benda ea nõ mouent lites nec guer/

rę · Caym q iterpᷣtat᷑ poſſeſſio ſemꝑ
habebat caputtremulum · Job· xv ·
Sonitus terroꝛis ſemꝑ in auribus
eius ⁊ cñ pax ſit ſemꝑ inſidias ſuſpi/

catur · Haup nullũ timet · Gregoꝛiꝰ
nid in hac vita laboꝛoſius q; ter

renis diuitijs eſtuare · Quid quie/
tius ꝙ; in hoc mundo nihil apetere
tẽ ipſa homineʒ cuſtodit nea ſer/
pente infernali comedat᷑ · nde ſuꝑ
illud· pv·Dmnia ad te expectãt · glo·
Si in eſcam inimici dari nolumus
nõ debemus eſſe terreni · qꝛ ſic in pᷣn/
cipio maledictus eſt vt terrã come/
dat · Dicit᷑ ꝙ ſerpens hominem nu⸗
Dum timet · p̊ veſtitũ innadit·qꝛ nõ
inuenit ꝑ qð poſſit eum cape · ̊ Dini

tes innadit ſicut pꝛedones et fures
Greg. Qudi cñ nudo luctari debe/

mus· Si em veſtitus cũ nudo lucta
retur haberet vnde ad terraʒ trabe
ret· ¶ I ipſa eſt foſſatũ cõtra diabo
lum:quia diabolus multum nitit᷑ H̊
implere · Rbachuc p · Compoꝛtabit

goig
foſſa
quinn
Gan
pauß
bonn
nige
eſtin
nogt
NMN
Ont
uunto⸗
gütrb⸗

Quiſe

des dr
homen
diecti
aupe
v.G
liſtisn
donmn
füekg
unmi
Ptus
esel
Dnuinae
Cſfektm
ſerapp
uger
woad
isd
tb
nini
ſanon
busai
Scd
geing
Mb
l
ene
tglee
ſte
hin
pend
Put⸗
qoh

g

dnn
na orin
Aungspan
Aunnge
Sdnin vig
Nen düb
öeron
Poce ye⸗
Gmncionerl
mranichc
ner guer⸗
Nſeſoſenp
u umbus
ſiciusſupi⸗
n Ongo
owinsdte
Londiman
zaſodt
ter Vycrig
rnmi gb⸗
wvous
ig. ſen z⸗
Ntteni cone/
lonmnemnn,

Gones Ces⸗
doann
nsdüncl
Puummnt
Eulunnu,

Paupertas

quia diabolũ innant ad implendu⸗
foſſatum caſtri ſui · ¶Cbachuc · ij · Ve

qui multiplicat non ſua vſq; quoag

grauat contra ſe denſum lutũ Itẽ
paupꝑtas iuxta verbum ſapiẽtis eſt
lonum odibile·:poſſeſſio ſine calum
nia; Greg· Magna ſecuritaſ coꝛdis
eſt nil habere concupiſcentięſęcula/
ris qui nõ habet in mundo qð vili⸗
gat.nihil eſt in mũdo qð ꝑtimeſcat:
Sexta eſt · quia pauꝑes deus mul
tum hnoꝛat:quia pauperibus iudi
ciñ tribuit · Job· xxxvj. Matth · xix·
Qui ſecuti eſtis me ſedebitis ſuꝑ ſe
des duodecim .5 ˖ Honoꝛa bile
nomen eoꝝ coꝛam illo· Canta ẽ enĩ
Dilectio eius ad pauperes vt qð fit
pauperi ſibi reputet fieri · Matthei⸗
xxv · Quod vni ex minimis meis fe/
ciſtis mihi ⁊c. Eſt enim pauꝑtas qð
Dam martyriũ · Greg. Dere marty⸗
riũ eſt g volũtaria pauptas· Quid
enim mirabilius aut qð martyrium

grauiꝰ q; inter epulas eſurire· inter

veſtes algere paupertate pᷣmij ater
diuitias quas oſtendit munduſ:q̃s
offert malignus:quas deſiderat no
ſter appetitus · Mirabile eſt ignem
tangere ⁊ non vri ·ſpinas colligere ⁊
non pungi.Et nota ꝙ licet pauper/
tas bona ſit voluntarie eam ſuſtinẽ/⸗

tibus:multi tamen ex ea faciunt de

trimentum ſuũ:ſicut vinum ſanis ⁊
foꝛtioꝛibus ſalutifeꝝ eſt· febꝛicitanti
bus aũt ⁊ debilibus capiti nociuũ:
Ecq · xiij · Paupertas nequiſſima in
oꝛe impij · quia ꝓpter pauptatẽ deũ
blaſphemat · Equus moꝛbidus ſepe
in fabꝛum ipſum medentẽ pede feri/
ens ⁊ moꝛdens dentibus inſilit · Sic
tales ſi deꝰ eos mederi voluerit pau
rtateʒ vel tribulationẽ eis dando
inſiliunt in ibpſuʒ membꝛatim diſcer/
pendo· vnus accipit linguã·alius ca
put.⁊ſic de alijs mẽbꝛis ꝑ quę iurãt
qð hoꝛribile ẽ audire:Ecq xxvij Dir
multum iurans hoxipilationem ca/

—

piti facit · irreuerentia illius obtu ⸗
ratio aurium· ¶ Septima eſt q; pau/
peribꝰ regnũ celoꝝ tribnit · Marth:
v · Peati pauperes ſpiritu:qm̃ ipſo/⸗
rum eſt regnnm celo ꝝ:non ſoluʒ ad
oſſidendũ:ſed etiam ad dandum:
Zucę:xvj. Facite vobis amicos de
maãmona iniqtatis ⁊c · Illos ab an⸗
gelis depoꝛtari facitad locum quitx
tis · Lucę · xvj· Factum eſt vt moꝛere
tur mẽdicus et poꝛtatus ab angelis
in ſinũ abꝛae et diues ſepultus eſtĩ
inferno· Conſuetum eſt ꝙqui abun
Danter pꝛandet vel in mane come/
dit paruʒ cęnat: NHiuites mali ĩ hoc
mundo abunbant᷑ pꝛandent ideo
iuſtum eſt vt parum cęnent: quod
patet in diuite epnlonẽ · Lucęxvj·
Multum enĩ in mane huius vitęco
medit.⁊ ideo merito in veſpa huius
vite· ideſt in ſine parum cęnauit. qꝛ
ad cgnam ſuam guttam aquę habe/
re non potuit · Sʒ econuerſo · San⸗
cti panperes in mane buius mundi
comedũt parum .ideſt:paruã vł nul
lam huius viteę delectationem ha/
buerunt. Juſtum r igitur vt in ve⸗

