⁊ ſic de alijs: Dnde licet miniſtri in/
digeant rege ꝓpter beneficia quę ab

eo recipiunt tn plus rex indiget mi/

niſtris ſeruis q; ipſi eo.¶ AIntroituſ
Seus aüt eſt / ſecudus ð ſeruire
ume potens ⁊ oĩpotentiã ſuaʒ poteſt
exequi per ſeipſum: quia vbiq; ꝑnñs ẽ
7potens eſt vbiq;: ⁊ ideo nullo ſerui
ente aut miniſtro indiget:nec om/
nibus ſeruitijs ꝑ creaturas ſibi factiſ
aliquid ſibi accreſcit· vult tñ ut crea/
turę rõnales ſic ãgeli ⁊ hoĩes libi ſer⸗
niant · ꝙ in Diuerſis ſeruitijs ſibi mi/
niſtrent ꝓpter vtilitatẽ eoꝛũ ut ſic oc/
caſionẽ habeat pᷣmiandi eoſ · Et ſicut
Diuites huius müdi ſolũ dant mer/
cedem eis qui ſibi ſeruiũt vel ſerus ·
Sic dñs mercedẽ paradiſi ſoli ſuis
iniſtris ſeruis dat¶ Diſtinctio ·
Sciendum eſt ꝙ tria requirit vñs
in miniſtris ſibi ſernientibꝰ · .·. Puri/
tem· Humilitatẽ ·1 Subiectioneʒ

, . — 5: „ —— .
Dni huiꝰ mũdi:qui oẽs immũdiſũt
quia non eſt homo in mũdo ꝗ d im/
mundicia ſe poſſit excuſare · ⁊ quo ad
coꝛpus· quia de oĩbuſ partibꝰ coꝛpo
ris mnltiplices exeunt imũdicię · ſicut

patet · Et qͥ ad animaʒ quia omes q/
tidie peccamus:Si inquã tales dñi

volunt miniſtros ⁊ ſeruos mũdos/⁊

imũdos abomimnat abijciuut ·q̃nto
plus dñs Jeſus Chꝛiſtus vñs mũ/

Miniſtrare vel ſert

Pꝛmo puritatẽ ⁊ mũdiciã · Si eni

Diſſimꝰ.⁊ coꝛpaliter:qunia de virgine
mũdiſſima ⁊ mũdiſſime voluit naſci
Eit ſpüaliter· quia peccatuz nüc; feẽ
qð etiam valde abommatł eſt· abo
minatur ⁊ abijcit miniſtros ⁊ ſeruos

imundos.Et ideo quicũq; vult gra

tioſe miniſtrare vel ſeruire opoꝛtet ꝙ;

ſit mundus nullaʒ maculam pecca/

ti moꝛtalis habens in ſeipſo · DLnde

Exo · xxviij · Sanctificatꝰ·i:bñ a pecc

cato mũduſ miniſtret mihi: Ideo di
cit apoſtolus Ahoma: vj. Exhibite
membꝛa veſtra ſeruire iuſticię. id eſt-
Chꝛiſto· ĩ ſanctificationẽ id eſtĩ mũ
Dicia ¶ Mota ꝙ ſi aliquis ſcutifer of/
ferret regi cibũ optimu ⁊ pᷣcioſum in
ſe in ſcutella turpiſſima ⁊ imũda· rex
nõ acceptaret tale ſeruitiũ · Iſto mo
do faciüt aliquiofferunt eni deo ie/
iunia:elemoſynaſ.⁊ bona opꝑa in cõ/⸗
ſcientijs imũdis ⁊ turpibꝰ per pecca/
tum . tale ſeruitiũ deus non acceptat
Vult enĩ ꝙ opera bona offerant᷑ ſibi

in ſcutella·id eſt.in conſcientia mun /

da · Pnde p· mbulãs in via ima

culata hic mihi miniſtrabat.Et ideo
mi. RKeg· vij · Pꝛeparate coꝛda via
Dñno.ſ· per mũdidam ⁊ ſeruiteilli.
¶ Secũdo· humilitatẽ ⁊ reuerentiam
Si eni dñi huius müdinolũt mini /
ſtros ⁊ ſeruos ſuperbos vel ꝓteruos
ſed hũiles ⁊ quietos:qͥ reuereant᷑et

honoꝛẽt eos ꝓpt᷑ Dñiuʒ qͥd in eos ha

bent qð modicũ eſt· tomag vñſ
denſ qui eſt magnꝰ? potens vult mi
niſtros ⁊ ſeruos humiles qui ei reue-

rentiam debitam exhibeant · Sʒ ſũt
aliqui qui ſuꝑbiunt contra eum nec
dant debitam reuerentiaʒ ſibi:quia

eius dñio habito · recipiũt aliud · ſi

ue alterius ↄñium . ſ· Diaboli · Illi eti

am qui adiutoꝛiũ petũt in neceſſitati

bus a cõiuratoꝛibꝰ ſiue ſoꝛtilegis · et

futura ſcire a diuinis · cuʒ hoc ſit ſoli
eo ꝓpꝛium · honoꝛem ?⁊ reuerentiam

quã ſoli deo dare dełẽt dant alijs:

Alli etiaʒ ſuꝑbiũt contra deũ⁊ ſũtei

nme
unzniif
Npeped
ſipsting
uchnlg
alngrn
po. Dre
eb 1
bi eod

1,Ebbite

Mmgigeſ⸗
Nini
sſaunfn⸗
Wiünücte
Unteni or
Ma
⸗
onarptat
oſenntibi
mnnamun⸗
nvaima
dnt Etideo
ecca vin
mell⸗
lwmarndan
Cündötnuni
5Wpteno
cnab⸗
Hong di

tne nultmi

qnieiteng
unt Gzſi
umeunnen
nnſbii
Hütalact
dud e
tinptaſt
neſcrtlepet
nnuennn
tiroone,
27

Moꝛs

rebelles qui in tribulationibꝰ vel in/⸗
firmitatibꝰ ꝓteruiunt contra ipſum:
Ita ꝙ aliqui ad tantã irreuerentiaʒ
ꝑueniũt ꝙ in blaſphemiaſipſoꝰ ⁊ ſan
ctoꝛum ꝓꝛumpũt · Cales non placẽt
deo · ij · Cor. v · In oĩbnſ exhibeamꝰ
nos ſicut dei miniſtros in multa pa/
tientia· Judith· viij · Numiliem illi
aĩas nr̃as ⁊ in ſpiritu contrito ⁊ hu/
miliato ſeruientes: dicamꝰ veo flen/
tes ut ᷣm voluntatẽ ſuam faciat no/

bis · ¶ Nota ꝙ aliquis bene eſſet ſim/

plex qui ſe oneret in ſeruitio alicuiꝰ
cũ tali pacto ve ꝓpoſito ꝙ dñs non
coꝛrigeret eum de aliquo q; malum
faceret · nec ꝓbaret ſiue ſumeret exꝑe
rimentũ ſi bonus miniſter vel ſeruuli ·
nec aliquis vñs talem ad ſui ſeruiti/

