Hſens. Et llud Triſtes erãt apli de
nece ſui dñi · quẽ pęna moꝛtis qude
lihui damnarunt inbi RKñndeo
Dicendũ ꝙ paſſio chꝛiſti dupliciter
cõſiderari poterit · Ono modo ꝑ ſe

ſcʒ inqᷓntũ erat quędã afflictio moꝛi

entis. Ilio modo vᷣm oꝛdinẽad fru/⸗

ctũ ad quẽ eũ dñs oꝛdinabat · et ſic
erat a deo volita· nõ aũt pꝛimo mo/

do · Apli aũt diſſentiebãta paſſiõe
chaiſti ⁊ triſtabant᷑ de ea in ſe cõſide/

rata ·ſcʒ ꝓut erat afflictio agni inno/

centiſſimi dñi ⁊ magiſtri eoꝝ vole/
bant tñ fructũ ſalutis qui ex paſſiõe

chꝛiſti ſequebat ⁊ ita diuinę volũta

ti qntũ ad ̊ qð volebat confoꝛma/
bãt · Et h̊ idẽ ꝙ alijs verbis dicmꝰ

ꝙ beata virgo ⁊ quilibet ſanctus vo

lũ tate rationis deliberata volebat

paſſionẽ chꝛiſti· licet volũtaseonna⸗
alis iſſentiret· ¶S1 rönes iĩ obp
poſitũ td pmam rñdet᷑ ꝙ pheta

tur

exultandũ eſſe dicebat de aduentu
ſaluatoꝛis · in qᷓntũ oꝛdinabat᷑ ad re/⸗
demptionẽ generis humani · ¶
ſecũdã patet rñſio ꝙ confoꝛmabant᷑

volũtati diuineq̃ntũ Ealſe⸗
chꝛiſti a deo erat volita tertiã

ſic ꝓcedit᷑. Et videt᷑ ꝙ gaudiũ de vi

ſione chꝛiſti in cterna beatitudine ſit

li ſm modũ ipſius· ̊ omnis homo ꝑ
ſuã naturã eſt moꝛtalis. g tam bea/

titudo ipſa qᷓ; gaudiũ de ea eſtaufe

do cõſiſtit in actione intellectus qui
ſubiacet voluntati · volutas ſe ha
bet ad oppoſita·g videtur ꝙ poſſet
deſiſtere ab opatione qua homo be
atificat repletur gaudio·⁊ ita deſi
net eſſe beatus · ⁊ veſinet ꝑcõſequẽs
gaudiũ eius qð ex viſione beata p/

cedit · ¶ Tertio ſic · Principio reſmõ

det finis · gaudin illud aploꝛũ ſiue
alioꝝ ſanctoꝝ babuit pᷣncipiũ · quia

nõ ſemꝑ fuerũt beati · ꝗg videt᷑ ꝙ de /

beat habere finẽ · ¶ In oppolitũ eſt
euãgeliũ pſens · Itẽ illud Yla · xxv·
Leticia ſempiterna ſuꝑ capita eoꝝ·
¶ Rndeo dicendũ ſub duabꝰ con
cluſionibusrima · ꝙ gaudiũ qðᷣ
habuerũt apoſtoli in reſurrectione
viſo Dño nõ ẽ auferibile ab eis · Pa
tet cõcluſio · qꝛ vita chꝛiſti ꝗᷓ fuitma
teria huius gaudijimmoꝛtalis effe/
cta erat nõ ampliꝰ quferẽda ꝑ moꝛ/
tem · qꝛ chꝛiſtus reſurgens a moꝛtuis
iam nõ moꝛi᷑ ⁊ moꝛs ek. nõ do

minabit᷑. ̈ cõdluſio xera Secunda
cõduſio · Gaudiũ qð habituri erãt
apli de viſione dimmnitatis chꝛiſti ĩ
cęleſti gloꝛia nunq; etiã erat auferi/
bile ab eis · nec ab aliquibus beatis
fecta beatitudine patrię · de qᷓ di ĩ
ps · Replebis me lęticia cum vnltu
tuo. delectatiões i dextera tua vſq;
ĩ finẽ · Circea quã cõcluſionẽ notãdũ ·
ꝙ Drigeñ· quoꝛũdã platonicoꝝ er
roꝛẽ ſequẽs poſuit ꝙ poſt vltimã be/
atitudinẽ hõ ⁊ etiã angelꝰ poteſt ſie⸗
ri miſer Sʒ H̊ maifeſte falſũ ẽ ⁊ erroꝛ
qð ſic oſtẽdit᷑ ⁊ veritas cõcluſiõis ro
boꝛat OPrimo ſic exipſa rõne beati/
tudinis. Cũ enĩ beatitudo ſit ꝑfectũ
bonũ ⁊ ſufficiẽs opoꝛtet ꝙ deſideriũ
hoĩs quietet ⁊ omne malu excludat
naturaliter autẽ homo deſiderat re/
tinere bonũ quod habet et ꝙ illud
retinendi ſecuritatem obtineat alio
quin neceſſe eſt ꝙ timoꝛe amittendi
vel doloꝛe de centitudine amiſſionis

aflig
ſunax
mop
habet
di
be⸗
ſalat
lunte
filiun
nuna
Eℳ0.
Cgoc
eme
tmcim
od
uunee
Tns
non-
tum
ſuffae
loloo⸗
Nogun
nnt

iye

Gnget
ſtgon⸗
Penen
Manter
koneſ⸗
babere
glin r⸗

tedian

amandes
Ddiunn⸗
letgg
teſt be⸗
nö Ppt
cciſ⸗
g
ſr
Pa.in
eſſenti
neceſſt
ls⸗Eti
ſiſubt,
hoing

Beatin⸗
tns qni
d b
docet
dmnade⸗
AW
cſegnis
ebenp
ioreſos⸗
nliſue
Pu⸗ qwia
etqe
woſtieſt
Nmm
eop⸗
dand
gandiid
tiumenore
eabeis p

Käfutm

Ntalis eff⸗
le onon,
amottus
ernoo⸗
de
Deun erir
ws i
i

ohusden

ne Näni
da anw
um unſg
ſoniidi⸗
Planonn
rtmit

efnſiingnn
nsloclſit
Haunder
Emndolthiin
ttqien
nuind
ro cen
bet491
tetuun
r M.
emnn

.

