guiſ Chꝛiſti operatus eſt remiſſionẽ
peccatoꝝ · Toqpᷣ. Dilexit nos ⁊ la
uit nos in ſanguine· Item lotionem
culpaꝝ apertionẽ regni cęleſt!· vt te
ſtatur apoſtolus ad Hebᷣ·x · ergo ne
ceſſe eſt dicere ꝙ fuit diuinitati vni/
tus· conſequentia eſt bona. qꝛ cũ ta⸗
les operationes ſint ſuꝑnaturales ⁊
Diuine· neceſſe arguũt in operãte vir
tutem dininitatis· ergo ſanguis ipſe
ſemper fuit diuinitati vnituſ.Hnde
ſanctus Chomas ſuperillud apoſto
liad Hebix· Chꝛiſtus aſſiſtens pon
tifex ꝑ ꝓpꝛiũ ſanguinẽ ĩtroiuit ſemel
in ſancta ęterna redemptiõe inuẽta·
Dicit ſic · Per iſtũ ſanguineʒ redẽpti
ſumꝰ⁊ hocimperpꝑetuu ·quia viriꝰ eiꝰ
eſt infinita · Item Nicolaus de lyra
Dicit ſic · Sanguis Chꝛiſti ex vnione
ad ſuppoſitũ diuinũ contrahit q̃n/
dam infinitatem virtutis · Heęc ille-
eno ſic. Nullus ſapiens medicꝰ
ubtrahit a medicina ſuam virtuteʒ
qua debet ſanare vulnus cui eſt ap/
plicanda:hoc patet · ſed vxerbũ dei eſt
ſapientiſſimꝰ medicus⁊ ſanguinẽ ſu/
um oꝛdinauit effundendũ in mede/
lam hũani generis ęgrotantis. Nic
enĩ vluguſiinꝰ in libꝛo contra qͥnq;
contraria hoſtiũ · Fuſus eſt ſanguis
medici ⁊ factũ eſt medicamẽtũ frene/
tici · Sed virtus medicinę eſt ipſa di
uinitas· ergo nullo modo eſt dicen/
Dum ꝙ verbũ dei ſeparauerit diui/
nitatem ſuam a ſanguine quem effu/
Dit in medicamentu hũani generis⸗
Septimo Paruifacere dignitatẽ

ſanguis Chꝛiſti effuſiĩ paſſiõe Chꝛi/
ſti pꝛo redemptione noſtra eſt dero⸗

gare pietati fidei chꝛiſtianę: cum bea
tus Petrus vocat eum pꝛecioſum⁊z
Paulus magnũ pꝛecii · ſed ſangui/
vem effuſum in paſſione Chꝛiſti pꝛo

redemptiane bumani generiſ dicere
ſeparatum eſſe a diuinitate eſt parui
facere dignitatẽ eius.vt patet· quia
eius dignitas attendit᷑ exvnione ad
diuinitatem . ſicut ſeparare lapidem
pꝛecioſum ab anulo eſt minuere p/
cioſitatẽ ⁊ valoꝛem anuli·ergo nuſlo
modo eſt audendum dicere Chꝛiſti
ſanguinem in paſſione effuſum ꝓ re
demptione humani generis fuiſſe a
Diuinitate ſeparatum·¶ Dctauo lic
Dic̃ Damaſcenꝰ KRnathema ſit qͥ di
cit verbũ depoſuiſſe q̃d ſemel aſſum/
pſit· quod intelligẽdũ eſt ð eo qð ad
vnitatem ſuppoſitalem eſt aſſumptũ
ut dictum eſt.ſed ſanguis Chꝛiſti in
paſſione effuſus.cum pnneat ad in/
tegnitatẽ humang nature · fuit ſimul
vnituſ dininitati Chꝛiſti:ergo nü ;
fuit ab ea ſeparatus¶ Nono ſic· DVe
us nihil agit fruſtra minus q; natu/
ra · quia cũ ſapiẽtię ditiſſimꝰ ſit· om/
nia diſponit cum ratione:ſed nulla
ratio ſufficiẽs poteſt aſſignan ꝙ ſan/
guis effuſus in remiſſionem peccato/
rum derelinquat᷑ a diuinitate· nec

gliqua vtilitas· ſed pꝛo iſta parte ſut

ratiõ es· eſt autoꝛitas:eſt vtilitas pu
blica· ſcʒ redemptio huani gener· er⸗
go ⁊c ¶ Decimo ſic · Nullüũ ſuppoli⸗
tum eſtaſſumptibile a verbo dei ſed
ſiſanguis Chꝛiſti fuiſſet a diuinita/
te ſeparatus eſſet ſuppoſitum per ſe
ſubſiſtens · ergo nullo modo fuiſſet

reaſſumptus:quod eſt hęreticũ Se
cnunda concluſio quę ſequitur ex pꝛe/

cedenti eſt. ꝙ totus ſanguis Chꝛiſti
effuſus in paſſione pꝛo redemptiõe
huani generiſ· reaſſumptus fuitĩ re⸗

ſurrectione eius · Iſta cõcluſio ut di/

ximuſ eſt ſancti Chomę tam in tertia
parte q; ĩ qͥtlibeto Et ſupꝛa ꝓbata ẽ
rationibus eius quattuoꝛ·Nũc au⸗
tem pꝛobatur ſic bꝛeuit᷑· Nꝛimo vt
parum ante · Qullum ſuppoſitumẽ

aſſumptibile a verbo dei · vt patet.

ſed ſiſanguis eſffuſus ĩ paſſione pꝛo

qgn
nitat
Gonie
ſre
anco⸗
ſung
G
meret
inten
neſaun
golh
totus
ponrt
ſonp⸗
d
Kb
Gpent
buse⸗
uiſl
nan
nec
lun
Huuſen
gocie
Plceoer
Kourm
Deodſe⸗
alison
ecnte
ſüſee
ſ

Vns

ſillig
rentq
aecre
ſit ee
tur
efflurx⸗
cuſſal

ſedei

in Ch
vicon
e co⸗
oꝛnig
ſiman⸗
Bine (

ſdin
eſipani
et⸗ quiz
Honead
dem
nnen
WWrnſ.
NC
Natnnol
naſtq di
laſſun⸗,
ad
Aummdtü
Crlän
enadtmn
tefutün
roſed
1660 un
noſit o
ſel aule
mlan/
wercato⸗
ne · nec
aeſit
unspu
gmneret⸗
ſo.
nwol
ta Rundn
oürun e
noco iuſt
gutrat
ngus
ſetanni
wfi
öchion
tmütm
pupbmi
nor Nir
Ggolme
NPA
Nn

quacũqʒ parte ſeparat eſſeta diui /
nitate eſſet ſuppoſitũ ꝑ ſe exiſtẽs· er⸗

gSo talis nullo modo reaſſumeret in

reſurrectione· qð eſt bęreticũ¶ Se/
cundo ſic· Si ſanguis Chꝛiſti effu/⸗
ſus in paſſiõe pꝛo redemptione hũa
ni generis pꝛo parte aliq̃ non reaſſu/
meret in reſurrectione ſed remaneret
in terris querit᷑ quid erit de eo in fi/
ne leculi: non eſt dicẽdũ ꝙ coꝛrũpe/
tur · nec ꝙ tunc reaſſumat᷑· qꝛ reſurre/
ctio Chꝛiſti nõ iterabit᷑ergo ſequit᷑

