poſitum reſpondetur. Id pꝛimã di/
citur · ꝙ licʒ expꝛeſſe non fuerat inter
rogatus an eſſet Chꝛiſtusiſta tamẽ
erat intentio illoꝛum quęrẽdi ⁊ ſcien/
Di an eſſet Chꝛiſtus· Cu enim tem/
poꝛe quo viuebat Johãnes eſſet fa⸗
moſa opinio ⁊ maxime in hieruſaleʒ
vbi vigebat ſtudinʒ legis ꝓpheta/
rum · ꝙ tempus aduentꝰ meſſięeſſet
de pꝛoximo· ⁊ meſſiã de pꝛoximo ex/
pectabant · Pꝛeterea videbant Jo/⸗
hannis baptiſtę mirabilem natiuita
tem? eius excellentem ſanctitatem·
Ideo erant moti ad opinandum ip
ſum eſſe Chꝛiſtuʒ· ꝓpter quod miſe/
runt ſollẽnioꝛes nuncios ad Johã/

nem · volentes ſuper hoc ſcirevolun vexri

tatem eius·⁊ ita recte beatus Johã/
nes dicens ſe non eſſe Chꝛiſtum re /⸗
ſpondit intentioni eoꝝ Hoc eni quę
rebãt Cu quis es: ut reſpõderet eis

ſi eſſet Chꝛiſtus vel non ¶ Ad ſecun

Dam dicitur ꝙ optime reſponditne
gando ſe eſſe Heliam · quia ita erat
in veritate ꝙ non erat Helias in p/
ſona · Chꝛaſtus autem dixit euʒ He⸗
liam non in perſona ·ſed in ſpiritu et
vᷣtute · quia ſcilicet ſimilitudinẽ Me/
lieę in ſuis operibus demonſtrabat⸗

Een⸗
oſfi
cn
r
N
in
Tler
bo⸗

e
peſe
lord
A
fce
P
tun

iſu

ſoi⸗
ſab
hbo
ett
nte
ſ
M
ſte
uleun
Gennde⸗
litce⸗
ſones
ellerv⸗
in
imple

ſlet

itin
1s Z
ludin
Ddltt⸗
temſe
ſtenio
pbi
oogne
gutpe
pefe
leptu!

zobi⸗

non⸗
Nonſi
nyiden
ccuncdo
uDnt
Rh,
gnch
Dhrtare/
n
ummint⸗
lnan,
heſtc
ſpin⸗
W
md
MRRo⸗
ipinidi
mnerntinter
siſtatan⸗
ſedinſaen
nin ten,
egcſtſi⸗
biemſale,
1pbeta
heſſeeſſet
pimoex/
dant Zo/
mmnanwita
maen⸗
mandoni
1qvodin
s ad ohi

4

datus zohi
Chiiſuntn
Hocenie
neſpöcentes
enſmin
ni tuenn
dotant
Ginſonn
lmoni
mnlu

Et hoc ſpecialit᷑ in tribus · NHꝛmo in

officio · quia ſic̃ Helias ſecũdũ dñi

aduentum pꝛeueniet ˖ Ita Johaneſ

pꝛeceſſit pꝛimũ · Vnde angelus di/
xit· Iple pꝛęcedet ante illu· Secun/
do in auſteritate vitę·quia Heliasĩ
ceſerto moꝛabatur · parce vtebatur
cibo · T duris veſtibus operiebat · ut
Dẽ. li · Beg·xvij· Ita Johãnes · in
Teſertõ eſca eius erãt locuſtę ⁊ mel ſil/
ueſtre. cong eius de capilus came/
loꝝ· CTertio qᷓntũ ad celũ qꝛ NHelias
maximi geli fuit · LVn dicebgt · iij. R

xix · Zelo gelat' ſü · ſic ⁊ JYJohãaneſl ce ⸗/

lo veritat moꝛtuus eſt · ¶ Ald tertiã
rñdet᷑: ꝙ bene rñdet negãdo ſe eſſe
Phbetaʒ · Negauit quidẽſe eſſe ꝓpbe⸗
tamnõ abſolute ſed ilum excellen/
tiſſimũ de quo ipſi qugrebant ⁊ de q
ſcriptura loquit· DNeui?ꝰxviij.· Suſa⸗
tabit vobis dñs ꝓpletam ⁊e fratri
bus veſtris ⁊c· quæ ſcriptura ad lraʒ
eſt intelligẽda de chꝛiſto · DNel nega⸗
nit ſe eſſe ꝓphetam qꝛ nõ fuit ꝓpheta
ſimpliciter ſiue tantũ:ſed plus qᷓ; p/
phłeta· Tlij nã q; ꝓphete ſola futura
hdicabantz a remoſ: Johãnesxo
chaiſtum ſſentem nunciauit digito
oſtendens · d · Ecce agnuſ dei · ecce qͥ
tollit ꝑęccata mũdi · qrtaʒ re/
ſoondetur ꝙ etiã bene rñdit dicẽs ꝙ
eſſet vox clamãti eſerto ⁊c · Beatꝰ
enĩ obaͤnel ci eſſet deuotiſſimꝰad/
implens quod apis dict ad Gabl. ij.
ſcilicet NHiuo ego iam. nõ ego pᷣ vi/
uit in me chꝛiſtꝰ.Nõ rñdit ego ſũ fili
us Zacharię vel talis ⁊ talis. ſed il/
lud in quo chꝛiſtu ſequebat᷑· Vnde
Dixit Ego vox clamãt ⁊c · Dicit au/
tem ſe vocem eſſe . qꝛ vox oꝛigine po⸗
ſterioꝛ eſt vꝓᷣbo · ſed noticia poꝛ· Naʒ
ꝓbũ in coꝛde cõceptũ ꝑ vocẽ ꝓlatũ
cognoſcimꝰ cũ ſit ſignuʒ eius Deus
aut pater ſcurſoꝛẽ miſit Johãneʒ in
tꝑe factũ·ut vbũ ſuũ ab ęterno con/
ceptüũ qnüciaret ˖ Et ideo cõgrue dic
Johãneſ Ego vox clamãti deſerto

ſcilicet index · dirigite viã oñi id eſt
ego ſum ille de quo ſcriptura ſancta
loquit᷑ Iſa· xl. Ego vox clamãtis in
eſerto · ut hoĩes ſe ad aduentũ chꝛi⸗
ſti in mũdũ pꝛeparent· Et ſic patet ꝓ
Johãaãͤnes ĩ omnibꝰbene reſi õdit ad
interrogationẽ ſibi factã· Cu qͥs es:
Ad ſecundam
quęſtionẽ qua ꝗrit᷑ Htrũ fuit cöoue
niẽſ Johãnẽ bapticare ſic ꝓced e
videt᷑ ꝙ nõ ꝛmo ſic · Dis eni ri
ſacramẽtalis ad aliquã ꝑtinet legẽ
zz Johãnel nõ introduxit nouã legẽ
incõueniẽs fuit ꝙ Johãnes nonn
ritũ bapticandi introduceret· ¶ Se⸗
cũdo ſic · Johaneſ fuit miſſus a deo
ĩ teſtioniũ tã q; ꝓpheta.ſm illud LQu
cę:.j· Cu puer ꝓpbeta altiſſimi voca/
benis · Sed ꝓphetę qᷣͥ fuerũt ante chꝛi
ſtum nõ introduxerüt nouũ ritũſed
ad obſeruantiã legaliũ inducebant
ut patet Malachieg vlt. Memẽtote
moyli pᷣui mei · g nec Johãnes nonũ
ritum baptigandi inducere debuit ·
Tertio ſie· PVbi eſt alicuius rei ſu⸗
Perfluitaſ.non eſt ad illud aliud ad/
dendum . ſed iudęi excedebant in ſu/
perfluitate baptumatũ:ut dꝛ Mar⸗/
l· vij · phariſei ⁊ omẽs indęi niſi

