modũ ſatiſfacientj pꝛo peccato · ⁊ ſic
ſanctificatꝰ non eſtaliquo m modo
ſanctificatꝰ eſt¶ d ſecundã reſpo/
detur · negando aſſumptũ · Non enĩ
omne quod fit ex cõtrario ſit · ſed ſo/
lum qͥd fit per viam generatiõis ⁊ al
terationis· Opoꝛtet tn oẽ quod fit ex
contingenti fieri: ut dã.pᷣ·phyſicoꝛũ
id ẽ· ex eo qͥd nõ ↄuenit ſimul ineſſe·
Sic autẽ cõtingens eſt non ſolũ cõ/
trarium vel puatio quę requirũt ſᷣ/
iectuʒ· ſed etiam negatio quęconſi /
ſtentiã ſubiecti nõ reqrit· ⁊ ſic exnõ
ſcõ chꝛiſtꝰ factꝰ ẽ.ut dictũ ẽ ¶ Ad ter
tiã rõnẽ· negat᷑ cõſequẽtia · Et ratio
patet ex dictis ¶ R 3 quartã reſpon/
etur · negãdo cõſequentiaʒ:qꝛ licet
ſicin foꝛma nõ reperiat᷑ ſcriptum. ex
multis locis tñ intelligit᷑ nam na ca/
renus interpᷣtat᷑ ſanctꝰ.⁊ ꝙ Chꝛiſtuſ
Dicat᷑ ſanctus · hoc habet Daniel. ix·
Item interpꝛetat᷑ floꝛidus:⁊ hoc ha
bet᷑ Iſa · xi · Egredietur virga ⁊c · Et
concoꝛdat cuʒ eo quod dicit᷑ Cani·
ij· Ego flos campi ⁊c · Vnde ſignan
ter Dicit euangeliſta ꝑ pbetas Et
tim̃ e iſta concluſione ·

phanię eſt euangeliũ illud· Cum na-⸗
tus eſſet Jelus Matth. ij . Circa qᷣd
poſſunt ſequenteſ queſtiones diſpꝛu/
tari · ¶ Pꝛimo · NDtrum ¶hꝛiſti nati /
uitas fuit cõuenienter ꝑ flellam ma/
gis manikeſtata Secundo. Htruʒ
ſtella magis apparens fuerit vna 8
cęleſtibus ſtellis¶ ¶ertio. Otru ma
gi conuenient᷑ venerunt ad adoꝛan/
Dum ⁊ venerandũ Chꝛiſtum ·

D pꝛimaz
ueſtionem qua quęritur
um Chꝛſſti natiuitaſ
6uenient per ſtellam magi ma/
nifeſtata · ſic ꝓcedit᷑.Et videt᷑ ꝙ nõ/
c4

GSn ſic · HNoc em videt᷑ eſſe occa

io erroꝛis qᷓntum ad illos qui exiſti
mDant ſidera natiuitatibꝰ hoiuʒ do/
minariſed occaſiones peccandi ſunt
haoibus auferendę. ergo nõ fuit con/
ueniens ꝙ per ſtellã mag Chꝛiſti na/⸗
tiuitas manifeſtaret᷑ · ¶ Secundo ſic
Signũ opoꝛtet eſſe certũ ad h̊ ꝙ per
ipſum aliquid manifeſtaret · ſed ſtel/
la non videt᷑ eſſeſignuʒ natiuitatis
Chꝛiſti· ergo incõuenient᷑ fuit natiui
tas Chꝛiſti per ſtellam manifeſtata ·
n oppoſitũ eſt enangelium pns:
eſpondeo dicendũ ſub iſta con/
cluſione · ꝙq cõuenient᷑ Chꝛiſti natiui/

tas eſt magis per ſtellam manifeſta/

ta · Iſta concluſio patet (Mꝛimo. qꝛ
ut dicitur Neut· xxxij · Dei perfecta
ſunt opera· ſed tal manifeſtatio fuit
opus diuinũ ·ergo ꝑ cõuenientia ſi/
gna fuit effecta SGecũdo oſtenditur

Sicut manifeſtatio ſyllogiſtica ꝗᷓ fit

per ea queſunt magis nota ei cm eſt

aliquid manifeſtandũ.ita manifeſta

tio quę fit per ſigna debet fieri per ea
quę ſunt familiaria illis quibus ma/⸗
nifeſtantur · Manifeſtũ eſt auteʒ ꝙ
viris iuſtis eſt familiare ⁊ cõſuetum
interius ſpũſſancti inſtinctu edoceri
abſq; ſignoꝝ ſenſibiliũ demonſtra/⸗
tione · ſalicet per ſpiritũ phetię · Tlij
vo coꝛpoꝛalibꝰ rebus dediti per ſen/
ſibilia ad intelligibilia deducuntur·
Judeęi autem conſueti erant diuina

reſponſa per angelos ſuſcipere ꝑ q̃ͥs
etiaʒ legeʒ acceperãt · ſm illud ſide

vij · Accepiſtis legẽ in diſpoſitiõe an

geloꝝ. Gentiles vo 1 maxime aſtro/
logi cõſueti ſunt ſtellarũ curſus aſpi/
cere · Et iõ iuſtis Symeoni ⁊ AUnnę
manifeſtata eſt Chꝛiſti natiuitaſ per
interioꝛem inſtinctũ ſpũſſancti · Fm il/

lud Lucę.ij .· Aeſponſuz accepit Sy⸗/
meon a ſpunᷣſancto nõ viſurũ ſe moꝛ/

tem niſi pꝛius videret Chꝛiſtũ dñm

Paſtoꝛibꝰ aũt ⁊ magis tanq; rebus

coꝛpoꝛalibꝰ deditis eſt manifeſtata

Chꝛiſti natiuitas p atparitiões viſi/

biles. Et qꝛ natiuitas non erat pure

terrena ſed quodãmodo cęleſtl.ideo
pſiã ceęleſtia vtriſq;ᷓ natiuitas Chꝛi/
ſti reuelat · Hteni Tuguſtin Dicit
in ſermone de ephia dni· Cęlos an/
geli habitãt ſidera oꝛnãt · vtriſq; g
celi enarrãt gloꝛã dei; Rationabilit

autẽ paſtoꝛibꝰ tanqᷓ; iudęis apud qͥſ

frequent᷑ factę ſunt apparitiões an/
geloꝝ · reuelaia eſt natiuitas Chꝛiſti
per angelos · Magis aut conſuetis
in conſideratione cęleſtiuʒ coꝛpoꝛum
manitfeſtata ẽ per ſignů ſtellę · quia ſi⸗

cut dict Chxyſoſtomꝰ. Per cõſue/

ta eos dens vocare voluit eis cõde/
ſcendẽſ& d ratiões in oppoſitum

Ad pᷣmam reſpondet᷑ negando aſſũ

ptum · VDicimꝰ eni ꝙ ſtella quę nati/
uitatem Chꝛiſti manifeſtauit omneʒ
occaſionẽ erroꝛis ſubtravt · Nt emiʒ
Auguſtinꝰ dic cõtra Fauſtũ.Nul/
li aſtrologi cõſtituerut ita naſcentiũ
hominũ fata ſub ſtelliſ/ut aliquã ſtel
larum hoie aliquo nato circũitus ſui
oꝛdinem reliquiſſe ⁊ ad eum quina/
tus eſt perrexiſſe aſſeuerent · ſicut acci
Dit circa ſtellaʒ quę demõſtrauit na/
tiuitatẽ Chꝛiſti · Et ideo ꝑ hoc nõ cõ
firmatur erroꝛ eoꝝ qui ſoꝛtẽ naſcen/
tium hominũ aſtroꝝ oꝛdini colligari
ꝗarbitrant᷑.Non aũt credũt aſtroꝛuʒ
oꝛdinem ad hoĩs natiuitatẽ mutari
ecundaʒ reſpondet:negando
minoꝛẽ · Dicimꝰ enĩ ꝙ ſtella üla fnit

