tas oſtenditur ex muli· Hꝛimo ut cõ
ſeruaret᷑ cõgruus oꝛdo cõiunctionis

filij dei ad virginem. vt ſcilicet pꝛius
mens eiuſ de ipſo inſtrueret᷑ qᷓ; carne

euz cõcpet · Nõ enĩ decebat vt dei
ſapientia eius vterũ inhabitaret ſine
hoc ꝙ mens eiuſcognitiõe tanti my/
ſterij reſplenderet ·et ideo nõ decuit
44/

302—

eam ignoꝛare qͥd in ea fiebat:opoꝛ
tuit hoc ſibi annũciare ¶ Secudo vt
ipſa futura eſſet certiſſima teſtis hu/⸗
iuſmodi inuſitate conceptiõis: vnde
opoꝛtuit ꝙ de tãto myſterio ꝑ annũ/
ciationẽ erudiretur. TCertio quia deꝰ
non diligit coacta ſeruitia ſed volũ/
taria· ut ꝗ obſequunt in ipſo miniſte
rio mereret᷑ Hnde cum beata virgo
ſingulariter eligeret᷑ in dei miniſteriũ
quẽ vtero poꝛtauit · lacte aluit· decuit
vt conſenſus eiuſ angelo nüciante re
quireret᷑: quę humilit᷑ pꝛębens ſead
obſequiũ · ſedulam ſe ac ꝓmptꝗͥ ob/

tulit dicens. Ecce ancilla Dni ειd

rationes in oppoſitũ: vld pᷣmã reſpõ/
etur: negando conſequentiaʒ·⁊ ad
gloſam Matth p· reſpondet᷑ · ꝙ ea
de quibus eſt ꝓpbetia ſdeſtinatiõis
complentur ſine noſtro arbitrio cau
ſante: ſed non ſine noſtro arbitrio cõ
ſentiente¶ d ſecundam reſpondet᷑
negando conſequentiã · Et ratio eſt.
quia non erat determinate cadẽs ſſᷣ
fide tempꝰ incarnatiõis ⁊ per quam
virginem boc eſſetimplendũ · ideo
Te hoc inſtruenda erat per annũcia⸗/
tionẽincarnationẽ eſſe futuram quę
antiquoꝝ fidei ſubiacebãt firmiſſi/
ma fide tenebax· ſed cũ eſſet humilis
non tam alta d ſe ſapiebat ⁊ iõ ſuꝑ
loc erat inſtrueda⸗ gl tertiam re/
ſpondet᷑·negando conſequẽtiaʒ· Et
ratio eſt · quia allocutio angeli nõ ex
ratione humana perſuaſit·ſed ex oĩ
potentia diuina cni fideſ maxime in/

nititur · Dixit enĩ Nõ erit impoſſibile
apud deum omne verbum · d q̃r

tam reſpondeturnegã do conſequẽ/
tiam · Et ratio eſt · quia vt dic Alber
tus · licet in ea habitaſſet per gratiaʒ

non tamen per coꝛpoꝛalem pſentiam

ad quam neceſſaria erat annũciatio
rationibus aſſignatis

d ſecũdã que

ſtionem ſic pꝛoceditur · Et videt ꝙ

iſta annũciatio non debuit fieri ꝑ an
gelum · ¶ Pꝛimo ſic · Supꝛemis an/
gelis fit reuelatio a imediate · vt
Dicit Hionyſius · vij· cęleſtis hierar/
chię · ſed mater dei eſt iuperioꝛ omni/
bus angelis · ergo non debuit ſibi ꝑ
angelum annucian incarnatiõis my
ſteriũ ſed imediate a deo:¶ Gecũdo
ſic · Nullꝰ coteſt annuciare qð igno/
rat · ſed ſupꝛemi angeli nõ plene co/
gnouerunt incarnatiois myſteriũ.ut
dicit beatus Dionyſius · ergo vider
ꝙ per nullum angelũ conuenient᷑ po/
tuit incarnatiõis myſtenũ annüciari

¶Certio . Maioꝛa ſũt ꝑ maioꝛes nũñ

cios annũdanda .ſed myſteriũ incar
nationis eſt maximũ inter oĩa alia ꝗᷓ
per angelos ſunt hoibus nüciata· er⸗
go videtur ꝙ ſi per aliquem angelũ
annũciari debuit per aliquem de ſu/
pꝛemo ordine debuit· non ergo per
Gabꝛielem qui eſt de oꝛdine penulti
mo· ¶ In oppoſitum eſt euangelium
pꝛeſens: vbi dicitur:ꝙ miſſus eſt an/
gelus Gabꝛiel ¶ Keſpondeo dicen/
Dum ſub certis cõcluſiõib NPꝛima
eſt ꝙ cõueniens fuit matri deiannũ/
ciari per angelum incarnationis my
ſteriũ Et H cõuenientia colligit᷑ ex tri
bus· Pꝛimo quia hoc cõgruebat vir
gini · Dicit eni Hieronymus ꝙ an/⸗
gelis eſt cognata virginitas· vnde
Tecuit vt ad virginem nunciandaʒ
angelus mitteret᷑· Secundo · qꝛper⸗
Ditio humaua ex hoc ſumpſit initiũ:

quia diabolus mulierẽ allocutus eſt
Vnde vt dicit Bed a· qaptum appa/

ret humanęnaturę reparatiõis exoꝛ/
Dium vt angelus mitteret᷑ ad virgi/
nem partui conſecrandaʒ dinino qꝛ
pꝛima perditionis hũanę cauſa fuit
cum ſerpens a diabolo mittebat᷑ ad
mulierem ſpiritu ſuꝑbię decipiendã.
Tertio · quia ille annüciabat᷑ qui eſt
rex hominũ ⁊ angeloꝝ:⁊ eius natiui/
tas ſicut in ſalutem hominũ fuit/ita ⁊
in reꝑatiõe minę ãgelicę⁊ iõ decuit

Itt
ſteno
ncl
l
ſd
Tn!
ondo
bertt
non
ſeonn
ntion
gisd
le
ag
eſin⸗
ſio⸗
eſt
llse

I ſeidn
ens n/
Nllnte t
Wonni,
Rhurſdin
Intösn
1 dipoe⸗
ſoͦleecy⸗
Nkenünt
cgonier⸗
meneneſo⸗
nnäcen
Miani
WMnm
urcingu
Nönücae
Nen mngii
hven d
neo
Gneenuli
angelum
lluseſten
eo dian,
Dina
nianni
monsn-

