imitationẽ ·: ibi · YJmitatoꝛes · Secun

—

. *

wad alioꝝ conſiderationem ·ibi· 2

. „ 6 0
obſernate · Tertio ponit ambulãdi
exẽpl ar ſiue directionẽ·ibi ſicut ha/
betis foꝛmam· ¶ DHide ti· de mbu⸗
latione ·

Saluatoꝛẽ ⁊c· vbi tria tanguntur·
Primo nra pſeuerantia·ibi:expecta
mus · Secundo chꝛiſti clemẽtia·ibi·
ſaluatoꝛẽ · C ertio eiuſdẽ otẽtia · ibi ·
ñm Jeſum chꝛiſtum ; ¶ Dide titu/
lo de Saluare·

—

¶ Fratres mei chariſſimi⁊ deſiderã/

tiſſimi gaudiũ meũ ⁊ coꝛona mea ·ſic

ſtate in dño charſſſimi · NHhihiij. Cõ
uertere aliquẽ ad fidem eſt bonũ ſpi

rituale ꝑ qð homo meret pᷣmium a
Deoidurco illis quos conuerterat

ad fidem erant aplo materia gaudij
bm qð dicit in ꝓpoſitis verbis. Fra
tres mei · vbi tria tangũtur de aplo·

PHrimo mirabilis dilectio·ibi· JFra/

tres · Secũdo ſpũalis exultatio ·ibi⸗
gaudiũ · ¶ertio vtilis exhoꝛtatio · ibi
ide ti de Gaudio ·
Vnica· xxiiij · de Epla ·

tria facit. Primo hoꝛtat᷑ nos ad bo
n 80 ꝗ tenem̃ facere · ibi · Ambule
tis · Secudo ponit modũ quẽ tenere
debemus · ibi ˖ digne · Certio finem
quẽ debemꝰ intẽdẽ · vt ſcʒ ſimꝰ deo
peromnia placentes · ¶ Dide ti. de
imbulatione. ”ͦ”ůð
nomni oꝑe bono fructificantes.

hoꝛtatur nos aplus⁊ monet habere

tria · NPrimo in tribulationibus pa/

tientiã ibi. In omni patiẽtia · Secũ

Saluatoꝛez expectamus dñnm Je
u chꝛiſtũ · Pbiliij · In iſto ſtatu po/
nit nos chꝛiſtus in die moꝛtis ſi bene
vixerimus:ſᷣm qð dicit᷑in his ᷣbis

Embuletis digne deo poĩia pla/
centes ·˖ Col· pᷣ :: Modũ ſᷣm quẽ am/
bulare debemus oſtẽdit nobis apo/
ſtolus ĩ his verbis· IR mbuletis· vbi

ol. ρ⁄ú˖deti de ono.
¶ In omni patientia ⁊ longanimita /
te cũ gaudio: Colpᷣ. In his verbis

do ĩ bonis oꝑibus ꝑſeuerantiã · ibi

longanimitate. Tertio in vtr ſqs

tan q;ᷓ in bonig ſpũalibus leticiã · ibi
cũ gaud o·¶ Pide ti: de Hatientia
vl de Gaudio ·
¶De Euangelio.

¶ Fides tua ſaluam te fecit. Matthᷣ
ix · Inhis verbis duo tangunt · Pri

mo noticia vritatis quã debemus
babere · ibi· Fides tna:· Secundo ex/
cellẽtia vtilitatis quã exfide ſſumꝰ

acquirere · ibi · ſaluam te fecit · ¶ Vi/

ti; de Fice
mica xxv· de Epiſtola ⸗
Eccẽ dies veniũt dicit dñs⁊ ſuſci
tabo Dauid germẽ iuſtũ:⁊ regnabit

rex·⁊ ſapiens erit ⁊ faciet iudieium ⁊

iuſticiã in terra · Niere · xxiij · In iſtis
erbis ſdicit᷑ aduẽtus dñni nr̃i Je/
ſuchꝛiſti: Circa quę tria notantur ·
Primo adueniendi cõgruitas· ibi:
Ecce dies veniũt ; Congruũ em erat

vt aduẽtũ Oni pcederent multi di/

es· in quibus oies hparent᷑ ad ſu/
ſceptionẽ eius · Secudo veniẽdi di/
gnitas ibi :ſuſcitabo ⁊c · Tertio ad/

uentusvtilitas · ibi · faciet indiciũ ⁊c·
Mideti· de Judicio vel ð Juſticia·
Mi dDiebus illis ſaluabit᷑ Juda⸗

Hiere · xxiij · In iſto ſtatu fuit gen
bumagnũ poſitũ ꝑ aduentũ chaiſti in
mũdũ · m q ð Hieremias ꝓphetaue

rat ⁊ ᷣdireratĩ bis vꝰbis: In diebꝰ

⁊c vbi duo tangũt Primo aduẽtꝰ
chꝛiſti opoꝛtunitas·ibi· In dieb il⸗
lis · Secũdo eiuſdeʒ vtilitasibi · ſal⸗/
uabit᷑ Juda.i:confitens dei fidem.

¶De Euangelio .

hoꝛdeaceos · Joh · vj. ide titulo

ſus fecerat· dicebãt Quia hicẽ vere

ꝓphbeta qͥ vẽturꝰ ẽ in mũdũ. Johᷣ. vj ·

In iſtis verbis q̃tuoꝛ nota· Primo

chꝛſti potẽtiam·ibi · cũ vidiſtent qd
ſignũ fecit Jeſus c· Miraculũ enĩ

vĩies cñ vidiſſẽt qd ſignũ Je⸗

— f rrrrr ] - ——

n

nb
en
mos
ber

ſ
i
1
s
e
⸗
Gii⸗
nan
idi
dſu/
idi⸗
ad/
ͦ 1.
kice⸗
c
1
dunin
erae
dic;
dichel
ibeſ
wr/

nss
eutne⸗

iy
be
ob
hem
iſongh
id

ud qð fecerat acta fuit ĩfinite potẽ
tieę Scdo magna chꝛiſti ſapiẽtia . ibi

hic eſt vere ꝓpheta · futura enĩ ſdica
re qð cõuenit ꝓpbetę eſt actus infini

te ſapientię· Certio magna iuſticia.

ibi · qui venturus eſt in mundn· Nẽ
turus eſt en chꝛiſtus in mundũ iudi
care ipſum in iuſticiaG· Judicabit
oꝛbem terraꝝ in iuſticia·Circa pᷣmũ
nota quatuoꝛ ſigna: Primũ ſignum

fuit incarnatio chꝛiſti ·ꝗ fuit ſignũ in

finitę bonitatis · Secundũ miraculo

rũ oꝑatio·qð fuit ſignũ infinitę p/

tentię· Johᷣ xx · Multa quidẽ ⁊ alia
ſigna fecit Jeſus ĩ cõſpectu diſcipu
loꝝſuoꝝ quę nõ ſunt ⁊c·: Tertiũ ſi/
gnũ eſi paſſio · Matth xij · Dixerũt
ei quidã de ſcribis ⁊ phariſeis dicẽ/
tes · Magiſter· volumus a te ſignũ

videre · qui reſpõdit ⁊ ait illis:Oene

ratio mala ⁊ adultera ſignũ quęrit ⁊
ſignũ nõ dabiturei niſi ſignũ Jonę
ꝓbeteę · Siẽ enĩ Jonas fuit in vẽtre
ceti tribus diebus ⁊c · Quartü erit
aduentus eius ad iudiciũ · Yſa· xviij
Dmnes habitatoꝛes oꝛbis qui mo/
ramũ in terra · cũ eleuatũ fuerit ſignũ
in mõtibus videbitis:⁊ cãgoꝛẽ tu/

beaudietis ⁊c ¶ Dide ti · de Judicio
genergallli

Sn Sabbatis ad veſpas·
ndictꝰ dñs deꝰ iſr zc· Ludq·pᷣ.

