turum .Sic deus ſuosg tormentis ·

xel tenet᷑ loluere pęnã · Jõ nõ dʒ hõ

fiigere · quia ſcit ſibi pꝛodeſſe in fu/

Non enim liberauit Hetrum a cruce
1 Paulum ab enſe · Neb x· ¶lij di
ſtenti ſunt non ſuſcipientes redem/
ptionẽ ut melioꝛem innenirent reſur2½
rectioné. Itẽ qͥ peccat ẽ xebitoꝛ pene

Aund

otnio

uut Ei
ſuſpena

ghutni

nantm:
ninoneace
Kwagn
aſelen
bernn
Annclvst
nitinen
ſgeunurin
ſun⸗
ſfanmſane
Poſtenco
nteſlagel

ſosmmod
terfilliuz
no liber⸗
ſuſtinere⸗
lutt
ſctſoſtinen

lucergoor
ſklipgu
nlanent
ſns obe
enunſe
maumil
winode
NeTaͤce

lognun

*

mäpun⸗
ſgrtne
ſenepri
hrinpn
ſenpnin
gelhton
linen
ling
Keno
ſandiß⸗

eſt abu
hatzw
Winaſe
Weag,

itte

Wonmla⸗
ando⸗
lzton
Unſlen⸗
laiſenn
vun

Whonad

noogno⸗/

Mapii
dy

rde
Aunnonſ.

eiſactn
1s owben⸗
idun dun
Voüffmn,
onra⸗
Rntrem
Remwerſus
worſefu⸗
iddtco

n

AGe
füngarſet
acunsdgr
ee inpr
fl/
ostengea
tq Dan

nos Atnb

bus e⸗
Mterexz
nmnucheur⸗
enume
nodeſen
1 tonne

Nenunddl

ners rN

—

aburen:
Pnns

ÿ”ÿ”M

Tribulatio

grauiter ſuſtinere ſi deꝰ eũ affligat ĩ

pꝛeſenti · quia vult eum acquitare et
emendam de peccato ſuo ĩ centuplũ
minoꝛẽ acciꝑe q; poſtea ſolueret: ſic
dD vulgarit᷑ · Qui ꝑetit quitari vult
eſſe libei ſ⸗ tem pueri quanto plus
verberantur.tanto magis addiſcũt

⁊ melius faciũt cõmodn ſuũ qᷓ ſi di/
mitterẽt᷑ volũtati ſuę Yſaxxv · Mi

ſereamur impio ⁊ no diſcet facere in

ſticiam· Item virtus medicinę non

ſtatim ſanat ̊ amaritudo ⁊ vuũᷣlitas
poſtea cõpꝛobatur · Sic eſt de vtili⸗

tate flagelloꝝ · Ideo dicit vñs Pe/
to Jopᷣ·xiij · Quod ego facio tu ne
fſcismodo ſcies aũt poſtea· Iteʒ pa/

ter filiuʒ in toꝛneamento ab ictibus

nõ liberat · licet videat graues ictus
ſuſtinere · vt laudeʒ patiendo acqui⸗/
rat.ſed ſi videret eũ ĩ ꝑiculo nõ poſ/

ſet ſuſtinere quin eum iuuaret · Sic

denus amicos ſuos ſuſtinet affligi vt

laudẽ ⁊ gloꝛiã cęleſtis patrię acqrãt
ſed ſi ĩ ꝑiculo aĩę eos videret ſtatim
ſuccurreret ⁊ liberaret · Jdeo domi/
nus Job expoſuit periculo coꝛpoꝛis
Trerum .ſed dixit diabolo · Herum/

tñ aĩiam illiꝰ ſerua · Job. ij .· G· Idiu
toꝛ in opoꝛtunitatibus in tribulatio
ne · Tuc enĩ opoꝛtunũ eſt cũ de ꝑpicu
lo animęagitur:¶ Itẽ tribulatio ani

mã purgat · Mulier bonos pãnos
ſepe lauat·ſed exiles ⁊ veteres putre/
ſcere ꝑmittit · Sic de iuſtos flagel/
lat in pꝛeſenti.ſed peccatoꝛes putre/
ſcere ꝑmittit ĩ peccatis· HNebxij. Fla
gellat omnem filium quem recipit ·
Suſtinenda eſt ergo tribulatio per
uã a pęna ęterna liberat᷑ qͥ ſuſtinet.

xempſum de infirmo qui patit᷑ ab

ſcindi pedem ne totum coꝛpus amit
tat · Et fur auriculam vt enitet ipſaʒ
ſuſpendij pęnam ·¶ Item tribulatio

eſt cibus vel calix domini. vnde ci/
bat ⁊ Potat amicos ſuos · NHnde ſiẽ
nõ iraſceret᷑ homo ſi rex faceret eñ ſe/

dere ad menſam ſnam et de abo ſuo

comedere ⁊ad ciphum ſuũ potare .
Sic non debet aliquis iraſci de tri⸗
bulatione · Sed quidam ſunt qͥ nõ

multum videntur diligere denz qe

in menſa eius nolunt comedere nec
de apho ſuo aliqͥd bibere·ideſtno/
lunt aliquid pati: volũt eſſe ſocij in
lucro nõ in damno vel laboꝛe · Cu tñ
Dicat Aplus· ij · Cor. pᷣ. Si fuerimꝰ
ſocij tribulationum erimus ⁊ conſo/
lationum· Exemplum de ſocio vlu⸗
uſti · Iſti mutuo accipiut.ſed nihil
oluere volũt· Plalmiſta :· Mutua/
bitur ꝑeccatoꝛ ⁊ non ſoluet · ſcʒ hic ·
in futuro · Item tamdiu eſt moneta
vtilis ad lucrandum qᷓ;diu eſt ĩ cur-
ſu · Modo moneta vtilis ẽ ad lucrã
Dum cq;diu eſt in curſu · Modo mo
neta tribulationis et pęnitẽtię eſt in
curiu·mõ qð fit ð vno nario ĩ iſto
ſeculo valet centũ in alio · Eʒech · iiij
Diem ꝓ anno ⁊dedi tibi:· ( Item ri/
baldus qui non vult vel nõ poteſt
ſoluere illud qð cõſũpſit in taberna
ſpoliat᷑ vel verberat ad valoꝛẽ ˖ Sic
peccatoꝛ qͥ non vult modo facere pę
nitentiaʒy ⁊ ſoluere quod debet · ver⸗
beratur in pᷣſenti infirmitate vel alia
tribulatione · vel ſoluet in centuplũ
in inferno · vel in purgatoꝛio· Iſido⸗/
rus · Nequa qᷓ; delinquenti parcit
peccatoꝛem flagello temꝑali ad pur
gationeʒ ferit · aut iudicio ew pu
niendum relinquit · aut ipſe homo in
ſeipſo punit qð male qrniſit ¶ Mota
boni modo franguntur ꝑ tribulatio
nes ⁊ infirmitates.ſicut vas de argẽ
to · ̊ů reparabũt᷑ melioꝛes ⁊ purioꝛes
Prounᷣ xv· TRuferrubiginem de ar⸗
gento ⁊ erit vas puriſſimũ:Sʒ ma/
li non reparantur · Sicut vas de ter⸗
ra vel vitro ·E· C anqᷓ; vas figuli cõ⸗
fringes eos · ¶ Item ſicut faber limat
vas argemti vt clarius ſit. Sic deus
ſuos affligit vt purioꝛes ſint · ¶Cugꝰ
Qð lima ferro·qð foꝛnax auroqð
flagellũ grano ·hᷣ facit bulatio viro

l ðẽ

WSð

*

.

