xxx vij· Erunt ſicut berba tectoꝝ ꝗgex

aruit antec; matureſceret · Quid p/
deſt ignem accendere qꝗ ſtatim extin/

guitur nec lignis nec flatu nutritur·
Debet ergo tãtũ feruoꝛ bonę volũta/

tis nutriri ſicut ignis lignis · ꝛoub.

xx vj· Ci defecerint ligna extinguitur
ignis Otem monſtruoſũ eſt puerum
ab vtero matris egreſſum creſcere in

carnẽ ⁊ non oſſa · Sic hominẽ in car⸗

nalem affectum ⁊ non oſſa virtutum
membꝛa bonoꝛũ operum Güt en
quidam ſicut lux veſpertina · quę q̃n/
to pꝛocedit· tanto lux eius ⁊ caloꝛ de/
creſcit in eo:⁊ vm bꝛa creſcit · Sic mul
ti q̃nto plus viuũttanto plus decre

ſcit in eis lux gratię ⁊ feruoꝛ bonę vo/⸗

luntatis:⁊ vmbꝛa cupiditaij carna

lis amoꝛis ſemper in eis creſcit · Hie/

re· vj · NPenobis qꝛ declinanit dies.
et pꝛolixioꝛes factę ſunt vmbꝛę veſpe

ri Sed iuſti ſunt ſicut lux matutina

quęqnto pꝛocedit · tanto plus caloꝛ

luxr eius ceſcit ⁊ vmbꝛa decrelſcit.

.

iiij · Juſtoꝛuʒ ſemita quaſi lux
ſplendens pꝛocedit ⁊ creſcit vſq; ad
perfectũ diem · Iſti bonũ opus pari⸗
unt ⁊ ꝓficiuntid eſt: vſq; ad finẽ per
ducunt Sed ſunt quidaʒ qui bonã

voluntate dicũt ſe habere:⁊ pꝛauu

opus pariũt qᷣtidie·q̃d idem eſt acſi
mulier pariat bufonem quęconcepit
hominem· NHꝛoũ·x. Fructus iuſti ad
vitam.fructus impij ad ꝑeccatum·
Boluntate pꝛopaia

eit a ꝓpꝛia voluntate quia
dnm ſuũ confundit· Dſee
.Confundetur iſrael in voluntate
una. Contrarium enĩ fere ſemꝑ ei qᷓ;

qð vult accidit.⁊ ſic affligit᷑ a ſeipſo

uguſtinus · Juſſiſti one ⁊ ſic eſt ut
pena ſit ſi 2d
SBebet homo pꝛopꝛiam voluntatem
ceſerere · exeplo dñi qͥ dicit Matthᷣ·
xxvj · Non ſicut ego volo ſed ſicut tu
vis pꝛ: Bernardꝰ. Quis nõ erube/
ſcit obſtinat eſſe ĩ ſenſu ſuo qñ ipſa

ſapia ſuũ Zſeruit? Math· xvj· Qui

vult venire poſt me abneget ſemetip

ſum · glo · ppꝛiã volutatẽ · Et Job. ij.

Pellem pꝛo pelle cuncta quę bʒ hõ
Dabit ꝓ aĩa ſua · Ne dicat᷑ ð eo: In

qua pelle natus eſt lupus in ea oxoꝛ/

tet moꝛi eũ · Et nõ ꝙ pellis q̃nto ſub/
tilioꝛ eſt.tãto dDifficilioꝛ ad excoꝛian/
dum · Sic qui plus habet de ſubtili⸗
tate ingenij vel religionis difficiliuſ
exuuntur a pꝛopꝛia voluntate · Ca⸗
put animalis Difficiliꝰ excoꝛiatur.cqᷓ;
alia membꝛa · Per caput in quo ma⸗/

gis vigent ſenſus coꝛpoꝛis qᷓ in cete

ris membꝛis.ſignificantur pꝛęlati illi
qui plus videntur habere ſcientięet
Diſcretionis · tales difficilius excoꝛiã
tur a pꝛopꝛia voluntate qᷓ; ſimpliceſ.
eo ꝙ in multa ſapiẽtia multa ſit indi
gnatio. Ecqs. pᷣ. Iteʒ anguilla pelle
ſubꝛicã habet et vix tenen oteſtad

ſeeggten

i ois inoꝛdinatꝰ animns.

holi

cngn⸗

mobiles
toſrin

nesode

habentes
dianide
loͤminat
babont
tirinfin
endcho.
nustvon

x?NR deele

rqurft
gnopl

ous fe

betde gaͤr

mdunc
ditur O

1/Hont

vVexnrlutt
btul

das relin

Nlettoia

auapane⸗
Cnnaritd
ge Ben
unbisi
W⸗
Wanr⸗
wn
ege
habrr
e
Naren
nitmii
luntae
pto:
volüt,
N
Eti
Agil
i
neſich
busne
ſum vj
foꝛt

