mus dubitare ſed firmiter aſſentire
Heb xj. Credere opoꝛtet accedentẽ
ad dei t pfidè q; ita ẽ ſiẽ fideſ credit
¶ Nõ ꝙ ſi vnꝰ pner qͥ qſi nihil ſciret
faceret vnã rõnẽ friuolaʒ aliqͥd di
ctum autenticũ alicuiꝰ magni phᷣi·ſi
ex h̊ aliꝗs dubitaret ex illo dicto an
eſſet verũ ꝓpt᷑ talẽ rõnẽ in cõtrariũ fa
ctam · ſateſſet ſimplex· Quicũq; ꝓ/
pter rõʒ hũanã dubitat de veritate
illoꝝ ꝗᷓ deꝰ p ſpmſanctũ in ſcptur.p/
pbei ⁊ aplis reuelauit · ſimplex ẽ ⁊ fa
tuus · NDñ Jacobi.pᷣ. Qu beſitat in
fide ſimił eſt fluctui maris ꝗ a vento
agitat · Et igeo duobꝰ diſcipul Du/

bitãtibꝰ · Dixit Dñſ Luce vlt.· O ſtul

ti ⁊ tardi coꝛde ad cre u in oĩbꝰ

ꝗlocuti ſũt ꝓphᷣeę · ¶ Secũdo in oꝛe · ſ.

ipſam virilit᷑ cõſitẽdo · Si enĩ facere
falſum teſtimoniũ ⁊ mentiri de deo
contra illud ꝙ hõ tenet in coꝛde ⁊ ſic

CS/

eſſe verum in Dãnũ ⁊ ĩ iniuriã alicu/

ins eſt ꝑnitioſũ· ⁊ dignũ pęna ęter⸗
na. qᷓntomag facẽ falſũ teſtimoniũ
coꝛã deo filio eiꝰ Jeſu Chꝛiſto men
tiẽdo de deo · cõtra illud qð hõ tenet
in coꝛde in dãnũ⁊ iniuriã dei · erit ꝑ/
nitioſũ ⁊ dignũ p ena ęterna · Et cer⸗
te nullus excuſat ꝓpt᷑ pęnã qᷓntũcũq;
ſibi cõmiatã vlillatã h ficiat· Sicil/
li q tinoꝛe moꝛtis fidẽ xpᷣi oꝛe negãt
illã machometi confitent᷑· licet non
teneãt ſic in coꝛde:qꝛ citiꝰeſſet moꝛiẽ/
Dum.ſicut patet ĩ martyribꝰ a quibꝰ
nihil aliud quęrebat᷑ niſi ꝙ vꝛe nega
rent fidem ⁊ tamè potiꝰ eligebãt ma
ximis toꝛmẽi moꝛi Ita ẽ g credendũ
ꝙꝙ ẽ etiã oꝛe cõfitendũ : Dñ apoſtolꝰ
i. Cor. iiij. Nos credimꝰ ꝓpt qͥd ⁊ lo
quim̃. ¶ Ha0 ꝙ licet guit erraret qͥ fa/
ceret falſũ teſtimomiũ cõtra regem in
pãnũ ⁊ iniuriam eiꝰ.multo guiꝰerra
ret qͥ per ſuũ falſum teſtimoniũ de eo
mẽtiret᷑ ⁊ redderet ipſũ mẽdacẽ ⁊ fili/
um eð reginam.iudices ·militeſ· offi/
dales: ⁊ vniſalitoẽs amicos ⁊ va/
ſallos eius. Sic facit ille q oꝛe negat
fidẽ:qꝛ nõ ſolũ facit falſũ teſtimoniũ
cõtra deũ in ipſiꝰ Dãnũ iniuriam·⁊
reddit ipſum mẽdacẽ qᷣ aſſerit in ſcri/

Prn qð fide tenem̃· filiũ eiꝰ qcq d

dic pdicauit? p eoꝝ cõfeſſiõe moꝛtu
us ẽ · Reginã celi beatã Mariã· an/

geloſ· apoſtolos· ꝓhůᷣaſ· eunãgeliſtaſ ·
martyres· pfeſſoꝛes · ꝓgineſ gñalit
oẽs qͥ ſũt ĩ curia celeſti:qꝛ oẽs faciunt

teſtimoniũ ↄtrariũ:⁊ ꝓ vitate eoꝛum
o᷑s fuerũt pati moꝛi:⁊ plurimi ex eis
inuẽti traditi moꝛti · Et iõ taleſ guiſ/
ſime peccãt ⁊ errãt ⁊ in inferno guiſſi
me puniẽt · Ecq · ij · De o Duplid coꝛ/

de T labijs ſceleſt ⁊ mãibꝰ malefaciẽ

tibꝰ ⁊ pctõꝛi terrã ingrediẽti duabꝰ
vijs· De diſſolut coꝛde qͥ nõ credũt
deo · ⁊ ij nõ ꝓtegẽt ab eo · De his qᷣ
pdiderũt ſuſtinetiã ⁊ qͥ dereliquerũt
vias rectas ⁊ diᷣterũt ĩ vias pᷣuas·
Et qd faciẽt cũ inſpicẽ ceꝑpit domuſ⸗
Qui timẽt dñnʒ nõ erũt incredibileſ

Credere Be deriſoꝛibus

vbu illi r diligũt illſ conabunt
vᷣbũ illiꝰ. Qui timẽt dñʒ inqᷣrẽt queę

bñplacita ſũt illi ⁊ qͥ diligũt eũ reple

bunkt lege ipſiꝰ. Qui timẽt vñm cu/

ſtodiũt mãdata eiꝰ.⁊ patiẽtiã habe/⸗
büt vſq; ad inſpectionẽ illiꝰ: dicẽtes
Si pęnitẽtiã nõ egerimꝰincidemꝰin

manꝰ dei:⁊ nõ in manꝰhoĩiuʒ ·ſᷣm enĩ

magnitudinẽ illiꝰ.ſic ⁊ mia ipſiꝰ cum
ipſo ẽ · ¶ Certio in opeiplaʒ· ſ.. exteri
us ꝑ opa efficaciter oſtendẽdo:Nõ
eni ſuffiot ad ſalutẽ coꝛde credere et
oꝛe cõfiteri deũ · ̊ vlteriꝰ tenet᷑ man/
Data ei ſeruare · Sic em diẽ Gꝛego
rius· Ille vere credit qͥ exercet opan/
do q̊d credit·nã ſiillud ſufficeret Oę/
mones ſaluarentur · qꝛ Jacobi . ij. dĩ
Demones credũt ⁊ cõtremiſcut.Siẽ
ergo credimꝰ æo coꝛde ⁊ oꝛe ſic ⁊ cre
dDamus ope· Ecq· xxxij V oĩ opere
tuo crede ex fide aię tuę¶ Nõ ꝙ qñ
pater monet filium ꝙ ſit diſcretus ⁊
bñ moꝛigeratꝰ ⁊ dat ſibi aliq̃ pꝛęce/
pta mo ꝝ·licet ii ecredat eũ eſſe pa/
trem ſuũ ⁊ credit ea quęſibi diẽ eſſe
ra · ſi nõ ſeruet monitiões ⁊ mãda
ta eiꝰ oꝑe complẽdo · d iſte nõ vnlt
credere pꝛeʒ ſuũ · Sic licet aliqs cre/
Dat coꝛde eſſe deũ oĩpotentẽ trinũ ⁊
vnuʒ ⁊c · quęſunt fidei coꝛde credat
eſſe vera:⁊ oꝛe confiteatur·niſi man/
Data eius ſeruet nõ debet dici crede
re in deuʒ;. Ecq·xxxij· Qni credit deo
attẽdit mãdat ¶ He Deriſoꝛibus ·

