illo alicuius dñi ſui cõmiſſo ad de/

ndendam aliquã veritatẽ vteretur

ad aliquid falſum conſfirmandũ·cu,ʒ

eus permiſit hibns ut aſſumãt no⸗
men ſuũ ad confirmationẽ veritatis.
ſi vtantur noĩe ipſius ad confirma/

tionem falſitat·ipſi falſarij ſũt. Qui

enĩ falſum iurat vult deũ inuoluere

in peccato ſuo· Cum enĩ iurare ſcm
Auguſtinũ ſit deum teſtem innoca/
re · cum ipſe iurat falſum · ipſe vult de
um teſtem adducere falſitatis. JItem

vult facere ꝙꝙ deuſ reputet᷑ deceptoꝛ
Dum in noie eius vult hoĩes ſegnee⸗

re · Zach.· vij. Onuſſq; malũ con/
tra ꝓximũ ſuũ ne cogitetis in coꝛdibꝰ

Vſtris uramentũ mendax ne dili/
Satis Cdnremn eqn iurat ꝓ nibi
lo.Exo.xx. Non aſſumes nomen dei
tuiin vanũ. Et Dento. v. Non vſur
pabis nomẽ dei tui ruſtra·quia nõ
erit impunitus quiſuꝑer re vana aſ⸗/
ſumpſerit ulud. unen ẽblaſphe⸗
mia · Oſtẽditur magnitudo huiꝰ pec
cati ex pęna qua legitur ñs puniſſe
blaſphemantes Leuit· xxiiij. Hic qͥ
maledixerit deo poꝛtabit peccatũ ſuũ
⁊q blaſphemauerit nomen vñi moꝛ
te moꝛietur· lapidibꝰ obꝛuet eum oĩſ
multitudo populi Exemplũ pue
ro qͥnq; ãnoꝝ · Magna offenſio di⸗
cere conuitiũ militi · maioꝛ regi.q̃nta
eſt dicere ſũmo regi: Qni qreret ab

aliqj ſi vnc dixerit ↄuitiũ epo vł re⸗

gi terreno. Rñderet ꝙ nõ: qꝛ nõ an⸗
Teret· vel quia nõ meruerũt.⁊ tamè
audet deo dicere qui nũ q; ei nocuit
ſed ſemꝑ iuuit.imo etiaʒ qui diceret
ei 47 ipſe dicit deo nũ q; diligeret eũñ
ſed diceret ſibi magnã iniuriã fien.2
tñ facit deo qui eſt ons eius.ſed ſol⸗
uet in futuro· Ideo dicit Tng⸗LMô

minus peccãt qui den blaſphemãt in
celis · qᷓ; iun encifireruti terriſ
(De critis

ſxẽm Hʒ ſanctitatj ſed nõ
opera ꝗꝓdeo compatſtru
tioni.· Job xxxix · Penna ſtrutiõis ſi⸗
milis e peẽnę berodij.i:ſimil eſt hypo⸗
crita bonis in cõuerſatiõe.ſed non in
vritate oꝑis ⁊ volatu contẽplatio
nis · Item aliqͥ fruciꝰ qnq; ſani exte/

–—

rius apparẽt ſed interiꝰ putridi ⁊ xex

miculoſi Et ſbᷣ pictura aurea qnq; la⸗
tet lignũ putndum ⁊ vermiculoſum.
Matth.· xiij .· Ve vob hypocritę qͥ
imiles eſiis ſepulcris dealbatj zc v.
Nõ teneas auꝝ totũ qͥd ſplendet ut
aurũ · Nec pulcrũ pomũ qͥlibet eẽ bo/
nũ · Itẽ hypocrita eſt ſicut nuxr pfoꝛa
ta · intus vacua vymẽ habens interiuſ
quę in ignẽ ꝓijcit· Sic hypocrita va
cuus gra dei cuius conſcientiã pecca
ti ꝓmis coꝛrodit · in ignem eternũ ꝓij
citur · Matthxxv. Seruũ inutiiem
pijcite in tenebꝛas extenioꝛes. Item
bypocrita ſimilis eſt fimario vel ſter
quilinio niue cooꝑto qð exterius eſt
candidũ ſed interius fetidũ: Item la
trinam vitioꝝ ſuoꝝ openit pallio re⸗
ligionis falſę · Ecq· xxx vij. hſum /
ptio nequiſſima vnde creata es ope-
rire aridã nequitia ⁊ doloſitate illiꝰ:
Hypocrita qd exterius eſt müdat et
qd intenꝰ eſt relinquit imũdũ. HMy/
pocrita müda pᷣus qͥdĩterius ẽ vt il/

lud qͥd exteriꝰ ẽ fiat mũdũ. Itẽ bypo

crite ſũt ſicut falſi nũcij qͥ wꝛtãt pixi⸗
Dem pictã armis reg·ſed intꝰnõ hnt
F4/

