ſuſcipiẽdũ effectũ ſacramẽtoꝝ. ̊ ba/

ptiſmꝰ qñq; dat adultj etiam pue
ris ⁊ alijs carẽtibꝰ vſu rõnis: ⁊ideo
baptiſmũ dat᷑ gra et remiſſio pec/
catoꝝ pueris ſine aliq̃ ſui pparatiõe

Pcedẽte· niſi adultis ꝛ quibꝰ herigit
Rparatio remouens fictionẽ· ꝗᷓ qui /
Dem hparatio qnq; ſcedit ſufſeiẽs

ad gre ſuſceptionẽ anteq; baptiſmꝰ
actu pcipiat · ̊ nõ ante votũ baptiſ
mi poſt tẽpus ꝓlatę veniatis. qnqʒ
talis ſparatio tꝑe nõ pceditſed eſt

ſimul cũ baptiſmi ſuſceptione · ⁊ tic

bbe
den
punn
apin
in ve
ſbe
adi
eti
nigt
logel
Ptog
uln
pens

8
ns
teein
vtin
vkinf
fnn
Tose
ſor
on
ſcrer
dnn
Gae
nge
ſuük
sr
ſei⸗
fomn
i
Hein
ſach

fione
sn
ſtate
njsi
Gu
gare
gtaa
igo⸗
inpie

nocn

4
men
Ard
io
tne
doo
hi⸗S
tob
ſach
tal,
igng;
Pleet
nor
Pi
otl⸗
me;
icat
A
ct
vtei
14
liter
Nnn
notoi
meni
ins
niicd
tiod
sbe
mpve
idto
e
mie

ſa

p baptiſmi ſuſceptionẽ gra remiſſio
nis culpę confertuxr· ſed perpęniten⸗
tię ſacramẽtũ nunq; dat᷑ gra mſi pᷣ/

paratio ſit vel pᷣus fuerit · vñ virtus
clauiũ oꝑat᷑ ad culpęremiſſionẽ vel
in voto exiſtẽs: qꝛ nõ erit cõtritꝰ ni/
ſi habeat ĩ voto liue ꝓpoſito ſe ſubij

ci diſcretioni ⁊ iudicio ſacerdojᷣ · ve

etiã ĩ actu exiſtens·ſic ⁊ aqua baptiſ
mieß ſiẽ baptiſmũ nõ agit vt pᷣncipa

le agens· ſ̊ vt inſtrumẽtũnõ quidẽ

pꝑtingẽs ad ipſam gre ſuſceptionem
cauſandã etiã inſtrumẽtalit᷑ ſᷣ diſpo
nens ad gram ꝑ quã fit remiſſio cul/
Ita eſt de poteſtate clauiũ · vñ ſo
lus deus remittit h ſe culpã:⁊ virtu/
te eius agit inſtramẽtalit᷑ ⁊ baptiſimꝰ

vt inſtrumtũ inanimatũ· ⁊ ſacerdos

vt inſtrumentũ animatũ qð dicitur
bnꝰ ſᷣm phm · viij · Eth· Et iõ ſacer/

dos agit vt miniſter·nõ ſic cauſans
B ſicut diſponẽs ad eã: vnde ſi ante

abſolutionẽ nõ fuiſſet aliquis per/
fecte diſpoſitus ad gr̃am ſuſcipien/
Dã in ipſa confeſſione abſolutiõe ſa
cramentali gr̃am conſequeret᷑ ſi obi
cem nõ tonerer .sFa ſonegioſpo⸗
ſitũ · Ona ẽ reſpõſio ex dictis · ꝙ NPe
trus nec quicũ q; ſacerdos alius rece
perũt claues vt peccata ꝓpꝛia virtute

remittãt : qꝛ G̊ ẽ ſoliꝰ dei · ̊ bene rece/

perũt ptãtẽ ĩ canibꝰ miniſterialit᷑ ſi/
ue inſtrumẽtalit᷑ oꝑandi conferẽdo
cra ad remi

ſftionẽ ſic ꝓceditur. Et videt᷑ ꝙ Pe/
trus nec ſucceſſoꝛ eius ꝑ cauin pote/
ſtatem nõ poſſit de pęnis ſatiſſacto/
rijs indulgentiam facere · Primo lie

Sup üllud · ij . T himoth · ij · dꝛ· ne

gare ſeipſum non poteſt · dicit glo ·

yᷣvtaceret ſi dicta ſua non impleret·

ergo neceſſe eſt ꝙ domin dicta ſua
impleat · Sed ipſe dixit Deut· xxv.
Scdm menſurã debiti eſt plagarũ
modus ergo neceſſe eſt ita peccato/

ſſonẽ culpe· vt dictů ẽ

rem puniri ſicut meruitergo nõ po/

teſt nec papa nec alius gliqͥd remit
tere nec relaxare · ¶ Secũdo ſic· In
ferioꝛ nõ poteſt abloluerea pxnaad
quam ligat ſuperioꝛſed deus remit/
tendo culpam ligat ad aliquotã pc
nam tempalem. vt dicit Hugo de
ſancto Bictoꝛe g nullꝰ homo poteſt
abſoluere a pęna illa aliquid vimit/
tendo. ¶ CTertio ſic· ITd poteſtateʒꝰ
excellentię ꝑtinet vt ſine ſacramentis
effectus ſacramentoꝝ tradat nul/
lus habet poteſtatem excellentięĩ ſa/
cramentis niſi chꝛiſtus· cum ergo ſa
tiſfactio ſit ꝑs ſacramenti pęnitentię
oꝑans ad remiſſionem pęnę debite·
videtur ꝙ nullus homo purꝰ poſſit
dimittere de bitum penęeline ſatiſfa⸗
ctione · ⁊ ꝑ conſequens Pettus nõ
potuit poteſtate claniũ facere hmõi
remiſſiones ¶ In owpolitu eſt euã/
gelium ſſens.ibi· Quodcũcq; ſolue
ris ſuꝑ terrã ⁊c.¶ Gecũdo ſic. ITpłla
Dicit · ij · Coꝛinthᷣ·ij · Aam⸗ ego ſiqͥd
vobis donaui ĩ perſona chꝛiſti · glo/
ſa · Ac ſi chꝛiſtꝰ Tonalſet · ſed chꝛiſtꝰ
poterat relaxare abſq; omni ſatiffa/
ctione pgnam peccati: vt patet Jo/
hannis · viij · de muliere adultera· ꝙ
Paulus potuit · ergð et Hetrus et
nunc papa qui non eſt minoꝛis po/
teſtatis q;ᷓ Paulus fuit. ¶ Ke pon
deo dicendum · ꝙ Petrũus et nunc
ſucceſſoꝛes poteſtate clauium pote/
runt ⁊ poſſunt indulgentias ⁊ rela⸗
xationes facere pgnarum ⁊ebitaruʒ
pꝛo peccatis· Patet iſta conduſio ſic
Eccleſia generalis non poteſt erra/
re· quia ille qui in omnibus exaudi/
tus eſt pꝛo ſua reuerentia dixit Pe/
tro · ſuꝑ cuius ↄfeſſione eccleſia fun/
Data eſt · Ego pꝛo te rogaui Petre
vt nõ deficiat fides tua Qucę· xxij · H
eccleſia generalis indulgentias ap/
pꝛobat · ergo concluſio vera · Pro
cuius amplioꝛi intellectu eſt notan/
Dum licet ab omnibus concedat᷑

