deſcendere !· ¶ Vimo ſic · Sicut eniʒ
Dicit Ruguſtinꝰ ad VPardanũ:No
men in ferni in ſcriptura ſemꝑ in ma/
lo accipit᷑ · ſed illud qð ſempꝑ in malo
accipit᷑ non conuenit Chꝛilto· g nec
deſcend ere in infernnʒ·¶ Secundo
Chꝛiſtus per paſſionẽ ſuam quam in
hoc mundo ſuſtinnit nos liberauit a
culpa ⁊ pęna·ergo nõ fuit cõuenienſ
ꝙ Chꝛiſt' in infernum deſcenderet
CTertio· Chꝛiſtus non deſcendit in
locum Damnatoꝝ locũ tenebꝛoſum
⁊ opertũ moꝛtiſ caligine:quia nulla ẽ
cõuẽtio lucis ad tenebꝛaſ· vt dicitur
ij· Cor· vi: ergo Chꝛiſtus qui eſt lux
ad infernũ non deſcendit . op/
poſitum eſt ſymbolus fidei.vbi dicict
deſcendit ad inferos · Keſpondeo
Dicendũ ſub tribꝰ concluſionibꝰpꝛo
maioꝛi declaratiõe matenię · Pama

conclulſio Cõueniẽs fuit Chꝛiſtũ ad

infernũ deſcendere · vt infernꝰ noĩat
locum non pęnaʒ damni vel ſenſus·
atet cõduſio · Cum pᷣmo q; Chꝛi/
ſtus venerat pgnam noſtram poꝛta/
re vt nos a pęna eriperet · ſcm illud
Iſa · liij · Dere lãguoꝛes noſtros ip/
ſe tulit ⁊ doloꝛes noſtros ipſe poꝛta/

nit ˖ ex peccato autẽ homo incurrerat

non ſolum moꝛtem coꝛꝑis ſed etiam
deſcenſum ad inferoſ · Et ideo ſic fuit
conueniẽs eũ moꝛi vt nos liberaret a
moꝛte · ita cõueniẽſfuit ei deſcendere
ad inferos vt nosa deſcẽſu ad infe/
ros liberaret · Dñ VBſee · xiij · dꝛ · Ero
moꝛs tua o moꝛs ero moꝛſus tuꝰ in/
ferne · Secũdo fuit cõueniẽs vt vi⸗/
cto diabolo per paſſionẽ victos eiuſ
eriperet qͥ detincbant in iferno. Ter
tio · vt ſicut ptãtem ſuam oſtendit in
terra veniendo⁊ moꝛiẽdo · ita poteſta
tem ſuã oſtenderet in inferno ipſum

illuminãdo 2 viſitãdo · Onde in · ſõ

ſtium ſed etiam infernoꝝꝑ:vt O

Dicitur.· Attollite woꝛtas bᷣncſpes vẽ
ſtraſ · glo · i. pncipes ĩferni auferte po/
teſtate veſtram qua vſq; nũc hotes
in inferno vetinebatis: Et ſie in noie
Jeſu oẽ genu flectatur non ſe olũ cele/
Diatu
Phil·ij.· Secũda ↄclulio: ⁊tcia Chꝛi
ſti non deſcendit in oẽm partẽ infer/⸗
ni hm eſſentiã ſuã · HPꝛo quo ſũt duo
notanda: Pꝛimü eſt ꝙ qdruplex eſt

infernus: Onus eſt internꝰ dãnato/

rum:in quo ſũt tenebꝛęa q̃ᷓntũ ad ca⸗
rentiam diuinęviſionis: qᷓntuʒ ad
carentiam graug.⁊ eſt ibi pęna ſenſi⸗
bilis · et hic infernus eſt locus dam/
natoꝝ · Tlius eſt infernus ſupᷣ iſtum
in quo ſunt tenebꝛę ⁊ qᷓntu ad caren/
tiam diuinę viſionis.⁊ ꝓpter carenti
am gratis · ſed non eſt ibi pęna ſenſi⸗/
bilis · ⁊ dicitur limbus pueroꝝ· t.liꝰ

eſt ſupꝛa iſtũ in quo ſunt tenebꝛę qᷓn/
tum ad carentiã diuinęviſionis.ſed

non qᷓntum ad carentiàm gratięſed
ibi eſt pꝑęna ſenſus.⁊ dicitur purga/
toꝛiũ . TRlius eſt magis ſupꝛa in quo
ſũt tenebꝛę qᷓntum ad carentiã diui/

nevilionis · ſed non qᷓntum ad caren

tiam gratię· nec eſt ibi pęna ſenſibil ·
et hic eſt infernus ſanctòꝝ patꝝ· ⁊ in
hunc tm̃ deſcendit Chꝛiſtꝰ qᷓntũ ad
locum · non q̃ntum ad ſpũaliũ tene/
bꝛarũ exꝑientiã · Secũdo nõ ꝙ du/
plicit᷑ ðꝛ aliqd alicubi eſſe·. Ono mo
do pꝑ ſuũ effectũ:⁊ q̊ modo C hꝛiſtus
in quẽlibet infernũ deſcẽdit · alitertñ
aliter · naʒ in infernũ damnatoꝛuʒ
habuit hunc effectuʒ ꝙ deſcendens
Chꝛiſtuſad inferos de ſua increduli/
tate malicia illoſ ↄfutauit · Illiſ xo
qui detinebant᷑ in purgatoꝛio ſꝑem

gloꝛię cõſequenij dedit· Sancij au⸗

tem patribꝰ qui pꝛo ſolo peccato oꝛi/
ginali detinebant lumen eterne glo⸗
rię infudit · lio modo dicit᷑ aliqͥd

eſſe alicubi ꝑer ſuam eſſentiaʒ: ⁊ hoc

modo anima Chꝛiſti veſcendit ſolũ
ad locuʒ intferni in q̃ iuſti ermeks .

vt quos ipſe per gratiã interius viſi/
tabat m deitatem eos etiaʒ ſᷣm ani/
mam viſitaret ⁊ loco · Certia ↄcluſio
AXnima Cbꝛiſti tamd in manſit ĩ in⸗/
ferno q;diu coꝛpus in ſepulcro· Iſta

ↄcluſio patet ex illo lcij · ij · Quẽ de

us ſuſcitauit ſolutiſ doloꝛibꝰ infermni ·
go videtur ꝙ in inferno fuit vſq;
ad hoꝛam reſurrectionis · Aatione
autem patet ſic· Aam cum aĩa ⁊ coꝛ/
pus ſunt ꝓpoꝛtionabilia · tĩ debuit
gnima ſtare in inferno qᷓntum coꝛpꝰ
in ſepulcro · vt per vtrũ q; fratribꝰſuil
ſimilaret᷑ · Quarta concluſio · Chꝛi/
ſtus patres ſanctos exiſtentes in illa

parte inferni quę dicit᷑ linbus patꝝʒ
eduxit de inferuo · Hatet concluſio

ex illo Zach · ix · Cu vo in ſanguine
teſtamẽti eduxiſti vinctos de lacazc
Quinta concluſio · Chꝛiſtus nõ edu
xit illos qui erant in limbo pueroꝛuʒ
Natet concluſio · Aedemptio enim
Chꝛiſti non habet locuʒ niſi in illis qͥ
fuerũt mem bꝛa Chꝛiſti · Onde cum
pueri qui erant in limbo nunq; fue/
rint membꝛa Chꝛiſti nec ꝑ fidẽ ꝓpꝛiã
nec per fidei ſacramentũ qð nunceſt
baptiſmꝰ qð tũc erat circũ ciſio vel ſa
crificiũ · conſtat ꝙ ipſi liberatinõ fue/
runt · Sexta conduſio · Exiſtentes in
parte inferni damnatoꝝ non libera

