¶ Feria ſecunda

go paſcam oues meas. Ecech.

Lxxiiij · VDideti. de Derbo dei;
5 De Euãgelio

PPunt bi in ſupplicium eternum ·
Juſti

tiautem in vitam eternaz.· ¶ Di/
de titulo de Inferno et Nita erna ·
eria tertia

rr ———
7

teſt · YVla.lv. ¶ Vi
rendo deum.
De Euägelio

omus mea domuns oꝛatiõis vo
cabitur · Matth · xxj · ¶ Pide titulo ð

Pomo.
¶Feria quarta
Surge comede· grandis enim re

etitulo ð

Augerite vñm dum mueniri po/
ide titulo de Qug/

ſtat tibi via·iij · Regj.xix.¶ Bide ti/
tulo de Cibo cear·
Me Fuangelio rH”M
¶ Viri Niniuite ſurgent in iudicio
cum generatione iſta:⁊ condẽnabũt
eam· quia pęnitentiaʒ egerunt in /
dicatione ꝓonę · Matthᷣ. xij ¶ Vi⸗/
ti · de Penitentia.
eria quinta
¶ ANnima quę peccauerit ipſa moꝛie
tur · Exech xviij/ ¶ Dide titulo de
Moꝛte·
(Spe e Euasgelio ſi
era quę ego facio teſtimoniuʒ
rhibent ð me · Joh · v· ¶ Dide titu
o de Dꝑere bono. H
eria ſxatt
¶ Iuſticia iuſti ſuper eü erit· Egech.
xviij · Vide ti de Juſticia.
Se Euagelio
cce ſanus factus es iam noli pec
care · Joh · v · ¶ Vide titulo de Infir⸗

¶ abbꝛw. ve Ep ſia ⸗
pſe autẽ deus pacis ſanctifict
vos · · Tbeſſal· v · ¶ Dideti: ð̊ San/

ctüicatione ·
De Euůgelio 4
Et traſfigurat' ẽ añ eos · Math.

—-

xvij Nide titulo ð Conſolatione.

ralte ⁊ nolite timere · Matth
xvij.¶ Vige titulo de Cimoꝛe ·
mica ſecũda in · xl. de Epiſtola
ogamus vos ⁊ obſecramus in

no JYeſu ut quẽadmodũ accepiſtis

anobis quomodo opoꝛteat vos am
bulare placere deo · ſic 1 ambuletis
magis . j· Cheſſałiiij · In his verbis
apo ſtolus tria facit · Pꝛimo ad bene

operandũ nos monet humlliter ſup/

plicando·ibi· rogamus · Secundo
modum oſtendendo·ibi:vt quẽad/
modum ⁊c· Certio vtilitatem ꝓponẽ
o · ibi · vt abundetis.¶ Vide titulo
de Rmbulatione ·

4

—
SDSSõ

He eſt voluntas dei ſanctifica⸗

tio veſtra·.j· Theſſaliiij· ¶ Dide titu/

lo e Sanctiſicatione
on vocauit nos deus in imun/

Diciam ſed ſanctiſicationem.j·Cheſ⸗

ſaliiij;· Id quid nos denſ vocet oſtẽ
dit aplus his verbis· Non vocsuit
vbi duo fac · PHumo ondit ꝙnõ

ſumꝰ vocati ad faciẽdũ pctm · ibi · nõ

vocauit · Secundo ꝙ ſumus vocati
ad faciendũ bona opera · cuʒ n
git · ſed in ſanctificatonem · Vide
ritulo ve Hocatone ·
e Euãgelio
Wlerẽ mei fil DHauid.filia mea

n
T

male a Odęmonio vexatur· Matth·

xv. Iſta mulier in tnibulatione⁊ mi/
ſeria fuit conſtitutaideo miaʒ poſtu/

lat · Dicens · Miſerere ⁊c · vbi tria fa⸗/
cit. Pꝛimo petit miſericoꝛdiam · ibi⸗

Milerere · Secũdo allegat Chꝛiſti

dementiã · ibi· Dne fili Oauid Ter/

tio manifeſtat Chaiſti miſericoꝛdiam

ibifilia mea ⁊c. ¶Dide tiulo de Mi

ſexicoꝛdia
(Banee⸗ eã quia clamat poſt nos
Matth· xv · ¶ DHidẽe titulo de Poca

tione · V
¶ O mulier magna eſt fides tua:fiat

tibi ſicut vis · Matth xv· Qua iſta
mulier habuit fideʒ obtinuu quod

volebat· vnde dicium eſt ei · Dmu⸗

lier c· vbi duo tanguntur. Nꝛimo
commendat᷑ hęc muſier de fidei ma-
gnitudine · ibi · O mulier · Secundo

onitur gratig ex fide conſecuta · ibi ·
fiat ⁊c · DNide ti. de Fide ·

Feria ſecunda

Wren veſtro moꝛiemĩ · Joh⸗
vii⸗

ide titulo de Peccato ·?1 de

Moxe ; :.

Exandi dne deus meus oꝛationẽ
ſerui tui · DVanieliix · ¶ Pide titulo de
NPiꝛatione· .

V(geria tertrtia
¶ Affer obſecro mihi bnccellam pa
ki Reg ·xvij · ¶ Didẽ titulo de
ilo ˖

¶ Se Euangelio
E. rgleaneii auz dilibuat.
et ꝗ ſe hulliauenit exaltabix' Natt
xxiij · ¶ Hide titulo de Exaltatione ·
Humilitat
. eria quarta
¶ Conuerie luctuʒ noſtrum in gau⸗

Dium. PHeſter · cijj.· ¶ Dide titulo de

Gaudio· ..
Ye Euãgelio

¶ Tradent cum gentibns ad illudẽ
dum ⁊ flagellandum · Matthᷣ· xx·

Pige ti: xe Paſſione ·
eria qnta 8 Euangelio
omo quidam erat diues· Aud
ide ti· ve Diuitijs ·
Feria ſexta de Euãgelio

