ſalem non intranit hoc modo ſed ꝑ

pedes ⁊ ſine turbarũ laudibꝰ ⁊ ci ra/
mis ˖ ergo videtur ꝙ nunc non cõue /

nienter intrauit · ¶ In oppoſitum eſt
euangeliñ pᷣſens · ¶ Relondeo dicẽ

Dum ſub iſta concluſione ˖ ꝙ cõueniẽ

tiſſime Chꝛiſtus intrauit nuc hieruſa
lem illo modo qui deſcribitur in euã

gelio · Quę concluſio oſtenditin ſin
gulis circumſtantijſ aduentus ſui in
hieruſalem · NPꝛmo quidem didtur

Cum appꝛopinquaret Jeſus hiero/
ſolymis·Cõueniẽſ enĩ fuit ꝙ Chꝛiſtꝰ

ppel⸗
uqiſc

iin
lusſe
li
Gecu
inch dees
ſſſbn
Pwen
imgolan
vs
torepp⸗
Gmintea
a
ſcdeuun
Wnän
cumgan
msonte
ero die
tumq
ne dani
toutica

ſenſcſp

(kcen
Dteflieſ
MItno
roſnan

Phidect?
Winveni
Viebe
Ranncdo⸗
RW.
bTe
Ciuce
Quan
ſbi pe⸗
ſolente
ab viil
di Ci
Xtoab
tegn
glucen

te victo
Nahens
daſſet ex/
andeft
Con e
deriing
t t er 4“
s teſe

n.

e
Et netg
baſtusintn
mregalibp⸗
encivi⸗
A
Pſunauent
Golr Con
eſſeyuiamne
intrautben
ocmoolt,
ilaudtrtan

T
0 n

untrüchin
Pooſtmatn’
D
Onicn dun
R5, 6
ineg

paſſurus appꝛopinquare voluit loco
paſſioniiut per hoc clareſceret ꝙ nõ
innitus ſed ſponte pateret. ſm illud
Ila.· liij · Oblatus eſti quia ipſe vo/
luit · Secundo· ut dict Beda· ante
qnq; dies paſcę venire voluit · ſicut
ex Johanniſ euangelio didicimꝰ.ut

per hoe etiam oſtenderet ſe eſſe agnũ

imaculatũ qui tolleret peccata mũdi
Agnus quippe paſcalis cuiꝰ imola/
tione populus iſirael eſt ab ęgyptia/
ca ſeruitute liberatuſante qᷣnq; dieſ

paſce id eſt · decma die menſis pmi

iube batur tolli .xiiij · autem luna ad
veſperũ iuſſus eſt imolari ·ſignificãs
eum qui nos ſuo languine redeptu/
rus ante qnq; dies paſcę. id eſt· hodi
erno die magno pᷣcedentiũ · ſequen/⸗
tium q; populoꝝ gaudio ⁊ laudatio/

ne deductus venit in tẽplũ ei· C er

tio · ut igem dicit Beda ·ſic a turbis
rex appellari voluit · ut ꝑ hoc erudi-
tus quiſq; cognoſceret ipſũ eſſe regẽ

quem ſic ꝓpbetia wenturũ olim Hᷣmiſ⸗

ſa ſignificauerat · Zach · x · dicens ·
Dicite filig ſion · id eſt hieruſalẽ·ecce
rex tuus venit tibi manſuetꝰ ſedens
ſuper aſinam ? pullũ filiũ ſubiugaliſ.
Vbi dicit Albertꝰ magnꝰ· Chꝛiſtuſ
deſcribitur ab octo · Pimo · ab eui⸗
entia venientiſ. cũ diat · Ecce · Iſa.
xl. Nidebit omĩs caro ſalutare dei⸗
Secundoa dignitate poteſtat·ibi.
x· Aa xxxiij. Dñs legifer nr̃ deꝰ
nr̃ rex · Certio· cônaturalitate hoĩs
ibi · Tuus ·qꝛ cõnaturalitatẽ habuit
ciũ iudeęis per hũanitatẽ aſſumptam
Iſa:ix· NParuulus natus eſt nobis.
Quarto appꝛopinquatiõe amoꝛis.
ibi · Venit · Pꝛoub · viij.· Delitięg me
ſolent eſſe cũ fiijs hoium · Quinto.
ab vtilitate operis redemptiõis · cuʒ
dẽ · Tibi · id eſt ad vtilitatẽtuã. Se
xto ab optimo habitu coꝛdis · cũ di/
citur · Mãſuetꝰ Matthk xi. Diſcite
a me quia mitis ſumc · Septimo a

quiete regiminii · cũ dicitur · Sedẽs

Quieſregiminiſ in quo nõ regnaue-
rat cõcupiſcentia ſed reſidet tranqͥl/
la ſapientia · Iſa· xvi · Pepabiturĩ

mia ſoliũ eius ⁊c · Dctauo ab humi/
litate cõnerſationis ⁊ a ſimplicitate
ſubiectionis · cum dicitur · Suꝑ aſi⸗
nam · Ecce humilitas. Et pullũ filiũ
ſubiugal. Ecce ſimplicitas ſine du/
plicitate faſtus ſęculi . Hoc autẽ nõ
ſic intelligendum eſt ꝙ ſedenit ſuꝑer
Pin ſimul ꝶ ſucceſſine · quia pᷣmo
ſedit ſuꝑer pullu·qui tñ non erat do/
mitus:quia adhuc non erat aꝓplica/
tus H vſt iut Pater Mar-
· x · Et Luceę · xix: ideo ſedit poſtea
ſuxeraſinã · Hoc autẽ factũ eſt in fi/

gura·quia per pullũ ſignificabat᷑ po/

pulus gentilis qͥ nõ fuerat ſbᷣiectꝰiu/
go legis:per aſinam vↄo populus iu/
Daicus qͥ laboꝛauerat ſub lege ·cd
oc veniebat autẽ Chꝛiſtꝰ ut vtrüqʒ
populũ ſubiugaret ſibi ꝑenſidem ca/
tholicaʒ · Et ſic Chꝛiſtus a dimpleuit
boc qð celebꝛi fama diuulgatu erat
ach· ix ꝙ venturus eſſet in hieru⸗
ſalem in pauxertate ⁊ humiltate ſe⸗
dens ſuper aſinama pullũ eiuſ· ut di
ctũ eſt · Quia vvo ſimuit ꝓphetatum
erat ꝑ Zachariã ꝙ in aduẽtu Chꝛi
ſti in hieruſalem ſuper aſinam ⁊ pul/
lum ciuitas hieroſolyma exultaret
letaret᷑ · Hoc adimpletũ eſt ⁊ hoc in
tribus · Pamo qꝛ dicit᷑ ꝙ plurima
turba ſtrauerüt veſtimenta ſua ĩi via
⁊ hoc fuit in ſignũ exultatatiõis ⁊ ho/
noꝛis:⁊ ne aſina ⁊ pullus offenderẽt
pedes ſuos ad lapides· Secundo ĩ
eo qͥd dicit᷑. Alij ſcindebãt ramos ð
arboꝛbus ⁊c· viriditas ramoꝝ erat
ſignũ leticię ⁊ exultationis · Tertio in

