Euangelium in

tertia miſſa ẽ· In pᷣncpio erat bũ.
Jo · · Cixca qð mt diſputari ſequẽs
ſtio · s vera ſit iſta ꝓpoſitio
erbũ caro factum eſt ·

Irca quaz
ꝗſtionẽ ſic ꝓcedit᷑ · Et vi/
Recno cngſe. Pe

q̃cũq; hᷣdicat᷑ id qð ipſũ ẽ dicit᷑ ⁊ eſſe
factũ · H̊ bũ nõ ẽ caro ꝗ̊ nõ ẽ factũ
caro · cõſequẽtia patet · ſi dicas qibi
s ponit᷑ ꝓ toto · i ·/ ꝓ hoie · vt ſit ſenſꝰ

erbũ hõ factũ ẽ · tũc ꝗro· q̃re euan

geliſta ſolã noĩauit carnẽ · ¶ Scdo
Dato ꝙ ibi caro ponat p hoie · vt ca⸗
ro factuũ ẽ.i. hõ · Arguit᷑ ꝙ H̊ ſit falſũ.
qꝛ hõ ſignificat ſbᷣaʒ· fieri hoĩem eſt fi
eri ſimplicit · ̊ h̊ ẽ falſũ· deꝰ factus ẽ

ſimplicit᷑: h̊ ẽ falſũ.deꝰ factꝰ eſt hõ.
E ertio ſic · Fieri hoĩeʒ ẽ mutari.ſed
nullo mõ poteſt dici mutatꝰ.· Di
cit᷑ em̃ Malachię. iij · Ego vnñs ⁊ nõ
mutoꝛ · ᷓ videt᷑ ꝙ ̊ ꝓpoſitio ſit falſa
Deꝰ fact' ẽ 1⸗
hõ nõ pñ̃t intelligi niſi duo · ſcʒ natu

ra hũana⸗ ſuppoſitũ naturę:ſ᷑̊ dicta

ppooſitio nõ põt verifican rõe hũanę
nature · qꝛ deꝰ nüc; ẽ vl fuit hũana
natura Similit᷑ nec ex ꝑte ſuppoſiti·
q; hocnomẽ homo qð de Chꝛiſto ñ
Dicatur nõ impoꝛtat niſiſuppoſitum

ecenb

uarto Hocnoie

i
J nr
vpot
me
no
di.
door
olle
ſacn⸗
ſiase.
Negde⸗
ſahbee
ſenpn
fomane
Gon
ee⸗
votn
ſact
ſepo
noe
ytſt/
ſcem.
ie
Nrebl
thdcie
Atkiltr
denoſ
dakalea
gernd⸗

örd

nöen
Nece
lg de
poꝛta

tal
nom.
ſeps,
cgoſ⸗
Ayj.
G
ture

eleng
meytlis⸗
na
Umhaſe
Dugianeci
enttdee
lends o
pident
Mosplenins
gto pe
fng det
nm melns
Wonunce de

umin

Pocrat ti⸗
Purmiſegn;
riſan poſto
1
noſc⸗Ve
atleſe
öi fui
dangbi
ie
waſen.
tpe
tbſtii
imbimncf,
Wiis
ſbeti
gimmne
Nrimrnd
Ew disnni
poſtoſt ii⸗
mo Docnen
1dohn
natnpsn
nvebin
hutkin
Oript
NeC.
tin

—

cternũ filij · H ſemper fuit ven dicere

ꝙÿ de eſt plona filij· ergo nullomo/

põt illa ꝓpoſitio verificari:qꝛ fal/

ſum ẽ ꝙ dey lit fact' pſona filij · g ⁊c

n oppoſitũ eſt euangeliũ pnñs:vbi

dr · Verbũ caro factũ eſt · Meſpon⸗

o dicendũ ꝓ cõclulione · ꝙ Poſi/
tio illa ẽ vera · Nerbũ caro. iden · Hõ
factũ · ſic dicit᷑ ĩ ſymbolo fidei · Et hõ

factꝰ ẽ. Quæęcõcluſio ꝓbat᷑ ſic· Dm/
ne qð eſt ⁊ no fuit pꝛius dꝛ eſſe factũ
ſed hęc eſivera· deus eſt hõ· ⁊ nõ fuit
ſemꝑ vera : q; non conuenit deo eſſe
hominẽ ab tterno ſed ex tempoꝛe ꝑ
aſſumptionẽ humanę natureę · ergo
hbecẽ vera · deꝰ factꝰ e hõ· ¶ Po quo
notandũ ꝙ cum dꝛ · verbũ ſiue de⸗
factꝰ eſt hõ · B ꝑticipiũ · factꝰ.triplicit
ſe põt habere in locutione iſta · Ono
modo ꝙ ferat᷑ ad totã ꝓpoſitionem
vt ſit ſenſus · Factũ ẽ ꝙ de ſit ho· et
ſic vera eſt illa ꝓpoſitio¶ Secũdo ꝙ;
Dictũ participiu · factꝰ.põt determi/
nare abſolute ſubiectũ vel pꝛedicatũ
et qdðcũ q; eoꝝ determinat oſitio
eſt falſa · qꝛ nec deꝰ ẽ factꝰ·nec hõ ille
Demõſtrato Chꝛiſto ẽ factꝰ.niſi ad/
Dat aliguid· qꝛ ſuwponit ſuppoſituʒ
Rerniateke Dictum partcicipium

põt determinare ſubiectũ in comꝑa
tiõe ad pdicatũ · ſic locutio vera eſt ·

Nec obſtat ꝙ videt᷑ ponere fieri cir/
ca deũ · qꝛ hoc fieri qð participiũ im/
poꝛtat · nõ ẽ niſi fieri rationis· vt di/
cemꝰ infra in reſpõſione ad argumẽ/
ta· ¶ ld ratiões in oppoſitü · d b/
mam rñdet᷑ ꝙ ibi caro ponit᷑ ꝓ hoĩe
ſiẽ ꝑs ꝓ toto ·ſicẽ Yſaxl · Pidebit oĩs
caro ſalutare dei: quemadmodũ ali
quãdo aĩa ponit᷑ ꝓ toto hoĩe Geñ ·
xlvj · Dmnes aĩę quę egreſſę ſunt in
cgyptũ · ⁊c· Et ad queſtionẽ ꝗq moue
tur· q̃re euãgeliſta ſolã carneʒ nomi
nanit.Id h̊ rãdet᷑ ꝙ mitiplici ratio
neMꝛimo·qꝛ ꝑ carnẽ viſibilis appa
ruit: vñ ſubdit᷑: Nidimꝰ glaʒ eiꝰ zc