um reciperet· Infirmitates autem et
tribulationes quas patim̃ coꝛrectio

nes ſunt dei pꝛo peccatis ⁊ male fa/
ctis noſtris · vel ꝓbatiões quibꝰ deꝰ
pꝛobat an ſimus boni ⁊ ꝑfecti in ſui

leruitio Et iõ quicũq; vult deo bui/

re · owꝛtet · ꝙĩ patiẽtia ſuſtineat ⁊tli/
as dDñs non reciperet ad ſuum ſer/

nitiũ hominẽ quem non coꝛrigeret et

ꝓbaret.j· CTimoth·eiij · Pꝛobent pꝛi/
mũ an . .· ſint in tribulationibꝰpatien
tes ⁊ ſic miniſtrent · Ecq.ij: Fili acce/
Tens ad ſeruituteʒ dei ſta in iuſticia

et timoꝛe et pꝛepara animam tuam

ad temptatione ilCertio ſubiectio/
nem ⁊ obedientiã · ut qcquid eis hᷣci/
pit ſtatim ut ſubiecti obedientes exe

quent᷑· Qñ eni ſerui ſiue miniſtri ſüt

iobediẽteſ dño ſuo· ita ꝙ nolũt facẽ
q̃d dñs hᷣcipit · vel ſi faciũt · faciũt cũ

murmure ⁊ diſplicẽtia ⁊ quaſi inuiti

TCales miĩſtri vel ſerui ſũt dñis odio
ſi · Sic ille qui nõ vult obedire deo;
faciendo pcepta ſua · vel illud qͥd fa/
cit:cũ murmure facit/⁊ q̃ſi inuitus eſt
Dño odioſus·⁊ ideo ſi uolumꝰ ei be/
ne pure ſeruire · ſimuſ ei bene ſubiecti
cum obedientia ꝓmpta · recipiẽtes p/
cepta eius ⁊ ſeruantes ·v · Miniſtri

eius qui faciij volũtatẽ eius · Ecq · iiij
Qui ſeruüũt eiobſequẽtes · i · obediẽ/
tes erũt:.¶ Nota ꝙ illud qͥ̃d facit ſer/
uos eſſe ſubiectos ⁊ obediẽtes dñis
etiã ſi difficilia hcipiãt· eſt ſpes remu
nerationis · Libent en ſuſtinẽt labo⸗
rem intuitu mercediſ. Certe ſi nos be
ne ſeruierimꝰ oño erimꝰ obediẽtes
et amoꝛe ipſius volumꝰ modicũ la/
boꝛare ſeruantes ſcepta eius · ipſius
magnũ pᷣmiũ ſtat vobis paratum . ſ·
gloꝛia paradiſi· Si aũt fecerimꝰ con
trarin incurremꝰ magnã pęgnam.·ſ.in
ferni:.j·Timothᷣ· iij · Qui bñn miſtra/

uennt gradũ ſibi tonũ acquirẽt · ·

Etenĩ ſeruꝰ tuus cuſtodit ea·ſ.man/
Data · in cuſtodiendis illiſ retributio
multa · ¶ De Moꝛte

moꝛs ꝓpter moꝛiẽdi neceſ/
litatẽ. Moꝛſen nulli par⸗
cit · Seneca· Hac ↄditiõe intraui ut
exirem. Terra enĩ cũ ꝓoneꝛe trãſit ad
hoieʒ · Sic caro cũ moꝛtalitate · Eccle

ſiaſieſ. viij · Nõ eſt in hois ptãte phi

bere ſpõm̃ nee bʒ ptãtem ĩ die moꝛi⸗
Seneca Capitali ſupplicio ↄdẽnati
ſum. ꝓ. Eſt cõe moꝛ moꝛs nulli par-
cit honoꝛi· Debilis ⁊ foꝛtis veniũt ad
limia moꝛi: Eccliaſtes. ij · Moꝛit᷑ do
ctꝰ ſilit᷑ ⁊ indoctꝰ.· Qui videt domũ
pꝛoximi ſui ardere· non debet multũ
de ſua confidere· Ecxxxviij · Me⸗
moꝛ eſto iudicij mei:ſic enĩ erit ⁊ tuũ.
mihi beri · ⁊ tibi hodie· Exẽplũ de iu⸗
uene nobiliq intrauit oꝛdinẽ Ciſter/
ciẽſiũ · neq; admõitiõe vel pᷣcibꝰ pꝛis
exire noluit · qꝛ iuunes ⁊ ſenes moꝛiiũ/
tur Idẽ legit᷑ ſanco Choma dad
no oꝛdinis ſdicator· qͥ dixit ꝙ nec
pr ꝓ filio parnã pęna pati poſſet nec
ecõuerſo ⁊c· Senca · Quotidie mo-
rimur q̃tidie diminuit aliq parſ vite
Tic q̃ʒ cũ creſcimus vita decreſcit.

¶ Secũdo timẽdaẽ moꝛs ꝓpt velocita
teʒ · q;ꝛ oẽs velocit ad ea amñt. Pſa

elociter ſequit᷑ eos · Job · vij · Den⸗
tus eſt vita mea.quia inuiſibilit᷑:in/
ceſſanter ⁊ ſine reditu tranſit · Pnde
comparat᷑ vmbꝛę quęſemper ſequit
coꝛpus · F· Dies iei ſicut vmbꝛa de⸗

clinanerũt· Tt– uguſtinꝰ· Nihil aliud

eſt pñs vita q; curfuſ ad moꝛtẽ· Jdẽ?

Laloꝛant hoĩeſut diu viuãt ⁊ ne ad
terminũ vitę pueniant ·ipſuʒ viuere

Dia tua valde ſut contraria· Imbu/

lare vis ⁊ puenire non vis Currunt

oẽs voluntarij ad terminũ quẽ refu

giunt · Seneca · Dẽs dies vite nye

velut vltimi computãdi ſũt · Moꝛs

eſt ita inexoꝛabilis ꝙ toto müdo

non daret induciã vniꝰ hoꝛę· Exem/

plum de illo qui petijt inducias vſq;
cras· Et de ſeruo qꝗͥᷣ ꝓ ſeruitio ſuo pe/
tijt liberationẽ ab infirmitate ⁊ moꝛ/
te a dno ſuo· Quia ergo moꝛs feſti/
nat· feſtinemus bene agere· Ecq/ xiiij
Si habes . tempꝰ bene fac tecuʒ · et
ceo dignas oblationes offer · Me/
moꝛ eſto qm̃ moꝛs non tardat · Nõ

