BGecunda trum

arta trũ vox chꝛiſti quam

audiẽt moꝛtui erit cauſa reſurrectio/
us omnium eoꝛum ·

gqueſtionem ſic ꝓcedit᷑· Et
yiger ꝙ indiciaria pote/
as qua iudicandi ſunt moꝛtui ĩ fu/

turo generali iudicio non conueniet
chꝛiſtio m qð homo¶ Primõ ſic· Di
cit uguſtinꝰ li.ð vera religione · ꝙ
iudicium attrib uitur filio inqntũ eſt

iple lex pᷣmę veritatis · ̊ h ꝑtinet ad
chꝛſtu bm qð eſt deus g iudiciaria
poteſtas nõ cõuenit chꝛiſto m qðᷣ
vmo /Secũdo ſic· Judiciũ auecto/
ritatem requirit· ſ̊ auctoꝛitas ſuꝑ vi/

uos ⁊ moꝛtuos eſt in chꝛiſto ſᷣm qð
deus. ſic enĩ eſt deus ⁊ creatoꝛ omni/

um . g Poteſtas ⁊c · ¶¶ Tertio ſic. 2ld

indiciariam poteſtatẽ ꝑtinet pᷣmia/
re bene agentes· ſicut punire malos:

t p̃ᷣmiũ bonoꝝ ẽ begtitudo ęterna ꝗᷓ
nõ dat niſi a deo · Ziat eni ANug ſu
vr Johannẽ. ꝙ pticipatione dei fit
aĩa beata g videt᷑ ꝙ iudiciaria pote/
ſtas nõ.g c Quarto d indicia-
riã coteſtateʒ chꝛiſti ꝑtinet indicare

occulta coꝛdis. pᷣm illᷣi ad Cor. iij
Nolite ante tẽpꝰ iudicare quouſq;
Vniat dñs qͥ iluminabit abſcõdi/
ta tenebꝛaꝝ· ⁊ manifeſtabit conſilia
coꝛdiũ · ſ̊ h̊ ꝑtinet ad ſolã vᷣtutẽ di/
uninã · vt patet · &ꝛτ . (In opoͤlituz
eſt euãgeliũ pᷣſens vbi di · Hoteſta⸗
tẽ dedit ei iudiciũ facere:q; filius ho
minis eſt ˖
ciaria poteſtas cõuenit chꝛiſto · et ßᷣm
qð deus ? m qð hõ · Iſta cõcluſio

Rñdeo dicẽdũ ꝙ iudi/

X5/

xædaratur ſio. Cnis apud deũ ma/
neat pᷣma ria auctoꝛitas iudicãdi.ho⸗
minibus tamen cõmittita deo iudi/
ciaria poteſtas reſpectu eoꝝ qui eoꝝ
iuriſdictioni ſubijciuntur · vt dicitur
Heut? ᷣ. Qð iuſtũ eſt iudicate · Et
poſtea ſubdit· Quia deieſt indiciu,
cuiꝰ ſcʒ auctoꝛitate vos iudicad· Cũ
ait chꝛiſtus ĩ humana natura ſit ca/
put totius eccleſie·et ꝙ ſub eius pe/
Dibus deus omnia ſubiecit (equit᷑
qᷓ; ad eũ ꝑtinet etiã m humanã na/
turã habere iudiciariam poteſtateʒy ·
Et hoc quidẽ ꝓpter mma nmopt
cõuenientiam ⁊ affinitatẽ ipſius ad
homines:ſicut eni ceus ꝑ cauſas me
Dias tanq; ꝓpinquioꝛes effectibus
oꝑatur.ita iudicat ꝑ hominẽ chꝛiſtũ
homines vt ſit ſuauius iudiciũ homi
nibus Nnde aplus dicit ad HMeb.
iij · Qõ habemus pontificẽ· qui nõ
polſit compati infirmitatibꝰ nris ⁊c
o·qꝛ ĩ finali iudicio· vt Rugꝰ
Dicit · erit reſurrectio coꝛoꝛum moꝛ/
tuoꝝ ꝗ̊ ſuſcitat deus ꝑ filiũ hominis
ſicut ꝑ eundẽ chꝛiſtũ ſuſcitat aias in
quantũ eſt filius dei(Mertio· qꝛ vt
TAuguſtinꝰ dicit in libꝛo de verbis

Dni: rectũ erit vt iudicãdi vident iu

Dicẽ.· Judicandi enĩ erũt boni ma/
li:reſtat vt ĩ iudid o foꝛma pᷣui bouis
T malis oſtẽdat ſoꝛma aũt dei ſolũ
bonis bᷣuetur⸗ rõnes in oppo/

ſitũ · d pmam rñdet negando con

ſequentiã:Et rõ eſt·qꝛ licet iudicium
ꝑtineat ad veritatẽ ſicut ad regulaʒ
iudicij · prinet tamen etiam ad homi/
nem q eſt imbntus veritate ſᷣm ꝙ ẽ
vnũ quodãmodo cum ipſa veritate
quaſi quedã lex ⁊ quędã iuſticia ani
mata· anima aũt chꝛiſti p ceteris cre⸗
aturis magis fuit vnita veritatiy ma-
gis ea repleta: m ſllud Joh· pᷣ⸗ Pi⸗/
Dimus eũ plenũ gra ⁊ writate · ergo
ad aĩaʒ chꝛiſti maxime ptinet oĩa iu
Dicare · ¶ Ad ſecundam rñdetur ne
gando conſequentiã · Et rõ eſt quia

.

