euomitur cum in deterioꝛa labi ꝑe
mittitur vel impenitẽs moꝛit· (Iteʒ
fiduciam temptàndi diabolo pſtat·
De mult is eni temptat tepbidum de
quibus nõ auderet temptare feruen
teẽ· Olle eni fernẽti muſcę nõ inſti

Itẽ hominem reddit impotentẽ et
cõtractuʒ · vt patet in illis qui cũ foꝛ
tes lint coꝛꝑetamẽ poſſunt vix vnã
ꝑtẽ pęnitentię facere · quã facit vna
etula debilis . qd accidit ex tepidi/
tate ſua· quia ꝑuũ habet deſideriũ·.
Bernardus· ꝓoꝛſitan non coſſumꝰ
gquia non multũ volumus Idẽ · Si
ĩcipis incipe ꝑfecte · ſi ſine ꝓfectu es
hociam pfecte agis ·ſi ꝑfectionis ali
quid attigiſti · teipſũ ĩ teipſo metue ·
e Tempoꝛe ·

dOum eſt tẽpus tanq; tbe⸗
ſaurus pcioſus. Bernar/

dus. Qihil pcioſius tempe. ſed he
nibil hodie vilius reputatur. Fatuꝰ
eſtille qui rem tam pciofſam dat ho⸗

ſti ſuo· qd facit qui tempus expendit
in ſeruitio diaboli · Proũ· v · Fili: ne

Tes alienis honoꝛeʒ tun ⁊ annos tu

os ideſt · tẽpꝰ vite tuę crudeli:ideſt ·
Diabolo ; (Item conſiderandũ eſtté
pus quia bꝛeue eſt· ⁊ velociter tran /
ſit.⁊ poſtqᷓ; tranſierit nõ poteſt reuo
carr. obed. Pies mei velocioꝛes fu
erunt curſoꝛe · Seneca· Infinita eſt
velocitas tempis:pũctũ eſt qd viui
mus · Ideo fatuus eſt qui multis ob
ligatus eſt ce bitis ⁊ pauca habet . ſi
ꝓdige expendat: Sic qͥ multa ꝑec/

cata habet ⁊ parum de temꝑe · ſi t·

pus amittat. Dernardꝰ. D lſi cogno
deres ꝙ nihil eſt qð agis · Seneca
Qnuẽ mihi dabis qui aliq poum

tempꝑis ponat:qui intelligit ſe quoti/
Die moꝛi·/ ¶ Item cõſiderandũ eſt tẽ/
pus tertio:quia ð omnitempꝑe opoꝛ
tebit reddere rationeʒ · Gernardus.
Vmne tempus impenſum require᷑
a te qualiter fuerit expenſum· Idem
Parũ eſtimas tempus·qð in dictis
vel factis expenditur ocioſis · volat
Verbum irreuocabile· tranſit tempꝰ
irremea bile · nec adũtit inſipiens qð

pcioſius tempeſed hen

amiſit · Item ſi aliquis haberet ſer⸗
uũ vel filiũ cui dediſſet pccuniam ad

negociandum/⁊ totũ còſumeret vt fi⸗

lius ꝓdigus: vel ð pecunia illa illuʒ
impugnaret · nõ plus ei daret · B po/⸗
tius reſiduũ ei auferret:Sic facit de/
us temꝑe peccatoꝛisquod ⁊edit

dad pgnitentiam· ille abutitur eo in

ſupbiam:⁊ den impugnat· Prouᷣ·x·

—

Timoꝛ Ddni apponet dies⁊ anni in·

pioꝛum bꝛeuiabũtur:ſicut medietas

membꝛi infirmi abſcinditur ne totũ
coꝛrũpatur

tur ¶ Item qui ludit ad de/
cios facit pᷣꝛogatiuam ſocio ſuo qñ

Dat ei decos vt iactet ſicut voluerit·
Sic facit deus peccatoꝛi quaſi deci/
os dat ei tempus ad opandũ mo/
do habemus decios ideſt· tempus.

Seneca:¶ẽpus ̊ tantumodo no/

ſſtri eſt·ſ̊ poſt moꝛtem non erit nſrmn ·
ſed cei · tũc accipiet vel habebit de⸗
cios.i:tempus. ⁊ iactabit ↄtra nos·

Chꝛeñn:·ᷣ:Nocabit aduſu me tpũs

W.· Cum accepero tempus ego iuſti/
cias iudicablo.· ¶ SDe Tẽptatione

Ircatẽpta

honem quatuoꝛ ſunt cõſi
rranda. Hoſtis inpu/
gnans· Modus temptãdi:Et mo/
Dus reſiſtẽdi · Dtilitas temptatio/

olus ˖ Eph. vj. Nõ ẽ nobis col

lucta tio aduerſus carnem ſangui/

nem · aduerſus pᷣncipes ⁊c· Rtbil⸗
lo hoſte cauẽdũ eſt · qꝛ callidꝰ. Geñ·
ij· Serpens erat callidioꝛ cũctis ani⸗
mantibus terrę· ¶ Item cauendũ ẽ.

q potẽs · Vñ Dicitur hic tduerſus

pncipes ⁊ poteſtates· Job· x· C

eſt poteſtas ſuꝑ terrã ꝗ ei valeat cõ/
parari· ¶ Itẽ qnia inniſibilis ⁊ neq;ᷓ

BHñ ſequit. Cõtra ſpualia nequicię·
Hiere: vl. Crudelis ẽv nõ miſerebiꝰ
Scdo eirca modũ tẽptãdi nõ ꝓ
Diabolꝰ tẽptat de ꝑccato ad qd no

nit hĩeʒz pnioꝛẽ· ſic hoſtis aliauꝰim/

o hoſtis impugnans eft

nante
ga
coſpicte
wonitan
ſndinar
nitlaqe
frequen
bulubi.
Iulci
It lect
Gma dir
Ngcies
lann
1Knen
chopic
ſces ba⸗
Ponine
(Nere
ſuaut a⸗
Pyoerten
tonbus
puntonmnt
Kich fl
ſet Ctme
Pftacüf
Dtömn
Ginghiar
Turen

tonemn⸗
olnmie
na⸗ Pit
Pnaone
spawn
ſagenen
ſünor
mhoge
Unc
vnce
dſcen
cadit
Mmii⸗
nis
ſie
bitur

o

dabentſch
Puniema

malllinz
SDie ftd
guo
buttureh in
. Proi.
/
tmedeus
or neton
nndit ad ,
hſoco ſoci

curpolnente

onqund i⸗
opandi no
geſt tenons⸗
ntimogo no
vonentnjn.
Ubabeht x/
hos⸗
une tpis
ns egolulti/
iptanone

leptn

morfonm

Pofüsenda

nptiͤch⸗Cinoo
s tenptato⸗
npugnunseſt
Venobss col
nem 1ſange
pes t⸗ Abl
dior cichon
nanni
neNaueſs
igapnench
andblist
Pitlungu⸗
tnömien

