ſußpinmg
qn bal⸗
Mons 4,
michsin/
wptueſunt
hſtendi⸗er⸗
awd⸗
noppoln
üpdon
ntchiſit
o te⸗
(Pumnon
esulliſt
Benptonm
wane
ningſuſi⸗
R.

noſtrã:ſua moꝛte ſuꝑauit( Secũdo

ꝓpter noſtram cautelã ut nullus qn/

tumcũq; ſanctꝰ ſe exiſtimet ſecurũ et
imunẽ a temptatione · Onde etiam
oſt baptiſmu temptari voluit/quia
ſicut Mylarius dicit ſuger Matthe
um. In ſanctificatis maxime diaboli
temptamẽta craſſant᷑: quia victoꝛia
magis eſt ei de ſanct exoptãda·Hn
T Ecq·ij· icitur: Fili accedens ad
ſeruitute dei ſia in iuſticia: timoꝛe · et
pꝛepara animã tuam ad temptatio/
ne Certio ꝓpter exempiũ · ut ſcilicet
nos inſtrueret qualit᷑ diaboli tẽpta/
tiones vincamꝰ.ut Tuguſtinꝰ vicit
iij · de trinitate Quarto ut nobis fi/

Duciaʒy de ſuq mmia largiret. vnde di·

citur ad Heb.iiij .· Nõ habemꝰponti
ficem qui nõ poſſit compati infirmi/
tatibꝰ nris temptatũ autẽ ꝑ oĩa pꝛo
ſimilitudine abſq; ꝑeccato· ¶ ¶ld ra/

tiones in oppoſitũ · &d pmã reſpon/

detur · negando minoꝛem · ſcʒ ꝙ; vvtuſ

Chꝛiſſti eſſet certitudinali᷑ nota dę/

monibꝰ. ſicut vicit Cuguſtinꝰ.ix: e
cini. Chꝛiſtus tn innotuit vęmonib⸗
qntum voluitnon per id qͥd eſt vita
cterna · ſed per quędã tempoꝛalia ſuę

virtutis effectaex quibꝰ quãdam cõo/

iecturã habebãt Chꝛiſtũ eſſe filiũ dei
Sed q; rurſus quędã ſigna ĩ eo hu/
manę naturę infirmitai videbãat ·nõ

pꝛo certo cognoſcebãt eũ eſſe filium

dei ·⁊ ideo diaboluſeũ temptarevo/⸗

luit · Et h ſignificat Matthriiij· vbi
Dicitur · ꝙ poſtq; eſurijt acceſſit tem/
ptatoꝛad eũ ·quia ut dicit Nylariuſ
Temptare Chꝛiſtu diabolꝰ nõ fuil/
ſet auſus. niſiin eo ꝑ eſuriei infirmita
tem quęſũt hoĩs recognoſceret:⁊idẽe

Dicit Gꝛegoꝛiuſi Rd ſecundaʒ re/

pondet᷑:negando conſequentiã· Et
ratio eſt · quia Chꝛiſtus venerat diſ⸗
ſoluere opꝑera diaboli . non potentia
agendo. ſed magis ab eo ⁊ eius mẽ/
bꝛis patiẽdo · ut ſic diabolũ vinceret

iuſticia non poteſtate ¶ d tertiam

reſpondetur:negando conſequenti/
am · Et ratio eſt · quia Chꝛiſtus ſicut
Dicit apoſtolus in oibus tẽptarivo/
luit abſq; peccato · Cemptatio autẽ
quę eſt ab hoſte poteſt eſſe ſine pecca⸗
to · qꝛ fit per ſolaʒ exterioꝛẽ ſuggeſtio
nem · Cemptatio aũt quę eſt a carne
nõ poteſt eſſe ſine ꝑeccato·qꝛ hęctem
ptatio fit ꝑ delectationẽ ⁊ cõcupiſcẽ/
tiam. Et ſic Ruguſtinꝰ Dicit; Non/
nullũ peccatuʒ eſt cũ caro cõ cupiſcit

aduerſus ſpm ⁊ ideo Chꝛiſius tem/

q quartã reſpondet᷑· negando cõ/
equentiã:cũ dicit · ꝙ oĩs actio Chꝛi/
ſti R · reſpondet᷑ ꝙ aliqua ĩ Chꝛiſto
imitan debemꝰ· aliqua mirari:quę
cunq; ſunt opera virtutũ:imitarni æ/
bemus quę autem ſunt oteſtatiſnõ
imitari detemus ſed mirari:⁊iſtud ẽ

Eigananr ab hoſte non a carne ·

vnü de illis.· Vnde nos noſtrę infir/
mitatis conſcij non debemus nobᷣ fa/

cere temptationũ occaſiones · ¶td
quintã de ulo verbo· ꝙ diabolus al⸗
ſumpſit Chꝛiſtũ · reſpondet᷑ ꝙ ut diẽ
vl bertus magnus luꝑ Matther
Quidam ſanctoꝝ vident dicere ˖ ꝙ
aſſũpſit eũ poꝛtãdo ſuꝑ ſe coꝛpaliter
aſſumpto coꝛpoꝛe · ut Dicit Gꝛegoꝛiꝰ
in Omelia · Nec eſt mirũ ſi ſe ab illo
ꝑmiſit in montẽ duci qui ſe ꝑmiſit a
mẽbꝛis ipſius crucifigi · Sed Chꝛy⸗
ſoſtomuſ icit:ꝙ aſſuplſit eũ Ducen/

do poſt ſe · ⁊ ita exhoꝛtãdo induxit eũ
qag hoc ut iret poſt en. Chꝛiſt?ꝰ ex diſ

poſitione ſuę ſapie iuit cuʒ eo vbi ille
cupiebat eũ habere ad temptanduʒ
Vnde dicit lanctus Chomas cũ di
cit· vẽlſſumpſit eũ diabolusnõ intel
ligitur quaſi exneceſſitate · ſ̊ quia ut

HPiꝛigeñ · dicit ſuꝑer Lucam· Seque

hatur eũ ad temptationẽ quaſi ath/
leta ſponte ꝓcedens ¶ Ad ſextam re

ſponget · pmo · ꝙ ſicut dicit Chꝛylo⸗/

ſtomus · VPiabolus ſic Chꝛiſtum aſ/

ſumebat in pinnaculũ templi ut ab
oibus videret᷑ · Chꝛiſtus ant neſcẽte

diabolo ſic agebat ut a nemine vide⸗
retur · Quod autẽ cõſequent dicit ·
De möte excelſo 2c· non eſt intelli/
gendũ ꝙ videret ipſa regna vel ciui/
tates vel populos vel aurũ vel arg⸗
tum ſed partes in quibus vnũqͥdq;
regnũ vel ciuitas poſita eſt: diaboluſ
Chꝛiſto digito demonſtrabat⁊ vni
uſcuiuſq; regni honoꝛeſ ⁊ ſtatum ver
bis expnebat.
In Secũda do
minica q̃drageſimę legit᷑ euangeliũ
illud · In ülo Kepe. Eſiumpſit Jeſuſ
Petrum ⁊ Johãnẽ ⁊c Matth·xvij
Circa qͥd poſſunt diſputari ſequen/
tes quęſtiones· ¶Pꝛima · Dtrũ con⸗
neniens fuit Chꝛiſtum trãſfigurari-
¶ Secũda·. Otrũ cõuenienter ibi ſũt
inuenti teſtes trãſfiguratiõis Moy
ſes· ne Das Jacobus
Johäãnes · ¶ Certia. Otrum errauit
Petrus dicẽs · Honũ eſt nos bic eẽ
petens tria tabernacula fieri· Chꝛi/
ſto vnũ · Helię vnũ· ⁊ Moyſialiud