Nn dedicatione templi.
¶ Homũ tuaʒ dñe decet ſanctitudo
xcij · ¶ VPide ti·de Homo.s
Sanctificauit tabᷣnaculũ ſuũ altiſ/
ſimo. F. xv¶ Mideti · & Sctificatiõe
¶ Bic eſt vere ꝓpbeta ⁊c · Require
vnica quarta in quadrageſima ·

Dige ti:Quare bñdicendꝰ ſit de⸗
ape it humilitatẽ ancillę ſuę⸗
H ein Vſpectu dei ·

¶ Suſcepimus deus miſericoꝛdiam

tuã in medio templi tui ⁊c· Aeqmire
Dñica · viij · poſt rinitatis · Et adde

Igeo enĩ cõſecrat᷑ eccleſia · vt ſit locꝰ

pualis dei vt ibi homo poſſit ſpualt

crar⸗ miam dei obtinere ⁊c ·
n

ur
bꝛiſtus dilexit eccleſiã ſuam.⁊ſe/

metipſum tradidit ꝓ ea vt illã ſan/

ctificaret mundans eam· Eph v.·
Iſtam mundiciaʒ habet eccleſia dei

omnes fideles a paſſione chꝛiſtiv-t

Dicitur in his verbis Chꝛiſtus ⁊c·
In quibus tria tãgunt᷑. Hrimo im/
menſa dilectio · ibi. chꝛiſtus dilexit ·
Secundo dilectiõis eius e fficaciſſi/
ma ꝓbatio · ibi· ⁊ ſemetipſlum · Cer/
tio magna vtilitas quę eſt nr̃a mun/
Da tio · ibi · vt illaʒ ſclĩficaret ⁊c · Sci⸗
endũ ꝙ mundatio ⁊ cõſecratio eccle

ſis materialis ſignificat mũdiciã ⁊ cõ

ſecrationẽ eccleſię ſpũalis animę cu/

iuſſlibet fidelis:quã chꝛiſtus fecit la/

uando nos ſuo ſanguine Sed quia
frequenter noſtrã eccleſiã ·ideſt·aĩaʒ
inquinamus· expedit ſi volumus ꝙ

chꝛiſtus inhabitet eam ꝙ eã munde

mus · Dideti.de Mundicia.

ecerũt filij irrael dedicationẽ do

mus dei in gaudio..· Eſdre. vj· Et
q; dedicatio ⁊ cõſecratio eccleſię eſt

bonũ ſpũale: JSo hãc cũ gaudio ce

lebꝛant viri iuſti · pᷣm qð dicit᷑ in his
verbis · Fecerunt ⁊c· Iſta ↄſecratio
eccleſię cõmendabilis redditur ex tri/
bus · Primo ex facientiũ cõditione.
ibi. Fecer̃t filij iſrael · Secũdo ex eoꝝ
Debita actione · ibi · dedicationẽ do⸗

mus · Juſtuʒ em debitũ eſt ꝙ dñs

habeat domũ ſibi appropꝛiatã ⁊ mi/

niſterio ſuo dedicatã · Tertio ex ip/

ſoꝝ iocunda exultationeibi · in gau
dio ˖· Mide ti· de Gaudio·

¶ Erplicunt tbemata we tempoꝛetam

Dde Epiſtolis q; de Enãgelijs hudꝰ

operis ꝑ totum annum ·

¶ Incipiũt themara ð ſãctis

Aopoſito

ſibi gaudioſuſiinuit cru/
cem omni cõfuſione otem
pta. Deb. xij . Iſtud gaudium ſuꝑ
oĩa dilexit beatus Ilndreas · m qðᷣ
Dicit᷑ in his verbis Popoſito · i ꝓpt
ꝓpoſitũ gaudiũ ſuſtinuit In quibus

cõmendatur a tribꝰ. Pꝛimo ꝙ gau⸗/

Dium celeſte dilexit ſuper omnia·ibi
pꝛopoſito · Secundo ꝙ pꝛopter hoc
moꝛttẽ crucis libeter ſuſtinuit · Tertio
ꝙ de temꝑali verecundia nõ cura⸗
uit · ibi · omni cõfuſione ꝛc · ¶ Nide ti ·
de Gangio ·
¶ Simili pęna ſeruus cũ dño afflictꝰ
eſt · Saß xviij· Heatꝰ Indreas nõ
in vita ſolum ſeraiuit chꝛiſto .· ß etia ʒ
moꝛtem ꝓ eo ſuſtinuit · ſm qð dicit᷑ i
bis verbis · Simili pgna · vbi cõmẽ/
Datur a tribus · Pruino de mundi/
cia a peccato · ibiſeruus · Secũdo de
patientia in martyrio· ibi afflictꝰ ẽ·
Tertio ð excellentia ĩ ſupplicio. ibi·
ſimili pęna ſeruus cum dno; Mide
ti · de Bernicio dei ·
(¶Se Euan gelio.
E tinno relic oib ſecuti ſũt dñm
Matth· iiij · ¶ Dide ti · &R Sequẽdo
NDe ſancto Nicolao · /deũ ·
onũ eſt viro cũ poꝛtauerit iuguʒ
ab adoleſcentia ſua:Chꝛeñ · iij ¶ Vi
Ddeti · de Helocitate conuerſionis ·
3SDe beata Luaa ·
¶ C ambulaueris in igne nõ cõbu⸗
reris.⁊ flamma nõ ardebit te · Yſaię
xliij · Hec verba dicũtur in recõmẽ/
Dationeʒ beate Lucię In quibus ð
tribus cõmendatur· Primo qꝛ in fa
ciendo bona opa pfeat · ibi · mbu
laueris · Secũdo ꝙ in martyrio gra
nia ſuſtinuit ·ibi:ĩ igne ⁊ flãma· Ter

tio ꝙ deum ꝓ adiutoꝛio in pęna hba
ig

buit. ibi.nõ cõbureris: e tuu/

lo de Embulatione ·

Chemata de ſanctis

¶¶ Beſpondi vos vni viro virgineʒ
caſtam exhibere chꝛiſto · ij · Con· x ·

VDigde ti.de Virginitate ·

Reſancto Choma aplo.