iuſto · Greg.ĩ dialogo Sc ipſi ſepe

impiti homines nec dum pfecte ſcul

pta ſigilla vel imagines aſpiciunt·

iam quaſi ꝑpfecta laudant. cum ar

tifex conſiderat ⁊ limat :laudari iam
gaudet·. ⁊ tamen tundere melioꝛan/

do nõ deſinit. Sie plerumqz illi qs

O
. D

apit · Vſa · xviij ·

iam pfectos homines eſtimantad/

hucioculis ſummi opificis aliquid

imꝑfectionis habẽt · ⁊ quotidie eos
iuuat infirmitatibus ? tribulationi/

bus ( Item videmus quoſdaʒ toꝛ/
neatoꝛes ad ſonitũ tympanaꝝ et cla⸗
moꝛes pedelloꝝĩ gladios ruere · pbö
Dera armoꝛum ⁊ Duros ictus ciu pa

tientia ſufferre ꝓ moꝛſello vanglau/

Dis · qui pꝛo gloꝛia cterna necmodi/
cam patientiam volunt. ð admi-

rans Tuguſtinns ait . HMeu qᷓ; dolẽ
Dum q; pudendum delectat vt cul/
pa impleatur.a non delectat vt de⸗

acquiratur ¶ Atẽilluminat. Thꝛeũ ·
iij. Ego vir videns pauꝑtatẽ meam
in virga indignationis mee · Gregl·.

Dculos quos e claudit pęna ei
1. Sola vexatio da/
bit intellectũ auditui ¶ Itẽ tribula/
tio ad regnũ ęternũ Dducit · Matth·
v · Beati qui pſecutione patiuntur
ꝓpter iuſticiam· qm ipſoꝝ eſt regnũ
cgloꝝ · Sicut tenet homo diu ligatã

beſtiam quã emitĩ domo ſua donec

fuerit domeſtica· et tunc dimittit eã
libere ire ꝑR domum ſuam Sic deus
ligat nos tribulationibꝰ modo ⁊in/
firmitatibꝰ in ſenti · ſed poſt dimit/
tet nos liberos in domo ſua cęleſti ·

tunc creatura liberat᷑ a ſeruitute coꝛ

poꝛis in libertatem filioꝝ dei · ¶ Iteʒ

in quibuſdam ꝑtibus conſuetudo ẽ
ꝙ in ꝓfeſto nuptiarũ cõuiuęet ami/
ci ſponſi ⁊ ſponſę conſueuerũt ence⸗/
niare et Hᷣſentare ſe inuicem dicẽtes ·
Tene ⁊e nuptijs Eodẽ modo o ani

ma ſancta ſponſa chꝛiſti · ſic te opoꝛ/

tet in pᷣſenti anteq; cum gaudio in/
troducaris in thalamũ ſponſi tui · tri

Tribulatio Cimoꝛ

bulationum ſen tẽptationuʒ; graua/

mina ſuſtinere: Cene totuʒ ad ludũ
⁊ feſtum nuptiarum necludum con/
uertas ad iniquitatẽ impatiẽter ⁊ cũ
murmure ſuſtinẽdo · quia dicit Se/
neca. Nir bonꝰ quicquid ei acciderit

equo animo ſuſtinebit · ſciens hoc le /
ge diuina accidiſſe· Ecq·p· Vſq; in
tempus ſuſtinebit patiens poſtea
redditio ioeunditatis ·

= e timoꝛe domini .
JSmded⸗

nuni mlta facit bona Mec
catũ a coꝛde expellit· Qn
aliquis magnꝰ vult hoſpitari in ali/

qua domo hmittit nücium qui do/

mũ mundet ⁊ paret· Sic facit de⸗
us immittendo timoꝛem:Ecd.pᷣCi
moꝛ dni expellit peccatuʒ ⁊c· Et. .ij·
Quitiment dominum ſparabunt

coꝛda ſua ad recipiendũ eum⁊ĩ cõ/
ſpectu illius ſanctificabunt animas

ſuas· ¶ Itẽ ſecundo a malo culpę fu
turę cuſtodit· Vꝛouerbᷣ· viij· Cimoꝛ
Domini odit malũ.⁊ ideo non ꝑmit/
tit illud intrare in domũ coꝛdis po/
nit enim infernũ vel diem iudicij q̃ſi
quoddam expauentaculuʒ in coꝛde
ad deterrẽdum illud.Ecd xxxiij. Ti/
menti deũ nõ occurrent mala: ſedin

tempe deus illum conſeruabit ⁊ cu /

ſtodiet a maliſ.CTimoꝛ eni eſt coꝛdis

ianitoꝛ ⁊ ligatura · ab ingreſſu eius
vitia deterrens claua terribili timo/

. re ſczinferni ziudicij. Ecc Pg imoꝛ
Dñi ſcientię religioſitas cuſiodiet et
inſtificabit coꝛ · Cimoꝛ fures ſpiritu/

ales in terra coꝛpis habitantes cru/
cifigit · G̊. Cõfige timoꝛe tuo carnes
meal·quia a iudicijs tuis timui ·quę
feciſti de Rdam · de angelis · de ſo⸗

Domitis · ⁊ de diluuio:qualem vin /

Dictaʒ ſumpſiſti · Cimoꝛ domini fu/
turum iudiciũ ſemꝑ ante oculos mẽ
tis gerit· Nieronymus: Siue come

Daw ſiue bibã ſiue aliud faciã ſemꝑp

videtnn
Supt
Glenmn
reumnolt
ſcculan⸗
tanto⸗
incicen
Gitan
genl⸗/
duaim
ſaulln
uonn
aua nid⸗
uungreſtn
Gictimo
turpecent
Gellwecrn
netintin
1ſeqperta
gſ
N
ſſecfftara
gnmnoemn
Cbenians n
ſer Cine⸗
neamam
lurtimee
Geoperer
gad
ndnirt
ſaän
ſonecon
Neniq;
lod zoe
jamamn
libiale
diitvr
timens:
ſll
metp
quioce
cegtur
quiaon
noceno

nuzgen
acſuci
Nülomcon
nMidi
unaS
uicdeianden

Pige

lens,7 wſag

Ndonnini⸗

No⸗
fuatc
twipemai
nücungn
4⸗Oicfutde
mz Eii
möpanzbun

tieumricè /

bunt animas
oalos fu
dmCno
NNOnnit⸗
nücacis⸗o⸗
Nenddci
malendoce
ntmnalyſet
vnlemabttan
wrcniekconc⸗
bingelnans
utermbiitn