ſpera huius vitę habeant magnaʒ
cgnam:Item non dicitur pauper

dui habet lapidem pꝛecioſum de qͥ
poſſet emere regnum vnũ. Calis eſt

pauptas qua emitur regnum celo/

rum· Hernardꝰ. Nenale habeo di⸗/
cit dominꝰ. quid domine? Regnũ

. r

celoꝛuʒ· quo emitur: paupertate zc:
Igeo melius eſt lucrarii vili veſte et
ſacco paupertatis q; perdere in ſcar
leto · Exemplum de dinite et Laca⸗
ro. Et de dinite magnefame et pe ⸗
grino · ¶ De paſſione chꝛiſti·

Oſſunt hic
aſſignari plures effectus
Yytilitates paſſionis chꝛi
Prnimus eſt culparum noſtra/
rũ deletio · Sicut enim lr̃e eleri ſo/

lent liqre aliq· Sic chꝛiſtꝰ ſanguine

ſuo deleuit peccata noſtra · Yſa · xliij ·
Ego ſum qui deleo iniquitates tu/
as ꝓpt me · Col. ij · Delẽs qð aduer/
ſum nos erat chirographũ decren·
glo · Peccatum ⁊ldę quod diabo/

lus quaſi cautioꝛem moꝛtis ęterne te

nebat aduerſum nos ·⁊ tulit de me/
Dio affigens illnd cruci· Nos come/
Teramus et biberamus in taberna
Diaboli? non poteramus ſoluere ·
ipſe pignus poſuit pꝛo nobis ſaccũ
plenum theſauro pcioſo coꝛpꝰ ſuũ.
P· Quę nõ rapui tunc exoluebam
Joh · xviij · Si me ꝗritis ſinite hos
abire · quaſi diceret· Offero me fide/
iuſſoꝛem ⁊ obſidẽ ꝓ illis liberandis·
¶ Atem nos furtũ feceram et ipſe p
nobis eſt ſuſpẽſus in ligno crucis·.·
Pext.ij · Heccata nr̃a ipſe ptulit ĩ coꝛ
poꝛe ſuo ſuꝑ lignuʒ ·nõ ſup ſomariũ
Din ẽ ꝙ poꝛtauit onera peccatoꝛuʒ
noſtroꝝ ſed nõ ſufficit malis niſi ad
hbuc onerent eũ peccatis.adddendo
onus ſup onus:⁊ adhuc poꝛtent᷑ ab
eo ˖ Sic ſolet dici de homine · DVpoꝛ/
tet eum multũ de poꝛtare quando im
coꝛtabile eſt · videtur mihi ꝙ ſemper
poꝛtem eũ in humeris meis· Sic di/
cit dñs de his qui ſunt in volunta/
te peccandi · VYſaię · p· Laboꝛani ſuſti
nens ˖ Dos eſtis onus meũ · Hiere.

vij. Proijciã vos a facie mea expo/

nẽdo vos · ſcʒ tribulatiõibꝰ velĩ pec

catis dimittendo · Sic ſolet hõ ꝓnjce

reonus qð poꝛtat extedio· ¶ Secũ/
Dus effectus paſſionis eſt:quia a po

teſtate Ddiaboli nos liberauit Sicut

mulier videns filium ſuũ cecidiſſe in
igne · educit eũ· nec curat ſi veſtis eiꝰ
cõburatur.Sic deus videns popu/

lum ſuũ in igneʒ inferni quotidie ca
Tere non curans de crematione ve/
ſtis · ideſt · coꝛpis ſui:deſcendit ĩ mũ/
Dum vt eum enperet· Rplus· Col·

p· Eripuit nos de poteſtate tenebꝛa

rum ⁊ tranſtulit nos in regnum filij/

Dilectiõis ſuę· ideſt · dilecti filij · Tu/

guſtinꝰ. Solus emit vt ſolus poſſi⸗
deret · Vñ nullus debet habere ius

in nobis niſi ipſe · Jdem. Juſte ſibi

vendicat vitam meã quip mea po/
ſuit ſuã · ¶ Certius efecth⸗ Evulne/
rum ſanatio · Yſaięliij · Liuoꝛe eius
ſanati ſumus: ideſt.ſanguinis effu/
ſione · p liuoꝛeʒ iudeoꝝ.vel liuoꝛe·i.
Dilectione · Fidelis medicus iſte qui
moꝛtiferam potionem bibit ꝓ infir/⸗
mo ſuo· Et ſanatꝰ eſt eger. ideſt· mun
Dus · Cum accepiſſet acetũ dixit· Cõ
ſũmatũ eſt· Et inclinato capite tra/
Didit ſpiritum· ¶ Iteʒ ſudauit medi
cus ⁊ ſanatus eſi eger:ideſt mũdus.
Factꝰ ẽ ſudoꝛ etanqꝙ; guttęſangui
nis decurrẽtis ĩ terrã · Luqxxij· de

mũdi egritudine moꝛtuꝰ ẽ medicus

⁊ ſanatus eſt mũdusipſe de ſangni
ne ſuo⁊ tribulationibꝰ ſius fecit no
bis emplaſtrum ad ſananda vulne/
ra pctõꝝ:. Ecq·xxx viij · Eltiſſimꝰ de
terra· ſc coꝛꝑis ſui creauit medicinã
et vir iuſtus non abhoꝛrebit eam.
Quartus eſt noſtri amoꝛis accen/
io· Nõ eſt lignũ ita frigidũ ⁊ aquo/

ſum qð non ſuccendatur ſi ppnatur

in foꝛnace vel clibano·nec coꝛ aliqd
ita tepidum et frigiduʒ qð ſi ponat
in foꝛnace amoꝛis eius ꝙ intueatur
quantũ in paſſione nos amauit qð
non accendatur ad amandũ deum;
Bernardus· Supꝑ omnia reddit te
amabilem bone Jeſu · calix paſſio/
wigne bibiſti opus redemptionis·
Auintus eſt pacis refoꝛmatio·
ol. j· Pacificans per ſanguinẽ cru/
cis eius ſiue quę in celis ſiue queĩter
ra ſunt · Yſaię· liij · Diſciplina pacis
noſtre ſuper eum · Vnde diſapulis
poſt reſurrectionem impoꝛtauit pa/
cem dicẽs · Pax vobis ˖ Et poſtoſtẽ
Dit eis pedes ⁊ latus:quaſi diceret.
Tantum cõſtat me pax veſtra.tam
care emi eqam.de cetero non rumpa/
tis eam · ¶ Sextus ad honum faci/

enduʒ pꝛouocatio· Nihil ita mouet

— ——

wient
nischi
plusn
d:c
Pabis
ſeen
be⸗
ſſo
ii
ſcnum
gbech
ſdeode

lc

1

—
glee⸗
hataun
Quite
ent.
Pwonin

itqn

apoe
n
wovic
Mee
ican
MMn
cton
luten
Nonin
ahh⸗
chnet
eegen
nn
Doc
400
atie
luſtic
teſt*
vult
ntra

