Innitet᷑ ſupꝛa domũ ſuam ⁊ nõ ſta/
bit. fulcit eam.ſcibis ⁊ potibus ⁊ nõ
ſubſiſtet. Ideo contingit vid ere qͥſ/
Dam ruſticos qui cũ gabaonitis faci
unt poni pictacia in ſubtelaribꝰ ſuis
antecq; diſſipent. Tales ſunt multũ
carnales qui q;cito ſomniãt ſe ad al
quam infirmitateʒ eſſe diſpoſitos ſo
la opinione infirmant᷑ ⁊ declinãt ad
infirmani ⁊ ↄuocant medicos·Nar
rat Tuicẽna ð quodã qui tm̃ timuit
ne lepꝛam incurreret ꝙ ex ſolo timo/
re lepꝛoſus effectꝰ eſt · Seneca · Vlu
ra nos terrent q; pᷣmant ⁊ plus opi/
nione q; re laboꝛamꝰ. Item ſuntiſti
ſicutequus vm bꝛatilis qui ad ſoni/
tum folij vel ad volatũ auis terret᷑
NEᷓ Ibi trepidauerũt timoꝛevbi non
erat timoꝛ· Sed bonũ conſiliuʒz eſſet
talibus ut facerent de coꝛpoꝛe ſuo ſiẽ

fHacit armigeri qui equitãt tales eqͥs

Nam vꝛgent eos calcaribꝰa faciunt
eos tranſire frequenter ꝑ loca ꝗᷓ foꝛ/
midant · Sic tu coꝛpꝰ tuũ ad ardua
cogas ut vitiũ vmbꝛatilitatj a te om⸗

mnino excutias· Seneca. Becillis mẽ/

tis eſt atq; ęgre foꝛmidare exꝑta· Et
eſt ſicut equus habens illũ defectum
in egreſſu ð ſtabulo claudicat ꝓpt᷑
tibięrigiditatẽ · ̊ poſtq; calefactꝰfue/
rit mellus⁊ leuiꝰ vadit· Sicq; egra
mens cogenda eſtut incipiat· demũ
non ẽ acerba medicina quępꝛotinuſ
delectat cum ſanat Item caro eſt ſic
miles qui habet diuiteʒ ruſticũ.ſem

per dicit ſe indigere large expendit

T ſuo ⁊ accõmodat ſuper ipſum · et
tin paulatim accipit ð ſuo ꝙ relinqᷣt

eum pauperem 1 nudũ. Sic facit ca

ro de ſpiritu· ſemper allegat pꝛeten

Dit neceſſitatem ⁊ in firmitateʒ.⁊ ſine

bonis operibus relinquit eum quaſi
nudũ. Dicit in vita beati Andreę ꝙ
diabolus tamdiu deludit homines
quouſq; exeant a coꝛwꝛe rei ⁊ nudi⸗
nihil pꝛeter peccata ſecum poꝛtantes
PHeceſt Palla Samſonil· quę Sã
ſonẽ.i · ſpm ſpoliauit crinibꝰ vtutũ et
lumie gratię· vt Oi Judidqxvj. Gꝛe⸗
goꝛius. Dẽs ſuis vitijs fauent. ⁊ q8
Wvoluntott coꝛpoꝛis faciuntad ne/

ceſſitatis referunt actionem. ſub ſpe ⸗

cie virtutis vitiu

L m voluptatis excu/

e Mendacio

le eſt mendaciũ:quia dia/
Aolicum eſt ꝑeccatũ. Ho⸗
mo mendax ſimilis eſt diabolo in imi
tatione · Joh· viij · Pos ex patre dia
bolo eſtis ⁊ deſideria pꝛis veſiri vul⸗
tis facere · · mentiri· quia qui loquit᷑
mendaciuʒ ex diabolo eſt· quia mẽ/
Dax eſt ⁊ pater eius · Item ꝓpter ĩmũ
Diciaʒ.· quia inqnat illud in quo ma
gis indecens eſt imũdicia. Sialiqa
os ſuũ apertum haberet muſc ⁊ alijs

ĩimundicijs· ut quęcunq; vellent ibi

intrare permitteret· Os eius alomi/
nabile eſſet hoꝛbus · Sic os mendax
abominabile eſt deo · cum imundicia
mendacij multomag diſpliceat deo
ꝙᷓ; immudicia muſcarum vl ſimiliũ
rerum ĩmũdarũ · NPꝛouerbᷣ·xij. Rbo⸗

minatio eſt dnño labium mendacij.
Item quia reddit hominem falſum.
Mto enim pꝛeualet denarius veruſ

denario falſo.tm̃ pꝛęualet hmo ve⸗

rus homini falſo ⁊ mẽdaci.Hnꝰ bo/

nus denarius valet centum falſos.
Sic vnus homo verax centummen
daceſ· Magna ſtulticia.oẽs homi/
nes volũt denarios ſuos eſſe bonos
diſpliceret eis multum ſi innenirẽt
vnũ denanũ falſum in denarijs ſuis

65/

er

ſuoſplus vidẽt᷑ diligere ðnarios q;ᷓ
ſeipſos ˖ quia volunt eſſe omnes de/
narios veros.⁊ ſeipſos falſos· NPꝛo/
gerbᷣ·x· Coꝛda impioꝛum pꝛo nihilo
¶ Nota ꝙ falſa moneta nõ debet re/
cipiſed comburi:Sic mendaces nõ
recipiuntur in cęlo ſed comburentur
cum deęmonibus in inferno · Iteʒ qꝛ
interficit · Mendacium enim eſt qͥd/
dDam venenũ tante efficacie ꝙ in ipſo
oꝛe exiſtens interfict homineʒ vt di⸗/
citur Sap· ̊. Ds qͥd mentitur occi/
Dit animam. Item quia excęcat· Ta
libus enim illudit diabolus· ſicut cę/
cis in ludo ſtultoꝛum illuditur·Poꝛ-
cus ad lacerandum traditur.? Dum
poꝛcum credit ſcindere.ſcindit manũ
alterius ⁊ ille ſuã · Sed illi miſeri vul
nera non attendunt . ſed qð inde re/
poꝛtant · et magno ſtpendio fruſtuʒ
illud emunt · Sic mnedaces vulnera
peccatoꝛum· de mendacio non atten
Dunt niſi lucruʒ tempoꝛale · quia pꝛo
certo in ludo fuerũt cęcoꝛuʒ· Excęca/
uit enim eos malicia eoꝛum · Saß ·
. Ypſi enĩ contra ſe iuſidiãtura mo/
liuntur fraudes contra animas ſuas

—ꝑ .
(NDe Murmuratione

O murans de cibo vel potu
Qceficit in pᷣncipio belli ſpi
ritualis · Nꝛincipium belli ſpiritualiſ
eſt contra gulam · ut dicit glo · ſuper
Mattheum. iiij · Niſi pꝛius gula re/
freneturfruſtra contra alia vitia la/
boꝛatur·Calis in pꝛimo conflictu di
cit malum verbum. victus ab ancilla

