tarie ſe obtulit ad faciendũ quicqͥd
ei chꝛiſtus pꝛeęcipet· Onge ait: Dne

quid me vis facere:volutarieſe offe

rens ad omnẽ obedientiaʒ· Et dñs
ad eum· Ingredere in ciuitatẽ ⁊ tibi
Dicet᷑ qͥd te opoꝛteat facere· ⁊ ibi do ·
ctus fuit a chꝛiſto ꝑ ſpiritũſanctum
de ommbus ad fidem ꝑtinenubus
pꝛedicationem ipſius·

tertia legitur euan gelin· Erat axpꝛo
pinquantes ad Jeſum publicani ⁊c

Auce · xv Circa quod poſſuntdiſon

tari ſequẽtes queſtiones · rima
Vtrum angeli gaudẽt de peccatoꝛi/
bus penitentiam ggẽtibus ˖ ¶ Secũ
da Bitrum angelus płꝰ? gaudeat 8

vno peccatoꝛe agente penitentiã q;ᷓ

e nona gintanouem iuſus qui non

queſtionem ſic ꝓcedit᷑ Et
idet᷑ ꝙ angeli beati non
gaudeãt ð peccatoꝛibus agẽtibꝰ p.

nmitẽtiã.· Sicut gaul cõtraniat tn/⸗
ſticit· ita pęnitẽtię cõtrariatur pecca/

tum · ſed angeli nõ triſtantur aut do
lent de malis eoꝛuʒ quos cuſtodiũt:
qꝛ Apod.xxj: dicit᷑ · ꝙ in celeſti hie/
ruſalẽ nec luctus nec doloꝛ eſt· g nec
ipſi gaudẽt de aliquo ꝙ agat pęni/
tentiã · ¶ In oppoſitũ eſt euangeliũ
pſens. ¶ Reſpondeo dicenduʒ· ꝙ;

In dominica

angeli gaudẽt ſuꝑ cõuerſione pecca/

toꝝ agẽtium pęnitentiaʒ· Et hoe tri⸗
plici rõnerimo · quia ſuę cuſtodię⸗
vidẽt tam gloꝛioſuʒ fructum · Cuili/
bet enĩ homini ad cuſtodiã angelus
ab oꝛtn natinitatis deputatus ẽ · vt
ait Hiero · Sicut ergo medicꝰ' gau⸗
et quãdo videt circa infirmum ſuę
curationis fructũ:ſic angelus multu
gaudet eum videt circa hominẽ ſuę

Aſtodigfruct· Et Gerf ſup Cant.

Gaudẽt angelii cõuerſione ⁊ pęni/
tentia peccatoꝝſalutẽ hominũ ſitiẽ/
tes lachzymas pęnitẽtiuʒ vinũ eoꝝ ·
Secũdo gaudẽt · qꝛ ex peccatoꝛi/
bus cõnerſis vidẽt adimplere nume
rum eoꝝ nam nogtuden

de hominibus · ¶ Certio gaudent·
quia vidẽt in laudando deuʒ tale ſe

habere cõſoꝛtium · Primo enim ſola

natura angelica laudabat deũ· na
turę illi addita eſt natura humana.
Vnge nũc veracit᷑ dici poteſt illud
ob · xxxviij. Cũ me laudarẽt aſtra
matutina.iãgeli:⁊ iubilarẽt oẽs filij

ei Noc ſpectat ad laudem hominu
Viñs Honauẽtura ſuꝑ AQuca dicit
AInglos gaudere ð pęnitẽtia pecca/

toꝛis ꝓpt᷑ ſeptẽ · Vrimo qꝛ deſtruitur
culpa · Secũdo qꝛ recupat iuſticia·
Tertio qꝛ cõfutat᷑ dęmonũ ſuꝑbia.
Quarto·qꝛ efficax efficit᷑ angloꝝ cu
ſtodia · Quinto ·qꝛ reparut᷑ eccleſia·
Sexto · e placat ira diuina · Septi
mo· qx reſtaurat᷑ hieruſalẽ ſuperna.
Ad rõnem ĩ oppoſitũ rñdet᷑negã⸗
do cõſequẽtiã · Etrõ eſt·qꝛ nõ ẽ ſimi/
le ð gaudio ⁊triſticia · beatitudo enĩ
q̃ fruũtur angeli admittit gaudiũ · ſ
nõ triſticiã · vñ angelꝰ beat ẽ ſuſcep⸗
tibilis gaudij ·̊ nõ triſticię· vbi em ẽ
triſticia Doloꝛ · nõ eſt pfecta beatitu
do · Vñ dr Npoqxxi · Moꝛs vltra
nõ erit:neq; luctus nec clamoꝛ · ſ̊ nec
vllꝰ doloꝛ · k angeli ſunt ꝑfecte beati
te nullo dolẽt · ⁊ ideo gaudere po/
teſt angelus de ſalute hominũ q;nis
non tnſtetur de damnatione·

mitt

mnn

Knniu

ſocirn
voannd
dumbd
ginseg⸗
l⸗e
ſectad
dirpoſ
glusektd
itmns
ſunpſens
ſlinc⸗
Eirmne
hunnnene
Gldin
Pootore
Gn
ſscde⸗
ſarnete
opbun
uims⸗
ptöet
Usctdn
Unsnune
iſtmeni
mgiors
caie)
uſthen
i We
Prde
noodlem
Tinkiin
galto⸗y
ſiͤſoN

tlwen
auſtocte
n Cull⸗
gelus
ns
dn
fmmunſi

Ans nnmmn

vmnne in
o

Zpn

Reno .⸗

Maredune
Apartnrr

logande

tuet
wenind
NP ugn
tbummm
teſt ilud
nitaſtt
toizfi
nwnnil
aſden
Wuer
Ntinſtag⸗
niſapp
kangoran
Nrecen
inn Seyt
Reſahen
ſiceb nag⸗
bchnöifn
niun
titgci
ert iſſec⸗
nogfhei
Culmm
Pusnht
Hhimeun
nnn
niniſiſ
e

—

. —

d ſecundam

quęſtionem ſic ꝓceditur:Et videtur
q; angelus non gaudeat plus ſuper
vno peccatoꝛe pęnitentiam agente
qᷓ ſuꝑ · xcix· iuſtis ⁊c · ¶ VPrimo ſic ·
Qdð eſi melius eſt magis viligẽdũ ·
conſequens amplius gaudẽduʒ
qᷓ; minus bonum · ſed maius bonum
elt · xcix · iuſti q; vnus penitens. ergo
angeli beati plus gaudẽt de· xcix · iu⸗
ſtis ꝙ;ᷓ de vno peccatoꝛe pgnitente ·
Secundo ſi. Quod eſt diutur/
mus magis diligendũ eſt et eligen/
dum bonum innocentis ẽ diutur/
nius ergo magis diligitur ab ange
lis · ¶ Certio ſic · Aeſurgens nun qᷓ;

redit ad tantam Dignitatẽ q;uis re/

Dire poſſit ad tantã charitatẽ· ergo
plus eſt diligendus innocens q;ᷓ pę
nitens ; 335. oppoſitum eſt euange
lium ſens · ¶ Reſpondeo dicẽdũ·

