cõnerſus viuiſicaſti me · ¶ Itẽ ggora
nat etiã pęnã lllã hoꝛribilis viſio dę/
monũ. Job· xx· Nadẽt ⁊ veniẽt ſuper
eũ hoꝛribiles · Exeẽplũ in diglogo de
illo qͥ vidit demones ante ſe · qcũqʒ
parte vertebat᷑ cũ moꝛeret᷑ · ⁊ c non
pſſet euadere cepit clamare induci/
as vſq; mane ßᷣ nõ babuit · ¶ Iteʒ ſi
tyranni mũdi ſic afflixerüt martyres
dd erit de dęmonibꝰ qꝗͥ ĩicompabilit᷑
ſut potẽtioꝛes ⁊ crudelioꝛes in pgniſ:
Job · i · Nõ eſt poteſtas ſuper tenã

gquęei valeat comparari · Ecd. xxxix⸗
Bu0t ſpũs ad vindictã creati ⁊ĩ tem
poꝛe cõſũmatiõis effundũt virtuteʒ
I furoꝛẽ eius qͥ fecit illos· ¶Xggra/

uant etiam pęnã dãnatoꝝ conditio

nes male cõtra coꝛpa eoꝝ · Erüt eniʒ
coꝛpoꝛa eoꝝ defoꝛmia. Exẽplũ u/

guſtiniĩ libꝛo ð ciuitate dei Si igniſ

iſte tpalis oĩa coꝛꝑa lucida ⁊ ecoꝛa
deturpat ⁊ denigrat· qᷓntomagCule
ignis infernalis turpiſ ⁊ obſcuyꝰ. Ex
emplũ de igne beati Rtntonij· Joelii

ijj· Oẽs vult redigent in ollã. Hteʒ
erit ðbilia · Job xviij Cõſumet bꝛa
chia eius pᷣmogenita moꝛsi·foꝛtitu/

dinẽ quę conſũtit in aee Cie;
ceruũt nuda ad conſuſionẽ ſuã · Naũñ.

ii: Oſtendam gentibꝰ nuditatẽ tuã

¶ Eiẽ erit ibi pęnarũ ęternitas Yſa

xxxiij · Quis habitabit exvobis cum

ardoꝛibꝰ ſempitnis: Oꝛegoꝛiꝰ. Erit
miſeris moꝛs ſine moꝛte · defect ſine

Tefectu · quia moꝛſibi ſemꝑ incipit⁊
Teficere defectꝰ neſcit · Si pꝛeęparare
tur alicui lectus mollis ⁊ ſuauis ⁊ di
ceret᷑ei ꝙ opoꝛteret eũ iacereĩ lecto il/
lo per viginti annos ita ꝙ de illo ꝓ
nulla varietate ſurgeret · p nulla re
boc faceret · Et qmodo potenit eſſe in
inferno per mille milia annoꝛũ ⁊ am/
plius vbi ſubter eum ſternetur tinea
operimentum erunt vermes· le/
ctus eius ignii· vt dicit᷑ Yſaxxxiiij ·
Heceſt domus dedali cuius facilis
eſt ingreſſus ˖ bm q̊d dicit · Yſa · xxiiij
Congregabunt in lacum ⁊ clauden⸗
tur ibi in carcere· Exempluz de lapi⸗
ce in mare pꝛoiecto quinunqᷓ;ᷓ inde

exiet · Tpod xviij Suſtulit angelꝰ la

pidem molarem grandem ⁊ pꝛoiecit
inmare dicens ˖ Hoc impetu mitter
babylon in infernũ · ¶ Item nullus
libenter poneret pignus pꝛecioſum

pꝛo vili ⁊ modico pꝛecio vbi redimi

nõ poſſet: Quanta ergo ſtulticia eſt

illuc ammam ſuam tam pꝛedoſam

oblig⸗
latix
none
necta
mand
7tam
ſoroa
ptertv
lrlſte⸗
chetig
itatio
eſtad⸗
guaree
ſcera⸗
lläae
finsn
nioc
cato⸗
lene,
ſenen
pnens
Mtiz.
Plenci
gipene
zur
Uoltas
ſidva
gfküche
goaff
lect
patri.
voltaol
gmant
tnbi⸗
tini
II
gan
moꝛ
ſigf
1
tua.
men
Ir

Cuim
a W
nonancte
dorEng
Crihiiin

eNSn
dcncn
tongle
obſ. On
mond Soce .

—

ol ien

Cöumgthe
iſni ⸗
begncktuini

mns. ,hu
twison

Ert
ec ſine
npucit⸗
oepare
nuns di
Cmilegoil
lo,
mylan

Upirt en

undün
ſtemenrtuen
td),
t mmi;
unsſuals
umi
micunden
gujdla
Unmnchind
mumnght
Nentwe
Gngnn

(eni

Wommin
b inc
lurmt
unmin

Infernus JIudiciũ generale

obligare pꝛo modica delectatiõe pec
cati vnde exire nõ poſſet · vbi ignis
non extinguet᷑ ⁊ vermiſ nõ moꝛietur
Yſa · vlg· Job · xx · Luet qui feat oĩa
nec tamen cõſumet᷑ · Exemplũ de ſal/
mandra quę abiigne tota ſuccendit᷑.
⁊ tamẽ non ↄſumit᷑ ſed ibiviuit ·⁊ Sð
ferro qð totũ incẽdit᷑abigne nec ꝓ/
pter hoccõſumit᷑· Et ð lapide qui d

laniſtꝰ qui cũ ignitꝰ fnerit totꝰ ſei
tenet ignem nec cõſumit ¶ Circa me
Ditationẽ toꝛmẽtoꝝ inferni notãdũ
eſt ꝙ huius meditatio facit bene pu/
gnare cõtra diabolũ. Quis enĩ ẽ cõ
liderãs ꝙ ſi victꝰ fuerit ab eo · ducet

illũ ad illa toꝛmẽta·non pugnet foꝛ/

tius ne vincat᷑: Exemplũ de Anto/⸗
nio cũ diabolus temptaret eũ de pec
cato· debitas rememoꝛãs penas ei/
dem apponebat · ⁊ tandẽ diabolus ĩ
ſpecie paruuli ęthiopis nigerrimi ap
parens ei ad pꝑedeſeius ꝓuolutus ſe
victuʒ ab eo cõfeſſus ẽ · Itẽ valet ad
tollendã carnoſitatẽ · Sic enĩ baculꝰ
qui verſat᷑ in igne cõſumit᷑ in eo coꝛ/
tex Ita neceſſe ẽ ut cõſumat᷑ in eo car
noſitas qͥ ð inferno meditat᷑.Si enĩ
aſſidua moꝛtis meditatio coꝛpis eſt
afflictio · vt dꝛ Eccliaſtes xij· q;toma
gis afflictio ignis erni · Itẽ retrahit a
delectationibꝰmiudi:Exẽplũ in vitis
patrũ · Dixit quidã ſenex · Qutrix qñ
vult ablactare puerũ ponit aliquod
amaꝝ in mamilla q̃ͥd ſentiẽſ puer re/

trahitur a mamilla.Sic ⁊ tu amari -

tudinẽ delectatiõibꝰ mũdi apponas
⁊ retraberis ab eis · Job · vj · Nüqͥd
guſtare poterit qs qð guſtatũ affert
moꝛtem·ſqualemcuq;· q̃ᷓntomagis

