peccatinõ videt᷑ eſſe in ſtatu ꝑfectio
nis· ß mali pꝛęlati ſunt ĩ ſtatu ſerui/
tut peccati IJoh· viij.;· Qui facit pec/
catũ ſeruꝰ eſt peccati. repugnat ꝙ
ſint in ſtatu pfectionis· ¶ In oppoſi
tũ eſt ꝙ multi plati ſunt ꝗq gra ?⁊ cha
ritate carentin quibus cõliſtit imꝑ/
fectio.⁊ tamẽ ſunt in ſtatu glationis

3 dicit ſtatu pfectionis · g 2c. e
ſpondeo dicendũ ſub vna cõcluſio/
ne tali· ꝙ nec omnis ꝑfectus ẽ in ſta/
tu pfectionis · nec omnis q ſtat in lta
tu pfectionis eſt pfectus. Iſta cõclau
ſio ſic oſtẽdit᷑ vera iuxta ſanctũ Cho
mam. Status ꝓpꝛie ptinet ad cõdi/
tionem libertata ſeruitutis ſpñalis·
LZibertas aũt ? ſeruit poteſtĩ homi
ne attẽdi duplicit· Ono modo ſᷣm
qꝙ interiꝰ agit᷑ WMlio modo ſm id qð
exteriꝰ agit · Et ꝗꝛ vt dicit · i· Regũ
xvi · Hoiles videntea ꝗᷓ parẽt · H de⸗
intuet᷑ coꝛ· Jude eſt ꝙ m interioꝛey
hominis diſpoſitionẽ accipit᷑ condi
tio ſpũalis ſtatꝰ in hpe ꝑ cõꝑationẽ
ad iudiciũ diuinũ · Scom aũt e
exteriꝰ agunt᷑ accipit᷑ ſpũalis ſtatꝰ ĩ
Hiĩeꝑ cõꝑationẽ ad ecdeſi·⁊ ſic
ſtatibus nõ loqnim ꝓut ſcʒ ex diu
tate ſtatuũ quęd eccleſię pułkritu/
Do cõſurgit· Eſt at cõſiderandũ q;
Anc ad hoĩem ad h̊ ꝙaliqs adipi/
cat᷑ ſtatũ libertatj vel buitutis reqri

4

tur quidẽ pᷣmo aliqua obligatio el
alligatio· nõ enĩ ex eo ꝙ aliquis ſer/
uit alicui efficit᷑ ſeruꝰ· qꝛ etiam liberi
ſermũt · ex h ꝙ aliquis deſinu ſemire
efficit liber· ſic patet de ſeruis fugiti⸗/
uis · ſ ille eſt ꝓprie ſeꝰ qͥ obligat᷑ ad
ſeruiendũ.⁊ ulle ẽ liber qui a buitute
abſoluit · Secundo requirit᷑ ꝙ obli
gatio hdicta cum aliqua ſolẽnitate
fiat · ſicut cętera quęinter hoĩes obti/
nent perꝑetuã firmitatẽ quędã ſolẽ/
nitas adhibet᷑· Sicigitai ſtatu ꝑfe
ctionis ꝓpꝛie dicit᷑ eſſe aliquis nõ ex
hoc ꝙ habet actũ dilectionis ꝑfecte
g ex H̊ ꝙ obligat ſe perpetuo cu aliq̃ᷓ

ſolenitate ad ea ꝗ̊ lunt pfectiõis Cõ

ſtat etiã ꝙ aliqͥ ſe obligãt qͥ nõ ſuãt
aliq implẽt ad qð ſe nõ obligaue/
rũt · vt patet Matth· xxi · de duobꝰ
fratribꝰ quoꝝ vnꝰ pri dicẽti Oꝑare
ĩ vinea · reſpõdit · nolo·⁊ poſtea iuit
Aliter aũt rñdẽs ait· Eo · et nõ iuit ·
Et ideo nihil ꝓhibet aliquos eſſe ꝑ/
fectos qͥ nõ ſunt ĩ ſtatu ꝑfectionis · et
aliquos eſſe ĩ ſiatu ꝑfectionis qͥ non
ſüt pfecti · (S rõnes in oppoſituʒ
vna rñſio ſuſficit· ; ꝓcedũt qᷓntum
ad interioꝛem ſtatum nõ qũt qntum
ad exterioꝛeʒ· De quo eſt lermo ·

X

In feſto ſancti

Partholomęieſt euangeliũ · Hocẽ

Sceptũ zc.· Joh xv · Poteſt diſpu/⸗

tari ſequens queftio ·

beatꝰ Bartholome ⁊ alij
gApli potuerunt dici amici
ei · T videt᷑ ꝙ nõ ¶ Primo ſic· Rmi
citia ẽ relatio Penkat 5 der mtlo ſu
perioꝛ ẽ hĩe· g hoĩis ad deũ nõ ẽ ami
iaBrdon
citia · qͥ er charitate diligũt deum
nõ debet dici habere amicitiam ad
deum antecedens pꝛobaturſic.Ni
hil eſt ita pꝛium amicitię ſicut cõui/
nere amico vt phs dicit· viij · Eth⸗

ic. Charitas nõ ẽ ami

i
4
Me
S
iiue
bt/
Nl⸗
te
i
ae
i
36
i⸗
Gane⸗
No
hr
gannt
it⸗
ſep
niget
änon
oſin
ntun

boi
bie⸗

ni
neri
idond.
er
tioſs
Noren
nbi
tde

6Gi/

charitas eſt hminis ad deumad

quem nõ eſt hominis conuerſatio· G
Ter⸗

charitas talis nõ ẽ amicitia ·
tio ſic · Seruitus ⁊ amicitia non vi/
dẽtur inter ſe comꝑari:Onde dicit
ñs · Nõ dicam vos ſeruos ̊ ami/
cos · ſed beatus Hartholomeus ⁊ alij

apoſtoli ſancti ſemꝑ manẽt ſub ſer/
nitute dei · Vñ qͥlibet eoꝝ dicit ilud

P ·˖ Ego ſernus tuꝰ ⁊ filiꝰ ancille tug
Fvider᷑ ꝙ nõ ſunt dicẽdi amid dei ·
Qunarto ex argumẽto chꝛiſti quo

dicit · Vos dixi amicos· qꝛ oia quę
audiui a patre meo nota feci vobis ·

Vrguit᷑ ſic· Chꝛiſtus nõ fecit eis oĩa

nota quę audiuit a patre ſuo· vt pa/
tet · nõ eni eſſent capaces tantę ſapiẽ
tię qᷓntũ ſuſceꝑat filiꝰ a patre g ſem

per ſerni ⁊ nõ amiciſunt dicẽdiIn
oppoſitũ eſt euangeliũ pᷣſens · Et de
beato Bartholomęeo dicit᷑ in hiſto/⸗
ria · cũ quęreret idolũ quis eſſet Har
tholomeus· reſpondit· IRmicus dei
ſũ · ¶ Reſpondeo dicendũ ꝙ bea/
tus HBartholomeus vere dict' ami/
cus dei ẽ ⁊ alij apoſtoli · Cõduſio pa

tet ex verbo chꝛiſti dicetis · Nõ dicã
vos ſeruos ̊ amicos· Et iteꝝn. Pos

amici mei eſtis ſi feceritis quęſcipio
vob · Rõe ſic · Quia dilexer̃t deü ex
charitate ̊ charitas eſt quędã ami/

citia · Pro quo notandũ ꝙ ſᷣm pᷣm

viij · Eth · Nõ quilibet amoꝛ habet
rõnem amicitię · F̊ů amoꝛ qui eſt cũ be/

niuolẽtia· q ſcʒ ſic amamꝰ aliquem

vt ei bonũ velimꝰ · Si aüt rebꝰ ama

tis nõ bonũ velimꝰ· ſ ſolũ eoꝝ bonũ

velimus nobil· vt dicimꝰ amare vi⸗
nũ vel equũ · vel aliud hmõi non eſt
amoꝛe amicię Rᷣ cuuſdã cõcupiſcẽtię

