liter dimittẽda ſunt tempoꝛalia· wi
aliter ſedandũ ſcandalũ· ſicnt ꝑ ali/
qualẽ ammonitionẽ oſtẽdẽdo·ꝙ iu/
ſte pen⁊ ipſe retinẽdo tua iniuſte agit
Yliqn ſcandalũ naſcit᷑ ex malicia qd
eſt ſcandalũ phariſęoꝝ· ⁊ ꝓpterx cos
qui ſic ſcandala excitant non ſunt tẽ/
poꝛalia dimittenda · quia hoc etiam
nocʒ bono cõi/daret ei mal occaſio

nerent · Ex quibꝰ patet ꝙ Chomas
cantuarienſis res eccleſię ſibi cõmil/
ſas repetendo etiam cu ſcandalo re/
gis bene fecit:⁊ita in eo adminiſtra/

uit Chꝛiſto· in repetẽdo etiaʒ res ſa/
as cuʒ ſcandalo exoꝛto ex malicia re/
gis anglię:rationibꝰſupꝛa aſſignatiſ

lenefecit ⁊ Chꝛiſto ad iniſtrauit ·
ͦd rationesin oppoſitũ.IFd pᷣmaʒ

reſpondet᷑ ꝙ pꝛeęceptuʒ illud Chꝛiſti

bm Muguſtinu in ibꝛo d ſermõe do
mini in mõte · eſt intellnigendũ pᷣm h/

parationẽ animi ·vt ſcilicet homo ſit

paratus paus pati iniuriã vel frau/
dem qᷓ; iudiciũ ſubire ſi hoc expediat·

qnñq; tn non expedit.⁊ ſic qꝛ nõ expe/

Diebat nõ ſeruauit illud Chomas
Aclecunda reſpondet᷑· negãdo cõ/
ſequentiã · Et ratio eſt · qꝛ dimittẽdo
res eccleſię ſibi cõmiſſas in mambus
raptoꝝ hoc Vrgebat nõ in ſalutem
ꝓnmonꝝ ſed in vamnationẽ eoꝝ qui

aliena ætnedo ſemꝑ in peccato ma
nebant ˖ ¶ d terti reſpondet᷑· negã

do ↄſequẽtiã · Et ratio ẽ· qꝛ nõ eſt de
intentione apoſtoli ãmonere ꝙ cib⸗
totalit ꝓpt ſcandalũ dimittat· ꝛ ſu/⸗
mere cibů eſt ð neceſſitate · talis ci/⸗
bus ꝗꝓpt᷑ ſcandalũ dimittẽdus ẽ qui
ſcãdalicat frẽm· vᷣm illud ·j· Con. viij
Nõ maducabo carnem in eternũ ne
frẽm meum ſcandaligem

-

Ea ſecũda que

ſtionẽ · ſic ꝓcedit᷑· Et videt ſubeũ/

do moꝛtẽ pt res eccleſię a pꝛe celeſti

nõ meruit coꝛona martyrij honoꝛifi/
cari · ¶Pꝛimo ſic. Sola fides eſt cau

ſa martyrij · Dic Tuguſtinꝰ Cauſa
martyrij eit moꝛia patiꝓ Chꝛiſto · B

iſte ſanciꝰnõ eſt moꝛtuꝰ ꝓ Chꝛiſto ·
ꝓ repetẽdo bona eccleſię· g non me/⸗
ruit a pꝛe celeſti coꝛona martyrij ho/
noꝛifcan Seruͤco ſic · Martyr dẽꝛ

ſi teſtiſ teſiunomũ aut nõ redditnr

rapiendi: noceret ipſis rapientibaoa
qui retinẽdo aliena in ꝑeccato rema/

niſi vritati:non aũt di qs martyr ex

teſtimonio cuiuſſibet veritaq ſſ⸗ oluz

exteſtimomo vitaij diuinę· alioqn
ſiqs moꝛeret᷑ p cõfeſſiõe veritatj geo
metricę vel alteriꝰ ſciẽtię ſpeculatiue

eſſet martyr· qð videt᷑ idiculu.ſ iſte

ſanctꝰ nõ eſt moꝛtuꝰ p cõfeſſiõe veri

tatis Oiuinę ut patet. g zc.· ¶ Lertio

ſic· Int alia vtutũ opera vident᷑ po/
tioꝛa ꝗᷓ oꝛdinant᷑ ad bonuʒ cõmune.
qꝛ bonu gent meliꝰ eſt q; bonũ hoĩs
yeth·ſi ergo aliqͥd bonũ eſſet cã mar

tyrij · maxime videret üli martyreſ

eſſent ꝗᷓ p defenſiõe reipublice moꝛi⸗
unt · qð eccleſię obuatio nõ habet.
non enĩ militũ qͥ in iuſto bello moꝛiũ
tur martyria celebꝛant᷑· ſola fid es
xider eſſe martyrij cauſa In ofpo⸗
ſitũ eſt euãgeliñ h̊ de martyribꝰ. q
legit᷑ in hmõti ſancti feſtiuſtate. q

nõ fieret niſi martyr fuiſſet Rñdeo

Dicẽdũ q ille ſanctꝰ ſubeũdo libent
patienter exchanitate moꝛteʒ p de/
fenſione iunũ ⁊ re eccleſię meruit a
cęleſti pꝛe coꝛona
cari Jur ꝓbũ ſaluatoꝛis ĩ pñti euan/
gelio.· Qui m miſtrauerit honoꝛifi/
cabit eũ pater menus qͥᷣ in celis ẽ.· Vn
cũ ipſo moꝛtuo clerici Requieʒ eter⸗
nazʒ inciperẽt · ⁊ p eo miſſam celebꝛa/
re defunctoꝝ · ſubito vt aiüt angelo/
rum choꝛi aſtãtes voces cantatin in.
terumpũt· martyriſ miſſam incipiũt
Letabit iuſtꝰ.⁊ cõſequent᷑ cõcinũt
ceteri cleric gſequunt¶ d ratiões
in oppoſitũ· Id pmã rmder negan/
do aſſũptũ · vnde Matth. v. dicit.
eati ꝗ pſecutionẽ patiunt᷑ ꝓptin/
ſticã. q ptinet ad martyriũ ut glo.
ibi dicẽ ad iuſticiam aute ptinet non
ſolum fges. ſed etiã alie Ytutes pñt
eſſe cauſa martyrij · Vñn beati Johã/
nis baptiſtęmartynũ in eccleſſa cele⸗
bꝛat᷑ ꝗq nõ ꝓ negãda fide tz prep̃hen/
ſione adulterij moꝛteʒ ſuſtinuit.IFld

autoꝛitatẽ 7luguſtini mdet᷑ ꝙ qͥcũq;

patitp quocũq; bvno oꝑe faciendo

martyrij honoꝛfi

.
nüh
ſnun

wi
ſai

— — — —
— —

W—— —

— — — —
— — à —

vlpꝛoã

Silue

jab aliqu
3 /Gent reddere · videtur ad vſuram

.₰

Chꝛiſtu eſt moꝛi ⁊ pati ꝓ Chꝛiſto

d ſecudã reſpondet: negando mi/
noꝛem⸗ Dicit eni Matth.xxij· Aed/

Dite que ſũt cęſaris ceſari⁊ quę ſunt
dei deo · bona autem eccleſig dei ſunt
quęiſti archiepo erant cõmiſſa·On/
de moꝛiendo ꝓ defenſione eoꝛuʒ eſt
teſtimoniũ ferre vᷣitati diuinę · Pꝛe/
terea non eſt ſimile de veritatibꝰ alla
rum ſcientiarũ:qꝛ cum ille nõ ꝑtinẽt

