dunt Zs
nicnibeti
lutd
cuuthan
nititho

Conſolatio

Item IFuguſtinꝰ Qnia faſtidiũ ſui
generat tꝑale bonũ dilectũ · vileſcit
cũ aduenerit ęternũ· ¶ Gecñũda con/
ſolatio eſt ſpuał · De qua dꝛ Colij·
Conſolent᷑ coꝛda vꝛa inſtructiĩ cha/
ritate · NHec appetẽda eſt ꝓpt multa
umo. qꝛ aiaʒ ſanat · B eſt q̃ vul/
nus Ecechię ſanatũ ẽ apoſitiõe fru

ctuũ·iiij · Aeg xx· Hãac ſanationẽ at /

teſtatur bona diſpoſitio guſtłꝰ ſpũal
TCũc aia ſanat᷑ a pꝑeccato qñ ſapiũt ei

bona ſpũalia: vt oꝛones:ieiunia?⁊ bu

iuſmodi.Sicut ſignũ eſt ꝙ homo ſa
nus eſt coꝛpaliter qñ bonu hʒ appe/

titũ comededi:⁊ qn ei non ſapiũt bo/

na cibaria ſignũ eſt qͥd ad huc eſt in/
firmꝰ· Col. iij · Si ↄſurre xiſt cũ chꝛi/
ſio quęſurſũ ſunt ſa ree q ter⸗
rena ⁊ camalia deſpicere facit · cij·
iiij · Barſabas filius cõſolationis cũ
haberet agrü vendidit illnʒ:⁊ poſuit
Pei ad ꝑedeſapoſtoloꝝ · Qui habʒ
nũ vinũ non quęrit aquã turbidã
⁊fetidaʒ ad bibendũ.q; guſtato ſpũ
Teſipit oĩs caro · Et qnto ſũma pla/

cent.tanto ima inde diſplicẽt · vt di
cit Oꝛegoꝛiꝰ · Idẽ. Qui celeſtis pꝛię

Dulcedinẽ q̃ntũ poſſibilitas permiſit

admilit · pfecteq; cognouerit ea ꝗq in

terris amauerat lbent cũcta derelin/

quit · deſerit habita· cõgregata diſ⸗/

pergit · inardeſcit ĩ celeſtibꝰ animus·
nihil in terrenis libet · defoꝛme cõſpi/

citur quicqͥd de terrenę rei placebat
Atem qꝛ animã roboꝛat · Dhil. iiij ·
Dia poſſum in eo qui me confoꝛtat·
Exemplũ de martyribꝰ qui ꝓpter cõö

ſolationẽ quã habuerũt in terris ſuſ

tinebãt grauia toꝛmẽta patiẽter · Et
Tæ tribus pueris in foꝛnace·quibꝰfe

cit domꝰ mediũ foꝛnacis quaſi ven/

tum roꝛis flantẽ Danielis · iij · Oto

potio medici de amarioꝛibus berbis
conficit᷑tanto plus apponit᷑ de cuca

rovel alio dulci.vt infirmꝰ potionezʒ
vl potũ valeat abſoꝛbẽ · Sic fac etiã
deus ſuis · Apoſtolꝰij · Con · p· Stcẽc

abundãt paſſiões Cbꝛiſti in vobis:

ita abũdat cõſolatio veſtra:· Etĩ xᷣ·

Scm multitudinẽ doloꝝ meoꝝ in

coꝛde meo ⁊cItẽ mẽtè illuminat.·
NReg·xiiij · Hoſtq; Jonathas guſta
uit ðᷣ melle ulumĩati ſũt oculi eiꝰ. In

melle dinę bõitatj dulcedo ĩtelligit᷑

qm qui guſtauerit viſus eiuſ interioꝛ
roboꝛabit ·˖ Ideo dicit · ſ· Guſtate
videte qm ſuauis eſt vnſ:dicit pmo
guſtate · 1 poſtea videte · qꝛ guſtatio
Dĩinã cognitionẽ generat · On Gꝛe/

goꝛius: Eius dulcedinẽ nõ cogno/

ſcitis qꝛ mime guſtad: Guſtate diectt
nõ comedtte qꝛ qᷓntumcũq; ſentiit
homo in hac vita· non eſt niſi ꝗdaz
hguſtatio · Sic vini venditoꝛes ali
Intulũ dant guſtare volentibꝰ eme
re. vt ſuauitate ſguſtata ad emẽédi
alliciant᷑· Ruguſtinꝰ. Guſtani te et
eſurio· tetigiſtime ⁊ exarſi in pacẽ tu

am. Idem· Sliqñ introducis me in

effectũ multũ introꝛſuʒ · neſcio ĩ quã
Dulcedinẽ · ꝗᷓ ſi ꝑficeret᷑ in me ·neſcio

quid eſt vita gterna niſi iſta · · Vne
Hueniſti eü in bñdictionibꝰ dulcedi/
nis · Job · xxxvj · In mãibꝰ abſcõdit

lucẽ· Dñs facit ſic ille qͥ vult vendere

bladũ ſuũ ·parũ poꝛtat ad foꝝ·⁊ dic
mercatoꝛibꝰ. de tali ſatis vendaʒ vo

bis habeo enim hoꝛrea mea plena.
Sic deus aliquibꝰ amicis ſuis parũ

oſtendit de dulcedine ſua· vt eos al
liciat ad emendũ · Jõ oſtẽdit apoſto
lis aliq̃ntulũ de glia ſua ĩ traſſigura
tione · ut Matth xvij dã · ( Atẽ mẽtẽ
ꝑcõtẽplationẽ eleuat · Job · vij · Si
dixero ↄſolabit᷑ me lectulus meꝰ⁊ re

nelaboꝛ loquẽs mecũ ĩ ſtratu meo ⁊c
Gq;Cobꝛẽ elegit ſuſpẽdiũ aĩa mea· vcia
en eleuat᷑ poſt rem deſideratã · ſicut
canis poſt cibum ſibi woꝛrectũ ſurſũ
ſallit ; T auis famelica ot pꝛeędã ſuã
it

ſe agitat ⁊ collũ extendit ·licet reti re/

tenta ſit · Tbꝛeñ.iij · Lenemus coꝛda
nr̃a cũ manibꝰ ad deũ¶ Sʒ nota ·
hec cõſolatio dat Pa wenbns. Jod H

nij. Si reuerſus fueris ad oĩwten /

tem . ſ· ꝑ pęnitẽtiaʒ· ędificaberis · glo ·
in vᷣtutibꝰ qui pꝛius eras diſtractuſ
Tũc ſuꝑ oĩpotentẽ delitijs afflues ·

Cani·iij · Queẽ iſta quę aſcendit de

Telerto · ſ·vitioꝛuʒ · delitijs affluens·
Egreſſus de egypto populus · ſ. de

—— —

Nota ꝙ talis eſt natura coꝛui· ꝙ

pulloſnõ paſcit donecvideat eos ni

greſcere ⁊ ſibi aſſimilari · Sic deꝰ nõ
reficit hĩem cõſolatiõe ſua donecvi
deat nigreſcere per ꝑęnitẽtiã ⁊ ſibi aſ
ſimilari ꝑ mũdiciã¶ Atem humilibꝰ
ij ˖ Coꝛ ; vij · Qni cõſolat᷑ humiles cõ/
ſolatus ẽ nos · P · Nec me cõſolata ẽ
in hũilitate mea ¶Mota Fennn dat
lac filio ſuo cũ paruus eſtſed qñn ma/
gnus tunc ſubtrahit ei · Sic deꝰ hu⸗
milel conſolat᷑ nõ ſupbos · · Sinõ
humiliter ſeutiebã · ſed exaltaui aiaʒ

meam.ſum ſicut ablactatuſa matre

ſua cõſolatiõe dina · Ideo dicit᷑ Ju

Dith · viij · Expectemꝰ hñ̃iles cõſola/

tionẽ eius ¶ Iteʒ lugẽtibꝰ JIſa · lvij.
Reddidi cõſolationẽ ipſi⁊ lugẽtibꝰ

eins · Matth. v. Heati ꝗq lugent qm̃

ipſi ↄſolabũt᷑· Qð ſigt mutatio aꝗᷣ
in vinũ · Quid ꝑ vinum qͥd lętiſficat

coꝛ hoĩs · niſi ſpalis iocũditas deſig

tur · qð ĩ nuptijs defic · Si eni ↄcede

retur aię amoꝛoſe deuotio ad votuʒ
coꝛpus ſuũ conſumeret ⁊ cogeret vk/

nire ad defectũ · ſ cauẽ cellarij ſui ſe⸗/
cũ defert · Nõ enĩ vult dñs ſp facẽ
vindemias ſed ſubtrahit eis vinum