uit · Patet cõcluſio· quia in inferno

nulla eſt redemptio·ergo nulli de il/
lo loco ſunt liberati · Aatione ſic oſtẽ
Ditur Pena nõ poteſt tolli manente
culpa. Illi auteʒ qui ſũt damnati in
inferno ſunt obſtinati in malicia ſic
emones · ⁊ ideo de pęna illa litera/
ri non potuerũt·⁊ hoc non fuit ex in/
ſufficientia liberantis · ſed ex indiſpo/
ſitione ipſoꝛum damnatoꝝ · Septi⸗
ma concluſio · Chꝛiſtus non libera/

uit regulariter aĩas exiſtentes ĩ pur ·

gatoꝛio · Iſta ↄcluſio patʒ Pꝛo pec/
cato qð per ſe quiſ cõmiſit debet pur
gationẽ pati·ſed pęnam purgatoꝛij
ſuſtinet homo ꝓ peccatiſ quę cõmiſit

ergo per pęnam quam ipſe tulit &/

bet purgari ⁊ non per pęxnam Chꝛi⸗
ſti · Niſi dicat᷑ ꝙ in vita ſua merait
per fidẽ ⁊ enotionẽ ad moꝛtẽ Chꝛi/
ſti ut ꝑer paſſioneʒ Chꝛiſti liberaret
Bel hoc exſpeciali gratia fuit collatũ
ꝙ ülli qui in purgatoꝛio inuenti fuiſ/⸗
ſent abſoluti eſſent ꝑ paſſionẽ Chꝛi/
ſti · q;uiſ illi qui nũciunt in purgato/
rio non ſequant᷑ effectũ plene liera/

tionis ex ſola paſſione Chꝛiſti ⸗ld

rationes in oppoſitũ· SZd pꝛimaʒ re/
ſpondetur · ꝙ nomen infernoꝝ ſonat
in maluʒ pęnę:non in malum culpę·
Vnde decuit Chꝛiſtũ in infernũ deſ
encele non anc iple debitoꝛ lie
penę· ſed ut eoſ qni erant pęnęobno
15 nrrd ret· ldſ. naden relpon/
Tetur:negando conſequentiã: Et ra
tio eſt · quia paſſio Chꝛiſti fnit quę/
Dam cauſa vniſalis humanę ſaluq

tam viuoꝝ q; moꝛtuoꝝ:Cauia autẽ

vniũſaliter aꝑplicatur ad ſingulares
effectus per aliquid ſpeciale · Dndę
ſicut virtus paſſionis Chꝛiſti appli/
catur viuentibꝰ per ſacramẽta con/
figurantia nos paſſioni Chꝛiſti · ita
etiam applicata eſt moꝛtuis per deſ/
cenſum Chꝛiſti ad inferoſ ꝓpt᷑ quod
Zac· ix · dꝛ · ꝙ eduxit vinctos de la/
cu in ſanguine teſtamẽti ſui. i · per vir
tutẽ paſſiõis ſuę ld tertiã rñdet᷑.
negãdo ↄſequentiã · Et ratio eſt · qꝛ
ut ſupᷣ notat᷑ · q̃druplex eſt infernus ·
Secũdo pt dici ꝙ ſi Chꝛiſtus non
Teſcẽdit in infernũ per ſuã eſſentiã.
ceſcendit tñ per effectum · vt dictũ ẽ.·

Egd tertiã que/

ſtionem · ſic pcedit· Et videt ꝙnon
totus Chꝛiſtꝰ fuit in inferno · Pau/
mo ſic · Coꝛpus Chꝛiſti eſt aliq̃ pars

eius .ſed coꝛpuſ Chꝛiſti non fuit ĩ in/

ferno · ergo totus Chꝛiſtꝰ non fuit in
inferno ¶ Secundo ſic· Nihil cuius
partes ab inuicem ſeparate ſunt po/
teſt dici totum · ſed coꝛpus⁊ aia quę

4

lbt
ini
ctu
ſoo
inf
Ddit
tort
lul⸗
lus
tnotn
ſotus
Pra
ſon
1s
mi
net
ſio
el
ſui
ſnin
lurft
ſcenn
lotnie
uns
uwt
ni

Ne
iyn

ybig
tones
Wut

NW

inſ-
teſe
co⸗
.c
oſte
ad⸗
ſwv
lioe
talit
lit

ro

Thri⸗
eruit
Chei/
Net⸗
Mi
iu/
C
vr⸗
z⸗
on
i⸗
N
N
nſiſn
niE
ifut⸗
laouti
gulars
Pnce
iappli⸗
acon⸗
ieitn
⸗
Picgod
MeN
i
gränid
ockt
ſenfns
Cbiivenon
ni Gon
NNe

e

videtg
ſm
eſt dapn
nonfotis
ſmniutn
Oblou
murtinip
N

ſunt partes bumanę nature fuerunt
ab innicem ſeparate poſt moꝛtẽ · deſ⸗

cendit autẽ Chꝛiſtꝰ in infernũ moꝛtu
us exiſtens ergo non potuit eſſe tot
in fnoſ ertio · Illud totũ di/

citur eſſe in loco cuiꝰ mihil extra illuʒ

locum eſt· ſed aliquid Chꝛiſti erat ex
infernũ:qꝛ ⁊ coꝛpꝰ erat in ſepulcro et

Diuinitaſvbiq;· ergo Chꝛiſtꝰnõ fuit
totꝰ in inferno:¶ In oppoſitũ eſt il /

lud Tuguſtini iĩlibꝛo ð ſymbolo Co
tus filius apud patrẽ · totꝰin celo · to⸗

tus in terra: totus in vtero ꝓginis.
totus in cruce · totꝰin infernototꝰ in
aradiſo quo latronẽ introduxit ·
eſpondeo dicendũ ſub iſta cõclu/
ſione · ꝙ Chꝛiſtus in illo tniduo moꝛ⸗/

tis totus fuit in ſepulcro:⁊ totus fuit

in inferno·licet non fnit totũ qð ꝑti/

net ad hũanã naturã· Quę conclu/⸗
ſio ſic oſtenditur · Maſculinũ genuſ
refert ad hypoſtaſim vel ꝑſonã · neu

trü autem genus ꝑtinet ad naturã.