Grn
EFNSe

ntts n
n nundnnen
ndo
ſanpltund
ſdlocnmsd
n
Pmnisin⸗
mta
n diu
neui
Pnmu
e
.
gjii1

vt tam hbomines q; angeli huic my⸗
ſterio miniſteriũ exhiberẽt· Secũda
concluſio· IFlngelus nuncianſnõ fuit
de ſupꝛema hierarchia nec ð media
ſed de infimanec ð pᷣmo oꝛdine eiui
dem hierarchig· ſed de medio qui eſt
oꝛdo archangeloꝝ: Dicit autem t&l
bertus in laudibus virginiſ marię&
non mittitur angelus de maioꝛibus
ſed fuit archangelus/⁊ hoc in hono/
rationẽ beatiſſimę virginii·quia ſi ali

quis de ſuꝑioꝛibus mitteretur ab i/

lo illuminari crederet᷑ de minoꝛibus
ergo mittitur vt oſtendat᷑ ꝙ angelꝰ
eſt tantũ negocij miniſterialis ⁊ exte/

rioꝛ delatoꝛ: eus autem pꝑer ſeipſum

eſt negocij innetoꝛ⁊ iſpiratoꝛ/⁊ men/
tis ad conſenſum inclinatoꝛ · hęc l/
bertuſ· Certia concluſio· Cõuenienſ
fuit vt angelus annuncians viſione
coꝛpoꝛalivirgini aꝑpareret · Patʒ cõ
cdluſio/quia angelus annũciare vene
rat incarnationẽ filij dei· vnde cõue/
niens fuit vt ad hmõirei delationeʒ
inuiſibilis creatura foꝛmã aſſumeret
in qua viſibilit᷑ appareret · Cum ſecũ
do · quia ſic congruit certitudini eius
q annüciabat per ea que oculis ſb⸗
iecta rectius compᷣhengim q; ea qug

imaginant᷑¶ IUld ratiões in oppoſi/
tum. Id pᷣmaʒ reſpondet᷑:negando

conſequentiã · Et ratio eſt · quia licet
beata virgo ſuperioꝛ eſſet angeliſ q̃n
tum ad dignitatẽ ad quã diuinitus
eligebat tamen qᷓntum ad ſtatũ pꝛ

ſentis vite inferioꝛ erat angeliſ. quia
etiam ipſe Chꝛiſtuſ ratione paſſibiliſ

vitę modicũ ab angelis minoꝛatꝰ eſt
vt habet᷑ ad Hebᷣ.ij· ſed quia tamẽ

Chꝛiſtus fuit viatoꝛ ⁊ compꝛebenſoꝛ

qᷓntum ad cognitionẽnõ indigebat
ab angelis inſtrui.ſed mater dei non
erat in ſtatu compᷣbenſoꝝideo ð di
nino myſterio per angelos inſtruen/
da erat ¶ d lecundam reſpondet᷑
dicitur ꝙ angeli inferioꝛes nõ pe/

0

nitus myſteriũ incarnationis igno/
rauerunt·ſed quia non totam ꝓfun/
Ditatem diuini conſilij ſuper ſalnteʒ
generis humani capere poterant in/
quirebant plenius edoceri vicentes

Wd tertiay reſpondetur. negando
conſequentiaʒ: Et ratio eſt· quia nõ
opoꝛtet ꝙ nuneius qqualis ſit ſuꝑio/
ritatis ſicut eſt res enucianda.ſed ſuſ
ficit ꝙ ſit ſümuſ non ſimpliciter ſupꝰr
omnes oꝛdines ſed ſũmꝰ reſpectu an
geloꝛum. Ipſe eniʒ fuit de oꝛdine ar/⸗

changeloꝛum· vnde eccleſia archan

gelum eum noĩat.Et huc intellectuʒ
videtur habere Gꝛeg· cñ dixit ꝙ ſu/

mü angelum venire dignum fuerat

qui ſũmũ omniũ nunciabat · Vnde
ipſe Gꝛegoꝛius in Omelia de centũ
ouibuſ dicit ꝙ archangeli dicuntur
q ſũma ãnũciãt·pterea ſic dic llber
tus ſi de ſuꝑioꝛibꝰ fuiſſet crederet᷑ ꝙ;
ab eo illumiaret ⁊c · vt ſup poſitů ẽ ·

Ald tertiazʒz que/

ſtionem · ſic ꝓcedit . Et videtur ꝙ an
nunciatio non fuerit cõnenienti oꝛdi
ne perfecta · Dignitas eni matris de/
pendet ex ꝓle concepta· ſed cauſa de/
ket pꝛius manifeſtari qᷓ; effectꝰ · ergo
pꝛimo debuit angelus virgini annũ

ciare conceptũ ꝓlis q; eius dignita

tem expꝛimere eam ſalutãdo .¶ Se/
cundo ſic· Nꝛobatio aut pꝛemitti de
bet in his quę dubia non Rant P/
mitti in hiſ quę dubia eſſe poſſunt. H
angelus pᷣmo videtur annũdaſſe id
de quo virgo dubitaret Dubitan⸗
do qreret · ð · Quomodo fiet iſtud:
⁊ poſtea ꝓbationẽ adiunxit· Cũ ex/
emplo Elixabeth· Cum ex dei omni /
potentia ergo inconuenienti oꝛdine
annunciatio per angelum eſt facta ·

¶ Certio ſic Mainõ põt ſuffiaẽtpba

riꝑ minꝰ·p mag fuit vginẽ parẽ qᷓ;
Viulã · ergo nõ fuit ſufficiẽs pbatio

4 —
ä

illð Yſa. lxiij· Quis eſt ille qͥ venit ca

angeli ꝓbantis conceptuz virginis
ex conceptn ſenis/ ¶ In oppoſituʒ eſt
qð dẽ ad Ahoma ·. iij · Quę a deo
ſunt. oꝛdinata ſunt· Lngelus autem
miſſus eſ ad hoc ꝙvgini annuciaret
vt dicitur Lucępᷣ·ergo oꝛdinatiſſi/

me fuit annuciatio per angelũ com/
Pleru Aeſonde⸗ dicendũ· ꝙq an⸗
nunciatio congruo oꝛdine perange/
lum eſt ꝑfecta.Cria enĩ intendebat
angelus circa virginẽ · Pꝛimo qͥdeʒ
reddere mentẽ eius attentã ad tan/
tę rei conſiderationẽ qͥd fecit eaʒ ſa/
lutando quadam noua ⁊ inſolita ſa⸗/
lutatione:in qua ſalutatione hmiſit
idoneitatẽ eius ad conceptũ · in eo ꝙ
Dixit · Dñs tecum· Et hnũciauit ho/
noꝛem ſequentem · cñ dixit· HBenedi/
cta tu in mulieribꝰ.Secũdo autẽin/
tendebat eam inſtruere de myſterio
incarnationiſ:qͥd in ea erat complen
Dum qͥd quidem fecit pꝛenũciando
conceptum ? partũ dicens. Ecce cõ/
cipies in vtero ⁊ꝛc Et oſtédendo di/
ghnitatẽ pꝛolis cõcepte · cũ dixit · Hic
erit magnꝰ· Et i demõſtrãdo modũ
conceptionis · cũ dixit · Spũſſanctꝰ
ſuperueniet in te · Certio intẽdebat
animũ eius Ducere ad conſenſuʒ· qͥd
quidem fecit exeéplo Eligabeth. ra⸗
tione ex Diuina potentia ſumpta·
d rationes in oppoſitũ⸗ Ild pᷣmaʒ
reſpondet᷑. negando conſequentiaʒ.
Et ratio eſt · q animo humili nihilẽ
mirabiliꝰ q; auditus ſuę excellentig
AIdmiratio aũt maxime attentioneʒ
gnimi facitet ideo angelus volens
mentem virginis attentam reddere
ad auditum tanti myſterij ab eiꝰ la
De incepit st ſecundaʒ reſponde