ſicut in chꝛiſio ſᷣim diuinam naturã
eſt auctoꝛitas dominij reſpectu vni/
uerſalis creaturę ex iure creatiõis.ita
in ipſo im humanã naturã ẽ qaucto/
ritas dominij quã ꝓmeruit ꝑ paſſio

nem.⁊ eſt quaſi auctoꝛitas ſecunda/

ria ⁊ acquiſita:᷑ᷣ pᷣma ẽ naturalis et
eterna. tertia ridetur negan/
do cõſequentiã · Et rõ eſt · qꝛ licet ſo/
lius dei ſit ꝑticipatione animas bea
tas facere:nihilominꝰ adducere ho/
mines ad beatitudinem inquantuʒ
eſt caput ⁊ auctoꝛ ſalutis eoꝝ ẽ chꝛ/
ſti· Pm ülð· ad Hebᷣ.ij · Qui multos
filios in glonaʒ adduxerat:auctoꝛeʒ
ſalutis coꝝ ꝑ paſſionem cõſümari.
¶ Ad quartam rñũdetur negando
minoꝛem. Dicimus enĩ ꝙ cognolſce/
re occulta coꝛdiũ ⁊ diiudicare per ſe
ptinet ad ſolum deũ· ſ̊ ex influentia
Diuinitatis ad animaʒ chꝛiſti conue
nit etiam ei cognoſcere ⁊ diiudicare
occulta coꝛdiũ · Et ideo dꝛ ad Ro/
na.ij· In die cũ iudicabit deus oc/
culta hominũ p Jeſuʒ chꝛiſtũ · Et ita
compilando omnesrõnes. iudicia/
enit chꝛiſto.

cundam

queęſtioneʒ ſic ꝓcedit᷑· Et videtur ꝙ
ſuffragia viuoꝝ nõ ꝓſint defunctis·
Pnmo ſic· Suffragia p vnum fa⸗
cta nõ pñt alij ꝓdeſſe · g ⁊c· aſſũptũ
ꝓbar ſic· Dicit᷑ Gal; vi. Quę ſemi⸗
nauerit hõ H̊ ⁊ metet⁊ ſi vnus ex ſuf
fragijs alterius fructũ cõſequeretur
meteret ab alijs ſeminata ¶ Secun/
do ſic· Ad iuſticiã dei ꝑtinet vt vni
cuiq; tribuat᷑ ꝓ meritis · Oñ.E·Cu
reddis vnicuiq; ſᷣm opa ſna·ſᷣ iuſti/

4

ciam dei deficere ẽ impoſſibile · g im/

poſſibile eſt ꝙ vnꝰ ex opibus alteriꝰ
iuuet᷑ ¶ Tertio lic · Vict᷑ ĩ euãgelio
Pſenti · Qui bona egerũt ibutĩ reſur
rectionẽ vitę· qͥ vero mala ĩ reſurre/
ction icij . i condemnationis .
uarto ſic· Proficere ex oꝑe aliqᷓ

—

r ————
ð

ðõ

8 ☛⸗
—————

Peoche.

„

2 qlo.

eſt in via exiſtetis · H hoĩes poſt moꝛ/

tẽ nõ ſunt viatoꝛes g& moꝛtui nõ

viuoꝝ ſuffragijs adiuuan ¶ Quin/

to.Nullꝰ inuat᷑ ex oꝑe alteriꝰ niſi ſit

alqua vitę cõmunicatio inter eos:
ſ nulla ẽ cõmunicatio moꝛtuoꝝ ad

viuos: m phᷣm p· Eth· g ſuffragia
viuoꝝ nõ ꝓſunt defunctis:.¶ In op

poſitũ ẽ qð habet᷑ij. Machab· xij ·
Sancta ⁊ ſalubris eſt cogitatio pꝛo
efunctis exoꝛare:· ¶ Rndeo dicen
dũ ſub duabꝰ cõcluſionibPrima
ESuffragia ꝑ vnũ facta ꝓdeſſe pñt

alijs. Iſta cõcluſio patʒ pᷣmo exillo

WS.· Participem me fac omniũ timẽ/

tiũ te. Aõne ſic Omnes fid eles cha

ritate vniti ſunt vnius coꝛpis mem⸗
bꝛa · ̊ vnü mem bꝛoꝝ iuuat᷑ꝑ alteꝝ.
g vnus lõ ex alterius merius poteſt
iunar GSecunda cõcluſio. Moꝛtui
poſſunt iuuari ex oꝑibꝰ viuoꝝ. Iſta

cõcluſio patet ex còſuetudine lauda

bili eccle ieg oꝛat pꝛo defunctis · ſi g
eccleſia nõ decipit᷑· g ſuffragia vino/⸗
rum valent defunctis · Itẽ diat u

guſtinus libꝛo de cura ageda ꝓ moꝛ

—

tuis · Dfficia et ſacrificia ꝗ offerũt p
nõ valde malis ſunt ꝓpitiationes·

Köone ſic · Siẽ ſe habent oꝛõnes ſan⸗

ctoꝝ ad viuos.ſic viuoꝝ ad moꝛtu/
os·̊ ſancti moꝛtui impetrant nobis
bona⁊ nos adiuuant · ̊ ⁊vini poſſũt
bonis oꝑibus ſuis iuuare moꝛtuos:
Confirmat᷑. Charitas ꝗᷓ eſt vinculũ
vniens mẽbꝛa eccleſię nõ ſolũ ad vi/
nos ſe extẽdit· ᷣ etiã ad moꝛtuos qͥ ĩ

charitate decedut: Charitas eni vi/

tacoꝛꝑis nõ finit᷑j.Con· xiij · Chari/
tas nunq; excidit Similit moꝛtui in
memoꝛijs hominũ viuentiũ vinũt·⁊
ideo intẽtio viuẽtium ad eos dirigi
põt · Et ſic ſuffragia vinoꝝ duplicit

moꝛtuis pꝛoſũt ſic ⁊ viuis⁊ ꝓptt cha

ritatis vnioneʒ· ⁊ ꝓpt᷑ intẽtioneʒ ad

eos directã · Nectñ eis ſicvalere cre

denda ſũt viuoꝝ ſuffragia vt ſtatus

rennn.