latos eccleſię:nihilominus diuᷣſi di

uerſimode loquũtur· Quidã eni di

ſtinguẽtes foꝛu dei ⁊ foꝛũ eccleſię · di
cunt ꝙ nõ valent in foꝛo dei · ita
nõ valẽt ad abſoluendũ a reatn pę/
nę quã quis ĩ purgatoꝛio ſᷣm iudici/
um dei meret· ̊ valẽt quo ad foꝛum
eccl eſię· quia ſoluũt ab obligatione
Aua ſacerdos obligauit pęnitentem
ad pęnã aliquã· vel ad quã oꝛdina/
tur ex ſtatutis canonũ · Dicũt etiã q;
ſacri canones pꝛo moꝛtalibns pecca/

tis graues ⁊ dinturnas pęnitentias

taxant vt ꝓ vno moꝛtali peccato ſe/
ptenniũ vel amplius qð grauiꝰ ẽ
pena adeo guis ẽ ꝙ vix aut nũ q;
poſſet qs facere· et pauci inuenirẽtur
qui Wwilent. ab abſolutione obliga
tionis ad hmõipęnas dicunt indul/

gẽtias valere · Hec opinio nõ eſt xe

ra.Cũ pᷣmo · qꝛ eſt expᷣſſe cõtra puile
giũ Petro datum vt qð in terra re
mitteret ⁊ in cclo remitteret᷑. Oñ re/
miſſio ꝗᷓ fit ad foꝛũ eccleſię valet etiã
quo ad foꝛũ dei: Cũ ſecũdo:qꝛ eccle
ſia hmõi indulgẽtias faciens magis
Dammificaret q; adiuuaret.qꝛ remit
teret ad grauioꝛes pęnas ſcʒ purga/
toꝛij abſoluẽdo a pęnitẽtijs iniũctis
Et id eo aliter dicendũ eſt· ꝙ indul/
gentię valent ⁊ qᷓntũ ad foꝛum eccle
ſig.⁊ etiã qᷓntü ad iudicium deiad re
miſſionẽ pęnę reſiduępoſt contritio/
nẽ ⁊ abſolutioneʒ ſiue ſit iniũcta ſiue
nõ· Ratio aũt quare valere poſſunt
iſte ind ulgẽtię eſt vnitas coꝛpis my⸗
ſtici in qua multi in opibus pęnitẽ/
tię ſuperogauerũt ad menſurã debi

toꝝ ſuoꝝ ⁊ multas ctiã tribulatiões

ininſte ſuſtinuerũt patiẽter· ꝑp quas

multitudo pęnarũ poterat expiani ſi

eiſ delerent · quoꝝ meriton tanta eſt
copia ꝙ omn pęnã deb tã nunc vi⸗
uentibꝰ excedut:⁊ hcipne ꝓpter me/

ritũ chꝛiſti:qð ⁊ ſi in ſacramẽtiſ opa

tur · nõ tñ efficacia ipſius in ſacramẽ

indulgentias poſſe fieri ppapã pꝛe

tis includit᷑ · ſ̊ ſua infinitate efficaci/

am ſacramẽtoꝝ excedit · Manifeſtũ
eſt aũt ꝙ vnꝰ pꝛo alio ſatiſfacere po/
teſt· ſancti aũt in quibus ſupabũdã/⸗
tia operũ ſatiſfactionis inuenit᷑ non
Teterminate pꝛo iſto qui remiſſione
indiget hmõi opera feceruntalias
abſq; omni indulgẽtia remiſſionem
cõſequerent · ̊ cõmunit ꝓ tota eccle
ſia. vt apls dicit ſe ĩplere ea ꝗᷓ delũt
paſſioni chꝛiſtiĩ coꝛpe ſuo · qð eſt de
ecclia ad quã ſcribit · ij· Cor· p· Et ſic
dicta merita ſunt cõmunia toti ec
clelig· ea aũt ꝗͥ cõia ſunt młtitudinis
alicuiꝰ diſtribuũtur ſimul de multi/
tud ine ſᷣm arbitriũ eius qui multitu
dini peſt · Vñ ſicut aliqs cõſequere/
tur remiſſionẽ penę ſi alius ꝓ eo ſa/

tiſfeciſſet · ita ſi ei ſatiſfactio alterius

ꝑ eũ qui poteſi diſtnibuat᷑. Ild hoc
qut ꝙ bene diſtribuant᷑ requirũtur
tria· auctoꝛitas ex ꝑte dantis· ex ꝑte
recipiẽtis charitas· ex ꝑte caulę pie/
tas ꝗ̊ compᷣbendit honoꝛ?ẽ dei ⁊ pxi/
mi vtilitatẽ · ¶ Ed rõnes in oppoſi⸗/
tũ · ¶d pmã rũdetur negãdo conſe/
quẽtiaʒ · Et rõ eſt · qꝛ remiſſio ꝗᷓ ꝑin/
Dulgẽtias fit nõ tollit qntitatẽ penę

ad culpã .qꝛ ꝓ culpavniꝰ alius ſpon
R

te pęnã ſuſtinuit vt dictũ eſt ·

ſecundã rñdetur negãdo conſequẽ/
tiam · qꝛ inferioꝛ dando indulgẽtias

nõ abſoluit ſimpliciter a de bito pę/
ne quo ligatꝰ fuit ꝑ ſuꝑioꝛem· ſ̊ dat
vnde de bitũ ſoluat vnde nõ abſol/

uit omnino de cõdonando ſ᷑̊ pꝛoeo

ſoluendo de theſauro eccleſięd
tertiam reſpondeturnegando cõſe/
quentiam · Et ratio eſt · quia effectus
ſacramentalis abſolutionis eſt di/
minutio reatus et hic effectus nõ in

Ducitur per indulgentias ſed pꝛo eo

faciens iudulgentias ſoluit pęnam
quam debebat de eccleſię bonis cõ⸗
munibus ſiue de theſauro eccleſię vt
ex dictis patet ·

— — — — — BBhd——

— —

— — —
— =— - —

QNVNS
—

— — — tr- — —
— = ☛ — —

—

N

nẽ . videt᷑

¶ In feſto com

memoꝛationis ſancti Pauli ẽ euan/
geliũ · Dixit Hetrꝰ ad Jeſũ Matth ·
xx · Vnt diſputari ſequẽtes quęſti/
ones · ¶ DNrimo Ptru Paul? i ia/

ptu viderit diuinã eſſentiã · ¶ Se/
cũdo DHtrũ Naulus ĩ raptu ignoꝛa/
uenit an ein

—

aa coꝛpe fuit leꝑata ·
ueſtionem lic pcedit᷑ · Et

idet᷑ ꝙ Pauiꝰ in raptu
iuinã eſſen nno
o xxxiij· Nõ videbit me
hõ ⁊ vinet · glo· G;diu hic moꝛtaliter
viuit᷑ videri ꝑ quaſdã imagines de/
us põt · ꝑ ipſaʒ naturę ſuęſpeciẽ nõ
Pt · R PHanlus ĩ raptu viuebat vita
humana.g ipſe ĩ illo raptu nõ vidit
Dininã eſſentiã · ¶ Secũdo ſic·Sic
eni ð Paulo legit᷑ ꝙ ẽ raptꝰ vſq; in
tertiũ cęlũ:ita etiaʒ ð Petro legitur

Ac·x· ꝙ cecidit ſuꝑ eũ mẽtis exceſſꝰ.

