ioꝛ ſum ⁊ ad maioꝛa natus qᷓ; vt fiã
mancipium coꝛꝑis mei. Iſte de ſer/⸗
uitio ſuo nõ repoꝛtat niſi coꝛruptio/
nem vel ventrem · qꝛ ſicut dicit apls
Gabl·vj· Qui ſeminãt ĩ carne de car
ne metet coꝛruptionẽ·Stultü eſt ſe/
minare in quo quicquid ſeminat᷑ coꝛ
rumpitur · Et ponere pcioſuʒ liquo/
rem in vaſe tali in quo ſtatim coꝛrũ/
pit᷑· ¶ lij peccato luxurię· Ro · vj·
Sicut exhibuiſtis mẽbꝛa veſtra ſer⸗
uire uimmũdicię · glo · pꝑeccato luxurię ·
Ita effiat homineʒ ſeruũ peccatuʒ il⸗
lud ꝙ vix poteſt recedere qui incidit
Proũ · xxiij · Fouea pꝛofunda mere/
trix · Qui in foneaʒ cadit nõ quãdo

vult exit · Sic piſcis de naſſa · auis

ð laqueo Oñ Ecqs.vjij. dꝛ vincu
la ſunt manꝰ illius · Dſee · v · Nõ da
bunt cogitationes vt reuertant᷑ ad
deũ ſuũ ·qꝛ ſpiritꝰ foꝛnicationis ĩ me

Dio eoꝝ⁊ dñʒ nõ cognouerũt· Iſte

de ſeruitio ſuo repoꝛtat laqueũ ĩ col/
lo ad ſuſpẽdẽdũ ·i.moꝛtẽ ęternã· Exẽ
pluz de latrone ˖ Ao · vj · Queim fru
ctum habuiſtis tuncin quibus nũc
erubeſcitiſ:nam finis illoꝝ moꝛs eſt·
VWlij ſeruiũt pecunię vt auari · Lu/
cę·xvj · Non poteſtis deo ſeruire et
mãmonę· glo · diuitijs ſeruit qui cu/
ſtodit eas vt ſeruus · ᷣ qui ſeruitutis

Serxruitium

Dũü de domo ſua · Eccliaſtes ˖ v. Sic

jno ⁊qui ſunt in mũdo ĩ peccato moꝛ
num mitteret · vel ſi viueret ꝙ pmit /

haberet adhuc hodie qꝛ valde pau

excuſſit iugũ diſtribuit eas vt᷑ dñs:
Iſte de ſeruitio ſuo nihil repoꝛtabit
in fine · Job · xx vij · Diues cũ doꝛmie
rit nihil ſecum affert · Stulticia ma/
gna ẽ ſeruire illi ꝗ in fine eijcit eũ nu/

egreſſus eſt nudus de vtero matris
ſug ſic reuertetur c · ¶ Scilenduʒ ꝙq
non eſt vtile ſeruire diabolo vel pec /
cato ꝓpt᷑ multa:¶ Primo ꝓpter diffi
cultatẽ ſeruitij · Sap· v · Laſſati ſu⸗
mus in via iniquitatis ⁊ ꝑditionis:
Hiere · xv.· Seruietis dis alieuis qͥ
non dabunt vobis requiem die ac
nocte · Stulticia ẽ ſeruire dno q nõ
pmittit ſeruos ſuos quieſcere nec in
Pſenti nec in futuro · ¶ Itẽ ꝓpter in⸗
utilitatem ſeruitij quia qð lucratur
ſeruus non eſt ſuũ ſed domini. Sic
peccatum nihil meritoꝛiuʒ facit vitę
eternę · Oſee · vij · Comederunt alie/
ni robur eius · VProů · v. Ne des alie
nis honoꝛẽ tuũ ⁊ꝛc · ¶ Itẽ ppter vili/
tatem officij · pS · Manus eius ĩ co-
phino ſeruierũt · glo · Cophinus eſt
vas in quo poꝛtaturterra: diabolus
vult ſempꝑ ſeruiri de immũdicia · pec
cauerunt ei ⁊ non filij eius in ſoꝛdibꝰ
deo filius pꝛodigus ſeruinit in caux
iodia oꝛcoꝝ Qucęxv. Thema.

eruiũt illi ꝑ te Judithxj
Cum illi qui ſunt in infer/

tali deo nõ ſeruiũt · ſi deus vteretur
aſperitate iuſticię ſcʒ ſtatim cũ homo
peccat moꝛtaliter moꝛeret · ⁊ in infer/

teret eũ ſemꝑ in pꝑeccato.⁊ nunqᷓ; re/
ciꝑet eum ad gratiam ſuaʒ· paucos
ſeruos habuiſſetvſq; modo deus/

ci ſunt qui non peccent · Sed quia ꝑ
pęnitentiam homines non punitſta
tim cum peccant · imo ꝑmittit eosvi/
uere · ⁊ poſtea ſtatim cum volunt re /

dire
nes
tate
lvre
twtt
Eta
ſaſo
ture
faat
pett
lp
flo⸗
netc
nigt
ſenit
tual
wine⸗

do
1
der
nn
t
iune
girt

N
wid
lenn
ſe
gt
n
ſeg
nit
ſie
ul

be⸗
pla
del

tntd
dlnhenht
Wsc don
udan nn/
nriſcteümu,
nſtvSi
Tynanns
—–
twov
mo ppterdi
y· Laſſatiſu,

ds alenis d

nen dir
une dnon
Pueſcgenerin
Gegern,
ucqludr
ed onimn Gi
woruzſtatvi
evcnunt ie
v Oedsal⸗
Nippternii/
s clus ico/
opbinus eſt
ndiatvlus
nicin we
nsinſorchb
Sſcnnicitin n.
(Denn

4

uces

iote Zudib,

guiintinia.

viamuoo
dus vteretur
intimcüono

metininſ .
wert t

oAnuncöte⸗
nde do
egelcef
n Selcpn
Nsnonni
gnirtemn
nun voNN.