ꝙ totus ſanguis in paſſione effulus

pꝛo redẽptione hũani gener luit re/⸗
aſſumptus in reſurrectiõe Nũcẽ
Dicendũ ad rationes in oppoſitum;
AIAd pᷣmam reſpondet᷑ negado cõſe/
quentiã · quia ſanguis ille qͥ in aliqͥê/
bus eccleſijs dicit᷑ reſeruari non fuit
qui fluxit ce latere Chꝛiſti:ſed qͥ mi/
raculoſe dicit᷑ effluxiſſe de q̃dã ima/
gine Chꝛaſſti ꝑcuſſa· vt dicit ſanctus

Thomas in tertia parte · Olqͥ dĩ ef/

Ugu⸗ ſe e hoſtia conſecra 1 pcuſſa a
quodã iudęo · vt diat Johanes de
poliaco · vbi ſap · ¶ Ad ſecidam quę
eſt ↄfirmatio · reſpondet᷑ etiã negan/
do conſequentiã.Et ratio eſt · qꝛ foꝛ/
taſſis qui talem ſangninẽ adoꝛãt nec
credũt ꝙ ille effluxiſſet de latẽ Chꝛi/
ſti ·ſed emanaſſet aliũde ſicut dictuʒ
eſt · Vñ Johãnes de poliaco reſpon/

dens Rdicto argumento · dicit lic · ꝙ

ſi illi apud qͥs eſt talis ſanguiſ aſſere
rent ꝙ fluxiſſet de coꝛpoꝛe dñni: male
faceret· cũ oppoſitũvt dixi ꝓbabiliꝰ
ſit· ſed ſioſtendant adoꝛandũ · nõ vi/
etur periculũ:qꝛ ille ſanguis vel dꝛ
effluxiſſe ex q̃dã imagine Chꝛſſti per⸗
cuſſa in cõtumeliã Chꝛiſti: vel fluxiſ/

ſe de q̃dam hoſtia cõſecrata ⁊ pũcta
in Chꝛiſti cõtumeliaʒ.· ſicut accidit in

vico iudęoꝝ pariſius · ſi ergo fluxerit
de coꝛpoꝛe Chꝛiſti · poteſt debet ad/
oꝛari adoꝛatione latrię ſicut ſacratiſ/

ſima reliquia Chꝛiſti · ſi fluxit de ima/

gine Chuſti · aut hoſtia cõſecrata · qꝛ

—

talis flurus oĩno fuit miracuoſas/re
pꝛeſentãs Chꝛiſti paſſioneʒ⁊ ipſum
Chꝛiſtũ paſſum · ideo etiã debet ad/
oꝛari adoꝛatione latrię· non ꝓpter ſe
ſed ꝓpter Chꝛiſtũ paſſum· eius paſ
ſionẽ quaʒ reſſentat · ſicut etiã Chaꝝ/
ſti imago· Et ideo ſiue fluxerit ð coꝛ/
poꝛe Chꝛiſti ſiue nõ.non eſt erroꝛ ni/
ſi aſſeratur ꝙ ð coꝛwoꝛe C hꝛiſti fluxe⸗
rit· qͥd ut puto non ſaciũt· hec Johã
nes de oliaco Fratertu reſponde
tur. ꝙ etiam alnj humoꝛes reſurgent
ſed ablatis qᷓiitatibꝰ eoꝝ · Dñ u/
guſtinꝰ. Dalet enim diuina potẽtia
de iſta viſibili atq;ʒ tractabili natura
coꝛpoꝝ q buſdam manẽtibꝰ auferre
quas voluerit qᷓlitates vt abſit labeſ
ſcʒ coꝛruptionis·abſit effigies: abſit
motio· ablit fatigatio · abſit veſcendi
poteſtaſ.abſit eſuriẽd i neceſſitas· Et
hoc te iſta queſtione ꝓ nũc ¶ Confe⸗
rant autẽ totum quod dictuʒ eſt ad
id qͥd legitur in directoꝛio inꝗſitiõis
Clemens ſextꝰ infoꝛmatꝰ ꝑ fratrẽ
Nicolaũ roſelli oꝛdinis hdicatoꝛum
inqſitoꝛẽ hęreticę pᷣuitaij in partibꝰ
Rrogonię ⁊ Catalonię ꝙ in Catalo
nia in cinitste Parchinoueñ · publi/⸗
ce pꝛedicabat᷑ ꝙ in ſanguine Chꝛiſti
aſperſa in paralceue nõ remãſit diui
nitas:nec ſanguis ille erat deificatus
babito ſolẽni conſilio mgroꝝ⁊ alio/
rum·mãdauit ꝑ ſuas patentes litte/
ras dicto indſitoꝛi quatinꝰ Dictum
articulũ ut hęreticalẽ ⁊ erroneũ face
ret publice reuocari atqʒ ſolennit᷑ cõ
cimnari · ⁊ ſic ipſe inquiſitoꝛ fecit in

eccleſia cathedrali publice Barchi⸗/

nonẽſi dictum articulũ velut hęreti/

2 „ .

ſitionis

calem condemnari hoc in directoꝛio

in⸗

In die lune le/
Aitur cnangelnn Iu illo tempoꝛe ·
Duo ex di

diſcipul ⁊c · Qucę xxiiij. Cir⸗
ca ꝗqð pnñſt diſputari ſeqntes ꝗſtiões
Pꝛima. Otrum coneniens fuit ug