ſpũalis iocũditaij qͥ debile caput ba

bent. qð innuit · ij. Reg · xiij · vbi cuʒ
Rbſolon inuitaſſet Dauid pꝛeʒ ſuũ
ad cõniuiuʒ. Rñdit · Noli fili mi·ne
Fuemꝰ te · Sic deꝰ intenoꝝ gaudio⸗
rum interdicit cõuiuiũ vt ꝑcat expen
ſis ne grauet᷑ ſponſa.⁊ deficere cõpel
latur. Ite timẽtibꝰ. Ecq · p· C imoꝛ
Oni delectabit coꝛ.ſin gnti:⁊ dabit
leticiã gaudiũ in futuro· Et nota ꝙ
Vebemẽs ꝗmatoꝛ:nõ ſolũ timet amo
rem ſponſę ꝑdere ⁊ pᷣſentiam ſed ne

Conſolatio

ccato datur ei manna in dveſerto-

cõmittat aliqᷣd 5 qð bonũ vultũ eiꝰ
amittatid eſt:cõſolationẽ ſpũalem:

Multa eni pñtiã dulcedinis tollũt

quę pęnitẽtia nõ tollũt · vt in illiſ qni
a verbis ocioſiſ nõ cauẽt · ſed exterio/
ribus ſolatijs nõ moderate ſe expo/
nũt · Sic ⁊ tu non tm̃ timeas peccatũ
moꝛtale cõmittere ꝓ qͥ ab eiuſ amoꝛe
bᷣueris · ſed etiã venialia timeas ꝗᷓ im
pediũt cernere bonũ vultũ amiciid ẽ
conſolatioẽ ſpũalẽ · ſicut dꝛ PHꝛoũbᷣ⸗
xxxi · Viligenter cõſidera ſemitas do/
mus tux · id eſt conſciẽtię tuę· ꝑ quas
ingredi dilectus valeat⁊ egredi.Si
cut dꝛ de vxoꝛe Cobię ꝙ poſt filium
ſuſpirans nullo modo cõſolari pote/

rat · ſed circũibat ad oẽs vias per qᷓs

ſpes remeandi videbat᷑(¶ Itẽ lilenti/
bus Iſa · viij . Aqueſyloe id eſt · con⸗

ſolationes dinę fluũt cñ ſilentio. ·
Aętati ſunt qꝛ ſiluerũt· Qñ potꝰ co/

opertus eſt vix refrigerat᷑ · Sic homo

qui tacet ⁊ reſtringit ſe a diſcurſibuſ

diſſolutiõibꝰ ſeruat deuotionem ·
P · Concaluit coꝛ menʒ intra me ⁊ in
meditatiõe mea exardeſcet igniſ· Itẽ
panis qͥ in arca ſeruat᷑ melius ſeruat
humoꝛẽ⁊ teneritatẽ ſuaʒ/necita ð fa
cili deſiccat᷑ ⁊ deturpatur.ſicut illeqͥ
ad feneſtrã venal exponit᷑ Sic ocio/
ſe cõfabulatiões⁊ ſeſſiones in poꝛtis
Diſſolutioneʒ ⁊ deturpationẽ in coꝛ/
Dibus religioſoꝝ adducũt. Job/xv.
Nüũ quid grande eſt vt cõſolet᷑ te de
us. ſed vba tua mala hoc ꝓhibent ·
¶ Iẽ patiẽtibꝰ. Ecd. p· Vſq; in tem/
pus ſuſtinebit paties ⁊ poſtea reddi⸗
tio iocũditaij · Dic SGoetiꝰ ĩli · ðD cõ⸗/

ſolatiõe ꝙ ĩ palacio Jouiniano erãt

Duo dolia vim vnũ ð optimo vino
aliud de amaniſſimo·⁊ quicũq; vole

bat bibere ð bono · opoꝛtebat ꝙg pᷣus
biberet de amaro · Sic ꝗͥ vnlt bibere

de vino cõſolationis:oꝑoꝛtet ꝙ bᷣus

bibat de vino cõpunctiõis.ſ amari/

tudinis. Gꝛegoꝛꝰ.· Si mens appetit
qð demulcet p bibat qð wler . re
Dat alienã cõſolationem retinebus

Mte
ditali
ſolatio
Ceol
donec
lerät
9ſolet
namd
no vot
lora
lsde
ton
nin⸗
td
Umlita.
bitis4
latioen
mocol
Pterne
coſolati
Gaſonor
N

N
Run
N
ſp
ſurg
kend
nod
iſ
Pube
c
.
vid
vni
mel
ſnnn
toꝛ
ſum
tit:
Iyu

iäic
neſpin
dins lolit
Nnlin
ſe Reno⸗
ne ſe w⸗
tens dengti
einſamore
mmesgſin
imide
1 Proi.
mitas do⸗
onas

Gre Di

Wäflnm
Wanipe⸗

S
(ieſlenti
Nilchen
ro/
Ortvno
Mnſbul
otonen.
mmern
ignſ Ite
msſenut
inöſe
ſanleq
Sio⸗
esnſons
toniinc,
it oben⸗
(phikrnt.
Ginten⸗
feunecdi
biliöc/
nianoerit
pumo
ncücn
Ebat is
ſnnlbim
nt
sAN
Nispet
neM
nithus⸗

compaſſio

Mater nõ lactat filiũ ſnũ qñ come/
Dit alia cibaria· Sic deꝰ nõ dat cõ⸗
lolationẽ ſuã illis qͥ alienã recipiunt

Igeo filijs iſrael nõ eſt datũ manna

Donec defec farina quã ð ęgypto tu/
lerãt. Bernardus. Delicata e dĩina

ↄſolatio · nec ↄcedit᷑ admittẽtibꝰalie
nam Clamatoꝛes vini vel tabnariꝰ
nõ dãt guſtare de vino ſuo canibuſ

