lationi q; caro moꝛtalis· ⁊ quid tam

mundiu pꝛo mudandis vitijs moꝛta

lium q; ſine contagione carnalis cõ/
cupiſcentię caro nata ivtero ⁊ exvte/
ro virginali:⁊ quid tam grate offer⸗/

.

ti ſuſcipi poſſit qᷓ caro ſacrificij no/

ſtn Sren effectum ſacerdotis nĩi ·
dqſecundã reſpondetur. negãdo
conſequentiaʒ · Et ratio eſt duplex ·
Hꝛuma ·quia vᷣcuguſtinꝰ ibi de ſacri/
ficijs viſibilibꝰ figurabilibꝰ loquit᷑ ·
Secunda ẽ·qꝛ paſſio Chꝛiſti licet ſit
aliqd ſignatũ ꝑ alia ſacrificia · eſt tñ
ſignũ alicuius rei obſeruandęa no/
bil · m illud · ·.· Petri · iiij · Chꝛiſto igi
tur paſſo in carne·⁊ vos eadem cogi
tatione armamini ·quia qui paſſus ẽ
in carne deſijt a ꝑeccatis· ut iam non
hominũ deſiderijs · ſed volũtate dei
quod reliquũ eſt in carne viuat tem/
Wona elcteian reſpondet᷑· negã/
Do cõſequẽtiam · Et ratio eſt · tum qꝛ
licet paſſio Chꝛiſti ex parte occiden/
tium fuit maleticiuʒ · ex ꝑte tñ ipſius
Chꝛiſti ex charitate patient fuit ſa/
crificiũ:tum quia hoc ſacrificiũ Chꝛi·
ſtus obtuliſſe dicit · nõ autẽ illi qͥ eũ
occiderunt·

d ſecũdã que

onẽ qua quęritur · Dtrü Johãneſ
cõuenient᷑ ſpecialiter noĩauerit Chꝛi
ſtum agnũ dei magis qᷓ; aliquod ali
ud aĩlal ſolitum ſacrificari· ſicut bos

vitulus capꝛa turtur caba Ke⸗

ſpondeo a ponit᷑ cõcluſio reſponſalis
ſine argumẽtis ſcedẽtibꝰ ꝙ ſic Et h̊
multiplici de cauſa · Pꝛima ẽ·quia ſi
cut dicit᷑ Numeri · xxviij · Licet alia
animalia fierent ſacrificia in templo
certis tempoꝛibꝰ. vnũ tñ erat qͥtidia/
nu in quo iugiter vnꝰ ggnus de ma/
ne ⁊ alius veſpe offerebat · nec H mu⸗
tabat᷑ vnq;ᷓ ſed tan q; pᷣncepale ob/
ſeruabat᷑ · alia vᷣo ex adiũcto.⁊ ideo
agnũ qui erat pncipale ſacrificium
igniſicat Chꝛiſtus · qui eſt pᷣncipale
ſacrificiũ · Nã oẽs ſancti qui pꝛo fide
Chꝛiſti paſſi ſũt ꝓſũt ad ſalutẽ ſideli
um · h̊ nõ hñ̃t niſi inqᷓntũ ſuꝑ obla
tionẽ agni q̃ſi oblatio adiũcta pᷣnci

pali ſacrifiado ĩmolãt᷑⁊ h̊ offertqᷣdẽ

iglnti
toriflnn⸗

gtact

Uipecamn
nurede
Nelsſohen
diot Zo
masid
ppr maͤus
G' co
nonapen⸗
Prynlnn
Paenpli
Heinabin

Cnneinwi

punſci

(cba
(llns

Cgnalse
cecitEt
honeactn
chiocati
Ngneſalun
tincamat
Kpaleig
Mrina
rdit
pnapn
looir
Geci
.
ſed ⸗
cgton
gütp
hoie
go

oluftt,
entons
An gegii
Kdupler⸗
ſ Ndſai
Nhipſant.
ſolhirft
uſichapiii
benmncenn
niiChrlofg
wsengenng
paſus;
astunnon
volittte di
Meviatten
taͤncet negi
mmotſtun
Apanteotcden
FApeeniſe
Ehanent hnkin
Nlaici
no ut̃ liqi

ye
ni zobänef
iavent Chij

cGtiggodali.

krreſutbos

dDe
jaieqich⸗

Primdqul
wii Titt
faa nten
ifitn inin
ags
hnbatnh
Söuptet
etinnt
Pleſnfn

Gütiincn n

ciguppit
tacfihniie
aſtiipe⸗
MMüne
1bofni

mane ⁊ vſſpe · qꝛ ꝑ Chꝛiſtũ patet ad/
Ditus ad intelligetiã diuinoꝝ contẽ
plandã⁊ fruẽdam · qð ꝑtinet ad co/
gnitionem matutina· ⁊ inſtruim̃ quõ

vtam̃ terrenis abſq; inqͥnamẽto pecc
cati qð ꝑtinet ad veſi Pena Bech,

Da ratio ẽ · quia inter oẽs figuras ve
teris teſtamẽti agnꝰ paſcalis expᷣſſiꝰ
figurabat paſſionẽ Chꝛiſti · quia ille
agnꝰerat ſine macula:⁊ ꝑ eiꝰ imola/⸗
tionẽ filij iſrael liberati ſut a ſeruitu/⸗
te ęggyptiaca · ſicut ꝑ paſſionẽ Chꝛiſti
qui peccatũ nõ fecit ſumus liberati a
ſeruitute diaboli · Dñ Gloſa interli/
nealis ſuper verbo · Ecce agnus dei ·
Dicit · Innocẽs imolandus ſfigura/
tus in agno paſcali.· ¶ Certia ratio
ꝓpt᷑ mãſuetudinẽ · Iſaię· liij · Quaſi
agnꝰ coꝛã tondẽte ſe obmuteſcet · et
non aperiet os ſuũ¶ Quarta ratio ẽ

Xpr vtilitatẽ · qꝛ lana ſuę cõuerſatiõiſ

P exemplũ dat veſtimetũ vtut·⁊ car
nẽ in cibũ nutrimẽti ſpũalis:⁊ lac do

ctrinę in potũ paruulis nondũ ad ci/

bum ſolidũ ꝑ fecttis.

– 4

ſtionẽ qua queęrit᷑· Otia Chꝛiſtꝰ pᷣn/
cipalius paſſus ẽ ꝓ deletione peccati

oꝛiginalis q; actualiũ peccatoꝝ · ſic ꝓ
cedit᷑ · Et videt᷑ ꝙ pncipaliꝰ ꝓ dele⸗
tione actualium · ¶ Pꝛimo ſic· to
eni peccatũ eſt graniꝰ.tãto mag hu/
manę ſaluti aduſat ꝓpter quã deus
eſt incarnatꝰ ⁊ paſſus: ſed peccatum
actuale ẽ grauiꝰ qᷓ; peccatũ oꝛiginale
Minima eniʒ pena delet oꝛiginali.
ut dicit Ruguſtinꝰ cõtra Julianũ · S
pᷣncipalius incarnatio Chꝛiſti ⁊ pal/
ſi⸗ oꝛdinat ad deletionẽ actualium.
Secũdo ſi· Heccato oꝛiginalinõ
Ebet pena ſenſus ·p ſolũ pęna dãni