ſcilicʒ carne·quod eſt magna vilitas

Hieronymus · Nihil viliuſ qᷓ; a car
ne vinci · Vnde quando cantatur
viro iuſto · Ecce bomo ſine querela

rmuratio Mlundus

xerus dei cultoꝛ · De iſto poſſet dici
econtra· Homo plenꝰ querela ven

tris ſui electoꝛ · Ahboma· xvj · Chꝛiſio

domino nõ ſeruit ſᷣ̊ ſuo ventri ¶ Itẽ
vacuos a gratia ſe oſtendunt dum
murmur in eis ſonat· Daſa eniʒ va/
cua percuſſa reſonatplena nõ· Ecq·
x·: Bir pꝛudens ⁊ diſciplinatus non
murmurabit coꝛrectus: Olla vacua

agd ignem poſita crepat. ⁊ magnum

ſonituʒ reddit· plena nõ: Ecq·xxvij ·
Baſa figuli pꝛobat foꝛnax··⁊ homi/
nes iuſtos temptatio tribulationis.
Item murmurans eſt quaſi rota nõ
bene vncta vnctione gratię · ⁊ iõ mur
murat ſic rota carri male vncta.Ecd
xxxiij · OPꝛecoꝛdia fatui quaſi rota car
ri :. C alis intromittit ſe de hoc quod
ad ipſum non pertinet · ſcilicet de ſe /
ipſo· quia ſuuſnon eſt · ſed dei · Joh
vlij · Quid ad teſcilicet ð te ipſo · tu
me ſequere · Iſte autem autoꝛitate ꝓ
pꝛia vult de ſe ipſo diſpenſare ð cru
ce ſua contra omnia mra· Suſpecta
eſt mihi tuijpſius diſpẽſatio· ⁊ vere/
oꝛ tibi illudi ſubtegimine ⁊ nomine
Dilectionis a pꝛudentia carnis quę
moꝛs eſt ˖ Duę ranęmaioꝛem tumul/
tum faciunt in ſtagno vno.q; centuʒ
lucij faciunt · Sic duo miſeri qᷓ; cen/
tum boni · Et peioꝛes canes ſemper la
trant · ſed non nobiles · Mos imbe⸗
cillium canum .q̃nto minꝰ valent pl⸗
latrant ·

Dus eſt mundus · vel exeũ
dunm a mundo pꝛopt mul
a. ¶ Euia in mũdo nõ eſhniſi cõfu/
ſio ⁊ laboꝛ · Yſa · x viij. Et Hiere · j·
Egredimini de babylone · id eſt · de

¶Pe Mundo fugiendo

Elinquen/

munce
ſaam⸗
dus/
turint
yj⸗3
tisein⸗
wvmo
fregye
unpa
Tmnato
rbigven
ſtsiare
ſlbiavor
nita: (
ſtoidan
weevi⸗
feillon
woꝛ
müu
mooo!
lumnte
gnizae
napt
ſtdni
Seumd
Motus
neſtid
dul gg
egecece
Gbiac
tesine⸗
ctithie
mundn
bicmun
nnone
om
Wo
mon⸗
uic
buin
nèn
Avit
leſcen
quia
Ige⸗

wicdi
Nhh
N
Cun dun
ſianzn
no⸗
Mpsron
N
nin
nn/
nons.
imnnd
Pröner
Md
ina
rhegtot
Uar ſe
an ſob
epo
utnt p
dan
Dſee
NAe/
1omne
ms
munch
vömn
nien u
esſengenn
Mosmnr.
malatp

genc

e
us Wi
ppogen
chonicin⸗
thin
ee 6

Mundus

mundo ut ſaluet vnuſquiſq; animã
ſuam · Relinquendus ergo eſt mun
Dus quia omnes in mundo turban/
turinfirmantur.⁊ moꝛiuntur · Joh·
xvj · In mundo pꝛeſſuram habebi/
tis · in me aũt pacẽ· Libenter deberet
hmo fugere locum in quo turbatur
frequenter ⁊ infirmatur. ⁊ querere lo
cum pacificum ⁊ ſanum· T¶Ruguſtinꝰ.
Amatoꝛes mundi non eſt requies·
vbi queritis eaʒ? Nitam beatam ꝗ/
ritis in regione vmbꝛę moꝛtis·non ẽ

ibi· quomodo ibi vita beata vbi nec
vita? Qð ſi amatis iſtam miſeram

fluidamq; vitam · vbi cuʒ tanto la/
boꝛe viuitil· q̃ntomagis debetiſ ama
re illam beatam vitam vbi nullum
doloꝛem ſuſtinebitis. Ecce turbatur
mũduſ.qd ſi tranquillus eſſet· Quo
modo inheęrereſ foꝛmoſo.qui ſic am/
plecteris fedum Qerelinquenduſ
quia ardent quiibi ſunt ·ſcilicet igne
concupiſcentię ⁊ luxurię · Qui vide/
ret domũ ſuã ardere cito exiret de ea
Sic⁊ tu ð mũdo debes exire ·· Joh
v · Totus mundus in maligno poſi/
tus eſt · id eſt · ĩmagno igne ·˖ Bernar

Dul · Ignis inſtat a tergo⁊ tu nõ vis

egrediſed egreſſus iã regredi.¶ Itẽ
quia coꝛrumpit ⁊ interficit habitan/
tes in eo · Nuguſtinus · Si te dele/
ctat hic mundus· ſemper vis eſſe im/
mundus· Si autem te non delectat
bic mundus·iam tu es mũduſ./Non
remanebis in hoc mũdo · Quia vinũ
q̃d coꝛrumpit᷑ ⁊ deterioꝛat᷑ ſuꝑ feces
in dolio debet tranſferri in aliud vas
ne omnino coꝛrumpatur· Sic homo
qui coꝛrumpitur in diuitijſ⁊ delitijſ
buius ſeculi.tranſferat ſe ad religio/

nẽ· ne amplius coꝛrumpat᷑ · Hiere ·

xlviij · Fertilis fuit Moab ab ado/
leſcentia ſua ·⁊ reqeuit in fecibus ſuiſ
quia non eſt trãſſlatus de vaſe in vaſ
Igeo dicit᷑ Naum . iij · Dmnis qui

