cundoſic Cõtingit aliquando ꝙ il/
le qui eſt epiſcopatum adeptus per
ſymoniam · pꝛecipiat ſubdito vt ab
eo recipiat oꝛdines· ⁊ videtur ꝙ; de/

beat ei obedire q;diu toleratur.ſed
nullus debet aliquid recipere ab eo

qni non habet poteſtatẽ cõferendi
g epiſcopus nõ amittit epiſcopalem
Dignitatem ſi eam ſymouiace acqui
ſiuit· ¶ Certio· Nullꝰ debet puniri
pꝛo eo ꝙ ei eſt factum eo neſciente
et nolente ˖ quia pgna debet᷑ peccato
qðdð eſt voluntariũ · cõtingit autẽ ali

quando ꝙ aliquis ſymoniace conſe

quitur aliquod ſpirituale pꝛocuran

tibus alijs ipſo ignoꝛante et nolen/

te.ergo non debet puniri per pꝛiu,⸗

tionem eius qð ei collatum eſt · ¶ I¶
oppoſitum arguitur ex pᷣſenti euan/
gelio · vbi chuiſtꝰ de templo eieciſſe
Dicitur vendentes ⁊ emẽtespquos
eſignantur ſymoniaci · ¶ Reſpon
eo dicendum · ꝙ pena illa eſt con/
ueniens ſymoniacoꝛum vt expellen/
tur per pꝛiuationem eoꝛum quę ꝑ ſy⸗
moniam adeptiſunt Iſta concluſio
patet ex capitulo· Si quis epiſcopꝰ.
1. q:i· vbi ſic Dicitur ex conſilio calce/
Tonenſi · Qui oꝛdinatus eſt · ſcilicet
per ſymoniam nihil ex oꝛdinatione
vel pꝛomotione quęeſtꝑer negocia/
tionem facta pꝛoficiat · ſed ſit alienꝰ
a dignitate xel ſollicitudine quã pe/
cunijs acquiſiuit · Concluſio vero p/
Dicta ratione ſic pꝛobatur · Nullus
icite retinere poteſt id quod contra
voluntatem domini acquiſiuit · pu/
ta ſi aliquis diſpenſaret de rebꝰ do⸗
mini ⁊ Daret alicui · cõtra voluntatẽ
et oꝛdinationem domini ſui.ille qui
accipit licite tenere non poſſet · domi
nus autem cuius eccleſiarum pꝛęla/
ti ſunt diſpenſatoꝛes et miniſtri· oꝛ/
Dinauit vt ſpiritualia gratis daren

tur ſᷣm illud Matthei x· Gratis ac/

cepiſtis gratis dateet ideo qui mu/
neris interuẽtu ſpiritualia quęcũq;
aſſequuntur · ea licite retinere non
poſſunt · Inſuper autem ſymoniaci
tam vendentes q; ementes ſpiritua
lia· aut enaʒ mediatoꝛes alijs pęnis
puniuntur · ſcilicet infamię⁊ depoſi/
tione ſi ſint clerici · excõmunicatione
ſi ſint laici · vt habetur. . queſtiõe · ·

Si quis epiſcopus.¶ IRd rationes

in oppoſitnm· IFd pᷣmam reſponde⸗/
tur ꝙ ille qui ſymoniace accepit ſa/
cramentum oꝛdinis/recepit quidem

characterẽ oꝛdinis ꝓpter efficaciã ſa/

cramẽti · nõ tamen recepit gram/nec
oꝛdinis executionẽ eo ꝙ quaſi furti/
ue recepit charactereʒ cõtra pᷣncipal
Oñi voluntatem · ideo eſt ipſo iure

eſten

ſeit
fonelie
Gode
Ctn ad
lati eius
etereß
wrie
woſt⸗
niſymo
cepitbyn
dlator/
iur iiri
ooſiaut
grecuose
ſor
Ppeerde⸗
conorec⸗
ordinen
nicept
ptoꝛad
mietm
losili
Cyritu
ſoettene⸗
ſtcſecun
lbro
ctwconſa
Cſeciten
Dlnrer
Wotone
Ditentt
canci

ſentſol

Zehnsn
Cg
ceſtone
ſasino
Nnn
canns,

ſſt N
ieuan,
deecſe
3Ponos
Rhon
Hnekcon⸗
Ptenelen
Nqleoßf
concluſo
epiſop⸗⸗
io calce⸗
ſolicet
matione
negocin/
ſt alie⸗
neqri⸗
ſo;
Alus
odcone
iutpe
rebꝰ do
bluntat’
ſile ari
ſet doni
mnoge⸗
ninor,
6daren
rts/
odmn
nanig
nmmeo
nwni
prin
nia
iri
nn
ſtones
onge
Cchitſ,
gnen
ſni
intee
ſfun,
Hrole
oe

ſuſxenſus.⁊ quo ad ſe.vtſcʒ ð execa

tione ſui oꝛdinis ſe nõ intromittat.⸗

quo ad alios · vt ſcʒ nullꝰ ei cõmuni/

cet in oꝛdinis executione·ſiue ſit pec/
catũ eius publicũ ſiue occultũ·nec tñ
reꝑetere pecuniã poteſt quã turpiter
Tdit.licet alius iniuſte retineat· Si
vexro ſit ſymoniacus qui cõtulit oꝛdi
nẽ ſymoniaco· vel quia dedit vel re/
cepit bñficiũ ſymoniace · vel fuit me/⸗
Diatoꝛ ſymonisſi eſt publicũ ẽ ipſo

iure ſuſpeſus quo ad ſe ⁊ quo ad ali/

os· ſi aut eſt occultũ eſt ſuſpꝑẽſus ipſo

iure quo ad ſe tantũ:nõ aut quo ad
alios · ¶ «d ſecundã rñdetur ꝙ nec
ꝓpter pᷣceptum epiſcopi nec ꝓpter ex
cõmunicationẽ debet aliquis recipe
oꝛdinem ab epiſcopo quẽ ſcit ſymo/
niace ꝓmotũ ·⁊ ſioꝛdinatur nõ reci/
pit oꝛdinis executionẽ · ¶ d tertiã
rñdetur ꝙ ſi nec volente nec ſciẽte ꝑ
alios illius ꝓmotio ſymoniace ſit p/
curata caret quidẽ oꝛdinis executio/
ne · et tenent reſignare beneficiũ qðᷣ
eſt cõſecutus cum fructibus exiſten/

tibus Nõ aũt tenetur reſtituere fru

ctus conſumptos·qꝛ illos bona fide

poſſedit · niſi foꝛteinimicus eius fran
Dulenter pecumiã daret pꝛo illiꝰ p.

motione · xel miſi ipſe expᷣſſe contra/
Dixerit · tunc re non teneturad renũ/
ciandũ · niſi foꝛte poſtea pacto cõſen/
ſerit ſoluendo quod fuit ꝓmiſſum ·