ſi afferat ęternam · Ite reuocat a via
perditionis·: ⁊ dirigit ad bonam viã

penitentie · · Cogitaui vias meas
4 conuerti pedes meos in teſtimonia

tua Ideo dicebat Job· x. DPimitte

me ut plangam paululũ doloꝛẽ meũ

anteq; vadam ⁊c· Exempluʒ ð ma/
giſtro qui nolebat ſermones audire

nertantur peccatoꝛeſ in infernũ · ſ. per
meditationẽ illuc ſe tranſferant

Qmini·Cuiꝰ diei aduentus exgectatur

ne connerteret ad pęnitentiã. Item
exemplũ de vno moꝛtuo qui iacuit i
feretro cooꝑtus cum coopꝑtoꝛio · fra⸗

tres venientes ad domũ vbi iacue/
rat volentes dicere officiũ moꝛtuoꝝ
ſ. PVlacebo:ſᷣm cõſuetudinẽ pꝛię · in/
xta feretrũ ſic fecerũt. Fratribꝰ oꝛan/⸗
tibus officiũ · crux ·ſ ſignuʒ crucis qd
iacebat ſupꝛa ipſum renertebat ſe a
fratribꝰ dauſit aures hoc aſtantes

videntes ſunt attoniti ⁊ mirati:.⁊ fra

treſ diſtracti:quid ſignificaret igno/
rarent · Candem fuſis pcibus ad do
minũ· ut dignaret᷑ oſtendere ꝑ miaʒ
ſuam quid ſignificaret: Immediate
crux ꝗᷓ ibi iacebat loquebat᷑ dicenſ.
Quig iſte homo in vita ſua nũc; vo
luit audire verbũ dei ·ſ.hdicationes
nec de deo: Jõ nec in moꝛte ſna ego
volui audire pꝛeces pꝛo eo:⁊ non eſi
Dignuſ at oꝛet᷑ ꝓ eo:quia indignũ ſe
fecit· Sic vltimate fratres receſſerũt
7 Placebo nõ compleuerũt cum offi
cio ſolito moꝛe · Item expellit pigriti/

am ab homine⁊ excitat ad bonũ· Ex/

emplũ in vitis patrum.divit frater ſe
ni · Quid faciã quia ſedens in cella

patioꝛ accidiã · Reſpõdit ſenex·Nõ⸗

Dum vidiſti futura toꝛmenta.quia

ſi illa poſuiſſes in coꝛde tuo.⁊ eſſet cel
la tua plena vermibus vſq; ad collũ
ſuſtineres patient᷑ non accidiaren.
PHꝛopter oĩa iſta bona dẽ in · v. Cõ

De Judticio generali ·

ſe iudicium patet autoꝛi/
atibus ⁊ rationibꝰ. Yſa.
te quia pꝛope eſt dies do

timeturx.licet remota ſit videtur/

pinqua · Iteʒ pꝛobatur autoꝛitatibꝰ
gapoſtoloꝝ qͥ H vnũ de articułfidei po
ſueruntibi · Inde venturꝰ ẽ iudicare
viuos⁊ moꝛtuos Matth· xxiiij · Itẽ

—

LLZ

„
—

4

Jugiciũ generale

rationibꝰ. Momo bene diſpoſit diẽ
ũ ſumme eſſe ſapientẽ et pmũ bo⸗

mnu quo melius eſſe nõ poteſt . Si er⸗/

go credis veñ creatoꝛẽ ⁊ gubernato/
rrem mũdi.non debes eũ credere cecũ
ut ea quęfiunt non videat · Aut inſi⸗
pientemaut ſi videat nõ cognoſcat
aut malignũ ut malum qͥd videt ſibi
placeat. punire non curet vel negli
gat · Aut impotentẽ · vt ſi velit nõ va
leat⸗ Tnt iniuſtũ nt nec bonis bona:
VYel mal mala retribuat: Nut impin
qnõ micoꝛdem ut oppoſitiones aut
oppꝛimationes ⁊ afflictiões bonoꝛuʒ
qntum ad oppꝛeſſoꝛes impune traſ/
eãt · Aut infidelẽ ut eis qui fidelit ei
ſeruiũt bonũ nõ retribuat ſed potius
malũ:cũ videamꝰ bonos frequenter
conteri:⁊ malos ecõtrario ꝓſperari:
Neceſſe eſt ꝙ ĩ futuro fiat a iuſto in⸗
Pice. ſin iudicio gen erali oꝛbꝰ retri/
butio bm qd meruerũt· Altiſſim enĩ
paties ẽ redditoꝛ. Ecꝗ v. PB. Reddiſ

vnicuiq; iur oꝑa ſua. c ꝓbatio
in itin erario clemeni.¶ Cimendum
gujit ẽ iudiciũ ꝓpt᷑ multa:¶ Hnmo/ꝓ/

pter ſignoꝝ pambulati né 5 Tur
babunt getes qͥ habitãt terminos a

ſignis tuis . Matth· xxiiij · Sol ob/

ſcurabit᷑:⁊ luna nõ dabit ſplẽdoꝛem
ſuñ.⁊ ſtelle cadent de celo· Qucę⸗
Erũt ſigna in ſole ⁊ luna ⁊ ſtellis ⁊c:
Chꝛyſoſtomꝰ· Cũ paterfamiliaſmo
ritur· tota familia deponit oꝛnamẽtũ
conſuetũ ⁊ induit ſe veſte lugubꝛi in
ſignu doloꝛis · Sic atpꝛopinquante
mũdi termino oẽs creaturę oſtẽdent
ſigna doloꝛis · IAtẽ hõ moꝛiẽs cũ labo
rat in extremis. qñ amittit ꝓbaſgniſ
loquit᷑· ſicmũdus in fine: Gꝛegouus
Multa debet ſigna pcurrere nt ina/
ium ſine fine valeat nuciare · Iteʒ ſiẽ
rex volens accipe vindictã de inimi/
cis ſuiſſmittit curſores qui ſuccẽdũt

terras eo ꝑaita dñs ſmittit ſuccẽden

tes mũdũ · po · Deus noſter manife/
ſte veniet ignis in conſpectu eius ex

ardeſcet · inflammat in circũitn Zc.

