(de
qtvixa
leſt.C.
Peigna
non/

wußne
Bamng;
Menint
nRela⸗
noded
Go aote
ne di
tanteph̃
arünco⸗
nneſano⸗
Ndadin
cSſt
cogtin
tiuſftiti
Kunyulmti⸗
Psckrius
ſodi Der
wo udets
Morv⸗
(Spano
bamteapud
goicpoc
tb Oni
nmmnultos
dacores
e Dehde
bämn
mndt
miumi7
Es,

gue⸗
nonnnenitq⸗
tſcut debint

ſdebit / CnmOH

Erwde
nidie di⸗
hyntdi

mcochi⸗

mir bi
84 M.

.
„

Querere

Si homo ita diligẽter quereret deñ
ſicut querit acum vel obolum vnũ:
foꝛte inueniret · Luce xv.· Quę mu/
lierſi pꝑdiderit drachmaʒ vnam nõ/
ne accendit lucernaʒ ⁊ euertit domũ
neit iligenter onee inueniat·
eut? iiij · Si quęſieris dñũm deũ
tuñ inenies eum · ſir ame toto coꝛde
quęſieris eum · Magna ſtulticia ho/
minum qui quęrunt cum magno la/
boꝛe vl ſollicitudine ꝗᷓ vix vel nücq;
poſſunt inueniri.⁊ non quęrunt quę
cito inueniũtur·Cemꝑalia vix inue⸗

niunt queſita. Ecq/x· Si ſecutus fu

eris non apprebendes · cęleſtia vero
qui querit inuenit· Item ſtultus de/
bet reputari infirmꝰ qui nõ vult quę
rere medicinam vel ſanitatem ⁊ mo/
rit· ⁊ ſi qugreret inneniret ⁊ viueret.

Sic infirmus ſpiritualiter ſicut ſcrib

tum eſt in · v.· Quenite dominũ ⁊ vi
uet anima veſtra · Econtra Diart · ij.
Haralipo· xv · Si quis nõ quęſierit
nm moꝛiatur.¶ Item quęrendus
eſt ꝑſeuerãter· Ylaięxxj. Nenit nox
⁊ mane · ſi queritis in die pꝛoſperita/
nis· quęrite in nocte aduerſitatis.v·
Quenite facẽ eius ſemꝑ· quia ſem/
per auxilio eius indigetis:Canticoꝝ
lij. Surgam ⁊ circũibo ciuitatem per
vicos ⁊ plateas quęrens quem dili/
git anima mea 1 nõ iuenit᷑ deꝰ
quare.quia nõ queritur tempe con⸗

gruo · ¶empus congruũ eſt vita h/

ſens · Yſa· ly · Quente dominũ dũ

inueniripoteſt · ideſt· dum vinitis
Tempns ad quęrendum deum con

gruũ eſt dum pꝛope eſt· dum dies
Dum vacat negocijs noſtris ¶ No/⸗

ta tempus ad quęrendum deũ con/
gruum eſt · Dum dies eſt. Du pꝛo/
pe eſt : Dum vacat negocijs noſtris.
¶ Sum ergo dies eſt querimns eũñ
qꝛ vix aliqͥs de nocte eũ inuenire po/
teſt. Canticoꝝ· iij · Der noctẽ. ſcʒ cul
pe ignoꝛantię vel moꝛtis quęſiui eũ ·
⁊non inneni: Noli g expectare quę/

rere deũ vſq; ad nocteʒ moꝛtisſicut

multi faciunt.æ quibus dici 06
viij · Ego vadoz Augretis me itee⸗

6 vro moꝛiemini · Sʒ fac ſicut ille
Joſias de q dicit .ij · aralip xxxiiij
Cum adhuc puer eſſet cepit quęrere
Dominũ:quia dicitur Pron. viij·
Qui mane vigilauerint ad me inue

nient me · mane ſcʒ iuuentutis fteS·

tempus quęrendi deum eſt dũ ꝓpe
eſt 1 ſens a Wiglv⸗ Qugnite do
minũ dum inueniri poteſt·innocate
eum dũ pꝛope eſt. VPulſat enim ad
oſtium coꝛdis·nõ opoꝛtet eum mul/
tů lõge quęrere. Iꝑod·iij.: Ego ſto
ad oſtium ⁊ pulſo. Eperi ergo ei ci/

to.ne foꝛte declinet ⁊ recedat: ⁊K non

poſſis eum inuenire cum ſponſa quę

Dicit Cãticoꝝ · v. Nox pulſantis di
lecti mei. feri mihꝛ ſtor mea ami/
ca mea ⁊c· Sequitur · Spoliaui me
tunica mea ⁊c· Et panlopoſt ſequi⸗
tur · Surrexi vt aerirẽ dilecto meo
atille declinauerat atq; tranſierat
quęſiui illum ⁊ non inueni.vocaui ⁊
nõ reſpõdit mihi · Nec mirum quia
ad oſtium tuum pulſanerat ⁊ nolui/
ſti ei aperire· Ideo dicitur Johᷣ· vij
Agdhuc modicum tempus vobiſcũ
ſum ⁊ quęretis me ⁊ nõ inuenietis.⁊
vbi ego ſum vos non poteſtis veni⸗
re¶ Rem tempus quęrendi deũ eſt
Dum poteſt negocijs noſtris intẽde
re · Qu habetnegocium ad regem
obſeruat tempus quo poſſit inneni
re illum placatuʒ· Nüc eſt tempꝰ mi
ſerendi:nunc omnis quiquęrit inue/
nit ſed cum acceꝑit tempus vt iuſti/
cas iudicet nõ ẽ tempꝰ miſericoꝛdig
ſed iuſticię· Nũc eſt tempus miſeri/
coꝛdię ⁊ requirẽdi dñ
pus requirẽdi dñm cũ venerit qͥ do
cebit vos iuſticiã· Ideo dicit᷑. Aucę
xiij· Cõtẽdite intrare ꝑ anguſſã poꝛ/
tam . quia dico vobis. multi quęerẽt
intrare ⁊ nõ poterũt.ſcʒ illi qͥ c uer⸗
tũturad veſꝑpam ci fatuis ↄᷣginibꝰ.

