Diſiibi · Qui crediderit· Secũdo ꝗͥ

ſit ianua celi fidei qͥ crediderit · ibi · et

bapticatꝰ. Tertio qð ſit pᷣmiũ fide/
lis ibi.ſaluus erit ¶ DNide ti. Credẽ⸗
xtra Eplaʒ 7 Euãgeliũ .

ige ti:·de Exaltatione.
Auis aſcẽdet in montẽ dñi ⁊c · in/
nocẽs manibꝰ mũdo coꝛde · x · xxiij
Vide ti:de Innocẽtia Mũdicia ·
loꝛia magna ẽ ſequi vñm Ecq⸗
xxiij · In locuʒ paradiſi chꝛiſtꝰ hodie
intrauit aſcẽdedo ĩ cęlũ et illiꝰ ianuã
nobis aperuit · ⁊ ſi bene volumus eũ
ſequi ad locũ illũ pueniemus quem
ipſe hodie intrauit ⁊ cũ co ęternã glo
riã habebimus· ſiẽ̃ dicit᷑ in his ꝓᷣbis
Vbi duo tãgunt · Primo oſtendit
quãta ſit iuſtoꝝ gloꝛia quã chꝛiſtus
hodie inchanit hoibꝰ dare · ibi · glo
ria magna · Secũ do ꝗᷓ ſit via ꝑ quã
hõ ad ipſã puenire pot · ibi · ſequi do
minũ · ¶ Mide tide Gloꝛia⸗·
Dñica infra octãs aſcẽſiõis ð Epla·
Rnte oia mutuã in vobiſmetipſis
charitatẽ cõtinuã habẽtes.· Petri
iiij · Hoꝛtat᷑ nos beatus Petrus vt

charitatẽ ſuꝑ oĩa habeamus dicẽs·

Ante oia ⁊c· vbi tria facit · Primo

monet nos ad exbibendã dilectionẽ

ſt in affectu coꝛdis· ibi · Ante oꝛa ·
ecundo ꝗ̊ ſit eius efficacia · q; facit

mutuo diligere · ibi· mutuaʒ · Tertio

oſtẽdit ꝙ in charitate neceſſaria e.
ſeuerantia · ibi · charitatẽ c · ¶ Dide
.* Charitate ·

nuſquiſq; ꝓut accepit gaz al

terutrũ miniſtrãates · · Pet · iiij · ¶ DNi/
e ti · de Gratia · .
Si quis miniſtrat tan qᷓ; exvirtute
quã miniſtrat deꝰ .j. Petri · iiij · Mo
Du adminiſirãdi oſtẽdit nobis bea/
tus PHetrꝰ vicẽs · Si qᷣs ⁊c · vbitria
facit· Nrimo ponit charitateʒ bene

miniſtrantinz · ibi · Si qs ꝛc · Scdo

Xaltare Dne in vᷣðtute tua · · ·

bene miniſtrãdi modũ · ibi:tanq; ex
virtute · Tertio oſtẽdit qͥd ẽ ipſi?mo
Di pᷣncipiũ · ibi· quã adminiſtrat de /
us· ¶ Videti : Miniſtrare ·
De Euangelio
Ců venenit paraclyiꝰ ⁊c. q interj/
tat᷑ cõſolatoꝛ Job · xv · ¶ Vide ti · de
Conſolatione · —
¶ Spiritũ veritatis qͥ a pr̃e ꝓcedit·

ille teſtimoniũ phibebit ð me · Joh⸗

xv· Spũuᷣſſanctus ↄfirmat nos i fide
teſtificando cõſciẽtijs nris ð chꝛiſto
ꝙ ipſe eſt verus dei fili · ſic dicitur i
his verbis ˖· Spũm ⁊c· In quibꝰtria
tangunt · Primo cauſa quare ẽ cre/
Tendũ ſibi :qꝛ ipſa veritas eſt teſtis·
ibi · Spũm veritatis · Scdo eiuſdẽ
Dignitas · ibi ·˖ qui a pfe · Tertio teſti
monij edꝰ tangit᷑ vtilitas/ibi:ille te/
ſtimoniũ ⁊c. Dide ti· de Spiritu ·
n die pentecoſtes de Epla ·
epleti ſunt oẽs ſpũſancto tch.
. Migde ti de Repletone .
¶ De Euangelio
iqͥs diligit me ſermonẽ meũ ſer/
na bit Johᷣ.iij. uia ſpũſſanctꝰ dꝛ
amoꝛ ⁊ charitas eſſe qͥ hodie apoſto
lis datus eſt qͥ facit vt hõ ſeruet mã/
Data dei Ideo oſtẽdit chꝛſtꝰqð ſit
ſignũ ꝑ qð hõ põt cognoſcere vtruʒ
habeat in ſe ſpiritũſanctũ ⁊ ꝑ conſe/
quẽs chanitatẽ in his verbis · Siqͥs
⁊c· In quibꝰ vuo facit · Primo oſtẽ
Dit diligentin deũ charitas ⁊ amoꝛ:
ibi · Siquis ⁊c · Secũdo oſtenditur
Dilectionis ſignũ et ꝓbabilitas·ibi ·
ſermonẽ meũ · ¶ Dide ti · de Rmoꝛe
dei · de Charitate ·
eria ſecunda de Epiſtola.
n nationes gra ſpũſſancti effuſa
eſt · ANci· x· Illãa gram dei hodie ſpiri
tualiter hoies receperũt. qꝛ ſpũſſan/
ctus qͥ ẽ amoꝛ ⁊ gra in diſcipulos ve
nit · hm qð dicit᷑ i bis vbis · In nati/
ones · In quibꝰ ponit᷑ triplex effectꝰ
quẽ ſpuſſancꝰ oꝑat᷑ĩ nobis· Primꝰ
vnitas ⁊ concoꝛdia reſpectu ꝓximi

o
ey

iis⸗
W
ete
⸗
⸗
c.

ſ

ſto
da

onde⸗
is
oſte
mor
din
bi⸗

e

4
l
ͤſn⸗
bee
Unat⸗

Pin
M

CThemata detempoꝛe

Secundus eſt charitas ⁊ gra reſpe/
ctu dei.Tertius eſt ſanitas ⁊ vita re
ſpectu ſui · Et ideo dicit᷑ ſpũs qͥ viui/
ficat· ¶ Bide ti. ve Ora⸗.

