ſacrificiux offerũt·ſed nõ oẽs ſunt ſa/
cerdotes· ergo non oẽs tenent᷑ c ·
In oppoſitum eſt euangeliũ dicens·
Keddite quę ſunt dei¶ RKeſpondeo
Dicendũ ſub certis concluſionibus:
Hꝛima eſt ꝙ offerre ſacrificiuʒ deo ẽ
e lege naturę · Patet iſta cõcluſio ·
qm̃ naturalis ratio dictat hoĩ ut ali/
cui ſuperioꝛi ſubdatur ꝓpter vefectuſ
quos in ſeipſo ſentit in quibꝰ ab ali/
quo ſuꝑioꝛi eget adiuuari dirigi et

quicqᷣd illud ſit· hoc eſt· qð apud hbo

mines dicitur deus ˖ Sicut aut in re/
bus naturalibꝰ natura ter inferioꝛa
ſupioꝛibꝰſubdunt · ita etiam natura/

is ratio dictat hoĩ ᷣm naturalẽ incli

nationẽ · vt ei qð ſupꝛa homineʒ eſt
ſubiectionẽ ⁊ honoꝛẽ exhibeat ſcðᷣm

modum ſuũ· Eſt autem modus con
neniens hoĩ ut ſenſibilibꝰ ſignis vta

tur ad aliqua expmẽda · quia exſen/
ſibilibꝰ cognitiouẽ accipit · et ideo ex
naturali ratiõe ꝓcedit ꝙ homo qui/
buſdam ſenſibilibꝰ rebus vtatur of
ferens eas deo in ſignũ debiteſubie⸗
ctiõis ⁊ honon ſm ſimiltitudinẽ eo/
rum qui dñis ſuis aliqua offerũt in
recognitionẽ dominij hoc autem ꝑp/⸗

tinet ad rationẽ ſacrificij:⁊ ita obla/

tio ſacriſicij ꝑtinet ad inſ naturale.
in hocoẽs cõueniũt· ſed vetermina/⸗
tio ſacrificioꝝ eſt ex inſtitutione hu/

mana vel diuina:⁊ in hoc non conue-

niunt oẽs ſed differunt· Secãda cõ/

cluſio· Soli deo eſt ſacrificiũ offeren/

Dum · Patet cõcluſio · Oblatio ſacri

ficij fit ad aliquid ſignificãdũ :ſigni/
ficat autem ſacrificin qð offertur ex/
terius.· interius ſpirituale ſacrificiũ q
gĩa ſeipſam offert deo ᷣm illud
pſalmiſtę · Sacrificiũ deo ſpirituſ cõ

tribulatus:quia exterioꝛes actus re/

ligiõis ad interioꝛes oꝛdinant᷑.ani/

ma autem ſe offert deo in ſacrificium

ſicut pᷣncipio ſuę creationil · ⁊ ſicut fi/

ni ſuę beatificatiõis · ſed ſᷣm veram fi⸗

Tem ſolus deus eſt creatoꝛ animarũ

noſtraꝝ· ⁊ in ſolo eo etiaʒ animę no/
ſirę beatitudo conſiſtit· ergo ſoli do

ſũmo debemus ſacrificiuʒ ſpirituale
offerre · ita ſoli ei debemꝰ offerre ex/

terioꝛa ſacrificia· ſicut etiam oꝛantes
atq; laudantes ad eum dirigimꝰ ſi/

gnificantes voceſ:cui res ipſas in coꝛ
de quas gerimus offenimus· vt diẽ
Fuguſtinnus x· ce ciuitate dei · Ter/
tia concluſio:Dẽs tenemur ad ſacri/
ficia offerenda· NHꝛobat᷑ concluſio ·
Sacrifſiciũ offerre eſt de lege nature
vt dicit pꝛima concluſio· ſed ad ea ꝗ̊
ſunt legis naturę omnes tenemur · er

go omnes tenemurad ſacrificiũ deo

offerenduʒ · Pꝛo qua concluſiõe no/
tandum · ꝙ duplex eſt ſacrificiũ·quo

rum pꝛimũa pncipaléeſt interiul'acd

quod omnes tenemur deo deuotaʒ

mentem offerre ˖ liud eſt ſacrificiuʒ

exterius· q̊d in duo diuiditur. nam
quoddam eſt ꝙ ex hoc ſolum laudẽ

habet ꝙ deo aliquid exterius offera

tur in pꝛoteſtationẽ diuinę ſubiectio
nis · ⁊ ad hoc aliter tenẽtur illi qͥ ſunt
in lege noua vel veteri: aliter qui nõ
ſunt ſub lege · naʒ illi qui ſunt ſub le/
ge tenentur ad determinata ſacrifi/
cia offerenda ſcom leg pꝛecepta · Il⸗
li ꝓo qui non ſunt ſub lege teneban/
tur ad aliqᷓ exteriꝰ faciẽda in honoꝛẽ
diuinũ ſᷣm decẽtiã ad eos int᷑ qͥs ha/
bitabãt · nõ ſiẽ detmiate ad h̊ vexlilla·

actus exterioꝛes virtutũ in diuinam
reuerentiã aſſumunt puta cum ali/
quis elemoſynam facit de rebus p/
pꝛijs ꝓp ter deum· vel cum aliquis ꝓ/
pꝛium coꝛpus alicui afflictioni ſub/
ijcit ꝓpter diuinam reuerentiã ·⁊ ᷣm
hoc actus aliarũ virtutum ſacrificia
Dici poſſunt · quoꝛũ quidaʒ cadũt ſſᷣ
hcepto ad quos oẽs tenentur.qui/
dam vo ſunt ſupererogationis ad
quos non oẽs tenentur · Item nota
ꝙ bᷣm qð eſt triplex hoĩis bonũ ita po
teſt diſtingui triplex ſacrificiuʒ· DPꝛi/
mũ quidem eſt bonuʒ animę qð deo
offertur interioꝛi quodam ſacrificio
per deuotionẽ ⁊ oꝛationẽ ⁊ alios hu/
iuſmodi interioꝛes actꝰ· ⁊ hoc eſt pn/
cipale ſacrificiũ · Secundũ eſt bonuʒ
coꝛpoꝛii· qͥd deo quodãmodo offert

per martynum ⁊ abſtinentiã ſeu con

tinentiam· Certiũ bonũ eſt extenioꝛũ
rerum · de quo ſacrificiũ offertur xeo

Directe quidem qñ imediate res no/

ſtras deo offerimus · mediate autem
qn eas cõmunicamus ꝓximis ꝓpter
deum/¶ Ed rationes in oppoſitum.
vld pꝛimã reſpondeturꝙ ad illa de/
terminata ſacrificia quę in lege erãt
pꝛęcepta non oẽs tenebant tenebã/
tur in ad aliqua ſacriſicia ĩterioꝛa ſi/
ue ſoũalia vel Aterioꝛa · vt dictã eſt ·
æcd ſecundam reſpondetur. negã/
do conſequentiã · Et ratio eſt · qꝛ licʒ
non obẽs ſciant explicite virtutem ſa⸗
crificioꝝ · ſcit tñ implicite · ſicut etiã
habent fidem implicitaʒ · DVnde ma⸗
giſter lexander de alis ad quęſtio⸗
nem: Dtrü offerentes ſacrificia tene⸗
bantur intelligere ſignificatiões eo/
rum · dicit · ꝙ ſicut nos dicimꝰ intel
ligere articulos fidei implicite ⁊ ex

plicite · et itelligere explicite articulon

ſidei tenent᷑ pꝛęlati ſicut dicit· j. Pe/
tri · iij · Parati omni poſcenti reddere

rationem de ea quę in vobis eſt fide

⁊ſpe · Impliate vo tenentur ſimpli/

Xliud vo eſt exterius ſacrificiuʒ qñ

Patet.

