interp̃tat.¶ Ite lupbi ⁊ inotediẽtes
Jobxxxvj:Si andierinti ob buaue
rint cõplebũt dies ſuos in bono ⁊c ·
Si aũt nõ audierint trãſibũt ꝑ gla/
Diũ · ſ. ſniam iudicij · YVa · p· Si vo⸗
lueriqa audierid me bona terrę come
detis ·⁊ ſi nolueriᷣ ⁊ me ad iracũdiaʒ

ꝓuocauerit gladius deuoꝛabit vos
Dicit dñs: Atẽ mali pᷣlati ꝗ uant
ſubdiuuos ſuos:Exo · xxij · Si leſeritis
eoſvociferabũt᷑ ad me⁊ ego exaudiã
clamoꝛẽ eoꝝ ⁊ indignabit᷑ furoꝛmeꝰ
pcutiãq; vos gladio· Yſaxxvij⸗Ni
ſita bit dñs ſuꝑ leuiathan i⸗malum
Blatũ in gladio ſuo duro gãdi ? foꝛ
ti · Sap · vj · Judiciu duriſſimuʒ his
âà pꝛeſunt fiet ¶ Quart gladiꝰ quẽ
coĩcat vñs pctõꝛibꝰ eſt pęnegternę·⸗
De qͥ ĩ · po · De gladio maligno eriſe
me · Ecq/xxvj. Qui trãſgredit᷑ ð iu/
ſticia ad pctm̃ deꝰ pauit illũ ad rom/
WEncv

inqʒ mo

dis peccat᷑ in gula · Pꝛi/
mo cũ qͥs hoꝛaʒ comedẽdi

1

Huenit · Eccliaſtes x · Vę trę cuiꝰ rexl

puerẽ ⁊ cuiꝰ pᷣncipes mane comedũt

Terra coꝛpꝰeſt · Rex liberũ arbitriuʒ

q habet aiaʒ regẽ· pncipeſ qͥnq; ſen/⸗

ſus · Qñ aliqͥs vult cape caſtꝝ.feſti/

nat poꝛtã occupare · Gula eſt poꝛta p

quã totꝰ exercituſ diaboli intrat:qui

Hhabet poꝛtã caſtri defacili hʒ ⁊ caſtrũ

Per poꝛtã enĩ oꝛis diabolus totã fa

miliã ſuã introducit · Ideo ad poꝛtã

oꝛis maioꝛ cuſtodia ponẽda eẽt.Ni/
ſi enĩ pᷣus gula refrenet᷑fruſtra con/
tr a alia vitia laboꝛat᷑. Qui eni tenet
equũ ꝑer os · Ducit eũ quo vult: Sic
diabolꝰ guloſos · Jacobi. ij · Si fre⸗/
na equis in oꝛa mittimꝰ.ad ↄſentien
Dum no bis ⁊ totũ coꝛpꝰ eoꝝ circũfe/
rimꝰ· Exemplũ de illo qͥ ſtatim oꝛa
bᷣma volebat comedere: Iteʒ exem/
plũ: Fuit qͥdã ſacerdos.qui ⁊ carniſ⸗/

pᷣuio poſt cgnam immediate: fecit ſibi

ab hoſpita pĩguioꝛẽ gallinã veẽdere
vel comꝑare ut ante mediã noctem
cõederet: Ipſa noluit:pluries tñ ro/
gata cõſenſit·quã cũ hoſpita poꝛtaſ/
ſet · ipſe hetiuit ut ſibi delicate pꝛeępa/
raret iſtã gallinãꝗᷓ renuit ꝓpt᷑ nimiã
voꝛacitatẽ ſacerdo · cũ indignatiõe
degit ſibi dicẽs · Vne accipiatiſ vos
gallinã.⁊ extrahite inteſtina· qꝛ iſto
ſero nulli volo coq̃re· qꝛ de mane eſt
q̃rta feria:·⁊ incipit᷑ ieiuniũ q̃drageſi/
mę ⁊c · Sic ipſe incepit incidere galli
nã · qñ volebat extrabere ſtomachũ

pulli:reꝑit vnũ bufonẽ hoꝛribilẽ· tan

Tein territꝰ·⁊ oẽs aſſiſtetes ·ipſe tunc
compũctꝰ cogſcẽs in bufone ſuũ pec
catũ ·ſ. gulę· ſic dimiſit gallinaʒ gras
agẽl deo ð tali ſigno ⁊c· poſtea nũc
tale cõmiſit · dolenſ de peccato · ⁊ alijſ
vitã ſuã emẽdauit ⁊c · Secũdo qñ
nimis laute vult pꝛępare abos vel ni
mis delicata deſiderat · ut filij iſrael
carnes ĩ heremo deſiderauerũt· Nu

meri · xj· Sufficit ð cibarijſ ꝙ ſint co

meſtibilia nõ concupiſcibilia · Sene
ca · Palatũ tuũ fames excitet non ſa/
poꝛes · Si ꝗqs haberet aliqd Trid
/