riſoꝛeſ chꝛi

Aſtu ꝑſequũt᷑ ⁊ ſuos · Neioꝛ vi⸗

etur eſſe malicia deriſoꝝ q; herodia

na Herodeſ occidit pueros iã natoſ
deriſoꝛ in vtero mr̃is eccleſię ↄceptoſ
q; q; cito apparẽt in eis aliqᷓ ſig bonę
volũtat ipſi ſuffocãt verecudiã eius
Bernardꝰ· Herodiana ẽ malicia na
ſcentẽ religioni ꝓſeqͥ · ¶oqxij · dicit
ꝙ dꝛaco ſtetit añ mulierem quę erat
paritura · ut cũ ꝑepiſſet filiñn deuoꝛa/

ret · ſed ipſi partũ mris eccleſię nõ ex⸗/

pectãt · ſed ↄceptü deuoꝛãt Itẽ ipſi

ven
dano
gauce
ſicatc⸗
ne de
diab
ſſorf
matm.
nadl
Nonid
cen
Fri
föpmt
fnli
ieno⸗
Zec
Tent'
Feln
oſteg
Etlter
guubn
Cntbuf
fntisns
slätin
Pſus
ndit⸗
ſelh-
N
Hot
ſün
ſnee
nta

ls

uhe
nchitcr
rdind,
inäbin,
lbdiän
Macenn
y ſmneni
ln
erten
do. No
Nereet
netman,
Geg

ferrede⸗
Achhiiſd
niit
eſcrae
20 0n
eus:
nne/
eſepa/
Neſſe
zumida
növult
Uisae⸗/
Wimi
eedat
Piämen
getao
utn⸗⸗

cbi

Daovi
SRrochn
Günatol
ſoapen
igi
üdi an
nnicen
ia

Bomus

vident᷑ eſſe ſocij dęmonũ in lucro ⁊ĩ
dDãno Si diabolus lucrat᷑ aliqͥd ipſi
gaugent .· ſi qamittit ipſi dolẽt ⁊ latrãt
ſicut canes gregẽ diabol cuſtodiẽteſ
ne de auferat aliquã oueʒ de grege
diaboli ¶ Itẽ marꝰ dãnũ videt᷑ de
riſoꝛ facere deo qñ aufert ei vnã ani/

mam . ꝙᷓ ſi auferret ei mille coꝛꝑa · c’ä

vna aia hualeat mille coꝛpibꝰvĩinuʒ
Nõ vidẽt᷑ chꝛiſtiam ſᷣ ſũt antichꝛiſti
Adeo enĩ nũc antichꝛiſti multi ſunt.
tẽ nũqͥd nõ apoſtata iudicaret᷑ qͥ
nõ ꝑmitteret crucẽ chꝛiſti ĩ tẽplo coꝛ/
poꝛali:q̃ntomagꝗ ille qͥ crucẽ pęniten/
ieę nõ ꝑmittit eſſe in templo ſpũali ·
Itẽ cñ ipſi ſint cęci ⁊ claudicãte · deri/

ent videntes ⁊ recte ambnlantes

Itẽ lupis applaudũt in qͥ lupos eẽ ſe
o ſtẽdũt · Oues vo⁊ agnos exterrẽt
Et iteꝝn chꝛiſtü crucifigũt dũ qtas ꝓ
gquibꝰ moꝛtuꝰ eſt auferũt · ¶ Iteʒ ipſi
ſunt bufones q odoꝛẽ vineę dni flo/
rentis nõ pñt ſuſtinere · Itẽ crude/
les ſũt in ꝓximũ duʒ ſpũale vulnus
ipſius ꝑ pgnitentiã ſanatuʒ iterũ cõ/
ſcindũt · Job cidit me vulne

re ſuꝑ vulnꝰ Itẽ frẽs ſuos a carce-

re Diaboli liberatos iterũ capi faciũt ·
Nõ reputaret᷑ ille chꝛiſtianꝰ qͥ chꝛi/
ſtianos a carcẽ paganoꝝ liberatos
faceret iterũ capi.· Quid g dicẽdum
eſt le his qͥ liberatos a carcere dia/
boli iteꝝ capi faciũt ꝑ deriſiões ſuas
e Vomo

Omuſ qua

zuplex inuenit᷑ in ſcpᷣtu/
. ra · Pꝛima ẽ caro in q̊ aia
habitat · Secũda eſt domꝰ exterioꝛ.
Tertia domꝰ ẽ coꝛ hoĩs· Quarta eſt
comꝰ celeſt! pꝛiæ ( Pꝛima domꝰ eſt
caro in q̃ aia habitat· De q̃ Job · iiij
Dicit᷑· Habitãt domos luteas qͥ ter/
renũ hñt fundamentũ·de hac etiaʒ
dẽ· Mattheix · NHade in domũ tnuaʒ

cõſiderãdoꝛc · Naum · iij · Intra in
lucum ⁊ calcaa ſubigẽs tene laterem

Intra in lucum. fragilitatẽ ⁊ vilitatẽ
tuam conſiderãdo· Ecꝗ:vij.· Memo
rare nouiſſima tua: Et calca ꝑ afflic/
tionẽ · vt docet aplus.j.Con.ix· Ca/
ſtigo coꝛpus meu ⁊c· Exemplum de
pueris qui veteres veſtes lamãt vt
nouas recipiãt· Et de armigero qͥ de

ſtrnit equũ ut habeat melioꝛẽ · Et de
illo ꝗ diſſipat domũ ut melioꝛem fa/

ciat ⁊ pulcrioꝛẽ. ij · Cor. v. Samꝰ qꝙ
ſi domenĩa treſti huiꝰ habitationis
Diſſoluat ꝙ edificationẽ hẽmꝰ a deo

nõ mãufactaʒ c · ¶ Secuũda domꝰ ẽ

exterioꝛ.ð q̃ Matthᷣ·xxj · Domꝰmea
domꝰ oꝛonis vocabit᷑· ¶Ad hãc eniʒ
eſt eũdũ ad oꝛãdũ:q; ibi oẽs oĩoneſ
exaudiũt·iij · Reg· viij · Jõ dñs ve⸗
niens ĩ hierin pmo tẽplũ petijt: dãs
foꝛmã oĩbꝰ religioſis·i: Chꝛiſſti fldeli
bus vt p eqãt ad domũ paq dño vel
ceo ſe cõmẽdãtes · Exo· x · Qnui fue⸗
runt ĩ domo a gradine nõ pernerũt· H
q ex ꝑ pctm̃· Et illi qͥ ex arcãꝗ fuerunt
aqͥs diluuij pier̃t· Jõ dic · Rů· Intro
ibo in domũ tuã adoꝛabo ⁊c · petens
ſaluũ ire ⁊ redire · qꝛ tꝑe guerrę petit᷑
a Pncipe ſaluuʒ ire · Vñn ſeqͥt· Deduc

me dne in ſemita mãdatoꝝ tuoꝝ·
qdã nõ oꝛant.ſed oꝛones imꝑediunt

cõfabulando. Srmn eſt aliquẽ lo⸗
qui in vtero matris. TLug. Nemo
aliqd ibi agat niſi ꝗad qͥd factũ e. vñ

nomẽ accepit:(¶ Itẽ eũdũ eſtibi ad

audiẽdũ ꝓbũ dei:Eccliaſteſ · iiij · Cu
ſtodi ped em tuũ ·i:affectũ ⁊ intentio/
nem tuaʒ· ingrediẽs domũ dei·⁊ ap/
pꝛopinq̃ vt audias.lſinũ tuũ ſemel
in die ponis ad pꝛeſepe:⁊ bis ad mẽ/
ſam vis ire · ⁊ vix ſemel in mſe ad mẽ
ſam aĩg ·˖ Eccliaſtes · vij · Melt eſt ire
ad omũ luctꝰ ꝙ;ᷓ ad domũ conuiuij