ŚSͦSͦSͦůͦãͤc

rin nõ eſſe · dicẽtes ꝙ cum

wberetici q́ dicũt purgato/

tis pęnitentięin tribus ab aͤlia. Pꝛi/
mo · quia bec leuioꝛ · illa acerbioꝛ·

litteras · nec ſigillũ dñi ſui · Süt etiã Oñs remittit culpã remittit ⁊ pęnam Seã
ſimileſ cygno qͥ albꝰ eſt exteriꝰ intuſ vngde oĩs decedẽs aut trãſit ĩ padiſũ lapꝛo
niger . Sunt etiã ſimileſ cyrogrillo ꝗ ſi petm̃ ſit ei remiſſũ ut latro moꝛiẽs ĩ lunh
eſt aĩal debile rapax moꝛ iſerũ ⁊ ſpi/ cruce · cui dictũ ẽ · Hodie meeũ eris in Nem
noſum qͥd cito ꝓuocat᷑ Coꝛ extractũ paradiſo Luq/xxiij· aut in infernũ ſi nio⸗
a coꝛpe diutius mouet · Sic hypocri nõ ſit ei remiſſũ ·ſicẽ Diues qͥ moꝛtuꝰ ẽ Si⸗
ta cito ꝓuocat᷑ ad irã dũ retinet ran T ſepultꝰin inferno· Cõtra iſtos ratio on
coꝛẽ ĩ coꝛde Jõ Leuitxj· phibem̃ co/ eſt aꝑta incõtrariũ · Cõſtat ꝙ nõ oẽ Dep
medere cyrogrillũ. Ite eſt ſic lupꝰpel pctm̃ ẽ moꝛtale:.ſic nec oĩs infirmitaa leuib
le ouis indutꝰ.Sʒ quõ co gſcet᷑ ꝛſi ꝑ ad moꝛtẽ:nec oĩs offenſa punit᷑ a iu⸗ ol
cutiat᷑ baculo oſtẽdit dentes ᷣ̊ ouis dice pgna moꝛi. Nec oĩs caſus ĩdu/ uhr
cpite iclinato trãſibit · Matth · vij. cit moꝛiẽ·⁊ ſicĩ alijs mulij. Sʒ ponat᷑ lutt
Ittẽdite a falſis ꝓphet q veniũt ad qꝙꝙ aliqͥs decedati venialibꝰ ſolũ· con Cnuen
vos in veſtimet ouiu ⁊c · Itẽ eſt an/ ſtat ꝙ nõ dãnabit᷑ in cernũ· qꝛ non Ctenmus
gelus tenebꝛarũ traſfigurat' i ange/ bʒ moꝛtalia: ꝙ ſaluabiirt aliqñ ex q̃ nõ igec
ſi ludij Con xj· Itẽ ẽ ſimil vulxecul⸗ dãanabit · Nõ Põt autem ſaluari niſi gopak
q̃ ſimłauit ſe moꝛtuã nt poneret᷑in q/ purgert ˖ ̊ ẽ aliqs locꝰ ĩ alio ſculo ad nor
Dꝛiga vbi erãt allecia. ⁊ tũc comedẽ/ purgandũ· Itẽ cũ aliquis cõfitet᷑ de mirab
o ſe vinã oſtẽdit· Sic hypocrita ſi/ moꝛtalibꝰ grauibꝰ aut remittit᷑ tota aEr
mulat vulpeculã moꝛtuã donecha/ pęna neceſſario·aut nõ ·ſiſic· qs gfa⸗ inſon
beat vnã magna pᷣlationẽ vel hben/ ceret fructꝰ Dignos pPgnitẽtię · iux ſce ſenel
Dam in q̃ poſſit vacare delitijs:⁊ iu/⸗ ptum Johis baptiſtę Lucę . iij · Si ſeinpe
ſtos⁊ ſumplices affligere · Egech. xiij · nõ. g ſi decedit añ ſolutionem pęnę gocl
Muaſi vulpes in delerto ꝓphete tui opoꝛtet ꝙ ĩ alio ſęculo ſoluat pęnam husann
iſra el. Jtẽ ſimilis ẽ cãdelę ꝗᷣ alios illu nondũ ſolutã.·Nõ aüt erit eterna.qꝛ mnt
minat ? ſe cõſumit.·Oꝑa em illoꝛum nõ dãnabit · Strãſitoꝛia · Gĩ alio ſecu Xon
alijs ꝑ bonũ exẽplũ ꝓficiũt:⁊ ſibino/ lo ẽ pęna purgatoꝛia ꝗᷓ tranſit ⁊ pur/ uoter
cent. lροο0α1i. Scio opa tua qͥd no/ gat · Poteſt aut ſane credi ꝙ illa pę/ iect
mẽ habes ꝙ viuas 7 moꝛtuꝰ es· Nõ na ẽ ignis iux vᷣbum apli·j· Con· iij · tpan
ꝙ nõ ẽ ſecurũ poꝛtare candelã qn væ/ Si cuiꝰ opus arſerit detrimentũ pa onch
tus flat ſine opculo ne extinguatur · tietur · ipſe autẽ ſaluꝰ erit· ſic tamen h
Sic nõ eſt ſecurũ illi ĩ cuiꝰ coꝛdexen Ili per ignem. Didetur autẽ ſentire Ceo
tus vanę glię adhuc flat bona ĩ aper Gꝛeg · in dialogo· ꝙ idem ſit ignis wulg
to facẽ. Itẽ hy pocritę ceũ reputãt ex infernalis ⁊ purgatoꝛius · ſicut idem done
coĩcatũ maioꝛi excoicatiõe· qꝛ nõ pr eſtignis qui aurum purgat ⁊ paleaſ deſo
mittüt intrare eccleſiã ·i · coꝛ ſuũ· H vo cõcremat · Et hm hoc videt᷑ ponẽdus ſoth
lunt ꝙ exterius remaneat ĩ poꝛtiꝗ · i · locus purgatoꝛꝰ ſubtus limbuʒ · q̃ſi ume
in veſtimẽti religioſiſ· Lucęxvj· Doſ ignobilioꝛ locus ˖ ð quo purgati trãſ a
eſtis ꝗ iuſtificaſ vos coꝛã hoĩbꝰ de⸗ ierũt olim ad limbũ. Item credit᷑ ꝙ te
aũt nouit coꝛda vꝛa· Exẽplũ de illo mali angeli ſint miniſiri pęnarum· qꝛ e
q̃ ſimulabat ſe ieiunare ⁊ occulte co/ boni angeli non legunt puniſſe bo⸗/ Er
medebat ⁊ideo datꝰ ẽ in moꝛte dꝛa nos Magis autẽ conuenit hocma/ tian
WMWe Igne purgatoꝛij · lis.⁊ q;uis nõ intendant purgare ſᷣ ter
Eint uidò aftligere · tamen illa punitio eſt pur/ ſua
ESSE gatio · Differt autem hec pena pᷣſen/ pla

gan
üdrii
wonon
üegn
ninimni⸗
nonpi
Ulſosnte
ngno
Sinfnnitne
Dunntaiu,
usicn/
Bwnat
oſolicon
Nn, non
Wnd
Wmmnnig
loſcclon
1s (öftetd
venmntta
tinpenre
er ij⸗G
onenpene
penan
teteſnaeg,
ialoſeen
nitapur,
gpe,
Conan⸗
mnmtäpa
it anen
rumniſennne
tenſt gs
ſotiden

Prrollul

wnics
inbjĩi
ugrnitiͤl
mn rcit
narum⸗
Puſd⸗
genaoen
ntuenn
SS

Lumen

Secũdo · quia h interdũ bꝛeuioꝛ·il/
la pꝛolixioꝛ: ¶ertio.quia hęc non ſo/

lum purgatiua ſed etiam meritoꝛia
pꝛemij maioꝛis· illa vo retardata pᷣ/
mio Dico ꝙ pęna illa acerbioꝛ ẽ iſta

Ibi puniẽt᷑ venialia ⁊ debite relique
pꝛo moꝛtalibꝰ quę non ſüt hic ſolute
De pꝛimo Gꝛegoꝛiꝰ. De quibuſdã
leuibꝰ culpis ante iudiciũ ignis pur
gationis credendꝰ eſt · De ſecundo
Auguſtinus · Purgandus eſt igne
purgationis qui hic diſtulit fructuʒ
couuerſionis· Hic autem ignis 2 ſi
ęternus non ſit miro modo eſt gra
uis excedit enĩ omnẽ pęnam quã ali⸗/
qͥs paſſus ẽ in hac vita · Nuncq; enĩ
in carne tanta inuenta eſt pęna ·licet
mirabilia paſſi ſint martyres toꝛmẽ/
ta· Exemplũ de abbate qui ardebat

in fonte quia conſuluit ð nepote ſuo

fieri abbatem · Et de illo qui elegit eſ
ſe in purgatono duobus diebꝰ ma/
gis qᷓ ſuſtinere infirmitatẽ ſuã duo/
bus annis · Multi tamen ſunt qͥ nõ
timent hunc ignẽ· quia non cogitãt
illo· nec conſiderant conditiones
eius terribiles: ideo non abſtinent

a peccatis · Exemplũ de cęco qui trãſ

iuit paſſum periculoſum vbividens
non eſt auſus tranſire · Nlij ſunt ⁊ ſi

cogitant de illo· tamen firmiter non

credunt⁊ideo non timentſᷣm quod

vyulgariter dicitur · Stultꝰ nõ timet

doneccapitur· Exemplum. Geñ vx·

Dde ſodomitis qui noluerũt credere

Zoth de deſtructione ciuitat exire
cum eo · Tlij non timẽt quia non ſũt
experti · iuxta qͥd dicitur ð cane qͥ nõ

fuit exuſtus aqua calida:qui non ti/

met tm̃ illam ſicut ille qui fuit exuſtuſ
Exemplum de illo qui petijt pęgniten
tiam bꝛeuem · Et de ulo cui abbas /

cepit eſſe in purgatoꝛio poſt moꝛtem

ſuam ·˖ Et de illo qui ſemper habebat

plagas recentes quas ibi babuerat

Item iſta pena interdũ bꝛeuioꝛ. il/
la pꝛolixioꝛ:Creditur enĩ ꝙ; ĩ modico
tempoꝛe Per magnam contritionem

