Exemplo dñi · DNia bona terrena cõ

tempſit hõ Chꝛiſtus ut contẽnenda

mõſtraret.⁊ oĩa mala ſuſtinuit quę
ſuſtinẽda pcipiebat · ut nec in illis ꝗ/
reretur fęlicitꝗs·. nec in iſtc timeretur
acherliras.9Tokandn etiã ꝙ fid es

Cebet eſſe vna integra: vera/ vina⸗

De vnitate fid ei dꝛ Eph · iiij · Vnꝰ
deus · vna fides. glo · vnũ ⁊ idem eſt
qð credit᷑ a cũcj tidelibꝰ · NVñ fides
catholica dicit᷑ vna · qꝛ de quo fides
yeiali eſt ˖ vnꝰ eſt · nõ mutatur ·
eut? vj · ¶udi iſrael dñs deustuꝰ
vnusẽ · Malach · iij · Ego deꝰ non
mutoꝛ ·nõ erit in tedeꝰ recẽs neq; ad
oꝛabis deũ alienũ · Jacobi ·pᷣ· pud
quẽ non eſt trãſmutatio/ideo nec fi/
des mutat · Tobis · i · Vitam illã ex/
pectamꝰ quã dñs daturꝰ eſt his qui
fidem ſuã nunqᷓ; mutãt ab eo · Item
debet eſſe fides nr̃a integra .ſde om/
nibus articulis fidei:artans nos ad
timoꝛem dei⁊ amoꝛem · vel aliam af/
fectionẽ in deuʒ · Et nota ꝙnon oĩa
credenda dici poſſunt articuli · Sũt

enĩ quędam quę fid eʒ antecedũt· ut

quę ſunt iuriſ naturalis:.ſicut ꝓximo

non eſt nocendũ· Quedam vᷣo con/
ſequunt ſideʒ · ut antichꝛiſtũ eſſe fu⸗/

turum. licet tamẽ hec qᷓ illa ſint cre/⸗
denda·tamen non ſunt articuli fidei

tẽ debet eſſe fides nr̃a vera · Nã

aquilętalis eſt natura ꝙ ponit ſingil
latim puerulos ſuos in radio ſolis ⁊

illos qui radios ſolis acute conſpici

unt retinet ⁊ paſcit· alios ad terram
ꝓijcit · Sic deus illos qui veram fi⸗

dem habent integram · que eſt radi

us illuminãs aiam · amat ⁊ reficit · q̃ſi

aquila ꝓuocans pullos ad volan/
Dum . ſed alios · ·non credentes ĩ te/⸗
nebꝛas inferni ꝓijciet · Ecq· xvj e
te

gente incredibili exardeſcet ira
dz eẽ vina · Fides enĩ ſine oꝑe elt ſi⸗
cut cadauer moꝛtuũ nõ valẽs ſe mo/

uere · Jacobi . ij · Sicut coꝛpꝰ ſine ſpi

ritu moꝛtuũ eſt· ſic fides ſine operibꝰ
Bernandus. Quid eſt fideſ quę nõ
operat᷑ ex dilectiõe· niſi cadauer ex/

anime Bñ honoꝛas munere deũ fe⸗/
tido · bene placas deũ fidei tuę inter /

fectoꝛ·ideo in indicio apparebis pꝛo
Ditoꝛ · T litteras tuę dãnationis tecũ

deferes· Fides tua oſtendit te chꝛi/
ſtianũ · ⁊ opera tua dei inimicũ · quia
verbis fateris te deũ noſcere factiſqʒ

negas ˖ Luguſtinꝰ.· Nolite tanq;ᷓ de
fide ſecuri eẽ:adiũgite recte fidei re/
ctam operationẽ verbis confitemini
Vra dicẽdo · ⁊ factis bene operãdo·

¶ Iteʒ fides ſine opere eſt q̃ſi carbo ex

tinctus · cui muſca ĩmũde cogitatiõiſ
non timet inſidere·ſed viuo non inſi

t · Sic tẽptatoꝛ fugit eũ qui habet
fidem vinam · quia non habet fiduci
am ꝙ poſſit ei pꝛeualere ·j. Petri. v.

Cui reſiſtite foꝛtes in fide: Fides ſine

operbus charitatis eſt quaſi cande/
la extincta· non valenſ pedes mentiſ

Dirigere · Fides enĩ mentem illumi/

nat·⁊ greſſuſ dirigit · ¶uguſtinꝰ. Fi

des ceteris virtutibꝰ lumẽ miniſtrat
qð multuʒ diabolus laboꝛat extin/

guere · Sicut latro qñ domuʒ intrat

lumen extinguit ⁊ feneſtras claudit

ne videat · Et ſicẽ mercatoꝛ deceptoꝛ

D 4/

tenebꝛas quęrit ut decipiat · Joh · iij ·
Qui male agit odit lucem ⁊ non ve/

nit ad lucem ut non manifeſtent ope

ra eius· Hic ẽ oculus interioꝛ quem
coꝛuus infernalis eruere quęerit · ſicut

coꝛuus pᷣmo currit ad oculũ cadaue/

ris Nec miꝝ quia hoſtis inuiſibilis ẽ
⁊ ſine fide non videt ⁊ ideo nõ time/
tur · Hic ẽ oculus quẽ ãmonites qui
interpꝛetat ſerpens conatur eruere · ·
Aegxj· Dicit᷑ in vit patrũ ꝙ qñ oꝑe
riunt᷑ oculi aialis circũit ad modum

rotę molẽedini . Sic diaboluſ ſi oꝑpue

rit oculum mentis.id eſt.fidem· bũi/
liat ad oẽ peccatũ · Judicũ xvj · Sã/
ſon erutis oculis circũit ad molam:
Igdeo dicit Seneca· Qui fidem per
Didit mihil retinet · qui ſine fide eſt o
vero bono vacuus ẽ· Et nõ ꝙ fides
hoĩeʒ purificat a peccaſj. Ic· xv· Fi/
Te punficãs coꝛda eoꝝ. Rhoma·lij.

Vrbitramur hoĩem iuſtificari ꝑ fidẽ

Pꝛoũ/xv. Ner fidem miam purgã

tur peccata:.¶ IJtem moꝛtem deſtruit

gternã· Job · xj · Dĩs qᷣ viuit ⁊ credit
in me nõ moꝛiet᷑ ⁊c· Itẽ filios dei ef⸗
ficit· Oaliiij · Oẽs filij dei eſtis ꝑ fi/
dem · Item vita gloꝛieg eterne ex fi de
eſt · j.· Joh. v · Hitam habebit eternã
qui cediiji noĩe ſilij dei· ¶ Chema.