¶ Atẽ qꝛ de ibi iuenit · Luq· ij. Inue

nerunt eũ ĩ tẽꝑlo.nõ in foꝛo vel in lo/
cutoꝛio:¶ Itẽ qꝛ ibi gratia impartit᷑ ·
Iſa · lvj . Letificabo eos ĩ domo oꝛo/
nis meę · .· dãdo graʒ deuotiõiſ. HBer
nardꝰ.Sepe ad oꝛationis ſtudiũ ⁊c

Bomus

¶ Tertia domꝰ ẽ coꝛ bus vel cõſda ·
de qᷓ · · Petri · ij · Supędificam ſpi/
ritualeſ domol · Et pů · DHomũ tuã de
cet ſanctitudo dñe¶d hc domũ
debem ire ipſam inueſtigado· Ecq
xxxij · Hꝛecurre poꝛ ĩ domũ tuã· pctã
abijciẽdo· ne tecuʒ inueniãt᷑ in moꝛte
Exeplũ ð latrone q furtũ eijcit anqG
iudex veniat · Ecd · xviij · AEnte iudici
um interroga teipſũ· In domũ tuaʒ
Diẽ · nõ alienã alioſ temere iudicãdo
Ecqxxj Nes fatuii domũ ꝓximi ſui ·
Et illic auocare · i. a curis ſęculi reuo
ca. VYſa· xlvj · Redite pꝛenaricatoꝛes
ad coꝛ; Et age cõceptiões tuas · i. bo⸗
nũ ppoſitũ tuũ qͥd in mẽte ↄcepiſti ꝑ/

uc ad opꝰ ne cõcipias ſine partu ·

tẽ ipſã mũdãdo ad recipiẽdũ eũ

q; ĩ maliuolã aĩaʒ ⁊c· pꝛęmittẽdo ti /

moꝛẽ qͥ petm̃ expellit · ſicut ſolet
nũciꝰ ad pꝛęꝑandũ hoſpitiũ alicui
magni. Ecq/ij · Qui timetᷣ dñm ſpe/
rate ĩ illũa illuiabit coꝛda via ⁊c· Cõ/
feſſio etiã hmittẽda ẽ ꝗᷓ ſoꝛdeſ pctõꝝ
eijciat · Fõ Cõfeſſio: pulcritudo ĩoſpe
ctu eꝰ.Gꝛeg· Si aliqͥs amicmagnꝰ
domũ ĩtraret tuãcũ oĩ freqᷓntia tota
domꝰ mũdaret Cergat ergo ſoꝛdeſ
opis qͥ deo pꝛeparat domuʒ coꝛdis·
Item ipſaʒ vtuti coꝛonis oꝛnãdo·
·Machab · iiij · Oꝛnauert faciẽ tem
pli coꝛonis aureis c · · Dñe dilexi
Tecoꝛẽ domꝰ tuę · Sʒ qdaʒ dð domo
coꝛdis ſui faciũt ſpeluncã latronuʒ · q
lites ⁊ odia ⁊ rapinas cogitãt vel ex/
ercent · Luce · xix Dos feciſiillã ſpelũ
cã latronũ · Qnuidã domũ de merci/
monijs · vt illi qͥ trenis mhiãtCõtra
q̃s dꝛ Johᷣ.ij Molite facẽ domũ pꝛis
meis vomũ negociatiõis · Quidam
domũ meretricũ· Ecech · viij Didiſti
abominatiões q̃s iſti facit ĩ domo
mea Fruſtra putat᷑ ꝙ vñs habitet ĩ
ſpelüca q̃ſi latro. vel in foꝛo q̃i nego/
ciꝗatoꝛ· vel ĩ ꝓſtibulo q̃ſi adulter ſit·
hi thalamo mũdo qꝛſpõſuſ. lelterie
mentũ huius domꝰ eſt fides.Cołp̃·
Si pmanet fũdatiĩ fide · Rltitudo

Betractio

parietũ · ſpes · Pꝛoůͤ · xxviij · Qui ſpe/
rat in dño ſaluabitur.Cectum cha/

ritas · quę operit multitudinẽ pctõꝛũ
· Petri · iij¶ Quarta domẽ cgleſt.
patrię· ᷣ. Heati qͥ habitãt ĩ Tomo
tua dne · Jdẽ · In domũ dni letãter
ibimꝰ cõfitẽdo & repleta ſit oĩbꝰ
bonil · · Aeplebim̃ in bõiſ dometuę
& oꝛnata· Johᷣ·xiiij · In domo pꝛiſ
mei mãſi· ml.· ſpecioſa · Paruch
iij · Oiſrł q; mag ẽ Tvomꝰ vñi ⁊ ingẽſ
locꝰ poſſeſliõis *Be Betracte

NOſſunt ad

pñs ſeptẽ ſpẽs detratiõis
aſſignari · Pꝛima ẽ dicere
malũ de aliqͥ. Secũda ẽ audita cum
gugmẽto referre · Certia ẽ falſa crimi
na imponẽ · Quarta ẽ occulta bona
negare· Quinta ẽ bona mãifeſta mi/
nuere · Sexta ẽ bonai mala ↄuertere

Septia ẽ libent audire detractioneſ
uma ſꝑẽs detractiõis ẽ dicẽ ma/

um de aliqᷣ· de qᷓ dꝛ · Nõ maledices
ꝓximo tuo· Itẽ qͥd t nõ fieri vis alij
ne fecer· Secũdo maledicit qͥ abſen
ti vetrabit · qͥd valde ĩpiũ eſt cũ ipſe
nõ andiat · nec circa obiecta aliquid
poſſit reſwondẽ · Detractoꝛ poꝛco cõ/
parat᷑ · qꝛ ad modũ poꝛci ñ parcit oꝛi
ſuo ab imundicia ſicut nec ꝑedi ſuo-
Vñ ſi poꝛcꝰ intret hoꝛtuʒ vbi ex vna
parte floꝛes videat⁊ ex alia ꝑte ſter/

coꝛa · relicij floꝛibꝰ ad ſtercoꝛa currit

roſtruʒ ſuũ in eis figit · Sic detra/
ctoꝛes floꝛes ꝓtutũ traſeũt · ſtercoꝛi
bus · i · pcũs alioꝝ inſidẽt · ſp hñt osĩ
luto pctõꝝplus laudant ſtercoꝛa qᷓ;
aromatg · Aa · v · Pe qͥ dicũt maluʒ
bonũ · ¶ Ite cõpãt latnę vel ſepulcro
patẽti · de q fetoꝛ ĩceſſant᷑ exhalat · E
Sepulcrũ patẽs ẽ gutt᷑ eoꝝ · Nullũ
ſepulcrũ vel latria tin fetet ĩ ↄſpectu
hoĩuʒ ſic detractoꝛĩ ↄſpectu dei · Tã
tuſem fetoꝛ ð oꝛe egredit᷑ ut ex fetoꝛe
illo młti moꝛiãt᷑ſ Itẽ dtractoꝛes ſũt
Dabeen dDiaboli qui carnes hũanaſ

cõedẽdaſatponũt Hꝛoũxxiij

Nolit
locuto
quicun
ſereel
ſſim
e
pauldn
(Seoid
loreferre
Taltero

(aun

tninfinn
1⸗ Cui
ſemont
Doec
ſten
p
gaen

humcont
Ein
parat
ſarnev
gattwe
ſokri⸗
o
icos⸗
Füm
blinn
Ien
mmocel.
gnturt
voe
cnto
Cda
no
mus
got
tur.d
Sut
boll.
feri⸗
7 %
nesce
vonſo