eo ꝙ dicit· ꝙ clamabant dicentes ·

Dſanna ·.id eſtſalua nos obſecro ſa/
lute celeſti · ⁊ ſic oꝛa conuenientiſſime
ſunt unpleta · ¶ Icd rationeſ in oppo/
ſitum ·˖ Id pꝛimã reſpondet᷑; negan/
do conſequentiã Eliud enĩ eſt ſume

re ab hominibꝰ dignitatẽ regiã qd

fʒ

–G —

ð

X

g
K.
ð

milerit ·

ſtus vn guentuʒ tanti pcij ſup caput
ſuü ſuperſundi Demitteret. (

non ↄueniebat Chꝛiſto qui erat oĩs
terrę deus ⁊ rex regum ⁊ pᷣnceps re⸗/
gum terrę· vlliud eſt ſuſcixere hono⸗
rem ſibi debitum ⁊ a ꝓphetis denun/
ciatum ¶ d ſecundaʒ reſpondetur
negando conſequentiã · Et ratio eſt
quia honoꝛ erat betatus exhiben
ei ilo tem poꝛe ⁊ non alio:et ideo vo/
luit tunc ⁊ non ante nec ꝓpter hᷣ fuit
veritas facta aliqua in eius conuer⸗/
ſatione ſicut nũc in rege qui in pᷣmo
ingreſſu ciuitatis ſuſcipitur cum ho/
noꝛealiquo cum quo non ſuſcipitur
alijs vicibus quibus ingreditur.

Eeria ſecũda le

gitur euangelium Ante ſex dies 2c

Joß xij. Circa qð poſſunt hęc diſ/
Patan Raino Birun cõueniens
fuit ut Chꝛiſtus ſuꝑer caput ſuũ vn/

guentũ tantipꝛecij ſuperinfundiper
Slreretch 32 ecũdo· trum Chauſtꝰ
loculos cũ ꝑecunia ſecuʒ poꝛtari per/
miſerat · Certio · Dtruũ conuenient᷑
loculos pecunię poꝛtando Judęcõ/

B pꝛimaz

ſic pceditur · Et videtur ꝙ
Vnon fuit cõueniẽſ ꝙ Chꝛi

apen ntte Pꝛimo;
Quia h̊ ad laſciuiã qndam expecta

re videt᷑ Secũdo· Quia viſũ eſt oĩ

bus diſcipulis incõueniẽs · Oñ aiũt

Ht qͥd ꝑditio H̊ Hotuit eivenũdani
7 dari pauperibꝰ · ¶ TCertio ſic · Hoc
eni non videtur conuenire doctrinę
qu am Chꝛiſtꝰ co cuit.in qua cõmen/
Dat miam maxime.¶ In oppoſitum
eſt euangeliũ pñs·¶ Reſpondeo di/
cendũ:ꝙ cõuenient᷑ Chꝛiſtꝰ ꝑm

per caput ſuũ ſupfundi ſᷣdictum vn
guentũ · Vnguentũ auteʒ dicitur h̊
liquoꝛ pꝛecioſus de re aromatica ex/
pꝛeſſus·ſicut aqua roſeacea expꝛimi/
tur ex roſis · Iſta condluſio patet ex

lſit ſu

duobus · Pꝛimo ex cõmendatione
operis facti · Onde Chꝛiſtus in excu/
ſatione facti quaʒ fecit: dicit · Quid
moleſti eſtis huic mulieri.quaſi di/
ceret ſine cauſa.onũ enĩ opuſope/
rata eſt in me ·. Nam pauperes ſemꝑ
habebitis vobiſcum ˖ quaſi diceret ·
Semp poteſtis recuperare ad facien
Dum illis elemoſyna · me autẽ nõ ſꝑ
habebit viſibilit᷑ vobiſcũ cõnerſan/
tem · Ecce ꝙ dicit bonum opus id
fuiſſe · Secundo patet ex cõmenda⸗/
tione mulieriſ. cu ait · ¶men dico vo
bil. ꝙ vbicũqʒ pꝛędicatũ fuerit h̊ euã
geliu · Dicetur ꝙ hoc fecit in memoꝛiã
id eſt· ad laudem eius recita bit᷑ tãc;ᷓ
factũ virtuoſum · Secundo nota ꝙ
multa bona fiunt æ quibus ſi pete/
retur conſilium anteq; fiant non ſi/
neremus ꝙ fierent · quia foꝛte fieri
poſſent melioꝛa · poſtq;ᷓ tamẽ iam in⸗/

cipiunt fieri duʒ bona ſint non ſunt

ꝓhibeda · Et ut dicit Chꝛyſoſtomuſ
Foꝛte Jeſus antecq; mulier effudiſ/
ſet vnguentum elegiſſet potius da/
re pauperibꝰ. nũc vo quia iam factũ

erat ꝓhibentes compᷣmit dicẽſ. S

nite illaʒ · id eſt · nolite phibere · ¶cd
rationes in oppoſitũ · d pꝛimã re/⸗/
ſpondetur· negando aſſũptũ · Pꝛo q̊
nota ꝙ ut dicit NRuguſtinꝰ de doctri
na chꝛiſtiana· aliter eſtimat᷑ aliq̃d in

pſona cõmuni · alit᷑ in ꝑſona ꝓpheti⸗

ca · quia in perſona cõmui eſtimatur
bm factũ· In ꝑſona ꝓphetica ſm ſui
ſignificationẽ · Nunc dico ꝙ illa per
fuſio vnguenti in pſona cõmui ſigni
ficaret laſciuiam· In perſona ꝓpbeti⸗
ca ſignificationẽ · Vnde Chꝛiſtus p/

miſit illud vnguẽtũ ſuꝑpinfundi ꝓpt᷑

ſignificationẽ · Significat eni ſepul/⸗
turã Chꝛiſti · ut ipſe dicit tc& d ſeꝑeli/
endũ me hoc fecit · quaſi diceret In
hoc facto pꝛefigurat ſepultura mea
futura de ꝓp inguo⸗ld ſecundam
reſpondet:negando cõſequẽtiã · nec
iudiciũ diſcipuloꝝ comparaduʒ eſt

minincnan

nlil
lencors
weſisf⸗
Mupend
9
on ſen
tia co⸗
incamey
one⸗
nnoneuſe
hſnv
gusneceſe
wrn
Gndoac
Confurrt
bere h⸗
ieCy
gocon

founnli
(Chluiſuuin
punam
Menens
Pbibri
fbbritoo
fPoln
co
min
io Ne⸗
vieqar
culosh
lo N
gaſtin
ctieei⸗
nocog

