TCecuit quod eſt ipſe filius de Be/

ſpvondeo dicendum ·. ꝙ decẽtius fuit
filium dei incarnari c; patrem vel

24

—,ZʒKß — „ — — — -.

— = =

t
ne

ſce

urg
iin
Mrini
nnni
achig⸗
Ntonis
nainß
taſunt
n d/
mita/
lcutla⸗
vnitas
fbergo
amari
wm⸗
Nentent
matoni
eſgon⸗
raiep
oſcer⸗
m eni
eſt
eſt
d⸗
N
da
ſtamn
abewu
nmmin
ontun
opoſtun
müittin
ntinſäict
ny win
A
ſnenic
tsi
vtincm
vona -—
g1
Nitusfi
inen

ſpiritumſanctũ· Quę decentia incar½
nationis filij dei attenditur⁊ expꝛo/
pꝛijs ⁊ ex appꝛopꝛiatis · In pꝛopꝛijs
autem poſſunt quattuoꝛ conſiderari
Hᷣm quod filiuſ eſt:quod verbum eſt
quod imago. quod media in trinita
te perſona · Scom aũt ꝙ filiꝰ eſt · cõ/
uenit ad reparationeʒ · tum ut per eũ
cuius naturaliter eſt hęreditas alijĩ
filios adoptarentur ⁊ cohęredes ſi/
ant · Scoõm autem ꝙ eſt vrbum · cõ⸗
uenit ad reparationeʒ quia inquã

tum tale· habet congruentiam ad of

ficium pꝛędicationiſ⁊ doctrinę:quia
verbum manifeſtat dicentem · ipſe
manifeſtauit patrem Job · xvij · Pa⸗
ter manifeſtaui nomen tuum homi/
nibus quos dediſti mihi de mundo
Inquantum vo eſtimago· conueni

entiam habet cum eo qui reparandꝰ

erat · ſcilicet cum homine qui ad ima/
ginem dei factus eſt Gen · ̊ · VHnde
decnit nt imago imaginem aſſume/⸗
ret· increata ccatam. Inquantum ẽ
media in trinitate perſona congruit

ad vltimũ effectuʒ: qui eſt reconnlia

tio hominis ad deuʒ · Decet enim ut
qui eſt mediuſ in trinitate · etiã ſit me
Diatoꝛ · Inueniuntur etiam quattu/
oꝛ in filio appꝛopꝛiata · ſcilicet ſapien
tia· ⁊ virtꝰ ab apoſtolo:ęꝓqualitas ab
Auguſtino·ſpecies ⁊ pulcritudo ab
ylario· Inquantum autem ſapi /
entia eſt· congruit ad reſtaurationẽ
quia decet ut que in ſapiẽtia facta ſũt
per ſapientiaʒ reſtaurentur· Inquã/
tum autem eſt virtus ⁊ bꝛachiuz pa
tris · congruit ad victoꝛiam de hoſte
capiendam Aucę p̃· Fecit potentiaʒ
in bꝛachio ſuo· Inquantum vo ẽ eq́;
litas. congruit etiam moꝛbo qui ſa/
nandus erat · Dterq; eniʒ ſcilicet ho
mo ⁊ diabolus peccauerũt appeten/
do qualitateʒ dei · Ille potentie · iſte
ſcientie · Inquantũ vo ſpecies T pul⸗
critudo eſt· congruit reparationint

per ipſum deturpatio ima ginil ꝑ pee
catum inducta ämoueretur.· Batri

vᷣ non conuenit incarnatio · pꝛęci/

pue pꝛopter pꝛopꝛietatem innaſci/
bilitatis · Non enim decet nt qui in
Dininitate eſt pater: in humanitate
ſit filius Sic enim filiꝰdei patriſ eſſet

nepos virginis.ſi ipſa virgo mater ef·

ſet dei patris· Similit etiam nec ſpi/
rituilſancto conuenit:ne nomen filiji

plures perſonas tranſferatur. ¶ αd.

rationes in oꝓpoſitum. I?d pꝛimam
reſpondetur:negaudo conſequẽtiaʒ
Et ratio eſt · quia licet in incarnatio/
ne oſtendatur potentia ſapiẽtia ⁊ bo⸗
nitas⁊ ideo efficacia incarnationis
toti trinitati tribuitur.opus tamen
quod do incarnato debebatur per
filium expleri decuit.rationibus di⸗
ctis · ⁊ ideo totg trinitas carnem ſoli
filio vniuit. ¶ Ild lecundam reſpon/
tur:negando conſequentiam. Et
ratio eſt· quia non eſt potentis perpo
tentiam minus potentem vincere · H

enim violentum eſt non landabile

ſed per iuſticiiqm⁊ ſapientiam vince/
re:⁊ ideo per filium debuit deus pa/
ter hoſtem vincere ¶ dtertiam re/
ſpondetur·ꝙ ratio non pꝛocedit qꝛ
ſpirituſſanctus non dicitur ideo vi/
cinioꝛ nobis ꝙ ſit coniũgibilioꝛ car/
ni qᷓ; filius · ſed ꝓpter charitatem per
quam nobiſ omnia dona donantur
Pꝛocedit enim nt dicit ¶Llbertuſiut
donum a patre⁊ filio donabile ratio
nali creaturę talem autem reſpectuʒ

ad nos non impoꝛtat nomen filij ßm
quod eſt in patrefiliꝰ tamen eſt no

bis magis vnitiuus quantum ad cõ
gruentiam incarnationis.rationibꝰ
Dictis ¶ Ad quartam reſpondetur
negando conſequentiam. Et ratio ẽ
quia licet charitas dei ſit cauſa incar
nationiſ/⁊ ideo cauſalitaſ diuinę in/
carnationis q;uis cõmunis ſit tnibꝰ
perſoniſ appꝛopꝛiatur ſpirituiſancto
94

non tamen ex hoc ſequitur ꝙ ſpiritꝰ
anctus debuerit incarnari ·

In dominica ſe

cunda cantatur euangelium Erunt

ſigna in ſole ⁊ luna Lucę· xxj · In q̊

quia tangit᷑ de qaduẽtu Chꝛiſti ad iu/
Dic uʒ · poſſunt diſputari ſequentes
gqueſtioneſ ¶ Pꝛma eſt · Ptrum ge⸗
nergle iudicium ſit futurum· ¶ Be/
cunda · Ntrum omnes iudicandi in
iudicio videbunt filium hominis/id
eſt · Chꝛiſtuʒ in foꝛma humana glo/
rioſa iudicantem ¶ Certia eſt · Vtrů
ſigna quę aſſignantur in lectiõe euã/
gelij pꝛęcedant iudicium( uarta
eſt · OHtrum tempus futuri iudicij po
teſt eterminate ſciri ab aliquo ho/
mine

gquęſtionem qua quęritur

uerſale indicium futurum ſit.pꝛoce/
Ditur ſic· Et videtur ꝙ nõ· ¶ Pmo
ſic.Nanq; dicitur ſᷣm aliam litterã
Non indicabit bis deuſin idipſum

