intentionem · bonum ſcʒ eiattnibnen
do · · Tenuiſti manum dexteram
meã ⁊c · Dnde qui ſuper ſtrictã plã/

tam vadit non debet muſſitando in

cedere · ſed reſpicere ad pedes ſuos·
i qd/finem ſuũ. Ecq · vij · In oiĩbus

gidc⸗
1aen.
dcönt
nammnt⸗
huncon
HTlng,
anttte
tcg
Aalp⸗
atus
uter
itllig
Cud
reni
eodes
NN
NMnn
tode⸗
Imagnun
eſtonuh
gumag,
eo dii
nedeop

Gnnc.
1

nöcan/
ehetſa⸗
daect
icri
c Ho⸗
ctanbe/
Madsct
Anboln⸗
edrat
mi
npli de
nten
nns
eenen⸗
ühn
1Pecan
iimbin
de
ſnoie
aends
slus
Puin

Fmbulare

operibꝰ memoꝛare nouiſſima tua et

in ęternũ non pꝑeccab· Sed dicit · ·
NMon eſt reſpectus moꝛti eoꝛum ⁊c
Et nota ꝙ lati currus · id eſt · large cõ
ſcientieę:non poſſunt bene currere per
artam viam pęnitentię ſine ſubuer/
ſione · Ecq/ xiij· Qêttende auditui tuo
qm̃ cũ ſubuᷣſione tua ambulas· Iteʒ
qui vult caute ambulare debet malã
ſocietatem vitare · Pꝛoů · p̃ᷣ · Fili ſi te
lactauerint pctõꝛes ne ambulies cuʒ
eis· De B̊ require infra de mala ſocie
tate iem ſollicite Michee . vj. In
Dicabo tibi o homo quid ſit tonũ · et
quid dns requirat a te · vtiq; facere
iudiciũ ⁊ diligere miaʒ ⁊ ſollicite am
bulare cum deo · Colle ergo tibi iudi
cium·pꝛoximo milſericoꝛdiã · deo ſol/
licitudinen· Tuctoꝛitatem iudican/
di nos dimilit nobis dñs·j· Con · xj ·
Si noſmetipſos iudicaremus non
vtiq; iudicarem̃ : Si g in ↄfeſſiõe fe
ras ſententiã tuę damnationis· deꝰ
ꝓferet abſolutionis· Recte g iudica
te filij hominũ · Nõ recte iudicat qui

peccatum ſuũ allemiat:a peccatum al/

terius grauat ut phariſeus publica/
num: Exẽpluʒ de ludo ſchacoꝝ vbi
clarius uidet quis in ludo alteriuſ qᷓ;ᷓ
in ꝓpꝛio · Sic homo videt facilrꝰ cul/
pam alterius q; ꝓpꝛiam · Iſti in facie

blandiunt᷑ ⁊ occulte detrahũt·paceʒ

cum pꝛoximo ſuo loquuntur· ⁊ occul
te ponunt ei inſidias: vt Joab cum
Amaſam·. Similes ſunt burſętaber
narij que diuerſa habet fola pꝛopt᷑

diuerſas monetas · Sequit᷑ · Et di/

ligere miam . id eſt · cum bono vultu
Dare ⁊ dimittere · qui facit bonũ vul
tum pauperi ⁊ dñs ei · Qui arridet
ſpeculo ⁊ ſpeculum ei · Chꝛyſoſtomuſ
gli vultu reſpicit deus ea quę faciſ
cum quali facis.ij · Cornix · Nylarem

Datoꝛem diligit deꝰ · Sequitur.· Et
ſollicite ambulare cuʒ deo tuo· Qui
vadit cum deo vadit cũ eo qui viam

oſtendit ⁊ expenſas ſoluit · Nolite g

ſolliciti eſſe dicẽtes. Quid mandu/

cemus aut quid bibamus· Matthᷣ⸗
vj · Scit enim pater veſter quia bis
ommbus indigeſ· Chꝛyſo . Quiad
fontem vadit non eſt ſollicitus quid
bibat · vel ad magnũ conuiuiuʒ · vel
cũ magno dno qͥd comedat:Quid
ergo times ſtulte · Maioꝛ ẽ fonte dei
ꝛouidentia.j.· Detri· v · Vmunem ſol
licitudinem veſtram ꝓijcientes
quonia ipſi cura eſt de vobis

ambulandum eſt ſimpliciter per hu/
militatem paupertatem. non ſicut

Diuites ⁊ ſuperbi qui vadunt de hu
meris ⁊ capite · qui videntur ruere
Pꝛoũᷣ vx · Melioꝛ eſt pauper ambu
lans in ſimplicitate ſua q; diues toꝛ/
quens labia ſua decipiendo ⁊ deri/
dendo· Pꝛounᷣx · Qui ambulat ſim/
pliciter ambulat confidenter:qꝛ va/
Dit cum deo qui eum defendit ⁊ di/
rigit·quia ſunplicitas iuſtoꝝ diriget
eos: ꝑnerſitas pᷣuoꝝ vaſtabit illoſ

¶ Ite pleueranter· Geñ· xxxij · Abijt

Jacob itinere qͥ ceꝑat · Job. xvij Jʒu
ſtificationẽ quã cepi tenere non deſe
ram: Ilnimalia ibant nõ reuerte/
bantur ſicut cams ad vomitũ ·⁊ ſus
lota in luto ſe iterum pꝛoijcit. Sap̃.
vij · Neminẽ diligit deus niſi eũ qui
cũ ſapĩia inhabitat ⁊ pſeuerãtinha/
bitat · Nõ en ꝗrit deꝰ hoſpitiũ vniꝰ
noctis · nec ponit ibi pedẽ niſi ad ma/
nendũ ꝑpetuo · Job · xiiij. Ad eũ ve/

niemus ? mãſioneʒ apud eum facie/

mus · Multum eſt manere cũ deo ·
inſanus qui deum a ſe elongat ꝑ pꝑec
catũ · qui venit inter nos ad exhiben
Dum benefica charitatis · Manete
inquit in dilectione mea perſeueran
ter· Rliqui recipiunt deum ſolum in

tranſitu quaſi peregrinnʒ · Sic fit in
Sdicatione vel in quadrageſima vel
infirmitate· talibus non cõmunicat

beneficia ſua· ſed ꝑerſeuerantibuſ/qꝛ
qui perſeuerauerithic ſaluus enit ·
NSequitur Chbema.

tium qui ambulabat ĩ te/
nebꝛis vidit lucẽ magnã
habitantibꝰ in regione vmbꝛę moꝛ/⸗
tis · lux oꝛta eſt eis Yſaixęix · Sicut in
cognitione coꝛpalium neceſſaria eſt
lux coꝛpoꝛalis·ſic in cognitione ſpuũa/
lium neceſſaria eſt lux ſpnũalisquęè᷑
gratia dei · Sicut ant videmus ꝙ de
Die eſt lufficientia lucis coꝛpalis · qꝛ
ſol qui luciſ eſt pᷣncipiũ apparet ſuper
terram.ſed ĩ nocte ſũt tenebꝛemſilu/
na oꝛiatur ſuꝑ terrã quę recipit lume
a ſole · Sic in gloꝛia paradiſi vbi eſt
ſemp dies· eſt ſufficietia grg. qꝛ Chꝛi
ſtus qui eſt ſolis pᷣncipium ·ſcy· lucis
grę apparet ⁊ mamifeſtar᷑ ſctis.Sed

nobis qui ſumus in mundo eſt nox·
quia ipſe ſol Chꝛiſtꝰ non mamfeſta/

tur nobis⁊ ideo ſumus in tenebꝛis:
⁊in eis in noſtris opibuſ ambulamꝰ
niſiluna·i· beata Maria quęab ipſo