4 iſta lr̃a poteſt intelligi Dupliciter

no modo reſpectu redemptionis
bumanęenaturę/ tunc deus vel an/

geli dicuntur gaudere plus de vrno

peccatoꝛe · ſclicʒ agente penitentiã ·
ideſt de redemptione humani gene
ris qᷓᷓ de · xcix iuſtis · quia ĩ ea eſtma/
ioꝛ materia gaundij q; i omnibꝰ alijs
oꝑibus ·non quia melioꝛ ſit ꝑeccatoꝛ

psnitens q; · xcix · iuſti · Vnde in re/

cẽmptiõe humani genenis plꝰ oꝑa/
tus eſt deus qᷓ; in conſeruatione to/⸗
tius multitudinis cęleſtis · quia hoc
eſt manifeſtatinũ maioꝛis potentię ·
maioꝛis pꝛudentię·⁊ maioꝛis miſeri/
coꝛdię · Maioꝛis potẽtię· qꝛ maius ẽ

iuſtificare impiũ q; creare celũ ⁊ ter/
rã Maioꝛis pꝛudentię· qꝛ Job· xxvx

Prudẽtia eðꝰ ꝑcuſſit ſupbũ Maio
clennoti ſiue mieneddi uge
uc.pᷣmo· Per viſcera miſericoꝛdię
einr̃i in quibus viſitauit nos oꝛẽs
ex alto · Maioꝛ etiã fuit ĩ chꝛiſto con

ſcẽſio · Maioꝛ etiã humani generis

ſublimatio· ſm illud pᷣs:· im eleua⸗/

ta ẽ magnificẽtia tua ſup los⸗ Vñ
h intelligit᷑ quantũ ad cauſaʒ nr̃e pę

nitẽtię ſcʒ humani generis redẽpᷣtio

nem. in q̃ maioꝛẽ materia gaudij qᷓ
in oibus alijs opibus dei(Secuũdo
poteſt intelligi ve pꝑeccatoꝛe quolibʒ
pęenitẽte Tüc intelligit ꝙ angelplꝰ
gaudet ⁊c·qꝛ gaudiũ ẽ mags nouũ

ſine qꝛ habet aliã rõnem gaudij in

cõuerſione peccatoꝛis quã nõ habet
ð ꝑpmanẽtibꝰ ĩ iuſticia · Del qꝛ pecca
toꝛ ẽ feruentioꝛ frequẽter q; iuſtꝰ.vñ
H̊ nõ refert᷑ ad oẽs peccatoꝛes nec ad

omnes iuſtosᷣ̊ ad peccatoꝛes ferui/

dos poſt cõnerſionẽ iuſtos tepeſcẽ/
tes · Vnde Greg pliate Se/
Da in go · Mais eſt gandi pec
catoꝛe q; ð iuſto ſtante Nt darikri
lo illi militẽ pluſ diligit ꝗ poſt fugã
reuerſus hoſtẽ foꝛtiter pᷣmit · ᷓ eũ qͥ
nunc; ſugit nec vnq; foꝛtit᷑ egit · Et

eodẽ modo ẽ de pꝑeccatoꝛe poſt pęni

tentiã virilit agente· ⁊ de iuſto tebi /
do in lua iuſtigg pmanente · SSa

rõnesĩ oxpoſitũ· d pᷣmã rñdet᷑ ꝙ
nõ ideo angeli dicunt᷑ plꝰ gaudere
de peccatoꝛe pgnitẽte q; e nonagin
tanonẽ inſtis · qꝛ ipſe melioꝛ ſit q;ᷓ no
nagintanouẽ iuſti · ̊ ꝓpt᷑ nonitatẽ ra
tionis gaudij quã habẽt de inuẽtio/
ne ſine cõuerſiõe peccatoꝛis:quã nõ
habẽt ð alijs ſtantibꝰ· vnde dicitur
maius gaudiũ ⁊c· ꝙ ſic maius ẽ gau
diũ de ſanatione in firmi ᷓ; de cõſer/
natione ſani · ¶ Adſecundam rñde
tur ꝙ dicuũtur angeli plus gaudere

de peccatoꝛe · quia pęnitens frequen/
ter magis humilis ⁊ feruidus ac cau

tus reſurgit· ¶ Ad tertiam rndetur
ſicẽ dictu eſt ꝙ pęꝗnitens plus diligit
q; frequenter ſurgit magis feruens·

In dominica

quarta eſt euangelium . Eſtote miſe

ricoꝛdes ⁊c · Lucę·vi· Circa qd Ppnſit

Diſputari ſequẽtes quęſtiões:¶ DPn
ma: Dtrum miſericoꝛdia ad qnam

—.RN D)P ſic pcedit᷑· ꝑEt·
maꝛima virtutũ ¶ VPn
to aliqua virtꝰ eſt melioꝛ quanto fa
alt ho minem deo ſimilioꝛem · quia p

cunda· Otrum licitũ ſit iudicare de

4

ex ſuſpe itione.

videt᷑ ꝙ miſericoꝛdia ſit
virtutũ ¶ Primo ſic. Can⸗

Hẽ hõ melioꝛ qui deo ẽ ſimilioꝛ.ſ mi/
ſericoꝛdia maxime facit hominẽ deo

ſimilioꝛeʒ · bm euangeliũ pᷣſens· vbi

Dicitur · Eſtote miſericoꝛdes ſicut et

pater veſter miſericoꝛs eſt · er ſe ⸗

ricoꝛdia eſt maxima virtutũ. Se/
cundo ſic · Maxime ad virtutem p/
tinet diuinus cultus.ſ̊ miſericoꝛdia
hfertur diuino cultui· ſm illð Dſee

vi · Miſericoꝛdiam volo ⁊ nõ ſacri

ficium/ergo miſericoꝛdia eſt maxima

virtus nio ſe. Suhillu Tad
Timoth̊me Pietas at gd oia vtilis

eſt· Dicit gloſa mbꝛo· Dmis ſum/
ma diſciplinę chꝛiſtianę in miſericoꝛ

eſt · Dicit glola

Dia ⁊ pietate eſt· ſed diſciplina chꝛi/
ſtianę religionis continet omnẽ vir/
tutem ergo ſumma totius virtutis ĩ
miſericoꝛdia conſiſtit · ¶ In oppoſi/
tum eſt qð dicit apoſtolus Col.iij·
Cum dicit· Induite vos ſicut electi
Tei viſcera miſericoꝛdię· poſtea ſub/
Dit ˖ Sup omnia charitatẽ habete.