Petrus ĩ ſuo exceſſunõ vidit dei
eſſentiã · H qndã imaginariam viſio/
nec PHaul? vidit dei

eſſentiam · ¶ Certio:DNiſio dei facit

hHoiĩieʒ beatũ ·SD Naulꝰ iillo raptunõ

fuit beatꝰ·alioqͥn ad vitę huiꝰ miſe/

riã nunqꝙᷓ; red ijſſet· ů̊ coꝛpꝰ eꝰ fuiſſet
redũdantiã ab gĩa gloꝛificatuʒ·ſiẽ
erit ĩ ſanc poſt reſurrectionẽ · qd pa
tet eẽ falſu g Haulꝰ nõ vidit dinã
eſſentiã · ¶ Quarto ſic · Fides ⁊ ſpeſ

ſimul eſſe non pñt cũ viſione diuinę
eſſentig; vt habet · i.· Cor· xiij · S PHau

lus ĩ ſtatu illo habuit fidẽ ⁊ ſpem. S
nõ vidit diuinã eſſentiã ¶ In oppo

ſitũ ẽ ꝙ uge. ceterminat ⁊li.ð vi/

Dendo deũ ad Haulinũ.: ꝙ ipſa dei

eſſentia a qbuſdam videri potuit in

hac vita poſitis ˖ ſic ĩ Moyſe ·¶ Pau

lo qͥ raptꝰ audiuit ineffabilig vxrba

Anõ licet hominiloq· ¶ Rndeo di/
cedũ · ꝙ licet qꝗdã dixerũt ꝙ Naul⸗
ĩ raptu dei eſſentiã nõ vidit·ſ̊ q̃ᷓndã

videt᷑ dicendũ ꝙ DNanlꝰ vidit diui
nã eſſentiaʒ ĩ raptu· ⁊ ̊ expᷣſſe vicit
Tug iĩ l. videdo xen ſuꝑ Gen.

xi· ad lr̃aʒ: HMec etiã ipſa verba apli

deſignãt · cñ ait. Et audimi ineffabi⸗
lia verba quęnõ licet homini loqui·
hmõi aut vident᷑ ea ꝗᷓ ptinẽt ad vi/

ſionẽ beatoꝝ ꝗᷓ excedit ſtatũ vię ſᷣm

illud Yſa · lxuij. Oculłꝰ nõ vidit nec

quris audinit deus abſte ꝗ̊ ppara⸗

ſti dgain te 4. rini⸗ oꝓpo
ſitũ · Ad pᷣmã rñdet᷑ illud nõ ẽ in/

telligẽdũ ꝙ vidẽs deum ꝑ eſſentiaʒ
omnino de coꝛpe exeat. g̊ ꝙ ab actu

ſenſuũ abſtrahat · qꝛ qñ intellectꝰ vi

atoꝛis eleuat miraculoſe ad vidẽdũ
deũ peſſẽtiã:nõ põt ſimul eſſe ĩ actu
viſionis.vię. q̃ qĩia naturalit᷑ ſenſibi/
lia pcipit· ⁊ ideo opoꝛtet in illo ſtatu
aĩiam vidẽtis om̃ino ab actu ſenſuũ
abſtrabi. Et iõ dicit Luge· xij· ſuꝑ
Geñ . ad lr̃am. ꝙ nemo den pꝑ eſſen/
tia videre pot·niſi ab hac vita quo/
Dãmodo moꝛiat᷑ ·ſi nõ omnino exi/

ens de coꝛpe ſiue auerſus ⁊ alienatꝰ

a lenſibꝰ carnalibꝰ. Et ſimile dicit ĩ
libꝛo de vidẽdo deũ:⁊ ſic nõ ẽcõtra⸗

riũ ei qð ĩductũ ẽ Eadei. 12 6
videbit me hõ et vinet · VLn Gregꝗ:

ibidẽ dicitĩ glo · It quibuſdaʒ ĩ hac

rxefulgentiã claritatis ipſiꝰ tñ nobis

carne vinentibꝰ ſ ineſtimabili virtu

te creſcẽtibus põt ęterni dei claritas

videri · nõ tñ videbit en hõ ⁊ viuet ·

q; S a ee ẽ viget huic mu/
do fũd itꝰ moꝛit᷑ ¶ ¶d ſecãdã rndet᷑

negãdo cõſequẽtiaʒ· Et rõ ẽqꝛ nõ ẽ
ſimile ð vno ⁊ ð alio ro qͥ notan-
dũ ꝙ mẽs humanag diuinitꝰ rapit
ad cõtẽplãdaʒ veritatẽ diuinã tri/

pliciter · Ono modo vt cõtẽplet᷑ eã

pſimilitudies quaſdã imaginarias

⁊talis fuit exceſſus qꝗͥ cecidit ſuꝑ He

trũ · ¶lio modo vt cõtẽplet᷑ ventatẽ

Dininã ꝑ intelligibileſ effectꝰ·ſic fn/⸗

it exceſſus DHanid dicẽtis· Ego dixi
Texceſſu meo oĩs bõ mẽdax· C ertio

vt contempletur eam in ſua eſſentia
Et talis fnit raptus Hauli·et etiam

Moyſi · ⁊ ſatis cõgruẽter · Nã ſicnt
Moyſes fnit pᷣmꝰ doctoꝛ iudcoꝝn ·

ita Haulꝰ fuit pᷣmꝰ doctoꝛ gentinʒ ·

Edtertiã rñdet negado cõſequẽ?

tia· Vicimꝰ enĩ ꝙ licet Paub in illo
raptu ñ fuerit beatꝰ ſimplicit · fuit tñ
bm q̃ͥd beat q̃ſiĩ qͥdaꝰ traſitu.⁊ ita
vidit diuinã eſſẽtia ĩ quodã traſitu·
Hro quo notandũ ꝙ diuina eſſen/
tia videri ab intellectu creato nõ po
teſt mſi ꝑ lumẽ gloꝛię · qð tñ duplici
ter ꝑticpari põt · Ono mõ ꝑ modũ

foꝛmę immanẽtis · ⁊ ſic beatos facitĩ

patria· Ilo mõ ꝑ modũ cuiuſdam
paſſiõis trãſeuntis·et H modo lumẽ
illud fuit i Paulo qñ raptꝰ fuit · vñ

extali viſione nõ fuit ſimplicit beatꝰ

vt fieret redũdantia ad coꝛpꝰ ſᷣ ſolũ

pm quid. ¶ Ad quartã rñdet᷑ negã/

To cõſequẽtiã · Et rõ eſt · qꝛ Paulꝰ ĩ

raptu nò fnit beatꝰ ha bitualit· ſo/

ſic ex eiſdẽ dictis apli Ip

lum habuit actũ beatoꝝ· conſequẽs
eſt vt ſimul tũc in eo nõ fuerit actꝰ fi/
i · fuit tñ in eo ſimul fidei habitus ·

d ſecundam

quęſtioneʒ ſic ꝓcedit᷑· Et videtur ꝙ
PHaulus nõ ignoꝛauerit an ala eius
fueit a coꝛpe ſeꝑata.Nrimo ſic Jpſe
apoſtolus dicisij· Cor xij · Sao ho
ꝛiſto raptu vſqs ad tertium