Vl poꝛcis· Deꝰ de cõſolatiõe ſua gu

loſis detractoꝛibus luxurioſis? alijſ

peccatoꝛibꝰ. certe ñ dat · qꝛ diẽ LNu/
guſtinꝰ. Impiꝰ dulcedinẽ dei nõ ſen
tit · qꝛ de ſebꝛe iniqtat guſtuʒ coꝛdis

amiſit · ¶ Tertia ẽ ↄſolatio ętna IJſa·
lxv · In hieruſalẽ cõſolabimi ⁊ vide/

bitis ⁊ gaudebit coꝛ vim. Hęæccõſo/
latio erit longiſſima.nõ bꝛeuis ſicut
modo ſed ęterna · ij · Cheſſal · ij · De⸗

pater noſter dilexit nos ⁊ dedit nob

cõſolationẽ ęternã · Jſa · xxxv · Leti⸗

e Compatiẽtia vl Copaſſiõe ·

Ere cõpati

ens doloꝛẽ ⁊ infumitatem

ſpic iacẽ laboꝛãtẽ vmbꝛã facẽ · dꝛ ere
cta ſtare ð feruoꝛẽ ſoł ut refrigerata
ꝗ ſꝰ fatigata iacebat ad paſcua cõ/
ſurgat · Hieronymꝰ · Vult te de al⸗
ter anguſtiaſ vt tuas ſentire ·⁊ quo

modo tibiũ tali tribulatiõe ſi eſſes ſbᷣ

uenires· ita tu alteri ſubuenias ꝓpt᷑
deũ ¶ Nẽ mẽbꝛa coꝛpis adinuicẽ do
loꝛbus ſuis cõdolent .j. Corj·xij · Si
patit᷑ vnũ mẽbꝛũ cõpatiũt᷑ oꝛla mem/
ꝛa· q; ſtatim os aꝑit᷑ ad ꝗqrendũ re/
mediũ · auris ad audiẽdũ:oculus ad
videndũ·manꝰad ligandũ Cũ ergo
vnũ coꝛpꝰ ſimꝰ in Chꝛiſtoalt᷑ alteriꝰ

mẽbꝛa · vt dꝛ Rhoma . xij · debemug

inuice oꝑpari·alioqͥn nõ ptinemꝰad
coꝛpꝰ Chaſſti.ſᷣ ſumꝰ q̃ſi mẽbꝝ abſci
ſum a coꝛpe · q̃d doloꝛẽ coꝛꝑii nõ ſen

tit · 1 ſumꝰ ſiles canibꝰ ꝗ ꝑcuſſũ canẽ
⁊ vulneratũ oẽs ſuꝑ eũ latrãt · ¶pla

cia ſempiterna ſuꝑer capita eoꝛum ·

altenſentitvt ſuã. Duil
cũ infirmã cõſoꝛtẽ in feruoꝛe ſolis cõ/

Ad Gal: v. Si inuicem moꝛdetis⁊
comeditj· videte ne ab iuicẽ cõſãma /
mini· vnde amici Job ipſü ꝑcuſſum
no ggnouerũt/ ¶ Itez cameus h pie/
tas ineſſe dã · vt ſi aliqͥs egritudie de
tentus in grege non mãducatceteri
qſi cõpatiẽtes abſtinent.ij· Con· x ·

Muis infirmat᷑ ⁊ ego nõ ĩfirmoꝛ:⁊2 c

tẽ ille q Diu fuit ĩ lumie qñ intrat
locũ obſcurũ nõ põt vidẽ eos qui ibi
ſüt donec diu ſtetit cũ illis · Sic hõ ꝗ
Diu fnit in luce honoꝛis ⁊ ꝓſperitatis
eos ꝗ ſũt in tenebꝛis aduſitaſnõ ag/
noſcit niſi cũ illis aduſitatẽ vel infir/
mitatẽ habuerit · ꝛon xix· HNõ in /
Digẽs micoꝛs eſt · ¶ Ite cõpaſſio oꝛit
ex octo cauſis · Quarũ pᷣd attẽdit᷑ cir
ca naturęcõfoꝛmitatẽ· Tliqſ eni mo
ueri põt ad cõpatiẽdũ vel miſereduʒ
ꝓximo habito reſpectu ad cõfoꝛmi/
tatẽ naturg · Ia · viij · Cũ viden nu/
Dũ operi eũ⁊ carnẽ tuã ne deſpexeriſ
Secũda cauſa cõpatiẽdi attendit
ncipij nr̃i vnitatẽ · Sumꝰeni oẽs ex
vno pꝛe ⁊ vna mr̃e · Auguſtinꝰ in li /
bꝛo de diſciplina chꝛiſtiana · Si pu /
tamus non eſſe ꝓximos niſi ꝗ de eil/
dem parentibꝰ naſcũt᷑· dãa Euaʒ.
intẽdamꝰ ⁊ oẽs frẽs ſumus¶ Certia
cauſa oꝛit᷑ ex ̊ ꝙ hõ attẽdat miſeriã
ꝓpꝛiã vt intelligat ꝗ̊ ſũt ꝓvimi ex ſe⸗/
ipſo · Pꝛoũ · xx · Hõ indigẽs ⁊c· Hõ
q indigẽtiã magnã habuit · aliene in
Digẽtie cõpati nouit ¶ Quarta attẽ
Dit ſpualẽ facti frat᷑nitatẽ · Facti enĩ
ſumꝰ ex vno pꝛe . · deo · vna matre
ſ.· eccleſia · eandẽ habituri hęreditatẽ
· Joh · iij · Qui habuerit ſubam hu/
ius mũdi ⁊ viderit frẽʒ ſuũ hĩe neceſ
ſitatẽ clauſerit viſcera ſua ab eo · q̊/
modo charitaſ deimanet in eo-

ℳ.

¶ Quinta attẽdit eipin charitateʒ

in hoĩes· · Joh.iij · Videte q̃lẽ chari
tateʒ dedit nobᷣ pr vt filij dei noĩem̃
⁊ſimꝰ. Scõm hãc oꝑationẽ medi/
tat᷑ qͥ dat ꝑpaupꝑi ·eo ꝙ credit eũ filiũ
dei · ¶ Bexta attẽdit capit tegeſt et

put/coꝛꝑis reputat ſibi bñficiũ exhi/
beri· ¶ Et nõ circa hãc particulã me/

Ditatur · ꝙ qñ pauper petit elemoſy /

.

nam ab aliqᷣ· Ille a qᷣ petit qᷓ̃ttuoꝛ de

bet attendere · Pꝛimo qͥs petat.qm̃

deus · Matth·xxv.qͥd vni ex mimis

meis feciſtis m feciſt. Hieronymus
Quotienſcũq; manũ paupi extẽdis
Chꝛiſtũ cogita · Secũdo ⁊ebet cogi
tare qͥd ꝑetit deus · qm̃ ſuũ petit non
tuũ. vñ valde ingratꝰ eſt qͥ de bonis

dei hʒ ad menſam ſuã abundant᷑.et

tamẽ non vult dare modicuʒ panis
do pꝑetẽti · ¶Nuguſtinꝰ Dicit ᷑ Chꝛi/
ſtuſ · Da mihi cæ eo qͥd tibi dedi ·C e

modo quęro mihinõ donas.da 7
reddo · ha buiſti me largitoꝛẽ· facito

Tehitoꝛeʒ · Certio cogitare debet ad

quid getat Nõ eni pent ad dandũ·
ſed ad mutuãdũ ⁊ ad centuplas vſu

raſ· Auguſtinꝰ. Miler hõ quõ fene/
raris bi: Fenerare veo centupluʒ
accipieſ. ⁊ vitã gternã poſſideb. Mi⸗
ra ingratitudo hoiuʒ qͥ nolunt accõ/

modare deo ad tales vſuras ad q̃leſ

accõmod arẽt alicui iudęo vel ſarra/

ceno vel vſurario malo. Quarto de

bet cogitare ꝙ ipſe habet petẽ a deo

regnũ xternuʒ·qui modo petit ab eo

modicñ panis· Et ſi negat deo ̊ mo
Dicũ · negabit ei deꝰ regnũ ſuũ · Pꝛo/⸗
uerbxxj · Qui obturat anrem ſuam
ad clamoꝛẽ paupis· clamabit ipſe et
non exaudiet᷑· Sapiens; Ne dubi⸗/
tes cm magna petas impedere par
ua: (Beptimg cauſa attendit libe/
ralitatẽ quã hñt hoĩeſad mẽbꝛa dia
boli · Si enĩ diuites mali declinẽt ad
eos inopoꝛtuniſſime ĩuitantur ⁊ q̃ſi
Dilatant᷑ pꝛo illis magnę expẽſę fit·

