cebet eſſe par fructus bonioꝑis eiꝰ
qui multum ⁊ eius qui parum pecca
uit · vt vbi abundauit delictũ abun
et gr̃a ⁊ ogeratio bona · vt dicit᷑ ad
Homa. v. Itey poq.xviij. Quã/
i ſe gloꝛificauit ⁊ in delitijs fuit ⁊c·
Secundo ꝓpter pꝛemij augmenta
tionem qꝛſicut dic aplus.j: Con· iij ·
VBnuſquiſq; mercedem accipiet ſᷣm
ſuũ laboꝛem · Ille qui oꝑatꝰ ẽ de ta
lento augmentanit talentum ⁊ pꝛe/
mium. Matth·xxv· Quia habenti
dabit᷑ ⁊ abundabit · et Lucę xix· Et
quantũ ſeminauerimus in operibus
tantum metemus in fructibus · Ecq·
xx · Qni oꝑatur terraʒ ſuã inaltabit

aceruũ frugum . igeſt · meritoꝝ ¶ IJt⸗

perſeneranter · Si oparius aliquis
Dimitteret ſtatim opus hoꝛa pꝛima
vel tertia non repoꝛtaret mercedem
de ope ſuo · ſed opoꝛtet eum vſq; ad
finem diei continue opari ſivuitha
bere mercedeʒ ſuã · Sic in bono ope
opoꝛtet ꝑſeuerare qui vult ęternali/
ter remnnerari· Ideo dicit Natthᷣ⸗

xx. Cum ſero factum eſſet dixit pate⸗·
familias ſeruo ſuo · Noca oparios:

⁊ redde illis mercedem zc. Item bo-/

mo ſine fine vult remnnerari· S ſine
fine. ideſt. q; din vixent debet opari
bonum Gabk vj · Bonum facientes
non deficiamꝰ. tem pe enĩ ſuo metè/
mus nõ deficientes. glo. Si homo
non impoſuerit finẽ bono operi.nec
Teus imponet finem remunerationi
¶ Atem Fideliter:ideſt bona inten
tione · Gal· vj. Dpus ſuum pꝛobet
vnuſquiſq;· ideſt· Diligenter inſpici/
at qua intentione fiat· ⁊ ſic gloꝛiam
habebit in ſemetipſo et non in alio.
Sed ſunt quidã qui nimis feſtinãt
qui de bonis quę agunt ante tempꝰ
volũt hic remunerari· Qui ſimiles
ſunt illi q fructos ſuos non ſinit ma/
turari ſed ante maturationem colli/
git · Et leccatoꝛi quinõ ſinit cibos ſu/
os conuenienter ſparare.Et illi qui
ſegetes ſuas in herba colligit · quia
nibil habʒ qð reponatĩ hoꝛreo ſuo
in autumno· Sic qui non expectat
remunerationem a deo ſed vult ſibi
remunerari ꝑ vanam laudem vel ꝑ
coꝛpis ſanitatem· vel per tempalem
pꝛoſperitateʒ · non remunerabiturĩ
iudicio futuro · Matth̊.vj. IFmẽ di
co vobis receperüt mercedem ſuam:
Jacobi.v · Ecce agricola expectatp/
cioſum fructuʒ terrę donec accipiat
temporaneum et ſerotinum · Hatiẽé⸗
tes eſtote ⁊ vos vſq; in aduentũ do
mini c· q reddet vnicuiq; ſm opa
ſua · De talibus dicitur poq · iij ·
Scio opa tua · glo · quia queris hu/⸗

manã laudem. Et parum poſt · Nõ

inuenio oꝑa tua plena coꝛam domi
no deo meo · qꝛ ſine charitate nibil
reputata ſunt.Stultum eſt ſemina/
re auenam ⁊ expectare triticum:ſe/⸗
minare ventum ⁊ expectare fructũ .
Dlſee · viij · Pentum ſeminant ⁊ tur/
binẽ metent · Aggei p Seminaſtis
P4,

multum Tintuliſtis parum vanęlan⸗
4 2 0

dis quę nihil eſt ta ſi aues nõ

capiuntur glutino vanę laudis vel

temptationis· tamen aliquid dimit
tunt ibi pluma ⁊ aliquid ꝑdunt:

en ſtultum eſt colere ſpinas vel
blos expectare racemos· Mat/

thei · vij · Nunquid colligunt de ſpi⸗
nis vuas ⁊c· Intentio bona eſt qua/
ſi fundamentũ boni oꝑis.quia ſi in/
tentio bona eſt opus bonũ eſt ⁊ Du/⸗
rans. Sed quidam faciunt funda/
mentũ de palea vanę laudis.⁊ ideo
non tenet · Yſaię · xxviij · Holuimus
mendacium ſpem noſtram. mẽda

cio pꝛotecti ſumus · ſcʒ falſi operis ·
Sicut nuncij qͥ poꝛtant arma regis

ĩpixide picta nec intus habentſr̃as

el ſignum domini ſui:⁊ ideo nõ cre

Ditur eis · Iſti ſunt hypocrite quibꝰ
non creditur in iudicio quando libꝛi
aperti erunt · 1 tunc lr̃e eoꝛum · ideſt ·
opꝑa falſa apparebunti ⁊ dicetur eis·
Aeſcio vos· quia ſignum meum.i ·
intentionem meam rectam nõ habe
tis · et ideo vt falſarij cõburentur in
kternum ·

¶ De Odio pꝛoximi ·

itas eſt odientis qui non
.Ayult dimittere parum de
bitum vt ei dimittatur magnũ · Si
aliquis deberet centũ marchas ⁊ ei

e berent·x. ſolidi · ſtultus eſſet ſi nõ

llet dimittere paruũ debitum vt
illi magnum dimitteretur. Sic ſunt
illi qui paruam iniuriam ſibi factam
nolunt dimittere ꝓximo vt eis pec/
cata ſua dimittantur a deo· Exem/

plũ de ſeruo nequã · Matth · xviij·

Greg Aliſs pieinnia? graues p
nitentias peccata dimittuntur· tibi

autem ſi non memineris qð tibi fa/
ctum eſt · ¶ Item mira inſania· odi/
entis qui vult ſe occidere vt aſinum

