neniẽs videt᷑ eſſe qꝙ auctoꝛitas 5 di-

candi ⁊ cõfeſſiones audiendi infinii

hoibus cõmunicat· nõ ẽ certug nu/
merus eoꝝ q in religione recipiũtur ·

g videt incoueniens talẽ religione
Sſtituiſſe e ¶ Tertio ſic⸗ Jaſtittzcio
ecleſię debet ſequi inſtitutionẽ chꝛiſti ·
chꝛiſtus pᷣmo miſit ad ſdicanduʒ
aplos · xij · vt habet Luc· ix· ⁊ poſtea
miſit. lxxij · diſcipulos. vt patʒ Luceę

x. Et ſic glo · dicit ibidẽ · Ilploꝝ foꝛ⸗

mã tenẽt epiſcopi · xxij· diſcipuloꝛũ
minoꝛes pᷣſbyteri ſcʒ curati · g Hter il
los nõ debuit aliqua alia religio in/
ſtitui ad ſᷣdicandu xl cõfeſſiõeſ au

Diendũü · ¶ In opponſfirñ eſt euange/

lũ · vbi dicit · Vos eſtis lux mundi ·
ſcʒ ꝑ illuminationẽ fidei Krnoeo

Dicendũ ſub duabꝰ cõcluſionibus.·

Prima eſt · Cõueniẽs fuit vt aliqua
religio inſtitueret᷑ ad ſdicandũ ⁊ cõ
feſſiones ſalutares audienduʒ Iſta

cõcluſio ꝓbat ſic· qꝛ ſi cõueniẽter re/

ligio aliqua inſtitui potuit ad oꝑa vi
te actiuę pm ꝙ oꝛdinat᷑ ad vtilitateʒ
ꝓximoꝝ⁊ ad obſequiũ dei ⁊ cõſerua
tionẽ Diuini cultus. cum aũt magis
ꝓcuret᷑ vtilitas ꝓximoꝝ pea quęp/
tinẽt ad ſpñalẽ aĩę ſalutẽ ;ᷓ pea qu
Ptinẽt ad ſubuemẽdũ coꝛpali neceſ/

ſitati · cõuemiẽtiꝰ inſtituit᷑ religio ad

dicandũ:cum h̊ magis ptineat ad
obſequiũ dei:cui nullu ſacrificiuʒ eſt
mag acceptũ q; gelꝰaiaꝝ· vt Greg·
Dicit ſuꝑ Exech .· Maius etiã ẽ ſpiri

tualibꝰ armis cõtra erroꝛes hęreti /
coꝝꝑ ⁊ tẽptationes dęmonuʒ fideles
Tefendere q; coꝛpalibus armis po/

pulũ fidelẽ tueri:⁊ ideo cõueniẽs eſt

qd pdicandũ ⁊ ad alia ꝗᷓ ptinentad
ſalutẽ aĩaꝝ aliquã religionẽ inſtitui
Secũda cõcluſio· Cõuenienter feat
beatus Dominicus ꝓcurãdo apud
ſedẽ apoſtolicã ꝙ talis religio inſti/
tueret· Tũ ꝓpter multitudinẽ fideli
uñm et raritatẽ ꝑſonaruʒ ſufſciẽtium

õõ

☛

lns
d
nſinc
lonn
done
dec
cſt⸗
Ondh
wben
Slue
Pfor,
prlori
Aeril
Goin
ſöſan
nnge
Anc⸗
Mdn
londes
talau
nins
in Jn
niterne⸗
dopen
tirute
tcölene
nigs
uage/
uag
füge
Nent
Goct
nchis
ehiiß
hen
en
miso
mnäst
enatt
ſiinſin
tnin
Gid/
itdi
ſtum

ad docendũ populos ſideles ·⁊ fideʒ

catholicam contra hęreticos defen/
Tndũ · DOñ de beato Dnico cantat᷑

Voctrinã euãgelicã ſpargens ꝑ oꝛ⸗/
biſ cardinẽ · peſtẽ fugat hęretica:no/
uũ ꝓducẽs oꝛdinẽ · O aũt hęc ꝓcu/
ratio inſtitutionis hmõi religionis

fuerit neceſſaria ⁊ deo accepta · patʒ

ex eo qĩvita beati Dominici legitur
ui cũ ſdictis de cauſis motꝰ ſan/

cto aĩarũ gelo iret ad cõciliũ genera

le lateraneñn · vt a ſũmo põtifice In/
nocentio oꝛdo diceret᷑ pꝛedicatoꝝ·⁊
ctiã cõfirmari ſibi ſuiſq; ſucceſſoꝛibꝰ
impetraret·qͥ põtifex cũ aliquãtuluʒ

ſe difficilẽ exhiberet nocte quadam

idem põtifex vidit in ſomnis ꝙ late
raneñ·eccleſia grauẽ ſubito ruinam
minaretur· qð cũ tremẽs itueret · vi⸗
dit ex aduerſo ꝙ vir dei Pominicus
occurrebat humeris ſuppoſitis totã

illam caſurã ſuſtẽtabat euigilãs aũt

viſionẽ ĩtelligẽs · petitionẽ viri dei
alacrit᷑ acceptanit· hoꝛtãs vt ad fra
tres ſuos rediens regulã aliquã pꝛo
batã ſibi eligeret:⁊ ſic ad ipluʒ redi/
ens cõfirmationẽ ad ubitũ repoꝛta/

ret · Derũ interea Innocẽtio defun⸗/

cto a ſucceſſoꝛe ſuo Honoꝛio qð po/
ſtulauerat impetrauit · ¶ d rõnes
in oppoſitũ · Id pᷣmã rñdet᷑ negãdo
minoꝛem · qm licet ꝓpꝛia auctoꝛittate
nõ cõneniat · cõetit auctoꝛitate pa/
pęaut pᷣlatoꝝ· Iq ꝓbationẽ aũt re/

ſpondet᷑ ꝙ nibil ꝓbat qꝛ ꝙ aliquis

religioſnſ auctoꝛtate platoꝝ Hdicet
audiat cõfeſſiones aut faciat hmõi:
nõ ſuꝑgredit᷑ diſciplinatus vel ſub/

iectionis gradũ qui cõpetit religio/

ſis · Vel põt dici ꝙ ñẽ idẽ de mona/
chis 8 iſtisreligioſis · qꝛ monachi
nõ habẽt ex inſtitutione ſua his acti
bus curã darereligioſi vo pᷣdicato
res in ſua inſtitutione ſunt bis acti/
bus mancpati · ¶ Ad ſecundã rñde
tur negando cõſequẽtiã · Et rõ ẽ · qꝛ
a ſlatis nõ cõcedit᷑ talibꝰ religioſis

re vel cõfẽſſiones audire· ̊ pᷣm mo/

vt quilibet indifferẽter poſſit pᷣdica/

derationẽ eoꝝ qͥ hmõi religionibus
Eficiũtur. vel hm taxatione ipſoꝝ hᷣ/
latoꝝ· ¶ AWd tertià rñdet᷑ negando
cõſequẽtiã · Et rõ eſt· Cũ qꝛ fozmam
lxxij · diſcipuloꝝ ñ ſol tenẽt pᷣſbyte/
ri curati ·ᷣ quicũ q; alij minoꝛis oꝛdi/
nis qͥ epiſcopis ĩ eoꝝ officio ſubſer/
uiũt · Cũu ſecido· qꝛ nõ legit᷑ ꝙ · xxij ·
Diſcipulis aliq̃s determinatas par/
rochias aſſignaret ſed ꝙ mittebat
eos ante faciẽ ſuã in omnẽ ciuitatẽ ⁊
locũ quo erat ipſe venturꝰ· Cũ ter/
tio · qꝛ opoꝛtunũ fuit vt pᷣter oꝛdina/
rios pꝛęlatos alij aſſumerentur ad
hmõi officia ꝓpter multitudinẽ fide/
lis populi ⁊ difficultatem inueniẽdi
ſufficiẽtes pſonas diſtribuẽdas ſin
gulis plebibꝰ. ſic ⁊ religiones ad mi
ſitandũ neceſſe fuit inſiituipter de/
fectuũ ſęculariũ pncipum ad reliſten/
Dum infidelibus in aliquibus terris