„

itiptid,H

NtsdNR

H

Temptatio

hugnat caſtruy eius ex pte cebilioꝛi.
Greg.Diabolꝰ moꝛes vniuſcuiuſq;

cõſpicit cui vitio ſint ꝓpinqni illa ab

ponit ante faciem queę viderit faciliꝰ
inclinare mentẽ · Sicut venatoꝛ wo/⸗
nit laqueos vbi conſueuerunt beſtig
frequentare · ſ · In via hac qua am
bulabã abſconderunt laqueũ mihi ·
ANbſcõdit enĩ peccati pęxnam ⁊oſtẽ/
dit delectationem · Abſcondit ma
lum a diabolo ſicut pedica ſub folio

Job · xviij · Abſcõdita eſt in terra p

Dica eius.⁊ cecipula eius ſuꝑ ſemi/

tam · ¶ Itẽ ſicut laqueus ſub grano

⁊ Yenenuʒ ſub moꝛſello.⁊ hamꝰ ſub
cibo piſcis · Ecqᷣ· ix·. Quõ capiũt᷑ pi/
ſces hamo ⁊ aues laqueo .ſic capiũt᷑
hmines in temptationibus malis·

Itẽtemptat diabolꝰ de re qua cõ

ſueuit decꝑe · medicina experta vtit·
VBnge temptauit chꝛiſtũ his tẽpta/
tionibus qͥbꝰ vexauerat ⁊ vicerat p/
mum hominẽ · Citius eni incenditur
Penn qð fuit in igne qᷓ; ſi nunqᷓ; fu/
i

et · Et membꝝe citius frangit vbib⸗
us fractũ fuerit q; alibi: Et citius ca/

Dit hõ in infirmitatẽ quã añ habuit
q;ᷓ in aliam · tñ beſtię ⁊ volucres ĩ ea/
dem retia pedicaſq; non incidunt·
tẽ quãdo nõ vincit ꝑ vnã tẽpta/
tionem ſuggerit aliam.· Sicut medi/

ria · DVñ temptauit chꝛiſtũ trina tẽ/

cus innitat infirmü ad diuerſa ciba⸗

ptatione · Matth· iiij · Exemplũ ĩ vi

tis patrũ de illo qui poꝛtabat diuer
ſa genera potionũ · Rex enĩ cum ca/
ſtrũ non poteſt vincere in parte vna
impugnat ex altera · Vnde.j· Regꝗj.
xxiij · Philiſtijm qꝛ iſrt in montana

vincere nequiuerunt ad campeſtrtia

deſcenderunt · quia fugiens ſuꝑbiã
cadit in luxunam vel auariciã · Vſa·
xxiiij · Qui fugerita facie foꝛnicatio/
nis vel auaricię cadit in foueã luxu/
rieęa qui ſe explicanerit ð fonea tene/
bitur laqueo ſuꝑbię · Vñ dicit Au/⸗
guſtinus: Pręmunitos vos eſſe vo

lo ſcientes neminẽ ſuꝑp terram abſq;

temptatione victuruʒ.cui ſi foꝛte tol⸗
litur vna aliam ſecurus expectet.·
Itẽ tẽptat ſub ſpecie neceſſitaq vel
alicnius vtilitatis· vt quãdo ſugge/
rnit voluptatem carnis ſub ſpecie di-
ſcretionis · ſub bona mente rem fal/
ſam vendit · Greg. Dmnes ſuis vi/
tijs fauent:⁊ qð ad voluptatem car
nis fauent.⁊ qð ad voluptatem car
nis faciũt · ad neceſſitatis referũt acti

onein:⁊ ſub ſpecie virtutis vitiũ vo

luptatis excuſant.Et nota ꝙ nõ po/
teſt din teneri caſtrum· vbinõ ſunt
hoĩes foꝛtes ⁊ ſe defendẽtes · Vnde
cum obſidentur caſtra mittuntur ex/
tra paruuli ⁊ mulieres:quia nõ ſunt
vtiles ad bellandum · Sic facias de
coꝛde tuo vt cogitationes pueriles
affectus molles extra mittas.⁊ foꝛ/
tes ⁊ viriles intus retineas.· Mulie/
res ſunt cogitationes et affectiones
circa carnalia verſantes. vt di Naũ
ſii Coce populns tuꝰ ĩ medio tui ·q̃ſi
mlieres · Paruuli ĩ caſtro coꝛdis ſũt
affectiones terrenoꝝp· ꝑuulꝰ enĩ plꝰ
Diligit pomuʒz qᷓ; regnum · Prou·bᷣ.
HPBſq;quo ꝑuuli diligitis infantiã.⁊
ſtulti ea queſibi ſunt nona cupient.
¶ Itẽ temptat pᷣcando · ſicut leccatoꝛ
pꝛimo ſollicitat mulierem pꝛecando-
pi poſiqᷓ; ab eo ſemel coꝛrupta ẽ:ſeqͥ-
tur eũ nõ rogꝗta· nechabet andaci⸗
am poſtea aliqd ei denegare. ᷣ ↄtra
coꝛ ſuũ obedit ei in oꝛibus.Sic qaĩa a

Ddia bolo ſemel oppreſſa ꝑ cõſenſum

peccati.nõ habet ampliꝰ audaciã ei
reſiſtẽdi ſᷣ dicillud Hierij. dama

ui alienos ⁊ poſt eos ambulabo · Itẽ

nõ dr caſta mulier ꝗᷓ libent vba coꝛ/
ruptiõis audiret · licet eis ↄſẽtire nol/
let · ⁊ appetit diligi· licet diligere nõ
appetat · cũ dicat Tugꝰ⸗Nõ ſolũ ap⸗/
petere ſ̃ etiã appeti velle criminoſuʒ
eſt· Sicnõ eſi reputanda caſta aĩa
Atẽptationes diaboli recipit ⁊ĩ eis
Delectat· quis pctõ ↄſentire nollet.

