tamen ciuesnõ oꝑantur ꝓpter ilinʒ
honoꝛem virtutis oꝑa·ſed ꝓpter bo/
num ipſius virtutis

In feſto ſancti

Qatthei apoſtoli eſt enangeliũ Cũ

traſiret Jeſuſ 2c · Matth·ix. Cir a

qð poſſunt viſputari ſequẽtes quę/

ſtiones . Wnma Ptrũ Mattheꝰ
4

euangeliſta cõuenienter inter alios

euangeliſtas deſignat figura homi/
nis Saund: Bin cõuerſio et

ſequela Matthei fuit miraculoſa ·
Tertia · Htrum Mattheus fuit im/
mediate de teloneo vocatus ſine al/
ſumptus ad apoſtolatum·
v

4 ridet᷑ ꝙ beatuſ Matthe
us nõ cõuenieter inter alios euange

liſtas deſignatus eſt in figura hoĩs·

¶ Primo ſic· Mattheus nõ eſt locu/⸗
tus ſapientius aut nobilius q;ᷓ cxteri
euangeliſte· qꝛ eodem ſpiritu edocti
ſunt · ergo nõ videtur cõ nenienter ꝙ
ipſe pl deſignat᷑ figura rõnalis ani/
malis q; alij ¶ In oppoſitũ eſt ꝓphe/
tia Exechielis gque delignat eum ſic.
Ecech· p · ¶ Reſpondeo dicendũ.
. cõuenienter beatus Mattheꝰ de/
ſenbit in figura hois. Obi notandũ
ꝑ facieſ quattuoꝛ quas vidit Ege⸗
chiel ĩqnimali vno deſignant᷑ qua/
tuoꝛ euãgeliſteę·ſeu quattuoꝛ euage⸗/
lia ab eis deſcripta ð dno nr̃o Jeſu
chꝛiſto· Facies aũt deſignantur ᷣm
materiam pᷣncipalẽ cuiuſlibet euãge
lij · quia licet quotlibet euangeli lo⸗/
quatur de omnibus qſi quę alia lo/
guũtur · quotlibet tñ pncipaliter re/
ſpicit vnã determinatã materiam.
Vnge ſicut in facie aquilę eua ngeli⸗
um Johannis. qd deſcnibit Hcipue
eius Dininſtaté⸗In face bouis euan
geliu Lucę· qð deſcribit ſacerdotiũ
gn facie leonis ęuangeliuʒ Marci.
qð deſcribit regnũ · Ita in facie ho/
minis deſignat᷑ euãgeliũ Matthei.
qꝛ pᷣncipaliter de chꝛiſti humanita/
te tractat· Deſignat᷑ etiã Matthe/⸗
ns pꝑ faciem hominis.qꝛ homo ẽ ani/
mal rõnale manſuetum et ciuile ſic
Mattheus vixit rõnabiliter mãſue/
te ⁊ cimliter· non cinilitate politica.
ß cinilitate qua efficiũtur cues ſan/
ctoꝝ ⁊ Tomeſtici dei ſuꝑędificati ſu/
per fundamentũ apoſtoloꝝ WPhe/
tarum ſm ꝙ diat aplus ad E H. ij
Ag rõnem in oppoſitũ rñder᷑ ne/
ando cõſequenti· qꝛ alia rõne de/
ſignatur in figura hois Mattheus

—

; ſit illa.nõ eni qꝛ rõnabilius. quia

omnes ſapientiſſime locuti ſunt. ſed

rõöne materię· ð qua pꝛincipaliter in

enangelioſie no loquitur.
Fid ſecundam

quęſtionem ſic pceditur. Et videtur
eins cõuerſio nõ fuerit miraculo/
ſa · ¶ VPrimo ſic· JIpſe Mattheꝰ nõ
videt᷑ aliud egiſſe cũ a chꝛiſto fuerit
vocatus q; alij apoſtoli:audinit vo
cem chꝛiſti vocãtis· ⁊ ſecutus eſt.ita

fecerũt alij &alioꝝ cõuerſiones non

Dicunt᷑ miraculoſe· ͤ nec Matthei.
ISecundo ſic· Si miraculoſa fu/⸗
ſſet eius cõuerſio celebꝛaret· ſicut ce
lebrat cõuerſio ſancu NHauli ꝗ mira
bilis fuit· ̊iſta nõ celebꝛat᷑. æ nõ vi⸗

„

det dicẽda miraculoſa. Roppo

ſilũ videtur dicere gloſa quedaʒ· ꝙ
ideo inter miracula narrat eius con ⸗/
uer ſio · qꝛ videbat᷑ miraculoſa ¶ Re

ſpõdeo dicendũ. ꝙ conũſio Mat/

rimo er pte chꝛiſti vocantis· quia

chꝛiſtus vocauit eũ adbuc a malis

nõ deſiſtentẽ: quia occupatũ in telo/
neo vocauit ad gram⁊ hoc ideo vt

nullus deſperaret p Cor. h. Hocat

ea quęnõ ſunt vt eaꝗᷓ ſut· Et.·. Joh·
ii A ceſtcharitas.nõ quia nos
Dilexerimus deũ · qm ipſe poꝛ dile

rit nos ⁊c · Secundo mirabilis fuit

xꝑte vocati:quomõ ita ſubito ad
vnicum verbũ ſecutus eſt chꝛiſtum
ſine viſo miraculo aliquo · et hoc ni⸗/
mirũ · qm̃ vt dicit Miero. ulgoꝛ ꝗ/
Dam maieſtatis diuinitatis in ipſiꝰ

chꝛiſti facie relucebat· cuius virtute

omnes ad ipſum trabebantur ſicht
ferrũ ab adamante. ꝰ
ſüt · Tertio fuit mirabil er pte officij
Rce quo vocatus eſt· nam vocatꝰ e
e teloneo ſicut Petrus de piſcatio

ne . Et ᷣm Chꝛyſo. ſicut piſcatoꝛeni/

hil eſt vtlius · ſictelonei offcio mibil

eſt dterius ⁊ ꝑiculoſius qꝛ taleoffi ·

.