ſole recipit lumen gręſuꝑ nos oꝛiat·
Vñ in his verbis dꝛ:· Popułꝰ q am

bulabat in te ⁊c · Antec;ᷓ beata vgo
Chꝛiſiũ conciꝑet ⁊ pareret vidit ⁊c·

vſq; ibi· Lux oꝛta eſt eiſ· luna videli/

cet recepta luce a ſlole · Ipſa vᷣo cxce/

Dit iſtam lunam coꝛpoꝛalem quia in
quolibet menſe minuitur· tandem

perdit quãdo non recipit lumẽa ſo/
le · nec emittit: ⁊ ideo nõ poteſt ſemꝑ
illuminare · Sed heęc luna ſemꝑ ple/

na eſt. QLudq/pᷣ. Tue gratia plena. Et
ideo ſemꝑ emittit luceʒ·⁊ ſemper o/

teſt illuminare · Ild ipſam ergo recur
ntroitus

¶ Sicut peccatum eſt quędã infirmi
tas animę quę reddit eam impoten /
tem ad faciendam oꝑa vitę .i· ꝑ quę
bomo mereatur vitam ęternaʒ· Ita
mundicia a peccato ⁊ ſanctitas vitę

eſt ſanitas eius· quia tunc eſt anima
potens ad faciendũ oꝑa vitę ęternę

meritoꝛia ˖ Sicut autem ſanntas coꝛ/
poꝛalis conſeruat ꝑ exercitiũ deam/

Fimbulare

bulationis:quia deambulatio exci/
tat caloꝛem naturalem qui eſt pꝛinci⸗/
pium ſanitaſ.Sic deam bulatio ſpi/
ritualis quę eſt facere bona oꝑa con/
ſeruat ſanitatem animæ· quia excitat
caloꝛem ſpũalem·i:amoꝛem dei qui ẽ

cauſa mundicie a ꝑccato:⁊ ſanctitaſ
vit iſtinctio ·
Sciendũ eſt ꝙ ſicut in deambula

tione coꝛpoꝛali tria coꝛpoꝛaliter ſunt
cauenda ſi hõ vult ad locũ quo am/
bulat puenire . · Erroꝛ: caſus · defe

ctus ˖ Sic in deambulatione ſpuali

ſi homo vult ire ad eius terminum.ſj
ad paradiſi gloꝛiã puenire a pᷣdictis
mntaa ſbackereeauecf zimo
cauendũ eſt ab erroꝛe ne homo deui/
et · VPia aũt ꝑ quã eſt ambulandum
ſunt articuli fidei credendi⁊ cepta
fidei facienda· Sicut aũt qui œuiat

nũq; ad locũ ꝑuenit ad quẽ vult am

bulare niſiad viam redeat deuiũ di
mittendo.Sic ſpiritua liter qͥ erratĩ
via paradiſi deuiando a fide ·⁊ pꝛę/

ceptis dei:nũ q; puenit ad ciuitatem

paradiſi· niſi ad eam redeat ⁊ erroꝛẽ
p pgnitẽtiaʒ dimittat· Rd iſtud aũt
cauendũ valet multum noticia vię⸗
Illi enĩ qui viam neſciũt errant ⁊ de
uiant quando nolunt · ſed illi qui vi/
am ſciunt nõ errant nec deuiant niſi
Vlint ſcienter ex malicia· Sic ſpua⸗/
liter qui ignoꝛant fidem ⁊ mandata
Tei frequenter deuiant. ſ. Neſcie/
runt neqʒ intellexerũt.in tenebꝛil am
bulat Sʒ qui ſcũt poſſunt recte am-
bulare. ⁊ ſe cauere ab erroꝛe ſi volũt
Joh · x.j · Si quiſ ambulauerit in die
non offendit · quia lumen huius mũ
Di videt· Iſta aũt noticia acquiritur

per audieutiã pꝛedicationũ.¶ Nota

ꝙ in via coꝛpoꝛali quando homo er/

rat⁊ incipit deuiare in pꝛincipio mo

Dicum diſtata via recta·⁊ ſic defa/
cili poteſt redire ad eã Sed quanto
homo plus vadit pluſ diſtat·⁊ diffi
cilius eſt ⁊ laboꝛoſius redire ad viã

Pꝛimo

ldot
luetonnh
dumwp,
nnchtnn
Palante
elancntf
no⸗
Alterſant
Aqgoam/
norde
eſpüͤgli
mminumd.
dcs

nbulncen
ndlaedr
itquaut
enutan
Nauii di
trqerati
icſeapey
caunaten
utero
Aiudait
Rmmde
dliqei
tum ni,
Siehi⸗
17unde
Mlir
tnetalom
Ntreceam⸗
melivolit
matde
adwiusn

aacqntt
iii
ncolvnd
Pancno
tſe
Ge
Nur
N

Ambulare

rectã· Sic ſpũaliter qñ incipit denia

re a fide·parũ diſtat a veritate fidei
⁊ de facili homo reducit · ſ̊ ſi hõ diu
remaneat in illo erroꝛe paulatim re/
Ducitur homo ex illo erroꝛeĩ multos
alios erroꝛes ⁊ multas heęreſes ·⁊ ſic
multũ diſtat a via veritatis:⁊ diffi/
cilius ẽ reuerti:imo aliqñ multi nul/

latenus pnt reduci in tota vita ſua

tantuũ diſtãt · Si hõ incipit deuiare
a pceptis enfaciendo vnũ ꝑccatũ
moꝛtale parum diſtat a via paradi
ſi:.⁊ de facili reducitur ad eam ꝑ pęg/
nitentiã ·ſ̊ ſi diu remaneat in pꝑecca/⸗
to illopaulatim trahit᷑ per illud ad
glia · qꝛ v᷑m Greg· peccatum qð per
pęnitetiã nõ diluitur · mox ad illud
luo põdere aliud trahit · Et ſic mltũ
Diſtat homo a via dei ⁊ Difficlliꝰ ad
eã redit ꝓpter cõſuetudinẽ · Et ideo
quando deuiauerit a via cæi ſtatim
bet reuerti ꝑ pęnitentiã:nec debet
expectare diu Phil.iij .· Multi am/
bulãt quos ſepe dicehã vobis · quo
rum finis interitus · ¶ Secuido a ca
ſu ne homo coꝛruat · Ille enĩ qui ca/
Dit q;diu iacet non ꝓcedit in via · et
ſiꝑ totũ tempus vitę ſuę iaceret vbi
cecidit· nunq; ꝑueniret ad locũ quo
Vllet · qntumcũ q; bene ſciret viam.
Sic ambulantes ſpũalit᷑ neceſſariũ
ẽ cauere a caſuſcʒ ꝙn cadatĩ pecca/
tũ · ſic enĩ nõ ꝓcederet in via ſua· nec
appropinquaret ad ciuitateʒ ꝑadili
q̃tumcũ q; laboꝛaret· imo magis per
ueniret ad ↄtrariũ · vld iſtud aũt ca
unendũ ꝓdeſt qñ hõ cauet ſe ⁊ fugita
lubꝛico qdð eſt occaſio cadẽdi:h̊ eſta
mala ſocietate ⁊ alijs opoꝛtunitati/
bus · ꝗſunt occaſiones peccandi. q;