ſignũ certum natiuitatiſ Chꝛiſti Cũ

bmo quia ſicut Chꝛyſoſtomꝰ refert

In quibuſdã ſcbtiſ atocriphis legit

ꝙquędam gens in extremo oꝛientis

iuxta oceanu quãdam ſcripturã ha/

bebat exnoĩe Seth de hac ſtella ⁊
muneribus huiuſmodi offerendiiſ.ꝗ
ens diligenter obſeruabat huius
elle oꝛtum poſitis exploꝛatoꝛibꝰ xij
qui certis temꝑoꝛibꝰ aſcendebantin
montem in quo poſtmodũ viderunt
eam habenteẽ in ſe q̃ſi paruuli foꝛnã

ſimn
onni
banta
cobvr
dine⸗
gru
dor
giimn
ngil.
ſlan
nun,
ſgufce
fitc
gaiſſen
omte
rom
nnce
oil

lnia
geupe
obe
☛
lepenten
ſau
onG.
damt
bisg
dn
linge
gele
red
lme
bus
nonſ
lroon
iir
use⸗
feg
YVl
mnn
ſtel

ſpe

öesvic⸗
cratpure
iln
sCbr
onnn,
W
Uuonadlt
gsgpni
nnöcsan/
tus Chriſti
conſuctis
zum
lygniaſi
Pacöſue⸗
uas code⸗
1opoſtun⸗
egnncolſi
fuutonmne,
t⸗Pten
uti O⸗
naſcenaĩ
Aluiſtl
ultus ſuf
nqunn/
ſntacc
mmutna,
wenö
nenuſten
mcollignn
italhwuj
tinut.

laiafui
i
no an
ptmibe
ſelu⸗
fmmd
ntbu

4.

RZ
nehmnd
inin

ſuper ſe ſimilitudinẽ cruciſ.⁊ ſic fuit

certum ſignũ Mel ſecũdo dicenduʒ

ꝙ; magiiilli traditionẽ Oalaam ſeq̃/

bant · qui dixit Oꝛietur ſtella ex J⸗2⸗
cob · vnde videntes ſtellam extra oꝛ/

Dineʒ mundi ·hanc eſſe intellexerũt

quã Balaam futurã indiceʒ regliu⸗

ęeoꝝapheticauerat.⁊ ita certum ſi/
gnũ eratCertio ſic · Dicit Luguſti⸗
nus ĩ ſermone de eghia . ꝙ ab ange⸗
lis aliquã monitionẽ reuelatiõis au/
Dierũt magi ꝙ ſtella natũ Chꝛiſtum
ſignificaret:⁊ ita certum etiaʒ ſignũ

fuit Quarto vl ſicut vict Leo pa
pa in ſermone de Epiphania pꝛeter
illam ſpecieʒ quę coꝛpoꝛeũ incitat ob

tutum fulgentioꝛ veritatj radius eo/
rum coꝛda ꝑdocuit : q̊d ad illumĩa

tionẽ ptinebat ·⁊ ita certũ ſignũ fuit:
hd — — ℳ⸗

1 ionẽ qua queęerit᷑ · Htrum ſtella ma⸗

gis apparens fuit vna de ccleſtibus
ſtellis · ſic ꝓcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ ſic· Di/⸗

cit uguſtinuſin quodam ſermone

Epbię Dependet advbera⁊ vilium
patitur deus inuolumẽta panoꝛuʒ
repente nouũ ſidus effallſit:fuit ergo

ſtella illa celeſtis quę aꝑxparuit ¶( SOe

cundo ſic· Nicit Ruguſtinus in quo

Dam ſermone epiphanię · Naſtoꝛi/

bus angelus. magis ſtella Chꝛiſtuʒ

demonſtrat·loquit᷑ lingua celoꝝ·qꝛ
lingua ceſſauerat ꝓphetarũ · ſed an/
geli apparentes paſtoꝛibꝰ fuerũt ve⸗
re de celeſtibꝰ angelis · ergo etiã ſtel⸗
la mag app õ
bus ſtellis ¶ ertio ſic · Stelle que
non ſüt in celo ſed ĩ aere dicunt᷑ ſtel⸗

lecometęe quę non apparẽt in natiui
tatibꝰ regũ ſed magſſũt indicia moꝛ/

tis eoꝛum · ſed illa ſtella deſignabat
regis natiuitatẽ · NVnde magi dicũt

VBbiẽ · qui nat eſt · rex iudęoꝝ · vidi⸗/

mus ſtellam eius in oꝛiente zc· ergo

ſtella illa fuit vna de celeſtibuſ¶In

oppoſitũ ẽ euãgeliũ ꝑns · Scdo di⸗

ſio oſtendit᷑ ex multi
ne qua ſiella illa diſtinguebat a cle

cit in contra Fanſtü:Qon

exillis erat ſtellis que ab initio crea⸗

turę itinerũ ſuoꝝ oꝛdinẽ ſub creatio/

nis lege cuſtodiũt: ſ̊ nouo virginis

—

partu nouũ ſidus apparuit Reſpõ

deo dicendũ ſub iſta concluſione · ꝙ
ſtella illa apparens mag nõ fuit vna

de illiſ celeſtibꝰ. Iſta ↄcuſio ẽ Chꝛy⸗

ſoſtomiſuꝑer Matthei· Quę cõclu

Diſtinctio/

j.
Plici

ſtibꝰ. ut dic tam ſanc& Chomas ꝙ;

Albert magnꝰ. Et Hcipue ĩ qnq; · ſ·

naturaſitu· motu · clantate·⁊ ſignifi/
catione(Matura quidẽ · q; erat coꝛ/

rmuptibilis non de natura celi. Etiõ

Pacto officio · ↄuerſa fuit in hiacen/
tem materiã ·⁊ hoc cõneniens fuit · qꝛ
lumine vero inuento alio lumine nõ
indigemus Oiſtinguebat᷑ etiam in