ſ 1⸗
ens. 6
dicena
loculo⸗
ſaruin
biafig
fum.
bag ⸗

ilus hol

hdatoone
sin eran
Quid
ldi⸗
Noloe
iend
nal dien
Meadkucen
eanteoſ
1 önendan⸗
mopos i
Gömenda/
en do vo
fnthen
amemoni
mdttich
mdo non
Wbasirt
5intnont
afokin
Stumi un
iun nonunt
leretol⸗
wtus da/
münfacti

ii Po
inNd
fünnt nigtn
unghpen
Smnuicinnnr
edingiin
ſonacönuig
notonugen
Chitei⸗
ſaginmnig
Pinareiinl

diniltſil
ecoummnn
binni
wanu

1
d

iudicio Chꝛſti · Vnde Chꝛiſtus refel

lendo argumẽta eoꝝ dixit eis Oos

poteſtis recuperare ad bene facendũ
pauꝑeribꝰ· ſed non poteſtis recuꝑera
re ad vngenduʒ me coꝛpoꝛalit:q; me
non ſemper habebitis · ſcilicet Pſen/
tia coꝛpoꝛali ad babitandũ vobiſcũ
in carne paſſibili que indiget tali vn
ctione · Per h̊ patet ꝙ aliqͥd opꝰ mi/
nus neceſſariũ poteſt hppm magine/⸗
ceſſario qn ĩmmet caſuſquo illud mi
nus neceſſariũ non poteit alias recu/
perari · ¶ âd tertiam reſpondet᷑: ne/

gando aſſumptũ · Heęc enim vnctio

cum fuerit opus pietatis ⁊ mię exhi/
bere Chꝛiſto· ĩ nullo dꝛogat doctri⸗/
nę Chꝛiſti de exhibenda mia ſed ma/
gis conſonat·

d ſecũdã que

ſtionem · ſic ꝓceditur · Et videtur ꝙ
Chꝛiſtus incõuenient᷑ loculos ſecum
poꝛtari permiſit¶NHꝛimo ſic · Nõ fuit
conueniens Chꝛiſto poꝛtare q̊d alijs
ꝓhibuit · S alijs ſcilicʒ diſcipulis ſuiſ
ꝓ hbibuit poꝛtare pecunias Matth·
x· Nolite poſſidere auꝝ nec argentũ
nec pecuniam in conis veſtris · nec pe
ram in via ergo ⁊c·¶ Secungo · Ex

illo Matth · vi · QNe ſolliciti ſitis aĩ
vĩę qͥd mãducet:nec coꝛꝑi vꝛo qui

induamini⸗ vbi manifeſte ꝓhibet lo

culos hꝛe¶ Certio · Idẽ arguit ex il⸗
lo Matth · vj · vbi ſpſe pꝛohibet de
craſtino cogitare dicẽs · Nolite ſolli
citi eẽ in craſtinũ ·ſ̊ qͥ ꝓhibet de craſti
no cogitare · ꝓhibet loculos hĩe. er⸗
S 4 In oppoſitũ eſt euãgeliũ ß⸗
ens

t Tuguſtinꝰ ſup Johanneʒ
Et bẽt · q· xxij ·c exemplum.¶ Rndeo

Dicendu. qꝙ cõueniẽs fuit nt Chꝛiſtꝰ

loculos hꝛet in qͥbꝰreponerent᷑ neceſ
ſaria in cuſtodiã ꝗᷓ admĩſtrabant᷑ ſi/
bi a fidelibꝰ in ſuſtẽtationẽ ſuã ſuo/
e concluſio habet᷑ in multis
locis ¶ Ho quo notãdum . ſicut ple/

ninus notauimꝰ ſuꝑ decreto in pꝛedi

cto · c.· Exemplũ. ꝙ quadruplici can/
ſa Chꝛiſtus loculos habuitPVꝛimo
ad ſuſtentationẽ panpernʒ ut Dicit
Hieronymꝰ ſuꝑillud Jobᷣiij· BSe/
us non peram inquit:nec virga· nec
es iubens deferri:marſupiũ ferebat
ad inopũu miniſteriũ ·hoc eſtimauert

Diſcipuli cũ dixit Judę:qð facis fac

cito · ut aliqͥd inopibꝰ Ddaret Gecũ/
do conuenient᷑ dicit᷑ habuiſſe locu/
los ut haberet vñ emeret neceſſaria
ad vſus ſuos ⁊ ſuoꝝ ꝓpter iminentẽ
neceſſitate · Cali de cã habnit locu/⸗

los qñ tranſinit ꝑ ſamanãã · ſicut legi/

tur Joh: iiij · Samanitani ei erãt in/
hoſpitales iudęis· Oñ dicit᷑ Lu· x *½
q cũ venit in hieruſalem ſamaritani
noluerũt eũ reciꝑe· Et hac de cauſa
Diſcipulis habere permiſit loculos·
Vñn Lu. xxij · vꝛ · OQn miſi vos ſine
baculo et pera·nũ qͥd aliquid vefuit
vobis:at illi dixerut.Nihil · Dic er⸗
go eis Sed nũc qͥ habet ſacculũ tol/

lat ſimilit᷑ ⁊ pꝑerã · vt dic quędã glo.
In hoc dat nobᷣ exẽplũ ut nonnnc;ᷓ
cauſa inſtante de nii rigoꝛe ꝓpoſiti
intermittere poſſumꝰ Certio conue/
nient᷑ Chꝛiſtꝰ habuit loculos cauſa
condeſcenſus infirmis dãs eis exem
plum ut ſibi ꝓuideãt · Foꝛte enĩ niſi
Chꝛiſtus loculos habuiſſet putaret
aliqs peccatũ eſſe ſi ſibi in poſterũ ne/
ceſſaria ꝓuideret · Dñ Nuguſtin? in
libꝛo de ſermõe Dñni in monte dialt·
Hoc aũt dico vebement cauendum
eſt· ne foꝛte cũ vidernis aliquẽ ſerunm
cei ꝓuidere ne iſta neceſſaria deſint
vel ei vel eis q̃ruʒ cura ei cõmiſſa eſt
iudicemꝰ eũ contra hceptũ dni face/
rea de craſtino eſſe ſollicitũ · Nã vñſ
cui miſirabãt angeli pter exempluʒ
ne qͥs poſtea ſcandalicaret᷑ cũ aliquẽ
ſeruoꝝ eiuſ aĩauertiſſet iſta neceſſa/
ria ꝓcurare loculos habere dignatꝰ
eſt vſibꝰ neceſſarijs quicqͥd opꝰ fuiſ/
ſet hᷣberetun Quarto cõueniet Chꝛi

ſtius loculos habuit · ut Dicit luget
4 /½

ſuxer Jobannẽ.a habet᷑ in fato
exemplũ. Exemplũ dni accipite con/
uerfantes in tra quare habuit locu/
los cui angeli miſtrabãt niſi qꝛ ipſi/
us eccleſia loculos habitura erat ·

¶ drationes in oppoſitũt ld pᷣmaʒ
reſpondetur· negado conſequentiaʒ
Et ratio eſt ut dicit cllbertꝰ magnꝰ
Non ꝓhibuit poꝛtare aurũ ⁊ argen
tum ſiue loculos niſi qn miſit ad iu/
deos apud quos ſemꝑ fuit impoſita
Tecima pauperũad quã recipieban/
tur Toctoꝛes ⁊ ſdicatoꝛ esita ut ni/
hil eis eficeret: qn autem ad alios
miſit ⁊ qñ iam exoſi fuerüt hoibꝰ de/
Dit autoꝛitatẽ ꝛta di loculos· ut pa
tet Auce tjd ſecũdam reſpon/
cetur · negando conſequẽtiã. Et ra/
tio eſt · quia autoꝛitas illa Matthᷣ·
vi. intelligit᷑ de ſuꝑpflua ⁊ inoꝛdina/
ta ſollicitodine. 9td kertin reſpon/
Tetur · negando conſequentiã.Et ra
tio eſt· quia ut dicit uguſtinꝰ libꝛo
⁊e opere monachoꝝ cum dns divit ·
Nolite ſolliciti eſſezc · nõ dedit intel
ligere ut nibil pecunię ſeruaret᷑ a ſan
ctis · ſed ꝙ deo nõ ꝓ pecunia ſeruiat
ter inopię timoꝛem iuſticia deſe/
ratur.