Ulier ma/
gna eſt fides tua:fiat tibi
Aſicutvis ˖ Matth· xv. Do
minus dixit diſcipulis ſuis Matthᷣ·
xvij · Oꝛ ſi haberent fidem ſicut gra
num ſynapis nihil ĩpoſſibile eſſet eis
ſed quicquid peterẽt a dno impetra/⸗
rent· Inter oẽs ſanctos ſanctas nõ
fuit aliquis qui tantam haberet fidẽ

ſicut beata virgo · QOn eni angelꝰ nũ

ciauit ſibi ꝙ exiſtens virgo concipe
ret ⁊ pareret filium dei.ſicet videret᷑
valde incredibile. firmiter credidit·
In hoꝛa enĩ moꝛtis Chꝛiſti apoſtoli
licet multa vidiſſent mirabilia ꝑ quę
manifeſte oſtendebat ꝙ Chꝛilk eẽt

Figdes

deꝰ · quia talia opera non poteratfa
cere nullus niſi ſolus deuſ.oẽs dimi
ſerunt fidem · Ipſa autem ſola pſeue
rauerit in fide:ita ꝙ illis tribus die/

bus tota fides in ipſa permanſit. Et
ideo ſuper oẽs ſanctos ⁊ ſanctas ĩ oĩ⸗

bus ſuis ꝑetitionibꝰ a dño exaudit᷑
VBnge qn pꝛo nobiſpetit a filio · Re

ſpondit ſibi hec verba · Mulier zc.

Ad ipſam ergo recurramꝰ.ut per eiꝰ
ſuffragiũ graʒ ĩpetramꝰ ¶ Introitꝰ.
omo vult aliqd conſeqͥ mul/
tum ðᷣſideratũ:neceſſaria eſt noticia
illius 1 modus per quẽ inuenire poſ/
ſit O ſi homo illud ignoꝛaret etiã ſi
inuen ret nõ curaret ð ipſo · qꝛneſci⸗
ret ſi eſſet illud qͥd quereret· Si etiaʒ
ignoꝛaret moduʒ inueniẽdi poſſet te
nere talem modũ ꝙ credens inueni/

re elongaret ſe abillo.· Dẽs deſidera

mus conſequi deũ ꝙ ſit nobiſcum in
hac vita pergramin futuro ꝑ gloꝛi⸗
am:⁊ ideo neceſſaria eſt noticia ipſi⸗
ei ·⁊ moduſ inueniẽdi ipſum.Noti
cia autem eſt per deifidẽ · ⁊ ideo fideſ
neceſſaria eſt oꝛ volenti cõſequi gra/

tiam eius in pꝛeęſenti ⁊ gloꝛiam in fu/
turo. 5 Diſtin ao.
¶ Saendum ꝙ fides ad hoc ꝙ ſit p/
fecta ⁊ pducat hominẽ in deum. de/
bet habere tria · debet eẽ vna· viua.
firma · ¶ Pꝛimo ergo fides debet eſſe
vna · ne. ſ. erroꝛibꝰ diuidat᷑ licet eniʒ
de Dduabus rebꝰ vere poſſint dici cõ
traria·ſicut ð homine ꝙ habet ratio/
nem· ⁊ de aſino ꝙ non habet ratio/
nem tamen de vna re nũq; diuerſa
vl cõtraria poſſunt eſſe vera.ſed al/
terum tin· Sicut quidam dicunt ꝙ
Chꝛiſtus fuit deus ⁊ homo· ⁊ alij q;
fuit purꝰ homo: Certe opoꝛtʒ ꝙ aliqᷣ
eoꝛum dicant falſum.a eodes modo

cc multiſaliji quęſũt fidei: Igitur ꝗᷓ

hoꝛum credimuſ: Certe qͥd hoꝛum ſit

Verum nos qliter ſcrre non poſſumul

niſi per reuelationẽ dei · Pideamns
igitur quid dicũt illi quibuſ deus re/

R lacitſe

ulan

ſolica
lomo⸗

ltoten
eit
Cmenb
nannl
corgt
guevic⸗
Ceteno
deChi
ganthu
pternof
nunitusi
cgni⸗
linaun
tomun
lont Ne
Ntenderea
ſCadcic
ſtrenqp
Gäpnoe
ſehammiin
ſceſtas⸗
bes de
cundod
oſtengar.
nere ſoini
Uſerin
bahetvit
Pivini
tobgoeſ
inctcne
Sich
diatur

moꝛtue
(oꝛpoſi
nbusn
loꝛ bah

N
ird
dn
nude⸗
muſte
undgig
Auncde
kafio
Mulirz
Puren
Gro.
onſegnnl
cſtnot
unlepol⸗
mrttenäſt
n Dein
c plet
Censinuan
Dis Niden
nobiſcunnn
nwoghr⸗
ondioſ
ſun Ooti
iceoſiel
eqnigra⸗
muminfu⸗
wegſtg/
ndn
in
es Ahetche
dat leeten,
vſſint oic
bartnuno⸗
balrtruto/
ich dinenſa
Waledal⸗
n diont
no⸗ Tu 4
d

111 m
rtegd Wamnn
LLE
.
4

1 ſawHEE
IDA ER
DSRE—

.

fides

nelauit hec . ſapoſtoli eccleſia apo/
ſtolica.⁊ vnũ cum ea teneamꝰ.⁊ nul/
lo modo ab eo diuidam̃·quia tenẽ
do cuz ipſa tenebimꝰ veritatẽ · Eph.
iiij. Pnus deus vna fides vnuz ba⸗
ptiſma/ Nota ꝙg multi volẽtes ali⸗
qn deo Hnoꝛẽ ⁊ reuerentiã attribue

re diuidũt ſe a veritate fidei: Conſi/

eranteſ enĩ dignitatẽ dei negãt de
Chꝛiſto ea quę vident᷑ quandã vi/
litatẽ ⁊ miſeria m ĩpoꝛtare · Sicut qui
Dicũt ꝙ non decebat eum aſſumerẽ
carnem hũanaʒ · quę vilis eſt miſe/

ra ex muliere· ſed ꝙ attulit coꝛpꝰ de

cxlo · ꝙ traſiuit ꝑ vginẽ · ⁊ ſic de alis

que vident eſſe miſerię vilitat· Sʒ
certe non debetvideri indignũ alicui
de Chꝛiſto iſtud vel quicqͥd aliud le
gant hũilitatj aſſũpſiſſe vel feciſſe p/
pter noſtram ſalutemquia per h̊ di/
ninita sĩ nullo vilificata fuit· Si enĩ
indignũ non fuit Chꝛiſto ꝙ tam vi/
liſſima ⁊ turpiſſuna moꝛte fuit condẽ
natus.multo minuſalia quę de ipſo
legunt᷑ · Non enĩ in talibꝰ debemus
attendere ad altitudinẽ diuinitatis
ſed ad cõditionẽ hũanitai.⁊ ad cha

ritatem quã erga nos habuit ꝓpter

quã ꝓ noſtra ſalute tm̃ dignatuſ eſt
ſe humiliare · Abo ma. Xx)· CTu autem
fide ſtas · noli ðR Chꝛiſto ſapere tĩ·

debes de deo ſapere bumiia Se⸗

e/
cundo debet eſſeviua.ut · opetibus

oſtendat᷑.Fides emi facit hominẽ vi/
uere ſpiritualit᷑ · Rbachuc . ij. Juſtꝰ
ex fide viuit · Onde ſicut arboꝛ ꝙ;ᷓdiu
habet vitam· vita maniteſtat᷑ exteriꝰ
WPter viriditatẽ ⁊ ꝓter folia ⁊ fructꝰ
tempoꝛe ſuo · ⁊ qn illa non apparent
iudicatur moꝛtna ⁊ vitam ꝑdidiſſe.
Sic homo qñ facit opera hoĩs fideł
Dicltur viuere per fidem.⁊ cũ iſta nõ
facit ſignũ eſt ꝙ fides in eo defecit ⁊ẽ
moꝛtua · Jacobi . ij · Sicut moꝛtuũ eſt
coꝛpꝰ ſineſpiritu.ita⁊ fides ſine ope/
nibus moꝛtna eſt. ¶ Nota ꝙ ſicnt ar
boꝛ habet vitam per hoc ꝙ cõiungit

radici per q uam recipit bumoꝛẽ a ter

ra · Sic homo habet fidẽ viuam ex ᷣ

. .