tur · ꝙ ratio non ꝓcedit· quia vt dict

Am bꝛoſius· Deata virgo nõ dubi/
tauit eſſe faciẽdũ·ſed quõ fieri poſſet
inquiritſed nec ſi beata virgo dubi/
tauerit. qͥd aſſerit vuguſtinꝰ. HLn/
ce in libꝛo de queſtionibꝰ veteris et
noui teſtamenti· IAmbigenti Marie

t

c coceptu poſſibilitatẽ angelus ⸗

Dicat · ſed quia taliſ dub itatio mag:

eſt admirationis q; incredulitatis.2

ideo angełꝰ pꝛobationẽ indncit. nõ
ad auferendũ incredulitatex· ſed re/

mouendum etiam eius admirationẽ

Eαtertiam reſpondet:ꝙ concept
erilis inducitur non quaſi ſufficiẽs
argumentüũ · ſed quaſi qͥddaʒ figura/
le exemplum.⁊ ideo ad confirmatio/
nem huius exẽpli ſubditur argumen
um efficax ex omnipotentia diuina.

Ambꝛoſij eſt euangeliũ · Nigilate g
Matth·xxiiij · Circa q ð poſſunt di:/

putari ſequentes neiones ſa.
ma · Dtrũ liceat iniũctum epiſcopa/
tum oĩno reſutare· vel oĩno reniti ca/

nonicę electioni vel ꝓuiſioni de ſefa

ctę¶ Secunda · Dtrum fidelis puuſ

pꝛudens quẽ cõſtituit dñs ſuꝑ fa/
miliam ſuam peccet moꝛtaliter ſi bo/
na eccleſiaſtica quę ꝓcurat non lar/
giatur pauperibus.Certia. Mtru
Ambꝛoſi bene fecit excoĩcando im/
peratoꝛem ·

D Pamgz
quęſtioneʒ. ſic ꝓcedit᷑· Et
vigdet᷑ ꝙ nõ liceat iniũctũ
epiſcopatũ vel aliã ſlaturã oĩno re/

fultare.vl reniti electioni vel iniũctio

niBano ſie ullus eni peccat ſi
melioꝛa nolit deſerere vt minꝰ bonis

inhereat · cũ ergo amoꝛ deißemine/

at dilectioni ꝓximi · ⁊ vita contẽpla/
tiua pferatur vite actiuę ergo nõ pec
cat ille ꝗͥ recuſat oĩno epiſcopatum
Sechd ſic. Dic Gꝛegoꝛiꝰ Palde
ifficile ẽ vt aliqs ſe purgatuz woſſit
cognoſcere · nec debet aliqs non pur

gatus ſacra miſteria adire · ſi gñ ſen

tiat ſe purgatũ q̃dcũ q; ep̃ale iniũga/

tur officiũ ſiue papatꝰ nõ dʒiillð ſuſ
cꝑe In oppoſitũ vr eẽ euãgeliü pni
vbi dẽ · Btũs ille buꝰ quẽ ci venenit

disi
pſti
broſo
motate
tonbn
ſoſu
uins
ptere
wvlitu
umte
vlel
faetur
n
fwo⸗
donm
de
tu
fehn
u
tuema
wolant
nliſe
lonin
ſtoye⸗
Vide
intoe

ar

he
nenn⸗
tnaſ
ben
pt
ſep⸗
V
loc
die
ſun

noctez
mnong
Ulnnns⸗
nitn
te
gemnagt

nafſfti

tz ſonn
Nnimato⸗
ren
udinins.

eat

Dgar

Wantd⸗

eN

Woenta
ton dſen
elsin
Msſiot
Arräbo⸗,
Rnonlx⸗

Pni

nchin,

AN
lcan rüci
mnridizor⸗
niwlmnüte

Sien

Ntmept
1 izeni
inontihr
gapröſ
pen
rb Vi
uwz
lconr
chunm,
ament

dñs inneniet ſic facientem· ¶ In o

poſitum etiam eſtillud ð beato tᷣm
bꝛoſio · cuius feſtũ hodie colitur · qui
mutato habitn a quibuſdam merca
toꝛibus obtinuit ut in quodam do/
lio ſuper quadrigã d vꝛbe vuceret᷑
cuius poꝝas die noctuq; vigiles ꝓ/
pter eum obſeruabãt ·qui extra vꝛłẽ
oſitus ſiluas petijt latibula cauerna
rum requirens ibiq; tribus diebꝰ la
tuit · DHerũtamen dum ſollicite quę/
reretur columna lucis ſfulgida a cę/

lo dependens ſupꝑer locum in quo la/
Etabaratparuitedc ſondeo dicẽ⸗
Dum iuxta ſanctũ Chomaʒ in ſecun

da ſecũdę ꝙ in aſſumptione epiſco⸗
patus duo ſunt cõſiderãda:Pumo

quidem quid veceat hominẽ appete/

re ᷣm ꝓpꝛiam voluntatẽ· Secundo
quid veæceat hominẽ facere ad volu/
tatem alterius· tuʒ ergo ad ꝓpꝛiã
voluntatem conuenit hoi pᷣncipalit᷑
inſiſtere ꝓpꝛie ſaluti·ſedꝙ alienęſa/
luti intendat hoc ↄuenit hoi ex diſpo
ſitione alterius poteſtateʒ habentis·
Vnge ſicut ad oꝛdinationẽ volun/
tatis pertinet ꝙ aliquis ꝓpꝛio motu

feratur in hoc ꝙ alioꝛum gubernatio

ni pferatur· ita etiaʒ ad inoꝛdinatio
nem voluntatis ꝙ aliquis oino con

tra ſuꝑioꝛis iniũcuonem pdictũ gu/

bernationiſ officium finaliter recuſet
ꝓpter duo · Nimo quideʒ quia hoc
repugnat charitati ꝓximoꝝ qnoꝛuʒ
vtilitati ſe debet aliquis exponere ꝓ

loco ⁊ tempoꝛe · Vnde Rtuguſtinus

Dicit xix · de cinitate dei · ꝙ negocium
iuſtum ſuſcipiat neceſſitas charitatl
Secũdo quia hoc repugnat bumili/
tati per quam aliquis ſuperioꝝ man/
datis ſe ſubijcit· Onde Gꝛegoꝛiꝰ di
cit in paſtoꝛali Cũc ante dei oculos
vera eſt humilitas cum ad reſpuen/
dum qᷣd vtiliter ſubire Rcipitur per/
tinax non eſt · Et idem videtur dicẽ/