uld tertiã que/

ſtionem · ſic pcedit· Et videtur ꝙ nõ
fuit cõueniẽſ ꝙ Chꝛiſtꝰ loculos pecu

nię poꝛtãdos cõmiſerit Judę:ſPni/⸗

mo ſic· Dñs ſciuit Judaʒ furẽ· ergo
cõmittẽdo ſibi loculos dedit ſibi oc/
caſionem peccandi ⁊ facultatẽ facien
di damnũ ſibi ⁊ panꝑibꝰ.¶¶ Secu/⸗
do ſic · Incõueniẽs eſt dare bnficiuʒ
aut officiũ ſcienter hoĩ quẽ ſcit indi/
gnũ ·ſed Chꝛiſtꝰ ſoebat Judã indi/
gnuz eſſe · ergo ⁊c ¶ Certio Quęrit᷑

quare nõ coꝛripuit eũ cũ ſciret talẽ.⁊

videt᷑ ͥ incõneniet᷑ factũ cũ Chꝛiſtuſ
dit doctrinã Matth xviij · Si

cauerit in te frater tuꝰ S
¶ In oppoſitũ eſt euã geliũ¶ Keſpo/

Wter tres alone I
gitur in · c. Ndicto exemplü· ut eccleſia

eius fures cũ patit᷑ toleret· Et eſt ra⸗

tio Tugl:quia non videt᷑ bonus qui
malos tolerare nõ potuit· Hnde di/

citur Cani:ij · Sicut lilium inter ſpi⸗/
nas ſic nuumea nne hias Beci⸗

do cõmiſit loculos cuſtodiẽdoõs Ju

ODę ut ei oẽm occaſionẽ ꝓditiõis au/

ferret cũ haberet ex loculis cõcupiſcẽ

tię mitigationẽ · ſiẽ dꝛ Eccleſiaſtes
v: Luarꝰ nõ implebit᷑ pecunia( Cer/
tio cõmiſit loculos Judę ut doceret
ꝙ ſpũalia ſunt maioꝛbꝰ cõmitteẽda
tempoꝛalia vo minꝰ dignis· NHnde
Dicit lbertus · Vns de tempoꝛali/
bus nos minoꝛẽ curam ſemper babe/
re docuit · et ideo contẽptibilioꝛeſ ad
curaʒ tempoꝛa liũ ponere · ſicut patet
Aci · vi · vbi Petruſ poſuit alios ad
ꝓcurandũ viduis miniſterio qͥtidia/

no tempoꝛaliũ · de ſe ant alijſ apoſto

lis Dixit · Nos aũt miſterio verbi 2

oꝛoni inſtãtes erimꝰ. Judas aut mi/

noʒ erat int᷑ aplos.vñ vltimꝰi

— .
t Matth. x. et

nt᷑ eos
nolat. ut

Lara

inj · b,
obᷣ. ꝙ qn cõmiſſiſunt loculi Judę

rnõ erat ſed iuſtꝰ ſᷣm ꝑntẽ iuſticia
poſtea facltatẽ bñs faciꝰ ẽ fur In qͥ
nos Tochit ꝙ in electionibus ſuſficit
nobiſ ꝑñntẽ iuſticiã attẽdere · qꝛ de fu

turxis qlis qͥs erit nõ poſſumꝰ ſcire.

d ſecũdaʒ rũdetur eodem modo
qꝛ tunc ꝗn cõmiſſi ſũt ei loculi dignꝰ
erat · ¶ tιa Cu quęrit᷑ qre Chꝛi/
ſtus eũ nõ coꝛripuit · Dicen du eſt iux

Vlbertiũ · ꝙ nõ coꝛripuitqꝛ nõ ſciuit

ut hõ ſ̊ nt deꝰ. doces nos nullũ debe⸗
re coꝛripere de bisquęnõ niſi ut de

.—“
—

o dicendũ · ꝙ cõuenient fecit Chꝛi
ſtus loculos nennain.
ꝛima ˖ qug tan

nſen
um
nccun
ſfun
ſtus⸗

Ten
tescyt

£

ſaer
Ppnuone
lſity

CMut ni
Re
9% T
ſint
nomeche
göecaun
ſtenigen
Pepme
Ticoſ
mN!
D
uuds
ſ uio
degd
(lte
duit
Glon

e
dusg
dolle
eſtg
goꝝ
Ultmea
tb
Hutt
j 71
il con/

Et⸗
tan⸗
eſia
Gra⸗
ggl
ded
h
Seri⸗

au⸗
bl⸗
Kes
E
NN
ece
Hice
wnnl/
bale⸗
eſac
atet
540
la⸗
ſto
bi
mi/
teos
Ad

u
lien
n
ſufet
nri
n⸗
n
chot
dſant
nrr
ur

nh

——ᷓNdℳi⸗

—

uduſi⸗

—
— .

paſſionem poſſunt hę quęſtioneſ diſ
putari · ¶ Pꝛima · Dtrum Petrus
teccauit moꝛtaliter negando Chꝛi/
ſtum · BGecunda · Vtꝝ poſtq;ᷓ Chꝛi
ſtus pꝛędixit Netrũ ſe negaturũ fuit
le Petrü non negare Chꝛiſtũ
Tertia · DPtrum oẽs apoſtoli fugiẽ/
tes capto Chꝛiſto peccauerũt moꝛta/

liter ·

Pamgz
— niez. ncperdirct
vildet᷑ ꝙ Petrus negado
Chꝛiſtũ nõ peccauit moꝛtalit· ¶ Pui/
mo ſc·Dicit eni quędã glo.q pecca⸗
uit ꝑ ſurreptione· H̊ peccatũ ꝑ ſurre/⸗/
ptionẽ eſt veniale ⁊ nõ moꝛtale · Vn
pmi motꝰ q ꝑ ſurreptionẽ füt nia
lia ſũt · ꝙ Petrꝰ negado Chꝛiſtu pec/
cauit venialit ⁊ nõ moꝛtalit ¶ Secũ
do ſic · VPicit Bernardus in libꝛo de
Diligẽdo deũ:q in Petro fuit chari/
tas ſopita nõ extinctaᷣ ꝑ ꝑꝑccatum
moꝛtale charitas extinguit: g Petrꝰ
nõ peccauit moꝛtalit· ¶ In oppoſitũ
eſt eua geliũ ꝑniſvbi dꝛ manifeſte ꝙ
Petrꝰmẽtitꝰ è negãdo C hꝛiſtũ in ſi/
e q̃ cõſeſſus fnuerat Chꝛiſtũ eſſe fili/