Mngualin excoꝛiandum · Sic multi ita lubꝛici ꝰ midͤioſe pugnat · ſed cñ pugnat con/
tg mobiles ſunt ꝙ pelle ꝓpꝛię volunta tra le cx toto ſe pugnat .· Multi eni
wchtsen tis ſooliani non poſſunt · ſemper ratio vꝛbes ⁊ regna ſibi ſubingauerũt ſed
ſenfne nes ad excuſandũ vel cõtradicendũ nõ ſeipſos· Ideo dicẽ Seneca· Qun
hgidi babentes. Heęſunt pelles terrę ma/ ſe vincit cõtra oĩa foꝛtis eſt
tenaen Dian · id eſt · contradicentes quibus — De Wirginitate
anti cõminat᷑ dñs ꝑ bachuc.iij. Cux/ It 9 in t
nnuconen, babunkt pelles terręmadian.ſin pn/ 1 1 4
chslſict ti·⁊ in fnturo iudicio¶ Itẽ qꝛ mentũ ꝓpter que cõmẽdaũ virgi⸗
R euacuat · Yſa. v. Duare ieiunaui – utas (Malmũ elt qn ſpon⸗
u mus ⁊ non aſpexiin. Et ſequitur· Ec/ ſa Chꝛiſti.·Cor· .DPeſpondi vos
ce in die ieiunij vii ĩuenit᷑ voluntas vni viro viginẽ caſtã er hibere Chu
dum vza qua fit ut bona V29 nõ ſint. Pirxr ſto ˖ euid·xxj. ꝛeceptũ eſt ſümo ſa⸗/
Amtnegti 9⁰ qnto plus habet de humoꝛe:tan/ cerd oti vginẽ tim O ucere vxoꝛẽ ſed
ncd to atius flectitur · Sic qui plus ha⸗ viduã ⁊ repudiata ſoꝛdidã ⁊ meretri
— bet de gratia citius obedit · Sʒ lig cem nõ accipiet · DPer iſta v̈ba quat/
* n 4 aridum cito frangitur Duʒz flecti cre⸗ tuoꝛ genera muliern 3g mrimonio
ſüint ſa Ditur · Sic ſuperbi quia ſine humo/ ſũmi ſacerdo rexellunt᷑· ſignificant
N 6 re gratięſunt · necti non poſſunt.Ecꝗ ꝗqttuoꝛ genera hoium ꝗᷓ a mrimonio
ſen hictil Vj· Non te extollas in cogitatiõe aĩę Chꝛiſti excladant᷑.¶ Vꝛimũ genꝰ.
Hnureinn tue velut taurus·ne foꝛte elidat᷑ vir/ viduã intelligit᷑ aia cui moꝛtuus eſt
nwiuntuten tus tua ꝑ ſtulticiã ·⁊ fructꝰ tuos per/⸗ carnalis vſus:ſed nõ affectꝰ.quã ſo/
dur unß das⁊ relinquaris velut lignũ aridũ la neceſſitaſretrahit a malo·nõ cha/
loſegſartn in deſerto · id eſt · line merito · Iteʒ ar/ ritas:⁊ talis põt dici vidua d viuo
roͤuir/ cus a parte ventris multũ poteſt in⸗ marito · quęlambit vbi moꝛdere nõ
ſo qida curuari :led a parte doꝛſi nõ · ſed frã/ õt · · delectatiões teritas q̃s habe/
Cui gitur · Sic multi in ꝓſperis obediunt re nõ pt · cupit ſiẽ canis lingit haſti⸗
gtſenetio ⁊Zin his ꝗ corpus delectãt · ̊ in duriſ le ⁊ ſcutellã poſt cibũ · De tali dicit᷑.j.
Eoy⸗ laboꝛibꝰ ⁊ in aduſis refugiũt ⁊ recal/ CTimoth · v.· Nidua in delitijs viues
ncncd citrant · ſic equus hñs doꝛſũ excoꝛia/ mꝛotua ẽ. Cal vidua qñ ↄnigit ei ali
tdiatdtoig tum cõtra onꝰ. nõ attẽdẽtes qð diẽ̃ qd qð ei ñ placʒ ſꝑ recogitat maritũ
osizeton ꝛegoꝛiꝰ · ꝙ obedientia q̃nto plus ſuũ moꝛtuũ q;uis fuerit pꝑeſſimꝰ.Cal
elisqit haber de ſuo · tanto minoꝛis ẽ meriti · eſt aia qn pↄtingit ei aliquid gau erſi
oradenmun ¶ Itẽ qꝛ moꝛte erna dignefficit · Her ſp ſuſpirat ad ea ꝗᷓ dimiiit · ut filij iſr
babet ede nardus: Quid odit deꝰ aut qͥd pu/ ad ollas carniũ in deſerto. Exo.· xvj.
jonis diüll nit niſ pꝛiã volũtatẽ · ceſſet pꝛia vo Per repudiatam ſignificantur illi
volunert⸗1 luntas.⁊ infernꝰ non enit· Ite tal ra⸗ quos mundana negocia repudiant
nmnumnd pptoꝛ⁊ fur ꝓbat᷑ · m accipit Oñiũ ſux et ad illa ſe ingerunt·nõ vocatia do⸗
riu n volütat qua 1 en 7 platũ traſtule mino· condemnantur ⁊oppꝛim un 17
R iat vult habere · ⁊ ſic accipit alienũ mundũ nõ contẽnũt · ſicut meretrix a
murthnl Etiõ qvult deo ſubtrabere qð ſuuʒ leccatoꝛe ſuo nõ recedit·lʒ ab eo fre/
iwrent eſt · iuſtu eſt ut bñficijſ ei pᷣuet ſcom quẽt᷑ vberet᷑ ⁊ cĩ eo mſtas moleſtias
. . . 4 vᷣbũ Gꝛegoꝛij · Juſtũ eſt ut ab er be⸗ ſuſtineat· Tug:Ecce turbat mũqꝰ et
– neficijs ſit qlibet alienꝰ qͥ illꝰ iuſſni amat · qd ſi traquilłeẽt. quõ ĩberereſ
mmiͤin bus nõ vult eſſe ſubiectꝰ. Sʒ qᷣ ſeip/ foꝛmoſo qͥ ſic ãplecten fedũ: Sic en
– ſum vinceret magnũ pᷣmiũ acqreret vna aĩa nõ ſõt eſſe habitatrix duoꝝ
gumi qꝛ foꝛtiꝰ eſt ſeipſũ vincere q;ᷓ gentem coꝛpoꝝ· Ita amoꝛ dei ⁊ amoꝛ mun/
mmupt vnam· qꝛ qͥ cõtra alii pugnatex di/⸗

Volũtas pꝛopꝛia Eirginitas

di non poſſunt ſimul in eadẽ qnima

dñari · DHnde IEngnſtinꝰ· Cotũ exi/
git a te qui totum fecit te.· ꝗItem tales
vere poſſunt comparari leccatoꝛibuſ
quiĩ curia pᷣncipũ bonis nutriti moꝛ/
ſellis· licet faſtidient᷑ ⁊ licentient:ta/⸗
men expulſi per vnũ oſtiũ ·redeunt p

aliud. Sic quidam ſunt illectiita de

lectationibꝰ mũdi ⁊ illecebꝛis licet
aduerſitatibꝰ moleſtijs pᷣmant᷑·ta/⸗
men ab eo nõ receduũt Contra q́s dꝛ
Ecqxvx· Mimu ꝓ magno placeat
luibi. impꝛoperiũ peregrinatiõis nõ
ſuſtinebis· ¶ Per ſoꝛdidaʒ intelligit᷑

anima qu mmũdis affeciionibꝰma

culatur · Si vis ergo deſpõlari Chꝛi/
ſto · auferas nbi veſtimenta ſoꝛdida:
iuxta verbum ach⸗iij · Cxemplum
ꝙ in veſte alba turpioꝛ eſt macula et

facilius apparet · Sic in virgine · Si⸗

cut ſolent virgines maritande ab/

ijcere ſoꝛdida wſtimenta· ſic ⁊ tu ſoꝛ

dida opera· ut oĩ tꝑe veſtimẽta tua
ſint candida· Ecqᷣ x· Oñ · Ro· xiij ·
Abijciamus opera tencbꝛaruʒ ⁊ in⸗
dDuamur arnma ludq er meretncẽ

quę patit᷑ cui libet libidini itellig tur⸗

anuma que cuilibet cedit tèptanoni
Et nota ꝙ non dicttur caſta mulier
quęlibenter andit verba coꝛruptoꝛiſ
licet ei conſentire nollet · Sic non dꝛ
caſta anima quę temptationeſ Dia/
boli recipit ⁊ in eis delectat · licet pec/
cato conſentire non velit· Ideo dici
tur · Ecꝗ· vij· Ittende auditui tuo
qm̃ cum ſubuerſione tua ambulas:
Becundi qð cõmendat virgini/
tatem eſt mundicia · od · xiiij· Ni
ſunt qui cum mulieribꝰ non ſunt co/
in quinati· virgines enĩ ſunt · NHiero⸗

nr mꝰ. Illa vginitas hoſtia Chꝛiſti
ei

cuiꝰ nec metẽ cogitatio · neccarnẽ
libido maculat·. Caſtitas eni coꝛꝑis
ſine caſtitate mentis eſt q̃ſi ſpica ſine

grano .burſa ſine argẽto·nux ſine nu

cleo:lampas ſine oleo· doluũ ſine vi⸗
no · Hec ſuͦt fatue vgines ꝗᷓ excluſeę
ſunt a nuptijs · qꝛ nõ habuerũt olen

Eirginitas

fragili · ij · Cor. ij

gre in vaſis ſuis · Matth · xxv · Nir/
ginitas enĩ ſine gratia ⁊ charitate eſt
lampas ſine oleo ⁊ igne · Bernard“.

