Coꝛrupunt bonos moꝛes colloquia
pꝛaua ¶ Itẽ nõ eſt tutũ egroto eſſe ĩ

gere coꝛrupto · quia ex hoc cito recidi

mnũ pateretur· Sic nõ eſt tutũ bonis

in loco et cõſoꝛtio peccatoꝝ:ex h̊ eni

peccatũ incurrunt · et ſi ſanati fuerint
frequenter recidiuũ patiũtur · Geñ ·
ux : Surgite et egredimini de loco
iſto ⁊c · Item aliquis non poteſt eſſe
Diu in anglia vel in alemania· velin

aliena patria quin de cõſuetudine il
lius vel linguagio aliquid habeat.
Sic nec cũ peccatoꝛibꝰ habitare qͥn
de moꝛibus eo ꝝaliquid retineatvᷣ

Coꝛrupti ſunt inter gentes ⁊? didice

rũt oꝑa eoꝝ ⁊c·: Et ſi dicat aliqs ma

gnũ cõmodũ tempale habeo de cõ/

ſoꝛtio eoꝝ: ⁊ magnum damnum de
receſſu · Reſpondeo Si quis eſſet in
Domo ſuccenſa vbi nõ eſſet niſivna
feneſtra ꝑ quã poſſet exire ĩdutus ⁊
oꝛnatus:potius omnia ſua dimitte/

ret anteq; nõ exiret · Sic quilibet di

ſpendium ſuoꝝ ⁊ ſuęcarnis quantũ/⸗
cũq; · potius debet ſuſtinere q; in cõ.

ſoꝛtio maloꝝ remanere . ideſt · piculo

ſuo . Geñ · xxxix · Joſeph relicto pal/
lio ĩ manu feminę fugit· Et homo ð
iculo maris libenter nudus euadit
ne alios coꝛrumpat · Et ouis moꝛbi⸗
da de grege aliarum · ⁊ lepꝛoſus de
cõſoꝛtio hominũ⁊ pymum putridũ
Te acerno alioꝝ · Sic debent amoue
ri boni de conſotio maloꝛuʒ·ne eos
coꝛrumpant.¶ Ve lanctiſicatione ·

Fnctifica/
tur bõ ꝑ baptiſmũ ·.j. Cor/
vj · E bluti eſtis · ſanctifi

cati eſtis et loquit᷑ hic de ablutione

baptiſmali :quę virtutẽ ſanctificãdi

habuit a paſſiõe chꝛiſti · Roma · v ·

Quicunq; bapticati ſumus in chꝛi/
ſto Jeſuĩ moꝛte ipſius baptixati ſu/
mus · Heb · xiij · Ot ſanctificaret po/⸗

teʒ dens putridus de oꝛe eijcitur

pnulum ſuũ:extra poꝛtam paſſus eſt:
Bnde chꝛiſtus lotrix noſtra ad ſoꝛ/
des noſtras abluendas fecit cæ ſan/
guine ſuo lixinium: cineres accipiẽs
ĩ vtero virginis infirmitates huma
nas.quia languoꝛes noſtros ipſe tu
lit. Vſa.liij · DBe cineribus vitule ru/
le fiebat mundatio · QNumeri·xix.·
Ditula rufa chꝛiſtꝰ ꝓ nobis paſſus
eſt · Apod. pᷣ. Qui vilent nos et la⸗
uit nos ⁊c ¶Bechnnda ſanctificatio
eſt ꝑp confeſſionem · P· Facta ẽ iudea
ideltcõfeſſio·ſanctificatio eiꝰ. Chꝛy/⸗
ſo ˖· Confeſſio coꝛ emundatſenſum il/
luminat. ⁊ ad ſuſceptionẽ chꝛiſti /
parat . ODn.j. Machab:iiij. Judas
i.cõfeſſio mũdauit tẽplũ a gentibus
inquinatis. i. CTimoth ij. Si quis
emũdanerit ſe erit in ſanctificatone:
Et · · Elegit Judas·ideſt. confitens
ſacerdotes ſine macula ad ſanctifi/
candum templum.quia bonus? di/

ſcretus confeſſoꝛ eligendꝰ eſt¶ Ter⸗/

tia ẽ ꝑ abſtinẽtiaʒ a xeccato·· Theſ
ſal.iiij · Poluntas ⁊eiẽ ſanctiſicatio
veſtra vt abſtiuneatis vos ab omni
foꝛnicatiõe · vt ſciat vnuſquiſq; vas
ſuũ poſſidere in ſanctificatione ⁊ ho⸗/
noꝛe · ij . Con· vij · Emundemus nos
ab omni inquinamento carnis ⁊ ſpi/
ritus ꝑficiẽtes ſanctificationeʒ in ti/
moꝛe dei:quia ꝑ timoꝛẽ dei œetlinat
om̃is a malo.Ecꝗ:ij. Qnui timet do/
minũ ſparabunt coꝛda ſna:⁊ in con
ſpectu illius ſanctificabũt animas ſu
as· ¶ Quarta eſt per ſpem .· Johß· ij.
Qui habet ſpem in illo ſanctificet ſe
Auguſtinus · Sperare eſt ex gratia
1 meritis expectare · Calis non ẽ ſpes
impij que perit · · Spes impioꝛuʒ
pibit · Aunn⸗ eſt ꝑ cuſtodiã mãa
datoꝝ · Leuit xx· Cuſtodite hcepta
mea qꝛ ego dñs qui ſanct fico vos·

AId cuſtodiã mandatoꝝ nos inui /

tant dona pcepta ⁊ ꝑcpiẽda ⁊c · v·
Dedit illis regiones gentium etla/

boꝛes populoꝛum poſſederunt· 1

434

Solitudo

cuſtodiant iuſtificationes eiꝰ. Qui
igit᷑ cepta non cuſtodit non habet
ius in laboꝛibꝰcomedẽdil· Numer:
vj · Juxta qð mente denoueratita

faciet ad ꝑfectiõʒ ſanctiſicatiõis ſuę

CSeie eſt ꝑ elemoſynaʒ· Ecd · vq·
atu bꝛachioꝝ ⁊ ſacrificiũ ſanctifi/
catiõis offeres domino · Chꝛiſtus in
cruce bꝛachij nobis lucratus eſt qc/
quid habemus·. Solet dic · hoc de
inre meuʒ quia lucratus ſum ꝓpꝛijs
bꝛachijs · Magna pſumptio ẽ ea
quęchꝛiſtus acquiſiuit cum tanto la
boꝛe pauꝑibꝰ ſubtrabere · offeres o⸗
mino · ſcʒ ĩ paupe · LQuce xj · Qð ſu⸗

pereſt date elemolynam. ? ecce om /
Weptuna

nia munda ſunt vobis: Ge
eſt ꝑ bonã ſocietatẽ·.j/Con · vij · Dan
ctificatur vir in fidelis p mulierẽ fide
lem ⁊ econuerſo·e ·Cum ſancto ſan
ctus eris ⁊c· Sed dicit᷑ ꝙ mulier tur
pis nõ libenter ſedet iuxta pulcrã ne
turpitudo illius magis appareat · qꝛ
oppoſita iuxta ſe po ſita ma gis eluce/
ſcunt· Sic mali non libenter ſocian/

