Penſtenti ſacramentũ · Sicut auteʒ
aliquis ꝑ hoc ꝙ baptiſinum petit ſe
miniſtris eccleſięſubijcit · ad quos ꝑ
tinet Ddiſpenſatio ſacramẽti.ita etiã
hoc ꝙ confitet᷑ peccatum ſuũ ſe mi
niſtro eccleſię ſubijcit · vt ꝑ ſacramẽ/

tum pęnitentię ab eo diſpenſatũ re/

miſſionem conſequatur qui cõgruũ
remedium adhibere non poteſt niſi

ccatum cognoſcat · quod fit percõ/

feſſonem peccantis· ⁊ ideo confeſſio
eſt de neceſſitate ſalutis i ec⸗
catum moꝛtale cecidit·¶ Secunda

conduſio· ꝙ neceſſario ſacramenta/

lis confeſſio facienda eſt ſacerdoti ſi

lacerdote: ergo etiam ſi confitendu

adeſt vel haberi poteſt · Pꝛobat co

cluſio · TKbſolutio pęnitẽtis pꝛopter

quam fit confeſſio nõ ꝑtinet niſi aad
ſacerdotes·quibꝰ clanes eccleſię cõ/
miſſeſunt · ergo confeſſio debet fieri
ſacerdoti ; VBręterea ſic gratia quę in
ſacramentis datur a capite in mem/
bꝛa deſcẽdit · ⁊ ideo ſolus ille eſt mi /
niſter ſacramẽtoꝝ in quibus gratia
Datur ·qui habet miniſterium ſupꝛa
coꝛpus chꝛiſti verum:quod ſoliꝰ ſa/
cerdotis eſt:qui conſecrare euchari/
ſtiam poteſt · ⁊ ideo cum in ſacramẽ/
to pęnitentię gratia cõferatur ſolus
ſacerdos eſt miniſter huiꝰ ſacramẽti:
ideo ſoli facienda eſt ſacramenta⸗
lis confeſſio quę miniſtro eccleſię fie/
ri Debe:: derinniis Sadeſ habe
ri poteſt: quia alias confeſſio fieret
laico· vt intra dicetur · ¶ Ad rõnes
in oppoſitum· ITd pmam reſponde/

tur negando conſequentiam Et ra⸗

tio eſt. quia cum irent ad oſtenden/
Dum ſe ſacerdotibus: iam pꝛopoſi/

tum intelligebantur habere confite /

Di.⁊ hoc ſufficit · ſicut dictũ eſt· ¶ c d

ſecundam reſpondetur Dupliciter⸗

PHrimo .quia licet illoꝝ non legatur

cõſfeſſio potnit tamẽ eſſe·multa eni

ſunt facta quę non ſunt ſcripta · Se/⸗
cundo reſpondetur negando conſe
quentiam · Et ratio eſt · quia non eſt
idẽ ð alijs miniſtris eccleſię ⁊ ð chꝛi
ſio · chꝛiſtus enim babuit poteſtatẽ
excellentię in ſacramentis · vnde ſine
his quę ad ſacramentum pꝑtinẽt po/
tuit ⁊ poteſt rem ſacramenti cõferre.
Ad tertiam reſpondetur negan/
do conſequentiaʒ· regulariter tamẽ
in caſu neceſſitatis conceditur · Oñ
ſicut baptiſmus eſi ſacramentum ne
ceſſitatis ·ita ⁊ pęnitentia·Haptiſmꝰ
aũt quia eſt ſacramentũ neceſſitatis
habet duplicem miniſtrum · vnum
cui ex officio bapticare incumbit · ſic
ſacerdotem.⁊a alium cuirõne neceſſi/
tatis diſpenſatio baptiſmi cõmittit

Tita etiam miniſter pęnitentie cui cõ⸗
feſſio eſt facienda exofficio eſt ſacer/
Tos:ſed in neceſſitate ctiaʒ laicus vi
cem ſacerdotis ſupplet · vt ei cõfeſſio
fieri poteſt · Dnde ð pe·diſ.vl .· dici
tur. Tanta eſt vis confeſſionis vt ſi
ſacerdos deeſt confiteat᷑ homo ꝓxi/
mo ſuo qui licet poteſtatem abſolu?⸗
Di non habeat . efficit᷑ tamẽ dignus
Vnia ex deſiderio ſ ocerdotis. 6Atd
quartam reſpondeturnegando con
ſequentiam· Et ratio eſt: quia Jaco
bus loquitur exſuppoſitiõe diuinę
inſtitutionis:⁊ quia Diuinitus inſti/
tutio Rceſſerat de confeſſione ſacer/⸗
dotibus facienda per hoc eeis po/
teſtatem remittendi peccata in apo/
ſtolis dedit: vt patet Tohannisxx.
Et ideo iutellgaeuff eſt ꝙ Jaco bꝰ
confeſſionem eſſe faciẽdam ſacerdo/
tibus monuit in verbis pꝛedictis.

Adſecundam
quęſtionem ſic pꝛoceditur. Et videt᷑
ꝙ lepꝛoſi nõ redeũ tes ad dãdũ glo/
niã deo ei gratias referẽdo de cura⸗
tione eoꝝ non peccaucrunt moꝛtalit᷑
Primo ſic· Quia ingratitudo non
ſemper eſt peccatum moꝛtale· vtpo-/
te· quando pꝛocedit ex quadam ne/

gligentia · aut ex aliqua indiſpoſitio

/

ne hominis ad virtutem· iſti autem
potuerũt aliqua hmõi occaſione nõ
redire ad dandum gloꝛiam deo.
non videntur peccaſſe moꝛtaliter.
¶ In oppoſitum videtur euangeli/
um· qillos nouẽ videtur repꝛoba/
re de hoc · ¶ Beſpondeo dicendũ.
noſtro iudicio ꝙ illi peccauerũt moꝛ
taliter quoniam in illa eoꝝ negligẽ/
tia videtur incurriſſe ingratitudinis
vitium non recognoſcentes benefi ⸗/
cium ſuſceptumnec laudãtes ⁊ glo/
rificantes do minum quem magnis
clamoꝛibus ⁊ pꝛecibus pꝛopulſarũt
vt eoꝛum miſerereturſanando eosa
lepꝛa · Vñ ſunt ſicut illi ð quibꝰ diẽ