ſupꝑ oĩa alia eleuat · ⁊ ſic ab hmõi cõ/

affligat.· relinquitu r ergo ꝙ ad ve/
ram beatitudinẽ ꝑtinet ꝙ homo cer/
tam opinionem habeat ꝙ bonũ qðᷣ
habet nũ qᷓ; ſit amiſſurus · Que qui
dem opinio ſi vera ſit· cõſequens eſt
ꝙ beatitudinẽ nunqᷓ; amittet · ſi aũt

falſa ſit.hocipſum eſt qnoddam ma

lum falſam opinionẽ habere.nãtura

falſum eſt malum intellectus .ſic x/

rum eſt bonum ipſius:.vt dicitur· v.
Eth · Non igitur iam erit beatus · ſi
aliquod malum ei ineſt/ Secundo
idem apparet ſi conſideret᷑ ratio bea
titudimis in ſpeciali:pfecta aut beati
tudo hominis conſiſtit in viſione di

uingeſſentię Eſt aut ĩpoſſibile qvi⸗

dens diuinam eſſentiam vellet eam
non videre:quia omne bonũ habi/
tum/qno quis carere vult:aut eſt in
ſufficiens·⁊ quęnitur aliud ſufficenti
us loco eius · aut habet aliquod incõöõ
modum annexũ ꝓpter qð in faſtidi/
um venit · viſio autem diuing eſſen/
tie replet animã omnibus bonis · cñ
cõiungat fonti totiꝰ bonitatis· LDñ
Dicitur in pᷣs · Satiaboꝛ cũ apparue/
rit gloꝛia tua· Et Sap· vij · Dicitur ·
Benerunt mibi autem omnia bona
pariter cum illa · ſc cum contempla/
tione ſapientię · Similiter etiam nõ
habet aliquod incõmodũ annexum
quia de ipſa cõtemplatione ſapien/

tie dicitur Sabiẽtix viij. QNõ babet

amaritudineʒ cõuerſatio eiusnecte⸗
Dium cõuictus illius· Sic ergo pa⸗
tet ꝙ ꝛia voluntate beatusnõ po/
teſt beatitudinẽ deſerẽ · Similit᷑ etiã

nõ poteſt eã pdere deo ſubtrahẽte ·
qꝛ cũ ſubtractio beatitudinis ſit ꝗdia

pgna · nõ poteſt tal ſubtractio a deo
iuſto iudice ꝑuenire · niſi pꝛo aliq̃ cul
pa · in quã cadere nõ poteſt qui dei
eſſentiã videt· cũ ad hãc viſionẽ de
neceſſitate ſequat᷑ rectitudo volũta/
tis · Etiã nec aliq ð aliud agẽs poteſt
eã ſubtrahere qꝛ mens deo coniũcta

chꝛiſt ſnb

iunctione nullũ aliud agens poteſt

ipſam excludere ergo gaudium qð

ex viſione diuinę eſſentię ſurgit· non
eſt auferibile g beatis „G ed rönes
in oppoſitũld pꝛimã reſpondet ne
gando cõſequentiã · Et ratio eſt. qꝛ

beatitudo eſt ꝑfectio cõſũmata quę

omnem defectum excludit a beato:?

ido abſq; mutabilitate aduenit ha
bẽti · facete H tute dinina ꝗ̊ ĩeʒ
ſubleuat in ꝑticipationẽ ęternitatis
tranſcedentis omnẽ mutationem:
¶Ad ſecundã rñdetur negãdo con
ſequentiã · Et ratio eſt · qꝛi voluntas
ad oppoſita ſe habet in his 4 ad fi/
nem oꝛdinant·ſ̊ ad vltimũ fineʒ na
turali neceſſitate oꝛdinat᷑·.q patet
ex h̊ ꝙ hõ nõ põt nõ velle eſſe beatꝰ.
6 Ild tertiã rñdet᷑ negãdo cõſequ?
tiã · Et rõ eſt · qꝛ ꝙ beatitudo habeat
pᷣncipiũ ex cõditione ꝑticipãtis ẽ · S
ꝙ carʒ fine ẽ ꝓpt cõditionẽ bonicuiꝰ
Pticipatio facit beatũ · vñ ab alio eſt
meritum · ab alio initium beatitudi/
nis · T ab alio eſt ꝙ careat fine ·
In dominica
tertia ẽ euãgelium · In illo tpe · Dixit
eſus diſcipł ſuis· NHado ad eũ ⁊c.
obᷣ· xvj· Circa qð pñt ̊ diſputari
MDrima: DPtꝝ expediebat diſcipul
vt chꝛiſtſubtraberet pᷣſentiã coꝛpa/
lẽ ab eis ¶ SZecũda Niꝝ ſpuſſanct½
erit arguturꝰ mũqũ ꝑccato ⁊ ð iu
ſticia ⁊ ð iudicio ¶ Certia Ntnꝝ ple/
nitudo ſpirituſſancti de buit dari an
te aſcenſionem ·

T Bprima

exp alelt Diſcipulis vt
traberet pᷣſentiã coꝛpaleʒ
ab eis Primo ſic qꝛ pſentia coꝛpat

ſalutans erat ⁊ aduentui ſpuᷣſſancti
nõ erat cõtraria· nec impeditiua con/
ſolationis ſpũſſanctig non expedie/
bat a diſcipulis chꝛiſti ſubtrabi

Secundo ſic· Eque potuit chꝛiſt*
dare ſpiritumſanctü viuens in car/
ne · ſicut poſt aſcenſioneʒ⁊ ſubtractio .
nem ſſentie ſue · ergo videtur ꝙnõ
expediebat ſubtrabere ⁊c.· ¶ Tertio
Pꝛelentia coꝛꝑalis chꝛiſti · ſiue eiꝰ fa
miliaritas ad diuinitatis fid em ſem
per ꝓfuit · ita a charitate eiꝰ ⁊ Dul/

cedine nõ impediebatur ergo vide
tur ꝙ nullo modo expediebat diſci

pulis ſubtractio pᷣſentię eius · In
oxppoſitum eſt euangelium pꝛeſens:
Reſpondeo dicẽdum ſub iſta cõ
duſiõe· Expediebat diſcipul vt chꝛi
ſtus ſubtraberet eis Vantiam coꝛpo
ralẽ · Patʒ cõcluſio · ¶
poꝛalis delectatio diſcipuloꝝ in chꝛi
ſto pᷣm carnem impediebat eleuatio/
nem mẽtis eoꝝ in veſideriũ diunita
tis.· Vnde HBeda in omelia huꝰ euã
elij ait. Exxedit vt foꝛmam ſᷣui xe//
Rrigiubira hat aſpectibus quaten
amoꝛ diuinitatis aptius veſiris inſi
gatur mẽtibus· Tum ſecundo quia
plenitudo ſpirituſſancii nõ erat dã/
da niſi poſt aſcenſionem chꝛiſti · vñ
ait · Expedit vobis vt ego vadam.
ſi enim non abiero · paraclytus · i· ſpi⸗
rituſſanctus non veniet ad vos:ſcʒ
in tanta plenitudine· ¶ &αd rönesĩ
oxpoſitum· IRd pᷣmã rñdetur negã/
do cõſequentiam · Et ratio eſt iuxta
Alberti · quia pſentia coꝛpalis chꝛi/
ſti licet ſalutanis eſſet · 1 non eſſet con/
traria aduẽtui ſpirituſſancti necim/
peditiua cõſolationis ſpirituſſancti