ſed in moꝛte Chꝛiſti licet anima ſepa
rata fuerit a coꝛpore:neutꝝ tñ fuerat
ſeparatũ a perſona filij dei · ⁊ ideo in
illo trid uo moꝛtiſ dicendũ eſt· ꝙ to/

tus Chꝛiſtꝰ fuit in ſepulcro · quia to⸗
ta perſona fuit ibi ꝑ coꝛpus vnituiz.
ſimilit᷑totus fuit in inferno ·qꝛtota

Ee Chꝛiſti ibi fuit ratione aĩę ſi⸗
i vnite totus etiã Chꝛiſtꝰ tunc

vbiq; ratiõe diuinęnaturęſcq ra/
tiones in oppoſitũ· d pᷣmã reſpon
detur.negando conſequẽtiã · Et ra
tio eſt ˖ qꝛ coꝛpus Chꝛiſti qð tũc erat
in ſepulcro nõ eſt pars ꝑſonęincrea/
teęſed naturę aſſũptę· et ideo per h ꝙ

coꝛpꝰ Chꝛiſti non fuit in inferno nõ
excludit᷑ qͥn totꝰ Chꝛiſtus fuerit · ſed
oſtendit᷑ ꝙ nõ fuit totum qð ptinet
ad hũanã naturã¶ Id ſecũdam re/

ſpondet᷑· negãdo cõſequẽtiã· Et ra,/

tio eſt · qꝛex aĩa ⁊ coꝛpoꝛe cõſtituit᷑to⸗
talitas hũanęnaturę non aũt tota/
litas diuinę perſong. et ideo ſoluta
vnione animę⁊ coꝛpis ꝑ moꝛtem re/

manſit totus Chꝛiſtꝰ.ſed nõ ꝑmãſit
huũana natura in ſua totalitatei ⁊᷑ ⸗
tertiam reſpondet᷑negãdo cõſe quẽ
tiam · Et ratio eſt. quia aſſũptũ non
habet locũ niſi in his quę coꝛꝑalit᷑ et
circũſcriptiue ſunt in loco:ꝙ ſi totum
eſt alicubi nihil eius ſit extra.ſed hoc
in deo locũ nõ habet· Onde Rugu/
ſtinꝰ dicit in libꝛo ð ſymbolo Nõ p
Diuerſa tempa vel loca dicimꝰ Chꝛi
ſtum eſſe vbiq; totũ vt modo ibi to/
tus ſit ⁊ alio tꝑe alibi totꝰ.ſed ut ſem
er vbiq; ſit totus·

n Ddie reſurre/
ctionis legit᷑ euangeliũ · In illo tem/
poꝛe · Maria magdalenę zc Marci
xvi · Poſſunt diſputari ſequetes ꝗ/
ſtiones Braima. Binu neceſſanuʒ
fuit Chꝛiſtum reſurgere/¶ Secuda:.
Btrũ conuenienſ fuit Chꝛiſtũ tertia

die reſurgere · ¶ Certia. Ntrü totus

ſanguis qui per eũ fuſuſ eſt ꝓ hũůana
red emptione ſit in relurrectiõe reaſ⸗

B pꝛimgz

queſtioneʒ · ſic pcedit᷑: Et
vyileturꝙ nõ fuit neceſſa/⸗
riũ Chꝛiſtuz reſurgere. ¶ Puimo ſic.·
Dicit DHamaſcenꝰ in · iiij. libꝛo . Ke/
ſurrectio eſt eius qð cecidit ⁊ diſſo/
lutum eſt iterata ſurrectio · ů̊ Chꝛi/
ſtus non cecidit per ꝑeccatã nec coꝛ/
pus eiꝰ diſſolutũ ẽ. ergo nõ cõuenit
ei reſurgere ¶ Secũdo ſic· Ea ꝗ cir⸗
ca hũanitatẽ ſũt acta ad noſtram ſq/
luteʒ oꝛdinãt᷑ · ſed ſufficiebat ad no-
ſtram ſalutem paſſio Chꝛiſti ꝑ quaʒ
ſumus liberati ꝗ culpa⁊ a pęna.non
ergo fuit neceſſariũ ꝙ Chꝛiſtꝰ a moꝛ⸗
tuis reſurgeret ·¶ ertio ſic confir/
mat᷑ ratio hcedẽs: Noſt vltimã ↄſũ/
mationẽ nõ ẽ aliud neceſſanũ.ſed vj

tima ↄſũmatio facta ẽ in paſſiõe · qꝛ

tüc dixit Cõſũmatũ ẽ Jobß. xix · gnõ
fuit neceſſariũ ꝙ poſtea reſmgen⸗
89/

6

Dicit · Surrexit nõ ẽ hic· Et illud ALu
ceę· vli. Opoꝛtebat Chꝛiſtum pati a

moꝛtuis reſurgere ·¶ Andeo dicẽdũ

ſub certis cõcluſionibꝰ. Pꝛima ↄclu/
ſio · ꝙ neceſſariũ fuit Chꝛuſtũ a moꝛ/
tuis reſurgere · Quę cõcluſio patet
pꝛimo ex illo apoſtoli.j· Con · xv · Si
Chꝛſtus nõ ſurrexit inanis eſt fides
nr̃ᷣa· ſ̊ ſine fide nõ iuſtificam̃· ꝗ necelſ/
ſariũ fuit Chꝛiſtuʒ reſurgere · VPꝛete/

rea Neceſſitas reſurrectioniſ Chꝛiſti

colligit᷑ ex muld· DPꝛimo ad cõmen/
dDationẽ diuinę iuſticię ad quaʒ pꝑti/
net exaltare illos ꝗ t᷑ deũ ſe hũilia/
uerunt · hm illud Luceę · p · Depoſuit
potẽtes ⁊ exaltauit hũiles· quia igit᷑

Chꝛiſtꝰ ꝓpt᷑ charitateʒ ⁊ obediẽtiam

dei ſe huůiliauit vſq; ad moꝛtẽ cruciſ.
opoꝛtebat ꝙ exaltaret a eo vſq; ad
glioſaʒ reſurrectioneʒ · Secũdo fuit
neceſſariũ ad fidei nręiſtructionẽ · qꝛ
eiꝰreſurrectionẽↄfirmata ẽ fideſ cir
ca Diuitatẽ Chꝛiſti · qꝛ vt dẽ · ij · Cor ·
vlt Si crncifixꝰ ẽ ex ifirmitate nr̃a vi
uit ex virtute dei · Certio fuit neceſſa
riũ Chꝛiſtũ reſurgẽ ad ſubleuationẽ
ſpei nre· qꝛ dũ videmꝰ Chꝛiſtũ reſur
gere qͥ ẽ caput nr̃m· ſperamꝰa nos re/
ſurrecturos · Oñ dꝛ·j·. Cor· xv · Si

Chꝛiſtus hdicat᷑ ꝙ reſurrexit a moiꝛ

tuisquõ quidã dicũt in vobᷣ qm̃ te/
ſurrectio moꝛtuoꝝ nõ ẽ: Et Job· xix ·

Scio ꝑ certitudinẽ fidei ꝙ redẽptoꝛ

m eꝰ· id eſt· Chꝛiſtꝰ viuit · a moꝛtuiſre
ſu rgẽs · ⁊ ið in nouiſſimo die de tra

re ſurrecturꝰ ſũ · repoſita ẽ h ſpes mea
inſinu meo · Quarto fuit neceſſanũ
ad infoꝛmationeʒ vitę fideliũ · m il/

lud ad Ahoma . vi · Quõ Chꝛiſtꝰre
ſurr exit a moꝛtuis ꝑ glonã pꝛisita⁊
nos ĩ nouitate vitę ãbulemꝰ· Quin/

