luntat ꝗ in h conſiſtit · ſi ꝑ glo/pa/
tet ſu Aud pᷣs. Rectoſ dcet collau/
Datio ſed Chꝛiſtꝰ habuit rectiſſimà
voluntatem · ergo fuit confoꝛmis di
ninę in volito · ¶ In oſpoſitum ar/
guitur ex pꝛeſenti euangelio · vbi ait⸗

ſtinꝰ

Hoõ mea voluntas ſed tua fiat. Su

ximmũ. In H ꝙ Chꝛift ait. Mõͤ ge
ego volo ſed qͥd tu:aliud oſtendit ſe

per quo verbo

S-

voluiſſe q; pater:·Rñndeo dicendũ
ſub Onabꝰ cõcluſionibꝰ Pꝛima q;

volũutas huana ſenſibilitaiᷣ vel vo⸗

luntas rationalis ut natura in Chꝛi
ſto voluit aliud q; voluntas diuina
volebat in pſo Wecun cõcluſio ·
YBolütas rationaliſ quę eſt ꝑ modũ
rationis ſemꝑ idem volebat qð deꝰ.
20 iſtarũ concluſionũ intelligen/
ta ⁊ veritate eſt notandũ ·ꝙ in Chꝛi/
ſto m humanã naturã ponitur Du/
plex volũtas · ſcʒ volũtas ſenſibilita/⸗
tis quę participatiue volũtas dicit᷑·
⁊ volũtas rationalis · ſiue ↄſideretur
pmodũ naturę ſiue ꝑ modũ rationiſ

SOt aüt dicit Hamaſcenꝰ· quadam
Dinina diſpenſatione filius dei ante

ſuũ paſſionẽ ꝑmittebat carni agere
⁊pati quę ſũt eiꝓpꝛia⁊ naturalia.⁊ ſi

milit᷑ ꝑmittebat oĩbus viribꝰ agere

quxq; ꝓpꝛia qᷓntum expediebat ad fi
nem redemptionis ⁊ oſtenſionẽ veri/
tatis naturę.· Manifeſtũ eſt auteʒ ꝙ
volũtas ſenſibilitaᷣ refugit naturali
ter doloꝛes ſenſibiles ⁊ coꝛpis lęſio/
neʒ · Similit᷑ etiã volũtas ut natura
repudiat ea quę ſũt naturę ↄtraria.⁊
quę ſũt ſᷣm ſe mala:puta moꝛtẽ⁊ alia

hmõòi·hoc tñ qñq; voluntas ꝑ mo/

Dũ rationis eligere poteſt ex oꝛdine

ad finẽ · Sicut etiam in aliqͥ puro ho

mine ſenſibilitas eiꝰ etiã voluntas

abſoluta cõſiderata refugit vſtionẽ

quã volũtas ſm rationẽ eligit ꝓpter
finẽ ſalut· Wolũtas autẽ dei erat ut
Chꝛiſtꝰ doloꝛes ⁊ paſſiones ⁊ moꝛtẽ

pateret᷑ nõ ꝙ iſta eſſenta deo volita

vm ſe · ſed ex oꝛdine ad finẽ hũanęſa⸗/
lutis · Vñ patent concluſiões pᷣfatę·
q; ſcʒ Chꝛiſtꝰ ſᷣm volũtatẽ ſenſibili/
taus.⁊ ᷣm volũtatẽ rationis quęcõ/
ſiderat᷑ per modũ naturę aliud pote/

rat velle q;ᷓ Ens · qnęfuit pᷣma cõclu⸗
ſio · ſed hm volütatem queeſt pꝑ mo/⸗
dum rationis ſemꝑ confoꝛmabatur
in volito voluntati diuinę que fuit
concluſio ſecunda:quę patet ex eo ꝙ
Dicit · Nõ ſicut ego volo ſed ſicut tu

MNPolebat eni m volũtatẽ ranõis di

uinã volutatẽ impleri: quiſaliud di
cat ſe velle ſᷣm aliã eius volũtatem-

¶ Ad rationes in oppoſitũ· Rd pᷣmã

reſpõdet᷑ ꝙ patet reſpõſio ex diſtin/⸗
ctione voluntatis duplicis· VBñ di⸗/
citur ꝙ Chꝛiſłꝰ volebat ut volũtas
patris adimpleret᷑· m volũtatẽ ra/
tionis· nõ ſᷣm volũtatẽ ſenſibilitatis
aut voluntatis conſideratę ꝑ modũ
naturę ¶ Ad ſecũdaʒ eodẽ modo re⸗/
ſpondet᷑· ꝙ cõfoꝛmitas volũtaqj hũa/
nę ad voluntatẽ diuinã attenditur
ſm volũtatẽ rationis · ſᷣm quã etiam
volũtateſ amicoꝝ cõcoꝛdant .inq̃n/

tum ratio cõſiderat aliqᷣd volituʒ ii
oꝛdine ad voluntat amicl Adter

tiam reſpondet᷑:negãdo conſequen/
tiam · qꝛ Chꝛiſtꝰ ſimul fuit compᷣhen/
ſoꝛ ⁊ viatoꝛ · inq̃ntũ ſcʒ ꝑ mẽtem frue
batur deo · 1 habebat carnem paſſi/
bilem · et ideo ex parte carnis paſſibi
lis poterat in eo aliud accidere quod
repugnaret naturali voluntati ipſiꝰ
⁊ etiaʒ aꝑpetitui ſenſitiuo · qð nõ cõ/
tingit in beatis qui tm̃ ſunt compꝛe/
benſoꝛeſ · qui ita dotatiſunt impaſſi
bilitate ut nihil poſſet eis occurrẽ no
ciuum autlęſiuum.Id quartaʒ re/
ſcondetur:negando conſequentiam
Et ratio eſt·quia confoꝛmitas quę ẽ
in nolito non facit rectitudinẽ voſũ/
tatis : quia aliquis poteſt peccarevo/
lendo · id volituʒ qͥd deꝰ vult · ut vo⸗/
lendo ꝙ patermeuſ moꝛeretur.⁊ eti
am poteſt mereni in hoc ꝙ illud non
vult quod deus vult · ut Paulus cu
piebat diſſolui ⁊ eſſe cuam Chꝛiſto · et
deus volebat ꝙ non diſſolueretur
ſed pꝛo pter fuctuʒ animarũ qadbuc