D pꝛimaz

neſtionẽ ·ſic pceditur Et
, Viger ꝙ nõ fuit cõueniẽs
Chꝛiſtũ tranſſigurari · ¶ Pꝛimo ſic·

Non eni conuenit vero coꝛpoꝛi ut in
Diuerſas figuras mutet᷑ ſed coꝛpoꝛi
fantaſtico.Coꝛpus autẽ Chꝛiſti non
fuit fantaſticũ ſed verũ:ergo tranſfi/
gurari nõ debuit Si dicat · ꝙ trãſ⸗
figuratio dĩ claritatis aſſũpnio· Cõ/
tra ſic.· Figura eſt ĩ quarta ſpecie q̃li/
tatis· Claritas aũt eſt in tertia cuʒ ſit
ſenſibilis qlitas· ergo aſſũptio clari/
tatis a Chꝛiſto trãſfiguratio dicinõ
debet Certio · Impoſſibile eſt ꝙ idẽ
coꝛpꝰ ſit ſimul opacũ ⁊ lucidũ · ſᷣ̊ ſm
rei veritatẽ coꝛpꝰ Chꝛiſti opacũ erat
ergo claritas nõ inerat ei ſm verita/
tem ¶ Quarto ſic· Coꝛpoꝛis gloꝛioſi
ſũt qᷓttuoꝛ dotes · ſcʒ impaſſibilitas
agilitas · ſubtilitas/⁊ claritas ſed ꝑ

aſſũptionẽ aliarũ trin non dicit᷑ trãf
figuratus:ergo nec per aſſumptionẽ

claritatis.¶ An oppoſitũ eſt euange/
lii pñs¶ Reſpodeo dicẽdũ · ꝙ cõue
niẽs fuit Chꝛiſtũ trãſſigurari Quę
cõcluſio oſtendit᷑ ſic· Chꝛiſꝰ diſcipu
lis ſuis hnunciata ſua paſſiõe· indu/

xerat eos ad ſuę paſſionis ſequelam

Opoꝛtet aũt ad hoc ꝙ aliqͥs directe
ꝓcedat in viam ꝙ fineʒ aliqualip/
cognoſcat · ſicut ſagittatoꝛ non recte
iaciet ſagittam niſi pᷣus ſignũ ꝓſpexe
rit in quod iaciẽdũ eſt ·⁊ hocſcipue
eſt neceſſariũ qñ via eſt difficilis et
aſpera· ⁊ iter laboꝛioſũ ·finis vo iocũ/
Ddus · Chꝛiſtꝰ qꝛ ꝑ ſuã paſſionẽad

hoc peruenit ut gloꝛiaʒ obtineret nõ

ſolum animęquaʒ habuita pᷣncipio
conceptionis ·ſed etiam coꝛpoꝛis · ᷣm

illud Luceę vlij. Opoꝛtnit pati Chꝛi/
ſtum ? ita intrare gloꝛiã ſuã· ad quã

gloꝛiam etiam perducit eos quiveſti
gia ſuę paſſionis ſequunt᷑. pᷣm illud
ci·xiiij · Per multas tribulationes
opoꝛtet nos intrare in regnũ celoꝛũ ·
Et ideo cõueniens fuit ut diſcipulis
ſuis gloꝛiam ſuęclaritat oſtenderet
quod eſt ipſuʒ trãffigurari: cui ſuos
configurabit · ſᷣm illud Phil. iij · Ke/
foꝛmabit coꝛpꝰ humilitatj noſtrę cõ/
figuratuʒ coꝛpoꝛi claritatis ſuę· ut ſic
animarẽt᷑ ad ſequendũ Chꝛiſtum in
acerbitate paſſionis· ut ergo iſtã ſe/⸗
licitatl conſtantię foꝛtitudineʒ toio
apoſtoli coꝛde cõciperẽt· ⁊ mhil ð ſuſ

cipiendę crucis aſperitate foꝛmida-

rent · claritatẽ illis ſuę gloꝛię demon/
ſtrauit · Oñ Beda dicit ſup Mat/

theum · Pia ꝓuiſione factü eſt ut cõ/

templatione ſupmanẽtis gaudij ad
bꝛeue tempus deriuata foꝛtiꝰ adũſa
toleraret Ad attonel in oppoſitũ
Id pᷣmam reſpondet᷑ ꝙ nõ ꝓcedit.

q; Chꝛiſtꝰ nõ d trãſſiguratꝰ ꝙ pꝛi/
ſtinam foꝛmã aut faciem aut coꝛpis

Writatẽ ꝑpdidiſſet · Onde Hierony

mus ſuꝑp Mattbeum dicit · Nemo

find

A

Me
ſio
A

Oon
ccc
cnſen
ſhecio
ſum
Cöͤnutt
Tturen
tbee
Psc⸗
fernin
tide⸗
copes
dane
colori
parent
ſſeoein
ſgrane
Turhe
Eincöne
nintn
oſcer
ſoltam
ſapinet
ſis W
tasint
cuere
mninan
choc
ſeſponch
Einade
Ldgrn
inttere
penon
ſonp
notuſ
Chiit

vnde
tatse
iuit
lue
rolet

deti
mpnon’
cange/
ucgoue
umOn
ce
eind
sſehchn
isdienn
lnaleͤ⸗
non fecte
üpſeere
Mpapge
dilis et
ispdioci⸗
aonea
Oodnenetn
utapnaye
n
tpanChi⸗
ſui adi
vouirt
Fnillud
ulatones
nii loꝛ̃
Mapulis
oſtengeren
Wrcuſaos
olei De⸗
noſtd
mslap ulſ
Chukun
tagoiſiß
tncincn
tAnblöi
Uute ſontcr
Jonednn
tſeo NEr
ſnickute⸗
sgenchn
ninrenni⸗
cſinoponn
no gac⸗
nr/
nuto
eNH
NrN

figuratio dicitur rtiã re
Tetur· negando aſſumptũ.qm̃ non

putet Chꝛiſtũ per bocq; tranſſiguna
tus vicitur: pſtinam foꝛmã⁊ faciẽ p⸗

Didiſſe· xel amiſiſſe coꝛpis veritateʒ

⁊ aſſũpliſſe cepus ſpnie vel aereu
iguratꝰ ſit euãgeliſta

Sed quõ trãffigu⸗ igel
demonſtrat vicenſ. Reſplenduit fa
cies eiꝰ ſic ſol · xeſtimẽta autẽ eius fa⸗