Attende ꝙ coꝛtuũ mutuo concedis

inimico quado ſuſtines delectatiõʒ
Vas vero quãdo peccato cõſentis ·
ſed ſine dono ſiue mutuo ei coꝛ tuum
expoſuerisnõ quando volueris re/
habe bis · Quia ſicut ᷣmum eſt i po⸗
teſtate populi facere regeʒ quẽ vult ·
factum aũt non eſt in eius poteſtate
deregno expellere · Sic homo liben
habet arbitriũ vtrũ velit eſſe de re /
gno diaboli vel non · ſi aũt heccado
ſubiugatus fuerit · non poteſt de po/
teſtate eius quando vult exire · Sic
piſcis quando vult intrat naſſam. ſᷣ
ſe quando vult non exire poteſt⸗

Dlſee xiij· Perditio tna exte irtan
tuũmodo/ex me anxilium tuũ. Iteʒy

temptat inſidiando · vt latro viato/

ri vndiq; occurrit vt nõ ſit locus euas
dendi · Si aliquis comedat libenter
temptat de gula · ſi abſtinet de indi/

ſcretione · ſic circhit querens
denoꝛet · · Netri: v· Cc(d. ·
ma la conuertens inſidigt

guem

pus temptare ceſſat · cum ei viriliter

reſiſtitur· vt plus pꝛoficiat · Sicut il/

le qui obſidet caſtrum recedit vt dũ

non ſperatur irrumpat Matth lij ·
Keliquit euz diabolus · Gr g. Be⸗
pe diabolus poſtq; mentẽ impugna⸗

uit ad tempus ceſſat vt ſecuram re/

nte irrumpat. Ecꝗx· Bonaĩ ma⸗
a cõuertens inſidiq tur electis ſu/
is ponit maculam · ¶ Itẽ temptat len

te · ⁊ paulatim animum pulſat ⁊ tan/
to piculoſius quanto minus ſentit.

4 ob xiii · Lapides excauãt aqueet
allumione panlatim terra conſumit ·

1 boies g ſimiliter perdes · Derlapi/
des:foꝛtes viros intellige p aquam

blandimenta ſeęculi vel diaboli qͥ ca

uant conſtantiam mentis ⁊ vacuaʒ

——

relinquũt ¶ Item temptat plus pę/

nitentes qᷓ; peccatoꝛes · foꝛtes q; de/
biles · quia foꝛte deus non ꝑmittit·

Mles filinm ſuuʒ non mitteret ad

plium quando puulus eſſet. qñ eſt
foꝛtis 7 poteſt ferre rc remzer
villas campeſtres impngnare dedi/

ctis ſuis ponit maculã · ¶ Item ad tẽ/

gnat᷑ mouere exercitũ cõtra eas· S

cõtra foꝛtia caſtra· Sic Dia bol⸗ for⸗
tioꝛes impugnat· Onde quãdo ali/
quis rexvuit terram alicuius capere

pmo impugnat fotius caſtruʒ:quo
copto tota terra capitur. q; ꝑ illud
impugnat domimũ caſtri ⁊ terrã eiꝰ·
Sic diabob magis impugnat illos
qui eminent iuſticia ⁊ fama vt exem/

plo eoꝛum alij capiantur. Pñ · Ae

i·: dĩ ꝙ totum põdus pᷣlij ver
ſum eſt in Saul · Et Judicum. xxi·

Dicit᷑ ꝙ philiſtijm quinigurant veè/
mones aeceperũt Samſonẽ qui in/

terpꝛetat᷑ ſol foꝛtis vel illuminans·et
erutis oculis molere euʒ fecerunt ·.·
peccata circũire · Et nota ꝙ capto ca
ſtro facit ille qui cepit quicquid vult
de guardia eius · Sic diabolus qñ
cepit quẽdã magnũ magiſtrü vel po/
tentẽ facit quicqͥd vult de ſciẽtia · lin⸗
gua ⁊ potẽtia e· ¶ hꝛeñ . p. Manũ
ſuã miſit hoſtiſ ad oĩia deſiderabilia
eius. ¶ Itez rex ſibi ca ſtrĩ ſubditum
Vl ſibiſubditos nõ impugnat· Gre
goꝛiꝰ. Hoſtis noſter q;to magis cõ
tra nos bellare ↄſpicit · tanto magis

impugnare contendit · Judith .

Ego nunc nocui virũ qͥ voluit ſer/
nire Nabuchodonoſoꝛ regi baby/
lonis · ꝓplus aũt tuꝰ imo ſi nõ cõtem/

pfſiſſet me nõ leuaſſeʒ haſtã meã cõ/

tra eũ· ¶ Itẽ foꝛtis cõtra debilẽ dedi
gnatluctaria maxime cõtra eũ queʒ
ſepe deuicit Delitioſus miles viles
cõmunes oibos dedignat᷑· Job xl·
Abſoꝛbebit fluuiũ.glo.infideles ſę/
culares. habet fiduciã vtĩſluatioꝛ/
Danis· i· bonꝰ religioſus in os eius
¶ Item temptat quaſi vim inferẽdo
Job xxx· Inſidiati ſunt mibi ⁊ hua⸗
uerũt · ⁊ nõ fuit qͥ ferret auxiliũ ·ſ ru
pto muro ⁊ apta ianua irruerũt ſuꝑ

me . Miles vel rex aliqs vel vñs qñ

ſtal

Inngni.
qnend
to Eo⸗

pgniten

fſamus

lüerun
ams
Huelut
1Phem

diet ua
nige

„

ad donn
1ſunt
eereti⸗
t di
efuntſt
ſgnüre
tlegox.
lrotint.
gemlta
tulumpon

ſatnſcba
fsl Nu

loncoali⸗
luganf
non
ſocntad⸗
lachtd

Mmm
ſtep
Wie⸗
lohics
ſoſſan
eni
1
Id
wwsle
foſſa
onen
ſonie
tiar⸗
M
tum⸗
povp

ce hd
m rener
Prouedci⸗
N dui
ngenitoi
lianns apen
saſnz no
Aud
fmitenie.
Poat os
ſumaReen
Mansßim
ußoprant d
anlonein⸗
MHiluminans
ez unti⸗

mgapton⸗

cuid nuſ
duntolus qñ
giſni l w/
ſiita in
ib Man
Wcnbiie
ikbäm
norenn /
nchomngs
ar unto nug⸗
Nat
orſegibab⸗
noſinöcoten
baſtämeic/
a dbiia

ecöt tiac)

ennltsrtlisn
nt l
oinflit
Ndis wiifunn
zoſsinoc⸗
Mi nininii
intmbi *
ntauni /
uummmi /
,N