1

((Gmnenti

ſüitgret

ichaſia
ſafinalut
inaulzet

Cgnd

Kunhli

iſnt dhn
Dine⸗
geluſttutn
Aalt
indecgn
gamenti
to .
ſtamad
luoin

dieggein
D

anbric

m

Mlttmenſa
nneo ſid
nübomit
nücle
iuſnoo⸗
fremmic

(IeNti⸗

Nnnsas
ciee
Patreke
ltigdp⸗
ginos
Netqt
ergogn
(ramen
Vocl
le paſt
ij ,
llonẽ⸗

militaretſed rectitudo volũtatj cau/
ſatur ex modo volendi . ut ſcʒ vellet

Gr ex charitate ſicut deulſ/⁊iterũ in ecau/
ſtt ſa ſinali ut ꝓpter idem vellet:⁊ iteruʒ
gH in cauſa efnciendi:nt ſcʒ deꝰ velit eũ
do x ⸗
eria quinta in
uen⸗ Cęna dni eſt enageliñ· Ilnte die fe/⸗
ſoni ſtům paſce ⁊c Jopᷣ · xiij · Circa qͥd poſ
än/ ſunt viſputariſequẽtes quęſtiones·
di⸗ eng Miri cõuenient in die eg/⸗
* nę inſtitutũ eſt ſacramẽtũ euchariſtię
n, ¶Secũda · Otrũ cõnenient Chuſt⸗
nts in die cenę Judępditoꝛi tuibnerit ſa
nodi gameniũ coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis ſui
Aee ¶ Certio · Ntrum poſt buccellã intin/
thin ctam a Chꝛiſio Judę poꝛrectaʒ dia
gin lus intrauit in eum ·
h BPzmgz
gen gngnione ſi pꝛocedit· Et
5. videtur ꝙ non cõuenient
ꝗä die cene inſtitutũ fuit ſacramentum
rn⸗ euchaniſtie¶ Pꝛimo ſic · Per hocſa⸗
n⸗ cramentũ hoies Chꝛiſto vniunt ſicut
ſſ/ membꝛũ capiti · LDnde dicitur Joh·
ſt vi · Qui manducat meaʒ carne bi-
bit meũ ſanguinẽ in me manet ⁊ ego
wad in eo ſed Chꝛiſtꝰ eſt caput etiam om
ſh niũ hominũ etiã qui fuerũt ab initio
ſoch mũdi ·ergo nõ debuit inſtitntio hu /
iuſmodiſacramenti differri vſq; ad
ſi finem mũdi:¶ Secũdo ſic· Hoc ſa/
eno. cramentũ dicitur viaticũ ˖ quia ten/
M¶ entes ad patriam in via confoꝛtat
Nn q̃tidie · nos etiaʒ lapſos reparat:ſed
ot patreſ qui erant ante aduentũ Chꝛi
N ſti ad patriã tẽdebãt hoſpites ⁊ pere
’ grinos ſe vocãtes · ut patʒ ad Heb·
9 xret qtidianis peccatis impediebãat
eu ergo ante aduentũ Chꝛiſti cebnit ſa
INH cramentum hoc inſtitui· ¶ Certio ſic
asu— Hoc ſacramentũ dicitur memoꝛia/
ſbpt le paſſionis C hꝛiſti · m illud Luce
nn xxij · Hoc facite in meaʒ cõmemoꝛa/

c

tionẽ · memoꝛia eſt Rterito ꝝ ergo

hocſacrjm nõ debuit ante paſſioneʒ
Chꝛiſti iſtitui:⁊ ꝑ ↄſequẽs nõ ĩcęna
Quarto ſic· Per baptiſmuʒ auqͥs
oꝛdinat᷑ ad euchariſtiam quęnõ mſi
baptiatiſ debet dari:ſed baptiſmꝰ
inſtitutꝰ eſt poſt Chꝛiſti paſſionẽ ⁊ re
ſurrectionẽ · ut patet Matth · vlt.· g
oc ſacr̃ᷣm incõuenient eſt inſtitutuʒ

ante Chꝛiſti paſſionẽ ˖ ¶In oppoſitu

eſt euangeliũ pns:in quo d ꝙ G̊ ſa/
cramentu eſt in ſtitutũ a Chuſto de
Chꝛito aũt dĩ Marci · vij · ꝙ bene
oĩa fecit· ꝙ̊ conenient inſtitutum eſt
qn Chꝛiſiꝰ inſtituit · ¶ KReſpõdeo di⸗/
cendũ ſub duabꝰ cõduſionibꝰ· Pꝛi
ma · ꝙ nõ potuit inſtitui ante icarna/
tionẽ verbi · HLatet cõcluſio · quia h
ſacramentũ cõtinet verbũ incarnatũ
realiter · ꝗ inſtitui nõ potuit ante in/
carnationẽ verbi · Secũdo ſic· Noc
ſacrm cõtinet gręe plenitudinẽ · On⸗
⁊e euchariſtia dicitſed tempꝰpleni
tudinis incepit ab incarnatoe Chꝛi
ſti· ergo ante incarnationem inſtitui
nõ potuit h̊ ſacr̃m · Secũda cõcluſio
Cõuenienter inſtitutũ eſt ̊ͥ ſacramẽę
tum die aens 7nõ ante · Iſta cõclu/
ſio oſtenchit ex quattuoꝛ · Pꝛimo ap/
paret ex neceſſitate quę aſſignat᷑ in/
ſtitutiõnis hmõi ſacramẽti: ut qꝛ ad
ꝑfectionem nr̃am exigebat᷑ nt caput
nr̃m etiã realit᷑ nobᷣ coniũgeret · et iõ
q;diu ſub ꝓpꝛia ſpecie cũ hoĩbꝰcõuer
ſatus eſt nõ opoꝛtebat h̊ ſacrm inſti/
tui ·ſed qñ eiꝰ coꝛꝑali ſſentia deſtitu
enda erat ecdeſia· Et iſta ratio tãgit᷑
ab Euſebio q ſic ait · Quia coꝛpꝰ aſ/
ſumptũ ablatuꝝ eratab oculis⁊ illa
turuʒ ſideribꝰ· neceſſe erat nt die &/
nę ſacramẽtũ coꝛꝑis ⁊ ſangninis ſui
coſecraret ut coleret᷑iugit᷑ ꝑ myſteri/
um qͥd ſemel offerebat᷑ in pciũ· Se/
cunda ratio ſumitur ab eiuſ figura:
Chꝛiſtꝰ q;diu in mũdo ↄunᷣſatꝰ ẽ figu
ras leg obᷣuare voluit fact, ſb lege
ut eos q ſᷣ lege erãt redimẽt ⁊ q ve
niete vᷣitate ceſſit figura iõ ñ ðbuit h

ſacramentũ inſtitui niſi Chꝛiſto abſ/

cedente per moꝛtem qñ figurę veten
legis terminãdę erãt · ⁊ ideo cõueni/
eerns fuit iminente paſſione celebꝛato
pꝛioꝛi ſacramento nouũ ſacramentũ
inſtituere· ⁊ quia ibi terminat᷑ figura
vbi debet incipere veritas. Ilgnus
gutem paſcalis erat figura hmõiſa/
cxramenti: ideo inſtitutũ eſt poſt cõ/
meſtionẽ agni:· Dnde cantaturĩ of/
ficio coꝛpoꝛis Chꝛiſti · Pꝰ agnñ typi⸗/
cum expletis epulis coꝛpus dñicum
Datum diſcipulis ⁊c · Certia ratio
ſuunmitur ab ipſa rehſentatione hmõi
ſacramẽti · Eſt eni renſentatiuũ do⸗
minicę paſſionis:⁊ ideo congrue iaʒ
paſſione ĩminente inſtituitur. Qnar
ta ratio ſumitur exritu quo frequen/
tandũ eſt hoc ſacramentũ ut vltimo
traditum magis memoꝛie teneretur
Ea en quę vltimo dicunt᷑ maxime

ab amicis recedentibꝰ magis memo-

nięę cõmẽdant᷑ pᷣſertim quia tũcma/
gis inflãmatur affectus ad amicos.
Ea vo ad quę magafficiunt᷑ ꝓfun/
Dius animo impꝛimunt᷑·quia igitur
ut papa Mlexãder dicit:nihil in ſa⸗
crificijs magis eſſe poteſt q;ᷓ coꝛpus⸗
ſanguiſ Chuſti · nec vlla oblatio hac
potioꝛ eſt · ⁊ ideo utmaioꝛi veneratio
ne haberet dñs vltio diſceſſu ſuo a
Diſcipulſuis h̊ ſacramẽtũ ĩſtituit Et
Bigqẽ oiẽ Tlug⸗