minẽeic

celũ · ̊ hõ noĩat cõpoſitum excoꝛpez
gia raptus aũt differt a moꝛte vide

tur & ipſe ſciuerit aiaʒ nõ fuiſſe ꝑ
moꝛtem a coꝛpe ſepatã. ¶ Secũdo
ſe Paulns
ſciuit quõ raptꝰ fuit · qꝛ in tertiũ cęlũ·
Fex h vt videt ſciuitvtrũ fueriti coꝛ
poꝛe vel nõ · qꝛ ſciuit tertium celũ eſſe
aliqᷣd coꝛpoꝛeũ · cõſequẽs eſt ꝙ ſcine⸗
rit aiaʒ ſuã a coꝛꝑpe ſeꝑataʒ · qꝛ vilio
rei coꝛpoꝛeę nõ pot fieri niſi ꝑ coꝛpus
videt᷑ ꝙ; nõ ignoꝛauerit an aĩa fue
rit a coꝛpe ſepata · ¶
Tug.· xij· ſut adlr̃aʒ: ꝓ NHau
us in raptu vidit illa viſione deũ q̃ᷓ
vident ſancti in patria: ſ ſancti ex H

ipſo ꝙ vident deũ ſeiunt an aię eoꝝ

r,
—

2

ſi gige

ertio ſic. Diẽ

ſint a coꝛpibus ſepate. Oaulus

Bſciuit· ¶ In oppoſitũ ẽ dictũ ipſius
apli dicẽtis. ij · Con. xij · Siue ĩ coꝛte
ſiue extra coꝛpꝰ neſcio de ſcit · ¶ Re
ſpõdeohic ſunt varij modi dicẽedi ·
quos enarrare inutile eſſet ⁊ ideo di
miſſis illis dicẽdũ ẽ vt ſanctꝰ CTho.
ĩſecũda ſecũdę:qꝙ apls neſciuit vtrũ

eæðᷣ gĩa fuerit a coꝛꝑe ſeꝑata · Aſta cõ

cluſio videt᷑ auctoꝛtate Ruguſtiniꝗ
xij · ſupꝑ Gen: ad lram · poſtlongã in/
quiſitionẽ cõcludẽes dicit: Reſtat

foꝛtaſſe vt H ipſũ ignoꝛaſſe eũ intelli

gamus. vtrũ qñ in tertiũ cęlũ raptꝰ
eſt in coꝛpe fuut aia quõ eſt aĩa ĩ coꝛ/
poꝛe cũ coꝛpo viuere dicit᷑ ſiue euigi⸗
latis ſiue doꝛmiẽtis · ſiue ĩ extaſi a ſen
ſibus coꝛpis alienati · an aĩa de coꝛ/
poꝛe exiret: vt moꝛtuũ coꝛpus iaceret
¶ Adrõnes ĩ oppoſitũ. Ad pᷣmam
rñndet᷑ negando cõſequẽtiã · Et rõ ẽ ·

½ ſinechdochen qnq; ꝑs hoĩs ho

mo nominat ⁊ pcipue aia qẽꝑs ho
minis eminẽtioꝛ· ¶ d ſecudã rnñde
tur negãdo cõſequẽtiã· Et rõ eſt · qꝛ

aplus ſciuit illũ celũ eſſe coꝛpoꝛeũ · et

tn h̊ poterat fieri ꝑ intellectũ eiꝰ etiã
ls nõ eſſet a cꝛpe ſe pata ·
¶ Ad tertiã rũdetur negãdo conſe/

qnentià:.· Etroͤ e⸗ qꝛ viſio Dauliira⸗

ptu nõ fuit omnino ſimilis viſiõi be⸗/
atoꝝ · vñ fuit qᷓntũ ad aliqd ſimilis
viſioni beatoꝝ ſeʒ qᷓntũ ad id qð vi

debak · et qntũ ad aliqͥd diſſimił ſcJ
Intũ ad modũ vidẽdi:qꝛ nõ ita pfe/
cte vidit ſic ſancti qͥ ſunti patria Vñ
Tug. Dicit xij · ſup Gen. ad lr̃am-
Apha

rrepto a carnalibꝰ ſenſibꝰ in

tertiũ celũ ̊ defuit ad plenaʒ pfectã

cognitionẽ reꝝ quę angelis ineſt ſi/
ue ĩ coꝛpe ſiue extra coꝛpꝰ eſſet neſci/
ebat · B vtiq; nõ deerit cũ coꝛruptibi

le boc inquerit incoꝛruptionem·

tionis beate Manię virginis ẽ euã/

geliũ· Exurgens Mariazc· Lucę·pp·
Pñt diſputari ſequẽtes quęſtiones

—

dt
n
ſöe

loge

iüt⸗
ard
ed⸗

ſl
lli

mi
ei⸗
gli

ri
lluf
uſtd

dis⸗
ur

¶ Primo Vtrũ beat Johesĩ vtero

exiſtens exultauit ad pſentiam dñi ·

bene verificari hm pᷣmũ modũ dicẽ/
Di ; Et illud qð ĩ hymno eiꝰ cãtatur ·

¶ Secuũdo Ntrũ beata vgo andita

do D xgo Bentris obſtruſo poſitꝰ cubili ſenſe
exultatiõe Eligabeth cõuenienter in
gratiarũ actionẽ cantaut Magni/

rat regẽ thalamo manere⸗atckro⸗ *
nes ĩ oppoſitũ: Rd pᷣmã rñũdet᷑ negãa
ficat anima mea dominum · do minoꝛẽ · Dicimꝰ eni ꝙ acceleratꝰ
]Bprimaz lein ie Acſecunda
. P 5 rñdet᷑ ꝙ rõ nõ ꝓceditqꝛ nõ ẽ incon
QNgusęſtionẽ vtrũ beatꝰ Jo/ ueniẽs ſi poſtea ſit ſubtractꝰ.ſic ⁊ gra
hänesi vtero exiſtẽs exul

2 BPaänesi qnq; ad hoꝛã ſiue ad momẽtũ dat᷑
D tBul Dſentiã Dñi.Etvidet᷑ ꝙ nõ

Oñ ·⸗ ſecus aũt ð gra gtũ facẽte ꝗᷓ nõ ſub/
qꝛ exultatio nõ ẽĩ hdie ſine vſu rõis · trahit᷑ ſine culpa.¶¶ Ad ternã rñdet᷑
q vug .· ſic Dictũ ẽ ambigue loqᷣt᷑ ĩ
bac materia · Ilud en dictũ eſt ſᷣm
pꝛimum modum dicendi

