ĩa Petri nõ eſt NPetr · ſi Sg animę
ſanctoꝝ pꝛo nobis oꝛarẽt q;diu ſũt
a coꝛꝑe ſeꝑateę · nõ deberemus inter/
pellare ſanctum Petrũ ad oꝛãdũ ꝓ
nobis:p̊ aiam eiuscuius cõtrariuʒ
facit eccleſia dicendo·ſancte NPetre

oꝛa ꝓ nobis · nõ ergo lancti ad ininꝰ
ante reſurrectionẽ pꝛo nobis oꝛant ·

4 In oppoluũ eſt Job ˖ v. Voca ſi
eſt quitibi reſpondeat·⁊ ad aliqueʒ
ſanctoꝝ cõuertere: goꝛatio poteſt fi

eri ꝗd ſanctos non ſolum ad deum·
Secundo h̊ oſtendit vſus eccle/

ig quę letanijs vtiturin quibus nõ

ſolum deus etiam ſancti inuocan /

tur · ¶ Reſpondeo dicendũ· ꝙ oꝛa
tio poꝛrigitur alicui duplicit᷑ · DPHno

modo quaſiꝑ ipſum implẽda· Ttlio
modo ſicut ꝑ ipſũ impetrãda Qua

Diſtinctione habita · ſit iſta cõcluſio
bma · Solus deus eſt oꝛandus · ſiue
ſoli deo oꝛatio eſt poꝛrigẽda ſicut il/

li ꝑ quem eſt adimplendum qð peti

mus · Patet cõcluſio · quia oẽs oꝛa

tiones noſtrę oꝛdinari debẽt ad grna
tiam ⁊ gloꝛiã cõſequendãquę ſolus

de dat · Hᷣm illð ps · lxxxiij · Oram et

gloꝛiã dabit dñs: ¶ Secuda cõclu/

ſio eſt · ALngeli ſancti ⁊ alij beati oꝛã/

diſunt · ⁊ ilis poꝛrigunt᷑ oꝛõnes ſic
quoꝝ auxilio impetramus qð a do
expectamusſcʒ quoꝝ p̃cibus ?⁊ me/
ritis noſtrę oꝛõnes ſoꝛtiant᷑ effectũ ·

Et ideo dicit᷑ poq · viij.· ꝙ aſceẽdit

fumus incẽſoꝝ de oꝛõnibꝰ ſanctoꝛn
Te manu angeli coꝛã deo Et h̊ etid⸗
patet ex ipſo modo quo eccleſia vti

tur in oꝛando:nam a ſancta trimnita/

te petimus vt noſtri milereatur. ab

alijs autem ſanctis quibuſcũ q; peti

mus . vt oꝛent pꝛo nobis ¶ rato
nes in oppoſitu· mam ridetur
verum eſt ꝙ oꝛatio pᷣmo pncipa

liter ſit aſcenſus mẽtis in cn · vnde

CCaſſ.odoꝛus dicit · ꝙ oꝛatio ꝓpꝛie fit
qd cũ‚ vepꝛecatio vero ad ſanctos
Sanctus Chomas quaſi cõfoꝛmit
Diclt · ꝙ in diffinitione ebent poni

ea quę ſunt ꝑſe· q;uis autem aliquo
modo ad ſanctos oꝛatio ſieri poſſit

ſicut ad intceſſoꝛes pꝛo nobis tamẽ-
VIpꝛie 1 ꝑ le oꝛatio in ceũ fert · (
ſecundam rndetur ꝙ ili ſoli impen/
Dimus oꝛando cultum religionis a

quo quęrimꝰ obtinere quod oꝛamꝰ

quia in hoc pꝛoteſtamur eum omniũ
bonoꝝ noſtroꝝ aucioꝛc nõ aũt eos
quos quęrimꝰ quaſi interpellatoꝛes

nros apud deũ · ¶ Ad tertiã reſpõ
detur negando conſequentiam· Et
ratio eſt· quia ſancti cognoſcunt oĩia
in verbo quę ad eoꝝ gloꝛiam ptinẽet ·

quia ad magnam gloꝛiam eoꝝ eſt

ptinẽs ꝙ alios iuuare poſſunt·qua⸗
li dei cooꝑatoꝛes exiſtentes· et ideo
ſtatim in verbo vidẽt ꝑetitiones ad
eos factas velvoce vel coꝛde· ⁊ ideo

petitiones quas ad eos dirigimus·
deo manifeſtante cognoſcũt · ¶ d
quartã rñdetur negando conſequẽè

tiam · Et ratio eſt · quia licet hi qͥ ſũt
in hoc mundo aut in purgatoꝛio ſint
coniuncti deo pgratiam · nõdum tñ
fruũtur actu viſiõe verbi vt poſſint
cognoſcere ea quę nos cogitamus
vel dicimus·⁊ ideo ſuffragia nõ im/
ploꝛamus ab eis oꝛando ·ſ̊ a vmis
poteſt tñ ſupplicatio aliqua vel peti/
tio fieri · ¶ Ild quintam reſpondet

negando aſſumptũ·⁊ ad ꝓbation

reſpondetur.ꝙ deus vult inferioꝛa
omnia ꝑ ſupioꝛa iunuari: ideo opoꝛ
tet nõ ſolum ſupioꝛes ſed etiam infe
rioꝛes ſanctos unploꝛare: aliquãdo
etiã ſoliꝰ Dei miſericoꝛdia ẽ imploꝛã
Da · contingit tamẽ quãdo q; ꝙ im/
ploꝛatio inſerioꝛis ſancti efficatioꝛ ẽ ·
vel quia deuotius imploꝛat᷑· vel qꝛ
Deus vult eoꝝ ſanctitatẽ declarare
Id vltimam dicẽdum negãdo
conſequentiã · Et ratio eſt · quia ſan
cti viunentes meruerũt vt pꝛo nobis
oꝛarent:⁊ ideo eos inuocamꝰ nomi/
nibus quibus hic vocabant᷑. quibꝰ
etiã nobis innoteſcunt · Et iteru ꝓprt
fidem reſurrectionis inſinuandã · ſic
legit᷑ Exodi · iij Ego ſů deꝰ NKbꝛaam

ecundam
queſtionem ſic ꝓceditur. Et videtur
ꝙ in oꝛione tempalia non ſint peten/
da· ¶ VPnmo ſic· Quę enim oꝛãdo
petimus · quęrimꝰ.ſed temꝑalia non
cebemꝰ querere · Dicit᷑ eni Matth.
vi · Primũ quęrite regnum dei ⁊ iu/
ſticiam eins · ⁊ hec omnia adijciẽtur

vobis ſcʒ tempalia quę non quęren
Da dicit · adijcẽda quaſitis · ergo

temꝑalia non ſuntĩ oꝛõne a eo pe/
tenda · ¶ Secũdo ſic· Quicũ q; oꝛat
pꝛo aliquo ſollicitus eſt ꝓ illo· ſ pꝛo

tempalibus etiam neceſſarijs ſolliecc

ti eſſe nõ de bemꝰ. vt patet Matth·
vi · Nolite ſolliciti ee anime veſtre
quid manducetis ⁊c· ergo temꝑalia
nõ ſunt petenda in oꝛõne· ¶ ¶ertio
ſic· Nõ debet homo petere a deo ni⸗
ſi bona ⁊ vtilia· ſed quandoq; tem/
poꝛalia habita ſunt nociua non ſolũ
ſpũaliter ſed etiam coꝛpaliter · ergo
tempalia in oꝛõne non ſunt pꝑetẽda-
In oppoſitũ eſt illud quod in oꝛa
tione Dñnica continetur · Paneʒ no/
ſtrum quotidianuʒ da nobis hodie

