nit ad pꝛem niſi ꝑ me ducenteʒ ſicut

via Oncit·qꝛ necad cognitionẽ pꝛig
venit niſi ꝑ me · Joh · p· Vnigenit; ꝗ
eſt ĩ ſinu pꝛis ipſe enarrabit Et dãs

certam termini vię demõſtrationeʒ

ſubiũgit dicẽs · Si cognouiſſet me
ſcᷣm diuinitatẽ quã in oꝑibuſope/

rũ meoꝝ cognoſcere facile potuiſtis
7 pꝛem meũ ꝗͥ vnꝰ in deitate mecum
eſt cognoniſſei vtiq; · qꝛ nr̃a opera in
Diuiſa ſũt · ſicut indiuila eſt vtusa ſᷣ
ſtãtia q̃ operam̃ · mmodo cogno⸗/

ſcetis eũ accepto ſpũſancto poſt reſur
rectionẽ ⁊ aſcenſionẽ meã · qui reuela
bit vob oĩa quę dixi vob · Joh · xiiij.
Cũ venerit paraclytꝰ quẽ ego mitiã
⁊c · ille docebit vos oĩa ⁊c · Et vidi
ſtis eũ · qꝛ videndo meĩ quo eſt diui/
na natura quęẽ idẽ qͥd pater vidiſt:
eũ· Qui eĩ me miſit mecũ ẽ Job · viij
Conſequent᷑ ſequit᷑ dubitatio Phi
lippi quę oꝛit᷑ ex ſcedenti ·q̃ſi diceret
Ex quo diꝗ patrẽ eſſe deũ ad quem
vadis ⁊ in quo ẽ terminꝰ nr̃ę beatitu
Dinis oſtende nobᷣ pꝛem ⁊ ſuffic no/
bis · ac ſi dicat. ⁊ ſi mihil vltra querit ·
toc dixit Pbilippus qꝛ pꝛem in ra/
tione patriſ nõ nouit · licet in ratione
dei · Philippus enĩ rudis fuit · vt di/
cit KRlbertus· q; licet cognouerit deũ
in ratiõe dei · nõ tamẽ cognonit ſub
Diſtinctione ꝑſonarũ ⁊ indigebatil/⸗
luminatione amplioꝛi Et illam Chꝛi
ſtus ſicut doctoꝛ pꝛius exhibet Phi⸗
lippum redargnẽedo · Canto tempo/
re vobiſcum ſum oſtẽdẽs vobᷣ viaʒ

pꝛis oꝑpationẽ ⁊ vᷣtutẽ ⁊ ſubſtãtiã·

⁊ per illa nõ cognouiſtis me · ac ſi di⸗
ceret ·˖ mirũ eſt valde. qꝛ qui videt me

vigdet ⁊ pꝛem meũ ſcʒ ſᷣm dĩnitatem.

Lideo mirũ ꝙ hoc totiens a me audi
tũ nõ cognouiſtis · ¶ Burgit queſtio
quęeſt · qre tanto tꝑe pfecte non co/
nouerũt Chꝛiſtũ · Aeſpondet᷑ iuxta
lbertum ſuꝑ Johannem . ꝙ ideo ·
quia oculi eorum tenebantur vela/
mine carnis ⁊ infirmitatj Chꝛiſti quo

ſempꝑ cogebãt dubitare · a Pettꝰ

gente
None;
Aaine
duicge⸗
uns
teneuun
ogen
nnsr
cogno/
wſtntſnr
uireuela
di

Wind
Crddn

nocſtdi
Nrrvickt
ohen
tano P
Idicen

den
ieteati.
ſuſfen,

ngugt
dmint

uratione
t t d ⸗
doit dtid
Dontſabd

tilun a

tbin ph⸗

mtotenno
Na h
ſbſt
e⸗AKn N
indan
1dintnak

Gapent
Gtant
ſadenoes
mite

aliquãdo p ſe cõfitebat᷑ , alijs di
cens · TCu es Chꝛiſtus filius dei viui

WMatth· xvr tamen iterum ꝓpter in /
firmitatem carnis reaſſoꝛvebantad
fidei modicitatẽ:⁊ ꝓpter illam carnis

aſſumptam infirmitatẽ ſemper patrẽ
melioꝛem filio credebant: Et ideo vt

Dicit gloſa· nec filiũ perfecte cogno/

uerunt · quia non oĩ natura filius eſt

ęqualis patri:⁊ideo qui patreʒ filio

melioꝛem credit · nec niluʒ cognouit
eſſe filii per naturam.⁊ ideo VPhilip

pus repꝛebẽſione dignus fuit q; nõ

cognonit · Ohilippe qui videt me ꝑ

opera eſſe veum· videt patrem · quia
Teus incoĩcabile eſt nomen natura

nulli miſi vni ᷣm ſubſtantiã conueni
ens.⁊ ideo qui cognouit diuinitatẽ
in filio cognouit eam ⁊ in patre:quia
pater ⁊ filius vnuʒ ſunt in natura·et

ildeo recta cõſe equẽtia qui videt fili/
um diſtricta cognitione viget 1 pa⸗

trem· quomodo tu dic inqntũ apo
ſtolus electuſ:tot doctrinis imbutaſ

tot reuelationibꝰ illuminatꝰ· cum ſis

vnus deüllis quibus dixi Matthei
xiij · Vobis datum eſt noſſe myſteni
um regni cęloꝛum die oſtende no/
bis patrem· cuʒ totiens tibi pater in
monſtrationibꝰ operum oſtenſus

ſit Joh xvij· Pater manifeſtanino/

men iuũ hoibꝰ quos dediſti mihi nõ
credis qꝛ ego ĩ pꝛe ⁊ pater ĩ me ẽ ·q̃ſi
Diceret · H miꝝẽ · Cõſequẽt᷑ phabita
Dubitatõis illuiatiõe ſbᷣiũgit ꝑfectã
rationẽ dicẽs · Derba ꝗᷓ ego loͤr
tĩ hñt effectũ ꝙ qcqd dico ſtati fit ·
q̃d nõ cõuenit niſi vᷣbo deivobis ad
vtilitatẽ vꝛaʒ · a meipſo nõ loqͥr pꝛi/
uate · quia ſic effectnʒ non haberent ·

pater autem in me manens per ſub⸗
ſtantiam ipſe vt actoꝛ facit opera in

me · Sicut eni indiuiſa eſt natura · ſic
indiuiſa eſt operatio · Joh· v· Dpa
quę ego facio ⁊c· non creditj quia tu

non loqueris tm̃ pꝛo te ſed pꝛo om/⸗/
nibus alijs · quia ego in patre 1pat

in me eſt · quaſi diceret· miram eſt ſi

hoc poſt tanta oꝑa viſa non credit·
alioquin ſupple nᷣ ſimpliciter non cre

Ditis ſiue alio inducete vos ad fide
pꝛopter opera ipſa credite loqu tur
omnibus apoſtolis quia illa ſufficiẽ/
ter vos ad fidem inducunt · Iſtis ſic

expeditis pꝛo intelligenua ſana euã/

Fein pꝛo reſponſione ad foꝛmam quę
ſtionis eſt notanduʒ· ꝙ triplex oicit᷑

vilio qua videt᷑ us a nobis· Ona

eſt quę perfcitur lumine naturaliora

tionis q i ꝑer eſectꝰ ci qui ſũt quę/
Dam veſtigia ꝗ lurgit ad noticia au
qualem dei:ſicut dicitur Sapß̃ xiij ·
magnitudine ſꝑciei creaturę pote
rit eoꝛum creatoꝛvideri:Et ad Rho/
ma.pᷣ· Inuiſibilia dei ꝑ ea qu facta