MWaatthᷣ·xxiiij · Mittet angelos cum
tuba⁊ voce:⁊ ↄgregabũt electos eiꝰ

a q̃ttuoꝛ ventis cęli· Ideo dicit apo/
ſtolus · ꝙg terribilis eſt expectatio iu/

Sicij · Nieronymꝰ · Siue comedam

ſiue bibam ſemꝑ videt intonare au/
ribus meis illa vox · Surgite moꝛtui
vnite ad iudiciũ: Chꝛyſoſtomꝰ ſuꝑ
illud Lucxxxj; Nam vtutes celimo
uebunt · Si rex aliqs ꝓceſſurꝰ eſt cõ/
tra aliquem dignitates oẽs mouen
turexercitꝰ oẽs excitant · tota ciuitas
feruet · tomag rege celeſti exurgeẽ
te iudicare vinos ⁊ moꝛtuos· ange/
licę virtutes cõmouebunt · terribiles

miniſtri terribilẽ dñm pſᷣcedent an /

te ipſum ꝓ candelabꝛis· Fulgura vi/
ua hcedent:⁊ ꝓ tubis hoꝛrẽda toni/
trua ¶ Iteʒ timendũ eſt iudiciũ ꝓpt᷑
irã iudicis inflexibilẽ· Pꝛoũů · vj. Ze
lus ⁊ furoꝛ viri non parcet in die vin

dicte ⁊c· Job ix · Veus curire reli/

ſtere nemo poteſt · Si autẽ beata vir/⸗
go ⁊ oẽs ſancti rogarent ꝓ aliqᷣ qͥ eẽt
tũc in moꝛtali peccato nõ exaudiren/
tur· Chꝛyſoſtomꝰ· Non filij ꝓ parẽ/
tibus in tercedẽt:nec angeli ꝓ hoĩbꝰ

ſicut ſolent aſſumẽt verbuqꝛ;ꝛ natura

iudicij non reſpicit miaʒ · Neſat en
tentia dei a malis · ſicut acu

modo 3
men gladij dũ eſt in vagina ignoꝛa
tur ; Sic modo iuſticia dei ⁊ potẽtia ĩ
vagina mię abſcõdit᷑ſed cuʒ acuerit

ut fulgur gladiũ ſuũ ⁊ arripuerit iu⸗

Diciũ · manus eius apparebit¶ Iteʒ

feruoꝛ ſolis ſub nube tegitur.ſed qñ
Diſcooperit᷑ qᷓntiſit ardoꝛis oſtendi/
tur · Sic Chꝛiſtus ſub nube mĩg latet
ſed remota nube qnte ſit potẽtię⁊ iu
ſticie oſtendet · Rö· Cognoſcet᷑ deus
iudicia faciens· Neniet enĩ cum pote
ſtate magna :quia non erit angelus
nec ſanctus qui non veniat cũ eo cõ/

tra peccatoꝛes · QNullus enĩ potenit ei

reſiſtere nec audebit cõtrariari. ſicut
palea non reſiſtit igni · Matth ·eiij ·

*
ting
ſten
necl
ten
fem
Dul
i,
tet/
uia
ſtſur
dum.
uünus
ſerno⸗
Ge
fltes
nen
ſate
do
al
.
to⸗

djin

fainn
mpo
i
guurel
uttat
ache
ngſr
ciog
lane
ms
iuſti
gua
ſeero
Go
cip
ſci

näänz.
bitihnnee⸗
ten Nki⸗
iann
5nneconein
cinnnen
Dufgtenen
Wtorpin
Muutesclime
lſſus eſtc
s0s monen
duitn
Rolchieng
NoetMs
untanbe⸗
mniaderen
Fren
glvwil,ton
Kuugni
wo⸗ Z.
utndeyin
le feſ⸗
itentuyir/
torlqee
cnuden
zinooa⸗
nelpw
wmigmwrn
i Watei

nlo⸗a

npin n
1wtenu
itaztanen
ppentiu.
ebtZe
ginr ſe
isoſien
onitlr
gipheten
Goſe
ictaninp
nait mwc⸗
Wiriind/
sainttl
inniut

Nchi

Judiciũ generale

Paleas autem comburet igni inex/
tinguibili · Chꝛyſoſtomus· Nec reſi⸗
ſtendivirtus nec fugiẽdi erit facultaſ
necpęnitẽtię locus nec ſatiſſactionis
tempꝰ.Ex anguſtia oium rerũ nihil
remanebit niſi luctus. ¶ Item timen⸗/
Dum eſt iudici quia eſt cõputabile.
ij · Cor· v. Dẽs noſ manitfeſtari opoꝛ

tet añ tribunal Chꝛiſti ut referatvnꝰ

quiſq; ꝓut geſſit in coꝛꝑe ſiue bonuʒ
ſit ſiue malũ · DNeniet eni ad cõputan
Dum qꝛ bona nobᷣ cõmiſſa diſſipa/
unimus · Matth· xviij · DPeniet dñs
ſexuon uloꝝ ⁊ ponet rationẽ cum eis

¶ Item in fine bebdomadęſolẽt pue
ri reddere rationẽ lectionũ ſeptima/

neꝓ ⁊qni neſeit reddere verberat᷑. ⁊ q̃
ſcit euadit:⁊ oꝑarij recipe mercedes
ꝓ oꝑibus ſuis:⁊ defidẽtibꝰ nũdinis
vadunt mercatoꝛes ad pagamentũ
Sic in fine mũdi opoꝛtebit reddere
rationẽ de omnibꝰ ⁊ recipere merce/
Dẽ ĩ iudicio· Eccliaſtesxij. Cuncta 4
fecimus ⁊ fiunt adducet deꝰ in iudici

um ꝓ oĩ errato · ſiue bonuʒ fuerit ſiue

malũ / ¶ Item neſcit modo ab hoĩbul
quare hic in pauꝑtate ⁊ vilitate di/
mittat bonos· Sic in hyeme ramos
vacuos folijs:⁊ fructibꝰ dimittit · ſed
in eſtate fructꝰ apparẽt· Sitc in indi/

cio apparebit bonitas vᷣtutis dei in

ſanctis · cũ eos oĩ infirmittae ⁊ penu/
ria ᷣpoſita decoꝛabit · qñ fulgebunt
iuſti ſicut ſol in regno pꝛis eoꝝ · Itẽ
quia erit in excuſabile Nullꝰ poterit
ſe excuſare · q; erit ibi denudatio ope
rum · Ecq.xj· In fine hois denudatio
eſt operũ illius · Panielis · vij . Judi/
cium ſedit ⁊ libꝛi aperti ſunt.id eſt.cõ
ſcientię · Creditoꝛ ꝓbat debitum ſuũ
rlitteras patẽtes quas habet a de
itoꝛe vel per teſtes · Sic diabolus
ꝓbat actoꝛem coꝛaʒ iudice ſũmo per
opera mala quętunc oĩbus appare/
bunt · oq/xx · Judicati ſũt moꝛtui

ex his quę ſcripta erant in libꝛis eoꝝ

Sap ·iiij · Filij qui naſcentur teſtes

ſunt nequiſſimi aduerſus parentes
⁊ opera operarios accuſabut. Hecca

ta eni quęmodo ſunt occulta mani/
feſtabunt᷑.ut merces fardelloꝝ ĩ nũ/

Dinis.j.Cor.iij · Neniet Ons qͥ ⁊ i//

luminabit abſcondita tene bꝛarũ et
manifeſta bit conſilia coꝛdium. Et

ideo bonũ eſſet hic pꝛius per cõfeſſio

nem peccata de Conere:ſicut latro fur
tum extra domũ eijet ne iuxta eũ in/
ueniatur· P· Nꝛeęoccupemus faciem
eius in confeſſione: Fatuus eſt ille qͥ
citatus coꝛam dno ſuo contra ſe te/