ſed Chꝛaſtꝰ venit ꝓ ſatiſfactiõe pec/

catoꝝ pęnã ſenſus pati ĩ cuce · non
aüt pena dãni . qꝛ nullũ defectũ ha⸗
buit Diuinę viſionis aut fruitionis·
ergo pᷣncipalius venit ad deletionẽ

pctõꝝ actualiũ qᷓ; oꝛiginał¶ Tertio

ſic· Vicẽ apłlus ad Gal ·ij · Dilexit me
⁊ tradidit ſeipſũ ꝓ me · ſed ꝓpꝛia pec/
cata nr̃a ſũt actualiaoꝛiginale enun
ccatũ eſt cõe ergo videt᷑ id qð bꝰ
noppoſitũ eſt euãgeliũ ꝑñs:cum
git · Ecce agnꝰ dei ecce qͥ tollit pꝑecca/
ta mũdi: vbi aliqͥ textꝰ hñt peccatũ:

Vngde dicit Oloſa · Heccatü mũdi

eſt oꝛiginale qͥd eſt cõe oĩum · ¶ Re/
ſpõdeo dicẽduũ ſub duabꝰ cõdluſio/
nibꝰ · Pꝛima eſt · ꝙ Chꝛiſtus Venit in
mũdũ nõ ſolũ ad delendũ oꝛiginale
peccatũ·ſed etiã ꝗd deletionẽ oĩum
peccatoꝝ actualiũ · Iſta cõcluſio pa/
tet · Pꝛimo ꝑ illud Oſeę vli· Omnẽ
aufer iiqͥtate · Et Coll. ij · Qui viui⸗
ficabit nos cũ illo donãs nob oĩa de
licta è vo nõ oĩa ꝑeccata deleant᷑
in hoĩbꝰ eſt ꝓpter defectũ hominũ qᷣ
Chꝛiſto nõ adhęrẽt· ſm illud Joh·
iij · NPenit lux in mũdũ. ⁊ dilexerunt
hoĩies mag tenebꝛas q; lucẽ · C hꝛſtꝰ
aüt q̊d exhibuit·ſcʒ ſatiſfactionẽ ſuę
paſſionis ſufficiẽs fuit ad oĩa pecca/
ta delẽd ecũda cõcluſio ẽ ꝙ pᷣn
cipalius Chꝛiſtꝰ incarnatꝰ ⁊ paſius
eſt ꝓ pꝑeccato oꝛigiali · Patet cõclu/
ſio · quia tãto pncpaliꝰ ad alicuius
peccati deletionẽ Chꝛi venit · qn/
to illud peccatũ eſt maius· ſed pꝑecca/
tũ oꝛiginale ꝑ qͥd totů genꝰ huanuʒ
inficit᷑ eſt maius peccatu extẽſiue qͥᷣli/

bet peccato actuali qͥd ẽ ꝓpꝛiũ ſingu/

laris ꝑſonę· ergo ad h̊ tollẽdũ Chꝛi/
ſtus pncipaliuſ venit in mũdũ/inq̃n
tũ bonũ genij diuiniꝰ eſt q; bonũ vni
us · ut dicit · ..· ethico 2 ¶ T d ratiões
in oppoſitũ· Id pmã rndet᷑ ꝙ maiꝰ
aliqd dꝛ Duplicit · Ono modo intẽ/
liue · ſicut ẽ maioꝛ albedo ꝗẽ intelioꝛ
⁊ per hũc modũ peccatũ actuale eſt
maiꝰ qᷓ; oꝛigiale · qꝛ plus hʒ de ratio/
ne volũtarij · Alio modo dĩ aliquid
e

maiꝰ extẽſiue · ſic dꝛ maioꝛ albedo
eſt in maioꝛi ſupꝑficie · ⁊ ſic oꝛigina

peccatũ ꝑ qð totum genus humanũ

inficit᷑ ẽ maiꝰ.⁊ ſic argumẽtũ illud ꝓ/
cedit de intenſiua magnitudine · ⁊iõ
nõ militat ecñdã rñdet᷑:negã

do cõſequẽtiã · Et ratio eſt · quia licet

peccato oꝛiginali ĩ futura retributio
ne nõ debeat pęna ſenſus· pęnalita/
tes tñ ſenſibilit᷑in hac vita patim̃ · ſi⸗
cut famẽ ſitim moꝛtẽ ⁊ alia hmõi:qu
ex peccato oꝛiginali ꝓcedũt. Et ideõ
Chꝛiſtus ut plene ꝓ peccato oꝛigina

li ſatiſfſaceret voluit ſenſibilẽ doloꝛẽ

hatirmonge alia hmõi m ſeipſo
conſumaretilæld tertiã rñdet᷑.negã/
do cõſequẽtiã:⁊ ad dictũ apoſtoli re
ſpondet᷑ ꝙ nõ eſt ita intelligendũ ꝙ;
voluerit minuere ampliſſima ⁊ ꝑ oꝛ/
bem diffula Chꝛiſti munera qð p ſe
ſolus Cbꝛiſtus moꝛtuus ſit · ſed ut h
oĩbus ſe ſolũ iudicaret obnoxium · ⁊
ideo nõ excludit᷑ quin pᷣncipalius ve
nerit abolere peccatũ oꝛiginale totiꝰ
naturę ꝙ; ꝑeccatũ vniꝰ pſone ·

In Octauiſ epi
phanię ſᷣm eundẽ vſum ſdicatoꝛuʒ
egit᷑ euãgeliũ de baptiſmo Chꝛiſti · ſ
In illo tempe Penit Jeſus a gali/

lea ad ioꝛdanẽ ad Johannẽ ut ba-

Pngaret ab eo Matthᷣ.iij. Et pñt di
ſputari ſequẽtes quęſtiõesi Pꝛimo

ruenie fuit Chꝛiſtũ bapticari
Secu

Secudo . Dtrũ cõueniẽt᷑ ſuꝑ Chꝛi⸗
ſtum bapticatũ cęli apꝑti ſũt·⁊ ſpiritꝰ
ſanctuſ deſcendit ſicut colũba.⁊ vox

patris audita eſt·

— ãſtionẽ qua querit · Ptrũ

pticari:ſic ꝓcedit᷑· Et videt ꝙ non.
Paĩo ſic.· Bapticari eni eſt ablun
ed Chꝛiſto nõ conenit ablui in quo
nulla fuit impuritas.ergo videt᷑ ꝙ

6 fuit cueniens ipſum bapticar:
Secido ſic · Pꝛimũ mouẽs in quo
ibet genere eſt imobile m illuʒ mo/

