hoc non ex neceſſitate requiratur:
d ſecundam reſpondet᷑: negãdo
minoꝛem·. Dicimus enĩ qille qui ꝓ/
pter Chꝛiſtum omnia dimittit:non
exponit ſe periculo ſpirituali vel coꝛ/
poꝛali · Spirituale quidẽ periculũ ꝓ/

uenit ex paupertate quando non eſt

voluntaria · Periculũ autem coꝛpo/
rale non ĩminetillis qui intẽtioneſe/
quẽdi Chꝛiſtũ omnia ſua relinquũt

Dining pꝛouidentię ſe cõmittentes ·
P inus Dicit in libꝛo e

—

ſermone dniin monte: Quereẽtibus

regnũ dei iuſticiam eius non vebʒ

ſubeſſe ſollicitudo ne neceſſaria de/
ſint ¶ Ad tertiam reſpondetur: ne/
gando minoꝛem· Et ratio eſt· quia
medium virtutis ᷣm philoſophum
accipiturſcòm rationem rectam· nõ
ſcuᷣm qntitatem rei:⁊ ideo quicquid

poteſt fieri ſcdᷣm rationem rectaʒ njõ
eſt vitioſum ex magnitudine qᷓntita/
tis ſed magis virtuoſum· Eſſet autẽ

pꝛcter rationem rectaʒſiquis omnia
ſua conſumeret in intemperantia vel
abſq; vtilitate · Eſt autem ſcoᷣm ra⸗/
tionem rectã ꝙ aliquis diuitias ab/
ijciat ut contẽplationi ſapientię va/
cet· qd ⁊ philoſophi quidam feciſſe
leguntur· Onde multomagis ſcòm

rationem rectam eſt ut homo oĩa bo/

na ſua relinquat ad hoc ꝙ Chꝛiſiuʒ

perfecte ſequatur · Vnde Hierony/
mus ad Auſticiũ monachũ: QNudũ
Chꝛiſtum nudum ſequere ·

Fid tertiaʒ que/

ſtionem · DOtrum beatus ndreas⸗
alij qui ſecum ſunt vocati hac voca/
tione · fuerit aduocatus ad apſtola/
tum · reſpõdetur ꝙ ſi NHꝛo quo no/

tandũ ꝙ triplex fuit vocatio apoſto
loꝛum ¶ꝛima vocatio fnit imedia/⸗
te poſt baptiſmũ Chꝛiſti: vt habetur

Johᷣ ·pᷣiqñ duo diſcipuli Johanniſ

andierunt ipſum Johannẽ dicentẽ
de Chꝛiſto· Ecce agnus dei ⁊ ſecuti
ſunt Jeſum·. Et ibi dicit᷑ ꝙ Nndreaſ
frater ſimonis erat vnus ex duobuſ
qui ſecuti fuerunt Jeſum · Et dicit
infra · ꝙ adduxit fratrẽ ſuũ Simonẽ
ad Jeſum· Iſta autem vocatio fuit
ad Chꝛiſti Pmliarnareſ.ecind
vocatio fuit ĩcaptura piſciũ quã de/
ſcribit Lucas · v· ca? vbi diẽ · ꝙ Chꝛi
ſtus pꝛopter turbas irruentes aſcen/

Dit in nauem Petri ad pᷣdicãduʒ ·⁊

finita ᷣdicatione iuſſit laxari rete in
capturam piſciũ· ⁊ viſa multitudine

1 = = — W

nAb;
n de,
Wr ne/
Pania
Voden
lcnnend
oqucgaid
ectazn
neännt
Cſetaut
isonni
naay
Gand⸗
asab/
Nintie
dm ſaſe⸗
nugsſc
vnooi⸗
Cin

iovony,
ne⸗

nlens:
Ac wca/
R⸗
rono⸗
nonpſ⸗
Nbinn
hml
mme deeni
6
tgndri
Ei uthl
nEtd
iGnoni
Iweniefut

„
.

Petrus ſciens ꝙ non poterat eẽ vit/
tute humana ꝓcidit ad genua Jeſu
Et iſta vocatio dꝛ eſſe ad diſcipula/
tum ¶ Certia autem vocatio fuit ð
qua hic in pᷣſenti euãgelio fit metio
qñ relictis oĩbus ſecuti ſunt Jeſum
totaliter ei adherentes ad pꝛedicta
negocia ampliꝰnõ reuerſuri: Et hac
vocatione ſunt vocati ad apoſtola·

n feſto beati
Nicolai eſt euangeliũ · Sint lumbi

veſtri hcincti ⁊c QLucę · xij · Circa qð
Vnit diſputandũ hęc quęſtio

CTrum bea

“ tus Nicolaus ſic lucernaſ

6C2 Vrdentes id eſt. ſqnctozn

operum pfectione habuit in manibꝰ

ſuis vt credatur a cunabulis in ba/

ptiſmo Vtra cõmune legem ſpeciale
effectuʒ gratię ſuſcepiſſe· Et videtur
ꝙ; non·quia bapᷣtiſmꝰ ęqualẽ effectũ

Habet in oibus:maxime in paruulis

vbi non pᷣcedit alia diſpoſitio ma/
ioꝛ in vno qᷓ; in alio· ergo beatꝰ Ni⸗
colaus non habuit cũ paruulus fue/
rit baptiſatꝰ ſꝑecialem effectũ gratię
Secũdo ſic · In qualicũq; diſpoſi/

tione infans naſcat᷑ ⁊ qualicũq; ha/

beat naturalia vnuſ nõ naſcitur ma/

gis peccatoꝛ qᷓ; alius/ergo pari ratio

ne in regeneratione vnꝰ nõ debet re/⸗
energri magis vel melius qᷓ; alius ·
S oſpoſitũ arguit ex multis ꝗᷓ di/

cuntur de beato Nicolao · ꝙ ſuß cõ/

munẽ legem ſpecialem gratiã ſuſcepe
rit ex baptiſmo· Dicit᷑ pꝛimo in vita

ſua · ꝙ inocẽtię puerilia iura tranſcẽ/

dens euan gelicę inſtitutiõis diſcpu
lus effectus eſt · Secũdo legit᷑ ꝙ bea
tus Nicolaus adhuc puerulus mul-

to ieiunio macerabat coꝛpus· Ter/⸗
tio ex illo qð dẽ :· Rpuericia ſecutus

eſt dnz Quarto ex illo qd legit᷑ ð eo
ꝙ poſte; domi puerilẽ decurrit eta/⸗

tem cũctis müdi hyius ſpꝛetis oble⸗

tiã ratione ig

(Int

ctationibꝰ Chꝛiſti ſe ingo ſubijciens
documẽtis ſanctis ſuũ ̊buit auditũ
De operibꝰ ſancij ſuis quę velut lu⸗
cernę ardẽtes ſplendebat in eo: hi/
ſtoꝛia plena eſt· Qualiter eratvalde
compatiens:⁊ ſuꝑ afflicij pia geſta/

bat viſcera: ut veraciter poſſet dicere

illud Job· xxxi ; b infatia creuit me

cũ miſeratio · Quo circa dicit in hi/

ſtoꝛia ꝙ openbꝰ ſanct Nicolaus bu

militer inſiſtens reuelatione Diuina

uectꝰ ead ſũmũ ſacerdotij gradũ ·
Andeo dicẽdũ ſaluo melioꝛi iudi/
cio · ꝙ illa quę dicta ſũt ·ſũt ſatiſ ꝓba
bilia teſtimonia ꝙ iſte ſanctꝰ in ba/

ptiſmo aliquã ſpalẽ graʒ ſupᷣ cõ eʒ ie

gem acceꝑit Nec ẽ h̊ incõueniẽſ qm
ut inqt dns bonauentura in· iij · diſ;·
iiij · Oꝛa mẽſurat᷑ ᷣm liberalitatẽ dei
Dantis · non pᷣm qualitatẽ ſuſcipienq
niſi le congruo ·et h̊ ᷣm qð ſuſcipiẽs