tur bonis ne malitia ex coꝝ bonitate
magis appareat quia qui maleagit

odit lucem ⁊ non venit ad lucem vt
non manifeſtenturopa
MBe Solitud ine ·

zialcdud haberet phialaʒ
plenã balſamo · ſtultus eſſet · ſiĩ tur⸗/
ba ſe poneret vbi phialã foꝛte fran/
eret ⁊ balſamum effunderet · Sic il
e quiin turba vel ſocietate ſe ponit·
vbi aliquando gratiam dei amittit
BGeata virgo filium amiſit in turba

quẽ teplo muenit · Luceę· ij · Itẽĩ ſo

litudine deꝰ cũ aĩa loquit᷑ · Dſee· ij ·

VDucam eam in ſolitudineʒ ⁊ loquar

ad coꝛ eius· Lbentius loquitur ali/

quis homo cum ſponſa in ſecreto q;ᷓ

in aperto · Sic deus cum anima ſan
cta· Gernardus· Oanima ſancta ſo

enturopa en Joh ij ½

ne gratia cõſeruatur. Si

Spes

la eſto vt üli ſoli placeas quem ſoluʒ

ex omnibus elegiſti· In ignoꝛas te

———

A-E

bet · ſcʒ deo · Quia ð facili trãſit ma

verecundũu habere ſponſuʒ· qui ne/
qua q; ceteris pᷣſentibus ſuam velit
exhibere pᷣſentiaʒ:fuge publicũ · fu⸗

ge oẽs domeſticos · recede ab eo qͥ ti

bi miniſtrat · ¶ Atẽ ibi ſepius conſo/
latio infunditur· Hiere: j · Onager

aſſuetus in ſolicitudine ĩ deſiderio

animę ſuę attraxit ventũ amoꝛis ſui ·
Jacoo domi manens benedictionẽ
patris accepit·quaʒ eſca frater ami/

ſit · Quid ꝑ Eſau niſi iquieti ⁊ giro/

uagi qui conſcientia derelicta exteri
oꝛa ſolacia quęruntqui cęleſti bene/

Dictione pꝛiuantur · Per Jacob do

mi manẽtẽ· quieti ⁊ pacifia deſignã
tur :qui teſtimonio conſcientię gloꝛi/
antur benedictioneʒ patris obtinẽt

Ideo dñs in lege iubet os turturs

retoꝛqueri ad aſcellas:ideſt· de lecta
tiones ⁊ conſolationes ſuas in inti/
mis ſuis haurire · Hoc eſt qð Naũ.
iij · ꝛ · =quã ꝓpter obſidionẽ hau/
ri tibi· ideſt · in intimis tuis refrige/
ria conſolationum tuarũ haurias:

eſtin dDño · qui ſperantes
ĩ ſe ſuſtinet ne cadãt· Na

turaliter qui infirmus eſt timet cade

re · alicui rei adheret · vt in puero vel

infirmo patet · Sic naturalis rõ di/
ctat animęcognoſcenti debilitatem
ſuã ꝙ foꝛtioꝛi ſe initi ⁊ adberere de/

lum paſſum · qui habet bonam apo/

Dia tionem · ſcʒ deũ vnde poſſit trãä /
ire malum paſſuʒ · Nanitatis enĩ eſt

non pᷣſtare fulcimentum innitenti ſi⸗/
bi · ſed veritatis eſt non negare · Vñ
cum Ddominus verſtas ſit: innitenti

ſibi non ſe ſubtrabit · Sicut ſolẽt fa⸗
cere mali trufatoꝛes qui ſe fruſtra p

mittunt cad ere·ſi aliquis ſe apodia/

nerit eis · Iſaięl.· Eui ambulat in

tenebus:
nonie df
ſcetein
derene
ſipiet
fanoint
ſommni
nleal
iencon
Clatenpte
eketinn
Confuginn
hobisſpen
bemnsan

E
ſipuivon
coonte,
atnausſ.
herinctemn
e
Tpeceſſann
gnin En
Pöcnuut
ſonmtrsnn
fnonöini
NeRſder
Domuta
tepi
Srsenn
lmmmuin
s Bine
Cenarile
fe dret n
Eaegie
ſunter.
lepfruc
tienter
celeſnic
oriagt
Stem!
minesſa
gneſual
dnntge
usni
e losg

grenſotg
1nornste
aquine⸗
mn wlit
enben
Pius conio⸗
Onuge
deigeno
mons ſui⸗
necicnone
nucami⸗
nenagro⸗
cn chn
cekidene⸗
d
na igi
entiegion
atnsobtnnit
tos tumuns
Gkalace
iusin nti/
gd Qai.
lonehau⸗
is fefnge⸗
bauns

ma;

guiſpermnns
necadit
Aſtinet

tnprew .

mals de
Abllitten
dbemede⸗
cll räirmm
tbonan400,
epphtgi
nitunseni
mmimmiant

nngeh

is ſc unni

GiutſntOH

9 lfutey
sAA
AAn

Spes

tenebꝛis ⁊ non eſt lumen ei. ſperet in

nomĩe Dni ⁊ innitat᷑ ſuꝑ deum ſuũ·
ATug. Quid in te ſtas ⁊ non ſtas:
ꝓijce te in deum · nõ ſe ſubtrabet · ⁊ te

cadere nõ ꝑmittet/ꝓijce te ſecurꝰ ſu/
ſcipiet · ⁊ ſanabit te · Securus eſt ſſ⸗/
rans in Dno:quia pꝛotectoꝛ eſt oiuʒ

ſperantiñ in ſe. · Vñs ꝓtectoꝛ vitę
meę ⁊c ¶ Ite ſpes animã ſeruat · Eſt
eni ancoꝛa animam leruãs ne a pꝛo/

cella temptationũ ⁊ tribulationũ rũ/

pat · vt innuit aplus HNeb. vj · Qui

confugimus ad tenendam ꝓpolitaʒ

nobis ſpem quam ſicut ancoꝛam ha/
bemus aĩę tutã ⁊ firmam:gloſa u⸗

guſtini · Si te fluctuari videris ĩ ma/

ri huius mundi:noli abꝛumpi ab an
coꝛa anteqꝙᷓ; intres in pꝛtumfluctu/

at nauis ſi non longe a terra ꝓijcitur
nec in ęternũ fluctuabit⁊ ſi ad tempꝰ

fluctuat. ¶ Itẽ ſpes baculus eſt val /

de neceſſarius in via huius vitę pe/

grinãti · Qumi huic baculo innititur
nõ coꝛruit · W· Non verelinquet oẽs

ſperantes in eo · Id⸗
rans nõ infirmaboꝛ

dñno mutabũt ⁊c· currẽt ⁊ non labo/
rabunt: ambulabũt non deficient.