ti ·ſicut celu q eſt pᷣmũ alterãs non
eſt alterabile · ſed Chꝛiſti⸗ eſt pᷣmũ ba

(Oueniẽs fuit Chuſtũ ba /

pticas · ſim illud Jobᷣ.i · Supꝑ quẽ vi
Teris ſpm̃ deſcendẽtẽ ⁊ manete b̊ eſt

qui bapticat. ergo Chꝛſſtũ nõ dcnit
Baprigort C eind arguit᷑ ſpãlit᷑ ba/
ptiſmo Johanns ſic· HOaptilmꝰ Jo
hannis erat baptiſmꝰ pęnitetig. ſed
Chꝛiſto pęnitẽtia nõ cõuenit qꝛ nul/
lũ habuit peccatũ·g videt᷑ ꝙ nõ fuit
cõueniẽs Chꝛiſtũ bapticari bapti/
ſmo Johãnig. ¶ In oppoſitũ ẽ euã/⸗
geliũ ꝑnñs Kndeo dicẽdũ ſe̊ dna/
bus ↄclonib ¶ Prꝛa ẽ ꝙ ↄueniẽſfuit
Chꝛiſtuʒ baptiari · Et H̊ pᷣmo utta/
ctu ſuę mũdiſſimę carnis vidclicet re/
generatiuã cõtuleret aquis· Naʒ ut
Dicit᷑ de conſe · diſ · iij · Aunq; aqua
peccata purgare poſiet niſi huſtactu
Dñici coꝛpis fuiſſet ſanctficata.ñ
ait vtmbꝛoſius ſup Qucã · Haptica⸗
tus eſt dñs ut ſanctificatas aq̃s poſp
modũ bapticandis relinqueret · Et
idem Chꝛyſoſtomꝰ 7 Beda. Digna
tus eſt lauari ioꝛdanic ꝗͥ erat mudꝰ
a ſoꝛdibꝰ cũct ut diluendas nr̃oꝛũ
ſoꝛdes ſcelerũ oĩum fluenta ſanctifi/
caret aq̃rũ/¶ Secũdo ſic:quia ut di/
at Tuguſtinꝰ in ſermone de ephia
Voluit docẽ qð faciẽdũ oĩbꝰimꝑa
uit. ⁊ B̊ eſt ꝙ ipſe dicit ſic. Hecetnos
aclplere oem iuſticiã. Nt enĩ Rm/
bꝛoſiuſ dic ſuꝑ Lucã. M ęc ẽ iuſticia
ut ꝙ alterũ facere velleſ · pus ipſe in/
cipias ⁊ alios tuo hoꝛteris exemplo.
Werti⸗ ratiõe ꝓcedit᷑ſic · Chꝛiſtus
erat finis veten leg ⁊ initiũ nouę· g
nõ ſolũ debebat ĩplere ea ꝗ ſũt vete⸗
ris leg b inchoare ea ꝗᷓ ſũt nouę · Et
ideo ſicut cõueniẽs fuit nt circũcide/
ret᷑ ut circũciſionẽ ⁊ alia legalia fini/⸗
ret ⁊ terminaret; Ita cõneniens fuit

ut bapticaret᷑ ut legẽ nouã ichoaret.
¶ Secũda ↄcło · Cõuẽiẽſfuit ut chꝛi/
ſtobaptiſmo Joß · bapticaret. Iſta
ↄclo bẽt ex euãgelio gñti:De h aſſi/

gnãt pleſrõeſ· NHꝛimo ꝓpt᷑ ↄditionẽ

baptiſmi Johᷣiſqͥ nõ bapticauit ſpũ
g ſolũ ĩ ꝗq· Chꝛiſtꝰ ãt ſpñali bapiiſ/
mate nõ indigebat qͥ a pᷣncipio ſuę

S

cwltti⸗

nigmme
inolobꝛ
beetCertn
oſten

l A

Pmaͤfeſvn

umEn

ttgenra

ninen

idſtüden

(Nnenne

ngCn
Piintcraſ
Naouaſd
gegnod
lunn Chrſ
fobaptin
Peimegnn
oMalo
Npnni⸗
ſrontutin

uro⸗

ſitsnten

Ciphocfe

Pckczavs

Muinigoor

dhosſu
ugatluon

gueſtiond
eygfuitg
liapertilu
vorpis
Aturgn
lonarguit

itligte

ſotckind
cgeſtiaft
lua⸗ſimil
ganteo
ſinöfe
lur dici

Dhgzin
inantth
ſti röͤd
tſpiltby
Walmn3 .
eine
9 Cnnntg nul
nletgnii
bunen bpn
eoueniiſin
byno Uttor
nsniclcerte
ans ſaz
Amnmn
ſunſidaina
mafnnri
nlgtngese
elinguet
brbe
CtN
uengisnini
entiſancnfi⸗
guut di
one N eyhi
ctpinor
ſe Dactnos
.Dian Am
Prinſtat
lipospein
mmeenh⸗
Cu
nninone⸗
naſitwe⸗
ſinpnn et
nancndde
lgdafni
föneninsfet
räſctdent⸗
üfituch

Cotentt n

gitPesO
vgetn.
bople
invie

conceptiõis gratia ſpũſſancti fuit re/

pletꝰ. Et iſta eſt reſpoſio Chꝛyſoſto⸗/
mi · Secundo ut dicit eda ut ba/
tiſmo ſuo baptiſmũ Johãnis cõpꝛo
baret · Tertio· ut in baptiſmo mira/⸗
cula oſtendẽs euacuaret illoꝝ erroꝛẽ
qui Johãneʒ Chꝛiſto maioꝛẽ dice/⸗
bant ¶ cd rationeſ in oppoſitũ· Ild
bᷣmã reſpondet᷑:negãdo conſequen/
tiam · Et ratio eſt · qꝛ licet nõ fuit ba/
pticatuſ ut ablueret᷑· fuit tamen ba/
ptigatus alij sOrationibꝰ aſſignatis·
ꝛrd ſecũdam reſpondet᷑: negando
conſequentiã:⁊ ad ꝓbationẽ reſpon/
cetur ꝙ Chꝛiſt? eſt pmũ baptięans
ſpñaliter ⁊ ſic nõ eſt baptięatus·ſed
in aqua ſolũ¶ cd tertiã reſpõdetur
negado cõlequentiã · Et ratio eſt· qꝛ
cum Chꝛiſtuſ nihil recepit a ſacramẽ

tis baptiſmus Johis non dicit᷑ ba/

ptiſmꝰ pęnitẽtię quo ad Chꝛiſtũ · ſed
quo ad auos qui ad pęmitẽtiã ꝑ ipſũ
pꝛeparãat · Sicut eti circũciſio Chꝛi
it non fuit in remediũ oꝛiginalis pec
catia quo Chuſt' imunis erat · Erat
tñ alijs in remediũ · Del dicendũ ꝙ
Chꝛiſtꝰ hoc fecit licet non indigeret
ut efficacius induceret hoies ad ba/
ptiſmũ quo indigebãt · Pnde m/
bꝛoſius ſuꝑp Aucaʒ dicit · Nemo re⸗

fugiat lauacꝝ gratię qm C hꝛſtꝰ' la⸗

uacrũ penitentię non refugit ·

quęſtionẽ qua ire Dirt cõueni/
ens fuit ꝙ ſuꝑ Chꝛiſtũ baptig tü cę⸗
li aperti lint · ⁊ ſpuͦſſanctꝰ deſcẽderit⁊
vox pꝛis audita ſit · ſic ꝓcedit᷑· Et vi⸗
tur ꝙ non · ¶Pꝛmo ð apertura cę
lo n arguit ſic· IRpertio illa cclon aut
intelligit᷑ coꝛpaliter aut ſpũalitp̊ nõ
poteſt intelligi coꝛpoꝛalit᷑ · qꝛ coꝛpoꝛa
celeſtia ſunt impaſſibilia ⁊ infrãgibi/
la · ſimilit᷑ non poteſt intelligi ſpũalit᷑
qꝛ ante oculos filij dei celi ãtea clan/