In qua oꝛõne non ſolum ſpũalis.· SF5

co:palis panis petitur· vt patet per
glo · Lucę xi · K eſpondeo dicen/

Di · ꝙ) tempalia ſunt ꝑetenda in oꝛa

cione quantũ neceſſitas petit ſiue ex⸗
igit · Iſta cõcluſio patet NProũ · xxx·
Tribue tantũ victui meo neceſſaria
Pro qua concluſionenotanduʒ · ꝙ
ſicut dieit uge ad Pꝛobã ð oꝛa/
do deñ · Hoc licet oꝛare qdð licet de⸗
ſiderare temꝑalia aũt licet deſidera/
re · nõ quidem pᷣncipaliter vt in eis fi
nem conſtituamus · ſed ſicut quędaʒ
aminicula quibꝰ adiunamur ad ten

Denduũ in beatitudinẽ inquantũ ſcʒ

P ea vita coꝛpalis ſuſtentatur ·et in/
quantũ nobis oꝛganice deſeruiunt
ad actus virtutum· vt phᷣs dicit p·
Ethicoꝝ · ⁊ ideo ꝓ tꝑalibꝰ licet oꝛa/⸗
re eo modo qͥ licet ea deſiderare· In

illlis aũt quę deſiderãtur eſt duplex

Diſtinctio attendenda:ſcx ꝙ quędã
ſunt que deſiderantur ꝓpter ſeipſa ·
quędã pter aliud:· Secunda eſt·ꝓ
quędam nõ habent ſuꝑfluitatẽ de/
ſiderij· ſicut virtutesquędam auteʒ

habent . ſicut voluptates · diuitię · et

hmõi · Pona autem tempalia ꝓpter
aliud deſid eranda ſunt· cum qua/
dDam mẽſura · ſcʒ ᷣm ꝙ vere ſunt ne/
ceſſaria ad vitam pſentem agentẽ.
ſicut dicit ſapiẽs Proů · xxx · Diniti/
as ⁊ mendicitatẽ ne dederis mihi · ſ
victui meo tantum tribue neceſſaria
Et ideo h̊ modo oꝛare ꝓ eis qͥs ct
ſicut modo in rogationibꝰ fit.Ed

rõnes in oppoſitũ· Id bmam rnde/

tur negando cõſequẽtiam⁊ ad pꝛo/
bationem rñdetur · ꝙ tꝑalia nec pꝛi
mo nec ſecũdo debent queri q̃ſi pnc
paliter intenta·poſſunt aũt queri vt
ꝓpter aliud deſiderata.· Oñ Rugꝰ·
libꝛo de ſermone dni in mõte · cñ di/
xit illud · Primo dgrenn eſt regnũ
dei . deſignauit · ꝙ h̊ᷣ ſcʒ tpale bonũ
poſterius quęrẽdum eſt· nõ tꝑe.· ſed
Dignitate · illud tan q; bonũ noſtrũ
hoc tanqꝙᷓ; neceſſariũ nrm·¶cd ſecũ
dam rñdet᷑ etiã negãdo cõſequẽtiã ·
ad ꝓbationem rndetur · ꝙ in illis

Wrona⸗
Monr
loim
etran
Ceno
Pgter
oafl
chiiſtn
Vinit
peccate
tüuntu
ditinee
Nöan
chyſton
Nog⸗
aſ.
diſet de
iſlct He⸗

chinon
itſiveen
Dour⸗
Meceſſune
WiN
egla
et idenn
rVincssſ

jnt Gcha;

uragten
antiſ
KanrKi
Wmant
ddsdit⸗
Wltc,
Nicn
wrck da
ni
Pterſapin
ungaeſ
futzti
ununaurt,
dntppet
ollappter
ian qun⸗
rſonne,
m nn.
e Du⸗
VAöis
ſbunaſmn
Npesgen⸗
nn
id zani
ninumt
GPtpann

4

tcngſft

GtentaN
jinnörad
rncitingn

verbis Matth· vi · non pꝛohibetur
quelibet ſollicitudo rerũ tꝑaliũ · niſi
ſupflua ⁊ inoꝛdinata· nõ aũt ꝓbibe
tur ſollicitudo neceſſaria:

— „

tiã rndetur negando conſequentiã·

Et ratio eſt quia ex quo nõ petimus

tempalia tancq; pncipaliter quęſita

ſed in oꝛdine ad aliud⁊ ſicrecipiunt
rõnem boni vtilisvnde eo tenoꝛe a

deo petimꝰ ipſa vt nobis cõcedant᷑

expediunt ad ſalutem·

q tertiaʒ que

ſtionẽ ſic pceditur· Et videtur ;nõ

ſit ſerandũ ꝙ ꝑeccatoꝛes oꝛãdo im

petrẽt aliqda deo ¶ Primo ſic Di⸗
citur Johannis x · Scimus q pec/
catoꝛes deꝰ nõ exaudit· Itẽ Prou ·
xxviij · Qui declinat aurem ſuam ne

audeat legem oꝛatio ſua erit execra/
bilis · oꝛatio aũt execrabilis nõ impe

impetrant aliquida deo · ¶ Secun
do ſic Juſti impetrãt illud a deo qð

merentur peccatoꝛes nihil poſſunt

mereri · quia gratia carent ⁊ virtute

gqug virtus pietatis dicitur. vt dicit

lo ij . Cimoth · iij · ſuper illo verbo
Habetes quidẽ ſpeciẽ pietatis · vir

tutem aüt eius abnegantes⁊ ita nõ

pie oꝛant · qd requirit᷑ ad hoc qoꝛa⸗
tio impetret · ergo peccatoꝛes nõ im/
petrant aliquid oꝛando ad deum.
Tertio ſic · dic Chꝛyſo · ſup Matthᷣ.
Pater nõ libenter exaudit oꝛoõnem

quã filius nõ dictauit ſĩoꝛõne quã

Vimitte nobis debita nrazcquod
peccatoꝛes nõ faciunt · ergo vel men
tiuntur h̊ dicẽdo/⁊ ſic nõ ſunt exau/
Diti nec digni ſunt · vel ſi nõ dicunt-
nõ exaudiunt · quia foꝛmã oꝛandia

chꝛiſto inſtitutam nõ puãt · ergo ⁊c ·
In oppoſitũ eſt qdð TLuguſtin di/
cit ſuꝑ Johᷣ· Si peccatoꝛes nõ exau/
Diſſet deus fruſira publicanus di/
xiſſet · Veus pitius eſto mihi pecca

deo dicendũ ſub iſta cõcluſione · ꝙ

toꝛi· Jtẽ illud qð dicit Chryſo an

Matth. Omnis qͥ petit accipit ſeʒ
ſperandũ eſt⁊ tenẽdum pꝛo certo q;

peccatoꝛes ſępe exandiñtur a deo in
petitionibus ſuis: ⁊ impetrant mul/
ta quę petunt.ex pura tamen dei m/
ſericoꝛdia · Pro quo notanduʒ ꝙ in