¶ Iteʒ ꝑ ſpem homo remunerabitur.

Spes en eſt certa expectatio futurę
beatitudinis ex gra ⁊ meritis ꝓueni⸗/

ens ˖ Si merces modica laboꝛẽ mer /

cẽnarij tolerabilẽ reddit. quid face/

re debet merces gterna? Jacobi · v.
Ecce agricola expectat fructũ pꝛecio/
ſum terrę patienter ferẽs ⁊c · glo · Si
ille ꝓ fructu terręquem ſperat tã pa/
tienter exꝑectat quãtomagis nos p
cgen ebet ergo iuuare ſpem nr̃aʒ
oꝛia ęterna ſperantibus pꝛomiſſa
Item mia dei qui vult omnes ho/

mines ſaluos fieri · Si hoĩeſ amãt ea

quę ſua ſũt·⁊ ↄſeruant ea · ⁊ ſi ea ꝑdi/
derint gaudent cũ ea recupant· Sic
deus qui ſũme bonus eſt vult cõſer⸗

nare eos qui boni ſunt et ꝑccatoꝛes

inf e nõ fatigat
nec deficiet · Vſa xl · Qui ſperantin

—

quos pꝑdidit recuꝑare· Exẽplũ ¶u/
c·xv· de oue ꝑdita:Exech · xviij· Ec
ce omnes anime meg ſunt ⁊zc · NMun/
quid eſt voluntatis meę moꝛs impij
Dicit Dns· nõ magis ut conuertat

a vijs ſuis ⁊ vinat; ¶ Item bona que
agimus ⁊ mala quę ſuſtinemus æ-

bent iuuare ſpem noſtrã·Securꝰ do

bet eſſe de re qui habet bonũ pignus

apud ſe· Sic ſecuri ſut de regno futu

ro qͥ habent bona opera ꝗ quaſiquę⸗

Dam pignoꝛa ſũt ⁊ arre regni celeſtiſ

GBꝛegoꝛius· Cum opꝰ ꝓficit · regni fi-

Oncia creſcit · Ideʒ · Niri ſancii quot

laboꝛes nũcimitati cõmendanteſ ex/

hibent · totiã remunerationis ſuę pi

gnoꝛa intra ſpe

Idẽ · Canto ſpes ſolidioꝛ ſurgit · q̃n/
to quiſq; pꝛo lo dunioꝛa pertulerit ·
Certus poteſt eſſe de re quę venalis
eſt qui pꝛecium habet apud ſe · Sic

debet eſſe certus de regno eterno qui
multas tribulatiões ſuſtinuit quibꝰ
regnum cęlorum emitur:quia ꝑ mul

tas tribulationes oꝑoꝛtet nosintra/

Ecq· xxiiij · Sicut Dicit do

cedit de oꝛe dei · Homo eſt compoli/

tus ex coꝛpoꝛe ⁊ anima:⁊ ideo ſic coꝛ

pus viuit expane qui eſt cibꝰ coꝛpa⸗

omis ſpes vitę⁊ virtutis

pei ſuę cubiculuz clauſa
tenẽt¶ Atẽ mala quę ꝓ deo ſuſtine/
mus ſpem adiuuant: Gꝛeg. Bono/
rum mens quo durioꝛa puritate to-
lerat ; eo cternitatis pᷣmia citꝰ ſperat

ne viuit homo ſed in oĩ verbo qð pp

lis· ſic anima viuit ex verbo dei q dd

cibus ſpũalis · Oñ ſicut qñ aliquis
coꝛpoꝛaliter infirmus ⁊ debilis ꝙ c⸗/⸗
bum nõ redcppit · vel ſi recipit non re
nunnnet · eſt euidens ſignum moꝛtis ⁊ de
eiuus vita deſperatur· Sic quãdo ali

quis eſt ita debilis ⁊ infirmus in aĩa
ꝙ verbum dei nõ audit· vel auditũ
2

nõ retinet · ut · peat in oꝑere: ſignuʒ
manifeſtũ eſt moꝛtis ſpũalis · Hnde
tñ qᷓntumcũ q; vid eaturĩ aliquo ta/
le ſignũ:non debet homo totalit᷑ de/
ſperare de vita ipſiꝰ· quia inuenitur
medicina quęhominem q̃ntumcũq;
ſit infirmus poteſt confoꝛtare iterum

ut cibum ſpiritualẽ recipiat ⁊ retine/

at ⁊ ſic viuat.Et quia beata Maria
eſt bona medica.quę iſtiuſ medicinę

ſ·grę dei habet plenitudineʒ⁊ a qua

ſola gra dei venit ad homines · ideo
ꝙ aliquis infirmus ⁊ debilis per ꝑec/
catum ſanns⁊ foꝛtis fiat ⁊ viuat· in
ipſa eſt totaliter confidendum ⁊ ſpe/
randum.quia in ea ſola eſt tota ſpes
noſtra · Et hoc eſt qdð ipſa dicitĩ ver/
bis ppoſitis ·˖ In me eſt oĩs ſpes vitę 7
virtutis· Ild ipſam ergo recurramuſ
¶ VHmnia opera mundi:¶ Introitus
oꝛdinantur ad aliquẽ fineʒ ꝓpt᷑ queʒ
ipſa opera fiũt· Nihil aũt ẽ ꝙ ita tra⸗
hat hominem ad aliquod opus inci/
piendum ·⁊ inceptum cõtinuanduʒ
ſicut qñ homo habet ſpem firmam ꝙ
poterit conſequi illud ꝓpter qð illud
opus facit · oꝑa aũt bona quę homo
facit oꝛdinantur ad habendu vitam
gternax· Et ideo ut homo bona oꝑpa
libenter incipiat ⁊ continuet· ſuꝑ oia
neceſſarium eſt ut habeat ſpem conſe
quendi illam vitam/⁊ ſuꝑ oĩa debet
homo vitare deſperationem · Sem/
per ergo illam ſpem teneamꝰ ꝙ bene/

End quod volumꝰ conſequaf

Ciendũ eſt ꝙ totã ¶ Diſtinctio⸗
ſpem noſtrã debemus ponere in deo
quia ipſe eſt qui ſperantes in ſe adiu/

ugt · Qdiuuat eni eos tripliater · ſcy·
Ne cadant in temptationibus.e

eficiant in tribulationibus · Et vt
mium habeant pꝛo bonis operibꝰ.
ene cadantin tẽptationibus. Etiõ
quando aliquę temptationeſ oęmo
nis inſurgunt contra hominẽ · ſtatim
Dʒ recurrẽ ad adiutoꝛiũ dei:⁊ q̃ntũ/