₰

XV

Dabitur genti facienti fructus eius ·
Matthᷣ xxj.¶ Hide titulo Quomo
do gcguirendum ſit regnum dei ·
Sabbato de Euangelio
Mater peccani in celuʒ ? coꝛam te
⁊c. Luqxv· Pide titulo de Confeſ
ſionę·⁊ de Delocitate cõuerſionis ·
Snica tertia in · xl· de offõ miſſe
Miſerere mei quia vnicuſ ⁊ pau/
per ſum ego · In officio miſſe tota ec/
cleſia in perſona cuiuſlibet peccatoꝛis
diuinam miam inuocat his verbis:
Miſerere c· In quibus duo tan·
guntur · Pꝛimo enim petit diuinam
miſericoꝛdiam · ibi · Miſerere · Secũ
do ponit peccatoꝛis miſeriam · ibi · qꝛ
vnicus· id eſt:ſolus:quia deuſ non ẽ
mecũ.⁊ panꝑ ſine gra ⁊ diuitijs ſpi/
ritualibꝰ·. ¶ Dide ti · de Miſencoꝛ⸗
Dia 1 de Haupertat e
(Je Epiſtolala
¶ Eſtote imitatoꝛes ceiſiẽ filij cha⸗
riſſimi· Ephᷣ. v. ¶ Dide titulo de Se

quendo deum;

uferetura vobis regnum dei

ſtus dilexit nos ideò vocat nos ad

bene operandum quia neceſſaria eſt
Dilectio · ideo ad ambulamdũ in di/

lectione apoſtolus nos admonet · di
cens · ¶mbulate ⁊c · vbi tria facit·
Pumo hoꝛtatur nos ad bene operã

dum . ibi · ambulate · Secũdo ponit

operandi modum:ibi · in dilectione·
Tertio inducit diligendi exemplum
¶ Dideti · de Embulatione · xel de
Charitate. JJUMUNÿ
tfilij lucis ambulate · Eph· v·
In iſtis verbis tria facit apoſtolus
Pꝛimo nos ad ambulandũ inuitat
ibi · ambulate · Secundo modũ am/
bulãdi demõſtrat ·ibi·ut filij . Certio
cauſam aſſignatibi:lucis· Nam ex q́
lux eſt · ambulãdũ eſt ideo ambula/
te dum lucem habetis · Nota ꝙ q̃/
dꝛuplex eſt ambulatio hominiſ. Pꝛi
ma naturęſm quaʒ ambulat bomo
ad moꝛtem ꝓperãdo · Job xvj · Et ſe⸗
mitam per quaʒ non reuertar ambu
labo ˖ Secunda culpę ſᷣm quam am/
bulat homo de malo ad malum trãſ/
eundo.x · xj· In circũitu impij ãbu/
lant · Tertia gratię m quam ambu/
lat homo de bono in melius pꝛoficiẽ/
do · Geñ · xvij · Ambula coꝛam me et
eſto perfectꝰ. Quarta gloꝛię ſᷣm quã
ambulant ſancti coſt Chꝛiſtum enn/
do · ¶podq/iij· Ambulabunt mecum
in albis qm̃ digniſunt: Pꝛima ſuſti/
nenda.Secunda fugienda · CTertia
facienda: Quarta deſideranda ꝛc ·
¶ Hide ti. xe Ambulatione ·
de Euangelio

Ullud erat mutum. Qud·xj· In pſen/
ti euangelio circa eiectionem dęmo/
nij iſtius· ſignificatur eiectio diaboli

ab aĩa. vbi tria nota · Pꝛimo eija⸗/
endi frequentiã ·ibi· Erat Jeſus eijci

ens dęmoniũ · Ibi nota ꝙ frequent᷑
eijciebat · Secundo eiecti nequitiaʒ

firmitate ·

Themata de tempoꝛe

mbulate in dileetione ſient et
Chuſtus dilexit nos; Eph· v · Chꝛi⸗/

ibi. ⁊ illud erat mutum · Tertio eie/
ctionis vtilitas· ibi:⁊ cuʒ eieciſſet Oe/

moniũ locutus eſt mutus ¶ Dideti/

tulo de Heccato-

¶ Cum foꝛtis armatus cuſtodit atti
cr lunt e⸗ Ine poſſidet ·

um ſuü in
QLZudqxj: ¶ Hideti: de PHace·
dꝗſzeria ſecunda
Made lauare ſepties in ioꝛdane.
iij · Regꝗ· v· ¶ Dide titnlo de Mã/
Dicia

6

rig tertis
Seruns tuus vir meus moꝛtuns
eſt. iiij · Aeg· iiij · ¶ Nide titulo de
Moꝛte⸗
¶¶ De Euangelio

Teſpiciens Jeſus in diſcipulos

ſuos · Matth̊ᷣ xviij · ¶ Mide titulo ð
Aſpectu dei. R

“”

xx· Hide ti: de Pꝛobatione

NBZe Enägelio

(Feria quarta

¶ De coꝛde exeunt cogitationesma

le · Matth. xv ·

ide titulo de Co /
gitatione ⸗·

eria quinta · de officio miſſ.
alus populi ego ſum ⁊c· ¶ Pi /

de DHꝛation⸗e⸗·
(We Euãgelio

¶ VBmnes qui habebant nfirmos

varijs languoꝛibꝰ Oucebat illos ad
eum: QLuchiiij · ¶ Dide titulo de In/

eria ſerag
¶ Nperi eis dñe theſaurum tuũ fon

tem aque vine · Numer x· ¶ Mide

titulo de Cheſauroo
¶ De Euangelio

¶ Deri adoꝛatoꝛes adoꝛabunt pa/

trem in ſpiritu ⁊ weritate · Joh· iiij · .

Vide titulo de NHꝛatione ·
euertimini ad iudicum quoniã

falſum teſtimonium locuti ſunt adu/

ſus eam · Danielis · xiij
lo de Judicio ·

ide titu⸗

baret vos venit deus ˖ Exo;

4 „ , õ
HZ B .

¶ Vage ampli noli peccare · Job·
Bige r Heccato.
nica quarta qdrageſimę ðoffõ
audeteĩ lęticia qꝗᷣ in triſticia fniſt!.
ultiiam dimiſerunt peccata ꝑ pę
nitentiam ⁊ receperunt gratiam per
quam ꝑuenitur ad gloꝛã⸗ Ideo hoꝛ
tatur nos eccleſia ad gaudendũ di/
cenſ. Gaugete c vbi duo oſtendit
Pꝛimo oſtendit gaudiũ ſiue ſtatuʒ
in quo debet elſe qui eſt in penitẽtia
ibi· gaudete c · Secũdo ſtatuʒ in qͥ
debet eſſe qͥ in peccati miſeria fuit · ibi
qui in triſticia c ¶ Dide t· de Gau
Dio ſiue Gaudere
Se Epiſtoa
a autem que de ſurſum eſt hie⸗
ruſalem libera eſt ꝗᷓ eſt mar nra · Gal
iiij · ¶ Dide titulo de Dita cterna ·
De Euaãgelioo
Sequebatur eum multitudo ma
gna quia videbant ſigna quęfacie/
at · Job · vj · Filij Chꝛiſti opera quę
ipſum verum deuz oſtendunt de bet
nos inducere ad Chꝛiſtum dñm no
ſtrum ſequendum . ſicut dicitur ĩ his
verbis · Sequebat ⁊c · vbi duo tan
guntur · NHꝛimo obedientia ſequenti
um . ibi · ſequebatur · Secũdo ſequẽ/