peccatoꝛe duo cõſiderant᷑· ſeʒ natu/
ra quam diligit deus· et culpa quã

odit ſi ergo peccatoꝛ oꝛãdo aliquid
petit inquantũ eſt peccatoꝛ:ideſt hm
deſideriũ peccati· hoca deo nõ exau/
Ditur er miſericoꝛdia · ̊ quãdoq; ex/
quditur ad vindictam · dum deus
Ppnmittit peccatoꝛem adhuc amplius
ruere in peccata: deus enĩ quędã ne/
gat ꝓpitius ꝗᷓ concedit iratus vt ?C u

ris exbono veſidenio nature pcedẽés

a deo exauditurnõ quaſi ex iuſticia

quia peccatoꝛ h̊ non meretur.ſed ex

pura miſericoꝛdia· obſeruatis tamẽ

Bmiſſis conditionibus · vt ſcʒ pꝛo ſe
petat.neceſſaria ad ſalutem pie 1

ſeueranter · ¶ Adrõnes in oppoſitũ
⁊cd pꝛimam m̃detur · ꝙ dictũ illud

Johßᷓ̃ · ix · fnit dictum ceci non pfecte
lUluminati. ⁊ ideo nõ eſt ratũ· q;uis
poſſit verificari · vt intelligat᷑ vt pec/
catoꝛ vłex cõdigno ld ilð Proů·
xxviij· Reſpondet᷑ ꝙ illa oꝛatio pec·

catoꝛis eſt execrabilis quę eſt oꝛatio

eius inquantũ eſt peccatoꝛ: ¶ Rd ſe/

cundam reſpondetur negando cõſe

quentiam · Et ratio eſt· quia licet pec
catoꝛ nõ poſſit pie oꝛare q̃ſi eius oꝛa
tio ex habitu virtutis infoꝛmetur·po

teſt tamẽ eins oꝛatio eſſe pia quãtũ

ad hoc q illud qð petit ſit ad pieta/
tem ptinens . ſicut ille qui nõ habet
Habituz iuſticię · poteſt aliquid iuſtũ
Vlle · ;uis eius oꝛatio non ſit me/
ritoꝛia · poteſt tñ eſſe impetratiua ·qꝛ
meritũ innititur iuſticię ſ̊ impetratio
gfę. ¶Rd tertiã rñdetur negando

15/

cõſequẽtiã · Et ratio eſt.qꝛ oꝛatio do
minica ꝓfertur ex ꝑſona totiꝰ eccle/
ſię: ideo ſi aliquis nolens dimitte/
re debita ꝓximi dicat oꝛõneʒ domi

nicam non mentit · c;uis h̊ qð dicit

nõ ſit verum quo ad ſuam ꝑplonam;
eſt tamen verum quantũ ad ꝑſonaʒ
eccleſię extra quã qnia ille eſt. merito
fructu oꝛõnis caret· Rtliqui tñ pecca
toꝛes quandoq; parati ſunt debito
ribus ſuis remittere.⁊ ideo ipſi oꝛan
tes exaudiunt᷑.ſm illud Ecd· xxviij ·
Relinque pximo nocenti te· et tunc
Vopꝛecanti tibipeccata ſoluentur.

In die aſcenſio
nis vñi eſt euangelium· In illo tpe.
Recumbentibus vndecim diſcipu/

lis ⁊c · Marci xvi:Circa qð poſſunt

Diſputari ſequẽtes queſtiões. ¶ Hri

mo Ntrũ cõueniens fuit chꝛſt aſcẽ

Tere in celum. ¶ GSecunda Otrum
gaſcenſio chꝛiſti fuerit nobis vtilis.2

nĩę ſaluti fructifera. ¶ ertia NPtrũ
conueniat chꝛiſto ſedere ad dexterã
patris. ðèòGMUw

AG

ſtionẽ ſic ꝓcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ nõ fue
nit cõueniens chꝛiſtũ aſcendereĩ cę/
lum · ¶ Primo ſic· In chꝛiſto nõ eſt
niſi Duplex natura: ſcʒ diuina ⁊? bhu/
mana.p̊ pᷣm diuinã naturaʒ chꝛiſto
nõ cõuenit aſcendere localiter .cum
ipſe hm ꝙ deus ſit vbiq; · nec ſcoᷣm
dignitatem · cum diuinitas ꝓficere

nõ poſſit· neciterum ſm humanam
hm locũ. qꝛ ipſa ð celo nõ deſcẽdit.

Dicit᷑ aũt Johᷣ.iij. Aemo aſcẽditin
cęlũ niſi qui deſcẽdit de celo·nec ᷣm
Dignitatẽ ·quia gloꝛia ſua poſt reſur
rectionẽ gloꝛioſaʒ nõ creuit · g vider

ꝓchꝛiſtꝰn vebuit aſcẽdẽ ĩ celn ¶ Se

cñdo ſic · Oẽ qdð mouet · mouet ꝓpt
aliquid meljus.ſ̊ in chꝛiſto non fuit
melius eſſe in celo q; ĩ terra· nihil enĩ
accreuit ſibi ꝑ h̊ꝙ fuit ĩ cxlo · nec q̃n/

primã que

tum ad animam nec quãtum ad coꝛ
pus g videtur ꝙ nõ fuit cõneniens

chꝛiſtu aſcendere · ¶ Tertio ſic· Chꝛi
ſtus filius dei humanam naturam
aſſumpſit ꝓpter nr̃am ſalutem ma

gis fuiſſet ſalutaris hominibꝰ ꝙ; ſem
per cõuerſaret᷑ nobiſcum in terris qᷓ;

eius abſentia · ̈ videtur ꝙ nõ fuerit
cõueniens chꝛiſtum aſcendere in ce/

lum · ¶ Quarto ſic.· Si chꝛiſiꝰ aſce/⸗

re debnit videt᷑ ꝙſtatim poſt re⸗/
ſurrectionẽ aſcendere debuit. qꝛ aſcẽ

ſio ſua eſt exẽplar alioꝝ ſanctoꝝ:ſed

alij ſancti poſt reſurrectioneʒ ſtatim

futuram coꝛpum aſcendẽt · chꝛiſtꝰ

ſi aſcendẽ debuit · debuit ſtatim poſt

reſurrectionẽ aſcendere ⁊ nõ differ/
re vſq; ad· xl· dies oppolitum
eſt euangeliũ ſens· vbi dicit· Dñs
uidẽ Yeſus aſſumptus eſt in celũ.
Meſpõdeo dicendũ ſub certis cõ/⸗
uſionibꝰ. Prima cõcluſio· Connue/
niens fuit chꝛiſtũ in cęluʒ aſcendere.
Iſta cõcluſio eſt in ſymbolo · vbi di⸗
citur. Aſcendit ad celos· Et Joß· xx
Dicit · ARſcendo ad patrẽ meù ⁊ preʒ
Veſtrũ · Secũdo ſic · Locꝰ debet eſſe
ꝓoꝛtionat locato:chꝛiſtus aũt per