¶ Quia vidiſti me T homa credidi/
ſti · Johᷣ:xx· In his verbis cõmẽdat᷑
beatus Thomas de duobus · Pri/
mo ð chꝛiſti familiaritate·ibi · vidi/
ſti me · Secundo de pfecta creduli/
tate · ibi · credidiſti ·¶ Hideti· & Di/
dendo deum vel de Credere·
¶Be ſancto Stephano

gerüt Stephanü virũ plennʒ

gnam pfectionẽ · m qð dicit᷑ in his

Verbis · Elegerunt ⁊c· In quibꝰ tan
guntur tria quę ipſum reddunt val/
De delectabilem · et cõmendabileʒ·

Primo vnanimis ipſius electio· ibi ·
Elegerũt Stephanũ ſcʒ oẽs apli et

Diſcipuli· Secũdo eiꝰ ſirenua oꝑxa/

tio · ibi · virũ · Tertio ecta cognitio ·
¶ Dide ti·ð Fide·

ibi ꝓlenü fide
(iepbanns plenus gra ⁊ foꝛtitu/

dine faciebat pꝛodigia ⁊ ſigna ma/⸗
gna in opulo vᷣcqj· vj · In h̊ habuit
quandã excellentiã beatus Stepha

nus ꝓpter qð plenus gratia dicit᷑ in

his verbis Stephanus In quibꝰ
cõmendatur a tribus· Primo ð ſan

Ctitatis ꝑfectione · plenus ſpirituſan/

cto de grata de deo cõuerſatione ·
ibi · Stephanus ⁊c· Secũdo ð foꝛ/
ti paſſioneibi:⁊ foꝛtitudine· CTertio
de miraculoꝝ opatiõe · ibi· faciebat
MMideti Gra 7 Foꝛtitudine-
¶ Cu eſſet Stephanus plenus ſpiri/

tuſancto intendens in cęlũ vidit glo

riaʒ dei · ⁊ ait ⁊c · Rct · vij · In qᷣbus
verbis cõmendat᷑ beatus Stepha/
nus de tribus · Primo de lanctita/
tis ꝑfectione·ibi:plenus ⁊c · Secun
Do de recta intentione·ibi.in celum

ĩ oĩibus ꝗᷓ faciebat nihil aliud in/

tedebat·nec ꝓpter aliud faciebatni⸗
ſiꝓpter deũ· Certio de gloꝛioſa re/
muneratiõe · ibi· vidit gloꝛiã:· Di
ti · de Gloꝛia ·

fide ta vj; Stephanꝰ babuit ma

plo.
nedidi,
idze
Pii,
bi nici
Tecnli⸗
Pi⸗

.

emz
itma
kiabis
WVn
vN
Ncndlez
Cecob
Waplie
mmnogn,
vonino⸗
ie⸗
boꝛuty⸗
nama/
babuit
epbe
n
nodſmn
Min
ſnone
1odfor
Ceno
Kacber
uci⸗
ſpiri
tgo⸗
gaos
ccit
icn
iudin⸗
Ctbat
e

Ecce video celos aptos vᷣlci· vij·
Vide tide Pidendo deum /·
Pe ſancto Johe aplo? euãgeliſta⸗
En medio eclleſie apuitos ei c ·
cqxv. ¶ Bide ti de Apertione et
de Repletione
Wudam ſeruani aiam meaz ab
omni concupiſentia · Tobi · iij · In
iſta mundicia beatus Johannes h/
rogatiuã habnit pᷣm qð dicit᷑ in his
verbis · Mundã ⁊c· In quibus cõ/

mẽdat᷑ a tribꝰ Hrimo ð mũdicia ab

oĩ labe peccati:ibi · Mudaʒ · Scðo
de fuga concupiſcẽtie·ibi · ab oĩ · Ter
tio de cõſtanti pſeueratione · ibi . ſer/
naui ¶ Dide ti · ð Mũdicia vłl Mũ
LOarer
¶ Bidit illũ diſcipulũ quẽ dilige/
bat Jeſus ſequente · Joh/xxj · San/
ctus Johannes in dilectione qᷓndã
hꝛogatiuã babuit:⁊ ideo a Chꝛiſto
ſuper alios diſcipulos fuit dilectus
ſingularit᷑· m qð dꝛ in his verbis:

Pidit ⁊c · In quibꝰ cõmendat᷑ atri /

bus · Nꝛimo de ſcientię ꝓfunditate
ibi illũ diſcipulũ · quia ſpãlit᷑ in ſcia
mgfi ſui ſuꝑoẽs alios ꝓfecit· Oñ in
ter alios euangeliſtas adlęcõpat ꝗꝛ
ſuꝑ oẽs alios volauit · Secũdo ð pᷣ/
cipua charitate · ibi ˖ queʒz diligebat ·
Chꝛiſtꝰ eni eum p ceęter diligebat qꝛ
ſciebat eũ ſpãlit᷑ ſeo gatiuã hꝛe cha/
ritat Tertioð obedietie pmptitudie
ibi · ſequentẽ . ¶ Dide ti·R Chanritate
e Innocentibus
aluatus eſt ſanguis innoxius

Pamiel xiij · In his verbis comendã
tur innocentes de tribꝰ· Pꝛimo ꝙ in
vita habuerũt innocentiã · ibi.inno/

xius. Secũdo ꝙ in moꝛte patientiaʒ
ibi · ſangnis · Tertio ꝙ poſt moꝛtem

gloꝛiam · ibi ſaluat? Bideti · de In

nocentig : .
Am bulabunt mecum in albis .
poq · iij · Innocentes cõmendant᷑
in his verbis in tribus· Pꝛimo ð p/
fectu bonoꝛũ oꝑerũ quem ſpecialiter

ptione ibi

△
habuerũt in paſſione · ibi · mbulane
runt · Secundo d gra ta ſocietate ·
ibi: mecũ· Certio de carnis incoꝛru/
in albis ꝓpter virginita/
tem ſuã:¶ Hideti: de mbulatione
¶ DBiſunt qui cũ mulienbꝰ non ſũt
coinquinati · poq/xiiij ¶ Dide ti · ð
Virginitate · 1 de Sequendo deum
Pirgines eni ſuũt ⁊ ſequunt᷑ agnũ

quocũ cq ierit · poq/xiiij · Hoc fece/
runt iſti innocentes· ſm quod diot᷑
in his verbis ˖ Dirgines ⁊c ·˖ In qui/

bus cõmendantur de tribꝰ· Pꝛimo
cæe carnis mundicia:ibi · DPirgineſ⁊c
Secũdo de perfecta obedientia·ibi ·
et ſequunt agnum . id eſt · Chꝛiſtum.