eoꝝ mutet᷑ cæ miſeria ad fęlicitateʒ
Vl econuerſo·ů valent ad viminu/
tionẽ penę vel aliqd hmõi.qð ſtatũ
moꝛtuinõ tranſt nurar: Perchrone
in oppoſitũ · Id pᷣmã rñũdet᷑ negãdo
cõſequẽtiã : Et rò eſt · qꝛ meſſio eſt p/
ceptio vitę eternę· ſic habetur Joß·

iuij.· Qui metet fructu cõgregat in vi⸗

tã gternã·fructus aũt vitę eternę nõ
dar alicui niſi pꝛo oꝑibꝰ ꝓpꝛijs · qꝛ ſi
aliqͥs alteri impetret vt ad vitã pue
niat· nuncq; tñ hoc fit niſi mediãtibꝰ

opibus ꝓpꝛijs dum ſcʒ pcibus ali/

cuius gra ent Oarter quã meret
vitã eternã · ¶ Æêd ſecundà rũdetur
negando cõſequẽtiã· Et rõ eſt· quia

opus qð pꝛo aliquo fit efficit᷑ eius ꝓ

quo fit·⁊ ſimili᷑ opus eius qui mecũ
eſt vnũ eſt quodamodo ⁊ meũ.· Oñ

nõ eſt ↄtra diuinꝗ iuſticiã:ſivnꝰ frun

ctum ꝑupit ð oꝑibus factis ab eo qͥ
eſt ſecu in charitate. vel ab oꝑibꝰ ꝓp

ſe factis · hoc etiam m humanãa iuſti⸗

ciam conuenit vt ſatiſfactio pꝛo alio
accipiat᷑: ¶ Ad tertiã rñdet᷑ ꝙ pꝛę/
ſens euangeliuʒ in nullo contradicit
ſuffragijs · bene tñ innuit ꝙ ſuffra⸗/
gia nõ valent ag mutationẽ ſtatus
ſicut dictũ eſt · ¶ ¶ld quartã rñdet᷑
negando conſequentiam. Et ratio ẽ

quia q;uis animę ſopatęnõ ſunt ſim/
pliciter in ſtatu vię ſ᷑̊ quantũ ad ali⸗

uid adhuc ſunt in via: inquantuʒ
ʒ eoꝝ pꝛogreſſus adhuc retardat
ab vltima retributione · et ideo ſim/
pliciter eoꝝ via eſt circũſepta vt nõ
poſſint vlteriꝰ ꝑ aliqua oꝑa trãſmu/
tari ſm ſtatum felicitatis et miſerię.
ſed quantum ad hoc non eſt circum/
ſepta quin quantũ ad hoc ꝙ detinẽ/⸗
tur ab vltima retributiõe poſſint ab
alijs iuuari:quia pᷣm G̊ adhuc ſuntĩ
via · quintam reſpondet᷑ ne/
gando conſequentiam· Et rõ eſt · qꝛ
q;uis cõmunicatio cimliuʒ operum
de qua phᷣus loquitur nõ poſſit eſſe

R ZM

moꝛtuoꝛũ ad viuos:quia moꝛtui ex/
tra vitam ciuilem ſunt· poteſt tamen
con eſſe cõmunicatio qᷓntuʒ ad oꝑa
ſpnalis vitę quę eſt ꝑ charitatem ad
Teum cui moꝛtuoꝝ ſpiritus viuũt·

Ildq tertiaʒz que
ſtionẽ ſic ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ ꝙ ſuffra/
gia p peccatoꝛes ſiue ꝑ malos fac

nõ ꝓſunt illis pꝛo quibꝰ fiunt.Mri ⸗·

mo ſic· Joh· x · Scimꝰ qꝛ peccatoꝛes
Dens nõ exaudit· ſi oꝛõnes eoꝝ pꝛo/
Deſſent illis pꝛo qubꝰ oꝛant ex ndi
rent᷑a o⸗g ſuffragia eoꝝ c ¶ Se
cundo ſic.DVicit Greg· Cñ is ꝗ dil/⸗
plicet ad intercedendu mittitur irati
gnimus ad deterioꝛa ꝓuocatᷣ qui/
libet peccatoꝛ deo diſplicet. g p pec/
catoꝝ ſuffragia deꝰ ad miſericoꝛdiã
nõ flectit᷑. ⁊ ita taliũ ſuffragia nõ pꝛo
ſunt. ¶ CTertio. Qullũ opus eſt ſa/
tiſfactoꝛiũ niſi qð fit ex radice chari/
tatis · illud nõ fit ſic:qꝛ fit a malo. g
nõ ſatiſfacit · ¶ Quarto ſic. Iſte pec
catoꝛ nõ eſt mẽbꝛũ eccleſię· g̊ nullam
habet cõnexionẽ cũ illo qͥ moꝛtuꝰ ẽ ·
opus eius ẽ omnino alienũ ab ip/
ſo de functo · ꝙ nihil ei ꝓdeſt· ¶ n
oppolitũ arguit ſic· Nullꝰ poteſt ſci
re pꝛo certo vtrũ ſit in ſiatu grę vel
culpę·ſi g illa tĩ ſuffragia ꝓſunt S
unt p eos qni ſumt ĩ gra.nõ poſſei hõ
ſcire p quos ſuffragia cõquireret ſu/