Aidiculũ eni ẽ dicere ꝙ aliq habẽt
gamicitiã ad vinũ vłequũ· Sʒ nec be
niuolentia ſufficit ad rõneʒ amiciti·
requirit quędaʒ mutua amatio⸗qꝛ

amicus ẽ amico amicus · Talis autẽ

mutua beniuolẽtia fundatur ſuꝑ ali
qua cõmunicationecum igit fit aliq

Dam rñd etur negando a

cômunicatio hominis ad deũ m q
ſuam beatitudinẽ nobis cõmunicat

ſuꝑ haccõmunicatione opoꝛtet ali/
quã amicitiam fundari De q̃ qͥdem
cõmunicatione dicit · i · Cor · p. Fide
lis deus ꝑp quem vocati eſtis in ſoci/
etatem filij eiꝰ. ¶Kmoꝛ aũt ſuꝑ hac cõ
municatione fundata· eſt charitas:
VBngde manifeſtu ẽ ꝙ chanitas ami/
citia quędã ẽ hoĩs ad den ꝑ quã ho/
mo deũ diligit · ⁊ eus hominẽ. et ſic
efficitur quędam aſſocdatio homimnts
ad deum · vt dicitur · i . Joh· pᷣ. Si in

luce ambulamus ſicut ⁊ ipſe in luceẽ

ſocietatẽ habemus ad inuicẽ · Et ita
beatus Hartholomeus ambulansi
luce gratię dictus eſt amicus:⁊ om/
nes alij ſancti· de quibus dicit᷑ ĩ ·

Nimis honoꝛati ſunt amici tui deꝰ.

ld rõnes in oppoſitũ · Id pmã
rndetur negando cõſequẽtiam· Et
rõ eſt · quia amicitia nõ requirit ęq̃li/
tatem liue paritatẽ ęquiꝑpantię· ſed
ęqualitatẽ ꝓpoꝛtionis · vt ſi vnꝰ ami
coꝝ oꝑet᷑ ad alterũ ſᷣm ſuã ꝓpoꝛtõeʒ
opakt · vt dicit · viij · Eth· rd ſecu/
umptuʒ ·
vld ꝓbationẽ neget᷑ minoꝛ·⁊ eſt rõ
qꝛ d uplex eſt hominis vita · PVna ꝗ/
Tem eſt exterioꝛ ſᷣm naturꝗ ſenſibilẽ
coꝛꝑalem· et ſᷣm hanc vitam non
eſt comunicatio vel cõuerſatio cam
eo et angelis · Tlia eſt vita ſpiritua
lis h᷑m mentem ⁊ m hanc vitam eſt
nobis cõuerſatio cum deo ĩ angelis
in pſenti quideʒ ſtatu imꝑfecte · On
dicitur Phil. iij. Noſtra conuerſa/
tio in celis eſt · Iſta cõuerſatio perfi/
citur in patria quãdo ſerui eius ſer/

uient Dno· ⁊ videbunt faciem eiꝰ.vt

dicit᷑ Npodq · vlt·Et ideo hic eſt cha
rita s imꝑfecta·ſed perficietur in pa/
tria · ¶ l tertiam reſpondetur ne/
gando conſequentiam· Et ad pꝛo/
bationem reſpondetur · ꝙ intelligi/
tur de ſeruitute ſeruili:quia ſi timoꝛe
ſeruili ſũt ſubiecti:talis timoꝛ exꝑellit

ab animo charitatem timoꝛ e vero
filiali ſemꝑ ſancti pꝑmanẽt· ſm illud

P. Cimoꝛ dñi ſact' pmanz i ſe eculũ
leculi· Et iſto modo ſanctii dicit ſer

ui· Koma. b: DHaulus ſeruns Jeſu

chꝛiſti · ld quartã rñdet᷑ ꝙ illud
Hia quęcũ q; audiui a pre meo.nõ

eſt intelligendũ de oibus ſimplicit ·

abſolnte · qꝛ iſtud erat ĩpoſſibile vt
argutũ e. ß intelligendũ eſt de oĩb⸗

tincẽtibus ad eoꝝ ſtatũ: cuiuſmodi

ſunt illa ꝗ ptinent ad eoꝛum ſaluteʒ

fidei motum ? pꝛędicationẽ ⁊ eccle

ſie gubernationem·

lationis beati Johannis baptiſie ẽ

euangeliũ . In illo tpe · Miſit NMero

Des ⁊c · Marci: vi· pᷣt Diſputari ſe/
quẽtes queſtiones· ¶ Hrima Vtrũ

vxoꝛẽ fris tui: verꝰ martyr ſit colẽdꝰ

Secũda. Otrũ iuramẽtũ qð¶ e
rodes pᷣſtitit ſaltanti puellę excuſare
potuit Herodem a peccato moꝛtis

Johannis baptiſte·

B primaz

S

auuget᷑ beatus Johan/
nes moꝛiẽs ex h ꝙ dicebat Herod
Nõ licet tibi habere vxoꝛem fratris

tui verus martyr ſit recolendꝰ.Et vi

Tetur ꝙ nõ · qꝛ videt᷑ ꝙ ſola fides ſit

cauſa martyrij · Probat ſic · Dicit
i · Petri ·iiij .· Nemo veſtrũ patiatur
quaſi homicida aut fur aut aliquid
Hmõi ·ſi ant vt chꝛiſtianus nõ erube
ſcat· gloꝛificet deũ in iſto noĩe · ex H

Dicit aliquis chꝛiſtianꝰ ꝙ tenet fidẽ

chꝛiſti · ſola fides chaſii at patiẽ/
oppoſi⸗
ti eſt enangeli plens- fides vniu/
ſalis eccleſię·· ¶ Reſpondeo dicen/

tibus martyrij gloꝛiã.

dů ꝙ beatus Johannes pꝛo repꝛe/

benſione adulterij moꝛtẽ ſuſtinẽs ve

feſto decol

beatus Johannes moꝛiẽs ex b ꝙ di
cebat HMerodi:Nõ licet tibi habere

queęſtionẽ ſic ꝓceditur Et

erodi·

quaſi teſtes qͥ ſcʒ coꝛpalibꝰ ſuis paſ/
ſionibus vſq; ad moꝛtẽ teſtimoniuʒ
phibent veritati nõ cnicũq;·ſ̊ veri/
tati ꝗᷓ ᷣm pietatẽ ꝑ chꝛiſtũ nobis in/

notuit.· Dnde etiaʒ martyres chꝛiſti

dicunt᷑ quaſi teſtes ipſiꝰ.hmõi at ẽ
VWritas fidei · et ideo martyrij cauſa
fidei veritas·ᷣ ad fidei veritatẽ nõ