crebꝛo lauent manus nõ mãducant

Zin ſero niſi baptigent᷑ nõ cõmedũt
⁊ alia multa quętradita ſunt illis ſer/
uare · ut baptiſma calicũ ⁊c · ergo in/

cõueniẽs fuit ꝙ Johes baptigaret.
(Auana ſic.· Baptiſmꝰ Johãnis nõ

Videt᷑ eẽa deo · g incõueniẽs fuit Jo
hãnẽ talẽ ritũ introducẽ·cõſequẽtia
patet · añced ẽs ꝓbat᷑ ſic Nihil eni ſa
cramẽtale qð eſt a deo denoĩat᷑ ab
hoie puro · Vñ baptiſmꝰ nouę legis
nõ di ꝑetri aut pauli ·̊ baptumꝰ de/
noĩat a Johãne. Dĩ enĩ baptiſmus
Johãnis g nõ eſt inſtitutꝰ a deo·
uito ſic· Alia ſacr̃a nõ habuerũt
aſſuefactoꝛia· g nec baptiſmꝰ chꝛiſti

debuit habere b aptiſmũ J oãnis · ut

noppoſitũ eſt euangeliũ pñs ⁊
Matth· ij. vbi pꝛemiſſa ſanctitate

ohãnis Paie ꝙ exibãt ad eũ mlti

⁊ bapticabant in ioꝛdane.¶ RKeſpõ

deo dicenduſub iſta concluſione · q;

aane⸗ fuit Johãnem bapticare

Quę ↄueniẽtia colligit᷑ ex qttuoꝛ ·

umo quia opoꝛtebat Chꝛiſtũ bao⸗

ptigari a Johanneut baptiſmũ cõ/

ſecraret · ut Dicit Luguſtinꝰ ſuꝑ Jo/⸗

hannem ecũdo ut Chꝛiſtus ma

nifeſtaret· DHnde Johannes bapti/
ſta digt Joh· p· Vt manifeſter · ſcilʒ
Chꝛiſtus in Ilrael. pꝛopterea veni
ego in aqua baptigans· Concurren/

tibus enim tübis annũciabat Chꝛi/
ſtum · q̃d quidem facilius ſic factum

ẽ qᷓ; ſi ꝑ ſingloſ diſcurriſſet.ut C hꝛv

ſoſtomus dicit ſuper Lohane. C m

en officeum Johannis pdicando ⁊

baptigando oꝛdinabat ad manife/
ſtationẽ Chꝛiſti · ¶ Tertio ut ſuo ba/
ptiſmo aſſuefaceret homines ad ba/
ptiſmũ Chꝛiſti · Onde Gꝛegoꝛiꝰ Di⸗

citin qnadaʒ Dmelia. ꝙ ideo bapti-

gauit Johanes· ut pceſſionis ſuęoꝛ/
Dinem ſeruans qui naſcituruz vnm

naſcendo huenerat · bapticando q̊ʒ

baptixaturũ pueniret · ¶ Quarto ut
ad pęnitentiam homines inducens

pꝛępararet ad digne ſuſcipiendum

baptiſmũ Chꝛiſti · VBnde Heda di/

cit · ꝙ quantum cathecuminis nõdu

aptigat pꝛodeſt doctrina fideiitm̃
pꝛofuit baptiſmus Johannis ante
baptiſmũ Chꝛiſti · quia ſicut ille pꝛe//

Dicabat penitẽtiã: ⁊ baptiſmũ Chꝛi
ſti pꝛonũciabat:⁊ in cognitionẽ veri

tatis qua mundo apparuit attrabe/

bat · ſic miſtri eccleſię qui pꝛimo eru/

Diunt .· poſtea peccata eoꝛum redar/
guunt · ceinde baptiſmo Chꝛiſti re/
miſſionẽ pꝛomittunt. ¶ STld ratiões
in oppoſitum d pꝛimã reſpondet
negando conſequentiam · Et ratio ẽ

quia baptiſmus Johannis nõ erat

ret hoĩes ad baptiſmũ chꝛi /

4

perſe ſacramentum . ſed quaſi quod/
Dam ſacramentale diſponenſ ad ba
ptiſmũ Chꝛiſti·⁊ ideo aliqualiter per
tinebat ad legem Chꝛiſti · non autẽ
ad legem Moyſi · ¶ Ad ſecũdã re/
ſoondetur negando conſequentiaʒ
Et ratio eſt · quia Johannes nõ ſo⸗
lum fuit ꝓpheta. ſed plus q; ꝓpheta.

ut dicitur Matth· xi·: Fuit eni termi

nus legis⁊ in itiũ euãgelij·⁊ ideo ma
gis pertinebat ad eum verbo ⁊ opere
inducere homines ad legem Chꝛiſti

tertiam reſpondet᷑.negando cõ/⸗

(40 obſeruantiam veteris legis ·
ſequentiam. Et ratio eſt · quia bapti⸗/

ſmata illa phariſęoꝝ erant in aqua:
utpote ad ſolam mundiciam carnis

oꝛdinata· Sed baptiſmus Joban⸗/

nis oꝛdinabat᷑ ad mũdiciã ſpũalem
Inducebat eni homines ad pniaʒ.

ut dictum eſt · ¶ AAd quartam reſſfõ

etur negando aſſumptum. Nam
Dicitur Johannis· pᷣ. Qui me miſit
bapticare in aquis ille dixit mihi ⁊c
Et ita baptiſmus Johannis fuit in⸗
ſtitutus pcepto diuino· Nnde ritus
ille baptigandi non fuit ab homini/
bus ſed a deo qui familiari ſpiritus
ſancti reuelatione Johanneʒ ad ba

pticandum miſit. Et ita Johannes

pꝛimus miniſter fuit inſtitutioniset
deus actoꝛ pᷣncipalis · & auteʒ de⸗
nominetur a beato Johanne eſt ꝓpt
tria ut dicit ſanctus C homas in· uij
Tum pꝛimo ·quia ipſe fuit baptiſmi
inſtitutoꝛ aliquo modo· NHetrꝰ autẽ
nullo modo baptiſmi quo ipſe ba/
pticabat · Cum ſecundo ·quia nihil
in ulo baptiſmo efficiebatur ꝙ Jo/
hannes non faceret · Cum tertio.qꝛ

ſibi ſoli erat ðgtum illius baptiſmi
miniſteriũ · ¶ Ed quintam reſpon/
detur · negando conſequentiam · qꝛ

ut Dicit dminus Bonauentura· nõ

eſt ſimile de baptiſmo Chꝛiſti ⁊ de
alijs ſacramentis ·˖ qꝛ cuz baptiſmꝰ ẽ
pꝛimuʒ ⁊ neceſſariũ congrue habuit

E
8
4

pge
fium
netn
opte
etic⸗
gint
zide⸗
nein
gſſue

ſooren
ſeust
ſun
rs
ſine
fiun
Gn
ſir
teb
not
eti
Ntl
ſnin
i
eptl
ng
keluf.
ſſtden⸗
dem.
fuitcon
nescon
ſnsdn
buip
fectiſi⸗

na

nom
Dine
Dir
tam
tioc
ſent
opti
fiam
nons

Ma

nenſadbr
lultere
nnonants
Mädin,
htnenta
nd öſo/
1chn
Hutenimn
tyrigeon
v⸗ oete
ben Cbuſt
ens legis.
egandoco⸗
gniabapt⸗
Mmaqua⸗

naann arn

nus oban
maiſpüen

Esiſ.
nun i

Nn Oam
nine it
ntmbz
nisfutin⸗
Nudenins
bbommini;
Miſpinius
mnrzadba
Pdrnnes
Rendonist
Qaund

obanneckgt.

