ni:negatur conſequẽtia· quia beati/
tndo hoc modo ideo dicitur ſummũ
bonũ inqntum eſt ſũmi boni perfecta
poſſeſſio ſiue fruitio·nõ quia vnanõ
poſſit eſſe ꝑfectioꝛ alia ⁊ maioꝛ. Siẽ
ignis eſt ſubtiliſſimus coꝛpoꝛũ ſpecie
tn vnus ignis altero ſubtilioꝛ eẽ po

teſt. Iſta beatitudo ſm ſpeciẽ ſam

conſiderata eſt vltimũ bonũ deſide/

rabilii humanoꝝ· nibilominus ni me ſcilicet poeticę non videtur perti/

hil pꝛobibet beatitudineʒ vnius eſſe
pertfectioꝛẽ beatitudine alterius. Si
Dicas quilibet ſanctꝰ participat deũ
in ſumo. quod in ſũmo eſt. eſt in ter
mino. q̃d eſt in termino nõ recipit
magis nec minus· ergo oẽs equalit᷑
participabũt · Reſpondetur ad hoc
Veſtſumũ ſimplicit· ⁊ eſt ſümũ huic
DZicimuſꝙ nullus participat in ſũ/
mo ſimpliciter ſed in ſũmo ſibi· Qui
lbet eni totum parucipatnon quin
poſſit participari plus. ſed non plus
ab ipſo · quia non poteſt vltra pꝛofi/
cerxe ? contentul eſt oiĩno eo qͥd habʒ
¶ ANatertiã reſpondetur. negãdo cò
ſequentiam. DVicimus eniʒ ꝙminus
begto non eſt appetibilis heatitudo

Aitteralem.

magis beati · Ratio ẽ · quia in beatis
eſt perfecta charitas · vnde ibi plus
quilibet diligit deum q;ᷓ ſeipſum · et
ideo vult magis id quod cõuenien/

tius eſt deo · q; id quod eſſet meliꝰ ei:

Et ideo magis vult diuinam iuſtici
am ſaluan in hoc qͥd ipſe minus ha⸗
beat qd eſt deo cõuenientius q;ᷓ in h
quod plus habeat qd eſſetſibi meli/

us⸗ — 17
ominica Se/
xageſimę eſt euangeliũ · In illo tem/
poꝛe · Cum turba plurima ⁊c Lucę
viij · Circa quod poſſunt diſputari
ſequentes quęſtiones· ¶ Pꝛima eſt.
Btrum conuenient᷑ Chꝛiſius vſus
fuerit in pꝛędicatione ſua parabolis
eruna⸗ Btꝝ parabolę ille Chꝛi
ſti contineant ventatem ſᷣm ſenſum

Bpꝛimam
qua quęritur ⁊c · ſic pꝛoce
Ditur ˖ Et videtur ꝙ non

conuenienter vſus fuerit parabolis

5 in pꝛedicatiõe ſua Pamo ſic · Mo⸗

Dus loquendi per metaphoꝛas ⁊ pa

bar

rabolas cum ſit ꝓpꝛium ſcientię infi/

nere ad doctoꝛeʒ diuinę ſapientieꝗ
altiſſima eſt · ſed Chꝛiſtus pdicabat
docebat diuinam ſapientiaʒ. ergo

non cõuenienter vtebat᷑ in hdicatio

ne ſua metaphoꝛis ⁊ parabolisquia
talis modus conuenit wetis ˖ ¶ Se/

cundo ſic. Chꝛiſtus venit ad Tocen/
Dum veritateʒ · hm illud Johᷣ· xviij.
Id hoc veni⁊ natus ſum utteſtimo
nium perhibeaʒ veritati · ſed per pa/
rabolas videtur venitas occultari:er
go non conuenienter Chꝛiſtus vte⸗
patur in pꝛędicatione ſua parabolis
Certio ſic· Chꝛiſtus ad oſtẽdendũ
ꝓipſe eſſet verꝰ ðs obſuauit modũ
in miraculis faciendis ut non poſſit
negariipſum eſſe deum ſine peccato

Pfilte/
ammurtui
oſpung
nitie debn
Crapimmo
ſocnsde⸗
oſtunl
.

G ſpne⸗

Quſioneg 6

diennöer woe
ltuoinbyſen
Pmnugiſen
Opuit⸗Pum
Nhetſon
uchicirnen
(nturepd de
ralterck

WVlntiligbi

rcogndo
Vndept
lohiennche
Irelcſcje
ſitelaoorn
Agheonuenien
urh
ocollg⸗
pldſconc
Whedian
iedd
dSChſm
übblaſpbena
cebepteu
neneren
lomncien⸗
Nbunsvock
Nomnelius dr
Cancinde
focbeetg
Dap
btorſuy

Aaalolisin

(ltemn wl
ſent qulad
lunticone
diſtinguit
Luicanna
Ntmut

Hinbents
ebiplus
apſum et
uenien/
ncd i⸗
uninde
enhinusd,

MinscnD

ſaſbineß

§e⸗

nlloten,
aid lue⸗
Wun
dus vſns
partons
toleleche
nfmn ai

ſcproce
cturqnon
Parabolis
⸗ Mo⸗
upint
Cenabirf
Nidemreni
nelpiemn;
ſnspacthn
ientineg
Mtingdn

nablo

ranſe
Mmitad n
ud obd
ſunnotafin
tſdde
10clu
Chiſweſt
ſuu onn

AdOGidaf

funimi
uevo/
Nieemd

infidelitatis. m illud Joh·xv · Si
opera non feciſſem quęnemo aliꝰ fe⸗
cit· peccatuʒ non haberent. ergo in

Dicatiõe de buit ſeruare üũlũ modum

ut maximuſ oſtenderet᷑ ſapiẽs·ᷣ iſte
modus nõ eſt parabolic·g zc· ¶ In
oppoſitum eſt euangelium pꝛeſens ·
Reſtond eo dicendũ ſub iſta con/
cdluſione · ꝙ Chꝛiſtus cõuenient in /
Dicatiõe ⁊ doctrina parabolis⁊ ſimi
litudinibꝰ rerum coꝛpoꝛaliũ vſus eſt
VBeritas iſtiꝰ conclulionis colligitur

ex mult· Hꝛimo ·quia pꝛędicatoꝛ bo

nus cebet foꝛmare ſermoneʒ ſuũ in/⸗
xta calliditatem ⁊ capacitatem audi/
entium · ut dicit Gꝛegoꝛius· ſed na/
turaliter eſt homini ut per ſenſibilia
ad intelligibilia niat:quia ois no/
ſtra cogmtio a ſenſu initium habet·
Vnge ut Dhionyſius diẽ ĩ vij · c· cxle