Subtrabe oleum lampas non lucet

tolle charitatẽ caſtitas non placet.

Item rirginna coꝛpoꝛis plena ſoꝛ

Didis deſiderijs ſimił eſt latnine ba/
benti oꝛificium cæauratuʒ;· lampa/
Di interus plene ſtercoꝛe ⁊ ceno ·⁊
ſimilis ſepulcro ⁊ feretro exterius oꝛ
nato · Matth·xvij · Oę vobis hypo
critę qui ſimiles eſtis ſepulcris deal/
batis ˖ Macula en in veſte alba tur

pioꝛ apparet · Sic macula pꝓcti in vir

gine Ideo byſſo compꝑpatur · Nꝛoü:
ulenuburd byſſus indu
mentum eius ¶ Certiũ pᷣcioſitas · iõ
gẽmę comꝑatur. Icuguſnnꝰ. Nirgi
nitas eſt gemma pᷣcoſa in theſauro ·

Matthᷣ xuj. Simile eſt regnũ celoꝝ

theſauro abſcondito in agro · Job⸗·

xxxviij· Nunquid ingreſſus eſt the/
ſauros niuis ⁊c· Ecqxxvl.· Dis pon/

ratio cuiuſcũq; rei tem poꝛalis cuiꝰ
cũq; pondenis ſi ⁊ valoꝛis nõ eſt di /
gna animę contineni· Non debet eſ

ſe ſecurus qui inter latrones tam pꝛe
cioſum theſaurum poꝛtat in vaſe taʒ
.Con.uij. Mabem theſan/
rum iſtũ in vaſis fictilibꝰ. SGernardꝰ
Solent virgines que vere virgines
ſunt ſempꝑ eſſe pauide ⁊ nunqᷓ; ſecure

Exẽplũ de Bernardo qͥ ꝓpt᷑ meretni

cẽ clamauit Latro latro. ¶ Quartũ
ẽ angeloꝝ cõfoꝛmitas · Nieronymꝰ
In carne ſt᷑ carnẽ viuere nõ terrena
vita ẽ ſed angelica · Matth· xxij. In
reſurrectione neq; nubet neq; nuben
tur · ſed erũt ſicut angeli dei:·C¶mbꝛo
ſius: Supꝑgredit᷑ vᷣginitaſconditio
nem hũanę naturęꝑ quã hvĩes ãgel
ſimilant᷑: Naioꝛ eſt tamen victoꝛia
virginũ qᷓ; angeloꝛum · IFngeli enim
ſine carne vinunt · virgines o cum
carne coꝛruptibili triumphãt· Et no
ta ꝙ virgines debent eſſe ſolitane ⁊
ſilueſtres· non multum affa biles ·

untd
Pfende
Kmcpe
Wepron
Wöc
aretr
Gite
nuz:
lg
tndo
itne
coꝛmi
nobi
igot
qna;
ituc
natui
atalt
Guic
tudo⸗
uerẽ
Mqu

Geoe
dante
Vanunc.
Pnonlacct
hatt.
wogenſen
e flamnedy
nnytlanon
cre 1 ceno⸗
enennson
fwobisbyw
Dachs den
Wienldator
apcäiny,
byſsnd⸗
üſaoſti
inthrſaun⸗
keſtnegnütn
Teſſus clttte
m Disn
mwulscus
onsnoͤeſt di⸗/
Aon dtel
tonestampꝛe
mn Meia;
NAen wan,
⸗ Pennt
eWrevugns
Cernunchſen

l (Oum

viucenöannn
Uutitptum
anttnatt
ei una wu
un TMgin
nignes d
munpbit e
mteſeſin
lan as

Virginitas

Silueſtria enĩ aĩalia pulcrioꝛeʒ ha⸗

bent pellẽ qᷓ; domeſtica ·˖ cattus ſil /

ueſtniſ q; Domeſticꝰ Vnde ſolet dici
Cattꝰ omeſticus cõburit pellẽ · Sic
virgines ſilueſtres pulcrioꝛes ſolent
eſſe · q;ᷓ affabiles: Familiaritas enĩ
T affabilitas viam parãt ad luxanã·
Geñn · xix · Ne ſtes ĩ oĩ circa regiõe ⁊c
PHernardꝰ. O virgo ſancta ſola eſto

ut illi ſoli placeas quem ſolũ ex oꝛbuſ

elegiſti · fuge publicum.fuge iſtoſ do
meſticos:an ignoꝛas verecundũ ha/⸗
bere ſponſum qui nequaquã cęteris
niubus ſuam velit exhibere pntiã·

—

uintũ eſt integritaſ.Cypꝛianus:

Vn ginitas eſt opus integrum atq;
incoꝛruptum: IJdeo virginitas dici/

tur lãpas ·quia ſicut lampas fracta
non recuperar· Sic vᷣginitaſamiſſa
non recuperat᷑ · Nam ſiquis amiſerit
ꝓᷣginitatem ſuam ſi totum mundum
Daret plenũ auro nõ recuperaret eã
Nmos ·v. Nirgo iirł piecta eſt ĩ ter/
ram ſuam.non eſt qui ſuſcitet eam ·
¶ Serxtũ eſt · foꝛmoſitas interioꝛ quã
requirit deus in ſponſa ſua · Cant· ij ·
D ſtende mihi faciem tuã · ſ.interio/

rem quę mihi placet· NHulcritudo eni
exterioꝛ eſt ſicut pulcritudo epictaĩ

pariete · tolle picturã de pariete ap/

paret lutum q̊ld erat intenius vel pual

nuʒ ⁊c · Jdeo dici᷑ Pꝛoů· vlt Fa
lax gra ⁊ vana ẽ pulcritudo· DBulcri
tudo quę requirit᷑ in veſtibus eſt pul
critudo accõmodata:vel pulcritudo
coꝛniculę · Multũ erubeſceret aliqͥs

nobilis ſi opoꝛteret eũ mendicare ab

ignobilibꝰ. Sic erubeſcere dʒ homo
qñ a vermibus ⁊ ouibꝰ mẽdicat pul
critudinẽ exterioꝛemcuʒ pulcritudo
naturalis ſufficere deberet · ſicut ſuffi
cit alijs creatun ut ſoli ⁊ roſis ⁊ alijs·

