viri foꝛmata eſt¶ Secũdo ſic· Qui/
cunq; ex fmma concipitur vtero fe/
mineo clauditur · ſed veo quicelumx

terrã implet ut dicit᷑ Hieremie. xxiij

non competit ut paruo fęmineo vte/

ro includatur· ergo videtur ꝙ non

debuit concipi de ſgmina ·

25

q; de aiabus,

em · Circa illud Seatus venter

⸗=

Tertio ſic· Illi quicõcipiunt ce fe
mina aliquã immũdiciã patiũt᷑.On

Job xxv · Nũquid poteſt homo ap/
parere mũdus natuſ de muliere:ſed
in Chꝛiſto nulla ĩmũdicia eẽ debuit·

ergo nõ videtur fuiſſe conueniẽs vt
carnem de feminag ſuſciperet In op

poſitũ eſt euageliũ pns· ¶ Aeſpodeo
Dicendũ:ꝙ licet filius dei carneʒ hu
manã aſſumere potuerit de qᷓcunq;
materia voluiſſet· conueniẽtiſſimum

tñ fuit ut de fęmina carneʒ acciperet ·

Cũ pᷣmo quia per h̊ tota natura no/
bilitata eſt · Hnde uguſtinꝰ libꝛo
lxxxiij.q· Noĩs liberatio in vtroq; ſe
xu debuit apparere. ergo q virum
opoꝛtebat ſuſcixere:quia ſexus hono
ra bilioꝛ eſt· cõueniẽs erat ut feqminei

ſexus liberatio huic apparerei qꝛ ille
viy de femina natus eſt · Cum ſecũ/

do· quia per h̊ venitas incarnationis
aſtruitur· Nam ut dicit RKuguſtinꝰ
in epiſtola ad Doluſianũ · Si oĩpo/
tens deus hoiem vbicũqʒ foꝛmatuʒ
nõ ex materno vtero cauſaret ſed re/
pentinũ afferret aſpectibꝰ.inõneopi/
nionẽ ↄfirmaret erroꝛiſ:nec hominẽ
eꝝ ſuſcepiſſe vllo modo crederetur
7 Dũ oĩa mirabilit᷑ facit auferret qͥd
micoꝛditer fecit· Nũc vvo ita int᷑ deũn
hoiem mediatoꝛ apparuit ut in vni
tate pſonę copulãs vtrãq; naturaʒ
ſolita ſublimaret inſolitis.⁊ inſoli/
ta ſolitis temperaret · Cum tertio· ⁊
ratio vnſelmi :quia per hũc modum
complet᷑ oĩs diuerſitas generatiõis

humanę tdã enĩ factꝰ ẽ ſine viro et

fennna· Ena vᷣ ꝓducta eſt ex vi/

ro ſine femina · ceteni hoꝛes ꝓducunt᷑

ex viro ⁊ femina:Vnde hoc q̃rtũ q̃ſi

Chꝛiſto relinquebat᷑ ꝓpꝛiũ: ut ꝓdu/
ceretur ex femina ſine viro · ¶ Ad ra/
tiones in oppoſitũ· d pmã reſpon/
tur negado conſequentiã · Et ra⸗

tio eſt:quia ideo ꝙ ſexus maſculinuſ

nobilioꝛ eſt q; fjemininꝰ.ideo huma/

nam naturam in maſcnlino ſexu aſſũ

pfit · ne tñ ſexus ſyminens contemne⸗
retur congruũ fuit nt cameʒ aſſume/
ret de femina:· Vnde Ruguſtinꝰ di/
cit in libꝛo de agone chꝛiſtiana ·.Qo

lite voſipſos contemnere viri filius
dei virum ſuſcepit · nolite. voſipſas

contemnere fęminę · filiuſ dei nateſt
ex ſemina d714 ſecũdam reſpondet᷑
negando conſequẽtiã · Et rano ẽ.qꝛ
ſicut dicit Ruguſtinꝰ tertio libꝛo cõ
tra Fauſtũ · qui hac obiectione vte/
batur:NDõ plane inquit catholica fi/
des quę Chꝛiſtũ filiũ dei natum ſᷣm
carnem credit ex virgine vllo modo
eundem dei filiũ ſic in vtero mulieriſ
includi ꝙ extra nõ ſit · quaſi cęli ⁊ ter/
rę ammiſtrationẽ deſeruerit ⁊ quaſi

apatre receſſerit · Onde licet nõ con/

ueniat Chꝛiſto ᷣm diuinitatè inclu/
Diin Ventre feming · poteſt tñ conue⸗
nire ratione humanę naturę aſſum/

pteſcdᷣm quam potuit moꝛi·licet hmm
Diuinitatem imoꝛtalis fuerit⸗( I4

tertiam reſpondetur:negando maio
rem · Aatio eſt · quia imũdiciam illã
patiuntur conceptiex cõmixtiõe ma

ris⁊ ſminę· hoc autem non habet lo

cum in conceptione filij dei de ſpiri/
tuſancto ⁊ ex Mania virgine ·˖ Et iõ
dicit Damalſcenus tertio libꝛo · ꝙ fi⸗
lius dei conſtruxit ſibüpſi ex caſtis et

puriſſimis ſanguinibuſ carnem ani/

matam anima rationali.
In Quarta do/

minica eſt euangelium · Abijt Jeſus
tranſ mare galileę q̊d ẽ tyberniadiſzc
Joh̃· vi · Circa qd poſſũt bęc diſpu/
lari⸗(Primo Ptrum cõuenienter
Chꝛiſtus ſatiauit quinq; milia homi

nũ de quinq; panibus qͥ rexerti ſüt

apud quendam in ſocietate ¶ Secũ
do · Ptrum cõuenienter Chꝛiſtus ſa
tiauit quinq; milia de panibus hoꝛ
eaceis ⁊ non de tritico · ¶ Tertio·
Ptrum Chꝛiſtus fuerit verus pꝛo/
pheta ſicut dicitur in euangelio·

rliſepin

=

ſifustes

inncinnd
épnd

nimg
AS.
arenonſo
Dninim
norondi⸗
Prbatn

ſeſt nant

inmagn
utex vn
cemee

c00liton

bermmti

itpar

1 J

ruceino
Cotebitn

Mes unn

Piuncüſt
ſon To
ſatatolch
Alamats
güs
eſtpani
tenors
tia⸗ Ya
lobleg
los ſyeee
Ulkſance

Nope
(Morr

(Ghod
nüc
inſoos
Patet
otuen
nonit
Hexſte

ezaſſune
Alins d
um
Krüflins
niſ⸗
Adineik
nineipncet
Etmnvi
olb
Ahone pte⸗
attvliczfi⸗
Datunßfn
plomocd—
Womalent

