nit ex hoc ꝙ aliquis reputat ſe Tefe /
ctuoſum 7 miſerum Et ideo qui hu/
milis eſt dictis ⁊ factis oſtendit ſe in/
Digere 1 petere miam dei · ideo me/
retur eaz inuenire · Vnde Sap: vj
Exiguo id eſt · humil qu exiguuſeſt
in conſpectu ſuo · ↄcedit᷑ mia/Mo/
tanduʒ eſt ꝙ iſta humilitas maume
oſtenditur in confeſſione· Cunc enĩ

peccatoꝛmaxime ſe humiliat deoꝛ re

cognoſcit ſe miſerum ⁊ ꝑeccatoꝛem·
Et quia tunc in confeſſioue deus te /

net curiam in qua iudicat ſm miam

4

Obegientia

NHiĩs qui vere confitetur conſequitur
miam der. Sed poſt moꝛtem de' te/
nebit curiam in qua iudica bit hm in
ſticiam · et ideo qᷓntumcunq; tuncſe
humiliẽt peccatoꝛes nõ inueniẽt mi/
ſericoꝛdiã remittentem culpã nec pg/
nam gternaʒ· Et ideo modo du tem /
us habemus humiliemꝰ nos in cõ⸗

feſſione pure confitendo cum contri/

tione ⁊ ſatiſfſactione debita · ut iudi/

cemur pſᷣm miam Dnde Deut? xxxij:

Judicabit dñs populum ſuũ ⁊ in ſer
uis ſuis qui ſe humiulit ſicut ſerui·nõ
ſuperbiunt ſicut Dni:miſerebitur·
ige .
Egligetia
ſi quando tomo non cu
AErat ſuper illud qͥd debet fa
cere · vtrum bene fiat vel male · Et de
tali dicit᷑ Hiere· xi vuij Maledictus
qui faut opus oni negliigenter. d
hoc eniʒ deducit᷑ peccatoꝛ vt ſe negli
gat. 1 minoꝛem curam habeat cæ ſe
q; de quacunq; Alia re · Vide cupi/⸗
dum ⁊ auarum q; diligens eſt arca
dolium ſuũ ne vinuʒz effundatur · qᷓ
curioſe circũit dolia ſua ut ex oĩ par/
te bene obſtruat de ſiupa ⁊ alijs· ſen
ſus autem ſuos non obturat· ⁊ ſi do⸗/
na ſpiritualia effluat non curat· Gꝛa
tię enim moꝛtuoꝛum fatuoꝛum effun
dDuntur · Item ſi lintbeamia vel weê/
ſtes ſoꝛdidauerint de eoꝛuʒ ablutio/
ne ſollicitus eſt · ſed de ſoꝛdibuſ ani/
męe non curat · ſed qui in ſoꝛdibus eſt
ſoꝛdeſcat adhuc: Si quid expende/
rit ſcnpto commẽdat ſed de actib⸗
animęe non curat · Pꝛoub · xviij· Im/
pius cum venerit in
noꝛum contemnit.

.

obedienduʒ multa valere
ſſunt ¶ Pꝛimũ eſt exili/
tas bumilitat. ut patet ĩ ga ꝗqᷓ pt
exilitatem flexibilis eſt· Oirga enim

ꝛofundum vi/

Pe

gacli
fruncl
feducl
flecip
Sice
obedie
entia
gnuh
1edot
nseſte
onllen
wnia
ſibtnad⸗
ſunſau⸗
ſalacqe
do Ce
nibos⸗
ſlecige
turac
tnbuer.
ſonioh
lispaſt
nonddd
lutur ⸗
batnonte
glltn.x.
Honpeocn
Diwrlin
Rsiüne
Rmave
Cpvidä
nitün
chin⸗
tuuse
gucfte
gdane
monmo
Dil
igne
chiin
Jone
volo⸗
ligno L
oteſt

dohe
enox⸗

hinng
6 di l
losncd⸗
unco
nntiogi⸗
em
nürinſer
Wen
nedeu⸗

11

N
wnonona
agang
nale⸗Et
elatans
nter d
tſenegli
Aendeſe
Deap/
nsctona
uaan

Nldd‚n

nark &
mnncfin
mu/
mublntio
unbuſand/
adboseſt
idagnde⸗
Na
wiancumn
llie
Gn un
iimi
M

qð audierit

gracilis defacili flectitnr. ſed groſſus

truncus non poteſt ad rectitudinem

reduci Et ferruʒ ſi tenue⁊ exile fuerit

flecti poteſt · groſſuʒ voꝝ ſpiſſum nõ
Dic exilitas hũ ilitatis flecti poteſt ꝑ
obedientiam· R–poſtolus.Obedien/
entia niſi humilium eſſe non poteſt.
quia humilis vacuus eſt a ſenſu ſuo
⁊T recipit alienũ · Cibus enĩ in quo ni/
mis eſt de ſale quaſi perditus eſt.ſed
non ille in quo parũ eſt. qꝛ poteſt ap/
poni. ꝓacilius eni ſal cibo additur qᷓ
ſubtra hat· Jd eo humilis vidẽs ſen
ſum ſuũ non ſibi ſufficere alieno ſen/
ſm acquieſcit¶ Secundũ eſt aſſuetu
do· Equus aſſuefactꝰ circũ uolutio/⸗
nibus cefacili ad volũtatem ſeſſoꝛis
flecti poteſt · Pꝛoũ.xxj· Equus para/
tur ad diem belli. Ons autem ialutẽ
tribuet· Equus iſte eſt religioſus cui
frenũ obediẽtięimponit᷑quaſi para
tus ꝑ aſſuefactiõʒ ad obediendũ vt
non ad dextram vel ad ſiniſtrã ver/
tatur.v̈ · Paratus ſum ⁊ nõ ſum tur
batas ut cuſtodiã mandata tua.cu
guſtinꝰ. DVerus obediens mandata

non pꝛocraſtinat.ſed parat aureſan
Ditui · linguaʒ voci · manuſoperi · pe

des itineri. ſic ſe totnʒ in ſe colligit.
ut mand atũ peragat imperãt. Sed
quidã ſunt ſicut ruſtici qui nullũ ſer/⸗

uitiũ volunt facere dñis ſuis niſi coa

cti · Nuguſtinus· Optimus miniſter
tuus eſt qui non mag intuetur hoc
audire a te qð ipſe voluenit· ̊ velle
Wertii eſt ignis diui
ni amoꝛiſ. ut patet in cera calefacta
Defacili flectitur.⁊ in metallis quęa

ignẽ liquefiũt· ⁊ ſic cæfacili foꝛmaʒ rei
cui infundunt᷑ accipiunt · Lucę. xij.
Ignem veni mittere in terram ⁊ qͥd
volo niſi ut ardeat. Item pellis quę
ligno vel alij rigido adheęret flectiñ
pPoteſt niſi ab eo ſeparet᷑ · Sic komo
ad obedientiã flectit᷑ ſiab amoꝛe ter/
renoꝝ ſeparetur · ¶ Quartum eſt di/