ſe pparat · nõ ſᷣm qͥd ẽ capax:qꝛ ergo

deus opat in baptiſmo ſᷣm exigẽtiã

ſacrameti.⁊ interiuſ vnꝰ nõ ẽ magis
Diſpoſitus qᷓ;ᷓ alterideo cq̃lit᷑ dat oĩ

bus paruulis q̃ntũ eſt d lege cõi · qꝛ
iñ poteſtas eius nõ ẽ alligata ſacra/

mento . nõ eſt neceſſe ꝙ ſempꝑ det eq̃li

ter · ſed poteſt facere cui vult ſpeciaie

Puilegiñ · Nec boneuẽtura:Concoꝛ/
Dat etiam ſance' Thomas in tertia
parte · Ed ratiões in oppoſitũ · vcld

bᷣmam rñdert᷑: ꝙ ratio ꝓcedit de lege

cõi:ſ̊ cũ deꝰ oꝑet᷑ in ſacro ut agẽs vo
luntani· õt im oꝛdinẽ ſuę ꝓuidẽtię
gliqd ſpale vni ↄcedẽ qͥ nõ alteri:

Ld ſecũdã rñdet᷑: negãdo ↄſequẽ
n Dicta ⸗

eſto beati

bome apli ẽ euãgelium . Chomas

aüt vn ex duodecim ⁊c Joh · xx · Cir
ca quod poſſunt iſputari ſequen/
tes gehane⸗ Ptrũ fides ſit

de viſis ¶ Secũdo · Ptrü Chomas
T neceſſitate ſaluſj tenebat᷑· appare/

te ſibi dño 1 dicete · Tho · Zc· Pfiteni

94 /½

*

fidẽ dininitaᷣ ⁊ bnanitai ĩ Chꝛiſto⸗

CTertio. DOtrũ credẽ his quę nõ vi/
—Oumns ſit

laudabile.

Bpꝛimaz

cundo ſic.j: Conxiij ·. dicit apoſtol⸗
Hidemꝰ nũc ꝑ ſpeculũ in ęgnigmate·

des eſt viſio ⁊ id qd cedit᷑ videtur.
¶ Tertio ſic · Lumen fſidei ſic ſe habʒ

ad articulos fidei ſicut lumẽ natura/

le ad pᷣncipia naturalit᷑ cognita · ſed
lumẽ naturale faut pᷣncipia ꝑ ſe no/
ta · ergo etiã lumẽ fidei facit vidẽ ar/

ticulos fidei ¶ In oppoſitũ eſt agoſto
lus dicẽs ad Hebᷣ xi. Fideſeſt argu
mentũ nõ apparentiũ· ergo fides nõ
eſt de viſis ¶ Andeo dicendũ ſcm

ſanctum Chomã in . iij · ꝙ viſio ꝓpꝛie
loquedo eſt actſenſus viſus· ꝓpter

nobilitatẽ iſtiꝰſenſus tranſlatũ è no/

men viſionis ad actꝰaliarũ potentia/
rum cognitiuarũ ſᷣm ſimilitudinẽ ad

ſenſum viſus . põt ergo attẽdi ſimili/

tudo q̃ntũ ad genꝰcognitiõis tim̃ · et

ſic largo modo ⁊ impꝛope oĩs cogni

tio viſio dicit. ⁊ m h̊ fides ẽ de viſil
PHoteſt etiã vlteriꝰ attẽdi iſta ſimili/

tudo nõ ſolũ q̃ntũ ad genꝰ cognitio
nis. ſ qᷓntum ad modũ cognoſcẽdi.
Mogus aũt qͥ ſenſus viſus videt ẽ

inqᷓntũ ſpẽs viſibilis facti in actu per
lumen foꝛmat᷑ in viſu · Oñ trãfferen/
do nomẽ viſionis ad intellectũ ꝓpꝛie
intelligẽdo videmꝰ qñ ꝑ lumẽintel/
lectuale ipſa foꝛma intelligibilis fit

in ĩtellectu noſtro · ſiue illud lumẽ ſit
naturale · ſicut cũ intelligimꝰ qᷓntita/
tem hoiſalicuiuſ hmõi · ſiue ſit ſuper
naturale ſicut quõ deũ in patria vi/

demus ſdicta viſione cõſurgit ſicut

Per lumen naturale videmus pꝛin/

tipia b cognoſcimꝰ ſtatim vt ter

ſic ꝓcedit᷑ · Et vidert & fi⸗
1Ves ſit de wiisBum
ex pnti euãgelio vbi Chꝛiſt ait· C
mę· Quia vidiſti me Choma:credi /
Alſti · SO e eodẽ ẽ viſio ⁊ fideſ¶ gSG⸗

hbo⸗

⁊loquit᷑ ꝑ cognitionẽ fidei ergo fi /½

Per exterioꝛẽ ↄfeſſione

minos cognoſcimus.ſiue per lumen
ſupernaturalelſicut eſtviſio pꝛophe/
cię ⁊ vlterius ea etiam quęin ilta pᷣn/

cipia reſoluere poſſumus per rationẽ

Dicimus videre · ſicut ea quę ſcimus
Temõſtratione pꝛobata · Er ſcoᷣm h
patet ꝙ fides non poteſt eſſe de viſis
quia foꝛma illa intelligibilis quępn/
cipale eſt obiectũ fidei ſcʒ deꝰ foꝛma
tionẽ noſtri intellectꝰ ſub terfugit et
non eſt ei ꝑuius in ſtatu vię· vt Tu/
Zulſtinus diet. et pꝛeterea nec ea quę
unt fidei ad pꝛincipia viſa reducere
demõſtãdo poſſumꝰ ¶ ¶Xdratiões ĩ
oppoſitũ d pmã rñdet᷑ ꝙ Chomaſ
aliud vidit ⁊ aliud credidit · hominẽ
vidit·⁊ deũ credidit · deũ cõfeſſus eſt
cum dirit · Deus meꝰ ⁊ dns meꝰ.vbi
CThomas pfectioꝛ factꝰ eſt in cogni/
tione poſt Chꝛiſti reſurrectionẽ cum
naniteſte cõfeſſus eſt ipſum eſſe den
8t4 ſecundã rñdet᷑ ꝙ ibi viſio lar/
ge accipit᷑ ̃m bᷣmũ modũ.¶ Id ter/
tiam rndetur:negãdo cõſequẽtiam ·
Et ratio eſt · qꝛ; termini pncipioꝝ na/⸗
turaliter cognitoꝝ ſunt compbenſi/
bileſ nro intellectui · ideo cognitio ꝗ̊ᷣ
ſurgit ex illis pᷣncipijs eſt viio· nõ
eſt ita de terminiſ articuloꝝ fidei: vñ
in futuro qñ de? peſſentiaʒ videbit᷑
articuli erũt per ſe noti ⁊ viſi · ſic mo/
ncpia moſtratiois ·