Cemptatio

amiſit caſirũ nitit᷑ requirere exercitũ
magnũ · Sicut fecit Oharao ad ꝑp/
ſequendum filios iſrael· fugiẽtes ab
co · Exo · xiiij · Sic facit diabolꝰ ↄtra
pęnitentẽ· Greg· Quotidianis di/
ſcimus expimẽtis eos qͥ cõuerti de,
liberant temptari a concupiſcentia

carnis acrius/lſtringi grauiꝰ ĩ opi

bus luti ⁊ lateris ·:qui egyptũ egredi
⁊ Pharaonẽ fugere voluer̃t · JIdeo
Dicit᷑ Lucę·xj ·Cu immũdus ſpũs ex/

ierit ab hoie ⁊c · Tunc dicit reuertar

ad domũ meam vnde exiui: ⁊ vadit

aſſumit ſeptẽ ſpũs nequioꝛes ſe · i ·
exercitũ · vij· vitioꝝ¶ Supbia ĩ excr
citu diaboli vexillũ poꝛtat · E· Poſu⸗
erunt ſigna: Greg· Euidentiſſimuʒ

ſignũ repꝛoboꝝ eſt ſuꝑbia·⁊ ecõtra
electoꝝ humilitas · quã cũ quis ha/
beat in ſe · aperte cognoſcit ſub qᷣ re/

ge militat Hnuſquiſq; enĩ quẽdã ti/

tulum poꝛtat oꝑis quo facile dino/
ſcitur ſub cuiꝰ poteſtate ſᷣuiat recto/

ris·¶ Inuidia ſagittas trabit detra
hbendo alijs · Niereix · Extenderunt
linguam ſuam quaſi arcum menda/

cij ⁊ non veritatis:lingua eoꝝ do lũ

locuta ẽ. ¶ Ira quaſi funda lapides

iactat blaſphemię ⁊ imꝓperij:ij. Re⸗

Sa rni. Gemei maledicebat Da/
Ut

nid mutens lapid es aduſus eũ· Sʒ
iſte pᷣus ſe ꝑcutit in capite qᷓ; aliũ in
Veſte · Ecq xxvij· Qui in altũ mittit

lapidẽ ſuꝑ caput eiꝰcadetccidia

foſſatũ euacnat ab aqͥs grę · Spũs
en triſtis exiccat oſſa · Hou vij
udith· vij. Molofernes fec pcludi

aꝗ ductũ ne veniret ĩ ciuitatẽ coꝛdis
ipſam letificans· . Fluminis impe/
tus letificat ciuitatẽ dei · ¶ Nuantia

foſſata implet pterrenoꝝ cumulati/

onem · Daniel · · Deniet rex aqui/
lonis ⁊ poꝛtabit aggerem ſcʒ diui/

tiaꝝ · et capiet vrbes munitiſſimas·
Multi videntur captionẽ ſuã mul/

tum diligere ˖ qui nõ ceſſant foſſatũ
pauꝑtatis implere Diuitias congre/

gando · Ecq · viij. Multos perdidit
aurũ ⁊ argentũ.uxuria ignẽ ſuc/

cẽdit · Job· xj· Ignis ẽ vſq; ad cõ/⸗
ſũmationẽ deuoꝛãs · Hũc ignẽ poꝛ/
tant iuuenes laſciui ⁊ oꝛnati:· Joelis
ij. AWnte faciẽ eiꝰ ignis voꝛãs ⁊ poſt

eu exurens flãma · ¶ Gula ignẽ nu/

trit ⁊ accendit apponẽdo ligna ciba

rioꝝ· iiij · Reguxxv. Nabugardan
ſuccẽdit domn dm.v. Incenderũt
igne ſanctuarium tuar /·
Shaodu reſiſtẽdi tẽptationibus·
Ircamo/
Duju leſiſtendi tẽptationi/
bus: Notandũ qꝙ tẽpta/
dig boli vincit᷑ muitis modis·
¶ Primo reſiſtẽdo ⁊ maxime in pᷣnci
pio tẽptatiõis: Dia bołꝰ eniʒ dũ p/
uulus ẽ de facili occidi woteſt. Sicut
ignis ante q; creſcat extingui põt· Et

ifirmitas anteq; radicet᷑ ſanari põt ·
Grcg rirenotationlin coꝛde na/
ſcenti feſtine nõ reſiſtit᷑ eadẽ moꝛa q̃
nutritur roboꝛatur Jacobi:iiij· Re/
ſiſtite diabolo fugiet a vob · Siẽ

reſiſteres aduerſario coꝛpali antecq;ᷓ

bereditatem tuam vel res tuas amit
teres moꝛtem coꝛꝑalem incurreres
Sic ſpirituali reſiſtas ne moꝛtẽ ęter/
nam incurras⁊ theſaurum gratię et
virtutum ⁊ hereditatem mam amit/
tas: Quia q in vno ꝑecccauerit mul/

ta bona perdet·Ecq.ix Tene ludũ
temptationum .quia vno ictu totus
ludus perditur· Et nota quomodo

reinuitandũ ſit · ſic reinnitauit Tn/

tonius quando vulneratus redijt
ad heremumet tũc inuitauit dęmo/
nes. Et aurentius quando vixit ·

⁊ſſatꝰ ſũ verſa maãduca·quaſi di/
ceret · Ce inuito ð alio latere· Et tüc
diabolus ſtupefactus ludũ dimit/
tit· ſicut Dimiſit Tntonium · Eſtote
foꝛtes ĩ bello 1 pugnate cum ⁊c·

Cum ergo tibi vanitatis cupiditas

ſeu temptatio carnis offertur · eſto

velut delitioſus epulatoꝛ qui cibos
immũdos ſeu nõ bene patos vertit
in facem apponẽtis · Sic cum indi/
gnatiõe tẽptationes a te reijcies q̃ſi

ſcutella ſua diabolũ ĩ frõte ꝑcuties ·

Itẽ qui pãnos ſuos cõbunit ſentit ·
ignem amouet et homo miſer ſentit

ſe cõburi igne cõcupiſcẽtię malę⁊ lu/
xurię ⁊ pedem mentis non retrahit·
Hernardus. Tbſcondi igneʒ ĩ ſinu

meo exuſto iam latere iam ſanie de
fluente · adhuc conſulendum eſt vt

excutiam illum ¶ Item vincit p hu/

militatez· Ipſa eſt quę enadit om̃es

laqueos diaboli · vt dictum eſt n

tonio . Rete enim dia boli non ca/
pit piſciculos · ideſt· hũiles · Juuat
eniz deus eos in plio · quia ei victo⸗/
riã de omnibus attribuũt⁊ ideo nõ
in ſe confidunt.& Cuſtodiens pun
los dñs humiliatus ſum ⁊ liberauit
me · Diabolus enim vadit p montẽ
ſupbię· humiles ꝑ valles humilita/

tis: ideo eos nõ inuenit quia non

vadunt ꝑ viam ſuaʒ:Greg· Quo
tidie tela temptationum accipimus
nos contra illum tela mittimus · ſi
confuſi tribulationibus humilia re/
ſponderimꝰ ¶ Itez ꝑ oꝛõnem · Exo:
xvij · Cũ leuaret Woyſes man⸗ vin⸗
cebatiſrael · Judithliij · Memoꝛes
eſtote ſerui ðdei Moyſi ꝗͥ Rmalech
nõ ferro pugnando ſed pᷣcib ſanc⸗
Deuicit · Nlus enĩ valet vnus ſanct⸗
oꝛando q; innumeri pꝑeccatoꝛes pᷣli/