hoſtis ſui occidẽ poſſit · Si aũt expe/

ctet Onm ipſe plene iudicabit hoſtẽ
eius infernali patibulo affligendo.
Proũ xt · Ne dicas reddam malũ
pꝛo maloexpecta dominum et libe/
rabit te ¶ Item ſtultus eſt ille qui cũ
aliqmis abſtulerit ſibi aliqua· ipſe in
vindictã eius pijciet ea ꝗᷓ ſibiremã/
ſerunt · ſc gratiaʒ ⁊ innocentiã · ¶b
ſtulit ſibi terrã ⁊ ipſe ſibi aufert celũ·
e vno damno facit duo imo mul/
ta:· Seneca. Ridiculum eſt odio no
centis innocentiam perdere:tem
maledictioneʒ tibiacquiris vt dicit
Athanaſius · ſi nõ dimittis iniuriã
quętibi facta eſt·non oꝛationeʒ pꝛo
te facis· ſed maledictionem ſuper te
inducis · Rugꝰ· Onuſquiſq; talẽ in/
Dulgentiam accepturus eſta deo ·
qualem dedenit pꝛoximo· Seneca ·
Si merito te obiurgauerit aliquis·
ſcito quia pꝛofuit · ſi nõ merito ſcito
qꝛ ꝓdeſſe voluit · Non acerba ſ blã
Da verba timebis (Iten ſi aliquis
haberet fratrem inſanum qui ei ala
pam daret vel conuitium diceret ·
ob hoc ſe occideret ·ipſe plus dolere

Teberet ꝙ frater inſanus ſibi faceret
ᷓ; de eo qð ab eo ſuſtineret· Sic qͥ

iniuriam patitur: magis dolere de⸗/

bet de peccato iniuriantis qᷓ;ᷓ de iniu

ria ſibi illata. Ideo dicit dominus
LAuce · xxiij · Pater ignoſce illis· quia
neſcinnt quid faciunt· ¶ Item nõ de/
bet aliquis indignari ſi ccus in eum
inpingat · ſed ſibi potius iraſci debet
quia ab eo non cauet · DNelut cecusẽ

phomo iratus vt dicit᷑ Job xvij · Ca

ligauit ab indignatione oculus me/

10
lle

fob

ety

l

tol⸗

jd
ſon

Halun
dant

fond
t

Eſ
po
te
mni.
a

N

ſanst
.
ennoe

ront

ntei

cunb

Cndis

er

hube
benn
cton

(len

n
dm
Vethi
nind
Atnm
Jue
abe
aſflgno⸗
itannh
Muncrlbe,
ſtilegnici
iſein
Uibireni⸗
Afencli.
Ninon
mncſtodon,
un e
nstdet
mmmstni
onez ao
n ſrte
gnlin⸗
Sckudeo⸗
Sne⸗
ntiqns⸗
mt ſro
umͤbii
mninianis

Nnl e

un dand
egus din
wsſbihhen
uan Gq
odlae /
156 dinin
t domnnus
NCellisquis
nnoe
iamsineunm

usnd D

beO

onegalujl

Ornatus

cit vel contumeliam dicit · ſ · Sup̃
doꝛlum meum fabꝛicauerunt pecca/
toꝛes·mihi coꝛonam et ſibi pęnam.

nge qui ſe vindicat de pſecutoꝛe

videtur malum pꝛo bvno reddere:
iõ malũ eueniet ei · Proũ · xvij· Qui

regddet mala pꝛo bonis: non recedet
malum de domo eius · ¶ Item qui/

Dam reputant vilitatem ⁊ dedecus

non vindicare ſe· ſed potius vilitas

eſt ? dedecus ſe vindicare de inſano
et infirmo⁊ ſtulto · et de illo qui tot
bona tibi facit · Dnde potius honoꝛ

eſt ſi non vindicas: Pron.xx. Ho⸗/

noꝛ eſt homini qui ſeparat ſe a con/
tentionibus · DOmnes autem ſtulti

miſcentur cõtumelijsSeneca· Ma

gnanimi eſt in ſumma patientia in/
luriam pati · Si magnanimꝰ es vel
fueris ſi tibi iniuria fit ab ĩimico.di/
ces· Non nocuit mihi·ſed volunta/⸗
tem nocẽdi habuit·et cum illum im/

piꝛꝛecanteʒ tuam videris vindictam-

putabis: vindicari potuiſſet· Scito
enim honeſtum ⁊ mainsę enus vin

haberet eum odio· quãtomagis de/

bemus odire peccatum quod interfi

cit omnes de parentela noſtra ⁊ cos

qui remanſerunt interficiet ·

——

(¶ De Dratu

Anat coꝛ/
poꝛis animas capit · Mu
lier enĩ ẽ rete diaboli: ad

capiendũ animas: Eccleſiaſtes · vij ·

18 JItem magna ſtulticia eſt odire
illum qui aurum ⁊ argentum lapi/
des pꝛecio ſos ſibi ꝓijcit ⁊ coꝛonam
fabꝛicat ęternam· dum malũ ſibi fa⸗

Inueni muliereʒ amarioꝛ? moꝛte ·

laqueus eſt venatoꝛum zc. Non ſu

ſtinerent iudices inſidiantes in via

quę ducit Romam et ſuſtinent inſi /

Diantes in via paradiſi · Vroũ · xxiij

Inſidiatur quaſi latro in via· vt ſi
quos incautos inuenerit interficiat.

Sed multeę dicunt ꝙin oꝛnando ſe

tales ſimiles ſunt latroni qui nõ au/
det piſcari in viunario domini ſui: vel
Vnari in foꝛeſta eius ſed bene cõ/
modat rete ſuum latroni audacioꝛi:

Sic et iſtę cõmodãt coꝛpoꝛa ſua di⸗

abolo ad decipiendum et capien/
dum animas.·et bene volunt concu
piſci·ſed non concupiſcunt: IRlugu/
ſtinns · Non ſolum appetere . ſed et
Velle appeti criminoſum eſt · Chꝛyſo
ſtomus · Mulier ſi ſe decoꝛauerit· et

oculos intuentium ad ſe traxerit. et

ſiplagam non intulerit· vindictam
tamen ſoluet extremam · venenũ enĩ
intulit · et ſi nullus qui biberit inuen
tus ſit · ¶ Item interficit · Quoniã
eni ẽ ſicut baliſta foꝛtiſſima quęom/
nes loꝛicas falſat et penetrat · Ecq⸗
ix · Propter ſpeciem mulieris mul/
ti perierunt ·⁊ foꝛiſſimi interfecti ſunt
ad ea· Hieronymus. Mulierẽ quã
videris bene conuerſantem mente
Dilige · non coꝛpoꝛali frequentia· qꝛ
nec Dauid ſanctioꝛ · nec Samſone
foꝛtioꝛ · nec Salomone ſapiẽtioꝛ eſſe
potes ¶ Itemoꝛnatus ſignum eſt
luxun? Faciunt de templo dei pa/
ilionem meretricis:quia ſicut papi
io ſignũ eſt ſcoꝛti · Sic oꝛnatus exte/
rioꝛ · Potiꝰ volunt aſſimilari fatuis
qᷓ; matronis · v· Facies peccatoꝛuʒ

