ncoſe⸗
videt
aANrita,
Macome

diſr

nscppii
lctidlo
ogDr
pchaſns
woven
s o⸗
o
eſtri
ca⸗
Pro
To⸗
G.
Wons
nsnit
apen
iec
Ggnin
Ountnn
ſenntwi
mimniis
nöei
ſinefn
Untu
vehydicn
ebeen
nmmo
unugr
ni
mniſutr
e
Me
15 ℳ

volebant ⁊ poterant vt hhminibus

q̃dã ſui mĩſterij humanitate cõgru

erẽt In chꝛiſto auteʒ vera comeſtio
vxritate naturalł ſpeciei fuit · fuit enĩ
exercita naturalibus inſtrumentis
ad hunc actum oꝛdinatis · Et etiam
fuit vera veritate ſignificationis · qꝛ

ſignificabat veritatem humanę na-
turęin coꝛpe reſurgẽte · & at cibꝰ

cõuertatur in coꝛpus eſt quid conſe

quens comeſtionẽ · vnde eſſet in no/

bis ſi cibꝰ nõ cõuerteret · H ſtatimꝑ.
vomitũ eijceret᷑ · nibilominꝰ vera co
meſtio ꝗ̊ᷓ pꝛęceſſit· nõ aũt cõueniebat

vt in coꝛpus chꝛiſti cibus cõuerteret

qð iam erat extra ſtatũ generatiõis
coꝛruptionis · Et ſic patet reſpõſio
ad pꝛimam rõneʒ in oppoſitü
ſecundã rñdetur negando cõſequẽ/
tiam · Pro quo nota iuxta 'elbertũ
ſuꝑ Lucam· ꝙ ſicut dicit Rmbꝛoſiꝰ
Duplex eſt manducatio·⁊ vtraꝙ; ve
ritatis naturę demonſtratiua · Ona
quidem indigẽtię quęcibũ ſumptũ
ſibi incoꝛpꝑat · ⁊ ex eo acupit confoꝛta
tionem. bęceſt animalis coꝛpoꝛis·
Llia aũt eſt purępoteſtatis ⁊ nul

lius infirmitatis demonſtratiua · et

H cibum ſumit · ſed digerendo eum
ſibi nõ incoꝛpat ſed poteſtate natu/
re conſumit · Tĩ pᷣſtinam cõuertit ma
teriam · ſicut radius conſumit aquã ·
hac poteſtate chꝛiſtus manduca/
uit poſt reſurrectionem · hec autẽ po

teſtas nõ eſt niſi vere carnis coꝛpeę·

nõ in fantaſijs necromanticoꝛum:
Vnge ab iſta ſicut a firmiſſimo ſuę
reſurrectionis argumento pꝛoceſſit
chꝛiſtus · Exiſtis patet reſponſio ad
tertiã quid ſit factũ de illo cibo ę

n octauis paſ

ce eſt euangeliũ · In illo tpe · Cũ ſero
eſſet die illoꝛc · Joh· xx · Circa quod

poſſunt dici ſequentes queſtiones ·

Prima · Ntrũ cõueniens fuit vt
chꝛiſtus poſt reſurrectioneʒ cũ dilci

lis cõuerſaret · Ad bo⸗
enim chꝛiſtus poſt reſurrectionẽ di/

da · Ntrũ chꝛiſtus intranit ad diſci
pulos clauſis ianuis¶ Certia VPtꝝꝑ
Thomas cicatrices chꝛiſti tetigerit ·

xel tantum videnit ·

Bprimgaz

— ſic ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ fuiſſe

cõueniens ꝙ chꝛiſt? poſt
o lic · d hoc

reſurrectionẽ ſuã cõtinne cñ diſcipu
¶ Prim

ſcipulis apparuit vt eos ð fide reſur

rectionis certificaret. ⁊ cõſolationeʒ

pturbatis afferret · hm illð Johß · xx ·
Gauili ſunt diſcipuli viſo dño · ſed
magis fuiſſent certificati ⁊ conſolati
ſi eis cõtinue ſuã pſᷣſentiã cxhibuiſſʒ⸗
videt᷑ fuiſſe cõueniens vt cõtinue
cũ eis cõuerſaret᷑ · ¶ Scdo ſic · Chꝛi⸗

ſtus reſurgens a moꝛtuis nõ ſtatim

aſcẽdit in celu · poſt · xl · dies · vt ha⸗
betur Ect · p̊. Illo aũt tꝑe inter me/
Dio in nullo alio loco potuit cõueni
entiꝰ eſſe q; vbi diſcipuli eiꝰ erãt cõ
gregati · gᷓ videt᷑ cõueniens ꝙ cũ eis
cõtinue cõuerſatus fuiſſet · ¶ Certio
ſic· Jpſo die reſurrectionis domini/
cę chꝛiſtus apparuiſſe legit᷑ quinqͥes
vt Nug.· Dicit de cõſenſu euangeli⸗/
ſtarũ Primo qͥdẽ mulieribꝰ ad mo
numẽtũ · Scðo eiſdẽ regredientibꝰ
a monumto in itinẽ · Tertio Petro
Quarto duobus eũtibꝰ in caſtellũ
Quinto pluribus in hieruſalẽ vbi
nõ erat Chomas · g videt᷑ ꝙ etiam
alijs diebus ante aſcenſione debne
rit pluries alijs apparere · ¶ In oppo
ſitũ eſt euangeliũ pſens · vbi dicitur
PHoſt dies octo apparuit diſcipulis
nõ ergo cõtinue cõuerſabat cũ eis ·
¶ Rndeo dicendũ ſub iſta conclu/
ſione · ꝙ cõueniens fuit vt chꝛiſtꝰ cõ
uerſaret᷑ poſt reſurrectionem nõ cõ/
tinue cũ diſcipulis ſuis · Queę cõcdlu
ſio declarat ſic · Circa reſurrectionẽ
chꝛiſti duo erãt declarãda diſci
5

—

pulis cõtinue cõuerſaret᷑ (Secnn

ſcʒ ipſa veritas reſurrectionis ⁊ glo/
ria reſurgẽtis. Icld veritatẽ aũt reſur
rectionis manifeſtandam ſufficit ꝙ;
pluries eis apparuit · ⁊ cũ eis familia
riter locutus eſt· ⁊ comedit ⁊ bibit ·
ſe eis palpandũ ſᷣbuit· IRd gloꝛiam
aũt reſurrectionis ſuę manifeſtandã
noluit cõtinue cõuerſari cũ eis ſicut
pꝛius feceratne videret᷑ ad talẽ vi/
tã reſurrexiſſe qualẽ bᷣus hahnerat ·
Vngde Quceę vltimo dicit eis · HNec
ſũt ba ꝗᷓ locutꝰ ſũ apud vos·cũ ad
huc eſſeʒy vobiſcũ · Tũuc qͥdẽ qñ erat
cũ eisfuerat nõ ſolũ coꝛpali hſentia
B etiã ꝑ ſimilitudineʒ moꝛtalitatis ·
Vñ VBeda ſupꝛadicta verba expo/
nens dicit ˖ Cu adhuc vobiſcũ eſſem
in carne moꝛtali in qua eſtis ⁊ vos ·
tiũc quidẽ in eadẽ carne reſuſcitatus
erat · cũ illis in eadẽ moꝛtalitate nõ
erat· ¶ Ad rõnes in oppoſituʒ· Id
pmam rñdetur negando conſequẽ/
tiam . Et rõ eſt · quia frequẽs appari/

