uale illi:nuſlus autem intellectus
creatus poteſt eſſe maioꝛ deo nec eqᷓè/

lis: vnde a nullo hoc modo creato in

tellectu eſt viſ bilis. Huiunſmodi eni
viſio ſanctę trinitati ꝓpꝛia ẽ· Neceſt

contra hoc quod dicit in Pſenti euã/
gelio. ꝙ nemo nonit filiuz niſi pater.

quia per li niſinon excluditur ſpirit

ſanctus· Nꝛo quo notãdũ ꝙ dictio/

nes excluſiue aliqñ addunt᷑ noꝛbus

Diuinis eſſentialibus.aliquando p/
ſonalibus Et cnz adiungunt perſo/

nalibus reſpectu termini eſſentialis

non exludunt id quod idem eſt in na

tura· ſed potius includuntquia licet
alia ſit pſona patris alia filij alia ſpi/

rituſſancti · tñ iſtę tres ꝑſonę ſũt vnꝰ

Tens ita ꝙ nec in deitate necin eſſen

tia habent aliquam alietateʒ· dictio
autem excluſiua ſoluʒ excludit quod
alietatem impoꝛtat · noticia autẽ ab/

ſolute ſũpta eſſentialiter accipitur ·
iõ communis eſt tribus· Et ideo cua,ʒ

rign
dicni⸗
nonau
cucdltn

ſtionen
remel
camm
moexe
lpi
ſnoetn.
icleans
Penig
Gnpu
dlge
qusn
ergo⸗
ſtlcj
kiogn⸗
Viln
Tſona
öſtma
1909
letelge
nCui
wvnobe
daplat
nncioze
Pom
Geme
Aam
gliqr
liteke
itne
qu
gali
erere
cue
tions
ſiaſti
alter⸗
tgleg
litto
diit⸗
noptv
Nel

nanii

NN

ntl
Kute
un

ndin

ni Deſtn
n dtnd
Chyoſnr
lecoche
yteknc

Alrlöe 0

lo Tunte
ndend
Mentfli
1nämonh

SNeitei.

debünin
Aru
Mttüſbi
Eeni gvodi
tniis l

Mütellecno

Nonerei/
Nogenn
nuſnolieni
i Aeeſt
nimie
Uumnüde⸗
Audim ſnt
Nlichidici⸗
acunt dbes
s digunces
fungytnc
minicſonms
vdikenckon
Antqnuit
iig
geſn
turnerutch
Alett
Bernul
R
erunmr

dẽ ꝙ nemo nonit filiũ niſi pꝛ· p hane

Dictiõeʒ excluſinã niſi ab hac noticia
non excludit᷑ ſpũſſanctꝰſed maglin/

duditur. Per h reſponſio fit ad totũ

ſtionem · Ntrũ neceſſe ſit ſemp elige/

re melioꝛes ad dignitatẽ eccieſiaſti /
cam · ſic ꝓcedit᷑. Et videt᷑ ꝙ ſic. ¶ Pni/

mo ex electiõe Matthię· Quia licet
Joſeph eſſet bonus · vnde noĩat᷑ iu/

ſtus tũñ Matthias quia erat melioꝛ

electus.· ¶ Secũdo ſic· Ex electione
Petri · Vñs em̃ Hetrũ cui cõmiſſurꝰ
erat paſtoꝛale officiũ examiauit · ſi ſe
Diligeret plus cęteris · ſed ex hoc ali/
quis melioꝛ eſt ꝙ deum plus diligit

ergo videt᷑ ꝙ ad dignitatẽ eccleſia

ſticã ſemꝑ melioꝛ ẽ eligendus ¶ Cer
tio arguitur ex illo Symachi papę·

Viliſſimꝰcõputãdus eſt miſi ſcientia

ſanctitate hcellat qui eſt dignitate
Rſtantioꝛ noppoſitũ eſt decreta
lis · D · ꝙ ſufficit eligẽ bonũ · nec opoꝛ/
tet eligere melioꝛem ¶ Reſpodeo di/
cendũ iuxta ſanctuʒ Chomã ꝙ aliqᷣs
fomo bonus vel melioꝛ altero · dicit

Duplicit᷑ · Ono modo ſimplicit᷑. ⁊ ſic

melioꝛ eſt qui eſt ĩ charitate ꝑfectioꝛ
Alio modo ſᷣm quid · ⁊ ſic dicit᷑ aliqſ
cſſe melioꝛ altero vel ad militiam vel
ad magiſteriũ vel ad plationem vel
aliquid hmõi:qui nõ ẽ melioꝛ ſunpli
citer · eo qꝛ in ſingulis offiojs tam ſpi
ritualibꝰ q; tempoꝛalibꝰ requirũt᷑ ali
qua pꝛęter bonitateʒ moꝛalem ad h
ꝙ aliqͥs ſit idoneus ad illud officiuʒ
exercendũ · Vicẽdũ ergo · ⁊ ſit iſta cõ/
cluſio pᷣma ·ꝙ opoꝛtet eligere ad pla/

tionẽ vel ad quodcũq; officiũ eccle/
ſiaſticũ aliquem qui ſit bonus ſimpli -

citer · eo ꝙ ꝑ quotlibet peccatũ moꝛ/
tale aliquis redditur indignꝰ ad qͥt//

libet officiũ ſpũale exequẽdũ · Onde

Dicit Nionyſius in epiſtola ad Di/
nopholũ monachũ loquẽs de ſacer/
dote Qui nõ eſt gratia illumiatꝰnõ

ertiaʒ que

eſt ſacerdos ſed eſt inimicns doloſuſ
deluſoꝛ ſuiipſius ⁊ lupus ↄtra Ddmii
nicũ ꝓpłin pelle ouina armatꝰ·Se/
cunda condluſio.Non opoꝛtet ꝙ ſp
eligendus ſit melioꝛ ſimplicit· Hat,y
cõcluſio · qꝛ; poſſibile eſt ꝙ ille qui elt
pfectioꝛ in charitate deficiat in mul/
tis quę requirũt᷑ ad q̊ ꝙ aliqͥs ſit ido⸗/
neus glatuſ.quę in alio qui eſt mino

ris charitat iueniunt᷑: vtſcientia in

Duſtria ⁊ potentia hmõi:vnde non
opoꝛtet ſemp eligere melioꝛẽ ſimpli/
citer: eũ qͥ ſit melioꝛ ad officiũ:Cer
tia concluſio· Si qͥs eligit eñ quẽ re/
putat minmꝰ idoneũ ad tale officium
peccat · NPatet concluſio· qꝛ nõ poteſi
eſſe ꝙ ð duobus vnꝰ ſeligatur niſi
ꝓpter aliquid in ipſo conſideratũ· il /

lud autem quod conſiderat᷑ in eo q

minus eſt idonens ad hoc ꝙ magis
idoneo pꝛęferat᷑ eſt aliq̃ conditio in /
cebite mouens/ vtpote familiaritas
el conſanguinitas vel aliqͥd bmõi ·
non enĩ poteſteſſe cõditio ad idonei/
tatem ptinens ex quo alter ſimplici/
ter melioꝛ reputat·⁊ ſic indebite mo/
net · tali electione eſt acceptio per

lſonęquę ſine peccato eſſe non poteſt ·

ld ratiões in oppoſitũ· Rd pᷣmaʒ
reſpondetnegãdo ↄſequẽtiã · niſi in-/
telligendo de melioꝛi· vt dictum eſt.·
(Sord ſecundam reſpondet᷑ negãdo
ↄlſequentiã · Et ratio eſt· quia Hetrꝰ
non ſolum p ceteris eminebat dile /
ctione diuina· ſed etiaʒ erat idoneꝰ
ad gubernandum eccleſiam pꝛęceęte/
ris.Ild tertiam reſpondetur:ꝙ au/
toꝛitas illa eſt intelligenda qᷓntũ ad
ſtudium iülliuſ qui eſt in dignitate cõ
ſtitutus · debet em ad hoc intendere
vt talem ſe exhibeat vt ceteros ſcien/
tia ⁊ ſanctitate pꝛęcellat· vt Gꝛego⸗

rius dicit in paſtoꝛalibꝰ. non autem

ſibi imputandũ eſt ſi ante pꝛęlationẽ
excellentioꝛ nõ fuerit· vt ex hoc debe⸗
at viliſſimus reputari .