Guido.Care veſtes te oꝛnant·pulcri

tudo eſſet ſi eas oꝛnareſideo oꝛnatũ

querẽdo oſtendis te eſſe turpem · de⸗

coꝛ qui cum veſte induitur ⁊ cum ve/

Xlſura

ſte deponitur . veſtis pculdubio eſt
non veſtiti · Bernardus. Fulgẽt mo
milibus ⁊ ſoꝛdent moꝛibus·¶ Septi
mu eſt· remuneratio magna. Iſti enꝰ
Ebetur aureola ⁊ fructus centeſimꝰ·
Yſa·lviij · Heęc dicitt dns eunuchis
Quicuſtodiut verba mea dabo eis
locum in domo mea ⁊ nomen meliuſ
aſilijs ⁊ filiabus· Sap. ij. Felix ſteri
nata ꝗᷓ neſcuitthoꝛuam

lia ⁊ incoinqͥ
ltiplici

in delicto ·
ſtulticia laboꝛat vſurariu

—— õ cum lucra
ni deſiderat non vult feneran deo cã

magno lucro ⁊ ſine peccato·ſed ibi fe
neratur vbi paruum eſt lucrũ ma/
um peccatum · Tuguſtinus. Mi⸗
ſer homo cur feneraris homini.fene
rare ceo ⁊ centupluʒ accipies · vitã
cternam poſſidebis ¶ Secunda ſtul
ticia eſt · quia ipſe accipit pignus ſu/
per melius vadium ·qd ſcilicet ſuper
animam ſuam ⁊ ad magnam vſura,
pene · large expendit ſuper ſeipſum
⁊Tꝓ laargius quã expenderet ſuper dete/
uus pignus qͥd ipſe bateat · vnde ſi⸗
mił ẽ animalibꝰ emptis a carnificibꝰ
quęad occidendum impinguantur
pꝛo quibnus quicquid carmifex expen
Dit ſuper ea expẽdit · Hoc dicit᷑ Hie
re.xij · Congrega eos. quaſi gregem
ad Ronndneh ſenca fica eos in Die
occiſionis · id eſt· ſepara eos tanq; ea
quęſolent immolar¶ Certia eſt ini/
quitas magna· quia vendit qð cõo/
mune eſi omnibus · ſclicet tempuſ et
ideo inſto iudicio punitur tempoꝛis

indigẽtia· quia viri ſanguinũ nõ di/
midiabunt dies ſuos · Itẽ qꝛ vendit

requiem noctis ⁊ lucem diei.merito

vtroq; ĩ futuro carebit: Jõ fatuusẽ

ſacerd ee cantat ꝓ eo reqnieʒ qꝛ
ſcriptuʒe Seech we ckun kclſt
aliquid id qͥd vendidit non reuerte-/

tur ei qui vendidit Quarta eſt e

xendidit panpi qð ĩ lege nature dʒ ance

, [De Deritatte .
eiri: qu legẽ creaturęindiate implere OBletoiſti u
vicgdent· ꝓluuius eni innueniẽs vacui — e in irn
tatem foueg non pertranſit doneceã gui triplex veritas · Dꝛis · u
repleuerit · Quxcũq; vultis ut facãt Coꝛdiſ.i Opis·¶ DHꝛis in o⸗

vob oies 1 vos facite illis ¶ud. vſ. locutione. Zach· vi. Deritate loq fitſ
Itẽ lex moſqica diẽ ei Leuit· xxv Pe mini vnuſqᷣſq; cũ/ ꝓximo ſuo · Onus G
cuniã tuã nõ dabᷣ fratri tuo ad vſurã nan verus valet centum falſos· gno.

quia reſquęnõ viuũt vult parere· q̊d
eſt contra naturã· Dult eni nümos
qui nõ viuũt · ſingulis diebꝰ vel mẽ/
ſibus alios nümoſ parere:⁊ frumen/
tum in arca · vel iam conſuptũ vult ſi
bi parere aliud frumẽtuʒ· vult etiaʒ
pecuniam ſuã oꝑari di quieſcit · Atẽ
oi hoꝛa iu die oꝑat᷑· Si ille q colli/

Chꝛiſt · On compar vaſi parno de
terra in qͥ puat᷑ pecũia qð dnarios ſi

certa ⁊ occulta ſapiętuę maniteſtaſti

mihi · Item debet eile velitas oꝛis in

confeſſione· quia confitens ad ducit᷑
tan q; teſtis in cauſa dni contra ipſũ
aꝗ quo exigit weritas:quia teſti falſus
non ent impunitꝰ Pꝛou·xx · Et qui
mentit᷑ in confeſſione teſtis ẽ fraudu

lentus · Ecq· iiij · Pꝛo anima tua non

vitatẽ · ¶ Iteʒ ẽ vitas coꝛdis ĩ cõtri/
tiõe vel dilectiõe . · Joh · iij · Nõ di ⸗

intus non habent litteraſ· necſignuz

1 trugũ ſuperabundantiã nõ exiges Sic vn⸗ h wrax cent mendaces d
Item ena gelica · Luq. vj.· DPate mn Plus diligit cũ deus q; centũ mẽda/ iin
uũ nibil inde ſperantes.¶ Quintaẽ ces · P· Ecce enĩ veritatẽ vileriſti.in I

gebat ligna in labbato lapidat eſt confundaris dicere verũ· Naʒ in ve intelig
vt di Numeri xv · Quid tiet de vſu ritate cõfeſſiõis aĩa ſctificatur.· Job · te r
rario qui oĩ die ⁊ in ol feſto facit de/ xvij · Pꝛ ſanctifica eos in vitate · l. cõ ſlcklad
narios mag obaref Sexta eſt · quia feſſiõis. qꝛ facta ẽ iudęa ſcfificatio eiꝰ ſe Poon
nõ vult reſtituere aliena ut a laqueo Cõfeſſio ſctificatio eius: Itẽ ꝑ hanc Tlelur:
diaboli pgna ęterna liberet᷑: Cum aĩa a pctõ ⁊a diabolo liberat· Jopᷣ. coloav⸗
aues qn laquei ſentiũt potiꝰ Dimit/ viij Cogſcet vitatẽ ⁊ xitas libera bit Ma
tunt pedem vel alã cq; no enadant vos · Iteʒ ꝑ hãc ab ictibꝰ iimici ſicut PMn
Ecqꝰ.ix: Quõ capiũt᷑ piſcel ⁊c Nei/ pungil clypeo ptegit · P· Scuto circũ Chusne
oꝛ ẽ Juda qͥ reddidit denarios ꝓ qͥ dabit te vitas e· Iẽ ꝑ hãci ęternũ W
bus vendiderat Chꝛiſtü.7 inferno reg ĩtroducit᷑. Yſaxxvj· WNꝑite poꝛ dd⸗
qJͥ reddidit qͥd ſuũ nõ erat in paſſiõe tas. ⁊ ingrediet᷑ gẽs iuſta cuſtodiens P

