Gb785_fol
author: Nicolaus de Byarto

Us Tübingen

—
—◻
0◻
—
+
—
—
△
—
—
V
—
=

—
—
——
—
—
—
—
—
—
—
—
e
—
—
ee.
—
—
—
—
————
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
manee
en
—

—,t

=

Pꝛologus Chemata de tpe

Vmad ple

nioꝛem cognitione rei oꝛ/
do deducat: neceſſarium
eſt h ponere huiꝰ ſolẽniſſimi oꝛdineʒ
opuſculi · vt qꝗbꝰlegere placuerit faci
lius ſalutiferü repoꝛtent fructũ · Erit
qũt oꝛdo opꝑeris huiꝰ talis ꝙ pᷣmo po
nent᷑ themata ſermonũ ð temꝑe taʒ
de eplis qᷓ; euãgelijs ac alijs ſcriptu/
ris autenticis ꝑ totũ annũ · De ſanci
et cõi ſanctoꝝ· necnõ de quibuſdam
alijs ſingularibꝰ ⁊ notabilibꝰ mate/
rijs cũ ſuis remiſſionibꝰ pꝛo ſimplici/
bus ſdicare volẽtibꝰ ¶ Poſt tbema/
ta vo ponetur tabula alphabeticaĩ
ſe continẽs ⁊ concludẽs oẽs ⁊ ſingu/
las materias huiꝰ totiꝰoperis · ut fa⸗
cilioꝛ ſit recurſus volentibꝰ diuerſaſ
¶copioſas hĩe materiaſ.⁊ vnuſqᷣſq;
reciꝑe poſſit qð ſibi placitum fuerit ·
¶ Sequeturq; tabula ſᷣm oꝛdiuẽ al/
phabeti ipſius aureę materię axplica
bilis ſiue flor tbeologie · Demũ ipſa
enucleatꝗ materia ſiue flos theolo/
gie in ſe ¶ ltimo ponetur tabula de
tempoꝛe ⁊ de ſanctis ꝑ circuluʒ anni
cũ quęſtiõibꝰ ex ſancto Choma enu/
cleatis extractis ꝑ illũiatiſſimũ ꝓiꝝ
dDñm Johãanẽ de Currecremata ſꝗn
cteęſedisa niick cardinalẽ oꝛdinis pꝛę/
Dicatoꝝ ſancti Sixti vulgarit᷑nücu/
patum · Compoꝛtata ſüt bec ad lau
ceʒz dei oĩpotẽtis · gloꝛioſiſſimeq; vir
ginis Marię.⁊ oĩum ſanctoꝝ:necnõ
ad ſalutẽ aiarum.⁊ in ſalute aiarum
ꝓficere volentiũ · Anno dñi ⁊c · lxxx ·

¶ Zabula thematũ de tpe
Pñica pꝛima aduẽtus· de Epiſtola ·
Vnc en ꝓpioꝛ eſt ſalus no/
ſira q;ᷓ cũ credidimꝰ · Ro/xiij
In his verbis apls duo tã⸗

git · Pꝛimo eni ponit nram ꝓpinqᷣta-
tem eterneſalun · ibi · Nunc ⁊c · Se/

qᷓ; cum ⁊c· Si eni ꝓpioꝛ eſt nunenrfa

ſalus qᷓ; eſſet tũc cu credidimusi· qñ

cundo cauſam ipſiꝰ ꝓpinqᷣtalis · ibi ·

credere incepimꝰ cred an
ſaluti ſumus ꝓpinqui . ¶Vide titulo
de Credere · „ b
bijciamꝰ opera tenebꝛ rum :id
e echta⸗ Rhoma xiij Wide ti/
tulo e Eccato
Induam̃ arma luciſ.Rhoma xiij
ide titulo e lumine
icut in die honeſte ambulemuſ
a· xiij · In his vbis hoꝛtatur

nos aplus ⁊ monet ad tria · Pꝛimo

monet nos ad ambulandũibi:Ilm
bulemꝰ. Secundo ponit modũ am/
bulandi.ibi · honeſte ; Tertio oſtẽdit
honeſte ambuladi exẽpluʒ.ibi · in die

AXAmbulat eniʒ honeſte qu ambulat

ſpñaliter · ſicut homies in die ambu/
lant coꝛpoꝛalit᷑· quia tunc cauent ſibi
ne aliquid pareat in eis qð male ſtet
Bidetuulo de ambulatione⸗e⸗·
De Euangelio ·
¶ Benedictus ꝗ venit in noĩe dñi.
Matth · xj· vbitria tangũt᷑ de Chꝛi
ſto. Nꝛimo eius bonitas · ibi · Bene/
Dictus · id eſt · oĩ bonitate repletus.
Secũdo eius pietas·ibi. Qui venit
E ipſius ptãsibi: In noĩe dñi
ide titulo · de venire · vel ti · Qua
re benedicendus eſt deus:
Extra Eplam ? euãgeliũ ·
¶ ſtende nobis dñe miam tuam

P. ixxxiiij ¶ Dide titulo · de Mia

¶ Milit dns xerbum ſuũ ⁊ ſanauit
eos · · cxj · ¶ DHide titulo de infirmi
tatibus·
Sa Ternda re Gpid:
uxcũ q; ſcripta ſũt ad nr̃am do/
ctrinã ſcripta ſũt· AQhoma xv. vi/⸗
de titulo · de verbo vñi ·
Gentes ſuꝑ mia honoꝛare deum.
NRbomaxv · Mto autem deꝰ eſt mi⸗/
ſericoꝛstanto mag debet ab hoibuſ
honoꝛari · Et hoc innnit aplus in his

rbis · Gentes ſcʒ debent ſup miaʒ ·

„

id eſt. ſpter miaʒ honoꝛare deũ · vbi
Duo tangunt · Pꝛamo pietas quam
nobis exhibet miſerando ibi · ſuꝑ mi
ſericoꝛdia · Secundo nr̃a obligatio
quam ſibi debemus ipſum honoꝛan/
do· ibi · gentes honoꝛare deu · Bi/
e titnlo de Miſericoꝛdia ·
¶ Beus autem ſpei repleat vos om /
m gaudio ⁊ pace in credendo · Rho/
maxv; Et quia ſolus deus poteſtta⸗
le gaudium dare · Ideo in his verbᷣ
oꝛat apoſtolus vt nos deus tali gau
Dio repleat ·vbi tria fac· Nꝛimo oſtẽ
Dit in quo debemus ſperare · ibi · De/
us auteʒ ſpei id eſt in quo debet eſſe
noſtra ſpes· Secundo quia ipſe po/

teſt noſ gaudio replere ibi · Kepleat

omni gaudio · Certio quia ex ſpe et
gaudio ſequitur pacifice credere· ibi ·
Et pace in credendo · ¶ Pide ti· de
Gaudio vel Gaudere
¶ Deus autem ſpel ⁊c · Et quia ad
firmandam ſpem ſequitur gaudium
de gloꝛia paradiſi quaʒ homo ſperat

