virtutis cum ſit finis melioꝛ eſt · Clio
modo poteſt conſiderari actus vtui
ſm q̊ͥd cõparatur ad pꝛimũ motinuʒ
q̃d eit amoꝛ charitatis: ex hac par/

te pcipue aliquis actus habet q̃ͥd ad

xerĩectionẽ vite ꝑtineat· quia vt apo
ltolus dicit · Coliij · Charitas ẽ vin/
culum perfectionis: martyriũ autem⸗
inter oẽs virtuoſos act maxime de/
monſtrat ꝑpfectionẽ charitau· q; tan /
to oſtenditur aliquis amare aliquaʒ
rem· qᷓ nto pꝛo ea rem magis amataʒ
contemnit rem magis odioſam eli/
git pati · Manifeſtũ eſt autẽ ꝙ inter
alia bona pſentis vitę maxime amat
homo ipſam vitam ·⁊ ecõtrario ma/
xime odit ipſam moꝛtem ⁊ Pcipue cũ
doloꝛibꝰcoꝛpoꝛaliũ toꝛmentioꝝ· qruʒ
motu etiam bꝛuta aĩialia a maximis
voluptatibꝰ abſtrabent · vt diẽ R»u
guſtinus · li. lxxxiij·ꝗ· Et ex hoc patet
ꝙ martyriũ inter ceteros actus hu/
manos eſt ꝑfectioꝛ ᷣm ſuũ genus q̃ſi
max me charita ſignũ · m illud pꝛę
ſentis euangelij · Naioꝛẽ charitate
nemo habet ⁊c · Beatus auteʒ Har⸗
nabas pꝛo fide Chꝛiſti moꝛtuus eſt·
Erat en vt dicitur t ·x· vir bonꝰ
plenus ſpũſancto ⁊ fide: vnde non
oubiũ quin opus maxime perfectio/
nis fecit moꝛtem ſuſcipiẽdo ꝓ Chꝛi⸗
ſto · l d ratiõeſ in oppoſitũ · E«d pꝛi
mam reſpondet᷑ negando conſequẽ/
tiam · Et ratio eſt · quia nullus ẽ actul
ſub conſilio cadẽs qui in aliquo euẽ/
tu non cadat ſub Pegeekid qſi de ne⸗
ceſſitate ſalntis exiſtens vt ugu/
ſtinus dicit in libꝛo de adulterijs cõ/
iugijs· ideo non eſt contra perfe-
ctionem martyrij · ſiin aliquo caſu ſit
æ neceſſitate ſalutis · Eſt enim ali⸗
quis caſus in quo martyrium pꝛęfer/
re non eſt de neceſſitate ſalutis/puta

quentes quęſtiones

cum ex celo fidei ⁊ charitate frater /

na multotiens leguntur ſancti mar /
tyres ſpõte ſe obtulſſe martyrio · O
autem dicitur.·· Johlij · Nos debe
mus pꝛo fratribꝰ noſtris aĩas pone/
re a ſimilia pꝛecepta ·ſᷣm pꝛępationẽ
animi ſunt intelligenda ecun⸗
Dam reſpondet:negando conſequẽ/

tiaʒ · Et ratio eſt quia martyriũ com/

plectitur id qͥd ſũmũ eẽ poteſt in obe/
Dientia · vt ſcilicet aliquis ſit obed iẽſ

ovſq; ad moꝛtem vnde patet ꝙ mar⸗/

tyriũ ſm ſe eſt pfectius q& obediẽtia

abſolute dicta. cd tertiã reſpon/

Tet· ꝙ illa ratio ꝓcedit de martyrio
ſm ꝓpꝛiam ſpeciem actex qua nõ bʒ

excellentiã inter oẽs actus virtutum

ſicut nec foꝛtitudo eſt excellentioꝛ int᷑
oẽs virtutes.

In feſto beati

Jobannis baptiſte · eſt euangelium.

Eligabeth impletũ eſt tempus Lu/

cępᷣ· Circa quod poſſũt diſputari ſe/
8.‧ Hꝛma⸗Vtrũ
cõuenient᷑ inoſitũ eſt ei nomen Jo/
hannes Becunda · Dtrũ ſit verũ
ꝙ inter natos neli on ſit maioꝛ
Johanne baptiſta · ¶ Certia · NHtrũ
ſit in vtero matris ſanctificatꝰ·

vViget᷑ ꝙ nõ cõuenient᷑im
ſitü ſit Johãni h nomẽ Johãnes
Pꝛimo ſic· In veteni teſtõ inneniñ/

tur alia noĩa impoſita ꝑ ſpm̃ſanctuʒ

loquẽtẽ ꝑ ꝓphas:⁊ nomẽ ãgeli Ma
lachie· iij · Ecce ego mitto ãgelü meũ
q pꝛępabit viꝗ zc · Itẽ nomẽ vocis
clamat⁊c · vt Iſa· xl· Ego voxclamã
tis in deſerto · Itẽ nomẽ luciferi eo
fnit terminꝰ nocij ⁊ initiũ lucis grę·g
cñ parẽtes non ſe cõfoꝛmãt ſcripiure
ſanctę aliud nomẽ ꝓnũcianteſ qᷓᷓ ſpi
nituſſanctꝰ ꝑ ꝓphas impoſuit· viden/

tun erraſſe incouenient᷑ nomen Jo⸗

hbaãnes ĩpoſuiſſe . ¶ Secudo ſic. Aſtnd

ueſtionez. ſic pcedit᷑. Et

nomẽ Johannes gratiã ſignat. vn⸗

e interp̃tatur. ni grã:ſed gra non
eſt facta per eñ· quia non erat ile lux
Joh · p. ᷣ ꝑ Chꝛiſtuʒ qͥ erat lux vera

illuminãs oẽm hominẽ eſt facta.HVLn
de Johãnes enangeliſia ait· Gꝛa et
vita per Jeſum Chꝛiſtum Job. pᷣ̊.
ertio. Johannes nõ fnit gratia· S
nomen hoc non cõuenient᷑ videt᷑ ſi/
bi impoſituʒ quia interpᷣtatio voca/
buli non conſonat rei:antecedẽs pa
tet · qm talia noĩa in abſtracto vt gra
tia· bonitas⁊ ſapientia ⁊ hmõi non
poſſunt dici niſi de eo qui per eſſenti⸗
am eſt lalil. qui ſolns eſt deꝰ. alij vo
qui non per eſſentiã ſed participati-
ue habent tales ꝓpꝛietates non dicũ
tur abſtractiue gratia· bonitaſzc ſed
concretuie gratus bonus ſapiẽs· er/
go videtur ꝙ nõ cõnenient᷑ nomen
Johannes ſit impoſitů Jobãni ba/
ptiſte · In oppoſitũ eſt euangelium
pñs· Reſpondeo dicẽdũ · ꝙ cõue/

nienter nomẽ Johanes impoſitũ eſt

Johanni bapnſte · Pꝛobat᷑. quia H̊
impoſitũ eſt madato angeli Gabꝛie/
lis apparentis Zacharie in templo