—

ſitu · quia non fuit in alto cũ alijs ſtel

lis in firmamento:ſed in ſpacio huiꝰ
geris vicina loca tenebat · Hatet · qꝛ
iſti per eam determinate diſtinxerut
domu Certio diſtinguebat᷑ motu
qꝛ cũ alię ſtellęin circũitu rotarent᷑· Hᷣ
ſola recta linea tendebat ab oꝛente

quęeſt verſus aquilonẽ ad occiden/

tem declinãs ad meridiem verſus iu

deam vbi erat Chꝛiſtus · Pꝛcterea

Differebatĩ motu · qꝛ nõ habebat cõ

tinuũ motũ ·ſed cum opoꝛtebat ſtare
ſtabat(uarto in daritate differe⸗
bat ·qꝛ cęteris ſplendidioꝛ erat · NPñ
Zeo papa in ſermõe Epbie. Tribꝰ
magis in regiõe oꝛientis ſtella nonę
claritatj apparnit. ꝗ illuſtrioꝛ cxteris

pulcrioꝛq; ſideribꝰ in ſe tuentiũ ocu/

los aĩoſq; ↄuᷣteret ut cõfeſtim adũte/

rert nõ eſſę ocioſũ q̃d tam inſolitũ vi⸗
bac n

uinto ſignificatiõe; ut die
Albertus. differebat · qm̃ alie ſtelle
quę facileſa matbematid dicunt᷑nò
ſole ſignificãt · collectiſoĩbꝰquę ſũt
in ꝓido partibns ⁊ ſtellis · Nec aũt
ſola dedit gloꝛię Chꝛiſti ſignificatio⸗
nẽ · eo Fille wuenticvi diſoſoe

⁊pꝛouidentia oĩa ſunt ſigna ſtellęet
diſpoſitiões¶ IAd rationes in oppo
fitum · Ad pamã reſpondet᷑ negan/⸗
do conſequẽtiã · Et ratio eſt · quia in
ſacra ſcriptura celum qñq; dicit᷑ aer
pᷣm illud. pᷣs · Dolucxres celi ⁊ piſces
maris·⁊ ita ſumitur in dicto Rtug·
¶d ſecũdãa reſpondet᷑:negando cõ
ſequentiã · Et ratio eſt · quia ipſi cele/
ſtes angeli ex ſuo officio habet ut ad
nos deſcendant in miniſteriuʒ miſſi·

Sed ſtellę cęleſtes ſuũ ſitum nõ muè‚/

tant · vnde non eſt ſimil ratio R
tertiam reſpondet᷑· negando aſſum/
ptum.quia ſicut nec iſta ſtella fuit ſi/

ta ĩ cęlo· ita nec fuit cometa· quia co

meta eſt ſicut facula ardenſ ⁊ nõ diu
ſtat · Item ut dictuʒ eſt illa ſtella nec
ſtabat ſita in oꝛbe nec in ſupꝛema ae/
ris parte vbi generãt᷑ cometę. erat
in ꝓpinqua aen parte. Pꝛęterea nec
ſequebatur motũ ſtellarũ cometarũ
Vnge manifeſte differebat ab eis ·
iId tertiaz que/
ſtionem qua quęritur · Otruʒ magi
cõuenient᷑ venerũt ad C hꝛiſtũ ado/
randum ⁊ venerandũ ·ſic ꝓcedit᷑ · Et
vid et᷑ ꝙ nõ · ¶ PHmo ſic· VDnicuiq;
regi reuerentia debetur a ſuis ſubdi/
tis · Magi en nõ erant de regno iu⸗

Oxoꝝ · ergo cum ex viſione ſtelle co/

gnouerunt natum eſſe regem iudęo/

rum · videtur ꝙ incõuenienter vene⸗
runt ad eum adoꝛandũ¶ Secundo

ſic.· Stultũ eſt viuente rege aliquo
extraneum regem annũciare ſed i re/

gno iudęę regnabat herodes· ergo
ſtulte fecerunt magi alterius regna-/

tiuitatẽ annũciare: ¶ Certio ſic· Cer⸗
Tius eſt cęleſte indiciũ q; humanũ· ſ
magi Ducatu ceęleſtis indicij ab oꝛi/
ente wvenerunt in iudęam · ergo ſtul/
te egerant pꝛeter Ducatum ſtelle hu/

manũ indiciũ reqrẽdo dicẽtes · Obi
eſt. natus eſt · rex iudęo Muarto

Munen oblatior adoꝛationiſreue/

tentia non debetur niſi regib iaz re⸗

gnantibꝰ. ß̊ magi nõ inuenerũt Chꝛi

ſtum regia dignitate fulgentẽ · ergo
incõuenienter ei munera⁊ reuerẽtiã

hebnet Pohon eſt enan /
geliũ gns · ¶ Reſpondeo dicendũ ſpᷣ

iſta concluſione · ꝙ magi cõnenient᷑

⁊ ſapienter venerũt ad Chꝛiſtũ ado/
randum ⁊ venerandũ· Aſtia concln/
ſio habet · pꝛimo ex lo Iſa · x· m/
bulabüt gentes lumine tuo ⁊ reges

in ſplendoꝛe oꝛtus tui · ſed qui diui/

no lumine,. Ducũt · non errant · ergo
magi abſq; erroꝛe Chꝛiſto reuerenti/
am exhibnerunt · Secundo ſic· Sic
Dictum eſt · magi pᷣmitię ſunt gentiũ
in Chꝛiſto credentiũ · in quibꝰ appa/
ruit ſicut in quodam pſagio ſides et
Teuotio gentium venientiũ a remo/

tis ad Chꝛiſtum. ⁊ ideo ſicut fides et

deuotio gentiũ eſt abſq; erroꝛe ꝑ in/

ſpirationẽ ſpũſſancti:ita ⁊ credendũ

eſt magoſa ſpũſancto inſpiratos ſa/
pienter Chꝛiſto reuerentiã exhibuiſ⸗
ſe ¶ Id rationes in oppoſitũ· IFld p/⸗
mam reſpondet᷑:negando cõſequen
tiam · Et ratio eſt · quia licet magi nõ
eſſent ð regno iudęoꝝ · erant tñ ſub/
Diti eiuſ quem adoꝛare venerunt · q;
cognoſcebãt eũ verũ deũ eoꝝ eſſe cui
omne genu flectandũ erat: Qñn bea/

tus ITCuguſtinꝰ in qda ſmone Ephie
ita Dict : Nũqᷓ; hunc magi tam de/

uote reqͥrerẽt tantoq; pietaᷣ affectu
Teſiderarẽt · niſi eũ cognoſcerẽt regẽ
qui rex etiam eſt ſeculoꝝ · Itẽ ideʒ in
aglio ſermõe · Deniq; cũ tam multiiã

nati atq; defuncti eſſent reges iudeo-

rum · nũ q; quẽqᷓ; illoꝝ adoꝛandum
magi quęſierũt · Aatio · qꝛ nec quẽcᷓ;
eoꝝ celo loquẽtẽ didicerũt. Ra
cundã rndetur ꝙ nõ fuit ſtulticia ꝙ;
magi fecerũt · tum qꝛ berodeſnõ erat
rex naturaliſ iudęę· ſed alienigena·ſ