¶ In dominica

i · eſt euangelium · In llo tpe · dixit

Jeſus ad quoſdam ⁊c· Lucæę· xviij·
Circa quod pñt diſputari ſequẽtes

queſtiones · ¶ Primo Ntrũ phari/

ſeus in oꝛõne ſua venit merito con/
demnandꝰ¶ Secũdo VHtrũ publi⸗
canus in oꝛõne ſua foꝛmam cõueni/
enter dederit iuſtificationis impij·

qqueſtionẽ ſic pceditur· Et
videtur ꝙ pbaniſeꝰ ĩ oꝛa/

tione ſua nõ veniat condemnandꝰ.
Primo ſic· Dꝛans phariſeus in/
cepit a gratiarũ actione dicẽs · Dñe
gras tibi ago·̊ in hoc non pꝑeccauit

a deo recognoſcendo omniꝗ bona

habuit gnon veniebat cõdemnan/
Dus · ¶ Becũdo ſic· Si dicat᷑ ꝙra⸗
tione iactantię qua ſe iactabat eſſe

immunem a peccatis alioꝝ.hocetia,ʒ
nõ arguit · quia poteſt quis oſtende

re laudem ſuaʒ ⁊ nõ peccare· ſicut fa/
ciebat apoſtolłꝰ .ij · Coꝛinth ·x. Nos
non in immenſum gloꝛiam. Et . xi ·
Exiſtimo me nihil minꝰ feciſſe g ma/
gnis apoſtolis ergo ⁊c · ¶ Certio ſic·
Jactantia cum oꝛiatur ex vana glo⸗
ria· vt Ddicit Gregoꝛiꝰ.ij.moꝛal. nõ
eſt ſemp peccatum moꝛtale ſicut nec
vana gloꝛia:ſed ſolum ꝓpter pecca/
tum moꝛtale venit quis cõdemnan/
Dus ſiue repꝛebendendus·ergo zρ.
In owoſitum eſt ſens enange/
lium · ¶ Reſpondeo dicendum ꝙq;

phariſeus taliter ſe habuit in oꝛõne

ſua ꝙ merito venit repꝛebendendꝰ.
Drimo ex irreuerentia quam in oꝛa/
tione obſeruauitquia nõ reuerẽter
oꝛauit ſed cum faſtu ·quia non in/⸗

curuato coꝛpe ſed erecta fronte oꝛa/
bat · Vnde dici Stãs (Gecũdo re⸗/

pᷣhenditur ex ſuꝑbia· quia ſe iuſtum

ſolum inter homines dicebat · cũ ait
Non ſum ſicut ceteri hominũ · quaſi
Diceret · Ceteri ſũt pꝑeccatoꝛes· ego ãt

iuſtus · ⁊ ita ð iuſticia ſua iactabat ſe
alios condemnando:et oꝛantẽ iuxta
ſe publicanum deſpiciendo(Certio

repꝛehenſibilis veniebat · quia ð lo/

nis quę faciebat ſe iactabat dicens·
Jeiuno bis in ſabbato ſed in hociu⸗/
ſticiam ſuam per vanam gloꝛiam fe/

dabat · Proubioꝝ · xxvij. Laudet

te alienus non os tnum extraneus
et nõ labia tua · Et Eccleligſtici vij·
Non te iuſtifices apud veũ:quoniãa

ipſe cognitoꝛ coꝛdis ẽ Et Hiere · ij·
Ecce ego iudicio contendam tecum

— — d

ꝓeo ꝙ dixeris nõ peceaui. Et ideo
Jobuix · vicit · Si iuſtificare me vo⸗
ſuero os meũ cõdemnabit me:⁊ ita

merito phariſeus cum ſe ita inaniter

iactauerat merito condemnandꝰ ve

nit · ¶ ld rõnes in oppoſitum· IRd
bmam rñdetur ꝙ bic non argnitur
phariſeꝰ· qꝛ gras egit deo· ſed quia
agit modo ſuꝑbo · Vnde Gregoꝛiꝰ

Si repꝛebendit᷑ ille qui ſupꝑbe gras

agit · quid eſt ergo ille qui impugnat
gram: non eni recte cognouit bona
quę accepit · Nnde SBernardꝰ.ð eo
Dicit · Sic gras agit nõ quia bonus:
Hᷣqꝛ ſobꝰ.nõ tã de bonis ꝗᷣ habʒ qᷓ; ð
malis quę in alijs videttalis autem
modꝰ elatiõis eſt · Onde Heda ait
Ecce phaniſeus adreferendas gras

oculum habet. ad humilitatis cuſto
Diam nõ habet · ¶ IAd ſecundam re

ſpondet᷑ ꝙ licet iactantia ſemꝑer nõ
ſit peccatũ moꝛtale ſed quãdoq; ve/
niale:iactantia tamen iſtius phari/
ſei fuit peccatuʒ moꝛtale · Hꝛo q̃ no/

tandum qiactantia poteſt cõſidera/

ri vno modo ſm ſe· put eſt mendac⸗/

um quoddam⁊ ſic quandoq; ẽ pec/
catum moꝛtale ⁊ quandoq; veniale
Moꝛtale quidẽ quãdo aliqͥs iactã/
ter de ſe ꝓfert qð ẽ cõtra gloꝛiã dei ;
ſicut ex pſona regis Cyri dꝛ Ecech⸗
xxviij. Elcuatũ eſt coꝛ tuum ⁊ dixiſti
de ego ſum · Nel etiam cũ eſt cõtra
charitatẽ ꝓximiſic cũ aliquis iactã/
do ſe ꝓrumpit ĩ cõtumelias alioꝛũ
ſiẽ fecit iſte phariſeꝰ qͥ dicebat. Nõ
ſum ſic ceteri hoĩes raptoꝛes · ininſti·
adulteri:velut etiã hic publicanus:
Qñq; vo ẽ peccatum veniale · quã/

do aliqs de ſe talia iactat ꝗ̊ necſunt
contra deũ nec contra ꝓximũ ¶ d

tertiam patet reſponſio ex dictis ·

Vdſecundam

ſic ꝓcedit: Et videt᷑ ꝙ cõuenienter
foꝛmã iuſtificatiõis nõ dederit pnb/

licanus ꝑcutiendo pec ⁊ dicendo·

Propiti eſto mihbi ꝑeccatoꝛi · ex qui ⸗/

bꝰ erbis innuit: ꝙ ad iuſtificationẽ
impij requirat᷑ cõtrino · cõtra qð ar⸗
guit᷑ ſic · ¶ Primo QLuceę · vij · Dicit·
Dimiſſa ſunt ei pꝑeccata multa· dicit
glola · ꝙ ardoꝛ charitatis rubigineʒ

peccatoꝝ in ea conſumpſit· ergo nõ

opoꝛtet ꝙ ibi ſit doloꝛ ſiue contnitio
de peccato · ¶ Secũdo ſic· Cõuerſio
ad deñ eſt potẽtioꝛ qᷓ; cõuerſio ad rẽ