Chꝛiſtus in alia effigie diſcipulis ap
pareret ¶ Secunda· Otrũ conueni/
ens fuit ꝙ Chꝛiſtus veritatẽ reſurre
ctionis ſug argumentis ꝓbauerit ·
¶CTertia eſt· Htrum argumenta quę
Chꝛiſtus induvit ſufficienter manite
ſtauerint Bp. eius veritatẽ ·
Pan
6 idetur ꝙ Chꝛiſtuſ nõ de
uit in glia effigie diſcipulis axpare/
re.¶ Pꝛimo ſic · Non ꝓoteſt appare/
re aliquid pᷣm veritatem niſi quodẽ·
ſegd in Chuſto non fuit niſi vna effi/
gies · ſi ergo in alia app arnit non fuit
appanitio vera ᷣ ficta· ſed hoc eſt in/
coueniens Chꝛiſto·quia ut dicit tu
guſtinꝰ luibꝛo.lxxxiij:q· Si fallit veri/
tas non eſt. Eit aut Chꝛiſtꝰ veritas.
ergo nõ de buit in alia effigie appare
re.¶ Secudo ſic· Nihil poteſt in alia
effigie apparere quã habeat niſi ocu/
li intuentiu aliquibꝰ pꝛęſtigijs deti/
neãtur.ſed hmõi pſtigia cu nãt ma/
gicis artibꝰ nõ cõueniebãt Chꝛiſto.
pym illud ·.ij · Cor. vi · Quę ↄueniẽtia
Chꝛiſti ad belial:ergo videtur ꝙ nõ
fuit ↄueniẽs ꝙ in alia effigie Chꝛiſtꝰ
appareret· ¶ Certio . Sicut dic INu
gun nusi epiſtola ad Hieronymu-
ſi vel vnũ mendacuũ in ſacra ſcriptu/
ra inu niat᷑· itirmabir tota ſacręſcri
pturę autoꝛitas· ergo ſimilit᷑ ſi vel in
vna apparitione Chꝛiſt diſcipulis
apparuit aliter q; eſſet· infirmabitur
quicqͥd poſt reſurrectionẽ viderunt
in CHaiſto · qð eſt incõueniẽsnon g
CTLebuit in alia effigie apparere. ¶ In
oppoſitum eſt euangeliũ· Dicit᷑ enim
Marci· vlij · Poſt H̊ duobus ex eis
ambulantib? oſtenſus eſt in alia effi⸗
gie euntibꝰ in villa.·¶ Andeo dicen/
Dum ſub iſta cõcluſione · ꝙ cõueniẽs
fuit vt Chꝛiſtus in alia effigie appa/
reret Diſcipulis ſuis poſt reſurrectio/
nem ſuam eius reſurrectionẽ nõ cre/⸗

dentibꝰ · Quę cõcluſio ꝓbat᷑ſic· Ae⸗
ſurrectio Chꝛiſti maniſeſtanda fuit
hoibus per modũ quo eis diuina re
elenc gnnoteſei aut Diuina wi/
bus pᷣm qͥd diuſimode ſunt affccti-
Nam illi qui habent mentẽ bene du
oſitam ſᷣm weritatẽ Diuina pcipiüt
Illi aüt qui habent mentẽ non bene
Diſpoſitam diuina perepiũt cũ qua/⸗
Dam confuſiõe dubietat vel erroꝛij·
Rialis enĩ hõ nõ pcipit ea · ꝗᷓ ſũt ſpi
ritus dei · vt Dicit.j. Corij · Et ideo
Chꝛiſtuſ quibuſdã ad credendũ diſ
Watispoik reſurrectionẽ apparuit in
ua effigici · illis autem in alia effigie
apparuit qui iam circa fidem vide/
bant tepeſcere · vnde dicebãt· Nos
ſerabamꝰ qꝛ ipſe eſſet redempturꝰ

iſrael · Onde Oꝛegoꝛiꝰ dic in Ome/
lia · ꝙ talem ſe eis exhibuit ĩ coꝛpoꝛe

qualis apud illos erat in mẽte · quia
enim adhuc in eo ꝝ coꝛdibꝰ peregri/

nus erat in fide:ire ſe longiꝰ fin xit ac
ſi eſſet eregrinno Cta eano nes in
oppoſitũ · ld mam reſpondeturne
ganch conſequentiã · Et ratio eſt · qꝛ
icut Dicit τιguſtin“ in libꝛo de cõ/
coꝛdia euãgeliſtaꝝ · ñ oẽ qͥd fingimꝰ
mendaciũ eſt·ſed qn id fingimus q̊d
nihil ſignificat tunc eſt mendaciũ·cũ
autem fictio noſtra refert᷑ ad aliquã
ſignificationẽ· non eſt mẽd aciũ· led
aliqua figura veritaſ:alias oĩa quę

a ſapientibus⁊ ſanctis viris· vxel etiã

ab ipſo dño figurate dicta ſunt mẽ/

Dacia reputabunt · quia ſᷣm vſitatũ
intellectũ non conſiſtit veritas in ta/

libꝰ dictis · ſicut autem dicta · ita eti/
am finguntur facta ſine mẽdacio ad
aliquam rem ſignificandaʒ. ita fa/
ctum eſt hic ut dictum eſt. Ad ſecã
Dam reſpondetur iuxta RKuguſtinũ
et habet in gloſa oꝛdinaria · ꝙ nõ in/
cõgruẽt d h̊ impedimẽtũ in oculiſa
ſathana fuiſſe ne agnoſceret Jeſus
Vnge in euangelio pꝛeſenti dicitur
ꝙ ochuli eoꝝ tenebãt᷑ ne eũ agſcerent

Etile
ngol
tode
toſt die
ſehſent
Bcrant
nteitn
ſequen
ytſce
afent
bantin⸗
ſoncog
Piubant
kerdant
fewro
ſapan
fullen
Chiſt
ſtinus
eſt on
ochliea
tumpnn
hopuu,
unitnia
Pyceibiu
Cleox?
Uotecuk
lataliag
ſcei
gniode

ſtione⸗
fuenta
tioreſn
mo ſic⸗
argum
ſurrech
gumet
finod
goꝛius
tumcn
mentü.
mentug
nonpii
mentag

loag

ahe
lafin
inare⸗
Whät
onde
tügan⸗
lenont
flütpi
Etigeo
ndüde
arnitin
achge
ve⸗/
di
Cenpe
ticapn
nate gli
exge
nnta
loncsin
leurne
oeſt
Ko /
fngind
Cadi
Adtici

.
1

idaciſ

si

iſsglan
cuſwtni
Afn nd
mtpni
dens
gütu
chyT
hii
Tpmi
Nirgin

Et illa detentio vocat᷑ auriſia· de ꝗ
in gloſa · Gen · xix · In ſcripto vo ter/
tio dicit ſanctus Chomas ſic· ꝙ po/⸗
teſt dici ꝙ q;uis viſui diſcipuloꝛum

repſſentaret ꝓpꝛia ſpecies in qua ſoli/

ti erant videre Chꝛiſtũ· tñ diuina vir

tute impediebant᷑ vireſintenoꝛes ne
ſequerent᷑ iudiciũ de ꝑſona illa ꝗᷓ eẽt

vt ſic ea quę exterius agebant᷑ cofoꝛ/

marentur his quę interius cõtinge/⸗
bant in ipſiſ. ut hſentem haberent et
non cognoſcerẽtqꝛ amabant ů du
bitabant nt dicit Gꝛegoꝛius ·˖ ¶ A
tertiam reſpondet᷑· ꝙ ratio illa ſeque
retur · ut dicit ſanctꝰ Chomas in ter/

tia parte · ſi alienę effigiei ſpecie non
fuiſſent reducti ad vere videndum
Chꝛiſti effigiem · ſicut enim ugu⸗/

ſtinus ibidẽ dicit· tñ a Chꝛiſto facta
eſt pmiſſio ·ſcʒ ut ſic pꝛedicto modo

oculi eoꝝ tenerent᷑ vlq; ad ſacramẽ/

tum panis · ut vnitate coʒꝑis eiꝰ par/⸗
ticipata remoueri ĩtelligat᷑ ĩpedimẽ/
tum limici nt Chꝛiſꝰ ſoſſit agnoſci ·