ſtes adducit.id eſt:mala opera.⁊ bo

nos teſtes · id eſt lona opera quefer⸗
re teſtimoniũ pꝛo ipſo ſſunt in via
interficit ꝑer ꝑeccatũ

ternicat er ecce Atem erit iudi
ciũ illud lopinablle. Bubito eni veê/

niet dum non ſperatur ·/CTheſſial v

Cum eni dixerit pax⁊ ſecuritas:tunc
repente ſuꝑueniet interitus:glo.ſub
itanea pditio diei indicij · Matth.
xxiiij · Sicut fuit in diebꝰ Noe · erãt
bvies comedentes ⁊ bibentes 2 nu/

ptui tradẽtes non cognouerũt do⸗
nec venit diluuiũ · Ita erit aduentuſ

filij koĩs· ideo ⁊ vos eſtote parati qꝛ

qua hoꝛa non putatis filius hoĩs ve/

niet · Si eſſet aliquis⁊ rex mandaret
ei per litteras certas ꝙ ipſe weniret
cito ad ipſuʒ.⁊ ſi eũ in malo ſtatu in/
ueniret.luſpenderet enm el in carce

rem pꝑetuũ poneret. credo ꝙ; ꝓ poſ/

ſe ſuo ſe pꝛępare non differret in ad

uentu ſuo · Sic mandat domimus ꝙ-p

in aduentu ſuo pꝛeparemꝰnos·quia
quos in aduentu ſuo bene paratos
inueniet remunerabit:male paratoſ
gternaliter damnabit · Matth· xxv.
Que pꝛebarate erant intrauerũt cuʒ
eo ad nuptias.non paratis expulſis
Ideo dicitur Ecqxviij. Tnte iudici
um para iuſticiam =τ. Ante iudiciũ
interroga teipſi m Seen timendũ
eſt qꝛ erit intolerabile · Malach.iij ·
Quis poterit cogitare diem aduen/

mscius autdum ſegit id idencl

eum: Sitm̃ timet aliqͥs qñ ſentit ſe
reum dæ furto vel glio delcto venire
coꝛam dñno terreno. q̃ntũ debʒ time
re apparere coꝛã ſũmo iudice qui tot
crimmibus cognoſcit ſe culpabilem·
Gꝛegoꝛiꝰ.Si tĩñ ꝑtimeſcit᷑ iudiciuʒ
pulueris:qua foꝛmidine ſuidenduʒ
eſt iudiciũ maieſta: Ruguſtinꝰ.D
qᷓ;ᷓ anguſte erũt vndiq; vię repꝛobiſ
Superiꝰerit index ratꝰ· Inferiꝰ hoꝛ
rendũ chaos: I dexti peccata aceu
ſantia · I ſiniſtris infinitra dęmonia
ad ſuppliciũ trahentia · Intus conſci
entia vꝛens . Exterius mudꝰ ardens ·
Heccatoꝛ ſic łepᷣhenſus quo effugi/
et? Latẽ erit ĩpoſſibile· apparere in/
tolerabile. Tdix · In diebus illis
quęrẽt hoĩes moꝛtem ⁊ non inueniẽt
degerab unt moꝛi·⁊ fugiet moꝛs ab
illis. Qucęxxiij· Cunc dicent monti/
bus:cadite ſuꝑer nos.⁊ collibꝰopꝑite
nos tglaunr etiã illũ cauſe ma/
gnitudo· Qui agredit᷑ cãam⁊ obtine
bit in illa. adiudicabit᷑ regno ęterno
Ille vo qꝗ cadit a cauſa ſua adiudi/
cabit᷑ moꝛti etnę · Matth. xxv · Jbũt
hi in ſu ppliciũ eternũ· iuſti aũt in vi/
tam eternã dicat bo
icat ho
mo male in triplici cauſa ·
imo in cauſa ſua· vi/
rnis inter quas eſt

delicet anim

bellũ perpetuũ · dando ſnĩiam contra

animã carni acqeſcendo:.⁊ hoc eſt fa/
cere ancillam Dnaʒ · Dnaʒ ancillaʒ
qð ẽ magabuſio · Yſa· v. Expecta/
ui ut facerent iudiciuʒ ⁊ ecce iniqui/
tas:ſimiles pueris qui non iudicant
bonũ niſi placeat eis · Yſaig · v· Vg
qui dicitis malum bonu.⁊ bonũ ma/
lum.Et ꝙ illud iudiciũ ſit ininſtũ pa
tet Ecd · xviij · Fili poſt cõcupiſcẽtias
tuas nõ eas qm̃ ſi ſecutꝰ eas fuen fa/⸗
ciẽt te ĩ gaudiũ inimidq tuiſ Secũdo
iudicat hõ male ĩ cã ꝓximi:ut illi qͥ iu
Dicãt ditioꝛẽ melioꝛẽ ⁊ honoꝛabilio

Judiciũ temerariũ

rẽ · Jacobi · ij · Siĩtroieritĩ ↄuẽtũ ve⸗
ſtrů vir anulũ aureũ hnſ in veſte can

dida ⁊ intendatis in eũ ⁊c·nõne iun /

Dicatis voſmetipſos ⁊ iudices facti
eſtis cogitationũ iniquarũ?: Sʒ illð
iudiciũ caſſabitur a vero iudice ma
gnis aſſiſijs in indicio generali:qͥ nõ
bᷣm viſionẽ oculoꝝ iudicabit Yſaxj·

Exemplũ de diuite ⁊ Lacaro· Luce

xvj· Itez ſicut fatuus ẽ qui empturꝰ
eſt equũ non cõſiderat eu ſed ſellã vł
frenũ · Sic qui hoĩem ex veſte vel cõ/
uerſatione exterioꝛi conſiderat:quia
ex auro frenũ nõ melioꝛat equũ ·⁊ ali
qñ ſub vili ſarpileria latent merces
Pcioſe:⁊ ſub pictura aurea lignũ pu/

tridũ ⁊ miculoſũ· Ideo dict᷑ · ꝓoß5
vij · Nolite ᷣm faciem iudicare ⁊c ·
Certio iudicat homo male in cauſa