ces ſolum Itaĩ veteri te ſtamento p/⸗
fecti ut octoꝛes⁊ ſacerdotes tenebã
tur intelligere ſignificationes ſacrifi/
cioꝛum· hoc eſt ut intelligerẽt ipſa ſa/
cnficia eſſe ſigna futuri ſacnificij redẽ

ptionis: Simplices vo ſolum tene/
bantur intelligere ꝙ ſacrificia erant
ceo ea ratione qua ſibi placuit offe/

renda.⁊ hoc implicitę continebat ꝙ
eſſent ſigna:quia ratiõe ſignificatio

nis futuri ſacrificj voluit ea deus ſi/

bi offerri¶ dtertiam reſpondetur.
negando conſequentiã · Et ratio eſt.
Tum q ſacerdotes etiam offerunt
ſacrificia quę ſunt ſpecialiter oꝛdina/
ta ad cultuʒ diuinu· non ſolum ꝓ ſe

ſed etiã pꝛo alijs. Cum quia quędã

ſunt alia ſacrincia de quibus qs po/

wteſt pꝛo ſe deo vfferre. vt ex victis

Eiq tertiaz que

monem ſic ꝓceditur. Et videtur q
Chꝛiſtus non cõnenient᷑ repꝛebedit
phariſgoſ introgãteſeũ Sr licet cen
ſum dare ceſari: Dices eiſ. Cur me te/

ptatis hypocrite PNꝛimo ſic · Illi di

cẽdo Magiſter ſcimꝰ quia veraxes
viam dei in ventate doceſ. dixerũt

Vritatem. ergo in hocnon erant by/

woente · quia hy pocniſis ſiue ſimula/⸗
tio oꝓponit virtuti quę dicitur veri/
1a. ecundo ſic. Hypocriſis eſt ſi
mulãtio qua quis ſimulat perſonam
alteriꝰ. ſicut cuʒ peccatoꝛ ſimulat p/
ſonaʒ iuſti · ſed iſti in hoc actu non ſi⸗
mulauerũt ꝑſonas aliquoꝝ glioꝛuʒ.

ergo videt᷑ ꝙ nõ erant hypocritę:er⸗⸗

go incõuenient ſic rephenſi ſi¶Ter
no ſic. Pe eo qð nõ eſt peccatu non

1

videt᷑ q publice redarguẽduſquia

eccata venialig oĩbus videntureſ/
e cõmunia.ſed hypocriſis aut ſimu⸗
latio nõ vider᷑ eẽ peccatũ moꝛtale ſp
ſiẽ nec mẽdaciũ. ⁊c¶ In oppoſitũ ẽ

enãgeliũ vbi Chꝛiſt' ita ad eos loqͥt

Beſpondeo dicenduʒ ꝙ Chꝛiſtus

tnol
SN

Garſit
tandi
ſprno⸗
Chihs
ſocgan
oie n
cebardo
recogin
ſolumd
10/0
nen
0ont
leten⸗
fCedew
ſereben
tunrc⸗
ſemnit
bus
mines
gutene
ppolen
ſeiun
ſwoinp⸗
äunne
ſoopuii

eten⸗
Pc
ds
bype
ſan
oſt
Gand
Chr
bisil
cagl
bis
cuncd
noꝛe⸗
vole
pſee
in
biscet
ſonde
Eimti

eſumeno
lorestened
nesſachſß
itglll,
Uufiiei
nuntene,
ofinen
bihluatof,
conlineber
ve igufene
ren deus/,
7 ſondaur.
Ctranoelte

Uum offeut

Nltgrorcinn
woſolumpe
nnagi

Mrpt Ns

₰△
e
1enr
eprelrat
Olatan
Curmets⸗
e M
ues
NNit
Gumh,
Zſoeſima,
Edanr
Pwariseſſ
Uutpenonun
torſanlug
enNntorß

tbywpanpc
ſieuundw
icnn
Mo
niant
whoct
Ciſts

cSueniẽter ſic repbendit· NHꝛo q̊no/
tandũ ꝙ ut dicit Nicolaus de lyra
ſuxer hoc euangelio · ꝙ tempoꝛe quo
Chꝛiſtus erat in iudęa reddebat᷑ cen
ſus ceſari ſiue tributij· ſurrexit quidã

noĩe Indas natione galileꝰ qui di /

cebat hoc eſſe illicitũ de iudeis ꝙ ſcʒ
recognoſcerẽt aliquẽ dñʒ in terris v
ſolum deũ qui in ccliſẽ· multos tra/
xit ad ſe· vt habetur Ac. v· Et JAoſe
phus idem refert ex libꝛo antiquita/
tumextunc aliqui adhęrebãt huic
opinioni quia iſta opinio erat p li⸗
bertate populi: ⁊ p honoꝛe ipſiuꝰ dei
videbatur. Econtrario auteʒ alij al/
ſerebant qð erat licitum dare tribu/
tum rhomaniſ: quia ꝓ defenſiõe ter/
rę militabant · ⁊ ab hoſtibꝰ latroni/
bus defendebant ⁊ pacem inter ho⸗/
mines conſeruabant ⁊ iuſticiã · Hãc
autem quęſtionẽ phariſei malicioſe
ppoſuerũt chꝛiſto · ut ſi diceret · nõ eẽ
licitum · ſtatim caperet tanq; contra/
rius impatoꝛi· Si autẽ diceret eẽ li/
citum · videretur eſſe cõtrariꝰ liberta/
ti populi ⁊ diuino honoꝛi:⁊ ſic incur⸗

reret maliuolentiã populi:⁊ iõ Chꝛi/

ſtus cognita neqͥcia eoꝝ· ait· Quid
me temptatis hy pocritę· qſ diceret ·
Nõ quęritis veritatẽ addiſcete ſᷣme

vrbis capere · ¶ ꝓpter hoc eos vocat

bypocritas · q; aliud tebãt ⁊ alind
nKencebant ſelch rationes in op/

poſitum · I!d pᷣmam reſpondetur· ne

gando conſequentiã. Et ratio eſt · qꝛ

Chꝛiſtus nõ repᷣhendebat eos xr

bis illis quia vera erant · ſed qꝛ per

ea aliud ſtendebant · ſcʒ eum in vex

bis capere · ſicnt dictum eſt · ¶ Ad ſe⸗

cundam reſpondetur· negando mi/

noꝛeʒ · quia iſti ſimulanerũt perſonaſ
volentiũ addiſcere ventatem · cuʒ tñ
ipſe eſſent ꝑſonę non quę quęrerent
xveritatẽ ſed quę velint cipꝑere ⁊ ver
bis capere hominem ꝛld tertiã re/⸗
ſpondetur negando conſequentiam
Et ratio eſt · quia licet non oĩs ſimu/⸗