. 655

Cas midittd

fursſpnt.

bebenntrsn
mor udem
pnistng
ungls d
niocuim
lina domn,
vent N
,Gime

aicäinh

CTimoꝛ

videtur auribus intonare illa tuba:

Surgite moꝛtui venite ad iudicium
Si enim tm tunet aliquis cum ſet ſe
reum alicuiꝰcriminis in curia iudicis
ſecularis ·:q̃ntuʒ timere debet qui tot
⁊tantoꝛum criminũ ſcit ſe neuz apnd

iudicem diſtrictiſſimn · MHieronymꝰ

Si tanta cura ꝑtimeſcit iudiciñ pul/
ueriſ. qua foꝛnidine huidendũ eſt iu

Diciũ maieſtaſj.Sed attẽde ꝙ timoꝛ
ſeruilis vel mũdanꝰ eſt ſicut oſtiariꝰ

pictus in poꝛtis diuituʒ:qui eleuata

claua videtur percutere ingrediẽtes

⁊ ingreſſum ꝓhibere qð tñ non fact
Sic timoꝛ qui ſine charitate eſt vide

tur peccatũ expellere · ſed oĩno nõ ex/
pellit · quia dict Tuguſtinuſ ꝙ ma/
net in timoꝛe ſeruii ꝑeccãdi volũtas

⁊ ſequeret᷑ opus ſi ſperaret inpuni/
1567 Certium bonũ qͥd facit timoꝛ ẽ
gratię dei collatio ⁊ cõpᷣuatio· Her/
nardus. In veritate didici nihil ita
eſſe efficax ad gr̃am ꝓmerendã:recu/

perandam retinenda · qᷓ; ſi omni tꝑe

inueniaris nihil altum ſaxere ſed ii/

mere ·˖ Cime ergo cuʒ arriſerit gra · ti

me cum amiſeris ·time cũ denuo reu⸗

titur · time cum adeſt gratia ne indi/
gne operen ex ea time ſubtracta gra/

tia:quaſi mox caſuꝝ:time quia dere/
linquit te cuſtodia tua ·ſed ſi redierit
ratia multo amplius timenduʒ ne
foꝛte contingat pati recidiuũ:recide/
re enĩ q; inadere deteriuſeſt· iuxta il/
lnd IJohᷣ.v· Ecce iam ſanus faciꝰ es
iam amplius noli ꝑeccare ne deteriuſ
tibi aliquid contingat · Item timoꝛ
Dñi hominẽ adeo melioꝛat vt vnus

timens deum mille alijs pꝛęferatur.
Ecq/xvj · Melioꝛ ẽ vnus timẽs deũ

; mille ſilij impij · Et nõ ꝙ qͥ nimis
tumet pꝛuinꝗ irruet ſuꝑ eũ nix vt dr
Job V · Mat · x· Nolite timere eos
qui occedunt coꝛpus ⁊c· Augꝰ· Si
creaturę ſcuiunt· deum time nõ illas
quia omnia ſub ipſo ſũt· cupiditateʒ

nocendi habent:non poteſtatem .ſi

ille non dat non bałt. Vnde ma/
gna ſopientia eſt deum ſempꝑ timere.

Ecxviij. Homo ſapiẽs in omnibꝰ
metui ¶ Quartum eſt bonoꝝ operũ

multiplicatio· Ecꝗ.xv· Qui timet de

um fadet bona. Gꝛegoꝛius. Deñ ti⸗
mere ẽ nulla quę facieda ſunt pꝛętire

(AS.. vij. Quitimet deu nihil negli

git · ¶ Quintu eſt bonoꝛũ pmiſſio ·

Cobigeiin · Multa bona habebimꝰ
ſi timuerimꝰ cu·⁊ receſſerimꝰ a pctõ
fecerimꝰ bñ · Septẽ modis ꝓmitti
tur timẽubꝰ ceũ mia. P · Quõ miſe⸗/
retur pater fihoꝛũ miſertus eſt Dns ti
mentibus ſe · Ecq.pᷣ. Cimenti deũ bñ
eſt ĩ extremis ⁊c·
bonoꝝ · · Dculi dni ſuꝑ metuẽtes
cũ ⁊ in eis qui ſperant ⁊c· Iẽ ſecũdo
ſufficientia tpaliũ:ggͤ.· Cimete deum

omnes ſancti eiuſ qm non eſt in opia

timentibus eum. glo. tempoꝛalium.
Auguſtinus · Paſcit contemnenteſ
ſe ⁊ veſerit timentes ſe iniuſtus vide⸗/
ret · Itẽ interna dulcedo· Ecd· pᷣ.Ci/
moꝛ dñi lectabit coꝛ zc · & magᷓ

mltitudo dulcedinis tuęquam abſ/⸗
condiſti timẽtibꝰ tę·glo· quaʒ tñ im/
pius nõ ſentit · quia de febꝛe iniqͥtat

palatum coꝛdis amiſit· Item vite p

longatio · Nꝛoũ · x · Cimoꝛ dñi ap/

ponit dies ⁊c · Et· .· Niij· Cimoꝛ dñi
fons vitę indeficiẽs ut declinet a rui/
na moꝛtis · Iteʒ oꝛonũ exauditio · vxᷣ

Voluntatem timentiũ ſe faciet⁊ de /
pcationem eoꝛum exaudiet · Itẽ men

.

tis illuminatio · Ecdq: ij. Qui timetis

Oñm diligite illum ⁊ iluminabunt

coꝛda Vxſtra · J tem pꝛo mitnitur cter/

Dñni gloꝝa ⁊ gloꝛiatio · NHꝛouxxviij⸗
HBeatus homo qui ſemꝑ eſt pauiduſ

qui vpo mentis eſt dure coꝛruet ĩ ma
lum · Ecq xxv · Peat eſt cui donatũ

ẽhꝛe timoꝛẽ dni · Et·.xxxiiij. Timẽt
Teum beata eſt anima eiusid eſt:ha

bebit beatitudinem ęternam · Sed

nota ꝙ debemns timere Nrum Riter

tẽ ſufficiẽtia oium

AcS.

tria xpter potentiaʒ quia innincibi⸗

lis ꝓpter ſapientiax· quia infallibi ·
apter inſ taam qinflex hilo. Pa
mo ꝓpter potentiã/ quia foꝛtiſſimꝰ eſt