ipſa fideſ coniũgit charitati dei ꝗ
eſt radix virtutũ · m Gꝛegoꝛiuʒ· per
quam redpit aĩia a deo humoꝛẽ gra/

tie Et ſic arboꝛ Diuiſa a radice ẽ moꝛ

tua·quia non habet hũiditatẽ terre ·
ſic fides diuiſa a charitate xei ẽ moꝛ
tua · quia non eſt cuʒ gratia dei · Ille
autem qui non facit bona opera ⁊ eſt
in ꝑeccato nõ eſt ĩ charitate dei: nec
recipit gratiaʒ a deo:⁊ ita eius fides
moꝛtua eſt· Gal· v. In Chꝛiſto Jeſu
neq; circũciſio tempoꝛe legis Moyſi
nec pꝛęputiũ ſcʒ temꝑale ſine operi/
bus aliquid valet · Item.j· Con · xiij·

Si habuero omnẽ fidem charitatẽ

autem non habeam quę non poteſt
habeni niſi cĩ bonis operibꝰ nihil ſũ.
Tertio debet eſſe firmane erroꝛibꝰ
imittat. Maioꝛ eni pęna quę po/
teſt coĩcari vel infligi en pęna moꝛ/
tis · ſed certe timoꝛe moꝛt fides non
eſt dimittẽda · imo ipſa moꝛs ꝓ fide
timoꝛe moꝛtis vel pene eſt deſiderã/
da · Maioꝛ enĩ eſt ſine compꝑatione
Pgna purgatoꝛij quę durat aliquan
dõ centum vel ducentoſ ãnos · ſ. etiã
plus q; moꝛs quę modicum durat-
Moꝛiẽdo aũt ꝓ fide hõ enadit oẽm
pęnam purgatoꝛijz ſtatim volat ad

——

cxęlüu· ideo qͥ timet pęnã moꝛt mag

timeat illã purgatoꝛij quã pᷣt euadẽ
ſuſtinẽdo minoꝛẽ pęnã·ſ moꝛi.j. DHe
tri · p̃ · Exultabitis modicũ nüc ſi opoꝛ
tet cõtriſtariĩ varijs temptatiõibus
ut ꝓbatio fidei vr̃e młto pcioſioꝛ ſit
auro qd ꝑ ignẽ ꝓbat᷑ ꝙ moꝛs
coꝛpalis nõ ſolũ timet ꝓpt benã moꝛ
tis · ̊ magſtimeri dʒ ꝓpt᷑ incertitudi/
nẽ ſtatus in qͥ hõ erit poſt moꝛtem· qꝛ
neſcit homo de mũdo.niſi deꝰ reuela
uerit ſibi · vtrũ debeat ſaluani vel dã

»

nari· ⁊ hoc multũ affligit hoꝛeʒ ĩ moꝛ/

te ˖ Sʒ ab illo timoꝛe ſut libati illi qͥ

moꝛiunt᷑ ꝓ fide:certi eni ꝙ recta via
ſtatim ſine impedimẽto erut cuʒ deo

n gloꝛia· ideo fides non eſt dimit/
tenda timoꝛe moꝛtis imo moꝛs ꝓ fi/
de ſuper oĩa deſideranda tanq; via
certiſſima hũiliſſima per quã perue
nitur ad gloꝛiã paradilij· NPeiri. p·
Credentes exuitabitis lęticia inenar
rabili gloꝛificata rexoꝛtantes fineʒ
fidei vrę ſalntẽ aiarũ e Fidelitate

Igelitaſ in
tribus conſiſtit · Pꝛima ?
Vyroꝛis ad virũ ſuu · Secu
da amici ad amicum · Certia eſt pui
ad dñm ſuũ· Eſto ergo fidelis dno
tuo · ſicut debet eſſe vxoꝛ viro ſuo ut
nulli alij adhęgreas ꝑ amoꝛẽ ſed ipſi
ſoli te teneas : qꝛ deſponſauit te in fi⸗
de DNlee . ij · Fidem vocat fidelitatẽ
quã debent ſibi cõiugati adinuicem
q; etiam in mrimonio ſpũ ali requini
tur ut tam coꝛ viri q;ᷓ ſponſęſibi inui/
cem ſubijciãt Mppone ergo ei coꝛtu⸗
um per amoꝛem? nulli alij· Ipſe emi
fidelitatis vinculo tibi täãto ampliꝰ
retinebit affectum · qᷓntomagis ipſi
te aſtringis ꝑ amoꝛem · Naʒ ſicut es
dem aia nõ poteſt ſimul eſſe habita/
trix duoꝝ coꝛpoꝝita amoꝛ mundiet
dei non poſſunt in eadem aia dñari
Ruguſtinꝰ. Cotum exigit te qui fec
te · Sed ſunt quidam ſicut mulier in/
fidelis quę fingit maritum ſuũ moꝛ/
tuũ vltra mare.⁊ adheret alij ⁊ com/
mittit adulteriũ.Sic iſti deñ derelin
quũt ⁊ adulteriũ ſpirituale cõmittũt
in deum peccando · Hiere · iij · Quõ
ſi contẽnat mulier amatoꝛem ſuũ · ſic

contempſit me domus iſrael Sic Oi

citur Poub · vj · gelus ⁊ furoꝛ vini
non parcet in die vindicte· nec acqe⸗

ſcet cuiuſqᷓ; pꝛecibus nec ſuſcipiet ꝓ

redemptione dona plurima. Se/
cũda fidelitaſẽ amici ad amicũ · Ecq
vj · ¶Nmico fideli nulla ẽ comꝑatio ⁊
nõ ẽ dig põderatio auri⁊ argẽti cõ/
tra bonitateʒ fideiillius · id eſt · fideli
tatis · quia melioꝛ eſt amicꝰ in via qᷓ