um dei Matth· xvi· g& Peti negan

do Chꝛſtũ peccauit moꝛtalit· ſm il/
lud pᷣs· Herdes oẽs q loquũt᷑ men/⸗
deorlac Andeo dicẽdũ ſub iſta oon
cluſione · ꝙ abſq; dubitatiõe Petrꝰ
negãdo Chꝛiſtü ꝑeccauit moꝝaliter
¶ Satetiſta cõcluſio · tũ ex· cillo tm/
bꝛoſij Imitare Netꝝ.: vi · ꝗ. i · vbiiſtã
q-longius diſputauimꝰ (Secundo
Patet exillo Oꝛegoꝛij qui in moꝛali/
bus ait: ꝙ Petrꝰex ipſis faucibꝰ dia
boli eripit ſed in faucibꝰ diaboli nõ
eſt quis niſi per peccatũ moꝛtale · er/
go Petrus negado Chꝛiſtuʒ ꝑecca/
nit moꝛtalit ertio patet iux ſanctã
CThomã in q̃dam qᷣtlibeto· Netrꝰne/
gauit fidem Chꝛiſti vbi periclitaba/
tur:⁊ eius confeſſio requirebatDHꝛe
en confeſſio fit ad ſalutem ad Rho/

ma·x · Obi innnividet᷑ ꝙ in tali cau/
ſa confeſſio fidei ſit de neceſſitate ſa/
lutis Quarto patet exillo Matthx
Qui negauent me coꝛam hoibus ne
gabo eum coꝛam patre meo: ſed ne/
mo negatur a Chꝛiſto coꝛam patre
ſuo niſi ꝓpter ꝑccatuʒ moꝛtqle: ergo

concluſio vera (Quinto cõcluſio pba

tet ex eo ꝙ negationi adiũxit periuri/
um ⁊ blaſphemiaʒ· Nam ut dicitur
Matthᷣ̊ ·xxvi. Cepit deteſtari ⁊ iura/

re ·quia nõ nouiſſet muiem· ¶ &dra/

tiones in oppoſitum· ?d pꝛmam re/
ſpondetur luxta ſanctum Chomam

vbi ſupꝛa ꝙ ſurreptio dupliciter ac/ Jurꝛeptio ampit Jup

cipitur · Ono modo ſᷣm ꝙ opponit

deliberationi ·⁊ ſic pꝛimi motus diecc

tur eſſe ex ſurreptione · Sic autẽ Pe/
trus ex ſurreptiõe nõ pꝑeccauit · lio
modo accipitur ſurreptio ᷣm q op
ponitur electioni · ⁊ ſic Vetrus ex ſur/
reptiõe peccauit·quia non peccauit
ex electione quaſi ex certa malicia ſed

ex paſſione timoꝛis· Calis autem ſur

reptio non excuſata moꝛtaliſicut p
tet in continẽti qui fomicat᷑ motu cõ/
cupiſcentię cum haberet ꝓpoſitũ co/⸗

tinendi/¶ d ſecũdam enam reſpon

Tetur ꝑer ſanctum Thomam:ꝙ bea
tus Dernardus impꝛope loquitur·⁊
ut eius verbũ ven ficet · eſt intelligen/
Dum de quadaʒ dilectione familia/
ritatis quam NPetrus ad Chaſtum
cõceperat · quę in eo manſit etiã poſt

negationẽ · Vlſi intelligat᷑ ð dilecti

one gratuita · intelligendũ eſt ꝙ non
fuit extincta ſcm pꝛędeſtinationem
diuinã quę eius pęnitentiã pꝛepara
bat · quis eſſet ex ſe extincta
ſus autem eſt a deo Petrus cadere:
tum ut nullus qᷓntumchꝙ iuſtus de/
beat ſe iactare de conſtantia· ut dicit
AMWmbꝛoſius in hdicto · cimitare · Cũ
ſecũdo · ut dic Gꝛegoꝛi in · c· coõſide/

randũ · Diſ.l: vt is qui futurꝰ erat pa

ſtoꝛ eccleſię in ſua culpa diſceret qli?
alijs miſereri debuilſet.

Permi⸗

eum negaturũ ꝙ Petruſ non ſotuit
eũ nõ negare Pꝛimo· Dꝛ Matth

xxiiij· Cęlu ⁊ terra tranſibunt. verba
autem mea non tranſibũt.ſed verbũ
Chꝛiſti factuʒ Netro fuit Cerme ne

gabis ergo illud verbũ Chꝛiſti ne/

ceſſario implẽdũ erat: ꝙͤOetrusnõ
poterat non negare · ¶ SBecundo ſic ·

Beritas non poteſt falli ·ſed Chꝛiſtꝰ

eſt veritas Johᷣ·xiiij · ergo falli nõ po
terat ergo Petrus nõ coterat Chꝛi⸗
ſtum non negare · ¶ Certio ſic· Sciẽ/
tia Chꝛiſti cuʒ eſſet ſcientia dei eſt in/
nariabilis· ergo neceſſario venturuʒ
erat ꝙ Chuitus fiẽdũ pꝛcuiderat· Hᷣ
Huiderat Petrũ negaturũ: er
trus nõ potuit nõ negare ¶ In opo /
ſitũ videtur euangeliuʒ hoc · in quo
nt viſum eſt in queſtiõe p Petr ne
gando Chꝛiſt peccauit ergo nõ ne/
ceſſitate·ſedlibere ⁊ volũtarieqꝛ ᷣm

Auguſtinũ · peccatũ adeo eſt volun/
Reri nõ ẽ xec/

cati · ¶ Andeo dicendũ· ꝙ duplicit᷑

co hᷣm ſe conſiderato·⁊ ſic dicimꝰ ꝙ

eius negatio erat ↄtingẽs ⁊ ad vtrũ

libet · qꝛ eius potentia libera libere po/
terat ad oppoſita ſcʒ ad negare ⁊ nõ
negare · Decũdo modo poteſt conſi⸗
derari ut cadit obiectiue ſub actu ſ/

niſionis vel dictionis negandi: Et

ſic dicimus ꝙ neceſſariũ erat ipſum
negare.ſed quia illud quod cõuenit

alicui ſm ſe ⁊ abſolute conuenit ſibi
ſimpliciter quod autem conuemt ali

cui ex aliquo conuenit ſibi ſm quid.
Vngde negatio Petri poſt pᷣdictio/
nem Chꝛiſii ſimpliciter erat contin/
gens ⁊ ſᷣm quid neceſſaria · qꝛ ſolum

hßm quid cadit ſub actn pꝛędicendi ⁊
mnon bm elſle · Neceſſitas autẽ m qͥd

ſempitnã · ¶ Secũe

ſtat ſimul cũ contingentia ſunplicit᷑

ſic patet ꝑ philoſophũ pᷣ peri berme

nias Sicut albũ ſᷣm qnid ⁊ nigrum
ſimplicit᷑.· Sic etiã moueri ſoꝛtẽ ẽ cõ/
tingens ſimplicit᷑ ſed moneri dũ cur/

rit eſt neceſſariũ · Onde cõmunit᷑ dii/

tinguit᷑ iſta ꝓpoſitio Dẽ ſcitũ a deo
neceſſe eſt eſſe · qꝛ woteſt eſſe de dicto
vel poteſt eẽ de re · ⁊ ſi ſit ð dicto · ve/
ra eſt· ⁊ ſi ẽ de re· eſt falſa:·Et ſicad ꝗ;/