Ad ſecuda que
onẽ · Btrũ Chomas de neceſſita/⸗

te ſalutj tenebat · apparẽte ſibi dño⸗
Dicẽte Cho · ꝛc · confiteri fidem diui/

nitaſ ⁊ hũanitaſi Chꝛiſto· Et videt
ꝓ non.·¶ Pꝛimo ſic. Illud videt᷑ ad
ſalutẽ ſufficẽ ꝑ qͥd hõ attingit finẽvir

tutis · ̊ finis ꝓpꝛiꝰfidei ẽ ↄiuctio hũa/
nę mẽt ad vᷣvitatẽ diuinã qð vterat
in Thoma eſſe ſine extenoꝛi confeſ/
ſione · gᷓ illa exterioꝛ fides nõ fuit ne/
ceſſaria ei ad ſalutem· ¶ Secũ do ſic ·
fideʒ ſuã

gete
ase
aw
ſife
lo⸗
tte

Uin tter
Nrlumnen
oophe⸗
Kuln⸗
Smdogi
1afſann
PErſcnd
teſe xyſs

nlsgup,
6 n
btengrer
nerag.
Marecarge
qTon
Cdtnnn

Nüciſtſisd

1Dusne
tinn
WoNe un

meſſe cij

biniſolur/
guinan⸗
choorno/
nenſe
idi

Krlo dd

honſcerri
nnnzrwcht

mwos⸗

li

ns d nanſt

itibidi

ſtenidendun
peiioEett

Pulnt .
Sumgtün
uniit
mmrant⸗

alij pateracit. nõ eſt neceſſarnium
niſi illis qui habent alios in fide in/

ſtruere · ſed hoc nõ competebat ¶ ho

meilla hoꝛa reſpectu Chꝛiſti ⁊ diſci/
puloꝝ ergo ⁊c ¶ Certio · Non reqͥ

ritur plus a CThoma qᷓ; ab alijs abo/
ſtolis niſi ꝙ crederet Chꝛiſtũ reſure
xiſſe · ſed alijs nõ fuit neceſſariũ ad ſa

lutem talem exterioꝛẽ fidei confeſſio/
nẽ facere · ergo nec Chomę· In op/
poſitũ eſt illud apoſtoliad na⸗
x·Coꝛde creditur ad iuſticiãoꝛe au/

tem cõfeſſio fit ad ſalutem ¶ Andeo

Dicẽdũ· De neceſſitate ſalu teneba/
tur Thomaſilla hoꝛa facere illã con/
feſſionẽ de Chꝛiſto · ¶ Patetiſta cõ/⸗
cluſio · Nꝛo quo nota ꝙ ea ꝗ ſut ne/⸗
ceſſaria ad ſalutẽ cadũt ſub pceptis
Diuinę leg · Confeſſio aũt fidei cũ ſit
quid affirmatiuũ non poteſt cadere
niſi ſů̊ ſcepto affirmatiuo vnde eo
modo eſt de neceſſarijs ad ſaluteʒ q́
õt cadere ſub pꝛęcepto affirmatino
diuinę legis⸗ Pꝛęcepta aũt affirma⸗
tina nõ obligat ſemꝑ:⁊ ſiſemꝑ obli/
gent obligat aũt ꝓ loco ⁊tpe · et bim
alias circuſtantias debitas vᷣm quaſ
opoꝛtet actuʒ hũanũ limitari ad hoc
ꝙ ſit actus vᷣtuoſus ·ſicigitur confite/
rifidem nec ſemꝑ nec in quolibet lo/
co eſt de neceſſitate ſalut·ᷣ aliqͥ loco
temꝑe qm̃ ſi ꝑ omiſſionẽ hmõicõ/⸗
feſſionis ſubtraberet᷑ honoꝛ debitus
eo vel etiam vtilitas ꝓximis impꝑẽ/
Tenda ·puta ſi aliqs interrogat de
fide taceret.⁊ ex H̊ crederet᷑ vel ꝙnõ
haberet fidẽ vel ꝙ fides nõ eſſet v
ra vel alij ꝑ eiꝰ taciturnitatẽ auerte/
rentura fide· In hmõi enĩ caſibꝰ cõ/
feſſio fidei eſt de neceſſitate ſalutis · H
iſte caſus eſt in hᷣſentiarũ · Jam enim
pꝛimo dixerat Chomas ꝙ nolebat
credere niſi videret in manibꝰ fxurã
clauoꝝ ⁊ mitteret digituʒ ⁊c· modo
vo ſinõ cõfeſſus fuiſſet oꝛe fidẽ ꝑfe/
ctam de Chꝛiſto eſtimatꝰ fuiſſet nõ

. ſtioneʒ · ſic pcedit tn credẽ

halre fidẽ Chꝛiſto ·. Onde dñna

ait illi ·. Noli eẽ incredulus ſed fideliſ
Nel eſtimatus fuiſſet tenere ꝙ fides
Chꝛiſti nõ eſſet vera · vel foꝛtaſſe alij
Diſcipuli viſa contumacia iſtius aut
taciturnitate auerterẽt ſe a fide.pꝛę/
terea ſubtraxiſſet non confitendo· ex
quo iam erat ſuſꝑectuſ honoꝛem de/
bitum deo⁊ vtilitatẽ a fidelibꝰ quã
exſua confeſſione receperunt
rationes in oꝓpoſitũ · Itd pꝛimaʒ re/

ſpondetur negando conſequentiam

Et ratio eſt · quia finis ſidei ſic ⁊ alia/

rum virtutum referri debet ad finem

charitatis qui eſt amoꝛ dei? ꝓximi·
ideo qn honoꝛ dei vel vtilitas ꝓximi
hoc expoſcit non debet eſſe contentuſ
homout per fidem ſuam veritati di/
ninę coniungatur. ſed vebet fidẽ ex/
terius confiten· ¶ Id ſecundam re/
ſpondetur: negando minoꝛem vniũ/
ſaliter. Et ratio eſt· quia in caſu neceſ
ſitatis vbi fides periclitatur quilibet
tenetur fidem ſuam alijs pꝛopalare⸗
ſiue ad inſtructionem alioꝛum fideli/
um ſiue confirmationem vel ad rep/
mendum infideliuʒ inſultationẽ. ſed
alijs tempoꝛibus inſtruere homines
de fide non pertinet ad omnes fide/
les Fratertiam reſpondetur· negã
do aſſumptũ · quic hoc caſu ad plus

tenebatur C homalſ qui renuerat ce·

dere reſurrectionem q; alij· vnde vi/
ſa ſua duritia ⁊ ſingularnitate in no/
lendo credere niſi certificaretur Du/