1

gillatim recipit ſed nõ pñt inde ha/ ligamꝰ vꝓᷣbo neq; ligua· HRůᷣoꝑe vita glif
beri niſi frangat · Sic vſurar dena/ te · Bernardꝰ. Ille vere den amat qᷣ boon
nos reddit in moꝛte· quia nõ ꝑmit/ eũ quẽ amat ꝗrit · nec qͥ cq;ᷓ ipſiꝰ ſecũ Ven
üann acr n none der Miui aut pᷣmiũ ſui amoꝛis pter deñ doo
n hil rectum facit niſi cũ moꝛit· ¶ De/ querit · pꝛo certo deum non diligit v tod
ptima: cũ dñſ mandatũ dederit hoĩ ſud. ut meretrix leccatoꝛeʒ q;din dat An
qn peccauit · Gen · iij · In ſudoꝛe vul/ ei · vel canis os q;diu muenit q̃d ro/ flieſ
tus tui veſceris panetuo.plus me/ Dat · · Confitebitur tibi cum bene/⸗ Th
lius vult comedere q; alij ⁊ nõ labo/ fecenis ei · ¶ Item eſt veritas operis · via
rare · Sʒ alij laboꝛauerut ⁊ ipſi in lla Epb:iiij · Vertatem facientes ĩ cha 1c4
boꝛeſ eoꝝ introierũt · Pb. In laboꝛe ho ritate creſcamus in illo ꝑ oĩa· Nota lijiſt
minũ nõ ſunt ⁊ cu hoĩbꝰ nõ flagella/ qꝙ; ſunt quidam nuncij falſi qui poꝛ/ baͤte
bunt · ſed cũ dꝓmonibin iferno · ̃ tant arma regis picta in pixide· ſed Geꝛe
Aaboãbit ĩ ętnu ⁊ viuet adhucĩ finẽ lius

henee

9

nnnte
diſtn
nng His.
noſid ns
ntumn fglos⸗
tmencss
nri Md 1,
Dlenſtrein
Nunleſtati
tnsonsin
bacrat
N Can
mmun
nfaanm
SMpitgteſch
1ſtifnoes
iphan
tuslierabit
Ppiüniaſiut
Oonorci
Pdiaigemi
Atem
nſtacnſtodens
sCtdis inn
b ij ſon
eeift
Eleümn
cc in
mnsi
olt
Norſcdnde
unumnrcere
thianw
ſnm
mn uacteitd
loponk
na Mi
iun n

xij. Dñe volumꝰ Yeſum vide
Tebemus tria videre· Mꝛimo eiuns

Ligere

eius · Tales ſũt hypõcritę qui nõ oꝑe
rantur intentione placẽdi abſq; mũ/
do· N ideo opera eoꝝ erunt ut falſi te
ſteſ. ⁊¶ ↄdẽnabunt᷑ in iudicio · qñ libꝛi
conſcientiarũ aperti erunt·⁊ dicet᷑ eiſ
Neſcio vos. Item volẽti ditari nec
ſufficit ſibi niſi ãnuatim creſcat in ali/
quo · Similit᷑ deſiderans ditariĩ bo/
nis ſpũalibꝰ debet ãnuatim ⁊ qͥtidie
bona ſua ãpliare · nt diet᷑.· Tbeſſatl·
iiij · Tmhuledlut abundetj magis
De Bidendo deum

Ehemuſ vi
Necerdmo ũ. . Relſpi-
ce in faciẽ Chꝛilti on,

ꝓᷣba · Hiere · ij · Bidete verbũ dñni ·i·
intelligite · Ilgar in deſerto vidit pu
teũ aquę vident ⁊ viuẽij· Geñ· xx
id eſt· ſacram ſcripturã quę facitvide
re · Hꝛoũ· vj :· Mandatũ lucerna eſt
⁊ lex lux ⁊ viuere · Joh. v · Berba ꝗ
ego loquoꝛ vobis lpiritus ⁊ vita ſut
Becudo de nevidere ginsen ra
PS· BDẽite ⁊ videte oꝑa dni · Pamo
opus incarnationis · Exo. iij. NMenit
Moyſes in deſerto ⁊ vidit ignem⁊
Dixit · DHadaʒ ⁊ videbo viſionẽ hanc
Igniſ in rubo· deitas ĩ carne · Deut?
uij· Bñs noſter ignis conſumẽs eſt
Rubus ꝓpt aſperitatẽ hũanitatẽ ſi/
gnificat· Multa enim dura⁊ aſpera
pꝛo nob in cruce ſuſtinuit · YNaięliij ·
Bere languoꝛes nr̃os ipſe pꝑtulit · et
Toloꝛes noſtros ipſe poꝛtauiter/

tio debemus videre opus noſixręre/
mptionis. Cant· iij· Egredimini

filiſion videte regem ſalomonẽꝛc
Thꝛeñ ·pᷣ· O vos oẽs qui tranſitis ꝑ
viã attendite ⁊ videte ſi eſt doloꝛ ſic

⁊c · Heb.· xij · Recogitate eũꝛc · Jõ ſi

lij iſrael aſpiciẽtes ſerpentẽ gneu ſana

bãt᷑ a moꝛſibꝰſerpentũ.Numeri.xxj·

Sꝛeg· Pidẽtes anguſtias Chꝛiſtifa
cilius vias poꝛtabij.Exemplũ de in

uene cui dñs oſtendit vulnꝰ latens

qre ð h·c· ð exẽplo.

videreEt arca nos debemus multa
videreMzimo vocationẽ nr̃amad
fidem.j. Cor..pᷣ. Nidete vocationeʒ
veſtram fratres qm non multi ppten
tes · nõ multi nobiles m carneʒ ᷣ ꝗᷓ
ſtulta ſũt.id eſt:qͥs mũduſſtultos re/
putat elegit deuſ: ut cõfundat ſapiẽ
tes: ⁊ inſirma huiꝰ mũdi:id eſt.pau/
peres qui nullius erant potentię ele/
git · T ea quę non ſüt id eſt· quę oĩno
nihil vident valere· ut ea que fũt ꝛc ·

in menſa. ¶ Itẽ debem⸗ anmenkſet 2.