Apoſtolus ad Roma· p̃. Non ſicnt
eum gloꝛificauerunt aut gr̃as ege

runt.quo circa meruerũt ð ſuſcepto
beneficio pꝛiuari·niſi quia vominus

altiſſimus benign eſt ſuꝑ gratos et
malos Qucę vi · ¶ Ad rationes
in oppoſitum reſpondetur ꝙ ingra/
titudo illa vid etur pꝛoceſſiſſe nõ ex
ſimplici quadam negligentia · ſed ex
interioꝛi cõtẽptu gratię luſcepte · cre⸗
Duntur enĩ fuiſſe decepti a ſacerdo/
tibus quibus ſe pꝛeſentauerunt qui
doctrinęchꝛiſti ⁊ miraculis detrabe/
bant⁊ ᷣm coꝝ infoꝛmationem attri
buebant ſuam ſanationeʒ obſerua/
tioni legis ⁊ nõ virtuti chꝛiſti· licet a
pᷣncipio fidelit᷑ ⁊ deuote petiniſſent

In dominica

ceamaquinta eſt euangelium · Ne/

mo poteſt duobus dñis ſernire ⁊c·
Matth · vi · Circa quod poſſũt heęc
diſputari · ¶ VPnimo

cnndo DHtrũ poteſt quis deũ odio
babere. Certo Otru omnis ſolli
citudo tempalium ſit pꝛohibita ·
B primaʒ
ſic ꝓceditur. Et videt ꝙ;
homo poteſt ſernire duo/
bus dñis · ¶ VPrimo ſic· Quis po/
teſt ſibi cõſtituere duos fines tem/
poꝛalem ? cternũ · non referẽdo vnũ
ad alterum· ergo ⁊c · conſequẽtia vi/
Tetur bona · quia inde nõ poteſt du

obus do minis ſeruire · quia non po/

teſt ſimplicitas ⁊ vnitas intentionis
animę manere. antecedens pꝛobat᷑

multipliciter · Primo ſic· Nihil pꝛo/

hibet cundem motũ eſſe gratię na/
ture · ſicut diligere qꝛ beneficus qð
reſpicit naturam/⁊ diligere quia bo
nus qð reſpicit gratiã · ergo nihil p/
bibet eundem actum referri ad finẽ
naturę ⁊ finem gratix· ł̊ finis naturę

tar Ptrum homo
poteſt duobus dñis ſeruire · ¶ Se/

ſh

l

wn
wv
ſoC
date
ſupi⸗a
tione
ſpolt
u
natie
ſeſtqen
o⸗
annn
ſg
10n
ſata
adfi
nes
nus⸗
iri
ſe cwn
ſoonn
ſnhle
bus d
wton⸗
Gcho
nung
id
i
hest
ſpor
W
mmo
ind.
vn
min
ſr
dur
bye
ſus
lelt
latur
termi
Po⸗
Ntale

onſanr
tngege
ſeptn
Dminus
inmes
Jncn⸗

ſſendua

nſed
leptee
6 4 60
mei
mnbe⸗
matmn
Wiann,
Ruſit⸗
Neüſen

1.
lc
un A.
rureii

niredo
Cisd
cken⸗
iconi
nätn
rtn
nuw
nmnons
RK
Air
Glnnn,
tinß
un.
ip/
ſe
g

ſemp eſt in creatura finis gratieĩ ne⸗
atoꝛe · vnius ergo ⁊einſdem actꝰ po/

terunt conſtitui dno fines nõ refer⸗

do vnum ad alterum · ¶ Secundo
ſie Cũ ratio ſit vna potẽtia habẽs
partem ſuꝑioꝛem ⁊ inferioꝛem· rõne
ſupioꝛis poteſt moneri in deum · ra /
tione inferioꝛis quę coniuncta ẽ ſen/
ſualitati in id quod eſt neceſſarium
ita tamen ꝙ nec hũc finẽ ponat oꝛdi
natũ ad aliu ·ꝗ̊ Zc· ¶ Tertio ſic. Po/
teſt quis ire ad ſanctum Jacobũ ex
voto facto excharitate · Iteʒ põt ire
ex naturali pietate ad vidẽdũ fratrẽ
ſuũ · Sᷓ eadẽ actio põt eſſe exchanitate
⁊ ex naturali pietate·ſed charitas re
fert᷑ ad finẽ xternũ :naturalis pietas
ad finem teinꝑalẽ · ergo ſunt duo ſfi/
nes vnius actionis tpalis ſcʒ ⁊ ęter/
nus . ¶ In oppoſitum eſt euangeliũ
ᷣſens. Hnde Tuguſtinus in mo/
ne domini & monte. exones illud
Si oenlus tu; fuerit ſimplex ⁊c· Ni⸗
ſi coꝛ ſimplex fneniti müdum nõ erit
ſimplex autem quomodo ent ſi duo
bus dominis ſeruiatur · nec vna in/
tentione rerum ęternarum punficet

actionem ſuam · ſed eam moꝛtaliũ re

rum amoꝛe obnubilet:non poteſt g
mũdum ⁊ ſimplex coꝛ eſſe ſi diuida/

tur intentio · ⁊ conſtituantur duo fi /

nes in temꝑalibus⁊ ęternis· Re⸗
ſpondeo dicendum ijuxta llbertũ
magnum. ꝙ nemo ideſt · nullus ho/

mo cum ſit vnus et omnia ſua tam

in coꝛpe qᷓ; in anima reducantur ad
vnũ · poteſt eſſe diuiſus in duos do
minos · Sicut emn vnũ membꝛũ non
eſt duoꝝ coꝛpuʒ nec vna auis facit
Duos nidos· nec vnus bos in duo/
bus trahit agrisſic nec vnus indini
ſus homo dnobus dñis ſeruire po⸗/

teſt · Duobus dicit · ecce in quo nota⸗/

terminus eſt foꝛmaliter accipiendꝰ
VOuo en foꝛmalit᷑ acceptũ pᷣncipinʒ

eſt alteritatis · ſic dict Pytbagoꝛas

eò ꝙ eſt pꝛimus receſſus ab vnitate·

Dñni aũt foꝛmaliter ſunt dñi foꝛma
dominationis differentes· ⁊ hoꝛum

vnus nõ eſt ſub altero· qꝛ quoꝝ vnꝰ

eſt ſub altero · materialiter ſunt plu/
res· 1 'm foꝛmam dominij ſunt vnꝰ
ſolus Duo ergo foꝛmaliter dñi non

cõueniunt in legibus ⁊ Rceptis · et ſi
vnus ẽ vrbane poteſtatis ĩ ceptis:

alter eſt tyrannus· ⁊ ideo dicit gloſla
e contraria opantibus dominis·
Pro reſpõſione ad argumẽta iu/
xta &lexandrum de alis in iij.ẽ no/
tanduũ ꝙ conſtituere duos fines ſcʒ
tempalem gternum cõtingit ita
ſint oꝛdinati vt vnus ꝓpter alium· B
contingit dupliciter ita ꝙ ponatur

eternu finis vltimus tempale vero
finis ꝓximus- vel econuerſo. vel ita

ꝙ non ſint oꝛdinati ſed vtrũq; pᷣnci
paliter intẽdatur temꝑale ? ctèrnũ⸗
S ponat ęternũ finis vltimꝰ⁊ tem
poꝛale finis oꝛdinatus ad finem: di /
ſtin guũt alij ſic · quia aut eſt actio ſpi⸗
ritualis aut coꝛpalis · ſi ſpiritualis vt