Auß .
Koc Noli eẽ in ↄuiuijs potatorumn. i. col ſed ſpñalibus/EE· Circũdederuntme
locutõe eoꝝe. nec I co meſſatiõib eoꝝ canes multi · H iere· xxx· Circũdede/
Lageſ. qui carnes cõferũt ad veſcendũ· Cõ⸗ runt me viri mẽdaces · Iſti canes nõ
Aldn ferre eſtin collocutiõe derogatiõiſvi ſolum de ꝓpꝛijs finibuſid eſt.de coꝛ
nhin ciſſim vitia ꝓtimoꝝ dicẽ · Hñ Gꝛe · de ſuo dictũ eijciunt · ſed etiã in alie-
uſto oꝛiꝰ. Qui aliena detractiõe paſcit nis finibus latrando perſequũtur ut
wn ꝓculdubio alienis carnibus ſaturat canes lupum.Sunt cqnes diaboli qͥ
vropijf Gal. v · e ſiinuicẽ moꝛdet ⁊ come/ lepoꝛem. id eſt· ſimplicem⁊ timidum
Banb Ditis · videte ne ab inuicẽ cõſũmamĩ abſconſum in foꝛaminibꝰ petunt.id
ingif ¶ Secũda ſxẽs eſt audita cũ augmẽ/ eſt. ĩ clauſtro vel ĩ vulneribꝰ Chꝛiſti
me to referre · qn enĩ aliquis refert malũ meditatiõe· ⁊ fugẽ ad capũ vbi capi
d altero ⁊ aliquid apponit de ſuo ⁊ tur ·i · ad ſęculũ còpellũt:¶ Itẽ ſut ca⸗/
40 aliꝰ aliud · Ideo dʒ Ecq/ xix · Sagit nes rapidi qͥ moꝛdẽt manũ poꝛrigen
wris ta infixa femoꝛi canis.vbũ in oꝛe ſtul tis paneʒ ·i:coꝛripient· Ino peioꝛes
miden ti · Qui canis ſagittã habet infixam qᷓ; canes:quia canis habet linguam
mdinann femoꝛi nõ ceſſat clamare· nec quieſcit medicinalẽe· iſti rlenolam Quar
talgin donec remota fuerit · Sic ſtultus qe/ ta ſꝑẽ· occlta bona negare Si offen
ulabonn ſcere non poteſt onec verbů maluʒ Ditur artifex quando opus ſuum vi/
iſſun q̃d de ꝓximo audiuit alij attulenit et tuperatur a ſeruo ſuo· multomagis
R aliqd addidit · Ecd/ xix. TCudiſti ver/ deus qn homo ad imaginẽ ſuam fa/
nunoef 8n contra pꝛoximũ · cõmoꝛiat in te · ctus vituperat᷑ a creatura ſua· Aho/
daena⸗ Tertia eſt falſa crimia imponẽ. Jõ ma·xiiij · Cu qͥs es qͥ iudicas alienuʒ
Ulecices comparat᷑ muſce quęrẽti vulnꝰ in ſa buũ · ſuo dño ſtat aut cadit. Vñ de
nusal, na carneyt ibiiſideat⁊ moꝛdeat Hñ malo alieno os tuũ nõ coinqnes · nõ
tibee ſanc Haliliꝰ · Muſca ſanã carnem detrahas peccãti ·ᷣ cõdole· ⁊ q̃d diſ/
täͤſe Rar vlceri inſidet?⁊ moꝛdet ⁊ ĩſigit plicetĩ alijs ĩte potiꝰ ꝑtimeſce · nũ qᷓ
l roſtrũ · Sic detractoꝛ queęrit quẽ moꝛ cxetrabes ſi teipſum bene pꝛoſpexeris
nwo⸗ deat ut canis · quęrit qd dicat ut in/⸗ ¶Quinta ẽ bona manifeſta minuere
md. uidus · vnde accuſet ut ꝑedellus· vn Detractio enĩ dã quaſi de alieno tra
nganan de famam denigret utumicus · ⁊ ſi ni ctio vel eoꝛſuʒ trabere · qꝛ detractoꝛ
r wäi⸗ bil inueniat · fingit ut teſtis falſus: q̃ntũ in ſe eſt coꝛſum trahit.⁊ de bo
pbiam Item comparantur canibus qui in no ꝓximi ſui trahit ⁊ minnit· Dñ de/
lugete⸗ macello moꝛantur ⁊ ſanguini inſidi/ tractoꝛ eſt fur:quia bona ꝓximi fura-
Wamt antur⁊ ſanguinolenta habent labia tur qñ bõa eiꝰminuit Imo peioꝛ alijſ
Rm, PHꝛouerbᷣ·p.: Fili mi ſi te lactauerint furibusquia iilli furant᷑ bona tꝑalia .
bſteno peccatoꝛes ne acqͥ eſcas eis ·ſ detra/ iſti ſpñalia· ⁊ bonuʒ nomẽ qͥd meliuſ
ſbitosi ctoꝛibus · Sequit᷑. Si dixerint· veni qᷓ; diuitię multę. Hnde Tmbꝛoſius
ſennac nobiſcũ.inſidiem̃ ſanguini · abſcõda Tolerabilioꝛes ſũt fures qͥ veſtes et
äͤtmaln mus tẽdiculas õ inſontẽ fruſtra· de/ alia bona noſtra diripiũt· qᷓ fureſq́
Wyrlon glutiamꝰeũ ſic infernꝰ viuẽtẽ·Et ſeq famam nr̃am lacerãt ¶ Sexta ſpẽs ẽ
iabalns tur· Et integrũ q̃ſi deſcẽdẽtẽ in lacũ · bona in mala cõuertere· Ideo com/
keor Ali ũt enĩ canes cuſtodes gregꝗ dia/ parantur ſerpenti:Ecqx· Si mode/
Etetige boli: nec ꝑmittüt vnã ouiculã ĩde an at ſerpens in ſilẽtio· nihil eo minꝰ hba-
R ferri qn latrẽt ⁊ moꝛdeãt obloquẽdo bet qui occulte detrahit · Serpẽlani
kurain 7 deridẽdo. Iſti canes nõ ſolum car/ mal ꝓditioſũ ⁊ ꝑnitioſũ · Sic detra⸗
Fumui nes comedt ſed etiã oſſa rodũt · qꝛ ctoꝛ ẽ · illos eĩ moꝛdet retro qͥ̃ſamare
Nhini non ſoluʒ carnalibꝰ hoĩbꝰ detrahũt ſe ſimulat dum ꝑns ẽ·C oꝛtuoſe enĩ