tpalem ſufficiẽter inducit culpam· ꝗ
cõuerſio ad deũ ſuffidẽter iuſtificat
ſine alia cõtritiõe · ¶ Lertio ſic· Poſ/
ſibile ẽ aliquẽ auerti a deo nihil co/
gitãdo ð deo · g ſimui poſſibile ẽ ali/
quẽ auerti a peccato· nihil cogitãdo
de eo · ⁊ ſic ſinemotu liberi arbitrij in
peccatũ ſiue ſine cõtritione iuſtificat
impius ¶ An oppoſitũ ẽ enãgeliuʒ

todiernũ. DHñn glo.ſupillꝰ. Hercu⸗

tiebat pectꝰ ſuũ · Dicit · Vercutit pe/
ctus ⁊ pęnas de ſe exigit vt deꝰ par/

cat: ¶ Andco dicendũ. ꝙpublica/

nus ĩ oꝛõne ſua cõuenientẽ foꝛmam
Tedit iuſtificationis imꝑij ĩ tibus.
Primo i bumili verecũdia quam

oſtedit · cũ dicit · Publicanꝰ a lõge
ſtãs nolebat necoculos leuare.He⸗

da · Sicut humilis nõ audet appro
pinquare vt deꝰ ad eum appropin/
uerns aſpicit vt aſpiciatur · Nihil
enũ tantũ placet deo ĩ pęnitẽte ſic di
cit Pernardꝰ.qᷓ; humilis verecũdia
Noõ audebat oculos leuare ad cęlũ
q; cognoſcebat ſe offendiſſe deñ · ita
vt diceret illud · ij.· Naralimo. vlu·

Heccaui ſuper numerum arenę ma⸗

ris · ⁊ multiplicata ſunt ſuperme pec/
cata mea· ⁊ non ſum dignus vide/
re altitudinem cęlip multitudine ini
quitatis mee· 6Berundooſtedit
foꝛmam iuſtificationis impij in do/
loꝛoſa contritione peccatoꝛum quaʒ
oſtendit in percuſſione pectoꝛis · in
qua reddebat ſeipſum culpabilem⸗
et oſtendebat doloꝛeʒ · DNuiuſmodi

Aumi

ſcatoel
Honbusn
Miart
eratio
yotetel
Ziuſtf
Axfturta⸗
diſpoſine
MWz

uNarti

uſifaata
tuonotun
dutndooo⸗
ſogendie
giuthicn
Cturopo
acgran
tionequ
eſe dupii
incvanua⸗
Iu mum .
punſcznot
ſſiplecötnn

ſ Adpr

nſepenen
Uadlecion
unbibetoe
fanndleci⸗
Penöopeun
pegoneard
d A
Ngnncocen
Ghingen
Ponaan
Drosſtin⸗
tiammſoo
nam⸗Etrn
uldnnu
inopinan
tum pia
cagmnal

14

ijeſtenan

beni

Mutani

Nit
*
mdan
ndene,
bgon
econtnto
ſoCöͤteſſe
uenſondn
ſoad en

lpan ,

luſtifcat
ole Poß
onblc⸗
ſwleial⸗
cgi
mardemn
ne uſtfa
etnigein
ten
n par⸗
ppoblica/
tiformanm
ſimbos⸗
in goan
wabge
n Pe⸗
aac.

nApen

Mirſin
lswci
lumuti
nclerit
nunaen
tſummme,
Darenit
Piandnet
umcvoſi
mni
ng
Huſnd

antem cõtritio neceſſaria eſt ad iuſti/

n/ J

—

ficationẽ impij· QLuia ſic in genera⸗
tionibus naturalibus vna foꝛma ex/
pellitur ⁊ alia introducitur pterqðᷣ

generatio vnius ẽ coꝛruptio altenꝰꝰ

opoꝛtet eſſe diſpoſitiones ad vtrũq;

fertur ⁊ culpa expellitur opoꝛtet eſſe
Diſpoſitionẽ voluntatis pᷣm ꝓpꝛium
actuz ad vtrũq;· Et ideo ſicut ꝑ mo/
tum.li:arbi:in deũ diſponit᷑ ille qui

ta iuſtificatiõe impij qua gratia cöo/ 6 HDM 271 Per
a Qgqgusęſtionẽ ſic ꝓceditur. Et

mo Pte cõuenient chꝛiſiꝰ circa hũc
ſurdũ ⁊ mutũ: de qͥ ĩ euãgelio mira/⸗
culũ fecit · ¶ Secũdo Otrũ illi hoies
facientes cõtra ſceptum chꝛiſti pub⸗
llicando miraculum leccauerunt ·

== U

videt᷑ ꝙ nõ conuenienter

AIchꝛiſtꝰ circa huc mutũ ⁊ ſurdũ mira/

cula lit opatꝰ¶ Primo ſic. Chꝛiſtus

inſtificat ad gratiam obtinendam: faciebat miracla vtute diuina. cui⸗

ita ꝑ motum·li·ar:in peccatum qͥ eſt
contritio· opoꝛtet ꝙ ad culꝑe expul /
ſionem diſponat · ideo opoꝛtet ꝙ;
in iuſtificatione qua inocens iuſtiſ
catur opoꝛtet eſſe diſpoſitionẽ ſoluʒ

ad gram inducendam.pᷣ in iuſtifica/

tione qua iuſtificatur impiꝰ opoꝛtet
eſſe duplicem diſpoſitionẽ · vnã ad
inducendam gram ſcʒ motumli:ar
in deum · Alteraʒ ad expellendũ cul/
pam ſcʒ motum ·li:ar.in peccatũ ·qui
eſt ipſa cõtritio.¶ Ed rõnes ĩ oxppo
ſitum · Id pᷣmam rndetur negando
conſequentiaʒ · Et ratio eſt. quia fer
uoꝛ Dilectionis de neceſſitate cõiun/
ctum habet odium cõtrariũ · ⁊ ideo

feruoꝛ dilectionis ad dimiſſionẽ cu

pe nõ oꝑatur ſine ꝑeccati deteſtatio/
ne ꝗᷓ Directe dimiſſioni culꝑe reſpõ/
i · ¶ Adſecundam rñdetur etiam
negando conſequentiã · Et ratio eſt
quia in peccato cõuerſio nõ facit cul

pam ſine auerſione . Et ita opoꝛtet
Duo eſſe in inſtificatione Ai⸗

tiam reſpondetur negando cõſequz

tiam · Et ratio eſt ᷑m dominũ Honãa

nenturax. tum quia receſſus a deo
inoꝛdinatus ſed regreſſus oꝛdinatꝰ.
tum quia plura exiguntur ad bonuʒ

——

qꝙᷓ; ad malum.