ſumitis· Si equus venalis non eſft

q̃re ſigna venalitatis poꝛtat. Solẽt
equoꝝ vẽditoꝛes equis ſuis imponẽ

ramũ vlſtramẽ ſuꝑ capita eoꝝ vel in

caudis in ſignũ qð volũt eos vnde

re· Ita muſeres imponũt oꝛnamta

capitibus ſuis in ſignũ ꝙcoꝛpa eo /

rũ venalia ſunt: Si qͥs equo alicuꝰ
nobilis imponeret ſignum venditio
nis 7 villam circũduceret illũ qua/
ſi venalem multũ offend eretur · Sic
deus de ſponſa ſua ideſt· virgine ·
gJmaritꝰ ð vxoꝛe ſua offẽdi deberẽt ·
Ideo dicit᷑ Prou; vj· Zelus ⁊ fu/

roꝛ viri nõ parcet in die vindictę ⁊c
GS tem Circulus qui eſt ante taber/
namſignum eſt ꝙ eſt venale vinnʒ·
quare vult habere ouis dei ſignum
Diaboli · Nunquid non poterit di⸗
cere paſtoꝛ eccleſięin die iudicij· nõ
noui te:qꝛ non es ſignata ſigno meo
7 rapietur a lupo infernali tan qᷓ; ſi
gnata ſigno ſuo · NHt diẽ Gregoꝛꝰ.
Euidentiſſimum ſignum repꝛoboꝝ
eſt ſuperbia· ⁊ electoꝛum humilitas:
quã cum quiſq; habeat in ſe aperte
cognoſcitur ſub quo rege militat ·
Item eſt ſignum moꝛtis ſpiritua/
lis. Quando pannus ſericus ponit
ſuper feretrum · ſignum eſt cadaue/
ris moꝛtui:⁊ ꝙ ibiiacet moꝛtuꝰ. Sic

in coꝛpe oꝛnato ſignum eſt ꝙ ibiſit

anima moꝛtua.Dnde mulier oꝛna/
ta non eſt niſi feretrum animę moꝛ/
tut · Abachu · ij · Ecce coopertus eſt
auro ⁊ argento.⁊ ſpiritus non eſt in
viſceribus eius · Vnde potius debe⸗/
ret homo plangere f liam ſuam oꝛ/
natam cq; ſi videret ante ſe moꝛtuaʒ
in coꝛꝑe · Ecq xxij · Suꝑer moꝛtuum
ſcʒ in anima pioꝛa· defecit enim lux
eins ſcʒ gratie ¶ Aem eſt ſignũ pec/
cati . O ui gloꝛiatur in veſte ſimilis ẽ
furiqui gloꝛiatur de ſigno facto pꝛo
latrocinio · quia pꝛopter peccatũ in/

troductus eſt vſus veſtium Agu
Ste

In veſtitu ne gloꝛieris vnc;
ſi nux relinquit coꝛticem exterioꝛem
ante tempus. ſignum eſt coꝛruptio/
nis interius · Sicſi chꝛiſiianꝰ nõ ha

natus

beat habitum exter oꝛẽ quã religio
chꝛiſtiana reliquit · ſignum eſt ꝙ ver
mis peccati intus lateat · Dnde in h̊
enudat malitiam ſuam · Suꝑbus
enim habitus nõ recte de ſe facit ſen
tire · Vnde dicit quędam glo· In H
Diſcernitur ſpõſa chꝛiſti a ſponſa di
aboli vel mundi · quia ſponſa chꝛiſti
oꝛnatum quęrit. ⁊ intenioꝛem pulcri/
tudinem · ᷣ · Vmnis gloꝛia filię re/
gis ab intꝰ· Sed alie quęrunt pulcni
tudinem exterioꝛem ⁊ amittunt inte/

rioꝛem · · Filię eoꝛum compoſitęcir
cumoꝛnateęvt ſimilitudo üe

mulieres oꝛnantes ſe habent modũ
catti qui difficile excoꝛiatur in capi/
te.· Jia hmõi mulicres vix volũt di⸗
mittere oꝛnatum capitis · Ideo de
caluauit deus verticem filię ſion · et
crinem earum nudabit · Yſaig· iij·
tem decipit ſicut pelliparius vo/
ens decipere ruſticos vendens pel/
lem veterem dealbat aliquantuluʒ
aliqua albedine qua excuſſa parum
poſt poꝛtata apparet vetuſtas eius
Sic unpudicę mulieres volẽtes de⸗
cipere viros coloꝛes ponunt in facie
ſua:quibus recedentibus apparent
ruge ? maculę· quia nihil abſcondi⸗
tum quod non reueletur · ¶ Itẽ nõ
ſunt niſi fimarium opertum nine · vt
quando recedit nix· apparet turpitu

do eins Sicz Jo-Ixif: Renels

bitur ignominia tna ⁊ videbitur op
pꝛobꝛum tuum · ¶ Item ſunt incen/
diarię diaboli templo dei abutẽtes
caſtrum domini ſui · ideſt· coꝛ ſuum
aduſario eius dãtes i: diabolo·qui
ſtatim ponit ibi ſignum ſuum · Siẽ
aliquis quando cepit caſtrum alicu⸗
ius ponit ſignum ſuum ſuper poꝛtã:
per hoc oſtend ens captum eſſe ca/
ſtrum · P · Soſuerũt ſigna ſua et nõ

cognouerunt deum eſſe dominum
(Fümfabll eſſet ſi mulier veniret
qd miſſam ĩ moꝛte mariti vel patris

—

mil
ſto⸗
fon
nos

m

ſesv
esl
basr
inse
e⸗
F
teſt
rili
Cui
Nicn
nuſte
65
Guop
ohib⸗
igtem
tan
repe⸗
hhene
loſu
weeg
nſil
Wnare
1a
mur

i
nchcn
n Drdtad
n Stoh
edſtn
Cungp ß
ſirſpoiad
ponlchei
Noenpnlg
uſle⸗
guntpuln
metuntinte

ndoſtecr
S
mrigy⸗
INi
Pis n
hr⸗ is
Mpunisn
nonger
uaneli,
mpamm
minsens⸗
Nlirs de/
mmtnfroe
dasreent
bi heoncdi
hmnueN
Mitwrpis
Rad
hnrop
m utinen/
vaabatetes
eſecor iuum
diavloui
miun. Si
aſrun dle⸗
mmirgerhan,
runcſea,
ſnſt
neſe dum
tinniinmit

mminlnn

osnata flonbus. Sicẽ de illis quixx
niunt oꝛnate ad miſſam· cum omnis
miſſa celebꝛetur in memoꝛiã crucifi/
xi · Coꝛona ſpinea impoſita eſt chꝛi/
ſto · et tu imponis tibi coꝛonam de
floꝛibus ⁊ roſis · Sapᷣ· ij. Coꝛonemꝰ
nos roſiss *

