miniſteriũ miſſi ꝓpter eos qui heredi
tatem capiunt ſalutiſ. Heb·pᷣ. Et p/
pter hoc angeli ſũt in ꝑgadiſo ut deo
miniſtrent· m quod dicitur in his
verbis · DPmnes ⁊c · vbi cõmendant
angeli de tribus · Nꝛimo de velocita
te obediendi:ibi:·Omnes ſunt admi
niſtratoꝛij ſpũs· id eſt· miniſtri ange/
li · qꝛ ſpũs agilitatẽ ſigt · Secũdo de
auctoꝛitate operandi.ibi: in miſteriũ

n feſto ſancti Matthei apoſtoli

Sancti per fidem vicerunt regna

miſſi · Certio de vtilitate generis bu

Miniſtrarr ee
In feſto ſancti Hieronymi
Nemo accendit lucernam zi abſ

condito ponit · Ludq.x¶ DNide ti · de

mani ·ibi ꝓpter eos ¶ Vide titulo 8

In feſto ſancti Franciſci
¶ Nmbulauit ſeruus meuſ nudus
Diſcalciatus: Yſa·xx· De hoc cõmen
Datur beatus franciſcus in ꝓpoſitis
Vrbis in tribus · NPꝛimo de ꝓfectu
bone operationis · ibi · AEmbulauit ·
Secũdo de ſtatu ſancte conuerſatio
nis ibi ſeruus meus · Tertio de gra⸗

Du magne perfectionis:ibi:nudus ⁊

Diſcalciatꝰ.ſcʒ tem ꝑalia contẽnẽdo.
ide ti· de Tmbulatione ·
¶ Mihi abſit gloꝛiari niſi in cruce
Dni nri Jeſu Chꝛiſti · Gal:; vj · ¶ VNi⸗/
e titulo de Gloꝛia ·
n feſio ſancti Lucę euãgeliſte
Honoꝛa medicũ ꝗꝓpter neceſſitatẽ
Ecq·xxxviij ¶ Vide titulo de Infir/
mitate ·
n feſto Dionyſij ⁊ ſocioꝝ eius.
¶ Canqᷓ; aurum in foꝛnace ꝓbauit
illos. Sap̃ · iij · ¶ VPide titulo ð Nꝛo/
batione ·
¶ In feſto Hndecim miliiũ/
vꝓginũ Sic ĩ feſto Innocẽtũ
n feſto ſanctoꝝ Simõis? Judę
uis nos ſeparabit a charitate
uſti:. Ahoma . viij · ¶ Dide titulo

de Charitate ·
n e oĩum ſanctoum
HBeati bᷣui tui hi qͥ ſtãt coꝛã te ſem/

per . iij · Reg/x · Et quia ſancti deo ſer
niunt · ideo beatitudiniſ pꝛemiũ acce/
runtſm quod dicitur in his ver
is · Beatiſerui · vbi duo tangunt᷑.
Pꝛimo pꝛemiũ quod ſancti accepert
ibi · Beati zc · Secundo meritũ ꝓpt
quod illud habuerũt. quia deo ſer /
nierunt · ¶ Pideti · ð Seruitio dei ·

nlo

labt
N
cng⸗
Men
ſis
ſrn
un
to
g
Nc.

name

lſt
eſitari
Juſr⸗

eins⸗
bauit
P⸗

Neini
c
ntne
enunl⸗

eſen
toſer
⸗
SW
agnt⸗
ctpet
mii
wee/
.

Be cõmuni ſanctoꝛum

¶ Wirabilis deus in ſanctis ſuis⸗

PS· xvq· ¶ Vidẽ ti · de Gloꝛia ⁊ Vi/

mus facere feſtum ⁊ memoꝛã: ſcòðm

quod dicitur in his vrbis· Memẽ

tote ⁊c· In quibus duo tanguntur.
Pꝛimo monem̃ ad ſtudiun virtuium
bi · Memẽtote · Secundo oſtendit᷑
nobis exemplum ſanctitadibi:quõ
ſalui facti ſuni Nide ti · &ᷣ Galuare
In cõmemoꝛatione moꝛtuoꝝn
eati moꝛtui qui in dno moꝛiun/

tur · Ad· riij. ¶ Viden · ð Moꝛte ·

mn feſto ſancti Martini

Alitia vel temptatio eſtvua ho
minis ſuper terraʒ· Job · vij · ¶ OHide

titulo nptatione-·
afedo taucet Clegend ⸗
(MWiitericoꝛdia 2 veritas te nõ de/
ſerãt · Pꝛou ·iij · ¶ DNide ti · de Miſeri
coꝛdia ⁊ Henitate«
¶ In feſto ſanctę Ratbenne
¶ Och pulcra eſt caſia generatio cũ
artate. Vaß⸗du (Baͤetitulo de
Pulcritudine ⁊ Dirginitate ·

¶ Expliciunt Themata d ſanctis

MWemẽétote qualit ata ęterna.
d factiſunt patres noſtri:j· )
chab · iiij · Ad ſtatum ſalutis perue/
nerunt oẽs ſancti quoꝝ hodie ebe/

tribus. DPꝛmo em tangitij

¶ Encipiutthemata de cõ⸗/
muni ſanctoꝛũ et alijſ mate
rüs ſingularibuſ.Et pꝛimo

vnius apoſtoli ·

Eſtigia eiuſ
ſecutus i⸗ meuſ. Job
vxij· Ita fecit btuſ.· Abm
qͥd dẽ in his xbil.: Neſuigia ⁊c · vbi
cõmẽdat᷑ de duobꝰ. Hꝛuno ð Chꝛi
ſni imitatione ibuſecutus:Secundo
De imitatiõis ꝑfectione ibi: veſngia
eius· Miden. &R Sequẽdo deum⸗

Gaearirechr, ad iuſticiã·oꝛe autẽ
conteſſio ſit ad ſalute·Ahoma x De
hoc cõmendat᷑ beatus· Nein verbis
Dtontis· Coꝛde & In quibꝰ cõmen
Datur de inibꝰ· Pꝛimo qntũ ad cõ/⸗
ſenſum mentis interius firmit᷑ credẽ/
do · bi · Coꝛde credit᷑ · Secũdo qᷓntũ
ad confeſſione oꝛis exterius chcan/
doubiioꝛe autẽ: C ercio qᷓntu ad pꝛe/
miũ ꝓ fide ſalute ęternã recipiendo.
ibi.ad ſalnte: ¶ Vide ti.ð Coõfeſſiõe
¶ Juſtincabit ipſe ſeruos multos-
ſa.liij · De numero iſtoꝝ fuit beat
N · him quod dicit᷑ in his vbis· Ju/
ſuiſficabit ⁊c; vbi cõmendat᷑ de duo/
bus ˖ Pꝛmo de ſanctitate conuſano
nis · ibi ſeruos · Secudo de vtilitate
hacationisibiiuſtificabit muitos.
RBice ti oe Seruitio dei ·
Hoſitus ſum ego ſdicatoꝛ⁊ dpᷣ/
ſtolus in fide ⁊ venitateij· Cumoth · ij
Hanc aut non ſolũ in ſe habui bea/
tus Nſed ad ipſam alios cõuertit ⁊
cõfirmanit in ea:· ſᷣm quod dꝛ in his
verbis · Poſitus · vbicõmendatur a

ciu ſiue dignitas.ibi· Ego hdicatoꝛ
⁊ apls · Secũdo ipſiuſ ofncq magna
auctoꝛitasibi:poſitus ſum ſcʒ a ceo.
Tertiio fidei ipſius firma uritaſabi⸗