ſũt · intellecta cõſpiciũt · Et tali vi/

ſione eſt conclulio · ꝙ deus poteſt vi⸗
eri non intellecta diſtinctione ꝑſo/
naram · ſicut phᷣi ⁊ iudęi dicunt᷑ ha/
bere noticiam dei · ſalicet ꝙ ſit · ꝙ ſit
vnꝰ. ⁊ ꝙ ſit bonus·⁊ ꝙ ſit potentiſſi⸗
mul · ⁊ hmõi· Cum autem oses effectꝰ
ci reſpiciũt potentiam ⁊ bonitatem

cci quę omnia pertinent ad eſſentiã

Diuinaʒ· non ducnunt in cognitionẽ
Diſtinctionis alicuius perſonarum
Secunda viſio eſtqua homo dicit
videre aliqua quę ſunt ſupꝛa intelle
ctum humanum quę lumine fidei et
reuelatiõis do mini noſtn Jeſu Chu
ſti per ſpirituʒ perſpicitur in nobis.

iſta cognitio aliquando per ſucceſſio

nem tempoꝛis creuit · ſicut dicit Gꝛe⸗
goꝛius · ꝙ cm incrementum tempo
rum creuit ſdentia ſanctoꝛum patru ·

1 aliquando hoc contingit · vt dicit
ſanctus Chomas. ex impotentia ad

oſtendendum qui a pꝛincipio totuʒ
capere non poſſunt · Vnde opoꝛtet
humanum intellectum aſſuefieriad
ea quęe fidei ſũt ꝓpter quod dñs dilſ
cipulis dixit· Multa babeo vobis

Dicere quę nõ poteſtiſ poꝛtare modo

Joh · xvj · Hoc manifeſte habemus

ð

terna vt cognoſcãt te

in euangelio Johãnis · Naʒ in pꝛ?/
ſenti euangelio repᷣhendunt apoſto/
li: non cognouerũt dinitatẽ Chꝛi⸗
ſti necpatrẽ·ſicut viſum ẽ.· Infra ta/⸗
men . c· xvij.augmentata fide illoꝛuʒ
dicit Chꝛiſtus de eis· Nuc cognoue
runt qꝛ oĩa ꝗͥ dediſtimihi abſteſunt
id eſt a te ꝓcedentia:quia vba que
Tediſti mihi ab inſtanti conceptiõis
quo repletus fuioĩ cognitione veri⸗/
tatis dedi eis interius ⁊ exteriꝰ docẽ-
de· ipſi acceperũt doctrinã Chꝛiſti

recipiedo:⁊ cognonerũt ꝑ doctrinaʒ

Chꝛiſti ⁊ P miracula.Et hmõi co/
gnitio fuit fidei:iõ ſubdit᷑ Et credide
runt vere · id eſt· firmiter ſtabilit. qꝛ
tu me miſiſti · Et de tali cognitiõe eſt
cõcluſio ſecũda· ꝙ cognitiðe fidei ꝑp/⸗
fecta nõ poteſt quis videre vnã ꝑpio
nam alia nõ viſa · Datet cõcluſio ex
Dictis Chꝛiſti dicentj. Si cognouiſ⸗
ſetis me perfecta fidei cognitiõe co/
gnoſcẽdo in me diuinitatẽ creden/

Ddo me non ſolü boiem ſed etiaʒ deũñ

vtiq; ⁊ patrem cognouiſſeij qͥ vnuʒ

—

in dinitate eſt mecũ. ertia viſio dei

eſt viſio tuitiug qua beati vidẽt æ/

um. de qua dĩ rrij 1, ecẽ vita
t ſoluz deum 7
quẽ miſiſti Jeſuʒ Chꝛiſtũ · Et ð tali ẽ
concluſio tertia · ꝙ eſt impoſſibile vi/
dere in diuinis vnã perſonã alia nõ
viſa · Patet cõcluſio ex ꝑñti euange/

lio · NRit en Chꝛiſtꝰ·qui videt me vi t,

et ⁊ patrem meũ· Ratione ꝓbat ſic
In Rerſon Diuina nõ intelligimꝰni
ſiſubſtantiã ſiue natura quę vnag eſt
ſimpliciſſima trium perſonarum.nec
poteſt videri in vna ꝑſona qͥn eadẽ
videatur in alia· Secundo intelligi -

mus relationẽ· ſed relatina ſũt ſimul

naturali intelligentia· ita ꝙ vnũ eſti

intellectu alteniuſ. vt pater dicit fili

pater.⁊ filius patris filiꝰ.ergo impoſ⸗

ſibile eſt viſione aperta que eſt vilio /
per eſſentiã cognoſcere vnã pſonaz
alia nõ cognita ¶ Itd ratiões in op⸗

roſitũ td pᷣmã reſwndet᷑· ꝙ ratio
Pcedit de pᷣma coguitione naturali

qe tali non cogn

turꝙ cognitio diſcipuloꝝ ad mi⸗
nus Thome ⁊ Philippi fuerit impfe
cta cognitio · ⁊ ideo merito repᷣbenſi
fuerũt a Chꝛiſto tertiã reſpon
detur negando conſequẽtiaʒ· Et ra/
tio eſt:quia non oẽs articuli ſũt ſic di
ſtincti vt in eis nõ implicet᷑ cognitio
pluriũ perſonarũ:vt ci dicitK. Credo
in deñ patrem oĩpotentẽ iam intelli/
gitur cum patre filius. Item cum ði
citur· Et Jeſum filiñ eins. implicant᷑
Due perſonę. Qui cõcept' eſt de ſpi⸗
rituſancto· Ecce implicant᷑ tres per/
ſonę· ⁊ ita ratio non ꝓcedit:Cũ etiã
quia licet ĩ articulo vno non fiat mẽ/
tio niſi de vna perſona · nõ ſequit ꝙ

pfecta cognitione fidei poſſit cogno/

ſa vna ꝑpſona alia nõ cognita quia
ſi ve patre babeo ꝑfectã ſidem opoꝛ/
tet ꝙ cognoſcam de eo ꝙ genutt fili⸗
um ab eterno. ab eo filio ꝓceſſerit

*„

ſuũſſanctꝰ.⁊ ſic e alijs ·

In feſto inuen/

6

tionis ſanctę crud ẽ euãgelium. Erat

hõ ex phariſeis ⁊c Johᷣ·iij. Circa qgq

pñt diſputan ſequẽteſ ꝗſtiõe Pꝛi
ma · Ntrü fuenit ↄneniès cõpatio cũ
dꝛu. Siẽ Moyſes exaltauit bpetẽ in

eſerto.ita opoꝛtʒ exaltare filũ houĩs

Secũda· Otꝝ ſit veꝝ ꝙꝙ nẽo aſcẽdit
ĩ celũ niſi qͥ xeſcendit ð celo filꝰ hoĩs
qᷣe ĩ celo 4 ertia ˖ Ntru crux Chꝛi/

ſti ſit adoꝛãda adoꝛatiõe latrie·

queſtioneʒ· ſic pcedit.· Et
videt᷑ ꝙ nõ fuerit ↄueniẽſ

tcõparatio · cũ dicit· Sicut Moyſes

exaltauit ſerpentẽ in deſerto ita exal/
tari opoꝛtʒ filin hmĩs: VPꝛimo ſic.
Chꝛiſiꝰ fuit abſq; oĩ peccato inocen/
tiſſimꝰ. ⁊ iõ dictꝰ ẽ agnꝰ ſine macula