Spes

Pamo adinuat deus ſperantes in

cunq; ſint magnę tẽptatiões.nõ de⸗/
bet ðſperare quin poſſit cũ adiutoꝛio
Tei vincere multo facilius· Licet enĩ
Diabolus ſit multũů potens ⁊ foꝛtiſſi/

me poſſit hominẽ inuadere per mul-

tas temptationes ·tamen cũ tota po/
teſtate non poteſt nos cogere ad cõ/
ſentiendũ niſi velimus:tum quia noſ
ſumus multũ fragiles ⁊ de facili incli
namur ad iſta tempoꝛalia ⁊ ad dele/
ctanduʒ in eis indebite · qð ipſe no/
bis ſuggerit in temptationibus.licet
non poſſet nos cogere ad conſentien
Dum ſibi · tamen in magno Priculo
poteſt nos ponere ut inclinem̃ ad cõ/
ſenſum· Et ideo nullus debet confi/
ere in temptationibus de ſua vir/
tute · ſel debet ſuam ſpem ponere in
æo⁊ eiuſ adiutoꝛiũ petere · quia ipſe
pugnabit pꝛo ſperantibus in ſe · et iu
uat ne in temptationibuſcadant · vᷣ

In ipſo ſperauit coꝛ meum ⁊ adiutuſ
ſum.¶ Nota ꝙ aliquando deus iu/
uat ſic ſperantes in le vt ſepe habeãt

temptatiões nec vult ſtatim tempta
tiones repellere · ſed permittit aliquã/
do diun hominem temptari ⁊ eſſe in
pugna.nec eſt pꝛopter hoc ſtatim de
eius adiutoꝛio veſperandum · Jpſe
enim hoc facit·quia inde ſequit᷑ ma/
ioꝛ vtilitas hominis·quia homo reſi/
ſtendo temptationibus multũ mere
tur · quanto maioꝛes ſunt temptatio/
nes · T cum plus durant maius meri/
tum acquirit · Sed ſemperiuuat ſpꝑe/
rantes in ſe in hoc ꝙ diabolus nõ h/
ualcat cõtra eos ⁊ adducat ad cõſen
tiendum peccato· Nñ di Ecc ij · Re
ſpicite filij nationes hominũ.⁊ ſcito/⸗
te quia nullus ſperauit in dño ⁊ con
fuſusẽ·qͥs pmãſit in mandaj eius et
derelictuſ eſt· aut quis innocauit illũ
et deſpexit eum: Quoniam pius et

miſericoꝛs eſt deus ⁊ remittit in tem/

ꝛe tribulationis peccata ⁊c· ¶ S
cundo vebemꝰ ponere ſpem nr̃am in
o · quia ipſe confoꝛtat ſperantes in

ſenen
teonmn
vib
nocop
loett
Pnas
bulati
dtl.
liutnt
liſat
ſpaten
CCo
nazpaſc
ſesnoſt
lbagens
uuati
la tte
pſiino
bunns
dentton
topiali⸗
Horamns
cvanti
ſdeoig
ſbneſpen
tbusinſe
tond
bae
onnq
ean
namus
damus
ſnor.
lulſentto
quotſaſt
ſeteost⸗
entieec
Wbam
wd
konmen
enterſa

lones
nasch
Pꝛiax
ſllom
lunin

esno R
diutono
inen,
epr ⸗
nattota
Nreagci⸗
tzno
Kalincli
Dihſeno,
nbaslict
lenſnten
Dorald
nn
Rec
Nl N
en wrerei
e nipe
oinſeneriu
ſachnt
nadiutuſ
1o usin⸗
rdabeit
ntenpta
nmniqni,
Gein
oeſtünde
mdun P
le ſcguetm
na lwnoſei
Mulltiner
ttenptito⸗
mainsmen
Kriuutt

Atvlusnöh.

ncatadoſen
Niniot⸗
tin dio
ndttan
inocdu
orun gisl
mimtnan.
miü
rni
nein

ſene deficiãt ĩ tribulationibꝰ. Mul
teenim tribulationes veniunt aliqñ
de quibus videtur homini · ꝙ nullo
modo poſſit euadere ſine magno ꝑi-
culo et ſecure ſi homo attenderet ad
ꝓpꝛias vires ita eſſet ꝙ in multis tri/
bulatiomibus deficeret vel nõ eua/
deret ſine magno periculo · niſi eſſet
adiutoꝛiũ dei · Et cũ ipſiꝰ adiutoꝛio
ita reddit᷑ homo foꝛtis ꝙ oĩs tranſit
impatientia faciliter. Onde apls· ij·
ad Cor pᷣ· ODpat· ſcʒ deus toleran/
tiaʒ paſſionũ/quas nos patimur vt
ſpes noſtra firma ſit · Dnde ſubdit
loquens de ſeipſo·Supra modum
grauati ſumul· ſupra virtutẽ·ſ.nr̃aʒ

ita vt tederet nos etiam viuere. Sʒ

ipſiiĩ nobiſipſis reſponſũ moꝛtis ha/
buimus vt nõ ſimus fidentes:i · cõfi
Dentes in nobis · ̊ in deo qui de tan
tis piculis enipuit nos ⁊ eruit · in quẽ

ſperamus:quoniaʒ ⁊ adhuc eripiet

adiuuantibus ⁊ vobis in oꝛõnibus
In deo igit᷑ debemus in tribulatio
nibus ſpem noſtrã ponere · qꝛ ſperã/
tibus in ſe ⁊ ipſe aufert omuẽ tribu/
lationẽ · vel dat patientiã in ſuſtinẽ/
do · ᷣm qpipſe ſat qͥd eſt eis vtilius·
Nota ꝙ illud qð debet nosinduce
re vt qñ ſumus in tribulationibꝰpo/
namus in deo ſpem noſtrã · ⁊ ſic eua
Damus ſine periculo:tribulationes
ſanctoꝝ · Quomodo enĩ ſancti po/
tuiſſent tot tribulationes ſuſtinuiſſe
quot ſuſtinuerũt niſi deus cõfoꝛtaſ/
ſet eos ⁊ dediſſet eis foꝛtitudineʒ pa
tientię:Quęeni virtus vel patien/
tia humana ſufficeret ad ſuſtinẽduʒ
tot ꝑſecutiones · tot afflictiones· tot
toꝛmenta.ꝗᷓ diuerſi martyres pati/
enter ſuſtinuerũt:· Quõ tot vᷣgines
puelleę · xiij · vel · xiiij · annoꝝ cõmina/⸗

tiones toꝛmentoꝝ ꝑſecutoꝝ · tot pgę/

nas cñ tanta patientia ſuſtinuiſſent
ꝓpꝛia vᷣtute vel ꝓpꝛia patiẽtia · Certe
nyllo mõ · ſed ponebant totaʒ ſpemn
ſuam in deo. x ipſe qͥ nõ deſinit ſxe/⸗

nere laboꝛes· Pnde videmus ꝙ ali
quis pacto cõductꝰ a dno aliqͥ oẽs

*

Spes

rantes ĩ ſe · Dabat eis virtutẽ oĩa pa⸗
tiẽter ſuſtinendi⁊ ſine ꝑiculo aĩę ſuę.
Vñ · P· In te ſperauerũt patres no
ſtri ſperanerũt ⁊ liberaſti eos.ꝗſiud
dat nobis exemplũ ponẽdi ſpem
noſtrã in deo qn ſumus ĩ aliqua tri/
bulatione en
re ſpem noſtrã in deo·qꝛ ipſe ſperan
tes in ſe remunerat vt pᷣmiũ habeãt
ꝓ bonis oꝑibꝰ. Spes eni mercedis
facit hominẽ patiẽter ⁊ libenter ſuſti

laboꝛes totiꝰ anni ſuſtinet · qꝛ ſperat
in capite anni reciꝑe bonum ſalariũ
Dpꝑpa aũt bona ſunt oꝑa laloꝛioſa·.