(Adſecundam

queſtionẽ Otrũ beata vgo audita
exultatiõe Elicabeth cõueniẽter in
grarũ actionẽ cãtauit · Magnificat
aia mea dñm ⁊c· Et videtur ꝙ nõ ·
Primo ex tꝑe · Quia ñ debnit ſtati
reddere gras de bñficio qꝛ; dic Se/
neca in · ij· de beneficijs · ꝙ ꝗ feſtinat
reddere bñficiũ nõ habet animũ gti
hoĩs bᷣ debitoꝛis · ¶ Secũdo arguit
ce caulſa aſſignata meriti:quã aſſig/
nauit ſuę exaltationis · ait · Quia
humilitatẽ reſpexit ancille ſuę · nõ vi⸗
de qdã ſenſer̃t h· Fuerũt eni qͥ dixe/ det cõueniẽter dictů Nõ humilitaſ
rũt Johãnẽ nõ habuiſſe motũ liberi ſ charitaſ ponit᷑ radix meriti.j.Colj.
arbitrij · nec exultationẽ illã fuiſſe ab xiij· Charitatẽ autem non habuero·
eo mag ĩ eoñ ꝑ nataʒ ſ̊ ſup natu Kerntio ex modo exhibendi gras
rã · ſicẽ aſina Halaã locuta ẽ ·⁊¶ hmõi ſcʒ cantando · vnde canticũ dicit be
nõ ĩtellexit: Sic dicũt Jobeʒ motũ ate virginis · ſic · Nihil de bem? acci⸗
fuiſſe a ſpũſãcto ad aduẽtũ chꝛiſti/ ere in cultum diuinũ niſi es queno
illũ motũ fuiſſe ad modũ exultãi·nõ is auctoꝛitate ſcripturę ſanctę tra/
qa ipſe ꝑciꝑet·ſᷣ qa volebat dñũs Dutur. ſed apoſtolus dicit ad Col
mr motu pueri vnm ꝑciꝑet ⁊ mr̃em iij.· Vocentes ⁊ cõmonẽtes volmet/
eiꝰ. vt h eſſet futurũ pſagiũ · Fuerũt ipſos · in pſalmis·⁊ hymnis·⁊ canti/
alij qͥ dixerũt ⁊ meliꝰ vt dicſanctus cis ſpiritualibus · ergo non debnit
Cho. ꝙ Jobes nõdũ natꝰ habunuit cantico coꝛpoꝛali:ſed ſpiritualiꝗ In
vſũ liberi arbitrij ad illð momẽtũ ⁊ oppoſitum eſt enangenum . ¶ Re⸗

ß beat? Johes ĩ vtero mĩ̃is clauſus
nõ babebat vſũ rõnis nec vſũ liberi
arbitrij · nõ exultauit · ¶ Scdo Si
Dzꝛ ꝙ fuit ei datꝰ T acceleratus vſus
rõnis · Contra · Cũ ona dei ſint ſine
pctõ nõ auferunt᷑ abſq; culpa· et ſic
ille vſus rõnis nõ fuiſſet ſibi ſublatꝰ

r⸗ verũ · qꝛ poſt nõ habuit · g⁊c

——

Tertio Dic tug? lepla ad DHar
danũ · ꝙ illð qð dictũ ẽ ſcʒ ꝙ exulta
uitnõ ẽ qꝛ credidit infãs · cã ꝙ̊ motꝰ
fidei pᷣmꝰ ſit int motꝰ vtutũ videt᷑ ꝙ
nõ habʒ actũ alicuꝰ vᷣtut.⁊ Bñ ꝓpr᷑

efectũ grg · g ꝓpt ce fectũ liberi grbi
ndi ui beuagenc ne
ſpõdeo dicẽdũ ꝙ Kugs amnpigne
loquit᷑ ĩ iſta materia:ideo diuᷣſimo/

illuſtrationẽ ſpũſſãcti · pꝑ quã cogno/ ſpondeo dicendum ſub aliquibus 4
uit dñm pᷣſẽtẽ ⁊ ganiſus ẽ· Et ita no concluſionibus (Onma elſt. ꝙ, om / P 9lo.

nis qui beneficiuʒ recipit tenetur ad

bis videt᷑ dicẽdũ ·qꝛĩ euãgẽlio dici/ Hit
gratias reddendas · Iſta concluſio

tur · Exultanit infas · ꝙᷓ nõ poſſet ita·

ſuetudinisi⸗

patet Mrimo ex illo · . Theſſal. vx
In omnibus gras agite Kone ſic.
Dmnis effectus naturaliter ad ſuã
canſam cõuertit᷑: manifeſtũ ẽaũt ꝙ
oĩs benefactoꝛ inquantũ hmõiẽ cau
ſa beneficiati· ⁊ ideo naturalis oꝛdo
reqͥrit vt ille qui ſuſcepit beneficiũ ꝑ
graꝝ recõpenſationẽ cõuertatur a
benefactoꝛẽ· bñfactoꝛi aũt inquantũ

vmõi bet honoꝛ ⁊ reuerẽtia · eo

babet rõnem pᷣncipij · Dñ Eu
ga Jalianij. Ei nõ ad ſuũ actoꝛẽ re/
runt᷑ lona hocipſo ipſi male vten/
tes efficiunt᷑ iniuſti ·⁊ ideo beata vir/⸗
go cõneniẽter fecit conuerti ad eum
gras ei referẽdo de beneficijs ſuſce/
Bobeaids cõcdluſio · Beneficiatꝰ
melius faat ſtatim gras benefactoꝛi
agẽdo q; Differẽdo Patet cõcluſio
pᷣmo ex ülo Berũ· ſup Cant. Diſce ĩ
referendo gras non eſſe tardus aut
ſegnis. Diſce ad neſtent gras

agere diligenter (Roͤne ſic ꝓbat · qꝛ
qntũ aliqᷣᷣ bonũ fit exmaioꝛi feruo/
re · tanto ẽ laudabiliꝰ.ſ ex maioꝛi fer

uoꝛe videt ꝓcedere ꝙ hõ nullas mo-

ras adhibeat in faciedo qð debet ·
Slaudabilius eſt ꝙ hõ ſtatim gr̃as
reddat · Zita fecit beata virgo audi/

ta exaltatione en canticũ ꝓrupit

grarũ actionis ertia ↄcluſio: ꝙ li/
cet charitas ſit radix meriti:humili⸗
tas tñ inter alias virtutes fuit diſpo-
ſitiua ad conceptionẽ filij dei ⁊ ad ex

altationẽ ſpũalem. iuxta illud. Qui
la mereat᷑. qꝛ eius ẽ ꝓpꝛiũ cõtemne/

re ſublimitatẽ terrenã · Oñ Berñ ·in

ſermone de incamatiõe dñi: Inter

gras beate virginis magna ẽ bumi/
litas I manſuetudo.⁊ ſicut elatio ma⸗
ter eſt mgrigie⸗ ſichumilitas mã-

mendat᷑ eius humilitas.ſ reſonat ĩ
ſermone:audierat enĩ Qð naſcetur
exte ſanctũ vocabit᷑ filiꝰ ci:nihil re
ſpõdit ſe eſſe niſi ancillã teʒ mira⸗

ec ĩ ſolo qͥdẽ ſilẽtio cõ⸗

bat᷑ Elicabeth pſonaʒ beate ꝓ̈ginis
nientis ad ſe · Onde inqͥt · Onde
H̊ mihi vt veniat mater dni ad me·

cõmendabat ſalutantis vocẽ· bea/
tificat fideʒ· ̊ qeuota humilitas ni-
hil reputabat ſibi:in deũ omnia be/

neficia quęĩ ea laudabãt᷑ referebat.
Tu inqiut magnificas matrẽ dni.g
magnificat aia mea dominũ. Doce
mea phibes exultaſſe infantẽ in gau
Ddio · ̊ exultauit ſpũs meꝰ ĩ veo ſalu/
tari meo · Et iõ lapiẽter ⁊ cõuenient᷑
beata vgo inqᷣt · Quia reſpexit deꝰ
hbumilitatẽ ancillęſux ecce eni ex hoc
beatã me dicẽt omnes generatiões
Pemmardus Genenanones vrig cæę
i terrg· omẽs angeli⁊ oẽs electi· an
gelicaꝝ nam q; generationũ mune/
rus ꝑ genitũ men reintegrabit᷑:⁊ ho/
minũ generatio ĩ dam maledicta
P benedictũ fructum ventris mei ad
Seu benedictionẽ regenerabitur.