na ⁊ ꝓximi:cauſam vel factũ ꝓximi
aggrauãdo:.ut phariſę publicanũ
iudicauit · Sicut oculus qͥ videt alio
rũ defectꝰ ſuos non videt. Rhoma·
i · Pꝛopter q̊d inexcuſabilis es o ho/
mo oĩs qui iudicas In quo eni alte/
rum iundicas teipſũ condẽnas· eadeʒ
enim ⁊c · Et mirum eſt ꝙ peccata ſua
maioꝛa nõ vidẽt⁊ ꝓximi minoꝛa vi/
dent · contra naturã viſus · Matth ·
vij · In quo iudicio iudicauerit᷑ iudi
cabimi · Et leqt · NHypocrita eijce p/
mo trabẽ ð oculo tuo ⁊c · Nõ debe⸗
mus ergo alioſ iudicare · quia ſtatuʒ
illoꝝ ignoꝛamꝰ · Rhoma · xiij .· Qui
nõ manducat manducantẽ nõ iudi/
cet ˖· Deus en illũ aſſũpſit · poteſt eſſe
placeat deo ·˖ Bernardꝰ · Caue alie
ne vitę eẽ curioſus exploꝛatoꝛ aut te/
merarius index · qꝛ ſi perperam · id eſt
peruerſe ab eo actuʒ eſſe dep̃ᷣbendas
nec ſic iudices ꝓximũ · mag aũt excu
ſa intentionẽ ſi opꝰ non potes puta
ignoꝛantiã vel ſurreptionẽ vel caſũ ·
ꝙ ſi oĩno diſſimulationẽ rei certitu/
do recuſat · Dicito apud temetipſum
D qᷓ;ᷓ vehemẽs fuit nimis temptatio
illa·qͥd de me illa feciſſet ſi accepiſſet

ſntoo
W⸗
latoat
ſaſtes
Rec⸗
mat
ſmn
Alte
cora
ſcut
noſo
⸗

biiiin,
1nörn
4 nG les 4
Aoidiae
Keneni⸗
abet an
l
Auenotn⸗
nſegſeliyr
Nlevlci⸗
dcnndagi
Regnüal
mtent meres
mmlgipr
odict z
mueinaat.
ani gui
bleni
nralo
1Rpna.
lsezotv⸗
weniclte/
nence
Mſe
Unicni
Mountid
pencrd⸗
1Köd
gulern
minoͦdk/
toteſteſe
Cuealie
Mord nie⸗
gaamidſ
eußendn
nASata
nor
toni wd
eſaan
nitin

9

tinumi

E . .*
EE . .

in me ſimilit᷑ ptãtem. ¶ Item q indi/
ces nõ ſumꝰ· Aloma.:xiiij.C u quis
es qui iudicas alienũ ſexruũ:ſuo Ono
ſtat aut cadit:id eſt:ad ipſum ꝑtinet
nõ ad te: Johᷣis. v· Pater oẽ iudici/

terius ſubditũ nõ udicat:Sũt enim

aliqui qui alios indicant ſᷣm qͥd in ſe
ſentiunt non m veritatẽ: Sicut qñ

funditur metallu talem qualẽ in mo-

Dulo ĩuenerit foꝛma recipit Sic ſůt
quidam ·qui foꝛmã coꝛdis ſin habet
e foꝛmatũ: ꝙ quicqͥd inciderit totũ
luenit᷑ coꝛruptũ ⁊ de foꝛmatũ.Cales

ſimiles ſũt in firmis quibꝰ cibꝰ qᷓntũ/

cunq; ſapidus eſt ⁊ bonus videt᷑in/
ſipidus ⁊ amarus:⁊ hoc non eſt ex vi
tio cibi:ſed a coꝛruptiõe palati · Sic
iudiciũ malũ non ex facto ꝓximi ſed

ex coꝛruptiõe iudicani ꝓcedit.¶¶ Jte

baculus inaqua poſitꝰ videt᷑ fractuſ
ꝓpter reflectionem vmbꝛeę. ⁊ turres ⁊
montes iuxta aquam vident᷑ trãſuer
ſi · Eodem modo coꝛdi pꝑeruerſo ⁊ vi/

tiato oĩa vident tranſuerſa ⁊ vitiata

Sap:xvij· Semper pᷣſumit ſeua per
turbata conſciẽtia · Ideo dꝛ Eccle/
ſiaſtes ˖ x · Stultꝰ in via ambulãs cũ
ipſe ſit inſipiens oẽs inſipiẽtes exiſti
mat Sempꝑ credit latro ꝙ oẽſ ſint ei
ſimiles ˖ Chꝛyſoſtomꝰ· DVis hõ ſᷣm ſe
alterũ iudicat · Hnde quicqͥd ĩ bono
coꝛde cadit· totũ bonũ ⁊ dulce efficit
ſicut apis quęamaros ſucos ⁊ vene/
noſos in mel conuertit · Ecõtrario in
coꝛde inuidi vel odioſi totũ cõnertit᷑
in venenũ · ſicut ð aranea quicqͥd ſu/
git totũ conuertit᷑in venenũ· Ecq/xj·
Hona in mala conuertẽs inſidiat ⁊

electis ſuis ponit maculã · ¶ Item de
nobis reſponſuri ſumus non de alijs

ARhoma ·xiiij · Cu quis es qͥ iudicas
fratrem tuiũ·aut tu quare ſpernis fra
trem tuũ: DNẽſeni ſta bimꝰ ante tribu
nal Chꝛiſti· ⁊ poſt · DHnuſqſq; pꝛo ſe
rationẽ reddet deo· Non ergo am/
plius inuicem iudicemꝰ.quia ſᷣm qð

Iunuſticia

iudicabimꝰ glios iudicab iſ̃ 0

Matth · vij · In quo iudicio iudica⸗/

ueritis iudicabimini · Iteʒ qꝛ non eſt
tempus in ſnti aſſignatũ ſed in futu
ro.j/Cor.iij · Nolite ante tempꝰ iu
Dicare quoadnſq; veniat dñs quia

illuminabit abſcondita tenebꝛarũ.2

maniteſtabit conſilia coꝛdium
De Judicibꝰ malis

Eceptio mu
nerum excecat iudicem. Inſa/
nus eſſet qui in oſpitio ſuo re

ciperet illũ a quo deberet excęcari · H

facit muneris acceptoꝛ: Deutꝰ.xvj.
Non accipias pſonam nec munera
quia munera excęcant oculos ſapiẽ/

tu/⁊ ꝑpuertunt coꝛda iuſtoꝑ · ¶ tem

aufert coꝛrectionẽ: IRtliqñ hlatus ali/

quis venit ad aliquem ſubdituʒ ſibi
cu tanto latratu ꝙ videt᷑ eũ velle de/

————

uoꝛare:ſed ille ꝑcutit eũ cũ vna mar

cha argenti ⁊ aufert ab eo loquelam

Ecq/xx. Exenia ⁊ dona excecant ocu/

los iudicũ ·⁊ quaſi mutꝰ anertit ĩ oꝛe
coꝛrectionẽ · Item mulier non dicit
caſta ꝗᷓ ſollicitat᷑ a turpi amatoꝛe · ſi
mũera ab eo accipiat üla Nec iudex
munera accipiens a coꝛruptiõe pecca
ti eſt imunis · Vnde Yſa· pᷣ. Nꝛinci/

pes tui infideles· ſocij furũ · oẽs dili⸗

gunt munera ⁊c · Item ſicut iniquuſ
eſſet qui mihi capam meã venderet

Ita iniquus eſt iudex qui iuſticiam

quam debet ex offico ſuo vendit et

aliqd pt h accipit · Job · xv · Ignis
deuoꝛabit tabernacula eoꝛum qui li/
benter mũera accipiii¶ De Juſticia