tio chꝛiſti ſufficiebat ad certiſicandũn

Diſcipulos de veritate reſurrectiõis
cõuerſatio aũt cõtinua cos potuiſſet
inducere in erroꝛẽſi ad ſimilẽ vitam
eũ reſurrexiſſe crederẽt q; pus habn

erat · cõſolationẽ aũt de continua ſui

Pſentia eis in alia vita ꝓmiſit · ſcom
illud ꝗJohᷣ xvi · Iterü videbo vos et
gaudebit coꝛ veſtrũ · Seugii vrm
nemo tollet a vobis¶ Ad ſecundã
mdetur negando cõſequentiam· Et
rõ eſt · qꝛ chꝛiſtus nõ ideo continue
cõuerſatus eſt cũ diſcipulis qꝛ repu/
taret ſe alibi cõueniẽtius eſſe · qꝛ H
Diſcipulis inſtruendis cõuenientiꝰ
indicabat ſinõ cõtinue conuerſaret

cũ eis· rõe ſdicta · Incognitũ eſt aũt

quibꝰ ĩ locis intermedio tꝑe coꝛpa/
liter eſſet· cũ Hͥ ſcriptura non tradat
niſi ꝙ ĩ omni loco ſit dminatio eiꝰ.
Ad tertiam rũder negando cõſe
quentiã · Et rõ eſt ˖ qꝛ ideo pꝛima die
frequẽtius apparuit · qꝛ per plura in
Dicia erant admonendi:vt a pꝛinci/

pio fidem reſurrectionis reciperent
poſtqᷓ; aũt eam receꝑant· non opoꝛ/
tebat eos iã certificatos tam frequẽ
tibus apparitionibus inſtrui · Oñ ĩ
euangelio non legitur · ꝙ poſt ᷣmaʒ
diem eis apparuit niſi qnquies NHt
enim dicit tugꝰ de conſenſu euan/
geliſtarũ. Noſt quinq; pᷣmas appa
ritiones ſexto apparuit vbi vidit eũ
Thomas · Septimo ad mare tyben

agis in captione piſcium· ODctauo ĩ

monte galileex · Nono · recum bẽtibꝰ
quia iam non erant in terra cum eo
conuiuatuni· Et decimo in ipſo die
aſcenſionis non iam in terra ſ̊ eleua
tum in nube cum in cel aſcenderet·
Sʒ nõ oĩia iſta ſcripta ſunt ſic Johã
nes fatetur · Crebꝛa enĩ erat eiꝰ cum
illis cõuerſatio pꝛiuſq;ᷓ aſcendiſſetin
celũ.⁊ hͥ ad cõſolationeʒ eoꝑ · Dnde
etiam.j · Con · xv· vicitur· ꝙg viſus eſt
plus q; quingentis fratribus ſimul
Deinde viſus ẽ Jacobo · De quibꝰ

apparitionibus in euangelio nõ ha
betur mentio- JMM

3

—

d ſecundam

quęſtioneʒ ſic ꝓcedit· Et videtur ꝙ;

chꝛiſtus non intrauit ianuis clauſis
ad diſcipulos · Et pmo ſic ˖ Puo coꝛ
ꝛa non poſſunt eſſe ſimul in eodeʒ
loco · ergo chꝛiſtus nõ intrauit ianu

is clauſis · conſequentia eſt bona ˖ qꝛ

ſi intraſſet coꝛpꝰ chꝛiſti fuiſſet ſimul
in eodem loco cum coꝛꝑe poꝛtarum ·
aſſumptũ ꝓbatur ſic· Locꝰ ꝓpoꝛtioꝛ
nabiliter reſpondet locato ſednon

poteſt etiam ꝑ miraculũ fieri ꝙ id

coꝛpus ſit ſimul in diuerſis locis niſi
per aliquam conuerſionem · ſicut ac /
cidit in ſacramẽto altaris ergo nul/
lo modo poteſt etiam ꝑ miraculum
fieri · ꝙ Duo coꝛpa ſint in eodem lo/
6,Benmncoe⸗ Si duo coꝛpoꝛa
eſſent in eodem loco: ſumãtur duo

uncta in Duabus extremitatibus

loci · ergo interiſta duo pũcta erant

die
WN
blee
fieſe
Con
non
fien
ni⸗
o
duut.
lesge
apaon
wuri
wg
l
(
lar⸗
ner
dur
tl
dif
Nn
oul.
N
Cralin
ſauten
ſncoce
llinee
ere
linet
VN
duo
inffe
ſislt
4
E
ſei
certi
chii
clan
ſap

enlnm

euan
traui
uogj
Mlgten

Penen.
opor⸗
nfeqni
Nen
nis
mincnan
ig ign
ndrei
eizten
Ntanoi
nderd
1cmt
ncbd dee
möden
Nendert⸗
ntſi oi
enntesun
nciſeti
vr Vie⸗
ylscſt
s ſmmul
eqgub⸗
ono he

WdeN
musdalis
Droc
mune
Morutlan
Nekin
jfuſtlnl
gepetmn
e en⸗
Moſtn
iſi
gſisbosmn
Nen ſolu
oto
gnnnn
—RZ
Nroce
mänrer
nunn
inant

Dyuslinee recte duoꝝ coꝛpum in eo/

em locõ exiſtẽtiũ· quod eſt impoſſi
bile · ergo impoſſibile eſt Ouo coꝛpo
ra eſſe in eodem loco · ¶ Certio ſic.
Contra cõmunes animi cõceptiões
non poteſt etiaʒ miraculoſe aliquid
fieri · vt ſcʒ pars non ſit minoꝛ toto·
quia coniraria cõmunibꝰ cõceptio/
nibus directe contradictionẽ incdiu
Dunt · Similiter nec cõtra concluſio
nes geometrię quę a cõmunibus cõ
ceptionibus infallibiliter deducun/

tur · ſicut ꝙ triangulus habeat tres

angulos ęquales duobꝰ rectis · Si/
militer nec aliquid poteſt fieriĩ linea
cõtra diffinitionem lineę· quia ſepa
care diffinitionem a diffinito eſt po
nere duo contradictoꝛia ſimul ſed

Duo coꝛpoꝛa eſſe in eodem loco ẽ cõ

tra concluſiones geometrię ⁊ cõtra
Diffinitionem lineę ergo non poteſt
etiam ꝑ iniraculum fieri:ꝙ Duo coꝛ/
poꝛa ſint in eodẽ loco · pꝛobatio me/
die · conclulio eſt geometrię · ꝙ duo
circuli non ſe tangunt niſi in pucto·
ſi autem duo coꝛpꝑa circularia eſſent
in eodem loco · duo circui deſigna⸗

ti in eis ſe tangerẽt m totum Simi
liter etiam eſt contra diffinitionem

lineę ꝙ inter duo puncta ſit plusqᷓ;

vna linea recta· quod cõtingeret ſi

Duo coꝛpoꝛa eſſent in eodeʒ loco · qꝛ
infra duo puncta ſignata in diner/
ſis ſuperficiebꝰ loci eſſent duę lineę
Duoꝛum coꝛpoꝛum locatoꝛum·