n ibio reſpolionn
ad Januani:¶ Ad ratiões in oppo/

itũ· ld pmã rndet: negãdo conſe/
quentiã · Et ratio ẽ. qꝛ Chꝛiſtꝰ ab oꝛi
gine mũdi erat caput iuſtoꝝ · nõ q̃ſi
habens actu cõfoꝛmitatẽ in natura
ci mẽbꝛis eccleſię incarnatione non/
Duñn facta · ſed ſõlum pſm incarnatio
nem expectantium.et ideo coniũctio
coꝛpoꝛis myſtici ad ſuũ caput p tem/
poꝛe illo nõ poterat fien per aliqͥd ſa/
camentũ realit cõtinẽſipſum caput
membꝛiſ confoꝛme . ſed terat ꝑ ali
qua ſacramẽta figurã.i Id ſecidã
reſpondet negando conſequentiaʒ

gitur Joh · i

Et ratio eſt · quia q;ʒuis antiqui pꝛeſ
eſſent tendentes ad patriamnon tñ
erant illi in ſtatu tüc ꝑpueniendi ante
Chꝛiſti incarnationè ideo nõ com

petebat ꝓ tempoꝛe viaticũ eſſe qͥ ſta⸗
tim ad patriam ꝑducunt᷑ (d terti

am reſpondet᷑ negãdo cõſequẽtiaʒ ·
Et ratio eſt.qꝛ ſacramẽtuʒ illud fuit
inſtitutũ in cena ut in futurũ eſſet me
moꝛiale dñicę paſſioniiſ: ea perfecta ·
Vñ ſignant diẽ · Quotiẽſcũq; fece/
ritis in meã cõmemoꝛationẽ· ð futu
ro loqnẽs· Oñ tic nõ erat mẽoꝛiale
ſed inſtituebat᷑ in mẽoꝛiã impoſterũ
celebꝛandã ¶ Ad quartã reſpondet᷑
negãdo cõſequẽtiã · Et ratio ? · qꝛ ba
ptumꝰ igʒ erat inſtitutꝰ in ipſo Chꝛi/
ſii baptiſmo· Vñ iam aliqͥ ipſo Chꝛi
ſtibaptiſmo erãt baptiſati ⁊c · ut le⸗
ij. Qicet neceſſitas vten/
Diſacramento baptiſmi indita fuit

ibꝰ woſt paſſionẽ reſurrectioneʒ ·
d ecudq que

ſtionẽ· ſic ꝓcedit. Et videt᷑ ꝙ nõ fuit
coueniens ꝙ Chꝛiſt in die cenę da
ret ſacrm coꝛꝑis ⁊ ſanguis ei⸗ Judę
ꝓditoꝛi · ¶ Pꝛimo ſic. Ehꝛiſtꝰ imple⸗

ir Peep it n llacl Cepit
us face ⁊ doce·̊ pcepit Matthᷣ·

vVij. Nolite ſanctũ dare canibꝰ· ci ip

ſe Chꝛiſtꝰ cogſceret Judã eẽ pecca/
toꝛẽ.· videt᷑ ꝙ nõ fuit cõneniẽſ ꝙ ipſe
udę daret coꝛpus ſuũ ⁊ ſanguinẽ
Secũdo ſic· Picit Tuguſtinus ·
eus nõ eſt cauſa alicui ꝙ deterioꝛ
fiat· ſed iudas ſumẽdo coꝛpꝰ Chꝛiſti
peccauit ⁊ factꝰ eſt deterioꝛ · ᷓ nõ fuit
cõueniẽs ꝙ illi daretſaccẽm CTertio

ſic. Sicut egir Matth· xxvj · Pocqᷓ
ñ cedit iſipnlis corp vongn⸗
nem ſuü dixit eis Nõ bibã ãmodo

de hoc genimine vitis vſqʒ ad diez
illũ cũ iſlud bibam vobiſcũ nonũ in
regno patnis mei · et ꝙ erat eis in re/

miſſionẽ peccatoꝝ· ̊ neutꝝ Judeęcõ
Petit· g videt᷑ ꝙ Judas non accepit

ſuen
ten
Pten
anli
Chuſ
dllce
ſacran
ſoſto
ratan
ſuo
Cige
onplüu
mugſte
toent.
banon
ſetne
kccel
occult
ſeche⸗
malen
ſinat⸗
gimmn

ontio
feſonde⸗
Einto
Nntate
eheea
notgei
teſcite
pulita
les pe⸗
alisſe
cund
liam⸗
Tcit
lanc
tudin
ſpleen
lumm
negie
Jude
Chiiſt
cutus
wa.

guſi
nont,
iant
nöͤcon
il
aaten
Alufu
nmeſſern
erſan

neoꝛale
Woſterä
poncet
ob⸗
odi
oche
nl
linswen
lninfut
menone,

he

ynofait
ane da
zue
Pinple⸗
Coit
Kb.
uaͤ
Htien
emiſght⸗
1ncuni
lgnn
opC
rgnüfn
n Cnd
Pdgn
biie
D
i
Ntst
.
Git

ſacramenth cñ glijs; ¶ In oppoſitum
eſt euãgeliũ · vbi dicit oibus · T¶Lcci⸗
pite manducatezc ¶ Reſpõdẽo di
cendũ ſub iſta cõcluſiõe· Cõuenient᷑
Chꝛiſtus dedit Judęſimul cuʒ alijs
Dilcipulis coꝛpus ⁊ ſanguinẽ ſuũ in
ſacramẽto: Iſta concluſio eſt Chꝛy/⸗
ſoſtonn⸗ tug⸗ 2 ionyſij. lcꝛo e-
eltis hierarchię. Licet eni conſide/
rata malicia Judęnõ.cæ buiſſet Chꝛi
ſtus coꝛpus ſuũ⁊ languinem ei dare
CTũ q; Chꝛiſtꝰ debuit eſſe nobis ex/

emplũ iuſticię non cõueniebat eius

magiſterio ut Judam occultũ pecca/

toꝛem ſine accuſato:e ⁊ euidente pꝛo

batione ab alioꝝ conditiõe ſeparal/
ſet. ne ꝑ hoc daret᷑ exemplũ pꝛęlatis
eccleſię ſimilia faciedi ſcʒ peccatoꝛibꝰ
occultis denegare ſacrametũ:· Cum
ſecũdo ut oẽm occaſioneʒ ei auferret
malefaciẽdi quaʒ aſſumere potuiſſet
ſi in aliquo ab alijs diicipulis ante
apertam maliciam fuiſſet Diſcretus·
Hylarius tñ contrariũ dicere videt
ed qð 4 Dictu eſt cõmuntꝰ tenetur ·
ld rationes in oꝓpoſitũ Qd pmaʒ
reſpondet᷑:negando conſequẽtiam·
Et ratio eſt · quia licet udas in rei
Vritate canis eſſet ⁊ eius iniqͥtas no
ta eſſet Chꝛiſto ſicut deo:non tñ erat
nota ei per modũ quo hoĩbus inno/
teſcit · et ideo Chꝛiſtus Judã non re/
pulit a coione ut daret exemplũ ta/
les peccatoꝛes occultos non eſſe ab
alijs ſacerdotibꝰ repelledos.¶ ld ſe
cundã reſpondet᷑K:negãdo conſequẽ/

tiam · Et ratio eſt· quia Chꝛiſiuſnon

Tedit cauſaʒ nec occaſionẽ Judę pec
candi.ſed peccatũ euitãdi ex maſue/
tudinis ſuę oſtentatione ad ipſũ:ſed
ipſe ex tali medicina ſumpſit pericu/
lum moꝛti¶ Ad tertiaʒ reſpondetur
negãdo ↄſequẽtiã · Et ratio eſt · qꝛ ꝙ
Judas nec biberit vinum in regno
Chꝛiſti·nec remiſſionẽ ꝑeccatoꝝ ↄſe/
cutus ſit culpa ſua fuit · qꝛ ſacrm coꝛ/
poꝛis ⁊ ſanguinis Chꝛiſti tm̃ ſacra/

mentalit᷑ ſumpſit nõ auteʒ ſpũaliter ·
Hibere autẽ vinü in regno patris cũ
Chꝛiſto ⁊ peccatoꝝ remiſſonẽ ↄſeqͥ :
tin ſpualiter ſumẽtibꝰ ſacramentum
bentur·—