¶ Scdo vt oñderet ꝑ locum a minoꝛi

nihil in hoĩs natura eſſe qð ꝓbũ dei

nõ aſſumpſerat¶ Certio· ad oſtẽden
Da Vritatem incarnationis: contra

manicheos qͥ dicebãt verbũ non aſ⸗
ſumpſiſſe verã carnẽ ſ̊ fantaſticã ti·
ideo ad hoc excludendi fec mẽtio/
nem ſpecialit᷑ de carne Quartoad
emõſtrandũ magnitudinẽ benigni
tatj · Cõſtat eni ꝙ anima rationalis
magis cõfoꝛmis ẽ deo qᷓ; caro:equi‚/
dem magnũ pieta ſacramentũ fuiſ-
ſet ſi Ybum aſſumpſiſſet aiaʒ huma
nã · vtpote ſibimagis confoꝛmẽſed
aſſumẽ etiã carnẽ elongatã a ſingu/

laritate diuinę naturę fuit multo am

plioꝛis.imo ineſtima biliſ pietatis in/
Diciũ · ſm qð dic apls·jCimot·iij·
Et manifeſte magnũ ẽ pieta ſacrin

qð manifeſtatũ ẽ in carne¶ Zd ſecũ

Dam rationẽ rñdet᷑ negãdo ↄſequẽ
tiã · Et rõ ẽ · qꝛ licʒ fieri hoĩem ſit fieri
ſimplict᷑in oibꝰ his in bꝰhumana
natura ĩcipit᷑ eſſe ĩ ſuppoſito ð nouo
creato deus dẽ factꝰ homo eo ꝙhu⸗
mana natura incipit eſſe ĩ ſuppoſito
diuinę naturg ab eterno pexiſtẽte · et
ideo deũ fieri hoĩeʒ nõ eſt deum fieri
ſimplicit᷑ tertiã rũdet᷑ negãdo

vniũſalit aſſumptũ · Vicimus enĩ ꝙ;

qñ aliqͥd ſdicat de nouo de altero
cñũ mutatioe eiꝰ de qͥ dẽ · tunc fieri eſt
mutare · ſic cõuenit in his ꝗ̊ abſolu/
te dicunt᷑ · Ea v ꝗ relatiue dicunt᷑

puñt de nouo pdicari de aliqͥ abſc

eiꝰ mutatione · ſiẽ hõ de nouo fit dex
ter abſq; eiꝰ mutatione ꝑ motũ illiꝰ
q fit ei ſiniſter · Oñ in talibꝰ nõ opoꝛ/
tet omne qð di fieri eſſe mutatnʒ qꝛ
hoc põt accidere ꝑ mutatiõeʒ alteriꝰ
Et ꝑ hũc modũ dicimꝰ Dñs refugiũ
factꝰ eſt nobis · Eſſe autẽ hoĩeʒ hdi/
cat᷑ e nono de deo abſq; eð muta/
tiõe ꝑ mutatõeʒ bũanę naturę· ꝗaſ
ſumit᷑ ad diuinã ꝑſonã ⁊ideo cu dẽ
deus factus eſt homo·non intelligit᷑
aliqua mutatio realis ex parte dei ;

ſed ſolum ex parte bumanę nature⸗

Aq qnartam reſdet᷑ ꝙ ratio nõ

ꝓcedit · Dicimus enĩ ꝙ ꝓpoſitio illa
Wrificat᷑ ratione vtriuſq; ſimulſcili/
cet ſuppoſiti ⁊ naturę:q;uis eni illud
ſuppoſitũ ſemꝑ fuerit· nõ tamẽ ſem/⸗
per fuit ſuppoſitum humang nature
vm qð ſigniſicat ꝑR hoc nomè homo ·

(Circa Domini/

ſti appellari p

—

nun ᷓ; pꝛebuit occaſionem ruinę ali⸗

poſitꝰ in ru

——

caʒ infra octauas natiuitat domini
eſt euãgeliũ In illo tẽpoꝛe Erat Jo/

ſeph et Maria mater Jeſu mirates
2Zc Luce . ij · Et N diſputari ſequẽ/

tes quęſtiones ¶ꝛima Nin ſit ven
Secundo Otrũ be ata Maria ita
io compaſſionis moꝛtis Chꝛiſti
fuerit ꝑfoꝛata it⸗ re martyr Chꝛi
oſſit ·

Chꝛiſtꝰ ſit poſitꝰ in ruinã multoꝝ

ueſtionem qua quęritur
Binſit ven ꝙ Chꝛl? ſit

inam multoꝛũ · ſic ꝓcedit᷑
Et videt᷑ ꝙnõ ¶ Pꝛimo ſic · Chꝛiſtꝰ

cui ex aliq̃ Dicto vel facto ſuo · Onõ
fuit poſitꝰ iu ruinã alicuiꝰ.conſequẽ/
tia eſt bona· ⁊ aſſumptũ patet·q;ꝛ pꝛę/
bere occaſionẽ ruinę aliquoꝝ eſt cõ/
tra charitatẽ et ita peccatum· Chꝛi/

ſtus autẽ peccatum non fecit necin/

nent eſt dolus in oꝛe ei¶ Secudo
ſic · Chꝛiſtꝰ poſitus eſt a eo patre in

lucẽ gentiũ vt ſit ſalus vſq; ad extre
mum terre Vſa · xlix · ergo non eſt po

ſitus in ruinam alicuius: Certio ſic

Chiꝛiſtus venit vt homines vitã ba

beant · vt ipſe dict Johᷣ/X·ergo nõ
eſt poſitꝰ in rninã moꝛtis alicuiꝰ.er/

go non videt᷑ veꝝ ꝙ poſitꝰ ſit in rui/
nã ¶ Quarto· Qui occaſionẽ dãni
dat · Damnũ dediſſe videtur · ſed ſi
Chꝛiſtꝰ eſt poſitus in ruinã mnltoꝛ
iple videt᷑ eſſe cauſa peccati hominũ
noppoſitum eſt euangeliũ hic. et
Va · viij · et·j. petri.ij. Dꝛ xe Chꝛiſto

ꝙ erat in lapidẽ offenſionis et in be
tram ſcandali¶ Reſpodeo dicendũ
euangeliſta dicit ven · ꝙ Chꝛiſtꝰ
poſitus eſt in ruinaʒ multoꝝ: ſed di
uerſimode ſᷣm duas expoſitiões · Ex
ponit᷑ em duplicit᷑ ille text no mõ
En o guanch ideſt in ruinã mul⸗
toꝝſcʒ vitioꝛum et in reſurrectioneʒ
virtutũ · Plane hoc veꝝ eſt Jpſe eni
eſt cui in pſona Hieremię dictuʒ eſt
Hiere.ja deo patre · Ecce cõſtitui te
ſup gentes ⁊ regua vt euellas.ſcilicʒ
vitia ⁊ plãtes virtutes Obi inquit
lo · QNõ enim poterant ęcificari bo
na niſi deſtructa exiſterent mala.nec
plãtari optima niſi eradicarent᷑ peſ/
ſima · Vnde Matth· xvx · & omnis
plantatio quã non plantauit pater
meꝰ celeſtis eradica bit᷑: Alio modo
exponit᷑ reſpectu hominũ maloꝛũ.⁊
tunc dicit · ꝙ etiaʒ dictum euangelij
eſt veꝝ ad iſtum iutellectũ ·ſcilicet ꝗꝙ
poſitꝰ eſt in ruinã multoꝝ:non ꝙ di
cto aut facto ſuo minꝰ recte pꝛebue/
rit occaſionem ruinę alicui.ſed quia
ex doctrina et openibus ſanctis ſuis
multi mali ex malitia ſua occaſioneʒ

receperũt ruinę. NPnde ſancł CTho.
in · iiij · Di xxviij inqt:¶Qdq; aliqui
ex factis vl Dictis Chꝛiſti ſumpſerũt