*

eni habes de tpe niſi nũc. Ideo dici/
tur Ec· xiiij· ? nte moꝛtẽ bene facet
non deſquderiſ a die bona: parti G
cula bone diei non terrent d. er

tio timen da eſt moꝛs ꝓpter incertitu/
Dinẽ ¶ Circa moꝛtẽ q̃ttuoꝛ ſũt incer/

n.: Sigens docns emp7 MWo⸗
t

dus · Meſcit homo ĩ quo ſtatu mo⸗
riet᷑ · . bono vłmalo · Qnalẽ te moꝛſ
inuenerittalem inuenies eã · Dñ dĩ
in · S· Nꝛecioſa eſt in conſpectu dñi
moꝛs ſanctoꝝ eiuſ. quia eos pᷣcioſos
iuenit · Et moꝛs pctõꝝ peſſima ·qꝛ eoſ
peſſimos inuenit· Eccliaſtes ix. Sũt
iuſti atq; ſapientes ⁊ neſcit hõ vtruʒ

odio vel amoꝛe dignꝰ ſit.ſed oia ĩ fu

turũ reſeruãt᷑ incerta ¶ Itẽ neſcit ho ⸗
mo in q̃ loco moꝛiet᷑. Seneca · Mo:ſ

inſidiattibi in oĩ loco· Neſcis eniʒ qᷓ

loco moꝛs te expectat · tn ſvien

fueris vbiq; exxectabiſ Itẽ tempꝰ
moꝛtis voluit nobis vñſ incertũ eſſe

ut oĩ hoꝛa haberet ſuſpecta. Matth

xxiiij · Digilate qꝛ neſcitis qua hoꝛa
dns veſter ventur? ſit · Ideo auicõ⸗

parat᷑· ¶uis qñ videt arcũ extenſuʒ
7 ſagittã paratam nõ differt anola/
re · Pů· Niſi conuerſi fuerit ⁊c · Sicut
eni ſagitta parata eſt auem pcutere
ſi ſteterit · Sic deꝰ nolentes connerti

Dlee x· Quia noluerũt conuerti ce

pit gladius in ciuitatibꝰ eoꝝ· ſ.pcu/

tere ˖ Sed multi ſunt ſicut auis ſtulta
quę dũ differt anolare pcutit᷑ ant ſa

gittat᷑· Sic multi dũ differũt ⁊ non
ꝓWonũt conũti ſubito moꝛiunt᷑· Yſa:
xxx. Subito dum nõ ſperat᷑ veniet
contritio eius· Ecg. v. M
uerti ad Dnʒ ⁊ ne differas ⁊c · ¶ Iteʒ
neſcit hõ genꝰ moꝛi ſuę vtrũ gladio
vl igne vel aqᷓ moꝛat᷑ Eccliaſtes· x.

Neſcit hõ finẽ ſuũ:ſ᷑̊ queadmodũ ca

piunt᷑ piſces hamo·ſic capiũt᷑ hoĩesĩ
temꝑe malo Jos canit in ecclia· Emẽ

demꝰ ĩ melius dd ignoꝛant᷑ peccaui/
mus = timẽda eſt moꝛs
ꝓpt᷑ malo ꝝ occurſionẽ · Peccata eniʒ
ꝓpꝛia ⁊ dęmones occurrũt moꝛienti/

bus Deut? xxxj· Dccurrũtvoh̊ mala

in extremo tpe. Exẽplũ ð milite qͥ vi

Dit pctã ſua ſcpta ĩ moꝛte coꝛã ſe ap/
poꝛtari a dęmonibꝰ VYſa· xxxiiij · Oc/
current dęmonia·Chꝛylollomus
Quid facies o aĩa cum relictis omni
bus qͥrũ tã iocũda poſſeſſio tã gratꝰ
aſpect'· ſola ingredieris in regionem
penitꝰ ignotã: rugientibus pꝛeęꝑata
in eſcam · Quis tibiin die tante ne/
ceſſitatᷣ occurret · ¶ Quinto timẽda ẽ
moꝛſ:qꝛ amara peccatoꝛi. Ec· xlj. O
moꝛs ꝙ; amara eſt mẽoꝛia tua hoĩ in
iuſto ⁊c · Intrat enĩ p loca vbi nouit
omiĩa ſibi auferri. Jobaxxvij. Diues

cũ doꝛmierit nihil ſecũ afferet. aperiet

oculos ſuos ⁊ nihil mueniet. ITxpꝛe/⸗
bendet eũ q̃ſiaqua ĩopia · Nt diuitẽ

epulonẽ qui non potuit habere gut
tam aquę. Sed boni moꝛtem deſide
rãt cupietes liberani de carcẽ coꝛꝑis

etardes co

Aoſt
Hſ
N
ni
oſtücr
ſodoſt
ſnoe
Oitan
rbimt
ſcutti
nelide

Tob⸗N
ſGhatm
ſaentia
ſumcn
malus
Peil
ſuinon
Huntin
ynit
fſaten
Dußd
Abrin
wecien
ſubite⸗
lam D

ſituwe

Mam
fe Pi
ſohe
dmni.
nagis⸗

d
ner
tis
it
inca
ſape
nis
yVlſi⸗
neſi

Nrs
Aevali⸗
Mmenenſe
Afenaon
⸗Sag

ecs nen
Ntconnenmice
ſpa⸗
tausſtulta

Wnt atſaͤ

eita non
Wnt Nr
rnt wnt

Metunlesi

mnch
Cecligſepe⸗

EanoMics/

püürttpiez
ckr Eme
traui,
heſt nos
tzeni,
Emmonent,
iwebmnela
ka⸗
elicsomni
Motigat
unponen
us eata
dietuntene⸗
notimidad
mutaiin
oawdinonr
r Du⸗
afanetan
nenet 1e,
vur Ptdud
itbamg
Vrmn t
uni

AXEpPſtoluſ. Ahoma. vij. Infelix ego
homo quis me lierabit carcere · i.
de coꝛpe moꝛtis huiuſ:Sitcut capti/
ui liberationẽ pſtolantes ſe tenẽt ad
oſtiũ carcen· Et canis incluſus tenet
ſe ad oſtiũ vlulans ⁊ damãs.Sic iu
ſtus ad oſtiũ ſui carceris ſe tenet me/
Ditatiõe · Eccliaſteſ. vij · Coꝛ lapiẽtis
vbi triſticia· matoꝛes vo vitegñntt
ſicut talpa ꝓfundiꝰ inngũt᷑ renuẽtes
auelli ð carcere coꝛꝑis ſui:Camẽ dꝛ
Rab⸗ xviij. ꝙ auellet᷑ tabernaculo
fiducia eius: Exituʒ carceris timet qͥ
ſignatus eſt latrocinio ·i· pctõ in con
ſcientia · quia talis nõ expectat egreſ/
ſum carceris ſui niſi infernale patibu
lũ· Job· u. Ild diẽ ꝑditiõis ſeruat
malus ⁊ ad diem vltiõis adducetur
VBeillis qui circa egreſſum carceris
ſui non ꝓuident · ſed oẽs exꝑẽſas po/
nunt in reparatione ſui coꝛpis ruino-
ſi · Innitet᷑ ſup̃ᷣ domũ ſuã ⁊ nõ ſtabit
fulciet eaʒ ⁊ non lubſiſtet Job.· viij.
Sup̃ do mũ ſuã innitit᷑ qꝗͥ ð iuuẽtute
vel foꝛtitudĩe cõfidit · fulcit eam cibiſ
medicinis ⁊ alijs ãminiculis⁊ non
ſtabit · Fatuuſ Dʒ reputari ille qͥ alie
nam do mü fulcit? reparat in qua ho/
ſpitatus eſt de qua cito expellet᷑ ⁊ p/
pꝛiam domũ ·ſ:celeſtem pmittit cade
re · Dñ · ij · Cor.· v. Si domꝰ nỹ̃a hu⸗
ius habitatiõiſ diſſoluat᷑habemus
domũ nõ manufactam ſed ęternam
in celis · Memoꝛia moꝛtis ·

ta memo/

— ia moꝛtis valet ad multa.