plici ſenſu · ſcilicet viſu ⁊ tactu · erat ne

ceſſarium vt expꝛeſſe confiteretur fi/
dem quã habebat de Chꝛſſto ·

d tertiã que/
his ꝗᷓ
nõ videmꝰ ſit laudabile ⁊ meritoꝛꝛũ
Et videtur ꝙ nõ · ¶ Dimo ſic · Dici/
tur Ecq · xix · Qui cito credit leuis eſt
coꝛde· ſed qui credit his quę nuilo
modo videt nimis cito credit · erge

d

talis magis eſt vituperãdus qᷓ; lau⸗/ virtutis Ild rationes in oppoſitũ 1
dandus:¶ Secudo ſic. Abnegare Id pꝛimam reſpondetur. ice ki
rationem quę eſt nobiliſſimũ eoꝛum minoꝛeʒ.· Licet eni credere hot abſq; ſetl
quę in nobis ſunt eſt vituperabile · ratione pꝛobabili eſt cito credere (R ct
qui credit ea quęnon ſunt rationicõ cognitio vmus hominis non elr na/ MI
ona rationem gbnegat · ergo talis ẽ turaliter oꝛdinata ad cognitionem ðð
vituperabilis¶ Certio ſc. Piſcretio alterius ut per ipſuʒ reguleturſed G̊ da
eſt ila quę faut eſſe opus noſtrã lau modo eſt oꝛginata ad veritatem pꝛi Ull
Dabile.· ſed cum oĩs noſtra diſcretio mam Mi undan reſpondet᷑ne A
ſit per rationem in his que pꝛeter ra⸗ gando conſequentiam. Et ratio eſt. n
tignem ſunt non habemuͤs aliquid quia homo cum credit non abnegat
quo diſcernamus. ergo huiuſmodi rationem quaſi contra eaʒ faciens· ſſrb
credere nõ eſt laudabille.quia ita po/ eam tranſcendit alnioꝛi dirigenti in/ ſucn
teſt homo credere falſis ſicut veris. nixus. ſcilicet pꝛimę veritati: quia ea ut⸗
¶ Ioppoſitum eſt euangeli pꝛeſenſ quę fidei ſunt ⁊ ſi ſupꝛa rationeʒ ſint ſat
Heati quinõ viderũt crediderunt non tn contra rationem:ea autem 4 ſp
Reſpondeo dicendũ · ꝙ credere p/ ſupꝛa hominẽ ſunt querere. non ẽvi⸗/ fil
mę veritatiin his quę non videntur ahile ſed laudabile:quia hbomo gl⸗
laudabile menitoꝛi eſt pbatur ſic Abet ſe ad diuina erigere qᷓntũcũ qʒ no
Dis actus virtutis eſt laudabilis et poteſt. vt ict philoſophus. r. ethi⸗ ni
meritoꝛiuſ qntũ in ſeſed credere his lor Achtmtng reſpondet᷑. negã/ lon
quęnon videntur eſt actus virtutis do minoꝛem. Dicimus enĩ ꝙ dicre/ 1it
ſidei quęeſt argumentum non appa/ tionem credendoꝝ habet homo per ðLM
rentium m apoſtolum. ergo eſt lau⸗ Inmẽ fidei ſicut diſcretionẽ ſpirituũ en
Dabile ⁊ meritoꝛiũ · Pꝛo cuius con/ raliquam gratiam gratis datan tyr
cluſionis plenioꝛ noticia eſt ſciendũ Bede homo lumẽ fidei habens nõ fn
ꝙ ſicut philoſophus Hethicoꝛum. conſentit his quę contra fidem ſunt din
dicit Laus pꝛie bm reſpectuʒ ad al⸗/ niſi inclinationem fidei relinquat ex Dharn
Wnn d dignius eſt rtacheur ſua cuſpaoa.
SBicut videmus ꝙ gctus cõcupiſabi ⸗ Amn E ſt . ðUU:
lis laudatur inqatũ oꝛdinate ſe ba/ n E 0 b C agu ſoi
het a mnononm Ntns autem rlo OGepbanieſteuã geliü In lloten⸗
nis inqntum oꝛdinate ſe habet ad in oꝛe Dixit Jeſus turbᷣ iundęoꝛum zc ð
ſupꝛemarũ otentiarũ m q̃d ſe ha/ ſe WV ſſ

Pputari ſequentes queſtie —
bet ad fineʒ· Et ꝓpter hocilla que ſůt ma⸗ B 9 queſtiones. ¶ Pu/

tru cõuenient᷑ Chꝛiſtus miſit H
optima non laundantur ſed honoꝛan⸗ ad inuc os ꝓphetas ſcribas ſapien⸗ i

tur· et quia virtus eſt Diſpoſitio per/ tes · ſciens ⁊ h dicẽs eos occidẽdos p OͦUDU
fecti ad optimũ·vt Dicitur. vij ethi⸗ iudgos echt. o· Dtrũ Stepha/
Ccoꝛumideo ꝓpꝛie virtutis actus lau/ nus in hac vita viuens vidit deum d
Dabilis eſt. Qoſtra autem natura/ pereſſentiam· A
lis cognitio ſe habet ad diuinam ſi / — tu⸗
cut ad ſupe ioꝛem· Et ideo cum ra/⸗ . B Pꝛ img na
tio noſtra diume virtuti ↄſentit actꝰ Ngueſtion em ſcilicet Ptrũ uic
laudabilis eſt · ſiut cum concupiſci⸗ Z.⸗ conuenient᷑ Chꝛiſtꝰ miſit nag
bilis rationi ſi ubditur ideo credere ad iundęos phᷣas ſcribas⸗ ſapientes utn
Veritati pꝛimęin his quęnon viden⸗ ſciens dice

ns eosoccidẽdos per

turlaudabile z meritoꝛium eſt ꝛ ag? indeęos. ic pꝛocedit· Et videt᷑ nõ⸗

oppoli
eginco
Mlabſq
ſdere 4
Ang⸗
Whrem
lerurſeds
atem P
wnekit

Abnegit
cens⸗5
ngen

Wonezſi

antn
guaper
rqnticig
eegi⸗
de⸗
moter
Hintui
danm
no no
mſant
d

1
enl
nlloten;

m
ſinto⸗
iſwsnit
6lſopen/
ultosg
Oeybe
ta

niit
entes
Gfe
gio⸗

nilo n. Quia hoc videt᷑ ſape⸗
q̃ndã crudelitatẽ · ſicut mittere in /
nocentes oues ad lupos per eos Di/
ripiendos:¶ Secũudo ſic. Si Chꝛiſt

milit eos ſciuit eos occidẽdos vo/

luit eos moꝛi· ſed hoc ⁊ voluerũt in/
deęi · ergo iudei confoꝛmauerũt volũ

tatem ſuam diuinę·⁊ ita non pecea/
uerüt . ¶ In oppolitum eſt enangeliũ
Reſpondeo dicendũ ꝙ cõuenien/
ter Chꝛiſtus miſit ad indeęos ꝓphetaſ
Iſcribas ſapiẽteſ· miſit dico ad in/
ſtructionẽ eoꝛũ· non ad hocut occide
rent᷑ ab eis licet bñ pꝛeuidit ꝙ eſſent

per eos occidendi Tld rationes in
oppoſitum · Sd pᷣmam reſpondet᷑·ꝓ

falſum eſt ꝙ hoc ſapiat crudelatem
aliquã · quia non miſit eos hac inten
tione ut a iudęis interficerent᷑ · bene

tñ dedit eis bonam voluntateʒ ut ſi
contingeret eos moꝛti tradi patent

libent moꝛtem ſuſciperent ſl⁊c d ſe/
cundam reſpondet᷑:negando conſe/
quentiã · Et ratio eſt · quia confoꝛmi⸗
tas voluntatj hũanęad diuinã non
eſt ſimpliciter ĩ volendo ꝙ deꝰ valt.
ſed in volendo ex modo · ſcilicet ex
charitate ſicut deus vult vel ad eun
Tem finem.⁊ hoc modo iudęi interſi/
ciendo miſſos a Chꝛiſto voluntateʒ