7 dicent· Ne timeaſ Zacharia: qm̃

exaudita ẽ oꝛo tua:⁊ vxoꝛ tna Elica/⸗
beth pariet tibi filiũ vocabis nomẽ
eius Johãnes · bi notandũ ꝙ no
mina debent ꝓpꝛietatibꝰ reſpond ere
et hoc patʒ ĩ noĩbꝰ generũ ⁊ ſpẽrũ p/⸗

nt Dĩi. uij metaB Ka tio eni quam
ſignat nomẽ eſt diffinitio ꝗᷓ ðſignat
Apꝛiã rei naturã· noĩa autem ſingla/
ria hiuʒ ſp imponũt᷑ ab aliq̃ ppꝛieta
te eius cui nomen imponitur vel atẽ/

oꝛe · ſicut imponunt᷑ noĩa aliquoꝛuʒ

ſanctoꝛum his qui in eoꝛum feſtis na
ſcuntur. vel a cognatiõe ſicut filio im

Ponitur nomen patris.vel alicuiꝰ de

cogtiõe e.ſicꝓpinqni Johãnis ð
hmo· volebãt eũ nole noĩarepꝛiſſui
Zachariqnõ aũt Johᷣem·qꝛnulluſ
erat i cogtione ſua qͥ vocaret᷑ h̊ noĩe

H G

td
miuna
glan
Gutn
i ſc

(Nber

rum
beat

mun

nient

nes

bute
faune
le⸗
e
vta⸗
coi⸗
lsp
ſtin
te ꝗ
Cbui
toro
ni
Guul
4 .
w
ſſect

ogt
iig⸗

ced
ma
in⸗
ſtte
ne⸗
gu
ſem
nio⸗
ſon

—

g
can

UP

1

SNondi

ninſid

ſhizt
ntone

binv
ngelin
cöe
nbſtiek

t,grh

lGa xN
itengo
lnd⸗n
uEen
Wnone
mdägnon
Pſeſoncgr.

tocicnen

ioNot

menſich

nön

irnd

Udico

miſu
tantfiet

wldr

4

i
ini
Ggulaee
öcie

vt dicitur in hſenti euangelio· No⸗
mina aũt quę unponũtur diumnitus
aliquibus ſemꝑ ſignificant aliquod
gratuitum donũ eius dininitus da

. 8„ .

tũ · ſicut Geñ · txij· dicit· Rbꝛe DPo/
caberis tbꝛaam· quia patrẽ multa
rum gentiñ conſtitui te: quia igitur

beato Johãni dñs collaturus erat

munus gratię multiplex ideo conue
nienter impoſitũ eſt ei nomen Johã
nes. angelo pᷣnũciãte patnſuo· Ha
buit aũt beatꝰ Johannes multiplex

munus gratig· VPrimo in conceptio/
ne· quia in vtero fuit ſanctificatus·
vnde fuit repletus ſpirituſancto ex

vtero matns ſuę · Lucę · p· Secũdo·

quia ſanctus naſcit· Cum quia ſteri

lis parit · Cũ · quia patri loquelã re
ſtituit · Vnde cmbꝛolius · Reſpici/

te Johannẽ quanta vis inſit eiꝰ vo

cabulo· cuius nücupatio reddit mu/

to vocem.patri pietateʒ ·populo ſa/
cerdotem· Drimo enĩ erat tacẽs lin/
gua · ſterilis filio· Puatus officio⸗ vbi
Yohannes naſcitur fit regente pater
ꝓpbeta loquelgvſum recipit/ pꝛolem
affectio eahglaferdo functio re⸗
cognoſcit · Natiuitas enim Johban/

nis multa miraculoꝝ ſublimitate re
fullit · quia nimirũ vt dict Heda. de

cebat vt ule qui inter natos mulierũ
maioꝛ nemo ſurrexitin ipſo moxoꝛ/
tu vᷣtutis iubare clareſceret · NHabu/

it tertio munuſ gratię in cõuerſatio/

ne · cuiꝰ tanta ſanctitas fuit · ꝙ vt in
quit Chꝛyſo· omniũ vitam culpabi⸗
lem faceret apparere: vnde teſtimo/
nio domini inter natos mulierũ nõ
ſurrent maioꝛ Johanne baptiſta .
Matth xi · Quarto habuit munus
grę in cognitione · quoniã nõpheta

pluſqᷓ; ꝓpheta dñi teſtimonio fuit ·

Matth· x · Quinto habnit munus
gręin hᷣdicatioue. Oñ ait· Ego vox
clamãtis in deſerto parate viã Dñni

MWarci p̃· De cuiꝰ pdicatõis fructu
Dici Ahcè P. WMultos filioꝛũ iſrael

rõ eſt ˖ qꝛ YJohãnes interp

. conuertet ad dñm deũ ipſoꝝ.· ⁊ ipſe

.

eecjetr ante illũ in ſpiritu et virtute
elię· vt conuertat coꝛda patrum

in filios. incredulos ad pꝛudentiã
inſtoꝝ. a parare dno plebem pꝑfectã
Sexto habuit munus gfe in officio
rum excellẽtia Fuit eni baptiſta ſal/

uatoꝛis · pꝛeco iudicis · pcurſoꝛ regis
Septimo habuit mun gfe ĩ egreſ/
ſu huius vite · quia egredit᷑ cum glo

noſa palma martyrij · Merito ergo
rõne tantoꝝ muneꝝn gre (ouenien/

tiſſime nominatꝰ ẽ Johͤnes ·
rõnes in oppoſitũ· Id pᷣmaʒ rndet᷑
ꝙ rõ nõ ꝓcedit : qꝛ parẽtes Joban-/
nis pcipiẽte angelo dni impoſuerũt

ſibi p̊ nomẽ Johãnes· nec ẽ mirů ꝙ;

vnus ⁊ idẽ ꝓpter Diuerſas virtutes

—

1 euſtetes recipiat nomia varia
id ſecũdã rñdet᷑ negãdo cõſequẽ

tiã · qe non dicit᷑ Johes q̃ſi ꝑ ipſum

gra facta ſit · E̊ q; ipſe multiplici gr̃a

ꝗ deo donatꝰẽ· d tertiã eodem

modo rñdet᷑ negãdo cõſequẽtiã · Et
5 Johänes tatur dñi
gra · vel in qẽ gra·⁊ ᷣm h̊ vere cõue/

nit ei nomẽ Johes. qꝛ multiplex dei
gẽa ĩ eo fuit · Poteſt etiã ſecũdo di/

ci ꝙ Yohßes dictus ſit gra · eo ꝙ tota

eiꝰ natura abſoꝛta ẽ ĩ graʒ· ſicut ſol

dDĩ lux · Geñ · P. Dixtt ds Fiat lux·Et

ſiẽ hõ carnalis dicit᷑ caro· et ſpuůalis
ſpus Joh · iij · ſic iſte nõ ſolũ gratio⸗
ſus .· p etiã gra noĩat᷑· qꝛ q̃ſi ſupabun
dans naturã totã abſoꝛbuiſſe vide

quęſtionẽ ſic ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ ꝙ nõ
ſit verũ ꝙ inter natos mulieꝝn nõ ſit
maioꝛ Yobe baptiſta · ¶ Primo ſic
Chꝛiſt ẽnat ð mulierẽ · iuxta illud
apli ad Galath · iiij . Natũ ex muli/

ere factũ ſub lege ⁊ ti ẽ maioꝛ Johã

ne baptiſta · Vn Jobes dicit ð eo⸗
Nõ ſum digny coꝛrigiã ſoluere cal/
ciamẽti e· ¶ Secũdo ſic ðpheti⸗

et patriarchis qͥ nati ſunt de mulieri/
bus quibꝰ YJohanes nõ videt᷑ fuiſſe

maioꝛ. NMa ve bꝛag Dicit Ruge.
cęlibatus Johanjs nõ ſfert᷑ cõ/

ingo vlbꝛaę· Certio arguit ð apo/
ſtolis·ꝗ Dicunt᷑ vt dici᷑ ad Roma.
viij·:primitias ſpus habentes· ita
pꝛe oĩbus poſt chꝛiſtũ ⁊ matrẽ eiꝰple
nituq ne ſpnñ̃ſſancti habuiſſe credũ/
tuxr. ¶ In oppoſit eſt verbũ chꝛiſti

