re dicit · Miere · viij · Doloꝛ meus ſu⸗
per doloꝛem · in me coꝛ meum merẽs

Bis expᷣmit doloꝛẽ· qꝛ doloꝛi coꝛdis

debet addi doloꝛ pęnalis ſatiffactio/

nis · Nõ en ſufficit velle pgnitere dã

tpᷣus habemꝰ. ſicut nõ ſuffcit ſe velle
expedire de debito niſiſequat᷑ ſolu/

tio · Seqᷣt · In me coꝛ men merẽſ· Ci

moꝛ eni contritionis eijcit ſoꝛdes ab
aĩa · Exemplũ toꝛrentis qui oĩa obui
antia ſuo eijcitimpetu· Exemplũ de

Maggdalena quęꝑ flumĩa lachꝛy/

marũ lauit maculas peccatoꝝ· Et de
aqua ꝗ ignẽ extinguit. Et de medica
mẽto qͥd doloꝛẽ lenit ¶ B
cebeat eſſe doloꝛ cõtritionis dicitur
Vlſee · xiij · Colligata ẽ iniqtas effraĩ
vinculo .ſ· malę volũtatis · Exemplũ

xe vinculo qð ita ligat faſciculuʒ ut

nec vna palea decidat · Et de circulo
qui tm̃ ſtringit doliũ ꝙ vnica gutta
nõ põt exire niſi pᷣuſ ꝑpfoꝛet᷑· Sequit᷑
AVbſcõditũ eſt ꝑeccatũ eiuſ·ſicut gla
Dius in coꝛde · Exemplũ de ſtulto qͥ

gladiũ nõ pmiſit exhi de coꝛpe vſq;

ad veſpam ⁊ in cõtinẽti moꝛtuus eſt
Peccatũ in aĩa ſerpxẽs ẽ in ſinu vel ve
nenü in ſtomacho· vel latroneſin do
mo · Seqͥt· Doloꝛes parturiẽtis ve/
ment ei · Nota ꝙ mulier cũ delecta⸗
tiõe ↄcipit · ⁊ cĩ vxebemẽtiſſimo dolo⸗

re parit ita ꝙ nõ eſt ita mẽbꝝ mimũ

in coꝛpoꝛe qð nõ ſatiſfaciat· Cuʒ enĩ
omnia membꝛa fuerint inſtrumenta
Vltioꝝ · debent eſſe ſimul inſtrumẽta

pęnitentię.· Exemplum de maggale/

na ꝗ tot ſe fec ſacificia qͥt huit ðle
ctamẽta JIſa · xiij · Toꝛtiõeſ ⁊ doloꝛel

tus autẽ

ſcnebut
teme
connpal
nicem d
ſipatit
adquen
diengi
glignn
ſinustt
nibuſi
gcinuice⸗
Nngo⸗
aenpüͤt
obſego)
meriunn
acaptn
tituren
budi⸗
turadu
nato⸗
gtenitr
ſneterott
lantpnn
mane⸗
ſcbunt⸗
Dutis
Puges
nha
ove
nelae
moi
liheel
bunt.
Cauttni
cE⸗
N
Ti
NRRN
plär
quo
nfos
ſetu
chpn
man
infüm
aaput
Nuitei⸗

engſen
nndd
kichti

Gtimrolis

eiſio .
emensſp.
Num meris
Nloictds
Sſauſfacio,
Penüe da.

iſegnutſoln

Mümi
Natſndesd

Gqrioinobi
Crempläde

umnis lacb)
r Etr

tneclcs

Ens ante
1s dictiſr

neffnf
Crmplä
ſaalzut

bdlo.

magen
et Ggtit
ainſſang
lim ſnlo
rcopen
inoruseſt
e
woncſin do
ſtunietis e
ra Wecta
tlimo d
nidr nini
nct Cai
Gtinſtuman
nol inſmne
nngtl
iiuchunc
wöc

Bolos

tenebũt quaſi parturiẽtes dolebunt
(Vten eſt doloꝛ aſſumẽdus.ij. doloꝛ

compaſſiõis· Meẽbꝛa ſiquide adin /
uicem doloꝛibꝰ ſuis condolẽt:vnde

ſi patit᷑ vnu mẽbꝛũ ·ſtatim aꝑitur os
ad querendũ remediũ:auris ad an/

Diendũ:oculus ad videndũ:manuſ

ad ligandũ · Cu igit᷑ oẽs vnũ coꝛpus
ſimus in Chꝛiſto.alter autẽ alterius
mẽbꝛa.ſicut dĩ RAhoma.xij· e bemꝰ
adinuicẽ compau:ſin aũt:non ꝑptine
mus ad coꝛpꝰ Chꝛiſti · Hmꝰ wioꝛs
exemplũ habemꝰ· C bꝛen · pᷣ. audite
obſecro vniüſi ꝓpli ⁊ videte doloꝛeʒ
meũ· iuuenes meia vᷣgies mee abiert
in captiuitatẽ · Dide ꝙ mag eõpa/
titur muenibꝰ ⁊ vginibꝰ q̊s ca ptiuna

bat diabolus · talibꝰmag inſidia

tur adulariuſ:Eſt eni diaboius ſicut

Vnatoꝛ qui dlicatioꝛa quęrit aĩalia

qꝛ etiã ꝑer tales mag lucrat᷑ qñ ſunt
in exercitu ſuo · Sed pauci ſũt qͥ do/

leant ꝓximis ·ſimiles canibꝰqui ꝑcuſ

ſum canẽ ⁊ vlulantẽ oẽs lacerãt ⁊ P/
ſequunt᷑ ⁊ moꝛdẽt:C ũ eni abũdant
Diuitijs viſitant᷑ frequent:qñ fuerit
panꝑpes condẽnant ⁊ abijaunt᷑· Cx⸗
emplũ artoꝛis quę dilgenr oblerna
tur ⁊ vilitat᷑ qñ fructꝰ eſt ĩ ea ſed ab/

lato negligit᷑⁊ exponit. vt patetĩ vi/

neiſ quę daudunt᷑ tꝑe fruduũ.⁊ poſt
modũ exponunt᷑: Exemplũ ð monia

li quę ſoꝛoꝛi pgnitenti ꝑeccatũ expꝛo/⸗
bꝛauit · ⁊ non longe poſt euʒ nbaldo
clauſtrũ exiuit · In qua cõpletũ eſt il/
lud Ecqxxvij · Quioblectãt ⁊c Itẽ

qui denudat arcana amici perdit fi/
⁊c · ¶ Itẽ eſt doloꝛ ſuſtinedꝰ. Hic
eſt do loꝛ aduſitaſt mudang hniꝰexẽ/
plũ habemꝰin capite nr̃o Chꝛiſto · S
quo dicit᷑ Iſa·liij · DPere langnoꝛes

nẽos ipſe poꝛtaui· doloꝛeſ nro ſup⸗/
ſe tulit · Scimꝰ ꝙ non eſt poſſibile ꝙ

caput doleat⁊ mẽbꝛa ſine doloꝛe re/
maneãt · m illud poeticũ· Cũ caput
infirmat᷑ cętera mebꝛa dolẽt · Cu igit