dad cultũ Diuintaſ: ideo earũ confeſ

ſio nõ poteſt eẽ directe martyrij can/
ſa·ſed quia oẽ mendaciũ peccatũ eſt
vitatio mendacij contra quamcũq;
Veritatem ſic inqntum mendacium
eſt peccatũ diuinę legi contrariũ pot
eſſe cauſa martyrij · ctd tertiam re/
ſpondetur· negando conſequẽtiam-
Et ratio eſt · quia bonũ reipublicę eſt

egripni bonü int᷑ bona hüana/ ſed

nũ diuinũ qð eſt ꝓpꝛia cauſa mar/

tyrij eſt potius q;ᷓ huanũ:quia tñ bo⸗

nuü humanũ poteſt effici diuinũ ſi re
feratur in deũ ⁊ poteſt eſſe quodcũqʒ

bonũ hũanũ martyrij cauſa bᷣm qðᷣ

⸗

n feſto beati
ſtri · eſt euangeliũ · Homo qͥ/
Dam peregre ⁊c Matth·xxv · Circa
quod poſſunt viſputan ſequentes
quęſtiones ¶ Pꝛima· DNtru beatus
Silueſter qnq; taleta ſibi a deo da
ta ita lucris multiplicanit vt meruit
intrare in gaudiũ beatitudinis ętnę·

in dei refert.

In

Secunda. Ntrum de negligentia

multiplicandi talẽta ſibi data a deo
menito veniat quis damnandus ·

Ngueſtioneʒ. ſic pcedit· Et
videt᷑ ꝙnõ· Quia talẽta
accõmodata lucris multi/

—

pertinere · ſed vſura cuʒ ſit ꝑeccatum

moꝛtale impedit ad ingreſſum beati/

cũq; peccato vitando ꝓpter

tudinis· Vnde in x? Dnequis ha/
bita bit in tabnaculo tuo:ſeqt Qui
ꝑecuniã non dedit ad vſurã ⁊c ( In
oppoſitü eſt euangeliũ pſens:quod

Kurin hmõi ſancti feitiuitate-
e bondeo dicendũ · ꝙ beatus Sil

ueſter ita talenta ſibi data lucris mł-

tiplicauit vt in gaudin cternę bean
tudinis intrare mernit. Oꝛo q̃ͥ notã/
dDum giſta qnq; talenta ſibi Data

poſſunt dici·ſcilicet bonũ naturę.łe/

nũ gratie · bonu potẽtig· bonu ſclentię
bonuũ opulenug In bonis naturg ſic

pfecitvt fuit coꝛpoꝛe integer ⁊ B ꝓpt᷑

caſtitatem· facie angelicus quia gra/
tioſus aſpeciu:ſermone nitiduſ quia
conſilio magnꝰ. vt dicit᷑ in vita ſua-

Secũdo in talento gratię pꝛolecit et
merita multa cumulanit· Erat eni fi/
ce catholicus · ſpe patiẽtiſſimꝰ.chari⸗

tate diffuſus. oꝑe ſanctꝰ. In talento
pPpotentię ꝓfecit: qꝛ factꝰ diaconꝰ tan

ta gratia hfulſit in clero · vt oĩs pplłs
chaiſtianꝰ intra vꝛbem eum ſibi in p⸗
ſbyterũ poſtularetct tãdẽ Melchia

Te migrante oium voce clenicoꝛuʒ 2

laico ꝝ cõcurrente factꝰ eſt ſũmꝰ pon/

titex· Qð eni pmeruit oꝑibꝰ xecla/

rauit nam ut dꝛ in hiſtoꝛa. Erat eni
pijſſimus ⁊in oĩ ſanctitate conſpicu
us · Item in q̃rto talento·ſcilicet ſciẽ/
tig pfecit ⁊ lucra mſłtiplicauit DPoctri
na eni qtidiana populi infoꝛmabat

qui ad eius ſermonẽ cõfluebatĩ ml/

titudine copioſa· Itẽ cũ iud orſapi
entibus diſputauit quibꝰ ſuperats
bapticati ſunt tria milia iudęoꝛum

Itẽ qnto ꝓfecit in talẽto opulentię

ita enĩ micoꝛs erat vt nullus inops
nulla vidua pauꝑp nulluſoꝛphannſ

indigens in tota vꝛbe erat quẽ nõ ha

beret in ſcriptis quot viduę erant in

regione · q̃t oꝛphani ·q̃t clericiſciebat

⁊neceſſania miniſtrabat.Ecce qualit᷑
talẽta ſibi data beat' iſte Silueſter
multiplicauit : quare merito intrauit