Otrum generale aut vni

ſed nunc deus iudicat de ſingulis ho/

minum operibus cum poſt moꝛtem

vnicuiq; pęnas vel pꝛęmia pꝛo meri

tis tribuit: ergo non vid etur ꝙ ali/
ud ſit iudicium futurum expectandũ
¶ Secundo ſic· In nullo indicio exe⸗
cutio ſententię pꝛecedit iudiciuʒ· ſed
lententia Diuini iudicij quo ad ho/
mines eſt de ad eptione regni vel ex/

duſione a regno · ut patet Matthe ·
Xxv·ergo cum modo quidam adipi/

cantur regnum ęternum · DPnde do⸗/

minꝰ latroni in cruce dixit · Hodie

mecum eris in paradiſo Quceę. xxiij;
Et quidam excludantnr ab rNA.

petue · Vnde Zucęxvi:diat᷑: Moꝛ/

tuus eſt diues ſepultus eſt in infer/

no.: ergo fruſtra expectatur aliud iu/

„

dicium futurum ¶ Tertio ſic · Pꝛo⸗
pter hoc aliqua in iudicium opoꝛtet
adduci quia Dubiuʒ eſt quid de eis
Diffiniendum ſit · led ante finem mũ:
Di determinata eſt vnicniq; dDam/
natoꝛum ſua damnatio/⁊ cuiq; ſan/
ctoꝛum ſua beatitudo· ergo videtur
ꝙ non opoꝛteat aliquod futurum in
dicium eſſe ¶ Oppoſitum colligitur
ex pꝛeęſenti euangelio· Colligitur eti⸗
am ex illo Joh · xij · Sermo quem lo
cutus ſum vobis:ille vos iudicabit
in noniſſimo die · ¶ Reſpondeo di/
cendum ſub iſta cõdluſione · ꝙ gene⸗
rale ſiue vniuerſale iudicium futurũ
eſt· in quo Chaſtus indicaturus eſt
omnem hominũ multitudinem. Iſta
concluſio ẽ Nꝛimo articulus fidei ·qͥ
de Chriſto ait · Iteruʒz venturus eſt
iudicare viuos ⁊ moꝛtuos· Secun·
do patet exillo Joh· v. Pꝛocedent
qui bona cgerunt in reſurrectionem
vitę · quixo mala egerunt in reſurre/
ctionẽ iudicij· ergo pꝰ reſurrectionẽ
qliquod futurum eſt iudicium · Ra/
tione vᷣo ſicoſtenditur pꝛędicta cõ/
cluſio · Nꝛo quo notandũ iuxta ſan·
ctum CThomam .: ꝙ ſicut operatio ꝑ/
tinet ad rerum pꝛincipium quo pꝛo/
Oucuntur in eſſe · ita iudicium perti/

net ad terminuʒ quo res ad ſuum fi/
nem perducitur · Diſtinguitur auteʒ

Duplex dei operatio · VPna queę pꝛi/
mitus res in eſſe pꝛoduxitinſtitueni

naturam ⁊ diſtinguẽs ea quęad cõ/

pletioneʒ ipſius pertinent · a quo qͥ/
dem opere deus dẽ quieuiſſe Geñ ·
ij · ¶lia eius eſt operatio qua opera/
fũr in eius gubernatione creaturarũ
De qua Johᷣ. v · Pater mens vſq;ʒ
modo operat᷑ ⁊ ego operoꝛ · Ita etiã
Duplex eius iudicium dicitur·oꝛdi/
ne tamen conuerſo · Vnũ quod re/
ſoondet operi gubernationiſ quęſine
iudicio eſſe nõ poteſt · per quod qͥdẽ

— — — — — — — ==ð

—

Do
rtet
des
emmü
dan/
ucn⸗
Wane
turumig
oligenr
gitureti
Puemlo
cicabit
leo di⸗
Pgene⸗
futurä
ns eſt
n in
sſiceig
iunseſt
Sean⸗
vacent
noyem/
M⸗
coni
c;
o
on/
n,
iaunfi
imru,
4 gpe/
itun

dugndls

acgoe,
n
Geacarv
nes
Juenn
c
ignol

7

igeir

4 7

indicium vnnſquiſq; ſingulariter pꝓ

ſuis operibuſ iudicatur· non ſolũ pᷣm
ꝙ ſibi cõpetit · ſed vᷣm ꝙ cõpetit gu⸗
bernatoni vniuerſi · vnde differtur
pꝛemiatio vnius pꝛo vtilitate alioꝛũ
vt patet ad NHeh:u pęnę vniuſad
pꝛofectum alterius cedut· Onde ne/
ceſſe eſt ꝙ aliud ſit iudicium vniuer/
ſale reſcondens ex aduerſo pꝛimęre/
rum pꝛoductioni in eſſe· nt videlicet
ſicut tuncomnia pꝛoceſſerunt imme⸗/
Diate a deo· ita tuncvltima comple/
tio mundi detur vnoquoq; accipiẽ
te finaliter quod ei detetur pᷣm ſeip/
ſum · Vnde⁊ in illo iudicio appare/
bit manifeſte diuina iuſticia quan/⸗

tum ad omnia quę tunc ex hococcul

tantur. ꝙ interdum de vno diſponit
ad vtilitatem alioꝛum aliter q; ma/⸗

nifeſia opera exigere videantur. Vn⸗

etiam ⁊ tunc erit ſeparatio vniu/
ſalis bonoꝛum a malis·quia vlteriuſ

non erit locus ut mali ꝑxr bonos⁊ bo

ni per malos pꝛoficiant · pꝛopter quẽ
pꝛofectum interim commixti inueni/
untur boni malis quoaduſq; ſtatus
huius viteper dininam pꝛouidenti⸗/
am gubernatur. ¶ DNis habitis di/
Engum eſt ad rationes in oppoſituʒ
Ad pꝛimam reſpondet᷑ ꝙ deus non
ſũdicat bis in idipſum ſᷣm idem in il/
lo indicio · Po quo notandũ ꝙ qᷣli/