Hdicatio ⁊ oꝛatio· ⁊ hmõi:nõ poteſt

referri ad temꝑaleʒ finem· veluti ad
pecuniam· P conſequens ad finem
tternuʒ · ſcilicʒ deum vnde fas non
eſſet vt aliquis hdicaret aut celebꝛa

ret diuina iſto ſine vt acquireret tẽ/

poꝛalia de quibus ſuſtentaretur ad
ſeruitium dei ˖ Si vero ſit actio tem/
poꝛalis · ſicut eſt laboꝛareĩ vinea · di
cũt ꝙ poteſt referri ad finem coꝛꝑa/
lem dum tamen referatur poſtmo/
dum ad deum · vt fodere in vinea
ad pecuniam acquirendam qua ſu/
ſtentetur ad ſeruitium dei · Si antẽ
econuerſo finis pximus ponat deꝰ.
finis vltimus tempꝑale puerſiſſimũ
eſt. nam vt dicit Rtuguſtinus· Du⸗/
mana puerſitas eſt feruendis vti.
eſt diuina ad alium fineʒ referre · Et
ſm hoc exponit illud Ecd.ij· DOe in/
gredienti terraʒ duabus vijs · dicit
gloſa· Duabꝰ vijs ingredit᷑ qui qðᷣ

l

DM
. 5 5
XN 5 7
17 „
*
.
. . „**
ſ .
.
4*

Dei eſt opere erhibet et qð mũdi eſt
cogitatione queęrit · Si vero conſti⸗/
tuantur Duo fines compꝛincipales ·
tempoꝛale et ęternumaccidit puer/
ſitas · De qua dicit Ruguſtinus. c
peruerſitas eſt vtendis frui · hoc e

tempoꝛalia quibns vtendum/nõ re/

ferre ad ęterna quibus fruendũ eſt
ſm boc accipitur illud Ecdpꝛimo·
Non acceſſeris ad illum Duplici coꝛ
Te · Et illud Jacobi pꝛimo· Dir Du/⸗
plex animo inconſtans eſt in omni/
bus vijs ſuis · gloſa· Duplex eſt ani/
mo qui vult gaud ere cum ſeculo · et
vult gaudere cum deo · Iſtis habi/
tis· Dicendum eſt ad argumẽta ſin/
gula · ¶ Ad pꝛrimum reſpondetur
negando conſequentiam · Et ratio
eſt· qꝛ motus naturęo:dinat᷑ ad mo/
tũ gratię · gratia enim perfectio na/

turę eſt vnde in oꝛdine quodam ſe

habent natura ⁊ gratia: Onde ad
illud qnod dicitur-finis naturęeſt ĩ
creatura· intelligendum eſt. ꝙ aliter
ddẽ finis eſt in creatura ⁊ aliter finis
voluntatis peruerſę· voluntas enim
peruerſa pꝛoponit finem in creatu/

ra exciudendo finem ſummum natu⸗

ra autem ponit finem ſummũ in cre/
atura oꝛdina bileʒ ad finem ſummũ:
non ergo erit ſimile de motu nature

et gratię· motu voluntatis in fineʒ
tempoꝛalem ęternum· ¶ Ad ſe/

cundam reſpondeturnegando con
ſequentiam· Et ratio eſt · quia ratio
non poteſt oꝛdinate moueri ſi ſcᷣm
deliberationem equaliter conſtitue/
ret finẽ deũ/et id quod eſt naturę ne/
ceſſarium:nam motꝰ in ferioꝛis par/
tis rationis debet oꝛdinari et ſequi

motum ſuperioꝛis partis rationis.·

quia alter peruerteret᷑ oꝛdo. ¶
tertiam reſpondeturnegando con/
ſequentiam · Et ratio eſt· quia cñ ra/
tio deliberat de fine naturalis pieta
tis et de fine charitatis· ad hoc ꝙ ſit
oꝛdinatus motus et meritoꝛius-ne/⸗

bal

eſſentiam eſt ipſa bonitas:quã nul

2

ceſſe eſt vt finis pꝛincipalis ſit finis

charitatis: bene poteſttamen finis

pietatis naturalis · ſcilicet viſio fra /

tris apud ſanctum Jacobũ eſſe cau/
ſa accelerationis motus.non tamen
ex hoc conſtituetur duplex finis pᷣn/

queſtionem ſic pꝛoceditur· Et vide/
no deum odio habere nõ
DPrimo ſic· Dicit Biony⸗
ſius de dininibus nominibꝰqꝙ om

nidus amabile et diligibile eſt pꝛ /

mum bonum et pulcrumhoc auteʒ

deus eſt· ergo a nullo odio haber·
¶ Secundo ſic· Nullus poteſt ip/

ſam bonitatem odio habere . ſic nec

maliciam vellemalum enim eſtom/
nino innoluntarium. vt dicit Dio/
nyſius quarto de diuninis nomini/

bus. Deus autem eſt bonitas ipſa ·
ergo nullus poteſt eum odio habe/

re · ¶ Certio ſic· Odium eſtauer/

ſio quędam·ſed ſicut dicit Diony/
ſins pꝛimo.c.de Dininis nominibꝰ
Beus omnia ad ſeipſum conuertit·
ergo nullus eũ odio habere poteſt·
(In owogtum eſt pꝛeſens euan/
gelium Et illud · Superbia eo/
rum qui te oderunt aſcendit ſemper.
Et Johannis · xv. Nunc autem et
mm. K oderunt me ⁊ patre me/

um·. ¶Keſpongeo dicendum in/
xta ſanctum CThomam . DOdium eſt

motus appetitiuę potentięquęnon

mouetur niſi ab aliquo apprehenſo
Deus autem dupliciter apprehẽ/

Ddipoteſt ab homine · Ono modo

ßm ſeipſum . puta cum per eſſentiam
videtur. Rlio modo per effectus ſu⸗

os · cum ſcilicet inuiſibilia dei perea

quę facta ſunt intellecta conſpiciun/⸗
tur· Iſta diſtinctione poſita · ſit iſta
pꝛima concluſio · Deus ĩ ſeipſo odio
aberi non poteſt · quoniam ipſe

lonie

odiob

eck
tiamn eut
potette
0ott
ſomoe
tatibu
ene
ar⸗
cpuno
Ecbben
wone
ſetc
tchbad
wid
malig
unc
gnift
n ſot
bitocr⸗
urn
Ugieert
ſo ci
liumet

