ſuit in delitijſ carnalibꝰ. Et ideo ẽ ꝙ
illud qͥd in euã gelio Ponit eſt veriſſi⸗
mũ ⁊ cõuenientiſſimũ intelligẽdo il/

lud quõ eſt intelligendi · ſcilicʒ quo

ad ſpũalia bona · vt dicit Luguſti/
nus quę pꝛeponderãt oĩ eo terreno
qð dimittemꝰ ſicut centenariꝰnume
rus excedit vnitatẽ · Dicitur g Cen/
tuplũ accipiet ·id eſt· aliqͥd qͥd valet
eentuplũ? multaoplus. ⁊ ponit᷑ finitũ
pꝛo infinito·¶ Il.

rationes in oppo/

ſitum ld pᷣmã de parentibꝰ reſpon

detur ꝙ in iſtis conſideret᷑ naturaliſ
affinitas· heęc non eſt contẽnẽda ſed
benefaciendũ eis ſi indigent · Rliqñ
vo retrahũt a ſeruicio dei · vnde tũc
ſunt ſicut membꝛũ ſcandalicãs:⁊ tũc
abſcindendũ eſt iſtud mẽbꝛu ·⁊ ideo

ncepit hic ralngereſſalch ſecundã
reſpondet᷑idem? Ad tertiam reſpo/
ctur ꝙ nõ ↄtradicit doctrinę Chꝛi/

ſti · imo concoꝛdat ſi intelligat· ſiuat

ictum eſt ·

ſtionem · ſic ꝓceditur · Et videt᷑ ꝙ cõ
uerſio ſancti PHauli non fuerit mira/
cnod Ban ſic · Juſtificatio im/
pij non eſt miraculola·Cum qꝛ non
eſt ſter ſpem ꝓueniẽꝗ · qͥd eſt de ratio
ne miraculi:Cum qꝛ nõ raro accidit
ſed frequent᷑ ⁊ oĩ die · g nec cõuerſio
PHauli · cũ iuſtificatio eiꝰſit eiuſdẽ ra⸗
tionis cũ iuſtificatione alioꝝ impio/
rum ¶ In oppoſitũ eſt qͥd legit᷑ in le/
genda ſanctoꝝ ¶ Andeo dicenduʒ

Pconuerſio Pauli fuit miracnloſa

vnde hac ratiõe potius eius qᷓ; alio/

rum ſanctoꝝ conuſio celebꝛat᷑· On/
te miraculoſa dicit᷑ fuiſſe ratiõe effi/

cientisratiõe diſponẽt·⁊ patientis·
Katiõe efficieni· ſalʒ Chꝛiſti qͥ ipſũ
tam ſubito ĩmutanitmagnũ qmideʒ
mirabile ꝙ in actu peccãdi exiſten/
tem ⁊ in ꝓpoſito ꝓſequẽdi:Nã Rci
ix dicit· Paulus adhuc ſpirãſ mina
rũ ⁊ cedis ⁊c· dignatꝰ ẽ ſubito ĩmu/
tare · Vñ cõtinue ĩmutatꝰ.reſpondit
eo · Quid mevis facẽ· Secudo idẽ
ratione diſponẽt.ſcʒ lucis ꝗ̊ ipſũ ad
cõuerſionẽ diſpoſuit · ð qua dicit᷑q;

ſubito circũfulſit euʒ lux de celo · fnit

quidã lux ſubita vt andacẽ terreret.