Gd ſecundam

quęſtionẽ ſic ꝓcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ be/
atuͤs Pominicuſ nõ cõuenient inſti

tuit vt ĩ religione ſua lr̃aꝝ ſtudio in

liſteret ¶ Primo ſic · Dicit᷑ en in ·
Quoniã nõ cognoui laturãintro/
ibo in potẽtias dñi · dicit gloſa ibi ·
Virtutẽ chꝛiſtiartũ · ꝑfectio chꝛiſti/
anę virtutis maxime videt᷑ ad religi
oſos ꝑtinere. S eoꝝ nõ ẽ ſtudiũ lr̃aꝝ
inſiſtere · ¶ Secudoſic· Id qð ẽ diſ⸗
ſenſionis pncipũ nõ cõpetit religio
ſis qͥ ĩ vnitate pacis cõgregãt᷑ſᷣ ſiu/
Diñ diſſentionẽ ĩiducit · Oñ Hiero ·
ſupeplaʒ ad Citũ dicit· Lntec; dei
inſtinctu ſtudia ĩ religione fierent⸗
Diceret᷑ ĩ populis · Ego ſũ Pauli ⁊c ·
mie⸗ ; nulla religio deberet in/
ſtitui ad ſtudiũ ·¶ ¶ertio ſic.· NPro/⸗
feſſio chꝛiſtiana differt a ꝓfeſſiõe gẽ
tiliũ · S apud gẽtiles aliq ꝓpbetiã ꝓfi

tebant᷑· ⁊ nüc aliqͥ ſeculares dicũtur

aliquaꝝ ſciẽtiaꝝ ꝓfeſſoꝛes · nõ ergo
t 2

religioſis cõnenit ſtudium lrarum ·
In oppoſitum eſt illud Hiero m

epła ad Haulinũ monachũ · inuitãs

eũñ ad diſcendũ ĩ ſtatu monaſtico di

cens· Diſcamus ĩ terris quoꝝ ſcien⸗/
tia nobis ꝑſeueret in clis. Et infra.

CQuicag queſieris tecum ſcire cona/
boꝛ · ¶ Rndeo dicendũ:qꝙ cõneniẽ/

ter beaͤtꝰ Dominic inſtituit ĩ religi/
one ſug vt lr̃aꝝ ſtudio inſiſteretur ·
Iſta cõcluſio patet ſatis ex pᷣcedenti

quxſtione.qꝛ illa pᷣncipalia ad ꝗᷓ oꝛ⸗

Dinat religio pᷣdicatoꝝ ·ſic pdicare
⁊ alia hmõi·nõ pnt cõuenienter ſine
ſiudio pᷣnio Faꝝ fieri · Onde notan
Dũñ ꝙ ſtudium lra ꝝ cõpꝑetit religioni
tripliciter · rimo q̃ntũ ad id qdð eſt
pꝛiü vitę cõtẽplatinę· ad quã ſtudi

um lrarũ Dupliciter qdiuuat.· Hno

modo directe ad cõtẽplandũ dini/
na · illuminã do ſcʒ intellectũ. Hnde
ĩlaudẽ viri inſti dꝛ ĩ E · In lege dni
medita bitur die ac nocte · Rſio mo/
do ſtudiũ innat cõtemplatiuã vitaʒ
indirecte remonẽdo cõtemplationis
picula · ſcʒ erroꝛes qͥ in cõteplatione
Diuinoꝝ frequẽter accidunt his qui
ſcripturas ignoꝛãt· Sic ĩ collationi
bus patruʒ legit᷑; ꝙ abbas Serapi
on ꝓpter ſimplicitatẽ inciditĩ erroꝛẽ
anthropomoꝛphitarum. i.eoꝝ qui
deũ habere humsanã foꝛmã arbitrã/
tur · Vñ dicit Gregi · vi · moꝛal · ꝙ
nõnulli dñ plus rquii cõtẽplan/
do ᷓ; capiut vſqʒ; ad ꝑ

humilit᷑ negligũt· magiſtri erroꝝ fi
unt · Secũdo neceſſariũ ẽ ſtudiũ lr̃a/

rũ religioni inſtitutę ad ᷣdicandũ ⁊?

ad confeſſiones audiendum et alia
hmõi exercẽdũ Oñ apls ad Citũ ·pᷣ

de epiſcopo ad cuius officium hbmõöi

actꝰ ptinẽt. I ¶mplectẽtẽ eũ qͥ ſm do/

ctrinã eſt fidelẽ ſermonẽ vt potẽs ſit

exhoꝛtariĩ doctrina ſana· ⁊ eos qͥ cõ
tradicũt arguẽ · Nec obſtat ꝙ apli

abſq; ſtudio lr̃aꝝ ad pᷣdicandũ ſũt

uerſa dogma

u dneng dogma rit · Qð vero induci
ta erumpũt · ⁊ dũ veritatẽ diſcipuli

miſſi · qꝛvt diẽ Hiero. ĩ epla ad au
linũ · Quicqͥd alijs exercitatio ⁊ quo
tidiana ĩ lege meditatio tribuere ſo/
let · illis ſpũſſanctꝰ ſuggerebat · Ter/⸗
tio ſtudium lr̃aꝝ religioni congruit

Intũ ad id qð eſt omni religioni cõ/⸗
mune. Balet qdẽ ad vitandaʒ car/
nis laſciuiã. Oñn Hiero.ad Ruſticũ
monachũ · Nma ſcripturaꝝ ſtudia.
carnis delitias nõ amabis· Nalet

etiã ad auferendũ cupiditatẽ diuiti/
arũ · vt Sap · vij · Diuitias nihil eſſe

Diyxi in cõpatione illius. Nalet etiã

ad obedietię documẽtũ· NVñ IFug.
ĩlibꝛo de opibus monachoꝝ · Quę

ẽ iſta ꝑuerſitas lectioni noli obtẽpa/⸗

re du vult ei vacare · DVñ manifeſtũ

eſt ꝙ cõuenient᷑ beatꝰ Dominic' in/

ſtituit vt ĩ religione ſua lraꝝ ſtudio
inſiſteret · rõnes ĩ oppoſitum.

d pmã rndet᷑ negando cõſequen /

tiã· ⁊ ad ꝓbationẽ rñdetur ꝙ glo. il/

la exponit de lĩa veteris legis· qua
aplus dictt · ij · Cor. iij · LAra occidit.