ſolũ ptinet ipſa credulitas coꝛdis · S
ctiã exterioꝛ ꝓteſtatio.quy quidẽ fit
nõ ſolum ꝑ verba quib' aliqs cõfi⸗/
tet᷑ fidẽ · ̊ ⁊ p facta Zhns fideʒ ſe ba/

*.²

bere oſtẽdit · ᷣm ill

martyrij cauſa · hm ꝙ videmꝰ ꝙ bea
ti Johannis baptiſte martyrin ĩ ec
cleſia celebꝛatur:qui non pꝛo negan
Da ſlide ſ̊ pꝛo repꝛehbenſio lte/

rij moꝛtẽ ſuſtinuit· ¶ d rõnem in
oppoſitũ reſpondetur · Diamus eni
verum eſt qð dicitur in minoꝛꝝ · ꝙ

chꝛiſtianus dicitur qui chuſtt eſt. B
aliquis dicit᷑ eſſe chꝛiſti nõ ſolũ ex eo

ꝙ habet fidẽ chꝛiſti ſed etiam ex eo

ꝙꝙ ſpiritu chꝛiſti ad oꝑa virtuoſa p/
cedit.ſᷣm ilud Aoma.viij. Si quis

ſpiritum chꝛiſti nõ habet · bic nõ eſt

eius:⁊ etiam ex hoc ꝙ ad imitationẽ

chaſti moꝛit ſᷣm illud Gak. v. Qni

chꝛiſti ſunt carnẽ ſuam crucifixerunt
cum vitijs concupiſcentijs.⁊ ideo
vt chꝛiſtianus patitur nõ ſoluʒ qui
patitur pꝛo fidei cõfeſſione quęfit ꝑ
verba · etiam qui patit p quocũq;
ope faciẽdo velꝓ quocũq; peccato
vitando ꝓpter chꝛiſtũ. quia totũ hoc
pertinet ad fidei pꝛoteſtationem

Jacobi.ij · Ego
oſiendã tibi ex oꝑibus fidẽ meam ·
Vñn ⁊ de quibuſdã diot᷑ ad Citũ ·pᷣ.
Confitent᷑ ſe noſſe deũ · factis aũt ne
gant · Et ideo omniũ virtutũ opera
b̈m ꝙreferunt in eũ ſunt quędã ꝓp
teſtationes ꝑ qs nobis innoteſcit ꝙ
deus hmõi oꝑa a nobis requirit et
nos ꝓ eis remunerat.⁊ ſm h̊ pñt eſſe

rus martyr fuit vt martyr eſixene
randꝰ· Iſta cõcluſio declarat ſic iu/⸗
xta ſem Chomã Martyres dicunt

—

— —☛˙ —

i
1
5

ſt
fi

m
ii⸗
iene
Pan
i⸗
1
ſte
che

ier⸗
n
le⸗
nin
ck;,
jan
ni
p
g

nni
Cei
un

1de

0
ec-

ve

——

quęſtionẽ Otrũ iuramẽtũ licet incaun
tũ qð Herodes ſſtitit ſaltanti pu/
ellę excuſare potuit Herodẽ a pecca⸗
to moꝛt Johãnis baptiſtę · Et vide
tur ꝙ ſic · Juramentũ incautuʒ dicit

qð vergit in exitũ malũ vel minꝰ bo/

nũ ·̊ tale obligatpatet:quia tale fu
it inramẽtũ qð Joſue iurauit gaba/⸗
onitis pacem ⁊ ꝙ nõ occideret eos
Joſue.ix ·⁊ tamen pceptũ cei erat in
cõtrariũ · NPręceꝑat eni e* ꝙ occide
ret omnes habitatoꝛzes ⁊c · ſicut ba/
et᷑ Deutẽ · xiij · Et obbnanit Joſue
iunramentũ credens ſe obligatu.Oñ
AEmbꝛo · libꝛo ð officijs · xxij · q.iiij · lo
quens de iuramẽto Jolue · dicit ſic ·
Jeſus tñ pacẽ quã dederat reuocan
Dam nõ cenſuit · q; firmata erat ſa/
cram̃ti religione· ne dũ alienã ꝑfidi
am redargueret · ſuã fidem ſolueret·
ſolniſſet ergo ſuã fidẽ ſinõ tenniſſet
ð iurauerat · Similiter g videt᷑ ꝙ
Herodes iurans ſe daturuʒz puellę
quicqͥd ꝑeteretobligabat᷑ ad ſoluẽ/
Dum qð inrauerat.licet eſſet contra
Hceptũ dei · ſic fuit illud qð fecit Jo/
ſue.· ¶ In opoſitũ ẽ canon Iſidon
xxij · q:iij · In malis ꝓmiſſis reſcinde
fidẽin turpi voto muta decretũ · qð
incaute voniſti non impleas.impia
5 pmiſſio ꝗ̊ ſcelere adimp:et᷑ nõ ob/
Rt nec tale iuramentuʒ excuſat a

peccato perpetrato. Rndeo Dicẽ/
Dů · ꝙ iuramentñ Herodis nõ excu

ſanit eum a nece beati Johannis · vt
oſtẽdit Tuguſtinꝰ optime ĩ ßmone
buius feſtiuitatis:· NPro qͥ notandũ

iuxta ſanctũ Tho · in · iij · ꝙ duplex ẽ

iuramẽtũ · vnũ aſſertoꝛiũ:⁊ aliud ꝓ/
miſſoꝛiũ · Nromiſſoꝛiũ iuramẽtũ eſt
de eo qð ĩ futurũ a iurante faciendũ
expectat᷑ vel ꝑ ſe vel ꝑ aliũ · AUAſſerto/
riũ vo eſt qdð fit ꝑ cõfirmationẽ veri
tatis etiã pᷣſentis ⁊ ſteritę · ⁊ etiaʒ ſi

ipſiꝰ cauſã nõ ſcimꝰ In iuram̃to aũt

aſſertoꝛio ẽ vna tm̃ obligatio · ſcʒ qᷓ
ꝗs obligat᷑ ad ꝑccatũ:ſi veritas ſuo
iuramẽto ⁊eſit: In iuramẽto aũt o/⸗
miſſoꝛio eſt duplex obligatio·. Dna
q̃ quis obligat᷑ ad faciendũ h̊ quod
luramẽto ꝓmiſit· Tlia qua obligat᷑
ad peccatũ ſi nõ fecerit· His igit᷑ vi/
ſis ſciendũ ꝙ ſicut nõ oĩs aſſertio eſt
digna vt iuramtto firmeturita nec
omnis ꝓmiſſio illa tm̃ quęad vti/
litatẽ aliquã ꝑtinet DHnde ſi ꝓmiſſio
ꝗ eſt de aliquo qð ſalutẽ impediat·

ſiue ſit cõtrariũ ſalun:ſiue vt pfecteĩ

ſalutẽ iuramẽto firmer:⁊ hocpſo in/
ramentũ efficit᷑ indebitũ quaſi:actꝰ
cadens ſup indebitam materiã · vñ
obligat ſecunda obligatione quęeſt
ad peccatũ·nec remanet ei virtꝰ obli
gandi pma obligatione ad facẽdũ.