ando . ſicut dicit quedaʒ gloſa·De⸗

bet pꝑetere ſuccurſum a deo qui tem/
ptatur · ſicut faciunt obſeſſi in caſtro
Item viri Jabes miſerũt ad Saul
ꝓ ſuccurſu cum obſidiſſet eos Naas
amonites qͥ intertat᷑ ſerpẽs· ⁊ ſigni
ficat diabolũ.⁊ ha buerũt.l. Reg·xj.
Iſidousg. Frequens oꝛatio vinoꝝ
ipugnationẽ extinguit. «b his qui
vigilant latrones diuertũt·ſed doꝛ/
mientes ſpoliant · Sic ab his qui
vigilant in oꝛõnibus dęmones di

Temptatio

uertũt · Vigilatę ergo ⁊ oꝛate vt nõ

intretis in temptationem · Matth·
xrLA Srem Donfelſtonen. In vi⸗
tis patrum dicituræ nibil ita cõfun
Dit virtutem Oęmonuʒ: quomodo
ſi quis ſecrxeta immundarum cogita
tionum reuelanerit ſanctis patnibꝰ.
Latrones fugiunt eos accuſantes
Sic dęemones confitentes · Niero/
nymus. Reuelata traditione fugiet
inimic. Ecd.xxvij:· Qui reuelat ar/
cana amici fidem perdit · Et poſt ·
Si nudaueris abſconſa eiusnõ ꝑ/
ſequeris poſt eũ·Qui ergo latrões:
ideſt peccata in dDomo ſua inuenit·
ideſt in coꝛde.Debet reuelare iudici
confeſſoꝛi ¶ Item vincitur per letici/
am ſpiritualẽ· Dicit Antonꝰ· Vna
ratio eſt vincendi inimicum leticia
ſpiritualis.j· Regl uij· Dixerũt phi/
liſtijm · ideſt· Oęemones· Nõ fuit tan
ta exultatio beri ⁊ nudiuſtertius: ve
nobis venit deus in caſtrum · Exem
plum de Intonio quando arcum/

fulſit eum lux et conſolatio ſpintna⸗
lis omncs dęmones fugierũt · ¶ Aẽ
per fugam quantum ad temptatio⸗/

nem carnis... Cor· vy. ugite foꝛni/
cationẽ · Sic̃ Joſeph qͥ relcto pal/

lio fugit Geñ xxxix: Lurxuri ẽ ignis

lvmo fenũ vel ſtupa · Yſaiexl.Dm/

nis caro fenum. Et ſicut non eſt ſecuan

rum fenum vel ſtupam eſſe iuxta ig/
nem ſic hominem iuxta mulierem ·
Item ouis naturaliter fugit lupũ ·
et auis accipitrem · ⁊ homo rationa/
lis non fſugit diabolum.nec mulierẽ

ſicut fugeretſ⸗ erpentẽ Eedriecana

ſi a facie colubꝛ fuge peccatuʒ( IAtẽ
per fideʒ · Heb · xj. Sancti per fideʒ
vicerunt regna: Fides enim oſten/
dit homm penam eternam ſi vict
fuerit· Oregoꝛius. Sollerter iuigi/
land um eſt vt cum culpa blãdiriin/
choatad quod meyritum mens tra/
hatur agnoſcat · ¶ Item oſtendit ei
coꝛonam ęternam . ſi vicerit· Onde

il

(Cd
tüntast
Teptan
noneſt
ſete
relin
apiſan
Gepor
ifn
nilant
ferntvtbi
ſentuat de
(Nenn

iughlaſ

Dolvit
volis
Noc
bawe dy

plſitemot
Mn
nsſto

ſonen dei
fennsate
Doreſurn
do nend
Etnotag
itbladi
Mozpo
torumne
nopor
bonne
Dlna
gti
noneen
nis⸗
tonen

9

/

docn
Pento⸗
nenitſ
choop

uteytd
nonn
Woltudöfn
Gqnonde
Wne n
dspamd
nonefiget
ſenelgtar/
Eoſt.
tneno
ohgöes
m Nd
ton Du
nicnn. ſetuu
Nofurtin
Kemus⸗ve
nm Ern
cooram⸗/
io hinina⸗

unpnro,
Fugfom
rrucopel
ummigi
tonchſeu
ſeuca g
nnligem⸗
fugtlupe⸗
moſaton
pner mulene

)

Nciderſcch
gchin o
olatri
onblicni
n mnyf,
nofnd
ne Me

Theſaurus

Apoqd ·ij· Eſto fidelis vſq; ad moꝛ/
tem et dabo tibi coꝛonam vite ·
Kärcanamrtwun ⁊ vltimũ nota ꝓꝙ

vtilitas temptationum multiplex ẽ·
Tẽpta tio eĩ erudit · Ecq xxxiiij·. Qui
non eſt temptatus pauca recogno/
ſcit · Judicux·iij.: HNe ſunt gentes q̃s
ereliquit dominus vt erudiret in
eis iſraelem ⁊c · ¶ Item humiliat ·
Grogone⸗ Dum vitia nos temptãt
pꝛofidentes in nobis virtutes hu/
miliant ˖ ¶ Iteʒ hiebuſeum iſrael to/
lerat vt humana mẽs de ſe humilia

ſentiat dum minuma non ſuperat.
¶ Itein negligentiã expellit Cruda
tegula ſi mittatur in fluuium ſtatim
Diſſoluitur · cocta nõ · Ita homo car⸗
nalis qui non eſt igne temptationis