Tbome aliqui legũt enãgeliũ · Hos
eſis ſe Nrene dr erarttv.Cire 85
poſſunt diſputari ſequentes quęſtio
hes. Pruna. Bim⸗ Toctoꝛibus au⸗
reola debeatur in regno celoꝝ ¶ Se
cunda: Otru pdicatoꝛ vel doctoꝛ te
neatur facere qð dicit:ex pñti euan/
B pꝛima
‚ ⁵ Deunaz
VVvyiger ꝙ aureola non de/
pbeat doctoꝛibꝰ ĩ regno cęloꝝ· Quia
uomne pᷣmiñ qð in futuro habebitur

¶ alicui actui virtutis reſpõdet.ſed pᷣ/

Dicare ⁊? docere nõ eſt act⸗ alicuius

ſic· Pacdicare et docere ex ſtudio p/⸗
neniiũt ſed ea quę pmiant in futuro

non ſunt acquiſita ꝑ huanũ ſtudinʒ
quia naturalibꝰ ⁊ ncquiſitis nõ me/
rremurergo ꝓ Toctrina ⁊ pdicatõe

nullus in futuro meret᷑ aureolam

Certio· Exaltatio in futuro reſpon/
cct hũilitati pñti · qꝛ qͥ ſe huiliat exal
tabit᷑ſed in docendo ſdicãdo non
eceſt huiliatio:imo magis ſuꝑbięocca
ſio Vnge glo Dict qNaith · iij · ⸗
Diabolus mukoſ
euãgeliũ Piſenl ·

decepit honoꝛe ma

nt bh̊ magn vocabit in regno cęloꝝ.
Secũdo ẽ qð ſuꝑ illud Eph · b.· Vt

ſciat ꝗ ſit ſupemines ⁊c· Dic glo: qͥd

daã cremẽtũ habebũt ſancti doctoꝛeſ

——

Vltra id q 8 alij coiter babebut e⸗

ſpondeo vicendũ · ꝙ ſicut p martyn/
um⁊ vꝓginitatẽ aliqs pfectiſſimã vi/

cctoꝛi optinet ve carmne 1 mundo. ita
etiã ꝑfectiſſima contra diabolũ ob/
tinet᷑ qn aliqs nõ ſoluʒ diabolo im/

ppugnanti no cedit p etiq euz repellit

nõ ſolũ a ſe h etiã ab alijs· Hoc at fit
ꝑ ndicationẽ ⁊ doctrinã:et ideo ſdi

*„

cationi ⁊ doctrinę aureola cebet. ſiẽ

virginitati ⁊ martyrio. Nec eſt dicẽ
Dum vtquidã dicũt ꝙ debeat tm ᷣ

latis quibꝰ competit ex officio hᷣdica
4 ⸗

re⁊ docere · ſed quibuſcñũq; qui hunc
Acttum exercent Platis aute nõ debe/

tur q;uis habeat officiũ hdicãdi niſi
actu doceant ⁊ pdicent:quia coꝛona
n cebet habituali ſ̊ actuali pugnę·

Hm illud.ij. Cimoth̊ .ij.Non coꝛona

bit᷑ niſi qui legitime certauerit· QNo/⸗
tatur autem ꝙ tria requirunt ad h ꝙ

Doctoꝛibꝰ gureola debeat · Pꝛimũ ẽ

ex parte doctrinę quę docetur · ſcilicet

ſit de ꝑtinẽtibꝰ ad ſalutẽ per quã
Dia bolus a coꝛdibꝰ hominũ exxellat

ſicut quibuſdã ſpiritualibꝰ armis D
quibꝰ dicit ij. Cor.. x. Arma militie

noſtre nõ ſut carnalia ſed ſpũalia ⁊c·
Secudo requint᷑ ex parte docentis
actu doceat ⁊ pdicet · vt dictuʒ eſt

Tertio requirit ex parte finis · ſallicʒ

——

ꝙ doceat ⁊ dicet bpncipalit ad glo/
riam dei ratiões in oppoſituʒ
Ad pmã reſpondet᷑negãdo minoꝛẽ
Dicimꝰ enĩ ꝙ ſdicare ⁊ docere ſunt
actus alicuius virtuij·ſcilicet mie · et
inter ſpiales elemoſynaſ cõputãt ·
Ad ſecĩidãrñdet · negãdo cõſequẽ/
tiam · Et ratio ẽ · qꝛ q;uis facultas /⸗

Dicãdi⁊ docẽdiqñq; ex ſtudio ꝓue/

niant · tn vſus doctring ex voluntate

PHeedit quę ꝑ charitateʒ infoꝛmat᷑ a
Teo infuſam.⁊ ſic actꝰ eius meritoꝛiꝰ

eſſe õt. ¶d tertiã rñdet᷑ negando
conſequẽtiã · Et ratio ẽ⸗qꝛ exaltatio ĩ

hac vita nõ diminuet alter ꝰ vite p/

miũ · niſi ei ꝗᷓͥ in tali exaltatiõe ꝓpꝛiaʒ

gloꝛiã quenit · qui aũt talẽ exaltatio/

nem in vtillitate alion ↄuertit ex ea ſi

E· Vtrũ ſᷣdicatoꝛ vel coctoꝛte/
neat᷑ facere qͥd dic· ¶ Puimo ꝓcedit᷑
et videt᷑ ꝙſic· ex pnti euãgelio. Qui
feccrit ⁊ docuerit hicmagnꝰ 2c· ergo

d
6
Cr
ſone
bus

les
Hjte
diten
ſaceb⸗
dot⸗
Ge
NN
ope
cet⸗
vie
d
8
re
ſtac
rece
ll
eſeli
ſolüßn
llsg
tomd
ſtare
ade
nöt
h
0ie
glie

ſia
be
foꝛ
ba
ten
ao⸗
kone
ſeat
ſore
babi

N

We
Aeſ di
dutni
dohie
ulbun
And Abe⸗
Wini
co
onemn
en Ho⸗
nkag
DPamd?
tueſlicet
nel
ſpini⸗
ſte doans
tdin
ns al
tadgo⸗
oppoßiny
comino:
cereſunt

a nizet

öputit⸗

ociſt⸗

ſalnsc/
dope⸗

avort.