Prima eni obligatio eſt ad vitanꝰ

Dũ ſecundã obligationẽ · Dñ inra/⸗
mentũ qð de neceſſitate ad peccatũ
obligat ipſo facto ab alia obligatio
ne euacuat᷑· Et ideo licet iuramentũ
Herodis ꝙ daret puelleę laltãti qð
teret · potuiſſet eſſe a pncipe licitũ ·
intellecta debita cõditione · ſcʒ ſi pe⸗
teret qð dare deceret · impletio tñ iu
ramenti fuit illicita: ⁊ ideo non obli/
gabatur in aliquo· Onñ Irmbꝛo· li⸗
bꝛo de officijs · Eſt otra officiũ non
nun qᷓ; ꝓmiſſum ſoluere iuramentũ ·
ſic Merodes qui necem Johãnig pᷣ/
ſtolauit ne ꝓmiſſum negaret·¶ Sd
rõnem in oppoſitñ rñdetur negãdo
conſequentiam . Et rõ eſt. quia iura/
mẽtũ Joſue nõ erat de eo qꝗqð ſᷣm ſe
eſſet illicitũ·ſicut eſt adulteriũ ·homi⸗
cidium ⁊ ſimilia·ſed de eo quod fa/
ctum erat illicitum · qꝛ ꝓbibitũ · Vñ
in hoc ſufficiebat ſeruare intentione
pꝛohibentis ˖ Et ideo dicit Am bꝛo⸗
ſius libꝛo ð officijs · Mulctauit eos
melioꝛi moꝛte · ſcʒ obſequio miniſte/
rij dinini vt eſſet clementioꝛ ſenten/
tia · ſed diuturna. et ſic quodãmodo
occiſi ſunt moꝛte legali quęẽ ſeruitꝰ⸗

ſcarnẽ de ſei

. —

—
f

¶ In feſto natiui

tatis beatę virginis eſt euangelium ·

Liber generationis ⁊c · Matth · p·
Circa qð poſſunt diſputari ſequen/

tes quęſtiones· ¶ Prima Vtru chꝛi
ſtus deſcẽdit ſjm carnẽ ð ſemine PHa
uid · ¶ Secuda Htrũ beata Ma/

ria fuerit ſanctificata ante natiuita/
tem ex vtero· ¶ Certia Otrũ beata

vrgo ꝑ ſanctificationem obtinnerit
grę plenitudinem ſiue ꝑfectionem ·

ſic ꝓcedit᷑. Et videtur ꝙ
Lchꝛiſtus nõ deſcendit m
nine DHauid · Primo ſic·
Mattheus in pᷣſenti euangelio. Li
ber generationis · genealogiam chu⸗

ſti texens eam ad Joſeph perduxit.
Joſeph aũt nõ fuit pater chꝛiſti · nõ

Ergo videt ꝙ chꝛiſi? de ſemine DHa/
nid deſcẽderit· licet Joſephb ſeſ e—
cundo ſic. Taron fuit de tribu Leu

vt patet Exodivi · Maria aũt ma⸗/
ter chꝛiſti cognata dicit᷑ Elicabeth
quę eſt filia aron vt patet Qnc·
cum g Dauid de tribu Juda fuerit
vt patet Matthᷣ.bᷣ. videt᷑ ꝙ chꝛiſt
Te ſemine Dauid non ceſcenderit·
Tertio ſic. Miere. xxij· dꝛ de Je/
chonia · Scribe virũ iſtum ſterilẽ · nec
eni erit de ſemĩe eiꝰ vir qͥ ſedeat ſuꝑp

ſoliũ Dauid· ſᷣ de chꝛiſto dicit Yſa.
ix · Sup ſoliũ Dauid ſedebit· gchꝛi

ſtus nõ fuit de ſemine Jechonie nec

Reoneqnes vſeinine tt auiciiamia
Mattheus a DHauid ꝑ Jecl
riem generationis ꝑducit ·
poſitu eſt euangelin pᷣſens 2 e
nerationis· ¶ Aeſpõdeo dicendũ.
qchꝛiſtus bᷣm carnem deſcendit de
ſemine Dauid a e patet
Rapoſtol ad Roma·..qui de chꝛi
loquens aiſt· Qui factus eſt exſe/

mine Dauid m carnẽ. Nro quo no
tandũ ꝙ ſpecialit chꝛiſtus dicit᷑ filiꝰ

eſſe Abꝛaam Dauid vt patetĩ pᷣn

cipio euãgelij· Cuius eſt multiplex
ratio · Prima qꝛ ad hos ſpecialis de
chꝛiſto repromiſſio facta eſt· Dictuʒ
eſt enĩ Nbꝛaę Geñ xij.· Henedicent᷑
in te omnes generationes qð apis
ð chꝛiſto exponit · qad Hal il. ¶lbꝛa⸗
Dictęſũt repꝛomiſſiones ⁊ ſemini er
Non dicit et ſeminibꝰ quaſi in mul/

tis · ̊ quaſi in vno:⁊ ſemini tuo qð ẽ

chꝛiſtꝰ. IFld Hauid aũt dictum eſt ·
De fructu ventris tui pynam ſuꝑ ſe
dem tuam · Vnde ⁊ populi iudęoꝛũ
vt regem honoꝛifice ſuſcipiẽtes chꝛi/
ſtum dicebant Matth xxi · Dſan/
na filio Hauid.Secunda ratio eſt;·
quia chꝛiſius futurus erat rex ꝓphe
ta ⁊ ſacerdos· &. bꝛaam autem ſacer
dos fuit dum impleuit officium ſa/
cerdotis offerendo hoſtiã ono· Dñ
dDñs ad eñ Geñn.xv. Sumetibi vac
cam triennẽ ⁊c· Fnit etiã ꝓpheta bm
illud quod dicit᷑ Gen xx. Prophe/
ta eſt? oꝛabit pꝛo te.Dauid aũt rex
fuit pbeta · Certia ratio eſt · qꝛ in
Vbꝛaam pᷣmo incepit circumciſio·ĩ