caput nr̃jm Chꝛiſtꝰ tot doloꝛes ſuſti/

nuit · iuſtum eſt ⁊ qſi neceſſaniũ ꝙ do

loꝛes in pñti ſuſtineamꝰ. aliter en
familia eius eſſe nõ ppſſumꝰ· Vnde

ce bono milite dicit Job. xiiij. Caro

eiꝰ du vinit dolebit ⁊ꝛc.ij. Machab ·

Vj· Duros coꝛꝑis ſuſtineo doloꝛeſ:
Eit igit᷑ hic doloꝛ ſuſtinẽdus· Ecq ij

In doloꝛe ſuſtine. ⁊ in hũilitate tua

patientiaʒ habe qm̃ in igne ⁊c· Dẽs

eni ad doloꝛẽ naſcumur· vᷣm illud · ſv·

Ego ſum paupꝑ ⁊ dolens manꝰ tua
ſuicepit me · Jdeo puer tãcᷓ ſui ꝓpbe

ta Toloꝛis naſcit᷑ ploꝛans· Exemplũ

pugilqui nudus ⁊ inermis aggredi

tur bell · Exemplũ cæ illo qmni de fra
ſua mittit᷑ ĩ exiliũ· Et incarcerati qui

ꝓgreditur ad ſuꝑpliciũ: Itd h̊ em na
icimur vt in cõtinua pugna ſimꝰ. vt
in exilio viuamus⁊ vt loꝛem Dñni⸗/
ce moꝛtis ſentiamus Nopter h̊ etiã
Dicitur Hieremię xx· Quare de vul

ua egieſſus ſum videre laboꝛẽ ⁊ co/

loꝛem; ¶ IEtem eſt oloꝛ ab woꝛrenduſ

Et hic eſt doloꝛ reſolutiõiſvltime.ðᷣ

quo dicit᷑ in · Defecit in doloꝛe vi⸗
ta mea: De q etiam Larach. ij · QRõ
audierütvocem tuã domine:Ct ecce
moꝛtui ſunt in doloꝛbus peſſimis ·

Malus eſt doloꝛ moꝛtis ·quia ſepa
rat a poſſeſſiõibꝰ: Jõ timẽdꝰ.qꝛ ſubi

tus · Neioꝛẽ doloꝛ moꝛi.qꝛ ſeꝑat ab

amic: Jõ timẽdꝰ · qꝛ ſubiꝰ. Neſſimꝰ

ẽ loꝛ moꝛꝗ:q; ſeꝑat alaʒ a coꝛpoꝛe
Jõ timẽdꝰ.qꝛ ſubiꝰ· Exẽplũ de ſcin/

tilla ꝗ cito extinguit᷑; Et ð fſumo qͥ a⸗

to euaneſcit · Et ð roſa ꝗᷓ cito rubet ⁊

ſtati marceſat.· Theſſal. v Cü Dixe /
rit pax⁊ ſecuritaſ tũc repẽrinꝰ ſupue/
niet iteritꝰ· Ecce · ꝙ ſubitꝰ icertꝰ. Ex
emplũ ð fulgure ꝗqðĩ iſtãti viſſoluit
magnam turri · ſeq?t Quaſi doloꝛes

pturieq. Ecce · ꝙ Fuiſſimꝰ. In partu
qdẽ ruptis carnibꝰ exhit᷑ fetꝰ a vetre
ſ i moꝛte cuiuſſibʒ exhit᷑ tota aia de
coꝛpoꝛe ⁊ non effugiet · Ecce ꝙ doloꝛ

iſte perpetuꝰ ẽ vel neceſſarꝰ. Mira/

bile ẽ ſi tales euadere pñt qͥs ex vna
ꝑte diabolꝰex alt᷑a moꝛſ circũdãt · R

Circũdederũt me doloꝛes moꝛtis ⁊c

* ðM

Sũt em aliqua quę Rſinũt eſſe · ſed
non penitus. Sic nos videmꝰ ꝙ de
coꝛio aialiũ fiũt ſtelares⁊ alia vſibꝰ
hũanis neceſſaria · Sed cadauer ho
minis ad nihil aliud erit neceſſariuʒ
vſq; dum poſt generaleʒ reſurrectio/
nem conſolidatũ fuerit ꝓpter h dicit
P· Deficiãt peccatoꝛes a terra⁊ iniq
ita vt non ſint · Ecq · xiiij · Hẽ opꝰ coꝛ/
ruptibile ĩ fine defidet· ⁊ q oꝑat᷑ illð
cum illo pibit: ¶ Item eſt doloꝛ pca/
nendus:Et h̊ eſt doloꝛ dãnationis
terne⸗ huc doloꝛeʒ aggrauat acer/

itas incõpabił. IJllic em vlulabũt

miſeri pꝛę doloꝛe ſicut lupus in ꝑedi/
ca captus·ſicut vꝛſus excoꝛiatꝰ· Ila·
lxv · Serui mei laudabũt pꝛę exulta/
tione coꝛdiſ:⁊ vos ſ̊ anguſtia ſpiritꝰ
vlulabij· Et Hᷣ ſignificat᷑ oꝗqᷣxvi ·
vbi dieit ˖ ꝙ manducabunt linguas
ſuas h doloꝛe qd ſcipue tangit fal/
ſos aduocatos. I ggrauat etiã hũc
do loꝛem anxetas imitigabil· Nulli
enĩ erit ſpes alleuiatiõis ꝓpr qð ſub/
ingit· Plaſphemabunt ceuũ a q̊ nul/
lum expectabũt remediũ ſimiles de/
ſperatis. Ipoqxvi · Plaſpbemauerft
deũ celi doloꝛibꝰ ⁊ vulneribꝰ ſuis
Dẽs em medici ð toto mũdo nõ poſ
ſut eis adhibere medicinã Hieremię

xxx· Inſanabilis eſt doloꝛ tuul ꝓpter

multitudinẽ iniqͥtatũ tuaꝝ· Sggra/

uat inſuꝑ hũc doloꝛem ęternitas in

terminabilis· QNulla quidẽ ſpes erit

euaſiouis · Cüc eni dicet᷑ eis cũ deri⸗
ſiõe ullud IJſaix·. l· Ambulate l lumie
ignis ⁊ in flãmis q̃ͥs ſuccẽdiſtis vob.
in doloꝛibꝰ doꝛmien · ſi doꝛmit · ſup/

ple · qd erit ipoſſibile.· Quis eni woꝛ/
mierit iĩ igne vel in tãto doloꝛe: Cũc

Dicent miſeri illudpvg.· Doloꝛes infer

ni crcũdederunt me ⁊c · a qꝗᷣbꝰ liberet
nos ⁊ introducat in gloniã ſuam om/
nipotes deus · ¶ De Elemoſyna

.
7
7
/

4

Elemoſyna

Zemoſyng
tebet dari feſtinant abua

ter· qꝛ qͥ ito dat · bis dat. Nꝛoũ ·iij·

Ne dicaſ amico tuo vade ⁊ reů=tere

cras dabo ?·:cñ ſtatim poſſiſ dare· Et
Ecq· iiij · Coꝛ inopis ne afflixen ⁊ nõ
ꝓtrahaſ donũ anguſtiãti¶ Fttẽde/
re hic debet illi qui ꝑ manꝰ ꝓpꝛias in

vita ſua nihil volũt diſtribuereſed

p manꝰ alienas poſt moꝛtẽ ſuã expe/
ctantes· quia tũc fiet eis candellũ de
farina ſua cũ moꝛtui fuerit·⁊ medici/
na tur eis poſt moꝛtẽ cõtra cõſiliũ