Se Euang⸗i⸗ „ “
¶ Mõ milit deus filiu ſuñ in mundũ
vt mundũ iudicet ̊ vt ſaluet᷑ mun/
dus ꝑ ipſũ. Jobᷣ·iij · ¶d ſaluanduʒ
aũt nos miſſus eſt filius dei ĩ mũdũ
vt dicit᷑ in his verbis· Non ⁊c · In
quibꝰ tria tangunt᷑. Primo dei pa/
tris erga nos immẽſa chantas:quia
miſit filiũ ſuũ · Secũdo ipſius mira
benignitas · quia nõ miſit eũ vt indi
cet mundũ cõdemnãdo ipſt ug er⸗
tio eiuſdẽ magna poteſtas.ibi: ſ̊ vt
ſaluet zc ( Dide ti · Saluare ·
¶ Denit lux in midũ⁊ dilexerũt ho/
mies magis tenebꝛas qᷓ;ᷓ lucẽ ¶. Pv
deti. de Lumin⸗e⸗· .
Feria tertia de Euangelio⸗
Dues ſequũturillũ · qꝛ ſciſt vocem
eius · Joß ·x¶ Dideti · de Sequen/
W Deum.
Ego veni vt vitã habeãt · Joh · x ·
vbi tria tangũtur · Primo venientis
dignitas · ibi · Ego veni · ſcʒ qui ſum
dei filius ⁊ verus deꝰ. Scdo eiuſdẽ
benignitas · ibi · veni · Tertio nr̃a vti/

litas · ibi · vt vitam habeant.

eria quarta de ꝓphetia
ſimplicitate coꝛdis quęrite illũ.
aß Higdeti Qugrẽdo deũ
¶ WMe Euangelioo
Ego ſũ panis viuꝰ ꝗ ð celo deſcen
di · Joh · v. ¶ Mide ti · ð Perbo dei ·
Feria quinta de Epla ·
¶ Factů ẽ Sange magnn ĩ illa ciuita
te · Rch · virj. ¶ Dide t · de Gaudio ·
vn e uangelioo
¶ Wint iellos hdicare regnũ dei⁊ ſa
nare infirmos · Luce · ix· ¶ Dide titu
lo de Infirmitat e
eria ſexta de Epiſtola .
Cuẽm deus ſuſcitauit ſolutis do⸗
oꝛibus inferni · ci ·ij ¶ Videti · de
Voloꝛe vel Inferno ·

De Euangelio.
¶Tolle lectuũ tuũ ⁊ vade ĩ domũ tuã
uceę v · ¶ Dide tů de Homo .
Sabbato·
¶ Cbaritas dei diffuſa ẽ ĩ coꝛdibus

4

njñis p enſanenn q datꝰ ẽ nobis

Ro v e Charitate ·
NDe Euangelio
¶ Ille ſingulis manꝰ im onès cura/

uit eos · QLuceę· iij · ¶ Vide titulo de
Infirmitate:

¶ In feſto trinitatis de officio ·
HBñndicamus patrẽ ⁊ filiũ cũ ſancto
piritu · Dide ti quare Zenedicen/
Ous eſt deus: .
(LDe Epiſtol⸗⸗“
BGaugete · pfecti eſtote· exxoꝛtamini
inuicẽ idẽ ſapite · ij· Cor· xiij Ild gau
Diũ hoꝛtat᷑ nos apls his verbis · vbi
tria fadit · Primo monet nos vt gau
Diũ ⁊ leticiã ha beamꝰ.ibi · Gandete
Secũdo vt trinitatis fideʒ recipia/
mus·ibi · exhoꝛtamini ·ideſt:ad exhoꝛ
tationẽ ſuã doctrinã recipite Certio
vt ĩ trinitate pſonaꝝ vnitatẽ eſſentie
teneamus ibi. id em ſapite ˖ ¶ DPide
ti e Gaudio
Gra dñni nr̃i Jeſu chꝛiſti et chari/
tas dei ⁊ cõmunicatio ſanctiſpũs ſit
cum oĩbus nobis amen :ij · Cor· xiij ·
Dinnis gẽa eſt a trinitate ideo oꝛat
apls ꝓ nobis vt trinitas ſit nobiſcũ
Dicẽs ˖ Gra ⁊c · vbi duo tanguntur ·
Primo ponit᷑ trinitatis cõfeſſio·ibi ·
Gra ⁊c · Scdo imploꝛat᷑ eiuſdeʒ ꝑ
gram inhabitatio · ibi · ſit cĩ oibus ·
PHrimo ponit᷑ pſona filij dei· qꝛ ma/
gis nota · ibi · gra · Scdo pſona dei
patris · ibi. charitas dei·Tertio ꝑp/
ſona ſpũſſancti · ibi· ⁊ cõmunicatio·
¶ Nideti.de Gra⁊ Charitate·
BZe Eunangelio.
¶ Si terrena dixi vobis ⁊ nõ credi/
tis · quõ ſi dixero vobis celeſtia cre/
detis: Joh · iij · Ille credit in chꝛiſto
qui credit vere ea ꝗᷓ ipſe vedit nobis
credẽda inter ꝗ̊ Rcipuũ eſt myſteriũ
25

chꝛi
ante . Et ſic iudgi no fuerüt credẽtes

trinitatis ad qð credendũ erant in/

Deiincreduli: vt dã in his vbis· Si
terrena zc· In quibꝰ Duo tangunt᷑

VHrimo eni redarguũtur iudęiqꝛ nõ

credũt ea ꝗᷓ ꝑtinẽt ad chꝛiſti hbuma/
nitatẽ · ibi · Si terrena · Scdo qꝛ nõ

credut ea ꝗᷓ ꝑtinẽt ad trinitateʒibi:

quõ ſi dixero zc. Sic enĩ nõ credũt
chꝛiſtũ eſſe deũ. ita nec deũ eſſe trinũ

[Dideti: Credere ·
Pñica pma poſt trinitanj de Epka.

Beus charitas ẽ ⁊ qͥ manet ĩ chari

tate in deo manet et deꝰ ĩ eo · · Joh⸗

iiij· ꝗIſtam cõiũctionẽ fieni ꝑ charita

tẽ oſtẽdit beatus Johunes dicens·

Deus ⁊c·: vbitria tangunt᷑ de chari

tate · Primo qꝙ eſt in chꝛiſto excellen

tiſſima· qꝛ deus charitas eſt · Secũ/
do ꝙ ipſam habere eſt yalde neceſſa
riũ · qꝛ ꝑ eã hõ ſtat ibi ꝗ manet.Cer
tio ꝙ ipſa ẽ quid vtiliſſimũibi.ĩ o

manet¶ Dide ti: de Charitate ·
¶ Si deus dilexit nos · et nos debe⸗/
mus alterutrũ diligẽ ·· Joh · iiij · Vi

c ti · de Rmoꝛe ꝓpxmi.
qter miſt fuliũ ſuũ ſaluatoꝛẽ mũdi

‚Johᷣ· iiij· Tld iſtum ſtatũ ꝑpuenimꝰ

paduẽtũ chꝛiſti ĩ mũdũ·vt dꝛĩ bis
vbis Pater miſit ⁊c· In quibꝰ tria
tangunt᷑· Primo pfis mittẽtis beni /

gnitas . bi · Pater · Scdo chꝛiſti miſ
ſi dignitas·qꝛ filiuʒ ſuũ · Certio nr̃a
ad quosẽ miſſus vtilitas:qꝛ ſaluato

rem mundi¶ NHiden. Saluare .