Watiken. Rngeo dicendũ . -
rbü chꝛ ieſt veniſſimu 7ld roel

in oppoſitũ· Id bmã rñdet᷑ ꝙ chꝛi /

ſtus ab illavniuerſalitate excluditur
ꝙ nõ de mulere ſ̊ de virgine natus
eſt· vnde ſignant᷑ dicit· Inter natoſ
mulierũ nõ ſurrexit ⁊c. qꝛ mulier cõ/
muniter conuptionẽ ſonat ˖ ſ femi/
na lexi· DHñ ſi alicubi regeriturchꝛi/
ſtus diciꝰ? filiꝰ mulieris· vt in Johã/
ne Mulier ecce filius tuꝰ. Etin apo
ſtolo vbi ſupꝛa: ſexũ noĩat nõ coꝛru/⸗
ptionẽ. ¶zld ſecundaʒ-rũdet᷑ ꝙvt
Dicit Hiero. Cü ſaluatoꝛ noſter di/
cit: ꝙ inter natos mulierũ non ſurre/
xit maioꝛ Johãne baptiſta.nõ eum
ptollit ꝓphetis ⁊ patriarchis ac cete⸗/
ris hoĩbus. BP os Johau ad equit
vñ nõ ſeqᷣt· vt ait:li glij maioꝛes nõ
ſunt · Sipſe maioꝛẽ alijs. Sʒ Chꝛy/
ſo · Dicit · ꝙ maioꝛ eſt alirs licet ap
angelos iſtud argumentũ valet. ne⸗
mo inter angelos maioꝛ g iſte maioꝛ
oĩbus· nõ tn valet int hoies · Et rõ ẽ

gꝛ int hoĩes nõ eſt oꝛdo ſᷣm naturã ß

ſolũ bm graʒ· Inter angelos aũt hm
naturã · Pręterea ſi dicatur.· maioꝛ
oĩbus patribꝰ veteris teſtamẽti· nõ
eſt incõueniẽs · ille emi maioꝛ ⁊ excel/
lẽtioꝛ ẽ q ad maius officiũ aſſumptꝰ
ẽ· IR bꝛaam eni maioꝛ ẽ inter patres
qꝛ gqd ꝓbationẽ fidei eſt aſſumptus.
Moyſes wero qꝛ ad officũ pbetię·
vt habetur Deut?

Mõ ſurrexit

maioꝛ ꝓpheta liſrgel ſicut Moyſes.
Omẽs iſtos Hcurſoꝛ dñi excellit in
multa excellẽtia: q; ad maius offiaũ

eſt aſſumptus. Zncebmo. Eritma

gnns coꝛã dno DNel poteſi ſic diſtin
gni: ꝙ aliqs hoteſt vici maioꝛ vupli
citer. vel qᷓntũ ad meritũ· et ſic multi
atriarche pñt fuiſſe maioꝛes aliqͥ/
Pae noui teſtamẽti · ſic dicit Cugn/⸗

ſtinus · ꝙ cęlibatus Jobanjs nõ pᷣ/

fert᷑ cõiugio Ibꝛaxę· ĩtelligẽdũ eqͥ

agd menitũ · qꝛ vt icit ſanctu Tho⸗
mas in ſecunda ſecudę. Pxyv:et quia

Abꝛaam habuſt animũ ſic diſpoſi/
tũ vt parat eſſet virginitatẽ buare
ſi eſſet tẽpus cõgruũ · ex quo meritũ

coõtinẽtię cõiugalis in ipſo quat᷑ me
rito cõtinentię virginalis in ꝓohan

ne reſpectu pᷣmij ſubſtantialis.nõ re/
ſxectu pᷣmij accidẽtalis: hęc ſanctus
Thomas vbi ſupꝛa:llio modo po/
teſt Dici maioꝛ ſᷣm ſtatu ad ſtatũ.ſic
virgines melioꝛes ſunt cõingatis· S

—

modonõ ſeinꝑ tñ merito.ita ꝙ queè/

libet virgo melioꝛ ſit quolibet coniu/
gato aut cõiugata·ſic YJohãnes om
nibus maio fuit patribꝰ veteris te/
ſtamẽti.
tur ꝙ qlibet aplus ſm ſtatũ fuit ma/
ioꝛ Johãne baptiſta. vt videt᷑ dice/
re Chꝛyſo · ⁊ videt᷑ nobis ꝙꝙ ita ſit di

cendũ pᷣm illud apli qð in arguẽdo

inductũ ẽgd aoma. viij. ꝙ erãt ha
bẽtes pᷣmitias ſpuᷣſſancti · qð ſcʒ ſiẽ
exponit ſanctus Chomas· ſpiritum
ſanctü ? tpe pᷣus ⁊ cęteris abundan/
tius apli habuerũt· exqͥ patet inquit

ſanctus Thomas ꝙ apli ſuntoꝛibus

alijs ſanctis quacuq; progatiua p/
fulgeãt ſiue virginitatis ſiue doctri/

neſiue martyrij pferendi tanq; abi

Dantius ſpirituſanctũ habẽtes. Sʒ

poteſt glics grere: Nüqͥd poteſt qͥs

conari ꝙ habeat equalẽ cbaritateʒ

aplis · Añdit ſanci Chomas. dicen
dñ ꝙ charitas hols nõ ẽ a ſeipſo · DH

gĩa deiꝗᷓ dat vnicuiq; ſm mẽſu⸗
ra onatiois chꝛiſti· vt dꝛ ad Eob
iiij. Onicniq; aũt dat᷑ gra ꝓpoꝛtio/
nata ad id ad qd eligiturſic homini

*„

tertiã dicendũ:vide/

ſc⸗
b
ſe

diſii

nni
ald/

WH

ands,

tii
hoß,/
funre
merm
mene
Poben

döN

lner
iaiͤſi
ti
⸗
tconin;
nes on
tenste⸗
ndo.

Nitin⸗-,

tdice⸗
lt di
ido
aübe

ſle

Vüähhn
bunden

muingeil

tca e
iuß
nizdbi
its G
vtchics
anit⸗
din
ſs
no⸗,
Nnint

Sti4

chꝛiſto data eſt excellentiſſima gra
qꝛ ad ̊ eſt electus vt eius natura in
vnitate pſonę diuinę aſſumeretur/

Et poſt eu habuit maxime plenitunundi

neʒ grg beata Maria ꝗᷓ ad h̊ẽ electa
vt eſſet mater chꝛiſti · Inter cęteros
aũt ad maioꝛẽ dignitateʒ ſunt electi
apli vt ſcʒ ĩmediate ab ipſo chꝛiſto
accipiẽtes alijs tradiderũt ea ꝗᷓ perti
nẽt ad ſalutẽ ·⁊ ſic in eis eccleſia quo
Dãmodo fundaret᷑ ſᷣm illud Rpod/
xxj · Murus habebat fundamenta
xij· et nomĩa aploꝝ in eis erant ſcri /
pta · Et ideo dicit ·· Cor· xij · Veus
poſuit ĩ ecdeſia pꝛimo quidẽ apoſto
los · ⁊ ideo deꝰ eis abũd ãtioꝛẽ gram
pꝛę ceteris tribuit· Hec ſanctꝰ CTho⸗
mas· Et ſic pꝛo nũc ð iſta quęſtione ·

.