¶ Secuũdo debemꝰ videre defectus

noſtros ⁊ peccata noſtra ad humiliã
Dum nos· Hiere.ij. Wide vias tuaſ
in conualle. ſcito qͥd feceris ⁊c· Tu/⸗
uſtinus Homo ſi te videres t᷑ diſ/
pliceres T mihi placeres. Nüc auteyʒ
quia te non vides tibi places ⁊ mibi
Diſplices ¶ Certioi
imitandum. Heb· xiij: Muoꝝ intuẽ
tes ↄuerſationis exitũ imitamini fidẽ
Matth·x · Quid exiſtis in veſertũ
videre hoieʒ mollibꝰ veſtitũ vel arũ/
dinem vento agitatã · non · ꝓphetã
qui bona dicit · ⁊ pluſq; pꝛophetã qͥ

bona fac ⁊ digito oſtẽdit · Job · xxxiij

Reſpiciet hoieſa dic· geccaui ⁊c· Re

mus videreĩſidiaſ iaboli ad pᷣcauẽ
dñ · Eph. v.· Widete quõ canteãbu/

lei· qꝛ diabolꝰ inſidiat᷑ nobᷣ·ſiẽ̃ latro
mercatoꝛibꝰqñ nonit eoſaliqͥd poꝛta

re · · In via hac q̃ ãbulabã abſcõ/

Terunt laqueum mihi · ſic abſcõdit᷑
rete auibꝰ vl piſcibꝰ. xel caute ãbu/

leiᷣ ne cadatᷣ via lubꝛicoſa.· Con ·
x· Qui ſe exiſtiat ſtare videat ne ca/

dat · ¶ QMuito debem? videre ea ꝗ u ¶

JAux ulð· Deut?xxxij. Pnnã

ſapent ⁊ itelligerẽt acnouiſſima ꝓui
derent · Htinã ſapent q;ᷓ Dulqẽ deꝰ.
P .· Guſtate videte · qm ⁊c .· Etitelli⸗
gerẽt . · ſeipſos viderẽt· Berñ· Vide
vñ venis ⁊ erubeſce· vbi es ⁊ ingemi/
ſce. q̊ vadis ⁊ cõtremiſce: ac noniſſi/
ma ꝓuiderent:Nota de pꝛouidęẽtia
ſupꝛa Bebemus ergo videre diem

Certio iuſtos hHomieſad

iudicij ut timeamꝰ Daniel. vij· TRſpi
ciebam donec thꝛoni poſiti ſut · Zud
xxj· Pidebũt flium hominis venien
tem cum potentia magna maieſta/
te · Oꝛegoꝛius Illũ diem fratres an/
te oculoſ ponite· I quicqͥd graue cer/

nitur eins cõp atione leuigat Itẽ pę

nas infreni vt caueamꝰ · Yſa xxxviij·
Vagdam ad poas inferſ· cogita/
tione. Bernardus. Oadam ut vide
am ut timeam 7 euadam ˖ NHiere . ij ·
VBide q malum amarum eſtreli/
quiſſe deum tnũ · Malũ eſt pter pę
narum acerbitateé aman Pier lerpe
tuitatẽ· Yla· xxxiij · Quis habita bit
ex vobiſ cum ardoꝛibus ſempiterni:
¶tẽ gaudia eęterna ut appetamꝰ dicẽ
tes cn Stephano ch. vij · Ecce vi/

eo celos aꝑtos ⁊c · Yſa · xxiij · Hcl

vigdebunt hieruſalẽ ciuitatẽ opulẽtã
Apls.j· Cor· xiij · Pidemꝰ nunc per
ſpeculu in enigmate · tunc autẽ facie
dqad faciem : qð ipſe ideʒ nobis conce
Dat qui eſt benedictus in ſęcula ſęcu/

₰ Nuguſtinus. Beata é vi⸗
a cum id qͥd hominibus
optimũ eſi habetur ⁊ amatur · Si ali
cui nunciaretur ꝙ eſſet heres alicuiꝰ
masnę woſſeſſionis vel hereditatis.
vnge magnus honoꝛ ſibivel ſuis poſ
ſet euenire:multum gauderet ⁊ ma/
gnas expenſas faceret et poneret ſe
in multis miſerijs ⁊ tranſiret maria
et montes ut cito veniret ad hoc·
Et ſi dimitteret ſe exhereditari.acci/
deret ex pꝛauitate magna ⁊ defectu
coꝛdis Deus autem nunciatamicis
ꝙ ſunt heredes vitę ⁊ regni eterni·
Job·xxxvj· ITnnũciat amico qm̃ poſ
ſeſſio eius ſit ·ſ. ꝙ habeat ibi ins · T
ad eã poſſit aſcendere · niſi ex pᷣuitate
coꝛdis⁊ defectu ꝑdat · Suꝑ h̊ expa/
mnit coꝛ meũ factũ i tli exceſſu q̃i motũ
T loco ſuo · Paꝝ fuit ꝙ ſaltaret de

Elita eterna

xẽtre ob ſui deſiderium . Mita erna

debet᷑ nob iure hęreditario.Curpe ẽ
cum terra aliqua vendit᷑ ſi ab eis qui
non ſunt de cognatiõe ematur · Sic
nos oẽs ſumꝰ fratres Chꝛiſti· vñ he⸗
reditatem regni cęloꝝ quã venditio/
ni exponit emere debemus. Hiere ·
xxxij · Eme agrũ meũ quieſt in ana/

thot · tibi eniʒ competit iure pꝛopin/

quitatis ¶tem libenter dicit res emi
in qua quis nec falli poteſt nec dam/
nificari · Cale ẽregnũ cęloꝝ qᷓntum/

cunq; conſtet · Pꝛoñn: viij · Conſide/

rauit agrũ ⁊ emit illũ· Et lequix· Gu⸗

ſtauit vidit qm bona eſt negociatio
eius Item deus multũ oſtendit ęter/
nam vitam vel gratiam valere 1 ma
gnam eſſe qñ eã taʒ care vendi ami
cis quos nullo modo deciperet. Pe⸗
trus emit eam martyrio crucis · Pau
lus amputatione capitii· ⁊ ſic ð alijs
Jpſe enĩ filius dei emit eaʒ ami:q ſuiſ
effuſione ſanguinis ſui · Magna g
inſania videtr᷑ illi qͥ credit ad meliꝰ fo
rum hĩe vinũ q; filiꝰ vel ſerui domꝰ
vl etiã pꝛfamilias· Sic ꝗͥ paradiſũ
ad meli foꝝ vult hĩe q; ſancti vel ip

ſe Chꝛiſtꝰ. Qud· vli· Noõne opoꝛtuit
Chꝛiſtũ pati ⁊c· Sꝛegl· Quis ſctõꝛũ

ſine tribulatiõe coꝛonatꝰ ẽ·facta hᷣce/

Tentiũ recolamꝰ ⁊ nõ erũt guia ꝗ to/⸗

leramꝰ ¶Item ſi hõ tm̃ laboꝛat ꝓ vita

iſta ꝗ̊ miſera ⁊ fluida eſt · q̃ntũ debe/

ret laboꝛare ꝓ vita eterna · ug· VD
amatoꝛes mũdi non eſt requies vbi
queriᷣ eã · Heatã vitã ꝗrit in regiõe
moꝛi ·nõ ẽ hᷣ · quõ ibi btà vita vbinec
vita ( O ſi amaſiſtam miſeram flui/
Damq; vitã · vbi cũ tãto laboꝛe viui

tisqᷓntomag amare debet ülã bea/

tam vitã vbi nullũ doloꝛẽ ſuſtinebid
Gi hõ tiñ cauet ſibi a nociuis cibis p
vita tem ꝑpali:quare non ꝓ vita ęter
na que h mala opera amittit · Job.