Dauid aũt maxime manifeſta ẽ dei

electio · Fm illud.i. Regũ:xiij. EC de⸗
ſiuit ſibi dñs virũ iuxta coꝛſuũ. Et
ideo vtriuſq; filiꝰ chꝛiſiꝰ cõuenien/

tiſſime ẽ vt oſtẽdat eſſe ĩ ſalutẽ circũ
ciſioni ? electioni garuis eldrocs
ĩToppoſitũ · Id pᷣmã rñdet᷑n

itũ. n egando
cõſequẽtiã · Et rõ eſt · qꝛ vt dicit u
guſtinꝰ. Cũ euãgeliſta Matthe di

cat virũ Marieę JYoleph eſſe · ⁊ chꝛi⸗
ſti matrẽ ꝓgine eſſe · chꝛiſtů er ſemie
Dauid :.qd reſtat niſi credẽ ·¶ Mari

am nõ fuiſſe extraneã a gñatiõe Pa
uid·⁊ eã Joſeph cõiugeʒ nõ fruſtra

appellata ꝓpt animoꝝ ↄfederationẽ

G;uis ei nõ fnerit ↄmixtꝰ.Et Hiero ·

ſuꝑp Mattheũ dic· Ex vna tribu fn

it Joſeph⁊ Maria. Oñ etiã m le/
gem eã accipe cogebat᷑ vt ꝓpinquã:.
ꝓpter quod ⁊ ſimul cenſent᷑ i bethleẽ
quaſi de vna ſtirpe generati ·

en

iui
Gp
nut
ſe
nue

e
6
ſegr
con
chr
ſoa

(3

fentiã TWugnſtini cõtra Fauſtů · eſi
Joachim prf Marięð ſtire TRaron
fuit vt Fauſtꝰ p q̃ſdã ſcripturas app

criphas aſſerebat. credẽdum eſt ꝓ
mater Joachim fuit ð ſtirpre Hauid
⁊ſic in chꝛiſto fuerũt iunctę regiũ ge/⸗

nus ⁊ ſacerdotale: vt dic Greg. a
cacenꝰ opoꝛtz ꝙ chꝛiſt? qͥ eſt rex ⁊ ſa
cerdos ab vtroq; naſceret᷑ ̃ᷣm carnẽ
¶ Xddtertiam rndeturnegando cõ
ſequẽtiam · Et rõ eſt · qm̃ p illam au/
ctoꝛitatẽ ꝓpheticam ſicut mbꝛoſiꝰ
Dicit ſuꝑ Qucã·nõ negant ex ſemine
Jechomię poſteros naſcituros · et iõ
chꝛiſtus de ſemine eius eſt · nõ enim

ſeculari honoꝛe regnauit ·ipſe enĩ di

nñ meñ nõ eſt de B mundo:

Nd ſecundam

quęſtionẽ ſicꝓcedit᷑.Et videt᷑ ꝙ bea
ta ꝭ Nania nõ fnerit ſanctificata ante

—— —

natinitatẽ ex vtero ¶ Pnimo ſic· Di

cit aplus i· Cor xv· QNõ pꝛins qd̊
ſpñale eſt ̊ qð animale · deinde qð

ſpũale eſt· S̊ ꝑpgram ſanctificatã na-/

ſcitur homo ſpũaliter in filiũ dei.bᷣm

illud Johᷣ pᷣ. Ex deo nati ſunt nati
uitas ait ex vtero eſt natiuitas qĩa/
lis nõ beata virgo pᷣus fuit ſancti/
ficata q;ᷓ ex vtero naſceret · ¶ Secũu⸗/
do · Sicut dicit Ruguſtinꝰ ad Dar
Danũ . Sanctificatio qua efficimur
templũ den nõ niſi renatoꝝẽ.nemo
aüt renaſcitur niſi pᷣus naſcat᷑gͤ bea /
ta virgo nõ fuit pᷣus ſanctificata ;

ex vtero naſceret. ¶ Tertio ſic. Pict
Hiero · Non mihi credas ſi aliqͥd ti

bi dixero qð ex xeteri ⁊ nono teſta
mento haberinõ poſſit · ſ̊ de ſanctifi

catione beate Marięin vtero nibi

bhabetur in gliquo teſtamẽtoꝝ · Inõ

eſt credendũ eam fuiſſe ſanctificatã ·

¶ An oppoſitũ eſt eccleſia celebꝛat

natiuitatẽ beate virginis · nõ aũt ce/
lebꝛatur feſtuʒ in eccleſia niſi ꝓ aliq;

ſancto g beata Maria fuitĩ ſua na

ecundã reſpondet᷑ iuxta ſen

tatelagcen ergoĩ vtero ſan⸗
R

ctificata. ¶ Reſpondeo dicendum
iuxta ſanctũ Chomam in tertia pte
De ſanctificatione beateę Marięe ſcʒ
ꝙ fuerit ſanctificata in vtero nihilĩ
ſcriptura canonica traditur:quęnec
etiam de eins natiuitate mentioneʒ
facit· ſed ſicut beatus Ruguſtinꝰ de
aſſumptione ipſiꝰ virginis rationa/
biliter argumẽtatur · ꝙ cum coꝛpoꝛe
aſſumpta ſit in celũ · quod tñ ſcriptu.

ra nõ tradit.ita rationabiliter argu

mentari poſſumus· ꝙ fuerit ſanctifi/
cata in vtero · Rationabilit᷑ eni cre/
Ditur ꝙüla quę gennuit vnigenitum
a patre plenum gratię ⁊ veritatisſ̊
onntbugaliennal gratie Puile/
gia accepit Hñ legit᷑ Luc pᷣ ꝙ ange
lus ei dixit· ¶Xue gratia plena. Inue
nimus aũt quibuſdã alijs hoc puile/
gium eſſe conceſſum vt in vtero ſan
ctificarẽtur. ſicut Hieremię dictum

eſt· Antecq; exires de vulua ſanctifi/
caui te ˖ Et ſicut Johanni baptiſte⸗

de quo dictum eſt Ance · pᷣ: ꝙ ſpini/
tuſancto replebitur ex vtero matris
ſue ; Vnde rationa biliter creditur ꝙ
beata vᷣgo ſanctificata fuerit antecq;ᷓ
ex vtero naſceret᷑. Onde beatꝰ Ber/
nardꝰ in matutinali officio in ſuo ſer
mone qui legitur.iſtam oꝛõnem cõo/
plectens · ita ait· HBeatam virginem
omnibꝰ modis ↄſtat ab oꝛiginali cõ
tagio pꝛiuſq; naſceretur eſſe munda
tam quã nimirum Hietas chꝛiſtiana
credere ꝓhibet vel minus a Hiere/
mia in vtero ſanctificatam· vel non
maga JYobhe ſpũſancto repletã·nec
vna feſtiuis laudibꝰ naſcens hono/
raret·ſiñ ſancta naſceret᷑. Eſtita q;

vgo regia veris honoꝝ titul cumła/

ta quę ꝓculdubio ſancta fuit anteqᷓ;
nata · ego puto ꝙ copioſioꝛ ſanctifi/
cationis benedictio in ipſa q; ĩ alijs
ſanctis ab vtero ſanctificata deſcen
derit: quę non ſolum ipſum oꝛtum
ſanctificanit · ſed vitã eius ab omni

„ 22 CA. ? .R 8 4
”õsõ èò èäl

.

pecccato deinceps immunem cõſer/
naret . qð alteri nemini in natis muli
erü credit᷑ eſſe donatum · hec Herñ·
Ad roõnes in oppolitũ ↄld pmaʒ
rnd etur ꝙ etiã in beata virgine pus
fuit ammale ? poſt id qð eſt ſpiale.

