confeſſione ſine qua actu vel ꝓpoſito
culpa nõ remittit᷑· DPñ ut dicit El/⸗
bertus magnus in . iiij · Dẽs tres pg/
nitentię parteſ coniũctim operantur
circa peccatũ · ſed nõ opoꝛtet ꝙ aſſint
in aciu · ſed vnã vel duas ſufficit eſſe
in actu ⁊ aliã vel alias eſſe in ꝓpoſito
d tertiam reſpondet᷑ negado cõ/
equentiã · Et ratio eſt duplex · Pꝛi⸗
ma ꝙ licet nõ legatur confeſſio Pe/
tri Magdalenę · tñ cõfeſſi qedunt᷑
Multa eni facta ſũt quę ſcripta nõ
ſunt · ſicut innuit in fine Johannis ·
Secũda ratio q; Chꝛiſtꝰ habet pote
ſtatẽ excellentię in ſacramẽtis· vnde
ſine his quę ad ſacramentũ ꝑtinent
poteſt rem ſacramenti conferre ·

ld tertiaz que
tionẽ qua quęrit᷑ circa ſecundũ mira
culũ · DLtꝝ in Chꝛiſto fuit admiratio
ſic ꝓcedit · Et videt᷑ ꝙ nõ potuit ĩ eo
eſſe ¶ Hꝛmo ſic· A¶Ndmiratio ſicut col
ligiturbmo meta · non eſt niſi igno/⸗
rantisſed in Chꝛiſto nõ fuit aliqua

ignoꝛantia qui venit illuminare his
qui in tenebꝛis ⁊ in vmbꝛa moꝛtis ſe/⸗
dent · ergo non fuit in eo admiratio:
Secũdo ſic· Vicit Rriſtoteles · uij ·
ethicoꝝ: ꝙ magnanimꝰ nõ eſt admi
ratiuuslſed Chbꝛiſtus fuit magnani/
mus. ergo in Chꝛiſto non fuit admi/
ratio¶ CTertio· Nullus ad mirat᷑ de
eo quod iple facere poteſt. ſed Chꝛi/
ſtus facere potuit quicqd magnum

erat in rebus· ergo videt᷑ ꝙ de nullo
dnrzbaeIne Poſitu eſt euan/
geui pns. ¶ Reſpondeo dicendum
ub certis cõcluſiom bPama in

Chulſto nõ potuit eſſe admiratio qn

tum ad ſcientiã diuinaʒ quę eſt ęter/

na · Pꝛobat᷑ ↄduſio: dmiratio ꝓ/

pꝛie eſt de nouo aliqͥ inſolito Chꝛi
lto autem non poterat eſſe aliquod
nouũ ⁊ inſolitum qᷓntum ad ſcientiã
Diuinã quia nmihil cognoſcit ð nouo

ecunda ↄcluſio · In Chꝛiſto non

potuit eſſe admiratio qᷓntum ad ſci/
entiam humanã qua cognoſcit res ĩ
ꝓbo · Patet ↄcluſio Quia aia Chꝛi
ſti ab inſtanti conceptionis cogno/
uit oĩa in verbo que cognoſcit ver⸗
bum ſcientia viſionis·⁊ hęc ſunt oĩa
queę habent eſſe hᷣm quãq; differen/
tiam tempoꝛis · cuiuſmodiſunt ſᷣſen/
tia pꝛeęterita ⁊ futura·ergo ⁊Certia

concluſio · In Chꝛiſto nõ potuit eſſe

admiratio ſᷣm ſcientiaʒ qua cogno/⸗
ſcit res ꝑ ſpecies inditas· Natet con/
concluſio · Qm aia Chꝛiſti ab hoꝛa
conceptionis fuit pfecta habitibus
omniũ ſcientiarũ( Quarta cõcluſio·
Agdmiratio potuit eſſe in Chꝛiſto et
fuit ſᷣm ſcientiã exꝑimẽtaleʒ · Patet
cõcluſio · Quia ſᷣm hãc potuit aliqͥd
nouũ inſolitũ videre ⁊ cognoſcẽ bᷣm
qᷣd wte ant aͤtiche aliqua noua oc/
currere¶ Id rationes in oppoſituʒ.
AId pꝛimã reſpondet᷑ negãdo conſe
quentiã · Et ratio eſt · quia licet Chꝛi⸗
ſtus nihil ignoꝛaret · potuit tñ de no/

uo aliquod occurrere experimentali
d5

◻

Prts

eius ſcientię ex quo admiratio cauſa
retur. Id ſecundam reſpondet᷑ ne/

gando conſequentiã · Et ratio eſt ·

Chꝛiſtus admirabatur de ſide Cen/
turionis · non ea ratione ꝙ eſſet ma/
gna qᷓntum ad ipſum:ſed quia erat
magna qntum ad alios td tertiã
reſpondetur: negando ↄlequentiaʒ
Et ratio eſt · quia licet Chꝛiſtus pote
rat facere oĩia ſᷣm virtutem diuinita
tis ſm quã admiratio in eo nõ erat ·
ſcientię iñ eius humanę expernimentgꝗ
li poteſt aliquid noui occurrere de qͥ
potuit cauſari in eo admiratio ·ſicut
Dictum eſt ·

Iid quartã que

ſtionem qua quęritur · Otrum ſit ve
rum ꝙ Chꝛiſtus non inuenit tantaʒ
fidem in iſrael ſicut in Centuriõe· ſic
ꝓceditur· Et videtur ꝙ non · ¶ NPꝛi⸗
mo Quia in Abꝛaa ya ac ⁊ Jacob
maioz fides fuit. ergo c ¶ Secudo
arguit᷑ de beatiſſima gine Maria
Cui dictũ eſt · Beata ꝗᷓ credidiſti qͥ/
niam ꝑlicient in te quę dicta ſũt tibi
a dno Lucę. pᷣ¶Certio ideʒ argui/

tur de apoſtolis· ꝗ Dicũt᷑ pᷣmitias ſoi
ritus habuiſſe ¶ In oppoſitũ eſteuã

geliũ pñs· ¶ Keſpondeo dicendum
iuxta velbertum ſuꝑ M n⸗ M
fides ðꝛ magna duplicit᷑ ſcilicet in/
tenſiue ⁊ facilitate credẽdi · Intẽſiue
poſſibile fuit ꝙ maioꝛ fideſ fuit ĩ mul
tis iudęis ᷣm ſtatũ etiã pñtẽ · Sʒ q̊
ad faclicate credẽdi nõ inuenit tan/
tam ·qꝛ iudęi qui crediderũt ꝑ mira/
cula inducti ſunt.⁊ edocti ꝑ ſœiptu⸗
ras crediderũt · Iſte aũt nõ.¶ âd ra/
tiones in oppoſitũ dicendũ·Td pꝛi/
m ridet᷑ ꝙ non loquebat᷑ Chꝛiſtuſ
de illo pꝛioꝛe iſrael in quo ꝓphetęet

pꝛiarche fuerũt · DHn Beda in Ome

lia Dicit ſic. Non inueni tantã fidem
in iſrael nõ in illo pꝛioꝛe iſrael in quo
nolati ſunt ꝓphetę⁊ iuſti · ſed ſignifi/
cat fideʒ illius ſuper iſrael · hoc eſt ſu⸗

beromnes qui tunc fneruͦt irib⸗ iſta⸗

el. ⁊ nõ ſuꝑ uluũ qui ab initio fuit iira/
el . nec ſuꝑ eos qui poſtea ꝓpbetę ⁊ iu/
ſti inuenti ſũt ĩ iſrael · Et p hoc patet
reſponſio ad argumẽta de beata vir
gine ⁊ de apoſtolis qui ſuꝑ oẽs alioſ
iuſti ſancti iuenti ſut in urael · Vel
Dicendũ ut dicit Rlbertꝰ ꝙ cũ Chꝛi/