gobab⸗
Cupre
dtoren
N
Wpon
atpeti
menin
croce
ter
ditag

tatis
toreo
reſpo
niage
dipa
hum
nemge

ocedi

ſtfinis
en ſinis

ſofn⸗
eee

Nhnen
tinspn

Etnie⸗
oryo
Donp/

ornute,
obabet
Porſt,
e⸗ſſet
mnekon
onmn/
1s la⸗
babe⸗
kanen,

ibꝰ⸗

—

en⸗
⸗
stm
ewae
tiene⸗
(Alend
tnine⸗
ani
Dain
ſee
eh
crbe⸗/
nn,
cſnnun
ſrns⸗
e .
n
gaſi
pol⸗

n

odio habere poteſt · quia de ratione
loni eſt ꝙ ametur · vnde impoſſibi /

le eſt ꝙ aliquis vidẽs deum ꝑ eſſen·

tiam eum odio habeat · ¶ Secũdo
poteſt compꝛehendi per effectus ſu/
os · et quia eoꝛum aliqui ſunt qͥ nul/
lo modo poſſunteſſe contrarij volũ/
tati humane · ſicut ſunt eſſe viuere
et intelligere Eſt concluſio ſecunda
iuxta vclbertum · ꝙ cum deus ſit bn⸗

cipium dans eſſe et continens in eſſe
et gubernans ad optimum ſuę natu

rę vnumquodq;· et cum omnia ap/
petant eſſe ſicut et bonum a nullo p⸗
teſt haberi odio ·ſed in iſta conſide/⸗
ratione omnia aut naturali aut ani/
mali aut intellectuali motu amãt de
um Sunt antẽ quidam effectus dei
qui repugnant inoꝛdinate volunta/
ti · ſicut inflictio pęnęet etiam cobi/
bitio peccatoꝛum per legem diuinaʒ
quęrepugnant voluntati depꝛaua/
naie per peccatũ Et ſic eſt tertia cõ/
cluſio · Et ᷣm hanc conſiderationeʒ
talium effectuum ab aliquibus deꝰ
odio haberi poteſt · inquantum ſcili
cet apprehẽditur peccatoꝛum ohie⸗ .
bitoꝛ et pęnarum inflictoꝛ d
rationes in oppoſitum· Id pꝛimam
reſpondetur· ꝙ dictum Dionyſij ð
appetitu naturali intelligitur:qui ta
men in damnatis peruertitur per id
quod additur ex deliberata volũta/
te · Vel dicendũ · ꝙ ratio illa pꝛoce/
Dit quantum ad illos qui vidẽt dei
eſſentiam quę eſt ipſa eſſentia boni/

tatis · ¶ Ad ſecundam reſpõde/

tureodem modo · ¶d tertiam
reſpondetur: ꝙ deus conuertit om/
nia ad ſeipſum inquantum eſt eſſen/
Di pꝛincipium.quia omnia inquan/
tum ſunttendunt in dei ſimilitudi/

nem qui eſt ipſum eſſe 2c ·

Agd tertiam ſic

—

pꝛoceditur· Et videtur ꝙ nõ omnis

ſollicitudo temꝑaliuz ſit pꝛohibita ·

”M

¶ Primo ſic ex illo Luceęx. Mar-
tha ſollicita es erga plurima ¶ Se/
cundo ex illo ad Roma· xij .· Qui /
eſt in ſollicitudine ⁊c· ¶ Tertio ex il
lo·i.Con· vij · Qui cum vxoꝛe eſt · ſol⸗
licitus eſt quę ſunt mundiquomodo
placeat vxoꝛ · n oppoſitum eſt
euangelium pꝛeſens. Reſpon/

Teo iuxta dominũ lbertum vicen⸗

Dũ · ꝙ duplex eſt ſollicitudo · Vna
eſt ſuffocans: et eſt quando vitalis
ſpiritus qui in nobis lucet fide et ca/
let charitate ſollicitudine pᷣſentis ſe/
culii ſic ſtringitur vel extinguitur/q;
ad deum ſe extendere nõ potelt· nec

Vhere virtutem ad obſequium chꝛi

ſti:nec ſpirare auras ſpũſſancti·tunc
fit omnino quod dicitur Matthei

xiij · ꝙ verbum inter ſpinas cadens

a ſollicitudinibꝰ et curis ſeculi ſuffo/
catur · ⁊ non fert fructũ · Et hec ſolli/
citudo eſt quando tanta cura mun/
Danoꝛum habetur ꝙlucra munda/
na pꝛeęponuntur diuinis:⁊ hec ſolli/
citudo hic interdicit᷑· lia eſt ſollici/
tudo ſpiritum vitalem non ſtringẽs
nec operiens vt extinguat · ſed potiꝰ

Dilatans · vt ille qui totus aſcendit

per deuotionem ad deum dilatatur
in pꝛouidentia cõmiſſoꝛum. et hoc
modo diciturad Roma xij. Quiſ⸗
eſt in ſollicitudine ⁊c· et hęc non in/
terdicitur.ſed conceditur:⁊ illis qui/
bus incumbit pꝛecipitur.j: Chimo:
v. Qui ſuoꝛum et maxime do meſti/
coõꝛzum curam nõ habet ⁊c. Eſt etiaʒ
ſollicitudo circa tẽpoꝛalia bona non
tanqᷓ; circa finem vltimum ⁊ pꝛinci/
palia bona ſed ſicut circa oꝛgana ⁊ in
ſtrumenta perueniendi ad cõſequẽ/
Dum ſpiritualia bona · et talis ſollici
tudo eſt licita · ſicut illa ꝗͥ fuit Mar/
the· Ex his patet reſt ponſio ad obie/⸗
cAH =

Bominica deci

maſexta eſt euangelinz. JZbat Jeſus
in cinitatem quę ⁊c · Lucę: vij · Circa

quod mouetur tale dubium ·

Nmiraculũ qͥ reſuſcitauit fi-
AMu viduę fuerit ſufficient
oſtenſiuũ diuinitatis chꝛiſti ſiue ꝗ;
chꝛiſtꝰ eſſet verꝰ deꝰ. Et videt ꝙꝙnõ
¶ Vrimo ſic· Eſſe deum 1 homine
eſt ꝓpꝛium chꝛiſti · ſed alijs multis tã
veteris q; noui teſtamẽti ſanctis cõ/
mune fuit reſuſcitare moꝛtuũ·ergo il

la reſuſcitatio moꝛtui non fuit ſuffici
ens ad oſtendendũ diuinitatẽ chꝛi/
ſti ¶ Secũdo ſic. Nirtute diuinita⸗
tis nihil eſt maius: ſed aliqui fecerũt
maioꝛa miracula q; chꝛiſtus · Dicit᷑
enim Johᷣ xiiij· Qui credit in me oꝑe