Gula Humilitas
coꝛrũꝑet vinũ qñ eſſet infuſum non Dicit᷑ Ecq xxxvij · Noli eſſe auidusĩ kei
libent poneret ibi ð melioꝛ Talevaſ oi epulatione: nec te effundas ſupꝑer i
eſt venter hoĩs coꝛrumpit enĩ qᷣcqᷣd omnẽ eſcam · Niuere m carneʒ eſt K?
infundit. Joelis ; p̊. Plulate qͥ bibid viuere ſᷣm regulã poꝛci ſui · Dę eis qꝗᷣ ſ
vinũ ĩ Dulcedie · qm perijt ab oꝛe vio tali abbati fecerunt ꝓfeſſionẽ· quia dͤ
Ita qñ hõ nutrit aſinũ ſuũ vł equum non ꝑmittit eos exire de clauſtro ſuo
ꝓijcit eũ in lutum:Sic q nimis deli/ . de taberna · Qui ſequit᷑ poꝛcũ duẽ cn
cate nutrit vel paſcit coꝛpꝰ ſuũ ꝓijcit euʒ in lutũ Ecq xviij · NPoſt concupi/ NAN
eã in lutũ peccati · Pꝛoubᷣ·xxix· Qui ſcẽtiaſ tuas nõ eas ⁊c· Pe Hũilitate teg.
delicate a pnericia nutrit ſeruũ ſuuʒ . St Humili ſen
id eſt· coꝛpꝰ ſuũ. poſtea inuenieteum — — DHii lt
ↄtum acẽ· i · ſ Piritui rep ugnãtẽTer tas. Ficta ⁊xera · Ticta vt P
tio· qñ nimis cõedit · Illa pluuia op in bypocritis qui faciunt nnag
tima eſt quę minute ⁊ qͥete deſcẽdit· vulpeculã moꝛtuam ut habeant ſla mhnn
ſubitus antẽ ⁊ nimꝰ imber·arua ſub turam. vel ut laudem tempalem acqh A
uertit· Sic cibuſmoderate ſumptus rant · Sicut vulpes qui ſimulauit ſe —(6Et
vtilioꝛ eſt coꝛwꝝ · Quãto plus terra moꝛtuũ ut poneret᷑ in quadrigra vbi A0
fimat᷑·tanto plureſ malas berbas p erant allecia·ſed comedẽdo oſtendit gui⸗
fert · Sic coꝛpꝰ q̃nto melius nutrit ⁊ ſe viuam · Ecech xiij · Quaſi vulpes ſer
paſcit᷑. plures motꝰ carnales habet in deſerto ꝓphetę tui iſrael· Ecq xi-r· gui
Genñ · iij · Maledicta t᷑ra in ope tuo Eſt qui nequit᷑ ſe humiliat ⁊ interio/⸗ Ai
ſpinas ⁊ tnbulos germina bit tibi. ra eius plena ſunt dolo· Humilitas ée
Itẽ qnto vinea plus ſtercoꝛat᷑·tãto veraeſt hũllitas de qua ðꝛ Matth· ua
citiuſ vinũ coꝛrũpit᷑· Sic hõ nimis co xj:Diſcite a me quia mitis ſum ⁊ hu nbi
medens citius infrmar· Ecd xxx vij· milis coꝛde ⁊c glo· non ficte · ec hac ln
Pꝛopt crapulã multi perierũt · Et in ꝓcedit hũilitas exterioꝛ:ſicut ramus gie
multis eſcis erit inſirmitas · Seneca de radice · j · Petri · vy · Dẽs inuicẽ hu ea
Maioꝛ pars wĩuʒ voluptate perijt militatẽ inſinnate ¶ Nota ꝙ triplex dn
Et plures ies moꝛiuntur crapula eſt humilitasſ· Sufficiens · Rbun/ iii
. gladio¶ Quarto qñ nimis ſolleci dans·⁊ Suꝑabundans · Hanc di/ g
tus eſt⁊ ſiudioſus de hparatiõe cibi niſionẽ innuit glo ſuꝑ illud Matthᷣ R
ut Hely.j· Regij. Jſid · Cota die iij · Vecet nos implere oẽm iuſticiaʒ be
epulas ruminat qͥ ad explèdũ vẽtre Hunñmilitas ſufficiẽs ẽ ſubdere ſe ma w
vſpe delitias parat · Studioſe coꝛ⸗ ioꝛi· ⁊ non pꝛęferriequali · ⁊ hęcẽ ne⸗ ſe
pus ſuũ nutrire nihil aliud ẽ q;vᷣmi/ ceſſaria cuilibʒ inſto.j· Petri ˖ v · NHu ſea
bus eſcam pparare · Erubeſceret hõ miliamini ſub potẽti mãu dei utvos de
valẽs · eſſe cocus comiij vel reg· ⁊ nõ exaltet in tpe tribulatiõis· IR rboꝛſur n
. erubeſcit eſſe cocus vꝓmiuʒ· Seneca:. ſum non creſcit niſi radicẽ figat ĩ imo
Mult ſeruiet qui coꝛpoꝛi ſeruit Itẽ Sichomo nõ exaltabit᷑ niſi humilie/
q̃ coꝛpꝰſuũ ſollidte nutrita q̃nto plu tur.AFTuguſtinꝰ· Arboꝛem attendite
rg ei bona facit · tato plus eũ impuãt radicem figit in imo ut verticem ten/
Gal. x. Cgro cõcupiſat aduſus ſpi/ Dat ad cęlum· Si ſine radice auras
ritũ · ¶ Quinto peccat in gula · qñ ni⸗ lert ruina eſt ei non crementũ · Idẽ
mis auide vel ardent᷑ cibus ſumitur is cõſtruere magnã celſitudinem .
.

Exempluz de Eſau Geñ xxv · Jdeo fa bꝛicationis · de fundamẽto cogita

10

id
s
Omnezh
Dear
luſdin
wrääd
ſconap⸗
Hültt
miti
Famt
nfuiant
dantcle
Wngg
nmluute
ng
looſtanst
ul
Eua
trntno⸗
unniins
Murb.
un bu
eaebac
krumns
nuicebu
Vtiper
bn,
Purdi
ninn
arelenm
1bgee⸗/
my
Vutros
lſtorſur
gtiino
bumlie⸗
wncite
icente
dce un
oni,
üvenen
i.

Humilitas

hũilitatis · Oeto enĩ celſius eſt ediſi/⸗

cuũ · tanto ꝓfundius fodit᷑ fundamẽ/
tum.quia qui altam facit domũ ſuaʒ
ſine fudamẽto ·ꝗrit ruinã · Hũilitas
abundans eſt ſubdere ſe ęqualinec
pꝛęferre ſe mnoꝛi· Gꝛegoꝛus · Non
quibus iam ſuperioꝛes eſtis. ſed eos
quibus adbuc inferioꝛes eſtis aſpici
te · quia ſicut incentinũ eſt elatiõis re/
ſpectus deterioꝛis:ita cautela humi/

litatj cõſideratio melioꝛs· toma

gis arboꝛ abundat fructibus: tanto
magiſ ad terrã inclinatur. Sic qnto
homo abundat bonis openbꝰ I gra

tia· tanto magis bhumlliet ſe · Ecq. ij

Cto maioꝛ es humilia te ĩ omnibꝰ

Tcoꝛam deo inuenies gratiam· Iteʒ

auis qñ vult in altum volare pꝛius
ſe depꝛimit vel inclinat · Similiter

qui vult ſalire vel ſaltare pꝛius ſe in/

clinat·Sic qu vult ſe exaltare pꝛius
ſe humiliet · Nõ eſt vallis ſine colle ·
nec collis ſine valle ·Sic non eſt veê/
ra humilitas ſine exaltatione · nec ex
altatio ſine huilitate · Lucę xiiij · Di⸗
qui ſe exaltat humiliabit᷑.⁊ quile hu/
miliat exaltabit᷑· ¶ Humilitas ſuper/
abundãs eſt ſubdere ſe minoꝛi Sicẽ
fecit Chꝛiſtus Jobanni quando ba
pticatus eſt ab eo · Matt · iij · Sic

Tecet nos implere omnem iuſticiã · i.

humilitatem · Qni vult tranſire per
hoſtiũ baſſũ · ñ ẽ dubiũ qͥn opoeat
ſe hũiliare · ⁊ ſi paꝝ ſe vltra erexerit
ledit caput · Sic ⁊c · Aod · iij · Ecce
dedi coꝛam te oſtium apertum quia
modicam habes virtutem · id eſt. hu
militatẽ · Item qᷓntomagis vas ẽ va
cuũ tanto plus intrat de aqua· Gꝛe/
goꝛius · Ideo virgo maria quo pluſ
alijs vacua apud ſe fuit repleta gra
cia · Hernarduſ. Quo menio gratia
plena eo ꝙ mentem eius nullum me⸗/

rituam occupauit humanũ quo minꝰ

influeret gratię plenitudo · Itẽ aquę

Jactantia

deſcendunt ad valles ⁊ deſerũt mon
tes. Sic gratia venit in bumiles et
eſerit ſuperbos · Jacobiiiij · Deꝰ ſu⸗
perbis reſiſtit humilibus autem dat
gratiam· Item vas nõ implet᷑ aqua
T puteo niſi inclinetur vel ꝓfunde
immergatur· Sic homo non implet
gratia nſi ſe humiliet· Ecq. vltj. In/
clinaui modicum aurem meam ex/
cepi ſapientiam.