Chꝛiſtꝰ. vñ nõ annũciabãt regẽ er/
neum. Vñ in h nõ ſtulticiã ſ̊ oſtẽde/

runt firmitatẽ nobᷣ ⁊ cõſtãtiam fidei

Moct

nuichin⸗
ſtenneree
uitrpi
buurcon
ſtagno
a nſie
nmebant!
vigemnr
oeonan
nio we d
ſhutz
Duhtadlos
e Nsn
ceodc
leſt⸗
lecdn
eturio
nipſenn;
mnonäünel
ſinomoa
or d
ſouirk.
ſiekabaran
ſſoncete
tgontene
odon
Rowos⸗
ſentcon
fem ſn⸗
gdonſe
Nücan
bant
to vige
niocont
enimtv⸗
luntfmüe
ta cki
oCh⸗
kunmne
montoon

boinze
aut Chri
dago
mmgini
nni
iaconcin⸗
morneges
qui diui
nntergo
neuerenti⸗
Coſe Si
ulape
giofidest
tüigrann
ſatfictse
enorpi⸗
rendi
nts
erbibuſ⸗
coſegen
tnngino
mthſb⸗
Wenutd
onchren
Eü
Wk
gitunde
tat aſte
ſoſcantng
Tiica
ummuri
rprsint
donn
kſulnagg
Mefröc
hengen
i

ſnęĩ Chꝛiſio· adimplẽtes illud· Ao/
lite timere eoſ qui occidũt coꝛpus · in
qua intrepida annũdatione bnigu⸗
rabatur conſtantia gentiũ Chꝛiſtuʒ
vſq;ad moꝛtem conſitentiũ.Nnde
Cheyſoſtomus dicit ſuper Matth·
Dũ conſiderabãt regem futuru nõ
timebant regem pᷣſentẽe · dbuc nõ
viderunt Chꝛiſtuʒ ⁊ iam parati erãt
pꝛo eo moꝛi¶ Il-d tertiam reſponde/
tur· negando cõſequentiã · Et ratio ẽ
quia hoc diuina diſpoſitione factuʒ
eſt · Vnde uguſtinꝰ in ſermone
Dam Ephie· Stella quę magoſper
Duxit ad locũ vbi erat cu matre vir/
gine deus infans poterat eos perdu/
cere ad ciuitatem bethleẽ in qua na/
tuſ eſt Chꝛiſtꝰ.ſed tñ ſubtraxit
nec ð ciuitate in qua Chꝛiſtuſ naſce

retur ipſi etiam iudęi interrogaren-

⁊ ipſi etiaʒ vᷣm iniit ſcripturę teſti⸗/
moniũ noĩarent · ut ſic geminato te/

ſtimonio confirmarent᷑· tem Leo
papa dic · DNt ardetioꝛi fide expete/
rent quã ⁊ ſtellę claritaſ ꝓpbetięma⸗
niteſtabat autoꝛitas · ¶ Rd quartaʒ
reſpondet᷑ · ꝙ ratio militaret ſi magi
regem terrenuz quęrentes veniſſent
quod non fecerũtꝗquia nt dic Chꝛy⸗/
ſoſtomus ſuꝑ Mattheu:· Si ſic fuiſ⸗
ſent confuſi quia tanti itineris labo/
rem ſine cauſa ſuſcepiſſent: vnde nec
adoꝛaſſent nec munera obtuliſſent ·
Nũc autẽ qꝛ regem celeſtem quęre/
bant · ⁊ ſi nihil regalis excellentię in
eo viderunt · tñ ſolius ſtellę teſtimo/
nio contenti adoꝛauerunt · Niderũt

enim hoĩem cognoſcũt deum offe

runt müera dignitati Chꝛiſti cõgru/
entia Turum quidem quaſi regi ma
gno· Thus quod in dei ſacrificio po
nit᷑ immolant ut deo · Mirrba qua
moꝛtuoꝝ coꝛꝑa condiũt᷑ ſᷣbet tanc;
ꝛ20 ſalute oium moꝛituro· .—

ndominicain

fra octauas Ephise eſt euãgeliũ · In

—
——

duodecim QAucę· ij. Circa zd ſſut
Diſputari ſequẽtes gaeſtoes. Wn

mo Ntru C huiſt? ſin aliquã ſapiaʒ
neſelend pfeeerat Gecddlorzot
Chꝛiſłꝰ in gratia ꝓ fecerit · ¶ Certio.

Vtuꝝ chꝛilł/ aliqd ab hoibꝰ didiceit

Bpꝛimaz
neiſtionẽ qua grit · Vuũ
Cbꝛiſtꝰ pᷣm aliquã ſapiaʒ
ſiue ſcientiã ꝓfecenit· ſic ꝓcedit · Etvi
etur ꝙ nõ· ¶ Pamo ſic· Sicut enim
bm ſcientiã beatitudinis · vxel hᷣm ſciẽ/
tiam infuſam Chꝛiſtus cognouit oĩia
ita pᷣm ſcietiã acqͥſitã:ſed ᷣm illasſci/
entias nõ ꝓfecit· ergo nec ᷣm acqui
ſitaʒ · ⁊ per conſeques ſᷣm nullꝗa Se
cundoſic · Poficere eſt impfecti·qꝛ
pfectü additionẽ non recipit· ſed in
Chꝛiſto nõ eſt ponere ſcientiã imꝑfe
ctam · ergo bᷣm nullam ſcientiã dicen
dus eſt ꝓfecſſe Certio · Damaſce/
nuſ dicit · ꝙ qui dicũt Chꝛiſtu ſapiẽ/
tia ⁊ gratia ꝓficere ut additamentũ
ſenſus ſuſcipientẽ nõ venerãt vnio/
nem · ſed nõ venerari vnionẽ eſt im/
pium · ergo impiũ eſt Ocere ꝙ ſcien⸗
tia ſiue ſapia ꝓfecerit¶ In oppoſitũ
eſt euangeliũ gñns · vbi dicit᷑ Lucxę · ij
Jelus ꝓficie bat ſapientia ⁊ etate ·
ndẽeo dicendũ ſub tribꝰcõcluſio
nibus · Pꝛima ẽ· & in Chꝛiſto di/
cunt᷑ tuiſſe qᷣttuoꝛ ſcietię· Nꝛima ẽ di
nina ⁊ increata · de iſta patet:qꝛ cum
in Chꝛiſto ponant᷑ duęnaturęperte/
ctę bᷣm vnãquãq; in eo ẽ poneda la/
piẽtia ſiue ſcia · ſcʒ Diuina increata et
hũana creata Oñnĩ ſexta ſynodo cõ/
demnata ẽ poſitio negãtiũ in Chꝛi/
ſto duas eſſe ſcias ſiue duas ſapias
Secũda ſciẽtia ꝗᷓ in Chꝛiſto ponit᷑ ẽ
ſcia beatoꝝ · Fuit eni ſimul viatoꝛ et
cõpꝛehẽſoꝛ:Certia ſcia fuit in eo indi
ta ſiue infuſa:inqntũ ꝑ ꝓbũ dei ani/
mę Chꝛiſti ſibi ꝑſonalit᷑ vnitę impᷣſſę
ſut ſpẽs intelligibiles ad oĩa ad quę
eſt intellectus poſſibilis in potentia.
ſicut etiam impꝛeſſęſunt per bũ dei