fuit imenſa ut ſupbũ ad ima humili/

tatiſ ꝓſterneret · fuit celica vt carnalẽ

eius intelligentiã in cęleſtem ĩmuta/
ret · Tertio fuit miraculoſa ratiõe ip/

ſius Pauli in qͥ facta eſtconeiſio elni
ps5/

ſub to excecatus ? pſtratus eſt mu/
tatus eſt· vt dicit ugaſtinus. Eli/
ſus ſeuiens ⁊ factꝰ eſt credens. Eliſuſ
eſt lupus ⁊ factus ẽ agnꝰ. Eliſus eſt
perſecutoꝛ ⁊ factus eſt hdicatoꝛ. Eli/
ſus eſt filius Eerautisis 7 factꝰ ẽ vas
electionis ¶ vld rationem in oppoſi/
tum reſpondet᷑:negando conſequen
tiam · Et ratio eſt· quia cõuerſio non
tm̃ dDicit iuſtificationẽ · ſed ⁊ includit
eæquibus inductus eſt ad iuſtifica/
tionẽ· ꝗutviſum eſt ſunt miraculoſa

In feſto purifi⸗

cationiseſt euangelt
poꝛe · Poſtq; impleti ſunt dies pur/

gationis Lucę·. ij · Circa quod oſſũt

Diſputari ſequẽtes quęſtiões:. Pꝛi⸗/
ma · Ntrũ cõueniẽter Chꝛiſtꝰ in tem/
plo fuit oblatꝰ¶ Secũda · DNtrũ cõ
nenient᷑ beata Maria mat᷑ dei pur/

ganda ad templum acceſſit ·

7 HIHN.
„ vi etur ꝙ Chꝛiſtꝰ non cõ
nenienter fuerit oblat? in templo.
PHꝛimo ſic. Dicit enĩ Exo. xiij. San/
ctifica mibi oẽ hmogeniti qͥd aperit
vnluã in filijs iſrael · ſed Chꝛiſt? exi/

uit de clauſo vginis vtero·⁊ ita ma/

tris vnluaʒ non aperuit ergo ex hac
lege non debuit in templo offerri ·
Gecundo ſic. Illud qͥd eſt ſemꝑ pꝛ
ſens alicui nõ poteſt ei ſſentari · ſe
Chꝛiſti hũanitas fuit deo maxime p/

ſens · vtpote ei ſemꝑ coniũcta in vmn/
tate pſonęergo nõ opoꝛtuit ꝙ coꝛã
SEe

Dño ſiſteret/ ¶ Certio · Chꝛiſt? eſt ho /
ſtia pᷣncipalis ad quã oẽs hoſtię ve/
teris legiſ referunt᷑ ſicut figura adv
ritateʒ· ſed hoſtięnõ debet eẽ alia ho

ſtia ˖ ergo nõ fuit cõueniẽs ut ꝓ Chꝛi

ſto alia hoſtia offerretur ¶ Quarto
Inkt legales hoſtiaſ cipue fuit agnꝰ
q erat ĩ lege ſacrificiu · vt habet᷑ Nu/

In illo tem /

meri · xxviij · DVñ ⁊ Chꝛiſꝰ dẽ ggnus
obᷣip. Ecce agn dei: mag ergo fu⸗
it cõueniens ꝙ& ꝓ Chꝛiſto offerretur
agnus q;ᷓ par turturũ vel vuo pulli

oabar opoun eſt euange⸗
lium pñs·¶ Reſpondeo dicendũ · ꝙ
Chꝛiſt voluit ſub lege fieri vt eoſ qᷣ
ſub lege erant redimeret ·⁊ vt iuſtifi/
catio legis in ſuis mẽbꝛis ſpũalit᷑ im/
pleret᷑· De ꝓle auteʒ nata duplexpᷣ/

ceptü in lege tradit᷑ · Onũ quidẽ ge/

nerale qᷓntum ad oẽs · vt ſcilicet com

pletis diebꝰ purificatiõis matris of

ferretur ſacrificiuʒ ꝓ filio ſiue p filia ·
vt habet᷑ Leuit xij · Et hoc quidem
ſacririciũ.erat? ad expiationẽ peccati
in quo ꝓles erat concepta ⁊ nata·et