ſuã nõ confoꝛmauerũt diuinę quia

ꝓphbetas ⁊ ſcribas ⁊ ſapiẽteſexnequi/

* —

cia occiderũt a ad impediẽdã ſalutẽ

ſtionem · ſic ꝓcedit᷑· Et videt ꝙ bea/
tus Stephanꝰ in hac coꝛpoꝛali vita

viuens viderit deũ ꝑ eſſentiã · ⁊ vi/

detur ꝙ lic · D aricorr⸗ in

celum vidit gloꝛiã xei · ¶ In oppoſi⸗

tum videtur illud Exodixxxiij. Nõ

videbit me homo ⁊vinet · glo · qᷓdiu
hic moꝛtalit᷑ viuit videri per qſdam
imaginationes de poteſt · Sm iplam
naturg ſug ſpeciẽ non poteſt ¶ Reſpo

quã ex eoꝝ ſdicatiõe ſequi videbãt

Agd ſecũdã que

o dicẽdũ ·ſiẽ dic mgr Nicolaus

lyra ſuꝑ actus apoſtoloꝛũ Ecij · vij ·

ꝙ aliqui dixerunt ꝙ viſio iſta Ste /

phani fuit mentalis. ita ꝙ ex ſpeciali

gratia fuit ſibi cõmiſſum videre·non

ſolũ hũanitatem Chꝛſti ſed etiã dei/
tatem · ſicut PHaulo eo ꝙ erat Toctoꝛ
gentiũ · Moyſi qui fuit doctoꝛ iu/
deoꝛum · vt dicit Luguſtinꝰ.· Et hoe
videtur dicere quęda glo.ſuꝑ locuʒ
iſũ: quę talis eſt· Quid electi ad/
huc in hac vita detenti mudato coꝝ
dis oculo videre mernerũt gloꝛiam
vt hic Stephanꝰ.⁊ NPaulus ad ter/
tinm cęlum raptꝰ. Sed hoc dictũ vt
diẽ Nicolaꝰ ð lyra nõ videt᷑ beneſo
nare dictis ſancto ꝝ doctoꝝ quicõ/
coꝛditer dicunt ꝙ talis viſio non eſt
conceſſa alicui in vita pſenti vtenti
ſenlibꝰ exterioꝛibꝰ niſi moi Chꝛſto.
YBnde ⁊ Paulus dicit᷑ deũ nõ vidii
ſe niſi in raptu ab ipſis ſenſibꝰ· Ste/
phanus autem nõ videt tunc fuiſſe
raptꝰ ſed mag vtẽs ſenſibꝰ· vtpote
loquens iudęis audientibꝰ · Nopt᷑
qð alij dicunt ꝙ fuit viſio imagina/
riaita ꝙ in eius imaginatiõe fuerũt
efnigies diuinitus foꝛmatę ad repꝛę/
ſentandũ deum ⁊ homine Chꝛiſtum

Siẽ JYſa · vi · Jaiaſ vidit deũ ſeden⸗/

tem ſuper ſolium excelſum Et mente
cognouit Stephanꝰſignificatũ illiꝰ
repſentationis · ⁊ ſic qntum ad hoc
non ſolum fuitviſio imaginaria. ſed
etiam cum hoc mentalis· ſicut fiebat
pꝛpbeij Et non eſt dubiũ ꝙ iſto mo⸗/
do potuit fieri·ß modo loquendi ſcri
pturęevidetur ꝙ fuerit coꝛpoꝛalis vi/
ſio. quia dicitur in textu · Cum eſſet
Stephanus plenꝰ ſpirituſancto in/
tendens in celum vidit gloꝛiam dei
Circa qð ſine ſindicio videt ita eſſe
qꝙ a coꝛꝑe Chꝛiſti exiſtẽr in celo fuit
imutat oculꝰ Stephani ad viſionẽ
humanitat. Chꝛiſti · nam in poteſta
te eius eſt ꝙ coꝛpus eius videat᷑ ſie⸗

longe ſicut de ppe · Et foꝛte ideʒ eſt
quolibet alio coꝛpoꝛe gloꝛioſo·qꝛ to/
taliter ſubiectum eſt anime · ꝓpt᷑ qʒ

videt᷑ ꝙ poſſit imutare viſum indit/

ferenter a lõge ⁊ ꝓpe· et ſiti poteſtate
eius ꝙ imutet viſum in ꝓpꝛa vel alia
effigie · Sicut dꝛ de coꝛpoꝛe Chꝛiſti
gloꝛioſo LQucę· vltj· Deitatẽ vo vi /
dere hoc mõ nõ potuit. ſed ſiẽ in viſio
ne ima ginana foꝛmat᷑ in ꝓytute ima/
Ginatiua aliqua effigies ad repſentã

Dum teũ ita exter poteſt diuintus
foꝛmari ad imitationẽ oculi coꝛpoꝛa/

lisꝛaliqᷓ effigies coꝛꝛalis non a deo

aſſ üpta ſed foꝛmata poteſt ipſum re/

Rſentare oculo coꝛꝑali:Et ſic ꝓbabi

liter abſq;ʒ alia aſſertione poteſt dici
ꝙ fuit in viſione Stephani menta/

litertn cognouit ꝙ illa effigies non

erat ipſa diuinitas· niſi reſſentatiue

et huic modo dicendi concoꝛdat lit/
tera cum dicit· Ecce video cęlos aꝑp/
to s⁊ filin hois ſtatẽ a extris dei· Et
bec tin de quę tione iſta.