Vnde ibidem ſubdit᷑:ꝙ aperti ſunt

oculi eoꝝ ⁊ cognouerũt eum:non q;
ante clauſis oculiſ ambularẽtſed in/
erat aliquid quo nõ ſmerent᷑ agno/
ſcere qd videbantqð ſcʒ caligo⁊ ali
quis humoꝛ ſolet efficere ·

ſtionẽ · ſic ꝓceditur · Et videtur ꝙ nõ
fuerit conueniens Chꝛiſtũ argumẽ/
tis reſurrectionẽ ſuam ꝓbare · Pꝛi⸗
mo ſic· Dicit enĩ mbꝛoſius· Colle
argumẽtavbi fides quęrit᷑· ſed ð re/
ſurrectione quęritur ſid es ergo ar/
gumẽta ad reſurrectionẽ ꝓ bãdã fie/
rinõ debuerut¶ Secundo ſic.· Gꝛe /
goꝛius dicit· Fides non habet meri/
tum cui humana ratio pꝛębet experi/
mentũ ·ſed ad Chꝛiſtü non ptinebat
meritum fidei euacuare · ergo ad eũ
non ptinebat reſurrectionẽ per argu
menta confirmare · ¶ Certio ſic · Aut
illa argumenta fuerũt ſufficientia ad

ꝓbanduʒ reſurrection? aut nõ·ſi nõ

hoc videtur ad imꝑpfectionẽ argumẽ

ta inducentis redudare·ſi fuerut ſuf/
ficientia· et argumentũ ſufficiẽs facit
ſcientiam vel arguitionẽ quę nõ ſtat

ſimul cũ fide quę eſt de non apparen/
tibus · ergo videtur ꝙ; argumeta ülla
euacuauerũt fidem ⁊ abſtulerũt me/
ritum eius: ¶ Quarto ſic ˖ Sicut ẽ fi⸗
des de reſurrectioneita de alijs arti/
culis· ſed ad alios articulos nõ indu
xit aliq̃ argumẽta ꝓbatiua: ergo nec
ad reſurrectionẽ inducere debuit

¶ In oppoſitum eſt illud cꝗ·p·. ꝙ ap
paruit viſcipulis Jeſus per dies q/

Dzꝛaginta in multis argumentis lo/
quens d regno dei:¶Reſpodeo no
tandũ:ꝙ argumentum duplicit᷑ di/
citur· Qnq; en dicitur argumentũ
quxcũq; ratio rei dubię faciẽs fidẽ·
OQnq; autem dicitur argumẽtũ ali/

quod ſignuʒ ſenſibile qð induci ad
glicuiꝰ verita manifeſtationẽ· ſicut

etiam Mriſtoteles aliqñn in libꝛis ſuiſ
vtitur nomine argumenti. Capien/
do pᷣmo modo argumentũ. eſt con/
cluſio · ꝙ Chꝛiſtus non ꝓbauit diſci⸗
pulis ſuis reſurrectionẽ per argumẽ/
ta · Patet concluſio·quia talis ꝓba/

tio argumentatiua.pcedit ex aliqui/
bus pncipijs · quę ſi non eſſent nota

Diſcipuliſ:nihil ꝑer ea eis manitfeſta/
retur:quia ex ignotis non poteſt ali/
quid fierinotum · Si auteʒ eſſent eis
nota · non tranſcenderẽt rationẽ hu/
manã · et iõ nõ eſſent alicuiꝰ efficacie
ad fidẽ reſurrectionis oſtendendã
rationẽ hũanaʒ excedit · Dpoꝛtet em
pᷣncipia ex eodem genere aſſumi: vt
dicitur pᷣmo poſterioꝛuʒ · NHꝛobaunit
autẽ eis reſurrectionẽ per autoꝛitatẽ
ſacręſcripturę · quę ẽ fidei fundamẽ/
tũ · qũ dixit eis.Opoꝛtet implere oĩa
quę ſcripta ſut in lege ⁊ pſalmis ⁊ p/
phei de me · vt hẽt in euã gelio hodi⸗

erno · Si aũt accipiat᷑ ſecũdo modo

argumẽtü · ſic eſt concluſio ſecũda:q

Chꝛiſtus ſuã reſurrectionẽ argumè

tis xeclarauit inqntuʒ per quędam
euidentiſſima ſigna ſe vere reſurrexii

ſe oſtendit:· Quę quideʒ ſigna reſur/
rectionis ſuę Chaiſtus oſtendit diſci

pulis ſuis ↄuenient ꝓpter duo.Pꝛi/
mo quidem.quia nõ erant coꝛda eo/

reſurrectionis acciperent · Onde ipſe

Dixit eis ut patet in euãgelio pᷣſenti
Dſtulti ⁊ tardi coꝛde ad credenduʒ
Et Mar. vlq· Expꝛo bꝛauit incredu

litatẽ eo ꝝ⁊ ⁊æ Ouritiã coꝛdis :· Secun/

o· nt per hmõi ſigna eis oſtenſa effi
cacius ei teſftimonium redderentſᷣm
illud Johᷣ · p. Qð vidimꝰ audiui/

mus manus noſtrę cõtractanerut

hoc teſtamur. U&d rationes in op/

ſitũ · v d pmam reſpondet᷑. ꝙ vᷣem
ꝛoſius ibiloquit᷑ e argumẽtis ᷣm

ratione huůanam ꝓcedentibꝰquę in/
ualida ſunt ad ea quę lũt fidei oſten

denda:ſicut dictũ ei¶ ld ſecũdaʒ

reſpondetur:negãdo conſequentiaʒ

Et ratio eſt· quia meritũ fidei ex hHoc
eſt ꝙ homo ex mandato dei credit ꝗᷓ

non videt · Vñ illa lola ratio meri
tum excludit quę facit videri ꝑ ſcien

tiam id qͥd credendũ ꝓponit᷑ et talis
eſt ratio vemõſtratina: Mmõi auteʒ

rationes Chꝛiſtꝰ non induxit ad re/
ſurrectionẽ ſuã declarãdã ¶ ld ter/
tiam patet reſponſio ex dictiſ qm̃ ar
gumeta Chꝛiſti non ſunt argumẽta
per rationes demõſtratiuas quę ſciẽ
tiam faciũt:quia tales ut dictum eſt
non habent hic loci: et ideo licet ar/

gumenta inducta per Chꝛiſtü in ſuo

genere fuerint ſuſſicientia ad ꝓban/
Dü reſurrectionẽ ſuã:ut oſtendet᷑ in/

fra in quęſtione ſequẽti·non tñ tule/

runt fidem nec abſtulerüt meritum·
¶ Ed quart reſpondet᷑ negãdo cõ/
ſequentia Et ratio eſt · quia articuli
fidei quidam ſunt de diuinitate tm
Tiſti non poſſunt ad ſenſum pꝛobari
ſed vel per miracula vel per autoꝛita

