ad aliũ ſicut ad finem/ pꝛęcepta autẽ

dDantur de actibus virtutum.⁊ ideo

opoꝛtuit plura eſſe pꝛęcepta chari/
inekaſerunden reſpondetur

negando conſequentiã Et ratio eſt ·

quia licet deus diligatur ĩ pꝛoximo
ſicut finis in eo qdð eſt ad fineʒ·tamẽ
opoꝛtuit de vtroq; explicite Ps,
cepta ratione iam dicta. ¶ Ed ter/
tiam reſpond etur eodem mogo ·

ecũdaz ſic

peedit· Et videt ꝙ ho er chanitate

Ddimgn
i

Rbein
ſepn
ohiten
wyh
deoce
giode
ſepin
tumil
gol
ſeſhn
ſud
nuncpt
noded

gtin
Hatp
tmdbu⸗
lere
oppoſt
lotun
ſma⸗
ninsa
echon
Gaenot
cpperc
wodii⸗
dood
ſcnan
fals⸗
pant
lenon
worglen
ſun
ſionsp
bonaſ
Omine
natur⸗
deß
i⸗
dilige
wnd⸗
lgtioh
tehmnn⸗
bon
ſnem
ltog

iü
enleſte
dlito di
gttr

nanſi
uspniu
Ktond
Amnte
er
Rälinr
pſeha/
tinis,,
ad
N
tnson
tafneg
nishent
inob
Nheb

Nngens

iſio⸗
cpte/
tmert
g
diig⸗
N
N
glictch,
bct tunan
gint
ami
tunai
uchn
den
nund
fpcont

nyin

ſ

Mit

e

debeatplus viligere pꝛoxrimum q;ᷓ

ſeipſum · ¶ Vnmo ſic · Principale
obiectũ bncen Deus · ð quan
doq; homo habet pꝛoximuʒz magis

deo cõiunctum qᷓᷓ ſit ipſe· ergo ma/
gis debet aliquis talem diligere q;

ſeipſum · ¶ Secundo ſic. Detrimen
tum illius magis vitamꝰ quem ma⸗
gis diligimus.ſed homo excharita⸗
te ſuſtinet detrimẽtũ pꝛo ꝓximo · ᷣm
illud Proũ ·xij · Qui negligit dam/
num ppter amicum inſtus eſt . g ho/
mo debet ex charitate magis alium
Diligere ᷓ; ſeipſuʒ · ¶ Tertio ſic cõ/⸗
firmãdo· Id quod magis quis dili/
git in ſeipſo eſt viuere · ſed charitas
facit ponere vitam coꝛpalem pꝛo fra
tribus ergo charitas facit magis di
ligere pꝛoximum qᷓ; ſeibſum · Jn
oxpoſitum eſt euangeliũ pᷣſens vbi
lcitur · Diliges pꝛoximum ſicut te/⸗
ipſum ex quo videtur ꝙ dilectio ho
minis ad ſeipſum eſt ſicut exemplar
Dilectionis quę babetur ad alteruʒ·
ß exemplar potius eſt q; exemplatũ ·
ergo ex charitate magis debet ho/

mo diligere ſe q;ᷓ pꝛoximũ/¶ Reſpo

Deo dicendũ · ꝙ in homine duo ſũt ·
ſc; natura ſpiritual:et natura coꝛpo/

ralis · VPl' homo debet ſe diligere
quantũ ad naturam ſpiritualeʒ ſiue
interioꝛem· q; quantũ ad naturã coꝛ

poꝛalem ſiue exterioꝛem · et ideo ea ꝗᷓ
ſunt bona nature ſpiritual ſiue inte/
rioꝛis plus debet optare q; ea ꝗᷓͥ ſũt
bona ſibi ſᷣm naturã exterioꝛẽ · Iſto
PBmiſſo ſit iſta concluſio· HNomo bᷣm

naturam ſpũalemmagis debet poſt

Deũ diligere ſeipſum q; quemcũqʒ

aliũ · Iſta cõcluſio patʒ ex ipſa rõne
Diligẽdi·Nã deꝰ diligit᷑ vt pncipiũ

boni:ſuꝑ quo fundat᷑ dilectio chari

tatis· homo aũt ſe diligit ex charita-

te ᷣm rõnem qua eſt particeps hdi/
cti boni. Proximus autẽ diligit᷑ hᷣm
rõnem ſocietatis in iſto bono · conſo

ciatio aũt eſt ratio dilectionis ſcðm

gant vnionẽ in oꝛdine ad deuʒ·
n ſicut vnitas potioꝛ eſt q; vnio·
ita ꝙ homo ꝑticipet bonũ diuinum
eſt potioꝛ ratio diligendi q;ᷓ ꝙ aliũ
aſſociet ſibi in hac participatione · et

ideo ex charitate debet magis ſeip/

ſum diligere q; ꝓximũ · Et hnuiuſmo
Di ſignũ eſt ꝙ homo nõ debet ſub/
ire aliquod maluʒ peccati · qd cõtra
riat᷑ participationi beatitudinis vt

pꝛoximum liberet a peccato · ¶ Se/

cunda cocdluſio eſt · ꝙ homo ex chari

tate magis debet diligere ꝓximum

ꝙ; ſeipſum bᷣm naturam coꝛpalem·
Patet concluſioquia illud eſt ma/

gis diligendum quod habet pleni /

oꝛem rõnem diligibilis ex charitate
vt dictum eſt · cõſociatio aũt in ple/
na participatione beatitudinis quę
eſt ratio diligẽdi pꝛoximumeſt ma/
ioꝛ ratio diligẽdi qᷓ; participatio be/
atitudinis ꝑ redundantiam · quę eſt
ratio diligendi ꝓpꝛium coꝛpus ſiue
naturam coꝛpalem.et ideo pꝛoximũ
quantum ad ſalutem animę płꝰ de/
bemus diligere q; pꝛopꝛium coꝛpꝰ.
Ad rationes in oppoſitum · Ild
mam reſpondetur negando conſe
uentiam · Et ratio eſt · quia dilectio
haritatis nõ ſolum habet quantita

tem exparte obiecti quod eſt deus

ſed etiam ex parte diligentis qui eſt
ipſe homo charitatem habens · ſicut
et quantitas cuiuſlibet actionis de/
pendet quodammodo ex ipſo ſub/

iecto:⁊ ideo licet pꝛoximuſ melioꝛ ·ſit

Deo pꝛopinquioꝛ ·quia tamen non
eſt ita pꝛopinquus chantatem ha⸗/
benti ſicut ipſe ſibi· non ſequitur ꝙ;

magis de beat aliquis pꝛoximum q;
ſeipſum diligere · 4 3 ſecundã
reſpondetur negando conſequenti/

am · Et ratio eſt · qꝛ homo debet de/⸗

trimenta coꝛpoꝛalia pati et ſuſtine/

re pꝛopter amicum· et hocipſo ma/
gis ſeipſum diligit ſcᷣm ſpiritua/
lem mentem · quia hoc pertinet ad