Hinont
nsttr
etnegnen
cklt

Uprin⸗

unöe
eudat⸗

MertreD

ia⸗

7* ℳ

videt᷑ ꝙ qui facit cõtrariiĩ hmõiqð
pꝛędicat errat ⁊ pꝑeccat·¶ Secundo
ſic· Vicit atloſtolꝰ.j.Cor ix · Caſtigo
coꝛpus meñ ⁊ in ſeruitutẽ redigo· ne
foꝛte cũ alijs ſdicauerim ipſe repꝛo/
bus efficiar · Iteʒ ad Ahoma ·. ij · diẽ
Qui g aliũ doces teipſum non do⸗
ces ¶ Certio ſic· Pꝛeędicatoꝛ euãge/
lij tenet᷑imitari foꝛma eius qui cõdi/
Dit euangeliũ ·ſed ſaluatoꝛ nr̃ Jeſus
faciebat quę ſdicabat · Ln de ipſo
Dicit᷑ ¶c·P· Cepit Jeſus facẽ ⁊ do/
cere· g videt᷑ ꝙ ille qͥ pdicat euãgeliiũ
vl docet teneat᷑ facẽ qͥd pᷣdicat: ꝗn
oppoſitũ ẽ ꝙ aliqn ꝗqs ſdicat aut do
cet ꝑfectionẽ quã tñ nõ fac ⁊ etiã nõ
videtur teneri · vt cum ſecularis ſdi/
cat ꝑfectionẽ religioſis ⁊ ꝑfectis · ꝙ
dicatoꝛ vel doctoꝛ nõ tenet᷑ ſemper
facere qͥd docet· Kñdeo dicenduʒ
iuxta τlexandru ð alis in tertio ſub

iſta concluſione · ꝙ qlibet tenet᷑ face/

re q̊d dic· ſm qͥd aſſerit alios teneri
ad faciẽdũ qͥd dicit· G tñ qͥd aſſeri
eſſe faciendi vel aſſerit᷑ generalit vel
ſolũ ſᷣm ſtatũ · generalit ſic aſſerit᷑ de
illis ꝗᷓ ꝑtinẽt ad ſtatũ ſalut ·ᷣm ſta/
tum ſicut aſſerit᷑ de his ꝗᷓ ꝑtinent ad
ſtatum pfectionis vtpote religionis
ad quã oẽs nõ tenent᷑·⁊ ſic ſdicatoꝛ
nõ tenet᷑ facere qͥd dicit · Dicit᷑ ꝙ
hdicatoꝛ ratione ſui officij nõ tenet᷑
oĩa facẽ ꝗᷓ docet aut pᷣdicat ad quę
alias nõ tenebat · ſi enim oĩa facit ꝗᷓ
hdicat h̊ ꝑfectionis eſt nõ neceſſita
ſi aliq̃ ſdicat ad ꝗᷓ aliaſ nõ tenebat᷑:

Sel ſi ea ꝗ̊ͥ ſdicat ad ꝗ̊ͥ alias tene/

batur · ſicut ſut Rcepta dei eccleſi. -
foꝛte aliq̃ alia ad ꝗᷓ foꝛte voto tene/
batur. ſic planũ eſt ꝙ ad iſta tenetur
tentiõe neceſſitat· Sʒ cñ ſdicat ea
ad ꝗᷓ alias nõ tenebat᷑ nõ video ra⸗
tionẽ q̃re ſdicatiõis ratiõe ad illa te
neat᷑ tentione neceſſitai· niſi in caſu
foꝛte vbinon ſeruaret illa · eſſet pꝛo/
babilis occaſio ſcãdali in auditoꝛibꝰ
q̃̊d poſſet ſiudicũ fieri veritati ·

canonicę de ſe facte ᷓ quie
ſat · Et videt᷑ ꝙ melius faciat qꝗͥ con/

Ad ratiões in oppoſitũ ⁊ ad auto/
ritates apoſtoli dico ꝙ teligirn.
d

de illis ad quę pꝛius tenebat᷑

rationẽ de Chꝛiſto ꝙ dicatoꝛ debet

imitari foꝛmã illiꝰ qui cõdidit euãge

liũzc.· Reſpondet᷑ ꝙ ſi H intelligatur

neceſſariũ tũc verũ eſt ꝙ qᷓntũ ad ea
ꝗ ſũt nccania ad ſalutẽ tenet᷑ad alia
aũt non tenet᷑ niſi ratiõe ſcandali lo/
quendo ð tentione neceſſitatjʒ Et tm̃
ſens de iſta gueſtione .

In feſto ſancti
Gꝛegoꝛij eſt euangelm. Vi⸗
quia neſcitis c Matthᷣxxiij · Circa

qd poſſunt diſputari ſequẽtes que2/

ſtiones · ¶Pama Mtrũ melius facit
qui conſentit electioni canonicę ð ſe
facte q; qui eam recuſat:( Secuda

Vtrũ pᷣabus beati Gꝛegoꝛij fuit li /

bheratus Traianus de penis inferni·

aut facultates terrenas.

facit qui cõſentit electioni
ſe facte ꝙᷓ qui eam recu⸗

ſentit . Dicit eni Gꝛegoꝛiꝰ.xxij. moꝛa/
lium · Ptãs cuʒ pcipit᷑ nõ ex libidine

amanda eſt ·ſed qñ aliqͥſ ꝑ canonicã

electionẽ epalẽ dignitateʒ adipiſcit᷑

nõ pcipit eã ex libidine· ꝙ̈ debetaam

amare · n debʒ eã recu re n op
poſitũ arguit exeẽplo hti Gꝛegoꝛij cu
ius feſtũ hodie colit· qͥ multipi
ctionẽ de ſe factã recuſauit Rndeo
Dicẽdũ ·qꝙ ille ꝗ electioni canonice ð

ſe factę cõſentit cõſiderare ᷣcipne de

bet qͥd intẽdit· Si enĩ intedit aliqͥd
tpaleputa honoꝛẽ · Diuitiaſ.excutere

ſe a iugo religionis. aut aliqͥd bmõi ·

manifeſtuʒ eſt ꝙ eſt pꝛaua intentio.
Vñ ponit᷑ ꝓ cõcluſiõe · ꝙ meliꝰ face/

ret ſinõ aſſentiret · Si autẽ intendit

4

oꝛij; eſt euagngeliũ.· Vigilate F

¶ Tertia. Ptrũ ſtat cũ ꝑfectione pa/
patus poſſid ere qᷓſi ꝓpꝛias Diuitias

Aueſiionẽ. Otrum meliu-

icit ele

ꝓfectũ eccleſie · ſic plannʒ eſt ꝙ eſt re⸗
cta intentio · DVñ Iuguſtin; diẽ · vix.
Tæ ciuitate dei · In actiõe nõ amãdꝰ
eſt honoꝛ in hac vita ſiue potentia ˖ H
opus ipſum ſi recte atq; vtilit᷑ fit vt
valeat ad ſalutẽ ſᷣditoꝝ · Sʒ qꝛ ad
hocopus maxima requirit᷑ idoneitaſ

ad qͥd hũana fragilitaſ m ꝓpꝛias vi

res ſufficiẽs nõ eſi· poteſt ergo aliqͥs
lauda bilit᷑ cõſiderãs ꝓpꝛiũ defectum
ex hũilitate officiũ ſlationis recuſa/
re·ſicut Hieremias dixit · Neſcio lo/
qui quia puer zc:poteſt etiam lauda
biliter conſentire ex charitate fratna
vt ſalutẽ ꝓximoꝛũ ꝓcuret · ſic Iaias
qui dixit · Ecce mitte me · ſed ſicut di ⸗
cit Gꝛegoꝛiꝰ in paſtoꝛali in vtroq;
eſt ſubtiliter intuendũ · qe T is qͥ recu/
ſauit plene nõ reſiſtit·⁊ is ꝗͥ mittivo/
luit ante ſe ꝑ altaris calculn purgatu
videt ne autem non purgatꝰ adire
qquiſq;ᷓ ſacra miſteria audeat · aut ꝙ
a gratia eligit᷑ ſub hũilitaſj ſpẽ ſuꝑnę