n Pſee x Te⸗

Querere

Matthᷣ · xv. Dñe domine aperi no
bis ⁊c · Stultus eſt infirmus qui ex/
pectat quęrere medicinam poſt moꝛ/
tem vel iam quando nõ poteſt cõna
leſcere · Jok · vij · Queretis me ⁊ nõ
inuenietis · quia nimis tarde · ſicut fa
tuę virgines. Matth.xv. Prouer·

b⸗ W ane conſurgent ad me et non
inuenient me. ¶ Itez nõ inuenit᷑ qui

non qugritur vbi ipſe eſt · Nõ enim
inu enitur in terra ſuauiter viuentiũ
vt dicitur Job · xviij· ſed in deſerto
Matth. uij · Ho. In terra deſerta in
via inaquoſa line humoꝛe delitia
rum · ſic in ſancto deſiderio apparui
tibi ¶ Item nõ inuenitur in duutijs
tem palibus a cupidis · Dſee · v. In
gregibus ſuis ⁊ in armentis vadent
ad quęrendũ dñm ⁊ non inuenient.
Ablatus eſt eni ab eis · ſed inuenit ĩ
ſepio pannis inuolutus· Luce ij·
Hoc vobis ſignü Inuenietis ⁊c·

temnon inuenitur in lectulo a pi-

gris. Canticoꝛi · iij · In lectulo meo
quęſiui quem diligit anima mea et
nõ inueni· ſed inuenit᷑ in oꝛõne in tè/
plo.Hroũ · viij · Qni mane vigila/⸗
uerint ad meinunenient me · Itez nõ
eſt inn entus inter cognatos ·

ij· Reqͥrentes eũ in cognatos ⁊ no/
tos nõ inuenerũt · Regreſſi ſunt hie
ruſalem ⁊ ibi inuenerũt eum in tem/
plo. non in choꝛea vel in foꝛo · led in
medio doctoꝝ pueroꝝ · Sic qui int᷑
cognatos deum nõ inuenit quęrat
eum in hieruſalem · ideſt · in clauſtro
religioſoꝝ · Canticoꝝ iij · Paululuʒ
cum ptranſiſſem inueni quẽ diligit
anima mea tenui eum nec dimutã
donec introducam ⸗
– ¶ Be Religioſo⸗

Ebet verꝰ

religioſus moꝛtuꝰ eſſe mũ
do · ſicut dicitur chol ui .

MWoꝛtui eſtis ⁊ vita veſtra abſcõ
la eſt cũ chꝛiſto ĩ deo · Vnde ſicẽ moꝛ

tuus in ſepulcro abſconditur :ſicreli
gioſus in clauſtro· ſicut docet do mi⸗
nus Yſa · xxvj· Pade populus meꝰ
intra in cubicula tuaidẽ in clauſtro
claude oſtia tua ſuꝑ te·ideſt ſenſus
coꝛpis: In periculo eſt theſauꝰ vbi

omnia oſtia ſunt aperta· Itẽ · Nun⸗/

quid monachũ clauſtralem ſe debet
reputare cuius pedes ſunt quotidie
in foꝛo · vt dicitur Prou · vij· de muli
ere garrula vaga inquietis impati/
ens nec valens in domo conſiſtere
pedibus ſuis: cogitationes ⁊ affe/
ctiones ꝑſtrepere non ceſſat in mun
do · cuius anima facta eſt quaſi foꝛũ
rerum venaliũ · Sicut Henedab cõ
ceſſit Rchab · iij · Reg xx · ac ubi
plateas in damaſco ⁊ foꝛum reꝑ ve⸗
nalium · ſicut fecit pater meus in ſa⸗
maria · Sic multis conceſſit Diabo⸗
lus vt anima ſua ſit foꝛum rerũ vena
lium · quia nõ cogitant necattendũt
niſi temꝑalia · Iſti exierunt de mun/

To coꝛpe . ſed remanent mente · coꝛpꝰ

eſt in choꝛo b̊ coꝛin foꝛo · Iſti ſigniſi⸗
cantur ꝑ vxoꝛem Loth· queę oſt ex/
itum de ſodomis retroreſpiciẽs ver/

ſa eſt in ſtatuaʒ ſalis· Gen xix· Sta /

tua ſimilitudinẽ habet hominis · nõ
xeritatẽ · Sic tales ſimilitudinẽ mo
nachi bᷣm habitũ ß nõ ßᷣm vweritateʒ
Vnde.j‚Aeg xvx ·Nũcij Saul cre/
dentes inuenire Dauid in lectulo · i·
monachũ in clauſtro · nõ innenerũt
niſi ſtatuam ? ellen capꝛe · ideſt · ha
bitum monachalem · Sumiliter He
trus Johannes credentes inueni/

re chꝛiſiũ in ſepulcro nõ innenerunt

niſi ſudariũ · Item debet eſſe mona/
chus moꝛtuꝰ mundo: Vnde ſiẽ coꝛ/
pus moꝛtui iacet in terra · H ſpiritus
eſt in celo · Sic rel gioſus ſi in tena
eſt coꝛße · in celo eſſe debet mente⸗
Phiłiij · Noſtra conuerſa tio in cę/
lis eſt· TRues quęcirca terrã volitant

citius capiuntur qᷓ; ille que in altuz ·
Proub · p· Fruſira iacitur rete ante

oclo
dolif⸗
ſemp
moꝛtu
ſus de
enim
betin
inglu
nn
inun
Con
bust
Si
nitco⸗
teekin
degta
fam
end
lgoh
dit. .
litus
goß
coppu
nltaffe
uctin
gole⸗
baunto
ſucbit
blcen
wond
woo⸗c⸗
irin
gon
lecd
(Aisi
toraß⸗
ſentit
iſße
mi
ne
nec
des
nus
hnece
cere⸗

lug

Ailnduf
Lieichſenis
deſtinr
nenſeden
vſintgvoni
enn
Iuensimpati,
Dmd riſtere
dontetaſt,
Dnlain nun
cheſtctnihni
t Bantho
wrſne
Merwensit
vnaſit du⸗
uni
teruummoit
un un,
tmenteco
ulſgifi/⸗
ta,

Nehtis Nr ⸗

d R
downins d
ſmiincmno
öfm wd

NigSnen

mluto⸗
Mönntchefnt
prpicchbi

Sunliter PNe.

gentesinvent
nöinuenenun
wtchenona⸗
Prdi
ern bſonn
Goeslunn
ſedebe ⸗

Cnunitne

minin
eertnutß
icnmu

ocnlos pennatoꝝ glo.laqueos dia
boli facile euadit ĩ terris qni oculos
ſemꝑ habet in eelis · Itẽ ſicut anima

moꝛtui ſepatara carne· Sic religio/

ſus debet ſeꝑari a carnali amoꝛe Si
enim homo poſt moꝛtem ius nõ ha/
bet in ꝓpuam vxoꝛem quantomag

in alienaʒ: Caro dicitur beſtia moꝛ/

tua quę laſciuiã non relinquit· Qui
in carne ſunt deo placere nõ poſſũt ·
Et ſicut caro moꝛtua conſumit᷑ a ver
mibus in ſepulcro ⁊ ſpiritus eſt in cę⸗

lo · Sic iuſtus p pęnitentiam conſu
mit coꝛpus ſuũ in hoc mundo̊ mẽ/
te eſt in celo · Job · vij · Suſpendinʒ

elegit anima meaĩ deſiderio ęterno/
rum · ⁊ moꝛtẽ oſſa mea moꝛtificatio/⸗

ne moꝛtaliũ deſiderio x¶ Jtem · RKe/

ligio hominem foꝛtioꝛẽ red dit ⁊ effi/

cit · Latro ſi quẽ videt ſoluʒ inuadit
citius q; ſi ſocietateʒ haberet · ⁊ ĩ col⸗
legio foꝛtioꝛ eſt· quia vnitas mentiũ