uine gratie vnctio . PHellis em vngit
nt molliſ tractabilioꝛ fiat. ⁊ terra ou

ra qqua miſcetur nt ſit mollioꝛ Simi

lit᷑ vnctio Srati T irrigatio aquę ce/
uotionis neceſſaria ſunt.nt coꝛmeliꝰ
obediat· Et lignuʒ aridũ non poteſt
flectiſed fragitur. ſed viride 1 aquo/
ſum flecti poteſt · Sic homo in quo ẽ
humoꝛ gratie bene poteſt flecip obe
Dientiam ſed non ſugerbꝰ. quia ari
dus eſt a gratia · Ecq. vj. Ne extol⸗
las nen nltntis e na. icut tane Zc
⁊ relinquaris wlut lignũ aridum in
ceerto ¶ Euintũ eſt exremplũ crea
turaruʒ irrationabiliũ· Creaturę enĩ
inſenſibiles obediũt naturaliter crea
toꝛi ſuo · ſ. Terminũ poſuiſti quem
non tranſgredient᷑ ⁊c · Matth · viij ·
Quis eſt hic.quia venti⁊ mare obe
Diüt ei: Et Haruch. iij. Stellęvoca
te ſunt ⁊ dixerũtaſſumꝰ.æ¶ mbꝛoſiꝰ.
Nõ mediocris pudoꝛ ĩperio dei ele/
mẽta parere· ⁊ hoĩes nõ obedire qᷣbꝰ

ſenſus tribut' eſt a deo auctoꝛe · Itẽ

ouis q; cito naſcitur cognoſcit mrem
ſuam balatu ·⁊ cũ audit currit ad eã
Sic nos ſi eſſemꝰ de ouibus domini
curreremus ad eum ·ſi eũ audiremus
Johis · x. Oues meę vocem meam
qudiũt ⁊ ſequunt me. ¶ Sextum eſt
q̃d iuuat ad obediẽdũ eſt modeſtia
imperantis · Seneca· Remiſſius im

peranti melius paretur. WMttende cñ

raditur barba alicuius qᷓ; patienter

ſe habet ſub raſoꝛio ⁊ pmittit caput

ſuum a raſoꝛe modo in dexteram mo
o in ſiniſtram conuerti:nunc men/
tum leuare os aperire ne ſi raſoꝛio re/

ſiſtat vulnus incurrat. Attende clau

ſtralis ſub manu raſoꝛis id eſt · pꝛela
ti te woſitum· Noli ſub raſoꝛio coꝛre/

ptionis rebellare · ſed manibus raſo/
ris humiliter te tractari permitta iſne
leſiones grauioꝛes taʒ in mente q; in

coꝛpoꝛe te opoꝛteat repoꝛtare · Item

q ſ mãn ĩepti raſon tradit᷑ ncce ẽ ut

0.

patientius ſe habeat · qꝛ citiꝰ lederet᷑
q; a lono raſoꝛe · Sic ſub diſcholo
et inepto pꝛęlato plurimũ exꝑedit ſe
patiẽtiꝰ hbꝛe· Nõ enĩ tin bonis ſbdit⸗
eſſe debes led etiam diſcholis ut dꝛ
i. Per. ij. O q; graue ẽ a malo raſo/

no ⁊ dentato ſine aqua radi· qui cñ

Aberet incidere pilos ſcindit carnes
AQuid per raſoꝛin dentati niſi moꝛ/
Dax conrectio ⁊ contentioſa intelligi⸗
tur . per aquam leuitaſ coꝛrectiõis
ſignat᷑·Noli Rlate obmittẽ aqua
in barba radendai: lenitaté 7 com/
aſſionẽ a coꝛrectione amouere. den
tes a raſoꝛio tuo amoue . i· cõ nitiuʒ
coꝛrectione· Hndge al. vI.. Di /
occupat fuerit ho in aliquo delicto
vos qui ſpñ̃ales eſtis inſtruite hmõi
in ſpu lenitat· conſiderãs teipſuʒ ne
1 tu tempteris · glo· ne in ſinile cadas
Et nota ꝙ ille qui rigidũ hʒ pilũ ma
is ſub raſoꝛio patit· Sic qui rigidꝰ
eſt ſub diſciplina. culpã ſuã defen/
dere vult deter habet · Pꝛou/ xxix
Qnicoꝛripiente Durg ceruice contẽ/
nit · repente ſupuemet ei interitꝰ ⁊ eũ
ſanitas nõ ſequet · Item qui vult ſo/
mariũ ſnũ onerare pannelloſ ponere
conſuenit ne ſoma impoſita ledat ſo⸗/
mariũ· ⁊ doꝛſum ei⸗ excoꝛiet · Ille eti⸗
am qui facilius vult trabere qdrigaʒ
oneratam eam inũgit ˖ Sic ? tu Pla/
te ſi oneroſuz officin habes inungere
pces ſubdito ⁊ obſecrationes ſuppo/
nere nõ dedigneris· ut ſubdit/ onus
impoſitũ ſuaui poꝛtet · Noli q̃drigã
oneratã inunctã relinquere · Sicilli
qui de dñio ſuperãt? cũ potẽtia im/
rant oĩ vnctione conſolationis ?
Dulcedinis relicta. Quos repᷣbẽdit
dñs ꝑ Exechielẽ · xxxiiij · diceẽs · Luʒ

—w,

guſteritate 1 potẽtia ĩperabaneis et
diſperſe ſunt oues mer. Iteʒ qui ni⸗
mis ſtringit anguillam labit᷑ de ma/
nibus eius ſed quando habet manꝰ

aſperas de ſale vel puluere · tunc po⸗/

Obedientia

teſt melius tenẽ ⁊ ſtringere · EAngnil
la eſi ſubditus quem ⁊ ſtringere vult
pꝛęlatus· qui non habet manꝰ mol/
les ad faciendũ bonũ non poteſt. ſed
ſi habeat manus aſperas ad facien/⸗
dDum bona opera ⁊ ardua ·tunc meli
us poteſt ſi oſtendat exemplo· Chꝛy⸗
ſoſtomus · Dis awparere ſanct eſto

circa vitam tuam auſterus .circa vi/

tam alioꝛum benignus· audiẽt te ho/
mines parua mandantem ⁊ magna

faciẽtẽ · ¶ Septimũ qͥd iunuat ad ob

dDiendũ eſſ multiplex vtilitas·¶ Pꝛi/
ma eſt dei ſocietas · Job · xuij · Si qͥs
Diligit me mandata mea ſernabit et
ad cum veniemus Gꝛegoꝛius.
Qui mandata mea cuſtodit in eius
coꝛde dominꝰ venit ⁊ manſionem fa
cit · Jdeo in domo Simonis qui obe
Diens interpꝛetatur · dns deſcendit.
Luceę · vij · Cunc in vtero virginis ẽ

feceptus cum Maria verbo angeli

obediuit · Lucę p· Fiat mihi ßm ver⸗
bum tuũ/ ¶ Secũda eſt petitionis im
petratio · Joh · ix · Siquis dei cultoꝛ