ſapieni Ecq/ xviij· Ilnte languoꝛem
adhibe medicinã · Melioꝛẽ vna can

ela ante qᷓ; retro Duę · Elemoſyna

Zcedit aliquẽ ſeruãs eũ ne cadati lu

tum vel foneã · Illa queę fit poſtmoꝛ/

tem · eſt ſic lucerna quę fert᷑ alicui pꝰ

tergũ quęnõ cuſtodit eũ qͥn cadat in

foneã inferni. Tuguſtinꝰ. Conſide/
rate fratreſ q; multi ſubito bona oa
pdiderũt quę ſtudioſe recondebãt

7 q;tũ taleſ pęnituerũt:quia nõ au/⸗
Dierũt ↄſilin dñi · Da panꝑibꝰ ⁊ ba
bebis theſaurũ in celo · Chꝛyſoſtomꝰ

Illic cõgrega ſubam tuã vbi pꝛiam
habes qui eni collocat theſaurum in

terra nõ hʒ quid ſperet in celo· vt qͥd

eni reſpicis cęlũ vbi nibil habes re/

poſitũ: Quis iudicaret paupem di/

nitem · cui in alieno hoſpitio ſeruitur

auro ⁊ argẽto ĩ menſa · ⁊ nihil licet ei

cxrtra poꝛtare · Job · xxvij · Vineſ cum
Toꝛmierit nihil ſecũ affert · Nõ ſunt

bona hoĩs quę ſecũ ferre non poteſt ·

ſola mia comes eſi defunctoꝝ · Higiẽ
tuũ reputa ꝙ paupenibus erogaſti.
Quicqͥd ꝓ mũdo feceris totũ ꝑditũ

habe · Mũdus eſt tanq;ᷓ burſa pfo⸗

ratavbi quicqͥd apponit᷑ totũ elabi/

tur · Rggei . ᷣ· Qui cõgregauit mer/

ces miſit eas in ſaccũ ꝑtuſuũ· In mer/·
cibꝰmag lucratiuiſ ponũt mercatoꝛeſ

nũmos ſuos.⁊ in terra magfſfertili ia

cit᷑ ſemen · Mercatoꝛes eni diligẽèter

attendũt cui mag credant merces ⁊
vbi exponant · Sic⁊ ſaas cui credas

credẽtias tuas · ⁊ iſti ſoli cõmitte qui

—

lle

Ptisid
jtapius⸗
aentusſu
ſernarey
gelupte
cincntal
ſmaßn
fatione.
Ootun⸗
tua iablox
undemo
Praltſſin
Giſuaed
ünhlrer
ſetnenlere
ſcataer
eſtomico⸗
inbne⸗
lationet
gliqntmn
obolunp
ceuti n.
nitu
uspaope
ſen
n diues
lereturꝛ.
gicqd de
Cded
(bpſoſo
Dcis:
quareno
metipſuc
rumqoet
Quinnol
seil
Nuönci⸗
baiseſt
Kyna
ltarcne
parun
mnuitan
fation
niin ſt
gemis
paupi
infutn

Mernei

wſildn
fimrni

buns püiz
Mlmnborrt
loreſai
cngeli
emedia,
CGtnn cöſli
kbugihen
iaan
Cemoffnn
ulemae

eünendt

Aus ftſnen

Neſert n-

teinadnn
ins Conicr
iolonoi
emwndebit
gniz noga/
npib' h
Cbrpſofon

niüwbiiian

tmimmumin
tnco ͤd
dldedsre⸗
monen d
vppitoſenin
1Anhllckd

j Docſan

m No ſunt

Nrnonſvteſt ⸗

ingop bigt
Procfogiſt
nmstoni gain
zöderiad
ontt tortla
SeSN
ihr
Mitmanl
oai di
dantmme
usls

cinct

Elemoſyna

potẽs ẽ depoſitũ tuũ buare .· Scio in /

q̃t aplus · ij· Cimothᷣ· pᷣ̊ cui credidi

certus ſum quia potẽs ẽ depoſuũ meũ
ſeruare vſq; in illũ dieʒ · Iteʒ ſemen
gelu pꝛeſſum ⁊ retardatuü vberiꝰ fru/

ctificat aliqñ· Sic elemoſyna ꝗ̊ adů/

ſitate pᷣmitur maioꝛẽ habet remune/
rationẽ.⁊ illa cui ðtrahit᷑ · q;ᷓ; quę lau
Datur. Matthᷣ· vj . Sit elemoſyna
tua ĩ abſcondito ⁊c ¶ Secudo debet
Dari elemoſyna abũdant᷑.Ecq:xxxv
Da altiſſimo ſᷣm donatüũ illius·ſicut
ſe? ſua dit tibi:ſic tu⁊ te⁊ tia Siẽ
eni nihil retinuit erga te.ſic ⁊ tu mibil
retineaſ erga ipſũ · Sic fuit tibi largꝰ
ſic ⁊ tu ei:¶ obięiiij Quõ potuer ita
eſto micoꝛs·ſi muliũ fuerit abũdant
tribue · Nuliꝰ poteſt ſe excuſare a col

latione clemoſyng · licet paupꝑ ſit · c

aliqñ tm̃ placeat deo ſi pauper dat
obolum pꝛo deo · ſicut ſi diues daret
centũ denarios· Exemplũ de paupe
vidua Mar · xij · Libent᷑ emeret ali/
quis pauꝑ carnes vel vinũ ſi tm cre/
Teret ſe habiturũ ꝓ vno denanio q̃n
tum diues ꝓ centũ ſolidisp · Juſtꝰ
miſeretur ⁊c · glo · ſemper eſt iuſto ali⸗
quid qð debet · ſaltẽ oꝛonẽ. Matth
x· Qui dederit calicẽ aquę frigidę⁊c
Chꝛyſoſtomꝰ. Si videris inopem ⁊
Dixeris: Juuenis ẽ ⁊ ſanꝰ nihil agit
quare non laboꝛat · Hoc dic ad te/
metipſũ cuʒ ſanus ſis.⁊ nihil ag eo/
rum quętibi deus adiũvxit:qͥ dicit t·
Qui no laboꝛat nõ mãducet · Si di
cas:dedi ſemel vel bis Quid ergo:
Nõ indiget rurſus abari qꝛ ſemel ci/
batus eſt · pone ventri tuo has leges
Itẽ vinea illa libentiꝰ ſũptuoſe co/
litur quę bonũ vinũ affert qᷓ illa que
parun vl nibil · Sic pauꝑes magiſ
inuitandi ſũt q; Diuitesqꝛ remune/

ratio maioꝛ hẽbit᷑ · Melius ẽ lucra
ri in ſtupis ⁊ veſte vili qꝙ; perdere in

gẽmis ⁊ ſtarleto · Sic eſt meliꝰ dan⸗
pauꝑibꝰ vilibꝰqᷓ; Diuitibꝰ. de qͥbꝰ
in futuro nullũ lucrũ habebit᷑ · Luc⸗

diẽ oñs

Ebꝛietas

xiiij · Cũ faq cõuiuiũ aut cenã nolivo

care amicos diuites ⁊c ¶ Item cre/
Ditoꝛ dando pecuniã ad vſurã plus

lucrat᷑ q; debitoꝛ·ſic qͥ dat elemoſy/
nam lucrat᷑ magis qᷓ;ᷓ ille qui accipit
Diuites autẽ qd tribuũt pauꝑibus
ad vſuram dant ceo · Nꝛoů · xix · Fg

nerat᷑ deo qui miſeret᷑ pauperis· glo·

centuplum accepturꝰ. Icc.x. Dea/
tius eit dare qᷓ; acapere ¶ ¶ertio de

bet dari elemoſyna hylarit᷑ ⁊ inten⸗

tione bona · ij · Con · ix Non ex triſti/
cia aut ex neceſſitate· hylarẽ datoꝛẽ
Diligit deus · Chꝛyſoſtomꝰ. Cuʒ tali