S
õä

quire ſupꝛ

Seruitium

dire recipit eos ad gratiam ſuam ſi/

ue ad ſeruitium ſuũ· Ideo de aſperi

tate iuſticię perderet ꝙ nullũ fere ha
beret ſernieteʒ · Ita ex dulcedine ha
bet fere omnes ſeruitoꝛes quos vult
Et quia beata virgo Maria eſt cau
ſa ſpecialiter· ⁊ fact vt deus nõ vta/

tur aſperitate iuſticię· Et certe bene

facit ſicut pia mater quętenet⁊ reti/
net manum patris tenentis baculũ

ad percutiendum filiũ · ⁊ placat ioſũ0w
a filio offenſum· quia ipſa virgo ob/

tinet cũ deo · ne ſtatim peccantes pu
niat. iterum ad ſuam gratiaʒ ⁊ ſuũ
ſeruitium reupiat · Idẽ eſt ꝙ ipſa ſpi

ritualiter eſt cauſa ⁊ facit ꝙ tot ho/

mines deo ſeruiũt · Et hoceſt qd ſan

cti qui in paradiſo ſunt dicunt ĩ his

verbis · Peata Maria Nos benevi
Demus et cognoſcimus ꝙ homines

mundi ſeruiunt illi.ſcʒ deo per te·id

eſt · Ptuam interceſſionem · cd ipſaʒ
ergo ſecarrammo⸗ Introitus 7 di/

ſtinctio huiꝰ ſicut de miniſtrare · Ae

BDe ſernitio dei.

tium dei Duo conſideran
Da ſunt:Vrimo:quomo
do ſerniendnʒ eſt ceo. Secũdo ꝓpr
quid · ¶ Geruiendũ eſt deo cũ timo/
re⁊ reuerentia · Si cum tanto timo/
re ⁊ reuerẽtia ſernitur dñis terrenis

ꝓPter eoꝝ potentiam ⁊ dignitatem

cũ maioꝛi reuerentia ſeruiendũ eſſet
regi regum ⁊ deo deoꝛum · · Ser/⸗
nite domino in timoꝛe vt ab eð offẽ
ſa caueatis · Greg.· Cimere deuʒ eſt
nulla queę agenda ſunt bona pterire
nia quitimet deum nihil negligit ·
t exultate ei cum tremoꝛe · vt quę
beneplacita ſunt ei faciatis: Ecd. ij ·
Qui timẽt deum in quirẽt quęe bene
placita ſunt illi ¶ Itẽ voluntarie · ·
Paralip· xxviij · Seruite dño coꝛ/

deꝑfecio ⁊ animo voluntario non

licite curg teipſuz pbabileʒ exhibere

coacto· quia coacta ſeruitia deo nõ
placent·Chꝛyſo· Cum tali vultu re·
cipit deus ea quę facis cum quali fa

cis. Ideo dicitur Ephᷣ. vj. Non ad
oculum eruiẽtes quaſi ſomnibus

placentes · ſed vt ſerui dei facientes
voluntatt eius ex animo.¶ Iteʒ bo

neſte munde: deus enim ſanctus
mundus eſt· ideo vult habere ſer/
nos ſanctos et mundos. Zenit.· xx.

Sancti eritis · quoniaʒ ego ſanctus
ſum . Sienim ſeruꝰ tuus appoꝛtaret
tibi ferculum bonum in vaſe immũ/
do ⁊ manibus immũdis diſpliceret
tibi · Sic quodcũq; donum vel ſer/
uitium offeratur deo ab exiſtente in
moꝛtali peccato non placet ei. IJdeo

Dicitur in ·vöᷣ .· mbulans in via im/

maculata hic mihi mmiſtrabat · Si
tu ſoꝛdidam ancillam abominaris.

quantomagis ſoꝛdidam ancillã ani

mam deus abominabitur. Ideo
Dicitur· · Reg· vij · Pręparate coꝛ
da veſtra o mino conſcientię pu/

ritatem ⁊ ſeruite illi ꝑ integritatẽ coꝛ

dis · quia nõ vult habere ſeruos ad
medietatem· LZucę: S. Serui
illi in ſanctitate Zc ¶ Item ſapienter
Boma.xij · Rõnabile ſit obſequi/
um veſtrum . glo · Sapiẽter ſibivult

deus ſeruiri:vt non immediate debi

les fiant:⁊ poſt medicoꝛum ſuffragia
requirant· Trcus ſi ſemper tẽdatur
deficit · vel debilitatur nimis.⁊ pel/
lis ſi nimis extendat᷑ diſſipat. Ideo
Dicitur VProũ·xiiij· Rcceptus eſt re/
gi miniſter intelligens. ſcʒ volunta/

tem Domini ſui faciens· Jracundi/

am aũt eius inutilis ſuſtinebit· quia
ſeruus ſciens volũtatẽ dñi ſui ⁊ non
facies plag vapula bit multj. Zud:
xij · Pꝛopter h Con v.. In ol/
us exhibeamus noſmetipſos ſicut
dei miniſtros ⁊c · ¶ Item Sollici/
te · Pult enim deus habere ſollicitũ
bᷣuũ n negligẽtẽ:ij. Cimoth.ij · Sol⸗

Ro opariuʒ Zc· Seruus debet eſſe
ſollicitus quomodo domino ſuo be/
ne ſeruiat·⁊ dominus quomodo mi

niſtro ſuo bene pꝛouideat.j Eer. V*
HDmnem ſollicitudinem veſtra pꝛo/
ijcientes in eum: quoniam ipſi cura
eſt de vobis · Matth· vj · Nolite ſol
liciti eſſe dicẽtes qͥd manducemꝰ ⁊zc
Chꝛylo · Elcaʒ coꝛpis ſi ſollicitus nõ
neris habebis
tem vadit nõ eſtſollicitus qd bibat:
Quid ergo times ſtulte · ꝓpuidentia
Ti maioꝛ eſt fonte · Qualis ẽ pater
qui nõ neceſſara Puiclegefiiſe⸗ cum
non ignoꝛet gegeant: Matth· ⸗
Satharerveſte quoniã his oibus
indigetis teʒ fideliter Hult deus
ſeruũ fidelè. Matth xxiuij · Quiſpu

tas eſt fidelis ſeruus et Fuden⸗ -

De hoc require · c· ð fidelitate

niendum eſt deo Sernire dekemus
deo · quia creatoꝛ noſter ẽ · Nñ ſicut

De

vaſalli tenentur dnis ſuis rõne fen /

Ddi vel terre quã tenẽt ab ipſis · ⁊ niſi

ſernitium debitum redderent eis ter-

ram ? feudum amitterent · Sicnos
rõne coꝛpis noſiri bonoꝝ terreno/
rum ⁊ ſprritualium debemꝰ deo ſer⸗
mire ne foꝛte auferantur a nobis Ex⸗
emplum de illo qui noluit oꝑari de
taleto ſibi cõmiſſo ⁊ amiſit.⁊ illequi

opatus eſt angmentauit. Matthei

xxv. YItem ſi aliquis amiſiſſet viſum
l membꝛa coꝛpis · libenter ſeruiret
ꝑ totam vitam ſuã qui ei redderet·
quantomagis illi qui dedit ⁊ data
conſeruat· ſernire debet. Gregl· De

nihilo fect omia.⁊ qui ſibi vult eſſe

gtem iure redẽptionis debet ſe ho⸗
o totum ſeruitio dei : qꝛ ſolus emit
vt ſolus poſſideret· Nullꝰ ergo ha/
bet ius in homine niſiipſe · Apoſtol
ij · Corl. v. Pꝛo oĩbus moꝛtuꝰ ẽ xpᷣs.
vyt qui vinũt iam non ſibi vinant · H
ei qui pꝛo ipſis moꝛtuus eſt· Si vis

S nbi nihil incipit eſſe inter omia

tem qui ad fon/

Seruitium

qſeruus quem emiſti xelconduxiſti
ad tempus · totuʒ ſe exhibeat · nec ſu

ſeruitus compꝛobatur .1
ſeruos bene remunerat in pꝛeſenti
ĩ futuro · Roma.vj.Nũuc vo liberati