„

pfectionẽ virtutis ꝗᷓ eſt bonũ mẽtis ·
ſed in ſpiritualibus nõ debet hmo

pati detrimentũ peccando vtpꝛoxi/
mum liberet a peccato.ſicut dictum

eſt · ELd tertiam reſpõdetur negãdo

conſequentiam · Et ratio eſt· qꝛ tra⸗
Dere ſe moꝛti ꝓpter amicum eſt perfe
ctiſſimus actus virtutis· vnde hunc
actümagis appetit virtuoſus q; vi/

tam ꝓpꝛiam coꝛpalem· Dnde qꝙali/

quis vitam ꝓpꝛiam coꝛpalem ꝓpter
amicum ponat . nõ cõtingit ex hoc ꝙ;
gliquis plus amicum qᷓ; ſeipſum di/

ligat · H̊ quia in ſe plus diligit bonũ

virtutis q; bonum coꝛpoꝛale ·

IFld tertiaz que

ſtionem ſic pcedit᷑· Et vider ꝙ chꝛi /
ſtus nõ ſufficiẽter ꝓbauit phariſeis

in ſe habere diuinam naturam:ex il/
lo Quomodo ergo Dauidi ſpiritu

vocauit eum dominũ · ¶ Primo ſic

Quia vt dicit᷑ Vſa.liij· Generatio/

nẽ eius quis enarrabit· Si ergo ge⸗

neratio eterna eſt ineffa bilis· de illa
non poteſt intelligi textus ille· ergo

ex illo non potuit capi ſufficiens ar/
gumentum · ¶ Secundo ſic· Textꝰ

ille nõ videtur poſſe intelligi chꝛi

ſtoquo dicit᷑· Sede a dextris meis:

qꝛ Dextera ⁊ ſiniſtra ſunt differentic
poſitionũ coꝛpalium · ſ̊ nihil coxpa/
le conuenit deo:quia deus ſpiritus

eſt · Joh · iiij · S ſedere a dextris non
conuenit filio dei. ¶ Tertio ideʒ ar/

gnitur ex illo qð ſequitur ·DHonec pp
nam inimicos ⁊c· ex quo videtur
poſtq; poſuerit inimicos ꝙ vltra nj⸗
ſedebit a dextris dei· ¶ In oppoſi⸗
tum eſt euangeliũ · vbi dicitur· ꝙ ne

mo poterat ei reſpondere verbum ·
Reſpondeo dicendũ:ꝙ chꝛiſtus

ſufficienter pꝛobanit in ſe naturam

Diuinam eſſe:exillo loco · Nro cuius
enidentia conſiderãdũ · ꝙ licet pha/
nſei legiſperiti cognouerunt Jeſum
eſſe verũ chꝛiſtum et ꝑ conſequens

deum ⁊ hominẽ · quia tamen cõcepe

ruut contra eum odiñ ⁊ rancoꝛẽ· hęc
vera eſtimatio coꝛrupta eſt in eis ali

quo modo:·⁊ ideo inceperunt eũne/
gare ⁊ perſequi tan qᷓ; blaſobemum·

quia dicebat ſe eſſe dei filiũ·⁊ ꝑ con

ſequens incipiebant coꝛrumpere ſcri

pturas:⁊ damnare quęloquebãtur
Dde eius diuinitate ꝓpterquod dñs

fecit eis illam quęſuonem de chꝛiſto

cuius filius eſt· Dicũt ei:Dauid ſolũ:
ſcʒ diuinitateʒ negando.ſed chꝛiſtꝰ
ait illis arguendo in cõtrariũ. Quo/
modo Dauid ĩ ſpiritu.ſpũſancto in

ſpiratus vocat eum dñm dicẽs · Di

xit dñs domino meo ſede a dextris

meis ⁊c· Oe eni iſta ſcriptura intelli

gatur de chꝛiſto · patet · qꝛ ipſi phari

ſei nõ negauerũt hec. ̊ conceſſerunt
ſedere a dextnis meis. Sedere a de-

xtris vno modo accipitur pꝛo ęqua/

litate · ſicut ſupꝛa circa aſcenſionẽ di

ctum eſt · 1 ſic chꝛiſtus ßᷣm ꝙ deus ſe

Det ad dexterã · lio modo eſt eſſe
in potioꝛibus bonis· ⁊ hoc modo cõ

uenit chꝛſto ᷣm humanitateʒ:quia
vt ſic in gloꝛia pꝛeęeſt angelis. donec

ponam inimicos tuos ⁊c· Iſtud co⸗

plebit᷑ in iudicio · quando omnia ꝑ/
fecte ſubijciẽtur homini chꝛiſto · Si
ergo Dauid vocat eum dñmquo/

modo eſt filiꝰ eius:quaſi diceret · ciG
ſim naturam humanã ſit filius Pa/
uid · ꝑ conſequens eo inferioꝛ· opoꝛ
tet ponere in eo aliam naturã ꝑ quaö
ſit dñs eius ⁊ eo ſupioꝛ: hoc ant eſſe
non poteſt niſi ſit diuina:⁊ ſic in chi

ſto ſunt duę naturęſcʒ diuina ⁊ bu

mana/⁊ qꝛ ſufficiẽter ꝓbauit hoc ſe /

quit. Nemo poterat reſpõdere· qꝛ

non poterant ſcripturã negare nec

auſus fuit qͥſqᷓ;ᷓ ex illa die en ampliꝰ

interrogare: Conſiderandum tamẽę
ꝙ vt dicit magiſter Nicolaus de ly

ra ꝙ iudęimod erni diuinitatẽ chꝛi/
ſti negantes dicunt pꝛędictã aucto/

ritatem eſſe ad ſr̃am de Ibꝛaam · et

Zut

gE
i
b⸗
Ficon
oll

hoſun
Pich

onmnin
NM
lona
nG
Nlto⸗

Pitart

nöſ
Sii
Pero⸗
wteſt
exyte
ofenii
ſcſon
Etleri
Pon⸗
ln;
ſlckt
lſecta
Cne
Gando

.

Veat
nont
eſn
Turn
ntoeſt
Gturte
luogo
ncpge
G
Mn
Gpign
Fter
.