Zc· eſttamen alia ⁊ minoꝛ:⁊ circa ali

ud.quia illa hominem tenet · et ideo
gnimus qᷓ;diu circa talia occupatur
non poteſt ſurgere ad altioꝛa · quia
animus intenſione denotionis circa
Duo ſimul non eſt · cum ſit indiniſibi
lis · ſcʒ circa amicitiam · que eſt amici/
tig hſentię carnalis·⁊ circa eam quę

eſt circa altitudinem diuinſtatisat

vnaẽ humana ⁊ alia diuina

ũ hmo · qꝛ coꝛ

ſecundam rñdetur negãdo cõſequ?

tiam · Et ratio eſt · quia licet chꝛiſtus

potuent dare ſpiritũſanctum viuẽs
in carne hic · vnde ſpirituſſanctꝰ de/
ſcendit ſuꝑ eum baptixatum in ſpe/⸗
cie colũbę· ⁊ nunqᷓ; receſſit ab eo quẽ

ab inſtanti conceptionis recepit nõ
ad menſuram . ſed noluit eũ dare di

ſcipulis cũ eis euſtẽs · Et hoc multi/

plici rõne m ſanctum Chomam ſu

per Joh rimo ꝓpter eoꝝ indiſpo/
ſitionem nam ſpirituiſancto cum lit
amoꝛſpiritualis contrariatur amoꝛ
carnalis· Diſcipuli aũt quodãmodo
carnali amoꝛe afficiebantur ad chꝛi/
ſti humanitatem · ne du eleuati erãt
ſpirituali amoꝛe ad eius diuinitatẽ
ideo nondum capaces erant ſpiri/
tuſſancti · ¶ S lo⸗ ip ter diuini
auxilij conditionẽ qdð maxime adeſt
ſuis · cũ ſuis neceſſitatibꝰ.q;din aũt

chꝛiſtus cũ diſcipulis erat · ſufficies

adiutoꝛium erat eis · ſ̊ eo recedente

quia multis tribulationibus expo/⸗

nebantur ideo ſtatim datus eſt eis

alius conſolatoꝛ ⁊ adiutoꝛ: vñ ſignã

bis ¶ertio ꝓpter dignitatis chꝛiſti

ter dicit. Rliũ paraclytuʒ dabit vo
bioeRer. ün vt Augu/

ſtinus Dicit ĩ libꝛo de trinitate. Chu

ſtus inqntüũ homo non habet ꝙ det
ſpiritumſanctum · ̊ inqᷓntum deus·
quando aũtcũ apoſtolis erat vide
batur eſſe quaſi vnꝰ homo ex eis · ne
ergo videret᷑ ꝙ homo eſſet aͤ daret
ſpiritumſanctũ · ideo ante aſcẽſioneʒ

nõ dedit ſpiritũſanctũ Jobᷣ· vij· Nõ

Dum ſpiritus erat datus. qn
Jeſus erat gloꝛificatus · ¶ Quarto
ter vnitatem eccleſię cõſeruandã
am vt Joh· iiij · Dicitur · Johan/
nes nullũ ſignum fecit · qð ideo fuit·
ne populus diuideretur a chꝛiſto·.⁊
vt euidẽtioꝛ aꝑpareret eminẽtia eiꝰ
ad Johãnẽ · diſcipli aũt chꝛiſti ita a
chꝛiſto replẽdi erant gra ſpirituſſan
cti · vt etiã maioꝛa opera facerent q;ᷓ
chꝛiſtus fecit · Joh· xiij · Et maioꝛa

copal/
neminn
lierhae
ſo

Cſtone
noncön
Egoert
mo
dus 1

daceb⸗
eſtinte
arnem
terhae
Gulis
no co⸗

tchiſcis
mmvines
lunct de⸗
wmin ſoe⸗
fundan
nNr
kei dane
twennli⸗
Uanſ
lo amit
ur amor
dodämodo
Nradc
umneri⸗
ns daunii
Genunthen
Pterdiui
nannege

bragjln t

at ſuffoi
wcvent
abus erpo⸗
mn eſtes
oriſgns
dbt
ninnschiſ
n
nbang
Däntun d
ſolscntni
Phoroges
ttihl
cibni

qus

boꝛum faciẽt · ideo ſi ante paſſionẽ
fuiſſet eis datus ſpirituſſanctus po
tuiſſet vertiin dubium apud popu
lum qᷣs eſſet chꝛiſtus · et ſic fuiſſet ĩ ea
Diuiſio · Ps · Aſcendens chꝛiſtus ĩ al
tum · ſequitur· dedit dona hominibꝰ
vltimam reſpondetur negan/⸗/
conſequentiaʒ · Et ratio eſt · qꝛ vt
Dicit &bertus magnus · Derũ ẽ ꝙ
quando chaſtus ſuam coꝛꝑalẽ pᷣſen
tiam exhibuit · ſtatim ad charitatem
ſuę diuinitatis verbis erexit · et ideo
coꝛpalem ſuam ſocietatẽ exhibuit vt

eſſet ſicut via· vt Dicit Oregꝗ · Diui/

nam aũt ꝓmiſit ſicut vię terminũ · et
ideo ꝑpmanẽs in eo quod eſt via im/
pedit᷑ a termino · et hoc quo deberet
vti ·/fruitur ſicut fine⁊ ideo eſt ꝑuer/
ſus · ⁊ Hc eſt quod dicunt ſancti: ꝙ;
coꝛpalis delectatio ĩ chꝛiſto ſᷣm car/
nem impediuit cõſolationẽ ſpũſſan/
cti · ⁊ hęc eſt veritas huius concluſio
nis · HNec Elbertus magnus.

ſtionem ſic ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ ꝗ
non cõuenient᷑ dicat᷑ ꝙ ſpũſſanctus
arguet mundum ð peccatis ⁊c · Pri/
mo ꝙ ſpũ‚jſſanctus nõ erat incarnan
Dus ⁊ viſibilit᷑ pꝛędicans ut mundũ
argueret · ¶ Secundo · Chꝛiſtꝰ ſuffi⸗
cient᷑ arguit mundũ de peccato · Dñ
Joh · vlij arguens iudeos dicebat ·