gui triplex iactantia. Coꝛ⸗
– Dis Dꝛis· 1 Operiſ · De
pꝛima dicitur Hiere · xl viij · Subli⸗
mitatem eius arrogantiam ⁊ ſuper
biam ⁊ altitudinem coꝛdis eius ego
ſcio ait dñs · Jactãtiã eius ⁊c · Liqͥr
pꝛecioſus non libenter wonit᷑ in vaſe
decurrente vel confracto· quia effun
deretur · Sic deus non ponit gratiã
ſuã in coꝛde ſuperbo·qmia defacili ꝑ
iactantiam effunderet · Ecq· xx· Oꝛa⸗/
tię aũt fatuoꝛũ effundent᷑. Item eſt
iactãtia oꝛiſ· Gallina qñ emittit ouũ
non poteſt tacere ſed clamando accu
ſat donec amiſerit · Sic ſuperbi iactã
do ſe bonum opus amittunt · Danie
lis. ij · diẽ Nabuchodonoſoꝛ· He&
eſt babylon ciuitas mea quam ego
gdificaui in roboꝛe foꝛtitudinis meę.
gloꝛia decoꝛis mei:⁊ cum ſermo el⸗
ſet in ore regis · vox de celo ruit Cibi
dicit᷑ Nabuchodonoſoꝛ rex.· Regin
tuũ tranſibit a te · Job · xviij · Vſq;
ad quem finem verba iactabis ven/
toſa? Item eſt iactantia operis queę
pꝛouenit ex abundantia rerũ.Sap̃ ·
v · Quid nobis pꝛofuit ſuperbia aut
Dinitiarum iactantia cõtulit nobis⸗
Ipſa ẽ idolũ ſeipſũ colẽs ⁊ cõmẽdãs

1 de ſeipſo cantãs ·ij· Cor·x. Nõ enĩ

qui ſeipſuʒ cõmendat ille pꝛobatus
eſt · H quẽ deus cõmẽdat · De hoc etiã

X. M “ “
* 2*
ñä
SM

Innocentia

dicit Meſter . · Fecit rex TRcſſuerus

conuiuiũ magnũ cũctis pᷣncipibꝰ et

poſt Htoſtẽderet dinitias gloꝛięſui

regni ⁊ magnitndinẽ ⁊ iactantiã po/

De Innocentia

. 7„
mulex inuenitur· Coꝛdis·
Dꝛs · 71 Operis: Inno/

centia pma eſi incipientiũ· Secũda⸗

ꝓficientiũ · Certia perſeuerantiü . De
His tribꝰ in · p· Quis aſcendet ĩ mõ/
tem dñni-innocẽs manibus? mũdo
coꝛde τα De pma dꝛi m Per am/

bulabã in innocẽtia coꝛdis mei· Idẽ

n innocẽtia mea ingreſſus ſuʒ. in
mũdicia quas ſeruaui · Qui eni vult
Fam cei recipere neceſſe habet vas
coꝛdis mudũ cuſtodire-Qullus ſciẽ
ter poneretĩvaſe qͥd din cõtinuit lu/
tum balſamũ · vel bonũ vinũ q; time
ret amittere:Sie dens gram ſua nõ
ponit in coꝛde q̊q din cõtinuit lutuʒ
peccati. eſt enĩ ad gram ſuſcipiẽdam
minꝰ idoneñ· Hernarduſ. Halſam
eſt gra dei · vas pulcerrimu requiuit.
VHeęcinnocẽtia cnſtodit᷑ Baatiar
bonon open · Job xxij · Saluabitur

innocẽs in mũdicia manuũ ſuarum⸗
Faciliꝰ eſt aliquẽ ditari qntu ad Di⸗
nitias hui ſeculi · cui multa dimiſſa

ſunt a parẽtibꝰ que bene ſernauit q;ᷓ
illũ bona paterna iam conſumplit
Sic illi qͥ bona naturalia vginitate
Zinnocentiã poſt baptiſin ſeruaue
runt facilꝰ ditari poſſunt bonis ſpi/
ritualibꝰ ; illi qui ꝑdiderũt: Jõ di/
cit. P · Cuſtodi innocenti ut bonuʒ
pꝛimoniũ tuũ. Secũda innocentia
eſt ꝓficientiũ · de qua in · P· Qõ pᷣna
bit bonis eos qͥ ambulãt in innocen/
tia · hęc cuſtodit᷑ iuſticia ⁊ carniſ moꝛ/

tifica tiõeſieut carnes cuſtodiũt᷑ ſalii
atpoſitiõe · Sicut enĩ carnes putre/

fint ſcaturiũt mes niſi ſal appona
tur · ſic caro hois vmes peccati ⁊ pᷣuę
Telectationis ſcaturit niſi in ętate iu/
nenili dometur ⁊ redigat᷑ in ſeruitu/

Inſtabilitas

tem ſpũs · Qñ enĩ cõtrarium gfe dei

occupauit aliquẽ ꝑ peccatũ· Difficili/

us ĩ eo poſtea gra dei recipit · Sicut
materia quę habet in ſe aquã diffic/
lius ſuſcipit ignẽ · qꝛignis inuenit ibi

q̃d ei repugnat · ut patet ĩ cadelama
defacta⁊ ligno· ¶ Itẽ eſt innocentia

pſeuerantię de qua dꝛ Job xxvij ·

Honec driciã nõ recedã ab innocẽ/

tia mea:ſed eã ſꝑp cõſeruabo · Quia
fatuꝰeſſet ille qͥ hꝛet vas aureũ:⁊ bal
ſamũ ibi oblatũ in eo reponeretar/
daret · donec lutũ in eo tenuiſſet mul
tis diebꝰ; Sic fatuus ẽ ille ꝗͥ gratiã
dei in pueritia ſua nõ vult reciꝑe ni/
ſi pus fuerit vas peccati ⁊ imũdicie·
Thꝛeñ · iiij Qui nutriebãt in croceiſ
amplexati ſunt ſtercoꝛa: Hec inno/
cenna cuſtodit᷑er bonã ſocietatem.
w · Cum ſancto lanciꝰ eris· ⁊ cum in⸗
nocente innocẽs eris. cũ geruerſo per
uerteris c· (e Inſtabilitate

Bitandum

. v. vident᷑ facere vel fa⸗
Miüt hoiem inſtabiẽ (Pa
mũ eſt ſtultic a· Dis eni ſtultꝰ inſta/
bilis ẽ · Jux illud Ecq/ xxvij · Stult⸗
ut luna mutat ð cogitatiõe in cogi/
tationẽ · Zð deſiderio i deſideriũ · Nꝛo
uerb· xv· Coꝛda ſtultoꝛuʒ diſſimilia
erũt· Seneca ĩ eplis · INñ oĩa cura ut
ↄſulaſt᷑ obſua ut ea vl hodie ꝗ beri
Muta tio eni volũ tatjidicat animũ
vacare ; atq; alibi apparere ꝓut tulit
etꝰ· Idẽ · Delle atqʒ nolle ſtulto ni
bil ↄſtat· nihil din placʒ· Qund ẽ ſa
piẽtia · ſpidẽ vlleꝛc· Nõ pᷣt cuicᷓ ſꝑp
idẽ placẽ niſi rectũ.Cũ neſciũt hoies
q̃d velint · variat᷑ q̃tidie iudiciũ · ac
plurimũ agit᷑ vita ꝑ luſũ· Itẽ luctat
cũ aio nr̃o nec ꝑmittit noſ qcqᷓ velle
¶ Secũdũ eſt pctm̃· Oñ peccatoꝛeſt
ſicut pila quę in ludo pueroꝛum de/
pellitur de vno ad alium · Sic coꝛ
peccatoꝛis de vno pctõ ad aliud.œ
q̃ↄq̃rit᷑ dñſꝑ MHieremiã · Thꝛeñ.p·