5

tes · ⁊ ſic pꝛobati ſunt. Quidaʒ autẽ
ſunt huanitate vnita Diuinitati:⁊
iſti etiam ad ſenſũ ꝓbati ſunt · ſed qꝛ
paſſio ⁊ aſcenſio in ſeipſis viſa ſũt · re
ſuꝛrectio autem non:et ideo ſigna re
ſurrectionis viſibili᷑ oſtendere opoꝛ/

tuit ex quibꝰ conferendo ad veritatẽ

reſurrectionis ꝑpueniret᷑ zc ·

Md tertiaz que

ſtionẽ · ſic ꝓceditur·Et videiur ꝙ ar/

gumenta qu Chꝛiſtꝰ induxit nõ ſuf
ticienter manifeſtauerũt reſurrectio/
nis eius veritatẽ · Mꝛmo ſic · Nihil
oſtendit Chꝛiſtus poſt reſurrectionẽ
Diſcipulis qð etiã angeli hibꝰaꝑpa
rentes vel non oſtenderunt velnon
oſtendere potuerunt· Qam angeliĩ
huana ſpede frequent᷑ ſe wibꝰ oſten
derunt ⁊ cum cis loquebant᷑ ⁊ con/
ſabantur etiam comedebãt ac ſi eſ⸗
ſent homies veri ſic patet Gen · xviij
de angelis quos bꝛaã ſuſcepit ho⸗
ſpitio ˖ Et ĩ libꝛo Cobię. e angelo q
eum Duxit ⁊ reduxit:⁊ tñ angeli non
habent vera coꝛpoꝛa naturaliter eis
vnita:qð requiritur ad reſurrectio/⸗
nem · non ergo ſigna quę Chꝛiſtꝰ diſ
cipulis exhibuit fueruni ſufficientia
ad reſurrectionẽ eius manifeſtandã
¶ Secundo ſic:Chꝛiſtuſreſurrexit re
ſurrectione gloꝛoſa· id eſt· habens ſi
mul hũanam naturã cum gloꝛiaſed

gquędam Chꝛiſtꝰ oſtendit diſcipułꝗᷓ

vidẽt᷑ eẽ ↄꝛia naturę hũanæę · ſi ꝙ ab
oculis eoꝛũ euanuit· ut patet in pñti
euangelio ·˖ et ꝙ ad eos ianuis clau/
ſis introiuit · ut in euangelio craſtine
Diei habetur · Quędam autem vi/
dentur eſſe contrania gloꝛię· puta qꝙ
manducauit bibitꝙ etiam habuit

vulnera ⁊ cicatrices·ergo videturꝙ

illa argumenta non fuerunt ſufficien
tia · nec conuenientia ad fidem reſur/
rectioniſ oſtendendam ¶ Certio ſic.
Coꝛpus Chꝛiſti poſt reſurrectionem
non erat tale quod tangi deberetab

ſumd⸗
finano
Vmmazn
tüoffcen
finoni
luneie
tüpn
tcchne
bwsn
pater
gute⸗

H

ſpſer
fecti
lo⸗
Cent
recti
fnen
moc
oſten
pus
taſti
oſten
bller
Vltin
tyoc.
do

azan
umtan
ntſec⸗

Nicnare
odr,

i

ne

Genurgar
luntnoſuf

eluecno/
oſ Huhl
umectione
e
mnt WInon
Anmgli
ſetwiboſin
etbantrcond
Nebitacſi

rungelo
ngalinon
Mllitereis
tumecho/
Couſdil
lſachamnna
unickes
Utcomarre
dchbemns
cungonſt
citdp
Noranſa
ngriocnn
dun menn
Pcimba
oMe
Penmunrlanen
CCent
memnon
gam

bomint moꝛtali· Dñ ipſe dixit Ma
gdalene Joh · xx · Nolime tangere·
Noõdum enim aſcendi ad patrẽ me

nm nõ ergo cõueniẽs fuit qad ma/

nifeſtandum ſuę reſurrectionis fidẽ
ſeipſum diſcipulis palpabilem exhi
buit¶ Quarto ſic.· Inter dotes glo
rificati coꝛpis pꝛecipua videtur eſſe
claritas· gloꝛiam tñ in reſurrectione
nullo argumento oſtendit · ergo nũc
inſufficientia fnerũt illa argumenta
ad manifeſtandã qualitatè reſurre/
ctionis chꝛiſti · ¶ In oppoſitũ eſt · qꝛ
chꝛiſtus cum ſit ſapientia· ſuauiter ⁊

cõuenienter diſpoſuit omnia · vt di

citur Sapientig · viij · ¶ Reſpoõdeo
dicendũ · ſub iſta cõcluſione · Argu
menta quęchꝛiſtus induxit · ſufficien
ter manifeſtarunt venitatem ſuę re/
ſurrectionis · Dro qua concluſiõne ẽ
notandũ:ꝙ chꝛiſtus reſurrectionem
ſuam dupliciter manifeſtauit · ſcʒ te/
ſtimonio ⁊ argumento id ẽ ſigno · et
vtraq; manifeſtatio ĩ ſuo genere fu
it ſufficiens · Eſt en vſus duplici te/
ſtimonio ad manifeſtandam ſuã re
ſurrectionem diſcipulisquoꝝneu/
truũ poteſt refelli · quoꝝ qdem pꝛimũ
teſnmoniũ eſt angeloꝝ · qui mulierni/

bus reſurrectionè annunciarunt · vHt

patet ꝑ omnes euangeliſtas cliud
auteʒ eſt teſtimoniñ ſcripturarũ q̃s
ipſe ſpoſuit ad oſtenſioneʒ ſue reſur
rectionis · vt dicitur in Rſenti euãge
lio · Argumenta etiam fuerunt ſuffi/
cientia ad oſtendendã veram reſur
rectionem ⁊ etiã gloꝛioſam· e aũt
fuerit vera reſurrectio oſtẽdit · Hno
modo ex ꝑte coꝛꝑis · arca quod tria
oſtendit · Primo quidem ꝙ eſſet coꝛ
pus verum ⁊ ſolidu · non coꝛpus fan
taſticum vel rarum · ſicut eſt ger et H
oſtendit ꝑ hoc ꝙ coꝛpus ſuũ palpa/
bile pꝛębuit. Vnde ipſe dicit Zucę

vltimo· DNalpate ⁊ videte quia ſpiri
tus carnem ⁊ oſſa non habet· Secũ
do oſtẽdit ꝙ eſſet coꝛpus humanũ ·

oſtendendo eis veram effigiem quã

oculis ĩtuerentur · Certio oſtẽdit eis
ꝙ eſſet ideʒ numero coꝛpus qð pᷣus
babuerat· oſtendendo eis vulnerũ
cicatrices. Onde Lucę vltimo legit
dixit eis · Pidete manus meas ⁊
pedes meos quia egoipſe ſum · Tlio

modo oſtendit eis veritatem ſuęre/

ſurrectionis ex ꝑte animęiterato coꝛ
poꝛi vnity · Et hoc oſtẽdit ꝑ opa tri/
plicis vite · Primo quidem per opꝰ
vite nutritiug· in hoc ꝙ cum diſcipu
lis manducauit⁊ bibit · vt legit᷑ Lu
cę vltimo · in euangelio pꝛeſenti · Se
cudo ꝑ opera vitę ſenſitiuę · in hoc ꝙ
cum diſcipulis ad interrogata reſpõ
debat · 1 pꝛeſentes ſalutabat · oſtẽde
bat ſe ⁊ videre ⁊ audire · Certio pꝑer
opera vitę intellectiuę · in eo ꝙ cũ eo
loquebantur.⁊ de ſcripturis diſſere
bãt · Et ne quid deeſſet ad perfectio/
nem manifeſtationis oſtendit etiam
ſe habere diuinam naturam ꝑ mira
culum quod fecit in piſcibus capien

dis:⁊ vlterius per hoc ꝙ ipſis viden

tibus aſcendit in celum· quia vt di/
citur Johannis i · Nemo aſcendit
in celum miſi qui deſcendit de cęlo fi/
lius hommis qui eſt in cclo · Gloꝛiaʒ
etiam ſuę reſurrectionis oſtendit di