cta ſunt alba ſicut nix· vbi ſplendoꝛ

faciei oſtendit᷑.⁊ candoꝛ deſeribit ve/

ſtium. non ſubſtãtia tollit᷑ ſed gloꝛia

cõmutatur ¶ d ſecundam reſpon/
ctur·negãdo conſequentiã· Et ra/⸗
tio eſt. qꝛ figura circa extremitatẽ coꝛ

oꝛis conſiderat · Eſt enĩ figura que

termino vel terminis compbenditur

et ideo oĩa üla quę circa extremitatẽ
coꝛꝑis conſiderant᷑ad figuraʒ quo/

Dãmodo pertinere vident ·ſicut aũt
coloꝛ ita ⁊ claritas coꝛꝛis nõ tranſ⸗
parentis in eius ſupficie attendit · et
ideo eius aſſumptio claritatis tranſ/
tertiã reſpon

eſt incõueniens ꝙ id qd in ſe eſt opa
cum intrinſecus habere claritateʒ in

ſupficie vel extẽſione · licut eſt coꝛpuſ
politum . vel etiam ex alio intrinſeco

ſuꝑinducto ·ſicut ex reuerberatiõe ſo

lis vel alicuius hmõi · ⁊ ſic fuit clani/
tas in Chꝛiſto· non ꝙ ſupfuerit idu/
cta ex aliquo coꝛpoꝛe ſuperlucente ſed
miraculoſe ab ipſo deo:vt dicit ſan/

ctus Chomas in tertio ¶ d q̃rtam

reſpondet᷑:negando conſequentiam

Et ratio eſt· quia nõ eſt ſimile de do/⸗

te cdlaritatis· de alijs dotibus · quia
inter alias claritas eſt qualitas ipſiꝰ
perſong in ſeipſa ; Tlie vo tres doteſ

non participãt niſi in aliquo actu vł

motu ſeu paſſione ˖ Dſtendit igitur
Chꝛiſtus in ſeipſo aliqua aliaru do/
tiũ indicia · puta agilitatiſ cum ſuper

vndas maris ambulauit · Subtili/

tatis qñ de clauſo vtero virginis ex⸗
init · Impaſſibilitat cum de manibꝰ
iudęoꝝ pcipitare vl lapidare eum
volẽétiũ illeſus euaſit· nectñ ꝓpt illas

tranſfiguratus dicitur. ſed per ſolazʒ
deregiaue pertinet ad aſpectũ pſo⸗
neipſius· Circa quã claritateʒ nota
daritas illa quã Chꝛiſtuſ in tran/
figuratione aſſupſit. fuit claritas glo
rię qntum ad eſſentiã:non qᷓntuʒ ad
modũ eſſendi. Claritas enĩ coꝛpoꝛis
gloꝛioſi deriuatur ab animę clarita/
te. ſieut dicit Auguſtinꝰ in epiſtola
ad Hioſcoꝝ · Et ſumiliter claritaſ con·
poꝛis Chꝛiſti in trãſſiguratione deri
uata ẽ a diuinitate ipſiꝰ.nt Zamaſ .·
Dicit · ⁊ a gloꝛig animęeius quã a pn
cipio cõceptiõis habuit. Quod eni
a pᷣncipio conceptioms Chꝛiſti glo/
ria animę non redundaret in coꝛpus
ex quad am diſpenſatione diuina fa
ctum eſt. ut ĩ coꝛwoꝛe paſſibili noſtre
redemptionis expleret myſteria· Et
eodem modo ex diuina oꝛdinatiõe
factũ eſt ut gloꝛia animę redundaret
in coꝛpus in hoꝛa traniſigurationis
ut oſtenderet diſcipulis gloꝛiã futu/
re reſurrectionil· ut dictum eſt.

Ad ſecũdã que

ſuonem ſic pꝛoceditur· Et videtur q;

non conuenient ducti ſüt teſtes trãſ/

figuratiõis·¶ PHamo ſic.· DVnuſqͥſq;

enim maxime phibere poteſt teſtimo
nium de not· ſed qualis eſſet futura
gloꝛia tempoꝛe tranſfiguratõis Chꝛi
ſii nulli hominũ per experimentũ erat

adhucnotum ſed ſolis angeliſ· ergo

conuenienti angeli debuerüt onci
teſtes tranſfigurationis q; homines
Secũdo ſic· C eſtes ventaij nõ de/

cet aliq fictio · ßm writatẽ Moyſeſ
7 Helias nõ fuerũt ibi vere ſimagi
narie · ut dicit quędam glo. Lucęix.