Ffidelitas

cenarius in burſa:quia amicus fide
lis ſemper iuuat etiaʒ poſt moꝛtẽ· qdᷣ
non auꝝ vel argentuʒ fac· IJbidem:
Amicus fidelis foꝛtis ꝓtectio · qꝛ nõ
relinquit in aduerſis ſed ſemper ꝓte/
git · qui inuenit illũ muenit theſaurã
quo .ſ. vtatur in temꝑe neceſſitatis ·
micus iſte Chꝛiſtus eſt qui tantuʒ

nos dilexit ut aiam ſuam varet pꝛo

nobis · Joh· xv .· Maioꝛem dilectio /
nem nemo ⁊c · Nuic amico nulla eſt
cõꝑatio · quia qui de cęlo venit ſuꝑ
oẽs ẽ · Joh · iij · In qbꝰ cõſiſtat ami/
ci fidelitas· Require·c· S· de amoꝛe
Chꝛſti . Tertia fidelitaſ eſt ſerui ad
vñnm · Et bec conſiſtit in multis · Pꝛi
ma in timoꝛe dei · Malach. p · Der⸗
nus timet vñm ſuũ · Ecq · p· Initium
ſapientię timoꝛ dni⁊ cum fidelibus
in vulua concreat eſt · wluam vo⸗/
cat pgnitentiã vel baptſmũ ꝑ quaʒ
generat filios ſpuales mater eccleſia
Iſti ergo ſunt fideles ſerui:quia tẽ/
poꝛe penitentię vel baptiſmi ſeruiunt
ꝓño ſuo ĩtimoꝛe · ¶ Secunda eſt in

obediendo.j‚ Aegxxij Quis in om

nibus ſeruis tuis ſicut dauid fidelis
gener regis ⁊ pergens ad imꝑerium
eius Sʒ ð mitis dicitur cũ · P · Coꝛ
eoꝛum non fuit rectũ cum eo nec fide
les c· Sed d Lucęxij · Seruſci/
ens voluntatem dñiſui non faciẽs
plagis vapulabit multil · debʒ ergo
ſeruus eſſe fidelis ſuo dño pꝛomiſſa
ſoluengo · Eccleſiaſtes · v · Si qd vo
uiſti dño ne moꝛeris redderè. diſpli/
cet em ei infideł pꝛomiſſio · Nos ſu/
mus mediatarij vel coloni partiarij

dñi nri Jeſu Chꝛiſti·ĩ bono oꝑe ꝑtt᷑

nobiſcu · ſibi retinet gliaʒ nob ↄcedit
vtilitatem · 1 nos qſi infideles coloni
nobᷣ partẽ eiꝰ dãnabilit᷑ ſurpamus

totũ amittimꝰ · Exemplũ de cane fe

rente caſeũ in oꝛe ꝑ aquã· Gernardꝰ
Reuera fidelis ſeruꝰ dñi es ſi ð mul
ta gloꝛia domini tui:⁊ ſi non exeunte

—

a tetñ tranſeũte perte vel mãibꝰ tuis

miangfge
nond
e n
Nagogi
entthiani
enceſſtnts
etquitme,
In dant
mdleno⸗
Monullnen
bwtſu
Gltatam
5⁵Ramnote
Aclſerad
nmulns Pr
luch
c Iutun
,vlunw
Dhinipen
matraeiu
niuuti/
Hniſiniunt
mmda eſtin
usnon
udfielis
dingenun
nä f Co
meona ſde
Sobſc⸗
n monfteis
il bzen
dio n
,Scln,
op
v Nosſe/
nigamar,
wogepet
Gnobodt
es o
diieſ
irman
nipts

adberere dtigerit Tertia accepta
ſideliter diſpenſando. Matth · xxiiij

Quiſputas eſt fidelis ſeruus ⁊ pꝛu/
ens quem conſtituit dominus ſup
familiam ſuam nt det illis cibũ in te⸗
oꝛe · ANmẽ dico vobis ſuperoĩa ⁊zc·
Sed iam quęrit inter diſpenſatoꝛes
nt fidelis quis inueniatj. Con. iiij ·
Exemplũ Matthᷣ Txv. De illo qͥ no
luit opꝑerari de talento ſibi cõmiſſo ⁊
amiſit tm̃ ꝙ reus eſſet dãni · Siẽ Iſi/
delis ſernus qui ſemẽ ſeminãdia do /
mino ſuo acapiẽs non ſeminat tem/
oꝛe ſeminationis:⁊ damnum facit
mino ſuo· Sic qui ſcientiam ad
ocendum ? gratiam ad operandũ
el tempus ad pęnitendũ accipit et
nihil facit arguendus e j · Petri.iiij·
Vnuſqſq; pꝛout gccepit gratiã iliã
in alterutrũ admiſtrantes ſicut boni

eſaloꝛes multifoꝛmis gratię dei

uartag eſt fidelis cuſtodia depo/
ſitoꝝ.· Timoth. vj Depoſituʒ cu/
ſtodi:ſaĩam müdam gratiaʒ T alia
dona nature ? gratient nõ minoꝛẽt
neq; peioꝛent᷑ apud te c· Ideo dici
tur Ecq/ x· Fili in mãſuetud ine ſerua
alam tuam. 7 da illi bonoꝛem bm me
ritum ſuũ· Hꝛoũb. iiij. Diĩ cuſtodia
ſᷣua coꝛ tuũ · in qͥ tã Pcioſi liq̃res gra/⸗
tie rewonũt. Qui caſtruʒ dni ſui ſibi
cõmiſſum⁊ bene munitũſi ine licentia
eius reddit hoſti ſuo· infid elis ſeruuſ
eſt· imo ꝓditoꝛ⁊ reus moꝛij damni
cum poſſet illud bene tenere· ⁊ auxili/
um dñi ſui habere ſi voluiſſet · Sic
nos ſi ſuggeſtionibꝰ dialoli conſen
timus .· caſtrü aĩea deo nobil cõmiſſũ

T bene munitũ·iĩanq; ꝓditoꝛes tradi

mus eum . cum poſſemꝰ p oꝛonẽ eiuſ
auxiliũ impetrare⸗ habere ſi xellemꝰ
bm qͥd dicit᷑ in pᷣ Inuoca meĩ die
tribulationis exaudiã te.Ecq xliiij

Abꝛaam in temptatiõe inuentus eſ

fidelis· Item qni accipit bonam pe/

cuniq 1 vr reddit pꝛauã 7 falſaz
infideliſreputat· ſic X· Pꝛoũn xx. Ni

rum fidelem quis inueniet: q̃ſi dice/
ret pauciſunt. Luceę· xviij· Fllius ho
minis veniẽs putas inueniet fidem
in terra. E uinta eſt in acqrendis
ſiue młtiplicadis bonis oñi ſui. NDn
ce ſeruno multiplican ti talẽta Dni ſui
Dictum eſt Matth · xx v. Euge ſerue
bone fidelis ⁊c · Et li in fielis iudi/
caretur nundus alicu mercatoꝛis 4
Dno ſno poſſet emere ſcarletuʒ de pe
cunia ſibi tradita eodeʒ pꝛecio emit
burletum. ſi enz nõ emeret. qᷓ ntoma
gis elt h· Cales ſ unt illi qui lege di/
uinam ꝑ quã lucrani aĩas oſient cõ