ciũ vjx aut nüc ſine peccato exerceri

theifuit mirabilis ex multiplici pte ·

ixit 1 facta

—— ☚ ,,, ——0——— --————

chteſt. icht dicit leatns Gregonis Marcia Luce oñs poſt vocati

M Ad rõnes in oppoſitũ.·Id 2 unce' 8
DH reſponder᷑ ꝙ aſſumptũ ma onem Watthei aliqua nto ſpecio te
I patʒ ex euãgelio Joh.̊ Qm adver eginrccts ſuis diſcipulł ou/
HM bum Johãnis baptiſtę dicẽtis · Ec/ vnnofi oll ba elecc ater auo⸗ .
ce agnus ei· Indreas ⁊ Johaͤnes nus fule aWatt eug etiſc patef.
d ſecuti ſũt chꝛiſiũ· 1 poſten Tlndreas ma pnchhio fuit vocatus ah di
puAu4 vocauit Petrũ dicẽs· Inuenimus “ atu chaſti.nõ aũt ad apoſtola
IO0 meſſiam . ſic de aliquibꝰ nullũ iſto⸗ tum. niſi hm hoꝛdinationẽ chꝛiſti. d
in rum pceſſit· in vocatione aũt Mat⸗/ ft⸗ nolls nengn oimoine⸗
n thei verbũ chꝛiſti · Sequere me · Id ba Hier. hoc intelligenda ſunt xer⸗
PPaneetr ds e gernaeatit
üiam. Etröͤeſt⸗quianöeſtſinnle de mur pſcctione cua geſica. ſio ma⸗
In e cõuerſione Matthei Pauli· Cum nifeſtum eſt ꝙ ſtatim a pᷣncipio vo/
An pᷣmo. quia Mattheus non ſeuiebat rgeſtel ſtatum pfectionis.dicit
un cõ tra eccleſiam ſicut Paulus:⁊ id eo g v. pſurgens rellettaoib
No eccleſia ꝓptermaximã leęticiã quã ha ſenins eſchd etiam ad diſcipu⸗
buit de eius cõuerſione eccleſia cele/ iii lnn pertinet. m ülud Zuce
n a eeinmoco⸗aule Hgat⸗ Mpenſctngodreft menbeid d,
e. theus vocatꝰ eſt a chꝛiſto antec cę⸗ ſustie idet nõ poteſt meus eſſe di/ .
Alt, los aſcenderet · Paulus poſtea . ameſt æid argumentü in oxppo
ige⸗ g 1 4 9 ſirnn reſpondetur·. ꝙ ſummũ in vi/
n R 2 eruaz que pumana poteſt accipi dupliciter „⸗
Nnls ſtionẽ ſic ꝓcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ beatus Dnommoce bm cõꝑationem ad ſta
H Mattbeus nõ fuerit vocatꝰ ſtatim t en ꝗin humana vita vns ſta/ ðð
“ cæ teloneo ad ſtatũ apoſtolatus ⁊ ꝑ tuas eit nanaꝛ alio. aliquis eſt ſum/ .
Nt fectionis · Dicit en Gre .ſup Dſeè mos enil phiner Aianem ſien
1 Demo refente fit ſu mus ſtat apo ſ lenfe ummuz. ideſt attingere ad
n ſfſtolicus ⁊ hfectionis euangelicæẽ ſũ⸗ * en mae oe aPagrettum
e mus ſtat? humanevite· ꝙ Matthe⸗ . ihit ali q; ſeculani. Inueniũ tur
*“ nõ iit oran Sanbſauges is D iailtennorefr⸗
d ⁊apoſtolatus· ¶ In oppoſitum en at. Pfrclois:anoeglie⸗
wenn B ſicano repente fit apoſtolłꝰ cceuotione parẽtũ · ſic —☛
t Heda dicit ſup Lucã De pub tione parẽtũ · ſicut alij qui mo.
n licano ĩ apoſtolũ Pe puh⸗ naſterijs tradut᷑ a parẽtibꝰ· Sic enĩ
q geliſtam ſt alirneeCegens glo notel aliquis exenceat in ſe⸗
i ſa Hucr v. nullus Pifis oof, 4 agate kt aareſiglonerree
ſaa tationẽ vel reſpectuz bmõi vitg ſibi ennnant opoꝛtet ꝙ aliquis exerce
reſernauit: dsͤet pfectionis enã geli ldl ne obete aſt
cę:& ſtatim vocatus eſt qad ſtatũa A1, tia aliqui repete alſu
Sd ſtoſatus 1 pfectionis. . riao ſeut H lbneni⸗
wH Dicendũ iuxta ſanctũ homã ĩ qᷣtli/ „ . e omon ? Jo cias reges iu/
3 beto . ꝙÿ queſtio ſranonalmod len elin Raperege
41“H exverbis euãgelij determiari poteſt · Eccleſiaſtes ie Oꝛ e Carcere
6 Si enĩ loquim de apoſtolatu n cateniſqʒ interdñ qs ad regnũ egre/
eti eem aratne Maarth itur. lio modo hoteſt dici ſimuʒ
narmatone MXqe bm comꝑationem graduum quibꝰ

V2

pficitur ꝑfectio vnius hominis.⁊ ſic

intelligit Gregoꝛins · ꝙ nemo repen

te fit ſummus · Dicit eni Nuguſtin⸗
ſuꝑ canonica Johãnis · ꝙ charitas
nõ mox vt naſcitur ꝑfecta eſt· nã vt
Pficiatur naſcitur · cũ fuerit nata nu/
tritur:cum fuerit nutrita roboꝛatur.
aum fuerit roboꝛata pficitur ·

¶In feſto ſancti
Wichaelis eſt euãgeliũ · In illo tꝑe
Rececrunt i eni ⁊c · Warſi
xviij· Circa qð poſſunt diſputari ſe
gukes queſtiones . nma Btꝝ
angeliſint a xeo cuſtodię hominum
deputati · ¶ Secũdo Vtrũ angeli
Pexecutionẽ miniſterij a cõteplatio/
ne dinina retardent᷑ ¶ Tertio Htꝝ
angeli ad cuſiodiam hominũ depu/
tati quandoq; relinquant homines
uibus ad cuſtodiam deputantur·

D prima

etur ꝙ angeli nõ ſunt

moſic. DPeus ẽ cuſtos hominn Job
vijſufncientiſſimus ꝑ ſeipſum.ergo
nuliũ aliũ ꝗꝗ cuſtodiaʒ hominũ de/
putanit · ¶ Secũdo ſic· Cuſtodia et
cõſeruatio hmiiũ ẽ ꝑ graʒ · ſ̊ gr̃am
deus animęimmediate infundit.et
nõ ꝑangelos. ergo ⁊c · ¶ Tertio cu/

ſtos ponitur alicui aut ꝓpterimbecil/

litateʒ vt iunetur ⁊ defendatur. aut
Pter ignoꝛantiã vt inſtruat᷑ſed ho
mo poteſt ꝑ ſe cognoſcere ea ſunt
ſibi facienda ꝑ legeʒ naturalẽ coꝛde

impꝛeſſam.⁊ ſoteſt etiam exequi per

arbitrij libertatẽ. ꝙ̈ videtur ꝙ cuſto
Dia angelica nõ indigeat ¶ Quar/
to · Cuſtodis ẽ retrahere cuſtoditum
abbhis ꝗ ſunt ſibi nociua.ſed angeli
nõ retrahũt homines a peccatis · cũ
multotiens ĩ peccata hcipitari vide/

amus · g videt᷑ ꝙ angeli hominũ cu⸗/

ſtodes nõ ſint· ¶ In oſpoſitum eſt

— gſionem ſic ꝓcedit᷑ · Et
vi

deputaticuſtodię hominũ. ¶¶ nDn

enangeliñ pᷣſens · in quo vicit · ꝙ an
geli eoꝝ.ſcʒ cuſtodes · quia aliternõ
ſut hominũ · ¶ Secundo ẽ illud· e.
Taelis uis deꝰ mãdauit ð te zc·
Neſpõdeo dicendũ ꝙ angeli de⸗
putati ſunt ex diuina ꝓuidentia ad
cuſtodiam hominũ: Hatet pmo con
cluſio · qꝛ deus pꝛonioꝛ eſt ad miſere/