qꝛ pᷣus fuit ſᷣm carnẽ cõcepta. ⁊ woſt

ea vᷣm ſpiritũ ſanctificata · lvld ſe/
cundã rñdetur·. ꝙ Ruguſtinꝰ loqui
tur de regeneratione ꝗ fit m legem
emunẽ pᷣm quã ꝑ ſacramẽta nõ re/

generant aliqui niſi pus nati. ſ deꝰ

huic legi ſacramẽtoꝝ potẽtiam ſuam

nõ alligauit qn aliqb' ex ſPpecli b/

uilegio gram luam cõferre

egio Framiugn it an/
te q; naſcantur ex vtero·

dter/

tiam rñdet᷑.q; q; uis ſanctificatio be/

ate virginis in vtero expᷣſſe ĩ ſcriptu
ra veteris noui teſtamẽti nõ legat᷑
tñ ꝓ certo haberi poteſt ex kien bi
legunt · Si enim Hieremias et Jo/
hannes ſanctificati ſunt ꝗq chꝛiſtũ p/
nũciauerũt multo magis beataxgo
auf chꝛiſtum genuit: vnde nõ fallit

eccleſia ſanctum reputans ſuę natiui
tatis diem · vt inquit Bernardus ·

Ag tertiaz que

ſtionem ſic pcedit᷑ · Et videt ꝙg beata

virgo Planccfficntionegin vteronõ
mo ſic. Noc eni videt Panereagn,

obunuerit gi plenit

uilegiũ chꝛiſti · m illu Job p· Bi⸗
Dimus eũ quaſi vnigenitũ a patre·

ata virgo plenitudinẽ
pit in ſanctificatione · Sec
Ei qð eſt plenũ ⁊ ꝑfectum nõ reſtat
aliud addendũ . qꝛ pfectũ eſt cui ni/
hil deeſt · vt dicitur · iij · phi · Poſt;
autez nata ẽ additionẽ gr̃ę ſuſcepit

qñ chꝛiſtũ cõcepit · dictum eni eſt ei ·

Spũſſanctus ſupuenietĩte ⁊c· Ite⸗

rũ qñ ĩ goꝛiã ẽ aſſumpta· Swiactur

nõ habueritĩ pᷣma ſua ſanctiſica/
tione plenitudineʒ graꝝꝑ · Eero⸗

plenũ gra venitate·gea ꝗ ſũt ꝓpna
chꝛiſti nõ ſunt alijs attribuẽda · ̊ be

Deꝰ non facit aliqͥd fruſtra. fruſtra
autẽ habuiſſet aliqs gr̃as cũ earum
vſũ nũ ᷓ; exercuit · Nõ em legit᷑ eam
docuiſſe qdð ẽ actus ſapiẽtię:aut mi/
racula feciſſe · qð ẽ actus grę gtis da

te · nõ & babuit plenitudine gran ĩ
ſanctificatione ſua pᷣma · ¶ In oppo

ſitũ eſt qdð angelus ad eã duit · Nue

gra plena. qð exponẽs Miero · iſer⸗

mone de alſũptiõe dicit · Bene gra
plena quęcetens ꝑ ꝑtes pᷣſtat᷑. NMa
rię vero ſe tota ſimul infudit grę ple
nitudo · ¶ Rñdeo dicendu· ꝙ bea/
ta virgo in ſua ſanctificatione rece/
pit ſinue obtinuit gẽg leninchinem
gſta cõcluſio oſtendit᷑ iuxta ſanctũ
Thomã to gliquid magiſ appro
pinquat pᷣncipio in quolibet genere
tanto magis ꝑticipat effectuʒ illius
bncipij · Vñ dicit Dionyſi. iiij · cele
ſtis hierarchię· ꝙ angeli deo ꝓpĩiqui
oꝛes magis ꝑiicipant de bonis dini
nis q; wies · Chaſiꝰ eſt aũt pᷣncipiũ

grę ſin diuinitatẽ quaſi auctoꝛitati/

ne; ſm humanitateʒ miniſterialiter·
VBnde ⁊ Johᷣ·p · dicit᷑ · Gra ⁊ vpitas

virgo Mana ꝓpinquiſſima chꝛiſto
fuit ᷣm humanitatẽ:qꝛ ex ea accepit
humanã naturaʒ·⁊ ideo pꝛę ceteris
maioꝛem debuit a chꝛiſto plenitudi/
nem ati obtinere · ita obtinuit ·
Ad rõnes in oppoſitũ· Id bmaʒ

mndetur negando cõſequẽtiã Etrõ
.qꝛ alia ⁊ alia ẽ plenitudo gr̃ę chꝛi/

ſti ⁊ beate Marię · Pro quo notan
dum ˖ ꝙ vnicuiq; a deo Ddatur K⸗
Fm hoc ad qð eligitur·qꝛ chꝛiſtus
inqᷓntum homo fuit pdeſtinatus et

electus vt eſſet pꝛeędeſtinatus filius

dei in virtute ſanctificationis · B fuit
ꝓpꝛium ſibi vt haberet talem pleni⸗
tudineʒ gratię ꝙ redundaret ĩ oẽs ·
bm qð dꝛ Joh̃· pᷣ· De plenitudine
eius omnes accepimus. ſ̊ beata vir/
go Maria tantã gręobtinuit pleni
tudinẽ vt eſſet ꝓpinquiſſima autoꝛi

ſn
n
con
Eni
3de
ini
o
1d
biſe
ege
fpe
ben⸗
fece⸗
inenn⸗
ſuh
tgenge

le

ii
ns d.

tn.
Tititee

em
dt

beiſ
Acepit
Netens
Ptinc
Cbtnut
AMen
i tnd
WNNn
N A
vchite
n
ens fius
Niohe
nn
NtimGS

n
Elnn

unr

in le recipet⁊ eũ pariẽdo quodãmo/

gĩa ꝑficiens eã in fruitione ois boni

tiaʒ.· Vñ dicimꝰ cũ ſancto Choma ·/
ꝙnõ eſi dubitandũ quin beata vir
go acceperit excellẽter etiã donũ ſa/
pientie ⁊ gram virtutũ ꝓphetię · ſicuat
habuit chꝛiſtus non tamen accepit
vt haberet omnes vſus eaꝝ⁊ ſimili/
unm gjarũ ſicut habnit chꝛiſtꝰ. ß hm
cõueniebat cõditioni ipſius: NHa/

᷑e

Sfkita eü qni eſt plenꝰ omni gra
do gram ad omnes derinaret.¶ Id
ſecundã rũdetur negando cõſequẽ/
tiam · Et rõ eſt · quia multiplexẽ pfe/

ctio gre · Sicut em ĩ naturalibꝰ. pri/

ma eſt perfecio diſpoſitionis · pu/
ta cũ materia eſt ꝑfecte ad foꝛmã di/
ſpoſita · Secũda eſt ꝑfectio foꝛnęꝗ
ẽ potioꝛ natura · et ipſe caloꝛ ꝑfectioꝛ
eſt qui ꝓuenit ex foꝛma ignis · qᷓ ille
q ad foꝛmã diſponebat · Tertia aũt
eſt pfectio finis · ſicut cũ ignis babet
pfectiſſime ſuas qualitates cũ adlo
cum ſuũ ꝑuenerit· Et ſimilit᷑ ĩ beata

virgine fuit triplex ꝑfectio grę vt ait

ſanctꝰ Tho · Prima quideʒ pꝑfectio
Diſpoſitiua ꝑ quã reddebatidonea
ad h̊ ꝙ eſſet mater chꝛiſti· et hec fuit
pfectio ſanctificatiõis· Secũda aũt
pfectio grę fuit in beata virgine exhᷣ
ſentia filij dei in eius vtero incarna/

ti · Certia aũt ꝑfectio eſt finis quẽ ha
betĩ glona z aũt ſecũda pfectio ſit
potioꝛ q; pma·⁊ tertia q; ſecũda:pa

tet q deʒ · DHno modo ꝑ uberationẽ

a malo nam pᷣmo ĩ ſua ſanctificatio
ne fuit liberata a pꝑeccato oꝛiginali·

Secũdo in cõceptione filij fuittota /
liter mũdata a fomite · Tertio veroĩ
gloꝛificatione fuit liberata etiam ab

omni miſeria. lio modo ꝑ oꝛdineʒ
ad bonũ:nã pᷣmoĩ ſua ſanctificatiõe
gqdepta eſt graʒ inclinantẽ eã ad bo
mnũ · In cõceptione aũt filij dei cõfinꝝ½
mata ẽ ei gra cõfirmãs eã ĩ bono I7n