temnüt· ⁊ phyſicã vel leges per quaſ

tempoꝛalia lucrut addiſcut · qui etiaʒ
tempus gram foꝛtitudine in tem/
poꝛalibꝰ non ſpũalib⸗ exxẽdũt. Lu/⸗
cx · xvj Si in mimo nõ fuiſiis fideleſ
⁊c ⁊ qui in mimo inſdelis eſt ⁊ in ma
ioꝛi infidelis crit · ¶ Gexta eſt in dili/
gendo. Sap. iij.· Fideles in Dilectio⸗
ne qcquieſcũt ei: Fidelis dilectio eſt
quã toꝛmentũ non ſ. eparat·laboꝛ nõ
laxat ⁊c · Siẽ habes c. de amoꝛe dei
eßnns eſt in pſ. uerãdo. TRàα.
ij· Eſto fidelis vſq; ad moꝛtem da
bo tibicoꝛonam vite.ij · Cimoth · iiij.
Bonũ certamen certaui ⁊c· fidem ſer
uauuid eſt. fidelitatẽ.de reliquo re/
poſita ẽ mihi coꝛona quã reddet mi/
bi dñs in illa die iuſtus iudex. 225
coꝛonabitur niſi qui legitime certa/
uerit: ij · C Eli et
NAgusreddunt homineʒ foꝛ
tem ſiue faciunt. ¶ imu
deſ. lalipo. x vj. Pꝛebet foꝛ/

titudinẽ bis qni vrfecto cosdecre/

quo. ceficit in eo omne bonuʒ. Yſa.
vij. Si non crediderius deunm non
bendidit nihil retinet. Axoſtolus.
Eph. vj. In omnibus ſumentes ſcu/
tum ſideiin quo poſſitis omnia tela

em

Foꝛtitudo

nequiſſim ignea exagnere · · Petri minat᷑ animo ſuo ex pugnatoꝛe vꝛbi D”D
V Cuni reſi ſtite foꝛtes ĩ fide ( Gec um .¶ Quintũ eſt caſtitas vel conti⸗ „
eſt ſpes . YVla· x.. Qui ſpãt ĩ nentia . Hꝛoů vltl. Rtccinxit foꝛtitu/ —
tabut foꝛtitudinẽ c· ut qͥ pus erant dine lumbos ſuos roboꝛauit bꝛa/
potẽtes ad bibendũ ·⁊ viri foꝛtes ad chiuʒ ſuũ · id elt · foꝛtiter reſtnnvit flu
miſcenda ebꝛietatem nt O?; Yſa· v. xum carnaliũ voluptatũ·⁊ roboꝛauit Lcca
poſtea fiant foꝛtes ad ieiunãdun a bꝛachium ſuũ · id elt · foꝛtiter olerata a eſtbe
alia penitẽtie opa · Sʒ ecõtrario puu eſt. Non eni ſufficit ↄtinẽtia niſiad/ Gane
res fores ſũt ad malũ·⁊ dicũt ſe io ſit foꝛtitudo operũ·nec opus valet ni en
tentes ad bonũ 7vino carnib' abl ſicontinẽtia connuet · Ideo dicitur iuu
tinent ſtudioſe ꝑ mẽſem vel ampliuſ Lucę xij · Sint lumbi vꝛi Recincti per lino
ꝓ infirmitate coꝛpoꝛali · BHp ſalute aĩ⸗ confmnenan lucernę ardentes ĩ ma “?”
einnare nõ poſſunt vno die in ſepti⸗ nibus per bonã oꝑpauionez Sed de
mana. Item ſi haberet moꝛbüu aliqͥs malis dicit Job . Virtus eni in lũ
in oculò vel ĩ alio mẽhꝛo 7 medicus bis eius ? foꝛtitudo illius in vmbili / iiiw
coꝛꝑalis diceret ei ꝙ ſi vini biberet co ventris eo· Pꝛoů dij: Luxinſto⸗ tonel
el carnes comederet moꝛtẽ coꝛpoꝛiſ rum letificat lucerna autẽ umpion ex Zati
incurreret vel mẽb“ aliqd perderet tinguet · ( Gextuʒ eſt humilitas · p · invo
nõ haberet tazʒ bonũ amicũ q̃̊ die/ Ipſe dabit virtutem foꝛtitudineʒ falt
tam illã infringeret nec ſeruare eru/ plebi ſue · id eſt. vilibꝰ abiech · Yſa · mnmins
eſceret ſed dietam a medico ſpũali xl. Qui dat laſſo virtutem ⁊ bis qui m,
datã dicit ſe nõ poſſe tenere nec au nõ ſũt foꝛtes foꝛtitudinẽ ⁊ robur mul ONDo⸗
dere ꝓpr erubeſcẽtiã Ideo vi Saß· tiplicat · Pocat eni ea quę non ſunt itiopo
p· Spũ̃ſſanct/ diſciplinę effugiet fi⸗/ tancq; ea quę ſunt Ahomdiu .¶ Se ii
ctum. Iſti ſut ſimiles aſino qa parte ptimũ eſt ꝑpſeuerantia· Job· xvij· Te
anterioꝛi vbi crura anterioꝛa hʒ de⸗ nebit iuſtus viam ſuã · ĩ mũdis ma-
bilis eſt · ſed a parte poſterioꝛi foxtis. nibuſ addit foꝛtitudinẽ? ·ſ: pſenerãti⸗ müt
Sic multi ad opa p gnitẽtię abſtinẽ Pfonitnin meam ad te cuſtodi/ ui,
tię bmõi ſũt debilèſ·ſed ad tempa- am.· ad te ſerniendũ:non in luxunia N
lia ? carnalia ſũt foꝛtes PHiere · xxijj· laſciuia expendam ut faciunt iuue/ dd
acte eſt curſus eon malus ⁊ foꝛtitu nes qui totum vinũ ſuũ · · vitam ſuã N
do diſſimilis.· ¶ Certin eſt charitas · volunt habere coꝛruptus · niſi ſolum ꝗ“”
Cant.viij· Foꝛij ẽ ut moꝛs Dilectio · feces ·id eſt· finem vitę malam vitaʒ do
qꝛ ꝓpt cei dilectionẽ cõtẽnit h moꝛ: volunt habere. finẽ ſuũ bonũ· Iſta 2
tem vt feceft ſancti martyreſ · Hec ẽ caunda non eſt illo vitulo: Sine ꝑ/ nae
virtus quam nihil vincit · Seneca· ſeuerantia nullus palmã p̃mij acci/ In
Amoꝛ dei cõtra oia te arina it · oꝛa piet · Siẽ pugilſi defecenit in victo/ KW
2 eni ſeua ⁊ imania facilia ꝓpe nulla ria pᷣmiũ nõ babebit· ⁊ operarmer ig
facit amoꝛ. Quõ charitas fac hoieʒ cedeʒ non babebit ſi dietam ſuãnõ
M foꝛtẽ require · c· de charitate nar perfecerit ˖ Ideo dicitur Joſne · Niij · d
4 mmm eſt Patietia⸗ Hon m. eo foꝛ ccaleph odieoctogithen han „
tiſſimꝰ beſtiarũ ad nulliꝰ pauebitoc noꝛum ſum lic valens ut eo valeba
curſum ·id eſt inſt PHꝛou xxviij. tempoꝛe quãdo ad exploꝛandũ miſ/ K”””
ſtus qſi leo cõfidẽs abſq;ʒ terroꝛe erit ſus ſum · ſequitur · IAllius in me tpis
Joh.j · Scſibo vob filioli qm̃ foꝛ/ ſcilicʒ quando iuuenis erã foꝛtitudo
tes eſt viciſtl malignũ · Noũ· xvxl . vſq; hodie perſeuerat tam ad bellan uuu
Melioꝛ eſt patiens viro foꝛti ⁊ qͥ do dum c ad gradiendum: ſüe

dnd
Acrdr
tiorn
ut bur
tmnutd
wnt
wogennn
uniad
Gydlani
wdict
tncigr
wsina
Selde
ümli
aynhl
Mrni
miins .
rttuane
mboͤgel
wburnul