Vñ nõ cognoſcere aturq ẽ nõ ap/
pꝛobare lraleʒ circũciſionẽ ⁊ ccteras

carnales obbuãtias. Ild ſecundã

rñdet᷑ negando cõſ equẽtiã · Et rõ ẽ.
q; aſſumptũ nõẽ ſemꝑ verũ · ſtudiũ
enĩ ad ſcientiã oꝛdinat᷑ · ſi at ſciẽtia

eſt ſine charitate inflat.⁊ ꝑ cõſequẽs
Diſſenſionẽ facit.qꝛ int ſupbos ſem/
per ſunt iurgia.Proũ·xiij· ̊ quãdo

Ecũ charitate edificat ⁊ cõcoꝛdiã pa/
A e Hierony/
mo.· rmdet᷑ 4. nõ loqͥt᷑ ð ſtudijs ſra/
ri · q; cõtradiceret ſibi: loquitur de
ſtudijs diſſenſionũ ꝗᷓ ꝑ hęreticos et

ſciſmaticos intrauert i religionẽ chꝛ

ſtianã · ¶ Ald tertiã rndet᷑negando

coõſequẽtiã · Et rõ eſt . qꝛ; phi ꝓfitebã

tur ſtudia lr̃aꝝ q̃ntũ ad ſeclares do/
ctrinas· religioſis cõpetit pncipali/
ter intẽdere ſtudio lr̃aꝝ ptinẽtin ad
Doctrinã ꝗᷣ ſm pietatẽ eſt vt Dicitur
ad Citũ · pᷣ.alijs aũt doctrinis intẽ/

Tere nõ ꝑtinei ad religioſos: qrum

– =ẽ *

— — — —
= ☛n =

Tan
⁊c Joh· xij · Circa qð poſſunt diſpu/
tari ſequẽtes ꝗſtiones¶Mꝛima vtrũ
beatꝰ Laurẽtiꝰ hnñdo odio aĩaʒ ſuã
in H̊ mudo cuſtodiuit illã ĩ vitã ęter/
naScda vtrũ martyvriũ eius fuerit
actꝰ maxime virtutis foꝛtitudinis ·

totavita diuinis obſequijs mãcipa
tur:niſi quantum oꝛdinantur ad ſa/

rentij eſt euãgeliũ · Niſi granũ

NBprimaz
Aſtione qᷓ qrit᷑ vtrũ beãtꝰ
Taurẽtiꝰ hñdo odio ani

vitã ęternã ſic ꝓcedit᷑ ⁊ videt᷑ ꝙ nõ ·
Primo fic · Obbuãtia mãdatoꝝ·
deiẽ via ad ↄſecutionẽ vitę ęternę·
iux illud Matth. xix · Si vi ad vitã

ĩigredi ſerua mãdata ⁊c· & traãſgreſ/

ſio mandatoꝝ dei ẽ via ꝑdendi vi/
tam ęternã · H̊ odire aiam ſuã ĩ q̊ mũ/
do eſt cõtra mandatũ dei:quo ſcipi
tur · vt poſt deũ pᷣmũ diligamꝰ aiam
nram · vt dicit vge.b. de voctring

chꝛiſtiana & Lauretius odio babe⸗

do aiam ſuã magis ẽ dicẽdus ꝑdi/
Diſſe uſocliuiſt e in vitã eter/
nam · ¶ Secũdo ſic· Ille dicitodi/
re aĩiax ſuã qͥ diligit iniqtateʒ · iuxta
illud · Qui diligit iniqtateʒ odit
animãſed diligẽtes iniqtatẽ exclu/

Dunt᷑ a regno cęloꝝ. ꝗ nullus odien

do aĩam ſuaʒ cuſtodit eã · ¶ CTertio

Dicit apls ad Ephᷣ· v · Nemo carnẽ
ſuam vnq; odio habuit:patet qꝛ id

qð pꝛo viribꝰ cõſeruamꝰ diligimꝰ·
H quilibet nutrit ⁊ fouet carnẽ ſuam
ier cõſeruationẽ · ᷓ videt᷑ ꝙ beatꝰ

QLaurẽtius aĩaʒ ſuã aut carnẽ ſuuam

odiẽdo ñ meruerit vitã ęternãAn

oppoſitũ ẽ euangeliũ pᷣſens · ¶ Re⸗
ſpõdeo dicendũ: ꝙ ois hõ aiaʒ ſuũ

amat · qͥdã ſimplicit᷑·⁊ qͥdã ſᷣm qͥd
Rmare enĩ aliquẽ eſt velle ei bonũ

mã ſuã in ̊ mũdo cuſtodiuit illaʒ in

ille & aĩaʒ ſuã amat q; vult ei bonnʒ

q g vult aĩę ſuę id qð ẽ ſimpliet᷑ bo/
nũ · qmat es ſimplicit᷑.qͥ vo vult ei ali

quod ꝑticulare bonũ/amat eam ſᷣm
qd.Sona aũt aię ſimpliciter ſũt illa
quibꝰ aia fit beata.ſcʒ ſummũ bonũ

q8 6ðs · Qui vult &[ ſuę bonũ di

uinũ ⁊ ſpuale ſimplicit᷑ amat eam · qͥ
aut vult ei bona terrena:puta diui/
tias ⁊ honoꝛes ⁊ voluptates ⁊ hmõi
amat eã hᷣm qd·· Qui diligit ini⸗
quitatẽ odit aiaʒ ſuã · NHoteſt g bec
lra ꝗ dicit · Qui amat aiam ſuã ⁊c·
Duplicit᷑ intelligi · VHno mõ ſic· Qui
amat aĩiaʒ ſuã ſcʒ ſimplicitad bona
gterna pdet eã.i: exponat eã moꝛti
ꝓpt chꝛiſtü · Sʒ h̊ n vꝛ verꝰ ſeſul · ⁊ i
Dicat᷑ſic· Qui amat aiaʒ ſuã ſcʒ ſᷣm
quid · ſcʒ ad bõa terrena ⁊ tꝑalia · p/
Tet eam · ſcʒ ſimpliciter. Matth· xij⸗
Quid ꝓdeſt hom ſi vuiuſuʒ mudu
lucret · aĩę aũt ſuę detrimentũ patia⸗/
tur. Et ilte intellectꝰ conſonat lre ſe/
quẽti·ꝗᷓ a it · LRui odit aiam ſuã in h
mundo.i:qui denegat bona pᷣſentia

aĩę ſue ſuſtinet ꝓpter veũ ꝗᷓ· vident᷑

mala in mundo . in vitã ęternã cu/⸗
ſtodit eã · Matthk · v.· Heati qui pſe
cutionẽ patiũtur ꝓpt᷑ iuſticiã qm̃ ⁊c·
Attende dicit ſanctꝰ Cho · ſup Jo⸗
hannẽ:.ꝙ illud qd grano frumẽ/
ti dictũ ẽ cõpetit huic ſententię·Nã
ſicut chꝛiſtus miſſus ẽ in mundũ q̃ſi
qðdam ſemẽ ad fructificandum ita
quicqd nobis tpaliter dat᷑ adeo nõ
cõfert᷑ nobis vt fructus· ̊ vt ꝑ illud
ad fructũ ęternę remunerationis p/
ueniamus. vita aũt nr̃a ẽ quoddaʒ
tpale donũ a deo nobis collatũ ·qui

—☛ .

t
goĩꝛa ꝓpter chꝛiſtũ exponit multum
fructů affert ˖ hoc g ẽ· Qui odit aĩaʒ
ſuã · i · qui vitã ſuam exponit ⁊ ſemi/
nat ꝓpter chꝛiſtũ · in vitã eternã cuſto
Dit eã · · Euntes ibãt ⁊ flebãt mit⸗
tentes ſemina ſua: venientes aũt ve⸗
nient cũ exultatione poꝛtãtes mani/
pulos ſuos · Et ſimiliter qꝗ diris