et neceſſaria eſt fides recta quam ho

mo teneat · Jdeo oꝛat apoſtolus vtĩ
his repleamur · Dicenſ. Deꝰ aũt ſpei ·
vbi tria facit · ut ˖ S¶ DNide ti · ð Spe
ens autem ſpei ⁊c · Et ſequitur ·
vt abungetis in ſpe ⁊ virtute ſpirituſ
ſancti · Quia ad perfecte credenduʒ
T ſalubꝛit᷑nõ ſolũ eſt neceſſaria fideſ.
imo etiã ſpes ⁊ gaudiũ ſpũale · Ideo
oꝛat apoſtolus in his vbiſut replea/
mur. Deus autem ſpei · vbi tria facit.
vt · · VBigde ti · de Credere ·
BDe Euͤgelio
CTunc videbunt ſiliũ hominis ve/⸗
nientem in nube poteſtate magna.
Qudqᷣ xxj· Conditio antem ipſius filij
dei tangitur in his verbis · quę dicta
ſunt pᷣncipaliter de aduentu ad iudi
cir m de ti · de Judicio.
CTunc videbunt ⁊c · Que verba
licet dicta ſint de aduentu ad iudici/
um. Intellecta tamen ſatis agere poſ
. lunt de aduentu in mundũ · vbi tria

tanguntur. Hꝛimo eiꝰ maniteſta ap

paritio in carue · ibi · Cunc videbunt
Secundo eius aduentus in matre ·
ibi· venentem in nube · id eſt · in bea⸗
ta virgine · Certio eius virtus ⁊ po/
tentia in operationeibi · Cum pote⸗

ſtate magna/ ¶Dideti. de Henire

Sic nos exiſtimet homo ut mini
ros Chꝛiſti.j· Cor. iij · Nic hoꝛtart
nos apoſtoluſad duo · Pumo vt ſi⸗
mus miniſtri dei interius ſanctę viuẽ
do · ibi ·˖ vt miniſtros Chꝛiſti · Secũ/

(Sin tertia aduẽtꝰ· e Epla ·

T ut lonam famã habeamus ſancti

tatem exterius operibꝰ oſtendendo ·
ibi · Sic nos exiſtimet homo ¶ Dide
ti. de Miniſtrare vel Seruire
¶ Hic iam quęritur inter diſpenſa/
toꝛes vt fidelis quis inueniat᷑.j⸗Con
iiij · Dns multas gratias cõmiſit ig

hac vita homini de quibuſ eſt hHmõᷣ

Diſpenſatoꝛ · quia ipſe ſolus eſt vñs
a quo omnes gratię veniũt:Et quia
homo non poteſt bene eas diſpenſa/
re bene ipſis vtendo ſine fide:ꝗᷓ do/
cet quomodo eis homo debeat vti ·
Igeo ad bene vtendũ gratijs a dño

Datis eſt neceſſaria fides. Et hoceſt

quad dicit᷑ in pꝛeędictis verbis · vbi
ddᷣo tanguntur. Pꝛimo ꝙ gratiarũ
quę nobis dantur a dño non ſumꝰ

Dni · ſed diſpenſatoꝛes·ibi · Hic iam

quęritur ⁊c · Secundo ꝙ ad bñ diſ-⸗
penſandum neceſſaria eſt fides.ibi
vt fidelis quis iueniat ¶ Dide titu/
lo de Tide ·
¶ Molite añ tempꝰ iudicare: j· Con
iiij · ¶ Dide ti: de Indicio temerario ·
(MDe Euangelio
¶ Tu es qui venturus es an alium

expectamus · Matth · xj · Et quia hoc

oluſ deus facere poterat· Ideo quę⸗
it beatus Johannes ˖ Ntrũ ipſe ſit

qui venturus ſit · an ſit alius expectã/

dus · Et hoc ꝓptertna · Pꝛimo quia
olus deus vere eſt · quia ipſe ſolus a
ſe habet eſſe · ibi · Tu es · Secundo ꝙ

Themata de tempoꝛe

eſt homo verus⸗ wbi: Qui venturus
eſt quia Chꝛiſtꝰ m hũanitatem ve/
mi · Certio ꝙ non eſt expectãdus re/
demptoꝛ alius ibi:an aliuʒ expecta/⸗
mus ˖ quaſi diceretnõ· Et hoc cõtra
iudęos qui adhuc alium expectant
ideti · de DHenire
Cæci vident. claudi ambulãt. le/
pꝛoſi mundant᷑· Matthᷣ·j· Et quia
Chꝛiſtuſ eſt cauſa omniũ bonoꝝ ope
rum quę fiũt · Idcirco beneficiũ eius
oſtenditur · cũ dicitur · Cęci vidẽt ⁊c
vbi tria tangunt · Pꝛamo oſtendit
g Chꝛiſtus ecos bnet cientes bona
opera facere illuminat · cñ dicit · Ceci
vident:Secũdo ꝙ claudoſ.i:.pigroſ
ad benefacienduʒ animatibiclaudi
ambulãt · Tertio ꝙ lepꝛoſos · i· pecca
toꝛes in factis mũdat. Dnʒ ſubinfert
Tepꝛoſi müdanti. Bide ti⸗ de JUm⸗
bulatione · vel de Mundicia
Pc q̃rta aduẽtꝰ ð offõ miſſe⸗
iſita nos in ſalutari tuo · Et qꝛ
ſancti patres erant in grauipenculo
⁊ſciebant ꝙ ſolum per Chꝛiſtum libe
rari potuerũt · Ideo oꝛabãt ad deuʒ
patrẽ ut eos ꝑer eũ viuificaret · ſcðᷣm
qð dicitur in his verbis Piſita ⁊c·
vbi Dduo tangunt · PHꝛimo en Rut
viſitari · ibi · Viſita · Secũdo petũt q;
viſitatoꝛ ſit talis ꝑ quẽ poſſint ſalua/
ri · cũ dicitur In ſalutari tuo· ¶ DPide
titulo · de Dalugre ·
SDe Epiſtola
¶ Gaugete in dno ſemꝑ · Philiiij ·
Ad gaudiũ hoꝛtat᷑ nos aplus in his
verbis · vbi tria facit · Pꝛmo enĩ ad/
monet nos ut gaudeamꝰ.ibi : Gau/⸗
dete · Secũdo oſtendit in quo gau/
cere debeam ibi · In dñno · Tertio
nos hoꝛtat ut iſtð gaudiũ ↄtinuemꝰ
ibi· Semper PHide ti · de Gaudio
vl Gandeeeer
Max dei ꝗᷓ exupat oẽm ſenſu cu⸗
ſtodiat coꝛda vid: Nhil.iiij· ¶ Vide
litulo ˖ de PHaceYZ
Ehnãgelio