dum de papatu · quia electio eiusẽ
confirmatio/¶ Ad rationeſ in oppo/

ſitum. Atd pꝛimam reſpondetur.ne/

gando conſequentiam. Et ratio eſt⸗

quia q;uis ſimpliciter ⁊ abſolute vi/
ta contemplanua potioꝛ ſit q; actiua

⁊ amoꝛ dei qᷓ; dilectio ꝓximi·tamẽ ex
alia parte bonũ multitudinis pferen

Dum eſt bono vnius ˖ Vnde vᷣtugu/

ſtinus dicit in verbis pꝛemiſſis Nec

ocium veſtrum neceſſitati eccleſię pꝛe
ponatis · pꝛęſertim cum hoc ad dile⸗

ctionem dei ꝑertineat ꝙ aliquis oui/

bus Chaiſti curam paſioꝛalem imp

Dat · Vnde ſuꝑ illud Johᷣ · vl· Pa/

ſce oues meas dic ¶uguſtinꝰ.· Sit

amoꝛis officiũ ⁊ paſcẽ gregẽ domini/
cum · ſicut fuit timoꝛiſ ndicinʒ nega/
re paſtoꝛẽ · Similiter ratio non ꝓce/
Dit · quia pꝛęlati non ſic tranſfernnt
ad vitam actiuam ut contẽplatiuaʒ
Teſerant· vnde Ruguſtinꝰ · xix· de ci⸗
uitate dei · ꝙ ſi imponat᷑ ſarcina pa/
ſtoꝛaliſofficij:nec ſic veſerẽda eſt di/
lectio veritatis Rein contempiatio
ne habetur · ¶ ταd ſecundam reſpon/
cetur· negando conſequentiam · niſi
impedimẽtũ quod habet non poſſet

ſupioꝛ remouè ſibi · vtputa excoica/

tionẽ aut irregularitatẽ aut ipſemet
deſerendo voluntatẽ peccãdi· ſi aũt
nõ Poteſt · tic nõ ten obedire alicui

¶ Ad ſecũdã que

ſtionem qua qugrit᷑ · Ptrũ fidelis ſer
nus 1 pꝛudens quem conſtituit dñſ
ſuper familiam ſuamid eſtepus vel
pꝛęlatus peccet moꝛtaliter ſi bona ec/
cleſaſtica · quę pcurat non largiatur
pauꝑibꝰ. Et videt᷑ ꝙ ſic: Diat enim
Tmbꝛoſius exponẽs illud Luncę· xij.
Homimis cuiuſdam diuitis vberes

fructꝰager attulit · Nemo ꝓpꝛiũ di/

cat qð eſt cõmũe ·pluiſ ꝙᷓ ſufficiat ſũ/
ptui violent᷑ obtentũ eſt · ⁊ poſtea ſb⸗
Dit · Nec minꝰ eſt crimis habeti tol/
lere qᷓ; cũ poſſis ⁊ abũdas ðᷣnegare ĩ⸗
digẽtibꝰ Bviolet tollẽ alienñ ẽ petm̃
moꝛtale · ꝗᷓ epᷣus moꝛtalit᷑ geccat ſi egꝗ

Secundo ſic.Superillud Iſauij :·
3pin pauꝑerũ in domo vꝛa. dic

oſa Mieronymi: ꝙ bona eccleſia/
fie⸗ ſunt pauperũ ·ſed quicũq; id qͥd

= ſuꝑpfluũt pauperibꝰnõ largiat

eſt alteriuſ ſibi reſeruat aut alijs dat
peccat moꝛtalit᷑ tenet᷑ ad reſtitutio/
nem · ergo ſi epi bona eccdleſiaſtica ꝗᷓ
eis ſuꝑfluũt ſibi retineãt vel conſan/

gineis vel amids largiant. videtur

tenenturad reſtitutionẽ· (Tertio
ic · Multomag aliqs poteſt de rebꝰ
eccleſię ea quę ſũt ſibi neceſſaria acci/⸗
pere qᷓ; ſuperſlua congregare · Sed
ZHieronymꝰ icit i epiſtola ad Da/
maſum papa Clericos illos cõuenit
eccleſię ſtipendijs ſuſtentari:quibus
parentuʒ vel ꝓpinquoꝝ nulli ſuffra/
gantur· qui autem bonis parentum
⁊ opibꝰ ſuſtẽtari poſſunt ſi qͥd paupꝑe
rum acupiũt ſacrilegiũ incurrunt er/
go multomagis epi moꝛtalit᷑ peccãt
ſi ea quęeis ſuꝑfluũt de bonis eccle/

ſiaſticis pauꝑibꝰ non largiant ꝗIn

oppoſitũ videtur enangeliũ:vbi di⸗

citur · Dt detillis ĩ tẽpoꝛe tritici men/

uramergo nõ debet platus qͥd ſuꝑ
fluit ſemꝑ dare pauꝑibꝰ.ſed ꝓ tem/
poꝛe ſcilicet neceſſitat ⁊ cuʒ menſura ·
quia in illis rebus ſũt exponẽda ſuꝑ/
flua · Sed in oppoſituʒ eſt ˖ qꝛ plures

ea que ſuꝑſunt non largiunt᷑ paupe
ribus ſed expendere vident᷑ laudabi/

liter ad redditꝰ eccleſig ampliandos

¶ Reſpondeo dicendũ iuxta ſanctũ
Thomꝗ in ſecũda ſecũdę: ꝙ aliterẽ
Dicendũ de ꝓpꝛijs bonis quę epiſco/
pi poſſunt poſſidere· ⁊ de bonil eccle/
ſiaſticis: nam ꝓpꝛioꝛũ bonoꝛũ verum
Dñium habent.vnde ex ipſa rerum
conditione nono bligant᷑ vt eas cõ/

ferãt · ſed poſſunt vel ſibi retinerevł

glijs etiam pꝛo libito elargiri · poſſũt

tamen in earum diſpenſatione pecca/

re: vel ꝓpter inoꝛdinationẽ affectus
ter quam conuenit ꝙ plura confe⸗

rant qᷓ; opoteat· etiam ꝙ alijs ſubue
niant:quod requirit bituz chan/
tatis:non tamen tenẽt᷑ ad reſtitutio/
nem· quia huiuſmodi res ſũt ſuo do/
minio deputate · Sed eccleſiaſticoꝝ
bonoꝝ ſüut diſpẽſatoꝛes vel ꝓcurato
res Pigt eni7 aſtin a Bonifa
cium.Si pꝛiuatum poſſidemus qðᷣ
nobis ſi ufficiat· non vlla noſtra ſunt
ſed illoꝛũ quoꝝ ꝓcurationẽ gerimus
non ꝓpꝛietatem nobis vſurpatione
Damnabili vendicamus · Ild diſpẽ
ſatoꝛem auteʒ requiritur bona fides
vt notatur in pꝛeſent euãgelio · cum
dã· Fidelis? pꝛudens ⁊c· Et.j·Con·
iiij· Nic iaʒ quęritur inter diſpenſa/
toꝛes vt fidelis quis inneniat᷑.Sũt

gutem bona eccdeſiaſtica non ſolum

advſus pauperũ ſed etiaʒ ad cultnʒ
Diuinuũ ⁊ neceſſitates miniſtroꝛum.