etiam ad cõſecrationẽ qᷓndam ipſiuſ
qꝛ tũc pᷣmo pſſentabat in tẽplo · ⁊ iõ

gliquid offerebat᷑ in holocauſtũ ⁊ ali

quid ꝓ pꝑeccato· IRliud autẽ ſceptũ
erat ſpeciale in lege de pᷣmogenit tã
in hoibꝰ qᷓ; in imment Sibi enĩ dñs
deputauerat oẽ pᷣgenituʒ in iſrael ꝓ
eo ꝙ ad liberationeʒ populi iſrael ꝑ/
cuſſerat pᷣgenita ęgypti ab hoievſqʒ

ad pꝑecus:pꝛimogeniij filioꝝ iſrael re

ſeruat · Et hoc mãdatũ ponit᷑ Exo.
xiij· in quo etiaʒ pᷣfigurabat᷑ Chꝛiſtꝰ
q eſtᷣgenitꝰ in mulij fratribꝰ.vt di/
cit Ahoma.viij · Quia igit᷑ Chꝛiſtuſ
ex muliere natꝰ erat pᷣgenitꝰ ⁊ voluit

fieri ſub lege · H Duo QLucas circa eũ

fuiſſe obſeruata oſtendit ld ratio
nes in oppoſitũ· It&d pᷣmã rñdet᷑ ne/

gando cõſequẽtiã · Et ratio ẽ · qꝛlicet

ex lege nõ teneret· voluit tamẽ ex hu
militate legalia ſeruare. licet nõ tene

retur ſecandaʒ rñũdet:negãdo

cõſequentiã · Et ratio ẽ · qꝛ ſic filiꝰ dei
nõ ꝓpter ſeipſum factꝰ eſt hõ ⁊ circũci
ſus in carneſ̊ ut nos ꝑ gratiam face
ret deos · ⁊ vt ſpũaliter circũcidam̃ ſic
ꝓpter nos ſiſtit᷑ dño vt diſcamꝰ pꝛę

ſentare noſipſos·⁊ hoc poſt circũciſio

nem eius factum eſt ut oſtendat ne/

D

u
vt/

ſahe

legoſ

Kneur
Wyulli
leunge⸗
ndi
nm
1Mnrſr
Ppialrin⸗
dper
iguicige,

a lon N
maisof.

epfllir.

Ncadem

ernn
nmn
ſame
ntepai
Ncuuſütin
nti hahi
nogeni ti
bianidi
nnilaelp
Uiſaclo⸗
wierſq
Ulaelre
t C.
AC
K
GtCn
nrwu
W

HH
mnoigee
utuunih
letröe

gſicn
Cilönann

*

4
4

minẽ niſi circũciſum vitijs Dignũ eẽ
Diuinis conſpectibus · ¶ Ild tertiam
reſpondetur:negando conſequẽtiã·
Et ratio eſt · quia Chꝛiſtuſ apter hoc
ipſum voluit hoſtias legales ꝓ ſe of⸗/
ferri qui erat vera hoſtia · ut figura ve
ritati coniũgeret᷑· ⁊ per veritatẽ figu/
ra atppꝛobaret᷑ · contra alioſ qui dñnʒ
legis negant a Chꝛiſto fuiſſe i euan/⸗
gelio dicatũ · nõ enĩ putandũ eſi vt
Dꝛigenes dicit. ꝙ filiũ ſuũ bonꝰ deꝰ
ſub lege in mici fecerit quã ipſe non
ederat ( Ad q̃rtã reſpondet. negã
do conſequẽtiã · Et ratio ẽ · qꝛ Leui
xij · pꝛecipit vt qui poſſent agnum ꝓ
filio aut filia ſimul ⁊ turturẽ ſiue colũ