multos cadere faciũt ĩ peccatũ · Sic

faciebat illa ſancta domina ꝗᷓ dice/
bat Tobis · iij · QNunq; cũ ludetibus
miſcui me · nec cũ his qui in leuitate
ambulant · ¶ Mota ꝙ ſiẽ ille qui ca/
Dit coꝛꝑalit᷑ qdiu iacet i loco caſus
dit tempꝰ.qꝛ quicqͥd faciat iacen⸗/

dono pdeſtſibi ad ambulandãad

locum quo vult ire · Sic qui eſtĩ pee
cato ꝑdit tempus ſuũ · qꝛ nihil boni

qd faciat pdeſt ſibi ad pueniendũ
ad vitã ęternã · Et ideo ſifoꝛte cadit

homo debet ſe ſtatim leuare ð pecca/
to ꝑ pęnitẽtiã:⁊ ſic ꝓſeqmi viam ſuã

et ita coterit ſe leuare et poſtea foꝛtit

ire · qꝛ nihil nocebit ei caſus quin fa/
ciat dietam ſuã vna die · ſcʒ in vita ·
ita ꝙ in nocte moꝛtis erit in hoſpitio
padiſi .qꝛ illud qð in loco eſt immo/
ratas totũ poteſt recõpenſare ꝑ ve/
loceʒ ambulationẽ quã poſtea facit:
Si autẽ diu iaceat vere non poterit
vna die. ſcʒ in vita ſua facere totam
Dietam ſuã · ⁊ ita opoꝛtebit ꝙ poſt
noctem moꝛtis laboꝛet ĩ purgatoꝛio
anteq; veniat ad oſtiũ ꝑadiii· Sed
cauendũ ẽ ꝙ ſi homo iaceat vſq; ad

noctẽ moꝛtis nõ habebit tempꝰ ſur/

gendi:Sola enĩ vita pſens eſt tem/
pus ſurgẽdi a peccato ⁊ faciendi pę
nitentiã:⁊ dũmodo hõ in die huius
vitę ſurgat de peccato· et ponat ſe in

via ꝑ pęnitentiã ·ſi æfecerit aliquid

de via qð nõ pficiat᷑ ante noctẽ moꝛ
tis · poterit poſi moꝛtem noctis ĩ pur
gatoꝛio emundari.Johłᷣ·xij· mbu/
late dum lucẽ ·ideſt: vitaʒ habetis:
vt vos tenebꝛe · ſ.moꝛtis nõ cõpꝛebẽ
dãt ¶ Certio a defectu· ne hõ defici
at · qꝛ qntumcũ q; em hõ ambulaſſet
viã ſi de ficeret in fine vie · paꝝ va⸗/
eret quicqͥd iuiſſet · Sicq ambula/
ret pꝑ viã mandatoꝝ dei:fadẽdo ea

ĩtota vita ſna·⁊ in fine deficeret.pa/

rũ valeret ſibi:⁊ ideo neceſſaria ẽ p/
ſeuerantia · A«d h̊ valet cõſidentiaĩ
dei adiutoꝛio ·ſi enĩ hõ velit · deus qͥ
Tedit bene inciꝑe dabit bene finire ·

Yla·xl · Qui ſperãt ĩ dño mutabũt

foꝛtitudinẽ.aſſumẽt pẽnas vt aqui/
le · currẽt ⁊ ñ l boꝛabũt· ambulabũt
⁊ nõ deficiẽt · ¶ Mota ꝙ; deus nõ iu⸗
Dicat hoĩeʒ hm ſtatũ in quo aliqñ fu
it ſᷣ ſm illü ĩ quo innenit tpeiucic;

ſcʒ in moꝛte · Vñ ſi hHõ vixiſſet ſemp
in peccato ⁊ in vltimo ictu cõuerte/
retur ad deũ ſaluaret᷑ Sic patet de
latrone crucifixo cũ Jeſn · Silit ſi hõ
in tota vita ſua nõ feciſſet niſi bona
oꝑa a ſi in fine dimitteret damnare
tur. Et ita ſemp eſt ambulandum et
nunqᷓ; veficiendũ · Egech p· de ſan/
ctis dꝛ · Nõ reutebãt᷑ cũ ambularẽt ·
uare benedicẽdus eſt deus ·

Enegicen/

müdiñ ad ſaluandũ nos:
Matthᷣ· xxj. Benediciꝰ qͥ venit ĩno
mine dñi· Iugꝰ · Magn venit ad
nos medicus:qꝛ magnꝰ vbiq; iace/
bat egrotus . Iſte medicꝰ ꝓ infirmo
ſuo ſudauit · Yact ẽ ſudoꝛ eiꝰ ſic gut
te ſanguinis ⁊c· And xxij · Potionẽ
gmarã bibit ⁊ ſanatꝰ ẽ mudus eger ·
P. Nederũt in eſcã meã fel ⁊c · Pro
mundi egritudine moꝛtuus ẽ medi/
cus ⁊ ſanatus eſt mundꝰ. Yſaię· liij ·
Cuius linoꝛe ſanati ſumus· Rug·
Fuſus eſt ſanguis medici:⁊ factꝰ eſt

medicina frenetici . · Benedic qaia

mea dñʒ ⁊c. Qui ſanat ⁊c · ¶ Ntẽ be⸗
nedicendꝰ ẽ.qꝛ nos redemit Luq/pᷣ.
Bñdictus dns deus iſrael ⁊c· Nos
comederamꝰ biberamusĩ taberna
Diaboli · et ipſe ſoluit pꝛo nobis · P·
Mus nõ rapui tunc exoluebam ⁊c.
NPenditi eramꝰ Diabolo ꝓ pꝛecio · et
ipſe pᷣciũ ſoluit · YVſa · lij · Gratis ven /
Diti eſtis ⁊ ſine argento redimemini

vld Citũ ·ij · Qui dedit ſemetipſuʒ

ꝓ nobᷣ ⁊c.· qꝛ gᷓ empti eſtis pcio ma/
gno gloꝛificate ⁊ poꝛtate deũ ĩ coꝛde
vro · ¶ Itẽ qꝛ illuminat omnẽ hoĩiem
venientẽ ĩ hũc mundũ· vt qͥ non vi/
dẽt videãt · ¶Tduenitte lumine ſolis
fugant᷑ tenebꝛ? noci icipit appare
re pulcritudo vniuerſi · qñ aer imple
tur lumĩe· Ita fit ĩ ala illuminata p
gr̃aʒ· qn videt Defect' ſuos qͥs pᷣns
nõ videbat:Sic atomiĩ radio ſolis

Benedicere

dus eſt deus ˖ qꝛ venit in

lũ paſſũ qͥ habet bonã appodiatio/

apparẽt ⁊ nõ ĩ vmbꝛa. Ita minima

peccataĩ cõſoẽtia illuminata· Ideo

Dẽ in · Eccedite ad eũ ⁊ ilumina/
mini · Sʒ multi fugiũt hanclncẽ vt
noctuę · ſic ſůt fꝛnicarij ⁊ his ſiles · q
Diligũt opa tenebꝛanꝝ · Job. iij · Lux
vniti mũdũ ⁊ dilexert hies mag
tenebꝛas q́; lucẽ Erant eni eoꝝ opa

mala. Ideo dã ĩ P· Bñndictꝰq venit
in noie dñni deꝰ Dñs ⁊ illuxit nobis·
tẽ qꝛ docet nos pugnare contra

teptationẽ ⁊ adiuuat nosvᷣ. Bene
dictus dominus de meus qᷣ docet
manus meas ad pᷣliumglo · per ſpi/
ritũſcm̃ donat mihi dona graꝝqui
bus facit ⁊ Ddocet nos pugnare con
tra mundũ · carnẽ.⁊ diabolũ · Seqͤt ·
Milſericoꝛdia mea · glo· da m vt mi
ſericoꝛs ſim·⁊ ſic vincã ·qꝛ ð nllo vin
ci᷑ diabolꝰ ſic ðᷣ miſericoꝛdia:· Eueę
ĩ duobꝰ oſiſtit · in dando ⁊ dimittẽ/
do · qꝛ ſi das ⁊ ego · ſi dimittis ⁊ ego ·

Lucę· vj · Date ⁊ dabitur vobis ?