ſtineres ꝙ aliquã ꝑteʒ temꝑis ĩ ſuo
xel alterius ſeruitio poneret quãto/
magis deus qui te redemit ſangui/
ne ſuo debet totũ te habere ad ſerui
endũ ſibi.Rugꝰ· Cui iuſtius viuen/

Dum eſt qᷓ; ei qui ſi non moꝛeret᷑ nõ

viuerem · Juſte libi vendicat vitam
meam qui ꝓ mea poſuit ſuã Eteʒ qꝛ
pater noſter eſte Pla. lriii⸗ Et tũc vel

nunc pater noſter es tu nos vero lu

tum · Et ſi filius tenetur ſeruire patri
ꝗ quo ꝑtem coꝛpis recepit: quanto/
magis illi qui foꝛmauit⁊ vitam do/
nauit · Ecq · iij · Qui timet dominum
honoꝛat parentes·⁊ quaſi dñis ſer/
niet his qui ſe genueruntin opere et
ſermone · ¶ Atem quia dñs noſter· 7
indigemus auxilio ⁊ defenſione eiꝰ.

Si enim ei ſeruieris · ſemꝑ pacem cõ
omnibus habebis · quia dum foꝛtis

armatus cuſtodit atrium ſuũ · in pa/

ce ſunt omnia quę poſſidet Lucę¶:·

Siautẽ ei non ſeruieris· nunq;ᷓ tibi
guerra ðficiet · imo ſuſcitabit tibi ad
uerſarios. ſic fecit Salomoni mul

tis alijs · IJob · ix · Quis reſtitit ei et

pacẽ habuit: Sicut barones ſolent
monere bella et guerras contra ſub/
Ditos ſibi reſiſtentes et debitum ſer
uitium renuentes ˖ ¶ Item quia ſer/
uos ſuos liberos facit · Gal . iij . QNõ
ſumꝰ ancillę filij ſed liberę:qua liber/
tate chꝛiſtus nos liberauit · Libẽter
homo ſeruiret illi qui eum liberũ fa/
ceret· quantomagis deo qui ſeruos
manumittit ·˖ Apls · Ro · vj · Non ſu
mus ſicut ſerni ſub lege · ſed ſicut libe
ri ſᷣ̊ gra conſtituti · Igatha · Sum⸗
ma ingenuitas illa eſt in qua chꝛiſti
tem quia

a peccato · ſerui autẽ facti deo · habe⸗
tis fructũ in ſancnficationeʒ· finẽ vᷣo
vitã eęcnã Job xij Si qs m miſirauit

eeeemig⸗

Cidii

ſch ven

goal⸗
incenc⸗
nasbi
ſunte
Ccliunſ
opß⸗
nopin
funigu⸗
igisera
UnEC

endt
monca
Pone⸗
nüͤtſi
nonte
ſuleoa
(ce
KN
nene
amtt
ſpſt
lon
u⸗

4

lun
dif
tau

nürk
lt neeſ
ns iſe,
nuito/
t lungui⸗
nadſenui
sinen,
rrret
t n
E
ic rel
wot
epatn
md/
und.
Ominum
ds ſer⸗
moec
Snoſten
nonern⸗
pacnd
un ſors
iin ,
ugg.
ucßnbi
ttbiach
nmul
tteict
sſolent
nmaſab/
inſer
cbaſe,
li
ulirn
Lutr

tauimus ·ſed ibi cõſumpſimus coꝛpꝰ

in tantũ ꝙ erit de conſilio eꝰ · Joh·
xv· Jam nõ dicã vos ſeruos ⁊c.· De
menſa eius Joh. xij · Dolo patervt
vbi ego ſum uũllic ſit ⁊ miniſter meus
quãdo dicetur Math· xxv · Serue
bone ⁊ ſidelis ⁊c intra ĩ gaudiu do/
mini tui c·¶ Zeſequẽdo cũ ·

idam ſe/

quũtur mundũ · Quidaʒ
carnem. Quidã diabolũ
Quidã ipſum deũ · Vrimos Ducit

Ntios malignitaſ. Quartos charitas

(Sunt igit᷑ quidã qui ſequũtur mũ
Div

anitatem · Dſee xij · Effraim pa/

ſcit ventũ ⁊ ſequit᷑ eſtu · Quãtoma/

gis aliquis paſat ventũ · tanto mag
incenditur· Sic quantomags diui
tias habuerint tanto magis inarde/
ſcunt·qꝛ auarus nõ implet᷑ pecunia
Eccliaſteſ:v · Nacuũ eĩ attrahit · Et

qᷓto pl affectũ cupiditatis ſequũt ·
tanto plus ardẽt · quia creſcit amoꝛ

numi quantũ ipſa pecunia creſcit · ſic
ig is ex appoſitione lignoꝛum. Ecq·
xxxui· C ui ſequitur vmbꝛã ⁊ appꝛe
bendit ventum· Sic qui attedit ad
mundana mendacia:ideſt· res tem/
poꝛales ꝗᷓ aliud/ ꝓmittũt ⁊ aliud ſol/
uũt· ſicut mendacia verbga gliud ſo⸗

nant ? aliud continent ¶ Nota de
ſtulto qͥ ſũmo mane ſurgebat vt ſe/

quereturvmbꝛam ⁊ ſemꝑ fugiebat .

Et de pueris quiſequũtur papilio/
nem quem nõ capiũt.quia fugit vel

amittunt · Hiere · q· Imbulauerunt

poſt vanitatẽ ⁊ vani facti ſũt· Stul/
tum eſt expenſis magnis et laboꝛibꝰ
quęrẽ qð nõ poteſt inueniri· Saß̃·
v· INmbulauimus vias difficiles ⁊c
poſt C ranſierũt omnia velut vm/
U.in malignitate noſtra cõſumpti

ſumus/quaſi diceret · in buitio mun/

Di multũ laboꝛauimus:⁊ nihil repoꝛ/

Sequi

tonoꝛificabit eũ pater me qͥ ĩ celis ẽ

vanias. Secũdos voluptas· Cer/

ſcũt comitẽ ſuũ ⁊ diſtricte cõputant

ambulaui in vanitate ⁊ feſtinauit in
dolo pes meus.· quaſi diceret · nõ fe⸗
ſtinauitſcʒ ad fraudandum vel de/
cipiendum circa vſurarios ⁊ rapto/
res· qui ſimiles ſũt leoni pᷣmo mane
ſurgenti:nec ceſſanti donec aliquid
apprehenderit ⁊ cattulis ſuis detule/
rit · Sequitur· WMppendat me in ſta⸗
tera inſta · Me dicit nõ mei· qꝛ mũ/
Dus ret nebit poſſeſſioneʒ tancq;ᷓ ſu/
am. Sʒ deus artabit ꝑſonaʒ· Job
xviij · Trtabuntur greſſus illiuns ſi⸗

noſtrum. Ideo dicit᷑ Job

cut equus duri oꝛis qui ad libitum

vult currere·⁊ qui poſt appenſioneʒ

pedum ligatur ad particam. Iuis

Dum deſcendit ad terram pꝛopter ci
bum in retiaculo ponit pedem ⁊ ca/
pitur · Et lupus Dum pꝛedam rapit.
in foueã cadit. Sic ſtultus cridatoꝛ
qui ſemper accridit tandem p ꝑedem
in cpo ponitur · VBnge ſequitur in