S

Emar

s

NN
d he
neis gi
nteüne⸗
mun⸗
ade
mnſdeſen
vebi
og di
rchnſo
ſoli⸗
chuſt⸗
Ond
ncoin
Mis Pi
denns
mnuinttli
iobr
neeſſnnt
Gnreade⸗
wche
ſonedi
dens ſe
eſteſe
ococõ
zqnin
N
ndc⸗
wad
ſimeto⸗
lertt d
ius Va⸗
ro
rä
ſ.
ſcinchi
ninatbi
in tot
odaeg
Gr
m
AN
de
lichn/
d
met

Eleacar diſpẽſatoꝛ domꝰ Nbꝛag

fecit hunc pſalmũ:agẽſ deo gras de
victoꝛia quã habuit ẽlbꝛaã ð qͥnq;
regibꝰ. vt patʒ Geñ · xiij · Poſt quãa
victoꝛiã aꝑpparuit dñs ⁊ᷣl bꝛaę dicẽs
Noli timẽ ⁊łbꝛaam ego ꝓtectoꝛ tu/
us ſum ⁊ merces tua magna nimis
Dicüt ergo ꝙ Eleacar loquitur ſic
Vxit vñſ· id eſt · deus celi qͥ eſt dns
omniũ dixit dño meo vᷣt bꝛaaʒ.ſede
a Textris ⁊c·quia confoꝛtauit euʒ vt
viſum eſt ꝓmittẽdo ei auxiliũ ⁊ pᷣmi/
um Sʒ iſia expoſitio patʒ eẽ falla ex

multis · Hꝛimo per titulũ i. vbi pp

mniur Vauid · etiani in hebꝛęo· qꝛ
nõ ponitur in pſalmis facij ꝗb alijs
Secũdo ꝑ illud ꝙ ſcribit᷑ in eꝰ Ex
vtero ante luciferũ genui q; non
Poteſt dici de ꝛ¶Nbꝛaam ſit genituſ
ex vtero dei vel ſubſtantia ante lu/
ferũ :id eſt· ante mũdi creationem
ſed ſolum poteſt verificari æ filio dei
Et uenꝝ ĩ fine pſalmi di. C n es ſacer
dos ⁊c · q non poteſt venficari de
Abꝛaaʒ qͥ n fuit ſacerdoſ.⁊ dato ꝙ;
fuiſſet · tũ ſacerdotiũ eiꝰ nõ potuiſſet
fuiſſe ęternũ·ſed ſolum ſacerdotium
Chꝛiiti eſt ęternuʒ · ¶ ¶dranones in
otpoſitũ · ⁊ld pꝛimam reſpondet᷑ ne/
gando conſequẽtiam quia licet ge/
neratio eterna ſit ineffabilis hoꝛbus
non tn deo ·qui ð ea loquũtur in ſa/
cra ſcriptura :· d ſecundã reſpon/
Tetur:negando conſeqnentiam. Et
ratio eſt· quia per dexterã non intelli
gitur aliqua ſedes localis·ſed ęqua/
litas gloꝛię ⁊ honoꝛis ſicnt dictuʒ eſt
in qua eſt ęqualis Chꝛiſtuſ patri ſᷣm

qð densi/eld tertiam reſpondetur.·

negando conſequentiã · Et ratio eſt
quia li donec aliqñ impoꝛtat tempuſ
determinatü · aliqñ infinitum · hic ve

ro impoꝛtat infinitum.

Bonunica de/

aimanona eſt euangeliũ. IWſcẽdens
Jeſus in nauiculã Matth ix· Circa

—

—

quod poſſunt diſputariſequẽtes ꝗ/
ſtiones¶ Pꝛima Ntrum Chꝛiſtus
hm qð homo habmit poteſtatem di⸗
mittendi ꝑeccata:¶ Secunda· Otꝝ
a Chꝛiſto fuerit aliqua poteſtas col/
lata miniſtris ecclenę ad expulſionẽ
el remiſſionz pccati mia⸗ Wtn

ęque facile ſit paralyticũ curare⁊ pec/

cata Dimittere
gaueſtionem ſic ꝓceditur ·
Et videtur ꝙ Chꝛiſt' pm

qð homo habuit poteſiatem dimit/
tendi peccata ¶ PHꝛimo lic ex pꝛeſenti

tis quia filius hoĩis habet poteſtateʒ
Dimittedi peccata· dixit paralytico
Surge ⁊ ambula:ſed nõ opoꝛtebat
oſtendere ſignũ ad ꝓbandũ ꝙ tdeus
haberet poteſtatem Dimittẽdi pecca
ta·quia hoc iudęi confitebant᷑: ergo
etiam ᷣm quod homo habunit ote /
ſtatem dimittẽdi ꝑeccata¶ Secun/
do ſic· Chꝛiſtꝰ ̃m quod homo eſtre/
emptoꝛ noſter.ſed non poteſt aliq
liberari a ſuitute peccati · niſi ſibi pec/
catum dimiſſum ſit · ergo Chꝛſtus
Hpm qð homo habuit poteſtatem di/
mittedi peccata ¶ Certio ſic· ſuperil⸗/
lud Jobᷣ· v Sic pater ſuſatat moꝛ/
tuos zc:; Dicit %uguſtinꝰ. Judicat

⁊ſuſcitat coꝛpoꝛa non pater ſed filiu

ſm hũanitaij diſpenſationẽ qua mi/
noꝛ eſt patre · ſed ſuſcitatio coꝛwoꝛum
atteſtatur ſuſcitationẽ aiarũ quę fit
per remiſſionẽ peccati· ergo Chꝛiſtul
Bbᷣm

In oppoſitũ ſic ; Alud ꝙ eſt ſoli
us dei nõ cõuenit Chꝛiſto hm qð ho
mo · ſed dimittẽ peccata eſt hmõi ᷣm
illud Yſa · xliij · Ego ſum qͥ deleo ini-
quitates tuas ꝓpt᷑me.ergo nõ cõöue
nit Chꝛiſto ſm quod homo. Secũ/

dD ſic · Qulli remittitur peccatuʒ niſi

rſpm̃ſanctũ ·ſed Chꝛiſtꝰ ſ̃m quod
nõ poterat dare ſpm̃ſanctũ· ergo

—

cuangelio· vbi dicitur VDt autẽ ſciaa

homo potuit dimittere pecca

non poterat remittere peccata m qͥd
homo? Keſpondeo dicenduʒ iuxta
ſanctũ C homam· ꝙ tniplex eſt pote/⸗