Vñ dicirx·xij.ꝗ·ij. ve redditibꝰ eccle
ſie wloblailoibr fieſelii ſolo epiſco
Po ex his vna poꝛtio remittat᷑ Duę ec
cleſiaruʒ fabꝛiciserogationi panpe/
rum ꝓfuture a pᷣſbytero ſub penicu/
lo ſui oꝛdinis pbeãtur· vltima cleri/
cis pꝛo ſinguloꝝ meritis diuidat · ſi
ergo diſticta ſunt bona que debent

in vſum epiſcopi cedere ab bis qug

ſunt pauperibus ⁊ miniſtris ⁊ cultui
eccleſię eroganda.⁊ aliquid ſibi reti/
nuerit epiſcopus de his quęſũt pau⸗
peribus eroganda vel in vſum mini
ſtroꝛum vel in cultum diuinũ expen/
denda.non eſt dubium ꝙ contra fi
dem adminiſtrationis agat moꝛta
liter peccat ⁊ ad reſtitutionem tenet·
de his auteʒ quę ſunt ſpecaliter ſuo
vſui deputata videtur eſſe eadeʒ ra/
tio quę eſt de ꝓpꝛijs bonis · vt ſcilicet
pꝛopter imoderatum affectum ⁊ vſũ
beccet · d ſi ĩmoderate ſibi retineat
⁊ alijs non ſubueniat ſic requirit de/
bitum charitatis · Si vo non ſint h/
Dicta bona diſticta eoꝝ diſtribntio
ſid ei eiꝰattribnit᷑⁊ ſiqdẽin modico

ceſal
niabe⸗
woeſ
aren
Gulen
Xv
iceon

tnii

guene
ſung
ol
ſeace
gewt
Ae
tanme
tasc
ſicut
man
eni
vul
negu
ug
daſ
inalo
debe
Cance
ſo⸗
Ds
mo
autea
Tn
ban
nis
llos
wtes
ſonc
ſio
ſicgt
gen
lis
vox
ſaa
le

tle
mu

ſh
Nſtunno⸗
tuo⸗,
ARrR

hone

lennsed
voſniut
Knms
Npotone
di⸗
Ngfiks
Aihan
nige⸗Si
PMonſobn
Pudale;
niſtwunn.
iubvete
Noci
t daeen

pane

bnnn,
machen
ncſi
Wn
Pdoc
eralnn
vidſtirn
giv⸗

DWnn
inie

1CNen

garznen
ohentmne⸗
ultrio
ſeaden
Ntſcle
ſbiſunn

deficiat vel ſupabundatpoteſt h fie/
ri abſq; bone ſid ei detrimẽto qꝛ non
poteſt homo in talibꝰ punctualitac/
cipere id quod fieri opoꝛtʒ · Si vᷣo ſit

multus exceſſus non poteſt latere vn

de videtur bone fidei repugnare · et
ideo non eſt abſq; aliqͥ peccato moꝛ/
tali. ¶ Adq rationes in oppoſitũ· ld
bpᷣmaʒ reſpondetur· negando conſe/
quentiã · ⁊ ad dictum Rmbꝛoſij re⸗
ſpoondetur ꝙ non ſoluʒ eſt referendũ
ad diſpenſationẽ eccleſiaſticarũ reꝝ

ſed quoꝛumcũ q; bonoꝝ ex quibꝰ te/

netur aliquis de bito charitatiſ ꝓui/
dere neceſſitatẽ patientibꝰ·nõ poteſt
tamen etermiari qn ſitiſta neceſſi/
tas quę ad peccatuʒ moꝛtale obliget

ſicut nec cętera particularia quęi bu

manis actibus conſiderant·hoꝛum
enĩ determinatio relinquit᷑ humanę
pꝛudentię¶ Std ſecũdã reſpondetur
negando conſequentiã. Et ratio eſt ·
quia bona eccleſiaꝝ nõ ſũt expenden
da ſolum ad vſus pauperüũ · ſed etiã
in alios vſus · vt dictuʒ elt · et ideo ſi
e eo quod vſui epiſcopivel alicuiuſ
dlerici eſt deputatu velit aliquis ſibi

ſubtrabere 1 conſanguineis vel alis
Dare nõ peccat:dummodo id fadat

mogerate · id eſt · dum inchgeant · nõ
autem ut inde ditioꝛes fiant · Onde
Ambꝛoſius li. de officijs · Eſt appꝛo⸗/
banda liberalitas vt ꝓximos ſemi/

nis qui ſi egent cognoſcas · nõ tñ vt

potes cõferre inopib¶ d tertiã re/

illos ditioꝛes fieri velis· eo ꝗð tu

ſpondetur · negãdo conſequẽtiã · Et
ratio eſt· quia non oĩa bona eccleſiaꝝ
ſicut dictum eſt ſunt pauperibꝰ lar/

gienda niſi foꝛte in articulo neceſſita
tis · in quo etiaʒ ꝓ redemptiõe capti
uoꝝ⁊ alijs neceſſitatibꝰ pauperũ va/
ſa cultui diuino dicata diſtrahunt᷑

vt ITm bꝛoſius dicit · ⁊ in tali neceſſi/

tate peccaret clericus ſi vellet de rebꝰ
eccleſię viuere dũmodo haberet bo/
na pꝛimonialia de quibꝰ vinere pol

ſe (d quarta aue fuit ex parte op
poſita reſpondetur · ꝙ bona eccleſiaꝝ
vſibus pauꝑerũ deſeruire debłet · ⁊iõ
ſi quis neceſſitate non iminẽte ꝓui/
dendi pauꝑibus de his quę ſuꝑflu/
unt ex pꝛouentibus eccleſiarũ poſſeſ/⸗
ſiones emat vel in theſanro rexonatĩ
futurũ vtilitati eccleſię neceſſitatibꝰ
panperũ‚laudabilit᷑ facit· Si vo ne/

ceſſitas imineat pauperibꝰ erogan/.

di · ſupflua cura eſt ⁊ inoꝛdinata vt
ad futurũ conſernet · d ons ꝓhibet
Matth· vl · Nolite ſolliciti eſſeĩ cra⸗

d tertiaz que/

cando imperatoꝛẽ· ¶ PHꝛimo ſic · Re/
galis poteſtas non eſt ſubdita ſpũali
poteſtati · ergo ⁊c· conſequẽtia ẽ bo/
na antecedens ꝓbatur · dicit gloſa⸗