Job · Immilit in rete pedes ſuos ⁊ĩ
maculis eiꝰ ambulattene bit᷑ plan/

ta eius laqueo ⁊c · ¶ Quidaʒ ſequũ
tur carnem · cuius ſocietas eſt pꝛodi/
toꝛia · Eſt enim caro ſicut mulier quę
blandiẽdo attrahit homin es ad pꝑec/
catũ · Proũ · vij. de meretrice ꝗᷓ mul/
tis ſermonibus irretiuit iuuenem· et
blãditijs labio ꝝ ꝓtraxit illũ·ſtatim
ſecutus eſt eam · quaſi bos ductꝰ ad
victimam (eenen ſicut latro qui
peregrinis obuians in ſilua velĩ am
biguo pꝛomittit ſe ducturuʒ eos ad
rectam viam vel ad bonum boſpiti/
umpoſtea ducit eos ad malum: et

ponit eos in manus latronũ · IJdeo

Dicitur Ecd· xviij · Poſt concupiſcẽ/
tias tuas nõ eas ⁊c·ij· Netri .ij · No⸗/⸗
uit deus iniquos in die iudicj cruci/
andos reſernare magis autẽ qͥ poſt
carnem in concupiſcentijs immudi/

cię ambulãt · Iſti obecint carni ſuę·

t dũ nõ ſperàt cõputabũt diſtricte
Siẽ auari mercatoꝛes qͥ laute pa/

in receſſu. . PHetri. iij. Ambulaueft
in luxurijs· comeſſationibꝰa potatio
nibus qui reddẽt rationem deo qui

atus eſt indicare viuos ?⁊ moꝛtuos
. uidã ambulãt poſt diabolum

cuius ſocietas eſt pemptoꝛia · Iſti in
ſanioꝛes ſũt alijs: quaſiſi ouis ſeque/
retur lupũ·Nota fabulam vbi lupꝰ
Tecepit onem vt ſequeret ſe · Sic di⸗
abolus ꝑ blandumẽta decipit homi/
nes · vt ſignificatum eſt · ij · Aeg· xv ·
vbi Ibſalon ꝑ blandimenta dece/
pit populũ · Pbi dictur ꝙ vnmer/
ſus populus ſequit᷑ & bſalon ad im/
pugnandũ Da nid patreʒ ſuũ · Sic
multi ſequũtur diabolum vt Deum
impugnent . diabolus em eſt ſicut la
tro qui ꝓmittit conductü viatoꝛibꝰ
poſtmodum iugulat· Diuerterefa/

ciens a via recta· Exemplum. Juue⸗

nis qui volebat ire ad amaſiaʒ ſuaʒ
⁊inuenit pontem ruptum ſuꝑ aquã
magnam ? aſſitit ei diabolus ſuper
equũ magnum et fecit eum aſcẽdere
poſt ſe ꝓmittens ei conductũ bonuʒ ·
7 ſtatim inſiliens in aquam hcipita/

uit ⁊ ſuffocauit · Non eſt bonũ ſequi

mundũ quia decipit:carnem qꝛ infi/
citſſed chꝛiſtũ q; reficit· Gernardus
Clamat mundus de ficiam · caro in/
ficiam· Diabolus interficiam · chꝛiſtꝰ

reficiam quẽ ſequeris: Sequendus

eſt ergo deus:non müdusnõ caro·
non diabolꝰ ¶ Et nota ꝙ quidã ſe/
quũtur dñm ꝑ viam mandatox · cũ
Job xxiij · Peſiigia eius ſecutꝰ ẽ pꝑes
meus opa eius imitando · viaʒ eius

cuſtodiui in bono ꝓficiẽdo:⁊ nõ de/

clinaui ex ea a malo cauendo¶ Iteʒ
quidã ſequũtur eum ꝑ ſemitam con/
ſilioꝝ quę eſt rectioꝛ via · v · Dirige
me in ſemitã rectã ꝓpternomen tuũ.

ne dęmones me ĩueniãt· HManc vid

docuit dñs Lucę xviij · Pende om/
nia qug habes ⁊ habebis theſauruʒ
in celo · ⁊ veni ſequere me. Qui vult
eum ſequi opoꝛtet eum eſſe oꝛnatuʒ

Sequi

Nemo enim qui haberet magnam

arduam viam incedere qui non li/

benter cõmitteret fardellum ſuũ ad

poꝛtandum ſi inueniret cu ſecure cõ

mittẽ poſſet Sʒ diuites mũdi qᷓnto

Difficilioꝛ ẽ via· tato augẽt onꝰ ſuũ ·
non ſicut Hetrus qui ait· Ecce nos
reliq mus oĩa ⁊c Matthᷣ·xx · Perñn ·
Bene Petre ⁊ non ad inſipientiam
feciſti ·quia eũ ſequi nõ poteras one/
ratus·qui exultauit vt gigas ad cur

rendam viam.¶ Item quidã ſequũ/

tur eum ꝑ compendium tubulatio/
nis quęeeſt via iuſtiſſima · ij · Reguʒ
xviij · Cucurrit chimaas per viam

compendij. Hanc cucurrerũt ſancti

martyres quiĩ vna die mille dietas
peregerũt · Hãc oſtendit nobis chꝛi
ſtus exemplo.j· DPetri ·.ij · Chꝛiſtꝰ paſ
ſus eſt pꝛo nobis vobis relinquens

exemplum vt ſequamur veſtigia eiꝰ.