Merito gte dñam beatã dicẽt oes
generatioues qꝛ oibus generatio/

nibus R Lcternã beatitudinẽ ge/
nuiſti · ¶ Ad rõnes in oppoſitũ. Fld
hpmam rñdetur negando cõſequẽtiã

Ad dictũ Seneceę dicẽdũ · Seneca

loquit᷑ qñ donũ eſt expibendũ.tunc
eni expectari detet tempꝰ q recõopen·
ſatio ſit benefactoꝛi optima:¶ Adſe

cundã patet rñſio ex dictis in tertia

cõcluſione · ¶ d ternã rñũdet neas

To cõſequẽtiaʒ ⁊ ad dictũ apoſtoli

rñdet᷑ ꝙ cantica ſpũalia poſſunt di

cinõ ſolũ ea quę interius canũtur in

ſpiritu · etiã ea quę exterius oꝛe can
tatur.inquantũ ꝑ bmõi cantica ſpi/
ritualis deuotio pꝛonocatur ·

In feſto beate

MWarie magdalenęẽ euangeliũ. In
illo tꝑe · Aogabat Jeſum qdaʒ zc·
Aucxę · vij · Circa quod poſſunt di/⸗

ſputari ſequentes queſtiones
WPrimo. Dtrum iſta mulier de

dqua hic in euangelio fit mẽtio fuerit

Maria magdalena ſoꝛo:ꝛ Lacari ·
Secũdo Ntrũ Maria magdalena
aut qs alins potuerit ſine pgnitentia
conſequi remiſſionem peccatoꝛum ·

BB primaz
egusſtionẽ Ptrũ illa mu/
ler de qua Dicit in euãge

capillis ſuis tergere ⁊c· fuerit Ma/
ria magdalenga ꝗᷓ fuit ſoꝛoꝛ Lacari
Marthę · ¶ Bicendũ ꝙ circa hoc
ſancti varie loquũt᷑· Nã Drigeñ·

Chꝛyſo vt diat elbertus magnus
ſuꝑ Recn. vict aliã fuiſſe · Mari/
am magdal

lenã dicũt virginẽ fuiſſe.
Tſic permanſiſſe · nec ꝓbabile ẽ tã⸗
ta peccatrix cĩ dno habuiſſet tantaʒ
familiaritatẽ· Dicũt ⁊ ipſã coꝛpah/
ter fuiſſe obſeſſã a demonibꝰ .· Vi⸗

cñt ⁊ inſuꝑ ꝙ nõ tm̃ iſta ꝑeccatrix de

q̃ nũci euãgelio dꝛ pedes dñivnxit
E ⁊ illa ⁊ foꝛte plures alięꝗqᷓ ſequebã/
tur eũ qñ in hoſpitijs curã eius ege⸗
rũt ⁊ ſibi laſſos pedes lauerũt · vt p/
ticipes eſſent laboꝝ peduʒ eius:ideo
puluerẽ ſecum tulerũt Elij vero vt
Greg. 1 Beda 2 Tluguſtinꝰ Te con
ſenſn euangeliſtaꝝ dicũt cõtrariuʒ.
Dicũt eni ꝙ ſit ma gdalena ſoꝛoꝛ ⁊c
accipientes hoc ex illo · Jobᷣ·xi · Ma/

ria aũt erat ꝗͥ vnxit dñm vnguento

⁊ exterſit capillis:cuiꝰ frat᷑ q carnſ
ĩfirmabat᷑ · Etex illo Luẽ: viij Ma
ria magdalena ⁊æ q̃ ſepte dem onia
eiecerat· qd Gregłexplanai ð eadẽ
Et hů̊ tenet romana eccleſia.vñn ĩ offi⸗
cio ſuo ita cantat᷑· Maria ſoꝛoꝛ La/
gari quętot cõmiſit crimima ab ipſa
fauce tartari ⁊c · dicũt g ꝙ Duplici/
ter vnxit pedes dommi · Primo hic

⁊iſta excontritione · Secundo ex de

Fi ſec ohannis ·˖ xi ·
quęſtionẽſic peedit Et viger be/
ata Maria magdalena cõſecuta ſit

io ꝙ lachꝛymis cepit rigare pedes

remiſſionẽ eccaton ſine penitentia ·

U. Brimo ic· Dñs dicit de ea. Re/
mittunt᷑ tibi ꝑeccata multaqim vile/

xit multum. nõ eſt locutus de penitẽ

tiq. P fuiſſet · ſi fuiſſet neceſſaria · S 2c·
¶ Secũdo ſic· Nõ eſt minoꝛvirtus
cei circa adultos q;ᷓ circa pueros. ſᷣ

pPuens heccata dimittit ſine pgniten
tia ·. g etiꝗ adultis : ¶ Terſio. Hens

virtutè ſuã nõ alligauit ſacramẽtis:
B pęnitẽtia ẽ quoddã ſacramentũ.

viriute dinina pñt peccata dimitti:

Duarto . Maioꝛ eſt mia dei c;
miſericoꝛdia hoĩs· ̊ homo interdum
remittit offenſam ſuã homini etiã nõ
pęnitenti · Dnde ipſe Oñs mandat
tth · v. Diligite inimicos vr̃os:.
benefacite his qui oderũt vos ergo

multomagis deus dimittit offenſo,x
ſuã hominibus nõ penitẽtib (3
ipg,

oppoſitũ eſt illud Auce · xiij.
nitẽtiã nõ egeritis omnes ſimul pi/
bitis · ¶ Reſpodeo dicẽdũ ſub du/⸗
abus cocluſionibꝰ?rima ẽ ꝙ Ma

ria magdalena nõ ẽ cõſecuta remiſſi/
onẽ pctõꝝ ſine pęnitentia ꝗᷓ ẽ virtus
DPatet cõcluſio · qm non eſt poſſibile
peccatũ actuale moꝛtale ſine tali pę/
nitẽtia remitti:cũ enĩ pctm̃ ſit ei of

feſa· eo mõ deꝰ peccatũ remittit qͥ re

mittit offenlã ĩ ſe coõnſſſã· offẽſa aũt
Directe opponit᷑ gre· ex h̊ enĩ dĩ ali⸗
qs alicui eſſe offelus ꝙ repulit eũ a
gra ſua· añt inteſt inter gr̃aʒ dei et
graʒ hois · qꝛ gr̃a hoĩs nõ cauſat ᷣſ/
ſuponit bonitatẽ verã vel apparen
tẽ in hole gratoſᷣ gra dei cauſat bõi
tatẽ ĩ hoĩe grato · eo ꝙ bona volũtas
deig noie gyę intelligit᷑ · ẽ cauſa bo⸗
ni creati · vñ pot cõtingẽ ꝙ hõ remit⸗

tat . offenſaʒ q̊ offenſuſ ẽ alicui abſqʒ

aliq̃ immutatiõe eiꝰ offẽſa aũt pecca
ti moꝛtalis ꝓcedit ex H̊ ꝙ voluntas
hoĩs ẽ auerſa a deo ꝑcõuerſionẽ ad

