bentis deſignatum fuit chꝛiſti euan⸗
gelium quadra facie deſcribenduʒ.
videlicet a Mattheo in facie huma⸗/
na · q Marco in facie leonina· a AQu/
ca in facie bouina · a Johanne in fa⸗
cie aquilana: Licet aũt Lucas euan
geliſta deſcribat totum curſum euã/
gelij · incipiens a chꝛiſti miraculoſa
conceptione · pertranſiens per eius
natiuitatem conuerſationemmoꝛ/
tem · et reſurrectionem· terminang

euangelium ſuum in aſcenſione:

cim miliũ virginũ eſt euangeliũ. Si
mile ẽ regnũ ꝛc· Matthxxv · Circa
qð põt diſputari ſequens queſtio ·

Vnge eius pᷣncipalis intẽtio eſt cir/
ca chꝛiſti moꝛtem ⁊ paſſioneʒ eſcri/
. bendam pꝛopter quod ipſe LQucas
eſignatur ĩ facie bomis:qui eſt ani /
mai immolaticum pᷣm traditionẽ le/

gis pꝛopter quod euangelium ſuuʒ

a ſacerdono Z.acharig ad
quod officium erpectat immolare·
ideo materia pꝛincipalis libꝛ deſig⸗
naaur conuenienter in facie bonis ;
Prsęterea merito infigura bouis de
ſignatus eſt· bos enim vngulam fin
Dit · in qua virtus diſcretionis expꝛi
mitur· beatus Lucas diſcretus fu
it ꝑ moderationem· Item bos ani/
mal eſt immolaticum beatꝰ Lucas

incpit a

crucis moꝛtificationem ingiterĩ ſuo

coꝛpe pꝛo chꝛiſti nomĩe poꝛtauit· vt
Dicitur in oꝛõne eccleſię· Item ẽ ani/
mal fructuoſum· ⁊ beatus Lucas eſt
fructuoſus ꝑ edificationẽ· adeo qp/
fuit frnctuoſus ꝙ ab omnib cha
riſſimꝰ habebat᷑ Dnde apoſtolus

ad Col.iiij · Salutat vos inquit LIun
cas medicus chariſſimus . ¶ drõ/
nes in oppoſitũ reſpondet ꝙ rõ nõ

ꝓceditquia ad deſignandũ euãge/
linm ſufficiens erat figura vituli. cũ

eſſet animal immolaticũ·tamẽad de
ſignandũ chꝛiſſi immolatũ expᷣſſioꝛ

figura eſſe debuit · Vnde nota ꝙli/

cet anim alia alia imolarent᷑ vt vitu/

magis dictus eſt agn ; cetera ani
malia immolaticia · qꝛ inter omnes fi
is teſtamẽti agnꝰ paſca/

1

uras vete

is expſſius figurabat paſſionẽ chꝛi/
ſti · q ille agnꝰ erat ſine macula·et ꝑ
eius immolationẽ filij iſrael liberati

ſunt a ſeruitute egyptiaca · ſic ꝑ paſſi
onẽ chꝛiſti qͥ peccatũ nõ fecit ſumꝰ li/

berati a ſeruitute diaboli · Secunda
cauſa elſt · qꝛ iuge buitiuʒ qð figura/
batperpetuitatẽ beattudinis fiebat

e agno ſic chꝛiſtꝰ eſt nr̃a beatitudo

(In feſto vnde /.

fuit vt deus oleũ gĩę ſuę vaſis cõſci⸗
entiarũ ſuarum infunderet. ⁊ videt᷑
nõ · ¶ Primo· Deus dat gfam ſola
liberalitate ⁊ miſericoꝛdia:quia Dat
ipſam gratis· g poteſt dare? nõ da
re · & cq;uis virgines pꝛudentes fece/
rint qð in ſe erat: deꝰ potnit eis non
dare oleum gr· ¶ Decudo ſic· Ne⸗
ceſſariũ ⁊ liberuũ opponunt ·ſi ꝙ̊ deuns

exliberalitate dat gram· gnulla ne/
ceſſitate dat alicui gram · ¶ Tertio ·

Recte petere eſt facere quodile eſt ·
nam ülle qui facit qð in ſe eſt facit re/
cte · quicũ q; facit recte ex rectitudi/
ne opatur quam habet · ſi aliquis

facit qð in ſe eſt habet rectitudineʒ·
aut gilla rectitudo eſt acqſita autin
nata aut data · En videt᷑ acqſita vel
innata · quia ſic ſemper eſſet· Conſtat
ergo qꝙ eſt data. Sᷓ donũ gratuitum ·

bęcrectitudoẽ ex gra· nullus ergo

Poteſt facere qð in ſe eſt ad h t
gratus deo niſi ex gra· ¶ In oppo/

ſitũ eſt euangeliũ ſens vbi dicitur.

prudẽtes virgines acceperũt oleũ

qð nõ poteſt intelligi ꝙ ipſe babu/

ilſẽt aliquã cauſalitate reſpectu olei

gfe · qꝛ bmam gr̃aʒ nec mereripñt ſᷣ

tantuz diſpoſitiuam ſcʒ faciẽtes id

quod in ſe eſi habilitãtes ſe ad eius
receptioneʒ· ſm illud.pvᷣ. Dilata os

tuũ ? implebo ⁊c· Et ilſud in alio e·
Dilexiſti iuſticã ⁊ odiſti iniquitate,Zʒ
ppterea vnxit te oleo iuſticie · ¶ Ke⸗

ſpondeo dicendum ꝙ prudentibu⸗
virginibus facientibus qnod in ſe ẽ
neceſſarium fuit · non neceſſitate co/

acctionis· aut pꝛohibitionis · ſed ne/

ceſſitate immutabilitatis deum in/
fundere oleum gratię vaſis ſuus

AC. T virgini bus faci⸗
entibꝰ qð ĩ ſe fuitneceſſe

— — .
=ꝛF n☛ = e——

— A EEEEEE
2 —— —

— —

—

— —

6

r

negare ſuam iuſticiam. cum lit bo/
nus et miſericoꝛs · ñ poteſt negare ſu
am miſericoꝛdiã ⁊ bonitatem qꝛ pꝛo
nioꝛ eſt ad largiendum qᷓ; ad punie-
dum · Si ergo nõ poteſt iuſticiã ſuã
negare facientibus malũ:multo ma/
gis nõ poteſt negare ſuam bonitatẽ
et miſericoꝛdiam illis qui requirunt
eam · ſed qui facit quod ĩ ſe eſt vt eiꝰ
habeat gram requint bonitatẽ eius
miſericoꝛdiam:g deus nõ poteſt ei
negare qui facit qdð in ſe eſt·ſuaʒ bo
nitatem ⁊ miſericoꝛdiaʒ · dat ergo ei
⁊ hoc eſt infund ere gram Secuũdo