—

Se
idina
ceran
goana
nntione
(vim i
g aiiſoln
lin din
wni Ji
Snep
nicd/
un wao/
Wmenr
inſtin
N
nibchn
io M
Püm
on h⸗
iſotrd
mmat

or ſn

—

W eſt beator
gaudiũ freneticoꝝ vel amentiũ. Fre

Diũ culpę · eſt midanoꝝ
feccatoꝝ · Gie: Jeſt iuſtoꝝ. Gloꝛię·
ꝛimũ gaudiũ vocatur

netici enĩ vel amentes gaudẽt⁊ ridẽt

tamẽ moꝛtalitinfimant᷑ qꝛ ſtatum
luũ nõ attendut nec cognoſcũt.Sic
gandeẽét peccatoꝛes. Jõ dẽ Ecckiaſteſ

ij · Riſum reputaui erroꝛeʒ ⁊ gaudio
Dir· quid fruſtra deciꝑis Propr
tria vituꝑa bile ẽ gaudiũ iſtud.Aa/
tione loci· Ratione rei: Ratiõe finis

Katione loci· qꝛ non poſuit nos deꝰ
in hoc mũdo ut leętem̃. ſed ut peccata

nra lugeamꝰ. Va. xxij · Docanit do⸗
minꝰ ad fletum? ad planctũ ⁊c · ſeqͥ
tur ↄtrariũ: Et ecce gaudiũ ⁊ lęticia:

Quod oſtẽdit ſtatꝰ cuiuſlibet naſcẽ

tis · Puer enĩ a ploꝛatu incipit neepo
teſt ridere ꝓpheta ſuę calamitatj. Lu⸗
cę·xx· Nidens Jeſus ciuitatẽ fleui
uper illã dicens . Si cognouiſſes ·ſ·
ſtatü tuũ tu fleres · Nita iſta eſt ſicut
mulier pꝛegnãs quęcũ gaudio conci
pit · ſed cũ doloꝛe vebemẽti parturit·
Sic multi modo in hoc mũdo gau/
Tent · ſed ĩ fine dlebunt. qꝛ extrema
gaudij luctꝰoccupat PHꝛonbᷣ.xiiij · v

„

Pefecit in doloꝛe vita mea · Si vita
ſanctoꝝ in doloꝛe defecit. ut patetin

martyribꝰ.q̃ntomag vita ꝑeccatoꝝ

Si hoꝛtolanꝰpᷣſcidit arboꝛeſ fructuo

ſas · ſteril⁊ nociua timẽ dʒ · Matth.
vij· Dĩs arboꝛ quęnõ facit fructũ bo
nũ excidet᷑ ⁊ in ignẽ mittet᷑:·Si iudex

eſeuit ĩ amicũ ſuũ ·qᷓntomag in ini

micũ ·. ¶ Secũdo ratiõe rei · Oaudẽt
eni de peccato de quo mag dolendũ
eſſet · Nou· xv · Stulticia eſt gaudiũ
ſtulto · Nꝛoũ · ij · Letant᷑ cũ male fece
rint ⁊ exultant in rebus peſſimisqð

idem eſt gc li hõ gauderet ꝙ ceaditĩ

iſtin

guitriplex gaudiũ ·ſ· gau⸗

bꝛeuis ſit ga

lutũ qñ bene ſoꝛdidaret᷑ Neccatũ eni

immũdiſſima re 6 eſt vel ſi aui s gau/
eret e laqueo qͥ capit: vel lupus S

pedica· vel piſcis de hamo. FTuguſti

nus· Gauget piſeis cũ hamüu inuenit
⁊ eſcam denoꝛat ·ſed cũ piſcatoꝛ eum
traxerit toꝛquent᷑ viſcera eiꝰ.Ecclia/
ſtes· ix · Quõ capiunt᷑ hamoꝛc· Pi/
ſcatoꝛ eni nõ compelut piſces venire

ad hamũ vel intrare naſſam ſed eſe cãa

demõſtrando allicit · Sic diabolus

dit ut piſcatoꝛ hamũ ¶ Itẽ diabolui
eſt ſicut mulier quę vult capere mu/

Telectationẽ offerẽdo o abſcõ ⸗/

ſcas· linit ollam ſuã intrinſecus cũ la⸗

cte · ⁊ tunc muſcę intrãt⁊ cũ multitu/
Do intrauerit includit eaſ⁊ ſuccendit
Sic diabolꝰ delectationẽ peccati of
fert· ⁊ hoĩem ꝑ cõſenſũ peccati capit.
⁊ ligat ꝑ ↄſuetudinẽ· deinde in ignẽ
inferni tra hit· Ideo in pncipio tem/
ptatiõis clamandũ eſſet ſicut dicitur

7 alę in delectatione venenoſa
tertio ratione finis vituperabile eſt
gaudiũ illud · Cerminat᷑ enĩ ad ęter-
num ſupplicũ· vt delectatio ſcabioſi
ad doloꝛem · ſicut vulgariter dicitur
Cuius finis maluſeſt ipſum quoq; ẽ
malum · Exemplũ de centũ libꝛis cen

liij . Reg· u ane unmofeegr⸗

ſus · Job · xxj· Cenent tympanuz et
citharam gaudent ad ſonitum oꝛ/

ganixc · Jdẽ· xx · Scio ꝙ ĩpioꝛũ laus
iũ hypocrite ad in/
ſtar pucti Secunduũ gaudiũ ẽ grę.
e q gaudent iuſti · de quo etiaʒ ðꝛ

Philiiiij. Gaudeteĩ dno ſemp · Et
ꝛouerb xxj · Gaudium eſt iuſto fa⸗

cere iuſticiam de ſeipſo· quia poſt nõ
tradetur cruciatui inferni.· Exemplũ

de pꝛelatis · quia qͥd inferioꝛ pꝛelatꝰ

ſufficienter coꝛrexit · ſuꝑioꝛ poſtea ve/
niẽs illud nõ coꝛripit: AMꝑlg.l· Con.
Be noſmetipſos Hten e tri⸗

us ſpecialiter delet gaudere hoĩes

iuſti · Pꝛimo ð ꝓpꝛijs aduerſitatibuſ

H

tẽ?