ſtus dixit Nõ inueni tanta fidem in
iſrael.nõ includit ulos quibꝰ loque/

batur ſed alios de iſrael ·

Domimica ter/
tia eſt euangeliũ · In illo tꝑe. ERſcen
Tente Jgeſum namculã zc Matth·

viij · Circa quod vemit diſputandę

ſequentes queſtiõeſ( rimo · Otꝝ

eccleſia vmiũſalis inxta gloſam ꝑna/

uiculã deſignata tempeſtate alicui
tribulatiois qñ q; ita ↄcutiet᷑ ut nau
fragiũ patiat ( Secado· DOtrũ fuit
verũ ꝙ mare⁊ Venti obediut Chꝛiſto

Bpꝛimaz

Brri vniuerſalis eccleſia
iuxta gloſam euãgelij ꝑ nauiculã de
ſignata qñ q;ʒ tempeſiate tribulatio/
nis ita cõcutiet᷑ ut naufragiũ patiat ·
Et videt᷑ ꝙ ſic · ¶ Pamo Daniel · ix ·
ſcribit᷑ · Deficiet hoſtia ⁊ ſacrificiuʒ·⁊

enit in templo abomiatio deſolatio/

nis· ⁊ vſq; ad conſũmationẽ ⁊ finem
pſeuerabit deſolatio·ſed cuʒ defece/
nit fid es ⁊ hoſtia ⁊ ſacrificiuʒ deſiciet
eccleſia · Vic enĩ Kuguſtinꝰ. Obi fi⸗
des ibi eccleſia · ergo ⁊c · ¶ Secundo
ſic · Sicut vniuſitas iudęoꝝ ꝗᷓ pꝛius
eccleſia dicebat᷑ iam non elt in eccle/
ſia · vñ tota eccleſia iudęoꝝ videt᷑ de
feciſſe Dedit eni illi deꝰ libellũ repu/
Dij · pᷣmo decẽ tribubꝰ ⁊ poſtea Ddua/
bus . ut dꝛ Hiere · ij et · v· vbi ſic ha⸗

bert᷑ Pꝛeuaricata ẽ dom iſrael ⁊ do⸗

mus iuda dicit dñs ⁊c· ergo parira
tione tota eccleſia chꝛiſtianoꝝ eſt de
fectibilis· conſequẽtia videtur bona·

guęſtioneʒ qua quęriiur·

ſtoneft.
nu⸗ Ben
nueniet
videt di
matione
cceſa
ſſu
oncſon
Gtvls/
nenlien⸗
hauurpnn
funckt
dior
merodee
ſmisate
buskii
Jerhy
Piſaurt
Dunivi
locuſo.
goerne
Gebas nt
hrsideſt
tendyle
lentigape
docant 1
Gorted
anas
Mtet
pamin
Ws!
gen
oan
Cme
vnare
litonn
(lay

R
nngi
ttvlice
iach⸗
ricele
bus ſen

tinbiſeu/
wofutira⸗/
Neriu/
Uht
1NNyr
iſupossi
inüridl⸗Pe⸗
Pgääche
IMtätidemin
guibſoqne/

Rter⸗
oe Wen
i M⸗
mngoſmn
nrine glan
Auner urnen
o⸗Pnifit
teit hiin

mny
Auaqumnuur⸗
secleſia
Orucli de
ningüdu
n Oanchi
zu laaa,
iano lnd
nuatonetfnn
ſdan Di⸗
niar;

N

unoucekinee

inceornat

HaNtrlüiH

beppſen
t vwbiicl
Giir
lmmrch
mN

¶ Tertio ſic Lucę · xviij . Poſt denũ /
ciationẽ futuraru tribulationũ dici/
tur · Neruntñ filius veniens putas
inueniet fidem in terra· hoc autẽ nõ

videt᷑ dictũ niſi ꝙ fides ante conſũ/

——

mationẽ ſęculi d ficiet · ⁊ ꝑ cõſequẽſ
— oppoſitũ eſt hic glola ·
¶ Meſpondeo dicendũ ſub duabus
concluſionibꝰ. Nꝛma eſt ꝙ eccleſia
catholica ↄuenienter deſignat᷑ ꝑ na

uem ſiue nauiculã · Iſta cõcluſio ꝓ/

batur · pmo per illud Hꝛouerb · vlt ·
Facta eſt q̃n nauis inſtiton Et h qꝛ
ut dicit bertus magnꝰ · VBirtutu
mercibꝰ ⁊ meritoꝝ theſauris ampuſ/
ſimis atq; cioſiſſimis onuſta eit qͥ/
bus filij ſui mercati ſunt regnũ cęloꝝ

In ea eni ſola ſũt vtutes qu bꝰ adi/

piſcitur felicitas vitę ęternę. iuxta · c·
Dmnes · xxviij·. q· · Secundo patet
cõcluſio · Om eccleſia eſt vehiculum

quo per mare huius ſęculi quacuncq;

crebꝛis ventoꝝ flatibꝰ⁊ aquarũ flu/
ctibus · id eſt· temptationũ plagis et
verberibꝰſatigetur · fideles in eas cõ
tenti ad poꝛtũ futurę beatitudinis ꝑ/
Ducunt · Vnde ſicut extra arcam re/
gnante diluuio nullus ſaluatus eſt
ita nullꝰ extra eccleſiã oino ſaluatur
Vnge extra de ſum ·tri.⁊ ſi · catho · c·
p·⁊·xxiiij · q·i:qm verꝰ.Et btũs Gꝛe/
ꝛius in moꝛalibuſ. ⁊ habetur in · c.
quia eadẽ cauſa ⁊ q· eccleſia ſola eſt
qua intra poſitos valida charitatis
compago cuſtodit · Hñ aqua dilu/
uij arcam quidẽ ad ſublimioꝛa ſuſtu
lit · omnes aũt quos extra inuenit ex/
tinxit · Secũda cõcluſio eſt· ꝙ naui/⸗
cula vniuᷣſalis eccleſię nũ q; tanta tẽ/
Eeliate tribulatiõis vexabit᷑ ꝙ nau⸗
giu patiat᷑· Iſta cõcluſio ꝓbatur
pmo ſic· ¶uguſtinꝰin tractatu ð ca/
tholica veritate dic Sicut nauicula
id eſt · eccleſia Chꝛiſti in medio mariſ
videlicet mũdo diu iactata eſt ſlucti
bus ſed vexata nõ diſſoluta aut ſbᷣ/
merſa · qꝛ ille imperauit vento ⁊ mari