is Tefunctis · et ita multi a ſuffragijs
faciẽdis renalerene ecũdo ſic·
Dicit Iugꝰ.· Scm h̊ iuuat aliqͥs
moꝛtuus ſuffragijs ꝙ dũ viueret me
ruit vt iuua ret᷑ voſt moꝛtem·g valoꝛ
ſuffragioꝝ menſurat᷑ ᷣm conditionẽ
eius ꝓ qͥ fiũt· nõ g differt vtrũ pma
los vel bonos fiant.¶ Rñdeo dicẽ
dDum. ꝙ ſuffragia facta ꝑp malos ſi
ſint facta ꝑ oꝑpa ſacram̃talia · vt ẽ cę
lebꝛatio miſſe· ant ſint facta in pſona
eccleſięaut ex oꝛdinatiõe moꝛtui d-/
cedẽtis in chꝗritate· ꝓſunt illis pꝛo
quibus fiũtro qua cõdluſiõe no/

los duo pñ̃t ↄſideran
.V opatũ · ſit ſacrificũ altar.⸗ qꝛ nrĩ̃a ſa/⸗

ſacer in eccl
as moꝛtuoꝝ·⁊ quia ille intelligit᷑ fa/

partibus opera il ꝛi
¶ vd rationes in oppoſitũ · Nd pi

tandũ ꝙ in ſuffragijs ꝗᷓ fiunt ꝑ ma/
Pruno ,fd

cramenta ex ſeipſis efficaciã habent
agbſq; oꝑe oꝑantis quę equaliter ex

plentur ꝑ quoſcũ q; fiant: q̃ntuʒ ad
B; ſuffragia ꝑ malos facta defunctis
piunt 5
ri qᷓntum ad opus operans ſic di⸗/

lio modo poſſunt cõſidera

ſtinguendũ eſtqꝛ opatio ꝑeccatoꝛis

ſuffragia faciẽtis· poteſt vno modo

cõſid erari vt eſt eius:⁊ ſic nullo mo/

do meritoꝛia eſſe poteſt. nec ſibi nec

alijs ( lio modo inqntũ eſt altenꝰ
qð dupliciter cõuenit nomodo
inqᷓntum peccatoꝛ ſuffragia faciens
gerit o taan eccleſię totius · ſicut vt
ſos du dicit in eccleſia exequi/
cere cuius nomine el vice fit. vt pa/
tet ꝑ DLionyſium. ij: celeſtis hicrar/
chie· Inde ẽ ꝙ ſufrra gia talis ſacer/

dotis ᷓnis ſit peccatoꝛ · defunctis p/⸗
ſunt Ctlio modo qn agit vt inſttu/
mentu alterius· opus eni inſtrtumen

ti eſt magis pncipalis agentis · Dñ
Gᷓ;uis ille qui agit vt inſtrumentũ al
terius non ſit in ſtatu merendi.actio
tñ eius poteſt eſſe meritoꝛia ratione
Ppncipalis agentis · ſicut ſi ßuus ĩ pec·
cato exiſtẽs quodcũq; opꝰ miſericoꝛ
diſen ex Rcepto dñi ſui chanitatẽ
habẽtis · Vñ li aliquis in charitate

Cecedens pꝛęcipiat ſibi ſuffragia fie⸗

ri· vel alius Hcipiat charitatem ha/
bens· illa ſuffragia valent defuncto

Gᷓ;uis illa per quos fiant in peccato
exiſtant· magis tamen valerent ſi in

charitate eſſ. ent. quia tunc ex duabꝰ
lla meritoꝛia eſſent

mam reſpondetur negando conſe/
quentiam · Et ratio ẽ multiplex· Prni
mo:·quia oꝛatio perpeccatoꝛes facta
quandoq; non eſt peccatoꝛisſed al

terius. et ideo ſcdᷣm hoc digna eſt
vt a deo exaudiatur:Tum ſecundo

2 2
— E

erit naturalis · qð

.

q qnãdoq; deus peccatoꝛes audit
ſcʒ qñ peccatoꝛes aliqͥd deo acceptũ
petunt · nõ enĩ ſolis iuſtis · ſ̊ etiã pec/
catoꝛibus deus bona ſua ꝓnidet· vt

paeet Matth· v· non aut ex meritis

eoꝝ · p̊ ex ſua clemẽtia · Et igeo Joh ·
ix· ſuperillud HPeccatoꝛes nõ audit
Dicit gloſa · ꝙꝓloquitur vt inunctꝰ ·i⸗
nõ plene illuminatꝰ: ſiue nõ adbue
plene vidẽs· ¶Æâd ſecundã rñdet᷑
negando conſequentiã:Et rõ eſt · qꝛ

G;uis ex ꝑte eius cui diſplicetoꝛatio

peccatoꝛis nõ eſt accepta· tñ rõne al/
terius cuius vice vel unꝑio agit᷑ po/
teſt deo eſſe accepta · tertiam
reſpõdet᷑ negando conſequentiam·
qꝛ opus ulud ex ꝑte eius cuius vice
Xel unpio fit ex radice charitatis ꝓ/
cedit · ¶ Ad quartã ruũdetur eodeʒ

modo· ꝙ ille cuius vice aut manda

to fiũt ſuffragia eſt membꝛũ eccleſię

cx cbaritate vnitũ eis ꝓ quibꝰ ſuffra

gia fiũt · et h ſufficit · licet miniſter ſit
a coꝛpe eccleſię charitate ſeꝑatus·