ſus hierarchię · Impoſſibile eſtnob

aliter cluceſcere diuinũ radiũ · niſi va
rietate ſacroꝝ vela minũ circuuelatũ ·
ergo conuenient᷑ Chꝛiſtus illis i ſua
Toctrina ⁊ Pdicatione vſus eſt · Se⸗
cundo colligit᷑ ex eo ꝙ ꝑ hmõi para
bolas abſcondent᷑ ſacrameta ab infi
Telibꝰ ne blaſphemẽt · Vñ Matth·
vij · Dicit᷑ · Nolite ſanctuʒ dare cani
bus ˖ Chꝛſtus autem videns ꝙ mul
ti blaſphemabãt · Lnde ĩ beelcebub
Dicebant eum eijcere ðO ęmonia · con/
uenienter ergo qñq; vluſeſt parabo
lis in pᷣdicatione ſua:Tum tertio · qꝛ
per huiuſmodi parabolas hoĩes ru⸗
des melius docentur · ⁊ meliꝰ retinẽt

q̃d audiunt· Cũ ergo ſdicatio Chꝛi/

ſireberet ꝓponi oibꝰ· ᷣm illud Aho
ma · p· Sapientibꝰ ⁊ inſipientibꝰ de
bitoꝛ ſuʒ · conueniebat ut Chꝛiſtꝰ pa

rabolis in ſua pᷣdicatiõe vteretur ut

ſaltem vel ſicrudes doctrinam cape/
rent qui ad intelligibilia capiẽda nõ
ſunt idonei NHnde notãdũ ꝙ triplex

Diſtinguitur capacitas auditoꝛum .·

Quidam enim non niſiin paraboliſ
inſtruũt · qui adhuc hñt rationẽ to⸗

tam ad ſenſuʒ refletã. ⁊ illi dienntur
aiales ſenſu Quidãaã habent rationẽ
ad fidei pᷣncipia aliqntulum in ſe ſtã
tem · illi capiunt veritateʒ interpᷣta⸗
tionis parabolarũ· Quidam autem
habent rationẽ ad intellectum dim/
noꝛum eleuatamſtantem in lumine
Zilli ſunt ꝑfecti in veritatis contẽpla
tione ⁊ magiſtri in diuinis · Pꝛimus
gradus eſt idiotarũ turbaru· Secũ
Dus diſcipuloꝛũ imbuendoꝛũ ꝓfici/
entium · Certius pfectoꝛũ · De pmil
Dicitur .j·Con.iij ·Canqᷓ; paruulis ĩ
Chꝛiſto lac vobis potũ dedi nõ eſcã
Non eni poteratis intelligẽ · Ve ſe/
cundis ad Hebᷣ · xij · In diſciplina
ꝑſeuerate tanq; filijs vobis offert ſe
ðs; De t᷑tijs Matth· x · Sufficit dil
cipulo ſi ſit ſicut magiſter eius· QHos
enim tres ſtatuſ innnit hic dnsi euã
gelio hodierno· duos in dilicipuliſ:
⁊ vnũ in turbis· ut dicit magnus v⁊cl
bertus ſuper Matiheęum · ¶ d ra:
tiones in oꝑpoſitum· ⁊l d pꝛimam re
ſpondetur:negando conſequentiaʒ
Et ratio eſt · quia ſciẽtia poetica · ſiue
oete vtuntur metaphoꝛs ꝓpter reñ
ſentationẽ · Aepſentatio enim natu/
raliter homini delectabilis eſt · ſed /
Dicatoꝛ bonus cuiuſmodi fuit Cha/

ſtus vtitur metaphoꝛis ꝓpter neceſſi

tatem ⁊ vtilitatẽ · ut dictũ eſt· ¶ cd
ſecundam reſpondetur:negando cõ
ſequentiam · Et ratio eſt · quia licet
veritas parabolis veſtita occultetur
infidelibus ·:non tñ fidelibuſ:quoni/
am ut ait Dionyſius Aadius diui/
ne reuelationis ꝓpter figuras ſenſibi
les quibus circuelatur non deſtrui
tur · ſed remanet i ſua veritate· ut mẽ
tes quibus reuelatio fit non ꝑmittã
tur in ſimilitudinibus remanere· ſed
eleuat eas ad cognitionem intelligi/
bilium ⁊ per eos quibuſ reuelatio fa
cta eſt · alij etiam circa hoc inſtruunt
¶ Ad tertiã reſpodet᷑ · ꝙ Chꝛiſtꝰ vtẽ/
do in Rdicatiõibꝰ ſuis ꝑaboł aliqũ

cCt aliquando ꝓfundis rebnus oſten/

Dit ſe ſapientiſſimũ pꝛędicatoꝛem qͥ

ſurta capacitatem omniũ pꝛędicatio

nem ſuam foꝛmabgt.

nẽ qua quęritur. Otrum parabo

+

2Xc : ſic ꝓceditur. Et videt ꝙ non⸗

Pꝛimo. Quia falſum ẽ ꝙ verbum

i ad litteram ſit ſemen aut hoꝛdei⸗

aut tritici· ¶ Secundo: falſum videß

ad litteram ꝙ volucres cęli rapiunt
erbũ rei ertio gegcfin ideʒ ꝙ;
falſum ad litteraʒ videt eſſe ꝙ ine
ſuffocant verbũ dei · ¶ In oppoſituʒ
eſt illud· pᷣs · Pꝛincipin verboꝝ tuo/

rum veritas Aẽeſpondeo ꝙ; oẽs ille

parabole ſunt vere m ſenſum litte/⸗
ralem. NHꝛo quo notãduʒ ꝙ ut dicit
ſanctus Comas in vltimo articulo

Rtioniemepan Senſus para⸗
icus ſub litterali continet᷑nam
voces ſigniſicat aliqd ꝓpꝛie alic
ſigurate neceſt litteralis ſenſus ipſa
ſigura ſed illud qͥd eſt figuratũ: 5
enim cũ ſcriptura noĩat dei bꝛachiũ
eſt litteralis ſenſus qͥd in deo ſit mẽ/

bꝛum hmòi coꝛpoꝛale· ſed illud qᷣd p
hoc mẽbꝝ ſignificat· ſcʒ virtuſ opera⸗

tiua Sic ad ꝓpoſitu dicimꝰꝙ ſenſul
litterales ſũt ea ꝗͥ ſigniſicant᷑ꝑ iſtas

figurales ſeninüchneg na figu

rę· ita parabolę ſunt verę m ſenſũ
tteralem.d ANal rationen in oppoſi/

tum · Ad pᷣmam dicendũ ꝙ ideo cõo⸗
paratur doctrina Chꝛiſti ſemini · qu

ſicut ſemen in terrã bonam ꝓiectam

reſurgit multiplicatũ · ſic verbů diur⸗
nũ in coꝛde deuote receptũ facit mu

titudinẽ bonoꝝ operũ.Cũ etiam · qꝛ

tria ſunt quę iuxta Cõſtantinũ argu
i

unt bonitate ſemiſ:Si in coloꝛeẽ ru/

beuʒ· in qntitate ſᷣm genus ſuũ ẽma⸗

gni/⁊ ſi in pondere eſt in genere ſuo

grane · Sic in ꝓᷣbo diuino. Hoc enĩ

eſt magnũ· quia magnis loquit re
bus.· Pꝛouer · viij · De rebꝰ magnis

locutura ſum · Secundo in coloꝛeẽ
exterius charitatis igne rubeum⁊ in
terius puritate ſimile mirabilit᷑ can/
Didum.Cani·. v. Dilectꝰ mens can/
Didus⁊ rubicundus· CTertio eſt õ/
dere intelligẽdi grauiſſimũ.:⁊ omnẽ
excedens intellectum:ad Rhoma xi