Ecq/xxix.· Suꝑ ſcutum potẽtis ⁊ ſuꝑ
lanceã · i: elemoſyna adũuſus inimicũ
tuũ pugnabit · i· diabolũ · Scutũ eſt
ad ꝓtegẽdũ · lancea ad pugnandũ:

Sicelemoſyna ꝓtegit ↄtra diabo/

lũ ⁊ defendit ⁊ debilitat eũ· e· HBe⸗

atus q itelligit ſup egenũ 1 paupeʒ ·

Seqͥt᷑ Et refugin meũ a tribulatiõe
⁊c ;· Sequit᷑· Suſceptoꝛ meꝰ.glo · ne
cadã in peccatũ : qꝛ ð facili trãſit ma/
nẽ · Et liberatoꝛ meꝰ a demonibꝰ. P
Joſe liberauit me ð laqueo venan/
tiũ. Itẽ · Oñndictꝰ Deꝰ qͥ n dedit nos
ĩ captionẽ dentibus eoꝝ · ¶ Itẽ qui
Dat foꝛtitudinẽ ⁊ volũtatẽ reſiſtẽdi

P · Mirabil deꝰ in ſanctis ſuis ipſe

Dabit vꝓᷣtutẽ ⁊ foꝛtitudinẽ plebis ſuę
Pñ deꝰ vᷣtutẽ rſiſtẽdi diabolo dat
fugiet a vobᷣ· Foꝛtitudinẽ ſuſtinẽ/
Di gduᷣſa. Ecq· ij· In doloꝛe ſuſtine
in humilitate tua patiẽtiam habe ·
Sequit᷑ NPlebis ſuę · ideſt. vilibus ⁊

abiectis· ſ · Dñs foꝛtitudo plebᷣ ſue

nytmi
Ulovin
iE
diniti
31600
wobes.
1ſup
imici
tüeſt
ndi⸗
abo⸗
e
WMy⸗
nanöe
Cont
füſtna
odunto⸗
c
vnan/
Niqe
eſiſtedi
nisi
chöͤſ
ole
ſihr:

an

22 fen

Charitas

Yſaięxl.Qui dat laſſo virtutem · et
bis q̊ n ſũt foꝛtitudinẽ ⁊ robur multi
plicat · Itẽ docet oꝛare · ⁊ exaudit oꝛã
tes · P · DHndictꝰ Dns qm̃ exaudiuit
vocẽ depcationis meę · Idẽ · Bndi/
ctus dñs qͥ nõ amouit oꝛõnẽ⁊ miſe/
ricoꝛdiã ſuaʒ a me. glo · ſecurus eſto
ſi nõ ẽ amota oꝛõ nec miſericoꝛdia a
te · qꝛ ſi differt᷑qð dandũ ẽ·nõ aufer
tur vt ꝑſuadeat aĩę in q̃ mala hcpi/
tat et vt augeat premiũ. Iſidoꝛus:
CTardiꝰ audiuntur quoꝛũdam oꝛa/
tiones vt different᷑ foꝛtius exercita
ti maioꝛibꝰ pᷣmijs cumulant:vlugꝰ
Non vult tibi cito dare vt diſcas
magna magis eſiderare · Idẽ Ditf/
fert quoꝛũdam deꝰ exaudire oꝛõnes
vt augeat vtilitates ⁊ purget᷑ culpa
E penã· Itẽ quia cõſolat᷑ in tnbula⸗/
tione aliqd dulcedinis agponendo
Sic medicꝰ amaris potiõibꝰ aliqͥd
Dulce apponit vt faciliꝰ wotio abſoꝛ
beat · Vñ apls · ij · Corl. S. PHñdictꝰ
ee echaritate ·

cſolat nos · ¶
Hatas ta

cit hoĩeʒ foꝛtẽ vt cementũ

gendo · Vviij · Foꝛtis eſt vt

moꝛs dile

tionẽ · Si ꝗs foꝛtibꝰ vinculis tenere
tur ligatꝰ.⁊ ea foꝛtit᷑ rũpet foꝛtis di/
ceret · vt Samſon · Hoc facit chari/
tas· vinculũ enĩ anacitię rüpit elemo
ſynas faciẽdo · amicitię ⁊ cõſanguini
taij/vltra mare vel alibi ꝑpꝑegrinãdo
vel religionẽ intrãdo · vitę carnałcũ
neceſſe fuerit ſe moꝛti p chꝛiſto expo⸗
nẽdo · ¶ Itẽ ꝓpt᷑ firma intentionẽ · q
enĩ qð tenet ita firmit᷑ tenet ꝙ aufer⸗
riñ põt · merito foꝛt᷑ reputat᷑ Et h fa⸗
cit charitas·qꝛ ita foꝛtit᷑ deo adheret
Zita foꝛtit᷑eũ tenet·ꝙ nec aduſitate
nec ꝓſperitate auferri ab eo põt. Ro
ma:viij: Quis nos ſepabit a chari⸗
tate chꝛiſti:tribulatio ⁊c· ⁊ poſt Cer

Erken ctio · Nota ꝙ bõ dr foꝛtis
dc Propt difficiliũ opa/

pietẽ · lapides foꝛtit᷑ vuun

musſum neq; moꝛs at. ꝗtipt

ne ſui grauamine gnia ſuſtineret vel
faceret merito foꝛiis diceret᷑· hõ enĩ
vel equus facili᷑magnũ onus ferẽs

Vl magnã dietã ſine laſſitudine p/

ficiẽs foꝛiᷣ reputat᷑· Hoc facit chari⸗
tas· ola enĩ ſeua et ĩimania ꝓpenulla
facit amoꝛ· vt ait ug? ¶ Itẽ Pr foꝛ
tiũ ſupationẽ · Foꝛtis eni ðꝛ qͥ põt ð
foꝛtiſſimo triiphare Hoc fac chari
tas de deo qͥ foꝛtiſſimꝰ eſt· qꝛ ð celo
ad terrã traxit. ⁊ ad ſtipitẽ crucis li/
gauit · Yſaux · Huer natꝰ ẽ nobis ⁊c
cuiꝰ pncipatꝰ ſuꝑ humerũ eiꝰ Quis
fecit H̊· celus dñi exercituũ faciet ᷣ·
glo. charitas Hõt g dici amoꝛ vicit
oĩa:ſicut moꝛs foꝛtis ẽ· gvt moꝛs di
lectio tẽ charitas facit hoieʒ Ddiui
tẽ Diuitijs ſpũalibꝰ. ¶n Bbieſt
charitaſ·qͥd ẽ q poſſit abeſſe: Obi