ergo miſericoꝛdia nõ ẽ maxima vtu
tum. ¶ Keſpondeo dicendũ: ꝙ ſim

pliciter charitas qua vnimur deo ẽ
potioꝛ virtus in nobis qᷓ; miſericoꝛ/

Dia · miſericoꝛdia aũt inter virtutes

quęad ꝓximum ptinent potioꝛ eſt
nal Zo

omm alia ro quo notandũ ꝙ ali/
qua virtꝰ poteſt eſſe maxima dupli/
citer · Ono modo fᷣm ſealio ꝑ com/
parationẽ ad habẽtẽ · Scom ſe qui/
dem miſericoꝛdia maxima eſt· ꝑtinet
enim ad miſericoꝛdiaʒ ꝙ alijs effun/
Daut · ⁊ plus eſt ꝙ defectus alioꝛum
ſubleuet · hoc eſt maxime ſupioꝛis·

hoꝛtamur ſit maxima virtutũ ¶ Se

VBnde ⁊ miſereri ponit᷑ ꝓpꝛiuʒ deo·⁊
in hoc maxime eius omnipotẽtia ma
nifeſtat · Sed quo ad habẽtem · mi/
ſericoꝛdia non eſt maxima :niſi ille qͥ
habet ſit maximꝰ qui nullũ ſupꝛa ſe
habeat ſed omẽs ſub ſe· Ei enim qui
ſupra ſe habʒ a iquẽmaiꝰ ẽ meliꝰ
coniũgi ſi ngio ; ſupplere vefectuʒ
inferioꝛis Et ideo quãtũ ad hominẽ
qui habet deum ſuꝑioꝛeʒ· charitas
pquam vnitur deo eſt potioꝛ qᷓ; mi/
ſericoꝛdia ꝑ quam defectus ꝓximo/
rũ ſupplet. Sed inter omnes virtu/
tes quęad ꝓximum ꝑtinent potiſſi/
ma eſt miſericoꝛdia · ſicut etiaʒ eſt po
tioꝛis actus· nam ſupplere defectus
alterius inquatũ hmõi ſuꝑioꝛis ẽ et
melioꝛis . ¶ AEd rõnes in oppoſitũ
d pᷣmam rndetur ꝙ ꝑ chanitatem
magis aſſimilamur deo q; ꝑ miſeri/
coꝛdiamquoniaʒ ꝑcharitatem aſſi⸗
milamur deo tan q; eip affectũ vni/
ti · ⁊ ideo potioꝛ eſt q; miſericoꝛdia ꝑp
quam aſſimilamur cæo ſm ſimilitu/
Dinẽ opationis · ¶ Ad ſecundã re/

ſpondet · ꝙ ratio bene ꝓcedit ꝙ fe/

ratur exterioꝛi ſacrificio. Et ratio eſt ·
quia deum non colimus ꝑ exterioꝛa
ſacrificia ⁊ munera ꝓpter ipſum· ſed

EPter nos ꝓter pꝛoximos non enĩ
ingdiget ſacrificijs noſtris ſed vult ea

ſibi offerri ꝓpter noſtram deuotionẽ

⁊ ꝓximoꝝ vtilitatẽ: ⁊ ideo miſericoꝛ⸗
Dia qua ſubuenitur defectibus alio-

rum eſt ſacrificiũ ei magis acceptum

vtpote ꝓpinquans · vtilitatẽ ꝓximo/
rum inducens:. ſᷣm illud Hebᷣ. vl

HBeneſficientiget cõmunionis nolite

obliuiſci ˖ talihus eni hoſtijs pmere/

tur deus ˖ ¶ Ad tertiam rñdetur ne/
gando cõſequentiã · Et ratio eſt · qꝛ

licet ſumma chꝛiſtianę religionis in

miſericoꝛdia conſiſtat quantum ad
exterioꝛa opera · interioꝛ tamen affe/

ctio charitatis qua cõiungimur deo

pꝛponderat ⁊ dilectioni? miſenicot
die in pꝛoximos ·

iti
one.
iglteſ
lo
nn
ar ho⸗
pſ it
womde
pllt⸗
infiil
Gnlomme
Geröle
diumil
nobſaſ
bowvinns
iniunian
nisiudia
Giiu
ſtul /
Ncumnet
Alogen
agyt
Ctwocend
Pettea⸗
rrötl
finſaoi
eis
wpolti.
e
(Mo⸗
drcen
Cemn
Prone
guisi
luu
ſogſi
iom
ſalin
ſen u
Aſclini
toerig⸗
areetin