Ad quarta que

ionẽ ſic ꝓcedit᷑.Et videt᷑ ꝙ vox fi/
lij dei nõ ſit cauſa reſurrectiõis mox
tuoꝝ · Gs ſic · Reſurrectio ſi/
et ſubito· ceum dicat Hamalſ. ꝙ diut
na virtute fiet ꝗᷓ eſt infinita · H vox il
la menſurat᷑ tꝑe nec eſt potẽtię infini
te · Sᷓreſurrectionis cauſa eſſe nõ po/
teſt · ¶ Secũdo ſic· Nox illa quã di
cuntur audituri moꝛtui aut audient
anteq; reſurgent · aut poſt · ſi ante g
anteq; viuent audient · ſi autẽ poſt
illa nõ fuit cauſa reſurrectionis
7 Tertis ſic· Quando dat᷑ poten/
tia ſiue virtus alicui q;uis miraculo
ſe dat · opus tamen egrediens ab il/
la erit naturale · ſiẽ patet in eęco illu/
minato · ſi & dicat᷑ ꝙ voci illi ſit ða/

ta aliqua Virte ſequie ꝙ reſurrectio
alſu eſt · ¶ Inop

oſitũ eſt euangeliũ pᷣſens · vbi dici

ur Moꝛtui audient vocem filij dei ·

¶ Reſpondeo dicendũ.ꝙ voxmi
niſterialiter erit cauſa reſurrectiõis
coꝛpum moꝛtuoꝛuʒ· Onde aplus·i:
Teſſalłiiij · ꝙ dñs in tuba dei deſcẽ
Det de celo · et moꝛtui qui in chꝛiſto
ſunt reſurgent · Rone poteſt ſic ꝓba⸗
ri · IAlud eſt cauſa excitationis ĩ doꝛ/
miente quo audito excitat:ſed moꝛ/
tui in monumẽtis excitabunt᷑ audi/
tu vocis filij dei ; vt pateti euagelio ·
vox illa ent cauſa reſurrectionis ·
Pro cuius concluſionis plenioꝛiin/
telligẽtia notãdũ iuxta ſan ctũ Tho⸗/
mam ꝙ opoꝛtet cauſam effectui aliq́

modo cõiungi:qꝛ; mouens ⁊ motuʒ

faciẽs ⁊ factũ ſunt ſimul:vt ꝙbatur
vij · phyſico x:chꝛiſtus aũt reſurgẽs
eſt cauſa vniuoca noſtrę reſurrectio⸗
nis · Vnde opoꝛtet ꝙ in reſurrectio/
ne coꝛꝑum cõmunia liquo ſigno coꝛ
poꝛali Dato chꝛiſtus reſurgens oꝑe/
tur · qð quidem ſignũ vt quidam di
cunt ad lr̃am · eſt vox chꝛiſti reſurre/
ctioneʒ oꝑantis:ſicut imꝑauit mari

⁊ceſſauit tempeſtas · Matthei · vi ·
MQuidam añt dicũt ꝙ hᷣ ſignũ nihi

gliud eſt q; ipſa ſᷣſentia euidẽs filij
ei in müdo Sʒ nobis melioꝛvidet᷑
poꝛ ſentẽtia ⁊ lĩę magis cõfoꝛmis· et
H̊ vox quęcũ q; ſit qñq; dicit᷑ lamoꝛ
q̃ſi pconis ad iudiũ ciuitatis:qñq;
aüt dicit᷑ ſonꝰ tubeę · xel ꝓpt euidẽti/
am vel ꝓpt᷑ cõnenientiã ad vſus tu/
be · quę erãt in veteri teſtamẽto · tu⸗
ba eni cõgregabant᷑ ad conculiũ·cõ/⸗
mouebãt᷑ ad belluʒ: vocabant ad
feſtũ · reſurgeẽtes autẽ cõgregabütur
ad cõciliũ iudicijad pᷣlii qͥ oꝛbis ter
raꝝ pugnabit ↄtra inſẽſatos · vt dꝛ
Saßp · v. 1 ad feſtũ ęternę ſolẽnita ·
Adrõnes ĩ oppoſitũ.Id pᷣmam
rndet᷑ negãdo cõſequẽtiã · Et rõ eſt.
qx licʒ ſonꝰ mẽſuret᷑ tpe.nihilominꝰ
ſiẽ dꝛ ð foꝛmis ſacramẽtoꝝĩ vltimo
inſtãti ꝓlationis ·effectũ ſuũ hʒ · ⁊ ſic
reſurrectio fiet ſubito qᷓntũ ad id qðᷣ
in ea fiet virtute diuina · licet quo ad

id qð ſiet miniſterio angeloꝝ nõ fi/
etin inſtantiſi inſtans dicat indiui
ſibile tꝑis⁊ tñ ĩ inſtãti ꝓut diat in/
pceptibile tempus · ¶ Ed ſecundaʒ
indet᷑ Hno modo ꝙ ibi audire di/
citur · i· obedire · quia audienti:obe/
Dient voci filij dei · vox enĩ expᷣſſina
eſt interioꝛis cõceptus:tota aut na/
tura ad nutu obedit voluntati diui
nę ⁊ cõceptioniſicut audiuit Laca⸗
rus quando dictũ eſt ei:Heni foꝛas
7rauxit vt Dicit᷑ Joh xj lio modo
reſpondet᷑ iuxta ſanctũ Chomgaʒ· qꝛ
ſicut foꝛmę ſacramentoꝝ habẽt vir/
tutẽ ſancuificãdi · nõ ex H̊ ꝙ audiun/
tur ̊ ex h̊ ꝙ ꝓferunt · ita illa vox qͥc/
quid ſit habebit efficatiã inſtrumen