ſtionem reſpondet᷑ ꝙ Netrus ſimpli
citer non neccſſario ſed libere ⁊ cõtin

genter negauit ⁊ potuit non negare ·

ſm quid autem ſcilicet ſᷣm qͥd ſubia

cet hdictioni Chꝛiſti nõ potuit non
negare · ita nt ibi ſit neceſſitas conſe/
quentię ⁊ non conſequentis R

rationes in oppoſitum · oẽs quaſiſol

nuntur vnica reſponſione · que patet

ex dictis · Id pman reſcondetur.ne

gando conſequentiã ſimplicit᷑ · ⁊ cõ/
cedendo ſm quidſcilicet vᷣm qð ca/
dit ſub actu pꝛeuiſionis ⁊ pꝛedictio/
nis Cbridti. (71 ſeenndam eodem

modo reſpondetur ¶ d tertiam re/

ſpondetur ꝑer diſtinctioney datam
vl negando conſequentiam.Et ra/
tio eſt · quia ſcientia dei non eſt tm̃ q
res eueniat quocunq; modo·ſed q;
res veniet contingent᷑ vel neceſſario.

et ideo ꝙ diuina ꝓuidẽtia diſponit

euenire infallibilit᷑ ⁊ neceſſario.in/
fallibilitereueniet· contingenter weê/
ro quidem ꝙ diuinę ꝓuidentięratio
habet ut contingenter eneniat.

Ad tertiaʒ que

ſtionem · ſic pꝛoceditur · Et videtur ꝙ
non omnes apoſtoli fugientes Chꝛ/⸗
ſto capto peccauerunt moꝛtaliter.

¶ Pꝛimo · Quia ſi omnes apoſtoli tũc

eccauerunt moꝛtaliter.videtur ꝙ
fides eccleſię defeciſſet.ſed hocnon ẽ
Dicendũ ·qꝛ ſideſ eccleſię nũqᷓ; defec
m illud EBeſolatv te in fidẽ
o ſic · Petrus et

4 ſol
n
iſet⸗
mue
nſl
ftiſſet
Chiſto
caderei
cnſable
wnt:
ſnznhi
nbacnoe
Utefei
Gckemmn
fimorent
uchi
aoktonn
lnnr
mulgsl
fuedain
liſ
po.
Hicpoa
Konmes
ſt Pems
Negnrt 5
Köckt
Dopu
aſpererg
nctnr
Perra⸗
UtCane
Ulcneit
nmrnc
eon
nöͤind
calust
tisen
nlte
Inſirn
frmea
Ultati
3013
lug9

plici⸗
berne/
Wc/⸗
Vo⸗
nmnnd
Nnad
rdicn
lo⸗⸗

icötin-
nent
ndn,
Nuirnon
ascone/

naſe
ſſ

epun
ndetnrne/
lat⸗c
n9dca/
icto⸗
en
mamre⸗
am
nE
4mg
doſd
necchano⸗
na dpnt
Cchanoi
icenunno

Ericemg
ntz
etiitne
apptoci
We
Adlvvot.
niiyff
nruß

.

Nin.

apoſtoli alij ſignificabant eccleſiam
vniuerſalẽ · Onde Tuguſtinꝰ dicit

xxiiij · q·i · Auodcũq; quod ſignifica
bat eccleſiã vniuſalẽ· g ſi Petrꝰ' 1 oe G

apoſtoli caſſeut qtota eccleſia de
feciſſet¶ CTertio ſic · Rpoſtoli capto
Chꝛiſto fugierũt ex timoꝛe qͥ poterat
cadere in cõſtantẽ virũ · g vident᷑ ex/
cuſabiles a peccato.ↄſequẽtia videt᷑
bona · ¶ In oppoſitũ eſt euãgeliũ p/
ſens · vbi dĩ oes ſcandalũ patiemini
in hac nocte Glo. interli · id ẽ ab vni
tate fidei ſoluẽt᷑· Nicolaus de lyra ·
id eſt· ruinã in pꝑeccatũ patiemi ꝓpter
timoꝛem mũdanũ ¶ Andeo dicẽdũ
ſub iſta cõcluſiõe · ꝙ in paſſione oẽs
apoſtoli a Chaiſto recedẽteſ leccanue
rũt moꝛtalit: Iſta concluſio patet ex
multis locis ſacrę ſcripturę· ꝗqnoſ diſ
fuſe duximꝰ in ſuma nr̃a ð eccleſia·
li · ii · c. lxi· De qᷣbꝰ ĩducamꝰ tria· Vꝛi
mo eſt ilud pᷣs. Omes declinauerũt
Sup quo ita inquit NHieronymuſ-
Hũcps · de paſſione Chꝛiſti referũt
qm omnes Oñim reliquerunt intmn
ut Petrus qʒ qͥ aploꝝ fuit pꝛnceps
negaret · Ate ſecũdo ex ilo ſequit
Nõ eſt ꝗ aciat bonũ vſq; ad vnum
Suꝑ quo dic NHieronymꝰ ſic.· Hic
apparet ꝙ iſte pſalmꝰ ce paſſiõe pti⸗

net . ꝙ nullꝰ ve diſcipułꝑmanſit nec

Petrꝰq caput ecclię ẽ· q; ⁊ ipſe nega
⸗ Wertio patz ꝑ ulud pᷣs· Mullci/
plicati ſũt ſuꝑ capilloſ capit mei zc·
vbi dic glo · Temꝑe paſſiõil receſſe/
runt iudęi a Chꝛiſto ⁊ etiaʒ apoſtoli.
eo vo reſurgente redierũt apoſtoli ſᷣ
nõ iudęi: Hac igit᷑ ratiõe oſtẽdit᷑ ;
caſus tũc fuit in q̊ e neceſſitate ſalu
tis erat oꝛis cõfeſſio fiẽda·Cũ q pe/
riditabat᷑ fides chꝛiſtiana· Tuʒ ad
inſtructionẽ alioꝝ fideliũ velad cõ/
firma tionẽ vel repᷣmẽdũ iufideliũ ex/
ultationẽ · Vñ ſuꝑillud de pnti oll·
in.ʒ3.· his qutoꝛitatibꝰ . Dicit NHu/⸗
1τ Archidia⸗moꝛtno Chꝛiſto Pe
tus ⁊ alij apoſtoli defecerunt in fide

Chꝛſti ·⁊ dubitautel de eo peccaue⸗

runt moꝛtaliter· in quo oẽs apoſtoli

defecerũt · Onde manifeſtuʒ eſt oẽs
ꝑeccaſſe moꝛtalit᷑. Et ut dicit ſanc
Thomas ſuꝑ Matthęũ in eodẽ lo/
co· aggrauat᷑ peccatuʒ apoſtoloꝝ ex
ꝓpinqtate temꝑis· quia poſt tantas
amonitioneſ poſt ſacramẽti ſuſcepti/
onẽ iam obliti eraut quę fecerat eis:
Ad rationeſin o ppoſuũ · d pᷣmã
reſpondetur· negando ↄſequẽtiam:
Cum q in beata ꝓgine dĩ integerri
me pmãũſiſſe · Oñ in ſignu hui ut di/
cit Guilermus in rationali Diuino/
rum officioꝛũ: candela quę occultat᷑
in diebꝰ tenebꝛarũ bebdomadęſan
i totan Chꝛiſti eccleſiã deſignat
Cbꝛiſti fidem in virgine gloꝛioſa re/
mãſiſſe ꝑ quã oẽs fideleſ docti⁊ ilu/
minati ſut· Et ideʒ Dicit .lexander
de ales in tertio · ¶um ſecũdo conſe/⸗
quentia illa nõ valet · qꝛ cũ circũciſio

ferebat gratiã ⁊ virtutes· vnde di/
cebat᷑ ſignaculuʒ iuſticię fidei · Nict
eni uguſtinꝰ ad alerianũ cõtra
guliann⸗Ex quo eſt inſtituta circu/
cſio ꝙ eratſignaculũ iuſticie ad ſan /

ctificationem valebat paruulis ad

emũdationẽ peccati oꝛiginalis.ſicut
baptiſmꝰ· Et ut dicit lanct Tho⸗

mas · Circũciſio conferebat gratia,ʒ

inqntum erat ſignuʒ paſſionis Chꝛi
ſti futurę · ita ſcilicʒ ꝙꝙ homo qui acci/
piebat circumciſionem pꝛofitebat ſe
ſuſcipere talem fidem vel adultus ꝓ