ſcipulis· per hoc ꝙ ad eos clauſis ia /

nuis intrauit · Similiter etiã ad pꝛo/
pꝛietateʒ gloꝛię pertinebat ꝙ ſubito
ab oculis diſcipuloꝛum enannit · vt
Dicitur in euãgelio pꝛęſenti· quia p
oc oſtendebatur ꝙ in poteſtate eiꝰ
erat videri ⁊ non videri·quod perti
net ad conditionem coꝛꝑis gloꝛoſi.
vt dictum eſt · ¶ d rõnes in opo

ſitum. Id pᷣmam rũdetur duplicit·

Primo· ꝙ licet ſingula argumento/
rum nõ ſufficerent ad manifeſtandã
chꝛiſti reſurrectionem; omnia tamen
ſimul accepta perfecte chꝛiſti reſurre
ctionẽ manifeſtauerũt · maxime ꝓpr

ſcripturę teſtimonium ⁊ angeloꝝ d·
ga· ⁊ ipſius chꝛiſti aſſenion: mirocnl

confirmatam. Secundo reſpondet
ꝙ nõ eſt ſimile de apparitione ⁊ mã
Ducatione angeloꝛum ⁊ chꝛiſti · NRã
angeli apparentes nõ aſſerebant ſe
homunes eſſe ſicut aſſeruit chꝛiſtus ſe
verum hominem eſſe · Preterea alit
chꝛiſtus manducanit ⁊ aliter angeli
Naã q coꝛpa ab angelis aſſumpta
non erant coꝛpoꝛa viua vel anima/
ta · non erat vera comeſtio · licet eſſet
ibi wera cibi contritio. trahitio ad
interioꝛeʒ ꝑtem coꝛpis aſſumpti.vñ
agelus dicit Thobis · xij · Cu eſſem
vobiſcum videbar quidem mandu
care ? bibere vobiſcum ſed ego cibo
inuiſibili vtoꝛ:ſed quia coꝛpus chꝛi/
ſti fuit vere animatum. vera fuit eiꝰ
cõmeſtio · ſed tamen facta eſt ad pꝛo
bandum veritatem naturęquę ma/
net in ſtatu gloꝛię qᷓntum àd omnes
potentias ⁊ membꝛa.licet non mane
aunt vſus omniũ potentiarum ⁊ mẽ/
bꝛoꝛum .quia non ineſt neceſſitas· et
ideo dicit Heda· ꝙ; chꝛiſius mãdu-

cauit poteſtate · non egeſtate. 4 Id

ſecundam reſpondetur negãdo cõ/
ſequentiam · Etratio eſt . quia argu⸗
menta quę inducebatchꝛiſtus· quę/
Dam inducebat ad pꝛobandam veæ
ritatem naturę humanę:.quędaʒ ad

pꝛobandum gloꝛiam reſurrectionis

Coõditio autẽ naturę humanę m qꝙꝙ
in ſe conſideratur q̃ntum ſcʒ ad ſta/
tum pꝛeſentem contrariatur cõditio
ni gloꝛię. m illnd.j· Cor· xv. Semi/

natur in infirmitate·⁊ reſurget ĩ vir

tute ˖ Et ideo ea ꝗᷓ inducunt ad oſtẽ

dendum conditionem gloꝛię viden

tur habere contrarietatem ad natu/
ram non ſimpliciter · ſed ᷣm ſtatum
Pſentem econuerſo. NHnde Gre
Dicit ĩ omelia· ꝙ duo mira et ſupꝛa
humanam rõnem ſibi valde contra
ria dominus oſtedit · cum poſt reſur
rectionem coꝛpus ſuũ etiã incoꝛrup/
tibilęa tamen palpabile demonſtra
uit · R tertiam reſpondetur ne/

P

—

gando aſſumptũ · nam licet illud de
Magdalena intelligaturĩ miniſte
rio factum · quia carnaliter adhuc in
euʒ credebat· quamq; ſicut hominẽ
flebat · tamen alibi . Nagdalena le/
gitur chꝛiſtũ tetigiſſe.quando ſimul
cum alijs mulieribus acceſſit ⁊ tenu/
it pedes eius: quartam reſpõ
detur negando conſequentiam. Et
ratio eſt·qꝛ ſic Rugꝰ· dicit ad Dꝛo/
ſium · Clarificata carne deus reſurre
Lit · ſed noluit in ea clarificatione di/
ſcipulis apparere: quia non poſſent
oculis talem claritatẽ ꝑſpicere · ſi en
anteq; moꝛeretur ꝓ nobis⁊ reſurge
ret· quando tranſfiguratus eſtĩ mo/

te · Diſcipuli ſui eum non videre po/

tuerũt: quãtomagis clarificata car/
ne Om eum vigere non poſſent ·

Bie martis eſt

euãgeliũ · In illo tpe · Stetit Jeſus
diſputani ſequetes queſtiões Pri
ma · Ptrü conuenies fuit chaſtũ re/
ſurgerecũ cicatricibus · ¶ Secunda
Ptrũ conuenienter chꝛiſtus palpa

bilem diſcipulis ſe exhibuit · ¶ Cer

tia · Otrũ chꝛiſtus poſt reſurrectionẽ
Wre e ſibi cibũ ·
R ſ⸗ icpceditur: Et
det᷑ ꝙ non fuerit cõue⸗

niẽs chꝛiſtũ reſurgere cũ cicatriabꝰ.