¶ In ſeſto beati
Johannis euãgeliſte eſt euãgelium

Vixit Jeſus Petro ⁊c Johᷣ vlij· Cir
ca qͥd pnt diſputanſequeteſ quęſtio
nes ¶Hꝛma . Dtru Chꝛiſteplus di
lexit ſan⸗ q; Petrũ. ¶ Secũda.
PBecn beat? Yohanes fuerit moꝛtuꝰ

B pꝛimaz
Alſtioneʒ· ſic ꝓcedit᷑ · Et vʒ
VYVYVnõô· ¶Pꝛimo ſic . Deus
Diligit oĩa eqlit· g nõ dilexit magis
Johannẽ ᷓ; Petrũ.ↄſequetia ẽ bo/
na · antecedens ꝓbat · Sicut diligit
oĩa ita cognoſcit oĩa · ſed eq̃liter co/
gnoſcit oia.ergo ęqualit᷑ diligit oꝛa
Secũdo ſic. Deus eodeʒ actu ſim/
plici dilexit Johãnẽ ⁊ DNetrũ. ergo
no vnü magis ch aliuz ¶Tertio ſic.
Chꝛiſtus magis bonũ voluit Petro
ᷓ;ᷓ Johanni · ergo plus dilexit Pe/
num q; Johannẽ· antecedẽs ꝓbat

qm̃ Netro cõmiſit curã totius mãdi
VDn ait ei Lohᷣ:.· Petre amas me
paſce oues meas. Johãni vᷣo nõ cõ/
miſit niſi cuſtodiã vniꝰ pſõę· ſcʒ ma⸗
tris ſug· ¶ In oppoſitum videt᷑ argui
ex pñti euãgelio· vbi ſpecialiter Jo/
hannes nolatur dilectꝰ a Chꝛiſto.
Añdeo dicenduʒ: ꝙ queęſtio iſta vt
tangit ſanct CTh B

7
te. luꝑer Johãanẽ:multiplicit ſolui

tur.· Ruguſtinus eni refert hoc ad/
miniſtenu dicens· ꝙ vitam actiuam
quęſignificaꝑ Petrũ plus diligit
deus qᷓ; vitam contẽplatiuã quę ſi/
gnificat per ꝓohannẽ. qꝛ magis ſen/
tit hſentis vue anguſtias ⁊ citius ab
eis liberari deſiderat ⁊ ad deum ire.
Contẽplatiuã vo vitam plus teuns
Diligit · qm magiſ eã ↄſeruat.nõ eni
ſimul finit cuʒ vita coꝛpis ſicut vita
coꝛpoꝛis Quidam vvo dicũt ꝙ Pe⸗

trus plus dilexit Chꝛiſtuʒ in mẽbꝛis
⁊ ſic etiã fuit plus a Chꝛiſio dilectus

vnde ei eccleſiã cõmẽdauit. Johan/⸗

nes v̈% plus dilent Chꝛiſtuʒ in ſeib
ſo.· ⁊ ſic etiã fuit ab eo plus dilectus.

vndeei cõmendauit matrẽ. Fclij xo
Dicht ꝙ incertuʒ ẽ qͥs eoꝝ Chꝛiſtum
pluſ dilexit amoꝛe charitaſj.⁊ ſimilit

quem ns plus dilexit in oꝛdine ad

gloꝛiã vite eterne·ß Petruʒ dẽ plus

Dueyiſſe qntũ ad qᷓndã ꝓmptitudi/

nẽ vel feruoꝛẽ. Johãneʒ xo pl di/
lexit qᷓntũ ad ꝗqdã familianitad indi/
cia ꝗ̊ Chꝛiſtus ei mag demõſtrabat
WPt eius inuetutẽ ⁊ puritatẽ · ¶lij xo

Dicũt · ꝙ Chꝛiſtꝰ plus dilerxit Petrũ

qntũ ad excellẽtꝰ donũ charitat J0o
hanẽ vo plꝰ q̃ntũ ad meliꝰ donũ in⸗
tellectꝰ. vn Netrꝰ ſimplicit᷑ mag di
lectꝰ. Johᷣs vo bm qͥd Pꝛeſũptuoſũ
tñ videt᷑ hoc deiudicare · qꝛ ut dioit᷑

Pꝛouerb.·xvi · Spirituum conde/
ratoꝛ eſt deus? non aling ldri,
tiones in oꝓpoſitu
ꝙ amoꝛ d mẽſuran· Vno modo ex

dbmã rndet᷑
ſuo pᷣncipio·⁊ ſic dꝛ magis amari id

tuoni
Anns me
onöc/
d mg⸗
Kara
lin ⸗
1Chiſo⸗
gtoſinn
Pplarſolt
t bcag/

Imgctitamn

us dingt
äcn
masſer
statinge,
dNunn
moless
nat nöi
nsſicvtid
dit pe
inmebeis
lodilecus
Joban/
inz in ſeyg⸗
8ecus:
Tjz
CRnn
uaimnlit
tinornenl
n diple
ipnpeind
dod
Uuuntat d
nöſntt
ntni An
diat Pen
chnitn,
ne⸗
mnniid

ad qð amandũ volũtas magis incli/
natur./⁊ ſic deus ęqualit᷑ oĩa diligit ·
Alio modo ex parte obiecti ᷣm qð
quis dicitur magꝗlamare illu cui ma/
ius bonũ vult · ſic deus dicit magiſ
Diligere vnũ qᷓ; gliuʒ:inqntum vult
ei maius bonũ.¶ Iäd ſecũdã reſpon/
detur ꝙ ratio ꝓcedit de affectu dile
ctionis · ſᷣm quem oĩa ęqualit᷑ diligit
quia vnoꝰ ſimpliciactu·q;uis nõ ve
lit ſemper ęquale bonũ vel idem om/
nib ueSe tertiã reſpondet· conce/

eS

Dendo ärgumentũ

ecũdam ſic
ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ ꝙ beatꝰ Johãnes
non fuerit moꝛtuꝰ · quia in gñti enã/
gelio ſcribit᷑ · Sic volo eũ manere · ſ.
donec veniã · ſcilicet ĩ fine mũdi
ſia ſancta recolit᷑ eius obitꝰ¶ RKeſpõ
eo dicendũ · ꝙ occaſione illius vbi

Sic eũ volo manere · quidam dixe/

runt Johãnẽ nõ eſſe moꝛtuũ ·ſ̊ vſq;

ad nouiſſimũ diẽ victurũ ⁊ in ſepʒulꝰ

cro doꝛmientẽ donec veniẽs Chꝛiſt

excitet eũ· hoc accipientes ſignũ ꝙ in

ſepulcro eius videt᷑ quędã ſcatunitio
mãnę ꝑ modũ ebullitioiſ exurgere ·

Dicũt B cauſari ex anbelitn eius· ſed

vt dicit AUNlbert· hec eſt fabula · Elij
vYo eũ nõ dicũt eſſe moꝛtuũ ſ᷑ᷣ dicunt
eum cũ Enoch ⁊ Helia tranſlatũ in
paradiſuʒ pugnaturũ cũ antichꝛiſto
2, Chꝛſto ſuſcipiet martyrniũ · nec h
videt᷑ veriſimile taʒ dilectũ ſibi apo/
ſtolũ tamdiu ·̊ eſt· tanto tẽpoꝛe vſq;

ad finẽ mũdi ſuſpẽdere a ſua vilione

⁊ fruitione alijs apoſtolis in glia exi/
ſtentibꝰ· Et ideo cũ alijs dicẽdum ẽ
ꝙ beatus Johannes moꝛtuus eſi ·