Daltitudo diuitiarũ ſapĩę ⁊ ſciẽti

dei qᷓ incõpꝛehẽſibilia ſũt iudicia ei
⁊inueſtigabiles vix eius ¶ Tld ſecñ/
Dam reſpondetur. ꝙ veru eſt ꝙ hbi qͥ

figurate intelligunt per volucres cę/⸗

li comedunt illud · iſti ſunt demoneſ
qui pꝑer volucres celi intelligunt· Cũ
quia ipſi per pꝑeccatum H
ſunt petentes: Onde dæ diabolo ſcri
bitur Job · xli: Jpſe eſt rex ſuper oẽa

filios ſuperbię. Cum nt dicit gloſla

ꝙ celeſtis · id eſt· ſpiritualis ſunt natu
rę Cũ quia per gera volitãt. Hęeni
volucres dicũt᷑ comedere · id eſt·im/
pedire ſemẽ dei: quia impoꝛtunitate
temptationũ ſuarũ faciunt ſeꝑ ꝑer/
ire fructum diuini erbi ala temi/
am ſimiliter reſpondet᷑ · ꝙ verũ eſt ꝙ
Diuitię eo ꝙ cogitationũ ſuarũ pun/
ctione menteʒ lacerant· per ſpinas ſi
Gnificanturſuffocant .id eſt.impedi/
unt fructum pᷣdicationis · Suffocãt
enim ut diat Gꝛegoꝛꝰ in Omelia ·
quia impoꝛtunis cogitationibꝰ ſuis
guttur meni ſtrangulãt· ⁊ bonũ de/
ſid eriuʒ intrare ad coꝛ non ſinũt . q̃ſi
ad itum flatus vitalis necant.

Bominica in
Quinq̃geſima eſt eunangeliũ.lſſũ/⸗
ſit Jeſus duodecim diſcipnlos ⁊c
Lucę xviij. In quo pꝛędicit diſcipu
lis ſuis paſſionem ſuam. Circa quod
poſſunt diſputan ſequentes queſtio
nes· ¶ Pꝛima· Dtrum neceſſarium
fuit Cbꝛiſtum pati pꝛo humani ge⸗
neris liberatione ¶ Secunda.Ntrũ

conuenienter elegit patiin hieruſalẽ
¶ Terna · Otrum cõueniens fuitut

etiam pateretura gentibus ·

Un
teraninon

lud

Dponcin,

Alnontan
fttonmmwe
olctſoenupet
ſMAceſani

adcd

(oChſus⸗

ſns Sal
ni Pude⸗

nogntelt
Eccecſcena

cEſaniin

11

dicturinps

Myoſe

Mnererper

lts wyonm
Pobtarthn
Arttäjerpa

Cüſdno g⸗
Nunpengo⸗

NCd

denanſ
gaiczepec

Prtone
uutCh

Tturyn⸗
batipoll
Nopp
dialturEe
mnamahlin
Günotabi
Sfaropa

cöſüman⸗
ſtnspate
Thonred
do dieen

lngtur⸗

eumain

blit a u
Wenscan,

niſ
nninni
Dbran

ſitückcng⸗

nieſtybij

nolugesce D

nt danonet

lignti
u

XNoſ
aſri
mlsſunnan
vltit her,
Caridckin
mnwrunin
ineſem
1Cttenn
Y wni eſt
iſunnipun,
ͤiaer
dckinpedi⸗

is⸗ Dſdt

PiDndi
tanonib'ſ⸗
Nlätawri
dnonſniti
snecant

icd

mangli ſ
mn Mlosn
Pecutdicn
nCu
guntzfit
un necchnnn

o bammn
Smal
Meinhean
Nnin
b⸗

incclai

—

ſic ꝓceditur · Et videt᷑ ꝙ
non fuit neceſſarium pati

ne · ¶ Pꝛmo ſic· Hũuanũ eni genꝰ li⸗/
beran non poterat niſi per deũ · m il⸗
lud Iſaxv· Dens iuſtus ⁊ ſaluans

non eſt preter me : ſed ĩ deũ nõ cadit
gliqua neceſſitas quia hoc repugna/

ret omnipotẽtię ipſins · ergo non fuit
neceſſariũ pati Chꝛiſtum· Secũdo

ſic· Neceſſariũ voluntario opponit᷑

ſed Chꝛiſtus ꝓpꝛia volũtate eſt paſ/
ſus · Aſa· iij · Oblatꝰ eſt quia ipſe vo
luit · Dnde ut hoc oſtenderet diſci/
Puis hdiut eis paſſionẽ multis die
us ante · licut ĩ euãgelio ꝑñti.dicẽſ
Ecce aſcendimꝰ ⁊c:ergo non fuit ne

ceuſſariũ ipſũ patii Certio ſic· Sicut
Diciturin Es. Onilſe vie dñi mia et
Vritas:ſed non videt᷑ neceſſariũ ꝙ

pateret᷑ ex parte mię diuinę· que ſiẽ
gratis dona tribuitita videt᷑ ꝙ gra/

tis de bita relaxet abſq; ſatiſfactione

Nec etiã ex parte diuinęiuſticię ſᷣm
quã homo ęternã damnationẽ me/
ruerat:ergo videt᷑ non fuiſſe neceſſa
rium ꝙ Chꝛiſtꝰ pꝛo liberatione homi

nũ haiereaſanse Qatuf an
gelica excellẽtioꝛ ẽ qᷓ hũana. ut patzʒ
per Dionyſiũ.iiij·. E& Di:no.ſed ꝓ re/

paratione angeliceę naturęquępecca
uerat Chꝛiſtꝰ gon eſrpa lo
Teturꝙ non fuit neceſſariũ Chꝛiſtũ
pati pꝛo liberatione humani generiſ
¶ In oppoſitũ eſt euãgeliũ pns.vbi
Dicitur . Ecce aſcendimꝰ Hieroſoly/⸗
mam ⁊ filius hoĩs ⁊c · vbi oſtenditur
; imuta biliter voluit pati · ergo ne/⸗

ceſſario paſſus eſt · Nnde ad Hełb.

ij. Dicitur. Decebat eum ꝑ paſſionẽę

cõſũmari. vhi Dicit gloſa· Niſi chꝛi/
ſtus pateret· homo nõ reqimeretur
non redemptus periret ¶ Keſpon /
deo dicendum · ꝙ cñ reparatio hũa/
nę naturę a deo facta ſit · Puplr po/

