uantur·quia quicquid abſoluteĩ di
ninis dicit᷑ ad vnitatẽ eſſentię perti/
net · opoꝛtet ꝙ ipſarum diſtinctio ſit
ſm relationes oppoſitas · oppoſitas
Dico · qꝛ relationes diſtin guere non
poſſunt pſonas·niſi ßᷣm ꝙ ſunt oꝑpo
ſite · quod ex ̊ patet · qꝛ pater habet
Duas relatiões: quaꝝ vna refertur
ad filiũ · alia ad ſpiritumſanctũ · quę
tamen qꝛ non ſunt oppoſitę nõ cõſti
tunũt duas pſonas·ſ᷑ ad vnam pꝑſo/
nam patris tantũ ꝑtinent · Si igit᷑ ĩ
filio ⁊ in ſpirituſancto nõ eſſet inue/
nire niſi duas relationes qͥbꝰvterq;
refertur ad patremillę relatiões nõ

eſſent ad inuicem oppoſitę· ſicut nec

Onugrelationes quibus pater refert
ad illos:vñ ſic ꝑpſona patris eſtvna
ita ſequeret᷑ ꝙ ꝑſona filij ⁊ ſpũſſan/
cti eſſent vna habens duas relatio
nes oppoſitas Dnabus relationibꝰ
pa tris: hoc aũt eſt hęreticũ cũ tollat

ſidem tninitatis· opoꝛtet igit᷑ ꝙ filiꝰ

“cl

Iſpũſſanctꝰ ad inuicẽ referant᷑ oppo
ſitis relationibꝰ.ſᷣ̊ nõ poſſunt in di/
uinis eſſe alig relatiões oppoſiteni/
ſi relationes oꝛiginis · oppoſitę autẽ
relationes oꝛiginis accipiuntur pᷣm

ꝛincipiñ· ⁊ quod eſt a pꝛincipio · re/

„

cõcluſio ſuperius poſita · Quęcõclu

ſio etiam patet ex ratione ꝓceſſionis

vtriuſq;· Dicitur enim filius pꝛoce/
dere per modum intellectus vt ver/
bum ſpiritus autem ſanctus ꝑ mo/
Dum volũtatis vt amoꝛ· neceſſe eſt

autem ꝙ amoꝛ a vrbo ꝓcedat non
enim aliquid amamus niſi qð con/

—

ceptione mentis appꝛehẽdimus · vñ
hoc manitfeſtu eſt ꝙ ſpüſſanctus p/
cedit a filio· ¶ Id rõnes in oppoſi⸗

tũ · Id pꝛima rñdetur ꝙ de deo di/
cere nõ debemus qð in ſacra ſcriptu
ra nõ inuenitur vel ꝑ verba xel per

ſenſum · licet añt ꝑ verba expꝛeſſe nõ
inueniatur in ſacra ſcriptura ꝙ ſpi⸗

rituſſanctus ꝓcedat a filio· inuenit

tamen quantum ad ſenſum⁊ pꝛęci/
pue · vt dicit filius Joh · xvj · de ſpiri/

tuſancto loquens · Ille me clarifica/

bit ˖ qꝛ de meo acapiet· Regularit
etiam in ſacra ſcriptura tenendũ eſt
qid quod de patre dicitur · opoꝛtet
De filio intelligi · etiaʒ ſi dictio exclu⸗

ſiua addatur.niſi ſolum in illis in qͥ/
bus pater ⁊ filius ſcᷣm oppoſitasre
lationes diſtinguũtnr· Cum enĩ do

minus Matth xi. Dicit · Nemo no/
nit filiũ niſi pater: non excludit᷑ quin
filius ſeipſũ cognoſcat · Sic ergo cũ
Dicitur · ꝙ ſpirituſſanctus a patre p/⸗/
cedit non excluditur inde filius:etiã
ſi a ſolo patre adderetur:quia quan
tum ad boc quod eſt eſſe pꝛincipi/
um ſpintuſſancti:non opponuntur
pater et filius ſed quantum ad hoc
ꝙ hic eſt pater. et ille eſt filius

inquitur igitur ꝙ neceſſe eſt dicere
el filiũ eſie a ſpirituſancto:qd nul/
lus dicit · vel ſpiritumſanctuʒ eſſe a
filio quod nos confitemur:et qð fuit

oncr

lintl

eeltn
Pionpe
gin
mennat
agaliua
nnen vor
un⸗ Val
egueta
ninfc
ſotmpan
mmmm
carwog
ſeſceen
fereüſc
lmnin
wutel

yieſeen

ſye datun
Comoñn
utoinq.
onul

Ceſturore
tnonges
Wfaen
oueſa
og lan
ſtejflio
ſloe
Wnbatn
gdha⸗
Nonmer
Rdh
lircpon
wnitn
Don
Keern
Pap
rw⸗
tymen
nemaſſ
Wrbiv
ftpaen

mntop
dr inde
Pohtteni⸗
fn
Wh
ſecſt dian
toegnnl/
nayzeſſe
cröft
Cuccocin
peeſſions
nsproc,
sRWr,
chs no/
ceſſeeſk
petcarnon
Gnii
bädms r
Menche,,
Bin oppoſ⸗
eod
mnſenpru
ſbal ar
apreſeno
unql⸗
omuenit
ome
Rn
lemedunfen
n eguini
Natcnenic
dictnrcv
züdicoatd
uminilond
nopolen
n. Cmii-
t N
ð
14 Gap
cnotot/
GDl
cei
oN.
mi

Adſecundam rñdetur negando

conſeqnẽtiã. Et ratio eſt · qꝛ ratiöes
illę ſunt ſymbolice · et ideo ex eis non

ꝓcedit argumentatio· Sicut idem
Dionyſiꝰ dicit ĩ epiſtola ad Titũ ·
ꝙ ſymbolica theologia nõ eſt argu
mentatiua · ſed eſt ſimilitudo qᷓntuʒ
ad aliud . ſcʒ ꝙ floꝛes ſüt ab vno· ta
men non eſt ſimilitudo qᷓntũ ad om
nia · NHztd tertiam rñdetur negãdo
cõſequẽtiam · Et ratio eſt · Spiritus
enim ſanctꝰ poteſt dici quieſcere ĩ fi
lio triplicter· Primo hm humanaʒ
naturam ·ſcᷣm ullud Yla·xj· Egredi

etur virga de radice ieſſe · et flos de

radice eius aſcendet:⁊ requieſcet ſu/⸗
per eũ ſpiritꝰ Dni ·quia ĩ eo nihil cõ
trariũ vnqᷓ; reperit gratię· Tllio mo/
do intelligitur ſpuſſanctusĩ filio re/