in gaudiũ dñi ſui:¶ Ad rationem in

P

————

4. — 4 DB

oppoſitum reſpondet· ꝙ multiplica/ cumſtãtia · erit peccatũ moꝛtale. I¶lio 2
re dona dei in eis ꝓficiendo.⁊ accn/ modo ex parte cauſę Si eni volũůtas
mulãdo merita apud deñ nõ eſtvſu/ intm̃ ſit remiſſa circa es quę ſunt dei 4
ra. Necobuiatillð Lud/ xix· Et ego vt totalit a cei charitate veficiat. tal
veniens cum vſuris exegiſſem illã. ſi⸗ n egligẽtia eſt peccatu moꝛtale,/? hoc U
licet pęcuniã mutuatã:qm̃ ut dic ſan H cpne ↄtingit qñ negligẽtia ſequit 4
ctus Chomas· ꝙ vſura ibi metapho⸗ ex cõtẽptu · alioqͥn ſi negligẽtia conſi/ 2
rice accipit p ſuꝑexcreſcẽtia bonoꝛuʒ ſtat in h termiſſiõe alicuius actus vel 4
ſpũaliũ quaʒ exigit deus volens vt circũſtantię quę nõ ſit de neceſſitate
bonis acceptis ab eo ſemꝑ ꝓficiamꝰ ſalutis nec hoc ſiat excontemptu. ſed
nod eſt ad noſtrã vtilitatẽ/non eiꝰ cralig Flec ſernoais e impedit *
HA euno interdi peraliq́d vniale peccatum S
EE P ecũd 9 que tunc nechigent⸗ nõ eſt ꝑeccatũ moꝛ/
ioncr auerie. Birn e nechigen taleſed vemale. 38
tia multiplicandi talenta ſibi data a ¶AN eſte .
Waomentn veniat qͥs damnandus· n 0 ſaoncte
Et vr ꝙ nõ Quia negligẽtia nõ põt lgnetis eſt euãgeliũ · Simile eſt re⸗/
eſſe ꝑeccatũ moꝛtale · Dicit enĩ ſuper gnũ cgloꝝn ꝛc Matth · xxv · Circa qð
illud Ecq: vij · De negligẽtia purga ñt diſputari ſequẽtes quęſtiones
te cũ paucis· dicit glo:q;uis oblatio ꝛima. Htrũ beata 7gnes ad hoc
parua ſit:multoꝝ delictoꝛuʒ purgat qꝙ eſſet vna de nüero pꝛudentiũ vir/ “
negligẽtiã · ß hᷣ nõ eſſet ſi negligentia ginu habuit neceſſe in vaſe cõſcieti S
eſſet peccatũ moꝛtale · op/ ſueę poꝛtare charitat oleũ. Secũda 4
poſitum eſt euãgeliũ ꝑns: vbi qui ne VBtrũ beata vl gnes fuit Chꝛiſto de/ AQA
Sleriteum tlento ſbi oeto⸗ negocſs –— vonſata⸗ S .
ri operãdo opera vtutũ inbet mitii mGA& H
tenebꝛas exterioꝛes.· ¶ Andeo dicen B Pꝛimaʒ AN
Dũ · ꝙ ꝓ tali negligẽtia multiplicãdi quęeſtioneʒ · ſic ꝓcedit᷑ · Et
talentũ ſibi datũ a veo merito venit . adet ꝙ beata Agnes ad ””M
q̃s condẽnandul · DPatʒ cõcluſionaãa Fveſſet vna de numero pꝛudentiũ M
Dicit Chꝛyſoſtem ſuꝑ hũc paſſum. vꝓginũ habuit neceſſe in vaſe cõlciẽ/ fn
Eterna pęna pot hõ danari nõ ſoli tię ſuę poꝛtare charitat oleũ · et videt n
ꝓ peccato cõmiſſiõis cõmittẽdo ad·Wnõ· Quia tã pꝛudẽtia q; vginital Dä
ulteriũ aut furtũ ſeu homicidiũ· verũ poſſunt eſſe in aliqͥ ſine charitate · er⸗
etiam ꝓ łeccato omiſſiõis· vnde ait· go ad eſſe pꝛudẽte vginẽ nõ ẽ neceſ⸗ 4
ꝙ nõ ſolũ qui rapit aliena aut qͥ ma⸗ ſecharitatẽ bꝛe · ↄſequẽtia videt᷑ bo/ ”?
le oberatnt punie veino hend eti na · añcedẽs ꝓbat᷑ ſic · Nirtuſj eni ꝓ/ P
qui bona nõ facit· Qõ eni diues ille ꝛiũ eſt bonũ actũ ꝓducẽ·ſᷣ illi q non
epulo fuit dãnatuſ ꝙ rapet aliena s5· lit charitatẽ facit aliquos bonos OYJY”ZMẽð
q; ꝓpꝛia Lacaro nõ corcauit· ¶ act.puta dum nudũ veſtüt · fameli OHODÿ”J”ÿẽ
vo arguit ꝙ negligẽtia non pot eſſe cum paſcũt · caſtitatẽ buãdo · dũ con/ ti
ꝑeccatu moꝛtale · Rñdet᷑ ꝙ falſu eſt · cupiſcẽtiaſcobibet ·⁊ iuſticiã ſeruant
23 ugliet wot ↄtingẽ · vt diẽ ſan/ Dũ iuſte iudicãt · ꝗᷓ c· ¶ Secũdo ſic ee
ctus Chomaſ· ꝙ negligẽtia ſit pecca Virgo põt naturali cognitiõe deu,ʒ fi
tü moꝛtale · Ono mõ ex parte eꝰ qð cognoſcere eſſe ſũmũ bonũ: natura eu
ſtermittit ꝑ negligentia qð qͥdeʒ ſit li dilectiõe ipſũ ſuꝑ oĩa diligẽ · ſi⸗ i
ð neceſſitate ſalut·ſiue ſit actſiue cir ne charitate põt eſſe pꝛudẽs virgo et
In

ng amare deñ ſup oĩa ſine oleo charita/ mus ãgelis eq̃les· vt patet Matth ·
tis ˖ (In opponitũ eſt euãgeliũ pñs: xxij. Quę no ſolũ vires hoĩs· ſed etiã
ttar in quo vocant᷑ fatue vᷣgines ꝗᷓ non angeloꝝ excedit · que ſoli deo eſt na/
loe poꝛtabãt oleũ in vaſis ſuis cuʒ lam/ turalis· opoꝛtet ad hoc ꝙ ad fęlicita/
bit padibꝰ MReſpondeo dicẽdũ · ꝙ bea⸗ tem illam hõ pueniat ꝙ diuinę vitę
d ta Ilgnes vna de numero pꝛudẽtiũ Hamicepoflat gtlild. autẽ qð ad al/
o ꝓ̈ginũ neceſſe habuit poꝛtare chari/ terum ↄuenire facit maxime amieitia
eſiut tatis oleũ ĩ vaſe cõſciẽtię Quę ↄdu eſt · qꝛ vt dic phs · ix · eth· Vnuſqᷣſqʒ
ſel ſio ꝓbatur pᷣmo ſic· Pꝛudẽtia eſt vir· cuerſar cũ amico ſuo in illiſquęma
Neddt tus directiua actuũ huano ꝝ in fineʒ Mume diligit · Et ideo opoꝛtuit haleri
. cebitũ · Dñ ipſa dicitur taʒ a phet qndam amicitiã ad deũ vt ſibi cõöni
ince/ qᷓ;ᷓ a ſanctis auriga virtutũ virginei ueremus.·et hec eſt charitas qnęẽ ꝗ/
ergo ille ſunt pꝛudẽtes dicẽde ꝗᷓ di/ Dam amicitia hois ad deũ ꝑ quã hj
rigunt opera ſua ⁊ oꝛdinant pᷣncipa⸗/ cciũ diligit ⁊ deus hoĩem · ſic efficit
te liter ad gloꝛiã dei qui eſt vltimus fi- quędã aſſociatio hoĩs ad denʒ · Sic
leckr nis noſter · ⁊ ad cõſecutionẽ beatitu/ Dicit . · Joh· p· Si in luce ambulan /
Cud dinis ſug· ⁊ hoc non Põt eſſe ſine cha/⸗ mus ſicut ⁊ ipſe in luce eſt: ſodetate,y
ons ritate ˖ que vt dicit Wuguſtinꝰ in li · habemus ad inuicẽ. Mec aut coiꝛca/
eötinn bꝛo de moꝛib⸗ eccleſię? Charitas eſt tio diuinę vitefaeultate nature exce/
nünin virtus quę cũ nra rectiſſima affectio Dit · ſicut ⁊ fglicitas ad quã oꝛdinat᷑:
Gſid. eſt · coniũgit nos deo qua euʒ diligi/ Lideo opoꝛtet ꝙ per aliqd bonũ ſuꝑ/
Fii. mus · Dicit pꝛeterea apoſtolus · .·ad addit natura in bocpficiatur 12hoc
W Cor· xiij · Si viſtnbuero ĩ cbos pan eſt ipſa virt' charitat.. 1 ita manife⸗/
perũ oes facultates meas· ⁊ ſi tradi/ ſte patet neceſſitas olei charitatis
dero coꝛpus meñ ita vt ardeã chari Sd rationeſin oppoſitũd pᷣmaʒ
4, tatem auteʒ nõ habeã nihil mihi p½ reſpondet · negado ↄſequẽtiã · Et ra-
74 deſt · Illę g virgines ꝗᷓ ꝑ bona oꝑpa tio eſt · qꝛ licet ſine charitate poſſit eẽ
en ſua a ſdicto fine deuiates/ vel ad ꝓ aliqs actꝰ bonus ex ſuo genere· non
Wae pꝛiaʒ gloꝛiã·.fauoꝛẽ homini⸗ vel quę/ tñ ꝑfecte bonꝰ.qꝛ deeſt bita oꝛdi/
Munin ſtum vel hmòi cõuertüt vel oꝛdinãt natio ad vltimũ finẽ: Xd ſecundãa
ean merito fatue dicunt᷑ virgines ꝓpter rñndet: negãdo ↄſeduentiã· Et ratio
iantt defectũ intentionis recteld viden eſt.q; magis neceſſaria ẽ ſuꝑioꝛ ami/
iyhil dũu aũt pleniꝰ neceſſitatẽ hmõi olei citia q; naturalis:qꝛ naturali amoꝛe
nine, ſcilicet charitatj eſt notandũ iux ſan / amamꝰ deü inqᷓntum ſũmũ bonũ eſt
enüind ctum Thomã ꝙ finis hüane vitgeſt participabile a nobᷣ p effectꝰ natura
1 nittt⸗ felicitas Vnde vᷣm diuerſas vitas les ᷣm qð habemꝰſimilitudinẽ ad
keid etiaʒz diuerſelelicitates diſtinguũnt · ipſum ꝑ bong naturalia.ſed qꝛnatu/
el Qui eni ſunt extra vitã ciuilẽ ad feli ra non poteſt puenire ad oꝑpationes
os citatem ciuilẽ nõ pñt ꝑuenire quęat einus quę ſũt ſua vita⁊ ſua beatitudo
nütim tingit ſũmũ illiꝰ vite · Similit ad hoc ſcilicet viſio ſugeſſentię· ideo etiã ad
lodic ꝙ ad felicitatẽ contemplatiuã qͥsꝑ / amicitiã non ptingit quę faẽ amicoſ
Paiſnu ueniat · opoꝛtet eilliuſ vite particepſ cõuiuere ⁊ in oĩbuſ coĩcare·⁊ iõ opoꝛ
SNH fiat. Oñ fęlicitas ad quam hõ ꝑ ſua tet ſupaddi charitatẽ ꝑ quã amiciti/
ic naturalia põt ꝑuenire eſt ſm vitK hu am habeamꝰ. ipſum amemꝰei aſſi⸗
Gt manã Et ð hac phi ſüt locuti · vñ in mulari ꝑ participationẽ ſpiritualiuʒ
66 pethicoꝝ dã· Heatos autẽ hoĩes ·; ᷓ donoꝝ deſideremꝰut participabi/
i q nob ꝓmittit᷑ qᷓdã fęlicitas in q̃ eri lem per gloꝛiã ab qamicis ſui· Et iſta