Dum qᷓ; ad puniendũ.ꝑ̊ deus homi/

nibus dedit Oęmones ad exercitiuʒ
vt habetur ad Eph. vlc. Nõ ẽ no/
bis colluctatio ⁊c· ꝙ̊ videtur ꝙ mul⸗
to foꝛtius dedit angelos ad cuſtodi
endũ · Secũdo ſic Scoòm Leonẽ ĩ li
bꝛo de conſe · Deus ꝓuid entiaʒ ſuã
quam de omnibus rebus habet me
Diãtibus aliquibus canuſis exequit᷑
qᷓ;uis autem deus omniũ pꝛouiden/
nam habet · ſpeciali tamẽ modo ſub/

ſtantięg rõnales ſuę ꝓnidẽtię ſubdũ/

tur· inqᷓntum altioꝛi modo pᷣ cęteris
finem inint bonitatis nate ſunt cõ
ſequi ·et ꝑ aliud pᷣncipium quod eſt
voluntas · quia ergo inter deũ ⁊ bo/

mines media eſt natura angelicaj·et

bm legem ſa aleneen ueg hoc eſt oꝛdi/
natum vt inferionbus ꝑ ſupioꝛa p/
uideatur ·ideo ipſi angeli exequũtur
Diuinam pꝛouidentiam circa ſalutẽ
hominũ:adiuuando ad tendenduʒ
in finem · liberandum ab his ꝗᷓ pꝛo
ceſſum in finem impediunt · ⁊ bęc exe
cutio dluinę puidẽtię ꝑ angelos de

hominibus vocatur cuſtodia ange/
lon. (81.

oꝝ· ¶ IUd rõnes in oppoſitum. ld
vpᷣmam reſpondetur negando conſe
quentiam · Et rõ eſt · quia deus ẽ cu⸗
ſtos pᷣmus ⁊ ncipalis apud quẽ ſũ⸗

ma pꝛouidentia reſidet · neceſt ꝓpter

ipſius inſufficientiam ꝙ; ſuã ꝓuiden
tiamſ de hominibus ꝑ angelos exe/
quitur ·ſed tum ꝓpter oꝛdineʒ ſuęſa⸗
pientię· tum quia congruit augeſts
vt ſcʒ eis hęc dignitas non negetur
ꝙ ſint ducès hominũ reductionis.⁊?
in hoc den quodamodo imitent · in/
Intum cooꝑantur deo ĩ reductione

ern
77
de
d
N
nere⸗
wn⸗
miz
eno/
mulh⸗
ſtwei
neili
Bhi
Nane

eg e

niden
voſab

da ,
ens
ntceõö

ei⸗
p,
tur

o
br

ſosd
ange

cone.
ge
eſi⸗
Ppter
ucden
lle/
ſeſt

aep

4,

.

bhominum in finem. Item quia con/
gruit homibus qui ſunt in ſtatu im/
Pfectioniſ:quem puericię apoſtolus
compat · i.Corxiij · Dnde eis cuſto
des tanqᷓ; pueris deſignãtur donec
veniente quod pfectum eſt euacue/
tur quod ex ꝑte eſt · ¶ Id ſecundaʒ
reſpondetur negando conſequẽtiã ·
Et ratio eſt · quia conſeruatio quęefit
a deo ſicut a pᷣncipali agente eſt in/
fundendo gratiam.ſed cuſtodia an/
geloꝝ non eſt ꝑ infuſionem gratię · H
eoꝝ eſt pꝛeparare homines ad ſuſce
ptionem gratię ꝑ luminationes et
alia hmorgiinentia ad eoꝝ cuſtodi

quia lumen naturalis cognitionis ĩ
homine eſt imperfectum · et pꝛeęcipue

ddg dirigendum in illa quę naturam

excedunt ·poteſtas etiam liben arbi
trij eius poteſt ad malum inclinare

deꝰ homĩbꝰ angelo ꝝ pꝛęſidio

multis occaſionibus· ⁊ ideo Pdet

quartam reſpondetur negandò cõ/

ſequentiam · Et rõ eſt· quia ſicut p/
uidentię diuinę eſt ſicimpedire ma/
la:vttainẽ ſaluetur naturę cõditio ·
ita etiam ⁊ angeloꝝ cuſtodię · ⁊ ideo
ad angelos nõ ꝑtinet ꝙ homiĩes cu/
ſtodiendo ad virtutem cogant · eta

vitijs retrahant · quia ſic ꝑiret ſibe/

um arbitrium: ratio meriti ·

Adſecundam

quęſtionem ſic ꝓceditur · Et videtur

qꝙ angeli ꝑ executionẽ miniſterij ar/⸗
ca hominn cuſiodiam a contempla/
tione diuina retardent᷑ · Primo ſic.

Ingelus in miniſterio exiſtẽs dixit

Tobi⸗· xj · Cẽpus eſt ꝙ reuertar ad
eum qui me miſit · ̊ nõ reuertitur ni/
ſiꝑ cõtemplationem · ergo videt᷑ ꝙ
miniſteriuʒ a cõtẽplatione dei ab/
ceſſerat · ¶ Secundo ſic · Ona potẽ/
na finita non poteſt ſimul in plures
oꝑationes eſſe·.ſed potentia angeliẽ

tertiam reſpondeturne/
gando conſequentiam: Et ratio eſt ·

finita · ergo vid etur ꝙ non poſſit ſi /
mul cõtemplari ⁊ miniſtrare.¶¶ Cer⸗
tio ſic· Intellectus creatus nõ poteſt
ſimul plura intelligere. ſed quando
miniſtrant angeli intellectu conſide/
rant ea quęaguntergo videt᷑ ꝙ tũc
Diuina ſimui contemplari nõ poſſüt
noppoſitum eſt euangeliñ pꝛe⸗