4 Hoſt me ventureſt qͥ añ me factꝰ
eſt. Jopᷣ.pᷣ. In pdictis vꝓ̈bis cõfitet
beat' Johanes duo eſſe in Chꝛiſto
Chꝛiſtus enĩ eſt verus deus ⁊ verus

hõ · Pꝛimo cõfitet᷑ eiꝰ hũanitatẽ⸗ ibi⸗
Poſt me · Secũdo ipſiꝰ diuinitatẽ·
ibi . Ante me factꝰ⸗ dBidetitulo
Denirrre
In PBigilia natalis dñi
¶ Sanctificamini cras enĩ int᷑ vos

faciet dñſ mira bilia. Joſue.iij. DHi⸗

eti · ð Scſificatiõe. vł Mirabilibꝰ
De Epiſtola
EEts vos vocati dñni nñ Jeſu
ꝛiſti · A homa p̊. Spũalit oès ho
mines dꝰ ad ſe vocanit . qꝛ tali die
ſic cras filiũ ſuũ naſci fecit in mũdũ·qͥ
ad h̊ natꝰ eſt ut oẽs vocaret ad deũ:
Et h eſt qð dicit aplus in hdicij ver/
bis ˖ Eſtis c · In quibꝰ tangit dei be
nignitas in duobus · Pꝛimo in h̊ ꝙ
nos vocauitibi: Eſtis ⁊ vos ⁊c · Se

cundo ·nõ quẽcũ q;· ſed filiuʒ ſuũ ad

nos vocãdos miſit ⁊ naſci fecibi. Je

ſu Chꝛiſti ꝛc · · per Jeſũ Chꝛiſtũ dnʒ
nim· Midet. e Pocatione ·

4 De Euãgelio
¶ Ipſe ſaluũ faciet ſplin ſuũ a pctis

eoꝝ · Matth· p̃. Et qꝛ totũ genꝰ hũa
nũ erat in ſtatu ꝑditionis.⁊ debebat
ꝑ Chꝛiſtũ ſaluari cras naſciturũ: Id

circo nt meliꝰ ab hoibus recipiar de⸗

nũciat nobᷣ angeluſ ꝙ ipſe ẽ ſaluatoꝛ
in his verbis · Jpſe ſaluũ ⁊c· vbi tria

oſtendũt᷑ de Chꝛiſto· Pꝛimo eiꝰ pie/

tas ⁊ mĩa · ibi· Jpſe ſaluũ ⁊c· Secũ/
do ipſiꝰ mirabil potẽtia · ibi · pplin ſnũ
qꝛ oẽs hoĩes de mũdo ſunt ppls ſuuſ

Tertio oĩuʒ mag mipiaibi:a pcis

de ti· de Saluare.
n die natal dñi: de ꝓphetia·
abitãtibꝰin regiõe ymbꝛę moꝛ/

tis lux oꝛta Eeis · Vl. a. ix ¶ Vide titu⸗
lo de Lumine: SSM

eEpiſtola

N¶ Appanuit gratia ri ſaluator no

„ 12

Et quia Chaiſtuſattulit grazʒ mũdo
qui hodie natus eſt mũdo apparnit·
Ideo dicit aplus ꝙ hodie apparuit
gratia c.· vbi tria tangunt᷑ de Chꝛi/
no hodie nato quę oſtenduũt magnã
ipſius excellentiaʒ · Pꝛimo em ineſt

mabil poteſtas ibi. apparuit ⁊c· Se/

cundo eiꝰ ineffabilis pietasqꝛ nos
ſaluat ⁊ ad hoc vemtt · ibi · ſalnatoꝛis
noſtri· C ertio eiuſ mirabilis bonitaſ
quia ſicomnibnsſe cõicatibioĩbus
hoĩbus Nide ti. ce Gꝛatia
Hedit ſemeripſuʒ ꝓ nobis nt nos
redimeret ab oĩ iniqtate ⁊ mũdaret·
Tita · Et q nobᷣ ex nr̃a carne natꝰ
eſt hodie ⁊ yenit in mũdum ut nosa
peccato mũdaret· vnde dicit᷑ in his
verbis · ꝙ dedit 2c vbi duo tanguũt᷑
Pꝛimũ eſt ipſius erga nos immenſa
charitas· ibi:dedit ſemetipſum ꝓ no
bis. Secundũ eſt maxima nr̃a vtili/
tas quã ex eius conſecuti ſumꝰ nati/
uita te · ibi· ut nos redimeret · Vide
titulo de Mundiceciag:
¶Apparuit benigmtas ? hũanitas
ſaluatoꝛis noſtri dei· Citũ. iij · Et qꝛ

totum genus hũanũ per Chaiſtũ ho/

die natum. eſt ſaluatuz · IJdeo nati/
nitas Chꝛiſti vocatur apparitio in
his verbis · Apparuit ⁊c · Obi tria
oſtenduntur de puero hodie nato
Pꝛimo eius humilitas· ibi · appa/
ryuit benignitas et humanitas· Se/
cundo nra vtilitas.ibi:ſaluaton no/
ſtri. Tertio eiꝰ poteſtas · ibi. dei ¶ Oi
Te titulo de Saluare.
¶ Non exoperibeinſticig quę fecim
nos ſed bᷣm ſuam mia ſaluos nos fe
cit· Citum.iij · Chꝛiſtus hodienatus

eſt ⁊ venit in mundũ ad releuanda,ʒ

omnẽ noſtram miſeriã ⁊ dandã no/
bis ſalutem eternam · Idcirco evad/
uentus mię dei aſcribitur in bis ver/
bis · Non ex operibus vbi duo tan /
gunt᷑· OHꝛimo excludit natinitaschꝛi
ſti cauſam falſaʒ quam aliquis aſſi
gnare woſſet ibi · Qon ex operibꝰc ·

Secundo ponitur cauſa vera ꝓpter

quam Chꝛiſtꝰ naſci voluit ⁊ nosg ſal

nare · ibi· ſcdᷣm ſuam miam · ¶ Hide

titulo de Miſericoꝛdia:

¶ Bt inuſtificati gratig ipſius hęre/
des ſimꝰ Chꝛiſti ſcᷣm ſpem vite eter/
ne · Titum · ij · IAſtam auteʒ ſpem ma
xime habere poſſumꝰ ex eo ꝙ Chꝛiſtꝰ
natus eſt hodie utnos hęredes face/
ret vitę ęternę bᷣm quod dicit᷑ in his
xerbis. DOt iuſtificati · In quibꝰ oſtẽ

Ditur ꝙ per Chꝛiſti natiuitatẽ habe

mus tria· Pꝛimo a peccato mundici⸗
am · ibi iuſtificati · Secundodininã
gratiam · ibi · gratia ipſius· Certio ᷣ
cęleſti hęreditate ſpem firma. ibi · bęg/
redes ⁊c· ¶ Hide titulo de Spe ·
(De Euaͤgelio
¶ Euãgeligo vobis gaudiü magnã

quod erit omni populo· QAuq:ij· Qd

tiuitas Chꝛiſti eſt cauſa omnis boni
celeſtis quod nos habere poſſumus:
et de quo nos vere gaudere poſſumꝰ
et debemus ˖ JIdcirco angelus ipſius
natiuitatẽ annũciat ⁊ nos ad gaudẽ
Dum excitat in his verbis. Euange⸗
lico vobis · id eſt · ãnücio ⁊c· vbi tria

3 tanguntur · Pꝛimo gaudij imenſitaſ

iè gaudium magnũ. Secundono/
ſtra vtilitas · ibi · euãgelico vobis · id
eſt. ad veſtram vtilitatẽ · Tertio gan