ſic· Tuguſtinꝰ ſupillud ad Roma-
v. ES catiex fide pacem habea/
mus ⁊c · dict Beꝰ recipit cõfugien /

tes ad ſe· aliter in eo eſſet iniquitas.
ſ impoſſibile ẽ ꝙ in eo ſit iniqtas. &
impoſſibile ẽ ꝙnõ reupiat fugiẽtes
ad ſe · ſed facienſqð in ſe eſt fugit ad
ipſum · g neceſſe ẽ ꝙ ipſum recipiat. ſ
ipſum recipe infuſionẽ gre · ⁊c ·
Tertio ſic· ¶pod iij · di

Cnabo cũ
illo· H eſt delectaboꝛ. Iteʒ Zach· p.
Cõuertimini ad me et ego cõuertar
ad vos · Ex his ſic arguir · Impoſſi⸗
bile ẽ ſũmã veritatẽ mẽtiri: ſ̊ neceſſe
habet verũ dicere impleri illud:ſᷣ
Dicit ꝙ cõuertenti ad ipſam conuer
tat ſe ⁊ ꝙ aperiẽti ei · intrabit · cũ ᷓ fa
ciẽs gðĩſe eſt · ↄuertit ſe ad ipſaʒ ve/
ritatẽ pmãa ei aperit ad hoc q iiret.
=neceſſe ẽ ꝙ dñs cõuertat᷑ ad illũ
t hnõ eſt niũ ꝑ gram · g virginibus
prudentibus faciẽtibus qð ĩ ſe erat
ſcrrſe. e dñs inlundit oleũ gre in va⸗/
is ſuis vt poſſint ĩtrare ad nuptias
beatitudinis eternę · ¶ drõnes in
oppoſitũ. Ad pmam reſpõdetur ne/
gando cõſequẽtiam · Et rõ eſt · quia

non ſequitur·ſola libertate dat:ꝙ ſe·

ſta cõcluſio pbatur multipliciter.
nimo ſic. Dicit Auguſtinus ſuꝑ
ilud.ij. Cimoth· ij. Qegare ſeipſuz

nõ poteſt ⁊c · cum ſit iuſtus nõ poteſt

oq· iij · Diat:· Si qs

habet ad dandum ⁊nõ ad oandũ
faciẽti quod in ſe eſt·ſed bene ſequi/
tur ꝙ ſola libertate dat· & nõ dat ex
meritis vel per actionem vel pꝛobi/
bitionem · quia hocex ſola liberalita
te excludit coactionem et pꝛohibitio
nem et non immutabilitatemF d
ſecundam reſpondetur ꝙ; aſſumptü
eſt falſum . ſi neceſſariñ dicat immu/
tabile · taliag enim non opponuntus.
ſi autem dicatur neceſſariũ coactuʒ
Vl pꝛohibitum · ſic verum eſt cpop⸗
ponuntur· Primo modo eſt neceſſi/
tas in deo. et pꝛopter hoc nõoppo/
nitur ſuę liberalitati · imo ex hoc eſt
laus ſua ꝙ ipſa eſt immuta biliſ⁊ im
mutabiliter libera · ¶ Ad tertiaʒ re/
ſpondetur. Cum quęritur quid ſit fa
cere quod in ſe eſt· Dicimus ꝙ facit
homo quod in ſe eſt· quando ex li/
bertate arbitrij homo aũᷣtit ſe a ma/
lo ⁊ conuertitur ad bonum recurrẽs
ad deum quem ſcit ſuum eſſe pꝛinci/
pium · ⁊ quem eſſe oꝛandũ ſibi.⁊ pe/

tat ab eo lumen cognitionis fidei et

boni · d rõnem ipſam reſpondetur
ꝙꝙ rectitudo illa eſt naturalis.⁊ eſt qᷓ
ſemper contradicit peccato · NVñ bᷣm
illam mouetur ſindęriſis que ſemper

murmurat contra ꝑecatu. ſed arbi/

trium non ſemper dirigitur ſm illaʒ
nec ſemperſequitur eam arbitrium:
⁊ideo ratio non pꝛocedit · Et ſicpa/⸗
tet ꝙ homo faciendo quod in ſe eſt.
conſequiturgrama doo-

nis Judgę eſt euangeliũ · NHocẽ ſ/
ceptũ ⁊c · Joh · xv · Circa qð pñt diH
ſputari ſequẽtes queſtiones.· ¶ VPri

mo Ntrũ chꝛiſto adueniẽte ⁊ pꝛedi/

cante nõ tñ faciente viſibilia miracu
la indęi ei credere tenebant ¶ Secñ/
do Ptrũ argumentũ illud chꝛiſti ſit
ſufficiẽs qͥ ait Si oꝑa nõ feciſſem in
eis quę nemo alius fecit ꝑeccatũ non
haberent ·

irüu chꝛiſto adueniente
dicãte hõ tñ faciẽte viſibilia mi/
ra cula iudęi ei credere tenebantur·
Et videt᷑ ꝙ nõ· ⁊ p cõſequẽs excuſa
ti erant ·¶ Vnimo ſic · Quicũq; nõ
facit h̊ͥ ad ꝗð tenet᷑ pꝑeccat. ſ ſi hoies
M cred erẽt chꝛiſto miracula nõ faci
ente nõ peccauerũt · Dicit en ipſein/
fra in eodẽ euãgelio · Si opa non fe
ciſſem ꝗͥ nullus alius fecit peccatũ nõ
haberet · ⁊ loquit᷑ de peccato infide/
litatis pᷣm Tuguſtinũ·g chꝛiſtꝰſi nõ
feciſſet miracula hoĩes credere nõ te
nebant · ¶ Secũdo ſic.Nullus po/
teſt mutare legẽ niſi latoꝛ leg vel eo
ſupioꝛ · ſ̊ chꝛiſtꝰ dica bat ꝗdã ꝗᷓ vi/
ebant ptinere ad veteris leg aboli
tionẽ · ſicut ꝙ cibi nõ coinqnarẽt ho/

minẽ. ⁊ ꝙ licet in ſabbato oꝑari · ̊ᷓ ſi

nõ ꝓbaſſet ſe eſſe legiſlatoꝛem· non
erat ei credẽdũ · ſ̊ ̊ fieri nõ potuiſſet
niſi ꝑ miracula· Schriſto nõ erat cre
dendũ niſi miracula feciſſet. g illud
nõ videtur ſufficiens argumentum
ad ꝓbandum iudęos inexcuſabiles
eſſe. ꝙ ait · Si nõ veniſſem ⁊ locutus

eis fuiſſẽ · peccatũ nõ haberẽt ¶ Cer

tio arguit exillo. qdð inquit apls Pe
trus lcʒiij · iudęis loquẽs · Scio q;
pignoꝛantiaʒ feciſtis ſicut⁊ pᷣncipes
veſtri · ignoꝛantia excuſat. g c ·
In oppoſitü eſt euangeliu pſens.
eſpondeo dicẽdũ iuxta ſanctũ