quieſcere quia virtus ſpiratiua a pa

tre Datur filio·⁊ vltra nõ ꝓtenditur
Tertio ſᷣm ꝙ amoꝛ dicit᷑ quieſcere ĩ

amato in quo quietatur amãtis effe

ctus p nullum aũt iſtoꝝn modoꝝ ex/

cluditur pꝛoceſſio ſpũſſancti a filio ·
V AUd quartaʒ rñdetur ꝙ in hac ꝑ/
te non creditur DHamaſceno qꝛ; dici

tur fuiſſe illo tꝑe quo cepit iſta con/

trouerſia ſuꝑ hac quęſuõe inter grę

cos ⁊ latinos:tamen nõ negat quin

ſit ex filio · dicit ſe non credere ꝙ ſit

a filio· qꝛ adhinc inter eos in dubio
vertebatur · ¶ Ad quintam rmdet᷑·

ꝙ duplex ẽ verbũ · ſcʒ vocale? ver /

bum mentis · 1 Duplici verbo reſpõ

det Duplex ſpiritus· xerbo enĩ voca

li reſpondet ſpiritus coꝛpalis.⁊ ver/
bo mẽtali ſpint amoꝛis intimi · NPũ
dicimꝰ ꝙ verbũ ſcdᷣm generationẽ
kternã eſt ſimile verbo mẽtali Joh ·
p· In pᷣncipio erat verbũ · Et ideo a

verbo ꝓcedit ſpũſſanctus ſicut axer

bo mentali amoꝛ.ꝑᷣ filius ſcdᷣm ꝙ car
nem aſſumpſit habet ſimilitudinem

verbi vocalis · et ſic foꝛmatio vocis
fit ꝑ aerem reſpiratũ · ita incaruatio
Vxrbi facta eſt ꝑoꝑationeʒ ſpũſſan /

cti: ⁊ ita ratio nõ ꝓceditqꝛ verbum
in dininis nõ accipit᷑ ſcᷣm ſimilitu/
dinem verbi vocalis · a quo nõ pꝛo/
cedit ſpiritus·ſed ſcᷣm ſimilitudinẽ

VWrbi mẽtalis a quo amoꝛ ꝓcedit ·

Gid ſecund

quęſtionẽ ſic ꝓcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ ſpi
rituſſanctus nõ ſufficiẽter teſtimoni/
um reddiderit de chꝛiſto · Primo ſic
Cũ dĩ · ps · xviij · Teſtimõiũ dñi fi

dele iluminãs oculos ·ſapientiã pꝛę

ſtans puulis · videt᷑ ꝙ poſt ſufficiẽs
teſtimoniũ de aliqua re omnis ẽ ab
lata dubitatio de illa · et erroꝛes ceſ/
ſant · ſed poſt teſtimonium ſpũſſan/

cti de chꝛiſto non ceſſarunt dubita/
tiões ð eo nec erroꝛes imo creuerũt.

quoniam multi ſurrexerunt erroꝛes
circa paſſionẽ chꝛiſti: vt patet· ergo
videt᷑ ꝙ teſtimoniũ ſpũſſancti factũ
de chꝛiſto nõ fuerit ſufficiens · ¶ In
oppoſitũ ẽ euangeliũ hſens · vbi ſpi

rituſſanctus vocat ſpus veritatis qᷓ

vt Job · xvi · dicit· Pocet omneʒ ve

ritatẽ · Et Job xxxij· dr · Inſpiratio
oĩpotẽtis dat intelligentiã · g teſti/
moniũ ſpũſſancti quatũ eſt ex ꝑte ſniu
3 e⸗

fuit ſufficiẽtiſſimũ teſtimoniũ ¶ Re
ſpondeo dicẽdũ ꝙ teſtimoniũ ſpiri/

tuſſancti fuit ſufficiẽs apud bñ diſ/

poſitos habentes deſideriũ ſciendi
veritatẽ · Notãdũ aũtꝙ ſpũſſanctꝰ

ſto· Vrimo· inſtruendo diſcipulos.

fiduciam eis pꝛebendo ad teſtificã

Dum Matthx · Non eni vos eſtis

qui loquimini.ſed ſpũſſanctus qui
loquitur in vobis · Secũdo· ſua do
na cõmunicando credentibꝰ in chꝛi
ſtü · ad Heb. ij.· Cõteſtate deo ſignis
, ꝓdigijs:⁊ varijs ſpnñᷣſſancti diſtri
butionibus · Tertio emoliendo au

Dientium coꝛda· p̃s · Emitte ſpiritũ

tuum ⁊ creabũtur:.et renouabis faci
em terrę·Secundo notandum ꝙ a

multis chꝛiſtus habuit teſtimoniu,

ſue diuinitatis. Primo a patre ſuo
cęleſti in baptiſmo⁊ in tranffigura/

tione · qui ait· NHic eſt filius meus di
lectus ⁊c· Secundo a ſpinituſancto
ſicut dictum eſt · Certio teſtimoniũ
ꝓhibuerunt oꝑa miraculoꝝ quęne
mo alius fecit · Vnde Joh. v · Ppe⸗/
ra quę ego facio ĩ noĩe patris mei te/
ſtimonium perhibent de me · Quar

to Moyſes in lege · Vñ Job· v · Si

crederetis Moyjii · crederetis foꝛſitã

mihi · De me enĩ ille ſcripſit Heut.

xviij · Prophetam de gente tua ⁊ 8
fratribꝰ tuis ſicut me ſuſcitabit tibi
IDuns deus tuus · Quinto ſcriptura
ꝓPphetarum totius veteris teſtamen
ti .· Oñn vtpoqᷣxx· Ceſuimonium Je
ſu eſt ſpiritus ꝓphetie · Sexto Jobã

nes baptiſta · VPñ Joh· v. Pos mi/

ſiſtis ad Yobannem ⁊ teſtimonium
ꝑbhibnit veritati:cum ait Johãnes:
Ecce agnꝰ dei qui tollit ꝑeccata mũ
di · Septimo turba clamantium in
Die palmarum · Benedictus qui ve
nit in nomine dni · Octauo apoſto/
li · De quibus dicit᷑ in pꝛeſenti euã/
gelio ˖ Et vos teſtimonin phibebi⸗

tis qui ab initio ſcʒ pꝛędicationis et

opatiõe miraculoꝝ mecũ eſtis · Vñ

Aci·iiij · Dicit᷑· Nirtute magna red/

tebant apoſtoli teſtimonium Jeſu
chꝛiſti dñi noſtri.· ¶ Idrõnemi op
poſitum · reſpondetur negando cõ/

ſequentiam · Et ratio ẽ · qꝛ ꝙ poſtte /

ſtimonium phibitũ a ſpinituſancto
⁊ab omnibꝰ iam dictis · non fuerint
omnino ablati erroꝛes ⁊ Dubitatio/
nes ab hominibus nõ fuit ex inſuffi⸗
ciẽtia teſtimonij · ſed ex indiſpoſitio/
ne ⁊ malicia hominũ nolentium acci
pere doctrinã writatis · Vnde bene
Dicitur in pᷣs·¶ eſtimoniũ Dñi ſapi⸗
entiam pſtans puulis.i.humilibus.
anon ſuperbis et rebellibus lumini