¶ In dominica

xij · eſt euangeliũ · Exiens Jgeſus de fi
nibꝰtyri ⁊c· Mar:vij:Circa qð pñt

diſputan ſequẽtes qſtiones · ¶ Pri

ꝓꝛium eſt ſubito opari ⁊ perfecte.et
abſq; adminiculo cuiuſcũq;· ſ chꝛi/
ſtus nõ ſubito curauit iſtũ .· Dicitur
eni in enangelio ꝙ awrehẽdit eum
ð turba ſeoꝛſũ et miſit digitos ſuos
in auribꝰ eꝰ.⁊ expuẽs tetigit linguã
eiꝰ.⁊ ſuſpiciẽs in cęlũ ingemiſcens· et
git · effeta · qd ẽ apire. et ſtatim aꝑte
ſunt aures eiꝰ.g ⁊c · ¶ Scdo ſic.· DHei
nõ ẽ oꝛare nec reſpicere ĩ cęlũ ingemi
ſcẽdo · cũ g ̊ fiebat virtute diuinita⸗
tis· nõ cõueniẽter videt᷑ oꝑatꝰ illud

¶¶ Tertio · Miracula chꝛiſni facta ſut

ad cõfirmationẽ doctrinęipſins:⁊ te
ſtimoni Diuinitatis eiꝰ.̊ nullus de
bet imꝑedire finẽ ſui oꝑis · & videtur
incôuenient chꝛiſtꝰ Hcepit illis bo⸗
minibꝰ q pſentauerãt ſurdũ ⁊ mutũ

ad ſanãdu ꝙ nemini dicerẽt n op⸗
poſitũ ẽ euãgeliũ·in qͥ dꝛ · bene oĩa
fecit· et ſurdos fecit audire ⁊ mutos
loqui:¶ Rñdeo dicendũ.ꝙ chꝛiſtꝰ
cõueniẽtiſſime opatusẽ miraculum
circa hunc ſurdũ⁊ mutũ · Iſta cõclu⸗
ſio ſic eclarat᷑. Ea ꝗᷓ ſunt ad finẽ de
bent eſſe fini poꝛtionata· chꝛiſtꝰ gũůt

ad h venit in mũdũ ⁊ docebat vtho

mines ſaluos faceretſm illud Johᷣ.

iij · Nõ eni miſit deꝰ filiũ ſuũ i mun/

Dũ vt iudicet mundũ ·ſ̊ vt ſaluetur
mũdus ꝑ ipſum⁊ ideo cõueniẽs fu/
it ꝙ chꝛinꝰ pticularit᷑ hoĩes miracu/
loſe curando oſtẽderet ſe eſſe vniuſa⸗
lem ⁊ ſpũalem omniũ ſaluatoꝛem ſa⸗
nando/nõ tm̃ poteſtate diuinitatis

ſed miniſterio humanitatiſ cum eſſet
eus ⁊ homo · ¶ ¶drõnes in oppo/

ſitum dicendum ⁊ld pmam reſpon

⁊etur negando conſequentiam · Et

ratio eſt· quia chꝛiſtus venerat ſalua⸗

re mundum · nõ ſolum virtute diui/

na · ſed etiaʒ ꝑ miniſteriũ incarnatio

nis ipſius· ⁊ ideo frequenter etiaʒ in
ſanatione infirmoꝝ nõ ſolũ poteſta⸗/
te Diuina vtebat᷑ curando ꝑ modũ
imperij · ſ ctiaʒ ad humanitatẽ ipſiꝰ
tinens apponendo · vnde ſuꝑ illð
ucę. iiij · Singulis manus inpo/

Qnãuis vt & ſotuiſſet omes ver/
bo gellere moꝛbos· tangit tamen eos

oſtendens ꝓpꝛiam carnem efficacem

ad pᷣſentanda remedia · ſic ergo chꝛi

ſtus ſananit hücſurdum mutum
tangendo eum coꝛꝑaliter vt oſtẽde/
ret humanitatem ſuã eſſe Diuinita/
tis inſtrumentum. ¶ Ad ſecundam
rñdetur negando conſequentiã. Et
ratio eſt· quia ſicut dictũ eſt·non ſo/
lum poteſtate vtendo debuu facere
miracula.ſ̊ etiam humanitate ipſa·
quoniam vtrũq; erat de eo oſtẽden/
Dum. ꝙ deus eſſet in carne vnitꝰ.
VBngde Chꝛyſo ˖ ſuperillð Matth·
.Racpn quinq; panibꝰ ⁊ Du/
0

us piſcibus aſpiciens in cęlũ be/

nedixit ⁊c:dic · Opoꝛtebat inqͥt cre/
Tere de chꝛiſto quoniam a patre ẽ·

quoniã ei qualis ẽ ideo vt vtrũq;

oſtẽdat· nnc quidẽ cũ poteſtate · nuc
autem oꝛans miracula facit. dicimꝰ
ergo ꝙ chꝛiſtꝰ ĩ curatione hmõi in/
firmi ipſe ſuſpiciẽs in clum ingemu/
it · vt oſtenderet ſe xrum homineʒ a
deo quęrens auxiliñ · ¶ Ad tertiam
reſpondet᷑ negando cõſequentiam

Et ratio ẽ · qꝛ hoc fecit· vt dicit Chꝛ-

ſo · volens nos erudire ꝓhibere eos
qui volunt nos ꝓpter nos laudare·
ſi autem ad vei gloꝛiam refertur nõ

ebemus ꝓhibere b̊ magis iniunge/
re:vt hoc fiat · ſicut ilud Marci· v ·

nens curabat omneſ. Dicit Cyrilus

Pagde in domũ tuam adtuos aun

nundcia eis quanta dñns tibi fecit ·

d ſecundam

quęſtionẽ ſic ꝓceditur · Et videt qil

li hoies publicando miraculũ chꝛi/

ſii peccauerũt· ⁊ videt᷑ ꝙ ſicOꝛimo

quia deo eſt in oibus obediendum
ſm illud Exodixxiiij · Omnia ꝗᷓ lo/
cutus eſt ns faciemus ⁊ erimꝰ obe/
Diẽtes · ſᷣ iſtinõ obedierunt ſcepto

chꝛiſti qui hceperat eis ne cuic;ᷓ Dicae

rent · ̊ 2c · õ chꝛi⸗
ſtus voluit fieri illud qð dixit eis an

non · li noluit · ſequitur ꝙ fecerũt con
tra Rceptum eius et ſic peccauerunt·
aut voluit · ſequitur ꝙ chꝛiſtus eſſet
mendax vel vuplex in verbo quod ẽ
impoſſibile · ¶ In oppoſitum vide⸗
tur ꝙ non peccauerũt.qꝛ nõ fuiſſent
digni laluatione · ¶ Keſpõdeo di ⸗
cendũ ꝙ illi homines pᷣdicando mi/
racula chꝛiſti non peccaueruntquia

chꝛiſtus cum pꝛecepit eis vt non di

cerent nõ intendit eos ꝑ virtutẽ pꝛę/
cepti obligare · vt Olcit Gregoꝛiꝰ. ix·
moꝛal · ſed ſeruis ſuis ſequẽtibus ex/

emplum dedit vtipſi quidem virtu

tes ſuas occultare deſiderẽt · ⁊ tamẽ
vt alij exemplo eoꝛum ꝓficiant·pꝛo/

Dant᷑ inniti · Et ſic pat⸗ Moltoed .
pᷣmum argumentum.· ¶ Pro reſpo

ſione ad ſecundũ eſt ſciendum. ꝙin
chaſto ponitur Duplex voluntas ſicẽ
7 Duplexnatura . Vna dinina eſt