⁊coꝛpum·. Vroũ:xviij· Frater q iu/

nat᷑ à fre qſi ciuitas firma.¶ Ieʒ ille

„»„

q ludit in alea p;ᷣ pijcit teſſeres ſ̊ poſt
ligat aleas ſuas:⁊ illis ligatis nõ hʒ

locum tollendi qui ludit cõtra eum ·
Qudꝰ itaq; alegrum tollendam no
biſcũ eſt cũ diabolo · liga ergo te q̃n/

tum potes.quia ligata nõ tollit dia/

bolꝰ. Ligas beſtiam tuã ne amittas

eam · quare nõ ligas te vinculo re/
ligionis · qui te amittis ſolutũ: Nũ/
quid magis diligis beſtiam tuaʒ qᷓ;

te? Ecꝗ. vj · Subijce collum tuũ vin

culis illius · quia vincula illiꝰ alliga/

tura ſalutis · ¶ Aem moꝛtuus non
ſentit ſi pungatur vel deijciat vel ele

netur · Sic vere moꝛtuus mundo·
i· Reg xiiij· Sicut angelus dñi do

minus meus rexvt nec benedictione

nec maledictiõe moueatur · ¶ſinus
nec de luto qð poꝛtat indignat · nec
de auro ſuperbit ˖ Sic religioſus bo

nus nec de humili officio turbatur ·

nec ð honoꝛabili ſupbit ˖ vt poſſit di

cere illud.pv · NHt iumentum facxꝰ ſũ

apud te· Sed ſunt quidã qui qñ re⸗/
ſtringuntur inftant᷑ et turbant᷑ mul/
tum. Sicut equus quãdo ſtringitur
inflat ventrem . .· DHumiliat ſam
non ſum turbatus. Iteʒ moꝛtuꝰ om

nia tꝑalia relinquu· Sic religioſus

omnẽ ꝓpꝛietatem deſerere: et omnia
cõmunia deo et fratribus reputare
Debet· ⁊ nihil ſibi arrogare.j· Cor·
iiij. Quid habes qð nõ accepiſti zc
Ideo cõſue uerut oicere:noſtrũ nõ
meü · Nõ niſi de ſolo peccato põt hõ
Dicere meum eſt · ſed pe fit contra/
rium:quia peccatis ſuis alios aſſoci/
ant. ⁊ bona ꝗ a deo ſũt ſibi aꝑpꝛopꝛi
ant · Pernardus. Monacho habẽ/
ti ꝓpꝛium · negabit deus ſuũ ꝓpꝛium:
ſcʒ celum · ¶ Berepletione⸗

quis vult dolium ſuũ im/
plere vino˖ Primo eua/

cuatillud. Secũdo lanat.Certio li

gat ˖ Quarto erigit · Sic qui vult re
pleri gratia ſpũſſancti· debet coꝛ ſuũ
euacuare a vento ſuꝑbię ideſt· om̃i
immundicia. qꝛ ſicut dicit Hernar/
Dus ·˖ Non eſt vbi ſe infundat gr̃a
vbi totum occupat vanitas· Daſa
enim vacua repleta ſunt oleo gratię
dficiẽte vaſe vacuo ceſſauit oleũ:
vt dicitur · iiij · Aegum:uij.· Cimoꝛ
enim infuſa repellit. Hnde ſuꝑ illud
Tue gratia plena.dicit Bernardꝰ.
Queris quo merito gratia plena eo

q mentem eius nullum meritũ occu

pauit humanũ quo minus influeret

gratię plenitudo ¶ Secundo debet

lauari·Nemo ſapiens bonũ vinum
ponit in vaſe immũdonec deꝰ gr̃am
ſuam in coꝛde immundo.Bernardꝰ
Balſamũ eſt gratia dei vas puriſſi/
mum requirit· debet ergo lauari vas

coꝛdis aqua lachꝛymaꝝ in confeſſio

ne. Lauant᷑ enim omnia in cõfeſſio

ne. Yſaigpᷣ · Lauamini mundi eſto/
te ⁊c ˖ Egechiel xvj ˖ Laui te gqua

mundaui ſanguinem tuũ · ideſt· pec/
catum tuum · ⁊ vnxi te oleo gratię ·

¶ Tertio debet obſtrui ⁊ ligari vas
coꝛdis· Das enĩ qð nõ habet opꝑpcu

lum⁊ ligaturam deſup immundum
erit · Obtura g ſẽſus tuos ne gratia
dei effundatur ꝑ aliqð foꝛamen ita
ſollicite ſic obturas dolia tua ne vi/
num effundatur:quia moꝛs intrat ꝑ

feneſtras domus vento moꝛtifero ·

Sic in ſenſus tuos mala· ſed oꝛi tuo
facito oſtia ⁊ ſeras auribꝰ tuis Ecq.
xxviij ¶ Debet etiã vas coꝛdis ligari

multis circulis ⁊ vinculis· ¶ Primũ

ẽ timoꝛ Dñixci · ſcilicʒ religioſitas·ſ·

coꝛreligans ne gratia effundatur·

iuſtificabit coꝛ vt ianitoꝛ domum ·
Proũů . viij · Timoꝛ dñi odit maluʒ-
Werunch eſt obedientia · Sicut li
gat homo beſtiam ne fugiat · Ecech·
iij . Ecce data ſũt ſuꝑ te vincula obe

Dientię ſcʒ diuinoꝝ ſᷣceptoꝝ.⁊ liga

bunt te in eis · ſcʒ plati:⁊ non egredi
eris de medio eoꝛũ tranſgrediendo
Vl ſine licentia · Ecq· vj · Mitte pe/
dem tuũ in compedes illius· ſubijce
bumen tuũ ⁊ poꝛta illã:⁊ ne accider.
ĩ vinculis illiꝰ. vincula eni illius alli

gatura ſalutis · ertiũ eſt infirmi/

tas coꝛꝑis qua ligatur homovt non
poſſit moueri adpeccatũ · Ecech· ij ·
Ecce circũdedi te vinculis vt nõ mo
uearis · ſcʒ ad peccatũ·⁊ nõ cõuertes
te a latere in latus donec cõpleãtur
Dies obſidiõis tuę
ad Cobiij · Sup omnia aut hęc cha

ritatẽ habete ⁊c ¶ Quarto requirit

ꝙ ſit erectũ ꝑ cogitationẽ ⁊ delideri/
um · ſic canis ſallit poſt ceibum.⁊ auis

nobllis poſt dam collum extendit

Job xxxix · Nunqͥd ad hceptuʒ tuũ
eleuabitur aquila c oꝛ ſũt
ſigna repletionis:¶ Vrimũ eſt quã/
do peuſſum non reſonat ·vt patet in
dolio vino pleno· hoc eſt in ulis qui
ad pcuſſionẽ tribulationis nõ mur/
murant · vt mariyres ſancti · ð quibꝰ