viderit te reſilietja teid eſt· retro ſali/
et a te tan q; ab imundo loco ⁊ peri/
culoſo. Itẽ q; fallita dcipit· Mun/
Dus enim gerit moꝛem pauperis ne/
bularij qui ſuper conuiuantes ſe in⸗
gerit ⁊ ſub ſpecie exenij nebulas ſuaſ
care vendit · Sic munduſ dilectoꝛi/
bus ſuis honoꝛes ⁊ delectationes of/
fert· ſed care vendit nimis · quia pꝛo
his pęnã ęternã reddit· TRoꝗ· xviij.
tum gloꝛificauit ſe ⁊ in delitijs fu
it tãtũ date ei toꝛmẽtũ ⁊ luctum. Idẽ
eſt amare mundum amare perdito
rem ſuum · Tuguſtinuſ. I¶ma ſeculũ
⁊ abſoꝛbebit te · A¶matoꝛes enim ſuoſ
voꝛare nouit non poꝛtare ¶ Mundꝰ
eni dicit demonibus· ſicut iudas iu/
Deis · Quemcunq; oſculatus fuero
aliqᷓ dignitate vel pꝛoſperitate · ipſe
eſt queʒ trado vobis ut veſtrum. te/
nete eum· ⁊ Ducite caute ne amittatiſ

eum aliq̃ moleſtia · quia vexatio dat

intellectum auditui ut habetur Yſa ·
xxviij · Sicut tabernarius pꝛęrogati
nam facit potatoꝛibus de carnibus
falſis: ⁊ pane fantaſtico· ut ad potã/
Dum trahat lecatoꝛes · ſed poſtea ca/⸗
re cõputat · Ecq·xx · Datũ inſipientiſ
non erit vtile tibi: exigua dabit ⁊ mt
ta impꝛoperabitItem mundus eſt
ſicut ſchacariꝰ cuius tota familia cur

rit ex tranſuerſo ad triplex.ſcilicet mẽ
ciendo· decipiendo· vſurpando. Itẽ
in ſchacario q;diu durat luduſ.vnꝰ
rex· alius mileſ:⁊ huiuſmodi.vnꝰel
Duo videnturtenere ludum totum.
ſed quando ceſſauit ludus · idem fit
rege ⁊ milite · quod ð minima fa/
milia · quia communiter reponuntur
in ſacculo.imo quandoqʒ in fundo
ſacculi erit rex vel miles:⁊ minima fa⸗/
milia in ſuperioꝛi parte.Sic munduſ
eſt qnaſi ludus ſchacarij · vnꝰ erit rex
alius miles:vnꝰ magnꝰ· alius paruꝰ

ſed adueniẽte moꝛte oẽs ĩ ſacco terrę

reponuntur · ita fit de rege ſicut de mi

lite· tunc ſicut oñs ſic ⁊ ſeruus eius·
Ecq x · Cõmunionẽ moꝛtis ſcito · qꝛ
moꝛitur doctus ſimilit᷑ ut indoctus

Item quia cito tranſit ⁊ defict mun/

Dus concupiſcentia eius· Quid g
vis: Ntrũ amare temꝑalia ? tranſi/
re cum tempoꝛe· an Chꝛiſtum amare
Tin ęternũ viuere: Lnde bona mũdi
recmatoꝛio compantur in quo nõ
erit niſi falſitas. Eredit enim accipit᷑
ibi eſſe auem ⁊ non eſt ib iniſi paruʒ
carnis rubeę · Sic bona mundl ſůͦt bo
na falſa quę vix ſufficiũt ad refocilla/
Dum. Et ſicut accipiter veniẽs nõ ac
cipit niſi modicũ · Ita nec mũdani ðᷣ
mũdo.ſed cito aufertur ab eis· Ecqꝰ
v · Milſerabilis pꝛoꝛſus infirmitas
quõ venit ſic reuertet᷑· ⁊ nihil affert
bomo ſecuz de laboꝛe ſuo · Itẽ phiel/
la qñ tota die cantauit⁊ denarios re
cepit· in ſero auferunt᷑ ei venarij ⁊ ni/
hil ei remanet . ſed ponit᷑ in foꝛello ve

teri ⁊ diſſipato· Sic homo nihil re

poꝛtat de mudo ꝓ laboꝛe ſuo niſi lin/
theamen laceratu ⁊ vetus· Exemplũ
De anean imperatoꝛe qui fecit poꝛ/
tart

poꝛtat imperatoꝛ de regnis ſuis niſi
lintbeamen hoc · bm illud Job · xxvij.

Viues cum doꝛmierit nihil ſecum af

fert. aperiet oculos ſuoſ ⁊ nihil inue/

niet . ppꝛebendet eum quaſi gqua in

opia Siẽ diuitẽ epulonẽ qͥ ñ potuit
babere guttam aguę Luce xvj·
irabilibꝰ müdi

ilia legitur feciſſe deus ꝓp
electis ſuis · Pꝛimũ eſt ge
mirabiliter eoſ redemit · nõ auro· nõ
argento · ſed ſanguine pcioſo · Nũ qᷓ;
aliquis audiuit talia ꝙ aliquis ꝓ in/
imicis ſuis ſaluandis moꝛeret᷑· Rho/
ma. v· Cum adbuc inimici eſſemus

ari lintbeamen in quo debebat ſepe
liri per terram ſnã ⁊ dicere: Nihil re

ita mira/

Chꝛiſtus moꝛtuus eſt· ſx· Cantate
ODño canticum nouũ:qma mirabilia
fecit: quia tradidit filium pꝛo ſeruis.
Dilectum pꝛo inimicis· Judicem ꝓ
Damnat · Innocentem pꝛo impijs.
VYſa xxv· Confiteboꝛ quoniaʒ feciſti
mira bilia cogitationes antiquas fi/
deles Vnge ſequitur· Saluabit ſi⸗
bi oꝛbem terre · Lucę · xix · Venit ſi⸗
lius hominis quęrere ſaluum face/
re quod perierat·¶ Secundũ qꝛ vo⸗
cauit eos mirabilit?· Job· xxvij. Oo
ce ſua mirabiliter tonat cũ coꝛdis oc/
culta cõmouet ⁊ penetrat per contri/
tionẽ· Et qnto ardoꝛe amandus ſit
atq; timendus demonſtrat quodã/
modo lilenter clamans . Cõmoui
ſti terram conturbaſti eam· ſana cõ
tritiones eius qui ſanaſti contritos
coꝛde · Pꝛonerb· pᷣ. Docaui ⁊ renui/
ſtis · . mundum mirabiliter · Iſti ſüt
qui contempſerunt vitam mundi et
peruenerunt ad pꝛemia regni.Honi
campſoꝛeſ qui pꝛo terra cęlum/ p lu/
to aurum · pꝛo tranſitoꝛijs recexerũt
gterna. Ecqxxxj· Beatus diues qui
inuentꝰ eſt iine macula ⁊ qui poſt au
rum nõ abijt nec ſperauit in pecunie
theſauris:quis eſt hic ⁊ laudabimuſ
eum? Fedit enim mirabiliaĩ vita ſua
Certium quia defendit eos mirabi
iter · Nnde dicit rex ad Mieremiaʒ
ut recedat rex babylonis a nobis et
faciet deus ſᷣm mirabilia ſua · Me/
mentote mirabiliũ eiuſquę fecit pha

raoni ⁊c. Pᷣ .· Mirabilis deꝰ in ſancqᷣ

ſuis ipſe dabit virtutem ⁊ foꝛtitudi/
nem pleb ſue · Yſa· xl. Qui dat laſ⸗
ſo virtutem ⁊ his qui non ſunt foꝛti/
tudinẽ ⁊ robur multiplicat· Hiere ·
b: Bellabunt aduerſus te ⁊ non pꝛx/
ualebũt quia ego tecũ ſum vt liberẽ
te P· Pominꝰ Tefenſoꝛvitę meea q̃ᷓ
trepidabo ¶ Quartũ ẽ q; docei eos
mirabilit᷑ · ᷣ · Mirabilis facta ẽ ſãa
tua ex me ꝓfoꝛtata ẽ ⁊ ñ potero ad eã