-

Betractio

N
0

–

uritia coꝛdis

incedit vt ſerpenſ·quia a laude illius
incipit cum vnlt detrabere · 1 dicit ſe
eum multũ diligere nec aio letrabẽ /
Di dicere vt maioꝛ ei fides adhibeat
Hiere · viij · Ecce ego mittã in vobis
ſerpentes peſſimos· Gernand?· Nu
quid vipera eſt lingua detractoꝛis ꝗ
tres interficit flatu vno¶ Septima
eſt libenter audire detractiones · Iſi
oꝛus · Pari reatu retinent᷑ detracto
res audientes· GernardusDetra

bere vel detrabentes audire quid bo

rum dãnabilius ſit· nõ facile dixeri·
repꝛebenſibiles ſunt in hoc ꝙ vident
fratres ſuos a canibꝰ lacerari.⁊ nõ ex
terrent eos ſaltem clamoꝛibꝰ· cipue
cũ ſperant ſe poſſe ꝓficere. Imo cani⸗
bus applaudũt ?⁊ eos inſtigãt · cõtra
illud Ecd- xxviij. Sepi aures tuas
ſpinis ne audias linguã detrabentẽ⸗
hylarem eis vultu oſtendendo· ſine
q̃ ſalſas moꝛſellus vetractionis q̃ſi
inſipidus eſſet detractoꝛibꝰ· Hiero/
nymus·. Nemo inuito auditoꝛi lier

narrat. Pꝛoũ xxv · Ventus aqᷣlo dii/
ſipat pluuias ⁊ facies triſtis lingua,3ʒ
etrabentẽ; Chꝛyſoſtomꝰ. Sicut ex

ſoꝛdibus ⁊ luto cõtrahit᷑ immũdidia

ſi ꝓijciant᷑ in aures carnis · ſic verba

ſcurrilia ⁊ inboneſta ĩmũdiciaʒ gene

rant in audiente · multomagiſin ꝓpfe /

rente · ¶ De Duritia coꝛdis ·

O Durum
coꝛrectiões contẽnit. Lu/
pus welcanis eucr la t.
tas non timet ꝓpter duritiam pellis.
Sic peccatoꝛ inueteratꝰ coꝛrectionẽ
⁊ſm volũtatẽ ſuã facit· P⸗ Jnuetera

ui inter oẽs inimicos meos ¶ Itẽnõ

poteſt emolliri · Sicut lapis durꝰ xel

ferrum non poteſt frangi vel ſceindi

nec adęquari malleis· Sic coꝛ durũ
nec monitionibꝰnec flagellis molliri
poteſt · Job· xlj. Coꝛ eius indurabit᷑
quaſi lapis· ¶ Item nõ vult a pecca/
to ſeparari · Sed ſic muſca nõ poteſt

Binitie

ſeparari a ſanguine ſine ictu moꝛtis.
ſic hõ durus a peccato Pꝛoũ · xxviij.
Qui dure mentis eſt coꝛruet in ma/
lum · Ecqiij· Coꝛ Durum male habe/
bit ĩ noniſſimo⁊ qͥ amat ꝑiculũ ĩ illo
peribit · Jbidem. Coꝛ nequã ⁊ durũ
grauabit᷑ in doloꝛibꝰ. peccatoꝛ ad/
ijciet ad ꝑeccãdũ · Sic ecõuerſo · Coꝛ
ſapientis intelligit in ſapientia:⁊ au/
ris bona audiet cuʒ oĩ concupiſcẽtia
ſapiam · IJbidem · Sapiens coꝛ⁊ in/
telligibile ab ſtinebit ſe a peccatis · et
in opibꝰ iuſticię ſucceſſus bonos ba/
bebit ¶ Itẽ nulli cõpatit · In paſſio/
ne Chꝛiſti terra mota eſt · Petre ſciſſe
ſũt· ⁊ monumẽta aꝑta ſũt· ̊ coꝛ duꝝ
paſſionis Chꝛiſti conſiqeratiõe non
emollit · Hieronymꝰ. DNia compati/
untur Chꝛiſto moꝛienti · Sol obſcu/
ratus eſt · petrę ſcindunt᷑ terra moue
tur · miſer homo non compatit pꝛo q̃
Chꝛiſtꝰ moꝛit ¶ De Dinitijs tpalibꝰ

lent ho/

q̃ttuoꝛ modis · ¶ NPꝛimo
male acquirẽdo · vt villicus iniq tatt
fraudauit dominũ ſuũ· QLucę·xvj.
ecudo ĩ malo vſu· vt diues ille qᷣ
induebat᷑ purpura ⁊ byſſo⁊ epula/
datur quotidie ſplendide. Luce · xvj

Enima mea habes multa hona repo
ſitaĩ annos plurimos ⁊c·¶ Quarto
in nimia dilectiõe Lucę xviij · De iu
nene ꝗ abijt triſt qñ audiuit Hade
vende oĩa ⁊c· Sũt g dinitię peri⸗
culoſę ꝓpter multa · quia ad peccatũ
trahunt ⁊ inqnant tangẽtes· vix enĩ
ſinę periculo furti · mendacij vel doli
acqrunt᷑· NHoũxx viij · Qui feſtinat
Ditari non erit ĩnocens · Spinęnon
colligunt᷑ ſine manus colligẽt leſio/
ne · Nec lutũ ↄgregat᷑ ſine ↄgregãtjĩi
Inatiõe · Diuitig a dño ſpinę dicũt
QAuq · viij · Ib aplo Phil.iij. ſterco/
ra nücupãt᷑· Jõ dẽ Ecq xj · Si diueſ

mines peccare in ð uitijs

Gertio in mala detentiõe· Luqxj

cttſa⸗
mmeſſet

ſgerien
quiaſun
mas⸗
tes fien
nes di
püüta!
qui ce
St⸗
vmin
nortoc⸗
aunte
ciitiuf
atſapta

(dpltar⸗

rloz

contine
tcnetun
nesalie

fſnüte

metcun
ſontenen
Nlenqe
Ccchat
ſaſiute⸗
leo ſe
remalo
könscſir
nario
v Den
niplus
aninei⸗
gentor

Npe
ſacpi
Cs⸗
gnind
tur
aquo
come
Xpe⸗
Pꝛede
be
uo/n

Wwi
NMebe
tpaüil
grärdei
Kacagtorac
lennaan⸗
cplcin
noconin/
aradiset
wndsde⸗
(Zpſio
N
egende

dentden

igconprn

Solcbta

em nor⸗
Npute
nstpalb

tbo/

sdictatd
tn.
1duzileq
byſorchlg
e⸗ Aern,
oe⸗ Tuog,
upue
i⸗ Dein
cinn ade
duitlen⸗
unen
ers vlen
NachN
Qufin
1,Sone
colgi r
72 v
liöln,
1,9