¶ De Enangellio

— „

Homo quidã erat diues qͥ inque

bar᷑ purpura ⁊ byſſo· QZuqxvj ¶ Di

xe ti. ⁊x Dinitijs · .
¶ Si Moyſen pbetas nõ andiũt
neq; ſi qͥs ex moꝛtuis reſurrexerit cre

dent. Auceęxvj· Id credẽdũ ĩ chꝛi/
ſtũ nõ ſolũ induamur ꝑ ipſius ⁊ ſan

ctoꝝ aploꝝ pᷣdicationes ꝗᷓ maxime
cõfirmant᷑ ꝑ chꝛiſti reſurrectioneʒ· ß5
etiã Oreſinoni⸗ WPhetaꝝ ꝗᷓ oia de

ocredunt᷑ ꝗᷓ hetauerãt diu

Dictis ꝓphetaꝝ· ita nõ credũt enãge
lio chꝛilti · ſicut dꝛ in his verbis· Si
Moyſen ⁊c · In quibꝰ tangit᷑ iudęè/
oꝛũ Duplex duricia:·Hrimo qꝛ nolu-
erũt credere in chꝛiſtũ ꝓpt᷑ ꝓpbetarũ
teſtimonia · ibi · Si Moylen · Secũ
do ꝙ nec pꝛopter oꝑa mira bilia:ibi
neq; ſi quis ⁊c · Aelurgere enim a
moꝛte nõ potuiſſet ꝓpꝛia vtute niſi fu

iſſet deus ˖ ¶ Vide ti· Credere·

¶ Dnica ſecũda de Epiſtola⸗
Mos ſcimus qm̃ trãſſati ſumus de
moꝛte ad vitã. qm diligimꝰ fratres

1· Joh · iij. In qᷣbꝰ verbtria tãgunt ·

Primo ſtatꝰ nr valde piculoſus re/
ſpectu celeſtis · ibi· de moꝛte · Scdo
ſtatus ſecurus.ibi · ad vitaʒ · Tertio
cauſa ſecuritat/ibi:qm̃ diligimꝰ fra-/
tres ¶ Dide ti· de 7moꝛe ꝓumi· vel
e Charitate·
eEuangelio ·
¶ Homo quidã fecit cęnã magnã et
vocauit multos· Lucę ciiij · NHocat
nos chꝛiſtus ad ccnã magnã his ver
bis. In quibꝰ iſta cegna nobiliſſſima
oſtẽdit ꝓpter tria· Primo ꝓpter inui
tantis dignitatẽ ibi · Nõ quidã ſpe

cialis ⁊ ſingularis ſuꝑ alios ſcʒ chꝛi/

ſtus· Scdo ꝓpter cõuiuij ſolẽnitatẽ
ibi · ccnã magnã · Tertio pter inui/
tatoꝝ ſocietatem·ibi:⁊ vocauit mul
tos¶ Dide ti: de NPocatione·

reiin ofe naueſt qd impa/
i · Luce xiiij ˖ Chꝛiſtꝰ i uis ſuis re/

quirit ſpecialiter pꝓmptã obediẽtiaʒ
Et ideo ſi volumꝰ eſſe ipſiꝰ ßᷣui · ſimꝰ
eius Hceptis obediẽtes · ſic ð iſto buo
dz in his verbis · Ilit ⁊c· In quibus
tria tangunt᷑ ad cõmendationeʒ bui
ꝗ̊ nobis etiã neceſſaria ſũt ſi volumꝰ
eſſe boni pui· Primo enĩ tangit᷑ ipſiꝰ
prudẽtia · qꝛ dño reddit růõͤnem de

bis ꝗᷓ fecit ibi· ERit buus · Secungo

eius ad dñm reuerẽtia qꝛ illũ dmim
eſſe recognoſcit · ibi · domine · Certio
ꝓmptã obediẽtiã ipſius qꝛ mãdata
impleuit · ibi· factũ eſt ꝛc · Miden.
q Seruitio dei

poꝛe

ſg ¶¶Svmnica tertia de officio ibi ſup vno 2c.· Tertio eiuſdem gan
piceĩ me ⁊ miſerere mei¶ Dijcauſaibi· pęnitentiã · ¶ Mide ti
, de ti ˖ de Aſpectu dei · de Gaugio ⁊ de Ptnitentia ·
bln e Epiſtola: ( Pnica quarta de Epla-·
uni ¶ Humiliamini ſub poteti mann dei ¶ Exiſtimo ꝙnõ ſunt cõdignępaſſi /
ec vt vos exaltet in tpe viſitationis·j· ones huius die ad futura gloꝛiam
ulbi Petri · v.¶ Niqe ti de Exaltatione· HBo.· viij¶ Vide ti de Vita ęterna-
n ARduerſarius veſter tancq; leo ru/ Subiecit creaturã in ſpe · Ro· viij
ſiſn giẽs circuit quęrẽs quẽ deuoꝛet · eui Spe remunerationis hoĩes deo ſer⸗
reſiſtite foꝛtes fide:j.· Vet · v· Et iõ niüt· T ſunt obedientes· ſm qð dicit
nmicus noſter diabołꝰ ſuꝑoĩa fidẽ in his verbis · Subiecit · vbi tria tan
N noſtrã conat᷑ auferre · cui debem re gunt. Primo dei dignitas· qꝛ oia
Is ſiſtere · ſic beatꝰ Petꝰ in verbis po⸗ ſũt ei ſubiecta · Secũdo eiꝰpotentas· „
nt. ſitis nos hoꝛtat dicẽs · Tduerſariꝰ· qꝛ oia ſunt ab eo de nouo facta: ibi·
le⸗ In quibꝰ verbis tria facit · Primo creaturã · Certio eiuſdẽ benignitas·
o oſtendit inimici ſeuiciaʒ· vt meliꝰ ab qꝛ ſpem dedit de eterna vita · ibi · in
nio eo caueamus ibi · Qlduerſar· Se/ ſ· ¶ Nideti e Se—
Pfn cũdo excutit nr̃aʒ pigricã monẽs vt Moſpſipmitias ſpũs habentes et
*U ei reſiſtamusibi:cui reſiſtite · Certio ipſi intra nos gemimus adoptionẽ
pomit victoꝛiaʒ quã intẽdamꝰ ꝗᷓẽ vt filioꝝ dei expectãtes redẽptionẽ coꝛ/
nõ poſſit nob auferre fidẽ ·B ſemp re/ poꝛis nr· Ro. viij · Modũ autẽ per
giͤet maneamus foꝛtes in fideibi · foꝛtes quẽ oꝑat᷑ ſpũſſanctꝰ ĩ nobis oſtẽdit
ctt ⁊? ¶Digdeti de Fidgde:ð aplus in his verbis · Noſipſi pꝛimi/
swr ¶ Deus oĩs gre vocanit nos i ternã tias pmos fruct) c· In quib; tria
ſna ſuã gloꝛiã in chꝛiſto Jeſn mociaum wonit facit ſpuͦſſanctus in nobis.
nni paſſos · · Petri · v · Iſtam graʒ dat Drimu e cõtnitionem peccans
ile dDeus vt p eã ꝓpter bona opa quein dDat · ibi · Noſipſi · Secũdo q; in gra
n ſſenti fadmꝰ mercedẽ vite eterne re/ Tei cõſeruatibi:adoptionẽ · Certio
iniͤ⸗ piarnp. hm qd dĩ in his vbis. He. iſpe futuie gloaie cofirmat ihi. ex⸗
u, vvbi tria tangunt᷑· Drimo dei digni pectantes Hige ii · e Spiritu ·
Emn tas · qꝛ eſt pncipiũ grg ibi· deus ols (¶ De Euangeli ⸗
. gĩę · Secundo eiuſde ad nos chari/ Eſtote miſericoꝛdes ſic ⁊ pater ve/
tas · qꝛ vocauit · Certio ipſius beni ſter miſericoꝛs ẽ· Lucx· vj · DNide ti ·
mha anitas. nõ ex nris meritis: q mo/ de Miſericoꝛdia:
gnitas · qꝛnõ ex niis meritis: q; mo/⸗ sü 24
i dicum paſſos· ¶ Hideti · de Gratia Hater veſter miſericoꝛs eſt Luce.
nn rel de Bocatione · l j· Iſtã aũt miſericoꝛdiã ha bere poſ
ſi K* ¶De Euangelio · ſumꝰ de facili.q; deꝰ multũ ẽ miſeri⸗
lo ¶ Gaugdu eſt angelis i cęlo ſuꝑ vno coꝛs.· ſic dꝛ in his verbis· Pater ve/
bus peccatoꝛe pęnitẽtiã agente · Lucęxy ſter äc· vbi tria tãgunt᷑· VHrimo dei
gia Mnia peccatoꝛ qn ad dñm cõnertit toteſtas· qꝛ pater H ꝑ creationem.
an⸗ eſtĩ via ad lucrandũ gaudiũ para/ Secũdo eius charitas· ibi· xeſter ·
eh Dil · ideo ſancti qͥ in cglo ſũt pt d / B ꝑredẽeptionẽ. Certio eiuſdez pie/
n de lectionẽ quã ad nos habẽt de h̊ͥ pluu tasibi:miſericoꝛs·⁊ ̊ ꝑ miſerię rele/
umco⸗ rimũ gaudẽt ſm qð dꝛ in his vbis: nationẽ· ¶ DNideti de Miſericoꝛdia
idin Gaugdiũ eſt· In quibꝰ tria tangũt᷑ · NMolite iudicare ⁊ nõ iudica bimi/
Cand Primo ſanctoꝝ glia · ibi · Gaudiũ · · ni · Luce · vj· ¶ Mde t· de Judicio te
it gloꝛia Scdo gaudij eoꝝ materis merario⸗ HS
e. 2 R/