Corasne
doPeru
nignoide⸗
do puntt
debm
Cuntenog
Aus bopmn
uinum en
legnenun/

1

uiſ

4

onarenmnen
.

pꝛeambulum quia enim eſt neceſſa⸗
rium opoꝛtebat oẽs ſuſciꝑe · qꝛ pmuʒ

ne hoĩes ihabiles eſſent impparati

opoꝛtet ꝙ ſcederet aliqd ſimile: nõ
eſt ſic de alijs ſacramentl· Haptiſm⸗
enim ſuſceptꝰ Diſponit ad cętera alia
ideo non indiguit alia aſſuefactio/
nemo aſſuefactio baptiſmi ad aliꝗ
aſſuefecit .—

ſtionem in qua quęritur. quia dicit᷑

in enangelio ð chꝛaſto Medius veè/
ſtrum ſtetit · id eſt cõuerſatꝰ eſt Htꝝ

conueniens fuit ut chꝛiſtus inter ho⸗
mines conuerſaret᷑ vel vitam ſolita
riam ageretſic ꝓceditur · Et videtur
ꝙ non fuit conuenienſ eum inter ho⸗/
mines cõnerſari Pano ſic · DVpoꝛ
tebat ꝙ chꝛiſtus ſua conuerlatione

non ſolum ſe vminem oſtenderet· S
etiam deum · Sed deum non conue/

nit d ouue nuel gri · Vicit
enim Danielis:jj. Exceptis dijs qͥrũ
non eſt cum homibus conuerſatio ·
Et philoſophuſ dicit pᷣmo politico/⸗
rum.ꝙ ille qui ſolitarie viuit· aut eſt
beſtia ſi ꝓpter ſeuitiaʒ hoc faciat· aut
eſt deus ſi hoc faciat ꝓpter contẽplã/
Dam veritatem· ergo videtur ꝙ nõ
fuit conuenienſ chꝛiſtum inter homi/
nes conuerſari. ¶ Secũdo ſic· Chꝛi/
ſtus Ddum in carne moꝛtali vixit de/
buit pfectiſſimã vitaʒ vucere · Per⸗
fectiſſima autem vita eſi contempla/
tiua ad vitam autem contemplati/
uam maxime competit ſolitudo · bᷣm

illud Oſeęij· Ducam eam in ſolitu/

Dinem ⁊ loquar ad coꝛ eiusergovi/

cCectur ꝙ chꝛiſtus ebuit ſolitariã vi/

tam ducere · ¶ Tertio ſic· Conuerſa
tio chꝛiſti debuit eſſe vnifoꝛmis · qꝛ
ſemper debuit in eo apparere quod
optimũ eſt · ſed qñq; chꝛiſtus ſolita/
riam vitam quęrebat turbas decli⸗
nans Vnde Remigius dicit ſuper

Mattheum.ꝙ chꝛiſtus tria refugia

legitur habniſſe. nauim · montem · et
Teſertum ad quoꝛum alterum quo/
tienſcunq; a turbis compꝛimebatur

condeſcẽdebat· ergo ſemper debnit
ſolitariam vitam ducere · ¶ Inop/
oſitum eſt euangelium pꝛęſens vbi
Dicit᷑ Medius veſtrum ſietit · i· inter
vos connerlſatus eſt.⁊ vitam cõmu/
nem nobiſcum dncens. (MReſpon/
do dicendum ſub iſta concdluſione
Conuenientiſſimũ fuit chꝛiſium cõ/
uerſari inter homĩes· Hatet conclu/
ſio · pꝛimo ex illo Haruth· iij . Poſt

hegc in terris viſus eſt ⁊ cum homini/

bus conuerſatus eſt · Matione ſic p/
batur. Conuerſatio chꝛiſti talis de
buit eſſe ut conueniret fini conuerſa/

tionis ſᷣm quem venit in mundum·
enit autem in mundumꝛimo

quidem ad manifeſtandum verita/

tem · ſicut ipſe dicit Johannis deci //

mooctauo In hoc natus ſum ad H̊

Vrni in mundũ ut teſtimoniũ perhi/

beam ventati· ideo non debebatſe
occultare vitam ſolitariam agens · H
in publicum pꝛocedere publice pꝛę/
Dicando · Vnde Qucę. iiij· Dicit illis
qui volebant eum detinere · Quia
et alijs ciuitatibus opoꝛtet me euan⸗
geligare regnum dei · quia ideo miſ/
ſus ſum · Secundo venit ad hocut
homineſa peccato liberaret· ſm illud
i· Cimothei. i. Chꝛiſtus Jeſus venit
in huc mundu peccatoꝛes ſaluos fa/
cere ˖ Et ideo ut Chꝛyſoſtomus dicit
Licet in eodem loco manendo poſ/
ſet chꝛiſtus homines ad ſe trabere · ut
eius pꝛędicationeʒ audirentnon tñ
hoc fecit pꝛebens nobiſ exemplum vt
perambulemus ⁊ requiramus per/
euntes ſicut paſtoꝛ ouem perditam
⁊medicus accedit infirmum· Certio
Venit ut peripſum habeamus acceſ/

ſum ad deum ut dicit᷑ad Rhoma/

nos · v· Et ita familiarit cu hoĩbꝰ cõ/⸗

uerſando cõueniẽs fuit.ut oĩbꝰ fidu

ciã daret ad ſe accedẽdi · Dñ dictũ ẽ

Matth · ix · Facfum eſt diſcũbente
eo in domo· Ecce multi publicani et
peccatoꝛes venientes diſcumbebat
cum JYeſu⁊ diſcipulis eins ·
rationes in oꝓpoſitũ · d pᷣmã reſtꝰ

