ꝛ eni aliquis triſtet᷑ de ꝓſpentate
ꝓximi.hoc ẽ ex odio qð habet ad ip/
ſum. Mullus eni triſtat de bono qꝛ
euenit ei quem diligit · ſed illiꝰ quem
odit· Cõtrario aute quilibet gaudet
ðꝓſperitate ⁊ de bono illo quẽ dili/
git. de malo illius quẽ odit· Sic er
go tenem̃ ex charitate dolere de ma⸗
lo ꝓximi · ⁊ de ꝓſperitate ipſius gau/
dere ⁊ ſi nõ facimꝰ perdimꝰ charita/
teʒ ꝓxim.⁊ p ↄſequẽſ dei:⁊ ꝑeccamꝰ
peccato inuidię·qd ẽ peccatũ moꝛta
le . Pñ. · Con · xij Dĩ · Si qᷣd patitur
vnü mebꝛũ compatiunt᷑ oia mẽbꝛa:
Vbi pꝛobat apoſtolꝰ ꝙ quilibet de
bet gaudere de bono ꝓximi:⁊ dolere
de malo./ſicut facit vnn mẽbꝛũ in ho⸗
mine de alio mẽbꝛo . ¶ Mota ꝙ ſi ali⸗
quis videns aliquẽ lucranteʒ decem

Gaudere

ſolidos: gaudẽdo de boc· ſtatim lu

craret᷑ decem libꝛaſ.⁊ dolendo perde
ret: certe faceret poſſe ſuũ ⁊ recogſce/
ret ſeipſum gaudendo de lucro ipſi/
us etiaʒ ſi eſſet inmicus ſunsne ipſe
tin perderet ſed lucraret᷑· idem face-
ret ſi dolendo de eius ꝑditione debe
ret lucrari ⁊ gaudẽdo pdere: Nunc
aüt ita eſt ꝙ gaudẽdo de ꝓſperitate

pꝓximi dolẽdo ð malo eiꝰ lucrat᷑ hõ

graʒ dei ⁊ gloꝛiã paradiſi:.⁊ dolẽdo

de bono ⁊ gaudẽdo ð malo ꝑdit hõ

Dei gratiã ⁊ paradiſi gloꝛiã·⁊ iõ de/
bemuſ oĩino de ꝓſperitate ꝓximi gau
Tre ⁊ ð ipſiꝰ malo triſtari · VPñ Job
xxxj · Si gauiſus ſum ad ruinam eiuſ
qui me oderat:⁊ exultaui ꝙ ĩueniſſet
eum malũ. iuſte ·. ſuſtinendo· pgnaʒ
habeo ſʒ hoc non feci · Non eni de⸗/
di ad otandũ ſiue peccandũ guttur
eũ ¶ Certio nnatewn
tus. Tempus enĩ moꝛt eſt hoĩ incer/
tum. Sed certum ꝙ illi qui moꝛiũt
in peccato moꝛtali incurrũt illã certiſ
ſimã intermiabilẽ pęnã inferni. p
uãtur ineffabili gaudio ꝑadili: Sʒ
illi qͥᷓ ſunt in bono ſtati tranſeunt de
vita iſta moꝛtali ad illud gaudiuʒ·
ideo homo qui ſentit ſe ĩ peccato moꝛ
tali debet eſſe in cõtinuo timoꝛe ⁊ tre
moꝛe.ne foꝛte hueniat᷑ moꝛte anteqᷓ;

habeat tempus penitẽtie · ſed qᷣ eſt ſi⸗

ne peccato habʒ maximn gaudiũ·qꝛ
eſt ſecurꝰ ꝙ qñcũq; veniat moꝛs inue
niet eũ paratũ:nec timet ꝙ inimicus
habeat ſuper eũ ptãteʒ·ſed ſic ꝙ poſt
moꝛtẽ remunerabit᷑ de oĩibus bonis
us fecit · T ideo qñ inquirit infra ſe/
ipſum de ſtatuſuo ⁊inenit ſe ſine pec
cato:habet conſcientiã ſuã exonera/
tam multũ debet gaudere · Pꝛoub·
xxix; Dirũ iniquũ inuoluet laqueus
id eſt:remoꝛius conſciẽtię·⁊ iuſiꝰlau/
Dabit᷑ atq; gancleblt Wota⸗ ſi ali
q̃s vadẽs ꝑ viã aliquã ꝑinimicoſin
ſidiantes⁊ volẽtes ipſũ interficẽ nec
haberet ſocietatẽnec arma cũ quibꝰ

ſten
hode
NN
Niuni
ugſehe
lnſ
Ciiedt
n u
pſene
Pluneb
ſ lico
lopaith
mi
güͤnign
R
ininmi
ndo
ignn
Ktwiner⸗
gu poriit
itllicen
rieninp⸗
ocii/G
nulanede
ndnj
uoma
d
non mrc
ſil

ngandan

iovi
tginman
c
ſbus wonis
Etinkaſe⸗
üſeſnepe
äan
Ouc ha

iptinn,
ngt

igiumon
Unmmtin
R

=Sä

Gloꝛia

poſſet ab eis ſe cefedere:ſed bałeret

incidere in manꝰ eoꝛum multũ dole/

ret · Sed ecõtrario ſi ſciret ſeĩ taliſo/

cletate ⁊ ita armatum ꝙ nõ poſſet ei

nocere niſi vellet:multum gauderet
Ita ẽ nobiſcũ oẽs nos exiſtẽtes ĩ via
huius mũdi habemꝰ inimicos moꝛ/

tales .ſ· Diabolos qui qͥtidie inſidian

tur nob ut nos ad moꝛtẽ cternaʒ ꝑ/
ucant ·peccatoꝛ autem qꝛ nõ habet

ſecũ gratiam cei eſt ſine ſocietate · ſi⸗

ne armiſ. ideo nõ poteſt Itradicere
ſed in temꝑtatiõibꝰ ⁊ ſuggeſtiõibus

dDęemonũ ſtatim capit᷑ ab eis ꝑ ꝑꝑeca

tum moꝛtale:⁊ ideo quicũ q; eſtĩ ꝑc-/
cato multũ habet vnde triſtat.ſed qꝗ
eſt ſine peccato eſt in ſocietate ſctõꝛũ

habet ſecũ gratiam dei ⁊ eius adiu

toꝛium · vnde dfacili poteſt dęmoni

bus reſiſtẽ · nec nũ qᷓ; pñt ſuꝑare eũ

mſi ipſe velit:⁊ ideo ille qui ẽ ĩ bono

ſtatu multü habet ut gaudeat:j · NHe

tri: iiij· Coicantes Chꝛiſti paſſiõibuſ

latione er⸗

id eſt· voſ qui eſtis partidpes paſſio
nis Chꝛſticuiꝰ effectꝰeſt mũdare ho
mines a peccato· gaudete ut in reue/
audeat · ¶ De Gloꝛia·