Gd tertiaz que/

ſtonẽ· ſic ꝓceditur. Ef videx᷑ ꝙ poſt
buccellaã panis poꝛrectã ꝗud ęnõ in/
trauit diabolus in eum · ¶ Pꝛumo lic
Picitur Lucęxxij: ꝙ intrauit ſatha/
nas in eum · Et Johisxiij · ꝙ diabo/
lus iĩmiſerit in coꝛ Judę ut traderet
eum·ſed hoc fuit ante buccellã paniſ
ſuſceptaʒ:ergo nõ poſt buccella ⁊c·
Secũdo ſic ꝙ nec ante nec pꝰ Solꝰ
Teus illabit᷑ aig ergo diabolus non
potuit intrare in coꝛ Jud e:antecedẽſ
eſt maxime nota ˖ g2c¶ In oppoſitũ

eſt euãgeliũ· Ct:cſic ndas.cæ con/

ſe · Diſ. ¶ RAndeo ecendũ iux ſan/
ctum thomã in qᷣtlibeto · ij · Et ſuper
Joh̃ᷣ· cxxiij· ꝙ ſathanam intrare Ju/
Dam ſiue aliũ hoiem poteſt duplicit᷑
intelligi · Ono modo in coꝛpoꝛe hoĩs
ſicut his qui coꝛpalit᷑ vexant᷑ a Oę/
mone:Et h̊ modo ẽ ↄcluſio · ꝙ eſſen⸗
tialter poteſt demon intrare in ho⸗/

minᷣ·ſicut patet᷑ ex mulij locis enan/

gelij · vllio modo põt intelligi · ſcʒ ꝗ
Diaboluſ intret in mentẽ· ita ꝙ men⸗/
ti diaboluſ eſſentialit᷑illabit᷑. Et hoc
modo eſt cõcluſio:ꝙ diabolus non
võt intrare in mẽtẽ ĩisſed ſolus de
us ˖ Patet iſta cõcdluſio ſic · Nia eniʒ
rationl cũ ſit ſimplex ⁊ incoꝛpoꝛea nõ
hʒ dimẽſiones qntitai ut aliqͥ d ĩ ea
eſſe dicat q̃ſi infra eiuſdẽ dimeſiões
cõtentũ · et ideo nihil põt in ea eẽ ni⸗
ſi qð ei dat eſſe · qd in ea ẽ ꝑ vᷣtutẽ ſu
am · Dicimꝰ g ꝙ deꝰ q aiaʒ ineſſe ꝓ/
Duxit ẽ in aia ꝑpſuã vtutẽ· vbi auteʒ
ẽ vꝓᷣtꝰ dei ibi ⁊ eẽntia dei· In deo enĩ
ideʒ ẽ eſſentia 1 t.· Vñn manifeſtuʒ
relinqt᷑ ꝙ ſolus de eſſentialit eſt in
aia.¶ Sd ratões qũt in oppoſitũ rñ/
det· p· ꝙ diabolus dꝛ intrare coꝛ vl
g

mentẽ hoĩs affectũ vel effectũ ma/
licię· inqntũ ſcʒ hõ ab eo ſeduct ſeq
tur eũ ad perpetrandũ malũ qð ſug/
gent. Et H̊ modo di intraſſe coꝛ Ju/
oę · Nñ dic Nicolaus d lyra ſuꝑr

illud AZn xxij. Intrauit ſatbanaſ Jun

dam id eſt · aiaʒ nõ ꝑ elapſuʒ·q; eſt
ceo pꝛiũ ſed ꝑ effectũ · venditioneʒ
Chꝛiſti ei ſuggerẽdo· Secũdo dĩ ꝙ
poſt buccellã intinctã di diabolꝰ in/
traſſe Judã · non quidẽ poſſidẽdo ð
nouo q bus ut argutuʒz eſt intraue/

rat · ſed intrauit poſt eũ pleniꝰpoſſidẽ

do · Siẽ apoſtoli · licʒ ſomſanctũ rece
perunt ante reſurrectionẽ vñni · dicũ/
tur tñ recepiſſe ſomſanctũ in die pꝑẽ/
tecoſten· qꝛ maioꝛẽ plenitudinẽ eius
receperũt · ¶ d ſecundã patet rñſio
ex dictis ·

Feria ſexta in

qua fit mẽtio de moꝛte Chꝛiſti legit᷑

paſſio Jołᷣ · xviij· Circa quã poſſunt

Diſputariſequẽtes quęſtiões:¶ Pꝛi/
mo · Ntrũ cõueniens fuit Chꝛiſtum
moꝛi · ¶ Secũdo· Ntrum alia paſſio

Chꝛſti ſuffeciſſet qᷓ; s 6 redem/
ptione hüani genenTertio · DPtꝝ
cõueniens fuit Chꝛiſtũ cũ latronibꝰ
crucifigi · B ,
DHama .Et
tꝙ nõ fuit cõueniẽs
ꝛi. ¶ Pꝛimo ſic ˖ Id enim
qð eſt pᷣncipiũ in aliq̃ genere nõ dii
onit᷑ ꝑ id qð eſt cõtrariũ illi generi.
ſicut ignis q eſt pncipiũ caloꝛis nücq;
poteſt eſſe frigidus · ſed filiꝰ deiẽ bn/
cipiũ ⁊ fons viteę · g vid et᷑ ꝙ; S fue/
rit cõueniens Chꝛiſtũ moꝛi: ¶ Secũ/

do ſic· Maioꝛẽ defectꝰ moꝛij q; moꝛ/⸗

bi:qꝛ ꝑ moꝛbũ ꝑpuenit᷑ ad moꝛtẽ. FSn

fuit cõueniẽſ Chꝛiſtũ aliqͥ moꝛbo lan
gueſcere · vt Chꝛyſoſtomꝰ dic ſuper
Matthęeũ: etiã nõ fuit ↄueniẽs ip
ſum moꝛi· ertio ſic · Chꝛiſtꝰ dicit

Johᷣx· Ego eni ut vitaz habeãt et
abundãtiꝰhabeãt · H oppoſitü nõ per
Ducit ad oppoſitũ · ꝓgvidet ꝙ nõ ſuit
cõueniẽs Chꝛiſtũ moꝛi ¶ In oppoſi/
tũ eſt euãgeliũ gns:Et ulud Johᷣ·xi ·
Expedit ut moꝛiat᷑ vnꝰ hHõ ꝓ populo
¶ Rndeo dicendũ ſub ita ↄdluſõe
Cõueniẽs fuit Chꝛiſtũ moꝛi·⁊ B ił-
tiplici ratiõe · Pꝛimo qdẽ ad ſatiſfa/
ciẽdũ ꝓ huano genere qð erat moꝛ⸗
ti adiudicatũ ꝓpt᷑ peccatum ·Sᷣm illud