Dita pꝛo ꝑecunia vel laude hũana⸗
de qua Matth· vj · Attendite nein
ſticiam veſtram faciatis coꝛam homi
nibꝰ ut videamĩ ab es Ebiſono
3

)gui qᷓdruplex iuſticia· Oẽ
dDita ⸗ Peficiens. Excedẽs
Sufficiens · Dico ꝙ eſt iuſticia ven

Coꝛam illis bona facis a quibus licʒ

remoti ſint velles videri: Fatuus eſt
ille qui opera ſua ð qbus poſſet eme/
re regnũ ęternũ pꝛo nihilo.id eſt pꝛo
parua vana gloꝛia que nihil ẽ · Dat ·
Gꝛegoꝛius. Qui de bonis quę facit
nmanã laudem reqrit· rem magni
pꝛecij ꝓ vili pᷣcio venalem exponit.
Item qui bladum ſuũ in herba colli
git vel vineã in viridi ſuco mandu/
cat. non inuenit in autũno quid ĩ hoꝛ
reo vel in cellario reponat · Sic qui
vult habere mercedem hũanęlaudiſ
xelterreni cõmodi:in futuro nõ ha/
bebit · quia ſicut non punit deus bis
in idiplũ· ita nõ remuerabit bis ĩ id
ipſum · Ideo ſequit᷑ Tlioqͥn nõ ha/
bebit mercedem c Matth· vmẽ
Dico vobis receperũt mercedẽ ſuam
Fatuus debet reputari qui ſtatim cũ
ſeminauerit vult habere fructũ· Cal
eſt ille qui laudem quęrit de operibꝰ
In vitis patrũ Dixit quidã. Sic fie/
ri non poteſt ut gliam ſeculi habea/
mus ſimul ? celeſtez · ¶ Secũda iuſti
cia ẽ de ficiẽs vel remiſſa · HNec eſt in/
ſiicia phariſgoꝝ ; de qua d; Matth
· Qiſi abundauerit iuſticia veſtra

pᷣ ꝙᷓ; ſcriban ⁊ phariſęoꝝ· nõ intra
bitis ⁊c· Vec eſt illoꝝ qui ad tẽpus
credunt ⁊ in tempoꝛe temptatiõis re

cedunt · Equus vel oꝑari mane de/
ficiens non poteſt facere bonam die/
tam. Nec pugil ad pꝛimũ ictũ cadẽs
põt habere victoꝛiam · Job iiij . Teti

git te plaga ⁊ ðᷣfeciſti · Gal. vx.. Hom.·

facientes nõ deficiamꝰ ⁊c ¶ CTertia ẽ
iuſticia excedẽs vlł nimia · Eccliaſtes
vij · Noli eſſe nimis iuſtul · glo . ſũmũ
ius ſũma eſt inſticia · HMec eſt illox qᷣ
facta ⁊ peccata alioꝝ aggrauãt ſua
glleuiant· Bernardus. Sunt quidã
ſic feruentes contra alioꝛum peccata
ut plurimũ videant᷑ exire iuſticiax ·ſi
de ſuis peccatis apud eos idem eſſet
iudiciũ · ſᷣ nõ eſt ſic · Qunc autẽ põdꝰ
pondus:mẽſura ⁊ menſura vtrũq;

Juſticia

abomiatio ẽ apð ceñ .· Noũ x. Iſii

ſũt ſiles cuidaʒ ſtulto ꝗ audiuerat ꝙ
ceꝰ ceꝑat recte ãbnlare nec dᷣclina
re ad dextrã nec ad ſiniſtrã etiõ no/
lebat dedlinare ſed montes ⁊ domoſ
tranſcendere vel dirnere volebat .
Sic facit nimis iuſtus qui oĩa advo
luntatẽ ſuã vultinducere ⁊ indicinʒ

dei euacuare · Quid ergo neceſſe eſt
futurum indici ſi omnia coꝛrigãtur

bic. pls. ij· Cor· v. Dẽs maãifeſta/
ri opoꝛtet ante tribunal chꝛiſti· utre/
ferat c. Item ſimiles ſũt ſtulto trãſ
eunti diuerſa loca oẽs lapides quoſ
non recte oꝛdinatos in muris vide/
bat aliter oꝛdinare volebat omneſ
claudos recte ambulare: ⁊ oẽs luſcoſ
recte videre:⁊ oẽs dies ad ęqlitatẽ
redire contra dei oꝛdinationẽ· Sed
oẽs arboꝛes non ſũt ęquales: nec fen

ctuſ omneſ eque boni:nec omnes ho

mines ęquales· nec alia ęꝓqualia:nec
omnia vina ęꝗque ſunt bona necaſᷣ
multa alia· nec etiaʒ membꝛa eun/
em actũ habet · ſic dic apls RMoma
xij· Et tales contra voluntatẽ dei et
oꝛdinationem oiĩa volunt eſſe ęqlia
Sicut ignis lãpadẽ ſine oleo deſtru
it · Sic celus iuſticie coꝛ hominis niſi
· Jaochiij · Miſericoꝛ/
dia ſuperexaltat indicin· ¶ Qnuarta
eſt iuſticia ſufficiens ⁊ vera de qua
Macrobius· Jnſticia eſt virtus red
Tens vnicuiq; qͥd ſuũ eſt· Opoꝛtet g

hominem inſte agere reſpectu vnin /
cuiuſq; ut ſit inſtꝰ*· Reſpectu dei. re /

ſpectu pꝛoximi reſpectu ſai⸗eife⸗
ctu dei triplicem opoꝛtet habere iuſti
ciã · ¶ Hꝛima eſt in emendatione cõ/
miſſoꝛũ · ſc coꝛrigẽdo teipſu de male
factis in Dnti · wii fietĩ futnro· qꝛ quẽ
inferioꝛ pꝛeęlatus ſufficienter coꝛrexit
ſuperioꝛ poſtea veniens non coꝛnpit
Sic ſi homo in pꝛeſenti ſe ſuff cienter
punit nõ puniet᷑ in indicio· Wpls.· ·
Con . Si noſmetipſoſindicaremꝰ
non iudicaremur· Sʒ dic Gꝛegoꝛ?

nun
tur
acel
ſetn
ſtue
att⸗
gco
n
Qul
temni
den
in
eD
Go
If
eſtl
lem
fo⸗
feß
Kun
tuge
ſoohe
dize
lin
guiſe
ſan
goin
ſn

karn

—

n
nden
Arnerdain
nteslne
re wol⸗
iciger
Cherudii
o nereſeeſ
ucangin
Gmätelta,
6 i. Ure⸗
ſütſtulkroti
ahidtsno
nmurs vce
e ol
nanone⸗Oel
urles nerfn
nomnes v
1chnalunec
wvnn ncajj
menneun⸗
sHonn
Nommi das
Munteſe cgla
ſneoto ſtnn
i⸗Nicce
1W r N
cſtninn
iekonet
iranynnd
won debſe/
tbebreiunn
mdmnonet
h Knd
ensnondeN

9M YANV
K

7
„ 6
8 ufroß
0 . a
,. /
0000 7 4
7 in S
C—.