ſuas.⁊ alia bona ꝗ hõ exponit ꝓpter
chꝛiſtũ ⁊ cõmunicat alijs · in vitã eter
nam cuRodiei. Corir Qui ſemi/
nat in benedictionibꝰ. de benedictio
nibꝰ metet ·; Et ita · qꝛ beatꝰ Laurẽtiꝰ
gnim ſuã odio in h mundo habuit
eam ꝓ chꝛiſto atrociſſimis toꝛmen/
tis vſq; ad moꝛtẽ exponẽdo · in vitaʒ
gternã eam cũ multa gloꝛia cuſtodit
fruendo ipſa diuinitate qꝛ etiam ec/
⸗ tbeſauros cuſiodieſuęa beato
HDixto creditos ſapient᷑ pauꝑibꝰ di
ſtribuit iuſticia eius manet in ſeculũ
ſeculi · ¶ Ed rõnes in oppoſitũ· Ild
pmã rñdet᷑ negando cõſequẽtiã · Et
rõ eſt · qꝛ; amare aĩam ſuã ſine ſeipſũ
quo ad bona tpalia terrena negle/
ctis bonis ſpũalibus nõ cadit ſub ſ/
cepto. ¶ Id ſecundã rñdetur negã
do cõſequẽtiam· Et rõ eſt· qꝛ nõ lo/
quimur de illo odio.ſ̊ de cõtrario.
qui eni diligit iniqtatẽ odit aĩaʒ ſu/⸗
am ad bona ſpũalia et Diuina.quia
Ppuat eã eterna beatitudineꝗᷓ ppa/
rat diligẽtibꝰ deũ · qͥ vero viia quã
bʒ in h mũdo refrenaãdo eã ſub iugo

rõnis · ſub mittit eã laboꝛbꝰ. ieinnijſ

vigilijs · ⁊ exponit eã chꝛiſto · talis dꝛ
Diligere es quo ad diuina ⁊ ſpũalia
et odio habere qͥ ad bona terrena et
tpales delectat snes qᷓs ei denegat
Tinterdicit:¶ d tertiã rñdet᷑ ꝙ ca
ro duplicit᷑ pot cõſiderari ·ſcʒ in ſe. et

ſic nõ habet᷑ odioſᷣ̊ naturalit qlibʒ

appetit eã eſſe? fouet · vt argutũ eſt
AMElio modo põt cõſiderari inquãtuʒ
eſt alicuiꝰ impeditiua qd volumꝰ.⁊

ſicodio habet᷑ quodãmõ ꝑ accidẽs

gid ſecundam

ſic pcedit᷑ Et videt᷑ ꝙ martyriũ bea

ti Laurẽtij nõ fuerit actꝰ virtuſj foꝛti

tudinis: ſ̊ mag videt᷑ ꝙ fuerit actꝰ*

fidei· Dic eni Maximꝰ i quodã ſer/
mone. Mater martyrij fides catho
licac· ĩ qᷓ illuſtres athlethe ſe ſuo ſa/
guine lubſcripſer̃t· Et de beato Lau

rentio dicit Hmbꝛo.Düũ fide ſua p
ſecutoꝛis flãmas vicit · oſtẽdit nob pꝑ
ignẽ fidei gehennę incẽdia ſuꝑare· g
videt᷑ ꝙ martyrin poti vicendũ S
actus fidei qᷓ; foꝛtitudinis¶ Secu/
do ſic · Martyriũ vid et᷑ ꝙ potiſſime
ſit actꝰ illius virtuijꝗᷓ facit ipſũ mar/

tyriũ meritoꝛiũ:Biſta ẽ charitas· m

illud.i.Con:xiij.· Si tradidero coꝛ/
us men ita vt ardeã:charitatẽ non
abuero nihil mihi ꝓdeſt.ꝙ marty/
riũ Laurẽtij mag dicẽdũ ẽ actꝰ cha
ritatis ꝗᷓ copioſa fuit in eo· hm illud
Vmbꝛo. Illuminauit mundũ plane
aurẽtius ea luce q̃ ipſe ſuccẽſus ẽ ·

T flãmas quas ipſe ꝑtulit oia chi

ſtianoꝛum coꝛda calefecit · ¶ Certio
Aug.· Dicit in quodã ſermone. Fa/⸗
cile ẽ martyreʒ celebꝛando venerari
magnũ fidẽ eius ⁊ patiẽtiaʒ imitari·
̊ in vno actu virtuſ pcipue lauda/
bilis reddit᷑ virtus cuiꝰ ẽ actus · ergo
martyriũ magis de bet dici actꝰ' pa/
tiẽtieę q; foꝛtitudiniſ¶ In oppoſitü ẽ
8 Cypꝛianꝰ dicĩ epla ad martyres
beati martyres ꝗqbus vos laudi/

bus ſdicem . o milites foꝛtiſſimi · ro/

bur coꝛpis nr̃i qͥ ſconio vods expli/

cem·ſᷣ qlibet laudat᷑ de vtnte cuius

actũ exercet · Sᷓ martyriũ ẽ actus foꝛti
tudinis. Et de beato Laurentio lo/
quẽs Ruguſtinꝰ Dic. Id erudiẽdũ
nulloꝝ validioꝛ ẽ foꝛma q; martyrũ
Etia. plꝰ ẽ ope docere qᷓ; voce ·
Et infra. In quo excellẽtiſſimo gene

re doctrinę beatꝰ Laurẽtius martyr

qᷓ; gloꝛioſa polleat dignitate · etiã p/
ſecutoꝛes ipſius ſentire potuerũt·
iſa mirabilis animi foꝛtitudo nõ ſo/
lñ nõ qedere ſ alios exẽplo ſuętole/
rantię roboꝛareẽ dicẽdꝰ· ¶ Rndeo
Dicẽdũ ꝙ martyriũ Laurẽtij ⁊ alio/
rñ martyrũ ẽ actus vᷣtutis foꝛtitudi/

nis ˖ Patet concluſio · Primo ex illo

qð cãtat eccleſia de eis.Foꝛtes facti
ſunt in bello · Rõne oſtẽdit᷑ſic· Rd
foꝛtitudinẽ ꝑtinet vt cõfirmet hoieʒ

Sð

desta⸗

in bono virtutis ↄtra ꝑicula.⁊ maxi
me picula moxis. ⁊ maxime eius ꝗqẽ
in bello· manifeſtũ ẽ aũt ꝙ in marty⸗/

rio hõ firmiter cõfirmat᷑ ĩ bono virtu

tis · Dũ fidẽ ⁊ iuſticiã non deſerit ꝓpt᷑

cõcluſio· ¶ Ad rõnes in oppoſituʒ·

imminẽtia Pa moꝛtis· ita patet

Ad pᷣmã rndet᷑ ;in actu foꝛtitudi/

nis duo ſunt cõſiderãda:quoꝝ vnũ
bonũ in quo foꝛtes firmant᷑.⁊ H̊ eſt
foꝛtitudinis finis· ERliud ẽ ipſa firmi
tas q̃ quis nõ cedit cõtrarijs ꝓbibẽ
tibus ab illo bono · in h coliſtit eſſe
foꝛtitudinis· Sic aũt foꝛtitudo ciui/

lis firmat aiaʒ hoĩs in iuſticia hbuma

na ꝓpter eiꝰↄſernationẽ vt moꝛt ꝑi/
cula ſuſtinet ita etiã foꝛtitudo gtui/
ta firmat animũ hoĩs ĩ bono iuſticię