detur negando conſequentiã· Et ra EFe ₰
tio eſt · quia chꝛiſtus per humanita⸗/ P

tem ſuam volnit mamifeſtare diuini
tatem· ⁊ ideo cõuerſando cũ hoĩbus
quod eſt ꝓpꝛiũ hoĩs manifeſtauit oĩ/
bus diuinitatem ſuam pdicando 2
miracula faciẽdo ⁊ innoceter ⁊ iuſte
inter hoies cõnerſando. ¶ d ſecũ/
Dam reſpondet᷑ negando conſequẽ/
tiam · Et ratio eſt· quia licet vita con/
templatina ſumpliciter ſit melioꝛ qᷓ;
actiua que occupatur circa actꝰ coꝛ/
ꝛales· actina tñ ſm quam aliquis
pdicando docendo contemplata
alijs tradit eſt perfectioꝛ q; vita quę
ſolum contemplatur · quia talis vita
ſupponit abundantiã contẽplatio
8.7 iſtus talem vitam ele/
git · ¶ ISld tertiam reſpondet᷑ · nega
do aſſumptũ · Et ratio eſt · quia actio
chꝛiſti fuit noſtra inſtructio ·⁊ iõ ut
Daret exempluʒ pſᷣdicatoꝛibus ꝙnõ
ſemper ſe Darent in publicum ·ideo
qñq; ſe Dñs a turbiſretraut.Quod
quidem legit᷑ feciſſe ꝓpt tria · Qñq;
quidem ꝓpter coꝛpoꝛalem quietem·
Vnde Marci · vi · dicitur · ꝙ dñs
Dixit diſcipulis · Penite ſeoꝛſum in
deſertum locum ⁊ reqnieſcite puſillũ
Erant eni qui veniebant ⁊ redibat
multi ⁊ nec ſpacũ manducãdi habe -
bant. Qñnq; vvo cauſa oꝛationis ut
Dicitur Auce · vi · Factum eſt in illis
Diebus · Exijt in monteʒ oꝛare ⁊ erat
rnoctãs in oꝛone · Obi dicit m /
ꝛoſius ·: ꝙ ad pcepta virtut ſuę nos
infoꝛmat exemplo· Qñq; vo ut do/⸗
ceat fanoꝛem humanam vitare · Vn
de ſuper illud Matth · v.· Nidens
Jelus turbas aſcendit in montem ·
Dicit Chꝛyſoſtomꝰ. Her hoc ꝙqnon
in ciuitate ⁊ foꝛoſed in monte ⁊ ſoli

—

tudine ſedit erudinit nos nihil ad
oſtentationem facere: ⁊ a tumuitibꝰ

abſcedere.⁊ maxime cum de neceſſa⸗
rijs diſputare opoꝛteat/ tin de iſta
concluſione. “?YUVBM

Quarta

quattuoꝛ temꝑoꝝ eſt illud euangeli⸗

um QLuceę · pᷣ · Miſſus eſt angelus Z

Circa quod quęſtiones dũputan/
Das quęre in feſto annunciationis

eria ſexta euã

gelium eſt · Exurgens Maria.Lu/⸗
ce·p· Diſputãda ſuper hoc quęre in
feſto viſitationis Marię ·

In die ſabbati

Euangeliũ eſt · AEnno · xv. Luce · iij ·
Benit ſcilicet Johannes in omnem
regionem ioꝛdanis:ſdicans baptiſ/
mum pgęnitentię in remiſſionem pec/
catoꝛum· Circa quod venit diſputã
dumun⸗ DMZUMUW

Vat gratiam · Et videtur
ſic · et ongelloßſenth bi diuiu
ꝙ; dicabat baptiſmũ pęnitẽtię in re
miſſionem gꝑeccatoꝝ· Pęnitentia au
tem ⁊ remiſſio peccatoꝝ eſt per gra/
tiam · ergo baptiſmus Johannis cõ
ferebat gratia · ¶ Secundo ſic · Ba
ptigandia Johanne confitebantur
peccata ſua·ut habetur Matth · iij ·
Marci · p̊. Sed confeſſio peccato/
rum oꝛdinabatur ad remiſſionẽ quę
fit ꝑer gratiaʒ · ergo baptiſmus J0o/
hannis conferebat gratiam · ¶ Ter/

tio ſic · Baptiſmus Jgobannis ꝓpin/

quioꝛ erat baptiſmo chꝛiſti qᷓ; arcũ/
cſio · ſed circũciſio conferebat gratiã
per quam remittebat᷑ peccatũ oꝛigi
nale · ergo idem pꝛius · ¶ Quanto
ſic · Si baptiſmus Jobannis nullũ

ſmus Johannis confere

habe
ſo
to⸗
honft
dus⸗
gove
ter̃⸗
tian
ſti⸗
ut.)
cow
ore
ladien
coßu
nſon
aſpin
lant⸗
fian
1
lbi
lſcto⸗
hoͤwte
oc
Corndo
ſorato
ob⸗
ſunface
hanrns
ſiad
Phate
nam⸗
acfig
doh
Tenn
mnc,
tiſmü
oſitt
glo:
vtrei
moch
bapt
tiſmũ
atorx
bapti
cqeb⸗.
bor

uaga

P
i
sinonnen
msbapeh
ſncnge⸗
dut

p
snſere
Crwde
Wdedann
ünun
Peutmun
vrckorgn
obannoi
Kaincoleh
Cnſichun
u Mti
Gteſſoſrunn
lumſontn

baptins A.

bemnin

chiſic
mtne
wecie

Pumr

habebat interiꝰ effectum cum ablu
tio carnis parue aut nullius fit vtili
tatis videt᷑ ꝙ baptiſmꝰ Johannis
non fnit acceptandꝰ nec appꝛoban/⸗

dus · led h̊ͥ non videt᷑ dicendum· er

go baptiſmꝰ Johannis aliquaʒ in/
teriꝰ efficaciã habuit·⁊ non niſi gra/
tiam conferendo·ergo n oppo

ſitũ arguit᷑ ex illo Matth̊ᷣ ·ij · vbiin

quit Johannes · Ego quideʒ bap/
tigo vos in qqua ꝑ pęnitentiam.qð
exponens Gregoꝛi in quadã Ome
lia dicit · Johanes nõ in ſpiritu ſan/
cto · ſ in aqua bapticabat · qꝛ pecca/
ta ſoluere nõ valebat. ſed gratia eſt

a ſpiritu ſancto·⁊ per eum peccata tol

lunt᷑· ergo baptiſmꝰ or⸗ annis gra

tiam nõ conferebati Reſpondeo di-
cendũ ſłᷣ iſta cõcluſione · ꝙ baptiſmꝰ

Johãnis gratiã non cõferebat cum
eſſet operatio hominis · Gratia autẽ
nõ poteſt ab hoie conferri. Quęcon/
cluſio ſic declarat · ſicut ſupᷣ dictum ẽ
Tota doctrina et oꝑatio Johãnis

pparatoꝛia erat ad Chꝛiſtů · ſcom il/
lud Jop · . Gratia et veritas ꝑ Je/

ſum facta eſt. ⁊ ideo baptiſmus Jo/

hannis gratiã nõ cõferebat · ſed ſo⸗/
lũ ad gratiã pꝛeparabat · Et hoc tri⸗/
pliciter · vno quideʒ modo ꝑ doctri/
nam Johannis inducentẽ homineʒ

ad fidẽ chꝛiſti lio modo aſſuefaciẽ?