qui eidem eccleſię pmiſit vſq; in finẽ
affutuꝝ · Scdo cõcluſio patet ex illo
vlmbꝛoſij qui ita dicit in quodã ſer/
mone · Nauim eccleſiam debemꝰ ac/
cipere in ſolo müdi hmõi conſtitutũ
quę ⁊ ſi vndarũ fluctibꝰ aut ꝓcellis
ſepꝑe vexet · tn nu q; põt ſuſtinẽ naufra
gium quia in arbore eiꝰ.id eit· in cru/
ce Chꝛiſtuſerigit · in puppe pater reſi
Tet gubernatoꝛ:pꝛoꝛam paraclytus
ſeruat ſpirituſ.· hanc per anguſta hu
ius mundi freta duodecim remiges
Oncant · id eit· duodecim apoſtoli·et
ſimilis numerꝰ ꝓphetarũ · Tertio pa/
tet cõcluſio ex ulo Matth̊.xvi · vbi
Chꝛiſtus git · Suꝑ hanc petrã ędiſi/
ca bo eccleſiã meã:⁊ poꝛtę infen nõ pᷣ·
ualebut aduerſus eã Plane hocnõ
eſſet ſi eccleſia qñ q; tribulationibus
aut impugnationibꝰ vxata naufra
gium eiſet paſſura.¶ Id ratiões in
oppoſitũ · ⁊ d pmã reſpondet᷑ · negã/
do cõſequẽtiaʒ · Et ad dictũ Danie⸗
lis reſpondet᷑ duplcit · Pꝛimo ꝙnõ
videtur loqͥ de cõſũmatiõe totiꝰ ſę⸗
culi ſed de finali deſolatione ciuitadq
hieruſalẽ · in qua locus ſanctificatio
nis erat ita nõ eſt ad ꝓpoſitũ · Se/
do reſpondet᷑ ꝙ dato ꝙ dictũ Da⸗
nielis accipiat᷑ ce cõſũmatiõe ſęculi⁊
abominationẽ nominet antichꝛiſtũ
hoiem peccati ꝗ in templo ſedẽs ex/
tollens ſe ſuꝑ omne qͥd dicit᷑ deꝰ ij ·
CTCheſſal.ij · Non eſt intelligenduʒ ꝙ
fides totaliter deficiat quin ſemper
apud aliqͥs fides eccleſię firma atq;
imutabilis vſq; in finẽ culi ꝑmane
bit · Ita Chꝛiſtꝰ pollicitus eſt Netro
quem vniũſalis eccleſię ſuę paſtoꝛeʒ

⁊ vicariũ cõſtituerat· Dicẽs · Ego ro
gaui pꝛo te Petre ut non deficiat fi
des tua Lucę xxij ¶ Ad ſecũdamre/

ſpondet· negãdo aſſumptũ qm eccle
ſia de iudęis nũqᷓ;ᷓ ita defecit qͥn ſem
per in ea aliqui eſſent iuſti in qᷣbꝰ in/
tegra fides charitas inuiolata per/
ſeueret · ſcpᷣtura ita abſolute loqͥt

d 4/

quia comparatione maloꝝ illo tem/
zꝛe pauciſſimꝰ erit numerꝰ bonoꝛũ ·
fai tertiã reſpondet᷑.negando cõ/
equentiã · ⁊ ad dictũ qͥd Lucę· xviij ·
habet RAñndetur ꝙ illud dictu eſt nõ
ꝙ oĩno fides ſit defectura· ſed ꝓpter.
paucitatẽ fideliũ quę tꝑe antichꝛiſti
erit ꝓpt᷑ maximã tribulationẽ ꝗ tem/
poꝛe illo vigebit ·
-&X.
Ad ſecũda que
ſtionẽ qua quęrit᷑ · Otrũ fuit verum
q mare⁊ venti obedierũt Chꝛiſto · ſic
ꝓcedit᷑· Et videtur ꝙ nõ · qꝛ res ſine
ſenſu ⁊ ſine ratione non poſſunt dici
obedire alicui:cum nec capere nec in/
telligere poſſint hceptũ imperãi·ſed
mare ⁊ venti ſunt hmõi:ergo nõ vi/
Tentur poſſe dici obedire ·¶ Secun/
do ſic· Qui obedit deo cõfoꝛmat vo

luntatem ſuam volũtati diuinę ſed

iſta cũ ſint ſine intellectu ⁊ voluntate
non poſſunt dici cõfoꝛmarę volüta⸗/
tem ſuam diuinę· ergo ⁊c ¶ Certio ·
Obedientia eſtvtus moꝛalis·ſ᷑̊ ma/

re⁊ venti nõ ſunt capacia vᷣtutis er

In oppoſitü eſt euangelium pns·
Reſpondeo dicendũ ſub iſta cõclu/
ſione ꝙ mare ⁊ veẽti obedierũt Chꝛi/
ſto · Iſta cõcluſio patet ex euangelio
Pꝛo cuius intellectu eſt notandũ ꝙ
obedientia vᷣꝛ duobꝰ modis· Ono
modo ut dicit᷑ virtꝰ qua animꝰ ſub/
ijcitur mandatl imperaniut fiant · et

orkout dDici obedire alicui·

boc modo obediẽtia non cadit niſiin

creatura intellectuali quę ſola capax
eſt virtutis ut arguebar: Alio mo/
do dicitur obedieètia operatio qᷓ mo⸗
bile vel ſubiectum ſtatim expedit et
ſine quacũ q; repugnãtia exequit᷑ oʒ

dDinem ⁊ diſpolitionẽ ſui motoꝛis ſi/

ue pᷣncipi/ agẽt:⁊ Hͥ modo eſtin om/
ni creatura / potẽtia obediẽtialiſ ad e
equendũ ⁊ operãdũ quicqͥd deꝰſqui
imobilis manẽſ dat cũcta mouerið
creatura oꝛdinauerit vel diſpoſuerit