JEm bhomo

ſit nobilis creatura ⁊ ad
gloꝛiã regni cęleſtis crea/
tus ˖ Ipſe naturaliter vult gloꝛiari
ipſe neceſſarie habʒ ſcire in quo glo/
riari debeat· Et ad h̊ ſciendũ: nota
ꝙ qᷓdruplex ẽ gloꝛia: Inferioꝛ ⁊ Dia/
bolica · Exterioꝛ ⁊ vana · Interioꝛ et
ſancta · Suꝑioꝛ ⁊ beata ¶ DNiabolie
gloꝛatio eſt de peccato · ꝓ. Quid
gloꝛiaris ĩ malicia ⁊c ·qͥd idẽ eſt acſi
aliquis gloꝛiaret᷑ ꝙ cecidiſſet in luto
el ſi mulier peꝑiſſet bufonẽ vel ſer/
pentem · vel auis de laquèo· ⁊ piſcis

hamo.·⁊lupus de pedica · vel ð H

hereditatẽ ſuã⁊ oĩa bona ſua ami
ſiſſet · Ecq/ xix· Qui gliat᷑ in malicia ⁊

iocũdat᷑ denotabit·· ð noticia chꝛi/

ſti delebit · R · Deleaut ð libꝛo viuẽ/

.

tiũ Gecſda gloꝛia ẽ exterioꝛ⁊ va
na· Et H repꝛobãdaẽ· qꝛ nibil valet
Si ego glifico me glia mea nihil eſt
Joh · viij· qꝛ hmõi glia nõ ẽ niſi ven
tus · Qiu in vanũ gliat᷑ẽ ſic molẽdi/
nũ ad ventũ nõ molit niſi hẽat ventũ
ianis glie ; Eſt etiã gamaleõ diaboli
q ex veto viuit ⁊ paſcit᷑. Nauis eiꝰnõ
poteſt currere ſine vento · ⁊ ideo tol/
let eos ventꝰ ⁊ aukeret ð loco ſuo · ut
dĩ Job · xxvij· Hier · xxij · Dẽs paſto
res paſcit ventꝰ. Iſte ventꝰ videt eſſe
leuis ⁊ tñ traſfert mõteſ:i:viros ſpũa
les a regno dei ĩ regnü diaboli. Iteʒ
qꝛ vilis⁊ bꝛeuis·j· Machab· ij · Glo
ria hoĩs · : peccatoꝛis ſtercus ⁊ ꝓmis
hodie extollit᷑ ⁊ craſnõ erit:· Rmatoꝛ
em vang glię ð vno hiſtrione ribal/
do iudicẽ ſuun facit· Fingit enĩ eñ q̃lẽ
vult · qn q; anihilat·qnq;ʒ magniti/
cat· Hernardus: Quiſcias ſuas in
alienis linguis poſuerũt: modo par/
ui:modo magnimodo nulli vident᷑
ꝓut linguis hoiuʒ eos laudare velvi
tuꝑare placuenit · ¶ Itẽ glia exterioꝛ
repꝛobãda ẽq; aufert hoĩ bona ſua
DViabolus eni eſt ſicut latro qͥ ſequit᷑
mercatoꝛes qñ cognoſcit eoſaliquid
poꝛtare ⁊ ſociat ſe eis ut ſpoliet · Sic
Diabolus ſpoliat ſuꝑbos ꝑ iactantiã
vanã gliam quã appetut · Matthᷣ·
vj:· Nmẽ dico vob receperũt merce/

dem ſuã · Iſte vult hꝛe fructũ ſtatim

cũ ſeminat᷑imo aliqñ ante· Qui enĩ
bladũ ſuũ colligit in berba:nõ hʒ in

auguſto qᷣd reponatĩ hoꝛreo Nñ dẽ

in vitᷣ patꝝ· ꝙ ſiẽ fieri nõ põtut berba
ſimul naſcat ſemẽ · ita fieri nõ põt ut

gliam hñtes ſimul fructũ faciãt cęle/

ſtem · Itẽ pauo auis ona gallinf ſug
quęrit ut frãgat vel comedatut libe/-
rius libidini vacet. Sic diabolꝰ bõa
nr̃a nitit᷑ auferre · Sʒ gallia ona ſua
abſcõdit ut ſeruetſic hona nr̃a debe
mns abſcõdẽ · Matth ˖ vj · Neſaat

ſiniſtra tua qͥd faciat dextera tnua Itẽ

Cũ oꝛaueris ſatiicnbicnl S;

VvK

quidã ſunt ſicut gallina domeſtica ꝗ̊
ſtatim cũ ouũ emiſerit clamat⁊ accu/
ſat ⁊ideo amittit · VYſa· xxxix · Nia ꝗ̊ᷓ
in domo mea ſüt viderũt · nõ fuit res
quã nõ oſtẽderim eis · Dixit Ecechi/⸗
as nũcijs babylonis · ⁊ poſt dictũ eſt

ei ꝙ oĩa amitteret · Semĩa qñ nõ ſũt

cooperta humo tollũt aues ⁊ come/
Dunt · Sic diabolus bona apta LQu
cę · viij · Nues celi comederũt illud ·ſ.
qð ceciditi via: Gꝛegoꝛiꝰ · Depdari
ceſiderat qͥ tbeſauruʒ in via publice
poꝛtat· Nota ꝙ mercatoꝛes abſcon/
Dunt merces male ſoluẽtibꝰ.ſic iuſti
bona ſua adulatoꝛibꝰ Sʒ notãdũ
q; h̊ gliatio.· exterioꝛ ⁊ vana · cõſiſtit
in multiſ. NPꝛima in apparenti bono ·
Rbhoma · iij · Obi eſt gliatio tua · · de
bono operer excluſa eſt · Nos ſumus
mediatarij vel coloni ꝑtiarij dñi nr̃i
Jeſu Chꝛiſti:in bono oꝑe partit᷑ no/
biſcũ · Nos apponimꝰ cooꝑationẽ li
bꝛo arbitrio · ipſe graʒ· nob concecht
vtilitatẽ.ſibi retinet głiaʒ · Et nos q̃i
fraudulẽti coloni vſurpamꝰ partem
eius ⁊ totũ amittimꝰ.Exemplũ de ca
ne qͥ fer bat caſeũ in oꝛe ⁊ vidẽs vm

bꝛam caſei in aq̃ credidit eẽ aliũ caſe/

umaperuit os ſuũ ut accipꝑet · ⁊ ceci/

Dit caſeus ⁊ amiſit vtxq;· Vſa. xl viij

Gliaʒ meã alteri nõ dabo ·˖ ¶ Itẽ alij
gliantur de ſapiẽtia mũdana ꝗᷓ ſtul/
ticia ẽ apud deũ · Eſt en quaſi lumẽ
lignoꝝ putridoꝝ q̃d de nocte appa/
ret de die non In tenebꝛis huiꝰ viteę
ſapia videtur ſed in futuro appare/
bit ꝙ inſipiẽtia eſt· Itẽ non eſt glian
Dum de ſapia . qꝛ donum dei eſt ne
amittat᷑ · Sic Nabuchodonoſoꝛ· q
P elationẽ mẽt factꝰ ẽ q̃ſ beſtia· DPa/⸗
melis· iij. Et ſiẽ lucifer · Egech. xxviij ·
Eleuatũ eſt coꝛ tuũ in dcoꝛe tuo. per
Didiſti ſapiam tuã in decoꝛe tuo · in

terrã ꝓieci te· ante facieʒ reguʒ dedi

te ut cernerẽt te · ſequit: In multitu⸗/
Dine iniqtatũ tua ꝝ ĩ iniqtate nego
ciqtiõis tuę polluiſti ſanctificationeʒ