talem ad reſuſcitandũ:nõ ex hpſen

titur ſ̊ ex H̊ ꝙ ꝓfertur · ſicut etiã vox
ex ipſa impulſione aeris excitat doꝛ/
mientẽ ſoluẽdo oꝛganum ſentiendi
nõò ex h̊ ꝙ cognoſcatur : qꝛ iudicũ de

voce puemiente ad auresſequit exi⸗

tationẽ ⁊ nõ ẽ cauſa eiꝰ· Etita vt Di⸗

cit dñs Honanuentura iniiij · DHoxil

laaudiet᷑ ſimul tpe quando moꝛtui
reſurgũtpus tamẽ natura reſurgũt

qᷓ; audiũt rõne iam dicta· ¶ Zcd ter

nam rñndetur negando cõſequẽtiam
Et rõ eſt· quia virtusilla Ddata voci
nõ eſt ens ꝑfecti natura· eſt talis
qualis eſt in foꝛmis ſacramentoꝛum
Xſſumptũ aũt eſſet verum quando
potẽtia ſiue virt quę dat eſſet ens

cõpletũ ĩ naturaſicut eſt potẽtia da

ta ceco illuminato ·

MWartini eſt euangeliũ Sint lumbi
veſtri ⁊c· Lncę.xij de quo diſputat

ſiẽi feſo beati icolai · Nũc querit᷑

Truill
ſit verũ aut cõuenient di/
Ntũ ꝙ expectates onm re/
nerſurũ chꝛiſtus faciet eos diſcũ bẽ ⁊
tranliens miniſtrabit illis· Et videt

lem

qꝙnõ¶ Primo ſic. Diſcubit eſt ac̃

modata coꝛꝑis diſpoſitio in iacẽdo
el ſedendo·̊ talis coꝛꝑal diſcubitꝰ
nõ cõuenit aiabus ſanctoꝝ ꝗᷣ ſut ſpi
ritꝰ incoꝛpoꝛei · ᷓ¶ nõ videt᷑ cõuen s ·
BGecũdo ſic· Chꝛiſtus ẽ immobulis
pꝓ ſtabilis dans cũcta moneri vt
Dicit Hoetius: Et · Cu aũt ideʒ

ipſe es; g nõ videt᷑ cõueniẽter Dictu

Frlavlles ⁊c. ¶ Certio ſic · Si mini
ſrabit · querit aut idẽ oꝛbus aut va/
ria diuerſis · nõ videt᷑ idem · qꝛ vt vi
det᷑ tũc omnes qqualiter eſſent beati ·
qð ẽfalſum · Cu enĩ pᷣmiũ reſpõdeat
merito ·⁊ multi ſint excellentioꝛis me
riti q; alij neceſſario nõ erũt omnes

ęqualiter beati ſivaria · gſequit᷑ ꝙñ

erit vna beatitudo omnii · ¶nop

poſitũ ẽ euangeliũ · ¶ Rndeo dicen

Du ꝙ H̊ veriſſunũ ẽ bene intellectum

Dññs eni ſpũũalia loquit᷑ ſub ſimilitu/⸗

Dine rerũ coꝛpaliũ vt nos intellige/
re valeamꝰ*. etarneei oppoſitũ
Ad pmã rñdet᷑ ꝑ illũ diſcubitum
intelligunt᷑ ſedes ⁊ mãſiones para/

tęſanctis ĩ illo beatitudinis prãdio·

de quibꝰ dicit᷑ Job · xiij · In domo

pris mei multę mãſiones ſut·qð Ru

. *½

guſtinus exponit de varijs dignita
Rbnepmiop ldiec ärmdet iu⸗
xta Wbertü magnũ ſuꝑ Qucã · xij · ꝙ

chꝛiſtꝰ trãſibit triplici trãſituĩ gloꝛia
miniſtrãdo ·ſcʒ tranſitu coꝛpaliſcdᷣo
mẽtali · tertio ſimul coꝛpali ⁊ mẽtali ·
Coꝛpali quidẽ trãſibit i ſeipſo quã/
To poſt iudicium de agere in quo oc/
currẽt ei beati in cęlũ cũ eis mouebit᷑
I· Cbeſſal uij · Simulrapimtur cuan

illis obuiã chꝛiſto ĩ gerea · Mentali

aũt trãſitu nõ trãſibit in ſe ſi ſanctis
qn nouis illumiĩationibꝰ reficiet ſan
ctos Ecqxxviiij· Tranſite ad me om/
nes qui cõcupiſcitis me · Simul aũt
coꝛpoꝛali ⁊ mentali tranſibit etiaʒ in
ſanctis quando ſenſibus coꝛpoꝛis ex
hibebit gloꝛiã coꝛpis:⁊ mentibusex/

bibe bit gloꝛiam diuinitatis · Joh x

S

we”êäe

Per me ſiquis introierit ſaluabitur
Tingredit ⁊ egreditur ⁊ paſcua inue/
niet · Exponit luguſtinꝰ. Foꝛis egre