Nunt 1

keinnon
nintuelnch
keſtti one
Ntii
or Merin

en

ndomnan
icdigami
nurtöema
wubabetlo
inhn/
NN Cr
wwol⸗
ipſiaſnt
ulameng

n Tn ⸗
itptmudi
vſätbe dir
un cöum
ingniuni

41
14

quęſtione· ſic ꝓceditur· Et
äaetur ꝙ conuenientius
ſatiaſſet qn q; milia hoiuʒ

Chꝛiſtus

2tealijs panibꝰ Vꝛuno ſic Maiꝰ
miraculu fuiſſet ſatiare tantam mul/

titudinem de panibus nouit creatis
q; de panibus pexiſtentibus · ergo

vigetur ꝙ cõuenienu ſatiaſſet illos

⁊e illiſ¶ Secundo ſic· Panes ülli la
tiare non poterant tantam multitu/
Oinẽ miſi multiplicati ſed multiplica
tio non videtur poſſibilis ergo ꝛc ·
Pꝛobat᷑ minoꝛ ſic · Materia nõ po/
teſt tranſmutan de parua qntitate
in magnam niſi per rarefactionẽ ſi⸗/
cut ex vno pugilio aquę generantur
ceceim aerii· vel per altenus mateni
additionem · ſed non eſt dicendũ ꝙ
per rarefactionẽ multiplicatiſũt pa/
nes ut patʒ· ergo opoꝛtebit dicere ꝙ
per additionem exterioꝛis materię ꝙ
opoꝛtebit multũ ampliꝰ eſſe q;ᷓ qnch
panes · cum ergo vnũ quodq; deno/
minandũ ſit a maioꝛi parte· videt᷑ ꝙ
non debeat dici qn q;ᷓ milia hominũ
ſatiatoſ eſſe ex qᷣnq; pamibus· ſed ex
alia materia addita ¶ Certio ſic · Si
aliquis dicat ꝙ multiplicatio facta
eſt panũ ſine additione cuiuſcũq; ex/
ternioꝛs materię vel nonęcreatę Co/
tra. Hoc videtur non bene intel/
ligibile ꝙ aliquid ſit in ſubſtãtia ma/
ius ſine additione alterius rei · ut ꝓ/
bat ſanc CThomas in paima parte
qxcij.⁊ in ſeundo ſcripto. dil. xviij·
In oppoſitu eſt euangelinʒ Pſens ·
Relpondeo dicendũ· ꝙ Chꝛiſtus
conuemento ſatianit qͥn q; milia ho/
minũ ex qnq; panibꝰ qui reperti ſũt
in ſocietate ſua:q; ex nouiter creatis
Patet concluſio · quia licet Chꝛiſtus
potuerit paſcere turbas ex panibus
nouit᷑ creatis oluit tñ ex panibuſ
Hexiſtentibꝰ multiplicatis illas refi/

ſee
uit Matth· v · Non xenilegem ſol⸗
SBic

fcripto. dDiſ· xvi

tere duplici tatione · Vꝛimo ut oſtẽ
deret ſenſibilia a dia bolo nõ eſſe · ſi/
cut manichęi errantes dicunt · naʒ ſi
lhoc verum eiſet · deus non vteret ſen⸗
ſibilibꝰ ad opus diuinęlaudis:pꝛę/
cipue cũ ipſe venerit ut diſſolueret
APern diaboli · vt Dicitur · j · Joh · iij ·
Gecunda ratio ut oſtendat falſum
eſſe ꝙ ipſi manichei dicũt · ſcʒ doctri

nam veteris teſtamẽti nõ eſie a eo

ſed a diabolo · ut ergo oſtẽderet nõ
eſſe allam doctrinam noui teſtamen
ti q;ᷓ quę ſfigurabat᷑ ⁊ continebatur
in doctnna veteris teſtamẽti Rexitẽe
tes anelueinlicant. inuens ꝙ ip
ſt qui legem ᷣ perfecit ⁊ adimple/

uere adumplere patʒ reſpolio
ad paꝛmũ argumentũ in oxpoſitum.
Fld ſecundam reſpondet᷑ ꝙ biceſt
triplex modus dicendi· Onus eſt
Chuſtus panes multiplicauit ꝑ ad/

5*

Ditionem materię nouit creatę li⸗

modus dicendi eſt: ꝙ per additionẽ
alterius materię in fſoꝛmã panis in/
niſibilit᷑ inducẽdo: Etiſte modꝰ di/
cendiẽſa Chomę· DOñn ſic oic in ttia
pte · Multiplicatio panũ nõ ẽé facta
Pmodũ ceatiõis ̊ ꝑ additioneʒ ex/
traneęg materię in paneſ ↄuͤſ⸗ · Bude
luguſtinꝰ dic ſuꝑ Johanneʒ. Dn
mltiplicauit de paucis Inis ſe etes!
inde m manibus ſuis inultiplicauit
qnq; panes · Manikfeſtü eſt aute ꝙ
per conuerſionẽ materieę Dexiſtẽt gra⸗
na multiplicãt in ſegetes Eiuſdéſen
tentie ẽ in bᷣma pte.q·xcij: in ſccudo
ſ. Et ad ꝓbationẽ cö⸗/
trarndet᷑ negãdo cõſequẽtiã: Et ra⸗
tio ẽ· qꝛ materia ꝗ addit᷑ in panes il/
los conuertitur · et ideo exillis pam/
bus dicitur quinq; milia hominum
ſatiaſſe· Certiꝰ modꝰ dicẽdi ẽ ꝙmul⸗
tiplicauit ĩ ſeipſiſnibil nouit᷑ creãdo
nec aliqd addẽdo ad libitũ ſuę diui
nitad. Iſtũ modũ dicẽdi tenet aliq

—

antiqui ·ſitut NHugo de ſancto victo
re· magiſter ſententiarũ:⁊ dñs æll/

bertus magnus quẽadmodũ dicũt
coꝛpus Enẽ Panatij de coſta ge·

Picunt em ſicut deus poteſt de nihi ⸗
lo aliquid facere· ita modicũ coꝛpus
in magnũ cõuertẽ· Sʒ iſtũ modum

impꝛobat ſanctus homas.ſicut in

intelligibile · ſic Dictu eſt in tertio ar/
gumento:

Ad ſecũdã que
ſtionẽ·ſic ꝓceditur · Et videt᷑ ꝙ cõue⸗
nientius ſatiaſſet Chꝛiſtus turbas il/
las ex panibꝰ triticeis q; hoꝛdeaceis·
¶ VPumo ſic. In miraculo vini opti/
mũ vinũ fecit ex aqua · ergo videt ꝙ
cõuenientioꝛi modo debuit panem
faere q; ex panibus hoꝛdeaceis ·ſcilʒ
De tritico⁊ ex illis turbas ſatiare:

¶ Secũdo ſic Illud miraculũ eucha/⸗

riſtiam ſingulariter ſignificat. ergo
videtur ꝙ de buit turbas ſatiare de
panibꝰ frumẽti cũ talis ſit materia ſa
crameti euchariſtię⁊ non de hoꝛdeo·
¶Certio · Quid eſt ꝙ fragmenta ex⸗
creuerũt vſq; ad nñerũ ·xij · cophino/
rum · videtur eſſe ad qᷓndaʒ oſtenta/

tionẽ ¶ In oppoſitũ eſt euãgeliũ pꝛe

ſens; ¶ Añdeo dicendũ · cõnemen
tiſſimũ factũ ẽ qcquid a C hꝛiſto fa/

ctum eſt. cũ ſit ſapia oĩia ſuauiter diſ/

ponens ¶ Ad rationes in oppoſituʒ
vcd pᷣmã rnñdet᷑.negãdo conſequen/
tiam. Et ratio eſt iuxta vtlbertum ꝗ
aliud eſt hic ⁊ aliud ibi. Illud enim
miraculũ de cõuerſione aquę in vinũ
Teſeruiuit iocũditati nubentiũ.et iõ
cõueniebat aquã mutani in liqͥrẽ io/
cunditatẽ facientẽ. Iſtud aũt deſer/
uiuit neceſſitati coĩſturbę.Et ideo a