⁊ideo vt melius ipſum laboꝛeʒ ſuſti

neamus debemus habere fiduciaʒ
⁊ ſpem · ꝓpterea ꝙ recipiemus a do

mino mercedẽ vitę eternę · Et iſtam

ſpem debemus frequent ponere an/

te oclos coꝛdis nri· Si aũt ipſa oꝑa
fecenimus ſperantes ĩ aliqua alia re

⁊nõ ĩ deo:Sic faciũt illi qͥ ob ſpem

laudis hominũ h̊ faciunt · ſicut ſunt
hypocritę· nõ recipiemꝰ pᷣmiũ a do/
mino ꝓ efe Sauos facit ſperan
6

otandũ ꝙ cũ ad pueni/
endũ ad vitã ęternã ſit neceſſariũ· ꝙ
homo qui eſt in ꝑccato moꝛtali ſur/
gat de peccato ⁊ pſeneret ĩ bono ſta/
tu · non ſolũ neceſſariuʒ eſt vt homo
qui facit bona oꝑaſfaciat ea ſolũ ſpe
rans remunerationeʒ a eoſimo eſt
etiã neceſſariũ vt ille qui eſt in pecca/
to habeat fiduciam et ſpem firmam
in deo · ꝙ ipſe dabit ſibi miſericoꝛdi/
am et remittet ſibi peccata · et dabit
ſibi ꝑſeuerantiã vt poſſit puenire ad
gloꝛiam · R

tes in ſe

ia circũdabit · ma-

Pirituſſan
ctus ſupueniet ĩte · Auce
P. Siẽ dicunt do ctoꝛes.
ũſſanctꝰ eſt amoꝛ duinꝰ· igitur
gbere gram del ſit hre amoꝛem
3

ci

rtio debemus ppyne

Speranteʒ aut in dno

4

na gratia recurramus

eius ·ſequitur · ꝙ ſiẽ vnuſquiſq; ha/
bet in ſe graʒ de vita · habet in le ſpi⸗

ritũſanctũ · q; habere gr̃am dei nihil
aliud ẽ q; hr̃e ſpiritũſanctũ · Itaqʒ
cũ beata virgo Maria haberet ĩ vi/

ta ſua ⁊ mõ habeatĩ ſe plenitudinẽ

grę dei · ſequitur ꝙ fuerit in vita H ⁊

moòdo plena ſpirituſancto· Et ideo

angelus qui dixit ei ꝙ erat gra ple/

na · etiã dixit ſibiq eſtet plena ſpiri/
tuſancto· bm ꝙ dicit᷑ in his verbis·

Spũſſanctꝰ zc · quaſi dicat·Nõ ſo/

lum veniet in te · nec aliq̊ͥ mõ erit in

te · BP ſupueniet.· ſupabundanter e
niet in te · abũdantiſſi ime ſcy replens
te · Et ideo ſicut pꝑetimus ab ea ꝙ ob

nneat nobis graʒ dei : ita debemus
recurrere ad ipſam ꝙ obtineat graʒ

ſpñſſancti· Spũs eni ſanctus maxi/
me neceſſarius eſtĩ pꝛedicatione· q;

ſine ipſius gratia hdicatio nõ poſſet

fructn facere · Id hn geſt ple/
ntroitus;
Sicut coꝛpus noſtrũ niſi habeat
eſpintü vel ammã ꝗᷓ dat ſibi vi⸗/

i
tam. fetiduʒ eſt · et cõtinue vadit ad
coꝛrruptionẽ quouſq; totaliter ſit coꝛ
ruptü · Sic anima nra niſi habeat ĩ
ſe ſpintũſanctũ qui dat ei vitã ſpinri
tualem-ſicut anima dat vitam coꝛpi
coꝛpaleʒ· fetida eſt· ⁊ cõtinue vadit

ad coꝛruptionẽ peccatoꝛuʒ quouſq;
tandẽ pueniat ad pęnã inferni· Sʒ
ſicut coꝛpus q;diu eſt in eo anima a
coꝛruptiõe cuſtodit᷑· Sic aĩa q;diu
habet in ſe ſpiritũſanctũ cuſtoditur
ab omni coꝛuptione peccati·⁊ ꝑ cõ/
ſequens elongat᷑ a via inferni ⁊ acce

Dit omni die ad gloꝛiam paradiſi·

¶ Sciendũ ꝙ omnis ¶ Diſtinctio.
coꝛruptio peccati · vel eſt coꝛdis · ſicut
cum peccatur cogitatione · vel oꝛis ·

ſicut peccatur locutione. vl operis ·
ſic cũ peccat᷑ oꝑatione · ¶ Spus aũt
ſanctus qñ eſtĩ aĩa noſtra cuſtodit

caʒ ab omni coꝛruptione pꝑeccati · qꝛ

coꝛ mundat ab omni immũda cogi⸗

tatione ⁊ cõſeruat ab om̃i mala locu

tione ⁊ rectificat manũ ĩ omni bona

oꝑatioue ¶ VPrimo g ſpuᷣſſanctꝰ cu/
ſtodit nos ab omni coꝛruptione pec/
cati:q;ꝛ coꝛ mundat ab omni immũ/
da cogitatione · Nihil en in mũdo

eſt de quo ita libenter cogitat homo

ſicut de eo qð amat · ⁊ q;to plꝰ amat
aliquẽ · tanto libentius ⁊ delectabili⸗

us 1 frequentius cogitat de ipſo· Et
ecõtrario qñ homo cõtemnit alique

in coꝛde ſuo·non libenter cogitat de

iplo ˖ Spũs aũt ſanctus in anima ĩ
qua eſt ponit charitatẽ dei qua ba

bita diligit homo deuz ſup omnia
bona ·; Spũs aũt ſanctus facit homi

nẽ cõtẽnere tꝑalia·.⁊ hoc ſequitur ex

vᷣmo · Quiciq; em diligit ceũ ſuꝑ
oĩaomnia alia ita contemnit ꝙ nul
lo modo vłlet perdere amoꝛem dei
ęꝓpter ea· Et ideo ſpũſſanctus cũ fſa/
cit hminẽ ceũ diligere ſuꝑ oĩa · fa⸗
cit eũ de eo cogitare ⁊ e his quęſũt
bm den · ⁊ nõ ce his ꝗſunt cõtra de⸗
um cũ faciat homine ipla cõtẽnere·
NRoma v · Charitas dei diffuſa eſtĩ
coꝛdibus noſtris ꝑ ſpiritũſanctuʒ q̃
Datus elt nobis ·˖ ¶Motanduʒ ꝙ qꝛ
ſpirituſſanctꝰ ſicut dictuʒ eſt mũdat
coꝛ a malis cogitationibus: Ideo ſi
aliquis velit vti eius beneficio· H ve/⸗