In die pente⸗

ʒ— ðõ —

coſtes euangeliũ eſt · In illo te di/
xit Jeſus diſcipulis ſuis· Si ꝗs di
ligit me bmonem ⁊c · Joh· xiiij · Cir

ca qð pñt diſpntari ſequentes quę
ſtiones ˖ ¶ Prima VPtꝝ ſpirituiſan⸗

cto cõueniat viſibiliter mitti · ¶ Se⸗
cunda Otꝝ cõneniẽter miſſus ſit in
linguis igneis · ¶ Certia Ptrũ ve⸗
rum ſit · ꝙ ſpinituſſanctus docuerit
apoſtolos omnia ;

DPrngz
rrituiſancto nõ conneniat
mitti viſibiliter · ¶ Primo ſic · Filius
enĩ ᷣm ꝙ viſibiliter miſſus eſt i mun
Dum dicit eſſe minoꝛ patre · R nunqᷓ;
legitur ſpũſſanctꝰ minoꝛ patre · gſpi

tuiſancto nõ cõuenit viſibilit᷑mitti
Secundo ſic · Miſſio vilibilis eſt
m ꝙ diuina ꝑſona aliquo modo ẽ
in aliquo quo pus nõ fuerit.ſ in nul
la creatura vilibili poteſt eſſe aliquo
modo quo pus nõ fuerit · Eſt eni in
oĩbus creaturis. eſſentialiter·poten/
tialiter · Pſentialiter · ⁊ inter hęc ĩ ſan
ctis mẽtibꝰ ꝑgr̃am quo modo in ali
quo viſibili coꝛꝑe eſie non poteſt ·
videt᷑ ꝙ miſſio viſibilis ſpũiſancto

nõ cõueniat · ¶ Tertio ſic· Si dica

tur ꝙ ẽ in illis creaturis viſibilibus
alio mõ.qꝛ ſic̃i ſigno·Cõtra. Ratio

ſacram̃ti eſt ꝙ i ipſo ſit deꝰſic̃i ſigno

viſibili · ſi ergo ꝓpter h̊ dicit᷑ viſibilit

mitti ·qꝛ in reb viſibilib eſt ſicut in
ſignis · tüc illę res erunt ſacramẽta⁊

in oibus ſacramẽtis eſſet miſſio viſi/
bilis ˖ qd eſt ſainan Wner, argni
tur ſic· Cũ oĩs effectꝰ ſit demõſtrans
ſuam cauſaʒ. eſt ſignum illius · H oẽs
creaturę repꝛeſentant ipſum deum
tanq; cauſam perimaginem vel ve⸗
ſtigiumergo pſᷣm hocin alijs creatu/

rnis viſibilibus mittet᷑ viſibiliter. ſed

hoc eſt falſum · ergo c· ¶ In opoſi
tuũ eſt euangelium pᷣſens· vbi inquit

cchꝛſtꝰ: Paraclytꝰ aũt ſpũſſanctus

pytn
ce
cocon
tonen
oen
gent
the
noteni
nigetonn
dunn Et⸗
ſingt
Cnnadue
oponmt!
ſtan
(ione⸗
turasv
guohi
litltac
niſſione
Nlioas
ſurentur⸗
iency⸗.
woſegpe
flusceate
Pmutivn

ttdl

Ldä
ſcile
ncane
wibie
done⸗
dcetur
Patrep
ſecund
tiam.S
Piain
(eatur
vomoc
tiamret
am. Et
ſaqnum
mniſſton
legisſg
ſäno⸗
ſebat.

Itan

ocäma

lotded
Dbeih⸗
Autsne⸗
Uhrulan

Enmd S

Aniſusſti

m Pi
s doan

a
cnnenin
mnole lin
WasKinnn
npare hnung
mepanei
üibümne
ſo nibilsc
guo nocoe

uent Final

ſtaſeliuo
it Eſtenin
Altertwten⸗
nabeiſan
onocdinali
nn Pieſe
Uslhülo
o Dd
uns Whlbe
Cönn Nun
ſtrwii
rbdirnini
ſbäib'ann
mine
ScſdnN
ſang
ſemmihu
Numilseih
ntinn
—R
Nn

quẽ pater mittet in nomine meo ⁊c.
Reſpondeo dicendũ · ꝙ ſpiritui
ſancto cõuenit viſibiliter mitti · Pa/
tet concluſio Matthᷣ· iij· Spũſſan/
ctus deſcendit ſuꝑ chꝛiſtũ · cũ bapti/
caretur in ſpecie columbę · ⁊ hodie ſu
per apoſtolos in ſpecie ignis · Pro q̃ᷓ
notandũ e de vr die Dionyſi. p/
uidet omnibꝰ vᷣm vmuſcuiuſq; mo/
dum . Eſt aũt modus naturalis ho
minis vt per viſibilia ad inuiſibilia
manuducat᷑· et ideo inuiſibilia dei
opoꝛtuit homini per viſibilia mani/
feſtari · Sic ergo deus leipſum et ꝓ/
ceſſiones ęternas pſonarum ꝑ crea/
turas viſibiles ſcᷣm aliqua indicia
quodãmodo honminibꝰ demonſtra
uit · ita cõueniens fuit vt inuiſibiles
miſſiones diuinarum ꝑſonaraʒ bᷣim
aliquas viſibiles creaturas manife/
ſtarentur · ¶ IEd rõnes in oppoſitũ

dicenduʒ· .d pᷣmã rñdetur negan

do cõſequentiam · Et ratio eſt · quia
filius creaturam viſibileʒ in qua ap
paruit ĩ vnitatẽ ꝑpſonę aſſumpſit ſic·
vt qð ð illa creatura dicitur ð filio
dei dici poſſit · T ſic rõne narnt aſſü⸗
pteę filiꝰ dicitur minoꝛ patre · ſed ſpi/
rituſſanctus nõ aſſumpſit creaturaʒ
viſibilem in qua apparuit i vnitate
pſonę · vt qð illi cõnuenit de illo pꝛe/
Dicetur · vnde nõ poteſt dici minoꝛ

patre· ꝓpter creaturaʒ viſibilẽ ¶ dd G

ſecundãa rñdetur negãdo cõſequen/
tiam · Et rõ eſt; quia minoꝛ eſt falſa ·
Vicimus enim ꝙ ſpũnſſanctus in illa

creatura viſibili in qua apparet no

uo modo ſcʒ ſicut in ſigno·¶ Ad ter

tiam reſpõdetur negãdo cõſequẽti /

am · Et ratio eſt · quia nõ eſt ſimile ð
ſacramẽtis ⁊ de rebus in quibus fit
miſſio viſibilis · qꝛ ſacramẽta veteris

legis ſignificabãt quidẽ graʒ affutu

rã nõ pᷣſenteʒ:eo qĩ eis gra nõ cõfe

rebat · Sacramẽta vero nouęelegis
nõ tantum ſunt ſigna. ſ̊ etiam cauſe
quodãmodo:⁊ ipſaʒ gram nõ ſigni