ra quę ego facio ⁊ ipſe faciet maio/
ra hoꝛuʒ faciet ergo videtur ꝙ ̊ mi

raculuʒ nec alia quęchꝛiſtus fecerit

fuerunt ſufficientia ad oſtendendũ
Diuinitateʒ chꝛiſti. ¶ Tertio ſic.· Ex
particulari non ſufficienter oſtendi/
tur vniuerſale: ſed iſtud miraculum
fuit quoddaʒ particulare opꝰ.ergo

ex illo non ſufficienter demonſtrata

eſt diuinitas chꝛiſti. ¶ In oppoſitũ

eſi euãgeliũ in quo ex magnitudine

miraculi dicitur· ꝙ accepit omnesti

moꝛ ·ſcʒ admiratiõis :⁊ gloꝛificabãt

deum · Itẽ patet exillo Joh. v · Ope

ra quę dedit mihi pater vt faciã i/

ſa teſtimoniũ phibent de me · ¶ Re/
ſpondeo dicendum ſub iſta conclu
ſione. Miraculũ hoc qð chꝛiſtus fe
cit ſufficienteroſtendit diuinitatem
chꝛiſti ſiue chꝛiſtum eſſe · Iſta conclu

ſio patet · quia ſuſcitatio moꝛtni ſm
ipſam ſpeciem opis tranſcendit om/
nem poteſtatẽ creatę virtutis⁊ ideo

nonoleraefieni niſi virtute diuina
Secundo patet ꝓpter modũ ob/

ſeruatum in faciendo hoc miraculũ ·
qꝛ nõ oꝛando ſed imperando ꝓpꝛia

virtute fecit · Vnde dici᷑ Lucę · vi⸗

Truzhoc

virtus exibat ð illo ⁊ ſanabat om
nes · Per hoc oſtẽdit᷑ ſicut dicit
rillus:ꝙ non uccipiebatalienam v
tnteimn: ed cum eſſet naturaliter deꝰ
pꝛopꝛiam virtutem ſuper infirmos

oſtendebat · ETclij autem ſancti qui fe

cerunt miracula faciebãt hęcimplo/
rando diuinam potentiam ⁊ cemẽ//
tiam:non imperando.⁊ ſi aliquãdo

in talibus imperabant:hoc nõ erat

pꝛopꝛia virtute · ſed expnmendo vir

tutem chꝛiſti tanq; miniſtri ⁊ nõ do/
mini . ¶ Ad rationes in oppoſitum
Ad pᷣmam reſpõdetur negando cõ

ſequentiam· Et ratio eſt· quia chꝛi⸗/

ſtus operatus eſt hoc miraculum et
galia pꝛopꝛia virtute:quod non fece/

runt alij.ſed virtute diuina· Onde
quiſq; alius homo aliquid hoꝛuʒ fe/
cit· ipſo faciente fecit · hoc autem ipſe

non alijs faciẽtibꝰ fecit· vt dicit Ru

guſtinus ¶Aad lecundam reſpõ
Tetur negando conſequentiam. Et

ratio eſt · quia licet chꝛiſtus dederit
apoſtolis poteſtatem miracula faci/
endi ⁊ maioꝛa qᷓ; ipſe fecerat ꝑ ſeip/
ſum:maximum enun inter miracula
chꝛiſti fuit q ad tactum fimbꝛię eius

ſanabant᷑ ifirmi · vt habet Matth.
ix · Sed de Petro legitur Actuũ. v.

ad eius vmbꝛam ſanabantnrin/
firmi · maius autem eſt ꝙ ſanet vm/
bꝛa qᷓ; fimbꝛia· non tamen apoſtoli

fecerunt miracula virtute pꝛopꝛia ·
virtute chꝛiſti.et ideo ratio non pꝛo
cedit· a Agd tertiam reſpondetur

etiam negando conſequentiam. Et

ad pꝛobationem reſpondetq quã/⸗
do aliquod particulare opus pꝛo/

pꝛium eſt alicuius agentis · tunc per
id particulare opus pꝛobatur tota
virtus agẽtis · ſicut cum ratiocinani
ſit pꝛopꝛium hominis · oſtẽditur ali
quis eſſe homo ex hocipſo ꝙ ratio/
canatur circa quodcunq; particula/
re pꝛopoſitum · Et ſimiliter cum pꝛo/⸗

pꝛia virtute miracula facere ſit ſoliꝰ

—

diſ
ſſſert
opa

wanne

niſe⸗

Cirat

CQHonn
ſtſre
MII
land
rrene
tolenn
Gne⸗
noſeige
a

5

Fuwere⸗

ſiipe
toipnn
ſncon
worä

offn
nant⸗
tonen

e

le⸗
8
e

ρ. =

.

—
—

— — ; — —,ßs

dei · ſufficienter oſtenſum eſt chꝛiſtũ
eſſe deum ex quocũ q; miraculo ·qð
ꝛopꝛia viſtute fecit ·

n Dommica
cecimaſeptima eſt enangeliũ· Cũ in/⸗
traſſet Jeſus domum ⁊c · Lucę xiiij ·
Circa qð poſſunt diſputari ſequen

ereiepeglatiottemnlir wecgtn Se
cundo Otrum ambitio ſit peccatũ ·

7 R——

a Micneen ſic ꝓceditũr

EEt videt ꝓappetere Pla/
ttionem vt epiſcopatũ ſit licitũ et nõ
ſit peccatũ · ¶ VPrimo ſic. Dicitur. j.

Cimotb · iij · Qui epiſcopatum deli

derat bonũ opus deſiderat . v licitũ
laudabile eſt bonũ opus deſidera

re· ergo licitum eſt deſiderare pꝛęla/
tionẽ ſiue epiſcopatũ · Berias ſic
Status epiſcopoꝝ ẽ pfectioꝛ qᷓ; ſta/
tus religioſoꝝ · ᷣ landabile eſt ꝙ ali/
quis deſiderat ad ſtatum religioſoꝝ
tranſire · ᷓ etiam laudabile eſt ꝙ alt/
quis appetat ad epiſcopatu vel pla⸗
tionẽ ꝓmoueri · ¶ Tertio ſic· Facta
ſanctoꝝ quę in ſcriptura narrantur-