£
in fide veritate .· ¶ Vide titulo de

EFigcccc —
¶ Relictis oĩbus ſecuti ſumꝰ te ⁊c ·

ARequire Dnica qͥnta poſt tninitatiſ

—

¶ In cõmuni plurimoꝝ apoſtoloꝛũ
¶ Deus elegit paupes in hoc mũdo
Diuites autem in fide ⁊ heredes re/
mni qð ꝓmiſit diligentib ſe · Jaco/
iij · Et quia beati N · 1 Q in hac

ſpecialiter claruerũt· ideo deuſ ipſos

elegit ad hęreditatẽ celeſtem · m q8
dicitur in his verbis · Deus ⁊ꝛc · In
quibus cõmendant a tribꝰ. Pꝛimo
de temꝑali contemptu ⁊ abiectione
ibi· pauꝑes in hoc mũdo · Secũdo 8
veritatis fidei maxima pfectiõe · ibi ·
Diuites in fide · Certio ð magna glo
ria Sen remuneratiõe · ibi· 1 here
s ;

ide ti · de Paupertate · de

Mundo fugiendo- .
aritas dei Diffuſa eſt in coꝛdi/
bus noſiris per ſpmſanctũ qui datꝰ
eſt nobis · Ahoma ˖ v · Spm̃ autem
ſanctum apoſtoli ſpecialit᷑ ⁊ ſingula/
riter acceperũt · ⁊ inter alios beatꝰ N
et P · vt patet per charitatẽ quã ha/
buerunt · quod eſt manifeſtꝰ ſignuʒ
quod poſſit eſſe ꝙ aliquis habeat in
ſe ſpm̃ſanctũ cuʒ ſpũſſanctꝰ ſit amoꝛ·
Et hoc eſt qð ipſi dicunt in hpoſitis
Vrbis · Charitas · vbi cõmẽdant᷑ de
dDuobꝰ. Hꝛimo de ſpũſſancti plena
receptione · ibi · per ſpm̃ ⁊c · Secũdo
Te charitatis diffuſiõe · ibi charitas
Mige titulo de moꝛe · xel ð Cha
cmnnl vni Euangeliſte ·
Ecce ſeruus meus intelliget ? ele/
uabitur ⁊ exaltabitur ⁊ ſublimis erit
valge · Yſa.lij· De numero iſtoꝛum
fuit beatꝰ N· ᷣm qð dicit᷑ in his ver
bis ˖ Ecce ſeruꝰ ⁊c · vbi cõmendat᷑ de

tribus · Pꝛimo de diuini ſeruitij per

fectione · ibi · ecce ſeruꝰ· Secundo de
Tei ſpãli cognitiõe · ibi. intelliget ad
me ſcʒ cognoſcendum · Tertio de ex/⸗
cellenti remuneratiõe ⁊ exaltatione ·

ibi. ⁊ exaltabit.¶ Vide ti· de Serui/

tio dei · de Exaltatione ·
In medio eccdleſię apꝑeruit os eius
tunpleuit eũ Dñs ſpũ ſapientię ⁊ in/
tellectus:ſtola gloꝛię induit eũ· Ecq⸗
xv. Beatus iſte N.·in his verbis cõ/
mendatur de tribꝰ· Hꝛimo de excel/
lentia doctrinę · ibi · In medio Secũ
do de ſpuſſancti plenitudine · ibi · et
impleuit · Certio de celeſti beatitudi/
ne. ibi · ⁊ ſtola gloꝛię · ¶ Dide titu · de
Sapientia · ⁊ de Spiritu ·
In pace ⁊ quitate ãbulauit me/
cum.⁊ multoſ auertit ab iniquitate·
Malach · ij · De hoc cõmendat᷑ bea/
tus N ˖ in ppoſitis vbis · In pace ⁊c
In quibus tria tangant᷑ · Pꝛimo cõ/
mendat᷑ de magna vitę perfectione.
ibi · In pace ⁊c · Secũdo ð vera chꝛi
ſti imitatiõe · ibi · ambulauit · Certio
vtili operatione · ibi · ⁊1 multos·
ide ti· de Tmbulatiõe ad deũ · ve
n cõmuni vniꝰ martyn
redidi ꝓpter quod locutꝰ ſum ego
gautem humiliatꝰ ſum nimis ˖ PP. cxv ·
Peatus N· vere credidit ⁊ ꝓpter fi/
dez martyriũ ſuſtinuit · m ꝗð diei⸗
tur in his verbis · Credidi · vbicõmẽ
datur de tribus · Pꝛimo de fidei re/⸗
ctitudine · ibi · Credidi.· Secundo de
eiuſdem cõſtanti cõfeſſiõe · ibi · ꝓpter
quod · Tertio de acerba ꝓ fide paſſi

one · ibi. ego autem ꝓpter fidẽ ſcʒ hu/

milatꝰ ſum nimis in varijs toꝛmeni
¶ Vide ti · de Fige ·
onũ certamẽ certaui curſũ con/
ſũmaui fideʒ ſeruaui · ij · Cimoth · iiij

In hac fuit ita perfectus beatus N.

q ꝓ ipſa moꝛtem ſuſtinuit · pᷣm quod
Dicit᷑ in his verbis · Bonum ⁊c · vbi
tria tangunt᷑ ad ipſiuſcõmẽdationẽ
Pꝛimo tangitur pęna quã ſuſtinuit
ibi · Bonũ certamẽ · Secũdo pſeue/
rantia quam habuit · ibi · curſum ⁊c ·
Tertio cauſa ꝓpter quã paſſus fuit·
ibi · fidem ſeruaui · ¶ Dide titulo de