„, S

Juſticia

Qui nõ vult indicari eo iudicio qd
nunc eſt iudicem expectet · Ideo dici
tur Pꝛoũ · xviij · ꝙ iuſtus in pᷣncipio
accuſatoꝛ eſt ſut anteq; ab alijs accu
ſetur in futuro ˖ glo · dicit · Dis qui iu
ſtus eſt vbi peccantiũ errata conſpi/

cit · pꝛimo ſeipſuʒ inſpicit:⁊ dũ ſeipſũ

accuſauerit alios benigne coꝛripit ·
Imnuſtus vvo non accuſat ſe in ſen/
ti.ideo accuſa bit᷑ in futuro·Seneca⸗

Qui in ſecreto nolunt audire rita
tem in publico audient eam·¶ Secũ

Da eſt in ſolutione debitoꝝ ul cenſu⸗
um ↄſuetudinũ· hoc eſt dietu· Red/
de dno tuo qͥd debes · Si ergo reco/
gnoſcis te ſeruũ dei · debeſ ei leruitiũ
de feudo tno ij · Machab ix· Juſtü
eſt hominẽ ſubditũ eſſe deo:⁊ moꝛta
lem non paria deo ſentire · Si heres
fideʒ dno ſuo nõ ſeruarethęredita
te pꝛna buaret᷑. Sic ⁊c · Matthᷣ·xxj
Nuferetura vobiſregnũ dei ⁊ dabi

urentifa leti orers eſauſni ſo
un/

illo habendo requirunt· Iteʒ qͥ
Duz ei a q̊ͥ emptꝰ eſt auferret ⁊ daret
illi qͥ non habet ius iniuſt' eſſet · Sic
qui ſeipſum aufert deo a quo factus
eſt ⁊ redemptuſ:/⁊ ſeruit diabolo ma
gis iniuſtus eſt · HBernarduſ. Infide/
lem ratio vꝛget ⁊ iuſticia naturalis.
totum ſe tradere illi a quo ſe totũ ha
bet ˖· ¶( Mota ꝙ de tribus que babe/
mus tenemur ſeruire deo . de coꝛde ·
Dilectionẽ · Luce · x · Diligeſ dñm de
um tuũ ex toto coꝛde · De coꝛpe · bo⸗/
nam operationẽ · Gal· v · Vum tem
pus habemꝰ opemur bonuʒ ad oẽs.
De poſſeſſiõe · elemoſynã· obisg · iij

Quõ potueriſmicoꝛs eſto·ita ſi mnil
tũ t᷑ fnerit abücantinbue 2ier⸗

tia inſticia reſpectu dei · eſt in ſupero/⸗
gatione gratuitoꝝ⁊ hoc quideʒ iu/
ſtum eſt · ut ſicut gratis accepimusa

deo ſe ⁊ ſua · ita gratis demus nos et
noſtra · Pꝛouerbᷣ xij · Qui negligit

Damnũ ꝓpter amicum iuſtus eſt· dã⸗

num.l· qmico coꝛpoꝛis · honoꝛis?z re

tates ſuas negligit . co

rum . Dia iſta neglenit Chꝛiſtus pꝛo

nobis aut dimiſit ut nos retineret:
Sic non cures qͥd tu perdas.vwel qͥd
Te te ſiat dnͤmoe
guſtinus:Quicqͥd voluerit deꝰ meꝰ
auferat ⁊ ſe mihi det ·q̃ſi diceret.:Oẽ

qð patiẽdũ mittit vel dat patiar pa

tienter:moꝛtuus aut viuꝰ ſuus ſũ cecG

bona fide.( Gimilit᷑ reſpectu pximi
triplex nobis iuſticia neceſſaria eſt⸗
Amg eſtut ei nocumentü non infe
ramus. Cullius · Pꝛimũ fundamen⸗/
tum iuſticięeſt ne cui vel alicui nocea
tur · deinde cõi vtilitati ſeruiatur. Ju

„ .,„

ſticia magis alijs q;ᷓ ſibi pdeſt.⁊ vtili
1 it⸗cola emolimẽta
pꝛeponẽs ˖ Ideo dieitur PHꝛoũ xvj.
Initiũ bone vite eſt facere inſticiã.ſ·
naturalem · Matth· vij · Quęcunqʒ
vultis vt faciant vobis wĩes ⁊ vos
facite illis · Exemplum de pꝛęepoſito
qui hoc in ſeniteti cepit nulli facẽ
qð ſibi nollet fieri · Cobię · iiij · Qð
ab alio oderiſ tibi fieri.vide ne aliqñ
alij facies · Pꝛoũxvj. Juſtoꝛũ ſemi/
ta declinat mala/ ¶ Becuda eſt · ut il⸗
lata nocumẽta ab ipſo remittamus
Et hoc quidẽ iuſtum eſt: ut qui iudi
cari vult a dño in foꝛo mię· in eodeʒ
foꝛo cuʒ/ ꝓximo velit iudicare · Rlio⸗

gauent ꝓxio · qꝛ iudiciũ ſine mia fiet
ei ꝗͥ nõ fecerit miaʒ. Jaco · ij.· Exẽplũ

de ſeruo nequã Matth xviij · Qui

iudicare vult iniuſtꝰ ẽ· qꝛ illi anfert
ius ſuũ qͥ dicẽ · Mihi vindictaʒ ⁊ ego

retribuã · Deut? xxxij · Qui remiitit
iuſtus eſt · qꝛ ꝓ idulgetia ĩdulgentiã
ſoluit · P · Mutuabit᷑ pctõꝛ ⁊ nõ ſol
uet · iuſiꝰ aũt mileret᷑ ⁊ retribuet· Im⸗
poſſibile ẽ ut riuulus fluat:⁊ fons ſic/

cus ſit · Mia dei fonſ eſt· mia noſira
riuulus. TRuguſtinꝰ.Fluit riuulusſ.

mĩę noſtrę ad ꝓximũ:⁊ fons ſiccabit

id eſt· mia dei erga nos: certe non.

Matth · v · Beat micoꝛdes.qm ipſi

miam conſequẽt ¶ Centia eſtut nos

15

o euʒ retineas.