OPctm̃ peccanit hierlin ꝓptea iſtabil

ſocoſ
nia
lit
n
Pologen
güͤnut
ſrane
nont
cob.
hadi
noocre
Phnmm⸗
r
1
neſr
botlu
niget
ſied
Wi
uge
ber
⸗
W
co
ſta
S
nte
ret
ann
dic

19

mge
r dſch
r San
Guidiſe
nnuntb⸗
Cicca
mnocenu
obm⸗
bimoce⸗
w Qui
Uni4a
wneretar/
uſſetmul
tgui

inidig⸗
dätingoen
chein
ſooeten
van
Hhllmr
lun
mewiſn⸗
bliſi
binſta/
jcann
Gurmnini
eptwlt
leſfloni
jtaichſt
güt wis
incici
hen
iennc,
e,
n⸗Grnn
Niitl.

Inſtabilitns

facta eſt ideo dictum ẽ pᷣpoſito illinſ
templi · Yſa xxij · Pona te q̃ſi pilam
in terram latã ⁊ ſpacioſam · Itẽ Geñ
iiij · Victũ eſt Cayn poſt homicidium
Bag ⁊ ꝓfugus eris ſuꝑ terraʒ· In
eodem · Ecce eijcis me hodie a facie
tua ⁊ ero vagus ⁊ ꝓfugus in terra.
Yla · lvij · Coꝛ impij q̃ſi mare feruenſ
q̃d quieſcere non poteſt · Job · .j · Si

iniquitatẽ quę in mann tua abſiunlefß/

a te tũc leuare cotens faciẽ tuã abſq;

macula ⁊ eris ſtabilis:· ſ· Non da /

bit in ęternũ fluctuationẽ iuſto ¶ Itẽ
eſt ſicut gallus ſuꝑ pinnacnlũ tempii
ui cuilibet vento ſe vᷣtit · Sic komo
4 ce cedttepeatii⸗ Joharvii.
Tollet eos ventꝰ vꝛens T anferet de
loco ſuo·paleam tollit ventꝰ nõ gra
nũ·⁊ poma putrida ⁊ vmicnloſa ato
cadũt de artoꝛe ad modicũ ventum
B̊ ſana bene tenẽt ſe Jobxxj · Erũt ſiẽ
palea ante facẽ venti.⁊ ſicut fauilla
quã turbo diſpergit · I Itẽ tales ſunt
ſicut aues incarcerate quę quieſcere
non pñt·ſed ſemꝑ currũt ꝑ capiola,ʒ
modo huc modo illuc · Hiere · xiiij ·
Hęc dicit dñs pplo hnic qui dilexit
mouere pedes luos ⁊ nõ quieuit/et
Tomino nõ placuit · Seneca:Etiaʒ

vagaris ⁊ de loco in locũ inqͥetaris· brilis eſt quaſi lunatic· M.
te Dne miſerere filio meo quia lunati/

ggri animi eſt iſta inquietatio
eſt ſicut panis qui nõ in arca ſ̊ ad fe
neſtram poſitus a ditoꝛe · ſoli? ven
to ⁊ luto expoſitꝰ. faciliꝰ ⁊ citius de /
nigrat᷑ ⁊ deſiccat · Sic ſeſſiões in ho⸗
ſtijs domonꝝn ⁊ feneſtris · collocutio/
nes inutiles in coꝛdibꝰ religioſoꝝ de
nigrationẽ cõſueuerunt generare et

q ſe in clauſtro coꝛdis ſui tenẽt·iuxta
Vrbuʒ Yſa · xxxij · Et a vento ſe abt ⸗

condunt ⁊ celant a turbine ⁊tempe ,/ opiñt

ſtate ruioꝝ ſeculariũ ⁊ cõſolationũ.·
Sunt panis in arca reſeruatꝰ q tene
ritatẽ ⁊ humoꝛem deuotionis faciliꝰ
retinẽt qᷓ; illi qui paſcunt᷑ a vento in
anis gloꝛię⁊ exufflant᷑ exiccant᷑:· Jõ
Dicit apoſtolus:ꝙ optunũ bonũ eſt⸗

humoꝛẽ denotionis auferre · Illi yoo

Ira

gratia ſtabilire coꝛ· Tertiuʒ eſtim /
patientia · Dĩis en impatiẽs inſtabi/
lis eſt · ſicut dicit Hoetiuſin libꝛo de
ↄſolatiõe · Quis eſt ille qui tam ſęlix

qui cũ aderit impanẽtię manꝰſtatuʒ

ſuũ mutare non opoꝛtet:¶ Quaninʒ

eſt defectꝰ timoꝛis· Cimoꝛ eni reddit

hoĩieʒ aut animũ ſtabilẽ ſicut lapideſ
ſuꝑpoſiti aſſeribꝰ ſuꝑer tecta ut cuſto
Diunt eos ne a venio moueõt᷑.ſicnt
Dicitur Ecꝗ· xxv ·Cimoꝛ dñi ſaper
oĩa ſe ſuperpoſuit · Onde ſicut ancho
ra tenet nanem ne mergat ita timoꝛ
coꝛ ſtabile· Oꝛegoꝛiꝰ.· ITnchoꝛa men⸗/
tis· eſt ndus timoꝛis· Nauis ſine
anchoꝛa · coꝛ ſine timoꝛe· Et ſicut Ci /
moꝛ facit hoĩem ſtabilẽ.ita timoꝛ ma
lus inſtabilẽ. ut timoꝛ hůanꝰ xel mũ⸗
Danus · talis nũ qᷓ; quieſcit· Job xv·.