Gloꝛia

tuam· ꝓducã ergo ignẽ de medio tui
q̃ comedatte· ⁊ dabo te in cinerẽ ſuꝑp
terrã in cõſtectu oĩnʒ videntiü te ꝛc.
Et · . Con · · Etem ꝗſtulta ſt huiuſ
mũdi elegit deꝰ ut cofundat ſapiẽteſ
ut ñ gliet in ↄſpectu eiꝰ oĩſ caro· Hie
re · ix · Qõ gliet᷑ ſapiens in ſapia ſua ·
quia hoc eſt ð alieno gloꝛiari · ut coꝛ
nix de plumis auium.Ecq·pᷣ.Dis ſa
pientia a dño deo eſt · Et . ·. Con. iiij ·

Quid habeſ qͥd nõ accepiſti:qͥd er/
go glaris q̃ſi nõ acceꝑis:¶ Itè alij ĩ

foꝛtitudie nde ſequit᷑ in Hieremia

NMec foꝛtis in foꝛtitudine ſua · qꝛ bꝛe/
uis ⁊ fragilis · Vſa·pᷣ. Erit foꝛtitudo
vĩa ut fauilla ſtuppę · Tuguſtinus·
Si de foꝛtitudine gliaris: ſuꝑparis a
beſtijs · ſi foꝛtis es pulicibus reſiſte ut
doꝛmias · Stulticia eſt gliari de foꝛti
tudine inimici ſui ·cũ coꝛpꝰaduᷣſet᷑ ſpi
ritui¶ Itẽ alij in diuitijs · q̃re ſequit
Nec diues in diuitijs ſuis· pP. Qui
cõfidũt in ꝓtute ſua ⁊ ĩ multitudine

Diuitiaꝝ ſuarũ gloꝛiãt᷑ · Ecqx· ECui

gloꝛiat in ſubſtantia paupertatẽ ve⸗
reatur· Qui gliat᷑ e hoc ꝙ ditioꝛ eſt
alijs · qſi gliat de H̊ ꝙ compedes ha/
bet maioꝛes qᷓ;ᷓ alij · Sap· xiiij · Facte
ſunt in laqueũ ⁊ĩ muſcipulã pedibuſ
inſipiẽtiũ · Item gliat de Hh ꝙ cecidit

in laqueũ inimici·⁊ de B ꝙ habʒ ma
gnã molã ad collũ ſuũ ut demergat
in ꝓfũdũ maris:.j·Cimoth· vj · Quni
volũt diuites fieri incidũt in laqueũ

⁊tẽptationẽ diaboli ⁊ deſideria mul

ta ij gliant᷑ in pulcritudie coꝛ

poꝛis q̃d eſt gliari in re accõmodata.

Pꝛoũñ xxxj· Fallaxgra vana eſt pul

critudo qꝛ cito amittit᷑ ſic puleritudo

floꝛis · Yia· xl · Dĩs caro fenü omniſ
glia eiꝰ q̃ſi flos feni · ¶uguſtinꝰ · Si
de pulcritudine gliar pulcrioꝛ ẽ cau/

Dda pauonis · Laban . i: mũdus duaſ

filias habuit Rachel LZyam · ſ mul
ti ꝓ Rachele · i· pulcra laboꝛãt·ſ ſup

ponet᷑ eis Lya ploꝛatrix ⁊ lippa. i:cõ

fuſio xtna Geñ · xxx.· Dſee · iij · Gliaz

coni
gla⸗
te co
Cor.
ſaetl
kione
t⸗
munn/

uce

naua

B adu

bin
gbli⸗
eſttro⸗
awpe
mnus⸗
lum'
enſen
Cur
cti o
Noy
hüͤton
lcon⸗
ſeale
Oſie
lid
Ro
ſo
mna
C
bus
1
N

noſgans
Opsſtiten
gunrſon
Peaauerh
rſut
wuleindine
er Qui
mnaeve
odemeſt
asbe,
Piyfwe
Priübun
N Bq ad
bbebzm
t aner
ob⸗ Cn
itilugvei
tdenanul
nncſecon
gönodatn.

VAERP

ibucinde
fnütonmn
„ .
uzii
pulamee⸗
nücis dun
Vymir
ttwuittt
rlpnia

ri liß

eoꝝ in igmimiã cõmutalo· ¶ Certia
glia eſt interioꝛ ⁊ ſcã q eſt de purita/

te conſcientię ⁊ muüdicia interioꝛi:ij·
Cor..pᷣ·Gloꝛia nr̃a h ẽ teſtimoniũ cõ
ſciẽtię nrę·i:cõſcia pura ab oĩ ſimula
tione ꝑeccati · Conſcia pura eſt quaſi
q̃ddaʒ ſpeculũ qͥd ⁊æ interioꝛi pulcri

tudineno menet Steg tẽ glandũ eſt
B cruce ˖ Gal. vj. Wi ablit gliari niſi

in cruce· Glianduʒ eſt ꝓpt᷑ vᷣtutẽ eiꝰ.

qꝗga diabolũ flagellat ⁊ fugat a nobis
Vn Moyles vga pharaonẽ mul/

tiplicit flagellauit· Hamaſcenꝰ Crux
eſt trophen aduſus diabolũ ut non

appꝛopinquat vaſtatoꝛ:Chꝛyſoſto/
mus:Si crucẽè infixeris viſui tuo nul
lum Demoniũ ꝓpe ſtare poterit vidẽſ

enſem in qͥ pla gã accepit:videns ar/
ma quibꝰ Chꝛilłꝰ caput ſuũ abſcidit
Crux deęmões nõ ſolũ terribiles ſed
etiã contẽptibiles facit: Jdeo virga

Moyſi euoꝛauit ſerpẽ:esi· dęmo/
nu temptatiões· Item qꝛ pęnitẽtias

Dulcoꝛat ⁊ alleuiat · Exodi · xv · Non

ne a ligno dulcoꝛata ẽ qqua amara:

Oſtẽdit dñs lignũ Moyſi qͥd cum

miliſſet in aquã in dulcedinẽ vᷣſe ſũt

Itẽ quia viam paradiſi aperit · Me/

ſter. iiij · Nemo trãſibat ad tcſſuer,

regẽ niſi pus virga oſeutata ſe
gliandũ eſt in tribulationibꝰ.Rho/⸗
ma · v · Gliamur in tribulatiõibuſ · ij ·
Con ·xij · Libent᷑ gliaboꝛ ĩ infirmitati

bus meis · De qᷣbꝰ etiã gliandũ eſt

audendũ · Require in ſcedẽti ·
tẽ ẽ glia eterna · ð q̃ in · · Glia ⁊

Diuitie in domo erꝰ· Ad iſtã glaʒ p/

nenit᷑ per hüilitatez · Job · xxij · Qui
hũiliatꝰ fuerit erit in glia · Pꝛou · xxix