to fuit neceſſariũ ad cõplementũ nrĩ

ſalui:qꝛ ſic ꝑ G̊ ꝙ mala ſuſtinuit mo

riẽdo ut nos liberaret a malii·ita glo

rificatꝰ ẽ reſurgendo:ut noſ ꝓmoue/
ret ad bona ſcm illud Aboma · iiij ·

Tradit& pt᷑ delicta nraa refurr xit

ꝓpr᷑ iuſtiticationẽ nram· Secũda cõ⸗

cluſio · Chꝛiſtꝰ pꝰ reſurrectioneʒ ha/
buit verũ coꝛpꝰ· Iſta cõcluſio patet
Ppmo ſic · Chꝛſtus vere reſurrexit vt
Dictũ eſt · ſed ad h̊ ꝙ ſit vera reſurre/

ctio opoꝛtet ꝙ idẽ coꝛpꝰ eidẽ aĩię vni/

retur ⁊ q veritaſ naturę coꝛpis eſt ex
foꝛma·cõſequẽs eſt · ꝙcoꝛpꝰ Chꝛſti
pꝰ reſurrectionẽ ⁊ verũ coꝛpꝰ fuerit⁊⸗

eiuſdẽ naturę cuiꝰ fuerat pꝛius· Si

aũt coꝛpꝰ fuilſſet fantaſticuũ nõ fuiſſet
vera reſurrectio ſed axparẽs: Certia

concluſio · Coꝛpus Chꝛiſti reſurrexit

gloꝛioſum · Iſta cõcluſio oſtenditur
ratiõe · Quia reſurrectio Chꝛiſti fuit
exẽplar ⁊ cauſa nr̃ reſurrectionis:vt

habet . · Cor xv · Sancti aut habe /

bunt in reſurrectione coꝛꝑa gloꝛioſa
ſiẽ d ibidẽ· Qð ſeminat᷑ in moꝛtali
tate ſurget ĩ gloꝛia · vñ cũ cauſa ſit po
tioꝛ cauſato ⁊ exẽplar exẽplato:mul/
to g mag coꝛpꝰ Chꝛiſti fuit gloꝛioſũ
Quarta cõcluſio · Chꝛiſtꝰ ſurrent re
ſurrectiõe pfecta pᷣuſq; qcũq; alius
reſurgẽtiũ · Iſta cõcluſio patet ex illo
· Cor · xv · Chꝛiſtꝰ reſurrexit a moꝛtu
is pᷣmitie donmienſ glocPu tem/
poꝛe ⁊ dignitate ſurrexit·Ratiõe ſic·
Reſurrectio eſt reparatio a moꝛte in
vitam · Duplicit᷑ autẽ aliqͥs eripit᷑ a
moꝛte · Ono modo ſolum a moꝛte in
actn · vt ſi aliqͥs viuere incipiat qua/
litercũ q; poſtq;ᷓ moꝛtuꝰ fuerat· Sclio
modo ut aliquis liberet᷑ non ſoluma
moꝛte · ſed a neceſſitate · ⁊ ꝙ plusẽ · a
poſſibilitate moꝛiẽdi.⁊ hęc eſt vera et

pfecta reſurrectio· diu aliqͥs vi/

uit ſubiectus neceſſitati moꝛiendi qͥ/
Dãmodo moꝛ ſei dñat·⁊ ſic patet ꝙ
illa re ſurrectio qua quis eripit᷑ ſoluʒ
ab actuali moꝛte eſt reſurrectio imꝑ/
fecta · Loquẽdo ergo de reſurrectiõe
perfecta Chꝛiſtus eſt pᷣmus reſurgen
tium · quia ipſe reſurgẽdo pꝛimo per

uenit ad vitam penitus imoꝛtalem.

4112

homg vi⸗ bꝛiſtꝰreſurge

luin,

ſictve
foum
nunEt
alta
Ueban
Tundor
fahkotn
oſun

fulte⸗
kerti
bent
maſ
terti⸗a
fertr
Ttun
hon:
(SL.
coꝛw
peopt
tuyen

1001
ha/
et
tt
e⸗
⸗
e
ha
nte
fn
N
Wr
Gin
eN
dabe
gon⸗
nmortil
nlaſto⸗
onul/
oꝛoſi
nutre
alus
terlllo
moitn
n/
öeſ⸗
noten
htn
amonen
cngee
R
norſo
19 Ps
ak
n cs
inmnmndis
AKpug
umnnoN
Etin
sei
Gopnoßn
zinorin
leſtinn

a moꝛtuis iam nõ moꝛit᷑.ſed reſurre/⸗
ctiõe imꝑfecta quidã alij ſurrexerũt
ante Chꝛiſtũ ad pmonſtranduʒ q̃ſi
in quodam ſigno reſurrectionẽ ipſiꝰ
Vnde illi qui reſuſcitati ſunt in ve/
teri teſtamẽeto .⁊ illi qui ſũt reſulcitati
a Chꝛiſto ſic redierut ad vitã ut ite/
rum moꝛerent᷑ · ¶ & d rationes in op
poſitũ · Rd bmã reſpondet᷑. negãdo
cõſequẽtiã · Et ratio eſt · qꝛ licet Chꝛi/

ſtus nõ ceciderit per peccatuʒ cedit

tñ ꝑ moꝛtem · qꝛ ſicut ꝑeccatuʒ eſt ca/

ſus a iuſticia · ita moꝛs eſt caſus a vi/

ta · Simlliter licet coꝛpꝰ Chꝛiſti non
fuerit diſſolutũ ꝑ icinerationẽ · ipſa
tñ ſeparatio animęa coꝛpoꝛe diſſolu
tio quędam fuit vd ſecundã reſpõ/
Tetur.ꝙ etiã reſurrectio Chꝛiſti oꝑe/
rata eſt noſtrã ſalutẽ · ſed paſſio Chꝛi
ſti operata eſt noſtraʒ ſalutem ꝓpꝛie

loquendo qᷓntum ad remotionẽ ma-

loꝛum· reſurrectio autem qntum ad

inchoationẽ ⁊ exẽplar bonoꝝ· d

tertiam reſpondet᷑·negãdo cõſequẽ/
tiam · Et ratio eſt · quia licet in moꝛte
facta ſit conſũmatio oium eoꝛuʒ qnę
exigebant᷑ ad ſatiſfactionẽ quę qui/
dem non eſt facta per reſurrectionẽ
mhilominꝰ in reſurrectione facta eſt
conſũmatio qᷓntum ad perfectioneʒ

Ag ſecũdã que

S

ſtionẽé ſic ꝓceditur· Et videtur ꝙnõ
fuit cõnenienſ Chꝛſſtum reſurrexiſſe

tertia die · ¶ Pꝛimoõ ſic · Membꝛa de

bent capiti confoꝛmari·ſed nos qͥ ſu-/
muſ membꝛa Chꝛiſti non reſurgumꝰ
tertia die:ſed noſtra reſurrectio diſ
fertur vſq; ad finem mũdi: ergo vi/
cetur ꝙ Chꝛiſtꝰ qni eſt caput noſtꝝ
non debuerit tertia die reſurgere ·
Secundo ſic·Separatio animę a
coꝛpoꝛe in Chꝛiſto non fuit facta niſi
pꝛopter veparationem humanę na/

turę · ſed in inſtanti moꝛt redemptio
ſoluto pꝛecio completa eſt · ergo de

buit ſtatim reſurgere 2 non differre
vſq; in diem tertia¶ Certio ſic· Diel
videtur incipere ab oꝛtu ſoliſ qui ſua
pꝛęſentia diem cauſat.ſed ante ſolis
oꝛtum Chꝛiſtꝰ reſurrexit· Dicitur em
Johᷣ xx ꝙ vna ſabbatoꝛum Maria
magdalena venit mane cum adhuc
tenebꝛę eſſent ad monumentũ · ⁊ tũc
Chꝛiſtus iam reſurrexerat ⁊ vidit re/
nolutum lapidem a monumẽto · er/
o Chꝛiſtus non reſurrexit tertia die
Quarto ſic · Dicitur Matth · xij ·
icut Jonai ſnit in vẽtre ceti·ſic filiꝰ
hoĩs in coꝛde t᷑retribꝰ diebꝰ ⁊ tribui
noctibuſ.ergo videt᷑ ꝙ non reſurre/
xit t᷑tia die ̊ qᷓrta vel nta Quinto