Di cauſa motinũ ·ibi.quia videbãt

Pigeti. de Sequẽdo deũ⸗
¶ Mic eſt vera ꝓpbeta qui venturuſ
eſi in mundũ · Job·. vj · Ex miraculo
facto populus confitebat Chꝛiſtum
xerum ꝓphetam · dicens · Nic eſt we⸗
re ⁊c · vbi duo tangũtur ð Chꝛiſto.
PHiꝛimo eius ſapientia quam habuit
in cognitione · ibi · Hic eſt · Secũdo
clementia quam oſtendit in incarna
tione · ibi · qui venturus eſt in mũduʒ
ide titulo de Nenire ·
ria ſẽcunda
Tomũ vni letantes ibimꝰ. x·

oxx ¶ Bide titulo de Domo·
De Euangelio
¶ Nolite facere domũ pꝛis mei do/
mũ ne gociationis · Job· ij ¶ Dide ti

tulo de Pomo·
Feria tertia
¶ Miſertus eſt populo ſuo dñs de
us noſter · Exo/ xxxij ¶ Vide titulo
Miſericoꝛdia·
EEuãgelio

Aolite iudicare bm faciem ſed in

ſtum iudiciñ iudicate · Joh vij · ¶ Mi
e ti · de Judicio temerario
F(FYeria quarta
¶ Cum ſanctificatus fuero in vobiſ
coꝛam eis ˖ Exech· xxv./ ¶ Vide titu/
lo de Sanchficatione
(De Euzgelio
MWe opoꝛtet operari opera eius
miſit me donec dieſ eſt · Joh · ix ·˖ ( Di
ti · de Opere bono·
2 Feria quinta
¶ Agtet coꝛ querentũ dñm · ̃ · ciiij ·
Pidetre uerendo deum ;
¶ De Euangelio
¶Et reſedit qui erat motuus ⁊ ce/
pit loqui · Luceę · vij/ ¶ Dide titulo ðᷣ

N¶ Feria ſexta ð Euangelio

¶ Diuigebat Jelus Marthã ? La

carum·. Joh xj ¶ DNide ti · ðR Nmoꝛe ·

Eer amicus noſter moꝛtuuſ

deti. de AMmicitia
N¶ Sabbato
Tenbenloat⸗ exaudini te · Yſa .
ix · ¶ Digeti · de Oꝛatione ·
De Euãgelio

¶ Egoſ ſũ lux mũdi · Joh · viij ¶ Vi/

teti: Lumine.“
nica in paſſiõe de Epla ·
Per ꝓpꝛiũ ſanguinem introiuit ſe

mel in ſancta ęterna redemptiõe in/

nenta · Heb · ix ¶ Bide titulo ð Haſ

ſione·
62S enim ſanguis hircoꝛuʒ ⁊ tau/

roꝛum ⁊ cinis vitule aſperſus inqui/
natos ſanctificat ad emundationeʒ
carnis · quãtomagis ſanguis Chꝛi/
ſti qui per ſpiritumſanctum ſemetip/
ſum obtulit immaculatum deo emü⸗
Daquit cõſciam nram ab oꝑibꝰ moꝛq

—

. . . S

ad ſeruiendum deo viuenti · HNeb⸗
ix · In iſta epiſtola quattuoꝛ facit pn
cipaliter apoſtoluſ. Nꝛimo o ſtendit
Chꝛiſtũ fuiſſe pontificẽibi: Chꝛiſtus
aſſiſtens pontifex· Secundo cõmen/
dat eius pontiſicium·ibi:futuroꝛum
bonoꝝ. Tertio oñdit qͥd obtulit·ibi
ſemetipſũ ⁊c · Quarto oñdit vtilita
tẽ ſiue effectũ oblationiſ eiꝰ.ibi:emũ
Dauit conſcientiã:¶ DVide titulo· de
Sanctificatione.
4 Sangiis Chꝛiſti emundauit cõ/
ſcientiam noſtram ab oꝑperibus moꝛ
tis · id eſt· a peccatis quę ducunt ad
moꝛtem ad ſcruiendum deo viuenti
Heb· ix · Totum genus humanum
immũdũ erat a peccato pꝛopt᷑ pecca
tum pꝛimi parentis ſed Chꝛiſtuſper
paſſionem ſuam in qua fudit ſuũ pꝛe
cioſum ſanguinem ad lauandũ nos
mũdauit. ſcòm quod dicitur in his
erbis · Sanguil ⁊c· In quibꝰ Chꝛi
ſti paſſio ꝓponit᷑ Pꝛimo ut doloꝛoſa
cũ dĩ Sanguis ⁊c · qꝛ non ſolnʒ fuit
ligatus conſputuſ⁊ flagellatusimo
etiam clanis ⁊ lanceis pfoꝛatus ut
totum ſanguinem ſuuʒ fund eret ad
ſaluandum nos: Secundo ꝓponit᷑
nobis ut emundani ſcʒ vt ꝑ eãſumꝰ

ermundati a culpa. ibi: emundanit c

¶ Nide ti · de Munchcia ·
¶ KRepꝛomiſſionẽ accipiant qui vo/
cati ſunt eterne hereditatis · HNeb.
ix · Et ut libentius ſequa mur ipſum
vocantem oſtendit nobis axoſtoluſ
quam mercedem accipiant qui vo/
cantur.in his verbis Repꝛomiſſionẽ
⁊c ·vbi duo facit · PHꝛimo enum ponit
qͥd eſt pᷣmiũ quod datur hominibꝰ
ibi · Repꝛomiſſionẽ ęternę hbęredita/
tis · Secũdo oſtendit qᷣd ille accipit
qui deum ſequitur in his gne bo⸗
mo vocatur.ibi:accipiãt · ¶ Bideti.
de Bocgtione. I

(Se le r
Si vritatem dico vobis quare
non creditis mihi · Joh· viij · IAllud

quod mouet hominẽ ad credendum

eſt quando illud quod dicitur mani

feſte eſt wrum· Et ideo Chꝛiſtus re/
Darguebat iudęos ꝙ ſbi non vole/

bant credere· ſicut dicutur in his ver⸗

bis ˖ Si veritatem dico ⁊c · vbi duo
tanguntur. Pꝛimo Chꝛiſti pꝛędica/
nonis ineffabilis veritas: ibi . Si ve

de ti· de Credere.
Mui ex ceo eſt vrba dei audit. p
pterea vos non auditis quia cx deo
non eſtis ˖ Joh· viij · In utis verbis
quattuoꝛ notãt᷑. Pꝛimo magna ſan
ctoꝝ glia· ibi. Qui ex eo eſt Qnid
enim gloꝛioſius poteſt eſſe qᷓ; ex deo
eſſe · Joh · P· Dedit eis coteſtatem fi⸗
lios dei fieri · Secũdo magna ipſoꝝ
ſapientia · ibi vꝓba dei audit· · Ce/
ſtimoniũ vni fidele ſapientiam Pꝛg/
ſtãs paruulis Certio repꝛoloꝝ ſtul
ticia ibi· ꝓpterea vos non auditis·
Pꝛouerb· pᷣ · Sapientiam recu do/
gmatis atq; doctrinam puręconuer
ſationis ſtulti: ut phariſęi icta ⁊ fa
eta Chꝛiſti · deſpiciunt · Quarto ipſo
rum magna miſeria.ibi.quia ex deo

non eſtis . Quid infęlicius q;ᷓ ꝙ ex
deo non eſſe . Dſee · vij · Vę eis q re/

ceſſeĩt a me · ¶ Mide ti · ð Nerbo vei.
¶ Si ego gloꝛifico me gloꝛia mea ni
hil eſt. Joh. vi cne Gha
Fena lecunda
Credi

erunt vin Niniuite in do⸗
mino ⁊ pꝛedicauerũt ieiumiũ· Jonę.

ii · Mide ti:& Credere? de Fide.