äs

quueſtionẽ ſic pcee
nõ cõueniẽter ſpnᷣſſanctus miſſus ẽ
ſup apoſtolos ĩ lingnis igneis · Pri

ficat vt iam habitã. vt p ſacramen

ta inducendaʒ · ̊ illę ſpecies ſunt im
ſigna ſᷣſentis grę⁊ nõ caulęſicpatʒ

ꝙ circa chꝛiſtu ad quẽ viſibił miſſio

facta eſt nihil gre inuiſibilis effectuʒ

eſt · Dñ etiam omes ad quos vilibi
lis miſſio facta eſt gram habẽt. non
autem oĩa quibus ſacramẽta confe
rũtur graʒ ſuſcipiũt: quia cauſalitas

ſacramẽtoꝛum impeditur. ſigmificãt
enĩ gram nõ vt exiſtẽtem· ſed vt caau

ſandaʒ quodãmodo ꝑipſa.(ↄcd
quartã rndetur negãdo cõſequenti
am . Et ratio eſt· quia nõ eſt ſimile ð
his ſpeciebꝰ ⁊ creaturis:qꝛ q;uis oĩs
creatura ſignificet deũ eſſe et bonita
tem illius · nõ tñ ſignificat pſum eſſe
p gram ĩ aliquo niſi ad h̊ ſpecialiter
inſtituãtur · ſicut ille creaturę viſibi/
les ad hoc ſpecialiter facte ſunt vt in
s pſentia ſpſſancti inſinuetur.

ionẽ ſic ꝓcedit. Et videtur ꝙ

mo ſic· Quãto aliquid nobilius eſt.

tãto nobilioꝛes ꝓpꝛietates habet · B
melioꝛibus ꝓpꝛietatibꝰ creatura no
bilius diuinã bonitatẽ repꝛęſentat ·
ergo cuʒ miſſio viſibilis ſit ad mani/
feſtandum diuinas perſonas· vide

tur ꝙ ſemper per creaturas nobiliſſi
mas fieri debet · vt per ſtellaʒ vel ali

daia einſingglenn ignem aut
columbam · ¶ Secundo ſic · Spiri
tum veritatis nõ decet aliqua ſictio ·
ſed ſpirituſſanctus eſt ſpiritus veri/

tatis · vt dicitur Johᷣ xv.ergo nõ de
cet per aliquas ſpecies quibus non
ſubſit rei veritas qpparere · et ita vi
etur ꝙ lingue ignis vere lingue et
verus ignis fuerit · qð nõ eſt verum ·

quia non cõburebat pacto illo offi⸗
cio:Et ideʒ arguit᷑ de colũba in qua

apparuit ſuꝑ chꝛiſtũ ꝙ verũ animal
fuerit · et tamen non fuit · ergo ⁊c ·

*

CTertio ſic · Spũſſanctus vnꝰ eſt.·
ed ſignum debet reſpondere ſigna/
to · ergo videtur ꝙ in vno tantum
ſigno ſpũſſanctus apparere debuit ·
ſcʒ in ſpece olunbe ſicut pᷣus. 1 nõ ĩ
linguis igneis · ¶ In oppoſitum eſt
epiſtola pꝛeſentis diei· vbi dicit᷑ de
ſpirituſancto · NRpparuerunt illis di
ſpertitę linguę tan qᷓ; ignis.ſeditq;
ſupꝛa ſingulos eoꝝ · 6 Reſpondeo
Dicendum ꝙ cõnenientiſſime ſpiri/
tuſſanctꝰ miſſus eſt ſuper apoſtolos
in linguis igneis· Pro quo notan /
dDum ꝙ miſſio viſibilis fit ad ſignifi
candum plenitudinem gratięredun
Dantis in multos ꝓpter quod mani
feſtatio talis alijs etiam fit· Aedun⸗
Dat aũt gratia Dupliciter · ſcʒ per in⸗/
ſtructionem ⁊ p opationem ſᷣm ꝙ ſe
habet aliquo modo ille in quo ẽ grę
plenitudo efficient ad graʒ Dterq;
autem modus redundãtię fuitĩ chꝛi
ſto · ille enim ꝑ ſuam doctrinaʒ ĩ dei

cognitionem adduxit· ipſe etiaʒ gra

tiam dedit inquãtum deus effectiue
inquantũ homo ꝑ modum mentti
Vngde ad ſignificandum redũdan/
tiam gratięipſius in nos ꝑ modum
opationis ·facta eſt miſſio viſibil ad
ipſum in baptiſmo·quia ſicut ipſe ni
bil recipiẽs a baptiſmo tactu ſuemũ
Diſſimę carnis vim regeneratiuã cõoõ⸗
tulit aquis efficienter vt deus· Ime/
ritoꝛie vt homo·⁊ in ſecie columbę·
eſt facta ad ipſum miſſio ſpũſſancti·

ad ſignificandũ ſpiritualez fecundi,

tatem · quia columba animal fecun/
diſſimum eſt · Propter quod etiam
ater apparuiti ſono vocis natura/
ſem filiationem ipſius pꝛoteſtãs· di /
cens · DHic eſt filius meus dilectꝰzc.
d cuius filiationis ſimilitudinem
p baptiſmalem gratiam in filios ad
Aaonis regeneramur. vt vicit᷑ ad
Roma .viij. Ild ſignificandum ve/
ro redundantiam ex ipſo in alios ꝑ
modũ doctrinę apparuit ſpũſſanctꝰ

ſignificari ·
ſpondetur negando ꝙ in illa miſſio⸗

ſuper ipſum in nube lucida cuius ef
lumẽ doctrine ſpargere · Job · xxvij
Nubes ſpargũt lumen i quo ſigniſ

catur effectus doctrin ęeius ꝑ pꝛeędi/
cationem ᷣm Gregoꝛinm. et hoc in
tranſfiguratione vt diet Matth.
xvij · ſcom glo.uguſtini:· Simiit᷑
Zin apoſtolis bis faeta eſt miſſio vi/
ſibilis ſpũſſancti · Primo· ad inſinu/
andam redundantiaʒ grę ex ipſis ꝑp
modum opationis ĩ adminiſtratio/
ne ſacramentoꝝ in ſpecie flatꝰ· vt le
gitur JYoh · xx · Vnde ibi dici· Quo
rum remiſeritis peccata ⁊c · vt oſten
deretur ꝙ talis auctoꝛitas nõ dene
nit in eos niſi ex infinẽtia capitis ſcʒ
chꝛiſti · In ipſuʒ aũt chꝛiſtũ deuenit
immediate ab ipſo ꝑatre · Et pꝛopt
hocin ipſo ſignificat᷑ hęc auctoꝛitas
p volatum columbę deſuꝑ adueniẽ
tis. in apoſtolis aũt ꝑ ſpecem flatus
a chꝛiſto ꝓcedentis · Secũdo facta