Duplex · vna ſigni · et altera benepla⸗

citi · Holuntas enim beneplaciti eſt ·
qua vult aliquid ſimpliciter ⁊ abſo/
lute · ⁊ ſic chꝛiſtus voluit miraculum

publicari quia contra voluntatem
bñplaciti nihil fit · ſed bene fit cõtra

voluntatem ſigni:Rlia fnuit volun/
tas humanaa ſic chꝛiſꝰ voluitq
dãmodo·⁊ quodãmodo noluit mi/
racnlum publicari /qꝛ volnit ad dei
gloꝛiam. noluit autem vt oſtenderet
bumanam laudem fugiendaʒ · ſicut

irni

(Smnari⸗

(Worbls
Plctuncntn

as la

zinteng

C
ginue
ſtwund

Peatoc
Ntis &
Tns voſt
gendore

Plcaturii
V niſim

utooni

fſonelntcnon

ult ptrt

Pyplionst
un n
Mitde
Pneetun
banſay.

Nictitni

unneis

eocn
Benndd
fumcong
ſtolivige

t Erd
kxndye
(chlieonl

cungeli

egil/

ſchn,

ndun
ngͤl⸗
poben
epio
dice⸗
ich⸗
ſon
Rcon
unt⸗
ſe
groi
ne
inſſent
odi⸗
omi⸗
quia
n di⸗
ip
ar⸗
loex/
vina/
me

N

vnſs
gin
wele
rid
voncd
nch
obe⸗
lun
nuten
ſtcn
in/
n
tn
Ad

Iin via ſeruari ·

enim ſunt aliqua partim voluntaria
7 partim inuoluntaria· vt diciturin
tertio Ethicoꝝ. de eo qui ꝓijcit mer-
ces in mari: vult ⁊ nonvult diuerſis
reſpectibus:quia nõ vult abſolute ·
vnlt tamen in tali caſu poſitus ⁊c·

In dominica

xiij· eſt euangeliuz· In illo tꝑe · dixt
Jeſus diſcipulis ſuis· Heati oculi
qui vident quę vos videtis ⁊c· Lu/
ce · x· Circa qð poſſunt diſputari ſe/

quẽtes quęſtiones· ¶ Prima ODtrũ

ſit Nerum qð dictũ eſt apoſtolis·ſcʒ
HBeati oculi qui vident quę vos vi/
etis · ¶ Secnũda. Ntrũ ĩ ſtatu vig
Teus poſſit immediate a nobis ama
ri · ¶ Tertio · NDtrü modus de dili
gendo deũ toto coꝛde ⁊c·qui multi/
plicatur in pꝛęcepto pꝛędicto poſſit

ueſtionem ſic ꝓcedit᷑ · Et
yidetur ꝙ nõ ſit veruʒ ꝙ
beati oculi qui vidẽt quę vos vide/
tis · ¶Primo ſic ·. Job · xxj · ſcribitur

HBeati qui nõ viderunt ⁊ crediderũt
4 Secundo ſic· Fut loquitur ð vi

ione interioꝛi pꝑer fidẽ · Et hoc nõ. qꝛ
multi ꝓphete reges viderunt h̊ mo-
do viſionis chꝛiſtuʒ · Dñ Joh · viij ·
Abꝛaam vidit diem meũ ⁊ gauiſus
Nõ aũt ð exterioꝛi · qꝛ exterioꝛi vi
ſione etiaʒ viderũt iudęi ſacerdotes

phariſei · Dñ Jobh. xv. de iud eis

Rücaũt viderũt 1 oderũt me ? pa/
trem meũ ů̊ oculi eoꝝ nõ erflkd⸗
ti· ́ necoculi apoſtoloꝝ· ¶¶
Beatitudo diot᷑ ſtatꝰ ommũ bono
rum congregatione ꝑfectus· Röů apo/
ſtoli videntes chꝛiſtũ hicin terra nõ

cõſequebant᷑ beatitudinem quia vt

dicit᷑ Exodi xxxiij · Nemo videbit
deũ ⁊ Vinet · ergo nõ erant dicendi
oculi eoꝝ beati ·
enangeliü pſens ·

In oppoſitum eſt
eſpondeo di·

cẽdũ ꝙ beatitudo eſt dnplex.· Vna

rei quę cõſiſtit pᷣncipaliter in aſpectu
⁊ fruitione diuinitatis.⁊ ex cõſequẽ/
ti ĩ viſione humanitatis chꝛiſti et ſic
habetur in patria· Tlia eſt beatitu⸗
do in ſpe · ꝗ in pᷣſenti vita conſiſtit
ſic habetur in via in viris excellenti
bus virtute · ⁊ de iſta loquitur hic·
Secundo notandũ ꝙ ᷣm qð duo
oculi dicuntur ĩ homine · ſcʒ interio⸗
res ⁊ extenioꝛes ita Duplex dicit᷑ vi/
ſio · ſcʒ viſio interioꝛ ꝗᷓ fit ꝑ internam
ſpirationẽ · de qua dicit᷑ad Eph· vᷣ⸗
Deus det vobis ſpiritũ ſapientię ⁊
reuelatiõis in agnitionẽ eiillumina
tos oculos coꝛdis veſtri·De iſta vi/
ſione etiã dꝛ Job· vuij. Nbꝛaã vidit
Diem meũ ⁊ gauiſus eſt· ⁊ hoꝝ q deyʒ
oculi beati beatitudine ſpei· de qbꝰ

diat/ Joh. xx Beatiquinon vide⸗

runt ſcʒ coꝛpaliter: ⁊ crediderunt ſcʒ
ꝑ fidem·⁊ dilectionem opantẽchꝛi/
ſtum incarnandum apaſſurũ ꝓ hu/
mani generis ſalute · Elia ẽ viſio pu⸗
re coꝛpal ꝗᷓ cõmunis fuit aplis et in/
Deis ⁊ ð iſta nõ loquit Rliq añt ſũt
qui vtraq; viſione viderunt chꝛiſtũ
ſcʒ ⁊ intenioꝛi viſione fidei ⁊ exterio/
ri videntes eum inter homines con/
uerſantem·⁊ miracula ſoli deo ꝓpꝛia
opantẽ. Et de tali viſione dꝛ Joh·
p·: Nidimus gloꝛiam eius quaſi vni
geniti a patre · NHtrũ q; enĩ modũ vi
dendi habuit Johanues ⁊ alij apo
ſtoli · qꝛ cũ eo fuerunt coꝛpaliter con
uerſati · ⁊ ſic viderũt ſenſibiliteropa/
virtutẽ totius creaturę excedẽtia·ſic
ſuſcitatio moꝛtuoꝝilluminatio cęci ·
⁊cõſimilia·ex quibꝰ viſu mẽtis ꝑce/
perunt eius diuinitatẽ in carne latẽ/
tẽ· Et hoc modo oculi videntes chꝛi
ſtũ beati ſũt· qui ſcʒ vt dicit magnꝰ