De Euãgelio
¶ Queretis me ⁊ nõ inneniet Joh
vnj· ¶ ideti:· de Querẽdo deũ .

eria tertia
queant habitantes in vniuerſ
ſa terra: Danielis·ix· ¶ Dide ti: de/
TCimoee
NNSZe Euangelio

Eempnan eum nondum venit.

ritatem · Secundo iudęoꝛum duri
tia ? ĩfidelitas ibi.Qu.re ꝛc ¶ Hi⸗

(WMiliges ꝓximũ tuũ ſicut teipſum
TLeuitxix · vide ti· de amoꝛe dei ·
(NDe Euangelio.
ODpera quęego facio teſtimoniuʒ
rhibent de me · Joh · vide ti · de
Dpere bonoo. 3
NXYeria quina
Gũc ſequim̃ te in toto coꝛde ⁊ ti/
mem' te quęrimꝰ faciẽ tuã· Daniel·
iij · ¶ vide ti· dẽ ſequẽdo deuʒ · vel de
quęrendo ceũ · l de timoꝛe ·
eEuangelio
Dccaüutlachꝛymis rigauit pedes
meos

.

Lud .vij · vide ti· de lachꝛy/⸗
mis —rr
(E(EFeria ſexta

Sana me dñe ⁊ ſanaboꝛ· Hiere ·

(SZDe Enangelio
¶ Expeditvobis vt vnꝰ moꝛiat᷑ ho⸗
mo pꝛo populo·. vide ti · de moꝛte ·

xvij· vige ti: ve infirmitate ·

(SBabbato
o turpiſſima condẽnemꝰ eũ
Saß ij · vide ti · de paſſiõe Chꝛiſti
(De Euangelio

¶ Qui facit peccatu ſeruus eſt pec/
cati · Joh · viij · vide ti · de peccato ·

Dnica in ramis palmarũ · de Epla
Bunmilianit ſemetipſuʒ factꝰ obe
Diens vſqʒ ad moꝛtem · Hhil ij ¶ vi/
eti · de huilitate · vel de obedientia·
¶ Popter qð exaltauit illũ · Phil·
ij · vide titulo de exaltation⸗ e
N¶BDe Enã gelio
Ecee rex tuus venit tibi manſuetꝰ
ſedens ſuꝑ aſinam ⁊ pullũ filiũ ſub/
ingalis Matth·xxj · Benignitas fi/
lij vei non ſolnʒ oſtenſa eſt quando
venit in mundum ut carnem aſſume
ret · ſed etiaʒ hodie quando in hieru
ſalem venit tam humiliter ut ſuꝑ aſi⸗

nam equitaret· ᷣm quod dicitur in

his verbis · Ecce rex ⁊c · vbi tria tan/
guntur de Chꝛiſto · Pꝛimo ipſiꝰ Di/
gnitas · ibi · Ecce rextuus · Secundo
ipſo benignitas ibi · venit tibi ·˖ Cer/

tio ipſius humilitas · ibi· ſedens ſuꝑ

alinam . ¶ vide titulo · de venire ·

Extrã eplam ⁊ euangelin
¶ Ramos cæ arboꝛibus pꝛęcidẽtes
ſequebant ducem ˖ Judid · ix · Qnia
hodie imitati ſunt puen Chꝛinü ho⸗
noꝛantes euʒ imitemurq; ⁊ nos ve/
ſtigia eius ſequentes ut de nob pol/
ſit dici quod dicitur in his verbis ·
Aamos ⁊c· vbi duo tangunt᷑· Pꝛi/
mo honoꝛ qͥ hodie exhibitꝰ eſt Chꝛi/

ſto coꝛpoꝛaliteribi·Ramos· Secũ/

do qui debetur ei ſpiritualit · ibi · ſeq̃⸗
bant ; vide titulo: de ſequẽdo deu·
¶ Gaugere cum gaudentibꝰ ⁊ flere
cum flentibꝰ. Aboma/xij · Et quia ec
cleſia facit hodie officium gaudij ra/
mos poꝛtando⁊ officium triſticię et
fletus paſſionem Chꝛiſti recitando-
Idcirco hoꝛtat᷑ nos apoſtolꝰ vt nos

vtiq; officio cõfoꝛmemꝰ dicẽs:Gau

dere ⁊c · vbi duo facit · Pꝛmo hoꝛta/
turnos ad gaudendũ de Chꝛiſti re/
ceptione · quia ſcilicet fuit hodie ho/
noꝛifice receptꝰ.ibi:gaudere ⁊c · Se
cundo ad condolenduʒ Chꝛiſto de
eius paſſione · ibi · flere zc · Sed quia
fit hodie ſpecialiter feſtum de Chꝛiſti

houoꝛifica receptione Ideo dimiſſa

paſſione ſextęferi hodie de gaudio
loquamur.(vide titulo. de gaudio.
Wl gaudere·

empꝰ meu ꝓpe ẽ. Matth. xxxj

vide titulo de tempoꝛe · ⁊ titulo de
vita pꝛeſenti ·
NN FTeria ſecundgq
Qu ambulat in tenebꝛis non eſt
ei lumẽ· ſperet in nomine dñi · Yſa.l.

. Enangelio

Quiodit animam ſuam in ̊ mũ
Do in vitam eternã cuſtodit eã · Johᷣ
xij · vide ti. de ocho vite ·
= eria terrna
¶ Tuautem dñe ſabaoth qui iudi
cas iuſte ⁊ ꝓbasrenes ⁊ coꝛda:Hie⸗
reixj · ¶ vidẽ ti · de iundiei.