ꝓpꝛius ·

latio aut hypocriſis ſit peccatũ moꝛ/
tale· Iſta tn erant ſicut dicimus de/

mendacio qͥd eſt peccatũ moꝛtale qn
eſt pernitioſuʒ · ſic hypocriſis eſt pꝑec/

catum moꝛtale qn eſt pernitioſa ce/
dens in nocumentũ alternius perſo/
nx:cuius erat iſta phariſęoꝛũ hypo/
criſis cuʒ cederet in nocumẽtũ perſo/
nę Chꝛiſti:quia ad capiendũ en ver/
bis oꝛdinata erat·

5

(Bominica vi/:

ceſimaquarta eſt euãgeliũ. LZoquen
te Jeſu zc Matth·x · Et quiaĩ euã/

gelio fit mentio e duobꝰ miraculis

wteſt diſputari de vtroq;. ¶ Circa
mü · Ntrum ſine tactu diuinę gra/
tię poteſt anima reſuſcitari de moꝛte
ccati.¶ Secundo· Otrũ tactus ſi⸗

ue infuſio gratię pꝛęcedat expulſio/
aert

nem peccati ¶ Certio⸗Ptrum con/
uenientiꝰ attribuat᷑ fidei oꝑatio mi/
raculoꝝ qᷓ; alteri virtuti ·

ſic pꝛoceditur· Et videtur
ꝙ ſine tactu ac infuſiõe g/

peccati¶¶ Pꝛmo ſic · Minus videt᷑

eſſe reſuſcitare animã de moꝛte ꝑecca

ti ad vitam qᷓ; eſt creare e nouo ani
maʒ· ſed deus creat ⁊ dat vitam gĩię
naturalem ſine medio:ergo parit᷑ h·
ecundo ſic · Iſa xliij· Dicit dñs
Ego ſum qui leo iniqtates tuas
pꝛopter me · gᷓ expulſio =
eſt an oẽʒ infuſionẽ gre¶ Certio ſic ·
AENbachuc · ij · Juſtex fige vinit · vi/
uificare 2neit fidei · nõ & ẽ effect? gre
oppoſitũ arguit ex euan
gelio · vbi dã · Impone manũ ſuꝑ eã
⁊viuet · Et ſequit᷑ Cenuit manũ eiꝰ
ſurrexit puella. Añdeo dicẽdũ: ꝙ
ſine tactu ſiue ĩfuſiõe diuinę gręnõ
reſuſcitat᷑ aĩia a moꝛte ꝑeccati. Datet
iſta ↄchio· Ssĩ creatura rõnali ẽ pnin
vite ſpũalis · Oñ lct · xvij· In ipſo

„

B pꝛimaz

je poſſit anima reſuſcitari de moꝛte

vinimꝰmonuem̃ ⁊ ſumꝰ.ſed pᷣmũ quo
viuit aĩa rationalis per den eſt gra⸗
tia · ergo gratia viuficat · Itẽ Cul/
. pa motiñcat᷑ anima· ergo viuiſicat
a cõtranio illiꝰ.ſcilic gratia ergo ⁊c
Bht notandi eu 4 tleranai *
alis ꝙ gratia eſt ſimilitudo pᷣmę ve/
ritadj ⁊ lilitudo ſũmę bonitalt Bedm
qð eſt ſimilitudo pmę veritatis com
paratur ad aiam ut lux · Scom vo
g eſt ſimilitudo ſũmę bonitatj com/
Paratur ad aĩaʒ ut vita· Et ita habe
tur in Johãne · Joh· h ꝙ verbũ erat
vita? lux hominn lucens in tenebꝛis.
ideo gratia quę eſt ſimilitudo eius
comparatur ad animã vt lux⁊ vita.
Inqntum autem gratia vt lux com/
paratur ad animã pᷣmo remouet ab
ea diſſimiltudinẽ luciſcternę qᷓntũ

cundo diſponit eam ſimili diſpoſitio
ne vt poſſit ſimilis eſſe ĩ actu·⁊ tũc di/
citur ipſum illuminare · Oltimo in/
foꝛmat ipſam·⁊ tũc dicit᷑ eam perfice
re · Scom autem ꝙ gratia eſt ſimili/
tudo ſũmę bonitatis comparaturad
animã ut vita·quia ſic comparat ad
eã vt amoꝛ⁊ ille amoꝛ impꝛeſſus vi/

modũ actꝰ gratię eſt viuificare ⸗
rationes in oppoſitũ· Icd ppᷣmã reſpꝰ
Tetur · neganco conſequentiã· Et ra⸗
tio eſt · Cum pᷣmo ·quia pᷣſupponivi⸗
detur in argumẽto ꝙ gratia ſe habe⸗
at in viuificatione animęſicut agenſ
mediũ · ⁊ hoc non eſt vern· ſed ſe ha/
bet ut canſa foꝛmalis qua peccatũ ex/
llitur·: ſicut ignis frigus aufert ca⸗
Prcnmn ſubiecto tanto non ſicut in/
ſtrumento ſed ſicut foꝛma contraria
Tum ſecñũdo·nõ eſt vxerũ qð dictur
in minoꝛi : qꝛ in creatione etiã foꝛma
naturalis eſt qua res foꝛmata eẽ foꝛ/
maliter accipit xel etiam ipſum quo
eſt quicquid ſit ilud d ſecũdam
reſpondetur:negando conſequentiã
Et ratio eſt · quia ſolus deꝰ delet pec⸗

ad hoc eſt effectus eius purgare · Se

ta eſt qua iam viuit deo·? m hunte
¶d

cata effectiue. foꝛmalir delet ipſa gra
tia· Deus gqutem nullius eſt foꝛma p
fectiua · ¶ Ad tertiam reſpondetne⸗
gando conſequentiam. Et ratio eſt ·
quia vita ſpinitualis ipſiuſ animęeſt
ipſius gratię effectus per ſe· Ipſiꝰau⸗

tem ſidei cantatis ratione gratię

in quibus manifeſtatur vita quaſi p
ſenſum ſicut manifeſtatur vita in coꝛ
poꝛe per ſenſum ⁊ motum . ſicvita gre
manifeſtatur per motũ fidei ſicut per
ſenſum ⁊ per motum chantitatis ſicut
ver motum.