NHñica quinta e Epiſtola ·
In ſide ant oẽs vnanimes·· Pe/
tn iij · ¶ Nide ti· de nitate.
(eſlote miſericoꝛdes modeſti ⁊ bu/
miles·· Petri .ij · Modũ pqueʒ de
facili poſſumus incdlinare den ad mi/
ſericoꝛdiã · oſtendit beatus Petrusi
his verbis . Eſtote . In quibus tria
facit. Primo hoꝛtat᷑ nos vt ſimꝰ pij
inferioꝛibus · ibi · Eſtote · Secũdo vt

ſimus pacifici equalibus:ibi:mode/

ſti · Certio vt ſubiecti ſimus ſuꝑioꝛi/
bus .· ibi · ⁊ bumiles · ¶ Nide titulo ð
Miſericoꝛdia · =è
¶ In h̊ vocat eſtis vt bereditate be/
nedictioneʒ poſſideatis.j· Netri.iij ·
Ad quid añt nos deus vocet oſten
Dit beatus PHetrꝰ dicẽs in his vᷣbis
In h̊ ⁊c · vbitria tangunt᷑:· Primo
vocantis dei curialitasibi: In h ⁊c

Secũdo vocationis vtilitas·ibi· vt

bñ̃dictionẽ· Certio hereditatis ꝑpe/
tuitas.M
Z₰Ze Euangelio
¶ Kellictis oĩbus ſecuti ſunt eũ.· Lu/
ceę · v· Sic fecerüt apli vt dꝛ i his ver
bis ˖ vbi duo tãgunt᷑ · DPnũ qð ẽ ꝑ/
fectionis · ibi· Relictis ⁊c · Secundũ

ide ti · Sequẽdo deũ·
Dnica · vj · de officio
Baluũ fac copulũ tuũ dñe ⁊ bene/
Dic hereditati tuę⁊ rege eos vſq; in
ſeculum · Iſtud oꝛat eccleſia ĩ officio

milſe · vbi tria facit · Primo petit vt

ſaluet · recognoſcendo eius ꝑſonam
ibi:ſaluũ · Secũdo vt bñdictionem
Tet.imploꝛando eius clemẽtiã ·ibi . et
bñdic · Tertio vt gubernet allegãdo
eius ſapientiam.ibi · et rege · ¶ Nide
NDe Epla· n.. Saluare

G n nouitate vite ambulemꝰ RBo.
vj· Nouã vitã ꝑ quã ãbulemꝰ oſiẽ/
Dit nob chꝛiſtꝰ leuãgelio hodierno⸗
Dic euãgeliũ · Ideo iſto modo hoꝛ/
tat᷑ nos aplus ambulare dicens· In
nonitate ⁊c· In quibus duo facit ·

ge ti · de Hocatione ·
tide

neceſſitatis · ibi ·⁊ ſecuti ſunt eũ ·

Primo monet nos ad ambulandũ
ibi; ambulemꝰ. Scdo ponit ambu⸗
landi moduʒibi nouitate · ideſt in
gra ꝗ̊ facit hominẽ roboꝛari ad vitã
Hige ti· de m bulatione
VBetus hõ noſter ſimul cruciſixus ẽ
vt deſtruat᷑ coꝛpus peccati vt vltra
nõ buiamꝰ peccato· Ro . vj · d deiꝛ
buiciũ facti ſumus apti ꝑ paſſionẽ et
crucẽ chꝛiſti·pm qð dicit᷑ i his ꝓbis.
Hetus hõ · In quibus ponit triplex
efficacia paſſionis ⁊ crucis chꝛiſti -
Primo qꝛ ab oꝛiginali peccato qdᷣ
bies faciebãt veteres nos müdauit
ibi · Petus ⁊c · Secũdo qꝛ ad actua/
le tollendũ pęnitẽtię remediũ para/⸗
uit · ibi · vt de ſtruatur Tertio q; nos
Diuino buicio Bgeebr .
tra nõ buiamus peccato ſᷣ deo ¶ Ni
ti · De Seruicio vel Seruire .
(e Euangelio ;
Aiſi abud auerit iuſticdia vr̃a plus
ꝙᷓ; phariſeoꝝ ⁊ ſcribaꝝ non intrabi/
tisi regnũ cęloꝝ · Matth· v · ¶ Pide
e Juſtica . vel quõ acqrit᷑ regnũ
nica. vij · de Epla · celoꝝ⸗
ic exhibuiſtis mẽbꝛa vr̃a ſeruire
immudicię ⁊ iniqͥtati ad iniquitatem
ita nũc exhibete mẽbꝛa vra iuſticie ĩ
ſanctificationeʒ · Ko ˖ vj · Vide ti · de