4
ele

.

gual

ro
diuni
icon
P
ly.
coß
tien.
ſucki
ſogel,
gllate

eſttata
csb⸗
rm
figeli
tono

uur
ſalu
ſichumn
Cnlat
Paldea
mplen⸗
ni Vtc
finnob

igiC

Don

neslr
ndus
Wnni

ſeconſe

ubi

vge
tae

On

Fitne
ſtem

(is

dler

(toꝛm⸗

mimb
Palate

(nn
n nhe
WWN
mpo is.
Nanihſck

Mngu.

Oalabttt
II Bent
inſace⸗
tancciso
proon
mmndust
Nüruaoci
1.Cönon
ſtemſmi
aſiwnni
Dociurni
tr. Tſit
lun mundlet
egn Boni
gegun plu/
Ws weperüͤt
ms dnesui
nngupſtan
m öleunie
Chudrdimng
mbünvnſ
ndttosnurtd
d Pioene
nsa ohis

Nlrn⸗ Me

anftatbe
sdnſung
mſorttudh,

Cdatlad⸗
jnonſuntfn.

zlor Pin
ſasemong
iſunnn
nowinen
niitgdrt⸗
1biis fhlein
ninmi⸗

Diluitigruz ſapientig ⁊ igentig dei qᷓ;
incompᷣbenſibilia ſunt iudicia eiꝰ.xs

lua plena graruʒ · id eſt· conſolatio
nũ · Nt ſicut abundãt paſſiões Chꝛri
ſti in nobis ita abundat conſolatio

Be mirabilibꝰmundi

quaſi dicat · Incõpᷣbenſibilis eſt i·
Apoſtolus. Rhoma x)· O altitudo

—

Diſciplina tua ipſa me docebit· Yſa.
xxvj · In tribulatione doctrina tua ĩ
eis· per vnctioneʒ deuotiõis vel gra-
tig·· Joh· ij · Vnctionem habetis a
ſancto ⁊ noſtis oĩa ⁊c· unurd qꝛ
flagellat eos mirabilit᷑. Hebxij· Fla
gellat oẽm filium quem recipit ad be
neficiũ celi · Pnde ipſa tribulatio ar/
ca ẽ eternę felicitaij. quę qᷓnto maioꝛ
eſt tãto fęlicioꝛ retributio Niſi coꝛre
ctis hęreditatẽ dare diſponeret · eos

per moleſtias non erudiret · Et ſicut

fidelis medicus de infirmo deſpera/
to non ſe intromitteret · Gꝛegoꝛius⸗
Veſperatis eęgris·medici quiqd vo/
lunt · Dari pꝛęcipiunt·eis autem qui
ad ſalutem reduci ſſunt multa da
ri contradicunt.¶ Sextum eſt quia

conſolat᷑ eos mirabilit᷑.· Heſter.xv·.

Valde admirabilis es dñe:⁊ facies

nra · ij · Cor · p. vᷣ · Scdm mlititudinẽ

doloꝝ meoꝝ in coꝛde meo cõſolatio/

nes letificauerũt animã meam · NVñ
tribus pueris fecẽ mediũ foꝛnacis q̃ſi

ventũ roꝛis flantẽ · Daniel. iij ¶ Se/⸗
ptimũ qꝛ Ducit eos ꝑerviam mirabi/

em . Vnde Sancii tui dñe mirabi
le conſecuti ſunt iter ·.operum · Ba/⸗

mnych · iiij · Delicati mei ãbulauerũt ꝑ
vias aſperas · Dult enĩ eos dñs aſpe⸗
ritate vitę ab amoꝛe mũdi ſeparare ·
Sicut ſolent pueri per aliquã ama/

ritudinem ſuper vbera poſitam a la/

cte matris ſeparari · Gꝛegoꝛius⸗ Ele⸗

ctis ſuis dens iter aſperũ facit ne dũ

Ceelectantur in via· obliuiſcant eoꝛũ

uę ſunt in patria · Jdeo dꝛ Sap̃· x·

Neddet deus mercedem laboꝝ ſan/
ctoꝛum ſuoꝛum⁊ deduxit eos in via
mira bili⸗⁊ fuit illiſ ctauũ quia

paſcit eos mirabilit· ᷣ · Memoꝛiam

liſericoꝛdia

fecit mirabiliũ ſuoꝛũ c. Idem. Ti⸗
mete Onm omnes ſancti eius.qm̃ nõ
eſt inopia timentibus eum. glo. tem/
poꝛaliũpaſcit contẽnentes ſe· ⁊ deſe⸗
ret timentes ſe: Si non vis pati in/
opiamtime deum. Quis pater qui

non ꝓuideat filijs· hoc lupi leones
fadunt ⁊ homines mali·Nonne pa/

uit iudęos in deſerto q̃draginta an/
nis. ? Danielem in lacu leonu· 1 HMe
liam iuxta toꝛrenteʒ·⁊ oꝛa muta ani/

malia: p .· Qui dat iumentis eſcam

ipſoꝛum· ¶Mltimũ eſt quia remune/
rat eos mirabiliter· YVſa.lx·.Cunc vi/

Te bis T afflues ⁊ mirabitur ⁊ dilata-
bit᷑ coꝛ tuũ · Item tũc videbunt regẽ
in decoꝛe ſuo .j. Joh̃ · iij · Didebimꝰ
eü ſic eſt ˖ Et aſtlues delitij · Job · xxij

Tic ſuꝑ oĩpotentẽ delitijs afflues·⁊

mira bitur coꝛ tuũ de dei viſiõe.⁊ tan

ta dulcedine dilata bitur de compᷣ/
benſione · quãdo replebitur in boniſ
Teſid erium tuũ .·Pꝛouerbᷣ·x. Deſide

Aum ſuũ iuſtis dabitur.

De Miſericoꝛdia

Aplex eſt

mia.dei videlicet ⁊ hvĩs.