D pꝛimaz

foeC

iiee

ſlose
pens
noͤn
wvrto
ghvt
bosi
tatp

ſanat
ni⸗
alty.
gluin
fatoo⸗
cr⸗
berar
murn
ſente
milt
moc
ſo⸗
mnin
Che
ſaſe
lites
diig⸗
moxee
ſcls4
notel
lotei
aret
ule
pme
ficzl
gen
ne
adt
fuer
0

enen
fult
hab
ſinitn
baſtit
Unſi

Ge
ngtunn;
o⸗ o⸗
mmfeſo
adnn
int
nos
n
nEtnn
hſitſed
Cgnito
d
mintelli
namd
mplicane
Kdh
tweser,
iin
nſitn
ͤſegutg
ſto
ti ni
enow⸗

peeſſenit

eh/
mEnt
id
rrodi
nitfſkin

re fübp

eoit

dofl'bs

mmn
en vmi
rinn
n

enntflu

flos campi/⁊ liliuʒ ⁊c· Cantiij. Ser⸗/

pens eſt at naturalit᷑ venenoſus ·

nõ vr ex parte iſta cõneniẽs comꝑpa⸗/
tio · int᷑ cõ ꝑabilia eĩ ſꝑ reqrit᷑ aliq p/
poꝛtio aut analogia Secũdo · Idẽ
arguit ſic· Chꝛiſtꝰ exaltatꝰ ẽ ꝓcurãti⸗
bus iudeiſ ex malicia eoꝝ:ſerꝑẽs exal/
tatꝰ ꝑ moyſen ex mãdato dni(Ter/
tio · ex ꝑte effectꝰ Quia aſpectꝰlerpedᷣ
ſanabat a moꝛte coꝛpali tm̃filꝰ bo/

mis exaltatiõe ſua a moꝛte aĩę? reſti/

tuit vitę eternę ¶ In oppoſitu ẽ euã⸗
geliũ:¶ Andẽo diceẽdu: ꝙ cõueniẽs
tuit cõpatio illa·Chꝛiſt' eni illã fecit·
ergo fuit cõueniẽs· Oñ nõ ꝙ ſic ha/
betur Qũeri xxi· Populo iudęoꝛuʒ
murmurãte ↄtra vnʒ⁊ dicẽte Nanu⸗
ſeat aĩa nr̃a ſluper iſto cibo leniſſimo⸗
miſit dñns in vltionẽ ſerꝑẽtes· ⁊ poſt⸗
modũ ↄcurrẽte pplo ad Moyſen et
ipſo clamãte ad vñʒ: mandanit do⸗
minꝰ ĩ remediũ fieri ſerpẽtem ęneum ·
OQd quidem fuit in remediũ õ illos
ſerxẽtes · naʒ pcuſſi a ſerpẽtibꝰ alpi⸗
ciẽtes eũ ſanabãt᷑· Et ĩ ſignũ paſſiõiſ
Dñnicg · qꝛ ſic aſpect' ſerpꝑẽij ſanabat a

moꝛte coꝛpoꝛali: ſic imo:multomag.

fides Jeſu Chꝛiſti crucifxi ſanat a
moꝛte ſpuali⁊ reſtituet vitę ęnę Do/
luit aũt moꝛi exaltatꝰ. NHꝛimo vt pur
garet celeſtia. Ja em ꝑ ſanctitatẽ ſuę

2ũſatiòis purgauerat trax reſtabat

h moꝛtẽ purgare gera· Col. pᷣ· Haci⸗
ticãſ ꝑ ſãguinẽ ſuũ qi ceęł⁊ ꝗ tris ſũt
Scdo vt triüpharet de ðd ęmõibꝰ qͥ
ĩ gere bellũ hꝑarãtad eph·ij Scðm
pncipꝑẽ ptãt aer Certio vt coꝛda nr̃a

ad ſe traheret Joh· xij · ego ſi exaltatꝰ
fuero ola trahã ad A rõnesĩ
oppoſitũ · ¶d pmã diceẽdũ · ꝙ ſerpẽs
ille quẽ exaltauit Moyſes cum eſſet
eneus venenü non habnit . figura
fuit ſerpẽ wenenoſi · ſic Chꝛiſt? non
habuit pctm̃ q̊d ẽ venenũ/ſ̊ babuit
ſimilitudinem veneni:i:pcti ex carne
paſſibili Rhoma · viij · Liſit dðs fili
um ſuũ in ſilitudinẽ carnis peti ·⁊ ſic

ↄueniẽs fuit cõ patio ſpeq ad Chꝛl/

ſtũ in . Id ſecũdã rndet᷑ negãdo
ↄſequẽtiã:qꝛ ſolũ facta ẽ cõ patio ra

tione Dicta ⁊ rõne effecł ſequẽtis ·

¶ IMd tertiã rñdet᷑. negãdo ↄſequẽtiã
nec opoꝛtet ꝙ int᷑ ſilia ſit oimoda ſili

tudo :qꝛ iã nõ eſſent ſimilia ̊ eadem.

Coꝛpꝑalia eni bñ ſũt figura ſiue ſigna
ſpuᷣaliũ:ita ẽ h:nã ſic fructꝰ figuralis

ſerpẽd erat ꝙ qcũ q; aſpiciebãt pᷣpen
tem eneũ · libera bataveneno⸗a pler⸗
na bat᷑ vite. ita h qͥ aſpicit filiũ tols
exaltatũ ·.i:qͥ credit Chꝛiſto crucifixo
liberat᷑ a veneno peccati ⁊ pꝛeęſeruat᷑

ad vitam eternã ·
ſnonẽ · ſic ꝓcedit᷑. Et vr ꝙn ſit veꝝ
ꝙ nemo alcẽdit ĩ celũ nili qͥ deſcẽdit

Z celo filiꝰ hois qᷣ ẽ in H

ſic · Ipſe filꝰ oĩsnõ deſcẽdit ð celo ·
ergo illud nõ ẽ rũ·ↄſequẽtia patʒ ·
ancedẽs ꝓbat᷑· aut ðᷣſcẽdit pᷣm dĩinã
naturã aut m huanã:nõ pᷣm dĩnã :
q; dĩnę nõ ↄuenit deſcẽdẽ ð cęlo mo
tu locali qꝛ?ſic non remaneret ĩ cęlo·

NHihil eni localit᷑ motũ remanet vn

n ðᷣſcẽdit· ñ etiã deſcẽdit ſᷣm hũanã
naturã · patetqꝛ ñ ſcẽdit ſᷣm coꝛpꝰ:
ſicut hereticuſ Oalẽtinꝰ Dixit ꝙ chꝛi

ſtus coꝛpꝰ ð cęlo deuliſſet ⁊ trãſiſſet

vginẽ nihü ex ea accipiẽs ſic aq̃ ꝑ

ſtulã · qd eſt ↄ aplmn ad Rhoma: p·

Qui factꝰ ẽ ei ex ſemie dauid m car
nẽ Nec etia dſeẽdit bᷣm a135 2 ſic eẽt

erroꝛ Oꝛigeñ. ꝗ dixit aiaʒ Chꝛiſti ab
litio eẽ creatã ci angel ⁊ vbo vnitã
pꝰmodũ ð celo deſcẽdiſſe aſſumẽdo
carnẽ ð gine · ̊ repugnat catholi/
cę fidei ꝗᷓ aias añ coꝛpꝰ nõ eſſe dicit ·

nõ & Chꝛiſtꝰ m hũanã naturã deſ⸗

cendit ð cclo¶ Secũdo ſi ad Eph·

iiij · Chꝛiſtꝰ aſcẽdẽs ĩ celi captinã du
xit captiuitatẽ · i. ſctõs pꝛes qͥs ðᷣ libo

edurcat vuriticum afn iſti nü q;
deſcenderũt de celo · ergo aliq aſcẽ/
vüũt ĩ cęlũ qͥ nũqᷓ; deſcẽderũt ð cęlo·