Diſpoſitioni gdicatqꝛ g̊ valde diff⸗

cile eſt purgatũ ſic quẽlibet agnoſce/
re· platiõis of iciũ tnt declinat· nõ
tñ ꝑptinacit᷑ cũ ad ſuſapiendũ ſuꝑna
volũtas agnoſcte Sd ratiões ĩ op

poſitũ rñdet᷑· ꝙllud verbũ Gꝛego/

rij debet ſic intelligi poteſtas cum ex
libidine nõ ꝑcipit amãda ẽ·ſita po/
teſtas cũ ꝑcipit᷑ nõ eſt amãda ex libi

Dine ſubdit enĩ · ß ex longanimitate

toleranda.

d ſe ecũdã que
ionẽ ˖ ſic ꝓcedit᷑. Et vr ꝙ Traianus

Pcibꝰ Gꝛegoꝛij nõ fuent ab inferno
iberatꝰ Pꝛino ſic· Dic Dionyſiuſ

vij · celeſt hierarchig · Sũmus ſacer
dos ſi mũdꝰnõ oꝛat·⁊ in ̊ auerteret
a diuino oꝛdie · Et cõmẽtatoꝛ ibidẽ
Dicꝙ pctõꝛibꝰ nõ oꝛat remiſſionem

q; nõ aundiret᷑ ꝓ illis· ꝗ̊ nõ valẽt pᷣceſ

ſcõꝝ exntibꝰ in inferno ¶ Secundo
ſic· Dic btũs Gꝛegoꝛiꝰxiij· moꝛaliuʒ

Eadẽ cãẽ vt nõ oꝛet᷑ poſt diẽ indicij

pꝛo hoibꝰ eterno igne danat g nüe
cauſa ẽ vt nõ oꝛent ſanctiꝓ hoibꝰ in/
fidelibꝰ impijſq; defucij· Certio ſic
Diẽ Rluguſtinꝰ ꝙ ſine fide operante
per dilectionẽ eiuſq; ſacramẽetis qui
e coꝛpe exeũt fruſtra illis hmõi ofn
cia impendunt᷑ g& nõ ꝓſunt pces ant
ſuffragia quę fiut pꝛo damnatiſſed
Craianꝰerat dãnat· gᷓ pᷣces Oꝛego
rij nõ poterãt eñ liberare ¶ Inoppo/
ſitũ eſt hiſtoꝛia · Itẽ Pamaſcenus in
vno ſermone narrat ꝙ Gꝛegonuſ ꝓp
Traiano oꝛonẽ fundẽs audiuit vo/
cem diuinitꝰ ſibi illatã · Oocẽ tuã au
Diui:⁊ veniã traiano do· Cuiꝰ rei vt
Damaſcenꝰ dic in eodẽ ſermone· te/
ſtis eſt occidens ⁊ oꝛẽs¶ Andeo di
cendã iuxta ſanctũ Chomã in · iiij · ꝙ
deputati ad infernum ſũt in Duplici
Dꝛa · Quidam ſunt deputatiſimpli/
citer ⁊ m ꝑñntem iuſticiã ⁊ ᷣm ſuꝑpio
res cauſaſ:⁊ ꝓ talibꝰnũ qᷓ; fienda ſũt
ſuffragia · nõ en eis ꝓdeſſent pꝛeces
quoꝛũcũ qʒ ſanctoꝝ· Elij ſũt deputa
ti in inferno nõ ſimplicit ſed ſᷣm ꝑpn/
tem inſticiã ꝓpꝛioꝝ meritoꝝ · m aũt
ſuꝑioꝛes cauſas quibꝰſuidebantur
ad vitam reuocãdi.erat de eis aliter
diſponẽdũ · Et talel vidẽt fuiſſe mul
ti qui fuerũt a moꝛtuis reſuſaitati q̃ruũ
Plures cõſtat idolatras dãnatos
fuiſſe.⁊ talibꝰ potuerũt pᷣces ſancto/
rum ſuffragari·⁊ de numero taliũ cre
Dit᷑ fuiſſe Traianus vt ꝓbabilit᷑ põt
eſtimari · vt Dic ſanctus Chomasq;
pcibꝰ beati Gꝛegoꝛij Craianꝰad vi/
taʒ fuerat reuocatꝰ· etiã ibi graʒ cõ/
ſecutꝰ ſit ꝑ quã remiſſionẽ peccatoꝛũ
habuerit · 1 ꝑ cõſequẽs imunitateʒ a
pęna ¶ Id ratiões patʒ rſio.Dio/⸗
cèdũt em de deputaſ ſimplicit᷑ in in/
ferno· Olł dicẽdũ ẽ ꝙ aliud ẽ reſuſci⸗
tari ad vitã pñtẽ pcibꝰ ſctõꝑ·⁊ĩ hac
vita ↄſeqͥ graʒ ꝑ quã remittũt᷑ ei ꝑec
cata ſua ⁊ aliud ẽ ꝙ dãnatijĩ inferno
ibi ꝑmanentibus pꝛoſunt ſuffra gia ·

1

an
Obein⸗
r.
mnioſe
Are
Msni
Snon

nnunſſtecd

srg⸗
Noppo⸗
Kenusin
rgonul
dao,
Mde
Coöfay
ſannodete
müſpii
in dapt
Munſnpl
lenſapo
ſendaſit
ſntprects
it pnrn
ußn gi⸗
N nait
Utchenn
sdt
lütncenel

acr i.