ſui vero gloꝛificatione ↄfirmata eſt

Ad tertiã rñdet᷑ negãdo cõſequẽ

õä
---—RNU

—

buit enĩ vſum ſapiẽtięin contẽplan

do · hm illud Lucę ij· Maria auteʒ
cõſeruabat oig verba hec cõferens
in coꝛde ſuo· Nõ aũt habnit vſü ſa⸗
pientięquantũ ad docendũ:eo quia

nõ cõueniebat ſexui muliebꝛi. m il/

lud.j.C himoth.ij· Docere aũt mu
lieri ñ ꝑmitto · Miraculoꝝ ãt vſus
ſibi non cõpetebat dũ viueret· quia
tunctꝑis cõfirmanda erat coctrina
chꝛiſti miraculis:⁊ ideo ſoli chꝛiſto ⁊
eius Dilcipulis qͥ erãt baiuli do cti:/
ne chꝛiſti cõneniebat miracula face/
re ꝓpter qð etiam de Johanne ba/
ptiſta dicitur Joh·iij . ꝙ ſignũ nullũ
fecit vt ſcʒ omnes in chꝛiſtum inten/
derent · VPſum auteʒ ꝓphetie habnit
vt patet in cantico quod fecit· Ma/
mnificat anima mea dominum

tionis ſãctę crucis eſt euãgeliũ. In il
lo tꝑe Dixit Jeſus turbis ⁊c· Nuncj
iudiciũ ẽ· zc· Johᷣ·xij · Circa qdᷣ poſ/
ſunt diſputari ſequentes quęſtiões·
Prino NPtrũ cõueniẽs fuũ vt chꝛi
us ĩ cruce exaltatꝰ moꝛeretp nob·.
Secũdo DNtrũ ſit verũ ꝙ chꝛiſt? ex⸗
altatꝰ oĩa traxit ad ſe¶ Certio Otꝝ
chꝛiſtus ꝑ exaltationẽ crucis ꝗ ꝛie

Ec humiliatio meruitoraltationẽ ſui

Dpꝛimazʒ

— queſtionẽ Videĩ Die pa
NVraſceue vbieſt diſputata
plene. Et innenies

¶ Hd ſecundam

Aſtionẽ ſic pcedit.· Et videt᷑ ꝙchꝛi/

Iius exaltatꝰ ĩ cruce nõ traxit oia ad
ſnolte Nõ oẽs conũᷣſi ſunt
ad fidẽ chꝛiſti pꝰ exaltationẽ ſug · vt
patet · qin multi ſunt infideles· 2c·
Secũdo ſic· NHer exaltationẽ chꝛi
ſtii crucenõ ẽ eiectꝰ Diabolꝰ. qm ita
nunc licut ante· ⁊ tẽptat homies quo
ad animas:⁊ vexat quo ad coꝛpus:

¶ Tertio ſlic · Per paſſionem chꝛiſti
nõ ſumus liberati a peccato· & exal
tationẽ ſuã nõ ſumus tracti ad ipſũ
cõſequẽtia videt᷑ bona: antecedens
ꝓbatur ſic· Qullus poteſt liberaria
peccato quod nõdum cõmiſit. qðᷣ
in poſterum eſt cõmiſſurus· cũ ergo
multa pctã pꝰ exaltationeʒ ſuã ſint

coõmiſſa ⁊ continue cõmittũtur:g ⁊2c

¶ In oppoſitũ eſt enangelium pꝛe/

ſens. Reſpõdeo dicendũ· ꝙ hoc

quod chꝛiſtꝰ dixit · Si exaltat' fuero

oĩia trabam ad me:eſt veriſſimum be

ne intellectũ. Et ẽ iſte intellectꝰ ꝙ ex

amoꝛe oſtenſo in cruce ad genus hbu

manũ habuit vim attractiuam om/
nium entiñ · trahit gᷓ omnia ex chari
tate ad ſeipſum · Hierxe. xxxi:· In cha

ritate perpetua dilexi te· ideo attraxi

te miſerãs· In h actu maximeappa/

ret charitas xei ad hoies inquantũ
pꝛo ipſis moꝛi dignatꝰ ẽ· Roma· v.

Cõmendat deꝰ ſcʒ charitatẽ ſuam ĩ

nobis quoniã cũ adhuc peccatoꝛes

eſſemus chꝛiſtus pꝛo nobis moꝛtuꝰ
?. Et i H cõpleuit ꝙ ſpõſa petit Cad
Trah⸗ me poſt te et curremus in
0

re vnnento⸗⸗ tnor⸗Rn Der⸗
nardus ſuꝑ cantica· Sup oia ama/
mnſhirecchit calix quẽ bibi,
ſti o bone Jeſueopus noſtręe redẽpti/

bilem te

onis:nihil allicit blandius nihil exi

t vtilius · nihil affecat vehemẽtiꝰ.
(Adrene in oppoſitũld pᷣmã re/⸗
pondet᷑ negando cõſequẽtiã Et rõ

eſt· quia textꝰ nõ dicit· ¶raham oẽs

B omnia ſcʒ genera hominũ · ſcʒ gen

tiles · indeos · buos· ⁊ liberos· mares

⁊feęminas· vel omnia. ideſt oĩꝛa pꝛę/

Deſtinata omnes iſti finaliter trabẽ?

tur.¶¶ vld ſecundã rñdet᷑ ꝙ aſſum/

oppoſitũ · vbi chꝛiſtus ſic ait · Prin /

ceps huius mũdi eijciet᷑ foꝛas. Id

ꝓbationẽ rñdet᷑ ꝙ poteſtas demo

nis in duobus cõſiſtit · in impugnã/
do 1 detinendo deuictos ·; Ex eo at

qꝙquis impugnatur nondum ſeriꝰ
factus eſt · S ex eo ꝙ victus eſt · vt Pa
tet · ij · Hetri · i.· Denicerat aut diabo

lus totũ genus humanuʒ in pꝛimis

parẽtibꝰ. et eis Dminabat᷑ dũ eos

gd h̊ ſᷣm ſuum votum deduxerat vt

nullus paradiſi iannã introiret De/
uicerat vnũquemq; ſingulariter dũ
eum ad peccatũ indlinat·qꝛ qui facit

peccatũ pᷣuns eſt peccati · poteſtatẽ er

go diaboli qua victos detinet chꝛi⸗
ſtus ꝑ paſſioneʒ ſuam amouit qntũ
ad ſufficientiaʒ· q;uis nõ qᷓntuʒ ad
efficientiam. niſi in illis qͥ vim paſſio
nis ſuſcipiũt ꝑ fideʒ ⁊ charitatem et