vultu reupit dens ea quęfacs cum
quali facis· Jõ d Ecq/xxxv· In om /

ni dato hylarẽ fac vultũ:quia bonꝰ
vuliꝰ valet vnũ ferculũ. Qui arridet
ſpeculo⁊ ſpꝑeculũ ei · ¶ Itẽ oculus intẽ

tioni ſdebet ſemꝑ pꝛęcedere manum

oꝑationis· Ideo ſolet dici operario
Attẽde manibꝰtuiſ:Si carpentariꝰ
Pcuteret ex vna parte ⁊ oculũ verte/

ret ex altera · foꝛſitan ſe lederet:nec re

ctum rer Rehlaon vel ſcri⸗
ptoꝛ · PHou· iiij · Palpebꝛę tuę pꝛęce/
Dant greſſus nos. Weneng. 364
detur refert · ſed qua mẽte · regũ equa
uit opes aio qui exiguũ tribuit ·ſed li
bent · Qni ſic micos fuerit:mĩiam cõ/
ſequet᷑ Matth· v · Cũ mia dei fons
ſit· mia nr̃a rinulꝰa fonte mĩę dei fin
entis · quõ eſſe poſſet ꝙ riuulus mie

flueret ad ꝓximũ:⁊ fons dinę nobis

ſiccus eſſet · Auguſtin?. Flumẽ riuis
⁊ fons ſiccabit᷑.quaſi diceret· Non
poteſt eſſe quia riuus deſcẽdit a fon/
te · vnuqͥſq; talem indulgentiã acce/

pturus eſt a deo:qualem dedit pꝛo/

xuno · De Ebꝛietate ;

pueniũt ex ebꝛietate ˖ Pꝛi/
znd guamẽ nature · DVñ
uce xxj · Attẽdite ne gra/
uent᷑ coꝛda vĩia crapula ⁊ ebꝛietate ·
Gꝛegoꝛiꝰ Quãto coꝛp Impler to

Ellta mala

minoꝛat᷑ ia ¶ Secundu eſt luxuria

Pꝛoub· xx · Luxunoſa res vinũ zc ·
Hieronymꝰ· Penter mero eſtuans

cito diſpumat in libidinẽe Wen
eſt ſeruitiꝰ oĩinʒ vitio ꝝ · Nulli ꝑeccato
poteſt reſiſtere qui captꝰ eſt hoc vitio
Diabolus qui tenet eũ ꝑ os ducit eũ
quo vult· Galienꝰ. Ebꝛius ſeruꝰ eſt
olum peccatoꝝ qꝛ ex quo diabolus
cepit poꝛtam caſtri defacili totam fa/⸗
miliam ſuã introducit: Seneca : Ho
luptates inter res viliſſimas pcipue
extirpa·quę moꝛe latronũ in hoc noſ

amplectunt᷑ut ſtrangulent¶ Quar

tum eſt · qꝛ reddit non ſanũ hoſem ſᷣ
ſtultum · Seneca.Ebꝛietas nihil ali
nd eſt q; volũtaria inſama. Culliuſ·
Kecta mente vti nõ poſſunt: multo
vino ⁊ cibo replen · Vſee · vij · Ceꝑe⸗
rũt pᷣncipes furere a vino.Cuintu
egeltas· Ecꝗ xix · Operarꝰ ebꝛioſus
nõ locupletabit: Et Hꝛonxxj · Qui

Diligit epulas ĩ geeſtate enlrd amat

vinũ ⁊ pinguia nõ dita bit᷑. ¶ Sextũ
eſt fames · Dſee: iiij · Comedẽt ? non
ſaturabũt · Hieronymꝰ. Boluptas
habitafamẽ nõ ſatietateʒ parit· ſed
fetoꝛẽ ⁊ coꝛruptionẽ · Si qͥs hĩet vaſ
qð coꝛrumpꝑet vinũ qñ eſſet in fuſuʒ
ſtultus eſſet ſi de melioꝛi in eo infun
deret · Cale vas ẽ coꝛpꝰhũanũ quic/
q̃ͥd infundit᷑ totũ coꝛrũpił ⁊ fetidũ ef
ficit᷑· Joelis. pᷣ. Nlulate qͥ bibitis vi/
nũ in Dulcedine qm̃ perijt ab oꝛevio
Gꝛegoꝛiꝰ.Ebꝛietas ẽ blãdus demõ
Dulce venenũ · ſuaue petim̃ · quã qͥ ĩ ſe
hbʒ nõ ſe hʒ·qᷓ; qͥ facit nõ faut pecca/
tum. ſed totus eſt pꝑeccatũ · Exemplũ
de illo qui poſt ebꝛietatẽ voluit ma/
trem oppꝛmere? patrem occidere ·
Be Erubeſcentia

Ent quidã
qͥ mag erubeſcũt de bona
oꝑatione qᷓ; de mala:qui

Vel vmbꝛza arboꝛis terrent᷑ non an⸗

Erxrubeſcentia

/ ſunt ſiẽ eq vmbꝛatiles · q ſonitu folij

dent traſt ire · R armigeri qͥ eqͥs eqtant

faciũt eos tranſire frequent ploca ꝗ̊
foꝛmidãt Sic⁊ iſti facẽ deberẽt ut ea
uę magi fonnidãt frequẽtiꝰ facerẽt
Prem̃t ſicut pueri q terrẽt ad latra/
tum catuloꝝ qꝗ moꝛdere adhuc neſci
unt ˖ Seneca · Mutoꝛitatẽ habemus
ſenũ · ̊ vitia pueroꝝ: nec tm̃ pueroꝝ
ſed infantiũ.⁊ illi leuia foꝛmidãtſir/
riſiones·hi falſa ·quia reputãt dede/
cus q̊d honoꝛ eſt·ſ.ſeruire deo· nos
vtraq;· D qᷓ; ſtrenui milites q ꝓpter
latratũ canũ cuſtodũ gregis diaboli
Terelinquũt dñnm ſuũ · certũ eſt ꝙ fu/⸗
gerent ſi viderẽt gladios ⁊ enſes ve/
nire cõtra le· Si aliqs de militibꝰ re

gis ipſo petẽte ab eo ſernitiũ de bitũ

nõ auderet ei ſeruire · qꝛ inde bomĩes
loquerẽt᷑ · ¶ ꝓpt᷑ h̊ feudu qð a rege te
neret pderet·ſiultꝰ reputaret᷑·q̃nto/
maglule q ρ—baà etractoꝝ dimit
tit ſeruire deo ſuo.¶ Itẽ ſũt quidaʒ qͥ
erubeſcũt de confeſſione ⁊ depęenitẽ⸗
tia · q̃d ideʒ ẽ ac ſi erubeſcerẽt ma/
nuü lotione · T de debitoꝝ ſolutiõe ·
vulnerũ ligatura ⁊ ſanatiõe¶ Item
nullus eſt qꝗͥ ſane ment ſit qͥ claudicã
tem nõ contẽnat ſi videat ſe irrideri
ab eo de hoc ꝙ recte incedit:⁊ qͥ non
iudicet eũ fatuũ·ſi ideo velit claudi/
canti aſſilari quia ab eo deridet᷑. Itẽ
nõ eſt vituperiũ auro ⁊ argẽto ſi iu/
menta nõ apꝑꝓpꝛeciãt · qꝛ neſciunt eſti/
mare niſi fenũ ⁊ ſtipulã ⁊ hmõi.Hꝛo

uerbᷣ·xiiij · ¶Kmbulãs recto itinere de

—

ſpicit᷑ ab eo qͥ infami ẽdit᷑ via. IJtẽ

talis erubeſcit de eo ꝙ ſanꝰẽ. alijs le/
pꝛoſis · de H ꝙ mudus ẽ · alijs detur/

patis ˖ de hoc ꝙ ſtat alijs cadenubꝰ.