dt Buß⸗

—

— quęſtionem ſic ꝓceditur Et videtur ctus Chomas. Ono quidem modo
arile nõ ſit ülicitum indicare aliqueʒ ex ex hoc ꝙ aliquis in ſeipſo malus eſt
diing Pcpicione. Wnmo ſic· Suſpicio ⁊ ex hoc ipſe quaſi conſcius ſuę malu
Con . videtur eſſe opinio incerta ð aliquo cię facliter de alijs maluʒ opmnatur ;
nbirnh malo · vnde pvᷣs in· vl · Eth· ponit ꝓ Hm illud Eccleſiaſtes · x· In via ſtul⸗
r fim⸗ ſuſpicio ſe habet ad xerum ⁊falſum· tus ambulans cum ipſe ſit inſipiens
iugbonn ſ de ſingularibus cõtingẽtibus nõ omnes ſtultos eſtimat. IFtlio modo
* poteſt haberi opinio niſi incerta · cũ pꝛouenit ex hoc ꝙ aliquis male af—fi
rgn, ergo iudiciũ humanũ fit arca buma citurad alterum cum enim quis coõ
vrchtmnt nos actus qui ſunt in ſingularnibꝰ et temnit vel odit aliqueʒ aut iraſcitur
mepnmno, cõtingẽtibus: videt᷑ ꝙ nullum iudi/ aut inuidet ci· ex leuibus ſignis opi/
W cium hcitũ eſſet ſi ex ſuſpicione iudi / natur malum dð eo · quia vnuſquiiq;
n dorſt care nõ = ſic · Per in facilit᷑ credit qð appetit· Certio mo/
Kr dicium illicitũ fit aliqua iniuria pxi/ Lexperientia⸗ vnde
n Nfmn mo · ſuſpicio mala in ſola opinione Ee⸗ ꝙ ſenes
ſuporsit hominis conſiſtit:⁊ ſicnon videt᷑ ad ſunt maxime ſuſpicioſi:quia multo/
nopoſi iniuriam alterius ꝑtinere· g ſuſpicio ciẽs experti ſunt alioꝑ defectꝰ. Pri⸗
pchunm nis iudiciũ nõ eſt illicitũ. ¶ Tertio · mę añt duę ſuſpicionis cauſę mani/
Gnin Si iudiciũ ſuſpicõis ſit illicitů opoꝛ⸗ꝛ feſte ꝑtinent ad ꝑuerſitatẽ affectus
nvtenaſi tet ꝙ ad iniuſticiã reducatur· qꝛ iu/ Tertia vo cauſa diminuit rõneʒ ſu/
aftmi mni diclum eſt actus iuſticię · iniuſticia ſpicionis · inquantuʒ exꝑerientia ad
nconding exſuo genere ſemꝑ eſt pccatum moꝛ certitudinẽ ꝓficit quę eſt cõtra ratio
nimtn tale. ergo ſuſpicionis iudicium ſemp nem ſuſpicionis · ideo ſuſpicio iudi/
tmngire⸗ eſſet peccatũ moꝛtale ſi eſſet illicitũ · cium quoddam impoꝛtat· ⁊ quanto
ct hſ⸗ qð eſt falſum · quia ſuſpicionesvita/ magis ꝓcedit ſuſpicio · tanto magis
ndef⸗ re nõ poſſumus· vt dicit glo. Mugu/ eſt vicioſum Eſt aüt triplex gradus
narmon ſtini ſuꝑ illud:j·Coꝛinthᷣ· iij .· Noli⸗ ſuſpicionis · Orimus eſt cum homo
Epiunl te ante tempus iudicare· ergo iudici ex leuibꝰ indicijs de bonitate alicuiꝰ
nosnoei um exſuſpicione nõ eſt illicitũ · ¶ In Dubitare incpit 1 boc peccatum v⸗
sſeue oppoſitũ arguit᷑ ex pſenti euangelio niale eſt lencg ua gerdit ex huma
mmmme in quo dicitur· Nolite iudicare ⁊c · na infirmitate · ſine qua vita iſta nõ
Suninin Reſpondeo hicſunt aliqua no ducit᷑.⁊ H̊ nõ vocatur ꝓpꝛie iudiciũ
rinbistr tada· Vrimo ꝙꝙ aliquis poteſt iudi/ ſed ſuſpicio · Secundus gradus eſi·
Genn care malum de ꝓximo multipliciter · quando ex talibus ſignis firmiter ꝓ
titrithn⸗ Vno modo ex euidẽtia facti· cũ ali/ certo maliciam alterius exiſtimat ſi/
l hen quis iudicat homicidam.quia videt ne ꝙ frater ſuus malus eſt · B ꝓpꝛie
ninocir eum interficere hominẽ· Et ſicẽ cõclu· Dicitur iudiciũ · quia iudiciuʒ impoꝛ
R ſio · ꝙ ſiciudicare nullũ eſt peccatum tat firmam ſententiam·⁊ hoc eſt pec/
niimt Allio modo exſignis euidentibꝰ· vt catuʒ moꝛtale·ſi malum qð indicat
uvch ſi aliquis indicet aliquem foꝛnicato/ de fratre exleuibꝰ indicijs · ſit ð gene
nihnt rem · quia vidit eũ nudum cũ nuda re peccati moꝛtalis·peccatũ eni moꝛ/
muni ⁊ ſic ſimiliter nullũ eſt peccatũ. Ter/ tale eſt quod cõtrariatur charitati
mnnck tio exſignis leuibꝰ. Et hoc dicit᷑ iudi⸗ qꝙ autem aliquis pꝛędicto modo in/
um care exſuſpicione · Vnde Culliꝰ di⸗ Dicet fratreʒ ſuũ · eſt cõtra charitatẽ
nias cit· Suſpicio impoꝛtat opinion¶ẽ ma ffraternam · Certius gradcꝰ ẽ qnaho

à Teesn â li · quando exleuibus indicijs pꝛoce
6 undam Olt Ctcontinbrrertri vt iacthal⸗

ex leuibus ſignis nõ ſolũ hdicto mo/
dTo iudicatſ̊ etiã ꝓcedit ad punitio/
nem fratris · ſicut cñ iudex ex ſuſpicio
ne ꝓcedit ad aliquem condemnan/
dum · hoc eſt granius · quia non ſo

lum eſt contra charitatem ſed etiim

cõtra inſticiam ⁊ equitatẽ. ¶ Rdra⸗
tiones in oppoſitum · Id pᷣmam re/
ſpondetur negando conſequẽtiam ·
Et ratio eſt· qꝛ licet in humanis acti/
bus nõ inueniatur tanta certitudo
ſicut in Eᷣmonſtratiuis:eſt tamẽ ali⸗/

terię · puta cum aliquid ꝑ idoneos

—

teſtes ꝓbatur· ¶ d ſecundã rnde/

„

tur negando minoꝛem· Dicimꝰ enĩ
ꝙ ex hocipſo ꝙ aliquis malã opinio
nẽ habeat de aliquo ſine cauſa ſuffi/
cienti indebite cõdemnat eñ:et ideo
iniuriatur ei · ¶ Ad tertiam reſpon/
Teturnegando cõſequentiaʒ.Et ra/

tio eſt · quia iuſticia ⁊ iniuſticia eſt eir

ca actus exterioꝛes·⁊ ſic iudicium ſu/
ſpicioſum directe ad iniuſticiaʒ ꝑti/
net quando ad actũ exterioꝛem ꝓce/
Dit · I tunc eſt peccatũ moꝛtale vt di/
ctum eſt · Judiciñ aũt interius perti/
net ad iuſticiam ſᷣm ꝙ compaturad
exterius iudiciũ vt actus interioꝛ ad
exterioꝛemſicut cõcupiſcẽtia ad foꝛ/
nicotionem· ⁊ irq ad homicidium ·

(In dominica
quinta eſt euangelium· Cum turba
irruerẽt in Jeſum ⁊c · Lucx· v. Circa
qð poſſunt hęc diſputari · ¶ Primo
PBtrũ ad ſummũ pontificẽ ꝑtineant
cauſę maioꝛes in eccleſia · ¶ Secun
do Vtrũ retia ſᷣdicationis cõueniãt
alijs eccleſijs ſine auctoꝛitate pape ·

X ſic pcedit᷑ ˖ Et videt ꝙ nõ

—

Prtineant ad ſummũ bon⸗
tificẽ maioꝛes canſę in eccleſia. Vri
mo ſic· Coꝛrectionem eoꝝ qui audi/

re nolunt fratrem coꝛrigentẽ chꝛiſtꝰ

remittit ecce Mattð·xviij · Si pec/⸗

cauerit in te frater tuuns ⁊c· dic ecce-

ſie · kcoꝛrectio taliũ eſt de maioꝛibus

cauſis· gᷓ ſequit᷑ ꝙ maioꝛes cauſe 2ti⸗

neant etiam ecdeſię catholice. ¶ Se
cũdo ſi ATpoſtoli alij a chꝛiſto etiã
receperũt ſpiritũſanctũ cũ Netro et

poteſtatem remittendi peccata Job
r · ITccipite ſpiritumſanctum · quo/
rum remiſeritis peccata remittuntur
cis · ergo etiam ptinent iſte cauſe ma
ioꝛes alijs hlatis eccleſię qꝗ ſuccedũt
qua certitudo bm ꝙ cõuenit talima

apoſtolis · ſicut ſummo pontifici qui
ſuccedit Petro· Oñ i · c in nouo diſ.
xxi · ſcribitur · ꝙ ceteri apoſtoli cũ Pe