ergo non fuerũt cõnenientes teſtes.
erti

o.bm q̃d d lcqx. Omnes

Apbetęteſtimoniũ phibent Chꝛiſto.
ergo non ſolum Moyſes 1 DPelias

ebuerüũt intereſſe tancᷓ teſtes · ſ eti⸗
am oẽs ꝓpbet/ Quarto ſic. Gloꝛia

Chꝛſſti ſidelibus oꝛbus nepꝛomintie

H

Piͦtote⸗

quos per ſnã tranſſiguration? adi/ tur negando conſequentiã · Licʒ nietrws
uus gloꝛię deſideriũ aſcẽdere voluit en oẽs pbetę teſtimonium Chꝛiſto minekni
non ergo ſolos Petrũ Jobanneʒ reddant nõ debuerũt ꝓpter hoc int/ itkucin
1 Jacobũ in teſtimoniũ ſuę trãſfigu eſſe tranſfigurationi Chꝛiſtiſed ſuffi ſſtnel Se⸗
rationiſaſſumere debnit ſed oẽs dij iebant iſte due perſon? que capita Zibgere
cipulos. In oppoſitũ eſt pns euan-/ ſunt ꝓphetarũ · quę ſingularit int ali / Htmlö,0
eliũ:¶Kndeo dicendũ ſub iſta cõ/ os inducti ſunt: um pᷣmo quia enꝛ witum n
cluſione · ꝙ conuenient ſũt Hdicti te/ turbe dicebãt Chꝛiſtü eſſe M eliam ucu
ſtes Ducti in teſtimoniũ traſſigura/ lij Hieremiã · aut vnn exꝓpbet· ca/ eſoebat
tionis Chꝛiſti · Iſta cõcluſio decla/ pita ꝓpbetarũ ſecum duxit ut ſoltem e nun
ratur ſic· Chaſt? traſffigurari voluit binc appareat dia ſeruoꝝꝰ dDñi · Cũ dnſenun
nut gloꝛiã ſuaʒ oſtenderet hoibꝰ et ad ſecundo · qꝛ Moyſes legem dedit nmoin
eam deſiderandaʒ hoĩies ꝓuocaret. Helias pꝛo gloꝛia dei gmulatoꝛ fuit zn n
Ad gloꝛiã autẽ cternę beatitudinis hm quod de eo ſcribitur · iij · Reg xix Nng
Ag di Cat⸗ 5. e e (CpiKäcon
adducunt hoĩes ꝑ CHaſſti · nõ ſoluʒ Zelo celat ſũ ꝓ dno exeratun Dn ki
qui poſt eñ fuerũt · ſed etiã qui eũ pꝛę ppter hoc ꝙ ſimul cuʒ C hꝛiſto ap⸗ n Vs
ceſſerũt. Oñ eo ad paſſionẽ ꝓperãte parent excludit calũnia indęoꝛum ac uoch⸗
tam turbęequę ſequebant q; que ṕ cuſantiũ Chꝛiſtũ tanc; legis tranſ/ cſemmias
cedebãt ei damabãt· Oſanna · ut d greſſoꝛem blaſphemu · del gloꝛiã ſi⸗ ſinus diun
Matth · xx · quaſi ſalutem ab eo bi vſurpantẽ · Cum tertio ut oſten / tone d⸗
petentes. Et ideo cõueniẽs fuit ut de deret ſe habere ptãtẽ moꝛtis ⁊ vitę⁊ rend
Pcedentibꝰ ipſuʒ teſtes adeſſent · ſcy eſſe iudicẽ moꝛtuoꝝ ⁊ viuoꝛũ perhoc nonecon
ZWMoyſes Helias · e ſequẽtibus Moyſen iam moꝛtuũ:⁊ Meliam fll
nt Hetrus Jacobꝰ Johanes ut in adhuc viuentem ſecum duat · td natoenol
oꝛe Duo⸗ el triũ teſtimoniũ ſtaret h quartam reſpondet᷑ negando conſe/ mnen et
verum rationes in oppoſitum quentiam · Et ratio eſt · qꝛ talia my/ G
Ad pꝛimã rndet negãdo cõſequen ſteria non ſunt oĩibus exponẽda ime/ Antedo⸗
tiam. Et ratio elſt · qꝛ Chꝛiſt? ꝑ ſuam Diate · ſed per maioꝛes ſuo tempoꝛe Abon
tranffiguratiouẽ manifeſtauit iſci/ ad alios debent deuenire · et igeo vt pkdn
pulis coꝛpoꝛis gloꝛiam quę ad ſolos Chꝛyſoſtomus dicit · aſſumpſit tres (God
hoĩes ꝑtinet · et ideo cõuenienter nõ tanqᷓ; potioꝛes· Nam Petrus excel⸗ cdpidc
angeltſeg hoies teſtib⸗ ad ̊ indn leens fuit in Dilectione quam habuit onll
cunt ¶ âd ſecũdã rndet᷑:negãdo mi ad Chꝛiſtum · iterum in poteſtate ſi lo ns
noꝛem. Dicimꝰ eni ꝙ in rei venitate bicõmiſſa · Johanes vvo in puilegio nneres i
fuerunt adducti Meliaſ ð loco quo/ amoꝛis quo a Chꝛiſto diligebat p/ tfocbac
dam eminẽti ad quẽ fuerat raptus. pter ſuam virginitatẽ ꝓpter htoga llicvl⸗
nt habet · iij · Reg ij et ſicaparuiti nuam euangelicę doctring · Jacobꝰ Mlode
coꝛpe ⁊ in aia· Moyſes vo addu/½ dgutem ꝓpter pꝛerogatiuam martyrij Mwon
ctus eſt de limbo patꝝ· nõ qꝛ reſurre Fuit enim pꝛimus ante alios Diſci ⸗/ tNin
xit· ſed quia aia apparuit ibi ĩ coꝛpe pulos paſſus martyriũ pꝛopt᷑ Cbꝛi⸗ 2
ſbigta nt tpale angelich ſtum.— tncin
poꝛibaſſũptis · ¶d gloſã autẽ indu IA 5 ſts v
Ram icis- villa o: öpta de hbr. NIQ tertia que/ um
qui intitulat᷑ de mirabilibꝰ ſacreſen ſtionem · ſic pꝛoceditur · Et videt᷑ ꝙᷓ (Conte
pturę qui non eſt liber autenti ſed PHetrus non errauerit dicẽdo · Bo / tfecur
falle aſcribitur Flug · Ondeilli go⸗ nü eſt noſhic eſſe; vel petẽdo tria ta/ mullan
non eſt ſtandũ ·¶ d tertiam reſpon bernacula 2c ¶ Hꝛmo ſic · Dicit glo⸗

Liqg
haſto
ins;
ſack
e
nrnt
ocpati
Velian
Pphrter
utſalten
dii Ti
n Tct⸗
lumfut
m On
oa⸗
ndeomae
legs wanh
wgoniſ
iontoltenn
sni
ri ejtye
1Dain

Gat⸗d

ndoconſe⸗
etulamp/
wnicaime⸗
o n
d ideot
ſunparms
unbab
nwpteſtirl
oinpuleg⸗
blgrhlei
wterſnog
4 a
wammanmn,
te los diß
ie

igne

ni,
Nn
ſu.

Bñ nouerat qð diceret dã ait· Ho /

nũ eſt nos bic eſſe · qꝛ reuera ſolũ ho⸗
minis bonũ eſt intrare ĩ gaudiũ vni
ſui ⁊ huicin ęternũ contemplãdo al/
ſiſtere ¶ Secũdo ſic Dicit᷑ in pᷣs · xqʒ
vldbęrere deo bonũ eſt · ſed hoc dic

Petrus · ergo non errauit · ¶ In op⸗/

poſitum videtur illud ꝙ Marcus et
Aucas dicunt ꝙ NPetrus hoc vicẽs
neſciebat quid dicerei¶ RKeſpondeo
Dicendum·ꝙ in hoc Petrus dicitur

erraſſe multiplicit᷑ ut colligit᷑ ex gloſa
ſanctoꝝ patrum· Pꝛimo ĩ hoc ꝙ cre

Didit ꝙ in ſolo aſpectu humanitatii
Chꝛiſti conſiſteret beatitudo:⁊ideo
illud ſufficere pꝛo fin ali beatitadine
Quod nõ eſt verum · qm̃ beatitudo
eſſentialis conſiſtit ĩ aſpectu claro ip/

tione. Scccidentaliter autẽ conſiſtit ĩ

aſpectu hũanitatis Chꝛiſti Telecta

tione conſequente · Iſti autem abo/
ſtoli qui admiſſi fuerũt ad tranffigu/

rationẽ non viderunt ipſius diuini/

tatem ſed tm̃ eius hũanitatẽ in foꝛ/

ma gloꝛioſa · Vnde verba Petrinõ

erant rationabilia · quia in ſolo aſpe/

ctu bumanitat Chaiti non conſiſtit
beatitudiniſeſſentia · ut dictũ ẽ. Se/
cũdo dicitur erraſſe ſiue male dixiſ/
ſe. quia credidit in hoc eſſe gloꝛiã ſan—
ctoꝛuz. quę non eſt hᷣ ſed in cęlis · vn
illud AZuq: vj⸗Gaugete? exultate
merces vꝛa copioſa elt in celis · Ter/
tio quia credidit ꝙ in hac vita moꝛ/
tali poſſit vera beatitudo haberi· cõ/

tra illud apoſtoli ad Heb xiij. QNõ

pabemuſ bic ciuitatẽ manẽtẽ. ſed fu/
turaʒ inquirimꝰ· Quarto · quia cre/
ndigeremꝰ ꝓ bea