occaſionem ruinę dicit eſſe poſitꝰ in
ruinã ⁊ in ſcandalum ·nõ ꝙ ipſe de⸗
derit aliquã vel modicã occaſioneʒ
ruinę · Vnde non legit᷑ ꝙ aliq̊s ſcan/
Dalicauit · ſed ꝙ aliqui ex dictig vel
factis eius ſcandalicati ſũt·Ed ra/
tiones in oppoſitũAd pꝛimãa reſpo/
Det᷑ negãdo conſequentiã Et ad ꝓ/
bationẽ dicimꝰ . ꝙ bene concedimꝰ
ꝙ Chꝛiſtus nõ eſt poſitꝰ in ruinã ꝙ
ipſe dederit occaſioneʒ min alicui ·
vnde neminẽ ſcandalicaſſe legitur
vt Dictũ eſt · ſed bene modo expoſito
d ſecundã reſpondet᷑ ꝙ ratio ꝓ/
cedit ꝙ nõ ſit poſitꝰ anet,

bens occaſionẽ ruinę ¶ Ad tertiã re /
ſxvõdet᷑ eodem modoiſld quartam

ſcr
tmin
ud⸗
gune
cce
ſtali
trem
Gi⸗
inge
0
ni
tyo
ſver
Con
dt
fitc
o
ſch
nez⸗

g⸗
tſa

ei
n
toCbe
grpol
wur.
Wn
geni
pace
L
tyte
ſe
ni
bee
que
nej

I.
ple
cuir
fuit,
neca

ſens etin e⸗

deni
nachiſ⸗

unſadi⸗
coſtiesEr,

eierk Penni
“
kinminin

eſumcdong

ereſ pean
medichyet
lecöſtituite
euelusſallic
Pbiinanit

encd⸗

Cnentmalane
Nncienegen,
Gon
Dhntuuthen
bit⸗Alonoen
ninimabi/
mncumngel
ani ſalitt

vr non

nage pechue/
n⸗ſecui
sſuncts iis
moſone;

Kincw.
a dici

briüſangſei⸗
ateſſepoſtein
n hogie
Ni in
Gtnilin
uad
gil,
muͤttth,
monmti
Nirin unn
eſin Aian
Pnaleheom
Enocoh
itgit⸗
iziſ .
Wn
zinn

reſpondet᷑:negando minoꝛẽ· Chꝛiſtꝰ
eni nulli edit occaſioneʒ ruinę· nec
cauſa fuit ꝑeccati.Pꝛo quo notan/
Dum ꝙ duplex eſt occaſio · ſcʒ data
⁊accepta · Dicit᷑ ꝗt occaſio data·qñ

fit aliqͥd opus minus rectũex quo ꝑ

14

exemplũ alij ꝓnocant ad ꝑeccandu:
Si autẽ aiiges facit opus rectũ ⁊ alij
inde ꝓuocent᷑ ad peccandũ · non erit
occaſio data ſed accepta ·⁊ talis fuit
occaſio phariſęoꝝ qui ſcãdalixaban
tur ð doctnna Chulſti · Et ſic etiã in
telligenda ſunt illa quę inducũt᷑ ce
Aſa:viij. Et.· Pet᷑. . Vnde ſan
Thomas diat in · in . ꝙ Chꝛiſtꝰ non
Dicitur ſẽma ſcandali ꝙ per ſe fue/⸗
rit ſcandali canſa ·qꝛ ipſe nõ dedit ali
Kcui occaſionẽ ſcandaliᷣ dĩ in petraʒ
ſcãdali:ita ꝙ; pꝛępoſitio·in· non oꝛdi/
neʒ cauſę ſed conſecutionẽ impoꝛtat.
q; ex bis quę C haiſtꝭ fecit conſecutũ
eſi ſcandalu iudęoꝛũ· H cc ille·

d ſecundom

quęſtionẽ qua quęrit᷑· Otrum beata
qna ita gladio compaſſiõis moꝛ
tis Chꝛiſti fuerit ꝑfoſſa· ut vere mar⸗
tyr poſſit appellari/ſic pcedit᷑ · Et vi⸗
detur ꝙ ſic ¶ Vꝛimo ſic· Dic̃ Miero/

nymuns in ſennone de aſluptiõe beg/
teæ vginis Marięg· R te direrĩ dei
geniinix virgo martyr fnit· Gnis in
pace vitam finiuerit · ¶ Gecundo ſic
Dic Gꝛegoꝛ Jure eni plus q; mar
r equę nimio amoꝛe vulnerata te/
s extitit ſaluatoꝛis:⁊ pꝛę mxroꝛe in

nimo cruciatũ ſuſtinuit paiſionis
Tenio ſic Vier HBernardꝰ. Zon/
ge eam plus q; martyreʒ cenſemꝰ in
qua paſſionis ſenſũ cõpaſſionis ſu/
rauit affectus.¶ Quarto · Idem
ernardus ſuꝑ illud. In plenitudi
ne lanctoꝝ detetio mea · Merito in
plenitudine ſanctoꝝ detẽtio eiꝰ erat
cui nec puritas angeloꝝ·nec fideſ de
fuit pꝛiarcharũ.nec ſpons ꝓph̊arum

nec apoſtoloꝝ celus · nec conſtantia

martyri necſobꝛietas cõfeſſon. nee
caſtitas virginũ · nec cõiugatoꝝ fo/

cunditas. ergo videt ꝙ beata virgo
babuit oẽs ꝓpꝛietates gratuitaſ anlo⸗

rum ſanctoꝝ: ergo martyr dicẽda ẽ

n oppoſitũ autẽ arguit ſic · Moꝛi

eſt de ratione martyrij. Nnde Ma⸗/

ximus in qnoda ſermoe viat xe mar
tyre · ꝙ vincit pꝛo Chꝛiſto moꝛiẽdo
qui vinceret᷑ ſine fine vinuẽdo· ̊ bea/
ta virgo nõ ſuſtinnit ꝓ Chꝛiſto moꝛ
tem· ergo nõ eſt dicẽda martyr:mi/
noꝛ patet· Dicit enĩ Tmbꝛoiiꝰ tra/

ctanſ hoc enãgeſiũ· Aec hiſtona nec

littera docẽt begtam Manã gladio
vitam finiuiſſe¶ Reſpondeo dicen/
dum iuxta ſanctũ CT homã in · ij · ij .· ꝗ·
xij ꝙ de martyrio loqͥ poſſumꝰ Du/
Plicit · Pno modo ſᷣm pfectã eiuſra
tionẽ·⁊ ſic de ratione martyrij ẽ moꝛ/
tem ſuſtinere actu pꝛo noie Chꝛiſti
Iſtud patet ſic· Wanyn dĩ qli te/
ſtis fidei chꝛiſtianęper quã nobis vi
ſibilia ꝓpter inuiſibilia contemnẽda
aponunt. ut dici ga Heb · x· I1d
martynũ ergo ptinet ut homo teſtifi

cet᷑ fidem · ſe opere oſtendẽs cũcta /

ſentia contẽenere · ut ad futura inuiſi/

bilia bona ꝑpueniat . q;din aũt homi

nis in hac vita remanet vita coꝛwo/
ralis nondũ opere ſeoſtendit tempo/

ralia cũcta deſpicere · Conſueuerunt

enim hoĩes ⁊ cõſanguineos ⁊ oĩia bo
na poſſeſſa contenere.⁊ etiam dolo/
res coꝛpoꝛis pati ut vitam conſeruẽt
Vngde ⁊ ſathan cõtra Job indurt
Pellẽ ꝓ pelle ⁊ cũcta quę habet da
bit homo ꝓ anima ſnaideſt· ꝓ vita
coꝛꝑali: Et ideo ad ꝑfectã rationem
martyrij requirit᷑ ꝙ aliqͥs moꝛtẽ ſuſ/
tineat· ⁊ hoc modo beata virgo non
fuit vere martyr cum vitã gladio nõ
finierit · Secundo modo poſſumus
ſoqui de martyrio ᷣm q̃ndam ſimili
tudinẽ. Onde Iſidoꝛus in li·etymo/
lo· Dicit· Duo ſunt genera martyrij
vnum in aperta paſſione· alterum in