dicit · QNõ murmur reſonat·nõ queę
rimonia ⁊c· Job· vj. QNũquid mu⸗/

uartũ ẽ pax ·

giet bos cũ ad pᷣſepe plenũ fuenit · q̃ſi

Diceret non· Cum enĩ pᷣſepe coꝛdis

plenitudinẽ habet grę · nõ habet lo⸗/

cum mugitus tribulationis. Exem//

plum e beato Stephano nõ reſo/

nante ꝑ impatientiam cũ lapidaret᷑

quia plenꝰ gratia ⁊ foꝛtitudine cci.
vj· Nota olla vacua ad ignem cre/
pat · plena non · Ecq· xx vij · Vala fi/
guli ꝓbat foꝛnax ⁊c· ¶ Secundũ eſt
quãdo nõ poteſt plus intrare · Sic
homo plenus gratia ⁊ tꝑalia et car/
nalia deſpicit · YVſa · p · VPlenꝰ ſu · ho /
locauſta arietũ ⁊c · nolui · Hoc fuitĩ

beata virgine · Luce · pᷣ· Rue gra ple

na · Bernardqꝰ. Pelicata eſt diuina
conſolatio nec conceditur admitten

tibus alienã · Qui habet bonũ vinũ

non quęrit aquam fetidam · PP. Re/
nuit conſolan amma mea ⁊c Greg·
Mentem quã ſpuſſanctus repleue

rit in am aritudinẽ terrenoꝝ/ĩ dul⸗/
ceginem ternor cõmouet ¶ Certiũ
D

eſt ſupeffluere · Quãdo homo ꝑ bo/
na oꝑa ⁊ verba gr̃oſa effluit ad mo/
Dum fluuij inundantis. Ecq · xxiiij ·
Qui adimplet quaſi eufrates ſenſũ·
Et nota ꝙ ſicut vas ſupinfuſum ef/
fluit circumnquaq; · ita gratię Dulce/
do infnſa coꝛdi redundat in ſenſus
coꝛꝑales · Nam eufrates non ſolnʒ

ſuũ implet alueum ̊ ſupeninfundit

egyptu. Et hec plenitudo eſt in chꝛi
ſio quẽ legimus plenum grę⁊ veri/

tatis· de cuiꝰ plenitudine omẽs nos

accepimus · DVicit᷑ ᷓ vas coꝛdis ple/
num gratia quando redundant de/
ſuper verba gratioſa· Exabundan/
tia enĩ coꝛdis os loquit᷑· Nõ poteſt
exire de vaſe niſi ꝙ in eo eſt · Greg·

Spũſſanctꝰ eos quos repleuerit de
ſe loquentes facit eünantan eſt

ponderoſum vas p enum nõ ita ciè/

to monetur ſicut vacuũ · Sic homo

plenus gra· Exemplum de Petro

Gigc
ſewin
r
as
lece
ſeſur
ſose
v
mn
ng
nu⸗

ni
feq
ſtu⸗
plu
P/
&

innn
niiͤ
cs
ctlo⸗
un⸗
e
ie
noe⸗
afi⸗
jeſt
O
er/
i b
fu
pe⸗
am
munen
vni
Re⸗
Njtg⸗
Neue
dul/
erti
b/
mo/
⸗
ſi⸗
G
d
nſenſ
onſoly
nimndl
kinchi
ung
nis nos
cis ee⸗
lunt e/
undan
ſ
KOng⸗
nön
Pe.

coſt plenitudinẽ ſpuũᷣſſancti crucẽ ſu/
ſtinuit · Et de IKgatha quã tãto põ/
Dere ſpnñſſanctꝰ vinxerat ꝙ mouerni
non poterat · nec trahi ad peccatum ·

Similiter de ſancta Lucia · Nota

de hoc capitulo deinſtabilitate ·
¶ Be reſurrectione generali

Oteſtpro/

bari Reſurreciio genera

bus· Rationibus.⁊ Exẽplis¶ Ru⸗
ctoꝛitatibus · quia Vſaxxvj · NHiuẽt
moꝛtui intfectiq; tui reſurgẽt · Ecech
xxxvij· Educã vos de ſepulcris ve/
ſtris popule meꝰ.⁊ dalo vo bis ſpiri
tũ ⁊ viuetis · Et Job xixx · Scio ere/⸗
Dẽptoꝛmeꝰ viuit:⁊ ĩ nouiſſimo die
de terra ſurrecturꝰ ſũ ⁊ in carne mea
videbo deũ ſaluatoꝛẽ meum.j⸗Con.·
xv· Dmnes quidẽ reſurgemꝰ. Et · ··
Canet eni aaet mortu reſurgent
incoꝛrupti ¶ Itẽ rationibus poteſt
ꝓbari · Si aliqua coꝛpꝑa ſüt ſicut ſe/
mina quę pꝛius moꝛiunt᷑ ⁊ putreſcũt
⁊ poſt viuificant᷑:multomagis coꝛpꝰ
humanum qð eſt nobiliſſimuʒ inter
alia coꝛꝑa.jCorxv Inſipiẽs tu qͥd
ſeminas nõ viuificat᷑ niſi pus mona/
tur · Item hoc exigit eccleſię cõfoꝛmi
tas · DSi enim chꝛiſtꝰ qui eſt caput ec/
deſię reſurrexit · totũ coꝛpus eccleſię
reſurgere debet · aliter non eſſet coꝛ⸗
pus eccleſię ĩtegrũ · nec decẽs.jCor·
xv · Chꝛiſtus reſurrexit a moꝛtuis pᷣ/

mitię doꝛmientiũ · Qñ rex vel aliqͥs

magnus facit filium ſuũ militẽ nouũ
multos alios cum illo in milites vo/

cat vel ꝓmonet · Ita deus pater rex

cęli ⁊ terre quando reſuſcitauit filiuʒ
ſai Jeſum · dedit nobis ſpem reſur/

rectionis noſtrę· RKoma vj · Si chꝛi⸗

ſtus reſurrexit ⁊ nos reſurgemꝰ · Itẽ
plus poteſt deus qᷓ; artifex aliquis·
Vnge ſi artifex de cinere vitrũ puꝝ
facit:⁊ fractũ vitrũ liquefacit ⁊ refoꝛ