TCertio de perpetua gloꝛia ·ibi: quo/

cunq; ierit ¶ DPide ti·ð¶ Dirginitate
in feſto ſancti Chomę catuarieñ ·
Eni ſequitur iuſticiã diligetur a

dnño⸗¶ Pide ti· de Rmoꝛe dei ;

ZZſec Dlbee vita mea · · xxx·
ide ti · de DHoloꝛe ·
e ſancta Ignete

Cum ambulaueris ⁊c · Requireĩ
feſto Lucię ·

Mni gloꝛiatur ĩ dño gloꝛietur · ij ·
x · ¶ Dideti · de Gloꝛia
eleato Dincentio martyre
ertamen foꝛte dedit illi nt vince
ret · Saß · x¶ Dide titulo de Cem/
ptatione ·
pſe ſaluus erit ſic tamen quaſi
per ignem.j · Coriij · Ad iſtum ſtatũ
ſaluationis venit beatus DPincentiꝰ
per paſſionem ſm quod dicit᷑ in his

xerbis ˖ In quibꝰ cõmendat᷑ ð dno/

bus Pꝛimo de gloꝛioſa remunera/
tione quã recepit · ibi · ſaluuſ erit · Se
cundo ð acerba paſſione ꝓpter quã

remunerationẽ accipere meruit abi ;

ſic tamen ·˖ ¶ Pide titulo de Salua⸗
tione · JMVMVß
cõuerſione ſancti Pauli
¶ Gandium erit in ceęlo ſuper vno
peccatoꝛe penitentiam agente. Auq.
xv· Et qʒ cõuerſio ſancti Pauli fuit

bonũ ſpirituale · quia per eaʒ de pec·

catoꝛe factus eſt apoſtolus·⁊ de per/⸗
ſecutoꝛe factꝰ eſt vas electionis · Jõ
de ipſa nos gaudere de bemus.ſicut
gandent ſancti in celo· m quod di/

citur in bis verbis Gaudin · In qui
bus tria tangunt᷑· Pꝛimo ſanctoꝛuʒ

gloꝛia · ibi · Gaudiũ · Secundo gau/
Dij eoꝛum materia: ibi· ſuper vno · id
eſt · ſuper Haulo · Tertio eiuſdẽ gau
Dij cauſa · ib · penitẽtiã agente · Ho/

Die nanqʒ ex ꝑſecutoꝛe factus ẽ vas

electionis · qñ de peccatoze factus eſt

apoſtolul · Dic hiſtoꝛia ·
lo de Gaudio ·

¶ Ex egypto vocaui filiũ meü . Oſee
X; Se fecit PHaulus quẽ hodie Chni

ſtus vocauit: vnde ſtatim refpondit ·

VDñe quid vis me facere· Eius autẽ

vocatio oſtendit᷑ in his verbis · Ex
egypto · vbi tria oſtendunt᷑ · Pꝛimo
elus vocatio ex tenebꝛis · ibi · Ex egy ⸗·
pto quę interpꝛetatur tenebꝛę · Se/
cundo dei vocantis clemẽtia admi/
rabilis.ibi · vocani. Tertio poſt con/
nerſionem ſanctitas ⁊ gratia ſpãlis ·
ibbi · filium meum. Hec pgtent in epi/
ſtola·Narra hiſtoꝛiaʒ t
lo de Docatione
n purificatiõe beate Marię

Suſcepimꝰ deus miam tuam in

medio templi tui · R. xlvij · Et quia

Chꝛiſtus erat filius Manie qui b/
Die in templo fuit ſᷣſentatꝰ ⁊ a Sy/⸗

meone ⁊ 'lnna ſuſceptꝰ.Et ideo ipſi

poterant dicere iſta verba · Suſcoe/

pimus. vbi tria tanguntur · Pꝛimo
recipientium gratiaibi · Suſcepimꝰ
Secundo oblati dementia · ibi · miſe
ricoꝛdiam tuaʒ · CTertio loci congru/
entia ·ibi.in medio tẽpli ·
tulo de Miſericoꝛdia ·

Ecee deus noſter expectauimꝰ eũ

et ipſe ſaluabit nos · YVſa· xxv .· Hũa/⸗
num genus erat in ſtatu periculoſo
ante aduentum Chꝛiſti · ¶ ideo ſan/

Hide titu /

C¶ DNide titu/

Bide ti/

cti patres expectabãt reduci ꝑ ipſuʒ
ad ſtatum ſaluationis· DHnde? Sy
meon qui hic longo tem poꝛe expe/

ctauerat· hodie cum Chuſtum tene/
ret in manibus potuit dicere iſta ver

ba · Ecce ⁊c · vbi tria tangunt᷑. NPꝛi /

mo oblatio ſaluatoꝛis:ibi· Ecce deꝰ.

Secundo expectatio Symeõis · ibi ·
expectauimꝰ eum. Certio ror

conſolatiõisibiſaluabit nos
de titulo de Saluatione ·

Di-

¶ HGoſtq; impleti ſunt dies purga-

tionis Marię vᷣm legem Moyſi · tu⸗

lerunt illuʒ in hieruſalẽ ut ſiſteret eũ

dño · LQud · ij · ¶
Dicigꝗ · BUBW
¶ Surge illuminare hieruſalẽ quia
Vnit lumẽ tuũ · VYſa.lx. Qmnia Chꝛi/
ſtus hodie ſpecialem oſtendit clemẽ/
tiam veniendo ad templum ut pꝛo

Dide titulo de Mũ/

nobis offerreretur eo patri · Jdeo

ad ipſum digne ſuſcipiendũ hoꝛta/
tur nos Yſaias in bis vrbis· Sur/

ge ⁊c· In quibus tria tangunt᷑. Pꝛi

mo hoꝛtatur nos ad agendum pęni/

tentiꝗ.ibi Surge ; Secundo ad ſuſ-

cipiendum gratiam ibi illuminare.
Tertio ponit Chꝛiſti clementiam · ibi

qjuia venit· Mide ti de Venue

NQIn feſto Agathe

¶Sinule eſt regnum celoꝛum the/

ſauro abſcondito in agro · Matih⸗
Eti · de Theſauro.
n kathbedra Hetri
rxaltaui electũ de plebe mea ˖ 5⸗

lxxxviij · DHideti.de Exaltatione ·

Coꝛde creditur c ni apoſtoli .
Sernꝰ pꝛudẽſ⁊zc Bnbofeſſ. pont·

In fide⁊ lenitate?c · Nnbofel · Põt ·
Cetera vnius apoſtoli ⁊c ·

¶ In feſto Matthie

(Denite ad me omnes qui laboꝛa/
tis 7 onerati eſtis ⁊ ego reficiã vos·
Matth · Dide ti · ð mbulatiõe

kno Gꝛegoꝛij pape
Auiſputas eſt fidelis ſeruus et

—

ec
7 G
ene,
lene/
in Wr
Ai/
ed.
b⸗

‚

g/
ſetu⸗
netei

Va
na bi⸗
tuceme⸗
notpo
1,
iborti
Ju/
t Pa⸗
en 1
cſuſ⸗
unaro
edi

4
tuntte⸗
ub:

„
nenß⸗
tne.
wol.
ſwi
a

guilawe⸗
bolatie
D
ſsd

pꝛudens quem conſtituit dñs ſuxer

Dimiizn Wa Wadtt'Nli 1
⁊e titulo de Fidelitate-·
in feſto teati Senedicti abbat

—

Miſputas eſt fidelis ſeruꝰ ⁊ pꝛu

Tns ⁊c · Matth·xxiiij · Oide titu/

lo de Fidelitat ee „
annüciatione vginis glioſe
Lperiatur terra germinet ſalua/
toꝛeʒ · Yſaxlv· vld hoc adduxit noſ
Jeſus Chꝛiſtus per ſuam incarnatio
nem ꝓpter quod Ylſaias iſtam incar
nationẽ deſideratſᷣm quod oſtendi
tur in his verbil· Kperiatur · vbi tna
tangũtur. Dꝛimo matris humilitas
ibi·terra · Sicut en terra eſi infimuʒ
elementũ · ſic beata virgo fuit humin
ma ſuper omnes ſanctos. Secundo
filij conceptio ⁊ natiuitaſibi · aperia

tur pꝑ cõſenſũ· ⁊ germinetid eſt· pa/-

riet· Tertio noſtra vtilitasibi.ſalua
toꝛem · ¶ BHigeti · de Saluatione ·
S tuuns venit tibi manſuet⸗
Aatthxxj . Qð hodie fecit quan-
do Venit in vterum virginis ⁊ carne
noſtram aſſumpſit· Iſte autem ad/
uentus denunciat᷑ nobis in his vr/
bis · Ecce · vbi tna tangũtur de Chꝛi
ſto incarnato · Pꝛimo eius dignitas
ibi · rex · Secũdo ei beignitas ibi · ve

nit tibi· Certio humilitasibi· man /

ſuetus · ¶ DNide ti · de NHenire ·
Rine gratia plena dñs tecũ· Zud
pᷣ· In hoc habuit beata Maria ſuꝑ
omnes ſanctos ſingularem excellen⸗
tiam · m quod dicitur in his verbiſ
Rue · id eſt · ſine ve · In quibus com⸗
mendatur ab angelo ce tribus. Pꝛi
mo ab omnis mali carẽtia · bi · Rue

idd eſt · ſine v· Secũdo ab omnis bo⸗

ni pꝛeſentia · ibi · dñs tecum · Tertio
ab oĩs gĩẽe pꝛeſent( abundantia· ibi
gratia plena: ¶ Nide titulo de Re/
pletione ⁊ de Pobatione ·
Inueniſti gratiam gpnd denum·

Chemata de ſanctis

Luq.pᷣ.¶ Mide titulo de Gꝛatia ·
n feſto ſancti Geoꝛgij
Beatus vir qui ſuffert temptatio

2

nẽ · Jacobi · p ¶ Dide tuulo de Cem

n feſto leati Marci enageliſte·
Marcum aſſumas adduc tecu⸗
eſt enim mihi vtilis in miniſterio · ij ·
Timoth · iiij · Ve numero miniſtroꝝ

ei fuit ſpecialiter beatus Marcus:

ſᷣm quod dicit᷑ in his verbis Mar/
cum Et poſſüt eſſe verba Chꝛiſti ad
eccleſiam· In quibuſ cõmendatur ð
tribus· Pꝛimo de multiplici gratia.
ibi · Marcum aſſumas · Secundo ð
pꝛompta obedientia:ibi:⁊ adducte/

ci. Certio ð fructuoſa doctrina · ibi
eſt en ide ti de Miniſirare

Cibauit illum pane vitę? intelle/
ctus · Ecq · xv · ¶ide titulo de Der
bo dei·
¶De beato Petro martyre
Miſit ad illos alium ſeruuʒ ·⁊il/
lum in capite vulnerauerunt· Mar
ci· xij · Ve numero iſtoꝛuʒ fnit beatus
Petrus · ſᷣm quod oſtenditur in his
verbis · Miſit ⁊c · In quibuſ cõmen
Datur de tribus · Pꝛimo de pꝛędica

tionis officio . ibi ˖ miſit ad illos · id eſt

ad hereticos · Secundo de diuino
ſeruicio · ibi · alium ſeruum · Beatus
Sominicus fuit pꝛimus · iſte ſecũduſ
Tertio de paſſiõe ſiue martyrio · ibi ·
et illum in capte..
¶ In feſto apoſtoloꝛum
Mhbilippi et Jacoib·⁴ͤ·
Phbilippe qui videt me · videt et
patrem meum · Jobß xiiij ¶ Dide ti-
tulo de Pidendo deum.
nuenit Jeſus Philipxpum ⁊ di /
Eit ei ſequere me · Joh· pᷣ. vᷣld iſtã vi /

am tenendam vocatꝰeſt ſanct hi

lippus · jm quod dicit᷑ in his verbis
Inuenit ⁊c · vbi tria tanguntur · Nꝛi
mo Philippi ad apoſtolatũ dignitaſ
32

ibi inuenit Pbilitpum · ſ. vignũ ad
apoſtolatũ · Secũdo Chꝛiſti eñ allo⸗
quẽtis benignitas·ibi ·⁊ dixit ei · Ter

tio apoſtoli obediẽtię ꝓnitas · ibi · ſeq̃ᷓ

ſtatim fecit qð dictũ eſt ſi⸗
Dide ti· de Sequendo deũ ;
¶ VBocauit Philippũ vnũ de ami/
cis ſuis.j· Machab. vj· Sic vocatꝰ
eſt Philippus a Chꝛiſto · vt notat
in his verbis · Pocauit ⁊c · In quibꝰ
tria tangunt᷑· Pꝛimo vocaniſ beni/
gnitas · ibi · Docauit· Secũdo voca
tni idoneitas · ibi · Ohilippũ · qui inter
pꝛetatur os lampadis · Calis enim
erat idoneus ad ſdicandũ · Certio
officij ad qð vocatur vtilitas· quia
vnus de amicis ſuis · ¶ Pide tuulo
e Vocatione·