Diens paſcit᷑ in ſaluatoꝛis humani/

tate ⁊ intꝰ ingrediẽs paſcet᷑ ĩ creato
ris diuinitate · ⁊ ſic vtrobiq; paſcua
inueniet · Et ſic reſpõdet᷑ ad tertiam
ꝙ idẽ miniſtrabit ominibꝰ omniuʒ
eni beatitudo vna ſic vnꝰ denariꝰ.ſi
cet nõ equalit᷑ omnes illã ꝑticipent·

to beate

Natberinę eſt Si
regnũ celoꝝ · Matth· xiij · Circa qð

4 poteſt diſputari ſequens queſtio ·

Trum bea

RLta Ratberina emit agruʒz
m quo erat theſaurus ab/
ſconditus · Et videt᷑ ꝙ nõ¶ Primo
ſic · Quia ager ille in qͥ abſcõditi ſũt
omnes theſauri ſapiẽtię ⁊ ſciẽtię dei
eſt chꝛiſtus Col . i. H chꝛiſtꝰnõ è emi⸗/
bilis ˖ g ꝛc · ¶ Scðo ſic · Chꝛiſti pᷣcio
Ratberina ⁊ oẽs fideles ſumꝰ empti
hm illud.j.Cor· vj· Empti en eſtig
pᷣcio magno glo .· chꝛiſti ſanguine · g

nõ videt᷑ cõueniẽter dictũ ꝙ chꝛiſtꝰ

emptus ſit a quocũq; nrjm· ¶ In op⸗
roſitũ vid et᷑ euangeliũ ·qð in hmõi
ſanctę feſtiuitatᷣ legit᷑· ꝙ beata Ra/
therina fuerit ila ꝗᷓ agru emit in quo
theſaurus eſſet abſconditꝰ vt habe/
ret illů· ¶ Andeo dicẽdũ · ꝙ emptio
in Poti dicitur metaphoꝛice · qꝛ vbi
ẽ aliq̃ cõmutatio ibi videt᷑ aliq̃ em/
ptio ˖ Cũ ct ſancti ↄtemnũt oĩa ter/
reſta ꝓ chꝛiſto · ꝓpꝛiaʒ vitã exponũt
ꝓt ipſũ dicunt emere chꝛiſtũ · iuxta
ullud apłiad Hhil-iij · Dia ſceʒ mun/
dana detrimentũ feci· et arbitroꝛ vt
ſtercoꝛa vt chꝛiſtũ lucrifaciã ·⁊ vt in/
ueniar ĩ illo · Et Imbꝛo · detminãs
illud Yſa.lv· DOmẽs ſitientes venite
ad aquas ⁊ ꝗq nõ habetis argentum

ite emite ⁊c · DVicit ſic· Nec eni pceuʒ

quęſiuit a nobis qͥ ſanguinis ſui pᷣc/

ò

euangeliũ Simile eſt

um ſoluit· qꝛ nõ auro nec argẽto ſemd

Hcioſo nos redemit ſanguine· g ide
Bciuʒ debes quo emptꝰ es· eme chꝛi

ſtũ tibi · ñ eo ꝙ pauci habẽt pᷣ eo ꝙ

omnes habẽt ꝑ naturã ·ſuũ eſt qð a
te chꝛiſtꝰ repoſcit · iple oꝛibus vitã de
Dit ipſe ꝓ oibus moꝛtẽ ſuã obtulit.
ſolue ꝓ auctoꝛe qð ſolutũ ẽ lege·nõ
mediocris cõtract eſt.hec mbꝛo/

ſius ˖ Cu g beata Ratberina ↄtepta
omni dignitate vitã ſuã pꝛo chꝛiꝭto

ſtãtiſſime dederit · recte emiſſe agrũ
ideſt chꝛiſtũ in quo theſaurꝰ abſcõdi
tus ẽ dicit · Ex quo agro ſumpſit the
ſaurũ Diuinę ſapientię qua maxime
vſa eſt in efenſione fidei in cõfuta/
tione idolatrię: in diſputatione cõ/
tra rhetoꝛes · quibus vnũ ſolũ deũ ve
rum eſſe ꝓbauit ⁊ s falſos omẽs
eſſe cõuicit· Inde ſumpſit tbeſauruʒ
ſcientię naturalis:qua maxime vſa
eſt in diſputatione cõtra imꝑatoꝛeʒ
vt patet in legenda · Tertio ſumpſit
inde noticiam ſciẽtię methaphiſicę·
h in cõtemptu terrenoꝝ·hec enĩ ſei
entia ſpeculat᷑ foꝛmas ſine materia ·
hanc habuit quãdo animũ ſuum a
materialiũ rerum amoꝛe lubtraxit· q̃
vſa eſt quando oꝛatoꝛes ⁊ reginã ⁊
milites ad cõtemptum mundi⸗ de/
ſpectum ſui ⁊ deſideæiũ regni celeſtis
animauit:⁊ in martyrio cõ foꝛtauit·
Ad rõnes in oppoſitũ· IRd pmaʒ
rñdetur negãdo aſſumptũ · qi
do Hdicto chꝛiſtus emibilis e/¶¶ ⁊d
ſecundã rñdetur negando cõſequẽ/

tiam · Et rõ eſt · qꝛnõ eſt idẽemptio/ moòns
nis quo chꝛiſtus dicit᷑ ſuo ſanguine

nos emiſſe ⁊ q̃ fide ⁊ deuotione nos
eũ amplectem̃ · DPñ IAmbꝛo· Nemo
wereat᷑ qui argentũ non habet · nõ
querit chꝛiſtus argentũ ſᷣ fidem queę
argento pꝛecioſioꝛ eſt·

¶ Finiüt queſtiones enangelioꝑ¶ tam
de tꝑe qᷓ; de ſanctis dñi Johannis
turre cremata cardinalis fęliciter⸗

/
,—

5 rre- . 2
. — 5
3 mmnmnnn n 2 — 5 2 =ð 8
— 2* .
ðB
=ðð
”M
.
4
*
.
£△
*
D

¹
=JM
.
.