Cum enim chꝛiſtus ambulauerit p
viam amaritudinis · ſm illud Ecq ·
xxiiij· In fluctibꝰ maris ambulam·

Per eandeʒ viam opoꝛtet nos eum
ſequi · nec timere debemus cũ ipſum
in itinere habeamus ſocium vt viaʒ

oſtendat·⁊ vltra malum paſſuʒ nos

tranſferat· öᷣ · Si ambulaueroĩ me

dio vmbꝛę moꝛtis non timebo ma/
la quoniã tu mecũ es · Sequens foꝛ
tem dominũ non debet timere · quia
bñ poteſt eũ cuſtodire · Hiere · xvij ·
Non ſum turbatus te paſtoꝛem ſe/⸗
quens · quidam ſequuntur
p viã innocentię mundicię· IRοα;
iij · Habes pauca nomĩa · qui nõ in/
quinauerunt veſtimenta ſua · ambu
la bunt mecũ in albis· quoniã digni
ſunt ˖ Dirgines enim ſut ſequũtur

agnum quocũ q; ierit · ſ · Non pꝛi/

uabit bonis eos qui ambulant in in/
nocentia Mi ſignificantur per illum
muenem de quo dicitur Tobie · v·

Inuenit Tobias iuuenem ſplendi /

Dum · ſcʒ honeſtate vel mundatũ . /
cinctũ caſtitate· patũ ad ambulãdu:

molw⸗

bn ſif

tein dleche
ſorſ d.
gee bet
nbulatp⸗
Perbo
1itigo⸗
Hiſocgar
Epbun
buoletisſ
gvengus
ducton
genong
Cuſeqn
nnsCpb⸗
leCcce
Ploceam
KCambole
ſpernlion
Untloces
nuncen
is molia⸗
Honuri
durruct
Naoce
Cew
twrabbo⸗
offndt⸗
onnad
latinde
mundi
ferarins
öffeit.
co⸗
ladit.7
rccit T.
Anb⸗

kenunonl/
lorc
nmiant⸗
Hacpbſti⸗
Ml⸗Eedos
5erben
Nlptentian
tensone⸗
sad aur
diſegnu/
worlaro/
ai degn,
serrum
umeritlancti
enilediens
chtnobioche
Cheſbe
s elingvens
nrligees
bulguent .
lu Ec.
nbolan
ctnoseum

Bci plun

n vt via;
1ahuznos

laueroime

ntimemme,
Seaperoin
tnmefoqu
Piertn
ltoren ſe/
n ſequuntur
cicie Twe
ia guinoni
taſus anbi
goni dign
n Kogutu
55 Hongt
mmbolantn⸗
mmpen
umn Colen
Mnenhh
Cnuncni,
Cartudh

Sequi

ad ꝑficiendũ qntũcũꝙ; via ſit aſpa·

Exemplũ de cane qui ſequit᷑ lepoꝛeʒ
ꝑ ſpinas ⁊ tribnlos donec cõpꝛeben

dat· Phil. iij · Sequoꝛ autem ſiquo
modo compᷣbend ⁊c· ſic currite vt
compbendatis ¶ Itẽ quidã ꝑ viam

charitatis ⁊ dilectionis ꝗͥ ẽ via leui/
oꝛ ⁊ ſuauioꝛ ⁊ excellentioꝛ·.j· Cor · xij ·
Adhuc excellentioꝛẽ viã vobis de/
monſtro ⁊c Epb · v. Eſto te imitato⸗
res dei ſic filij chariſſimi:⁊ ambula/
te in dilectione ſic et chꝛiſtus dilexit
nos.j· Job · ij · Qui dic ſe ĩ xpᷣo ma/

nere debet lic ipſe ambulare · et ipſe

ambulat ꝑ viaʒ ſcʒ amoꝛis et pacis·
Der hãc viã nõ ſequũtur di coꝛdes
⁊ litigioſi:qꝛ aliã viam vadũt ·E̊ bo/⸗
ni ſocqj quoꝝ vnus ſuppoꝛtat alium

Eph uiij · Obſecro vos vt digne aim

buletis ſuppoꝛtantes inuicẽ ⁊c · Se/
quendus eſi g deꝰ·qꝛ ſequẽtes eum
Ducit ꝑ viã claram ⁊ ſecurã vt deui/
are non poſſint nec capi · Job · viij ·
Qui ſequit᷑ me nõ ambulat in tene/
bꝛis . Ephᷣ· v · PNt filij luas ambula/

te · Ecce ꝙ dñs vult bᷣuos ſequaces

in luce ambulantes/⁊ nõ in tenebꝛis
ſicẽ ambulant filij dia boli · ſimiles ve
ſpertilionibꝰ qͥ diligũt noctẽ ⁊ odi/
unt lucẽ· vel latrombus qͥ vellent ꝙ
nunqᷓ; eſſet dies vt poſſint liberiꝰ ſu/
as malicias exercere · Cõtra quos dꝛ
NRoma xiij ˖ NQbijciamus oꝑa tene/

bꝛaꝝ ⁊ induamur arma lucis ſic vt ĩ

die honeſte ambulemꝰ · Qui de no/
cte vadit hoſtẽ nõ videt · licet videa/

tur ab hoſte · libenter deuiat ·˖ libenter

offendit: frequenter cadit. ꝓpter H
omnia micltn Jal . qͥs ambu
lat in die nõ offendit q; lucem huiꝰ
mundi videt· Dñs enĩ ẽ tanqᷓ; cero/
ferarius eius · Qui ambulati nocte
offẽdit · quia lux in eo nõ eſt · Nota
de cęco quiꝓpt᷑ defectũ lues ĩ foueã

cadit·⁊ ſi deuiauerit vix ad viã rectãä

redit Tales dicturi ſũt illud Sapᷣ·
v. Imbulauimꝰ vias difficiles ⁊ lu

msin ticiens illumin auit nobis 2c:
¶ Itẽ ad ſequendũ ipſu debet moue/
re amoꝛ pmij · Nota cæ ſeruo qui li/
benter fentinat vt opus ſuũ iinpleat
⁊ poſtea quieſcat: Et de viatoꝛe qui
libenter ꝓperat vt malaʒ terrã traſ⸗
eat ⁊ ad terram fertilem veniat: Et Z
pegrino qui quotidie facit magnaʒ
Dietam donec veniat ad patriã ſuã
Ecq · xxiij · GBloꝛia magna leqͥ dñm.
quia oclus nõ vidit:necauris audi/

e ⁊c· quępparauit us diligenti

s ſe · Con. ij. ¶ Thema.

Equimini

eum in domũ in quam in-
trat· Lucxę· xxij · Quicũ q;
indiget gratia debet eam petereĩ lo/
co vbi inueniii poteſt · Nos autẽ in

pncipio ſdicationis vt verba vtili⸗/

ter dicantur indigemus gratia dei.
idcirco debemus eam quęrere vbi
ipſam poterimus inuenire · Gra aũt
ei cum nunq; ſeꝑetur ab eo nõ po
teſi inueniri niſi vbi ipſe eſt.loc ant