Sm qd dꝛ Eca· xviij. Mi⸗

d
ſericoꝛdia hoĩs circa p ſun ·. Mia

aut dei ſaꝑ oẽʒ carnẽ¶ Süůt at qttu
oꝛ ꝗſpalit debet hoieʒ ad miaʒ ꝓuo-

care · ¶ Pꝛimũ ẽcoꝛpoꝛis noſtri cõfoꝛ/
mitaſ· Naturalit eni eſt ut meby mẽ

bꝛo compatiat᷑ ⁊ miſereat · ·. Cor xij
Sigquid patitur vnũ mẽbꝝ cõpatiun

tur oĩia mẽbꝛa· Oñ ↄ naturã videt᷑
peccare? degenerare oẽm naturã qͥ
miam renuit facere· C alis enĩ hʒ coꝛ

ferreũ ĩ coꝛpe carneo: qͥd ẽ ͥ naturã

Vñ ille q fec mĩaʒ ĩ illũ ꝗ inciditĩ la⸗
trões vocatꝰ ẽ ꝓximꝰ illius · Luqx.
Nõ negat ꝓxitatẽ qͥ negatmiam

Aõ dr Ecd· xviij· In boĩe ſileʒ ſibi
nõ hʒ miaʒ ⁊ 8 pctis ſuis ðpᷣcabit al

tiſſimũ ¶ Secundum eſt ꝓpꝛia neceſſi

tas . PNꝛouerb xix · Homo indigens

eſt miſericoꝛs/ quia omnes indigemꝰ

mia -omnes debemns facere miam:

Xlioqͥn dicetur nobis illud Math
xviij : Serue nequã om̃e œ buũ di/
mili tibi qm̃ rogaſti me nonne opoꝛ/
tuit c . 3Miſericoꝛdia eni ſecura eſt
Te remiſſione peccatoꝝ:quia dimit/
tit de bitonbus ſuis habet litteras
patentes enangelij Lucę. vj · Dimit
nte Dimittetur vobis. Si rex terrę
mitteret nobis vnũ de ſeruis ſuis cũ
litteris ſuis ut eum reciperemꝰ tanqᷓ;
ſeipſum cum reuerentia magna reci/
peremus eum . Si rex celi mittit nob
Hilios ſuos pauperes qui ſũt hęæedes
regniceleſtis cum litteris ſuis diceſ:
MQMuivos audit me audit ⁊ q vosſꝑ/
nit me ſynit LQuq x Et qd vni ex mi/
mis meis feciſtis mibi feciſtis · Mat.
xxv: nos igrati nolumꝰ eos recipe ·
H repellimus · Jo ĩ die iudicij ſniabit
contra nos dicens; Hoſpes fui ⁊ nõ
collegiſtis me rn maledicti in
ignem ęternu.¶ Certiuz eit mie eius
imenſitas · Mia eni dei tanta fuit
qꝙ ipſum regem ⁊ dñm ꝓ redẽptio/

ne captiuoꝝ vendidit?⁊ cubare ĩ vte

r0 virginis fecit· ⁊ foꝛmaʒʒ ſerui acci/
pere in cruce leuari: ⁊ ad iferos de/
ſcendere · Ideo debemꝰ ipſuʒ ſpecia/
ltter imitari· Sicut dicitur ucę vj
Eſtote micoꝛdes ſicut ⁊ pater veſter
micoꝛs eſt · Qui ergo negat miam
non ſe habere deum patrẽ ſed diabo
lum oſtendit · De quo dicitur Mie/
re.: vj· Crudelis eſt non miſerebitur
Ecd:uij. Eſto micoꝛs pupillis id eſt
pauperibꝰ* quos mũdus væreliquit
vnde non habent patrẽ niſi deů · .
CTibi derelictus eſt pauꝑ : pnidebis
ei vt pater · Et ꝓ viro matri eoꝛum·
Mater pauperũ eſt mia quęeos nu/
trit · NHanc ergo accipias vxoꝛem·
Et eris tu velut filiꝰ altiſſimi·⁊ gener
dei · quia mĩa eſt eius filia ipſe de
pat᷑ miſericoꝛdiarũ nartũ ẽ mig

vtilitas ¶ Sequũt᷑ eĩ ex ea ſex frucł

Aliſericoꝛdia

Bꝛimus eſt teritoꝝ peccatoꝝ re/

miſſio · Pꝛouerõixv· tr an 1fi⸗/
Tem purgantur peccata/ſideʒ vocat
fidelitatem alſne laelitate in/
Dicatur a deo crudelitaſꝰ Ecdxxxiij
Qui offert ſacrificiũ de bᷣſtãtia B-
peris:quali qui idinat filiũ in cõſpe/
ctupatris · Et nota ꝙ mia vei fons ẽ
MWia bhois riuus fluenſ a fonte · NRõ
poteſt eſſe ꝙ fons non fluat· ergo qͥ
ſuerit micoꝛs hoĩ ·⁊ deus ei · Rugu⸗
ſtinus· Riuus fluit fons ſiccabit᷑:
quaſi diceret non· ¶ Secundus eſt
peccatoꝛuʒ futuroꝛũ ceclinatio. De
nullo ita vincitur dia bolus ſicut ve
mia; Tlug Ecꝗ iij: Agnem ardente
extinguit aꝗqᷓ ⁊ elemoſyna reſiſtit pec/
catis· Cobie. iij: Elemoſyna a pec/
cato ⁊ a moꝛte liberat ⁊ non patietur
animas ire in tenebꝛas: Fiducia enĩ
magna eſt coꝛam ſna rro elemoly
na facientibꝰ eam ¶ Certius fructuſ
eſt dei ⁊ hominũ bñdictio H.τnàâ XxI
Qui pꝛonus eſt ad miam benedice/
tur: Cahs enim multas benedictio

nes habet · Dicunt enim pauperes be
nedictus qui acquiſiuit ⁊ dedit · Ecõ
trario · NPꝛouerb. · Maledictus qͥ

abſcondi frumenta in populis · bene
Dictio autem ſuper caput vendentiũ
In eodem: Benefact animę ſuę vi
miſericoꝛs: Coĩcat enim omnibꝰ Dã/

ms detrimẽtis alioꝝ.ainde lucrat

Dicit enĩ Paulus ij· Cor. · Quis

infirmatur ⁊ ego non infirmoꝛ?quis
ſcanclaligatur ego non vꝛoꝛ: Secu

„

re poteſt dicere: Qiberatus ſum a tri/

bus to:mentis; quia caram pꝛotuli:

Itẽ in terra macra ſemẽ plus fructifi
cat qᷓ; in pingin · ⁊ del ↄſilio elegit eã
ad ſeminandũ. In terra enim macra
fertili ſeminat᷑· Et in mercede ma⸗
gna lucrabili ponũt mercatoꝛes nũ/
mos ſuos · Vnde citiꝰ cebent recipi
pauperes qᷓ; diuites · Luce · xiiij.· Cũ
fad cõuiuiũ voca panpeſ cebilel c

„

N
Pc⸗
So
diſ
Ne
lſe⸗
ap
mnpe
Humt
Nto.
iß
1gem
Wl

tozo

irn
ſepte
wod
lsge

tana

ncor
ler⸗
ſeta
Gee
G
bar
mit
alte
tien
tae

mia
(toe

tine

Rungn
nſcen 4
K lcine,
Aäugn
nüiin
Miboe
unao
D”M
Wnro
adinsſon
Wen ir
oanſiin
peſynadr
Ttnonpmnen
15 Filuzei
Anochroh,
o Pos⸗ n
iunberedice⸗
1snedidio⸗
nomsde
nsd
tapurpndmni
atmineien
10 nub 5
re
nmu
awor⸗ Seal

mnsiune

anm ponni
migresftucl
mgindt
Drancninan
tuncne,
itmmunst,
ran un/
guoſwin

.
.