—

(Feria quarta

dæ NHaſſione chꝛiſti ·
e euangelio ·

Coöuerſus Oñns reſpexit Petrã · Lu⸗

ce · xxij. Mideti · de AUſpectu dei ·
4 Feni quinta de Epiſtola⸗

Probet aũt ſeipſũ homo ⁊ ſic de pa D

ne ilo edat ⁊ de calice bibat.j· Con·
x· ¶ Dide ti. de Coꝛpe chꝛiſti ·
De enangelio

Exemplũ dedi vobis. quẽadmodũ
ego feci vob· ita ⁊ vos faciatis Joh ·

viij· ¶ige ti· de Exemplo.
Extra Eplam 7 Enangeliuz

⸗

et vocauit multos Lucę · xiiij · Mo/

die chꝛiſtus fecit cgnaʒ coꝛꝑis ⁊ ſan .

guinis ſui inſtituens ſacramentũ ad

quã digne reapiendã vocat omnes
chꝛiſtianos/ſicut dicitur in his ver/·
bis Momo ⁊c· In quibus iſta cna
nobiliſſima oſtẽdit ꝓpt᷑ tria· Pruno

ꝓpterinuitantis dignitatẽibi. Ho/
mo quidã ſingularis ⁊ ſpecialis ſuꝑ
omnes . ſcʒ chꝛiſtꝰ. Secudo ꝓpt᷑ con

ninuij ſolennitatẽ ibi: cxnam magnã:

Tertio ꝓpter inuitatoꝝ ſocietatem.
ibi · ⁊ vocauit multos· Dic hiſioꝝã
euãgelij Homo quidaʒ ⁊c· Mide
titulo de PHocatione· .
Lanamini:mundi eſtote · Yſa · p·
Ideo chꝛiſtus venerat in mundũ vt

p ſuam paſſionẽ humanuʒ genusa
peccato mundaret · cum ſaret ſe ĩ bꝛe
ni receſſurũ de mũdo lauit ꝑedes di

ſcipuloꝝ·ad oſtendendũ qin ſuis ſi

delibus vult mundiciam a peccato-
Dic hiſtoꝛiã · Iſtam aũt mundiciaʒ
habere hcepit nobis in his verbis
Lauamini · ⁊c · In quibus duo fa /

cit · Primo hoꝛtat᷑ vt nos mundemꝰ
Ppęnitentiaʒ· Secundo/vt mundi

ſeueremꝰ ꝑ gram ibi· mũdi eſtote

ide ti· de Mũdicia:

¶ Hoc mando vobis vt diligatis
innicem · Joh xv · Et quia chꝛiſtus

Aiuoꝛe eius ſanati ſumus. Yla.lüij·

omo quidã fecit cnã magnam

ſiẽ qͥ miſtr

CTbemata de tempoꝛe

debebat ꝓ nobis viuificandis moꝛi
ideo e mũdo receſſurus ⁊ moꝛituꝰ
in craſtino ſpecialẽ oſtẽdit dilectio /

nem diſcipulis ſuis :· Onde dicit᷑ in

euangelio ˖ ꝙ cũ dilexſſet ſuos.ĩ finẽ

Dilexit eos ad ſe diligendũ oſtẽdẽs

hoc in ſuo oꝑe·⁊ hodie ſpeciale man/
DDatu de dilectione dans in bis ver

bis · Hoc mando vobis ⁊c · In qui/

bus duo tangit ˖ Primo enim ponit
Dilectionis neceſſitatẽ:ibi· Hoc mãa
do · ideo neceſſario obligam̃ · Se/
cundo ponit ſcepti facilitatem · ibi ·
vt diligatis inuicem hoc eſt valde
ſacile.(Dicde ti · de Charitate
go aũñt in medio veſtrũ ſum ſiẽ

qui miniſtrat · Lucex· xxij · Chꝛiſtꝰ vo

lens homines inducere advolũtarie

ſibi ſerniendũ ⁊ miniſtrandũ· hodie

voluit hominibus miniſtrare · Pri/
mo pedes lanando· deinde coꝛpus
ſuũ ⁊ ſanguinẽ in cibũ dando⁊ no/
bis dare inſtituendo · Dic hiſtoꝛiã
Et hoc eſt qð dicitur in his verbis.
Ego aüt ⁊c· In quibus tria tangũt᷑
Primo chꝛiſti dignitas · ibi · Ego
aũt · Secundo eius charitas · ibi · in
medio · Certio ipſius humilitas· ibi
Hide ti · Miniſtrare
In die Paraſceues ·
Chꝛiſtus paſſus eſt ꝓ nobis voſᷣ
relinquens exempluʒ· vt ſequamini
veſtigia eius ·j· Netii ij · & autem
chꝛiſtü debeamus ſine omni dubio

ſequi tanqꝙᷓ; ſecuri qꝛ non ducit nos

niſi ad locũ vtilẽ hoc manifeſtat eius
charitas quęſpecialiter oſtendit᷑ no
bis ĩ his verbis · Chꝛiſtꝰ 2c· In qui⸗/

bus oſtendit᷑ paſſio chꝛiſti: Pnimo

quantũ ad chꝛiſtũ multum pcioſa-
ibi · chꝛiſtꝰ paſſus eſi · Nõ dicit ſpe⸗/
cialiter ꝙ fuerit flagellatus vel cruci

fixus · ſ̊ dicit generaliterpaſſus ẽ · vt

det nobis intelligere ꝙ non vnam
penam vel duas ſuſtinuit · H paſſus
eſt generaliter · ſcʒ omnẽ pęnãũ quaʒ
poterãt ſibi dare:nec poterat plura

membus ? ꝑt bus coꝛpis· quia ſicut

dicitur VYlaix · p· Il planta pedis

vſq; ad verticem nõ erat in eo ſami/
tas· Narra paſſionem· quõ fuit ca/
ptus ⁊c vſq; ad moꝛtem. Secudo
ꝓponit᷑ nobis paſſio chꝛiſti q;tũ ad
nos multũ fructuoſa· ibi: ꝓ nobis
¶ Vide ti: de Paſſiõe chaſti.· vel xe
Sequẽdo deum vel Sequi ·
Filus hominis venit vare giam
ſuã in redẽptionẽ ꝓ multis Matth·
xx· Licet magnã benignitatẽ ⁊ clemẽ
tiam chꝛiſtus nobis oſtendit quan⸗
do ꝓ nobis incarnatus fuit Multo
maioꝛem oſtendit qn tantũ ſe humi/
liare voluit vt ꝓ nobis ſeiplum tra/

Teret· vt hodie moꝛte turpiſſima mo

reret᷑. ſᷣm qð dicit᷑ in his verbis· Fi/
lius hominis ⁊c · In quibus tria tan
guntur Primo paſſionis acerbitas
ibi · Filius hominis · iden · filius vir/⸗
ginis · Et igeo quia fuit flis virgi/
nis · et ope ſpuſſacti foꝛmatũ coꝛpus
eius erat optime cõplexionatus et
ideo pęnas plus ſentixbat q;ᷓ aliqs
alius homo· DOnde ſi chꝛiſtus mino/
res penas q; aliꝰ homo ſuſtinuiſſet·

adhùc paſſio ſua ꝓpteriſtam rõneʒ

fuiſſet acerbiſſima · to autẽ plus
q tot pęnas ſuſtinuit · vtpote quili/
gatus. conſputus ⁊c · Suſtinuit etiã
multas pęnas ĩ coꝛde · vt de fuga di
ſcipuloꝝ·⁊ ſpecialiter de afflictione
matris ſug· quę eum patividebat · et
plus ex hoc patiebat᷑ qᷓ; ſi ipſa in ſuo
coꝛpe pęnas ſuſtinuiſſet · Secundo
ronit᷑ dilectionis immenſitas · qꝛ ve⸗
nit aĩiam ſuam dare ꝓ multis · Ma/
ioꝛem dilectionẽ nemo habet vt ani
mam ſuã ponat quis ꝓ amicis ſuis·
Jobh · xv · Tertio magna noſtra vtili
tas · quia ꝑ eius paſſionẽ ſumus re/
Tempti a captinitate diaboli · ibi · ꝓ
multis/ ¶ Bideti· de Penire ·
¶ võs omnes qui tranſitis ꝑ vi/
am attendite ⁊ videteſi eſt doloꝛ ſicẽ

pati Jpſe en eſtpaſſusin omnibus

oloꝛ meus · Thꝛeñ · . ¶ Pide t · ð
Poloꝛe· ¶ Dabbato ſancto

¶Molite timere ſcio ei c Matth

xxvuij ¶ Bide ti· de Timoꝛe ·

ur.
ide ti: de Mundlicia ;
¶ De Euangelio.