Dij coĩtas · quia non ſolum vnus vel

duo de hoc habebant gaudinʒ· ſed
erit omni wpnlo⸗(Wie titulo de
Gaudio-⸗

¶ Natus eſt nobis hodie ſaluatoꝛ

qui eſt Chꝛiſtus vñs · Aud ij · Ange
lus ſciens ꝙ bodie natus erat dei fili/
us qͥ nos ad ſtatuʒ ſalutiſreduceret
denuciauit hochominibꝰ in his ver/
bis ˖ Nat eſt ⁊c· vbi de Chꝛiſto tria
tanguntur · Hꝛimo ipſius humilitaſ
ibi.natus eſt hodie · Et igeo opoꝛtet
ꝙ ſit homo·. Secundo noſtra vtilitaſ

ibi.nobis ſaluatoꝛ· Certio eius diui

nitas · ibi . qui eſt Chꝛiſtuſ dñſ ¶i
de ti · de Saluare ·

Extra Eplam ? Euãgeliũü/
Benit deus in caſtra .· Reg iiij ·
ſte autem aduentus ſpecialiter fuit
lvdie quando Chꝛiſtus in mũdo na
tuſeſt ˖ Et ideo hodie dicere poſſumꝰ
iſta verba ˖ Deus venit ˖ c · In qui/

bustria tanguntur. Pꝛimo naſcen⸗/

tis ſublimitas ibi deꝰ· Secũdo eiuſ
Tem humilitasibi · venit · Certio no
ſtra neceſſitasibi:in caſtra ·i ad ho/
mines qui non poterant habitare in
ciuitate cęleſti:led extra ſicut homĩeſ
qui ſunt in caſtris: ¶ Dide titulo de
Denire⸗· sää
¶Bñnica infra octanas. de Euagelio

¶ Cuam iplius animã pertranſibit

gladius · Lucę.ij · ¶ Dide titulo de
Sladoo.
eatin de erat in illo · Ludqij ·
ide ti · de Gꝛatia⸗
n circũciſioue Dñi
¶ In nouitate vite ambulemus ·
Rbhoma. vj· Chꝛiſtus nobis moduʒ
viuendi ontendit nouũ:⁊ ſpecialiter
hodie quando recipiendo vetus ſa/
cramentum · ab eo nos abſoluit · Id/
circo hoꝛtatur nos apoſtoluſ: vt ĩ no
uitate ⁊c· vbi tria nos monet facere ·
NPꝛimo ut pꝑeccati vetuſtatem depo⸗
namus ibi · in nouitate · Secũce t
moꝛtem culpę moꝛtalis abijciamus ·
ibi · vite · Tertio ut ĩ bonis oꝑibꝰ ꝑfi/
ciamꝰ.ibi ãbulemꝰ ¶ VPideti· ð m /
bulatione.
We Epiſiolag
¶ Non exoperibus inſticię quę feci/
mus nos ſed ſcᷣm miſericoꝛdiã ſua
ſaluos nos fecit · Titum · iij ¶ VNide
titulo de Milſericoꝛdia ⁊ Juſticia ·
tiuſtificati gratia ipſius bere/
des ſimus · Titum · ii; ¶ Dide titu/
lo de Gꝛatia ;
N Se Euãgelio
¶ Vocabis nomen eius Jeſů · Ipſe
enim ſaluum faciet ppulum ſuum a
peccatis eoꝛum · Matth· p̃ · Chꝛiſtus

mata de tempoꝛe

Venit ad ſaluandum nos · ⁊ ſalutem

noſtram incipit hodie operari:quo/

bis ſanguinem fundere: IJdeo Bim/
poſitũ eſt ſibi nomẽ Jeſus·i:ſaluatoꝛ
vnde dicit᷑ per angeluʒ ad Joſeph·
VBocab ⁊c vbi duo tãgũt᷑ in chꝛiſto
PHumo in ipſo nominis ĩꝑdſitio.ibi ·
vocabis. Secundo ratio im oſitio/⸗
nis · ibi · ipſe enim ⁊ꝛc · ¶ DNide titulo
Salugrte· R
In vigilia Epiphanie
Mon ex operibus iuſtiae c · Dt
iuſtificati gratia zc · Require in die
Natiuitatis dnaiſiii·
dðie Epiphanise de Epla

niam iam in circũciſione inapit p no

urge illuminare hieruſalem qꝛ

venit lumen tuũ.⁊ glona dñi ſuꝑ te
oꝛta eſt · Vſa · lx·Chaſtus veniens in
mundum ipſum üluminanit. Idcir/
co hoꝛtatur nos ꝓpheta ut ad ipſum
ut nos illuminet eniamus· Dicens·
Surge illuminare · Sicut fecerũt il/
li tres reges qui tam de longinquis
partibus ad eum venerunt · Dic hi⸗
ſtoꝛiam euãgelij · Dicit ergo ꝓpheta

cuiliet noſtrũ ſub noĩe hieruſalem:.

Surge ⁊c · In quibus verbis tria fa
cit · Pꝛimo en hoꝛtatur nos vt ſi vo
lumus venire ad Chꝛiſtũ. de peccato
ſurgamus ibi ˖ Surge ˖ Secundout
lumen fidei ⁊ gratię recpiamusibi ·
illuminare hieruſalẽ · Tertio oſtẽdit
a quo iſta habere valeamus . ibi · qꝛ
venit lumẽ tuũ · id eſt · Chꝛiſtꝰ · ⁊ glo
ria eius ¶ Vide titulo de Denire · et
de Lumine. H
Petiſulauͤt genter ĩ lumine tuo
et reges in ſplendoꝛe oꝛtus tui· Yſa⸗
lx· Quia ad illuminandũ neceſſanũ
eſt lumẽ . ¶ Chꝛiſtus iſtis diebus na/
tus eſt Nerum lumen: ideo ꝓpbetane/

runt multi · quia eo nato multiqͥ an/

te non videbant ambulare in bonis

operibus ambulauerft 2c · Am bula⸗
bunt g gentes c In quibꝰ verbis

15

S“

duo taugunt· Pꝛimo eniz oſtendit
ꝓfectus in bonis operibꝰ gener alis
ibi ãbulabũt · Secũdo ꝓfectꝰ ĩ his

tribus regibus ſpecialis · ibi· reges

⁊c · Ergo ſi ð natiuitate Chꝛiſti⁊ eiꝰ
axpparitione volumꝰ vtilitatẽ nr̃am
facere. in bonis operibꝰambulemus·
Pideti.e Umbulatione
RDe Euangelio
EWre ui natꝰeſt rex iudęoꝝ ⁊c
ath.

i Mide ti· & Querẽdo veũ

¶Bidentes ſtellam eius magi ga/

uiſi ſunt gaudio magno:⁊ intrantes
domũ inuenerũt puerũ cum Maria
matre eiꝰ. Matth · ij · Stella ꝗ̊ iſtos
tres magos ſcedebat erat ſignũ per
quod ipſi veniebãt ad Chꝛiſtũ qui ẽ
Vrũ gaudiũ · Nidentes ergo ſtellaʒ
⁊c · In quibꝰoſtendit euãgeliſta tria

Pꝛimo gaudiũ qð reges habuerũt

de ſtella · ibi · videntes ⁊c · Secundo

locum vbi Chꝛiſtü queſierũt · ibi · in /
trantes ⁊c · Tertio· grẽmiũ vbi pue/

rum inuenerũt·ibi cũu Maria matre
eius · ¶ Hide ti: de Gaudio

xtra Eplam? Euãgeliũ

Nparet his qui fidem habent in

illü · Sap̃ pᷣ. In bis verbis tangunt
Duo · Pꝛimuʒ eſt valde delectabile ·

ibi · apparet · Secũũ eſt valde vtile
ibi:qui fidem · ⁊ qꝛ illi tres reges ha/
buerüt fidem eius · ideo mernerũt ꝙ;
Chꝛiſt eis hodie appareret · Si ergo
ipſum videre volumꝰhabeamꝰ fidẽ.
Pide ti. x Fidge.