Vnge .· pᷣs. cxlviij diatur · Statuit
ea in gternũ ⁊ in ſęculũ ſęculi Rceptũ
poſuit ⁊ non pꝛeteribit · Et · Ignis
grando nix glacies ſpũs ꝓcellarũ q
faciũt verbũ eius· Et ¶mos. ix· Dic
oꝓñs· Mandabo ſerpenti ⁊ iple de/
uoꝛabit eoſ· ⁊ hoc modo dicunt ven
ti mare obediuiſſe Chꝛiſto ſic crea/
tura ſuo creatoꝛi Id ratiõeſin op
poſitũ · Ad pmaʒ reſpondet᷑:ꝙ ratio
ꝓcedit de obedientia· pmo modo ſũ
Pta · licet dicat ¶Qlbertꝰ magnꝰ ſuper
Mattheñ . ꝙ oĩs creatura ſenſũ ha/
bet naturalẽ qua imperiũ pcipit ⁊ ꝑ/
ficit creatoꝛis q;uis in ſe ſit inſenſibił
Et ideo diſtinguit Yſaac phs ſenſuſ
naturales ⁊ animales eſſe in rebꝰ in/
ſenſibilibꝰ. hec IUlbertus:ld ſecũ/
dam ⁊tertiã rationes eadem eſtre/
ſponſio · Loquũt᷑ eni ð obediẽtia pꝛi
mo modo ſumpta:nos vo de obedi/
entia ſecũdo modo capta ·

In quarta do/

minica poſt octauas Ephis eſt euan
geliũ · In illo tpe· dixit Jeſus para/
bolam hãc . Simile factũ eſt regnuʒ
cęloꝛũ hoĩ Zc Matth · xiij · Circa qðᷣ
poſſunt diſputari ſequẽtes queęſtio/
nes · ¶ Pꝛimo · Ntꝝ diabolus ſuper
ſeminauerit cicam · id eſt · hereſeſ in
agro dñico · ¶ Secũdo · Ptru here/
tici ſũt eradicãdi ꝑ moꝛtẽ ð vita ꝑñnti

NB pꝛimaz

nauerit cicania ⁊c · ſic ꝓcedit᷑. Et vi⸗
detur ꝙ nõ ¶ Pumo ſic· Euaãgeliuʒ
Dicit ꝙiimicus homo hoc fecit · ̊ dia
bolus nõ eſt H· ergo nõ ſupſemina⸗
uit gicania ¶ Secudo ſic· NHereſes ex
libero arbitrio hoĩs ꝓcedũt · DVñ vt
git HNieronymꝰ. et habet · xxiiij ·· ij ·
· hereſiſ· Dereſis gręce ab electiõe
dDꝛ . qꝛ cũ vnuſqſq; eligat diſciplinaʒ
quã putat eſſe melioꝛẽ·ſed diabolus

7 quęſtioneʒ qua quęrũur.
dia bolus ſupſemi/

wv

ſoneo
ſne di

ii gen
oottanef

mnasCogi
un dit An
gnatibeehe

eNopon

go dilo be

clucopatel

Urnüsin n

aoCknd

mago dic
wusinuce
dibugfieli

Algonsch

Unlaſuaden
vibental
luntaj vul
doot nun
flutinote te

üöödatolo)

Hnorin pun

tined
tbidaci

acadan
ſtie Wde
framic wo⸗
Doctoes
tumpen

(e dnen

lus vinot
gbholem
ſümatam
damfnce
nusc
lroarb
tektnt

coꝛdibꝰ
Dtmnni⸗
tatemal
da diẽſ.
gffecij n⸗

Stntit
epti
s
Nmn
osd
Dchnen
ſoſegen⸗
oeſnop
ctntio
omooſi
Npir
ſKnlübe,
oen

. d.

Mümenid
epbsſanin⸗

15 edleii
Nceneſtie

vtrciinn
w robecl/
.

do/

beckenan
caspana⸗
ingu;
1Cud
iatlusſan
leſk panſin
Denb

Knng

zung,

wius gin
peedt n
le Cuigi,
weſtarsn
göſgenun
eD
tit B
tet g
sbafn
1 nn
attis

nõ põt ſupꝑ libero arbitrio · ergo non
poteſt ſuperſeminare aliquid in eo ·
Tertio ſic· Dẽ agens ex ꝓpoſito co
noſcit ſuũ effectu · ſed diabolus in
ternas cogitatiões nõ poteſi puide/

re . ut dic Ruguſtinꝰ li· de ecciq· do/

gmatibꝰ· ergo nõ poteſt aliqd ſemĩa
re.In oppolitũ eſt euangelii gns
Neſpondeo dicendũ ſub iſta con/
uſione. ꝙ diabolus ſupſeminauiti

agro dñico hereſes ⁊ erroꝛes· Ata
concluſio patet · Nã poſi q; Chꝛiſtui

lux mũdi⁊ veritat in agruʒ ſemĩauit
fidei doctrinã per ſe ſuos apoſtoloſ

in agro dnico · poſt moꝛtẽ eoꝝ dia/

bolus inuidens fidei ſeminatę in coꝛ/
Dibus fideliũ quę fundamentũu erat
religionis chꝛiſtianę ſuꝑſemĩauit xi/
aniã ſuadendo ſuůggerẽdo erroꝛeſ
vĩbꝰ. ita plures ad ꝑfidiã hęreſis
induxit.ꝗᷓ duc ad moꝛtẽ Hic Sap ·
ij · Dicit᷑ · ꝙ inuidia diaboli moꝛs in/
trauit in oꝛbe terrarũ · Et Job· Auj.
d ð diabolo Ille homicida fuit a
initio ⁊ in ꝓᷣitate nõ ſtetit q; veritas

nõ eſt in eo · Cũ enĩ loquit · id eſt · ſuug

gerit · mẽdaciũ ex ꝓpꝛijs loquit᷑ · quia
mẽdaxẽ ⁊ pꝛ er gege; 4
ſitũ · ITd pᷣmã dꝛ ibi in euangelio
inimicꝰ hõ dꝛ diabolus ut exponunt
doctoꝛes · Dicit᷑ autem diabolus hõ
tum ꝓpt defectũ a deitate · Ps · Exur/
ge One nõ Rualeat hõ· Tũ qꝛ diabo
lus vincit hoĩem · pᷣs · Eripe me dne
ab hoie malo · ⁊ dicit᷑ inimic ꝓpt cõ/

ſũmatam maliciꝗ eius. ¶ d ſecun/
Dam rñdet᷑:negãdo cõſequẽtiã · dDi/

cimus ꝙ licet diabolus nõ poſſit ſuꝑ
libero arbitrio directe mouẽdo illud
poteſt tñ bene ꝑ modũ ſuadeni·⁊ ſic

dDiabolus ſeminat hereſes ⁊ erroꝛes

coꝛdibꝰ hoĩuʒ · DVñ Auguſtinul. iiij ·
de trini · dicit ꝙ diabolus ſua ſubtili
tate malignos affecte iſpirat · Et He
da diẽ ſup Ictł aploꝝ·ꝙ animã in
affectũ malicię trahit ·