ſed non ꝑ martyriuʒ ⁊ ꝙ ſtatim poſt

moꝛtem reſurrexit · ⁊ cũ coꝛpoꝛe ⁊ ani/
ma tranſſatuſ ſit ad locũ beatoꝝ· Et
huiuſmodi rei capit᷑ argumentüũ · q;

in ſepulcro eius coꝛpus nõ inuenit·
ſed de fundo ſepulcri mana ſcaturit

n oppoſitũ eſt· qd hodie in eccle/

—

Chꝛiſto o

Tebullit · in ſignũ eiꝰ ꝙ populũ dum
viueret cęleſti pane pauit· Nõ enivi
etur credibile ꝙ coꝛpuſ tam dilecti
apoſtoli deus ſine veneratiõe in celo
⁊in tra reliquit · Etcũ nõ inueniatur
ad venerandũ · piũ eſñ credere ꝙ ĩ cę
lo beata vita ⁊ imoꝛtalitate ſit veſti/
tum · vt dicit Alxertꝰ e vero dici/
tur · Sic eum volo manere ſic intelli

git id eſt: nolo eũ moꝛi ꝑ martyrium

nolo ꝙ ꝑſecutoꝛis ſuppliciuʒ eum ab
hac vita pſcindat · quia ⁊ ſi venenũ
bibit · non tn nocuit donec veniã ad/
vocandũ eũ ad gloꝛiaʒ· Onde legit᷑
in vita ſua ꝙ in vltima ſenectute lua
apparuit ei Oñs · dicens ˖ Peni dile/

bus tuis uleris

tium eſt euangelium. In illo tempo/
re· Angelus apparuit in ſommis Jo/
ſeph zc Matth ·ij · Circa quod poſ/
ſunt hbec diſputari· ¶ Pꝛimo. Ntruʒ
innocentes raciter dicant᷑ marty/
res Chꝛiſti· ¶ Secudo · Ntrũ bapti⸗/
ſmus ſanguinis ſuppleat defectũ ba/
ptiſmi aquę ·

D pPꝛimgaz
Jus ne le peectit E⸗
idet᷑ ꝙ Innocentes pꝛo

tyres Chꝛiſti · ¶ Pumo ſic · Nulla

paſſio videt᷑ meritoꝛia ⁊ martyrij co

rona digna niſi ſit volũtaria · paſ⸗
ſio iſtoꝝ innocentium nõ potuit eſſe
volũtaria cũ vlũ ratiõiſ nõ haberẽt ·

F nõ videntur poſſe dici martyres

Prcñdo ſic · Martyriũ ẽ actłꝰ ꝓtu/
tis· ᷣ ois actꝰ vtuẽ volũtariꝰ.ſ̊ tał

nõ fuiti illut dictũ ẽ· Zc ¶ Certio
ſic · Martyr ĩ gręco dĩ teſtl fidei chꝛi

ſtianę· H̊ inocẽtesilli nõ potuerũt eſſe

teſtes fidei chꝛiſtiãę· cuʒ vſũ liberi ar

bitrij ñ haberẽt g mrẽs ꝓacitdiq nõ
poſſent ¶ In oppoſitũ ẽ fides ecclix R

cte mi· quia tempuſ eſt ut cum fratri /

cciſi nõ Dicant᷑ veracit᷑mar

colit eoꝛum martyriũ tanq; verum.

Kend, dicen dũ · ꝙ innocẽtes

o Chꝛiſto occiſi· fuerũt veri marty/
res Chꝛiſti¶ Circa qð ſciendũ ꝙ ad
euitandũ argumẽta facta aliqui di⸗
xerũt ꝙ in innocẽtibꝰacceleratꝰẽ mi⸗
raculoſe vſus liberi arbitrij · ſicut in

Johãne baptiſta du adhuc exiſte /

ret in materno vtero· ita ꝙ etiã volũ
tas ij paſſi ſunt·⁊ ſᷣm h̊ ven martyres

fuert⁊ volũtate⁊ actu· Sʒ qꝛ ̊ px au

toꝛitatẽ ſcriptnurę non ꝓbat imo ec/
cleſia dicit ꝙ nõ loquẽdo ſ moꝛien/
do cõfeſſi ſũt.· Ideo melius dicendũ
eſt· vt dicit ſanct Chomas iux Flu/⸗
duſtinũ · ꝙ martyrij gloꝛiã quam in

uuli occiſi ꝓ Chꝛiſto per dei gratiam
ſunt adepti · Nã effuſio ſanguinis p
Chꝛiſto vim gerit baptiſmat .· n/
de ſicut puens bapticaij ꝑ gram ba/

ptiſmalẽ meritũ Chꝛiſti opatad glo-

riam obtinẽdã · Ita in occiſis ꝓpter

Chꝛiſtũ m eritũ martyrij Chꝛiſu ope
ratur ad palmã martyrij conſequen
. Pn gin Gdaꝗ S

. 6

ermoe

epßia qſi eos alloquès diẽ· Jlle

de veſtra coꝛona vubitabat in pal/

2

ſione p Chꝛiſto ꝗᷓ etiã paruulis ba
ptiſmũ ꝓdeſſe no eſtimat Chꝛiſtinõ

habebatis etatè in qᷓ paſſurũ Chai/⸗
ſtũ credereiſ̊ habebaij carnẽ in q̃ ꝓ

hꝛiſto paſſuro paſſionẽ ſuſtineretiſ
Md rationes in oppoſitũ · vna ſuffi

cit reſponſio · ꝙ ille pcedũt de marty/
rio in adulij·in qbꝰ ad meritũ marty

rij? coꝛonę gloꝛię cõſecutionẽ reqrit᷑
Weꝛia volutasſ̊ in paruulis ꝓ Chꝛi/

ſto occiſis Chꝛiſti mentũ opat᷑ totuʒ
in illis ſine vſu liberi arbitrij.⁊ ita nõ

Ad ſecũdã que

tionẽ ſic pcedit; Et vider ꝙ bapti /

ſmus ſanguinis nõ ſuppleat defectũ
aꝗ· Baptiſmꝰ eni ag bʒ efficaciã ex

4

alijs ꝓpꝛia voluntas meret · illi par/

loquendo ·ſed moꝛiendo teſtes ſunt

ex oꝑe opante · vñ ſine charitate nõ

ꝓdeit. vt patx.j:Con· xiij.g ipuer ni
hil hʒ efficaciã ex oꝑe opante qmßkłꝰ ſũ
lberi arbitrij non hnt. in eis bapti/
ſmus ſanguinis nõ ſupplet vicẽ ba/
ptiſmi aꝗ¶ Secundo ſic. In bapti /
ſino ſanguinis nõ eſt niſi pęna ⁊ cau/

ſa:ſ pęna qñq; nõ ẽ poꝛtionata ad
tollendã totã pęnã debitã ꝓ cca·

nec etiã deuotio ad canſam paſſiõis

cũ qͥs ꝓ deo patiatlad h ſufficeret. S

baptumꝰ ſangninis nõ ſemꝑp totam

pęnã debitã ꝓ peccat tollit· ita nõ
ſuplet in olbꝰ vicẽ baptiſmiaquę.
Eertio ſic· Tlia multa ſũt genera ſu
pererogationũ ſicut vꝓᷣginitaſcui de
bet᷑ aureola · ⁊ doctna ⁊ hmõi ·᷑ hoc
nõ ſupplet vicẽ baptiſmi:ꝙᷓ nec mar/
tyriũ vt videt᷑¶In oppoſitũ ẽ quod
dic Luguſtin ð beato Cypano ꝙ