mo ad ſui hũilitatẽ DPñ
antiqͥ voledes ſe hũiliare ponebãt ci/
nerem ſuꝑ capita ſua in mẽoꝛiã moꝛ/
tis qꝛ cinis eſſent futuri · Ideo dictũ
ẽ hoĩ · Geñ . iij Memẽto qꝛ cinis es ⁊
in cinerem reuerteris · Ecꝗx. Quid
ſuperbis fra ⁊ cinis: Hauo viſis pẽ/
nis ſuꝑbit ⁊ totã caudã extendit ·ſed
viſis pedibꝰ deponit · Sic hõ viſo fi⸗
ne ſuo ſe hũiliat⁊ cõtẽnit· Hierony:

mus.· Facile contẽnit oĩa quiſe ſemꝑ

cogitat moꝛitur

eſſe cõſuetudo impatoꝝ ꝙ qñ electi
erant· pꝛima die coꝛonatiõis venie/
bat latomꝰ ferẽs qttuoꝛ vel tres pe/
tras marmoꝛis diuſoꝝ coloꝝ dices:
Vigdeat dñs impatoꝛ de quo gene/
re marmoꝛis velit ſibi fieri monumẽ/

tum · eo ꝙ homo moꝛtalis eſt.⁊ hate

at moꝛtẽ in mẽoꝛia ⁊ humiliet᷑.Dicit᷑
etiã ꝙ papa habet ſemꝑ in loco quo

frequent conuſat᷑ lectu papę defun
cti ut eo viſo recoꝛdet᷑ finis ſui ⁊ hu/

miliet · Item Johes pꝛiarcha fecẽ ſi/

bi ſepulcrũ imꝑfectũ · ⁊ in magnis ſo
lennitatibꝰcũ erat in loco honoꝛis cõ⸗
ſtituit quendã qui ei dicebat: DLDñe

imꝑfectũ eſt ſepulcrũ tuũ Jube illud

ꝑfici:qꝛ neſcis qͥ hoꝛa fur veniet tẽ

ad contemptũ mũdi:.Hieronymus
Facile cõtẽnit oĩa ⁊c · Saul expolia/
tus eſt in thamnata quę viſio moꝛi

iterpᷣtatur · Lud/xij .· Siulte hacno⸗

cte aiam tuã repetent a te zc· Ecd x.

Cũ moꝛiet᷑ hõ hereditabit ſerpeteſ be⸗

ſtias ⁊1 mes · Exemplũ de moꝛte di⸗
uitis magnę eſtimatiõis ⁊ pauperis
peregrini · Et de gallina ⁊ accipitre ·
gallina in domo diuit vilipenditur
ita ꝙ ſi intrauerit domũ turpit eijcit
ſed accipiter vel falco honoꝛabilit᷑in
domo ſup particã ponit᷑ ⁊ ſollicite S
boniſ moꝛſellil nutrit᷑ſed qñ gallina
moꝛtua fuerit cũ reuerẽtia magna et
lumine coꝛã dno depoꝛtat᷑·ſed acci/
piter poſt moꝛtẽ in ſterqliniũ pijcit᷑.
Sic paupes⁊ ſimplices ĩ hoc mũdo

vilipendunt᷑ ⁊ depꝛimũt᷑·ſed pꝰ moꝛ

tem ab angelis ad menſaʒ regceli cũ
multo honoꝛe pꝛeſentãtur· Lucèxv
Moꝛtuus eſt mẽdicus⁊ erra 25
angeliſ in ſinũ Nbꝛaę · Sʒ diuites ⁊
potentes modo honoꝛant᷑ ⁊ exaltant
ſed poſt moꝛtem in ſterquiliniũ infer

ni ꝓijciunt᷑ · Hnde ſequit᷑. Moꝛtun
eſt 1 Diues ⁊ ſepultꝰ in in ema⸗ t HW
2

Slr moꝛitt. . Delant entes
qm̃ hoĩies ſũt.i:moꝛtaleſ.Itẽ ſolebat

8

valet ad fugam peccati.· Tuguſtinꝰ-

Nihil ſic reuocat recato q; freqnſ
moꝛtis cogitatio· Ec vij . In omni/

bus operibus tuis memoꝛare nomſ/⸗

ſima tua ⁊ in gternũ nõ peccab. Qui
enĩ recolit moꝛtem debet cogitare ꝙ
peccatũ cã eſt moꝛtis · Geñ · Qua⸗/
cunq; die comederis moꝛte moꝛieriſ
Sʒ Chꝛeñ · ᷣ· Dicit᷑: Soꝛdes eiusĩ
pedibus eius quia non eſt reco:data
finis ſii.Exemplũ de illo q habebat
ſcriptũ in parietibꝰ ſuis de oibus ꝗᷓ

faceret:pꝛus videret ad quẽ finẽ de/

uenirẽt anc; faceret · ¶ Jiẽ valet ad

Tepꝛimendũ carnalia deſideria ⁊ tẽ/

ptationes· Oꝛegoꝛins:Nihil adeo

valet ad domanda carnis veſideria
ſicut cogitare qualis ſit futura motꝛ:
tua · Exẽpluʒ ad hoc de muliere v/

lente ablactare filiũ ſuũ quę glignic
amarũü ſuperponit vberibꝰ ſnis· Et ð
berenuta qui carnes fetidas mulieriſ
moꝛtuę qtidie ponebat ante oculo
ſuos ut ſic temptationẽ vinceret¶ Itẽ
valet ad regendũ vitã ſuã · Nueſ enĩ

1piſceſregunt ſe cauda·⁊ beſtię ſe de

fendunt a muſcis·⁊ temptatiões ex
cutiunt᷑ moꝛt mẽoꝛia · Job· xij · In/⸗
terroga iumẽta ⁊ doccbũut te ⁊ vola/

tilia cęli ⁊ piſces maris: Item q vult
nauem ſuaz bene gubernare debet ſe
ponere in fine nauiſ.⁊ ante ſe nauem

Dirigere· ⁊ pericula euitare · Sic qui

vult vitam ſuam bene gubernare de

bet ſe ponere in fine viię meditatiõe

ut poſſit ad bonũ exitũ nauẽ ſuam id

4 .

dera q; pulcra ſit res ante moꝛtẽ vi⸗
tam conſũmare· deinde ſecure expe/⸗

eſt · vitam dirigere · Seneca · Conſi ½

ctare reliquã ſui temꝑis partẽ. O q;

Oliceeton ge anck naute ſihi pꝛ .
dent de nauis directione qñ habet
malũ paſſum tranſire · Sic quilibet
debet ſibi ꝓuidere longe ante qͥm

do poſſit periculoſum paſſum moꝛti/
tranſire. quia illic naues ꝑtranſibit
ſcʒ per artũ foꝛamen moꝛtis. Ite ꝓ⸗)