—

Chꝛiſiꝰ vᷣoĩ mẽhꝛis ſuis vix iuenire

St vñ ſuſtẽtet ¶ Octaua cauſa attẽ
Dit dei pietatẽ quã nobᷣ exhibuit in
ſua paupꝑtate qñ ſeipſũ ꝓ nobᷣ dedit

p nra redẽptuõe vedi voluit · ¶ JR=tẽ

Compaſſio

mem bꝛo ꝝ vnitatẽ · que tanta eſt ꝙ re
putat ſibi fieri qd mẽbꝛis fit · ſicut ca

nota diuiſiões ꝑtinẽteſad miaʒ aut
compaſſiõem ex ſũma vᷣtutũ tracta/

tu ð iuſticia · · de diuib· mi Motã

Dum ergo ꝙ eſt mia aut cõpaſſio cõ
mẽdabilis ⁊ deteſtabilis· Cõmẽda/⸗
bilis ẽ · que eſt reſpectu pſonę · Dete/
ſtabilis ẽ · que ẽ reſpectu culpę · Gꝛe/
goꝛius in DOmeł. Id culpas quiſq;
nõ debet cõpaſſionẽ exercere · ſed ce/
lum · Cõpaſſio quidẽ hoĩ · ⁊ vitijs re/⸗

ctitudo detet᷑ · vt in vno eodẽq; ho/

mine ⁊ diligamꝰbonũ q̊d factum eſt
T ꝑſequam̃ mala ꝗᷓ fecit· ¶ Iteʒ Cꝛe/
goꝛius · Sůt pleriq; q cõpaſſionẽ ꝓ/
ximo nõ ſpũ alit᷑ ſ̊ carnalit᷑impẽdunt

ut ei nõ ad vᷣtutem ſed q̃ſi miſerãdo

ad culpas faueãt. Qui carualit᷑ hoĩ/
bus miſerent᷑ poti ſunt crudeles q;

micoꝛdes·licet micoꝛdes vocentur.
NPꝛonerb · xx · Multi micoꝛdes vo/

cant· virũ aut figelẽ qs inueniet
tẽ notãdũ· ꝙ ꝗqdã opa ſũt ſpũalia

ꝗqdã coꝛpalia · Spũalia ſũt ut coꝛdiſ

cõpaſſio · iniuriarũ dimiſſio·⁊ peccã/
tiũ coꝛrectio:⁊ ignoꝛantiũ inſtructio.
De cõpaſſiõe dicit glo · Gꝛegoꝛij ſu⸗
per illud Jobux· Compatiebat᷑ aia
mea pauꝑi · VPlꝰ ẽ cõpaſſio q; datũ
qꝛrem q;libet plerũq; dat etiã qͥ nõ
cõpatit · Ni qᷓ ãt qͥ vere cõpatit᷑ qd
neceſſariũ eſt ꝓximo negat· Ibidem
diẽ interlinegr. Vlꝰ ẽ ð ſeipſo dare

qᷓ;ᷓ ð ſuis.¶ Itẽ Gꝛegoꝛꝰ. Exterioꝛa

largiẽs rẽ extra ſemetipſũ pᷣbnit · qui

aũt fletũ ⁊ cõpaſſionẽ ꝓximo tetnn

ei etiã aliqͥd ð ſemetipſo dedit¶ Atẽ
cõpaſſio crux eſt interioꝛ · cuiꝰ bꝛachi
um ſuꝑius eſt compaſſio· qua quis
compatit᷑ his qui ſut in H̊ mũdo q̃n/
tum ad pęnalem miſenã · dextrũ bꝛa⸗
chiuʒ·eſt cõpaſſio qua quis cõpatit᷑
aĩabꝰ ꝗᷓ pereũt ĩ H mũdo · Ruguſti/
nus · Sunt ne in te viſcera chꝛiſtianę
paſſiõis qͥ plãg coꝛpꝰ a qͥ receſſit aia
nõ plãg aĩaʒ a q̃ receſſit deꝰ. Ecq·
xxij · Luctꝰ moꝛtui ſeptẽ dies · Fatui
aut ⁊ impij oẽs dies vitę illoꝛum ·

Ob
te Fecl
Pnllus
unno
gturſit
er vein
hundnd
Cntrarmh
Cad
nezſg
herit
flitui
dumin
rict
turae⸗a.
ſöͤfeſſii
Ueterat:
lonitun
bunyit
laͤtyn
dns
ſwee
Pn⸗
st
nittt
tenun
Iten
malid
legbe⸗
nichn
ndli
fung
g
gucl
am
pti⸗
que
ſern
cni

Pas gſc
Meſcc c,
1yitzse/
ulneſt
icre⸗
Aloni⸗

inglut

ſumiſerice

Nle,;

ndels
wWeentr.
orles wo⸗
muenit:
it ſini
tutcꝛdif
5ecci;
iſracto⸗
kgoriſu⸗
cbatai
och dati
1
hentq̃
oin
ſpſodae
Ennon
hbutgni

momnh
rde /Te

nobuchi
gun qeis
nüdoqn/
Nübe,
nis at
Tncgc⸗
nchiſin
zretſti
Ei⸗
dles Fuui

Conſuetudo

e Conſuetudine

5
ceo in inuẽtute ꝓpt᷑ qͥnq;-

Muia bonũ · qͥd qͥ aſſueſcit ĩ iunẽtu/

te. Faciliꝰ recipit᷑. Piutiꝰ cõſeruatur
Ptilius poꝛtat · Leuiꝰ ſuſtinet· Se/
curius agitur⸗

Hico ꝙ facilius reci/

pitur · Rrboꝛ em innenis facilius vi/
rigitur ſi toꝛta fuerit vel curua: qᷓ; ſe/
nex· Defacili recipit veſtis rectaʒ foꝛ-
mam · ſi nõdum pꝛauã ſuſcepit. ſed ſi
contrariã: vix poteſt rectam ſuſcipere

Cęra dũ mollis eſt defacili impᷣſſo/
neʒ ſigilli recipit:· non poſtqᷓ indura⸗

nerit · Vnde Ecqꝗxxx · Curna ceruicẽ
filij tui in iunẽtute·⁊ tunde latera eiꝰ
Dum infanſẽ · ne foꝛte ĩidureſcat⁊ nõ
credat tibi: Cõſuetudo enĩ altera na
tura ẽ. Tuguſtinꝰ. Buʒ cõſuetudini
nõ reſiſtit᷑ ſit neceſſitas· Lepꝛa eni in
neterata ? gutta inoſſata nõ defaci/
li curatur · Jobxx· Oſſa illius imple
bunt vitijs adoleſcẽtięeiꝰ· Ideo dẽ
Ecq· xviij · ELnte lã guoꝛẽ adbibe me
Dicinã· SGero medicina parat᷑ cĩ ma
laper longas cõnaluere moꝛas· Be/⸗
daſuꝑ Lucam. VBiabolꝰ qnto din/
tins tenet hoĩieʒ · tanto difficilinſ di⸗
mittit · Sicut ruſtieus qui diu terra
tenuit vnlt eam hereditarie tenere
Item qñ terra aliq diu fuit in manu
mali Oni ⁊ ita coꝛrupta ẽ poſtea puil
legibus ⁊ cõſuetudinibꝰ aut vix aut
nũ ꝙ; poſſüt inde pꝛauę ↄſuetudines
euelli. Ita eſt de woĩe qui fuit Diu in
ſtatu culpę· ſi vnlt redire ad ſtatum
gratię vix poteſt pꝛauas cõſuetudies

guelilere a ſe · Phoma · vij · Mideo ali
am legẽ repugnãtẽ legi mẽij mee⁊ ca

ptiuãtẽ me:⁊ Dncẽtẽ in lege peccati
quę eſtĩ mẽbꝛis meis tem diutius
ſeruãt vl calciamẽta vl veſtimẽta re
ctitudinẽ vł toꝛtitudinẽ quã añ ſuſce
erũt ĩ nouitate qꝙ; Diu ↄbᷣuata:Sic
5 q̃d accipit ĩ iuuẽtute ſua ſiue ĩ bo/

no ſiue ĩ malo · Qð nona teſta capit

ſumere bona opa ſeruire

ſnueterata ſapit· Oꝛoub· txij. Ado/
leſcens iux vil ers ch ſennerit.