Sonitus timoꝛis ſempꝑ ĩ auribꝰ eiuſ

⁊ cum pax ſit ſemꝑ inſidias ſuſpicat᷑ ·

¶ Auitum eſt duplicitas anim. Ja/
cobi.p̃. Nir duplex aĩo inconſtans

eſt in oĩbꝰ vijs ſuis · Dir duplex ani

mo eſt qui vult h̊ gaudere cñ mãũdo
in futuro cũ deo: Hieronymꝰ · De
licatus es chariſſime ſi ⁊ hic vis gan

Tere cum ſeculo · ⁊ poſtea regnare ciõ
Chꝛiſto · Et notandũ ꝙ homo inſta⸗/
bilis eſt quaſi lunaticꝰ.· Mattch·xvij

cus eſt · ¶ Item eſt ſimilis oꝛ erranti
qͥ qñ q; vadit huc qñq; illuc.· Cano/
nica Judę. Sidera errantia quibꝰ
caligo tenebꝛarũ reſeruata eſt in ęter
nũ · ᷣm glo · ſidera errãtig ſüt apoſta/
te ⁊ fugitiui ⁊c·¶ Be Ara
5 mala fac vĩ · Pꝛimo ipſu
excęcat · Exemplũ d eqͥ cui
oculi ut circõeat ad molẽdinũ
Sic diabobexcitat holeʒ ad irã tũc
ſiẽ equũ excecatũ Duc eũ qͥcũq; vult ·

—

JIudid·cvj· Dhiliſtim Sãſonẽ excę
cauerũt · ⁊ poſtea fecert eũ ire ad mo/

lam:id eſt·ad peccatuʒ circũire · Job

xvij · Caligauit ab indigtiõe ocnlus

=

JIra

meꝰ.¶ Itẽ ſiẽ in aq̃ turbida nõ reſul/
tat imago; nec oculus turbatuſ clare

vigere põt Sic hõ turbat necſe nec
deũ co gſalt · F· C urbatꝰ ẽ in irg oc
lus meꝰ aia mea ⁊ vent᷑ meꝰ.¶ Item

diabolus fac ſic piſcatoꝛ qui turbat
aquã ut piſces nõ vidẽtes naſſaʒ in/
trent · Sic diabolus turbat hoĩeʒ vt
peccatũ nõ cogſcẽs adimpleat·So/
phoĩe p· Criblabo hoĩes ãbulabũt
nt cęci ⁊c· ¶ Itẽ diabolus ſilis eſt coꝛ/
uo qͥ quãdo venit ad cadauer· bᷣmo
eruit oculuʒ· Sic diaboluſ pmo exceę
cat hoĩeʒ ꝑ irã ſciẽs ꝙ poſtea poteri

eũ ſcipitare de facili in foueã pcti ·

Suꝑcecidit ignis ⁊ nõ viderũt ſolẽ ·
Seon bona ei aufert · Pꝛoũ · xix ·

AQAuiimpatiẽs ẽ ſuſtinebit danuʒ· ſ.

bonoꝝ ſpũaliũ:⁊ reꝝ tpaliũ Nõ ꝙ;

qñq; accidit ꝙ ĩ veſpe diues eſt ⁊ in
mane nibil hʒy. qꝛ igniſoĩa ſibi abſtu

lit· Ita hõ iracũdꝰ ad ſibilum vnius
v̈bi graʒ dei⁊ oĩa bona ſpũalia pdit

cũ in irã vel odiuʒ cadit· Ecd · ij · Ve

eis qui perdiderũt ſuſtinẽtiã⁊ q dere

liquerũt vias rectas⁊ diuᷣterũt ĩ viaſ
pᷣuas. Item ẽ welut olla nimiũ igneʒ
ns ꝗebulliẽdo emittit qcqͥd ẽ in ea

Pꝛoũu xv · Coꝛ ſtulto ꝝ ebullit ſtulti/

cam . qꝛ qcqd ſentit ĩ coꝛde ꝓfert oꝛe

lie omia mala infert · Pꝛoũu · xxix·

ir iracũdꝰ pꝛouocat rixas· gloia/

nua vitioꝝ oĩuʒ ẽ iracũdia · q̃ clauſa

vꝓbtutibꝰ interiꝰ dabit᷑ reqͥes · q̃ aꝑpta
ad oẽ facinuſ armabit irati animus.
PHꝛoũu.xxx· Qui adindignãdũ facił
eſt erit ad pctã ꝓnioꝛ · Multũ enĩ ꝑ
iracũdiã dñat᷑ diabolꝰ ĩ hoĩe· nõ eni
timet hõ iratꝰ facẽ qͥcqͥd diabolꝰ hci/

hir n⸗ parcit ſᷣuo · nõ filio · non vxoꝛi

n ꝓijciatĩ ignẽ velĩ aquã · PHꝛoub ·
xvij· Expedit mag occurrere vꝛſe ra/
ptis catulis q; fatuo ↄfidẽtiĩ ſtulti/
cia ſua · Item ira ĩ exercitu diaboli ẽ
incẽdiaria ferẽs ignẽañ ſe · Nõ eniʒ
iracũdus ẽ velut ſerxẽs igneꝰ vomẽſ

iracũdꝰ ẽ ſic hõ domũ ligneã hñs cunii

ex oꝛe ignẽ · vꝛẽs oẽſ ꝗͥ ſũt iur ſe · Pꝛo

uerbᷣ · xv · Dir iracũdꝰ ꝓuocat rixxs

q patiẽs ẽ mitigat ſuſctatas·¶ Item
elt ſic ferrũ vel lignuʒ ignitũ vꝛes oĩa
quętangit Et ſicut lignũ ſpinoſũ qͥd
pũgit ãplectẽtes ſe · Sed lʒ hõ amet
oẽſ arboꝛes ꝗᷓ ſũt ĩ hoꝛto ſuo.lſpinoſaſ

tñ declinat ⁊ fugit ne lacerẽt eũ · Sic

licet oẽs amandi ſint:familiaritas tñ
iracũdoꝝ ẽ declinãda.⁊iõ dĩ Pꝛon.
ij.· Noli eſſe ſocꝰ iracũdo homini:
GQe Infirmitate

Eccatũ di⸗/

cit᷑ infirmitaſ ꝓpr᷑ debilta
tem . qꝛ; ſic infirmitas co.⸗
pus debilitat·ſic peccatum animam
Pereliquit me vᷣt mea· glo · quã
abui ante peccatũ · Itẽ ꝓpt viſus de
bilitatem · Vnde ſequitur· Et lumen
oculoꝛum meoꝛũ ⁊ ipſum non ẽ me/
cum . ſ. interioꝛum · p· Compꝛebende
runt me iniquitates meę ⁊ non potui
utviderem Satis cecus ẽ quiita de⸗
facili ponit in luto ꝑedeʒ ſicut n pla/

no · Thꝛeñn . iij · Errauerunt ceci in

plateis pollutiſunt ſanguine · Item
ꝓter noxioꝝ appetitů · Pꝛouerd· p̃ᷣ.
Pſq;q ꝑuuli diligitj infantiã⁊ ſtulti
ea ꝗſũt noxia appetũt. Itẽ ꝓpt abo
rum inſipiditatẽ· Infirmis non ſapi
unt cibaria coꝛpoꝛalia · nec peccatoꝛi/
bus ſpintualia · TRuguſtinꝰ. Impiuſ
dulcedinẽ dei non ſentit quia de fe/
bꝛe iniqtatis palatum coꝛdis amiſit·

tem ꝓpter frequentem caſum ꝓ o0f

enſionẽ · Gꝛegoꝛiꝰ Juſto dei iudicio
deꝰ coꝛ pctõꝛis obnubilat ut merito
cedentis peccati in alia cadat citiuſ
Secũdo videndũ eſt qmodo ſanẽ
ur infirmitates ſpũales ſicut coꝛwo
rales· ¶ PHimo poteſt ſanan infirmi
tas ꝑ emplaſtrũ· Sic etiaʒ ſanatur
ſpũalis infirmitas ꝑ verbũ dei· Em/
plaſtꝝ trahit doloꝛẽ a coꝛpoꝛe · Sic
Vrbum dei ab aĩa peccatuʒ · Vnde
Yſa.xxxviij · Juſſum ẽut ſupervlcus