Geñ · i · Quacunq; die comederitii-

moꝛte moꝛiemini · Eſt aũt cõueniens
ſatiſfaciẽdi ꝓ alio modus cũ quis ſbᷣ
ijcit ſe vęnę quam alius meruit· et iõ
Chꝛiſtꝰ moꝛi voluit ut moꝛiẽdo pꝛo
nobis ſatiſfaceret · m illud ·. Netri
iij · Chꝛiſtꝰ ſemel ꝓ peccaj nris moꝛ/
tuus ẽ · Secũdo ad oſtẽdẽdũ vernita/
teʒ naturę aſſũptę · Sic enĩ Enſebi⸗
Diẽ · ſi alit᷑ pꝰↄnᷣſationẽ cũ hoĩbꝰ eua
neſcẽs ſubito euolaret fugiẽs moꝛtẽ
ab oĩbꝰ cõparet᷑ fantaſmati:Tertio
vt a moꝛtuis reſurgẽdo vtutẽ ſuam
oſtẽderet q̃ moꝛtẽ ſuꝑauit·⁊ nobᷣ ſpẽ
reſurgẽdia moꝛtuis daret vt aplus
ait.·. Con· xv · ¶ Ad ratiões in oppo/
ſitũ · Id pᷣmã rmdet· ꝙ Chꝛiſtꝰ ẽ fõs
vite bᷣm q̃d deꝰ · nõ aũt ſm qͥd homo
Moꝛtu aũt nõ ẽ ſᷣm ꝙ deꝰ . B̊ hᷣm ꝙ
hõ.⁊ita nõ ꝓcedit¶Id ſecũdã rn/
cet · negãdo cõſequẽtiã · Et ratio eſt
qꝛ Chꝛiſiꝰ nõ ſuſtinuit moꝛtẽ ex moꝛ
bo ꝓpueniẽte · ne videret᷑ exneceſſitate
moꝛiꝓpt᷑ infirmitatẽ naturę· ſed ſuſti
nuit moꝛtẽ ab exterioꝛi illataʒ· cni ſe
ſpontaneũ obtulit ut moꝛs eiꝰ volũ/
taria oſtẽderec ¶ Ald tertiã rñdet᷑ne
gãdo ↄſequẽtiã.⁊ ad ꝓbationẽ dici
tur ꝙ vnu oppoſitoꝝ ꝑſenõ ducad
aliud.ſᷣ qñ q; bñ ꝑ accidẽs · ſic frigi/
Dũ pꝑ accidẽs qnq; calefacit·et h̊ mo/⸗/
do Chꝛiſtꝰ ꝑ ſuã moꝛteʒ nos ꝑduxit
ad vitã:qꝛ de ſua moꝛte moꝛtẽ nfam

1

ðſtruxit · ſic qͥ pęnã ꝓ alio ſuſtinetre

monet pgnã eius ·

ot

iielik

eule
(eht

ſonit

ſen bu
goſic⸗
äntta
faech
inqnt
tatege
ſalinuu⸗
ſifacs
vogenen
ſeiat
ſangnin
umner
nehi
aſione.
terett
intion
catũ dy/
tumage

ſocit

buopoce
Waon
ltuee
tenpd
Dſc
cſtiud
ſdeſt⸗
paſie
Frati
nenis
tead
feciſt
ſions
telic
nige
Pane
non
hüe
erat⸗
ad

lmne

hetet
Hnöe
öͤfuit
oſpoſi
emnt nor
Snlllad
necendl.
eniens
iggisl

—

eino⸗

Wdopen

Unns no⸗
idüwrt,
niEuens
wibven
Nis noni
n Temo
sſuam
nobſe
taplus
inoppo⸗
wetos
aabono
VSing
ſcͤcii⸗
Etnrock
oNeno
Ineeſtat
mdeſui
linpal
Noe iß
tünictr
annid
tniin
iſifi
orab
D
norr

hſobc

—

N

Ad ſecũda que
ſtionẽſic ꝓcedit᷑. Et videtur ꝙ alia
paſſio Chꝛiſti ſuffeciſſet ad redẽptio
nem hũani genen ſine moꝛte· Pai⸗/
mo ſic · Pgnã quã qͥs ꝓ alio ſuſtinet

qntitatẽ accipit qᷓntũ ad vvtutẽ ſatiſ/⸗
faciẽdi ex cõditiõe patiẽt·ſᷣ Chꝛiſtuſ
inqᷓntũ eſt deꝰ ⁊ hõ hʒ infinitã digni
tatẽ. g ꝗqlibet paſſio ſine pęgna quam
ſulſtinuit·ſic fames.fatigario ⁊ bhmõi
ſufficiẽs fuit ad ſatiſfaciẽdũ ꝓ huma
no genere etiã ſine moꝛte·¶ Secũdo
ſic· Dicit Bernardus:ꝙ vna gutta
ſanguinis Chꝛiſti fuiſſet ſufficies pᷣci
um ne redẽptiõii·ſ̊ aliqd ð ſangui/
ns Chꝛiſti effuſum ẽ in Ebaine ci cu/
ciſione. nõ opoꝛtebat ꝙ vlteriꝰ pa/
teret ſſa ertio ſic. Canta põt eſſe cõ/
tritio in nob pęnitẽtibꝰ ꝙ totuʒ pec⸗
catũ dimittit᷑ a qntũ ad pęnã ⁊ qn/
tum ad culpã̊ in Chꝛiſto ab inſta/

ti ſuę cõceptiõis fuit ꝑfectiſſima cha

rnitas ꝗ cõtritioni tribuit vim expur/
gandi ꝑeccatũ · g̊ Chꝛiſtꝰ ab inſtanti
ſue cõceptiõis ſufficiẽt ſatiſfecit ꝓ oĩi/
bus peccaᷣ nr̃is· ⁊ ita nõ opoꝛtuit
pbaſſionẽ moꝛ: ſati aceret ¶ An op
Poſitũ ẽ euãgeliũ pñs · in qͥ legit mo⸗/
tem ꝓ hũa no genere ſub ijſſe ¶ Secũ
do ſic. dic apls ad Gal.ij · Si ex lege

elt iuſticia · ꝙ Chꝛiſtꝰ moꝛtuꝰ ẽ gratis

id eſt· inutilit ⁊ ſine cauſa⸗ ſed ſi alia
palſſio ſufficeret ſine moꝛte · Chꝛiſtuſ
gratis moꝛtuꝰ eſſet·̊ h̊ dicẽ eſt incõ
ueniẽſ · g alia paſio Chꝛiſti ſine moꝛ
te ad redẽptionẽ hũani gener nõ ſuf
feciſſet ¶ Knageo Dicẽdu ſbᷣ iſta ↄclu
ſione · ꝙ alia paſſio Chꝛiſti ſine moꝛ/
te licet ſuffecſſet ad redẽptõnẽ hũa/
ni genen ↄſiderata cõditiõe perſonę
patẽt ꝓpr infinitã dignitateʒ pſoneę
non tñ ↄſid erato genẽ S quã

hũanũ genꝰ ꝓpt᷑ peccatũ obligatum

erat · Iſta ↄcluſio pꝛimo patet ex illo
ad Heb x · C hꝛiſtꝰ vna oblatiõe cõ⸗

ſlſũmauit in ęternũ ſanctificatos· et iõ

non eſt locus ſecũdę oblationis ſed
manifeſtũ eſt ꝙ Chꝛiſtus ante moꝛ/
tem multas paſſiões ſuſtinint eſuriẽſ

laboꝛansconſputꝰ⁊ flagellatꝰ.ſi er/

go iſte paſſiones ſuffeciſſent·nõ ob/
tuliſſet ſeipſum ad moꝛtem · Obtulit
autẽ ſeiplum hoſtiã ceo patri ꝓ pec/
catis noſtris. ut diat᷑ ad Ephᷣ· v. et
hoc permoꝛtẽ· g paſſio Chꝛiſti abſqʒ