ſuã reſurrectionẽ vitã immoꝛtale et

coꝛruptibilẽ inchoauit· locus autẽ in
quo nos habitamꝰ eſt locus genera
tionis ⁊ coꝛruptionis. ſ̊ loc celeſtis
eſt locus incoꝛruptibilis · nõ fuit er/
go cõueniens ꝙ chꝛiſtus poſt reſur/

rectionem maneret in terris ſed con

neniens fnit ꝙ aſcenderet in celum ·
Pbi nota ꝙ aſcend ere in celum fuit
cõgruũ ipſi chꝛiſto nobis:· C hꝛiſto
quidẽ.qꝛ omneid qð ad gloꝛiaʒ pti
net debebar ei · vñ cum celũ empireũ
ſit locus cõgruus gloꝛię cõueniẽs fu
it vt ad illũ locũ aſcenderet. Nobis

aũt cõgruũ fuit quãtũ ad tria.¶ Sni
mo vt nos quaſi in coꝛpalẽ poſſeſſio

nẽ induceret celi quã nobis pᷣcio ſui

ſauguinis emerat· Secundo vtipſe

ſpem nram ad cglu engeret · quia dũ

tſc

huma
inpon
nni
Coro
ogeol
nur v
naſpn
Men
nibus
t
ſobibe
zneen
ol
icpace
Wund
whni
er⸗
chiſt
nietit
ſtitui
Cphi
din
Nout.
Bamg
Munopten
Pcſenſig
eng
toc
gioco⸗
wrdconk
ſumolc
Vterob
nitian⸗
dieh
ſtusaſe
ſtacc
ſteſe
imulti
chins⸗
ſſtnote

vniqg
vinuse
leacae
uigen

phonat

ſtoche

maden
Oneniens
bſie Chi
Utnramn
nems
glen
nmns
Phöfuen
ndefeincg

5

biſaſ ⸗

mpok w/
ut raſeẽ
nctopſed
eſiaum
gchuſ
Raump
Indd
noppoktn

diet D ⸗

geſtinggi.
ubeentsc
o⸗Conne
1 engen e
orhl di⸗
t ſobe
nürpfez.
Ahrteſte
müpr
moc
Nsi
sgend
loo cdens
is höfüten
iusotri
tensto
lerctnedn
Neincunftl
bislhil
adgengn
niahi
tömnif
enn n⸗
iudmi
—KZL
ſobszutſi
enndeN
tid

impoꝛtauit credẽtibꝰ celũ poſſe pa/

tere mõſtranit · vt dicit Leo papa·
Tertio vt iam chꝛiſtũ nõ pſᷣm carneʒ
cognoſcẽtes ſpũalit᷑tantũ ei cõiũga
mur vt ſic idonei efficamur ad do/
na ſpũſſancti accipiẽda.ſᷣm illð pᷣs

Aſcendẽs in altü dedit dona homi⸗/
nibus · Secãda concluſio · Chꝛiſtus

aſcẽdit ſuꝑ omnes ceęlos. Iſta cõclu
ſio habet ad Eph. iiij . Aſcendit ſup

omnes cgo⸗ vt adimpleret omnia
Iſta cõcdluſio rõne ſic ꝓbat᷑.Quãto

aliqua coꝛpa pfectius ꝑticipant di/
uninam bonitatẽ · tanto ſunt ſupioꝛa
coꝛpali oꝛdine q eſt oꝛdo localisſed

inter oĩa coꝛpa etiã gloꝛioſa · coꝛpus
chꝛiſti maioꝛi refulget gloꝛia · ̊ cõne

niẽtiſſimũ fuit ꝙ ſit ſuꝑ oꝛa coꝛpa cõ

ſtitutũ ĩ alto· Et ideo ſuꝑer illud ad
Eph.· iiij · Aſcendẽs chꝛiſtus in altũi.
Dico loco ⁊ dignitate · attẽdite tñ q;
nõ dicit᷑ aſcendiſſe ſupꝑ omnes gios
qð extra cęlũ empireũ ſit· ſ̊ qꝛ ĩ altiſſi
mam ptem celi empirei aſcendit · nec
in aſcenſu ſuo fuit aliq̃ diuiſio facta
Son g q;uis de natura coꝛpis nõ

it ꝙ poſſit eſſe in eodẽ loco ſimul cã
alio coꝛpe · poteſt tñ deus b facere p

miraculũ · ꝙ in eodẽ loco poſſent eſſe
ſimul · ſic fecit vt coꝛpus chꝛiſti clauſo
vtero beate vᷣginis exiret· ⁊ ꝙ intra
uit ianuis clanſis ad diſcipulos. vt
diẽ Gregoꝛiꝰ. Certia cõcluſio · Chꝛi

ſtus aſcẽdit ꝓpꝛia virtute in Glunn .

ſta concluſio patet ex illo YVia · lxiij
ſte foꝛmoſus in ſtola ſua gradiẽs
ĩ multitudine foꝛtitudinis ſuę· Vro
cuius cõcluſionis vera intelligentia
eſt notandũ · ꝙ ĩ chꝛiſto ẽ duplexna
tura · ſc diuina ⁊ humana· Dñ ᷣm
vtrãq; naturã poteſt accipi duplex
virtus ei·H̊ ſm humanã naturã po
teſt accipi duplex virtꝰ chꝛiſti · Dna
quidẽ naturalis quę ꝓcedit ex pᷣnci/
pijs naturę·⁊ tali virtute manifeſtũ
eſt ꝙ chꝛiſꝰ nõ aſcẽdit · Rlia autem

virtus ĩ bumana natura eſt virtus
gloꝛie · m quã chꝛiſtꝰ in celu aſcẽdit.
cuius quidẽ virtutis ratio ex pte ani

me gloꝛificate aſſignat᷑ ex curs redun

Dantia gloꝛificat᷑ coꝛpꝰ. vt dic Ru⸗

guſtinus ad DPioſcoꝝ. Erit enĩ tan/
ta obediẽtia coꝛpis gloꝛioſi ad aiam
beatã · vt · ſicut Nuguſtinꝰ dicit xxij·
ð ciuitate dei · vbi volet ſpiritus ibi

erit ꝓtinus coꝛpꝰ. Decet aũt coꝛpꝰ
gloꝛioſum ⁊ immoꝛtale eſſe ĩ loco cę/

leſti vt dictũ ẽ · ideo ex virtute ani/
meę volentis · coꝛpus chꝛiſti aſcendit
in cel · Sic ergo chꝛiſtꝰ aſcẽdit ꝓpꝛia

virtute · Primo quidem virtute di/
uina · Secũdo animę gloꝛificatę mo
uentis coꝛpꝰ.ꝓut vult· Nec obuiat
buic concluſioniqꝙ aſſumptus dici/

tur in euangelio · qꝛ ſicut chꝛiſtꝰ Dici

tur ꝓpꝛia virtute ſurrexiſſe.⁊ tamẽ eſt
ſuſcitatus a patre· eo ꝙ eſt eadẽ vir/

tus patris ⁊ filij · ita chꝛiſtꝰ ꝓpꝛia vir

tute aſcendit in ceęlũet tñ g patre eſt
eleuatus ⁊ aſſumptus elarone

in oppoſitũ.d pᷣmã rñdet᷑ ꝙ aſcen

CTere⁊ deſcẽdere poſſunt dici ꝓpꝛie · 2

ſic ſignant motũ localem· vnde non
conueniunt chꝛiſto pᷣm diuinã na/
turam ſed pᷣm humanam ſᷣm quam
Teſcendit ad inferos hic deſcenſus
fuit ᷣm animã·⁊ aſcẽdit localiterad
cęlos ᷣm aĩam et coꝛpꝰ ſimul· Dicit᷑

etiam metaphoꝛice aſcendere ⁊1 de

ſcendere · ⁊ ſicchꝛiſtus dicit᷑ deſcen/
diſſe ſᷣm Diuinam naturam.inquã/
tum ſe exinaniuit foꝛmam ſerui acci/

piẽs· Vhil. ij · Et inquantum p no

uum effectum fuit ibi in anima. ſᷣm
quem ante non fuerat · aſcendiſſe au
tem quantum ad noticiam alioꝛum.
Similit᷑ quantũ ad humanã natu/
rã aſcẽdit ſᷣm ꝙ exaltatꝰ eſt ad glo/
riam reſurrectionis: et noticiam po/
puloꝛum · Deſcẽdit autem ſᷣm paſſi/

onis ignominiam · & antem dici/

tur · Nemo aſcendit niſi qͥ deſcendit

)