tfro pari otonaie⸗ poteſtateʒ

receperũt · ¶ In opoſitũ eſt euange
liũ pᷣſens · vbiſoli Petro dicit᷑. Puc
in altũ · ꝑ qð vt dicit glo· A¶mbꝛoſij
⁊ Hiero · in · · Nõ turbat᷑ · xxiiij · qi·
Et ſi alijs imperatur vt laxent retia·
ſoli Petro dicit᷑ · Duc in altum i· in
ꝓfundũ diſputationũ pqð dat᷑in/
telligi mgioꝛes cauſas Hetro eſſe cõ
miſſas · ¶ Rndeo dicendũ qpadſũ/
mũ pontificem ꝑtinet determinatio
Diffinitio maioꝝ cauſaꝝĩ eccleſia.
Iſta cõcluſio colligit᷑. Cũ pꝛimo ex
illo Exodi · xviij · vbi Moyſi qͥ dux
⁊ rex iudęoꝝ fuit · ſicut papa chꝛiſtia
noꝝ · hm illud Oernardi ad Eugeni
um. Tn es poteſtate Moyſes · Hein
de legit · Eſto tu populo in his quę
ad deũñ ꝑtinent · vt oſtendas eis ceri
monias ⁊ ritum colẽdi deũ Sicut g
omnes queſtiones emergẽtes de le /
ge ⁊ cultu dei reſeruabãtur Moyſi
determinandę· ita omnia ꝗᷓ ſunt fi/
dei chꝛiſtianę reſeruant᷑ romano põ
tifici determinanda ⁊ diffinienda ⁊
mandãda · teneri ⁊ obſeruari ꝓpt᷑
hoc vt in hoc euãgelio dicit᷑ · chꝛiſtꝰ
cum alijs apoſtolis imparet vtlaxa
rent retia · ſoli Petro inquit· DVncin
altum ideſt in pfundum diſputatio
nũ · vt ait Ambꝛoſius· Secudo hoc

idẽ colligit ex illo qð dicit᷑ Matthᷣ⸗

Pelann

ini
os

N
iuſ⸗
pemn
rbe
miil
moffet
Gturzn
Pne
wpetuts
vcins
gto N

Pencoe

ch
genfone
ſohrm
ſtnche
föpesit
ſponde
acouae⸗
ſogol⸗
lulalon

Mpnge

Cetonis
Ent Kon

si
ſdie

wnsin
opobe
turcor
lollee⸗
etobee
Grde
Rterrn
teſtate
omnb
ſaſtia⸗
Deſta
ſtoli ſe

Ponen
Platiee

ginr
deceich

Miorbs.

Cuſepti⸗
ſS
iſdedz
Rerot
Kaan e

ntun o n

Ammittuntnr
kanem
glucegz

ontfſdigui

nnono di.
ſſtolcite
wteſtun,
fücſcunng
no dict e⸗
o Anbo
rmrin
nalumii
9 darin
oeſſe
tigadſi⸗
tammnato
giagleig⸗
ipene
Wide
Mrchiſ
ind Eogen
Roſſes Den
glo nboͤge
tenigttan
dmiSan,

naget Ne.

bbän Nn.
mnafiur⸗
untonnupy
näunl
obienma
dicten
mont in
nti

xvij.· Dñs ſoli Netro iubet hbamo pi
cari Sup quo beatꝰ ITmbꝛo · dicit

⁊ habet in ca.eſt aliudxxiiij · i · Eſt
aliud piſcandi genus quo genere ſo
lum Petrũ dñs piſcare iubet dicẽs ·
Mitte hamũ ⁊ꝛc · vbi glo inqt NPer
bamũ ĩtellige iuriſdictionẽ qua Pe/
trus pfuit alijs · hęc ibi· Certio colli/
gitur veritas concluſionis · quia pa/
pa ſolus vocatus eſt in plenitudinẽ
poteſtatis· Wlij vero in ꝑtem ſollici/
tudinis. vt teſtatur Leo papa in ca
pitulo Multü.iij · ꝗq· vi · et Greg c.
Decreto · et Julius papa · in · · qui ſe
ſcit · ij · q · vi · ergo ad ipſum ſolum pti
nent omnes cauſę maioꝛes de eccle/

ſia · Ex multis alijs poteſt colligi

fata cõdluſio · ſed iſta ſufficiãt·¶cle
rõnes in oppoſitum· IRd pꝛimam re/
ſpondetur negando cõſequẽtiã · Et
ad auctoꝛitatẽ rñdet᷑ m glo· Chꝛy/
ſo · ꝙ ꝑli · eccleſię intelligitur ſlatus
eccleſie · vnde dic eccleſie · i · his qͥ pꝛę
ſunt · vnde papa cũ ſit caput ⁊ pꝛin/
ceps totius eccleſię · ſibi maxime con/
uenit de omnibus iudicare· et omẽs
delinquẽtes coꝛrigere · Vnde Pela
gius in · .· Cuncta ꝑ mundũ ·ix·q· iij ·
Apoſtolica ſedes de om̃i eccleſia ha
bet fas iudicãdi:⁊ ꝑ conſequẽs ma/
la quibus homines a deo auertun/
tur coꝛrctionis diſciplina de medio
tollere ⁊ eradicare: vt extra ð maio:
et obe · ſolite ¶ Ild ſecundã rñdet᷑
ꝙ ratio non ꝓcedit · Et ratio eſt · qꝛ
eterminatio cauſaꝝ ꝑtinet ad po/
teſtatem iuriſdictionis in qua pfert
omnibus · vtpote caput totius eccle
ſiaſtici coꝛꝑis · Nuctoꝛitas auteʒ illa
Jopß̃ · xx · loquitur de auctoꝛitate et
oteſtate oꝛdinis quam pariter apo
ſtoli erunt ½· S

ſtionem ſic ꝓceditur· Etvidet᷑ ꝙ alij
Hlati eccleſie abſq; auctoꝛitate pa⸗
pę laxare poſſint retia ſdicationis

gliquis ̊
apoſiolo ad Rox· Quomodo pꝛę

Primo ſic · VPręlati ⁊ epiſcopi ſũt
ucceſſoꝛes apoſtoloꝝ. vt habʒ glo·
Aucęx.Sed apoſtolis immediate
iniungit chꝛiſtus pdicationis offici/

um. dicẽs · Laxate retia veſtra· ergo
epiſcopi immediate habẽt a chꝛiſto

non mediate paꝑa ſdicandi aucto
ritatem · ecundo ſic. Nõ poteſt
icare niſi mittatur· Dicẽte