In oppoſitum eſt euangeliũ pꝛe/

ens vbi dicit᷑· Cum foꝛes eſſent clau

ſæ⁊& ¶ Reſpondeo dicendum ſub

certis concluſionibus· Prima eſt ꝙ
chꝛiſtus poſt reſurrectionem ianuis

clauſis vᷣtute diuina intrauit ad di
ſcipulos · Patet iſta cõcluſio · Dicit
enim Gregoꝛius in omelia pꝛęſentis

euangelij · Illud coꝛpus domini in/
trauit ad diſcipulos ianuis clauſis:
quod ad humanos oculos per nati/
uitatem ſuam clauſo exiuit vtero vir

ginis · Secunda concluſio·Duo coꝛ
poꝛa poſſunt diuina virtute eſſe in
eodem loco Patzʒ iſta cõcluſio ex cõ

cluſione pꝛęcedẽti · Cũ ex illo ꝙ chꝛi

ſtus ad diſcipulos intranit clauſis
iannis· Cũ ex illo ꝙ beata virgo fi/
lium ſuum miraculoſe peꝑerit · ſed in
illo partu opoꝛtuit duo coꝛpoꝛa eſſe
ſimul in eodem loco:quia coꝛpꝰ pu/

eri exiens clauſtra pudoꝛis · non fre⸗
git · & miraculoſe poteſt fieri ꝙ duo
coꝛpoꝛa ſint in eodem loco· Secũdo

patet ſic · Vuo coꝛpa ꝓhibent eſſe ĩ
eodem loco ex dinẽſiombus· quia
matenia coꝛꝑalis m dimẽſiones di
nidi: dimenſiones aũt diuiduntur
ſm ſitum · deus aut qui eſt omnium
cauſa pma ·poteſt cõſeruare effectꝰ
ĩ eſſe ſine cauſis ꝓximis · Vnde ſicut
cõſeruat in ſacramẽto altaris accidẽ
tia ſine ſubiecto·ita poteſt conſerua

re diſtinctionem materię coꝛꝑalis ⁊

dimẽſionũ in ea abſq; diuerſitate ſi
tus · Poteſt ergo fieri ꝓtute Diuina
⁊nõ alias ꝙ coꝛpi remaneat eſſe di
menſionatũ ab alio coꝛꝑe · q;uis eiꝰ
materia non ſit diſtincta in ſitu ab
alterius coꝛpis materia:⁊ ſic miracu/

loſe poteſt fieri ꝙ Duo coꝛꝑa ſint in

eodem loco.¶ Ed rõnes in oppoſi/
tũ · d pmam reſpondet᷑ negando
cõſequentiã Et rõ eſt · qꝛ ꝙ vnũ coꝛ⸗
pus ſit in duobꝰ locis implicat con/
tradictioneʒqꝛ de rõne loci eſt eꝙ ſit

locati terminus terminꝰ aũt ẽ extra

qð nibil eſt rei · vnde nibil locati po 8

teſt eſſe in loco exterioꝛi · qð ſi ponat᷑
eſſe in duobus locis · ſequit᷑ ꝙ ſit ex/

tra ſuũ locũ.⁊ ſic ſequit᷑ ꝙſit locatuʒ
⁊nõ locatũ:hoc aũt nõ contingit ſi
Duo coꝛpꝑa ſint in eodeʒ loco vt di/
ctum ẽ ⁊ ita nõ eſt ſimile ð vno ⁊ de

alio· ¶ Id ſecũdã rõnẽ rñdet᷑ negã⸗

do minoꝛem · Dicimꝰ enĩ ꝙ duas li⸗/
neas rectas mathematicas eſſe infra
Duo puncta eſt impoſſibile · qꝛ ĩ eis
nulla alia ratio diſtinctionis poteſt

intelligi niſi exſitu ̊ duas lineas na
turales eſſe inter duo puncta eſt im
poſſibile quidẽ ꝑ naturã · ſ̊ poſſibi
le ꝑ miraculũ: quia remanet alia ra
tio Diſtinctionis in lineis duabꝰ ex

d iſitate coꝛpũ ſubiectoꝝ · ꝗᷓ cõßua

tur vtute diuina etiaʒ remota diũ
ſitate ſitus · ertiam rñdet· ꝙ
poſito ꝙ duo coꝛpa ſint in eodeʒ lo
co ꝑ miraculũ · nõ ſequitur aliquid
cõtra cõmunes animi cõceptiones ·
nec contra concluſiones geometris ·
Pro quo notãdum ꝙ quãtitas di/
mẽſiua in hoc differt ab oĩbus alijs
accidẽtibus ꝙ habet ſpecialeʒ ratio
nem indiuiduationis ⁊ dimenſiõis ·
ſcʒ ex ſitu ꝑtium· pꝛeter rõnem indi/
uiduationis et dimeſionis ꝗᷓ eſt ſibi
⁊ alijs accidẽtibꝰ cõmunis ·ſcʒ ex ma
teria ſubiecta·Sic igit᷑ vna linea po
teſt intelligi diuerſa ab alia · vel qꝛ

eſt in alio ſubiecto·quę conſideratio

non eſt niſi de linea naturali · vel qꝛ
Differt in ſitu ab alia· quę conſidera
tio eſt enã ð linea mathematica quę
intelligit pꝛęter materiam · Si ergo
remoueatur materia non poteſt eſſe
Diſtinctio linearũ niſi p᷑ᷣm ſitum diũ/
ſũ · Et ſimili modo nec punctoꝝ nec

ſupficieꝝn nec quarumcñq; dimẽſio

num.⁊ ſic geometria nõ poteſt pone
re ꝙ vna linea addatur alteri:tanqᷓ;
Diſtincte ab ea · niſi ſit diuerſa ĩ ſitu
ab ea ſed ſuppoſita diſtinctione ſub
iecti ſine diſtinctione ſitꝰ diuino mi
raculo vt dictũ eſt intelligentur di⸗
nerſę lineę quęnõ differunt ſitu ꝓpt
Diuerſitatẽ ſubiecti · Dicimꝰ ergo ꝙ;
Duo circuli deſignati in duobꝰ coꝛ/
poꝛibus ſphericiſ exiſtentibꝰ in eodẽ
loco ꝙ ſunt duo nõ ꝓpter diuerſita
tem ſitus · alias nõ poſſent ſe tange /
re pᷣm totum ·ſ̊ ſunt duo ex diuerſita