Didit ꝙ domibus indigerem
titudine cõſequẽda · cum in illa cęle⸗

ſtis vite gloꝛia · ut dicit Heda . do/

mus neceſſaria non enit· vbi dinine
contemplationis luce oĩa parifican/

te aura aduerſitatis alicuiꝰ timenda
nulla remanebit. Teſtante apoſtolo

Jobamne trtſquieinſen a⸗

nitatis ſupernę clantatem deſcribeni

dicit inter aliꝗ. Et templũ non vidi
in ea · Veus eni omnipotẽs templuʒ
illius eſt ⁊ agnus· Quinto erra nit ſi/
ue male dixit· ꝙ tria tabnacula pe tit
fieri In hoc errauit dicit ¶lbertuſ. æ
legis ⁊ ꝓpbetę ⁊ euãgelij non ſat tres
habitationes ſed vna quę eſt eccle/
ſia · qᷣxx. Ecce tabernaculũ dei
cum homimbus Dnde gloſa Mar⸗

ci· ix ce iſtis ita dicit · Petrus oblitꝰ
ancti

nctis regnum pꝛomitti non in ter/
ris ſed in celis.⁊ ſe coapoſtolos ad/
buc moꝛtali carne indutos ĩmoꝛtalii
vitę ſtatum ſubire non poſſe· domuʒ
etiàm mannfactam neceſſariaʒ non

elle · legi quoq; ⁊ pꝛopbetis etia euã/

gelio tria taternacula facẽ cupit · cũ
non poſſint ſeparari in vnũ initiata

Cabernaculũ · id ẽ:eccleſia dei · Se/

xto dicitur erraſſe:quia comparauit
Chꝛiſtum alijs dicẽs Cibivnũ He⸗/
lię vnũ ⁊c · qð non debet fieri · quia
nihil eſt comparabile Ehniſto. 30b

xxxi. Deum hbomini nõ ęquabo:· Hn
c ut ait glo· in pꝛeſenti euãgelio · R

Petruſ impꝛudenter queſt iuit · reſpo⸗/
ſionem domini non meruit. ſed vox

patris teſtatur de filio Zcàα) ratio

nes in oppoſitum· Ad pꝛimam reſpõ
etur ꝙ Petrus dicendo · PBonum
eſt nos hic eſſe · ſi vellet ꝓ finali bea/
titudine ſufficere ſibi viſionem ſolaʒ
humanitatis Chꝛiſti errabat nt di⸗
ctum eſt· ¶ Ad ſecundã patet eadeʒ

Hominica ter/

5 .

tia q̃drageſimę eſt euangelium · In

illo tempoꝛe · Erat Jelus eijciens dę
monium ⁊illud erat mutuy ⁊c Lucę
xl · Circa quod poſſunt diſputariſe/
quentes qneſtiões. a
Cbꝛiſtꝰ ſufficiẽt oſtẽditſe nõ ĩ beelge/
byub k̊in ytute dei eijcere demonia·

nma ẽ · Dtꝝ

Secunda. Vtr ſufficiens fuit i

lud argumentũ Chꝛiſti · Si in digi⸗/

to dei eijcio oeęmonia ꝓfecto vemti
vos regnuʒ l id eſt. Chꝛiſtus ſine

Meſſias ꝓmiſſus ĩlege venit.¶ TCer
tia eſt · Otrum conueniẽs fnit ꝙ car/

nem ſumeret de femina · quia dicitur

. .
qu „Heimaz
Vvigetur ꝙ Chꝛiſtus non
ſufficient᷑ oſtendit ſe nõ in beelgebub
eijcere Oęmonia ſed in virtute dei ·
¶ Pꝛimo ſic· Dgmones cũ int ſe ha/

peranii obediat⁊ ſeruiat. non dubiũ
videtur qͥn imperio ſupioꝛiſ in ferioꝛ

Demon poſſit expelli ab hoĩe · ergo ꝛc
Seeunao arguitur ex dicto ſancti
Chome.· qui hoc vicit · ꝙ Vtute lupe/
noꝛu demonũ alij demones expelle
bant · ¶ Certio ideʒ arguit᷑:ꝙ necro/
mantid religare qnq; dicunt demo
nes per illicitas incantatiõeſ.ergo ꝑp
caldem pñt ſoluere eos ⁊æ coꝛpoꝛibꝰ

1osäð

hominũ· ⁊ ſic eijcere ¶ In oppoſitum
videt᷑ eſſe enangeliũ . 8.Reſton⸗
co · Sciẽdũ autẽ eſt pmo:ꝙ phari/
ſei odio habebãt Chꝛiſtũ /quia acnit
ꝗrguebat eoꝝ vitia:⁊ ideo miracula
ab ipſo facta vᷣtute diuina· dicebãt
eſſe facta arte magica· Et eodẽ mo/

eiectionẽ dęmonũ factaʒ ꝑ Chꝛi /

ſtum· Dicebãt fieri virtute cuiuſdam

ſuꝑioꝛis dęmonis cni inferioꝛes obe

Diebãt ad nutũ de coꝛpoꝛibꝰ exeũdo
Sicut eni in angelis ſunt oꝛdines et
alij alijs ſüt ſuꝑioꝛes · ſic in demoni/
bus cñ in eis remanſerint naturalia

imntegra:Fm Hionyſiũ.Picebãt enix
phariſei ꝙ Chꝛiſtꝰ habebat aliquẽ
ęemonem ſuperioꝛem quem voca⸗/
bant beelcebub ſibi familiarẽ pꝛua⸗
tum. ⁊ ſic demones inferioꝛes de coꝛ/
boꝛibus obſeſſis eijciebat per iũllum.
Secundo ſciendũ:ꝙ; ut Dicit ſanctꝰ

beant ſlationẽ ut minoꝛ maioꝛi im

i· Wliter Chꝛiſtus expellebat voęmo/
nes q; virtute dęmonũ expellebant

Nã virtute ſupioꝝ dęmonũ ODemo
nes a coꝛpoꝛibꝰ expelleb ant᷑· ſed iñ re
manehat dñium eoꝛũ qntũ ad ani/
mas. Non enim contra regnum ſuũ
Diabolus agit · ſed Chꝛiſtus depelle/

bat non ſolum a coꝛpoꝛe ſed multo-

magis ab anima· Onde Muguſtinꝰ

libꝛo · lxxxiij:q · Cũ imperio vel inuo /

catione alterꝰ vęmonis demon exit
a coꝛpoꝛe · iam non eijcitur · ſed magiſ
intima ingreditur operãdo·ſᷣm apo/
ſtolum . in filios diffidentię · Chꝛiſt⸗
autem remouebat a coꝛpoꝛe ⁊ ab ani
ma.non enim pᷣncipalit᷑ intendebat
ſanitatem copoꝛis ſed animę. Ot pa/
tet ex illo Johᷣ· v.· Ecce ſanus factꝰes
iam noli peccare ne deterius tibiali/
quid contingat. Iſtis notatis ponit
cõcluſio reſpoſalis:ꝙ ſufficient Chꝛi/
ſtus ſe oſtendit eijcere non in beelce⸗/
bub .ſed in virtute dei eijcere demo⸗
nia Oꝛima ratio chꝛiſti Siſathanaſ
ſathanã eijcit· tam ſcilicet in coꝛpoꝛe

qᷓ; in aĩa·tunc cũ diuiſio ſit inter de/

mones qͥmodo ſtabit regnũ eiꝰ.cuin
oẽ regnũ in ſe vmiſuʒ deſola bit. qſi
Diceret. ut diẽ NHieronymꝰ. Acgnũ
diaboli ſtabit in peccatoꝛibus vſq;
ad diẽ iudicij ·qꝛ tũcenacuabit᷑ om
nis ptãs· Onde ſi hoc iam eſſet · eſſe
iam finis mũdi:Nel ſic ᷣm Hylanũ