—

Nd ſecũdã que

ſtionem · ſic ꝓceditur. Et videtur ꝙ

remotio ſiue expulſio culpępꝛecedat

tactum ſiue infuſioneʒ gratię ¶ Pa/
mo ſitc · et ſenti euangelio: vbi pmo
qᷓ; Chꝛiſtus tactu ſuę manus reſuſci/
taret puellam expulit turbaʒ tumul⸗/
tuantem· Onde Gꝛegoꝛiꝰ libꝛo mo/

raliũ dicit· Foꝛis autem turba eijciit
ut pnella ſuſcitetur · quia niſi pꝛius a
ſecretioꝛibus coꝛdis expellatur ſec

larium multitudo cura ꝑ:anima quę
intrinſece latet moꝛtua non reſurgit
Tita ut glo · hic innuitnon introdu/
citur gratia niſi expulſa culpa¶ Se/

cundo ſic. Aemiſſio culpę ⁊ ĩfuſio GE5
tię ſe ha bẽt ſicut illumiatio ⁊ purga /

tio · ſed purgatio ſcedit illuminatio
nem bim Dionyſiũ · ergo ⁊ remiſſio ſi
ne expulſio culpę ſcedit gratięinfu/
ſionem Tertio ſic. In quolibet mo
tu receſſus a termino a quo pꝛęcedit
acceſſum ad terminũ ad queʒ. vel tẽ/
poꝛe ſi eſt motꝰ ſucceſſinꝰ.xelnatura
ſiſit mutatio ſubita · iuſtificationis
ſiue vinificationis terminus a quoẽ

culpa: terminus ad quem eſt gratia

qua viuificatur mĩa · g expulſio culo⸗
pcedit infuſionem grę · ¶ In oppoſi /
tum arguit᷑ Cauſa naturalit᷑ hcedit

effectũ h ifuſio gręẽ cã expulſioiſ cul

pę qꝛ ifůdẽdo graʒ deꝰ pctã dimit/
tit· ĩfñdẽdo vitã fugatmoꝛtẽg ĩfuſio

feßea
nl
ep
ſpnn
ſcnatu,.
i
ſiceſit
eckan
ontie

ihd

ſisſana
clsand
Pecnc
gonge
eſtun
ſoꝛna⸗
acukt
tegüte
qncin
nucffa
vſtut
ltiönge
npnon

Ctomma

ſevotok
gatecan
nonncren
ſeinwo
N
forma
hüere
. ef⸗
eto⸗
yen
liter
fap
form
oise
troc
ſog
foꝛm
oꝛi⸗
beße
nemge
infuceo
toviti
Teſen

eſt wong
Eintoeßt
eumineeſt
ie a
nnnege
Anuquſ
tur Maince

mlenng

ſlalathn
AMtansſian

ine

Rrxidetm
alpengett
õ
Mannseii
rbeztunt
Abo
ntunbe jil
Anllipꝛus
Elaturſea⸗
aninag
on klugi
onictrodu/
gSe⸗
ercſnod
inotpugn
in Hummnn:
oreno
NNcholhrn
agopgrd
adee e
ſi wlumn
unſffaton
mmmmsnd
nct gn

hrlo —
1Nent

cifal
Ninn,
auijni⸗

Nitgnnd

grehcedii Rñdeo dicẽdũ pm aliiũ

⁊ aliu xeſecti in fuſio greęncedita ſe/
quit᷑ ¶ Pꝛo qͥ notandu ᷣm ſanctum
Chomam·ꝙ oĩs pꝛioꝛitas bᷣm oꝛdi/
neʒ naturę aliqͥ modo reducit ad oꝛ

Dinẽ cau aulan e pnahi⸗ 71 cau
ſa idẽ ſũt ¶ In canſis aũt cõtingit

idẽ eſt cauſa ⁊ cauſatũ ßm diuerſum
gencar. vt patz.ij. phyſicoua qnto
methauroꝝ. ſic ãbulatio ẽ cauſa ef/
ficiẽs ſanationiſ.⁊ ſanatio ẽ cauſa fi
nalis ambulatiõis · Et ita ſimilit᷑ de
habitudine ꝗᷓ ẽ int᷑ materiã ⁊ foꝛmã

qꝛ ſᷣm genꝰ cauſę materialis materia

eſt cauſa foꝛmę qᷣſi ſuſtẽtãs ipſam·et

foꝛma ẽ cauſa materię q̃ſi fadẽs eſſe
actu bm genꝰ cauſę foꝛmalis· & par⸗

te añt cauſe materialiſ qñ ſe tenet hm
qᷓndã reductionẽ oẽ illud ꝑ qͥd mate

na efficit᷑ ꝓpꝛia· hmõi foꝛinę ſũt dii //

poſitiões ⁊ remotiões impedimẽtoꝝ
et iõ in generatione naturali qn coꝛ/

ruptio vniꝰ ẽ generatio altenius ꝑ G
V foꝛma vna ſtroducita alia expellit

remotio foꝛmę hexiſtentis ſe tenet ex
parte cauſę materialis et iõ ſᷣm oꝛdi/
nem cauſę matcrialis pcedit natura/
lit᷑ introd uetonẽ alteriꝰ foꝛmę Sed
hᷣm oꝛdinẽ cauſę foꝛmalis econuſo qꝛ
foꝛma finis ⁊ agẽs coincidũt in idem
nũero vel ſpẽ· ideo etiam ĩ oꝛdie cau/
ſe efficient introductio foꝛmę poꝛ eſt

qꝛ foꝛma introducta ẽ ſimilitudo fo-

mę ageni per quã agẽs agit. Et ſimi⸗
liter in oꝛdine cauſęfinalis:qꝛ natu/
ra pncipalit᷑ intẽdit introductionem
foꝛmę:⁊ ad hanc oꝛdinat expulſionẽ
oĩs cu quo non poteſt ſtare foꝛmęin⸗/
troductio · Oñ cũ grę infuſio ⁊ remiſ
ſio culpx ſe hñt ſic introductio vniuſ
foꝛmę ⁊ expulſio alteriꝰ.cõſtat ꝙ bᷣm
oꝛdinẽ cauſę materialis remiſſio cul/

pehᷣcedit infuſionẽ gr̃gꝗ:ſed ſᷣm oꝛdi/

nem caulſę foꝛmalis efficient·finalis
infuſio grę natura pᷣoꝛẽ· ſed extirpa/
tio vitioꝝꝑ dꝛ operariad vꝓᷣtutum in/
greſſum ꝑ modũ cauſę materialis.