ſic· Nox contra diẽ diuidit᷑·Sʒ die

Gꝛegoꝛius in Omelia hnius diei :
utum de nocte reſurrexiſſe ſicut
Samſon de nocte poꝛtas gace tu⸗
lit · Judic xvi:ergo videtur ꝙ Chꝛi⸗
ſtus non reſaurrexit tertia die ſed ſe/

cunda nocteſſan oppoſitũ eſt· qð in

ſym bolo canitur · Et reſurrexit tertia
Die ˖ Et Matth. xx. Cradẽt eũ genti
bus ad illudendũ ⁊zc· ſequit᷑ Et ter⸗/
tia die reſurget · Reſpondeo dicen
Dum ſub iſta conclulione · ꝙ Chꝛiſtꝰ
ↄuenient᷑ reſurrexit tertia die · Quę
concluſio ſic oſtenditur· Reſurrectio
Chꝛiſti ſicut dictuʒ eſt in quęſtione
pꝛęcedenti neceſſaria fuit ad inſtru/
ctionem fidei noſtrę · Eſt auteʒ fides
noſtra ⁊ de diuinitate ⁊ de humani/
tate Cbꝛiſti · non enĩ ſufficit alterũ ſi/
ne altero credere · et ideo ad h̊ ꝙ cõ/

firmaret᷑ fides diuinitatj ipſiꝰ· opoꝛ/

tet ꝙ cito ſurgeret ⁊ eius reſurrectio
non differretur vſq; ad finem mũdi
Id hoc enĩ ꝙ confirmaret᷑ fides de

eritate humanitat moꝛꝗ eiꝰ·opoꝛ⸗

tuit moꝛam eſſe inter moꝛtem ⁊ reſur/⸗
rectionẽ · Si enĩ ſtatim poſt moꝛtẽ re
ſurrexiſſet videri poſſet ꝙ eius moꝛs

Verxra non fuerit· ⁊ percõſequens nec
reſurrectio vera · Id ventatem au/

tem moꝛti Chꝛiſti ſufficiebat ꝙ vſ

tertiam diẽ eiuſ reſurrectio differree
quia non contingit quin infra h̊ tem

pus in hoĩie qui moꝛtuꝰ videtur cum
viugt appareant aliqua indicia vitę

Dſenditur etiam ex alijs conneni

entia iſta · Cu quia per hoc ꝙ reſurre
xit tertia die cõmẽdat᷑ pfectio trina⸗
rij quieſt numerꝰ oĩs rei: vtpote ha⸗
bens pᷣncipiũ mediũ ⁊ finem.vt dici/
tur pᷣmo dæ celo 1 mundo.Oſtendit᷑

etiam in hoc m myſteriũ. quia Chꝛi

ſtus vna ſua moꝛte coꝛpali quęfuit
lux xpter iuſticiã/duas noſtras moꝛ/
tes deſtruit·ſcilicet coꝛpoꝛis ⁊ animę
quę ſunt tenebꝛoſe ꝓpter peccatuʒ· et

ideo vna die integra ⁊ Duabꝰ nocti
bus permanſit in moꝛte · vt dicit u
guſtinꝰ i. iij· ð trini: DNer ̊ etiã ſigni

ficatur ꝙ per reſurrectionem Chaſti
tertiũ tempus incipiebat.Nam pꝛi/
mũ fuit ante legeʒ. ſecundũ ſub lege
tertiũ ſub gratia. Incepit etiaʒ in re/
ſurrectione tertius ſtatus ſanctoꝛum
Naʒ pmus fuit ſub figuris leg.· Se
cundus ſub writate fidei · Certius
erat in ęternitate gloꝛię quam Chꝛi/

ſtus reſurgendo inchoauit¶ ITd ra/

tiones in oppoſitũ · ¶Xd pꝛimã reſpõ
etur:negando cõſequentiã · Et ra⸗
tio eſt· qꝛ licet caput ⁊ mẽbꝛa confoꝛ/
ment in natura·non tñ in ꝓytute. Ex/
cellentioꝛ eni eſt virtus capitiſ q; mẽ/
bꝛoꝝ· et ideo ad demõſtrandũ excel/
lentiam virtutis Chꝛiſti conuenienſ
fuit ipſũ tertia die reſurgẽ alioꝝ re/
ſurrectione dilata vſq; ad finem ſęè‚/
culi:¶ .âd ſecudam reſpondet᷑negã
do cõſequentiã· Et ratio eſt · q; non
ſolum opoꝛtebat ꝙ per moꝛteʒ fieret
redemptio · ſed ad hoc ꝙ redẽptio/
nis eius participeſ eſſemꝰ opoꝛtuit ꝙ
Veritas moꝛtis eius nobis oſtende/
retur:qͥd nõ fuiſſet ſi ſtatiʒ poſt moꝛ
tem reſurrexiſſet.¶ Id tertiam reſpo

detur ꝙ dies diuerſis modis acci/
pitur. liqñ ꝓ die naturali qui cõ/

8*

tinet ſpacin vigintiq̃ttuoꝛ hoꝛarum⸗

(N

ſtionẽ in qua quęrit᷑. Dtrũ totꝰ ſan /
guis Chꝛiſti ꝗ in paſſiõe eiꝰeffuſus ẽ

vnde includit diem ⁊ noctem · Fli/
quando pꝛo die arnficiali qui eſt la/
no ſolis ſuꝑ terrã.· Loquẽdo ergo ð
Die artificialiſic Chꝛiſtus fuit moꝛtu
us vna die integra ˖ ſcʒ die ſabbati
Duabus noctibꝰ integris · ſcilicet hce
TEte die ſabbati et ſequẽte ⁊ adhuc
plus· ſcilicet per qᷓndam partem fe/
rieſexte · Sic loquit᷑ cttuguſtinꝰ ſupᷣ·
T glo · Ahoma · vi · que dic Quieuit
in ſepulcro vna die ⁊ Duabꝰ nocti/

bus.· quia noſtrã duplicẽ vetuſtateʒ

ſua ſimpla conſupſit · Si vo loqui/
mur ð die naturali ·ſic accipiẽdo par
tem pꝛo toto fuit moꝛtuꝰ tribꝰ diebꝰ
⁊ tribꝰ noctibus.ſicut dicitur Mat/
thęi xij· Illa enim pars diei paſſio/
nis Chꝛiſti a nona ⁊ deinceps com/
putatur pꝛo vna tota die naturali

cuius eſt pars· vnde computatur ꝓp

vna die artificiali ⁊ pꝛo vna nocte·
Similiter nox poſt ſabbatũ compu/
tatur pꝛo tota die naturali ſequẽti
et ſic computat᷑ pꝛo vna die ⁊ pñ vna
nocte artificiali ·quibus ſic coniũgat᷑
vna dies integra· ſcilicet dies ſab/⸗
bati ⁊ vna nox integra·ſcilicʒ nox ſᷣ/
cedenſ· Bueni hriſtu⸗ fuit moꝛ
tuus tribus diebus ⁊ tribus nocti/
busalgquartã reſponſio patet ex
Dictis ·˖ ¶ ¶d qntam reſpondetur.ꝙ