Bpꝛimaz

pꝛo hũani generis liberatio

Iteua ſann . Xpi piti pro huam genevis brre

teſt conſiderari neceſſitasſcʒ ex par
te dei ex parte ipſius naturęreparã
DErxr pare autẽ dei poteſt attẽdi tri
plex neceſſitaſ. Ona ẽ neceſſitas coa
ctionis· Et ð iſta eſt cõcluſio pma· ꝙ;
nullo modo poteſt caderei den.Tu
quia non poteſt in deo eſſe aliquod
violentũ nec eſſe extra naturã cuʒ ſit
imuta bilis. Cum quia repugnat oĩ
otentię diuinę Ctlia ẽ neceſſitas ab
ſoluta · ⁊ hęc cadit in den reſpectu ip/
ſoꝛum quę in ipſo ſunt · ſcilicet natu/
ram ſuam conſequunt᷑·quia impoſſi/
bile eſt ea aliter ſe hatere.ſicut necelſ/
ſariũ eſt deñ eſſe vel eſſe bonuʒ· ⁊ alia
buiuſmõi. Et dðiſta neceſſitate poni/
tur cõdluſio ſecũda:ꝙ; non fuit neceſ/
ſariũ Chꝛiſtũ pati:quia tals neceſſi⸗
tas abſoluta in deo non eſt reſpectu
alicuins effectuſ quia non agit ex ne
ceſſitate naturę. ᷣ ex liberalitate vo/
lunrats Certia neceſſitas eſt ex ſu-
poſitione finis · Et de iſta eſt ↄcluſio
tertia: ꝙ tali neceſſitate non fuit ne/⸗
ceſſariu ipſum pati · Patet · qꝛ non ẽ
Ddicendũ quin deꝰ cuiꝰ oteſtati oĩa
ſubiacent potuerit alii modũ poſſibi
lem inueniſſe ad liberandũ genꝰ hu/
manũ ut dicit ALuguſtinꝰ.vij·: de tri/
nitate Meceſſitate vo ex ſuppoſitio/
ne quod eſtin ipſo · ſcʒ pᷣſcientię vel
voluntatiſque mutari non poſſunt .
quęneceſſitas vocat᷑ neceſſitasimu⸗
tabilitatᷣ fuit neceſſariũ Chꝛiſtũ pati
⁊eſt ↄdluſio quarta · Patet:quia ib
ſeßᷣ icderat oꝛdinaueratnaturaʒ
humanã reparandã hoc modo ⁊ /
nũciauerat in ſcripturis ſancij De q̃
neceſſitate dicitur QLucę. vlt · Hec
ſunt verba quę locutus ſum vobis
cũ apud vos eſſem· qm el Eim⸗/
pleri oĩa quę ſcripta ſũt ⁊c¶Expar/
te aũt hoĩs ſimiliter poteſt conſidera/
ri triplex neceſſitas· Ona eſt neceſſi/
tas abſoluta quę eſt reſpectu eoꝛum
quę naturaliter hoĩ inſũt.ſicut homi/
nem neceſſariũ eſt eſſe riſibilẽ· ⁊ alia
E

Puiuſmodi:⁊ ſic eſt nta concluſio.
Mõ fuit neceſſariũ huanam naturã
reparari · Datet: quia reparatio nõ
conſequitur ex pncipijs naturalibuſ
(Elia eñ neceſſitas coactiõis· ⁊ de ta/
li eſt concluſio ſexta· ꝙ non fuit neceſ
ſarium humanã naturã reparari: q;
talis neceſſitas non fuit in humana
natura reſpectu reparatiõisg:quia de
us ad virtuteʒ non cogit (Certia ne
ceſſitas eſt ex ſuppoſitione finis · ſicut
neceſſariũ eſt hominẽ habere nauem
ſi debet ire vltra mare· de talineceſ
ſitate eſt concluſio ſeptima:· ꝙ neceſ/
ſariũ fuit hbumanã natnrã reparari ſi
ad viſionẽ dei admitti debuit · Pa/
tet concdluſio ex illo Joh:iij · Opoꝛtet
exaltari filiũ hoĩſ/ ut oĩs qui credit in
eum nõ pereat. ſed habeat vitã eter
nam·¶ vld rationel in oppoſitũ · d
pꝛimam reſpondet᷑ negando conſe/
quentiã · Et ratio eſt · quia argumen
tum illud ꝓcedit de neceſſitate coa/
ctiõis ex ꝑte dei:neceſſitaſ aũt talnõ
cadit in o: ut dicit concluſio bᷣma:
¶ d ſecundã reſpondet᷑.negando
conſequentiaʒ · Et ratio eſt· quia ne/
ceſſitas quęeſt ex ſuppoſitiõe volun
tatis ĩmutabihiter aliquid volentis
non minuit rationẽ voluntarij·ſᷣ au
get ˖ 1 tanto magis qnto firmi
ret volito ut moueri nõ poſſet·c d
tertiam reſpondet᷑ ꝙ hominẽ libera/
ri per paſſionẽ Chꝛiſti cõueniẽs fuit
õ
quia per paſſionẽ ſuam Chꝛſtus ſa/
tiffecit pꝛo peccato bũani generis · et
ita homo per iuſticiã Chꝛiſti liberatꝰ
eſt · Miſericoꝛdię vo · quia cum ho/
mo per ſe ſatiſfacere non poſſet ꝓ pec
cato totius humanę naturę deꝰ de/

Dit ſatiſfactoꝛem filluʒ ſuũ·ſm illud
Rhoma . iij· Juſtificati gratis pꝑ gra/
tiam ipſius per redemptionẽ quę eſt
in Chꝛiſio Jeſu quem ꝓpoſuit xus
witiatoꝛem per fidem ipſius: d
quartam reſpondet᷑ negando conſe/⸗

quentiã.· Et ratio eſt. quia peccatum
angeli nõ fuit remediabile ſic ꝑecca/
tum vominis. —

tionẽ ſic pꝛocedit᷑ Et videtur qnon

conuenient paſſus eſt in bieruſalem
Erꝛmo ſic · Medicina debetmoꝛ/
bo reſpondere · ſed paſſio Chꝛiſti fuit
medicina cõtra feocais erde Adaʒ
autem non fuit ſepultus in hieruſa
lem ſed in hebꝛon · ergo videtur ꝙ cõ
uenient ibi Chaſtus pati debuit ·
Secundo ſic· Chꝛiſius paſſus eſt
m hüanam carnem quę quidem cõ
cepta fuit ex virgine ĩ nagçareth⁊ na
ta in bethleem·ergo videt᷑ ꝙ non in
hieruſalẽ ſed in nacareth vel in beth
leem pati debuit · qlibet enĩ aſfectat
ſepeliri in eccleſia natiuitat cer
tio ſic · Contra illud ꝙ paſſus eſt ex/
tra poꝛtaʒ ciuita · Henitas debet re
ſpondere figuręled paſſio Chꝛiſti fi/

gurabat per ſacrificia veter leg ſed

bmõi ſacrificia offerebant᷑ in cẽplo ·
ergo ⁊ Chꝛiſtus ex quo eligebat pa/

ti in hieruſalẽ de buit pati mn templo

non extra poꝛtam ciuitaſ·¶ Inop/
poſitum eſt euangeliũ pnñs ¶ Reſpo/
eo dicendũ.:ꝙ conueniẽs fuit Chꝛi
ſtum pati in hieruſalẽ. Iſta conclu /