ſuus et domꝰ ſua ꝓpꝛia vbimaxime

inuenitur eſt virgo Maria · Et certe
in nullo loco vtilioꝛi nobis poſſemꝰ
eũ inuenire ·qꝛ ipſa iuua bit nos ad
hoc qð petimus obtinẽdum ideo
beatus Lucas qͥ beatę Marie ſem/
per fuit multũ familianis ⁊ eius ſecre
tarius ⁊ bene ſcit ipſius conditioneʒ
ꝙ ẽ volũtaria ad adiuuandũ vtno
ſirę petitiones exaudiant᷑· nobis ſa/
lubꝛiter conſulit vt ipſum in hoc loco
velĩ hac domo quęramus ĩ his ver/
bis · Sequimini euʒ ⁊c · Juxta ergo
conſilium beati Luceęad ipſam ĩ pn/

cipio ren nfoltus
Bropter pecc uũ pm pentis via
paradiſi ad quẽ poſſidẽdu creati ſu/
mus ꝑdita eratnec erat aliquis qui
viaʒ poſſet inuenire ꝑ quam hõ illuc
poſſet ire · ſed filius deiqui in mun/
dDum venit· ⁊ oſtendit nobis verbo
Toꝑe viam ꝑquã ſi volumus ire ad

paradiſum recto itinere gradiemur
Sʒ qꝛ via illa arta ẽ· qꝛ arta ẽ via gꝗ
Ducit ad vitã · ſicut ipſe ſaluatoꝛ ait
Matth · vij · Et ñ poſſet hõ ;tũcũ q;

modicũ ab ea deuiare · quin totalit᷑

erraret ab ipſa · Id eo cuilibet volẽ⸗
ti intrare paradiſum neceſſarinʒ eſt
vt ad nullã ꝑtem declinet a via qu⸗

chꝛiſtus docuit tenendã·⁊ pm ipſuꝗʒ

nã viam tenuit ⁊ docunit ſequat ·
renas viã ¶ Diſtinctio·
quam chꝛiſtus tenuit et docuit eſt.
Hia puritatis · Nia paupꝑtatis · Et
via bumilitatᷣ · Et ideo quicũ q;ʒ; vult
ipſuʒ ſequi opoꝛtet ꝙ teneat iltas vi
as (Primo g neceſſariũ eſt volenti
ſequi chꝛiſtũ ꝙ vadat ꝑ viam puri/
tatis· Manc eni chꝛiſt tenuit ſic pa
tet vitam eius intuẽti · Oñ quicũ q;
tenent viã immũdã ſicut fauñt ꝗ pec
cata carnalia ſequũtur: ſicut gulo/
ſi. luxurioſi · nõ ſolũ a via chꝛiſti de/
uiant ad aliam quaſi ex latere eũtes
ſicut ſi chꝛiſto eunte ad dexteram iſti
irent ad ſiniſtrã · imo tenent totaliter
viam cõtrariã · Sicut ſi chꝛiſtus ver
ſus oꝛientẽ·ipſi irent verſus occiden
tem · ⁊ ideo qnto plus vadũt ꝑ iſtaʒ
viam . plus ſe elongãt a via chꝛiſti·⁊
ideo opoꝛtet ꝙ veniant ad locũ con
trariũ loco chꝛiſti · Et cum ipſe ꝑ viã
mũdicię iuerit ad paradiſum · opoꝛ/
tet ꝙ illi pꝑ viam contrariã · ſcʒ pecca/
ti⁊ immundicię pueniant ad locum
paradiſi cõtrarin · ſc infernũ. Sed
illi qui viam ſEanunn mũdicięa pꝛę
Dictis peccatis ſe cauentes ſequũtur
chꝛiſtũ ꝑ viaʒ ꝑ quã ipſe iuit.⁊ idcir
co pueniẽt ad eundẽ locũ · DVñ ipſe
diẽ · Matth · xvj · Si qͥs vult me ſe/
qui tollat crucẽ ſuã ·ſcʒ cruciſigendo
carnẽ ſuã ꝑ abſtinẽtiã ab om̃i carna
li delectatione illicita ⁊ ſeqᷓt me · No
ta ꝙ oẽs qͥ ſequũtur chꝛiſtũ ſũt ð fa/
milia ipſiꝰ. Qualis autẽ dñs talem
vult familiã.Dñ cũ dñs Jeſus chꝛi
ſtus ſit mũdiſſimꝰ:nullo mõ ſuſtinet

Sequi

in familia ſua homĩes immũdosſed

qñ aliqs ẽ mundꝰ ⁊ ẽ de familia chꝛi
ſti ſi foꝛte cadatĩ lutũ peccati ⁊ detur
pet ſe ˖ ſtatim chꝛiſtꝰ expellit eũ de fa⸗
milia ſua·⁊ ideo neceſſariũ ẽ ei ꝙ va/

dat ⁊ lauet ſe · ſcʒ ꝑ ↄfeſſionẽ · ⁊ tunc

ſtatim factꝰ eſt mudꝰ.⁊ recipiet eũ ꝙ;
ſit ð familia ſua ſic erat pᷣus. Oñ pꝑec
catoꝛi poſt ↄfeſſionẽ dꝛ Jobxxx vj ·
Cepiſti ſeqͥ poſt miſeriã ·ipoſt pctm̃
Secũdo neceſſariũ ẽ ꝙ vadat ꝑ
viã pauꝑtatis· Hõ em oneratꝰnon
Pt ſeqͥ hoieʒ leuẽ:⁊ qui nullũ poꝛtat
onꝰ.hoĩes aũt diuites ſunt multum
onerati. Diuitię enĩ nõ ſũt niſi one/
ra:⁊ talia onera ſunt multũ põdero/
ſa · Chaſtꝰ añt ẽ multũ leuis:nullum
enĩ põdus neconꝰ diuitiaꝝ habuit
ſuꝑ doꝛſũ ſuũ:⁊ ideo nõ videt᷑ veriſi
mile ꝙ wĩies põdẽ diuitiaꝝ onuſti
poſſint ipſũ bñ ſeqͥ Oñ dicebat ipſe
Matth · xix · &g faciliꝰ ẽ camelũ per
foꝛamẽ acus trãſire q; diuitẽ intrare

iregnũ celoꝝ: Et dicũt qͥdaʒ ꝙ ĩ hie

ruſalẽ erat ꝗdã poꝛta ꝗᷓ vocabat fo/
ramẽ acus ꝑ quã cameli onerati nõ
poterãt trãſire niſi pus exonerarẽt᷑ ·

ſimili nullꝰ onerat diuitijs pt in

trare ĩ regnũ ceęloꝝ· niſi bus exonere/
tur diuitijs· xel diſpenſando eas ꝓ
chꝛiſto· vel totalit᷑ dimittẽdo · ſic fa/
ciut qͥ religionẽ intrãt · vel ſaltẽ volũ
tarie nõ nimis amãdo eas · IAllos eĩ
vocat chꝛiſtꝰ Diuites Itales ſũt di/
nitijs onerati:. qͥ eas nimis amãtſiẽ
ſũt auan· Tales igit᷑ nõ ſequũt᷑ cha/
ſtü ſ pecuniã · vñ ð talibꝰ d Exech ·

xxxiij· Ruaritiã ſuã ſequit᷑ coꝛ eoꝝn⁊

nõ chꝛiſtů · Nõ ꝙꝙ iſto onẽ diuitiaꝝ
Diuerſimode ſut onerati · Rliqui enĩ
ita ſeipſos onerant ꝙpter vebemẽ
tiã oneris cadunt ſub onere ſicmo
riũtur · Sicut qui tantũ diuitias di
ligunt ꝙ ꝓpter eas acquirẽdas ⁊ cõ/
ſeruandas moꝛtaliter peccantet ta⸗

les ſunt ſicut animal quod cadit ſub

onere ⁊ ibi moꝛit᷑⁊ ſic nũ qᷓ; attingit

dſinen
chuſtum
ſPpun⸗
lenepvtt
uumenpo
lomonus
gnimalo⸗
ſabonen
tr⸗n
reuc inin
Nlca
ſebabentd
neccid
golomoce
vſewane
Gierſetar
Gnontn
teſad
iminfin
opoꝛtet
oiopoſt/
lonpe in
unchulto
hanſneg
Dlumenſin
Gbrstic
dun Nur
geet ver
Rpaupk
ncisar
Necchar
nans⸗
multum
qpitvn
neſur
guesin
Weere
tiortv.
kenyuy
tunbin
„Aa
milisa
eum ſe
tomnn
dinal
drein
lieoꝛ.