Diuitie

fueris non eris ĩmunis a delicto. Itẽ
quia ſunt laqueus ad capiendũ ani/
mas.j·.Cimothᷣ·vj· Qui volüut diui
tes fieri incidũt in lat :· ⁊teẽptatio/
nes diaboli · Qui diuitiaſ male diri
piut a diabolo capiũtur Rtug. Res
quã capꝛĩ muſcipla ẽdũ capĩ caen
Sicut auis rapiendo granũ ⁊ piſcis
Vrmẽ in hamo: modica capiunt ·
moꝛtis ꝑericulũ incurrũt⁊ plus dã/
nificant᷑ qᷓ; Damnificent alienũ · Sic
qui iniuſte capit aliena· plus dãniſi/

cat ſeipſum qᷓ; alienũ ·quia capiendo
capitur.Z tenendo alienũ tenet᷑ a dia

bolo In fundo fluminis vas plenũ
aqᷓ tenetur · ⁊ eſſet nõ niſi in ſe aquã
ↄtineret · ⁊ q;diu tenebit᷑ tãdiu aquã
continebit · Sic qui rem alienã tenet
tenetura diabolo · Ruguſtinus · Ce
nes alienũ tenenis a diabolo · Item

frenũ tenet equum quia mandibilis

tenet eum ſi dimitteret⁊ non teneret
non teneretur ab eo· Et hamꝰ tenet
piſcem · qꝛ tenet eũ: Et auem laqueus
⁊c.· Eccliaſtes ix · Neſcit hõ finẽ ſuuʒ

ſed ſicut capiunt᷑ piſces hamo⁊ aueſ

laqueo · ſic capiunt᷑ homines in tem/
poꝛe malo · Et vere malo diatur · qꝛ

tpus eſt mali qñ vna res emibilis de
nario cõſtat decẽ denarios . Et certe

vnꝰ vengrius furatus conſtat furã/
tiplus q; viginti ſolidis · qꝛ dDamnũ
animę ĩcurrnit qð incõparabile ẽ ar/

gento ⁊ auro · Iteʒ pꝛo re aliena quã
capit ſeipſum diabolo vendit ·
tum eſſet pauper qui venderet manũ

vel pedem ꝓpter paupertatẽ· paupe⸗
rioꝛ qui vtruũq;· pauꝑꝛimꝰqͥ ſeipſum
Calis eſt auarus cupidus · Ipſe enĩ
animã ſuam venalem habet · vt dici
tur Ecq · x· Item lucius comedit in
aqua paruos piſceſ⁊ ad vltimũ ipſe
comeditur· Sic qui modo pauꝑes

Tepꝛędant in fine a dęemonibus de/

pꝛedabunt᷑ · Iſaxxxiij · De quipᷣda

ris · nonne ipſe dabens: Et qᷣ ſper
nis nõne ⁊ ipſe ſpreuen· Ci conſum⸗

maucris dedationem dedaberif:

cnm fatigat deſiens contenere· con /
temnenis·Calibus mira bilit᷑ illudid

a diabolo Siẽ cecis in ludo ſtultoꝝ

Poꝛcus eis ad lacẽranduʒ traditur.
cum credit ſcindere poꝛcũ ſcindit ma/

num ſocij· ille ſuam.⁊ repoꝛtat mo/

Dicum fruſtuʒ· ſed magno ſtiendio

illud emit · Sic cupidi modicum lu/

crum tempoꝛale acquirũt mentiẽdo

iurando ſed magis vulnera peccato
rum quę non attendunt contrahũt
inde.jdeo quia in ludo cæcoꝝ fuert:
excęcauit eos malicia eoꝛũ Sap̃·i ·
Secundo peccat᷑ in diuitijs in malo

vſu gule· vel ꝓdige exendendo.Si

quis haberet vas qͥd coꝛrũpet vinũ

ᷓ;ᷓ cito eſſet infuſum· non libenter ibi

poneret de melioꝛitalis eſt xenter ho
minis · Joelis · p̊. OPlulate qui bibitł
vinũ in Dulcedie·qm perijt ab oꝛe v
ſtro · Require ð materia iſta.c. de p/
Digalitate ¶ Certio peccat homo in
mala ⁊ nimia detentione· Sunt enĩ
Damnoſe conſeruantibꝰ.Quienim
ecuniam · bladum vel vinũ vel ve/
ſtes vſq; ad coꝛruptioneʒ ſeruauerit
teſtes damnationis ſuę cuſtodita ac

gquinit· ĩ ligna adcomburẽdũ ſe col

ligit · cum tamen nullus ſane mentis

citatus ad iudiciũ teſtes contra ſe ad
Duceret vel ligna ad combnrenduʒ

ſe quereret vel conſernaret. qᷓd tamẽ
faciunt auari· Jacobi:v. Igite nũc

Diuites ·. pgnitentiã quãdo tempuſ

habetiſ ploꝛate · glo. in coꝛdis contri
tione · vlulantes oꝛe in cõfeſſione · in

4 0

miſerijs quęeuenient vobis · oiuitie
Veſirę putrefacte ſũt · ⁊ veſtimẽta ve
ſtra a tineis comeſta ſunt qaurũ ⁊ ar/
gentum veſtruʒ eruginauit· 1 erugo

eoꝛum in teſtimoniuʒ erit vobis et
mãdncabit carnes veſtras ſic ignis·
Theſauricatis vobis iram in noniſſi
mis diebus · Ecce merces opanoꝛuʒ

Vſtroꝝ qni meſſuerãt regiòes vias
fraudata ẽavobᷣ·clamat· ⁊ clamo:

ipſon in aures oñi ſabloth⸗ itroinit
Xxur.

Epulati eſtis ſup tra luxurijs vꝛiſ

enutriſtis coꝛda vꝛa.Itẽ ſüt dam/
noſe · quia faciunt errare a fide.j· Ti

motß · vj · Aqdixoĩuz maloꝛum Ecu⸗/
piditaſquã qdã appetẽteſerranefta
fide. Si ꝗs iudicat᷑ idolatra q; Sna
thur offert ſuper altare mercurij. cur
non ille indicatur idolatra qui totuʒ
ſernitium vite ſug qð debuit offerre
vel dare deo dat pecunię Matih·
vj.· Non poteſtis ceo ſeruire 1 mam/

mone glo. Diuitijs ſeruire duumne/
gare eſt· Tuarus enĩ potiꝰ obedit nuł⸗
mo q; eo; mag oſtendẽs ſe ſeruũ eẽ
nũñmi q;ᷓ dei · Plus eni pond erat ĩ coꝛ
e auari nümus q; eus? qĩa eius?
regnũ eternũ· Ecd· x. Ruaro nihil eſt
ſceleſtins quid ſuperbis terra ⁊ cinis
Nihil eſt iniqui cᷓ amare pecuniã ·