VBos expre diabolo eſtis. NMath

xxi· multa contra ſcribas ⁊ phariſe
os arguendo dixit · nõ ergo videba/
tur aduentus ſpũſſanctineceſſarius
ad hoc· Inon oſitũ eſt euangeli⸗
um pſens · (3 rõnes in oppoſitũ ·
vld pmam dicendũ · ꝙ ſpũſſanctus
ſup diſcipulos venturus argutur⸗
dicebatur mundũ de peccato⁊c · nõ
eſt intelligendũ ꝙ eſſet ſicut dei filiꝰ
carnem aſſumpturus ⁊ in ea viſibili
ter pdicaturus mundo⁊ eum redar

guturus · ſed quia inuiſibiliter pene-

trans coꝛda diſcipuloꝝ · diffüderet

Tclarationẽ ſubdit dicẽs · qꝛ vado

Dit declarata eſt inſticia eins· pm

cułꝰ nos oẽs teſtes ſumꝰ. Dextera g

condemnabiles

in eis tantam charitatem qui timoꝛe
depulſo arguẽdi haberent poteſta/
tem · Qnãdiu enĩ diſcipuli carnali/
ter ad chꝛiſtum afficiebant:ſpũſſan/
ctus nõ eratĩ eis modo quo poſtea
fuit· ideo nõ erãtita audaces ſicut
poſt eius aduẽtũ fuerũt· pᷣs · Spiri/
tu oꝛis eius omnis virtus eoꝛuʒ ſcʒ
apoſtoloꝝ · Et ſic patet ſolutio ad pᷣ/
mam arguendo ergo condemnã/
do arguet mundi:i.mundialiter vi
uẽtes · de trib ¶cʒ de peccato · ſcʒ in /
fid elitatis ĩ chꝛiſtũ · Onde ait de pecc
cato:quia nõ crediderũt in me · non
Dicit mihi vel me: quia etiam demo/
nes credunt chꝛiſtũ eſſe · et contremi/
ſcunt Nacobi.ij. Sed Dicit in me · p
fidem charitate foꝛmatam:ſine qua
fide medigtoꝛis non dimittit᷑ aliq ;
peccatũ Gecũdo de iuſticia ſcʒ chꝛi/
ſti quam non acceperunt nec imitati
ſũt homines mundani · cuius iuſticię

ad patrẽ· ꝑ hoc enim ꝙ chꝛiſtadpa/
trem rediès reſurrexit:⁊ ad cęlũ aſcẽ/

arguit Petrus ⁊cc·.ij· Jeſum naca
renum virum axprobatum 3 deo/
ſequit᷑ · Hũc Jeſum reſuſcitauit deꝰ.

dei exaltatꝰ eſt ⁊c · Et huius iuſticię
chꝛiſti declaratio erat pſecutoꝝ eius
manifeſta argutio vel cõdemnatio·
ertio arguendus erat mundus 8
ludicio quia pᷣnceps ſcʒ diabolꝰ qẽ
pnceps mundi:i:mundanoꝛum· nõ
creatione ſ᷑ imitatiõe Job xlj. Ipſe
eſt rex ſup omnes filios ſupbię Hic
pnceps iam iudicatus eſt · condem
natus diuina ſententia tanq; obſti
natus ⁊ per conſequẽs omnes ei ad/
berentes eodem iudicio oſtendunt
Adtecunda ra/
tionem reſpondeturꝙ non ideo di
atur ꝙ ſpũſſanctus arguet munduũn
de peccato ⁊c · quaſi chꝛiſtus non ar/
guebat · ſed chꝛiſtus viſibiliter · ſpũs
i

ai tſanctus innili ibiliter ſic dictũ eſt

id tertiaʒ que
ſtionem ſic ꝓceditur· Et videtur q;
plenitudo ſpirituſſancti e buit da/⸗
ri ante aſcẽſionem · VBrimo ſic· Ple/⸗

nitudo gratię ebuit dani in tempo-
ris plenitudine ſed plenitudo tepo-
ris incepit a chꝛiſti natiuitate · pm ½
diciturad Galatb. ij· 2c · ¶ Se

cundo etiam arguitur ꝙ plenitudo
gratię nõ ſit adhuc data· ſic· Sicut
filius eſt a patre.ita ſpirituſſanctꝰ eſt

ab vtroq;· Status at veteris teſta

menti coꝛreſpõdet patri in quo intè/
cebãt patres generationi: ſimiliter
ſtatus nouęlegis coꝛreſpõdet filio ĩ
quo clerici intendẽtes ſapientię filio

appꝛopꝛiate habent populum rege

re. ergo vt videt᷑ ꝙ futurus ſit alius
ſtatus ſpirituiſancto coꝛreſpondẽs:

in tpe autẽ ſpirituiſancto coꝛreſpon

denti debet plenitudo gratię dari.
ergo ⁊c· Fnotpol itum arguit ex
euangelio pꝛęſenti. vbi qit ſaluatoꝛ
Si non abiero paradytus non ve/
niet ad vos. (eſpondeo dicẽdũ

wcirca hanc quęſtionem errauerũt

manichei occaſione verboꝛũ chꝛiſti

Hhm ꝙ Ddicit Nug libꝛo.ij cõtra FTau

ſt · Chꝛiſtus eni in hoc caꝰ loquens

de aduentu ſpũſſancti· dixit apoſto
lis ·˖ Cum aũt venerit ille ſpũs verita

tis cebit vos omnem veritatem ·
Aapoſtoli aut omnẽ veritatẽ nõ cog⸗
nouerũt · ſjm ꝙ dicit apoſtolus·jad
Con. xiij · Ex ꝑpte cognoſamꝰ ⁊ ex p/
te ꝓphetamus. Ideo dixerũt aliqui

ꝙꝓmiſſio ſpũſſancti non fuit imple

ta in apoſtolis·ſed in ipſo manicheo
q fuit poſterioꝛ ipſis:⁊ ſᷣm eos cog⸗
nouit plenitudinem veritatis ꝓpter
quod manichei non recipiũt libꝛum
Actuũ apoſtoloꝝ· quia ibi expꝛeſſe

ponitur miſſio plenitudinis ſpũſſan/

cti ſuꝑ apoſtolos· vt ꝑatet Ilch·ij.
Dictum iſtoꝝ manicheoꝝ manileſte

declarari eius diuinitas ꝑ aſcẽſionẽ

patet falſum quia manichens anc
Olicunt omnem veritatẽ cognouiſſe
non ſolũmodo multa falſa. ſed etiã

Abſurdiſſima dixit · vt patet intuẽti

eius crroꝛem · Et nos i libello quẽ cõ
tra manicheos ſcripſimus ponendo
quinquaginta veritates cõtra quin
quaginta erroꝛes eoꝛum· maniteſte
oſtendumus. Nropter qð dicendũ
ẽꝙ plenitudo ſpũſſancti pm ꝙ chꝛi/
ſtus ꝓmiſerat fuit completa in apo
ſtolis qui fuerũt ipſi chꝛiſto ꝓpinqͥſ/
ſimi:in quo habitat omnis plenitu/

do diuinitatis· werũtamen non fuit

Data iſta plenitudo apoſtolis ante
aſcenſionẽ chꝛiſti · Cuiꝰ ratio triplex
eſt. quia ad hoc dat᷑ gratia ſpũſſan/
cti hominibus: vt coꝛda eoꝝ traban
tur ſurſum p appetitum celeſtiũ· ap/
petitus aũt hominis non tendit effi/
caciter ad aliquid niſi illud apprebẽ
Datur poſſibile· et ideo poſſibilitas