Ad tertiaz que

ionẽ ſic ꝓcedit᷑ · Et videt᷑ ꝙ beatus
Johãnes nõ fierit ſanctificatus in
vtero matris · ¶ VPrimo ſic . vt dicit
Aug. in epla ad Pardanũ et Aſi/
Toꝝ· Regeneratio dici nõ põt leũ
ĩquẽ nõ pceſſit generatio ·ᷣ ꝑ graʒ
gratũ facientẽ fit Hõ filius dei ⁊ rege/

nerat ˖ nõ poteſt hõ ſanctificari an/

teqᷓ; naſcat᷑ ex vtero · ⁊ ꝑ cõſequens
Johãnes nõ fuit ſanctificatus i vte
ro ¶ Secũdo ſic Sicut peccatũ actu
ale cõtrahit᷑ ex actu · ita peccatũ oꝛigi
nale cõtrahitur ex oꝛigine·ᷣ peccatũ
actuale non poteſt remitti q;diu hõ
ſtat in actu pꝑeccandi:ꝙ necoꝛigina/
le peccatũ poteſt remittiĩ puero ĩ ma/
terno vtero exiſtẽti qͥ adhnc actuali/
ter eſt in oꝛigine exiſtens · Certio ſic.
Matth · iij · ſupillo ꝓbo Jobis ad
chꝛſtuy. Ego ate debeo bapticari.
Dic glo.ideſta pctõ oꝛiginali niũda
ri:.g& videt᷑ ꝙnõ fuerit ĩvtero ſancti
ficatus¶ In oppoſitü ẽ euã · Lud· ·
vbi dicit᷑ ð Johãne ꝙ ſpũſancto re

plebit᷑ ex vtero matris e P eſpö
eo dicendũ: ꝙ beatus Johãnesſfu

erit in vtero matris ſue lanctificatꝰ·

Patet iſta cõcluſio Adhuc ð nullo
ſancto celebꝛat eccleſia feſtũ natiui/
tatis · ̊ celebꝛat natiuitatẽ Johãnis
ergo tũc naſcens ſanctus erat: ergoiꝛ
vtero ſanctificatus fuit· Circa quaʒ

cõcluſionẽ notandũ.ꝙ ſicut deꝰ nõ
alligauit potentiã ſuã rebus natura
libus vt nõ poſſit ſter eas oꝑpari caI
voluerit qð in miraculoſis actibꝰ fa

cit · ita nõ alligauit virtutẽ ſuã ſaca
mẽtis · vt nõ poſſit ſine ſacramẽtoꝝ
miniſtris aliquẽ ſanctificare et ideo

aliquos ſter legẽ cõmunẽ quaſi mi/

raculoſe in maternis vteris ſanctifi//
caſſe legit᷑·illos ſcipue qui ĩmediati/

us oꝛdinabant᷑ ad eius ſanctiſſimaʒ
conceptionẽ. ⁊ ideo mater ſanctifica

ta credit᷑ Johãnes baptiſta qᷣ ei ĩ

vtero exiſtenti teſtimonium dedit.
Hieremias qͥ ipſiꝰ cõceptionẽ vati/
cinio exp̃ſſe ᷣdixit · Nouũ inqͥt faci/

et dñs ſuꝑ terraʒ: mulier circũdabit
viꝝ Hiere · xxxj · ita tñ i iſtis ſanctti

ficatis m gradꝰ ꝓpinqtatis ad chai

ſtũ ſit grac; ſanctificationis· ¶ Z

rõnes in oppoſitũ vld pᷣmã rñdetur

negãdo cõſequẽtiã· Et rõeſt · qꝛ re⸗
generatio ſpũalis pᷣſupponit genera

tionẽ naturalẽ ſibi coꝛreſpõdentẽ et
io regñatio ſpnał ꝗrit ꝑ miniſteriu,

hoĩim ĩ baptiſmo pᷣſuppõit natiuita/
tẽ ex vtero q̃ hõ in noticiã ⁊ ſocietat
hominũ ꝓdit · Sʒ regeneratio ꝗᷓ fit
ꝓiuinitꝰ hᷣſupponit ð neceſſitate na
tiuitatẽ ĩ vtero qᷓ hõ a deo creatꝰ foꝛ

matus ẽ· ſld ſecũdã rñũdet᷑negan/

do cõſequẽtiã Et rõ ẽ·qꝛ iam foꝛma⸗
to puerperio aĩa rõnali infuſa puer

nõ accipit a matre niſi nutrimentũ·

peccatũ aũt oꝛiginale nõ cõtrahit h
actũ potẽtię nutritiue ̊ gñatiue ·⁊ iõ

nõ ẽ actu ĩ cõtrahẽdo oꝛiginale niſi

ĩipſa infuſione aĩę·⁊ ꝓpt᷑ h̊ nihil pꝛ-o
hibet puenꝝ ĩ ſtatu illo poſt infuſionẽ

a pctõ oꝛiginali mũdari· dter /

tiã rñdet᷑ negãdo cõſequetiã · Etrõ

5. qꝛilla verba diut Johꝛnes no
.

haberet oꝛiginale pccm̃:eo ꝙ fuerat

ĩ vtero mĩr̃is ſanctificatꝰ.ſ̊lloquebat᷑
ĩ ꝑſona generis humani.qꝛ ante ad
nẽtũ chꝛiſti licet aliq eſſent aliqͥ mo/⸗
do mũdati qᷓntü ad infectionẽ pſo/
neꝑ circũciſionẽ vel ſctificationeʒ vt
Joßes ·̊ qntũ ad culpã ⁊ infectionẽ
toti humanę naturę nullꝰ müdatꝰ
erat añ paſſionẽ chꝛiſti · Del alit᷑ di/

QApõt ꝙ b̊ᷣ dirit · Ego a te vebeo ba /

pticari · q ſanctificati in vtero indi/
gẽt baptiſmo chꝛiſti · vt recipiãt cha
racterem qui recipiturin baptiſmo
quo configurentur chꝛiſto ·

In feſto Johãᷓ
I87 pauli ẽ euãgeliũ· Mttẽdite a fer
mẽto ⁊c· Luc xij· Circa qð pnt di⸗

ſputari ſequẽtes queęſtiones· ¶ Vri

mo VBtꝝ hypoeriſis ſit peccatũ moꝛ/
tale Seenkdo Ntrũů timere eos qͥ
occidunt coꝛpus ſit peccatu moꝛtale

A1 primaz

quseſtioneʒ ſic ꝓcedit · Et

videt ꝙ, hyocriſis ſit ſe/
per peccatũ moꝛtale.¶ Primo er euã

gelio pñt · in q ait · Attẽdite a fermẽ
to phariſeoꝝ qð ẽ hypocriſisquod
manifeſte innutt eſſe ꝑęccatũ moꝛta/
le.¶ Secudo ſic· Dic Hiero · Yſa ·
xij glo · ꝙ ĩ cõparatione duoꝝ ma/
lon leutꝰ ẽ apte ccare qᷓ; ſanctitatẽ
ſimlare · ̊ 2 c¶ Certio ſic· dicẽ Greg.·