AVlbertus · ſic chꝛiſtum extenus aſfe ⸗
xerunt ꝙ interius diuinitatẽ ꝑ fidẽ
in eo ex exterioꝛibꝰ miraculis intelle/
xerunt · DNel ſic ecõuerſo · qͥ ſqʒ int eri
oꝛa diuinitatis chꝛiſti intellexerunt

vt eam vnitam humanitati quã vi/
debãt crediderũt.⁊ tali modo nũqᷓ;

eſt viſus · niſi a hſentibus / deitatẽ et

humanitatẽ eius cognoſcentibus.⸗
hoc eſt ꝙ dicit · Peatl oculi qͥ vident
quę vos videtis· roõnes ĩ op/
poſitum · Ad pᷣmam reſpõdetur. ꝙ;
nõ opponũtur. Onde eſt notanduʒ
ꝙ Duplex dicitur beatitudo etiã in
via · Quędã rei quęconſiſtit in mu/
nere diuino · ſiue ꝑ participationem
diuimnimuneris· de quo quanto ali/
cui plus concedit᷑tanto beatioꝛ eſt·

et ſic quantũ ad hoc dicit᷑ hic. Gea

ti oculi qui vident c· qunia h̊ munꝰ
gratig habuerũt· Tlia eſt beatitudo
ſpei ꝗᷓ conſiſtit in merito· vñ ſᷣm hãc
tanto quis eſt beatioꝛ quãto poteſt
plus meren. plus aũt meretur qͥ cre/
Dit ⸗ʒ nõ vidit q; qui videns credit

¶ Ad ſecundam reſpondetur ꝙlo-

Anitur ꝛce viſione vtraq;· ſicut dictũ
eſt· ¶ d tertiam rñdetur· ꝙ nõ lo/

quitur de beatitudine patnię ſed de·

illa quę dicitnr ſpei ꝗᷣ habeturi via;
Bel dicẽdũ ꝙ tales dicunt᷑ beatiet
nõ prrte gui licet ꝓpbetę aliqͥ vi/
Derunt chꝛiſtũ ꝑ fidem a longe pꝛo/
ſpiciendo·nõ tamen viderunt eũ pᷣ/
ſentem inter eos conuerſando ſicut
viderunt apoſtoli· et ideo dicuntur
beati . qꝛ in eis fuit cõpletum qð an/
tiquis patribus fuerat pꝛomiſſum.
1

AMd ſecundam
gueſtionẽ ſic ꝓcedit᷑. Et videt ꝙ deꝰ
Iſtatu vięnõ poſſit immediate a no/
bis amani. ¶ Primo ſic· Incognita
amari nõ poſſunt vt dicit Tugx·
Xtrini. Et phᷣus· x. Ethicoꝝ ̊ nos
in ſtatu vięnõ videmus immediate
deuʒ · quia non per eſſentiaʒ· ſed per
ſpeculũ in enigmate · vt dicit j.Con·
Xiij.g nec ipſum immediate p eſſen/
tiam amare poſſumus · ¶ Secudo

ſic· Cognitio patrię excedit cognitio

nem vię inquantũ homo videtĩ pa/

tria deum p eſſentiamſi ergo in via

homo immediate pꝑ eſſentiã amaret
deum · charitas patrię nõ excederet

charitatẽ vie · qd eſt falſum. ¶ Cer

tio · Hõ a deo diſiungiturꝑ pecca/
tũ.m illud VYſa· lix· Neccata veſtra
Dinuiſerunt inter vos ⁊ deũ veſtruʒ.

ſed peccatuʒ magis eſt in voluntate

cꝙ; i intellectu · ꝗꝙ minus homo poteſt
in ſtatu vie diligere deü immediate

ꝙ; immediate eũ videre.·¶ In ofſpo
ſitum eſt euan geliũ Hlens. vbi Dicit

Diliges dñm deum tuü zc. ¶ Se/
cundo ſic· Cognitio vieꝑ hoc ꝙꝙ eſt
mediantibꝰ creaturis dicit᷑enigma/

tica ·⁊ euacuat᷑ in patria.j.Con xiij ·
Sed charitas nunqᷓ; ce r r⸗

Dem dicit apoſtolus gꝙg charitas nõ

Diligit deũ mediãte creatura· ſ im/
mediate veo adheret · ¶ Acſpon/
eo dicendum ſub iſta concluſione
deus i ſtatu vię immediate poteſt
amari⁊ amat᷑ a ſanctis. Hnde Rtu/

guſtinus in libꝛo confeſſ. Be illis qᷣ

Diligunt nutus tuos pꝛo te · Nutus

duüt diuini dicũtur participatio di/
uVing bonitatis in creatura. ergo de?

a ſanctis amatur in ſtatu vię imme/

Diate non ſᷣm ꝙ eius bonitas in ce

aturis ꝑticipatur. DNro qua conclu/
ſione notandũ iuxta ſanctum C ho/⸗

mam in tertio. ꝙ in potentijs oꝛdina

tis ita ẽ· ꝙ; vbi terminat᷑ opatio pᷣo/

ris potentig · ibi incipit opatio ſequ?

tis · ſicut patet ꝙ; ſenſus terminatad
imaginationẽ quieſt motus factus
a ſenſn ſ̃ᷣm actum intellectus aĩ ter/

mino imaginationis incipit ·qꝛ fan/

taſmata accipit pꝛo obiecto· vt dic
tur tertio de anima et ideo illarum
rerum quę non habent fantaſmata
cognitionem nõ poteſt accipe niſi er

rebus quarũ ſibi repꝛeſentantur fan

taſmata · vnde ĩ ſtatu vięin qua ac/

Qpit a fantaſmatibꝰ nõ poteſt imme

Diate videre · ſed opoꝛtet ꝙ ex viſibi
libuſ quoꝝ fantaſmata capit in eius

ognit⸗
ſonn
hütet⸗
und
ſuckbr
ſovola
dineel
genient
mulist
pteinte
ſndi⸗
ſun a
cone
Sisſnco
oponeten
guelnert
odod
Dilecuo
deov
feqeet
Deͤ
cocho⸗
ganhoc⸗
irqan
ſatntit
glelludt
Gonoinn
ſfogusee⸗
gnoſain
Uleniasa
Etteco⸗
Pamc
Eaina
niscg
gütent
quoce
tem 6o
ſatioe
ſns⸗
dan
rotioel
guenie
gutter
tbante
immet
vncnlo⸗