perueniédi ad celeſtia debuit pꝛius

vmini ceclarari ꝙ daret plenitu/
do ſpũſſancti · Iſta aũt poſſibilitas

fuit declarata in chꝛiſti aſcẽſione· pm

ꝙ dicitur Micheę.ij · Aſcendet ante
cos pandẽs iter. Et ideo plenitudo
ſpũſſanctinõ debuit dari ante aſcẽ/
ſionem chꝛiſti · ꝓpter qð dicit Jobᷣ ·
vij· Nondum erat ſpnũſſanctus da/
tus quia nõdum fuerat Jeſus glo/
rificatus· Secunda ratio eſt ad hoc
qꝛ ſpn;ſſanctꝰ eſt amoꝛ ſpiritualis:et

ideo apoſtoli pꝛius debuerũt diſpo

ni per aliquem ſpũalem amoꝛem ad
chꝛiſtum anteqᷓ; reciperent plenitu/
Dinem ſpñſſanctitalis auteʒ diſpo
ſitio facta eſt ſubtracto amoꝛe carna
li ad chꝛiſium qui cauſabatur a pꝛe⸗
ſentia coꝛpali ipſius chꝛiſti cum apo
ſtolis · quę quidem pꝛęſentia ſubtra

cta ẽ in eius aſcenſionẽ· ergoꝛc · Cer

tia ratio ad hoc. quia chꝛiſtꝰ nõ dat
ſpiritumſanctuʒ inquãtum homo.
inquãtum deus · ⁊ ideo pᷣus debnit

uc

mhro,

ady⸗

iſ

ben
cnmne
üini
inmma
ſitymn
botla⸗
cho⸗
dhept
mdoßys
vecd
diadi⸗
chinke
mn
füten
4dal
nen:
put
lplo
nispln

n cen
lceeſit

oleen
duopfe
lav
cnd
go o
lunon

ae

ldrſoul

Dmm
feſpor
tumft
figor
P⸗
jetigf
ſmnol

mManic
mntus

wntan

ens gun
Momſe
vſedeni
Minweti
loanic
ſonddo
oagen
knnanleſt
Odcnci
n chu⸗
ea napo
tocpinaſ⸗
ispleniden
Monfuit
Rds ante
otipe
runnſpüſſn
cortraben
nigleſtig,
ntengit eſß
ugapprebe
voſſbilims
buit pꝛius
tplenim/
oſſbiltas
Coneßm
andetmnte

oeNtndo

daat
iſtnansd
in deiege
tioctAe
nſpinmlisd
Nbuenirdi
en anomnt
prrentginng
lsaued
ctommoem
abarn
caiin
cenmu hn
rapki
chnid i N
immbong
wiun
L Pimt

ad patris ꝓqualitatem q;ᷓ daret ſoi.
rituſſanctiplenitudinẽ · ¶ Item nõ
ebuit retardari talis plenitudo ꝑ

magnum tempus .quia ſicut iam di·

ctum eſt · decẽs erat vt illi qui erant
pꝛimi fũdatoꝛes eccleſię poſt chꝛiſtũ
in maioꝛi plenitudine haberent ſpi
ritumſanctũ quibus ſtatim immine/
bat tempus ſdicandi veritatẽ euan
gelij ꝑ oꝛbẽ vninerſũ:tñ de plenitn /
dine ptãtis diuinę põt dari pleni/
tudo ſpũſſancti indifferẽter ĩ qͥlibet
edſl rõnesĩ oppoſitũ · Rd pᷣmã
Dicedũ · ꝙ plenitudo gratię icepit a
chꝛiſti conceptione· quia eius ala ex
tunc plenitudine grę fuit repleta · Nx⸗
rũtamen illa plenitudo non erat tũc

ad alios deriuanda:. ſed poſt aſcẽſio

nem ⁊ gloꝛificationẽ chꝛiſti · vt patʒ
ꝑ pꝛedicta.Non en opoꝛtet ꝙa pͤn
cipiõ plenitudinis tẽpoꝛis det᷑ om/
nis plenitado gratięſed ſᷣm oꝛdina-
mu peeſſ um diſpoſitionis diuing ·

ſecundã dicendũ ꝙ lex noua

an veteri ſicut ꝑfectum imꝑfe⸗

cto · ſed non eſt alius ſtatus expecta⸗/⸗
dus pfectioꝛ ſtatu nouę legis· cũ no
ua lex vltimam pfectionẽ poſſibile,yz

in via contineat⁊ ideo non eſt exxe
ctanda alia lex· vel alius ſtatus ma/
gis coꝛreſpõdens ſpirituilancto qᷓ
ſtatus nouę legis · potiſſime · quia lex
noua eſt amous:amoꝛ ant appꝛopꝛi
atur ſpũiſancto ſic etiaʒ filio Propt᷑

nod dict apoſtolus Romg· viij·
ex ſpũs viteĩ chꝛiſto Jeſu ⁊c · Eo /
dem modo lex vetus non ſolum coꝛ
reſpondet patri · ſed etiaʒ filio · inqn⸗
tum fuit ibidem pꝛęnunciatus ⁊ pꝛ'⸗
figuratꝰ.ꝓpter quod dicit ſaluatoꝛ

Job · v · Si crederetis Moyſi crelde tine
tur in verbis ꝓpoſitis · Prima cõdi/
to eſt· ꝙ petat ſpuale · q notat cũ

retis foꝛſitan ⁊ mihi de me enim ille
fcripſit. ¶ Illud añt qdᷣ adducebãt

manichei pꝛo ſe · Cuʒ venent üle ſpi⸗

ntus veritatis docebit vos omnem

veritatem. Reſpondet᷑ ꝙ cognoue

.ruut omnẽ veritatem eoꝝ ſtatũ de/

„

centem . Qð autez dicitap oſtolus
i.ad Con xiij· Exparte cognoſcimꝰ

⁊c· Vicimꝰ ꝙ loquitur de cognitio/

ne vięe reſpectu cognitionis patrię·
ideõ non valet argumentum ma/⸗
nicheoꝝ· quia apoſtoli cognouerũt
ea que decuit eos ſcire pꝛo ſtatu vię

In dominica

quarta eſt euangeliũ· In illo temꝑe

Olit Jeſus diſcipulis ſuis· Rmen

amen dico vobis ⁊c · Joh· xvi; Cir/
ca qð poſſunt diſputari ſequẽtes ꝗ/

ſtiones ˖ ¶ Prima· Dtrũ omnis qui

petit a patre cęleſti·in nomine chaſti
accipit quod petit· ¶ Secuda Vtꝝ
ſit verũ ꝙ apoſtoli ante reſurrectio
nem chꝛiſti nibil petieruntin nomie
chꝛiſti · ¶ Tertia Otrum gaudium
ſpuale poſſit in hac vita impleri ·