—

xxxi · moꝛaliũ:q; hypocrite ex malica

peccant · hẽ graulſſimũ · qd ptinet
ad peccatũ ĩ ſpiritũſanctũ.g hypocri
ta ſemp moꝛtalit᷑ eccat· ¶ Quarto
ſic. Nullꝰ meret᷑ irã dei ⁊T excluſionẽ
a viſiõe dei · niſi ꝓpt᷑ peccatũ moꝛtale
BH ꝑ hypocriſim aliqͥs meret᷑ irã dei⸗
hᷣm illud Jobxxxvi· Simulatoꝛes ⁊

collidiꝓpuocãt irã dei:excludit᷑ etiaʒ

bypocrita a viſiõe cxi · m illꝰ Job
riij · Aõ venit ĩ cõſpectu eiꝰ oĩs hy/⸗

chta⸗ Kbypocn ẽſꝑ pctĩ moꝛta/
. ¶In oepolitu⸗ D ypocriſis ẽ mẽ/

daciũ oꝑis cũ ſit ſimulatio qᷓdam·g

nõ om̃e mendaci ẽ pctm̃ moꝛtale·
nec oĩs bytacnſis d eo Dicen
dD ꝓp cõcluſione.ꝙ hypocniſis nõ eſt
ſemꝑ pctm̃ moꝛtale· ̊ qñq; ſic:qñq;
nõ: Pro q̃ͥ notãdũ iuxta ſctin C ho.
ꝙĩi hypocriſi ſũt duo ·ſcʒ defectꝰ' ſan
ctitatj ⁊ ſimulatio illiꝰ.ſi ꝙ̊ hypocrita
Dicat ille cuiꝰ intẽtio ẽ ad virũqʒ.vt

ſcz aliqͥs nõ curet ſanctitatẽ nõ hfe·

ſolü ſanct apparere · ſicẽ conſuenit
accipii ſacra ſcriptura· ſic manifeſtũ
ẽꝙ pcti moꝛtale· nullꝰenĩ pᷣuat᷑ to

talit᷑ ſanctitate niſi ꝑ pctm̃ moꝛtale

ſi aſt dicat᷑ hypocrita ille ꝗͥ intendit
ſimulare ſanctitatẽ a q̃ deficit ꝑ pec/

catũ moꝛtale · tüc ;uis ſitĩ pctõ moꝛ

tali ex qͥ puat᷑ ſanctitate vitę· non tñ
ſemꝑ ipſa ſimulatio ẽ ei peccatũ moꝛ
tale ̊ qñ q; veniale·qð diſcernẽdũ ẽ

ex fine · quia ſi fppugnat charitati dei

el ꝓximi erit pctm moꝛtale· puta ſi

ſimulat ſanctitatẽ vt falſaʒ doctrinã

Diſſeminet · vt erat hy pocniis phan
ſeoꝝ · a q̃ hypocriſi dic dñs eſſe ca/
uẽdũ · vel vt adipiſcat᷑ eccleſiaſticaʒ

Dignitatẽ indignꝰ. aut quęcũq; alia
bona tꝑaliaĩ qbꝰ fineʒ cõſtituit Si
Wro finis intentꝰ nõ repugnatcha/

ritatiẽ petm̃ veniale · puta cũ aliqs ĩ
ipſa fictiõe delectat᷑.ð qͥ phᷣs Diẽ · iiij
eth qꝙ; mag vr vanꝰ q; malꝰ. Eadẽ

eniẽ rõ de mẽdacio ⁊ ſimulatiõe · cõ/
tingit em qñq; ꝙ aliqs ſimulat pfe/
ctionẽ ſanctitatis ꝗᷓ nõ ẽ ð neceſſita/

te ſalui·⁊ tal ſimulatio necſemꝑ eſt

pctm moꝛtale · nec ſemꝑ ẽ cũ ꝑeccato

moꝛtali · Et ſic patʒ ad obiecta
quęſtionẽ ſic pcedit᷑· Et videt ꝙ ti⸗
mere eosq occidit coꝛpꝰnõ ſit pecca

tũ moꝛtale · ¶ Primo ſic.Cimoꝛ nõ ẽ

pctm̃· g ⁊c· cõſequẽtia ẽ bona· ante/
dẽs ꝓ bat᷑ timoꝛ ẽ paſſio ꝗdã.ᷣ paſ/
ſionibꝰ nec laudam̃ nec vitupam̃ vt

Dz · j · Eth· c igit omne peccatum ſit

dant
dicen
ͤeſt
d
fpin
wain
10 bje⸗
üenit
nifeſi
uti
moltl
DKendr
tn
bcönen
nonti
Müme
mitii
undn
Prtatii
ocni
SPbaoan
cez
tlis
S
udn
ällis,
i
PEn
Atörc
ulthe⸗
naetſit
ſnock
ienun
lobiec

er
n
mit
e/
u
y
mſit

F bomi narale vt.

vitupabile· videt ; timoꝛ nõ ſit pec
n lechend lic· Nihil qð natura/

lit᷑ẽ ĩ hoĩe ẽ pctm̃qꝛ pctm̃ ẽ cõtra na

turã: vt Damal · dic in. ij. li·P timere
Eth· hẽtur .
ertio ſic· timoꝛ ẽ i

timoꝛ ñ ẽ pctm̃

iraſcibili ꝗẽ ꝑs ſenſibilitat · ßĩ ſeſibi
litate ẽ tin pctm̃ veniale· g timoꝛnõ

ẽ pctm̃ ¶ Euarto ſic · Peccatũ non
ſolũ retrahit a pfectiõe ſ̊ a cepto⸗
timoꝛ nõ retrahit a ſcepto łᷣ ſolũ a
pfectiõe vt videt᷑ dicẽ glo · Dent?

xx· timoꝛ nõ ẽ pctm̃ moꝛtale· ¶ In
oppoſitũ ẽ euãgeliñ pᷣſens · Nolite ti

mere eos qͥ occidũt coꝛpꝰ. ſi pt ti/
moꝛeʒ moꝛtis hõ declinet a veritate

Scdo ſic · Nro ſolo pctõ moꝛtali de

bet᷑ pena inferni · ̊ pęna inferni de/

betur timidiscmillud boce.
CTimidis ⁊ incredulis et execrat zc·

ps erit in ſtagno igniſ· q; ẽ pena in/⸗
ferni. ꝙ talis timoꝛ ẽ pctm̃ moꝛtale·

Eñndeo dicẽdũ ſub certis cõcdluſio/
nib Mrima ẽ· ꝙ timoꝛ aliqñ ẽ pctm̃

aliqñ nõ· Pro cuiꝰ cõcluſionis noti
cia ẽ notãdũ · ꝙ aliqd dẽ eſſe pctmi

actibꝰ humanis pt inoꝛdinationẽ

nã bonũ humani actꝰ in oꝛdine q̊dã
exiſtit · Eſt H debitus oꝛdo vt appeti
tus regimini rõnis ſubdatur.rõ aũt
Dictat aliqᷓ eſſe fugiẽda ⁊ aliq̃ eſſe ꝓ