=ð

naturam cõuenit deſcẽdere de celo
nem in pſona copulauit·⁊ pm aliam

ſcʒ humanam aſcendere· ¶ ANd ſecuũa
Dam rñdetur ꝙ fuit decentius coꝛ/

pus c hꝛiſti in celo q;ᷓ in terra · Pro q̊
nota ꝙ licet p hoc ꝙ chꝛiſtus aſcen

Dit in celum nihil ei accreuit quantũ

ad ea queſunt ð eſſentia gloꝛię· ſiue
Hm coꝛpus ſine m ammam tn accre
uit ei aliquid quantũ ad lou decẽtiã
qð eſt ad bene eſſe gloꝛię·non ꝙ coꝛ
poꝛi eius aliquid aut ꝑfectionis aut
cõſummationis acquireret᷑ ex coꝛꝛpe
celeſti·ſ᷑ᷣ ſolũmodoꝓpter quandam
Tecentiã · h̊ ant aliquo modo ptine/

bat ad eius gloꝛiã· ⁊ de hac decẽtia

gaudium quoddã habuit· nõ qͥdeʒ

qꝙ tũc & nouo de hoc gaudere inci/

peret quãdo in celum aſcẽdit · ſed qꝛ

nouo modo de hoc gauiſus eſt. ſicut
e re impleta · Onde ſuꝑ illud pᷣs.

Delectationes in dextera tua vſq; ẽ

finem · Dicit glo · Delectatio ⁊ leticia
erit mihii cõſenſu tuo humanis ob/
tuſionibꝰ ſubtract· Onde lexan/
der de alis in tertio dicit · ꝙnouum

gaudiũ poteſt dici quo ad nouã ſpe-
ciem gaudij a quo ad numerũ gau/

Dioꝝ Rut poteſt dici nouũ gaudiũ
ſolũ· qꝛ eſt nouus modus gaudendi
vel gaudij · Primo modo nõ accre/
nit chꝛiſto nouũ gaudiũ · qꝛ ð nullo

gauiſus eſt in aſceſione de quo bus

nõ gangeret · ſed ſecundo modoſic ·

Sicut dicimus ꝙ cũ fit deſcenſus a
theoꝛica practice ad pꝛacticã exꝑien /

tie · nõ fit deſcenſus a noto

tũ · ̊ ad notũ alio modo· ¶ Ad ter/

tiam rñdetur negãdo minoꝛẽ· Etra

tio eſt · qꝛ licet ſſentia coꝛꝑalis chꝛi/
ſti fuerit ſubtracta fidelibus ꝑ aſcen
ſionẽ · ſſentia tamẽ diuinitatis ipſiꝰ
leneraceſ fidelibus · vm ꝙg ipſe di
cit Matthᷣ· vltimo· Ego autem vo/
biſcũ ſum vſq; ad cõſummationẽſe/
culi · Qui eni aſcendit in celos nõ de

ſerit adoptatos vt dicdt Leo papa
Sʒ ipſa aſcenſio chꝛiſti ĩ cęlũ q coꝛ⸗
magis fuit vtilis nobis : ;ᷓ Hſentia
coꝛpalis fuiſſet · vt dicit ſance Cho

mas· Vrimo quidẽ ꝓpter fidei argu

mentũ · que eſt de nõ viſis · Vñ ibſe

oñs dixit Johixvjꝙ ſpuſſanct'ad

uneniens arguet mundum de iuſticia
ſcʒ eoꝝ qui nõ credunt· vt dicit tu

guſtin ſuꝑ Jobannẽ. Jpſa quippe
fideliũ com patio infidelium eſt vitu
peratio· Du ſubdit · Quia ad pa

trem vado:et iam nõ videbitis me

beati enim qͥ non vident ⁊ credunt·
Ernit itaq; veſtra iſticia de qua mũ/

Ous arguit᷑· quoniã in me quem njõ

videtis creditis · Secundo ad ſpei
ſubleuationẽ · vnde ipſe dicit Joh·
xiiij · Si abiero ⁊ Pparauero vobis
locu.iterum veniã ⁊ accipiã vos ad

meipſum · vt vbi ego ſü ⁊ vos ſitis.·

Per hoc em ꝙ humanã naturã ĩ cę⸗

lo collocauit: dedit nobis ſpem illuc

ꝑueniẽdi · q vbi fuerit coꝛpus ibi cõ
gregabunt ⁊ aquile· vt dꝛ Matth·

xriij.· Dñ 1 Micherij. dꝛ . Aſcendit

iter pandẽs ante eos. Tertio ad en/

gẽdũ charitatis affem ĩ cęleſtia Oñn

diẽ apls Col.iij · Qu ſurſũ ſunt ſa ⸗/
pite nõ ꝗᷓ ſuꝑ terrã · Et qꝛ ſpnſſanctꝰ

amoꝛẽ nos cęleſtia rapiẽsideo vo
minꝰ dicit di õ Ex

pedit vobis vt ego vadã · ſi em non

abiero paraclytꝰ nõ venietad vos
ſi aũt abiero mittã eũ ad vosqd ex
ponẽs IRugꝰ · ſup Johãnẽ dic· NAõ
poteſtis cape ſpiritũ q;diu ſᷣm car /
nẽ noſſe pſiſtitis chꝛiſtũ:chꝛiſto aů=t

aſcẽdẽte coꝛpalit᷑ nõ ſolũ ſpũſſanctꝰ

pat᷑ ⁊ fllꝰ ilis affuit ſpnalit ¶ Sl d

quartã ridetur negãdo cõſequenti:
am · Et ratio eſt · qꝛ lcet chꝛiſto reſur⸗

locus celeſtis tamen vſq; ad aſcẽſio

nẽ diſtulit vt veritas reſurrectionis
cõpꝛobareturad quã oſtendendaʒ

ohottn
oni
verſhe
gisout
nileta
uto⸗
busi
aſchſo
Rn
Ete
vyyſyi/
llesco
col
haman⸗
ſolari
fitare
echio⸗
fectio
ſeſtge

ſa

gloon
⸗
fucnola
iſonen

dinſtifen

niſon
rlnien

ſGn
polmt
werut
weruit
müͤer
mii
ego⸗
76
dan
ſoni
aſcen
ſaqn
pliat
Tloo
Kmn
liusg