aliquod bonũ cõmutabile· vñ requi

ritur ad remiſſionem offenſe diuinę
ꝙ voluntas hominis ſic immutetur

*

q; cõuertat᷑ ad deũñ cũ deteſtatione

pdictę auerſionis ⁊ ꝓpoſito emendę
qð pĩmet ad rõnem pęnitẽtię ſᷣm qꝙ
eſt virtus (Gecũda concluſio Ma/
ria magdalena cõſecuta eſt remiſſio
nem peccatoꝝ ſine pęnitẽtia· put ẽ ſa
cramẽtũ:.⁊ ſic aliꝰ poteſt· nam ſacra/

mentũ pęnitẽtię ꝑficit᷑ ꝑ officiũ ſacer

dotis ligantis ⁊ ſoluentis · ſine q̊ po/⸗
teſt deus peccatũ remittere · ſicut fe/⸗

cit chꝛiſtus mulieri adulterę· vt legi⸗

tur Joh · viij et Manieę peccatric ð

qua in enangelio pᷣſeni. ¶ Ad ra-
tiones in oppoſitu· Id pᷣmam rñde

tur negando conſequentiã · Et ro ẽ ·

quia charitas nõ liberat hmineʒ a

peccato ſine pęnitentia ꝗᷣ eſt virtus.
requirit em charitas ꝙ homo dole/
at de offenſa in amicum cõmiſſa.vñ

iſta mulier bene oſtendit in actu ſuo
pęnitentiaʒ habuit · nã dicit ecce

mulier· e peccatis ſuis plene ⁊ perfe

cte contrita· ſtans retro/quia pꝛę ve/
recundia ſui ꝑeccati non audebat ſe

ãteponẽ · lachꝛymis cepit rigare pe⸗

Des· ex quo patet magnitudo cõtri/

tionis: ec qua tantum fleuit ꝙ potu/

erunt lauari pedes: ͤ.· Exitus aqua

rum deduxerunt oculi mei: qꝛ etiam

capillis capitis ſui tergebat· quibuſ
ante ad cõpoſitioneʒ vultus abuſa

fuerat · I oſculabat · vt totũ deo ſer/

niret ĩ penitentia·q ð quidẽ exſe deũ
contempſerat in culpa ſcõm ꝙ dicit

Greg·. ¶Ad ſecidam reſpondetur

ginale· quod nõ cõſiſtitĩ actuali de/
oꝛdinatione voluntatis ·ſed in qua/

Dam habituali deoꝛdinatione natu
rxæ· ⁊ ideo remittitur eis peccatũ cum
habituali immutatione ꝑ infuſionẽ

gratię·nõ aũt cum actuali:ſed adul/

to in quo ſunt actualia peccata ꝗᷓ cõ/

ſiſtunt in actuali voꝛdinatione vo/

luntatis actnalis· nõ remittũtur pec/
(ta etiã ĩ baptiſmo ſine actuali mu/

mentũ;

ulo tempoꝛe · IATcceſſit ad ꝗeſum ⁊c ·
Matth· xx · Circa qð poſſunt diſpu

„ .

tatione voluntatis·qð fit pęniten
tiam. ld tertiã rndetur ꝙ rõ illa
pcedit de ꝑgnitentia m ꝙ eſt ſacra⸗
vtd quartam rndetur ne/
gando còſequẽtiam · Et rõ eſt · quia
miſericoꝛdia dei eſt maioꝛis virtutis
qᷓ; miſericoꝛdia hominis: hoc ꝙ im/
mutat voluntatẽ hominis ad pęni/
tendũ:qð miſericoꝛdia hominis fa/⸗
cere nõ poteſt ·

In feſto beati

Jacobi apoſtoli eſt euangelium In

tari ſequẽtes queſtiones · ¶ NHrimo
poſſet qͥs diſputare Otrũ ipſe et fra/
ter eius peccauerũt pecca to ambitio/

nis petentes a chꝛiſto mediante ma
tre vtĩ regno ſuo ſederẽt· vnꝰ a de/

xtris ⁊ alius a ſiniſtris · Iſta ꝗſtio ex

nitatẽ . Sed nunc poterũt hęe diſpu/
tari.¶ Primo Ntrũ cõuenient᷑ di/

cat᷑ de beato Jacobo ꝙlit lux de⸗

cus hiſpanię· ¶ Secũdo Otrũ oꝛet

in celo pꝛo omnibus qui eius viſitãt

4

ſepulcrum ſiue louum.

Bprimoz
ſic ꝓceait᷑ · Et videt᷑ ꝙnõ
cõnenient dicat lux ? de⸗
cus hiſpanię · ¶ Primo ſic. Eſſe lu⸗
cem ſoli deo chꝛiſto videt᷑ cõuenire.

. ge BVngde de Johãne baptiſta quo ne
negando conſequẽtiam · Et ratio eſ!
quia in pueris nõ eſt niſi peccatũ oꝛi

mo inter natos mulieꝝ maioꝛ ſurre/
xit Matth xi · dꝛ Joh · p̊. Non erat

ille lux · ergo nec beatus Jacobꝰ po⸗

teſt dici lux cuinſcũq; · ¶ Secundo

ſic. Beatus Jacobus non dedit hi/

ſpanis lumen naturęnec lumen gre

nec daturus eſt lumen gloꝛię. quia

iſtud ſolius dei eſt ⁊c· ¶ In oppoli⸗

tum eſt qð eccleſia cantat. Reſpõ

deo dicendũ . Cõueniẽtiſſime dicit
beatus Jacobus lux hiſpanieet de/
cus: Lux quidẽ rõne illuminatiõis

Eſel⸗
Gncn
ncpor
i
Wn
oheſ⸗
ccnnd
Natb⸗
nng,
ht
4*
tos

doctrinę ſidei :qua rõne dixit chꝛiſtꝰ
aplis · Dos eſtis lux mũdi· Singu/⸗
larit᷑ beat Jacobus pᷣmo pſonalit᷑·
⁊poſt ꝑ diſcipulos ſuos qͥs ibi gra
Barandi reliquitilluminarũ t terrã

iſpanię lumine doctrinę ⁊ exemplo

ſanctitaij· vt biſtoꝛia ſua teſtat· Et
tandem miraculoꝝ multitudine vi/
ſa · ꝗq beatus Jacobus virtute diui/
na oꝑabat· regina hiſpanięſtupẽs
credidit ⁊ chꝛiſtiana effecta e· et oia
petierũt ſui diſcipli tribuit ⁊ pala/
tiũ ſancto Jacobd in eccleſiam dedi
cans magnifice ipſuʒ dotauit · ꝗ tan
dem in bonis opꝑibꝰ vitã finiuit · Ita
vt facto cõpoto·ſic beatus Jacobꝰ
fuit pᷣmus iter apoſtolos qͥ marty/
rium pꝛo chꝛiſto ſuſcepit· ita regnuʒ
hiſpanię videt᷑ inter oĩa regna pꝛiꝰ
fidei lumẽ ⁊ chꝛiſtianitatis titulũ ſu⸗
ſcepiſſe · ſicut Haſileę dum cũ angli⸗/
cis de excellentia regnoꝝ altercabat᷑
fuit oſtenſum 1 phatũ · Bene autem
etiaʒ dicit᷑ decus hiſpanię qꝛ tanto.

apoſtolo dotata ẽ vt ad eã de vniũ

ſo oꝛbe chꝛiſtianoꝝ q̃ſi innumeri po
puli cõtinue cõfluunt bñficia a deo
meritis apoſtoli ſpectantes · Decus
etiã eſt hiſpanię ꝓpter h ꝙ tam glo⸗
rioſus apłus in ſingularẽ patronuʒ
eidẽ datꝰ eſt · Pꝛeterea dec' hiſpa/

nigeſt ꝓpter immenſtatemirene.