moꝛte nõ ſuffeciſſet· Secudo ſic· :
mo erat debitoꝛ moꝛtis· ſi ergo Chꝛi

ſtus debuit ꝓ alijs ſatiſfacere recom
pẽſando ·opoꝛtuit ꝙ ipſe moꝛtẽ quã
nõ debebat exolueret: Vnde Oꝛe/
goꝛius · iij · moꝛaliũ. ꝙ niſi Chꝛiſius
moꝛtem mdebimʒ ſuſcepiſſet neq̃ qᷓ
noſa moꝛte ðbita liberaret · Pꝛo ple
nioꝛi noticia veritaj bmõi conclulio

nis eſt notãdũ iuxta ſanctũ C homã

ꝙ; Chꝛiſti ſatiſfactio ꝓ tota humana
natura Dduas conditiones cõcerne/
re debuit · cʒ ut eſſet vniuſalis reſpe⸗/
ctu oĩum ſatiſfactionũ q̊dammodo/
Secũdo · vt eſſet exemplaris reſpe/
ctu oĩium particulariũ ſanſfactionuʒ
Pniuerſalis autẽ erat:non per ſdi/

cationẽ de multis quaſi ꝑ multas ſa

tiſfactiones particulares multiplica/
ta ſed habens virtutẽ reſpectu oium
VBnde nõ opoꝛtuit ꝙ ibſe oẽs pgnaſ

quę ex ꝑeccato conſeqͥ pnt aſſumeret
in ſeipſo·ſᷣ dlã ad quã oẽſoꝛdinant᷑

quęcõtinet in ſe oẽs pęnaſ q;uis nõ

actu:Finis aũt oinʒ terribiliũ ẽ moꝛſ

42

vt dicit phᷣs · iij · eth· et id eo ꝑ paſſio
nem moꝛtis de buit ſatiſf̃ ce Inq̃n/
tum vo fuit exẽplaris reſpectu nraꝝ
ſatiſfactionũ debiit hꝛe magnitudi
nem excedẽtẽ oẽs alias ſatiſfactiões

q; exẽplar debet eſſe pᷣſtãt exẽplato
et ideo m maximã pęnarũ debuit ſa

tiffacere ſcʒ ꝑ moꝛtẽ:¶IAld rationesi
oppoſitũ · Rd pmã rñdet᷑. negando
ↄſequentiã · Et ratio eſt · qꝛ licet pene
alie qᷓs Chꝛiſtꝰ ſuſtinuit eſſent ſuffici

entes ad ſatiſfactionẽ ꝓ hũana na/
tura cõſiderata cõditione patientis

692

nõ tñ ↄſiderato genere pęngad quẽ
genus hũanũ erat obligatu ꝓpt᷑ ꝑec/

catũ · q̊d tn eſſe debebat · vt ſcʒ noſ ð

moꝛte ꝑ moꝛtẽ redimeret · ¶ ¶.d ſecu/⸗
dDam rndet᷑ eodẽ modo:ꝙ q;uiſ gut/
ta ſanguinis quã in circuciſiõe fudit
eſſet ſufficiẽs ad ſatiſſactionẽ cõſide/⸗
rata cõditione ꝑſonę.nõ tñ vt dictũ
eſt. ¶âd tertiã reſpondet: negando
cõſequentiã · Et ratio eſt · qꝛ cõtritio
non tim̃ hʒ vim ex chantate ſed etiã
ex do loꝛe · et ideo ratiõe charitad de/

let culpã · ratione aũt doloꝛiſ compu

tatur in ſatiffactione pęnę· alię auteʒ
pęnę Chꝛiſti nõ ſufficiut· qꝛ in eis nõ
cotinent᷑ oẽs alię pęnęſicut in paſſio
ne moꝛtis continent·

ſtionẽſ ic ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ ꝙ nõ fuit

cõueniẽs Chꝛiſtũ cũ latronibꝰ cruc⸗

nigi Nꝛimo ſic · Dicit · ij · ad Con· vi
que geiapatis lii cñ iniqtate · B

Chꝛiſtus factꝰ eſt nob inſiicia · Iniqͥ
tas aũt ptinet ad latroneꝭ nõ ergo
fuit cõueniẽs ut Chꝛſt' ſimul cũ la/
tronib“ crucifigeret;· ¶ Secungo ſic ·
Supꝑp illud Matthᷣ· xxvi · Si opoꝛ⸗
tueit me moꝛi tecũ nõ te negabo·dic
Dꝛigeñ · Mon cũ Jeſu ꝓ oĩbꝰ mo/
riente hoĩum nõ erat: ergo minꝰ fuit

cõueniẽs ut ſimul cũ latronibꝰ moꝛe

retur ¶ In oppolitũ eſt euangeliũ p/
Rñdeo dicendũ:ꝙ Chꝛiſtuſ
iixus eſt inter latrones · alia qui
Tem ratione q̃ntũ ad intentionẽ iu/
eoꝝ.alia ꝓo qᷓntũ ad dei oꝛdinatio
nem tũ vo ad intentionẽ iudę/
oꝛũ dnos latrones vtrimq; crucifixe
runt · ſicut diat Chꝛyſoſtomꝰ. vt eo /
rũ ſuſpiciõis fieret particeps:ſed nõ
ita euenit· nam crux vbiq; honoꝛat·
ꝛtuʒ v ad tei oꝛdinationẽ Chꝛi
ſtus cij latronibꝰ crucifixuſ ẽ· quia ut

Hieronymꝰ dic ſuꝑ Matth. Sic
pꝛo oĩum ſalute int noxios q̃ſi nonꝰ

pa in ſermone ð paſnõe· Duo latro/

crucifigit · Secũdo nit dicit Zeo ps'/

nes vnꝰ ad dexterã aliꝰ gd ſiniſtraʒ
crucifigunt᷑· vt in ipſa patibuli ſpecie
mõſtraret illa ꝗ in indicio ipio oĩ/
um hoĩinʒz facienda eſt diſtinctio · Et
Auguſtinꝰ dic ſuꝑ Johannẽ· Jpſa
crux li attendas tribunal fuit:in me/⸗
dio en iudice cõſtituto vnꝰ qui cre/
Didit liberatꝰ.alt᷑ qui inſultauit Dã/
natusẽ.iam ſignificat᷑ qͥd facturꝰ eſt
de vinis⁊ moꝛtuis·alios poſiturꝰ ad
extraʒ· qlioſ ad ſiniſtrã.¶ d ratio
nes in oppoſitũ · Icd pᷣmaʒ rñdet᷑: ꝙ
ratio nõ ꝓcedit · Et ratio eſt · qꝛ ſicut

Chꝛiſtꝰ debitum moꝛi nõ habuit ſi

moꝛtem volũtarie ſubijt vt ſua vtu/
te vinceret moꝛtem:ita etiã non ha/
buit meritũ vt cũ latronibꝰ poneret·
ſed voluit cũ iniquis eputari nt ſua
vꝓpᷣtute iniquitateſ ceſtrueret· Onde