ſuꝑ illð · vᷣ. Tibi ſoli „Quia
rex oibus e ioꝛ :⁊ ideo tm̃ a deo

qui eſt maioꝛ eſt puniendus ſi qs de
popnulo peccauit · deo peccauit? regi·
rex vo non habet hominẽ qui ei fa/

cta duiudicet · ergo poteſtas ſpũalis
non poteſt iudicare imperatoꝛem vel

regem. ergo vẽᷣmbꝛoſuis nõ bene feẽ
in excoicando impatoꝛẽ · eũ non eſſet
ſubiectus ei Seci
Picit btũs Petrus · Subditi eſtote

oĩ hũanę creaturę ꝓpter ceũ·liue re⸗
gi tanq; Zcellenti · ergo ſi rex Rcellit

non eſt ſubiect' eßo ˖ 1 P conſequẽs
Ambꝛoſius non potuit eũ excoicare·

Tertio ſic · Sacerdos in veteri teſta
mento qͥᷣd fuit figura nr̃i in terrems
oĩbus ſubijciebat regi · ergo videt
Hꝙ eſſet in nouo teſtamẽto Hn oppo
ſitũ eſt euangeliũ ſᷣſens · vbi dicitur

ꝙ fidelis ſeruus ⁊ pꝛudens eſt conſti
tutus ſuper familam dñi·id eſti: pꝛę/
latus ſuꝑ eccleſiã · ſed intra eccleſiaʒ
imꝑatoꝛes ⁊ reges ⁊ pᷣncixes ↄnue⸗/
rant᷑ cũ alijs fidelibꝰ · ᷓ ptãs ſpualis

tionem ſic pceditur· Etvidet ꝙ bea
tus vᷣłmbꝛoſius non bene fecit excoi/

ido ſic.j. PNetri · i ·

7 R
3006

eſt ſuper oẽʒz terrenã⁊ ſi ſupꝛa poteſt
coꝛrigẽ ⁊ punire· ⁊ ꝑ conſequẽs m

bꝛoſius bene fecit imgeratoꝛẽ denum

offendentẽ eccleſiã excoĩcare ¶ Re

ſpondeo dicendũ · ꝙ beatuſ Imbꝛo
ſius potuit ⁊ cebuit excoĩcare impa/
toꝛem · Pꝛo pma parte ꝙ potuit eſſe ·
Notandũ ꝙ ptas ſpnalis ſupemi/
net poteſtati ſęculan etiam regali in
Ouabus · ſcilicet dignitate ⁊ autoꝛi/
tate· Dignitate quidem.quia ut ait

idem mbꝛoſius dil xcvi · c. duo ſũt

Nurum nõ tam pᷣcioſius eſt plumbo
q; regia poteſtate altioꝛ eſt oꝛdo ſa/⸗
cerdotalis· videmus em colla reguʒ
⁊pᷣncipũ ſubmitti genibꝰ ſacerdotũ
1 ab eis benedici · Item NHugo ð ſan
cto victoꝛe to vita ſpũaliũ digni
oꝛ eſt q; terrenaruʒ ⁊ ſpũs qᷓ; coꝛpus

tanto ſpalis poteſtas terrenã pote /
ſtatem ⁊ ſecularem honoꝛẽ ⁊ dignita

tem pcellit ¶ Becuũdo pcellit antoꝛi/
tate DHndexcvi · diſ· Conſtantinus.
vbi dicit᷑: Otile iudicauimꝰ cũ oĩbꝰ
ſatrapis nr̃is· vt ſient beatꝰ Netrus
in terris vicarius filij dei videtur eẽ
conſtitutꝰ·ita pᷣncipatus eiꝰ poteſta/
tem ⁊ autoꝛitatẽ amplius qᷓ; terrenę
impialis noſtrę ſerenitat manſuetu/
do habere vicet ·˖ vnde tenẽtes fre/
num equi ipſius ꝓ reuerentia Petri
ſubiectiõis officiũ illi expibuimꝰ· Et
ideo dicit Hugo de ſancto victoꝛe
Spuüalis ptãs habet iudicare terre/

nam ptãtem ſi bona non fuerit · Q S

vo debuit facere · patet· quia vt diẽ
Ambꝛoſiꝰ. Imperatoꝛ Cheodoſius
fecit occidi qnq; milia hominũ inter
quos multi uerunt innocẽtes ˖ Dn/
Ce cũ imperatoꝛ mediolanũ veniſſet
7 eccleſiã intrare vellet occurrit ei ad
ianuam vᷣm bꝛoſiuſ·eiq; aditum p/
hibnuit dicẽl·˖ Cur imperatoꝛ poſt cau
ſam tanti furoꝛis ⁊ facinoꝛiſ nõ agno
ſcis molem tuę pſᷣſumptiõis:ſed foꝛte
recognitionẽ peccati phibet ptãs im
ter · decet te vt vincat ratio poteſta/

tem . pᷣncepſ es o imperatoꝛ·ſed ↄſer/
uoꝛumquibus ergo oculis aſpicies
cõmunis dñnitemplũ·quibus calca/
bis pedibus ſanctũ pauimentũ·quo/
modo manus extendes de quibꝰſan
guis adhuc ſtillat? zc ¶ .d ranões

in oppoſitũ. Id pmam reſpondetur
negando cõſequentiã· Et ad gloſaʒ

quę dicit ꝙrex non habet hominem
qui eius facta diindicetfacienda eſt
Diſtinctio ĩ hoc ꝙ dẽ · ꝙnõ habet ho /
minem· Spñalis en poteſtas nõ iu/
Dicat ᷣm hominẽ vel ᷣm bhũanam le

gem ſed inquantum poſſidet vicem
i · Sicut diciturapoſtolis Luce. x·

Qui vos audit me audit·. Et ſic dic
apoſtolus ˖ ij · Corj. v. ꝛo Chꝛiſto
legatiõe fungimur. Et bm poteſtatẽ
ad vindictam ſpualem non coꝛwoꝛ

lem:ſicut dicitur · re

gum eſt exercere coꝛwoꝛalem pęnam.
ſacerdotum ſpiritualem inferie vin/

Dictam · Sicut eni iudexterrenuſnõ

ſine cauſa gladium poꝛtat · ſicut Dici/
tur Ahoma.xiij · Ita non ſine cauſa
claues eccleſię ſacerdotes accipiunt.
Ille poꝛtat gladiuʒ ad vindictã ma/
lefactoꝛum ad laudem vo bonoꝛuʒ
IAſti caues habent ad excluſionẽ ex/

cõmunicandoꝝ⁊ recondliationẽ px-

nitentium. expone ergo a deo tm̃ rer
eſt puniẽdus ſupple materiali pęna
Et item cum dicitur non habet bo/⸗
minem qui eius facta aülnaier ſß

ple ad coꝛꝛalem pęnam inferene

Pec bm Alexandruʒ de alis.Nos

dDiceremus ꝙ gloſa loquit᷑ pꝛo tem/
poꝛe dicendum in quo non erat da/

ta poteſtas ſpñalis quę data eſtĩ no
no teſtamẽto· Illo enĩ tempoꝛe in tẽ⸗

y. poꝛalibus ſubiecta erat poteſtas ſpi /
nitunalis terrenę oteſtati vtinfra di/
cetur. (ld ſecundam de canonica

