hoc modo vtitur ecdeſia romana. q̃
reum confitentem abſoluit·⁊ ſibi ſa⸗
tiſfactionem lęſo fiendam imponit.
Si vero ſit ᷣſens ⁊ commode poſſit
iplius fratris offenſi haberi hſentia
eum non ſimulato animo linire atq
in gratiam ꝓuocare veniam poſtu/
lando· debes ac væinde offeras mu/⸗
nus tuũ · ¶ Sed ſurgit bic alia quæ
ſtio · DHtrũ ile cui iniuriatus eſt debe
at amiatiam querere · ¶ Reſpõdeo
iuxta lexandrũ de alis in tertio· ꝙ
Duplex eſt debitum · ſcʒ debituz ne
ceſſitatis ⁊ ſine quo non eſt ſalus · et
ſm hoc qui iniuriatus eſt non debet
reconciliationẽ quęrere · Nnde lu
guſtinus in ſermone dommiin mo/
te · Nõ veuiam poſtulabis ab eo qͥ
tibi iniuriam fecit/ſed tantum dimit
tas ſicut tibi ꝗ domĩo dimitti cupis
qð ipſe cõmileris · Et eſt debitũ per⸗
fectionis qð confert ad maioꝛẽ glo/
riam ⁊ hoc modo dicit Chꝛyſo ·
iniuriatus debes duplicem reconci
liationem querere · vt duplicem glo⸗
riam conſequaris· vnam qua iniuri
atus es · alteram quia pꝛioꝛ rogaſti ·
Nõ enim volens te deus ſubſterne

re ſub pedibus eius iubet te pꝛiꝰ ro/

gare · ſed volẽs tibi humilitatis glo⸗
riam pꝛonidere·hęc ille.
In dominica
ſeptima eſt euangelium. In illo tpe
Cum multa turba ⁊c · Marn · viij·
Poſſũt diſputari quęi dnica quar/
ta quadrageſimę diſputata ſunt

In dominica

octana eſt euangeliü·. ITttẽdite a fal

illo Matth. xj . J

ſis phetis c· hei. vij . Circa
qð poſſuut diſputari ſequẽtes que/
ſtiones. ¶ Prima Htrũ cauẽdi ſint
falſi ꝓphete · Btaida⸗ Bird ſuffi⸗
dens argumentum ad cognoſcẽdũ
dictos lupos aſſignatur. cum dici

tur Afructibꝰ eoꝝ cognoſcetis eos ·
ertia Htrũ ſimpliciter ex volũ/

.

gte iudicãda ſit actio bona vel mala

Bprima
Iſ ⁹I. Et na
non ſint cauendi falſi pꝛo
phete · ¶ Pnmo ſic· Qulli tales nũc
ſunt. ergo ⁊c· antecedens ꝓbatur ex
1 ex et ꝓphete vſch
Johannẽ · ergo videtur ꝙ nõ opoꝛ

teat poſt tempa Yohannis atalibꝰ
attengere · ¶ Secudo ſic. Si dican

tur ꝑ falſos ꝓpbetas beęretici: Cõtra
AVpoſtolꝰ inquit.i.Conxi ·Opoꝛtet
eſſe hereſes in eccleſia· vt qui pbati
ſunt manitfeſti fiant · ergo nõ eſt attẽ/
dendũ ſiue cauẽdũ ab eis · ¶ TCertio
exillo Matth.· riij · Hbi dñs man/
danuit vt ſerui pmitterent creſcere ci
gania vſq; ad meſſemꝑᷣ ꝑ cicaniam
heretici intelliguntur hm ANuguſti⸗
num · ergo ⁊c · ¶ In oppoſitũ eſt enã
gelium Ppſens·

ter cauendi ſunt falſi ꝓphetę qui hic henn nmi triy

lin

eſpondeo Sciẽ/ l
Dum ſub iſta concluſione · ꝙ diligẽ Delige Reue, gwtea

hberetici dicũtur· Et H̊ muluiplici ra/
noͤne rimo ſunt diligenter cauen
di · quia occulte veniunt ⁊ incedunt
falſam doctrinaʒ ſub virtutuũ appa/
rentia paliantes · Vnde dicit᷑ Peni
unt ĩ veſtimentis ouiũ ·ideſt.vt recti
ſub bonis oꝑibus.ſcʒ oꝛõnibus ieiu
nijs elemoſynis ꝗ ipſi ficte faciunt.
qꝛ in his nõ honoꝛẽ dei intendũt ſed
fauoꝛẽ populi captandũ:vt eoꝝ di/

ctis credulitas citius adhibeatur ·&

quibꝰ Dicit aplus ad Rhoma.xvi.
Per dulces bmones ⁊
ſeducũt coꝛda innocenti (Secũdo
ſunt diligenter cauendi ꝓpt R
4

Vngeſubdit᷑ Sunt enĩ intninſecus
ſcʒ ꝑpcoꝛruptam voluntatẽ ⁊ inten⸗
tum nocendi ⁊ ſeducendi lupirapa/
ces; Lupi enim non ſolum ſunt moꝛ
Paces. ſed etiam venenatos habẽt
Dentes · Sic heretici cũ moꝛdent ve
nenum falſę doctrinę effunduntta/
les enim niũ diligẽter caueant᷑ mul/

tum ꝓficiunt ad unpietatẽ: qꝛ vt di

cit apoſtolus:ij· Cimoth. ij · Sermo
eoꝛu vt cacer ſerpit· Et ideo bene di
citur Yſaięlij· Recedite recediteno
lite tangere ummundũ · Quia ſic di
citur Eccleſiaſtici·xiij · Qui tetigerit
picem coinquinabitur ab ea· et q cõ
mnicat ſuperbo induet ſuperbiam.
rtio cauẽdi ſunt ne inuoluamur
pęnis damnationis eoꝛuʒ· quęſunt
plures in iure · ¶ &d rõnes in oppo
ſitum Id pꝛimam reſpondetur ᷣm