te ſubiectoꝛum.⁊ pꝛopter hoc ſe tota

liter tangendo adhuc manent duo

Siẽ ⁊ circuluſ in coꝛꝑe locato ſpheri

o ſignatus tangit ᷣm totum alium

circulum ſignatum in coꝛpoꝛelocan
te · de linea iam dictum eſt ·

Ad tertiaʒ que

ſtionem ſic ꝓceditur.Et videt᷑ ꝙ ci/
catrices chꝛiſti CThomas non tetige/
rit · VPrimo ſic:ex pꝛeſenti euangelio
vbi dicitur Quia vidiſti me Cho/
ma credidiſti · ergo videtur ꝙ vide/
rit tantũ ⁊ non tetigerit · Patet cõſe/⸗
qu entia ·quia cum exhibuerit tactuʒ
7 viſum · debuit dicere · quia vidiſti
me ⁊ tetigiſti · ¶ Secundo ſic · Dicit
Hieronymus ad Marcellum · Nõ
meretur tangere chꝛiſtũ qui eius re/
ſurrectionem nõ credit ꝓpter qð di
ctum eſt Magdalenę. Noli me tan
gere Johxx · ̊ C homas reſurrectio
nẽ non crediditergo acatrices chꝛi/
ſti palpare nõ cebuit · Werd nõ
videtur cõuenienter dictum· ꝙ di/
ctũ eſt ei · Quia vidiſti me CT homa
credidiſti · cum fides ſit inniſibilium.
ſm illud Heb ꝓ· Fides eſt argumẽ
tum non apparentium · C Inoppo-
ſitum videtur eſſe euangeliũ · ¶ Re
ſpondeo dicendum ꝙ quidã dicũt
ꝙ q;uis dñs manus ⁊ latꝰ exhibue

nit ad tangendũ tñ Chomas ꝓptre/

uerentiã tangẽ nõ fuit auſus· Hoc
aüt videt᷑ dubitãdo dicere Rugu/
ſtinus vt dicit Tlbertus ſuꝑ Jobã
nem. Sʒ alij meliꝰ dicunt · ſcy Alber
lexander ⁊ ſanctus CThomas
qꝙ T homas ⁊ vidit ⁊ tetigit · ſed a
ſuam fidem ſufficiebat ei videre · qᷓ
cito enĩ vidit credidit · Onde ð ipſo
dicitur · Quia vidiſti me credidiſti
quia in viſu fuit pᷣmum et ſufficiens
motiuũ ad credendũ · Quia autem
nos poſſemus de eo dubitare ꝙ cre
Diderit in viſu tantũ · ideo tetigit vt
nos crederemusergo viditſoluʒ ci
catrices ſibinobis autem non ſolũ
vidit ſed etiam tetigit· vt omnem a
nobis excluderet dubitationem· qꝛ
teſtis erat futurꝰ reſurrectionis· On

Te
se

man
tiͦ⸗
ſuff
nos
cton/
aune
us
ai⸗
fan
wit
100
reſ⸗
ven
e
6
1il
ſto
.
Nuc
uns
eai
lee
Unſſc
diec
W

ſd

hl
au
de

elocan

ontwige
Mangeio
meTh⸗
nie⸗
letcoſe⸗
tiactu
vidiſn
Dit
un Kö
niensre⸗
die dn
imeinn
reunten
mmeschi
Cemopi
Meꝗ,
Clvna
bilum.
puni.
noſ/
,
Gdit
baddee
nsind
nins Hor
ere Tuc⸗
no wi
ar
Pierd
ecthul
et ues
Qusuum
binnege

oletgtn

natoe
ntoN
fomnen-
Noning
ns

Zeo dara⸗ Sufficit ad fidem ꝓpꝛiã
vidiſe quod videbat· ſed opera/
tus eſt vt tangeret quod videbat·
Ld rõnes in oppoſitum · Id pꝛi
mam reſpondetur negãdo cõſequẽ-
tiã · Et ratio eſt · qꝛ licet ad ꝓpꝛiã fidẽ
ſufficit vidiſſe· nibilominus pꝛopter
nos etiam tetigit vt plenius reſurxre·
ctionis teſtimonium afferret · ¶ R
ſecundam reſpondetur ꝙ Thomas
pꝛius credidit qᷓ; tetigit vt dictu
eſt· ideo ratio nõ ꝓcedit. ¶ d ter
tiam reſpondetur pꝛimo ſic ꝙ; aliud
vidit ⁊ aliud credidit · vidit hominẽ
cicatrices ⁊ ex hoc credidit deitatẽ
reſurgentis · Nel dicẽdum ſᷣm l/⸗

berumſunr Lobannem. g in ipſo
credere ſunt duo. Dicit eniʒ Greg·
ꝛ credere eſt cogitare cum aſſenſu
⁊ideo ex parte aſſenſus in quo ꝑfe/
ctio fidei eſt: credere ſimpliciter do/
num dei eſt · nec conſurgit ex viſu nec
ex auditu·ſed ſimpliciter eſt lumẽ col
locans in credentibus pꝛimam veri
tatẽ · ⁊ ipſos in veritate vt aſſentiant
ei ꝓpter ſe ⁊ ſuper omnia· vt dicit Di
onyſiꝰ· Et ex illa parte fides ẽ immo
bile credentiũ:⁊ veritatis fundamẽ-
tum.Ex parte auteʒ illius qua crede
re eſt de articulo cogitare · nihil pꝛo/
hibet quin ipſa cogitatio ex viſi t⸗

tu ẽ. Et ſic dicit᷑ hic· quia vidiſti me
credidiſti: non accipit videre ꝓut eſt
actus viſus inquantũ eſt ſenſus par
ticularis ſupxer ꝓpꝛium obiectuʒ· nec
accipit inquantũ eſt ĩ ipſo ſenſus cõ/
munis ſupꝑ figuram vel ad obiectuʒ
ſenſus cõmunis ·ſ̊ potiꝰ ꝓutẽ viſus
actus rõnis ſe ſuꝑ ſenſum reflecten/
tis · ſicut cõmuniter ⁊ vſualiter dicit᷑
Video eſſe deum qui intrat clauſis
oſtijs ⁊ talłẽ moꝛi ⁊ vitę triũphatoꝛ
Et ſic ſumitur Job · iiij · vbi di · Do
mine video ꝙ pbeta es tu Mouet
aut Albertꝰ magn h qre de pmiſit

£

ut C homas abſes dubitaret 'ld H̊

rñdens dicit. q Thomas vt dicit
Chꝛyſo · tardioꝛ alij fuit adcredẽdũ
ea ꝗᷣ erãt de porẽtia chꝛiſti diuinita/
tis:⁊ ideo opoꝛtuit foꝛtioꝛibꝰ experi/
mẽtis reduci pmiſit aũt deꝰ eum du
bitare vt vᷣtus reſurrectionis Cho/
mę ꝓbata alijs indubitata efficere
tur · Vn Gregl. Minꝰ mihi Maria
magdalena ꝗ cito credidit cõtulitq;ᷓ
Thomas qui diu dubitanit ·
(In dominica
pꝛima poſt octauas paſcę ẽ euãgeliũ
In illo tꝑe. dixit Jeſus diſcipul ſuis
Ego ſü paſtoꝛ bonꝰ Joh · x· Circa qð
pnt diſputari ſequẽtes quęſtiones·
Prima: Ntꝝ bonꝰ? paſtoꝛ chꝛiſtꝰ
poſuit aiaʒ ſuã ĩ pciũ red ẽptionis ꝓ
ouibꝰ ſuis· ¶ Scda Ntꝝ bonus pa
ſtoꝛ teneat ponere aĩaʒ ꝓ ouibꝰ ſuis
¶ Certia Vt licitũ ſit paſtoꝛi ꝑſecu
tionis tpe gregem ſuũ relinquere