Petri reſpondetur. negando conſe/

gquentiam Et ratio eſt · quia cum di⸗
Altur · ꝙ rex pꝛecellit · intelligitur in
luo oꝛdine reſrectu terrene poteſtat.

gücni
ſonite
gencer
goacn
ertit
tenne

Vine
euan
Tug
ſegnen
wen⸗
cantü
DyIN
Peun
Chiltie

nisn
litate
noꝛe
ergo.
Vinea
ſoicar
diſro
s T.
darg
tq

MB

zno nõ in compatione ſpñalis:
Ild tertiam reſpondet᷑negãdo cõ/
equentiã · Et ratio eſt · qꝛ m ſtatum
vteris legis ſacerdotalis ptãs erat
regali inferioꝛ:ſed nõ pᷣm ſtatum no/
ui teſtamenti · Sacerdotiũ enĩ veter
teſtamẽti carnale erat ⁊ ꝑ carnalem
ꝓpagationẽ ſuccedebatq;uis eſſet oꝛ
Dinatũ ad diuinũ obſequiũ ſcʒ diui
nũ cultũ ⁊ figuras ſpũalis ſacerdotij
noui teſtameti · qd nõ eſt ꝑ ſucceſſio/
nem carnalem pterea in illa parte i
qua carnale erat ⁊ terrenũ· ſubieciũ
erat trene poteſtati · ſc regali · lican/

tem non eſt in nono ·

In keſto beati

Vincentij magiſtri in teologia· eſt
euangelin · Nemo accendit lncernã.
Qucę·xi · Circa q̊g poſſunt Diſputari
ſequentes queſtõec NHama. Ptrũ
Toctus religiõſus de oꝛdine mendi/
cantiũ cũ pfectionis ſtatu poſſet gra⸗
dum mgralem luſcipe/¶ Secunda.
Vtrum poteſt ſcini tempus aduenti⸗
Chꝛiſti ad iudiceů·
qu ſtionẽ · Ptrũ docꝰ? re/
igioſus de oꝛdine mẽdi/
cantiũ cũ pfectionis ſtatu poſſit gra/
dũ mgralẽ ſuſciꝑe · Et vñ ꝙ nõ poſ/
ſit Matth · xxiij · dñs ꝓhibuit ut diſ
cipuli vocarentur mgri· dicẽs · DHos
autem nolite vocari rabbi · vn enĩ
eſt magiſter veſter · ergo vr ꝓhiberi
etiã eſſe ¶ GSecũdo ſic· Statꝰ pfectio
nis relig oſi ſtat in panꝑtate ⁊ humi
litate:ſed ſtatꝰ mgralis impoꝛtat ho/

noꝛis ſtatũ · vt diẽ glo · Matth· xxiij
ergo z- n opoſituz e; ſenctuſ

Bincẽtiuſ Chꝛiſti ↄfeſſoꝛ de oꝛdine
hdicatoꝝ gdu ſuſcepit mgr̃aleʒ ſine
Diſpẽdio ſtatꝰ ſuę ꝑ fectiõis. ita ſan/
ctus Thomaſ. ⁊ multi alij ¶ Secun/
do ar guit ex ꝑñti enãgelio. ſelʒ vbi
Dicit᷑ ꝙ nemo accendit lucernã ⁊ p/

nit ſub modio ſed ſup candelabꝝ ·E
doctus religioſuſ eſti ſic lucerna inck⸗
ſa ad illuminãdũ alios. ꝙ nõ ſub mo
Dio ſed candelab ꝝ eccleſię ẽ ponẽdꝰ
mgr̃ali honoꝛe decoꝛat vt qͥ ingre⸗

H magiſteriũ lumẽ vide
ant; (Kñdeo dicendũ: ꝙ ſicut tan/
git ſanc Chomas in libꝛo quẽ fecit
cõtra ipugnãtes religionẽ· Quidã
Dixerũt Chꝛiſtũ vitado magiſte/⸗
riũ dediſſe conſiliũ· ⁊ eſſe ſuperoga/
tionis opus:qꝛ religioſi tenent᷑ ad il/⸗
la quęſunt ſuꝑerog tiõis cõclude/
bant ex hoc religioſos cuʒ ꝑfectionis
ſtatu non poſſe ſuſciꝑpe gdu mgralẽ·
Quoꝝ opinio multiplicit᷑oſteditur
falſa ⁊ erronea · Hꝛimo qꝛ q̃ttuoꝛp/⸗
cipui doctoꝛes eccleſię fuerut religio
ſi · ſicut patet de Ruguſtino Hiero/⸗
nymo Gꝛegoꝛio ⁊ mbꝛoſio · Secũ
To · quia falſlum eſt ꝙ vitatio magi/
ſterij cadit ſub conſilio vel pꝛęcepto·
cui ꝓmittitur ſingulare pᷣmiudocto
ribus ſicut ⁊ expoſitoꝛibus ſacręſcri⸗
pturę ꝓmittitur ſingulare pᷣmiũ· ſic
vꝓ̈ginibꝰ ⁊ martyribꝰ. Sic ergo in⸗
conueniẽs eſſet dicere ˖ ꝙ vitare vir⸗/
ginitatem vel martyri caderet ſub
conſilio · ſic eſt incõueniens dicere ꝙ
vitare magiſteriũ cadat ſub conſilio
vel pꝛecepto · Tertio ſic · Non poteſt
Dari ſceptum vel conſiliũ de eo qð
contrariat᷑ cepto vel conſilio · do⸗
cere cadit ſub hcepto vel conſilio· yt·
patet Matth; vlt· Euntes docete
oẽs gẽtes ⁊c · ¶d Galij · Siſoccu
patus qᷣs fueritĩ aliquo delicto vos
qui ſpũales eſtis inſtruite illum ĩ ſpi/
ritu lenitatis · ergo in non docendo
non poteſt eſſe conſilinz· Quarto · qꝛ
conſilia ſunt pꝛimo per apoſtolos ob
ſeruata : ſed ipſi magiſteriuʒ ⁊ docto/
ratum non vitarunt· Dicit eni Pau
lus · ad Timoth· ij · Peritatẽ dico
nõ mẽtioꝛ doctoꝛ gẽtiũ in fide ⁊ vᷣita
te · Quito dato ꝙ ſb ↄſilio cadẽtvi⸗
tare ma giſteriũ · n tñ ſeqᷣt ꝙ ad h oẽc

viget᷑ ꝙ ſic

religioſitenerent᷑ non em oẽs quiꝑ/
fectiõis ſtatũ ꝓfitent᷑ ad oꝛa tenent

conſilia · ſed tm̃ ad ea quę ex voto ſe
obligant · Vicẽdũ eſtigit᷑ ꝙ religio⸗

ſi magis q; alij ſeculares tenẽdo eoꝝ
pfectionis ſtatuʒ poſſunt magiſterij
gradi aben Aa raude⸗ in oppo
ſitũ· ld pᷣmã reſpondet᷑.negãdo cõ
ſequentiꝗ · Et ratio eſt · qꝛ licet Chꝛi/