nõ recedet ab ea: Sic eqnuſ qͥ ĩ iunẽ
tute ↄſueuit ãbulare vel trottare vix
Pt aliter ire · Hiere. xiij. Si põt ethi⸗
ops mutare pellẽ ſuã ⁊c· In ea pelle

in qua lupus natꝰeſt in ea opoꝛtet eũ
moꝛi tem vtilius poꝛtat᷑: Fructus

pmi tempon ſolent eſſe carioꝛes:⁊ car

nes ⁊ piſces qᷓnto recẽtioꝛes tãto me
lioꝛeſ. Sic pnia ĩ iuuẽtute· Eccliaſteſ⸗

xij · Memẽto creatoꝛis tui in die in/

uentuttuę Fatuus mercatoꝛ ẽ qͥ ſer
nat merces ſuas vſq; ad tempꝰ quo

vilioꝛes ſũt·ſed qñ carioꝛes ſũt vedẽ

ſolent · Sic pęnitẽtia in iuuẽtute ca/

rioꝛ ẽ ⁊ melioꝛ qᷓ; in ſenectute. 01
titudinẽ meã ad te cuſtodiã.ſ ad ſer/
niendũ tibi · Melioꝛẽ pacẽ facit ho
mo cũ aduᷣſario ſuo cũ ſanꝰ⁊ integer
eſt q; cũ vulneratꝰ⁊ ad terrã ꝓſtratꝰ

Sic ꝑeccatoꝛ añ ꝑeccatũ · qᷓ; poſt pec/

catum.j·:Corx· Qui ſe exiſtimat ſta
re videat ne cadat:quia cũ voluerit
non reſurget tem leuiꝰ ſuſtinetur·
Equi cuʒ mag difficultate addiſcũt
trottare ⁊ poſtea ita leue eſt eis ꝙ ne/
ſciũt aliter ire · Sic ꝗ aſſueſcit bñ fa/⸗
cere in iuuẽtute nõ multũ grauat᷑ qñ
eſt ſenex Chyꝛotheca enĩ calciamẽ/
ta ſtricta per vſus frequẽtiã fiũt lata
longa ita ꝙ faclit᷑ intrat.· Sic peęmi/
teniia ſtricta ⁊ laboꝛioſa videt᷑ in pᷣn/

cipio. ſed ꝑ vſum lenioꝛ efficit· Po·

uerbᷣ.iij · Pucam te ꝑ ſemitas eqtai

qᷓs cũ ingreſſus fuer ⁊c· Bernardus

Pꝛimũ tibi aliquid impoꝛtabile · ꝓ/
ceſſu tempis ſi aſſueſcas nõ videbit᷑
adeo que · deinde leue ſenties:paulo
nec ſenties paulo poſt dlectabit·
EG⸗ iocũdiꝰ⁊ ſecurius agit᷑· Seneca
Bptia foꝛma viuẽdi eligenda ẽ quã
iocũda reddit ↄſuetudo Secure pᷣt
pegrinari qͥ nihil dʒ.ſecure pᷣt moꝛi
q mhil vʒ viabolo· HBernard?· Be⸗/
cura vita vbi pura cõſdia · vbi moꝛs
expectat᷑ cum ſecunitate · ſul⸗ cherch

S

W

Coꝛrectio
dDulcedine · De c require · c· de cõ/ tes · Dos idẽvł peius facit. In q̃ aliũ nliiß
) uerlione · Pe Coꝛrectione · iudicas teipſũ contẽnaſeadẽ en ag In d
Lereeesee arguit impiũ ſibi maculã generat · bored
rectio leuis ⁊ mãſueta · Si ¶ Itẽ ſũt ſicut tinnoſus qꝗᷣ repbẽdit tin/ iaoiti
C cut flatꝰ leuis ignẽ accen/ noſum . ⁊ ſicut lippus qͥ rephẽdit lip/ ien
Dit ⁊ nutrit · PHͥ nimius extinguit · Sic pum. Immũda manꝰ ĩmũdũ nõ mũů A te
coꝛrectio leuis charitatẽ · · Suꝑpue Dat ßᷣ apliꝰ ſoꝛdidat·Sap ·pᷣ · No⸗ H noi
nit mãſuetudo ⁊ coꝛripicm̃ · Qui du/ bata vᷣtus coꝛnipit inſi Set Gre
re coꝛripiüt ſiles ſũt illis qͥ vetes patel debz coꝛreptio oꝑe oſtẽdi · Cõtingit ſi⸗
las reparãt · qñ volunt obſcure reficẽ aliqn ꝙ collecta ſit in aliq̃ villa. lli n⸗ u
vnũ foꝛamẽ vno ictu mallei.młta fo/ q illã collectã diuidũt talit diuidũt e
ramia faciũt. vel vnũ magnü mag qᷓ int᷑ponunt ſuꝑ pauꝑeſ ꝙ ipſi nihil ahn
ante . vel pateliam oino confringůt · inde ſoluũt· Sic multi abbates ⁊ ſa⸗ uuc
Quid eſt coꝛrectio niſi vaſoꝝ fracto cerdotes ſtatuta oꝛdinis ⁊ onera p/⸗ Wa
mũ reꝑatio: vt dꝛ Ecq· xxj · Coꝛ fatui nitetię ſuꝑ ſubditos talit᷑ diſtribuut dn
q̃ſi vas ↄfractü oẽʒ ſapiaʒ nõ tene/ ꝙ ipſiſibiinde nihil retinent·Rᷣ̊ impo/ Dohe
bit · ¶ Itẽ ſic medicus nimia potatio/ nũt onera guia hoĩbꝰ· digito aũt ſuo Hünnt
ne l medicina occidit egrotũ · Sic nolüt ea monere · vt dꝛ Matth · xiij nedti
ille ꝗͥ coꝛrigit nimiſ Oura increpatio Niqᷓ; dement ãmonẽt ſ̊ paſtoꝛalis Qun
ne · Seneca · Ditia aĩ ſicut vitia coꝛ/ mãſuetudinis obliti in moduʒ dna/ ſaſtl
poꝛis leuit tractãda ſũt. ¶ Iſti ð mu/⸗ tionis pᷣmũt · vt dicẽ Gꝛegoꝛiꝰ· Itẽta ſans
ſcas ⁊ pulices gladio pugnarevolũt les ſiles ſũt carceratoꝝ cuſtodibꝰqui nuni.
Inñ ꝓ leui culpa durã coꝛrectionẽ vł ex carcerẽ de bonis eoꝝ ſplendide vi nlali
grauẽ pęna imponũt · alioꝛũ peccata uunt · ipſi aũt incarcerat ſtrictã die/ ððð
ad magnũ ponduſ.⁊ ſua ad paruum tam aſſignãt ·nec deſcẽdũt in carcerẽ Oðð
appẽdentes · Sũt quidã qͥ feruẽt ſic niſi vt meliꝰ ⁊ ſtrictiꝰ captiuos ligent
cõtra alioꝝ peccata vt plurimi vide/ Sic multi abbates in cameris caute fp
ant eſurire? ſitire iuſticiã · hſi de ſuis laute ⁊ ſpẽdide viuũt ⁊ cauſtralibuſ iitd
peccatis apud eos idem eſſet iudiciũ paruʒ diſtribuũt nec capłin intrant fütn
nõ ita feruerẽt· Sed nõ eſt ita· nunc niſi ad ſᷣcepta ſtrictioꝛa faciẽda ⁊ vt ALel
gut ponqus? pondus· mẽſura⸗ men cõtra ſe loquẽtes grauit᷑ coꝛripiant · .
ſura vtrũq; abominatio ẽ apug deũ Chꝛyſoſtomꝰ. Nis apparere ſanctuſ
(Steili lunt ſicut vᷣmis qͥ qntũcũ q; eſto cõtra vitã tuã quſterꝰ⁊ cõtra vi
Durn inueniat coꝛrodit.ſi vo tangit tam alioꝝ benignꝰ ¶ Itẽ tales ſüũt ſiẽ
etiã modicũ crepat inqnat tangetẽ canis ꝗͥ Ducit cęcũ in lutũ ꝓpt os vel Alite
Dure cõtin dit · ̊ molliſ cõtingit · Dic aliud emolimetũ capiẽdũ· ⁊illũ quẽ ms
“ alios langẽ arguere dure vo⸗ Dyucit ſecũ trahit Siciſti P malũ exẽ/ is
tar. Boy coꝛngiel argui vedignã plũ alioſ ad peccatũ trahut · Matthᷣ Ir
ouxxX· Diro qᷣ coꝛripienteʒ xv· Si cecus cęco Ducatuʒ hbet am/ ete
le urq ceruice contẽnit reꝑẽtinꝰ ſuꝑ bo in foueã cadũt.· Malach· ij · Vos 9
neniet el interitꝰ ⁊ eũ ſanitas non ſe/ receſſiſtis de via aſcãdaligaſſi pluri⸗ E
quet · ¶ Itẽ qñ cuſtoſ poꝛcoꝝ facit cla mos ĩ lege ¶ Itẽ debet eſſẽ coꝛrectio ile
õ alij clamãt ? ſur/ charitatina· TMues nõ capiũt᷑ ſtrepi- lel
Dit algne ſeion cõpꝛebẽ tu · ſed in ſilentio · Sic qui peccatoꝛes on⸗
ac itoꝝ ſuoꝝn de eo qᷣd vult cape blande eos coꝛripꝑe debet · in
Wiland õ pluſ debito · oẽſ Nõ ſiẽ auriga furioſus qͥ acutiſſima
cam. urgut cõtra eü · Dice/ vᷣga ꝑcutit equos ſuos: Sunt enim ift
nemn