ℳ

5

¶Certio· Idẽ patʒ & Paulo rapto

in tertiũ cęlũ qͥ pꝛiꝰ ibi nũ qᷓ fuerat et
Zſanci oibꝰq aſcẽdũtĩ celñ· m illð
ij· Con. vä. Pomũ habem? nõ manu
factã in cęl ⁊c ¶ In oppoſitũ eſt euã/
gelũ ꝑns ¶ Rndeo dicẽdũ:qꝙ verũ
eſt qͥd dẽ a Chꝛiſto:qͥ cuʒ ſit veritas
vita Johᷣ. xiiij.· mentiri non poteſt
Pꝛeuis ſenſus illiꝰ vꝓᷣbi chꝛiſti ẽ· ꝙfili
us hoĩs · id ẽ; Chꝛiſtꝰ ⁊ mẽbꝛa ſua qui

ic oẽs fideleſ iuſti aſcẽdũti celũ·qui
idẽ

filiꝰ ſm diuinã naturã veſcendit
e cglo Mo qͥ notãdũ ꝙ cũ in Chꝛi/
ſto ſit vnũ ſuppoſitũ vel vna hypo/
ſiaſis vel pſonarũ Dduarũ naturaruʒz

dinęe ſcʒ hnangex q̃cũq; earũ h̊ ſup

poſitũ noĩet᷑· poterũt ei attribui ⁊ di/
uinaa hũana· poſſumus eni dicẽ ꝙ fi
lius hoĩs creauit ſtellas·⁊ ꝙ filinſ dei

crucifix c.nõ ſᷣm dinã naturaʒ ſ ſᷣm

hũanã ·ſilius autẽ hoĩs creanuit ſtel/
las hm dĩnã naturã ita vt de bisſ
ZChꝛiſto dicãt᷑ nõ ſit attẽdẽda di/

tinctio qᷓntũ ad eñ ð qͥ dicũt:ſᷣ indif

ferent᷑ ⁊ vina ⁊ huana dicũt᷑ de deo
hoĩe· vt fiat diſtinctio qᷓntum ad

◻

id ſᷣm qͥd dicũt᷑ qꝛ dina dicũt᷑ ð chꝛi

vV

ſto m dinã naturã hũana vo ſᷣm
hũanã nam · deſcẽdẽ ð cælł dꝛ ð filio

dois ñ ſᷣm huan natura ſ̊ ſm dinã
hm quã ↄuenit ei an incarnationem

fuiſſe· Dicit at deſcẽdẽ nõ motu lo/⸗
cali ſic argutũ ẽ·nec ſic deſinẽſ eẽ ſur/

ſumĩ celo · qꝛ aſſupſit naturã qꝗẽ de
oꝛſũ⁊ nõ ad deſignãdũ ꝙ deſcendit

motn locali · aſſuptiõe naturę infe/⸗
rioꝛis hũanę dic ꝙ deſcẽdit filiꝰ hoĩſ

id ẽ: inqᷓntũ ẽ fact filꝰ hoĩs Gecun /
do notadũ·qꝙ ꝑſona Chꝛiſti aliqñ ac

cipit᷑ cñ pᷣſciſiõe p ſolo capite:quẽad
modũ dic Johes qͥ deſurſũ eſt ſuper
oẽs ẽaliqñ ꝓ toto coꝛꝑe ſiue ꝓ capi⸗
te in qᷓntũ ſut ei mebꝛa vnita · videlʒ

oẽs fideleſ exñtes ĩ chantate:⁊ HB mo

do accipit᷑ h Joh.iij · cuʒ dꝛ.· Nemo

aſcẽdit i celũ 2Zc.· Vn Anguſtin iĩli/
bꝛo ð baptiſmno ꝑuulo n vnitate

eius oẽs ĩmntãdi leunãdiq; cõcurrũt
vt ille qͥ deſcẽdit ſitile qͥ aſcẽd it · nõ
aliud ſe deputãs qᷓ; coꝛpꝰnr̃jm· vt de
ipſo ⁊ eccleſia ver dicat᷑erũt Duo ĩ
carne vna:nõ q ſeqt᷑ ſol? Chꝛiſtꝰ aſcẽ
dit · n ; nos aſcẽdemꝰ. qꝛ ſic diẽ glo ·
Nõ aſcẽdũt in celũ niſi ſint mẽbꝛa co

hyerentia illi ꝗͥ eſt vna pſona hõ ⁊ dei
dron

Aαd röncs i oppoſitũ- Td pmã
rñdet᷑.negãdo añcedẽeſ.⁊ ad ꝓbatio
nẽ rñdet᷑ ꝙ deſcẽdit pm dĩnã natu/
raʒ eo modo qͥ dictũ eſt· pm vo hũa
nã naturã nõ deſcẽdit ſic bñ argutũ
eſt · Pel põt dici ꝙ ᷣm coꝛpꝰðᷣſcẽdit
de celo · vt Mylar dic:nõ ꝙ mate/
ria coꝛpis chꝛiſti ð ceęlo deſcẽdit · H qꝛ
vꝓᷣtus foꝛmatina ei de celo fuit·. Vñ
Auguſtinꝰ ad Nhꝛoſiũ dic· Celeſteʒ

Dici Chꝛiſtũ qꝛ nõ hũano cõceptus

eſt ſemie · ⁊ H modo exvnit Hylariꝰ
vt diẽ ſanctꝰ Chomas.¶ Rtd ſecun/
Dam rndet᷑:· ꝙ ſancti pꝛes aſcẽdẽtes
cũ Chꝛiſto fuerut ⁊ ſůt mẽbꝛa eiꝰ.iõ
ci ipſo fnit ĩ celo aſcẽderũt · vt di/

ctum ẽ ¶ SId tertiã eadẽ eſt reſpõſio.

ꝓter hoc en filius dei ð cel deſcẽdit
vt nos faciẽdo mẽbꝛa ſua ad aſcẽſuʒ
cęloꝝ nos pꝛeęꝑaret · Qũc qͥdem ĩſpꝑe
tandẽ vo ĩ read Eph·ij Qui reſuſci
an nos ⁊ cõſcendẽ nos fecit in ceęle/
bus;

tertiaz que/
ſtionẽ · ſic ꝓcedit · Et gi nõ ſit
adoꝛãda adoꝛatiõe latrię ¶ Pamo
ſic· Nullus pius filiꝰ venerat ↄtume
liã pꝛis· puta flagellũ qͥ flagellatꝰ eſt
Jel lignũ qͥ fuit ſuſpenſus ſ̊ mag ab/
hoꝛret· Chꝛiſtꝰ qũt ĩ ligno cruq acer/
biſſimã moꝛtẽ paſſus ẽ.m illud Sa
pientis · i · Moꝛte turpiſſima ↄdem

nemus en. fideles nõ dełẽ

Vnerari ſ̊ mag ab hoꝛrere S. ecun

do ſic . Hüanitaſ chꝛiſti adoꝛat᷑ ado
latiõe latrięinqᷓntũ eſt vnita filio dei
Kanad ð cnce dici ñ ſõt · crux
Chꝛiſtiñ ẽ adoꝛãda adoꝛatiõe latrię