eſt amicitia qug eſt inter pꝛudentes

virgines ſe nſum d Chꝛiſtum.

ld ſecũ que

ionem qua quęritur · Otrum beata

Agnes fuerit eſpõſata Chꝛiſto · Re

ſpondet᷑ ꝙ ſic· Vatet ex euãgelio vbi

Dicitur · ꝙ pꝛudentes virgines intra/
norunt ad nuptias cum ſponſo ſuo;
ſclicet Chꝛiſto· Pꝛeterea dicitur. ij:

E Beſtodi eni vos vni viro· ·

Chꝛiſto virginem. id eſt. virginitatẽ
exhibere Chꝛiſto · ¶ Reſpondeo di/

cendum · ꝙ cum amoꝛſit virtꝰ vniti/
na. vt ait Dionyſius· Et ut dic apo/
ſtolus Qui adheęret deo ꝑ amoꝛem

vnus ſpiritus fit cũ eo · Inde ut dicit
Bernardus: 'moꝛ qmaritat aiam
Chꝛiſto · Cum autẽ beata agneſ ardẽ
tiſſimo amoꝛe amauerit Chꝛiſtũ ipſi/
us ſponſa fuit Onde ipſa confitet᷑ in

vita ſua dicens · Jpſi ſum deſponſa⸗
ta hiangeliſennnt etenn cniulo ſuo

ſcilicet fidei per dilectionẽ operantis
ſubarrauit me· ⁊ imenſis monilibus
oꝛnanuit me Qbi notandũ ꝙ beata
agnes gloꝛioſa effecta de hac deſpõ/
ſatione cõmendat multiplicit᷑ ſponſũ

ſuũ · Nꝛimo a nobilitate oꝛiginis· cũ

ait de eo ˖ Cuiꝰ mater virgo eſt ⁊ pa⸗/
ter feminã neſci · Secundo a celſitu/
Dine dignitatis · cñ de eo dicit · Jpſi
ſum deſponſata cui angeli deſernüt
Tertio a pulcritudine ⁊ ſpecioſitate:

cum ait · Cuiꝰ pulcritudinẽſol⁊ẽ luna
mirant᷑· Quarto a largitate muneꝝ

cum ait · Immẽſis monilibꝰ oꝛnauit
dexterã meã:⁊ collũ meũ cixit lapidi/

Texteram patientiã in paſſionibꝰtra
Digdit auribꝰ meis ineſtimabileſ mar

garitas · ꝓba ſcilic diuina pcioſiſſi /
ma ciclade.id eſt toga auro textaid

hrvus oꝛnauit me · id eſt· ſinceriſſimo et

eſt aurea charitate imenſis monili/
caſtiſſimo amoꝛe quo ex omniparte

aduſa tolerada·⁊ ideo ait ·

clauſa ſim · Quinto cõmendat a ſre⸗

cialitate amoꝛis · cum ait· Signü po/

ſuit in faciẽ meã · Siguũ quidem vir/
initatis vt mens illud conſiderans
delitatẽ ei conſeruet ·2 ſic oẽs carniſ
Telectatiões ſpernat · Dndeait · Nt
nullum pꝛęter eum amatoꝛẽ admit/
tam. JIteʒ ſignũ paſſionis ſi ga oĩa
Sanguiſ
eius oꝛnauit genas meas · vt ſcilicet
genę in qbus apparet verecundia ſi

cut ſanguine ſint infuſe ut nullus de

cętero ruboꝛ ibi appareat pꝛo aliqua

mũdana confuſione · Sexto cõmen

Dat eũ ab honeſtate ⁊ ſanctitate nu/
ptiarũ · cum ait· «mo Chꝛiſtum cuiꝰ

thalamũ introiui quẽ cum amaue/

ro caſta ſum cum tetigero munda ſũ
cum accepero virgo ſum · Cactł autẽ
carnalis polluit · ſed iſte mundat · ille
ꝓginitatẽ violat · iſte ãt ab oĩ macla
hbuat · Nota bñ rõnẽ hoꝝ · qꝛ amoꝛ
vnit⁊ extaſim fac hᷣm Pionyſiũ:⁊ q̃n

to aliqͥd plꝰ nobilioꝛi vnit᷑ taãto no/

bilius efficit · Aatio g oium eſt ama/
re · quia mũdiſſimus ⁊ ſanctiſſimꝰ eſt
ſponſus. ⁊ ideo neceſſe eſt vt ea ſpõſa

quęilli coniũgitur

Vincentij martyris ·eſt euãgelium ·
Imẽ amẽ dico vob Niſi Fnu Joh·

xij · Circa qͥd pñt diſputan ſequen/

tes queſtiões · ¶ Pꝛima · Ptrů quis
poſſit abſq; charitate ꝑfecta marty ⸗
rio ſe offerre ¶ Becũda · Vtrũ beat?
Vincentiꝰ ſic miniſtrauerit Chꝛiſto

foꝛtit᷑ vſq; ad moꝛtẽ ꝓ eius fide certi
do · vt g pꝛe cęleſti meruerit honoꝛifi/
cari ſpãli coꝛona gloꝛięꝗᷓ dꝛ aureola