Humilẽ ſpũ ſuſcipiet glia · ¶ Itẽ per

gram. Hꝛoũ · xj · Mulier groſa inue
niet gliaʒ · De hac reqᷣre·c·ſequẽti ð
gra in fine · ¶Itẽ ꝑ obediẽtiã · Job ·
xxxvj· Si audierint ⁊ obſeruauerint
complebũt dies ſuos ĩ bono ⁊ ãnos
ſuos ĩ glia Itẽ ꝑ amoꝛẽ · vv · Gliabũ

tur in te oẽs qui diligũt nomẽ tuũ⸗

Hoꝛtamur ne in vacuũ Sraian, dei

Gꝛatia

ſa. Ditfuſa. ? Effuſa. Pꝛi⸗

ma reſtringit malas cogitatõeſ. Se⸗

cunda dirigit locutiões. Certia oꝛ/
Dinat oꝑatiõeſi Dico pᷣmo ꝙ gra⸗
tia infuſa ẽ quę reſtringit malas co/

gitationeſ. cæ q̃ cantat eccleſia · Im/

ple ſuxerna gra quętu creaſti pecto/
ra: Ec·xxiiij · In me · id eſt · in coꝛde
meo ois gratia vitę ⁊ veritan· Sed
quidã hanc gr̃am nõ recipiũt ſ᷑ ſub/

terfugit · ut laſciui . Anſelmꝰ. MHo/

liquis nõ hʒ gram iſtã nõ quia

hanc nõ dat deus ſed qꝛ hanc nõ ac

cipit homo · . nõ diſponit ſe ad acci/
biendi. ſo q̃ntũ e le oĩbus ſe
coitat ·ſic lux gratię. Ecq xlij. Sol il/
luminans ꝑ oĩa reſpicit· nii iueniat

q̊̃d ſibi repugnet · Sic ſol nõ intrat

omũ ꝓpt obſtaculuʒ feneſtre · aperi

feneſtra ſol intrabit domũ? eaʒ illu⸗
minabit ˖ Iteʒ materia quę bʒ aquã
nõ defacili recipit ignẽ · qꝛ ĩuenit qd

ſibi repugnat. ut patʒ ĩ candela ma/
cefacta velligno · Sic gr̃a nõ intrat

coꝛ hoĩs ꝓptobſtaculi ſeccati vłma

lę voluntatj. IQcl. vij. Dura ceruice
incircumoſi coꝛde vos ſemꝑ ſpiri/
tuiſancto · i· gratię ſpũſſancti reſtiti/
ſus · ¶ Itẽ quidã recipiũt ſed ſta tim
effundũt · ut fatui · m qͥd ſolet dici;
Si ſtultus baberet bonã ſcutellã ef⸗
funderet eã · Ec xx · Gꝛatię fatuoꝛũ
effundent ˖ glo. extra fundent᷑: qꝛ ni/

hil celare vel abſcondere pñt. Exem/
pluũ ð vaſe cõfracto ⁊ dcurrẽte. Re/

quire ··c. de iactantia·

Totũ ſpm̃ ſuũ ꝓfert ſtultus·¶ Item

quidã recipiũt ſed in vacuũ · ut pigri
qui nõ operant᷑.j.. Con.xv. Gꝛatia
Tei in me vacua nõ fuit·fruſtra ſecu⸗

rim vl aliud inſtrumẽtũ ad opan/

Dum poꝛtat qui nõ oꝑar:ij.Con· vi⸗

2

.

Gletdiſtin

⸗gui triplex gratia. ſ. Infu

—

recipiaᷣ· Gram in vacuũ recipit · di/
cit · glo.qui poſtea nõ exercet ſe in bo
ais oꝑibꝰ vt ille ꝗ noluit oꝑari de ta
lento ſibi tradito amiſit:⁊ille qui au/
gnonir oꝑpatus eſt · Matth· xxv.

tem nõ teneret hõ ſapiẽs ẽquũ xel

buẽ in domo ſua niſi aliqᷣd oparet·
nec ſeruũ qui ad nihil eſſet vtilis nec
ei ſerniret · Et qͥd credit piger frat᷑ de
ſe qui deo a quo oĩa bona habet ad
nihil eſt vtilis · nec ei ſeruit · Matth⸗

xxv · Seruũ inutilẽ ꝓijcite ĩ tenebꝛas

exterioꝛes· Iſte ſimilis ẽ catto qͥ bene
vult comedere piſces ſed nõ vult ꝑe/
Tem mittere in aquã · vel truttano ſe⸗
Tenti qͥtidie ad ſolem quiſatis vellet
habere ſed non vult ad hoc laboꝛare
Hꝛoũ xiij · Dult ⁊ non vult piger⸗
Item alij recipiũt gram · ſed nõ in va
cuũ · qꝛ ꝓficiũt j.Corxv · Plus om/
nibꝰ laboꝛani:nõ ego ſolus ſed gra/⸗
tia dei mecũ: Lapis non põt moueri
ſurſũ nec ſecuris ad ſecandũ ſine ad/
iutoꝛio alieno· Sic hõ ad bene oꝑan
Dum ſine adiutoꝛio dei:j·. Cor· xv ·
Gꝛatia dei ſum id qͥd ſum· Rhoma:
vij. Nelle m adiacet· pficẽ ant bonũ
non in uemo . ſ· ex me · Ideo dicitur
NHebꝛiiij · Rdeamus cum fiducia ad
thꝛonũ gratie eius · ut ⁊c · Item ſicut

arboꝛ cuius radix exiccata eſt nõ p/
teſt ferre fructũ · ſic homo ſine humo/⸗

re gratię fructum nõ fert bonoꝝ ope/
rum · Oſeei: x. Aadix eoꝛum exiccata
eſt· nequa qᷓ; fructũ facient· Nota ꝙ
ad habendã gram.humilitas neceſ/
ſaria eſt:ad recipiendam pietas⸗/ ad
conſeruandã· Jacobi:iiij: Deus ſuꝑ
bis reſiſtit · humilibꝰ auteʒ dat graʒ
Aquę enĩ grarum deſcendũt ad val

les ⁊ deſerũt montes. Eeckü. to
maioꝛ es humilia te in oibus.⁊ coꝛã
deo innenies gram · Das non imple

tur aqᷓ fluminis vel putei niſi incline
tur vel in ꝓfundũ imergat᷑· Sic ho⸗

mo nõ implet gra niſi humiliet᷑· Ecq
Vlt·. Inclinani modicũ aurem meaʒ

Giꝛatia

tas valet ad conſeruandã. Ecd:xxir

Elemoſyna viri quaſi ſaccus cuʒ eo·
7 gram hois

. 2.

Piffaſa eſt gra in labijs tuis ad diri

gendos ſermões · facit eni diſcrete lo
qui · Col.iiij · Sermo veſter in gra ſit

ſemp ſale conditꝰ. Si noniſti condi /

re pulmẽta:quare non nouiſti condi
re vᷣba · Hoc ſal datũ eſt t᷑in bapti/

ſmo qñ dictum eſt tibi · ccipe ſalem

ſapientię Sed linguę multoꝝ iſtud
ſal nõ receperũt⁊ ideõ mibus:id ẽ ·
malis verbis ſcaturicãt· ANuguſtinꝰ
Eligis cibos quos comediſ⁊ q̃re nõ
eligis ꝓ̈ba quę dicis . ſ. bona ⁊ ſana·