Tecocx · Glo ſuper illud · Eᷣ·. Pro/

ba me domine ⁊c · tẽpta · dicit· quia
niſi temptaret negligentes eſſemus·
4 Iteʒ ſeruat. Greg Cunc bene in/

erius cuſtodimur· cum ꝑ diſpenſa
tionem dei tolerabiliter tẽptamnur ·

exterius aliquando vitijs· aliquan/

do pꝛeſſunis · ij · Corxij. Ne magni/

tudo reuelationum extollat me c·

Et nota ꝙ paterfamilias non dimit
tit bladũ icãpo:⁊ vinũ ĩ vinea quo/
nuſq; putridum fit · ſed quouſq; ma/
turum · Sic et furnarius panẽĩ fur/
no quouſq; decoquatur · Sic deus
bominem i tribulatione omnino nõ

derelinquit · ̊ vſq; quo purget᷑ pec/
catũ · Nonit deus pios de tempta/

tione eripere¶ Item coꝛonat · Jaco⸗

bib: Beatus vir qui ſuffert tempta/
tionem quoniam xc.·
NDe theſauro·

Heſaurus

altigler diſtingnitur
Vrimus eſt ſcientie vel

doctrinę qmi pꝛecioſioꝛ eſt auro ⁊ ar
gento · Proũu. iij · Heatus vir quiin/
nenit ſapientiam ⁊c · pꝛecioſioꝛ ẽ cun
ctis opibus ⁊c · Yſa · xlv · Vabo tibi

theſauros abſconditos vt ſcias:=c ·

Matth· xiij · Simile eſt regnuũ cello

theſauro abſcondito in agro. Icger
in quo theſaurus iſte abſcondit᷑ chꝛi
ſtus eſt · Col· ij · In ipſo ſunt omnes
theſauri abſconditi ſapientię ⁊ ſcien
tię dei · Numen · x· Aperies eis do/
mine theſaurum tuũ foteʒ aquę vinę
vt ceſſet ⁊c · CScndus theſanrꝰ

eſt anima pᷣcioſaĩ coꝛpe.ij. Cor.· iiij ·

Habemus theſaurum iſtum in va/

ſis fictilibꝰideſt·i carne fragili.Che⸗

ſaurus dicitur · quia pcioſo ſangui/
ne chꝛiſti redempta qui pualet om̃i
auro.· Petri p· Non coꝛruptibili/
bus auro vel argento. Bernardus:
Totus mundus ad vnius animępᷣ
cium extimari non poſſet· Non eniʒ
pꝛo toto mundo redimẽdo ⁊ediſſet
ſe deus ad moꝛteʒ:qð fecit pꝛo ani/
ma homĩs· Quã ergo cõmutationẽ
dabis pꝛo anima tna·qui pꝛo mun/
do das illam: Nonne pꝛo ea a rega
libus ſedibus filius vei deſcendit vt

eam liberaret a poteſtate diaboli:

ertius eſt virginitas in carne ·
ob · xxviij · Nunquid ingreſſus es
theſauros niuis aut theſauros gran
Dinis aſpexiſti: Nirginitas dicitur

nix pꝛopter candoꝛem ⁊ frigiditatẽ ·

Ideo comꝑatur lilijs · Canticoꝝ·ij·

Sicut lilium interſpinas ⁊c· Gran⸗

do dicitur pꝛopter motus quos fre/
quent᷑ habet grauioꝛes vt dicit Hi
eronymus · & libido in virginibꝰ
maioꝛem parit fameʒ Dum dulcius
eſtimat quod neſcitur·Cheſaurꝰ Di
citur pꝛopter pᷣcioſitatem· Ecd.xxvj·
Dmnis ponderatio · ſcʒ cuinſlibet rei

tem ꝑalis· ⁊ quãticũq; valoꝛs ſit· nõ

eſt digna animęcontinẽtis.Nõ di⸗
citur coꝛꝑis continentis ſed animę·
quia continentia coꝛpoꝛis ſine conti

nentia mentis parum pꝛodeſt · ſicut

habes infra capᷣ · de virginitate ·
Quartus eſt gratia in coꝛde·vñ

Pꝛoubxx· Cheſaurꝰ deſiderabilis

T

oleum in habitaculo iuſti ideſt· gra/
tia ĩ coꝛde iuſti · Dicit᷑ gra oleũ · qʒ le⸗
nit coꝛ T impinguat ꝑ deuotioneʒ ·
P· Impinguaſti in oleo caput meũ
ideſt· mentem meam leticia ſpiritua
li repleuiſti. Dicit᷑ tbeſaurus qꝛ pꝛę
ualet omni auro et argento · Prou ·
Xxij · Sup auruʒ ⁊ argentum gratia
bona · xꝓ· Müdis centenis pꝛeit au⸗/
ro0 gratia plenis ¶ QNota ſupꝛa bo/
na quę dat gratia· Jocunditas enĩ
coꝛdis quę ex gratia pꝛouenit ⁊ puri
tate conſcientię eſt magnus theſau/
rus · Ecqxxx· Jocũditas coꝛdis hęc
eſt vita hommis ⁊ theſaurus line de/
fectione ſanctitatis· ¶ Quintus eſt

virtutes in anima · Yſaix· xxxiij · Erit

fides tempoꝛibꝰ ſuis · dinitię ſalutis
ſapientia ⁊ ſcentia et timoꝛ domini
ipſe theſaurus eius · Job iij · Quaſi
effodientes theſaurũ· gaudentq; ve/
bementer cum inuenerint ſepulcruʒ
Tbeſaurũ effodere eſt defectus ad
ſe humiliandũ conſiderare· Sepul/
crum inuenit qui vſq; ad perfectam
cognitionem ſui venit vt ſibi faciat
ſepulcrũ · Exech xx · Diſplicebitis vo
bis in conſpectu veſtro ſuper omni/

—

bus malis quęfeciſtis · ¶ Sextus eſt

—

miſericoꝛdia ad pꝛoximum. Ecꝗ.xix
Hone theſaurum tuũ ĩ pꝛeceptis al/
tiſſimi.ideſt· in opibus miſericoꝛdię

bᷣm qð pcipit altiſſimꝰ Lucę xij · Pẽ
Dite quę poſſidetis ⁊ date elemoſy/

nam.facite vobis loculos qui nõ ve

teraſcunt theſauruʒ indeficentẽ ĩ ce

lis · Sequit᷑ Et ꝓderit tibi magis q;ᷓ
aurum ſcʒ abſcõditũ · Ecꝗxxix · Per
de pecuniam pꝛopter fratreʒ ⁊ ami
cum tuuʒ· ſicut perditurſemen ĩter/
ra pꝛoiectuʒ· Et ne abſcõdas ſub la
pide in perdinonem · ſcʒ tuam · Sicẽ
ille qᷓ Dixit·. nima mea multa bona
habes poſita ⁊c · Luce · xij. Vel in p/
Ditionem pecunis · ſicut ille qͥ ſcripſit
in pariete.· HNicſunt. Et alius q ac/
cepit ſenpſit · Nic nõ ſunt· Ideo di/

citur Mattk · vj ˖ ¶Theſaurigate vo⸗
bis theſauruʒ in celo · vbi ⁊c · Sicut
ille qui dixit ſe nihil habere niſi · ccc·
aureos quos dederat pauperibus·
¶ Septimus amicitię vel charitat
Ecq·vj:Fmicꝰ fidelis pꝛotectio foꝛ/
tis · qui inuenit illum inuenit theſau/
rum/quo vtatur temꝑe neceſſitatis ·
Et infra · Nmico fideli nulla eſt cõ/
paratio·⁊ nõ eſt digna ponderatio

contra bonitatem fidei iullius · qꝛ ami -
cus ſemper iuuat etiam poſt moꝛteʒ.
C(Berknns eſt vita xterna · Deui?