Pr e5.
t ꝙ bon paſtoꝛ chꝛiſtꝰ
nõ poſuit aig i Pciũ redẽptionis pꝓ
ouibꝰ ſuis ¶ Primo ſic.· Nihil coꝛpa
le ẽ e reiſpũali · S̊ vita chꝛiſti quã
chꝛiſt ꝑ paſſionẽ dedit fuit vita coꝛ
ꝑalis· & n fuit ſufficiẽs pᷣciũ ad S

pſandũ ſalutẽ oiuʒ ouiũ chꝛiſtiGe
cũdo ſic. Nullꝰ emit vel redemit qꝗ
ſuũ eſſe nõ deſijt · H hoies nũ ᷓ; deſie⸗
rũt eſſe filij dei · m illð pᷣs · Dñi ẽ ter
ra plenitudo eiꝰ oꝛᷣ terraꝝ ⁊ vniũᷣ
li gharitäe eo g nõ dedit aĩam ꝓ
redẽptione hoĩuʒ tio ſic· Dicit
Nug · iij · Zð trini · Viabolꝰ a chꝛiſto
iuſticia ſupandꝰ fuit · ̊ B̊ exigit iuſti /
cia vt ille qͥ iuaſit doloſe rẽ alienam
debeat pᷣuari· qꝛ fraus ⁊ dolꝰ nemini
procinari debẽt · vt etiã iura hũana
Dicũt · cum ergo diabolꝰ lupꝰ rapax
oues chꝛiſti doloſe deceperat et ſibi
ſubiugauerat· videtur ꝙ chꝛiſtus
bonus paſtoꝛ non debuit per viam
redemptionis · oues ſuas ab eius

pꝛecium ſoluit eiqui poſſidebatſed
chꝛiſtus non edit animam ſuã quę
Dicitur eſſe pꝛeciũ redemptionis no
ſtre diabolo qui nos captiuos tene/
bat · ergo chꝛiſtus nõ dedit animaʒ
ſuam in pꝛecium redemptionis oui/
um ſuarum. ¶ In ooſitũ eſt euan

gelium pꝛeſens · ¶ RKeſpondeo di⸗/

cendum ſub tribus concluſionibus
Prima eſt. ꝙ chꝛiſtus fuit verus pa
oꝛ ommum f delium · Patet cõclu
ſio · Nam paſtoꝛ eſt qui gregem ſuũ

Zternae zaſaicrc zutt⸗ facit chꝛri

us· nam ipſe regit ſuos fideles·⁊ a

bo ſpirituali multiplici ⁊ etiam ſacra

mẽtali ſcʒ coꝛꝑe ⁊ ſauguine ſuo fide/

les ſuos paſcit ⁊ reficit: ſᷣmillud pᷣs·
Vñns r̃git me ⁊ nibil mihi deerit ĩ lo
co paſcue ibi me collocauit· Et Yſa·
xl. Sicut paſtoꝛ gregẽ ſuũ paſcit · in
bꝛachio ſuo cõgregabit agnos · ⁊ in

ſinn ſuo lenabit· ſętus iple poꝛtabit

Et i · Pet· iiij ſcribit᷑. Eratis aliquã/

do ſicut oues errantes· ſed conuerſi
eſtis nũc ad paſtoʒem et epiſcopum

aĩarũ veſtraꝝ.¶ Secũda concluſio
Chꝛiſtus fuit bonꝰ paſtoꝛ · Hatet cõ

cluſio · quia ipſe poſuit aiam ſuam ꝓ

ouibus ſuis · ⁊ ita impleuit officiũ bo
ni paſtoꝛis ſicut miles diatur bonꝰ
ni officũ militis implet C ertia cõ/
Jalio⸗ Chenus paltor bome poſtit

aĩam ſuã in redẽptionis p̃ciũ ꝓ oni/
bus ſuis· Iſta concluſio patet exillo
Matthxx · Filiꝰ hominis venit da⸗
re aĩam ſuam in redẽptionẽ ꝓ muli

Pro cuius cõcluſionis declaratiõe

eſt ſciendũ ꝙ ꝑ peccatũ pᷣmi parẽtis
totum bumanũ genus alienatũ erat
a deo · vt dicit᷑ ad Eph·ij · Nõ qͥdeʒ
a potcſtate dei ·ß a viſione faciei eiꝰ ·
ad quã filij ⁊ domeſtici admittũtur·
Et iteꝝ in poteſtate diaboli vſurpã
tis ueneramus cui cõſentiẽdo ho/
mo ſe ſubdiderat qᷓntumĩ ipſo erat

poteſtate eripe · ¶ Quarto ſic. Qui
cũq; emit vel redimit aliquid pᷣcio.

;uis de iure nõ poſſet:qꝛ ſuus non
erat ſ̊ alterius:⁊ ideo ꝑ paſſionẽ ſuã
chꝛiſtus Duo fecit · liberauit enĩ nos
a poteſtate hoſtis ipſum vincẽdo ꝑ
cõtraria eoꝝ quibꝰ hoĩeʒ vicerat · ſcʒ
humilitatẽ ⁊ obedientiã ⁊ auſterita/
tem penę quę delectationi abi vetiti
oꝑponit᷑⁊ iterũ ſatiſfaciẽdo pꝛo cul/
pa deo coniunxit nos ⁊ domeſticos
ei ⁊ filios fecit · Onde iſta liberatio
Duas rões habnit emptiõis · Inq̃n

tũ enĩ a poteſtate eripuit nos · diet᷑

nos redemiſſe · ſi rex regnũ occupa/
tũ ab aduſario ꝑplaboꝛe certaminis.
Inqntũ vᷣo deu nobis placauit · Ddi
cit᷑ nos red emiſſe · ſic pᷣciu ſoluẽs ſuę
ſatiſfactionis ꝓ nobis · vt a pęna et
peccato liberaremur · Et ſic paͤtet cõ
cluſio ſcʒ ꝙ paſtoꝛ noſter chꝛiſiꝰ ani

mã ſuã dedit ĩ pciũ redẽptionis pꝛo
ouibus ſuis · lij o ſlati paſtoꝛes

boni nõ ponũt qias ſuas in pꝛeciũ · H
vt dict lbertꝰ ĩ exemplũ ⁊ fidei ar
gumẽtũ⁊ ita ꝓ noĩe chꝛiſti aia poni

tur · bm illð Yob · xij · ꝓ dicebat Pe

trus chꝛiſio· tam meã ponã ꝓte.
Ad rõnes ĩ oppoſitũ · d pmã rñ
der᷑ ꝙ vita coꝛpalis chꝛiſti habebat
quendã infinitũ valoꝛẽ ex diuinita/
te coniũcta inquãtũ nõ erat vita pu
ri hominis ſed dei ⁊ hominis:⁊ ideo
Poterat eſſe ſufficiens recompẽſatio
viteę ſpñalis ouium ſuarũ·⁊ pꝛecipue
rõne nttis eumie Squn offere
batur.¶ SR& d ſecũdam rñdetur ꝙ ho
mo dicit᷑ eſſe vei duplicit · Ono mo
do inqntum ſubijcit poteſtati eiꝰ.et
hoc modo homo nũqᷓ; deſijt eſſe dei
Alio modo per vnioneʒ chanitatis
ad eum · m ꝙ dicitur Koma · viij ·
Si quis ſpiritum dei nõ habet · hic
nõ ẽ erꝰ. Et hoc modo deſijt eſſe vei
P peccatũ:⁊ ideo inquãtũ fuit libera
tus a peccato chꝛiſto paſſo ſatiſfaciẽ
te dicitur ꝑ paſſionem chꝛiſti eſſe re
demptus · ¶ Ad tertiam reſpondet᷑
negando cõſequẽtiã · Et rõ eſt · quia

hoi⸗

ushon
oniſnj
Mnos
wnſ
Wte
icbiyen
lopo an
meſticos
Ulrnto
1s znqn

s N☚

1oc
mmins⸗
acmnit
ſolnisfn
tapgna
cpatac
haſgni,
nons on
poſtors
rai
ſdeir
iaponi
a Pe
Mäpte⸗
Cprän
idade
adnen
mnviape
ninsnitn
ſcongiit⸗
ninnue
acucfn
ffcang
ict Prone
dotfincil
Aitchen
nejchins
Kon
göbeth
nſti
iüfun
nnni