Igdeo dicit Seneca · Sit tibi tã tur

pe laudari a turpibus qᷓ; ſi lauderis

ob turpia · Seneca · Nũucq; multis ſᷣ
quibus placeas cogites · letioꝛ eſto

quotiens diſplices malis· ⁊ maloꝛũ

te eſtimationes malas veram tui
laudem deſcrib e ·

ſewlale
Hülier⸗
noſt
akenme
Gouner
afecan
tmesſo
fexecg
nplun
onta
guu luh
lret O
Unditut
menon⸗
Gigsape
Neum0
ſteſt⸗al
Kecaden
Cumidt
alalſain
imoppta
nobisin
clto infi
nusing
Minig
Pin
Crdois
fnwan⸗
ante
tam
Ulant
plani
eſtmi
cexĩ
mali⸗

gken
Amnang
Aifnri
keachunc
M
ertnppen
ſencitei⸗
porit de
ir No⸗no
ste

nens dbe
müeſtqfa.⸗

Nlenſes⸗
Amiidi
lenmtüRbri
Gundeboni
igdane
potareri
Wacorden
Eiitgutn
Me Npgni
ſerit dem

vrſolnnöen

neſoen

ſtacuucici

denſe inden
NWdtAnon
w Wdnd,
O rd
rngiton
Gencſcunteſi
litbnöi pr

ne,

tna N
luiansle/
eins Atur⸗
isadennb
„Hämhrtam
1
ſichnn⸗
itrs⸗Knat
nilisl nil
nas

Exremplum

— Boirr DWD

exemplũ nobis relinqͥt ma/
2 lon 1 bonoꝝꝑ: Maloꝛuʒ vt
caueamꝰ ꝗ peccato inobediẽtięquia
ꝓpter inobediẽtiaʒ moꝛtẽ incurrimuſ
temꝑalem · Zach· xiij· dam exem/
plũ ab adoleſcẽtia mea · Qui vide/
ret medicũ aliq̃ potiõe moꝛi nõ libet
boſt ipſũ de illa biberet · Sic qͥ videt

Rlatũ ſuũ vel patrẽ vel alii malo ope

re vel alio veneno peccati moꝛituruʒ
ſpnaliter · nõ debet eñ ſequi · Job · vj·
Vn guſtare poterit qs qͥd guſtatum
affert moꝛte: ¶ Item lodomite relin/
quunt nobis in exemplũ vt caueamꝰ
a peccat᷑ carnalibꝰ:ij · Hetri · ij · Ciui⸗

tates ſodomoꝝ gomoꝛreoꝝ in eine

rẽ redigẽs euerſione dãnauit. ¶ Ex/

emplum eoꝝ qui impie agunt · Qui

videret aliquẽ in igneʒ cadere vel in
aqua ſubmergi nõ ſequeret᷑ eũ ſ̊ vi/
taret · Sic nec iſti nec alij ſũt in imi/
tandi ·ſicut dicit glo:qꝛ ex eoꝝ imita/
tione moꝛs ſequit᷑ terna· Exodi xxj.

Siqs aperuerit cſternã ⁊ nõ operue
rit eam ⁊ ceciderit bos vel aſinꝰ in eã

id eſt · aliqs ſimplex exẽplo alterius

peccauerit· dñs ciſternę reddetei p/

cium id eſt· condignã pęnitentiaʒ·
aĩal ſuũ moꝛtnũ erit: id eſt pꝑeccatũ ei
inputobit. It⸗
nobis in exemplũ ut caueamꝰ a ꝑec/
cato infidelita· Heb. iij · Feſtine/
mus ingredi in illã requiẽ:ne qͥs inci

Dat in ipſum incredulitat exempluʒ

glo. in qua pꝛes nr̃i fuerũt qͥ ꝓpter in
credulitatẽ ſuam terrã ꝓmiſſiõis nõ
intrauerũt· Qnñ illi qui ſciũt viaʒ er/
rant · non eſt min ſi illi qͥ neſciũt errãt
⁊tamẽ fatuus ẽ qui ſcient᷑ ſequit᷑ de⸗
niantẽ · Itẽ libꝛi qͥ ſcripti ſũt ab exem

plaribꝰ falſis ſolet eẽ falſi:⁊ideo nõ
eſt mirũ ſi multi ſũt mali ⁊ coꝛrupti.
q; exẽplaria eoꝝ · ſ.pꝛelati⁊ parentes

mali ⁊ coꝛrupti ſunt · Hiere · v · Ibo

tẽ filij iſrael ꝓponũt

igit ad optĩates Et ipſi ſcõfregeft

iugũ ⁊c·; Si ſacerdos vineaʒ ſua qñ
floꝛere incipit vindemiaret nemo ex/
emplo ſuo ſimilit᷑ de ſua faceret.quõ
ergo exẽplo illiꝰ nolles denariũ amit
tere · ſic exeplo illiuſ non debes aiam
amittere. Bte ſivi
mercatů facere · exẽplo illiꝰ caues tibi
ce ſimili · Peut? xviij · Caue ne imi/

tari velis abominatiõeſ gentiũ¶ Itẽ

ꝓPonit᷑ nobis ĩ exèp lũ iniue ut ca⸗
ueamꝰ a peccato inſta bilitat.qꝛ non
ſteterũt in pęnitẽtia ·. Naum. iij. Po/
nam te in exemplũ ⁊ erit oĩs quivide
rit te reſiliet a te 2 dicet vaſtata eſt ·
SBendo mẽoꝛia ſanctoꝝ ⁊ bonoꝛũ

relinquit᷑ nobis in exemplũ ut tenda
mus ad vtutes · Pebemꝰ en reſpice
re ſanetos qui nos ſceſſerũt ut defe /
aus nros cognoſcamꝰ. Job. xxriij.

Eteni reſpiciet hoĩeſ. ⁊ dĩcet · peccaui
⁊vere celiqui:⁊ ut dignꝰ eram nõ re
cepi · Et nota ꝙ dicit reſpiciet · ſic an
tiqua exercitia reſpiciũt᷑· ut pꝛa uitas

LIalſitas nouoꝝ libꝛoꝝ emendetur.