Albertũ: Dicit enim ꝙ obiectio il /

la fuit Chꝛyſo·⁊ ſoluit eaʒ ſic:ꝙ pꝛo/

phetia ẽ ꝓpꝛie Diuina inſpiratio ſub

immobili veritate tales eoꝛum euen
tus denuncians quę ſunt de redem/
ptoꝛe ⁊ ſanctis:⁊ hoc modo ꝓphetia
fuut finita vſq; ad Johannẽ qui di/
gito laluatoꝛem demonſtrauit · ſed ſi
ꝓpbetia dicatur quęcũq; enũciatio
futuroꝝ · tunc phetę ſunt ⁊ fuerunt
poſt Johannem · ſicut êgabus fi/
lius philippi in actibus apoſtoloꝛũ

qui famem ⁊ vincula Hauli ꝓnunci

abant.⁊ multi alij qui ad humana/

rum aurium directionem multa pꝛo

nunciarunt Secundo reſpondet᷑ ꝙ
hic falſi pꝛohetę dicuntnr heęretici
Ad ſecundam reſpondet negan/
do conſequentiam Et ratio eſt· quia

vtilitas que ex hereſibus venit eſi p/

ter hereticoꝝ intentionem · quoꝛum
intentio eſt coꝛrumpere fidem quod
eſt maximi nocumenti vnde magis

reſpiciendnm eſt ad id quod eſt per

ſe de intentione eoꝛum vt excludan/

tur · qᷓ; ad hoc qð eſt ſterintentionẽę
eoꝝ vt ſuſtineantur · Sidtermiam

reſpondetur·qua ſupꝛa dicit ?ugu

ſtinus . Yllud eſt intelligenduʒ in eo

eoꝛum cognoſcetis eos

te a veris In

caſu· quando non poſſunt extirpani
cicania ſine extirpatiõe tritici · vt di
ctum eſt in vltima quęſtione diſpu/
tata in dominica ſecunda poſt feſtũ
trinitatis

Gld ſecundam

ſic ꝓceditur· Et videtur ꝙ nõ detur
cõuenienter ſignum cognoſcẽdi fal/
ſos ꝓpbetas· cum dicitur t fructibꝰ
nmo . qꝛ
tales vt dꝛ in euãgelio: veniunt ĩ ve

ſtimtis oniũ·̊ veſtes ouiũ ſunt opa

bona· vnde lana ponitur inter fruc

ouium. ergo nõ eſt cõueniens ſigng

cognoſcendi falſos ꝓphetas· ¶ Se⸗/
cundo ſic.Opera de genere bonoꝛũ
ſunt cõmunia bonis ⁊ malis · et ſunt
fructus bonę voluntatis · ergo ex il/
lis nõ poſſunt Diſcerni falſi pꝛophe/

gelium Hſens: ¶ Reſpondeo dicẽ/
Dum. qꝙ ſignum cognoſcendi falſos

Apbetas datur cõneniens: cum vns

Dicit · AN fructibus eoꝛũ cognoſcetis
eos · Patet iſta condluſio· quia fru/

ctus ex quibus cognoſcunt᷑ boni ca/

tholici eſt maxime confeſſio immacu

lata fidei catholicę ſanctis opꝑeribus

aſſociata · Oñ ſi confitetur fidem ca/

tholicam quam vniuerſalis eccleſia

tenet et docet · ⁊ bona oꝑa non facit

falſus pꝛopheta ẽ·ſed bonus chꝛiſtia
nus indccturee quibus ꝗpoſtolus

Pt filij

ni bonitate · in inſticia ⁊ veritate· pPꝛo
bantes qͥd ſit beneplacitũ deo H bi

Duo ponit · Vnmo ſubſtantiaʒ obe⸗
ris ſiue genus operis· Secundo in⸗/
tentionem faciẽtis · De pꝛimo dicit·
Fructus lucis eſt · ideſt· oꝑa fructife
ra ⁊ clara · Eccleſiaſticixxiij.· Floꝛes

mei fruct? honoꝛis hõeſtatis. ODbi
aduertendum ꝙ quia omnis vinꝰ

opoſitum eſt euan

n
N
ern
yptel
.en⸗
od
zohan⸗
nſten
ntns
Au
ntone
vitl
fütend
Ponnn
iode
fuchde⸗
fucker
uſicn
cendi⸗
lurvn
wl
busc
Npien⸗
ninnsE
conto⸗
llnlite

ſionem
ſonpliet
nciſi
ſoltii⸗
Nonwvt⸗
csfue
ddsſ
wyend
agoffn
kencnes
lanyo
gatus
dee
Mnlturd
Dcn⸗
eching
wnitee

duz ine
telnppan
da,xtdi

edpeè

1Mſeſtäü

Tnõ mn
noſciditil
Tfmab⸗
Brnn
muunt ie
aſanode
ntarfuc-

„
1

miens ſni

s⸗ Sen

merebonoi
nalistinn
z eſpo ell
Mipropbr⸗
mmektennn
eo dice/
Naiftl
an
oſcens
guinff/
t,
oid
nsos
ufenc-
aillsalei
ogwfrt
woruchlin

aihn

l
Lolse
t
äim
San,
nntN,
ntu

ad tria reducitur· Nam opoꝛtet q;
agens oꝛdinetur in ſe·ad pꝛoximum
etad deuʒ · In ſe vt ſit bonꝰ ĩ ſeipſo
⁊ pꝛopter hoc didt· In om̃i bonita/
te · Item ad pꝛoximum periuſticiaʒ
ideo dicit · In ſũma iuſticia · v· Fe/
ci iudicium ⁊ iuſticiam· ꝗ tem ad de/

um per cognitionem ⁊ confeſſionem

Veritatis · Et ideo dicit · Et verita⸗
te · Quantum ad ſecundũ ſcilicet in
tentionẽ facientis:ſubdit· Pꝛoban/
tes quid ſit beneplacitum deo:ideſt.
vt intendas facere quod placet deo

Boma vij · Probetis quę ſit volun

tas dei bona ⁊ bñplacẽs ⁊ pfecta · IFcc
fructibus ergo lucis · quęſuut opera
fructifera et clara · in omni bonitate·
iuſticia ⁊ veritate · cum intentione fa
ciendi quod deo placet cognoſcun/
tur veri pꝛophetę veri doctoꝛes ca/⸗
tholicę veritatis:⁊ a contrarijs fructi
bus cognoſcũtur falſi ꝓpbete·erroꝛũ
magiſtri. vel doctoꝛes hereticę pꝛa/
nitatis ; Ex his quę dicta ſunt patet
reſponſio ad obiecta: quoniam exil⸗
lis ſimiliter non bene diſcernunt ſi/

int arguitnrr.
0 ter tiaʒ que⸗
ſtionem ſic ꝓceditnr· Et videtur ꝙ;
ſimpliciter ex voluntate actio iudi/
canda ſit bona vel mala · ¶ Primo
ſic · Ex pᷣſenti enãgelio: vbi diatur·
Non poteſt arboꝛ mala bonos fru/
ctus facere · nec arboꝛ bona fructus
malos · ſed volũtas bona compatur
bonęarboꝛi · mala autem male· cum
ergo fructus voluntatis ſint actꝰ ex·
terioꝛes · videt᷑ ꝙ ex bonitate vel ma
licia volũtatis ſimpliciter exterioꝛes
gorns dicendi ſunt boni vel mali.

ecũdo ſic · In tertio methaph
ſicę Dicit phᷣs·: ꝙ ratio boni a fine ſu/
mitur · ſed actus voluntatis habʒ oꝛ
Dinem ad finem mediante volunta-
te cnius obiectum eſt finis · ergo hᷣm
bonitatem vel maliciam voluntatis