beree⸗

tons W
babenr
ulrſi
W
mbiyuine⸗
Mk eis
guniseſi
Arlluore.
s iſteqei
brpifr⸗
eſt nun
d Cö
hut⸗
Cautneii
cſtmüchg
ng
Reſng
iinn
1le
Unlin
ktmeclani
biteam.
Nis en⸗
Güacno⸗
tüwnanr
NK dl
öſ wn⸗
gintenn
6Smanit
i un
ure
rouſo/
npnons
fomatio⸗
ini⸗
equeiter
ina pacs
dhds
cuande
uſ din.
nonmwn
nun ty
innus

facit eum ſeruuʒ diaboli · Joh · viij⸗
Qui facit peccatuʒ ſeruus ẽſt łeccã/
ti · Item ſeruus non facit qð vult · B

Peccatum

hoĩem ad laboꝛẽ ſiẽ memoꝛia paſſio/
nis chꝛiſti:Hernardus. Hoc eſt qð
plus me mouet · me vrget plꝰ accen⸗
Dit: calix tuus domine quẽ bibiſti·
DPabis eis ſcutum coꝛdis laboꝛẽ tuũ
EBetri Chꝛiſtus paſſus eſt ꝓ no
is ⁊c · j· Petri.iiij · Chꝛiſto in carne

paſſo ⁊ vos eadẽ cogitatione arma /

mini . ¶ Geptimo · regni celeſtis aper
tio Bebr Dabetesigitur fartes
fiduciam in introitu ſanctoꝝ · in ſan/
guine chꝛiſti quã initiauit nodᷣ viaʒ
deo dicitur Crux clauis Dauid:
ſaieg· xxij · ¶ Be peccato

Eccatum
multa mala facit bomini
que debent hominem re/
abere a peccato. ¶ Primũ eſt · quia

qdð dominus eius · Sic peccatoꝛ nõ
facit qð vult · qð diabolꝰ· ij.· Nex:
ij · ¶Nquo quis ſuꝑatus eſt · eiꝰ ⁊ ſer⸗
uus eſt · Dicũt naturalel · ꝙ ex qᷣ cer/
uus victus eſt ab alio ceruo nunq;
poſtea eireſiſtit· ſed quãdo occurrit
ei quaſi dominuʒ eum reputans ca/
put inclinat ⁊ coꝛnua in ſignũ ſubie
ctionis ⁊ buitutis · Sic mulier ſemel
oppreſſa a leccatoꝛe ſuo poſtea nõ re
ſiſtitſed ſequitureũ vbiq; · Sic ho⸗
mo victus a diabolo ꝑ conſenſũ pec
cati ei poſtea nõ reſiſtit·¶ Itemĩ po/
teſtate hominis eſt aliquando face/
re regem ⁊ ſlatum quẽ vult·ſed fa/
ctum nõ eſt in eius poteſtate de re/
gno expellere · Roma.vj· AUn neſcii
quoniam cui exhibuiſtis vos buos
ad obediendum ſerui eſtis ſiue pec/
cati ad moꝛteʒ ſiue obeditionis ad
iuſticiam · Vnde ſicut ſeruus nõ po-
teſt de ſeruitio domini recedere qñ

vult ſic homo a peccato · Piſcis pſe

intrat naſſam ⁊ quando vult.ᷣ non

perſe ⁊ quando vuit ext ¶ Itẽ·Na⸗

nis ꝑ ſe deſcendit.ſed ꝑ ſe non aſcè/
Dit; Sic homo ad malum nõ ad bo
nů · Alee· xiij · DPerditio tua ex teiſ/
rael tantumodo.ex me auxiliũ tuum
Itẽ nauis fracto gubernaculo nõ
qᷓ vult dñs eiꝰ ducit᷑iſed qͥ ventꝰ du/
citeam · Sic homo qui eſt in ꝑccato
Eito dei auxilio· nõ qð vult agit
.
1

dqð diabolꝰ. Ro. vij· Quod no/
o h ago· T hreñ · P.· Abierũt abſq;
foꝛtitudine ante faciem ſubſequen /
tis · ¶ Secundũ eſt qð ad amarum
fineʒ ducit · Proũ· v. Nouiſſima il/
lius amara quaſi abſinthiũ · Niſces
nutriti in mari ꝓpter nutrimẽtũ ma/⸗
ris reputant mare dulce cum tamẽ
ſit amarũ · Sic peccatoꝛes nutriti in
peccatis peccata dulcia repntãt · cũ
tamen aliter ſit · Iaię· v · Be qui di/
cunt bonum malum ⁊ malũ bonum:
ponentes amarum in vulce ⁊ dulce
in amarum. Iſti ſunt ſumiles cuidaʒ
ſtulto qui c audiret cõmẽdari mul/
tum falconẽ domini ſui ꝙ valde bo/
nus eſſet · accepit eum furtiue ⁊ occi
Dit ⁊ comedit ·⁊ cum plangerẽt om/
nes de domo ⁊ cõmendarent neſciẽ
tes quid de eo factum eſſet· Reſpon/
Dit ſtultus dicens ꝙ non dicerent
verum · quia nunq; comederat tam
amaras carnes · Tttẽde peccatoꝛ ꝙ
nunqᷓ; tam amarum cibum comedi
ſti ſicut peccatũ · quia guſtatũ affert
moꝛtem · Hiere · ij · Vide q; malũ ⁊
amarum eſt reliquiſſe te vominũ de
um tuum · Exemplum de puella quę
audiuit a leccatoꝛibꝰ ꝙ dulcis eſſet
actus luxurię ⁊ permiſit ſe coꝛrumpi
cum inueniſſet ꝗ audierat voluit
ſe occidere ꝙ p ta vili opere ⁊ momẽ
tanea delectatione tam pcioſã vir
ginitatẽ amiſiſſet.¶ Tertiũ eſt mul/
tiplex deceptio ⁊ ſtulticia peccatoꝛis
Magna enim ſtulticia ⁊ deceptio ẽ
ſcienter comedere moꝛtiferũ animę·
Qullus enĩ ſapiens comederet moꝛ
tife ꝝ coꝛpoꝛi · ſicut dicitur Job .

. 1.
5.