Ras abſoluendi a peccato · Ona eſt

poteſtas autoꝛitat᷑· ⁊ hęc ſolius ẽ dei
qui ꝓpꝛia ꝓᷣtute peccata dimittit q̃ſi
pncipalis canſa remiſſionis peccati·
Vnge de tali poteſtate ſit iſta cõclu⸗
ſio · Chuſtuſ remittere pꝑeccata nõ po
tuit ſm quod homo · Patet cõcluſio
ſic· Ille ſolus poteſt peccata dimittẽ
ia poteſtate qui poteſt aias viui/
care· ſed ſolius dei eſt aias viuifica/
re. vt Dicit Tuguſtinꝰ ſuꝑ Johan/
nem. ergo ⁊c· Qlia poteſtas eſt mini/
Kerij · Et de tali eſt ſecuda ↄcluſio · ꝙ
talis poteſtas cõuenit his qui ſacra/
menta miniſtrãt vel oiſpenſant in qᷣ
bus diuma virtus ſecretius operat᷑
ſalutem · C ertia poteſtaſeſt media ꝗᷓ
Dicit᷑ poteſtas excellentię · Et de iſta
eſt tertia cõcluſio /ꝙ; hanc Chꝛiſtus
pꝛ⸗ alijs habuit · Rttẽditur autem h
poteſtas qntũ ad tria · Pꝛimo q̃ntũ
ad hoc·ꝙ ex merito paſſiõis eius ba/
ptiſmus efficaciam habet·nõ autẽ ex

merito alicuiꝰ alterius bapticantis

Secũdo qntum ad hoc:q Chꝛiſtus
ſine ſacramẽto ſacramẽtoꝝ effectum

conferre potuerat q̃ſi dñs ⁊ inſtitun /

toꝛ ſacramẽtoꝝ:q̃ͥd d alijſ non dici/
tur ⁊c · Certio qᷓntum ad hoc qꝙ ad
inuocationẽ noĩs eius dabatur re/
miſſio peccatoꝝ in baptiſmo in pᷣma
eccleſia ¶ Id rationes in oppoſituʒ
Xd pᷣmã reſpondetur:negando con
ſequentiã · Et ratio eſt· quia filiꝰ ha/⸗
bebat poteſtatẽ autoꝛitatj dimittẽdi
peccata·non ſᷣm qͥd hõ·ſed ſᷣm quod
eus.· et ideo ꝑ miraculũ oſtenſum hᷣ

ꝓbat᷑ ꝙ ille hõ eſſet deus cui natura
Dde

obediebat q̃ſiꝓpꝛio creatoꝛi
cundã reſpondet᷑ negãdo conſequẽ/
tiaʒ · Et ratio eſt·quia redẽptoꝛ vno
modo dicitur ꝓpter vſum poteſtatis
autoꝛitatiue in abſoluẽdo a peccato
⁊ſic Chꝛiſtus ſᷣm ꝙ deus redemptoꝛ

eſt; Tlio modo dicitur ꝓpter officiũ

hũilitatis:⁊ ſic compent Chꝛſto eſſe
redemptoꝛẽ ᷣm quod homo inqntũ
per hũilitatem paſſiõis nobis remilſ⸗
ſionem meruit peccatoꝝ⁊ hoc perti/

net ad poteſtate excellentię · vt dictũ

eſt ¶ld tertiam reſpondet᷑ negan/
do conſequentiã de poteſtate auto/⸗
ritatiua· Dicimꝰenĩ ꝙ poteſtas quã
Chꝛiſtus ba buit ſuſcitandi coꝛpꝛa
non fuit poteſtas tm miniſterij · ſicut
etiã Petrus moꝛtuos ſuſcitauit· nec
eſt iterum poteſtas autoꝛitatis·quia
hoc ſolius dei eſt · ſed eſt poteſtas cu/
iuſdam excellentię quęei competit ex
vnione ad deũ· vt ſcʒ imperio nõ pᷣ/
ce moꝛtuos ſuſcitaret:⁊ ſunul habuit
poteſtatẽ excellentię in remittẽdo pec
cata-

d ſecũdã que

ſtionem · ſic ꝓceditur· Et videtun ꝙ a
Chꝛiſto fuerit aliqua poteſtas colla/
ta miniſtris aq expulſionẽ ſiue remiſ
ſionẽ gꝑeccati ·:¶Pꝛimo· Vata eſt mi/
niſtris aliqua poteſtas ſpũalis· ſ̊ ad
emũdationẽ coꝛpoꝛalem non reqniri/
tur aliqᷓ poteſtas ſpũalis ſed ſuſficit
coꝛpalis:ergo miniſtris collata ẽ ali/

qua poteſtas ſpũalis ad emũdatio/

nem interioꝛẽ ¶ Sechdo ſic· pm Dio
nyſiũ · vi · celeſtis hierarchię· ad mini
ſtros eccleſię ꝑtinet purgare:illumia
re ⁊ pficere· ſed purgatio in eccleſia
fit a ſoꝛdibus meni:g miniſtris ẽ da
ta ptãs coopandi ad intenoꝛe emũ/
Dationẽ · ¶ Certio ſic· Plus eſt expel
lere deęmonẽ q; ſeminatũ ꝑ ipſuʒ ſeʒ
peccatũ · ſed deꝰ dedit hibꝰ ptãtem
Demones expellendi: vt patet Auce
x· Ergo multo foꝛtiꝰ potuit dare ptã
tem expellẽdi peccatũ ¶ In oppolitũ
arguit ſic · Maius eſt iuſtificare im/
pium q; creare celũ ⁊ terrãſed ĩ crea/

tione cęli⁊ terrę nihil deo coopatur.

ergo nec in iuſtificatione impij ¶Re
ſpondeo dicendũ ſub ceri ↄclionibꝰ

i
nnſ
⸗
al.
te
ſetſi
nnb
non
non
ſone
Mnine
leretn
fonbe

uſno
tue
bli
iung
lere
cunc
noo
jutmne
ſataa
Pien
Guden
ſopene
50
nor
narik
NN
men
ten
owo⸗
oſer
ſtrn
eſte
elle
tuit
kant
vte
men
nen
loon
cone
lacceſ
quo
mott

roſkcäs
ſtoeſe
inqati
femiß⸗
W
Ndch
n⸗
land an
teſusgri
cve
ken ſant
lnut nec
ns⸗qua
tetds,
NnR
monö

mulbadt

mitico

6
igne
ngetutg
ſuscolln

ſinerem

ltaeſtmi⸗
alshad
neun⸗
dſatat
udai,
Gnüdri
NDo
tbrAn
nelhuni
gocoleit
nintmsid
oren
Plutilf
nügpln;
wiv'grum
nra .
nutdurg
nopotn
Pitine
iMN
ppl —
n
Md

iuxta triplicẽ poteſtatẽ Rtermĩatam
in ſuꝑioꝛi quęſtiõe¶ Pꝛima poteſtas
autoꝛitatiſ expellẽdi peccan ſiue emũ
dandi aias a peccatis nõ poteſt crea
turs alicui coĩcari.· Iſta cõcluſio pa/⸗
tet ſic· Quicqͥd eniʒ coĩcatum alicui
traberet ipſum extra termios ſpeciei
non poteſt cõmunicari ei · ſicut equo
non poteſt cõmunicari ꝙ habeat ra⸗
tionem · q;uis hoc cõmunicatũ ſit ho/
mini:ꝙ autem cõmunicatũ alicui tra
beret ipſum extra terminos creaturę