Do honies ad niti baptiſmi Chꝛiſti
Tertio modo per penitentiãpꝛepa/⸗
rando homines ad baltibten ñ bap

tiſmũ Chꝛiſti ¶ &âd rationes in op/

—–

poſitum · d pꝛimã reſpondet᷑ iuxta
ſt

in
glo · ꝙ auctoꝛitas ſic exponenda eſt.
vt referat᷑ ad baptiſmata diuerſa· H
modo erat Johãnes bapticans · ſc
baptiſmateſuo ⁊ pꝛedicans ſcʒ bap/
tiſmũ C hꝛiſti · qͥ eſt in remiſſionẽ pec-
catoꝝ · Si auteʒ referat᷑ vtrunq; ad
baptiſmũ Johannis · tunc dã pꝛędi/

care baptiſmũ in remiſſioneʒ pecca/
toꝝ · Nõ ideo · qꝛ hocipſe ꝑficeret · H
quia ad h̊ imponẽdo dignos fructꝰ

/

penitentie ggere diſponebat et pꝛe/
parabat ·˖ ¶ Ad ſecundam reſpodet᷑
negãdo conſequentiã · Et ratio eſt.
quia cõfeſſio illa peccatoꝝ nõ fiebat
ad remiſſionem peccatoꝝ ſtatim per
baptiſmũ Johannis exhibendaʒ · B
conſequendaʒ per pęnitentiã conſe/
quentẽ et baptiſmu Chꝛiſti ad queʒ

pęnitentia illa parabat · Kdter?*

tiam reſpondet᷑:negando conſequẽ/
tiã Et ratio eſt · qꝛ q;uis baptiſmus
Johannis magis cõueniret cũ bap/
tiſmo Cbꝛiſti q; circũciſio quantum
ad materiam · nõ tamẽ conueniebat
magis quo ad cauſam inſtitutionis

ꝗꝛ crcũciſio inſtituta fuit in remediũ

contra oꝛginale ꝑeccatũ:baptiſmus
autem Johannis nõ erat ad h̊ inſti/
tutꝰ · ſed ſolũ erat pꝛeparatoꝛius ad
baptiſmũ Chꝛiſti vt dictũ eſt · Sa/
cramenta autem ex viſuę inſtitutio/
nis ſuum habent effectũ oldquar/
tam reſpondet᷑ negando cõſequen/

—

tiã · Et ratio eſt · qꝛ licet baptiſmꝰ Jo⸗

bannis interꝰnõ purgaret·nõ tamẽ
erat inutilis · qꝛ inſtruebat et pᷣpara/

bat ad baptiſmũ Chꝛiſti · de cuiꝰ vti

argumentü · et tiñ de hac · queſtione ·

In vigilia nati

uitatis Chꝛiſti eſt euangeliũ · In illo

tempoꝛe ˖ Cum eſſet deſpoſata mater

Jeſu ⁊c · Math · · Circa qð mlte . ·

diſputandę vmnirẽt inter q̃̊s hę ſũt
queſe equunt · ¶Pꝛima Dity Cbein⸗
ebuit de vigine deſpõſata concipi

Secunda NHtrũ inter Mariam et

Lleph fuit perfectũ matrimonium
Certia Dtꝝ pꝛędictũ matrimoninn

fuit aliquando còſummatũi Quar

ta Ntꝝ Chꝛiſtꝰ ſit dicendꝰ cõcept
ce ſpiritu ſancto ·

B pꝛimgz
queſtionẽ q̃ querit᷑ Htꝝ
uafnit cõueniens ꝓ Chriſt⸗

—

—

ſic · Et videt᷑ ꝙnõ PHꝛimo ſic Deſpõ
ſatio ad carnalẽ copulã oꝛdinat᷑ ſed
mater dei nunqᷓ; voluit carnali viri
vti copula qꝛ h̊ derogat virginitati
menij ipſiꝰ.g nõ debuit eſſe deſpon /

ſata Scdo ſic · Chꝛiſtꝰ ex vᷣgine

naſceret᷑ miraculũ fuit· vt patet·:⁊ eſt

Dictüũ Ruguſtini in epla ad Dolu/
ſianũ: ſ miracula ꝗ fiut ad confirma
tionẽ fidei debẽt eſſe manifeſta · cum
ergo ꝑ deſponſationẽ q̊ miraculum
fuit obumbꝛatũ · videt᷑ nõ finſſe con
ueniens ꝙ Chꝛiſte de deſpõſata na⸗

ſceret᷑ ¶ Tertio ſic· Cauſa ꝗ aſſignat

ab aliqbꝰ deſpõlationis beate. Ma⸗/
rię ẽ·ſcð vt ptus celaret᷑ diabolo dũ
eum putat nõ de ꝓᷣgine ſed de vxo/

re gñatuʒ nulla eſſe videt᷑· tũ qꝛ dia

bolus ea quę fit coꝛpalit᷑ ꝑſpicacita/
te ſenſus cognoſcit· tum q; ꝑ multa
enidentia ſis poſtmoduʒ dęmones
aliqᷓliter Chꝛiſtũ cognouer̃t · Dñ dẽ
are . ꝙ hõ ſpiritu imundo ple/
nus exclamauit dicẽs · Quid tibi et
nobis Jeſu nacarene · veniſti pdere
nos · ſcio ꝙ ſis ſanctꝰ dei ·˖ nõ ergo vi⸗
vet᷑ conueniẽs fuiſſe ꝙ mater fuiſſet
ſpõſata( Quarto · Nec ratio aſſi/
gnata q Hieronymo videt᷑ valere in
qua dic. Ne ſcʒ la pidaret᷑ mat᷑ deia
indęis ſic adultera · qꝛſi nõ fuiſſet de/
ſpõſata nõ poſſet de adulterio con/
demnari· ⁊ ita nõ videt᷑ rationabile

n oppoſitũ eſt euangeliũ pꝛeſẽs ·
eſpõdeo dicendũ ſub iſta conclu
ſione · ꝙ conneniẽs fuit Chꝛiſtuʒ de

Chꝛiſtꝰ e deſpõſata naſceretur ·

Deſpõſata vꝓᷣgine cõcipi ⁊ naſci · Ha

tet cõcluſio Luce pᷣ :· Miſſus ẽ ange⸗
lus gabꝛiel ad virginẽ deſpõſatam
viro cui nomẽ Jol⸗ b (a antem
cõuenientia colligit᷑ ex multiplici ca
pite · tů ꝓpter Chꝛiſtũ · ti ꝓpter mĩreʒ
t ꝓpter nos.· Pꝛopt᷑ Chꝛiſtũ q̃dꝛu/
plici ratione.· PHꝛima qͥ deʒ ne ab infi

Delibꝰ tãcqᷓ illegitime natꝰ abijceret

de vgine deſpõſata cõciperet.pcedi

Etẽ ratio IRmbꝛoſij ſup Luca .¶ Se

nnda viconſnetd maco erꝰ genea⸗/
logia ꝑ viꝝ deſcriberet᷑:vt dic m
bꝛoſi vbi ſup̃ C ertia · ad tutelam
puen nati · ne diabolꝰ cõtra eũ vehe
mentiꝰ nocum̃ta ꝓcuraſſet · Et ideo
Ignatiꝰ dicit ipſa fuiſſe deſpõſatã

vt partꝰ erꝰ celaret᷑ dia bolo ¶ Cuar

ta · vt a Joleph nutriret᷑· Bn pater
eiꝰ dict eſt qſi nutrici ( uit etiã cõ
ueniẽs ex ꝑte ꝓginis ¶ Pꝛimo quidẽ
quia ꝑ h̊ reddit᷑ immunis a pęna ne
ſq lapidaret᷑ vt Hieronymꝰ dicit ·
8 1e vt ꝑ hoc ab infamia libera/
ret᷑ · Dn Ambꝛoſi ſuꝑ Lucã dicit
ꝙ deſpõſata ẽ ne intemeratę vgini
tati adduceret᷑ infamia. cui guis al/
nus coꝛruptele inſigne pferre vide/
ret · (Tertio vt ei a ꝓoſeph miſteriũ