Silentium

bitanqᷓ; groſſi ⁊ inflati poſſunt aſcẽ

mmücost ad finem diete · Iſti etiam nõ poſſũt bitanc; .
dümlatti chꝛiſtum ſequi nec vnq; attingẽt ad dere chꝛutum ſequẽdo ·ꝑ ſolũ humi/
iNunnr ipſum· Sed aliqui ita ſe onerant ꝙ; les ili ſequũtur·quia ꝑ ſuꝑbiaʒ ho/
Irltei eſß bene poꝛtant nec cum eis caduntnõ mo cepꝛimitur ⁊ humlliat᷑· et p hu⸗/
nüizeig⸗ tamen poſſunt ambulare ſicut ſi nul militatem eleuat᷑ exaltatur Lucęx.
iſordrnn lum onus poꝛtarent · Et tales ſüt ſic xiiij· Qui ſe exaltat humiliabit᷑.·ct qͥ
TNpasi animal oneratum qð licet nõ cadat ſe humiliat exaltabitur . Proũ xxix ·
rauspin ſub onere tamen ꝓpteronꝰ retarda/ Suꝑbum ſequitur humilitas . No
obmnn tur · ꝙita de die nõ poſſunt attinge⸗ ta ꝙ ulos qui chꝛiſtuʒ ſequunt ipſe
inln, re ad ſinem dietę· Hopoꝛtet ꝙ ponãt ſicut dictum eſt aſſumit in ſuã fami/
Pncet aliqd ibi de nocte · Ita eſt de illis qͥ liam vt ceducat eos in paradiſuʒ. ?
Rmome ſic habent diuitias ꝙ bene poꝛtant eis implebit illam ciuitatẽ celeſte·
än . eas. nec cadunt ſub onere ipſarũ · a· Ipſe aũt non ſuſtinebit ibi aliquẽ ci⸗
ſunim nullo modo ꝓpter eas acquirendas uem ſupbum . Si eni demones iam
zin vl ſeruandas facerent peccatü moꝛ exiſtẽtes ibi ꝑ ſuꝑbiam expulit· quõ
W ⸗ tale · retardãtur tña ſeqndo chꝛiſtũ e nouo aliquem ſupbum ibi recipi
Ndc ꝙ non ua cito ꝑpueniũt ad finem di/ et? Suꝑbi en non ſequũtur chꝛiſiũ
Nonguln etę·ſcʒ ad paradiſum vt ſint ibi ſta/ ſed lucifeꝝ ⁊ ſocios eius·⁊ ꝑ viã eius
unandhi tiimn in fine diei:ideſt. in fine vitę ·ſel vadunt ⁊ ita opoꝛtet ꝙ ad eundeʒ
nitm opoꝛtet ꝙ ponant aliquid de nocte locũ ꝑueniãt · vñ ð ſupbo dꝛ Proũᷣ·
nng hi quia poſt moꝛtem opoꝛtet ꝙ aliquo x· Ipie ſeqt᷑ aues volãtes · i· Demo/
ndabetiſ temꝑe ſint ĩ purgatoꝛio antecq; ſint nes. q ĩ altũ volauer̃t ꝑ ſuꝑbiã·Dñ
ianeli cum chꝛiſto · licet eniʒ diuitię poſſint luciter dixit VYſa· viiij· ¶lſcedã ſuꝑ al
Puleintraſe haberi ſine pctõ moꝛtali · nullo mo/ titudinẽ nubiu ⁊ ſilis ero altiſſimo·
cngibie Do tamen ſine peccatis multis veni/ De Silentioo
walbatto/ alibus Et ideo cõſulebat chꝛiſtꝰ cui / Eti *1 P
ionentino dam Matth· xix · Si vis ꝑfectꝰ eſſe ☛E U 0
onennlit vade et vende omnia quę habes et mineʒ foꝛtẽ facit · Sic vix
dunnspötin da pauꝑibus.⁊ habebis theſauruzʒ — Al nunc pugil vincitur
Uhnscne in cglis · ⁊ veni ſequere me · ¶ Tertio niſimalũ verbũ dixent · Sic vix vin
mdosp neceſſariũ eſt ꝙ vadat ꝑ viam hũi/⸗ cit᷑ qs a diabolo ſi a malis verbe̊ caue
trico ſüſn litatis · Nomo eniʒ nimis groſſus ⁊ rit · Iſa xxx · In ſilẽtio ſpe erit foꝛti/
nlſlteni multum pinguis non poteſt bene ſe/ tudo vr̃ꝗ · ¶«bbas paſtoꝛ · Omnis
as. Nosi qui hominem tenuẽ ⁊ leuem.· HNomi laboꝛ qcñ q; euenenit foꝛtit᷑ ſine mur/
lesſitd nes ſuperbi ſunt nimis groſſi ⁊ pin/ mure pficiẽdus ẽ. Hoſtes poꝛtęinſi
misamili gues in coꝛde ſuo· credut enĩ multũ diant · Vñ cñ hoſtes ĩuiſibiles poꝛtę
öſenütch valere ⁊ credũt ſe plenos mult gra⸗ oꝛis iſidiant cũ magna cautela apiẽ
ydilet tijs ⁊ bonis conditionibus · ⁊ exhᷣ cõ Da eſſet · Job· xl · Be alens,
prt mton⸗ temnuut alios. chꝛiſtus aũt fuit mul addas ampliꝰ qcq; loqͥ · ¶ Itẽ emẽ/
oni diuti tum humilis · Vnde dicit Matth· at . Hnde Zinguã maledicti indi/
1 Tiapie xj· Dilſcite a me quia mitis ſum ⁊ bu ctũ emẽdat ſilẽtiu · Serãdũ ẽ os vñ
Leri. milis coꝛde · Et ideo ſuꝑbi nõ oſſũt exit ignis ⁊ flama oĩa cõburens ob/
n eN eum ſequi eundo ꝑviam planã·mul ſtruẽda. Jac.iij · Lingua ignis ẽ c
oc⸗ 0 to minus poſſunt eũ ſequi aſcenden/ Ecce qᷓntus ignis.i. q; modicus. qᷓ;
mmdn 6 do in altum · Nia aũt chꝛiſti eſt aſcẽ/ magnã ſiluã incẽdit · ſcʒ virtutũ ⁊ bo
— xere in paradiſum q eſt locus altus noꝝ opum cõſumit · ¶ Itẽ ſietiũ ſer⸗
nini Zideo ⁊c ꝓpt quod nullo modo ſuꝑ nare eſt gladium penetrantiſſimum
ing