Si de ptãte mea eſt ꝙ ego faclaʒ ꝙ

vnus demon expellat aliũ · ergo ego
deſtruo regnũ diaboli ·⁊ ex hoc debe/
tis mihi ad hęrereSecundo ſic· Si
ego eiſcio in beelebub demonia · fi⸗
lij vꝛiſcʒ apoſtoli de eoꝝ came veſcẽ
dentes · wel alij quidam iudei qͥ non
erant de diſcipulis Chꝛiſti qui non
in noĩe Chꝛiſti eijciebãt demonia · in
ꝗq eijciũt:ꝑᷣ dici illoſeijcere demoĩa

Cemre dei . idẽ debet ↄfiteri ð me.

ertio ſic· Quia dgnonẽ erpellẽ ð
regno ſuo ñ poſſeʒ niſi eſſẽ foꝛtioꝛ eo

gecenm
ding
pene
politas
ſumisvo⸗
teniafae
tute dem
feturgy
un
ufula
nonmi
me denon
geoperpeee
Chiſton
mnotio⸗Et
eſtmecum
voluntat
dieſt din
cum. Chil

iseſt dil

fiaumng
Gmnuntcute
luoomop
bachove

(Cecione

Cninelesv
lundone⸗
1Dlcaren
Gdconten
nienlti
ſimplos
gegentii
tucenr
cmmturn
ſaunlsaſc
Cencockte
Gadwente
Cntorun
coligit⸗
len noc
diſergi
tereſta
tatenpe
diſergi

. läie.

nec eum vincere woſſem niſi virtute

multitudinem operũ iniuſtoꝛum. dii⸗

mnen⸗ dininacum non ſit poteſias in terra pergit voluntatem in diuerſitatẽ eli
wüdemn cõparetur ei Job xli ¶ Quarto ſic. gibiliũ · diſpergit mentis menſuram
ictiin Ex ilo. Quiñ mecũ zc: Ratio ẽ tat per diuerſitateʒ animaliũ motuum
Püii Bolũtas eius qin obeditalicuiẽ co⸗ oiſpergit intellectum in euagatione
nomnt foꝛmis voluntati illiuſ cui obedit · ſal cogitationũ inutiliũ · diſpergit inten /
nedn tem in facto· ſi ergo Chꝛiſtus in vir/⸗ tionem per diuerſitatẽ finium inten/
xſe nne tute ðdęmonis faceret miracula.ſeq̃/ toꝛuʒ · Diſpergit credenteſin contra/
ei ir retur ꝙ Chꝛſtꝰ ⁊ demoneſ eſſent cõ rietatem diſcoꝛdiaꝝ vnitatem eccle/
Nonn coꝛdes in factis · Hoc autẽ eſt falſuʒ ſiarum in diuerſitatem ron. Jal
dang hun quia facta Chꝛiſti⁊ doctrina erãt ad x. Lupus diſpergit oues. ¶ ITd ra⸗
mi n remouendũ hoĩes a łeccatis. Facta tiones in oppoſitũ · Ad pꝛimam di/
innan autẽ demonis ad ſtruendũ homi/ cendum reſpondet᷑ multiplicit · Pꝛi/
8 Con nes perpeccatuʒz· Ex quo ſequitur ꝙ mo·negando conſequẽtiã· Et ratio
nd Chuſtus non operatur ĩ virtute dę/ eſt.quia licet poſſibile ſit poteſtati ſu/
Kund monis · Et h eſt quod dicit · Quinoõ perioꝛum dęmonũ ꝙ aliquis demõ
ni 1 4 eſt mecum · per concoꝛdiaʒ in lacto et poſſit eijci aut expelli ð coꝛpe ſolõ ho⸗/
o voluntate · cõtra me eſt· ⁊ huiuſmo 4 minis. non tñ de anima · Chꝛiſtꝰ ant
eſunsfern di eſt diabolus qui non colligit me/ eijciebat Oęmonia: non ſoluʒ a coꝛ⸗
ennathit cum · Chꝛſti enĩ eſt colligere · Oemo/ poꝛibus. ſed ab anima ut dictũ eſt
notitsan nis eſt diſpergere · ⁊ ſic regnu Chꝛi⸗ Secundo reſpondetur · ꝙ qñ diabo
fienthi ſti eum regno dęmonũ nullaʒ ha bʒ lus pꝛęcepto ſiue imperio ſuperioꝛis
oninborle cõmunicationenColligit eni Chꝛi/ exit nõn dicitur ꝓpꝛie eijciſed volun
ſeene deno⸗ ſtus · pꝛimo paſſiones in foꝛmam vir tarie ex obedientia exire · quia eijcere
Giſitbana tutis· actiones ad noꝛmam rectitundi· ditcit quid violentum · Chꝛiſtus añt
ntincorwre niſ electiones ad pꝛudentiã ratiõiſ- eijciebat dęmonia violenter ⁊ con/
hſtiner de⸗ animales vires ⁊ motus ad menſu/ tra voluntatem eoꝛuʒz· Dnde gemẽ/
gücbeanm ram bonęg conſtitutę mentiſ· dinerſaſ tes clamabãt Fili Panid quid nobᷣ
Rhdͤk 7 diſcurrentes ? vagas cogitatiões ⁊tibi. veniſti ante tempus toꝛquere
zii ad contemplationè intellectus diui/ noſ Matth · viij. Tertio reſpõdetur
morns ni · multitudineʒ totã oper in vnuʒ ꝙ licet demon videatur expelli· non
ð ſimplicis intentionis multitudinem eſt tñ vera expulſio ſed ficta ⁊ ſimula
cuneſeeck credentiũ in vnitatem coꝛdis· multi/ ta ad deceptionẽ · ſed tm̃ ceſſat a ve/
hri tudinem hominũ ĩ oĩbus nationibꝰ xatione? lęſione quaʒ intulerat · ſicut
ego u ad vnitatem vnius ouilis ⁊ curępa/ aliqñ oſtendũt ſe ęgroſcurare:nõ ſa
Naläape ſtoꝛalis · ⁊ ſic ſemper Chꝛiſtus in colli nitatem conferendo ſed a leſionibu/
Naatern gendo eſt congregãdo.ndealu uas infirmis inferunt ceſſando.
andlis guſtinus in · x· confeſſionũ · In oĩbuſ ¶Ad ſecundam rationem reſpondet᷑
bopif quę mente percurro non inuenio lo/ ut dictü eſt ex ipſo dicto ſancti Tho
wranne cum tutum anime mee pPꝛeter te in ; me ¶AUd tertiam reſpondetur oupli
migtin⸗ colligũt᷑ diſperſa mea· Cõtrario au/ citer · Pꝛimo ſicut ad pꝛimã · Secun/
ſbiſigun tem modo· ut dit Albertuſmagnꝰ do poteſt dici ut dict Qicolaus de
Hitbenenſi Diſpergit diabolus qᷓ Diuiſſionis p· lyra in hoceuãgelio· ꝙ ſm quod di⸗
gjenonni ter eſt ⁊ oꝛigo· Diſpergit eni in varie cat Hieronymui· Licet arte magica
Lytnde tatem paſſionũ deſideria pꝑeccantiũ. poſſunt aliqua miracula fieri · tñ illa
wimH Diſpergit in coꝛruptionem actionuʒ ꝑtinẽt ad curioſitatẽ tiñ ⁊ vanitateʒ