B pꝛimaz

NlIlſic ꝓceditur· Et videt᷑ ꝙ

mo ſc · Jpſemet chꝛiſtꝰ a pfe ſus pe⸗

tijt amoueri calicẽ 1 tamen non fnit

exauditus·ergo ⁊c· ¶ Secundo.
PHaulus vas electionis petijt a deo
patre ſtimulum carnis ſibi amoueri

non accepit quod petijt · ergo ⁊c ·

Tertio ſic· Idem arguit᷑ de mul

alijs qui multa petunt a patre cele /

ſti in nomine chꝛiſti · ⁊ tñ nõ accipiũt

qð petüt · ergo ⁊c · ¶ In oppoſitum

eſt ĩ euãgelio ſᷣſenti verbum chꝛiſti·
¶Rñndeo dicẽdũ · ꝙ omnis qui pe
tit a patre celeſti ĩ nomine chꝛiſti · ae
cipiet quod petit dum tñ interueni
ant quinq; conditiones quę cõtinẽ/

Dicit.ſi quid · i· aliquid:quia malum

nibil ?e· Itẽ tpale cõpatũ ad ſpãale
nihil eſt · Vnde Tug · Qnicquid

aliud qᷓ;ᷓ qð ad vita ętemnaʒ accedit
i2

Anon omnis qui ꝑetit a pa
tre cęleſii accipiat quod petit· ¶ Pri

ne quicquid aliud concupiſcitur ni/
hil eſt· Gal. vj· Qui ſe exſtimat ali/
quid eſſe cñ nihil ſit · ¶ Sed nunqͥd

nõ ſanitatem petimus vt cum infir/

& hoeſt

mi inungunt · Item ꝓſperitatẽ tem
poꝛalem· Item tpalia.vt ibi · Panẽ
noſtrum quotidianũ Reſpõdetur
ꝙ temꝑale relatũ ad ſpirituale iam

aliquid eſt.· Onde nota ꝙ oꝛatio ni -

hil aliud eſt q; executio ceſiderij· Eo
ergo modo aliquid oꝛandũ eſt quo

*

ceſideranduʒz· Sed aliqd deſidera

tur Dupliciter · ſcʒ ꝓpter ſe · vt finis ſit.

nino nihil ſit. ſed tantę rei compatio

ſolum regnum ceęloꝛum · Math. vj ·
Qusgrite pmũ regnum dei· Et pᷣs·

VBnã petij a dno ⁊c· Sic in euange

lio pſenti· Netite vt gaudium vrm
plenũ ſit · Tliquid deſideratur ꝓpt
aliud vt temꝑalia quę ſunt materia
virtutum · ⁊ ſine quibus hanc vitã

Ducere non poſſumꝰ ſic Matthᷣ· vi ·
Hanem noſtrum quotidianum c.

Item Prouer xxx. Medicitatem

et diuitias ne dederis mihi.ſed tan/
tũ victui meo tribue neceſſaria. HPir-
tutes aut ⁊ gra ꝑetunt᷑ tanq; ꝑ ſe ad
Secunda conditio

intermiſſione oꝛate.· Et hoc notat in
verbo illo · Petienitis quaſi pſeuerã

7

finem Ducentia·

nu ; de ficẽ

do ⁊ continuando· Certia conditio

oꝛationis eſt vt fiat pcedat ex filaa/

li affectu · cum dicit · Patrẽ · qui enĩ
ex timoꝛe petit non patrem ſed vñm

beiit vel hoſteʒ . hoc eſt pie petat ·
Quarta cõditio oꝛationis eſt· vt ſit
e his ꝗᷓ ꝑtinẽt ad ſalutẽ· cum dici ·–K

In nomine meo · qð eſt nomen ſal/

7

uatoꝛis · in quo nomine petit qui per⸗

tinentia ad ſalutẽ petit · qꝛ Jeſus qð

eſt nomen ſaluatoꝛis ſalus interpꝛe/
tatur. Quinta conditio oꝛõnis eſt·
yt fiat · ſiue vt petat pꝛo ſe · vnde di⸗

cit · Dobis· quia ꝓ alijs nõ exaudit᷑
ſempꝑ contranantibus eoꝝ demeri
tis ꝓ quibus fit pentio vt ꝓ peccato
ribꝰ aut indiſpoſitis Hiere.vij.Qo
li oꝛare ꝓ populo iſto· Et· xv: Si ſte

terint Moyſes Samuel ⁊c

rõnes in oppoſitũ · Ld pmam reſpõ

det᷑ ꝙ chꝛiſtus fuit exauditus in om

in ſua oꝛatione ſm eliberatonem ·
NReſpõdetur etiã ꝙ chꝛiſtꝰ ꝑxtẽs ca

licẽ paſſiõis a ſe tranſferri nõ expᷣſſit
volũtatẽ ſuã ſimplicit᷑.ſcʒ qð ſi impli
citer volebat ᷣ̊ motũ ſenſualitatis

aut cuiuſdã volũtatis ratiõis vt na-
tura eſt· Pro quo notãdũ ꝙ oꝛatio
eſt quodãmodo interpꝛetatiua vo-
lũtatis humanę· Cücergo alicuius

oꝛantis exauditur oꝛatio quãdo eiꝰ
voluntas adimplet᷑:voluntas autẽ

ſimplicdter hominis eſt voluntas ra
tionis· hoc aüt abſolute volumꝰ qd

ſm væliberatam röõnem volumus.

aliud aüt qð volumus pm motum

ſenſualem vel etiam m motum vo/

luntatis ſimplicisquę conſideratur
vt naturanon ſimpliciter volumus

ſed ſᷣm quid .ſcʒ ſi aliud non obſiſtat
qð pꝑ deliberationem rõnis inuenit᷑
vnde talis voluntas magis eſt di/
cenda velleitas q; abſoluta volun/
tas· quia ſcʒ homo hoc vellet ſi aliud
non obſiſteret · ſm aut voluntatem
rationis chꝛiſtus nihbil aliud voluit

niſi quod ſciuit deñ velle.ideo om
nis abſoluta voluntas chꝛiſti etiaʒ

humana fuit impleta quia fuit deo
cõfoꝛmis.⁊ ꝑ conſequens omnis eiꝰ
oꝛatio fuit exaudita ¶( d ſecundaʒ
reſpondet᷑ ꝙ Paulus qð oꝛauit nõ
obtinuit.