nem . ꝙ chꝛiſto pdicante etiã ſi nulla
viſibilia miracula feciſſet · iudęi au/
Dientes eũ credere tenebant ideo
nõ credẽtes inexcuſabiles ſunta pec/

cato infidelitatis · Iſta cõcluſio pꝛo

batur ſic· Magis obligabantur ho
mines ad credendũ pᷣmę venitati qᷓ;

gueſtionem qua queritur

¶ homã in qᷣ?tlibeto · ij · ſup Jobã/

miracula feciſſet adbuc erat ei credẽ
dDum ·. Probatur ant ? declarat cõ/
cluſio ſie· Nullus tenet᷑ ad h̊ qð ẽ ſu

pra viresſuas niſi peum modum qͥ
fit ſibi poſſibile· credere aũt eſt ſuper

potentiã hominis naturalẽ DLndeex

dono dei ꝓuenit · ᷣm illud apoſtoli
ad Eph.ij · Gratia ſaluati eſtis ꝑ fi/
dem · 1 B nõ eſt exvobis · dei eni do /
nuʒ eſt. Et ad Phil. p. dicit · NPobis
ODatũ eſt nõ ſolũ vt in ipſũ credatis·

6 vt ꝓ ipſo patiamini:homo igit te/

netur credere ſm h̊ ꝙ iuuatur a deo
ad credẽdũ· Idiuuatur autẽ a deo
gliquis ad credendũ tripliciter · Pri
mo quidem ꝑ interioꝛẽ vocationem
e qua dicit᷑ Joh̃· vi · Dis qͥ audit
a patre ⁊ didicit p interioꝛẽ vocatio/
nẽ venit ad me· Et ad Roma · viij·
Quos ſᷣdeſtinauit hos et vocamt.

Scdo ꝑ doctrinã ? dicatõʒ exteri

oꝛẽ · ſm illud apliad Roma.x. Fideſ
ex auditu eſt· quditꝰ gũt ꝑ vxerbũ dei

Tertio p. exterioꝛa miracula:· Vnde

Dicitux · ad Corl·xiiij· ꝙ ſigna data
ſunt infidelibus · vt ſcʒ ꝑ ea pꝛouocẽ
tur ad fidem . ſi aũt chꝛiſtus vilibilia
miracula nõ feciſſet adhuc remane/
bant alij modi attrahẽdi ad fideʒ qͥ
bus boies acquieſcere tenerent · tene

bant᷑ aũt homines credere actoꝛi le/

gis ꝓhetaꝝ · quẽ ſe eſſe chꝛiſtus ꝑ
auctoꝛitatẽ ſacręeſcripturę vemõſtra
bat · tenebant etiã interioꝛi vocatio/
ni nõ reſiſtere · ſicut Yſaias de ſe diẽ

Dññns aũt aperuit mibi aurẽ · ego aüt

non contradico nec retroꝛſum abij.
Yſa · l. Sicut ecõtrario ð quibnſdã
Dicit᷑ Ilci· vij · Hos ſemper ſpiritui
ſancto reſiſtitis. Et ideo optime diẽ
chꝛiſtus · Si ego pſonalit᷑ nõ veniſ/
ſem ſic ꝑ ꝓphetas fuit ſᷣdictũ⁊ locu/
tus doces eos p legem et ꝓpbetas et
oſtẽdẽs me eſſe meſſiam ĩ lege ꝓmil/

——, - — — — ———U

—

—

f— —

ad credendũ viſibilibus ſignis·p̃ li/ ſuʒ · peccatũ nõ haberẽt · e aut ipſi =
cet chꝛiſtus miracula viſibilia non cognouerut chꝛiſtũ. patet Matth·. 6o

feciſſet tamen verus deus exiſtens ·

D . xj · Hicẽ beres venite occidamꝰ eũ
bᷣma veritas erat · ergo etiam ſi non S

,
i
8.
e⸗
do
den

en
l
Nto
U
n
d

7
6

4
1
wond
rſenl
w
nab,
ibnſti
hinn
iner
4.
1

¶¶Ad rõnes in oppoſitũ. IFcKÜK pmaʒ
reſpondetur negando minoꝛem Et
ad ꝓbationem reſpõdetur ꝙ ꝑ illa
oꝑa quęchꝛiſtus ĩ eis fecit:annume/
ranietiaʒ debet vocano intenoꝛ quę
quoſdam attraxit · ſicut Greg. dicit
in quadã omelia ꝙchꝛiſtus Mari
am magd alenam traxit interius· qͥ
etiaʒ ꝑ clemẽtiam ſuſcepit foꝛas· an
numeran etiam debet eius doctrina
cum etiã ipſe dicat · Si non veniſſey
⁊ locutus eis fuiſſem.peccatũ nõ ha/
berent· ¶ Rtd ſecundã reſpondet᷑ ne
gando minoꝛẽ · Dicimus enĩ ꝙ chꝛi/
ſtus poterat ſe oſtendere ⁊ oſtedit le
giſlatoꝛem nõ ſolum facendo viſibi
lia miraculaᷣ etiã ꝑ auctoꝛitatẽ ſcri/

=W

quęſtionem qua quęrit᷑ Htrũ argu/
mentũ illud chꝛiſti ſitſufficiẽs qͥ ait.
Si oba nõ feciſſem in eis quę nemo
alius fecit ꝑeccatũ nõ haberxei · ſic p/⸗
cedit᷑· Et videt᷑ ꝙ nõ · ¶ Primo ſic.
Hoc cõtrariat᷑ ſuperioꝛi gſtioni · S
nõ valet · cõſequentia eſt lona· ante
cedens ꝓbatq; in ſuꝑioꝛi dictũ eſt.
ꝙ etiã ſi chꝛiſtus nõ feciſſet miracula
adhbuc peccatü haberẽt nõ recipien
tes eũ · ¶ Secudo ſic· Chꝛiſtus non
fecit in eis alia ꝗᷓ alij non fecerint.nã
ſi ſuſcitauit moꝛtuos hoc Helias et
Heligeus fecerũt · ſi chꝛiſiꝰ ãbulauit
ſupꝛa mare ⁊ Moyſes mare diuilit ·
Joſue qð maius eſt fecit ſolem ſta
re Jolue. x. nõ videt argumentuʒ
illud chꝛiſti ſu fficiẽſ. Termo ſic.· Tli
qui fecerũt maioꝛaꝗ miracula q;ᷓ chꝛi⸗
ſtus · VDicit᷑ enim Johᷣ· xiiij · Qui cre
ditĩ me oꝑa ꝗᷓ ego fado ⁊ ipſe faciet
maioꝛa hoꝝ faciet.· ¶ Quarto ſic·
Miracula nõ ſufficiũt ad ad ꝓban /
Dũ graʒ gratũ fadentẽ in aliquo.
necad ꝓbandũ diuinitatẽ ĩ aliquo.
& argumentü illud non vider᷑ ſuffi/
ciens · ¶ In oppoſitũ eſt verbũ chꝛ⸗/.