—

st farerpe

nõ eſt charitas qͥd eſt qd ꝓdeſſe pof

ſit: Si qs haberet lapidẽ pᷣcioſuʒ qꝗ
tanteę eſſet virtutis ꝙ quicqd tange/
ret de illo ↄuerteret᷑ in aurũ:multuʒ
eſſet diues ⁊ diligent᷑ cuſtodiret illũ
lapidẽ.Talis ẽ charitas: qꝛ quicqͥd
facit meritoꝛiũ ẽ vitę ęternę·⁊ line il/
la nihil meritoꝛiũ:.j:Corxiij · Si lin/⸗
guis hiuz loqnara c· Nug?. Ba⸗-
be charitatẽ ⁊ fac quicqͥd visex hac
radice nõ põt ꝓcedere niſi bonũ: Itẽ
tante ẽ virtutis ꝙ quicqͥld ð illotan
git à pide ſuũ facit · Dictũ ẽ filijs iſrł
Dis locus quẽ calcauerit pes veſter
ſcʒ charitad veſter erit· Tugꝰ. Col/
le inuidiã ⁊ tutũ ẽ qð habes · liuoꝛ ſe
parat·charitas iũgit · Ideo dicitur
Ad· iij · Suadeo tibi emerę aurũ
ignitũ 1 ꝓbatü vt diues fias tẽ fa⸗
cit hoieʒ ſapiẽtẽ · Calis vᷣtutis ẽ cha
ritas ꝙ facit oĩa ſcire habenti eam·
j· Johᷣ· i .· Onctionẽ habetis a ſacto
noſtis oĩa:⁊ nõ ẽ neceſſe vt s do⸗
ceatvos· ̊ vnctio docet vos ð oĩbꝰ

Aug Ille ſcit qð patet ⁊ qð latet ĩ

diuinis codicibꝰ qͥ chantatẽ bzter

D
. D

Barusſather diente Jerer

B
S

. . 7
.
R

3
S
62
4
.

oẽm infirmitateʒ ſpnalem· VHroũ · x.
Vniũſa delicta oꝑit chanitas · ac ſi
nunqᷓ; fuiſſent· vt pat imagdalena
q; dimiſſa ſũt ei peccata młta· qm di
lexit mſtũ Quc.vij:Hõc ſanitatẽ ar
reſtat bona diſpoſitio guſtꝰ ſpũalis
qñ res ſapiũt ꝓut ſũt · qũ bona ſpüa/
lia ſũt ei bona? chara⁊ delectabilia.
tpalia aũt ⁊ carnalia vilia · ſi aliter fit
timẽdũ ẽ illi R infirmitate ſpũali · qꝛ
nõ habet palatũ coꝛdis bene diſpo/
ſitũ. Tug Zmpu' oulcedinẽ deinõ
ſentit. de febꝛe eni iniqtatis palatũ
coꝛdis amiſit ſi charitas ĩ oibus nõ
ponit ſapoꝛem tẽviuificat· Can
te virtutis eſt ſemꝑ vt oꝑa moꝛtua

vinificat ſic carbo vinus moꝛtuos

j. Joh · ijj · Nos ſcimꝰ qm trãſſatiſu
mus ⁊e moꝛte ad vitã · qm diligimꝰ
tfes · Sine charitate nihil viuit vita

grę.j Johᷣ.iij · Qui nõ diligit manet
Hi tec Yie tnupbat⸗ Caͤnte virtu
tis ẽ ꝙ ſine repcuſſionibꝰ trinũphat

foſtibꝰ. etiã li nõ leuaret vnam fe

ſtucã.· HBernardꝰ· ¶enere militieẽ et
elicati cõflictus ſolo amoꝛe de cun
ctis ĩquinatis vitijs victoꝛiã repoꝛ/
tare Quid iteꝝ: qꝛ eſt regina vtutũ
abſ q; eiꝰ imꝑio nulla põt mouere
pedeʒ ad bonũ ·.j· Con· xiij · Maioꝛ
aüt hoꝝ ẽ charitas· Quicharitatẽ
habet ẽ q̃ſi ſinu dei· Ideo ĩ magna
ſecuritate ẽ · ugꝰ · Quidiimes hõ
in Tei ſinu poſitus · tu de ſinu üliꝰ no
li cadere:quicqͥd ibi patieris ad ſalu
tẽ tuã valebit · ¶ Itẽ fructificat · Cha
ritas arboꝛ ẽ cuiꝰ fruct ſũt imputri/
biles · aqua nõ eyit nec foliũ nec flos
nec fructꝰ dũ ipla ſtetentt · P · Foliũ
eius nõ defluet · VPlus valet flos· i·
vnũ bonũ ꝓpoſitũ hurꝰ arbon q; infi
nita auri ⁊ argẽti · Ecd/xviij· Floꝛes

mei fruct? honoꝛis ⁊ hõeſtaq Eſtem

lam pcioſus theſaurꝰ charitat vt ꝓ

Charitas

manibus· Ideo diEdPileeti
cei honoꝛabilis ſapiẽtia tẽ ſanat
ante virtutis ẽ lapis iſte ꝙ ſanat

ipſa baat tbeſaur dei Sineiſta ſi

ꝓſunt theſauri hui mũdi · Ideo di

cit᷑ Canticoꝝ vlt· Si dederit hõ to/
tam ſubſtãtiã domꝰ ſuę ꝓ dilectiõe
q̃ſi nihil deſpiciet eã· Caloꝛ facit ho/
mines expoliare · ⁊ feruoꝛ charitatis
oꝛa relinquẽ · Hhil.iij · Oĩa detrimẽ
tũ feci ⁊ arbitroꝛ vt ſtercoꝛa vt chꝛi⸗
ſtuʒ lucrifaciã· Ecq/xliij · Sol ĩ meri/
Diano exurit terrã · i:terrenitatem a

coꝛdibꝰ hominũ expellit· ¶ Chema ·

Necharita
te ꝑpetua dilexi te · ⁊ id eo
raxi te Hier · xxxj · Licʒ

dDyñs Jeſus chꝛiſtꝰ oĩa diligat dile/

ctione cõmuni ·ſic qᷣlibet artifex ſuuʒ
opus cũ dilectione ſpeciali · H ad cõ/
municandũ ſibi gloꝛiã ſuã non dili/⸗
git niſi diligẽtes ſe · Proun. viij · Ego
Diligẽtes me diligo · Et iſto mõ dili
git vnũquẽq;· ſm ꝙ ab eo diligitur
ita ꝙ ð ſanctis viris ſᷣm qð quilibet
ꝓlus ⁊ minꝰ diligit deũ ⁊ cõmunica
tur ſibi de eiꝰ gloꝛia · Certü eſt aũt /
nõ fuit aliq̃ pſona ꝗᷓ ti dilexenit eũ
ſic beata ꝓgo· nulla eni ꝑſona ita te
nere diligit filiũ ſuũ ſicẽ beata vᷣgo · ſ.

mater chꝛiſti . Ipſa aũt habuit ſuper

oẽs ꝙ fuit ⁊ ẽ mater ꝗ ipſum poꝛta/⸗
uit lactauit ⁊ pturit · Et nõ ẽ creden/
Duũ quin talis mater talẽ filiũ dilexe/
rit tenerrime ⁊ plꝰ ſine cõꝑatione qᷓ;
matres diligũt filios ſuos · NDñ ſeqͥt