ei qð eſt ꝑ fidẽ Jeſu chꝛiſti: vt did
tur ad Aoma.iij· Et ſic martyriũ cõ

parat᷑ ad fidẽ ſicut ad finẽ in quo ali

quis firinat ad fo:titudinex ſicut ad
habitũ elicientẽ · ¶ c d ſecundã re/
ſpondet᷑ ꝙ martyriũ bene ẽ act' cha
ritatis vt impantis· ſᷣ ẽ foꝛtitudinis
vt elicientis · vtram q; em virtutem
martyriũ manifeſtat · ꝙ aũt ſit meri/
toꝛiũ h̊ habet ex charitate · ſicut ⁊ qli
bet vᷣtutis actus:.⁊ ideo ſine charita
te nihil valet · rateri rñdet᷑ ne
gando cõſequẽtiã · licet em patiẽtia

cõmendetur in martyribꝰ tamẽ ipſũ

martyrium pᷣncipalis actus eſt ipſiꝰ
foꝛtitudinis

Ptionis beate Mani eſt euã
Intrauit Jeſus ⁊c· Luẽ x· Circa qð
poſſunt diſputari ſequẽtes quęſtio/

nes. ( Brima Dtru vita actina ſit

2

potio: ⁊ nobilioꝛ ꝙᷓ cõtemplatiua.
¶ Secuda Ntru beata Maria op

timã ptem elegit · ¶ Certia Otrum

Maria in coꝛpe ⁊ anima al⸗/
Nſumpta eſt in clum ·

D

to aſſum

Marie eſt euãgeliuʒ

ſic pꝛoceditur · Et videt᷑ ꝙ vita acti/
ua potioꝛ ſit ſiue nobilioꝛ q; contem
platiua· ¶¶ Primo lic:· Dita actina
ꝑtinet ad maioꝛes ·ſcʒ ſlatos qͥ ſunt
ĩ honoꝛe ⁊ poteſtate cõſtituti · O po/⸗
tioꝛ qᷓ; cõtẽplatiuacõſequẽtia patʒ
ex illo Triſtoteliſiij topicouꝝ: Qð ẽ
melioꝝ videt᷑ eſſe meliꝰ· ¶ Scdo ſic
In oĩbus actibꝰ ⁊ potẽtijs impans

ẽ nobilins his qbꝰ impatſic milita⸗

ris tanq; potioꝛ hcipit frenifactiue⸗
ſ vita actiua ponit de his ꝗ ad cõtẽ/
platinã ꝑtinẽt hm ꝑhᷣm · p: eth· gacti ⸗
ua vita nobilioꝛ ẽ q; contẽplatiua·
Tertio ſic. Nullus debet abſtra⸗
hi a nobilioꝛi vt amplectet᷑ minꝰ no
bile · ſ a ſtatu vitę cõtẽplatiuęrecedi
tur ſepe ad ſtatũ vitę actiuę·
n oppoſitũ eſt euangeliũ Pſens
vbi dicit᷑ · ꝙ optimã ꝑtem ſibi elegit
Maria · ¶ Keſpõdeo dicendũ · ꝙ
vita cõtẽplatina ẽ ſimplicit᷑melioꝛ ⁊
potioꝛ ⁊ nobilioꝛ q; actiua· Quã cõ/
duſionẽ ꝓbat phs · x · Eth· octo rõni⸗
bus quas deducit ſanctus Cho· in
ſecunda ſecũde· Albertus vero ma/
gnus ſuꝑ Lucam cõplectẽs oĩa di/
cit ſic· Vita ↄtẽplatiua pfert᷑ actiuę
vnitate · puritate · ęternitate· firmi/
tate · delectatõe · Onitate · quia circa
vnũ. Nuritate qꝛ i ſoꝛdidat᷑ pulue/⸗
re venialiũ · Eternitate · qꝛ hic⁊ ĩ pa/⸗
tria pmaneti ęternũ· Firmitate. qꝛ ẽ
ĩluce · qꝛ nõ fallit᷑ fallacia erroꝝ· De/
lectatione · qꝛ ſan ehüſlaneti
iugit᷑ oblectat animũ· ¶d rõnes ĩ
oppoſitũ · Ad pᷣmã rñdetur ꝙ adp/
latos nõ ſolũ ꝑtinet vita actiua · ſed
etiã cõtẽplatiug · Debẽt eni eſſe ex/

cellentes· HNñ Greg· dicit ĩ paſtoꝛꝛ

li: Sit rectoꝛ actione hcipuus · et pꝛ
cũctis cõtẽplatione ſuſpenſus¶Il
ſecundã rnñdet᷑ negãdo minoꝛem · qꝛ
vita actiua nõ directe Hcipit vite cö
tẽplatiuę·ſᷣ diſponẽdo ad vitã con/
templatiuã hcipit quędaʒ opꝑa vitę
actiuę. in quo magis ſernire videtur

conteplatin?· il Aa terti rſdet ne

gando cõſequentiã · et ad ꝓbationẽ

rñdetur ꝙ vita cõtemplatiua inter /

mittit᷑ aliquãdo ꝓpt᷑ actinã nõ ſem/

per ſ̊ ad tempus rõne vtilitatis nõ

ratione dignitatis·
Gidiecundam

queęſtionẽ ſic ꝓcedit· Et videt᷑ ꝙ be⸗
ata Maria optimã ptẽ elegerit eli/
gendo contẽplatiuã· Et videt᷑ ꝙnõ
Juᷣud videt᷑ magis eligendũ qð eſt
maioꝛis meriti quia tale deducit ad
maioꝛẽ gloꝛiã ·&̊R vita actina videtur
maioꝛis meriti q; cõtẽplatiua: ipſa
erat potius eligẽda:conſequẽtia pa
tet· quia meritum di reſpectu merce

Ddis · merces enĩ vebet᷑ laboꝛi · vite

actiuę attribnit᷑ laboꝛ · contẽplatiuę
Wro quies .ꝗꝙ actiua eſi maioꝛis me/

riti contemplatiua·¶ In opoſituʒ

eſt euãgeliũ hſens · ¶ Secũdo ex eo
dem argumẽto arguit ſic· Cõtẽpla⸗
tiuna ẽ maioꝛis meriti qꝙ; actiua· g e/

eligẽda eſt cõſequẽtia eſt bona ante

cedẽs patet· DPicit eni Greg.· vi· mo/
raliñ · Magis ſunt actiuę vite meni/
ta· ̊ contẽplatiue potioꝛa· Roͤne ſic·

Batio meniti eſt charitas. charitas
añt cõſiſtit ĩ dilectione dei ⁊ pumi·ſ
Diligere deũ ßᷣm ſeẽ magis meritoꝛi/

um cq; diligere Pkimũ · g illud quod
Directius ꝑtinet ad dilectionẽ dei.
magẽ meritoꝛiũ ex ſuo genere qᷓ; id
qð directe ad dilectionẽ ꝓximi · vi
ta cõtemplatiua directe TZ immedia/
te ptinet ad dilectõnẽ dei · actiua di

rectiuſ ad dilectionẽ pꝓximi · gᷓ ex ſuo

gñe teplarinaemaioai⸗ meriti qᷓ;

gctiua· ¶ Rñndeo dicẽdũ iuxta l/

bertü ſup Qucã: ꝙ G̊ verbũ Mania
⁊c· cõuenit beatę virgini plus oĩbꝰ ·
ſcʒ in bono coꝛpis·⁊i bono aĩę et in
bono meriti ⁊ĩ bono gloꝛię Optimã
Ntem elegiti bono coꝛpis · xginitat
cilicʒ pudoꝛẽ· ⁊ cũ ̊ elegit matris f.

cñditatẽ et ideo nec pᷣmã ſimiẽ viſa

eſtnec habere ſequẽtẽ.· Vñ Exo i·
Per rubũ ardentẽ ſignificat· In bo

no aũtaĩę elegit optimã ꝑtẽ· habet

enĩ ſplẽdoꝛẽ diuinęlucs in ĩtellectu.
⁊ nõ ceſt ſibi vꝓtutis fructꝰ in ope.