Memoꝛia moꝛtis Munditia

nocat ad largitatem elemoſynarum

· Machab· b: Vt co guit Tlexãder
ꝙ; moꝛeretur diuiſit reg pueris· Ci
moꝛ moꝛtis facit cõdere teſtamẽta et
elemoſynaſ dare · quia dicit Hiero⸗/

nymus Mon ſunt bona hois queſe⸗
cum eroo oreltglankari. co/

mes vefunctoꝛum· ¶ Ieʒ ꝓuocat ad
pęnitentiam ·Cũ aucdliſſet Ecechias
réx: Moꝛierj fleuit · Yſa· xxx vuij . Et
rex niniue audita cõmmatiõe Jonę:
dhucq̃draginta dies ⁊ niniue ſbᷣ/
uter · indut' ẽ ſacco · Jone. iij· Eto/
mag hõ moꝛti aꝑpꝛo pinquãs tanto
aplius ceberet bona agere 1 pęmtere
Oꝛegoꝛius. Qui theſaurũ fodiendo
querit cum altifoderit· theſauro ap/
pꝛopinquat⁊ q̃nto theſauro eſtimat
ſe appꝛopinquaretanto ad laboꝛem
T inſtanter amplius inardeſcit · Sic
iuſtus:q̃nto moꝛti aꝑpꝛopiquattã/

to in bono ope auidius ſudat·Stul

tus eſt viatoꝛ · ſinõ feſtinat qñ videt
noctem appꝛopinquare ⁊ pontem le/

nari·⁊ adhuc longe eſt ab hoſpitio·
Matih · xxv · Quę parate erant in /

trauerunt cu eo ad nuptias: clauſa
eſt ianua: Item mulier ploꝛat filium
moꝛtuũ ·.⁊ ſi rex eſſet ĩ aliena terra nõ
ploꝛaret · nec vellʒ regno dimiſſo ad
ſe redire · Ecce Moꝛtuns regnat in
7 tu ploꝛas ĩ terra.j Cheſſaliiij.

viamu Ps fnorare w im
tibus· Qüdicia coꝛdis

e
☛ 5
Dmũdici/
am coꝛdis multa nos inui
t · Pꝛimũ eſt ut gratiã

do nili lotũ eſſet Sic deuſ gratiã ſu ⸗
am non Ponit in coꝛde immũdo =
Dicitur Yla·lij. Mũdamini qui fer/⸗
tis vaſa Dni· Item ſicut ĩ pgameno
non ſcribitur niſi pꝛius ralum ⁊ pur/
gatũ fuerit · Ita coꝛdi hũano niſi pᷣꝰ

purgatum fuerit a culpa gratia non

vini non ponercet aliquiſ in vaſe imũ

ind
ſr
te
in
cogita
Aben
eſſege
leiit⸗
feſene

nmnhu
Chuſt
ißi
ſtnoen
cinoel
mube
Ginte⸗
ſecitar
Gem
neann
1ſen
tun
coꝛc
digna
Wen
Guile
b
i
hun
nfa
pa
5.
nfi⸗
mel
w⸗
el

8

mofnann
i
WE
ekſanant
bise
Uunneſtn
pnocta
ſrbfnbis
n
loe one:
inmueſb,
tnis Undn
Nen
mnſochen⸗
tieſimo
Mefunt
Aleten
ſer S
gude i⸗
cit Sa
gincet
inemle⸗
bboto⸗
roantin/
nwldula
Nuſlnn.
enuno⸗
1o diniſoad
dusgnun
Chli
e e
uos
N127
ic/
lunosnnni
Ktutgeati
ndimm
wugemiſ
timmico
anintgu
ni n
3 MunN
üwu/
Nα

* 2* V 5 1 1 4 l
5 WU

Munditia

infunditur. Gernardus. Halſamuz
eſt grata dei vas puriſſimũ requirit
Item berbęmale ſpinę pꝛius eradi
cantur a terra qᷓᷓ ſeratur triticũ · Sic
cogitatiões ⁊ actiones malas pꝛius
ebemuſ eradicare ut poſtea poſſimꝰ
eſſe agri dei ⁊ ferre fructũ bonũ:· Hie
re.iiij. Nouate vobis nonuale·⁊ noli
te ſerere ſuper ſpinas:id eſt:peccata ·

Item nullus ſapiens in vaſe imũdo

vl pleno vel fracto vel trãſuerſo pᷣ/
cioſum liquoꝛem infunderet vel po/
neret · Sic deus coꝛdi hnůano ꝑ luxu
riam imnqͥnato: vento ſuperbię pleno
per diſcoꝛdiã fracto · ad terram incli/
ratiaʒ nõ infundit · Pnde di
ſſabiiij · Sciat vnuſquiſq; vas
ſun poſſidere in ſanctificatiõe?⁊ hono
re · Si enĩ vaſa in quibꝰ reliquię ſan
ctoꝝ revpnũtur mũdę ⁊ honoꝛabilit
ſeruant᷑· qᷓntomagis vas coꝛdis in q̃
tam pᷣcioſe reliquię gratię·ſ· coꝛpoꝛis
Chꝛiſti imponunt᷑ · Jdeo dꝛ Nꝛoũ.
iiij · ODĩ cuſtodia ſerua coꝛ tuum· Itẽ

nut nõ eum a nobis expellamꝰ · Veus

eni nõ eſt poꝛcus ut in luto aut in la⸗

tfrina habitet peccatoꝝ · Deut? xxiij.

Sint caſtra tua ſancta ⁊ nihil in eis
feditatis appareat ne te derelinquã ·
Exemplũ de taxo qui bene fodit fo/⸗

neam ad habitandũ. venit vules

ſtercoꝛicat ibi:⁊ taxus recedit ⁊ lu/⸗
cratur eam vulpes· Sic deuſrecedi
acoꝛde ꝓpter ĩmũdiciã peccati.¶ Itẽ
digna admiſtratio ut ei digne mi/

niſtremꝰ · Non eni eſt pᷣnceps aliqs

ui ſeruos mũdos habere non velit
qntomagis deus ˖ P. Ambulans in
via ĩmaculata hic m miſtrat · Mul/
tum videt᷑ deus diligere mũdiciam
nr̃aʒ quã tantis expenſis voluit com
parare · . ſanguinis effnſione · ¶od
Hpᷣ.Dilexit nos ⁊ lauit nos a peccatis
nris in ſanguine ſuo · Multü ergo ti
menda eſt imundicia feccnei
poſſet ablui cũ tota aqua quę
o eſt · niſi qaqua gratię dei deſcendat

nenõ
ub ce⸗

quęcoꝛ abluat · ¶ Itẽ ſpter dignita
tem dei quam polluit quę eſt imago

Cei;: Si quis imaginẽ crucifixi in lunũn

ꝓijceret infidelis iudicaret᷑· Quid ꝗᷓ
de illo quiimaginem deiin ſe cetur⸗
pat ꝑeccando: Itẽ mentis illumia/
tio:· In pãno albo mima macula ap/