1t dines
öessſnnth
tobemitit
spn⸗
Unnurn
idig⸗
Ni eramn
zimuntner
ſnplotn
g⸗

ſtion

—

q tertiaz que
· ſic pceditur: Et videtur ꝙnõ
ſtet cum ſtatu ꝑfectionis papatꝰ poſ
ſidere quaſiꝓpꝛias diuitiaſ aut facul
tates terrenas· ¶ Pꝛimo ſic. Epiſco/⸗
pi in eccleſia tenent locũ apoſto loꝛuʒ
vt dicit glo · Lucę · x·¶ Et habet in · c.
decre xxi · diſ · Sed apoſtolis dñs ſ

cepit vt nihil ꝓpꝛiũ poſſiderẽt · pm u/

lud Matth̊·x·Nolite poſſidere auꝝ
nec argentũ nec pecuniã in conis ve⸗
ſtris · DHnde ⁊ Netrus cui papa ſuc/
cedit pꝛo ſe ⁊ alijs apoſtolis dicit · Ec
ce nos reliquimꝰ oia ⁊ ſecuti ſumꝰ te
Matth· xix· ergo videtur ꝙ papa ⁊
alij epiſcopi teneant᷑ ad bmoi man/
Dati obſeruantiaʒ vt nihil ꝓpꝛiũ poſ

ſideant · ¶ ecundo ſic · Polütaria
paupertas ad ꝑfectionẽ videtur reqͥ

ri · m ülud Matth · xx · Si vis perfe
ctus eſſe vade ⁊ vende oĩa quę ha/
bes ⁊ da pauperibus· Sed papa ⁊

epiſcopi aſſumunt᷑ ad ſtatũ pfeetio/

nis · ergo videtur ꝙ nõ ſtet cuʒ ſtatu

pfectionis pꝑgpęgaliquid quaſi ꝓpꝛiũ
poſſidere ¶Certio ſie· Hieronymuſ

tine ſoꝛs appellat᷑ · Et habet in · c. cle⸗

ros·xxi · di .· ꝓpterea clerici dicunt᷑ qꝛ

Te ſoꝛte dñni ſũt· vel qꝛ ibſe dñs ſoꝛs
id eſt·pars clericoꝝ ẽ· qui autem do/
minũ poſſidet nibil e veuʒ poſſidere
Pt · ſi gutem aurũ ſi argentum ſi poſ⸗
ſeſſionẽ variarũ ſupellectiliũ hʒ cum
iſt partibꝰ · nõ dignat᷑ dñs fien ꝑs
eins ergo videt᷑ ꝙ papa⁊ epi ⁊ non
ſoluʒ epi ſed etiã clerci ebeãt ꝓpꝛijſ
carere¶ Quarto · Chꝛiſtꝰ.cuiꝰ vica/
rius eſt⁊ vices gerit in terris papa·
geſſit vitã humilẽ ⁊ pauperẽ · ita ſicut

Dicit Matth· viij . Filius hois non

hʒ vbicaput inclinet · ergo papa de
bet imitari eü:⁊ita fecit Petrus pꝛi/

mus papa ab eo inſtitutꝰ·q ait vtu/

rum ⁊ argentum non eſt mihi · ergo

vigdetur repugnare ſtatui ꝑfectiõis

terrenas

cinuʒ ad quod ſe obligant⁊ iõ papa

papatus qui dicit vicariatũ Chꝛiſti·

habere in ꝓꝛio diuitias ⁊ facultateſ
rena. 5 g oppoſituʒ arguitur ex
euãgelio pᷣſenti ſic· Spectat ad fide/
lem ſeruũ ⁊ pꝛudentẽ conſiitutũ ſuꝑ
eccleſia habere ea quibꝰ poſſet cibuʒ
miniſtrare familię non tm verbi dei

aut exempli honeſtat ed etiã ſubſi/
ODij tempoꝛalis· Onde Chꝛiſtꝰ teri

xit Petro queʒ conſtituebat ſuꝑ to/
tam eccleſiaʒ cui ſuccedit papa· Pa/
ſce oues meas· ad ſignificandum tri/
plicem paſtũ· ſcʒ paſtũ coꝛwꝛalẽ ſiue

lubſidij tꝑaliſ:quẽ nõ poteſt facẽ ni-

ſi hateat ce quibns . ergo ex ipſa iſti
tutione Chꝛiſti non repugnat ſtatui
pfectionis papęaut epᷣoꝝ hie terre/

na bona quibus ind:gentibꝰ ſupue⸗/

nire poſſint de aliquo paſtu¶ Secũ
do arguitur ex illo · c. epiſcopi · xij · q. j

vbi dicit· Epiſcopꝰ ce rebus ꝓpꝛijs

vel acquiſitis vel ſi aliqd & ο ε +

beat heredibus ſuis relinquat ¶ Re

ſpondeo dicendũ:ꝙ nõ derogat ſta⸗/
tui pfectionis papatus ant epatꝰpoſ
ſidere aliquid ꝓpꝛiũ.vt Diuitias⁊ ter
renas facultates· Iſta concluſio pa/

tet ſic iuxta ſanctũ C homã · IRd ea ꝗᷓ

ſunt ſuꝑperogationiꝭ nullus tenet᷑ in/

ſi ſe ſpecialiter ad id voto aſtringat ·

Vnge Ruguſtinunſ dicit in epiſtola
d Paulinũ armẽtaniũ·. Quia iã ve/
niſti iam te aſtrinxiſti:aliud tibi face/

re nõ licet · pꝛiuſqᷓ; eſſes voti reus li/

berũ fuit ꝙ eſſes inferioꝛ· Manifeſtũ

eſt aũt ꝙ viuẽ abſq; ꝓpꝛio ſuperoga
tiõis ẽinon enĩ cadit ſub pcepto ſed

ſub conſilio · DPnde cuʒ Matthᷣ· xix·
Dixiſſet dñs adoleſcẽti:Si vis ad vi
tam ingredi ſerua mandata·. poſtea
ſubdit ſubaddendo · Si vis pfectꝰ
eſſe vade vende oĩa ⁊c·non auteʒ
papa nec alij epiſcopi in ſua oꝛdina/
tione ſe obligant vt abſq; ꝓpꝛio vi/
uant nec etiam abſq; ꝓpꝛio viuere ex

neceſſitate reqͥritur ad paſtoꝛale offi

42

nec epiſcopi tenent᷑ abſq; ꝓpꝛio viue
re:⁊ ꝑ conſequẽſ nõ repugnat ſtatui
bleckianis eoꝝ poſſidere diuitias et
na temꝑalia ¶ Sld rationes ĩ op/
poſitum · Ild pᷣmam reſpondet᷑ negã
do ꝙ papa⁊ epiſcopi alij teneantur
illud obſeruare· aut ſint obligati ad
illud quod dictũ fuit apoſtoliſ · Pꝛo
quo notanduʒ ꝙ verba illa dni pnt

triplicit᷑ intelligi vᷣm doctoꝛes · Hno

modo myſticę vt non poſſideamꝰ au
rum nec argentumid eſt· vt hdica/
toꝛeſ non innitant᷑ pncipalit᷑ ſapię⁊
eloquentię tem poꝛali · vt Mierony/
mus exponit · Rlio modo ſicut Mu/

guſtinus exponit in li· de cõſenſu euã

geliſtarũ. vt intelligat᷑ hoc vnm nõ
Pcepiſſe ſed magis ꝑmittendo dixiſ-

ſe Permiſit enĩ eis vt abſq; argẽto?æ
auro ⁊ alijs ſumptibꝰ ad pᷣdicandũ

irent accepturi ſumptus vite ab his
quibus pꝛedicabant · Onde ſubdit ·

Dignus eſt eni operariꝰcibo ſuo · ita

tamẽ ꝙ ſi aliqͥs ꝓpꝛijs ſumptibꝰ vte/⸗
retur in hdicatione euãgelij ad ſuꝑ/
erogantiã ꝑtineret · ſicut PHaulus de
ſeipſo dicit · j· ad Cor·ix · Certio mo/
do bᷣm Chꝛyſoſtomũ exponit᷑ vt in/
telligat illa dñm diſcipulis Rcepiſſe
qᷓntum ad ulant miſſionẽ qua mitte/
bantur ad ſdicãdũ iudęis · vt per h̊
exercerent ad confitenduʒ de vᷣtute
ipſius qui eis abſq; ſumptibꝰ pꝛoui/
deret · ex d tamẽ nõ obligant ipſi
el ſucceſſoꝛes eoꝛuʒ vt abſq; ꝓpꝛijs
ſumptibus enangeliuʒ pꝛędicarent·
Nam de Paulo legitur.ij. Con.xi.