—— —

Ddi

ciſionis e

Mꝛimo ſic · Circũciſio fuit oꝛdinata

6 6

occulta animitute Et H̊ modo bea
ta virgo ꝓpterimenſum amoꝛẽ eius

ad Chꝛiſtu in paſſione Chꝛiſti mar/

tyr dicit fuiſſe · Vnde TNuguſtinꝰ in
ſermone quodã cæ ea ita dicit. Ma⸗
ria quia mẽte paſſa eſtplus q; mar-
tyr fuit· nimix: quia eiꝰ Dilectio am/
plius foꝛtiſ q; moꝛs:qm moꝛtẽ Chꝛi/
ſti ſuam fecit· NHeęcille.¶ d ratiões
in oppoſitũ reſpondet᷑ ꝙ ut dicẽ ſan⸗/
ctus Chomastam in ſecida ſecide
q; in quarto· oẽs autoꝛitates ille ſan
ctoꝝ intelligendę ſũt martyrio ᷣm
qndam ſimilitudinẽ.ld rationeʒ
vltimã reſpõdet᷑ eodẽ modo·ꝙ pꝛo
cedit de martyrio dicto hᷣm ſimilitu/
nem. —

ſi euangeliũ· In illo tempe
PHoſtq; conſumati ſunt ⁊c Lucę i ·
Circa qð coſſuũt hę queſtiões diſpu/
tari Pꝛima · Diru Chuſtꝰ debuit

circũcidi . ¶ Secuũda · ONtrũ circũciſio

nc tem

ꝛe gratieceſſare debuitt ·
Diꝝ ↄuenient nomẽ Chꝛi
woſitum Jeſus

neltioneʒ qua quęriiur.
Btrũ Chꝛilt“ buit cir/
pcedit᷑ Et videt᷑ ꝙ non;

in remediũ oꝛiginalis peccati·ů̊ Chꝛi
ſtus nõ cõtraxit oꝛiginale ꝑeccatuʒ·
ergo Chꝛiſtus nõ debuit circũcidi ·
¶ Secũdo ſic. Chꝛiſius nõ fuit deci /
matus in lumbis tRbꝛag · qꝛ figura/⸗
bat medicinã oꝛiginaliſ·ergo nec de
buit arcũcidi eadẽ rõne ·¶ Certio ſic
Sabbati obſeruatio vicinioꝛ erathᷣ
ceptis moꝛalibꝰ inter ꝗ etiã cõputat᷑
;ᷓ circũciſio · k Chꝛiſtꝰ ſabbata lrali/
ter nõ obpᷣuabat · vñ dicebant iudei
de ipſo Joh· ix. Nõ ẽ h̊ hõ a deo qui
ſab batũ nõ cuſtodit. nõ de buit ſer
ugre circiciſie ones Ioſpontnz eſt

X.

euãgeliũ pñs. ¶ Rñdeo dicẽdũ ſub

iſta cõcluſiõe · ꝙ Chꝛiſtuſ debuit ci //

cũcidi nõ ꝓpt᷑ indigẽtiã aliquã·Eᷣ ꝑpt᷑
decentiã · Cuius pot multiplex ratio
aſſignari/¶ Hꝛimo quidẽ ut oſten
Dat vitate carnis huanę cõtra ma/
nicheã · qui dixit eũ habere coꝛpꝰfan
taſticũ.⁊ cõtra c pollinarẽ·qui dixit
coꝛpꝰ Chꝛiſti diuinitati eſſe conſub
ſtantiale·⁊ cõtra DHalentinũ ·qui di/
xit Chꝛiſtũ coꝛpus de cęlo attuliſſe ·
Secũdo. vt appꝛobaret circũciſio⸗
nem quã olim æ' inſiitueratCer⸗/
tio ut oſtenderet ſe eẽ de gñe Tbꝛaę
qui cercũciſiõis mãdatũ acceperat in
ſignum fidei quã de ipſo habuerat
Geñ · xvij· Et cui facta ẽ repꝛomiſſio
de Chꝛiſto · ¶ Quarto ut iudęis excu
ſationẽ tolleret ne eiũ recipent ſi eſſet
incircũciſus ¶ Quinto ut obedientię
vᷣtutẽ nobis ſuo exẽplo cõmẽdaret:
Vnde octaua die circuciſuſ eſt ſicut
erat in lege hceptuʒ ¶ Sexto ut qui

in lilitudmeʒ carnis peccati venerat
remediũ quo caro peccati conſuene“-

rat emũdari nõ reſpueret¶ Septio
ut legis onus in ſe ſuſtentãs alios a
legis onere liberaret: pm illud Gal ·
ii. Miſit deus filiũ ſuũ factũ ſub le/
e. ut eoſ qui ſub lege erãt redimeret
S2a rationes in oppoſitũ· d pꝛi/
mã rñdet᷑ negãdo cõſequẽtiam qim
Chꝛiſtꝰ ſicut ꝓpꝛia volũtate moꝛtem
nr̃am ſuſcepit quę eſt effectꝰ peccati
nullũ in ſe hns peccatũ ut nos a moꝛ
te liberaret·ita ⁊ crcũciſionẽ quęerat
remedium oꝛiginalis peccati ſuicepit
abſq; h̊ ꝙ haberet oꝛiginale peccatũ
ut nos a legi dung ibetare ſicut di⸗
ctum ẽ ecudã rndet᷑· negãädo
conſequẽtiã · Et ratio eſt · qꝛ decima/
cio erat actus tm̃ figuralis qᷓntuʒ ad
illos qui in lumbis & bꝛaę decima
bant᷑· Et igeo Chꝛiſto nõ cõpetebat
qui ĩmunis fuit ab oꝛigiali peccato ·
ſed circũciſio etiã habet alias cauſas
Rter decimationẽ in illiſ q circũcidũ

2
—
—

7
.