Sifoꝛtitudo quęritur robuſtiſſimuſ

eſt Plus em timetur pᷣnceps qui po/

teſt plus nocere· edictũ eiꝰ⁊ pꝛęcepta
melius obſeruantur · Et ideo cuʒ pn/
ceps terrę non habeat poteſtateʒ ni.
ſiſuper diuitias ⁊ coꝛwoꝛa: eus gute
ſuper hoc⁊ ſuper diuitiaſa ſuꝑ ani/
mam. plus oĩbus pᷣncipibꝰa regibuſ
timendus eſt deus· Matth· x· Noli
te timere eos qui occidunt coꝛpꝰ· ani
mam aũt non pnñt occidere · ſed potiꝰ
eum timete qui coꝛpꝰ ⁊ animã poteſi
mittere in gebẽnã· Edicta ⁊ manda-
ta pncipum ſub a amttendi tem
poꝛalia coꝛꝑalia
7 mandata ſub pęna hoꝛum 7 qam
marum.⁊ ideo pꝛcpta dñi melius
obſeruanda ſunt. ;: Cu mandaſti

mandata tua cuſtodiri nimis ˖ ¶J te

timendus eſt dens ꝓpter ſapientiam
Pluſ timetur patertamilias offendi
quando ſcitur ꝙ nibil poteſt eum la⸗/
tere: Calis ẽ Chꝛiſt · Neb· ilij. Dia
nuda aperta ſũt oculis eiij· Reg·

iij. Cimuerunt regẽ Salomonẽ vi /
Dentes ſapientia dei eſſe in illo ¶ Itẽ

pter iuſticiã · VPlus enim timent ho/
mines in terra iudiceʒ quem ſciunt a

inuſticia·nec pꝛece· nec pꝛecio poſſe fle-/

cti· Talis erit Chꝛiſtꝰ ĩ iudicio · Pꝛo/
nerb. vj. Zelus ⁊ furoꝛ viri non par
cet in die vindicte ˖ nec acquieſcet cu/
iuſq; pꝛecibus nec ſuſcipiet pꝛo redẽ
ptione dona plurima. glo exponẽdũ
cxleſti ſpõſo ¶ De Verbo dni vel dei

capitulũ dno conſideran/
]da occurrunt . qualiter de
bemus andire verbum dñi: Et ꝓpter

qd¶ Sebemus audire verbũ dei ve/
lociter libent᷑ (Sicut enĩ panperes
feſtinant ad poꝛtam diuitis vt habe

Lerbum

iũt · Edicta vxo dei

ant refectionẽ coꝛpoꝛalem vniꝰ diei

Imultũ infirmus vel debilis eſt qui

illuc ñ ꝓperat · Sic ad refectionẽ ani/
męmultomagis debemꝰ currere · Ja
cobi · pᷣ. Sit oĩis homo velox ad audi
endum ⁊ tardus ad loquendũ · Iteʒ
natura dedit vnicuiq; vnũ os ⁊ du-

as aures ut velocioꝛes ſimꝰad audiẽ

dum c; loquendũ · Item aures ha/
bet homo erectas · id eſt· tendẽtes ad

ceęleſtia ⁊ ad vei verba·non penden/

tes ad terrena ut aĩalia· Sed multi
contra naturam plus habent aures

ag terrena pendentes q; ad cęleſtia
erectas.ij· Cimoth· iij· Erit tenpus

cum ſanam doctrinam non ſuſtine/
bunt ſed a veritate auditum auer/
tent: ag fabulas autem connerten/
tur zcItem debemꝰ audire verbuʒ
Tei reuerenter · Stult' eſt ille q vult
emere frumentũ vel vinũ· ⁊ plus attẽ

Dit ad ſaccum vel doliũ a quo exit ᷓ

ad frumentũ el vinũ · Sic eſt ille qᷣ

gttendit in ſermõe non qð dicitur

a quo.cum tamen dicat vns Joh:
xiiij· Sermoneʒ quem audiſtis non
eſt meuſ ⁊c · Seneca · Non te moue⸗/

gt dicentis autoꝛitaſ:nec quis dicat

ſed quid · QZudx· Quivos audit me

augdit zc · Item eandem vim habet

gladius in manu debilis vel parui
vel magni·ſed non eundem effectuʒ
cum foꝛtiter vel debiliter tractatur.
Sicꝛ verbũ dei · Item ſunt quidam

qꝓui audiũt verbũ di ſolo animo au
Diendi · ut inde poſſint loqui ·qͥ ſimi/

les ſunt leccatoꝛbꝰ qui guſtant plu/
ra vina non ut emant ſed ut poſſint

Olcere alijs · illud bonũ · illud meliꝰ.

Sic iſti audiũt nõ ut impleãt · ſed ut
loquentur vel detrahant ˖ Iteʒ ſimi/

les ſunt militibuſ clericis qui vadũt

ad nũdinas non ut emant aliqͥd vel
vendant · ſed ut inde loquantur. ·
Firmauerũt ſibi ſermonẽ nequã ut
referrentſed bonũ reliquerũt· Exech
xxxiij· ANudiunt ſermones meos⁊ nõ

fracn
Wtüt
ſpnu
Gzert
tifant
ſontae
ſedcn
gudit
mmne
pus.
toi
omneyn
ngecb
ceptio
nereai
wereli
tineat⸗
titus
li⸗
ceomni
MNtere
xlerete
fanr
oso

ernocter

ſgeifts
achue
Der
Me⸗
W
inen
mine⸗
vG
en
loana
tucin⸗
let. P
ſe de⸗
Ga⸗
NN

nan

qnſ
ls n
oſtio
inaſce

mmiſſau

ind d
lgeſtgni

Aundi

ns
eadaude
naunrshe
moetesac
rden .
del nulti
wntaures
geſin
dne⸗
dmun
no
marendn,
eſilleqwit
niplusani

gnoctch

Srck ki
ödiatur
dis Job:
nciſisnon
ontemone⸗
us dient
wosmatme
nn d
dis Wpun
madencfun
iter tacn
nſuntquidn
ſolo aninon
tlogniaͤſnn
nigutmthr
tſegrt wrt
ringeitſenn
bmn Ieſin
Annsgaiſte
tenmntalcf
Eebanmm,
mmonened,
initen

Vusnunio

faciunt eos ſed in canticum oꝛis ſui
vertũt ilos teʒ memonter Cribꝛũ
ſi ppnatur ĩ aqua ſtatim impletur · PD5
cuʒ extra hit᷑ nihil remanet:Sic mul
ti ſunt in ſermone qui audiũt ⁊ pleni
ſunt aqua compũctiõis deuotioniſ