ſtiin euangelio · ¶ Keſpoͤdeo dicẽ/
Dum ·ꝙ miracula ꝗ chꝛiſtꝰ fecit ſuffi/
cienter ꝓbant chꝛutũ Deũ eſſe · et per
conſequẽs argumẽtũ chꝛiſti fuit ſufft
ens ad ꝓbandũ · DHatet cõcluſio ex
illo Joh· v. Opera ꝗq dedit mibi pa/
ter vt faaã ipla teſuimoniũ pꝓhibẽt
me. Patet ⁊ rõne NPrimo quideʒ
bm ipſam ſpeci rerũ quę tranſcẽdebat
omnẽ poteſtatẽ create Ytntiſ. ⁊ igeo
nõ poterant fieri:niſi virtute diuina
Secundo ꝓptermoduʒ faciendi qꝛ2

VYpꝛia virtute ſiue poteſtate faciebat

miracula.non aũt oꝛando ſicut alij·

Vnge dicit᷑ Lucę.vi. Mirtus ð illo

exibat ⁊ ſanabatoẽs. ¶ ldrones ·
opoſtti. 1 AAa pma rñdet᷑ negado
aſſumptũ · Et ad ꝓbationẽ rndetur
ſicut dictũ eſt pᷣus ĩ ſupioꝛi ꝗſtiõe· p
opa ꝗ chaſtus feat intelligedñ ẽ nõ
ſolũ de vinbilibus · g etiã de inuſibi⸗
libus · ſcʒ interioꝛi init nern et attra/
ctn doctrinęquę qͥdẽ ſi in eis non fe/
ciſſet eccat 36 97 berẽt · ld ſe⸗
cundã cletur km Kuguſtinum.
ñns nõ loquit᷑ e quib uſcũq;ʒ mira/⸗
culis factis in eis · ideſt.in conſpectu
eoꝝ·ſ ð factis ĩ eis · ideſt· pſonis eo/
rum · nã in curatione infirmoꝝ nullꝰ
tm ĩ eis fecit qntũ chſtꝰ.q;uis etiaʒ
⁊i alijs.ſimiliter qꝛ nullꝰ alius hõ fa/
cł eſt dens.? nullus natus eſt ð vir
gine niſi chꝛiſtꝰ. Fecit Sin eis opa ꝗᷓ
nemo aliꝰ fecit ĩ curatiõe etiã ĩftrmo
rũ · Et Hh ĩ tribꝰ. Primo qͥdẽ i magni
tudine· q; moꝛtuũ q̃triduanũ ſuſcta
int · cccu nat illuminauit · qd a ſccu/
lo nõ ẽ auditũ · Secũdo ĩ multitudi/
ne · qꝛ omnes quotqͥt male habebãt
curabat vt dicit᷑ Matthei · xv. q8
nullꝰ aliꝰ feat · Certio ĩ modo. qꝛliẽ

Diximꝰ alij faciebãt oꝛãdo.inuocã/

do oſtendẽtes ſe nõ ꝓpꝛia ꝓytute face
re · ß chꝛiſt? faciebat pãdo q̃ſi ꝓpꝛia
vᷣtute · ſic glicʒ ꝙ alij moꝛtuos ſuſci/
tarẽt ⁊ alia miracla facerẽt ꝗᷓ chꝛiſtꝰ
fecit· nõ tñ eodẽ mõ nec ꝓpꝛia vtute

ꝓcedit ·

vtchꝛiſt? Similiter qð dicit de ſta⸗

tione ſolis minus ẽ eo ꝙ chꝛiſtꝰ mo⸗
riens lunam retrocedere fecit · ⁊ totũ

curſum firmamẽti muta uit · & rõ nõ
¶ Ad tertiam rñdetur- ne/

R
gando cõſequentiaʒ · Et rõ eſt· quia

glij licet quo ad ſubſtantiam aliqua
maioꝛa facerent ſicut ꝙ vmbꝛa

tri ſanabat infirmos nõ tamen in
iozʒa erant quo ad modũ:imo ilſnõ
fadtebant ſine chꝛaſto · vnde chaiſtũ
inuocando illa opabantur.
quartam reſpondet᷑ negando cõſe/
quentiã · Et rõ eſt· qꝛ miracula fiunt
virtute diuina ad confirmationem
veritatis fidei · Oñ dꝛ Marcl. vld.

Te apoſiolis:ꝙ ſdicauerunt vbiq;

dño cooꝑante ⁊ ſermonẽ confirmã/

te ſequentibus ſignis· non aũt fiunt

miracula ſemꝑ ad vemonſtrandum
gram eius ꝑ quem miracula fiunt. 2
ideo poteſi contingere ꝙ aliqs gra/
tiam gratũ facientem non habẽs mi
racula facietſ̊ hoc contingere nõ poj/
teſt ꝙ aliquis falſam doctrinam an/
nuncians vera miracula faciet qꝗ̊nõ
niſi virtute Diuina fieri poſſunt · ſic
enim deus eſſet falſitatis teſtis · q ẽ
impoſſibile · cum ergo chꝛiſtus ſe fili⸗
um dei diceret gaualẽ deo · hac eius
Toctrinam cõpꝛobãt miracula ꝗᷓ fa/
ciebat· ⁊ ideo oſtendebaturchꝛiſtus
ꝑ miracula ꝗᷓ faciebat eſſe deus · Pe

trus aũt licet ea vel maioꝛa miracu/

la faceret · nõ ꝓbabatur eſſe dens · S
ꝑ ea etiam ꝓbabatur ꝙ chꝛiſt eſſet

Tus quia Petrus nõ pᷣdicabat ſe/

ipſum b Jeſum chꝛiſtu eſſe deum ·
In eſto omniũ

ſanctoꝝ eſt euangelium · DPidẽs Je
ſus turbas ⁊c · Matth. v. Circa qð

paſan iſamanſecnenendie i
ones: ¶ Prima Vtrum beatitudo
ſanctoꝝ conſiſtat in viſione dei per

eſſentiam · ¶ Secunda · VNtrũ beati
videntes m ꝑ eſſentiam videãt

omnia ꝗ̊ᷓ deꝰ videt · ¶ Tertia · Vtrũ
beati in gloꝛia pus ferantur ad con/-
templandam chriſti dininitatem qᷓ
eius .
D h maz.
Er videtur ꝙ beatuudo
ſanctoꝝ no conſiſtit in viſione dei ꝑ
eſſentiam ˖ 4 Primo lic· Beatitudo
in bonis coꝛpis conliſtit · ergo nõ in

viſione dei 2c· ↄſequentia eſt bona;

aſſumptum ꝓbatur · quia qð a plu/
ribuſ dĩ impoſſibile eſt eſſe falſũ to⸗
taliter · vt cõmentatoꝛ dicit · p· ð ſĩa ·
płᷣs · vij · Eth· ꝙ opinio nõ ꝑditur
quam populi multi famantſ̊ maioꝛ
hominũ multitudo inclinat᷑ ad quę⸗
rendũ coꝛꝑales delectationes ⁊ coꝛ/
poꝛalia bona quaſi finem · g finis buj
manę naturę in coꝛꝑalibus bonis cõ
ſiſtit· H̊ finẽ humanę naturę dicimꝰ
beatitudinem· g hominis beatitudo