Antiqui enĩ ſancti nobis exẽplaria
ſunt ut ulis nos cõfoꝛmemꝰ. IFcij· iij .
Dicit Netrus ad caudũ Reſpice in
nos · Et ſiẽ ſcriptoꝛ qui vult vere ſcri⸗
bere ſoy hʒoculũ ad exẽplar.alioqͥn
falſũ ſepe ſcriberet · Sic ⁊ nos ad vi⸗
tã ſctõꝝ · vitã nraʒ ↄfoꝛmãe detemꝰ
Hal.iiij · Emulami
Atẽ qn cemẽtariꝰ onit aptatmo
dulu ad lapidẽ. defectũ lapidis per/
cipit · Et carpentariꝰ lignũ mẽſurans
linea toꝛtuoſitatẽ illiꝰ ⁊ giboſitatem
agſcit · Sic ſi mẽſuraremꝰ vitã nfaʒ
ad vitã ⁊ penitentiã ronranni
rum patrũ · nullã reputaremꝰ niſi ꝗ

regulam pꝛaua nr̃a coꝛrigẽdo· Jteʒ

„ ℳ 3

ſemper ad quã viuas regulã pende

Al tende⁊ ad illã oẽm vitꝗ tnã exeqᷓ

tẽcera recipit foꝛmã quã in ſigillo
inuenit·⁊ metallũ qualem inuenit in
modulo ſiue toꝛtam ſiue rectam· Sic
iuuenes foꝛmã viuẽdi quã S

S Z

des aliquẽ pꝛauũ

ĩ bonũ in bono ſp

in antiquis: Sed muiti ſunt qui citi
us querũt foꝛmã rectam ad foꝛman/
Dum ſubtelares ſuos quã ad infoꝛ/
mandũ vitaʒ Phi . JImitato

res mei eſtote fres ⁊c ˖ ¶ Pꝛoponit er⸗

go nobis in exeplũ memoꝛia ſancto-

rum ut tendamꝰ ad vtutem· Mai/
mo ꝓponit᷑ nobis Chꝛiſtꝰ in exepluʒ
hũilitat:qñ lauit ꝑedes diſcepuloꝛu
ſuoꝝ. Job̃· xiij · Di ego vñs ⁊ magi/
ſter laui pedes vios ⁊c· exemplũ eniʒ
edi vobis ⁊c: quia nõ eſt ſeruꝰ ma/
ioꝛ Oñno ſuo 1ercao ꝓponit᷑ nob
Chꝛiſtꝰ ⁊ alij ſancti in exeplũ patien/
tis · · Petri · ij · Chꝛiſius paſſus eſt ꝓp
nob vobiſrelinquens exempluʒ ⁊c·
Gi milit᷑ Job · xvij · Poſuit me in p⸗
nerbiũ vulgi ⁊ exempluʒ coꝛam eis·
Tobię. ij. Hãc temptationeʒ ꝑmiſit
deꝰilli euenire nt poſter aret exẽplũ
patiẽtig · ſic⁊ ſa job· ¶ Certio ponit᷑

nobis in exeplũ diſcliplinęr pynitẽtię

piger · Pꝛoũ · xxiiij · Per agrũ homĩis
pigri tranſiui ⁊ pervineã ſtulti viri.⁊
ecce totũ repleuerãt vꝛticę · operuerãt
ſuꝑficiẽ eius Pnen maceria lapidũ
Teſtructa erat · dð cũ vidiſſem po/
ſui in coꝛde meo·⁊ exẽplo didici diſ/
ciplinã · vſq; quo piger doꝛmis vſq;
quo de ſomno cõſurges· ¶ Quarto
ꝓponũt᷑ nobᷣ in exemplũ longanimi/
tatis ⁊ pſeuerantię · alij ſancti pbe/
tæ · Jacobi · v· Exemplũ accipite frẽs
mei exitus mali non culpęſed pęnę⁊
longanimitat ? ꝓhetas qui ſunt lo/
cuti· c De Excoĩcatione ·

cies excoĩcationis maioꝛ
ꝛminoꝛ · Minoꝛ ſepat a
ſacramẽtis eccleſię ⁊ coione fidelium
Et poſſunt aſſignari multę rationes
quare timẽda ſit excoĩcatio Hꝛima

ratio qꝛ gladius eſt ſpũ alis qui ma /

gis timẽdus eſt q; materialis· qꝛ ſe/
parat qiaʒ a deo ille a carne · Lugu
ſtinꝰ · GOꝛauius eſt hec illi qᷓ ſi feriret

Excõmunicatio

Ele ſũt ſpe

gladio.vela feris deuoꝛaret᷑ vel flã/
mis vꝛeret᷑. Itẽ timẽda ẽ excoĩcatio·
qꝛ excoĩcatꝰ eſt velut hõ captꝰ ab ho/
ſtibus ſuis oĩ auxilio deſtitutꝰ⁊ ſuc/
curſu · qꝛ puatꝰẽ coĩione fidelium · nec

habet partẽ in aliquibꝰ bonis ꝗᷣ fiũt
ab eccleſia · YJpſe enĩ eſt ſimił illi qͥ ce/

ciditi foueã ſub onere· nec bʒ qͥ ſub
leuet · Eccleſia ſtes · iij · Oęſoli ꝗꝛ ſi ce
ciderit non hʒ ſubleuante i
menda ẽ excoĩcatio ·qꝛ excoicatꝰ ẽ ve/
lut mẽbꝛũ abſciſum a coꝛpꝑe.qꝛ nulli/
us valoꝛis eſt · Quid em valet mem
bꝛũ a coꝛpoꝛe abſciſũ. Et ſic qñ vnuʒ
mẽbꝛũ abſcidit᷑ oĩa mẽbꝛa cõtremi/
ſcunt · ſic qñ homo ſeparat᷑ a coꝛpoꝛe

Chꝛiſti qͥd ẽ eccleſia oẽſ ꝑſonę excoꝛ/

cationẽ debẽt cõtremiſcẽ · Tuguſti⸗
nus · Nihil lic debet foꝛmidare chꝛi/
ſtianꝰ q; legꝑari a coꝛpe Chꝛiſti · id ẽ⸗
eccleſia dei/ ¶ IAtem timẽda ẽ excoĩca/
tio · qꝛ excoĩcatꝰ ẽ ſicut canis ĩmüdus
cui nõ licʒ intrare eccleſiã · ¶podq vlij
Foꝛis canes ⁊ veneſici⁊ impudici et
homicidę⁊ idolis ſeruiẽtes:⁊ oĩs qui
amat ⁊ facit mẽdaciũ:Ecq/xij Quę
coĩcatio ſancto homim ad canẽ· aut
uępars bona diuiti ad pauꝑeʒ· vñ
ſicut can es expellẽdi ſũt de eccleſia ·
Itẽ ſicut arboꝛ auulſa a terra ⁊ pal/

mes a vinea quę vigoꝛẽ ⁊ fructũ per/

Dunt · Sic excoĩcat oĩa bona ꝑdit ꝗᷣ
fiũt ĩ eccleſia dei ·qꝛ ſeparat᷑ a coĩone
oĩuʒ · Mẽbꝝ eni abſciſũ nõ vegeta⸗
tur a coꝛpoꝛe necpalmes a vinea . ſic
hõ ſeꝑpat ab eccleſia· Johᷣ · xv.· Sicut
palmes nõ põt facẽ fructũ niſi mãſe/

ritĩ vite ⁊c · ſed nõ eſt aptum niſi ad

ignẽ · Exech · xv · Filij boĩs qͥd fiet de

ſigno viſj ⁊c· Et infra. Datum eſt in
ſte timenda

eſcam igni .ſ. ęterno
excoĩcatio·qꝛ excoĩcat ſathanę tra/
Ditur · · Con· v · Ego qdem abſens
coꝛꝑe pñs aũt ſpũ iudicaui hmõi tra
dere ſathane · Diaboluſ ant ẽ ſicut ca
nis ꝗq expectat ad macellũ ut ſiqͥq p/
ijciat exira accipiat⁊ denoꝛet · Vñ ſiẽ

tẽ ti/

gubat⸗
foreuscol

ucdktno
Aſbiobe
naͤniet

gtülon“
nobube
nqcoie
diß mont
Obertt

mnoglan

ccoilti
cureni
unſpemt.
ſtneſen
ire
flon dier

folninfer

9 zu
ſine

(oloſge

fade

vich
Wc
i
camng.