*D

Quart eſt futuni indicij euaſio · in
quo erit diſceptatio de operibus mi/
ſericoꝛdięſicut Matthel· xxv· patʒ·
Illi data eſt iudiciaria poteſtas. Ja
cobi ·ij · Miſenicoꝛdia ſuperexaſtat
iudicium · Si ergo times iudicium

appella dei miam tanq; ad ſuꝑerio/

rem·⁊ neceſſe erit reuocare iudiciuʒ·

Ipſi eni micoꝛdes ſedebũt cum dño

in ſolio iudicij · Yaię.xxj .· Nꝛepabit
in mia ſoliuʒ eius· ¶ Quintus eſt bo/
noꝛũ temꝑaliũ mu nbhcarto⸗ feg
Terrenę ſubſtantię cuʒ diſtribuun
multiplicant᷑ .Exemplu de qͥnq; pa/
mbus ⁊ duobꝰ piſcibus quõ multi/
plicati ſunt · tot milibꝰ hoĩuʒ ſatura
Semen ſeruatũ non multiplicat᷑.ſ
Diſperſum per campos· Ruguſtinus
Nemo dicit quia pauperi ſſtat ſibi
eſſe plus q; pauꝑeriplus pꝛęſto tibi
accipiendo q; tn dando· das qð in
temꝑe xerit · accipis qͥd manetĩ ęter/
num . ¶ Bextus eſt regni cerni ade/
ptio · Miĩa enĩ oſtiania eſt in domo
dei · ißa aperit oſtiũ paradiſi cuivult
quem vult introducere· EcqXvj.

Mia faciet locum vnicuiq; m me⸗

rituʒ operũ ſuoꝑ · Sequit᷑. Mia do⸗

mini ſuper omnẽ carnez. Et nota ꝙ

ſeptem gradus mę xei ſunt ſeptem
mocinnerencBamomaͤerer de⸗
us ad pęnitentiaʒ longanimit᷑ expe/

ctando:S:· Zonganimis ⁊ multum

are. 1f. xxx. Expectat oñs vt
miſereat᷑ noſtri. Hanc enĩ mĩam nõ
fecit angelo · ſed mox vindictã ſũpſit

QZucęx: Nidebã ſathanã tanqᷓ fal

gur cagentẽ de celo. Vſa· xuij · Quõ

cecidiſti de cęlo lucifer qui mane oꝛie

baris: Sed deꝰ nõ ſtatim punit ho/

minẽ · ſed expectat ad pęnitentiã· Fa

cit eni nobis ſicut fit nobilibꝰ.multo
tiens citant ꝑ totã villam anteq; cõ
tra eos dicit᷑ ſentẽtia · Multi tñ iſta

5

mia abutũt. Eccliaſtes · viij. Quia
cito contra malos non ꝓfertur ſentẽ

tia · filij hominum abſq; vllo timoꝛze

dꝛ. De longe attẽde? de longe Hui⸗
as te · Ecq. v · Ne dicas miſeratio
dei magna e multitudini ꝑeccatoꝝ
meoꝛ um miſerebit· qm ira ⁊ mia ab
illo cto ꝓximat· in peccatoꝛeſreſpi/
cit ira illtꝰ. Qe tardes conuerti· Abo

—

ma :ij · Ignoꝛas qm̃ leniniz ei

ad pęnitentiam te ducit: ¶ Secñdo

miſeretur indignis tribuens gratiaʒ
reuertendi. Paima enim non valet
ſine iſta · G̊. Mia eius ſhueniet me·
preueniet velle · lubſequetur perfi/
cere · Hiere · xxxj.· In charitate Perpe/
tua dilexi te· ideo attraxi te mueranſ
Job · xxij.· Si reuerſus fueris ad om
nipotetẽ edificaberis Sic domꝰ con/⸗
buſte vel deſtructe aliquãdo foꝛtio/
res ędificant᷑ Sic multi foꝛtioꝛes ędi
ficantur ⁊ cantioꝛes red duntur poſt

peccatum· Ideo ſequitur· SHabit p

terra ſiliceʒ· glo. pꝛo infirma actione

foꝛtitudinem dat robuſti openſ. ⁊/ p

ſilice coꝛ; mudũ · quia ꝓ robuſto ope/

re doctrinam multiplicat clarę pꝛedi/
cationis.¶Certio penitentem beni⸗
gne ſuſcipiendo:⁊ omnem iniuriam
remittendo. JYoeliſ.ij Conunertimini
ad Dñm qm̃ benignus ⁊ micoꝛs eſt.
id eſt. digne nos recipiet · Ylaiea linij.
Miſericoꝛdia mea non recedeta te ·
licet foꝛte tu recedas ab ea· Siẽ qui
claudit feneſtram contra ſolem ſux
non recedit ab eo · ſed ipſe a luce · Se
quitur:Et fedus pacis meę non mo/⸗
uebit· quaſi diceret · ego tenebo con/
nentiões meas ſi tu teneas tuas. In