bet homo eſt ſingularis quędam per

ſona:⁊ eſt pars totiꝰ generis huma/
8

ni ˖ Pnde ⁊ duplex iudicium ſibi de/

betur · Onum ſingulare quod de eo
fiet poſt moꝛtem quando recpiet iu/

xta ea quę in coꝛpoꝛe geſſit·q;uiſ non

totaliter · quia non quo ad coꝛpus ſᷣ
quo ad animam tantum. clind iu/
dicium debet eſſe de eo m quod eſt
pars totiꝰ humani gener. · ſicut ali /
quis iudicari dicitur ſm humanam
iuſticiam · etiam quando iudiciũ di/
citur eſſe communitatis cuius ipſeẽ

pars. Onde ⁊ tunc quando flet vni
uerſale iudicium totius bumani ge/

neris per vniuerſalem ſeparationem
bonoꝛum a malis·⁊ quilibet per con/
ſequenſiudicabitur: nectamen deuſ
bis iudicabit in idipſuʒ· q; non Du/
as pęnas pꝛo vno peccato infert. ſed
pęna quęante iudicium complete in
ſuicta nõ fuerat: ĩ vltimo iudicio cõ/⸗
plebitur. poſt quod impij cruciabũ/
tur quo gd copus⁊ quo ad animã
amau ſerd ſecundam reſpondetur
eſt falſum ꝗ ſententia illins gene⸗

ralis iudicij quę eſt vniuerſalis ſepa

ratio bonoꝛu a malis pꝛecedat illud
iudicium· nec etiaʒ quo ad panicu/
larem ſententiam vmuſcuiuſq; ple/
ne pꝛeceſſit iudicij effectꝰ· quia ⁊ bo/
ni amplius poſt iundicium pꝛemiabũ/
tur· tum ex gloꝛia coꝛpꝛis adiuncta:
tum ex numero ſanctoꝛũ completo ·
⁊ mali etiam amplius toꝛquebuntur
adiuncta pęna coꝛpoꝛis ⁊ completo

in pęnis numero damnatoꝛuʒ· quia

quanto cum pluribns ardebũt ma/
gis ardebunt ¶ Id tertiam reſpon/
etur.negando conſequentiam · Et
ratio eſt · quia vniuerſale indiciuʒ ut

Dictum elt magiſ directe reſpict vti⸗-
litatem hominum cq; ſingulos iudi /
candoꝛuʒ · q;uis igitur cnilibet bomi

ni ante iudicium ſit certa noticia de
ſua damnatione vel pꝛemio:.nõ ta/
men omnibus omnium damnatio
vel pꝛemium innoteſcit:· vnde iudici/

M———

Ad ſecũdã que
ſtionem qua quęritur · Otrum om/
nes iudicandi in iudicio videbunt fi
un eninis iceſt r miſzum in ꝛ
ma humana gloꝛioſa iudicanteʒ · ſic

um neceſſarium erit ·

pꝛoceditur Et videtur ꝙ nõ ¶ Pꝛi /

mo ſic· Chꝛiſtus in iudico non appa
rebit in foꝛma bumanitatis gloꝛioſa
45/

AMatth xxiiij.

obᷣ. tix.· Didebunt in quem tranffi/
xerut · Oloſa · Quia ĩ ea carne ven⸗/
turus eſt in qua cruafixuſ eſt· ſed cru/
cifixus ẽ in foꝛma infirma· ergo in foꝛ
ma infirmitatis apparebit ⁊ non in
foꝛma gloꝛioſa ane ſic· DVicit
pparebit ſignum fi
lij hominis in celo id eſti·ſignum cru/⸗
as · ergo cum crux ſit ſignum infirmi/
tatis ⁊ non goꝛif per conſequens
non videbitur ab omnibuſin foꝛma
gloꝛioſa · ¶ Certio ſic · Oculuſ nõ glo
rificatus non poterit videre clarita/
tem coꝛpoꝛis gloꝛificati cũ ſit impꝛo/
poꝛtionatus: ergo cum multi utpote
mali: non habebũüt oculos gloꝛifica/
tos non poterunt videre Chꝛiſtum

iudicantem in foꝛma gloꝛioſa · ¶Cꝓyn

oppoſitum eſt euangelium noſtrum

in quo dicitur· Hidebunt filium bo
minis venientem in nube cum pote/

ſtate magna ⁊ maieſtate · Maieſtal
autem 1 poteſtas ad gloꝛiam perti/
nent · ergo in foꝛma gloꝛioſa appare
bit.· 1 ab omnibus videbitur: Re/
ſpondeo dicendum ſub tribus con/

(uſionibus · Nꝛima eſt. ꝙ Chꝛiſtus
in indicio apparebit in foꝛma buma

na· Iſta condluſio patet ex üla par/
te euangelij · vbi dicitur · Videbũt
filium hominis venientẽ ergo in foꝛ/
mna bamana . ¶ Secundo ratione ſic
Eius eſt indicare cuius eſt legem cõ/
ere · ſed Chꝛiſtus in humana natu/
ra apparens nobis legem euangelij
Tedit ergo in egdem natura appa/

rens indicabit ¶ Certio ſic · Chꝛſtul

ſm illam foꝛmaʒ iudicabit in qua iu/
Dicatus eſt · ut poſſit ab impijs vide/
ri.ut Dicit Glo · Job· v· ſed iudicatꝰ
eſt in ſe foꝛma humgnitatis · ergo in
eadem iudicabit · ¶ Becũda condu/
ſio eſt · ꝙ Chꝛiſtus in indicio appare/
bit in foꝛma humana gloꝛiola · Iſta
cõcluſio patet Oimo ſic · Ille qui in
Dicat debet eminere illis qui iudicã/
tur · ſed electi qui indicabunt᷑ a Cbꝛi/

ſto illi coꝛꝛa gloꝛioſa habebunt. et
go multotoꝛtius index in foꝛma glo /

rioſa apparebit Gecũdo ſic· Sicut
iudicari eſt infirmitatisita indicare

eſt autoꝛitatis ⁊ gloꝛię· ſed in pꝛimo

aduentu quo Chꝛiſtus venit ad hoc
qꝙ iudicaretur apparnit in foꝛ na in/
firmitatis ergo in ſecundo adnuentu
in quo veniet ut indicet apparebi in
foꝛma glonoſa ¶ Tertia concluſio ·
Aicet Chꝛiſtus i indicio ĩ foꝛma gio/
rioſa ab omnibus videndus ſit· vi/
ſio tamen illa ſicut boniſerit delecta/
bilis · ita repꝛobis triſtis ⁊ terribilis·
Pꝛobatur concluſio· Dicit enim Ali⸗