ꝗ iſte ſanctus cõtinue opatur ¶ct.
rõnes in oppoſitũ · Ild pmaʒ ridet
ꝙ eſſe lucẽ quetribuat lumẽ naturę
aut gre cauſalit᷑ nõ cõnenit niſi cha/
ſto ́ eſt lux qui illuminat omnẽ ho/

mine venientẽ in hũc mundũ· ſ̊ eſſe

lucem ꝗᷓ diffundat lumen doctrinę

bene conuenit alijs · Oñ eccleſię do·

ctoꝛibꝰ Dicit᷑ · Vos eſtis lux mundi ·
Quãdo dĩ ꝙ Johãnes ñ erat lux ·

rñdet᷑ ꝙ duplex eſt lux· vna qdẽ pᷣ/

ma ꝗᷓ eſt fons lucis illuminãs nõ il
luminata ·⁊ hęc eſt lux ꝗ eſi chꝛiſtꝰ · et

eſt alia luxilluminans tn illuminata

4

a pma luce bęcẽlux ꝑfectoꝝ viro⸗

uz. ad Dhil. ij. Inter quos lucetis
ſicut luminaria:pma ẽ ſuꝑnaturalis
⁊lux ꝑ eſſentiam·⁊ ð hac dicit᷑· Nõ
erat ule lurſcʒ Johannes Joh· p ·

queſtioneʒ·foꝛte melius eſſet pꝛima
VPDtrũ beatus Jacobus poſſit iuna/
re oꝛõnibus ſuis omnes interpellan
tes eũ. Et videt᷑ ꝙnõ · ¶ Primo ſic·
Beatꝰ Jacobus pfecte ſuã volũta/⸗
tem deo cõfoꝛmauit vt nõ velit niſe
qð deus vult. ſ ilud qð vnlt ſemꝑ
implet᷑. fruſtra pꝛo interpellãtibꝰ
Nut⸗Bemn ſic. Rnima beati
Jacobinõ ẽ Jacobꝰ.ſi g aĩa ſua pꝛo
interpellantibus oꝛaret q;diu eſi ſe/
parata a coꝛpe nõ deberet qs inter-
pellare eũ ad oꝛandũ ſ᷑̊ aiam e · cuiꝰ

cõtrariũ facit eccleſia · ¶ Tertio ſic ·

Quicũq; oꝛat pꝛo alio alteri meret᷑
R ſancti qui ſunt ĩ patria nõ ſüt ĩ ſta/

In oppolitũ ẽ ꝙ cõtinue dichus
Sancte Yacobe oꝛa nobis ˖ Me
ſpõdeo dicẽdũ ꝙ quidã hęretici fu
erunt qui dixerũt ꝙ ſanctinon pnt
nos iunuare ſuis oꝛonibus. qꝛ vnul/
qſq; recipit ſm ea ꝗ geſſit · Sʒ Hh ẽ cõ
tra articulñ ſidei qͥ eſt ſanctoꝝ cõmu
nio ꝗᷣ ꝑ charitatẽ ſit.⁊ ideo cũ in ſan
ctis qui ſunt in patria ſit ꝑfectiſſima
charitas cõpetit eis pꝛo nobis oꝛare
nõ tñ ſic quin oĩa eis ad votũ ſucce/
Ount · Et iõ ponit᷑ cõcluſio talis. q;
beatus Jacobus inuat ſuis oꝛõnibꝰ
oẽs interpellantes eũ debito modo
⁊tanto magis qnto ẽ ꝑfectioꝛis cha
ritatis· qᷓnto ẽ deo cõiunctioꝛ:tanto
eius oꝛõnes ſunt magis efficaces · ha
bet em h̊ diuinꝰ oꝛdo vt exſuꝑioꝛuʒ
excellẽtia in inferioꝛa refundet·ſicex·
claritate ſolis in gerem¶ ERd rõnes
in oppoſitũ· Id bmã rũdet᷑ negan
do cõſequẽtiã · Et rõ eſt · qꝛ ſancti im
petrant id qð deus vult fieri ꝑoꝛõ/
nes eoꝝ· ⁊ ̊ pett qð eſtimant eoꝛũ

tu merech.Ene in ſtatu oꝛãdi · ᷓ c ·

oꝛõnibus implendũ ſᷣm dei volũta/
tem . ¶ I!d ſecundã reſpondetur:.ne
gando cõſequentiã · Et rõ eſt · qꝛ ſan
cti hic viuẽtes meruerũt vt ꝓ nobis

oꝛarent: ideo eos innocamus no/-

minibus quibus hic vocabant qᷣb⸗
etiã nobᷣ magis innoteſcũt.Et iterũ

pter fidẽ reſurrectionis inſinuandã
ſicut legit᷑ Exodi.iij · Ego ſum deus
Abꝛaam.⁊iõ optime dicit᷑ Sancte

Jacobe oꝛa ⁊c · ¶ S tertiã rñdetur
negando cõſequẽtiã · Et rõ eſt · quia
aliud eſt impetrare ⁊ aliud mererni. et
ideo ſancti ⁊ ſi nõ poſſunt mereri qꝛ
ſunt extra ſtatum vię poſſunt tñ no/
bis ſuis oꝛõnibus impetrare·⁊ ſic be⸗
atus Jacobus cuius potentiſſimum

teſtimoniũ eſt imẽſitas ſcʒ miraculo

rũ quę fiũt quaſi omni die pꝛecibꝰ ſu
is ſanctis ꝓ nobis oꝛat·

¶ In feſto begti

domuinici inſtitutoꝛis oꝛdinis pdica/
toꝝ eſt euãgeliũ Dos eſtis ſal terrę

Matth · v · pñt diſputari ſequẽtes

queſtiones. ¶ Prima Ptrũ beatus
Dominicus cõuenient᷑ religionẽ in/

ſtituit ad pᷣdicanduz vel cõfeſſiones
audienduũ. ¶ Secundo Htrũ beat?

Vominicus cõuenienter inſtituit re

—

ligionẽ quę larum ſtudio inſiſteret ·

Bprimaz
qnaſlineticpcechirur Et
videt᷑ ꝙ beatus Dñicus

nõ debuerit inſtituere religionẽ ali/
gquã ad pſᷣdicandũ vel cõfeſſiones au
Diendn.
enter inſtituit᷑ ad id qd non cõpetit

rimo ſic· Nihil cõuemi/

ei facere · ſed religioſis non competit

Sdicare aut cõfeſſões audire.Dicit᷑
en · . q.j· Monachoꝝ vita ſubiectio

nis habet verbũ ⁊ diſciplinatꝰ. non

IODucẽdi vl pſidendi vel paſcẽdi ali/

os· 7 eadẽ rõ videt eſſe de alijs reli/
gioſis . ᷓ incõueniẽter beatus Domi

nicus inſtituit religionẽ ſiue oꝛdineʒ

2
—

ad pdicandũ· ¶ Secñdo ſic· Incõ,