lit in ſe recipe malas cogitationes·

Vlit eas retinere et in eis ꝑpſeuerare

vſq; ad conſenſumſpũſſanctus qui
nõ vult habitare niſi in conſcientijs

mundis ſtatim recedit ab eo· Et tůc
Diabolus qui nullã inuenit reſiſten/
tiaʒ de facili immittit multas ⁊ pꝛa⸗
unas ogittiones inducens homi⸗/
nem ad conſenſum deturpat multi/
pliciter animã eins · Sap· pᷣ. Spiri
tuſſanctus diſcipline effugiet fictuʒ
ideſt · ſanctitas effugiet fictionem in
illis qui animã ſuaʒ ĩ pꝛauis cogita/
tionibus poſuerũt ⁊ nõ peccant oꝑe

eſt fictio:quia exterius vident᷑ mun

dia peccato · intenus ſunt infecti · et

afmntt
intelectu
ſitinein
farönen
tellecce
talin co⸗
cuſtoct
ticy⸗
ore
Pmnorfu
Teocdan
ſecogtat
atone.
dielo
ſcloca:
ſodug
ſbivoc
ghiſ
le wiert
iger⸗
eti
dora
ſotneloc
piec
t No

Wonio

filancin⸗
Muh⸗
kesſeaſe
ſachar
afnat
ſtuſen
leroſol
lurp
Umnenno
uigco
ſeſpinti
Giqais
P oode
dit
ſallaz
ſuisca
huma

tuſſ

fiſp
tnſon⸗

imalaloer
onnibon
Piluncv,
ninedee
vommmm,
Memiinni
ogtathone
Gopbamn
1 lazbiln
t pſoEt
umnttalians
A NS de
nsinanimni
edeiqubt
ſap onnin
ausfuctbonn
weſegnime
dugt diſ
Wtanntt nr
vamoren da
ſancuocia/
eſpoiz. ſa/
rbis ueſüt
untcora de/
achtenere⸗
ddiſaeſti
Rn
anenmidat
midus: Jadol
bencfido⸗ b
ogltnonest
nas pſenut
piſſancnsnt
inconſcinths
tab co⸗ Ettie
nuenitreiſten⸗
muleus 10:3
dncens om
Amu n
necklgitſcn

cieticnoneĩn

gi gunichi/
1coͦrum
is ricny

ſmtufng

Spiritns

auferet ſe a cogitatiõibus ꝗᷓ ſũt ſine
intellectu · Cogitationes enim male
ſũt ſine intellectu ⁊ rõne·imo ſunt cõ

tra rõnem ⁊ intellectũ · qꝛ ratio et in/⸗
tellectus dictat ꝙ homo nõ deberet
talia cogitare · ¶ SZecãdo ſpũſſanciꝰ
cuſtodit nos ab om̃i coꝛruptiõe pec/
cati:qꝛ os cõſeruat ab omni mala lo
cutione · Sicut enĩ eſt de cogitatiõe ·
ꝙ amoꝛ facit libenter cogitare hoĩieʒ
e eo qð amat.⁊ ↄtemptus ꝓhibet
ne cogitat ð his 3 ↄtemnit · Ita ẽ ð
locutione ꝙ hõ Nilet ſemꝑ loqͥ ⁊ an
Dire loqͥ de eo qð diligit ·⁊ ni ; vel
let loqui vel audire loqui ð his quę
nõ diligit ̊ ↄtemnit · On dicitur ꝙ
ibi vadit lingua vbi coꝛ dolet · Siẽ
ſpũſſanctꝰ ponẽdo in aĩa charita
tẽ dei ex eo ꝙ facit hoieʒ deũ ſuꝑ oĩa
Diligere · ⁊ ea ꝗᷓ ſunt cõtra deũ odire
Ita etiã facit vt hõ libenter loquat᷑
de deo ⁊ de his ꝗᷓ ptinent ad deũ· et
facit ne loquatur verba inhoneſta ⁊
turpia · nec aliqua verba ꝗ diſplice⸗/

ant deo · Jpſe enĩ ſpũſſanctus conit
verbai oꝛe hois q habet in ſe ſpiri/
tũſanctũ · Oñ abũdantiꝰ dicit vñs

Matthei · x· Non vos eſtis loquẽ/
tes ſed ſpũſſanctus.Motandũ ꝙ;
ſic charitas facit ꝙ hõ diligat deu ·
ita facit ꝙ; igae bruwi cri eo ſpi
rituſſanctus dando nobis charita⸗
tẽ nõ ſolũ facit ne loquamur verba
turpia ⁊ inhoneſta⁊ ꝗᷓ ſunt cõtra e/
um · imo etiã facit ne loquamur ali/
quid cõtra ꝓximũ · Qui em habetĩ
ſe ſpiritũſanctũ non dicit verba ꝑꝗqᷓ

aliquis hõ vel aliq̃ mulier diffame/

tur · Nõ dicit verba diſſeminatoꝛia
ꝑ quę inter hoĩes turbatio et odium
oꝛiat. NMõ dicit mẽdacia · Nõ facit

falſuʒ teſtimoniũ·ſ in oibus verbis
ſuis cauet ſibi ne ſitĩ ẽuamẽ velĩ dã

num alicuius · Illi en in quibꝰ ẽ ſpi/

rituſſanctus nõ loquũtur niſiᷣm cõ
ſiliũ ipſiꝰ. Nñ dicit · ij · Ber · · Spi

rituſancto inſpirati locuti ſuut:⁊ lo/

Tertio ſpuſſanctus cuſtodit nos
ab omni coꝛruptione peccati · qꝛ ma/
nu rectiticat in omni cona opauione

it abir hodie ſancti dei hĩes:
62

Spũs en ſanctꝰ eſt ſiẽ bonus magi/
ſter qni diſcipulũ dirigit ĩ opando
Vñ ſic illi qͥ aliquam artem volunt

addiſcere qugrũt bonũ magiſtrũ qui
eos docegt ⁊ Dirigat quõ bona opa

illius artis poſſint ⁊ ſciant facere ſine

erroꝛe · Sic qͥ volũt addiſcere artẽ et
modũ faciẽdi bona oꝑa ⁊ ꝗᷓ deus ſ̊/
cepit facere.⁊ volũt canere ab oꝑibꝰ
malis · iſtů magiſtrũ ꝓcuarẽt ha bere

qꝛ ipſe eos ita in opando diriget ꝙ
recta bona oꝑa faciẽt: 1 nõò eſt eoꝝ

oꝑibus bonis erroꝛ nec peccatů Lñn

Dicit dñs Job · xiiij. Spũſſanctus

quẽ pater mittet ĩ noĩe meo ille vos

Tcebit oĩa ⁊ ſuggeret vobis oĩia ꝗᷓ/
uõ ſcz poſſitis

cũ q; dixernit vobis: quõ ſcʒ
facere ⁊ implere · ¶ Notandi ꝙ ad
B ꝙ aliquis dicat᷑ recte ⁊ bene oꝑari
nõ ſufficit ꝙ faciat vnũ opus bonuʒ
aut duo neceſſariũ ẽ vt ſemꝑĩ to/
ta vita ſua faciat bona oꝑa:Et ideo
ad h̊ ꝙ aliqs dicat᷑ recte ⁊ bene oꝑpa
ri neceſſana ẽ cõſtantia · vt in eis cʒ
cõſtanter vſq; ad finẽ ꝑſeueret· Et
qꝛ hõ eſt fragilis ⁊ de facili mutatur
de vno ꝓpoſito in aliud:ideo vt hõ