doꝛul. ꝙ apparebit Chꝛiſius terribi
lis repꝛo

bis blandus bonis· DVnde
ſicut amid gloꝛia eſt delectabiliſita
gloꝛia ⁊ poteſtas eius qui odio habe
tur ẽ ↄtriſtabił ideo ſicut viſio glo/
rię bumanitatis Chꝛiſii enit inſtis in
pꝛemium ⁊ gaudiumita iimic Chꝛi
ſti erit in ſupplicium· Munc ad ra/⸗
tiones in oꝑpoſitum Cd pꝛimam re
ſpondetur: negando conſequentiaʒ
quia licet in eadem carnein qua cru/
afixus eſt apparebit · non tamen ſi/
militer ſe habente · qꝛ pꝛimo fuit paſ/
ſibilis · ̊ in iud icio aꝑparebit in foꝛ

ma gloꝛioſa ſicut erit· d ſecundua
reſpondeturpariter negando conſe/

quentiaʒ· Ratio eſt · quia licet ſignü
cruciſ apparebit in indicio non tame

gd iudicium tunc exiſtentis infirmi/

tatis ſed poteſtatis ut per hoc iuſtioꝛ
appareat condemnatio eoꝛũ quitan
tam miſericoꝛdiam neglexerunt .
Ad tertiam reſpondetur.negando
conſequentiaʒ · Et ratio eſt · quia coꝛ
pus gloꝛioſuʒ habet in poteſtate ſua
ut ſe demonſtret vel non demõſtret
oculo non glonoſo:ideo ĩ foꝛma glo
rioſa Chꝛiſtꝰ ab oĩbꝰ potenit videri ·

¶ Ad tertiaʒz que

ſtionem qua quęritur· Otrum ſigna
quę ponuntur hic in euangelio pꝛꝑ/

tede

mr.

tmn
d
lolu

Ap

niee
aq
Tnt
gam
lurde
Trt
vdic
ſoce⸗
on
o
ſi

unter
nago⸗
But
an
aüno
N
Gemai
Acnente
Ueberin
nanto.
mago⸗
ſit⸗pi/
Alecta⸗
mwbils⸗
uIn Pi/
Starnwi
Prce
biliſin
iobab
niogo⸗
uſnisin
Chii
ara;
gamte/
ntiiz
au/
nnl
N
oN
lecſgin
nou
ifini
wiuſta

aͤite

enn
RR
tn
Neckurſut
nöſre
iiumg,
tentwom

ie
unie
Gelvg⸗

ipſum pꝛecedere (Cert n/,
pus pꝛimi aduentus fuit pꝛecognitãũ

cedere debeant indicium · ſic pꝛocedi
tur · Et videt᷑ ꝙ nõ ¶ Pꝛimo lic · Di/
cit apoſtolus:j· ad Theſſal:v· Cum
eni dixerint pax ⁊ ſecuritas ·reꝑẽtinꝰ
eis ſuperuenietintenitus· ſed non eſ/
ſet pax⁊ ſecuritas ſi homines per ſig
pꝛecedentia terrerent · ergo ſigna il/
la quę ſunt ad terroꝛem non pꝛęce/
dent iudicium · ¶ Secundo · Signa
ad manifeſtationem alicuiuſ oꝛdinã
tur:ſed aduentus Chꝛiſti ad iudiciũ
ebet eſſe occultus · Vñ · .· ¶beſſal⸗
v · dicitur · Vies domini ſicut fur in
nocte veniet · ergo ſigna non debent
¶Benio ſic· Tem/

a pꝛophets · qð non eſt de ſecundo
aduentu · ſed pꝛimuʒ aduentũ Chꝛi/
ſti non pꝛeceſſerunt aliqua ſigna· er⸗
go nec ſecundum pꝛęcedent. Quar

to ſic· Coꝛpoꝛa cęleſa inaltẽrabilia
ſunt · ergo nõ obſcurabunt · ¶ Quin

to lic · Cum ſtelleſm ſubſtantiam? fi
xionem ſint perpetuę ⁊ immutabiles
non videtur ꝙ de celo vebeant ca/
eref Sexto · Angeli ſüt beati · bea⸗
titudo vo excludit omnem miſeriaʒ
⁊ mutabilitateʒ· videtur ꝙ virtuteſ
celoꝛum quę dicuntur angeli nullo

modo poſſunt dici timoꝛe affici vel

moueri ¶ In oppoſitum eſtenange/

lium pꝛeſens¶Reſpondeo dicendũ

ſub iſta concluſione · ꝙ ſigna quede⸗
ſcribuntur in hoc euangelio pꝛęcedẽt
futurum iudicium· Iſta concluſio ſic
ceclaratur ex dictis in ſuperioꝛi quę⸗/

ſtuone · Dictũ eſt em ꝙ Chꝛiſꝰad iu/

Dicandum veniensin foꝛma gloꝛio
ſa apparebit pꝛopter autoꝛitatẽ quę
iudici debetur · ad dignitatem auteʒ
iudiciarię poteſtatis pertinet habere

aliqua indicia quęad reuerentiamꝰ

ſubiectionem inducant.⁊ ideo aduẽ
tum Chꝛiſti ad iudicium venientis

multa ſigna pꝛeęcedentut coꝛda ho/

minũ in ſubiectionem venturi iudicꝭ

adducantur ⁊ ad indicium pꝛeparẽ/
tur:⁊ inter alia hęc quę in euangelio

Teſcribun IEd rationes in con/

trarium d pꝛimam reſpondetur ꝙ

bm qð diãt eluguſtinꝰ in li ad Elſi⸗
cium· Circa finem mundi erit vniner
ſalis perſecutio maloꝛum contra bo⸗
nos · Dnde ſicut aliqui timebũt · ſci
licet boni ·:ſic aliqui ſecuri erũt ſcilicet
mali · E& ergo dicitur · Cum enim
Dixerint pax ⁊ ſecuritas ⁊c· ad ma/
los referendum eſt.qui ſigna futuri
iudicij ꝑuipendẽt· d bonos vo ꝑp/
tinent ꝙ hic in euãgelio dicit · Are/
ſntibus hominibus pꝛę timoꝛe ⁊c·