ꝙ chꝛiſtꝰ plus oĩbꝰ ſanctis eã dile/

xerit ceteris · ⁊ ſibi ſuã gloꝛiã ſingula
riter cõmunicauerit · Et hẽ qð dẽ in

his v̈bis In charitate ⁊c · gttraxi te

ſcʒ ad gloꝛiã meã ·nõ ſolũ aĩaʒ tuam

ſic ð ceteris ſanctis Ete totã ſcʒĩ coꝛ/
ꝛe aiq/ qꝛille mag ẽ Dilectè 2

onoꝛat a deo ˖ pb põt cũ ipſo ob
¶ Scom Mug charitas ſiue amoꝛ
ẽ vita aĩę vt dꝛ ·j·· Joheiij · Qui non
Diligit manet ĩ moꝛte · Et rõ huius ẽ

nexe · ad ipſã g recurramꝰ⸗ ntroit*

qꝛ bᷣm aplin· · Con· xij · Dẽs ſumus

Charitas
n Vvnũ coꝛpus in chꝛiſto.⁊ huiꝰ coꝛpis ſtatim rñdebit ꝙ ita. Seu non ſta⸗
nos ſumꝰ mẽbꝛa · chꝛiſt? aũt caput · a tim reſpondendum eſt ita ſed vebet
Plrc q̊̃ infert᷑ nobvita ſiẽꝗ capite coꝛpali tbõ pᷣmo ↄſulere oẽs ptes coꝛꝑis ⁊¶ in
N ĩ mẽbꝛis. iunctura aũt ꝗᷓ cõiũgit iſta terrogare an diligant deũ· Cogita⸗
hutd mẽbꝛa eſt amoꝛ· Oñ ſic videmus tieonẽ ſi ipſa cogitat ð doo· Linguaʒ
knts iſtud mẽbꝛũ qð diuiſũ ẽ a capite vxl ſi ipſa loquit᷑ libenter ð ο τ lo-
Anm ab alijs membꝛis non habet vitam quit᷑ verba vana ⁊ ſibi diſplicẽtia:
nch ſed eſt aridũ ⁊ moꝛtuũ· Sic quicũq; Aures ſi audiũt⁊ ſic ðᷣ alijs ſenſibꝰ.
linmn⸗/ nõ ↄiũgit᷑ deo ⁊ ꝓximis ꝑ amoꝛẽnõ Manꝰ ſi ſũt paratę ad dãdũ elemo
Men recipit influxũ grę ⁊ vꝓtutũ a deo· et ſynas ipſius amoꝛe ⁊ nõ ad rapien/
rma. ſicẽ aridus⁊ moꝛtuꝰ ſᷣm aĩaʒ· Sed dDü aliena vel cõgregadũ modo ꝓp/
4 ecõtrario qͥ ẽ deo ⁊ ꝓximis cõiunctꝰ bibito a deo · Pedes ſi libenter va⸗
Pamoꝛẽ recipit a capite influxũ ⁊ ſie Düut ad eccleſia ·⁊ nõ ad loci vbi pᷣt
ideo viuit· ¶ Diſtinctio facere dãnũ aĩę ſuę · Et tuc m ꝙin .
16 ¶ Sciendũ eſt ꝙ excharitate tene / ueniet woterit rndere: ꝙ ſimuenit ꝙ
e⸗ mur:pꝛimo diligere deũ · Secundo faciet bona oꝑa ⁊ cõpleat mandata
irſeocx amicũ· Tertio inimicũ:⁊ vno iſtoꝛũ eüpõt dicere ꝙ den diligit · ſi autẽ
ddo⸗ deficiẽte ñ ẽ ĩ nob charitas · Primo nõ:qꝛ dilectio dei ꝓbat᷑ popa ⁊ nõ
nonrdih⸗ tenem̃ hr̃e charitatẽ ſiue dilectionẽ verba · qꝛ ꝓpbatio dilecnonis ẽ er/
nEn ad deũ. hõ eni tenet᷑ ⁊ obligat dili/ Hibitio oꝑisẽ · vt dic Greg · Johᷣ
nöͤl gere illũ a q; recipit aliq beneficiũ v· Vec ẽ charitas dei vt mandata
uiler ẽobligatus illũ diligere. Dnde inr ligitis me mãdata mea pᷣnate ¶ Se/
ni ceteros hoĩes plus tenet iõ diligere cundo ꝓtimũ ſuũ amicũ in ceu. Nã
nit patrẽ ⁊ matrẽ· q;ꝛ plus ab eis recipit eni inducit nos vt diligamꝰ amicos
mte⸗ qꝛ niſi ipſi fuiſſent bõ non fuiſſet · nec benefactoꝛes nr̃os· cõtrariũ aũt face
itit eſſetĩren natura: 1 , cõſequens ni- re ẽ maxima ꝓditio ⁊ cotra naturaʒ·
zahe hil boni poſſet hĩe · t nullo autẽ tĩ H enĩ crudeliſſima aĩalia faciũt· Di/
4 beneficiũ hõ recipit ſica deo · ab ipſo emꝰ eni ꝙ leones. vrſi. canes.: ce/⸗
r, enĩ habemꝰ ꝙ ſumꝰ magis qᷓa pfe tera aialia illos quos pcipiũt ſe dili
in matre· ab ipſis enĩ habemꝰ tm coꝛ gere ⁊ libi benefacere diligũt ⁊ de/
ün pus · ⁊ etia vᷣtute dei magis fert᷑ et fendũt· Qnãto magis hoies q exna
d generat᷑ qᷓ;ᷓ virtute ꝑentũ⸗Et certü ẽ tura ſua ſũt aſſueti magis inclinati
onec⸗ ꝙ aiaʒ ab ipſo ſolo habem. qꝛ ipſe ad amoꝛẽ deberẽt diligere amicos
Viſat creanit eã · Ipſe etiaʒ redemit nosa ſuos:Cũ enĩ oia ꝑticipat nob bona
cile/ poteſtate diaboli cuius eramꝰ capti oꝑa ⁊ alia ſua bona vniũſale bonuʒ
ſolla ni ꝓprio ſanguiue. ⁊ dat nobis quic amico ẽ velle bonũ ſibupſi · Et ideo
ddiin qͥd boni habemꝰ ĩ ̊ ſęculo · ⁊ dabit amicũ debet hõ diligere ſicut ſeipſũ.
mate gloꝛiã ppetuã ĩ futuro.⁊ ideo tenem̃ Heb · xiij · Chanitas fraternitatj ad
Hmwanm ipſum qꝗ ſuꝑ oĩa benefecit nobis· ſu fratres ⁊ qmicos maneat in vobis·
ic per oĩa diligẽ · Aoma · viij · Nec cre Et diẽ ꝙ maneat ⁊ ñ ð facili traſeat.
idert atura aliqᷓ i nlla creatura poſſet noſ Siẽc̃ qdaʒ ꝗreceptis mille bnficijs
oo⸗ ſeparare ꝑ amoꝛẽ ⁊ dilectionẽ Pa ab amico ꝓpt᷑ vna diſolicẽtiã dimit
nwe ad eũ habemus a charitate dei · Vñ tũt eũ diligere·¶ Nota ꝙ amici ſũt
em Frc . te ur tua dilige eũ diligẽdiĩ deũ ·iein his ꝗ ſũt hm deũ·
Cum ᷣ te fecit · Mota ꝙ ſicẽ dicit Greg · nõ ſut inuãdi nec diligediĩ peccad·.
uẽlibet interrogẽ an diligat den ſi eni aliqs rogaret aliqueʒ F d*

r

Charitas

ſibi vel iunaret ad habenduʒ vene/
nũ qð multũ deſideraret bibere ⁊ ex
eiꝰ potu moꝛeret᷑nullo mõ ſi eſſet xe
rus amicus ipſe h̊ faceret· Siltr ſi ali⸗