ſed cum receſſerint vacui remanẽt et
auditoꝛũ memoꝛiã non habent:Ecd

xxj · Coꝛ fatui ·quaſi vas confractum
omnẽ ſapientiam non retinebit · Itẽ
coꝛpus ex cito nutritur · ſic anima ex
verbo dei · Matth· iiij . Non in ſolo

pane viuit homo ⁊c · Quid ꝓdeſtſu

mere cibũ qui ſtatim emittit᷑:⁊ pꝛoliſ
ↄceptio quã moꝛi ſtatim ſequit᷑· PHo
nere aliquid in ſaccũ ꝑtuſum·⁊ impꝛi
mere figuras in aqua cuʒ eas non re
tineat· Capere aueʒ quę ſtatim emit/
titur · Sic audire verbu dei ⁊ pijcere

illud. Aggei.pᷣ. Quiↄgreganiti mer
ces miſit eas in ſaccũ ꝑtuſũ effi
ultum

caciter · id eſt · cum effectu · Multun
deberet confundi clericus quiper vi/⸗
inti annos amplius frequentauit

ſcholas pariſius ⁊ adhuc neſcit pa⸗
ter noſter vel credo in deũ· Sic mul/

ti qui frequentauerũt diu ſermones
⁊adhuc ignoꝛant quõ debent vine/

re · Peut? v·; Pilſcite ea ⁊ opereim/

plete · Item plunia facit exire de ter/
ra vermes ⁊ bufones ⁊ berbas ger/
minare · Sic verbũ dei peccata ab ho
mine ⁊ bonũ ꝓpoſitũ germiare· Vla·
lv · Quõ deſcendit imber de celo ⁊c·
Item fatuus reputaret᷑ ille qui ex ſo
lo auditu medici crederet ſe ab egri
tudine curari: ⁊ non faceret quę do/

cet · Vel ex aſpectu ſpeculi crederet

a ſe defoꝛmitatem remoueri ·Calis

eſt qui verbum dei audit ⁊ non facit

Jacobi pᷣ. Eſtote factoꝛes vᷣbi dei ⁊
n auditoꝛeſ tm̃ · fallẽteſ voſmetipſoſ

m ſiqͥs auditoꝛ eſt ⁊c· Itẽ ſi dñs tu

us mitteret ad te nuncium ſunʒ ⁊in

oſtio ſolo illũ reciperes nõ in domo

iraſceretur tibi:Nunciuſ adte a deo

miſſus eſt verbum dei · Noub/xv.

Sicut aqua frigida anime ſitiẽti · ita
nuncius bonus de terra longinqua;

Nuncins iſte in oſtio recipit᷑ non in
domo cũ verbũ dei ſolũmodo aure
coꝛpoꝛis non coꝛde audit᷑.Iſti aures
habent⁊ nõ audiũt· cõtra illud Job

klij. Tuditu auris audiui te· nũc qũt

⁊c· Item Stilus trunco inſertus tra
hit ad ſe naturã trunci. Sic verbum
dei coꝛ ad ſuam naturaʒ trabere de/
bet · Jacobi . ᷣ. Suſcipite inſitũ ver/
bum qd poteſt ⁊c· ¶ Secundo viden
Dum eſt ꝓpter quid audiendũ eſtxer
bum dei Qula mudat domũ coꝛdis
a ſoꝛdibꝰ peccatoꝛũ:ut medicina coꝛ/

pus gqqua vas imundũ. Vas eniʒ
cui aqua frequẽt infundit᷑ licet aquuI
non retineat · eſt tamen mũdius q;ᷓ ſi

₰

non infunderet᷑ · Sicille qui frequen
ter audit verbũ dei qᷓ; ille qui nõ au/
Dit ·˖ Johß · xv · Dos mundi eſtis ꝓpr

Cnnr amen locutus ſum vobis ·
u

obus modis valet ad mũdiciam
coꝛdis verbũ dei.Pꝛimo quia oſten
Dit maculas coꝛdis.⁊ ideo dicit᷑ ſpe/
culum· Secũdo quia dat aquã gra/

na eab alt n eermninmn
bona dabit gratiam Ctez iluminat
mentẽ · Si aliquiſveniſſet de longin

quis partibus ⁊ appoꝛtaſſet tam p/
cdoſas reliquias ꝙ certus eſſet indu/
bitanter ꝙ tactu earum ceęcus illumi
naretur:claudus erigeret᷑:· moꝛtuus
ſuſcitaret᷑.inſano ſenſus redderet᷑et
oĩs languiduſcuraret᷑: Nullus eſſet
qui non curreret ad tales reliquias
Aquid cgcul eſt peccatoꝛ qui tã ci/
to pedem ſuũ ponit in luto ſicutĩ mũ
do ·Thꝛen · iiij. Errauerũt ceęci in pla
teis pollutiſunt ſanguine · id eſt · pec/
cato · Talis pmittat ſe tangi verbo
dei ⁊ illũiabit᷑ · ſicut diatur v· De ⸗
daratio ſermonũ tuoꝝ illummat⸗ in
tellectũ dat ꝑuuł.Et illud Lucerna
pedibus meis vᷣbũ tuũ. HNen pegri/
nantur hoĩes vſq; ad ſanctũ Jaco⸗/

bum ⁊ vltra mare pꝛo lumine coꝛpis

EE

recuperãdo· ⁊ foꝛte non recuperãtet
nolunt vſq; ad ſermonẽ ire laboꝛan/
do pꝛo lumie aĩe · qd ibi recuperaret᷑
PHꝛouᷣb. vj · Mandatü lucerna ? lex
lux eſt· ¶ Itez engit cõtinuatoꝛes cõ/
tractos· Nunquid contract' eſt qui
młtis ãnis iacuit in lecto peccati · nec
fuit in via recta ſaluq ꝓper vnã diem
venienti ad ᷣmonẽ recuperabit greſ
ſum aculeo verbi dei · Berba eni ſa⸗
pientũ quaſi ſtimuli qui faciũt clau/
dos inertia ambulare · Sed inueni/
unt᷑ hodie quidã qui fugiũt ſermões
ſicut contractus qͥ fugiebat ſanctum
Martinũ ne erigeretur ¶ Itẽ vimifi⸗
cat. Nerbo dei moꝛtuii peccaſᷣ reſuſ/
citantur · Joh. vj· ¶men dico vob·
quia venit oꝛa nunceſt qñ moꝛtui
audiunt vocem filij dei: qui audie
rint viuent ¶ Ite ſanat· Reliquig iſtę
expellunt oẽm languoꝛẽ · Sap· xvxl⸗
Neq; berba neq; malagma lanauit
eos dñe· ſed ſermo tuus q ſanat oĩia
Ecce apparet ꝙ maioꝛis efficacie eſt
xverbũ dei qᷓ; aliquęreliquięſctõꝛum
Vnge mirabile ẽ quõ aliquis infir⸗
mus remanet qͥ non veniat ad mo/
nem ut curetur . Solẽt aũt oẽs hoĩel
ferre aliquid ad reliquias ſanctoꝛij-
ſed ad iſtas reliquias nihil petit᷑ niſi

intentio 7 oꝛatio · Item ſi aliquis ha

beret lapidem pᷣcioſuʒ qui pualeret

omni auro ⁊ argento/⁊ oẽm infirmi /

tatem curaret non ꝓijceret illum ſed
Diligenter cuſtodiret · Sic nec debʒ
qͥs ꝓijcere vbũ dei · ſed diligent cu⸗
ſtodire· quia hualet oĩ auro⁊ argen/

to· ſicut Dicitur in võ· Bonũ mihi lex

oꝛis tui ſuper milia auri ⁊ argẽti.glo ·
plus diligit dei charitas legẽ q;ᷓ cu/⸗
piditas milia auri ⁊ argenti ·
¶ BDe Helocitate conũſionis ·

pueniunt hoĩ ex velocita/
te conũᷣſioniſ. qui in inuẽ
tute iugo penitentie ſe ſubijcit · ¶Pꝛi