in vagina ablcondere. p. Zingua
eoꝝ gladius acutus· ¶ Item ſüentiũ
tenere eſt beſtiam indomitam clau/
ſam tenere · Jacobi ·iij · Omis natu/
ra beſtiarum volucrũ ⁊ ſerpentiũ do
mantur · linguam aũt nemo hominũ
artitenarn egere delinquat ·
tem ſil

l 4 W

lentium tenere eſt frenũ vi /

ri ſpiritualis· Clauſtralis ſine ſilẽtio
equis frena in oꝛa mittimus ⁊c·
Item clauſtralis ſine ſilentio · eſt
lcut arca ſine claui · Qui ſilentium
tenet clauem oꝛis habet in arca coꝛ/
Dis. Vnde ſecurus eſt· Ecq· xxj · In
oꝛe fatuoꝝ coꝛ illoꝝ. ⁊ in coꝛde ſapi/
entium os illoꝝ; ¶ Neʒ homo ſine ſi⸗
lentio · eſt do mus ſine oſtio · Ciuitas
ſine muro . vt ſupra ð locutione · Itẽ
feruoꝛem deuotionis ſeruat: Solet
obſtruivas in quo fit vinũ pᷣcioſum
vt vinũ foꝛtius ſit:⁊ poſt cooperitur
vt melius coloꝛem ſuũ ⁊ mundiciam
conſeruat· Sic qui vult deuotionẽ
coꝛdis ⁊ mundiciam ſeruare· opoꝛtet
os clauſum tenere ˖ ¶ Conca luit
coꝛ meum intra me.⁊ in meditatione
mea exardeſet ignis
¶ De Symoniaco·

moniac

Teñ vendit vt deum chꝛi
— ſtum in ſacramento alta⸗
ris vendit dum graʒ ſpnjſſancti ven
Dit pꝛo pecunia celebꝛando· Quis
nõ multũ indignaretur ſi aliqͥs eum
xellet vendere in foꝛo ſicut iumentũ
ſuũ · Quanta ergo cõtumacia fit qñ
venalis exponit᷑ ab his a qbus ſci/
pue debuit honoꝛari· Iteʒ ſymonia
Pchurat vt eccleſia quę ſpõſa chꝛiſti ẽ
aliunde grauidaꝗ ſit.q; de ſponſo ve
ro · quę ce ſolo ſpũſancto cõciꝑe de/

bet ·˖ Sed ſymonia facit ꝙ concipiat
⁊ce ſpiritu maligno:⁊ deũ facit nutri/
re filios adulterinos. ⁊ filios pꝛios
exberedat a pria chꝛiſti cõſtituẽs be/

eſt ſicut equus ſine freno · Jacobi iij

*

cum latronibus quieñ occiderent ⁊

Societas

redes ſuos diaboli . Ecd. xxiij · Dm/
nis mulier relinquens virum ſuũ pꝑec
cabit · ſtatuens heredes ex alieno ma
trimonio ¶ Item latrones ⁊ ſacrile/
gos facit obtinere vicem dei:quia ſa
cra ſunt ea contra quę latrociniũ ex/
ercent; Ibſurdũ eſt enim dicere eñ
qui furatur vel capit calicem alicuiꝰ
eccleſieę ſacrilegũ vel furem eſſe · 1 nõ
eum qui furatur totam eccleſiam ci
omnibus quę ad eã pꝑtinẽt· Ideo q
non intrat ꝑ oſtium in ouile̊ aſcen
Dit aliũdeille fur eſt ⁊ latro · Joh· x·
eſocietate mala cauenda·

Ocietaſ ma
Ma frequenter ad peccatũ tra
hit · Non libenter iret aliqᷣs

————

omnibus bonis ſpoliarent. Sic nõ
debet ire cum malis qui eũ ad ꝑecca/
tumtrahũt.Exemplũ de ſpinis qua/
rum vna trabit aliam· Proũ·pᷣ. Fi⸗
li mi ſi te lactauenit peccatoꝛes ne ac/
qeſcas eis zc :ij · Con· vj · Nolite iu
gum ducere cum infidelibꝰ: quę eni
Pticipatio lucis ad tenebꝛasaut ꝗᷓ
Ps fideli cum infideli: Item q vuit
ire in paradiſum non debet ire cum
his qni vadunt in infernũ · qꝛ nõ ſũt
in ſua via · VProũn · iij · Ne delecteris
in ſemitis impioꝛuʒ· nec tibiplaceat
maloꝝ via · Item qui non vult eſſe

lepꝛoſus debet vitare conſoꝛtiũ lep /

ſoꝝ · Sana poma ſociata putridis ci
tius putreſcũt ⁊ ſani cum infirmnis ci⸗
tius infirmantur · Proũ· xiij · Rmic⸗
ſtultoꝝ ſimilis illis efficietur · Fermẽ
tũ modicũ totam maſſam coꝛrũpit
Gal; v · Sic vn puerſus totã ſocie/
tatẽ · · Cũ ꝑuerſo ꝑuerteris· Nõ ẽ
ſecura ouis iuxta lupũ·nec ſtupa iu/
xta ignem: nec farcimen iuxta cattũ.
Sitc neciuſtus iuxta peccatoꝛeʒ · nee
mulier iuxta leccatoꝛẽ · Ecq/xiij · Si
cõmunicat lupus aliqñ agno . ſic xec
catoꝛ iuſto · Et qui cõmunicauenit cũ

boptil

b e
H nnns⸗

unnſt
Comcl
u

Lerecoirt

npatete

nnlocoe
ſeccatit
froqvent
ſnte N.
numangi
glenapan
luswiln
Siencca
Tmob⸗
Comvon
fütogae
gnücon
ſonoeo;
donmoſacl
ſnelmpa
natustv.
tunechn⸗
ſenctung
lichewüne
ſotomalo
ſo Gen⸗
loiman
ſalom
zde
negliosa⸗
dag
Gotote
Nado
fiboned.
Gumg

latieſt

habni
Quicn

IiOn,
WNS
Talienonn
S1ſine,
1Nignlaſ
Aani e,
un dack
Uen alcn⸗

meſee.n565

elleſium c
nir eog
llehaſeen

Artün
merintaiis
ocudenen
Mnd Snd

meiat

Pup, Fi
wrneao⸗
Noltein⸗
byequren
bus alt
gunq vott
Nwine aum
miͦ ndt
Arcero
cnbipſoent
ſnon iltche
Nnüled
tuputndis
minfmmis
drij Ane⸗
detin Jam
um compt⸗

vstotiſoad

encns i⸗
necſtopen
ſeniun,an
Cnnmgi

Sonctificatio

cum ſupbo induet ſuꝑbiã· Corxv