xxviij · WNperiet dominus theſaurum
ſuum optimum cęluʒ quando dicet
Henite benedicti percipite regnũ ⁊c
Matthᷣxxv · Hüc ĩuenit ꝗ vendit
ola ꝗᷓ bʒ ⁊ emit agrũ illum· Natth⸗
iij · Hende ergo omnia quę habes
Da pauperibꝰ.⁊ habebis theſauꝝ
in celo. Mar · x·qꝛ oclus nõ vidit ⁊c

De tribulatione nota decem ·

Aibulatio

cundo tribulatio animam ſaluat·
Tertio a peccato retrahit et ardoꝛẽ
concupiſcentię reſtringit · Quarto
conſolationeʒ meretur· Quinto ad
viam rectam errantes reducit · Se/

re aninn Se⸗,

xto pꝛobatur homo per tribulationẽ

ſicut aurũ in foꝛuace · Septimo ani/

mã purgat ·ſc mulier bonos pannoſ

ni· Nono tribulatio illuminat· De/

Aarun eſt cibus vel calx domi

eimo ad regnum gternum ducit ·
¶ VBrimo tribulatio ſeparat homi/

nem ab amoꝛe mundi et peccati· Eſt

eniʒ tribulatio velut abſinthiũ quo

hi qui ſunt ſpirituales a tempoꝛali

conſolatione ſeparantur ·ſicut puen
aliqua amaritudine a lacte matris
ſeparantur· Electis ſuis deus iter
aſperum facit· ne dum delectenturĩ
via obliuiſcantur eoꝛum quę ſuntin

patria· Sed ſicut pulmentũ adłeret

ſeparat homineʒ ab amo

—.—
—

olein⸗
geitur⸗G
ſenundo⸗
ſeur Dr
dus ian
ſet ton

, ſcanpir

1

botoan

trrinm
diumiutro
uaattoe
Pwenmun
Gfrmus d.
(us volon
Tnegann
mnedici
nnteis
ſuntmyle⸗
ys auütlrn

i
un

ncöhſtp⸗
Plbtiſi
Noqiiofn

N
MKnilo
NeNa
(s

ginnenti
dus vitnl
ltonſomanr
blvood⸗

(enadss.

kuspond
Gndtans

Mtoetrab
feſtnng

nithſcn
lusighes

c etng
0 nocun

gue dom
ls ſuccen
furonen

Nweniſc
ipupenbns.
ewomn
SPotemoſn
nuenttbrſan

ehereſſtn

Inullacſt c,
1pongerutio

llns:rami⸗/

oſtmot
nenn Dent
stdeſaumn
nando dic
plengui
menta vendt
Alun.Urtd
napebabe;
bebigttrſun
isnoͤniatꝛ⸗
unann.
ano
nezabamo
an: Se,
Rnat⸗
ta no
gt. Quno

1Qrimodd

Slrcrat Se
tnbelatoni
Septinooni
vnosPannof
velcalr don
luminat ,
tumdt,
pantbonni
perad E
dentbiüͦg
1s4 tenpon
nuun ſoren

Alcre Nae

ſis dens 16
rH/NRW
niin
Mncindn

Cribulatio

olleęin qua coquitur niſi ſęe mo/
ueatur · Sic coꝛ hominiſ adheret bau
icmundo niſi tribulanonibus pul/
ſetur. Ruguſtinus: Ecce turbat mü/
Dus ⁊ amatur :quid ſi tranquillus eſ
ſet ˖ quomodo inbeęreret foꝛmoſo qui
ſic amplectitur fedum: ¶ IAtem tri⸗
bulatio animam ſaluat· Gandere
debet infirmus cum videt cęleſiẽ me/
Dicum intromittere ſe de infirmitate
ſug ⁊ ex hoc ſperare veniam · Illi qui
in hoemundo ꝓſperantur ſunt veint
infirmus deſperatus· a medico reli-
ctus voluntati ſuę·cui nihil qð petit
Tenegatur. Gꝛeg . Deſperatis egris
medici·quicquid petunt dari cipi/
unt eis · qui aũt ad ſalutẽ reduci poſ/
ſunt multa dari contradicũt · Ma/
ius at beneficium confert deus bo/
mini quãdo ipſum affligit q; quan/
do ipſum ꝓſperani pꝑermittit · Plus
enim cõfert puero q ipſuʒ coꝛrigit qᷓ;
qui libitũ ſuũ facit · Et frenetico vtlin
ſano qui ipſum ligat q;ᷓ qui eius inſa
niam nõ refrenat · Cunc enim exni
tur periculo · ſiẽ nauis ſine nauta ven/
tis ⁊ pꝛocellis exponitur. · Dimiſi
eos hm deſideria coꝛdis eoꝝ. ibũt in
adinuentionibꝰ ſuiſ.Gꝛeg· Mactã
Dus vitulus liber ad paſcua dimit/
titur · ſeruandus iugo pᷣmitur · qꝛ in/
iuſtus ad ꝑpetuam moꝛtem currens
effrenatis voluptatibus vtitur · Ju⸗
ſtus vo a delectatione tranſitoꝛięio/
cunditatis reſtringitur tem a pec
cato retrahit·et ardoꝛem concupiſcẽ

tis reſtringit · Eſt enim ſuccurſus ho/

mini miſſus a deo · Si domus alicu/
ius igne eſſet ſuccenſa qui aquam ei
ad extinguendum illum ignem offer
ret· obſequiũ ⁊ ſubſidium reputaret
nõ nocumentũ.Cribulatio eſtaqua
quę domũ couſcientię igne cupidita/
tis ſuccenſam extinguit·Exemplum
de ſancto Benedicto · qui ꝓpter tem/
ptationem carnis vitandaʒ piecitſe
inter ſpinas ⁊ vꝛticas nudus · vt vul

nere carnis ſanaretur vulnns men/
tis · Et de illo qui combuſſit digitos
ſuos vt vitaret peccatum foꝛnicatio/
nis.Ecq: Malicia vnius hoꝛeob⸗/
linionem fact lururie maxime· Dꝛe⸗
goꝛius· Quis neſat ꝙ melius eſt ar/
Tere igne febꝛium qᷓ; igne vitioꝛum.
et tamen cum febꝛe coꝛnpimur mur/
muramus·quia eſtum vitioꝛum qui
occupare noſ poterat conſiderare ne
lgimuſ. Bemiigquis ab hoſtibuſ
uis Duceretur ſuꝑer equuʒ velocem
vbi eſſet occidendus gratum habe/
ret · ſi quis equuʒ illum occideret vel
necaret · ut ſic ab hoſtibꝰ liberaretur:
Quantum ergo gratum debet eſſe
ei qui coꝛpus ſuum laſciuum quod
ad moꝛtem ducitur infirmitate vel
tribulatiõe aliqua debilitatur. ut ſic
a demonibus et a pena ęterna libe/