ſi nõ fuerant · ergo incõnenient᷑ vide
tur dici ꝙ baptigato Chꝛiſto aperti

ſint cel ¶ Secũdo ſic ð ſecũdo. Chꝛi

ſtuſa pncipio ſuęcõceptiõis habuit

plenitudinẽ gratię ꝑ quã ſpũſſanctꝰ
habitat in hoie · ergo nõ debuit ſpũuſn⸗

ſanctad eü mitti in baptiſmo Cer/
tio de tertio ſie· Nomo Chꝛſtꝰ non
incepit eſſe filiꝰ in baptiſmo ſicut qͥ/
dam heretici putauerũt · ſed a pnci/⸗
pio conceptiõis fuit filius dei:magiſ
ergo in natiuitate de buit voxpatriſ
ꝓteſtari Chꝛiſti diuinitatẽ q; in ba/
ptilmo ¶ In oppoſitũ enim eſteuan
geliũ ꝑñs ¶ Reſpondeo dicendũ ſbᷣ
uta cõcluſiõe·ꝙ ↄueniẽs fuit ꝙ Chꝛi
ſto baptixato cęliapirẽt · ſpuũſſanctꝰ
deſcenderet·⁊ vox patris audiretur
PHꝛobat᷑ iſta cõcluſio ꝑ ſingula · Di/
cimuſ eni ꝙ celi aperti ut Chꝛiſto ba
ptixato · qꝛ ut dictu eſt · Chꝛiſtus ba⸗
ptięari voluit ut ſuo baptiſmo cõſe /
craret baptiſmũ quo nos baptixare
mur . Et id eo in baptiſmo Chꝛilſti ea

emõſtrari debuerũt quę ꝑtinẽt ad
efficaciã noſtri baptiſmi Circa quã

ſut tria notãda · Pꝛimo quidem pᷣn/
cipalis vtus ex qua baptiſmꝰ effica⸗
ciam habet · quę qdem vᷣtus eſt cxle/
ſtis· ⁊ ideo baptigato Chꝛiſto aꝑtũ
eſt celü · ut oſtẽderet᷑ ꝙ ð cetero cele⸗
ſtis virtus baptiſma cõſecraret · Se
cundo opat᷑ ad efficaciã baptiſmi fi/

es eccleſię eius qͥ ⁊ bapticat᷑. Onñ

bapticati fidẽ ꝓfitent᷑ ⁊ baptiſmus
Dicitur fidei ſacramẽtũ · Ner fidẽ au
tem inſpicimꝰ cęleſtia quę ſenſum et
rationẽ humanã excedunt· ⁊ ad hoc
ſignificandũ Chꝛiſto baptiato aꝑ/
ti ſũt cęli · Certio quia per baptiſmũ
Chꝛiſii ſpũaliter aꝑeritur nobis in/
troitus regni cęleſtiſ· qui pᷣmo homi/
ni pꝛęcluſus erat per peccatũ · Dnde

bapicato Chꝛiſto aperti ſũt cęli · ut

oſtenderetur ꝙ baptiatis patet via
in celum. (7l zrömnentum quod
fiebat in oppoſitũ reſpõdetur ꝙ illa
aptio ñ fuit coꝛpał ꝙ realit᷑ ceęlũ fuiſ/
ſet diuiſũ · ſed videbat aꝑiri · ſicut in

coꝛuſcatione vident᷑ aperiri.Tantuſ
em ſplendoꝛ fulſit ſuꝑ Chꝛiſtũ bapti
atũ nt viderent᷑ cęli aperti · Cõſequẽ
Er patet ↄcluſio de cõueniẽtia deſcẽ
ſus ſpuſſancti ſuꝑ Chꝛiſtũ baptica/
tum:Vicimꝰ enĩ ꝙ cõuenient᷑ diẽtũ
eſt ꝙ ſpuſſanct' ſuꝑ eũ deſcẽdit · ⁊ in
ſgecie colũbę⸗Et boc duplici ratione
Pꝛima ad demonſtrandũ plenitu
Dinẽ gratię in Cbꝛiſto · Secũda ra/
tio eſt · ut ſuꝑ oẽs baptiatoſ inuiſibi
liter credat᷑ deſcẽdere · DHẽs enim qui
baptiſmo Chꝛiſti baptigãt᷑ ſpm̃ſan
ctum recipiũt.niſi ficte accedant ſᷣm

illud Matth. iij. Iple vos baptixa/

bit ĩ ſpũſancto· Et ideo ↄueniẽs fuit
ut ſuꝑ baptigatũ Dñm ſpũſſanctus
Teſceẽderet · ⁊ Foc in ſpecie colũbe Pt
Diſpoſitionẽ quę requirit᷑in baptia
to · ut ſcʒ fictuſ non accedatquia di/
citur Sap̃ · pᷣ̊. Spüũſſanctꝰ diſcipli⸗
nę effugiet fictuʒ· Colũba eni eſt gĩal
ſimplex 2 aſtutu dolo carens ·
¶ Idrationẽ in oppoſitũ reſpondet᷑
ut dicit Ruguſtinꝰ · Chꝛiſtꝰ in ba
ptiſmo coꝛpus ſuũ · id eſt · eccleſiã pꝛę
figurare dignatꝰeſt in qua baptica
ti accipiũt ſpm̃ſanctũ. Et hẽ qð di/⸗
ctum ẽ in ſecũda cauſa aſſignata q̃re
eſcẽdit ſpũſſanctꝰ ſuꝑ Chꝛiſtũ ba/⸗
. ptigatu (Weterm de voce patris au/
Dita:patet concluſio· qm̃ cõueniens
fuit nut baptigato Chꝛiſio voxpatriſ
audiret᷑tum pmo ut oſtenderet ꝙ x
baptilmũ baptixati fiũt ſpũales filij
Joh · .· Dedit eis poteſtatẽ filioſ dei
neri. Secundo .qꝛ in baptiſmo Chꝛi
ſti non ſolũ reꝑñtat᷑ cxemplũ ⁊ effica
caa · ſed etiaʒ ſoꝛma baptiſmi·que eſt
In noiĩie pꝛis⁊ filij ⁊ ſpũſſcĩ Matthᷣ·
vli⸗· Euntes docete oẽs gentes ba⸗
ptięantes eas in noĩe patnis⁊ filij et
ſpirituſſancti · Et ideo in baptiſmo
Chꝛiſti ut Hieronymꝰ ait. Myſte⸗
rii trinitatis demonſtrat᷑.filiꝰ in na/⸗
tura humana bapticat.ſpũſſanctuſ
in ſpecie colübe deſcedit · patns vor

g

teſtimoniũ filio phibentis auditur.
ideo cõneniẽs fuit ut ĩ ilo baptiſmo
pater declararet᷑ in voce./ ¶ d ar/
gumentü in oppoſitũ reſpondet᷑.ne/
gando conſequẽtiã. Et ratio eſt · qꝛ
Diuinitas Chꝛiſti nõ debuit oĩbusĩ
eiuſ natiuitate maniteſtari: ſed mag
occultani in defectibꝰ infantilis ętatj
ſed qñ ꝑuenit ad ꝑfectã ętatem in q̃ᷓ
opoꝛtebat eum docere ⁊ miracula fa/
cere ⁊ hoĩeſ ad ſe cõuertere · tũc teſti/
monio patris erat eiꝰ dininitas in/
Dicanda.ut eius doctrina credibili/
oꝛ fieret · Vnde ⁊ ipſe dicit Jodᷣ · v.
Qui miſit me pater ipſe teſtimoniũ
rhibet ð me · ⁊ hoc hcipue in bapti
mo per quẽ hoĩes renaſcunt in filioſ
dei adoptiuos · Filij autẽ adoptiui
inſtruunt᷑ ad ſimilitudinẽ filij natu/
ralis · Onde Hylarius diat ſuper
Mattheum. ſuper Jeſum ba/
ptigatũ deſcẽdit ſpũflanctꝰ·⁊ vox pa
tris audita eſt dicentis· Nic eſt filiꝰ
meuns dilectꝰ. ut ex his quę ſeruaba/
tur in Sbeorco ghoſeerein oſt agᷓ
lauacri·⁊ de cęleſtibꝰpartibꝰ ſanctu
in nos ſpm auolare ⁊ paternę vocis
adoptione dei filios fieri ·