ſequẽda · et int᷑ fugiẽda ꝗdã dictat

mag eſſe fugiẽdaq; alia:⁊ ſimilit᷑int᷑

pſequẽda quędã dictat eſſe magis
ꝓſequẽda qᷓ; alia: Et qntũ ẽ bonũ p

giendũ inde ẽ ꝙ rõ dictat ꝗdaʒ bo/
na mag eſſe ꝓſequẽda q; ꝗdã mala
eſſe fugiẽda · qñ g appetit fugit ea ꝗ
rõ dictat eſſe ſuſtinenda ne deficaat

ab alijs ꝗ mag ꝓſequi debet timoꝛ

inoꝛdinat ẽ: habet rõneʒ peccati ·

qñ vero appetitꝰ timendo refugit id

qð ẽ ſm rõnem fugiẽdũ appetitꝰ nõ
eſt ĩoꝛdinat nec pctm̃ Gecũda cõ/
duſio ꝙ timoꝛ talis inoꝛdinat qnq;

moꝛtale ⁊ qñq; veniale pctm̃· Vro

q̃ notãdũ ꝙ qñ inoꝛdinatio timoꝛis

bẽt ¶ d fecũdã rñ

ſtoli Hetn ẽ enãgeli · Di

cöͤſiſtitĩ ſolo appetitu ſenſitiuo non
ſuꝑueniẽte cõſenſu rõnis appetitus
ſic nõ põt eſſe pctm̃ moꝛtale ̊ ſolum

Vniale ·qñ vᷣo inoꝛdinatio timoꝛis

Puenit vſq; ad appetitũ rõnalem qͥ

D volüutas ꝗᷓ ex libero arbitrio refu/

git aliqͥd nõ ᷣm rõneʒ. talis inoꝛdi/

natio timoꝛis qñq; ẽ pctm̃ moꝛtale:
qñq; veniale· ſi eni quis ꝓpt᷑ timoꝛẽ
q̊ refugit ꝑiculũ moꝛtis vel qdcũ
aliud tpale malũ ſic diſpoſitus ẽ vðᷣt

fugiat aliq ð phibitũ vel ſtermittat
gliq ð qð ſit Rceptũ ĩ lege diuina:ta

lis timoꝛ ẽ peccatũ moꝛtale· ⁊ talis ti
moꝛ occidẽtiũ coꝛpa remouet᷑ a ſan/

ctis ĩ euãgelio · cũ dꝛ · Nolite timere

eos qͥ occidũt coꝛpꝰ· ꝓpter nullũ eni

piculũ moꝛtis debẽt htermittere fi/
sẽ chꝛiſti · aut aliqd qð in lege diui/
na pceptũ ẽ· alias inoꝛdinatio timo/

ris erit veniale ¶ .d rões ĩ oppoſitũ

Ad pᷣmã rñdet ꝙtimoꝛ cõmunit᷑ di
ctus pᷣm ſuã rõneʒ ĩpoꝛtat vniũᷣſalit

fugã · vñ qᷓntũ ad h̊ nõ imꝑoꝛtat rõ/

nem mali wel boni. ⁊ ſimilit ẽ ð q̃libʒ

glia paſſione · et ideo phᷣus dicit ꝙ
paſſiões nõ ſũt laudabiles nec vitu
perabiles · ꝙ ſc nec laudant᷑ nec vi⸗
tuꝑant᷑ ꝗ iraſcant᷑ vel timẽt · q circa
H aut oꝛdinate antinoꝛdinate ſe ha⸗
V det᷑ ꝙ mala qui/
bus bõ reſiſtere nõ põt · ⁊ ex quoꝝ ſu

ſiinẽtia nihil bom ꝓpuenit homini rõ

ea ideo timoꝛ tali⸗
um nõ pe Ed tert iã rñdet᷑ ꝙ
nõ ẽ ad ꝓpoſitu:qꝛ rõ illa ꝓcedit ð ti
moꝛe m ꝙ conſiſtit in ſenſibilitate⸗
d quartã rñdet᷑ ꝙ glo: illa loqui
tur de timoꝛe renocãte hoiem ab eo

dictat fugiẽdae

qð nõ ẽ de neceſſitate pcepti ðꝑ/

fectione cõſilij · talis aũt timoꝛ nõ eſt
petm̃ motale. qñq; veniale. qnh
aũt nõ ẽ peccatũ·puta cũ aliquis ba

betrationabilem cauſam timoꝛis

Simoni Petro ⁊c · Johᷣ· vlt· Circa

qð poſſunt diſputaniſequẽtes quę/
ſtiones. ¶ Brima Btru DPetrus a
chꝛiſto cõſtitutus ſit caput eccdeſię.
¶ Secũda DNtrũ Petrus poteſtate

clauiũ potuit peccata remittẽ ¶ Cer

tia Ntrñ Petrꝰ poteſtate clauiũ po
tnit ĩd ulgetiã largiri bitan pgnaꝝ

— K „α
DPrimaz
queſtioneʒ ſic ꝓcedit · Et
et ꝗꝙ Detrꝰ coſtitut
non ſit caput eccleſix · ¶ Hrimo ſic ·
Hoc nõ potuit Petro cõpetẽ gꝛc.·
gſſũptũ pꝛobat᷑ · caput inſluit ſenſũ
7 motũ ĩ mẽbꝛa·ſ̊ influere ſenſum et

motũ qͥ ẽ ꝑ graʒ quã dare nõ potu/

it Petrus nec quiſq; hõ inqᷓntũ hõ·
2c. ¶ S 0 niꝰ coꝛꝑis nõ ẽni
ſivnũ caput ·ſᷣ ch:iſtꝰ ẽ caput eccleſi
ſᷣm ilud ad Ephᷣ· pᷣ. Jpſuʒ cedit ſcy
Dns pater caput ſuꝑ omnẽ ecclelia·
Certio ſic. Capitis nõ videt᷑ eſſe e
agliud caput.k̊ Netri caput erat chꝛi

ſtus ⁊ ommi alioꝝ aploꝛum. g ipſe

etrꝰ nõ fuit caput cõſtitutꝰ a chꝛi/
o⸗ ¶ In oppoſitũ illud Joh.põᷣ.· ꝙꝙ
chꝛiſtus ait Petro. Cu vocabens ce
phas qð ſierpꝛateꝛvut. ccyhali enĩ
gręece caput ſonat latinę. DNatet etiã

expñnti euãgeliæ vbi dẽ· Cu es petrꝰ

⁊ ſuꝑ hãc?æc.· Etiteꝝ · Tibi dabo cla
nes ꝛc· ¶ Rñdeo dicẽdũ:ꝙ chꝛiſtꝰ

Jeſus alcẽſurus ĩ cęlũ ⁊ pſentiã coꝛ/
poꝛalẽ ab ſtracturꝰ a nobᷣ eccdleſiã ſu/
am dilectiſſimã nolẽs ĩ abſentia ſua
Teſolatã ſine gubernatoꝛe reliquere
elegit HPetꝝ apoſtolũ qͥ totius eccle/
e caput et gubernatoꝛ exiſteret ·
Vñn beatus &naclet in. c. ſacroſan/
cta · Di. xxij· Dicit · Int᷑ aplos fuit quę
Dã diſcretio poteſtatis: ⁊ licet omẽs
apli eſſent.· Hetro tñ a dno cõmiſſũ
eſt. ipſi int ſe hapſum voluerũt vt
reliquis oĩbꝰ Deſſet apłis.⁊ cephas
ideſt. caput⁊ pᷣncipiũ teneret apła/
tus. Et Leo papa mone. iij. oꝛdi/
natõe ſux dicit ſic ad ꝓpoſitũ·De to/