V

—

in pncipio creationii· ut dicit ugu
ſtinus· Oñn Coll. ij · dicitur · In Chꝛi/
ſio ſũt oẽs theſauri ſapiẽtię ⁊ ſcientię
abſconditi.· Quarta icientia dicitur
expenmental ſiue acquiſita. de qua
Diciturad Heb· v. Cum eſſet filius

ei didicit ex his quępaſſus eſt obe /

Dientiam · Gloſa · id eſt expertus eſt ·
fuit ergo in eo aliqua experimẽtalis
ſcientia quę eſt ſcẽẽtia acquiſita·Se/⸗
cunda concluſio· Chꝛiſtus ᷣm tres pᷣ
mas ſcientias non ꝓfecit. Iſta con/
cluſio patet · Oamo de diuina ſcien
tia· quia iſta augeri non poteſt · JIdẽ
de ſcientia beatinca quę etiam auge
rinon poteſt · Idem de ſcientia infu/
ſa: quia a pᷣnapio conceptiõiſplena
rie fuit in eo oĩs ſcientia infuſa · Ter/
tia concluſio iuxta ſanctũ C homam
ĩtertia parte · Sciẽtia acquiſita fuit
in Chꝛiſto augmentata non modo
Fm experientiã ſed ſm eſſentiam ſuã
Quidam enim ponũt ſicut etiã ſan/
ctus Chomas in quarto ſcripto po/
nit · ꝙ ſolum ßm expientiam. id eſtp
connerſionẽ ſpecieru intelligibilium
inditarũ ꝗd fantaſmata m hoc di
cunt ꝙ ſciẽtia Chꝛiſti ꝓfecit pm expe/
rientiã cõuertẽdo ſcʒ ſpecies intelli⸗
Sibiles inditas ad ea quęð nono ꝑ
ſenſum accepit · Sʒ quia incõuenieſ

videt᷑ ꝙ aliqua naturalis actio intel
lectualis Chꝛiſto deeſſet cum abſtra
bere ſpecies intelligibileſa fantaſma⸗

tibus ſit quędam actio naturalis ho
minis m intellectuʒ agentẽ · conne/
niens videtur hanc etiam actionem
in Chꝛiſto ponere. Et ex h ſequit ꝙ
in anima Chꝛiſti aliquis ſcientię ha/
bitus fuit qui per hmõi abſtractio/
nem ſpecieru potuerit augmẽtari· ex
hoc ſalicet intellectus agens poſi pꝛi/
mas ſpecies intelligibiles abſtractaſ
a fantaſmatibuſ oterat etiam alias
abſtrabere . Ad rationes in oppoſi
tum ·. Aâd pꝛimaʒ reſpondetur.negã/

ſpecies intelligibiles menti angelice

do conſequentiaʒ · Et ratio eſt. quia
non eſt ſimile de pꝛimis ſcientijs ⁊ 8
acquiſitis · quia tam ſcientia infuſa
animę chꝛiſti · ;ᷓ ſciẽtia beatifica fuit
effectus agentis infinitę virtutis qui
poteſt totuʒ ſimul operari · Vnde in
nentra ſcientia Chꝛiſtuſ pꝛofecit. ſed
a pᷣncipio habuit eaʒ perfectã · Sed
ſciẽtia acquiſita eſt tm̃ ab intellectu
agente qui non totum ſimul operat
ſed ſucceſſiue · Et ideo hm hanc ſcien
tiam Chꝛiſiꝰ non a pᷣncipio ſciuit oĩa

ſed paulatim· ⁊ poſt aliquod tempuſ

ſcilicet in perfecta etate · ⁊ ſicaſſũptuʒ

non eſt veruʒ · qͥd patet ex hocꝙ euã

geliſta biſimul dicit eum pꝛofeciſſe
ſcientia ⁊ ęxtate:. Ad ſecundaʒ reſpo/
detur · negando conſequentiam. Et
ratio eſt:quia licet ſcientia acquiſita
in Chꝛiſto fuerit ſemper perfecta pᷣm
tempusnon tn perfecta fuit ſᷣm na/
turam.⁊ ideo potuit habere augmẽ/
tumd tertiam dicendũ. ꝙ ver/

bum Damaſceni intelligendum eſt

qᷓntum ad illos qui dicunt ſimplicit
factam fuiſſe additionẽ ſciẽtię Chꝛi/
ſti Im quamcũq; ſcientiã·⁊ pꝛecipue
infuſam quę cauſatur in anima Chꝛi
ſti ex vnione ad verbũ non autẽ in/

telligitur de augmento ſcientię quę
exnaturali agẽte i intellectu caulat ·

—

Md ſecũqãque/

ſtionem qua quęrit᷑. Ntrum Chꝛiſt⸗

in gratia ꝓfecerit · ſic ꝓcedit. Etvide
tur ꝙ; ſig Pino ex pñti euãgelio· ĩ
quo dicit᷑ ꝙ Chꝛiſtꝰ pficiebat ſapia

gtate ⁊ gratia:¶ Secũdo ſic· Dmni
enim ſinito poteſt fieni additio · gra

Chꝛiſti finita fuit cum eſſet creata · er
So Potuit gaugeri ⁊ Chꝛiſtus in ea p/

ĩcere· ¶ Tertio ſic· Otumcũq; ad/
Ditur intellectuali naturę de perfecti
one · tatomagis augetur eius capa/

iitaſ. ut colligi videt᷑ in tertio de ani
ma:· ſed capacitas amplioꝛis gratię
facit poſſibilitatem ad augmentum

D
qaerno
iſen⸗
Ouippteſ
lctoſſccl
nn ſare
mad
icſb
ficoneen
nſanſid
Peſftauge
nadr
Pogu
füchad
Rame
n Dui
dſſe
luſchfo
acſnüf
las hg
infenoꝛ
Gecky
i no⸗
woce
chiih⸗
ſſcha
manite
ntang
ttinm
ſmch

ſinten
ünt inſi
Minhecein
füulpoentee
rfiS
imab intlee

umnnl en

vlnbaneſan
nopooſaiutoi
lcholltnpnl
belieaſſin⸗
martoegei
nem Poſecle
Reondni⸗
ahennun 4
ennagenin
marwtfnn
Tuakutön
baterangt⸗
endi⸗g
eligengunck
unt ſinplar
ſine Cha/
miapheipne
mnmnima Cbri
donantei
noſäcnde
tclecucanlet

*

ligne
Pmum hr
peelit n
Parbntini
Kicoſe hin
nincditoti
meſtonne
lun,
mitzt
mdpit
SS
Utemni
plonss

N

Tita videt᷑ ꝙ Chꝛiſtꝰ ꝓpficere potuit
in gratia( In oppoſitu ẽ illud Johᷣ⸗
pᷣ. Hidim eum q̃ſi vnigenitũ a pꝛe·
plenuʒ gratię ⁊ veritatj · Sʒ nihil po
teſt eſſe aut intelligi mag plenũ gra/
tię qᷓ; ꝙ aliqs ſit vnigenuꝰ a pꝛe · er⸗

gonõ poteſt eſſe nec etiã intelligi ma⸗
loꝛgra qua Chꝛiſtꝰ ẽ plenꝰ ¶ Reſpõ

deo dicendũ · ꝙ Chꝛiſtus nõꝓpfectĩ
gra ita ꝙ eius gratia in ſe augmẽtũ
ſuſcixeret · Iſta cõcluſio ſic declarar