paret ⁊ nimis diſplicet · ſicĩ coꝛde pu

ro mima peccata · Ideo dicitur Ec/
cleſiaſtes· x · Omm tempe veſtimen/
ta tua ſint candida · Iteʒ in radio ſo-
lis attomi apparent. Sic in coꝛde pu
ro lumine gratię illuſtrato mima pec
cata · Gꝛegoꝛius; Homo vicinioꝛ lu/
to ſentit qð ante fuit ·⁊ quo di.
oꝛ ſibi videtur indignioꝛ eſt:· ¶ Item
oꝛonũ exauditio vel ĩpetratio · Job·
Viij · Si diluculo ſurrexeris ad deuʒ
⁊oĩpotentẽ fueris dłe pᷣcatus·ſi mũdꝰ
rectus inceſſeris· ſtatim euigila bit
ad te · ¶Xuguſtinus· Munda tm̃ cu/
biculũ coꝛdis·intus eſt qui exaudiet
Et nota exemplũ ꝙ quidã ſunt ſimi/
les cuidam mulieri quę faciebat caſe/
um ⁊ veniebat cattus ⁊ pcutiebat eũ
manu·.iteꝝ ponebat ſuꝑ caſeũ ma/
num ſuam illam deturpatã ·⁊ etiam
ipſa manu muſcaſoccidebat · ⁊ dice/
bat · deus da mihi facere mũdũ caſe
um · Sic multi mũdiciã vitę petunt a
Teo. ſed manuſ inꝗqnãt ꝑer mala oꝑe⸗
ra. Oꝛegoꝛius: QNon ſunt manꝰ mũ/
de quę lutũ tenẽt · Jacobi.iiij. Emũ⸗
Date iunlksanimoeſkie icate

coꝛda duplices animo·:¶ Itẽ ut ami⸗
citiam eius acquirere valeamꝰ· Pꝛo
uerb xxij. Qui diligit coꝛdis mundi-
ciam ꝓpter g tiam labioꝛuʒ habebit
amicum regem· Fluuius habens du
os riuulos· qᷓnto plus ad vnũ aquã
mittit tanto minꝰ ad aliũ· Sic qᷓnto
plus coꝛ ð coꝛpoꝛe eſt ſollicitũ·tanto
minus de anima:⁊ qnto plus amat
terrena. tanto minuſ cęleſtia· ugu⸗

Kinns⸗ Win te amat qui tecũ ali/
quid amat · Similit᷑ qui duobꝰ vñiſ
ſernit · q̃nto plus vni intenclit Huto

mũ

minus alteri · Matth. vj. Nemo po
teſt duobꝰ dñis ſeruire · ¶ Itẽ ut de⸗

um in gloꝛia videamus · Matth.· v.

Beati mũdo coꝛde·qm̃ ipſi deum vi

debunt. Bernardus. Dura veritgs

non niſi puxo coꝛde videtur·¶ Hec

mundicia multis modis acquiritur·

nmo per auditu verbi dei · Joh·
xv . Dos mundi eſtis ꝓpter ſermo/

nem quem locutus ſum vobis Be⸗

cundo per timoꝛem qui peccatum ex/
pellit · Ec pᷣ: Cimoꝛ dni expellit pec

catum. Sic purgat᷑ vinũ feces emit/
tendo ⁊ ſemper eſtĩ motu donec pu/

rum ſepatur ab ipuro· Sicĩuſtꝰ ſem
per cebet timere donecimũdicia pec/

cati ab eo ſepat᷑ · Job· xj· C imebut
angeli. ⁊ territi purgabunt᷑ ¶ Certio

per ablutionẽ in contritiõe:iiij· Acgꝗ

v· Dictum eſt Naaman vade ⁊ la/

uare ſeptics in ioꝛdane ⁊ mũdabernis

Ecech·xvj: Laui te aqua ⁊ mudaui

ſanguinẽ tuũ:id eſt.peccatũ ¶. Quar

to per confeſſionẽ · Lucæę/ xvij · Dictü
eſt lepꝛoſis· Ite oſtendite vos ſacer/

Dotibul . ⁊ factum eſt dum irent mũ/
Dati ſunt· ¶ Quinto per elemoſynã
Auce · Xj· Quod ſuper eſt date ele/
moſynam:⁊ ecce oĩa munda ſuntvo
beies ˖ (Bexto ꝑ triblationẽ · Matth
viij · Dñs tetigit lepꝛoſum tactu tri/
bulationis ⁊ mundatꝰeſ · Malach.

iij Sedebit conflansa emũdans ar
gentum · Pꝛou·xxv· TLufer rubiginẽ

de argento ⁊ egredietur vas puriſſi/

Septimo per charitatem quę
operit multitudinem peccatoꝛum·ſi/
cut aurum mundatur ꝑ ignẽ. Ignis
enim charitatis rubigineʒ peccato/
rum conſumit.Deut? iiij · Peus no/
ſter ignis conſumens dicitur:qꝛ flã

mis amoꝛis ſui incendit menteſquaſ
impleuerit· ⁊ a vitioꝛum ſoꝛdibꝰ mũ/

—

vbiq; ꝓpter ſuam mun
Ddiciã · Sap · vij · Cto
)

AMundare

ipſam recurramus.

— —
—
—

aliqs ſanctꝰ mag mũdꝰ ſe ſeruanita
peccato in H̊ mũdo·tãto deo ẽ magiſ

groſus ⁊ dilectꝰ·⁊ q̃nto ẽ magis gro

ſus ⁊ Ollectus·tanto ad plura impe/
tranda cum deo eius pietaſ· Etquia

beata virgo Mania ſingularit᷑ ⁊ ex

cellenter ſuper oẽs ſanctos ⁊ ſanctas
fuit muda ab oĩ ꝑeccato quia nũqᷓ;
in totavita ſua fuit maclata:nec pꝑec/
cato moꝛtali nec etiaʒ weniali.qð de
nullo alio ꝝ ſancto ꝝ poteſt dici. bᷣm
q̃d dicit Enguſtinꝰ. Idcirco ipſa ſu
per omnes ſanctos ⁊ ſanctas en deo
Dilecta ⁊ gratioſa:⁊ eius pietas ad
plura ſe extendit.ita ꝙ in oĩ loco⁊ in
omni negocio ⁊ omm perſonę poteſt
obtinere qͥd petit:qꝛ nuq; in ſuis pe/
titionibus inuenit ſe repulſam a cæo
ſiue apud deum. Et heſt qͥd dicit᷑ in
his verbis · Lttingit vbiqʒ ꝛc · id eſt
ſua pietas ſe extẽdit in omni loco ad
omnẽ rem apud eũ impetrandam-
hoc eſt ꝓpter ſuam mũcliciã. Quia
igitur nos dei gratia indigemusad
utinctio ·
cendum eſt ꝙ totus homo red/