Vel pęnitentiã hic voluntarie factaʒ

ſe poſſit quiſ expedire de longo ibidẽ

ſuſtinẽda: Nnde iſte qui expectat fa
cere pęnitentiaʒ ſuam in purgatoꝛo

ſimilis eſt homini qui pꝛo vno obolo

quem modo non vult ſoluere. obli⸗
gat ſe ad centum libꝛas · quia illa pę⸗
na granioꝛ eſt in centuplũ. Ibi enim
punientur culpęquę modo nõ vidẽ/
tur· Exemplũ ð auro q̃d videturpu
riſſimũ:æ tamen igniſ inuenit ĩ eo qð

purget.j· Cor · iij · Omiuſcuiuſq; opꝰ
quale ſit ignis pꝛobabit. ¶ Item iſta

pęna meritoꝛia eſt. illa retardata p/
mio. Caret eni dei viſiõe quã perti/
moꝛẽ deſiderant ſancti hẽre.Exẽplũ
de Paulo qͥ cupiebat diſſolui ⁊ eſſe
cum Chꝛiſto · Phil · p̊. Retardant
etiam eoꝛuʒ pᷣmiũ · quia elemoſynę.
legata eoꝛum non ita cito ſoluuntur
Exemptũ de clerico qui retinuit cul/
citram ſocij ſu ·
y‚ͤR(NDe Lumine

Ine lumi/
ne nec bene miniſtratur in
domo.nec bene ꝓceditur
in via· nec bene negociatur in foꝛo.
Nos vvo qui ſumus in eccleſia pᷣſen/

ti ſicut miniſtri ĩ domo dñi ſui :· Etiã

in via pꝛeſenti ſicut viatoꝛes in itine/

re . In mundo ſicut negociatoꝛes in

foꝛo:noluit dominꝰ deus nos ſine lu

mine deſerere · ſed nobis pꝛo luce de⸗
Dit ſanctos Doctoꝛes eccleſig · de qui⸗

bus dicitur Matth · v. Vos eſtis
lux mundi:¶ Nota ꝓ eſt triplex lux
in mundo. Quędam infundẽs ⁊nõ
infuſa· ut in ſole· Quędam infundẽſ
⁊ infuſa · ut in luna · Quędam infuſa
T non infundenſut in aere· Iſt tribꝰ
modis põt ↄſiderari triplex lux ſpũat᷑

„

Scðm pᷣmũ modũ eſtĩ ᷣàο⸗ Scdm

ſecundũ eſt in doctoꝛibꝰ· Scdm ter/

tiũ eſt in ſimplicib ?Pꝛima ergo lux
tm̃ infundens eſt deus: de qᷓ Johᷣ·pᷣ
Erat lux vera quę illuminat oẽm ho
minẽ venientẽ in hũc mũdũ · Hꝛimo
tangit᷑ lucis veritas. Dicit᷑ eni lux ve
ra nihil in ſe habenſ de tenebꝛis pec/
cati · Deus lux eſt· tenebꝛe in eo nõ
ſunt vlle · · Joh· pᷣ. Secundo igit᷑ de
ſcribit᷑ lucis fecũditas qꝛ illuminans

oẽm bĩeʒ Sed cęc“ nõ illuminat a

ſole. licet oꝛiatur ſup bonos ⁊ malos
Sic nec peccatoꝛ a gra qꝛ eſt in cõtra
ria diſpoſitione · Jobh· . Lux in te/
nebꝛis lucet ⁊ tenebꝛę eã non compᷣ/
benderũt ꝓpt᷑ obſtaculũ peccati· Jõ
Dicit᷑ Eph· v· Exurge qui doꝛmis et
illuminabit te Chꝛiſtus· Certio tan/
git᷑ neceſſitas effectꝰ cuʒ dẽ · DNenit in

hücmũdũ.Dis eni talis intrat locũ

obſcurũ ⁊ ideo eget lumine · Mũdꝰ
enĩ obſcuratꝰ eſt fumo vanitaſj·pul/
uere cupiditai:nebula carnalitad.j·
Joh ij Vẽ qð eſt ĩ mũdo ⁊c· Yſa.ix
Haobitantibꝰ in regione vmbꝛe moꝛ
tis lux oꝛta ẽ eis· Sʒ ipſi fugiũt lucẽ
ut noctua:⁊ quęrũt tenebꝛas.⁊ dile/

xerunt hoĩes mag tenebꝛas q; lucem

ecũdo videdũ eſt de luce ꝗᷓ ẽ in/
undens infuſa:ſ.pᷣdicatoꝝ.de qua
Job · xxxvij · Nubes ſpargüt lumẽ ſu
um.luſtrãtq; cũcta per circũitũ:quo/
cunq; voluntas gubernani duxerit
Nubes vento ſpũ̃ſſancti agitate h/
Dicatoꝛes ſũt · De qbꝰigit tria nõ
rimi eſt libalitas doctrinęcũ dꝛ
pargũt lumẽ ſuũ · P· Diſperſit de⸗

ES. eni eoꝝ oꝑa mala Joh·iij. c ·

Dit paupꝑibꝰ. TRuarꝰ ẽ q candelã ac/

cenſam habes non vult accẽdere ali
as cũ non minuat᷑ eius lumẽ ex aliaꝝ
accenſione · Saß · vij · Sine fictione
Didici ⁊ ſine inuidia coĩco: Lux oĩbꝰ
ſe coĩcat indifferent: Ecq·xlij · Solil /
luminãs pꝑ oĩa reſpicit· Contra illos
̊ tm̃ diuitibꝰ non pauꝑibꝰ pdicare

umen

volũt. Itẽ lux indifferent oꝛa inuiſi/

bilia manifeſtat: oiuz maculas re

uelat ; Cõtra illos qͥ maifeſtt ? argu
unt pctã paupeꝝ nõ diuitũ · q;nis ſo
leat maioꝛ cãdela coꝛam diuitibꝰ qᷓ;

pauperibꝰ accẽdi.Nõ ſic Johes fec

q arguebat herodeʒy; Eph· v · DNia ꝗᷓ
argunnt᷑ manifeſtãt᷑ a lumie · Secu/
do tãgit latitudo chantat · ibi · Lu⸗
ſtrãt cũcta p crcũitũ· Cõtra illos qͥñ
vilitant niſi loca pinguia vbi bñ p/
curãt᷑: ſe Ypſi diſpergent᷑ ad mãdu
canduũ: Cõtra illud Mar· vj· Jeſus
circiibat caſtella voces in circũitu.