—

ſio patet pᷣmo ex illo Luceę · xiij · QAõ

capit ꝓphetam perire extra hieruſalẽ

Secundo patet ex illo qͥd dicit Ru/
guſtinus in libꝛo · lxxxiij · queſtionuʒ·
Nia ꝓpꝛijs locis ⁊ tempoꝛibus geſ/
ſit ſaluatoꝛ :quia ſicut oĩa ſũt in mãu
eius · ita ⁊ oĩa loca· ⁊ ideo ſic conue/
nienti tẽpoꝛe Chꝛiſt paſſus eſt · ita ⁊
cõuenienti loco Sit ergo ↄcluſio · ꝙ
cõuenientiſſime Chꝛiſtus in hieruſa
lem paſſus ẽ· Quę cõueniẽtia oſtẽ/
iur gbiund Bana quidem qꝛ
hieruſalem erat locus a deo electus
ad ſacrificia ſibi offerenda · Quę qui
dem figuralia ſacrificia figurabant
Chꝛiſti paſſionẽ qͥd eſt veru ſacrificiũ

fniul⸗
ſuutat,
ſonis h
ndaer
biradlie
Pnude
noſteror
in medio
lurcſem
venaum
Civetſa
noniseke⸗
tonperun
Pononepe
Ctor dcn
nitnteac
ſummn quen
plamsa⸗
nnel Qn
inteppent
ſalen mo⸗

lllturnos
m p. Kecd

onfitzcut⸗
ſoum⸗Kp⸗
Weonſcte
Chiſtipe
eciunnce
Kapſede
dionnen
bionhln
(Man
Coehuenti
nanan
hgotlegitn
☚
Ueſedern
Wanenrſc
Dndr
Anvi
ſimolag
multitna
combon
xv.j. Vy
umanin
cgtoinſa

ccNtun
l ecca/

Ge⸗

Kturne
bienſin

Wlrtno

Cbuſſifut
cr⸗Naa,
hient⸗
teurco
Watt.
panas en
gnidemc
euerden⸗
et nonn
tbwinbr⸗
teni afran
lſuseſtet
tas dlett
o Chriſtiß⸗
legeled
t inſeplo⸗
igchatpa⸗

—

Miis
nen
Lucgrn
Aurabienit⸗
oddin
dn uctou
enwubes
toiaſäruni
gſtstſinl
ag
itwonbennt
minuli
no gnin
1u ndci’
ͦ
Pmmmn

ümntemote.
.

hm illud ad Epłᷣ· v. Tradiditſemet
ipſum hoſtiam ⁊ oblationẽ in odoꝛẽ
ſuauitat· Secundo patet · Dirtꝰ paſ
ſionis Chꝛiſti ad totũ mundũ diffũ/⸗

denda erat ·ideo in medio terrę ha/

bitabilis pati voluit·ſcʒ in hieruſalẽ
Vnge dicit᷑ in pᷣs · Deus auteʒ rex
noſter ante ſecula operatꝰ eſt ſalutẽ
in medio terreę·id ẽ · Hieruſalẽ · ꝗᷓ dici
tur eſſe vmbilicus terrę¶ Tertio qꝛ
hoc maxime conueniebat humilitati
eius · ut ſcilicet ſicut turpiſſimũ genꝰ
moꝛtis elegit.ita⁊ ad eius humilita/
tem pertinuit ꝙ in loco tã celebꝛi cõ/⸗
fuſionẽ pati nõ recuſaret:NDnde di/
citur cd·iiij. Conuenerũt in iſta ci/

nitate aduerſus puerũ ſanctü tuũ Je

ſum quem vnxiſii:herodes ⁊ pontiuſ
pilatus cum gentibus ⁊ populis iſ/
rael · Quarta cõuementia accipit᷑ ex
interpᷣtatione · Interp̃tat᷑ eni hieru/
ſalem viſio pac· d hoc enĩ pativo
luit ut nos deo recõdiliaret ad Rho
ma · v · Recõqliati ſumꝰ deo per moꝛ
tem filij eiuſ:¶ald rationes in oppo/
ſitum · d pꝛimam reſpondet:negã/
do conſequentiã · Et ratio eſt · qꝛ cuʒ
Chꝛiſti paſſio non ſolum erat in re/
medium contra peccatum perſonale
dęſed contra peccatum totiꝰ mũ/
di · conuenientiꝰ Chꝛiſtꝰpati elegit ĩ
hieruſalem q;ᷓ iuxta ſepulcrum vldę.
¶ Ad ſecundaʒ reſpondet᷑:negando
cõſequentiã· rationibꝰaſſignatis.q̃
re conuenient᷑ pati in hieruſalẽ Chꝛi
ſtus elegit ¶ Id tertiã reſpondet᷑ ꝙ
Chꝛiſtus non in templo aut in ciui/
tate ſed extra poꝛtaʒ paſſus eſt· con/
uenientiſſime ꝓpter tria · Pꝛimo qui/
dem ut veritas reſponderet figurę.
Nam vitulus ⁊ hircus qui ſolenniſ⸗

ſimo lacrificio ad expiationeʒ totius
multitudinis offerebãt᷑:extra caſtra
comburebant᷑.ut pꝛecipitur Leuitj·

xvi · Vnde dicit᷑ ad Hebxij · Quo
rum animaliũ infertur ſanguis ꝓ pꝑec

cato in ſancta per pontificẽ · hoꝝ etiã

coꝛpoꝛa cremabãt᷑ extra caſtra ꝓpter

quod Jeſus ut ſanctificaret populũ

extra poꝛtam paſſus eſt ¶ Secundo

ut per hoc daret exemplũ nobis exe
undi a müdana conuſatiõe · Dnde
ibidem ſubditur: Exeamꝰ igitur ad
eum extra caſtrum impꝛoperiũ eius
poꝛtantes · Tertio ut Chꝛyſoſtomus
Dicit in ſermone de paſſione · Nolu/
it deuſpati ſub tecto:non in templo
iudaico: ne iudęi ſtraberẽt ſacruici/
um ſalutare:nec putares pꝛo illa tm̃
plebe oblatum:⁊ ideo foꝛas cinitatẽ
foꝛas muroſ.ut ſcias liacrificiũ eſſe cõ
mune . ꝙ totius terrę eſt oblatio · ꝙ
cõis eſt purificatio

Igd tertiã que/⸗

lrionem . ſic pꝛoceditur · Et videt᷑ ꝙq

non fuit cõueniens ꝙ Chꝛiſtus pate

retur a gentibus ¶ Hꝛimo ſic. Mul⸗
ti per moꝛtem ꝗgeſu Chꝛiſti homines
erant a peccato liberãdi:videtur cõ/
ueniens ut pauciſſimi in moꝛte eius

peccarent·peccauerũt autem in moꝛ/

te eius iudęiex quoꝛũ perſona dicit
Matth · xx · Hic eſt heres venite oc/
cidamus eum:ergo videtur cõueni/
ens fuiſſe ꝙ in peccato occiſionis Je
ſu Chꝛiſti gentiles nõ implicarentur