Item facit iſta gra groſe loqui:Ecd.·

V · Lingua eucharis in bono homi/

ne abũdabit · Item facit feruent᷑ pi⸗

Dicare Jdeo ſpũſſanctus in linguis
igneis apparebat· ertia gra ẽ gra
effuſa ad oꝛdinandum. ITcc. x. Effn/

ificat · Ahoma: iij· Dẽs em pecca
uerũt ⁊ egent gloꝛia dei · glo· indul/
gentia peccatoꝝ iuſtificati per gram

iplius · Alli qui iam iuſtificati ſut per

gram ⁊ illuminati melius vidẽt peri
culũ peccantiũ · qᷓ; illi qui ſũt ĩ pecca/

to qꝛ illi in lumine · illi in tenebꝛs nec

ſe nec alios vident · P· Compbende/
runt me iniqtates ⁊ non poti ut vi/
erẽ · Sicut illi qͥ fuerũt in picukma

ris ⁊ euaſerũt ⁊ ſtant in litoꝛe ·melius

cognoſcũt pericula illoꝝ qui ſũtĩ ma

ri q; illi qui adhuc ibiſũt · IJdeo di -
cit aplłs Ahoma · vij. Infelxego ho /
mo ꝗs me liberabit de coꝛꝑe moꝛtis
huiuſgratia dei per Jeſum Chꝛiſtũ

glo · non petit liberari de ſuba coꝛpꝑiſ
quę bona eſt·ſed a vitijs carnalibus
a qubꝰnon liberat homo niſi gratia
ſaluatoꝛis · ¶ Item in bono ſtatu con

ſeruat ⁊ defendit.Ahoma. vj. Pec/
catũ non dñnabit᷑ vobis ſicut pꝛius:

Non en eſt ſub lege ſed ſub gra ꝗ̊

quaſi pupillã cõſerna /

ſa gratia in oẽs natiões.· Et H̊ dam

wotte
1⸗
Gon
goc
h

gen
1N

ann
sche⸗
Miccenn
i dſhſnß̃
tnsald
di actel⸗
rugſt

Guſicond

ouuſiconc
ktinbape/
kaeſtlen
Won ind

Augſhr
natian
ſeloqn E
ulvrorpen
nuent t⸗
anulign
nuglegi
Emn,
Etb iinm
Geni eec
Koindol⸗
g
funiſurter
ilitieen
ltenchlet
Conptrnde
iwtworn/
tnpiana
Gor nelins
guiſitima
1 eo di
hrego⸗
emor
dun Corn,
Einbacoh
zsamub
oni
wo in
nV
gin
N

ardoꝛem ⁊ cõtumeliam peccati refri/
gerat · Sicut ros ardoꝛeʒ ſolis. Ecd·
viij · Nõne ardoꝛẽ refnigerabit ros
Pñn cũ apls ſtimulũ carnis petijſſet
amoueri a ſe· dictũ eſt ei: ſufficit tibi
gratia mea·ſ ad te cuſtodiẽdũ· Naʒʒ
virtin infirmitate pficit· Vñ ij.· Ci/
mo

B. ij· Fili cõfoꝛtare in gra tancq; ĩ
fulcimẽto od ſuſtinendũ te · Nota q;
cuʒ adiutono aquę oteſt hõ magnũ
opuſ poꝛtare q̃d ꝑſe non oteſt· Sic
cum adiutoꝛio grę magnã ſuſtinere
tribulationẽ ··. Cor xv. Plus oĩbuſ
laboꝛani nõ ego ſolłꝰ ſed gra vei me/
cum · Idem Nia poſſuʒ in eo qui me
cõfoꝛtat· ¶ Itẽ q̃nto qͥs eſt in altioꝛi
loco tanto ſe vebet firmꝰtenere ne ca
Dat · qꝛ plus lederet᷑ q;ᷓ ſi caderet æ
imo · Sic qui eſt in ſtatu grę vel ino⸗
centie ne cadat in pctm̃ ſe frmit᷑tene
at qꝛ caderet de cęlo in infernũ· Ecd·
vlij · Tttẽde ne labaris in lingua
cadas in cõſpectu inimicoꝝ inſidian
tiũ tibi:⁊ ſit cſus tuus inſanabilis ĩ
moꝛtem ¶ Item erudit. Ec Citü. ij:
paruit gra dei oĩbꝰ hoibꝰ erudi/
ens nos Et docet nos h̊ tria. Pꝛimo
quid vitandũ · vbi ait: TQbnegãtes

impietatẽ quę coꝛrũpit affectũ · Se/

cundoquõ viuendqũ ·ibi:ſobꝛie ⁊ iu⸗/
ſte ⁊ pie viuamꝰin h̊ ſeculo·ſobꝛie no
bis. iuſte ꝓximo·pie · i⸗ religioſe eo·
Veut? viij· Sicut hõ erudit filiũ ſuũ
ita vñs erudit te ut cuſtodias mãda
ta eius: Tertio docet qͥd appetendũ
⁊ deſiderandũ ·ibi. expectãtes beatã
ſpem .i · beatitudinẽ ſperatã. Ideo dã
Joh·ij · Vnctione habet a ſancto
noſtis oĩa rgr un buͤſſancti ꝗ coꝛ-
da vngit ⁊ linit¶ Et poſſunt hic no⸗
tari quattuoꝛ ſigna ꝑ quę poteſtico/
gnoſciſi homo habeat gram dei.⁊ il /⸗
lam vnctionẽ ſpũſſancti · Nꝛimũ ẽ ſi
mandata dei ſeruat · Ligna ⁊ lichinũ
oleo vncta igniſ faciliꝰaccendit⁊ vꝛit
Job i. Dnctioneʒ quã accepiſtis
maneat in vobᷣ· ꝗᷓ ad obſeruãda dei

mãdata coꝛ implet ⁊ inflãmat· Se/
cundũ eſt·ſi manꝰ diaboli:i: ꝑeccatũ
totalit᷑euadat · Nugil enĩ bene vn/
ctus nõ diu a ſocio tenet᷑· Ecc· xl viij
Qui vngis regeſ ad pugnãdu.Cer
tium ẽ · ſi lucide de rebꝰ iudicat. Res
enĩ vncta luudioꝛ eſt Sic aĩa vncta
gra clare ⁊ ere indicat de mũdanis
Joh · ij · Vnctionem habetis ⁊c
glo: non eſt opus ut doceamini ſed
vnctio docebit vos quę ſcilʒ tenẽda
ſunt ⁊ quęnon· Quartũ eſt· ſi onera
tnibulationũ ⁊ infirmitatũ ⁊ pęniten/
tię ⁊ hmõi patienter ⁊ ſine murmure
poꝛtat · Quadriga enim bene vn/
cta rotat ſine ſtridoꝛe · Ecq. xxxviij:
In his curãs mitigauit voloꝛ? ⁊ vn
guentarius faciet pigmẽta ſuauita
7 vnctiones faciet ſanitaj. Sed no/
ta ꝙ vnctum inuadũt muſce ⁊ inqui⸗

nant . Sic demones illos ͤg vident

habere gr̃am vᷣtutum inquinare ſtu⸗

dent pᷣuis cogitatiõibꝰ. Eccliaſtel · x.