Seruicio dei · .
berati a peccato pᷣni aũt facti deo
abetis fructũ vrjmĩ ſanctificationẽ
finẽ vxo vitã ęternã · Ko · vj · In his
Vrbis tria facit apls · Pꝛimo ponit
ſtatuʒ boni bui · ibi. Liberati · Scdo
ſᷣuitutis deo fructũ ivita pſenti ·ibi ·
habetis fructũ ĩ ſanctificationex·i ·
eſtis ſancti.·Certio pᷣmiũ ⁊ gloꝛiã in
celeſti · ibi · finem ⁊c · =
NNDe Enangelio
¶ Miſereoꝛ ſuꝑturbã · qꝛ ecceiã tri⸗
Duo ſuſtinẽt me· nec habẽt qð man
Ducẽt · Marci · viij· In iſtis verbis
tria tãgũt᷑ NPrimo benigna cõpaſſio
chꝛiſti · ibi · Miſereoꝛ· Scdo magna
Teuotio ppli ·:q; ecce iã ⁊c·⁊ ad offi /

ida
noct
bis⸗
ber
i⸗
95
it
14/
/
s

plus
obi⸗
de
gnũ
nue
en
ncei
eN

do
tone
ubo
wnit
cdo
iib⸗
11
man

rin/
Hen
wrbis
ſe
1
tof/

ciũ Diuinũ a dicationẽ audiendaʒ

ↄueniũt· Tertio indigẽtia diuini ad
iutoꝛij · ibi nec habent ˖ ¶ Dide ti· de
Miſericoꝛdia · H
¶Et accipiẽs ſeptẽ panes gras agẽs
egit:· Marcl· viij ¶DHide ti: ð Der
Dnica.· viij · de officio · /bo dei .
Suſcepimꝰ deus miſericoꝛdiã tuã
I medio tẽpli tui · Miſericoꝛdiã Dñi
merent᷑ hoies deuoti reciꝑe ⁊ qͥ libẽ/
ter ad ecdeſiã ⁊ ad diuinu officiũ cõ
neniũt · vm qð dꝛ in his verbis · Su
ſcepimus ⁊c· In quibꝰ duo tangun
tur · Primo dei pietas · ibi · Suſce/
pimus· Secũdo ad inueniendã mi/
lericoꝛdiã loo cõgruitas/ibi:ĩ medio
tẽpli ¶ Dide ti. de WMiſericoꝛdia ·
Be Epiſtolas·

¶aõ acctpiſtis ſpiritũ uitutis iter

in timoꝛe·ſ̊ accepiſtis ſpm̃ adoptio
nis filioꝝ· Ko. viij · Quia ſpuͦſſactꝰ
facit hoĩez buire deo cũ amoꝛe ꝑ qð
buiciũ hõ meret᷑ vitã eternã · Et h eſt

qð dĩ in his vᷣbis · QNon accepiſtis

ſpm̃ · vt ſcʒ huiatis deo timoꝛe buili ·
Hᷣ amoꝛe vt filij · In quibꝰ apłs duo

facit · Primo excludit a ſoũſancto ſer
uiciũ inuitũ · ibi · Nõ accepiſtis · Se

cũdo attribuit ei buiciũ gtuitũ · ibi · S

accepiſtis.¶ DHideti · & Sernicio vel
eenanzeio⸗ F6e Xmoꝛe ·
Mõ oĩs qͥ dicit mihi dñe dñe in/
trabit ĩ regnum celoꝝ · Matth · vij ·
Bigeti⸗ De Acqrẽdo regnũ ceęloꝝ

(Waoioie mo de officlo ·
eusĩ noĩe tuo ſaluũ me fac Hoc
petit ⁊ oꝛat ecclia · vbi tria facit · Pri/

mo cõfitet᷑ dei potẽtiã · ibi · Veꝰ · Se/

cũdo ponit ſaluationis cauſam · ibi.·
Innoie tuo · i· ex H̊ ꝙ noĩamur ⁊ ſu/
mus chꝛſſtiani · Tertio petit vei miſe /
ricoꝛdiã ·ibi·ſaluũ me fac · ¶ Dide ti ·

eEpla · Saluare ·

Eptatio vos nõ apprebẽdat niſi
umana .· Cor x¶ Dide ti ð Cẽ/

aoen
67 idelis deꝰ q nõ patiet᷑ vos tem⸗

CThemata detempoꝛe

tari ſupra id q poteſtis·-Cor x.

In bis vbis duo tangunt᷑· Primo

y de ẽ ſiẽ magiſter ſapiẽs ĩ fide in/

ſtruendo ibi: Fidelis · Scdo ꝙ ẽ ſiẽ

medicus clemès tribulationẽ remo/
uẽdo ·ibi:qͥ nõ ⁊c¶ Dide ti:dð gide/
¶ De Euangelio. jiitate
ocauit illũ ⁊ ait illi. Quid h̊ au⸗/
dio de te · Redderõneʒ. Lucę xvj ·
Multi nolũt audire deũ eos vocã/
tes ĩ vita ſic pater filiũ ·audiẽt eũ vo/
cantẽ eos ĩ moꝛte ſic index iratus re/
um · vt dĩ in his vbis · Nocauit · In
quibꝰ tria tangunt cuilibet valde ti

meda · Orimo hoꝛrẽda vocatio ꝗ eſt
p moxtẽ · ibi · Hocauit ⁊c · Scdo ira/
ta interrogatio · ibi · ait illi · Quid ⁊c

Tertio diſtricta examĩatio·ibi:red/

de rõnẽ c ¶ Nideti · ð DHocatiõe ·

ſile bur⸗ ſeculi pꝛudentioꝛes filiſs
ucis in generatione ſua ſunt· Lucę
xvj· ¶ HNideti· de Sapientia ·
nica · x· de Epiſtola ·
¶ DHiuiſiões graꝝ ſũtidẽ aũt ſpũs.j·
Cor ·xij · Nic oſtẽdit apls ꝙ eſt oĩs

gjĩ̃ę pᷣncipiũ · in his vbis Diuiſiones

In quibꝰ Duo facit · Primo oſtẽdit
qꝙ ẽ gr̃aꝝ diſtinctio · ibi · Diuiſiões
faꝝ · Scdo ꝙ oẽs gfe ſunt ab vno
Siipio⸗ ibi. Idẽ ant · Eſt eni vnus
modus grę ꝗ̊ᷓ dĩ gr̃a gratis data:qꝛ

eã deus gratis dat · ſic eſt ſcire bene

loqui ⁊ pdicare · ¶lius modꝰ grę ꝗᷓ
Dicit᷑ gra gratũ faciens · qꝛ fact bo/
inẽ ipſam habentẽ deo gratum ½·
ide ti de Gratia · r
iuiſiões miniſtrationũ ſunt · ideʒ
aũt dñs · · Cor · xij · Diuerſis aũt mo

dis diuerſis officijs poteſt hõ mi⸗/

niſtrare deo · m qð dicitur in iſtis
verbis · Diuiſiones · In quibꝰ duo

taãgũtur· Primo miniſirationũ mul

tiplicitas · ibi · Diuiſiones· Secũdo

Oñmi vnitas · ibi · Jdẽ aũt vñs.Mi/

De Enãgelio ˖ /de ti · Miſtrare

Homꝰ mea domꝰ oꝛõnis vocabit

Aucę xx·¶ Videni de Vomo ·

S

. Sica N. de Epiſtola ·
¶lccepiſtis enangeliũ in quo? ſta⸗
tis ꝑ q ⁊ ſaluammij· Coñ· xv. d
iſtũ ſiatũ puenit hõ ꝑ doctrinã chꝛi/
ſti·ſc dꝛ ĩ his verbis: ¶Lccepiſtis. In
quibus tria tangũtur de viro inſto:
Primo ꝙ doctrinã chꝛiſti recipit cre
dendo ibi· IRccepiſtis· Secundo ꝙ
eam recipit in ea ꝑſeuerando ·ibi in
quo ⁊c·: Certo ꝙ ad gloꝛiaʒ puenit
ſalutẽ eternꝗ obtinendo· ibi· ꝑ qð ⁊
ſaluamini .·¶ DNide ti· Saluare.