Ditur imundus exiſtẽte macula ⁊ im
müdicia in ratione · vl affectiõe ˖ ſine

in operatione · Ratio maculatur er/
roꝛe ignoꝛãtię lffectio rõne maliuo

lentię · Opatio intẽtiõe inanis glię⸗

Et id eo ut hõ ſit mũdus iſta tria mu/

Danda ſunt.¶ Pꝛimo enĩ mũdanda
eſt rõ ab oĩ erroꝛe ignoꝛantię· Erroꝛ

enĩ in ratione eſt pncipium ⁊ occaſio

omnis mali · Sicut cec' ex eo ꝙ igno

rat viam ſi occurat ſibi locus turpis

Tlocus ĩmundus ita cito ponit pedẽ
in luto ſicut in pulcra via:⁊ ita detur

pat ſe totum · Sic homo qui eſt f⸗
hm rationem · quales ſunt illi qui ſũt

ĩ erroꝛe igrãtię·ſi occurrit aliqͥd to

opꝰ vel malũ:ita cito faciũt malũ ſic

bonũ .qꝛ neſciunt qͥd bonũ ſit aut ma/

lum · Sed ſient homo videns · vidẽs
viam poteſt ſibi cauere ne ledatur a

petra in via · Sic hõ ſcens quid eſt

peccatũ ⁊ bonũ opus poteſi ſibi cauẽ

be ſcnn
bing
o ennags
Mlriin
Detn deg
unptinn⸗
o.gain gis
cinnn .
negor
Pteſt dia n
ioihſn
ncnstt

dus disn

qoilocon,
rozpu

bekod icen

qg rae
mölonored/
Vemnalnin
nie ie
mAer/
mfönenmtün
nöenmnsg⸗
Cusiſnmnun
vninidnd
emnp En
pumtociſie⸗
cigno
ilocns turpis
townited⸗
WRANi
sſuntigu
mmn anqe
ſuit uii
lweiſtuun
1ma, E
mNs N
v m
ns .
vufiu

uerb· xj · Qui mundus eſt ab omni
ſ⸗erroꝛe ignoꝛantię in intellecture/
ctum eſt opus eꝰ. Mota ꝙ ad mũ/

Dandũ intellectum ſiue rationẽ a ſ/
Dicta macula ſiue erroꝛe ignoꝛantię-

valet audire verbum dei⸗Cum eniʒ
in ᷣdicationibus oſtendatur quid ẽ

peccatum.⁊ quid eſt bonũ opus:⁊ re

citentur facta per quę mali diſplicue

runt deo; ⁊ ea per quę ſancti placue/⸗

runt: Illi qui libenter ⁊ frequent᷑ au/
diunt pᷣdicationes ⁊ apponunt aurẽ
ad ea quę dicunt· licet aliqñ non poſ

ſint ea intelligere? retinere · nõpoteſt

eſſe qͥn aliqua retineant ⁊ intelligant

per quę intellectus illuminat᷑ mun/

Datur ab ignoꝛantia · Sed illi qͥ au/

Diunt pdicationes cuʒ tamẽ ſint lit/
terati ſi ꝑer ſe in ſcripturis ſanctis ſtu

ceant · non poteſt eſſe qͥn eoꝛuʒ ratio
Vl intellectus nulla ignoꝛantięma/
cula deturpet · DOnde dicebat Chꝛi/
ſtus diſcpulis ſuis · Job·xv · Jã voſ
mundi eſtis ꝓpter ſermonem queʒ lo
cutus ſum vobis ( Secundo mun/
Danda eſt affectio ab oĩ maliuolen/
tia · Hõ em tunc eſt mundus qꝛ ha/
bet in ſe gratiam dei quia illa eſt quę
ſola animam clarificat ⁊ facit mũdã:
Oꝛatia enĩ dei non exiſtente ĩ anima
opoꝛtet ꝙ ſit ĩ macula ꝑeccati · Nũc;ᷓ
enim gratia dei ab anima recedit ni/
ſi ipſa inficiatur aliquo peccato moꝛ/

tali · GOꝛatiam autem dei non niſi illi

habent quos deus elegit · Sicut vi⸗
demus ꝙ aliquis dicitur habere gra
tiam regis · ex hoc ꝙ rex ipſuʒ diligit
Deus añt non diligit eos qui volũ/
tatem habent imꝑfectã · ratione odij
el male volũta ad ꝓximũ . Vnde
·Joh · uij · Qui non diligit ·ſ pximũ
non habet charitateʒ · ſ· dei. ⁊ ideo q;
ſunt in mala voluntate ſuntimmun/
di ⁊ conſcientia impuri:Sed qͥ vult
eſſe mũdus ⁊ habere gratiaʒ dei · mũ

Dantem animã · purget voluntateʒ

Mundare

ne ledat᷑ a petra in viaſpeccati. Pꝛ

ab omni maliuolentia.⁊ ſic diligens

ximũ diligetura deo ⁊ habebit eiꝰ

gratiam·⁊ ſic erit mundus.Hꝛabat
Hauid dicens· Coꝛ munduʒ crea in
me deus · ſpiritũ rectũ innoua in vi/
ſceribus meis.ſ voluntatem a pdi/
cta macula Mota qillud q̃d valet
ad purgandũ voluntateʒ a pꝛędicta
macula·:ſ.ab omni odio ⁊ rancoꝛe ꝓ/
ximi·etiam ſi hoiem offenderit facien
do aliquod grauamen vel ꝓcuran/
do aliq ð damnũ vel diſplicentiam
eſt conſideratio charitat Chꝛiſti · ꝗ
tim dilexit nos cũ eſſemus inimici eiꝰ
ucnon ſolum nos non haberet odio
ſed etiã ꝓ nobᷣ a peccato noſmũdãs
voluit ſeipſuʒ moꝛti tradere:qui no
bis mondauit ut peccantibus ĩ nos
Dimitteremꝰoffenſam oẽm ut ſicno/

bis offenſas ⁊ peccata noſtra dimit/

teret ˖ Si igitur non mereat᷑ inimicꝰ
ut ei remittamꝰ oẽ grauamen · ſalteʒ

faciamus ꝓpter vtilitateʒ ꝓpꝛiam · ut

deꝰ nob pctã nr̃a dimittat:⁊ amoꝛe

Chꝛiſſti qͥ hoc nobis ĩ exemplo dedit
vt vi En: v C baiſk⸗ Dilexit eccleſi
am ⁊ tradidit ſeipſum pꝛo ea ut illaʒ

ſanctificaret miqang eęaʒ·ſ· ſuo pꝛe/
cioſo ſanguine · ¶ Lertio mudanda
eſt opere ab oĩ intentione ĩanis glo/

rię · Dpera eni c;tũcũqʒ de ſe ſint bo/

na ſi homo intentione laudis hoium
xel famę · ut homo reputet᷑ ſanctus ⁊

bonus · ſicut faciunt vane gloꝛioſi · nã

talia oxera non ſunt munda. PVul/
uis eni inanis gloꝛię mala intentio
ſe eis imiſcens deturpat ea· In operi⸗/
bus autem ſic factis ſunt duo · ſ. ipſa

opera de ſe bona / malo intẽtio pꝛo
operbus · Tales nullam mercedẽ re

cipient a deo.⁊ certe hoc eſt iuſtum.