eſt 1 voluntatem eius facit huncex/

audit · Iſidoꝛꝰ· Si qͥd pꝛęcipit deus
facimusſine Dubio illud quod peti/
mus obtinebimus ˖ Nuguſtinus Ci
nus exauditur vna obediens oꝛatio
qᷓ;ᷓ decem milia contemptoꝛis · Econ
tra Pꝛoubxxviij · Qui obturat au/
rem ſuam ne audiat legem oꝛatio
eius erit execrabilis · ¶ ¶Certia eſt vi⸗/
ctoꝛia de inimicis · Pꝛouerb.xx· Te⸗
ſtis mendax peribit· vir obediens lo/
quetur victoꝛias: Ceſtis mendax eſt
qui pꝛofeſſus eſt obedientiam ⁊ non
ſeruat · qui in pꝛeſenti bello ſpirituali
ſuccũbit · Exemplũ de populo iudai/
co qui pꝛomiſit ſe ſeruaturum legem
dei ⁊ nõ fecit · Exodi ·xxiiij · Via que/⸗
cunq; locutus eſt dominꝰ faciemus
Ideo coꝛã hoſtibus non poterat ſta⸗
re· ſed vir obediẽs loqͥt᷑ victoꝛias·q
vbiq; defẽdit eũa cuſtodit tãc ſuũ⸗

cx
lonſer
cnſtoe
enti e
geotu
Non
Diete
obedi
diet?

nema
S.
ia
nor
wancan
pato
feſtiut
wone
Si⸗
ſenn
Ur
hone;
tom,
n
Ioleᷣ
hilkele
Mtb⸗/
oobedt
Nicgor
noconſin
nntod
Diesſuc

üöan

Pen
faotor
patuch
ginn
iht.
Tbꝛer
mnichs.
gnug
lute

eg
Knansn
Menctſ
ſsfn
kuptmene
Nſuncgi⸗
aN
diittelv⸗
mimagn
uuntagobe
ns H⸗
din Diß
mſenbte
ekein.
Rodngans
Umandonentt
monisqion
mwoniginsi
rw angel
nibin wer⸗

— =

irnnonisin

us d altor
ſuct bancer⸗/
Apphtdens
ludcgodrn/
Tupend
Cldis ut
tenptnis Co
Quohumtar
1, Gen outo
tiieſt
vurbe
rüobedienst
ſsnencich

1Meenkam 1nl

nloßhtiu
e
ſmununn ,
S
vummplin
loct nneg

—

—

Ocium

Ecq· xv. Si volueris mandata dei

conſeruare ↄſeruabũt te· ſicut caſtrũ
cuſtodit ipſos cuſtodiẽtes · Obedi
enti enim omnia obediũt . creatoꝛ
creaturę· De pᷣmo dicitur Joſue x·
Non fuit poſtea tã longa dies obe⸗
Diẽte dño voci hominis · Greg· Si
obediẽtes fuerimꝰppoſitis nrisobe
Diet deus · Et de illo ad cuius iuſſio
nem aqua deſcendit vqʒ ad os pu/
tei ¶ Cnarta q; dat pacem· Prouů.
xiij· Qui timet hceptũ ĩ pace vᷣlabi/

tur · Yſa · xl viij · Otinam attendiſſes

mandata mea facta fuiſſet vt flumẽ

pax tua· ideſt:· abundans.· Sʒ quis

reſtitit ei ⁊ pacẽ habuit: Quinta a
moꝛle eterna liberatio eſt · Joh · viij ·
Si qs pᷣuauerit ſermonẽ meũ moꝛ/
tem non guſtabit in ęternũ .· VProũ·
xxix · Perbũ huans filius· extra ꝑdi/
tioneʒ enit ˖ ¶ Sexta regni grerni aꝑ/
tio vel introductio Matih · xx. Si
vis ad vitam ingredi ſeruã mãdata
Inobedientia clauem regni ceęleſtis
amiſit· ſed obedientia recuꝑrauit·
Matth· xvj · dictũ eſt Simoni Pe
tro obedienti· Cibi dabo claues re⸗
gni ceęloꝝ · Obediẽtia vitã hoĩs ĩ bo

no conſũmat · Job xxxvj · Si audie/

rint ⁊ obpuauerint cõplebũt ĩ bono
dies ſuos ⁊ annos in gloꝛia⸗
De Dcio;

Cioſus lo/

cũ facit diabolo in ſe· In

occupato nõ habet dia/⸗
bolus locum · qꝛ res ꝑfecte occupata
nõ eſt capax alterius rei · Jdeo dicit
Hieronymus · Semꝑ aliquid boni
facito vt te diabolus inueniat occu/
pPatũ · DNcioſus eſt ſicut ſignuʒ ad ſa
gittam · Poteſt enĩ a demonibꝰ vn

Diq; ſagittari · Et poteſt dicẽ illud

Thꝛeñ · iij. Cetendit aduerſũ me ini
micus arcum ſuũ ·poſuit me quaſi ſi/
gnũ ad ſagittam. Sed occupatio ẽ
lut clypeus cõtra ſagittas diabo

li· Ecq xxix· Sup ſcutum potentis · i

viriliter oꝑantis aduerſus inimicuzʒ

tuũ pugnabit · ¶ Ite eſt velut caſtrũ

ine muro ⁊ clauſura.id eo ð facili ca
pit᷑; Exech· xxxviij· Xſcendã ad ter/
ram ſine muro.veniaʒ ad quieſcen/
tes habitanteſq; ſecure · Job · xxx ·
Quaſi rupto muro ⁊ aperta ianua
verboꝝ irruerũt ſuꝑ me · Homo ve/
ro occupatus bonis oꝑibus · eſt q̃ſi
clanſtrum bene clauſum ⁊ firmatum
ugꝰ· Zõ facile capitur quis a tẽ/
ptatoꝛe ꝗ bono vacat exercitio · Itẽ

otcioſus eſi quaſi cloaca ⁊ receptacu

lum omniũ ſoꝛdiũ · Greg· Omnium

temptationũ ⁊ malaꝝ cogitationuʒ

ſentina eſt ociũ. Terra eni in quiete
ocio ꝓfert malas herbas ⁊ pungi-
tiuas· Sic homo ocioſus punctiões
vitioꝝ · Proũ · xxiiij · Per agrũ pigni

hominis tranſiui:⁊ ꝑ vineã viri ſtul

ti:⁊ ecce totum repleuerunt vrticę·
operuerũt ſuꝑficiẽ eius ſpinę· i· pun/
ctiones vitioꝝ carnalium ⁊ terreno
rum · Itẽ eſt magiſter malicię· Wul
tas enim malitias docuit ocioſitas·
Eſt etiam mater nugarum · nouerca
virtutũ · vt ait Sernardus. Itẽ oci/
oſus eſt velut homo moꝛtuꝰ · Sene/
ca:Ociũ enĩ moꝛs ẽ et vini hominis

ſepultura. Inde dicit᷑ ꝙ ſunt velut

arboꝛes autumnales ifructuoſę bis
moꝛtuę · ¶rboꝛin autumno planta/
ta quando debuit fructũ facere ſic/
catur.Cales ſunt q in articulo moꝛ/
tis volunt facere pęnitẽtię fructum·
Iſti querũt medicinam mimis tarde
quando nõ poſſunt accipe: cũ tamẽ
ſcriptũ ſit Ecq/xviij· Ante languoꝛẽ
gdhibe medicinam·. Item ocioſitas
multũ damnificat hominẽ · Si quis
haberet vineam ex qua poſſet colli/
gere centũ modios vini.ſtultꝰ repu/

taretur⁊ multũ dammificaret ſe ſi ex

negligentia eam colẽdi fructu amit/
teret· Fructꝰ aũt quẽ hõ in ſe collige/⸗
ret ſiſe diligenter excoleret pign et

.