An guſtare poterit qͥs qð guſtatuʒ
affert moꝛtem?: Multi tamen auide
moꝛtiferum animę hauriunt · i· dele⸗
ctationes carnales venenoſas· TMu/
guſtinꝰ · VPmne ſeminariñũ volupta/

tis venenũ puta· poq/viij. Mul /

ti moꝛtui ſunt de aquis·ideſt· de de⸗

lectationibus mundi:quia amare fa

cteſunt · ſcʒ poſt moꝛtem.¶ Itẽnullꝰ
ſaenter gladium quo occideret᷑ quę

reret· Multi tamè peccatũ quo aia
occiditur ꝓpꝛijs laboꝛibus quærunt.
Sap̃ ·p· Iniuſticia moꝛtis acquiſi/

tio · ideſt · P hanc acquirit᷑ moꝛs Im/

pij aũt manibꝰ et verbis accerſierũt
illam. eſtimantes illam amicam vti

lem ſibi defluxerunt ⁊ ſponſionẽ po/
ſuerunt ad illã·quoniã moꝛte digni
ſunt qui ſunt ex ꝑteillius ¶ Itẽ nul/
lus ſcienter intrat pactum ⁊ ſocieta/
tem cum illo qui eum omnibus bo/

nis ſpoliaret.⁊ ad vltimũ eũ occide/

ret · Hoc facit peccatũ homini Mul
ti tamen pactum et ſocietateʒ habẽt

cum illo . & quibus dicit· Jſa xx viij

Percuſſimus fędus cum moxte · ⁊ cũ
inferno fecimus pactũ· D q; Dam/
noſum eſt cum tali aduerſario fedus
inire · qui oculum dextrũ ernit · ideſt·

amoꝛem dei ⁊ cogitationẽ ſpiritua/

lium · Vnde . · Aeg xj· dicit Naas

qui interpᷣtatur ſerpens:⁊ſignat di/

abolum · In hoc feriam pactü vobi⸗/
ſcum . vt eruã vobis oculos dextros

ideſt · cognitionem ſpintnalie
nullus in laqueum inimici ſciẽter ſe

pijceret · qdð facit miſer homo qñ pec
cat · Pron · v. Iniquitates ſuę capi/
nunt impium· TMuguſtinꝰ. Qui pecca
tum peccato addit quaſi funẽ vnde
ligatur nectit · tamen aues et pilces

in eaſdẽ pedicas retiaq; nõ incidũt·

OQuartum eſt damnincatio · Pec/

catũ enĩ damnificat multũ:qꝛ aufert

oĩa bona gratie ⁊ gloꝛie · Ecliaſtes ·

ix. Qui in vno peccauerit multa bo/
na ꝑdet: DHeccatoꝛ enim eſt ſic ille qͥ

Peccatum

ludit ad ſchacos ·q vno ictu vel tra/

—

ctu non facto vel malefacto totũ lu/
Dum et lucruʒ perdit · Sic vno ope
malefacto vel neglecto totus fructꝰ
vitę noſtrę amittit᷑ ⁊ gratia ⁊ regnuʒ
in ęternum· Ecech xviij · Si auerte/
rit ſe inſtus a iuſticia ſua ⁊ fecerit ini

quitatem · omues iuſticę quas fecit

non recoꝛdabuntur · ¶ Item ſtultus
eſſet homo citatus ad iudicium ſi bo/

nos fideles quoꝝ teſtimonio cau/

ſam ſuam poſſet defendere · in medio
vis ſuę interficeret · illos qui cõtra
ip

ipſum teſtimonium darent ſecũ ad/

Duceret Sic facit peccatoꝛ qui bona
oꝑa ꝑ peccatum interimit· Opa emn
bona teſtimoniũ phibent ꝓ homine
et mala contra ipſum Joh· v · Ope/

ra quę ego facio teſtimoniũ ꝑhibẽt
rüätnte eſt · q excecat ho⸗/

me.
minem ⁊ tunc ducit eum quo vult.
PHeccatoꝛ eſt eniʒ ſicut ille qui vxlatj

oculis poꝛtat᷑ ð loco ad locu ⁊ neſcit

quo ducit velvbi eſt · Threñ · v. De
nobis · quia ꝑeccauimus·ideo obte/

nebꝛati ſunt oculi noſtri ⁊c · Sap ·ij
Exceęcauit eos malitia eoꝝ ⁊c

Kccsto eſt ſicut cecus qui cecidit in
utum qui non videt ſe inquinatum
cum tamen multũ ſit deturpat · ſ ·
Compᷣbenderũt me iniquitates mee
⁊non potni vt viderem · Et ſicut ce⸗
cus ſępe cadit ⁊ offendit·ſic ꝑeccatoꝛ
Tobie xj · Cepit pater cęcus currere
offendens pedibus · ¶ Bextum eſt
pꝛaua ↄſuetudo quęeſt᷑ quaſi gutta
inoſſata· lepꝛa inueterata quęvix cu
ratur · Job xx⸗Oſſa illius umplebun
tur vitijs adoleſcentięeins. quia ta/

lis frequenter recidiuat · Lignuʒ eni

extractum de igne citius accenditur

qᷓ; ſi nunq; fuiſſet· Sic homo exper /

tns in peccato / ꝓnioꝛ eſt ad peccãdũ
Amos·iiij · Facti eſtis quaſi toꝛris
raptus de incendio· Bernardꝰ. Ex⸗
perta voluptas libenter repetit· reꝑe
tita blandit᷑· conſuetudo ligatratio

bitu⸗
6 feſſt
mümal
onus⸗
Giniqt
nonſent
ſoſten⸗
bhiton
dus y⸗
lurne
liee
geſentien
Gentpe
nninin
guibabe
lunſonn
Kniat:
nere G
feſſionen
Hiap⸗
ſoclre
Oenl
ſuncusy
mnponce
ſhendüe
ltoe
iek
Kana

W

lern⸗
pone
luniv
H
urde
ditai⸗
Wui
Pe
fne⸗E

Nh
fottiſn
R woog
Gds ſanc
numgnn
Bincne,
tſtrenti

aerer
en ſtulens
daumdſitv⸗
nonio cin,
enmecdio
nentſechad⸗
Wquin
m Ponai
dentplonne
monibbi
maro mr.
lgn ma⸗
citneſat
Ni v Ve
icobte/

Ru⸗ 8
Wad

mnmnnn
nigeitansne
n Etlur
uu
Semn
aſguntn
kuqpeynan
uomplebun
nsat/
ongei
Gs CrN
cbomoi
Ntad un
Bennc 0
rN
olg