exhiberet vt NHieronymꝰ Ex
pte etiã noſtra h̊ fuit cõueniẽs (Vꝛ

mo qͥdem.eo ꝙ teſtimonio Joleph
cõpꝛobatũ eſt Chꝛiſtũ ex vginena/

tu vt dic vlm bꝛo· ſuꝑ Lucã ¶ Scoo
qꝛ ibſa vba vᷣginis magis credibi/

lia reddãt᷑ ſuã vᷣginitatẽ aſſerẽtis vt
ait Nmbꝛo · ſuꝑ AQucã (Certio · qꝛ p
loc delignat᷑ vniuſalis eccſia qᷓ cum
ꝑgo deſpõſata ſit tñ eſt vniviro ſcʒ
Chꝛſto · vt uguſtinus dic in li · de
ſãcta vginitate¶ Quarto · qꝛ ꝙ ma⸗
ter dni fuit deſpõſata ⁊ vgo · in ꝑpſo⸗
ſona ipſiꝰ ⁊ “ginitas et mrimoniuʒ
honoꝛat · cõtra bererico⸗ alteri hoꝝ

trabẽtes ¶ Nêd rõnes in oppoſitũ
Pmã rñdet᷑ negãdo cõſequẽtiaʒ
trõ eſt · qꝛ licʒ deſpõſatio regularit᷑
ad carnalẽ copulã oꝛdinat᷑ beata tñ
virgo Maria ex familiari inſtinctu
ſpũs ſancti credẽda ẽ deſpõſari vo/
luiſſe·cõfidens ðᷣ diuino auxilio qð
nunqᷓ; ad copulã carmalẽ ꝑueniret
hoc tn diuino cõmiſit arbitrio vnde
in nullo paſſa ẽ vginitaſj detrimen/
tũ.¶ Sd ſecundã rndet᷑ negãdo cõ/
ſequentiã · Et ad ꝓbationẽ cũ dã · ꝙ
miracula zc · Añndet᷑ ꝙ miraculoꝛuũ

—

den
ſeni
cönt
rido
tfi
Or
poor
mini
nung
lo ſec
Part
gerem
Geon
ſack
mule
bus
oge
duuly
ſcnen.a
pbekrb
pae
Sn
Whsen
Ghuser
di
wweoc
opm
neen
necp
oſte⸗
ſeſin
hmo
nene
gliet
tem.
ner⸗
rſide
co
nõſ
nup
ſtoch
colli
dict
fufam

lae.

dc Am
uutan
WMäpebe
lt Erieo
edeſdiſti

wolh
Drpurr
Furenic⸗
moq
4pena ne
n di
mmalibern
u o
Nöfenevie
ſepbniſteni
Wocct
eniiscl
onio zoſeph
tignen
ciSedo
gis gealbi/
aſenetort
Nmnoqnb
acnicun
Ewroſ,
VsdN
ano
ig
sct mimnon,
ncos inin
esinoil
zcocoſegnun
ſnnoſcin
Ndinattenn
muianiuſcner
ihön
nino ugiv
miligumm
ſtabmmt

inns um,
ruti
oe 6
pNinid

dei quędã ſunt de quibus eſt fides
ſic miraculũ virginei ꝑtus·⁊ reſurre
ctõnis dñi:⁊ etiã ſacramẽti altaris·
⁊idðo voluit dñs iſta occultioꝛa eſſe
vt fides eoꝛum magis meritoꝛia eſſet
Quegdã vo miracla ſũt ad fidei cõ/⸗
pꝛobatõʒ · vt miracula ꝗ̃ chꝛiſtꝰ illu/
minãdo cęcos ⁊ alias infirmitates ſa
nando ad cõpꝛobatõʒ ſuę diuinita/
tis fecit · ⁊ iſta dicunt᷑ eſſe manifeſta
PHartus aũt virginis de pꝛimo ge⸗
nere miraculoꝝ eſt · nõ deſecundoa
ideo nõ ꝓcedit ratio · ¶ Id tertiam
rñdet᷑· ꝙ rõ illa Ignacij bona ẽ. Et
ad ꝓ batõʒ ꝙ; n Rhnacet iuxta Nu/
guſtinüũ ·iij· de trinitate · ꝙ diabolus

multa poteſt vᷣtute ſuę uaturęa qui/

bus tñ ꝓhibet᷑ virtute diuina · Et H
modo poteſt dici ꝙ vᷣtute ſuęnaturę
Diabolus poterat matrẽ dei cogno/
ſcere nõ fuiſſe coꝛruptã ſᷣ virginem ·
ꝓbibebaturtñ a deo cognoſcere mo
dũ ꝑtus diuini · Q aũt poſtmodũ
Chꝛiſtum aliqualiter cognouit dia/
bolus eſſe filin dei · nõ obſtat· qꝛ iam
tẽpus erat vt Chꝛiſtus ſuã vᷣtutẽ cõ
tra diabolũ oſtẽderet ·et pſecutionẽ
ab eo cõcitatã pateret᷑· ſ̊ in infantia
opoꝛtebat impedire malitiã diaboli
ne eũ acrius ꝑſequeret᷑ qñ Chꝛiſtus
nec pati diſpoſuerat · nec virtutẽ ſuã
oſtedere · ̊ in oĩbus alijs infantibus
ſe ſimilẽ exhibebat · Pñ Leo papaĩ
bmone epiphanię dicit· ꝙ magi in/
uenerũt puerũ Jeſum qntitate ꝑuũ
alieni opis indigentẽ· fandi impotẽ/
tem. nulla ab humana infantięge/
neralitate diſcretũ· ¶ ¶Xd quartam
rñdet᷑ꝙ ratio nõ ꝓcedit·quia iudi/
cio adulteraꝝ lapidabat᷑ m legem
nõ ſolũ illa ꝗᷣ iam erat deſpõſata vel
nupta.ſ etiã illa q̃i domo patris cu/
ſiodiebat᷑ vt ᷣgo qnq; nuptura · vt
colligit DNeutxxij. Quidã referunt
Dictũ Hieronymi ad lapidationeʒ
infamie ·

¶ Rd ſecundam

R

queſtionẽ qua querit. OPtrum inter
MWariã ⁊ Joſephᷣ fnit ꝑfectu matri⸗/
moniũ · ſic ꝓcedit᷑. Et videt᷑ ꝙ non·
rimo ſic· Vicit enĩ Hiero · cõtra
ldiũ IYoſeph Marię cuſtos fuit
Potius q; mantus·g ſi fuit verũ ma/⸗
trumoniũ vere Loſenl maritus eiꝰ

fuiſſet · ergo videt᷑ ꝙ nõ fuit veꝝꝛ ma

trimoniũ inter Maniã ⁊ Joſeph·
Gecũudo ſic ex pte cauſe. Conſen/

ſus enĩ ſimplex⁊ abſolutꝰ cauſat ma-

trimonium ſimpliciter· nõ aũt cõſen/
ſus cõditõnatus.ſed cõſenſus beatę
virginis fuit cõditõnatus:ergo non
caulſabat mr̃imoniũ ſimplicit:ſ ſᷣm

quid ⁊ ita imꝑfectü· ¶ ¶Tertio ſicex

pte bonę fidei: liud ẽ votü caſtitatj
abſolutũ·⁊ aliud eſt fidei thoꝛi.· No/
tü em abſolutũ cuſtodit caſtitatẽ ab/
ſolute ab omni viro ⁊ in om̃i hoꝛa.ſ̊