pponũiun nobis in exemplũ·ſed legi

tur Yſa · vi: ꝙ Yſaias ſe obtulit ad
officilum Hdicationis · qð cipue cõ
uenit Hᷣlatis · gᷓ videt᷑ ꝙ appetere pᷣla
tionem ſiue epiſcopatu ſit laudabile
⁊ita nõ ſit peccatã · ¶ In oppoſitum
eſt euangeliũ pſens · vbi vñs repꝛe/
bendit eos qui pᷣmos accubitus eli/
Kane: S d eſtillud qð dicit
Lugultinus ix· de ciuitate dei · Lo⸗/
cus ſupioꝛ ſine quo populłꝰ reginon
poteſt ⁊ ſi adminiſtyet᷑ vt decet · tñ in
ecenter appetit · KR ndeo dicen/
Dum iuxta ſanctũ Chomã in ſecũda
ſecunde. ꝙ in epiſcopatu tria pñt cõ
iderariquoꝝ vnũ eſt pncipale 2 fi/
nale · ſcʒ epiſcopalis oꝑatio qua vti/
litati ꝓximoꝝ intẽdit· m illud Iobᷣ:

tes queſtiones · ¶ Hrnima DPtru go/·
2

Vld. Paſce oues meas.ARliud eſtal
titudo gradus · quia epiſcopus ſiue
latus ſuꝑ alios cõſtituit᷑ · ᷣm illud
QAucę · xij · Fidelis diſpẽſatoꝛ et pꝛu⸗
dens quem conſtituit do minus ſuꝑ
familiam ſuam·C ertium autem eit ·
ꝙ conſequenter ſe habeant iſta · ſcili⸗

cet reuerentia ⁊ honoꝛ et ſufficientia

tempoꝛaliumſm illud/ad Cimo/

thenʒ · v · Qui bene pꝛeſunt pꝛelbyte

n duplici honoꝛe digni habeantur
Qua cõſideratiõe habita reſpõde/
tur per concluſiones· ¶ Prima eſt
Appetere epiſcopatũ ratione hmõi
circumſtantium honoꝛum ſalicet re

nerentię honoꝛis ⁊ ſufficientię tempo

ralium eſt illicitum · VPatet · qꝛ hoc ꝑ/
tinet ad cupiditatem vel ambitio /
nem · DVnde contra phariſeos domi
nus ait Matthei xxiij· Amant pꝛi/
mos accubitus in cnis: et pꝛimas ca
thedras in ſynagogis. ſalutationes
in foꝛo · et vocari ab hominibus rab
bi · Secuncla concluſio quan/
tum ad ſecund um ſcilicet ad celſitu/
Dinem gradꝰ Appetere pꝛglationẽ
ſiue epiſcopatum eſt illicitum et pec/
catum · Patet ˖ qꝛ hoc eſt pꝛeſumptu /
oſum · patet · Nullꝰ debet appetere
ſupꝛa ſuas vires non ſibi pꝛopoꝛtio
natuʒ· aliter enim eſſet ſtultus·Oꝛa⸗

tius Qui neſcit campeſtribus abſti/

net ab armis· ſed ad epiſcopatũ nul⸗

lus eſt idoneus niſi qui ᷣm gradum

conuenientiam omnes alios exce/
Dit in conuerſatione ⁊ contemplati⸗
one · ita vti ſſectn ſui alij ſint grex
Vnge hanc idoneitatem deſe pꝛe/
ſumere maxime ſuperbię eſt · Vnde
Tminus Matthei · xx. grguit diſci
pulos pꝛimatum quęrẽtes dicens ·
Scaltis quia pꝛincipes gentium do/
minantur eoꝛuʒ ⁊c · Pbi Chꝛyſoſto⸗
mus dicit Per h̊ oſtẽdit ꝙ gentile ẽ
pꝛimatus capere ⁊ ſic gentiũ compa
tione eoꝛum animas conuertit ·

¶ Tertia cõcluſio ppetere primis

4 8 .. 7
7* l 1 2*
ð „

äl

pgeſſeẽ ſm ſe laudabile ⁊ vᷣtuoſuʒ
verum quia hoc ꝓut eſt epiſcopalis
actus ha bet annexã gradus celſitu/
Dinẽ · ¶ Eſt cõcluſio quarta· ꝙ vide/

tur ſſumptuoſum aliquis pꝛeeſſe

awetat ad hoc ꝙ ſub ditis pꝛoſitni
ſi manifeſta neceſſitate imminẽte · ſic
Gregoꝛius dicit in paſtoꝛali: ꝙ tũc

lauda bile erat epiſcopatuʒ quęrere

qñ ꝑ hoc quãq; Dubium nõ eràtad
ſupplicia grauioꝛa puenire· bene tñ

abſq; pᷣſumptione poteſt qͥlibet ap/

petere talia opa facere ſi eum cõtige
rit in tali officio eſſe·ita ꝙ opus bo/

num cadat ſub deſiderio·nõ autem
pᷣncipatus dignitatis · PHndęe Chꝛy

ſo. Diẽ Pp' qdẽ de

tuse nim fugientem ſe Deliderat · de
ſiderãtẽ ſe horret · ¶ ⸗ dqrönes ĩ op/
poſitum· Ild pmã rndetur. ꝙ aplus

ulud vixit vt Dicit Greg paſtoꝛa⸗/

li-illo tpe quando ille qui perat pus
ad martyriũ ducebat·⁊ ſic nihilad⸗
erat in epiſcopatu qð axpeti poſſet:

niſi bonũ opus ˖ ¶c ecundaʒz re/ 3

ſpondet᷑ negando cõſequentiã. Et
ratio eſt:qꝛ nõ eſt eadẽ ratio de ſta/

tu religionis et de ſtatu epiſcopali ·
ꝓter duo· Primo quidẽ:qꝛ ad ſta
tum epiſcopalẽ Hexigitur vite pfe/

ctio · H ad ſtatũ religiõis nõ her git.
Et beasi i s iergti · qꝛ bm Di
onyſin

ꝙ poſſit alios ad ꝑfectionẽ adduce/

re:qð nõ hexigitur in eo qͥ debetad

pfecnonẽ adduci· Eſt aũt ᷣſumptu/

oſum ꝙ aliquis pfectum ſe reputet

nõ aũt ꝙ aliquis ad ꝑfectioneʒ ten/
Dat · Secũdo qꝛille qui ſtatũ religi/
onis aſſumit ſe alijs ſubijcit ad ſpiri
tualia capienda·⁊ hoc cuilibet licet.

iderare bonum eſt matũ ant bono “
ris concupiſcere vanitas eſt· pꝛima

Perfectio ꝑtinet actineand
epiſcopũ ſicut ad pfectioꝛẽ · d mo
nachũ aũt paſſiue ſieut ad ꝑfectum.
Neqgniritur autẽ ꝙ ſit pfectus ad B