Clelocitas cõuerſionis

mũ eſt radicatio in bono opere ⁊ dei
Dilectione · EXrboꝛ quę uuenis plan/
tatur non defacili poſt eradicat᷑: Jõ
dDicitur Eph · iij · In charitate radica
ti ⁊ fundati ut frnctificeſᷣ ĩ bono ope/
re ·quia ſicut oĩs fructus a radice ꝓce
Dit · ſic opus bonũ a charitate · Gꝛe
goꝛius· Non habet mm aliquid vi
riditatis boni operis ſinon maneati
radice charitat. Et fuͦdati · quia ſine
fundamento non ſtat domꝰ. ſed de/

ſtructo fundamẽto cadit· Charitas

enim oĩa ſuſtinet .j· Cor · xiij · Itẽ bo⸗
nitas altius ⁊ ꝓfundiꝰ infigit᷑ qñ in/
uenit ſubiectum magtenerũ ⁊ aptuʒ
ad recipiendũ gratiam · ꝓ · Quo ſe/⸗
mel eſt imbuta recens ſeruabit odoꝛẽ
teſta diu · Sed qñ contrariũ grati
dei occupauit hominẽ · ſ. peccatũ · dif
ficilius in eo gra dei reupit· q; inue/
nit qͥd ſibi repugnat. Sicut materia
quę habet aquam difficilius ignem
ſuſcipit · ſicht patet in cãdela made/
facta vłligno:· Siclatomꝰ vl pictoꝛ
non ita defacili ſculpit vel pingit ta/
bulam vel lapidem habentẽ foꝛmaʒ
contrariã ſicut in lapide nudo ⁊ pla/
no · Defacili recipit veſi rectã foꝛmã
ſi nondũ pꝛauã ſuſcepit· ſed ſi contra
riam · vix poteſt rectam foꝛmã ſuſcipe
re.CTenera virga cũ curua fuerit po/
teſt ad rectitudineʒ reduci · trabe nul
lus poteſt reducere; Et cera duʒz mol
lis eſt recipit impꝛeſſionẽ ſigilli-non
poſtꝙ; indurauerit. Ideo dicit᷑ Ecq ·

xxx · Curua ceruicẽ filij tui in inuẽtute

tunde latera eius dum infans eſt ne
indureſcat⁊ nõ credat tibi · Nꝛoũubᷣ·

xrij · ¶doleſcens iuxta viã ſuaʒ cũ ſe ⸗

nuerit non recedet ab ea·
eſt aſſuefactio ad bonuʒ ut in tenera
gtate caro dometur redigat᷑ in ſerui
tutem ſpũs · Sicut ſtultꝰ eſſet qͥ non
Tomaret equũ ſuũ vſq; quo eſſet ſe/
nex · Sic q non domat carnem ſuaʒ
iu adoleſcentia ſed nutrit eam delica
te · ita ꝙ non woteſt ea poſtea tenere

ſept
gerb
ſial⸗
hieten
ant
gntec
Erid
fence
achi
ſema
no
cn pl
ngoo⸗
fnnetere
ſclln
peedan
dala⸗
Chu
Dintit
guall
ui d⸗
ſenicel
Ctoꝛein
gotuſmu
gumndo⸗
uspoe
ſisin
Chud
Gs
dam
ſcher
e
cyec
onby
ſeſting
Tocn
lan le
buc co
un
W
Rden
tede
reger
tumt
ſunt⸗
tuus
fetge

rd
öplan
tnt.
nckn
e⸗
NN
tlte O
Aignd
Imanegti
guuſine
ſed e⸗/
bantas
tgin⸗
inhn
Anſd
Wodd
müg
Ni d
⸗ G nne⸗
Mmatenn
usignen
damasce/
ylpico:
vngtta/
ifama;
dorpla,
äiomi
KAR
miie
ufuant
ncNakenr
n dojn
niſgilenon
v diati⸗
niniureue
infmockn
hbi⸗ Pri

itzciſ/

Funten
gntnn
Nlp ſetnn
ſ iſti
13 mnenſa⸗
untaman
iwi

ſed ꝓijcit eum in lutum peccati · Pꝛo

nerb. xxx · Qui delicate nutrit a pue
ricia ſeruũ ſuũ · id eſt· coꝛpꝰſuũ·inue/⸗
niet eum contumace. md eſt. ſpui repu

gnantẽ· ponendũ eſt ſal carnibꝰ
ante qᷓ; putreſcere ⁊ ſcatunre cepernint
Etĩ pncipio egritudinis medicia ꝗ;
renda eſt· Ecqxviij·ATnte languoꝛc
adhibe medicinã · NHeccatũ eni con/
ſuetudinis ẽ quaſi languoꝛ inuetera/⸗
tus qui difficilit᷑ curat᷑: Ecdx · Lan/
guoꝛ ꝓlixioꝛ grauat medicuʒ VBꝛeuẽ
ſanguoꝛẽ pꝛęcidit medicꝰ. Lepꝛa enĩ
inueterata gutta inoſſata non de/

facili curant᷑. Job·xx· Oſſa illius im

plebunt᷑ vitijs adoleſcẽtię eius · He/⸗
da ſuper Lucã Hiabolus tãto diffi
ciliuſ dimittit hominẽ · qᷓnto poſſedit
diutius · ſed vult eñ habere ⁊ tenere
qua ſi hęreditarie·ſicut ruſticus terrã
quã diu tenuit Solet dici ꝙ nõ põt
fleri de bubone accipiter · id eſt · ð pec
catoꝛe inueterato vel q̃ſi ruſtico de/
uotuſ milites Chuſti · Nec de ligno
putrido bonũ ędifſiciũ · nec vetꝰ pan/
nus poteſt tenere ſuturã:nec vetꝰ ca/⸗
nis in vinculo · P · Computruerüt et
coꝛrupte ſunt cicatrices meę⁊c · Iteʒ
ignis cõcupiſcentię extinguendusẽ
dum paruus eſt · quia tũc de faali po

teſt extingni · Fatuus reputaret ille qͥ

expectaret ignẽ amouere a domo ſua
donec eſſet magnꝰ.⁊ fere tota domꝰ
combuſta · Sic qui ĩ adoleſcẽtia nõ
reſtringunt carneʒ ſuam· HBernardꝰ
Abſcondi ignem in ſinn meo exuſto
am latere iam ſanie defluente. ad

huc conſulendũ eſt vt excuciam illũ-

Nunquid poteſt homo ignẽ a bſcon
dere ĩ ſinu ſuo vt veſtimẽta illius nõ
ardeant: Ecqvj ¶ Tertium eſt vi/
te directio · quia ex tũc incipit homo
regere vitam ſuam ⁊ dirigere ad po
tum ſalutis in mari hnius mũdi vbi
ſunt pericula multa · Sicut enim fa/

tuus reputaretur nauta qui expecta/

ret gubernarenauem ſuam quouſq;