fides thoꝛi nec ab omni hoꝛa nec ab

omni viro nec abſolute ſed marito

cuſtodit · ſ̊ hęc cuſtodia nõ fuit ĩ bea
ta virgine · ergo ſuñ matrimoniũ qᷓn

tum ad fidem thoꝛi fuit imꝑfectum ·
Prnan⸗ ſic ex parte boni pꝛolis ·
roles nõ fuit ꝓcreata a matrimo/

nio · ergo nõ fuit bonũ eius matrimo

niũ · ergo nõ accepit ab eo aliquã ꝑ/
fectõʒ · ¶ Quinto ſic. er ꝑte boni ſa⸗
cramẽt · NHerfectũ em matrimoniũ ĩ

bono ſacramẽti ẽ ꝑfectũ in ſigniſican

Do · ß iſtud matrimoniũ beatę virgi/

nis ẽ impfectũ in ſignificando.ergo

eſt imꝑfectũ rõne ſacramẽti.¶ Sex/

to ex indiuiduitate vitę quę ẽ cauſa

matrimonn ſic arguit᷑ · Heata virgo

⁊ Joſeph nunqᷓ; pfecte habuerũt il/

lã · ergo habet ꝓpoſitũ/ ꝓbataſſump
tum · qꝛ; vnitas animoꝝ oꝛdinat᷑ ad
vnitatẽ coꝛpum . finis aũt ẽ in oꝛibus
cõpletiuũ · ci ergo nũq;ᷓ fuerint vnũ
vnitate coꝛpum ·nunqᷓ; fuerunt pfe
cte vnũ · ergo nũ q; habuerũt pfecte
indiuiduitatẽ · ¶ In oppoſitum eſt
euangeliũ Hſens · in qͥ git angelꝰ ad
Joſepb · Noli timere accipe cõiugẽ
2

ẽ mr̃imoniũ int᷑ eosgᷓ ⁊c · ¶ Andeo

Dicẽdũ:qꝙ mr̃imoniũ qð fuit int bea

tã Mariã ⁊ Joſeph fuit ven et pfe/
ctũ · Iſta cõcluſio patet · in · c. Beata

Maria· ⁊ multis ſequẽtibus· ijqij·
Koͤne pbaturſic· Dicit᷑ Deut xxxij.

Dei pfecta ſũtoꝑa.g hcpue illa ſut
ꝑfecta ꝗᷓ facit circa ſe et ſuos. ſ illud
mrimonium fecit circa mr̃eʒ ſuã · fuit

eni illi diuinitꝰ reuelatũ· g matrimo

niũ illð pfectũ. Nro cuiꝰ declaratio/
ne ẽ notadũ iuxta ſanctũ CThomã· ꝙ
Duplex ẽ rei ꝑfectio· Nrima ⁊ ſecun/
da · Prima qdẽ pfectio ĩ ipᷣa rei foꝛ
ma cõſiſtit ex ꝗ ſpem ſoꝛtit᷑ · Secũda
ꝑfectio cõſiſtit ĩ oꝑatione rei:· ꝑ quã
res aliq̃lit finẽ ſuũ attingit · Foꝛma
aut mrimonij cõſiſtit ĩ q̃dã indiuiſi/
bili cõiunctione aioꝝ/pquã vnꝰ cõ/⸗

iugũ indiuilibilit alten fidẽ uare te⸗
net· Finis at mr̃imonij ẽ ꝓles gene
rãda ⁊ educãda:ad quaꝝ pmã pue

nit᷑ ꝑ cõcubitũ cõiugalẽ· Id ſecũdã

alia oꝑa viri ⁊ vxoꝛis quibꝰ ſibiin

micẽ obſequũtur ad ꝓlẽ nutriendam
Sicg dicendũ ẽ ꝙ mr̃imoniũ inter
beatã vᷣginẽ ⁊ Joſeph q̃ntũ ad pꝛi/

mã pfectõʒ omnino verũ fuit ⁊ pꝑfe

ctũ · qꝛ vter q; cõſenſitĩ copulã conin
galẽ · nõ añt expſſeĩ copulã carnalẽ
niſiſub cõditiõe ſi deo placeret. Oñ

angelꝰ vocat eã cõmgẽ Matth p.

Diceés ad Joſeph· Noli timere acci/

e Mariã cõiugẽ tuã · Qð exponẽs
ug. libzo & nuptijs ⁊ cõcupiſcen/
tia Dicit· Cõiunx vocat᷑ ex pꝛima ⁊de/

ſpõſationis fide: quã ĩ cõcubitu nec

cognouerat nec fuerat cognitura ·
Quãtũ vo ad ſecũdã ꝑfectõʒ ꝗᷓ eſt
ꝑ actũ mr̃imonij·ſi ̊ referat᷑ ad car/
nalẽ cõcubitũ ꝑ quã ꝓles generat᷑·
nõ fuit mr̃imoniũ illud ꝑfectũ · Ha/
buit tñ illud mr̃imoniũ etiã ſecũdaʒ
ghects⸗ qᷓntũ ad ꝓlis educationem-
nñ Nugꝰ· Dicit i libꝛo ð nup.⁊ cõ/

cupiſcẽtia. Quptiarũ bonũ impletũ

tuã · ñ dicũt cõiuges niſi ex Pfem

eſt ĩ illis parẽtibꝰ chꝛiſti · ꝓles·fides
⁊ ſacramtũ · Prolẽ cognoſcamꝰ ipᷣm
ñm Jeſũ chꝛiſtũ· Fidẽ· qꝛ nullum
adulteriũ/ſacramẽtũ iqꝛ nullũ diuoꝛ
tiũ · ſolus ibi nuptialis cõcubitus nõ
fuit· Cõcoꝛdãt oẽs doctoꝛes.·¶
rõnes ĩ oppoſitũ ld pᷣmã rũdet᷑. ꝙ
Hiero · accipit ibi maritum ab actu
mr̃imonij cõſũmati · ⁊ ſic verũ eſt · ꝓ
Joſeph nõ fuit maritꝰ. ¶d ſecun
Dã rndet᷑ negãdo minoꝛẽ · Dicimus
enim ꝙ cõſenſus beatę virginis fuit
cõſenſus abſolut⸗ abſolnt⸗ enĩ con
ſenſitĩ mrimoniũ diuinitus certifica
ta ð ipſius ſancti Joſeph cõtinẽtia·
⁊ipſa ð ſe certa erat · ꝗ nullũ carnis
ſtimulũ ſentiebat · ̊ ĩ mrimonium ſic
cõſentiẽs · vꝓginitatẽ ſunam deo cõmi
ſiſſe dicit · tc tertiã rñdet᷑ negan
do cõſequẽtiã · Et rõ eſt · qꝛ licʒ cuſto
Dia caſtitatis thoꝛi nõ fuiti beata x*
gine · fuit tñ cuſtodia caſtitatis abſo
lute · Nã vt dicit Albertus magnꝰ.
ſi es cuſtodit caſtitatẽ ꝓpterſe ⁊ ex
ibet ſe mrimonialit᷑ cõiuncto ꝓpter
infirmitatẽ vel bonũ ꝓlis · Vñ exhi/
bet ſe ꝓpt᷑ aliud/ſ᷑̊ cuſtodia caſtitatis
eſt ſiẽ ꝑ ſe deſideratũ·⁊ ideo ĩ pꝛimo