ſignum huius poſt reſurrectionẽ ſuã

Dixit diſcipulis ſuis· Nax vobis.et
oſtendit eis cicatrices vulnerum. q̃ſi
Diceret · tantũ cõſtitit me pax veſtra.
⁊ ſic cicatrices ſũt indelibiles ·ſic pax
ex parte mea nõ delebitur · Sʒ mul/
ti plagas ſanatas adhuc aperiunt ꝑ
recidiuũ vitiũ crucifigentes in ſeipſis
filiũ dei · Contra q; dðꝛ Mierexxxiiij⸗
Dabo viros qui huaricantur fedus

meũ in many inimicon ſuond Cuar
to miſeretur dando· Oñ po umus
emendã ſoluere recipiendo a nobis
tanq; a debitoꝛibꝰ malis Rhoma:
vji Humanũ dico · min⸗ q;ᷓ iuſtu. ſic
exhibuiſiis zc; Sic mileretur qñ im
mittit tribulatiões ? caſtigat in ee,
ſenti In hoc cõmẽdat nobis vn boi/
ſumui emendã ſolueremulto mino/
rem c ſolueremꝰ in futuro. . Jra⸗
tus es tribulatiões ad moe u medici
inferendo. ſic miſertul es nob ſicnt
miſeret᷑ pater filioꝝ qñ ipſos in pue/
ricia caſtigat ; Wᷓ· Dilitabo in virga
iniquitates eoꝝ· miam autem meam
non diſpergam 2c- Nota ꝙ virga
viſitatur qui ſola cõminatiõe ⁊ exem/
lo altero coꝛripit· ſicut puer oſtẽſa
ſibi virga · ſicut equus ſolo ſonitu
v̈ge accelerat · Nerbere viſitat qui ꝑ
cutit . Hiere. xxxj. In fletu⸗ veniẽt ſiẽ
verberat puer currit ad matreʒ in
mia reducã eos· Et ſubdit de q̊ mia
loguit᷑: Per toꝛrẽtes aquaruzid eſt
tnibulationes ques to tranſeunt de⸗
Ducam eos · Qumto ĩtribulatiõe
conſolando·e· Si dicebam motus
eſt pes meus mudũ nimiũ diligẽdo
qui ſub pede fra ngit · ſicut glaces:
Mia tna dñe adiuuabat me · cm
multitudinẽ doloꝝ meoꝝ cõſolatio/
nes tuę letificauerũt aiaʒ meã · Sed
qdiu pes ſtat ſuper mudũ Vel inue⸗
nit in eo conſolationes deus hoiem
non conſolat · ſed qn deficiũt conſo/
lationes mũdi:⁊ pes affectꝰ a mũdo
amonetur · non inuenienl ibi funda/
mentũtunc mia hoĩeʒ pꝛimo conſo/
latur ¶ Sexto coferendo penitentivi
tam cternam · Magna mia quę ad
tam vilem monetam offert tam pꝛe⸗
cioſas merces · ſalicʒ habere gloꝛiaʒ
eternam · Magnus vñs non atten/
Dit quid operarius mereaturſed qᷣd
Teceat eũ dare. Sic dñs infinitꝰ in⸗

finitũ dat pmiũ Exemplum de ra/

Miſericoꝛdia

ſoꝛe quiradendo regẽ accipit remn/
nerationẽ magnam· Si raſoꝛ ſeinꝑ
inueniret reges ad radendũ:nũq;ᷓ ra
eret ruſticos · Sic qni leimꝑ pot ſer⸗
uire deo nũ ; ſeruiat ruſtico mundo
vel peccato · G· Mia eius ſuper oĩa
opera eius· YVſaxxv.· Dia oꝑa no-
ſtra operatus es in nol Segd ponit
mia ſuper oĩia qñ per eam opera no/
ſtra appenduntur. ¶ Beptimo miſe /
retur citra condignu puniendo; ⁊ ſu
pꝛa cõdignũ remũerando: &“⸗ Qui
coꝛonat teĩ mia ⁊ miſeratiõibꝰ · Nec
ſolum ſupꝛa condignũ remunerat ˖ B
ſupꝛa ſperatum· ſupꝛa Tſideratuʒ ⁊
cogitatum. Hnde Zuce: vl. Men/
ſuram bonã · id eſt. bene menſuratam
1confertam · id eſt· bene completam
coagitatam ⁊ ſupeffluentẽ dabüt
in finũ veſtrũ · Qd nobᷣ pꝛeſtare di/
gnetur dens men · (. Thema
DEnquit po/
eſt mulier obliniſcei infanteʒ
MAMAlu vt nõ miſereat fuio vte⸗/
ri ſui. Tſi llla oblita fuerit ego tamen
non obliuiſcar ſaię xlix · Ecqx di/
citur ꝙ ſem indicem populi· ſic mi
ſtri eius · QNun q; rex crudeliſ immi/
ſericoꝛs vult habere miniſtros velof
ficiales pios micoꝛdeſ:nec econuer
ſorex pius ⁊ micoꝛs vult habere mi/
niſtros ⁊ officiales crudeles⁊ inũcoꝛ
des. Rex autem noſter dñs Jeſus
Chꝛiſtus cum ſit pijſſimus ſic ⁊ miſe/
ricoꝛdiſſimus· tales vult habere cu/

rięſuę officiales. Didemus auteʒ q

reges ⁊ ſi non ſuſtinent miniſtros vl
officiales qui habeant conditionem
pꝛopꝛietatem eis contrariam · mul/
tominus ſuſtinerent officiales pꝛg/
poſitis officijs in quibus eoꝛuʒ ꝛie/
tas vel ↄditio eſſet eis cõtraria· Sic
rex miſericoꝛs minus ſuſtineret cru/
delem miniſtrũ in elemoſynarij offi/
cio in alio officio · ⁊ bellicoſus minꝰ

uſ
offici
ſus
habe⸗
omni
mate
ſenco
Eun
ſtosp
mnicoꝛu
his wi

ale
mong
tavit
onnni⸗
dle
näati
miſen
tucin
uti
nun
atono
ſtoſia
hintine
uunget
ſnwcatt
ſcer⸗
Wemie
qhent
Pimis
doht
jehatun
NRbonmm
ſini
lar
ſei⸗
ſcenn
ſtitn
han
na
utpe
meli
taten
ade
bulet

Dühnn
Gnſnm
knic,
nomſe
arin
oano
el wat
Wano/
mmomnſe⸗
dorſn
K
mmnga⸗
icemmz
menſaruun
tongtam
nti dabit
ktane o/
G
po⸗
anlnte
tflo we⸗
epbunen
Mſr
Wästinnd
encewiot
cdnerttonut
lbotwem/
Gelorinioo
rdis Jons
Cslcrmiſe/
lbabere u/
masaule)
ninits
MNchioden
rmmN
bustouſſ
i5 mm
3 ſuknen 7
mo .
telaen

Miſericoꝛdia

puſillanimẽ in pᷣncipẽ militię q; ĩ alio

officio · Simili modo licet dns Je/

ſus Chꝛiſtus oẽs curię ſuęofficiales

babeat pios⁊ micoꝛdes·ſicut pateti
omnibus ſanctis · Specialiter tamẽæ

mater ſua quępꝛepoſita eſt officio mi
ſericoꝛdię ·ſ:dei gratijs micoꝛdit᷑ diſ-
pẽſandis · ſuper omnes ſanctoſ⁊ ſan

ctas pijſſima ⁊ micoꝛdiſſima eſt· OE&

mĩcoꝛdiſſima vo ſit ipſa oſtendit in

his verbis · Qunquit ⁊c. Rdipſam

rgo recurramus (Introitus.