foꝛma neceſſitati ſeruienti illů paneʒ

non mutauit · maxime ut dicit C hꝛy
loſtomꝰ.ne gulę deſeruire videretur
Piꝛeterea Chꝛiſtꝰ no luit creare pa/
nes de nouo ⸗. ſed Hexiſtentes multi/⸗

plicquit: mira culũ ut eſſet magis no/

tũ ·qꝛ talis multiplicatio eoꝛũdẽ pa⸗
nüu magis eſt ꝑceptibilis q; creatio·
d ſecũdã rndet᷑ negãdo ↄſequẽ/
tiam · Et ratio eſt vᷣm Abenin. quia
hoc miraculũ ẽ ſignũ remotũ eucha/
riſtię·a ideo expᷣſſam ſimilitudinẽ in
materia nõ habuit · ¶ẽld ternã rnde
tur:ꝙ Chꝛiſtꝰ nõ fec impleri illos co
phinoſad aliquã oſtẽtationẽ· ſed ut
oſtẽderet factu miraculũ nõ eſſe fan/
taſticuʒ ꝑ h̊ ꝙ collecte reliquię cõſer/
uate ſũt:⁊ alijs ĩ cibũ fuerũt· e aut
dDuodecm cophini fragnentoꝝ im/
pleti ſũt· nõ a caſu ſed ex diuina diſ/
poſitiõe unpleti ſũt ᷣm nũerũ xij. ap
ſtoloꝝ · ſigt · ut diẽ AXlbertꝰ magnus

r elichnii Chꝛiſti ꝗᷓ ꝑ qͥnq; pa
ificant᷑ excreſceret doctrina

nes ſignifie creſce
apoſtolica in ſaturitatẽ mũdi.

iid tertiã que/

voné ſic pcedit᷑ ; Et videt ꝙ Chꝛiſt⸗
nõ fuerat ver' ꝓpheta· ¶ Pꝛimo ſic.
Pꝛophetia videt impoꝛtare qᷓndam
obſcurã ⁊ imꝑfectã noticiã · m illud
Numeri·xij · Siqᷣs fuerit int vos ꝓp/
pheta dni ꝑ ſomniũ aut ꝑ viſionẽ lo
quar ad eũ · E̊ Chꝛiſtꝰ habuit plenaʒ
pfectã noticiã · ꝙ nõ fuit dicendus
Pha ¶ Secũdo · Siẽ fides eſt eon ꝗᷓ
nõ habet Ita ꝓphia ẽ eoꝝ ꝗᷣ nõ ſunt
ñtia ſᷣ diſtãt.Nã ꝓpha dꝛ q̃ſi pꝛo/
cul fansp̊ in Chꝛiſto non conit fidet
nec ſpes · nec ꝓphia ¶ Certio ſic.
Pꝛopheta ẽ inferioꝛis oꝛdinis q;ᷓ an
gelus· ̊ Chꝛiſtꝰ nõ ẽ mioꝛat ab an/
gelis ᷣm noticiã aĩę ſ̃ ſolũ pᷣm coꝛpis
paſſionẽ · ut dĩ ad ecee videt

. Chꝛiſtꝰnõ fuit ꝓpha.¶ In oppoſi/

t ẽ euageliũ pñs.· Rñndeo pmo · qꝙ
Chꝛiſtꝰ inqᷓntũ fuit viatoꝛ aliqͥmo/
do Potnit dici ꝓphᷣa · ſicut dꝛ Deut?
xviij · Hopbetam ſuſcitabit tibi de/
us de fratribus tuiſ. Etipſe de ſe di⸗
cit Matth· xiij · Et Joh · iij. Nõ eſt
Pbeta ſine honoꝛe niſi in patria ſua
Pꝛo quo ſciendum iuxta ſanctum

ideſ

Lonii⸗
Vrr MN,1
iutuol

ſoit nind
(hitoatin

gitaa 45

mitocine

mnaggnano⸗
funt hig
ſtum wloe
ter poſthi
Netßenſtatun
(hrſiocogn

Abawcnosk
Pengſce

Itcni

ceatura 31

niN1n

angeloxin
auſerer⸗
Ptentus,
Chulus

cnogé

(lusenua

mes nont

noppoſtn⸗

lcoaſtun

Ccabm
pateper

iiſſe drurd
Iutio ſc

(uuln vlon

ndt⸗

Patet Deut⸗

Prtniid

ikrſecn

ſtrgiſt
Piecano
tellecind
nating
buſeti
eniſolun
viatoꝛ⸗

gonoc

on eſt!

ſonnge⸗

iͤcin
icsente

Am qun
mmceuche
nlikinein
Kammüffc⸗
plenilose
tmoniſt
linöͤſefn
rihnei
hnit raii
Gnentopim,
ADumn din/
nneri ön

ort magn

ocnch
tſenn dor
Minic
1be⸗
er Cuſ;
uno ſe
mecndnn
ähinnd
ſtint vosp⸗
torſonelo
utene;
wdondns
harscſtr
icorgnoͤſun
pba diqſio

orddn
oudn
54opor
Bideopro4
punte nijnd
ſot di Da’
ſotbtthr

õ

Tmã ſup Johãnẽ · ꝙ pha dicl/⸗
tur videns:j· Regix· Qui nüũc dieci
tur ꝓpbeta olim vocabart vidẽs · vi⸗
ſio ad vim cognoſatiuã ꝑtinet · In
Chꝛiſto ãt triplex fuit cognitio· ſalʒ
ſenſitiua · ⁊ ̃m hanc habuit aliquã
ſimilitudinẽ cuʒ ꝓpbetiſ· in qntum in
imaginatiõe Chuiſti foꝛmari potue/
runt aliquę ſpedes ſenſibiles quibuſ
futura vel occulta ſſentarẽt᷑· Pcipue
ꝓpter paſſibilitatẽ quę ſibi cõnenie/
bat bm ſtatum viatoꝛs· Iteʒ fuit in
Chuſto cognitio intellectiua·⁊ q̃ntũ

ad hancnon habuit ſimiitudinẽ cũ

ꝓbetis · ſed eſt etiaʒ ſuꝑ angelos qꝛ
erat comphenſoꝛ excelletius q; aliq̃ᷓ
creatura · Iteʒ fuit in eo cognuo di/
uina·⁊ qntum ad hanc fuit ꝓgpbetaꝝ
angeloꝝ inſpiratoꝛ:cũ oiſ cognitio
cauſet᷑ per participationẽ diuini ver
bi · Albertus vo ſuꝑp Johannẽ dicit
ꝙ Chꝛiſtus ꝓpꝛie non dicit᷑ pheta
niſi quo ad I̊ q imobile eſt omne ꝙæ
Chꝛiſtus enüciat · Mara· riij ·
ba mea non tranſibut · ¶
in oppoſitũ· cd pmã reſpondet᷑: ne/
gando aſſumptũ·⁊ ad ꝓbationẽ di/
cendũ ᷣm ſanctũ Chomam in tertia
parte · ꝙ per illa verba non oſtendit᷑
eſſe de ratiõe ꝓphetiggnigmatica co
gnitio · ſcʒ quę eſt ꝑ ſomniũ ·quia ali/
qui in vilione pceperunt Diuina.
Moyſes qui palãa non per ęnigma
ta ceñ vidit tñ dictꝰ eſt ꝓpheta · vt
patet Deut? vliq.Non ſurrexitvltra
Wbeta in iſrael ſicat Moyſes · Po⸗/
teſt ſecũdo reſponderi iuxta ſuꝑiꝰ po
ſita · ꝙ ſi Chꝛſtus habuit plenaʒ et
Pfectã noticiã qᷓntum ad partem in/⸗