Uelocitas cõuerſionis

incideret in ꝑericulũ Sic qui vitã ſu/

am non dirigit ad poꝛtũ ſalut ane;
inciderit in pꝑericulũ moꝛiis. Pꝛoubᷣ·
xv. Dir pꝛudens diriget greſſus ſu/
os: Et vide ſicut nanta ſivult nauem

gubernare ponit bene vel ſtat in fine

nauis ſuę ut videat ꝑericula ꝓpiqua

Tremota vt euitet · Sic debet facere
iuuenis ponere ſe in fnem nauis:id

elt · vitgſue· ⁊ dirigere vitam ad bo
exit um per gubernaculũ penitẽti· qꝛ

illic naues pertranubunt ſ. per ar/

tũ foꝛamen moꝛtis· Oc; longe an/
te ⁊ q; ſollidte ꝓnident ſibi nautę qñ
habent tranſie penculoſum paſſium
Ideo dicitur Ecqꝗ:vij· In ommbus
operibus tuis memoꝛare nouiſſima
tuazc · Memoꝛare q; bꝛeuis ſit vita
H mo:talis in terra· Hꝛouᷣ x. Cimoꝛ

Dñni apponet dies · Si theſauruſ au
gmentat ei qui lucrũ repoꝛtat:· Exem

plum Matih axv· illo qͥ habuit
qnq; talenta · Et aufert ab eo qͥ nõ
operatur · Vn ſequit · Et ani impio/
rum bꝛeuiabunt· ſicut pars alicuius
mem bꝛi ſcindit᷑ ne iotum coꝛrumpa/
tur · Non enĩ debet dari pcioſus tẽ/
poꝛis theſaurꝰ ei qui totum diſſipat.
Hernardus.Nlihil pcioſius tempo/
re· led heu nihil vilius hodie reputa/
tur · IJdeo dicit᷑ Ecq:v· Ne tardes

conuerti ad vñm ⁊c· quia vix faciet

bonam dietaã qui mane non incipit ·
Irridendus eſt qui tunc pᷣmo ſurgit
ad operandũ qñ redeundũ eſt. tunc
vagdit ſeminare qñ metẽdũ eſt· Ecqs
iij · Cempus ſeminandi⁊ tempꝰ me⸗/
tendi · qm ſubito venietira illiuſ. Ita
cito frangitur vas nouũ ſicut vetus
Citius ſcinditur arboꝛ iuuenis q;ᷓ an/

tiqua · Yſaxxx · Subito cum no ſre⸗
ratur wemiet contritio illius· Itẽ auiſ

quando videt arcum extenſum non
expectat ictum ſagittę· ſed ante euo/
lat · Sʒ miſer homo bñ expectat ictũ

moꝛtis ante conuerſionem ˖ P · Niſi
conuerſi fuerit gladiũ ſuũ vibꝛabit

5

4

poꝛe non Differret extrabere eaʒ vſq;
ad menſem⁊ ſagittas ꝑeccatoꝝ reti/
net vſq; ad annu.xvᷣ · Qñm ſicut ſagit
te infixę ſunt m me.· ſiniquitates meę
Item cito ſurgeret de igne ſi cecidiſ/
ſet· ⁊ in ꝑeccato diu iacet q̊d eſt ignis

vſq; ad cõſũmationẽ venoꝛãs Job·

xxxj · ¶ Quartum eſt vite melioꝛatio
quia ſi vita longa eſt·tota bona me⸗/
lioꝛ ẽ · Ruguſtinꝰ · Si vita lõga erit
vtiqʒ tota longa erit bona · Si mul⸗
tum haberes de frumento vel vino
velles ꝙ totum eſſet bonũ ·⁊ multuʒ
oleres ſi pars aliqua eſſet coꝛrupta
q̃ntomagis debes velle de vita tua

ꝙ tota ſit bona · Multi tamẽ magis
laboꝛant ꝙ habeãt res pulcras ⁊ bo /

nas qᷓ; ſeipſos· TRuguſtiaus· Quid

te offendit vita tua quã ſolã vis ma
lam ut int oĩa bona tua ſolus ſis ma

lus: Nunquid pluſ viligis res tuaſ
q; te: Nix poteſt ditari qui pꝛimoni
um diſſipauit · Oqᷓ; bonũ pꝛimoniũ
pueri acceperũt in baptiſmo.ſ.inno/
centiã? graʒ ꝗᷓ ſualet oĩ auro · Pꝛouũ
xxij · Super aurum ⁊ argentũ gratia
bona · ꝗð ſi ſeruarẽt facilius Diuitijs

ſpũalibuſ ditari poſſent:pe· Cuſtodi

innocentiã ⁊c· De floꝛe iuuentui de

bet homo deo offerre ˖ nõ de reſiduo

xel fece · quia non eſtita gratü · Me/⸗
lioꝛa ſunt poma iuuenis arboꝛis qᷓ;

veteris· pᷣmi tempoꝛis q; poſterioꝛis:

Dfferenda ſunt dño pira iuuentui·

Dlee . ix · Quaſi vuas in deſerto ĩue/

ni iſrael · qᷓ̃ſi poma ficulneę· Melioꝛẽ

acem facit pugil cum aduſario ad/

huc armatus ſupꝛa bedes ſi cea⸗

erit ⁊ arma perdiderit · Ecq· ij · Fili
accedens ad ſeruitutẽ dei ſta in iuſti
cia ⁊ timoꝛe ⁊ prępara animam tuaʒ
ad temptationeʒ· Et · j· Cor· x· Qui

ſe exiſtimat ſtare videat ne cadat·
Quintum bonũ eſt ſecuritas vite·
ernardus · Secura vita vbi pura