Ones in opo

☛

ſtionẽ qua quęrit᷑ · Otrũ heretici ſũt
eradicãdi ꝑ moꝛtẽ de vita pñti · ſic ꝓ
cedit: Et videt᷑ ꝙ nõ Pꝛumo ex euã
gelio gñti · vbi dicit᷑ ꝙ ꝑmittantur
cicania creſcere vſq; ad meſſem meſ
ſis aut eſt finis ſeculi: ſed hęretici per

ciçaniã veſignant · ergo hgretici to⸗
lerandiſũt ⁊ nõ interficiendi· ¶ Se/

cundo ſic · A¶poſtolus· ij · Cimoth · ij.
Seruũ dei opoꝛtet eſſe mãſuetũ·id ẽ
cũ modeſtia coꝛripientẽ eos qui reſi/
ſtunt veritati · neqn det deus illis pg
nitentiã ad cognoſcendã vitateʒ et

reſipiſcant a laqueis diaboll · ß ſi he⸗

retici nõ tolerarent᷑ ſed moꝛti trade/
rẽt᷑ a uferreret᷑ eiſfacłtas pęnitẽdi:er
o tolerãdi ſunt ⁊ non interficiendi
Certio ſic · Nihil eni debet unpu/
gnari niſi q̊ͥd eſt contra amicitiã · ſed

iũſitas opinionũ nõ eſt contra con

coꝛdiã amicitię · ut phᷣs diẽc · iiij · ethi.
ergo hęretici nõ ſunt extirpandi ſed
tolerãdi · ¶ IAn oppoſitu eſt aplus ad
Titum in · Hereticum poſt pꝛimam

⁊ſecũdã coꝛreptionẽ deuita:ſcies q

ſubuerſus eſt qui eiuſmodi ẽ· ¶ Re/
ſpondeo dicendum ſub iſta conclu/
ſione Meęeretici mãifeſti qñ ſine peri⸗
culo poteſt fieri exterminandi ſuntꝑ
moꝛtem de vita pꝛęſenti · Iſta cõclu/

ſio patet · quia tales ſunt coꝛruptini

Tifectiui alioꝛũ · ſᷣm illud .ij · Cimothᷣ
ij · Meretici multum pꝛoficit ad im/
pietatemſermo eoꝛum ut cancer ſer/
pit · Quę ↄcluſio patet per apoſtolũ
‚Con· v Qui pꝛęcepit exterminare
vetus fermentũ ne totã maſſam coꝛ/
rumpat · Et Nieronymus · vt habe⸗
tur · i: · iij · ſecãdę ſũt carnes putridę
ſcabioſa ouis a caulis repellẽda ne
tota domus maſſa ⁊ coꝛpus ⁊ ꝑeco/
ra ardeat ·coꝛrũpat᷑· putreſcat ⁊ itere
at· ¶Trriꝰaũt ĩ alexãdꝛia vna ſcintilla
fuit · ſed qm̃ non ſtatim oppꝛeſſa eſt

totum oꝛbem eius flama populata ẽ
Secundo ꝓbar ſiequia ſunt homi/
cidę. vita enim ſpnalis multo melioꝛ
eſt q; coꝛpoꝛalis · ſed homicidę extir/
pantur qui auferunt mĩbus vitam
coꝛvꝛalem · ut habet᷑ Exo xxij · Ma⸗/
lenicos nõ patieris viuere: ergo mul/

to amplius hęretici qui auferunt ho/

minibꝰ vitam ſpiritualẽ. Certio ſic
Hetditun Ineſntuz berctia ſunt fal/
arij chꝛiſtianę fidei: multo grauiꝰ ẽ
coarumpere fidem per quꝗ eſt aię vi/

ta. Zu 5 enĩ ex fige viuit bachuc
ij · Et ad Ahoma pᷣ. qᷓ; falſiſicare mo

netam per quam tempoꝛali vitę ſub/
nenitur · ſed falſaiij pecunię ſtatim ꝑ
pncipes ſęculares moꝛti tradunt᷑ er/
go multorfoꝛtiꝰ hęretici ſtatim qñ de
hereſi vincunt᷑ poſſunt iuſte occidi:
uarto pꝛobatur cõcluſio Inq̃n/
tum heęrctici dicunt᷑ lupi. Lupi ſunt
ab ouibus arcendi paſtoꝛis officio-
Johᷣ x · ſed hęretici ſunt lupi ⁊lcijxx
ergo iuſte veniunt extirpadi: Qum
to pꝛobatur cõcluſio ꝗꝓnqntũ bęre/
tic ſut blaſphemi in Chꝛſtü Leuit·
xxiiij· Dicit · Cui blaſphemauerit no

men dñni moꝛte moꝛiat · ſed hęreticd

ſunt hmõi·ergo mento veniũt extir/
pandi ꝑ moꝛte magis qᷓ; rei crimine
maieſtatis ¶vl rationes in op/
poſitũ · eld pmã reſpondet᷑ꝙ deꝰ nõ
vult hereticos ꝑmitii viuere abſolu
te · ſeda Tceaſu tinicʒ qñ nõ pñt ſepa/
rari a fidelibꝰ ſine pꝑericulo fidelium

Et H̊ ↄuenu duplici de cauſa · Dna .

qn no bene cognoſcunt necbene diſ
tinguunt᷑ a fidelibꝰ.clia qn habent

tantos defenſoꝛes ꝙ ſi cõtra eos p/

cedatur maius peniculũ in eccleſia p/
babiliter extimet᷑· ut ſciſmaticos vel

interfectoꝛes fideliũ a fautoꝛibꝰ hęre

ticoꝝtunc eni ꝑmutẽdi ſunt ꝓptima
ius periculum euitandũ.vbi aũt nõ
occurrunt uta pericula ſunt ſeparan/
di ab eccleſia ⁊ iuſticę ſeculari relin/

remunerati

cut dictum eſt ¶ Rd ſecundaʒ reſpõ/
Tetur · negandõo conſequentiã: Et ra
tio eſt quia modeſtia illa ut pꝛimo 7
ſecundo coꝛripiat᷑ ꝙ ſi redire nolue/
rit:iam pꝛo ſubuerſo habet · ut patet

in autoꝛitate apoſtoli inducta (æτιh...$£

tertiam reſpondetur negando cõſe/

quentiam· Cum quia philoſophus

loquitur e opinionibꝰ ſpeculatiuis
tm̃· Cum quia conſenſus in vnitatẽ
fidei eſt pncipiuʒ coniũctionis ĩ cha
nitate ; ⁊ ideo viſceſſus a fide exclu/
Dit amicitiam familiaritatis ·

‚————GNK

Bominica Se/

ptuageſungeſt euangeliũ · In illo te/⸗
poꝛe · Dixit Jeſus parabolam hãc ⁊c
Matthᷣ· xx· Circa quod poſſunt diſ/
Putari ſequentes queſiiones ¶ Pꝛi/

ι

ma · Btrum omnes hies ad ęternã

—

beatitudinem a deo ſint vocati Se
cunda · Otrum requirant aliq ope/
ra hominũ ad beatitudinẽ conſequẽ/
dam a deo ¶ Tertia · Otrum omni⸗/
um laboꝛantiũ in vinea dñi ſit vnuʒ
õis pꝛemiũ.