logoꝝꝑ · ſcilicet oꝛatione impetrando

/
9

zd rationeſ in oppoſit · patet reſtð

ſio ex dictis ·

1c. tertigz que⸗
tonem . ſic pꝛocedit᷑· Et vi
attribuat᷑ conuenient᷑ fidei operatio
miraculoꝝ · ¶ PHꝛmo ſic · Gꝛatix eniʒ
gratis datęa virtutibꝰ differunt eo
ꝙ virtutes ſanct oibus ſunt cõmꝝ/
nes · gratig gratis datęe diuerſis dil/
tribuut᷑· ſm illud.j.Corn·xij. Diuiſio/
nes graꝝ⁊c.· In eodẽ

re miracula non eſt attribuendũ fi/
ei · Di dicatur ꝙ attribuit fidei ſic
merenti· gratię autẽ gratiſ Datę tacq;

exequenti.Cõtra ẽ qð dicit gloſa ſu

per illud Matth. vj . None in noie
tuo ꝓphetauimꝰ c · ꝙ pbetare · vir/
tutes facẽ · Dęmones eijcere · interdu

nõ eſt meriti illiꝰ qui operat᷑ ſed exDin
uocatiõe noĩis Chuſti · ergo nec ſicẽ

——

fidei attribuẽdũ¶ Secũdo ſic· Cha/⸗
ritas eſt bncipiũ ⁊ radix merendi:.qꝛ
fides infoꝛmis mereri non poteſt · li g
fidei pter meritũ attribuit᷑ ogeratio

miraculoꝝ:mag eſt attribucẽda cha/

ritati ¶ Tertio ſic · Poſita cauſa po/
nitur effectus · ſi ergo fides eſt canſa
faciendi miracula oe qui fidem ha/

bent miracula facerent:qð patet eſſe

falſum.ergo nõ eſt fidei miracula fa/

Dicit᷑. Fides tua te ſaluñ fecit·¶ Re/
ſpondeo dicendũ iuxta ſanctũ Tho/

mam in libꝛo de potentia dei · ꝙ con

uenienter virtuti fidei attribuit᷑ ope/
ratio miraculoꝝ · Hatet concluſio ex

illo Marci · vlt · Signa autem eos

qui crediderit hec ſequent᷑ c · Iteʒ
Matth · xvij. dic dñi· Si habuerii

—

fideʒ ſicut grãanũ yynap diceᷣ mon/
ti huic ·trãſi hinc·⁊ tranſibit · Nꝛo cu
ius concluſionis declaratione notã/
dum.ꝙ ſancti miracula fecerũt Du/⸗
pliciter m Gꝛegoꝛiũ in ſecãdo dia/

9

et ꝙnõ

dé caplo dr d
Datur operatio virtutũ ⁊c· ergo face

In oppoſitũ eſt euãgeliũ · vbi

vt miracula diuinitꝰ fiant ⁊ per po/
teſtatem . Otroq; antez modofideſ
id oneũ reddit hoiem miracula faciẽ/
da· Ipſa eni meret ꝓpꝛie ut oꝛatio ex
audiatur de miraculis faciẽdiſ· Q ð
de hac ratiõe videri poteſt · Sic enĩ
in rebus naturalibꝰ videmꝰ ꝙ a can
ſa vniũſali oẽs particulares cauſę ſu/
mũt efficaciam agendi·tñ effectꝰpar
tidularis ꝓpꝛius attribuit cauſę par
ciculari·ſicut patet de virtutibꝰ acti/
uis inferio ꝝ coꝛpoꝝ reſpectu virtutiſ
cęleſtis coꝛꝑis:⁊ de oꝛbibꝰ inferioꝛi/
bus qui ſi ſequant᷑ motũ pmi oꝛbiſ
habet tñ ſinguli ꝓpꝛioſ motꝰ. Ita eſt
de virtutibꝰ quibꝰmerem̃·naʒ oẽs
habent efficaciã merendia charitate

quęnos vnit deo · a quo merem̃ ⁊vo

luntate perficit pꝑer quã merem̃ſingu
lętñ virtutes merent ſingularia quę
Dam pᷣmia eis ꝓpoꝛtionabilit᷑ reſpõ/
Tentia · ſicut humilitas meret᷑ exalta/
tionem·⁊ pauꝑtas regnũ · Oñ qnq;
charitate ceſſante per actum aliaruʒ
virtutũ · etiam ſi aliquis nihil merea/
tur ex cõdignoex quadam tñ diui/
na liberalitate aliqua congrua bene/
ficia retribunt᷑ ꝓ hmõi actibꝰ ſaltem
in hoc mundo· Dnde dicit᷑ ꝙ per ea
quęſunt ex genere bona extra chari/
ta tem facta merent᷑ aliqui ex cõgruo
interdũ bonoꝝ tempoꝛaliũ multipli/

cationẽ · per hunc autem modũ fidel

meretur miraculon operationẽ licet

radix merẽdi ſit ex charitate· Cuiꝰ ra

tio poteſt aſſignari triplex· Haꝛimo
quidem qꝛ miracula ſunt quędã ar/⸗
gumenta fidei dũñ per ea quęnatu/
ram excedunt illoꝝ veritas compꝛo/

batur quę naturalẽ trãſcẽdũt ratio/

nem · Vñ Mara vli · dicit Illi pfe⸗
cti ᷣdicauerũt vbiq; dño cooꝑante
⁊ſermonẽ confirmàte ſequẽtbus ſi⸗

Inis· (Gecũda ratio eſt· qꝛ fides po/
tiſſime diuinę potẽtię innitit᷑ quã ac/

cipit vt rationẽ vel mediũ ad aſſen/
tiendũ bis quę ſupꝛa naturã eſſe vi/

Vrentur et ideo dinina potentia in

operatiõe miraculoꝝ · pꝛęcipue fidei
conſiſtit¶ Certia ratio eſi:qꝛ miracu⸗
la pꝛęter naturales cauſas fiũt· fideſ

guüt eit quęnõ exratiomibꝰ naturali/

bus ⁊ ſenſibilibꝰargumentũ aſſumit
ſed ex rebus diuinis· Oñ ſicut pau/

pertas rerum tempoꝛaliũ meret diui
tias ſpũales.⁊ hũilitas meret᷑ ccleſtẽ

Dignitatẽ · Ita fides quaſi contem/

nendo ea quę naturalit᷑ ft quodã/

modo miraculoꝝ operatione meret
quę pꝛęter naturalem virtutem fit ·

Ild rationes in oppoſitũ · Sd pmaʒ
reſpondeturnegado conſequentiã·

Et ratio eſt·quia facere miracula at/
tribuitur gratię gratii date · licut bn
cipio ꝓximo fidei aut ſicut diſponen
ti ag huiuſmodi gratiã conſequedã
¶ Ad ↄfirmationẽe reſpõdet᷑ negãdo
conſequentiam · Et ratio eſt · quia
licet charitas ſit maioꝛ hmõi gratiã
conſequendã q̃ntũ ad radicem me/
rendi:tamen ex quadam liberalitate
congrua beneficia hꝰmodi alijs vir/
tutibus attribuunt᷑¶ Rd ſecuũdã rn
vetur · negando conſequentiã· Et ra
tio eſt.qꝛ licet charitas ſit maioꝛ vir/
tus fide.largitur tñ fidei efficaciã me
rendi.Fides tñ magis congruit ad
particulariter merendũ: miraculoꝛũ
oꝑerationẽ · vt patet ex ſupꝛa dictis·
Rdtemis dicendũ · negando con
ſequentiam · Et ratio eſt· quia fides
non eſt ſufficiens cauſa ad miracula
facienda ſed diſpoſitio quędam· Fi/
unt autem miracula pᷣm oꝛdinem di/

unune ꝓuidentię· quęhoibuſ congrua

remedia pꝛo varijs cauſis Ddiuſimo/

ce diſpenſat.
¶ Expliciunt queſtiones euangelioꝛũ

Dñnicaliũ ꝑ totu annũ editę perRe/
nerẽdũ patrẽ· dñm Johãnẽ de tur/⸗
re cremata.Cardinalẽ ſancti Sixti ·