in bonis coꝛpis quęrenda eſt · ¶ Se

cundo ſic: Intellectus nõ poteſt ad
hoc ꝑtingere ꝙ videat deum ꝑ eſſen
tiã . Sᷓſanctoꝝ beatitudo nõ cõſiſtitĩ
viſione dei ꝑp eſſentiam· conſequẽtia
eſt bona . Probat aſſumptũ · pmo
ſic · Cum intelligibile ſit pfectio intel
lectus opoꝛtet eſſe pꝛopoꝛtioneʒ in/
ter intelligibile ? intellectũ · ⁊ viſibi/
le ⁊viſum.ſ̊ nõ poſſumus accipepꝛo
poꝛtionem aliquam inter intellectũ
noſtrũ ⁊ diuinã eſſentiam cum ĩinfi
nitum diſtent ˖ ergo intellectus no/
ſter nõ poteſt ꝑtingere ad eſſentjam
diinam videndaʒ· ¶ Secũd ſic
Plus diſtat ſenſus ab ĩtellectu nro
; intelligibile creatuʒ a ſenſu· p ſen/
ſibile nullo modo poteſt pertingere
ad creaturam rõnalem ſpũalem · g
nec intellectus noſter ad vidẽdã di⸗
uinam eſſentiã · ¶ Tertio ſic· Quã/
docũ q; intellectus intelligit aliquid
in actu opoꝛtet ꝙ infoꝛmetur ꝑ ſimi⸗
litudinem intellecius· qð ẽ pᷣncipiuʒ

.

.ð ‚— —— —

intellectualis opationis in tale obie⸗
ctum terminate · ſi ergo intellectꝰ no/
cGH ſter deu intelligat opoꝛtet ꝙ fiat ꝑ
aliquam ſimilitudinẽ infoꝛmantem
ipſum intellectũ· h̊ͥ aũt nõ poteſt eſſe
Diuina eſſentia · qꝛ foꝛmęet foꝛmati
opoꝛtet eſſe vnũ · diuina aũt eſſentia
ab intellectu noſtro differt m eſſen
tiã ⁊ eſſe · g opoꝛtet ꝙ foꝛma qua in/
foꝛmat᷑ intellectus noſter i intelligẽ/
do deüũ ſit ali qua ſimilitudo inpᷣſſa
a deo intellectui noſtro · ſed ſimilitu
To illa cũ ſit quid creatum nõ poteſt
Ducere in dei viſionem niſi ſicut effe
ctus in cauſam ·: g impoſſibile ẽ ꝙ in⸗
tellectus videat den ꝑ eſſentiam·
Muarto pncipaliter arguit · Be/
atiĩ patria videbunt veũ ꝑ mediuʒ
q; ꝑ lumẽ gloꝛię· ſᷣm illud ſ· In lu/
mine videbimus lumen. nõ vide/
bunt deü peſſentiaʒ · (Bumo ſic
Sancti in patria videbũt deũ facie
ad faciem · vt dicitur ·i · Con · xiij · ſed
quando videmus facie ad faciem vi
Demus ꝑ ſimilitudinẽ·g deꝰ ĩ patria
videbitur per ſimilitudineʒ etſic nõ
ꝑ eſſentiam · ¶ In oppoſitu eſt euã/
gelium ſſens · vbi dicit · Heatimũ⸗/

cundo.i·Cor·xv· ſuꝑ illud · Cum tra
Diderit regnũ deo patri · dicit gloſa
Bbi ſcʒ ĩ patria eſſentiam patris et
filij ⁊ ſpũſianctividebũt qð ſolis mũ
Dis coꝛdihus dabit᷑ quę eſt ſüma be
atitudo · g ſancti deũ ꝑ eſſentiam vi/
debunt · ¶ Reſpondeo dicendũ:q;
ſᷣm fidem catholicam firmiter credẽ
Dum eſt ꝙ beatitudo ſanctoꝝ conſi/
ſtit in viſione dei ꝑeſſentiã · Iſta cõ/
cluſio ꝓbatur pᷣmo exillo Joh.· xvij ·
VHęc eſt vita eerna vt cognoſcãt te
ſolũ deũ ⁊c · Secñdo ſie. Gancto⸗
rum deſideriũ nõ poteſt omnino fru/
ſtrari ·ſ̊ ſanctoꝝ deſideriũ cõmuneẽ
vt videant den ꝑ eſſentiã · vt patet
Exodi · xxxiij · Oſtende mihi gloꝛiaʒ
tuam · Et in · Dſtende faciẽ tu et

do coꝛde qm̃ ipſi videbũt deũ·¶ Se

ſalui erimus· Et Joß · xiiij . Oſiende

nobis patrẽ ⁊ ſuffict nobis·ꝙ ſancii
deum p eſſentiam videbũt·¶ Cer

tio ſic · GBeatitudo enim eſt vltima ꝑ/
fecno rõnalis creaturę· nihil aũt ẽ fl/
naliter ꝑfectum niſi attingat ad ſuũ
pncipiu hm modũ ſuũ:Et ideo dico
ſim modũ ſuũqꝛ ad pᷣncipiuʒ qð eſt
e attingit aliqs Dupliciter · DNDno
modo ꝑ ſimilitudinẽ qð eſt cõmune
omni creaturę · ꝗ ſqʒ tantũ habet ꝓe

pfectione qᷓntum cõſequit᷑ de diui/
na ſimilitudine· .lio modo ꝑ oꝑa/

tionem vt Ptermittat᷑ ile modꝰ qui
eſt chꝛiſto ſingularis ſcʒ ĩ vnitate p/
ſong · Dico aut ꝑ oꝑationeʒ inqua/
tum rationalis creatura cognoſcit ⁊

amat deum. ⁊ qꝛ anima immediate

facta eſt a deo·ideo beata eſſe nõ po
terit niſi immediate videat deum·i ·
abſq; medio. ꝙ ſit ſimilitudo rei co/
gnite · ſicut ſpecies viſibilis ĩ pupula
velin ſpeculo · nõ eſñ tñ abſq; medio

qð eſt lumen confoꝛtans intellectũ:

qð eſt lumẽ gloꝛię· quoĩ · In lu

mine tuo videbinus lumen· hoc aũt
eſt ꝑ eſſentiam deum videre · Dnde

in hoc ponimus beatitudinem rõna/

lis creaturę ꝙ deũ ꝑ eſſentiam vide
bimus· ſicut phi qui poſuerunt aĩias
noſtras fluere ab inelligentia agẽte
felicitatem ponebant in cõtinua cõ/
iunctione intellectus noſtri ad ipſaʒ
Id rõnes in oppoſitũ · d pmaʒ