N

epace ·

ram contra dominũ deum ſuü volẽ/

tes vſurpare poteſtatẽ oni ſui:1 om
nes ſumꝰ de guerra illa moꝛtales ˖

„

tus eſt ludus iſte· vt creaturęcontra
creatoꝛem· Serui contra dominuʒ⸗
Filij contra patrem. Impotẽtes cõ
tra omnipotentem· Qullus eni po/
teſt lucrari · Ideo di Ecqiiij. Moli
reſiſtere contra faciẽ potentis. Hãc
aliquando habuit Haulus ctj.ix.
Quid me ꝑſequeris: Durum eſt ti/
bi contra ſtimulum zc· Sed tandẽ

miſit deus vnum de fidelibus ſuis
ſcy Moyſen ꝑquem mãdauit tren
gas ꝑ legem· quętreuga dieit᷑· quia

cohibebat manum nõ animũ · volũ

tatem peccãdi habebat. In treuga
tali viuũt qui ſolũ timoꝛe vel pudo⸗

re peccare dimittũt · Sicut tempoꝛe

treuge non facit quis malum inimi ⸗/
cis ſuis licet voluntatẽ habeat·Cẽä/

poꝛe gre qð eſt tempus amoꝛis ve/

mi nilius cei · vt ꝑ amoꝛẽ paceʒ refſoꝛ
maret ˖ ¶moꝛ en omnes paces fecit

T accepit terram de machina inter
mum ſtatum ⁊ ſecundũ · ⁊ ſic oxera/
tuseſt ſalutẽ in medio terręinter de
um et homines · quia mediatoꝛ dei
hominum . implicauit gladium ſuũ
in paſſione pꝛo nobis tanq;ᷓ pugilĩ

bello · et poſuit doꝛſum eius bꝛo no/
bis · ñ en erat qͥ manũ poneret ĩam

bobus· ſic facta eſi diſciplina pacis

noſtręſuꝑ eum · Et ideo quia venie
bat facere pacem tempoꝛe pacis na /

—

Npꝛinci/
pio pꝛimi parentes ꝑ pec·
catum ſun mouerũt guer /

us inimici q; nati · O q; male parti

ſei voluit. qꝛ ante nunc; fuerat tan/⸗
ta hax in mundo · Yſaix:ij· C unc coõ

flabunt gladios in vomeres et lan/

ceas ſuas in falces· ꝗItem hanc ꝑ an
gelos ſuos uuncanit. Lucę. ij. In

terra pax hominibus bonę volunta.
tis · Iteʒ quia ſcepit diſcpulis hãc

omnibus offerre.· Lucę x· In quam

cũ q; Domũ intrauentis· dicite . pax
vobis · xel huic domui te; ⸗

cepit ꝙ ea haberent inter ſe· Mar.
ix.· Pacẽ hẽte inter vos Et Ro. xij ·

Si fieri poteſt qnod ex vobis eſt cũ

omnibus pacem habentes· (Item

eain valde care nobis emit · ſcʒ effu⸗
ſione ſanguinis ſui · Joh·xx. quan/
do dixit eis · Hax vobis· poſtea oſtẽ
Dit eis manꝰ ⁊ pedes:quaſi diceret

Tam care emi pacem veſtraʒ· tantũ
conſtat me.nolite de cetero infringe
re eam · Multi tamen frangunt pa/
cem illam et faciunt renaſci vteras
plagas ſanatas peccando:⁊ rurſum

crucifigunt filium dei quantũ in eis

eſt. Neb · v · Vominus cogitat cogi

tationes pacis ⁊ non afflictionis · vt
dicitur NHierexxix · Et ipſi cogitant
guerram dum in voluntate peccan/

di manent · Yſaie. p· Tuferte malũ

cogita tionum veſtrarum ab oculis

meis quia non poſſum illud videre

Motꝗ euaginato gladio paceʒ cũ

deo quęrit qui eſt in voluntate ſec

candi:ꝓrangit eã qui poſt confeſſi/

onem peccado deum offendit ꝓob
ix · Quis reſtitit ei ⁊ pacem habuit:

Non aunderet pauper homo reſiſte/

re regi ſũmo· Stulticia magna eſt ei

reſiſtere cui nemo reſiſtere poteſt·

Utem hanc diſcipulis in teſtamen
tum reliquit · Joh. xiiij · Pacem relin

quo vobis. Solẽt homines mags
Dilectis ſuis melioꝛa reliquere. Onñn

per hocoſtendit pacem optimã eſſe-

· Pax ſupꝑer iſrael · vno verbo oa
bona dirit · Multum ergo bemus
laboꝛare ad pacẽ habendã ĩ nobis

R

N

Mota quãdo caſtrũ alicuiꝰ impu/⸗
gnat ab aliquo ⁊ nõ poteſt cũ eo cõ/
ponere necpacem habere: Septem
ſũt ei neceſſaria ad hoc ꝙ in pacete/
neat caſtrum ſuũ · ¶ Primũ ẽ vt di
ligenter conſideret ſiĩ caſtro illo ſint
aliq qͥ pacẽ ↄturbẽt. ſiqͥs inuenerit
eijcẽ · 18 eis facẽ iuſticiã · ⁊ clauſũ te/⸗
nere caſtrum · et foſſata munire · vi⸗/

tualibuſq;