Sen

seing
nerin,

wsc
A⸗
ſoSeii
eaboct
utudi⸗
ntn⸗de

nit ne⸗
uitate.
tbea/
ei
Wo/
cnd
Mnchn
Ceno
moltos.
Gi

um ego
Pey⸗
weerfi/
n dian⸗
wwicom

Afaeire⸗

mno
bi pter
fidepaſi

eſaba⸗

Moemene⸗

micon/
nothiig
ns .
mepod
mi
nidanon
nuſſſimit
icge
arſun
ſusfi
tube

De cõmuni ſanctoꝛum

Fide.7 erſeuerantia
vl quę multę non potuerũt extin/⸗

gyuere charitatẽ· Cant · viij · In iſta
fuit ita fimus beatus N· ; ꝓpr q̃ſ /

cunq; tribulationes ⁊ pęgnas a deo
nõ potuit ſeꝑari:ſᷣm quod dꝛin his
verbis · Nquę ⁊c · vbi cõmendat᷑ de
Duobus ˖ Pꝛimo de acerba paſſiõe·
ibi · Nquę multeę. id eſt · toꝛmẽta mul/

ta · Secũdo de charitatis plenitudi/
ne · ibi · non potuerũt ¶ Dide titulo ð

Tribulatione ·

¶ Qui ſequit᷑ me non ambulatĩ te/
nebꝛis ſed habebit lumẽ vitę · Joh ·

viij · Sic fecit beatus N˖ qui non ſo/
lum Chꝛiſtũ in vita ſua fuit ſecutus
ſancte viuẽdo:imo etiam in moꝛte ꝓ

ipſo videlicet moꝛiẽdo· ſᷣm quod dꝛ

in his verbis · Qni ſequit᷑ · In qnibꝰ
de tribus cõmendat᷑· Pꝛimo ð penę
acerbitate·ibi:qui ſequit᷑ moꝛiẽdo ꝑ

gcerbam paſſionẽ ſicẽego.Secundo

de fidei vᷣitate· ibi· nõ ambulat · Cer
tio Senna dellcſtate ilt,⸗ ſed habe/⸗
bit ¶ Dide ti· de Sequẽdo deum ·
¶ Tempus tribulatiõis ⁊c · Requi
n ſeſta ſnetl Jacobi minoꝛis
cõmuni plurimoꝝ martyrũ

Sancti per fidem vicerunt regna

operati ſunt iuſticiã adepti ſũt repꝛo/

miſſione · Heb · xj. Pꝛopter iſtã paſ

ſi ſunt beati N. 1 H. 1 pꝛopterea in

paſſione vicerunt · ſᷣm quod dicitur
in his verbis · Sancti per fidem · vbi

tria tangunt᷑ · Pꝛimo victoꝛia in paſ
ſione · ibi · Sancti per fidem ⁊c · Se/

cundo mũdicia in conũſatiõe· ibi opꝑe
rati ſunt· Tertio eoꝝ gloꝛia ĩ pꝛemia

tione · ibi ; adepti ſunt ¶ Hide titulo
T Fige ·

Imbulauim' teſtes coꝛam dño.

Malachie · iij · Sic fecerũt beati N.
et H.· ſm quod dicitur in bis verbiſ
Tmbulauimꝰ ⁊c · vbi cõmẽdant᷑ de

duobus · VPꝛimo de ꝓfectu bonoꝛuʒ
operũ · ibi · Ambulauimꝰ · Secundo

₰△
de tolerantia paſſionũ.ibi ·teſtes:id
eſt · martyreſ· quia martyr greęce· lati
ne dicit teſtis ¶ Vide titulo ð n/
bulatione · ¶ Dpere bono ·

ð in cõmuni vniꝰ ↄfeſſon poni.

Siquis mihi miſtrauerit honoꝛi/
ficabit eum pater meꝰ. Joh · xij · Sic
fecit beatus N· pm quod dictur in
his verbis · Siquil. vbi duo tangũ
tur· Pꝛimo eius meritũ in miniſtra/
tione · ibi · Siquis mihi · Secũdo p/
miũ in cęleſti honoꝛificatione · ibi · wo/
noꝛificabit eum c· ¶Mide titulo de
Miniſtrare ;

——

Seruus pꝛudens queʒ conſtituit

Ons ſuꝑ familiã ſuaʒ· Matthᷣ· xxiiij ·
De numero iſtoꝛũ fuit beatꝰ . bm
quod dicitur in his verbis· Seruuſ
vbi duo tanguntur· Pꝛimo ꝙ pꝛu⸗
dentiam habuitin dinino ſeruitio·

ibi· Seruus pꝛudens· Secundo ꝙ

per diuinã ꝓuidentiã fuit poſitusin
paſtoꝛali officio ibi · quem conſtituit

⁊?c· ¶ Dideti : de Pꝛouidẽtia·

¶ Siquis mibi miniſtrauerit me ſe⸗
quat᷑ ⁊ vbi ego ſü illic ſit ⁊ miſter me

us Joh · xij · Hoc fec beatꝰ N. bᷣm q̊d

dẽ in his v̈bis · Si qͥs · vbi cõmẽdat᷑

Wtribꝰ· Pamo de ꝑfecta mundicia
Chꝛiſto miſtrãdo.ibi · Siqs m mini/

ſtrauerit· qð nõ põt fien ſine magna
mũdicia.Secũdo de plena obedien

tia Chꝛiſtũ ſequẽdo · ibi: me ſequat᷑
Tertio ð ſũma glia Chꝛiſtũ aſſociã/
do · ibi · ⁊ vbi ſũ ego ⁊c · ¶ Nide titu/
lo de Miniſtrare ·

¶ In fide ⁊ lenitate ipſiꝰ ſetm̃ fec il⸗

lũ ⁊ elegit eũ exoĩ carne· Ecq · xlv. vt

Hus · Obi cõmẽdat᷑ ð ſcũtate vite· et

qntũ ad h̊ cõmẽdat᷑ ð tribꝰ. NPꝛimo
ð fidei plenitudine · ibi · in fide. Se/

cũdo ð coꝛdis mãſuetudine·ibi:⁊ le/

nitate · Tertio dina ad paſtoꝛale

offm electiõe · ibi · elegit · In q ondit᷑
eius excellẽs ſufficiẽtia ad regẽdum-
Bideti · ð Fide · ⁊ Manſuetudine

¶In cõmunivn confeſſo /
ris nec doctor · nec mõtifig/

Xmbula coꝛam me? eſto perfect⸗

Geñ xvij · ¶Ad hoc hoꝛtatur nos bea

tus · Nßm quod dicit᷑ in his verbiſ
Tmbula ⁊c · qð ipſe compleuit · vbi

cõmendat᷑ de duobus · Pꝛimo ð p

fectu in bonoꝝ oꝑatiõeibi· mbu/
la: Secũdo de ipſius bonę oꝑatio/
nis pfectione · ibi·⁊ eſto ⁊c · Vide ti/
tulo de mbulatione
¶ Beatus ulle ſeruus quẽ cuz vene/
rit dñs inuenerit eum ſic facientem⸗
Matth · xxiiij · Sicut ð beato N· di
atur in bis verbis; Peatus ⁊c · vbi

cõmendat᷑ de tribus· Pꝛimo ð diui//

no ſeruitio · ibi· ſeruus · Secundo de
boni operis exercitio · ibi ·quẽ cuʒ ⁊c·
Tertio ð beatitudinis pᷣmio·ibi:bea
tus Mide ti: de Seruitio dei·
¶ Juſtus ex fide viuit. Abachuc · ij.
Et Aboma:p · Noc eſt de quo com/
mendatur beatus N in bis verbis
Juſtus;· Et hocin tribus. Hꝛimo de
luſticia ꝓpter vitę ſanctitatẽ quaʒ te/
nuiteibi · iuſtus· Secũdo de dei noti