Cum eniz moꝛiet homo⸗ heregitabit

ſerpentes beſtias ⁊ mes:· tẽ ſũt
nociue habetibꝰ. quia (oꝛ re inquũt
mnane 1 yacuuʒ. Aucę. p. Et oiuites
dimilit ianes· Vic nõ plus ſatiatur
coꝛ auari auro ꝙᷓ; terra aqua· quãto
en plus habet auarus tanto pl⸗ cõ/
cupiſict · Et ignis nõ extingunit ex ap/

poſitione lignoꝝ auget· Ecq.xxv·

Scom ligna ſilueignis exardeſcet ·
Creſcit eni amoꝛ numi qᷓntũ ipſa pe/
cunia creſcit· Hꝛoũuxxx · Ignis nücqᷓ
Diẽ ſufficit · Sicut enĩ vinn in dolio
ſitim coꝛpalem non ſedat ſic pecunia
in arca ſitim auaritig q; pecunia non
Ponit᷑ vbi ſitis auaricig eſt · . in coꝛde
Atem pecunia eſt res coꝛpalis ꝗᷓ ſpi
rſtuali non õt impleri ſicut arca nõ
Pt impleri ſapĩaita auaritia pecu/
nia · OVñ Seneca · Si vis diuitẽ fa⸗
cere non diuitijs adijciendũ ſed cu/
piditati detrabẽdũ ¶ Iẽ qꝛ in moꝛte
relinquunt᷑· e · Relinquẽt alieniſ di
uitias ſuas. Xuarus ſimilis ẽ colũbe
queę ibi nidificat vbi ipſa ⁊ oẽs parẽ/

tes eins pullos amiſerũt.· Sic auariĩ
mũdo theſaurixat · vbi parẽtes eoꝛũ

oĩa reliquerunt · Job· xxvij · Diues
cũ doꝛmierit nihil ſecũ affert aperiet
oculos ſuos ⁊ nihil inueniet ¶ Item
aſſimilatur cani qui ſequit᷑ dnos ho/
mines. neſcit cuius illoꝝ ſit · S auʒ ſe
parant᷑ tunc canis ſequit᷑ oñm ſuum
Sic neſcitur modo cuuꝰ ſint Dinitię
l oĩs vel mũdiniſi cum homo ſe
paratur a mũdo ꝑ moꝛtẽ· ⁊ ticapa
ret cuius ſint diuitię· quia midi non
wis · remanent en mũdo · Hierony

mus· Nõ ſunt bona hoĩs quę ſecum

ferre nõ wt · ſola mia eſt comes defũ
ctoꝝ· Ruarus eni eſt ſicut merſus in
aquis quia quicqͥd tenetita foꝛtiter
tenet ꝙ nõ vult dimittere ſed ſecum
ſͦmergat · Sic auarus dimtias ⁊ to
tam familiaʒ ſuam ſecuʒ ſubmergit ·
Mirum eſt ꝙ ſunt in aqua vſq; ad
collum vel ſupꝛa· ⁊ adhuc ſitiũt ſicut
tantalus ¶ Item ſi caput hoiĩs ſit ex.
tra aquam ? totum coꝛpus ſit in aqᷓ
non ſubmergit · Sic ſi bomo ſit in di
uitijs multis⁊ non ſit ibi coꝝnon no/
cent ſi autem ſit ibi perit · Thꝛeñ · iij ·

Inundauit aqua ſuper caput meuʒ
7 diri perij¶ Item aues qñ laqueum

ſentiunt ſiue vulpes. qñ capta eſt iaʒ
vno pede in decpula potius pedem
illũ dimittit vt euadat· Sed auaruſ
non vult dimittere aliena vt pęnaʒ
ęternam euadat. Non em dimittit

beccatum niſi reſtituat ablatũ. ¶ Nẽ

nocine ſunt · quia turbant hominem
nec permittũt in pace viuere nec qe/
ſcere · Exemplum de Loth Abꝛaã
Geñ · xiij · Lſcendit ergo bꝛaam ð
gybto ipſe ⁊ vxoꝛ eius⁊ oĩa quę hba
at. Loth cum eo ad auſtrale in
partem · Erat autem diues valde in
poſſeſſione auri ⁊ argenti · Erat qpe
ſubſtantia eoꝛum multa ⁊ nequibãt
habitare cõmunit᷑· vnde ? facta eſt
rixa· inter paſtoꝛes gregum tbꝛaaʒ
Loth ⁊c · Jacobi .iiij · Vnde bella
lites ĩ vobᷣ· nõne ex dcupiſe cẽtijs viis
a militãt iĩ mẽbn vꝛis · Itẽ exciãt eni

res e
nesſurt
ſnudn
le dimi
diuitb
infirmit
ſedinte
tem
ſruenitm
culum vr
fucnb⸗
Pietli
Seagik
fonn.o
cenches
bnopan
Pea
ggran
gpidne
Tontte
enonn
tob wvlu
wpole
Uensnum
ne ſitſte
Orian
ges⸗ Gie
ltwde⸗
golnör
getüpe
mdirir
datffue
ſichtſae
Ntlenn
wonsilli
ſinnsco⸗
necke
Waam
obp
ſtNd
ſicute
inden
hilan
entes
nec d
tur. E
donen

i⸗ Dinn
agnct
n
duoso
iſtsn
Dümſaon
ſnt diung
nbonoſe
Tticape
nicinon
Pierony
ueſewm
ones din
amgſusin
Aufonter
geſeäſeann
Dint3610
ſubmnangt
aſce
eſitütſia
wisſta

oſtincd

noſtin di
ornonno/
Tbrñ ij ·
mutmenz
flaqneum
hnckia;
dns Rden
Sedanan
mPeN,

anidinint
lxi

nekynmem
venrenerie/
b7Abꝛas
Tbmumd
cu qub
Aauſrden
ines Mien
nii Ennc
—

Biuitie

fures et latrones ſup ipſas · ſicut ca/

nes ſuper os carnenʒ inuitantur. ſecd

ſi nudum eſſet⁊ ſine carnibus in pa/
ce dimiitet᷑.Sic raptoꝛes⁊ latrones
Diuitibꝰ inſidiãt᷑· Eccleſiaſteſ· v. Eſt
infirmitas peſſima quam vidi ſſo/
le viitię cõſeruatęĩ malũ dñi ſui ⁊Zc

¶ Atem arboꝛ ſi non habet fructꝰnon

inuenitur qui ꝓijciat lapidẽ vel ba/
culum vel ramũ irahat: cũ abundat
fructibꝰ vix aliquis tranſit qui non
ꝓijciat lapidem vel ramuʒ frangat
Sic qui habet diuitias:inſidias la/
tronũ · o ppꝛeſſioneſ pᷣncipuʒ ſuſtinet
exactiões bedelloꝝ nõ euadet · a qui/
bus paupes ſũt ĩimunes· IR. bacuch.
ij · De qui multiplicat nõ ſua vſq;q̊
aggrauat contra ſe denſũ lutũ:Nũ/
quid non repente conſurgẽt qui moꝛ
eant te · ſuſcitabunt᷑ lacerãtes te·⁊
eris in rapinã eis:qꝛ tu ſpolaſti mul/
tos · ſpoliabũt te qui relicti fuerint de
populis. ¶ Qnario homo peccatĩ di

uitijs nimiſ diligẽdo eaſ. Et nõ ꝙ di

uitig ſut ſtenles amãtibꝰ. Eccliaſtes
v · Qui amat diuitiaſ fructũ ñ capiet

ex eis · Sic enĩ qͥ aceruũ ſuũ frumenti

vnlt vidẽ ⁊ bĩe coꝛã ſe necſpargit ꝑ
agroſnõ repoꝛtat cõmde ex eo qͥd ta
ceret ſi ꝑ agros ſpargẽt Sic qͥ amat

tm̃ diuitias ut eas pauꝑibꝰ nõ diui

Ddat fructus non capiet ex eis . quia ẽ
ſicut ſaccus qui frumentũ recipit nõ

vt ſe nutriat ſed alios · Ecq/xiiij · In

bonis illius lueimuunabie ſatien
fimus congregat terram nõ fructifi/
cat nec fertilem reddit niſi diſpergat᷑