videndũ eſt de luce infula tm̃ · ſim/
plici: NPꝛoũ·iiij · Semita iuſtoꝝ q̃ſi
lux ſplendẽs ꝓcedit ⁊ creſcit vſq; ad
perfectum dieʒ · Nota hic triplicem
ſtatum iuſto ꝝ? Incpienti · Pofi⸗
cieẽtiũ · NHerfectoꝛũ · Incipientiũ cum
Dicitur · Lux ſplendẽs· quia iuſtoꝛũ
vita in augmẽto ẽ qſi ſplendoꝛ auro

re.quia ſemper creſcit in eis lux ⁊ ca/

loꝛ · vnde ſeqt; Pꝛocedit ⁊ creſcit ꝓ/
ficiendo ſemꝑ: Cant vj. Quęẽ iſta

quę ꝓgredit᷑ qſi auroꝛa ↄſurgeſ.Sʒ
multoꝝ vita ⁊ religio eſt ſicut lux ve/

ſpertina quę qᷓnto ꝓcedit tãto decre/
ſcit · Qota ꝙ decreſcente vmbꝛa cre⸗
ſcit caloꝛ:⁊ creſcente ðcreſcit · Sic de

creſcẽte amoꝛe temoꝛaliũ · creſcit fer

uoꝛ charitat·⁊ creſcẽte minuit · HNie/
re:vj.·Nę nob quia declinauit dies

et ꝓlixioꝛes facte ſunt vmbꝛę veſperi ·

i abüdauit iniquitas ⁊ refriguit
cl

aritas Matth· xxiiij · Nota ꝙ ſũt

quidaʒ qui lucent ſicut lung noua ꝗᷓ
in pneipio noctis tm̃ lucet · ſicut illi ꝗᷣ
ad tempus credũt·⁊ĩ tꝑe tẽptatiõis
recedũt · Nam ſtultꝰ vt luna mutat᷑.
Ecq · xxvij· Quidã ſic lũa plena ·q̃ p
totã noctẽ lucʒ· ſic illi qͥ ꝑ totã vitaʒ
ſuã lucẽt bñ opãdo Ecq/l. Quaſi lu
na plẽa ĩ diebſuis lucʒ Sic ⁊c · Tlij

Certio tãgit᷑ hũił eo ꝝ obediẽtia ibi
Quocũq; volũtaſ Ouxerit Romax
Quõ hdicabũt niſi mittãt᷑· Certio

ginpe

ſelun
Sici
lur
ctam
turſt
conſu
Ec
rum
ricial

feuo:

ſoyel
Vint
Cantice
bonckt
hutſt
ſonen
nerſe⸗
fuin
909.
noni
lvwu

ſ
hfn
nte
lobiv.
siame
Clue
cetwn⸗
e
Gea
tutis
locen
juom
buntt
fabit
b⸗
ode

5 ualen,
fänne
Mutin
mdu .
Ehz⸗
dbpgi
lunid Sin,
Nrn ibiln
tn losi
urbibi/

kad nida
, zeins

tcänn⸗
Odcäfiih
lt Bonn
inis Cann
muſril
1aniätnge
Nusnt ,
tratatp⸗
Aiiſt
Kimut

AüdNn
Nerdne

dt SN
itt
uutdies
brre en⸗
31lefngnit
ngfit
manolag
nſrli
geühuns
Timmamur
naglan,
qotonn)

Locutio

ſicluna vetꝰ quę ĩ fine noctis lucet.
Sic illi qui in fine vite pęnitent. Sʒ
lux⁊ vita iuſtoꝝ pcedit vſq; ad ꝑfe-
ctam diem.ſ. ęternitatj· Et hictangi
tur ſtatus pfectoꝝ vita quoꝛũ in ſui
conſũmatidoe eſt ſicut menidies· de qͥ
Ecqxliij· Sol ĩ mendiano exurit ter
ram.id eſt· coꝛda terrenoꝝ:Caloꝛ me
ridialis cogit hoĩes ſe ſpoliare· Sic

feruoꝛ charitatᷣ oĩa relinquere:quia

non eſt qui ſe abſcondat a caloꝛe eiꝰ
Similit᷑ nos debemꝰ eſſe lumia lu/
centia ardentia. viua. LQucentia per
honeſtatẽ · Phil. ij. Sitis ſine quere
la· ut ſimplices filij dei·ſine repꝛeben
ſione in medio nationis pꝛauę⁊ per/
uerſe· inter quos lucetis ſicut lumia
ria in mũdo verbũ vitę continentes
ad gloꝛiam meũ in die C hꝛiſti:quia
non in vacuũ cucurri nec in vacuũ la
boꝛaui ⁊c· ſed lumĩaria nullam ecli/
pſim patiũt᷑ ꝑ malũ exẽplũ · Matthᷣ.
vj· Pide ne lumen qͥd in te eſt tene/
bꝛe ſint (G tem debemus eſſe lumina
ardentia· charitate · Lucę· xij · Sint
lumbi veſtri cincti⁊ lucernęarden/
tes in manibus veſtris · Joh . v.· Ille
erat lucerna ardens: Hernardꝰ· Zu
cere tin vanũ eſt.ardere ſanctũ. ITr/
dere ⁊ lucere perfectũ · ¶ Itẽ debemꝰ

eſſe lumina vina · id eſt· vigoꝛem vir

tutis habentia:nõ ſicut hypocritęqͥ
lucent ſicut ligna putrida ĩ nocte hu
ius mundi‚ſed in die iudicij appare/
bunt in coloꝛe ꝓpꝛio qñ deus illumi/
nabit abſcondita tenebꝛarũ ⁊ mani/
feſtabit conſilia coꝛdiũ ut dicit apo/

ſtolus · · Cor..iiij · ¶e Locutione.

Ebet atten
dere qui loquit. Quid di
cat · Cui dicat · Qñ dicat

Ouõ dicat · Quid debʒ homo loqᷓ

docetur .j. Petri · iiij · Si quis loqu
tur quaſi ſermones dei · Et Eph. iiij.
DOmnis ſermo malꝰ exoꝛe veſtro nõ
ꝓcedat ſed qui bonus eſt ad ędifica

tionem fidei 7c. Qui enĩ nõ timetin/

quinarelinguam ſuam plus c; cete⸗
ra membꝛa. poꝛcns potius videt eſſe
qᷓ; hHomo Poꝛcus eni ita cito wonit

roſtrũ ſuũ in luto ſicut ꝑedem. Item

poꝛcus ſemper habet os ad ſtercoꝛa

apertum non ad floꝛes:Sic maliad
ſtercoꝛa pꝑeccatoꝝ non ad floꝛes vir/
tutum. Ex abundãtia coꝛdiſ os loqͥ/
tur · Matth· xij . De oꝛe latrinę 7 ſe/
pulcro non egredit᷑ niſi fetoꝛ· ᷣ. Se

pulcrũ patens eſt guttur eoꝛum om

ni fetoꝛe infidens qui ſuntin circũitu
eiuſ· Sicut coꝛrumpũt bonos moꝛeſ
collquia pꝛaua:.j.Cor· xv. Item poꝛ/
cus repꝛobat ꝓpter grana quę habet
in lingua · Sic homo ꝓpt ꝓba mala
Hieronymus. In verboꝛum ponde
re pꝛobatio conſiſtit vitg humaneę ·