ſit firmus ſemꝑ in ꝓpoſito faciẽdi bo

na oꝑa:⁊ vt hõ in blonis opibus ꝑ/
ſeueret· neceſſariũ eſt adiutoꝛiũ ſpiri
tuſſãcti. Ipſe enĩ ẽ cõfoꝛtatio qͥ dat
illis in qbus ẽ cõſtantiã · et facit eos
ſtare foꝛtes ⁊ vſq; in finẽ vitę ſuęfa/
cere bona oꝑa in hono ꝓpoſto · ideſt
ĩ bonis opibus pſenerare · Et ꝓpr ᷣ
Vſa xj· vocatur ſpũs foꝛtitudinis·
Egech.ij.· Ingreſſus ĩ me ſpũs⁊ ſta/
tuit me ſuꝑ pedeſ meos · me ſcʒ cõfoꝛ
tans ⁊ ad bona opa facienda me eri

ens. ꝑpſeuerantem ac conſtantem

aciens· 14

Cin vitioꝛũ · Dnñn qñ
v1enit ad aliquẽ nõ venit
ſola. ſᷣ̊ ad modũ regis adducit ſecuʒ
magnã ſocietatẽ vitioꝝ · Ecq · x · Ini/
tium ennie rogtl ſupbia · ꝗq tenn/
erit eã implebit᷑ maledictis · ideſt · vi/
tijs · Supbia em poſtq; dominium
habet in aliquo nõ amittit eũ de fa/
cili· ſiẽ reges de facili nõ ꝑdũt caſtrũ

qð ſemel poſſed erũt ̊ potẽter illud

Tefendũt · Ecq. iij · Synagoge ſuper⸗
bon non erit ſanitas Chꝛyſo. Tolle
EH vitiũ vt nõ velint hoies apparere

lominibus:.⁊ ſine laboꝛe cetera vitia

reſecant · ¶ Itẽ pſu pbiã homo ſimi/
lis diabolo efficit · du homo homini⸗
bus ſimileſſe dedignar. vt phariſeꝰ
qui dixit Luce · xviij · Nõ ſum ſiẽ ce
teri hoies ˖ Bernardus · Exgo ſiẽ ce⸗/
teri dęmonũ · Supbia enim ſemper
vult vominari.Mõ eſt naturale ver

mibus dñari alijs vermibꝰ. Sene/

ca · Sivideas mureʒ dominarivel/
le alijs muribus nunqͥd riſũ teneaſ⸗
BSic boieʒ alijs hominibus. H alali/

bus. Genñ · ix. Dictũ eſt homini: Erit

tremoꝛ veſterſup oĩa animãtia ter/

rę.· Vñ Greg. Magna ſupbia ẽab
eæq̃li timeri · Sed dicit᷑ ꝙ ouis q;tũ/

cũq; miſera ſit·ſi nola collo eius po/

nat omnes quaſi dna pcedere cre/

Dit ſe oĩibus melioꝛẽ· Contra queʒ

Ecqxxxij· Rectoꝛẽ te poſuerunt no/
li extolli · ̊ eſto in illis quaſi vnus ex

illis. nõ quaſi dñs ·˖ ¶ Itẽ ſupbia eſt
occaſio ⁊ cauſa ruinę ſpũalis:· Quia
ſupbus vult altã domũ edificare ſi/
ne fundamento humilitatis ideo
certꝰ poteſt eſſe ð ruina· VProũ · xvij
Qui altam facit domũ ſuam quęrit
ruinam. Diqbolꝰ em facit de qbul/
Dam ſiẽ coꝛnicula ꝗᷓ eleuat nucem in
altũ quã nõ poteſt frangere · 1 pmit/
tit eã cadẽ vt frangat᷑· Sic diabolꝰ

Snperbia

pcurat aliquẽ quẽ nõ poteſt ſterne·
re eleuari in aliquã dignitatẽ vtin/
de ſuꝑbiatur ⁊ cadat.⁊ ſic ad pęnaʒ

gternã ſecum trabat · Job xxx · Ele/⸗
uaſti me ⁊ quaſi ſuꝑ ventum ponẽs

eliſiſti me valide · DHernardus. Oau
latim aſcendiſti · H̊nõ paulatim de/
ſcẽdes · ſᷣ tanq; fulgur ⁊ alter ſatba/
nas · Item ſicut vas qñ cõfringi ðdʒ

eleuat · Sic ſupbi NProů · xviij · An⸗
te ruinaʒ exalta bit᷑ coꝛ hoĩs · · De/

ieciſti eos dũ alleuarent᷑· Onde.Ex/
celſę turres graui caſu ꝓcumbũt. Et

altiſſimi mõtes crebꝛis fulgoꝛibꝰ fe/
riunt · Elta arboꝛ foꝛtiꝰ agitat · et ra
i eius atius in ruinã confringunt᷑·

tes ſuꝑbia nocet homini ola bo/

na auferendo · x· Sitibi gra ſi ſapi⸗/
entia foꝛmaqʒ detur · Deſtruit omia
ſola ſupbia ſi comitet · ¶ Mon eſt ſe⸗

curũ puluerẽ velpaleaʒ in alto eſſe ·
Sic ſuꝑbũ in dignitate · Si vis co/
gnoſcere granũ a palea ꝓijce ĩ altũ ·

granũ deſcendet · ̊ palea aſcendit:
Sic ſaꝑbiſemꝑ volunt aſcendere ·ſᷣ

bumiles deſcendere· Et nota ꝙ pa /

lea nõ eſt ſuꝑ granũ ꝓpter ſuũ valo/⸗
rem · ̊ ꝓpter ſuã leuitatem· Sic ſuꝑ/⸗/

biſup bonos · Matthei ·iij · dicið ꝙ

Oñs paleã cõburet igni inextingui/
bili · ſ̊ triticũ cõgregabit in hoꝛreum

ſuũ · ideſt. celu · Dñ ſicut homines cu/
ſtodiunt ſe a latronibus ne ſpolient

eos · ſic debent cauere a ſupbia quia

inſidiatñ bonis operibus vt pereant ·
ug · Itẽ ligna putrida ⁊ vermes

Te nocte lucent · k de die nõ · Sic ſu/
perbimodo lucent in tenebꝛis huiꝰ
mundi / in die qn ſol iuſticie axpa/