Egec
ſanl
guif
oemi
ſer
ſanar
femn
narur
rli
hunoꝛ
ſeen
ay
Eak
ncng
goin⸗
nalis
nelb⸗
Apc
dieo
ustr.
40
obu/
ii ſe
lacane:
Gſan⸗
ſarieh
ſceeme
fentape
gſnc
baufr
wovich
inition
ryo
temn
Cmed
Wen
on
ſac
ame
deſt
gat.
ſigse
vos
tiſun
nem
Xusg
ſtiiß

8

9
Pnocntn

sſen

Niinze,
eclhztöeme
innt
gretei⸗G,
mntist,
odiPoi⸗
Cobomine
nate
*

di

ſwedir
MNrmtns,
ipenign
nCrlunen
nvorene⸗
mperrrge
znon wtui
iguiita de⸗
ſcutnpla⸗
mutcen in
ne Nem
Pwoed⸗
mmnürktulti
Nägrow
mmisnonſp
Necotcron⸗
fin Tnpi
tmnid ſ⸗
allsumiit.
nanna0f
Ktutmerto
datadi
öſnodoſan
Sſcttcp
ennz innn
nbin
⸗
tinmm

Infirmitas

Egxechięe regis cathaplaſmarẽt maſ/
ſam ficuũ.qd dulcedinẽ verbi deiſi/
gnificat·q̃d tãte efficacie eſt ꝙſanat
oẽm infirmitatẽ ſpnaleʒ· ut habetur
ſ de verbo x evecunqus modus

ſanandi eſt per ſudoꝛem qui humo/

rem noxiũ expellit a coꝛpoꝛe · Sic ſa⸗

natur aĩa pertimoꝛem qui peccatum

expellit Ecq·pᷣ.· Gernardus· ꝛaui

humoꝛes mali moꝛes· NPꝛouᷣiij· Ci⸗
me deũ ⁊ recede a maloſanitaſ qͥp/

pe in vmbilico tuo erit · per vmbilicũ

qͥd adhęret materno vtero carnalis

concupiſcẽta deſignat· Sanitas er/
go in vmbilico eſt qñ ꝑer timoꝛẽ· car
nalis concupiſcẽtia rebᷣmitur · Pꝛo/

uerbᷣ· viij · Cimoꝛ dñi odit maluſed
pctõꝛc ↄqrit᷑ dñs · Exch · xvj · In
Die oꝛtus tui non eſt pᷣciſus vmbili/

cus tuus:idꝗ eſt· carnalis cõcupiſcen⸗
tia ¶Cert

ius modus eſt per lotionẽ

l baineũ · Ideo dictũ eſt Naamã

iiij · Regj· v.· Dade ⁊ lauare ſepties ĩ
ioꝛdane ⁊ recipiet ſanitatẽ caro tua.

Sic ſanat homo ſpũaliter ꝑ lachiy⸗

marũ effuſionẽ in cotritiõe · G · Mi/

ſerere mei dne qm̃ infirmꝰ ſum· glo

reatu peccatoꝝ ifirmat᷑ aĩia· ſana me

qm̃ cõturbata ſunt oſſa mea contur
bata ſunt ad pęnitentiã · Idem·Cõ/

mouiſti terram:ſcoꝛdis meiſana cõ/
tritiones eius Quartus modusẽ

per vomitũ · id eſt confeſſioneʒ. Ecd

xxxj · Si coactus fueris in edẽdo mi

ta · i multa peccata cõgregãdo ·ſurge
ex medio ⁊ vome per confeſſioneʒ · ut
nenũ moꝛtiferuʒ:⁊ refrigerabis te

T non inducet coꝛpi tno infirmitatt. -⸗
ſed ſanitatẽ · Job · xxxiiij · Nũqͥd qͥ ñ
amat iudiciũ ſanari põt · Qui ſanari

deſiderat neceſſe eſt ut vulnus dete
gat · Vñ Lucę · xvij · dictuʒ eſt lepꝛo⸗
ſis qui petebãt ſanitatẽ · Ite oſtẽdite
vos ſacerdotibꝰ· ⁊ duʒ irent mũda/⸗
tiſunt¶ Quintus per diete iniũctio
nem mẽſuram· dieta quã iniungit
deus ẽ abſtinentia a peccato.j.Teſ⸗
ſaliiij · Abſtineatiſ vos ab omĩ foꝛ/

Mnuidia

egenone⸗ nt. S. habes de abſtinẽtia ·

Atem obſeruãtia mãdatoꝝ. Aucę
x · Hoc fac ⁊ viues· Joh· viij · Siqͥs
ſermonẽe meũ ſeruauerit moꝛteʒ non

gulſta bit in eternũ · Sed quia hanc
Dietam tdam non cuſtodiuit cũ to
ta ꝓgenie ſua moꝛtẽ incurrit.Geñn · ij
Quacũ q; die comederitis ⁊c · Iteʒ
eſt alia abſtinetia a Obo quaʒ iponit
ſacerdoſ: e qua:S ¶Bextus perpu
tridoꝛũ reſecationẽ Sic ſanatur ho⸗

mo per tribulationem· Job. v · In/

crepationeʒ dñi ne repꝛobes · qꝛipſe
vulnerat ⁊ medetur percutit ⁊ manꝰ
eius ſanabũt · Peutꝰ xxxij. Dercutiã

ego ſanabo · Nideſ de triblatiõe.
Septimus modus per inunctioneʒ
id eſt· oꝛationẽ ꝗ mẽetẽ lenit· Marci.
v· Vngebant oleo multos ęgros
ſanabãt᷑ Ecq/xxx viij· Filiin tua infir
mitate ne deſpicias teipſum. ſed oꝛa
deum ⁊ipſe curabit te·.¶ DHctauus ẽ
per minutionẽ id eſt· elemoſynã· qñ
hõ minuit de bonis ſuis dãdo pau/
peribꝰ. Luq/xj · Qð ſup eſt date ele
moſynam ⁊ cętera oia munda ſũt vo
bis. Yſa. lvij· Frange eſurienti pa/
neʒ tuñ ⁊c · ſeqt᷑ · Cũc erũꝑet q̃ſi ma/
ne lumẽ tuũ ⁊ lanitas tua citoꝛietur
Vltio dat᷑ medicina oĩnʒ infirmi/
tatũ ſpũaliũ HMeęc medicia eſt chari/
tas· G oꝑpit mititudinẽ pctõꝝ Hꝛoũ.
x· Medicingaũt amaritudinis ſi fue
rit mixtꝰ amoꝛ dei Dulcem facit ⁊ eti
am moꝛtẽ · ¶ug· Nihil ẽ amãti duꝝ
charitas in oĩbꝰ ponit ſaxpꝛꝛem.
¶De Inuidia . H
„ Nuidiade
mielioꝛatiõe alteriꝰ oterio
llut · de ꝓfectu alteriꝰ de fiẽ
de leticia tabeſcit ·
ceſcit: de ſanitate alteriꝰinfirmat᷑:de
vita moꝛit᷑· de patientia ſtimulat de
ↄcoꝛdia diſcoꝛdiã ſemĩat ⁊ iniuriat
Dico pꝛimo ꝙ de melioꝛatione
alterius deterioꝛatur · Nuguſtinus·
Inuidia doloꝛem felicitatis alienę