ℳℳ

qᷓ;uis diabolus iniuſte nos vſurpa/

nerit et ſua fraude deceptionis ſub

ſua buitute teneret · nos tñ iuſte ĩ e
poteſtate deuenimus · ex quo ab eo
victi ſumus · ⁊ ideo opoꝛtuit etiaʒ vt

ipſe vinceret᷑ ꝑ cõtraria eoꝝ quibꝰ

vicit nos · nõ enĩ violent vicit· H̊ ad
peccatũ fraudulent᷑ inducẽs · et ideo
P reſpectũ ad deum iuſticia exigebat
hõ redimeret· nõ aũt ꝑ reſpectum
ad diabolũ ·¶ IEtd quartã rndet᷑ ne
gando cõſequẽtiam · Et rõ eſt · qꝛre

demptio requirebat᷑ ad hoĩs libera/

tionẽ ꝑ reſpectũ ad deũ · cui hõ ꝓpter
pꝑeccatũ ad pęnã erat obligat ſicut
ſũmo indici:nõ aũt requirebatur re
demptio ꝑ reſpectũ ad diaboluʒ· et
ideo p̃ciũ nõ erat ſoluendũ diabolo
tz deo · ideo chꝛiſtꝰ qaiam ſuã ꝗᷓ erat
hciũ nr̃eredemptionis nõ dẽ obtu/
liſſe diabolo ß deo · I» diabolo autẽ

victoꝛiã ſuę paſſionis nos eripuit ·

ecundam

ueſtionẽ ſic ꝓcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ pa

ouibus ſuig Primo ſic· NHomo te/

ſtoꝛ nõ tanent ponercolan ſuaʒ pꝛo

net᷑ amare plus ſe q; ꝓximũ · g vide/

tur ꝙ nõ tenet᷑ dare aiam ſuã ꝓ oui
bus ſuis · conſequẽtia patet· qꝛ magꝗ

amabile eſt ferendum ei qð minus

tenet᷑ quis amare· aſſumptũ etiã pa/
tet ex illo Math · xxij · Viliges pꝛoxi/
mũ tuũ ſic teipſum · vbi videt᷑ ꝙ di⸗
lectio hoĩs ſit exeplar dilectionis ꝓxi
mi · exẽplar ẽ potius exẽplato · ̊nõ
tenet᷑ ſe plus diligere q; ꝓximum:.
(Seciid ſic · Quãto quis amat ſa/

lutẽ alicuiꝰ.tanto vitat peccatũ eiꝰ ·
ſ magis debet vitare peccatũ ſuũ q;ᷓ;

peccatũ alteriꝰ· ꝙ̊ paſtoꝛ mag debet
Diligere vitã ſuã q;ᷓ ſalutẽ ouiũ ſua/⸗
rum S ⁊c · ¶ Tertio ſic· Cũ dicit · ꝙ
paſtioꝛ teneat᷑ ponere aĩam ſuaʒ pꝛo
ouibꝰ ſuis:aut intelligit᷑ in tpalibꝰ.
h̊ nõ.qꝛ paſtoꝛ nõ tenetur pati diſ
pendiũ vitę tꝑalis ꝓvita tꝑali gre

l

gis. FTut ĩ ſpũalibꝰ.⁊ G̊ etiã nõ:quia
nullꝰ tenet᷑ pati diſpendiũ in ſpuali/
bus ꝓ bono ſpũali ouiũ ſuarũ · g ⁊c ·
n oppoſitũ eſt enãgeliũ pſens·

rima ẽ · Bonꝰpaſtoꝛ non
debet animã ſuã ponere ꝓ vita ouiũ
bꝛutoꝝ aĩaliũ · Patet cõcluſio · Res
melioꝛ nõ ẽ exponẽda piculo ꝓ minꝰ
bona ſ̊ mag ecõuerſo ·ᷣvita hwĩs eſt
melioꝛ ſimplicit᷑ q; vita ouiũ bꝛutoꝝ
aĩaliũ · licet paſtoꝛ bꝛutoꝝ aialium
debeat aliquẽ laboꝛẽ ꝓ ſalute gregis

ſuſtinere · DVñ dicebat Jacob Geñ ·

xxxi · Nocte ac die geluvꝛebar ⁊ eſtu
non tñ debet ſe moꝛti exponere p eo ·
ecũda cõcluſio Gonꝰ paſtoꝛ non
tenet᷑ ponere aiam ſuã ·i. vitã coꝛpa
lem ꝓ ſalute coꝛpali ouiũ ſuarũ · Ha
tet· qꝛ vita paſtoꝛis ẽ pſᷣferẽda ſaluti
coꝛꝑali ſiue vitę coꝛꝑali ouiũ ſuarũ ·
ergo nõ tenet᷑ paſtoꝛ vitã ſuã expo/
nere piculo moꝛtis ꝓ ſalute coꝛpali
ouiũ ſuarũ.Confirmat᷑· qꝛ ex oꝛdine
charitatis homo plus tenet lic.
re coꝛpus ꝓpꝛiũ qꝙ;ᷓ coꝛpus ꝓximi ſui ·
ergo X. Tertia cõcluſio · Paſtoꝛ
bonus animarũ tenet᷑ animam ſuaʒ
ponere · · vitam coꝛpalem exponere
pꝛo ſalute ſpñali ouium ſuarũ· Iſta
cõcluſio patet ex dicto ſaluatoꝛis in
hſenti euangelio · Patet etiaʒ rõne
quia anima humana ẽ nobilioꝛ coꝛ/
poꝛe · et ita ſalus eius pꝛeferenda eſt
ſaluti coꝛpoꝛis · ergo cum periculum

imminet de ſalute gregis · quiſq; bo/

nus paſtoꝛ debet coꝛpoꝛis vite ſuę
ſuſtinere diſpendium pꝛo gregis ſa/
lute · Quod confirmat᷑ ex eo ꝙ plus
Tebemꝰ diligere pꝛoximum quo ad

animam quã coꝛpus pꝛopꝛium no/
ſtrum . vt dicit TRuguſtinus in

mo de doctrina chꝛiſtiana · ¶
rationes in oppoſitũ.Id pᷣmã rnde

tur ꝙ aſſumptum eſt verum · Sed

notandũ ꝙ in homine ſunt duo ſcʒ
natura ſpnalis ⁊ coꝛpoꝛalis · DPer Hh

Rñdq eo dicendũ ſub certis cõclu

aũt dicit homo diligere ſeipſũ ꝙ di
ligit ſe ᷣim naturã ſpuᷣalẽ:⁊ ſᷣm h̊ͥ de/
bet homo magis ſe diligere poſt de⸗
um q; quẽcũ q; aliũ · Scom aũt na⸗
naturã coꝛpalẽ debet plus diligere
naturã ſpnalem ꝓximi ſui:⁊ ita ẽ ex/
planatũ in cõcluſionibus poſitis ·
¶ Ad ſecundã patet reſpõſio ex di
ctis · qꝛ arguit ꝙ hõ ſᷣm naturã ſpña/
lem debet ſe plus diligere poſt deũ
qᷓ; quemcũ q; aliũ · Kd tertiam re
ſpondet᷑ negãdo cõſequentiã Et rõ
eſt· qꝛ argumentũ illud claudicat nõ