NDñnica infra octauas Ephie

Apparnuit gra ſaluatoꝛis nr̃i dei Zc.

Apparnit benignitas ⁊ hũanitas c

Reqre in die Qatiuitatis dñi ·
e Epiſtola

Moſte confoꝛmari huic ſeculo Zc
Xhoma xij. ¶ Nide ti.de Mundo.
¶ Mon plus ſapere qᷓ; opoꝛtet ſape/
re· ſed ſapere ad ſobꝛietatem· ⁊ vni/

cniq; ſicut deus diuiſit mẽſurã fidei

Rbhoma.· xij · Sunt quidã quibꝰnõ
ſufficit ſceire de deo ea quę ſunt ſcm

fidẽ.ſed adhuc volũt ſcire aliq̃ con/

tra fidem· ⁊ 8̊ eſt valde ꝑpnitioſũ Jõ
HBnobᷣ ꝓhibet apls in his verbᷣ vni/
cuiqʒ · Nõ plus ſape ⁊c · Vnuſqᷣſq;
autẽ ſapiat ſicut deꝰ Diuiſit menſurã
fidei · In quibꝰ verbis tria facit apo/
ſtolus · Pꝛimo monet nos ne velimꝰ

ſcire ad ſuꝑfluitatẽ · ibi · nõ plus. Se
cundo ut ſciamꝰ ad ſobꝛietateʒ·ibi.ß

ſapere · TCertio oſtẽdit quã debemus
hꝛe in ſcẽdo vritatẽ ibi: vnicuiq; ſi
cut deꝰ zc ¶ Nide ti · ðR Fide · vel Sa
pientia ·
¶ De Euãgelio
E go pꝛ tuus dolentes quereba/
mus te · Ludij ( Pideti · Quõ quę
rendus eſt deus ·
¶ Leſuſ ꝓficiebat ętate⁊ ſapĩa Ludq
ij.· Chꝛiſt' bm qd hõ habuit maioꝛ?ẽ
plenitudinẽ gre c;ᷓ aliq̃ creatura.iõ
lequit᷑ ꝙ oꝑa eiꝰ erant deo gtiſſima·.

Licet aũt ipſe tm̃ habuerit de gra in

Die cõceptiõis ſic̃ poſtea · qꝛ nu qᷓ; in
gra ꝓfecit · tñ ꝓficiebat in eo m no/
ticiam hoĩuʒ· qꝛ q̃ᷓnto plus creſcebat
plus graʒ ſuã oſtẽdebat hvĩbꝰ. In H
aũt erat de ſapiẽs · Et hoc eſt qð dꝛ

in his ꝓ̈bis ˖ Jeſus ꝓficiebat zc · In

quibꝰ ponunt᷑ duo · Pꝛimo Chꝛiſti

ꝓfectuſ·qñ ꝓficiebat qᷓntũ ad ſeipſũ

ibi · etate · Scðo qñ ꝓſiciebat q̃ntũ

ad modũ ſapĩę hoĩes docẽqo ⁊ graʒ

vel ſapiam hoĩbꝰ dando · ¶ DVideti/
tulo de Gꝛatia ·

Inoctaua Epiphanie
¶ Scdm ſuã miam ſaluoſ nos fecit
p lauacrũ regeneratiõis · Citum · iij ·

Quia hõ in baptiſmo releuat᷑ ð ꝑec
catoꝝ miſeria· ⁊ venit ad ſtatũ ſalud
ꝑ dei miaʒ · ſm qͥd dẽ in his verbis·
Scdm ſuã miam ꝗᷓ ſatis ↄueniũt ho
diernę diei inqntu ſit feſtũ in ecchia
de baptiſmo Chꝛiſti · in q̊ inchoat ẽ

lij · DVicit ergo aplus · Scom ſuã · zc ·
vbi tria tangit · Pꝛimo baptiſmi et/
fectũ ſalutarẽ qͥ ẽa peccato mũdida:
ibi:ſaluos · Secudo cãm pᷣncipalẽ ꝗᷓ

eſt deꝰ ⁊ ſua mia:ibi.ſᷣm ſuã ⁊c·Cer

tio cãm inſtrumẽtalẽ que ẽ material
aqua · ibi · lauacrũ Nide ti· de WMi/
ſericoꝛdia ·

aluos nos fecit ꝑ lanacrũ rege/

neratiõis ⁊ renouatiois ſpũſſcti quẽ
effudit in nos · Citũ ·iij ;· Et q bapti/⸗
ſmus eſt ianua paradili ideo dat᷑ in
eo ſpũſſctüs bᷣm q̃d dꝛ in his verbis

Saluos ⁊c ·; Cetera ut · S· vbipꝛo ter

tio accipiat cam vᷣncipalẽ quęẽ ſpũſ/
ſancti gra ¶ Nideti · de Spiritu ·
Enana fortang⸗
¶ Epiphanis ð officio miſſe
Dis terra adoꝛet te deꝰ¶ DVideti·ð
Dꝛatione ·

(QNDe Epiſtola

ige ti · de moꝛe · .
aritatẽ frat᷑nitatꝭ inuiceʒ dili/

gentel· Khoma · xij. HMoꝛtat᷑ nos apo

ſtolus ut charitatẽ habeamꝰ his ver
bis · vbi duo fac · VPꝛimo hoꝛtat᷑ noſ
ad habendũ charitatẽ exteriꝰ in oꝑe
ibi·: charitatẽ · Secũdo intenꝰ i coꝛ/
de · ibi · diligẽtes · ¶ Dide ti · ð Chari/
Spũ feruẽtes dñno ſerui / jtate ·
entes · Ahdma .xij· Et qꝛ ad bñ ſerui/
endum deo ẽ charitas neceſſaria ꝗᷓ
facit hoꝛeʒ deo ſeruire Jõ monetnoſ
apls ut deo cũ feruoꝛe ſpũs ſeruiamꝰ
Dicẽſ· Spũ ⁊c · vbi duo fac· PHꝛimo
monet nos ut deo ſeruiamꝰ ibi · Oño
ſeruiẽteſ Secũdo ut ſeruitiũ cũ amo
re faciamꝰ · ibi·ſpũ feruẽteſ¶ Nideti ·
de Deruitio dei. M”U
Se⸗ gandẽtes ĩ tribulatiõe patiẽ
tes. Ahoma · xij · Spes fac patienter

ſuſtinere oẽz tribulationẽ ꝓptt hbonuu,

qð hõ ſperat· Jõ hoꝛtat᷑ nos apls nt
ſpem habeam · dicens · Spe ⁊c · vbi
yo fac· Pꝛmo monet nos ut ꝓpter

Dilectio ſine ſimulatiõe· Ahoma· ſead vince in bono malũ· R
.