ABeſurrectio

ad vocem ancillę negauit chꝛiſtũ. et

lis coꝛpoꝛum Rucioꝛitati

Gecidiuum

mat/⁊ de metallo imaginẽ hominis
facitet ð terra ferrũ. Quid miruʒ ſi
ſummus artifex h̊ faciat ð coꝛpibus
hominũ: Hhiliij. Saluatoꝛẽ expe/
ctamus dnim noſtrum Jeſum chꝛi/
ſtum qͥ refoꝛmabit coꝛpus humilita
tis ⁊c · ¶ Itẽ H̊ ꝓbar᷑ naturalibꝰexem
plis· Plus eni poteſt deus qᷓ; natu/
ra· Nã cæ puluere phenicis qui ſo/⸗
la auis eſt aliũ phenicẽ facit natura ·
tem ad rugitum leonis ſuſcitant᷑
enũcnli· Et quare non poterunt hbo
mies ſuſcitari ad vocẽ filij ei: Joh·
v · Moꝛtui audient vocem filij dei
Tqui audierint viuent · Itẽ ad iuſſio
nem ſanctoꝛũ multi moꝛtui ſuſcitati
ſunt · et quare non ad iuſſionem dei

uomues poterunt reſuſatan:

–
. —
— .

de Kecidiuo-
ent gre/
cidiuo młta retrahereſpi/
culoſioꝛ q; ante firmitaſ.
recidiuantes de bilioꝛes ſũt qᷓ; ante-
7 quanto frequentius cadunt tanto
plus ledunt᷑ debilioꝛes fiunt:⁊ dif
ficilius reſurgunt. Lucęx.· Sũt no/
uiſſima homimis illius peioꝛa pꝛioꝛi/
bus ˖ Tales ſunt ſicut ſubtelares vel
pelliceum vetus quę tenere ſuturam
nequeũt ⁊ in lutum inferni ꝓijciunt ·
GS.· PBt lutum platearuü delebo eos·
ſcʒ de libꝛo vite ternę · ¶ Item medi⸗
cinę ſumptuoſitas · ſcʒ p aſſio chꝛiſti
ꝑCor · v· Empti eſtis pᷣcio magno
Tug.· Homo appende te ex pꝛecio
ne tibi vileſcas · Iſti ſũt ſicnõ coꝛda⸗
ti milites · qui ſolo timoꝛe cadunt et
fugiũt de pᷣlio·Seneca· Nlura nos

terrẽt q; pᷣmant· et plus opinione

qᷓ; re laboꝛamus· ¶ Iteʒ ſimiles ſunt
vxoꝛi infideli quę peregrinante ma/⸗
rito ⁊ moꝛam fadente adheret alteri ·
Zudid · Miij · Valila vxoꝛ Samſo/
nis accepit aliuʒ virum· Sic anima
miſera cõmittit ſpirituale adulteriũ
mergens ſe carnis illecebꝛis ſponſo
2

=
N

ſuo chꝛiſto ðdrelicto Hiere · ij · Quõ
ſi contẽnat mulier amatoꝛem ſuũ · ſic
cõtempſit me domus iſrael · Sʒ dꝛ
Hꝛoũb · vj. ꝙ gelus ⁊ furoꝛ vii non
pcet in die vindictę. nec acquieſcet

cuiuſq;ᷓ pᷣcibus ⁊c¶ Iteʒ moꝛtis xter
nitas ciiꝰcõꝑatione moꝛs temꝑalis

Dulcis eſt · · Moꝛs cepaſcet eos.
ſicut beſtia berba ⁊ nõ coſumet · Hi
comꝑant᷑ poꝛco in volutabro lutun

Pet.j· Dus ĩ voluta bꝛo lut Hiere
M vilis facta es nimis iteras vi

as tuas ¶ Atem peccatum deum ex/
pellit ab homine· quia ponit imun/
diciam in hoſpitio coꝛdis ne cheiſt⸗
ingrediatur:mũ di eni ſunt oculi eiꝰ
7 ad iniquitatẽ reſpicere nõ poterũt
Ideo poteſt comꝑaritaxo quiegre
Dit᷑ de foſſa quã cauauit magno la⸗
boꝛe · ſuꝑpuenit enim vulpis ⁊ ſterco/⸗
rigat ante foſſã vel in foſſa.⁊ cñ tax
redit non curat ampliꝰ habitare ibi
ſed relinquit eam ꝓpter immundiciã
ſic lucrata ẽ eã vulpis · Sic coꝛ hu /

manũ durũ chꝛiſtꝰ cauauit ꝑ paſſio-

nem ſuam vt habitaret beraz. ſed
recedit ab eo ꝓpter immundiciã pec/
cati · quã ibi diabolus ſtercoꝛigat ꝑ
malam cogitationẽ: ⁊ delectationeʒ
quaʒ ſuggerit · Saß: P· Coꝛripier a
ſupueniente iniquitate · glo · expellet
tem multiplex damnü · ſcʒ ꝑdi/

tio grę cum qua omnia bona pdun

tur . Ecech · xviij · Si auerterin ſe iu/
ſtus a iuſticia ſua ⁊ fecerit iniquitatẽ
omnes iuſticię quas fecit non recoꝛ/

Dabunt· Elaſtee Lan in ns
peccauerit mita bona ꝑdet.Exepluʒ
Te filio ꝓdigo Lucęxv · ¶ Iteʒ tpis
ꝑditio · Greg· Omne tempꝰ tibi im/
penſum requirit a te quomodo ſit ex
benſum · Chꝛeñ.pᷣ · Bocabis aduer
ſum me Ens. Atet6epns Dñni cui
cum tanto laboꝛe hoſpitium parat᷑ ⁊
poſt peccatuʒ turpiter expellit᷑· Cur/
pius enim eijcitur q; non admittitur
hoſpes · Multum triſtaretur aliqͥs

Sgluare

qui expelleret eum de hoſpitio ſuo

Z domo ſua ipſe eum ella nde
Matth · xxv · Hoſpes fu
Ite ergo maledicti in ignem ęternũ ·
NHerſus:Moꝛbꝰ·moꝛs:ſumptꝰ. pec
catuʒ.gratia · tempus · Et coꝛpꝰ do⸗
mini · ſine fine caueto relabi ·

um pꝑ me ſi quis introierit
ſaluabitur · Joß· x· Sicut
ſaluus eſſe dicitur qui iam eſt in dei
gloꝛia· Ita diciturĩ via ſaluationis
qui eſt in gra dei ꝑ quã ſolam homo

poteſt ad ęternã gloꝛiã puenire. Si/

ne gra eni dei homo nõ eſtin via ſal
uationis ̊ magis in via damnatio/
nis · Sicut aũt ipſam gloꝛiã ꝑ quaʒ
homo eſt ſaluus dat ſolus deꝰ Ita
ipſam gram ꝑ quã homo eſt ĩ via ſal
uationis ſolus deus cõferre poteſt ·
Et ideo gratia dei ſicut ⁊ iple deus
nobis erat difficilis ad innenienduʒ
quouſq; ipſe fecit vnum oſtiũ ꝑ qð
ipſe exeundo ad nos venit et ꝑ qð

nos in mundo ad ipſum ⁊ eius gra,ʒ

de facili poſſumꝰ venire · Iſtud au/
tez oſtium eſt beata Maria · B eſt
qð ipſa dicit in his verbis · Ego ſũ
oſtiumæc · Oſtium · ſcʒ ꝑ qð exiuit ⁊
venit in mundum me ſi qs intro⸗
ierit ſaluabitur · Tla ipſam ergo re/
curramus Strolus⸗