M„α

valoꝛem vnius regni. Ideo Sene⸗/
ca dicit · Turpiſſima igactura eſt que
P negligentiã fit · WMe oꝛatione ·

tria ad pᷣſens ſũt ↄſiderã/
da · ¶ Primo qualis de/
edꝛatio · vel quõ ſit oꝛandũ·
cundo quęoꝛõnem impediũt·
Tertio q̊ ſũt digni audiri in ↄſiſto
rio celeſti · ¶ Primo ergo debet eſſe
oꝛatio humilis · quia reſpexit deus 1
oꝛõnem humilium ⁊ non ſpꝛeuit ⁊c·
Judith · ix · NHumiliũ ⁊ manſuetoꝛũ
ſemꝑ tibi placuit depcatio · Oñ di/
xit quidã in vitis patrũ · ꝙlatrones
⁊trutanni· do cuerũt eũ oꝛare · latro
attendens quid fecit ⁊ toꝛmentũ ſibi
paratũ cũ multis lachꝛymis miſeri/
coꝛdiã petit · qꝛ cognoſcit ſe reũ.Tru
tanni vero ꝗᷓ ſũt miſerabilioꝛa in eis
oſtendũt· vt magnitudo miſerie ad
miſericoꝛdiam ꝓuocet.Sic in oꝛõne
debet homo defectus ſuos deo oſtẽ/
dere vt ad miſericoꝛdiam eũ valeat
excitare · iij · Aeg· viij · Si qs cogno
uerit plagam ſui coꝛdis ⁊ extenderit
manus ſuas ĩ domo hac.tu exaudi/
es in celo · Itẽ paupes vbicũ q; pnt
a diuutibus panem mendicant⁊ pe
tunt humiliter elemoſynã: Sic pec/
catoꝛes ab illis quos dinites credũt
in bonis ſpũalibus oꝛõnũ ſuffragia
mẽdicare debet · Job · v. AUd aliquẽ
ſanctoꝝ conuertere · ſcʒ ſuffragia pe/

tendo quia multũ valet oꝛatio iuſti

aſſidua · Jacobi · v· Exẽplũ de illo qᷣ
Duxit pauꝑem ad eccleſiã vt oꝛaret
pꝓ ſe ꝑ totam noctem ·¶ Becundo re
quirit᷑ ꝙ ſit diſcreta Nulti eni indi
ſcrete petunt ideo nõ habent qð pe
tunt · vt filij Z ebedei · qͥ petierũt vt
vnꝰ ſederet ad dexterã dei⁊ aliꝰ qad

ſiniſtrã ĩ regno ſuo:Et iõ dictũ ẽ eis

Neſcitig qͥd petatis · Matth·xx · Et
Paul⸗ q petijt ſimulũ carms amo
uen a le · dicü eſt ei · Sufficit t gra

Hꝛatio

mea · ij Cor · xij · NMota ſi ego peto ab
amico meo Ddenariu vnu et Dat mi ⸗/
hi cẽtum marchas nõ patioꝛ repul/
ſam Similiter ſi aliquis petit a deo
honoꝛes ⁊ diuitias ⁊ ſanitatem· ⁊ ei
nõ dat · ſed dat ei gram ad ſuſtinen
Dñ · plus dat ei q; petat· Iſidorus·
Multoꝝ oꝛationes non exaudiun/
tur. pꝛouidet illis deus dare melius
ᷓ; petunt · Sicut cõtingere ſolet pu
eris qui deũ exoꝛant ne vapulent · B
frequenter cõtingit cõtrariũ. Jdeo
Dicit Rug · Cũ ea quę deus laudat
pꝛecipit petitis · ſecure petite · Illa
eni ꝓpitio deo concedũtur· quando
aũt petitis temꝑalia cũ modo peti/
te · cũ tremoꝛe illi cõmittite vt ſiꝓfi
cit det · ſi ſcit obeſſe non det · Quid
enim ꝓſit vel obſit nouit medicꝰ nõ
ęgrotus. ¶ Certio qꝛ deuota et fer/
uens cũ chantate · Sicut enĩ feruoꝛ
ignis facit aſcẽdere aquã in olla · ſic
feruoꝛ charitatis oꝛõneʒ ad deum ·
tẽ niſi ignis ponat᷑ iicenſo· fumꝰ
nõ aſcendit · Sic oꝛatio niſi igne di⸗
lectionis accendaturad deum non
aſcẽdit · õ · Dirigat᷑ oꝛatio mea ſicut
incenſum in conſpectu tuo · Item ſa
gitta cũ magno impetu emiſſa plus
aſcẽdita longius vadit · Sic oꝛõ nõ
molliter ̊ cum gemitu ⁊ deuotione
ppoſita · Qui en remiſſe oꝛat nega/
re do cet ˖ P · Intret in conſpectu tuo
gemitus cõpeditoꝝ· gemitus ẽ vox
cñ impetu ⁊ auguſtia coꝛdis emiſſa·
ugꝰ · Vꝛatio ſine deuotiõe ẽqua/
ſimugitus boum · Quid ꝓdeſi ſtre/
pitus labioꝝ ſi mutus eſt coꝛ: Ideo
Dicit JIlidoꝛus · Nunq; oꝛandũ eſt
ſine gemitu · Ideo cũ vno aſſiſtimꝰ.
gemere ⁊ flere debemus · reminiſcen
tes qᷓ; grauia ſũt ſcelera ꝗᷣ cõmiſimꝰ
qᷓ;ᷓ Dira inferni ſupplicia ꝗ meruimꝰ

¶ Quarto debet eſſe attenta. vt hõ

attẽdat quę dic·.·· Petri iiij · Vigi⸗/

late in oꝛonibus· glo:ne animus co
gitet ſter id ſolum quod pꝛecatur·

gae
(atar
Koße
immüe
bilemn⸗
atre⸗
ſulv⸗
necd⸗
Tin
umn i
M t
lsluntn
date
zoͤnen
gidi
ſoluut
ino
gerſa
conn
tudin
nestl
Ni Cac

unt

Noogt,
ment
Mnbu
nt Ite
göſeron
ton⸗
dibing
ſubtre
coqu⸗
titur d
nenibi
Gi
dniſ
leo⸗
wt
u
bo⸗
ſeue⸗
ißp
quo
qui⸗
orn

unri⸗
nd
CMän
us Nernd
fſnnen
unſic
ng
Nonnd
sdarenei
ngerſaon
newpolent;
mni Ieo
dans anat
Rut
Cünt guunde
moco ⸗
Mmimtent
non der ut
Mout necdoni
ewngir
Dataniſnn
ninalvle
Maun⸗
meenio fun⸗
onlged⸗
Ad deunnon
donerſiont
und Jnſ