ſtoumn

(helag

fuun
bunet

Cäpoe
o
Tinc
innte
offia
be
ne
elig

tept
oes
poſt
fal.
inco.
C
1n⸗
ſiton
ch
Wo

Gei

i
ſ

K
.
6
6
i
di
3
/

6

Incipiũt aſtiões euãgelioꝝ ð ſancq

n feſto beati
Jndree eſteua/

geliũ .· Embulans Jeſus ⁊c Matth

nij. Circa qð poſſunt diſputan ſequẽ?

tes quęſtiões ¶ Pꝛima · Ptrũ Chꝛi/

ſtus conuenient᷑ vocauit ad pꝛedica/

tionis officiũ Netrũ ⁊ Tndregmet

Jacobum gebedei ⁊ Johannẽ. S5Oq S
cunda · Otrum opoꝛteat ſequentibꝰ
Chꝛiſtum ola tẽpozalia relinquere ·

Tertia· Ntruʒ beatus Indreas ⁊
alij qui ſecum ſunt vocati hac vocꝗ/
tione· fuerit vocatus ad apoſtolatũ.

BD Puima
queſtio/

nem ſic ꝓceditur ˖ Et
videt᷑ ꝙ Chꝛiſtꝰ non

in euãgelio · Quia ſimplices ⁊ indo/
cti ꝓhibent eligi . vt · xxxix · diſ· 8ð Pe/
tro · Sed iſti apoſtoli erant ſimpliceſ
⁊indocti:ergo cõuenient᷑nõ de bue/⸗

rnnt eligi ¶ Secundo ſic. Electio ad
officũ quod reſpicit vniũſum oꝛbem

debet eſſe de perſonis de omni natio⸗

ne ⁊ non de vna ſpeciali · g Chꝛſtus
eligens apoſtolos de vng gente⸗ ſcʒ

.
9

te piſcatoꝛia quę videt᷑ vilioꝛ eſſe int

oẽs elegerit eos q;ᷓ de alia:¶ In op/

+se

poſitũ eſt euãgeliũ · cui nõ pot ſubeſſe
falſumnecin oꝑnbu Chꝛiſti aligG
Kern pondeo dicenduũ

incõueniens
Chꝛiſtꝰ conuenient elegit Petru
7 Tndreã zc ad pdicatiõis ⁊ diſpẽ/

ſationis diuini vᷣbi mĩſteriñ · Patet
q; Chꝛiſtꝰ eſt virtus ⁊ ſapia.j.Cor ·
uoſe;

b· ipſe ſapient᷑ oꝛa fecit⁊ ꝓt

onuenienter vocanit ad ſᷣdieatiõiſ
officium Petrũ ⁊ N¶ndream ⁊ Jaco/
bum cebedei ⁊ Jobannẽ· de qubus

e aekin conemenr. elegiſſe ·
Tertio quęritur· quare mag de ar

Ed raties in oppoſitñ Eg mam
rmndet᷑ ꝙ iſti apoſtoli cũ a Chꝛiſto fue

runt deputati ſdicationiſ officio · ip/

ſe fecit ipſos idoneos ⁊ doctos ⁊ ſub

pleuit oẽs defectus in eis· quibꝰ ait·
Ego dalo vobis os ⁊ ſapientiã cui

non poterũt reſiſtere oẽs aduſarij veè/

ſtri · VPoluit autẽ hos ſimplices ⁊ in/
Toctos aſſumere ad pᷣdicationis qffi
cium· ne aliquis eoꝛum gloꝛiaretur
ſe ſua virtute aut ſapientia eligi me/

ruiſſe · Meęc ratio aſſignatur a Pau/

lo apoſtolo.j.Con·. . dicẽs · Videte
vocationẽ veſtram fratresqm̃ non
multi ſapiẽtes ſᷣm carnes· non mul/

ti potentes: non multi nobilesſed ꝗͥ

ſtulta ſunt mũdi:id eſt· eos qui ſcoᷣm

mundũ ſtulti videbantelegit dñs

ad ſdicatiõil officiũ.ſcilʒ piſcatoꝛes

illitteratos: ⁊ B ut confũdat ſapiẽteſ

id eſt· eos qui de ſapiẽtia mũdi con/

fidunt⁊ infirma mundi.id eſt:·hoĩes

impotentes ſᷣm mũdũ:id eſtruſticoſ

offidũ · ⁊ B ideo/ ut confundat foꝛtia:
id eſt· potẽtes huiꝰ mũdi · Iteʒ elegit

re elegit deus ad ſdicatiõis

Aqd pᷣdicationis officiũ ignobilia mũ

Diid eſt eos qui ſm mudũ ſut igno/
biles· ⁊ cõtẽptibilia id eſt: eos qͥ ſᷣm

mũdũ ſunt contẽpitiles: vt paupe/

res·⁊ ea quę nõ ſunt .id eſt· eos qͥ nõ

vident eſſe in ſeculo aliqͥd elegit ad

dicationis officiũ.⁊ hocideo· ut ea

Aſunt id eſt· eos qͥ falſe in mũdo ali-

qͥd eẽ vidẽt᷑ deſtrueret · Et aſſignãs
rationẽ hoꝝ dicens ideo non elegit
excellentes in ſeculo ſed abiectos · vt
non gloꝛiet᷑ oĩs caro in conſpectu eiꝰ

id eſt · ut nullus ꝓ q̃cũ q; carnis excel

lentia gloꝛiet᷑ ꝑ cõpationẽ ad deũ:
ex h̊ eni quia mũdũ ſuę fidei ſubiecit
non ꝑ ſublimes in mudo ſiue ſeculo
ſed per abiectos non poteſt hõ glo/

riari ꝙ per aliquã carnalem excellen

tiam ſaluatꝰ ſit mũdus· Nota tñ ꝗ;
licet Chꝛiſtus a pꝛincipio vocauent
ad ſdicatiõis officiũ ſimplices hoĩeſ
02