Secũdo ſic. Neritas debet reſpon/

dere figurę.ſᷣ figuralia ſacrificia ve/
teris leg nõ gentiles ſed indęi offere
bant . g nec paſſio Chꝛiſti ꝗ fnuit veꝝ
ſacrificiũ impleri xebuit per manus
gentilius ¶ CTertio ſic· Judęi quere
bant interficere Chꝛiſtũ:qꝛ dicebãt

eum eſſe contra legẽ iudęgoꝝ· Onde
ipſi dicebãt· ſᷣm legem debet moꝛ·

peccata quęcũ q; puniunt᷑ ᷣm legem
Heuit . Bndie falſũ vident᷑ Dxiſ/
ſe idęi dicenteſ · Nõ licet nob int/
ficere quemq;· ergo videtur ꝙ Chꝛi/
ſtus pati non debuit niſi a udęis
(n. oppoſitũ eſt euangeliuũ pns· cũ
ait · Tradent eũ gentibuſ ¶ Reſpon
eo dicendum · ꝙ cõueniens fuit ꝗ;
e2

Chꝛiſtus etiam a gentibꝰ pateretur·
Iſta concluſio oſtendit᷑ ex ꝓceſſu eſ/
fectus paſſionis Chꝛiſti qui in ipſo
modo paſſioniſ Chꝛiſti fuit pfigura
tuſ· PHꝛumo eni paſſio Ebuſn effectü
ſalutis habuit in iudęiſ:quoꝝ pluri /
miin moꝛte Chꝛiſti baptigati iũt ur/
patet vlci ·ij · .· uij · Secundo vo iu⸗
xis ſdicantibus effectus paſſionii
tranſiuit ad gentes: ideo cõueniẽs
fuit ut Chꝛiſtus a iudęis pati inape/
ret· ⁊ poſtea indęiſtradentibꝰperma/
nus gentiliũ eius paſſio lntreci id
rationes in oppoſitũ · Id pᷣmam re/
ſpondet᷑ ꝙ rano nõ militat · Et ratio
eſt· quia Chꝛiſtus ad oſtendendum
abundantiã charitaq ſugex qua pa/
tiebat.in cruce poſitus veniam ꝓ ꝑ/
ſecutoꝛibus poſtulanit · ut aut hmoi
petitionis fructus ad iudęos ? genti/
les pueniret· voluit Chꝛut? ab vrſqʒ
pati d ſecũdam reſpondet nega
do conſequentiã · Et ratio eſt· q paſ
ſio Chꝛiſti fuit oblatio ſacriticij · in/
qntum Chꝛiſtuſ ꝓpꝛia volutate moꝛ
tem ſuſtinuit ex charitate· Inqᷓntum
autem a perſecutoꝛibꝰ eſt paſius nõ
fuit ſacrificiũ ſed peccatũ grauiſſimũ
Ild tertiam dicendũ ꝙ iude verũ
ixerunt · Dicenteſ Nõ licet nobᷣ in/
terficere qnemq;ᷓ· quia ꝑ rhomanos
quibus erãt ſubiecti erat eiſ poteſtas
occidendi interdicta·

Bominica pꝛi/
ma in q̃drageſima eſt euãgeliũ · In
illo tempoꝛe · Ductus eſt Jeſus in d⸗
ſertũ a ſpiritu ut temptaret᷑ a diabo/
lo Matthᷣ· iiij. Et quia in Hheuange
lio ſit mentio duobꝰ · de ieiunio ·

temptatione Chuſti · poſſunt he que
ſtiones diſt Buran Pama⸗Birun
ad ieiuniũ qdrageſimęoẽs teneant
(Secũda eſt · Otrũ ieiuniũ q̃drage/
ſimę vebito aawcobſeruectcer
tia eſt. OHtrũ conueniẽs fuit Chꝛiſtũ
a diabolo temptari ·

guęitionè·ſic ꝓcediturEt
vigl etur. ꝙ oes teneãt᷑ ad
ieiuniũ qdrageſim? Puma ſic. Ex
euãgelio · Chꝛiſtꝰ ieiunauit qdragi/
ta diebꝰ Iq̃draginta nocubꝰ·ſß oẽs
eum imitan debet · m illud Joh· i
Exemplũ eni dedi vobis ut quead/
modũ ego feci vos faciaſ· ergo oes
ad ieiuniũ qdrageſunę tenene Se/
cundo ſic · VPꝛecepta eccleſię obligãt
ſicut Rcepta dei · Vnde Cpꝛilt? git
ueXQul vos audit me audit · g
imilit᷑ oẽs tenent᷑ ad ſeruandũ ieiu-
nia ab eccleſia inſtituta· int que ẽ ie/
iuniũ qᷓdrageſimę ut haber e coõſe ·
Dil · inj: nõ licet·⁊ · no ooꝛtet Cer
tio ſic· Illud qͥd vtilit᷑ ſtatutũ eſt nõ
põt ſine nocumẽto relaxari· nõ ſine
vtilſtate ſtatutũ eſt qᷓdrageſunę ieiu/
niñn · ergo non poteſt ine nocumento
anime per diſpenſationem relaxari
eno ſic · Pic Oernardus li .
Ddiſpẽſatione Rcepto In hcepto ſu
perioꝛis non poteſtinferioꝛ viſpeſare
ſed quęlibet ſingularis ꝑſona eſt in⸗/
ferioꝛ qᷓ; eccleſia quęieiuniũ q̃drage
ſimę ſub ſcepto ſtatuit · niſi foꝛe pa/
pa qui eſt caput eccleſięergo nulius
aliuſ poteſt in ieiunio quadrageſimę
Diſpeſare· ⁊ per conſequẽs oẽs adil
lua tenent · In oppoſitũ ſic arguit

Bicit Innocentius: ꝙ non ſubiacet
egi neceſſitas · ergo neceſſitate imi/
nente poteſt aliqͥs ſine peccato ieuni
um q̃drageſumg ⁊ qdcũ q; aliud ab
eccleſia inititutu pꝛetermittere p Diſ⸗
penſationẽ · Item Rcepta leg natu⸗

ralis nõ pñt ꝑ aliqͥd ſtatutuʒ imnta

ri. pceptũ leg natural eſt ut hõ ad
neceſſitatẽ cibu ſumat·g ſi neceſſitas
expoſceret poſſet ieiunij abſtinẽtiam
nõ ſeruare Rndeo dicẽdũ ſub iſta
cõcluſione · ꝙ ad ieiuniũ q̃ drageſimę
coiter oẽs tenent niſi in eis fuerit ali-
quod ſpeciale impedimẽtũ · Pꝛo cuiꝰ

antt
ſinni
nhu
nnen
Gterzin
ſ
Cdovet
enltti
ſemonti
ſtorchi
chen
uuntih
heintuent
incums
Glat
Crrerei
diſpein
ſeinnis⸗
mnuntou
ltice
mnErit
Piniet
bapans
e
be
Uenn
uibr
Gkwriab
Mne
ſoerpt
uneſte
ſeince
nmnon⸗
necopel
mopnipe
chcdr
ſienunn
bnöiie
muunen
Rult
ogß
E
Pütſik
mne
iunizze
Curſen
ſröpf