Bominica pꝛi
ma poſt Octauas ephieę 22 euã
geliũ · An illo tempoꝛe. Quptię facte
ſunt in chana galilee Zc Joh· ij.· Cir⸗
ca qð poſſunt diſputani ſequẽtes ꝗ/
ſtiones ˖ Pꝛima Dtrum Chꝛiſtus
cebuit miracula facere¶ Secunda
Vtrũ conuenient᷑ Chꝛiſtus incepit
facere miracula in nuptijs. mutãdo
aquã in vinũ · ita ut cõuerſio aquęin
vinũ fnit pᷣmũ miraculũ per eũ factũ

¶ Certia · Vtrũ quis fuit ſponſus in
dictis nuptijs ·

5

. gqueſtionem qua queritur
trũ Chꝛiſtꝰ Lebair mr⸗

racula facere · ſic ꝓcedit · Et videt ꝙ 76

Günn
winnut
t ⸗
tennute
Cbuſt⸗
oppo
omonaa

rni
„
futmC
Ciuscd
a⸗
ſangeere
paltee
glhuo
Kiün
ſoſunte
Gopen
diun
Rberge
te
Ans
Gatal⸗
ceſce⸗
60 0
rg
dine
bitan
.G.
lury

R
aſn
elin
ncebne
deſt⸗
Wch
finſinng
nmlee
ugumnn;
nnraanlin
metücteſt,
Munitas i
mgecbil⸗
Ahünonin
Dndat
mtnfü
nunegdotii
Minifinn

nus dactſin

r Zeſunde
nck'o
5 Piccſfi⸗
goeſemabi
an wſtai
nbſanctu
memevoas

ai
Pichludai
. Aptei
it o54
unſeniri
e Sea
Cbiſsnt
Vpthe nnin
Cöenione
mi meifin
ifut ſpniet

Nümg
n

GeEinNN

woſuo debet ↄcoꝛdare · ſed ipſe dixit

Matth· xvi · Generatio mala ?1 p/
nerſa ſignũ rit· ⁊ ſignũ nõ dabit ei
niſi ſignũ Jonę ꝓphete ˖ gnõ debuit
facere miracula ¶ Secundo ſic · Siẽ
Chuſtus in ſecũdo aduentu ventu/
rus eſt in virtute magna ⁊ maieſta/
le· ita in pᷣmo aduentu venit in infir/
mitate · m illud Aſa:liij · Dirũ dolo⸗
rũ ⁊ ſdentẽ infirmitatẽ· ſed operatio
miraculoꝝ magis ꝑtinet ad virtutẽ
qᷓ; ad infirmitatẽ·ergo nõ fuit cõue⸗
niens ut in pᷣmo aduentu miracula
faceret ¶ Certio· Chꝛiſtus venit ad
hocut ꝑ fidẽ hoĩes ſaluaretſm illud
NPHeb.· mi · Aſpiciẽtes ĩ autoꝛẽ fidei ⁊
cõſũmatoꝛ? ꝗeſumſed miracula di/
minuũt meritũ fidei:· Onde dñs di/

cit Yobᷣ:iiij. Niſi ſigna ⁊ ꝓdigia vi/

veritis non creditis.ergo videtur ꝙ
Chꝛiſtꝰ nõ debuit facere miracula

¶ In oppoſitñ eſt euangeliũ pñs · in

quo miraculũ fecit de còuerſione a
in vinũ · ¶ Reſpondeo dicendũ ſu
iſta cõcluſione · ꝙ cõuenientiſſimum
fuit ut Chꝛiſtꝰmiracula faceret.· Nꝛo
cuius cõcluſionis dedaratiõe eſi ſci⸗/

endũ ꝙ diuinit cõcedit᷑ hoĩ miraca⸗

la facere. ꝓpter duo · Pꝛimo ⁊ bna⸗
paliter ad confirmãdũ veritatẽ quã

aliquis docet · Quia enĩ ea quę ſunt

fidei humanã rationẽ excedunt non
poſſunt per hũanas rationes ꝓbari:
ſed opoꝛtet ꝙ ꝓbent᷑ perargumentũ
Diuinę virtut: ut dum aliquis facit

opera quęſolus deꝰ facere poteſt ce

Tent᷑ ea que dicũt eſſe a deo · Sic cũ
aliquis defert litteras anulo regis ſi⸗
gnatal.creditur exvolũtate regis p/

Ceſſiſſe q̃d in illis cõtinet᷑ · Secundo

ad oſtendendũ pñtiam dei in hoĩe
rgratiã ſpirituſſancti · ut dum ſcʒ
omo facit opera dei credat᷑ deꝰ ha/

bitare in eo per gratiã · Nnge Gal⸗
iij · Qui tribuit uobis ſpiriti opera-

tur virtutes in nobis· Ntrüq; autẽ

Hꝛmo ſic. Factũ enim Chꝛiſti ver·

tate

GS

circa Chꝛiſtũ erat wibꝰ manifeſtan

Dum ſcʒ ꝓ deus eſſet in eo per grati⸗
am · nõ adoptionis ſed vnionis · ⁊

eius ſuꝑnatural doctrina eẽt a deo
et ideo conuenientiſſimũ fuit ut ipſe

miraeula faceret· Vñ ipſe diẽ Joh.
ESi mihi nõ vultis credere operibꝰ
credite:Et Iohᷣ · v · Opera quę dedit
mihi pater ut faciaʒ ipſa ſunt quęte/

ſtimoniũ ꝑhibent e me. ¶ Adratio
nes in oppoſitũ.Id bmaʒ reſponde

tur· negando conſequẽtiã · Et ratio

eſt⸗ quia hoc qͥd dicitur Matth̊·xvi
Signũ nõ dabit ei niſi ſignũ Jonę

ſic intelligendũ eſt nt dict Chayſo⸗
ſtomus·ꝙ tunc non acceperũt tale ſi

gnũ quale ð celo petebãt. nõ ꝙ nul/

4

lum ſignũ eiſ dedit:vel q; ſigna facie

bat non ꝓptereos quos ſciebat lapi⸗-
eſſe ſed t lis emedareteE
ideo non eis ſicut alijs illa ſigna da/
bantur. Ild ſecundaʒ reſpondetur
negando conſequentiã: Et ratio eſt

quia licet Chꝛiſtus venerit in infirmi/
tate carnis · venit tñ in virtute dei qd
erat manifeſtandũ ꝑ miracula ( ⁊td

tertiam reſpondet᷑ negãdo cõſequẽ/
tiam · Et ratio eſt.quia licet miracula

in tantũ Diminuãt meritũ fideiinan

tum per hoc oſtendit᷑ duritia eoꝛum
qui nolũt credere ea quę ſcriptur di/
uinis ꝓbant᷑ niſi ꝑ miracula: tñ me/

lius eſt eis ut vel per miracula cöuer·

tant᷑ ad fidem c; ꝙ oĩno in inſideli

— „⏑
d ſecũdã que
ſtionẽ qua querit · DPtrũ Chꝛiſt?/ cõ⸗
nenient incepit facere miraculai nu·
ptijs mutando aqnu in vinũ ſic ꝓce

Dit᷑· Et videt᷑ ꝙ nõ¶ Pꝛmo ſic· NMi

raculũ de conuerſione aquę in vinũ

fecit ãno ſuęętat triceſimo vel triceſi

mop̃ · ſed in libꝛo de infantia ſalua/
toꝛis legit᷑ ꝙ Chꝛiſtꝰ in ſua pueritia
fecit multa miracula · ergo videt᷑ ꝙ

tunc non inceperit facere mitgang:

¶ Secũdo ſic. Chꝛiſtꝰ faciebat mira⸗
cula virtute diuina:ſed virtꝰ diuina
fuit in eo a pᷣncipio ſuę conceptionis
Ex tüc enim fut deus ⁊ hõ· ergo vi⸗
Tetur ꝙ a pᷣncipio miracula fecerit ·
¶ Tertio ſic· Chꝛiſtus ante illud tem
pus cepit congregare diſcipulos ut
legitur Matth. iij · Et Joh. p̊. Sʒ
Diſcipuli congregani ſunt ꝓpter mira
cula:ergo videtur ꝙ ante miraculuʒ
factum in nuptijs alia miracula fece/
rit;/ ¶ In oppoſiti eſt enangeliũ gns·
vbi dicitur · Hoc initiũ ſigno ꝝ fecit
Jeſus · ¶ Keſpodeo dicenqu ſub ali/
quibus concluſionibꝰ¶ Pꝛma eſt ·
conuenient᷑ Chꝛiſtus diſtulit facere
miracula vſq; ad perfectam ętatem
aptam ad docendũ · Iſta concluſio
oſtẽdit᷑ ſi · Miracla facta ſũt a Chꝛi
ſto ꝓpter confirmationẽ doctrine ſus
⁊ad oſtendendam diuinam virtut
in ipſo ideo qᷓntum ad pᷣm non de/
buit ante miracula facere q; docere
inciperet ˖ nõ debuit autẽ docere an /
te perfectam ętatem qualiſ eſt trigin/
ta anoꝝ · Onde Geñ· xli. legit · ꝙ tri⸗
ginta annoꝝ erat Joſeph qn ſuſce/
pit regimen ęgypti · Similitj · Aeg

rum erat cum regnare cepiſſet. Iteʒ
Egxechiel etiam anno triceſimo cepit
wobeticare Nt habet Excech o· Etiõ
8 conueniens fuit ut Chꝛiſtus ante tri /
ceſimũ annũ nõ doceret.nec ꝑ conſe/⸗

Ditur ideʒ inqntũ miracula ſua erãt
ſueę diuinitatj maifeſtatiua · qꝛ ſic de⸗
buit per miracula diuinitate oſten/
dere ut crederet ventas hũanitatis
ipſius · id eſt· nõ impediret᷑ cognitio
Vrę hũanitatis ipſius: Et ideo non
fuit cõueniens eũ ante ꝑpfectam gtatẽ
miracula facẽ· ne eiꝰ incarnatio fan⸗
taſtica crederet᷑· Oñ Chꝛyſoſ
ſuꝑ Johannẽ dicit. Decenter nõ in
cepit ſigna facẽ ex pma etate · exiſti⸗
maſſent em fantaliã eſſe incarnatio/

ꝓbat᷑

v. legitur de Sauid.ꝙ triginta ãẽnod -
m
Le 2. — — .
ſuo initijſ cõſecrare voluiſſet
Suun cõcluſio: Cõuenient᷑ Chꝛi/
us

quẽs miracula faceret·Secudo oſte

nem anke Wtnu tempꝰ crud eſ
tradidiſſent Secũda ↄcluſio Cõuer
ſio aquę in vinũ fuit pᷣmũ miraculuʒ
Chꝛiſtiabſolute PHatet iſta cõcluſio
ex euãgelio pñti · Secũdo patet ſic:
Quia oppoſinũ̃ eſt ↄ vrritatẽ enãge/
lij · ergo cocluſio vera. Antecedens
ſic Johᷣ ·pᷣ dicitur ꝙ Chꝛiſtus
adhuc erat incognituſ · non ſolü ipſi
Plo · ſed etiã Johãni curſoꝛi eius ·
Vnde Johanes baptiſta loquens
e eo · Dixit ·˖ Et ego neſciebam eum ·
ſcʒ ante baptiſmu· Similit oquens
iudęis dixit· Medius veſtruz ſtetit
quẽ vos neſcitis· Si aũt ante mira/⸗

cula feciſſet non fuiſſet ſic incognitu

maxime ſuo hcurſoꝛi qui ad ipſũ ma

mnifeſtandũ natus erat ut patet An⸗
cę·pᷣ̊·.: Imo etiam nec pcurſoꝛe indi/
ui

guiſſet:qꝛ eius miracula ſufficienter

manifeſtaſſent eũ· Et ideo dicere ꝙ

fecerit miracula añ tannnu⸗ videt

eſſe expᷣſſe cõtra euãgeliũ Certia cõ
cluſio · Cõuenientiſſime Chꝛiſt? ince
pit facẽ miracula in nuptijs· DPatet
iſta cõcluſio:quia ꝑ hoc Chaciani
Marciani ceteroꝛuq; ꝗq nuptijs de/
trahũt ꝑfidia qᷓ; ſit dãnabił inſinua
uit Naʒ ut ait Heda:Sithoꝛo im/
atulato nuptijs debita caſtitate
ꝛat culpa ĩeſſet nequacq; eas ſi/

mũ miraculũ fecit in cõuerten/
do aquã in vinũ · Quę ↄcluſio patʒ

ꝗqꝛ per hoc apparuit ꝙ noò ad ſoluẽdũ

legẽ aut ꝓphaſ vniſſet · ꝙ ea ꝗᷣ in le

gen ꝓphet ſcpᷣta erãt ſpũalit᷑ foꝛẽt in-

telligeda n Bedai Omelia eꝰdẽ
Potuit vns vacuas implere bydri
as vino q in exoꝛdio mudanę crea/⸗

tionis cũcta creauit ex nihilo· ̊ malu⸗

it de aqᷓ ſacere vinũ qͥ typice doceret
nõ ſe ad ſoluẽdũ ⁊ impꝛobãdũ.p ad
implendũ potiꝰ legẽ ꝓphetaſq; veniſ
ſe. necilla a ſe ꝑ euãgelicã graʒ facẽ

2 docere quñ q; legalis ⁊ pꝛophetica

ſym,
Gpma
uſlur
batuse
ns
dooſe
culafi
polch
funindl
hümipp.
ſetmmmou
RN
ſopfacen
ſegioe
lanc
Chrſti
cllafzea
Dictin⸗
ent
nitui
dienit
fumnit
n

einde
Onend
Hieron
ſogon
hesen
ctonni
Peob⸗
ninnoſ⸗
ptonig
lecene
atre
Ptns
tnomn
dubi
ſugfi
ſcoſaf
galag
ltage

ongi
nſo oͤne
unmzalu,
Muſo
N
nuimi
Antanens
NCbaſn

Donſoläücee

ouens
tban eun.
ltloqpens
rpzſett
ammmnir,

wdne
kiadigäm

inonnl
in ſufoenen
Ceo dieeng
tin nice
Caruc;
(baſcince
gs Patet
Thaanit
updis d
btin
Sitwin
tbita aſttn
gnczensſ⸗
nmwluſet
nent Chi⸗
incöventen
MCrſopat,
Dadſondci
geagne
iakiitnn
nolebyn
nudanzen

e won

nibiohun

ſcriptura ante facturũ docturũq; ſi/

naret · ¶ αd rationes in oppoſitum
d pᷣmã reſpondet᷑· ꝙ liber de inſan

tia ſaluatoꝛis ẽ tanq; hęretic: repꝛo

arn eeimol mẽdacijs confe/
cctus â ſecidã reſpondetnegan/
do cõſequentiã qꝛlicet ptãtem mira