NRN
lgli c
ubrnre

hlguier
un ir
Uada⸗
chins M⸗
dont
Acami⸗
meapenn
Onndoadſot
Ne dar on

unero vodhs

Upii won
1 ros ſis⸗
natwriic,
ſen iluc

pus bicö

inh
ronden⸗

cha ad

ſutid

nſpiſence⸗

Misidtod⸗
at
ddi⸗daitor

idNen
iadae

obinediſ
idofna
üchüa
zcocöene
gu
ice

miñ ⁊ meritü · ſic
ergo ꝛc ·½

opoꝛtuit ꝙ nõ ſtatim poſt reſurrecti/
onẽ aſcẽderet ̊ diu cu apoſtolis cõ⸗
uerſaret᷑: vt ex magna familiaritate

oĩs dubitatio tolleret᷑ · qꝛ ſi tm̃ axpa

ruiſſet ſemel:potuiſſet videri aliqua

illuſio · et ideo pluries in illis xl· die⸗/

bus illis apparuit· Fuit etiaʒ Dilata

aſcẽſio ad cõſolationeʒ diſcipuloꝛũ
q̃ de moꝛte chꝛiſti cõtriſtati fueront·

Et ideo dicit glo · Ach. p̊. Sicut · xl ·
hoꝛęfuerũt moꝛtis chꝛiſti·ita xl· dies
cũ eis cõuerſatꝰ eſt poſt reſurrectionẽ
q; cõſolatio diuina excedit triſticia,ʒ
humanã vt magis extendat᷑ tpus
cõſolationis qᷓ; tribulationis· Qð

añt arguit᷑ de alijs ſanctis nõ valet·
q; alioꝝ ſanctoꝝ nõ opoꝛtebit reſur

rectionẽ ꝓbari · quia omnibus mani
feſta erit · ct ideo nõ opoꝛtet ꝙ diffe⸗
ratur aſcenſio eoꝛum · .

d ſecundam

„

queęſtioneʒ ſic ꝓcedit᷑ · Et videturq;
aſceſio chꝛiſti nõ fuit nobis vtilis et
fructuoſa nr̃e laluti · Primo ſic Per

paſſionẽ ⁊ deſcẽſũ ad iferos · ome ĩpe

diñmtü remotũ eſt: ⁊ ianua paradiſi

ꝑ paſſionẽ aꝑta eſt.⁊ ſimiliter ꝑ ba/

ptiſmũ qñ cęli aꝑti ſunt· ergo p aſcẽ
ſionẽ nibil nobis vtilitatis accreuit:·

((Secundo ſic· Chꝛiſtus fuit cauſa
noſtrę ſalutis inquantũ ſalutẽ nr̃aʒ

meruit R paſcenſionem nihil nobis
meruit · quia aſcenſio ptinet ad pꝛe/
miũ exaltationis· nõ eſt añt ideʒ pꝛe
nec via terminꝰ.
in owoſitum eſt illud
xpedit vobis vt ego va

Joh · xvi ·

Dam ideſt · recedam a vobis ꝑ aſcẽ
ſionẽ · ¶ Reſpondeo dicendum · ꝙ
gſcenſio chꝛiſti fuit fructuoſa. q; cau/
ſa quodãmodo nfęſalutis · Et h du

pliciter · Ono modo ex ꝑte noſtra ·
Alio modo ex ꝑte ipſiꝰ. Ex ꝑte qui/
dem nr̃a inquantũ ꝑ chꝛiſti aſcenſio

nem mens nia mouet in ipſũ · 1 m p
eius aſcenſionẽ vt in hcedẽti queſti/

one diximus:daret pꝛimo locus fi /
ei · ſecundo ſpei tertio charitati:qᷓr·
to etiaʒ vt reuerẽtia noſira augeret᷑
ad ipſuʒ· dum iam extimamus eum
nõ ſicut hominẽ terrenũ:ſᷣ ſicut deuʒ
celeſtẽ· ſic apoſtoiꝰ Dicit.ij· ad Corſ·
v · Et ſi cognouimꝰ ßm carnem chꝛ/
ſtum· moꝛtalẽ ꝑ qð putauimꝰeũ tan
tũ homineʒ · vt gloſa exponit. ̊ nunc
iam nõ nouimꝰ· Expte autẽ ſua fuit
cauſa nĩ̃ę ſalutis:qntuʒ ad ea ꝗᷓ ipſe
fecit aſcẽdẽs ꝓpter nraʒ ſalutẽ· Et pᷣ/
mo quidẽ viã nobis pꝛęparanit aſcẽ
Tendiin celũ · ſm ꝙ ipſe dicit Joh ·
xiiij · Nado parare vobis locuz· Et
Michee . ij · Eſcẽdet pãdẽs iter ante
coſ. Quia enĩ ip̃e ẽ caput nr̃jm opoꝛ
tet ⁊ illuc ſequi mẽbꝛa quo caput h/
ceſſit · Onde dicit Jopᷣ·xiiij· HNt vbi
ego ſum ⁊ vos ſitis· Et ĩ hmõi ſignũ
animas ſanctoꝝ quas d inferno de
Duxerat in cęlum traduxit ſm illud
ps · Tſcẽdẽs in altum captinã Duxit
captiuitatẽ · Secũdo:qꝛ ſiẽ põtifexi
veteri teſtamto intrabat ſanctuariũ
vt aſſiſteret deo p plo Ita chꝛiſt 1
trauit ĩ cxlũ ad interpꝑellãdũ ꝓ nobiſ
vt di ad Heb .· vij · Ipſa eni repſen
tatio ſui ex natura humana qua cę/
lo intulit · ẽ quędã iĩterpellatio p no⸗
bis · vt ex q̊ deꝰ humanã naturaʒ ſic

exaltauitiĩ chaſto· etiã eoꝝn miſereat

ꝓ qᷣbꝰ filiꝰ dei dicit᷑ humanã natu/
rã aſſumpſiſſe· Tertio vt in celoꝛum
ſede quaſi deꝰ ⁊ dñs cõſtitutꝰ exin/
de diuina dona homibus mitteret ·
ſm illud Eph · iiij · Aſcendit ſuꝑ oẽs

cęlos vt adipleret oĩa· ſcʒ donis ſuis
bm glo¶ 1a rõnes ĩ oppoſitũ · d
pmam rñndetur negãdo cõſequẽtiã·
Et ratio eſt · qꝛ licet ꝑ paſſioneʒ chꝛi⸗
ſti oĩa impedimenta fnerũt a nobis
amota:⁊ oĩa bona data quantũ ad

meritũ · qꝛ ſcʒ ꝑ paſſionẽ chꝛiſius no

bis meruit pꝛędicta· opoꝛtuit tñ vt
p effectum in illa bona introducere/
mur quaſi in coꝛꝑalem poſſeſſioneʒ

eoꝝ · que iã nobis meruerat · GBona
autem gloꝛie in tribus cõſiſtũt. Pri/
mo in diuina viſione qugeſt beati/

tudo animę.⁊ h̊ ꝑ effectũ cõtulit de/

ſcendendo ad interos · Secundũ eſt
gloꝛia coꝛpis:⁊ h inchoauit in ſua re

ſurrectione · Certin eſt locus cõgruꝰ
⁊ h pſtitit in ſua aſcẽſione· In bap/

tiſmo aũt cęli aꝑti ſunt in ſignum ꝙ-
p baptiſinũ quẽ tunc inchoabat ĩ qᷓ

eius paſſio opat᷑ glenarte. celi aditꝰ
pateret nobis· ¶ IRd ſecun
detur negando cõſequẽtiam.· Et ra