*

8
*

dicendus eſt actus exterioꝛ bonns
vlmalꝰ. ¶ Tertio · Dicit Tuguſtii
nus· Volutas eſt qua peccatur? re/
cte viuitur ſed ſᷣm ꝙ ea ꝑeccatur eſt
mala · m vero qea recte viuitur eſt
bona · ergo actus ipſi exterioꝛes de⸗
bent iudicari boni vel mali:pm boni/
tatem vł malicam volũtatis.¶¶ In
oppoſituʒ ſic.· Dicit phᷣs.ij · Ethicoꝝ
ꝙ quedam ſunt quę bene fieri non
poſſunt · quia cum ſint extrema.ĩ eis

non eſt mediũ accipere· conuenit aũt

in talia oꝑa pꝛogredi ꝓpter volũta/⸗
tem alicuius finis boniergo non eſf·
iudicandus actus exterio: bonꝰ ꝓpt᷑
bonitatem voluntatis· ¶ Reſpon/ .
cxo dicendum. ꝙ voluntas poreſft vel
Dupliciter conſiderari · vel v᷑m ꝙ in⸗
tendens pꝛout in vltimum finẽ fert᷑.
l ᷣm ꝙ eſt eligens pꝛout fertur in

timũ oꝛdinatun i cõſideretur · pri/
mo modo .ſic eſt conduſio pꝛima· q;
malicia voluntatis ſufficit ad hocq;
actus malus eſſe dicat᷑:quia qð ma
lo fine agitur malum eſt. ¶ Secun⸗
Da concluſio: Bonitas voluntatis
intendentis non ſufficit ad bonitatẽ

obiectum ruſ d, in fineʒ v/

Actus gquia actus . oteſt eſſe 8 ſe ma⸗

lus qui nullo modo poteſt bene fieri
i autem conſideret᷑ voluntas ſᷣm
q eſt eligens · ſic ẽ tertia cõcluſio O
vniuerſaliter verum eſt ꝙ a bonita/
te voluntatis digtur actus bonus ⁊
a malicia mal⸗
bonitatem conſilij quod electionem
pꝛęcedit · vt in· vij· Ethicoꝝ dicitur
tria exiguntun nů ſcʒ ꝙ conſiliãs
Hſtituat ſibi finem debitum · quia ſi
aliquis ad malum finem conſequen
dum multas efficaces vias inueni/
at. nõ dicit bonus conſiliatoꝛ ¶ SZe⸗⸗
cundo ꝙ ad bonum finẽ conſequen
Dum adinueniat bonuʒ opus ꝑqð
finem conſequatur· Onde ſi qs bo/
num finem intendat conſequi ꝑp ma-
lam actionem · nõ eſt bonꝰ calin o⸗

—

Mas α

2

Mit vA

7

R
B
WM

notandũ ꝙ ad bon ta ſile, H repre?

qnia ſoꝛtitur finem incõnenientime/
Dio:eo qillud quod ad finem oꝛdi/

natur non eſt poꝛtionatum fini illi ·

ſicut ſi aliquis veram concluſionem

medium impertinens concluderet
Tertio reqritvt adinueniatvtrũq;
I temꝑe conuenienti : ne ſit pꝛeceps

in feſtinando:vel etiam inutilis ĩ tar

Dando .ſed hoc vltimuʒ pertinet ad
lonitatem conſilij · hm quod conſili/
um in ratione inquirente ⁊ inuenien
te aliu
bilis cũ ergo electio

cluſio· vt in tertio

ſtt ſi cõſilij co/
iatur⸗

opoꝛtet ꝙ ad bonitatem volunta /
tis eligentis concurrat finis ⁊ boni/

†

tas · bonitas erꝰ qð eſt ad finem oꝛ/

Dinatũ/⁊ ſi hoc ſit · pꝛoculdubio act⸗
exterioꝛ bonus erit ·ſi autem alterum
Tſierit · erit voluntas mala et actus
malus:¶ id rationes in oppoſituʒ
d pꝛimam reſpondetur· ꝙ arboꝛ
eſt ex qua immediate ꝓcedit fructus
Vnde arboꝛi compatur voluntasĩ
euangelio bᷣm ꝙ eſt eligens · quia ex
electione immediate ſequitur fructꝰ.
Vel vt dicit ſanctꝰ CThł in pꝛi⸗/

ma ſean er alia
tas bona pꝛout ſignificatur p arbo/

rem bonaʒ.· eſt accipienda ᷣm ꝙ ba/

bet bonitatem. ⁊ ex actu volito· et ex

fine intento · ¶ Id ſecundam reſpö/

Tetur negando conſequentiam· Et
ratio eſt· quia ad bonitatem rei non
ſolum eugitur bonitas finis vltimi·
quam reſpicit voluntas intendens-⸗
ſed etiaʒ honitas finis pꝛoximi quẽ
reſpicit voluntas eligens:⁊ ideo nõ
ſequitur ꝙ bonitas voluntatis in/
tendentis ad bonitatem actus ſuffi/
ciat· ¶ Rd tertiam reſpõd etur ſicut
ad ſuperiusnon enim ſoluʒ aliquis
ꝑeccat quando vult malum finem
ſed etiam quando vult malũ actũ;

— —

In dominica

nona eſt euangelium · Homo qͥdaʒ

–

aliud ẽ ex parte rei conſilia

Per alia verba wolun /

erat diues c · Lucę · xvi · Circaqd

poſſunt diſputariſequentes quęſti /
ones. Gemns VBtrum pꝛelat vel
clericꝰ SRiſſipans bona eccleſięſit de

—EAE

ponendus: ¶¶ Secundo Ptrũ con
uenienter dentur pecunig ſine elemo
ſyne vt oꝛetur pꝛo dante · ¶ CTertio
Ptrum de illicitis acquiſitis poſſit
ieri elemoſyna ; =

D primaʒ
2 mRionem ſic pꝛocedit᷑·
tvidetur ꝙ clenicus ſiue

ſit pꝛopter hoc deponendus 1 Brd⸗
mo ſic · Matrimonium ſpirituale in
quo pꝛęlatus eſt vir ſiue ſponſus ec/
cleſię ſuę eſt nobilius q; carnale vbi
vir coniungitur carnaliter vxoꝛi ſuę·