Penitentia

ſopitur. Augꝰ. Dum conſuetudini
nõ reſiſtitur fit neceſſitas · epti/

mũ malum eſt.quia oneratvöͤ · Sic

onus graue grauate ſunt ſuperme·
ſcʒ iniqtates mee · Sed miſer hmo
non ſentit modo onꝰ ſuũ ·ſed ſentiet

poſtea · Sicut ille qui poꝛtat vel tra/
hit onus in aqua nõ ſentit bene pon
Dus donec exierit de aqua: Sic onꝰ

peccati in aquis delitiarum non ſen/
titur bene:ſed quãdo exierit ðR aqua

ideſt: peccato vel mũdo in moꝛte be/
ne ſentietur· Ideo hic deponenda

eſſent peccata tan q; onera grauiſſi/
ma in infernum trabentia. Ille enim
qui habet magnum onus ſuper col/
lum ſuum:non ceſſat currere · donec

niat ad locum vbi debet depo⸗
nere · Sic debet hõ feſtinare ad con/
feſſionem ⁊ ibi onus peccati ꝓijcere ·
Vñ apls Heb.xij · Veponẽtes om̃e

põdus⁊ circũſtans nos peccatũ c.

tem ille qui debet poꝛtare aliq ð
pondus vel onus temptat pᷣus q̃n/
tum ponderat ⁊ quantũ poꝛtabit et
ſtipendiũ conſiderat · Sic homo qñ

vult peccare· ⁊ onus peccati ſibi aſſu

mere ˖ debet conſiderare pꝛius onus

peccati quantũ · Cantum ponderat
ꝙ decedentes cum eo in puncto ad

inferna deſcendunt. Cantum enim
ponderat ꝙ nec cęelum nec firmamẽ/
tum hoꝛa vna potiuit ſuſtinere.·ZLu/
ce·x· Nidebam ſathanã tan q; ful/⸗
gur de celo cadẽtem · Et c;diu poꝛta
bit quia foꝛte ſine fine:quia neſcit q
aſſumit ſi ð cetero poterit deponere
P · Laboꝛa bit in eternum ⁊ viuet in

finẽ. Et ſtipendiũ peccati qð ẽ moꝛs
t᷑na· Tplłs.Ro ·vj · Quẽ fructũ ha
uiſtis in illis in quibus nunc eru/
beſcitis:nã finis eoꝝ moꝛs eſt · Mul

tum ergo debemus odire peccatum

qð nobiſtot mala facit ⁊ patrẽ nrjm

deum occidit · ¶ugꝰ· Chꝛiſtus occi/
ditur vt peccatum deſtruat᷑. Si ali⸗
quis interfeciſſet patrem vel fratreʒ

alicuius · haberet ille illum odio· qᷓn⸗
tomagis debemꝰ odire peccatů q
iuterficit omnes & parentela nr̃a 2-
eos qui remanſerũt interficiet et nos
etiam · ſᷣ. Iniquitatẽ odio habui:2⸗

abhominatus ſum

.

e Penitentia:
tentiã nota triplicẽ diui/

ſionẽ. Eſt eni penitẽtia ve

Tarda. De pꝛima dicit .mbꝛoſiꝰ·

Pęmnitentia eſt Rtenita mala plange
re.? plangẽda iterum nõ cõmittere ·
Nam qſic ꝑccata deploꝛat vt alia
cõmittat adhuc pęnitentiam agere

ant ignoꝛat aut diſſimulat: ¶ugꝰ·
Nequaqᷓ;ᷓ pęnitens ſum ſi nõ illece/

bꝛas omnes ceiectationis carnalis

poſtpoſuero · ſi in amaritudine men/
tis ⁊ afflictione coꝛpis non ſatiſfece/
ro · ſi in cibos pauperum faculta tes

meas nõ diſtribnero·ſi ĩ amoꝛe cha

ritatis flagrantius non efferbuero:
ſi ab omni vanitate omniũ mẽbꝛoꝝ
motus nõ refrenauero· Ideʒ. Qui

agit pęnitentiam in moꝛtis articulo ·

ſicut incerta eſt eius damnatio · ita ĩ

Dubio eſt peccatoꝝ ſuoꝛũ remiſſio ·

St cõmendãda eſt pęnitẽtia a mul
ſiplici ſuo effectu · Ner pęnitentiam

toꝛ deo reconailiatur· Tci.·iij. Heni
temini ⁊ couertimini vt deleant᷑ pec

cata veſtra. Per penitentiã anima
reconciliatur celeſti ſponſo quantũ-
cũq; foꝛnicata fuerit· Hiere · iij · Cu

aut foꝛnicata es in amatonbus mul
tiſ reuertere ? ego ſuſapiã te · Exech

xviij · Siimpius egerit pęnitentiaʒ

ab omnibus peccat ſuis omniũ ini/

quitatũ eius non recoꝛdaboꝛ: Item

pęnitenttam deus placatur· Pg/
nitentia enim ita deũ ad ſe inclinat

ꝙ peccatoꝛ qui eſt mille moꝛtibꝰ di/

gnꝰ qͥ iferna meruit ꝓpt᷑ pfnileti⸗ m

ra iſcrtta. Penitetia indiſcreta.

eius diſſimulat vt vindicare neque/
at ant neſciat · Hernardus. Mira/
bilis bonitas dei qui ſic ignoſcit reo
vt nec pgnitentem damnet vlaſcen/
To · nec confundat impperando.võ.
Bonitatem feciſti cũ ſeruo tuo· Itẽ
ita potens eſt pęnitentia· ita graʒ
Dei acquirit · ꝙ plus faceret pꝛo illa
qᷓ; ꝓ tota curia celeſti · Illa enĩ auer/
tit ſententiam dei quantũcũ q; one/
retur vt feriat · Hiere · xviij · Si peni
tentiam egerit gens illa a malo ſuo:
agam et ego pęnitentiam ſuꝑ malo

qð cogitani vt facerem eis:vt patet

in Achab iij · Regxxj· Nõne vidi/
ſti Itchab humlliatũ coꝛam me · Ec/
ce quia humiliatus eſt mei cauſa nõ
inducam malum qð cogitaui in die
bus eius · ¶ Item P penitentiam de/
bita pęna ſoluitur ⁊ cterna pęna eui
tatur· Facit enim mutare legem in/