—
=☛T☛R = 2 — —

Wenla dos

Sdd
nn dn
miecng
moNhecnn
jancelnila⸗
Deuonoeequa⸗
udpceſiſte,
Heſcor: Ic
näööonndiͤck
i dio Mlind⸗
Cnnelcninſe
Aand Gönis
r. , ) 4
ſe Atenrvyn
Pe üb
Joveminet
1edgrun

Oꝛatio

Indiſcrete oꝛare videt᷑ ͥ deũ depᷣ⸗
catur vt intendat ſibi‚ipſe vero nec
co nec ſibi intẽdit· ſed qð peius eſt
immũdo coꝛde verſãdo fetoꝛẽ hoꝛri/

bilem · aſpectu eius ingerit· Nõ pla

cet regi ferculũ quantũcũ q; bonũ ſit
ſi ĩ vaſe immũdo oblatũ fuerit · Sic
nec deo oꝛo oblata oꝛe turpi et coꝛ/
c imundo · ¶ Item nõ infuderes vi

num in vas imundum ſ̊ pus aqua

illud mundares· Quõ credis ꝙ de/

us immũdis coꝛdibus gram infun/

Dat: Ideo dicitur Ecqxviij· Tute
oꝛõnem ppara animã tuã· Item ſüt
quidã ſicutilli qui de mala moneta
ſoluũt cenſus ſuos:quia qð dicunt
in oꝛe nõ habent in mẽte · ſimul di/
uerſa fercula in eodem vaſe ponunt
coꝛam dño ſuo . ſcʒ oꝛõnem ⁊ ſollici⸗
tudinem reꝝ temꝑaliũ:⁊ cogitatio/

nes turpes · PBhil.iiij · Nihil ſollici/

ti ſitis ſed in omni oꝛatione ⁊c · Sʒ

Di Eccliaſtes x· ꝙꝙ; muſce moꝛientes

ꝑdunt ſuauitatem vnguẽtii· imun/
Scogilationes deuotionẽ oꝛõnis ·
ni enĩ in ꝓpria eccleſia nõ bᷣuiunt
diſtributiones canonicas nõ accipi
unt. Ita coꝛ tuũ ſi ĩ ꝓpꝛia ꝑſona o
nõ ſeruit nõ attendendo ad ea ꝗͥ di

cit· non mireris ſi ab eo ↄſolationes

diuinę quaſi quędã diſtributiones
ſubtrabunt᷑· Cale coꝛ ſimile eſt nun
cio quęrẽti foꝛmã roſilia ꝝ·q trãſmit
titur de hoſpitio ad hoſpitiũ · ⁊ in fi/
ne nibil repoꝛtat niſi deriſionẽ Yſa;
lvij · ¶bijt vagus in via coꝛdis ſui⁊
Dimiſi eũ · Iſidoꝛus · Dĩo coꝛdis nõ
eſt labioꝝ · neq; em deus verba de⸗
pꝛecãtis intẽdit· Sẽ̊ oꝛantis coꝛ aſpicit
Jõ diẽ apls · j· Cor· xiiij Nlſallã ſpiri
tu · pſallã ⁊ mente· oꝛa bo ſpiritu·oꝛa/

bo ⁊ mente · ¶ Quinto debet eſſe ;

ſeuerans Luceęxj · Amen dico vo

⁊ſi pſeuerauerit pulſans· dabit illi

quotqͥt habet neceſſarios · IUb his
qui vigilant latrones diuertũt · ſed
Toꝛmiẽtes ſpoliant · Sic ab his q vi

gilant in oꝛõnibus demones fugiũt
Digilate ⁊ oꝛate vt nõ intretis in
teptatione Matthᷣxxvj · Jacobi: v·
Multũ valet depꝛecano iuſti aſſi/
Dua · Lucęx viij · Opoꝛtz ſemꝑ oꝛa/
re nunq; deficere· nunc; ꝓijciẽdũ

ſcutum oꝛõnis cq; din bellum vurat.·

ideſt. vita pſens· Saſecgqu no
tandũ eſt ꝙ multa ſunt impedimẽta
oroma Prini eſt · qꝛ nõ petit᷑ tꝑe
cõgruo·ſicut pauperi negat᷑ elemo/
ſyna quando nõ petit tꝑe cõueniẽti
Tempus benepladtũ deo eſt tẽpus
gre·· Pſens · Dlee· x· Cẽpus reqrẽdi
nm q cũ venerit docebit vos iuſti /

ciã · Iſa· xlix · Cꝑe placito exaudiui

te ¶ Secudũ eſt ſuggeſtio demonũ.
Exẽplũ ĩ dialogo de monacho quẽ

Diabolus erxtrabe bat extra eccleſia

tpe oꝛõnis: Id eo diabolus frequẽt᷑
in oꝛõne ſuggerit malã cogitationẽ
vt ipediat oꝛãtẽ · Eccliaſtes x · Mu
ſcę moꝛiẽtes ꝑdunt ſuauitatẽ vnguẽ

ti:i.Deuotionẽ oꝛõis.ſ̊ has muſcas

ceberet homo amouere ſicut amoue
ret ð ſcutella ſua · ̊ quidã pmittũt ſe
comedi ab his muſcis:⁊ frequent᷑ex/
pellunt eos ab oꝛõnibus · Geñ · xv·
AAbigebat tερ bꝛaam volucres a ſa⸗
crificio ſuo · ¶ Certiũ impedimentũ
oꝛõnis eſt peccatũ · Yſa·p· Cü multi⸗
plicaueritis oꝛõnes nõ exaudiã:ma
nus enĩ vfe ſanguine plenęſũt · i· oꝑi
bus malis Gladio euaginato pacẽ
a deo querit · qui cũ ꝓpoſito peccan/
di deũ ſibi recõciliani itẽdit · T hꝛeñ·
iij · Nos inique egimꝰ.ad iracundiã

te ꝓuocauimꝰ. idcirco inexoꝛabilis
es · uartum eſt rancoꝛ coꝛdis

Marcix· Cũ ſtabitis ad oꝛandum
Dimittite ſi qͥd habetis aduerſus ali

quẽ ⁊c · Iſidoꝛus · Sicut nihil ꝓficit
ad medicamentũ ſi adhuc ferrũ ſit ĩ

vulnere · Ita nihil pꝛoficit oꝛo illi/
us cuius adhuc odium remanet in
pectoꝛe · Ideo dicit · Ecq· xxviij · Re/
linque ꝓximo nocẽti te ⁊ ticdeßin
2