99
7

Juſticia

noſtra pximo exhibeamꝰ· ſicut ſci /

ptum eſt. g. Diſperſit dedit paupe/
ribus iuſticia eiuſ manet in ſęculũ ſę/

culi · glo·qui dat ſua:iuſticiam oꝑera

tur· quia ꝓximo ⁊bitũ reddit · Ecqꝗ·
iiij · Declina pauperi aurem tuam ſi/
ne triſticia ⁊ redde debituʒ · Vſee · x·
Seminate vobis iuſticiã · id eſt · ele⸗
moſynam in veritate ⁊ metite in oꝛe
nũę · In oꝛe illiꝰ qni dictur eſt · Eſu⸗
riui iſtle mihimandncare. De
nite g bñdicti pꝛis mei ꝑcipite reg“
c Matt rSamlie reſt
eget homo triplici iuſticia·
eſt ut ſit animę ſuę iuſtus pcuratoꝛ·
quia anima pupilla exulata ⁊ incar/
cerata eſt·quę in hoĩs cuſtodia poſita
eſt 1 cõmodata · Ideo inſtũ eſt. ut ei
neceſſaria ꝓuideat · Pꝛoũ · xiij · Juſtꝰ

comedit replet animꝗ ſuãquia quę

rit ei cabum ſpũalem · Iniuſt? viger
qui melius ꝓcurat ancillaʒ q; Dñaʒ
id eſt· carnem q; animaʒ · Job xxiiij⸗
Pauit enĩ ſterilem ⁊ quę non parit·
lo⸗carnem quę ſterilis dĩ · qꝛ dů ſo /

a terrena appetit bonas cogitatiões

gignere neſait.· nec oꝑpa bona parere ·
Et vidug. id eſt· animę nõ bene feẽ · qꝛ
Dum deĩiderijs ſeruit curam aĩę con
temnit Ecdx · Neccantẽ in aĩam ſuã
quis inuſtificabiti.iuſtum reputabit·
ut quis honoꝛabit exhonoꝛantem
aĩam ſuã · Multi plus honoꝛãt ſub⸗
telares ſuoſ qᷓ; aĩas ſuas quia frequẽ
tius eos tergunt · Ecqx· Fili in man/
ſuetudine ſerua aĩam tuam ⁊ da illi
honoꝛẽ ſᷣm meritũ ſuũ ¶ Secũda iu/

ſticia eſt ut ſit coꝛpis iuſtus guberna

toꝛ:ſᷣm qð dicitur Ecqxxxiij · Ciba/⸗
ria ⁊ virga ⁊ onus aſino·id eſt· coꝛpo
ri. Sʒ multi ſũt qui ita impinguant
aſinos ſuos · id eſt · coꝛpoꝛa ꝙ nõ pol⸗
ſunt tenere eos · ſed ꝓijciunt eosĩ lu
tuʒ gꝑeccati · Nota ꝙ nos ſumꝰ a deo
conſtituti iudiciarij in terra coꝛpoꝛis

noſtri. ut peccata quaſi latrones oc/
cidamus · Niere · p· Ecce conſtitui te

2 .

Juramentũ

ſuper genteſ id eſt · peccata carnalia.

regna · id ẽ:peccata ſpũalia · ut euel/⸗

las per contritionẽ · ⁊ deſtruas ꝑ con
feſſionem · ⁊ diſſipeſ ꝑer ſatiſfactionẽ
poſtea edificeſ ⁊c · Solet dici ꝙter
ra eſt ſecura quę bene tenet iuſticã · ſᷣ
vbi non fit iuſticia latrones habitãt
VYſa· xxvj· Quia iuſticiã non fecimꝰ
in terra ideo nõ ceciderũt habitato/
res eius ·id eſt· peccata ⁊ mali motus
Qui ſcit latroneſ⁊ nõ facit de eis iu/
ſticiam vel oſtendit iudici ſimili mo-
do debet puniri · Latrões ſũt ꝑecca/

ta occulta quę debemꝰ ꝓdere iudicii

confeſſione qn depꝛebendimꝰ in do/
mo conſcientię noſtrę¶ Certia iuſti⸗/
cia eſt ut ſit vtriuſq; ꝓmotoꝛ ad bom
Pꝛoũ ·iiij · Juſtoꝛuʒ ſemita quaſi lux
ſplendens:id eſt· vita quęſemita di/
citur ꝓpter bꝛeuitatem ⁊ mũdiciã ⁊ re
ctitudinem:quaſi lux ſplendẽs alios
illuminans per exemplum ꝓcedit et
creſcit vſq; ad perfectuʒ diem.ſ· eter
nitatiſ· de quo in · Melioꝛ eſt dieſ
vna in atrijs tuis ſuꝑer milia dieruʒ
qui ſũti ſeculo ꝑñti · De Juramẽto

Ellta ſunt

iſſe e nr iuramẽ/
tum · Pꝛimũ eſt appetitus
mũdi · Jacobi · v. Ante oĩa frẽs no⸗
lite iurare neq; per cęelum neq; ꝑ ter/
ram ⁊c ·ſit ſermo veſter eſt eſt · nõ nõ
ut non ſbᷣ iudicio incidatis ·ſreatus
vel peccati · q̃d facit qui ꝑeriurat vel
blaſphemat · ¶ Secũ dũ eſt aſſiduitaſ
iurandi · Ecꝗxciij· Jurationinõ aſ/
ſueſcat os tuũ· Dix poteſt eſſe qui fre
quenter iurat qͥn aliqñ ꝑiuret · Item
nomina tio dei non ſit aſſidua in oꝛe
tuo ꝓpter periculũ periurij· Ille enim
qui licitum iuramentũ facit · quaſila/
queum ad collum ſuũ ponit · Pꝛouᷣ·
vj · Illaqueatus es verbis oꝛs tui ⁊
captus ꝓpꝛijs ſermonibꝰ. Qñ vvo in
ramentum tranſgredit᷑ ipſe laqueo il

lo qſi ꝓpꝛijs manibus ſe ſtrangulat

autt
ſe
ſto⸗
ume
qui⸗
don⸗

dial

illa
boli
urah
nuoi
E
Iten
Fl 1
ncen
adobi
Dus
ment
ſivte
lione
gni
ſceu
An
ſeaunt
Unteſte
Fultiaa
domin
Ta
apon
ns
Gs⸗
E
tlin⸗
pobie
entim
ſanoe
wa
ier
a
M
71 ½
ten
mn
roe
cer⸗
glie

nin

namin
inuat
tungden
fnſinn⸗
Net dii Gtr
Aetiudcig
oneshhtit
4 Non ſeone
itbabino⸗
Ainoe
Nelsi,
aſinii mo⸗
gſütſeren⸗
geindiai
Cind n
Tenainſi
on adb⸗
laqminn
lanta
mmidaien
ſngisalo⸗
n palttet
nen ſcr
leſt dief
ndinz
mi

mn

Winm
Kmeins
Aſisn
mneczpten
iſteſ no
ln
un
ntin
nipo al/
eſegviffe
e⸗Ztem
ſammor
inn
okepaſt
wnit P
pehn

Hypocrita

aut tranſgulat. ¶ Tertiu eſt falſitas.

Diere· iii. Jurabut· viuit dñs in in
ſticia? veritate ⁊c· q aliquis piurat
⁊ manũ ſuam quam extendit ad reli/
quias vel ad libꝛum. dat diabolo et
Donec pęniteat de piurio/manusilla
Diaboli eſt. ⁊ quicqͥd facit de manu
illa vel ſignat vel comedit mãau dia/
boli facit Exemplũ de illo qui cũ p/
iuraſſet· dixit: Nuũquid bꝛeuioꝛẽ ma
nus iſta quã extendi ad reliqas alte
ra⸗ Et ſtatim combuſta eſt manꝰ illa

Item falſarius videtur eſſe ſiqͥs ſi -