riei
eni
Phicttn⸗
icinini
PpP⸗

nlh zlii
Edinciüt
igänibil
daes 1ſ,
nonenpe,
Ninbnut
ntßin
toaitluo
Anbem;
igalonls
uz dii/
e et
vabeui
encgevi
nui die/
manere
wolgent
saute
Wral
Annmn
idant
compiane
eſanan
Pcinin
sſitſe
tosyl
,ligpe
micke
NW
Himn
Ueaſon
ſeonen
Pütſi
rat
tAAN.

—

Becoꝛpoꝛechꝛiſti

multi Plati ſimiles pꝛauiſ q̃drigarijſ

qui du deberẽt exercitare eqͥſeruunt
eis oculos:⁊ tm verberãt eos ꝙ inuti

les reddũt· Et mgro iracũdo⁊ cuge

li qui tm̃ verberat puerũ ꝙ faciteum

oĩ tempe vitę ſuę fugere ſcholas · OD

Dicit Gal vj · Di hoccupatus fuerit
homo in aliqͥ delicto· vos qͥ ſpaales
eſtis inſtruite hmõiin ſpũ lenitat᷑ co
gnoſcẽs teipſum ne ⁊ tu tẽpter. glo ·
ne in ſimile cadas ¶ Itẽ debet eſſe coꝛ
rectio vtiliſ· Inutilit coꝛripit qꝗ ſcien/
ter incoꝛrig bilem coꝛrigit qͥ de coꝛ/
rectione deterioꝛat᷑ · Sed ſicutĩ me/
Dicina ſignũ eſt moꝛdᷣ cũ eger ex me/
Dicina eterioꝛat᷑· ſic ſignũ eſt moꝛtl
ſpũ alit᷑ in illis qui ex coꝛectione ꝗᷓ eſt
medicina aĩę deterioꝛãt᷑ · Hoũb·xv
Qui increpatiões odit moꝛiet᷑:· Ca/⸗/
les ſũt ſicut ſcabioſus tactꝰ ĩ loco do⸗
loꝛis:qui pedibus ꝑcutit ⁊ dentibus
moꝛdet · Sed vulgarit᷑ dꝛ · Qui ſe⸗/
mel calcitrat bis ſe pũgit · Sʒ multi
coꝛripiẽtes dentibꝰ detractiõis lace/⸗
rant · mos · v · Odio habuerũt in
oꝛta coꝛripientẽ·.⁊ loquẽtem pfecte

abominati ſunt · Nꝛoũu · xv · Qui ab⸗

ijcit diſciplinã deſpicit aĩaʒ ſuã · qui
aũt acquieſcit incepationibꝰ poſſeſ/⸗
ſoꝛ eſt coꝛdig. ¶ De Coꝛpe Chꝛiſti

Chꝛiſti tria ſũt ad ꝑns ↄſi
erãda Pꝛimũ ẽ fides ꝙ
ibi ſit coꝛpus Chꝛiſti ſub ſpẽ panis ⁊
vini · Secũdũ eſt ſũptio digna coꝛ/
poꝛis Chꝛiſti · Textin Diligẽs cuſto⸗
Dia pꝰ ſũptionẽ · pmo ſciendũ

eſt ꝙ qñ ſacerdos iſta ꝓba ꝓnũciat

Hoc ẽ enĩ coꝛpꝰ meũ ·panis in coꝛpꝰ
Chꝛiſti:⁊ vinũ in ſanguinẽ cõuertit᷑
illa verbi v̈tute qᷓ verbũ caro factũ
ẽ et habitauit in nobis · qua dixit et
omia facta ſunt· qua vxoꝛem Loth
in ſtatuã ſalis mutauit: qua virgam
Moyſi vertit in colubꝛẽ · qua fonteſ
7 flumina ęgypti cõuertit in ſangui/
nem.⁊a aquãa in vinũ in nuptijs iu ca/⸗

na galileę ¶ Itẽ ſi vᷣbũ Helięigneʒ
de celo potuit deponere · ꝓbñ Chꝛiſti

nõne poterit panẽ in carneʒ mutare:

Certe maiꝰeſt aliqͥd de nihilo cceare
qᷓ;ᷓ qð eſt ĩ aliud mutare · ¶ Itẽ ſi po⸗/
tuit coꝛꝑi Rtdę inſenſibili:⁊ Lacaro
moꝛtuo vitã inſpirare:⁊ de tra inſen/
ſibili facere terrã ſenſibilẽ · q̃re nõ Ro/
terit panẽ in carnẽ mutare: Iteʒ hõ
facit tota die de terra ferrũ:de ſabu/

lo xel nereg ſeculid re⸗ boie
impotẽtioꝛ eſt: g ſi queral · qᷓ

modo credã ibi eſſe coꝛpꝰ Chꝛiſti cũ
videre nõ poſſũ · Añdeo · Credis iu/
menta ⁊ oia aiantia exiſſe de terra et
tñ exire nõ vidiſti:⁊ te talem pꝛem ⁊
auũ habuiſſe ⁊ tñ nõ vidiſti: q̃re er/
go nõ credis ibi eſſe coꝛpꝰ Chꝛiſti ſõᷣ
illa ſpẽ panis/licet nõ videas.nonne

runt hęretici qͥmodo põt mãducan

coꝛpꝰ Chꝛiſti ab hoibꝰ. ſi eſſet mons
magnꝰ iam totꝰ comeſtꝰ eſſet · Rñ/

eo; Sicut de qͥnq; panibꝰqͥnq; mi

lia hĩnʒ ſaturanit de qᷣbꝰ reliqᷣe re/
manſerũt plus q; eſſent qnq; panes
Sic põt totã ecdleſiã coꝛꝑe ſuo pa
ſcere ſine ſui decreſcẽtia · Similit om/
nibꝰ ſol coicat ſe· ⁊ cãdela multis ſi/

ne lui detrunẽto ignez ⁊ lucẽ coꝛcat

miſtrat · Et ſic mir lareptena comede
bat ð farina hydrię⁊ n diminuebat᷑
farina de hydria· nec oleũ ð lechito

iij · Reg xvij . Sictota ecclia qͥtidie

ſumit coꝛpꝰ Chꝛiſti ſine diminutiõe
⁊ detrimẽto ſui · ¶ Itẽ ſiẽ vna vox /
Dicatiõis eodẽ nuero ab oibꝰ audic
ad q̊s põt ꝑuenire. Sic põt fa cere de
us vt vnũ coꝛpꝰ Chꝛiſti nũero ab oĩ

bus recipiat᷑ ſacramẽtalit· ¶tẽ aliqᷓ
mirant᷑ ꝙ vna hoſtia tam parua:eſt

totũ coꝛpus Chꝛiſti · ⁊ ſi diuidat᷑ ho/
ſtia i partes · eſt totũ in q̃libet parte·
⁊nõ mirant᷑ ꝙ in vno ſpeculo appa/
ret tota imago ſua vnica:· Et ſi diui⸗
Dat ſpeculũ · tot eſſent integre eiꝰxima

gines q̃t eſſent partes ſpechl. Otez —
C 4

M f f ̃ꝝ ̃ꝝᷓ 1 M

quidam mirant᷑ q̊modo in tam mo/
Dica ſpecie ẽ vnũ coꝛpꝰ tãtũ ⁊ totũ ·et
nõ mirant᷑ quõ ĩ modico ſpeculo ap/
paret vnũ magnũ templũ· ¶ Secu/

Dum e ſt digna ſuptio coꝛpis Chꝛi /

ſti· Qui vult ponẽ pᷣcioſũ liqͥrẽ in ali/
quo vaſe · pus ꝓbat vtrũ vas ſit mũ/
Dum xvel imũdũ·ſanũ vel coꝛruptuʒ
Sic debet facẽ de ſe ſacramẽtũ alta/
ris ſuſcepturus· Dnde apoſtolus· j·.

Con·xj· Nꝛobet autẽ ſeipſũ hõ ⁊ ſic ð

pane illo edat ⁊ de calice bibat · Iteʒ

ſacerdotes qñ ad mẽſam coꝛpalẽ de

bent accedere manꝰ ſuas lauat· aliaſ
nõ comederẽt⁊ tñ ad mẽſaʒ Dñi ma

nibꝰ illoj ꝑ mẽſem accedũt· nõ attẽé/⸗

entes qð vꝛ ĩ · · Retnibuet m do/
minꝰ ſᷣm iuſticiã meã.⁊ ᷣm puritateʒ

manuũ meaꝝ. nõ m plalitatẽ miſſa

rũ¶ Itẽ ſũt multi qꝗ in paratiõe cibi

ſpũalis vixvolut laboꝛare ꝑ dimidi/

am hoꝛã · Modus parãdi tangitur

Exodtier bi ſic legit᷑ ð agno paſca⸗

Nũõ comede ex eo crudus vel co/

ctum aqua.ſ aſſatũ tm̃ igni:Cruduʒ

comedit ille in q̃ ignis charitatj deeſt

Coctũ qqua comedit ille qͥ in delitijſ

vinit· Iſſatũ igne qͥ paſſionẽ dni re
colit.ita ut in meduatiõe erꝰ exarde
ſcit ignis · Debet Nis cõedi cũ aetug
agreſtibus. · cñ do loze ⁊ amaritudi/
ne coꝛdis de peccai.¶ Nota h ꝙ di⸗

cit· Exodixvj: ꝙ; manna ad caloꝛem
ſolis liquefiebatſed ad ignem indu

reſcebat · Sic coꝛpꝰ Chꝛaiſti qͥd ꝑ mã
na deſignat᷑:qñ ab aĩa recipitvbi ca
loꝛ lolis · i · charitas ipſaʒ liquefacẽ ⁊
ſoluere facit in dinũ amoꝛẽ ⁊ deuo/

tionem vt innuit᷑ Can. v. IM=nima

mea liquefacta ẽ vt dilectꝰ locuteſt

Nuando vo recipit᷑ ab aĩa vbiẽ ca⸗
loꝛ ignis. i· cõcupiſcẽtia mala indura

re eã facit ꝑx obſſiationẽ .· Nꝛobet er/⸗

go ſe hõ vtruʒ in eo ſit caloꝛ ſolis xel
ignis · ⁊ ſic de pane illo edat SSe
recipiẽdus ẽ etiã ĩ ſyndone mũda ·i.

△

ĩpuntate coꝛdis.⁊ ĩ ſeplcro in qͥ ni qᷓ
qſq;ᷓ poſitꝰ fuerit · Nõ ponat g aliqᷣs

Be coꝛpoꝛe chꝛiſti

coꝛpꝰ xp̃ivbiiã ẽ diabołꝰ.qꝛ nulla cõ

—

uentio xpi ad belial.vt di.ij· Corl. vj
Vñ ſic̃ ꝗudas tradidit eũ ꝑ oſculuʒ
iudęis · Sic ſumẽs coꝛpus xp̃i indi⸗/
gne tradit eũ qntũ in ſeẽ. dęmõibus
Dũ ſonit ĩ loco qͥ eſt ĩ ptãte diaboli ·
Jo6 ð tali ↄq̃rit᷑ dicẽſ.· Manꝰ tradẽ/
tis mecũ eſt ĩ mẽſa.Iugl:· Mag pec

cant qͥ tradũt Chꝛiſtũ pctõꝛibꝰmem

bꝛis q ͥ tradidert eũ iudeęiſ:¶ Pꝛete
rea nõ maiorẽ iiuriã p̃ᷣt ꝗs facẽ Dno
ſuo q; ſi eũ capiat ⁊ in imũdiciã ꝓijci
gt· B fac̃ indigne ſumẽs coꝛpꝰ Chꝛiti
Cor.xj. Qui mãducat ⁊ bibit indi
gne reꝰ ernit coꝛꝑis ⁊ ſanguis · glo · pg

nas moꝛt xpᷣi dabit ac ſi eñ occiderit

—

punier· Imbꝛoſiꝰ· Qunidigne chꝛi/
ſtu ſumit·idẽ ẽ acſi ipſum interficiat·
Itẽ ꝓbet ſeipſum ho ⁊ ſic ð pane illo

edat⁊ de calice bibat.⁊ nõ alit᷑. Qui
eni mãducat ⁊ bibit ĩdigne.ſ.ſine de
notione · vel alit q; a dno ⁊ ab ecclia
miſteriũ traditũ ẽ celebꝛãdo.xelĩvo
lutate peccãdi ꝑmanẽdo.iudiciũ ſibi