eſgoinvi
miammt

acegerdrt
n. (Ter⸗

N

moint

konoe

linmecat

bidit

laderub,
chanini
Arnrdein
(Achen
ncluſone
ite wteſt
Dnde Au,
Bells
te Quns
ano di⸗
wrmn,

wnigsinge

uconen

dum

opatopo⸗

gatoſeqni⸗

erminatnl

otusfuc

chistit
Nriin⸗
NN.
ſdeoſumm
tſmmuinmn
en/

muE

gun P
us

iin

cognitionem deneniat · q;uis auteʒ
ipſam dei eſſentiaʒ nõ vidcat imme/
Diate · tamẽ cognitio intellectus ad
ipſum deũ terminat · qꝛ ipſum eſſe ex
effectibus cõpꝛehendit: vnde oꝑa/

tio volũtatis circa ipſum deũ imme

Diate eſſe poteſt· nullo medio inter/
ueniente qð ad voluntatẽ ꝑtineat ·
multis tamen medijs pcedentibꝰ ex

te intellectus quibus ĩ deũ cogno/

ſcendũ ꝑuenit · ¶ «à rõnes ĩ oppo/
ſitum · Td pᷣmam reſpondet᷑ negan/
do conſequẽtiam · Et ratio eſt· quia
q;uis incognita amare nõ poſſumꝰ.

opoꝛtet enim ꝙ amoꝛ ſit cogniti ali/

qualiter· tamen nõ opoꝛtet ꝙ ſit idẽ
oꝛdo cognitionis ⁊ dilectiõis· nam
Dilectio eſt cognitionis terminus.⁊
ideo vbi deſinit cognitio ſcʒ in ipſa
re quęꝑ aliam cognoſcit· ibi ſtatim

cognoſot᷑ in alio poteſt ĩ ſeipſo ama

ri· ¶ .d ſecundam reſpondeturne-

gando cõſcquentiam· Et ratio eſt·

quia quanto bonum plenius cogno

ſcitur· taãto magis eſt amabile.⁊ Pci/
pue illud bonum quod eſt finis· ⁊ in
quo nõ inuenit᷑ aliqd quo offendat᷑

affectus · et ideo quia deus plenius

cognoſcitur in patria qꝙ; nuncetiam
plenius amabit᷑· ſed iſia diuerſitas

ex ꝑte cognitionis erit ꝑ id quod eſt

ꝓpꝛum cognitioni · ſcʒ cognoſcere

ſe.⁊ in alio ⁊ideo nõ erit vnius ratio

nis cognitio vie et patris · in gffectu
aüt erit 5 Diuerſitatem non eius per
quoda
tem cognitionis: ⁊ tamen erit eadeʒ

ratio amoꝛis· ſed differt amoꝛ p ma⸗
ius ⁊ per minus· ¶ Fld tertiã reſpon/

detur negando conſequentiam· Et
ratio eſt · quia ꝑ charitatem tollitur
auerſio a deo quę eſt per peccatũ.nõ

aũt pxer ſolam cognitionem et ideo

charitas eſt quę diligendoanimam
immediate deo coniungit ſpirituali

vinculo vnionis

eam ptineat · ſ̊ p diuerſita

Ad tertiaz que
ionem Dtrum modus ille de diii

gẽdo deum toto coꝛde ui implica/
tur in hcepto ſdicto poſſit ĩ via ſer/⸗

Aite

uari.ſic ꝓceditur· Et videtur ꝙ non

poſſit in via obſeruani · ¶ Hnmo ſic.
Non poſſumus in hac vita ſine pecc
cato manere. YJoh̃· pᷣ. ſed cum quis

peccat non diligit deũ toto coꝛde· g

illud ſceptum non poteſt totaliterĩ.
via adimpleri · ¶ Secundo ſic. Nõ

poteſt ſimul coꝛ ad multa ſe habere
ſed opoꝛtet dum ĩ hac vita ſumꝰ ꝙ

coꝛ rebꝰ temꝑalibꝰ aliquãdo axpo/
namus ergo nõ poteſt homo ĩ hac
vita toto coꝛde diligere · ¶ ¶ ertio
ſic · Non poteſt deus a nobis totali
ter diligi · ergo ꝑ conſequẽs toto coꝛ
e non poſſumus diligere · cõſequẽ⸗
tia videtur bona: antecedẽs patet·
Deus non poteſt intellectu compꝛe/
bendi vt totaliter videatur·ergo nõ
poteſt comp̃hendi affcctu vt totali/
ter diligatur· conſequẽtia eſt bona.
qꝛ amoꝛ ſequit᷑ cognitionem · ¶ In

oppoſitum eſt pſens euangeliũ.Dl⸗

cit enim Hiero: Qui dicit deũ ali/
quid impoſſibile pꝛęcepiſſe homini

anathema ſit · B hoc deꝰ Pcepit om/
nibus in ſtatu vigexiſtentibus· ergo
hereticum eſt dicere ꝙdictum pꝛe

ceptum non poſſit in via obſeruari-
Relpondeo dicendum iuxta ſan
ctum Chomam:ꝙ totum pfectum

idem eſt: vt phus dicit· Ratio autẽ
fecti in hoc conſiſtit · vt nihil ei de/
it · Sʒ hoc cõtingit dupliciter · aut
ita ꝙ nihil deſit eoꝝ quę natum eſt

habere · aut ita ꝙ nihil deſit eoꝛũ ꝗᷣ

debet habere · Sic aliquis habet ꝑ
fectam quantitatẽ quantũ requirit
humana natura:⁊ ſi nõ habeat q̃n/
titatem gigantis quam poſſibile eſt
eſſe ĩ humana natura· Prima ergo
pfectio humanę naturęẽ ĩſtatu glo/
rię quando homo bhabebit totü hoc
.ł- H m2

gquod poſũbile eſt eſſe ĩ bumana na/
tura. Sed ſecunda pꝑfectio eſt natun
ręg conditę: quãdo ſcʒ homo babeat

totũ hoc qð debebit habere ᷣm tẽ/

pꝓnſ illud· Et ᷣm hocetã duplex to/
talitas in dilectione dei attenditur ·
Vna qua nihil veerit ð his quę pꝛ

teſt homo expendere in amoꝛem dei

quin. i dilectiõe ponat· Et ð hac

pᷣma totalitate ponitur iſta cõclnſio ·
ꝙ hęc quidem pfectio ſiue totalitas

non pꝛecipitur vt facienda.̊ magis

oſtenditur vt ſciaturquo puenien/

pletur in patria· quia ibi mens fert᷑i
TDeum totaliter ⁊ pfecte quantũ ſibi

ẽpoſſibile·⁊ ſine aliqna interruptio

ne . M,lia aũt eſt totalitas m quã ni/

4

ning. nõ aũtid qð ad tempus actuʒ
SFm actum virtutis nõ eſt niſi eon q

ctio felicitatis eſt in opatione perfe//
ctio virtutis eſt in habitu: iſta ad

hil homo ſubtrahit ð his quę debet
ponere bm tempꝰ illud in amoꝛe dei ;
7 hęc totalitas excludit omne qð eſt

cõtrarium repugnãs dilectioni di/
Dilectionis intercipit · qꝛ ſemp agere

ſunt in ſtatu beatitudinis· quę perfe

impleturi via quando nihil diligi᷑

cum coꝛ:palibus oꝛgauis ad ipſũ cõ/
nenas Ex omnibꝰ viribus vt nibi
tibi de viribus tuis retineas vel at/

tribuaſ tibi: Ex omi mẽte tua:vtom

nia oꝛdines charitatis oꝛdine · vt ni/
hil inoꝛdinatũ relinquas. Sic enim

attingit charitas a fine:vſq; ad finẽ

foꝛtiter? diſponit omnia ſuauiter.