non poteſt alicui creaturę cõmunica

ri· poteſtas autem autoꝛitatiſ eſt hu/
iuſmodi:quia non poteſt eſſe ꝙ crea
tura ſit pᷣncipale agens reſpectu no/
biliſſimi effectus quo vltimo fini cõ/
iungitur aĩa rationalis cuius eſt gra
per quam fit remiſſio peccatoꝝ¶ Se/
cunda concluſio· Poteſtas miniſte/
rij cooperationis ad emudationem
interioꝛem collata eſt miniſtris · non
ſicut cauſans ſed ſic diſponẽs ad eã
Ipſi enĩ ſacramẽta conferut quę ad

gratiam diſponũt per quam fit remii

ſio peccatoꝝ · Vñ Joh· xx d diſcipu

lis · Quoꝛũ remiſeritiſ peccata remit

tuntur eis · nec hoc dicitur qᷓntuʒ ad

manifeſtationẽ tm̃ · ſicut aliqui voliUit
Dicere · quia ſic ſacerdos noui teſta/

menti non haberet maiorem poteſta
tem qᷓ; ſacerdos veteris teſtamẽti·

operentur ad emudationẽ culpęin/
ſtrumẽtalit᷑ ⁊ diſpoſitiue · ſicut dictũ
eſt¶ Certia concluſio · Poteſtateʒ ex
cellentię deus hoĩ puro conferre po/
tuit · ⁊ ita miniſtriſ eccleſię · potuit enĩ
tantę gratię plenitudinem conferre
vt eoꝛum meritũ cooperet᷑ ad ſacra⸗
mentoꝛum effectus ˖ vt ad inuocatio

nem nominũ ipſoꝝ ſanctificarentur

ſacramẽta ·ſed tñ non fuit decens vt
conferret · ne ſpes ĩ hoie poneret· ĩvt
eccleſię verum caput eſſe oſtenderet᷑
a quo oĩa mem bꝛa ſpiritualẽ ſenſum
⁊ motum reciperent · qð eſt Chꝛiſiꝰ.

1 peccata dimittẽ

¶ d rationes in oppoſitũ. Id pꝛi
mam reſpondetur. ꝙ ꝓoteſtas ſpiri/
tualis quę miniſtris eccleſię concedit᷑
ad aliquid interius ſe extendit. ſicut
virtus ſacramẽtalisſed non ad col/
lationem gratię perquaʒ eſt remiſſio
Peccatoꝛum directe ⁊ pᷣncipalit᷑ per/
tingendo ſen diſponendo.ſicut di/
ctum eſt· ld ſecundam reſpondet᷑.
ꝙ purgatio de qua DHionyſius loqͥ/
tur eſta tenebꝛis ignoꝛantię· ſicut ip/
ſemet dicit: vnde magis pertinet ad
intellectum ; ad affectum d ter
tiam reſpondetur. negando aſſum/
ptum · Et ratio eſt:quia poteſtas da
ta hoĩbus expellendudemones ẽ q̃n
tum ad effectum nocumenti coꝛpoꝛa/
lis quem in vexatis faciũt:non qjntũ
ad effectum nocumẽti ſpiritualis qᷣ
eſt ꝑeccatum · quia ſolius dei eſt pec/
catumſexpellere et a ſeruitute demo

nis liberare. Joß. viij . Si filius vos

liberauenit were liben eritis ·

Ntertigz que/
ſtionem · ſic pꝛoceditur · Et videt ꝙ
non ęque facile ſit curare paralyticũ
Wrino ſic. Nir⸗
tute naturę per artem medicinę po/
teſt paralynicuſ quãdoq; curari: ſed
Dimittere pꝑeccata ſuperexcedit intm̃
oẽm virtutem creatam? humanam

angelicam vt ſit ſolius dei hoc face
re . ſicut patet Yla· xliij · Ego ſum qui

leo iniquitates ⁊ peccata· ꝗ zc ·
¶ Secundo ſic· Quanto animaẽ no⸗
lilioꝛ coꝛpoꝛe tanto ꝑeccatum dimit/

—☛ —

tere maius eſt q;ᷓ coꝛpꝰ ſanare ¶ ¶ er
tio ſic · Maius eſt iuſtificare impium
qᷓ; creare cęlum ⁊ terram·ergo magiſ
eſt dimittere peccata q; ſanare para⸗
lyticum · cum iuſtificatio unptiſt fec/
catoꝛum remiſſio ¶ In oppoſitũ vi/
detur eſſe pꝛeſens enuãgeliũ ¶ Reſpo⸗
deo dicendum . ꝙ iſta comparatio
Poteſt fieni reſpectu operãatis · ⁊ ſic ãbo
ſunt eque facilia · vel reſpectn operis.
n2

et ſic dimittere peccata eſt difficilius
quia vt dicit Tuguſtinꝰ. Magisẽ
de impio facere pium · ᷓ celu ⁊ terrã
creare: quia deus habet ibi reſiſten/
tiam · ſcilicet voluntatẽ pꝛauam · In
creatione autem nihil reſiſtens ha/
buit · Nel pt fieri cõparatio reſpe/⸗
ctu noſtrę cognitiõis· ⁊ ſic facilius ẽ
Dicere · Remittũt᷑ tibi peccata qᷓ; Di/
cere paralytico Surgezc· quia illud
nõ videmꝰ. iſtud autẽ videntes ad/
miramur· Chꝛyſoſtomꝰ· Quãto ani
ma potioꝛ coꝛpoꝛe · tanto curatio aĩę
plus eſt qᷓ; coꝛpoꝛis· quia illud occul/
tum eſt · addit qð manifeſtũ eſt · Vl
coteſt intelligi reſpectu locutiõis · ac
ſi dicat Eque facile ẽ dicere Dimit/
tunt tibi peccata tua. dicere Sur /
ge ambula ·ſi ergo videritis ꝙ ad

meuz dicere · ſurge? ãbula· ſequitur

curatio coꝛpoꝛis credatis ꝙ ad meũ
Dicereremittunt᷑ tibi pꝑeccata tua: ſe/
quitur curatio mentis ¶ «d ratiões
in oppoſitã · I«d ᷣmã reſpondetur ꝙ
licet paralyſis virtute naturę aliqn
poſſit curari:.non tñ ſubito nec ita ꝑ/
fecte ꝙ ſtatim homo poſſit lectũ in q;
iacet poꝛtare ſiẽ̃ dicitur hic· vnde per
imperiuʒ tanqᷓ; ꝓpꝛia virtute ſanare

paralyticũ eiuſdem poteſtatis eſt · ſiẽ

dimittere pecenta pter quod dicit
Quid eſt faciliꝰ dicere ⁊c· quaſi di/
ceret · Equalis ſũt poteſtatj vtra qʒ· ex

quo concludit virtutem ſuę diuini/
tatis perfectam dicens Ot autẽ ſca ⸗

tis quia filius hoĩs habet poteſtateʒ
in terra dimittendi peccata vt deus C
non vt homo purus tunc ait paraly-

tico · ſurge ⁊c · vnde verbo imꝑatiuo
curauit · qð eſt ꝓpꝛiũ dei · P. Pixit et
facta ſũt · C ria habebat infirmꝰ· ia/
cebat in lecto · poꝛtabat ab alijſ· ire
non poterat · quia ergo iacebat · Dixit
Surge · quiaĩ lecto poꝛtabat · dixit ·
Tolle lectum tuũ ·quia ire non pote/
rat · Dixit · Et ãbula· Dei enĩ perfecta
ſunt opera Deutꝰ xxxij · Sicut auteʒ