¶ Ad ſecundã reſpodet᷑. ꝙ dies dñi

dicit᷑ ſiẽ ſur venire ĩ nocte · nõ ꝙ dñs
ad iudiciuũ ſit venturꝰ ce nocte· imo
venlet de die in luce clariſſima ſicut
aſcẽdlit · ſed q; ignoꝛat᷑ tempꝰ deter/
minatuũ ꝙ er ſigna illa cognoſci nõ
potenit ( t tertiã rñdet᷑· negando
cõſequẽetiã · Et ratio eſt · qꝛ nõ eſt ſile
ce pmo aduẽtu⁊ ſecũdo · In pꝛimo
eni aduẽtu Chꝛiſtꝰ venit occultꝰ qᷓ;/
nis derminatu tempꝰ eſſet pᷣus pco/
gnutũ a ꝓphetis:⁊ ideo nõ opoꝛtebat
hmõi ſigna in pᷣmo aduẽtu apparere
ſicut apparebunt in ſecundo aduen/
tu · in quo manifeſtus veniet quam/
uis vetermimatü tempus ſit occultu ·
Ad quartam reſpondetur · ꝙ coꝛ

poꝛa cęleſtia non obſcurabuntur per

pꝛiuationem pꝛopꝛij luminis cum ſit
eis naturale · coꝛpoꝛa autem ceęleſtia
manebũt in ſua natura integra. ſed
iſta obſcuritas erit reſpectu noſtri ꝑ

interpoſitionem alicuiꝰ coꝛpoꝛis opa

ci:quemadmodũ fit in eclipſi · Luna
go icunr non Dat tnnen ſi nun
atth xxiiij˖ quod poteſt Duplicit
intelligi · Ono modo · quia erit inter
poſita inter terram⁊ ſolem:⁊ pars lu/
nę quęeſt verſus terram obſceurabi/
tur cum non habeat lumen niſia ſo/
le · Alio modo per interpoſitionem

nubium obſcurantiuʒ. ¶ Id quintã
e ſtellis · ꝙ ſtellę non cadent ⁊æe cclo
quantum ad eoꝛum ſubſtantiam cñ

ſint incoꝛruptibiles.ſed pᷣm aꝑparen
tiam · quia verę ſtellę abſcondentur

nubium venſitate· ⁊ e nubibus ver
ſus terram deſcendent exhalanones
ignite quę dicuntur ſtellę cadentes·
Belut Oicit Elbertus magnus: ꝙ
ſtellę Dicuntur caderenon quantuʒ
ad ſubſtantiam ſuamſed quantum
ad caſum ſue virtuiis quam habent

nodo ¶ Ad ſextam reſpondetur:ꝙ

virtutes cęloꝛum dicuntur moueri
guia tunc multa terribilia faciẽt ad
terroꝛem hominum· VHeęec autem mo
tio in nullo contradicit ſtatui beati/
tudinis angeloꝛuʒ ut patet ·⁊ ita ra/
tio in nullo pꝛocedit

quartam qua quęritur· trum tem/
pus futuri indicij poteſt etermmate
ſciri ab aliquo homie:ſic pꝛoceditur.

Et videtur ꝙ ſic·¶ Pamo ſic· Sicut

2

enim ſancti patres expectabant pꝛi/

mum aduentumita nos ſecundum
expectamus. ſed ſancti patres ſcine/
runt tempus aduentul pꝛimi ·ſicut ꝑp
numerum hebdomadarum quę de/
ſcribuntur Hanielis: ix: ergo videt᷑
⁊ nobis eſt poſſibile ſcire tempus
ſecundi aduentus determinatum.
Bechdo ſic· Per ſigna deuenimuſ
in cognitionem ſignatoꝛũſed de iu/
Dicio multa ſigna in hoc euangelio

nobis deſcribuntur · ergo in cogni/

tionem illius tempoꝛis poſſumus de/

uenire · Certio ſic · Scoõm RNuguſti

nu ĩ fine ð ciuitate dei · ſexta etaſ cur/
rit ab aduentu Chꝛiſti vſq; ad fineʒ
mundi:ſed ſcitur quãtum pꝛęceden/
tes ctates durauerunt · ergo ſciri po/
teſi quãtum ita ętas durare æbeat

per comparationè ad alias ¶ Qnar

to ſic· Magnum ⁊ paruuʒ· diutur /

num ⁊ bꝛeue relatiue dicunt᷑ œ vno
per comparationem ad aliud-ſed tẽ/

pus illud qð eſt ab aduentu Chꝛiſti

vſq; ad fineʒ mundi dicitur eſſe bꝛe/
ue ut patet·.j·Cor· vij · Cempus bꝛe
ue eſt Et in eadẽ x· Nos ſumꝰ in qͥs
fines ſęculoꝛi euenerũt · Et.· Joh·
ij · Nouiſſima hoꝛa eſt · ergo hoc di⸗
citur per comparationem ad tempꝰ
Rrccdens. ergo ſaltem hoc videtur
ciri poſſe·ꝙ multobꝛenuſeſt tempꝰ
ab aduentu Chꝛiſti vſq; ad finẽ mũ
Di q; a pncpio mudi vſq; ad Chꝛi⸗

ſtũ ¶ In oppoſitũ eſt llud Matth.·

xxiiij · De Die illa ⁊ hoꝛa nemo ſcit nec
angeli celoꝛum · ¶ Becudo ſic · Si de
beret aliquibuſ reuelari:pꝛęcipue re/
unelatum fuiſſet queren ibus apoſto/⸗
lis qui doctoꝛes totius mundi inſti/
tuebantur · ſed eis de finali aduentu
do mini querentibus reſponſum eſt ·
vlcd.pᷣ. Non eſt veſtrum noſſetem/

poꝛa vel momenta que pater poſuiti

ſua poteſtate · ergo multominus eſt
alijs reuelatum Keſpoõdeo dicen/
Dum ſub iſta concluſione · ꝙ tempuſ
Teterminatum futuri iudicij non po
teſt cognoſci ab aliquo puro homi/
ne ˖ q ſolo eniʒ deo ⁊ ab homie Chꝛi/
ſto cognoſcitur PHꝛobatur enim iſta
concluſio iuxta ſanctum CThomamĩ
ſtionibꝰ de potẽtia dei ·: qꝛ duplex ẽ
modꝰqͥ poſſumꝰcognoſcẽ futuraſ.p

cognitionem naturalem per reuela

tionem · Naturali quidem cognitio
ne cognoſci non poteſt determinate
finis mundi:quia eiuſ nõ eſt alia can
ſa niſi voluntaſ diuina quam quidẽ
cauſam naturali cognitione cogno/⸗

ſcere non poſſumus · Per reuelatio/

nem vo licet ſciri poſſet ſi deuſ vellet
reuelare·non tamen congruum eſſet
ꝙ reuelaretur niſi homini Chꝛiſto·⁊
hoc quia fims mundi non enit niſi

„—

h
ſace
fenn
tiam⸗
ſigſe
oq;
unt
ls
lemin
gnw⸗
Rte
tuse

dintn
ned
cſegti
uCheꝛiſt
mchebꝛe⸗
Msbee
nbi
Ei
gobod-
ladteng
evigetn
eſttemp⸗
dfinemää
gad Chei
Mnz.
ndſätn
S
ippaper⸗
rsavtn
nuncinſ⸗
Alagran
wolunel ⸗
voßeten⸗
rwſuti
ninps eſt
wden/
genpnl
Wnda
N
Wi
mutinſu
mCwom