D pꝛimaz

gqueſtioneʒ qua quęriiur.
2 Bitrum omnes bies ad

tternam beatitudinẽ a deo ſint vo/
ycati·ſic pꝛocedit᷑· Et videtur ꝙ non ·

umo ſic · Deus non diligit om/
nes hoĩes ergo non omnes homineſ
ab eo ſunt vocati ad beatitudinẽ · cõ
aenin nong rtscecens ol
exi ehe. niqs odio habui. Etil⸗/

lud. iſti oẽs qui operantur ini/
quitatem · ¶ Secundo ſic. Nullus

excęcatus a deo poteſt dici vocatus

a deo ad percipiendam beatitudinẽ
gternam. patet. ſed deus huius ſeculi

excęcauit mentes infidelium ut᷑ di/
it apoſtolus.ij. Con · iiij · ̊ Zc ¶ Ter/

tio repꝛobati a deo non poſſunt dic
vocati a deo ad beatitudinẽſmulti
ſunt a deo repꝛobati · Vñ apoſtolus

Wa
wpoltum

—

fetcnatnn

os Pn
begtundont
dicengiſhb

nes vie⸗ t

eraini⸗

octlloa
itviesſthr,
Gini nn
ivestoor⸗
ioegdon
tvctnemc

M Alaſſrſt

inseſſunpt
uinesſultti

luudnnn a
Giughii

fwrunes ag

nietur ⸗

Mtveſtunpt

Pornan d
gmenton
Nedir

Wöckqn

uſioe

lteercoſe
Aulierdin
Urnd aptn
nesſuunt
bus Naſtſeg
lomodſernn
NobnAdd
Diſenawe
benoTr
igocperf
remedut
da vulne
Gomnes

iigdcem
fonesing

yreſi⸗
ui⸗Et
npano
nane⸗
eut

ndoct
hloſophn

euuhhtine V
In vnitae

lonsich

ndeercla⸗

u
De

n Inlot
wünbin
Uwolurde
nes Pi
esadami
wen
caliqop

nſe ,

mmomnt
filtvnu;

hum

ucgin

nestdlesel
Nolnt
dcturg
n dilgtonn
Mmeswnit
Eitimdytd
tectcensp
bab 4
eranur
. Ae
did wann
lbeunnd
sbuiſ
elumaN
Si
ſinn
Huitun

ad Avma . p· Dedit eoſ in repꝛobũ
nſumergo nõ omnes homines ſüt
a deo vocati ad beatitudinem ¶n
oppoſitum eſt euangelium pꝛeęlens ·

tem illud Luceę· xiiij · Homo qͥdaʒ

ſecit cgnam magnom ? vocauit mul-

tos· Per cgnam ut ait gloſa. eterna
beatitudo intelligitur.¶ Reſpondeo
dicendũ ſub iſta conduſionce· ꝙ om/
nes hoĩes ſunt a deo vocati ad bea/
titudinẽ · Quę concluſio ꝓ bat ( OHu
mo ex illo · .· C imoth·ij · DHult ðs om
nes hoĩes ſaluoſ fieri ⁊ ad agnitionẽ
vxitatj venire Secundo ſic· ODẽs ho
mines fact deus capaces beatitudi/
nis · ergo omnes ſunt vocati ad bea/
titudinem conſequentia videtur bo/
na · aliaſ fruſtra fuiſſent facti capaceſ
eius aſſumptum patet ˖ quia oẽs ho/
mines ſunt tacti ad imaginem ⁊ ſimi/
ltudinem dei Oeñ · pᷣ.· Vicit autem
Auguſtinꝰ ꝙ eo eſt Hõ dei capax qꝛ
ad imagine cei eſt ¶ Certio ſic · Pm/
nes homines appetunt beatitudinẽ ·
ergo videtur ꝙ adillam ſint a deo
vocati · aſſumptum pꝛobat᷑ perillud
Hoetijaij· e conſolatione dicentis
ꝙ mentibꝰ omnin hominuʒz veri bo⸗
niq; cupiditas eſt inſerta · ſed verum
bonü eſt ꝙno tos facit · ergo cõ⸗
duſio vera ( Muarto ſic · Sicut dicit
Zionyſius: Deus ęequalit᷑ oĩa dili/
git. ⁊ per cõſequenſ omnes homines
ęqualiter diligit · ſed aliquos voca/

uit ad begtitudinẽ ergo omnes ho/
mine uinto · DHmnibus homini/

bus dedit legeʒ mandatoꝝ perquo/

rum obſeruãtiã acquiritur vita ęter

na · m illud · Si vis ad vitam ingre
di ſerua mandata dei Matth · xix ·
exto Tribuit etiã omnibus conſi/
lia ad perfectioneʒ habendã · tribuit
remedia ſcilicet ſacramenta ad ſanã/
da vulnera peccatoꝝ · ergo videtur
q omnes homines ſint a deo voca/

iiad ęternam kegatnaſne ln ra⸗

tiones in contrariũ( ld pꝛimã reſpo/

detur negando aſſumptuʒ/ ad p/
bationẽ dicimꝰ ꝙ nihil ꝓhibet vnn
Tidem ſᷣm aliquid amari⁊ ſᷣm aliqᷣd
odio haberi: Deus igitur peccatoꝛes
inqᷓntum ſunt naturę quędam amat
ſic enim ⁊ ſunt ⁊ ab ipſo ſuntinq̃ntũ
vo peccatoꝛeſ nõ ſunt ſed ab eſſe de/
fiaunt ⁊ hoc in eis a deo nõ eſt · vn⸗
q vᷣm hoc ab ipſo odio habentur.
=id ſecundaʒ reſpondet᷑ negando
conſequentiã · ⁊ ad id q̊ͥd dicitur · ꝙ
ceus excęcat menteſ aliquoꝝ· dicen/
dum eꝙ non dicitur excęcare maliciã
infundendoſed ex demeritis hHomi /
num gratiam non infundẽdo · VPꝛo
quo notandum ꝙ excęcatio dicitur
pꝛiuatio gratię quia gratia eſt qddã
lumen ammę ⁊ perfeciio quędaʒ ha/
bilitans ad bonũ ipſam ammã· Eli/
quem autem carere gratia ex duobꝰ
contingit · Tũ quia ipſe non vultre⸗
cipere ˖ Cũ quia deus non ſibiinfun
Dit vel non vult ſibiinfundere · o⸗
rum autem Duoꝛum taliſ eſt oꝛdo ut
ſecundũ non ſit niſi ex ſuppoſitione p
mi: Cum enim deus nihil velit niſi
bonũ.non vult iſtuʒ carere gratia ni/
ſi ᷣm q̊d bonum eſt· ſed ꝙ iſte careat
gratia · non eſt bonũ ſimpliciter · On⸗
hoc abſolute conſideratum non ẽ
volitum a deo eſt tñ bonũ ꝙ careat
gratia · ſieam habere non vult · vel ſi
negligenter ſe ad eam habendam h/
parai quia iuſtum eſt ⁊ hocmodo eſt
a deo volitum · Patet ergo ꝙ hmõi
efectus abſolutecauſa pꝛima eſt ex
parte hominis qui gratia caret· Ex
parte autem dei non eſt cauſa huins
efectus niſi ex ſuppoſitione illiꝰ qᷣd
eſt cauſa ex parte homĩs · Et per huc
modum qñq; inuenit᷑ deus dici cau
ſa excęcationis ⁊ obdurationis:non