wvab alijs eccleſijs ſtipendiũ accipie

bat ad pᷣdicandu coꝛinthis. et patʒ
ꝙ aliquid poſſidebat ab alijs miſſuʒ

Stultũ autẽ videtur dicere vt inqt

ſanctus Chomas · ꝙ tot ſancti ponti
fices ſicut tthanaſius dcmbꝛoſius

Tuguſtinus illa pꝛecepta tranſgreſ

ſi fuiſſent ſi ad ea obſeruanda ſe cre/

derent obligari.¶ Ad ſecundam re/

ſpondetur negando conſequentiaʒ·

Et ratio eſt · quia perfectio chꝛiſtia /

nę vitę non cõſiſtit in volũtaria pau
perate· ſed voluntaria pauꝑtas in/
ſtrumentaliter operat᷑ ad ꝑtectioneʒ
vitę · Dnde non opoꝛtet ꝙ vbiẽ ma⸗
ioꝛ paupertas ibi ſit maioꝛ perfecuo:
Quinimo poteſt eẽ ſũma ꝑfectio cũ

magna opulentia· Nam vtc bꝛaam

cui dictũ eſt Gen · xvij · ¶mbula co/
ram me ⁊ eſto perfectꝰ ·legitur diueſ
fuiſſe · Pꝛęterea pꝛo maioꝛi claritate
notandu /ꝓut inquit idẽ ſanctꝰ CTho

maſꝙ abꝛenũciatio ꝓpꝛiarũ faculta

tum dupliciter cõſiderari põt · Ono
modo ſᷣm qͥd eſt actu⁊ ſic in eo non

cõſiſtit eſſentialit᷑ pfectio ſed eſt qd/

Dam pfectionis inſirjm vt dictũ eſt ·
et ideo nihil ꝓhibet ſtatuʒ ꝑfectiõis
eſſe ſine abꝛenũciatione ꝓpꝛio ꝝ·ſicut
etiam dicendũ eſt de alijs exterioꝛi/
bus obſeruãtijs· Ttlio modo põt cõ/
ſiderari ̃m pꝛęꝑationẽ animi ut ſcʒ
homo ſit paratus ſi opus fuerit oĩia
Dimittere vel diſtnibuere · ⁊ hoc perti
net directe ad ꝑfectionem · On Ru/
guſtinus in libꝛo de queſtionibꝰ euã

gelij · Opoꝛtʒ filios ſapiẽtig intelligẽ
non abſtinendo nec in manducãdo

eſſe iuſticiam ſed in quanimitate to/

leranda inopiam · Dnde ⁊ apoſtoluſ

Dicit · Scio abũdare ⁊ penuriã pati
AVd hoc autẽ maxime tenent᷑ papa⸗
cęteri epiſcopi vt oĩa ſua pꝛo honoꝛe
Tei ⁊ ſalute gregis ſui contemnãt cũ

opus fuerit: vel pauperibꝰſui gregis

largiendo:rapinam bonoꝝ ſuoꝝ cũ
gaudio ſuſtinẽdo: Quę oĩa adiple/
ta fuerunt in dicto beato Gꝛegoꝛio
qui tanteę largitat ⁊ elemoſynarũ ex/
titit · vt non ſolum pᷣſentibus ſed eti/
am longe poſitis in monte ſinai mo/
nachis neceſſaria miniſtraret· Nam
oĩuʒ indigentiuʒ noĩa ſcripia habe/
bat ⁊ eis liberaliter ſubueniebat · vt
pleniꝰ narrat᷑ in legẽda · Oñ fnit ille

ſernꝰ fideł a pꝛudẽs quẽ poſuit dñs

ſuper familiã ſuam · id eſt · eccleſiaʒ·

*

Hene

cncit

li/
. par
sn⸗
one;
imy,
Rfecuo⸗
ſrroc
tbran
hgco,
diuel
Maate
Too
fult
Pro
1oon
Nicſt
ims
rſ
Tenon
oſbtc⸗
muſ
jentoin
ween
T
boepq
lelige
nchco
imnto⸗
wſol
Unipet
pape
viwnor
nnitc
ſuorai
acipte
Negon
mnig
gſeen
ſni
e⸗
At
btile
des

5
—ͥ

5

Iis ⁊zc· Et videtur ꝙ no·

,

In feſto beati
Benedietieſt euangeliũ· Aemo ac/
cendit lucernã ⁊c LQucę.xv· Circa qd
poſſunt diſputari ſequẽtes quęſtio/
nes Pꝛima . Dtrũ beatus Hene/

Dictus lucernã accendẽs regulęmo/

nachalis ⁊ ponẽs eam ſuper candela
bꝛũ eccleſię cõuenientiꝰ inſtituit mo/
nachos in ſocietate viuentes qᷓ; ſoli/
tariam vitam agentes ¶ Secunda ·
Dtrũ beatus Henedictuſ in viſione
qua vidit totum mũdu diuinam eſ/

ſentiã viderit ·

B pꝛimaz

trü beatus Benediciꝰ
dens rege monacha

—
ucernã accen
ꝛimo ſic
Perfectioꝛ eſt religio agentiũ vitam
ſolitariam qᷓ; in ſocietate vinentium
ergo conuenientiꝰ inſtituiſſet mona/
chos agentes vitam ſolitariam qᷓ; in
ſocietate vinentium · conſequentia
eſt bona antecedens pꝛobatur per
illud Ruguſtini in libꝛo de operi/
bus monachoꝝ dicẽt Illos ſanctio
res eſſe qui a conſpectu hominũ ſepa
rati nulli ad ſe hbent acceſſum viuẽ/

n manne intentione oꝛationũ
Secñdo ſic· Solitudo deſeruit vi/

contemplatiuę· ſm illud Dſee ij ·

Vucã eam in ſolitudinẽ⁊ ibi loquaxr
ad coꝛ eiꝰ·ſed vita contẽplatiua ẽ ꝑp/
fectioꝛ:ſqnctioꝛ:ſuauioꝛ:q; actiua:er/
go ⁊c¶ Certio ſic· eligio deſiderat

quietem mentiſ.ut impleat illud HOe

nite ⁊ videte qm̃ ego ſum deꝰ.ꝭ vita
ſolitaria eſt quę maioꝛẽ ſſtat qetem
aĩe · ̊ c ¶ In oppoſitũ arguit ex pꝛe
ſenti euãgelio · vbi dʒ · Nemo accen
Dit lucernã:⁊ ponit ęã ſb modio ſed
ſupcandelabꝝ vt qꝗͥ ingrediunt᷑ lu/
men videãt · ſed qui inſtituunt in ſo/
litudine vident᷑ poni ſub modio cuʒ
ſint abſconſi a cõuerſatiõe hominuʒ

neſtionem qua quęrirur

ä

T nullus illuminat ab eis. videt ꝙ
beatus Benedictꝰ cõuenientiꝰ inſti/
tuit monachos in ſocietate viuẽtes ·

Seenndo ſic.· Pꝛ. Eceleſiaſtes iuj.