Gecũdo de bonis alienis· Tertio 8

viſitationibꝰ dñi Mamo de ꝓpꝛjs
aduᷣſitatibꝰ. Jacobipᷣ · Gaudiu exi⸗/
ſtimate frẽs chariſſimi cũ in tempta/
tiones incideritqꝛ per H̊ virtus hoĩis
cognoſcit᷑ qualis ſit· ſicut ꝑ cõtritio/
nem virt? ſynapis ꝓbat ? per feruo/
rem foꝛnacis vᷣtus vaſis · 39 xxvij·
Vaſa figuli ꝓbat foꝛnax:⁊ hoĩes iun
ſtos temptatio trnibulatiõis · Oꝛego
rius · Calis q̃lis vnuſqͥᷣſq; apudſe la
teat: illata ↄtumelia ꝓbat; Non eſt
magnũ ſi lucerna non extinguat vbi
nec pluuia nec vent eſt · ſed magnu
eſt lucere cũ vento temptatiõis: ar/
Tere in aqua tribulatiõis · Saß· vij
Inextinguibile ẽ lumẽ illiꝰ.Et Cani
viij· IRquę multeę nõ potuerüt extin/
guere charitatẽ tem q ſanat giaz
Gaugere debet imfirmꝰ · qꝛ ſentit ce⸗/
leſtem medicinã·⁊ ex hoc ſperare veni
am. Oꝛegoꝛꝰ · Niſi coꝛrectis bereci⸗
tatẽ Dare diſponeret eos ꝑ moleſtiaſ
erudire nõ curaret · Medicina enim
coꝛpoꝛs · pmo coꝛpus turbatvᷣ parũ

Gaudium

poſt pacatũ reddit ⁊ ſanũ · Sic tribu

latio cuius ſit vtilitat᷑ neſcit᷑· ⁊ poſtea

ſciet Job· xiij· Dixit vñſ Hetro Q 8ð
ego facio tu neſcis modo.ſcies auteʒ

poſtea · Jdeo dꝛ Job: v · Increpatio

nẽ dni ne repꝛobes qꝛ ipſe vulnerat

medet᷑ ꝑcutit⁊ manꝰ ep ſanabunt
Atez q Bꝗ ene ebito hlolui⸗
tur . Homo auũt qn peccat ðbitoꝛ eſt

de peccato acciꝑe in centuplũ mino
rem qᷓ; poſtea acciꝑet · IRc· v· Abãt
apoſtoli ⁊c · Gꝛegoꝛius · Sancti tem
poꝛalem pęnã lucru putant qꝛ ꝑ hãc
euadere eternã non ignoꝛant.· Ve/
tri:uij · Cõmunicantes paſſionibus

ter merce 1

ctatur Mperan licʒ grauetur ope
udotz men ibento laboꝛat qñ ma

/
pęnę.iõ nõ debʒ grauit ſuſtinere ß
gaudere ſi deus eum affligat in Pſen
ti qui vult eum acquittare · ⁊ emẽdã

gnũ ſtipendiũ expectat· Sic qui co⸗/
gitat mercedẽ ð tribulatiõe · Math̊ᷣ
v. Beati eritis cũ vos oderint hoĩes
c· ¶ Itẽ debet gaudere iuſtꝰ de bo⸗
nis alienis ut particeps ut vnũ mem
bꝛũ de cõmodo cõmẽbꝛi ſui gaudet
Vnde.j- Con·xij · Si gaudet vnum
mebꝝ ↄgaudẽt oia mẽbꝛa· Sa piẽſ
mercatoꝛ libent᷑ ſe aſſociat illi cũ quo
ſperat ſe aliquid lucraturũ:quia ſi di
ligit ⁊ gaudet de bonis alienis lucra/
tur · S· Particeps ego ſum omnium
timentiũ te.· Multi tamẽ aſſociant ſe
malis ⁊ nihil lucrantur:ſed totũ per/
Dunt · ut illi qui gaudẽt de maliſ alio

rũ Cõtra quos dicitur· Oꝛoů·xxiiij

Si ceciderit inimicus tuus ne gau/
Teas:; ⁊ in ruina eius ne exultet coꝛ

tuũ · ne foꝛte videat ons ⁊ diſplice/

atei ˖ ¶ IAtem debet gaudere de viſita
tionibꝰ dñni · quas habent viri ſancti

4 r. ſapit dñs. de quibus dicitur
Ecꝗxxx · Non eſt oblectamentũ ſup

coꝛdis gaudiũ. Auguſtinus. Mliqnũ
introduxiſti me in affectum multum

inuſitatũ introꝛſũ · neſcio in quã dul

cedinẽ.quęſi ꝑficiat᷑in me neſcio ꝗd
aliud ſit vita eterna niſi iſta · ᷓ· Gu

ſtate · ⁊ poſt videte:quia expiẽtia gu/
ſtus diuinam conſolationẽ miſtrat·
Eius Dulcedinem non cognoſcitis ·
quia minime guſtaſt( Ad iſtud gau
Dium venitur pꝑ timoꝛẽ. Ecq:pᷣ.CTi/

moꝛ dñni delectabit coꝛ· ſ.in hſenti · et

dabit leticiam ⁊ gaudium ⁊ longitu

dinem dierum · in eternum · v · M
mag multitudo dulcedinis tuę quã

tamen impius non ſentit ·˖ qꝛ de febꝛe

iniquitatis palatum coꝛdis amiſit·

dicit glo · Mon eni ſignũ ſanitatis ẽ

coꝛd is bñ diſpoſitũ qñ ſpũalia nõ ſa
piũt ei · ¶ Atẽ ꝑ amoꝛẽ · Joh · xiiij · Si
Diligeretis me · ganderetis vtiq; ·i · Z
me ſentiretis gaudiuʒ interius: quia
charitas ĩ oĩbꝰ ponit ſapoẽ· Nõ eni
bʒ amaritudinẽ conuſatio illius · nec

7
ſpiritualis · quando hõ nõ hʒ palatũ

S=.
=

nns⸗
ſctora
unme
ſasd
dijln
P⸗
pleni
vulen
av⸗
ioy
O
mnin

tön
kdil

Rnig,
n s
denni
eubd
in
uſuigne
Suchnn
ene

unttlicignn

mguaſd
Mensinqn⸗
mommium
eſbaunte

wüper
Nn

6tusnegn

Sne enln

*

dis dia

WCere drin
bentvniſen

brsich

mumemiſi⸗
nns Kiqn

Num mnutꝛu

vngridrl
nencſtodd
a

1 —
Montni

Ctensen
EAi
Ninäſenne
tunthiytn
instue ui
ntg dſebre
mus anit⸗
üͤſmnitnts⸗
Hröhzn

gſhülnin

Cartsng
Gzüntende

olun

mei c. (Item p pacem · P
Qui pacis mneunt cõſilia ſequet᷑e os
gaudiũ · quia qui pacem habet. deũ

tediũ cõuictus illiꝰ ſed leticiax ⁊ gau/
Dium · Daß · viij · ¶ Ite Cer bPatiẽtiã
Eca ·p · Nſq; in tempꝰ ſuſtinebit pa/⸗
ties ⁊ poſtea redditio iocũdita Bar
rẽs

coblp. Dẽ gaudium eyviſtimate

ꝛzou. xij.