Tmittendo maliciaʒ· ſed non imparti/

endo gratiã quod in ipſo eſt · Et ita
patet quid dicendum ſit ad autoꝛi/
tatem apoſtoli ¶ Id tertiam reſpon/
cctur negãdo cõſequẽtiã Et ratio ẽ

2
e

Hec enim eſt differentia hm ſanctũ

CTHomꝗ inter ſdeſunationẽ ⁊ repio-

bationẽ: quia ſdeſtinatio eſt cauſa
eius qͥd exꝑectat in futura vita in/
deſtinatl· ſcilicet gloꝛię ⁊ eius q̃d p/
cpitur in ꝑnti ſcilicet grę Repꝛoba/
tio vᷣo nõ eſt cauſa eius qͥd eſt in /

ntilalli olp ſed eſt cauſa dereli
ctionis a deo · 1
redditur in futuro ſcilicet pęnę eter/

ſt tñ cauſa eius qͥd

ne. p culpa ꝓuenit ex libero arbitrio
cius qui repꝛobatur ⁊ a gratia xſe/
ritur · Et hm h venficat illud phete

.„

Vlce i. Er te perditio tua irael.

dq lecũdã que

ſuonem qua quęrit· Otrũ requiran

tur aliqua opera hominũ ad beatitu
Dinem cõſequendãa o.ſic ꝓcedit᷑
Et videt᷑ ꝙ non· ¶ VPHnmo cxillo ad
ARhoma:uij· BPeatitudinem hois cui
deus confert iuſtici ſine operibꝰ.er/

go non requirũt aliq opera hoĩs ad

beatitudinem conſequendã ¶ Secũ
do ſic · Peus cũ ſitagens infinite vir/⸗
tutis non pexigit in agendo materiã
aut diſpontionẽ materig. ſed ſtatim
poteſt totũ ꝓducere.ſed oꝑera hoĩs

cũ non requirant᷑ ad beatitudinẽ ſi᷑

cauſa efficiens:non poſſũt requiri ad
eam niſi ſicut diſpoſitiões · ergo deuſ
qui diſpoſitiones non hexigit agen/
o beatitudinẽ ſine ced entibꝰ opꝑe/

ribus confert: ¶ Cenio.Sicut deus

eſt actoꝛ beatitudinis iĩmediate· ita ⁊
naturam imediate inſtituit·ſed in p/

ma inſtitutione naturę ꝓduxit crea/

turas nulla diſpoſitione cedentevł
actione creaturęſed ſtatim fecit vnũ
quodq; ꝑerfectuʒ in ſua ſpecie · ergo
ie oautuginen cnient hoĩ
ine aglquibꝰ oxeribꝰ hcedentibus.
Quarto arguit de baſto cuius
anuma ab inſtanti creatiõis fuit bea/
ta line operibus pcedentibꝰ.ergo ⁊c
¶Quinto idem arguit de puenis ba

ptięatis qui ante vſum liberi grbitrij

moꝛiunt᷑ · quibꝰ ſine Hcedentibꝰ ali/

quibus operibus regni cęleſt ia nua
aperitur. ut dicit Heda.¶ In oppoſi
tum eſt euangelii en e Dicit
Boca operanos ⁊c· Item Joh xiij
dicit · Si h ſcitis beati erij ſi feceritis
ea: ergo per gctionẽ ad beatitudineʒ
peruenit ¶Relpondeo dicendũ ſub
iſta concluſione. Licet deꝰ oſſet ſi⸗

mul facere voluntateʒ recte tenden/

tem in finem· ⁊ finem conſequentẽ·ſi
cut qnq; naturam ſimul diſponit et
inducit fomnam: oꝛdo m diuinęſa/
pientię exigit ut nullus purus omo
habens vſum liberi arbitnij conſecjt
beatitudinẽ ſine aliquibus operibuſ
hcedentibꝰ Quęconcluſio ſic oſten
Ditur vera. ut dicit phs · ij. de celo.
Eoꝛum qus nata ſũt habere tona⸗
fectum aliquid habet ſine motu all/
quid vno motu aliqd pluribꝰ.Ha⸗
bere autem perfectum bonũ ſine mo/⸗
tu conuenit ei qͥd naturalit hʒ illud.
Habere autem beatitudinem natu/
raliter eſt ſolius dei· Hnde ſoliuſ ei
WPꝛiũ eſt ꝙ ad beatitudineʒ non mo/

neatur per aliquam operatonem/

cedentẽ· Cum autem beatitudo exce
Dat oẽm naturam creataʒ nulla pu
ra creatura conuenient᷑ beatitudineʒ
conſequit᷑ abſq; motu operationis

per quam tendit ad ipſum· Sʒ ange

lus qui eſt ſuꝑerioꝛ oꝛdine naiuręq;
homo conſecutus eſt eam ex oꝛdine
Diuine ſapientie vno motu operatio
nis mentoꝛie· Hoĩes autẽ conſequũ
tur ipſam multis motibus operatio/
nu quę merita dicuntur· NVnde etiã
bin philoſophũ · p. ethi .· Beatitudo
Atpzemũ virtuoſarũ operationum.
erationes in oppoſitum td pꝛi
mam reſpondetur·ꝙ dictum apoſto
li non militat· quia ipſe loquitur de
beatitugine ſpei quę habetur ꝑ gra/
tiam iuſtificantem quę quidem non
Datur pꝛopter opera pꝛecedẽtia.nõ
enim babet rationeʒ terinini motus

eMventam
nmme
Nuptobſch
ennonece
Ceintitonpen
Ueperenshar
fos Kauten
gvaſtmic
gbenti
ſnguente
wptimsn

utnonung

–
nusgarh⸗
wolentincoe
Nnflude
llosfliosi
ina pnapi
ſicpnogera
Napimgi
Geharennipt

ftſoondere

ſtuncond
loguitur del
fkenarbini⸗
Panuliodan
n Menn

iitloge

4
4
1
R“

da Chu

ſtionen
weantii
heration
turſe
liqniope
ſuntſinge

Cr

tnnth⸗ N
Mopol
wdilt
lins
AWurmmne,
dacncäſc⸗
N'wſeß
Aketencen
lehnenteſ
dlſontet
Dluuncſan
unshonno
nd nſece
dusdeſbe