D pꝛimaz

ueſtionẽ . Vtrũ qᷣs poſ/

müda ⁊ ſancta ſit

itabſq; charitate pfecta
martyrio ſe offerre· ſic pcedit᷑. Et vi/⸗
detur ꝙ ſic Suꝑ illud · R · J0 dilenn

aſe⸗
nü⸗
mvir⸗
rans
rn
R
An⸗
Ladci
anguil
tſalet

nclaſ

lus e
Alea
GWwen⸗
enu⸗
Kamans
namare⸗
Wuncds
acn
mdet l
oimach

an

ſünq
ſtono/
ſtama/
ſineſt
uſſoſa
nn ſt

nigan
iid⸗
g
Pegu
a
Pniur
cir Cin

sſltani

nnni
Rintn

mandata tua ſupꝑ aurũ zc· diat glo/
ſa· ꝙ mima charitas plus diligit dei

legẽ q; milia auri ⁊ argẽti:⁊ eadẽ ra/

tione qᷓ; oĩa tꝑalia:ſed illud qð mi/

nus diligimꝰ exponimꝰ ꝓ eo ꝙ mag

Diligimꝰ · ergo ⁊ oĩa tꝑalia ⁊ etiã ꝓ/

pꝛiã vitã põt exponere ꝓ C hꝛiſto qui
5 mimã charitatẽ · ¶ In oppoſitum

arguit ſic · Si abſq; charitate perfe/
cta poſſet qsſe offerre martyno · er⸗
go pari ratione martyriũ ſuſtinẽ põt

abſq; charitate pfecta: ſed ̊ vider

eſſe falſũ · vm ilud Joh· xv · Maioꝛẽ
hac dilectionẽ nemo hʒ vt alam ſuã
ponat ꝗqs ꝓ amicis ſuis · ergo nullus

abſq; charitate hfecta t ſe ad mar

tyriũ offerre · ¶Rndeo iux᷑ ſanctum
Thomã ꝙ in opibꝰ vꝓtutũ duo ſunt
qttend ẽda:ſcʒ id qͥd fit ·⁊ modus fa
ciendi:Cõtingit aut idẽ factũ qð ſit
ſm aliquã pfectã vꝓᷣtutẽ fieri ⁊ nõ ſo
lum ab habete paruã vᷣtutẽ ſ̊ etiam
nõ habete ꝓYtutẽ.ſicut aliqs nõ hñs
iuſticiã põt facẽ aliqͥd opꝰ iuſtũ · Sʒ

ſi attendamꝰ ad modũ faciẽdi ille q

nõ hʒ v̈tutẽ nõ põt opani ſicut ille qͥ
bʒ· nec ille qͥ hʒ paruã ſicut ille q ha/
bet magnã q oꝑat᷑ facilit᷑ pmpte

et delectabilit᷑qd non idẽ facit qͥ ca

ret vtute vł paruã hʒ· Sic ergo di/
cenduʒ eſt · ꝙ h̊ opꝰ qͥd eſt ſe offerre
martyrio vel etiã martyriuʒ ſufferre
pPõt facere nõ ſolũ charitas pfecta ſᷣ

etiã impfecta· ⁊ qͥd plus ẽ ·etiã ille qᷓ

caret charitate· m id.j.Corxij · Si
tradidero coꝛpus meũ ⁊c· ſcharitaſ
pfecta h̊ facit pꝓmpte⁊ dlectabiliter:

Sicut patet in nr̃o Nincẽtio qͥ in toꝛ

ment hylaritatẽ oſtẽdit: vnde cum

Sciperet᷑ vt exhiberet᷑ toꝛmẽt· Nincẽ

ty inqt · Hocẽ qͥd ſꝑ optaui ⁊c· G̊ au
tem nõ põt facere charitas impfecta

minꝰ qͥ ea caret: Et p hoc pateſitre

ſonſio ad oppoſita ·

ſtionẽ ·ſic pcedit· Et videt q beglus

Ad ſecũdã que

Vincentius nõ meruit vvnoꝛariſpe/

ciali coꝛona gloꝛę quę dicit aurcola
Pꝛimo ſic · ¶ureola eſt pᷣmiunʒ 43
operibꝰ ſupe ogationis reddit᷑ ſed
moꝛiꝓ defenſione fidei fuit opꝰ ne/
ceſſitatᷣ nõ ſuꝑerogationis· qꝛ ut in/
quit apoſtolus ad homa x: Coꝛde
creditur ad iuſticã oꝛis confeſſio fit
ad ſaluteʒ·ergo beatus Pincentius
tunc certando ꝓ fide nõ meruit au/
reolam. ¶ Secuñndo ſie·DOĩs coꝛona
gloꝛię quę ꝓmittit᷑ oĩbꝰ miſtrantibꝰ
Thꝛiſo eſt vt ſint vbi ipſe eſt in erna

beatitudine· vt in pñti euangelio ha

betur · ergo beatꝰ Dincentiꝰ padmi/

miſtrationẽ ſuã non meruit aliã ſ/

cialem coꝛonam qᷓ; alij · ¶ Certio ſic
Cõfirmãdopmiũ eentiale Pꝛomiſ/
ſum oĩbꝰ miſtratibꝰ Chꝛſto eſt ipſa
beatitudo ·ſed beatitudo vᷣm NLDoetiũ

eſt ſtatus oium bonoꝝ aggregatiõe

pfectus· ergo pᷣmiũ eſſentiale inclu/
Dit oẽ bonũ qð habetur in patria et
ſic aureola includit᷑ in aurea⁊ ꝑ cõ/

ſequẽs non eſt aliud a pᷣmo qð au/

rea ¶ In oppoſitũ arguit ſic · Siẽ pu
gnę quã ſequit᷑ victoꝛia debet᷑ coꝛo/
na · m illud.ij.Cimoth·ij · Non co/⸗
rona bitur niſi qͥ legitime certauerit.

ergo vbi eſt ſpecialis ratio certamis

wbi debet eſſe ſpalisoꝛona · B beatus
VPincent admĩſtrauit Chꝛiſto foꝛ/
tiſſime pugnãdo vſq; ad moꝛtẽ pꝛo

fide eiꝰ: vt in ſua vita patʒ. ergo ſibi
ebet ſpãlis coꝛona ¶ Andeo dicen

dum ꝙ beatꝰ Vincenti certãdo ꝓ
fide Chꝛiſti vſq; ad moꝛtẽ nõ ſolum
meruit coꝛonã glię. ſ̊ coꝛonari.⁊ eti
am aureola honoꝛificari · Iſta cõclu/