ſtus ꝓhibuerat oĩbus ambitionem

magiſterij ⁊ honoꝛis non tamẽ actũ
magiſterij · Vñ apoſtolꝰ. ·.· Cimoth
i· vocat ſe doctoꝛem · dices · Perita⸗
tem dico nõ mentioꝛ doctoꝛ gentiuʒ
in fide ⁊ veritate · Secũdo reſponde⸗/
tur ꝙ intelligit᷑ eſſe ꝓhibituʒ vᷣm q̃d

quis dicatur pᷣncipalis magiſter· qꝛ

ſolus deus eſt pᷣncipalis mgr qui do
cet oẽm ſcientiã:⁊ qui iluminat oẽm
hoiem· homo põt dici magiſter par/
ticipatiue⁊ minꝰ pᷣnapalit quitm do

cet exterius aliq̃ ꝓponẽdo ex quibus

foꝛmant᷑ fantaſmata debita a quibꝰ
intellectꝰ agens faciliꝰ abſtrahit ſpe⸗

iem intelligibilẽ ·ſicut ĩ ſanatiõe ho/

minis natura tm̃ agit pᷣncipalit me/
Dicus vo ea miſirat ex quibꝰ na⸗
tura inuaturAd ſecũdam reſpon/

xetur negando cõſequẽtiã · Et ratio

eſt · quia non interdicit᷑ religioſis ho⸗
noꝛ qᷣ debet ſplialibꝰ bonis · ſed ſoluʒ
ille qui conſiſtit in rebꝰ mũdanis· ali/
as cũ honoꝛ debeat᷑ ſacerdotio ⁊ pla⸗/
turę· nec ad ſacerdotiũ necad platu/
ram aſſumi poſſent · nõ ergo phibet
honoꝛ magiſtralisg cathedrę bᷣ ã bino

ſiionẽ. Otrũ põt ſciri tempus aduen

tus Chꝛiſti ad iudiciũ:ſic ꝓcedit᷑ · Et

ſancti patres cxpectabãt pᷣmũ adnẽ/
tum ita nos ſecundi expectamꝰ· ſed

ſanct patres ſcuerüt tempꝰ aduen/

tus pᷣmi ſicut per numeru bebdoma/
Darum quę deſcribunt᷑ Danielis·ix·

ꝛimo ſic ˖ Sicut enim

Ergo vider ꝙ ⁊ nob eſt poſſibile ſci/

re tempus ſecũdi aduentus determi /

natum . ¶ Becũdo ſic· PVer ſigna de/
uenimuſ in cognitionè ſignatoꝝ· ſed

Te iudicio multa ſigna deſcribuntur

ergo in cognitionẽ illius temꝑis poſ/
ſumꝰ deuenire · Tertio ſic · vm Augu
ſtinũ ĩ fine ð ciuitate dei · Sexta etaſ
currit ab aduentu Chꝛiſti vſqʒ ad fi/
nem mũdi ·ſed ſciri poteſt qᷓntũ pꝛęce/

TDentes etates Durauerüt· ergo ſciri
boteſt qntum iſta etas durare debe⸗/
at ꝑer comꝑationè ad aliaſ ¶ Quar
to ſic · Magnũa paruũ· Diuturnũ et

bꝛeue relatiue dicunt᷑ de vno ꝑ com
parationẽ ad aliud.ſed tempꝰ illud
q̃d eſt ab aduentu Chꝛiſti vſq; ad fi
nem mũdi dicit eſſe bꝛeue. ut patʒ·.
Cor.vij. Cempꝰ bꝛeueẽ Et in eadẽ
x. Nos ſumus in quos fines ſeculo/

rum denenerũt · Et · ·· Joh . i . No⸗

uiſſima hoꝛa eſt · ergo hoc dicit ꝑ cõ/
parationẽ ad tempuſ pcedensergo
ſaltem hoc videt᷑ ſciri poſſe ꝙ muſto
bꝛenius eſt tempus ab aduẽtu Chꝛi/
ſti vſq; ad finem mũdi q; a pncipio
mũdi vſq; ad Chꝛiſtũ·hoc argumen

tum q; mgr̃ Dincenti cuius feſtum

hodie agit᷑ videbat᷑ aſſerere ⁊c ¶ In
oppoſitũ eſt illud qͥd dicit Matthᷣ·
xxiuij · De Die ⁊ illa hoꝛa nemo ſeit nec
angel celoꝝ; ¶ Becudo ſic · Si debe
ret aliquibꝰ renelari hcipue reuelatũ
fniſſet querentibꝰ apoſtolis qui do/⸗
ctoꝛes totins mũdi inſtituebantſed
eis de finali aduẽtu dñi quęrentibꝰ

reſponſum eſt · Nõ eſt veſtru noſce tẽ

oꝛa vel momẽta quę pater poſuitin
ſua poteſtate · ergo multo minꝰ ẽ alijſ
reuelatũ. ¶ Rñdeo dicendũ ſub iſta
cõcluſione · ꝙ tempus determinatuʒ
futuri iudicij non poteſt cognoſci ab
aliquo puro hoĩe· a ſolo eni deo ⁊ ho
mine Chꝛiſto cognoſcit᷑. Nꝛobatur
eni iſta ↄcluſio iuxta ſancti Chomã
in quęſtionibꝰ de potẽtia dei · Quia
Duplex eſt modus q̃ pſſumꝰcogno⸗/

ſcere futura · ſcʒ ꝑ cognitionẽ natalẽ?

Cnen,

Ddini⸗
Wine
Chink
ſtinat
ob“
monſt
neoine
Tthra
rtoc
Gdenn
pentus
admnen
tch
batur
d
Fur
ſem
nis
gui
ſed
tet
Uli⸗
ſoo
Et

.

gdnn
llonen
W
Kbuntn
nge
g
Dnu
inin
förmger
lragofn
uore dete

Tu

durumät
woe
mnpll
enwi
titnai
(datpo
censegn
ſegnni
duenhe
apnapo
Nugunen
musfeſtun

iN

Ns⸗
WMeneſotne
Koisgu
nmchntit

iigegane

Müſcv

togoin

Cnn
on⸗

Nitgti.

per reuelationẽ· Naturali quidem

cognitione cognoſci non poteſt det/
minate finiſmũdi:quia eius non eſt
alia cauſa niſi voluntaſ diuinaquã
quidem cauſam naturali cognitione
cognoſcere non poſſumuſ·per reuela
tionem autem licet ſciri poſſet ſi dens
Vllet reuelare · non tamen congruũ
eſſet ꝙ reuelaretur niſi homini Chꝛi/
ſto · Et hoc quia finis mundi nõ erit
niſi ompleto numero electoꝛũ: cuiuſ
completio eſt quędaʒ executio toti
Diuinę pꝛędeſtinationis. Hnde non
competit reuelationẽ fieri de fine mũ