ani⸗
Gite
t
tdwoi
baſi
Nn
Noc
ör
Ari
obato
Mhatn⸗
nobin
gnti
dlcidit
mate
acitse
dfut Pi
Neſn
deNe
hn
Than
NileS
buehi
di
ſeſp̃ſo
fatitt
daſtez
demiſre
Mintſc
ce ⸗

cde

ganall

)en
Peelrr
Sagü
nldd ꝑh

nche
en

W

¶ Certio. Siẽ crux Chꝛiſti fuit inſtru
mentũ paſſionis·ita ⁊ multa alia·pu
ta claui lancea ⁊ coꝛona ſpinarũ ·ſed
iſtis nõ exhibemꝰ cultũ latrię · ̊ vr
nec cruci Chꝛiſti ſit exhibẽ nar
to · Maioꝛẽ affinitatẽ hʒ beata vᷣgo
ad Chꝛiſtũ q; crux.ſ̊ beata vᷣgo non
adoꝛat᷑ cultu latręi: ꝙ młtominꝰcrux ·
in oppoſitũ arguit ſic· Keliqgalioꝝ
anctoꝝ venerãt eadẽ veneratiõe q́
Tipſi:ꝑᷣ crux Chꝛiſti ẽ reliquijs chꝛi
ſti:g adoꝛabit᷑ eadẽ adoꝛatione qua
Chꝛiſtꝰ ſcʒ latria¶ Rndeo dicẽduʒ
ꝙ honoꝛ ⁊ reuerẽtia nõ debet᷑ niſi ra/
tionali creaturę aut ſenſibili · Inſenſi
bili aũt nõ debet᷑ niſi rõne naturęra/
tionalil. Bᷓ duplicit· Ono mõ mqn
tũ repñtat naturã rõnalẽ· Rlio mo/
do inntũ ei q̃cũqʒ mõ ↄiũgit᷑. Nꝛi/
mo mõ ↄſueuerũt boĩes adoꝛare re⸗
gis imaginẽ.Secũdo mõ eius veſti⸗
mentũ · Dtrũ q; aũt venerant᷑ wiĩes
eadẽ veneratiõe q̃ᷓ veneraãt regem:
Si g loqm̃ ð ipſa cruce in q̃ Chꝛiſtꝰ
crucifix ẽ utroq; mõ eſt a nob vne/
randa. NOno ſcʒ mõ inqtuʒ repntat
nob̃ figurã Chꝛiſti extenſi ĩ ea · Tlio
modo ex cõtactu ad mẽbꝛa Chꝛiſti·
B; qꝛ eo ſanguineẽ ꝑfuſa.vñ vtroq;
mòõ adoꝛat᷑ eadẽ adoꝛatiõe cũ Chꝛ/
ſio ſq; adoꝛatiõe latrię. Et ꝓpt hᷣ etiã
crucẽ alloqͥm̃ ⁊ vep̃cam̃ q̃ſi ipſũ cru/⸗
cifixiũ · Dicẽtes· Ocrux aue ſpes vni/
ca hoc paſſiõis tpe auge pijs iuſticiã
reiſq; dona veniã· Si vᷣ loqͥm̃ ð ef
figie crud Chꝛiſti ĩ alia materia:puta
lapidis velligni vlauri velargenti

ſic veneram̃ crucẽ tiint maginẽ. ſc
adoꝛatione latnę¶ Id ratiõesĩ op
d pmã rndet negãdo cõſe/

quẽtia 6 qꝛi crace Ch
cet qᷓntũ ad opinionẽ vel intẽtionem

derat᷑ vtꝰ dĩna ꝗᷓ Chꝛiſtꝰ ð hoſtibꝰ
triũphauit. Col. ij. Et iõ dic apoſto /
lus:i· Con P·: Verbũ crud pereũtibꝰ

t ratio ẽ ˖ qiĩ aSna Aeceſigri

quideʒ ſtulticia eſt. his a
unt ꝓᷣè dei eſt .· ld ſecundã rñdet ·
negãdo ↄſequẽtiã:Et ratio ẽ·qꝛ licet
crux Chꝛiſti nõ fuerit vnita ꝓᷣbo dei
in ꝑſona · fuit tamẽ ei vnita aliqͥ alio
modo.ſcʒ ꝑ repñtationẽ⁊ cõtactũ:⁊
hac ſola rone exhibet ei renerẽtia ·
AMd tertiã reſmdet᷑ negãdo ↄſequẽ/
tiã · Et ratio ẽ · qꝛ alia ratio ẽ ð cruce⁊
alijs inſtrumẽi · qꝛ licʒ qntũ ad rõnẽ
cõtactꝰ mẽbꝛoꝝ Chꝛiſti adoꝛamꝰ eti
am nõ ſolũ crucẽ ſ etiã oĩa ꝗᷓ ſũt cꝛi
ſti· vt lãcea clani⁊ veſtimẽta: iſta ta⸗
men nõ reſſentãt imaginẽ Chꝛiſti ſi
cut crax qu dẽ ſignü filij huĩs qd ap

parebit ĩ clo Matthxxiiij· Et inde
eſt ꝙ imaginẽ Chꝛiſti wneram̃ non

⁶

ima ginẽ clauoꝝ vel qrũcũ q; alioꝝ
q ꝗrtã rñdet᷑ negãdo ↄlequẽtiã·
Etratio ẽ:quia crux Chꝛiiẽ imago
Chꝛiſti · nõ aũt beata xgo · Pꝛeterea
crux ꝓut ĩ ſe cõſiderat᷑ nõ ẽ capax ho/
noꝛis cũ ſit reſ inſenſibil· ̊ beata vgo
eſt m ſeipſam capax veneratiõis · et
ideo nõ eſt ſimilis ratio.

Johãnis añ poꝛtã latinã ẽ euã geliũ
Dixit Yeſuſ Petro · Sequere me ⁊c
Johß xxi. Circa qð pñt diſputariſe/
quẽtes ãſtioneſ.i ꝛima · Ptrum
beatꝰ Johãnes ſup pectꝰ Oni recum
bes tm̃ inde ſapĩęſuxit utĩ figura aqͥ
leęmeruit int euãgeliſtas deſignari

Secũda · Ptrũ beatꝰ Johannes int
martyres H

debeat cõnumerari ·

ND pꝛima

ynõ debnit figurea⸗
fri.B wois ltioꝛ ẽ viſio ĩtelle /

naturę rationalis: puta hominis · ;ᷓ
aquilę qui intellectu ⁊ ratione caret
An depoſttum eſt illud Exech · p ·