*

oſcote

nennon
plunbe⸗
vniſineno⸗
Althzlllut⸗
Inen natu
Ceſoluuſ wi
ejnonmo⸗
monemp/
mdo ce
nynlapr
Neniwdine
owmtons
ne M
naoune
mopelato
conſerin
180 rn
Poceeni
Peuttuco
eranonun
ſuun nt
Hchumawn
elocpee
Aenr oo
omn,
Gtgite
ui

vt beatitudo · ſed magis eſt ncipiũ
motus quo ad beatitudinẽ tenditur

id ſecundaʒ reſpondet᷑negando

conſequẽtiã · Et ratio eſt· quia nõ di
cimus ꝙ operatio hoĩs ideo hexigat
ad conſecutioneʒ beatitudinis ꝓpter
inſufficientiã diuinę virtutis beatifi
cantis ſed ut ſeruet᷑ oꝛdo in rebus ·
tertiam reſpondet᷑ · negãdo cõ/⸗
equentiam · Et ratio eſt · quia pᷣmas
creaturas ſtatim deus perfectas pꝛo/
Duxit abſq; aliqua diſpoſitione vel
operatione creaturę ſcedente · quia
ſic inſtituit pꝛima indiuidua ſpecierũ
ut per eas natura ꝓpagaret ad poſte
ros · ſic autem non fecit de alija
quartam reſpondet. negando conſe
quentiaʒ · Et ratio eſt· quia illud fuit
ſingulaniter in Chꝛiſto · Nnde ſicut
de pꝛimis indiuiduis ſpecierũ per ꝗ̊ͥ
erat natura ꝓpaganda dictuʒ eſt ꝙ
fuerüt ſtatim perfecta · Similit᷑ Did/
mus ꝙ per Chꝛiſtũ qui eſt deus ⁊ ho/
mo beatitudo erat ad alios deriuan
da · bm illud apli ad Heb · ij · Qui
multos filios ĩ gloꝛiã adduxerat · ſta⸗/
tim a pᷣncipio ſuę conceptiõis abſq;
aliqua operatione meritoꝛia ſceden
te anima eiuſ fuit beata · ſed hocẽ ſin
gulare in ipſo ut diximꝰ. (¶ d q̃ntã
reſpondet · ꝙ ratio non facit ad ꝓpo/
ſitum concluſionis · Cum pᷣmo · quia
loquitur de hoibꝰ vſum habentibꝰ
liberi arbitrij · Cuʒ ſecũdo · quia licet
paruulis bapticatis deſint ꝓpꝛia me
rita · Meritum tñ Chꝛiſti eis ſubue⸗
nit · eo ꝙ per baptiſmũ ſũt effecti mẽ/
bꝛa Chꝛiſti ·

Ad tertiam que

ſtionẽ qua quęritur · Dtrũ oĩum la/
boꝛantiñ in vinea vñni ſit vnũ remu/
nerationis pᷣmiũ· ſic ꝓcedit · Et vide
tur ꝙ ſic· Ex pñtieuã gelio vbi ſingu
li qui operati ſũtin vinea dñi accepe
runt ſingulos denarios · quia ut di/

us Equalẽ cterne vitere

uit Gꝛegoꝛius E

elſſe aliquid maius · ergo beatitudo

“ e
ðe

l

tributionẽ ſoꝛtitiſunt · ergo videt ꝙ
ommniũ beatoꝝ ſit vnũ remuneratio/
nis pᷣmiũ Recado ſic · Beatitudo
eſtſummũ bonũ ſed ſũmo nõ poteſt

vnius hominis nõ poteſt eſſe aliQa ma
ioꝛ beatitudine · ergo ęqualiter ſunt
beati ˖ ¶ Certio · Sicut q̃dlibet aꝑpe/
tibile eſt bonũ·ita⁊ magis bonũ ·ſi er
go aliquis eſſet beatioꝛ alio minꝰbea
to eſſet appetibilis beantudo magis
beati ᷣm rectum appetitũ · nec tñ eam
haberet · ergo non eſſet beatus · quia
beatus non dicitur niſi qui bʒ ola ꝗᷓ
vult ⁊ nihil mali vult· ut Dicit Ru/
uſtinꝰ ¶ In ofpoſitũ eſi illud Jobᷣ:
xiij .· In do mo patris mei multęſunt
manſiones per quas ut dicit vcugu/
ſtinus: Diuerſę meritoꝛũ dignitates
intelliguntur in vita ęterna· Iteʒ di
cit apoſtolꝰ.j· Cor xv Stella differt
a ſtella in claritate · ſic etiam reſurre/
ctio moꝛtuoꝝ·ergo vnus reſurgenti
um maioꝛem claritatẽ habebit ; ali
us · ergo non vnũ enit omniũ ſancto/
rum remuneratiõis pᷣmiũ· ¶ Reſpon/
eo dicendum · ꝙ in ratione beatitu
Dinis duo includunt · ſcilicet ipſe fi/
nis vltimuſ:qui eſt ſimũ bonũ ⁊ ade
ptio ⁊ fruitio ipſius ſũmi boniſqntuʒ
ad ipſum ſummũ bonũ quod ẽ beati
tudimis obiectum ⁊ cauſa· Eſt ergo
cõdluſio:q; oĩuʒ laboꝛantiũ in vinea
ñni eſt vnũ remũeratiõiſ pᷣmiũ.vna
merceſ· vna beatitudo·quia nõ ẽ ni/
ſi vnũ ſummũ bonũ · ſcʒy deꝰ · cuiꝰfrui⸗
tione hoĩes fiunt beati· Si vo loqͥm̃
qᷓntum ad adeptionẽ hmõi boni vel
fruitionẽ quę dicitur beatitudo foꝛ/
malit᷑· Eſt ſecũda cõcluſio · ꝙ omni⸗/
um laboꝛantiũ in vinea dni· non eſi
vnü remuneratiõis pꝛemiũ aut mer/
ces aut beatitudo ·quia vnꝰ poteſt eẽ
alio beatioꝛ · quia qᷓntomagis hoc bo
no fruitur eſt beatioꝛ· Cõtingit autẽ
aliquẽ perfectius frui deo · ex eo ꝙ eſt
melius diſpoſitus per excellentioꝛa

merita · Pꝛemium enim reſpondet
merito · ſed conſtat aliquos eſſe alijs

maioꝛis meriti · ergo cũ beatitudo ſit

virtutis pꝛemiũ:qni fuerint maioꝛis
menti habebüt excellentiꝰ pꝛemium.
¶ Ad rationes in oppoſitu. IFld pꝛi/
mam reſpondetur ꝙ vnitas denarij
ſignificat vnitatẽ beatitudis ex par/
te obiecti ·⁊ ſic beatitudo eſtvna om
niũ· ut dicit pꝛima concluſio·ſed di/⸗
uerſitas manſionũ ſignificat diuerſi
tatem beatitudinis m diuerſũ gra/⸗
Dum viſionis ⁊ fruitioniſ· VPeus enĩ
oibus eſſentiã ſuaʒ oſtendit · ö̊ů vnuſ
aſcheann aſpicit · hm modũ ſuũ.
Aa ſecundam reſpondetur · Vno
modo ꝙ ratio ꝓcedit de beatitudi⸗
ne ex parte obiecti · Secundo reſpõ/
dTetur loquendo de beatitudine foꝛ/
mali quę eſt adeptio ipſius ſũmi bo/