V

per litteram habentẽ ſigillum decla/⸗
ratur voluntas ipſius ſcribentis · ſic
p ſignũ quod eſt vᷣtutis dininę ma/
nifeſtiſſimũ oſtenditur weritas dini/
ne virtutis · Tlij autem ſancti qui fe⸗
cerũt miracula fecerũt hoc implorã/
do diuinã potentiã ⁊ clementiã ⁊ nõ
imperando. et ſi aliqñ in talibus im/
perabãt·hoc non eratvirtute ꝓpꝛia ſᷣ
expꝛimendo virtutem Chꝛiſti tanc;ᷓ
miniſtri non dñi · ſicut aliqñ impera/
bant demonibus vt recederent ab
obſeſſis coꝛpoꝛibus in noĩe Chꝛiſti et
autoꝛitatis eius. ¶ Id ſecundax di/
citur ꝙ licet ſanare animã ſit maius
qᷓᷓ ſanare coꝛpus· tñ vnius ⁊ eiuſdẽ

poteſtatis ſunt · Ed tertiam patet

Hominica vi/⸗

ceſima eſt euangeliũ· Dicebat Jeſuſ
turbis iudęoꝛuʒ ⁊c Matth·xxij· Cir

ca quod poſſunt diſputari ſequẽtes

queſtiones.¶ Puma. Otrum pater
cęleſtis fecit nuptias filio qñ naturę
humanę coniũxit
charitas ſit veſtis nuptalis ¶ Ter/
tia · Htrum non habens veſtem nu/⸗
ptialem · ſcilic charitatẽ· finalit pꝛo/
ijciat᷑ in tenebꝛas exterioꝛes · vbi erit

fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ ·

RBpꝛimaz

ſic ꝓceditur · Et videt &

7

pater non fecit nuptias ſi
lio ſuo qn humanę naturę coniũ xit·

W Pumo ſic · Matrimoniũ eſt viri⁊

mulienis coniũctio indiuiduã vitę cõ
ſuetudinẽ retinẽs · xxvij· q· ij · · i · ex ð
pꝛeſump· illud. Et Inſti · de nuptijs
S. ij · ſed coniũctio filij cim humana
natura non eſt coniũctio viri ⁊ mu/
lieris · ergo ⁊c · ¶ Secundo ſic · Con/⸗
ſenſus facit matrimoniũ · vt · xxvij.q⸗
ij · (. Matrimoniũ · ſed in cõiunctiõe

nceſſi

ecunda:· Htru

iſta in dei cuʒ natura nullus videt᷑
econſenſus · ergo ⁊certio

ſe⸗
Mn
i
ne
e
Ko
Gcot
ſonct
Cuntun
D
n
Nt
Donnt
W
ſcini
(eic
zuſe
cn
ſigen
it
moh
loump
floſto
wroin
floloo
ſoitd
Nyw
Gralt
ſoni
gros
Me
bo⸗P
wac
1cben
Tn
gbia
Die⸗
ſewo
Etn
fesy
uert.
ſuum
N
Ohaſt
cpulo

1R
nls. ſie
lnema,
1s dini⸗
uggifen
moor/
mrä nd
Ubusin
urecpras
itnch
mcer 9/
gent ab
lhrſliet
ſtmains
81 culc⸗
funpate

1
bar Jein
5 ⸗C
ſcuates
unpater
linatu

d⸗Deni

Ter,
Renna/
ae
Nici

ng
Crrilck
itnugtus⸗
cun Mitt
oniücſtm
luichinic
ſgitich
in vnud⸗
o vn
nloleln
nüind.
Hnäughe
lͤft

KRAH

ſic · In matrimonio ſũt duę perſon
Diſtincte·ſcilicet maritus ⁊ vxoꝛ ſe
in iſta coniũctione nõ ſunt diſtinctę
perſonę · ſed vnio humanęenaturęefa
cta eſt in perſona filij ei· ergo nõ o/
teſt dici mrimoniũ ſiue nuptię· ( In

oppoſitũ eſt euangeliũ pꝛeſens RKe

ſpondeo dicendu ·. ꝙ tres nuptię di/
cuntur ſpmituales filij dei: ſcilicet in
natura ·in ſpiritu·in gloꝛia· In natu/
Paan ſibi naturam noſtram vniuit.
In ſpiritu · qn ſpiritũ hoĩs ſibi coniũ
git ·˖ In gloꝛa qñ hoiem totũ luce luę
Diuinitat unpleuit · PHꝛimę factę ſũt
in vtero virginis · Secundęin con/
ſciẽtięthalamo Certięin fadie dei ſe/

creto De pꝛimis dicitur in pſalmo:

In ſole poſuit tabernaculuũ ſuũ · De ſe

cundis Dſee. i; Sponſabo te mihiĩ

fide in ſempiternũ ·De tertijs cd·
xix · Henerunt nuptięagni ⁊c· De p/
mis hic dicitur · Simile eſt regnũ ceę/⸗
loꝛum homini regi qui fecit nuptias
filio ſuo · Per iſtas nuptias ĩtelligit

Vrbi incarnatio·C unc eni deus vt

ait Gꝛegoꝛius · pater fecit nuptias
filio ſuo qn naturam humanã copu/

lauit dinieĩ vno ſuppoſito ·˖ Quę q/
Tem nuptie celebꝛatę ſunt ĩ vtero vir

ginali · de quo Chꝛiſtus exiuit tan ᷓ
ſponſus ꝓcedẽs ð thalamo ſuo.?ld
quas nuptias inuitauit oẽs fideles

ad quos inuitandos miſit ſeruos ſu/
os · NPimo.:ſcilicet ꝓphetaſ qui popu⸗

lum exhoꝛtarentur expectare Chꝛiſti
aduentum ⁊ tendere in ipſum per fi/
dem⁊ opera bona:.⁊ nolebãt venire ·

quia nolebant verbis ꝓphetarũ obe

Dire · Dñ Hiere xxv.· Miſi ad vos
ſeruos meos ꝓphetas· Et ſeqt᷑ infra
Et nõ audiſt me:neq;ʒ inclinaſt au/
res vꝛas vt audireij· cũ dicerẽt Re/
uertimini reutimini vnuſqſq; a via
ſua mala · Item miſit alios ſeruos qꝗᷣ
de ꝓpinquo annũciauerũt aduentũ