Oꝛatio

peccata ſoluent᷑ Zc ¶ Quintũ eſi in
miſericoꝛdia ad ꝓximuʒ · Glo · ſup il/⸗
lud Matthᷣ·xij· Extende manũ tuã·
Fruſtra ꝓ peccatis rogaturꝰ ad deũ
extẽdit manus:qͥ has ad pauꝑes ꝓp
poſſe nõ extẽdit · qꝛ fecit dno in pau/
peribus · iuxta illud Proũn/xxj· Qui
claudit aurẽ ſuã a clamoꝛe pauꝑeris
clamabit ⁊ ipſe ⁊ nõ dancket e
xtũ eſt oꝛanus dubietas Jacobi · pᷣ·
Hoſtulet aũt in fide nibil beſitans ·
Greg. Indignꝰ eſt celeſti bñdictio/
ne qui dubio quęrit affectu · ¶ug·
Nõ hoꝛtaret᷑ nos petẽ ſin vellet da

re · Erubeſcat humana pigricig .

vult ipſe dare q; nos accipe ¶ Ter
tiũ qð notat᷑ hiceſt· qui ſunt digni
I conſiſtoꝛio cęleſti exaudiri · Primi
ſunt pauꝑes:E· Exaudinit pauꝑes
Oñns ⁊c· Diuites nõ exaudintur i cę/
lo ·qꝛ audiũtur in terra· Ecqxiij · Di
ues locutus eſt 1 omnes tacuerunt ·
Ideo diues epulatoꝛ nõ eſt audit
in gutta aquę Luce xv · Si pauperi
audiẽtia negat᷑ in terra ſicut dꝛ ibi ·
Paupꝑ loquet᷑ ⁊ dicũt · Quis ẽ hic:
et ideo dat ei audientia in celo · ·
Iſte pauꝑ damauit et dñs exaudi/
uit eum · ¶ Becũdi ſunt mites· Ecd.

xxviij · Relinque ꝓximo nocẽti te 2

tũc depᷣcanti peccata ſoluẽt᷑ · Homo

homini puat iram · ⁊ a deo quęrit me

delam. In ſimilẽ ſibi nõ habet miſe⸗
ricoꝛdiã ⁊ de ꝑccatis pcabit᷑ ꝛ c·
ertij ſunt flẽtes Yſa xxxviij · Au
Dini oꝛõnẽ tuã ⁊vidi lachꝛymas tu/
as · Lachꝛyma voxẽ in aure dey · ·

Auribꝰ pcipe lachꝛymas meas.Co

git᷑ vir dare filio ſuo qð petit qñ vi
det eum ploꝛare · Tug· Lachꝛyma
deũ cogit oꝛo vngt · Ecqxxxv.·Nõ
ne lachꝛymęad mayllã deſcendũt⸗
clamoꝛ eoꝝ ſuper deducentẽ eas: ⁊c
uarti ſunt miſericoꝛdes Yſaię
lviij · Frange eſurienti panem tuũ·
Item Cũc inuocab ⁊ dñs exaudiet
clamabis? dicet · Ecce aſſum . qꝛ mi⸗/

Ogdium

ſericoꝛs ſũ c.· Ecd-iiij· Declina pau
peri aurẽ tuã ſine triſticia ⁊ redde de/
Pac-Acmatilatntinnaco code f.
Joh · iij · Si coꝛ nrjm nõ repᷣhende/
rit nos fiduciã habemꝰ ad deũ· qm̃
quicqd petierimꝰ accipiemus ab eo:

glo · ſi nõ ad voluntatẽ tñ ad neceſſi

tatẽ · Job. viij · Si diluculo ſurrexe/
ris ad deũ ⁊c · ¶ Sexti ſunt obedien/
tes · Joh · ix · Scimus qm̃ peccatoꝛes
deꝰ nõ exaudit · Sʒ ſi qͥs dei electoꝛ
eſt ⁊ volũ tatẽ eius facit·hüc exaudi/

et · Niere · x · Sicut non audierunt

ſic clamabũt. ego non exaudiam·
4 Septimi ſunt diligẽtes· Ecd.· iij ·
uni Diligit deum exoꝛa bit ꝓ pecca
tis ſuis ⁊ cõtinebit ſe ab illis ⁊ ĩ oꝛo/
ne dien exaudiet · ¶ Octaui ſut deſi/
Derãtes · · Deſideriũ pauꝑũ exau

Diuit Dñs· Pparationeʒ coꝛdis eoꝝn

audiuit auns tua.i:coꝛ hparatũ ad
buiendũ tibi:Ecq/xviij· ↄl nte oꝛõnẽ
pꝛępara animam tuam.
De DOdio vitę temꝑalis:

Icut dici/

tur vulgariter · Qui non
Dat qð amat non acupit

eo q̃d amatĩ hacvitaqð cupit nõ
accipit in futuro · Qui aut qð amat
hic ꝓ deo cxponit · in futuro accipiet
qð optauit · ſicẽ dicit᷑ Johᷣ· xij · Qui
odit aiaʒ ſuã in hoc mũdo ĩ vitã ęter

nam cuſtodit eã ⁊c ¶ Nota ꝙ aia · ·
vita carnal odit᷑ male ⁊ bene · Male
odit᷑ cũ ꝓpter laboꝛẽ vel pauptatem
Vel aliqð infoꝛtuniũ tedet aliquẽ vi/

te ſuer deſiderat moꝛtẽ · cũ tñ dicat᷑
Ep

Epb v · Nemo carnem ſuam odio
habuit · Sapientẽ enim nõ tedet cõ
modũ facere ⁊ ꝓfectũ· Oñ ſtrenuos

milites nõ tedet tꝑis belloꝝ vel tyro
nicij.imo vellẽt ꝙ aliud tẽpus nõ in
uenirẽt · qꝛ ibi ſciũt ſe laudẽ accipe·
⁊ gloꝛiã magnã acquirere · Ideo di
cit · P · Si exurgat aduerſũ me pliuz

illud qð optat. Oñn qui nõ dat pꝛso

inbo
mos
tun
mor
ſefen
lono⸗
terſa
neſet
ſanat
notm.
dhenn
gebio
fit
Panien
fit
lgto⸗
arhi
fooil
ditun
ni
hin
t
Goan
ntnca

Rone vi

di1
matre.
Palimt
uacre
ſchie
Grwn
Err
n
in
ſerreß
niin
mate
Wte
1cor
O
eq
doi
cere

3ndde
ncgent
nhhrnee
hennsih
nadnetc
loſunen
Mmolrchen,
1eagrores
Wielecro⸗
bicnunh
nnudiennt
1mndan.
ts⸗Cihiß
wdtone
Uonänn

—
2

stor

Pöponmri a
nreon

Plls.
dic/
1 Quinon
non apit
ind
ncdahans
icdanet
1ftmoe
ob. Q
nicpimigtr
Wil
1bene⸗ We
tlouuptuten
ectalqey,
än dien
Nenſunnodi
nmtödad
i⸗ Pi mos
6rlorugn
iud ipunit
ſelungie
nime Jem
umi nin

= .