Oño legitio ilð reddere ⁊ cõmẽda/
re · Rttende coꝛ tuũ in terra inimico/
rum ſitum ⁊ vndiq; obſeſſumante
ipſum tenet ſedem ſuam diabolus q́
tan q; leo rugiẽs circuit quęrẽs quẽ
Teuoꝛet · glo · circuit tãcq; hoſtis clau
ſos muros imploꝛat an aliqua pars
ſit minus ſtabilis qͥ ad interioꝛa pe/
netret · ¶ Süt ergo iſta ſeptem cuili/
bet neceſſaria · ad h ꝙ coꝛdis caſtruʒ
teneat in pace ¶ Primũ ergo qð va
let ad pacem coꝛdis babendam eſt
Diligens diſcuſſio conſcienti · vt di
ligenter conſideret ſi quid eſt in coꝛ/
e qð conturbet pacem coꝛdis · Pö.
Loquetur pacem in plebem ſuam ⁊
in eos qui cõuertuntur ad coꝛ. Dex
nardus. Dacem pietatem iuſticiam
Teus in nobis loquitur.nec talia co
gitamus in nobis· ̊ audimus in no/
bis homicidia · furta blaſpbemias⁊
alia mala quęcogitãt᷑ · nõ dei ſermo
ſunt · ſed hoĩs cogitatio vel diaboli
ſuggeſtio · De coꝛde en exeũt cogita
tiões male · furta · adulteria · Hicidia

blaſopbemie ꝛc · Matth · xv · Hõ enĩ
peccando extra ſemetipſum egredit ·

ſed in contritione ad coꝛ ſuuʒ redit·
quando conſiderat ꝑecati vilitateʒ

ſuam dignitatem · Vſaię·xlvj.Re⸗·

Dite huaricatoꝛes ad coꝛ: cun
Dum eſt integra peccatoꝝ confeſſio·
quę eijcit de caſtro coꝛdis ꝑeccata ꝗᷓ
pacem coꝛdis perturbãt.Sicut mo/
Dicus pediculus pacem hominis in
lecto conturbat.nec ꝑmittit eũ qui/
eſcere · Sic modica peccata pacẽ coꝛ

axr

Ois perturbant. quãtomagis ma/
gna · Quomodo poſſet in pace qui/

catoꝝ meoꝛum

eſcere qui ſcit in lecto conſcientię fer/
pentem venenoſum vel inimicũ moꝛ/
talem · · Non eſt pax oſſibus meis
ideſt · interioꝛibus viribꝰ.a facie pec
e ſa · xviij · Non eſt
pax impijs· Quomodo haberet pa
cem quiiaceret in ſpinis peccatoꝛuʒ·
quem vermis conſcientię ↄtinue poꝛ
tat · qui habet guerram cu omnipo/
tente qui vbiq; eſt· qui vbiq; videt
dominatur · cuius iuſticia gladiuʒ
tenet euaginatum ſuꝑ caput ſuum
PB. Niſi conuerſi fueritis ⁊c· Tcqui/
eſce ergo ei? habeto pacem vt dici⸗/
tur Job · xxij · Eijcite ergo peccata de
caſtro coꝛdis ꝑ confeſſionem vt ha/
beatis pacẽ · Yſaix · lvij · Creauit fru⸗
ctum labioꝛum pacem · quia ſicut di
citur Marci.xiiij· q;diu ſuꝑeſt Ju/
Ddas · ideſt · ;din differtur confeſſio
impoſſibile eſt eſſe pacem · ¶ Certio
Tebet de illis facere iuſticiam · Sa /
tiſfactio ero de turbantibus pa/
cem · facit iuſticiam Yſaix xxxij · Erit
opus iuſticię pax · E · Juſticia et pax
oſculatę ſunt · Solet dia ꝙgterra pa
cifica eſt ⁊ ſecura · in qua bene tenet᷑
iuſticia · ſicut dicitur Proũů · xx · Rex
qui ſedet in ſolio iudicij · intuitu ſuo
Diſſipat omne malum· ſed vbi non

fit iuſticia latrones habitant · Yaię

xxvj· Qnia iuſticiam non fecimus i
terra noſtraideo non ceciderunt ha
bitatoꝛes · ideſt · mali motus · Sunt
multi qui de ſenolunt facere iuſtici/
am · ſed fit de eis ſicut de latronibus
qui patiuntur inuiti pgnam · ſ· Pet᷑·
iiij· Nemo veſtrum patiat ſicut fur⸗
ant homicida · Ideo dicitur Job · v
Increpationem domini ne repbes ·
quia ipſe vulnerat et medetur. per/
cutit et manus eius ſanabunt · Et ſe⸗
quitur · Et ſcies ꝙ pacem habeat ta
bernaculum tuũ · glo · mẽs tna · Yla·
lx · Ponam viſitationem tuã paceʒ·

(6
toꝛe
coꝛt
wt
ture.
cone
ſan
ys
ſaſia
te
oorm
lenene
Nocef
nutoꝛ
tſttu
Ctep
des
ſan
ditn
chen
yw.
nni⸗
Mum
ſwere⸗
Phlloni
Utſuon
nreltef
ttum.
ſtüime
ſſtüt⸗
nitigin
leteno
Ammn.
Pparat
nenC
fopet
gomn
er
Nue
mure
me.
omn.
Unte
bete⸗
gut
Pane⸗

nn
nſent
eſinn
rl
eng
eor
r wmunt
nüomni⸗
whniet

rnat

hatſunn⸗
ien
oMmd
kapoſnd
onenn
Cenin
rſrd
i et

roſeſſo

n End
hanm Sa

butbrs

ſrn
Puncucton
adagm
naubarmet
Ng untun i
un
wim N
awor kunus
nauimnitbe
nonns Oin;
tfnt iſi
trbmonbus
tommn. Pek
Dintickfn⸗
odonm
wrumnrin
Ltmtdt/
gininll
. röstN

Paorx

¶ MQuarto eſt neceſſarium caſtrum
coꝛdis clauſum tenere:hoc eſt ſenſus

coꝛpis reſtringere · Senſus eni ſunt

poꝛtę coꝛdis ꝑ quas hoſtes ingrediũ

tur:qui turbant pacem· ſcʒ carnales
concupiſcentię · Jacobi. iiij · Vñ bel/
la ⁊ lites in vobis.nõne ex cõcupiſcẽ
tijs quę militãt in mem bꝛis veſtris:
Hiere.ix· ſcẽdit moꝛs ꝑ feneſtras
ſcʒ ſenſuũ · ingreſſa eſt domum nr̃aʒ·
ideſt· conſcientiam. Luceę· xj. Dũ foꝛ
tis armatus cuſtodit atriũ ſuũ:ideſt
tenendo atrium coꝛdis clauſum · in
pace ſunt omnia quę poſſidet · Cõſer

natoꝛium añt huius pacis pꝛecipue
eſt taciturnitas: quia qui de oĩbꝰ ta/

cet ˖ pacem de omnibus habet. Rttẽ
de aduocatum tuũ chꝛiſtum· qͥ cau⸗
ſam tuam ſuſcepit defendendã· eſſe