VPñ Ylaięxi · Ner virgã rectitudi/

nis ꝓtutis vbi reqͥeuit ſpũ’s almus
ſignificat · In bono meriti h ẽ in ope
ſuo habnit omnẽ actiuę vitę ꝓpꝛieta
tem ⁊ omnẽ cõtemplatinę puritatẽ ·
et nihil habet de defectu vtriuſq; ·
Vñ ſignificatur Numerixvij · Per

müSatoroni viruit · fronduit· flo/

ruit ⁊ amygdalinũ cibũ fructificauit
NPiruit virtute· fronduit benedictõe

floꝛuit grauidatiõe coꝛdis:q̃̊ nos cõ

cepit/⁊ coꝛꝑis qͥ filiũ ꝓbũ incarnatũ

ſuſcepit · Fructificauit ĩ partu cibuʒ

ſalutarẽ ꝓducẽs In bono aũt gloꝛi ·
optimã ꝑtem elegitꝑs enĩ bona ſto

la coꝛꝑii·ps melioꝛ ſtola qĩę optima
cõſoꝛtiũ imperij ⁊ regis nri ĩ imꝑato

ria maieſtate · dicente ſcriptura · iij ·

NRegũ ·ij. ꝙ poſitus ẽthronꝰ matris
regis iuxta thronũ reg· Nete g ma/

ter qð vis nec en eſt fas aliqͥd tibi
denegare HMecoptima ps oꝛdiata ẽ

vt caſtrorũ acies· qm̃ omniũ celeſtiũ

agminũ ſplẽdoꝛes expᷣſſit ?podxij ·

Coꝛona . xij· ſtellaꝝ ĩ capite eius · ẽ
nouẽ oꝛdinũ angeloꝝ· et triũ ſtatuũ
ſanctorũ cõiugũ· virginũ.viduarũ:

Vl tnũ aureolaſ poꝛtatiũ · doctoꝝ q·
aplos docuit · ꝓginũ qꝛ flos ꝓginũ
fnit.martyꝝ cuiꝰqĩaʒ gladiꝰĩ moꝛte

filij ſui ꝑtrãaſiuit.· Nouẽ etiã oꝛdinũ

glaz habuit · ipſa eni cuſtodiã habu

it angeloꝝ · ſecreta cõſilia archãgelo/
rũ · iuſta decreta pᷣncipũ · ſeueritates

cõtra maliciã exhibuit poteſtatũ cõ/
terendo caput draconis ĩnumera /

bilẽ vel interminabilẽ virtutẽ in mi⸗

raculis oſtẽdit virtutũ· altitudinem

nõ declinabilẽ oſtẽd it dominationũ

uietẽ in receptione ſeſſionis ſbuit

thronoꝝ· altitudinem ſcientię ⁊ con

tẽplationis cherubin tranſcenditet

— —

in

gaffectione charitatis incendiũ ſera/

phin ſuꝑauit · His duodeci ſtell co
ronata decoꝛat. hęc Illbertꝰ· (¶ A
rõnem in oppoſitu rndetur negado
cõſequẽtiã · Et rõ eſt · qꝛ licet laboꝛ ex
terioꝛoꝑetur ad augmẽtũ pᷣmij acci
dentalis· augmẽ ũ tn pmij eſſentia/
lis ↄſiſtit pncipalit i charitate? ma/

e .

me dilectionis dininę ſiẽ dictũ eſt ·

d tertiam ſic

.

cedit᷑. Et videtur ꝙ beata Ma⸗

Keſurrectionis tẽpus omniũ differ
tur vſq; ad finem mũdi vt ſit ſimul

omniũ reſurrectio dinina oꝛdinatio

ne. g coꝛpus beatę Marię nõdum
reſurrexit. 1 p cõſequẽs nõ eſt aſſum
pta cũ coꝛpꝑe i cclũ · cõſequẽtia vide/
tur vera antecédens patet per illud
Job xiiij · Homo cũ doꝛmierit nõ re
urget donec atterat᷑ cęlũ· nec euigi⸗
labit vt cõſurgat de ſomno ſuo· ẽlo
quit᷑ de ſomno moꝛtis · ̊ vſq; ad fi/
nẽ mundi qñ cęlũ atteret reſurrectio
bominũ diſfert · ¶ In oppoſitũ ẽ fi⸗
des qſi vniüſalis eccleſię· Dicit eni
ſanct Cho in · iij . Dil. xliij · ꝙ pie cxe
dit᷑ de beata virgine 1 Johane euã
geliſta ꝙ reſurrectio eoꝝ nõ eſt vola
ta vſq; ad finẽ mũdi · ¶ Reſpõdeo
Dicendũ · ꝙ beata virgoĩ qaĩia et coꝛ/
poꝛe aſſumpta ẽ in cęlu.· Iſta conclu⸗
ſio patet· Nam ꝑ vmiũſam eccleſiaʒ
fide pia ſuſcepta ẽ·quã qͥdã ſanctoꝝ
nõ ſolũ aſſerũt. b̊ etiã aꝑtis rõnibꝰ
ꝓbare nitunt Oeat? DHiero· In bis
qui cñ chꝛiſto ſurrexerũt perpetuã re
ſurrectionẽ iam eſſe cõpletã nõnulli
creduntcuſtodẽ virginis ĩ gloꝛiſica/
ta carne gandere cũ chꝛiſto necnon
æ beata Maria factã nõ ãbigimꝰ.
ſtẽ Tug idẽ affirmat Et tribꝰ rõ/
nibus ꝓbat Mꝛma qdẽ ſumiturex
carnis chꝛiſi ⁊ virginis vnitate· Ar-
guit ſic.· Hutredo et vermis huma/
ng owꝛobꝛi cõditionis:a quo op/

pꝛobꝛio cũ Jeſus alienus ſit maxime
natnura excipit᷑ quã Yeſus ð ea aſſũ/
pſiſſe pꝛobatur · ¶ Secuda ſumitur.
ex coꝛꝑis dignitate ſie · Chronũ vei
thalamũ vñni·cęli tabernaculũ dig/
num eſt ibi eſſe vbi ipſe eſt · tam pci/
oſum theſaurũ dignius eſt cęlũ bua/
re qᷓ; terra Certia rõ ſumitur ex vir⸗
ginalis puritatis ĩtegritate · TLit enĩ
ſic. Aetare Maria leticia ineffabili