Iqueſtioneʒ.· ſic pcedit᷑Et

ilis ; ſenſibilis ˖ g beat' Johan⸗
infideliũ ↄſiderat᷑ oppꝛobiũ Chꝛiſti. nes qnto alti'ð dĩniſ erat locut · cõ
Intum tamẽ ad effectũ nr̃e ſalut ↄſi·/uenientiꝰ veniebat figurãd? ſiguna

acies aqle deſuper ipſoꝝ quattuoꝛ
. 7 ſeeeile beat gohane⸗ meruit
int oẽs euãgeliſtas cõneniẽtiꝰ figu⸗
ra aqle deſignani · Ratio eſic ſup cũ
e beato Marco fieret Diſputatio
Dicltũ ẽ. euãgeliſte ſoꝛtiti ſũt figuras
hm materias de qͥbꝰ ſpãlit᷑ locuti ſũt
in enãgelijs. ut figurano beati Mat
thei ẽ facta ĩ facie hoĩſ. qꝛ pncipaliter
deſcribit facta ipſius huͤg nitan Chꝛi
ſti · Marci o deſcpᷣtio ĩ face leonis
qꝛ bᷣncipalit deſcribit ipſiꝰ Chꝛiſti re
gnũ · Peſcriptio Lucę deſignat in fa
cie bouis eſt aial imolaticũ qꝛ pᷣn/
cipalit᷑ deſcribit ipſiꝰ Chꝛiſti ſacerdo
tium · Ita deſcriptio beati Johᷣis cõ/
uenient deſignat in facie aqᷣle. qꝛ pᷣn
cipalit deſenbitĩ Chꝛiſto excellẽtiaʒ
dine nature. Et iõ q altiſſima ẽ con/
templat' ĩ euãgelio ſuo · cõneniẽt p
adlaã eſt deſignatꝰ. Habuit em bene
WVpꝛietates ꝗᷓ aqlę eſſe dicũt᷑ . Dĩ p ꝙ
aqla acute videt .ita vt etiã ſolẽ in ro
ta irreuberata acie oculi aſpicẽ dica/
tur ꝓpt qͥd viſus acumẽaqͥla ab acu/
mine nomẽ accipies vocat᷑. Et inſup
vt pulli ſui ſint/ ſic ꝓbare dã. Cu enĩ
de ouis egreſſi i ꝑ naturã coaduna
tos hñt oculos quelibet pulloꝛuʒ ad
rotã ſol vidẽdã diſponit· ⁊ cuiꝰcũ q;
oculos lachꝛymani cõſpexerit illuũ ab
ijcit · ⁊ quẽ illon gati ſolẽ irreuberata
pupilla dep hẽderit huc tã q; ſu fo/
neit nutrit Ita beat? Johᷣſirreubera
to ſole ad lumẽ vbi quod Saß̃ · vij⸗
candoꝛ lucis grnę dĩ · ſe ↄuͦtit· ⁊ bere/
ticos h lumẽ aſpicẽ nõ valẽtes de ni⸗
Do eccleſię abijcit · ſc feẽ de hebeonic
q tpe ſuo fuerũt · dicẽteſ Chꝛiſtü eſſe
hoieʒ purũ · Catholicos vo B̊ lumen

ituẽtes ſincera fide ĩ eccleſię nido ſua

dockna fouet ? nutrit · Et iõ bñ dꝛ ð
co Exech .· p. Facies aqle deſup eoꝝ
AIttuoꝛ· EWlij eni enageliſte buanita
tem oninri Jeſu Chꝛiſti deſcribunt
parũ ſead Dininitatẽ eius eleuãtes ·
HPic aüt ad erng Dinuinitat ſe attol/

lit· ⁊ parũ de natinitate hũana ſe in

tromittit Exech. . Facies aqle extẽ/
ta deſupe at . Bñ certe exteta deſup
erat: qꝛ dic Tuguſtinꝰ. Si paulo al

tius intonaſſet totꝰ mũdus nõ intel/

lexiſſet · Et ideo dicitur ĩ pſa de ipſo.
Taʒ implẽda q; impleta nũ q; vidit
tot ſecreta purꝰ hõ puriꝰ. Secũda p
kque cõuenit beato Jo/

Paietas gaͤlf que tonenit be
hanniẽ ꝙ alte volat. qd vt diẽ m ce⸗

leſti hierarchia Dionyſiꝰ altiuolum

ſignificat dine contẽplatiõis· Non
em Yohãnes dina deſcribit ꝑ crea/
ta viſibilia in qͥbꝰ ⁊xi ĩuenit᷑ Veſtigi/

um ·nec dᷣſcribit dĩna ꝑ creata inui/

ſibilia in abꝰ dina reſultãt qjſi pſpe⸗
culũ: nec deſcribit dĩna ꝑ nigmatũ
occultũ in qbꝰ ding latet allegoꝛice

p ſecretũ· ꝑ deſcribit ea ipſuʒ lumẽzæ

Diuinũ. et ideo altiſſime volanit · Vñ
AWpoq.viij · Andiui voceʒ vntꝰ aqᷣ
volant ꝑ mediũ celi · Onica enĩ b6
aqla audit᷑ ꝑ mediũ celi volare veſti

glũ in infimis nõ tangẽs ⁊ in medijs

creatun ſpũalibꝰ ſpeculũ ⁊ enigmata
tranſcendẽs. vſq; ad mediũ celi tri
nitaſſe attollẽs qñn medieę in trinita/
re pſoneh eſt verbi deſcnibit ppꝛieta
te ⁊ dinitatẽ · Job· xxxix. Ild pceptũ
enolabit᷑ aqlaa in arduiſ ponet nidũ
ſuũ. HNãc enĩ eleuationeʒ intellectus
facẽ nõ potnit niſi ſolus deꝰ · nec ꝙ in

arduiſſimis ſic nidũ poneret intelle/
ctus. Nñĩ ꝓſa dꝛ dipſo Holat auiſ

ſine meta q nec vates nec ꝓphůa no/

lauit altiꝰ. Cerna ꝓpꝛietas aqͥlę ꝙ in
6 Beinte in loq inacceſis nidißcateg
oli Jo

ſoli Jobãni cõpetit· Pꝛerupta eni ſi⸗
gnificat alta dinitat ⁊ pſonał ppꝛie⸗

tas ꝗᷓ ꝛupta nõ ĩ ſe ̊ qꝛ acceſſus ad

ea ꝑ viã ratõis ꝓpꝛiatꝰ ẽ.qꝛ ratio nõ

3 põt ad illa·⁊ ideo inacceſſa dicũt᷑.e

Mirabilis facta eſtſciẽtia tua ex me

confoꝛtata eſt ⁊ non potero ad eam.

Job · xxrix · In pꝛerupi ſilicibꝰ moꝛa/

turac inacceſſis rupibus inde con/

templatur eſcam ⁊ de longeoculi eiꝰ

phpci
distn
teſth
quulnh
crr
tuten
1toent
ubuit
flue
ton
neſna
ſcentee⸗
genient
gotte⸗
agolet
tones
ſone

ſonen
weetus
ortyn
fanfin
dii3
0oy
tumh
Utur
ſooren
Rece
ar
liten
bin⸗
tine
fet
dare
g
ſunten
Aiavi
Püln
Pir
ſebe
tune
bme
ſto⸗
ſuity
geid

4 Ugeie
hliime
ohuchi
zmbig
eni hl

en
inmeci6
mignatn

tiücglin
ntninta
twrert

Aheepti

anidi
lecus

PNn

Nrtintrle
Polraul
A

1i.