Odium

in hoc ego ſperabo · Propterea infir
mos nõ tedet ꝙ; ſe infirmitati iuua
tur.libenter eni ſuſtinẽt emplaſtra⁊
moꝛdacia et amara ex qͥbꝰ nouerint
ſe rcupare ſanitatẽ · Et certe ex tribu
lationibꝰ coꝛꝑalibꝰ recupat᷑ frequẽ/
ter ſanitas metis · Job · v Ipſe vul⸗/
nerat ⁊ medet · pcutiet et manꝰ eius
ſanabũt · Greg · Nercutit carnẽ ⁊ ſa

nat mẽtẽ· Propterea mercata ⁊ nu/

ding nõ tedẽt cupidos mercatoꝛes·
q; ibi plus qᷓ; in alijs tpibus acqui/
rũt ⁊ lucrant᷑· Et certe tribulationes
patientibus diuitias ſpũales acqui
rũt · Droũ ·x · Bñdictio Dñi ·i· tribu/⸗
latio q̃ deꝰ debʒ bñdici diuites fa/
cit · hic · glo · Hic virtutibus ⁊ ĩ futu/
ro oĩbus bonis·⁊ oĩs afflictio ſeꝑa/

bitur ei ⁊ ſi modo ſodet᷑: Cardones

eni.⁊ vrtice granisĩ campo ſociant᷑·
H cr ponũt᷑ in hoꝛreo ſepant᷑· Noq·
xxj· ¶NRbſterget deꝰ omnẽ lachꝛymã
ab oculis ⁊c · C unc aũt odit᷑ aĩia vel
vita carnalis· cum vſq; ad inerepa/

tionẽ vitioꝝ ⁊ moꝛtificationẽ ꝑſeqt
vt dz Luce· xiiij · Qui nõ odit pre,ʒ

⁊ matrẽ ⁊c · glo · In omni arte diſci/
puli imitãt magiſtrũ · ¶ Sʒ nota y

quadruplicit᷑ dicit᷑ aliqs odire aĩaʒ
ſna dpilan⸗ Primo. vt agricola

granũ · qui poriꝰ vult ipſũ ad tẽpus

pdere in terra ⁊ Vventis ⁊ tempeſtati
bus exponere qᷓ; i hoꝛreo buare · Si
enĩ ipſum tm̃ amaret ꝙ ĩ hoꝛreo ſem/
per rebuaret · fructũ nõ faceret · E̊ pu/
trefieret ⁊ coꝛrumꝑet · Sic qui tantũ

amat carnẽ ſuã vt i quiete ⁊ delitijs

Vlit eã mittere · nõ ex ea niſi peccatũ
⁊coꝛruptionẽ habebit · Matthxvj
Qurvult aĩaʒ ſuã ſaluã facere ꝑdet
eã ·q at ꝑdiderit aiaʒ ſuã in H̊ mun
do inueniet eã futuro · glo · quaſi di
ceret: I.'gricola frumentũ ſi bßuas ꝑp/
Dis · ſi eeminas renouas · Ideo dict
Joh ·xij · Niſi granũ frumẽti cadẽs
in terrã moꝛtuũ fuerit · ipſũ ſolũ ma/
net ·ſi aũt moꝛtuũ fuerit multũ fructũ

gffert. Terra enĩ quę quieſcit ⁊ nõ co

lit · ñ niſi berbas nociuas affert ⁊ cũ
bñ colit᷑ vx bonas appoꝛtat Nroũ ·
xxviij Qui oꝑat terrã ſuã · i· carnẽ ie
iunijs ⁊ laboꝛibꝰ ſatura bit᷑ panibꝰ·
Qui aũt ſectat᷑ociũ in egeſtate erit

¶ Itẽ pugnatoꝛ clypeũ viligit ⁊ cha
rũ hʒ· ſ̊ nõ tm̃ ꝙ nõ apꝓponat ictibꝰ

vt coꝛpus buet᷑ illeſũ · Sic caro adũ/

ſitatibus ⁊ piculis exponenda eſt:vt

agĩa ſeruet᷑ illeſa mdemnis· lci· xx·
PBincula ⁊ tribulationes me manẽt
ideſt· expectãt dicit Paulꝰ. ſ̊ nihil
hoꝝ vereoꝛ:nec facio aiaʒ meã i:car/
nem meã pᷣcioſioꝛẽ q;ᷓ me· i· q; aiam·
Cũ eni nauis in tantũ cõſtringit᷑ ꝙ ĩ
mare opoꝛtet merces ꝓijcere · vel ꝑſo

nas ſubmergi · merces exponũt᷑· Et ĩ

bello manus enſi ponit᷑ vt caput ſer/
uet᷑ ſanũ · qꝛ merces moꝛtuo nõ ꝓſũt
nec manus capite abſciſo Sic cũ qs
ad h̊ deuenit ꝙ opoꝛtet eum coꝛꝑis

vel anime detrimẽtů habere ˖ debet

carnẽ ⁊ diuitias exponẽ· ſicut ſerpẽs
caudã ⁊ coꝛpꝰ exponit vt caput · i ·
vita buetur · Matthᷣ.x· Eſtote pꝛu⸗
dentes ſicut ſerpentes · Diuitię coꝛꝑi

moꝛtuo ⁊ animę damnatęnõ ꝓſunt
Mathbei · xvj· Quid ꝓdeſt homini ſi
vniuerſum mundũ lucret᷑ animeyo

ſue detnimentũ patiat᷑.¶ Itẽ ſtrenuꝰ
miles nõ odit equũ ſuũ·led habʒ ca
rum:⁊ tamen qñ eſt in bello vrget eü

calcaribus:nec parcit ei:imo moꝛti ⁊

pditioni eũ exponit vt faciat pulcrũ
ictum vnde ſibi acquirat laudem et

gloꝛiam · 1 maxime cũ ſeruit dño no/
dili ⁊ largo a quo melioꝛẽ ſe recipere
ſperat · Sic caro exponenda eſt pę/

nitentię⁊ vigilijs ⁊ ieiunijs ⁊ oꝛõni/
bus ⁊ hmõi · Nec debemus dimitte
re timoꝛe noſtręcarnis · cum a deo in
iudicio multo melioꝛem carnem rece
pturi ſimꝰ. Vnde.ij · Machab · vij ·
Agdoleſcens membꝛa ꝑditioni expo
nens · ſic ait · De celo iſta poſſideo · H
pter dei legeʒ bec ipſa deſt biciogin

—.

ab ipſo me ea recepturũ ſpero¶ Ite

eger membꝛum infirmũ amat cuiuus
pPut poteſt ſanitatem vrendo deſecã

do ꝓcurat · Si aut tm̃ membꝛũ ama

ret qð nec ferro nec igne tangi per,.