coꝛpe ⁊ aĩa in chꝛiſto filio ꝓprio per

ꝓri filiũ· nec ſequi debʒ coꝛruꝑtio⸗
nis erumna quam nulla ſecuta eſt fi
lium pariẽdo integritatis coꝛruptio
vt ſit ſꝑ incoꝛrupta quã tanta ꝑfu/
Ddit gra vinẽs · quę omniũ integram
ꝑfectam q; genuit vitam · ſit cum illo
quẽ ſuo genuitvtero · ſit apud illu il/
la que genmit · fonit ? aluit illü Ma
ria dei genitrix· miniſtrix ⁊ ſeruitrix·
e qua quia ſentire aliter nõ audeo
aliud dicere nõ ſumo· HBernarc*
etiam ratiocinat᷑ ad idex ſic:Si ſan/
ctoꝝ coꝛpa ſublimiũ· puta NHetri et
Hauli tã gloꝛioſa venerabilia red/
Didit et honoꝛe tam mirifico ſubli/
mauit · vt ipſis deputet᷑locus eoꝛuʒ
xeneratiõicongruꝰ ·ſi igit᷑ mõ coꝛpꝰ
ſuꝑ terrã eẽ dicat᷑.cũ nec euota fre
quẽtat᷑ viſitatiõe fideliũneceidẽ lo⸗
cus deputetur honoꝛisnunirũ vide
retur chꝛiſius honoꝛẽ materni coꝛpo
ris cõtẽpſiſſe · cũ tamẽ ſuꝑ terrã Alia
ſanctoꝝ coꝛꝑa ſic honoꝛauit. ¶ d
argumentũ in oppoſitũ dicenduẽ ·
ꝙ ratio pcedit vbi nõ obuiat pnile
gium alicui datũ · ſic fuit beate virgi⸗
ni beato Johbanni euangeliſte.

Infeſto beati
Bernardi eſt euangeliũ· Nemo ac/
cendit ⁊c· Lucę · xi · Poteſt diſputa

In ſequens queſtio ·

Trumpol⸗
ſit in dilectione dei habe
relpectus ad alquen

mercedẽ · Et videt᷑ ꝙ nõ ex pᷣñti euã/
gelio · qꝛ iam oculus nõ eſſet ſimplex
ſi ad aliud baberet᷑ reſpectus q; ad
deũ · ¶ Secudo ſic · Joh · x · Mercẽ/
narius vituꝑat· ̊ mercẽnani eſt qui
mercedẽ quęrit· ergo dilectio dei er
charitate nõ admittit reſpectü mer⸗
cedis. ¶ Certio ſic. Merces ẽ finis
eoꝝ ꝗapter mercedẽ fiũt · ̊ finis di/
ligit magis q; ea ꝗᷓ ſunt ad finẽ ſi g
deus ꝓpt᷑ aliquã mercedẽ diligere/
tur· aliqͥd aliund mag diligeret deo

qeſt cõtra rõnem charitatis ¶ In

oppoſitũ eſt qð dicitgloſa Matth̊.
pᷣ· ꝛ ſpes generat charitatẽ · ß ſpes
eſt expectatio mercedis ꝙ cha
poteſt eſſe cũ intuitu mercsciseaer.
terea ad Hebᷣxi. dicit᷑ ð ſanctis pa
tribus. ſpiciebãt in remuneratio/
tionẽ · ̊ cõſtat ꝙ ipſi diigebant deũ
ex charitate · ergo dilectio dei excha
ritate compatitur intuitum merce/
Dis R leo diceduů iuxta ſanctũ
Thoma in. iij· ꝙ merces dꝛ pᷣmium
qdð quis ex laboꝛe vel ope aliqͥ mere/
tur· Premiũ aũt eſt qð alicuii bonũ
eius reddit᷑· Oñ merces inquantum
bmõi impoꝛtat aliqð referibile per
amoꝛẽ ad id cui merces reddit᷑mer/⸗
cedeʒ aũt aliquis ꝓpter ſeipſũ amat.
nõ tneſt de rõne mercedis ꝙ ſit intẽ
tionis finis · q; plexñ qʒ aliquis merce
Dem exoꝑe nõ quęrit cui merces da
tur· ea gut ꝗ pr ſe aliqs diligit. vel
ſunt ꝑfectionts eius foꝛmalitſic ſani⸗
tas/virtus/ operatio dilectionis vel
bmõi.vel ſunt effectiua vel cõſecuti
na velcõſeruatiua· aut hoꝝ contra/
rioꝝ ꝓ hibitiua. Oñ ſi aliquis amat
aliquid extra ſeipſũ illud poteſt dici
merces· in qᷓntũ ex eo aliquid in ipſo
relinquit᷑ xel ſeruat. De rõne auteyʒ
amicitig eſt ꝙ amicus ſui gr̃a diliga/
tur. On amicus nõ habetĩ amicitia
rationem mercedis ꝓpꝛie loquendo
ꝙ;uis ea ꝗᷓ examico nobis fiunt röè᷑//
nem mercedis habere poſſuntſic de
lectationes ⁊ vtilitates quas exipſo

ritas
Ore

amicus cõſequitur. rõne quoꝝ ipſe
amic poteſt dici merces · quaſi cau/
ſalit᷑ ſiẽ dicit᷑ merces nr̃a·rõne eoꝝ
ꝗ exipſo nobis ſunt· Natet gᷓ ꝙ po/
nere mercedeʒ aliquẽ finẽ amoꝛis ex
te amati. eſt cõtra rõnem amicitię⸗
ncharitas ꝑ bucmodũ oculũ ad
mercedẽ habere nõ poteſt · H eni eſſet
deũ nõ Ponere vltimũ finẽ · ̊ bona ꝗ

ex ipſo cõſequit᷑·ſᷣ̊ wonere mercedem

eſſe finẽ amoꝛis ex ꝑte amãtis nõ tn
vltimum . vt ſi ipſe amoꝛ eſt quędaʒ
operatio amantis · nõ eſt cõtra rõnẽ
amicitix· qꝛ ipſa amoꝛis oꝑatio cum
ſit quoddã accidẽs nõ dicit᷑ amari
niſi pter ſuũ ſubiectũ · Iteʒ inter ea
A aliqs ꝓpter ſe diligit poteſt eſſe oꝛ/
Do ſalua amicitia· Oñ ⁊ ipſam oꝑa/
tionẽ amoꝛis poſſem amarenon ob
ſtante amicitia ꝓpr᷑ aliqd aliud erit
tñ cõtra rõnẽ virtutis ſi virtut oꝑpa/
tio ꝓpter aliqd aliud virtute infen
cuius ſunt tpalia bona diligat. Pa⸗
tet ergo ꝙ habẽs charitatẽ non põt
babere oculũ ad mercedẽ· vt ponat

aliquid quodcũq; finẽ amati ſcʒ dei

H eni eſſet contra rõnem charitatis.

vt eſt amicitia quędã:neciteꝝ vt po- .

nat aliq ðᷣ tꝑale bonũ finẽ ipſiꝰ amo/
ris · qꝛ h eſſet cõtra rõnem charitatis
vt eſt virtns. poteſt tñ habere oculü
ad mercedẽ vt ponat beatitudinem
creatã finẽ amoꝛis.nõ aũt finẽ ama/
ti · hoc enĩ nec eſt cõtra rõnem amici/
tię nec cõtra rõnẽ vtntis· cũ beatitu
do vᷣtutũ ſit iniAd rõnesĩ op⸗
poſitũ · Rd mã rñdet᷑ negãdo coſe

quẽtiã · Et ad pbationẽ rñdet᷑ ꝙocu

lus nõ ẽ ſimplex ſi reſpectꝰ haberet᷑
ad pᷣmiũ tan qᷓ; finem ipſiꝰ amati ſcʒ
ei · vt dictu ẽñ habet reſpectꝰ ad
Hmiuʒ ꝙ ſit finis amati ·ſ ꝙ ſit finis
nicij vel amoꝛiſ¶ Id ſecũdã rndet᷑
negãdo cõſequẽtiã · Et rõ ẽ · qꝛ mer/
cẽnariꝰ dꝛ ibi qͥ opꝰ ſpũale ꝓpt᷑ mer/
cedẽ tꝑalẽ exercet:⁊ talis vitupatur ·
H patet reſponſio ꝑ ea
quę dicta ſunt ad pꝛimam.·