Chꝛſti · vt Johannẽ baptiſtã · ⁊ diſ⸗

cipuloſ Chꝛiſti·qͥ miſſi ab eoĩ oẽʒ e/

nitatem ⁊ locum quo ipſe erat xtrn

rus vt habetur Lucę·x · In quibus
nuptijs pꝛandiũ pamatũ erat· Iſtud
pꝛandiũ erat ſpiritualis refectio ani/
mę: Vñn ait.· Pꝛandiũ meuʒ paraui:
videlicet ſacramenta eccleſię⁊ doctri

nam quibus reficitur anima: potiſ/
ſime ſacramentü cuchariſtie: in q̊ͥ da⸗

tur nobis caro Chꝛiſti in cibuʒa ſan/

guis eius in potum. Idmirabue cer

te cõuiuiũ:in quo Chꝛiſt ſumit᷑:mẽs
impletur gratia.⁊ futurę gloꝛę nobᷣ
pignus datur:Cauri lia occiſa
ſunt. CTauriſũt Peeceſrd moꝛalia · et
altilia ſunt conſilis ſuꝑeraddita·me/

rito ergo dicitur feciſſe pater nupti/

as filio ſuo td rationes in oppoſi/
tum: ITd paimam reſpondetur· ꝙ il/

la eſt Diffinitio mrimonij carnalis

Hoc autem mrmoninũ eſt ſpnale · et
ſufficit ꝙ hic ſit vnio inſeꝑa bilis int᷑
filium dei ? naturam aſſumptam in

vnitate perſong. ⁊ ita eſt quędam in/

Diuiduitas vitęin perſona·.¶ ld ſe/
cundam reſpondetur· negando ꝙ;
nõ interuenit cõſenſus:imo interue/
nit · qm annuciãte angelo beatę vir/
gini ꝓpoſitũ patris cęleſtis ð nuptijſ

huiuſmodi faciendis filio ſuo·beauſ⸗

ſima conſenſit loco totius hanę na/
ture¶¶ IUd tertiaʒ reoncterur neg
do conſequentiam.
ret locum in mrimonio carnali· In
ſpirituali autem non ſequitur:quia ĩ

hoc mr̃imonio⁊ ſi dnęnaturę diſtin

ctę coniũ gãtur · tñ in vna pſona vni/⸗
untur· ita non poteſt eſſe dualitas
perſonarũ.quia natura humana aſ/
ſumpta eſt ad perſonalitatem diui

1/

d ſecuda que
ſtioneʒ· ſic pꝛoceditur · Et videtur ꝙq
non. ¶Pamo ſic · Charitas non eſt
excellentiſſima virtutum· ergo non
eſt nominanda tan q; omniũ dignil⸗
ſima veſtis nuptialis: conſequentia
n3

atio eni habe ⸗

2174

patet · aſſumptũ pꝛobatur ſic· ltio/
ris potentię altioꝛ eſt virtuſ · ſicut ⁊ al
tioꝛ operatio · ſed iutellectꝰ eſt altioꝛ
voluntate ⁊ dirigit ipſaʒ ·ergo fides

ritate quę eſt in voluntate ¶ Secun⸗
do ſic· Id ꝑ quod aliquid operatur
videtur eo eſſe inferiuſ· ſicut miniſter
per quem dominus operatur eſt in/
ferioꝛ domino·ſed fides per dilectio
nem operatur: vt dicitur Gal. v· er⸗
o fides excellentioꝛ eſt charitate ·

tione ad aliud videtur eſſe perfectiꝰ·
ſed ſpes videtur ſe habere ex additio
ne ad charitatem:nam charitaij ob/
iectum eſt bonũ · ſpei autem obiectũ
eſt bonũ arduum ergo ſpes eſt excel/
lentioꝛ ch ntate,Sn oppoſituʒ eſt
euangelium: vbi charitas vocatur
veſtis nuptialis· vt dicit Gꝛegoꝛiꝰ.
Secũdo eſtillud.j.Cor.·xiij · vbi enu⸗
meratis virtutibus theologicis ˖ Di⸗/
OMM QC(Iiit apoſtolus Maioꝛ hoꝛum eſt cha⸗
. 2. 5„ B ritas ¶ Reſpondeo dicendũ: ꝙ cha/⸗
Caritas N SS E merito dicitur veſtis nuptialis

PFoier &α vaαοαα um quia ipſa eſt quę diuidit inter

llios regni perditioniſ: vt dic u
guſtinug Cum quia pm Gꝛegoꝛiuz
Ppſa eſt qua Chꝛiſtus indutus venit
ad nuptias.quoniam ex charitate in

carnari voluit . Hiere · xxxi. In chari
tate perpetua Dilexi te· ideo attraxi
te miſerana((Cum tertio charitas di ⸗/
4 citur veſtis nuptialis: quia vniuerſa
Eudb/x.· Telicta operit charitas Cum quaxr/
too quia oꝛnat omnia opa noſtra · ſi⸗/
ne charitate enĩ opera noſtra nõ pla
cent deo· · Corl xiij · Si diſtribue/
ro in abos pauperum omnes facul/
tates meas charitatem autem non
babeam · nihil mibi pdeſt(Cum an⸗
to dicitur veſtis nuptialisquia ma/
trimonia fiunt ꝓpter amicitiam refſoꝛ

lij dei cum natura humana amicitia

qug eſt in intellectu excellentioꝛ ẽ cha

Certio ſic. Id quod ſe hbabʒ ex addi

mandam· In matrimonio autem fi?“—N

inter nos 2 deum eſt refoꝛmataad

Eobß · ij · Jpſe eſt ꝑax noſtra qui fecit
vtraq; vnuʒ ⁊ ¶ C um ſexto dicitur
charitas veſtis nuptialiſquoniã eſi
excellentiſſima virtutuʒ:quod ſic pa

tet · Cuz bonũ in humanis actibꝰ at/
tendatur ſcᷣm quod regulatur de/

bita regula.· neceſſe eſt ꝙ virtus hu/⸗
mana quę eſt pꝛincipiũ bonoꝛũ actu/
um conſiſtat in attingendo huma/
noꝛum actuum regulam (Eſt autem
Duplex regula humanoꝛuʒ actuum.
ſcilicet ratio humana ⁊ eus:ſed de/⸗
us eſt pꝛima regula a qua etiam hu/

mana ratio regulãda eſtet ideo vir

tutes theologicę quęconſiſtunt in at
tingendo illam regulam pꝛimameo

ꝙ earum obiectum eſt deus excellen

tioꝛes ſunt moꝛalibus virtutibus vl
intellectualibuſ quę conſiſtunt in at/
tingendo rationem humanam ꝓpr

quod opoꝛtet vt etiaʒ inter ipſas vir

tutes theologicas illa ſit potioꝛ quę
magis deum attingit · Semper aute
id quod eſt ꝑer ſe:magiſeſt eo quod
eſt ꝑ aliud.fides aũt ⁊ ſpes attingũt

quidem deum ſcòᷣm quod exipſo ꝓ

uenit nobis vel cognitio veri velad
eptio boni · ſed charitas attingit ipſũ
Teum vt in ipſo ſiſtat · nõ ut ex eo ali/
quid nobis pꝛoueniat:⁊ ideo chari/
tas eſt excellentioꝛ fide⁊ ſpe·⁊ per cõ/
ſequens omnibus alijs virtutibus.