*

quia non ſibi expediẽs fuit
j:Conxij · ¶ êd tertiam reſponde/
tur ꝙ aliqui ſi nõ exaudiũt᷑ eſt ꝓpter
defectũ aliquarũ pdictarum cõditio
nũ reqſitaꝝ ad h̊ q; oꝛõ ſit exaudibi /
lis Matthᷣ xx· Neſatis qͥd petatis ·

uß
noſm
lui
nolc⸗
ns D
kee
Penen
wle⸗
Donm
ſu ſubi
Wur c
waten
Ttur
Roc
ſiticc
N
minen
.wn
fleuune
ſonmo
wur mi
.oberlgea
beorer
nechu
bitoman⸗

Wleqe

Nſene
dis
flis
ltl ps⸗
amnait
Ao
conſe
cetbal
berde
Dpet
cleſex
inchri
domin
Wlalin
ſecun;
ſgtt Urel

ttenobt

mlliterne
ſtunynn
cbuinie

Zerde
Dnnen⸗
Pleccato

ü
mum e
Ctusinon
canonen
Ptisa
nogſit
gdſnpti
nahtars
s
Wügonti
nuna ,
goalauis
nogricoc⸗
Olontasani
voluntun
wluny
wlamus.
in notum
votum vo/
Hideruwr
wolumus
onobiiſat
niinnene
gs Ad
Nun Wun
wlletſialu
wiuntuen
Nlinc voluit
entideoom
chui cun
r futn
mgowvnise
gdonutni
ichctüsfll
unſont⸗
iicht,
umunihi
ſtondtn
enn⸗

queſtionem ſic ꝓcedit᷑· Et videt ꝙ
nõ ſit verum papoſtoli nõ petierut

aliquid pꝛimo ĩ nomine chꝛſti Pri⸗

22 ——

catis duodecim apoſtolis dedit eis
teſtatem ſpirituũ immundoꝝ·ſed
ecoꝛando faciebant · ergo aliquid
Petierunt in nomine chꝛiſt · ¶ Secũa
do ſic · LAnce · x· dici᷑ ce diſcipulis ·
Domine in nomine tuo etiaʒ d ęmo
nia ſubijciutur nobis · ¶ Certio vi/
cetur contra illud Lucę· v· In ver⸗
bo autem tuo laxabo rete; ergo vi/

mo ſic · Matth x· Dicitur · e cõuo

tur ꝙ in nomine chꝛiſti aliquid a

ceo apoſtoli petierunt · ¶ In oppo
ſitũ eſt euangeliuʒ pſens · vbi dicit ·
Dſq; modo nõ xtiſtis quicq; K no
mine meo · ¶ Reſpondeo dicendũ
ꝙ verum eſt qð aut chꝛiſtus in Pſen/
ti euangelio Nam apoſtoli ante re /
ſurrectionẽ chꝛiſti:non ita cognoue/⸗
runt virtutem nominis chꝛiſti ſicut
poſt· ⁊ ideo adhuc ignoꝛabãt ꝙ om
nis eoꝝ petitio eſſet exaudibilisi no
mine chꝛiſti· Cum etiam quia habe/
bãt omnia bona in chꝛiſto · Honum
vtile · quia in eo erant omnes theſau
ri ſcientię⁊ ſapiẽtię dei · Honum de
lectabile · quia erat ſpecioſus foꝛma

P filijs hoiuʒ · Ps· xluij · onũ hone/
ſtũ · ps · cxx L . imis honoꝛati ſũt
amici tui deꝰ ¶ Ad rõnes ĩ oppoſitũ
Id pꝛimam reſpondetur negando
conſequentiam · Et ratio eſt · quia li⸗
cet haberent poteſtateʒ a chꝛiſto ſu

per dęmonia· non ſequitur ꝙ oꝛan/

do peterent in noĩe chꝛiſti · ſicut nüc
eccleſia in omnibus quaſi oꝛõnibus
in chꝛiſti nomĩe finiendo· dicit Per
Dominũ noſtrum JYeſum chꝛiſtu ⁊c.
l aliud ſimile · Et ita reſpõdet᷑ ad
ſecundã ·quia ibi ĩ nomine tuo intel/
ligitur.i.in virtute tua aut poteſtate
a te nobis conceſſa ¶ IAld tertiam ſi/
militer reſpondet᷑ꝙ non eſt ad ꝓpo
ſitum · quia aliud eſt petere in nomi/
ne chꝛiſti · aliud a patre:⁊ aliud ĩ ver

bo chꝛiſti laxare retia · RM
d tertiaz que
tionem ſic ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ ꝙ gau/
Diñ ſpuale q ð ex charitate cauſatur
nõ poſſitĩ nobis impleri.¶ Primo
ſic · Quãto magis gaudiũ ð deo ha
bemus· tanto gaudiũ eius in nobis
magis impletur.ſed nunꝙ; poſſumꝰ
de veo tatum gaudere q̃ntü dignũ
eſt vt de eo gaudeatur: quia ſemper
bonitas eius quę infinita eſt excedit
gaudiũ creaturę quod eſt finitum· g
gandium de eo nunqᷓ; poteſt imple
ri· ¶ Secundo ſic: Illud quod ẽ c⸗
pletu non poteſt eſſe maius:ſed gau
Dium etiam beatoꝝ poteit eſſe maiꝰ
quia vnius gaudiu eſt maius qᷓ; al/
terius· ergo gaudiu de eo nõ poteſt
in creatura impleri.¶ Certio ſic · Qi·
hil aliud eſſe videt᷑ compꝛehẽſio qᷓ;
cognitionis plenitudo · ſed ſicut vis
cognitiua creaturę ẽ finita·ita et vis
appetitiua eiuſdem · Cu ergo deꝰ nõ
poſſit ab aliqua creatura compꝛebẽ=
di:videt᷑ ꝙ nõ poſſit alicuius crea⸗
turę gaudium de deo impleri/ JIJn
oppoſitum eſt pᷣſens euangeliũu · vbi
Dicit · Petite udiũ veſtrũ ple/
num ſit · Kell ondeo Dicendũ qꝙ;
plenitudo gaudij poteſt ĩtelligi du
plicit. Hno modo ex ꝑte rei de qua
gaudet · vt ſcʒ tantũ gaudeat᷑ de ea
quãtũ dignũ eſt de ea gaudere · Et
ſic eſt cõcluſio pꝛima · ꝙ ſolũ dei gau
Diüũ eſt plenũ de ſeipſo Patet cöͤclu
ſio · quia gaudiũ eius eſt infinitum·⁊
h eſt condignũ infinitę bonitati dei ·
cuiuſſibet aũt craturę gaudiũ opoꝛ/
tet eſſe finitũ · Alio modo poteſt in/
telligi plenitudo gaudij ex ꝑte gau/
Te tis · Et ſic ponitur ſecũda cõcluſio
ꝙ; gaudium ſpirituale poteſt imple/
ri in futura beatitudine · Iſta cõclu⸗
ſio declaratur ſic· Gaudiũ comꝑat᷑
ad deſideriũ · ſicut quies ad motuʒ
eſt autẽ quies plena · qñ nihil reſtat
15