ꝑitum ⁊ loquenteʒ dũ ſolumodo ta

cueris · Exodixiiij· Dñs pugnabit
ꝓ vobis ⁊ vos tacebitis Noli ergo
Preſponſionem tuã ad quãcũq; in/⸗
luriam tibi factã os aduocati tui ob/
ſtruere · Vnde Yob · iij · Nõne diſſi
mulaui · none ſilui:nõne quieni:⁊ ve

nit ſuꝑ me indignatio lAπinto de
bet eſſe firmatuʒ foſſatis ⁊ muris vir/⸗

tutum · Sicut enĩ muri ingreſſũ ho⸗
ſt impediiũt · ſic virtutes vitijs ob/
ſiſtũt · Largitas eni impedit ne aua/
ritia intret · Caſtitas luxuriaʒ. ⁊ ſic ð

ceteris· PVnde Judith· iiij· Filij irra
el muris circũdederũt vicos ſuos in

hparatioem pugnę contra holofer/
nem · Et nota ꝙ ſi ruptura ſit in mu/
ro patet aditus hoſtibus· Si habe/
as multa opa virtutum ⁊ vna virtꝰ
defuerit · ſufficit ad ingreſſum hoſtiũ
vt te capiãt · Job · xxx · Quaſi rupto
muro ⁊ aperta ianua irruerunt ſuper
me · Phil. iiij · NPax dei quę exuperat
omnẽ ſenſuʒ cuſtodiat coꝛda veſira
⁊intelligentias veſtras ¶ Sexto de
bet caſtrũ coꝛdis eſſe bene munitum
aut ꝓuiſum victualibus ⁊ armis·ſcʒ
pane verbi dei ⁊ ſcientig · et vino cõ/⸗

pũctiõis et deuotiõis· Et nota qnñ

caſtr eſt melius munitũ ⁊ ꝓpuiſu tan
to magis peccant qui redduntillud.

NB. Pax multa diligẽtibus legẽ tnaä

ſaię xl viij · Ptinã attẽdiſſes mã/
Data mea.· facta fuiſſet vt flumẽ pax

tua · ¶ Deptimo neceſſariũ ẽ ad pa/
cem coꝛdis caſtruʒ di legiio reqde/

re · dicendo: Nater in manꝰ tuas cõ

mendo ſpiritum meũ·quaſi diceret

Ex quo in pace nõ poſſum cuſtodire

coꝛ meum :xreddo illud tibi vttuipa
ce cuſtodias:⁊ tunc nullus audet ca
ſtrũ coꝛdis impugnare. Ipſo eni cõ/
cedente pacem · quis eſt qui ↄtẽdat:
Dñs enim qui ſempꝑ te ad ins tenet
ebilitat illum qui tibi iniuriatur.et
ſic debilitatus inimicus conuertitur
ad pacem· DProuxvj. Cum placue/

rint dno vię homis inimicos quoq;

eius conuertet ad pacem · Quando

eni Dñs caſtruʒ coꝛdis tui accepit in

cuſtodiaʒ tenebis illud in pace.s.
Factus eſt in pace locus eius ⁊ habi
tatio eius in ſion· ideſt.i deũ cogno/
ſcentibus · Et hec cognitio ſequit ex
pace · quia ſicut ex aqua turbida nõ
reſultat imago· et oculus turbatus

clare videre nõ põt· Sic coꝛ turba

tum deum cõtemplarixel cognoſce/

re nõ poteſt bene· Periſtam pacem
quatuoꝛ excludũtur quę notãtur cid

ſubditur . ibi · Confregit otẽtial · ſc
Diaboli · arcum ſcutum · gladium · et

bellum. rimũ eſt ſubita tepta-

tio · que mentẽ inſperate ⁊ ſubito pe/
netrat ſicut arcus· ⁊ ideo dicit arcũ.
Becundũ eſtmala volütas. quo
ad hoc dicit · ſcutuʒ · Sicut enĩ bona
voluntas ſcutũ eſt contra diaboluʒ
yt inimicus non poſſit intrare.· ö.
Scuto bonęvolũtatis tuęcorona/
ſti nos?c · Sic mala volũtas ſcutũ ẽ

ↄtra deũ vt intrare ñ poſſit ad coꝛaa

i maliuolã aĩaʒ ⁊c · Saß.· pᷣ. ¶ Ter⸗
tiũ eſt opus·quo ad h̊ dicit/gladiũ.

q̃ hõ ꝓpꝛijs manibꝰ intficit ſeſpſũ·

R

Gladius eoꝝ intret in coꝛda ipſoꝝ·
Ecqxxj· Quaſi romphea bis acuta
oĩs iniqtasplagę uliꝰ ñ erit ſanitas
cuarti eſt cõſuetudo vel conti/
nua temptatio · quantũ ad hoc dicit
bellum · tnüphat pax ꝑ deum qm̃ ha
bet ſecum denʒ ·. ij · Con· vltimo · PHa
cem habete den pacis ⁊ Dilectio/

nis erit vobiſcũ · epatiẽtia ·
Npgotiẽtia
anima cuſtoditur · ſic the/
ſaurus arca· Sicut mul⸗
tum diligeret homo arcam in qᷓ pol/
ſet ſecure theſaurum ſuũ cuſtodire·
Sic debet diligere patientiam quę
cuſtodit aiam ſicut tbeſaurus ĩ bur/
ſa vel in arca cuſtoditur ſic anima ĩ

patientia. Lucę xI.. In patientia xe.
ſtra poſſidebitis ailas vras. ( SItem

multů diligeret homo illũ qul fabꝛi
caret ei talẽ arcam gratis Sic debet
Diligere tribulationem quę fabꝛicat
arcam iſtam· Aplus Aoma:v. Tri
bulatio patientiam oꝑatur. Quot
ↄtumelię tibi dicũt᷑ · qt iniurię fiunt
tota claui? ligature ad foꝛt ficandũ
ſcrineũ tuũ axponunt᷑:·: On magnas

gras deberes agere illi qui tibi arca

fabꝛicaret contumelias dando · Si
veniat oparius quẽ tibi mittat de/
us qui tibiſcrineũ patiẽtię fabꝛicct ĩ
quo theſaurus animęrebuetur·non
eſt repellendus ſ̊ amplexandus· do/
minus vult multũ foꝛtificare ſcrineũ
qmicoꝝ · qꝛ multos fabꝛos mittit qͥ
multa ferramẽta cauos apponũt.
Sic patientiã tribulatio fabꝛicat ·
infirmitas pficit· 2· Con · xij: Dirt ĩ
infirmitate pficitur · Hnde ſiẽ ſollici
te cuſtodit homo arcam vel ſcrineũ ĩ
quo habet magnã pecuniaʒ vel the⸗
ſaurum.ſic debet cuſtodire patiẽtiaʒ
in qua tam pᷣcioſus theſaurus cuſto
dit᷑ · Quia ſiẽ latrones plus quęrũt
Timpugnant illa loca in quibus cre