Chꝛiſtus dicitur reſurrexiſſe in cre/
puſculo qñ adhuc eſt luxtenebꝛis ꝑ

mixta · ideo aliqñ dicitur ꝙ reſurre
xit in die · aliqñ in nocte. Dicitur au/
tem in euãgelio pꝛeſenti oꝛto iam ſo/
le · nõ eſt ſic accipiendũ tanqᷓ; ſol ip/

ſe videretur ſuper terrã·ſed tanq; eo

pꝛoximo veniente in has partes · vt
Dicit ſanctus Chomas

gtertiaz que/

pꝛo hũang redẽptiõe ad coꝛpꝰeiꝰ re/
Dieritĩ reſurrectiõe· Et videt᷑ ꝙ non

Zunmo ſic · In aliquibus eccleſijs

ſovetot
nmnto
Scro
tunet
feſur
eſten
gfon
ture
ſtumn
ſtpta
um
t D
ſtdoons
giszeſ
Chloe
ſetows
amonn
oi
ANnta
caden
kotus
falus
(M
ney
Dam
dicer
ſione⸗
rectio
foniſ
Aty
mitt
bisben

Pum

Poryti

T
eſtla⸗
od
nottn
bitn
oce
lanfe⸗
oſi⸗
int
loch/
n;
⸗
d
W
N
N⸗
Dot
nur
tnarg
hoct
conp
ſchneie
1pa
mügat
s lab/
orß⸗
Umor
snoci/
Nad
NCen
nlenge
Sl
g
N
mnöſ
ſdtanij
putsn

te⸗
nitobs
raſtfui⸗
Neopye'
detgr,
t

ſanguis Chꝛiſti dicit᷑ adbuc hodie

conſeruari · ergo non totus ſanguis
Chꝛiſti in eiuſ reſurrectione ad coꝛpꝰ

regijt: conſequentia videtur nota·

Decundo confirmando arguitur ·

eccleſia:quia in aliquibꝰ eccleſijs in
quibuſ eſſe dicituradoꝛatur · qð eẽt
erroꝛ · ſi totus ſanguis effuſus in eius
paſſione in eius reſurrectione redijſ/

ſet · g 2c ¶ CTertio ſic · Sanguiſ Chꝛi

ſti eſt vnus e quattuoꝛ humoribꝰ·
ſi ergo ſanguis Chꝛſti effuſus ĩ pal/
ſione totus in reſurrectiõe redijt:pa/
n ratione alij humoꝛes ex quibꝰ cau /
ſatur coꝛruptio in coꝛꝑibꝰaialium⁊
tunc ſequeret᷑ ꝙ coꝛpus Chꝛiſt poſt
reſurrectionẽ fuiſſet coꝛrupꝑtibile ·qð
eſt erroneum ergo n o itũ
arguit᷑ Quicqͥd fuiti Cbꝛiſto de ve⸗
ritate naturę aſſũptę redijt ad Chꝛi/
ſtum in relurrectione · aliter nõ fuiſ/
ſet ꝑpfecta reſurrectio ſi non fuiſſet re/
integratũ quicqͥd pꝑer moꝛtem ceeide
rat· Dnde ⁊ dñs ſidelibꝰ ſuis ꝓmi/
ſit dicens Matth·x · Oẽs capilli ca⸗
pitis veſtri numeratiſũt Et Qud/xxi ·
Capillus de capite veſtro nõ pibit ·
ſed totus ſanguis Chꝛiſti qui fuit in
paſſione Chꝛiſti ꝑtinebat ad naturã
coꝛpoꝛis Chꝛiſti · quia ſi pars fuit de

Veritate bumanę naturę ⁊ totũ:quia

4

ead em eſt ratio de toto⁊ de parte ·˖ g
totus ſanguis Chꝛiſti in paſſiõe eß
fuſus in reſurrectiõe fuit reaſſumptꝰ
ndeo dicẽdũ circa hãc queſtio/
neʒ · ꝙ duo ſunt modi dicẽdi· Qui/
Dam volüt dicere · ꝙ non eſt neceſſe
Dicere ꝙ totus ſanguiſ Chꝛiſtii paſ
ſione effuſus ſit reaſſumptꝰ in reſur/
rectione · Vnde Franciſcuſ de Ma/
roniſ in quodã ſermone ſuo bhmõi vi
detur opinionis· ad quã fundandã
Hmittit quędam quę non vident᷑ no
bis bene dicta · ut oſtedamꝰ ꝑ ſingla ·
PHꝛmo quidẽ diſtinguit qᷓ̃ttuoꝛ ſe/

paratiões · ⁊ dic ꝙ ſecũda ſeparatio

totus redierit · ſequitur erroꝛ in

fuit hũanitaſj a diuinitate pꝛout bu

manitas dic aliqͥd reſultãs ex vnio/

ne animę⁊ coꝛpoꝛiſ· ꝓpter hoc dicit in

cruce clamare Chꝛiſtuʒ.· Deu s deus
meꝰ ut quid derequiſti me Matthᷣ⸗
xxvij· Iſtud ĩ pmis nõ videtur nobᷣ
bene dictũ ꝙ hũanitas fuerit ſepara
ta a Diuinitate · Pꝛo quo notanduʒ
ꝙ differt ceſſatio vnionis ⁊ ſepara/⸗
tio vnitoꝝ · Ceſſat enĩ vnio aliquoꝝ
per deſitionẽ alicuiꝰextremoꝝ · ſed ſe⸗
paratio non eſt niſi eoꝛũ quę manẽt
Poſtqᷓ;ᷓ ſoluta eſt eoꝝ vnio · Oñ foꝛ⸗
mę naturales alię ab anima rationa
li qñ fit coꝛruptio compoſiti · non di/
cunt᷑ ſeꝑari a materia· ſed ſola aĩla ra
tionalis dicitur ſeparari qꝛ remanet
ſoluta vniõe eius a coꝛpoꝛe· Et ideo
cum in moꝛte Chꝛiſti hũanitas ꝓut
Dicit aliqͥd reſultãſ ex vnione animę
coꝛpoꝛis nõ maneat diſſoluta vnio