ſufficient diuidẽdo · qꝛ deficit in ter

tio mẽbꝛo · ſcʒ ꝙ paſtoꝛ in tꝑalibus
atiat᷑ diſpendiũ ꝓ ſalute ſpirituali
uarum ouium et ita vt dictum e
in tellig tur concluſioo
Agq tertiaz que
tionẽ ſic ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ non ſit
licitũ paſtoꝛi tpe pſecutionis gregẽ
ſuũ relinquere ;· ¶ Primo ſic ex hſen/
ti euangelio · v bi chꝛiſiꝰ dict ille
eſt mercẽnariꝰ ⁊ non verus paſtoꝛ qͥ
vidit lupũ venientẽ ⁊ dimittit oues
fugit · ¶ Scũdo ſic· Dicit Greg⸗
Ille qͥ fugit tꝑe ꝑſecutionis merito
Pdit meritũ paſtoꝛis· qð nõ eſſet ve
rum ſi fugere ⁊ derelinquere gregem
tali tpe eſſet licitũ · ¶ Cernio lic. Di/
citur · ꝓũ · vi · Fili mi ſi ſpoponderis
pꝛo amico tuo apud extraneum ma
nũ defixiſti · Et poſtea ſbᷣdit. Diſcur/
re feſtina · ſuſcita amicũ tuũ·ſed hͥ nõ
poteſt facere paſtoꝛ ·ſi coꝛpalit᷑ deſe/
rit gregẽ · ᷓ videt᷑ ꝙnõ ſit licitũ tpe
pſecutionis deſerere gregẽ·¶ Ino

poſitũ videt᷑ ilud qð dns diſcipu/

lis ſuis ·quoꝝ ſucceſſoꝛes ſũt Epiſco

pi ⁊ paſtoꝛes in eccleſijs · mandauit

Si vos pſecuti fuerint ĩ vna ciuita/
te fugite in aliã · ¶ Reſpondeo di/
cendũ ꝙ triplex tempus pſecutionis
eelmlinge bm qð diſtĩguit tri/
plex lupꝰ. tliqñ lupꝰ dẽ diabolꝰ

tẽptationes fideles infeſtãs · de q;

*

Dicit. j· Pet᷑ v · Fratres ſobꝛij eſtote
E 2 4. .

vigilate qꝛ aduſarius veſter circũ/
it quærẽs quẽ deuoꝛet · Rliqñ dẽ lu⸗
pus hęreticus ꝑ falſam doctrinã coꝛ
rumpes Mathᷣ. vij . &ttẽdite a fal/
ſis ꝓp hbetis qͥ veniũt ad vos in veſti

mẽtis ouiũ · intrinſecus aũt ſunt lupi

rapaces · Rliqñ lupꝰ d tyrannꝰ vi/
geti⸗ armoꝝ ſleuiẽs ſiue ꝑſeq nene
cech·xxij · Principes enĩ in medio
tui q̃ſi lupi . Iſia diſtinctione ha/
bita ſit iſta hma cõcluſio Tꝑe ꝑſecu
tionis tã lupi ·i· Diaboli · qᷓ lupi · i · he
retici nõ eſt licitũ paſtoꝛi relinquere
gregẽ ſuũ · Patet cõcluſio· qꝛĩ q̃libʒ
obligatione pcipue attẽdit᷑ obliga/
tionis finis obligant aũt ſe epiſcopi
ad exequẽdũ paſtoꝛale officiũ ꝓpter
ſubditoꝛũ ſalutẽ:⁊ ideo vbi ſubdito
rũ ſalus exigit pſonę paſtoꝛis ſſenti
am · nõ debz paſtoꝛ pſonalit᷑ ſuũ gre
gẽ deſerere · nec ꝓpt aliqð cõmoduʒ
tꝑale · nec etiã ꝓpt᷑ aliqð ꝑſonale ꝑi/
culü imminẽs · cũ bonus paſtoꝛ debe
at aĩaʒ ſuã/ ꝓ ouibꝰ ſuis ponere · Exi
git aũt ſubditoꝝ ſalus vt pſona pa/
ſtoꝛis ſit hſens cũ ouibꝰ ſuis ad reſi
ſtendũ pdictis lupis · quibꝰnõ eſt re
ſiſtendũ coꝛꝑalit᷑ ſ̊ magis ſpũalit᷑
deuotã oꝛõneʒ ⁊ ſanctã pᷣdication
doctrinã · ⁊ ideo ptalia eſt eis ſta/
tim reſiſtendũ · TRliter en ſi daretur
ingreſſus eis nõ reſiſtẽdo:accideret
maius ꝑpiculũ ꝓpt᷑ qð dicit beatꝰ Ja
cobꝰ.c.liij· Aeliſtite diabolo ⁊ ipſe
giet a vobis ; Et idẽ poteſt dici de
hereticis qꝛ fugabit illũ:cũ ꝑ ſanam
doctrinã tetigerit eius falſitatẽ ꝓpt
qð Simon magus fugiebat beatũ
Petrũ de ciuitate in ciuitatẽ· vt di⸗/

cit᷑ in itinerar lentis. Debet g
nꝰ paſtoꝛ tuere ſubditos ſuos oꝛa

tionibus ⁊ ſana doctrina cũ viderit
dictos lupos ſcʒ diabolicã tempta
tionẽ⁊ hęreticã deceptionẽ · VDñ de
malo paſioꝛe qui fugit ⁊ dereliquit

oues dẽ achxj.· O paſtoꝛ ⁊ idolũ

nbus

6
(rdin

octt

nle

Poſent
Nſons
hoſg
mmai.
Cöfnun
ſorit
ſumtie
luninel
mſe
adecch
Picliic
nd
NaN
ü
ſtiqne