ſe vel alius pꝛo paruulis· Dnge et

apis dicit ad Aboma iiij· ꝙ bꝛaã

accepit ſignũ circũciſionis inſticig fi/

ei: ſed cũ multi eſſent tempoꝛe moꝛ⸗ꝛ

tis Chꝛiſti paruuli innocentes circũ/
ciſi ⁊ per conſequẽs babentes gratiã
iuſtificantema habitum fidei:mani/
feſtum eſt ꝙ apoſtolis omnibus de/
ficientibus in fide·:q; non ſequeretur
q; omnino ſides deficeret eccleſię· q;
paruuliilli eccleſię membꝛa erant·

tem ke illo vm venioꝛem opinionẽ cõ/

Xd ſecundam reſpondet᷑ eodẽ mõ
PHetrus etiam cũ nondũ eſſet conſti/
tutus caput eccleſię nõ figurabat ec/
cleſiam ſicut pnceps rem publicã ſu/
am ld tertiam reſpondetur· negã/
do aſſũptũ qm in illo caſu timoꝛ moꝛ
tis non erat timendus.ſed ſuſcipien/
Da moꝛs pꝛo fide Chꝛiſti tuenda.ſic᷑
Dictum eſt.

gitur paſſio m Aucaʒ . Circa quaʒ
poſſunt diſputariſequentes quęſtio
nes · ¶Pꝛima eſt · Otruũ Judas ven/
ndo Cbꝛiſtũ cõmiſent ſymoniã.
¶ Gecunda. Otrum peccatũ cruciſi/

5 entium Chꝛiſtum fuit grauiſſimu.

rtia · Otrũ voluntas humana in
Chꝛiſto aliud voluerit qꝙ; deus vo/

luerit · .
= )Kenz.
indas vendendo Chꝛiſtu
non cõmiſerit ſymoniã ¶ Pꝛimo ſic·

Dine peccatu pncipaliter in electio

ne conſiſtit.ſed voluntas eligens nõ
eſt de impoſſibili. ut dicitur. iij · eth·
ſed vendere Chꝛiſtü erat impoiſibile

quia non poteſt aliquo terreno Pcio
comꝑpenſari: vnde ð ſapiẽtia dicitur

Pꝛouerb.iij · Pꝛecioſioꝛ ẽ cũct opi/
bus ⁊ oĩa quędeſiderat huicnon va
lent comꝑani.g iudas vendere non
potuit Chꝛiſtũ· ⁊ ꝑ cõſeqnẽſ nõ com
miſit ſymoniã ¶ Gecũdo ſic. Rccipiẽ
do pecuniã ꝓ cãtãdis miſſis nõ com
mittit᷑ ymonia · qꝛ nullus tenet᷑ ſuis
ſtixẽdijs militare:a nihilominꝰin en/
totꝰ Chꝛiſtꝰ.g etia Judaſ accipiẽdo
becunias ut traderet Chꝛiſtũ nõ vi/
cet ſymoniã cõmiſiſſe¶ In oppoſitũ
eit · qe ſymonia eſt ſtudioſa volũtas
emeqi xel vẽdẽdi aliquid ſpirituale
Jel ſpu ali annexi. ſ Judas habuit
ſtudii vendedi Chꝛiſiũ ſanctü ſan/
ouʒ·g Chꝛiſti vendẽdo ſymoniã

chariſiię ſacio in qibet miſſa cõtinet

cõmiſit ¶ Andeo dicẽdũ ſub iſta cõ
cluſione· ꝙ Judas vendedo Chꝛiſtũ
ſymoniã cõmiſit· Iſta cõcluſio colli/
git apte ex · c. qͥ ſtudet . i. qi· vbiĩ glo.
mouet iſta·q:⁊ ponit᷑ ſfata cõdulio.
quã ꝓbat duobꝰ medijs · Cü ſcʒ qꝛ
Vgdidit oĩeʒ libeꝝ·ffad·l.fal.de la·l
i· Cum ſecũdo.qꝛ vedidit rẽſacram
Pꝛeterea iudaſ nõ ſolũ ſymoniã cõ/
miſit vẽdedo Chꝛiſtũ · p etiã alia vi/
tia peſſima incurrit · Hꝛimo qͥdẽ viti/
um infidelita eſtimando Chꝛiſtum
ſanctũ ſanctoꝝ infiniti valorj cui nul
la res in pcio poſſit comparani poſſe
vendi:Secũdo incurrit vitiũ pſum
ptionis maxime⁊ hęreſiſ eſtimando
Chꝛiſtũ eſſe rem ſuam quã poſſet ven
dere · Sola eni illa materia eſt debi/
ta venditioni cuius venditoꝛẽ dñsg.
in H g ꝙ Judas temptauit vende/
re Chꝛiſtu qdmodo ꝓteſtatẽſe eẽ
ODnm Ebrilt qd eſt hereticũ . g Ju/
Daſnõ tm̃ ſymoniacus infidelig et

hereticus fuit vẽdẽdo Chꝛiſtũ d

ratiões in oppoſitũ· d pmã rndet᷑
Judas vẽdere iure nõ otuit ſed
facto fec. vñ ſymomiã cõmiſitCl d
ſecũdã rũder᷑ negãdo ↄſequẽtiã.NHi
cimꝰ em ꝙ facẽ pactionẽ de miſſa ce
lebꝛanda ſymoniacũ eſt ſemper. ſi tñ
nõ habeat alios ſũptꝰ.⁊ nõ tenet᷑ ex
officio miſſaʒ cãtare õt accipe pecu/
niã ·ſic ↄoducticij ſacerdotes facũt.ñ
PHecin miſſe · baſi ſuſtẽtaculũ vitg.