cula faciẽdi haberet Chꝛiſtꝰ a pᷣnci/
pio cõceptionii· decuit tñ illam ope/
rari pᷣm qͥd neaeſſariũ erat ad ſalutẽ
hũanã ꝓpter quã carnẽ aſſũpſerat2
ſic miracula fecit virtute diuina ut fi/

dei de veritate carnis eius Riudiciũ
non faceret/ ¶ =d tertiã reſpondetur

negãdo cõſequentiã · Et ratio eſt · qꝛ

ad laudẽ diſcipuloꝝ illoꝝ ꝑtinet ꝙ
Chꝛiſtũ ſecuti ſunt cũ nulla en mira

cula facere vidiſſent · ſicut Oꝛegoꝛiuſ
Dicit in q̃da Omelia:⁊ qͥd dic ꝙ cre
diderũt i eũ diſcipuli · nõ ꝙ; tũc pꝛi
mũ credid erũt ·ſᷣ̊ quia tũc ꝑfectiꝰ cre/
Diderũt· Nel diſciplos vocat eos qͥ
futuni erãt diſcipuli.ut refert ¶ugu/⸗
guſtin? in libꝛo de cõſenſu euangeli⸗

zid tertiaʒ que

tionem qua quęrit᷑· Quis fuit ſpon

ſus in hdictis nuptijs · ſic reſpondet᷑
Circa h ẽ Duplex opinio· Nna ẽ ſᷣm
Hieronymü: et TRuguſtinũ in pꝛo/
ogo· ĩ gloſa · ꝙ ipſe fuerit YJohan/
nes euãgeliſta.lia eſt opinio Ni/

ctoꝛini Chꝛyſoſtomi⸗ Dugeh⸗g nõ
i

fuenit Jobanes euangelilta ſed aliꝰ
PHꝛobat hoc Nictoꝛinſic· Cü virgi⸗

nitas ſit in carne coꝛruptibili incoꝛru

ptionis ꝑerpetua meditatio · non eſt
credendũ ꝙ Johãnes cũ de virgini⸗
tate teſtimoniũ ꝓphibeat vnqᷓ; in nu⸗

ptijs cõſenſerit · Sʒ ad H̊ dic Tlber

tus magnꝰ ſuꝑ Johãnem· ꝙ abſq;

Dubio celebꝛioꝛ opinio ẽ ꝙ iſte ſſon

ſus fuerit Johãnes euãgeliſta
ſpõſa fuit vna de vᷣginibꝰ deo cõſe/
crata ꝗᷓ pꝰea cũ matre Jeſu ꝑmãſerit

Et ad argumẽtü Nictoꝛini mmdet ſic

ꝙ ẽ incoꝛruptio ſm mẽtẽ.·⁊ incoꝛru/⸗
ptio ſᷣm coꝛpꝰ⁊icoꝛruptio ſᷣm vtucßʒ
Virginitaſ aũt ꝗ̊ qdẽ radicẽ hʒ ĩ mẽ

te ⁊ ramos in coꝛpoꝛe.ut dic Ambꝛo⸗

ſius:pꝛimo ⁊ pᷣncipalit meditationẽ
bʒ in mète. Incoꝛruptionis aũt coꝛ/
oꝛis meditatio ꝓ diũſitate temꝑis

eſt diũᷣſa · qꝛ nõ reuelato tem egreę

qᷓ;uis incoꝛruptio coꝛpoꝛis deſideret᷑
tn cõmittit᷑ diſpẽſationi diuię· Sic
etiã beata ꝓᷣgo fuit · eo ꝙ tüũc mrimo/
niũ fructificabat grę diuinę:qꝛ cũ p/⸗
pagatione ſeminis fiebat etiaʒ ꝓpa/
gatio religionis· Cemꝑe aũt reuela
tę grę incoꝛruptio coꝛpis tenebat᷑in

coꝛpis integritate ſanctitate: quod

gũt ꝓybo caſtitat fiebat etiã ad gẽteſ
WPagatio religionis· ⁊ qꝛ mrimoniũ
ante legẽ ⁊ caſntas tꝑe gĩę deo fru⸗
ctiſicabãt mrimoniũ bꝛaęnõ pfer/
tur celibatui YJohãnis ·qꝛ caſtitatem
gquam Johannes exhibebat coꝛpoꝛe

XTbꝛaã habuiti habitu ⁊ mẽte · ⁊ ta

lis incoꝛruptionis meditatio ẽ vjgi/
nitas vbi incoꝛruptio tenet᷑ in men/
te ⁊ incoꝛruptio coꝛꝑis in habitu mẽ/
tis q;uis nõ ſit in coꝛpe. Et qᷣd dicit

Dictoꝛinꝰ ꝙ nõ cõſenſit YJohannes

incoꝛruptionẽ coꝛpis· itelligẽdũ eſt
illa coꝛruptiõe gꝗ violat habituz

coõtinentię in mente ·

BGominica ſecũ

Da legit᷑ euãgeliũ: Cum deſcendiſſet
Jeſus de mote ⁊c Matth. viij · In
q̃ narrant᷑ duo miracula · Dnũ ð ſa
natione lepꝛoſi · Tliud de ſeruo cen/
turionis · Circa qͥd pñt diſputari ſe/
quẽtes quęſtiones · ¶ Circa pᷣmũ ꝗri/
tur VNtrũ cõueniẽs fuit ꝙ Chꝛiſt je⸗/
pꝛoſum tangendo ſanaret¶ Secun
do Ptrũ ſit ven ꝙ iſte lepꝛoſus ideo
poſtqᷓ; fuit ſanatꝰiuſſus ẽ ire ad ſacer
dotem ad ſignificandũ ꝙ mũdatꝰ q
lepꝛa pꝑeccati ꝑ cõtritione teneatur ſe
oſtendere ſacerdoti ꝑ confeſſionem.
¶ Tertio ãrit᷑ OHtrũ in Chꝛiſto cadit
m0Mir N CHel