6 ĩ matrimonio carnali vir q;uis bo

noꝝ vxoꝛis ſit diſſipatoꝛ· non remo
uetur aut deponit᷑ de matrimonio:
ergo nec pꝛęlatus per hoc ꝙ diſſipa/
uerit bona eccleſię venit deponẽdꝰ.
conſequentia videtur bona. ¶ In
oſpſitum arguitur ex pꝛeſenti enãge
lio· arguendo a minoꝛi ad maius:qꝛ
Diſſipatoꝛ bonoꝝ tꝑaliũ dñiſui de/
ponitur ab offico· multomagis ẽ de
ponendus pꝛęlatus diſſipatoꝛ bono
rũ tem ꝑalin ſiue ſpiritualiũ chꝛiſti.
MRñd eo dicendũ:q pꝛęlatꝰ diſſi
patoꝛ ſiue dilapidatoꝛ bonoꝝ eccle/
ſie eſt deponendus abeccleſia. Iſta
cõcluſio colligit᷑ ex multis capitulis

in decre · ix · q iij · · vl . xij · q· v. DViaco/

ni.⁊.c. ab batibus · · xvi. q· iiij · ·ij ·
d rõneʒ in oppoſitũ rñdet᷑ ne/
gando cõſequentiã · Et rõ eſt· qenõ
ſimile ĩ hacꝑte ð matrimonio car/
nali⁊ de matrimonio ſpũali pᷣlati cũñ
eccleſia· carnale eni eſt magis fixum
⁊ inſeꝑabile qᷓ; ſpirituale ſit.

(Ald ſecundam

quęſtionẽ ſic ꝓcedit᷑· Et videt ꝙ nõ
ſit danda elemoſyna alicni · vt oꝛet

—

*

„

600
er
ds
nunko
eleno
Tuurſ,

eſtcön
vande
mncot
Mumm
ploſpe
Aibeen
dencn
gutvon
eglid
ponobr⸗
amp
intenden
tuitamtr
poslot⸗
ltot
(hcoinot
Ien
lcrul
Miherlii
N
D

Guptade
wwühtd⸗
ſſdetn
eſteace
Punpee
bus
ſuobe

ſgeoon
Pacic
amoie

fonſe
aual

Qucs
upn
Aſte
NAeno.
lnaheſt

.

nnsſne
cſe n
ndein
Ponlase
mmgevti
mrgiſ
wreeisb⸗
,Nonn
immnono⸗
diſpr⸗
tonic⸗
.
nni nge
iusi
Die ,
se
ud
Aüc⸗

e de

wror .
lciin u
Anshs
vdi
ngiſc,
AX 4
tͤchan
mmmnod,
Hiniins
tmgs
leſt

mutgi
une

pꝛo dante · ¶ VHnmo ſic · Symonia
eſt ſtudioſa voluntas emẽdi vel ven
dendi aliqð ſpũale vel ſpñali anne/⸗
xum ·̊ oꝛatio ẽ maxime ſpũałg da/⸗
re elemoſynã vt quis oꝛet pꝛo eo:vi/

etur ſymonia · eo quia dat tꝑale p

ſpirituali · ſed ſymonia nullo modo

eſt cõmittenda g elemoſyna S
e/

Danda alicui vt oꝛet᷑ pꝛo eo·¶ Se
cundo ſicconfirmando Qui diligit

—

alium vt oꝛet pꝛo pecunia dat ſpãa/

le pꝛo tpali :⁊ omnis taliaẽ ſymonia
cus ergo ⁊c · ¶ In opoſitũ eſt euã/
geliũ pſens · ¶ Reſpõdeo dicendũ

ꝙ elemoſyna licite pauꝑpibꝰ datur

aut bonis viris vt oꝛetur pꝛo dan/

te · quãdo illi qui dant elemoſynas

panꝑibus · vt oꝛãtiũ ꝓ ipſis ſuffra/
ia inpetrẽt nõ eo tenoꝛe dant q̃ſi

intendentes oꝛõnes emere · ̊ ꝑ gra/

tuitam bencficientiam Panbum ani

mos eoꝝ ꝓuocant ad

C pꝛo eis
gratis ⁊ ex charitate oꝛent · 6 1 ra

tiones in oppoſitũ.: Id pmam rñde
tur ꝙ verum eſt ꝙ oꝛatio ſpũalis ẽ ·
Vngde nullo modo debʒ ſub pꝛecio

poni · nec illi qui dant pecuniã pau/

peribꝰ vt ꝓ eis oꝛent · oꝛõneʒ emũt ·
B vt dictũ eſt· animos pauꝑum alli/
ciunt ad oꝛandũ ꝓ ſe · omnes faci/
unt ſibi debitoꝛes · ¶ Ad ſecundam
rñdet᷑ negando conſequẽtiaʒ · Et rõ
eſt eadẽ · homo enĩ facit ſibi amicos
paupꝑes dũ ſubuenit eoꝝ neceſſitati
bus paupes enim chꝛiſti grati ſunt

ſuis benefaciẽtibus · Et ita patet · qꝛ

bñficiũ nõ ẽ ſic finis motiuꝰ·p ſic ali/

q̃d inducẽs· ⁊ qm pᷣncipalit ᷣ inten/
dũt · ideo nõ ꝓpt᷑ h̊ oꝛant finaliter· et

ideo oꝛatio nõ vendit᷑ ſed impetrat
p accidens · ſcilicet ꝑ acquiſitionem

amoꝛis. Et lic de iſta conduſione ·

ftionẽ ſic ꝓcedit᷑. Et videt᷑ ꝙ de illici
te acquiſitis poſſit fieri elemoſyna·
ZHrimo ſic · ex ᷣſenti eunãgelio· Faci

„

Ald tertiaz que

te vobis amicos ð mãmona iniqta
tis· vbi glo:dicit· Iniqᷣtas bene di/

ſpẽſata i iuſticiã vertit · ꝗ videt ꝙli⸗

cite de malis Aaſitis poſſit elemoſy·

nã facere · ¶ Secũdo ſic.· Qui eſt in
extrema neceſſitate conſtitutꝰ oĩbus
modis ſubueniendũ ẽ· cõuenit ali/
quẽ q nihil habet niſi ð iniuſte acqͥ/
ſito aliquẽ in extrema neceſſitate vi/
dere ˖ g debʒ elemoſynã facere · & de

*

male acqͥſito ? etento poteſt elemo –

ſyna fieri · ¶ Certio ſic· De acqͥſito ꝑ
meretriciũ ⁊ ꝑ aleas ⁊ Pp ſymoniaʒ ꝗ

ſũt turpia lucra poteſt elemoſyna fi
eri In oppoſitũ eſt illud Au

uſtini libꝛo de verbis dni de iuſto
aboꝛe . Yacite elemoſynaʒ: Et infra.
Nolite elemoſynã facere ð fenoꝛe ⁊
vſuris. Et Greg. Nõ eſt cõputãda
elemoſyna ſi paupihbꝰ diſpẽſat qðᷣ
ex illicitis acquirit᷑:¶ Rñdeo dicen/
dum · ꝙ trip rten eſſe aliqd ac⸗
quiſitum illicited
id qð illicite ab alio acquirit᷑ · debet
ei a quo ẽ acquiſitũnec poteſt ab eo
retineri qͥ acqſiuit · Sic cõtingitĩ ra/

pina ⁊ĩ furto·⁊ ĩ vſuris Et ð talibꝰ

eſt concluſio · ꝙ ð talibꝰ nõ põt fieri
elemoſyna· Patet cõcluſio · qꝛ hõ
talibꝰ tenetur ad reſtitutioneꝰ ccClio
modo eſt aliquid illicite acquiſitum
qð ille qͥ acqſiuit retinere nõ poteſt ·
nec tamen debet ei a quo acquiſiuit ·