—

rem ptãtẽ tribuit · tñ vt vnitate ma/

to mundo Hetrꝰ vnp eligit qͥ ⁊ vni⸗

uerſaꝝ gentiũ vocationi ⁊ oꝛibꝰ apo
ſtolis cuctiſq; eccleſi? pncipibꝰ ppo/
nat. vt q;uis ĩ pplo dei multi ſüt ſa⸗
cerdotes multiq; paſtoꝛes:omẽs tñ
WPpꝛie regat Hetrꝰ.quos pᷣncipaliter
regit cbꝛiſtꝰ. Sic gin vno ſcʒ Petro
chꝛiſtꝰ poſuit totiꝰ eccleſię pᷣncipatũ·
Fecit ãt h̊ chꝛiſtꝰ ꝓpt᷑ q̃tuoꝛ Lrimo
Apt pulcritudinẽ ⁊ ſpecioſitatẽ pnci/
patus eccleſiaſtici:nã int᷑ oẽs ſpecies
Pncipatus· qꝛ Criſioteleſviij. Eth·

iij · Polit · Dicit · Melius eſſe dicit

regnũ vbi ſolꝰ vnus pᷣncipalit᷑ regit
Qulli em dubiü eẽ debʒ · vt arguit
ſanctꝰ Thomas qn regimen eccleſie
ſit optime oꝛdinatũ · vtpote ꝑ eu dil/
poſitũ ꝑ quẽ reges regnãt ⁊ legum
cõditoꝛes iuſta decernũt.optimum
aut regimẽ multitudinis ẽ · ꝙ regat᷑

vnũ· qð patet ex fine reg ꝗẽpax.
Pax eni ⁊ vnitas ſubditoꝝꝑ eſt finis

regetis · vnitatis aũt cauſa cõgruen
tius ẽ vnꝰ qᷓ; plures manifeſtu eſt g
ꝙregimẽ eccleſię ſicẽ diſpoſitum · ꝙ
vnꝰ Pſit oĩbꝰ.hęæcille. Secundo di

co ꝙ iõ chꝛiſtꝰ ĩvno ſcʒ NPetro poſu

it totiꝰ ecclię pncipatũ:ad oſtẽdẽdã
vnitatẽ eccleſię⁊ ſciſmata vitanda.
Vñ Cypꝛianꝰi.cloqͥt᷑ dñsxriiij q.
i · Ego dico tibi ꝙ tu es Hetrus zc.
ſuꝑ vnũ eccleſiã edificauit · et q;uis
aplis oĩbꝰ poſt reſurrectionẽ ſuã pa⸗

nifeſtaret vnitat eiꝰ oꝛiginẽ ab vno

ĩcipiẽte ſuna auctoꝛitate diſpoſuit· Et
ĩglo · Matthᷣ xvi · ſup illð Cibi da

bo caues· diẽ Nabanꝰ Hanc pote

ſtatẽ ſoli Petro cõceſſit.qꝛ opoꝛtuit

eſſe vnũ chꝛiſti vicariũ ad quẽ diuer
ſa membꝛa eccleſię recurrerẽt.ſi foꝛte
int᷑ ſe diſſẽtirẽt· ne ſi diuſa foꝛẽt capi
ta ĩ eccleſia vnitaj vincula rũperen/
tur· Tertio: ꝓpt᷑ vnã fontalitatem
fluẽtis poteſtatisi· vt vnꝰ fõs ⁊ vna
oꝛigo poteſtatis in eccleſia eſſet. Pñ
eccleſia romana omẽs tundauit di/
gnitateſ eccleſig· vtĩ · (· Oẽs ·xxij · diſ.

—

Ern
nh.
vgw
ſat ſa⸗
Misti
Mit
SLen
nopani
Ebna/
lenes
Ethe
ſedii
itſegt
Kugit
deſ

thaänt

egn
Min

Pegt

gipan⸗

Atfns
gen

ſueſt
ſtung
od
wpoſu
ficidi
Uunte⸗
Kſipn
ueng
iab
voe
Ubinr
n ſte
chommt
nidi
iſſer
mnütcg
Non
i
1/

⸗

ita ipſa debuit eſſe fons ⁊oꝛigo toti⸗
us eccleſiaſtice poteſtatis Oñn Cipꝛia

nus ĩ · c· loquit᷑xxiiij · q.i · Nemo fra /

ternitatẽ fallat. nemo fidei veritatẽ
fida Dhuaricatõe coꝛrũpat· qm mul
ti radij ſunt ſed vnũ lumẽ: rami ꝗr

boꝛis multi ſunt ſed robur vnũ radi
ce tenaci fundatũ⁊ quõ ð fõte vno

riui plurumi defluũt· vnitas tñ ſerua
tur in oꝛigine · ſicet vnum caput eſt
7 vna oꝛigo⁊ vna mater copioſe fę/
cũditatis· Et Leo papa de hac fon/
tali oꝛigine ſic in ſermone · iij · oꝛdina/⸗
tionis iu? ait. Omagnũ et mirabile
huic viro düectiſſimi cõſoꝛtium ſueę
potentig tribuit dinina dignatio ·
ſi quid cũ eo cõmune cęteris voluit
eſſe vncipibus nunq; mii ꝑ ipſuʒ de
Dit cqͥd alijs nõ neganit Et iõ ſolꝰ
Petrꝰ vocatꝰ eſt in plenitudineʒ po
teſtatis · vt ĩ · . Dudũ · iij · q· vi · Qð
cognoſcens beatus Cynilus patriar

bꝛa moneamus ĩ capite noſtro apo/
ſtolico thꝛono romanoꝝ põtilice · a
quo noſtrũ eſt quęrere.quid credere
quid tenere· quid fugere debeamus
ipſum venerantes ipſum rogantes
pꝛęoĩbus.qm ipſius ſoliꝰ ẽ repᷣhbẽdẽ
coꝛrigere; Ratuere? diſponere ⁊ li/
gare et ſoluere · loco illius qui ipſum
edificanit · et nulli alij · quod ſuuʒ eſt
plenũ · p ipſi ſoli dedit cui omnes iu/

re diuino caput inclinant· ⁊ pᷣmateſ

mundi tan qᷓ; ipſi Jeſu chꝛiſto obe/

innt · Quarto in vno poſuit eccle/

ſix pncipatũ ſcʒ Petro ꝓpter eccleſię

firmitatẽ ⁊ perpetuitateʒ· Cũ q vbi

nõ eſt gubernatoꝛ coꝛruet populus·
Yroũ · .· Cũ quia omne regnũ in ſe

Diniſum deſolabit᷑· Et ideo chꝛiſtꝰ

ait Petro. Cu es Hetrus ⁊ſuꝑ hãc
petram edificabo eccleſiã meã. poꝛ
te inferi nõ hualebunt aduerſus ea·

Sup quo v̈bo dicit Chꝛyſo. DBide

qualiter reducit chꝛiſtꝰ Netrũ ad ex
cellam de ipſo intelligentiaʒ illa enĩ

ſe ei datun pmittit quę ſunt ꝓpꝛia ſo
lius dei · ſc peccata ſoluere et eccleſiã
immutabile facere inter tot ꝑſecutio
nũ ⁊ tẽptationũ ꝓcellas.¶ Nũc ad
rõnes in oppoſitũ tcd pᷣmã rñdetur
negando aſſumptũad ꝓbationem
rñũdet᷑ ꝙ caput ĩ alia mẽbꝛa duplici⸗

ter influit · Ono modo quodã intrin

ſeco influxu: put mo tus ſiue vis mo
tiua et ſenſitina a capite deriuat᷑ ad
alia mẽbꝛa. IX–lio modo ſm cxteſto/
rem quandã gubernationeʒ · ſcʒ ᷣm
viſum ⁊ alios qͥ in capite radicantur
Dirigitur homo in exterioꝛbꝰ actib?ꝰ