ſens ·in quo dicitur ꝙ angeli eoꝛum

ſemꝑ vident faciem patris:ergo per

miniſterium a contemplatione i/
4 Re

ſione faciei dei non retardant

ſpondeo dicendum ꝙ angeli ꝑ exe/

cutioneʒ miniſterij a cõtemplatione

non retardantur. Iſta concluſio pa/

tet · Primo ꝑ illud Gregoꝛij qui ait·
Sic ad exterioꝛa ꝓdeunt ꝙ ab inti/
mis nunq; recedant. Item ſecundo
ſic· Geatitudo angeloꝝ non minuit᷑
ex eoꝛum miniſterio ·ſed eoꝛum beati
tudo tota eſt in contemplatione di/
uinitatis: ergo in nullo ꝑ miniſterii
eoꝛum cõtemplatio retardat᷑.¶ .d
rõnes in oppoſitũ· Id pᷣmam reſpõ/
dDetur negando conſequentiam · Et
ratio eſt · quia angelus dicitur diſce
dere a deo nõ ꝑ intermiſſionem con
templationis aut per locum · quia
vt dicit Heda deus vbic; eſt · ſed
per hoc ꝙ ab inniſcilitate recedens
viſibilis aꝑparet · ſicut filius exiuit a
patre ⁊ venit in mundũ viſibilis ho/
minibus factus Joh xvi · Et ſimilit
Dicũtur reuerti ad deum quãdo de᷑⸗

poſita viſibili ſpecie in pᷣſtinam inui/
ſihilitateʒ deo ſimilem reuertuntur

id ſccundam reſpondetur ne/
gan do conſequen tiaʒ · Et ratio eſt ·

quia contemplatio angeloꝛum ma/

gis ſe habet per moduʒ receptionis
qꝙᷓ; actionis:⁊ ſicut luna ſimul recipit

lumẽ a ſole ⁊illuminat inferioꝛa coꝛ/

poꝛa · ita ⁊ angeli ſimul illumiant᷑ in
Piuina contemplatione ⁊ illuminãt

infenoꝛes el miniſtrant circa eos.
KFräne reſpondet᷑ ꝙ aſſumptũ
eſt verum quãdo intellectus ea quę

p5

cognoſcit diuerſis rõnibus cogno/
ſcit · tũc enim nõ põt ſimul plura cõ/⸗
ſiderare· quia non poteſt intellectus
effigiari diuerſis figuris · ſed ea quę
cognoſcuntur vna ratione. vel quo
rum vnum eſt ratio alteriuſ. nihil ꝓp/⸗
hibet ſimul intelligi.

ſtionem ſic pꝛoceditur · Et videt᷑ ꝙ
angelus quandoq; derelinqnat ho/
minem cni deputat eſt cuſtos· Pri
mo ſic · Haber Hiereli· Curauimꝰ
ba bylonem. et non eſt curata· dere/
linquamus ergo eam: ſed hoc dicit᷑
ex perſona angeloꝛnʒ · Dicit gloſa · S
videtur ꝙ angelus hominem dere/
linquat quando a peccato non coꝛri
gitur · Item Yſaix· v. dicitur. TRufe/⸗
ram ſepem eius ⁊ eritin direptionẽ.
loſa:ideſt.cuſtodiam angeloꝛum.

Secundo ſic. ITngeli ſunt qnq; i

celo empireo· ſed cum ſint ibi nõ ſũt
circa nos ᷑m Damaſum. ergo vide/

Veianete nos relinquant ·
ertio · Sapiens medicus infir/
mum deſperatum relinquit.ſed an
geli cuſtodes poſſunt ſcire ali quem
eſſe pꝛeſcitum per reuelationem ⁊ vi
ere aliquem in peccatis obſtinatũ ·
talis autẽ eſt quaſi infirmus deſpe/
ratus· ergo videtur ꝙ angelus qui
eſt quaſi medicus ſpin tualis talẽ re⸗
linquat · ¶ In oppoſitum arguitur
ſic. De nemine eſt deſperandum cq;/
Diu eſt in ſtatu vię· ſed infirmus nõ
relinquit᷑ a medico niſi ꝓpter deſpe/
rationem · ergo videtur ꝙ angelus
n nquat quemcñ q; peccatoꝛẽ ·
Meſpondeo dicendum: qꝙ ange/
lus in cuſtodiam hominis deputatꝰ
nuncq; q;diu viuit in toto eum dere/
linquit · Pro huius concluſionis in/
tellectu eſt notandum.qꝙ cum cuſto
Dia angeloꝛum ſit quedam executio
dunne pꝛonidentię opoꝛtet idẽ eſſe
indicium de vtroc;· diuina autem

pꝛouidentia non reliuquithomineʒ
ex toto. quia omnino in nibilum re/
Digeretur · ſed werum eſt ꝙ magis 2
minus pꝛonidet diuerſis pᷣm eoꝛum
conditionem · ⁊ ideo oculi dominiſu
per iuſtos eſſe dicũtur· et aures eius
in pꝛeces eoꝛum: quibusa deo pfe⸗
cte pꝛouidetur vt omnia eis coopen
tur ĩ bonum · vt dicitur Roma · viij ·
Sed malos ſm aliquid derelinqͥt.
inquantũ pmittit eos ſubiacere tri/
bulationibus.⁊ q grauius ẽ etiam
ĩ peccatis moa-Wnge Dicit ad Ro/
ma · p· Propterea tradidit illos de
in repꝛobum ſenſuz ⁊c· Similit etiã
angeli dicunt᷑ aliquos derelinque/
re hm quid inquantuʒ exponũt tri/

bulationibus vel etiam iuſto dei iu

Dicio ab aliquo peccato non retra/
hunt · nunq;ᷓ tamẽ ita derelinquũt
quin ſit aliquis effectus cuſiodię in/
quantuʒ aliquod malum ꝓhib
aliquod bonum ꝓmouetur
rõnes in oppoſitum. Id pmam re⸗
ſpõdet᷑ ꝙ uͦlud ĩtelligi᷑ de voce an/
geloꝛum diſcedentin ab homine pec
Zior in hoꝛa mepis e Dicẽdu
Dereliquerunt hm quid vt dictũ
eſt· ſint deus · ¶ Ald ſecundam re⸗

ſpondetur negando conſequentiaʒ

Et ratio eſt · quia licet angelꝰ pſens

non ſit · ex actione tamen relinquitĩ
homine foꝛmęeimpꝛeſſionem ⁊ diſpo
ſitionem bonaʒ in homine. ſicut ap⸗

paret in motibus violentibus ita

Gᷓuis nõ ſempꝑ ſit pꝛęſens· poteſt tñ

cuſtodire inquantum effectus eius
manet poſt actionem ſuam· vt patet

quando aliquis deuote oꝛat ad plu

res dies manet in deuotione
tertiam reſpondetur negando con/

iſtatu vieadeo eſt obſtinatus quin
Poſſit pꝑex pęnitẽtiam cõuerti· vñ nõ
eſt de eoͤſſperanduʒ.· Cum ſecundo
quia ⁊ ſi angelus ſciret eum ſcitum

boſt ettñ multa mala ĩ eo impedire ·

——

etur
d

ſequẽtiã · Et ratio eſt. Cu quia nullꝰ

. —ℳ

s

ſicnt de antichꝛiſto dicitur qui etiã
gelum cunſtodem ;

In feſto beati

onymi eſt euangeliuʒ· Nemo

Hi

accẽdit ⁊c· Lucęxi · Circa qð pñt di

ſputari ſequẽtes queſtiones¶Pri/
mo Otrũ lucerna incenſa Hierony/
mi.i:doctrina meruerit ſuper cande/
labꝛũ eccleſię poni · ¶ Secũdo Dtꝝ