bam offerrẽt · q vo nõ ſufficerent ad

offerendũ agnuʒ: duos turtureſaut
Duos colũbę pulloſ offerrẽt · Dñs er/
go qui cũ diues eſſet· ꝓpter nos ege/⸗
nus factus eſt· ut illius inopia diui/
tes eſſemꝰ.ut Dicit᷑:ij: Cor· viij· pꝛo
ſe pauperũ hoſtiam voluit offerri:ſiẽ
⁊in ipſa natiuitate pannis inuoluit
⁊Treclinatur in hᷣſepio: Nihilominꝰ
tamen bmõi anes ſigurę congrnunt
Turtur enĩ quia auis loquax pdica/
tionem ⁊ conteſſionẽ ſidei ſigniſicat.
quia vvo eſt animal caln⸗ ſignificat
caſtitatẽ·.qꝛ vo eſt animal ſolitaninʒ
ſignificat contemplationẽ · Colũba
Vero eſt animal manſuetum ⁊ ſim/
plex. manſuetudinẽ ⁊ ſimplicitatem
ſignificat · Eſt etiam animal gregale
vnde ſigniſicat vitam actinã · ⁊ ideo
hmõi hoſtia ſignificabat pfectioneʒ
Chꝛiſti ⁊ membꝛoꝝ eius· Otrumq;
autem animal ꝓpter conſuetudinem
gemendipᷣſentes ſanctoꝛum gemitꝰ
deſignat · Sed turtur quę eſt ſolita/⸗
ria ſignificat oꝛationum lachꝛymas ·
Columba vo queeſt gregalis ſigni⸗
ficat publicas oꝛoes eccleſię· Otrũq;

autem animal duplicatum offertur

vt ſanctitas ſit non ſolum in anima
ſed etism in coꝛpoꝛe ·

õbus tamen erat obnoxia

ſtionem. ſic pꝛoceditur · Et videt᷑ ꝙ
beata Maria non purganda ad te/

plum acceſſerit:. ¶ Pꝛimo ſic · Purga⸗

tio enĩ non videtur eſſe niſi ab imun
Dicia · ſed in beata virgine nulla fuit

ĩmundicia · vt ex ſupꝛadictiſ patet · S
non debuit ut ꝑpurganda ad templu

accedere. ¶ Becundo ſic · Leuii· xij.
Dicitur · Mulier ſi ſuſcepto ſemie ꝑ

perit maſculum imunda erit ſeptem

diebus · ⁊ ideo ei pꝛipitur ꝙ nõ in/
grediatur ſanctuarii donecimplean
tur dies purgationis eius · ſed beata
virgo pepeni maſculũ ſine virili ſemi

ne ergo non debuit venire ad tem/

plum purgandaCertio ſic · Pur/
gatio ab imundicia nõ fit niſi ꝑ gra⸗
tiamſed ſacramẽta veteris legis gra
tiam non conferebant·ſed ipſa pꝛiuſ
ſecum gratię actoꝛem habebat· non

ergo conueniens fuit vt beata virgo

—

ad templum purgãda veniret ·
oppoſitum eſt euageliuʒz Pſens ·

ſpondeo dicendum qconnenienter

beata Maria venit purganda in tẽ/
plum poſt partũ filij ſui · Oatet con⸗/
clulio· quia ſic plenitudo gręa Chꝛi⸗
ſio deriuatur in matreʒ· ita cecuit vt
mater humilitati filij confoꝛmaretur
Humilibꝰ eni deus Dat gratiaʒ· vt
Dicitur Jaco. iij · Sicut g Chꝛiſtus
licet leginõ eſſet obnoxiuſ:voluit ta/
men circumciſionẽ ⁊ alia legis onera
ſubire ad demonſtrandũ humilitad
exemplum⁊ ut aꝑppꝛobaret legem et
vt occaſionem iudęis tolleret ꝓpter
eaſdem rationes: voluit ⁊ matreʒ ſu/
am implere legis obſeruantias:qui