tio eſt· quia licet aſcenſio chꝛiſti non
ſit cauſa noſtrę ſalutis p modum me
riti.fuit tñ ꝑ modũ efficientie inquã/
tum humanitas ſᷣm quã aſcedit eſt

quodãmodo inſtrumẽtũ diuinita/
tis. ⁊ oꝑeratur in virtute eins ½

tertiaʒ que

ſtionẽ ſic ꝓceditur· Et videt᷑ ꝙ non
cõueniat chꝛiſto ſedere ad vexteram
atris · ¶ VPrimo ſic. DNextera et ſini
ra ſunt differẽtię poſitionũ coꝛpa/⸗
lium ·ᷣ nihil coꝛpale cõuenit deo · qꝛ

deus ſpũs eſt Johᷣ. iiij · S videtur

chꝛiſto nõ cõueniat ſedere a dexterã
patris · ¶ Secũdo ſic· Si qͥs ſedet
ad dexteram alicuius:ille ſedet ad ſi
niſtram eins · ſi ergo chꝛiſtus ſedeat
ad dexterã patris· ſequitur ꝙ pater
ſedeat ad ſini filij · qð eſt incõ/
neniens · ¶ Tertio ſic · Del connenit
chꝛiſto ſedere ad dexterã pr̃is ſcðᷣm
qð deus vel hm qð homo.pᷣ nec ſic·
nec ſic· ergo ⁊c· aſſumptũ ꝓbatur ꝙ;
nõ bᷣm qð deꝰ .· qꝛ chꝛiſtus ſᷣm qð de
us dicit᷑ dextera dei pf̃is · ̊ nõ vide
tur idẽ eſſe dextera alicuius · ⁊ille q
ſedet ad dexteram eius· ergo cbꝛi
ſm qð deus nõ ſedet ad dexteram
patris· ꝛ aũt etiam nõ ſᷣm qð ho/
mo ꝓbar ſic· Dicit Hamaſ· Dexte⸗
ram pfr̃is dicimus gloꝛiã ⁊ honoꝛeʒ

Diuinitatisſ̊ů honoꝛ⁊ gloꝛa dinini

tatis nõ cõuenit chꝛiſto ſcom qð ho/

ſecundã reſpõö

mo ergo videt᷑ ꝙ chꝛiſto hm qð bℳ%⸗
mo nõ cõneniat ſedere ad dexteraz
patns · 5 in owoſitü eſt euãgelin

hpᷣſens · ¶ Reſpondeo dicẽdum· ꝙ;

chꝛiſto cõuenit ſedere a dexterã pai2/
tris · vt dicit in ſymbolo · Patet con

cluſio ad Hebᷣ·p · vbi dicit᷑ de chꝛi⸗

ſto · Sedet ad dexteraʒ maieſtatisĩ

excelſis· Dro qua cõcluſione notan/
dum · Primo · ꝙ dextera eſt ꝑs no/

bilioꝛ coꝛꝑis · vnde qui alteni ad de.

xterã ſedet nobiliſimo modo ei con/

iungit᷑ · Moch autẽ ſcom quẽ aliqᷣs

patri cõiungit᷑· vel eſt nobiliſſimus
ſimpliciter · ⁊ ſicẽeſſe ęꝓqualẽ ſibi· ⁊ H
cõuenit chꝛiſto ſcᷣm diuinã naturã
Bel ẽ nobiliſſimꝰ q̃ntũ poſſibile eſt

creaturę·⁊ HB ẽ cõiungi eiĩ vnione ꝑ/

ſonę filij eiꝰ.⁊ ſic conuenit ſedere ad

dTexterã chꝛiſto ſcdᷣm humanã natu/
ram · Signat enim ſeſſio firmitate,z
illius cõiunctionis · et ita in glo d
Roma ·viij. exponit᷑ de chꝛiſto· vbi

dicit · Qui ẽ ad dexterã dei · ſcʒ pa⸗
tris · · qualis patri :vel in ponoꝛibꝰ

bonis pris vbidextera pris ẽ· velejq
litas pris vl potioꝛitas bonoꝑ pa/
tris ¶ Id rõnes in oppoſitũ· ITRd pꝛi

mã rndetur negãdo cõſequentiam.

Et ratio eſt · quia ibi dextera nõ pꝛo

pꝛie dicitur ſed methaphoꝛice. LVñ
Da maſ.· dicit · iij · libꝛo · Non localẽ
Dexteram patris dicimus · ſed per

Dexteram patris dicimus gloꝛiam
honoꝛem diuinitatis · ¶ Ad ſecin

dam reſpondetur · ꝙ ratio illa pꝛo/⸗
cedit ſcᷣm ꝙ ſedere ad dexteram in/

telligit᷑ coꝛpaliter · Vnde Tugꝰ di /

cit in quodam ſermone de ſymbolo
Si carnaliter accipimus ꝙchꝛiſtus
ſedet ad dexteraʒ patris · ille erit ad

ſiniſtram · ibi autem · ideſt· in eterna

beatitudine omnis dextera ẽ· quia
ibi nulla eſt miſeria · ¶ Ad ternam

reſpondetur · ꝙ chꝛiſto conuenit ſe/
Dere ad dexteraʒ patris:⁊ ſcðᷣm qð
deus ⁊ ſcᷣm qð homo .alio et alio

v
Kon
don
ſote⸗

ſhl

h
M.⸗

c

N
fnaör
wot
tunſtn
ſenin
üg
nulb
Pum
npe
ſofn
Mn
ſtunn
Mran
iN
otrne
1
ſedder
il
N
Gon⸗
Dictu
wuns
goh
wnie
inme
ciuni
Han
mn
bene

fnoe
dit
itpan

fnatn.

4 demm
Ktengeli
Wädun⸗
rſio,
Puacn
Diaktdeidi
imgieſtetsi

ſonenotin,

neſtono⸗
Nlenag de⸗
Anaan
nqntalis
—
ſerß
umänudui
npoſſblec
awioe
enit ſederen
dummninn
ſofmin
uingot
cbuſto rhi
daiſba/
npononb⸗
ſi leq
wrorpe
Ni Tahii
Ggumnem.
Nam
bci bi
Aonbui
Cinns it
mnnse

PNroln
Adchnmnd
Nnce N

edeſr

nnsgenſte
ns deant 4

ſCeſtinnn

NMA
Tmw
amuntt
/1
got/

mogdo. Pro quo notandum ꝙ noie
xextereę tria intelligi vnñt · Ono mo/⸗
do vᷣm Vamaſ.gloꝛia diuinitatis

Alio mõ bᷣm Ruguſtinum·beatitu⸗
do pfis · Tertio ſᷣm eũdẽ iudiciaria
poteſtas· Sed ere ad dexterã patris
nihil aliud eſt · qᷓ ſimul cũ patre ha/
bere gloꝛiam diuinitatis· ⁊ beatitu/