ꝓbat᷑ iux ſanctũ Chomã· liquaãa
foꝛmã nõ poſſe augericontingit du

plicit᷑· Dno modo ex parte ſubiecti ·
Mlio modo ex parte illius foꝛmę·Ex
parte quidẽ ſubiecti qn ſubiectũ at/
tingit ad vltimũ in participatiõe illi/
us foꝛmę ſᷣm ſuũ modũ ·ſicut ſi dicat᷑
ꝙ ger no poteſt creſcere in caliditate
qñ pertingit ad vltimũ gradũ calor.

qui poteſt ſaluari in natura aeris ·li

cet poſſet eſſe maioꝛ caloꝛ in rerũ na/
tura · ſicut ẽ caloꝛ igai⸗ Ex parte aũt
foꝛmęexcludit᷑ poſſibilitas augmenti
qn aliqͥd ſubiectũ attingit ad vltimã
ꝑfectionẽ qua poteſt talis foꝛma ha/

berr ſicut ſi dicamꝰ ꝙ caloꝛ ignis nõ

poteſt augeri:quia nõ poteſt eſſe ꝑfe

ctioꝛ gradus caloꝛis q; ile ad quem
ptingit ignis · Sic aũt aliarũ foꝛma/

rũ eſt ex diuina ſapia dermingta p/

pꝛia mẽſura. ita⁊ grę:ſm illud Sap
xi.Dia in nũero ⁊ pondere ⁊ mẽſura

Diſpoſuiſti · Menſura aũt vniuſcu/

iuſq; foꝛmę pficit᷑ pꝑer cõparationem

ad ſuũ finẽ:ſicut non eſt maioꝛ graui

tas qᷓ; ᷓuitas terxrę · quia nõ poteſt eẽ
inferioꝛ locus loco terrę Finis auteʒ
gręg eſt vnio creaturę rationalis ad
dei · nõ poteſt eſſe nec ĩtelligi maioꝛ
vnio creaturęad deũ qᷓ; ꝗẽ in ꝑſona
chꝛiſti · Et ideo gra Chꝛiſti Ertingit

vſq; ad ſũmã mẽſurã grę. Sic ergo

manifeſtũ eſt ꝙ gra Chꝛſti nõ pote
rit augeri ex parte ipſius grę ſed nec
etiam ipſius ſubiecti · quia Chꝛiſtus
bm ꝙ homo a pᷣmo inſtanti ſuę cõce/

ptionis fuit verus ⁊ plenꝰ compben
ſoꝛ. Onde ĩeo nõ potuit eſſe gratia
augmẽtatiua ·ſicut nec in alijs beatis
quoꝝ gratia qaugeri non potelſt· eo ꝙ
ſũt in tmino · HNominũ vo qui ſũt pu
ri viatoꝛes gratia poteſt augen·⁊ ex
parte foꝛmę· quia nõ attingit ſũmuʒ
gregradũ:⁊ ex parte ſubiecti:q;ꝛ non
Dum ꝑuenerũt ad terminũ?z ra/
tiones in oppoſiti· SFd pmã de pñti
euangelio reſpvndet᷑ iuxta ſanccum
Thomũ:/ꝙ in ſapia ⁊ gra aliquis põt
ꝓficere Duplicit· Ono mõ ᷣm ipſos
habit' augmẽtatiuos · ⁊ ſic Chꝛiſtꝰ
in eiſ nõ ꝓficiebat:quia in eo nõ fuit

reale grẽe augmẽtũ · qꝛ totam plenitu
dinem grę habuit ab initio ſuę cõce

ptionis · llio modo vᷣm effectus ſi/
ue ßm oſtenſionẽ in effectu · inqntuʒ
ſcilicet aliquis ſapiẽtioꝛa ⁊ virtuoſa
opera facit · ⁊ ſic Chꝛiſtꝰ ꝓficiebat ſa⸗/
pientia ⁊ gratia·ſicut etiam ętate · qꝛ
vm ꝓceſſum ctatis perfectioꝛa opera
faciebat quando volebat ut ſe verũ
hominẽ demonſtraret · ⁊ in his ꝗ ſut
ad deum · id eſt· ad gloꝛiam dei: ⁊ in
bis quęſunt ad homineʒ · id eſt·ad ſa
lutem hominũ/ ¶ «d ſecundaʒ reſpõ
etur · ꝙ verum eſt ꝙ cnilibet finito
poteſt fieri additio:mathematice lo/

quendo · quia ratio quãtitatiſ quam

ſolus mathematicuſ conſiderat· non
pꝛohiłet qͥn poſſit finito aliquid ad/
Di · ſi Yo loquamur de quãtuate na
turali·ſic non eſt verum · quia repu/
gnat foꝛmę cui debetur determinata
quantitaſ· ſicut ⁊ alia accidentia de/
terminata · Vnde philoſophus di/
cit · i; de anima · ꝙ omniũ natura cõ/
ſtantium eſt terminus ⁊ ratio magni
tudinis ⁊ augmẽti Et inde eſt ꝙ qn/
titati totius cęli non poteſt fieri addi
tio· ⁊ multomagis in ipſis foꝛmis cõ
ſideratur aliquis terminuſ vltra quẽ
non tranſgrediuntur · Ct pꝛopt᷑ hoc
non opoꝛtuit ꝙ gratię Chꝛiſti poſſit
fieri additio:quãuis ſit finita ſcoᷣm

—O

ſuam eſſentiã · qꝛ nec gratia poteſt eẽ

maioꝛ qᷓ; cõpꝛebẽſoꝛis · nec gloꝛia mi⸗
q; creature veo in ꝑſona vnite

G

Ad tertiaz que/

ſtionẽ qua queri. Vtrum Chꝛiſtus

aliquid ab hoibꝰ didicerit · ſic ꝓcedi/
tur. Et videt ꝙſi Peiino er enã/
gelio pñti · vbi dicit᷑ ꝙ inuenerũt eñ
in templo in medio doctoꝝ interro/
gantem illos ⁊ reſpondentẽ interro/
gare vo ⁊ rũñdere eſt addiſceni:ergo

videtur ꝙ Chꝛiſtꝰ aliqd ab hoibus
Didiare Sernhe ſic · Acqrere ſcien

tiam ab hoĩie docente videt᷑ eſſe no/
bilius qᷓ; acqrere a ſenſibilibꝰquiaĩ
anima hoĩis do cent ſunt ſpecieſintel/

ligibiles in actu · In rebus aũt ſenſi /

bilibꝰ ſunt ſpecies intelligibiles ſolũ
in potentia: ſed Chꝛiſtus accipiebat
ſcientiã expimẽtalẽ ex rebꝰ ſenſibili⸗/
bus · ut habitũ ẽ in p gone · mio⸗ .
magis poterat accipe ſcientiã addiſ-/
cendo ab hoibꝰ⸗ ertio ſic · Chaſtꝰ
Bm ſciẽtiã experimẽtalẽ a pncipio nõ
oꝛa ſciuit.ſ̊ in ea ꝓfec · ſic dꝛ in ̊ euã/
gelio · ſed qͥlibet andiẽs ſᷣmonẽ ſigni
ficatiuũ alicuiꝰ poteſt addiſcẽ qͥd ne/
ſcit · ergo Chꝛiſtꝰ potuit ab hoĩbꝰ ali⸗/
qua addiſcere ꝗ̊ ᷣm hãc ſdam neſcie
bat Quarto ſic · Chꝛiſtꝰ hm hãc ſciẽ
tiã aliqͥd didicit ab angelergo pari
rõne potuit addiſcẽ aliqd a docij ho
minibꝰ. aſſũptũ ꝓbat᷑· Cuʒ qꝛ dicit
Dionyli iiij · clleſt hierarchie · Ner
angelos videmꝰ eũ ſub pꝛnis legibꝰ
oꝛdinatuʒ·ſᷣ ꝙ oꝛdinat᷑ aliqͥd ab oꝛ/
Dindate accipit · ergo irnirf

eruditiõis ab angelis ſuſcepit · In
oppoſitũ ẽ illud Iſa · lv · Ecce teſtẽ po
pulis dedi eũ ducẽ ac ᷣceptoꝛẽ gẽti⸗
bus · Pꝛęceptoꝛis aũt nõ ẽ doceriſᷣ
docere · ꝗ Chꝛiſiꝰ nõ accepit aliquaʒ