2

Hieronymus fuenit cardinalis ·

.

vtru lucerna accẽſa Mie/
ronymi · i· doctrina meru⸗

crit ſuper ndela bꝛum eccleſig poni ·

Et vdetur ꝙ non.quia eius doctri

na in aliquibus non fuit bona necte

netur · ergo ⁊c· aſſumptum patet in
materia bigamię · de qua in · c. ANta/⸗

rius · dil. xx vi. Item in materia legas
L liũ · e 4 ad Galij · et Luceę P.· n

oppoſitum ẽ enãgeliũ pᷣſens · vbi di/

cit᷑ ꝙ nemo accendit lucernam ců

Reſpondeo dicendum ꝙ doctri
na beati Hierony mi pꝛo merito ẽ ſu
per candelabꝛum poſita · ideſt · acce/
pta laudata ⁊ ꝑ eccleſiaʒ vniuerſalẽ
approbata · in·· Sia romana eccle/
ſia · Diſ · xxv · Huiꝰ aũt approbatiõis
cauſa fuit multiplex · Vrimo · quia
eiꝰ doctrina fuit ſana et pulcra · Vñ
Hieronymus interpᷣtatur viſio pul
critudinis· Eius eni doctrina nil cõ/
tinet niſi pulcrũ ·⁊ ab oĩ macula falſi

tatis erroꝛũ alienum · LDnde cugu/

ſtinus de eo ait · Hieronymus pᷣby
ter greco · latino · et hebꝛeo eloquio
eruditus in locis ſanctis atĩ lr̃is ſan/
ctis vſq; ad decrepitam vixit ętatẽ ·
cuius nobilitas eloquij ab oꝛẽte in

occidentẽ inſtar ſolis lampas reſplẽ⸗

Duit · Item ſecũdo ·quia incenſa fuit
ardoꝛe charitatis ad vtilitateʒ eccle

ſię· Dñ Proſperĩ ſuis chronicis de

eo ſic ait · Hieronymus pꝛeſbyter ĩ

detbleem toto iam mũdo clarus ha

bitabat egregio ĩigenio ⁊ ſtudio vni⸗
uerſe eccleſigleruiens · Certio · qꝛ eiꝰ
iterptatio melioꝛ ẽ habita · Oñ Iſi⸗

doꝛ ſic git · Hieronymꝰ triũ lingua

rum extitit expertus · cuius interpta/
tio cęteris antefert᷑:quoniã ⁊ verbo/
rum tenacioꝛ eſt· ⁊ ꝑſpicuitate ſciẽtię
danoꝛ · atq; vtpote a chꝛiſuiano int/
pꝛetatoꝛe verioꝛ: Quartoquia eius

Toctrina eſt plena omni religiong et

ſanctitate · Onde Seuerus ina dicit
Hieronymus ſter fidei meritũ do
tem q; virtutũ · nõ ſolum latinis atq;
gręecis· ̊ etiam in hębꝛeis lr̃is inſtru/
ctus eſt · vt ſe ei in omni ſciẽtia nemo
audeat compare · Quinto · qꝛ erat

armatura foꝛtis contra hęreticos ·

Vñ Seuerus ð eo dicit· Hierony/
mꝰ erat iugis adũſus malos pugna
erpetuũ q; certamen oderant eum

eretici quia eos impugnarenõ de/
ſinit · ¶ Ad rõnem in oppoſitum re/

ſpondetur negando conſequentiã·
Et rõ eſt · qꝛ vanetas opinionis inter
doctoꝛes in his quę ad fideʒ nõ ꝑti/
nẽt nõ obuiat quin eius doctrina in
his quę fidei ⁊ moꝛum ſunt ſuꝑ ecde

ſię candelabꝛum ponatur ·

ſecundam

queſtionez ſic ꝓceditur· Et videt ꝗꝙq

beatus Hieronymꝰ non fuerit car/
inalł. Quia dicit Huguicio ⁊ mul
ijj ꝙ Hieronymus nõ fuerit car
In oppſoitũ arguitur ex
Primo er hiſtoꝛia ſua qᷣ
cantat᷑ ꝑ vniuerſam eccleſiã ·⁊ acce/

ptatur⁊ recipit᷑ ab omnibꝰ eccleſijs ·

i qua ſic habet · Cũ anoꝝ eſſet. xxxix·
romanę eccleſię cardinalii pꝛeſbyter
oꝛdinat eſt·nõ eſt aũt dubiuʒ quin
hiſtoꝛia iſta pᷣferenda ſit auctoꝛitate
dDicti Nuguicionis · ¶ Secũdo idẽ

arguit᷑ ex chronicis · vbi legit᷑ oꝛdi/

natꝰ ĩ cardinalẽ a Liberio papa ſub
titulo ſanctę TNnaſtaſię· Itẽ Johes

an · in hieronymiana in · ij · pte · cij ·
v

CTertio colligit᷑ ex picturis. cõmunit
en ꝑ omnẽ chꝛiſtianã regionem de/
pingitur Hieronymꝰ cũ capello car/
Dinalatus · ¶ Quarto arguit ex · c·
Ecckia · xvi .q: vbi ait Hiero· Eccle/⸗

ſia ſenatũ habet · vbi dicit archidia

conus· Hoc quidã intelligũt·eccle/
ſia romana quę dicitur habere ſas

tum ideſt· collegiũ cardinalin

lcit habere auctoꝛitatem ſe

*4
3 atoꝝn⸗
ar xcix· diſ.· Conſtantinꝰ · Et hãc ſen
tentiã tenet Innocentius extra re

iudi · Cũ te · Cũ aũt verbũ illud fue⸗
rit beati Hieronymi⁊ dicat ita nos
ſenatũ habemus· videtur claruʒ ꝙ;
cõnumeret ſe in numero cardinaliũ
¶ Quinto hoc videt᷑ haberi dariſſi
mũ cum ab omnibus videat᷑ ⁊ cõfi/
teatur oꝛdinatus plbyter eccleſię ro/

mang pſbiten autez eccleſię romanę
ſunt pᷣſbiteri cardinales vt videtur

colligi ex:c· Conſtantinꝰ· vbi ait im/
peratoꝛ Reuerẽdiſſimis clericis ſan/
cte romanęecdeſię ſuientibus illud
culmen ſingułpone ⁊c vbi dariſſime
patʒ noĩe reuerẽdiſſimo ꝝ intellexiſſe

Dñnos cardinales:.q nomen nõ cõ/

uenit niſi viris cõſtitutis in dignita/
te vt patʒ· i· c· In noie dñi ·. Dil · xxiij ·

Item in.· Aullamm · i. q ij . ſup glo
ſam de clericis romanę eccleſię JIdeʒ

videt᷑ collig nõ reſpondẽdo varijs
quoꝛundã argumẽtis qui nõ ob ali/
ud Hieronymũ cardinaleʒ negaſſe
vident · niſi quia in eoꝝ codicibꝰ nõ
legerũt · aut qꝛ ſtulti ſunt · vt ꝙ Dir/
gllius aut Culliꝰ nõ dixit · aut ꝓpꝛio