M ſecüdꝗ que
ſtionẽ ſic ꝓcedit.· Et vidert᷑ ꝙ pecca/⸗
tü crucifigentiũ Chꝛiſtũ nõ fuit gra/
uiſſimũ Maimo ſic · Pctm̃ nõ ẽ gra
niſſimũ qd hʒ excuſationẽ.ß Chꝛiſt⸗
excuſauit pctm crucifigetiũ eũ di cẽg.
Pꝛignoſce illqꝛ neſcit qͥd facüut . Z
petm eoꝝ nõ fuit guiſſimi ¶ Secun
do ſic · Vominꝰ agit VHilato Joh xix ·
Qui tradidit me rᷣmaiꝰpctin bʒ Ip
ſe autem Pilatus fecit Chꝛiſtum cru
cifigi per ſuos miniſtros· ergo vide/
etur fuiſſe maius peccatum Judę

ſt

pot⸗
lt
ormi
Gante
Gwrwin
tunnon
ſtumek
inplaen
Chnhe
tſett
boesoc
Cuckgen
nieler
gligkn
eccre
Pesiuc
1ſali
norn
teraten.
eluven
Gruſin
nnalas
ſo Mno
Cnenütät
ſſcöman
Dininuct
vntĩ
ſuntqh
iliorog
mde
Enn
lereccn
Gochn
ne
dannch
eon
Unox
milt
ſtüqn
abesſ
woſti.
la dii
ſedac
cungi
Ettyto

bltnc
Chuii
ocoli,
niſgo⸗
Lce
I ſeſann
Voniici
nigl
10cevit⸗
Cheiſtumn
cuinul
Wan ſoſe
wmübfan
Gmunen
aſe
mck b,
Mut wnde
eſtireiſti
mugn
nfelset

näer.
uit ſed
ſongeriin
Inötenetan
tacahenun

ℳ₰
ite
etgegen
inöftuge
iniSen
luo
Pmnbi/
iiumg
ℳ
n ue

ſciunt uid faciũt ˖ Dicit

Pditont peccato crucifigẽtiũ Chꝛiſtij
ertio ſic· Chꝛiſtus volũtarie paſ/

non vident᷑ feciſſe iniuſtũ · quia ut di
cit Friſtoteleſ. v· ethicoꝝ·Nullꝰ pa/
titur iniuſtũ volens:ergo eoꝝ pecca⸗/
tum non fuit grauiſſimi· ¶In oppo/
ſitum eſt ilud Matthᷣ·xxiij · Et vos
implete mẽſurã patrũ vꝛoꝝ· vbi dic
Chꝛyſoſtomꝰ. Quantũ ad veritatẽ
exceſſert mẽſurã patꝝ ſuoꝝ · Illi enĩ
ies occiderũtiſti veũ crucinxerunt
¶ Reſpondeo dicendũ.ꝙ peccatum
crucifigentiũ Chꝛiſtum fuit grauiſſi
mũ · licet different᷑ aliqui eoꝝ magis
aliqui minꝰ in eodem genere peccati
pedcauert SBit giſta ↄclio· Nꝛina/
pes iudęoꝝ cũ cognouerüũt Chuſtuʒ
ſi aliqua ignoꝛantia fuit in eis fuit
ignoꝛantia affectata quę eos nõ po/
terat excuſare· grauiſſime inter omẽſ
peccauerũt · Seccatu enĩ eoꝛum fuit
grauiſſimũ · tum ex genere pꝑeccantů
ex malicia voluͤrans cuda cõclu/
ſio. Minoꝛes etiã iudęi Suiſſime ꝑcc
cauerũt qᷓntuʒ ad genꝰ peccati:min⸗
tñ ꝙ; maioꝛes q; in minoꝛibꝰ in aliqᷓ
iminuebat᷑ peccatü ꝓptereoꝝ igno
rantiã.· Hñ ſupꝑp ulud ꝗ.ucę xxiij · NMe
uid Heda Pꝛo
illis rogat qͥ neſcierut qð fecerut ce/
lum dei habentes ſed nõ m ſcientiã
Tertia cõduſio · Multominꝰ grani/
ter peccauerũt gentiles ꝑ qrũ manuſ
cruciſixuſ eſt Chꝛiſtꝰ.q; excuſabatur
coꝝ peccatũ: qꝛ ſcientiq leg nõ habe/
bant( Quarta cõcluſio· Judaſa pᷣn
cipes peccauerũt graui q;ᷓ Pilat?' ꝗ
timoꝛe ccſaris Chꝛiſtũ occidit· etis
; milites q mandato pᷣſidis Chꝛi/
ſiu crucifixert · nõ ex cupiditate · ſicut
Judas.nec ex inuidia ⁊ odio ſiẽ pᷣn/
cipes ſacerdotũ · ¶ ¶d ratiões in op/
poſitũ.Id pᷣmã rndet᷑· ꝙ excuſatio il
la oni non refert᷑ ad pncipes iudęoꝝ
ſed ad minoꝛes · ut dictũ eſt· ¶ R
cundã rñdet᷑ negãdo cõſequẽtiam ·
Et ratio eſt · ꝛ Judas tradidit Chꝛi

ſus eſt· ergo crucifigentes Chꝛſtum

Dit . uͤt les

tas diuina

ſium non Pilato ſed pᷣncipibꝰ ſacer
dotum . qui tradiderũt eum Nilato·
hbm illud Johᷣ x viij· Gens tua? pon/
tifſices tui tradiderunt te mihi:

¶ Ad tertiã reſpondet᷑ negãdo cõſe/

quentiam·Et ratio eſt:q; licet Chꝛi/
ſtus voluerit paſſionẽ ſuã ſicut⁊ de/
us eam voluit nunq; tñ getioneʒ in/
oꝑęoꝝ voluit · et ideo occiſoꝛes Chꝛi/
ſti ab iniuſticia nõ excuſant᷑ Dnde
Dauid dãnauit illũ ad moꝛtẽ qͥ nõ
timuit mittere manum in Chꝛiſtum
Dñi ·cʒ Sanlem quẽ eo petẽte occi/

git .i. Kegl. .

d tertiꝗ que/

ſtionem. ſic ꝓcedit᷑· Et vid etur ꝙin

Chꝛiſto volũtas hũana non voluit
aliucd q; teꝰ vnlt· ¶ Hꝛimo ſic arguit
ex illo ps·xxxx vbi ex perlona Chꝛi/
ſti dict᷑. Bcriptũ ẽ de me nut facereʒ
voluntatẽtuã ceus menus volur ſed
ille qui vult voluntatẽ alicuiꝰ facere
vult qͥd üle vnlt.ergo volũtas hũa/
na in C huſto nihil aliud volebat qᷓ;ᷓ
ꝙ diuiua volũtas in eo· ¶ Secundo
ſic · nima Chꝛiſti habuit pfectiſſi/
mã charitatẽ ſed charitaᷣ eſt facere
q̃d hõ idem velit q deꝰ· volütas
hũana in Chꝛiſto nil aliud voluit ᷓ
diuina ¶ Tertio · Chꝛiſtꝰ fuit verus
compᷣbenſoꝛ · ̊ ſancti qͥ ſnut compᷣbẽ
ſoꝛes in patria nihil aliud volunt qᷓ;
deuſ vult · alioqͥn non eſſent beati

quia nõ haberẽt qcqͥd vellẽt. Geatꝰ

tus eni ẽ qͥ bʒ qcqᷣd vult⁊ nihil ma/
li vnult . ut dic RKuguſtinꝰ in libꝛo de

trini: & Chaſinibil aliud voluit 'm

—

volũtatẽ hũanã ᷓ; ꝙ voluit volun /
narto ſic · Mento eſt

maioꝛ cõfoꝛmitas volũtaᷣ bũanęad
Rin t e mngidi racſtuqo vo/