Dicabunt niſi mittant᷑.ſ̊ epiſcopi in

pſona apoſtoloꝝ miſſi ſũt ad pꝛedi/
candũ a chꝛiſtoiuxta illund Marci.
vltimo · Euntes in mundũ vniuerſũ

hdicate euangelium omni creaturę
ergo nõ indigẽt mitti a papa ¶ Ter/
tio ſic · AErchidiaconis ⁊ pꝛeſbyteris
conuenit ex officio ipſoꝛum pꝛędica/
re· vt ſcribitur diſ · xxx · c.· Perlectis ·
multo ergo foꝛtius alijs eccleſię pᷣla⸗

tis ſuꝑioꝛibus· ¶ In oppoſitum ar

guit᷑ ſic · VPrędicatio ꝑtinet ad iurii/

Dictionẽ · ̊ oĩs poteſtas iuriſdictio/

nis pᷣlatoꝝ dependet a papa · vtĩ · c·

VDñs dil · xix · et c· ſacroſacta · dil cxij ·

et · xxiiij · · · Loquit᷑ vñs · ergo alij h
lati abſq; auctoꝛitate papę laxare re

tia ſdicationis non valent · e.
ſpondeo dicendũ:ꝙ nullus inferioꝛ

papa poteſt dicare abſq; auctoꝛi/
tate papę · Iſta concluſio ꝓbat᷑. Po
teſtas ꝗ data eſt vni ĩ ſua fõtali ple

nitudine nõ eſt ĩ alijs · niſi deriuata

limitata etiam pꝛo illius volunta/
te ⁊ oꝛdinatione ·ᷣ poteſtas paſcẽdi
doctrina ⁊ Pdicatione chꝛiſtianũ po/
pulũ eſt ſoli Petro data · et ĩ eo ſuis
ſucceſſoꝛibus · cui cura totiꝰ oꝛbis cõ
miſſa ẽ · dicẽte dño · Palce oues me⸗

as · Joh · vlt.. hoc enim teſte Chꝛyſo ·

nulli apoſtoloꝝ dictum eſt niſi Pe,

tro · g& quicũq; habet poteſtatẽ pꝛedi

candi habet auctoꝛitate papę · Se ⸗
cũdo· IR quo quis habet dignitatẽ
epiſcopalẽ ⁊ curã cõmiſſam ab eodẽ
habet ea que ſequũtur dignitatem ·

ßomnes nRlati a ſede apoſtolica aͤe
.

—

inſtituti a papa vocati in ptem ſol/

licitudinis eius:̊ ab eius auctoꝛita/
te habent ꝙ ndicare ⁊ paſce/
re plebem· ¶ &d rõnes in oppoſitũ
Id pᷣmam rndetur negando conſe/
quentiam · Et rõ eſt:quia tunc ſolu
chꝛiſtus regebat apoſtolos nec ali

um habebant ante ſe g quo depen /
cerent· vnde ab ipſo ſolo habebãt

auctoꝛitatẽ · Pꝛelati vero nüc hab

inſtitutum a chꝛiſto ſupꝛa ſe Hetrũ

ſiue ſucceſſoꝛem eius in capnt ⁊ pꝛin/
cipem eoꝝ · a quo pendet immediate
omnis poteſtas eoꝝ · d ſecundã
rñdet᷑ ꝙ licet apoſtoli receperũt au/
ctoꝛitatẽ dicandiimmediate a chꝛi/

ſto ante paſſionẽ ad ſdicandum iu/

eis Matthᷣ. x In viam gentium

ne abieritis · Eütes Rdicate dicẽtes ·

quia appropinquabit regnũ celoꝛũ.
Matth. iiij · et Luce . x.· Poſt reſurre
ctionem cũ miſſi ſunt· cuʒ dictũ ẽ eis
Euntes in mundum vniuerſum · pꝛeę
Dicate euãgeliũ omni creaturę:miſ/
ſio iſta intelligebat᷑ in oꝛd ine tamen
ad Netrũ que paſtoꝛẽ ⁊ caput ac pᷣn
cipẽ tot us eccleſię inſtituerat/⁊ quẽ
vicariũ dimittebat ĩ terris· ⁊ ita nũc
epiſcopi mittütur ⁊ aſſumũtur ĩ par/
tem ſollictudinis ab ipſo Netri ſuc
ceſſoꝛe · ¶ Ad tertiã rndet᷑ ꝙ nec ar/
chidiaconi nec aliqui pꝛeſbyteri ha/
bent pꝛędcandi auctoꝛitatem· nilſi au
ctoꝛtaie papę eis conceſſa·

¶ In dominica

ſexta eſt euangeliũ. Niſi iuſticia ve/

ſtra gbundauerit plus ⁊c· Matth⸗
v. Circa quod poſſunt diſputari ſe/
quẽtes queſtiones· ¶ Prima Dtrũ

neceſſe ſit ad ingreſſum regni celoꝝ ·

Yiuſticia fidelium abundantioꝛ ſit
q; phariſeoꝝ · ¶ Secũdo Htrũ cõ/
ueniẽter cuz dꝛ· Qui dixerit frñi ſuo

.

fatue· reus erit gebenne iis r:
¶Ter/

aſſignentur tres gradus irę

tio Nirũ recõciliatio fratris ſemꝑ ſit

liue ſacrificij.

facienda ante oblationem muneris
Bpꝛimaz

ſic ꝓcedit᷑· Et videt ꝙnõ

cõſecutionẽ ſalutis xternę · p conſe⸗
quens ad ingreſſuʒ regni celoꝝ ſuffi
cit obſeruantia diuinę legis · m il/

lud ſaluatoꝛis ¶ Nathᷣ xix· Si visad

vitam ingredi ſerua mãdata· ̊ vna
⁊eadem videtur eſſe lex quantũ ad

moꝛalia ⁊ antiquoꝝ et nunc fideliũ.

⁊ ꝑ cõſequens eadem iuſticia · cũ iu/

7 . „

ſticia vt ait Nlato·ſit ars ⁊ diſcipli /

na viuendi· g non opoꝛtet ꝙ abun/

Dantioꝛ ſit iuſticig chꝛiſtianoꝝ q; fu

erit phariſeoꝝ ad intrandũ regnum
cdoꝝ·. ¶ Secũdo ſic· Si dicat qiõ
abũdãtioꝛ debet eſſe noſtra iuſticia.
q lex Moyſi nõ cobibebat animũ
ſ manũ tm· Cõtra: Eodem mõ ẽ oꝛ/
Dinare animũ ad virtutẽ vt cohibe/
re a peccato ſed lex moſayca oꝛdina/
bat anumum ad virtutem. vt patet

Veut? vj · Diliges dñm deum tuũ.

cato·¶ Certio arguit᷑ ſic · Jraſci nõ

⁊c· g cohibeat animũ a pecca/

eſt illicitũ · ꝗ nõ videtur ꝙ ꝑ nõ ira/
ſci fratri ſuo ſit iuſticia chꝛiſtianoꝛuʒ

abũdãtioꝛ· cũ nõ videat᷑ aliqd addi
qð ſit maioꝛis ꝑfectionis q; iuſticia
phaniſeoꝝ · conſequẽtia videtur bo/

na ·/ ꝓbatur aſſumptum ¶ Primo ſic ·

Nullus motus naturalis videt᷑ eſſe

culpabilis· iraſci eſt motus natura
lis · vt dicit gloſa in pſenti euãgelio
Siraſci nõ eſt illiatů Gecundo ſic.