dDunt magnũ theſaurũ quẽ volũt fu

gtientia

rari q; alia loca· Sic Oeęmones płꝰ
impugnant patientiã in qua ſeruat᷑
aĩa quã tantümodo quęrunt· Geñn·
ii. ⸗ Da mihbi animas cetera tolle ti /
bi. Et ſicut latrones facile accipiunt
theſaurum poſtqᷓ; fregerunt arcam·
Ita diabolꝰ animam poſte; turba⸗
uit hominem· ⁊ abſtulit patientiam·
Qnuia coꝛ fatui quaſi vas cõfractuʒ
omnem ſapiẽtiã non retinebit · Ecd·
Ae patientia vita gubernatur ·
qd gubernaculum facit naui. hoc fa
ct patiẽtia coꝛdi · Onde Nrouxinij·
Qui patiens eſt multa gubernatur
ſapientia quia doctrina vini ꝑ pati/
entiaʒ noſcitur· Proũ·xix. Onde ſic
nauis ſine gubernaculo ventis ⁊ tur/⸗
binibus agitatur:/ tandem tempe/
ſtate cõpulſa frangitur ad ruꝑes vel
ad Copaos⸗ n coꝛ zuvolene Pn
Dicitnr Yſaięluij.· Naupcula tem/
Peſtate cõuulſa abſch; loholatione
erit · NHec pauꝑcula eſt anima impa
tiens virtutum poſſeſſione ⁊ gra ſpo
liata · quã tempeſtas cuiuſiibet tem/

ptationis a ſtabilitate ſua euellit· et

abſq; conſolatione relinquit ¶ Ite
patientia quulis ſit homo pꝛobatur.
Sicut virtus ſinapis ꝑ contritionẽ
virtus vaſis ꝑ feruoꝛem fomacis ·
Ecq xxvij. Daſa figuli ꝓbat foꝛnax
Tomines iuſtos patientia · ¶ Itẽ ali

quis habens quartanas wl terti/

nas non dicitur curatus eſſe in die/
bus quibus nõ eſt acceſſio ⁊ non fe/
bꝛicitet· Similiter nullus debet di/⸗
ci patiens pꝛo eo ꝙ ipſe non turba/
tur · cum nulla ſit ei moleſtia · ſed ſi in
ſtante iniuria vel tnbnlatione pati/
ens eſſet tunc diceretur patiẽs · Siẽ
ille qui in tempoꝛe acceſſionis nõ fe·
bꝛicitat· diceretur curatus vel ſanus
afebꝛe. YItẽ ſilr · ſi nullꝰ eſſet vent ar

boꝛ quętuncnon moueretur non di

ceret ꝓpt᷑ hocimmobilis. Similit li/
gnũ qð ñ ardet igne abſente nõ di /
ceret pt h̊ ĩcõbuſtibile · ſic ð alijs

pan
apu
bat
men
pati
ſach
nof
we
nonj
guic
ſcon
guno
ſſtig
Tcoe
nis
gent
119
ces
In
to
ſo⸗ 1
nnip
fwnek
Untur
Eün
atüit
leenst
do
1oo
Pat
Pl
vſt
man/
one
hur,

tonie

ins
ne

ent⸗
pln
dio
ung

guſen
ntalen
W
WN.
wſthtn
Ipanemrun
öfnan
bamnanr.
Nani bockt
demu
uvmnonn
ownnsur
mranNe
ouiens⸗ Bi
upot
ſlorone
anmmampa
ergiaſww
umelt‚⸗et
woprdiur.
6Pommdone
NWN.
Nunne⸗
mus ANXα
uslen die⸗/
honnonfe/
lus debet di
Hſenon wrde
ekuſeaſin

õ

Ctlcnsn
S
nummg
Nettinnmi,
iri

Patientia Impatientia

Sic homo ſine tribulatiõe nõ dicit
patiens.Greg:Qualis vnuſquiſqB;

apud ſe lateat illata contumelia p/
mento interrogemus eum ⁊ ꝓbemꝰ
patientiaʒʒ illius · Item fons lutoſus
iactu lapidis de facili turbatur · are/
noſus non. Sic homo plenus luto
peccati de facili grauatur.virtuoſus

non . quia nõ cõtriſtabit iuſtũ quic/

quid ei acciderit· Iteʒ cruda tegula

ſi ponatur in flumine diſſoluitur · co/
cta nõ· Ita homo carnalis qui non

eſt igne charitatis vel tribulationis
ecoctus deficit in aqua tribulatio/
nis · Vſa· xl viij· Coxi te non quaſi ar/
gentum· elegi tein camino pauꝑta/
uis · Nõ q̃ſi argẽtũ decoquit᷑qð fe/⸗

ces aſſumit non deponit · Hiere . vj.
Fruſtra conflauit conflatoꝛ·malicie

eoꝝ non ſunt conſumpte (irag
ciconia deuoꝛat ſerpentes veneno/

ſos ⁊ ei nõ nocent ̊ nutrit᷑ his.Sic
viri piritales venenoſis verbis.cõ/
tumelijs ⁊ detractionibus nõ moꝛi/
untur ̊ paſcuntur. Marci:vltimo⸗

Et ſi moꝛtiferũ qͥd biberint ⁊c ¶ Itẽ
patiẽtia vincit ⁊ trii phat· Nerꝰ pa⸗

tiens ſine ictu ⁊ ꝑcuſſione hoſtes ſu/
os vincit·nõ leuaret vnã feſtucã ad
eos feriendos· iuxta illud. DNincitqͥ