ſtici· dum pęgnam ęternam mutat in

tempalem · i· Aegxij. Heccaui in/
qͥt Hauid · Statim Nathan reſpo/
Dit ˖ Dñs tranſtulit peccatum tuum
non moꝛieris · Magnam bonitateʒ
facit deus peccatoꝛi:quando ꝓ mo/
Dica pęnitentia eum a pęna ęterna
abſoluit· Sicut ſi creditoꝛ bitoꝛi
ſuo pꝛo vno obolo dimitteret mille

libꝛas Exemplum de illo qui noluit
ſoluere denanum pꝛo infirmitate · et

ſoluit poſtea quattuoꝛ. Ideo dicit
Greg · ꝙ ſanci tempalem pęnaʒ lu
crum putant quia ꝑ hãc ęternã eua

dere non ignoꝛant · Ecech · xviij · Si

impius egerit pgnitentiam ab omni

bus peccatis ſuis vita viuet ⁊ nõ mo

rietur. Si aliquis adiudicatus eſſet
ſuſpẽdio omnia quotqͥt haberet de

poſſeſſionibus terrenis libent᷑ daret

ſi poſſet ſnĩaʒ illã euadere at euitare
Sed ↄtra exiſtentẽ in peccato moꝛta

li data eſt ſententia a dño vt ſuſpen

datur imperpetuũ ĩ inferno · Exech ·

xviij· TMia qᷓ peccauerit.ipſa moꝛiet᷑

ſcʒ ęternaliter: Sed iſta ſententia

Penitentia

reuocatur ꝑ pęnitẽtiã · Egech· xviij ·

Si impius egerit pęnitentiam c ·
¶ Itẽ ſi rex dixerit ſubdito ſuo ꝙ ni/
ſi infra terminum ſibi aſſignatũ da/

ret quandã ſummam pecunię · ipſuʒ

occideret · ſecurum eſſet ſeruo illi ſa/
tiſfacere ante terminum aſſignatuʒ
Sic eſt de pęnitentia ſi ante moꝛteʒ
fiat · ¶poq:ij · Age pęnitentiam · lin
aut veniam ad te cito · ſcʒ in moꝛte/
mouebo cãdelabꝛũ tuũ de loco ſuo·
gloauferam dona ⁊ virtutes a te ⁊

ſocieta teʒ fidelium· Sed nota ꝙ pę

nitentia facta in moꝛtali eſt ſicut fal/
ſa moneta · DOnde ſicut nõ liberat᷑ ho
mo ſoluens monetam falſaʒ vel que⸗

non habet foꝛmam debitaʒ · Sic nõ

liberat᷑ homo faciens in peccato moꝛ
tali pęgnitentiam quo ad deum ⁊ p/
inium vitę eternę· cum non ſit infoꝛ⸗

mata chantate . j· Con· ij. Si tra/

Didero coꝛpus meum ita vt ardeaʒ.
charitatem aũt non habuero nihil
mihi pdeſt· ¶ Item ꝑ pęnitentiã bo/
na perdita reſtaurantur Rtugꝰ. Per
pęnitentiã oĩa bona ꝑdita reſtaurã/
tur · Gen · xl· Cres adhuc dies ſunt ·
ideſt · tres partes pęnitentię· ſcʒ con
tritio · cõfeſſio ·ſatiſfactio · poſt quos
recoꝛda bitur Pharao · ideſt · chꝛiſtꝰ

miniſterij tui · reſtituet te in gradũ

pꝛiſtinũ. Hoc eſt qð dixit pater ad

ſeruos .˖ ideſt chꝛiſtus ad angelos de
filio pꝛodigo ad pęnitentiam reuer/

tenti · Lucę · xv · Cito pꝛoferte ſtolaʒ
vᷣmam ⁊ induite illum · ideſt.reſtitui/
te illi innocentiam ⁊ pᷣmum ſtatum.
date annuluʒ in mann eius. ideſt
fidem ⁊ alias venta tem reſti/
tuit ſanitatẽ coꝛꝑalem · Ita en pęni/
tẽtia tenet deum in manu ſua ꝙ fac
eu mutare legem naturę· Cum ppę/
nitentiã Ecechię ſanitaſ reddita ſit.
7 P ter quinos qnos vita donata ſit·
Mair Nrvig ¶ RKeſtituit enĩ bona
tpalia · NHt Manaſſe in babyloneĩ/
carcerato ſubito regnũ ſuũ:⁊ omnia

hättan,
liphn
valget
vuritel
lend
moſpe⸗
nitenti
ſpintu
bilen
eit n
Piuitis
ectta
lmpenk
ſenaſin
ghanis
fum g⸗
feſt e
mitt⸗
mni⸗
eiſpon/
ſunfun
llimh
ſensoi⸗
apant
ficbinin
ſononan
es d⸗
Nonk

ercis

Eec
aun
vecte
cles
utiol
e
gelHol
rronbn
in
NCn
band
ortar
.S
meog
unſri
milite
tificat
Ni ſar

eci
nnani
4 ſio ni
ſonnide⸗
dunsiſtz
1aſignann.
nte non⸗
nnan
mmore
rlocoſuo.
tutes ate
Anong
ſſionfi⸗
ölore
ſulzwrian⸗
dan Sene
inercgto ne
dNNN15
onſrintn
N. Oimn,
nu.
uerv nb
entiiv/
Per
nekaur/
(desſunt
mug ſcon
apos
dchcd
unin gui
Dintontral
Wango
ntunm ruer
veneſtoli,
Gcſkfeſttwu/
unſtutun.

ale igeſ
Eeu

ucühhi⸗

unaſun qgin

R
mmtmibe
irbubyhn⸗
iiiun

Penitentia

pdita reſtaurauit. ſiẽ legit ij. ara ⸗

lip· xxxiij· Egit Manaſſes pęnitẽtiã
valde coꝛam deo patrũ ſuoꝝ· et re/

Durxit eum in regnum ſuũ in hieruſa
lem . ¶ Item P pęnitentiaʒ homo do
nisſpualibus ditatur· Rσ6. i. Pe

nitentiam agite ⁊ accipietis donum
ſpirituſſancti· Solet aliqs homo no
bilis vetulam turpeʒ ⁊ ignobilẽ du⸗
cere in vxoꝛem nõ ꝓpter ſe ſed pꝛopt᷑
Diuitias magnas quas habet ꝓpt
bereditateʒ bonã quã poſſidet · Sic
tu pęnitentiam aſſume tibi in vxo⸗
rem ⁊ ſi non ꝓpter ſe quia tibi videt᷑
grauis ⁊ turpis·tamen ꝓpter theſau
rum gratię ⁊ virtutũ quem ſecũ de⸗
fert ⁊ bereditatem ęternam quã pꝛo/
mittit · Saß · viij · Mancamaui ⁊ ex/⸗
quiſiui a iuuentute mea ⁊ qſiui mihi
eã ſponſaʒ aſſumere:⁊ amatoꝛ factꝰ
ſum foꝛmę illiꝰ. Et ſequit᷑ · Hꝛopoſui

illã mihi aſſumere ad cõuiuandũ

ſciens quia cõmunicabit mibi om̃ia
bona pariter cũ illa · ¶ Ite p pęniten/
tiã ab inimicis defendit᷑. Nonit ſig⸗
num crucis ſuꝑ eccliaʒ vt credat᷑ do

mus dei · Sic qui vult ſe cuſtodire a

demonibuſ · ſignum crucis ſcilicʒ pę
nitentię ſuꝑ ſe ponat · Dictuʒ eſt eni
Excechex · Sup quẽ videritis ſignuʒ
thau non occidatis· Lupus non coõ
medit ericium · nec lucius pticam ꝓpt᷑
aculeos · Sic nec diabolus eos qui

ſunt in aſperitate vite et penitentię ·

Apod · vij · dictum eſt quatuoꝛ an/

gel· Nolite nocere terrę ⁊ mani neq;
arboꝛibus quoaduſq; ſignemus ſer
uos dei noſtriin frõte eoꝝ · Matth.
xij · Cum immundus ſpiritꝰ zc· am/
bulat ꝑ loca ⁊c · Securus vadit qui
poꝛtat ſignum vel ſigillũ regis. Gal.