ſt ꝑpfectio bonę fidei nõ in ſecundo·
6

Ad qrtã rñdet᷑ negãdo cõſequen
tiã · Et rõ eſt hm ſanctũ Chomam et
AVlbertũ magnũ · qꝛ pꝛoles nõ eſt bo
nũ mrimonij ſoli inqntum ꝑ mr̃imo
niũ generat · ̊ inq̃ntum ĩ mrimonio
ſuſcipit᷑ ⁊ educat⁊ ſic bonũ illiusma
trimonij fuit ꝓles illa ſcʒ chꝛiſtus ·
pietate parẽtũ nutritꝰ ⁊ educatꝰ· eti
tẽplo ſᷣſentatus coꝛã dñonon autẽ
bᷣmo mõ·qꝛ non ex mr̃imonio natꝰ ſ
ex ſpũſancto·¶ Id quintã rñdetſcʒ
negãdo cõſequẽtiã ·qm nõ ẽ ð eſſen
tia ſacramẽti qͥ ad pꝛimã eiꝰ pfectõʒ
plena illa ſignificatio chꝛiſti ⁊ eccle/
ſię· ⁊ humanę naturęcũ diuina ꝑſo/
na · p illa ẽ de eſſentia ſecũdę ꝑfectio
nis ſcʒ mrimonij cõſũmati:⁊ ideo rõ
nõ ꝓcedi:td ſextã rndet᷑negãdo

nat
amglie
Bne
fit
Eces
N
Keſu
e
acil
og
⸗
a
mot
guit

loſce
wpipn
zulum
W

niſicti⸗
un aban
veniet.
Slin
Dicmus
lgnnis fuit

meeni con⸗

dscerdſic⸗
dchündti
nnlüans
imoniunſt
In Tocön
nidetnegnn
ligcuſt⸗

uri ben/

itats abſo
Msna.

pterſez el⸗-

ncto Ppter
„Püenbi/
a itmus
deoipano⸗
Ginſeamd⸗
do cöſern
oles nöſh
ungninn
mimmnen-
wrüiliuen
ſchti
GTechan
Dio donan
fnononte
uintiſideti
nino d
miePen
cbritur
i diumn/
ſcic hin
i
GeNi/

negãdo minoꝛẽ · Et rõ eſt · q vt diẽ
magnꝰ Ilbertꝰ Nulla vnio ẽ eſſen/
tialis mrimonio·niſi maritalis ĩ con
ſenſu aĩioꝝ fundata · Illa aũt ꝗ ẽ car
nis ẽ cõſequẽs ipſã.⁊ ideo pᷣᷣ nõ oꝛ⸗
Dinat᷑ ad illã ſic ad eſſentialeſᷣ ſicut

ad effectũ qͥ põt ſeqͥ ſi volũt cõiuges

Et ita argumẽtũ falſum pᷣſupponit ·
⁊p cõſequens nõ pꝛoceditt·

ſtionẽ q̃ queęrit᷑· Otrũ Fu il /
lud int Mariã et Joſeph fuit aliqñ
cõſũmatũ / ꝓcedit᷑ ſic· Et vider ꝙ ſic ·
ex pᷣſẽti euãgelio Primo ex illo vbi
Dicit · Ante q; cõuenirẽt in uẽta eſt ĩ
vtero hñs ð ſpũᷣſancto · nõ aũt euã/⸗
geliſta hᷣ Diceret niſi certꝰ eſſet de cõ
nẽturis · g videt᷑ ꝙ beata vgo qñq;

cõnenit carnali copula cũ Joſeph · ?

ita cõſũmaſſet mrimoniũ · ¶ Scdo
arguit᷑ idem ex illo qð ſubdit᷑ ĩ euan
gelio⸗ꝙ ait angelꝰ ad Joſeph · Acci
pe Mariã cõiugẽ tuã · Cõiugiũ autẽ
cõſũmatur ꝑ carnalẽ copulã · g̊ qnq;
carnalis copula interuenit int᷑ beatã
Mariam ⁊ Joſeph ita mr̃imoniũ
fuit cõſũmatũ.(¶ Certio idẽ arguit᷑
et ex eo ꝙ ibidẽ poſt pauca ſubditur

ſcz Matth.· p· Joſeph accepit cõiu/

gẽ ſuã ⁊ nõ cognoſcebat eã donec pꝑe
rit filiũ ſuũ Gnogenirh. 5 aut adũᷣ
iũ · Donec · cõſueuit determĩatũ tẽpꝰ
Teſignare · qͥ cõpleto fiat id qð vſq;
ad illud tẽpus nõ fiebat Nerbũ aũt

cognoſcẽzdi ad coitũ refert᷑ ſiẽ Geñ ·

iiij · dꝛ· Idã cognouit vxoꝛẽ ſuã· Et
videt᷑ ꝙ poſt ꝑtũ beata Maria fuit
a Joſeph cognita.⁊ ita videt᷑ matri
moniũ cõſũmatũ ¶ Quarto idẽ ar/
guit᷑ ex illo ꝓᷣbo · pmogenitũ · Primũ
enĩ dĩ reſpectu ſecundi ⁊ita pᷣmoge
nitꝰ nõ põt dici niſi ꝗ habet frẽs ſub
ſequẽtes ·ſ̊ chꝛiſtꝰ ĩ auctoꝛitate indu
cta Matth · ᷣ. dicit᷑· primogenitus
filiꝰ vginia⸗ poſt pᷣmũ habuit aliũ
S poſt chꝛiſti natiuitatem mr̃imoniũ
fuit cõſũmatũ · ¶ In oppoſitũ ẽ illud

qð habetur Execk· xliiij · Hoꝛta hec
clauſa erit ⁊ nõ aꝑiet᷑⁊ vir nõ ptraſ/
ibit ꝑ eã·qm̃ dñns deꝰ iſrl ingreſſus
ẽꝑ ea · Q exponẽs cugꝰ ã qͥdã ſer
mõòe dicit · Quid ẽ oꝛta ĩ domo dñi
clauſa· niſi ꝙ Maria ſemꝑ erit inta/⸗
cta · Et qd ẽ ꝙ hõ nõ trãſibit ꝑ eã ni
ſi ꝙ Joſeph nõ cognoſcet eã · Et qᷣd
E . ñns ſolus intrat ⁊ egredit᷑ ꝑeaʒ
niſi ꝙ ſpũſſanctꝰ impᷣgna bit eã·⁊ an
geloꝝ dñns naſcet᷑ ꝑ eã· Et d eſt ꝙ
domꝰclaulſa erit ĩ ęternũ · niſi ꝙ Ma
ria ꝓgo ẽ ante ꝑtui ꝑtu·⁊ vꝓgo poſt
ptũ · ¶ Rñdeo dicẽdũ ſub iſta con/
cluſiõẽ· qymrimomiũ int᷑ beatã Ma/
riã ⁊ Joleph nũ q;ᷓ fuit conſũmatum
qm̃ beatiſſima mater chꝛiſti fuit go

gante ꝑtũ ĩ ꝑtu ⁊ oſi ꝑtũ vᷣgoĩ cter/

—
AA

nũ pꝑpmãũſit: Oñn deteſtãdi ſũt erroꝛeſ

iudęoꝝ ⁊ hebeonitarũ qͥ derogãtes
ꝓginitati beatę Marięan ꝑtũ dixe/
rũt chꝛiſtũ ex ſem me Naſ eph eſſe na⸗/
tũ · Et erroꝛes philoſophoꝝ q gini
tati eiꝰ ĩ pꝑtu derogabãt · dicẽtes nõ
poſſe eſſe duo coꝛꝑa ĩ eodẽ loco ·. He