ſio patʒ · Dꝛ eni ſic de eo in legenda
ſua. Egregiꝰ dei martyr DPincentius

Diris toꝛmẽtoꝝ ſupplicijs ꝓ Chꝛiſto
alacrit ſuꝑaᷣ ac fglicis pugnę agone
conſtant᷑ expleto:tandẽ pcioſam re/
ſolutꝰ in moꝛtẽ celo triũphãs reddi/

Dit ſpiritũ.⁊ voce angelica dicitur ei

Agnoſce o Nincenti inuictiſſime · qꝛ
p5

pꝛo cuius noĩe fideliter decertaſti ·.0

ſe tibi coꝛonam perpetuã ſeruat in cę/
lis(PHꝛo qua concluſione pleniꝰ in/⸗
telligenda eſt pᷣmo notandũ ꝙ diſti
guit᷑ duplex pᷣmin ĩ bea· Quoddã

cõmune?⁊ eſſentiale qͥd eſt ipſa beati/

tudo quęconſiſtit in plena viſione ⁊
fruitione diuinitaᷣ· Et dicitur Bp/
miũ metaphoꝛice coꝛona vel aurea ·
Tum ex parte meriti q̃d cũ quadam
puzna agit᷑ Militia eſt vita hoĩs ſu⸗
per terram Job. vij· Cum etiã ex par
te pꝛemij per q̊d homo efficitur qdã/

modo particeps diuinita pconſe

quens regię poteſtai. IWd/v. Feci/

ſti nos veo nro regnũ ⁊ ſacerdotes·

Coꝛona aũt eſt ſignũ ꝓpꝛiũ regię di/
gnitat· ¶lind vꝛ gccidẽtale pmiuʒ
q̃d eſſentiali ſupaddit᷑ coꝛonę·⁊ eti/
am dicitur habere coꝛonę rationem
Verũ quia nibil poteſt ſupꝑaddi co/

rone qug eſt eſſentigle Pmin qͥdcũq;

ſit eo minꝰ et ideo ſuꝑadditũ pᷣmiuʒ
aureola noiat᷑:Et ſic dicendũ eſt ꝙ
aureola dicit aliquid auree ſuꝑad/
Ditum .quaſi q̃ddaʒ gaudiũ de ope/

ribus a ſe factis quę habent rationẽ

victoꝛię excellẽt:q̃d eſt aliud gandi/

unm ab eo quo de conüuctione ad de’n

gaudet᷑q̊d gaudium dicitur aurea

Secũdo notãdi ꝙ ſicut ineſt hoꝛ

Dam pugna ſpus contra interioꝛes

ↄcupiſcentias· Ita etiq ineſt hoi quę⸗

Dam pugna cõtra paſſiões exteriꝰ il/
lataſ. Onde ſic ꝑfectiſſime victoꝛię q̃
e cõcupiſcẽtijs carnis triumphat᷑
v̈ginitati debet᷑ ſpalis coꝛona ꝗᷓ au⸗/

reola dicit· AIta etiã pfectiſſime vi /
ccoꝛię quę habet in pugnatione exte/

rioꝛi debetur aureola · Perfectiſſima
gũt victoꝛia de exterioꝛibꝰ paſſiõibꝰ

ↄſiderat ex duobꝰ. Pꝛimo ex magni

tudine paſſiõis:inter oẽs auteʒ paſ/

ſion es illatas exterius Rcipue locum
tenet moꝛs. Secundo conſideratex

cauſa pugnę. qñ ſcilicʒ ẽ pꝛo honeſta

cauſa qus ſalicet eſt ipſe Chꝛiſtꝰ Et

bec Duo in martyrio cõſiderant᷑ ſc,ʒ

moꝛs et ꝙ ſit ſuſcepta ꝓ Chꝛiſto· Cũ
aũt beatiſſimꝰ Nincentiꝰ hanc pu/

gnam duriſſimã pꝛo Chꝛiſto ſuſcepe

rit · ⁊ pꝛo eo moꝛteʒ atrociſſimã ſuſii/
nuerit:Cenendũ eſt ꝙ beatꝰ Dincẽ
tius a patre celeſti ſit ſpeciali coꝛona
quę dicit᷑ aureola honoꝛificatꝰ. On⸗/
e angelus ad eum· Exurge martyr
inclyte · exurge ſecurus ⁊ almis cetibꝰ

noſtnis noſter ſodalis addere·:O mi⸗·
les inuictiſſime foꝛtiſſimoꝝ foꝛtioꝛ iäã

te ipſa pęna ⁊ aſpera toꝛmẽta victoꝛẽ
tremũt. Item exclamat Nꝛudentiuſ
Tu ſolꝰ oꝛbis inclyte ſolꝰ bꝛauij Du/
plicis palmam tuliſti:.tu duas ſimul
paraſti aureas ¶ Ad rationes in op
poſitum· I?d pᷣmaʒ reſpondet᷑negã/
do conſequentiã · Et ratio eſt · Cum
pꝛimo:quia ſuſtinere moꝛtẽ ꝓ Chꝛi/
ſto qᷓntum eſt de ſe eſt opus ſuꝑero/
gationis· Nõ enĩ quilibet tenet᷑ fidẽ
ſuam coꝛam pſecutoꝛe confiteri:· ſed
tamen in caſu eſt de neceſſitate ſalud
qñ ſcilicet aliquis a pſecutoꝛe depꝛe/

benſus de fide ſua requirit᷑ quã con/

fiteri tenetur.· Cum ſecũdo:quia nõ
ſequitur ꝙ aureolam tüc in tali caſu
non mereat᷑· Nureola eni nõ debet
operi ſuperogationis inqntũ eſt ſu/
pererogatio:led inqntum pꝑfectionẽ

qndã hʒ· vñ taliperfectione manẽ/
te etiam ſi non ſit ſuperogatio aliqs

aureolam meret· ¶ à ſecundaʒ re-
ſpondetur:negando cõſequentiam ·
Et ratio eſt · quia licʒ ibi cõmunis po/

natur remuneratio miſtrantiũ Chꝛi/

ſto ; nihilominꝰ alia ⁊ alia dabit᷑ ſpe/
cialiter aliquibꝰ ꝓpter excellentiã ali/
cuius victoꝛię quã ipſi ſpecialit᷑ ha/⸗
buerunt/ ¶ R. tertiam reſpondetur.
negando cõſequẽtiã· Et ratio eſt · qꝛ