ſenſu viſum non fuerit · nulliꝰ qucto/

ritatis eſſe putent ·

Franciſti eſt euangelium. Confiteoꝛ

tibi ⁊c · Matth· xi · Circa qð pñt di/

ſputari ſequentes gueſtiancg. Pri
ma NDtrũ cõueniẽs fuerit ſecreta fi/

cinõ renelan ſapiẽt bꝰ 1 pꝛudẽtibꝰ

⁊reuelari ꝑuulis.¶ Secũda Vtrũ
beatꝰ Franciſcꝰ fuit de numero par/
nuloꝝ quibus reuelata ſunt ſecreta

celeſtia · D ,
4 na.
j een fuit cõueniẽs
ecreta fidei nõ reuelari ſapientibus
prudentibus et reuelari paruulis:
Arimo ſic· Illis ſunt reuelãda ſe/
creta fidei in quibus magis fructifi/
care poſſunt · Sicut ſemen meliꝰ ſe/

minatur in terra culta ⁊ bene hpara/

ta · ̊ ma gis h fit cũ ſapiẽtibus ⁊ pru/
Tentibus ſecreta reuelantur q; cum
paruulis reuelant.· Scribitur enim
Proũ.pᷣ. ITudiens ſapiens ſapien/
tioꝛ erit· ſecreta cõueniẽtiꝰ reuelan

tur ſapiẽtibus q; paruulis ſimplici/
bus Beunge ſic· Si myſteria
fidei abſcondunt᷑a ſapientibus nõ
erunt ſapicẽtes culpandi ſi ea nõ cre/
Dunt . fides enĩ ex auditu ẽ· ad Ro⸗/
ma· x · Certio· Quid ẽ ꝙ gras red/
Dit · ꝙg bec a ſapientibus ſint abſcon
ſa.qꝛ; videt᷑ gaudere de rae illo/
rũ:⁊ quęritur cauſa diniſionis homi
num · ¶ In oppoſitũ eſt euangeliñ ·
= ndeo · Hicvidendũ ẽ qͥ ſint iſti
apiẽtes quibꝰ abſconſa ſunt myſte⸗
ria chꝛiſti.⁊ qͥ Puuliquibus reuela/
ta ſunt· Primo em ſapiẽtes quibus
abſconſa fuerũt myſteria chꝛiſti ſũt
pbuprſ uꝑbieę tumiditatẽ ĩ ſapiẽtia
umana cõfidẽtibꝰ. Et iſti fuerũt ſa
piẽtes ĩ oculis ſuis· ð quibꝰ Tugꝰ

Dicit · ꝙ illi hcipui gentiũ phi qͥ pi /

nana⸗ ſũt cognoſcere Cotuerũt · tñ
q; ſine chꝛiſto phi facti ſũt· eo qnec

eũ venturũ ꝓphetis nec veniſſe aplis

credidert tumida eoꝝ ſupbia obſcu
ratũ ẽ inſipiẽs coꝛ eoꝝ · dicẽtes eni ſe
eſſe ſapiẽtes ſtulti facti ſũt· vt dꝛ ad
Roma·pᷣ .· Varuuli quibꝰ reuelata

ſũt myſteria dei fuer̃t abiecti piſcato

res qͥ facti ſunt doctoꝛes oꝛbis ⁊ lux

e
Ro
ſech
r
/
nii
nyſr⸗
dr
nde⸗
iſt
ic
gitl
Nug-
gol⸗
ed
ne
at⸗
cbo⸗

„

zu

71
4
o

Vñ aplus · Deſpecta nãqʒ elegit vt
foꝛtia quęq; ↄfndat· Dñ Rngꝰ· ex/
ponit HParuułi.humilibꝰ nõ ð ſe ſ/
ſumentibꝰ ¶ Scdo abſcõſa ſüt fidei
myſteria ſapiẽtibꝰ phariſeis ꝓpt᷑ fi/
Dei incredulitatẽ. qꝛ nec ipſi volue/
rut credere in chꝛiſtuũ nec alios crede/
re ꝑmiſerũt· Oñ eis dictũ ẽ Luẽ xi.
Ve vobis phariſeis et legiſpitis qᷣ
tuliſtis clauẽ ſciẽtię· i·ſcript᷑as loquẽ
tes de chꝛiſto falſis interpᷣtationibꝰ

coꝛrũ pentes ipſi nõ introitis creden
do in chꝛiſtũ · ⁊ eis ꝗq intelligerẽt ꝓphi

buiſtis · Harnulixvo quibꝰ reuelata
ſecreta fidei ſũt hoĩes ſimplices ꝑua
ſe ſentiẽtes · Dñ dñs · Niſi cõuer
ſi fneritis ⁊ efficigmini ſic ꝑnulꝰ iſte·
nõ intrabitis ĩ regnũ celoꝝ Matth.
xviij ·C ertio abſconſa ſunt myſteria
fidei ſapiẽtibꝰ ſapiẽtia mundana et
pꝛudẽtibꝰpꝛudẽtia carnis ꝓpter eoꝝ
vanitateʒ · qꝛ; q;uis multi eoꝝ vide/

antur multa ſcire moꝛbus?z

virtutibꝰ hominũ · tñ qꝛ chꝛiſtũ non
cõſtituũt ſibi finẽ · nec eoꝝ ſapientiã

oꝛdinãt ad dei laudẽ· Talibꝰ ẍo ſa

piẽtia dei occultat᷑. qꝛin maliuolam
aĩam nõ introibit ſapiẽtia· nec habi

tabitã coꝛpe ſubdito peccatis.vt dꝛ

Sap̃ · p· Paruuli aũt ecõtra qͥbꝰ re/
uelant᷑ celeſtia ſacramẽta ſũt humi/
les · qꝛ vbi humilitas · ibi ſapientia.
PHroũ xi.Dñ ibi exponit gloſa ð hu
milibꝰ qĩ ſimplicitate quęrũt Oñm·
d rõnes ĩ oppoſitũᷣ S pmäre
õdet᷑ negãdo cõſequetiã · Et rõ ẽ

qxrꝑuuli nõ habẽtes qliqð impedi/

mẽtũ erãt habilioꝛes ad receptionẽ
influxꝰ Diuinę ſapiẽtię q; ſapiẽtes il
li de quibꝰ dictũ ẽ: qui aut ꝓpter tu⸗
mid itatẽ animi:aut ꝓpt᷑ incredulita/
tẽ coꝛdis:aut ꝓpt᷑ vanitatẽ carnalis

gmoꝛis erãt indiſpoſit ad nelgn⸗

nẽ celeſtis ſapiẽtię ſuſcipiẽdã· ¶
ſecundã rñdet᷑ negando cõſequẽtiꝗ
Et rõ eſt · qꝛ ꝙ nõ credãt culpa eoꝛũ