non tñ ita ꝙ nullum vocauerit litte /
ratũqꝛ Nathanaelẽ ⁊ Nicodemũ
vocauit · vt patet ßz eetii auia
ſi ſolos ſimplices vocaſſet credi poſ/
ſet ꝙ fuiſſent ex ſimplicitate decepti
Berum tñ ſimplices magis conſti/
tuit apoſtolos ⁊ pꝛędicatoꝛes euan/
gelij ꝙ; litteratos vt fides euangelij
ma gis attribueretur ſapientię diui
ne q; humanę · ſicut dictum eſt ¶d
ſecũdã reſpondet᷑· negãdo cõſequẽ/
tiam imo cõuenient᷑᷑ de illa ſola gen/
te iudaica aſſumẽdi erãt apoſtoli · de
qua aſſumpti fuerãt ꝓphbetg · cui erat
fides vniꝰ veri dei qui fect cęlum et
terram· Dnde beatus TMuguſtinus
libꝛo xe conſenſu euangeliſta aſſi/
gnans hanc rationẽ dicit ſic· ꝙ genſ
bebꝛea tm̃ deputata ẽ a Chaiſto ad
ꝓPhetiganduʒ illa quę de illo futura
erant · Non quidem qn per ſibyllas
⁊ vateſipſoꝝ gentiliũ multa ð Chꝛi
ſto dicta:⁊ multa in libꝛis eoꝝ legũt᷑
quę pꝛo noſtra chꝛiſtiana religione
teſtimoniũ ducunt:quęa ſancqj an/
gelis vel ab ipſis ꝓpbetis iudęoꝝ au/
Dire potuerũt . Sicut etiã ipſũ Chꝛi⸗
ſtum in carne ſᷣſentem dęmonia co/⸗
acta ſunt cõfiteri:quę tamẽ illi genti

bebꝛeę ad ꝓpheeicandũ ⁊ pdicanduʒ

Teputate erant ſvnꝰ deus verus qui
fecit celum ⁊ terram·⁊ oĩa quę in eis

ſunt · quo offenſo ſepe ſuiſ hoſtibꝰ ſb/

ebatur merito ſolum de gente illa
pbetas ⁊ apoſtolos habere voluit.
quod etiã magnũ beneficiuʒ fuit qᷣ
Pſtitit eccleſię ſuę vbiq; ꝑ terras diſ/

fuſe ut gens bebꝛęa quęiimica rema-
nebat Chꝛiſti noĩs vbiq; iam diſp/

ſa⁊ delata! ne illa quę de Chꝛiſto per
ꝓphetas ⁊ apoſtolos dicta ſunt ficte
qa nobiſ putarent᷑ eſſe compoſita · co/
Dices ꝓphetarũ ⁊ apoſtoloꝝ de gen/

te eoꝛuʒ vbiq;ʒ poꝛtarẽt · ⁊ ſic fieret vt

gens inimica fidei noſtrę teſtis fieret
Vritatis noſtrę¶ d tertiam reſpõ/
etur· ꝙ triplex ratio ex dictl ſancto/

i

rum poteſt colligi· quę oſtendit con/⸗

gruũ fuiſſe apoſtolos hos maioꝛes ðᷣ
arte piſcatoꝛia fuiſſe vocatos magis
qᷓ;ᷓ de alia · Nꝛima ex ipſius artis vtiä/
litate ⁊ pauꝑtate · Hicit eniĩ Ilngu/
ſtinus: ꝙ ideo dñs non elegit reges

gut ſenatoꝛes aut phᷣos ad apoſto/

ſtolatũ · ſed elegit indoctos paupꝑereſ
⁊ piſcatoꝛes·quia ſi octoꝛes vel oꝛa
toꝛes elegiſſet · foꝛtaſſis qlibet eoꝛuʒ

Diceret ſe electum quia doctrina ſua

eligi meruit · ꝓpter qð deꝰ noſtervo⸗/
les ſuꝑboꝝ fragere ceruices nõ quæę⸗

ſiuit per oꝛatoꝛẽ· piſcatoꝛẽ · ſed ꝑer py/

ſcatoꝛem lucratꝰ eſt unperatoꝛe·Se/
cunda cauſa lequirt ex ipſius artis cõ
gruitate · Dicit eniĩ Chꝛyſoſtomꝰ ſu/
per hunc paſſum· Cõgrue deus no⸗
ſter per loca piſcatoꝛia tranſit piſca/
toꝛes piſcaturꝰ.qui piſcatoꝛes futu/⸗
rę dignitatis gratiã ſui opere artifi/

cijgphetabãt · quia ſicut qui retia ia/

ctat in aqua ·neſcit quos piſceſ com/
pꝛebẽſurꝰ ſit · Sic ⁊ doctoꝛ qñ diuini
ſermonis retia iactat ſuꝑ populũne⸗/
ſcit qui ſũt acceſſuri ad Dñm· q̃ſcũ q;
Oñs excitauerit illi adhęrent eꝰ do/
ctrinę · Tertia ratio ſequit᷑ ex illiꝰ arij
q pctõ ĩmunitate · Quęrit enĩ Gꝛe/
goꝛius quare Petrus poſt eius con/
erſionem ad piſcationẽ redijt·.⁊ nõ
Matthęeus ad telonei negociũ non
reſedit · Soluit ꝙ qꝛ negociũ qð añ
conuerſioneʒ ſine ꝑeccato extitit · hoc
etiam poſt conuerſionẽ repetere cul/
a non fuit ·