Vj · Stigmata Jeſu chꝛiſti in coꝛpe

meo poꝛto · ideſt · ſigna paſſionis eiꝰ
pęnitentię quę ꝓ bant me eſſe eius
milſitem · Item penitẽtia angelos le/

tificat Lucęxv · Gaudiũ eſt angelis
dei ſuꝑ vno peccatoꝛe pęnitentiam

agente qᷓ; ſuꝑ nonaginta ⁊c · Sicit
ſolent nobiles magis gaudere de ca
ptione vnius ſilueſtris cerui q; ð de
cem bobus qui manẽt in domo· Ex·

empluʒ ce oue perdita ⁊ drachma:
Itẽ de fllio ꝓdigo reuertentiad pę/
nitentiam · Lucęe xv: Ceperũt ſimul

omnes gaudere 1 epulani. Item pe
nitẽtia vita ęterna acquirit᷑ Matth·

iij · Penitentiaʒ agite · appropinqua
bit eni regnum celoꝝ: Si rex faceret

clamare ꝙ quicũ q; iret Hariſiꝰ ha,ͤ/

beret mille libꝛas. nõ remaneret nec
claudus nec cęcus qui non iret feſti/
nater. Dñs vero clamare facit ꝙ pę/
nitentes habeãt regnum celoꝝ· Itẽ

ſi damaret ꝙ quicũ q; iret vltra ma/

re ab omnibus ⁊ebitis abſolneret᷑

regnum vnũ ei daretur plures cu2
rerent q; modo currunt pꝛo abſolu/
tione omniũ peccatoꝝ ⁊ regno c-o⸗/

rũ · Cugꝰ· Si tanta poꝛtat nobis cu/
piditas: quare non tanta poꝛtat cha
ritas: Item qͥ guſtata exterioꝛi coꝛti/
ce nucis quę amara eſt tam cito eam

pꝛoijcit · ad dulcedinem nuclei non

Puenit · Sic peccatoꝛ pęnitentiã ſuã
Pijciens ꝓpter difficultatem quã in
ncipio inuenit: ad Dulcedinem ſpi

ritualis conſolationis vel eterni pꝛe/

mij non puenit· Gregl· Si mens ap

petit qdð demulcet bus bibat qd dðo
let. Item poꝛtitoꝛ lignoꝛnz vel bladi

maius onus libenter aſſumit hume

ris ſuis vt maioꝛem merced em habe

at · Sic deberet facere pęnitens ma/
ioꝛa onera la boꝝ ieiunioꝝ ſibi aſſu/

mere vt magis remuneretur· Onuſ ⸗

quiſq; enim mercedem ſm ſuũ labo/
rem recipiet · Bernardus · Si peęnitẽ
tia noſtra paulatim minuitur paula
tim gemmis coꝛona noſtra pᷣuatur.
Item ad tranſeundũ mare ſecurius

eſt ſe ponere in magna naui q; i pua
Nauis eſt beritennid. duia ſicut per
it᷑ de vna ripa ad alãũ.
Sicꝑ pęnitẽtiã de mari huiꝰ tgrc

nauem tran

ℳ 4 8

ad cęleſtem patriam Sap xiiij · Exi⸗/
guo ligno credũt homines animas
ſuas et tranſeuntes mare per ratem
liberati ſunt ·

Se eſtpe

denter enim vult ſibi deꝰ
uiri ne minoꝛate debiles fiãt ? poſt
medicoꝝ ſuffra gia requirũt · Diabo
lus enim pugnat contra hominẽ po⸗/
tius aſtucia q; viribus ideo nos cõ
tra eum ſapientia pugnare opoꝛtet ·
Saß · vj · Melioꝛ eſt ſapiẽtig cᷓ vi⸗
res ⁊ pꝛudens vir qᷓ; foꝛtis· Qui ni/
mis pellem extendit diſſipat eaʒ· Et
arcus quinimis fatigatur diu tẽſus
Tebilitatur · Et qͥ nimis emungit eli
cit ſanguinem Ideo dicit apls Ro/
ma.xij · Rationa bile ſit obſequium
Xeſtrum · Item ille qui equũ ſuũ ni/
mis fatigat in mane· videtur nõ vel/
le bonam dietam facere · ſubtrahit ei
auenam cum abundantius deberet
Dare · HBernardꝰ· Ex indiſcretionis
vitio ieiunia ⁊ vigilias ⁊ hmõi age/
re· vt deficiente ſpiritu vel coꝛpe lan
guente ſpũalia impediant · tollit coꝛ
poꝛi ſuo boni opis effectũ.ſpiritui af/
fectum · pꝛoximo exemplũ.deo hono
rem· ſacrilegus eſt T omniũ vitioꝛuʒ
reus · Iſte innocentẽ crucifigit quan
do latronem crucifigere debuit · 1 oc
cidit hominem cum feram occidere
debuit · ſicut Lamech · Rugꝰ · Carnẽ
debemus reſtringere non extingue⸗
re · repꝛimere nõ oppꝛimere·ſᷣuiat nõ
ſopiat:humilietur nõ dominet · alio
quin moꝛietur. Item iſte nauem ſuã
onerat quecontra picula alleuiãda
eſſet ⁊ ideo ſub mergitur · Itẽ ſimilis
eſt üli qui vermem vult excutere de
garboꝛe ⁊ excutit floꝛem vel fructũ cũ
verme·⁊ lotrici quę pannos lauãdo
lacerat ſuꝑ lapidem ꝑcutiendo:Ex/
emplũ ð monacho qui tantũ equita/