.
ũ

—

W

E FEEE . . 4 e . ee —

VVmag ple

fnioꝛem cognitione rei oꝛ/
. do deducat: neceſſarium
eſt h̊ ponere huiꝰ ſolẽniſſimi oꝛdineʒ
opuſculi · vt qbꝰlegere placuerit faci
lius ſalutiferũ repoꝛtent fructũ · Erit
auũt oꝛdo opꝑeris huiꝰ talis ꝙ pᷣmo po
nent᷑ themata ſermonũ ð tempe taʒ
de eplis qᷓ; euãgelijs ac alijs ſcriptu/
ris autenticis ꝑ totũ annũ · De ſanci
et cõi ſanctoꝝ necnõ de quibuſdam
alijs ſingularibꝰ notabilibꝰ mate/
rijs cũ ſuis remiſſionibꝰ pꝛo ſimplici/
bus ſdicare voletibePoſt tbema/
ta vo ponetur tabula alphabeticaĩ
ſe continẽs ⁊ condludẽs oẽs ⁊ ſingu/
las materias huiꝰ totiꝰoperis · ut fa⸗
cilioꝛ ſit recurſus volentibꝰ Diuerſaſ
gcopioſas hĩe materiaſ.⁊ vnuſqͥſq;
reciꝑe Coſſit qð ſibi placitum fuerit·
¶ Sequeturq; tabula ſᷣm oꝛdiuẽ al/
phabeti ipſius aureę materię atxplica
bilis ſiue flon theologie · Demũ ipſa
enucleata materia ſiue flos theolo/
giein eilrmo bonetur tabula de
tempoꝛe ⁊ de ſanctis ꝑ circuluʒ anni
cũ quęſtiõibꝰ ex ſancto Choma enu/
H cleatis ⁊ extractis ꝑ illũiatiſſimũ ꝓiꝝ
R dñm Johãnẽ de Currecremata ſꝗn
S eſecſs aglice carinale oꝛdinis pꝛę/
Dicatoꝝ ſancti Sixti vulgarit᷑ nücu/
patum · Compoꝛtata ſüt hec ad lau
deʒ dei oĩpotẽtis · gloꝛioſiſſimeq; vir
ginis Marię⁊ oĩum ſanctoꝝnecnõ
ad ſalutẽ aĩiarum.⁊ in ſalute aiarum
ꝓficere volentiũ · Anno dñi ⁊c · lxxx ·

¶ Zabula thematũ de tpe

Pñica pꝛima aduẽtus· de Epiſtola·

Vnc enĩ ꝓpioꝛ eſt ſalus no/

4 — „ „ . „.
— ſtra qᷓ cũ credidimꝰ · Ro·xiij
6 NAIn his verbis apls dno ta⸗
git · Pꝛimo eni ponit nram ꝓpinqᷣta
tem eternęſaluni·ibi · Nunc ⁊c · Se/⸗
2 –

ꝛologus C hemata de tpe

qᷓ; cum ⁊c· Si en ꝓpioꝛ eſt nuncnra

cundo cauſam ipſiꝰ ꝓpinqtatis. ibi·

ſalus q; eſſet tũc c credidimusi: qñ

credere incepimꝰ credere N guſa ꝙ
ſaluti ſumus ꝓpinqui . ¶Vide titulo
ecert. Ateneh
bijclamꝰ opera tenebꝛarum :id
act ARhoma · ij de ti/
tulo de REccato ·
nduam̃ arma luciſ.RAhoma · xiij
ide titulo ce lumine ·

icut in die honeſte ambulemuſ
homa · xiij · In his vbis hoꝛtatur

nos aplus ⁊ monet ad tria · Pꝛimo

monet nos ad ambulandũ.ibi:lm
bulemꝰ: Secundo ponit modũ am/
bulandi:ibi · honeſte ; Tertio oſtẽdit
honeſte ambuladi exẽpluʒ:ibi · in die
AWmbulat eniʒ honeſte qu ambulat
ſpñaliter · ſicut homies in die ambu/
lant coꝛpoꝛalit᷑· quia tunc cauent ſibi
ne aliquid pareat in eis qð male ſtet
Badentulo⸗ ambulatione·
De Euangelio ˖
¶ Benedictus q venit in noĩe dñi.
Matth · xj · vbitria tangũt᷑ de Chꝛi
ſto · Pꝛimo eius bonitas · ibi · Bene/
Dictus id eſt· oĩ bonitate repletus.
Secũdo eius pietas·ibi. Qui venit
ertio ipſius ptãs:ibi: In noĩe dñi
SPeie titulo · de venire · xel ti Qua
re benedicendus eſt deus:
¶ Extra Eplam ⁊ euãgelii /
ſtende nobis dne miam tuam

Iv. xxxiiij ¶ Dide titulo · de a

¶ Miſit dñs vrbum ſuũ ⁊ ſanauit
eos · P· cx . ¶ Dide titulo de infirmi

uęcũqʒ ſcripta ſũt ad nr̃am do/
ctrinã ſcripta ſũt · Ahoma· xv.· vi/
de titulo · de verbo vñ ·
Gentes ſuꝑp mia honoꝛare deum.
KRboma xv · to autem de eſt mi⸗/
ſericoꝛs·tanto magl debet ab hoibuſ
honoꝛari · Et hoc innuit aplus in his
verbis · Gentes ſcʒy debent ſupꝑ miaʒ

—

cm

1

V

T 0

S

R

Balancde Q

20

Focus

N

K

J

10

G
H

G

5

E

15

D

x

VierfarbSelector Standard“

W

12 13 14 15 16 17 18 19

11

10

-Euroskala Offset

Copyright 4/71999 VXVMaster GmbH wWwW.VXymaster. com