ſtudio cognoſcende ven tatis nemo

ꝓhibet · qd ad laudabile ꝑtineroci

um. ille qui tranſit ad ſtatũ epiſco

palẽ ſublimatus ad hoc ꝙ alijs p/
uideat hanc ſublimationẽ nullus
Debet ſibi aſſumẽ ſᷣm illð ad Hehᷣ.
vNemo aſſumit ſibi honoꝛem.ſed
qui vocatura deo.· Et C hꝛyſo · dicit
ſuꝑ Mattheũ. Primatũ eccleſię cõ⸗/
cupiſcere nõ iuſtũ ẽ nec vtile· qͥs enĩ
ſapiẽs vult ſe ſubijcere vltro ſeruitu
ti ⁊ ꝑpiculo tali · vt decet pꝛo omniec/
cleſia · niſi foꝛte qui nõ timet dei iudi
unobuteus Deinom crdeſialieo
eęculariter. vt ſcʒ cõuertat ipſumĩ ſe/
cularẽ· (aadtentiam aleenegan,
do conſequẽtiam. Et ratio eſt· quia
ſicut dict Gregꝗĩ paſtoꝛali Yſaias
qui mitti voluit ante ſe ꝑ altaris cal
culum purgatnuʒ vidit ne nõ pur
tus adire quiſq; ſacra miſtenia auc
at · quia ergo valde difficile eſt pur/

dicationig officiũ tutius declinat᷑·

Ad ſecundam

queſtioneʒ ſic ꝓcedit᷑. Et videtur q;

ambitio nõ ſit peccatũ · ¶ Grimo ſic·

Ambitio impoꝛtat cupiditatem ho/
noꝛis · ſed honoꝛ ð ſe quoddã bonũ

eſt· maxime inter exterioꝛa bona· vñ

Zilli qui de bonoꝛe nõ curant vitu/
perant· gambitio nõ eſt peccatũ ſed

magis aliquid landabile ſm ꝙ bo⸗
nũ laudabiliter appetitur. ¶ Secũè/

do ſic· Quilibet abſq; vitio poteſt
awetere qð ſibi: debet᷑ ᷣ̊ honoꝛ eſt

pᷣmium virtutis ·p· Ethicoꝝ. et: vij

0am bitio honoꝛis nõ ẽ peccatum,·

Tertio · Illud ꝑ qdð homo ꝓuoca/
tur ad bonũ ⁊ reuocata malo nonẽ
peccatũ · ſed pꝑer honoꝛem homines
ꝛouocantur ad bona faciẽda⁊ ma

la vitanda· ſicphᷣs dicit tertio Ethi

coꝝ. Et Cullius ĩ libꝛo ð uſculanis⸗

quęſtionibns: ꝙ bonoꝛ alet artes.
ambitio non eſt peccatum. unu

e‚H/

ocp⸗

nqu⸗
nun
ſunc
eſt

ope
gone
ſunt⸗
tinin
atun
oſtene
(unnd
on
nane
goe
ton
P
ctecl
lſtqg
od
ſec d
eſtyn
1o
hoe
honit
hs
fmnue
e
Nor
Mni

nore⸗
rlt.
inpo:
ndis
woſe
nesi
tie
G
Dat

din
ho

nah⸗

eg

inen
theroah

epiſio,.

⸗
ulns
he⸗

Gaj
nin
nicr
lindi
Aien
vmiſ⸗
Korn⸗
tau
iin
ime
bpug
Monee
Kor,

voſee

inat⸗

n
noſi⸗
nho⸗
aboni
nrvt
niſ
pe
bonf
Um
no,
Nonm
hmn
in
ett
.
9

otpoſitum eſt euangelium pꝛeſens ·

in quo manifeſte repꝛobat ambitio/
nem honoꝛis in hminibus · e,
ſpondeo dicendumꝙ ambitio ſem
per eſt peccatum · Iſta concluſio pꝛi/
mo patʒ ex illo.i.Cor·xiij · Charitas
non ẽ ambitioſa:non quęrit quęſua
ſunt. nihil autem repugnat charita/
ti niſi peccatum.ergo ambitio ẽ pec/
catum · Pro qua concluſione pleniꝰ
oſtendẽda notandum eſt iuxta ſan/

ctum Chomaz in ſecunda ſccunde:

ꝙ honoꝛ impoꝛtat quandã reueren
tiam alicui exhibitam in teſtimoniũ
excellentigeius· Circa autem excellẽ/
tiam hominis duo ſunt attendẽda·
PHrimo quidẽ ꝙ ſᷣm illud qð homo

excellit nõ habet homo a ſeipſo· ſed

eſt quaſi dminum in eo· et ideo ex H
nõ debetur pꝛincipaliter ſibi honoꝛ
ſed deo · Secundo cõſideranduʒ
eſt ꝙ id in quo excellit datur homini
a deo · vt ex eo alijs pꝛoſit · Cnplicit᷑
ergo atpetitũ honoꝛis contin git eſſe
inoꝛdinatuʒ· Dno modo ꝑer hocꝗ
aliquis appetitit teſtimoniũ de excel
lentia quam nõ habet qð eſt ape/
tere honoꝛem ſupꝛa ſuam ꝓpoꝛtionẽ
Alio modo ꝑ hoc ꝙ honoꝛeʒ ſibi en
pit nõ referendo in deũ · Tertio mo/
do pꝑ hoc ꝙ appetitus eius in ipſo ho
noꝛe quieſcit nõ referens honoꝛẽ ad
vtilitatem alioꝛum · Tmbitio auteʒ
impoꝛtat inoꝛdinatum appetitũ ho⸗
noꝛis· vnde manifeſtum eſt q ambi
tio ſemper ſit pccatum · ¶ dratio

nes in oppoſitum ˖ d pꝛmã reſpon

detur negando conſequentiam · Et
ratio eſt · qꝛ appetitus boni debet re/

gulari ſᷣm rõnẽ cuiꝰ regulã ſi trãſcẽ/
Dat erit vitioſus · ⁊ B modo vitioſuʒ

ẽ ꝙ aliqs appetat honoꝛẽ nõ ſᷣm oꝛ/⸗
dinem rationis: Nituꝑant᷑ aũt qui
nõ curant ð honoxe · ᷣm ꝙ ratio di

—

ctat · vt ritertegneſnr contra⸗
ria honoꝛi · ¶ Ad ſecundam rndef

negaundo minoꝛẽ · Dicimꝰ enĩ ꝙ ho/

noꝛ non eſt pᷣmium virtutis quo ad

ipſum virtuoſum · vt ſcʒ h̊ pꝛo pᷣmio

expetere debeat · ꝓ pᷣmio expꝑetit be⸗
atitudinem quęeſt finis virtutis· di

citur aũt eſſe pꝛemiũ virtutis ex par/

te alioꝝ qui nõ habent aliquid ma/

ins qð virtuoſo tribuant q; hono/

rem quni ex hocipſo magnitadinem
habent .˖ ꝙpperhibet teſtimoniũ vir/
tuti · vnde patet ꝙ; non eſt ſufficiens
pꝛemium. vt Dicituriiij· Ethicon.