CiundEt
Wit ad
nſeCr
uitäeng,/
ocnbe 50,
t quedh
agoiz
nenc Ge/
ſe obligit
dalſc it
ne udtd

wumncänen

inane
rr Noi.
ſatutieſt
run 5nolte
ugeſincien
ocient⸗
en mlamun
n heeptoſa⸗
a dikſare
oracknn⸗
unniarage⸗
ſonep
ſe Cgonul
guudigenn
Nesioitl
oliciſc
hon ſobu
eceſßtrrin
ennn
iq dd

Nermuc

cpenenn
4ſtamtznn
ualck utin

atcioeH

miitnin
diiciſl
tsnnn,

nii⸗ Mru

coneluſionis enidẽtia eſt notandũ
ſtatuta cõmunia ꝓponunt᷑ ſm quod
multitudini cõueniũt: Et ideo legiſ/
latoꝛin eis ſtatuẽdiſ attẽdit id quod
cõiter⁊ in pluribꝰ accidit· ſi qͥd autẽ
ex ſpeciali cauſa in aliqͥ inueniat᷑ qð
obſeruantię ſtatuti repugnet ·nõ in/
tendit talẽ egto⸗ ad ſtatuti ob/
ſeru antiã obligare · Eſt autẽ diſtin/
ctioadhibenda · Nã ſi cauſa euidẽs
eſt ꝑ ſeipſũ licite põt hõ ſtatuti obſer⸗/
uantiã pᷣterire·pſertim conſuetudi/
ne intueniẽte · vel ſi nõ poſſet defaci/
li recurſus haberi ad ſupioꝛẽ · Six o
cauſa ſit dubia debet ad ſuꝑioꝛẽ re/
currere qͥ habet poteſtatẽ in talibus
Diſpẽſandi · Et hoc ẽ obſeruandũ in
ieiunijs ab ecdeſia inſtituſj ad ꝗᷓ cõ/
munit᷑ oẽs obligant᷑ niſi in eis fuerit
ut dictũ eſt aliqͥd ſpeciale impedimẽé
tum· Ex iſtis eliciũt᷑ multa coꝛrelaria
Pꝛimũ eſt.q qꝛ pueri indigent mul/
to cibo ⁊ nõ ſimul ſũpto ·q;diu ſũt in
ſtatu augmẽti · Cempꝰ aũt augmẽti
hm phm eſt vſq; ad finẽ tertij ſepten/
nij ut in pluribꝰ.nõ teneant᷑ ad ieiu/
nia inſtituta ab eccleſia · cõueniẽs tñ
eſt ut in ̊ tꝑe ſe ad ieinnandũ exerce-
ant · plus xel minꝰ m moduʒ ętatis
ſue ⁊ Coſſibilitatẽ · Secũdũ coꝛrelari/
um eſt · ꝙ pegrinãteſa laboꝛãtes qui
ſine incõmodoꝰ detrimẽto ſaluij vel
exterion ſtatꝰqͥ reqrit᷑ ad ↄſeruatio
nẽ coꝛpalis vel ſpualis vitę· dferre

nõ pñt ꝑegrinationẽ aut diminne/

re laboꝛes:⁊ ſimul cũ H̊ nõ pñt ecde/
ſig ieiunia obſeruarenõ obligant᷑ ad
hmõi ieiunia · videtur tñ in talibns
recurrẽdũ eẽ ad ſuꝑioꝛis diſpẽſatio/
nẽ · niſi foꝛte vbi ita ẽ cõſuetuʒ qꝛ ex
ipſo ꝙ plati diſſimulãt videt᷑ aãnue/⸗
re · Tertiũ coꝛrelariũ.· NPaupes qͥ nõ
pñt ſufficient᷑ hꝛe qð eos reficiat ad
vnã refectionẽ:vident᷑ excuſaria ie
iunijs eccleſigę · Quartũ coꝛrelarium
Curſoꝛes qͥru vſusẽ dñis neceſſariꝰ
ſinõ pñt ſimul currere ⁊ ieiunare ex/

cuſari vidẽt᷑:ſecqñ moꝛãt᷑ ⁊ ñ vadũt
Quintũ coꝛrelariũ · Mulieres pꝛe/
gnantes ⁊ mulieres lactãtes ſi neceſ⸗
ſitas de bilitatis coꝛwꝛalis impediat
eas nõ tenent᷑ ieiunare · Sextũ coꝛ⸗/
relariũ · Senes infirmi ⁊ debiles eti⸗
am excuſant᷑ a ieiunijs hmõi·ſed ꝓ
nta debilitate· arbitrio boniviri ſtä⸗
Dũ eſt · ¶ Ald rationes in oppoſitum⸗
AId pᷣmã reſpondet᷑ cõcededo ꝙ oẽſ
tenent᷑ obſeruareilla ieiunia qᷓdrage
ſimę ſᷣm poſſibilitatẽ ſuam. niſi in eis
occurrerit aliqͥq ſœciale impedimẽ/
tũ ut dictũ eſt ſecũdaʒ reſpon/
Tcetur· negãdo cõſequẽtiaʒ · Et ratio
eſt · quia Rcepta deiſũt de eis ꝗᷓ ſunt
Te neceſſitate ſaluij·⁊ iõ in q̃libet ca/
ſu obſeruari illa opoꝛtet · Hcepta ec/
cleſię q;uis vim obligãdi habeãt ex
gqutoꝛitate ſcipientiũ:non iñ ſemper
obligãt ꝓpter materiã in qua ꝓpponũ
tur · in qua poſſunt plura impedimẽ/
ta occurrere. EXd tertiam reſponde/
tur· negando aſſumptũ · Dicimꝰ enĩ
qid qd m vtilitatẽ quęnt in pluri/
bus accidit inſtitutũ eſt · I ꝓpter ne/
ceſſitatẽ aliqͥ caſu emergente vtiliter
Dimittitlicut in ꝓpoſito.d q̃rtã
reſpondet᷑ ꝙ nõ militat qꝛ inferioꝛ p⸗/
teſt diſpẽſare in ſcepto ſuꝑioꝛis qñ
iſteſnio ſibi a ſuꝑioꝛi relinquit·ſi/
cut hic . ut dictů eſt ſupꝛa

d ſecũdã que
ſtionẽ · ſic ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ ꝙnõ de⸗
bito tpe qdrageſimę ieiuniũ celebꝛe
ure Penno ſic. Legiſlatoꝛ noui te/

ſtamẽti Chꝛiſtꝰ qᷓdrageſim ieiuna/
nit. ⁊ illã ſtatim poſt Haeidnd legit

inchoaſſe Matth.iiij. Si ergo nos
in actibꝰ noſtris Chꝛiſto confoꝛmari
Tebemus . ſtatim poſt Epiphaniam
qñ baptiſmꝰ Chꝛiſti celebꝛat᷑ debere
mus q̃drageſimę ieinniũ inchoare ·
n oppoſitũ eſt vniuſalis eccleſię cõ