mitteret ipſum ex toto pderet · ſinõ
putredinem ſineret igni vel ferro re/
moueri · Sic caro odienda ẽvt ferro
penitentie vel igne tribulationis vi⸗
tia reſecent᷑ alioquin faciliter finali/
ter depiret Joh · xij · Qui amat qiaʒ
ſuam vt necigne penitẽtig· nec fer /
ro aduerſitatis vitià reſecentur per/
det eã · ſcy eternaliter in futuro · Gra
num en ſub flagello ponitur et terit
vt a palea ſeꝑeturet equus moꝛbi/
Dus ferro ⁊ igne truncat. Sic debet
fieri de carne · Vnde ſuꝑ Lucã · ciiij ·

Qui nõ odit aĩaʒ ſuã ⁊c · dicit glo·
Pene animã odimus cum eius car/

nalibus deſiderijs non acquieſcimꝰ

Gal · v. Qui chꝛiſti ſunt carnẽ ſu,

crucifixerũt cum vitijs ⁊ concupiſcẽ/
tijs · Mota ꝙilli ꝗ Ducti timoꝛe hu
mano magis eligant malum animę
qᷓ; coꝛpis · ſimiles ſunt ruſtico qͥ eun/
do ad foꝛum poꝛtat ſubtelares ĩ col/
lo ſuo magis eligẽs ledere pedes qᷓ;
ſubtelares · Item ſimiles ſunt militi
intranti ciuitatem aliquã ·qui cũ au

Diſſet ꝙ erant duo hoſpitia vnũ in

quo equus male tractaretur. ̊ oñs
bene · Tliud in quo equus bene et
Dñs male · elcegit ſecũdũ mag timẽs
equo ſuo qᷓ; ſibi · Non ſic fecit Elea/
carus ille qui magis elegit ſuſtinere
moꝛtẽ amariſſimã q; ſimulare ſe co/

megere de carnibꝰ poꝛcinis vt dicit
ij Machab. vij

Ebem? bo/

¶ Be bvno ope ·

num oꝑan · Celeriter. Fer
uenter · Abüdãter · Per/

ſeueranter ⁊ fid eliter· ¶ Celeriter xpr

tpis bꝛeuitatẽ ⁊ opoꝛtunitatẽ·qꝛ mo

Do eſt tẽpus oꝑandi:poſt moꝛteʒ re
cipiendi merita · Gal · vj · Dum tem /

pus haben' opemur bonũ ad oẽs:

Si glicui bouem vel equũ accõmo/

Daſſet aliquis ad opus ſuũ faciẽdũ
inſtanter oꝑaretur de eo· cogitans
quia cito auferet᷑ ab eo ⁊ repeteret il/
le cuius eſſet · Sic debet facere de tẽ
poꝛe ſibi cõmiſſo · Greg · Vmne tem
pus tibi impẽſũ requiretur a te quõ

ſit expenſum . Joh·ix · Opamini dũ
Dies eſt ideſt · Dũ viuitis quia veni/

et nox · ideſt· moꝛs:quando nemo po

terit opari. Irridendus eſt· qui tunc

pmo ſurgit ad oꝑandũ qñ redeũdũ
E· Ecclelia ſtes · uij · Cẽpus ſeminan/
Di tempus metendi. Item de qua/
libet arboꝛe quę eſt in hoꝛto ſuo vult
bomo habere fructũ bonũ · ad h̊ eni
plantauit vt ſi nõ poꝛtat fructũ ſuc/
cidatur ⁊ cõburat᷑· Sic deus ð quo
libet homine in mundo expectat Hru/
ctum bonoꝝ oꝑum · alioquin excide/

tur ⁊ in ęternũ ignẽ mittet·. Matth ·

vij · Dmnis arboꝛ quę non facit fru/
ctum bonũ excidetur ⁊ in ignẽ mittet
Ideo di Ecchliaſtes · ix · Qðcũq; po/
teſt manus tua inſtãter opare· quia

nec opus · ideſt:tempus oꝑpandinec

ratio excuſandinec ſapientia allegã
Di· nec ſciẽtia defendẽdi erũt apud

inferos quo tu ꝓperas ideſt· iſta nõ
valebunt poſt moꝛtem. p ante · ¶ Itẽ
feruenter · quia qui mollis ẽ ⁊ diſſo/

lutꝰ in oꝑe ſuo ſimilis eſt ei:ſua oꝑa

diſſipãtis · vt dꝛ PHroũ xviij · Maa/

teria mollis cito diſſoluit · Sicopꝰ
mollium ? tepidoꝝ cito deficit ⁊ pa/
rum pꝛoficit · Yſaię · p· Erit opus ve⸗
ſtrũ ſicut ſcintilla cito deficiens·ſicut

* 9

ignis male accenſus cito cxtin guitur

Lota q; feruẽter ⁊ q;ᷓ cito laboꝛãät

lomines in opibus de quibus expe/

ctant magnũ lucrum tempale· etita
negligẽtes et remiſſi ſunt in opibus

ſpiritualibus pꝛo quibꝰ merces ęter

na datur · Contra quos dicit᷑ Joh ·
V · Oꝑamini non cibum qui perit· DS

—

qui permanet in vitam gternam . Et

Hie
opu
mitt
vtlit
niite
empt
luite
ſital
eſt 0
dilen
umt⸗
i
unct
Ttamm
Con
nope,
Ppopt
guiae
konis
wolun
ghoe
Tbete
gvihunt
Utyty
egfa⸗
Pone.
ſiſego
Deon
fonem
Pel
ſwle

igantth
etfiged
Denen
urgtecii
Ppumndi
5n/
Coneno
ſbagitunc
guntdeidä
Msſninan
Nn du
woſuon
dnidbei
nfuciſe
Asdn
vapectnn
uzamde⸗
en Murs.
nfiatfu/
igiminer
aqgo/
oueqri
Menclder
namllegi

wolisi diid
scſto no
t aog'
oTfct 0,
Entopns ve⸗
Nfuens ſicht
oonngul

öad

Tadrsele
tangae en
iuntn cg⸗
osdi 1
Panguen
n enmn

——

Hiere · Aviij · Maledictus q
opus domini negligenter. ¶ Iteʒ nõ
mittit aliquis homo ſeruũ ſun ĩ agrũ
vt lit ibi ocioſus ·ſed vt fideliter ⁊ vi
rilit᷑ oꝑet᷑.alioquin eũ expelleret.Ex/
emplum Matth·xxv. cæ illo qui no
luit oꝑari ð talento·Chꝛyſo · Iſte et
ſi talentum non pdidit·tamen reus
eſt damni · Sicut qui cauſa ſeminã/
di ſemen accipiens non ſeminat dã
num facit domino ſuo ⁊ ſi ſemen nõ
perdiderit · Greg· Modica ſeminis
tractio non modicum eſt ſeminis
detrimentum · ¶ Item abundanter

· Cor xv. ANbundãtes eſtote in om

ni ope domini ꝓpter Juoi ſgefino
pꝛopter pęnę pꝑeccatoꝛũ ſolutionem·
quia qui plus bibit de vino delecta
tionis · maius Wart eñ ſoluere ſy⸗
bolum penę · Matth · iij · Facite di⸗

gnos fructus pęnitentię: glo· Non