tellectinã· habuit tñ in parte imagi/

natiua quaſdam ſimilitudines in qᷣ/
buſ etiã poterat ſpeculari diuina · nõ

en ſolum erat compbenſoꝛ ſed etiaz
viatoꝛ:· ¶ ¶d ſecundã reſpondet᷑.ne/

gando conſequẽtiax · Et ratio eſt ·
non eſt ſimile · quia fides eſt eoꝛum ꝗᷓ
non videntur ab ipſo credẽte · ⁊ ſpes

eſt eoꝛũ quę non haben?: ab ipſo ſpe⸗
rante · Sed ꝓphetia eſt eoꝛũ quę ſunt

ꝓcula cõi omniũ ſenſu·cũ quibꝰ pꝛo
pheta conuſatur ⁊ coĩcat in ſtatu vig
⁊ideo fides ⁊ ſpes repugnant perfe/⸗

ctioni beatitudiniſ Chꝛiſti non autẽ

ꝓbetia ¶ Ad terna reſpondet᷑ negãẽ
do conſequentiã · Et ratio eſt· qꝛ an /

gelus cũ ſit compᷣbenſoꝛ eſt ſup pbe

tam qui eſt purus viatoꝛ:non auteyʒ

ſupꝛa Chꝛiſtüũ qui ſimul fuit viatoꝛ ⁊
comphenſoꝛ:

e
In dominica
oe. Vicebat Jeſus turbis iudęoꝝ
Joh · viij · Circa qͥd poſſunt diſputa

n ſequentes quęſtiones Pnma eſt

PHiru Chꝛiſtꝰ potuit redargui ð ali/
quo peccato.¶ Secuũda eſt. OHtrum
Chꝛiltus debuit ſine offenlione in/
oeis pꝛedicare:¶ Tertia eſt · Otrum

ſit verũ ꝙ Rbꝛaã vidit diẽ Chaſti ·

B pꝛimaz

Chꝛiſtus potuit redargui
ce aliquo peccato · ¶ Pimo ſic · In
Chꝛiſto fuit pꝑeccatũ · ergo potuit re/
dargui de peccato · conſequẽtia ẽ bo
na· aſſumptũ ꝓbatur Dicitur enĩ in
ps xxi · ex ꝑpſona Chꝛiſti · Deus deul
meus ut qᷣd ⁊ereliquiſti me longe a

ſalute mes ˖ verba velicton meoꝝ er/

o videt᷑ ꝙi Chꝛiſto fuerũt velicta ·
Secudo ſic ˖ Dic apls ad ho v.
ꝙ i dã oẽs peccauert · l. qꝛ i eo oẽs

oꝛiginalit fuerũt· H̊ Chꝛiſtꝰ fuit etin

oꝛigialit in eo · gĩ ipſo peccauit Cer
tio ſic · Vꝛ · i er
nõ nouerat peccatũ ·· Chꝛiſtũ ꝓ novᷣ
fecerat peccatũ ·ſᷣ illud xeꝝẽ quoda
eo factũ ẽ· g1 Chaſto fuit aliqͥd pec
cati⸗ In oolitum eſt euangeli/
um pꝛeſens · vbi Chꝛiſtus ait · Quis

ex vobis arguet me de peccato · vbi

Dicit gloſa · cũ nullus poſſit arguere

cſione eſt euãgeliũ · In illo tem/

ic ꝓceditur· Et videtur ꝙꝙ

ad Cor.v· ꝙ de euʒz qͥ

catũ.nec oꝛiginale nec actuale · Iſta
concluſio patet · · Petri · ij. diclt· de
eo qui peccatũ non fecit necinuentꝰ
eſt dolus in oꝛe eiuſ. ⁊ pconſequens
nullo peccato redargui põt · DNeri
tas huius concluſiõis ſic oſtenditur

ex tribus ꝓpter quę Chꝛiſtus ſuſce/
pit defectus nr̃os · Pꝛimo ut ꝓ nob

ſatiſfaceret· ⁊ ex hoc patet ꝙ defectũ

peccati non aſſumpſit nec debuit·

peccatum nihil operat᷑ ad ſatiſfactio
neʒ · qnimo virtutẽ ſatiſfatiõis impe
Dit · quia dicitur Ecd.xxxiiij. Dona
iniquoꝝ nõ ꝓbat altiſſimꝰ. Secun/

do aſſumpſit defectus nros ut veri

tatẽ künnsnatune coꝛobanet Et ex
hac etiã oſten
re non debuit .quia ex pꝑeccato nõ de
monſtrat᷑ veritas huang naturg · qꝛ
peccatũ non ꝑtinet ad huanã natu/⸗
ram ·cuius deꝰ eſt caula/ſed magis
eſt contra naturã ꝑ ſemiationẽ dia/
boli introductũ. ut DHamaſcenꝰ dicit
Tertio aſſumpſit Chꝛiſtꝰ defectꝰ no
ſtros ut nob exemplũ virtutis hbe/⸗

ret. ex qua parte maniteſte patet cõ/

cluſio · qꝛ peccatoꝛ exẽpla virtutj be⸗
re non Potuit cũ peccatũ cõtrariatur
virtuti · Pñ Chꝛſtꝰ nullo modo af/
ſumpſit defectũ peccati nec oꝛiginał
nec actualis· fuit eni agnus ſine ma/
cula quacũq;· ¶ d rationes in op/
Poſitũ · ¶Ad bmaʒ rñdet᷑ ꝙ ſicut dicit
Damaſcenꝰ. iij libꝛo · Duplicit᷑ dicit
aliqd de Chꝛiſto · PHno modo ᷣm ꝓ
pꝛietatẽ naturalẽ ⁊ hypoſtaticaʒ · ut
dr factus eſt hõ · ¶ p nobᷣ paſſus eſt ·
Alio modo ſm ꝓpꝛietatẽ pſonaleʒ
habitudinalẽ· ꝓut ſcʒ aliqᷓ dicũt᷑ de
Chꝛiſto ĩ ꝑſona nr̃a ꝗᷓ ſibi ſᷣm ſe nul/
lo modo cõueniũt· Oñ ⁊ int.vij re/⸗
gulas Ciconij q̃s ponit TRuguſtinuſ
in tertio ð¶ doctrina chꝛiſtiana.pᷣma
ponit᷑ ð dño ⁊ eiꝰ coꝛpe cũ ·ſ. Chꝛiſti
Zeccleſię vna ꝑſona eſtimat᷑. ⁊ ſm H