eſt ad eos miſſio viſibilis ad inſiun-

andum redundantiam ꝑ modiũ do
ctrinę · ⁊ hoc in Rſenti die · vnde legit
Acq:ij · ¶Npparuit ſuꝑ eos ĩ linguis
igneis verbis vt eſſent perflui? cha

ritate feruidi celantes ꝓximoꝝ ſalu⸗
taned Naremrein oppoſitum. Id
vbᷣmam reſpondeturnegando conſe
quentiam · Et ratio eſt · quia q;uis ĩ
nobilioꝛibꝰ creaturis ſumilitudo di
uinę ꝑfectionis qͥ ad attributa eſſen
tialia magis inueniant᷑. tamen quo

ad exitum vnius perſonę ab alia· et

quantũ ad modũ ꝓceſſionis donoꝝ
a deo ⁊ effectus ipſoꝛum · poteſtetiã
in ignobilioꝛibus creaturis ſimilitu
do cõuenientioꝛ attendi ·ſicut fęcun
Ditas in colũba·⁊ locutio ĩ lingua.
T hoc opoꝛtuit ir

—

7ld ſecundam re/

ne viſibili ſpuſſancti fuerit aliqua fi
ctio · licet dicatur ꝙ ignis ille nec fue
rit verus nec naturalis.nec columba
rum ⁊ naturale animal·̊ tantum

niſſionem viſibileyz

4

ſrinti
Uulle

cmier

ſocinst
Tbkei
ſtutenn
Chnmi
hloniſe
uſcn⸗
odres
ſnte
Etnauo⸗
Wofe
ſoseſe
ga
nsſot
bantcn
cesp
voctſt

B

ſonelcpe
Uſanctns
Cotolos
ſolipoſn
ſerunt
N
oon
Wit
Apoſt
ſineme

itur
honge

coͤſeq

Prp

Pgtent
poſte
(os e
eſtten
ſpond
lenſali

Donitte

tafuch
0la en⸗
ſo diei

lagingc

6*

ſimilitudo columbę viſibiliter oſten

quia nullus poteſt habere intelligẽ/

Pobumn ſa in aliqua materia ad hoc pꝛępara tiam de aliquo niſi ꝑ ſpiritũſanctũ·
wignoſcgnif ta · vnde pacto officio in pꝛiſinam quia quantucũq; doceat homo exte/
gmuspeneci materiã ẽ renerſa Et ſimiliter ð inge nus mſi ſpũſſanctus interius det in/
Win nec fnit ibi aliqua fictio · quia illeſimi telligẽtiam fruſtra laboꝛat Job· xxxij
Dot Punb⸗ litudines ignis autcolumbęnõ oſtẽ Inſpiratio altiſſimi dat intelligen/
Uln Smni⸗ ebant᷑ ad manifeſtandũ alicuiꝰ ve tiã · Secũdo dicit docuiſſe oĩa · quia
nektmniſoy⸗ ritatem in ipſa columba ſiue igne · S oĩa neceſſaria ad ſalutẽ ad impug/
inoganſinn ad manifeſtandas ꝓpnetates inniſi/ nationẽ erroꝝꝑ· ⁊ ad gubernationeʒ
anſ bilis miſſionis·⁊ ideo nõ fuit ibi fal- eccleſig · ¶ ertio dicitur docuiſſe apo
emnimne ſitas ſigni · qꝛ ſignatum Cöcehat⸗ ſtolos omnia · dando eis intelligen/
e ar le ſigno · ⁊ res ſimilitudini · 44 d tertiã tia omnin quę audierunt a chꝛiſto · a
ddiät reſpondetur negando cõſequẽtiam quo andierant multa ꝗᷓ pꝛo tũc non
S Et ratio eſt · quia licet ſpũſſanctꝰ ſit intellexerũt. Qnarto dicit docuiſſe
Wüpne. vnus ſub ſtantialit· habet tamẽ mul oꝛa · q; vt infra ſequir Suggeſſit eis
HH tos effectus m quos dicitur multi cia. i reduxit ad memoꝛiaʒ oĩa quæ/
ancf lex. Sap· vij · Species aũt ille ĩ qͥ/ cũq; a chꝛiſio andierãt quoꝝ mulia
eißn us ſpſſanctus apparuit · ſignifica/ obliti erant · nec poterãt memoꝛię cõ
len thnt bant effectus. 1 ideo ᷣm plures ſpe/ mẽdare· Quomodo enĩ euãgeliſta
EUeraugan cies apparuit ⁊ pluries· ⁊ita ratio nõ Johannes poſt. lx · annos potuiſſet
igii dꝛocedi t Suni verloꝝ chaſt din znaee
Erdenſans ETrrapts cripſit memoꝛiam habere. niſi ſpiri
iofiet Q tertiaʒz que tuſtancteel ſuggeſſiſſet · ¶ d rõnes
kunin ſtionẽ ic ꝓcedit᷑ · Et Tietur 8 ſi⸗ in opoſitü patet rnſio ex dictis ·
npnocndo tuſſanctus nõ docuit in miſſione ſua 11 ☚ ſ
trnklat apoſtolos omnia · ¶ Vrimo ꝙ apo AXI Die agncte
asllngns ſioli poſt miſſionem ſpũſſancti non triniatis euangeliñ eſt · In illo tpe⸗
Npefnacha ſciuerunt omnia · ergo ſpũſſanctꝰ nõ Erat homo ex phariſeis ⁊c. Joh· lij ·
Pnonu Tocuit eos omnia · conſequentia pa/ Circa qð diſputatũ ẽ ĩ feſto ſanctę
apoin tet· ⁊ antecedens patet multis · vt crucis Sʒ reeiplen feſtiuitatẽ pñt
rngendo cot Matth · xvij · Dicit · ¶ Secundo ſic bec diſputari· ¶ Primo Vtrũ ſit po
ocſtegrn Apoſtolis nõ eſt datus ſpũſſanctꝰ nenenuherne pſonarũ in diui/
r imninch ſine menſura ſicut chꝛiſto· de quo di · nisX ecũdo Ntrũ rõne naturali
dumdbuucen citur Yoh · iij · Datus eſt ſpũſſanctꝰ poſſit cognoſci ꝑluralitas ꝑſonaruʒ
ninstmne non ad niBI-Znéſtinciton. in diuinis · ¶ Tertio DNtru h̊ nomẽ
ronetui⸗ cõſequentia eſt bona · ¶ Tertio ſii· deus pluraliter pdicetur de tribꝰ ꝑ/
gatſcnamn VHropriũ videt᷑ dei ſcire oĩa cui oĩa ſonis vt dicantur tres dij ·
umaneti patent · ergo ſpüſſanctus nõ docuit BD Prima
Oenm inin apoſtolos omnia · tũc enĩ videretur WWPlIinn
Giin eos equaſſe deo · ¶ In oppoſitum ſic ꝓceditur· Et videt᷑ ꝙ
n irer⸗ eſt textus euangelij pꝛeſentis · ¶ Re èin diuinis numerus pſo/
mn ir ſpondeo dicẽdũ · ꝙ loquendo vni narũ nõ ſit ponendus · ¶Primo ſic
ſann uerſaliter abſolute ſpuſſanctusnon Ziat Hoeliꝰ libao d initate Hoc
6 xocuit apoſtolos omia· vt argume erevnũ eſt . in quo nullus eſt nume
g ta facta pbãt · Sed dã eos docuiſe /ms · SH deus ẽ veniſſime vnꝰergo ĩ o
in i oĩa ſᷣm quad ruplicẽ intellectũ · NPri/ non eſt aliquis numerus ¶ Secido
nst mo dicit ſpũſſanctus docniſſe oĩa · ſic· Vicit Iido?ꝰ: ꝙ; numer⸗ vicilur
Gnun