Melius eſt eẽ duos q; vnũ · hñt enĩ

emolimẽtũ ſocietaij ſuę· ꝙ vr cõueni/⸗

entiꝰ feaſſe inſtituẽdo zc.· ¶ Kndeo
Dicendũ·ꝙ cõuenientiꝰ fectt beatus
HBenedict inſtituẽdo monachos in

ſocietate viuentes q; ſolitariã vite;

agentes. Et ratio eſt · quia religio eſñ
quędam ſehola in qua docer᷑ viſcipli
na · exereitiuʒ habet᷑ tendedi ⁊ xer/
ueniẽdi ad ꝑfection?ẽ · ⁊ quiahocſer/
uatur in ſocietate viuentiũ · vita autẽ
ſolitaria non quęrit᷑ ad hoc· ſed dat
iam ꝑfeetis acmgr̃is qui iam non in
Digent doceri · Cu ergo beatꝰ Bene
Dictus hoc intenderit cõſtituere q̃ſi
ſcholam diſciplinęg vbi monachi do⸗
ceant᷑ peruenire ad ꝑfectionẽſiẽ pa/
tet ex modo ſuo loquendiin bncipio
regule · conuenientiꝰ fecit ſic q; aliter
NPHꝛo quo notãdũ iuxta ſanctũ C ho/
mam.in ſecũda ſecũdę:qꝙ ſolitudo ſi/

cut nec pauꝑptas nõ eſtipſa pfectio/

nis eſſentia ſed pfectõis inſtrin:ſoli/
tudonõ eſt inſirm congruũ actioni
ſed contẽplationi. bᷣm iliud Nſee. ij.
Ducam eam in ſolimidine ⁊ ibiloqr
ad coꝛ eius· DNHnde non cõgruit reu/
gionibꝰ quę ſũt oꝛdinate ad oꝑa vi/
tę actiuę ſiue coꝛꝑalia ſiue ſpñalia·ni
ſi foꝛte ad tempꝰ. exemplo Chꝛiſti qͥ
vt dicit᷑ Lucę.: vi · Exijt ĩ montẽ oꝛa⸗
re ⁊ erat ꝑnoctãs in oꝛone:competit

aũt religionibꝰ quę ſũt ad contẽpla⸗/

tionẽ oꝛdinateConſiderandũ tamẽ
eſt ꝙ id qͥd eſt ſolitariũ vebet ſibi per

ſe ſufficiens eſſe:hoc autẽ eſt cni nibu

ceeſt q̃d ꝑtinet ad rõnẽ ꝑfecti :⁊ iõ
ſolitudo pꝑtinet contẽplanti qͥ iã ad
pfectũ venit · Qð qͥdẽ cõtingit vu/
plici Ono modo exſolo diuio mu/

nere · ſicut patet ð Johãne baptiſta

q fuit repletſpũſancto adhuc exvte
ro mris ſuę: Dñ ⁊ cũ pner adhuc eẽt
3

“
2

erat in deſertis · vt Dicitur Luce p⸗
lio modo per exercitiũ vᷣtuoſi actꝰ
ſm illudad Hebᷣ· v · Perſectoꝝn ẽ ſo
lidus cibus eoꝛuʒ qui pꝛo conſuetu/
Dine exercitatos habet ſenſuſ ad diſ
cretionẽ boni ⁊ mali:· Itd exercitium
autem hmõi iunatur homo ex alioꝛũ
ſocietate duplicit᷑. Ono modo q̃ntũ
ad intellectuʒ vt inſtruat᷑ in bis quę
ſant contemplanda· Onde Hiero/
nymus dicit ad Auſticũ monachũ ·
EUhi placet vt habeas ſanctũ con/

tuberniũ nec ipſe doceas · Secundo

qᷓntum ad affectum · vt ſcilicet noxie
affectõis hoĩs exẽplo⁊ coꝛrectõe alio
rũ exerceat·qꝛ vt dicit Gꝛegoꝛiꝰ. qͥd

valet ſolitudo coꝛꝑis ſi deſit ſolitu/
do coꝛdis:et ideo vita ſocialis neceſ/

ſaria eſt ad exercitiũ ꝑfectionis · ſoli/
tudo autem competit iam pfectis ·ſiẽ
ergo id quod iaʒ pfectũ eſt ſeminet
ei quod ad ꝑpfectionem exercetur · ita
vita ſolitanioꝝ ſi debite aſſumat᷑ pꝛe
eminet viteę ſociali · Si autem abſq;
hcedenti exercitio talis vita aſſuma/
tur eſt periculoſiſſima miſi per Ddiui/
nam gratiam ſuppleatur qͥd in alijs

per exercitiũ acquirit᷑ · ſic patʒ ð ſan ⸗
Rarn,

cto ntonio ⁊ SO enedicto
tiones in oppoſtum · d pᷣmã reſpõ/
tur:negando conſequentiã · quia
licet ſicut Dictum eſt vita ſolitaria ſi
Tebite aſſumatur ſeminet vitę ſocia
li:tamen imperfectis tendentibuſad
pfectionẽ · ſicut diſ⸗ et onentet⸗

oꝛ eſt vita ſodalisld ſecũdam re/

ſpondet᷑ negando conſequentiã · qꝛ
licet ipſa conteplatiua vita ſolitaria
ſit ꝑfectioꝛ · tamẽ im ꝑfectt eſſet minꝰ

cõueniens:ergo periculoſa.vt dictũ

eſt. ¶ Id ternam reſpondet᷑. Dicimꝰ
enĩ ad minoꝛẽ ꝙ vita ſolitaria pfecij
ſufficientibꝰ per ſe eſſet magis quieta
⁊ magis apta ad vacandũ diuinęcõ
templationi imperfectis tamen eſſet
inquieta ⁊ peniculoſa ·ſicut dictum ẽ

K

ſtionem qua quęrit᷑· DPtrum beatus
Benedictus ĩ viſione qua vidit to/
tum mũdũ diuina eſſentiam vidit
Et videt ꝙ ſic. rꝛimo ſic · Vic eni
Gꝛegoꝛius de hac viſione loquens
Animę videnti deum anguſta ẽois