Keſpondeo dicendũ ſub iſta con /
cluſione · In Chꝛiſto nullã fuit pec /

endit᷑ ꝙ peccatũ aſſume/

Chꝛiſtꝰ ex pſona membꝛoꝝ ſuoꝝlo/

quũᷣ · Dicit · ꝓba delictoꝝ meoꝝnon

ꝙ in ipſo capite delicta fuerint · Vñ
glo · ſuꝑ p̈s · Dicit ſic. Dicit Chꝛiſtꝰin
Pſona veteris hoĩs ꝗᷓ peracta ſunt de

licta · ſũt cauſa q̃re fu longe es a ſalu
te mea ¶ d ſecundã rñdet᷑: negan/

do minoꝛẽ ſi ꝑer li oꝛiginalit᷑ intelli/⸗

gat ꝙ fuerat in dam ſᷣm ſeminal?

rationẽ. NHꝛo quo nota ꝙ ſicut dicit
Ruguſtinꝰ ap Geñ · qd litteram·
Nõ oi modo Chꝛiſtus fuit in idaʒ
⁊in alijs patribꝰ quo nos ibi fuimuſ
Nos em fuimꝰ in tdam ſm ratio/
nem ſeminalẽ ⁊ ᷣm coꝛpulentaʒ ſub/
ſtant aʒ· quia ſcʒ ut ipſe ibi dicit.cũ
ſit in ſemine viſibilis coꝛpulẽtia ⁊ vi/
ſibilis ratio vtrũqʒ cumit ex dam

ſed Chꝛſtus viſibilẽ carnis ſubſtan/

tiaʒ de carne virginis ſumpſit · ratio
vo conceptionis eius nõ a ſemine vi
rili · ſed longe aliter 1 deſuper venit ·
Vnge non fuit in dam ſᷣm ſemia/
lem rationẽ · ſed ſolũ ſᷣm coꝛpulentã
ſubſtantiam· ⁊ ideo Chꝛiſtꝰ non ac
cepit actiue ab dam humanã na/
turam ſed ſolum materialiter.actiue
vo a ſpirituſancto · ſicut ⁊ ipſe Rdã
materialit᷑ ſũpſit coꝛpꝰ de limo terrę.
actiue aũt a deo· ꝓpt G̊ Chꝛiſiꝰnon
peccauit ꝗab ¶dã in qͥ fuit ſolum ſᷣm
materiã¶Id tertiã mñdet᷑: negãdo
cõſequẽtiã · ⁊ ad victũ apli rñdet᷑·.
cũ dĩ ꝙ Chꝛiſtꝰfecit geccatũ · non eſ
intelligendũ ꝙ in ſe hꝛet aliqͥd pecca

tiſed ꝙ fecit hoſtiam ꝓ peccato·ſicut

Dlſee · iij · dꝛ · Peccatũ ppli mei come
dent · ſcʒ ſacerdotes qͥ ᷣm legem co/
medebãt hoſtias ꝓ peccato oblataſ.
⁊ m huncmoduʒ di Iſa. liij · ꝙ de
us poſuit in eo iniqtates oĩum nroꝝ
quia ſcʒ eũ tradidit ut eſſet hoſtia p
pꝑeccatis omniũ hoĩinʒ · Pel rñdet ꝙ
deꝰ fecit eũ peccatũ ·id eſt· hntẽ ſimi/
litudinẽ carnis peccati ut dici᷑ Rho
ma · viij · ⁊ B ꝓpter coꝛpus paſſibile ⁊
moꝛtale q̃d aſſumplit

Peßce
ug
ol.

flsll
Dnoff
Geliichn
ſoneekot
ſedieng
ſlua doc
Mtare d
ſapens
opisinn
ſua dock
diebat⸗
tureni⸗
ſonbas /B
feſikter.
lebe t⸗
llisutgea
Turcdac
ſadonn
lo⸗ Dica
niotenne
Ntpane
inccoun
reoepo
cpoton⸗
lunbatet
ſongeod
ntekinhh
Rrincee
mopii
latuz
ſionig
briſt
ginid
vilnze
multitu.
chuia
Wdr

vpſuo
emeopegn
ennt⸗ Pi
Aheiſten
Lwnſant d
ngeaſaln
Gnaltinlli
Ihn leninig
1 ſiaut din
aAdlitenun
furinitd,
ostbifuimn
m mmdo,
Mlentazſabe
eſidict
pletgg
umt aſten
amisſubitn
sſunpftnnn
noͦaſoninen
Aermt
uninſenin
nmcopulenti
huſtnonac⸗
bumanäna⸗
nalteactuue
mieKdi
Vlmote
t5 Chuſpnon
iut ſolunn
iet pid,
l rg
eni fonel
iniceen
Rrmoſi
iamaine
rndobln
di lir
utsoinſin
tueſe bofun
Palmidt,
tatno
s ſcu
6

id ſecũdã que

ſtionem · ſic ꝓceditur. Et ſic videtur

v Chꝛiſtus debuit ſine offenſione iu
deis pdicare:qͥd Chꝛiſtus nõ vider

obſeruaſſe in hlenti enangelio Hꝛx

mo ſic · Dicit Auguſtinꝰ in libꝛo de

Sone iſtiao. In hoĩe Jein Chꝛi
ſo ſẽ nobis ad exempluʒ vitępᷣbuit

filius deiſed nos debemꝰ vitare nõ
ſolum offenſionẽ fideliũ ſed etiã in/⸗
fideliũ:ſm illudj:Con · x · Sine offẽ
lione eſtote in dęis ⁊ gentibꝰ ⁊ eccle/
ſieę dei · ergo vid etur ꝙ Chꝛiſt? etiaʒ
in ſua doctrina offeniionẽ iudęoꝛuʒ
vitare debuit ¶ Secũdo ſic · Nullꝰ

ſapiens debet facere vnde eſectũ ſui

opis impediat ſed ꝑer hoc ꝙ Chꝛiſt⸗
ſua doctrina iud ęos turbauit impe/
Hiehat⸗ſkctne errne ins/ DVici/
tur eni Lucęxi · E cüũ pharilęos et
ſcribas Fenrncetet,ceterni granit
reſiſtere ⁊ os eius oꝓpꝛimere inſidiã/
tes ei ⁊ querẽtes aliqd capere ab oꝛe
eius ut accularent eũ ·non igitur vi/

etur cõueniens fuſſſe ꝙ Chꝛiſtuſin

ſua doctrina iudęos offẽderet¶ Ter
tio · Dic apoſtolꝰ.j· Cimoth · v. De
nioꝛem ne increpaueris · ſed obſecra

ut patrem . ſed ſacerdotes ⁊ pᷣncipes

cauẽda eoꝝ offenſio a dicatoꝛe vel

iudęoꝛum erant illius populi ſenio/
res ergo videt᷑ ꝙ nõ fuerint diriſin/
crepationibus ergnend tpoſt
tum habetur in euangelio pntiRe
ſpondeo dicendũ ꝙ Chꝛiſiꝰ cõueni/

enter in dicatione ſua qñq; offen/⸗

Dit iudęos · Quęcõcdluſio ꝓ bat · pꝛi/
mo · ꝑ illud q̊d ꝓſaię· viij · fuit ꝓphe⸗
tatuʒ · ꝙ Chꝛiſ eſſet in lapidẽ offen
ſionis ⁊ in ꝑetrã ſcandali duabꝰ do
mibꝰ iſrael · Cõueniẽtia aũt cõcluſio/
nis oſtẽdit᷑ ſic · Salus multitudinis

rec ganclece ſingulariuzʒ
n

viuʒz · et ideo qñ aliqͥ ſua ꝑuerſitate
multitudinis ſalntẽ impediũt nõ eſt

doctoꝛe ad h̊ ꝙ multitudinis ſaluti

puideat᷑. Sic ẽ aut ꝙ phariſei ꝛſcti

be ⁊ pncipes iudęoꝝ ſua malicia plu
rimũ impediebãt opuli ſalutẽ · Cuʒ
q impugnabãt Chꝛſti doctrinã ·p
quã ſolam poterat eſſe ſalus:Cuʒ qꝛ
pꝛauis ſuis moꝛibꝰ vitam populi coꝛ
rumpebãt · et ideo nõ obſtãte eoꝛuʒ

offenſione ons publice veritatẽ do
cebat quã illi odiebãt: eoꝛum vitia

arguebat· Et ideo dꝛ Matth xv. ꝙ
dicipul dño dicentibꝰ. Scis qꝛ iu⸗

ODei audito hocvbo ſcandalicati ſut.