ſuetudo¶ Rndeo dicẽdũ · ꝙ q̃dra/

geſimale ieiuniũ debito tempoꝛe fuit
ez

inſtitutü · Pꝛo qͥ notandũ ꝙ ieiuniũ
ad duo oꝛdinat᷑· ſcʒ ad deletionem
culpę· ad eleuationẽ mẽtj ad ſuper⸗/
na · Et ideo illis tempoꝛibꝰ fuerũt ie/⸗
iunia indicenda in quibꝰ opoꝛtebat
hoĩes a peccato purgari:⁊ menteʒ fi/
deliũ eleuare in den per deuotioneʒ·
quod qnidẽ pꝛecipue ĩminet ãte pa/
ſcaleʒ ſolẽnitate · in qua? culpę pꝑ ba/
tiſmũ relaxent᷑ qui ſolennit in vigi/
a paſcę celebꝛat᷑ qñ recolit᷑ dñica ſe
pultura:quia ꝑ baptiſmũ conſepeli/
mur Chꝛiſto in moꝛtem ut Dicit᷑ ad
Abhoma. vi. In feſto etiã paſcę ma⸗
xime opoꝛtet mentem hominis per de
uotionẽ eleuari ad ęternitaij gloꝛiaʒ
quã Chuſtuſreſurgẽdo inchoauit·
ideo imediate ante ſolẽmtatẽ paſca/
lem eccleſia ſtatuit hoc ieiuniũ obſer/
uandũ/¶ d rationes in oppoſitum
reſpondet᷑. negãdo conſequẽtiã · Et
ratio eſt·quia Chꝛiſtꝰ non ieiunauit
quaſi ipſe ieiunio indigeret: ſᷣut ad
gratiã eius ſucipiendaʒ exemplo ſui

*

ptiſmũ ſuñ in quo plenitudo gratię
ipſius ceclarata eſt teſtimonio pꝛis
⁊ ſpũſ.⁊ etiã Johãnis baptiſtę· dece

am ipſius· Et quia ſacramẽta gratię

paſcalem qᷓdrageſimale ieiuniũ im/
pletur· Et etiã q; tempꝰ veris quod
tunc incipit maxime eſt concupiſcen

am reſurrectionis per tribulationes

ber paſſionem ·

Agd tertiaz que
ſtionẽ.ſic ꝓcedit Et videt᷑ ꝙ nõ fuit
ss Cheiſtůͤ temptari a diabo/

mentũ ſumere· quod quideʒ non fit

Joheiij · In H apparuit filiꝰ dei ut

eſt icautü valde · ergo 2c

Pieinniu nos ppararet:⁊ ideo pᷣba⸗

bat ut exemplũ ieiunij ſui nob pꝛex⸗
neret · nobis autem competit ieinniũ
ut pꝛęꝓaremur ad ſuſapiendã grati

eius hcipue ꝓponunt circa feſtũ pa/
ſcale:ideo iĩmediate ante ſolẽnitate,ʒ

tię aptũ:⁊ quia ſignificat᷑ ꝙ ad gloꝛ/

vite hſentis venimꝰ ſicut ⁊ Chꝛiſius

lotMumo ſic.· Temptare eſt experi /

niſi ce re ignota:ſed virtus Chꝛiſti
erat etiã ðdęmonibꝰ nota· Vicit᷑ eniʒ
Zuce.iiij · Chꝛiſtꝰ non ſinebat dę/
monia loqui · quia ſciebat ipſum eſie
Chꝛiſtũ: ergo videtur ꝙ non fuerit
cõueniens Chꝛiſtũ temptari ¶ Se/

cundo ſic· Id hoc Chꝛiſtus venerat

ut opa diaboli diſſolueret · hm illud

diſſoluerer opera diaboli·ſed nõ eſi

eiuſdem diſſoluere opera alicuius et

ea pati · ergo videtur incõueniẽs fuil
ſe ꝙ Chꝛiſto pateretur ſe temptari a
Diabolo · ¶ Certio:Criplexeſt tem/
ptatio·ſcʒ a carne qa mũdo:⁊ a Dia/
bolo ſed Chꝛiſtus nõ fuit temptatꝰ
neca carne nec a mudo:ergo etiãa nec
Tebuit temptari a diabolo/¶ Quar
to · Dĩis Chꝛiſti acno eſt nra inſtru/
ctio · ergo Chꝛiſtus ꝑmittẽdo ſe tem/
ptari a diabolo videt᷑ dare nobᷣ viã
ꝙ exbibeamꝰ nos temptatioibꝰ qð
Wegterea
hic arguit᷑ cõtra aliqua quę dicunt᷑
in lr̃a euãgelij ¶ Et pmo cõtraillud
ꝙ dia bolus aſſũpſit Chꝛiſtu ſup pin
naculũ · vel ĩ montẽ excelſũ · Hoc enĩ
audire bũanę hoꝛreſcunt aureſ. ergo
non videt᷑ còueniens ¶ Quinto nõ
videt᷑ poſſibile · ꝙ Chꝛiſtꝰſup pinna/
culũ tẽpli ſtatui potuerit qͥn ab aljs
videret᷑. Item nec aliquis mons taʒ
altus inuenit ut inde totmũdus in/
ſpici poſſit· ⁊ ſic ex eo non potuerunt

Chꝛiſto oĩa regna mũdi oſtendi·er-

go videtur ꝙ incõuenienter tempta
tio Chꝛiſti deſcribat᷑ ( In oppoſuuʒ
eſt euangeliũ ſᷣſens.Reſpodeo di
cendum . ꝙ cõueniens fuit Chꝛiſtũ ſe
Pmiſiſſe tẽptari a diabolo · Quęcõ/
cluſio oſtenditur ex muliPꝛimo ut
nobis cõtra temptatiões auxilũ fer/

ret.· nde Gꝛegoꝛins in Dmelia

Non erat indignũ redemptoꝛi nro
ꝙ temptari voluit qui venerat etia,z
occidiut ſic tẽptatiõeſ nr̃as ſuiſtem
ptatiõibꝰ tpalibꝰ vinceret · ſic moꝛtẽ

DicttE

poſt. 4
p
nn
megt
Nbept

entan

nſe⸗
Alut.

ſutute
nclen
le Cart
dosin
nonsy

Dug

cturad

faen q

titiboun
ſcnlltu.
fonesno
Turneye
Chtiche
ſonbcſe
iChrſt
Gttune
gemaſe
uds
ſecurab
Sece
munena

poc

Tiaideo

lut Etbt

Rone
Conpt

ſetanln

temqn

ſonce
fatioe

ſolnen⸗
ageng
bꝛispe

ullin

Chbeic
tenz,
at de⸗
ſmeſe
use
t bnlllud
flsiut
ſelnoͤeſt
Maiuset
emösfuif
mptan
1dm/
NAd
dnu

DIU
tölloſenn
genobyi
notbe
Seen
e dienn
Otraullucd
züſßpin
Vocen
a
Duimond