Themata de tempoꝛe

baptiſmꝰ noſter · Dic hiſtoꝛiã enuãge ſpem tribulatiões patient᷑ ſuſtinea/

mns·ibi:in tribulatiõe patiẽteſ · Se
cundo ut ꝓpt᷑ ſpem de eis etiã gaunde
amus · ibi · ſpe gaudẽteſ · ¶ DPide ti·ð
Gaudio· xel e SGe ·
NDe Euangelio
¶ Manifeſtanit Yelus gliam ſuaz
et crediderũt in eũ diſcipuli eiꝰ. Johᷣ
ij · «d credendũ in Chꝛiſtũ multũ fa

ciũt miracula ꝑ ꝗᷓ manifeſiat᷑ eius po

tentia Ideo dꝛ manifeſtauit zc· vbi
Duo tangunt ˖ Pꝛimo Chꝛiſti woten/
tia in miraculi oꝑpatione:ibi · Mani/
feſtauitſ.miracula faciẽdo Secũdo
Diſcipuloꝝ ſapĩia in Chꝛiſti ꝑmira/
cula recognitiõe.qꝛ ex ̊ cognonerũt
ipſum deu eẽ vña crediderut diſcipu
li · ¶Mide ti:Credere·
Dnica ſecuda de Epiſtola

(¶Si fieri poteſt qð ex vobᷣ eſt cũ o
bu pac baetel Roma rj“ Bice

¶ Noli vinci a malo /ti:de Hace ·

· Khoma xj ;
Videti ·e Cemptatione ·
D De Euangelio
Cü deſcẽdiſſet Zeſus de möte ſe/

cute ſũt eũ turbe multe · Matth· viij
In his verbis vno tangunt · Pa/⸗

mo filij dei humilitas quaʒ oſtendit
in incarnatione · ibi · cum deſcẽdiſſet
de monte · id eſt · de celo · Secũdo ge
neris hũani humilitas quaʒ habuit
ex eius ſdicatione · ibi ſecut¶ Nide
ti· de Seqnẽdo deu ·

omine ſi vis potes me mũdare.

Matth · viij · Iſtam mũdiciã poteſt
Chꝛiſtus facere m qͥd dicit᷑ in bis
verbis · Dñe ⁊c · vbi dno tanguntur

Pꝛimo ꝙ Chꝛiſtus babet mudandi
plenariã poteſtatẽibi: potes me mũ
Dare · Secundo ſuę potentigexequẽ

Di magna facilitas· ibi · VDne ſi vis
quia per ſolam voluntateʒ potes hoc

facere ¶ Videti· de Mundare · ſiue

ejWM

Ego veniã ⁊ curabo eũ · Matth·

vijj · In bis verbis duo tanguntur.
14/7

Pꝛimo ĩpſiꝰ filij dei benignitas quã
oſtendit in veniedo · ibiiego veniam .
Secũdo nr̃a vtilitas quã fecit curã/
ibi. curabo eũ · ¶ Vide ti · de De
¶ Non inueni tantam fidẽ anire.
in iſrael · Math · viij · Licet aũt Chꝛi
ſtus eſſet pꝛincipalit᷑ miſſus ut fidem

pdicaret iudęis:tamen gentiles pluſ

ꝓfecerunt in fide· ſᷣm qͥd dicit᷑ in his
verbis · Nõ inueni · In quibꝰ verbiſ
Dno tangunt · VPꝛimo oſtenditur ꝙ
Chꝛiſtus querit in qͥlibet fidei pfectũ
ibi · Nõ inueni · ergo queſiuit · Secũ
do inuenit in iudęis fidei defectũ · qꝛ

nõ inuenit tantam fidem quãnta ſcʒ

eſſet neceſſaria ad ſalutem·ibi:tantã
fidem · ¶ Vide ti · de Fide ·
Dnica tertia de Epla
ui Diligit ꝓximũ legẽ impleuit
Kh ma ig⸗ Kd hoc autẽ ꝙ aliquis
ſit imunis ſpiritualiter requiritur ꝙ;
ſeruet legem dei · quã totaʒ homo ſer
uat ſi ꝓximuʒ diligat · ut dicit᷑ in his
Vrbis · Qui diligit vbi duo tãgũt
Hꝛimo vnũ valde facile ſcilicet dili/
gere. ibi qui diligit· Secundo aliud
valge vtile · ſ. legẽ impleuit · ¶ Pide
ti · de Charitate ·

ximi·
(NDe Euůgelio

ti ſunt eum diſcipuli eius · Matthᷣ⸗
viij · Piam quã Chꝛiſiꝰ tenuit ⁊ do/
cuit eſt pęnitentia:⁊ ideo ꝑ viaʒʒ iſtã
ſequunt eum qui ſũt ſui diſcipuli ᷣm
quod dẽ in his verbis · ATſcẽdẽte Je/
ſu ⁊c · vbi tria notant᷑ · Hꝛimo Chꝛi⸗
ſti pietas . qꝛ ſtatũ penitẽtię tenuit p /
pter nos inſtruẽdosiibi · ¶Lſcendẽte
ZJeſu · Secũdo pęnitentię vtilitas · ꝗ
comꝑat᷑ nauiculę cũ qua hõ ſine peni
culo tranſit mare huiꝰ mundi.ibi.in
naniculꝗ.· Certio diſcipnloꝝ Chꝛiſti

¶ Diliges ꝓximũ tuũ ſicut teipſum ·
AS Wrdetu Amoꝛe p/

ſcẽdente Yeſu in nauiculã ſeca/

obediẽtie pnitas · qꝛ ſüñ dñm ſut ſe⸗

Aliabiſeentt ſũt eum · ¶ Dide ti · de
equendo deum; .
Pne ſalua nos perimꝰ ( Matth·
viij · Quia ſaluare põt ſolus Chꝛiſtꝰ
ideo apli in gericulo poſiti ad ipſum

recurrũt.dicẽtes: Dñe ⁊c · vbi tria fa⸗

ciũt· Nꝛimo confitent᷑ Chꝛiſti poten/
tiam · ibi · oñe · Secũdo petũt eiꝰ mi/
ſericoꝛdiã · ibi:ſalua nos · Certio ſuãũ
oſtẽdũt indigẽtiã ibi:perimꝰ ¶ Pide
ti · De Saluare·
nica qrta De Epiſtola
duite vos ſic electi dei ſancti ⁊
Dilecti viſcera mię: Cołiij · Et qꝛ dñſ
nõ eſt micoꝛs niſi habentibus ꝓximi
mĩiaʒ· aplus nos hoꝛtatur ad miam:
Dicẽs ˖ Induite ⁊c· vbi Dduo fac NHꝛi
mo monet nos hĩe miaʒ abũdanteʒ
ſicut veſtimentũ · ibi · Induite vos vi
ſcera mię · Secũdo ponit miſerandi
modũ.ibi·ſicut electi vei ⁊c ut·lſ non
miſeream̃ in pctis ſuſtinẽdis· nec cõ/
ſulendis:.¶ Nideti · ð Mia ⁊ Humi
litate ⁊ Patiẽtia r =
¶ Sup oꝛa charitatẽ habete qdð eſt
vinculũ ꝑfectiõis · Coliij · Ex H enim
eſt hõ pfectus ꝙ eſt cõiunct' deo · et
idcirco charitatẽ quę nos coniungit
Deo vocat ꝑfectiõis vinculũ apls in
hbi ſerbis · Supꝑ oĩa ⁊zc · vbifac tria