reſpodit · Sinite illos. ceęci ſut⁊ duceſ
ceęco ꝝ ·ſi ccus ceco ducatum pꝛeſtet ·

ambo in foueòq̊ cadũt ¶ d rauões

in owolitn Elg pmaz reſpondet · ꝙ
hõ ſic debet eſſe ſine offenſiõe oĩbus
ut nulli det ſuo facto vel dicto minꝰ
recto occaſionẽ ruinę·⁊ ita fecit Chꝛi
ſtus · ſi tñ de veritatẽ ſcandalũ oꝛiat᷑
magis eſt ſuſtinendũ q; ꝙ veritas re
linquat᷑· ut Oregoꝛiꝰ dicit · ¶ Ed ſe/
cundã reſpondet᷑ · ꝙ minoꝛ eſt falla.

nam per hoc ꝙ Chꝛiſtꝰ publice pha

riſeos⁊ ſcnibas arguebat non impe/
Diuit ſed magis ꝓmouit effectuʒ ſug
doctrinę·quia cum eoꝝ vitia populo
inoteſcebant:minus aduertebantur
verba phariſęoꝝ ⁊ ſcribarũ qui ſem

per doctrinę Chꝛiſti obſiſtebãt d

tertiã reſpondet᷑· ꝙ illud dictũ apo/
ſtoli eſt intelligendũ ve illis ſenioꝛi⸗/
bus qui nõ ſolũ ctate vel etiaʒ auto/
ritate ſed etiaʒ honeſtate ſunt ſenes:.
ſm illud Numeri.xi · Cõgrega mihi
ſeptuagita viros de ſenioꝛibꝰ iſrael
quos tu noſti ꝙ ſenes ppli ſunt· Si
ant autoꝛitatẽ ſenectui in inſtrumẽ/
tum malicię vertant publice hᷣdican
do · ſunt manifeſte ⁊ acriter arguẽdi
ſicut DHaniel dixit DNanielis · xij · O
inueterate dieru maloꝝ

tertiaʒ que

ſtionẽ · ſic pcedit᷑ · Et videt ꝙ lbꝛaã

nõ vidit diem Chꝛſti. ¶ Pꝛimo ſic.
Abꝛaã ſolũ credidit diem Chal .

“
è?

falſum eſt ꝙ vidit cõſequẽtia ẽ nota
Dicit eni tuguſtinꝰ ꝙ fideſ eſt qua
credunt᷑ quęnõ vident᷑· Et Gꝛego/

rius dicit ꝙ viſa nõ habent fidem ſᷣ
agnitionẽ ¶ Secũdo ſic⸗ Cũ ens⁊ ve

rum conuertant᷑ id qͥd nõdũ erat in

rerum natura nõ põt eſſe obiectũ in/
tellectꝰ Abꝛaę· ſed tꝑe bꝛaęnõdũ
erat dies natiuitat Chꝛiſti · Dñ di⸗
cunt angeli Lucę:ij · NHodie natus ẽ
vobis ſaluatoꝛ mũdi:.¶ Certio argui
tur ex euãgelio Aucf x: vbi Chꝛiſtꝰ

cõuerſus ad dilcipulos ait · Multi

reges ꝓphetę voluerũt videre quę
vos videtis ⁊ nõ viderũtergo vide
tur ꝙ nec ipſe vcbꝛaã vidit qͥd alij ꝓ/
phetęnõ viderũt. ¶ In oppoſituʒ eſt
euangeliũ pñs: ¶ Andeo dicẽdũ ſbᷣ
iſta côcluſione ꝙ verũ eſt ꝙ bꝛaaʒ
vidit in ſpũ ſiue cognouit ꝑ fidẽ diẽ
ęternitatj Chꝛiſti ⁊ diem incarnatio/

nis eiuſdem · Iſta concluſio ponit in

glo·Rñtis euagelij· quęeſt beati Tu/

guſtini · que ſic dicit· DBiẽ videre meũ
incertũ eſt an diẽ tẽpoꝛaleʒ quo erat
Venturus in carnẽ. an diẽ ętrnitatis

ſed vtrũq; bꝛaã vidit · vñ ineffa

bile gaudiũ illi · quanti eni eſtvidere

verbũ apud patrẽ ⁊ ꝙ ipſum caro fa
ctũ eſt · hec gloſa · Pꝛobat g cõcluſio
quo ad ambas pates·⁊ pᷣmo ꝙ vi/

Dit diẽ eternitat Chꝛiſti · de qͥ dꝛ in

ps · Ego hodie genuite · De qᷣ ſic diẽ
Gꝛegoꝛius in Dmelia pntis euan/
gelij · Cuc quippe diem dñni IRbꝛaã

vidit cũ in figura ſũme trinitaij tres

angelos hoſpitio ſuſcepit quibꝰ ꝓp/
fecto ſuſceptis ſictribꝰ quaſi vno lo/
cutus eſt· qꝛ ⁊ ſi in pſonis numerꝰ eſt
trinitaſ:in natura eſtvnitas diuini/

tatiſ· Oe vero vidit diẽ aduentfilij

in carnem oſtendit᷑ extribꝰ· Pꝛimo

qn dictũ eſt ei · In ſemie tuo bñdicẽ/

tur oẽs gẽtes ternreę Geñ · xxvj · Secũ
D ex iuramẽto q̃d exigit a ſeruo ſuo
Heliacar · Nam Gen · xxiiij · ait· Po
ne manũ tuã ſuꝑ femur meuʒ ⁊ iura

mihi ꝑ deũ cali lene c· Ex quo ur
GOꝛegoꝛiꝰ Dicit ſigninicabat᷑ ꝙ de fe/⸗
moꝛe eius ꝓceſſurus erat ᷣm carneʒ
deus celi · ¶Certio oſtẽdit᷑ vidit diẽ
Chꝛiſti qn in ĩmolatione ſaac Pfi/
guratã cognouit paſſionem Chꝛiſti
Pter qͥd locus ille dict' eſt · deus vi⸗/
cet · ut dꝛ Geñ · xxij · quia deus fecit
videre Ibꝛaã occultũ Chꝛiſti myſte

riũ· ¶ Ad rationes in oꝑpoſitũ · d

bmã reſpondet᷑ ꝙ viſio ſumit dupli
citer. ſcʒ large ꝓ cognitiõe · ſm quod
Dicitur.j· Cor·xiij · Didemꝰ nunc ꝑ
ſpeculũ in gnigmate · Tlio modo ſtri
cte · ⁊ ſic dꝛ noticia ꝑ demonſtratio/