q̃s iuuet aliquẽ ad aliqͥd faciẽdum

qð ſit peccatu moꝛtale ꝑ qð incurrit
moꝛtẽ aĩę quęẽ peioꝛ ⁊ ꝑiculoſioꝛ qᷓ;ᷓ
moꝛs coꝛꝑis·nõ ẽ verꝰ amicꝰ ſ̊ mag
inimicus · Semꝑ g amicꝰ diligẽdꝰ
Ebm deũ ··.· Joh· iiij · Diligamꝰ inui
cẽ pᷣm deũ· ſcʒ qꝛ charitas ex deo eſt
ideo qͥ diligit m deũ diligit ᷣm
chantatẽ · ¶ Certio ininucꝰ ꝓpt᷑ de⸗
um · de eni H pcepit · ⁊ niſi inimicuʒ
Diligamꝰ nõ poſſumꝰ deũ diligere ·
Dictũ ẽ eni ꝙ oẽs nos ſumꝰ vnum
coꝛpꝰ ĩchꝛiſto·⁊ ipſe chꝛiſtꝰ ẽ caput ·
nos aũt mẽbꝛa Jüctura aũt nos cõ/

iungẽs ad innicẽ et cũ capite chꝛiſto

ẽ amoꝛ: Certũ ẽ aũt ꝙ nullũ mẽbꝛuʒ
põt eſſe Diuiſũ ꝗ mẽbꝛo cõiuncto ca
piti qͥn ſit diuiſũ a capite · Sic ſi bꝛa
chium diuidat᷑ a pectoꝛe· neceſſe eſt
el erit dinidẽ a capite · Sic nullus
põta pꝛoximo diuidi nõ diligendo
ipſũ · qn etiam ipſe ſit diuiſus a deo
Et ita etiã nullꝰ odiẽs pꝛoximũ ali/⸗
quẽ põt vere diligẽ deũ · Dẽs enim
homĩes huiꝰ mũdi qᷓ;diu viuũt pñt
eſſe mẽbꝛa chꝛiſti·⁊ ideo quõ põt hõ
eſſe diuiſus ab eis ꝑ odiu remanẽs
ↄiñũct' deo · Sʒ certe nõ ð aliqͥ viuẽ

te · Vñ · .· Job · iiij · Si qͥs dixerit· qm̃

Diligo deũ ⁊ fratrẽ ſuñ odit:mẽdax
ẽ· Et ideo ibidẽ dẽ · Si diligamꝰ in/
nicẽ de' ĩ nob manet.⁊ charitas eiꝰ
ĩ nobis ꝑfecta ẽ ¶ Mota ꝙ hõ ꝗ mul
tũ tẽdit ad lucrũ alicuiꝰ rei libẽtiꝰ lu
crat᷑ multũ cũ laboꝛe q; modicũ ſine
laboꝛe Siẽ mercatoꝛes mallẽt lucra
ri mille libꝛas nauigãdo⁊ laboꝛãdo
Bung q; alicd paꝝ etiã ſine laboꝛe
es intẽdimꝰ ad lucrãdũ gloꝛã pa
radiſi · diligẽdo aũt inimicũ licet ſit
magnꝰ laboꝛ.lucrat᷑ hõ maioꝛẽ mer/
cedẽ q; diligẽdo amicũ qð ẽ ſine la⸗
hoꝛe· Et ideo ad dilectionẽ inimico/

rũ debemꝰ multũ conari licet ſit nob
laboꝛioſũ ·qꝛ magnã mercedẽ lucra⸗

bifñ in gloꝛia padiſi.j·Cor · xiij · Rd
huc excellẽtioꝛẽ viã demõſtro vohᷣ.
ſcʒ charitatẽ ad inimicos: Et poſtea
oſtẽdit q̃lis debeat eſſe dicẽs · Cha/
ritas patiẽs ẽ ſcʒ ĩ malis illaᷣ ab ini
micis · nõ reddẽs ſcʒ malũ ꝓ maloſᷣ
ecõuerſo· Benigna ẽ erga inimicos
nõ emulatnõ agit ꝑperã · nõ infla/
tur ⁊c · Matthei · v · Diligite inimi/
cos vros · bñfacite his qͥ oderũt vos
oꝛate ꝓ ꝑſequẽtibꝰ ⁊ calũniãtibꝰ.
vt ſitis filij pñis vri qͥ in cęlis eſt · Si
en diligi cos ꝗq vos diligũt quaʒ
mercedẽ habetis:nõne publicani B

faciüt · Decuſtodia ſenſuũ exterioꝝ

Aut nobi

les hñt ĩ ĩgreſſibꝰ oſtiari/
os ante ſe cũ baclo turbã

arcẽtes ne cõpꝛimãt eos· et pꝑſonas

ſu ppoſitas ne ſuꝑ collũ dni ſeinge/
rãt expellũt· Sic aĩa iuſti qñ exit ad
loquẽdũ vel audiẽdũ vel vidẽdũ ti/
moꝛẽ pabet oſtiario ꝗ totü infer/
nũ bʒ ꝓ baclo ad turbã malaꝝ cogi
tationũ expellendũ · ne ab eis aĩa cõ/
pamat᷑ ꝑ cõſenſũ peccati· Ideo di/

cctũ ẽ Jeſu · Turbeę te cõpꝛmũt · Ita
cõpꝛimit᷑ Jeſus ·i· ſalꝰ gie ꝑ turbã co
gitationũ qð exire cõpellit᷑. Nunqᷓ;ᷓ

ſine oſtiario exeũdũ ẽ· Cimoꝛ ſᷣui/
is nõ ẽ oſtianꝰ viuꝰ ſ̊ depictꝰ qͥ pec/
catũ videt phibere ſ᷑ů omnino nõ p/
hibet · qꝛ manet ĩ timoꝛe pᷣuili geccan
Di volütas· Senereron ſi ſperare

tur impunitũ vt dicit Rugꝰ· Itẽ in
Piculo ẽ theſaurꝰ coꝛdis:qn os ad lo

quẽdũ aꝑtũ ẽ·aures ad audiẽdũ ⁊c·
Nota qᷓ; diligent᷑ firmat hõ oſtium
ſuũ vł arcã ⁊ clauis ferreis ligat:qñ

habet theſauꝝ ibi · Sic coꝛ debʒ ſuũ

firmare vbi habet theſauruz gratix⸗

Jõ di Danieł xiij.: Clandite ianu/
as

Ad poꝛtas caſtri mag cuſtodia
ponẽda eſt· q; ſi poꝛtę caſtri apꝑte ſũt:

ctoſ⸗
fenen
niãq
tepta
introt
fupto
ſuon
tuach
nusch
Eeh
s d
Nlot
muüͤcie
nntram
wulte⸗
ſesſa
ſtyas
dii
Sich
fones
tsui
Nauci
wolg
Can
ſhe
ücas
auſd
N
⸗
oſti
nie
ſnol
ſole
bu⸗
nnis

titnos
Kln,
e
Etpſen
S⸗
ini⸗
Pmalog
uumicos
nönſt,
keinimi/
nitwos
lünb.
ſſ⸗Si
iqna;
nß
Wenon

od

Ppoſtun⸗
cotudi
tphonus
lenge⸗
jent ad
legüti/
ünfer,
moogi
Aaco/
r di/
nit u
turdic
c
inorfu/
c
nonop/
Uern
ſhenare
Itiin
dsadlo
oon
,01
hyii,
ngn;
Neum⸗
ſwa⸗