licet beatitudo includat oia ꝗ ſüt ne/

ce ſſaria ad pfectã hois vitã · ꝗ ↄfſiſtit
in ꝑpfecta hois opatione. nibilominꝰ

ꝗdã põt ſupaddi non quaſi neceſſa/

ria ad ꝑfectam oꝑationẽ vt ſine àbꝰ

— — —

— — —

h

Ci
Pu⸗
ſre⸗
ſaſt
⸗
dam
D
man
ehib⸗
Gn⸗
noriä
ſctons
ndit
de⸗
funl
Sine,
tneg,

pen

tfe
ſed
ſalun
wpr⸗
io
inno

rotic⸗
eu.
–MG
Nbeh⸗
Gtüͤct
eber
Nnde⸗
6
ſt-
i

ſeſſurus

elſenon poſſit. ed quia his addditisẽ

beatitudo clarioꝛ vt pertinet ad bene
eſſe beatitudinis⁊ decentiaʒ qᷓndam

ipſius·ſicut ⁊ fęlicitas pollitita oꝛnar

nobilitate: vt coꝛpon pulcritudine:2

amanodrn ine quibus tamẽ eſſe wo
tel

. vt patet pᷣ ethicoꝝ Bmodohᷣ⸗

M conuerſio/
ne ſancti Hauli:eſt euangeliũ. Dixit
Simon Petrus ad ꝗeſum Matthᷣ

xix· Cira quod poſſunt diſputari ſe/

quentes quę tiones Mnima. Ntrũ
Haulus ſit ſeſſurus cum Chꝛiſto ad
iudicandũ Secuda. Htrũ cõueniẽ/

ter iudiciaria poteſtaſ reſpondeat vo
luntarię pauꝑtatii¶ Tertia· Otrum

ꝓmiſſio quę ſequit᷑ in euangelio ſit
õneniens qua dicit ꝙ omnis c ·
narto ˖ Ptrũ cõnerſio Panli fuit

B pꝛimgz

ngſnone⸗ ſecheedi Ee
videt᷑ ꝙ Paulus non ſit
scuin Cheaiſto ad iudicandũ:
Bñimo ſic · Paulus nõ fuit vnꝰ de
apoſtolis. quibꝰin hoc euangelio lo/⸗
quebar Chꝛiſtus dicens ˖ Dos qui
ſecuti eſtis me ⁊c· ergo Paulus non

Elnn⸗ cñ Chꝛiſto ad iudicandũ

Secũdo ſic· Joh · v. Dicit. ꝙ pꝛ oẽ
iudiciũ dedit filio vt ⁊c· ſed honoꝛifi/
centia talis nõ debet alicui alteri niſi
Chꝛiſto · ergo ⁊c· ¶Certio ſic· Qui/

cunq; iudicat hʒ autoꝛitatẽ ſuꝑ illð

quod iudicat · ſed ea de quibꝰ debet
eſſe futuꝝ iudiciũ ſunt merita pᷣmia
Hiuʒ quęſoli dininę autoꝛitati ſub/
ſunt · ergo nulli de his competit iudi
tarenoſpoſtn eſt euã geliũ pñs
qd ideo legitur in hac feſtiuitate· vt
oſtendat᷑ ꝙ PHaulus in hac dignita
te fuerit par ſiue qqualis alijs apoſto
lis. Kndeo dicenduz ꝙ Paulus ẽ
vnus de ſeſſoꝛibꝰ cum Chꝛſto ad iu
Dicandũ · De qͥbꝰ dẽ Iſa · iij · Vomi⸗

nus ad iudiciũ veniet cuʒ ſenioꝛibus

populiſui · No plenioꝛi itellectu hu
ius cõdluſionis eſt notãdũ iuxta ſan/
ctum Chomam in q̃rto: ꝙ iudicare

multiplicit᷑ dicit᷑· Pꝛimo modo aliqͥ

Dicunt᷑ iudicare comparatiõe · inq̃n

.

tum er cõparatiõe eoꝛũ alioꝝ aliqui
iudicãdi oſtẽdunt᷑ſicẽ patʒ Matth·
xij · Diri niniuite ſurgẽet in indicioꝛc

ſed ſic iudicare in indicio cõmune eſt
maloꝛum ⁊ bonoꝛũ · Ilio modo Di/
citur indicare quaſi interpᷣtatiue In

terpꝛetam̃ enĩ gliquem facere qui fa/
cienti conſentit: vnde illi qui conſen/

tiunt iudici e us ſententiã appꝛobã⸗

do iudicare dicunt᷑· Et ſic indicare ẽ
oium electoꝛuũ · Dnde dicitur Sapᷣ
iij · Judicabunt ſancti nationeſ.¶ er
tio modo dicitur iudchcare quaſi per

ſimilitudinẽ·quia ſimilitudinẽ iudi/

cis habent inqᷓntü fedent in loco emi

nenti ſicut index:ſic aſſeſſoꝛes indica

re dicunt· Et him hüc modum dicũt
gliqui ꝙ pfecti viri quibus poteſtas

iudiciaria ꝓmittit᷑. ut in euagelio p/

ſenti: iudicabũt. ſcilicʒ px honoꝛabilẽ

conſeſſionẽ · quia ſuꝑioꝛeſ cęteris ap

parebũt occurrentes Chꝛiſto obui/

am in gera · Sʒ iſtud nõ videt᷑ ſuffi/

cere ad ꝓmiſſionẽ Oni complendam
qua dicit᷑ Sedebisis iudicantes: vi-

etur enĩ iudiciũ conceſſum ſupad/

cere. Et id eo eſt quartus modui in/
Dicandi qui perfectis vins contingit
NPHꝛo quo nota ꝙ cuʒ indicare impo:

tet actionem in alinʒ ꝓcedentẽ · pꝛo/

pꝛie loquẽdo iudicare dicitur q ſen/
tentiam loquẽdo ĩ aliũ ꝓfert · Sʒ h

Duplicit᷑ cõtingit · Ono mõ ex ꝓpꝛia
autoꝛitgte · 1 H eſt illius qͥ bʒ in alioſ
dominiũ ⁊ poteſtatẽ · cuius regimini
ſubdunt᷑ qui iudicant᷑. Onde eiꝰ eſt

in eos ferre ſententiaʒ · ſic indicare

ſolius dei eſt · Alio modo indicare ẽ

ſentẽtiã autoꝛitate alteriꝰ latã ĩ alio

rum noticiã ducere · qd eſt ſententiã
latã/ ꝓnüciare · Et hoc modo perfecti
P4

viri iudicabũt:quia alios ducent in
cognitionem vininę iuſticię vt ſciãt
quid de eis iuſte ꝓ meritis debeat᷑ vt
ipſa reuelatio iuſticię iudiciũ dicat ·
Vnde dic̃ Richardus de ſancto vi
ccoꝛe Judices coꝛam iudicandis de/
cretoꝛuʒ ſuoꝝ libꝛos apire eſt ad coꝛ

Dium ſuoꝝ inſpectionẽ inferioꝛẽ quo

rumlibet viſum admittere ſenſumq;
ſuũ in his quę ad iudiciũ ptinent re/
1. td rationes in oppoſitum ·
d pᷣmam reſpondet᷑ negando cõ/
ſequentiã · Et ratio eſt . qꝛ ꝑ illoſ Ono
Ted aplos nõ tm̃ intelligut᷑ illi ̊ oẽs
alij qui relictis oꝛbus ſecuti ſũt Chꝛi/
ſtum pᷣm pfectioneʒ vitę inter quos
Paulus ? Matthias cõnumerant