In die ſancto paſceę de Epiſtola ˖;

v.

urrexit nõ eſt hic· Marci·xvj·

ide ti. Reſurrectione
¶ Extra Eplam 1 Euãgeliũ

¶Hece Dies S fec dñs exultemꝰ
2201

letem̃ in ea;

eti · 8 Gaudio ·
Sicõftearis dñm noſtrũ Jeſuʒ
chꝛiſtũ in oꝛe tuo:⁊ in coꝛde tuo cre/
dDideris ꝙ deꝰ illũ a moꝛtuis ſuſcita⸗/

mit ſalnꝰ eris Rox· vd iſtũ ſtatũ ꝑ/

nenimꝰ ꝑ fidem reſurreciiõis chuiſti
q̊ ẽcauſa noſtrę ſalutisſicut dicit in
is verbis · Si confitearis · In qui/
bus tria facit· Primo ꝙ ad ſaluteʒ
noſtrã cõſequendã neceſſaria ẽ nobdᷣ
fides reſurrectiõis chꝛiſti q;tũ advo
calem confeſſionẽ · ibi Si cõfitearis
Secuudo cq;tum ad aſſenſum men/
talem· ibi:⁊ in coꝛde ⁊c· Certio ꝙ ex

hoc conſequimur ſalutẽ ftinalemibi:
ſaluus eri (e ti · de Cõfeſſione
Kegener nit nos in ſpem viuã ꝑ
reſurrectionẽ Jeſu chꝛiſti ex moꝛtuis
· Petri·pᷣ. Jllam aüt ſpem nõ habe/

bant homines antiquitus ante chꝛi

ſti aduentuʒ:quia clauſa erat ianua
ceęli · Iſiã ꝑdiderant apoſtoli in die
moꝛuis chꝛiſti · Sʒ in die reſurrectio
nis eſt totũ humanũ genus ad iſiam

ſpem reductũ · ſicut dicit᷑ ĩ his verb.

KRegeneranit ꝛc· In qbꝰ duo oſtẽ/
důut · Pimo oñndit᷑ fimmę ſpei ꝑ chꝛi/
ſtů innonatio· ibi· Aegenerauit ⁊c·
Secundo ipſiuns innouationis ſpe/
cialis cauſa ⁊ rauo · ibipꝑ reſurrectio/

nem/ Pide ti· de Spe ·
111 ria ſccũda de Euangelio
os ſpera bamus ipſe eſſet re/

Tempturus iſrael · Luce · xxiij · Hec

gũt ſpes non bet firmari ĩ meritis

ate vet fermentũ ·· Con ·

dea⸗

n
T
utt

Lor⸗

y⸗

li.
em?
io⸗
tſuz
de/
n
dckin
nqui⸗
lue
nob
ro
uns
nen⸗
ger
be⸗
lode
N
nonns
ba
nte ch
Anmw
ünde
cumeeno
adiſtam
i veb⸗
dvooſte,
gihchun
R—
onisſe
neiumn
.
angto⸗
eni
mminenus

veſtris . b in chꝛiſto hm qð direrunt

iſti diſcipuli · Nos ⁊c· vbi tria oſtẽ/

Dunt᷑· Primo diſcipuloꝛũ ex moꝛte

chꝛiſti ſcãdalũ.quia ipſi deſperaue/⸗

runt qꝙ ipſe eſſet redemptoꝛ:ibiinos

ſperabamus · Secũdo qð eſt ſũma
voluntatis malicia·⁊ ideo incredu/

li Dicũtur tardicoꝛde· Certio ponit
credulitatis efficacia

cia ꝓbationis · ibi
Inomnibꝰ · ¶ Dideti · de Spe ·
¶ Moͤne ſic opoꝛtuit pati chꝛiſtũ · et

ita intrare ĩ gloꝛiã ſuã · Luceę· xxiiſj
Vigdeti: Mcquirere vel quomodo

acquiritur regnum dei · .
Keria tertia de Euangelio .
Stetit Yeſus in medio eoꝝ ? di/

xit · DHax vobis · Luce· xxiiij ¶ Vide

titulo de Pace ·
IFllis nõ credẽtibus ⁊ mirantibus
gaudio · dixit Yeſus · Nabetn h ali
quid q manducet᷑. Lucęxxiij · Sʒ
ad credendum in chꝛiſtum venerũt
homines ꝓpter miracula ꝗ ipſe faci/
ebat · ex quibus ꝓbabat᷑ ꝙ ipſe erat
deus · ci vidiſſent eum moꝛi⁊ pati
multa · ꝗ videbant᷑ hominis eſſe mi/
ſeri Zimpotentis:ideo totam fidem
quã habebant in ipſo totaliter ꝑdi/
Derunt · Et ideo apoſtoli in reſufre/⸗
ctione · qn iterum eũ viderũt in ipſuʒ
nõ crediderũt · licet ꝓpter dilectionẽ
de eius pᷣſentia gauderẽt · ſᷣm qð di/
citur in his verbis · Illis nõ creden/
tibus ⁊c · Obitria tanguntur · Pri/
mo diſcipuloꝝ chꝛiſti in fide dubi/
tatio · ibiiillis c · Secũdo eoꝝ gan/⸗
Diũ ⁊ exultatio de chꝛiſti viſione · ibi
mirantibus · CTertio ſufficiens pꝛo/

batio veritatis reſurrectionis chꝛiſti
ibi · habetis Dide ti· de Gaudio ·

Feria quarta de Epiſtola ½
Penitemini couuertimini vt de⸗/

De Euangelo..
Benite ⁊ pꝛandete Johᷣxxj · Vi⸗
ceti · de Ambulatione ·

1.
4

leantur peccata vra · Ecu · ij. ¶ Vide
ti· de Pnĩa ⁊ Nelocitate ↄuſiomns ·

Eeria quinta & Euangelio.
Maulier quid ploꝛas Joh · xx · ¶ Ni

Eeti de Lachꝛymis · Q
¶ Dnem queris Joh xx· ¶ DNide ti
de Queren do eum.
—(Veria ſe xraa
Chꝛiſt ſemel p eceztis nfis mor

tuus ẽ · .· Pet · i · ¶MHide ti :· e DPaſ⸗
eEuangelio. Sſione⸗

idẽtes eũ adoꝛanerũt.· Matth·

xxvijj · ¶ DPideti:de Hꝛatione ·

¶Sabbato ·

¶ Omnis qui credit in eũ nõ cõfun/

detur . .· Petri.j · ¶ Dide ti: le Fide
Supꝑpedificamini vomus ſpũales
etri: ij · Mideti de Homo.
noctana paſceę de Epiſtola⸗
mne qð natum eſt ex deo vincit
mudũ.j. Jobᷣ · v; Nide ti · ꝭR Mũdo
¶ Heceſt victoꝛia · ꝗ vincit mundũ
fides vra.j· Joh :v· Quia ꝑ eam hõ