vj. Qnqͥd poterit guſtari q̃d guſta/

affert moꝛtẽ⸗ tẽ ho indigẽs oĩ bono

lbenter quęreret patriam vbi bonis

jſou

un

mMent

’1

onnibn

gunie

Ennant
Dauum
Kmav

na

ſomerq
Jhck⸗

iſcant
nbi

5

isconi:

cſet efo⸗

Kecisv⸗
Nlamae
tucinem

Ubus

oremen
S
luntſpin
Garclt
leapont
Wanun⸗
W
giaiw⸗
gorf
hiennſ
pandl
crena
oaa.
flong
tor⸗ 4
nns
turſe
ſalbsin
inſecn
ſecſin
totat

Vitn
S
went
busn

Twa.

igniekn

dne Wrepog

diotnscn
werſtnerden
lorintun,
. Conſce,
cknegocado
NunMcrin

5aneWädn

C Rapen e
nocnasn
Peſſcdin⸗
mtezamch

%% 8 9
t.naf

Mlu dor
Vapenaclſi
kchſancn li

ſgeotnt

ifnſe⸗
nöͤitnngto⸗

ilarapn
ekoniate

me As
dckfeqgies

tiggn nege.

ibräwndine
Rummiinunf
nern
eri ä
ioeiiinn
bianoahche
Etnn ſuſ
enmn ,.

gtmnide

ro mea.quid deſideras anima mea?

Lita eterna

omnibuſ abundaret ſine fine · bec eſt
vita ęterna. Judicũ · xviij · Va nobil

Dſñe locum in quo nullius rei eſt pe/
nnuria · Peut? viij · Omniũ reru abũ/
Dantia perfruenis · Ruguſtinuſ. Cur
per multa vagaris homũtio queren/

do qnimę tuę ⁊ coꝛpoꝛis tui bonum:

Ama vnũ bonũ in quo ſunt omma
bona ⁊ſufficit · Quid enim amas ca/

6
Abi eſt qnicquid amatis: quicquid

eſiderati¶ Si xelectat pulctituldo

Fulgebñt iuſti ſicut ſol in regno pa/-
tris eoꝛũ · Rbſalonis foꝛmoſitas ibi
eſſet defoꝛmitas · ⁊ tamen in toto iſrt
non erat pulcrioꝛ illo· ita ꝙ a planta
pedis vſq; ad verticem non eratĩ eo
vlla macula · Cur ergo quęris pulcri/
tudinem quę ſicut flos marceſcit ⁊ ca

Dit · 1 deſpicis illã quę dabit humi ⸗/F
libus ⁊ deſpectis · hil:iij· Salua/
H expectamꝰ qui refoꝛmabit ⁊c·

5i glectat velocitas Certe vbivo/
luerit ſpiritus ibi pꝛotinus erit coꝛpꝰ

SSicut ſol ſtatim cũ naſcitur in oꝛien/

te · apparet in occidente · Tüc ſaliet ſi

cut ceruus claudus· vt dicitur Yſa ·
rv.Bllibertas. Nibera bit᷑ creata
a ſeruitute coꝛruptionis in libertateʒ
gloꝛię filioꝛum dei . Illa que ſurſuʒ ẽ
hieruſalẽ libera eſt · Si care emit ali/
quando homo libertatẽ tempoꝛalem

quare nõ ęternaʒ · vbi moꝛtua manꝰ

non accipitur nec cenſus redditur ·
ilonga ⁊ ſalubꝛis vita veſidera/
tur · Ibi eterua ſanitas ·⁊ vite ęterni/
tas · Ibi nullꝰmoꝛitur · quia nullꝰ ibi
oꝛitur · ſed iuſti in pxrpetuũ vinent et
ſalus iuſtoꝛuʒ a dño · Ibinullus in/
trinſecus moꝛbus· nuilus extrinſecꝰ
ſed ſũma in carne ſanitas · in anima
tota tranquillitaſ:quia Chꝛiſtuſ erit
vita tua nec te ſenectus conſumit ·
Si ſatietas.m · Satiaboꝛ cũ appa
ruerit gloꝛia tua Chꝛiſtꝰ en erit ci/
bus tuus ne eſurias · potus ne ſitias ·
poq ·vij · Nõ eſuniẽt neq; ſitiẽt am

plius neq; Zc⸗Chꝛyt

Ibi ſatiati c&ςα&
ſiderabimꝰ.ne ſatietaſ gñet faſtidiũů·
Vſiderãtes ſatia bi ne cũ qanxietate
faciat deſideriũ· In pñti nõ ſatiatur
oculus viſu nec auris audau implet
Ecqꝗqð.pᷣ. Sed tũc implebit᷑ in donis
ſideriũ tuũ ¶ Si melodia vl leticia

Bacabimꝰ dei laudibꝰq ent oia ĩ o

bus vbi nec vlla dᷣſidia ceſſabit᷑.nec

yvlla indigẽtia laboꝛabit ·˖ ſõ. Siẽ leę/

tantiũ oinʒ habitatio ein te · Gaudi
um ⁊ lęticia ĩueniẽtur in ea ⁊ grarum

actio ⁊ vox laudis ¶ Si ſapia vel co⸗
gnitio· Ipſa ſapia ondit ſeipſaʒ· tũc
co

gſcẽt a mimo vſq; ad maxim. SHer
nardus· Cognoſcemus patris potẽ/
tiam · filij ſapientiã:ſpirituſſancti be /
nigniſſimam clementiam ·⁊ ita habe
mus illius ſũmę trinitatis cognitio/
nem· Chꝛyſoſtomus·. Quid eſt qð
non ſciat qui ſcientem omnia videt:
Joh · xvij · Hec eſt vua eterna ut co/
gnoſcant te xrrum deum ? quem mi

ſiſti YTeſum Chꝛiſtum Gi cõmunis

gmicitia vl dilectio · Biligẽt deum

pluſcq; ſeipſos · Etiaʒ ſe inuicẽ tancᷓ
ſeipſos · Et deus ipſos pluſc; illi ſeip

ſos · Et tanta vis charitatis omnes
ſibi ſotiat ut quod in ſe non accipiat

ĩ alio accepiſſe gaudeat¶ Si paxet

concoꝛdia Illis erit vna volũtalibi
nihil aduſuʒ:nec a ſeipſo nec ab alio
quis patietur · quia erit ulis omnibꝰ
vna voluntas ·˖ Abtem in illa xterna
patria vbi iĩmoꝛtales erimus nec pꝛę
lia erũtvlla:nec debita· ſed vera pax
¶ Si Ctetia quęritur.⁊ omnipotens
erit quilibet voluntatis ſuę· QNam ſi
cut poteſt deus quod vuli per ſeipſũ
ita poterunt illi quod volent per ſe/
ipſos · quia ſicut nõ aliud volent qꝙᷓ;
ille Ita ile volet qᷣcqͥd illivolẽt·⁊ qᷣd

ille volet ñ poterit nõ eẽ ¶ Gi diuitig

Diligunt᷑. Gloꝛia ⁊ diuitię in domõ

eius· Fideles ſeruos ſuos ſupꝛa mul
ta conſtituet · ut dicitur Matth·xxv

Gꝛegoꝛiꝰ · Si vere diuites eẽ cupit.