Item eſt ſicut canis macelli qui ſem/
per habet labia ſanguinolẽta.· IRbo/

minabilis eſt qni os ſuũ apertum ha
bet muſcis ⁊ alijs imũdicijs ut q̃cũq;
voliũt intrare permittit ⁊ ibi ĩimũdici
as ſuas ponere · Sic ille ẽ qui pimũ/
Dicias peccati diabolum permittit ex
creare in gulam ſuam · Spnutum dia
boli eſt imũdicia ꝑeccati Potius to/
leranda eſſet excreatio vnius lepꝛoſi
Vñ dicit Seneca · R» verbiſturpibꝰ
abſtinete quia licentia eoꝛum impu/
dentiam nutrit · Eph. v. Omnis foꝛ/⸗
nicatio aut imundicia non nomine/
tur ĩ vobᷣ · aut ſtultiloquiũ·ant ſcur/
rilitas quę ad rem non pertinet ⁊c·.
Item quia malis verbiſnõ abſtinet
eſt ſicut vas ſine operculo qͥq ĩmũdũ
eſt cito refrigerat᷑. Sic hõ qͥ nõ cu/

ſtodit linguam ſuam imundus erit.·

Item debet attedere qͥ loquit᷑.cui
oquat᷑· Gꝛeg. Obſecro diſce q̃liter
vnũquemq; alloqui debeas: Di enĩ
Ecq/xxij. Cũ ſtulto nõ multũ loq̃ris.

Apls.j ·Timoth· v. Senioꝛẽ ne in /

crepaueris ſed obſeqa ut patrem iu/
uenes ut fratres ˖ ¶ Itez debet atten⸗

Tere qui loquitur · qñ loq̃tur · Eſt en

LZocutio

tempꝰ tacẽdi ⁊ tempꝰ loquẽdi ut dꝛ
Eccleſiaſteſ.iij · Ex oꝛe em fatui repꝛo
babitur parabola · non em dicit eaʒ
in tem poꝛeſuo· Ecq· xx · Qui eni oꝛi
ſuo cuſtodiam nõ apponit eſt velut
ciuitas abſq; muro:nauis abſq; gu/
bernaculo:equus ſine freno:moledi/
num ſine excluſa · domus ſine oſtio ·
De pmo dꝛ Pꝛou· xxv. Sicut vꝛbs
abſq; muroꝝ ambitu. ſichomo qͥnõ
poteſt in loquendo cohibere ſpm̃ ſuũ
glo · ſi murũ ſilentij non habet · patet

iaculis inimici ciuitas menij.⁊ dũ per

verba extra ſemetipſam ꝓijcit· aper/
tam ſe aduerſario oſtendit· In peni/
culo eſt auitas cuius ſemꝑ poꝛta eſt

aperta tempoꝛe guerre ⁊ intra inimi,/

coꝛũ fines ſita: Tales ſunt illi apud
quos nullum eſt lilentiũ · nullũ ſecre/
ti· nibil celare nibil abſcõdẽ ſciũt · qᷣc
quid audienint vel vidernint in publi
cum referũt· cõtra quos · dicit᷑ Pꝛo/
uerbxxv · Quę videĩ̃t oculi tui⁊ au/
res audierũt ne ꝓferas in iurgio cito
ne foꝛte emendare non poſſis cũ ve/
boneſtaueriſ amicũ tuũ · ¶ Atem eſt ſi
cut molendinũ ſine excluſa:quia abũ
dat verbis malis ſicut aqua ad mo/

lendinũ:⁊ ſicut molendino ſubmitti⸗-

tur excluſa quę fluxũ aquę retinet · qᷓ

amota foꝛtius currit q; an · Sic amo

ta excluſa ſilentij:maioꝛ impetu loqͥ
tur qᷓ; pꝛiuſ· Ideo dicit᷑ Noũ · xvij·
Qui dimittit aquã caput eſt iurgio

rum· Iquam dimittit qui ſe a fluxu

verboꝝ nõ reſtrigit · qð eſt cauſa iur/

gioꝛum⁊ diſcoꝛdie · Nopter h dicit᷑

Ecq.xxv· Ne des gque tuę exitü nec
modicũ · Item eſt ſicut nauis ſine gu
bernaculo quę vadit quo non vult:.

ſed quo ventus ducit · Item nauis
intrante aqua ſ̊ᷣmergit᷑ niſi obſtrnrua

tur Sic homo qui os ſuũ nõ ſtringit
a verbis ſnꝑſluis cito in peccatũ ca/
Dit · Nꝛoũ · xvj· Ds lubꝛicum opera
tur luinam ian eſt ſicut equus ſi
ne freno qui ſe impingit vbinõ vult
Oñns eins · Ita bomo non gubernãs

Luxuria

linguam ſuam ad rninã tendit. Si/

cut dꝛ Ecq/ v. Lingua ipꝛudẽtis ſub

uerlio ipſius eſt· i:lili qͥ feſtum faciut

ꝑ ſua vba ſuꝑbiendo · Itẽ eſt ſiẽ do⸗
mus ſine oſtio. Std poꝛtã domus vl
caſtri maioꝛ cnſtodia eſt ponẽda ·q;
qui habet poꝛtam defacili habet ca/
ſirum · Ideo dicit pᷣ · Poſui cuſto/
Diaʒ oꝛi meo ⁊c · Ponerb· xj · Qui
cuſtodit os ſuũ cuſtodit aiam ſuam
quia moꝛs ⁊ vita in manibꝰ lingue ·
Itẽ debet attendere qui loquitur qͥ/
modo loquatur ·ſ pꝛudẽt᷑ vel hone/
ſte · ·; Os ſuũ loquet ſapientiã ⁊ lin
gua eius pꝛudentiã ⁊c· Epoſtolus ·