Muſcęmoꝛiẽtes · i·. imũdę cogitatio⸗
nes · perdunt ſuauitatẽ vnguenti ·id
eſt · vnctũ bonoꝝ oxerũ · ſ. euotionẽ
oꝛonis: ¶ Itẽ beatincat · Ahoma. vj.
Gꝛatia dei vita eterna· glo illis me
ritis reddit᷑ vita ęterna quę gratia cõöõ
tulit homini · Gꝛatia eni eñt penſio vl
merellũ ad habendũ gloꝛiam · Hꝛo-⸗
uerbᷣ 4 Mulier gratioſa iuenit glo
riam·: Sicut eni merelluʒ ſanctificat
illum qui habet de beneſcio danda
Sic gratia hoĩeʒ ð gloꝛia. NHnde in
euãꝰ. Johᷣ·p· Et gram ꝓ gra p gr̃a
iuſtificatiõis gratiã gloꝛiſicanõiſ:xx
Gꝛatiam ? gloꝛ am dabit dñs .· glo⸗
riam ꝓ gratia · Certus eſt de re ꝗ bo
num pignus habet penes ſe ⁊ certus
eſt de foꝛo qui habet bonam arcam-
Sic ſecurus poteſt eſſe de gloꝛia qui
habet pignus gratię ſi bene ſeruaue/
rit· ij · Cor. p· Qui ⁊edit pignꝰ ſpũs
ſ. in coꝛdibus noſtris · Eph· p̊ · Qui
eſt pignus hęreditaſj noſtręad quã
nos 2c·‧
Eʒ3

—CEEtg
Nuẽiſti gra
tiam apud deum· ucę. H.
MScum parabolam ſaluato/
iriis Lucę.viij.: Sicut ſemen coꝛꝑalit
ſeminatu aliqn nõ facit fructũ ex de/
fectu aquę:quia terra non habʒ hu⸗
moꝛem · Sic ſemen ſpũale qͥd eſt ver
bum dei in aiabus non facit fructuʒ
niſi ſit aqua dĩing grę irrigata· Iſte⸗
aquę fons ⁊ pncipiũ deus· Iſte fõs
mulio tempe fuit obſturatꝰ ⁊ clau/
ſus ꝙ nõ poterat inueniri meatꝰ.per
queʒ flumen ad aias hoinʒz veniret;
Sed ex quo iſte væſcendit d cęlis et
intrauit vterũ virginis: exinit carne
aſſumpta iam ipſa muenit ⁊ attingit
vſq; ad iſtũ fonteʒ · ⁊ facta eſt ca/na⸗
lis. ⁊ meatꝰper quẽ fluit ab ipſo fon/
te fidelibꝰ grępicnitudo. Et ideo di/
citur ſibi ab angelo· Inueniſti gr̃aʒ
apud deũ:. d ipſam ergo recurra/
mus. qm ipſa oĩ gra plea Introit
Des hoĩes hnius mũdi ſunt creati
ad hocut co ſeruiant in hacvita · et
in moꝛte vnuſqͥſq; mercedẽ accipiet
e ſeruitio ſuo · Sicut aũt dñi huiuſ
mũdi remunerant ſeruitia ſibi grata
qntumcũq; mima⁊ nõ remunerant
quę eis non grata qᷓntücũ q; magna
Sic deꝰ ꝓ quocũ q; ſeruitio ſibi gra⸗
to qᷓntumcũq; modico dat remune/
rationẽ in paradiſo: Seruitia auteʒ
ſibi nõ grata q̃ntũcũ q; magna non
remunerabit mercede vitę · et ideo
multũ debet conari qͥlibet ꝙ ſua ſer/
uitia ſint deo grata.fiũt aũt ſeruitia
deo grata ex eo ꝙ faciẽs eſt ſibi gra/
us.. qn eſt in gra ſua · ¶ Diſtinctio ·
Sciendũ ꝙ gra del expellit pecca⸗/
tum ab aĩa·pꝑ cõſequẽs detrimẽta p/
uenientia per peccatũ. Sed ecõtra/⸗
rio gr̃a alaʒ clarificat ſiue mũdat · foꝛ
tificat atqʒ ditat · ¶ NPꝛimo gfa dei
qiaʒ clarificat ſiue mudat. ia nr̃a ẽ
ſicut ſpeculũ · Sicut autẽ ſpeculum · ſi

ſit mediũ aliq̃d inter ipſum ⁊ radiuʒ
ſolis eſt tenebꝛoſum ⁊ obſcurum · illo
coꝛpoꝛe intermedio faciẽte ĩ ipſo vm/
bꝛam· Si autem radius directe ſine
medio tangat ipſum eſt lucidũ ⁊ da/
rum · Sic aia nra:qñ aliqͥd temꝑale
interponit᷑ inter ipſam aiam ⁊ deum.
qð eſt qñ homo eſtĩ peccato moꝛtali
qꝛ diligit aliq d tꝑale cõtra veñ· eſt
tenebꝛoſa ⁊ efficit᷑ in ea obſcuritas et
macula quędã · Sed qñ dĩnũ lumẽ
qͥd eſt gra directe tangit eaʒ fac eã
lucidam ſplendidama mundam ad
CTitũ. ij. l paruit gra ſaluston no/
ſiri ei qui cedit ſemetipſũ ꝓ nobᷣ ut
nos redumeret ab oĩ iniqtate ⁊ mun/
aret · Notandũ eſt ꝙ ſicut ſpecu/
lum cũ ſemel eſt deturpatũ nõ põt re/
cixere ſplendoꝛẽ a radio ſolis niſi pᷣꝰ
ipſa macula tergat᷑ q facto recipit
Sic aia ceturpata ſemel ꝑ ꝑccatũ
non Pt reciꝑe gram dei nui pᷣus pec
catũ ab aĩa abſtergati abluatpoc
aũt fit ꝑ pęnitentiã· Et ideo qlibet ſi⸗/
ue qᷣcñ q; infecit aiam ſuam ꝑ pecca/
tum moꝛtale · oxoꝛtet ꝙ abluat ꝑ p,
nitentiã · quo facto ſtatiʒ radiat ſuꝑp
eam gratia dei ⁊ efficit᷑ aia munda ⁊
clara. Rhoma.iij· Juſtificati · id eſt ·
facti ſumus iuſti ⁊ muqi ꝗ ꝑeccato g/

tis ꝑ gratiam ipſius · ¶ Gecũdo foꝛi·
ficat. Ille eni qui eſt in peccato ſeruꝰ

eſt viaboli. Seruꝰ at nõ poteſt reli⸗
ſtere dno ſuo⁊ ideo quicũ q; ſunt in

ccato moꝛtali ſũt multum debiles ·
(Ftem ctia qn imnpingunt᷑ temptatio
nibꝰ ⁊ ſuggeſtionibꝰ Dęmonũ defa/
cili cadũt. Sed illi qui habent ſecum
graʒ di nõ ſũt diabolo ſbiecti · imo
ſunt potentioꝛeſ eo · qꝛ ipſi ſunt de fa/
milia regis cęleſt qui defendit famu/
los ⁊ mittit milites ſuos:ſãgelos ad
Tefenſionẽ eoꝝ quia ſüt in gra ipſinſ
quaʒ dęmones nõ habent ideo ta-
les p graʒ quã habet ꝑ ad iutoꝛium
Tei ⁊ angeloꝝ ſunt ita foꝛtes⁊ poten/
tes ꝙ diabolus non poteſt ſuperare

niſ
g
vin
coꝛ.
gia
net
mo
dun
tun
ſunt
d
vol
8 ſ
non
ſind
Gan
Vt
awvl
nop
cem
lao
nr
gnon
fenbo
on
Vtute
Pece
ecN
NV
agi⸗
Ser
ſoſn
uyo
babe
wola
Gu
W

ne

Ui
umnni⸗
lbplop
Negeſt
nadinig,
ſttentt
mNn.
Noottel
m Met
ntyget
inü lun⸗
y fle
ndamad
unonno⸗
füppobu
futermen
Nünöföte/
lsni,
morot
rncam
Mpus cec⸗
lui
vqlbetſi⸗
1 eca/
ute 3
nntſup⸗
unmande
muns
5aidoſ
ruoſov⸗
öwteſtni⸗
dig ntn

mables

temotatio/
noni defe/
ntſecom
wieciimo
lontdef⸗
ſendt ſm
entriind
dta
tg
iNN

Gꝛatia

niſi ipſi velint · Neb. vlt · Optimũ ẽ
gratia ſta bilire coꝛ ¶ Kota ſic coꝛpꝰ
viuit ꝑ aiam · ita ala per graʒ · Et ſiẽ
coꝛpus moꝛit᷑ recedenteab eo aĩa· ſic
aĩa recedente ab ipſa gra dei rema/

net ſpũalit᷑ moꝛtua· Hnde ſicut ho/

mo viuus ⁊ ſanus eſt foꝛtl ad reſiſtẽ/
Dum ne ducat᷑ vel vertat᷑ veltraha
tur niſi vbi vult · Moꝛtuus aũt nul/
lam habet virtutem ad reſiſtendũſᷣ
Ducit᷑ vertit᷑ trahit᷑ ad oẽm partem