ratio

nes in oppoſitum · Id pꝛimam reſcõꝰ

xetur·negando conſequentiam · Et

ratio eſt · quia q;uis beata virgo nul

lam haberet ĩmundiciam · voluit tñ

purgationis obſeruãtiã implẽ nõ ꝓ/
pter indigentiam ſed pꝛopter legis

ui/

—

—
„*

pꝛęceptũ ·et ideo ſignat᷑ euangeliſta

Dicit ꝙ completi ſunt dieſ purgatio

nis eius bm legẽ . Jpſa eni bm ſe pur/
gat ionẽ non indigebat. ¶ bur,
Dam reſpondetnegando conſequẽ/

tiam . Et ratio eſt · quia licet beata vir
oñ obligaret᷑ ad aliud ſᷣceptũ:vo/
“ tamen voluit illud obſerua

re rationibꝰ dictis ¶ Sld tertiam re/

„

N,.
* .

„
at eſt iniuſtum· ꝑ conſequens illid/

ſpondet᷑:negando conſequẽtiaʒ· Et
ratio eſt·quia iſta purgatio legał nõ
erat ab aliqua ĩmundicia culpę vᷣ q̃/
Dam ĩmundicia irregularitatᷣ cuiui/

Agathe· eſt euangeli · Simile eſt re
gnüu celoꝝ ⁊c Matth.· xiij· Circa qð
poteſt diſputan ſe equẽs queſtio .

tha pꝛo emẽda margan/
ta ccleſtis gloꝛię pꝛudent
egit dando oia quę habuit· Etvide
tur ꝙ non· Peata gata videt in h
cõmiſiſſe ſymoniã· ergo ĩpꝛundẽt egit

4
„

conſequẽtia eſt bona: antecedẽs pꝛo

datur· Symonig eſt volütas emẽdi
vl vendendi aliqͥd ſpũale vel ſpũa/
liãnexũ · ſed nihil mag ſpirituale ẽ q;ᷓ
margarita cęleſtis gloꝛig ergo c.
Secudo Sic vndere cariuſrem qᷓ;
aleat ita emere rem vilius q; vale/

tum quia tollit᷑ iuſticię qualitas·ſed
oĩa quę beata gatha offerre potu⸗

it non valent ita multũ q; margarita

celeſtis. quia vt ait Toſtolus Abo/

nes huius tempoꝛiſ.nec aliqua dona
noſtra vel opera ad futuram gloꝛiaʒ
gquereuelabit. ergo impꝛudẽt egit ·
In oppoſitũ eſt euangeliũ · in q̊ͥ com/
mendaturita faciens· ¶ Reſpondeo
Dicendũ · beata Ilgatha pꝛudẽtiſ⸗
ſime egit dando oĩa quę ha buit pꝛo

comemplatioe celeſtis margaritęcõ

Crũ giga/

ſiderata magnitudine p̃cij reiquam
emit quę incompbenlibiliſ eſt. Hicit
eni Macrobiꝰ in vng epiſtola · Pꝛu
entia eſt mũdũ iſtum ⁊ oꝛa quęĩ eo
ſunt diuinoꝝ contemplatione deſpi
cere· ⁊ oẽm animi cogitationẽ in ſolã
Diuinam dirigere Et Bernardꝰ in
vna epiſtola ad Rhomanũ In hac
vita q;diu durat compara tibi illaʒ
quęſemper durat.dum viuis in car/
ne moꝛere mũdo vt poſt moꝛtem car
nis viuere incipias. QNam vt ait τ
guſtinꝰ libꝛo de libero arbitrio·:Tã/
ta eſt pulcritudo:tanta eſt iocũditas
lucis eterne · hec eſt incõmutabil ve/

ritaſatq; ſapientia· vt etiam ſi nõ li /
ceret in ea amp lius manere q; vniuſ

diei hoꝛa · pꝛopter hãc ſolã innuera/⸗
biles anni huius vite pleni delitijs
circũfluentia temppꝛaliũ bonoꝛum
recte meritoq; contemnerent
rationes in oppoſitumEd pꝛimam
reſpondet᷑ negando antecedensad
ꝓbationem reſpondetur ꝙ margari
ta celeſtis ſine regnũ cęloꝛum dicitur