ꝓq cõtra iuſticiã accepit · T alter cõtra

qᷓ dans ⁊ recipiẽs cõtra inſticiam le/

gis diuing agit · Et ð tali ẽ concluſio

ſecũda · ꝙ- nõ debet reſtitui ei qui de/
Dit · S debet ĩ elemoſynã erogari · Et
eadẽ ratio eſt in ſimilibusĩ quibus
ſcʒ dati ceeptio eſt cõtra legem
ei · ¶ Tertio eſt aliquid illicite acqͥ

ſitũ · nõ qͥdẽ ꝙ ipſa acqᷣſitio ſit illi/

no modo quãdo

taſed quia id a quo acquintur eſti x mud

licitũ · Sicut patet de eo quod muli/
er acquirit ꝑ meretricium · ⁊ hoc vo/

catur pꝛopꝛie loquendo turpe lucrũ.

enim mulier meretriciñ exerceat
turpiter agit ⁊ contra legem dei·ſed

in eo ꝙ accipit nõ iniuſte agit nec cõ⸗

tra legem dei · PVnde de tali turpiter
Tillicite acquiſito eſt tertia cõcluſio ·
ꝙ retineri poteſt et de eo elemoſyna
fieri · ¶ Ad rõnes in oppoſituʒ· IRd

bmam reſpondetur ꝙ textus ille in

telligitur de diuitijs ꝑ actum illicitũ
acquiſitis: ⁊ tamen iuſte poſſident᷑·

Vel aliter dicẽdum ꝙ; mãmona ini

quitatis dicuntur diuitię etiã licite

acquiſite ⁊ poſſeſſe · tñ dicunt iniqui
tatis.quia frequenter Oncunt homi

nem in peccatum: ¶ d ſecundã re/
ſpondetur negando conſequentiaʒ
Et ratio eſt· quia in caſu extremę ne/

ceſſitatis omnia ſunt cõmunia.ita
non pꝛouident ſibi de alieno· ¶ Sd

tertiam reſpondetur:ꝙ de acquiſito

p meretricium iam dictum eſt· ꝙ po⸗

teſt fieri elemoſynanon autẽ fit deo
ſacrificiuʒ vel oblatio ad altare.Cũ
ꝓPpter ſcandalum tum ꝓpterſanctoꝝ
reuerentiam. ¶Pe eõ ant qð eſt ac/

quiſitum ꝑ ſymoniam iam dictũ eſt ·
ꝙ debet erogari in pias cauſas Cir⸗·

ca vltimã · Illa quę per aleas ꝗcqui/
runtur videntur eſſe aliquid illicitũ

ex iure Pinino.z cpalicſn⸗ lucretur
u

aliquid ab his qui rem ſuam aliena/
re non poſſunt · ſicut ſunt minoꝛes ⁊
furioſi et hmõi: et ꝙ aliquis trahat
alium ex cupiditate lucrandi ad lu/
Dum· ⁊ ꝙ fraudulenter ab eo lucret᷑
Et in his caſibꝰ tenetur ad reſtituti/
onem. ⁊ ſic de eo nõ poteſt elemoſy/
nam facere. Xliud aũt videt᷑ eſſe vl/

terius illicitum ex iure poſitiuo cuili

qð pꝛohibet vniuerſaliter tale lucrũ
tz quia ius ciuile non obligat omnes
ſed eos ſolum qui ſunt his legibus
ſubiecti:⁊ iterum ꝑ diſuetudinẽ ab/
rogani poteſt ideo apud illos qᷣ ſunt

hmõi legibus aſtricti tenentur vni

nerſaliter ad reſtitntionẽ qui lucran/
tur. niſi foꝛte contraria conſuetudo

—

pꝛeualeat · aut niſi aliquis lucratus

ſit ab eo qui traxit eumad ludũ. In
quo caſu nõ tenetur reſtituerequia

ille qui amittit non eſt dignus reci

pere ·nec poteſt licite retinere tali iure
ſitiuno durante · Dnde opoꝛtet ð

celemoſynam facere in hoccaſu·

n dominica

ecima eſt euangelium. In illo tpe.

Cuʒ appropinquaret Jeſus ⁊c.· ¶Iu
ce · xix · Poſ ſr tz Diſputari quęſtio
. Brma trũ ꝑ ſacrã ſcriptu

ram poteſt oſtendi ꝙ aduẽt meſſię
ideſt. chꝛiſti in carnem aduenerit·

¶ Secundo Ntrum iudęi tempus

viſitationis ſuę · ideſt· aduentus chꝛi
ſui cognouerunt ·

tes ſpiritualia pro temꝑalibus ſint
b ecdeſia expellendi.

gueſtionem ſic ꝓceditur.
Et videtur ꝙ nõ poſſit ꝑ
cniptur4 ſanctam oſtendi:ꝙ ad
uentus meſſie ideſt · chꝛiſti in carneʒ
adneneni · ¶ Primo ſic · ex illo Yſa.

„

h i hilouifur athe aduent cha/
i

vbi dicitur· Erit i nouiſſimis di/
ebus pꝛęparatus mons domini in
vertice montium. et eleuabitur ſup
omnes colles. et fluent ad eum om/
nes gentes · Et ſequit. Conflabunt
gladios ſuos in vomeres.et lance/
as ſuas in falces Non leuabit gens

contra gentem gladium:nec exerce/
buntur vltra ad bellum. Ex his ar/
guitur multiplicter. ¶ Pnmo erx

eo qð dicit᷑.ꝙ hq̊ eritĩ nouiſſimis di
ebus. quia Jeſus chꝛiſtus non fuit ĩ
nouiſſimis diebus· quia poſt nati/
uitateʒ eius ⁊ moꝛtem multa tempa
fluxerunt· ergo videtur ꝙ ipſenon
fuerit vere chꝛiſtus cuius aduentus
pꝛomittitur in nouſſimis diebus:

nou Tertio Ptrum
ſymoniaci tam vendentes qᷓ; emen/

Otura
Neun
ſontbi
ſone
Mcroy
Gita
ohese
duti
tooe
ſusbt
pokrat
uttele

(te.

eſeſ⸗
dog
iet⸗
hentu
tabit!
leco⸗
Dlllai
foumn
lguibi
ſcha
lomlupis
los dle
Cereeg
on
Por
N
Wenin
llisſgt
bitoon
Win
lorin
pus)
oſpol
gelo⸗
gnon
lons
futge
mn
niſeſte
Rtzene
Vechiit

Uludi
men ecgue
Wus ſec⸗
Itultiure
ddoet
nenſ⸗

icg

Snllo.