ſit dedit pauperibꝰ ¶ Iteʒ auarns ẽ
ſt iet chnis 34 eun ui en⸗ iacẽs: nec
inde aliquid comeditſed latrans ni/
hil amouer permittit¶ Atẽ ſicut ſer⸗
pentes qui balſamũ vt dicit᷑ ſeruant
nec deferri ꝑermittũt licet non vtan/
tur· Et maſcinis qui pleno ventre ca

non ꝓficiũt·ſed diſi P ˖ Diſper/

Dauerg ſeruant aues famelicas bb

ôJƷêMM

per campos· Sic diuitię conſeruate

Boloꝛ

ire nituntunr · Et apibus qui floꝛes

colligunt ⁊ moꝛiunt᷑ in fecibꝰ mellis ·
Vnge ſimilis eſt cani tranſeunti per
aquam ⁊ ferenti in oꝛe caſeum·quivi

dens vmbꝛam caſei ⁊ cupiẽs vtrũ q;
aperuit os ſuũ ut acciꝑet· ⁊ cecidit ca
ſeus ab oꝛe T nentrü habuit · Sic ꝗ/

Dam volentes habere vmbꝛam di/

uitiarũ ⁊ deum.ſimul vtrunqʒ amit/

tunt in moꝛte Ipſivolũt habere obo
lum oua· Bernardul:Difficile imo
impoſſibile vt Rſentibꝰ quiſq; frnat
bonis? eternis · ut hic ventrem ⁊illic

mentem impleat · de delitijs tranſeat

ad delitias⁊ in ce-lo? in terra appare
at gloꝛioſus ¶ Item nauis adherẽs

terrę ad poꝛtuʒ non graditur·ſed pꝑe
riclitat᷑ · Sic qui adheret dinitijs p
amoꝛeʒ ad poꝛtum ſalut non venit ·
nauis eiꝰ nimis onerataẽ · Cõtra h
remedium nauem alleuiare per ele/

moſynas· Jone · ;. Miſert merceſin

mare ut alleuiaretur nauis · ¶ Iteʒ ſi

habes diuitias da pauꝑibꝰ⁊ gran/
di onere liberat es. Tuarꝰtm̃ amat
diuitias ſuas ꝙ diẽ eas ſeipſuʒ · Jõ
quando amiſit equũ vel bouem xel
aliquid dic̃ ſe moꝛtuũ· Deillis vo qͥ
comedunt ſua · dicit:comederũt me
totum · Job · xxx · Si putaui aurum
robur meũ.⁊ obꝛixo dixi fiducia mea
Igdeo dicit᷑ · Lucę · xviij· ꝙ faciliꝰ eſt
cameluʒ ꝑ foꝛamen acus tranſire · q;ᷓ

Diuiteʒ · glo · i · amantem diuitias · in

regnum celoꝛum intrare ·
— De Doloꝛze

Oloꝛumſe

ptem ſunt differentig· Eſt
eni doloꝛ deponẽdus ˖ do/
loꝛ recolendus · doloꝛ appetẽdusdo
loꝛ aſſumendus · doloꝛ abhoꝛrenduſ
Toloꝛ ſuſtinendus · doloꝛ cauendꝰ*.

¶ Sico auteʒ ꝙ ẽ doloꝛ deponendus

Et hic ẽ doloꝛ felicitatj aliene qui re⸗
gnat in inuidii:qui ſimiles ſunt bufo
m qᷣ ſicut dicit᷑odoꝛem vineę floꝛeni

N

ſentire nõ põt. Et quibuſdã ſerpeẽti/
bus indię qui ſtatim fugiunt qn flo/
rere vident arboꝛes aromaticas q s
etiam coꝛrodere videntur ne floꝛeãt
eo ꝙ; odoꝛẽ floꝛiũ ſentire nonvalent ·
Sic muidi ꝓſperitateʒ ꝓximon non
pnt videre · ⁊ de eoꝝ ĩfoꝛtunio gau⸗
Tnt · qbꝰ dꝛ Ecq/xxvij · Laqueo per⸗
ibũt qͥ oblectant᷑ caſu iuſtoꝛu: doloꝛ
cõſumet eos añq; moꝛiãt᷑. Gladius
en inuidię eoꝝ coꝛ ꝑfoꝛat inceſſant᷑
qꝛ cruciat. ᷣm illð wete · Juſtiꝰ inui /
Dia nihil ẽ quę bmitus ipſũ coꝛrodit
actoꝛẽ excruciatq; ſuũ.¶ Exeplũ Z ru⸗/
bigine ꝗ̊ᷣ panlati cõſumit ferrũ · Et ſe
quit᷑· NHiſuſ abeſt oĩſniſi quẽ fecẽ do
loꝛes · Siles ſũt diabolo ꝗ nũ q; leta
tur niſi qñ vidʒ alteriꝰ malũ:v⸗ Cuo⸗
rũ os maledictiõe plenü ẽa amaritu/
Dine dolo ⁊c ¶ Nẽ ẽ doloꝛ recolẽdꝰ
Et h eſt doloꝛ dnice paſſiõis ad quẽ
2ſiderãdũ iuitam̃· Thꝛeñ · pᷣ. Ovos
ꝗtrãſiij ꝑ viã ⁊c· Ob cuiꝰ mẽoꝛiã pi
iſemetipſũ voluit i parẽtibꝰ.in cuiꝰ
gurã cruces in cõpitis eleuãt. Cuiiꝰ
Doloꝛ ligt ꝑ doloꝛẽ capii· cuiꝰ doloꝛ
cõdolẽt oꝛa mẽbꝛa corpis nſi coꝛru/
pta ſint · vt patʒ ĩ paralytid· aut abl
ciſa vt ĩ mutilatj · Miere · iiij · Dicit ille
Caput meũ doleo ꝛc. tus debeat
eſſe doloꝛ iſte dicit᷑ LZach xij · Vole
bunt ſuꝑ eũ ſic doleri ſolet ſuꝑ moꝛ/
tẽ vnigeniti · Cur doloꝛ ẽ ſũmꝰ ⁊ c/
tinuus · ij · Keg p̃ · Voleo ſuꝑ te Jo
natha · do leo ſup te · ſiẽ mater vnicũ
amat filiũ:ita te diligo · DNerba ſunt
ſctõꝝ paſſiõi Chꝛiſii taqᷓᷓ fris ſui cõ/
patientiũ · ¶tẽ eſt doloꝛ appetẽdus
Et hic ẽ doloꝛ cõtritiõis quẽ petebat
Job. x · Dicẽſ· Dimitte me ut plangã
paululũ doloꝛẽ meũ ⁊c · Et bñ dicit
umitte me. qð ẽ dictũ dones mihi
¶Exẽplũ illiꝰ in dialogo qͥ petijt in/
Duciaſ vſq; mãe · nec hꝛe potuit · Se
quit᷑ in Job · Pt plangam paululũ
doloꝛẽ meũ · ut planga dicit.· non ut
gaudeã · aut mala feci faciã·¶ Exeè

Boloꝛ

plũ de poꝛco q; dimittit creſcẽ nt im/

pinguet᷑ occidat᷑· Rut fur ꝗ ſemel

vel bis dimiſſus iterũ in furto depie

benſus ſuſpẽdit· ſeqt· Tlñcq;ᷓ vadã et
non reuertar ad terrã ⁊c· Eſt eni in⸗
fernus ſicut domꝰ dedali:cuiꝰ facilis

eſt ingreſſus. negat egreſſus ¶ Ex/

emplu de naſſa quã felicit᷑itrat piſtis

umpoſſibilis eſt exitꝰ. De iſto dolo⸗