funtn
Necint

nuitterg

(ton⸗

Ho
Ibabet?
Unenef⸗
Gecech⸗
Goencis

nulr

GGoſe

geged

ringer
to Si
gullite
inflact

habe

gt tüce

ſugere

ſcger
aetcnf
neita

hm 9d

lti. 4
Rimer

ieſton

derelĩiquẽs gregẽ · q̃ſi diceretnõ es

eſt . qꝛ ille tanq; mercẽnarius fugie

nui paſtoꝛ.ꝑ̊ ſimilitudinẽ ⁊ idolũ geris ꝗqcmodũ tpale vel ſalutẽ coꝛpale
dͤ aſtoꝛis · Si vero loquam̃ de tertio ſpñᷣali ſaluti ꝓximoꝝ pponit · ille aũt
Nrdcd ſcʒ tyranno ꝑpſequẽte ẽ diſtin ad euitandũ ꝑiculu recedit abſe
rſi upo ſcʒ tyranno ꝑpſequẽ 3 q ad euitandũ ꝑiculũ recedit abſq;
deini uendũ · qꝛ aut ꝑſecutio ẽ ꝑſonalaut ctrimẽto gregis· nõ mercẽnariꝰfuit
tſantii cõmũis · Si ꝑſonal ita ꝙẽ cõtra pa Tita ĩ caſibus licitis licitũ eſt paſtoꝛi
Nnpn ſtoꝛẽ tĩ ⁊ nõ cõtra gregẽ ſibi cõmiiſ/ bus coꝛꝑalit᷑ cerelinquere gregem.
ſuuen ſum · tũcẽ cõcluſio · ꝙ qn ſubditoꝝſa id ſecundã rñdet᷑ ꝑ idẽ ꝙ talis q
nn luti in abſentia paſtoꝛis ꝑ aliũ pui/ ugit ĩ caſibꝰ nõ lictis· nõ ẽ Dignus
L . deri poſſet ꝙ licitũ Epaſtoꝛ · vel ꝓPt noĩe paſtoꝛis · ( Ad tertiã rñdet᷑ ne
Gnebay aliq ð eccleſię cõmodũ · vel ꝓpt plõę gando cõſequẽtiã · Et rõ eſt · qꝛ ille q
Een piculũ · coꝛpalit᷑ gregẽ deſerẽ · Quę ſpondet aliq̊ ſi ꝑ ſe implere nõ poſ
mrib⸗ concluſio ꝓbart ſic auctoꝛitate beati ſet · ſufficit q impleat ꝑ aliũ · vñ pꝛe/
ingue ATugnſtini epla ad Honoꝛatũ· Fu lat ſi habeat impedimẽtũ ꝓpter qðᷣ
dgia giant de cintate in cimitatẽ bui chꝛi⸗ nõ poſſit ꝑſonalit᷑ cure ſubditoꝛũ in/
tobitn ſti · qñ eoꝝ quiſq; ſpecialit᷑a ꝑſecuto tendere ſuę ſponſioni ſatiſfacit · ſi ꝑ
Pnin ribus ene vt ab Aadn queg alium pꝛonideaet··
pffai runt᷑ nõ deſerat᷑ eccleſia· hęc TRug· SE w ee e
biſubctt Nec in iſto caſu ꝓpꝛie ẽ dicendꝰ di⸗ L 4 51 Dominica
Nnsſent mittere gregeʒ in pſecutione · qꝛ pſe ſecũda ẽ euangeliũ · In illo tpe · Dixit
tluige cutio nõ ẽ cõtra gregẽ vt dictũ ẽ · Et a us diſcipulis ſuis · Mogdicũ ⁊zc·
onoʒ B modo Paulus fugit de damaſco Joh · xvxj· Circa qð poſſũt diſputa-
malepy vt habet ci· ix · Et aliq alij ſancti riſequentes quęſtiones · rima-
frte cetiã legunt fugiſſe· vt Chomas can Ptn apoſtoli de moꝛte chꝛiſti debu⸗
n⸗Er tuarien · fugit de anglia. Si contra erunt dolere ⁊ triſtari · ¶ Secunda
ſnae gregẽ ⁊ cõtra paſtoꝛẽ· adhuc diſtin / Vtꝝ gaudiũ de viſione chꝛiſti ĩ eter
A guendũ ẽ:qꝛ aut ẽ vnꝰ ſolus paſtoꝛ na beatitucſe ſit auferibile ab aplis ·
Vnöck aut multi · Siẽ vnus tĩ · tũc eſt alia — B ri
zſhinſt cõcluſio · Non eſt lictũ tũc fugere ⁊ 4 P maoz
denn gregẽ dimittere · qa ſic eſſet mercẽna ⸗ haueſtionẽ ſic ꝓceditur Et
nckesſi rius ⁊ non paſtoꝛ· ſm ꝙ dicit ſalu / Aullet ꝙ apoſtoli non de
gidun toꝛ Si enĩ ꝑnicioſũ eſt nautã ĩ tran 7 buerunt de moꝛte chꝛiſti wolere ⁊ tri⸗
docite quillitate nauẽ deſerere qᷓntomaa ſſtari. OVrimo ſic Dicit aach. ix.: Ex/
oA „ ſ. fili ſi .
dictet in fluctibꝰ· vt didt Nicolaus papi:·· ulta ſatis filia ſion/ ecce rex tuus ve
aborß habet · vij. q.ij. Si aut ſunt multi /nittibi. g tota eccleſia debuit letari
Swtetan paſtoꝛes quibꝰ eccleſia alibi indige, nõ triſtani ð aduẽtuchꝛiſtiad moꝛ
ea at · tãcẽ alia cõcluſio · ꝙ aliqͥ poſſunt tẽ ſubeũdũ ꝓ bumano genere ¶ SGe⸗
gen fugere ⁊ aliqui debent remanere · vt cũdo ſic·Dic Tug ĩ libꝛo ð ciuitate
ſinl ſic grex remanẽs in illa eccleſia.ſuffi/ Dei.Triſticia ẽ ð his q̊ nobis nolẽti
ngthlun ciẽt cuſtodiat᷑⁊ vtilit᷑ puideat · Et ſi b acciderũt · ſᷣ ſi apli fucrüt triſtes ⁊
tn an nõ poſſit determinari ð cõmnni cõ/ dolẽtes ð moꝛte chꝛiſti · ſequit᷑ no
mnudi coꝛdia vel alia cõueniẽti via qͥ rema lebãt chꝛiſtũ pati.deꝰaũt h̊ volebat
Gins n neãt ⁊ qui fugiat · poſſunt ſuꝑ hoctin ꝶ tota rectitudo humanę volũtat ẽ
mmani nocata ſpiᷣſſancti gr̃a ſoꝛtes mitti· coõfoꝛmare ſe diuinę volũtati · vt di
wiuͦan hm ꝙ dicit Tugꝰ.in epła ad Hono cit gloſa ſuꝑ pſalł. A ectos xæcet col
i ratü rõnes iĩ oppoſitũ. dy laudatio· g apoſtoli triſtes ⁊ dolen/
ng mã rndet᷑ negãdo cõſequẽtiã · Et rõ tes ĩ moꝛte chꝛiſti ccabãt volũtat
int

anferibile ab apoſtol⁊ alijs beatis·
Primo ſic· Beatitudo eſt ꝑfectio ꝗ/
Dam · ſ omnis pfectio ineſt pfectibi

dininę ſenõ cofommaͤtes(Tertio ſie
Moꝛs chꝛiſti fuit ſalutifera toti hu/
mano genen · vtpote · p quã redẽptũ
eſt de captiuitate diaboli · ⁊ deo pf̃i
recõciliatũ ·̊ de bono tam vtili nõ ẽ

cõtriſtandũ ſ̊ ſũme gaudendum· S—
rtriſtati ſunt in moꝛ

In oppoſitũ ẽ euãgeliü