ſoik in
k meſſt

tene

uintusin
emnio Dtnun
Ntesczenn
Palbus ſct

mny,
peeditur⸗
noͤwoſſt

nname;
Clo N.

ob Nn

Diſinis
1s Dinnniin
laubinrſu⸗
tadeunon/
Copdaen

eresne n

hleugbitgen
un neten
lhrt
Nonſing d
ſrsfonſut
nitpoi⸗
puum
ſen
vnn
ev

¶ Secundo arguitur exillo qð ſub
Ditur · ꝙ mons do mini erit in vertice
montium· mons eni ille dicit᷑ mons
ſion vbi fuit templumſed mons il/
le non eſt in aliquo eleuatus: Sad/
bucnõ venit chꝛiſtus · ¶ Tertio ar/
guit᷑ ex eo qð ſubdit᷑· Fluent ad eũ

omnes gentes· quia non omnes ce

Dunt in Jeſum na carenũ · ¶ Quar
to arguitur ex eo quod ſequi᷑· Qon
leuabit gens cõtra gentẽ gladiũ. q;
poſt natiuitatẽ ꝗeſu chꝛiſti nõ ceſſa/
runt bella ꝑer oꝛbẽ· vt patet · nec ceſ/⸗

ſant· ergo videtur ꝙ aduentus xeri

meſſig ſcz chꝛiſti nondũ venit · ¶ BZe
cundo pꝛincipaliter arguitur lic· Vꝛ
VYſaie · xi · Egredietur virga de radi/

ce ieſſe · vbiſcriptura loquitur ad

nentu chꝛiſti ſequitur ibideʒ Habi
ta bit lupus cum agno⁊ pardus cũ
bedo accubabit.⁊ ſequitur ibidem·
Delectabitur infans abvbere ſuper
foꝛamina aſpidis:⁊ in cauerna regu
li qui ablactatꝰ fuerit manũ ſuã mit/
tet· ſed adhuc non videmus agnos

cum lupis pacifice habitare nec pu/

eros delectabiliter cum ſerpentibus
ludere · g non fuit tempus adimple/
tum veri chꝛiſti · ¶ Tertio lic · Dicit
Hierrmig · xxiij · Ecce dies veniẽt di
cit dominus · ſuſatabo Dauid ger
men iuſtum · Et ſequitur · In diebꝰ
illis ſaluabitur iuda:⁊ iſrael habita/
bit confidenter: ſed poſt aduentum
Jeſu ind ęiſemper fuerunt in pericu/

lo ⁊ in pauoꝛe:ergo videtur ꝙ tem /

pus veri chꝛiſti nondũ venit · n

oppoſitum arguitur ex pꝛęſenti ẽuã/
gelio vbi chꝛiſtus redarguit indkos
ta/

qꝙ non cognouerunt tempus viſi
tionis eoꝛum · ſcilicet aduentus ſui qͥ
fuit aduentus veri chꝛiſti pꝛomiſſi ·
Reſpõdeo dicendum ꝙ perſa/
cram ſcripturam poteſt oſtendi ma/
nifeſte ꝙ aduentꝰ veri chꝛiſti qui fu⸗
it Jeſus na garenus iam aduenit · ſi/

ne chꝛiſtum iam veniſſe · Iſta conclu

ſio pꝛobatur multipliciter Primo
ſicex illo Geñ · xlix · vbi · Jacob patri
archa pꝛophetauit dicens· Non au

feretur ſceptrum de iuda et vnx de

femoꝛe eius donec veniet qꝗ mittẽdꝰ
eſt · ipſe erit expectatio gentiuʒ· ſed
notoꝛium eſt · ꝙ quando chꝛiſtus fu
it natus ſceptrum fuit ablatum ð fe/⸗/
moꝛe iudę: vnde tunc ſub cęſare reg/⸗
nabat Herodes alienigena natiöe.

vätt patet · ergo ab illotempo

re venit chꝛiſtus Et cõfirmatur per
tranſlationem caldaicam:quia vbi
NHieronymus trãſtulit: donec veni/
at qui mittendus eſt caldaica trant
latio habet: Donec veniat meſſias ·
ſic patet ꝙ auctoꝛitas pꝛędicta non

poteſt intelligi de aliquo alio q;ᷓ de

chꝛiſto· In q poſſunt cõfutari mul/
te cauillationes iudęoꝝ · Secundo
pꝛobatur pꝛędicta concluſio ex illo
Danielx: vbi angelus Gabꝛiel in/
ſtruit eum de aduentu chꝛiſti dicẽs ·
Septnaginta hebdomadę abbꝛe/
niatę ſũt ſuꝑ populũ ⁊ ſuꝑ vrbẽ tuã
ſanctam vt conſumeretur pꝛeuari /½
catio ⁊ finem accipiat peccatuʒ· ⁊ de·
leatur iniquitas ·⁊ adducatur iuſti/
cia ſem piterna et impleaiur viſio et
pꝛophetia· et vngatur ſanctus ſan/

ctoꝝ · e vo accipiat ibi hebHdoma-
das annoꝝ. patet in pꝛincipio capi

tuli · et ita intelligũt oes doctoꝛes·
iſte hebdomadę ſeptẽ ꝗᷓ faciũt qua/
dragintanouem annos ſunt pꝛęte/
ritę· ergo tẽpus aduetus chꝛiſti iam
longe pꝛeterijt · ¶ Tertio pꝛobatur
concluſio ſic Quãdo ſcriptura ſacra
Tenunciat aliquod futurum · et de/
terminat tempus et locũ modũ · et
ſcilicet omnia iſta concurruntĩ vnũ·
manifeſte patet ꝙ illud quod fue/
rat pꝛeędictum eſt impletum. Sacra
autem ſcriptura pꝛedixit aduentum
chꝛiſti · vt patet in multis locis· De/
termin auit etiã tempꝰ veniẽdi· vide
licet qñ fuerit tranſſatio regni:ſupꝛa

Geñ · xlx .· Nõ auferetur ſceptrũ de
inda c Similiter locum naſcendi.