Nlun
nnof
nntit
ſalnn⸗
Oſeren
ſntl
donn
.ſeſon
ſatuan

G

Gog
hii
icpe
ſc
cho/)
eni
bisrt
mi
onpho

nſq⸗

golchcn
gtem
Goor
Tod
ſonp
licnt
tione
lans
facs
ciſio
poſt
mn
cun⸗
luſ⸗
htle
cere
7ſ
circi
ſube
nit?
dir/

Mädiſih
Nbuttar/
Mip
Werrano
Aucſen⸗
nknng
eippn
qndin
ncſeconinb
Nnd
vallſe⸗

ttariſo.

entſCn
Ge don
Weherntn
dodedren
dnnn
Durnucgon

Mapentiek

omobecten
locömidare⸗
na Ktſan
Senoutqei
laun wnerut

niconlene
Ven

ntis alios4
züfüluble⸗

üncinadn
olti⸗

ſeqnetungn
clütmenum
ſt eſech wan

tüntnostn

alionigeenn
srrcnnuan
brmalarn
ſictt
ochn

SS

Arns dn
mnnpin,
Urtandh,

ifid

⁊ideo non eſt ſimilis ratio ð vtroq
rd tertiã rñdet᷑· negãdo cõſ. equẽ/
tiam· Et ratio ẽ · qꝛ Chꝛiſtus in pueri

da ſua in nullo ab alijs pueris ſegre
ns fuit qᷓntuũ ad exterioꝛẽ cõuer

ationè. ideo oĩa quę ad pueros
tinebãt in veter lege impleri voluit
ſed qñ iam ad pfectã ętatẽ peruenit
oſtendgere ſe debuit dñʒ eſſe legis ·
legem vſq; ad ipſũ poſitam fuiſſe·et
ideo in quibuſdã ſupꝛa legẽ operatũ
eſſe · ſicut de obſerunatione ſabbati et
in tacu lepꝛoſi ?Sc·

¶Ald ſecundam

quęſtionẽ qua quęrit᷑· Ntrũ circũ a/
ſio nüc tempe gratę ceſſare debuit ·

ſic ꝓcedit᷑. Et videt᷑ ꝙnõ ¶ PHamo
ſic · Dĩs Chꝛiſti actio noſtra ẽ inſiru⸗

ctio· Vnde dꝛ Johᷣ.xiij.· Exemplum

enĩ dedivobᷣ ut quẽadmodũ feci vo
bis ⁊ ita faciatis:ſed C hꝛiſtꝰ fuit cir/
cumciſuſut in hcedẽti quęſtiõe · ergo
exemplo ſuo debemꝰ arcũcidi.⁊ per

conſeques circũciſio ceſſare non de/
buit ¶ Secũdo ſic· Dicit Geñ · xvij.

Circũciſio dabat᷑ in fedus ęternũ·
ſed ternũ eſt ꝙ nullo fine dauditur.
ocircumciſio ceſſare non debuit.
ertio ſic· Figuralia ꝗᷓ ſient id qð
ſemꝑ faciendũ eſt non debet ceſſare ·
ſicut ð thurificatione 3 ſignat deuo
tionẽ patet · ſed circũ ciſio coꝛdil cuiꝰ
laus ex vo eſt ag Khoma · ij· ſemp
.

—ℳ

faciẽda ẽ·⁊ hãc ſignat exterioꝛ crcũ
ciſio · ergo ceſſare nõ debuit
poſitũ eſt illud Gal.v. Si crcũcidi/⸗

mini Chꝛiſtꝰ vob nibil ꝓderit Se⸗

cundo ſic:ad Heb· vij · Dicit apoſto/
luſ.ꝙ trãſlato ſacerdotio neceſſe eſt
ut leg trãſſatio fiat· ſed opoꝛtuit ſa/
cerdotiũ trãſferri g ⁊ legẽ · ⁊ ſi h tũc
ſacr̃a legalia.ſeꝗ int᷑ ̊ pcpuũ eſt
circũciſio· g zc ¶ Rndeo dicendum
ſub iſta ↄcluſione · ꝙ circũciſio ceſſa/

uit ⁊ ðbuit ceſſare · Quę ↄcluſio oſt⸗⸗

Dit ſic· Cũ venit qð ꝑfectuʒ eſt. ena/

nop

cuari vebet qd erparte eſt. ſiad idẽ

oꝛdinent᷑:quia gratia non facit per
duo qð ꝑ vnũ poteſt facẽ · ſicut nec
natura (Circũciſio autem impfecta

erat reſpectu baptiſmi:.Et hᷣ triplicit

HPeꝛimo qᷓntũ ad ſignificationẽ · quia

non ſignifica bat ita expꝛeſſe emũda/
tionẽ totius hoĩis ab imũdicia culpę

oꝛiginalis ſicut ablutio baptiſmalis

Secũdo q̃ntũ ad efficaciã:qꝛ nõ ita

abundãs gratia ad operandũ ⁊ repᷣ

mendũ fomitẽ in crcũciſione dabat᷑
ſicut in baptiſmo· Certio qᷓntum ad
vtiltatẽ:quia nõ erat eiꝰvtilitas ita
cõmunis ſicut baptiſmi:cuʒ haberet
terminatũ ꝓplm· determinatũ ſe/
xum· determinatũ tempꝰ.qð in ba/
ptiſmo nõ accidit:⁊ ideo adueniẽte
tempoꝛe plenitudinis buit ceſſare
baptiſmo ſubſtituto ITd rationeſ

in oppoſitü · AAd pᷣmã rñdet᷑· negan/

do cõſequẽtiã · Et ratio eſt · quia licet
Chꝛſtus in oibus opibus ſuis nos
erudiuit · nõ tñ oĩa fecit ad imitatio/
nẽ · ſicut opera miraculoſaa alia plu/
ra · qt Chꝛiſtꝰ circũcidi voluit ra
tiones ſupᷣ in queſtiõe hcedẽti fuert
aſſignate · Vnde Chꝛiſiꝰ nõ voluit
circucidiut alij imitarent᷑ eũ quo ad

hoc ſed magiſut ex hoc erudirent᷑ de

glijs quę tacta ſũt in rationibꝰ ſupiꝰ
allignat , Alal ſeenda rñdet᷑negan
do cõſequẽtiã · Et ratio eſt · quia cuʒ
dicit · ꝙ circumciſio ſit data in feduſ
gternů · nõ opoꝛtet ita ĩtelligi eternũ
ꝙ careat fine · Vnde in ea deʒ littera
ñs dicit · ꝙ dabit eiſ terrã in poſſeſ
ſionẽ ęternã·⁊ conſtat tñ ꝙ terrã ꝓ/
miſſionis iudęi nõ poſſident· Lnde

eternũ diſtinguit᷑. ⁊ dicit᷑ tripliciter

aut qᷓntũ ad durationẽ· ant qᷓntum
ad finis indetminationẽaut qᷓntum
ad ſignificationẽ · Pꝛimo modo di/
citur Duplicit· aut quia caret pᷣnapi
pio ⁊ fine · ⁊ ſic Ecq· xviij · dicit· Qui
Viuit in cternũ creauit ola ſimł. Tut
qᷓntũ ad pᷣuationẽ termĩ tm̃ ·ſicillud
c2

ps · Statuit eam in eternuʒz in cu /
lum ſeculi · Eternũ ſẽcũdo modo q̃n/
tum ad indetmiationẽ dicit·ſicut ſa/

cerdotiũ MMaron dicit᷑ ęternuz quia

deꝰ nõ detminauit qñ ceſſaret · Eter/
nũ q̃ntũ ad ſignificationẽ·⁊ ſic circũ/

ciſio dicit᷑ in feduſ ęternũ · quia tem/
pus durationis nõ eſt etermiatuʒ

nobᷣ· Vel dicẽdũ eſt ꝙ eſt cternũ qn
tum ad ſignificatũ ſun:⁊ q̃ntũ ad id
q̃d ei ſuccedit: ¶ ld tertiã reſpondet᷑
negãdo ↄſequẽtiam · Et ratio eſt · qꝛ

pncipalis ſignificatio ad quã inſti/
tuta eſt ablutio oꝛiginaliſ ꝑeccati· qꝛ
circũciſio ſacrametalis refert᷑ ad effe/
ctum · hoc autẽ non ſemꝑ faciendum

erat ꝑ circuciſionẽ · Et id eo non opoꝛ

tebat ꝙ cirrcuciſio ſp maneret · Nlia

autẽ ſignificatio eſi ex conſequẽti· et
ſᷣm ulam nõ opoꝛtet accipi iundicium
e duratione circũciſionii thurifica
tionis aute ſignificatio nũ q; fuit ad
ſignificandũ aliquid ut effectum eiuſ
ideo non eſt ſimilis ratio·