ſi qd ĩ eo purgadũ erat pamſõis cali

ce ablatü eſt. g baptiſmus ſanguiniſ

purgat vniuſalit᷑ ⁊ ſupplet locũ ba/
ptiſmi a(Knñdeo viccdii bapti
ſmus ſanguinis qᷓntũ ad id qð ẽ res
tm· vid elicet qᷓntu ad remiſſione oĩs
culpę⁊ pęnę.ſupplet locũ ſiue vicem
baptiſmi aꝗ· qn articulus neceſſitad
ſacrm excludit · HNo cuiꝰ intelligẽtia
notandũ ꝙ baptiſmꝰ aꝗ effcadã bʒ
a paſſione Chꝛiſti inqᷓntum eam ſa⸗

cramẽtaliter repꝛeſentat. aptiſmuſ
aũt ſanguinis paſſioni Chꝛiſti ↄfoꝛ

matur realiter non ſacramẽtalireh/

ſentatione · iqeo in his ꝗᷓ ſacrame/
talia ſunt· baptiſmuſ ſanguinis non
ſupplet vicẽ baptiſmi aque · ſicut ẽ im
Pſſio characteris ⁊ huiuſmodiſedĩ
eo qð eſt res tm̃ſupplet totalit᷑ vicẽ
baptiſmi aquę· qñ articulus neceſſi/
tatis ſacramẽtũ excludit. Sicut enĩ
in boptiſno aus liberat omo ab
oi culpa pꝛecedente pęna. ita in ba/
ptiſmo ſang nir 9 ranones in
oppoſitum Ad pmã mdet᷑negãdo
ↄſequẽnã

opꝑe oꝑato· Baptiſmꝰaũt ſanguiniſ

Etrõ é qꝛ baptiſmꝰnõ hy

ſſ
tione
nb⸗
nen
uis
plige
tun
eſt
no.
n
ſccn
keru⸗
tiam
nist

N

ſuſ
am

oſy⸗

inif

5

no
Eni
yſi
i⸗
de
4p,/
Lcan⸗
100
.
s

nG

i

in
d
i
.
4
5

tione paſſionis Chꝛiſti · Oñ de mar⸗
tyribꝰ vꝛ ο v. Zauerũt ſtolas
ſuas in ſanguine agni · et ideo pueri
q;ᷓuis liberu arbitriũ nõ habeãt ſioc/
cidunt᷑ ꝓ Chꝛiſto in ſuo ſanguine ba
pticati ſaluant᷑: ld ſecundã reſro/
etur:negãdo cõoſequentiã:Etratio
eſt · qꝛ licet illa pęna in ſe conſi iderata
nõ eſſet ſufficies ad liberandũ ab oꝛ
pęna peccati · tñ relata ad cauſaʒ paſ
ſionis accipit emicaciã a paſſiõe Chꝝn

ſti · cui aliqᷣſ ꝑ talẽ pęnã cofoꝛmat. et
ex hoc ab oi pgna teſolin õt · ld

tertiã reſpondet negando cõſequen/
tiam · Et ratio ẽ · qꝛ inſuper erogaͤtio/
nis len ꝑfectionis operibꝰ nonẽ ita
expꝛeſſa ↄfoꝛmitaſ ad paſſione Chꝛi
ſtiſicut ĩ baptiſmo ſanguinil.nec eti/
am in baptiſmo pęnitẽtię:⁊ ideo nõ
vꝛtet ꝙ in eis ois pęnaà dimittat-

feſto beati

Cromę cantuarienſis · Poſſunt diſ

putan ſequẽtes quęſtiões· ¶ PHuma

Ptrũ Chomas archiepus cantua/
rienſis miſtrauerit Chꝛiſto reꝑetẽdo
res eccleſię ſuę cũ ſcandalo regis an/
gie ¶ Secãda· Vtrum ſanct/ Cho⸗/
mas in bac admiſiratione ſubeũdo
moꝛteʒ meruit a celeſti patre coꝛona

martyrij honoꝛificari·

Kerum.
Avidet᷑ ꝙ Chomaſ hᷣdictꝰ
nõ admĩſtrauerit Chꝛiſto repetẽdo
res eccleſię cũ ſcãdalo regis anglię·
Pꝛimo ſiẽ · Nõ miſtrat Chꝛiſto qui
oꝑat᷑ ʒ euãgeliũ Chꝛiſti · ß¶ Matth·
v · Dz ei qui vult tecũ in iudicio cõten
cere ⁊ tunicã tuã tollẽ · dimitte ei et

palliũ · ̊ hͥ nõ fecẽ Chomas ſ̊ cũ ſcan /

Dalo regis voluit res tpales eccleſię
ſue· g zc.· ¶ Secũdo ſic· C homas te/
nebat᷑ ex oꝛdine charitatj mag dili/
gere ſalutẽ ſpualezʒ ꝓximi ꝗ impedit

tm̃ ex opere operãte · ſed hʒ ex imita⸗

per ſeandalũ · q; quęcũqʒ temwꝛalia
bona · ſed id qð minuſ viligendũ eſt
Dunittendu eſt ꝓpr᷑ id qͥd magis eſt
diligendũ:ergo Chomas nõ videt᷑
Chuſto admuſtraſſe nolẽdo dimittẽ
bona tempoꝛalia ad vitandũ ſcanda.

lum ꝓvimoꝝ¶ Certio; In rebus te/

poꝛalibꝰ nihil eit mag neceſſaniũ q;
cabus · ſed cibꝰ eſt htermittẽdus pr
ſcandalũ·m illud ad RA:bhoma. xuij.
Noli cibo tuo ꝑdere iullũ ꝓ q̊ Chꝛiliꝰ
moꝛtuꝰ eſt· ergo multomag tempo/
ralia ſunt ꝓpter ſcandalũ dimittẽda
In oppolituʒ eſt fides eccleſię quę
ep diẽ moꝛij nõ celebꝛaret niſi Chꝝi/
ſio admiſtraſſet in H¶ Andeo dicẽ/
Dũ · ꝙ huiuſmodi quęſtiõis ſolutio
pendet ex illa queſtiõe · Dtrũ ſemper
lona tẽꝑalia iut dimittẽda ꝓpr ſcã⸗
ali· Circa quã quęſtionẽ ſic eſt diſ
tinguendũ · ꝙ bona tempoꝛalia · aut
ſunt noſtra:aut ſũt nobᷣ ad cõſeruã/
Dũ ꝓ alijſ cõmiſſa · Sicut bona eccle
ſięcõmittunt᷑ platis ⁊ bona cõmunia
qbuſcu q; reipublice rectoꝛibꝰ· ⁊ ta/
liũ cõſeruatio ſicut ⁊ depoſitoꝝ imi/
net bis qbꝰ ſũt cõmiſſa ex neceſſitate
Et de talibꝰẽ cõcluſio · ꝙ non ſüt di⸗
mittẽda ꝓpt᷑ ſcandaluʒ ſicut nec alia
quęſut de neceſſitate ſalud· Cempo⸗

ralua vο quoꝝ nos ſamꝰ dñi dimit/
tere tribnuedo ea ſi penes nos ega ha⸗

bemus · vel nõ reperẽdo ſi apud alioſ
ſint ꝓpter ſcandalũ ·eſt cõdluſio ſecũ/
Da · ꝙ qñq; dimittere debemꝰ qnq;

non ſi ſcandaluz ex hoc oꝛiatur ꝓpter

ignoꝛantiã vel infirmitatẽ alio · ſie
eſt ſcandalũ puſilloꝝ · tunc vel tota/