icfare
mpuci⸗
n Pe
ſusl
ntoni
diiit5
we
ics

aquilęfigurę deſcriptus eſt

ꝓſpiciũt·ab altiſſimis eni theoꝛijſ ru/
Dis intellectus ad quęratio non po/⸗
teſt ꝑtingere ⁊ ſolida diuinitatj ꝗ̊ ſũt
quaſi refectiones delectabiles cõſpi/
cit ⁊ de longe ſuper tempus ad ęter/
nitatem oculi mentiſ eius ꝓſpiciunt
T hoc ſigniſicat᷑ ꝑer hoc ꝙ Joh̃ xxj·re/⸗
cubuit in cgna ſupꝛa pectuſ vñi vn/⸗
de fluenta euangelij vberius ceteris
potauit · ibi enĩ nidum poſuit Johã⸗
neſ· in quo erant oẽs theſa un ſapię⁊
ſcientiga bſconditi ·⁊ ſic patet ꝙ con/
nenient᷑ beatus Johãnes ratione ſa

pientięquam de pectoꝛe N ten

—,— —

d ra
tiones in oppoſitũ · Ex dictis patʒz re
ſponſio⸗ DMB

Ad ſecũdã que

ſtionem ſic pceditur· Et vid etur ꝗ

beatus Johãnes euangeliſta ſit int

martyres nũerandus licet in pacevi
tam finierit:¶ Pꝛimo ex ulo Matth
xx· Caliceʒ quideʒ meũñ biben · hoc eſt
Dictũ Jacobo ⁊ Johãni · ergo ſiẽ Ja
cobꝰ cõnumerat᷑ inter martyres · ita

etiam beatus Johãnes cõnumera/
bitur ¶ Secũdo ſic· Dicit beat? NHie

ronym' in ſermone de aſſumptione
Necte dixerim ꝙ dei genitrix vgo et
martyr fuit q;uis in pace vitam finie
rit· ergo idem poteſt dici ð beato Jo
hãne¶ Certio ſic Martyriũ eſt foꝛ
titudinis actuſ.ad foꝛtitudinẽ auteʒ
pertinet non ſolum moꝛtem nõ foꝛmi
Dare ſed nec alias aduerſitates · vt
Fuguſtinꝰ dicit · in · vi · muſiceę· multe
ſunt alię adũſitates pꝛęter moꝛtẽ q̃s
aliqui poſſunt ſuſtinere ꝓ fide Chꝛi/

ſti · ſicut carcerẽ exiliũ flagella⁊ hmõi

Vñ ⁊ beati Marcelli martyriuʒ ce/
lebꝛatur qui tamẽ fuit in carcere moꝛ

tuus . ſed beatus Jobannes multas
pmõi aduerſitates ſuſtinuit ꝓ Chꝛi/

ſto· Fuit flagellatꝰ cum alijs apoſtoł
fuit veneno potatus· fuit in feruentiſ
olei dolio miſſuſ · fuit in exiliũ depoꝛ/

1.

tatus ergo deberet int martyres cõ/
numerani. ¶ In oppoſitũ videtur eſſe
euangeliñ pꝛeſens · vbi Chꝛiſtus di /
cit Petro · Tu ſequere me ſcilicet per
viam martyrij · DPe Johanne vo di⸗
xit · Sic eum volo manere · ſcilicʒ ſine
calice martyrij volo eum manere·
NReſpondeo dicendũ:ꝙ beatus Jo/
hannes apud homines non numera
tur int martyres · Ratio eſt· quia ad
rationem perfectã martyrij requirit᷑
qꝙ aliquis moꝛteʒ ſuſtineat· Qð peæ/
tet ſic · Martyr dicit᷑ teſtis fidei chꝛi
ſtianę per quaʒ nobis viſibilia p in/
uiſibilibꝰ contemnẽda ꝓponũtur/ad
martyriũ ergo pertinet vt homo te/
ſtificetur fid em ſe opere oſtẽdẽs cun/
cta pꝛeſentia contẽnere vt ad futura
⁊inuiſ bilia bona ꝑueniatq;diu aũt
homini remanet vita coꝛpoꝛalis nõ/

dum ope ſe oſtendit tempoꝛalia cun/

cta deſpicere · Conſueueruͤt enĩ homi
nes conſanguineos ⁊ oĩa bona poſ
ſeſſa contemnere · T etiaʒ do loꝛeſ coꝛ⸗
poꝛis pati vt vitam conſeruent⁊ ita
ad perfectam rationem martyrij req;
ritur ꝙ aliquiſ moꝛtẽ ſuſtineat· On/

Te Maximus in quodã libꝛo in ſer/

mone de martyre dicit · ꝙ vicit p fi/
de moꝛiendo quivinceretur ſine fide
viuendo · Diſtinguit autem beatus
Bernardus in ſernidne de innocen/
tibus triplicẽſpeciẽ martyrij · dicẽs ·
Habemi beato Stephano marty
rij ſimul ⁊ operis volũtatẽ. Habemꝰ
ſolam voluntatẽ in beato Johanne
Solũ in beatis innocẽtibꝰ opꝰ·Bi/
berunt oẽs hi ſalutaris calicemaut
coꝛpeſimł ⁊ ſpũ · aut ſolo ſpũ·aut coꝛ
poꝛe ſolo · Sic ̊ͤ Stephanꝰ martyr
apud hoĩes cuiꝰ volũtaria paſſio eui
vet apparuit ĩ eo Sic Joheſapð an
gelos martyr. qbꝰtãq; ſpũalibꝰcrea

tur ſpũalia eiꝰ Suotiõis ſig ĩnotne/
rũt ⁊c · Et ꝓpr h̊ diximꝰ S

obhſ ap
vĩes nõ eſt nüerandꝰ int᷑ martyrel·
Tig rones in oppoſitũ · Ad pᷣmam

gmicis

reſpondet᷑· ꝙ beatus Johanes cum

multas paſſiões ſuſtinuerit · calicem
paſſionis bibitlicet nõ ſicut beatus
Jacobꝰ q gladio fuit occiſus·qre il/
le eſtinter martyres cõnumeratꝰ.nõ

autem Yohanes quiſine glad io vit
in pace finiuit ¶ Id ſecundam dicit

ſanctus Chomas: ꝙtales autoꝛita/

tes lacnnr. de martyrio per qndaʒ
ſimilitudinẽ ⁊ non de martyrio ꝓpꝛie
Dicto ¶ Id tertiaʒ reſpondet᷑negã/
do conſequẽtiam·. Et ratio eſt· quia
foꝛtitudo pᷣncipalit conſiſtit circa pe
ricula moꝛtis · circa alia autem conſe/
quenter⁊ ideo nec martyrium ꝓpꝛie
Dicitur pꝛo ſola tolerãtia carcenj ant
exilij vel rapina diuitiaruʒ. niſi foꝛte

vm qͥd ex his ſequitur moꝛiſ:ſic beato

Barnabe apoſtoli: eſt euangelium.

Hoc eſt pceptum ⁊c. Joh· xv. Cir/

ca quod poſſunt diſputari ſequẽtes
augltiones. rnng. Vind maioꝛeʒ
Dlulectionẽ põt quiſhabere q; moꝛip
erilo⸗ tri beat? Bar/⸗
nabas moꝛiẽdo ꝓ Chꝛiſto fecerit ac
tü maxie ꝑfectiõis·

8O hie qꝙ; moꝛiꝓ amids.