Taleſenim cũ aliqua bona opera fa

ciunt intẽdunt hoc ⁊ ꝓpter hoc ea fa/
ciunt ut laudent᷑ ab hoibus ⁊ repu/

tentur ſancti· Et ideo cum hoĩes ꝓpt

ipſoꝝ opera eos extollant ⁊ reputãt

ſanctos . Jam receperüt mercedẽ ſuã

64

Ro

Sicut dicit Ovñs Matth·. vj · Sed
pꝛo ipſa mala intentione habebunt
pꝛo mercede pęgnam inferni· Canen/
Dum eſt ergo ne in operib intentio

at · Sed ab ea luͦt opera noſtra pur/

gãda ut ſint mida ꝗ acobi ·. iij · Emũ
Date manus veſtras. id eſt opera ve
ſtra peccatoꝛes: qui:ſ.intendedo ad

vanam gloꝛam in operibus veſtris

id eſt: intentionem veſtram ¶Mota
ꝙ ad mũdandam ⁊ ad purgandam
operationeʒ a ſdicta macula·ſ· in in/
tentione inanis gloꝛię· valet multuʒ
pdeſt conſideratio operü maloꝝ⁊
peccatoꝝ:quęhomo facit · Si eni ho/
mo facit vnu bonũ opus.facit aliqn
maluʒnec eſt homo in mũdo quiita
ſemper faciat bonũ qͥn aliqñ erret et
pecceta faciat aliqua mala oꝑa · AUn
e ſi facimuſ aliquod bonũ opus nõ
Tebemus gloꝛiani ſed debemꝰ eo re
gratiari ⁊ habere intentioneʒ ut ꝑ id
deus remittat nobis offenſas ⁊ pdu
cat ad gloꝛiam ſuam. Debemꝰ etiaʒ
conſiderare ꝓpꝛiam fragilitatẽ quia
ſi modo ſumus in bono ſtatu? faci/
mus bona opa · neſcimꝰ.ita ſumꝰ fra/
. giles ſi multũ Durabimin tali ſtatu
4 Vl ſi cademus in peccatũ ut fadamꝰ
mala opera· ⁊ ideo ð nullo bono qͥd
facimus debemꝰ gloꝛiari · ſed ſemper
debemus timere ne cadamꝰ. Nnde

tus ſit ⁊ ut iuſtus appareat natus de
muliere? Ecce inter ſanctos nemo
imutabilis qn ſi faciat modo bona

Et celi ·.i· viri celeſtes ⁊ ꝑfecti · nõ ſunt
mũdi in conſpectu eius:quia oẽs pec

inutilis a ita non debet glo⸗/
gtrnari.· (¶ De Moꝛtificatiõe carnis

ouere ad carnis moꝛtifi-

Moꝛtificatio
inanis gloꝛię ſe imiſceat quę ea infici

peccant· Et purificate coꝛda veſtra

Job xv. Quid eſt homo ut ĩimaculg

opa:poſſit mutari ad faciẽduʒ mala
cant aliqñ ·q̃ntomagis abomĩabilis

Eberet noſ

cationẽ coꝛpoꝝ poſi moꝛtẽ

reſurrectio EFidelis miles non timet
amittere vel occidere equũ ſuũ ĩ plio
Dum tamẽ poſſit facere ictum bonuʒ

el laudabile factũ ꝓ dno ſuo: quia

ſperat ſe ab illo melioꝛẽ recipere · Sic
iuſtus non timet còpgſuũ exponẽ moꝛ/
ti pꝛo dno ſuoquia oſt moꝛtem re/
ſurrecturũ ſperat · Oñ.ij · Machab·

vij· Idoleſcens mẽbꝛ:a pditioni ex·

ponens ſic ait · De cęlo iſta poſſideo⸗
led ꝓpter dei leges hęꝑc ipſa deſpicio
qm̃ ab ipo ea receptun me ſpero · Jõ
dr Pꝛou · xiiij· ꝙ ſperat iuſtus ĩ moꝛ/
te ſua tem non debet timere homo
veſtes ſuas veteres expendere in ſer/

uitio illius qni poſt nouas ⁊ pcioſas

loco vilinʒ rebabere ſperat · Sic qui
carniſ reſurrectionẽ fidelit᷑ credit · nõ

debet coꝛpus ſuũ miſerum expendere

timere in ſeruito dei:ex quo ſperat ſe

illud recepturũ cum qᷓ̃drupla glona

ſ:clanitatiſ:agilitat:impaſſibiſitatis
7 ſubtilitat:gpłs Phil.lij Saluato

rem expectamꝰ dnʒ nim qui refoꝛma
bit coꝛpus humilitad noſire configu
ratum coꝛpoꝛi claritaᷣ ſuę Mota ꝙ

qui vult nouam recpere veſtẽ opoꝛ/
tet ꝙ veterem reddat veſtiario · Sic
ſi coꝛpus tuũ veſtiario tuo Chꝛiſto
qui te carnibus veſtiuit ⁊ oſſibuset
neruis compegit tradiden ut veſtem
etereʒ · reddet tibi nouã ⁊ pulcraʒ·

ñ coꝛruptibile hoc induet incoꝛru/

ptionẽ· ⁊ moꝛtale induet ĩmoꝛtalita/
tẽ. vt ait Rplłs.j.Con·xv. Sʒ ſũt ml
ti qui multũ vident᷑ diffidere de do
mino ſuo q̃ſi dñs non poſſet eis no/

uum ⁊ gloꝛificatũ coꝛpꝰ reſtituere · qͥ

ſimiles videntur efſe filijs pauperuʒ

viduarum qui quotidie iuxta ſeꝑes
ſedentes ad ſolem veſtes pannoſas
conſuũt ⁊ reconſuunt:⁊ quicquid re/

paratur vno die diſſipatur in alte/

ro · Sic qui cuilibet petitioni carnis
ſuę vult indulgere: comedere⁊ bibe/

re ad quamlibet citationẽ carnii · doꝛ

mire quotiẽs ſomno pᷣmitur iſte dn⸗
cit vitam mendicantiũ non nobiliuʒ

Apnener
morenre,

conc⸗

wlideo.
hico
ſen o
Unsimo
Mehon
mdereinſer
uslſonſ
⸗al
eltedltn
marncer
wſet
vh gor
ſbiltaas
Aba
uiſcoema
ſmfgn
Gng
Mio,
OC
noſces
kein uſten
iprn
ut /
imoralts/
Gütmn!
arde de
ſtcsno,
atuere
zsuge
eiurnſen⸗
annos
1gncgue⸗
Numrulr
non d
uertbir
iamin.
wdr
Nuhiiß

qui veſtes ſuas ⁊ calceos diſſipatos
frequenter poꝛtant ⁊ vix aduertunt·
Sic coꝛda no biliũ circa huiuſcarni,
curam niſi qᷓntum neceſſitas expetit
non intendunt. Sed alij circa repa/
rationẽ coꝛpoꝛis ruinoſi totam curaʒ

ſuam expendunt ⁊ totum diſſipatur-

Gꝛegoꝛius.· Obici q; caro querit re⸗
ectionẽ innenit defectionẽ · Job · viij.