õ rñdetur ꝙ autoꝛitas
illa intelligitur de indicio autoꝛitatiſ
qð ſoli Chꝛiſto cõuenit· ¶ Id tertiã
reſpondet᷑ negando conſequentiam
qꝛ loquit᷑ de ſecundo modo iudicã/
Di ſcilicet ꝑ reuelationẽ · Et ratio eſt ·
qꝛ nõ eſt incõneniẽs aliquos ſancto/
rum alijſquęd aʒ reuelare · vel ꝑp mo/
Dum illumiatiõis ſicut ſupꝑioꝛes an /
Feiu inferioꝛes illuminãt· vl ꝑ modũ
ocutionis ſicut qñ inferioꝛes ſuꝑio/

2
„

ſtionẽ ſic ꝓcedit᷑ Et videt᷑ ꝙ nõ re/
ſpondeat cõuenient indiciaria ptãs
panptati olütariaſ Hiolic Go
lum duodecim apoſtolis eſt ꝓmiſſuʒ
Sedebii ſuper ſedes duodecim ⁊c·
ergo cũ nõ oẽs voluntarie pauperes
ſint apo ſtoli: videt᷑ ꝙ nõ oibus indi/
ciaria ptãs reſpondeat¶ Secundo
ſic . Maius eſt offerre ſacrificiũ deo
de ꝓpꝛio coꝛpoꝛe qᷓ; de exterioꝛibꝰ re/⸗
bus . ſed martyres? etiã vᷣgines offe
runt de ꝓpꝛio coꝛpoꝛe ſacrificiuʒ deo ·
voluntarie antem paupes ð exterio
ribus rebus.ꝗ ſublimitas iudiciarię
ptatis mag reſwondere debet marty
ribus ⁊ ↄᷣginibꝰ q; volũtarie paupe/

ribus/¶ C ertio ſic · Supioꝛ nõ dita
tur ab inferioꝛi·ſed multi licite diut/⸗
tijs vtentes erũt maioꝛis meriti mul
iis paupibus volũtarie· ergo volu⸗/
tarie pauperes nõ iudicabũt vbi alij

iudicabũt ¶ In oppoſitũ eſt euange/

lium pñs: vbi dꝛ · Vos qui reuqui/⸗
ſtis ola ⁊c vbi diẽ glo · Qni relique
runt oĩa ⁊ ſecuti ſunt Oñm hi iudiceſ
erunt ¶ Reſpondeo dicẽdũ . ꝙ recte
cõuenient᷑ iudiciaria poteſlas que
ꝓmittit᷑ in euãgelio ꝑnti rũñdet volu
tarie pauptati : Et hoc ꝓpt᷑ tria vt di
cit ſanctꝰ Chomas · Pꝛimo ratione
congruita:quia volũtaria paunꝑtal
eſt eoꝛum qui oibus quę mũdi ſunt

contemptis ſoli Chꝛſto inherent et

ideo nõ eſt in eis aliqͥd qð eoꝝ iudi/⸗
cium a iuſticig deflectat· Oñ idonei
ad iudicandũ redduũt᷑:q veritatẽ iu
ſticię ᷣ oĩbꝰ viligũt · Secũdo ꝑ mo⸗
Dum meriti · quia hũilitati reſcõdet
exaltatio ꝓ merito/inter oĩa auteʒ ꝗᷓ
in hoc mũdo hoĩiem deſpectũ faciunt
pcipuũ eſt pauꝑtas: vnde pauꝑibꝰ

excellentia iudiciarię ptãtis ꝓmittit᷑

vt ſic qui ſe humiliat ꝓpt᷑ Chꝛiſtum
exaltetur. Certio· quia pauꝑtalſ diſ/⸗

ponit ad ᷣdictũ modũ iudicandi:Ex

hoc enĩ aliquis ſanctoꝝ iudicare di/
citur· vt ex dictis patet · ꝙ coꝛ habe/

bit edoctũ oĩ dinina veritate q̃ alijs
potens erit manifeſtare · In ꝓgreſſu
autem ad ꝑfectionẽ pꝛimũ qð relin

quendnm occurrit ſunt exterioꝛeſ di
uitig · quia bec ſunt vltimo acquiſita·
qð autem eſt vltimũ in generatione

eſt pᷣmũ in deſtructione · Onde ⁊ int

beatitudines quibꝰ eſt ꝓgreſſus ad
pfectionẽ pᷣma ponit᷑ paupertaſ· ⁊ ſic
paupertati reſpondet iudiciaria po/
teſtas inqᷓntum eſt pꝛima diſpoſitio
ad ptãtem pꝛędictã ·et hinc eſt ꝙnõ
quibuſcũ q; pauꝑibꝰ etia volũtarie
repꝛomittit᷑ ptãs hdicta.ſ illis q reli
quẽtes oĩa ſequũt Chꝛiſtũ ſim ꝑfe/
ctionẽ vitę · Ex dictis patet rũſio ad
obiecta ·

d
dint⸗/
imul
woli⸗
iißz
ngd⸗
kgni
iſcige
gincten
Flecte
one
voln
4Ndi
mntone
N
ic ſunt
haente
Wic
idon
tntin
bpon⸗
ſöet
utez
ſaciunt
npib⸗
pnntti⸗
ſtom
ldiſ
di
bi
nrias
n poeſt
igein
Cenancd
agnüi⸗
mentor
Ondenir
Geutl
nugtt
ann
dl
rcken
oe/
ſoed

Ad tertiaʒ que

ſtionem · ſic pceditur· Et vider ꝙ /
miſſio quę ſequit᷑ in euangelio nõ ſit
cõuenienſ·in qua dicit᷑.DOiĩis qui reli

querit domũ vel fratres vel ſoꝛoꝛes ·
qut patrẽ aut matrẽ aut vxoꝛẽfilios

aut agros ꝓpr nomen meũ centuplũ
accipiet in ſᷣſenti vita · ⁊ vitam gter/
nam poſſid ebit · Mꝛimo ſic · Qui in

bet dimittere matrem videt᷑ iubere
peccatũ cũ lex dei iubeat honoꝛari pa

renteſ Dent? v · Honoꝛa patrẽ ma/
trem tuã ¶ Secũdo· Pꝛecepit ꝙnõ
Dimittatur vxoꝛ niſi foꝛnicatõii cau

ꝓmiſſio multiplicatiõis iſtoꝝ terre/
noꝛũ videtur contradicere doctrinę
Chꝛiſti · c ait Matth· xix · Si vis ꝑ
fectus eſſe· vade ⁊ vende oĩa quę ha

bes ⁊ ſequere me · ergo videt᷑ illð q̊d

hic dicitur eſſe incõueniẽs dictum

In oppoſitũ eſt euangeliñ ͤſens ·
eſpondeo dicendũ quidã fuerunt

qui dixerũt ꝙ ſancti reſurgẽt ante iu

Diciũ per mille annoſ·⁊ tũc Chꝛiſtus
habebit regnũ cõpletũ · ⁊ tũc qii di⸗
miſit domu habebit centuplũ · Sed
iſtam erroneaʒ opinionẽ Hierony/

mus repꝛobat tanꝙᷓ; ſtultam Cum

quia impoſſibile eſt habere centũ pa/
tres vel centũ mr̃es · Cum quia tur/
pe eſt ꝙ quis habeat centum vxoꝛes

Vnge intelligẽdo hoc de bonis tem
poꝛalibꝰ videt᷑ ſaꝑe erroꝛẽ machome
ti qui poſt reſurrectionẽ felicitatẽ po/