Dinẽ ⁊ iudiciariam poteſtatem·ſ 6

incõmutabiliter cõuenit chꝛiſto m
gqgð8 deꝰ. Pñ man feſtü eſt ꝙ chꝛiſt?
bm qð deus ſedet ad dexterã deipgꝗ
tris· ita tamẽ ꝙ bec pꝛepoſitio ad · g
tranſitiua eſt ſolã diuiſionẽ ꝑſona/
lem impoꝛtet ⁊ oꝛiginis oꝛdine· non
aũt gradũ naturę vel digmitatis · qᷣ
nulſꝰ eſt ĩ diuinis ꝑſonis· Et ita ßᷣm
pꝛimam expoſitione qußek⸗ ꝙ dexte
ra patnis dicatur ęqualitas eiꝰ· chꝛi
ſto ᷣm qð deꝰ eſt· couenit ſedere ad
dexterã pr̃is (Et ad rationẽ i oꝑpo/
ſitum rñdet᷑ ꝙ nõ eſt incõueniẽs ꝙ;
filiꝰ dicat᷑ dextera ⁊ ſedere ad dexte
rã ſcom diuerias ſilitud ines · qꝛ me
taphoꝛice vtrũ q; dicit᷑ · Dextera eni
dꝛ · ſcʒ ꝙ ꝑ ipſũ pater oꝑat · ſ̊ ſede/
re ad dexteraʒ rõne ſdicta · Q aüt
etiã ſcðm qð homo chꝛiſto conueni/
at ſedere ad dexteram patris: patet
ſcm ſecundam expoſitionẽ ſuꝑpius
Dictam . que eſt ſedere in potioꝛbuſ
bonis pris · Patet · qꝛ chꝛſtus ſcðᷣm
qð homo ſedet ad dexteram pris in
bonis paternis potioꝛibꝰ pꝛę cęteris
in maioꝛi beatitudine ⁊ habens iudi
ciariã poteſtatẽ·¶ Ad rõnem in con
trariũ rñdet᷑ ꝙnõ ꝓcedit· qꝛ nõ con
uenit chꝛiſto ſcdm qð hõ ſcdᷣm pᷣmã
expoſitionẽ ꝗᷣ eſt eſſe equalẽ patri · H
bene ſecundo modo· vt dictum eſt ·

Bominica in/
fra octauas eſt euãgeliũ · In illo tꝑe
Dixit Ygeſus diſcipulis ſuis · Cñ vene
rit paraclytusꝛc · Joh· xv · Circa qð
poſſunt oiſputariſequẽtes queſtio/
nes.s Pruna Vtrũ ſpũſſanctꝰ ꝓce/

. —

dat apatrea filio.¶ Secãda DHtrũ
ſpüũſſanctus ſufficiẽter perhibuit te/⸗
ſtimonium de chꝛiſto ·

B primaz
ſic ꝓcedit᷑ · Et videiur̃ ꝙ
„(ſpuſſanct“ nõ ꝓcedit a fu
io · ̊ a pr̃e ſolo. Primo ſic:ex ᷣſen
ti euãgelio ſcdᷣjm Pionyſiũ·Nihilẽ
audendũ dicere de ſubſtantiali di/
ninitate hter ea ꝗᷓ diuinit? nobis ex
ſacris eloquijs ſut expᷣſſa:ꝑ ĩ ſcriptu/
ra ſaca nõ expᷣmit᷑ ꝙ ſpuſſanctus ꝓ
cedat a filio :led ſolum ꝙ pꝛocedat
a patre · vt patet in euangelio pꝛec⸗
ſenti Joh· xv · vbi dicit· Spiritũ ve
ritatis qͥ a pre ꝓcedit.ꝗ ſpnſſanctus
nõ pcedit a filio · Sechco ſie⸗ Di/⸗
cit Pionyſiꝰ. Pr qdẽ eſt fõtana dei/
tatᷣ · filius ⁊ ſpuſſanctus d igne dei⸗
tatis · cʒ ſiita opoꝛtet dicẽ· pullula/
tiones ſunt diuerſę naturę⁊ ſic flo/
res:⁊ diuina lumiĩia a ſactis eloquijs
accepimꝰ.ſ̊ pullulatio nõ ẽ a pulln/
latioe · nec fo aore⸗ nec ſpuſſan /
ctus a filio. ¶ Certio·ĩ legẽda beati
Andreę dĩ · Hax vobis ⁊ vniũᷣſis ꝗͥ
credut in vnũ deũ prem.⁊ in vnũ fi-
liũ eius dñm nr̃jm Jeſum chꝛiſtü · et
in vnũ ſpmſanctũ pꝛoced entẽ ex pr̃e
Tin filio pꝑmanentẽ· & aũt pmanet
in aliq̃ nõ ꝓ cedit ab eo· ꝗᷓ ſpuſſanctꝰ
nõ ꝓcedita filio · ¶ Quarto ſic· Di

cit Damaſ. Spirituſanctũ ex pr̃e di

cimꝰ.⁊ ſpiritũ pr̃is nominamus.:ex fi
lio aũt ſpiritũ nõ dicimꝰ. ſpiritũ aut
filij nominamꝰ.ꝗ ſpũſſanctꝰ nõ ꝓce
Ddit a filio · uinto ſic · Filius ꝓce
Dit vt verbum . ſed ſpũs noſter i no/⸗

bis nõ ꝓcedit a derbo noſtro. ꝙnec
ſpũſſanctꝰ pꝛocedit a filio · ¶ Sn op
poſitũ ẽ illud Ittthanaſij · Spuſſan/
ctus a patre ⁊ filio non factꝰ.nec cre
atus · nec genitꝰ ſed pꝛocedẽs· ¶Ge/
cundo ſic· ênima nr̃a eſt imago tri /
nitatis. ſedamoꝛ in anima qui reſ/
ſentat ſpmſanctũ ꝓcedit a noticia ꝗᷓ

reßſentat fili · ergo ⁊ in diuinis ſpi-
rituſſanctus ꝓcedit a filio ¶ Certio
ſic · Dmnis amoꝛ ꝓcedit ab am ãte ·

ſed ſpũſſanctus eſt amoꝛ patris ⁊ fi/

lij · pm ο1 Damaſ. vt amoꝛamꝰ·

boꝛũ · ꝗᷓ ꝓced it ab vtroq;· ¶ Quar
to ſic · Spũſſanctus eſt tertia ꝑſona
in trinitate · filiꝰ ſecũda:pater pma·
B̊ tern arius ꝓcedit ab vnitate medi/
ante binario· ergo ſpũſſanctus ꝓce/

dit a patre mediãte filio·¶ Rndeo

Dicendũ · ꝙ qꝛ textus pᷣſentis euãge

lij Dicit · Qui a patre ꝓcedit:et non

addit · a patre? filio. dicunt gręci ꝙ

ſpũſſanctus nõ ꝓcedit a filio · ̊ ſolũ

a patre.ĩ quo grauiter errãt· Onde
ponit᷑ contra eos talis concluſio · ꝙ;

ſuppoſita trinitate pſonaꝝẽ neceſſa

rium cõfiteri ſpiritiſanctuʒ ꝓcedere
a filio· Iſta concluſio oſtenditurſic.
Quoniã hoc remoto ineuita biliter
remouetur diſtinctio pſonalis ſpiri-

tuſſancti a filio Patʒ h. Cuũ enĩ diui

ne pſonę ſᷣm nibil abſolutũ diſting/