luut C.
bis q
Pbil⸗
moꝛtẽ
dme

rci/
d⸗
ah
Piſe⸗
nn
gatüͤt
lge⸗
Hqji
grice

len/

ew⸗
nulli⸗
tmen
nnʒ
Wem/
do
di
ngudi⸗
eche⸗
ſtiice
Nvicr
nigs
Gn
laet
gqui
u⸗
gut
yii
a⸗
1
cin
ri
coione
nger
neaſt
Sat
mäͤſe/
niſiad
ſetd
nchin
iinct
Nen
ns
nürte1
iſcna

eccleſia hęreticos eõnictos relinquit
ſeculari ptãti ·ita illi qͥ excoiꝛcant᷑ ptã
n ſathanę madunt. Ruguſtin. Dil
chꝛiſtianꝰ excoĩcatꝰſathanę traditur
Item qꝛ ingeradt’ dia bolus mul/⸗
tos lucrat᷑ · NHñ quidã diabolus lo/
quẽs in q̃dam dęmoniaco poſt mul/

tas cõiuratiões cuiuſdã boni viri · di

xit ei:· ꝙ erat peccatũ quo plures lu/
crabat᷑ · Vnꝰ en excoicatꝰ vna die
qnq; facit ꝑeccare centũ ꝑſonas Dũ
facit eas coĩcare ſbiEtnd⸗ ille qᷣ
coicat excoĩcato peccat in ſe· qꝛ nõ ca
uet ſibi ab eo qͥ hʒ moꝛbũ cõtagioſũ
in qͥ videt᷑ minꝰ ſe amare q;ᷓ poꝛcũ vł
equũ ſuũ · a quibꝰ caueret ſi vidẽt ꝙ;
moꝛhũ haberẽt cõtagioſũ · In eũ eti
am q coĩcat peccat · q; aufert ei reme/
Diñ moꝛtil · · cõfin ionẽ ꝑ quã coꝛrigi
eberet · Ecq· iij · Eſt cõfuſio addu/
cens gliam ⁊c · Itẽ peccat in eũ pꝛo qͥ
excoĩcatꝰ ẽ:qꝛ aufert ei rem ſuã: Iteʒ
peccat etiã in deũ · qm in miniſtro ſuo
eum ſpernit · Lucxę x · Qui vos ſper⸗
nit me ſpernit Et qꝛ potiꝰ amat pᷣuari
mẽſa dei ⁊ excoĩcari.⁊ eſſe ĩ ſocietate
filioꝝ diaboli qᷓ; filioꝝ dei:⁊ iõ me/
rito in inferno ſocius erit diaboli ·
BDe Exaltatione

exaltanionẽ venit᷑. pꝛimo
per ſidem . P. R finib ter
d te camaui ⁊c· in petra exalta⸗/

ronymꝰ. Meret fides exaltari qꝛ vi/
ctoꝛioſa eſt in bello ſpũali · ſicut pugil
poſt victoꝛiã exaltat᷑ · Habet aũt fi⸗
des victoꝛiã de triplici hoſte · Heb.

Xj · Sancti ꝑ fideʒ vicerunt regnaſ.

fide ¶ Secũdo ꝑ obediẽtiã quã vo/

luit Chꝛiſtꝰ doceri a pꝛeĩ cruce· grer

bis quę paſſus eſt didicit obedire.
Pbilij · Faciꝰ eſt obediens vſq; ad
moꝛtẽ· ⁊ ſi parũ de genere moꝛijvſqʒ

ad moꝛtẽ turpiſſimã · Fuit eni moꝛs

ſti me · i· ĩ firmitatefidei chꝛiſti · Hie/

eius turpis pt locũ quiaĩ caluania ·
Turpioꝛꝓpt crucẽ quępęna erat la/⸗
tronũ · Curpiſſima quia int᷑latroneſ

moꝛtuus Eꝓpt᷑ q̃̊d ⁊ deus exaltauit il

lum · Si g dvñs tuꝰ obediuit vſq; ad
moꝛtem turpiſſimaʒ: obedire debes
vſqꝙ ad moꝛtẽ pulcerrimã ꝑ pęniten
tiã ꝗᷓ pulcra dꝛ· qꝛ aufert peccatitur
pitudinẽ · Pulcrioꝛ qꝛ facit deo pla/
cere ꝑ graʒ: Dulcerrima qꝛ facit di
gnũ vuta ęterna · Matth · iij · NPeni⸗
tẽtiã agite · appꝛopinqbit eni regnũ
cęloꝝ· Tertio ꝑ builitatẽ Quqxviij
Qui ſe huiliat exaltabit᷑·. Nõ ẽ val/
lis ſine colle · id eſt: hũilitas ſine exal/
tatione · nec collis ſine valle · id eit · ex
altatio ſine hüilitate · Vñ ſequit· Et
qui ſe hũiliat exaltabit᷑ · Lucę· pᷣ· Pe/
poſuit potẽtes de ſede ſupbit · Pů · De
ieeiſti eos dũ alleuarent᷑· Exempluʒ
arboꝛis ꝗ difficilit᷑ 1 longo tpe exal/
tatur ⁊ ſubito flatu ventoꝝ ſubutit᷑
Bernardus · Daulatim aſcẽdiſti ſecd
nõ paulatim deſcẽdeſ‚ſed tancq; ful/
gur alter ſathanas· Exemplum de
ucifero Yſaie · xiiij · ᷣ · Inimici vo
dñi mox ut honoꝛiticati fuerit ⁊ exal/
tati deficiẽtes quẽadmodũ fumꝰ de
ficẽt qͥ qᷓnto plus aſcẽdit tãto płꝰ de/
ficit · · Didi impiũ ſuꝑexaltatum ⁊
tranſiui ⁊ ecce nõ erat· Stultũ ẽ quę/

rere q̊d cito perit · ſeq̃t᷑ Exaltauit hu

miles · Ideo dĩ · j· Petri · v · NHũilia/
mini ſᷣ potẽti mann dei ut vos cxal/
tet in tꝑe viſitatõis ( Quarto venit
ad exaltationẽ ꝑ patientiam · · De
toꝛrẽte · · tribulatiõis in via bibit · p⸗
pterea exaltauit caputglo· exaltauit
eü deus ¶ Nota triplicẽ potũ · Pꝛi/
mus eſt ſanctoꝝ in gloꝛia:v· Calixi
manu dñivini meri plenꝰ id eſt pu-
rigaudij. Vla xxv. aciet oñs im
te ̊ cõuiuiũ pinguiu c In toto mũ
do nõ eſt vnꝰ pinguis moꝛſellus ſed
oẽs aridi ſũt in reſpect