ꝓ voluntate · Sic homo exiſtẽs ĩ gra

tia eſt foꝛtis ad reſiſtendũ ita ꝙũmi
cus nõ poteſt eũ trabere aut ducẽ ni/
ſi vbicũq; ipſe vult · Sʒ qñ eſt extra
gram dei tunc inimicus ꝓ volũtate
ortir l trahit eũ dic; Duoit ude
apoſtolus.ij. Cimoth.ij. Confoꝛtare
eag quę eſt in Chꝛiſto Jeſu ¶ CTer
tio ipſam ditat · DBñ eſſet pauꝑ qui
perdidiſſet oĩa quę habet etia veſtes
ita ꝙ oĩno haberet ire nudns. Ille qᷣ
eſt in peccato eſt ita pauꝑ ſᷣm aiam
ꝙ non habet aurü charitad nec deco⸗
rem honeſtatimo ẽ inimi dei. Eſt
enã oino nudus· Velſtes enĩ aĩę ſũt
virtutes quęoẽs ꝑ peccatũ ꝑduntur
Peccatoꝛ enĩ nõ habet ſidem viuaʒ
nec veram non opoꝛtz eũ habere ſpẽ
de vita cterna · ⁊ ſic de alijs vtutibꝰ.
guia cũ gra dei perdit᷑· oẽs ꝑdunt᷑·
1gec gra dei facit hoieʒ diuitẽ:quia
ipſam habendo habet hõ multuʒ de
auro charitaq eſt bene indutꝰ· quia
habet habit oĩuʒ vᷣtutuʒz · q oẽs ſi⸗
mul cũ gra infundunt · Nꝛoußb· xxij ·
Super argentũ⁊ auruʒ gra bona ·
Nota ꝓꝙ diceretur pauꝑ q nihil di/
nitiarũ haberet ⁊ iret oĩno nuduſ:ad
huc tñ diceret⁊ eẽt mag pauꝑ· imo
pauꝑꝛimꝰ qͥ eſſet ita impotens ꝙ nec
Poſſet lucrani vnde vineret cuʒ toto
poſſe ſuo · Taliſ eſt ꝑeccatoꝛ·quia q̃n
tumcũ q; laboꝛet no poteſt lucrari me
ritũ vite eterne · ſ. ſi in peccato pſeue/
ret ⁊ nõ pęnituerit · Multũ ãt diues
eſſet qͥ baberet multaſ merces· ⁊ qua/

Gladius

libet qᷓntũcũq; mĩma lucraret᷑ tĩ
lucro ipſiꝰ poſſet emere vnũ regi
Talis eſt qͥ eſt in gra dei ↄſtitut/ qꝛ
multa bona oꝑa ꝓ q̃libet qᷓntũcũ q;
modico lucrat᷑ ⁊ acq̃rit regnũ ceęleſte

Ac.xv. Her gram dni noſin eſu
( ꝛiſti rrechim ialengn, De Gladio

SEr gladi⸗
St glagi⸗

Dius dia boli ẽ pctm quo
t dendum giam. Ccd x.
Rõpbea bis acuta oĩs iniqᷣtas.Di/

citur gladiꝰ peccatũ qꝛ mentẽ pungit

Premoꝛſione chlielie ſcu gladius
carnẽ · NPꝛou· xij · Eſt qͥᷣ ꝓmũttit ſibi
impunitatẽ vel einẽdationẽ⁊ q̃ſi gla
dio pũgit᷑ cõſceꝑ remoꝛſionẽ .· is
acuta Dicitur.qꝛ in coꝛꝑe⁊ in aia pu

niet . Ecꝗ. vij · Dindicta carnis im/

pij ignis ⁊ vermis eoꝝ nõ moꝛietur.
BHic ẽ gladius flãmeꝰ ꝓhibens pec/
catoꝛes intrare paradiluʒ.I poꝗx
Nõ intrabit in iliã aliqd ĩmundũ coꝛ
de vel coinqͥnatũ oꝛe · xel abomiatio
nem facẽs in opere · Sunt autem qͥ⸗
dam inſipiẽtes qͥ fabꝛicãt ſibi gladi⸗
um quo occidunt.i.opoꝛtunitatẽ pec

cati querũt ⁊ ingladin ſponte ſe ꝓijci

unt · ſicut fecit Saul ⁊ armiger eius:
Sed ſi boni pugnatoꝛes eſſemꝰ vice
verſa ipſum ꝓpꝛio gladio vinceremꝰ

id eſt · pęnę peccati ↄſideratiõe · Da/

uid eni caput Golę. i.· pncipiũ tem /
ptatiõis ꝓp:io gladio amputauit.j.
Regrxvn: gte aliꝰ gladiꝰ Diaboliẽ
ingua detractoꝛis · w. Filij hoĩum
dentes eoꝛũ · i. ꝓba detractiõis qͥbꝰ
coꝛrodũt alios arma ad pcutiẽdum
ſtantẽ delonge· ⁊ lingua coꝝ gladiꝰ
acutus · ſic acutꝰqꝛ tres interficitvno
ictu · Ita acutus ẽqꝛ non inuenitita
Durã petrã vel ferrũ · i.ſanctũ aliquẽ
in quẽ nõ ingrediat᷑.m. FTcuerũt vt
gladiũ linguas ſuas Ita acutꝰ eſt ꝙ
nec poteſt exire de vagina · i · de coꝛde

qn eã ſadat·· Gladiũ enagiaueft

E4

Gladius

peccatoꝛes ut trucidẽt rectos coꝛde·

giadius eoꝝ intret in coꝛda ipſozum

Hic eſt gladius Joab · qui defacili
egrediebatur de vagina quo occidit
maſam tenẽs mẽtũ eð vna mau et

alia pcuſſit eũ. oꝛro maſa nõ ob ⸗

ſeruabat gladiũ · Sic detractoꝛ palã
laudat/⁊ occulte detrabit.i:pacẽ cuʒ

amico ſuo loquit occulte ponit ei in
ſidias ( Itẽ al; gladius diaboli eſt
mulier oꝛnata. Mieronymꝰ. Glad?