cia gpter fidei veritatẽ quam habnit

ibi · ex ide · Certio de ęterna vita p/
pter ſũmam beatitudinẽ quã recepit
abi · viuit · ¶ Nide ti: de Juſticia· ⁊ e
Fide. xel ð DNita ęterna⸗
N¶ In cõmuni vni vginis
Mulier gratioſa inuenit gloꝛiaʒ
PHꝛoů · .j · Et quia beata N dei grati
am habuit in hac vita · JIdcirco inue
nit gloꝛiam in ęterna vita ſᷣm quod
Dicitur in his vbis · Mulier ⁊c· NHt

in aſſumptione beatę Marię ¶ Vi/

Ce titulo de Gloꝛia · M
In habitatione ſancta coꝛaʒ ipſo
miniſtraui · Ecq/xxiiij · De hoc cõmen
Dat ſe beata iſta virgo M in pꝛeco/
ſitis vᷣbis · In babiatione-Wrin
aſſumptione beatę virginis

¶ Soonſabo te mibiin ſide · Olee. ij
Et quia beata Qein hoc ſpecialit᷑ cla/

ruit:ideo meruit eſſe ſponſa Chꝛiſti⸗

ſᷣm quod a deo dicit᷑ in his verbis ·
Sponſabo · Nt in vᷣlſſup tione beate
Mariig.
N Ze moꝛtuis
¶ Mon coͤntriſtemini ſicut ceteri qᷣ
ſpem non habet .· Theſſal uij· Pꝛo/
pter iſtam ſpem hoꝛtat᷑ nos apoſtolꝰ
ne doleamus de moꝛte illoꝝ qui be/
ne vixerũt in hpoſitis verbis: Non
contriſtemini ⁊c · vbi duo facit· Nꝛi
mo monet nos non contriſtari · ibi ·
Non cõtriſtemini · Secundo ponit
cauſam ꝓpter quam debem de moꝛ
tuo conſolari:ibi·ſicut ¶ Vide titulo
e conſolatione; xel de Spe ·
Qui credit in me etiaʒ ſi moꝛtuus
nerit viuet; Joh xj · Icieo illi qui in
Chꝛſto crediderũt in vita· non ſunt

ſicut moꝛtui ploꝛandi: ſᷣm quod di/

citur in his verbis · Qui credit · vbi

tria tangunt᷑· Oꝛimo q̃ddam firmi

tenendũ · ſcʒ credere in Chꝛiſtum · ibi
Qui credit · Secũdo quoddam ſem
per cogitandũ · ſcʒ moꝛs · ibi · etiam ſi

moꝛtuus ⁊c· Ceriio quoddam val/

e conſiderandũ · ſcʒ vitam xternam
ibi viuet ¶ Dide titulo de Credere.
ve Moꝛte · xel ð Bita eterna ·
¶ Joſe ſaluꝰ erit ſic iñ q̃ſi ꝑigneʒ.·j·
Cor.iij · Et ideo de illis qͥ ad ilũ ſta/
tum ꝑueniũt mag eſt gaudenduʒ qᷓ;
ploꝛandũ :q aũt iſte defuũctꝰ ad iſtuʒ
ſtatũ ꝑpuenerit ↄfidendũ ẽ·ſm qð dꝛ
in his vᷣbis · Ipſe ſaluꝰ zc· vbi duo
tãgũt᷑· Oꝛimo moꝛij fructꝰ.ibi · ſaluꝰ
Secũdo pueniẽdi ad vitã ęcnã mo
Dus · ibi. lictñ q̃ſi ꝑ ignẽ ·i · in purga/
toꝛium ·¶ Pide n· de Saluare
Auſtus ex fide viuit · Abachuc ij
tqꝛ qui cũ hac recedit ðR mmũdo

non moꝛitur ſed mag trãſit ð moꝛte

Re
Cbiſt
Wis.
nebente

teten/
Po⸗/
wſol⸗
guib/
on
mnbi.
owni
Amd
Wao
bligun
,onſun
od de
raltxbi
mmnt
tum ibi
unſem
mamſ
dumval⸗
nammn
1rer⸗
dliäſte/
landizc
Palt
dn
mdoo
boſalc
Krame
nponge
te
bachres
Dwenid
oe

Be cõmuni ſanctoꝛum

ad vitam.ſᷣm quod dicit᷑ in bis ver

bis · Juſtus ⁊c· vbi tria tangũt· Pꝛi⸗

mo eni oſtenditur qͥd debemꝰ habe

re in oꝑeratiõe·quia iuſticiã · ibi· Ju/⸗
ſtus · Secundo quid tenere in coꝛde
quia fidem rectaʒ · ibi · ex fide· Certio
quid ex hocſperamꝰ recipere ꝓ merce
de⸗quia vitam ęternamibi· viuet⸗
Videti:de Fide:⁊ de Moꝛte .

R pluuia vel alia tribulatione

iſerere noſtri deus oĩum ⁊ re/
ſpice nos · Ecq/xxxvj· Iſtaʒ debemꝰ
modo petere in neceſſitate ⁊ miſeria
poſiti · ⁊ dicere qð dicitur in ꝓpoſitis
Vrbis · Milerere ⁊c · vbi tria tangũ
tur per quę eius mĩam poterimꝰ obti
nere · Pꝛimo debemus obtin ere eiuſ
ſentiam·⁊ hoc per gratiam peccata
Dimittedo · ibi· Niſerere. Secundo
cebemꝰ recognoſcere eius potentiaʒ
eum timẽdo·ibi:us oĩum . Certio
debemus petere ciuſ miaʒ ipſum de/
note imploꝛãdo ibi:miſerere noſtri⸗

¶ Hide ti · de Wiericoꝛdia·

Celer ificie nihil heſitãs · Ja⸗
cobi · p · Hanc debemꝰ habere ſiq ð
petunus volumus obtinere q; hanc
habendo defadli quid homo petit a
ceo obtinet · ⁊ hoc eſt quod diciturĩ
bis verbis · Poſtulet · vbi tria tan/
guntur. Pꝛimo oſtenditur nobis ꝙ;
in neceſſitatibꝰ debemus ad deũ re/
currere · ibi · Poſtulet · ſcʒ a deo . Se⸗
cundo ad obtinendũ quod petimus
quid neceſſariũ eſt nobis habere · ibi
in fide · Tertio ꝙ eam foꝛtiter debe/

mus tenere ibi · nihil heſitans ·˖ ¶ Hi

T t de Fide ·

iã quęcũq; oꝛantes petitis cre/

Dite quia accipietj · Marci ·xj. Per

credere etiã meretur homo a deood H

quod petit exaudiri · pᷣm quod dicit
in his ꝓᷣbis· Omnia ⁊c.vbi tria tan
guntur · Nimo oſtendit᷑ nobis mo/
Duſ ꝑetendi.ſ.per oꝛationẽ·ibioꝛan