C ita pꝛeſ. ens 4

Item ſi homo haberet ſagittã in coꝛ

conſcientia · vbi moꝛs expectatur cuʒ

ſecuritate · ſuſcipit᷑ cum Dulcedine.
Seneca· pulcrum eſi ante moꝛtẽ

conſũmare vitam· deinde ſecure ex/
pectare reliquã partẽ tempdꝛis · Se/

cure poteſt peregrinare qui nibil łe/
bet · Sic ſecure moꝛi qͥ nibil dʒ dia⸗/
bolo qui non peccauit vel totam pę/
nitentiam fecit · Sed beu mutuabit᷑
peccatoꝛ⁊ non ſoluet hic.ſed in futu/
ro/⁊ pꝛo vno obolo centü marchas ·
Exemplum de illo qui noluit ſolue/
re obolũ pꝛo redemptione ſua · Et de
illo qui noluit ſoluere denariũ ꝓ de/
fectu coꝛpoꝛil/⁊ ſoluit poſtea quattu/
oꝛ · ſ · Scrutetur feneratoꝛ omnem
ſubſtantiam eius ·glo.dia bolus ſin/
gula peccata ut puniat ſcrutabit᷑ · Et
Diripiant alieni laboꝛes eius · id eſt·
angeli eius · Et ideo dicitur Pꝛoun⸗
v · Fili ne des alienis honoꝛem tu/
um⁊ annos tnos qudelizc.De bac

materia require · S· c de tarde pęnitẽ
8

tibus: Jõ dicit apoſiolus HNed· iiij.

Feſtinemus ingredi in illam requiẽ

Siẽ feſtinant pauꝑeſ ad poꝛtam di
uitis qñ debent habere refectionem

vnius diei ˖ Et multum eſt debilis q;

illuc non ꝓperat · Sed dñs parabit
nobis menſam non ad hoꝛaʒ vel ad
Dieʒ · ſed in perpetuum . ſicut dicitur
Mathᷣ · Denite omnes qui labo/
ratis ⁊ onerati eſtis ⁊ ego reficiã vos
Ergo ne daudatur nobis ianua vel
leuet᷑ pons mię qui modo eſt demil/
ſus · ⁊ excludamur cum fatuis virgi/
nibus feſtinemꝰ ¶ De Bita pꝛeſenti

ſentem concomitat᷑. Pꝛe/

as · Tedioſitas · Defe/

¶ Sic dꝛ Sap · ij · Exguũ ⁊ cuʒ te⸗
Dio eſt thᷣus vſtenre·⁊ non eſt reuůſio
fmis noſin Ecce ꝙ vitam noſirã co/
mitatur · bꝛeuitas · cũ dicit᷑: Exigunʒ
eſt ⁊c · Eſt enĩ vita nr̃a ſimilis toꝛen/
ti qui cum impein ⁊ cito deſiccat · xel

INam pꝛe/

ctns.· neceſſariꝰ et ineuocabilitas.

ſchte
ctop
Hon
tenpo
Tln
dooſt
Ted
labo⸗
nerut
ſet
y
fautte
eſtent
ſeßtmn
Tc
goküi
malic
Re
on
bis d/
ſis ſiſ⸗
ſalane
Paulai
mnact
letur⸗EC
Dedgie
gegaur
gäne
we
Atten
bt
wllise
bils⸗
moan
Cont
ſubito
Pparene
Tnnt
o
gasc
din
1ſtat
enid
teſu

agnan/
Nonnen
insſ
tade
esidch
at Poos
Vnoten
iu⸗ Pebe
weynit
4
n ſegnie
wrum di
ſeionem
hlisq
is utdt
ſan dade
E
fcfcäw
isunen
heſtn⸗
ſuns i
Piupſen
1pee⸗
ntree
is Pait
madlins
ucit
toackfin

Elita pꝛeſens

ſicut arboꝛ quęmultis annis creſcit et

cito ꝓſternitur · IJdeo dicit᷑ Jꝓob· Nuj
Homo natus ð muliere bꝛeni viuẽſ
tempoꝛe · Saß· v · Mox nati ↄtinuo
elin mdſe remtate ſequitur te/
Dioſitas · DVnde ſequit᷑. Et cũ techo·
Tedioſum eſt eni bonis viuere qͥ de
laboꝛe ſuo magnam expectant remu/

nerationẽ · Exemplũ peregrini qui tẽ

Dit ſemꝑ ad patriã ſuam.⁊ operarij
fatigati cui tarde eſt ꝙ finiat᷑ dies· ij
Col. · Supꝛa modũ grauati ſumꝰ
ita ut tederet nos viuere.· C edioſuʒ
eſt eni bonis tot mala vid ere:qꝛ flo/
rent mali:⁊ conculcãt᷑ loni: E cq · ij ·
Teduit me vitę meę videntem mala
quę fiunt ſub ſole· Nermittuntur enĩ
mali creſcere ad maluʒ ſuũ· Exemplũ
de poꝛco qui dimittit᷑ creſcere ⁊ ipin/
guari ut occidat᷑· Et fur qui ſemel ⁊
bis dimiſſus iteru in furto depꝛeben
ſus ſuſpenditur · Job · x· Dimitte me
ſcilicʒ non ut gaudea ſed ut plangã
paululi do loꝛeʒ meũ · Sequit᷑ · Ba⸗
dam ad terram tenebꝛoſaʒ ⁊ non re/
uertar. Eſt enim infernus ſicut domꝰ
Dedali cuiꝰ fadiis eſt ingreſſus· ſed
negatur egreſſus · Exemplü de naſſa
quã facilit᷑ intrat piſcis ſed egreſſus
impoſſibilis eſt Odeo ſequit᷑ · Et non

eſt reuerſio finis noſtri· Ecce irreuo/½
cabilitas · Ideo curſus vitę noſtrę ſi

milis eſt aquę cuius curſus eſt inſta/
bilis ⁊ irreuoca bil. ij· Aeg. xiiij · Oẽſ
monmur⁊ quaſi aquę duabim̃·ꝗᷓ ⁊c
Comꝑatur etiam vita iſta vmbꝛeꝗ̃

ſubito ſine regreſſt⸗ eſi⸗tan ap⸗
parens ⁊ ſtaum diſparens · Pid,

CTranſit tempus noſtrũ ⁊ non eſt re/
uerſio finis noſtri. Exemplũ ſantille
quęcito extinguit:⁊ fumi qui ſubitõ
dilpergitur · ⁊ de roſa quę cito rubet
⁊ ſtatim marceſcit · · Cheſſal. v · Cuʒ
eni dixerint pax⁊ ſecuritas tũc repẽ/

te ſuꝑueniet eis interitꝰ. Exemplum

de fulgure qͥ́d in inſtãti diſſoluit ma
gnã turrim·. Qun igitur non licet re

uerti ad vitam bene cebet expendi
tempus pᷣſens Exempli pugilis cui
cum diceretur ꝙ aggrederepbellum
riculoſuʒ·qꝛ non haberet moꝛi ni/
e vna moꝛte . Dixit: Si duaſ vitas

haberem. vnã in peniculo ponerẽ ſed

quia non habeo niſi vna bene ſi poſſũ