Scodðm Hoetium. ſicut omnis ſo/

mo naturaliter ᷣſiderat beatitudinẽ

ita vitare miſeriaʒ · Vnde ſicut ſuxer

omnia deſideranda eſt ſũma beatitu
do · · gloꝛia paradiſi · Sic ſuper om/
nia timenda ⁊ etiam fugienda ſũma
miſeria · . pęna inferni · Iſtam beati/
tudinem conſequent᷑ qui viuunt in
gratia dei:niſi eam ꝑdant. IFd miſe/

riam vo obligantur qui ſunt in pec/

cato moꝛtali niſi ab eo reſurgant.Et
ideo ſicut exiſtẽti in gratia ſuperom/
nia timen dũ ⁊ fugiẽdũ eſt impedimẽ
tum gratis · · peccatum · Ita exiſtenti
in ꝑeccato ⁊ timenti cadere ſupꝑer oĩa
deſiderandũ ⁊ amandum eſt releua/
mẽ milerig · Hoc eſt mia dei¶ Diſtin⸗
¶ Scienduʒ ꝙ maʒ dei cõſe ctio·
quentur ⁊ merentur recipere · ſ. Pꝛo/
ximis miſerãtes· Deũ timẽtes. Et ſe
deo humiliantes · Hoc en eſt de in/

re naturali ꝙ naturalis ratio dictat

ut homo fadat alteri q̃d ſibi vult fie/
ri·⁊ q̃d ſibi nõ vult fieri alteri nõ fa/

ciat · Ille qui videt ꝓximũ ſuũ in mi

ſeria conſtitutum ⁊ non vult ſibi mi/

ſereri · dignum eſt ꝙ ſibiĩ miſeria cõ⸗
ſtituto deuſ nõ miſereatur.Sed ecõ

trario · quando aliquiſ videt in miſe

ria ꝓximum ſuũ ⁊ facit cum eo miam

ut pauperem nudũ/⁊ veſtit euʒ · ⁊ fa⸗
melicum ⁊ paſcit eum·infirmũ ⁊ viſi/

tat eum · dignuʒz eſt ꝙ ſibi ſimilit fiat
a deo. quando poſitus in aliqua tri
bulatione ipſe petat miam dei · ꝙ de /

us exaudiat eum · vel qñ eſt in miſe/

ria pꝑeccati· ꝙ deuſ per ſuam miaʒad
Ducat eum ad pęnitentiã · nec pmit/

tat ipſuʒ moꝛi in peccato ne pueniat

ad miſeriq inferni · PVnde Matth· x
SBeati micoꝛdes: m ipſi miam con /
ſequent¶¶ Notandũ eſt · ꝙ qui miſe⸗

retur paupenbꝰ Dando eis elemoſy
nas· facit eos ſibi debitoꝛes ut oꝛent

eum pꝛo eo.⁊ quia oꝛationeſmulto
rum ⁊ ſpecdiglit pauperum facilius er⸗·
audinntur q; vnius: Ideo qñ ille
Dat elemoſynas eſt in aliqua necent
tate vel tribulatione oꝛatio eiꝰſimul

cum oĩonibus panuperũ facilius ob/
tinent apud deũ qͥd ꝑetũt q; faceret
ipſe ſolus · Et magis dens meritis et

oꝛombus multoꝛum cuſtodit eum 4

malo ⁊ perducit ad vitam ęternam·

Nec obſtat ſi pauperes non oꝛent ꝓ

eo.:⁊ ſi ꝑeccatoꝛes.ut non ſint digni

exaudiri:quia deus pꝛo cuius amoꝛe

facit opus miętotum recompenſat · ·
pꝛo tanto accpit ad vtilitatẽ facienn
elemoſynaʒ · ac ſi ipſi oꝛarent ⁊ eſſet
digni exaudiri:Et ita multis de cu2ęb-h
ſis qui facit pꝛoximo mia m. meret᷑ cõö

ſequi miam a deo· Nꝛouᷣbᷣ· xxj.· Qui

ſequitur miaʒ. ſ miſerando pꝛoximo

inueniet miam cum ⁊eo Ecũdo

deum timentes. Quidam enim ſunt

quibus mia dei eſt occaſio peccandi
q; confidũt nimis de miſicoꝛdia dei

audientes ꝙ deus multum eſt miſe·

ricoꝛs vadunt de peccato in peccatũ
⁊ Dicunt ꝙ mia totum eis remittet
Sed certe ſicut deſperantes pꝑeccant
cõtra dei miam ipſam nimis abbꝛe/
uiantes · ita tales peccãt cõtra ipſam
nimis ãpliãtes. Ma em dei ↄuicta
eſt iuſticig · Deꝰ enĩ ſicẽ micoꝛs ad re/
mittendũ peccata · ꝙ eſt etiã iuſtꝰ ad

puniẽdũ ea · Et ita ſic ad miaʒ dei re

cipiẽdã eſt neceſſariũ ne hõ eã nimis
extẽdat contẽnẽdo iuſticiã· Et iõ ita

ſperandi eſt e mia dei· ꝙ timẽdũ
de iuſticia · tcmeret homo recipere

*
—

Negligentia

miam a deo . Lucę. · Miſericoꝛdia
eius a ꝓgenie in ꝓgenies timentibꝰ
ecum. Mota ꝙ deus nunc; miſeret
alicui niſi pgniteat peccato ⁊ dimit
tat peccare · Illi enĩ qui non timẽt de
um nec iuſticiam eius: non pęnitent
nec dimittũt peccare · 1 iõ de⸗ nü cᷓ;ᷓ
miſeret᷑ eoꝛum· Sed econtranio miſe
retur timentibus eum ⁊ timoꝛe er ti⸗
mentibus de peccatis. Sed quidaʒ
penitent de peccatis timoꝛe psnei⸗
ferni ·qui dicitur timoꝛ ſerniliſ: quo.
inferni · ſerui 1 captin ſeruant h
cepta dnoꝝ ſuoꝝ· Sed ſictimentes
non inueniunt miam dei ſed qui ve⸗
nitent 1 cauent de peccat timoꝛe or/
fendẽdi deñ a perdendi amoꝛẽ ipſi⸗/
us qui dicitur timoꝛ filialis: quo ti/
moꝛe filij ſeruãt pꝛęcepta patri Ta
libus ſic eum timentibus deus miſe/
retur ſicut pater filijs · : Quõ mi/
ſeretur pater filioꝝ: miſertus eſt dñſ
timentibus enorſe ceo humi⸗
liantes· Non eſt vignum ꝙ aliquis
miam dei inuemat niſi oſtendat ſe
ea indigere· Cum autẽ mia reſpiciat
miſeriam ſolus ille oſtendit ſe indi/
gere ea · qu confitetur ſe babere mile
riam boc autem non facit ſuperbus.
Superbia em non pꝛocedit niſi ex
ꝙ aliquis reputat ſemagnũ excell?
tem valde · Ideo ſuperbus non eſt
dignus ut deus miſereatur ipſius ·
Sed econtrario humilitas pꝛone/