Serninit YJacob p Kachel ſeptẽ

annis Gen. xxix · De numero iſtoꝛũ
fuit beatus Jacobus · m quod dio
tur in his verbis · Seruiuit · In qui⸗/

bus cõmẽdat᷑ a tribus· Pꝛimo ð vi⸗/

rili opatiõe · ibi · Seruiuit · Secũdo
de fideli intentionę·quia ꝓ Rachel
quę interpꝛetat᷑ viſio dei· Tertio de
finali conſümatione · ibi· ſeptẽ annis
per q̊s intelligit᷑ tota vita vĩſ · qꝛ nõ
ſunt niſi ſeptẽè dies quibꝰ tranſactis
redit homo ad pᷣmũ·⁊ vnꝰ annus· qͥ
completo redit homo ad anni pᷣnci/
pium ¶ Videti · de Seruicio dei ·
¶ Tempus tribulationis Jacob et
ex ipſo ſaluabit · Hiere · x · Ild iſtũ
ſtatum ꝑpuenit beat Jacobus· ſcðᷣm
qð dicit᷑ in his verbis· Cempꝰ · In
quibus tria tangunt᷑. NLꝛimo paſſio
affligẽs · ibi· tribulatiõis · Secundo
tribulatio tranſiens· qꝛ in temꝑe qð
tranſit · Sic paſſiões huiꝰ mũdi trãſ/
eunt · non durant ſemꝑ · Sed econ/
trario eſt ð pᷣmio qð hõ inde recipit
Tertio remuneratio inde pueniens
ibi · ⁊ exipſo ¶ Videti · ðD riblatiõe

Ininuentione ſanctę crucis
¶ Effodientes theſaurũ gaudẽt ve/
hemẽter cũ inuenerĩt · Job.iij · Quia
crux Cbꝛiſti eſt cauſa oĩs boni ſpũa/⸗
lis· ideo querẽteſipſaʒ:ea innẽta ga⸗
uiſi ſunt · m qð dicit᷑ in his verbis:
Effodiẽt es · ſ. crucem Chꝛiſti in qua
pependit pᷣciũ nre redemptiõis gau/
dent · vbl tria tangunt᷑· Pꝛimo dili/
gentia in in qrendoibi: effodientes·
Secũdo efficacia in inueniẽdo · ibi·
inuenerint · Tertio vebemẽtia in gan
dendoibi gaudent · ¶ Nide titulo
de Cheſauro · vel de Gaudio ·
¶ Berbuʒ cruas pereuntibꝰ ſtulti/
cia eſt his autẽ qui ſalui fiũtid ẽ · no/
bis virtus dei eſt · · Cor.. p · In his
Vrbis tria tangunt᷑ · Pꝛimo paſſio/
nis Chꝛiſti ignommia · ibi · xerbum
crucis · id eſt.tãta eſt ignominia paſ/
ſionis Chꝛiſti dicere ꝙ filius dei ſic
ſuſpenſus in cruce videre magſtul/
ticia nõ credentibꝰ · Secũdo ipſius
cruciſ efficacia · ibi:his qui ſalui:Cer

tio efficacię cauſa:qꝛ cruxvirtus dei ẽ
Die titulo de Galuare ·
¶ Sancti Johãnis ante poꝛtam la/
tinam Sicut in alio feſto eiuſdem-
. tranſia tione beati Dñnici
ide Enoch tranſſatus eſt ne vi-
eret moꝛtem · HNeb · xj · HNec verba
Dicunt᷑ in recõmẽdationẽ beati Do/

minid · In quibꝰ cõmẽdat de tribus
Humo de dei pꝑ fideʒ rectã cognitio

nem · ibi · file Enoch qui interpꝛeta/
tur ędificãs qd optime cõuenit bea/
to Dñico q ędificauit oꝛdinẽ ſᷣdica/
toꝝ · Secũdo de gloꝛioſa per moꝛtis
ęternę euaſionẽ remũeratiõe · ibi · ne
videret · Tertio de ſanctitaᷣ eiꝰ ma/
nifeſta ꝑ tranſſationẽ oſtenſione ibi
tranſlatus eſt ·
¶ In feſto ſancti Harnabeę api
¶ Erat Darnabas vir bon? plenns

„ — 4. .

W
ui
la/
6
4
ga,
dll/
les⸗
be
Nen
ni⸗

⸗
n⸗
s
dlſo⸗
Nwbun
oan
ſe
flul,
Nus
C
e

nent
o⸗
enbns
gnito
etn
kr,
cer
norts
bine
Ema
ſnei

1

4
1

12

tus Barnabas cõmendatur in his
verbis de tribus · Pꝛimo ⁊e bona vi
ta · ibi · ergt · Secundo de ꝑfecta gra
tia · ibi · plenus · Certio nide recta
ibi· ⁊ fide ¶ Dide ti: de Fide
¶ Hoc eſt pꝛeceptum meü nt diliga
tis inuicem · Joh· xv· ¶ Vide titulo
de Rmoꝛe ꝓumi·
¶ In teſto ſanctoꝝ Ger
uaſij 1 Pꝛothaſij ·

Tanqᷓ; aurum in foꝛnace pꝛoba /

nit ilos · Sap · iij ¶ Dide titulo de
Pꝛobatione ·
eſto ſanctoꝝ
Johãnis Pauii·
cce q; bonum ⁊ q; iocundũ.ha⸗
bitare fratres in vnũ · v· cxxxij · (Pi
Te titulo de vnitate · „
nnatiuitate ſancti Joha nniſ
nnatiuitate eius multi gaude/
bunt. Aud: Et quia beatus Jobã
nes ideo natus eſt ut gaudium cele/
ſte mũdo nũciaret · · Chꝛiſtum · Jd/
circo in natiuitate eius non imerito
eſt gaudiũ · Et hoc eſt quod ab ange

lo conceptionẽ eius annüciante di/

ctum eſt in his verbis · In natiuita/
te eius ⁊c · vbi tria tanguntur · Pui/
mo ꝓmittit᷑ mundo gaudiũ exulta
rio · ib · gaudebunt · Se cũdo exponi/
tur gaudij cauſa ⁊ ratioquia eiꝰ na/
tiuitas · ibi · quia in natiultate · Ter/
tio ponitur gaudij coĩcatio·ibi: quia
multi : Mide ti· de Gaudio ·

¶ Spintuſancto replebit adbncex

vtero matris ſuę · Lud · p· Beatꝰ Jo/⸗
hannes ſanctificat in vtero ſpiritũ/
ſanctũ ha buit anteqᷓ; naſceret᷑· ſcom
quod dicitur in his verbis · Spiri/
tulſcõ ⁊c· vbi cõmẽdat᷑ ð tribꝰ.Pꝛi/⸗
mo de ſanctitatis ꝑfectioneibi ſpiri⸗/
tuſancto · Secũdo de gratię plenitu/
Dine · ibi replebitur· Certio de ſpůug

ſpirituſancto ⁊ fidelis · IRcᷣ/x· Bea/

li ſanctificatione· ibi · adhuc ¶ Vide
titulo de Repletione · B
Ambula coꝛam me ⁊eſto perfeciꝰ
en xvij Wi ti · ð mbulatiõe
Dedtite in lucem gentium · Yſaię
tlix·.¶ Vide titulo de Lumine .
Snemaname ex vtero ſeruuʒ
ibiut reducam Jacob · Yſa· xlix · De
numero iſtoꝛũ fuit beatꝰ Johannes
ſm quod dicit᷑ in his verbis · VPns
foꝛmans· vbi cõmendatur de tnbuſ
Pumo de ſanctificatione in vtcro

ibi⸗ Dñis foꝛmans. Secũdo de conti⸗/

nuato dei ſeruicio · ibi · ex vtero · Cer⸗
tio de ſdicationis officio · ibi · ut re⸗/
ducam· ¶ Dide titulo de Seruicio

dei · ⁊ĩ de Sanctificatione ·

eſto ſanctoꝛum
DZetri et Pauli
¶ Fecit duo luminaria mag⸗
Geñ · pᷣ ¶Mideti: de Lumine.
¶Sancti Petri ſolius
Sicut in feſto Rnaree ·
n cõmẽoꝛatione ſancti Hauli
Dꝛatia dei ſuʒ id quod ſuʒ·⁊ gra
tia eius in me vacua non fuit · · ad