In dominica

decima quarta eſt euangeliũ .· Dum
iret Jeſus ĩ hieruſalẽ ⁊c · Luceę xvij·
Circa qð poſſijt diſputari ſequẽtes
queſtiones · rima Dtrũ qd ſa/
nandum lepꝛam peccati ſit neceſſa/⸗

—

rium cõfiteri ſacerdoti· ¶ Secũda
VBtrum nouem lepꝛoſi non redden/

tes gratias chꝛiſto de eoꝝ curatione

nt moꝛtaliter ·
Bprimaz
quęſtionem ſic ꝓcedit᷑ Et
videtur ꝙ ad ſanandũ le

peccaneru

pꝛam peccati nõ ſit neceſſariũ cõfite/
riſacerdoti . ¶ VPrimo ſic. Curatio le
pꝛę peccati pcedit confeſſionem · vñ

in euangelio dicitur · ꝙ iſti decem le

pꝛoſi dũu irent ad oſtendendũ ſe ſa/

cerdotibꝰ mundati ſunt·⁊ ita anteqᷓᷓ

contra deũ · Iſta enĩ ꝑfectio eſt quę Oſ. oſtẽderent ergo videtur q ad n/

dTebʒ ineſſe ex de bito neceſſitatis· vt

pnuta · ꝙ diligat deus toto coꝛde · id
eſt intellectu ſine erroꝛe· qð nõ faciũt
infideles ⁊ ſoꝛtilegi · Tota aĩa:ideſt ·

volũtate ſine contradictionequod

nõ faciunt qui poſt concupiſcentias

ſuas currũt· Ex omnibus viribꝰ ſuis

ideſi: opibus quę explentur ꝑ vires

animę ⁊ coꝛꝑisquod nõ faciunt qui
membꝛa ſua exhibent buire iniqui/

tati ad iniquitatẽ · Et tota mente id
eſt· iugi memoꝛia:qð nõ faciunt cu/

pidi et auari· quia vbi eſt theſaurus
tuus ibi ⁊ coꝛtuũ · AUlbertus· Sic ex

toto coꝛde dilige. vt motus vitę ad
ipſum referas: Extota anima· vt in
telligentiam ⁊ voluntatẽ ⁊ memoꝛiã

rationem le Keceri confeſſio non

ſit neceſſaria . ¶ Secun do ſic. Rliq/

bus eſtpeccatum dimiſſum ſine hoc

ꝙ confeſſi legunt · ſicut patet de PHe
tro Magdalena ·etiã de Paulo.

ſed nõ minoꝛis efficacię eſi gratia re
mittens pecccatum nunc q; tunc fue/
rit ergo nec nüceſt de neceſſitate ſa/
lutis confeſſio · ¶ Tertio ſic· Pato
ꝙ neceſſariũ ſit cõfiteri. nõ videt᷑ ꝙ;
ſacerdoti · pęnitẽtia enĩ ẽ ſacramẽtũ
neceſſitatis ſcut et baptiſmus ſedĩ
baptiſmo pꝛopter ſacramẽti neceſſi/
tatem eſt miniſter quilibet homo. ꝗ

in pęnitentia ſuffiet cuilibet cõfiteri·
4 Quarto ſic· R d confeſſioneʒ nõ

obligamur niſi ex diuina inſtitutiõe

69
o
re
none
Cce
ſonge
poſo⸗
wbipo
n
ſi

—

Gad
lslen
Gara
P
gatua
ſib in
ſcr
hoben
Tuctuel

(cin

gi
ltatea
tunexc
Gamede
nanen
Kr
bapr
Fne
hen,
glige
nin
niſt⸗
lun
miſe
feme

lce
leſſo
ſt
atum
conclu

spknibi
tni
1dn
ſchaafn⸗
uſunnte.

Gtlii⸗ Dun
Nrnj

iſecits

ſt ecch,
nonredden
paaratore

n
ſcpau

ſaundäle.

nü cöfite/
Cumtoe
vonen. pi
i deen /
düſeſa
itnc
ad
Conieſonon

nſun ſinee
NpurN h.

i Pu⸗
Geetgeuen
Gnrihmn
echurth
mnaſeen

wiit

mmiin

betw/
hon

g,ſmie

i nönc,
Nra

7

ſed dinina inſtitutio nobis ſponit
Jacobi ; v. Conſitemini alterutruy

xeccata veſira: vbinõ fit mentio de

eſt· non eſt neceſſarium confiteriſa⸗
cerdoti.·¶ In oppolitum eſt enãge/
lium pᷣſens; vpi vominus decem le/
pꝛoſis Rcepit ſe ſſentari ſacerdotibꝰ
vbi ponitur ſignum müdationis le/
pꝛe peccati p ſacramentum pęniten/

tię ergo vider᷑ ꝙ ſolis ſacerdotibus

9

ſit fienda confeſſio · ¶ Reſpondeo
dicendum ſub duabũus concdluſioni
Erima eſt . ꝙ confeſſio eſt ð ne
ceſſitate ſalutis ei qui ꝑeccati moꝛta/⸗
lis lepꝛam incurrit · Iſta cõcluſio de
claratur iuxta ſanctum Chomam:

Paſſio chꝛiſti ſine cuius virtute nec
actuale nec oꝛiginale peccatũ dimit
tit᷑ in nobis oꝑat᷑ per ſacramentoꝛũ

ſuſceptionem quęex ipſa efficaciam

habent: ⁊ ideo ad culpęremiſſione
actualis ⁊ oꝛiginalis requiriturſa-
cramẽtum eccleſię vel actu ſuſcepti
l ſaltẽ voto quando articulus ne
ceſſitatis non contemptus ſacramẽ/

tum excludit · ⁊ ꝑ conſequens ulla ſa/

cramẽta quę oꝛdinantur contra cul

.

pam cum na laln⸗ eſſe non poteſt ·
ſitate ſalutis Et ideo ſicut

ſüt ð nece
baptiſmus quo deletur peccatũ oꝛi/
ginale eſt de neceſſitate ſaluuis · ita ⁊