tes petite. Secũdo ponitur ratio einſ
quod petimuſ merendi.ibi.creditis.
Tertio datur nobis fiducia obtinen

di ibi·quia accipietis¶ Nide titulo
de Oꝛatione. ðU
Dꝛo nouo ſacerdote
¶ MWundati ſunt ſacerdotes leui -
ter mũdauerũt populũ· Qeemie xij.
Iſtam mundiciã debent ſpecialit᷑ ha
bere miniſtri eccleſię qui alios mũda
re debent · ſicut dicitur in his verbis
Mundati.vbi tria tangũt᷑. DNꝛimo
miſtroꝝ eccleſię idoneitas · ibi · Mũ
dati ⁊c · Secundo idoneoꝝ oꝛdo et
gquctoꝛitas·ibi.ſacerdoteſ ⁊c.Certio
oꝛdinatoꝝ vtilitaſ.ibi. mũd uerũt
opulum·. ¶ Vide ti· de Miũdicia·
6* eꝑauit vos deuſ.⁊ vnxit ut ſer
mretis ei · Numeri.xvj. IAd hocoffi/
cium ſunt ſpecialit᷑ electi a dño deo
miniſtri eccleſię· ſm quod dicitur in
his verbis · Sepauit ⁊c · vbi tria tã/
gunt· Pꝛimo ſpecialis a populo dil⸗/
tinctio·ibi · Seꝑauit· Secũdo ſpecia
lis a deo electio.ibi ·⁊ vnxit· ¶ ertio
ſingularis diuino ſeruitio ſubiectio.
ibieut ſeruiret · ¶ Vide titulo ð Ser
uitio dei ·

Biquis mihi miſtrauent meſ. eq̃t
et vbi ego ſũ illic miniſter meuſ enit
Joh · xij · I¶Ld ſeruitiũ aũt dei ſpãliter
deputat ſacerdos · Et iõ q̃lit᷑in ̊ de
beat ſe hꝛe oñdit᷑ in his ꝓbis. Siqͥs
⁊c · vbi tria tangũt᷑· Pꝛimo oñdit ꝓ*
Dz bꝛe magnã mũdiciã Chꝛiſto mi
ſtraãdo · ibi · Siqs · Secũdo ꝙ dʒ ba
bere ꝑfectã obediètiã Chꝛiſtu ſequẽ/
do · ibi · me ſeqt · Certio ꝙ de reci/
pit magnã gloꝛiã aſſociando.ibi · et
vbi ſum ego · Mide titulo de Mi/
niſtrare ·

(¶ In oꝛdinibus . .
nz elegiſti hodie ut ſit t᷑ ꝰ am/
ules i vijs eiꝰ. Peut? xxvj. Id boc

ſe dño offert q ſacroſ oꝛdines recipit

Et boceſt quod cuilibet taliũ dicitur
in bis verbis · Dñm . vbi tria tangũ/
tur. Nꝛimo electio cõmẽdabilis:ibi ·
Dñm elegiſti · Secundo adheſio ſpe
cialis · ibi ut ſit · ut ſicut alijs generali
ter tibi ſpecialiter · C ertio oꝑatio vti
lis. ibi· vt ambules · Vide titulo de
Xmbulatione ad deuauu·
Mundati ſunt ? ·· ·
Separauit vos ⁊c· Require de ſa⸗
cerdote nono-·
¶ In Synodco „
Miri paſtoꝛes ſumꝰſerui tui · Geñ
xlvj. Tales ſpecialiter debent eſſe mi
niſtri eccleſię ut poſſint Chꝛiſto viue/
re.⁊ wre dicere quod diciturin his
verbiſ.Niri · vbi tria tangũt quę de
bent habere miniſtri eccleſię · Pꝛimo
ut ſint viriles in ſeipſo · reſiſtendo ſci/
licet peccatis · ibi · Niri · Secundo vt
ſint vtiles pꝛoximo· ibi · paſtoꝛes ſu/
mngeeſſig ut ſint humiles deo · ibi
ſerui tui.¶ Nideti · ð Seruitio dei
Mungati ſunt ⁊c ·
Separauit vos ⁊c · Require de ſa⸗/

cerdote nouo

¶Un ingreſſu religionis ·

qui religionem ingredit· Kequirei

oꝛdinibus. ——
¶ Si qͥs m miĩſtrauenit ⁊c.· ITd ſer/
nitium auteʒ dei ſe offert qui rel gio
nem ingreditur ⁊c · Require ð ſacer
Totenono.
n conſecratione monialiũ
¶Qugramꝰ vño noſtro regi ado/
leſcentulaʒ virginem quę ſtet coꝛam

eo ⁊ miniſtret ei:iij · Reg · pᷣ. Et ad H

conſecrantur ſibi virgines in ſponſaſ

Fm quod dicitur in his vbii· Quę⸗⸗

ramus· vbi cõmendatur de quattu/
oꝛcaſtitas virginalis · NPꝛimo de de⸗
ſponſationis nobilitate.ibi · Quęra
mus dñno regi· Secundo de incoꝛru

ptionis integritate:ibi:adoleſcentu
lam virginem· Certio ð contempla/
tiõis claritate · ibi · que ſtet ⁊c · Quar
to de nuniſtratiõis ſedulitate· ibi · et
miniſtret ei · ( Dide titulo de Mini⸗

¶ Sponſabo te mihi in oKrare.

fide · Dſee · ij · In hac debet eẽ firma
virgo quę dno in ſponſam conſecra/⸗
tur · quia ꝓpter fidẽ meretur eſſe ſpõ/
ſa Chꝛiſti · m quod dicit᷑ in bis ver/
bis · Sponſabo ⁊c· vbi tria tangunt᷑
que debet habere ſpõſa Chꝛiſti · Pꝛi⸗
mũ eſt charitas intenſiua ·ibi · Spon
ſabo · ileo debet Chꝛiſtuʒ diligere
ſicut ſponſa ſponſum · Secundum eſt
ꝓᷣginitaſ integerrimaibi·te mihi nec
alicui alteri· Certiũ eſt fide veritas re
ctiſſima · ibi · in fide · hoc eſt fundamẽ/
tum alioꝝ · ¶ Oide ti. de Charitate 2
e Nirginitate . 1 de Deritate ·
¶ Zñm elegiſti c · AUAd hoc ſe dño
offert virgo quę Chꝛiſto cõſecratur
in ſponſam · Et woc eſt c· Aequire in
oꝛdinibus
¶ In Electionibus
Hic iam quent᷑ int᷑ diſpenſatoꝛes
ut fidelis quis inueniatur .j· Cor· iiij ·
NHanc autem ſpecialiter requirit deꝰ
in illis qui habent alios regere· ⁊ ad

virtutem inducere · cũ ipſa ſit funda/

mentũ oĩum ſcʒ virtutũ · Et tales ſp
in rectione animarũ eligi qui hãcha

beant. ſm quod dicitur in his ᷣbis

Hic iam ⁊cvbi tria tangũt᷑ que de⸗
bent eſſe in electione · PFndeſtſan⸗
ctitas intentiõis in eligentibus. ibi ·
Nic iam Jufritnn. non habeat per
affectionẽ vel inductionẽ ·ů̊ a deo ꝗᷓ/
rat᷑ ꝑ canonicã electionẽ · Secũdũu ẽ
hũilitas ꝓpꝛie reputatiõis in electo/
ibi· int᷑ diſpẽſatoꝛeſ · ut nõ reputet ſe
ñm ſᷣ diſpẽſatoꝛẽ · Tertiũ in eodeʒ
vitas dĩnęcognitiõis.ibi.ut fidełi
bñs rectã fidẽ· Vide ti·ð Fidelitate