ſecũ habet . i · Con· xiij. Pacẽ habete
7 deus pacis ⁊ Dilectiõis erit vobi/
ſcum · ¶ Atẽ per fletũ · Johxvj · Plo/
rabitis ⁊ flebitis vos:ſed triſſicia ve
ſtra cõuertet᷑ in gandiũ. Hiere. xxxj ·
Conuertã luctü eoꝝ in gaudiũ ⁊ con
ſolaboꝛ eoſ a doloꝛe ſuo · Cho · iij· Pꝰ
tempeſtatem tran quillũ facis·⁊ pꝰ la

chꝛymationẽ ⁊ fletum exultationem

Te. Egloꝛe · de
quo dicit᷑ Matthxxv Berue lone
T fidelis intra in gandin dñi tui.vv.
Sicut letãtiũ oĩiuʒ habitatio ẽ in te ·
Ello gaudii erit inenarrabile.j. Pe
trr cia ĩenar/
rabili .. Yſa.xiii. Deulus non vi/
Dit ꝛc ¶ Ite erit purũ ſine cõmixtiõe
aque doloꝛis · Aſa. xxxv.Gaudiñ ⁊ lę
ticiã obtinebunt. ⁊ fugiet doloꝛ⁊ ge⸗
mitus · In hac vita vinũ gaudij mi/

ſcetur aqua doloꝛiſ. Yſa.p. Hmũ tu⸗

um myxtu eſt aqua· Pꝛoub· xuij · Ri⸗
ſus doloꝛe miſcebit: extrema gau/
Dij luctus occupat(¶ Iteʒ erit plenũ

anrel: Datute vt gaudiũ vĩm ſit
P enu: anple meleric cum

—

vultn tuo Itẽ erit ſtermiabile.· Iſ
xxxv· Leticia ſempitna ſuper capita

eoꝝ· Et. lxv· Gaudebi v exultabi⸗
tis vſq; in ſempiternum · Johᷣ· xvj·
Gaudiũ vim nema tollet a vobis

beata mania ẽ ſingulare refugiũ ho/⸗
minũ hui mũdi:⁊ ꝙ ad ipſam debʒ
hõ recurrere in oĩ neceſſitate: qꝛipſa

ẽ diligẽtiſſima qaduocata nrqa DHoſ⸗

Gaudere

ſet ad ᷣ aliqs dubitare. dicẽ· Ego

puto ꝙ nullus ꝓcuret libenter ei bo/
nu qui ipſum offendit· Eſt auteʒ ꝙ

bomines huiuſ mũdi multü offende
rüt beatã mariã · vnicũ q; eiꝰ filiũ quẽ
ipſa plus diligebat · ipſe ipſaʒ. per⸗
ſequendo.increpando:flagellãdo:
⁊tandẽ moꝛte turpiſſima còdẽnãdo

quomodo ergo ipſa drocnter gretu
C

homĩbus⁊ beneficia a deo
reſpõdet nepos ſuꝰ q fuit ſibi datꝰ ĩ

geliſta · ⁊ dicit: Jã nõ memit

filiũ ⁊ bñ ſcit coꝛ ei. ſ. Jobãnes euã

qnã babuitĩ paſſe fi prgaudi
um qᷣd mõ hʒ ĩ cęlo ꝓpt pctõꝛes:qꝛni
ſi fuiſſent pctõꝛes nõ fuiſſet mat᷑ dei⸗

nec ꝑ ↄſequẽs ð tã excellẽti gliaĩ c/
Agauderet · TRd ipſaʒ g& recurramꝰ.
Eſt ant Durgaudiũ.ſ.terIntroitꝰ
renũ qd ẽ ð rebꝰtreniſ·⁊ ſpuᷣale qͥd ẽ
ð rebꝰ ſpũalibꝰ. Ggudiũ trenũ mo/

Dicũ ẽ ·qꝛ ð rebꝰmodicivalon.⁊ mo
Dicuʒ durat · quia terrena cito tran

eunt/⁊ vita hominis in qua tale gau
dium durat ẽ bꝛeuiſ.⁊ ideo tale gau
Dium fugiendũ eſt tanq;ᷓ vanũ · Sʒ
gaudium ſpirituale eſt magnũ quia
c rebus magni valoꝛis ⁊ multę du
rationiſ:quia ſpiritualia non tranſ/
eunt· ⁊ ideo de eis curandũ eſtqꝛ nõ

terminatur ꝑ moꝛtẽ · imo cõplet᷑ per
gaudium ceęleſte · Cali gaudio gau/
Tent ſancti viri · ⁊ ideo iſto gaudio ẽ
gaudendum · ¶ Diſtinctio ;

SBclendũ ꝙ gaudiũ ſpũale ⁊ vtile

vel ſpalit eſt de tribus·ſ. de aduſita/
te mudi. & ꝓſperitate ꝓximi.? ſancti/

tate ſtatꝰ ꝓpꝛij·/ ¶ Pꝛimo g debemus

gaudẽ ð aduſitate mũdi . Mileſenĩ
ꝓb ⁊ valẽs qñ inſtat bellũ · i.· Hliũ · in
qᷓ pᷣt ſuã ꝓbitatẽ exꝑiri ⁊ mãiteſtare
multũ gaudet:Oẽs ſumꝰ vł ebemꝰ

eẽ milites dei · Pugna aũt in qᷓ mãife
ſtat ꝓbitas nr̃a ſũt tribulatiõeſ⁊ ad

uerſitates huiꝰ mũdi in qbus dũ ha
bemꝰpatiaʒ·hẽmꝰ victoꝛiã · cũ aũt nõ
ſuſtinemꝰ patienter· remanemꝰ victi

qᷓle ve beret bie aia deuota ẽ triplex·

qnia patiẽtia nr̃a non manifeſtat ni ⸗
ſi tempoꝛe tribnlationũ: Ideo cũ tri
bulationes inſurgũt contra noſ. de/⸗
bemus gaudere: qꝛ inſtat pꝛęliũ in q̊
nr̃am ꝓbitatem ſtrenuitatẽ poſſu/
mus experiri ⁊ manifeſtare · Vñ Ja/
cobi p Dẽ gaudiũ exiſtimate fratreſ
mei cu in temptatiões varias incide
ritis · ſcientes ꝗꝙ pbatio fidei vre pa/
tientiã opat Abia ꝙ licet miles vi⸗/
deat ſibi laboꝛem iminere de pꝛxlio:
quia tñ ſcit ꝙ ſuſtinẽdo aliquos ict⸗

leues lucrabit᷑ vnã magnã hęredita

tem· ⁊ fugiẽdo incurrit magnã penã
cũ magno gaudio ſuſtinet ict amo/
re bęreditatis habende ? pgneęfugi/
endę · Ita nos:licet ſuſtinere tribula
tiones ⁊ pſecutioneſmũdi ſit nob la
boꝛ · quia tamẽ ſcimꝰ ꝙ fugiẽdo ꝑ im
patientiam incurremꝰ pgnam infer/
ni vſuſtinẽdo patient᷑ lucrabim̃ heęre
Ditatẽ paradiſi: debemꝰ ipſas plecu
tiones ⁊ tribulationes patient ⁊ cuʒ
gaudio ſuſtinere · Matth · v · Heati
eritis cũ maledixerint vob hoies ?⁊ p
ſecuti vos fuerit · Et poſt · Gaudete?
exultate qm merces vꝛa copioſa eſt ĩ
celis· ¶ BGecudo de ꝓſpentate pxim