eſcit & pingued ie mar

ce bono dolet· de malo gaudet vt
diabolus · Inuidi em ſunt ſocij dia/
boli in lucro ⁊ in dãno·qñ diabolus
lucratur gaudẽt:qn perdit dolłẽt · t
ãnũ ⁊ lucrũ eiꝰ ſuũ reputãt · Sap·
ij.· Inuidia diaboli moꝛs introiuit in

oꝛtem terraruũ. Imitant eum qui ſüt

ex parte ipſius. Ytẽ de pfectu defi⸗/
cit · Eſt en ignis ignotꝰ qui in aquis
gratia ruͦ ardet ⁊ ſeipſum cõſumit · ſi/
cut ignis ligna. Eſt eni vitiu wneno
ſum abet enĩ venenũ in coꝛde · Eſt
enĩ ſicut aranea quicquid ſugit ver/
titur in venenuʒ.⁊ alios ſuo veneno
inficit detrabendo:imo medicinalia
fiunt venenoſa ⁊ vt bona opera de
medicina moꝛitur. .uguſtinꝰ. Sciẽ
Dum ꝙ cñ per oẽ vitiũ antiqni hoſtiſ
vnenũ huano coꝛdi infũdit᷑ · in ce/

lo inrich tota viſcera ſua ſerpens cõ

currit · ¶ Itẽ Te leticia ta beſeta luce
bonoꝛũ operũ obſcurat᷑ · Süt en ſiẽ
noctue non valentes lucem bonoꝛuʒ
operum videre:ſimiles hely qui non
poterat videre lucernã donec extin/
gueret᷑· De radio ſoł obſcurat᷑· Ita
coꝛrupti ſunt ut fetẽtia eis redoleant
redolentia feteãt: ⁊ amara ſint eis
Dulcia· ⁊ Dulcia amara · Iſa · v · Ve
qui dicitis bonũ malũ.⁊ malũ bonũ
ponentes amarũ in dulce ? Dulce in
amarum.¶ Item de pinguedine alte
rius marceſſit · NPoeta · Inuidus al/
terius marceſcit rebus opimis · Eſt
eni velut vermis qui nalcit de ligno
vel veſte · et poſt illud vnde natus ẽ
conſumit · Pꝛoũᷣ xiiij · Putredo oſſi
um inuidia. Iteʒ de ſanitate alteriꝰ
infirmat᷑ · Magna ſtulticia ð alieno
vulnere vult vulnus ſuü ſanare · Da
nitatem quęrit in aliena infirmitate·
bonum in alieno malo . qd idẽ eſt ac
ſi in igne quęrat aquam ·.⁊ in ſpinis
vnas· ⁊ in tribulis ſicus: Ruguſtinꝰ

De aliena pęna queęrit ſibi medica/

mentum ⁊ acquirit grande toꝛmentũ

AInuidia eſt ęgritudo animi exfęlici/

Inuidia

tate alterius ꝓpueniens; ¶ Aẽ de vi⸗/
ta moꝛitur· Jobev⸗ Paruulum occi⸗/
Dit inuidia · ut Cayn bel Geñ · ij ·
glo · Niſi inferioꝛ eſſet de bono alte/
rius non doleret· lia glo:· Haruus
eſt qui terrena diligit:magnꝰ q eter/
na · paruus ergo occiditur quia nul/
lus hac peſte moꝛitur· niſi qui terre/
na appetit · Exemplũ ð illo qin petijt
a rege vt ſibi vnus oculus erueretur
ſocio duo ¶ Ntem de patientia ſti/

mulatur ꝓximi:quia conſilia aut coꝛ

rectiones ſuſtinere nequitcum iudi/
catiuus ⁊ indignatiuus ⁊ nolens pa
ti vel compati patienti: purans ſe
magis poſie vel ſcire: ideo indigna⸗
tioneʒ oſtendit: ſuam inuidiaʒ nõ
ſuꝑatnec qð eſtimat erit· Scriptuʒ
eſt eni Qm plꝰpoſſe putat ſua q;ᷓ na
tura miniſtrat:.poſſe ſuũ ſuperans ſe
minus eſſe poteſt · Secundo quia ra
tione impatiẽtię ſuę ſtimulat ⁊ iraſci/⸗
tur ⁊ verba liurioſa loquitur· ut Se
neca dic · Et ita te ⁊ alios cito ad irã
⁊impatiẽtiam ꝓuocares · Nam lex
videt iratum imꝑatientem impatiẽs
non videt · ¶ Item de concoꝛdia dil

coꝛdiam ⁊c · Quare:quia ꝓpter inue

teratam iram· Et notandum ſic an/
tiqua amicitia per longam conſuetu
Dinem in habitũ mẽtis ſumpta· ita
congelat ꝙ quaſi lapis clarus efficit
Ita inuidia inueterata ira dicitur.2
econuerſo ira inueterata odium di⸗/

citur·⁊ odium autinuidia adeoĩ na

turam conuertit᷑· Ideo cauendum ẽ
cuilibet ab inuido ⁊ odioſo· Oe ini⸗
mico antiquo nunqᷓ; cõfidere poſſis
vnde philoſophus · Ne aſſocies te
inimicis tuis · cum alios poſſis reperi/
re ſocioſ: quę enĩ male egen notabũt
quę bona fiunt deuiabunt plus vo
ide dixit videlicet Ignotoſ quaſi in/
imicos eſſe vitandos ⁊ in eis non eẽ
confitendum ante cognitioneʒ · Tit
idem · Non egredians viam cuʒ ali
quo niſi eum pꝛius qgnouern ·. id ẽ·in

ſuulanenh
bon le⸗

o Pmne
n. 95 ,
qun
l uikene
lo Auwen:
Vemeretnr
Anenna ſt⸗
Cluatco
idomſuct,

1Neeen

Ntnſoncn
ſomnste
ur
Wutrinda/
mru Se
toadiri
Aner
ninpatis
mdi diſ
Peerinue
Cnſämn/
moriot
sſunptrei
camscfat
S1 dwr
godun di⸗
anoina
uendum
Grini/
ſen ſoſſis

enſocese

rſisſehen
tgeinotti
Got. sn
otoconi
n asſont
nun
mnmn

conuſationẽ aut familiaritatẽ ſecre
tam cõſiliaris · Si quiſq; tibi in via
ignotus ſe aſſociauerit iterq; tuũ in/
ueſtigauerit · dic te velle longiire
Diſpoſueris ⁊c · Seneca · NHꝛo amico

rotius oceidi qᷓ; cĩ inimico viuẽ · Et·
etiam Joſephus dixit· Qeconfidaꝰ
tis ſecreta nec detegatis Cum quibꝰ
egiſt pugnę diſcrimia triſt · ulla
fides hoſti tibi ſit qͥ talia noſti · Pꝛoꝛ
ſus ⁊ hoſtilis t᷑ ſit ꝑſuaſio vilis:· Frau
de neq dire ne ſic videare pire · Pphpgs

quidam dicit· Cuʒ inimico.tutene/

mo in graʒ redit· Quia ait Seneca
Nuũ q; vbi fuit din ignis· de ficit va2ꝝb»[b
poꝛ. Oapoꝛ eni odij vel inuidię ſen /
per latet in pectoꝛe inimici· Et odiuzʒ