ſacramẽta· Et ꝑ hoc dicit᷑ do minin
dDia boli euacuaſſe. ̊ poteſtateʒ qua

impugnat nõ extoto euacauit ſed
debilitauit dum ipſum hoſteʒ vicit.
7 Dum hominibus auxilia multa ad
reſiſtendũ tribuit·ſicut ſacramẽta et
alia bmõi · ¶ Ad tertiam rũñdet ne⸗

gando aſſumptũ ·q; chꝛiſtus neſlibe

rauit a peccatis cauſaliter·i· inſtituẽs
cauſam noſtrę liberationis ex q̃ poſ/
ſent quęcũq; peccata quantumcuq;

remitti vel pterita vel pᷣſentia velfu⸗
tura · ſicut ſi medicus facit medicinã
ex qua poſſint quicũ q; moꝛbſi ſana/

ri.et etiam in futurum·

(Ad tertiaz que

ſtionẽ ſic pcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ ꝑ exal/
tationẽ crucis chꝛiſtus nõ meruit ex
altationẽ · ¶ Primo ſic · Ex B ꝙhu/⸗
mana natura aſſumpta fuit exaltata
eſt nomen deitatis ſibi debetur ·
aſſumptionẽ nõ meruit. nec exalta
tionẽ. ¶ Secundo ſic· Nomẽ quod
eſt ſup omne nomẽ eſt nomẽ in quo
omne genu flectit᷑. ß̊ hocẽ nomen Je
ſus vt dicit Phil.ij · cĩ ergo hoc no
men nõ mernerit ̊ ante cõceptionẽ

ſibi impoſitũ fuenit videt᷑ ꝙ nõ me⸗

ruerit nomẽ qð eſt ſupomnenomẽ.
Si dicatur ꝙ meruerit qᷓntũ ad ma
nifeſtationeʒ Cõtra Ante etiaz hboc

inanem gloꝛiã ꝗ in chꝛiſto nõ fuit · S
exaltationẽ qᷓntũ ad manifeſtationẽ
hominũ nõ meruit· ¶ In oppoſituʒ

Et Hẽ qð dicitꝗ
cõfiteat c. (Ad rõnes in oppoſi/
tum ld pmaridetur negando cõ
ſequetiã.· Et rõ eſt · qꝛ q;uis fuerit ex/
gltatus ab initio ſuę cõceptionis nõ

manifeſtü erat · Dñ demones eũ p/
feſſi erãt. ⁊ pueri: ꝓphetę nᷣdixerũt ·
boc ipſe nõ meruit. ¶ Certio · Me
ritũ oꝛdinat᷑ ad pᷣmiũ·ſ̊ facere aliqd

ꝓpter eſtimationẽ hominũ ꝑtinet ad

◻

eſt illud Luceę · xiiij · Qui ſe humiliat

exaltabit · Ite illud hil ij. Tactus
eſt obediens vſq; ad moꝛteſequit᷑ ·

ropter ꝗqð ⁊ deꝰ exaltauit illũ ⁊c ·

¶ Ruñndeo dicendũ . ꝙ chꝛiſtus p ex/
gltationẽ crucis quę fuit humiliatio

magnã meruit exaltationẽ apud ho
mines· Vro cuiꝰ cõduſiomis amplio
ri noticia notandũ:ꝙ aliqua ſunt ð
ſubſtantia beatitudinis:ſicut dotes
anim? ? coꝛꝑis · aliquid aũt qð eſt ð

bene eſſe ipſius.ſic manifeſtatio bea/

titudiniſ ad alios · in qua etiã gloꝛia
ↄſiſtit · qꝛ gla ẽ cara cũ laude notidia
vt die glo.
Dicit ꝙ de bene eſſe ipſius felicitatis
eſt vt felix etiã poſt moꝛtẽ vinat ĩ me
moꝛijs hominũ · Quia g ichuſto de

buit eſſe completiſſima beatitudo:
ideo nõ ſolũ in ſeipſo beatus factus
eſt.ſᷣ etiaʒ ad ꝑpfectionẽ beatitudinis
ſuęſua beatitudo alijs oſtenſa fuit·
Ei vᷣm ̊ dicit᷑ ſuã exaltationẽ meru/
iſſe. Quę quidẽ exaltatio in tribꝰ cõ
ſiſtit · ſcʒ in noticia nominis · hm qð
Dicitur nomẽ ſuꝑ omne nomen ac/⸗

cepiſſe· qꝛ nomen de re noticiam fa/⸗

cit. Itẽ in reuerẽtia coꝛpis q̃ntũ ad

genuflexionẽ · Itẽ in cõfeſſione oꝛis
ls · Et oĩs lingua

tñ ſua exaltatio fuit tunc manifeſta ·

P poſt reſurrectionẽ· qꝛ añ nõ fuit ſic
noõota ſua diuinitas· Et res ĩ ſacra ſcri

ptura tunc dicit᷑ fieri quando inno/

vltj· Sicetiã ps

teſcit · Vnde cũ dic apls:Donauit·

exponit · ideſt · fecit manffeſtũ müdo

hnomen Baberer rd ſchndi
rndetur ꝙ nomen qdð eſt ſuꝑ omne
nomen eſſe dicit᷑ · vel qntũ ad ida qͥ
nomen imponit ⁊ ſic nomen Jeſus

alias chꝛiſtus. quia vtrũq; lnhonit
ex vnione humanęnaturę ad

uman Diui/
nam . bᷣm hoc vnitus dicitur ꝙ deo
eſt vnitus:⁊ ſᷣm h̊ etiã a peccatis ſal/

uos poteſt facere · vel qᷓntũ ad id cui
imponit · ⁊ ſic H nomen deus eſt ſuy
omne nomẽ ·qꝛ imponit᷑ ſibi ᷣm di/

uinam naturam· ⁊ hęc omnia c;uis
fuerint in eo ſm rei veritatem a pnci

pio ſue cõceptionig:nõ t erant ĩ no
ticia hominũ · ae ſoöhrmatonez
rñdetur negando cõſequẽtiã. Et rõ
· qꝛ licet ante reſurrectionẽ eſſet ma/
nifeſta chꝛiſti exaltatio · nõ tñ omni/
bus ᷣ paucis:⁊ etiam nõ . certitudi
nem · ꝑ quandã cõiecturã ·ſicut dę
monibus ⁊ aliquibus iudęis· poſt
reſurrectionẽ altitudo tot üdane

tuit ꝑ certitudinẽ fidei · ¶ Ed tertiã

rñdetur negando cõſequentiam· Et
rõ eſt · qꝛ meritũ nõ fit ꝓpter pᷣmium
niſi ad qð oꝛdinatur pncipaliter · B
aut eſt illud qð eſt de ſubſtantia be/
atitudinis· Onde etiã q;uis honoꝛ

cinuilis ſit quo pᷣmiatur virtus ciuilis