Pumo monet nos hĩꝛe charitatẽ · ibi

charitatẽ hñtes · Secũdo ponit cha/

ritatiſ p̃cioſitatẽibi·ſuꝑ oĩa·Tertio
oſtẽdit qᷓntam facit vtilitatẽ · ibi · qd

eſt vinculu/¶ Nide ti· ð Charitate
De Enãgelio
Serui dirxerũt ei· vis imus⁊ colli
gimꝰ ea · Matth ·xiij · Bonꝰ ſeruus
Dñni nõ ſuſtinet pctã quę ſũtĩ via do
mini · Jõ volebãt iſti ſerni eradicare
pctõꝝ cicania · m qͥd di in his ver/
bis · Serui ⁊c · vbi duo tangũt᷑ · Pꝛi
mo ſeruoꝝ pꝛudẽtia qͥ noluerũt ali/

qqd facere ſine ſcitu dñoꝝ ſuoꝝ ⁊ vo/

lutate · ibi · ſerui dixerũt · · introgaue/
rũt ipſũ · Secũdo ſeruoꝑ pmpta obe

ſeiuerãt ſtatim voluerũt ⁊ erãt pati
cõplere · ibi · vis imꝰ ⁊ colligimꝰ¶ Pi

ce ti · ve Sernire · ſiue de Seruitio

Colligite bmũ cicania ⁊ alligate
faſciculos ad cõburẽdũ · Eriti/

cum aũt cõgregate in oꝛreũ meum·

Matth·xiij · In his verbis q̃ttuoꝛ

notãt᷑· Pꝛimo iniquoꝝ malicia· Se/

cundo eoꝝ ſupꝑplicia· Tertio iuſtoꝛũ

bonitaſ· Quarto ipſoꝝ glia · NHꝛimũ

ibi · cigania · Secundũ ·ibi.ligate ad
cõburẽdũ · Tertiũibi/triticũ · Quar
tũ · ibi · cõgregate ĩ hoꝛreũ meũ · Ma⸗/
li dicũt ſcania·qꝛ ſũt loliũ ꝑ luxuriã
vicia ꝑ auariciã:auena ꝑ ſuꝑpbiam.
Dide ti· de Suꝑbia ⁊ LZuxuria·
nica in · lxx·De Eplta
Sic pugno nõ quaſi aerẽ ꝓᷣberãs·j.
Cor x. PBiae ti: de Tẽptatione ·
¶¶ Caſtigo coꝛpꝰ meũ ⁊ in ſernituteʒ
redigo.j· Cor/· ix · Coꝛpꝰ delicate nu/
tritũ impedit diuinũ officiuʒ · idcirco
bemꝰ ipſũ domare ad ſeruienduʒ
ceo · ſiẽ faciebat apls. dicẽſ. Caſtigõ
coꝛpus ⁊c · vbi duo notãt᷑ quęſunt
neceſſania ut hõ bene puiat deo · Pꝛi/
müũ eſt ut coꝛpuſ maceret᷑ per abſtinẽ
tię afflictionẽ· ibi· Caſtigo · Secdũ
ꝙ in dei ſeruicio ponatur per bonam
opꝑerationemibi:⁊ in ſeruitutem re/
digo · ¶ Dige titulo de Abſtinentia
vel de Sernicioo
Euãgelio
VBoca operarios ⁊ redde illis mer
cedem · Matthxx · ¶ Hideti · ð DHo
catione Opere bono ·
Multi ſunt vocati pauci vo ele/

8

cti· Matth· xx · Licet multi ſimꝰqui a

deo vocamuxr ·pauci ſunt qui ſequũt᷑
ſm quod dicitur in his ꝓbis· Mul/
ti c · vbi duo oſtẽdunt᷑ · NHꝛimo qͥd
eſt omnibus cõmune ſcilʒ vocatio:
ibi · Multi ⁊c · Secũdo qͥd eſt iuſtis
ſpale · cum dicitur · pauci xo elect ·
Dide ti · de Hocatione.

nata de tempoꝛe

Viẽtia:qꝛ ſtatiʒ qᷓ; cito volũtatẽ dñi VDnica in. lx. de Epiſtola

iniſtri ſũt ⁊ ego·ij. Cor · x · vbi
apls duo ponit · Pꝛimo fideliuʒ di/⸗
gnitatẽ cõmendat.ibi.miniſtri:·HDoc
enim eſt officium angeloꝝ. Secũdo
ſe de eoꝛum numero cõmemoꝛat . ibi
et ego ¶ Nide ti.de Miniſtrare.
Sufficit tibi gratia mea· ij· Con·
xij · Hoc cuilibet ſufficitad ꝓmeren/
Dum vitam eternam · m qd apoſto/
lo dictü eſt his verbis ⁊c· vbi gratia
der cõmendat᷑ ex duobuſ. Pꝛmo ð
magna bonitat plenitudineabi· ſuf/
ficit tibi · Secũdo de magna ſanitaij
Dulcedine ·ibi gratia mea.Quid eſt

dDulco amicitia dei que babetur per

gratiam eius · ¶ Pide ti · de Gꝛatia
¶ Libenter gloꝛiaboꝛ in infirmitati⸗/
bus meis ut inhabitetin me virtus
Chꝛiſti ·ij · Con xij · ¶ Vide titulo· de
Gloꝛia · Be E .
e Euã gelio
¶ Benit diabolus ⁊ tollit verbum
e coꝛde eoꝛum ne credentes ſalui ſi/
ant · Luq · viij · ¶Xd credendum antẽ
inducitur homoper verba deiꝗ au /
Dit in ᷣdicatiõe:⁊ ideo diaboluſvo/
lens nobis auferre bęreditatẽ cęleſtẽ
facit poſſe ſuũ ut hᷣdicationis fructũ
impediat · ſicut dicitur in pdictis ver
bis ·˖ Penit ⁊c · vbi tria notant᷑.Nꝛi/
mo ꝙ diabolus ad nocendũ ſe volũ
tarie ingerit · quia venit diaboluſnõ
opoꝛtet ut vocetur ·Secundo dam/
num quod ĩpꝛeſenti inducit.ibi.tol/
lit · Tertio finem quem in futuro in/
tendit· ibi:ne credentes ⁊c· ¶ Nideti
tulo de Credere · rM
¶ Ad tempus credunt ⁊ in tempoꝛe

temptationis recedunt · Quq· viij

ide tituloſde Fide Cemptatio

.