ſciqin ꝑ doctrinã alicuiꝰ altenꝰ hois
Reſpondeo dicẽdũ ſõ duabꝰ con/
dulionibꝰ. NHꝛima eſt · ꝙ Chꝛiſt nõ

Didicit aliqͥd ab hoibꝰ. Iſta conclu⸗/

li a
ſius diuinę opationis ꝓ nob ſcam
Diſcũt ·˖ B nõ eſt eiuſdẽ docere ⁊ do /

ſio pbat᷑ſic· In alibet genere id àd

eſt ᷣmũ moues non monet ſm illaʒ
ſpecieʒ motus· ſicut bᷣmũ alterãs nõ
terat; Chꝛiſtus aũt cõſtitutꝰ eſt ca/
put eccleſię· ſm illud ad Epb·p̃. Ip/⸗
ſum dedit deꝰ caput ſuꝑ oẽm eccleſi/
am ut nõ ſolũ per ipſũ oẽs hoĩeſ gra
tiam acoapent · m illud Joh · pᷣ. He
plenitudine eiꝰ oẽs accepimꝰ.ſed eti/

☚

am ut oẽs ab eo doctrinã veritat re/

cipent ˖ Vñ ipſe dicit Jobß · xviij · In
HB natꝰ ſum ⁊ ad h̊ veni in miduʒ ut
teſtimoniũ phibeã veritati · Et ideo
nõ fuit cõueniẽs eiꝰ dignitati ut a qͥ
cun q; hoĩe doceret᷑ · Secũda cõclu⸗
ſio · Chꝛiſtꝰ nihil Didicit ab angelis:
Iſta cõcluſio patet · qꝛ ſuꝑioꝛis non
eſt ab inferioꝛi reciꝑe · ̊ Chꝛiſtꝰ etiã
bm hũanã naturã angel ſupioꝛ fuit

caput · m illud Collł.ij. Qui eſt ca⸗

Puroi bᷣncipatꝰ ptãti. ab eis mi/
il recepit· Itẽ dict Pionyſiuſ · vij ·
cte hierarchię· ꝙ ſußmi ange⸗
ipſũ Jeſũ quęſtionẽ faciũt.⁊ ip/

ceri:g Chaſtꝰ nõ accepit ſcaʒ ab an

elis. ¶ AUd rationes in oppoſitum ·

d pꝛamã reſpondet:negãdo conſe

quentiꝗ· Et ratio ẽ· quia ſicut Oꝛige
nes dicſupꝑ Lucã · Vñs ĩterrogauit
nõ ut aliqd diſceret· ſed ut interro/

gans erudiret· Ex vno quippe fonte
Toctrinę manat interrogare ⁊ reſp/
ere ſapienter· Vnde ibidem in euã

gelio ſequitur · ꝙ ſtupebant omneſ j

eum audiebant ſuper pꝛudentia ⁊ re

ſponſis eius.⁊ videntes mirati ſunt ·
Quia enĩ idem verus homo ⁊ vxrꝰ
erat ðs · ad oſtẽdẽdũ ꝙ hõ erat hoief
mgr̃oſ audiebatad ꝓbandũ ꝙ deꝰ

erat eiſdẽ loq̃ntibꝰ ſbᷣlimit᷑ rñdebat.
Igd ſecundaʒ reſpondet.negando
conſequẽtiam · Et ratio eſt · quia ille

qui addiſcit ab hĩe non accipitime/

Diate ſcientiaʒ a ſpeciebꝰ intelligbi/
libus quę ſunt in mente ipſiusſed

cuiiciſit

rrrrr———

netteſn
glanthen
Ctnirroes.
Yunteleh
gaturea De⸗

can P
(cmuduſapre
iſlttſ
vocqzobfp
Lereſtenn⸗

vis wo

oNet n
moeſten

1

Neto Wa
ſorecthan
Utemcac⸗
darin Bn
Ancſopt
teliggte
Centiobrd
lompenbe
Uunterun
Guchmnnan
lbonda
lammiind
bsdocte⸗
Unteſconce
lcorſeoper
NE
iuo idide,
(turpang
flumnono
dhocee⸗
giolunge⸗
ſtnebämn.
Gytin d.
et M
kruerene
Puenond

nes ge⸗
puranig

Ptni

gederich
duet millg;
meſtea,
Ueßio/
Pochntei⸗
noesiiſge
obn
pin aet⸗
Nnt e⸗
obrni n
nmüuzut
niEticeo
Dtatiltad
Ndadd
Adnges⸗
edsnen
Chbg
hoelſppinfn,
igtbesn
onyiuln
ſipninge
Ehait70
ob ſiinn
Meſe? do/
tſünzaban
ocpoſtun⸗
gidocone
uſat Lige
itmnogiu
Gut ünno/
iye nte
erſeſch/
demintni
mtonmnei
Wcdentatte
gmünnnſu⸗
nor
tötti
banci
nitnideb
etnegnen
ock⸗
Uintle
Nlicil

mediãtibꝰ ſenſibilibꝰ vocibꝰ tã ᷓ ſi⸗
gnis intellectualiuʒ conceptionuſi/
cut aũt voces ab hoie foꝛmatęſunt ſi
gna intellectuans ſcientię ipũᷣus· ita

creaturęa deo Slee dri ſapiẽ/

iißin Pngde Ecq pᷣ.dicitur · ꝙ deꝰ
cffudit ſapientiã ſuã ſuper oĩa opera
ſua · ſicut ergo dignius eſt edoceri a
eo qᷓ; ab hĩe· ita dignius eſt acci/
pere ſcientiaʒy ꝑ ſenſibiles cceaturas
; per bĩs Wnnam 1d tertias
reſpondet: negãdo cõſequentiã · Et
ratio eſt: quia cum vuplex ſit modꝰ
acquirẽdi ſcicẽtiã:ſcʒ inueniẽdo ⁊ ad/
dilcẽdo · Modus qui eſt ꝑerinuen/
tionẽ eſt Rcepuus modus· Modus
autem qui eſt per diſciplinã eſt ſecũ/
Dariuſ· Vnde dicitur · .ethi · Ille qͥ/
dem eſt optimus qui olĩa per leipſuʒ
intelligit·: bonus autẽ ille qui benedi/
centi obediat · Et ideo Chꝛiſto magl
competebat habere ſcientiã acquin/
tam per inuttionẽ qᷓ; ꝑer diſciplinaʒ
pꝛeſertim cum ipſe daret᷑ a ve om/
nibus in doctoꝛẽ . m illud Johel ij·
Aetamĩ in dnño deo veſtro q; dedit
vobis doctoꝛem iuſticię·
tam reſpondet᷑· negãdo aſſumptum
Tconſequẽtiã · cd ꝓbationẽ aſſum/
pti reſpodet᷑ ꝙ ſicutipſemet DPiony/⸗
lius · ibideʒ exponit · ꝙ Chꝛiſtus di⸗/
citur ꝑ angelos oꝛdinat · nõ ꝙ ipſe
illummationẽ ab eis acceꝑit ·ſed qð
e his quę ad Chꝛiſtũ ꝑtinebãt cor/