Maturaliter omnis homo qui eſt

in aliquo ꝑiculo deſiderat ipſuʒ pi/

culum euadere ⁊ in ſtatu ſaluo ⁊ ſe/

curo eſſe · Omnis aũt homo qui ẽ in
hoc mundo eſt in magno ꝑiculo · nõ
ſolum pdendi coꝛpus ⁊ res tempoꝛa

les ſed qð maius eſt perdẽdiaiam ·

In via enim huius mundi multos
habemus inimicos:qui continue no
bis inſidiantur vt nos inducant ad

aliquod peccatum ꝓpter quod incur

rimus damnationem ętemam · Vñ
cuilibet multum eſt deſidera bile eſſe
in ſtatu ſaluationis· ¶ DZiſtinctio ·

—

i non ⁊zc·

Go ſü oſti/

tin
xentt
ſecun
lomt
dih⸗
ſocn
reqe
Hcer
Pu
lun
mnus
chind
doan
neaſa
N
wN
d⸗
cert
min
yo
Hn
et/
henlia
ind
ono
hapte
dgeins

i⸗

merce
NS
ſean
musm
wnsse
whe
pa
bab⸗
gic
Wt
omn

obe⸗
Vmnon 1.
labi.
.

oſt

sinnient
51 Hiat
mchndi
onndrs
Oamwn
dchnniſt
üpang
Nus de n
wekinuſt
pokt ⸗
peedaus
menenc;
atüod
ntctoc
ud w/
nelicsine
unapoſe
wing.
mapieſ
tipſa
n ſaluorſe
noqnin
euno
nstengm
dadaun⸗
und o⸗
u ntnmn
sndocaA

Sclendũ eſt tune vere ⁊ pfecte

erimus ſalui ⁊ ſecuricum dñs indu/
xerit nos in locum illum ita tutum et
ſecurum ꝙ nunq; erit ibi aliq ð ꝑicu

lum incurrendi damnũ ·ſcʒ in para/

Diſũ · Jpſe aũt paratꝰ eſt nos ibi col
locare‚ſinos fecerimus ea quę ad h
requirũtur · Que ſut · Obediẽtia in

hceptis· Cemꝑantia mberis
Patientia in aduerſis ¶ Primo g ſi

volumus ſalui fieri· opoꝛtet ꝙ habe
amus obedientiaʒ in hceptis· Om̃i
enim die qua recipimus nccia · con/
Ducimur a dño ad laboꝛandũ in vi
nea ſua·ideſt· in eccleſia cuius fidem

tunc recepimus: Merces aũt quas

nobis deus daturus eſt in fine diel ·
ideſt· ĩ fine vite eſt ſalus eterna · Sʒ
certe ſi aliquis ↄduceret aliquos ho/
mines ⁊ mandaret eis ꝙ facerent ali

quod opus .ſi ipſi nollẽt illud opuus

facere · ſed facerẽt aliud qð ei diſpli
ceret· non daret eis in veſpe merce/⸗
dem ſuam ꝓmiſſam · Sed cũ deus

nos induxerit et ſceꝑit ꝙ faciamus
bona oꝑa ſi nos trangreſſi ſuerimus

Hcepta eius fecerimus oꝑa mãda/
tis eius cõtraria·⁊ quę ſibi diſplicẽt ·

dignũ ⁊ iuſtum eſt vt nõ det nobis

mercedem quã pꝛomiſit· nec nos ſal
uet · Neq; eniʒ ꝓpter ſolam fidẽ quã
ſeruamus qedendo in eum · recipie/
mus mercedem niſi laboꝛauerimꝰ in
bonis oꝑibus ⁊ ſeruauerimus pᷣce/⸗
pta ipſius · Hnde Yacobi · ij. Quid
ꝓdeſt fratres mei ſi fideʒ dicat ſe qͥs
habere · opera aũt non habeat · nun/

quid dotenetfe s ca ſelnare ? quaſi
Dicat non/ ¶ Nota ꝙ cum poſt moꝛ
tem nõ ſint niſi duo ſtatus in quibꝰ
omnes erunt qui habuerunt etatem
cognoſcendi ⁊ faciendi ſcepta dei ·
ſcʒ paradiſus qui eſt locus ſaluatio/

ms·⁊ infernus qui eſt locus damna

tionis eęterneę · Illi qui non cõpleue/

runt opera ad quę facienda adducti
ſunt non ſolü hoc habebunt vtmer⸗

cedem perquntſcʒ ſalutem eternaz ·
ſed etiam incurrent Damnationem

. . . .

eternaz. Et ideo Dicit· Ec ic
lacite ˖ ſcy ſicut hcipit:vt ſalui ſins.

perantiam in ꝓſperis temꝑalia nõ
nimis diligendo. Sicut enim nauis
onerata facilius piclitatur etiã ꝓpter

minoꝛem tempeſtateʒ· ⁊ p abbꝛenia

tionem oneris facilius ſaluat᷑· Sic

homo nimis oneratus iſtis rebꝰ tem
oꝛalibus facilius ⁊ cum minoꝛixen

to leuioꝛis temptationis piclitat᷑ q;ᷓ
homo ab iſtis abbꝛeuiatꝰ· Iſtud au
tẽ pondus mag facit affectio q; poſ/
ſeſtio · Et iſtã abbꝛeuigtionẽ magis

facit cõtemptus qᷓ; effectus· Multi

enim qui habent multas diuitias p
poſſeſſiones ſunt bꝛeuioꝛes q;ᷓ alij qͥ
habent modicas:quia ibi doꝛſũ ſuuũ
ideſt· voluntatem ſnam ſubmittunt
Diuitijs licʒ paucis: et ideo ſũt ipſis
onerati· Sed licet aliqͥ habeãt mul/

tas diuitias non ponunt eas ſuꝑ ſe

ſicut faciũt auari:ſed magis ipſi ſtãt
ſuꝑ eas tenentes ſub pedibus:⁊ cõ/

cuicantes eas ꝑ contemptum · quia

Pter eas non facerent contra deuʒ·
Expendunt etiam eas ⁊ diſpenſant
ſicut debent:⁊ideo tales non ſuntin
tato ꝑiculo· Sed adhuc ſũt ĩ mino/
ri ꝑiculo ⁊ etiaʒ ĩ melioꝛi via ſaluati⸗
onis · qtotalit᷑ nihil hñt· ſcʒ ꝓpt᷑ deũ
⁊ſunt pauꝑes ⁊ facto ⁊ voto· Job.
v · Poꝛro deus ſaluum faciet egenu

minoꝛi ꝑiculo cadendi eſt quãdo nõ
habetvnde ab aduerſario capiatur

nec turbaturhomo aũt veſtitus ha

bet multas ꝑtes ꝑ quas poteſt capi
⁊ trahi · Sic homo pauper qui non
habet voluntatem ſuã iſtis rebꝰ tẽ/
poꝛalibus ſubiectam · nõ de facili po/
teſt ab inimico in temptationibꝰ ca/
pi nec trahi· ideo in minoꝛi ꝑiculo
eſt cadẽdi in peccatũ.ſᷣ homo dines
Ry