—,— —. —

patitur · Si vis vincere diſce pati·

Vere patiens a toto mundo vinci nõ

poſſet · Seneca· Facilius eſtgente;

vnam qᷓ; hominẽ vnũ vincere·¶ Itẽ

ad modũ ranę verberibꝰ impingua-

tur· vt ſalmandra de igne tribula/

tionis vinit· ⁊ ad modũ aſini pungi

tiuis paſcitur.lapides tribulationis
in pacem ei cõuertũtur:⁊ velut aurũ

in igne tribulationis depurat᷑· Job

ij. Ab aqmlone aurum veniet ·
tẽ qui in bac vita eſt abſq; pati/
entia eſt quaſi hmo ſine capa ĩ tꝑe

pluuiali ·⁊ ſicut homo inermis in me

dio hoſtiũ ſuoꝛum · Proũ· xix· Qui
impatiens eſt ſuſtinebit damnum·

bat · Sapiẽtię. i. Contumelia et toꝛ

qſemp cõoneri
AAſemp cõquerũt᷑ ꝙ ſem
lit eis aliq Auame
Tales ſunt ſicut anſer quu quando
eſt extra domum ad ventum 7 plu/

uiã non ſiclingit· ſed tacite querit vi⸗

cctum ſuum ſed quando eſt in domo

vadit ſidingẽdo ꝑdomum.cũ tamẽ

melius ſit q; extra· Et ſicut gallina 6
vadit cripſando·⁊ ſicut auis ĩ cauea
quę ſatis habet ad comedendum. ⁊
tamen ad quodlibet foꝛamen trahit
caput ſuum cupiens exire · Et ſic poꝛ

cus incluſus quiſemper grunit ⁊ nõ
vult ſtare ĩ pace.Nroũxv. Coꝛſtul⸗

toꝛum diſſimile erit· Tug. Quid
per multa vagaris homnncio: ama
vnum bonũ in quo ſantomnia bo/

na: ⁊ ſufficit tibi¶ Item ſunt quida

ſicut fatuus qꝗͥ quãdo ſe impegit vel
in lapide vel ligno:maledicit eis vel
percutit cu tamen ligna vel lapides

non ſint in calpa·quia ſtabant in pa-

ce · ſed ipſe quia ab ullis ſe non ſerua/
iit · Sic mlti qð ex ſua culpa eis eue⸗
nerint alijs imponunt· Sicut dã
retoꝛſit peccatum ſuum in mulierem

et mulier in ſerpentem. Genñ · iij ¶ Itẽ
ſunt ſicut lapides boſſoſi qꝛ ex nu /

lo latere apti ſunt ad recipiendum
eos niſi in illis ſteterit · Sic iſti in nul
lo volũt cõcoꝛdare cũ alijs vel con/
foꝛmare ſe · Sed illi deberent facere
ſicut latomi ·qui ad regulam boſſas
Deponunt vt rectum opus fadant·
Sic illi ad regulam ſuam. et vitam
ſanctoꝛum deberent recurrere· et vi

tam et moꝛes ſuos rectificare.Sene/

ca · Niſi ad regulam pꝛaua non coꝛ/
riges. ¶ Item iſti ſunt ſicut equus qᷓ
habet doꝛſum excoꝛiatum qui nul/
lũ onꝰ poteſt ſi lmere B ſem precal/
citrat· Proũu. vx· Qui impatiens eſt
ſuſtinebit damnum ·

Eint quidã

ð damnum vel grauamę

Pe paupertate.

ꝓaliquando dicit᷑ carẽtia
jfelicẽ· pecuniã pdidiſti.ſi cũ illa aua
riciã pdidiſti:ſed ſiilla ẽ apnd te:tã/
to es felicioꝛ qͥ tanto malo materia
ſubdita eſt · Itẽ panꝑtas quãdoq;
Dicitur ↄtemptus diuitiaꝝ c qua
Seneca· Nemo adeo dignꝰ ẽ co·
cg⸗eͤ qui opes cõtempſit · Itẽ aliqñ di
atur pauptas amoꝛ pauꝑtatis· Et
notandũ ꝙ pauptas multis de cau
ſis diligenda eſt · ¶ Prima eſt · qꝛ fi
lius dei eam amauit.⁊ tantũ ꝙ volu
it eam ſibi aſſumere · Bernarch· Foꝛ
te aliquis arbitret᷑ filio dei ſublumia
palacia eſſe quęrenda · vt cũ gloꝛia
rex gloꝛię ſuſcipetur · ſ̊ non ꝓpter hoc
a regalibus ſedibus venit·hoꝝ enĩ ĩ

celis ęterna affluentis ſuppetebat · ſi

pauptas nõ minuebat in eis poꝛro
in terris abũdabat ⁊ ſupabũdabat
Bernardus · Bona ſpẽs et neſcie/
bat hõ pᷣcium eius · Hanc ita q; filiꝰ
Tei concupiſcens deſcendit vt eã ſi/

bi eligeret: ⁊ nobis ſua extimatione

faceret pᷣcioſam· Fuit &̊ pauꝑ in na
tinuitate · quia pannis inuolutusĩ /
ſepio wolitus · Luce . ij · Paupioꝛ fu/
it in vita ſua:quia nõ habuit vt ca/
put reclinaret Matthᷣ. viij · Pau/
perrimus in fine vite · quia veſtibus
nudis. Matthᷣ xxvij. Exuẽtes eũ ⁊c
Vnde HBernardꝰ. Magna abuſio
vt diues velit fieri vermiculꝰ vilis ·
ꝓ quo deus maieſtatis pauper fieri

voluit. ¶ Secũda cauſa:quia illos
elegit · Jacobi . ij · Noõne paupes ele

git deus in hoc mundo: YVſa · x viij·

Elegi te in camino paupta. Greg ·

Hos elegit deus quos mũdus de/
ſpicit. qꝛ plurimumq; ipſa deſpectio
hominẽ reuocat ad ſeipſum· ⁊ quos
mon infirmitas vn eratmedicina
paupꝑtatis curat ¶ Certia ẽ · quia il/

Paupertas

los exaudit.v · Deſideriũ panpum
exaudiuit ons. Ecꝗ· xxj. Depꝛeca/
tio pauꝑis ex oꝛe vſq; ad aures dei
pueniet· Illoꝝ ẽ memoꝛ. · Cibi de
relictus eſt pauꝑ.ideo nõ in finẽ ob/
liuio erit pauperis · Illoꝝ eſt ſollici⸗/
tus · P · Ego aũt mendicus ſũ ⁊ pau
per dñs ſollicitus eſt mei. Illoꝝ ẽ re
fugium · · Factus eſt refugiũ pau/
periſ · Illos laluat · v.· I nimas pau
perum ſaluas faciet · ¶ uarta · qꝛẽ
expedita via in cęlũ · Greg·. Id pa⸗
trem liber us tendimus quia in via
pondere caremus: Terrena enĩ ſub
ſtantia eternę fęlicitati cõꝑata·pon/
Dus eſt nõ ſubſidium· Onde Mie⸗/
ionymꝰ* Si habes diuitias da pau
peribus ˖ ſi nõ habes grandi onere li
beratus es · Fglix pauptas ſi leta eſt ·

nec tamen pauptas eſt ſi leta nõ eſt·

Quinta cauſa quare amãda eſt
paupꝑtas quia ſecura⁊ quieta:p ha