—

quaſi nudus muneris·i:diuiſionis·
ſed in deo nulla eſt viuiſio · ergo nec
aliquis numerus· ¶ Tertio ſic · Per
ſona ẽ rationalis naturę indiuidua
ſubſtantia · ſi ergo ĩ diuinis ſunt plu

res pſonę· ſequit᷑ ꝙ ſint plures ſub

ſtante· q videt᷑ hęreticũ · ¶ Quar
to ſic · Pluralitas ꝓpꝛietatuʒ abſolu/
tarum non facit diſtinctionem ꝑſo/
narum neq; in deo neq; in nobis· ꝗ
multo minus pluralitas rationũ re⸗
ſpectiuarum faciet diſtinctionem ꝑ/
ſonarum· ergo non poteſt dici ꝙ fa⸗/

ciat diſtinetionem neq; in deo neqʒ

in nobis: ergo multo minus in deo

ſunt plures ꝑſonę. In oppoſitũ eſt

illud quod habet᷑.j· Johᷣ. vld. ¶T res

ſunt qui teſtimonium dant in clo·

pater: verbũ ⁊ ſpuſſanctus:· ¶ Item
Athanaſi ait in ſymbvlo Iliaẽ p/
ſona patris:alia filij alia ſpnᷣſſancti.
eſpondeo dicendũ ſub iſta cõ
cluſione· ꝙ in diuinis ſᷣm fidẽ catio

licam eſt confitendus numerus ꝑſo
narum realiter diſtinctaꝝ. Iſta con

cluſio patet ſic · Obicũ qʒ eſt diſtin/
ctio vel diſcretioibi ẽ aliquis nume
rus · SR Ddiuine ꝑſonęſũt diſtinctę ab
inuicem · quoniꝗ alia eſt ꝑſona pᷣris.
alia filij· alia ſpũſſancti · ergo in diui
nis eſt numerus ꝑpſonarũ · NHꝛo cniꝰ
intelligentia eſt notandũ iuxta ſan/
ctum C homam · Qe ſicut ratio vni
tatis cõſiſtit in diuiſione · ita etiã ra/

tio numeri vel multitudinis cõſiſtit
I diuiſione vel diſtinctione aliqua

vnge ea quę inuenimus diuerſa ſim
pliciter · Dicimus eſſe multa ſimplici/
ter· ⁊ quę inuenimus diuerſa ſcoᷣm
quid: dicimus eſſe multa ſᷣm quid.
Dinuiſio aũt ſimpliciter attendit᷑ vel
ſm eſſentiaʒ ſiue foꝛmã·vel ſᷣm q̃nti

tatem ſiue materiam · Onde ea quę

Differunt m eſſentiaʒ· Dicimus eſſe
multa. vt homin eʒ et lapidem· Et ſi⸗
militer duas ptes lineę iam diuiſę·
Dicimus duas lineas: Diniſio autẽ

Hm quid eſt quę attẽdit᷑ m ꝓpꝛieta/

tes rei ſicut dicimus hominẽ album
eſſe alium et diſtinctũ a ſe nigro ·˖ Et

adhuc magis hᷣm quid in illis ĩ qui/
bus attendit᷑ diuerſitas relationum
bm rõnem tantum.ſicut punct ſi di
ceretur multiplex ſᷣm ꝙ eſt pncipiuʒ

plurium linearum · Sciendũ eſt igit᷑

ꝙ in diuinis non eſt numerus ſim/
plex qui eſt ꝑ diuiſioneʒ eſſentię vel

quantitatis · ̊ eſt numerus quidam

ſcʒ numerus relationũ:non tamẽ ex/
iſtentiũ in deo m rõnem tantum. ſ̊ᷣ
realiter in ipſo ſubſiſtẽtiũ· vnde nu/
merus diuinarũ ꝑſonarũ eſt mediꝰ
inter numerũ qui eſt numerꝰ ſimplici
ter·. ⁊ inter numeꝝ qui eſt in rõne tm̃
Sicut punctus dicit᷑ multiplex ſᷣm
rõnem tatum. Eſt enim minus ð ra
tione numeri in numero ꝑſonarũ qᷓ;
in numero ſimpliciter.⁊ pluſq; ĩ nu/

mero qui eſt m rõnem tantum Si

aũt comꝑpemus numerũ pſonarum
ad numerum ꝓpꝛietatuũ abſolutarũ
qui eſt in creaturis habebũt ſe ſic ex/
cedẽtia ⁊ excelſa /ſi enim attendatur
ratio diſtinctionis inuenitur maioꝛ
Diſtinctio in ꝓpꝛietatibus abſolutis
creaturaꝝ qᷓ; in diuinis ꝑſonis·quia
coloꝛ⁊ ſapoꝛ diſtinguũtur ſᷣm aliud

Zaliud eſſe accidentale/ſ᷑ in diuinis

ꝑſonis eſt vnũ ⁊ idem eſſe trium ꝑſo
narum ˖ Si autem conſideretur per/
fectio diuinoꝝ ſicẽ numerus pſonaꝝ
excedit · qꝛ relationes in diuinis ſüt
ſubſiſtentes pꝑſonę· vnde ad numeꝝ

relationum ſequitur numerus ꝑerſo

narum · non autem ad numeꝝ pꝛie/
tatũ in creaturis:quia non ſunt ſub

ſiſtentes b tantũ inherentes ¶ Nuc

dicendũ ad rõnes in oppoſitũ · IRd
vᷣmam reſpondetur ꝙ Boetius lo/
quitur de vnitate eſſentiali · vnde in

eſſentia nullus numerus caditſ tan

tum in pſonis qui etiam non eſt nu/
men abſolute ſ᷑R numerus quidam ·
¶Ad ſecundam rñdetur negando

conſen⸗
iulot
bipho
dfuto
ltorin⸗
t⸗
lanoe
in difi
Gee
⸗
uit
nliedie
oſuſs⸗
blonst
ſcgnos
fetres
neseſe
nonenm
ginco
Inin
lont
lvradiun
Gunnu⸗
lbſitere
bſſtent
Uocpi
ſſenusn
ſungon
bwn
ſtunt
turn
tunſuf
rird