rIndetur negando aſſumptũ⁊ ad ꝓ/

bationẽ rñdetur· ꝙ multoꝝ opinio
nem nõ eſt neceſſarium eſſe verã ſim
pliciter ̊ ſm ꝑtem · multitudo auteʒ
lominũ in bonis coꝛpis ponentium
beatitudinẽ qᷓntum ad hoc verã opi

nionem habet ꝙ illud qð optimum

ſibi exiſtimant · hoc ſuã beatitudineʒ
eſſe putant.⁊ q̃ntum ad hoc eoꝝ opi
nio vera eſt · ſc qoptimũ hominis ẽ

beatitudo nõ aũt opoꝛtet ꝙ ſit vera

q̃ntum ad hoc ꝙ ponunt eam in bo/
uis coꝛꝑis: quia hęc opinio pꝛocedit

ðZ

ex falſa radice qᷓ ſcʒ exiſtimant ſe eſſe
pnapaliter id quod ſunt ſᷣm coꝛpꝰ·
Ald ſecundam rñdetur negando
aſſumptũ · Et ad ꝓbationeʒ dicimꝰ
qꝙ; ꝓpoꝛtio dicitur Dupliciter · NHno
modo ꝓpꝛie ſᷣm qð impoꝛtat quen/
Da determinatuů exceſſũ · ⁊ ſic poꝛ⸗/

tio requiritur inter intellectũ ⁊ inter

intelligibile ad h̊ ꝙſit cognitio cum
compbenſione · qualiter diuina eſſen
tis nunq; videbit᷑ ab intellectu crea
to · X»lio modo accipitur cõmuniter
pꝓ qualibet ha bitudine · ⁊ ſicinfinitũ
oteſt habere ꝓpoꝛtionem ad finitũ
ſic eius pfectio vel aliam hmõi habi
tudinẽ habet ad ipſum et talis pꝛo/
poꝛtio ſufficit ad hoc ꝙ intellectꝰ no
ſter videat eſſentiam diningin

gendo nõ comp̃ᷣhendẽdo ¶ «êdter/

tiam ꝓbationem reſpõdetur diſtin-
guendo de duplici differentia· vna
eſt ᷣm conuenientiam in natura · et
ſic cõceditur ꝙ magis diſtat deus
ab intellectu creato q; intelligibile
creatuʒ a ſenſu· lia eſt m ꝓpoꝛtio/
nalitatem.et ſic eſt econuerſo·q; ſen⸗
ſus non eſt ꝓpoꝛtionatus ad cogno/
ſcendum aliquod immateriale · pᷣ in/

tellectus eſt ꝓpoꝛtionatusad cogno

ſcendũ quodcũ q; immateriale: ⁊ ita
ratio nõ ꝓcedit atdqnania pha
tionẽ reſpondet᷑ negando conſequẽ
tiam · ⁊ dicimus · ꝙ i viſione qua be⸗
ati deũ p eſſentiaʒ vident · ipſa eſſen/
tia diuina eſt quaſi foꝛma intellectꝰ
qua intelligit · nec opoꝛtet ꝙ efficiat
vnum ſimpliciter cum intellectu · ſed
ſolum ꝙ fiant vnum qntum ad actũ
intelligendi· ¶ ld quintaʒ pᷣncipa

lem rõnem reſpondet᷑ negando con
ſequentiaʒ · Et rõ eſt· quia lumẽ glo⸗

non eſt mediñ quo ſicut ſpecie in/

telligibili videatur deus · Pro quo
notandum qꝙ in viſione coꝛpali ⁊in

tellectuali inuenitur triplex mediuʒ·
Primum ẽ mediũ ſub quo videtur·
boc eſt ꝙ ꝑfſicit viſum qadvidẽduma

in generali non determinans viſum
ad aliquod ſpeciale obiectum. ſicut
ſe habet lumen coꝛꝑale ad viſuʒ coꝛ
poꝛalem ⁊ intellectus agens ad intel
lectum poſſibilem · Secundum ine/
Diũ quo videtur eſt foꝛma viſibilis
qua determinat᷑ vterq; viſus ad ſpe/
ciale obiectum.ſicut ꝑ foꝛmam lapi/

Dis ad cognoſcendum lapidẽ: Cer/

tium eſt medium in quo videtur · et
hoc eſt illud ꝑ cnius inſpectionẽ du/
citur viſus in aliam rem · ſicut inſpici

endo ducitur in ea quę in ſpeculo re/

pꝛeſentantur·⁊ videndo imaginem
Ducitur ad imaginatum · ⁊ ſic ctiam
intellectus ꝑ cognitione effectꝰ Du/
citur in cauſam ⁊ econuerſo· In vi⸗
ſione ergo patrię non erit tertiũ me/
Dium vt ſcilicet deus ꝑ ſpecies alio/
rum cognoſcatur ſicut nunc cogno/
ſcitur ròne cuius dicimus nuncvide
re in ſpeculo· Nec erit ibi ſecũdũ me/⸗
Dium . quia ipſa eſſentia dimuina erit
qua intellectus noſter videbit deuʒ
vt ex dictis patet · Sed erit ibi tantũ
pᷣmum medium quod eleuabit intel
lectum noſtrum ad hoc ꝙ poſſit con/
iũgi eſſentię increatę modo ſdicto ·ſᷣ
ab h̊ medio nõ dicitur cognitio me/
Diata · quia nõ cadit inter cognoſcẽ/
tem ⁊ remcognitam.ſed eſt illud qð
dat modum cognoſcendi . ¶ Ed ſe/
xtam rñdetur negando conſequen/⸗
tiam · Et ratio eſt· quia non eſt ſimi/
le · quia creaturę coꝛpales nõ dicunt᷑
immediate videri niſi ugcio id qðᷣ
in eis coniũgibile eſt viſui ei coniun
gitur · non ſunt aũt coniũgibiles der
eſſentiam ſuam rõne materialitatis
Et ideo tunc immediate vident᷑ qñ
eoꝝ ſimilitudo intellectui cõiungit᷑ ·
Vnde nõ videretur immediate niſi
eſſentia ſua coniũgeretur intellectui
⁊ hec viſio immediate dicitur vilio
faciei ·

Adſecundam

——

nęſtionẽ ſic ꝓcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ vi⸗
xentes deũ pꝑ eſſentiã videãt omnia
A deus in ſeipſo videt · ¶ Primo ſic
L fegei-oiglogan o it · Illic oẽs
cõmuni charitate deũ cõſpiciũt·qͥd ẽ
qð neſciãt vbi ſcienteʒ omnia ſciũt:
loquitur aũt de beatis qͥ vident deũ

P eſſentiã · g videt᷑ ꝙ qui viceA.