Coliij · Sermo veſier in gratia ſit

ſemper ſale conditꝰ. Si nouiſti con/
Dire pulmẽta ·quare non nouiſti cõ/

Dire verbahoc condimentũ a tempo

re natiuitaſᷣ̃ accepiſti qñ dictum eſt
tibi · ARccipe ſal ſapiẽtię· Sed quędã
linguęſunt · quę bene ſal non recepe/
runt · ideo putreſcẽ quaſi quibuſdã
xermibus et ſcaturire vel ebullire vi

dentur ˖ Luguſtinus · Elig s abos
quos comedis·⁊ quare nõ eligis ver

a? ſana De Luxuria

Exuria eſt
ignis ſicut dicitur Job⸗
xX) - Jgms eſtvſ ad cõ⸗
fũmationẽ deuoꝛans ⁊ oĩa eradicãs
genimina.Huncignem non ſuccen/
dit deus ſ diabolus · Siẽ faber qñ
non poteſt ferrum ſuũ ad voluntatẽ
ſuam ducere ponit illud in igne · ⁊ ſuf
flat tĩ ꝙ calefactum ucit ad libitũ
ſuum·. Sic facit diabolus qñ non po
teſt aliquem ducere ad peccatü cale/
facit eũ igne luxunę · vt ſic eũ flectere
poſſit ad pctĩ · Via·liiij · Creaui fa/
bꝛũ ſufflatẽ ĩ igne pꝛunas ⁊ ꝓferẽteʒ
vas in opus ſuum· Succendit iſte
ignis flatu folloꝛũ · id eſt· ſuggeſtio/⸗
ne vetularum quęſunt quaſi ſuftla/
toꝛiũ diaboli ad accẽdẽdũ ignẽ luxu
rie· VDiere · p· Ollã ſuccẽſã ego video
i;· vetulã nigrã · Dlla eni qntumcũq;

ba ꝗ did .. lon

o⸗

Abba
gae
Th
fae⸗

ſtrar
amn
terlo
onmnat
isg
gique
nnde
olin
s0
lower
an⸗
tvit⸗
fen
neun
ſe
ptu⸗
ſnwl
wno⸗
ſetde
wrioe

ylli

cint
bube⸗
Gd⸗
fente
comt
Wru

n

ſecot
Api
ſce
her
9
loe
vi
tin
1li
g

n

iih
ſeſpnſci
dNickſid⸗
in
ickwnic
naal bimn,
Potiantn
neb
tainn ſuan
düoqumnrc,
let wlbone/

ſpienräinn

Apkon⸗
Eugeann
Binouſiicn
tnonnontho⸗

Ementinne

igi dinndd
d
Avonraee
miqubuidi
Webelirevi
Eigsabs
tröcigorer
Gelommn

faeſt

dan ob.
ehrſchtdc
10intdi⸗
vennonſun
Glir
inn wlontati
ugre n lul
hctadlbiti
locinon p
Aeraaice
at dfiecten
i⸗ Cenß
wnslpſri
Suntti
Geſt ſnghtn
nntqai .
vGetiginn
uiinn
aijunis

Luxuria

alba ſit · ſi ſege ad ignẽ ponatur deni/
grat᷑· Sic aia per luxurięfrequentiã·

Thꝛen · iiij Denigrata e ſuꝑ carbões

facies eoꝝ·id eſi.peccati demonſtra /
tio · Dlla em bulliens ſi non hꝛet niſi

vnã fabã· eam ſuperponeret ⁊ mon⸗
ſtraret · Sic luxurioſi cohibere luxuri
am non poſſunt:qͥn ſaliat ꝑ os turpi/
terloquẽdo · cantãdo:⁊ per tactũ ⁊ ꝑ
oꝛnatũ · Sicut de domo incenſa exit

ignis ꝑ feneſtras ⁊ oſtiam: Item qñ

aliquis non poteſt ignem accendereĩ
viridibꝰ lignis accipit lignũ ſiccũ ut
faclius ſuccendat᷑· Sic facit diabo/
lus qñ non poteſt in iunnenibus ignẽ
luxurię accendere · accipit vetulã ſic/
cam/⁊ per eaʒ facit qð per ſe non po/
tuit · Vnde diabolus decepit mulie
rem perſergentẽ habentẽ vultũ virgi
neum ſibi ſimilem· Item accenditur
iſte ignis ꝑer oꝛnatum· Sicut enĩ ra
ptoꝛes ⁊ ᷣdones qñ volunt vnã vil
lam comburere ponũt ignem in vna
domo ⁊ per illã alię ſuccẽdunt᷑ · Sic
facit diabolusignẽ luxurię ponit in
vna ioculatrice quęoꝛnata decurrẽs
ꝑ villã oẽs ĩ ſe aſpiciẽtes cõburit vel
incẽdit · Nę ſüt vnlpeculę Sãſonis
habentes ignẽ in caudis: Judidqxv-
Sed caperẽt iudices domos cõbu/
rentes · TWMias auteʒ imo templuʒ dei
comburẽtes capere nolũt. PBP· Incen/
cerunt igni ſanctuariuʒ tuũ in terra·
Item accendit ille ignis ex appoſitio
ne cõbuſtibiliũ · id eſt · ligno vel olei
l pias · Sic ignis luxurię ex appoſi
tione ciboꝝ ⁊ potuũ · Quilibet enĩ bo
nus moꝛſelluſ vel cyphus vini ẽ q̊d/
dam incentiuũ luxurię·Non enĩ vi/
dDẽtur habere bonã voluntatẽ extin/
guendi ignem illũ qui bonos moꝛſel/
los ⁊ foꝛtia vina frequẽtant·Sic̃ nõ
videtur habere bonã voluntatẽ ex/
tinguendi domũ ſuccenſam qui oleũ

Zligna in ignẽ ꝓijceret · Ventereniʒ

genitalia vicina ſunt· Nieronymꝰ

Venter mero eſtuãs cito deſpumat

in libidinẽ· Item accẽditur ignis iſſe

colloquijs mulieruʒ ⁊ familiaritate-
Ecq·ix· Colloquiũ illius quaſi ignis
exardeſcit · Murilegus iuxta ignem
pellem ſuam cõbunt⁊ papilio iuxta
candelam volitans vꝛit ſe · ſic homo
iuxta mulierem ſedens. Qulla ſecuri
tas eſt feno vel ſtupgeſſe iuxta ignez
Sic virginitas colloquijs ⁊ familia/
ritate mulierum perijt· Iteʒ ignis fer
rum Durum ⁊ frigidum mutat⁊ q̃ſi
ignẽ efficit · Sic ferreaſ mẽtes libido
domat · Hieronymus · Flamigero
igne percutit mulier hoĩs conſcientiã
Item ex duobꝰlapidibꝰ ſi inuicẽ col
liduntur ent ignis.⁊ quid miruʒ ſiex
tactu vin ⁊ mulieris exit ignis cõcu/⸗
piſcentię ⁊ luxurię: Iteʒ ſi murus nõ
comburatur a cadela iuxta ſe poſita
tamen denigrat Hieronymꝰ. Si cũ
viris feminę habitãt viſcariũ diabo
lo non veenit · Item accẽdit᷑ ille ignis
flatu oꝛis · i· ſuggeſtiõe diaboli · Job
rvlj .· Flatus illius pꝛunas ardere facit
en Kuptie fouea eſt diaboli ad
pꝛęcipitandũ eccatoꝛes · Sunt eniʒ
quidam qui diabolum ad rapiendũ
ſeipſos iuuant · quia ſcieter iuxta fo/⸗
ueam vadunt in quã diabolus vult
eos pꝛecipitare · Pꝛouerbᷣ.xxiij · Fo/
nea pꝛofunda eſt meretrixſed qni in
foueam cadit:non qñ vult exit · ſicut
piſcis de naſſa · Dſee · v · Non da⸗
bunt cogitationes ſuas ut reuertan/
tur ad Dñʒ · quia ſpiritus foꝛnicatio
nis in medio eoꝛũ · Sequit᷑. Inſidi/
as in via quaſi latro· Inſidiantes in
via quę Rhomam ducit nonne tol/
lendiſunt: Sic inſidianteſin via pa
radiſi · Sequit᷑ · Ntſi quos incautoſ
inuenerit interficiat·Non ſuſtinerẽt
iudices latrones qui homines ſpolia
rent ⁊ occiderent·⁊ ſuſtinent meretri
ces quę Brren occidunt ⁊ ſpoliant
te