Penitentia

nitentia imndiſcreta: Dru/

uit ꝙ opoꝛtuit eqnũ ĩ craſtinũ rema
nere in ſtabulo · Greg · Bone volun
tati non ſemꝑ credendum eſt · ſed re/
genda ⁊ refrenãda maxime in incipi
ente ˖ Item ſi ille qui aufert vitaʒ ali
cuiqui victurus eſſet ꝑ annũ.homi/

cida iudicatur · quã tomagis ille qui

nimis ieiunijs ⁊ afflictionibus efficit
vt quatuoꝛ annis citius moꝛiatur qᷓ
eſſet moꝛiturus· Bernardus · Non
habet callidus hoſtis efficacius ma/
chinamentum ad delendũ de coꝛde
charitatem qᷓ; ſi efficere poſſit vtĩ ea
incaute ⁊ ſine diſcretione ambulet·
EPenitentia tarda

ez eſtpe
nitentia tarda. Debet ho
feſtinare ad pęnitẽtiã

S 8
q pęnitẽtia feſtina plꝰplacet deo qᷓ;

tarda·. Illi enĩ qui cito cõuertuntur

de peccato ex optimo vitę ſue deo of⸗

ferũt qui vero tarde quaſi feces deo
reſeruãt · Vnde qui vſq; ad ſenectu
tem pęnitentiam facere differunt · il⸗
lis ſimiles ſunt qui dñm ſuũ cibare
volunt de pane coꝛrupto et furfure
vitę ſug·⁊ de fece vini ſui potare cum
de mehlioꝛi deberẽt illi dare · . Foꝛ/
titudinem meam ad te · ſcʒ pᷣuiendũ
cuſtodiam·. Item iſti de vita ſua qð
pulcrius eſt melius dant diabolo
mundo.reliquias vero deo volũt

Dare · v· Foꝛtitudinem ⁊c ¶ Atẽ iſti

ſunt iniuſti ſibiipſis · Si aliquis ha/⸗
beret quattuoꝛ aſinos et debilioꝛi il
loꝝ totum onus quattuoꝛ impone/
ret.iniuſtus ⁊ ſtultus reputaret᷑ Sic

ille qui totum onus pęnitẽtię ſuę in

ſenectute ſua vult poꝛtare quando

iam non poteſt laboꝛare · Malachię

p · Maledictus doloſus qui habet
in grege ſuo maſculũ ⁊ imolat debi/

le deo uo · Item iniquꝰ eſt in ſeipſũ ·

Dum ſe potius vult habere malũ ᷓ
bonum · infirmů c ſanũ · moꝛtunz c;
viuũ ·ſeruũ c;ᷓ liberũ:nihil habenteʒ

odn
in
ſolaie
ſuad
goi;
to⸗
nen.
id
on
n
ntuo⸗
hoycon⸗
ntein
dictone
ontra
NOn
ton
dnad
ensco
fumi
ſum au
Comtan
fenc
musln
ſodot
fmmili
WWo.
krei
late
ctar
dial
gent

Sonepon
mckſadr⸗
nneininat
nvtyali
gesllegri
nhrseſ
nonanr
us Oon
ausna/
liencde
Mtwe
e hrle⸗
Kentatarc

elpe
c Den
rudomini
Placer oq
Göertuna
Eſe wo
lifaes wo
adſenectu
ifruntel/
lui cbare
wafurfue
ihotuedam
ſ ſol⸗
Giundi
Artaſuac
dant dinvo

wa et

na e
nüquisba/
Abilil
morimpone/
hunet S
mtäteſue in
unoand.
e. Mauchi⸗
insgeibe

fulclt
bitmrenui
nni motn/
bibN

3
2„ R

qᷓ; omnium bonoꝝ eſſe pticipẽ · Ecq·
xvj · Melioꝛ eſt vnus timens deum
ᷓ; mille filij impij · Item ile qui non
poteſt leuare onus peccatoꝝ quãdo
minꝰ eſt.quomodo leuabit illud qñ
maius eſt vel erit ⁊ ipſe debilioꝛ: Ex
emplum de illo qui faciebat ſarcinꝗ
de lignis in nemore · ⁊ temptabat le
uare ſarcinam ⁊ non poterat .et iterũ
addebat ligna ſuꝑ illam ſarcinaʒ cũ
deberet amouere · Item debet feſti
nare ꝓpter ꝑiculum in quo eſt pecca
toꝛ · quia eſt in terra inimico ꝝ ſuoꝛũ ·
in vinculis eoꝝ a quibus oſſet ab
ſolui ſi vellet · HGaruch · iij · Quid eſt
iſrael ꝙ in terra inimicoꝝ es: Itẽ ille
qui vſq; ad moꝛtem differt conuerti
p totam vitam ſuam parat manſio
nem in inferno· cum tamẽ nullo mo/
do ibi manere vellet · ſed in paradi/
ſo · vult habere bonum finem et ma/
lam vitam· Iſta cauda nõ eſt ð iſto
vitulo · Ecq· xxv. Quę in iunentute
non congregaſti quomodo in ſene/
ctute inuenies: Iſte ſeminat male/
dictionẽ ⁊ vult benedictionẽ metere
contra apoſtolum qͥ dicit· ad Gal.
vj · Quę ſeminat homo hec? metet
tem ſimilis vid etur eſſe ülli qͥ lu/
dit ad ſchacos ⁊ parum de ludo ſci/
ens cogitat apud ſe: Ego ꝑmittam
familiam auferri: deinde macta bo il/
lum cum quo ludo in fine ĩ angulo.
cum tamẽ ſciat illum cum quo ludit
peritiſſimũ luſoꝛem · Pelut unpitiſſi/
mus luſoꝛ eſt pꝑeccatoꝛ qui ſempꝑer in
ludo temptationum ſuccumbit · qui
familiam virtutum ⁊ bonoꝝ operuʒ
p peccatum amittit·⁊ ꝑitiſſimꝰ luſoꝛ
eſt diabolus qui ab initio mundi ex
ercitatus eſt in ludo temptationuʒ ·

Mua ergo pᷣſumptione confidit pec

catoꝛ ꝙ in angulo debeat ipſuʒz ma⸗
ctare · ideſt · ĩ fine vite ſue vincere qñ
grauius tẽptat vt dicit Greg · tunc
diabolus grauioꝛes temptationes ĩ
geritquantomagis ſini appꝛopinq/

muiſoluas ĩ pſenti·¶ Itẽ canis vigẽs

re conſpicit · ¶ Itẽ debet feſtinare pt
pęnam quã quotidie angmentatq
moꝛans in peccato ſemper addit pec/
catum peccato:⁊ ita pęnam pęnę qꝛ
peccatum qð ꝑ pęnitentiam non di/
luitur ſuo põdere mox ad aliud tra/
bit · Moꝛa enim ĩ peccatis tanq;ᷓ de

bitum currit ad vſuramquia quan

to dulcius erit in ꝑęccatis dintiꝰ.tã/
to plus ſoluit de pęna. Sicut qᷓnto
plus differt ſoluere qð debet ad vſu
ram · tanto plus ſoluet temꝑe ſoluti/
onis · Aoma ·ij · Scom Duriciã tuã
⁊ impęnitens coꝛ theſaunicas tibi irã
in die irę T reuelationis iuſti iudicij