Ketun

miu
idencot⸗
iwuonmnn
föcktucn
genc
–
ſctlata
Euick
Gnguuni
nmn Cunn
vorN

.J

cõpleto numero electoꝛũ · cuiuſ com/
pletio eſt quędam executio totiꝰ di/
uinę pꝛędeſtinationiſ· Onde non cõ
petit reuelationem fieri de fine mun/
Di niſi ei cni fit reuelatio de tota pꝛę
eſtinatione diuina · ſcilicet homini
Chꝛſto · per queʒ tota diuina pꝛede
ſtinatio totius humani generis quo
Dammogo impletur· Hnde dicitur
Joh· v.· Nater eni diligit filiũ et om/
nia vemonſtrat ei quę ipſe facit·
drationes in oppoſitum · Ad b/⸗
mam reſpondetur negando conie/
quentiam · Et ratio eſt· quia non eſt
ſimile de pꝛimo aduentu⁊ ſecũdoqꝛ
pꝛimus aduentus Chꝛiſti nobis pa/

rabat viam ad merendum per fidem

alias virtutes:⁊ ideo ex parte no/

ſtra requirebatur pꝛimi aduent no-

ticia · ut credẽdo in eum qui venturꝰ

erat ⁊ per eius gratiam mereri poſſe/

mus In ſecundo auteʒ aduentu p/
mia reddentur pꝛo iuſil⸗ 2 ſic ex par
te noſtra non requiritur quid aga
mus aut quid cognoſcamus ſed qͥd
recipiamus: Onde non opꝛtet pꝛe/
cognoſcere determingte tempus illi/
us aduentus ¶ d ſecundam ratio/
nem reſpondetur:negãdo cõſequen
tiam · Et ratio eſt· quia illa ſigna po/
ſita ſunt ad manifeſtandum ꝙ quan
q; mundus finietur:non autẽ ad
manifeſtandum determinatum tem
pus quando finietur.· Honũtur au/
tem inter illa aliqua ſigna quę quaſi
a mundi exoꝛdio fuerut· ſicut ꝙ ſur/
get gens contra genteʒ· ꝙ terremo

tus erunt per loca· ſed inſtante mun/
Di fine hec abundantius euenient ·

Qusg autẽ ſit illa menſura hoꝛum ſi⸗/
gnoꝛum quę ante finem mundlt erit
manifeſtum nobis eſſe non poteſt ·
¶ Adtertiam reſpondetur negando
conſequentiam · Et ratio eſt · quia ſi/
cut Ruguſtinꝰ dicit li · lxxxiij q· vlt.

Etaſ mundi comparatur vltimeeta
ti hominis · quę determinato nume/
ro annoꝛuʒ non diffinitur · ſicut alie
etates diffiniunt᷑ſed quandoq; tan
tum durat quantum omnes alie vel
etiam amplius. Onde etiam iſtà vl/
tima ętas mundi non poteſt determi/
nato numero annoꝛum generationẽ
Diffinire quartaʒ reſpondetur
negando conſequentiam · Et ratio ẽ
quia ex hoc ꝙ dicitur· nouiſſima ho/
ra· vl ex ſimiibus locutionibuſ quęe
in ſcriptura dicuntur.non videtur
aliqua determinata quantitas tem/
wꝛs ſciri · Non enim illa ſunt dicta
ad ſignificandum bꝛenem hoꝛam ip/
ſius tempoꝛis.ſed ad ſignificandum
ſtatum mundi qui eſt quaſi noniſſi/
ma ctas · quę quanto tempoꝛe duret
non eſt diffinitum · nõ enim legi euã/
gelicę alius ſtatus ſuccedet.quę ad

perfectum adducat · ſicut ipſa ſucce/

MM
.
4

Dit legi teni · lex vete legi nature ·

tertia eſt euangelium. Cum audiſſet
Johbannes in vinculis opera Chꝛi/
i Matth · xi · Circa quod occurrũt
intes ueſtioneſ diſputandę·

Bꝛimo · VPtrum beatus Johanneſ

baptiſta dubitauerit an Chꝛiſt“ eſ⸗

4
+ D

‚——

pheta-·

ſet qui mittendus erat ſalunatoꝛ mun
di /¶ Secundo · PHtrum Chꝛiſtuſ cõ
uenienter reſpondit ad quęſtionem
Johannis · Cuz ait · Vicite Johan/
ni · Ceci vident ⁊c ¶ Certio Htrum
beatus Johannes fuerit plus qᷓ; ꝓ·

DeAIic Scheim a5
Btrum beatus Johanes
Dubitauerit an Chꝛiſtus mittenduſ/
erat ſaluatoꝛ mundi.ſicpꝛoceditur
Et videtur ꝙ ſic· ¶ Vꝛimo⸗ Quia

queſtio ẽ dubitabilis ꝓpoſitio IJpſe

autem quęſiuit vtrum ipſe Chꝛiſtus
eſſet qui venturus erat ſaluatoꝛ mu/

di · ergo videtur dubitaſſe ¶ Secu/⸗
do · Dicit ſic Gꝛegoꝛiꝰ in DHmelig ꝙꝙ
beatus Johannes petiuit an ſicut p
hominibuſnaſci dignatꝰeſt · an etiã
pꝛo hominibꝰ moꝛ ⁊ ad inferos deſ
cendere dignaretur:ergo videtur ꝙ;
dDubitauenit · ¶ In oppoſitũ eſt · ꝙ ip/

ſe teſtimonium ⁊cæ eo perhibuit ꝙ eſ/
ſet agnus dei qui peccata munditol/

eret Joh. Pergo non dubitauit ·
MReſpondeo dicendum · ꝙ circa hãc
quęſtionem fuerunt varij modi di/

cendi:· Geatꝰ Gꝛegoꝛiꝰ Dixit ꝙ bea /

tus Johannes non dubitauit vtꝝ
Chuſtuſ eſſet ſaluatoꝛ mundi. ſᷣ̊ du/
bitauit vtrum ſicut natus erat in hu/

manitate noſtra · ita etiaʒ moꝛeretur

ꝓ ſalute humana·. Sed heęc reſpon/
io non videtur conueniens· qꝛ Jo/
hannes non fuit minus illuminatus
pbete autem cognouerunt Chꝛiſtũ
non tantum naſciturum in carne ꝓp/
pter nos· ſed etiaʒ moꝛituruʒ ut ha/
betur IYſaię.liij.C anq; ouis ad occi
ſionem Tuctũs eſt ergo multofoꝛtiꝰ
Johannes qui fuit plus q; pꝛiophe⸗/
ta. cognouit· Itẽ Johaͤnes de Chꝛi/
ſto pꝛędixerat· ſicut dictum eſt· Ecce
agnus cei Joh. p.ꝙ non diyiſſet ut
videtur. niſi vidiſſet eum immolan/