ſtorent
enlimt
Unsn
noſe⸗
ſooc
ſotm
agn
pget
vigetn
tmnitn
bisp

inpit
duieglbun
engo
Wulsign
Uusniancnum
tpuncbdi
geſtbnapin
SCengiekigt
munenms ſin/
rejeſſnte n
ns gudm
ontamier/
n tantum.
ð
Ndeſt mec
inumner ſinpi
michnpögeti
ar nultplaf
mmnmminnsdn
eſonaniͦ
pluſqhin
ntanun G
mi gonarum
i abſolutani
behtſeſcex⸗
inmendatur.
wenturmaio
idas Molans
nisgonisqi
gütnrin iu
nue gin diun
mtſemunge

Conſdcrmn

umemkhann
es in diuns
VNdeadunn
urnunane
adnunet
–☛
bganrs
n Aprin
ghoe,
ſanint
enclifin
nmemti;
nn

conſequentiaʒ · Et ratio eſt · qꝛ uis
Diuiſio nõ ſit ꝓpꝛe in deo · eſt tamen
ibi ꝑſonarum diſtinctio · quę ſufficit

ad rationeʒ talis numen qualis po/
nitur in deo ·˖ ¶ AAd tertiam reſpon/
detur negando conſequentiam · Et

ratio eſt:quia ſubſtantia nõ ponitur
in diffinitione perlone ᷣm ꝙ ſignat
eſſentiam · ̊ ᷣm ꝙ ſignat ſuppoſitũ ·
quod patet ex hoc ꝙ additur indiui/
Dua. ad ſignificandũ aũt ſubſtanti/
am ſic dictam habẽt greci nomẽ hy
poſtaſis · vnde ſicut nos dicimꝰ tres
ꝑſonas · ita ipſi dicunt tres hypoſta
ſcs · nos aũt non conſueuimus dice/
re tres ſubſtantię· ne intelligerentur
tres eſſentię ter nominis ꝓqiuoca/
nonem . ( Fd quartam rñũdetur ne
gando conſequentiam · Et ratio eſt
quia ꝓpꝛietates abſolute in diuinis ·
vt bonitas ⁊ ſapientia nõ opponun/
turad inuicẽ· vnde nec realit᷑ diſtin/

guuntur ˖ ᷓuis ergo eis conueniat

ſubſiſtere · tamen nõ ſunt plures res
ſubſiſtentes · quod ẽ eſſe plures ꝑſo/
nas ꝓpꝛietates aũt abſolute in rebꝰ
creatis non ſubſiſtunt licet realit᷑ di
ſtinguantar · vt albedo ⁊ dulcedo·
ß ꝓpꝛetates relatiuę in deo et ſubſi/
ſtunt ⁊ realiter ab inuicẽ diſtinguũ/
tur· vnde pluralitas talium ꝓpꝛieta/
tum ſufficit ad pluralitateʒ perſona/
rum in dininis:

.

d ſecũdã que

ſtionem ſic ꝓceditur· Et videt᷑ ꝙ na

turali ratione cognoſci poſſit plura/
talitas ꝑſonaruum in diuinis· Nn/
mo ſic· Dicit em Mtriſioteles in pnc
pio celi ⁊ mundi.HNer hunc numerũ
ſcʒ trinariuʒ adbibuimus noſipſos
magnificare deum vnũ eminentem
ꝓpꝛletatibꝰeoꝝ quę creata ſunt ergo
videtur ꝙ ᷣłriſtoteles ĩ cognitionẽ
trinitatis venit · ¶ Secundo ſic.Di
cit Rug · vij · confeſſio · ſe legiſſe in li
bꝛis platonicoꝝ · non quidẽ his ver/

bis ſ hoc idem omnino multis ⁊ mul
tiplicibus ꝑſuadere rõnibꝰ. ꝙ in pᷣn
cipio erat verbũ et verbũ erat apud

eum ⁊ dens erat verbum · et hmõi
gquseibiſequũtur · In ꝗbꝰ verbis di⸗

ſtinctio ꝑſonarum traditur·ergo vi
detur ꝙ phᷣi naturali rõne cognoue/⸗

runt trinitatem pſonarum dDininaꝝ

¶ Tertio ſic · dicit glo · Ro. ̃ᷣ. ⸗
magi pharaonis defecerunt ĩ tertio
ſigno · ideſt · in noticia tertię perſong ·
ſcʒ ſpũſſancti·⁊ ſic ad minꝰ Dnas per
ſonas cognouerunt. ¶ QHuarto ſic ·

DicCermegiſtꝰ Monaſgignit mo
nadem . ⁊ in ſe ſuũ reflectit ardoꝛem·

ꝑ quod videtur generatio filij ⁊ ſpi/
rituſſancti ꝓceſſio intimari · g cogni/
tio diuinarum pſonarum poteſt per
rõnem naturalem haberi ·¶ Quin
to ſic · Phi potuerũt veuenire in cog
nitionem eoꝛum quę in creatunis re/
lucent · ſed in anima impꝛeſſa eſt ſimi
litudo trinitatis pꝑſonarum · ergo vi
etur ꝙ per potentias animę quas
phᷣimultum cõſideranerũt potuerũt
in cognitionem trinitatis deuenire ·
¶ In oppoſitum eſtillud ad Meb.

xl. Fides eſt ſubſtantia rerũ ſperan/

darum · argumentũ nõ apparentiũ ·
ſed deum eſſe trinum ⁊ vnum eſt ar.

ticulus fidei · ergo eſt non apparens
rationi · ¶ Itẽ dicit Mylarius libꝛo

Te trinitate · Non poteſt homo ſua

tẽ Ambꝛo · viat. Im/
poſſibile eſt generationis ſcire ſecre/
tum · mens deficit · vox ſilet. ̊ ꝑ oꝛigi
nem generationis ⁊ pꝛoceſſionis di
ſtinguitur trinitas in Diuinis · ergo
homo prõnem naturalẽ non poteſt
venire in noticiam trinitatis · Re
ſpondeo dicendũ · ꝙ impoſſibile e
ꝑrõnem naturalẽ ad cognitionẽ tri
nitatis diuinaꝝ pſonaꝝ pernenire ·
Probat᷑iſta cõcluſio·Naturalis ra
tio ñ cognoſcit deñ niſi ex creaturis:

intelligentia generagtionis ſecretum
conſequi ·

creaturę aũt nõ ducũtĩ dei cognitõʒ niſi

ka

S”” MM

ſicut effectus in cauſam .hoc igit᷑ ſolũ
in rõne naturali de deo cognoſci wo
teſt · qd cõpetere ei neceſſe eſt ſm qʒ
eſt omniũ entium pᷣncipiñ · virtꝰ aũt
creatiua eſt dei ⁊ cõmunis toti trini/
tati· vnde ꝑtinet ad vnitatem eſſen
tie⁊ nõ ad diſtinctionẽ ꝑſonaruʒ.p
rõnem ꝙ naturalẽ cognoſci poſſunt
de deo ea quę ptinent ad vnitatem
eſſentig·nõ ad diſtinctionem pſona
rũ · Qui aũt ꝓbare nititur trinitateʒ
pſonarum naturali rõne fidei dupli
citer derogat vt dicit ſanctus ¶ho

mas in pᷣma pte:· Brimo quidẽ qn/
tum ad dignitatẽ ipſi fideiquę eſt
vt lit de rebus inuiſibilibꝰ q̊ rõnem
humanam excedũt.ad Hebᷣ· xi.
Des ⁊c· allegatum eſt. Secudo qn/
tũ ad vtilitateʒ trabẽdi aliquos ad
fidem. Cũ enĩ aliquis ad ꝓbandũ fi

Dem inducit rõnes quęnon ſunt co

gentes .· cedit in deriſionem infideliũ
Credũt em ꝙꝙ; hmõi rõnibus innita/
mur. ꝓpter eas credamꝰ.ea igit᷑ꝗᷓ fi
ei ſunt nõ ſunt temptanda ꝓbare
niſi p auctoꝛitates his qui auctoꝛita
tes ſuſcipiũt.apud alios vᷣo ſufficit
defendere nõ eſſe impoſſibile q; pꝛe/
Dicat fides · Vnde DHionyſiꝰ dicit.
ij · ca.de di:no· Si aliquis eſt totali/
ter eloquijs reſiſtens lõge erit a phi
loſophia noſtra:·ſi aũt ad veritatem
eloquioꝝ ſcʒ ſacroꝝ reſpicit h̊ et nos
canone vtemur · 2. rõnes in op/
poſitum. Id pᷣmam rñdetur negan/
do cõſequentiã· Et rõ eſt · qꝛ phi nõ
cognouerũt myſtenũ pſonaꝝ diui/
narum p ꝓpꝛia:quę ſunt paternitas.
filiatio· et ꝓceſſio. ſm illud apoſtoli

ij ad Coꝛinthij · Loquimur dei ſa /

pientiã quã nemo pᷣncipũ buius ſe/
culi cognouit · i.phus ſcòm glo. Co/⸗
gnouerunt tamen quędã eſſentialia
attributa ꝗᷓ atppropꝛiantur diuinis
plonis · ſicut potẽtia appropꝛiat᷑ pa/⸗
tri ſapiẽtia filio:bonitas ſpñiſaneto
M ergo AUnſtoteles dicit p hunc

numerũ trinarium nõ eſt intelligen/
Dum ꝙ ipſe poneret trinarũ nume/

rum in diuinis·ꝑᷣ vult dicere ꝙ anti

qui vtebant᷑ trinario numeroi ſacri/⸗

ficijs 1 oꝛõnibꝰ ꝑquandam trinarij
numeri pfectionem .quęin oĩbꝰ crea

turis apparet. ſicut ĩ pᷣncipio medio
⁊ fine ·¶ Id ſecundã rñdetur negã/

do cõſequentiam Et ratio eſt· Cum

mo· vel quia Plato multa dicitur

egiſſe in libꝛis diuinis quos reperit

in ęggypto⁊ inde aliqua cognouiſſe.

Tum ſecũdo ꝙ verbũ nõ innenitur

in libꝛis platonicoꝝ.ſᷣm qð verbuʒ
nominat pſonam genitam in diui/
nis · hm qð verbum intelligit᷑ ratio
idealis· ꝑquam deus oĩa condidit
ꝗ fllio qꝛiat᷑ mundꝰ ꝗᷓ dẽ archity/
pus (3 tertiam rñdetur negan/
do conſequẽtiam · Et ratio eſt. quia

ppᷣi non ꝑuenerũt in cognitionẽ di /
uimarum ꝑſonaꝝ·quantũ ad ꝓpꝛia.
tzſolum quantũ ad appropꝛiata· nõ5
inquantũ aꝓpropꝛiata ſunt quia ſic

eoꝝ cognitio dependet ex ꝓpꝛijs · ſed
inquantũ ſunt attributa diuinę na/
ture · Et ſi obijciat ꝙ ſimilit᷑ denene

rũt in cognitionẽ bonitatis ꝗᷓ axpꝛo/

pꝛiatur ſpũiſancto · ſicut in cognitio⸗
nem potentię ⁊ ſapientię quę appꝛo/

pꝛiatur patri ⁊ filio · Dicendũ ꝙ; bo

nitatem nõ coguouerunt quantum

ad potiſſimũ effectũ ipſius· ſcʒ incar

nationẽ ⁊ redemptionẽ · gů euannerũt

in cogitationibus ſuis: vel quia non

tantũ intenderũt venerationi boni/
mris dininę q; etiam nõ imitabant
ſicut venerati ſunt potẽtiam ⁊ ſapiẽ/
tiam. ¶ Ad quarti rũdet negando
cõſequẽtiam. Et rõ eſt· qꝛ dictũ Cer

megiſti nõ eſt referendũ ad genera /
tionẽ filij vel ꝓceſſionẽ ſpũſſancti· ſ
ad ꝓductionẽ mundi: nam vnꝰ deꝰ
ꝓduxit mundũ vnum ꝓpter ſuüpſiꝰ
24 quintam rñdetur ne

amoꝛẽ. etu
gando cõſequẽtiam · Et ratio eſt · qꝛ

ſimilitudo trinitatis relucens in aĩa .

Kon
dion,
Gult
eſt vn
Uinitr

G

ſtons
nen
lemh⸗
ſes ⸗
iunn n
Atena
ſppi
Hde⸗
agon
nony
ſguite
ita den
laten⸗
bentes:
ſunttr⸗
ſgaune
ſokanna
ſplunt
ſoiet
Worias
dnn
Wanch
N
funto
ſonis
npote
oſpoſ

ſſgel
dus
dictu
hmniln
flius-
ſed vn
dumg
ſgutf
damw
ſubſtan
ſclicant
s⸗Cus

kitelign
Mnü nume,
eganti.
ummdiſun⸗
dan turi
deincia
mopoo nedi⸗
ndemrnegi
toeſt Tun
nuln diain
gvos epent
cognoniſe
nöinuentur
maSwrden
num in din⸗
wteligietatn
s Cin ondi
vidianchi,
ndeturnegn
mo ckt qui
ninoned
ni ad pein⸗
wpnatxno

nunt quia ſe

acpens ſd
ndiuinna/
mmit Tune
tnsan
Ctingid
nieaptac
Diencigt
enmtqunnn
gpisſgir
oneannnmi
bis⸗Nlqnunm

Mermnonitnu

mröinilt