eſt qͥ ponũt obiceʒ grę diuinę ꝑ quã⸗

volütas boĩsparat ad e ꝙ eleunee
in ea ꝗᷓ ſunt ſupꝛa terrã. ¶ Sd teruã
rñdetur ꝙ nõ ideo chꝛiſtus gras re/

fert patri:q; gaundeat ð cecitate eoꝝ
iudicio dei qͥ ita ſapienter oꝛdina/
uit · Et cñ querit cauſa huiꝰ Dubita⸗/
tionis ⁊ diuerſitatis · cõſtat ꝙ ex pte
credentiũ fuit eoꝝ humilitas ꝗ ad ſa
piẽtiã diſponitvt dꝛ Proũᷣ.xi· Dbi
hbumilitas.ibi ſapientia.Ex pte ton
credentiũ fuit eoꝝ ſuꝑbia ꝗᷓ eſt intel
lectus excecatiua· ̊ ex ꝑte dei cauſa
fuit ſua ſimplexvoluntas· Et H ẽ qð
ſequit᷑. Quoniã ſic fnit beneplacitũ
ante te · enĩ aliq ſint electi aliqui

reprobi bene põt aſſignari caula ĩ ge

nerali etiaʒ ex ꝑte dei vtĩ electis ap/

paret dei miſencoꝛdia.ĩ alijs aũt eiꝰ
iuſticia · Quia ſic ad gloꝛiã regis ter
reni⁊ decoꝛẽ ſui regni nõ ſolũ ꝑtinet

aula in qua ſtrenui milites honoꝛan/

tur · ̊ etiã patibulũ in quo malefacto

res puniunt · Sic ad gloꝛiã dei ñ ſo/
lum pꝑtinet pᷣmiatio bonoꝝ ſᷣ etiã pu

nitio maloꝝ · In ſpeciali tñ nõ poteſt

aſſignari rõ ex ꝑte dei quare iſtũ eli/
gat ⁊ iſiũ Ddimittat· niſi ſimplex eius
voluntas · DVnde dicit Rug · ſuper
Johannẽ · Quare illũ trahat et illũ
Dimittat noli iudicre ſi ñ vis errare

¶ Ad ſecundam

quęeſtionẽ q̃ quęrit᷑ vtrũ beatꝰ Fran
ciſeꝰ fuit ðR numero Eunlo- quibꝰ re
uelata ſüt ſecreta celeſtia · Andet᷑ ꝙ;
ſic· NRã ipſe humilimꝰ ⁊ ꝑpuulꝰ ĩ ocuł
ſuis plus q;ᷓ dici poſſit fuit:⁊ colũbi/

na ſimplicitate plenꝰ modo a pe cę/

leſti plurima ſecreta reuelata ſũt ꝗᷓ ſa
piẽtibꝰ huiꝰ ſeculi ſũt abſcõſaĩ pᷣmis
reuelqta ſũt ſibi multa futura p do/
nũ ꝓphetie qð ſee habuit · Scdo re
nelata ſũt ſibi ſecreta coꝛdiũ fratruʒ
ſuoꝝ ⁊ alioꝝ· Certio donatũ eſt ſibi
miraculoſe donũ linguarum quo in
telligere extraneos hoĩes poſſet ⁊ eis
hdicare· ¶ Quarto reuelata ſunt ei

mnlta ſecreta dininę ſapientię ? cele
ſtis doctrinę qua muo feruoꝛe ciuita
tes caſtella circũiens in populis ſe/

minauit· Quinto reuelata ſuntei ſe
creta ſpecialiſſima ſcʒ diuinę paſſio/

nis ſtigmata nõ modo reuelata ſed

miraculoſe uinpꝛeſſa:nam ſemelĩi vi/

ſione ſeruꝰ dei cõtra ſe ſeraphin cru⸗
cifixum aſpexit: qui crucifiionis ſuę
ſigs a ei euid enter impꝛeſſit vteruci/

fixus videretur· ⁊ ipſi mira certe re/
uelata ſunt ⁊ multa humili ⁊ ꝑpuulo
beato Franciſco · Sexto in ſignum⸗
teſtimoniũ ſanctitatis eius innume/
ra a deo patre ſunt reuelata ſiue oſtẽ
ſa miracula: de qͥbus omibus in eiꝰ
legenda patet ·

In feſto beati

Aucę eſt euangeliũ · Deſignauit do

minuszc· Qucęx· Circa qð poſſunt
dDiſputari ſequetes queſuões . ¶ Pri

ma Ntrum poſt electionem xij · apo/

ſtoloꝝ cõuenienter electi ſunt · lxxij ·

Dilſcipuli.in ucas vn di⸗

citur fuiſſe · Secunda Htrũ bea/

tus Lucas inter euangeliſtas ĩ figu
ra bonis fuerit cõueniẽter deſignat⸗

Bprimaz
ʒIAqgqueſtionẽ ſic pceditur · Et
idet᷑ ꝙ poſt electionem

ſunt · ¶ Primo ſic· Fruſtra fit ꝑ plu/
ra qð pot fieri p paucioꝛa:. ᷣ ꝑ duo/
decim aplos ſufficient euãgeliũ ſemi
nandũ ⁊ ᷣdicandũ erat ꝑ vniũſum

oꝛbẽ · On apls ad Romax. Fides
ex auditu ẽ · anditꝰ ꝑ verbũ dei.⁊ ſta

tim ſubdit· Qunqͥq non audierunt
gquidẽ ĩ omnẽ terrãꝗ exiuit ſonꝰ eoꝝ·

n hdicatione aploꝝ·

Secuũdo Dfficoꝝ ſiue ſtatuũ di/
nerſitas vnitati repugnat.ſ fideles
chꝛiſti ad vnitateʒ vocant · ſm illud
Joh · xvij · Nt ſint vnũ ĩ nobis ſic et

aploꝝ duodecim nõ cõueniẽter alij
ſcʒ ſeptuagintaduo diſcipuli electi

nos ſumꝰ. F in eccleſia nõ debet eſſe
iſta varietas officion ſiue ſtatuum

erno ſic· Hᷓonũ eccleſię ĩ pace cõ/
ſiſtere videtur· ſm illud:ij· Cor vlt ·
PHacẽ habete ⁊ de pacis erit vobi/
ſcum:ᷣ diuᷣſitas ẽ impeditina pacis
PBñ phus dicit · vij · pollit · ꝙ modi/
ca differentia facit in ciuitate diſci/
Diũ · g videt᷑ ꝙ talis Differentia aut
varietas in eccleſia inſtitui nõ debu
noppoſitũ ẽ euangeliũ ſſens
KReſpondeo dicendũ: ꝙ cõueniẽ
tiſſime chaſtus poſt duodecim apo
ſtolos elegit ad ſdicationis officiuʒ

etiam ſeptuagintaduos diſcipulos

Et hoc rõne multiplici · Primo rõne
quã chꝛiſtꝰ in lra aſſignat · Quoniã
meſſis quidẽ multa eſt oparij pauci
Multitudo en geẽtiũ ad ſuſcipiẽdũ
verba chꝛiſti parata erat ꝑ ſᷣdicati/
onem aploꝝ· reſpectu cuins multitu
dinis cõuertendę oꝑarij ſcʒ apli et
etiam diſcipuli erant pauci · Vñ ſub
Ditur · Rogate dñm meſſis vt mit/
tat oꝑarios in meſſem· qꝛ nullus fit

aptus ad pdicationey verbi dinini
miſi ꝑ gram dei:et niſi abeo miſſus
mediate vel immediate· Electi autẽ