Nullꝰ peccat in eo qð vitare nõ ſo/

teſt · H iram homo vitare non poteſt.
vt hẽt᷑ in gloſa ſuꝑ illud xx· Jraſci
mini? nolite ꝑ
wrum. ¶
liuz hſens.

n oppoſitum eſt euange
quo chꝛiſtꝰ inquit · Niſi

iuſticig veſtra ⁊c · ¶ Rñndeo dicẽdũ

ſit neceſſe ad ingreſſuʒ re/
gni celoꝝ e iuſticia fideliũ abũdãti/
oꝛ ſit qᷓ phariſcoꝝ· ¶ Primo ſic Ild

ite geccare . g aſſumptü eſt

Gnen
rt
Ma,
mobt
Korde
Na
Pib
9
ltn
lunetv
dilisge
Ncodes⸗
Lepiüb
ſaluano⸗
boce
tnſoon
lungn
jraſanu
ſtnoſ
ornlvn/
oſtmna
Thtabie
ſſcgrce
blrntaic
torchw
Cmanurn
owwta
NeGand
msrn
Pegeept
baturg
1blc

pe
cepit d
auten
etiumi
nonint
emptio
Dminn
noceng
fecontine
diepli⸗

gnoe⸗

munds

eeqnd
ozre⸗
ichi⸗
moſ l
81pconſe
ggorſih
Dohnd⸗
Giysoaa
tn Syna
unti ac
Aſdci⸗
an
31Wi⸗
migaden
fiarorchi
gdiegn
dicrt i
ſmiſtan
batanini
nnodo⸗
ytcobibe⸗
dorcna,
P t patet
Tumtui.
nüaſcn⸗
än
ugdrökr
ſchaſhanor,
tiidet
oniochilſtan
unen
mchenn
rniswot⸗
motmsnum

auhe.
rtmip⸗
trum

Eimrl

Findii

o neceſſeẽ iuſticia fideliũ ſit abun

Dantioꝛ qᷓ; iuſticia phariſeoꝛũ · ſi in⸗
gredi velint regnum cęloꝛum · Pro
quo ſciendum ꝙ phariſei credebãt
P pꝛecepta decalogi ſola oꝑa exteri/
oꝛa ꝓhiberi:nõ motum animi · quia
vt credebant voluntas mala nõ eſt
peccatum niſi exeat in effectuʒ· vnde
Dicebant de hoc pꝛecepto · Nõ occi/
des ꝙ ꝑ hoc pꝛohibebatur occiden
Di factum ⁊ non occidendi pꝛopoſi/
tum· ⁊ hoc eſt qð dicit ſaluatoꝛ · Iu/
Diſtis quia dictũ eſt antiquis· Nõ
occides · hoc eſt. ſic interpᷣtabant᷑ pꝛe
ceptũ hoc · Sʒ hunc erroꝛeʒ excludit

ſaluatoꝛ dicens: Ego autẽ dico vo.

bis quoniam omnis quiiraſcit᷑ fra⸗
triſuo reus erit indicio · hoc eſt · nõ ſo⸗
lum qui occiderit fratreʒ ſuũ ſed qui
iraſcitur ei reus erit iudicio · in qͥ chꝛi
ſtus ſupaddendo ſuꝑ actum exteri/
oꝛem homicidijlactum interioꝛeʒ ani
mi oſtenditquomodo iuſticia vr̃a
debet abũdare plus q; iuſtida pha/
riſeqꝝ quę ſolum opus exterius pio
hibeat.· ⁊ ideo lex nona dicitur perfe
ctioꝛ q; vetus lexin hocꝙ ⁊ animuʒ
et manum cohibet · ¶ d rõnes in
oxpoſitum Eld pmam reſpondetur
negando conſequentiaʒ Et ratio ẽ ·
qꝛ licet vna lex q̊ ad moꝛalia ſit ve/
tus ⁊ nona quantum ad ſubſtantiã
pꝛeceptoꝝ · aliter tamen interpꝛeta/
batur a pharilſeis · et aliter a chꝛiſto
⁊ ſuſcipienda eſt a fidelibus· NLnde
Tuguſtinus dicit contra Tauſtum
pene omnia quę monuit velſ/
cepit dominꝰ vbi adiũgebat · Ego
gqutem dico vobis:ibi inueniuntur
etiam in illis xeteribus libꝛis · ̊ quia
non intelligebant homicidiuʒ niſi p/
emptionem coꝛpis humaniaperuit

dominus omnem iniquũ motuz ad

nocendum fratri in homicidij gene/
re contineri: ⁊ quantuʒ ad huiuſmo/
Di explicitas manifeſtationes pꝛęce/
pta nouę legis dicuntur maioꝛis ꝑ/

ſti intellecta 1 obſeruata

fectiõis pꝛeceptis veteris legis· Vñ

obſeruantia legis nõ ſufficiebat ad
ſalutem animę in antiquo teſtamen

to niſi lex iuxta interpꝛetationes chꝛi⸗

Ed ſecn/

2*

Dam reſpondetur ꝙ aliud eſt loqui
e inſticia phariſeo ꝝ: ⁊ aliud eſt de

lege veteri · Juſticia enim phariſeo/

rum erat · quia credebant ſoluʒ oꝑpa
exterioꝛa eſſe peccata ⁊ ſola illa pꝛo/

biberi·ſed lex vetus bene pꝛobibeat

cum opere exterioꝛi etiaʒ malam vo
luntatem interioꝛem:ſicut ſupꝛa ar/
gutum eſt · etiã quia intentio legiſla
toꝛs cuiuſlibet legis eſt facere ciues
bonos ⁊ virtuoſos · vt dicit · ij · Ethi

coꝛum ſed nullus poteſt eſſe bonus
virtuoſus niſi oꝑpetur bona ex ani/

mo⁊ ceſiſtata malis· non ſolum ope

re ſed etiam voluntate · ergo lex ve/
tus vtpote diuina et rectius poſita
ꝙᷓ; ſit quęcũ q; lex ciuilis ꝓhibeat nõ
ſolum opus exteri ſed interioꝛa ani/
mi. verum eſt tamen ꝙ non cohibes

at animum ſed manum·. Differt enĩ

pꝛohibitio ⁊ cohibitio· quia pꝛohi/
bitio fit ſolo verbo ⁊ abſch; penę cõ⸗

minatione ˖ Cohibitio eſt que fü per
factum vel per metum expenę cõmi/

natione · Quia autẽ tantum ſe extẽ/

Dit cobibitio ſiue coactio legis quã/

tum ſe extendit inflictio pęnarũ de/
terminatarum per legem· Nulla eni
lex habet virtutem coactiuam · niſi
pꝛopter pęnas quas infligit vel comͤ
minatur ſic lex vetus nõ infligebat
nec cõminabatur niſi pęgnas tempo/
rales infligendas ꝑ homines· et pꝛo