Ftuitis · ¶ Itẽ eſt laqueꝰ ad capiẽdũ

folijs⁊ ſicut laqueus ſub grano:pvᷣ·
In via hac qua ambulabã abſcon
derunt laqueũ mihi· Et Eccliaſtes .

vij · Dicit y vincula ſunt manꝰ eius ·

quia quicqͥd tenet ita foꝛtiter tenet
vix poteſt euadere.·¶ Item eſt ſicut

Hamꝰibᷣ cibo piſq; Ecclaſteſ. x· Quõö

capiunt piſces hbamo ⁊ aues laqueo
ſic capiunt᷑ holes in tpe malo· Item
ſicut venenũ ſub moꝛlello · Luguſti⸗/

nus.Dẽé ſeminariũ voluptas vene/

num puta · Noũ · xxiij · Ingreditur
blande ſed ĩ nouiſſimo moꝛdebit vt
coluber a ſic regulus venena diffun/
et: luguſtinꝰ.Honũ eſt mulierem
nõ audire:meliꝰ nõ videre· optimuʒ
nõ tangere· Nã inflat dũ auditur.
venenat dũ videt· polluit cũ tangit:
Ideo bonũ eſt hoĩ ſibi cauere · qꝛ vi/
ſcus diaboli mulier · Item eſt gladiꝰ
ad interfidendũ · Nieronymꝰ Gla/
dius igneꝰ ſpẽs mulier· Hũc gladiũ
diaboſus coꝛdi ſuo axplicat· qñ pᷣnã
cogitationẽ ſuggerit · Et hüc gladiũ
coꝛdi tuo umping qñ peccato aſſentiſ
In gladuũ illiꝰ irruis qñ pctm ĩples
ope ut Saul qᷣ in gladin ſuũ irruẽs
moꝛtuꝰ eſt .· Regxxx· Müc gladiũ
emit ad ſe occidendũ qͥ dic mlierni vt
ei ↄſentiat· Non eſt ſecurũ hoi ſede/
re iuxta hoſtem ſuũ habentẽ talẽ gla/

Diñ · id eſt· mylierẽ · De iſto gladio · 25

c. de gladio· ¶ Iẽ luxuna tepluʒ dei
polluit · qͥ H̊ͥ faceret tẽplo materiali

infidelis iudicaret᷑ ·j· Cor·iij· Cem/

plu dei lanctu ẽ q eſtis vos · Si ꝗs

templũ dej violauerit diſperdet ilũ

dens · (¶ De Lachꝛymis.

notionis · LQuciꝰ cõpũctiõis ẽ lauato

celeſtiſ· Ecech · xxvj· Effũdã ſup vol
aquã mũdã·i:mũdãtẽ:⁊ mũdabimi/⸗
ni ab oĩbꝰ inqnamẽt vis · Itẽ ſicut

Lachꝛyme

litterę delent aᷓ Vl liqᷣre alio. ſic la/
chꝛyme iſtę delet lr̃as moꝛ q̃ſ diabo

Olet diſtin
dhAgAui triplex luct. Cõtritio/
. mns · Compaſſionis.⁊ De/

riũ in qͥ abluunt᷑ aĩę ut fiãt ſpõſę reg.

lus ſcpſit manu ꝓpꝛia· Qui enĩ ꝑec/

cat tradit ei qſichirographum· La

chꝛymg eni delent celicta ꝗ̊ pudoꝛẽ
confiteri ut dicit cuguſtinꝰ· Item
iſte lachꝛymę dia bolu cñ oĩ exercitu

ſuo ſubmergũt· Cõtribulaſti capi

ta dꝛaconũ in aquis · Solet dici ꝙ
ad paruã pluuiã ſedat᷑magnꝰ ventꝰ
id eſt· modica lachꝛyma magnã tem

ptationẽ extiguit.· Gꝛegoꝛiꝰ· Flãmã

ſuggeſtionũ diaboli cito extiguit vn
dDa lachꝛymarũ · Oñ ſicut aliquiſ cla
maret ꝓ aqua vel curreret ad aquaʒ
ſi videret omũ ſuã cõburi vel arde
re · Sic qͥ videt domũ ↄſciẽtięſuęinc
cendi igne cõcupiſcẽtię ⁊ luxuri de/
bet currere ad aquã lachꝛymarũ·⁊ ſi
nõ poteſt hꝛe · debet poſtulare a ceo ·
de fontibꝰ eius haurire · mĩi⁊ vnl
nerũ eius · VYſa · xij . Haurietis aqs
in gaudio de fontibus ſaluatoꝛis⁊c
Sũut lachꝛymę cõpaſſiõiſ de bꝰ dĩ

JZob xxx · Flebã qͥndã ſuꝑ eo q affli/
ctus erat ⁊ cõpatiebat᷑ aia mea pan/

peri · Ecq· xxij · Super moꝛtuũ ploꝛa
ſ·:in anima plus q; ſuper moꝛtuuʒ in

coꝛpoꝛe· DHernardus· Nũquid ſũt vi

ſcera in te pietatis qui plangis coꝛpꝰ

a quo receſſit aia/ non plangis ani /
mam a qua receſſit deus · Defecit enĩ

lux eiꝰ.igrę· VHloꝛares ſi amitteret fi
lius tuus oculos coꝛꝑis:⁊ quare nõ
langis ſi amittit oculos mentis:
uctus deuotiois eſt ex deſiderio
dine viſiõis. vel cũ aĩa dulcedie dei
expta flet abſentiã ſponſi qͥ ad ſenſuʒ
Pꝓulcedĩs · Nugꝰ· Impatiẽs ẽ amoꝛ
neclachꝛymis modꝰ ſit niſi amoꝛi dæ
tur qͥd amatur· Has lachꝛymasad/
Oucit feruoꝛ dilectiõis ·ſic d feruoꝛ
dilectiõis adduẽ lachꝛymas deuo/
tionis · Geñ · xvj · nan ꝗq donum
gratię interpᷣtat᷑· inuenit aquaſ cali/
Das in deſerto · id eſt· in loco ſecreto
quia oꝛãdo ĩuenit᷑ euotio · Iẽ h la⸗
chꝛymę incalidant · i· coꝛ incendunt

ſecal⸗
ſeue

hi
n
tioex
ſioni⸗
incen
inin
lis dj
nao
boa
chicſs
Neninn
fonev
wol
vnbu
carun

(otan

Nfuethe
Ctunte⸗
ine .