nem ꝓbata · ſic etiaʒ diſtinguit᷑ con/

tra fidem · ſᷣm illud ad Heb xi·. Fideſ
eſt argumen ũ nõ apparẽtiñũ · Dilio
aüt capit᷑ hic hmo modo ꝓut ſcʒ ac⸗
cipit᷑ large ꝓ cognitione:¶d ſecũ/
Dam reſpondet᷑ negãdo conſequen
tiam ð cognitione fidei · Et ratio eſt ·

quia ut dicit uguſtinꝰ. DNidẽt pie

ſentia ſed credũt᷑ abſentia ꝓpt᷑ quo
etiã fides ſimilat᷑ auditui qꝛ de ab/
ſentibꝰeſt ˖ ſicut auditu cognoſcimus
nę cũ ſint abſentia nobis recitant᷑
eta tertiaʒ reſpondet᷑ ꝙ autoꝛitas
illa intelligit᷑ de viſione coꝛpali quã
habebãt de Chꝛiſto diſcipuli ſin · be⸗/
ne credit᷑ ꝙ inter hos qͥ deſiderabãt

ſic diem Chꝛiſti videre fuerit Rbꝛa/

am · quia ab ipſo donũ redemptiõis
expectabat·

In dominica

ramis palmaruʒ legit᷑ paſſio Chꝛiſti

bᷣm Matth· Circa qua poſſũt h̊ diſ/
putari¶ PHꝛmo · Otrũ alius poſſibi
lis ſpen cõuenientioꝛ modae⸗ libe/
ratiõis hũani generis q;ᷓ ꝑ paſſionẽ
Cbaſti. Bechdo Ptrũ cõuenient
Chꝛiſtꝰ tali die voluit cuʒ regali ho/
noꝛe intrare bieruſalem.

Pꝛimg-

quęſtioneʒ · ſic ꝓcedit· Et

.
7
“

nͤtn⸗

gotll

n,u
Gud de⸗

Füme

Tiwi

dinined

muoln
Aofſilſe
ſbuant⸗

fiennon
monmn

högniͤd
ſolviſſt
ſineolp.
hieno
uoc
cipun
guit c
nrgil
neralcd

rſed di⸗

Mrdatat

jnam
Atineba
mükoice⸗
noppea
dr
ffüſtecal
lvntastua
Mpe
Noͤſd
noͤcen

glmnie

Gen
Gecie
nenientss
Chrſtin
lcapol
bile v
möſing
luppoſti

rqhon
deke/
namez
wit die
ni
dndn
un Ausfe
hafäimte
poſti
mit dupl
Enqnoc
ennc
noco ſin
onſraro⸗/
ngoikt o
NcbnFn
tii⸗ Vio
togatſor
e(Ack
vcondegen
Etmtoct⸗
Doetot
mennn
iqe deab⸗/
Goſamns
sratant⸗
gaurondas
tclic
ſapulſant,
ionbi
unt Ahnn
Wenptöͦs

W

ſoe

ippſithd
inls on
cenoctsltr

t
Pricodin

—RZ
rbinlin

.

m

a
unte

4

videtur ꝙfuerit alius poſſibilis mo/
Dus ⁊ cõuenlentioꝛ · ¶ PHmo ſic. Di
citur LQucę. p̊ · Non erit impoſſibile

apud denᷣ oẽ verbũ · ergo qᷣcũ q; aglio
modo potuiſſet nos liberaſſe ¶ Secũ

Do ſic Nicit Ruguſtinꝰ.xiij. ttini
Iſtü modũ quo nos ꝑ mediatoꝛem

cei ⁊ hoĩs · hiem Jeſum Chꝛiſtü de/
us liberare dignat᷑ aſſerimꝰ bonũ et

Diuinę dignitati cõgruũ·. verum eti/
am oſtendamꝰ aliũ modũ poſſibileʒ
deo fuiſſe cuiꝰ ptãti cũcta ęqualiter
bincent Ceri arguit de cõue⸗
nientioꝛi · Si eniʒ Chꝛiſtus ſubijſſet
moꝛtem naturale nihilominꝰ genus
huanũ redemptũ fuiſſet q; moꝛtem
ſoluiſſet quã nõ debebat hoc fuiſſet
ſine oĩ peccato alicuiꝰ·ergo videt ꝙ
hic modus fuit cõuenientioꝛ qꝛ vnũ
quodq; tanto eſt cõueniẽtius q̃ᷓnto
ad ipſum panucioꝛa incõneniẽtig ſe/
quũt᷑.¶ uarto Cõueniẽtiſſimũ vi/
detur ꝙ ille qui violent᷑ ⁊ iniuſte de/

tneraſted ſiiore potẽtiã ſpolie

tur · ſed diaboluſ nullũ ius ĩ homine
habebat quẽ ꝑ fraudẽ deceꝑerat⁊ ꝑ
qndam violentiã ſeruituti ſubiectũ
Tetinebat ·ergo videt᷑ cõuenientiſſ/
mũ fuiſſe ꝙ Chꝛiſtꝰ Diabolũ ꝑ ſolaʒ

tentiã ſpoliaret abſq; ſua paſſione
n oſpoſtta eſt euãgeliũ pñs· in

dDꝛ Matth.· xxvi · Pater ſi nõ pote

=-—

trãſire calix iſte niſi bibã illũ· fiat vo/

luntas tua· Suꝑ qͥd verbũ tractanſ

Anſclmus libꝛo. Cur deus hõ· Dicit
Nõ potuit tranſire calicẽ niſi biberit
nõ qꝛ moꝛtem vitare neqͥueritſed qꝛ

alit᷑ mũdus ſaluari nõ poſſet· g vide/

tur ꝙalius modus nõ fuerit poſſibil
Secũdo ſic. Dicit Luguſtinus in
xiij · trini · Sanãdęnt᷑ miſerię cõ/⸗
nenientiꝰ alius modus nõ fuit q; per
Chꝛiſti paſſionẽ.¶ Rndeo dicendũ
circa poſſibilitatẽ ꝙ aliqͥd dicit᷑ poſſi
bile vel impoſſibile uplict᷑ · Vno
mõ ſimplici᷑ ⁊ abſolute· Alio mõ ex
ſuppoſitiõe · Qua diniſiõe poſita ſit

iſta ma aduſio Simplicit 1 ablo/
lute loquedo poſſibile fuit deo · alio

mõ hoieʒz libare qᷓ; ꝑ paſſionẽ Chꝛi

ſti · qꝛ ut dictũ eſt· nõ eſt impoſſibile

apud deñ oẽ verbũ Lucę· p̊. Gecun

Da cõcluſio Loquẽdo de poſſibili ex
aliqua ſuppoſitiõe facta · nõ eſt poſſi⸗
bilis alius modus liberationis hũa/
ni generis q; per paſſionem Chꝛiſti·
Iſta cõcluſio patet pꝛimo/qꝛ eſt im/
poſſibile ſᷣſcientiã dei falli ⁊ eius vo/