Primo ſic· Dicit eni ·· Con · xv. O
moꝛtui reſurgẽt incoꝛrupti ·. ꝑ̊ cicatri
ces ⁊ vulnera vident᷑ ad aliquã coꝛ/
ruptionẽ ⁊ defectũ ꝑtinere.nõ ergo
fuit cõueniens vt chꝛiſtus qui reſur

rectionis qctoꝛ eſt cũ cicatricibus re/
ſurgeret · (Bendo ſie Cozo'cho,

ſti integrũ reſurrexit· aperture vul/
nerum contranantur integritati coꝛ
oꝛis·quia ꝑ eas diſcontinuat᷑ coꝛ/
pus:ergo incõueniẽs fnit cũ illis re⸗
ſurge A enio ſic · Statꝰ reſurgẽtiũ

⁊c · Lucę vltimo· Circa qð poſſunt

eſtſti
nnl
Mn
asnöͤt
gdic
ſatoon⸗
niens
n.
4
Mone⸗
cutnub
to
coich⸗
atllag
eWsd.
ſen
oſtee
Auca⸗

aatna

tn
S
han

tunnnꝑ
ſgupe
fonoen
egenust
aanpoſh
terecey
vupe
ininwu
nentn
cccatni
ſöͤnes
gcic
manl.
vtdi
hine
gliqu
fein
na⸗
fitua
dam
rung
tinuit⸗
malon
ſitmin

C,

tilliär
Timiniſt
adhbne
utomine
Wlanle,
mncaſmul
Ceſituncnn
nun ne
tennum .
re Or⸗
ns feſume
Anone di⸗
n poſent
Reggeſeni
dornting⸗
mscſin⸗
nyicern
nfcgtuc
npoſſnt⸗

ie

tent zeſns
5
es r.
bultüw⸗

Ranc

ns
an done

doſbiabi⸗

img
kpollnt
nfuantcde
di dumch
Adignicn
inmn oo
ſnsgeite
lcmibrene
Cov'
nue
Uugtn
Vnnunn
Nriili,
iztn

4

eſt ſtatus immutabilitatis· chꝛiſtꝰ
in ſeipſo nõ debuit demõſtrare niſi
qð ſemꝑ futurũ in eo erat · ſ cicatri/
ces nõ ſemꝑ in eo manere debebãt ·
qꝛ dicit Pamaſ· & tm̃ hm diſpen/
ſationẽ fuerũt in eo·: nõ fuit conue/
niens vt chꝛiſtus cũ illis reſurgeret ·
noppoſitũ eſt enangeliũ Hſens ·
Reſpondeo vicendu ſub iſia cõ
dluſione· Cõueniẽs fuit vt chꝛiſtꝰ cũ
cicatricibus reſurgeret · Probat᷑ cõ
cluſio · Pecet victoꝛẽ inſignia ſuę vi
ctoꝛię habere ⁊ oſtendere · ſed ſic di/
cit Rug libꝛo de ciuitate dei · Cica/
trice s vulnerũ chꝛiſti fuerũt victoꝛię
ſuę indicia · &ᷓ decuit vt eas haberet ⁊

oſtẽderet · Vnde dicit Heda ſuper

Qucam · Nõ ex impotẽtia curãdi ci/
catrices chꝛiſtus ſuauit · H vt imper/

petuũ victoꝛię ſuę circũferat tnũphũ
Sectch fuit cõuemẽs ad cõfirmã

um coꝛda diſcipuloꝝ circa fidẽ ſuę
reſurrectionis inſtruẽdo eos ꝙ idẽ
ſit qui paſſus ẽ ⁊ qui reſurrexit· Ter/
tio vt patri pꝛo nobis ſupplicans q/
legenus toꝛmenti ꝓ homine ꝑtulit.

ſempoſtendat · Quarto vt ſua moꝛ

teredẽptis q;ᷓ miſericoꝛditer ſint ad/
iuti ꝓpoſitis eiuſdeʒ moꝛtis indicjs
inſinuaret · Quinto vt q; iuſte dam

nent᷑ impij ĩ iudicio inſinuet oſtenb

cicatricibus qᷓs ꝓ illis accepit · ¶ d

roõnes in oppoſitũ · Id pᷣmam rüdet᷑

ꝙ cicatrices ille qin coꝛpꝑe chꝛiſti per
manſerũt.⁊ quę in alijs martyribus
vt dicit TRugꝰ · ij· ðD ciuitate dei· non

ꝑtinent ad coꝛruptionẽ vel defectũ

aliquẽ · ſed ad maioꝛem cumulũ glo/
rię inqᷓtum ſũt quędã virtutis inſig/
nia · in illis locis vulneꝝ quidã ſpi
ritualis decoꝛ apparebit· ¶ Eld ſecu
dam rñdetur ꝓyilla apertura vulne
rum q;uis ſit cũ quadã ſolutione cõ
tinuitatis · totũ tñ hoc recõpenſat᷑ per
maioꝛẽ decoꝛeʒ gloꝛię · vt coꝛpus no
ſit minus integrũ ·̊ mags pfectum
¶ Id tertiã rdet᷑ negando mino

videte ⁊c · ¶
ſtus cõuenient᷑ coꝛpus ſuũ palpabi

rem.Dicimus enĩ ꝙ cicatrices ſemꝑ

manſurę ſunt in coꝛꝑe · ꝙ autẽ dicit
ꝙ ſunt diſpenſatiue aſſumpte · Hnõ
eſt· quia ad tempus aſſumpte ſunt·
ſ quia nõ erat de neceſſitate naturę
ꝙ in chꝛiſto remanerẽt ſicut acciditĩ
nobis ſed ꝓpter aliquem finem ſicut
dictum eſt·

ecudã que

ſtionẽ ſic ꝓcedit᷑. Et videt᷑ ꝙ nõ fnit
cõueniẽs ꝙ chꝛiſtus ſe palpandũ di
ſcipulis exhibuerit Primo ſic· Pal/
pabile enĩ incoꝛruptibili eſt cõtrari/
um. vt dicit Greg.. contraria non
poſſunt eſſe in eodẽ.cũ g coꝛpꝰ chꝛi⸗
ſti eſſet incoꝛruptibile · videt᷑ ꝙnon
debuit ſeipſum dalabi exhibere·
¶ Secũdo ſic· Differẽtię tangibilis
ſut calidũ ⁊ frigidũ ⁊ hmõi cõtraria
& in coꝛꝑibus gloꝛificatis nõ erunt
bmõi qlitates cõtrarię vt videtur· g
coꝛpus chꝛiſti palpari non potuit ·
ertio ſic . Moc ſolũ eſt palpabile
qʒ reſiſtit tactui ⁊ cui tactus reſiſtit.
vnge aer q;nis ſit tangibilis· nõ tn
eſt palpabilis · ſᷣ coꝛꝑi chꝛiſti nõ re/
ſiſtebat aliud coꝛpus quod ianuis
clauſis intrauit · g palpari non po/
tuit· ¶ Quarto Spũs boniel mali
poſſunt acciꝑe coꝛpus ſolidũ · ergo
palpationẽ nõ ſufficient ꝓbat᷑ ve
nitas coꝛꝑis · ¶ In oppolitu eſt euã
geliũ noſtrum · vbi dicit᷑ Palpate⁊
deo dicẽdũ ꝙ chꝛi

le Diſcipulis exhibuit · Patet iſia cõ
cluſio · qm̃ ad oſtendendã veritateʒ
reſunectionis cõuenienter viſui ad/
iunxit palpationẽ · vt excluderet᷑ vi/