retur· Gꝛegoꝛius. Burum non eſti -

mes quod pateris dum ab ęternis
cruciatibus interna paſſione libera/
ris ¶ Item ſi dnellum aut bellum cõ
mitteres cum aliquo: gratum habe/

res .ſi quis hoſtem illum debilitaret

intantum ut tibi nocere non poſſit.
Duellum eſt inter carnem ⁊ ſpirituʒ
Gałl· v · Caro concupiſcit aduſus ſpi
ritum · Onde magnaſ gratias debz

homo agere deo · ſi carneʒ ſuam aliqᷓ

infirmitate. vel tribulatiõe debilitet
nt a ſpiritu ſuperetur.j.Cor..ix. Caſti
go coꝛpus meum ⁊c.· Eccleſiaſtes· x·

Tribulatio ceſſare faciet peccata ma
rima.¶ Item tnbulatio conſolatio/
nem meretur · Deut? viij· Afflixit te

penuria ⁊ dedittibi manna. Quan/

9*

to amarioꝛes ſunt berbęmedicinę· tãä

to plus apponere opoꝛtet de cucaro
l melle · vt infirmus facilius potio/

nem abſoꝛleat · Sic de conſolatio ⸗

ne in tribulatione · G: Scðm multi⸗
tudinem doloꝛum meoꝛum conſola/
tiones tuę letificauerunt animaʒ me⸗
am · Cranſiẽs per aquã dulcẽ dulqꝗ
efficit · vt vinũ dulce trãſiẽs ꝑ gari⸗

AA

4

Sic tribulationes ⁊ temptatiões

pꝛius per Chꝛiſiũ ſanctos ſuos trai

lerunt · exemplo illoꝛum nobis debet
eſſe dulcioꝛes· Hernardui: M

agna

conſolatio membai ex capite · HNHeb·

nuit a peccatonb“ aduerſus c: Oꝛze
goꝛius· Facta pꝛecedentiũ recolam

non erunt grauia quy toleramus,
Sed quidam ſunt ſimues ſunig quę

xij. Recogitate eum qur talem inſti /

inueniens amaritudinẽ in coꝛticenu

cis· eam ꝓijcit· ⁊ ideo non guſtat de
dulcedine nuclei Sicaliqui intgliceſ
amaritudinẽ tribulauonis ⁊ pgnite/

tię ſentientes etteriuſieam pꝛoijciüt

ideo conſolationẽ interiuſnon ſen/
tiunt · Sap.j. Sapientiam 7 diſci
plinam qui abijcit infelix eſt· Dicitur
ꝙ in palatio Jouiniano erant duo
dolia vini· vnũ ð amaro vino aliud
e optimo·⁊ quicũq; volebat bibe/
re de optimo opoꝛtebat eum pᷣus bi/
bere de amaro· Sic ſi mẽſ appetit qd
pary bibat quod dolet · vt
ISteʒ tribulatio ad

demulcet · pꝛr hi
Olcit Gꝛegoꝛiꝰ

aliquis poꝛcum ſuu vel ouem ducit
ad paſcua vel ad foꝛum ⁊ non vult

eum ſequi ligat fune· vel virga peren⸗
tit · Et ſic Oñs ligat nos infirmitati /
bus vel alis defectibus: quia aliter
nolumus eum ſequi: Nlee · ¶ · In fu⸗/

nicnlis 71 raba eosi vinculiſ cha
ritatis

c· xiiij; Compelle eos intrare · glo ·

Qui aduᷣſitatibus fracti ⁊ ad amo/
em dei redeunt compellumt intrare
Itẽ ſicut homo pcutit equũ velaſi/
nũ ſuũ ut ad viam redeat vel ut citiꝰ
1 et nos tribula⸗/

vadat· Sic deus vꝛgel
tionibus · Pe bmo Yſai

viam recta errantes reducit· E· Er/
rauiſicut oui quęperijt ⁊c · Quãdo

¶ Item paſtoꝛes pecoꝛa ſua
inſequentibꝰ hoſtibꝰ ad loca munita
fugere compellunt· Sic nos deus tri⸗
bulationibus ⁊ infirmitatibus ad c⸗
leſtem patriam intrare cõpellit· Lu-·

cGt

bauit me quaſi aurum quod

quęrent nomen tnum. DBe ſecundo
MWultiplicate ſunt infirmitates eoꝝ
voſtea accelerauerunt · Mira fatui/
tas hominũ · bꝛuta animalia ſi percu/
tiuntur agnoſcunt ſi ſunt extra viam

⁊ redeunt.ſi in via accelerant:Et mi /··

—,

ſer homo quando perou

pꝛob atur homo per tribulationè ſi/

mine in anguſtia requiſlerãt te· Et ĩ
WS· Imple facies eoꝛum ignominia

tn

omo quando percutitur non ad-
uertit· G.: Dir inſipiens non cogno
ſcit cum Percutiturin ſlagello ( Jtez —

pignẽe

tranſit· Turum tunſionibus dilata/
tur · Sic ſancti tribulationibus: Fer-·

rum calidum debet malearinon fri- .

gidum · Sic ſanctiamoꝛe dei ſuccen/

ſi debent tribulationibus pꝛobari.

Bꝛeß oꝛius: Ferrum calidum dum
tunditur dilatatur:ſed frigidũ fran/

gitur · Honus puer quando vertera⸗

tur a patre miſericoꝛdiam petit ⁊ emẽ

4

blaſphemat ⁊ iraſcitur·⁊ pꝑeioꝛẽ ſe fu

turum oſtẽdit. Ecdxx · Gai odit coꝛ-
rectionem veſtigium eſt patons ·

crepat ⁊ magnum ſonitũ redditſed

plena non· Ita homo vacuus a gra⸗

tia crepat in tnbulatione per impa /

tientiam · Ecq · xxvij· Nala figuli p/

bat foꝛnax:⁊ homines iuſtos tempta

tio tribulationis Et nota ꝙ domi⸗
nus non liberat ſemper ſuos atribu /

lationibus ⁊ infirmitatibusſed be/

ne vult pꝛobare eos · Pater enʒ nõ
liberat fium ſuum de manu chirur·

gici vel magiſtri licet videat eum af/