Zualet contra mundũ ne inclinetur

ad peccatũ · m qð dicit᷑ Hec eſt c ·

Phi tna tangunt᷑ · Primo conitur
vnũ quo omnes optamus vincere:.
ibi · hec eſt ⁊c · Secundo inimicus cõ

tra quẽ omnes pugnamus. ibi· mũ⸗

dDum Tertio arma ꝑ ꝗ ſupamus:

ibi· fides · Nide ti: de Fide⸗-·
¶ Nic eſt qui venit ꝑ aquã ⁊ ſangui

nem Jelus chꝛiſt .· . Joh· v. Qd fe/
cit ſpecialiter in ſua paſſione ſicut di

cit᷑ in his verbis ˖ Hic venit ⁊c· In
quibus tria tangunt᷑. Primo chꝛiſti
clementia ſingularisibi· hic ẽ qͥ ve/
nit τι Secudo noſtrę miſenię rele/
uatio ſpũalis · ibi · paquaʒ· ideſt.per

baptiſmũ ⁊ ſanguinẽ · igeſt · paſſionẽ
pꝓ quã virtutẽ ⁊ efficaciã habet aqua

aptiſmi · Tertio ex chꝛiſti aduentu
effectꝰ ſalutaris. ſcʒ ſaluatio nr̃a · ibi
Jeſus chꝛiſtus.· ¶ DPide ti · Penire ·
Ye Euangelioo
Pax vobis Joh xx· ¶ Didẽ titu-/
dDe DHace·
Gauiſi ſũt diſcipuli viſo domino
Joh · xx · Chꝛiſteſt cauſa om̃is boni

ſßᷣm Auguſtind⸗(Di

iddeo apoſtoli gauiſi ſunt eo viſo · vt
Dicit᷑ in his verbis · Gauiſi · In qui ⸗

bus tria tãgunt᷑ · Primo gaudij ꝑ/
fectio · ibi. Gauiſi ſũt · Secũdo gau

Dentiũ cõditio·ibi: diſcipuli · Qui//

cũq; vult chꝛiſtuʒ videre opoꝛtet ꝙ;

ſit ipſius diſcipulus · Certio gaudij

ratio · ibi · viſo domino ˖ ¶ Videti ·

Ganudio:

cAui vidiſti me T homa credidi/
1*

beati qui nõ viderũt ⁊ cediderũt
ide ti.de Pidẽdodeũ ·

obxx· ¶Mige ti. de .
¶ Seati qui nõ viderũt ⁊ crediderũt
Joh. xx· In his verbis duo tangũ/

tur. Primo credentiũ pᷣmii·ibi.bea/
ti · Secundo credendi modus·ibi:qͥ

nõ viderũt · qꝛ fides non eſt eoꝝ quę
videtur Acegegguenon ices

ĩ Zideti de Fide⸗
Hominica pꝛima poſt octa/
uas paſce de officio miſe·
Miſericoꝛdia dñi plena eſt terra.
iſericoꝛdiã Dñi ð facili poteſt hõ

inuenire. qꝛ magna de ea inuenitur

copia · m qð dicit᷑ ĩ his verbis Mi
ſenicoꝛdia. In quibus triq tangunt.
Primo oſtenditur ꝙ miſericoꝛdiq ẽ

quoddã valde delecta bile · qꝛ miſeri

coꝛdia eſt releuatio oĩs miſerię· Se/
cundo.qꝛ eſt quoddã valde vtile.qꝛ
Dñni cũ quo cõtendere eſt valde ꝑicu

loſum · Tertio · q ipſam inuenire eſt

valde facile:q pꝑlena eſt terra ·
e Epiſtola. 14

¶ Chꝛſtus paſſus ẽ ꝓ nobis.j· HNet·

(Wideti: de Paſſione ·

¶Et ſequamini veſiigia eius qͥ pec/
catũ nõ fec.j· Petri:ij · Ipſe enĩ ẽ pa⸗/
ſtoꝛ noſter ſicut dicit ipſe dñs ꝑ ſe ĩ

euangelio hodierno· Et quia oues

Tebent ſequi paſtoꝛem ſuũ:ideo ad

ipſum ſequenduʒ hoꝛtat᷑ nos apſus

DNHetrus in his verbis· Sequamini :

In quibꝰ duo facit · Primo hoꝛtat᷑
nos ad deũ ſequẽdũ ·ibi. Sequami/

ni . Secũdo ponit ſequẽdi viã ⁊ mo/
Dumibi:qui peccatũ nõ fecit · quaſi

futuro · ibi . ß triſticia veſtra c · ¶Mi
Deti ˖ de Gaudio vel Gaudere

W⸗ tertia de officcio.
Cantate dno canticũ nouũ :qꝛ mi/
9

Dicat Ita ſẽm ⁊ vos vt nõ faciaſ
petm̃ · Nideti·de Sequẽdo deũ⸗
Pñnica ſecũda poſt octanas paſcę ·
Dbſecro vos tanq; aduenas ⁊ P/
egrinos abſtinere vos a carnalibus
ceſiderijs · · NHetri ·ij · ¶ Mide tið Fi
De de Ibſtinentias
¶ Sicut ſerui dei oẽs honoꝛate· fra⸗
ternitatẽ viligite · · Petri ·ij · Hoꝛta
tur nos beatus Petrus bis verbis ·
Bicut ſerni ⁊c · vt ſicut ſerui dei nos
habeamꝰ. In quibꝰ duo facit · Pri/
mo hoꝛtat᷑ nos ad deo ſeruiendum.
ibi · ſicut ⁊c · Secũdo ponit ſeruiendi
modumibi·omnes ⁊c· ¶ DNide ti· ce
Seruicio dei·
¶ Fraternitatẽ diligite · deũ timete ·
regẽ honoꝛificate .j· Vetri ij · Ild di
ligedũ hoꝛtat᷑ nos beatꝰ Petrꝰ his
verbis · In quibꝰ tria facit: Primo
oſtẽdit qualis debet eſſe dilectio no
ſira ad ꝓximũ:qꝛ ꝓximũ dilige ſic te

ipſum · Secũdo quantũ ad creatoꝛẽ

qꝛ⁊ cũ timoꝛe deũ time.ertio quãtũ

agd hominẽ ſuꝑioꝛẽ · quia regẽ hono/
rificate ˖ Mide ti · de Charitate ·

BDe Euangelio.
Ploꝛabitis ⁊ flebuvos · Johᷣ· xvj ·
Pideti: de Lachꝛymis ·
¶ Wundus gaudebit vos autem
cõtriſtabimini:ſᷣ triſticia vr̃a vertet
in gaudiũ: Johᷣ ·xvj· Sed ecõuerſo
ꝓpeccatoꝛes gaudent in terris· Hoꝝ

auũt differẽtia ponit ĩ bis verbᷣ Mũñ
Dus ⁊ꝛc · In quibus duo oſtẽdũtur.