Chꝛyſoſtomꝰ dic ſup Mattheum
ꝙ latronẽ in cruce cõuertẽ ⁊ in para/

Diſum inducere nõ minꝰ fuit q; con/
tundere petras: ¶ld ſecũdã rndet᷑
negãdo ↄſequẽtiã. Et ratio ẽ · qꝛnõ
cõueniebat ꝙ cũ Chꝛiſto aliqͥs alius
pateret᷑ ex eadẽ cauſa · Dñ Dꝛgen ·
ibidẽ ſubdit · Oẽs fuerũt in peccatis

oẽs opus habebãtvt ꝓ eis ali mo

reret᷑ nõ ipſi alijs ·

(¶Sgbbgto ſan/

ãageliũ · Veſpe ãt ſabbati

cto legit euageliũ · Peſpe at ſab
⁊. Matth xx viij· Circa qͥd pñt diſ

putari ſequẽtes quęſtiões.¶ Pamo
Ptrũ ↄueniẽs fuit Chꝛiſtũ ſepelini

——

¶Secdo · Otrum ↄueniens fuitut
Tald ad infernũ Eecerend Cer⸗
Itiò Ptrũ Chꝛiſtꝰ tot fuit in inferno

arca Chꝛiſtũ fien debuit q̃d nõ eẽt
ſalutiferũ nob ·ſed in nullo videt᷑ad

queſtioneʒ · ſic ꝓcedit᷑· Et Kk
videt᷑ ꝙ nõ fuit cõneniẽs ſio

Chꝛiſthʒ ſepeliri ·¶ Pꝛimo ſic. Qibil

ſutc
nost
iar
woe⸗
fepe
ſins
teli
jnain
abin
Oia
min
nelor
ſigs
Cinn
gaarne
coſc
fuitſe
tuan⸗
lerb⸗
ſelene
baen/
guenis
Coſop
C
Pur
nie
W

cede

cune
feſu

dope
luro⸗
iſtny;
ſege
Mooi⸗
noCt
ce
n Re/
gbice
nur di
ureſ
a
Arario
icet
ſan
dedutg
ſoa vrn
inonbr
Pwont
taniſn
et⸗Dice
Altben
inporp
ccon⸗
mndet⸗
eno
aliuns
igen⸗
wons
Abno

ſon

riſtet
iitdi
f
ken
niensfutt.
ele
utuünm
in
in.
niti

ſalntehois htinere ꝙ Chaiſ⸗ futſe⸗

pultus ·

18. & no fuit coueniẽs Chꝛiſtuʒ
ſepeliri

Hecudo ſic; Sicut cõueni⸗

ens fuit ut moꝛeret᷑ moꝛte ignomio)

ſa· ita videt᷑ ꝙ debnit ſepelii ſepul/⸗
tura abiecta ⁊ vili.ſed h̊ nõ eſt ſfactũ
ergo ⁊c· ¶ Certio ſic · Si dicatur qꝙ;
Chꝛiſtꝰſepeliri voluit vt daret hoi/
bus ſpem reſurgẽdi ð ſepulcro:ergo
ſimilit᷑ incinerationẽ coꝛpoꝛiſ ſui pati
debuit vt ſpem reſurgẽdi incineratiſ
poſt incinerationẽ daret:ſed hocnõ

fuit cõneniẽs gzc· ¶ Quarto· Sicut

moꝛs eſt pęna peccati pᷣmi parẽt ita

Lincinerauo · Dictũ eſt em pᷣmo hoĩ

poſt peccatũ · DPuluis es ⁊ in puluerẽ
reuerten. vt dicit᷑ Geñ · iij n Chꝛn⸗
ſtus moꝛtem ſuſtinuit vt nos a moꝛ/
te liberaret:g etiã cuʒ ſeꝑeliri voluit
incinerari debuit coꝛpuſeius vtnos
ab inaneratiõe liberaret:ſ Quinto·

Si coꝛpꝰ Chꝛiſti fuit ſepultũ videt᷑

ꝙ ſeꝑatuʒ fuit a diuinitate cui erat
vnitu · patet conſequẽtia · qꝛ remoto
medio remouent extrema. ſed diui/
nitas vnita eſt carni mediãte aĩa· er/
go in moꝛte Chꝛiſti cũ ſit ſeꝑata aĩa
a carne Chꝛiſti ⁊ ita iaceatin ſepul/
cro ſine aĩa: ꝑ cõſequens diuinitas

fuit ſeꝑata a carne In oppoſituʒ ẽ

euangeliũ pñs· vbi alt · Mittẽs mu
lier H vnguentũ in coꝛpꝰ meü ad ſe/
peliendũ me fecit.¶ Andeo dicẽduʒ
ſub certis cõcluſionib ¶ Pꝛima ẽ· ꝙ
ↄueniẽs fuit chꝛiſtũ ſepeliri · Quęcõ
cluſio ꝓbatur ſic· Cõueniens eniĩ fuit
Chꝛiſtũ ſeẽ eli ex multiplici reſpectu
Hꝛimo ad ꝓbandũ veritatẽ moꝛtis
Non en aliqͥs in ſepulcro ponit᷑ niſi

qñ iam de ventate moꝛij cõſtat· Lñ

Marci · xv.legit᷑ ꝙpilat antecq; cõ
cederet Chꝛiſtũ ſepeliri diligẽti inqͥ/

ſitione cognouit eũ eſſe moꝛtuũ · Se

cundo · qꝛ per h ꝙ Chꝛiſtꝰ ð ſe epulcro
reſurrexit dat᷑ ſpes reſurgẽdi ꝑ ipſũ

Hhis qui ſũt ĩ ſepulcro · ſm illud Johᷣ.

v · VPẽs qui in monumẽij ſũt audient

vocem filij dei 1 qui andierint viuẽt
Tertio ad exemplũ eoꝝ qͥ per moꝛtẽ
Chꝛiſti ſpũalit᷑ moꝛiunt᷑ peccatj ·.qͥ ſcʒ

Abſcondent a turbatiõe hoiuʒ · Dn/
Ce dicit᷑ Col.iij · Moꝛtui eſtis ⁊ vi/⸗

ta veſtra abſcondita eſt cũ Chꝛiſtoĩ
deo · Secũda concluſio.Cõueniens
fuit vt Chꝛiſtꝰ ſepeliret᷑ in hoxto ad ſi
gnificandũ ꝙ; ꝑ moꝛtẽ ⁊ ſepulturam
ipſius liberamur a moꝛte quã incurri
mus per pꝑeccatũ dę in hoꝛto para/

Diſi cõmiſſum · Certia cõclulio· Con
uenienter Chꝛiſtꝰ ſepultꝰeſt in ſepul

tura aliena· vt dic e uguſtinꝰ in qͥ⸗
Dam ſermone qꝛ ꝓ alioꝝ moꝛiebat᷑

ſalute ˖ Quarta cõcluſio:Cõueniens

fuit ut ſepeliret᷑ in nono monumẽto
q; ſi aliquis ibi ante fuiſſet ſepultus
potuiſſet calũniani a iudęis ꝙ ille ſur/

rexiſſet non Chꝛiſtꝰ.Et eadẽ ratio

ne ſepultꝰ eſt conuenient in ſepulcro
qð exciderat de petra· ne ſi ſepultus

fuiſſet in terra diceret᷑ a iudęis ꝙ dil

apuli ꝑ cauernas t᷑rę eũ extraxiiſent ·

Quinta cõcluſio · Conueniẽs etiam

fuit vt coꝛpus Chꝛiſti inuolutũ eſſet
in ſyndone mũda ·id eſt · pãno lineo
mũdo.quia coꝛpus eius erat mũdiſ/

ſimũ· Onde ꝓpter hoc coꝛpus Chꝛi/

ſti non conſecrat᷑ in altari ſupꝑ pãnũ
ſericũ ſed lineum.quia coꝛpus Chꝛi/
ſti tali pãno fuit inuolutũ· vt dicitur
de conſe · Diſ . i· Sexta concluſio· Li⸗

cet cõueniẽs fuit Chꝛiſtũ ſepeliri· nõ
fuit tñ conueniẽs coꝛpus eius incine⸗
rari · Iſta concluſio patet ex illo pe·