luntatẽ ſeu diſpoſitionẽ caſſari · pie

ſcientia dei ⁊ volũtas dei fuit ꝙ ge/

nus hũanũ hoc mo do liberaretg fa
cta hac ſuppoſitione fuit impoſſibilis

alius modus liberatiõis.· Gecundo
ſic: Fidei nõ põt ſᷣeſſe falſũ:ſed anti/

qui pꝛes crediderũt Chꝛiſtũ paſſutrtũ⸗

ergo nõ potuit eſſe qͥn pateret᷑ Circa
cõuenientiã iſtiꝰ modi ſit iſta cõclu/
ſio ttia· Ex parte nr̃a ↄueniẽtioꝛ mo/
dDus eſſe non potuit qᷓ; ꝑ paſſionem
Chꝛiſti: ſed tñ deo nõ aufert᷑ potẽtia
qͥn potuiſſet alium conuenientioꝛem
modũ ·cuius potentia limitata nõ eſt
ſed hoc eſſet ſᷣm aliũ oꝛdinẽ rebꝰ im/
politũ · Iſta ↄcluſio ſic clarat᷑ Can
to aliquis modus cõuenientioꝛ eſt
ad cõſequendũ finẽ. q̃nto per ipſuʒ
plura cõcurrũt ns ſũt expediẽtia fi⸗/
ni:ꝑ hoc autẽ ꝙ hõ ꝑ paſſionẽ Chꝛi⸗
ſti eſt liberatus multa cõcurrũt ad ſa
lutem hoĩs ptinẽtia ſter liberationẽ
a peccatoHꝛimo eni ꝑ ̊ hõ cogno/
ſcit qntum deuſ diligit hoiem:⁊ ꝑ
ꝓuocat᷑ ad eũ diligẽdũ· in quo pfe
ctio hũanę ſalutj conſiſtit · DPñ apo⸗
ſtolus dicit ad Aboma v⸗Cõͤmen/
dat de charitatẽ ĩ nobd qm̃ cũ pecca/
toꝛes eſſemꝰ Chꝛiſtꝰ p nobis moꝛtuꝰ
eſt Secũdo · quia per h̊ dedit nobiſ
exemplũ obediẽtię hũilitatj·conſtan/
tig · iuſticię · ⁊ ceterane vᷣtutũ in paſſio⸗
ne Chꝛiſti oſtenſarũ: quę ſũt neceſſa/
ria ad hũanaʒ ſalutẽ · Onde dicitur

Zeuri:Ckiſiu⸗ paſſus eſt ꝓ no/
is

vobis reliquẽs exẽpluʒ nt ſämi
2

xeſtigia eius Tertio· qꝛ hoc ad ma⸗

ioꝛem dignitatẽ ceſſit· ut ſicut hbomo

victus fuerat ⁊ deceptus a diabo/
lo · ita etiam homo eſſet qui diabolũ
vinceret/⁊ ſicut homo moꝛteʒ meruit
ita homo moꝛiẽdo moꝛteʒ ſuperaret ·
vt patet./:Con·xv · HNeo gras qͥ no/
bis dedit victoꝛiã ꝑ Jeſum C hꝛiſtũ
Et ideo cõuenientiꝰ fnit ut ꝑ paſſio/
nem Chꝛſti liberarem̃ q; per ſolam
voluntate dei · ¶ .ταrationes in op/
poſitũ ld pᷣmà ⁊ ſecundã reſponde/⸗/
tur.ꝙ loquũtur de poſſibili ſinplicit᷑
abſolute·Hoc eni modo alius mo

dDus fuit poſſibilis · ¶Eld tertiã reſõ

Tetur duplicit · Pꝛimo .negãdo cõ/⸗
ſequentiã · Et ratio eſt· quia Chꝛiſtꝰ
ꝓ oĩbus peccatis qᷓntum ad ſufficien
tiam cebuit latiffacere · non ſoluʒ/ p
oꝛiginali ſed etiam pꝛo actuali: ꝓ q́
infiigitur violenta moꝛs et ideo vt
ſua ſatiſſatio vtrũq; peccatũ comp/
penderet: vecẽs fuit ut moꝛte turpiſ-
ſima:. qᷓntum ad genuſmoꝛtis moꝛe/
retur.nt ſic non ſolũ ſub angelis deſ/
cenderet per moꝛteʒ · ſed etiã ſub ho/
minibus per genus moꝛtis q̃ntũ ad
acerbitatẽ turpitudinẽ nec peccatũ
alioꝛum aliquid de cõueniẽtia ſatii/
factionis adimit · qꝛ ſatiffactio non
eſt ex parte infligentiũ paſſioneʒ ſed
ex parte patientis· Secundo reſpon
Tetur·etiam negãdo conſequentiaʒ
Et ratio eſt · quia ſicut dicit Chꝛyſo⸗
ſtomus. Chꝛiſtuſ non ſui moꝛtẽ quã
non habebat cum ſit vita ſed homi/
nis moꝛteʒ venerat conſũpturꝰ.Hn
Te non ꝓpꝛia moꝛte coꝛpus depoſuit
ſed ab hoĩbus illataʒ ſuſtinuit · ſi eti⸗
am egrotaſſet coꝛpus eius ⁊ in con⸗
ſpectu omniũ ſolueretur:inconueni⸗/
ens erat eum qui alioꝛum languoꝛeſ
ſanaret habere ꝓpꝛiũ coꝛpus affectũ
languoꝛibꝰ.etiam ſi abſq; alio moꝛ/
bo ſeoꝛſum aliter coꝛpus depoſuiſſet
ac deinde ſe offerret· ⁊ non credertur
ei ð reſurrectiõe differẽtiquomodo

enim pateret Chꝛiſti in moꝛte victo/
ria niſi coꝛam omnibꝰ eaʒ patiens ꝑ
interruptionẽ tempoꝛis ꝓbaſſet ex/
tinctam ¶d quartam reſpondetur
negando conſequentiã· Et ratio elt
quia licet diabolus iniuſte inuaſerit
hominẽ tñ homo per peccatum iuſte
erat ſub ſeruitute dia boli verelictus
a deo/⁊ ideo cõueniẽs fuit ut per iun⸗
ſticiam omo a ſeruitute diatoli li/
beraretur Chaiſto ſatiſfaciente ꝓ ip/
ſo per ſuam paſſioneʒ Fuit etiaʒ hoc

.

cõuemiens ad vincendam ſuperbiaʒ

Diaboli qui eſt deſtructoꝛ iuſticię et

amatoꝛ łeccati ut Chꝛiſtus vinceret
hominẽ liberaret.non per ſolaʒ po/
tentiam Diuinitatis ſed etiam ꝑ iuſti

ciam ⁊ humilitatẽ paſſionis ut ?? nun 2/
guſtin

us dicit. xiiij ce trini ·

m · ſic pꝛoceditur. Et vider qꝙ
non fuit conueniẽſ ꝙ Chꝛiſtus intra

ret nunc Hieruſalem cum regali ho⸗

noꝛe · ¶ Pimo ſic · Legimus Jobh. vi
ꝙ Chꝛiſtus fugit in montem qn vi/
dit ꝙ homines illi quos de qͥnq; pa/
nibus ⁊ duobus piſcibꝰ ſatiauerat
Venturi erant ut facerent eum regẽ

ergo videtur ꝙ incõuenient᷑ nunc a

turbis honoꝛem regalem ſibi impen/
di permiſit ¶ Secundo ſic· Conuer⸗
ſatio Chꝛiſti debuit eſſe vnifoꝛmis.ſᷣ

gln s vicibus quibus intrauit hieru/
4