admiratio · Quarto · NDtrů verum iſte lepꝛoſus poſtq; fuit ſanatꝰ ideo Pak
fuit ꝙ nõ ſit inuẽta tãta fides in iſra/ miſſ us ſit ad ſacerdotẽ ad ſignifican ockt
el qnta in Centurione · = dũ ꝙ mũdatꝰ a lepᷣ peccati ꝑ ↄtritio ntecon
R BD nima „ nem a dhucteneat ſe oſtẽdere ſacer/ drat
W P Ie 3 doti ꝑcõfeſſionẽ ꝑeccatoꝝ ·ſic ꝓcedi/ fcſvnk
ueſtionẽ qua ꝗrit · Ptrũ tur · Etvidet᷑ ꝙ nõ · quia ſilic. videre/ ang⸗
Ccõueniẽs fuit ꝙ Chꝛiſtꝰ le tur ꝙ ↄfeſſio a deo nõ cẽt ĩſtitutaſᷣ wieint
ꝛoſum tangẽdo ſanaret · ſic pcedit. ſolum ab hoie Jacobi? v· Confitemi nulari
Et vider ꝙ nõ ¶ Pꝛmo ſic · Chꝛiſtꝰ alterutrũ peccata vꝛa · & nõ fuit xeꝝ buithnt
ait Matthᷣ. v. õ veni legẽ aut p/ illud · ¶ Secundo ſic· Culpa remittit Pwnut
ppbetas ſoluere· ſed lege ꝓhibebatur s infuſionẽ g dar in cõtntione⸗ nt
tangsẽ lepꝛoſũ ergo incõuenient᷑ tan ñ ſupꝑ ilud ps. Sacrificiũ deo ſpi Nnn ni
gendo ſanauit/¶ Secũdo ſic· Chꝛi/ ritus cotribulatꝰ. vicit gloſa:Cotri/ ac
ſtus faciebat miracula virtute diui fio coꝛdis ẽ ſacrificin qͥ ſoluũt᷑ pecc/ meſen
na · cuius ꝓpꝛiũ eſt ſubito oꝑari ⁊ ꝑfi tn⸗ nõ eſt neceſſaria cõfeſſio· CTer dnchai
cere· ergo nõ debuit eũ ſanare exten⸗ tio ſic· Rliqbꝰ remiſſũ eſt peccatũ ſi/ unſ
endo Kinartang d eie guo⸗ ne h̊ ꝙ legant confeſſi · ſicut patet de Rturne
poſitũ eſt enangeliu·¶ Kndeo dicen Hetro ⁊ Maria magdalenaet de ſne
Dum ſub iſta cõcluſiõe · ꝙ cõuenient᷑ Haulo·ſed nõ eſt minoꝛis efficacię danoue
Chꝛiſtus ſanã do lepꝛoſu tetigit euʒ gra remittẽs peccatũ nunc q; tũc fut hleu⸗
Hac int᷑ aliaſratiõeqꝛ Chꝛiſtuſ ve/ ergo nec nüc eſt de neceſſitate ꝙ ho⸗ poſtoel
nerat ſaluare mũdũ nõ ſolũ diuina moa peccato mũdatꝰ ꝑ cõtritionem laltpoue
ꝓᷣ?tute ſed etiã ꝑ myſteriuʒ incarna/ confiteat᷑ ſacerdoti · ¶ In oppoſitnʒ ẽ nfſone
tionis ipſiuſ·⁊ ideo frequent᷑ in ſana Dictũ doctoꝝ exponẽtiũ h̊ euãgeliuʒ ahuröe
tione infirmoꝝ nõ ſoluʒ ptãte dini / ut ſance Chomas⁊ in i wmmsmeg
na vtebat᷑ curãdo ꝑ modũ imperij ſᷣ Fra. ¶Kñdeo dicẽdũ ſub iſia cõclu/ Eptepan
etiã aliqͥd ad hüanitatẽ ꝑtinẽſ apxpo ſione ꝙ verũ ẽ ꝙ doctoꝛes illi dicũt · aſecn
nendo· Oñn ſuꝑ illud Lucęiiij · Sin Pꝛo cnuius plenioꝛi noticia ẽ notan/ aain ſe
gulis manꝰ imponẽs oẽſ curabat · di Dů · ꝙ paſſio Chꝛiſti ſine cuiꝰ xtute agane
cit Cyrillus · uis enĩ deꝰ potuiſſet nec actuale necoꝛiginale peccatũ di/ Raten
oẽs vᷣbo pellere moꝛbos ·tãgit tñ eos mittit in nob oꝑpat᷑ ꝑ ſacramẽtoꝝ ſuſ egpenri
oſtẽdẽs ꝓpꝛiã carnẽ efficacẽ ad hᷣſtã/ ceptionẽ · ꝗᷓ ex ipſa efficaciaʒ hñt · Et mnaghlie
Da remedia.i Ald rationes in oppo/ ideo ad culpęremiſſionẽ ⁊ actualis⁊ n hag
ſitũ Td pᷣmã rñdet᷑ ꝙ nõ erat ꝓhibi oꝛigiałreqͥrit᷑ ſacr̃m eccleſię· vel actu Muen
tum in lege tangẽ lepꝛoſũ ei qͥ ex ta/ ſuſceptũ · xel ſaltẽ voto qn articulus lntiant
ctu ſuo poterat curare · ſicut Melias⁊ neceſſitat nõ cõtẽptꝰ ipſi uʒ excludit · Rcican⸗
Heliſeus nõ fecerũt cõtra legeʒ tan/ Illa aut ſacr̃a ꝗᷓ oꝛdinãt᷑ culpã cũ ſtgtecea
gendo moꝛtuũ ad reſuſcitanduʒ ut q̃ ſalus eſſe nõ põt ſũt de neceſſitate ſbs⸗
iiij· Et ita Chꝛiſtꝰ nõ fecit cõtra legẽ ginale peccatũ ẽ de neceſſitate ſalut.
2i ſecũdã rñũdet᷑ negãdo cõſequẽ Ita⁊ pnĩęſacrm · Sicãt aliqᷣſ ꝑ h̊ ꝙ
tiã · Et ratio ẽ · qꝛ licet ſolo vᷣbo cura/⸗ baptiſmũ petit ſe miſtris eccleſię ſub⸗ fſione
re potuit · aꝑppoſuit tñ manuʒ ratione ijcit ad qͥs ꝑtinet diſpẽſatio ſacxramẽ iuuli:
Aga. „ð l · ita etiã ꝑ h̊ ꝙ cõfitet᷑ peccatũ ſuuʒ ſcpcea
G C ecũd g que ſe miſtro eccleſię ſubijcitut ꝑ h̊ ſacra eſe
G 0 mẽtũ pnĩę ab eo diſpẽſatũ remiſſio/ gin
none qua quęrit᷑ · Ptrũ ſit vxrum ꝙ nẽ ↄſeq̃t·ͥ cõgrnũ remediü adhibẽ ſtss,

nata ge
lonfean
homno
eſater⸗
netd
Allieye
it ilitnng
wKonftmn
no futwe
lpalemtnt
ötmtone⸗
inl
Koin/
t aiit
Pfatpaan
gclengan
ons eſtan
ncctitfn
Miate ge⸗
cömnopen
ooſti
bcmgeluj
Diacöclu/
woll dic̃t⸗
ncninonn/

nne id de

nleſenand
ſacgametoril
muanbe
necnii
Kcleie Nn
do nimng
olzann,
mnitzhin
it Niteeſtn
iriutn
eſtur
itco
ſroculiſit⸗
ennn,
ingh,
h

non poteſt niſi peccatũ cognoſcat qͥd
ſit ꝑ confeſſionẽ ꝑccani.⁊ ideo con/
feſſio eſt de neceſſitate ſaluij eius qui
in catum actuale moꝛtale cecidit-

,1n1

Ud rationes in oppoſitũ· d pᷣma
reſpondet᷑· negãdo minoꝛẽ · Dicimꝰ
eni ꝙ ſceptũ de ↄfeſſione nõ eſt ab
hoie inſtitutũ q;uis ſit a Jacobo p/
mulgatũ ·ſed a deo inſtitutionẽ ha/
buit · q;uis eiuſ expꝛeſſa inſtitutio nõ
legatur · tñ quędam pᷣfiguratio ipſiꝰ
inuenit᷑ · ſicut hicĩ h ꝙ lepꝛoſum mũ/
Datuʒ miſit ad ſacerdoteſ·qui q;uis
non eſſent noui teſtamenti ſacerdo/
tes · tñ in eiſ noui teſtameti ſacerdoti
um ſignificabat· ¶ Ad ſecundã reſpõ
etur· negãdo cõſequentiã Et ratio
eſt · qm ad gratięinfuſionẽ cõſequen
Dam oꝛdinata ſut gratię ſacramẽta ·
ante quoꝝ ſuſceptioneʒ vel actu vel
ꝓpoſito aliquis gram nõ conſequit᷑.
ſicut patetĩ baptiſmo Et ſimilit᷑ ẽ de