Dum pꝛo ſalute mundi: Elij nt Am⸗

bꝛoſiuſ. dicunt· ꝙ triplex eſt dDubita
tio · Dna inſidelitatiſquę fuit in iu/
ODeiſ. ERlia tarditatis:quę fuit in diſ/
cipulis · ETlia eſt pietatis:quę fuit in

Johanne baptilſta ut vmbꝛoſiuſ vi

etur dicere · ꝙ beatus Johannes
non fecit illam quęſtionem Chꝛiſto.
Tu es qui venturuſ es dubietate ·
quadam pietate:modo quo dixerat
PHetrus quando audiuit Chꝛiſtum

iturum hieruſalem ⁊ paſſurum⁊ mo-

qᷓ; pꝛophetę veteris teſtamẽti · NHꝛo⸗/

riturum ibi· AKbſit ate domie ut hoc
fiat · Sciebat enim Johanes Chꝛi⸗/
ſtum moꝛiturum pꝛo humano gene⸗
rea ad infernum deſcenſuruʒ. ſed cõ/

patiendo moꝛti eiu.quęſiuit per mo-
Dum dubitantis. Sed hoc nõ expꝛi

mit᷑ in verb Johis. et iõ tertij dicũt
ut Ruguſtinus Z Chꝛyſoſtomus cũ
quibus tenendum: ꝙ gohbannes nõ
Dubitauerit de pꝛędictis · quia certi/
tudinalit᷑ cognouit. ſed diſcipuli er
qui non erant ſic illuminati Dubita/⸗
uerunt. ⁊ ideo Johannes per diſa/
pulos ſuoſ queſtionẽ ꝓpoſuit · nõ p/⸗
pter ſui dubitationem · ſed diſcipu/
loꝛũ hęſitationẽ· quaſi diceret · Se/

pe vos amonui ⁊ non credidiſtis mi/
hi ꝙ ipſe eſſet. ecce mitto duos exvo⸗
bis · ⁊ Dicite · Cu es qui venturus es

⁊c · ut per voſipſos certificati:magis

acquieſcatis · Ego enim non ſũ Chꝛi

ſtus· ſed ipſe qui ſpiritum non acce/
pit ad menſuram Et hoc de iſta quę

ſtione ˖ Ex Dict patet reſpõſio ad ob

iecta. ¶ ld pꝛimũ dicitur ꝙ nõ erat
dubitatio Johannis ſed diſcipulo
rum ¶ .úd ſecundum reſpondetur ꝙ;
expoſitio Gꝛegoꝛij non recipitur in
hac parte.

Jid ſecũdã que

ſtionem qua quęritur Otrum Chꝛi⸗
ſtus cõueniẽter reſcondit nfligni
Pa/

Johannis · Et videtureꝙ nõ
mo ſic· In pꝛimo aduentu venturus
erat in infirmitate. m illud Yſa. liij.
Tanc; virum do loꝛum ⁊ ſclentẽ in/

firmitatem · ſed opera miraculoꝛum
magis pertinent ad virtutem ma/

ieſtatem qᷓ; ad infirmitateʒ· ergo nõ
conuenienter reſpondit ſe eſſe ꝗ ven/

turus erat in carn operatione
meaemorum. Secundo ſic.· Mira
cula quę Chꝛiſtꝰ fecit ab alijs facta

ſunt · ergo per talia non cõuenienter
reſpondebat ꝙ ipſe erat qui venturꝰ

nne
gaula
tbunt
Noze
mnd
ol
nala⸗
ün

meutt
nes Chy,
ano⸗ gene
⸗ ſegco⸗
permo⸗/
mwiöerni⸗
diandt
bannezf,
unig cenn
Mapuli
n dubitr
perdila/
ſut nöp/
d iagu⸗
idiſisn
5duoser/
Wndnnss
ſertimng:
nonſächi⸗
n non aen
iſcn,
ſocdob
noerat
diſapulo
vndeturq,
apiem

jqne

unCn;

1eknn

Nntarns
rmninn
inanloum
mumimn
nepagyni
ſtſedn
Pofenttent
iſn
önennn
n

eſſet ad ſalundum mundum⸗
oppoſitum eſtenangelium pꝛeſens.· 2
illud Johᷣ·v:· Dpera quę mihi dedit

ater ut faciam ipſa teſtimoniũ per/

ibent de me Reſpondeo dicendũ

Chꝛiſtus cõuenient᷑ reſpdit.· Re/⸗

—

pondit enim non pꝑer verba ſed ꝑ fa

cta faciens in conſpectu diſcipuloꝛuʒ
1o hannis miracula multa manife/
e declarãtia ꝙ ipſe eſſet Chꝛiſtus ·

hoc eſt quod dicitur· Renüciate Jÿo
banni quę audiſtis in doctrinis vi

Diſtis in miraculis Cęci vidẽt adᷣ/
ceptum meum quod ſolius dei eſt ·
Ald rationes in oppoſitum dicen/
Dum. d pꝛimam reſpondeturne/
gando conſequentiam · Et ratio eſt·
quia licet filius dei venturus erat in
pꝛimo aduẽtu ĩfirmitate carnis: vẽ/
turus tñ erat ĩ virtute ci quod ma

nifeſtandum erat per miracula. On

de Iſa. xx v ait hta · Deꝰ ipſe ve⸗
niet ⁊ ſaluabit nos:tunc aperientur
oculi cecoꝛum ⁊ aures ſurdoꝛum pa/
tebunt · tunc ſaliet ſicut ceruus clau/
dus⁊c ¶ Ald ſecundaʒ reſpondetur
negando aſſumptum · Dicimus enĩ
q a nullo ſanctoꝛum facta fuerũt mi
racula ꝓpꝛia vꝓᷣtute ſicut a Chꝛiſto fa
cta ſunt· Vnde manifeſtum argumẽ
tum fuit ſuę diuinitatis ⁊ ꝙ iple erat
ni venturus erat ſaluatoꝛ mundi·

Itertiamque

ſtionem qua quęritur Ptrũ Johan
nes fuit plus q; hbeta pꝛocedit᷑ ſic·

Beatus Johanneſnon fuit phbeta
ut ipſe dicit de ſeipſo Joh 5 ergo
non fuit plus q;ᷓ pbeta·¶ Secundo