ſe bnu

Sicut Simon mag faciebat ſtatu⸗
as ambulareloq ridere ⁊ ↄſimilia.
vt habetur in itinerario Clemẽtis · H.
illa us ſunt ſalubꝛia · ut curatio lan/
guidoꝝ.illuminatio cecoꝛuʒ⁊ hmõi
non poſſunt magicis artibꝰ fieri · iõ
opoꝛtet talia attribui diuine virtuti

⁊ talia facieba Chꝛſtus.
Ad ſecũdã que

oné ·ſic ꝓceditur: Et videtur ꝙ nõ

ſit ſufficiens argumentũ illud Chꝛi/

ſti Siĩ digito ei eijcio dęmonia p/
fecto venit in vos regnũ ceiii·; Chꝛi⸗/
ſtus ſiue Meſſias ꝓmiſſus ĩ lege ve
nit ¶ PHumo ſic· Zegit᷑ ꝙ Salomon
ut diet Heda ſupꝑp Aänanpoſtolo⸗
rum.xix · excogitauit ⁊ docuit exoꝛciſ/
mos quibꝰ imũ di ſpirituſ expulſi ab
hoĩbus non audebãt ad hoiĩes reuer
ti · ſi illa expulſio non fuit argumen/
tũ aduẽtus regni C bꝛiſti · ergo nec ex

expulſio dęmonũ facta ꝑ chꝛiſtũ·cõ/

ſequentia videiur bona· ¶ Secũdo
ſic· Chꝛiſtus opa magis miraculoſa
fecit q; eijcere demonia·pᷣ exalijs ope
ribus nõ intulit H̊ argumentũ aduẽ/
tus regni ſui:ergo nec ex hocvidetur
argui.¶Tertio· Ex euãgelio pñti · fi/
lij iudęoꝝ ſine dicãtur apoſtoli ſine
leezoene faciebãt miracula in vir
tute dei · B ex opere illoꝝ nõ infert᷑ G̊
argumentũ: ergo nec ex facto Chꝛiſti
n oppolituz eſt verbum Chꝛſti ·
¶ Reſpondeo dicendũ ſub iſta con/
cluſione · ꝙ argumentũ Chꝛiſti qͥ ar/

guit Si ĩ digito dei eijcio demonia

ꝓfecto venit in vos regnũ dei eſt ef/
icaciſſimũ Quod ſic oſtẽdit᷑· Ot di
ctũ ẽ in cõcluſiõe ſuꝑioꝛi Chꝛiſtꝰ eij⸗
ciendo dęꝓmonia ab hoibꝰ nõ ſolum
eijciebat a coꝛpibus violent᷑ contra
voluntatẽ dęmonũ/ſed pᷣncipaliter

ab alabus in quibꝰregnabat diabo

lus per peccatũ · ita Chꝛiſtus dimi/
nuebat ſiue euacuabat regnũ dia/
boli ⁊ dilatabat regnũ ſuũ regnãdo

in coꝛdibꝰ hominũ ꝑfidẽ. De qͥ dici
tur uer Aegni eius nõ erit finis
Et.·.·Cor.xv: Opoꝛtet aũt illü regre
Icilicet ꝑer fidẽ· donec ponat imicos
eius ſub pedibꝰ eius · Hec aũt ptãtii
Demonũ debilitatio ſiune diminutio
ſignũ erat aduentꝰregni Chꝛiſti · vm
illud Nũeri·xxiiij· Dꝛiet ſtella ex Ja

cob· q; ĩ natiuitate Chꝛiſti ſtella ap/

paruit quę magos qad Chꝛiſtũ natũ
Pduxit · ut haber᷑ Matth. ij · Et ſur/⸗
get virga de iſrael · id eſt Chꝛiſtꝰ vᷣm
ptãtem regiam · DVnde de ipſo dicit᷑

pPs.Ij· RBeges eos vga ferreg. Et p⸗

cutiet Duces · id eſt idolatraſ.·Oñ p
Chꝛiſti aduẽtũ deſtructa ẽ idolatria
Et vaſtabit oẽs fülos Seth· id eſt
oẽſpplos ſbijciet ſidei ivlie an fi⸗
nem mũdi.licet nondũ ſit impletum
Item Iſa.· liij· de eo dicit᷑· Foꝛtium
Diuidet ſpolia ꝓ eo qtradiditĩ moꝛ/
tem animã ſuã·foꝛtiuʒ·id eſt. dęmo/⸗
nũ Chꝛiſtus ſpolia diuiſit · Cũ pꝛes
e lim bo in ſua reſurrectione extrabẽ
do ˖ Cũ wotentiam eoꝛuʒ diminuen/

do · Item Ecech. xxxiiij · Suſcitabo
paſtoꝛem veſtrũ ſeruũ meuʒ Dauid

id eſt · Chꝛiſtũ qui de Danid deſcen
dit hᷣm carnem Matth· p· Et ceſſare
faciam beſtias peſſimas de terra:id ẽ
otentias diaboli quę ꝑ moꝛtẽ Chꝛi
ſti diminute ſunt Et .]· Et ſcient · ſci/

licet iſrael · quia ego dominus cũ cõ/

triuero catenas iugi eoꝛum.⁊ eruero
eos de manu ⁊ poteſtate imperantiü
ſibi · id eſt. pꝛincipũ Odęmonioꝛũ · Itẽ
Tach xiij · dicitur · Spiritum imnn
Duʒz auferam de terra · Ecce manikfe/
ſtum teſtimoniũ· Ergo oĩa heęc com/

leta ſunt pꝑer paſſioneʒ Chꝛilti · Vñ
Oh. xij· Chꝛiſtus inſtante paſſione
Dic Pꝛinceps hꝰ mũdi eijciet᷑ foꝛas.
Cum ergo iſta fiẽda eſſent per Cha⸗