4
¶ Seẽcndo opoꝛtet ꝙ habeamꝰ tem

Qota ſicut videmꝰ coꝛpaliter· qñ
vmines luctant᷑ homo nudus in

æ in iſtis temꝑalibus inuolutus per
multas ꝑtes põt trabi ⁊ capi ab im/
mico. ⁊ ideo eſtĩ magno ꝑiculo cadẽ
Diin peccatũ ⁊ incurrẽdi magnã pę

nam oanmarlone E. Paup cla/
mauit ⁊ dñs exaudiuit eu ·et ex oĩbꝰ

tribulationibus ſalnamt eñ·¶ Cer,·

tio opoꝛtet ꝙ habeamus patientiã
in aduerſis tribulationes patienter

ſuſtinendo· Sicut eni infirmꝰ nõ po
teſt obtinere ſalutẽ niſi ſuſtineat pa/

tienter dietã· medicinã amaram ꝗᷓ
purgat ab ĩfirmitate ⁊ Ducit ſiue in/
Dicet ſalutẽ coꝛpalem · Sic niſi ho/
mo habeat patiẽtiã in tribulationi/

bus quas deus dat nobis · vel ſuſti⸗

neamus quę dant᷑ ad purgandum
nos · tan q; medicus ſapieus·⁊ q be/
ne ſcit quid nobis ad ſalutẽ expedi/
at· nõ obtinebimꝰ ſalutẽ grernam·
ideo ſivolumus ſaluari qn occurrũt
nobis tribulationes et infirmitates
l ꝑditiones reꝝ vel amicoꝝ · vel ſi⸗

milia. ſuſtineamus patiẽter· nõ mur

muremꝰ ſtatim cõtra cen.⁊ ſic poſſu/
mus ſaluari· P· J uxta eſt dñs his qͥ
tribulato ſunt coꝛde ⁊ humili ſpintu
ideſt · qͥ cu humilitate ſpũs inbula/
tiõ es ſuſtinẽtſaluabu: Nota ꝙ nõ
aliqͥs qͥ nõ lbent᷑ ſuſtineret aliquã
medicinã quantücũq; amarã ꝑ vnũ
Diẽ · ſi ſciret ꝙ ꝑ eã poſſet acquirẽ ſa/
lutẽ in tota vita ſua: Certe nos ſcimꝰ
ꝙ ſuſtinẽdo patienter tribulauones
amoꝛe dei in hac vita · qug eſt reſpe /
ctu alterius q̃ſi vna dies:effugiemꝰ
Damnatione ęternã · ⁊ obtinebinus
ſalutẽ cternã Et ideo libenter ⁊ cum
gaudio debem eas ſuſtinere · ex quo
enĩ caſu bonũ eueniu no bis ꝑ patien

tiã ipſius · Vñ Miere· xx · ¶ empꝰ tri

buiatiõis ẽ Jacob⸗ ideſt: viro inſto
ex ipſo ꝙ babetĩ eis panẽtiã · ſalua⸗
bitur ; De Baßientia ·

Fipientig

Sap ientia

Hiꝛima eſt malon. ſecãda eſt bonoꝝ
pꝛima eſt repꝛobandaſecunds ap/

pꝛobanda. De pᷣma Jacob · iij . Aõ
eſt iſta ſapientia deſurſuʒ deſccdẽs:

ſterrena · aĩalis· diabolica· ¶ Cer /
renã ſapientiã habent talpę· ſcʒ cu/
pidi in amoꝛe terre efixi · Sicut talt /

pa in terra ſap enter ſe habet · ſupꝛa
nihil videt · Lucę · xvj · Filij bui ſe/
culi pꝛudẽtioꝛes filijs lucis ſunt in ge
nerat.õe ſua· Oarucheiij· Filij INgar
ideſt · terreni qui habent de mobui/
bus patriſ nõ bereditatẽ exquiſierũt
ſapientiã quę de terra eſt · Nõ ẽma⸗/
gna prudentia ibi theſaurigare vbi
non poteſt diu manere ˖ vt pegrini ·
W· WNQduena ego ſum apud te o mũ/
⁊e · Exemplũ de pdicibus · HNec ẽſa
pientia ꝑdicis auis ꝗᷓ aliena oua fu
rat᷑ et tribuit ſua·⁊ dũ alienos pul/
los enutricrit ab eis derelinquitur·
Vel aliqñ occiditur · Aam multi ali/⸗
ena auferunt ⁊ impꝛouiſe extoꝛta di
mittunt · Hiere · xvij Perdix fouit ꝗ
nõ peperit · fecẽ diuitias ⁊ nõ ĩ iudico
in vimidio dierũ ſuoꝝ derelinquet
eas· ⁊ in nouſſſimo enit inſipiens·
Animalem ſapientiam habent car
nales in pparatione delitiaꝝ· qui ſi/
miles ſunt aſtucię infirmoꝝ qui co/
gitant quomodo ignoꝛantibus cu/
ſtodibus habere poſſint cibum quẽ
appetunt licet noxium ⁊ ꝓhibitum·
Proũ ·pᷣ̊. Vſq; quo ꝑuuli d ligitis
infantiam · ⁊ ſtulti ea quę ſibi ſũt no/
xia · cupiunt: Iſti quolibet mane no/
lüt ſe ieiunare de berba venenoſa de
cuius guſtu vident alios occumbere

Hieronymꝰ · Vmne ſeminariũ vo/⸗

luptatis venenũ puta · Roma · viij·
Prudentia carnis moꝛs eſt· glo· di/
gnus eſt moꝛte xterna qͥ habet pꝛu/

Tentiaʒ carnis:hocẽ· ſtudioſiusim

plet ea quę carnis ſunt · qᷓ; quę ſpñs
ſunt app etendo bona tꝑalia ⁊ nõ fu
giendo mala vt bꝛuta aialia : Di/

atolicam ſapientiam habent ülli qui

ſabun
Wotenn
bcen
ſawno
fnſe
wage
w
W
ſige
cong
nſi
ſpen
mett
reddit

fitebot

doe

Naj

aͤch
Pe

niat

opit
(
bſt

Uine
ſenc 9
hi ſh
Geci⸗
ien
ebabet⸗
lng nt ing
idgar
A Rmobrl/
Ragnigit
Höinn
Wunemwi

ndtroni
bs ail
Aemon

ditlennsu

Aninqunr⸗
Am nulnal/
eeno di
NMarſoutg
moiudiao
1ninquet
Tnigens.
undentaar
Ker iſi
imnen
omndrs
ſigtabun d
pbeinn⸗
prul o /ns
eſbiſitno⸗
etmaneno⸗
Awnenol
losocunteſe
ſonmani vo
n bona N⸗