ſic · Matth · xi· Dicitur · Lex ⁊ ꝓphete
vſq; Johannem ergo videt ꝙ Jo/

hannes non fuerit ꝓpbeta ¶ Tertio

Pꝛopheta di qui pꝛocul in futuruʒ
faturſed beatus Johannes non ꝓ/
phetauit pꝛocul de Chꝛiſto in futuꝝ

ſed pꝛeſentem digito oſtendit ergo

videtur ꝙ non poteſt dic ppheta
3 noppoſitum eſt pꝛeſens euange/
un Beſtvcſeo dicenduʒ ſubiſia

condluſione: ꝙ beatus Johaͤnes fuit
Pheta ⁊ plus qᷓ; ꝓgbeta:patet con/
clnſio Pꝛimo teſtimonio Chꝛiſti ·

Secundo ſic. fuerit ꝓpheta · dicc

ſ△

tur Lucę.pᷣ. Cu puer ꝓphbeta altiſſimi
3*⁹

vocabenis ˖ qð vo fuerit plus q; p/
pbeta · patet Pꝛimo · quia ꝓphete eſt
futura pꝛędicere · iſte autem non ſolũ

futura ſed ctiam pꝛeſentia oſtẽdit di⸗

cens · Ecce agnus dei ⁊c · Vec ratio
tangitur in bymno cum dicitur·: Cę/
teni tm cecinere vatum coꝛde pꝛęſa/
go iubar affuturum · Cu quidẽ mũ/
diſcelus auferentem indice pꝛodis

*)

tum oſtendit ꝓpbetę Qucę· pᷣ.· Vt fa
cta eſt vox ſalutationiſ tuę in auribꝰ
meis:exultauit in gaudio infans in
vtero meo ¶ Tertio · quia non ſolũ

uarto · quia ſuꝑ h̊ ꝙ ꝓpbeta fuit

heta ſed baptiſta Chꝛiſti fuit ·
. etiam pꝛecurſoꝛ Chaiti Luceę · p·

Pteibis enim ante facẽ dominipa/
rare vias eius· ¶ Quinto ſic · Quia
ſicut Chꝛiſtus ꝓpheticatus eſt ab eo

⁊ ab alijs ꝓphetilſ· ita beatus YJohan

nes ab alijs ꝓphetis nunciatꝰ ẽ.· Vn/

de laluatoꝛ ipſe volens oſtendere q̃/

liter Johannes plus qᷓ; ꝓpbeta fuil⸗
ſet · ſtatim ſubdit · HNic eſt de quo ſcri
ptum eſt · ſclicet Malachis · iij · Ecce
mitto angelum meum ante faciẽ tu/

n unt verba patris ad filium ·

Ad rationes in oppoſitum· IZ? d p⸗
mam reſpondetur: negando antece/
dens ad pꝛobationem dicmꝰ ꝙ Jo
bannes non negauit ſe eſſe ꝓphetam
abſolute · nec ꝓphetam miſſum ante
Chꝛiſtum · ſed negauit ſe eſſe illuʒ p/
phetam de quo loquitur ſcriptura.

Heut? xviij· Pꝛophetam ſuſcitabit
vobis deus de fratribus vſtris ip⸗
ſum audietiiſ ⁊c·ꝗ qͥdẽ autoꝛitas ſᷣij

Hecũdo:quia ante vſum vitemo/

7
22
„ 2

veritatem intelligẽda ẽ ad litterã de

Chꝛiſto · licet indęi ut dicit magiſter

Nicolaus ⁊æ lvra intelligat ð alio
ꝓheta · ¶ ¶Ad ſecundam reſponde/
tur:negando conſequentiam ·æ ad
gutoꝛitatem Matth · xi· reſpondetur
per illud verbum nõ eſt intelligen
Dum ꝙc poſt ſe non fuerint alij ꝓphe⸗
tęcum ceus dicat Matth.· xxiij. Ec
ce mitto ad vos ꝓphetas⁊ ſcribaſ zc
Item QLucę. ij · T nna ꝓpbet cauit · B
ideo dicitur lex ꝓphetevſq; ad J0o
hannem:quia in lege ꝓpbetis veri/
tas de Chꝛiſto erat ſub niguris ⁊ gni/
ginatibus tradita:ſeda Johanneẽ
manifeſte oſtenla vicẽte · Ecce agnꝰ
ei ⁊c · ¶ Eld tertia reſpondeturiux

AVlpertum ꝙ pbleta capitur dupli/

Eter. Ono modo ſtricte ꝓpꝛie · ſclli⸗
cet qui pꝛocul in futurũ fatur de ver/
bo ⁊ ſacramentis·: ⁊ hoc accipitur per
Diuinam inſpirationem · Xlio mo/
do dicitur ꝓpheta large · ſcilicet ba⸗

bens diuinam inſpirationem de ver
bo ⁊ ſacrameni eiuſ hoc modo bea

tus Jgohannes fuit ꝓpheta ⁊ nõ pꝛi/
momodo. –

quarta legitur euagngeliũ In illo tẽ/
oꝛe · Wilerüt iudęi a hieroſolymis
c Joh·p· Circa quod poſſunt diſ/

putari ſequẽtes quęſtiones· ¶ Pa/
ma eſt Htrum beatus Johannes be

ne reſpondit ad interrogationem ſa
cerdotum ⁊ leuitarum quęrentium
Tu quis es: ¶ Secunda eſt Ntrũ
fuerit conneniens Johanneʒ bapti⸗/
are · ¶ Certia eſt Ptrum cõneniẽs
fui ut Chuſtꝰ int᷑ hoĩes ↄuerſaret ·

guętonem in qua quęrit
MMirum beatus Johan/
Mnes bene reſpondit ad interrogatio/
nem ſibi factam per ſacerdotes⁊ leui/

tas. Cu quis es: Et videtur ꝙ non·
Pꝛimo in hoc ꝙ reſpondit Non ſũ

ego Chꝛiſtus cum de hoc non videa
tur iſtc incnogalng . Weenndo

videtur male reſpondiſſe· cum dixit

ſe non eſſe Heliam cum J Dauhe⸗
Chꝛiſtꝰ Dicat de eo · Ipſe eſt Heli/

as ¶ Tertio videtur male reſpondiſ-
ſe cum interrogatꝰ ſi eſſet ꝓpheta re/

ſpondit. ſe non eſſe ꝓpheta· ¶ Quar/
to videtur male reſpondiſſe cum int⸗

rogatus dicat ſe eſſe vocem claman/

tis in deſerto ¶ In oppoſitum eſt ·

Johannes cum elſſet repletus ſpiri/
tuſancto ex vtero mris ſuęa ꝑ cõſe/⸗
quẽs illuiatꝰ a deo:ↄgruũ ruit ut nõ
reſpõderet niſi bene ld rõnesĩ op/