ca ipſum gerẽda per angelo⸗ alij in

ſtruebãtur. ſicut Joſeph de fuga in
cgyptũ ⁊ de reditu de ęgybto⸗ ſicut
patet Matth · ij · Ipſe enĩ pꝑ ſe in hiſ
inſtruere nolebat ut exteriuſ ab alijs
pueris nõ differret ⁊ veritas naturę
aſſumpte ꝓbaretur ·

Shanigeſt enangeliũ ; Pidit Johã/

putari ſequẽtes queęſtioneſ: MPꝛimo
Ptrũ Johãnes teſtimoniũ reddẽs

dquar

P nangeln;
nes Yeſum ⁊c · Circa qͥd poſſut diſ/

de Chꝛiſto cõuenient᷑ dixit· Ecce ag
nus dei ⁊c · in q̊ innuit ꝙ paſſio Chu
ſti ſit operata huani gener ſaluteʒ ꝑ
modũ ſacnficij.¶ Secũdo .· Otrum
coõuenientiꝰ noiauit Chꝛiſtũ agnum
Tei q;ᷓ alq̊d alud aĩal ſolitũ ſacrifi/
cari ¶ Certio · Dtrũ Chꝛiſius pnci/
palpaſſus ẽ ꝓ deletione peccati oꝛi
ginalis cq; actualiũ peccato·

2P qua naz.
Birũ Johaͤnes teſtimo/
niũ reddẽs de Chꝛiſo cõnenient᷑ di
xit · Ecce agnus dei qui tollit pꝑeccata
mũdi.vbi innuit ꝙ paſſio Chꝛiſtiſit
operata ſalutẽ hũani generis ꝑ mo/⸗
Duʒ ſacrificij·ſic ꝓcedit᷑: Et videtur
q; nõ.ꝛmo ſic. Neritas debetre
ſpondere figurę · ſed in ſacrificio vete
ris leg ꝗᷓ erat figurę Chꝛiſti nü qᷓ;ᷓ of/
ferebat᷑ caro hůanaĩmo h̊ ſacrificia
nepharia habebant · ergo videt᷑ ꝙ
paſſio Chꝛiſti ſacrificiũ dici nõ poſ/
ſa Seciudo ſic· Dicit Tuguſtinus
x · C trinitate· ꝙ ſacnificiũ viſibile in/
niſibilis ſacrificij eſt ſacramentũ· id ẽ
ſacrũ ſignũ· ſed paſſio Chꝛiſti nõ eſt
ſignũ t̊ mag ſiãtũ ꝑ alia ſig;:g videt
ꝙ paſſio Chꝛiſii non ſit ſacrificium
(tar Qaucne⸗ offert ſacrificiuʒ
iqͥd ſacrũ facit ut ipſũ nomẽ ſacrifi/
cij demõſtrat · Illi aut ꝗq Chꝛiſtũ ocoi
cærũt nõ fecerunt aliqͥq ſacrũ ſed ma
ã maliciã ꝑpetrar̃t· g paſſio Chꝛi/
imag fuit maleficiũ ꝙ ſacrificium
noppoſitũ ẽ euãgeliũ Pnſ. cũ bea
tus Jobhes teſtimoniuʒ reddens de
Chꝛiſto dic· Ecce agnꝰ cei ſĩmolã/⸗
dDus qͥ tollit peccata mũdi. g paſſio
Chꝛiſti ꝑ modu ſacnificij alutẽ oꝑa/
ta Kndeo dicẽdũ ſub iſta ↄclu/
ſione ꝙ Chuiſti paſſio oꝑata ẽ ſalutẽ
hůüani gener ꝑ modũ ſacrificij · Iſta
ↄchio patʒ autoꝛitate ⁊ rõe Rtutoꝛita
te ſic · Viẽ apłs ad Ephᷣ · v · ð chꝛiſto
CTradidit ſemetipſũꝓ nob oblatiõ,ʒ

hoſtiam deo in odoꝛem ſuauitatis
Aatione ſic · Sacrificiuʒ dicit ꝓpꝛe

aliquod factum in honoꝛẽ ꝓpꝛie deo
cbitum ad euʒ placandũ· ⁊ inde ut
ARuguſtinus dicit in · x· de trinitate
dei · Nerũ ſacrificiuʒ eſt omne opus
quod agitur ut ſancta ſocietate deo
inhereamus . relatum ſcilicet ad illũ
finem boni quo veracit beati eſſe poſ
ſimus ſed Chꝛiſtus ſemetipſum ob/
tulit in paſſione pꝛo nobis:⁊ hoc ip⸗
ſum opus ſcilicet ꝙ voluntarie paſ/
ſioneʒ ſuſtinuit · fuit deo maxime ac/

maniteſtũ ẽ ꝙ paſſio Chꝛiſti fuit xveꝝ

ſacrificiũ per quod ipſe Chꝛiſtuſ vnꝰ
veruſq; mediatoꝛ noſ ceo reconſilia
uit ¶ &drationes in oppoſituʒ · ¶d

pꝛimam reſpondet᷑· negando conſe/

quentiam · Et ratio eſt· quia licet ve⸗
ritas reſpodeat figurę quo ad aliqͥd
non tñ qntum ad omnia· quia oꝑoꝛ/
tet ꝙ veritas figurã excedat ·⁊ ideo
cõuenient᷑ figura huius ſacrificij qð
offertur pꝛo nobis non fuit caro ho/
minũ·ſed auimaliũ ſignificantiũ car/
neʒ Chꝛiſti quę eſt ꝑfectiſſimũ ſacra/
mentum. Hzimo quidẽ quia ex eo
q̃d en humuanę naturę caro · cõgrue
pꝛo omnibus hoibus offert ⁊ ab eis
ſumitur ſub ſacramento · ¶ Secudo
ex eo ꝙ erat paſſibilis ⁊ moꝛtal apta
erat immolationi ¶ Certio · quia ex
H ꝙ erat ſine peccato:efficax erat ad
emudanda Percatn. Darlo ani
ex eo ꝙ erat caro ipſiuſoffereni:erat
o accepta ꝓpter charitatem ſuam

carnem offerentis · Vnde Tuguſti ⸗

nus dicit in · iiij · de trinitate · Quis

tam congruenter ab hoibus ſumere/

tur ꝙ pꝛo eis offerreret q; humana
caro:⁊ quid tam aptum huic immo/