pas diuitiaſ amate· (aexxxi

li tui videbunt hiernſalez cimtatem

opulentã · ¶ Si honoꝛ · Ibi erit veruſ

honoꝛ qui nulli dnegabitur.nulli cõ
cedetur indigno· Imo filij vocabun

tur· qꝛ vbi ent deꝰ ⁊ ipſi · Volo pa/

ter ut vbi ego ſum illicſit 1 miniſter

me Job · xi. ¶ Si ſecuritaſ · Diuent
cum omni tranquillitate ſecuri: quia
iuſtoꝛum animę in mann deiſunt ⁊c
SGaßp̃ · iij · Bernardus: Ociuitas cę/
leſtis manſio ſecura patria totuʒ co/
tinens quod delectat/ populus ſine

murmure incolę quieti· homineſ nul

lam indigentiã babentes · O c; glo⸗/
rioſa dicta ſũt de te ciuitas dei. ¶ Gi
regues reqꝗ s ſne laboꝛe · IR
xuij· ¶«modo iã diẽ ſpiritꝰ ut requie
ſcant a labo:ibꝰ ſuis S elitie vl

Tlita eterna

voluptates . Vmnes delitię que int

in mundo ? erunt vſq; in diem iudi
cij minoꝛes ſunt reſpectu illius ſuaui/
tatis. quõ ſit vna gutta aꝗᷓ reſpectu
totius maris- Bernardus. Tanta
eſt iocunditas ⁊ ſuauitas illius ceęle/

ſtis patrię· ꝙ ſinon liceret ibi eſſe niſi

per vnius hoꝛę moꝛam omnes bhuius

vite dies pleni delitijs merito contẽ/

nerentur Cui comꝑata oĩs aliunde

ſua uitaf doloꝛ eſt · oĩs iocũditas me/
roꝛ omne dulce amarũ omne odoꝛi
ferum fedum omne quodcũq; aliud

Cclectari dici poſſit moleſtum · cũ deꝛ

bonitas in infinitum excedat omneʒ
bnitatem. GBernarduſ. Sitanta in

nenitur delectatio in poꝛtiũcula crea/

ture ꝙ non poteſt homo ab ea ſepari
quanta erit in ipſo creatoꝛe · Si gut/
ta inebꝛiat·multomagiſtotus fons
vVBi diuinę bonitatl veſtigia tantũ
habent ſuauitatis · quid hʒ ipſe fons
pietaus deus · Iteʒ ſolus odoꝛ q da
tur ſanctis in pꝛęſenti plus valet⁊ de
lectat q; totum gaudium huius mũ/
di · quid ergo erit de vrritate dulce/
dinis: TAuguſtinns · Quicquid vo⸗/

les erit a auicguic nolles non erit.
Gꝛegoꝛiuſ.· Nihil exterius quod ap
petatur.nihil interiuſ quod faſtidia/
tur · coꝛ; pumanũ indigens coꝛ exper/
tum erumnis·qᷓntum gauderes ſi in
his omnibus abundares.Dedigne
tur ergo fratres vnuſquiſq; veſtru,ʒ

vyltra velle ſeruire peccato cui tãta ꝓ/

mittuntur in celo·⁊ multa alia ꝗᷓ ocu/
lus non vidit nec auriſ audiuit · necĩ
coꝛ hominis aſcendit quępꝛeęparauit
Oñns deus electis ſuiſ. ut dicet·.·Con
ij:· Ad quę pducere dignetur · Qui
viuit ⁊ regnatper omnia ſęcula ſęcu
loꝛum · Amen ·

xplicit matenia aurea enucleata
flos tbeologię nuncupata· applicabi
lis ad ſermones per totum annũ taʒ
de tempoꝛe q; d ſanctis cuʒ regiſtro
thematum · et tabula abcdaria om/
nium materiarũ in libꝛo pꝛęſenti con
tentarum⸗

les non
mnsr.
Noc ſat
Wcer
duns N
ultglign
Nnucliutne,
epwemu
dosCo
Gehr.⸗Cu
nuſalſean

S= —
—
—

——

1

S=

=
E☛

—

–—

g

— *W —

mutenndet

WPs alcn

laummnitz
azgitn
egaio
wopenticon

eſt euangeliũ· Cũ appropinquaſſet

eſus hieroſolymis ⁊c Matthᷣ xxj .·

n quo fit mentio de aduentu chꝛi/
i in carnem dum dicitur: Dicite fi/
n ſion · Ecce rex tuus venit tibi ⁊c·
nde poſſunt ſequẽtes quęſtiones
Diſputari · ¶ Prima: Ntrũ pꝛo re/
Temptione generis humani neceſſa
rium fuit den incarnari ¶ Becunda
VBtrũ ſi homo nõ xeccaſſet deus in⸗/
carnatus fuiſſet.Certia · Ntrũ cõ/⸗
uenientius fuit filiũ dei incarnari qᷓ;
gliquam aliam ꝑſonam
(Inz Dominica ſecunda eſt euange
lium · Erunt ſigna in ſole ⁊ luna · ¶Qu

cxęxx¶ In quo quia tangiturde ad/

uentu chꝛiſti ad iudiciuʒ · poſſunt di/
ſputari ſequentes qaugholes: (MHi
ma eſt · Ntrũ generale iudiciũ ſit fu/
turum . ¶ Secunda · NHtrů omnes iu

Dicandiin iudicio videbunt filium

hominis · ieſt · chꝛiſtum in foꝛma hu
mana gloꝛioſa iudicanteʒ· ¶ Certia

Vtrum ſigna quę aſſignantur in le/

ctione enangelij pcedant indicium
¶ Quarta · Ntrum tẽpus futuri iu/
In do minica tertia eſt euangeliũ

currunt ſequẽtes queſtiones diſpu/
tandę · Prima · Ptruͦ beatus Jo/
hãnes baptiſta dubitauerit an chꝛi
ſtus eſſet qui mittendus fuit ſalua/
toꝛ mundi¶ Secunda · Ntrum chꝛi

ſtus cõuenienter reſpondit ad quę‚/

ſtionem Johannis ˖ cum ait. Dicite

Johanni · Ceci vidẽt ⁊c · ¶ Certia.

Ptrüũ beatus Johannes fuerit plus
pꝛopheta · Mä
In dominica quarta eſt euange/