,n

terrę 2zc Matth· v · Circa quod pnt

cẽt ſit maioꝛ qᷓ; ſit ĩ eccleſia ei¶ Se

cũda Otꝝ ſlat qͥ nõ facitqð docet

ſit in ſtatu pfectionis·

TSpꝛimaz
ſic ꝓceuit᷑· Et videt᷑ ꝙ; ſta
JRtus pᷣlatoꝝ etiã qui faci/
unt ⁊ Tocẽt nõ ſit maioꝛ q; ſit ĩ eccle/
ſia dei ˖ ¶ Primo ſic · Dicit Matthᷣ⸗
xix · Si vis pfect' eſſe vade ⁊ vende
oĩia q̊̃ habes ⁊ da paupibꝰ. h̊ faciũt

religioſi· ̊ nõ ad h̊ tenent᷑ epiſcopi ·
Vicit᷑ en · xij ·q.i .· Epi de rebꝰ ꝓpꝛijs
vel acqſitis vel quicqͥd de ꝓpꝛio hnt
heredibꝰ ſuis reliquãt:g vide ꝙ re

ligioſoꝝ ſtatꝰ ſit maioꝛ· ¶ Scoo P/

fectio pncipaliꝰ cõſiſtit i dilectione
ei qꝙᷓ; dilectione ꝓximi ·ꝑ ſtatꝰ reli/
gioſoꝝ directe oꝛdinat᷑ ad dilectio/
nẽ dei:⁊ ex dei ſuitio ⁊ famulatu no/

minat᷑ vt dã · vi · celeſt! bierarſtatus

aüt eBorrickeroꝛdingn ad ilectio
nẽ ꝓximi.cui curę ſuꝑintendunt.
idẽ qð Pus ern Wrat⸗ reiecte
ſoꝝ oꝛdinat᷑ ad vitã ↄtẽplatiuã ꝗᷓ wo
tioꝛẽ q; actiua ad quã oꝛdinat ſtatꝰ
epoꝝ · idẽ q pᷣus Anowpol itũ
ẽ euãgeliũ · Qui fecerit ⁊ docuerit H̊
magnꝰ vocabit᷑ ⁊c · ¶ Secundo ſic.
Nullo licet a maioꝛ ſtatu ad mino/
rem trãſire · B enĩ eſſet retro reſpicere⸗
tz poteſt aliqͥs de ſtatu religionis in
ſtatũ epᷣalem trãſire · dicit᷑ enĩ · cviij·
qi: ꝙ ſacra oꝛdinatio de monacho
epm facit. ſtatus pᷣlatoꝝ maioꝛ et
Pfectioꝛ eſt q;ᷓ religioſoꝝ:⁊ ꝑ conſe⸗
quẽs ommiũ alioꝝ · R eo dicen
Dũ ꝙ ſtatus pᷣlatoꝝ ſit maioꝛ qᷓ; ali
quis alius ĩ eccleſia · Probat iſta cõ/⸗
dluſio pᷣmo exillo euangelij pᷣſentis
in quo chꝛiſtus ſᷣlatos alloquẽs di⸗

In feſto ſancti

uguſtini ẽ euãgeliũ · Nos eſtis ſal

xit. Vos eſtis ſal terre. vos eſtis lutx
mundi · Hatet etiã exillo Icuguſtini
lxviij. dil · e· quoꝝꝑ. vbi vocat eos pa

6

tres ⁊ pncipes eccleſię. Rõe ſic reſpe

Geñ · ad lr̃aʒ dic· Semp agẽs hita⸗

tius ẽ patiẽte in genere aũt pfectio/⸗
nis ep̃i im Nionyſiũ · v. celeſtis hie/
rarchię ſe hnt vt perfectioꝛes· Reli/
gioſi qaut vt ꝑfecti· quoꝝ vnũ ꝑtinet
ad actionẽ· alterũ ad paſſionẽ.gſta
tus epoꝝmaioꝛ: ⁊ Cotioꝛ eſt ſtatui ke/
ligioſoꝝ · ¶ Rd rõnes in oppoſitũ⸗
Ta pᷣmam rñdetur negando conſe
quẽtiã. Nro quo notadũi iuxta ſan/
ctum Chomã· ꝙ abrenũ ciatio ꝓpꝛi/
arũ facultatũ Duplicit᷑ cõſiderari pp
teſt · Ono modo vᷣm ꝙ eſt in actu · et
ſicĩ ea nõ ↄſiſtit eſſentialiter pfectio
ſ eſt quoddã pfectiomis inſirumen/
tũ · Et ideo nibil ꝓhibet ſtatuʒ ꝑfe/
ctionis eſſe line abrenuciatioue ꝓpꝛi
oꝝ · ¶lio modo poteſt ↄſiderani bᷣm
hbarationẽ animi ·vt ſicʒ hõ ſit para
tus ſi opꝰ fuerit omnia dimittere vel
Diſtribuere · ⁊ hoc ꝑtinet directe ad
pfectionem· Onde tug in libꝛo ðᷣ
cõſenſu euangeliſtaꝝ:Hpoꝛtet om/
nes filios ſapientię intelligere· nõ in
abſtinendo nec ĩ manducando eſſe
iuſticiam ſed ĩ quanimitate tolerã
di inopiam · Vnde ⁊ apoſtolus di/
cit Scio abundare⁊ penuriam pa/
ti · d hoc aüt maxime tenentur epi/

ſcopi⁊ omnia ſua pꝛo honoꝛe dei· et

ſalute ſuę gregis largiendo.vl rapi
nam bonoꝝ ſuoꝝ cum gaudio ſuſti/
nendo. Kd ſecũdã rndet᷑ negãdo
minoꝛẽ ſi intelligat tm̃ ⁊c · qm hlati
vtriq; dilectioni ſcʒ dei ⁊ ꝓxmi intẽ
Dũt · imo ꝙ intẽdant dilectioni pxi/
moꝝ ꝓuenit ex abũdãtia dilectiõis
Diuinę · H aut ẽ maioꝛis dilecuõis ſi/
gnũ vt ꝓpter amici etiã alij ᷣuiat iG
etiam ſi ſoli amico vellet buire .M᷑
tertiã rũdet᷑· ꝙ ſᷣlatus nõ ſolũ oꝛdi/

natur ad vit actiuaʒ ſed etiam d

. –

cötẽplatiuã· de ᷓ debet haurire qð
in actiua influat · Vnde Greg dicit
in paſtoꝛali Sit pꝛeſul iactione pꝛe
cipuus pꝛę cunctis contemplatione

ſuſpenſus c· .

ſecundam
queſtionẽ ſic pcedit᷑· Et videt ꝙ /
latus docens ⁊ nõ faciens nõ ſiti ſiꝗ
tu pfectionis · ¶ Pnmo ſic· Quinõ
eſtan gra non eſt in ſtatn gre. g pan
rõne qui nõ eſt pfectus: cniuſmodi?
platus qui docet bona etnõ fautXF
talis nõ eſt ĩ ſtatu ꝑfectio mo.Se.
cundo ſic · Qui eſt in ſtatn ſernitud