—

c motu.vnde tũc eſt gandium ple
num quãdo iam nibil deſiderandũ
reſtat. q;diu autem in hoc müdo ſu/
mus non quieſcit in nobis deſiderij
motꝰ.quia adhbuc reſtat ꝙ deo ma/
gis appropinquemus ꝑ gratiam ·R
quãdo iam ad beatitudinem ꝑfectã
puentum fuerit nibil deſiderandũ
reſtabit: quia erit plena fruitio in q̃
homo obtinebit quicquid ctiã arca
alia bõa deſiderabat·ſᷣm illꝰ pᷣs: cij·
Qui replet ĩ boniſ ceſideriũ tuũ·Et
ideo quies eſt non ſolum deſiderij qͥ
eſideramus deum ſed etiam om /
nium delſiderioꝝ quies· Vnde gau
Dium beatoꝝ eſt pfecte plenũ· ⁊ etiã
ſup plenũ · quia plus obtinebunt qᷓ;
Deſiderare ſuffecerũtinon enim ĩ coꝛ
hominis aſcendit ꝗ̊ͥ pꝛęparanit deꝰ
Diligentibꝰ ſe · vt Dicit· i · Cor ij · Et
binc eſt quod dici᷑ Lucę vi · Men
ſuram bonam ⁊ ſupeſtluente Dabũt
in ſinus veſtros · qꝛ tamen nulla cre/
gtura eſt capaxgaudij de deo ei cõö⸗
Digni. inde eſt ꝙ illud gaudium nõ
capitur in homine. ſed potius homo

intrat in ipſum · ſcom illu tt.

xvx. Intra in gaudin dñni tui.

rõnes in ogpoſitum· Id pᷣmã reſpo

Detur ꝙratio illa ꝓcedit de plentu
Dine gaudij ex ꝑterei de qua gau/
detur. ¶Ad ſecundam reſponder
negandoò minoz?· Et ratio eſt· quia
cum peruentũ fuerit ad beatitudineę
vnuſqſq; attiget terminũ ſibi pꝛeęfi⸗
xum ex ſᷣdeſtinatione diuina:necre/
ſtabit vlterius aliquid quo tendat᷑
;uis in illa terminatione vnus per
uenit ad maioꝛem ꝓpinquitatẽ dei·
alius ad minoꝛẽ:⁊ ideo vniuſcuiuſq;
gaudium erit plenũ ex pte gauden/
tis · quia vniuſcuiuſq; deſideriũ ple/
ne quietabit· erit tũ gaudium vnius
maius q; alterius ꝓpter plenioꝛẽ ꝑi
ticipationẽ diuinę bonitatis · 74
tertiã reſpondet᷑ negando cõſequen
tiam ˖ Et ratio eſt · quia Duplex ẽ ple

nitudo cognitionis· ſcʒ quędam ex

parte rei cognitę · vt ſcilcet tantum

cognoſcat᷑ res quantũ cognolſci po/
teſt · ¶ iſta bene poteſt dici cõpꝛeben/
ſio · T ſoli deo ꝓpꝛia reſpectu ſunpſiul
qui tantũ cognoſctt ſe quãtũ cogno/
ſcibilis ẽ· Itlia dicitur plenitudo ex
parte cognoſcentis. ſic ⁊ de gaudio
Dictum eſt· ⁊ de tali plentudine be/
ne poteſt dici ꝙ beatꝰ plene cogno
ſcet ceum · Vnge apoſtolꝰ ad Col.
p· Impleamini in agnitione volũta

tis eius in omni ſapientia et intelle/
ctu ſpiritual

bus euangeliuz eit · In illo tpe dixit
Jeſus diſcipulis ſuis. Quis veſtrũ
habebit amicum ⁊c · Luce xi· Circa
qð poſſunt diſputan ſequentes quę

ſtiones ˖ ¶ Prima OHtrũ in iſtis roga

tionibus deus ſolus ſit oꝛandus an
etiam alij ſancti · ¶ Gecũda Htr ĩ
oꝛone noſtra tempalia ſint petẽda·
¶ Certia VHtrũ ſit ſperandũ ep pecca

toꝛes oꝛando impetrẽt aliqͥd a deo

Dpꝛimaz
gquęſtioõneʒ ſic ꝓcedit᷑· Et
yidetur ꝙ ĩ iſtis rogatio/

nibus ſolus deus ſit oꝛandus ⁊ non

aliꝰſanctus ¶ Primo ſic · Per diffi⸗

nitionem oꝛõnis · dicit DHamaſcenꝰ.
oꝛatio eſt aſcenſus mẽtisi deů/

Sſolus deus videt᷑ oꝛandꝰ.¶ Secũ

do ſic ˖ DNDꝛatio eſt actus religionis:

ßſolus deus eſt religione colendus ;

⁊c · ¶ Certio ſic. Dirtꝰ oꝛõnis plꝰ
in affectu conſiſtit q;ᷓ voce · qꝛ hoc ne
gocium vt RNuguſtinus dicit plus
gemitibus q; vocibus agitur .ſᷣ ſoli⸗
us dei eſt cogitationes coꝛdiũ ⁊ affe/
ctus pcipere · g nõ niſi ſoli deoo ẽ poꝛ/
rigẽda oꝛatio ¶ Quarto ſic· Si ali⸗
quibus ſanctis oꝛõnem poꝛrigimus
hoc nõ eſt niſi inquãtũ ſunt o con
iunctiſed quidã etiam in hoc mũdo

goꝛij

iins o⸗

vnente
Cpſten
ygi
glatoe
ſnpara⸗
e.
lesn
agoo
do Con
barur
porobi
ſeteffa
Nounin
ſandor
Anpe
ſando
acth
felen
nobis
faaten
pai
lt i
ho
ſtquibe
ncoxc

liga
anle

dlumn.
m
nopon
modo⸗
nodo
diſtinea
ding⸗⸗
ſolidr
lipqn
mus
tones
tiam⸗.
de

diſunt.
quopan
Apecta

quedana
Cet tantun
Mioſapo/
Atingern⸗
ufußful
Plennncog
1 dgaude
mIndne be
Nlanecoguo
nonevolüta
n amicle/

.
Müllotpedet
Quswii
luepCn
Eenmpgt
iiniſtisog
konngsn
lice trii
lnt glua⸗
ndi ecca
Aadado⸗

hmn
iE
giſnsogr
tonnndnstnn
noſe Pudi⸗
didt Omnimn

nſus nais .

torunc Di
Actus ſelger/
gonetoene
c weq
uſnnns di⸗
brsggt bſr
OnesNi,

=
—

—

iiſ
nle
onen vngn
Bititur uin
misknrnc

„

Don.

iawin⸗

viuentes · vel etiam in purgatoꝛio

exiſtentes ſunt deo cõiũcti multum
per gratiam · qad eos aũt nõ poꝛrigit
oꝛatio · ergo nec ad ſanctos qui ſunt
in paraduo debemus oꝛõnem poꝛri
gere · 4 Quinto ſic. Sancti exiſten/⸗
tes in paradiſo non oꝛant ꝓ nobis ·
ergo ad ipſos nõ eſt oꝛatio poꝛrigẽ/⸗
da · conſequẽtia patet:antecedẽs p/
batur ·quia ſi ſancti qͥ ſunt in patria
pꝛo nobis oꝛarent ·ſuꝑioꝛum oꝛatio
eſſet efficacioꝛ: non ergo deberetim/
ploꝛari ſuffragiũ oꝛationũ inſerioꝛũ
ſanctoꝝ · ſ ſolu ſuꝑioꝝ · ¶ Sextõ ſic ·