¶ Sitenetis niſi fruſtra credidiſtis .j

Cor xv. Itẽ ad credendũ neceſſaria

eſt pſeuerãtia: ſm qð dicit᷑i his ver/

bis · Si tenen niſi ·i aliqñ fruſtra ⁊c ·
vbi duo tangunt᷑· Primo ꝙ ad cre/⸗
dendũ neceſſariũ eſt in fide ꝑſeuera/

re ibi · Si tenetis · Secũdo ꝙ ſine ꝑ
ſeuerant a inntile eſt credereibi · nini

fruſtra ⁊c· ¶Mide ti: Credere:

tas Pauli in recognoſcendoibi.ſũ

id qð ſum. Certio eius vtilitas in ex
equendo.ibi:⁊ gra eiꝰ.¶ Nide ti· de

¶He Euangelio /Gfa ;

Dis qui ſe exaltat humiliabit· Lu

Mideti· de Humilitate
Dnica: xij. de Epiſtola.
õ ſumus ſufſiciẽtes cogitare ali/
nob tancq; ex nobis. ij . Con ·
ide ti · de Cogitatione.
Spus viuilicat.ij · Con. ij. r aũt
ſpñs det animę vitã oſtenditin bis

verbis . Spus ⁊c· In quibus duo

tangũtur· Orimo qꝙ; foꝛtificat ad re/

Gja dei ſum id qð ſum·⁊ gra eius
in me vacua nõ fuit.j· Con xv .· Lnñ
meritũ qð bõ habet ex ſeruicio dei ·
quicqͥ boni facttẽ a gra dei· Et con
tra hoc peccauit iſte phariſeus de q̃
Dicit᷑ in enangelio hodierno· Dic hi
ſtoꝛiam ·; Et igeo quicqd bom hõĩ ſe
habet totũ debet gre dei attribuere ·
ſic faciebat aplus ĩ his verbis· Gra
⁊c· In quibꝰ tria tangunt᷑.Drimo
dei liberalitas in dando gr̃am quã
Ztis dat ibi · gra dei · Scdo humili/

gqꝛ vinificat ad

ſiſtenduʒ a malo· ibi. Spũs· Scdᷣo
ꝓficiendũ in hono ibi
vinificat ¶ Pideti· de Spiritn ·
bundat miniſteriũ iuſticixi glia⸗
· Cor..iij: In his verbis duo tan/
gunt᷑· DPrimo officiũ qð exercere de/
bemus ibi: miniſterium · Secundo
pᷣmiũ qð ex hoc recipiemusibi · abũ
Dat ˖ ¶ Dige ti · Mniſtrare. .

BeCEuanselio⸗
lkene unt aures eiꝰ Marci · vij ·
Dige tde pertione aunrũůũ
mica. xiij. de Epiſtola ·
¶ Cocluſit in ſcriptura oia ſub pecca/
to vt ꝓmiſſio ex fide ꝗgeſuchꝛiſti da
ret᷑ credẽtibus Gal:im· In his vꝓᷣbis
Duo tãgunt᷑· Primo malicia huma
nęcoꝛruptionis ibi · Cõcluſit · Scdo
ꝓuidẽtia Pininęoꝛdinanõis ibi· vt
ꝓmiſſio ¶ Pideti:Credere;
e Euangelio ;

—

¶ Heati oculi ꝗͥ vidẽt quę vos vide⸗

tis · Auce · .·¶ Dide.ti· de Pidẽdo:
¶ Diliges dñm deñ tnũ ex toto coꝛ⸗
de tuo · Lucęx¶ Hideti· de Imo/⸗
e del⸗

¶ Diliges primũ tuũ ſiẽ teipſũ Qud

E· In his vᷣbis oſtẽdit᷑ iſtud hᷣceptãũ
Primo facile ·ibi· Diliges · Scdo rõ
nabile ibi ꝓximũ.Certio delectabi
le. ibi. ſic teipſũ · ¶ Dideti· ð IUmoꝛe
Dnica/xiiij · de officio · pximi ·
rotectoꝛ noſter aſpice deꝰ.¶ VDi⸗

det · de Aſpectu dei ·
(35e Epiſtola.

Fructꝰſpuis ẽcantas gaudiũ pax z

Gal· v. In his vbis apls duo ponit

Hnmo ꝗſitradix vtutũ. Scdo po/

nit hup radicis fructũ · Charitas qᷓ;
tũ ad deũ · gaudiũ q;tũ ad ſeipſuʒ·

pax q;tum ad ꝓximuʒ ¶ Dideti.de

Charitate Oaudio Pace.
NZDZe Euangelio.

¶ Jeſu Hceptoꝛ miſerere nr̃i.· Luq xvij

ceiſticfat miſeria ↄſtituti· Idcirco
chuſti miaʒ ĩuocauerũt his vᷣbis Je/
ſu ⁊c· vbi tria faciũt: NVrimo allegãt

1*
/

60
bi

N
0

ice
lo⸗
ve⸗
no⸗

c⸗
pdi
on
tbi
lor

.

nit
v/

51
R

CThemata de tempoꝛe

miſerendi canſam . ibi · Jeſu · i· debes

miſereriqꝛ tu es ſaluatoꝛ · Secundo
ipſius potentia:ibihceptoꝛ: Certio
etunt miſericoꝛdiam ibimiſerere
ide ti :· de Miſericoꝛdia·
naſtenaͤſe vos ſacerdotibus ·⁊
actũ eſt dũ irent mundati ſũt Lncę
xvij · vbi tria tangunt᷑:· Primo diui/
num hceptũ · ibi . ite · Secũdo iſtoꝛũ
obedientię cõplementü·ibi.⁊ factuʒ

eſt · Tertio cõfeſſionis beneficiũ · ibi ·

mũdati ſunt ¶ Dide ti·.ðR Müdicia
Pñnica xv· de Epiſtola⸗
lſpiritu viuimꝰ ſpiritu ⁊ ambu/

in his verbis · Si ſpiritu · In quibꝰ
Duo tangũtur ð ſpuũſancto · Primo

ꝙ nos viuificat vt ſimus in gra·ibi ·
Si ſpiritu · Secũdo ꝙ nos cõfoꝛtat

vt fauamꝰ tona oꝑa·ibi ·ſpiritu ⁊c ·
Widende mbulatione ·
¶ Bonũ faciẽtes nõ deficiamꝰ· Gal⸗
vj/ ¶ Videti:de Ope bono ·
N N8De Euangelio ·