mãducat ⁊ bibit · nõ diiudicãſex cõö/⸗

ſuetudie ↄficiẽdi coꝛpꝰ Dñii· debita
Vneratiõe a eᷣ alijs non diſcernẽs
Mag peccat q tradit Chꝛiſtũ pctõ/
ribꝰ mẽbr:q; qͥ illũ tradider̃t crucifi/
xoꝛibꝰ indęis· Mieronymꝰ ſuꝑ illud
Pedert ĩ eſcam meã fel. Quib ſiles
ſũt idigne ſumẽteſ ⁊ ↄſiciẽtes· quiꝰeĩ

xccãt xp̃ᷣm ↄtẽnẽtes ĩ cel· qᷓ ꝗ cruci/
20 arsal eictaerei q̃d dʒ h
oſiderari ẽ diligẽs cuſtodia pꝰ ſũpti

onẽ · Siqs ĩ pixide vbi dnicũ coꝛpuſ
poſitũ ẽ poneret fetidũ aliqͥd vel lutũ
infideł iudicaret᷑· q̃ g iudicãdꝰ ẽ ille
qos ſuũ ĩ qͥ dñicũ coꝛpus recipit ma
lis ꝓbis:vel coꝛ ſuũ mala imũdis co/
gitatiõibꝰ polluit. Nꝛoũü · xxvij · Qui
cuſtos ẽ Dni ſui glificabit᷑ · Iteʒ ſi tm̃
pctm ẽ dno negare hoſpitiimarꝰ vr
poſte; fuerit ſuſceptꝰeũ repellẽ ab ho

ſpitio ſuo · Turpiꝰ eijcit᷑ q; ñ admitti

tur hoſpes Si tãtũ offendit᷑ deꝰ qñ
diſcipuli eiꝰ nõ ſuſcipiũt᷑.vt Oꝛ ¶uꝗ
x ſodomit remiſſi erit ĩ die indicq

öili
dend
koſß
1214
niſ
dfie
nopn/
le
Chuci
lücüm
ditoe⸗
Phiti
füt⸗
tad
wwise
ſune
ſusn
ſecont
ltdit
wmiin

icigechi⸗
unrerfca,
dpaneilo
ale Qu
ſſinee
tabercha
livo
ciaiſbi
calerco⸗
Abta
Mmis
Mcd⸗
lenancht
ubſles
s
n
icopuſ
Awllutü
lic elle
ſapitine
imücist
toin
nni n

Credere

q; illis q̊ nõ recepint vos· qᷓntũ cre/
dendũ eſt deꝰ offendi qñ ſibi negat᷑

hoſpitiñ ⁊ Hcipue a ſuis · Joh · p · In
ꝓWPꝛia venit ⁊ ſui eũ nõ receperũt· Itẽ
tal ſimił eſt Judę qͥ oſtq; ad mẽeſaʒ
Dñi comedit eũ tradidit hoſtibꝰ ſuis
Ecq· vj. Eſt amicus ſocius menſę et
nõ pmanet ĩ die neceſſitatj· Tales ſi/
miles ſũt iudęis qꝗͥ in ramis palmarũ
Chꝛiſtũ honoꝛifice ſuſceper̃t ⁊ poſtea

eũ cũ magna cõtumelia eiecer̃t · Pꝛo

ditio ent magna dñm ſuũ recipereĩ
hoſpitiũ ſuũ ⁊ poſtea hoſteſ inducere

q eũ cũ gladijs ⁊ fuſtibꝰ expellũt:q̃d

faciũt qͥ pmo eũ recipiũt ⁊ poſtea pec

cata cõmittuũt · Mirũ non eſſet ſi coꝛ
hoĩs creparet quivideret ſe abvxoꝛe
ſua ↄtẽni⁊ ribaldũ adulterũ in ocuł
ſuis recipi ab ea · Sic deus cũ videt
ſe contẽni ⁊ de domo ſua eijci · ⁊ vitia
et diabolũ ſimul recipi · Joh· v·. Ego
Veni in noie pꝛis mei ⁊ nõ recepiſtis

me.ſi alius.i · Diabolus venerit inno

na ipſũ recipiet· ¶ Chema ·

ria quę credidiſti · ꝑficiẽt
in te quę dicta ſũt ta dño
Lud.p̊. Ratio dictat ꝙ qñ hõ ꝓmit
tit aliqd alicui pſonę ⁊ ipſa nõ credit
nec cõfidit ꝙ ho ſibiipleat qð ꝓmit/
tit · ꝙ pſona talis nõ eſt digna ut im
pleat᷑ſibi qͥd fuit ꝓmiſſum·Sʒ ecõ/
trario qñ aliqs credit firmit᷑ ⁊ cõfidit
in ꝓmittentẽ ratio ẽ ꝙ nõ inueniatſe
deceptü ·ſed ſibi qd ꝓmiſſũ ẽ implea
tur. Dñs ꝑ Gabꝛielẽ ꝓmiſerat bea/

tę marię licet videret᷑ mirabile· firmii

ſime credidit ⁊ ideo meruit ut deus
oĩa quę ꝓmiſerat adimpleret · vnde

dẽ in his verbis· HBeata es ⁊c· Inter

alia aũt dixerat ſibi ꝙ eſſet gra ple/
na · Ita plena ut diẽ BGernardus ꝙ
de plenitudine eius accipiũt vniſi
Nos autẽ modo gr̃a indigemꝰ.ad

ipſam & recurramꝰ ⁊ dicamꝰ cus pia

mente- STue gr̃a plena · ¶ Introitus

Siẽ hęreditatẽ treſtrẽ nõ ↄſequũt

Eataesma⸗

niſi filj natales adoptiui ·. Sichere
Ditatẽ illã cęleſtẽ quã oẽs deſidera ,/

mus ⁊ ad quã ſperamꝰ ꝑuenire· non
cõſequũt᷑ niſi Chꝛiſtꝰ q efiliꝰ deina-
tural:⁊ illi qͥ ſũt filij dei ꝑ gr̃aʒ.Gal.

iiij· Si filij 1 hgredes ꝑ deũ · Iſta fi /

liatio dei habet᷑ ꝑ hoc ꝙ hõ credit in

Chꝛiſtů · Joh · pᷣ. Dedii eis ptãtẽ fili/

os dei fieri vt oẽs credẽtĩ noĩe eiꝰ.et
ideo ꝑ credere ĩ Chꝛiſtũ ↄſeqͥt᷑ hõ illã
hęreditatẽ · ⁊ ꝑ non cedere amittit ·
Sciendũ eſt ¶ZDiſtinctio ·
cũ credere ſit actꝰ fidei :ad h̊ ꝙ aliqͥs
pfecte⁊ ſalubꝛit᷑ dicat᷑ credere· neceſ/

ſariũ eſt ꝙ habeat fidei veritateʒ tri/

plicit · ſ. in coꝛde.in oꝛe:⁊ ĩ ope · Nꝛi⸗
mo in coꝛde nullatenꝰ Ddubitãdo de
bet hõ deduci ꝑ qcũq; occurrãt qᷓ; qᷓ;
illud q̃d fide tenet᷑ ſit cõtra rõnẽ · Si

cut ꝙ tres ꝑſonę diuiſę ſint vnꝰ deꝰ·
Al ꝙ virgo cõcipiat ⁊ pariat⁊ con

ſimilia · Cu em deꝰ ſit oĩpotẽs nõ de/
bemꝰ dubitare qn ipſe plꝰ poſſit hꝛe
pfectiõis ĩ ſe.⁊ plus poſſit facẽ q; noſ
poſſimꝰ intelligẽ aut rõnibꝰ ꝓbare ·
Etiõ nullo modo ĩ coꝛde nro debe/