Em Tulliüũ eſt venenũ amicitię ut ſu

pꝛa·quare qmicitia eius vel gra quę/
ſita cefacili non bene poteſt durar⸗e·
ſpãliter in iſtis qui ſunt ſubitanij et

impatientes. ¶De Inferno ·

de eius aſſertione · Secũ/⸗
do de conditionbꝰ eius· Tertio de
meditationibꝰ pęna¶ Circa pᷣmũ no

tandũ eſt ꝙ diabolus multũ nitit ex

tinguere fidem de inferno.ut ſic bo/

minẽ excęcatum faciliꝰ Ducat illucꝑ
viam peccatoꝝ· dũ nõ refugit pęnãa

quaʒ non credit· ſᷣm quẽ modũ ſolet

Duci latro ligatis oculis ad patibu/
lum · Exẽplü de Sedechia · iiij· Reg
Vvltj. qͥ excęcatꝰ a Nabuchodonoſoꝛ
Duct' ẽ babylonẽ · Sʒ mult rõnibꝰ

et exẽplis poſſet oſtendi infernũ eſſe.

Magnificentia regalis reqͥrit ꝙ rex
habeat palacia ꝓpter bonos: ⁊ carce
res ꝓpter malos: Rex vo gloꝛię ma /
gnificatꝰ ſuper oẽs reges terrę habet
palaciũ ꝓ bonis cęlum: carcerem pꝛo

malis infernũ · ¶ Item deꝰ adeo eſt

iuſiuſ ꝙ in dñio ſuo nihil relinq̃t im

ire nibil patit· mim etiã cogitatũ Zc·

Irca infer

nymũ notanduʒ eſt · Pꝛime

Sed vid emꝰ multos ſceleratiſſimoſ

moꝛi impenitẽteſ nec bic puniriergo

galibi punient᷑ · Zocus autẽ punitio/
nis huius vocat infernus · ¶ Itez ler
terrena reqͥ rit ꝙ aliqui ꝓpter cul as
ſuas deferunt᷑ in exiliũ ꝑpetuũ·¶ Itẽ
iuſticia eccleſiaſtica ſepat aliqͥs perpe

tuo a cõſoꝛtio fideliũ in ſepultura ſe/
peliendo eos extra alios in loco vili:

Qugre ergo iuſticia diuimna quęma

ioꝛ eſt non lepabit perpetuo aliquus
dias indignas a conſoꝛtio ſanctoꝛuʒ

eas in loco vilicollocãdo ⁊ in exiliuʒ
inferni tranfferẽdo: Lucęxvj. Moꝛ
tuus eſt diues ⁊ ſepultuſin inferno ·

Circa conditiões inferni notandũ
wibi enit pęnarũ diũſitas ⁊ perpetui

tas ⁊ multiplicitas pęnaꝝ· v. Jgnis
ſulphur/ ſpũs ꝓcellarũ pars caliciſ
eoꝛum · quid ergo erit de toto?: Gꝛe/

goꝛius · In inferno erit · Friguſ into/
lerabile ˖ Ignis inextinguibiliſ · NVer

mis imoꝛtalis · Fetoꝛ intolerabilis.
Tenebꝛepalpabiles· Flagella cedẽ/
tium · Hoꝛrida viſio dęmonũ:Con
fuſio peccatoꝝ· Deſperatio oĩum bo/

noꝛum · Item erunt in timoꝛe conti/
nuo Job · xviij. Cerrebũt eũ vndigʒ
foꝛmidies · Oꝛegoꝛiꝰ ĩ moꝛalibꝰ.Cũ

pęna infligit᷑ timoꝛ quieſcit apud in/

L feros · pęnę inflictio·timoꝛis augmẽ⸗
tatio.¶ Itẽ erut ĩ doloꝛe maxio. Job

xx · Dĩs doloꝛ irruet ſup eũ Si doloꝛ

part irruẽs ĩ mulierẽ eam ita affligit
qd erit ð ill ſuꝑ q́s irruet oĩs doloꝛ:

Si hõ nõ põt ſuſtinẽ modicũ ignem

per vnã hoꝛam ĩ vna pte digiti · qᷓn/

tus erit doloꝛ qñ interiꝰ ⁊ exteriꝰ ar/⸗

teebit: Vſaxiij· Coꝛſioneſ interius ?
oloꝛes exterius tenebũt · q̃ſi partu
rientes dolebüt · ¶ INẽ eritibi ↄfuſio

magna · Hiere. i.· Quõ ↄfundit᷑ fur

qñ depꝛebendit᷑ita⁊ tu confunderi

Pꝛobabile ẽ ꝙĩ inferno apparebũt
aliqᷓ ſigna dãnationis eoꝝ: Exẽpluʒ
de fure cui ſuſpenditur ad collum fur
tum ut cauſa ſug penę T hꝛenoꝛuʒ · pᷣ

Conunolute ſũt ⁊ impoſite collo meo
uiniqͥtates meę.¶ Itez laboꝛabũt ſine
ifine · · Laboꝛabit in gternũ ⁊ vide/
bit adhuc in finẽ ⁊ hoc ẽ qꝛ nolũt mo
do laboꝛare ſed quieſcere ⁊ Dinitijs
affluere faciẽtes feſtũ ante vigiliam.
Exxẽplũ ce mari qð ab intriſeca cau/
ſa ſemꝑ ẽ inqͥetũ · ſa.lvij· Coꝛim/
pij q̃ſi mare feruẽs qð quieſcere nõ
PpPeoteſt· nec alleuiationẽ accipiẽt a la/
vpee ſuo . vt dic Heda ſuꝑ ilð Job
xv· Non credat erroꝛe deceptus ꝙ&
aliquo pᷣcio redimendus ſit· Qpud
inferos nulla eſt redemptio nec do/
loꝛis mitigatio ¶ Itẽ erit ibi pęgnarũ
acerbitas Et h mult 8 cauſis· Ex fle
tu ⁊ eiulatu· Ex ſtridoꝛe dentiuʒ· Ex
planctu. Ex deſiderio moꝛi⸗ Ex maã⸗/
ODncatiõe linguaruʒ· Ex blaſphemia
creatoꝛis· Quę oĩia patẽt ex ſcpturiſ
ſanctis· Oꝛegoꝛ?ꝰ. Hoc ſuſpicari nõ
potuit qð cruciatibꝰ deditꝰ inuenit ·
Alduertendum eſt qnta enit afflictio
vbi tot penę tam acerbe · cuʒ vnica
pena in pnti tin affligat hoiem ꝙ vix
poͤteſt vnicã pęnaʒ ſuſtinere ¶ Item
ſi febꝛis ꝗᷣ aliqntnin quieſcit ad tem/
pus tm̃ affligat hoĩe qᷓntomaglilla
gfflictio cõtinua ⁊ ſine aliqua quiete
Hiere ·xvj· Sernietis dijs alienis qͥ
nõ dabüt vobis requiẽ die ac nocte
Huiꝰ cõſideratio videt᷑ Dauid in/
nuiſſe vbi dẽ in v · tas oſtendi/
ſti m tribulatiões multasa malas/et