igneus ſpẽs mulieris · Poueĩb · v·
ingua eius ignea acuta qſi gladi/

us biceps· Ignea qꝛ totũ coꝛpꝰinflã

mat ad luxunã· Gicepſ d q ante
retro vulnerat· Hũc gladiñ limat et
acuit diabolus qñ vult militare con
tra nos·ſicut ſolent facere milites tẽ/
poꝛe belli · Excech· xxj · Gladius acutꝰ
eſt ⁊ limatus ut cedat victimas· iõ

choꝛeas · Si eni rubiginatus eſſet.i·
male coꝛonata nõ ita de facili exiret ·
ſicut cattus habens pellem cõbuſtaʒ
PHꝛoũ · vij · Ecce mulier occurit ei oꝛ/
natu meretricio pꝛęparata ad capiẽ/
Das aias · garrula vaga qetis impa/
tiens ⁊c· Hiere · xlvij · loquens ad
hmõi gladiũ DNſq;qͥ cõcideris mu/⸗
cro dñi vſq;qͥ nõ quieſcis ingredere

in vaginã refrigerare ⁊ ſile. Mirum
eſt de iſto gladio ꝙ ſolo viſu vulne /

rat ⁊ occidit ut baſiliſcus · Ideo dici/
tur Ecq·ix · Ne reſpicias mulierẽ mul
tiuolam ne capiaris in vultibꝰ illius
Si dicat mulier · non intẽdo maluʒ
oꝛnãdo me · ſic nec gladiꝰ occidendo
Rhoma · vj· Neq; exhibeatjʒ mẽhbꝛa

vꝛa arma iniq̃tatj peccato· ¶ Habet

etiã dñs gladuũ ſuũ cõtra pctõꝛes·
Pꝛimũ eſtvbũ ſuũ ꝙ tradit militibꝰ
ſuis · Eph · vj · Galeã ſalutj aſſumite
gladiũ ſoũs·q̊̃d eſt vbũ dei · Sed
quidam bhũc gladiũ poꝛtant retro vt
ruſtici enſem ut illi qͥ non recolũt qͥd
audiũt.vvᷣ · Cu vvo odiſti diſciplinã

ieciſti ſermones meos retroꝛſum ·

Quidam innoluũt pallio·nt nego/

ciatoꝛes.ut illi q nolunt ſᷣdicare vel

opere oſtendere · Gꝛegoꝛꝰ · Quiſciẽ
tia ⁊ vtute hditi·ſolitudinẽ contem/
platiõis appetũt·tot aĩaꝝ rei ſunt. qͥt
ꝓcedentes ad publicũ ꝓdeſſe potue

runt. Quid er go de illis q̊ͥ pt pigri

ciam vel timoꝛem pęnę dimittũt· ·
Reg xxj· IWchimelech habebat gla
Dium Golig inuolutũ ·quẽ tulit Pa/

uid-i:bonus ſdicatoꝛ· Item qnidaʒ
in oꝛe tm̃·⁊ ideo nõ ꝑcutiũt · P̊· Gla

Dius in labijs eoꝝ·qm̃ s audinit ⁊
tu dñe deridebis eos · ¶ Itẽ quidam
in manibꝰ ad oꝑanduʒ ⁊ aduſarios
Teijciendũ ·.ij · Machab· xvx · Tccipe
gladiũ ſcm in qͥ deijcies inimicos tu/
os; Exo · xxxij · Honat vnuſqᷣſq; gla/
diũ ſuꝑ femur ſuũ ⁊ occidat frẽʒ ſuũ
I amicu. Heb· iiij · VPiuus ẽ ſᷣmo dei

7 efficax ⁊ penerabilioꝛ oĩ gladio ⁊c·

tñ aliqñ nõ vulnerat qꝛ armati ſũt
excuſatiõibꝰ ⁊ tractiõibꝰ. Johᷣ· viij
Sermo meꝰ nõ capit in vob · ſic nec
gladius ĩ armato velĩ petra · Moy⸗
ſes ꝑcuſſit petrã ⁊ fluxerũt aquę· illi
vo non mouent · Hiere xv · Indu/⸗

rauerũt facies ſuas ſupᷣ petrã⁊ nolue

runt reuerii:⁊ ideo percutit eos dns
alio ei⸗ tẽpalis miſerie · ij · Aeg·

2 5recedet gladiꝰ de domotna
vſq; ĩ ſempit᷑nũ· Noc gladio pcuſſit

dDñs I!dam qñ peccamit. Iſte gladi/
us tranſitoꝛiꝰ eſt ſuꝑ inſtos · Quqij ·
Tuã ipſius aĩaʒ ptrãſibit gladius·
PS. In me trãſierũt irę tuęſed ſuꝑ re/
pꝛobos ſtabit · Pᷓ · Sup montes ſta
bunt aque · pgnarũ · Exo· xv · Ste⸗
tit vnda fluens ſup ęgyptios· Juſti
hB gladio nõ pereũt ſᷣ pficiunt· Rho/
ma · viij · Quis nos ſeꝑabit a chan/
tate Chꝛiſti: tribulatio an pſecutio

an gladius · HNehᷣ.x · Sancti ꝑ fidẽ

vicerũt regna ⁊c· effugarũt aoe gla⸗

Oij foꝛtes facti ſũt in bello. Hoc gla⸗

dio pereunt repꝛobi .j· Regũ · xxxj·

Saul ruit ſup gladiũ ſuũ ⁊ moꝛtuns

Phe

41 3
tegi
tabil
fuen

ſuü

din
tisel
nuli
Vis
A

luſe

daſp
Ni⸗
n X

fierd

ns
Vck
meie
On
ſupi
inten
Job⸗
niutc
Siai
düſ
lent⸗
Tts⸗
pnoc⸗
Ng:

ſd

o
ca⸗
pa⸗
ſital

1

1

N

dunegn
Ndieme
9
ufi
Ronten⸗
ſeiſantc
ſckoig
Mmnittit“,.
MZ
Etult Pa⸗
nqude
b G
udint
Rqnüden
1Adüiano
⸗Aie
mninichsn
nuſcgr
utfiſi
gefno d
oi.
maniſit
dob vij
ſenec
1Moy⸗
Areili
Mn;
ninnoe
ntcosdis
ihes
1not
opaſſt
Tui
igacius⸗
eciupre⸗
ontesſte
wSte
oo Zuli
iun en
btachn
unhen
N⸗
—
Rooi,
NS

Gula

eſt · Job · xxxvj · Moꝛiet in tempeſta
te aia eoꝝ · ¶ Certiꝰ gladiꝰ eſt ineui/
tabilis ſnia iudicij · . Niſi conuerſi
fuenitis gladiũ ſuuʒz vibꝛabit arcum
ſuũ ⁊c · Job· xx · Fugite a facie gla/
Dij modo pęnuẽdo qm̃ vltoꝛ iniqͥta
tes eſt gladius qͥ ita ſubito feriet vt
nullus huidere valeat · Matthᷣ·xxv
Vigilate qꝛ neſciq diẽ neq; hoꝛam.
⁊vd/pᷣ. Ex oꝛe eius ꝓcedebat᷑ gla/
Dinſ ex vtraq; parte acutuſ.i:ſnia iu
Dicij puniẽs in coꝛꝑe:⁊i aĩa.Deutꝰ.
xxxij · Si acuero ut fulgul gladiũ me/
um ⁊c · Hoc gladio occident᷑ carna/
liter viuẽtes . Deutꝰ. xxij · Gladiꝰme/
us deuoꝛabit carnes . id ẽ· cqrnales.
Deb vi. Foricgtoꝛes adulteros
indicabit deꝰ ¶ Itẽ auari · Yſa· xxxiiij
Qm inebꝛiat eſt in cęlo gladiꝰ meꝰ
ſuꝑ idume ceſedet Idumea trena