K poteſt duobus dñis buire

Natth· vj · Rd ſeruienduʒ deo ne/
ceſſariũ eſtvt hõ renunciet bᷣuitio de

monis ᷣm qð dĩ in his verbis· Ne

mo ⁊c · vbi duo notant.· Pnimo ge⸗
neralis ſeruiendi impoſſibilitas · ibi ·
Nemo poteſt Scðo dñoꝝ quibus
boĩes ſeruiũt pluralitas:ibi: duobꝰ
dñis .¶ Dideti · de Seruicio ·
Onica xvj·. de Epiſtola ˖
et vobis ſm diuitias gloꝛig ſuę

virtutẽ coꝛroboꝛari ꝑ ſpiritum cius·
Eph · iij · Drat ꝓ nobis apls his ver

bis · vt ſpuũſancto cõfoꝛtemur· In qͥ‚/

bus tria facit · Primo ponit ꝓ nobis
Diuini doni gram · ibi · Det vobis

Secũdo ipſis abundantiã · ibi · bm
Oiuitias gloꝛię · Tertio ponit ipſius
doni pᷣncipiũ ⁊ cauſam · ibi · coꝛrobo⸗
rari ꝑ ſpiritũ eiꝰ ¶ Videti.ð Spũ·

ĩcoꝛdibꝰ vñis · Epb · ij · In his yerbᷣ

emus ˖ Gal. vj · Quẽ aũt ductoꝛem
habeamus ĩ ambulãdo docet apls

ι
apls oꝛat ꝓ nobis vt fidem habea/
mus·vbi tria tangũtur. Primo po.
nit quid ſit fidei pncipiũ:quia deus
cuiꝰ eſt donũ ibi · Det vobis · Secũ
do qð eſt fidei beneficiuʒ ·quia facit
chꝛiſtũ habitare in coꝛdibꝰ noſtris
ri petit fidei donũibi: ꝑ fidẽ.
ideti de Fiel.
¶ In charitate fundati radicati vt
poſſitis cõpꝛebendere cũ omnibꝰ ſan
ctis · Ephᷣ · iij · Itud ſignificat ꝑ ado
leſcentem moꝛtuũ de quo fit mentio
in euangelio hodierno· Dic hiſtoꝛiã
Per hũc en intelligimus hhminem

ſine charitate qui eſt ſpiritualit mor

tuus hunc Dñs ſuſcitauit cũ ei charꝛ
tatem infudit: Et ad iſtam habendã
hoꝛtat nos aplus in his verbis· In
charitate · In quibꝰ Dduo facit · Pri
mo monet nos ad habendã chari/
tatem . ibi · In charitate · Secundo

olſtendit ꝙ ex hac meret᷑ hõ ſanctoꝛ

ide ti; de Charitate ·˖
e Euangelio ˖;
¶ Ibat Jeſus in ciuſtatem qᷓ̊ vocat
Naym ⁊c · Lucx⸗ vij · ¶ NHideti· de
Moptte.
Hnica xvij . de Epiſtola ·

ſocietatẽ

¶ Obſecro vos vt digne ambuletis
vocatione qua vocati eſtis · Eph· iij

Id ambulandũ hꝛtatur nos apls
his vꝓᷣ̈bis : vbi tria facit · Primo mo/
net nos ad ambulandnm ibi· Ob⸗
ſecro vos · Secũdo ponit ambulan
di modum . ibi · digne · Tertio oſtẽ/
Dit h̊ eſſe diuinũ conſiliũ.ibi · voca/
tione· DNide ti· de Ambulatione ·
Dnꝰ Oñs · vng fides · vnu baptiſ/
ma · Eph · iiij · Cõditionem fidei oſtẽ/
Dit aplus his verbis · vbi tria facit·
Primo oſtendit ꝙ eſt in deo qui eſt

Secundo oſtendit ꝙ in fide quęeſt
ꝑueniendi in deum via ·ibi.vna fi⸗/
des · Tertio ꝙ etiã in baptiſmo qui
eſt ianna fidei:ibi· vnum baptiſma⸗

¶ Videti · de Fide ·

.

e Euangelio.

¶ Cũ vocatus fueris ad nuptias va

De recumbe in nouſſſimo loco Lucę
riiij · Debemus ire ad illud ad quod
vocamur ſᷣm qð dicitur in his ver/
bis: Cũ vocatus ⁊c· In quibus tria
tãgunt. Nrimo dei benignitas quã
oſiendit nos vocando.ibi: Cũ voca
tus fueris ⁊c· Scdo eiꝰ pietas quã
oſtendit nuptias ſcʒ paradiſi nobis
Dando ſiue parãdo·ibi.àd nuptias

Tertio nr̃a humilitas quã debemꝰ

habere ipſum ſequendoibi: vade ·
Vide ti: de Hocatione.
Bis niſe exaltat humiliabit · Lu
cę xiiij · ¶ Hide ti· de Exaltatione ·
¶Elica· xviij · de officio ·
xaudi pces ſerui tui ⁊ plebis tuę
⁊c DPrat eccleſia ſub noĩe ſeruiĩ his

vbis · Exaudi. vbi duo tagunt VPri

mo enĩ oꝛat exaudiri pᷣces quas facit
ꝓ qualibet ꝑſona ſingulanibi· Ex⸗/
audi:Secundo qͥd eſi dandi cauſa
quã facit cõmunitas fideliũ genera/
lis · ib· ⁊ plebis tuę· Si igit᷑ volumꝰ
in nr̃is pᷣcibus exaudiri imꝰ pᷣm dei
aert⸗d e Bernicio J
(8De Epiſtola.
ra dei data eſt vobis in chꝛiſto
geſu⸗quia in oibꝰ diuites facti eſis

in illo.j·Con· p. Iſtã graʒ lucramur
ex meritis chuſt· ̃m qð dicit᷑ in his
Verbis · Gratia· vbi tria tanguntur

Primo ꝙ gr̃a eſt dei donu ibi. gra
Dei ꝗᷓ Data · Secundo ꝙ eſt dandi
caula ⁊ pncipiũ·ibi · in chꝛiſto · Ter/
tio ponit grę effectũ · ibi · qꝛ in oꝛbꝰ di
nites ⁊c · Dideti· de Gfa dei ·
VZnica:xix. de Epiſiola.
Menonamini ſpiritu mentis vr̃e⸗

induite nouũ hoĩeʒ Ephiiij . Hic cõ

ſulit nobis aplus ne ſimꝰ ĩ coꝛruptio

ne petõꝝ· ̊ renouemur in mẽte ꝑſi pi
ritũ in his verbis · Aenoua mini ·i.

renouate ſpiritũ mẽtis. ⁊ induite no

num hoĩeʒ · i. vt ſitis noui hĩies. In

0

uibus nos ad trnia hoꝛtat᷑. DNrimo

vt vetuſtatẽ peccatoꝝ deponamus

cto ide ti · De

6 ibi· Kenouamini · Secũdo vt men/⸗
tem ſpirituiſancto diſponamꝰibi⸗

ſpiritu ⁊c· Tertio vt nouam vitã te⸗
neamus· ibi:⁊ induite nonũ·¶ Dide
ti · de 2el Mundare·