ecidiuo.·

(Cuz eſſem paruulus loquebarut
paruulus.j· Con·xiij ˖ ¶ Dide titulo
de Locutione “JMD

Sahpicbamut paruulus ·· Con ·
Mideti de Bapia ;

xiij ¶ DNide ti· de Cogitatione-
Fides ſpes charitas tria hc ma/
ioꝛ hoꝛũ eſt charitas·j· Cor· xiij · Hic
apis tria facit· Nꝛimo pncipales vir
tiutes noĩat · ibi · fideſ 2c. Secũdo eaſ
enumerat ibi · bectria· TCertio eaſad
inmcem cõpat · ibi· maioꝛ autẽ· ¶ Pi/
ccxti. de Charitate Spe· 7 Fide·
¶De Euägelo —
¶ Neſu nili Dauid miſerere mei . Lu/
cęxvj· Quia iſte cecus erat in miſe⸗
nas non ſolũ coꝛpiſ ꝑ cęcitatẽ ſed etiã
amme per peccatũ/ idceirco miam po⸗
ſtulabat- Dicẽſ· Jeſu c· vbi duo fac
Haꝛimo en miaʒ poſtulat · ibi· miſere
rre. Secũdo cãm miſerendi aſſignat
ibi. Jeſu fili Pauid qui es ſaluatoꝛ·
Mide ti. de Miſericoꝛdig
Fideſtna ſalui te fecit· Luq/xviij
Verba ſüt quę Chꝛiſtus dixt ceco ·
vbi duo tangut · Puamo noticia ve/
nitatis quam bemus habere .bi. fi
des tua · Secundo excellẽtia vtilita/
tis quam ex fide poſſumꝰ gequirere
idbi ·te ſaluum fecii Mide ti · de ꝓFide
Ralt. ſequebatr illũ· Lud/xviij·
olentibus ſequi vñm neceſſariuʒ
eſt lumẽ fidei quo via videat Ideo
cecus illuminatꝰ fide Chꝛiſti ſecutus
eſt eñ ut dicit in bis vᷣbis· Nidit ⁊c·
vbi duo tãgunt · Pꝛimo fidei bene/
ficiũ quia fac videre. ibi · Vidit · Se⸗
ciũ do hoĩs fidelis officiũ qð debet te·
nere ⁊ ſequi ·ibi. ſequebatill¶ Ohi
Lc ti· de Sequẽdo dei.
de Epla

¶ Feria quarta Cinerũ
(KCoõonuertimini ad me in toto coꝛ/
.C veſtro · Joelis · i .· ¶ Videti · ð Pe
locitaie connerſionis ·
¶De Euãgelio
¶ Cum ieiunatis nolite fieri ſicut by
woente triſtes · Matth · vj · ¶ Vide ti
mfmulo de elbſtinentia.
¶ Fena quinta

„

d Foꝛtitudine .

¶ Rudiuioꝛationem tnaʒ ⁊ vidila

ideti ig.. chꝛymaſtuaſ· Ya · xxx viij · ¶ Dide ni·
ogitabam ut paruulus·j· Cor · De Nꝛatione: e Aachꝛymis

(BDe Euãgelio
¶ ZDictm̃ verbo⁊ ſansbit puerme⸗
Matth· viij ¶ DNide titulo de Infir
mitate ·

eanct leiunauimꝰnon aſpexiſti
Vſa⸗

viij/ ¶ VNideti · de ILbſtinentia
Se Euägelio
(Xttẽdite nejiuſticiam veſtram fa/
ciatis coꝛam hoibꝰ. Matth· vj · Vi⸗/
e ti · de Juſtici ⸗
õ 8 Euangelio
uo!

Q¶ Ciuoiquot tangebãt en ſalui fie⸗

bant · NVarci · vj·¶ Dide ti de Jufir⸗
mitate. êäsl
nica pᷣa. xl. de Epla
. oꝛtamur vos ne innacuũ graʒ
Tei recipiatis · ij · Cor· vj . liqui di/
mittunt peccata ipla confitendo ⁊re
cipiunt gratiam deiſed nolunt in ea
ꝑleuerare ſed anteq; bona opera fa/
diant redeunt ad peccatu· Cales in/⸗
uanũ veniunt ad peęmtentiam ⁊ reci/
piunt gratiam dei ex quo ſtatima ſe
abijciüt · Vnde hoꝛtatur nos apoſto
lus ge ſimus tales dicens · Noꝛtañ̃
K.· vbi duo facit · Pꝛimo enim mo/
net nos ut Dimittẽdo peccata gratiã
ei acquiramꝰ· ibi· Hoꝛtam̃ ⁊c · Se⸗

cundo ut in ea perſeuerando non ci

to perdamus ibi · ne inuacuũ · ¶ Wi/
de titulo de Gꝛatia ·

NIn charitate non ficta in veritate

in virtute dei · ij · Cor.· vj · Hoꝛtatur
nos apoſtolus ut nos miniſtros dei
exbibeamus habentes charitatẽ· Oi⸗
cens In charitate ⁊c · vbi tria facit.

Hoꝛimo bhoꝛtatur nos habere chari/

tatem in voluntate · ibi · In chari⸗
tate · Secundo veritatem in ratione
ibi ; in verbo; Certio foꝛtitudinem ſi/
ne virtutem in operatione · ibn . in vir/
tute dei · ¶ Nideti · de Charitate vel

M

Themata de tempoꝛe

(VDe Eusgelio
Puctus eſt Jeſus in deſertum a
ſpñ ut tẽptaret᷑ a diabolo · Matth⸗
iiij · Pgnitentia ẽ via qua itur ad pa/
radiſum Idcirco ad faciendam ve-
ram pęnitentiaʒ· neceſſariũ eſt ꝙ ho⸗
mo ducat᷑ ſpirituſancto · ſicut Chꝛi/
ſtus in exemplum nobis ꝓponiturin
his verbis · Ductus ⁊c· In quibus
tria tanguntur· Pꝛimo ponitur no/
bis Chꝛiſtus in exemplum obedien/
tię·quia Ductuſ eſt a ſpirituita opoꝛ/
tet ꝙ ſimus obedientes ſpirituuan/
cto· ut quocunq; nos ducere volue/
rit eamus· Secundo poniturnobis
in exemplum pęnitentięibi · in deſer
tum · Tertio in enl conſtantig.
ibi· ut temptaretur · ¶ Vid

Spiritu· vel de Temptatione ·
¶ Dñm deum tuñ adoꝛabis⁊illi ſo
li buies · Matth· iij.· Dt ſoli wo ſer/

uiamus inſtruimur his vrbis· Dnyʒ

deum ⁊c · Pꝛimo ad ipſum honoꝛan
Dum coꝛde·ibi:adoꝛabis ⁊c · Secun
do opere · ibi illi ſoli ⁊c · Certio hᷣ eſſe
valde ration abile · ibi · dnm · d eſt · q
eſt dñs deus tuus ide titulo ð
Seruitio· xl de Seruire ·