factis exterioꝛibus: quoꝛum homoẽ

cognitoꝛ· de interioꝛnibus anutem nõ

eſt hominis iudicare nec pgnam in/
fligere . Et ſic patz reſpõſio ; quia lex

Vtus licet pꝛohibeat a peccato om/

ni ·tam coꝛdis q; opꝑis exterioꝛis nõ
tamen cohibebatpenam imponen/

oniſi opera exterioꝛa · ¶ Räfäd
reſpondetur negando con kaucti.
5

qmvt dicit Illetander dalis· in ter/
tio· Wliud eſt iraſci fratri·aliud iraſci
peccato · aliud iraſci abſolute · Jraſci
fratri ſemper ꝓcedit ex vitio · ſic enĩ

ira dicitur t dicit Ruguſtinns vl

ciſcendi libido:⁊ſic vt dicit ſanctus
Thomas · Chꝛiſtꝰ loquitur bicĩ enã
gelio de motu ire quo qs appetit ꝓxi

mi occiſioneʒ· aut quamcũq; grauẽ

leſionẽ cui appetitui ſi conſenſus ra⸗
tionis ſuꝑuenit ſine dubio peccatũ
moꝛtale eſt.⁊ ita non eſt licitũ.· Jra/⸗
ſci vero peccato ꝓcedit ex virtute. qꝛ
ex amoꝛe vel celo iuſticię · Jraſci vo
abſolute eſt motus indifferens· ⁊ ali

quando eſt illiatum aliquando nõ.

Nnde Chꝛyſo· Dicit

Qul iraſcitur ſine cauſa reus ẽ. qui

wro cum canſa reus nõ eſt · ſi ira nõ
fuerit· nec doctrina ꝓſicit· nec iudicia
ſtant· nec crimina cõpeſcũtur.

Ad ſecundam

queſtionem ſic pꝛoceditur. Et vide/
tur ꝙ non cõuenient᷑ aſſignent tres
gradus iręcũ dicit᷑· Qui dixerit fra/

triſuo fatne · reus erit gehenneignis

Nam apoſtob' galathos vocat in/
ſenſatos ˖ ad Galath. iij · Et dominꝰ
Zucę·xxiiij. Diſcipulos eũtes ĩ caſtel
lum emaus vocat ſtultos. dicẽs.·D
ſtulti⁊ tardi ad credendum ⁊c·ergo
videtur qꝙ non dicatur bene ꝙ qui
Dixerit fratri ſuo fatue · reus ent ge⸗
benneignis · ¶ In oppoſitum eſt te⸗
xtus hſentis euãgelij · ¶ Keſpõdeo
dicendum · ꝙ triplex gradus irę con
uenienter oꝛdinatus ponitura domi
no in euangelio pſenti · Primꝰ qui/
dem eſt in coꝛde qui notatur.cũ di/

citur · Qni iraſcit᷑ fratri ſuo. Secun

Dus eſt in oꝛe per verbum confuſum

contumelioſumqui notatur cum di
citur · Qni autẽ dixerit fratri ſuo ra/
cha.quod eſt interiectio iraſcentis:
Tertius gradus eſt quando ꝓcedi/
tur ad contumeliam eterminataz ·

qui notatur cum dicitur. Qui dixe⸗
ntfratri ſno fatue reus erit Zc · Vri/
mus gradus eſt minoꝛis culpę c; ſe/
cund. ſecundus qᷓ; tertius ⁊ideo

pꝛimo minoꝛ culpa determinat᷑ cum

Dicitur· Reꝰ eſt concilio· quia minꝰ
eſt ꝙ iudices deberent cõgregari ad
Teterminationem alicuius pene qᷓ;
qꝙiam ſit adiudicatus: quod ponit᷑
in ſecundo · cum dicitur · Reꝰ erit iu
Dicio · hoc eſt minus qᷓ; ꝙ aliqs ſit
iam extremę penę determiatus. q

ponitur in tertio gradu: cum diat ·

Neꝰ erit gehennęignis ¶ Rdratio/
nes in oppoſitum reſpondet᷑ ꝙ ſicut
licitum eſt aliquem verberare · vel ĩ

rebus damnificare cauſa diſciplinę·

ita etiam cauſa diſciplinę poteſt ali/
quis alteri quẽ debet coꝛngere ver⸗
bum aliquod cõnitiolum dicere· et
hoc modo dñs diſcipulos vocauit
ſtultos⁊ apoſtolꝰ galathas inſen/
ſatos · Vnge ſicut dicit tuguſtinꝰ
in libꝛo de ſermone do mini in mon/

te · Raro ⁊ ex neceſſitate magna ob⸗

iurgationes ſunt adhibende.in qui
bus nõ nobis ſ̊ vt domino ſeruiat᷑
inſtemus · Concoꝛdat lexander &

alis in · iij · ad argumentum hdictum

reſpondens: ꝙ vt dicit ITluguſtinꝰ.
Qu dirxerit fatuę duo ſubaudiun/
tur · ſcʒ ⁊ fratri ſuõ ·⁊ ſine cauſaloc ẽ

vnde defenditur ꝙapoſtolus voca

uit galathas ſtultos quos ⁊ fratres

nomingt · non enim hoc fecit ſine cau⸗
ſa. hec ille:.

—

e tertiaʒz que
nem reſpondetur · ꝙᷓ ſemꝑ recon
Gliatio eſt fiẽda ante oblationẽ mu/
neris ſiue ſacrificij· xerum diſtinguẽ

Dum eſt. quia aut frater cui reconcili

andus eſt quis eſt ſſens· aut eſt ab/
ſens. ſi abſens · ſufficit ire ſpiritualit᷑

pedibus mentis. Nnde tuguſtinꝰ

in ſermone domini in monte· Per/

gendum eſt non pedibus coꝛꝑis ſed

ſmnal

uan

atte

nothe
pfton
tonel
Numus
glorqn
Tlort
lracie
woemo
femma
tſhcho
liuffu
cunnonl
lggatan
lndo ⸗
uolin
ſio Ven
Nanict
innta d
duplet
ceſſtut⸗
Hntwca
cotulat

ſinusin
RR
Pinirnan
loſuttbi
Gipecorn

ſumaten
lnumsd
lanoneng

iinann

gtuses eer
Körnine
wddode
Greſcr

riampeon

ſeptimne
Cum mn
Poſüt?

Gn

ud
te. Pri
riceo
mmmatcem
Ddami
Gd
s Pneqh
ao Pone
Besantin
galqo ſt
Hatus,d
un diat⸗

det ſicnt
dergge w
wlläpln
neſpteſtai
vengere n
umn Diccre
los pocnul
bas inſen⸗
mgnaob/
nde,ngui
no ſenuat

Gndccn
honn.
oſubnncdinn
inecuiatwei

poſtohowt

oslfints

vefaetiecd

e

oblginen,

tun dimnge

Cerainuond
noauntic,
tirnn
nmne r
zethiil

hun

motibus animi · vt te humili affectu
ꝓſternas fratri ad quẽ chara cogita-
tione concurris in cõſpectu eius cui
munus oblaturus es · Hoc autẽ di⸗
citur quis facere vt dicit Nicolaus
lyra:quando babet ꝓpoſitum ſa
tiſfaciẽdi loco ⁊ tꝑe competenti . Et