eſt ꝙ qs aiaʒ ſuã monat ꝓ inimiq ſuiſ
qᷓ; ꝓ amic·patʒ ·cũ ibi ſit maioꝛ dif/

ficultas ꝗ ptinet ad vtutẽ ꝗᷓ eſt circa

Diffiale · ;ᷓ crca dilectionẽ pximi.&

ecidoſtcad Ahoma: v. i⸗Com
mendat ceus ſuã charitatẽ in nobis

id eſt. oſtẽdit ſe nos maxie diligẽ ꝙ

cũ adhuc eſſemꝰ peccatoꝛes ⁊ ꝑ cõſe-

quẽs impij ⁊ i. imici paſſus ẽ p nob.
ergo ⁊c Inoppoſuũ eſte nageliñ⸗
in qͥ Chꝛiſt/loquit (Rndeo dicẽdũ

yVerũ eſti qd Chꝛiſtꝰ dic: qꝛ i oꝛdine

luekionez ſic pcedit. Et
videt᷑ ꝙ maioꝛẽ dilectio

Pumo ſic· Maion dilectiõis ſignũ

diligibiliũ qᷓttuoꝛ oꝛdinata ſũt.ſcilʒ
eus · gla nr̃a:⁊ gia ꝓximi: ⁊ coꝛpus
Wꝛũ noſtrũ · Et ideo cñ charitas ſit
oꝛdinata ꝓ ipſo deo qui eſt pmnm 2
ꝓximũ diligibile ex charitate debet
alia tria exponi · ſicut minꝰ ꝓ maioꝛi·
ita ꝙ noſipſos ſcilʒ animã ⁊ coꝛpus
7 primos dare ebemꝰ. Pꝛo aĩa vo
Pꝛia de bet ꝓximꝰ ꝓpꝛiu coꝛpus cõ
temni: p ſalute animę ꝓximi debetvi
ta co:poꝛalis exponi.et ideo cuʒ vita
coꝛpoꝛal ſit potiſſimũ qͥd poſt animaʒ

habemuns. ideo potiſſimũ eſt ipſaʒ ex/

Ponere ꝓpter ꝓximũ ⁊ maximũ Dile/
ctionis ſignum·⁊ ſic patet concluſio.

eſpondet᷑negando aſſumptũ⸗Nã
Dilectio amici m ſe conſiderata eſt
feruentioꝛ ⁊ melioꝛ q; vilectio inimi/
ci· Et ad ꝓbationẽ dicimꝰ ꝙ plus a
cit ad rationem meriti ⁊ virtutis bo/
num qm difficile· vnde nõ opoꝛtʒ q;
omne qd eſt difficilius ſit magis me
ritoꝛiũ · ſed qͥd eſt difficilius etiam ſit
melius¶ Id ſecundam reſpondetur
vno modo ꝙ ꝑer illud magloſtendi
tur contrariũ · Cum pmo.quia Chꝛi
ſtus non poſuit qanimã ſuam pꝛo no/

bis inimicis vtinimici remaneremꝰ.

ſed ut amicos efficeret.Cũ ſecundo.
quia ipſe moꝛtuus eſt ꝓ amicis qͥ licʒ
non eſſent amici q̃ſi amãteſerant tñ
amici ut amati· Del dicẽdũ vt dicit
Mlbert' ſᷣm TRuguſtinũ/q amic hic
Dẽ qͥ habilitate ⁊ habitu amicẽ.· ⁊ q
eſt amicꝰactu.⁊ ſic Chꝛiſtꝰnõ ẽ moꝛ/
tuꝰ niſi ꝓ amicꝭ·qꝛ etiã qͥ inimicꝰ eſt
actu habilitate ẽ amicꝰ.ſic Paulꝰan
tecq; connertereer.

ℳ⁰

ſtionẽ · ſic ꝓcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ Bar/⸗
nabas moꝛiendo ꝓ Chꝛiſto non fec
actum maxime perfectionisPꝛimo
ſic · Martyriũ non eſt actus maxime
perfectionis: ergo zc ancedẽs ꝓbat᷑

ic· Illud eni ad ꝑfectionẽ vite vide=

ſertinert

d rationeſin oppoſitũ · Ad pmã

ſecũdã que

clicetne
ſedman
Piotou
Coee
Gnftſiook

vicetare
ſtperoh
lolpb
orusd⸗
lcicjni
npoch

Peaone

Twrat⸗
gocſ
luse
ethiſes
bilolip⸗
Ctmultn
nonciſu
mone
ungli
onis!
ſtoplhr
Dture
Nohltet
Annosce
Chioc
woöſam⸗
fun g.
inekeerg
Apfecn
anns.
ſtoacn
ſconde⸗
dasme
fectae
ſaendi
mepf
tanc
loqui
1pſius
tutem
non w
ſitin
ſallin

taſitſi⸗
bantis
ſepnan
r Nii
gmuan
nrg

cns

nmt
N

dfaning,
ckipee;

mi die
tcondndo
ahni
nicenanck
Machonni;
inegobse
ttst
nͦor

tagse

msetiami
ſoncen
1goſtend
quiz Chi
mpono⸗
melem.
Uilmndo.
midic⸗
iicnten
cii tdi
igemob

Mamn5td

iöine⸗
nine
ſMae

ie
iletgr
to N
nis/.
R
ibat

pertinere qnod cadet ſub cõſilio qd

ſcilicet non eſt de neceſſitate ſalutis

ſed martyriũ eſt de neceſſitate ſalutii

Vicit enim apoſtolus ad Aboma x·
ze gutey

Coꝛde creditur ad iuſticiã ·
confeſſio fit ad ſalutem¶ Secundo
ſic· Id maioꝛem ꝑfectionẽ gertinere
videtur ꝙ aliquis det animã iua qð
fit perobedientiã qᷓ; ꝙ deo det ꝓpꝛiãũ
coꝛpus qͥd fit per martyriũ· Oñn Gꝛe
goꝛius dicit vlimoꝛaliũ · ᷓ obedien
tia cũcj victimis pꝛęponit:ergo mo⸗
ri pꝛo Chuſto non eſt actus maxime
ꝑrectionis¶ Certio ſic · Melieſſe vi
Tetur alijs ꝓdeſſe q; ſeipſum in bo/
no conſeruare:quia bonũ gentis me/
lius eſt q;ᷓ bonum vnius · ̃m phᷣm · p·
ethi ſed ille qui martyriũ ſuſtinet ſi⸗/
bi ſoli ꝓdeſt ille autem qui docet ꝓfi
cit multis ergo actus docẽdi ⁊ gubᷣ⸗
nandi ſubditos eſt ꝑfectioꝛ q; actus
martyrij/ ¶ ⸗
um pns:quia vbi eſt maioꝛ acłꝰ di/
lectionis:ibi eſt actus maioꝛis xerfe/
ctioniſ· quia ꝑfectio in charitate fun
Datur · ſed maioꝛem dilectioneʒ ne/
mo habet c; qui ponit aiam ſuam ꝓ
amcis ergo multomag qui ponit ꝓ
Chꝛiſto ¶ Secudo: c uguſiinꝰ in li⸗
bꝛo ð ſancta trinitate pꝛetert marty/
rium vᷣginitati quę ad ꝑtfectionẽ per
tinet · ergo videtur martyriu maxime
ad ꝑfectionẽ pertinere · T ita patet ꝙ;

beatus Harnabas moꝛiẽdo ꝓ Chn⸗
ſto actum maxime pꝑtectiõis feẽRRe

ſpondeo dicendũ ꝙ beatꝰ Harna/
bas moꝛẽdo ꝓ Chꝛſto ex charitate
fecit actũ maxime ꝑfectionis · Nꝛo qͥ
ſciendũ eſt· qñ martyriũ ſit actmax /
me pfectionis ⁊ qñ nõ· Hꝛo quo no
tandũ:ꝙ de actu virtutis dupliciter
loqui poſſumꝰ. Ono modo vᷣm ſxẽm
ipſius actus:put comparatur ad vir
tutem ꝓximam elicienteʒ ipſum · ⁊ ſic
non poteſt eſſe ꝙ martyriũ qͥd conſi/
ſtit in debita tolerãtia moꝛtis ſit per/
fectiſſimũ inter oẽs virtutis acłꝰ· qꝛ

In oppoſitũ eſt enangeli

tolerare moꝛtẽ non ẽ laudabile ßm ſe
ſ ſolũ ſᷣm qͥd oꝛdinat᷑ ad aliqð bonũ

qð conſiſtit in actu virtutis: puta aald

fidem ⁊ dilectionẽ dei: vnde ille act*