Peſſentiã omnia cognoſcet · ¶ Se/
cundo ſic· Quicũ q; videt ſpeculum
videt ea quę in ſpeculo reſultãt · in
xerbo dei omnia ſicut ĩ ſpeculo reſul⸗
tant:quia ipſum eſt ratio ⁊ ſimilitu/

do omniũ · gᷓ ſancti qͥ vidẽt xxxbũ ꝑ
eſſentiã vidẽt oia creata: ertio

ſic dꝛ Proũx · Deſid eriuʒ ſuũ iuſtis
Dabitur · ſancti deſiderant omnia
ſcire · q¶ omnes hoĩes natura ſcire de
ſiderantpᷣ. metaphiſicę· nec natura
gloꝛiaʒ anferet· ꝗᷓ dabit᷑ eis g deo
ꝙ omnia cognoſcat. ¶ Quarto ſic ·
Ignoꝛantia eſt quędã pęnalitas vi/
teſᷣſentis · ̊ oĩs pęnalitas ꝑ gloꝛiaʒ
a ſanctis aufert᷑· ꝗ ⁊ omnis ignoꝛan/

tia· ita omnia cognoſcent:¶ Quin
to ſic · Sicut ſenſus ita ⁊ intellectus
cognoſcit omne illud cuius ſimilitu/
Dine intoꝛmat᷑ ſ̊ diuina eſſentia ex/
pᷣſſius indicat quamlibet rem q; ali/
qua ſimilitudo alia rei · ergo ĩ illa be⸗
ata viſione cum eſſentia diuina fiat
quaſi foꝛma intellectus nñ· videtur
ꝙ ſancti videntes deũ omnia vide/
õ Vionyſius
vi · celeſtis hierarchie · ꝙ angeli ſu/
perioꝛes inferioꝛes a neſcientia pur/
gant · ſ angeli inferioꝛes vident di/
uinam eſſentiam gᷓ angelus videns
Diuinam eſſentiam poteſt aliquane
ſare.ſᷣ anima nõ pfectius videt deũ

qᷓ; angelus · ſancti videntes eum
nõ opoꝛtet ꝙ; videant omnia ¶ Re/⸗

ſpondeo dicendũ ꝙ duplex dicitur
Diuina cognitio · Ona vocatur noti
cia viſionis qua cognoſcit omnia ꝗ̊
ſunt vel fuerũt · ⁊ B dicit᷑ noticia vi⸗/
ſionis:quia ad ſimilitudinem viſio/

————————————

nis coꝛpalis cognoſcit ea quaſi pſᷣſen

tia · Secunda cognitio ꝗᷓ dicit᷑ ſim/

plex intelligentia eſt qua cognoſcit

videndo ſuã eſſentiam omnia ꝗ̊ᷓ ro/

teſt facere q;uig nunq; fecerit nec fa⸗
cturus ſit· alias nõ ꝑfecte cognoſce/
ret potentiam ſuam non enim poteſt
cognoſci potentia miſi ſciantur potẽ
tię obiecta · ⁊ hoc dicitur cognoſcere
noticia ſimplicis intelligentię · Hoc
notato ſit pᷣma cõcluſio · Impoſſi bi⸗
le eſt ꝙ aliquis intellectus creatꝰ æo/
gnoſcat oĩia vid endo diuinã eſſen/
tiam quę deus poteſt facere · Patet
concluſio · quia hoc eſſet compᷣhẽde/
re diuinam eſſentiã:quod eſtimpoſ
ſibile · Patet ſic.· Quãto aliqð pᷣnci/
piuʒ perfectius cognoſcit᷑ · tanto plu
ra ſciuntur in ipſo ·ſicutĩ vno demõ/
ſtrationis pᷣncipio ille qui eſt perſpi/
catioꝛis ingenij plures cõcluſiones
videt q; alius qui eſt tardioꝛis · cum
ergo quantitas diuinę potentię attẽ
Datur bm ea in qua poteſt ſi aliquis
intellectus videret ĩ dinina eſſentia
omnia quę deus poteſt facere eadẽ
eſſet quantitas ꝑfectionis intelligen
do quę eſt quantitas diuinę poten/⸗
tię in pꝛoducendo effectus·⁊ ita cõ/
pꝛebenderet diuinam eſſentiaʒ qðᷣ
eſt impoſſibile omni intellectui crea
to · Secunda concluſio loquẽdo de
ſciẽtia viſionis Poſſibile ẽ ꝙ aliqs
intellectus creatus vt anima chꝛiſti
cognoſcat omnia illa quę ſcit noticia
viſonis · De alijs aũt ſanctis vtrum
videant omnia quę deus videt ſciẽ/
tia viſiõis ẽ Duplexopinio · Quidã
dicunt / ꝙ ſic· ſed hocrepugnat ſan/

ctoꝛum dictis qui ponunt angelos
gliqua ignoꝛare quos tamen cõſtat

ſ̃m fidem omnes deum p eſſentiam
videre · ETlij dicunt oppoſitũ ſᷣm q̊s
ſit illa tertia cõcluſio · Sanctividen
tes diuinam eſſentiam non vident

omnia que deus videt · Iſta cõclu⸗

ſio ꝓbatur pᷣmo ſic · Solus chꝛiſtus
D 22

habet ſpiritũ non ad menſurã.· vt di
citur Johᷣ·iij · chꝛiſto inqntũ habet
ſpiriruũ nõ ad menſuram competit ꝙ;
omnia ĩ verbo cognoſcit · Vnde ibi/
dem dicitur · ꝙ pater dedit omnia ĩ
mann eius:ergo nulli alij ſanctoꝛum
competit ommia cognoſcere in verbo
q; chꝛiſto· Secundo ſic · Quãto ali
quod pꝛincipium perfectius cogno/
ſcitur· tanto plures effectus eius co/
gnoſcuntur ꝑ ipſumſed quidam vi
ntium deum per eſſentiam perfe/
ctius alijs cognoſcunt deum qui re/

rum omnium pᷣncipiũ eſt· ergo qui /

Daʒ alijs plura cognoſcunt · ſic nõ
omnes ſciunt oĩa· ⁊ inde eſt ꝙ vnus
poteſt alium inſtruere· ⁊ ſic ſcietia an/
geloꝝ ⁊ animarum ſanctaruʒ poteſt
augerivſq; ac diem iudicij · ſ rare
rius non pꝛoſiciet · quia tunc erit vlti
mus ſtatus rerum. ¶ S?drõnesĩ op
poſitum · I d pꝛimam reſpondet᷑ ne/
gando conſequentiam⁊ ad dictum
Gregoꝛij reſpõdet ſanctꝰ C homas
per verbo ülo Gregoꝛij oſtenditur
ꝙ in illa beata viſione eſt ſufficiẽtia
ad omnia intuendum ex parte diui/
nę eſſentię per quam deus omnia vi
Det . ⁊ ꝙ nõ omnia videant eſt ex de
fectu intellectus creati qui diuinam
elſſentiam non comp̃bendit ·
ſecundam reſpondetur negando cõ
ſaentia Et rõ eſt·quia ſpeculũ il/
lud eſt voluntarium.⁊ ſicut ſe oſten/
Det cnivult · ita in ſe oſtendit ꝗᷓ vult·
nec eſt ſimile de ſpeculo materiali in
cuius poteſtate nõ eſt ꝙ videat᷑ vel
non videatur · Ad tertiam reſpõ
Detur negando conſequentiam· Et
rõ eſt ·quia deſid eriũ ſanctoꝛuʒ quo
omnia ſcire deſiderãt implebit᷑ ex h
ſolũ ꝙ deum videbunt · ſicut deſide
riũ eoꝝ quo omnia bona habere cu/⸗
piüt implebitur in h̊ ꝙ deum habe⸗