Vd tertiaʒ que/

tionẽ qua quęrit᷑ · Otrum cõuenien

ter Chꝛiſto fuit nomen impoſitũ Je /

ſus ; ſic ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ ꝙ nõ · ¶ Pꝛ
mo ſic· Oeritas ꝓpbetica debet ꝓnũ/
ciationi ꝓpheticę reſpondere · ſed ꝓ/
pbetęaliud nomen de Chꝛiſto ꝓnũ/

ciarunt · Dicit᷑ em Yſa · vij · Ecce vir /

go cõcipiet ⁊ pariet filiũ nomẽ eiuſ

uocabit᷑ emanuel . Et Iſa. viij · Do/

ca nomen eiuſ ccelera ſpolia detra/
be ⁊c · Et Iſa · ix · Pocabit᷑ nomẽ eiꝰ

gadmirabuis conſiliariꝰ.deus foꝛtł·

Et Zach vi · Ecce vir oꝛiens nomẽ
eius ergo incõueni vocatũ eſt
nomen er Jeſus ˖ ¶ Secundo · Iſa ·
lxij· dꝛ Docabit᷑ tibi nomẽ nouũ qͥd
os dñni noĩauit· ſed hoc nomen Je/⸗
ſus non eſt nomen nonũ ·ſed pluri/
bus fuit in veteri teſtamẽto impoſi /

tum. nt patet de JYeſu filio Joſedech

7 de Jeſu nane · ut patet etiã ex ipſa

ut patet per apoſtolũ Rhomauij· er

geneologia Chꝛiſti Lucę · ii · ergo vi
Cetur ꝙ incõuenienter lit vocatum
nomen eiu Jeſus ; ¶¶ertio ſic · Hoc
nomẽ Jeſus ſalutem ſignificat· ſed

ſalus per Chꝛiſtũ non en facta ſoluʒ
in circuciſione: ſed etiam in pnapio/

go incõuenienter hoc nomen elt o/

☚ —

ſitum in circicũcſione. ¶ In oppoli/
tum eſt euangeliũ pꝛeſens · vbi dicit

Poſtq; cõſumati ſunt dies octo ut

circũcideret᷑ ꝑuer: vocatü eſt nomen

eius Jeſus· ¶Kelpondeo dicenduʒ
ſub uta cõdluſione · ꝙ cõueniẽtiſſime
vocatũ eſt nomen eius Jeſus · Iſta
cõcluſio pꝛobat᷑ ⁊ eiꝰ cõueniẽtia oſtẽ/
Ditur ſic · Noĩa eni ſi cõueniẽter im/

ponant debent ꝓpꝛietatibꝰ reſponde

re · hoc patet in noibꝰ generũ ⁊ lxecie/
rum . de quibꝰ dicit· iiij · meta · Katio

enim quam ſignat nomẽ eſt diffini/

tio quę deſignat ꝛiam rei naturã
Noia autem ſingulari hoium ſem/
per imponut᷑ ab aliqua ꝓpꝛietate eiuſ

cui nomen imponitur. vel a tem poꝛe

ſicut imponunt᷑ noĩa aliquoꝛum ſan/

ccoꝛum hbis qui in eoꝛum feſtis naſcũ/
tur · vel a cognatione ſicut cum filio

imponitur nomen patris vel alicuiuſ
ůce cognatione · vel etiaʒ ab euentu
ſicut Joſeph vocauit pᷣmogenitũ ſu
um Manaſſen · d · Obliniſci me feẽ
deus oĩum labon meoꝝ Geñ · xli · vl

etiam ex aliqua qualitate eiꝰ cui no/

men im ponit · ſicut Geñ · xxv· ꝙ qui
pmo egreſſus eſt de vtero matr ru/
fus erat ⁊ totus in moꝛeʒ pellis hiſpi
Dus.:vocatum eſt nomen eiuſ Eſau

q́ᷓd interpᷣtatur rubeus· Noĩa auteʒ
quęimponunt diuinitus quib ſp

ſigniſicant aliquod gratuitũ donuʒ
eis diuinitus datũ · ſicut Geñ · xvij·
Dicitur Ibꝛe · Rpp ellaberis bꝛaã

quia patrem multaꝝ gentiũ coſtitui

te. Et Matth · xvi · dictum eſt Pe⸗
tro· Tu es Petrus·⁊ ſuper hancpꝑe⸗
tram ędificabo eccleſiam meaʒ· quia

ſgtut
Cluen
ent
ſonen
Ynde⸗
loN
cbis
ſalui
mn⸗
nomen
nmn
rinnm
eſtüt
nenwun
Gnonm
enna⸗
di⸗
ſio
wel
brin
men
oni
ſubho⸗
ndleen
nnncs
ſoiß
1 Pna
nul
Ns
Ciid⸗
ntibt
impo

gjegon
voctum
aſe Ho
Mnt⸗ſell
muſolnz
nn⸗
Nonnue

nneneſtor

Zopor;
vgb dit
Nsoctout
eſt nomen
dienen,
mänſſtane
iis N
id
Sudniren
ubeſeſwnte
Enenürieu⸗
ct Karo
ni eſtdſfnp
nuimmri⸗
winn ſen⸗
puetateeif
latenwꝛe
norum ſan/
ichisnaſci/
onflio
Wictiu
BAd en
Pnogeniͤſt
bluanct
ei
Utecp ltn
i
on
glali
nneu hn
Auitaue,
siiiß
nmi wo,
ubchp
ens Ad
ſunc 1
rbNN
Tun

igitur hoĩ Chꝛiſto hocmunus Swe
collatum erat ut ꝑer ipſuʒ omnes ſal
narent᷑· Ideo cõuenient vocatuʒ eſt
nomen eius Jeſus · id eſt· ſaluatoꝛ·
Vnge heęc rano aſſignatur ab ange

lo Matth · pᷣ.ci ait ad Joſeph VBo
cabis nomen eius JZeſuʒ .· Ipſe eniʒ
ſaluũ faciet populũ ſuũ a peccatis eõ
rum · Conuenient᷑ ergo vocatum eſt
nomen eius Jeſus· Eſt quid em no/
men multeę excellẽtię ⁊ ſublimitai·ita
ut in noĩe Jeſu omne genu flectatur
cęleſtiu terreſtriũ ⁊ infernoꝝ · Eſt no/
men multę vᷣtuoſitadj ⁊ efficacię · Nã
eſt nomen ˖ qð ut inquit NPetrus ra/
uennas · cedit cęcis viſnʒ ·ſurdis au
Ditũ · greſſum claundis ſermonẽ mu/
tis · vtam moꝛtuis:totam q; diaboli
teſtatẽ de obſeſſis coꝛpoꝛibꝰ virtꝰ
uius noĩs effugauit· Eſt Rterea no
men magnęeclementię ⁊ reuerẽtięcuʒ
non ſit aliud nomen datum hoibus
ſub qͥ opoꝛteat nos ſaluos fieri IRccqᷣ·
iiij ¶ Secũda ↄcluſio · Cõuenienter
in Die circũciſionis vocatum eſt no/
men eius Jeſus · Pobat hecconclu
ſio · Tũ pᷣ qꝛ iſta erat mos apud iudę
os · Vnge ſicut legit᷑ Geñ · xvjj · Si⸗
mul Nbꝛaam ſuſcepit impoſitionem
noĩs a deo ⁊ circũciſionis mandatũ
Et ideo apud iudęos conſuetũ erat
ut ipſo die circũciſionis noĩa pueris
imponerent · ſicut etiam nũc puerisĩ
baptiſmo noĩa imponunt· Cum ſe/
cundo.quia hodie pᷣmo legitur effu⸗/
Diſſe ſanguinẽ pꝛo nobis qui fuit ar/