ſtum. efficaciſſſimũ argumentuʒ erat

Chꝛiſti · cĩ dicebat · Si ĩ digito dei
id ẽ· vtute diuĩa eijcio demonia · nõ

ſolü ab hoĩuʒz coꝛpibꝰß euã ab aĩabꝰ

—

Poſt

ſ n⸗
ſeg⸗
Aufii
. pteſtate
Amns
Adanima⸗
dqjytun
lnlon m
gunrt⸗

denonsnn

ſougnard
Ccoguteje

Aumſeruns
Gah

t ant d⸗
nüindeni⸗

tuxr dumd

Duxeratut

uret ein

dumciad,

Wr wi

ſatenergo

Cheſn

äſtüad
nimac ene

Mſſösſu

tenaſacn
eugcnaſſe⸗
nonppteſt

uUroegoe⸗

Pleſarege
Ukſed bi
duntwion
donidn
Aooncas
Tlin d
diesgd
nontan
ſoropl
kionesi
Dturen
tioeſtd

nonuf

tumg
cungar

wenttäinis
rllüree
huinmcos
Müptiti⸗
KdDnirno
nCdinen
deſiclger
ſiſtelan⸗
Cbaſtümii
54 Etlan
iCbrſtoßn
Tiplo dat
merEtp⸗
Nur
Mmiiddamn
nanttoicnii
Cüſtingeamn
duot Fomm
aicrine
nleh demo⸗
it Cüpirs
toneenmit
diminuen

Sſctao

den Laucd

etaalue
nsNNi
gomoridi
,Etſann,
Dnmnsdi
conunanen
ſureinmmi
Danonci
Shinmminm
wCrNn
wcübain,
nqzChipli
ntmttpnin
icicierf⸗
cſanm
gnonmji
Sinpn
S
vonn,
aidi

Pꝛofecto venit in vos regnũ deiid
eſt Chꝛiſtꝰ ꝓmiſſus qͥ expulſo dñio
Oemõis regnaturus eſt ꝑ fidẽ in coꝛ/
dibus fideliũ Quia etiam dictũ eſt
per Chꝛiſti pãſſionẽ liberati fuimꝰ
a poteſtate diaboli:⁊ nibilominꝰ vi/
demus ꝙ adbuc nocet hoĩbꝰ qᷓntuʒ
ad animas temptãdo.⁊ qnq; vexan
do q̃ntum ad coꝛpꝰ· Eſt pꝛo noticia
plenioꝛi veritatj huiuſmodi ſciendũ
ꝙ ut dicit ſanctus Thomas.Ptãs
deęmonis in duobcõſiſtit · ſcilicet in

impugnando ? detinendo denictoſ
Ex eo auteʒ ꝙ quis impugnat᷑ non/
Dum ſeruus factus eſt · ſed ex eo ꝙ vi
ctuſeſt· ut patet · · Petri. ij.· Deuice/
rat aũt iabolus totu genus huma/

nũ in pmiſ parennbus eis dñnaba
tur dum eos ad hoc ſᷣm ſuũ votů de
Duxerat ut nullus paradiſi ianuã in/

traret. Venĩcit vnũquẽq; ſingularit᷑
dDum en ad peccatũ inchnat· quia qᷣ
facit peccatũ ſeruꝰ eſt peccati · Pote
ſtatem ergo diaboli qna victos de/
tinet C hꝛſtus per paſſionem amo/

net qᷓntũ ad ſufficientiã · q;uiſnõ qn

tum ad efficaciam niſi ĩ ilis qui vim

paſſiõis ſuſcipiũt per fidem charita

₰G

tem ⁊ ſacramẽta·⁊ per h dicit dñiuʒ
euacuaſſe. Onde quia iam diaboluſ
non wteſt imꝑdire ſanctos a conſe/

cutiõe gloꝛię ſicut faciebat ante · ſed

poteſtatẽ qua impugnat nõ enacua/
nit ſed vebilitauit dũ ipſum vicit et

Dum hoĩbuſ auxilia multa ad reſiſt⸗/

Oum tribnit · ſicut ſacramẽta · gratiã
abundãtioꝛẽ⁊ alia huiuſmodi· On⸗/
Te licet Diabolus ꝑmittat᷑ temptare
hiĩes ad exercitiũ ⁊ meritũ ſanctoꝛũ·

non tamen de facili ſuperat inqntuʒ

hHmo plura remedia habet ¶ τα ra
tiones in oppoſitum: ⁊td pᷣmã reſpo
Teturnegando conſequẽtiaʒ. Et ra/
tio eſt vunplex · Vna · qꝛ expulſio dę

monũ facta per exoꝛciſmos erat tan/

tum a coꝛpoꝛibꝰ nõ ab giabus ˖ Se/
cunda ratio eſt· quia Chꝛiſtus pꝛiq

virtute Pteſtate d emones expelle/
bat tam de co woꝛib 1
Xlij vo non niſi medicata a deo vel

diabolo ¶ .d ſecundam reſwondet

negando aſſu mptũ· Onde Chꝛiſtꝰ
ad quęſtionẽ pꝛeꝑoſitã ſibi per diſci/

pulos Johannis ; Cu es qui ventu/

rus es· an alium expectamꝰ·hoc mo⸗

do reſpondit dicens: Euntes renun

ciate ꝓohanni quę audiſtis ⁊ vidi/
ſtis. Cxci videt: claudi ambulantle
pꝛoſi mundant᷑ ⁊c · quaſi diceret · cũ
iſta facio ꝓozia virtute · pfecto ego ſũ
qui venturus erat. non eſt alius ex/

pectanduſ Itẽ Johᷣ xv. diẽ · Sioe
ra non feciſlem in eis quę nemo alinſ
fecit· pꝑeccatũ non haberent. i infide/
litatis in me: ⁊ita patet ꝙ vꝓᷣtualiter

ex oxeribus ſuis arguebat regnũ ſu/

um 7 dominiũ wnilſe.· Decipiebant
autem indęi in hoc quia iſtud regnũ

Chꝛiſti ſpirituale futurũ tẽpoꝛale cre⸗/

c bãt· Quẽ erroꝛẽ eis exclndit Chꝛi/

1

ſtus dicens Johᷣxviij. QAegnũ meũ
non eſt de wc mundo ¶ =id tertiam

reſpondetar ſicut dictum eſt ad pꝛi/

mam ˖ Et hec de iſta conclnſione ·

Ed tertiã que/

qui te poꝛtanit ⁊c · ſic pꝛoceditur· Et
videtur ꝙ non fuit cõnenies ꝙ Chꝛi

ſtus carnem ſumeret ð fcmina M
mo ſic· Sexus maſculinus eſt nobili
oꝛ ꝙᷓ ſexus femininus: ſed magis de/

cuit ut Chꝛuſtus aſſumeret id quod
eſt perfectum in humana natura: er/
go videtur ꝙ non fint conuenienſ ꝙ
Chꝛiſtius carnem aſſumeret de femi/

na ſed de viro · ſiẽ Ena de coſta ldę