Eſſe caput eccleſię ſm ĩterioꝛẽ influ/

x nõ cõuenit alicui homini niſi chꝛi/
ſto · quia influxus ille gre eſt · qntum
aüt ad extenoꝛẽ gubernationem po/
teſt nomẽ capitis alijs ↄuenire · Vñ
AXmos ·vi · Dicit᷑· Optimates capita
populoꝝ · Et hoc mõ beatus Petrꝰ
caput eccdleſię fuit a chꝛiſto cõſtitutꝰ
cũ ei oues gubernandas cõ menda/
uit · Dicens · Petre paſce oues meas·
Job · xxj· Et ſic ð alijs ſucceſſoꝛibus
Dicendũ eſt · ¶ Adſecundam rñdet᷑
negando aſſumptũ · ſolum em vide
tur verũ in coꝛꝑe naturali ſedĩ coꝛ
poꝛe ꝑ ſimilitudinẽ dicto ſcʒ in aliq̃ᷓ
multitudie oꝛdinata· pñt eſſe plura
capita oꝛdinata tamẽ ⁊ ſubalterna/
ta · ſcʒ vnũ pᷣncipale ⁊ aliud vicẽ ge/
rens illius · ſicĩ eccleſia caput eſt chꝛi
ſtus pᷣncipale ꝓpꝛia auctoꝛitate ⁊ po/

teſtate. papa eni ⁊ alij Rlati tanq; vi

cẽ gerẽteſ ſᷣm illud.ij· Cor·j· Et ego
quod donaui ſi qd donauiꝓpt᷑ vos
in pſona chꝛiſii · Et · ij . Cor · v. Lega

tione fũgimur. tanq; deo exhoꝛtã/

te per nos· ¶ Ad tertiam rñdetur ꝙ
aſſumptũ nõ eſt verũ niſiĩ capite naʒ
turali · Et rõ eſt · qꝛ coꝛpus humanũ
nõ eſt ps alterius · coꝛpus ſimilitu/
Dinarie dictũ ·i· alienata multitudo
oꝛdinata poteſt eſſe ꝑs alterius mul
titudinis· ſicut multitudo domeſtica
eſt pars multitudinis ciuuilis · et en
4 /

paterfamilias qui eſt ps multitudi/
nis domeſtice habet ſupꝑ ſe caput re
ctoꝛem ciuitatis:⁊ ꝑ hunc modũ ni-
hil ꝓhibet chꝛiſtũ eſſe caput Hetri.·

2 Petrũ etiam ſub eo inferioꝛem ·

(Ad ſecundam

quęſtioneʒ ſic ꝓceditur· Et videt᷑

PHetrus poteſtate clauiũ potuit pec/

cai remittere .¶ Primo ſic. ex ſſenti

euangelio · vbi dicit · Cibi dabo cla
nes regni celoꝝ:⁊ quodcũq; ligane/

ris ⁊c · Sup qͥ dicit Chꝛyſo.ꝙ deus

ꝓmittit ſe daturũ HNetro ꝗᷓ ſut ꝓpꝛia

ſolius dei · ſcʒ peccata ſoluere · ¶ S.sꝓ

cundo ex illo Johᷣ· xx·. vbi dicit chꝛi/

ſtus apoſtolis: Quoꝛuʒ remiſeritis

peccata remittũtur eis · g̈ .. (Ter/

tio ſic· In pęnitentia dar᷑ gra ad re,

miſſionẽ pcρ. hmoi diſpenſatoꝛ
ſacramẽti eſt ſacrdos exvi clauiũ FS

cũ gra nõ apponat᷑ peccato ex pie pę
ne ß ex ꝑpte culpęg videt᷑ ꝙ Petrus

et quilibet ſacerdos ad remiſſionem
culpę oꝑet ex vi clauiũ · ¶ In oppo/

ſitũ arguit᷑ſic· Dars poteſtatis ẽ in /

terius baptixare. ⁊ a culpa abſolue/
re ·ß deꝰ nõ debuit poteſtatẽ interiꝰ
bapticãdi alicui cõmunicare nec cõ/
municauit ne ſpe vponeret in hie · S

pari rõne nec poteſiatem abſoluẽdi
ab actuali moꝛtali peccato· ¶ Secã/
do ſic · Nullo modo fit remiſſio cul /

pe niſi ꝑ gr̃am ·᷑̊ gram dareẽ poten
tig infmite · gᷓ poteſtate clauium Pe/
trus nõ remiſit culpã ſiue peccata.

ndeo dicendũ ꝙ Netrus ⁊ qli

bet ſacerdos poteſtate clauium aliq;
modo ſcʒ ſaq amẽtaliter ⁊ miniſteri/
aliter remittit culpã · cõferẽdo ſacra

mentũ penitẽtię · Pro quo notanduꝛ
ſuꝑ h̊ capitulo fuert duo erroꝛes

Vnus ẽ qui tangit᷑ in glo · ꝙ quidã

vſurpauerũt ſibi tantũ ex h̊ ꝙ poſſet

oẽs quos vellẽt abſoluere ⁊introdu
cere iregnü celoꝝ.pᷣ non põt ſtare · qꝛ
ſoliꝰ deiẽ mutare volũtates · Alius

erroꝛ ꝙ ſacerdos nõ abſoluet.ſli/
gatů oſtẽdit eſſe abſolutũ ſiue xenũ/
ciat· Sed h̊ ñ õt ſtare. qꝛ derogat
v'tuti ⁊ digtati ſacramẽtoꝝ nouę le⸗/

gis · quia ſacramenta nonę legis eff=

ciũt quod figurant.h̊ nõ ſacramen/

ta vtenis legis. ⁊ ieo ſi nibil aliud
eſſet pęnitẽtia· nõ eſſet ſacramẽtũ no

neleg· Xlij dicũt ꝙ ĩ peccato ſũt tria
culpa. reatꝰ penę eternę ab his duo
bus abſoluit hõ p ſe ꝑ cõtritionẽ · ſ

qñ hõ ab his abſolut ẽ. remanet ob
ligat' ad pęnã tꝑalẽ·ſᷣ qꝛ hõ nõ ſuffi

cit· ideo Oant᷑ claues qꝛ minuãt ali/
quid dæ iſta pgna ⁊ ligat ad aliquaʒ
pgnã· Iſte modꝰ dicẽdi non placet
etiã nobis · qꝛ pęnitẽtia ẽ ſacramẽtũ
nouę leg qð dat graʒ· ſ̊ gra nõ oꝛ/

Dinat᷑ cõtra penã ̊ ↄtra culpã.Dñ

dicẽdũ ẽ. qꝙ ſiẽ in ſacramẽto baptil/
mi aqua baptiſmatj habet virtuteʒ

ſpũñaleinſtrumẽtalẽ ᷣm qnã mũdat

a culpa · ſm illud Muguſtini· Quę

eſt virtus aque vt coꝛpus tangat et

coꝛ abluat · Sic dico eꝙ ĩ ſacerdote ẽ
quędã vis ſpualis inſtrumentalis a

qua dicunt᷑ miſiri.⁊ ſic miſterialiter

oꝑant᷑ remiſſioneʒ peccati ſicaqua
baptiſmi. Et ita baptiſmꝰ ⁊ ſacramẽ
tij pgnitẽtię cõneniit quodãmodoĩ

effectu · Bĩ H̊ differũt. qꝛ ſacramentũ

penitẽtie eo ꝙ habet act' ſuſcipiẽtis
quaſi materialeſ.nõ põt dari niſi ad

ultis in quibꝰ requirit᷑ paratio ad