TVa redemptiõiſnoſtrę ut dicit Gern⸗

ardus ¶ Tertia cõcluſio · Cõuenien
ter hoc nomen eſt impoſituʒ Chuſto
non ab hoie ſed ab ãgelo· Patet cõ
cluſio · quia ut dicit Gloſa interline/
alis ſuperillud Lucę·ij · Vocatum ẽ
ab angelo · nõ decuit tam gloꝛioſu
nomen pꝛius ab hoĩbus appellari .
ab excellentioꝛi natura · ne homo vi⸗
eretur machinatoꝛ huius nominiſ
Et Dꝛigenes inqᷣt · Vocabulũ Jeſu

gloꝛioſum omni odoꝛatn cultnq; di
gniſſimũ nomen quod eſt ſuperom/
ne nomen· non decuit pꝛimo ab ho/
minibus appellari · necab eis inferri
in mundũ ·ſed ab excellentioꝛi maio/
riq; natura· Onde ſingulariter euã/
geliſta addidit · Et vocatũ eſt nomæ
eius Jeſus.q̃d vocatũ fuerat ab an/
gelo antec cõciperet in vtero
rationes in oppoſitũld pꝛimam re
ſpondetur:ꝙ ratio noñ pꝛocedit. qꝛ
in omnibꝰ ulis noꝛbuſquodãmodo
ſigniſicatur hocnomen Jeſus:quod
eſt ſignificatiuũ ſalutis · Naʒ in h
Dicit · Emannel·qͥd interpꝛetat᷑ no
cum deus · deſignatur cauſa ſalutis
quę eſt vnio diuinę ⁊ humanę natu
ręin perſona filij dei per quã factum
eſt ut de eſſet nobiſcuʒ Per hoc qͥd
Dicit᷑ PHoca nomẽ eius · accelera·ſpo⸗
lia detrabe ⁊c · deſignatura quo noſ
ſaluamur:quia a diabolo cuius ſpo/
lia abſtu it · m illud Coll.ij · Expoli⸗
ans pᷣncipatus ⁊ poteſtates tradu/
xit confidenter · In hoc etiam qͥd di/
citur · Poca bitur nomẽ eiuſadmira
bilis ⁊c · deſignatur via ⁊ terminus
moſtrę ſalutis· inquantum ſcilicet
admirabili diuinitatis conſilio⁊ vir

tute ad hęreditatem futuri ſculi per-

Ducimur· ĩ quo enit pax perfecta fi/
lioꝛuʒ dei ſub ipſo pᷣncipe deo · Q
xpo dicitur · Ecce vir oꝛiẽs nomẽ eiuſ
ad id refertur ad quod pᷣmũ:id ẽ.ad
incarnationis myſteriũ · m qͥd exoꝛ
tum eſt · in tenebꝛis lumen rectis coꝛ/
de¶Ad ſecundã reſpondetur:negã
do conſequentiã · Et ratio eſt · quia li⸗
cet aliquibus quifuerunt ante Chꝛi
ſtum conuenire potuit · hoc nomẽ Je⸗
ſus ſᷣm aliquam aliaʒ rationem.pu/
ta quia aliquam particularem ſalu/
tem attulerũt · ut Jeſus naue ſalua/
uit populuʒ iſrael · hoſtes eius debel⸗
lando · ut legitur in libꝛo Joſue · ſed
ſm rationem ſpiritualis ⁊ vniuſalis
ſalutis hocnomẽ ꝓpꝛium eſt Chꝛiſto

cʒ

abm loc dicit eſſe nonũ · inqntuʒ eſt
impoſitũ ei ab hac ꝓpꝛietate qͥd ẽ enĩ
ſaluatoꝛ. ld tertiaʒ reſpondet᷑ne/
ando cõſequentiaʒ · Et ratio eſt · qꝛ
icet ſalus facta ꝑ Chꝛiſtũ cõis ſit⁊ iu
Deis⁊ gentilibꝰ.nihilominꝰpᷣncipa/
liter dicit᷑ eſſe miſſus ad oues ꝗᷣ perie
mnnt domns ilrgel ·

q N vigilia Epi⸗
phanisg eſt euangeliũ · In illo tempe
Hefuncto berode ⁊c · Matth· ij · Cir

aca q̃ͥd poteſt diſputari ſequẽs ꝗſtio ·

Trü Chꝛi/

. ſius cõuenient᷑ vocat᷑ na/
Ccareunus Et videt ꝙ non
Et mo arguit᷑ ꝙ nõ· ratione illius
glo · interlinealis qua exponit᷑ id eſt ·
anctus: ſamo ſic: Chꝛiſto nõ cõ/
nenit ſanctificari : qꝛ in quolibet oꝛdi/
ne pmũ mouẽs eſt imobile ſed Chꝛi
ſins eſt pncipiũ totius hũang ſancti/
ficationis ergo ipſe ſanctificatꝰ non

eſt ¶ Secũdo ſic · Omne qd fit·fit ex

cõtrario · generationes em ſᷣm phᷣm
ex cõtrarijs ſũt · ſed Chꝛiſꝰ ab omni
peccato qͥd ſanctitati contrariat᷑ im/
munis fuit · ergo Chꝛiſt? ſanctificatꝰ
non eſt dicendus:¶ ¶ertio arguit ·
ꝙ nõ debeat dici nacarenꝰ · quia in
naxareth fuit conceptꝰ· ⁊ pariratio/
ne dicendus eſſet bethleemita·quia

in bethleeʒ fuit natuſ · ſed h nõ diat

ergo nec alinud ẽ dicenduʒ ¶ Quar/
to lic · Nõ videt᷑ verũ ꝙ per phetas
Dictũ ſit ꝙ nacarenꝰ ſit noĩandꝰ· er/⸗
go nõ videt᷑ dicendũ· Rſſumptum
patet · quia non inuenit᷑ in ſcriptura
tale dictum ¶ In oppoſitũ eſt enan
geliũ pꝛeęſens · Reſpondeo dicẽdũ
ſub iſta cõcluſione · ꝙ cõuenientiſſi⸗
me Chꝛiſtus appellatꝰ ⁊ noĩatus eſt
nacarenꝰ. Iſta concluſio oſtenditur
ex multiplici ratione · Pꝛimo ratiõe
ſanctitatis· Interpꝛetat᷑ enĩ nacare/⸗
nus · id eſt · ſanctus ſiue ſanctificatus