rebit quales ſint apparebũt· q; tunc
videbũtur in coloꝛe ꝓpꝛio· qꝛibi lu⸗/
cerna impioꝛuʒ extinguet. ? extincta

monſtruoſumẽ cñ exgra a deo da/
ta aliquis ſuꝑbitita iſte de vita mo

monſtrabit᷑· Proũ · xxiij; ¶ Item ſiẽ

ritur · de ſanitate egrotat᷑. de medica
mento interficit· Gregoꝛiꝰ· Qui de

4

vitun
mmeclen

Qui
cwe
goCct
ſomicae
ninati
oposn
noign
fſümend
ſopopnn
cino
pun
ii
ſanla
iunge
eer
hlleqaſo
eibſgt
fſeclefu⸗
hom
Cendt
nws
Ndere⸗
betrep
pkecätn
cos l
ampe⸗
ath

mon⸗
pidibea

Kine
thui

lnua

bteſtſtmne

ntennz
Gr Ek/
emum poni

ndus Diagn.

Paulatim
külerſutbe

itwii An

—

Dis⸗ BPe⸗

DndEH

pcumdiͤt Et
fulganbefe
agint c
Aconirngent
dominioube
bigſigi
Deſnutoni
Monckſe
inaloeſe⸗
e G ns o⸗
pijiee iat ;
e Aendit.
tiſendere h
nonga/
ninſtüvlo/
en Gind/
tii dat
Gineping
Abit inwen
rwmnines
us ne ſpolien
Alupouc
us Vtpefen
midan vnn
dien Oſt
ntencbus bii
iſuak aſ

gtdit⸗ u

ingnet in

nirnm
wetrnd

Tactus

virtutibus ſe extollit nõ gladioſed

medicamento ſe interficit ·
——— De tactu impudico ·

ctus im/

ℳ pudicus tria mala facit·

. PHrimo coꝛpꝰↄtaminat
Qui tãgit picẽ inqͥnabit᷑ ab ea· Ecq

xiij · On ſuper illud.j·Corj· vj· Qui
foꝛnicauerit ĩ coꝛpꝰ ſuũ peccat · Dicit

glo · Cetera peccata animã maculãt.

toꝛnicatio aut coꝛpus ⁊ aiam conta/

minat¶ Secũdo anumã maculat et

coꝛpus incendit · Qunqͥd pteſt ho/
mo ignẽ abſcondere ĩ ſinu ſuo vt ve⸗

ſtimenta nõ ardeant:aut ambulare
ſuꝑ pꝛunas vt nõ cõburantur plãtę
eius · Sic qui ingreditur ad vxoꝛem
ꝓximi ſui.nõ eſt mũdns cũ tetigerit

eã · Pꝛouᷣ.vj ·; Ignẽ ĩ ſinu ſuo poꝛtat

q̃de mliere cogitat.vel qͥ ei liłẽter lo/
quitur ·.qꝛ colloquiũ illiꝰ quaſi ignis
exardeſcet · Ecꝗiix · Sup pꝛunas am
bulat qͥ aſpectus ſuos in ſpecieʒ mu
lieris figit · Neu ad has pꝛunaſ mul

tiſe calefaciunt cũ DHetro negantes

chꝛiſtum Mar xxiiij · Das prunas
accendit diabolns ſuggeſtionibus
pꝛauis Job · xj · Halitus eiꝰ pꝛunas
ardere facit · Stultus ⁊ inſanus de/

bet reputari ille qui ferrũ calidũ am/

plectitur vel ſtringit ad ſe · vel ponit
ad os ſuum ⁊c · Sic qui mulierem
amplectitur vel oſculatur · quia di/

cit Hieronymus · Gladius igneus

eſt ſpecies mulieris · Gladiꝰ dicitur
quia vulnerat ·igneus qꝛ inflammat

Sicut ergo inſanus reputarer quiĩ

gladium ardentẽ ſe ꝓijceret · Sic qͥ
in mulierem · Ecq · i · Propter ſpe⸗/
ciẽ mulieris multi ꝑierũt · ⁊ foꝛtiſſimi
interfecti ſũt ab eavt DHauid Salo

mon. Samſon · Item ex duobusla
pidibus frigidis ⁊ duris exit ignis

qui in eis nõ erat ſi inter ſe collidant᷑
t quid mirum ſiex tactu viri I mu/
lieris exeat ignis luxurię/qui in eis

,
2

Tepigitas

latebat: ¶ Itez papilio iuxta cande
lain tantũ volitat Pianee; ſe cõbů
ret · Sic homo iuxta mulierem ſedẽ/
do ⁊ colloquendo: Vnde dicit HNie
ronymns. Oſtium tuũ muliernʒ pe/
des nunc intrent:E ſividęris muli
erem bene cõuerſantem. mete dilige
nõ coꝛꝑali frequentia:iquia nõ eſt ſe-
curũ fenum vi ſtupã eſſe inxta ignẽ
Bemardus; Cum muliere ſemꝑ eſſe
eaʒ nõ cognoſcere maius ẽ q; moꝛ
tuos ſuſcitare:⁊ ſi qdð minus ẽnõ po/
tes quõqð maiꝰ eſt credã tibi: er
ra bona eſt in ſe·⁊ aqua bona⁊ mun
Da cum ſimul ponunt vel apponun
tur faciũt lutum ⁊ innicem pollunnt
Sic eſt de viro ⁊ de muliere:¶ Ter/
tio animã intoxicat ⁊ inficit · Stultꝰ
eſſet qni ſerpentem venenoſam tan
geret vnde moꝛtem incurreret · Ecq·
xxvj. Qui tangit eam quaſi qͥ axpre
bendit ſcoꝛpionẽqui mollis eſt cum
tangitur.ſed venenũ ex cauda emit/
tit· ¶ Item pilces ⁊ aues in laqueos
nõ ſe ſcienter ꝓijciunt · ſed reſiliũt qñ
ꝑcipiunt· ⁊ homo miſer in laqueũ et
rete diaboli ſciẽter ſe ꝓijcit · ideſt · in
mulierẽ · Ideo dic̃ Salomon· Ecq
vij · Inueni mulierẽ amarioꝛẽ moꝛ/
te quę laqueus eſt venatoꝝ ⁊ ſage/
na coꝛ eius · vincula ſunt manꝰ illiꝰ.
Illos en quos tenet ita foꝛtit ligat·
ꝙ nõ poſſunt ab ea recedere · DPnde
nõ poſſunt hies leparia mulienibꝰ.

4 irã Piditas te/
D . pida vomitum pꝛounocat
Apod ·iij · Quia tepidus es incipiã
te euomẽ de oꝛe meo. Cepidꝰ a deo