BSicut etiã quę attingit rationẽ ſᷣm

ſe eſt excellentioꝛ q;ᷓ alię virtutes mo/

rales quę attingunt rationeʒ ſᷣm qd
ex ea medium conſtituitur in opera/

tionibus vel paſſionibus humanis

¶ drationes in oppoſitum. ld p/

mam reſpondetur: negando conſe/

quentiã · Et ratio eſt. quia operatio
intellectuſ completur ſcm qͥd res
intelligit᷑ eſt i intelligẽte · ⁊ ideo no/

bilitas oꝑerationis intellectualis at/
tenditur ſcᷣm menſuram intellectuſ

DODxperatio auteʒ volũtatj ⁊ cuiuſlibet

uit
ioñ.
gnüna⸗
fosnol
Pppter
Cn
Wnt
ſotie
cognt
eſtor
feſpo⸗
Etmt
eroit
urt
Pomam

Pocect

ſegune⸗
gulgice
ce
Wünd
wam
sr
dunz
eſtno
aſpen

ſtion
non
letch
duc
lgles
ſe
nebee
peoba
tebyne

tze virtutis appetitiuę perficitur in incli/ ptionem.ſed fruſtraĩ eis eſſet niſi ali/
dine natione appetitꝰ ad rem ſicut ad ter/ quid viderent.ergo cum nibil videa
m minũideo dignitaſoperationis ap/⸗ tur niſi in lumine:videt᷑ ꝙ nõ ſint oĩ⸗
petitiuę attenditur ſcðm rem quęeſt no in tenebꝛis: ¶ Secundoſic· DHam/
Ki obiectum operationis · Ea autem ꝗᷓ nati vident pęnam ſuam hoc eni eſt
Nr ſunt infra animam nobilioꝛi modo eis ad aungmentum pęnęſed nihilvi
N ſunt in anima qᷓ; in ſeipſis · quia vnũ⸗ detur ſine lumine: ergo non ſuntibi
mnsb quodq; qð eſt in alio eſt per modũ tenebꝛę coꝛpoꝛa les ertio ſic· Lux
omngh eius in quo eſt· vt habetur in libꝛo naturaliter ſequitur igneʒ· vbi ergo
obun caaulis quę vo ſunt ſupꝛa animã no/ erit aggregatio ignis erit ⁊ luminis
Ranten bilioꝛi modo ſunt in ſeipſis qᷓ; ſintin ſed ĩ inferno erit ignis· 2c Quar⸗
Uhun. anima.et ideo eoꝛum quęſunt infra to arguiturꝙ non erit fietus coꝛpo⸗
SſelQ2, nos nobilioꝛ ẽ cognitio q; dilectio · ralis nec ſtridoꝛ dentiũ ſic, Fletꝰ coꝛ/
tunb pꝛopter quod phuoſophꝰ. vi:ethi⸗ oꝛali fit ꝑęr quandam reſolutionẽ
tedi⸗ coꝛiũ· pꝛętulit virtutes intellectuales achꝛymarumſed a coꝛpoꝛibus Da/
Rantinn vVirtutibus moꝛalibus · ſed eoꝛum ꝗᷓ natoꝛum non poteſt fieri perpetna re
umamn ſunt ſupꝛa nos ⁊ pcipue dilectio dei ſolutio cum nihil in eis er cbum re⸗
oclallien cognitioni pꝛęfertur:⁊ ideo chantaſ ſtauretur · Vmne emm finitum con/
utbesl eſt excellentioꝛ ncle a ſecundam ſumuur ſi aliquid ab eo continue ab
tuntiann reſpondetur:negando cõſequentiã · ſtrahatur · ergo in Damnatis nõ erit
Anen ᷑ Et ratio eſt · quia fideſ non operatur coꝛpoꝛalis fletus.n. oppoſitum eſt
psN per dilectionem ſicut pꝑer inſtrumen/ euangelium pꝛeſens ¶AReſpodeo di
RK fum· vt dñs per ſeruum ·ſed ſicut per cendum pᷣmo circa tenebꝛas coꝛpoꝛa
Ierate foꝛmam pꝛopꝛiam · ⁊ ideo ratio non les m Ilidoꝛuz· Igniſ gehenne ba⸗/
tognocd pꝛocedit tertiam reſpondetur. bet luceʒ ad aliquid ⁊ ad aliquid nõ
Atnnngt neugando conſequentiam Et ratio ẽ habebit · Hꝛo quo notandum iuxta
ripo⸗ quia idem eſt obiectum chaniatis 2 ſanctum T homam . ꝙ diſpoſitio in⸗
ilad ſpei · ſed charitas impoꝛtat vnionem ferni erit talis vt maxime miſerie Da/
ngrii ad illud bonum · ſpes autem diſtan/ natoꝛum competat vnde hm hocſut
ctod tiam qᷓndaʒ ab eo:⁊ inde eſt cha / wilux⸗ tenebꝛę · pꝛont maximeſpe/
ochrin ritas non reſpicit illud bonum vt ar⸗ ctat ad miſeriam damnatoꝝ · Jpſa
Pi Duuz ſicut ſpes · qdð enim iam vnitü autem viſio bm ſe eſt delectabills · vt
rutbes eſt non habet rationem ardui:⁊ ex h enim dicitur. j. metaph. ſenſuſ oen⸗
lineng apparet ꝙ charitas ſit perfectioꝛ ſpe · loꝛum eſt maxime diligibiliſ. eo ꝙpꝑ
funten B PSre , ipſum plura cognoſamus ſed perac⸗
lc 1 tertiaʒz ꝗ ne cidens contingit viſionem eſſe affli/
odn ſtioneʒ · ſic pꝛoceditur · Et videtur ; ctiuam inqᷓntum videmꝰ aliqua no/
m nan, non habens veſtem nuptialem. ſcili/ bis nociua vel volutati noſtre repu⸗
bnnt cet charitatem finaliter non pꝛoijcie gnantia· ⁊ ideo in inferno locus ita
na⸗ tur in tenebꝛaſ exterioꝛeſ·ideſt· coꝛpo ebet eſſe diſpoſitus ad videndum
mco

⸗ rales· vbi erit fletus⁊ ſtridoꝛ dentiũ hm lucem ? tenebꝛas ꝙ nihil ibi per⸗
naſe ꝛmo ſic· In inferno non ſunt te/