ſuntĩ illo numero in ſignum ꝙ poſt
chꝛiſti reſurrectionẽ ⁊ aſcenſiõnẽ in
celũ Rdicaturi erant fidẽ chꝛiſti gen/
tibus lxxij· linguarum vnde deſig⸗

nati ſunt i· vxij· viris quibus domi⸗/

nus dedit ſpinitũ ꝓphetandi Nume

ri.xi· vbi dñs di locutꝰ eſſe Moyſi

auferẽs de ſpiritu qui erat in Moy/⸗
ſe⁊ danſlxxij· viris qui ꝓphetarunt.

nec vltra ceſſauerunt remanſerunt
gutem duo viri ĩ caſiris ſuper quos

requieuit ſpiritus domini·⁊ ipſi de/
ſenpti fnerunt · in quo hi expᷣſſe de/
ſignatiſunt. Secũdo· quia varietas
iſta offcioꝝ ⁊ ſtatuũ ptinet ad perfe/
ctionẽ ipſius eccleſię· Sicut enim in

rreyrum naturalium oꝛdine pfectio ꝗᷓ
in do ſimpliciter vnifoꝛmiter in/
enitur· in vniuerſitate qeaturarum

1,14

inueniri nõ potuit.niſi viffoꝛmiter ⁊
multipliciter · ita etiã plenitudo gj
in chꝛiſto ſicut in capite oꝛdinat ad
membꝛa eius diuerſimode redũdat
ad hoc ꝙ coꝛpus eccleſięſit pfectuʒ
Et hoc eſt qd apſus dicit ad Epłᷣ.
iiij · Ipſe dedit quoſdam quidẽ apo
ſtolos· alios vero enangeliſtas· ali/
os aũt paſtoꝛes ⁊c·ad cõſummatio/
nem ſanctoꝝ· Tertio hmõivarietas
ꝑtinet ad neceſſitatem actionũ quę
ſunt in eccleſia · opoꝛtet aũt ad diuer
ſas oꝑationes diuerſos homĩes de/
putant ad h̊ ꝙ diligentius ⁊ ſine cõ/
tuſione omnia pagantur· Hincẽ qꝙ;
aplus dicit ad Roma. xij · Sicut in
vno coꝛꝑe multa mem bꝛa nõ eũdeʒ
actum habent ·ita multi vnum coꝛ/
pus ſumus in chꝛiſto· Quarto hoc
ꝑtinet ad dignitatem ⁊ pulcritudi⸗/
nem eccleſię quę in quodã oꝛdine cõ
ſiſtit · Vnde dicit᷑ · iij · Regum · x· ꝙ
videns regina ſaba omnem ſapien/
tiam Sa ommoni Thabitacuu ſer⸗
uoꝝ ⁊ oꝛdines miniſtrantiũ non ha/
bebat vltra ſpiritum ¶ Id rõnes in
oppoſitum · Id pᷣmam patet reſpon
ſio ex dictis · negando ꝙ ſoli apoſto
li erant pꝛo tanta meſſe ſufficientes.
euãgeliũ eni dicit ꝙ erãt pauci · qd

qut didtur de apoſtolis intelligẽdun
Eta ſe⸗
cundam reſpondetur negando aſ/
ſumptum Dicimus enim ꝙ diuerſi
tas ſtatuũ ⁊ officioꝝnon impedit ec·

eſt · non excluſis diſcipulis.

cleſię vnitatem quę ꝑficitur ꝑ vnita
tẽ fidei ⁊ charitatis ⁊ mutuę ſubmi⸗/
niſtrationis. m illud apli ad Eph⸗
iiij · Ex q̊ totũ coꝛpꝰ ẽ cõpactũ ſcʒ ꝑ fi

dẽ · cõnexũ ſcʒ ꝑ charitatẽ pomnẽ
iuncturam ſubminiſtrationis· dum
ſcʒ vnus ſeruit alteri · ¶ Rd tertiaʒ
reſpondetur negando minoꝛeʒ· Et

rõ eſt· quia ſicut i coꝛpe naturali mẽ/

bꝛa diuerſa cõtinentur in vnitate p

virtutem ſpiritus viuificantis · qͥ ab/

ſcedente membꝛa coꝛpis ſeꝑant᷑· ita

etiam in coꝛpe eccleſie conſemnatur
vnitas diuerloꝛuz membꝛoꝝ virtu/

te ſpirituſſancti qui coꝛpꝰ eccleſię vi
uificat · vt habetur Joß. vi· Vnde
apoſtolus dicit ad Eph.iij. Solli⸗
cite ſeruate vnitatem ſpiritus in vin
culo pacis · Diſcedit aũt gliquis ab
vnitate ſpiritus dũ quęrit ꝗᷓ ſibi ſũt
Wꝛia:lic etiã ĩ terrena cuitate terre/
na pax tollit᷑ ex hoc ꝙ ciues ſingulꝗ
ſua ſunt quęrunt·alioquin ꝑ officio/
rum ⁊ ſtatun declinationeʒ tam men
tis ꝙ; in ciuitate terrena magis pax
conſeruatur. inquantuʒ per loc plu
res ſunt qui cõmunicant actibꝰ pu/
blicis · On ⁊ apoſtolus dicit.i.Con..

xij. Dominus ſic tem ꝑauit vt nõ ſit

ſciſma in coꝛxxe · ſed pꝛo inuicem ſol
licita ſint membꝛa ·

¶ Ad ſecundam

queęſtionem ſic pꝛoceditur.Et vide/
tur ꝙ ſanctus Lucas non ſit conue/
nienter in figura bouis deſignatus.
Quia Lucas pncipaliter verſat cir
ca paſſionem ⁊ moꝛtem chꝛiſti· et ita
videt᷑ figurari plus deberi ꝑ agnuʒ
qᷓ; ꝑvitulum ſiue bouem:quia agnꝰ
Pꝛie figurabat chꝛiſtum immolatũ
ꝓ nobis · Vnde Johᷣ·p· Ecce agnus
dei ꝛc · ergo ⁊c · ¶ In oppoſitum eſt
illud Exech· pᷣ. Facies bouis a ſini/
ſtris · ¶ Reſpondeo dicendũ.ꝙ ſiẽ
alias diximus Exechieli phetei vi/
ſione animalis quattuoꝛ facies ha/