—

n

g

lan
on
hen⸗
io⸗
ſi
lb

ſe
vit

ſe

ſee
⸗

ntn
empln
Cu
ſbiet
Mn⸗
ſrure
defmm
onſeg;
ngmn
Zen⸗
Swn
ligae
dune
miner
Wan
undmi⸗
lbrue
nnnte
we ſedin
öſeam
equres

ſenſetnrs
Cnii
und
ſgenan
ltid;
linsſo
wibicht
r
itned
1 E
lys bi⸗
kentſer
1doi;
Rdnt
dec
ſcut
züͤin nh
diltfc
/Xα

Seruus pꝛudens queʒ conſtituit
dñs ſuper familiam ſuam · Matth⸗
xxiiij · Talis debet eſſe ſpecialiter qui
eligitur in pꝛelatum qui alios habet
in dei buitio dirigere · Et hẽ qd dĩ ĩ
his verbis; Seruus ⁊c· vbi tria tan

guntur que debent eſſe in electione ·
Pꝛimũ eſt ꝙ electus aeatbenden
eruus

tiam in diuino ſeruitio ·ibi ·
pꝛudens · Secũdũ ꝙ idem per diui/
nam ꝓuidentiam ponatur in ſ‚latio/
niſ officio · ibi · quem conſtituit dñs.
Tertium eſt ut eligentes ſint de dei
familia in ſanctę intentiõis ꝓpoſito ·
ibi ſuper familiã ſuam· Et ideo non
debent intendere PBian vtilitatem

ſed dei honoꝛem· ¶ Vide ti· de Ser/

uitio e .
In pꝛedicatione crueis
Si quis vult poſt me venire ab/
neget ſemetipſum ⁊ tollat crucem ſu/
am ⁊ ſequat᷑ me · Matth· xvj · Spe/
cialiter autem poſſumus eius viaʒ te

nere ſicut ipſe pꝛo nobis cruceʒ ſuſti/

nuit nos pꝛo eo crucem accipiamus
contra inimicos ipſiuſ· Et hoc eſt qᷣd
ipſe dicit in ppoſitis verbis· Siquis
vbi tria tanguntur · Hꝛimo miuitat
nos ad ſequendũ · ibi: ſequatur me·
Secundo oſtendit ſequendi moduʒ
ibi · abneget · Tertio ponit paucitatẽ

accipientiũ · ibi · ſiquiſ ⁊c · quaſi Dicat

Nõ ſunt multi qui volũt. Vide ti/

tulo dve Sequendo deum ·
¶ Verbum crucis pereuntibus ſtul
ticia eſt: his autem qui ſalui fiuntid
eſt · nobis virtus dei .· · Cor. p.·. Non
eſt aliquis modus ita facilis perue/

niendi ad iſtum ſtatum ſicut accipiẽ’/

do crucem Chꝛiſti ad inimicos Chꝛi
ſti expugnandos Et h̊ eſt quod dici

tur in his verbis · Herbum cruas ut
S In inuentione ſanctęcrucis.
Ed religioſos vel religioſas

¶Sic nos exiſtimet bomo nt mini⸗
ſtros Chꝛiſti ⁊c · Require dominica
tertia aduentus
Spiritu feruentes.Hominica qr
ta poſt octauas Epiphanig.
mbulate in dilectiõe · DHomini /½
ca tertia quadrageſimę MMMl
Hepꝛomiſſionẽ accipientes· Domi⸗/
nica in paſſione. .
Sequamini veſtigia.DPñica poſt oe
tauas paſce ·
AVNduſari noſter · Dñica tertia poſt
trinitatis · M
Eſtote mĩcoꝛdes· Dñica. v.
Fructus ſpũs· Dnica · xiii·
Gꝛatia Oata eſt · Dñica · xviij.

In omni patientia · Dnica · xxiiij ·

Expliciüt tbemata buius ſoleniſſi ⸗

mi opuſculi ð tempoꝛe · tam de Epi/
ſtolis qᷓ Euangelijs · De ſanctis et
cõmuni ſanctoꝝ · necnõ ð quibuſdã

alijs ſingularibꝰ ⁊ notabilibꝰ mate/

nis pꝛo ſimplicibꝰ pꝛedicare volenti
bus · vt patebit diligent᷑ intuenti⸗

Encipit tabula alphab e⸗
tica in ſe continens et con/
cludẽs omnes et ſingulas
materias huius totiꝰ operiſ
quod ſequitur·

Du plex. Deteſta bil. ⁊ lau⸗
dabilis · Citulo · de Elbſti
n

Abſtinẽtia D
Abſtinentia bypocnitarum · J bideʒ
Abſtinentia auaroꝝ Ibidem ·
Abſtinentia guloſoꝝ · IJbidem·
Ibſtinẽtia laudabilis quadruplex ·
Ibidem;
Abſtinentia a peccato · Ibidem ·
Abſtinentia a cbo · Jbidem·
vbſtinentia a malis verbis · Ibidẽ
Abſtinẽtia a mala ſocietate · Ibidẽ ·
Abꝛaam vidit diem Chꝛiſti · Onica
in paſſione · q· iij · in coꝛpoꝛe · .
Abꝛaam vidit diem eternitat Chꝛi
ſti · Jbidem.
Xbꝛaam vidit diem incarnationis
Abigdem ˖ . „.
Abnegare ſe metipſum neceſſariũ eſt
ad ſalutẽ · Petri martyn q.·· Eto
A bnegare ſemetipſũ ⁊ crucẽ toilere
eſt neceſſariũ · Jbidem .
Abſcondere theiaurum in agro· id ẽ
Chꝛiſto · Dide Ratberinęin coꝛpo/
re quęſtionis ꝛ- .
Yccipere poteſt omnis qui in nomi/
ne Chꝛiſti petit · DHominica quarta
poſt octauas paſcę in coꝛpoꝛe ·

ditiones habere debet · Ibidem .
Accipe q̃re aliqͥ nõ poſſint· bidẽ
Ilcquiſitio regni ccoꝛum · Tuulo de
Acquiſitione ·
Acquiritur regnũ cęloꝛum ſeptẽ mo
Dis Jbidem:

Cabula alphabetica

tia
teſtabil triplex. Jbidẽ

Accipere qui vult a deo quinq; con/

Acquiſitio illicita oreſt eſſe triplex ·

Vnica nona poſt trinitad:q:iij ĩ coꝛ

oꝛee⸗
De illicite acquiſitis non poteſt fieri
clemoſyna. IArgumẽto in oppoſitũ
Quid aũt de meretricio· ſymonia ⁊
ludo acquiſitis:· HNabes ibidem in
ſolutione quarti argumenti⸗
AVctio bona eſt a voluntate bona· et
actio mala a voltate mala:·Dñica
octaua poſt trinitatis:qiij· ĩ coꝛꝑe ·
ctiuna vita non eſt potioꝛ contem/⸗
platiua ˖ In aſſüptiõe · q. · in coꝛpe
ctiuęvitę contemplatiua pꝛęfertur
in qᷣnq; · Jbidem ·

Actiua vita ſola non ſufficit pꝛęlati/

Ibidem in ſolutione pꝛimi argu/
menti ·
lctiua vita diſponit ad contempla
tiuam · Ibidem in ſolutione ſecũdi
argumenti ⸗·
Ictiua vita aliquando habet inter/⸗
miſſionẽ ꝓptcontemplatiuã Ybidẽ
in ſolutione tertij argumenti ·
Ylłctiua vita aliquando perfectioꝛ eſt
contemplatiua: Dominica quarta
aduentus . q· iij · in ſolut one ſecun/
Di argumentr·
Adulatio eſt nutrix diaboli · Titulo
de Adulatione ·
Aaulatoꝛes ſunt mim ⁊ ioculatoꝛeſ
Diabol · Ibidem ·
vldulatoꝛes ſunt incantatoꝛes dia/
boli · Ibidem.
Adulatoꝛes ſũt pꝛoditoꝛes: Ibidẽ
vdulatoꝛes ſũt rete diaboli· ꝗ bidẽ
Ildmiratio an fuerit in Chuſto · q/
modo·:Dnica ſecũda poſt octauas
Epiphanig· q·iij · per totum ·
Xdoꝛare venerunt magi Chꝛiſtum
In feſto Epiphanis · q · iij · incoꝛpe
Adoꝛare venerunt magi ſicut ſub/
diti · Jbidem in ſolutione pꝛimiax/
gument⸗

r —— 9 ò

gehice

Meſtfien
oti
Dnoni
bbigemng
ho⸗
wanet
1Di
ieng⸗
(onteig/
ncne
Kenar
u

*

2

S
—

—

m

—
—

gonten
none ſaid

Aetüte/
ui Jbici
nt⸗
ſenoꝛeſt
iaquana
one ſun,

llTino
oauatorc
atores dir

l⸗Ibide
baſto,1 ,
Koaas
NN.
Cn
d
ian ſ
ed

Tabula alphabetica

Adoꝛare latrie xebemꝰ crucem · In
feſto inuentiõis ſanctę crucis · qlij·

in coꝛpoꝛe ·

ARdoꝛare latrie non debemus alia in
ſtrumenta paſſionis Chꝛiſti · vtpo/
te lanceaʒy: veſtimenta nec beatam

virginem · Jbidem in ſolutione ter
tij ⁊ quarti argumenti

Aduentus futuri iudicij non poteſt

cognoſci ſaltim determinate ab ali/
quo puro homine· IT ſolo enim deo
et homine Chꝛiſto cognoſcitur · In
feſto ſancti Dincentij cõfeſſoꝛis ·q
ij· per totum.
Rduentus Chꝛiſti in carnem factus
ꝓbatur tribus rationibus · DPñica

ecima poſt trinitatis · ꝗ·j. in coꝛpe ·
Soluuntur ibidem autoꝛitates de

aduentu Chꝛiſti loquentes in ſolu/
tionibꝰargumentoꝝ ·

Aduentum Chꝛiſti in carneʒ a liqui

indęoꝛum cognouerũt factam· Ibi

dem q · ij · in coꝛpoꝛe ·

Aduentum Chuſti in carnem aliq

indęoꝛum nõcognouerũt · Jbidẽ ·
Aguentũ Chꝛiſti in carnẽ aliqͥ nega
nerunt ⁊ eum crucifixerũt · Jbidem

in ſolutionibꝰ argumentoꝛum.
Agduentum Chꝛiſti an iudęi credere
tenerẽtur · Pide Simonis Judę
q.j· pertotum · Et ibidem · q.i · per
totum.

Aduentus Chꝛiſti tempns ad iudi/
aum an ſciri poſſit · DPincentij con/⸗

feſſoꝛis · q · i · per totum ·
Ager in quo tbeſaurus eſt abſcondi

tnus eſt Chꝛiſtus · Ratherine · q · · in

coꝛpoꝛe ;

Agnes ſancta habuit charitatiſ ole

um in vaſis conſcientig ſue · Et fuit
vna ð numero pꝛudentiũ · ITgne⸗
tis · q ·· in coꝛpoꝛe ·

Agnes ſancta Chꝛiſto fuit deſponſa

ta · Ibidem ·q · i · per totum·

ARgatha ſancta pꝛudentiſſime egit
dando omnia quę habuit pꝛo cõ/
paratione cęleſt margaritę· ITga
the · per totum ·
Agnus dei conuenient dixit Johã⸗/
nes emõſtrando Chꝛiſtũ · An oc/
taua Epiphanis. ꝗ. j. per totum
gnum dei conuenientius nomina

uit Johannes Chꝛiſtum cᷓ aliq dG

aliud animal ſolitũ ſacrifcari · Jbi⸗
m:qij ꝑ totum.
Ambicio eſt peccatum pꝛopter tri/
plicem appetitum honoꝛis inoꝛdi/
natum.Vom inica decimaſeptima
· ij · p totum ·
Nm bicio allicit hominem ⁊ tenet eũ
in ſtatu ꝑiculoſo · Titulo de IRmbi
tione. H .
NRmbicio deijcit hminem in pecca/
tum IJbidem.
Ambicio decipit hminem· Ibideʒ
Mmbulare debemus ad deum.Ci⸗
tulo mbulatio .
Ambulare debemus feſtinanter. d
neſte· digne · caute ſollicite · Jbidẽ
Vmbulatiõis thema · Hopulus qui

⁊c Et poſt ambulare: Introductio

eiuſdem · Diſtinctio eiuſdem · Ibi/
In ambulando cauere debemꝰ ab
erroꝛe · Ibidem· Secundo a caſu.

AIbigem . Certio a defectu ˖ IJbidẽ.