cah
Uniges
avine
nuntor
manlau
eannffi
Winel
bletm
EE
lelo⸗

cc⸗
rius
mitin
ſic de
cefac
WMo
9ſern
temm
ſſcl.
Dicnt

mdaany,
gnmi
eado⸗
nirn!
ns eqs
msꝛc
bdi
loqafi⸗/
nenpan⸗
miplon
mwm.
dſvi
as
5Dakctan
antnntk
urn
Nnints:
taſceno
leccie di
guaſeniu;

tisè ane :

mmond
epmst
Kdiſm
ms
madin
tmud
i

un

nec audet ibi aſtare · ſicut muſce olle

feruenti: vel cattus calido pulmento
Incenſo iecoꝛe piſcĩ fugabit᷑ d emo/
mũ Jecoꝛis aduſtio eſt coꝛdis deuo/
tio · vel dilectio ex recoꝛdatione paſ/
ſionis Chꝛiſti · Sed multi ſunt qͥ nõ
incendunt illudſed potius balneant

in mũ dicijs peccatoꝝ cogitando.aĩ

eis delectqdo ⁊ faciüt lectum vel do
mũ diaboli · quia ſicut dicit᷑ Job· xl.
In locis humẽtibꝰ doꝛmit. id eſt. in
cupidis ⁊ luxurioſis· Item ille lachꝛy
mę aĩam purificãt vt in contempla/
tione videat ſubtilius laqueos dia/
boli Sicut colũbę ſuꝑ aq̃s reſidẽtes
vm bꝛam auiũ conſiderãt ut vngueſ
egrum euitent· Gꝛegoꝛiuſ. Mens la
chꝛymis baptixata in contẽplatiõe
videt limpid e Maſuetudine

nſuetu/

o eſt modica animi tran
gquillitas quę nulla incur/
rentiu rerum agitatur tribnlatione-⸗
Et notandũ ꝙ manſuetudo tria bo/
na facit ho·¶ Pnmo animaʒ ſernat
Eſt auteʒ ſicut antemurale in caſtro
anime· Lapides duroꝝ verboꝝ leui
ter excipiẽs ⁊ oẽs ictus fruſtrãs.⁊ ho
mines a leſione cuſtodiens· Sic va/
ſa vitrea ĩ feno vel alia re molli iuol/
uuntur.⁊ ſic a fractione ſeruant᷑. Sic
manſhetndo un ſennnt⸗ ne ira
eam frangat· Ecd/x · Fili in manſue/
tudine ſerua aĩiam tuam ⁊c¶ Iteʒ qͥ
habet manſuetudinẽ deus in eo qui
eſcit Eſt enĩ ut culcidra molliſſima in
lectulo floꝛidę cõſcientię. in qua deꝰ
quieſcit:·Cani..pᷣ. Lectulꝰ noſter flo/

ridus· Onde ſicut homo libentiꝰ doꝛ

mit in lecto molli⁊ ſuaui q; in duro.
ſic veuſin coꝛde mãſueto·quia in pa
ce factus eſt locus eius· Gꝛegoꝛius.
Manſuetudo in nobiſ imaginẽ dei
ↄſeruat · quã ira diſſipat ·ꝗᷓ dũ quie

tem mẽt tollit ſpũſſanctꝰ ibi nõ qui/

eſcit · Itẽ gram dei ⁊ hoium acqni.
Sicut enĩ adamas attrahit ferru.ſic

manſuetudo coꝛda hoĩum. Egeb. iij.

Bt adamantẽ dedi faciẽ tuã Ecq.·iij

In manſuetudine opera tua pfice et
ſuper gloꝛiam diligeris.Si nullꝰ el⸗

ſet ventuſ · arboꝛ quętũcnõ mouere⸗

tur nõ diceret᷑ pt᷑ hocĩmobib. Si/
milit᷑ lignũ qʒð nõ ardet igne abſen⸗
te incõbuſtibile · Sic nõ ebzʒz homo
dici manſuetꝰcuʒ nuila fit ei iniuria.
Vl dicitur oxpꝛobꝛũ. Bernardqus:
Sunt quidam miteſ dũ nihil eis fit
Vel dicit᷑ niſi ꝓ eoꝝ arbitrio.patebit
autem cq; longe ſint a manſuetudine
ſilenis oꝛatur occaſio ·¶ Chema.

NOꝛam ipſo
miniſtraui · Ecq xxiiij .· De/
cens eſt ut rex largus libe/
rali ⁊ pius miniſtrũ viſpenſatoꝛem
gratiarũ ⁊ donoꝝ ſuoꝝ habeat lar⸗
gum liberalem ⁊ piũ .· Rex noſter · ſcʒ
dñs Jeſus Chꝛiſtuſ qui eſt rex reg
7 Dñs dnantiũ ita largus liberalis 2
pius eſt ꝙ nũqꝙ; Snegat graʒ ſuã di
gne ꝑtẽtibꝰ. Et iõ erat ↄueniẽs ꝙ ta
lem hꝛet miſtrũ ⁊ diſpeſatoꝛẽ gre ſue
q eẽt lialis largꝰ ⁊ piꝰ ĩ eã miſtran/
do Et qꝛ btã go Maria ĩ lihalita⸗
te ⁊ pietate abundat ſupꝑ oẽs ſctõs et
ſctãs · iõ ipſaʒ miſtrã⁊ diſxẽſatricẽ ſu
am ĩ dãdo graʒ ↄſtituit.· Hniꝰ qut li
beralitat⁊ pietatjſignũ mãifeſtũ ẽ · qꝛ
nõ abſcõdit ſe ⁊ celat affectũ ſuũ nec

ptãtẽ ſuã ſic̃ aliqñ aliqͥ officialiũ ma

gnoꝝ dñoꝝ faciũt. qꝛ qñ ab eis aliq̃
gra petit excuſant ſe⁊ dicũt· Ego nõ
poſſu facẽ · Sʒ btã Mania libaliter
nob offert ⁊ ſuũ offm̃ ⁊ ptãteʒ aperit
dicẽs · Ego coꝛaʒ ipſo ⁊c · ſ. filio meo
mĩſtraui:⁊ mĩſtro eiꝰgraʒ.⁊ iõ ſecure
petite · ego pata ſũ diſpenſare⁊ dare
vobᷣ graʒ ad ipſam g recurramus.
Nota ꝙ introitus ſequens ⁊ diſtin
ctio ſũt cõmunia ad miniſtrare? ſer/
uire 1 iõ ĩ qibet mẽbꝛo ẽ autoꝛitaſ p
bãs ð vtroq;· ⁊ iõ qñ fit ᷣdicatio ðᷣ
miſtrare · dicat p. qñ de ſeruire · ſecã
da Inrrolt⸗ de dictione miſtrare·

¶ In hoc mũdo qnto aliqs maioꝛ eſt
⁊otẽtioꝛ tãto plus ſeruientibꝰ indi
get ? miniſtris· ⁊ hoc contingit exim/
pfectione ⁊ defectu qꝛvidelicet potẽ/
tiam ſuã exequi per ſe non valet· Si
cut rex non poſſet in diuerſis ſimul ci
uitatibꝰ locis curiam tenere:⁊ iuſti/
cam in pſona ſua ſed hoc poteſt face
re p multos baliuos vel vicanios· Et

qnto pluſ potentioꝛ tanto plus tali ·

bus officialibꝰ indiget quia pluribꝰ
locis dnat᷑. Sed nec etiam invno lo
co poſſet ipſe facere ola officia · Sicut
ꝙ notarius· cancellariꝰ maioꝛ domꝰ