ne animę⁊ coꝛpon ſed deſinat eſſe · nõ

eſt ꝓpꝛie dicenda ſeparari a diuini/
tate · Pꝛeterea ꝙ dicit ꝙ de tali ſe⸗
paratione loquatur illud enangeliũ
Matth· xxvñj · Deus deꝰ meus q̃re
me dereliquiſti:·non dicit veruʒ · qm
AFuguſtinꝰ⁊ mg ſententiarũ·ſanctꝰ
Thomas ⁊ mgr Rlexander de alis
et Nicolauſ de lyra · oẽs exponũt de
ſubtractione ꝓtectionis · Dicitur enĩ
Chꝛiſtus derelictus · quia expoſitus
manibus impioꝛum non aũt dictuʒ
eſt ratione ſeparationis factę· Natʒ
hoc quia vt volunt tam męr ſenten/
tiarũ q;ᷓ; lexander de alis · hęc ver/⸗
ba dixit Chꝛiſtus adhuc viuens in
cruce · ¶ Pꝛeterea dicit idem Franci
ſcuſ · ꝙ quarta ſeparatio fuit ſangui/

niſ a diuinitate · quia ut inquit pꝛo ſi

gno Nõ en poſſumꝰ dicere ꝙ Chꝛi
ſtus remanſit effuſus ĩ triduo illo ſu
per terram ꝓpter ſanguinẽ ibi exiſten
tem · Hoc etiã non videtur bene di/
ctum · Cum pꝛimo quia ipſe Chꝛi/
ſtus ait per pꝛophetam · · xxi · Ego
autẽ ſicut aqua effuſus ſuʒ⁊ diſperſa

ſtini expvõit ð Chꝛiſto · Sic g rõe coꝛ/
poꝛis dꝛ iacuiſſe ĩ ſepulcro.ita ut mo/
do ratione ſanguinis effuſi de eo po/
terat dici effuſus ſuper terram · Cuʒ
ſecundo quia nõ ſtat illud qð timnit

Franciſcus ſequi:qꝛ nõ opoꝛtet ꝙoẽ

qð pꝛeędicat᷑ de eo qð eſt vnitũ ver/
bo ·pꝛędicet᷑ æ verbo oibus modis:
Vnde licet aia ſemꝑer manſerit vni/
ta verbo · non dicitur ꝙ verbũ ſit aĩa
aut ſit foꝛma coꝛpoꝛis aut ꝙ fuiſſet ſe
parata a coꝛpoꝛe ſic erat ala · aut y
eſſet coꝛpus⁊ ſeparatuʒ ab aia:⁊ ita
licet ſlanguis eſſet vnitus diumitati·
nõ ſequit᷑ ꝙ diuinitas eſſet ſanguis
agut ꝙ fuiſſet effuſa ſuper terrã · ſed be
ne ſequitur ꝙ erat habes ſanguineʒ
effuſu ſaꝑ cra:· e aũt ſanguis Chꝛi/
ſti qͥ in paſſiõe Chꝛiſti fuit effuſus ſp
mãſit viuinitati vnitꝰ.infra oſtẽde/
mus¶ Secũdꝰ modꝰ dicẽdiẽ· ꝙ to
tus ſanguis Chꝛiſti i eꝰ paſſiõe ꝓ re
Temptiõe huani gener effuſul · fueit
in reſurrectione reaſſũptus· Iſte mo
Dus dicendi eſt beati Thomętaʒ in
tertia pte · q: luij · ⁊ qᷣtlibeto · v · ar. v·
vbiad hoc ꝓbandu triplici ratione
vtit · q̃ri vna accipitur ex etate Chꝛi/
ſti patienq · Haſſus ẽ em in ꝑfectiſſi/
ma gtate in qua maxime ea quę in ho
mine innemunt᷑ ad veritateʒ hũanęg
naturę ꝑtinere vident᷑ ad maximam
pfectionẽ adducta ·:q; nibil ſuꝑfluũ
cõtinere ſed oĩa eſſe ð integritate na
turę ¶ Becüda ratio ſumit᷑ ex merito

pauiõiſ Chaſti Si en ſanctoꝝn mar

tyrũ ille parteſ in qbꝰ ꝓ Chꝛiſto paſ
ſionẽ ſuſtinuerũt quendã pᷣnilegiatũ
fulgoꝛẽ habebüt · vt dic Nuguſtinꝰ
Ce ciuitate æi.ij · libꝛo · multo perfe⸗
ctius ſanguis Chꝛiſti quẽ ꝓpter ſalu/
tem hũani generis effudit ad gloꝛio
ſam reſurrectionẽ totus reparatꝰ eſt
¶ Certia ratio põt ſumi ex ipſa vᷣtute

paſſiõis Chalii Sanguis enĩ in paſ/

ſione effuſus humanu gen ſanchfi⸗

ſũt oĩa oſſa mea · qð glo · ꝗ Rugu/

cauit · m illud ad Hebᷣ: vli. Jeſus
vt ſanctificaret per ſanguinẽ ſuũ po/
pulũ extra woꝛtam paſſus eſt ·huma/
nitas autẽ Chꝛiſti ſalutiferã habuit
virtutem ex vꝓᷣtute verbi ſibivniti · ut
dicit DHamaſcenꝰ. iij· libꝛo ·DOñ ma/
nifeſtũ eſt ꝙ ſanguiſ in paſſione effu
ſus qui maxime fuit ſalubꝛiſ· fuit di/
uinitati vnitus:⁊ ideo opoꝛtnit ꝙ in
reſurrectione iũgeret᷑ alijs hũanitai

partibus · HNec oĩa ſlanctꝰ Thomaſ·

Item quarto iuxta eiuſdem ſenten
am poteſt eadem cõcluſio ſic ꝓbari
Keſurrectio noſtra ↄfoꝛmiſ eſt reſur/
rectioni Chꝛiſti · ſᷣm illud Phil. iij.
Refoꝛmabit coꝛpus humilitatiſnrę
configuratũ coꝛpoꝛi claritatis ſuę hᷣ
ad coꝛpus noſtrũ in reſurrectione re
Dibit totũ qð fuit de veritate huma
nęnaturę:ergo ſanguis Chꝛiſti effu/
ſus cum fuenit de integritate huma/
ne nature in reſurrectiõe eius ad coꝛ/
pus redijt· Nec videt᷑ ſuſtinendum
Chꝛiſti ſanguis in paſſiõe effuſus
pꝛo redemptiõe hũani generis non
fuerit de Nenitate humanęnaturęin
Chꝛiſto · Tum qꝛ ex hoc ſequeret᷑ . ꝙ
Chꝛiſtus dederit in pꝛeciũ redẽptio/
nis hũani generis id qð nõ fuit e
ritate hũanę naturęaſſũpteę ſed alie/
num · ⁊ ita ipſe non fiuſſet pꝛeciũ no/
ſtre redemptiõis · cũ nihil de ſuo de⸗

CTerit · qð eſt abſurdũ · cũ cõtradicat
illiqð beatꝰ Petrus inquit.. Petri

α

p· Redempti eſtis pꝛecioſo ſangui/
ne agni incontamĩati ⁊ imaculati ꝗJe
ſu Chꝛiſti · Plane ſi ſanguis effuſus

in paſſione ꝓ redemptione hbumani

generis non pertinebat ad venitatẽ
humane naturę eius:non diceretur

ſanguiſ agni incõtamĩati · nec dictꝰ

fuiſſet pꝛecioſus. Pꝛeterea ꝙ taliter
Dicentes male dicere videant᷑. NPꝛo
quo notandum ꝙ al:iquid dicitur ðᷣ
Vritate humanę naturę duplidter.