ſecũdã que

ſtionem · ſic ꝓceditur· Et videt᷑ ꝙnõ
opoꝛteat ſequentibꝰ Chꝛiſtũ oĩa tem

poꝛalia reliquere ¶ Pꝛimo ſic· Pan/
pertas nõ requiritur ad perfectionẽ

ergo ⁊cantecedenſ ꝓbatur:quia re

linquere oĩa videtur eſſe illicitnm·

Apſtolus eni. Con. nij vatfor⸗

mam fidelibus faciendi elemoſynaſ

dicens · Si voluntas pꝛõpta eſt ̃m

2¾

* illud an habet aecepta eſt. id eſt· vt· Frrfectio ad quam per angmẽtũ ad/
– neceſſaria retineatis.Et poſtea ſbᷣdit ducitur · Ita ẽ quędã perfectio cha/
–Wm Nõ nt alijs ſit remiſſio vobis auteʒ ritatis pertinens ad ipſam ſpecẽ cha⸗
Aüin bulatio: glola ideſt panpenne⸗ ritaus · vt ſclicet deus ametur ſuper
= (. bun o lic · Quicũqᷓ; exponit ſe pe⸗ omnia :⁊ nihil contra euʒ amer; Eſt
an/ ial Ficat ſec ille qui oĩbꝰſins re/ autem alia perfectio chanitatis etia,ʒ
whun ictis voluntariam paupertatẽ ſecta/ in bac vita ad quam aliquis per ali-
wma nr tonn ſe periculo. ſm illud o quid augmentũ ſpirituale peruenit
lintun erba⸗ae foꝛte ęgeſtate compul⸗/ vtpote cum homo etiam a rebus lici/
n . Eere periurem nomen dni. tis ab ſtinet ut liberius Diuinis obſe
w en Tertio ſic · Nirtuſin medio conſiſtit quijs vacet · Et h modo religio dici
ſ vt Dicictur. ethicoꝝ.ſed ille qᷓ om tur quędam iſciplina ſine exercitiũ
ie nia dinnttit per voluntariam pauꝑ/ ad appꝛebendenduũ hoc perfectionis
mi tatem non videtur in medio conſiſte augmentum·. Vnde in collationibꝰ
n re ſed maglin extremo ergo nõ agit patrum dicit abbas Moyſes de r
Uudiſtii, virtuoſe ·⁊ ita hocnõ pertinet acvi⸗ ligioſis loquens Jeiunioꝛũ inediam
Wionl teperfectionẽ ¶ In oppoſitum vige· vigiliaslaboꝛes coꝛpoꝛis nuditatem/
euen tur eſſe euangeliũ pꝛęſens ¶RKeſpon⸗ lectionem ceęteraſqʒ virtutes ce bere
annſtole ceo dicendu: ꝙ ſequelg Chꝛiſti du/ ſuſcipere nos nouerimus vt ad per/
Alresfill plex poteſt diſtingui¶ Ona eſt com/ fectionem charitatis poſſimꝰconſcen
Nrre anf munis ⁊ neceſſaria obus ad ſaluteʒ dere · Iſtis diſtinctionibus pꝛehabi⸗
uirenzi/ in qua conſiſtit perfectio vitę chꝛiſtia- tis · ſit iſta cõcluſio pma:.vLd ſeque/ Ja ache
pileſean⸗ nę · ad quam pertinet perfecfa obſer/⸗ lam pꝛimam Chꝛiſti ad habendaʒ P 9
gi diuni nantia pꝛeceptoꝝ charitat⸗Pequa pꝛimam perfectionem non eſt neceſ/
vpoline⸗ ſequela habetur Joh · viij · vbi dicit ſarium oia relinquere tempoꝛalia ꝑ
inqſiq Quiſequit᷑ me:ſcilicet cred endo et voluntariam paupertateʒ · ſed ſuffi/
mes d⸗ amãdo · nõ ambulat in tenebꝛis ſed at ut ſuper omnia deus diligatur et
Lalt babebit lumen vitę· De qͥ Matth.· nihil contra eum ametur · ſiue ꝙ pꝛe/
tci xix · Si vis ad vita ingrediſerua mã cepta charitatis obſeruentur · Iſta
Pſeneln Data Cllia eſt ſequela Chꝛiſti ſupꝛa concluſio eſt manibe ſta·Nam ut di
inclt i cõmuñem ſtatum ſaluti neceſſanuʒ at ſanctus Chomas. Suma perfe/
— ſicut ſequela Chꝛiſti per imitationeʒ ctio poteſt eſſe cum magna opulen/
eccütdn vitęin paupertate ⁊ auſteritate bu⸗ tia · Nam ⁊Lhꝛaã cui dictũ eſt Geñ·
ocntrr iuſmodi· aut in paſſiõe · De q ſeque/ xvij· Itmbula coꝛam me? eſto perfe⸗
R— la dicituri pꝛeſenti euãgelio· ꝙ apo/ ctus · legit diues fuiſſe · Et ſimilit re/
ſtoli iſti vocatiſecuti ſunt Chꝛiſium ges ⁊ bncipe ſchꝛiſtiani: pꝛęlati ⁊ alij
. Et Matth· xix dicitur · Hende om/ chꝛiſtiani minoꝛes qui non renũcia/
u⸗ nia quę habes ⁊ ſequere me · Et Ne/ uerunt bonis tempoꝛalibus quoꝛum
Ewdrre trus apoſtolus dicit:Quid erit nobᷣ multiſunt in ſtatu gratię· Secunda *
iie qui reliquimus omnia ⁊ ſecuti ſumꝰ cõcluſio vctd ſequelã ſecũdã⁊ ſecũdã
g, te · Juxta hanc duplicẽ ſequelã dil/⸗ perfectionem requiritur renunciatio
n 1 tinguitur Duplex perfectio · vt tagit ſiue dimiſſio tempoꝛalium · vt patet
rin ſanctus CThomas ſecunda ſecidęqꝗ· Matth · xix · Si vis perfectus eſſe? c
gan. cC·Ixxxiiij · gar.. ‚vbiita dicit· qhomo Et Luce · x · ex. Quivult venire poſt me
agi habet qndam perfectionẽ ſuęnatu/ abneget ſemetipſum ⁊ ſequatur me ·
mucnul rę ſtatim cum qua naſcitur quxperti⸗ Iſta cõcluſio patet.quia ſicut dictũ
. ſin net ad rationem ſpeciei · Eſt 2 alia eſt · ſtatꝰ religiõis eſt qdã diſciplina
V .

05

ſiue exercitium per quod peruenitur
ad perfectionem charitati ad quod

neceſſariũ eſt ꝙ aliquis affectum ſuũ

totaliter abſtrahat a rebus munda/
nis · Dicit en Tuguſtinꝰlibꝛox·cõ/⸗

feſſionu ad deum loquens· Minꝰ te

amat qui tecũ aliquid amat:qð nõ
pꝛopter te amat. Oñn ⁊ĩ libꝛo· lxxxiij
·. Dicit Ruguſtinus:ꝙ nutrimentu
charitatis eſt diminutio cupiditat:
perfectio vbi nulla cupiditas:Ex hoc
autem ꝙ aliquis res mundanas poſ
ſidet allicitur animus eius ad earuʒ
amoꝛem. Vnde ugnſtinus in epi/
ſtola ad Paulinãa Cheraſiã: ꝙ ter/

rena diliguntur artiuſ adepta q; cõ

cupita · Et Chꝛyſoſtomus dicit ſuꝑ
Mattheum.· ꝙ appoſitio diuitiaru
maioꝛem accendit flammam⸗ vebe/
mentioꝛ fit cupido Et indeẽ ꝙ ad ꝑp/
fectionẽ charitatis acquirendã pᷣmũ
fundamentũ eſt voluntaria pauper/
tas ut abſq; pꝛopꝛio viuat.dicente
Dñno Mattk· xx · Si vis perfectꝰ eẽ
vade ⁊ vẽde omnia quę habes ⁊ ða
pauperibꝰ veni ſequere me.¶ Scd
rationes in oppoſitum· IRld pꝛimam
relpondetnegando conſequentiam
Et ad dictũ apoſtoli dicendũ ꝙ lo/
quitur infirmiſ quos ſic dare monet
vt ęggeſtatem non patiant Et ſunilir
Kalia gloſa non eſt intelligendũ ꝙ
non liceat oia tempoꝛalia abijcere · B