bunt · ſicut enim deus ĩ hoc ꝙ habet

ꝑfectam bonitateʒ ſufficit affectii · et
eo habito omĩa bona quodãmodo

habebũt · ita eius viſio ſufficit intelle⸗
ctui Joh · xiiij · Dñe oſtẽde nobis pa
trem ⁊ ſufficit nobis· Ad quartaʒ
reſpondetur negando cõſequẽtiaʒ ·
Et rõ eſt · quia ignoꝛãtia Duplieter
accipitur · Ono modo ꝓpꝛie accepta
in priuationem ſonat⁊ ſic eſt pęna.
ſic enim ignoꝛantia eſt neſcientia ali⸗
quoꝛũ quęſcire debent · vel quę ne
ceſſe eſt ſcire· ⁊ hoc modo ignoꝛantia
nõ ponitur in ſanctis · quia nulliꝰ ho⸗
rum ſcientia ſanctis deerit in patria
Alio modo ignoꝛantia accipitur cõ
muniterꝓ omni neſcientia · et ſic an/
geli ⁊ ſancti in patria quędaʒ igno/
rant · Vnde Dionylius dicit · ꝙ an
geli a neſcientia purgant᷑· Sic autẽ
ignoꝛantia nõ eſti pęnalitasſᷣ defe/
ctus quidã · Necẽè neceſſe ꝙ omnis
talis defectus ad gloꝛiam auferat·
ſic etiam poſſet dici ꝙ defectus eſt in
vno qꝛ no puenit ad gloꝛiaʒ altenꝰ
d quintaʒ rñdeturnegado cõ/
ſequeutiã · Et rõ eſt · quia q;uis diui
na eſſentia ſit ratio omnin cognoſci
biliũ · nõ tamen cõiungit᷑ cnilivet in
tellectui creato ᷣm ꝙ ẽ ratio omniũ
æ ideo ratio non ſequitur ·

(d tertiaz que

ionem ſic ꝓcedit᷑· Et videt ꝙ beati
prius ferant᷑ ad cõtemplandũ chꝛi/
ſti humanitatẽ q; ad ctemplandũ
chꝛiſti diuinitatẽ · ¶ VBrimo ſic· vld
extremũ nõ ꝑuenitur niſi ꝑ mediuʒ·
E mediũ inter deũ ⁊ homines ẽ chꝛi/
ſti hüanitas ·i · Timoth.ij · Media/
toꝛ dei et hominũ chꝛiſtus Jeſus·
ſancti nõ ꝑuenient ad contemplan
Dam chꝛiſti diuinitatẽ niſi bus con

——

templando humanitatẽ eius:¶ In
oppoſitũ eſt euãgeliũ ſᷣſens vbi di⸗
citur Gaugete et exultate qm̃ mer/
ces veſtra multa eſt in celo · Et ſic cõ
ſtitui debent ĩ potiſſimo et altiſſimo
ſtatu· ex quo ſic arguitur.lltiſſmo
eni ſtatui altiſſimꝰ qctus pᷣncipaliter

Apꝛ mo cõpetit· p beatiſunt in altiſſi
mo ſtatu: cum ergo actus intellectꝰ
qui eſt potentia altiſſima cuiꝰ ẽ ferri
in deũ ſit actus altiſſimus · videt
hicactus pᷣmo beatis cõpetat vt de/
„ um cõtemplent᷑ · ¶ Reſpõdeo dicẽ/
Dum · ꝙ ſancti in gloꝛia pᷣus ferũtur
ad cõtemplandã chꝛiſti diuinitatẽ ·
cꝙ; eius humanitatẽ · Iſta concluſio
ꝓ batur pᷣmo ſic· Hoc ad ꝑfectionẽ

vieę ptinet ꝙ opoꝛtet nos ab inferio
ribus ad ſupioꝛa cõtemplãda aſcen
Tereiꝶ in beatis erit ꝑfectio cõtraria
erfectioni vie ˖ ergo ipſi ecõuerſo per
an altioꝛa cõtemplant · g̊ beati exi/

uinitatẽ cõtemplant᷑ q; eius huma/
nitatẽ ¶ Scdo ſic · Vnuſquiſq; pus
cõſiderat regulã opis q; ſᷣm regulã
opet beati aũt deo ſunt cõiuncti vt
ipſe ſit eis ratio cuiuſſibet cognitiõis
⁊opis · aliter enĩ actus beatitudinis
Palias cognitiones? opationes im/
pediret᷑ ⁊ ideo id qð pᷣmo beati attẽ/
dunt eſt ipſe deus · et ipſum habent
mediũ cuiuſiibet cognitionis·⁊ regu
⸗ lam cuiuſlibet oꝑationis ·⁊ ſic ꝑ pꝛiꝰ
1 coõtemplant᷑ chꝛiſti diuinitatẽ q; ei
bumanitatẽ In vtraq; tñ cõtempla
tione delectationẽ inueniũt · Oñ di/
cit᷑ Johᷣx · Ingrediẽtur ſcʒ beati ad
cõtemplandũ diuinitatẽ· ⁊ egrediẽ/⸗
tur ad cõtemplandũ eius humani/
tatẽ ⁊ vtrobiq; paſcua inuenienti·
electationẽ · vt exponit ĩ libꝛo ð ſpi
ritu ⁊ anima· ¶ Æ& d rõnem in oppo/
ſitũ rñdet᷑ ꝙ ratio illa pcedit qᷓntuʒ
ad ſtatũ vię in qua nondum ſumus
To pfecte cõiuncti:ſ̊ opoꝛtet nos ꝑ
chꝛiſtũ ad deũ aſcendere · ̊ cum iam
o in beatitudine cõiuncti erimus
tunc pᷣus intendemus chꝛiſti diuini/
tatem q; bhumanitatem ·

n die omniuʒz

moꝛtmoꝝ eſt euangelium · Dixit Je/
ſus turbis ⁊c · Job · v· Cirea qo pñt

—

ſtentes ſupꝛa ĩ patria pᷣmo chꝛiſti di

Diſputariſequentes queſtiones·

rima Ntrũ iudiciaria poteſtas

qua iudicandi ſunt moꝛtui ĩ futuro
iudicio cõuenienter ↄueniat chꝛiſto
hbm qð homo: ¶
ſuffra gia fidelin viuoꝝ ꝓſint de fun/
ctis · ertia Dtrũ ſuffragia facta
5 nalos ſiue ꝑ ꝑeccatoꝛes pꝛo ſint·