Miügici
De Euangelio⸗
ſcendes Jeſus in nauiculã tranſ

fretauit ⁊ venit in cinitatẽ ſuã Mat/

thei . ix · In his verbistria tangũtur
Prnmo venientis benignitas qꝛ Je
ſus·i:ſaluatoꝛ:Secundo eiuſdẽ hu/
militas·quia aſcendit in nani:ideſt.
in vterũ virginis.⁊ tranſfretauit de
limmoꝛtali ⁊ impaſſibili factus moꝛ/
talis ⁊ paſſibilis.Certio eius pote/
ſtas:quia venit in ciuitatẽ ſuã· ideſt:
in mundũ quieſt ſuus ꝑ creationeʒ
Mideti de DPenire
Midẽs Jeſus fidẽ illoꝝ dixit pa/
ralytico· Cõfide fili remittũt᷑ tibi pec
cata: Matth · ix · vbi tria tangunt᷑ ð
fide · Primũ ꝙ deũ ad hominẽ con/
uertit· ibi· videns Secũdo ꝙ fiium
Dei efficit ꝑ graʒibi · cõfide fili:·Ter/

tio ꝙ pteream deus homini pecca⸗

ta Dimittit · ibi· remittunt᷑ tibi ¶ Hi⸗

—

deti de Fide.·
¶ Surgẽ tolle lectũ tuñ 7 vadeĩ do/
mum tnã ¶ Nide ti ·de PHomo⸗.
¶ Vnica xx· de Epiſtola
idete quõ caute ambuleiᷣ· Eph.

v. Mogdũ ſᷣm quẽ ambulare debe⸗

mus oſtẽdit nobis apls ĩ his vbis ·
Vigete ⁊c · In quibꝰ tria cõſulit no
bis · Primo vt viã cõſideremꝰ· ibi·
Videte · Secũdo vt pedẽ prudent᷑
ponamꝰ.ibi ·quõ caute· Certio vt ex
edite vadamus. ibi-ambulemus
Pideti· de Rmbulatione·
mpleamini ſpũſancto. Ephᷣ· v.

Hoꝛtat aplus vt ſpũiſancto imple/

amur his verbis Impleamini.vbi
Duo facit · Primo monet nos vtnõ
ſimꝰ vacuiibi · Impleamini.Scdo
oſtẽdit quõ debemꝰ impleri ſpũſan
Spiritu ·
„ De Euangelio;
¶ Multi ſunt vocati pancivo electi.

l9
e
1

dy
ned
um

DRe

be⸗
is⸗
bi⸗
6
N 4
ple⸗

ſn

Mathᷣ xij ¶ Videti · ð Pocatiõe

nica· xx: de Epiſtola ·
nduite vos armatura dei . Eph⸗
V¶ Hide ti. de Cemptatione .
In omn bus ſumentes ſcutü fidei ĩ
quo poſſitis oĩa tela neqſſimi ignea

extinguere. Eph ˖ vj · Per fidem pvõõt

bhomo de facili diabolo reſiſtẽ · ⁊ ideo
vt ipſa armemur hoꝛtat᷑ nos aplus
in his verbis · In oĩbus ⁊c · In qui/
bus tria facit · Primo monet vt ſimꝰ
fide mundi:ibi: In oĩbus · Secũdo
oſtẽdit quę ſit malicia diaboli · quia
eins impugnationes dicuntur tela
⁊c · Certio in quo poteſt de facili ſu/
ari: bi · in qͥ ⁊c ¶ Dide ti · ð Fide·
e Euangelio ;
rat quidã regulꝰ cuius filius in/

rmabat · Job iij.· ¶ Dideti· de In

firmitate ;
u audiſſet qꝛ Jeſus adueniret a
iudea ĩ galileãabijt ad eũ Johᷣ· iiij ·
Exq̃ ipſe venit ad nos: debemꝰ ctiaʒ
ad ipſuʒ accedere · ſic̃ fecit ule regulꝰ
ᷣm qð dicit᷑ in his verbis · Cũ autẽ ·
i benignitas ibi : qꝛ venit · Secũdo
eius humilitas· quia a iudea· ideſt·
de paradiſo in galileaʒideſt·ĩ mun/
dum .· Tertio reguli cunialitas · qꝛ cũ
audiſſet abijt ad eum ¶ Dide ntulo
122 e⸗

redidit hõ ſermoni quem dixit ei

eſus ⁊ ibat · Joh · iij · Sciens autẽ

iſte regulꝰchꝛiſtũ credidit· ſᷣm qð dĩ
in his verbis Credidit:vbi tria tan

gunt · Primo fidei ineffabilis veri⸗/
tas · ibi · Hmoni quẽ dirit Jeſus · Se/
cundo reguli ſalubꝛis credulitas · ibi

Credidit:¶ertio eiuſdẽ ex fide vtili/

tas· quia ibat fidem ſcʒ bonis oꝑibꝰ
oſtẽdedo · ¶ Dide ti · Credere·
¶BDñmnica · xxij · de Epiſtola ⸗·
Confidimus in dno qm qui cepit

in Yobis bonuʒ ſuũ pficiet Phil p·

7

ide ti · de Ope bono ·

eeZ

Socos gaudij mei oẽs vos eſſe

1 quibꝰ tria tangunt᷑:· Primo chꝛi
1

volo · Pbił.pᷣ.Cali gaudio gaude/

bat aplis oẽs nos gaudẽ deſiderat
bᷣm qð oſtendit᷑i his verbis· Soci/

os· vbi trnia tangantur.· Nrimo apli
ſpũalis iocunditas·ibi:·gaudi mei
Secundo eiuſdẽ humilitas qꝛ nos
Dignatur vocare ſodoos quoꝝꝑẽ ma
giſter · ibi · ſocios · Certio eiuſdẽ dif/

fuſa charitas · ibi · Vmnes· ¶ Dide

ti · de Gaudio ·

rovt chantas vr̃a magis acma

gis abundet· Ohil · p· ¶Npls ex cha/

ritate quã habet chantatem nobis
habere deſiderat ᷣm qð dicit᷑ ĩ bis

verbis ·˖ Dro ⁊c · vbi tria facit · Pri/

mo id ꝑ qð charitas obtinetur ſpe /
cificat · quia ꝑ oꝛõnem · ibi·Dro· Se
cundo quid ꝓ nobis petit nominat⸗/

ibi · charitas · C ertio modũ habẽdi

declarat· ibi:magis abundet¶ DPi/⸗

de ti· de Charitate ·
¶De Euangelio ˖·

¶ MWiertus ñs ſerni illius debi
tum dimiſit ei :· Matthᷣ· xviij · Peus

paratus eſt miſereri petẽtibus · ſicut
de iſto ſeruo dicit ĩ his verbis · Mi
ſertus ⁊c · vbi tria tangunt:· Primo
Diuina miſeratio · ibi · Miſertꝰ dñs
Scecũdo miſerendi ratio ·ibiſeruus·

Tertio grauis ꝑeccatoꝝ obligatio·
ibi · Dimiſit n Bice ti · ð Mibicoꝛ
nica · xxiij · de officio miſſe·

Ego cogito cogitatiões paas(¶ Di
deti · de C girgione vel ðR8 Pace ·
¶ De Epiſtol⸗a.·
¶ Emitatoꝛes mei eſtote 7 obſeruate
eos ꝗ ita ambulãt ſiẽ habetis foꝛmã
noſtrã · Phil· iij Modũ aũt ſᷣm quẽ
ambulare debem oſtẽdit nobᷣ d*
ſtus ſic ꝑfectꝰ magiſter · ᷣm qð d in
euãgelio hodierno. dic hiſtoꝛã.iſtũ
modũ ãbulãdi quẽ do cuit chꝛiſtꝰte/

nuit apls ⁊ ad eũ tenẽdũ hoꝛtat᷑ nos
in his verbis · Imitatoꝛes · In quibꝰ
tria facit · Primo hoꝛtat᷑ nos ad ſui