Non dabis ſanctũ tuũ videre coꝛru
ptionẽ quod Damaſcenꝰ exponit · Z
coꝛruptione quęeſt per reſolutioneʒ
in elementa · Dſtenditur etiã conclu
ſio ex h ꝙ putrefactio cuiuſcũ q; coꝛ/
poꝛis ꝓuenit exinfirmitate naturęil/
lius coꝛpoꝛiſ · quę non poteſt ampliuſ
continere coꝛpus in vnũ· moꝛs autẽ
Chꝛiſti ſicut ſupꝛa dictũ eſt non de/
buit eſſe cñ infirmitate naturę · ne cre⸗
deretur eſſe inuolũtaria ·et ideo non
95

ex moꝛbo ſed ex paſſiõe illata voluit
moꝛ cui ſe obtulit ſponte · et iõ Chꝛi⸗
ſtus ne moꝛs eius infirmitati aſcribe/⸗
retur noluit coꝛpus ſuũ qualitcunqʒ
putrefieri · aut qualitercũ q; reſolui ·S
ad oſtentationem virtuſj diuinęvo/
luit coꝛpus illud incoꝛruptu perma/
nere · Septima cõcluſio · Diuinitas
nõ fuit ſeparata a carne Chꝛiſti· nec
in moꝛte nec in ſepultura· Natet cõ/
cluſio · Dicitur eni in ſymbolo · ꝙ filiꝰ
Tei moꝛtuus eſt ⁊ ſepultus · ſed h̊ nõ
Dicitur niſi quia coꝛpus in ſepulcro
fuit ˖ ergo diuinitas a coꝛpoꝛe ſepara
ta non fuit · Cuius ratio etiã ex tribꝰ
accipi poteſt · Pꝛimo erx parte dei ˖ qꝛ
cũ ſit imutabilis ⁊ qð ſibi ꝑfecte cõ/
iunctum eſt imutabilitatẽ pꝛeſtat· vt
ſcilicet ei imuta biliter ad hęreat· Se
cundo ex parte ipſius aſſumpti:; ꝑ
moꝛtem quam ex obedientia patris
ſuſtinuit non debnit ſuam dignita/
tem amittere · ſed magiſ de buit clari/

ficari · Certio ex fine aſſũptionis· qꝛ
ea quę poſt moꝛtem ipſius circa ipſũ
acta ſunt ſalutaria nobis nõ fuiſſent
niſi diuinitas iuncta fuiſſet.¶ d ra

tiones in oppoſitũ· Id pᷣmã reſpon⸗
ctur negando minoꝛẽ · Dicimꝰ enĩ
ꝙ ſicut moꝛs efficienter operata eſt
noſtram ſalutem.ita etiam ⁊ eius ſe/
pultura · Onde Hieronymꝰ dicit ſu
per Matth· Sepultura Chꝛiſti re/
ſurgimꝰ. Et Iſa. liij · Dabit impios
pꝛo ſepultura · dicit glo · · genteſ quę
ſine pietate erant deo patri dabit · qꝛ
moꝛtuus ⁊ ſepultus eos acquiſiuit ·
cld ſecũdam reſpondet᷑. negando
conſequentiã · Vnde dicimꝰ ꝙ licet
moꝛs Chꝛiſti fuerit ignominioſa · ſe/⸗
pultura tñ eius debuit eſſe nobilis ⁊
ſumptuoſa · Cuiꝰ ratio eſt · quia paſſi
bilitatẽ humilitatẽ aſſũpſit Chꝛiſtꝰ
pꝛo noſtra redẽptione · ideo illa cõ/
pleta in ſua moꝛte · pꝛedicta debuer̃t
ceſſare· ⁊ ea ſequi quę quodãmodo

ad gloꝛiam ſuęreſurrectionis ꝑtine/

fe videbantur· Onde vtrũq; fuerat

Dictum per ?ſaiã ꝓpbetam.De tur/

pitudine moꝛtis eins · Iſa · liij · Cãcᷓ
ouis ad occiſionẽ Ducetur ⁊c· Et le⸗
quitur ibidem· Et cum ſceleratis re/
putatꝰ ẽ · De nobilitate ſuę ſepulta/
re dicit᷑ Iſa · xi · Radix ieſſe ̊ ſtat ⁊c.
ſequitur · Et erit ſepuleꝝ eius gloꝛo
ſ⸗ mn. ſeraterinn reſpondert᷑· negan
do ↄſequetiã Et ratio eſt ·˖ q; Chꝛiñꝰ
de ſepulcro reſurrexit virtute diuina
quę nullis terminis coartat᷑ · et ideo
ꝙ a ſepulcro ſurrexit ſufficiens argu⸗
mentũ fuit ꝙ hoĩes erant reſuſcitan/
Di virtute diuina·non ſolum e ſe/

pulcris · ſed de quibuſcũq; terrenis

vld quartam reſpondet᷑: negãdo cõ
ſequentiã · Et ratio eſt · quia Chꝛiſtꝰ

cuʒ nõ eſſet ſubiecł'ꝑccato nec moꝛ

—

ti erat obnoxius · nec icinerationi · ꝗ
erant pęnę oꝛiginalis pꝑeccati:tñ moꝛ
tem libenter ſuſtinuit ꝓpter ſalutẽ no

ſtram · Si autem coꝛpus fuiſſet pu/

trefactum vel reſolutũ · maglhoc fuiſ/
ſet in detrimentũ hüanę ſalutiſ · Duʒ
non crederet᷑ in eo eſſe virtꝰ diuina ·
Vnge ex ꝑſona ei diet in · x· Quę
vtilitas in ſanguine meo dũ deſcen⸗/
do in coꝛruptionẽquaſi diceret · Si
coꝛpus meuʒ putreſcat ꝑderet᷑ effuſi
ſanguinis vtilitas qntam re/
ſpondet᷑ negãdo ↄſequẽtiã · Dicimꝰ
enĩ ꝙ in moꝛte Cbꝛiſti nõ fuit diui/
nitas ſeparata a carne nec ab anima
Nam ut dicit Leo papa · Tãta fuit
vnio dei ⁊ hoĩs vt nec ſupplicio coſ/
ſit dirimi nec moꝛte diſtingui
ꝓbationẽ autem reſpondemꝰ ꝙ ani⸗/
ma qᷓntum ad vnibilitatẽ coꝛpis eſt
mediũ neceſſitaſj:qꝛ coꝛpuſ non eſſet
vnibile niſi inqᷓntum eſt animatũ ·ſ
qntũ ad vnionẽ in actu·ẽ mediũ cõ/
gruętie q remoto nõ neceſſario vnio
tollit᷑⁊ iõ qꝛ ſeꝑata aĩa a coꝛpead/
huc remanſit oꝛdo in coꝛpoꝛe ad ani/
mam · ideo non tollitur vnio diui/
nitatis ꝗd carnem ·

ä MZB

Hen
etar⸗
i
dore/
Mlty,
ie
gn
egan
buſb⸗
ina
lceo
Ng
tan
NN
Rens⸗
Gd
ACuib
onecno
none
en no
ſlluteno
eſſetpo⸗
lwcfu⸗
t doz
dnne⸗
e
en⸗
Gi
retchid
Wanne
ii Doon
fudi/
Acbem
init

uwplro
Pei
dend
icoeti
Puſwicſt
ſnim⸗
nindic⸗
Ktſmnon
ue
WN

ſtionem .ſic ꝓceditur:Et videt᷑ ꝙ nõ
fuit cõueniens Chꝛiſtũ ad infernum