Pectu antiqͥrũ tem

4
7

woꝝ · Secũdus pot ẽ mixi tribula/
toꝝ. plenꝰ mixto · qꝛ üclinanite hoe
5

in hoc · · Scdm multitudinẽ dolo/
rum meoꝝ conſolatiões tuę lętifica⸗
uerũt animã meã.Cempat᷑ nob de
calicem iſtum quia totus mũdus nõ
poſſet ferre vnaʒ guttam gaudij niſi
eſſet partita· Exempluʒ de Petro in
tranſſiguratione· Certius potus ẽ fe
cis peccatoꝝ qui in ꝑñti potant feces
carnaliũ voluptatu · ⁊ ꝓ his otant
feces pęnarum infernalium · ö· Fex
eius nõ eſt exinanita· bibentoẽs pec/
catoꝛes tre · Idẽ.· Ignis ſulphur ⁊c
Id temꝑandũ caliceʒ iſtũ petijt di/

ues vnã guttã aquę⁊ nõ habuit

puro inferni tm̃ qᷓntũ poterit ethau/⸗

noluit bibere hic de mixto. de
rire:qꝛ fex eius nõ eſt exinanita ·i· nõ

finiet᷑· Ecech· xxiij · Calicẽ meron tn

ſticię·calicẽ ſoꝛoꝛis tuęſamarię· Et bi

bes lili ⁊ etabis vſq;ʒ ad feces:ſi /

ne fine¶ Quinto venit᷑ ad exaltatio
neʒz .ꝑ iuſticiã·· Inſticia tuaſ quã
a te habent exaltabit· Juſte ergo m/
Dicate filij wĩuʒ · G· Coꝛnua pecca/
toꝝ cõfringã:quę ſũt potẽtiaabun/⸗
Dantia reꝝ.ſapĩa mundi:quibꝰven
tilant paupes. Egech· xxxiiij. Coꝛni/
bns vꝛis ventilabat· pRů.· Nolite exal
tare coꝛnn vim Hoc ↄfriget vñs qñ
potentiã cõuertet in ſeruitiũ · diuitiaſ
inpauptatẽſapĩaʒ in fatuitatẽ. Sʒ
exaltat coꝛ iuſti qͥd mõ depꝛimit · p.
Exaltaui electũ ce plebe mea:·Nota
ꝙ facies Moyſi apparuit coꝛnuta
ex cõſoꝛtio dñi · Sic mlli ex cõſoꝛtio
magnoꝝ· Mmos· vj· Qni ltaminiĩ
nihili· qui Dicit·Nũquid nõ in foꝛti
tudine nfr̃a aſſũpſimꝰnobis coꝛnua:
Sexto venit ad exaltationẽ ꝑ mã/
ſuetudinẽ: E. Exalta bit mãſuetos in
ſalutẽ.i:ſcieteſ pati mala:amãteſ gra
tiã · Qui volũt ſuꝑpare ꝑ defenſionẽ
⁊ vindictã exaltant᷑ſed nõ ad ſalutẽ
ſed in dãnationẽ:⁊ tales nõ vincunt
ſed vincunt᷑qꝛ ille vincit qui patitur
Apls. Roma·xij· Nolivi ncia malo
v vince ĩ lono malũ · ¶ Sepnio ꝑ ſe/

Exaltatio fuiides

nerãti · .· Erpecta dñʒ exaltabit
te · Siẽ dicit᷑ obſeſſo · expecta mate/

rialiter age · reſiſte aduſario ⁊ cõfoꝛ/
tca coꝛ tuũ qꝛ cito habebᷣ ſuccurſũ.⁊ eu
ſtodi viã eius ⁊ exaltabit te ut here/
Ditate capias terram . ſ. viuentin ad
quam nos pducat Be yige.

Neseſtfũ

dDamentü oĩuz bonoꝝꝑ · ut
Dicit ARuguſtinꝰ. On vi⸗

petur ruinã querere qui ſine ea vnit

edificare. In fide ẽ ſtabile fundamẽ
tum: vnde cũ fides in aliqͥ eſtruitur
funda) in eo deſtruitur · Yſa· vij. Si

noõ crediderit non ꝑmanebit. Ite

fides eſt radix oĩum bonoꝝ⁊ cetera⸗
rum vtutũ · vnde ſi hęc radix auellat᷑
cetere virtutes areſcunt . Ita qugli⸗
bet hona opera licet videantur bona
nulla ſunt ſi a fidei ſoliditate diſiun/
gant/¶ Itẽ fidei victoꝛia ſpãlit aſcni/

bitur Heb ASanll per fidem vi⸗

cerüt regna egnü inferni regnum
cexli·regnũ mũdi. Regnũ infemi vi/

Lt · c fidelibꝰ Chꝛiſtꝰ cõtriuit woꝛtaſ

ereas. ⁊ vctes ferreos ↄfregit⁊q̃ti/
Die vincit · Dum oꝛone fideliũ aias a
poꝛta inferi eripit · Aegnũ cęli vincit
Pl Juada violẽtia illud acquirit
Heb ·x · Sancti ꝑ fidẽ adepti ſũtre
ꝓmiſſiões.j. DNetri · p. Repoꝛtantes
fidei vĩę finẽ ſalutẽ aiarũ vꝛarũ. Rc/
gnũ mũdi vincit. Ideo hęc eſtvicto/
ria quę vincit mudũ fides veſtra.in
quibuſdam ſubijciẽdo in alijs abijci
endo· Fides vincit mũdum ⁊ ea que
in mundo ſuntſDiuitias· delitias ⁊
honoꝛes · Delitias vincit dum oſten
Dit coꝛpus niĩm ſicut latronem moꝛti
condẽnatũ · de quo patʒ. quia nõ de
cẽt eũ delitie· Seneca. DNes capitali
ſupplicio ↄodẽnati ſumꝰ. Vſa·xj· Erit
fides cinctoꝛiũ renũ eiꝰ. PBiuitias dũ
oſtendit· ⁊ vincit eas eſſe muſ. cipulã
Diaboli · Ruguſtinꝰ Pꝛeda quãvis

capere in muſcipula eſt Dum capis

aene
cit dur
Veh.
gandt
haber
amin

et de

dines
rus
futgt
Plenos
Pbii
guitefne
flücus
buspag
ſniſtrs⸗
1adoe⸗
Pend
Exem
temp
mot
ſoſtin
eyet.
aduen
Tbet
Dey
Teus“
goe
catkol
Pan
gut⸗
vnns⸗
muto⸗
oeabie
queno
Nomu
ſectamn
ſcenſe
Wyte
ndus
tond
feche
cred
enic
qne
non
ſequ

nmncdt⸗ S

N
0Kndtaueir
nt ugt
ana d
Alcituediin
Gariätenn
ünuneguun
Müinfemiv
Göut wets
ofegt aqt
cliins
Hücgivnnct
lud uaui
eacpiſitt
hentme
imi ini e
wbereknen
s fiin
oniizabie
icuntenan⸗
ius Rlitags
at donoſten
Anonemmon
ygaarin
a Lisayti
n ſenen

Dunni

tzeſemichi
»Pecnan
1ct aunßs

Fides

caperis · ¶tem fides diuitias vin/
cit Dum ęternas melioꝛes oſtendit ·
Heb x· Aapinaʒ bonoꝝ vioꝝ cum
gaudio ſuſcepiſtis cognoſcẽtes vos
habere melioꝛẽ ⁊ manentẽ ſubſtanti/
am in celis · Qui enĩ verã fidem ha⸗
bet de deo · nõ quęrit in his miſerijs
Diues fieri:nec pluril eſt ei mũduſ qᷓ;
eus · igit vileſcũt tꝑalia cũ conſide/
rant ęterna: Itẽ honoꝛes vincit · dũ
plenos confuſione eos eſſe oſtendit
Phil.iij · Gloꝛia in cõfuſione eoꝛum
qui terrena ſapiũt · Et notandum ꝙ
mũdus nobiſcum cum duabꝰ mani
bus pugnat . ſ.dextera ꝓſperitatis·⁊
ſiniſtra aduſitatis: pſperis alliciens ·
⁊ aduerſis deterrẽs · Sʒ nec iſta ap/
ꝑetenda necilla timẽda · Luguſtinꝰ.