Vno modo id quod foꝛmam hu/
manam gelu participat · ſicut caro

koſ
bum
reman
ſetlu
Diätn
Crnis
de
cpal
dic⸗
ſaychu
lotel
gnime?
Etperſ
get
ſurür
ſwur⸗
1
men
bio⸗
man
cter,

Vxrt

ſoron
unem
Hytot
ſupeſt
ſtreeſſe
ſesd
oſtenen
nCbe
wctot
ytite⸗
Nebeta,
tinpri
Aunpt
Donn
ſones⸗
inpeſ
mani⸗
Ia
menn
tppni
cumf
ramſt
Hor
Myoet

as
nn o⸗
dun,
abait
nnt
m,
Neſh
tn
nantta!
wmnaf.
ſenten
pomi
ircr⸗
dhii⸗
Wulm
wsi;,
toner
Nebung
Nelſtieft
rehum
gacco⸗
lendun
effuſus
ishon
urin
nr.
hno,
tN
edaſe
Raüno⸗
Rſo
cömden
nitſPen
D
mmalnz
Nschi⸗
Nehunn
A Win
nden
tinedek
ut
letpr
Goictm,
Ouplom
mun.
oα

et oſſa · Alio modo dicit᷑ de veritate
humanę naturę id ſine quo natura
remanere ⁊ durare ⁊ ſeruari nõ poſ/
ſet ſicut ſanguis · Dnde ð ſanguine
dicitur Leuit/ xvij. Mia · id eſt. vita
carnis ĩ ſanguine e· vbi gloſa Nico⸗
lai de lyra dicit· Nita i ſanguine pᷣn
cipaliter conſiſtit· Onde a phᷣis⁊ me
Dicis dicitur ſanguis ſedes aię e
ſanctus Chomas in.iiij · Diſ· xi · Dicit
poteſt intellig· vno modo ꝙ ſedeſ
anime dicatur conſeruatio vitę quę
eſt pꝑer ſanguinẽ· IRlio modo q ſan/
guis eſt potentia totũ · quia per actuʒ
nutritiue virtut in membꝛa conuer/
titur· Tertio quia ꝑ ſanguinẽ in coꝛ
cæ generatũ vitalis oꝑatio ĩ omnia
membꝛa diffundit᷑· vt ph̊s dicit in li
bꝛo de aĩalibus · hec ille · Ex quibus
manitfeſte patet ꝙ negantes ſimpli/
citer ſanguinẽ non pertinere ad veri/
tateʒ huanę naturęmaxime in Chꝛi
ſto non bene dicunt · ſed errant · Itẽ
hunc modũ dicendi ſancti Chomę
ſcʒ ꝙ totus ſanguis Chꝛiſti effuusi
ſua paſſione in reſurrecnone ſua fue/
rit reaſſumptus ſequit mgr Johan/
nes de pollaco · iij · qtlibeto ſuo · vbi
oſtendit ꝙ hoꝛa paſſionis non erat
in Chꝛiſto aliquis ſanguis ſuꝑftuuſ

⁊ſic totꝰ ſanguis quẽ tuc habnit ad

vꝓitatẽ ⁊ ꝑfectionẽ hũanę naturę ꝑti
nebat· ⁊ percõſequẽs totꝰ qui eftnful
eſt in paſſione.in reſurrectiõe fuit re
aſſumptus ˖ ¶ Huc autẽ modũ dicẽ/
Diꝓſequentes ponemꝰ Duas cõclu/
ſiones · Pꝛima eſt · ꝙ ſanguis effuſuſ
in paſſione pꝛo redẽptiõe genen hu/
mani ·non fuit ſeparatꝰ a diuinitate
Iſta cõcluſio quę videt᷑ eſſe funda/-
mentum huius materi?ę ꝓbatur mul

tiplicit. vt ꝓbauimꝰ coꝛã papa Pio

cum fuit iſta materia diſputata co/
ram ſanctitate eius ⁊ Ddñis cardina/
Hbꝰ. PHꝛimo ſic· Ex illo Matth· xxvi

Hoc eſt coꝛpus meũ quod ꝓ vobis

tradetur ·⁊ h̊ eſt ſanguis ꝗq ꝓ vobis

effundet· Ex quibus verbis Chꝛiſti

eadem videt᷑ eſſe vnitas int᷑ ſangui/

nem effuſum ⁊ ſanguinẽ viuũ · ꝗ fait
inter coꝛpus viunʒ Chꝛiſti ⁊ coꝛpus

moꝛtuũ.ſed coꝛpus moꝛtuũ ⁊ coꝛpuſ

viuũ Chꝛiſti fuit vnũ ⁊ idem vnita/
te ſuppoſiti· ergo ſanguis effuſus et

ſanguis vinus Chꝛiſti fuit vnꝰ vni/
tate ſuppoſiti. qð non eſſet ſi ſanguiſ
effuſus in paſſiõe fuiſſet a diuinitate

ſeparatus:conſequentia eſt bona et

antecedens pꝛo vtraq; parte. alias

dabitur ꝙ ſanguis effuſus eſſet aliꝰ

ſuppoſitaliter ꝙ; ſanguis viuꝰ Chꝛi/

ſt.qdᷣ nõ videt᷑ cõuenienter dictum
¶ Beci do ſic · Sanguis Chꝛiſti effu
ſus in paſſione fuit pciũ ſufficiẽs re/⸗
Temptionis hauęnaturę ergo nõ
fuit a dininitate diuiſus· conſequen
tia eſt bona.antecedens patet ex illo
· Con vj · Empti eni eſt is pꝛecio ma/
gno·quia ſufficienti ·ſed ſuffidẽſ pꝛe/
cium redemptionis nõ potuit eſſe ali
qua virtute creata: vnde neceſſe eſt
ꝙ vᷣtute diuina · Dnde ex hac ratio
ne ſumitur hęc neceſſitaſ incarnatio/
nis · Onde ſanctus Chomas ſuper
illud Hauli·· Con· vj · Empti eſtis
pꝛecio magno · dicit · Dicitur autem

pꝛecium redemptioniſ magnũ·quia

nõ eſt coꝛruptibile · ſed eternũ habes
virtutem · cum ſit ſanguis dei eterni ·
Tertio Sanguiſ effuſus fnit icoꝛru
ptibil · VPatet tũ ex illo . F · Que vtili

tas in ſanguine meo cũ deſcendo in

coꝛruptionẽ · Cum exillo .)· Petri · P
Nõ coꝛruptibilibuſ auro ⁊ argento
redempti eſtis ſed pꝛecioſo ſangui/
ne ⁊c · ſed iſta incoꝛruptio non ĩerat
ei ex naturali ꝓtute · ergo neceſſe erat
ex vᷣtute diuitat ſibi vnite · Dñ ſan
ctus CThomas ſuper illud Pauli.·
Con · vj · pꝛoxime inductum · dicit · ꝗ
ſanguis eſt incoꝛruptibilis ęternam
habens virtutẽ zc ¶ Quano San /
uis Chꝛiſti ꝗͥ dat nobᷣ ſumẽcłꝰ ſoᷣ
ſacramẽto ẽ idẽ ſanguis qui effuſus

eſt a coꝛpoꝛe Chꝛiſti in remiſſionem
peccatoꝝ · ſed iſte eſt vnitus diuim/
tati · ergo ⁊ ¶ Quinto tctio⁊ opa/
tio arguũt virtutẽ in operante ·p ſan