Micheg· v · Et tu bethleẽ effrata ꝛc

Similiter modũ viuendi ſcʒ ꝙ chꝛi
ſtusĩ pauꝑtate viueret. Zachanie
ix · Ecce rex tuus venit iuſtus ⁊ ſalua
toꝛ ⁊ ipſe panꝑ. Similiter determi/

nat ſacra ſcriptura modum monẽdi

qʒ ſqʒ; in humilitate⁊ patientia ex ꝑ⸗/
te ipſius chꝛiſii· ⁊ in crudelitate maxi
ma ex ꝑte occidentiuʒ ipſum: vt ha
betur VYſa·liij· Sicut ouis ad occiſi

onem ducetur. Sed hęc omnia ma
nifeſte ſunt impleta in Jeſu nacare/
no. ergo rõnabuiter conclnditur ꝓ
ipſe fuerit verus chꝛiſtus ·¶ Xd ra/
tiones in oppoſitum. Id pmam de

auctoꝛitate Yaię reſpondet᷑ negan/
do cõſequentiam in ommibus parti/
bus argumẽtatiõis eiusld id qð
ait de nouiſſimis diebꝰ· dicimus ni/

hil valere · qꝛ nouiſſimi dies ibi di /

cuntur dies meſſięſiue chꝛiſti · et ali/

gquando dicũtur tempa etiam chꝛi/

4
ſtum hcedentia: ſᷣm illud Geñn.xlix.
vbi patriarcha Jacob dixit filijs ſu
is· Congregamini vt enunciem vo/
bis quę futura ſunt in diebꝰ nouiſſi
mis· Et ibideʒ conſequẽter denunci

gt non ſolum de aduentu chꝛiſti ſed

etiam de multis quęadimpleta ſunt
a tempoꝛe regum et iudicũ · vt patet
lr̃am intuenti:¶¶ Id rõnem ſumptã
e eleuatione mõtis · reſpondet᷑ ꝙ ẽ
vanitas hoc qꝛ eleuatio talis nõ eſt
intelligenda pᷣm motum localem vt
intelligunt iudęi /ſed ſᷣm nobilitatẽ
et apprecigtionem· quę tunc facta
ſũt quando chꝛiſtus ipſum templũ
miraculis ⁊ doctninna multiplicit᷑ ſuꝑ
omnia alia loca nobilitauit exalta
nit ¶ Adrõnẽ ſumptã ec h· Defluẽt
omnes gentes reſpõdetur ꝙ ibi di
ſtributio eſt acoeõmodata pꝛo generi
busſinguloꝝ nõ pꝛo ſingulis gene/
rum · ſicnt dicit · ꝙ omne animal fuit
in arca Noe· quia de ſingulis generi

bus animaliũ fuerunt ibi aliqua in/
Diuidua · Et ſimiliter de omnibꝰ gẽ/

tibus ſiue de iudegis ſiue de gentilibꝰ

confluxerunt ad chꝛiſium credentes
in ipſum · ⁊ ita illud adimpletum eſt·
Käratons ſumptã ex illo. Nõ
euabit gens contra gentem reſpõ/
etur qꝙ illud dictũ eſt ·qꝛ circa tẽpꝰ
chꝛiſti fuit pax diuturna in oꝛbe · et
maxime in iudęa·quod patʒ ex eo ꝙ
imminente natiuitate chꝛiſti placa/
tis omnibꝰ regnis ⁊ ſub imperio ro/
mano redactis pꝛęceptum fuit a cę
ſare Ruguſto vt deſcriberetur vni/
uerſus oꝛbis:⁊ ab illo tempoꝛe vſq;
ad quartum annum poſt paſſionem
chꝛiſti· quando ceperunt iudęi rebel/
lare romanis non legunt᷑ aliq̃ nota
bilia bella fuiſſe in indęa:nec iudęos
vſos fuiſſe armis quia terra cuſtodi
ebatura militibꝰ romanis · Et ideo
probabile eſt ꝙ tunc ꝓpter diuturni
tatem pados iudęi inſtrumenta qui/

bus vtebantur pꝛius in bellis muta

rent ĩ inſtrumẽta a gricolaturę apta
ſicut ſenſibiliter videtur fierii terris

vbieſt pax diuturna. e autẽ dici

tur non leuabit gens contra gentem
gladiñ ⁊c vbi li vltra non impoꝛtat
gternitatem ᷣ ſolum diuturnitatem
tempis.i. vſq; ad longum tempus·
ſ ſecundam rationem pꝛincipa/
em · de illo Yſaig· xi · Mabitabit lu⸗

pus ⁊c· reſpondetur negando conſe
quentiam · Et ratio eſt. quia eſt locu

tio mathematica quia homines ibi
nominantur nomine animaliuʒ · Et
ſimuliter habetur Geneſis xlix · Ben/
iamin lupꝰ rapax ⁊c · Sic ergo di/⸗
cendum eſt in pꝛopoſito ꝙ iudei et

gentiles qui pꝛius erant ad inuicem

nociuiet ⁊ odioſi pacfice ſimul habi
tauerunt conuerſi ad fidẽ chꝛiſti · ᷣm
qð dicitur Lcũ·iiij · ꝙ multitudinis

credentiũ erat coꝛ vnũ ⁊ aia vna Et
eodẽ mõ exponẽdũ ẽ ð pueris vaĩia /

libꝰ venenoſis · qꝛ ſimplices et puen

vorlein
ſonenat
ni .
e
onget⸗
riadagr
ſia do⸗
ocaen
num ne
numis
teter den
ffirc e

Antſi

cuN

onſpirtrn

ſacenbe
pecitan
Paſpeſ
gniefant
frentir
nfenn
ſutulon
Nautont
fnodeeg
gituragin
ſſibubinn
ſcolloan

gaguor⸗
lucgten
nimsch
moerß
no
nistae⸗
apoſto
niſent
Uiſente
Remni⸗
deis

nnti
10
aag
untinm

nion

glimnin
omn G
Xgentiſb⸗
Aecentes
Mehmeſt⸗
log
ndneNdd,
gamſ
T re⸗
Pahereog
baliglacn⸗
mpeno w,
n nutac⸗
Netur vni⸗
npor vi
inaſſonen
t Mnon
Ppneclncpe
umao
nis Etiin
erdiutum
menta gui
Ells muta
umncht
nitems
baute dia
ngenten
ninhona
mtrw
mds⸗
venpunohe
Dibubelu

cgnnhocnſe

gucfo
ubonmnsl.
mmining
Nisrbe
Qe
ſpqnut
Ntadbnn
eeſnuben
ficiß⸗
nulinun
ning
DH

nonleduntur ab illis qui ante cõuer
ſionem ad fidem chꝛiſti erant vene/
no infidelitatis et perfidięrepleti ·
td tertiam exillo Hiere xxiij. re/
pondet· ꝙ iam nõ erant filij iſrael
⁊iuda ꝓpꝛie loquendo· qꝛ erãt auer/⸗
ſi a eo· quia chꝛiſtũ negauerunt et
occiderũt ꝓpter qð etiam illam miſe/⸗
riam meruerunt ·⁊ ideo exilla miſe/
ria magis cõcludit ꝓpoſitũ ſicut:pa/
tet ex dictis· Illi ant qui vere fnerũt
filij iſrael et iuda qui ſqʒ; chꝛiſtum re/
ceperunt ſaluati ſunt ꝑ ipſum· nõ ſo/
lum ſpiritualiter quantũ ad aĩias· ſᷣ
etiaʒ coꝛpaliter · qꝛ pᷣm ꝙ dicit᷑ ĩ eccle
ſiaſtica hiſtoꝛia:imminẽte deſtructio
neciuitatis hieroſolymę ꝑ Citum ⁊⸗