Con · xv · Mequire dñica · xj· poit tri⸗

nitatis ·
iniſtri Chꝛiſti ſũt? ego · i · Con
Xeguire Dnica in xl ·
HBonũ certamen certaui · curſũ cõ/
umani · ſidẽ ſeruaui ·ij· Cimoth · iij⸗
¶ Oiae titulo de gidelirate ·
In feſto Marnięg magdalenę
Conuertiſti planctũ men in gau/
Dium · v · xxix · ⁊ d tale gaudiu con/
uerſa beata Maria magdalena quę
pꝛius ſuũ gaudium in mudi electa/
tionibus poſuerat dixit ¶ bꝛſio hęc
rba · Conuertiſti ⁊c· vbicomenda
tur de tribus quęnecen aria ſut cuui⸗
bet peccatoꝛ volenti redire ad veuʒ
Pꝛmo enim cõmendatur de ꝑcca/
ti deteltatione quia peccare celſauit·
53

ibi conuertiſii · Secũdo ð coꝛdis cõ/
tritione quia de ꝑeccatis doluit · ibi ·
planctum meũ · Certio de ſpeciali ex/
ultatione quia ſtatus penitentię ſibi
placueratibi:in gaudiũo Nide titu
¶ Mulier timẽs o ð Gaudio·
deum ipſa lauda bit᷑ · Pꝛoub xxxj ·
ide titulo de Cumoꝛe ·
Dimiſſa ſunt ei ꝑeccata multa qm̃
Alenemmtäl ie ti · 8 noꝛe
Miges tua te ſaluã fecit· Luꝗ· vij·
Sunt verba quę dixit vñs Marig
magdalenę · vbi cõmendat᷑ de duo/
bus · Pꝛimo de noticia veritatj quã
habuit ibi · Fides tua · Secũdo de
excellentia vtilitatis quaʒ ex fide ac/
quiſiuit· ibi:te ſaluam fecii· ¶ Vide ti

tulo ĩ Fide.
¶ In feſto ſancti Jacobi

¶ Deccidit autem Jacobũ fratrem
Johannis gladio· Iccqxij. Nide ti/
tulo de Gladio· Del require in feſto
alterius Jacobi · .
N¶ vld vincula PHetri
Seruus tuus ego ſum? filius an/
cille õ mea · v· cxv
De numero hoꝝ fuit beatus Netruſ
et ideo ipſum deus de carcere libera/
uit · hm quod dicit᷑ in his bis · Ser
uus ⁊c · vbi cõmendat᷑ de tribꝰ. Pꝛi⸗
mo ð debita dei ſubiectiõe · ibi · Ser
uus ˖ Secũdo de humili ſuijoſius re/
putatione · ibi · filius ancillę tuę · Ec/
ce cuius erat paſtoꝛ ⁊ caput regendi
vocat ſe eius filiũ ꝓpter humilitatẽ·
Tertio de ipſius vinculi liberatione
ibi · Dirnpiſti. ¶ Dideti · ð Sernitio
Vl de Humilitlte..
inuentione ſancti Stephani ·
Eanane theſaurũ vebementer
gaudent cũ inuenerint. Job.iij . Fcd
iſtud gaudiũ peruenit᷑ merit ſancto/
rum·⁊ ſpeualit᷑ quando intercedũt p

ſibi denotiſ. pꝛo eis qui habet in re⸗

nerentia coꝛpoꝛa eoꝛum ꝓpter quod
quęrentes coꝛpꝰbeati Stephanieo
inuento gauiſi ſunt· ſᷣm quod dicit
in his vᷣbis · Effodientes ⁊c · vbi tria
tangũt᷑ · Pꝛimo diligẽtia ĩ inqrẽdo
ibi · Effodientes · ſ.· coꝛpꝰ be ati Ste
phani:Secũdo efficacia in iuenien/
Do · quia inuenerũt · Tertio vehemen
tia in gaudendo.Xibi:gaudent .
n feſto ſancti Vnici ↄfeſſoꝛis
WAſi ſeruũ ſuuʒ dicere inuitatis
ut᷑ venirent · Ludq · xiiij · De numero
iſtoꝝ fuit beatus Dnicus. ſᷣm quod
Dicitur in his verbis· Miſit · In qͥ/
bus tria tangunt᷑:· Pꝛmo autoꝛtas
mittentis · ibi· Milit deꝰ ſeruu · Se/
cundo miſſi idoneitas·ibi: ſeruũ ſuũ
Tertio miſſionis vtilitasibi: dDicere
inuitatis ⁊c·¶ Hide titulo de Ser/
uitio ei · xel Beruire ·
ex veritatis fuit in oꝛe eiꝰ. Ma⸗
lachis · j. ¶ Hide ti · Ce DNeritate ·
¶ Et iniquitas nõ eſt inuenta m la/
bijs eius · Malachie.ij.· ¶ DVide ti.ð
Zocutione: mbulatione.
os eſtis lux mundi · Matth. v.
Dide titulo de Lumine-·
¶ An tranffiguratione dñi
paruit gratia ˖ c ·
paruit benignitas · c·
Nõ ex operibꝰ iuſticię c · Require
oĩa in feſto natiuitatis dñi:⁊ vbi dã
natiuitas vel natuſ.hic dicatur trãſ/

figuratio vel tranſfiguratꝰ.
eſecte Laurentio
¶Diperſit dedit pauperibꝰ iuſticia
eius manet in ſeculum ſeculi · P · cxj·
¶ Bide titulo de Elemoſyna⸗·
ꝛobaſti coꝛ meum ⁊ nocte viſi/

taſti igne me examinaſti ⁊ non ⸗

uenta in me iniquitas · p·xvj. ¶ Di⸗/

e titulo e Nꝛobatione ·
n Aſſuptione beate virginis
Mulier gratioſa inuenit gloꝛiaʒ

nod
lleeo
diat
itna
io
De/
Men/
nen

s
e.
ng
Nnüſui
dace

NSe/

e⸗
unl,
le w

ttb⸗⸗
ii
iguir

bid
WNN

ſtai
⸗
„W
menn

Mo

iuy

Chemata de ſanctis

Pꝛoũ · xj · Et quia beata Maria te/
ſtimonio Gabꝛielis excedit oẽs ſan/
ctos in gratia ·ideo ſequit᷑ ꝙ epꝰ oꝑe/
ra fueruũt maxime deo grata:⁊ ꝙ ipſa
ſuper oẽs ſanctos ſit remunerata in
gloꝛia · ut dicitur in his verbiſ.· Mu