Primo quõ ſit diuerſus ſtatus ſan/
ctoꝝ ⁊ peccatoꝝ in ̊ mũdoibi.⸗Nũ
Dus · ideſt · ho ĩes mũdani gaudebũt
Secũdo ſanctoꝝ fęlix cõmutatio in

„

rabilia fecit. Nideti · ¶R Mirabilibꝰ

De Epiſtola .

¶ In manſuetudine ſuſcipite inſitnʒ

verbũ qð põt ſaluare gigs veſtras

Chemata de tempoꝛe

Jacobi · pᷣ. Ad iſtũ ſtatum ꝑuenerit
lomo audiendo verbñ dei ⁊ ponen/
do in oꝑe · ⁊ ideo ad verbũ vei ſuſci/
piendũ hoꝛtat᷑ nos Jacobus in his
verbis · In mãſuetudine In qbus
tria facit· Orimo enĩ monet nos ad
verbũ dei quiete audiendũibi: In
manſuetudine· Secũdo ad bene re/
tinendũ ·ibi · inſitũ verbũ.i:ita recipi/

te vt coꝛdi vtro inſerat᷑ · ſic vt nũquãa

exeat a memoꝛia vra · Tertio ponit
ipſiꝰ verbi Kuciuin. lbi dd põt ⁊c ·
6 Pideti. gluare:·—”r
¶ De Euangelio ·
¶ Cum venerit paraclytus arguet
mundũ ð pꝑeccato⁊ d iuſticia ⁊ de
indicio · Jok · xvj · ¶ Bide ti· ð Pec/
cato · xel de Iuſticia vel Judico-
¶ Spũus venttatis docebit vos om/
nẽ veritatẽ · Joh · xvj · Peritas per
quã vadimus ad paradiſũ eſt veri/
tas fidei quã ſpũſſanctus oſtendit ·
ſicut dicit in his verbis · Spũs ⁊c ·
Bbitria tangunt · Primo · oſtendit᷑
ꝙ ſpũſſanctꝰ habet plenã veritatis
noticiã · cũ dẽ · ſpus veritatis · Scðo
ꝙ; hʒ ꝑpfectaʒ docẽdi peritiã · ibi · do⸗
cebit · Tertio ꝙ ſua doctrina habet
magnã efficaciã :qꝛ omnẽ veritatem
Et ex his oĩbus oſtendit᷑ ꝙ ipſe eſt

verys deus · ¶ DPideti · Spũs ·
l quarta de Euangelio ·
Petite ⁊ accipietis vt gaudiũ ve/
ſtrũ plenũ ſit Joh· xvj· Iſtud gau/
Diũ ſolũ ẽ a deo · ⁊ ãmonet nos chꝛi/
ſtus vt a deo petamꝰ.in his verbis
Petite · In quibꝰ tria facit · Primo
monet nos vt ad deũ noſtrũ petitio
nes nr̃as dirigamꝰ · ibi · Petite · Se
cũdo·ꝙ obtinẽdi fiduciã babeamꝰ.
ibi · ⁊ accipietis· Tertio certificat qͥd
pꝑetere vebeamꝰ· ibi · vt gaudiũ vr̃m
X idetide Gaudio ˖

is· credidiſtis q; a deo exiui Johᷣ
xvj · vbi duo tangunt, Primo dei
erga nos pia dilectio · ibi · NPater ·

ter amat vos ˖ qꝛ vos me ama⸗/

Secũdo dilectionis dei canſa rõ
ibi . qꝛ vos me· Et ponit᷑ duplex cau

ſa vna exꝑte volũtatis · ibi· qꝛ vos ·
Secũda ex ꝑte intellectusibi.⁊ cre/
Didiſtis: FRd pᷣmũ puenitur ꝑ ſecun/

Duũ .qꝛ qui vere credit in chꝛutũ· chꝛi

ſtum amat. ¶ DNide ti · ̊ R moꝛe dei
vel de Chantate .
¶Feria ſecũda Rogationũ.
Drate ꝓ inuicẽvt ſaluemini · Jaco
bi · v.· Illud ſuꝑ oĩa ẽ pętendũ a deo
vt dicit᷑ in his verbis Orate zc In
quibus tria oſtendunt᷑. Orimo hoꝛ-
tamur ad oꝛõnẽ ibi · Drate · Scdo
ad mutuã oꝛando ſubuentionẽ · ibi:

pꝓ inuicem nõ ſolũ quilibet ꝓ ſe ſed

vnus ꝓ alio oꝛet · Certio pgnit oꝛõ/
nis finẽ · ibi ; vt ſaluemini ¶ DHide ti·
de Drõne 1 Salugre⸗e ·
NQV De Euangelio
¶ Pater veſter dabit bonũ ſpirituʒ
De celo pꝑetẽtibus ſe · Lucę · · Spiri
tũſanctũ dat deꝰ digne petẽtib ſe ·
vt dꝛ in his verbis · vbi tria tanguü/⸗
tur · Primo deo dante liberalitas
ibi · Pater. Scdo in dono pciolitas
ibi ſpiritũ bonũ · C ertio ĩ recipiente

ad obtinẽdũ facilitas ibi:petẽtibus

ide ti · De Spiritu · “
¶ In vigilia alcenſionis & Epla
ccurramꝰ oms in vnitate fidei
vgnitiõis filij dei · Eph· iiij. Hoꝛtat᷑
nos apls his verbis ad tria· NLrimo
ad fidẽ recipiẽdã:ibi:occurramꝰ.q;
Deꝰ venit ĩ hoĩeʒ ꝑpfidẽ· Secũdo ad
eã vnifoꝛmiter tenendã · ibi:oẽs ⁊c·
Tertio ad rexte eã cognoſcẽdã ·ibi.
agnitionis ¶ Hideti:de Nnitate ·
In die aſcẽſionis de Euãgelio ·
Expꝛobꝛauit incredulitateʒ eoꝝ ei
Ouriciã coꝛdis · Marci vliq ¶ DHide
ti· De Duricia coꝛdis ·

ſe

¶ Qui crediderit ⁊ bapticat fnerit

ſaluꝰ erit · Marci xvj · Dñ ſic chꝛiſtꝰ
hodierna die aſcẽdẽdo in cęlũ apuit
nobis ianuã celi · ſic docuit modũ ꝑ
quẽ nos illuc veniemus:qui tangic
. 22

=

ĩ bis verbis Qui crediderit c· vbi.
tria tangunt᷑. Primo ꝗ̃ ſit via para