creatura · ſed videre veum eſt videre
Diuinam eſſentiamergo Ke

nedictus vidit diuinã eſſentiã Se/
cundo ſic· Ibidem ſubdit Gꝛegoꝛiꝰ·
ꝙ totum mundũ vidit in diuino lu/
mine ˖ ſed nõ eſt aliud lumen dei vel
claritas dei q; ipſe deus · vt ideʒ di/
cit Gꝛegoꝛiui:· Et habet in glo · Exo.
xxxiij · ſuꝑ illud · Nõ videbit me ho/
mo ⁊ viuet · ergo begtus HBenedict⸗
vidit deũ NrNengie. Sue oppoſitã
eſt quod dicit᷑ Joh· pᷣ ·Deum nemo
vidit vnq;; vbi dicit gloſa · ꝙ nulluſ
in moꝛtali carne viuẽs dei eſſentiam
videre poteſt; ¶ Rñdeo dicendũ · ꝙ
beatus Benedictuſ in illa viſione nõ
vidit deũ per eſſentiã · Quę ↄcluſio
ſic ꝓbatur· Coꝛpus coꝛruptibile ag/
grauat animaʒ· vt dicitur Saß · x·
Sũma aũt elenatio mentis buma/
nęeſt vt ad diuinaʒ eſſentiã viden/
dam pertingat · Vnde impoſſibile ẽ
ꝙ; mens humana diuinam eſſentiaʒ
videat · vt cuguſtinꝰ dicit · xij · ſuper
Geñ · ad litteraʒ· niſi huicvitę fundi
tus hõ intereat · vel ſic alienat᷑ a ſenſi⸗
bus vt neſciat vtruʒ ſit in coꝛpoꝛe an
extra coꝛpꝰ·ſicut de Paulo legitur.ij
Cor ·xij · Heatꝰ aüt Bñdictꝰ qñ illa
viſionẽ vidit nec huic vitę funditus
moꝛtuꝰ erat· nec a coꝛpoꝛeis ſenſibus
alienatus · vt patet · qꝛ dũ:adhucin
ea viſione ꝑſiſteret aliũ ad idem vi/
denduʒ vocanit · vt Gꝛegoꝛiꝰ refert.
vnde manifeſtũ eſt. ꝙ diuinã eſſen/
tiam non vidit¶ d ratones ĩ op/
ſitum· IRd pꝛimaʒ reſondet·ꝙ ex
illis vexrbis nõ datur intelligi ꝙ bea/
tus Benedictꝰ in viſiõe viderit deũ

ſcke

per
na
fa;
Dee
wi⸗
ſeel

e
mnlentns
Awatto,
Umdt.
d Mci
one gnen
nonſtneos
meſtvidere

leimse

nniGe⸗
tGego.
Nuinola
N
3Nicezd
tngo Enn
ebtmerd
ns Baneche

n
Daunnen
nulu
Vieſſentinn

eendi·

Iyiſoneno

eoclni⸗

wüblegg

Sus
mis dong/
ſatävac
einpſbiei
um chin
ditc

buicziefnd

enat ii
tincaprn
Mnlolcyin⸗

cnis funldtt
wasſi

Pdüachu

liadiin,
un
glen,
NN

Hidili

er eſſentiam · ſed vult oſtẽdere ꝙ qꝛ
vidẽti creatoꝛẽ anguſta eſt oĩs crea/
tura · conſequens eſt ꝙ ꝑ illuſtratio/
nem diuini luminis de fac li poſſent
quęcũq; videri: vnde ſubdit· uis
parum de luce creatoꝛiſaſpexerit bꝛe
ue fuit quod creatum eſtet ideo non
eſt mirum ſi ſanctꝰ DLenedictꝰ per lu/

men diuinũ amplius aliud vidẽ po/

tuit qꝙ; homines cõmuniter videant
d ſecundam reſpondet: ꝙ lumen
dei qñq; dicit᷑ ipſe deuſqn q; vo ali
quod lumen deriuatũ a deo· ſm illð
WB. In lumine tuo videbimus lumẽ:
Hic autem accipitur pꝛo lumĩe deri/
og deood—

—
2

ciatiõis Oñicę:eſt euãgeliũ.· Miſſus
eſt angelus ⁊c Lucę· pᷣ. Circa quod
poſſunt diſputari ſequẽtes quęſtio/
nes ¶HPuma:. Vtrũ fuit neceſſarium
annuciari virgini conceptionem filij

cci/¶¶ Secũda · HNtruʒz beate virgini

buit fieri annüciatio per angeluʒ
Tertia · NHtru annũciatio fuit cõue
nienti oꝛdine perfecta

*

„ quęſtioneʒ· ſic ꝓcedit᷑ · Et

/

idetur ꝙ non fuit neceſ/

2 ariã Paimo ſic · Ld hoc ſolum ne/

ceſſarin videbatur annũciatio fieri ·
vt conſenſus virginis haberet · cõ⸗/
ſenſus eius non videt᷑ neceſſariꝰ fuiſ
ſe · quia conceptꝰ ginis ſmõſtratꝰ
fuit ꝓpbetia ſᷣdeſtinationis vt Iſa ·

vij · Ecce vgo ↄcipiet:ꝗᷓ ſine nr̃o cõ/

plet᷑ arbitrio vt dic ꝗqdã glo · Mat/
theęi·pᷣ. nõ reqrebat᷑ aliꝰↄſenſus ex

parte vᷣginis ratione cuiꝰ opoꝛteret

ãnũciationẽ fieri ¶ Secũdo ſic· Gea

ta vꝓᷣgo incarnatiõis fidẽ habebat .

de eo ꝙ quis per certitudineʒ credit
nõ indigetvlterius inſtrui · ꝙ̊nõ fuit
neceſſariũ annũciationẽ beatę vgini

fieri de incarnatione filij dei ¶ Cer /

tio ſic. Sicut diẽ Gꝛegoꝛiꝰ. fides nõ

habet meritũ cui hñana ratio pꝛębet
exꝑimentũ:ſed in collocutione ange
liad vginem quędaʒ ꝑſuaſiua renũ
ciatio facta eſt· ergo meritu fideiĩ ip/

ſa vl euacuauit vel diminuit· quoꝝ

vtrũq; eſt inconueniensergo ⁊c·

¶ Quar to · Int᷑ quęnulla diſtantia ẽ·

nulla eſt miſſio · ſed inter deñ ⁊ beatã
ꝓ̈ginem nulla eſt viſtantia. ꝙ nulla

debuit interuenire miſſio media:pa/

tet · quia deus fuit cũ beatiſſima vgi⸗

ne per eſſentiã pꝛeęſentẽ ⁊ potentiã ſic

eſt in cregturis generalit᷑:⁊ ꝑ inbabi
tatam gramſicut eſt in ſanca ſpeciali
ter.ergo nulla miſſio neceſſaria fuit:
In oppoſitũ arguitur ex pñti euã/
gelio · vbi dicit · ꝙ angelus dicit ei:

Ecce concipies ⁊ paries · Secundo

ſic · Maioꝛis ſapientię oſtenſiuũ eſt

miraculũ de cõceptiõe Chꝛiſti ex vi ·

gine qᷓ; de cõceptione Johãnis ba⸗
ptiſtę ex ſterili:ſed conceptio Johan
nis per angelũ pꝛenũciata eſt ne foꝛ/
tuitu ⁊nõ ex dei ꝓuidentia accidere
putaretur·ergo multo ampliꝰ conce/
ptionẽ Chꝛiſti debuit annũciatio hᷣ/
cedere:Certio ſic· Conceptiõe Chꝛi/
ſti factũ eſt qͥddã mr̃imoniũ ꝑ indini
ſibilẽ Ziuctionẽ diuieę hüaneg nature
H i mrimonio reqnt᷑ ↄſenſus qui per
verba nũcioꝝ requirit᷑ ⁊ conſiliat᷑ er/

go decuit vt deus per angelum ſuũ

conſenſum exquireret vginis de qua
hugnã natura aſſumeret in vnitatẽ
perſone. ¶ Reſpondeo dicendum· q;
congruũ ⁊ cõuenientiſſimũ fuit an/
nunciare beat? vgini ꝙ eſſet Chꝛiſtũ
cõceptura: Iſtius cõcluſiõis cõgrui