Nmbꝛoſius ſanctꝰ. Pide in quęſtio/
nibus in feſto eiuſdem.
ANmoꝛe Chꝛiſti moꝛi eſt actus maxi/
me perfectiõis · Barnabe · q· · et · q
Rmoꝛ dei imꝑoꝛtat totum gaudium
Titulo de Rmoꝛe dei·.·
Amans deum amicus dei dicitur.
Bartholomei . ꝗ.j · pertotum ·

Amandus eſt de integraliter.· Abi⸗

dem ; .”ẽMZU
Rmandus eſt deꝰ ſideliter· Jbidem

Amoꝛem fidelem toꝛmentum non ſe
parat· Ibidem .
Amoꝛẽ tidelẽ laboꝛ nõ laſſat Ibidẽ
vtmoꝛem fidelem theſaurus non ſu⸗
parat· Jbidem ·;
vmoꝛem fidelẽ extraneus non occ
pat Jbidem; ðð
lmandus eſt deꝰ ꝑſeuerant᷑ Jbidẽ
lmandus quare ſu deus· IJbidem-
mandus eſt deus quia pater 7fra
ter noſter eſt· Jbidem.
Amandus eſt deus · quia in eo deli/
tig inueniuntur. Jbidem.
Tiandus eſt deus quia beneficijs
ſuis meruit · Jbidemn ··
Fmandus eſt deus quia ętema glo
ria ab eo ſperatur · Abidem.
qlmantur a ceo iuſti · miſericoꝛdes.
patientes· veraces · ſimplices · dili/
gentes perſeue rãtes ˖ Jbidem.
mari poteſt amatur deus in ſta/
tu vię immediate a ſanctis · Domi/
nica · xiij · poſt trinitatis · a· ij · totu·
lmandi modus · Abidem · · iij · per
totum ·
Amoꝛis tbema · Titulo ð Charitate
Imoꝛ eſt vita animę · Jbidem ·
lmoꝛis introitus· Ibidem·
Amoꝛis diſtinctio· JObidem·
tmare deuz tenemur qre · IJbidẽ ·
Amoꝛis queſtio · Ibidem ·
Imare ꝓximũ tenemur. Ibideni
Fmare amicuz quõ debem · Jbid?ẽ
Imare iimicos quõ debemꝰ. Jbidẽ
lmoꝛ inimici magnum lucrum im/

Tdetan lenang

moꝛ lanctoꝛum in ſeptem attendi

tur . Citulo de moꝛe ſanctoꝛum
per totum ?ę·
Xmoꝛ pꝛoximi ex amoꝛe dei genera/
tur · Citulo de Tmoꝛe ꝓximi⸗
Imandus eſi pꝛoximus amoꝛe gra
tuito · Ybidem ·
Amandus eſt pꝛoximus qamoꝛe re/
cto· ꝓJbidem ·

Amandus eſt pꝛotimus amoꝛe diſ/
creto ˖ Jbidem:
mandus eſt pꝛoximus amoꝛe per/
ſeueranti · Jbidem ·
It mare inimicum debem ꝓpter tria
ut ſcilicet Chꝛiſtũ imitemur magis
lucremur :⁊ ne ingrati ſimꝰ· Citulo
de Imoꝛe inimicoꝝ ꝑ totum
Xmare ſeipſum multa mala impoꝛ/
tat · Titulo de Tmoꝛe ſuijpſius

Ymoꝛ ꝓpꝛus hominem excccat · de⸗/

ſtruit· perdit· Ibidem pertotum ·
Tmoꝛs ſcepta danda fuerũt duo
Pñica · xviij · q ·j·in coꝛpoꝛe ·
Rmon duo pꝛęcepta ſunt ſufficien⸗
tia Jbidem in p concluſione
Amoꝛis pꝛęceptum pꝛimũ dignita/
te⁊ maximũ eſt pꝛęceptum dæ dile/
ctione dei · Ibidem in:ij· ↄclone ·

Ik moꝛis pꝛeęcepta totam doctrinam

cõtinent legis ⁊ ꝓbetarum · Ibideʒ
in · iij · concluſione ˖
mare ꝓximum an teneatur homo
pluſq;ᷓ ſeipſum · Dnica · xviij · ꝗ · ij ·
rtotum· W
mare tenetur ſeipſũ homo bᷣm ſpi/

ritualem naturam pluſq; quẽcuq;
alium · IJbideʒ in coꝛpoꝛe in puama

concluſione ·

Fmare tenetur homo pꝛoximuʒ ᷣm

coꝛpoꝛalem naturam pluſq; ſeipſũ
Ibidem in · ij · cõcluſione ·

De Amoꝛe vide etiã de Charitate

AA micum dei quattuoꝛ conſtituunt.
Titulo de Imicitia per totum ·
AYmucitia maioꝛ nõ eſt qᷓ; ponere ani
mam pꝛo amiciſ · Barnabe · q.· per
totum · ðð
Amici dei dicti ſunt apoſtoli · Bar /
tholomei .q; vnica per totum ·
Amicus dei dicitur omnis amans
deum · Ibidem ·

Amputare membꝛum putridum vł .
non ſanuʒ poteſt bomo· Marci· q;

iij · in coꝛpoꝛe⸗

—

n

noede
moꝛe N

Mertna
Mmags
Tmo
Num

Ainwe/

holns⸗
enit du
e⸗
tſaſfcien⸗
Wond
ci

un J

ſy vnn
e

vinſpi⸗
igieig
an

potmnin
jſp
rConitt
wuſämun⸗
tonn.
wnerun
boe

c
or
nis M

nntn
e NNg

Amputare membꝛum ſanum nõ po/

teſt . IJbidem · in · ij · oclon e⸗·

Tmputando ſibi digitum ſanctus

Marcus nõ peccauit · vt pʒ ibidẽ·
Animam ſuam poſuit paſtoꝛ Chbꝛi⸗

ſtus ꝓ onibꝰ ſuis· Dominica oma

poſt octauas paſcę· q.j.in coꝛpoꝛe ·

Animã ſuam tenetur bonus paſtoꝛ
ponere pꝛo ouibus ſuis· IJbidem ·.q

„₰

Afemannr.

nima ſeparata to:quetur crucia
tur igne coꝛpoꝛali · Dominica pᷣma

poſt trinitatis · ꝗ··ein coꝛoe ·
Anime damnatoꝛum aute iudiciuʒ
vigent gloꝛiam beatoꝛum · Jbidẽ·

· i· per totunm ·

Ania ſine infuſione ſiue tactu gra
tieę a moꝛte peccati reſuſcitari nõ po/
teſt· Vominica viceſimaqrta trini/

tatis · q.j·per totum ·

Anima OHauli vidit deum per eſſen)
tiam In cõmemoꝛatione HPauli·q.

· In ſolutione pꝛimi argumenti ·
nima VHauli an fuerit ſeꝑata· Ibi
demq.i)j..
nimam ſuam odire in hoc mundo
eſt ea ʒ cuſtodire in vitam ęternam·
ALaurentij q/j·per totum·

Indreas 7 alios Chꝛiſtus conue
niéter vocquit T elegit ad ſdicatio
nis ⁊ Diſpẽſatiõis diuini verbimi/

ſteriu · Andreę.q.jper totum
Andreas ⁊ alij in tertia vocatiõe q̃
vocauit eos Chꝛiſiꝰ fuerũt vocati
ad aplatuſ dignitatẽ· Jbidẽ · q · ij ·