Chꝛſtus antem fuit ſanct fanctoꝛ

Danielis · ix · Dicitur etiam ab ange/

lo beat?ę Marię Lucę· p. Qð enun

exte naſcet᷑ ſanctũ vocabit filiꝰ dei
Et Jobex. Diatur · Queʒ pater ſan
ctificauit miſit in munduũ· Secun/
do cõuenient᷑ dicitur nagaren ratio
ne interpᷣtationis·quia interptatur
floꝛidus. Ila· xi · Egrediet᷑ viĩga de
radice ieſſe.⁊ fios de radice eius aſcẽ
et · Pirga ut dicit Hieronym eſt

i genitrix · flos filius eius ⁊ bñ floſ

quia ad modũ floꝛis natus mira pul
critudie vennſtat· grato odoꝛe dif
fuſus in fructu duleiſſimꝰ. Flos eniʒ
lumine ſolis naſcit᷑ qd eſt lumen cęle⸗
ſte · nõ habeſ generãs aliqͥd mſi diu
num ſic floꝛuit qñ ſol eternꝰ virtute

caloꝛis ⁊ lumis in vterũ cõgeſſit vir/
ginis Nic flos picturat eſt venuſta⸗

te vtui⸗Vnde bene naçarenꝰ di qᷓ
interpᷣtat᷑ floꝛidus· hic flos grat eſt
odoꝛe:Cand iij· Emiſſiones nig
radiſusoc eſt effragatiões odoꝛuʒ

tuoꝝ in fama tuę vtutj videntur eſſe

odoꝛamẽta floꝝ paradiſi: hic flons
ſpes eſt Dulciſſimi fruct' in adeptio/
ne gaudij cterni. E Fructus
Dulcis ẽ gutturi meo · Certia ratio/
Cõuenient Chꝛiſtꝰ noĩat nacarenuſ
ꝛ cõceptꝰ eſt in nacçareth· Et ut di/
cit Tlbertꝰ magnꝰ ꝙ cõcept Chꝛi⸗
ſti multũ congruebat noĩ naçareth
qꝛ ſicut diuinę generationi ·it ⁊ hu/
manę generationi.floꝛes de floꝛe aſ⸗
ſimilant: Flos enĩ pullulat de vno
germine in vecoꝛe ⁊ coloꝛe · ſimilit ſi⸗/
lius ᷣm diuind generationeʒ pcedit
ab vno q eſt in celis ſine matre · ⁊ vᷣm
generationẽ huanã de vna in terra
line patre · Bene ergo in nacareth
conceptus fuit flos noſter · qui ſicut
flos de floꝛe ſine virili cõmixtione ð
vna matre ſaluo virginitatj decoꝛe⁊
matris integritate ꝓceſſit · Quarto
naxarenus dicit᷑ · quia ibi nutritꝰ fuit
⁊educatus · Chꝛiſtus eni ſicutĩ floꝛe

oche
nunet
ſrtond
ſoapig
Penid
eiusput
An
Xe uc
len,

naart

eiith
e
ſetg
Poteſtai
terento
ſnctor
ſoncon
di
Toſe
loͤinu⸗
teſent
hioſna
wauhi
dusloyrt
ſcerſunc
hiCxno
usfien
ſöͤſango⸗
ſergrans
DOl
Cnon
ſecti d
mol en
ſoteſt
negan
ctoſan
nute
inaln
tum
inog
natio
neme
plici
lü
no gl
linol
ſatv

nncoi
bange⸗
Wenmn
ſs di
Mrſan
Dan
Wabndn

nterprann
engd
ees aſci
myns e
1biſof
murapul
doe dif⸗
fosn;

unmcge⸗
anmdern⸗
bvine
togeſſtyi⸗
eltwnutn
en dii
gglatt
stwep
vogon
ntureſe
bieflons
deptio⸗
Fmcus
mario⸗
nanen
t Cbe/
ängnn
onilänb⸗
Tſorn⸗
nlat E
emamA
Waölen
ſengeiiek
onitonen
en wan
⸗C
num/4

concipit ita in floꝛibꝰſanctitatſnn/

tritur educat paſcit· Lectuluſno⸗

ſter floꝛiduſeſt:·Cantl pᷣ: Quinta ra
tio · quia in nacareth domiciliũ fuit

parentibꝰ ſuis · ſicut Joſeph qͥ pater

eius putabatur⸗ paͤtiſſimne virginiſ
Marię quę veriſſime mat fuit · DVn/

de Luce. ij · Voſtqᷓᷓ pfecerũt oĩa hm
egem dni reuerſi ſũt in ciuitatẽ ſuaʒ

nacareth. quę dicebat᷑ eoꝝ ciuitas·
ut inqt Gloſa. qn tũ ad habitationẽ
id ratiões in oppoſitũ. Id pmaʒ

rñdet᷑ ꝙ ſanctificari eſt ſanctũ fieri ·

Poteſt aüt aliqͥs ſanctꝰ fieri dupli/
ater. uł ex ſancto vel non ſancto· Ex
ſancto iteruʒ duplicit᷑. vel ex minus
ſancto magis ſanctũ · ut dicit᷑ Joh ·
xvij · Pater ſanctifica eos in veritate
MNpoſtoli enĩ tũc ſancti erant.vel vᷣm
cõtinuationẽ ſanctitaſj eadẽ q̃ntita/
te ſeruata.⁊ hoc modo Chꝛiſt poteſt

Dici ſanctificatꝰ.ſic ibideʒ dicẽ · Ego

pꝛo eis ſanctifico meipſũ/ſed iſte mo/
Dus loquẽdi nõ videt᷑ cõſuetꝰ. NDñ
ſic de ſanctificatione non videt᷑ loqͥ
hic˖ Ex nõ ſancto dicit᷑ aliquis ſan/
ctus fieri dupliciter · DOno modo ex
nõ ſancto cõtrarie aut pᷣuatiue · ſicut
per gratiã ſanctificari dicit᷑ ⁊ H̊ mo/
do Chꝛiſtꝰ nõ pt dici ſanctificatꝰeẽ
q; nõ poteſt accipi cũ conſiſtẽtia ſb/
iecti defectus ſanctitatj in eo fuiſſe · ſi⸗
mul eni fuit hõ ⁊ ſanctꝰ. Tlio modo
Poteſt dici fieri ſanctꝰ de non ſancto
negatiue · ⁊ tũc bene dicit᷑ exnõ ſan/
cto ſanctꝰ factus ratione ſanctitatis
create quę hoĩs eſt. ⁊ ita ↄcedi poteſt
in aliqͥ ſenſu Chꝛiſtũ eſſe ſanctifica/
tum · ¶ Rñdet᷑ ergo ad pᷣmã rationẽ
in oppoſitũ· negãdo cõſequẽtiã · Et
ratio eſt· qꝛ pᷣmũ mouẽs in aliqᷣ oꝛdi
ne mobiliũ nõ opoꝛtʒ eẽ ĩmobile ſim
plicit᷑ ̊ imobile ſᷣm genꝰ motꝰ.ſic c
lũ qͥd ẽ pmũ alterãs monet᷑ qͥdem
nõ alterat᷑· nõ em eſt pᷣmuz mouenſ

ſimplicit᷑ · Similit᷑ etiaʒ Chꝛiſtꝰ bᷣm
qd homo non eſt ᷣmuʒ ſanctiſicans

ſimpliciter· ſed deꝰ trinitas· Eſt aut
pᷣmũ ſanctificãs inqᷓntũ homo nõ p