Belſpaſianũ admoniti ſunt fideles

qui erant in iudea ꝑ angelũ vt traſ⸗
irent iregnũ regis agrippę. qui erat
confęd eratusromanis· ibi ſaluati

ſunt in bona pace· ETliter poteſt dicc

ad auctoꝛitateʒ MHiere · ꝙlilli ſunt p
fecto de regno chꝛiſti de quo ibi lo/
quiturqui ian unt in gloꝛia celeſti ·
⁊ ibi habitant confidenter et ſunt ꝓ
lecto ſaluati ·

Ad ſecundam

queſtionẽſic pceditur. Et videtur

7

nẽtus chꝛiſti nõ cognouerũt · ¶ Pri /

mo ex pᷣſenti euãgelio · vbi dicit · eo
qꝙnõ cognoueris tempus viſitatio/
nis tuę · Secnndo arguitur exillo
apoſtoli · j· Con · ij · Si enim cogno/

uiſſent dominũ gloꝛię nunq; crucifi/

xiſſent eum · ¶ Certio arguit᷑ ex illo
AVctuũ · iij · vbi Petrus loquens in/⸗
Deis · Dic ſic · Scio fratres ꝙ ꝑp igno
rantiã feciſtis ſicut ⁊ pꝛincipes veſtri
In oppoſitum eſt illud Matth·
vj· ꝙ agricole videntes filium dixe/
runt intra ſe · Hic eſt heres venite oc
cidamꝰ eũ·vbi dicit Hiero · Mani
feſtiſſime deus ꝓbat bis verbis in⸗
Deoni princiꝑes nõ ꝑ ignoꝛantiam

ginnidiam dei filium crucifiriſſe ·

Reſpondeo dicendũ · ꝙ aliqͥ iu⸗/
deoꝝ cognouerũt tempus viſitatio
nis ſug aliqui nõ. ro quo notan
Dum ſicut notat ſanctꝰ ¶ homas in
iij · pte queſtione xlvij. et Nicolaus
de lyra Lucę xx· ꝙ apud indęos q;
Dam erant maioꝛes ſcentes ſcriptu
ras legis ꝓphetaꝝ. Xliqui aũt mi/
noꝛes ſicut laici ⁊ mulieres tantum/
modo ſcientes qð eſt de neceſſitate

ſalutis · vt hcepta decalogi:et hmai
que debent ſciri ab ommbasElt e

7

go pꝛima concluſio· ꝙ maioꝛes eoꝝ
qui pꝛincepes dicebantur cognoue/
runt Jeſum eſſe verũ ꝓphetam pꝛo/
miſſum in lege:⁊ ita tempꝰ viſitatio/
nis eoꝝ nouerunt · Hatet concluſio.
quia omnia ſigna videbant in eo ꝗᷓ
dDixerant futura ꝓphetę · Diuinitatẽ
autem eius etiam cognouerũt:quia
euidentia ſigna hmõi habuerunt et
Dicta ꝓphetaruʒ ·quibus tamẽ aſſen
tire ꝓpterodium ⁊ inuidiam nolue/
runt vt cognoſcerent eum eſſe filinz

Tei ˖· Pnde Beda dicit ſuꝑ illud Au

cę·xxiij· QNeſciũt quid facint· Notan
Dum inquit ꝙ nõ ꝓ eis oꝛat q queʒ

filiũ dei intellexerũt crucifigere q;ᷓ cõ⸗

fiteri maluerunt · DHLnde ipſe dñs de
eis dicit Joh· xv · Si nõ veniſſem et
locutus eis nõ fuiſſem. peccatum nõ
haberẽt· nüc añt excuſationẽ nõ ha⸗
bẽt ð peccato ſuo.Et poſtea ſubdit·
Si opera non feciſſem in eis quęne/
mo alius fecit · peccatũ nõ haberent ·
Et poſtea ſubdit · Nuncenim vide/
nt me ⁊ oderũt me ⁊ patrem meũ.

Alia cõcluſio eſt · ꝙ minoꝛes ideſt

Ppopulares ꝗ myſtena ſcriptureęnon
nouerãt · nõ plene cognouerũt ipſũ
Jeſũ ven pbetã eſſe · nec chꝛiſtũ p/
miſſũ ĩ lege · nec eſſe filiũ ei.licet aliq
eoꝝ etiam in eum crediderũt. multi/
tudo tamen nõ credidit.⁊ſi aliq du
bitarent an ipſe eſſet chꝛiſtus pꝛopt
ſignoꝛũ multitudinemet efficaciam

doctrine· vt habetun Johannis · vij
tamen poſtea decepti fuerunt a ſu/

is pꝛincipibus vt eum non cxedertt

nec flium dei nec chꝛiſtum ?· dra/
tiones in oppoſitum. IRd pᷣmam de
Pſenti enangelio reſpondetur· ꝙlo
quitur chꝛiſtus de actuali cognitiõe
applicante ad opus:ſcʒ recipiendo

pꝛędicationem chꝛiſti· imo econner,·
ſo negauerunt ⁊ crucifixerunt.¶ Ild

ſecundam reſpondetur eodem mo/
do · habituali enim cognitione ma/
ioꝛes bene cognouerunt ſed actua/
li ad opꝰ dequcta nõ:inuidia ⁊ odio

excęcati · ¶ dtertiam eodem mo/

To reſpondetur

d tertiaʒ que

ſtionem ſic pꝛoceditur· Et videt᷑ q;

non ſit conueniens ſymoniaci pęna

ꝙ expellatur de templo dei per pꝛi/
unationem eius qð ꝓ ſymoniam ac/
quiſinit · ¶ Hnimo ſic · Symonia enĩ
cõmittitur ex eo ꝙ alicuius muneris
interuentu ſpũalia acquirunturſed

quędam ſunt ſpiritualia ꝗᷓ ſemel ad/

epta non poſſunt amittiſicut om/
nes characteres qui ꝑ aliquã conſe
crationem impꝛimunt᷑ ergo non eſt
conueniens pęna vt quis pꝛiuet᷑ eo
quod ſymoniace acquiſiuit · ¶ Se⸗
