat dicens · Nemo ve