ſio pꝑ immutationeʒ viſus ab imagi
natione · 1 viſio vmbꝛax · 1 viſio ſpi⸗
rituũ aꝑparentiũ.¶ Ad rõnes ĩ op

poſitũ · Id pꝛimã rmdetur:ꝙ nõ om
ne coꝛpus tangibile eſt pꝑ naturam
coꝛruptibile · Vñ bᷣm philoſophos
Cxlü eſt viſibile ⁊ nõ iongibſl e· ſed
2

qð eſt ꝑ naturaʒ coꝛruptibile poteſt
eſſe ꝑ gliaʒ incoꝛruptibile· vñ q;uis
coꝛruptibile ⁊ incoꝛruptibile ſint cõ/
traria ſimplici. ꝓpt᷑qð dicit Greg.
e chꝛiſiꝰ oſtẽdit ĩ ſe dno cõtrania
tñ coꝛruptibile ꝑ naturã·⁊ ĩcoꝛrupti
bile ꝑ gloꝛiã nõ ſit cõtraria· Onde
ſic coꝛpus gloꝛioſũ habet ĩ poteſta/
te ſua videri ⁊ nõ videri.ita habet ĩ
poteſtate ſua ꝙ poſſet palpani etnõ
palpari:⁊ vtrũ q; ſine miraculo. ſed
palpat᷑ ꝑ natur coꝛꝑis:nõ palpa/
bile aut ẽ inq̃ntũ coꝛpus ẽ inſtrumẽ/
tũ aĩe gloꝛioſ⸗ Sla tertis rñdet᷑ du
plaier atio
Ptinet ad ſenſũ tactus:inquantũ eſt
Diſcretiuus calidi ⁊ frigidi.⁊ hmõi

cõtra rioꝝ·ſᷣ inq̃ntũ ẽ diſcretiuꝰ coꝛ

poꝛũ ſolidoꝝ ꝗᷓ hnt potẽtias natura/
les reſiſtẽdi ⁊ diuidedi:⁊ G̊ qͥdẽ ſoli⸗
O tas eſt in coꝛpibus gloꝛioſis · etiã

ſi nõ ſint qlitates illę cõtrari. Se/

cundo rndet᷑· ꝙ etiaʒ qualitates illę

ſũt ĩ coꝛpe gloꝛioſo qᷓntũ ad ſubſtan

tiã · ̊ nõ ſũt qntũ ad actionẽ ꝙ vnũ
agat ĩ alterü · qꝛ cõtinebunt ꝑ foꝛmã
gloꝛix·ne agant ſic cõtinent᷑ pfoꝛmã
naturalem ne diſſoluãt cõiunctum.
Ad tertiã rndet᷑ negãdo cõſequẽ

nullũ coꝛpꝰ nõ gloꝛioſum poſſet reſi
ſtere · tĩ coꝛpus gloꝛioſum poteſt re/
ſiſtere cuilibet alteri coꝛpi:et ſᷣm hoc
poteſt palpani. ¶ ùd quartã rñdet᷑
negãdo cõſequentiã · Et rõ eſt · quia
q;uis ſpũs poſſit coꝛpꝰſolidũ accipe
nõ tñ poteſt aſſumere coꝛpus ſolidũ
in gaſpaneat omnes opationes vi/
te· ſic ꝑfecte in coꝛpe chꝛiſti appare/

bant . Preterea qꝛ opus artis nõ pxp

teſt eſſe ſimile operi naturę.q;uis ſta
tim nõ pcipetur deceptio ſiſpũs coꝛ
pus ſolidũ aſſumpſiſſet.tñ ex longa
moꝛa q̃lem chꝛiſtus traxit cum diſci
pulis ſuis nõ potuiſſet latere. qꝛ iſta
quę fiunt ꝑ artẽ dęmonis ſterviam
naturęnon ſunt diunturna

rimo ſic: ꝙ palpatio nõ

tiã · Et rõ eſt · qꝛ q;uis coꝛpi gloꝛioſo

ſtionẽ ſic pcedit᷑· Et viqet p chꝛiſtꝰ

poſt reſurrectionẽ vere comederit ci

bũ ſibiincoꝛpãdo. NPrimo ſic. Dicit
Nug. libꝛo · xxxiij · q· Si fallit veri⸗
tas nõ eſt · vñ nulla fictio decet chꝛi/
ſtũ qui ẽ veritas· eſſet aũt fictio ſi nõ
vere cibũ incoꝛparet quẽ ipſe come/
dere videbat᷑ · Nere ergo comedit in
coꝛpando ſibicibũ· ¶ Secundo ſic.
Si nõ fuit vera comeſtio nõ videt
argumentũ ſufficiẽs oſtẽſiuũ verita/

tis humanę naturg ergo vera come

ſtio fuit incoꝛpando ſibi cibũ · ¶ Cer
tio· Si nõ fuit cibus ſũptus coꝛpi in

coꝛpat 8· querit᷑ quid ſit factũ ð illo
noppoſtñ arguit᷑ ex eo ꝙ Da/

mal · Dicit in tertio libꝛo· ꝙ chꝛiſtus

⁊ſi guſtauit cibũ poſt reſurrectionem
u nõ lege naturę.ꝑ̊ diſpoſitiõis mo/

do venitatẽ credere faciẽs reſurrectio

nis · qꝛ Hͥ eadẽ caro eſt ꝗᷓ paſſa eſt ⁊ qᷓ
reſurrexit.¶ Rñdeo Aende Tat⸗
quid dicit᷑ eſſe wrũ duplicit᷑. Vno
modo veritate ſignificatiõis. FTlio
modo veritate natural ſpeciei · Siẽ
voxẽ vera veritate ſignificationis
quãdo ſignificat qð ẽ· Neritas aũt
naturalis ſpeciei dependet ex pꝛinci/
pijs ſpecicinõ aũt ex effectibꝰ vel ex
his quęquocũq; modo cõſequũtur

VPngde vox dicit᷑ vera voluntatena

turalis ſpeciei ·quando foꝛmat᷑ debi
tis inſirumetis·⁊ ex oꝛe animalis p/
fert᷑ cĩ quadam imaginatiõe · ⁊ etiã
ſia nullo audiat᷑ qð ẽ effectus ᷣmo/
nis conſequens vocem. Zegit autẽ
in ſcripturis ſicut in ſupioꝛibꝰ dictũ
eſt abſq; neceſſitate ⁊ angelos come
Diſſe · chꝛiſtů poſt reſurrectiõeʒ Et

vtraq; comeſtio fuit vera vt Augu
ſtinus dicit. xiij · ð ciuitate dei · Rlit

tamen ? aliter · In angel en fuit xe
ra veritate ſignificationis:qꝛ vt Ru

guſtinus ibidẽ dicit. Angeli come/

erunt ·nõ quia indigebant.ſᷣ quis

oln
in
niſtc
ne
gann
Aevone
fut
gfen
tumnd
öuctit
gvensco
doſch
wonntn
weſo⸗
wind
gdi⸗
rcor
adori
ſecuna
tam⸗
ſo
Puolre
ſtnnsn
puni
ſblincon
fnen⸗
M
sw
hoͤdo
ſcbin
recon
terian
1bae
t
teſt⸗
Tno
Vn
feſun
chꝛi
tenti

ckeſt
eſſet
poſt

buſn

ne

ſchꝛiſt⸗
Aeritci,
edet
le⸗
et chur
coli
e lome⸗/
nect in