S0 0

maͤpebaſ
ci ſugun
Ptinmnt
Nerainie 1,
nbund

ſapientes ſunt in hparatione malo/
rum et nequiciarum · Diabolꝰ enim
ſemp intendit malum facere et alios
Tecipere; Sic ⁊ iſti qui ſapientes ſũt
ad decipienduʒ alios · Illi ſapiẽtes
ſunt vt peius valeãt · Hiere:iiij · Sa
pientes ſunt vt faciant mala·bñ aũt
facere neſcierunt ·ſicut diabolus ma
giſter eoꝝ. Iſti ſunt ſimiles inſanis:
qui tunc cantant quando eos infir/

mitas magis vexat·⁊ tanto ſapien/

tioꝛes ſe credunt:quantomagisa ra
tione alieni exiſtunt · Hiere · x· Stul/
tus factus eſt omnis homo a ſapien
tia ſua Iſtoꝛum ſapiẽtia infatuabit᷑
‚Con · p· Nõne ſtultam fecit deꝰ ſa⸗
pientiam huius mundi: Itẽ adnihi
labitur Yſa · xxix · Neribit ſapientia

a ſapientibꝰ.Et ꝑdã ſapientiã ſapi/

entiũ:⁊ pꝛudentia pꝛudentiũ repꝛo/
babo ·· Cor. p· Itẽ a ei ↄſilio elon/

gantur · Math· xj. Qbſcondiſti hęc
a ſapientibus ⁊c· Itez a dei viſione
ſeꝑabuntur. Job· xvij· Nõ aude/

„

bunt eum cõtemplari omnes qu
bi videntur ſapientes: ¶ De ſapien/
tia bonoꝝ dicit᷑ Ecq · xliiij · Sapien/
tiam ſanctoꝛum narrẽt populi · Ber/

nardus ; Inueniſti plene ſapienti/

am . ſi pꝛioꝛis vitę peccata defleas · ſi

cLeſideria huius ſęculi puipendas ·

ſi ternam patriain toio deſiderio
concupiſcasinueniſti plene ſapien/

Frnee

tiã ſi iſta tibi ſapiant ꝓut ſũt· ¶Hec

ſapientia in multis conſiſtit ·¶ Pri/

ma · eſt in confeſſione peccatoꝝ · quę
redditiudicem placatuʒ · e · Dixi cõ

fiteboꝛ aduerſum me iniuſticiã meaʒ

Dño . et tu remiſiſti impietatẽ peccati
mei.⁊ ĩmemoꝛẽ · Ecechx viij · Qua

cũq; hoꝛa ingemuerit peccatoꝛ ⁊c ·

Hec eſt ſapiẽtia leonis · qui ne inue/
niatur a venatoꝛibꝰ· cauda veſtigia
opit · p · Beati quoꝝ remiſſe ſũt ini

quitates ⁊ quoꝝ tecta ſunt peccata.

cq·iij · Coꝛ ſapiens et intelligibile

abſtintbit ſe a peccatis/⁊ in oꝑibus

—

inſticie ſucceſſus habebit · ¶ Nota

opa iuſticię ſunt· Contritio quę pec/
catum iuſte ponderat · Cõfeſſio quę
teccatũ iuſte numerat · Satiſfactiõ
quę iuſte menſurat· Omnmis enim iu/
ſticig in numero.pondere:⁊ mẽſura:
¶ SGecunda ſapientia bonoꝛum eſt
in congregatione meritoꝝ· Proũᷣx.
Qui congregat in meſſe.filius ſapi/
ens en. ſicut vnlgariter dicit · Qui
de longe ꝓuidet ſibi: de ꝓpe gaudet
Peęgc eſt ſapia foꝛmicę · que in eſtate
congregat. quo viuat in hyeme
Proũ · vj · Pade ad foꝛmicam o pi/
ger ⁊ diſce ſapientiam ⁊c · Nota tẽ/
pus auguſti paſcit totum annum·
Sic tempus penitens ſi bene expen/
Datur tempus futurũ. ¶ Certia eſt
in cautela piculoꝛũ quę fit duobus
modis:ſcʒ Caute declinando· Ver
patientiã ſuſtinendo Vrimo cau⸗
te declinando Hꝛoũᷣxiiij · Sapiens

timet ⁊ declinat a malo.ſtultus ꝓſi/

lit ⁊ confidit · quia ſtultus non timet
donec capitur.ſed ſapieus in omni/
us metuit¶ Gecundo ꝑ patientiã
ſuſtinẽdo ·q̃nta ſapientia.facere vt
ille ſuffragetur ad vitã qui parabat
moꝛtem./oc facit patiẽtia· qꝛ vincit
qui patitur · VPron/xiiij. Qui patiẽs
eſt multa gubernatur ſapiẽtia· Coꝛ
ſine ſapientia eſt ſicut nauis ſine gu/

bernaculo. vt habet᷑ capitulo ð pa/

tientia · ¶ Quarta eſt in emptione
ęgternoꝝ ꝑ elemoſynam· Elemoſyna
enim ſapiens mercatoꝛeſt: qui modi
co precio multa redimit · Ecce qui
omnia ſua dat ꝓ regno ęterno.lu/
guſtinꝰ. Regnum eni celoꝝ tantum
valet q;tũ habes · Matth. xix .· Nẽ/⸗
e omnia quę habes ⁊ da pauꝑibꝰ
habebis theſaurũ in celo Si nõ es
Diues ꝙ poſſis pᷣcium totũ ſoluere ·
ideſt omnia relinquere· eſto tamẽ ſo
cius ementium. dando pauperibus
elemoſynas pꝛo tenenda ſocietate·

quia vulgariter dicit · Si nõ babes

BA/

dare maiꝰ .da minꝰ. Quintaĩ hu

militate ꝗᷓ theſaurũ vᷣtutũ cuſtodit 2

tã ſapiẽter hoĩeʒ Oucit vt neca latro
nibus videat᷑.· DPucit enim homineʒ

viaʒ humilitatis ·⁊ diabolꝰ neſcit

ire niſi per ſublimia.et ideo humiles
non inuenit · Pron·xj· Obi humili/
tas ibi ⁊ ſapientis-
/(NBe ſeruitio malo.
Eint quidã
qui ſeruiũt viabolo · qui/
Dam deo Circa pꝛreimum
notandumqꝙ quidam ſeruiũt gulę ·
Roma · xvj · Chꝛiſto vomino nõ ſer

niunt ſed ſuo ventri· Seneca · Ma/