ſier ⁊c: vbi cõmendatur de duobus

Pꝛimo ð plenitudine gręibi · Mu
lier gratioſa · Secũdo de perfectione
Siose. Liinnenik⸗CDiden.8 Gꝛa/
(Fihabinationt ſancta co⸗ ℳtia
ram ipſo miniſtraui · Ecqxxiiij · Bea/
ta Maria ſpecialiter deo ſeruiuit et
miniſtra uit in vita ſua:quia non ſo/

lum deo miniſtrauit ſpiritualiter ſiẽ

alij ſancti · imo etiam coꝛpꝑaliter ſibi

miniſtrauit ⁊ coꝛpoꝛis ſubſtantiam ?

neceſſaria vitę ſicut mater ꝓpꝛio filio
Et hoc eſt qð ipſa dicit in his verbiſ
oſitis · In habitatione ⁊c · Pbib
mo oſtenditur ꝙ eius miniſteriũ fuit
cum mũdicia ⁊ honeſtate · ibi · In ha
bitatione ſancta · id eſt · cõſciẽtia mũ/
da · Secundo ꝙ cũ dei placentia et
delectabilitate miniſtrauit · ¶ VPide
titulo de Miniſtrare ·
¶ ¶uaſi cedrus exaltata ſum in li/

bano . Ecd·xxiiij ¶ Dide titulo ð Ex

gltatione· ,
¶ Sponſabo te mihiĩ ſide · Oſee · ij ·
In fide vera beata Maria pꝛęceluũit
omnes ſanctos · ⁊ ideo conſecuta eſt
ſuper omnes gratiam ꝓpter quã me/
ruit eſſe ſvonſa ⁊ mater filij dei · ſcðm
quod dicitur in his verbis · Sponſa
bo · vbi cõmendatur de tribus.Pꝛi/⸗
mo ð charitate pꝛęcipua · ibi · Spon/
ſabo · ⁊ ſicut ſponſus ſponſam diligã
Secũdo de vᷣginitate integra Ma/
rig· ibi · te mihi non alteri · Tertio de
fide rectiſſima · ibi:in fide Nide titu
lo Fidene Virginitate.
An feſto beati Hernardi
¶ Os iuſti meditabit᷑ ſapientiam et

ſingua eius loquet᷑ iudiciũ· ſe. xxxvj

ide titulo de Cogitatione ·
Cüfeſto ſancti Harthvlomea
Hoc eſt pꝛęceptuʒ meũ ut diliga

tis inuiceʒ· Johᷣ· xv¶ Vide titulo ð

Amoꝛe pꝛoximi.
in feſto ſancti Ruguſtini
naſi ſtella matutina in medio
nẽbule · ⁊ quaſi luna plena in diebꝰ
ſuis lucet·⁊ quaſi ſo refulgẽs · ſic ille

refulſit in templo dei. Ecq.l· ¶ Vide
titulo de Lumine. .

.
»

n decollatione ſancti Johãnis ·
Juſtus de anguſtia liberatus eſt ·
Pꝛoüů · xj (Bie ti · de Juſticia⸗
¶ In natinitate virginis gloꝛioſe
Judeis noua lux oꝛiri viſa ẽ · gau⸗
Diuʒ honoꝛ ⁊ tripudiũ · Heſter · viij
Maria fuit initiũ omnis boni ſpua/
lis· ideo eius natiuitas gaudiũ ma/
gnũ humano genen attulit · vᷣm qðᷣ
Dicitur in his verbis Judęis ⁊c · vbi
tria tangunt᷑· Pꝛimo expediens eius
neceſſitas · quia iudęis oꝛiri viſa eſt qͥ
ſcilicet tunc liberati fuerũt de magna
miſeria · Secundo excellens naſcen/
tis ſanctitas · ibi: noua lux:quia ſine
omni tenebꝛa oꝛiginalis peccati.⁊ ſi⸗
ne oĩ ꝓnitate actualis nata eſt · C er/
tio ingens natiuitatis vtilitas · ibi ·
gaudium ⁊ honoꝛ: ¶ Vide titulo de
Gaudio ⁊ de Lumie.
¶ Ego mar pulerę dilectiõis timon.
⁊ agnitionis ⁊ ſanctęſpei · Ecqxxiiij ·
Iſta autem dilectio firma eſt nobis
per Chꝛiſtum qui eſt amoꝛ ⁊ dilectio
Et qꝛ beata Maria eſt mater C hꝛi/
ſti · ideo conuenient᷑ dilectiöis mat᷑
ut dicitur in his verbis · Ego ⁊c · In
quibus beata Maria dicitur eſt ma
ter trium virtutũ pᷣncipaliũ · Pꝛimo
charitatis:ibi · ego mater ⁊c· ⁊ timo/
ris · id eſt · que dilectio eſt cum timo/
re · quia qui diligit deũ timet ipſum
54

offendere · Secũdo fidei:ibi:⁊ agni/

tionis · Tertio ſpei · ibi·⁊ ſanctę ſpei ·
¶ Hide ti · de Amone 7 Charitate⸗
¶ Inſne oĩs gratia vię⁊ veritatis ·
c.xxiiij ˖ ¶Migde ti· Gꝛa. 1 8Spe
¶ In exaltatione ſancte cruciſ
Ego dñs exaltam lignü humile·
echxvij. (Mide ti· de Exaltatiõe

on veni vocare iuſtos ſed pec/

catoꝛes · Matth·ix · ¶ Vide titulo de

catione ·

—„

Hocatione . . M
In feſto Mauricij ⁊ ſocioꝝ eius ·

operati ſunt iuſticiam adepti ſunt re/
ꝛomiſſiones · Heb·xj¶ Dide titu/
o de Fidge ·
☚ feſto ſctöõꝝn Coſme⁊ Dãmiani

— —

¶ Bapientiã ſanctoꝝ narrant ꝓpli
xxxx (Migde titulo de Sapia;
In feſio ſancti Michaelis ·
audiũ erit angelis dei · Ludqxv
In his verbis tria tangunt de ange
lis · Nimũ pꝛemiũ quod hałxt · ibi.
gaudiũ · Secũdo officiũ quod exer/
cent · ibi · ãꝗgelis. id eſtnũcijſ · qꝛ deo ſi
cut nucij famulãt᷑. Certio dniux cui
ſeruiũt ſcilicet dei · ¶ Dide titulo
Gaudio⸗.
¶ Angeli eoꝛum ſemꝑer vident faci
em patris mei qui in cęlis ẽ · Mattkh
xviij.Mide ti: de Pidendo dein·
¶Oẽs adminiſtratoꝛij ſunt ſpũs in