Ad tertiam reſpondetur negãdo

conſequentiam · Et ratio eſt · qꝛ ſicut
per appetitũ honoꝛis quando debi/

to modo appetit᷑ aliqui ꝓuocant ad
bonũ et reuocãtur a malo:ita etiam
ſi inoꝛdinate appetat᷑ poteſt eſſe ho/
mini occaſio multa mala faciẽdi.dũ
ſcʒ non curat qualitercũqʒ honoꝛeʒ
conſequi poſſit ·: ſiune dotibꝰ ſme falla
cijs · dicitur etiam ꝙ illi qui ſolũ ꝓpt᷑
honoꝛẽ vel bona faciũt vel mala vi/
tantnon ſunt virtuoſi· vt patet ꝑer
phᷣm. iij · Ethicoꝝ: vbi dicitur nõ
ſunt vere foꝛtes qui pꝛopter hono/

rem foꝛtia facunt ·

In dominica

ecimaoctana ẽ enãgeliũ· Tudien/

tes phariſei Matth xxij. Circa q 8

4 ant diſputari ſequẽtes queſtion es⸗
F Primo PBtrũ de charitate fuerint
danda duo ſcepta ( Secudo Ntꝝʒ

homo ex charitate ebeat iligere
pximum plus q; ſeipſum O ertio.

Ptrũ chꝛiſtꝰ ſufficiẽter ꝓbauit pha⸗
riſeis in ſe habere diuinam naturam
dicens · Quomodo ergo DHauid in
ſpiritu 1 dominum ·
Primaz

quęſtionem ſic ꝓcedit᷑· Et

Y1viget ꝙ ce charitate —
fuerint dãda Ouo cepta /Primo
ſic · Pręcepta leg oꝛdinant᷑ ad ꝓᷣtu/

₰
7
„
.

tẽ. chanitas ẽ vng virt⸗. g chani/⸗
tate nõ fuit dandũ niſivnũ pceptũ:

270

¶ Secũdo ſic.· Dicit TRugꝰ in pᷣmo

v doctrina chꝛiſtiana· Charitas in
pꝛoximo non diligit niſi um.᷑ᷣ ad
Diligendum deum ſufficeret oꝛdina
tio ꝑ hoc ſceptũ⸗:Niliges dñm deũ:
ergo nõ opoꝛtuit dari aliud ſᷣceptũ
Te Dilectione pꝛoximi: ¶ Tertio ſic·
Xpoſtolꝰ dicẽ ad Roma.xiij · Qui
Diligit pꝛoximum legem impleuit.B
non umpletur lex niſi ꝑ obſeruantiã
omnium pᷣceptoꝛum · ergo omnia p/
cepta includuntur in dilectione ꝓn/

mi · ſufficit ergo hoc vnum ſceptum

de dilectione pꝛoximi·non ergo de
bucrüt dan duo pcepta charitatis

n oppoſitum eſt chꝛiſtus ĩ euan

gelio pᷣſenti · qui Duo ſcepta ponit
chariatis · R deo u ſul
aliquibus concluſionib ¶ Prima ẽ.

ꝙ duo pꝛecepta charitatis poſita a

chꝛiſto in enangelio pſenti ſunt ſuffi

cientia· Iſta concluſio pꝛobatur ſic·

Pręcepta in lege ſe habent ſic ꝓpoſi

tiones in ſciẽtijs ſpeculatiuis · in qui/
bus concluſiones virtute continent᷑
in pᷣmis pᷣncipijs· Vnde qui ꝑfecte

cognoſceret pꝛincipia ſᷣm ſuam totäa
virtutem · non op? haberet vt ei co/

cluſiones ſeoꝛſum ꝓponerentur.ſed
quia nõ omnes qui cognoſcunt pn/
lpia ſufficiunt cõſiderare quicquid
in pncipijs virtute continet᷑· neceſſe
eſt ꝓpter eos vtĩ ſcientijs ex pᷣncipijs

cõdluſiones deducuntur· In oꝑabi

libus ant ĩ quibus hcepta legis nos
Dirigunt · finis habet rationem pᷣnci
pij· dilectio aũt deifinis eſt ad quẽ
Dilectio ꝓximi oꝛdinatur.⁊ ideo nõ
ſolum opoꝛtet dare ceptum de di/
lectione dei :ſed etiam de dilectione

Pem Ppie minus capaces qui non
1

de facili cõſiderarẽt nnum vn bae⸗
ceptoꝝ ſub alio cõtineri:¶ Secuda
cõcluſio · Int᷑ iſta duo hcepta bpmũ

Dignitate ⁊ maximũ eſt pręceptum

de dilectione dei. Patet iſta concu
ſio ex illo verbo chꝛiſti Dicẽtis · NHoc

ndeo dicendũ ſub

eſt pꝛimũ ⁊ maximũ mandatũ ĩlege
Maximũ capacitate· illud enũ eſtin
quo omnia continent᷑quia ĩiſto di
lectio ꝓximi cõcipitur · ſm ꝙ in Joh ·
Dicitur · Qui diligit deum diligit ⁊
ꝓximum:⁊ ideo maximum · Iteʒ eſt
pꝛimum oꝛigine · ¶ Tertia cõcluſio
ꝙ in his duobus mandatis vniuer
ſa lex pendet et ꝓpbete ideſt · tota do

ctrina legis et ꝓpbetarum dependet

ab his · Iſta concluſio pꝛobat᷑ ex ver

bo chꝛſti · Secundo rõne oſtẽditur

ſic· Finis enim in appetibilibꝰ ſe ha⸗
bet ſicut pᷣncipium in ſpeculatiuis p/

cedit enim ſcientia ex pncipijs ad cõ
cluſiones· ⁊ ſicut tota ſcientia ex bn /
cſpijs iudicatur ſic in omnibusopa

tionibus totum depeñdet a fine · qꝛ
ergo dilectio eſt finis · Finis pcepti
ẽchantas vt dic apls ··· Cimoth··

iõ ab iſtis deꝑendent oia alia · et hec

eſt expoſitio RKuguſtini · Origenes

ſic exponit In his i ĩ obbuãtia iſto/

rum pendet intellectus legis ꝓpbe/
tarum:quia qui bęc obſeruat meret
intelligentiam legis et ꝓphetarum
Ecq·ij· Qui timetis dominũ diligi/

te illum· ⁊ illumina buntur coꝛda xe/

ſtra.· IT mandatis tuis intellexi ·
(Aune ad rõnes in oppoſitũ. Id
pmam reſpondetur negando conſe
quentiam Et ratio eſt.quia licet cha
ritas ſit vna virtus: NHabet tamen

Duos actus quoꝛum vnus oꝛdinat