Cuſtodia

cito põt capi: Sicl audis oſtia tua et

feneſtras domꝰ tuę ↄtra vẽtũ ⁊ plu/
uiã q̃re nõ claudis ſenſus tuos ↄtra
tẽptatiões ⁊ tribulationes ·qꝛ moꝛs
intrat per feneſtraſ· Job xxx · Quaſi
rupto muro ⁊ aꝑpta ianua irruerunt
ſup me · Yſa· xxvj: Intra ĩ cubicula
tua claude oſtia tua ſuꝑer te.Nota
ꝙ dñs venit ad diſcipulos ſuos ia/
nuis clauſis · Sic ⁊ ad coꝛ hoĩs venit
Ecech.xliii . Noꝛta h̊ clauſa erit et
cæilrl ingreſſus ẽ · Joſeph erat clau
ſus ⁊ deꝰ erat cũ eo:Genxxxix:Cibꝰ
l potꝰ cooꝑtus meliꝰ pᷣuat caloꝛeʒ
⁊ mũdiciã ſua·ve. Cõcaluit coz meũ
intra me · Itẽ qn fit pariſiꝰ aliqs tu/
multus in aliqͥ loco vel vico burgen
ſes ſapiẽtes claudũt oſtia ſua⁊ fene/
ſtras ſuas · Sʒ ſtulti reſiliũt in me/
Diũ ⁊ redeũt frequenter vulnerati ·
Sic ſapiẽs ↄtra opprobꝛia ⁊ litiga⸗
ſones 7 Scultionen danar his
oꝛis ſui · Ego inqt · G. tanqᷓ;ᷓ ſurdus
nõ audiebã · Iteꝝ attẽde quõ cau/

po diligent᷑ circuit vaſa ſua et ſolli/

cite claudit rimas vñ vinum Poſſet
effluẽ · ſic ⁊ tu ſenſus tuos ne gr̃a dei
effũdat᷑· Tglix qͥ dicẽ põt.oſtiũ meñ
clauſũ ẽ· pueri mei mecũ ſũtĩ cubili:
i· cogitatiões et affectiones ĩ ſecreto
cõſciẽtię meę· Nõ ſic pueri vagi qͥ ð
oſtio ĩ oſtiũ cũ laboꝛe ⁊ pudoꝛe panẽ
mẽdicãt · Hi ſũt qͥ cogitatiões ſuas
in affectiones carnales ⁊ mundana
ſolatia cõuertũt · qs lamẽtat᷑ Hiere
mias Threñ ·p· vicẽs · Dĩs ppls ge⸗
mẽs quęrens panem·
e cuſtod ia coꝛdis

Oꝛ cuſtodi

endũ eſt ſiẽ vas omnium
theſauroꝝ cęleſtiũ · ſic ca⸗
Krũ ĩ terra inimicoꝝ ſitum · Ideo dĩ
Hꝛoũ·iiij Di cuſtodia ſᷣua coꝛ tuũ.
tem vas pᷣcioſũ qð carius emit᷑ et
ĩ eiꝰ fractura maiꝰ Dãnũ incurrit᷑ et
Difficiliꝰ reparat᷑.diligẽtiꝰ cuſtodit᷑
Vñ diẽ apls · j · Cbeſſaliiij · Sciat

vnuſqſq; vas ſuũ oſſidereĩ ſetſica⸗
tiõe ⁊ honoꝛe · Scm̃ ⁊ mũdũ dʒ eſſe

vas illud ĩ qͥ tã pᷣcoſi liqres gre ⁊ ſa

piẽtię infundũt᷑ · Si enĩ vaſa in qᷣbꝰ
ſcõꝝ reliquię reponũt᷑ ↄſueuer̃t hrii
Hnoꝛe et ſactitate· qᷓntomagl coꝛ in
q̃ tã pcioſe reliquię grę coꝛpis ⁊ ſan⸗
guinis dni reponũt᷑.HNñ Eea x· In
mãſuetudine pᷣua aĩiaʒ tuã. ⁊ da illi
honoꝛẽ ſʒʒ meritũ ſuũ · Nobilẽ hoſpi
tẽ leuares ð turpi loco ⁊vili:⁊ ĩ hõe⸗
ſto ponẽs · Tia tua nobiliſſima eſt ⁊
ideo male ĩ renis ĩ ceno ꝑeccati col/
locatur · Jdeo diẽ · ¶XAd te dñe le/
uaui aĩiaʒ med · Ittẽde ꝙ coꝛ tuum
mutuo cõcedis inimico · qñ ſuſtines
ĩpctõ delectari· das o qñ pctõ cõ/
ſentis · tranſfertvo coꝛdis dñiuʒ per
ipletioneʒ oꝑis· Cũ gvanitas cupi/
Ditatis ſen carnis delectatio tibi of/
fert᷑ a diabolo · reijce tanq; delicioſꝰ

epulatoꝛ tam diſcõueniẽtes ⁊T imun
dos cibos ·⁊ q̃ſi ſcutella ſua dia bolũ

ĩ frõte pcutiẽs · vt nõ guſtes nec co/
medas ð cibo erꝰ.Nã ulã differẽtiã
Dic int᷑ guſtare ⁊ comedẽ ꝗ ẽ int᷑on
ſentire ⁊ delectari citta cõfenſũ.· Gu⸗
ſtare ẽ ſine deglutiõe ſup linguã te/
nere· ſic qñ guſtat᷑ cibus ſi bn ſit ſal/

ſus Comedẽ ẽ cũ intrinſecꝰ cibꝰ ĩ coꝛ

poꝛe trahit᷑ · Eodẽ mõ ſũt qͥdã qui ci
bũ moꝛtifeꝝ a diabolo ĩ tẽptatione
oblatũ nolũt comedẽ ꝑ cõſenſuʒ tñ
qdãmodo guſtaredicũt · dũ ĩ turpi
cogitatiõe vel delectatiõe coꝛ ſuũ q̃/
Dã inſania ſine animadũſiõe ꝑiculi
ſui moꝛari pmittũt qð ꝑiculoſũ ẽval⸗
de · Col · ij.· Neq; tetigeritis Ecogit
tionẽ· neq; guſtauerit ꝑ cõſenſu vel
oariong Et nota ꝙ guſtatio multi
plicata alicui · vni hauſtui equipollʒ
ſicpatet ĩ illis ꝗ ꝓbãt vina:Sic fre/
quẽs delectatio plerũ q; inducit cõ/
ſenſũ · ſi Sgtimes moꝛtẽ aię quã fac cõ⸗
ſenſꝰ · time talẽ guſtare cbũ ꝗq diſpo⸗
nit ad moꝛtẽ· Job· vj · Qundqd gu⸗
ſtare p̃t qͥs q̃d guſtatũ affert moꝛtẽ

Cuſtodia

Itẽ ſiẽ caſtrũ ĩ terra inimicoꝝ po/
ſitů ⁊ ex om̃i ꝑte obſeſſũ cuſtodiẽdũ

S.ita etiã ⁊ coꝛ KRnte iſt ð caſtrũ tenet

ſedẽ ſuã diabolꝰ cũ toto exercitu ſuo

Ipſe eĩ ẽ leo qͥ circuit quęrẽs quẽ de⸗

noꝛet · glo · circuit diabolꝰ tan c; ho/
ſtis clauſos obſidẽs muros exploꝛat
an ſit aliq̃ ꝑs minꝰ ſtabil cuiꝰ aditu
ad interioꝛa penetret᷑ c· Attẽde q;

ĩ caſtris tã ſobꝛie viuunt · q; paꝝ doꝛ

miũt.qᷓ; raro ⁊c· ⁊ cũ quãto timoꝛe·⁊