emi Dum quis dat id quod hʒ ꝓpter

deum large ſumpto noĩe emptionis
ſm quod accipitur ꝓ merito qð ta⸗/
mẽ non pertingit ad perfectam ratio
nem emptiõis · Tũ qꝛ ſicut dictuʒ eſt
non ſunt cõdignępaſſiões huiꝰ tem
poꝛis nec aliqᷓ nr̃a bona vel opera ad
futurã gloꝛia quę reuelabit᷑ in nobis
vt viad Rhoma. viij . Cuʒ q me /
ritũ nõ ſiſtit pᷣncipalit᷑in exterioꝛi bo/

no vel actu vel paſſiõe ſ̊ in interioꝛi
affectu. ideo nõ eſt hic ſymonia.
Gtadleruda patʒ rnſio ex dicij.qꝛ hic

non eſt ꝓpꝛia ratio emptiõis vbi de/
beat bᷣuari eq̃litas Altige Pꝛeterea
ratio nõ ꝓceditqñ Dat licʒ non eq/
ualens qntũ petit is qͥ wedit᷑. Chꝛiſtꝰ
añt hñs hãc margaritã celeſtẽ cũ ſit
piꝰnõ petita novᷣ miſi qᷓntũ ſoluẽ wof

ſumꝰ. Vñ Tugr ip ſona vei loquẽs
git · Penale habeo qdẽ regnũ celoꝝ

quo emitur paupꝑtate regnũ· doloꝛe

4

ſan
1
me
guen
Confe
flil

eep

ſtnse
fente
Ler
de
i

Nigun
lhe
queieo
eſi
Minſoli
Wci

der
nutbielg
insinn.
ten n

icitis
ndv

mRNö
Nach
Wunnedeen

nii
itprom

We

Cpnnan
agense

naſgen

ndictn
bʒpter
vphons
Naöt⸗
nnto⸗
danck
dö

Norne

birinnobe

Lhen

Ctenoät
nütnt
ſononu

i

se rk

Pen
1

ℳ

gandi.lalboꝛe reqeſ.ignominia glo

ria· moꝛte vita· Cu gᷓ beata cgatha
ita negociata ſit vt dederit ola ſua
deo ſcʒ facultates ſuas pauꝑibꝰ ꝓpt
Chꝛiſtum diſtribnẽdo · coꝛpus autẽ
ſuũ letanter ꝓpter fidem Chꝛiſti toꝛ/
meniis exhibendo vſq; ad moꝛtẽet
ideo iuſte meruit margaritaʒ ceęleſtis
gloꝛig · De eiꝰ gloꝛioſo martyrio. di⸗
citur licĩ eius biſtoꝛia· Il gatha lętiſ/

ſune gloꝛant ibat ad carcerẽ · et q̃ſi
ad epulas inuitata:agonem ſuñ do⸗/
mino pcibus coemencabet Is Dice

bat Quintiano Niſi diliget pfecer

coꝛpus meum a carnificibꝰ attracta/
ri non poteſt anima mea ĩ paradiũi
cum palma intrare martyrq·

In cathedra

ſancti Netri: eſt euangelium · Benit
Jeſus in partes cęſarię ⁊c Matth·
xvi · Circa quod poſſunt viſputari ſe/
quentes queſtiones ¶ PHaima· Vtꝝ
confeſſio illa Petri de Chꝛiſto · Cu
es filius deiviui:pꝛimo audita ſit ab
oꝛe enBechnaa⸗Otrum Chꝛi
ſtus confeſſionẽ illam Petri conue
nienter remuneranit dicẽdo· Tues
PHetrus ⁊c · ¶ Certia · Ptrum ſedes
Setri poſſet de rhoma tranffern ad
aliam ꝓuinciam . ⸗
B pꝛimgaz
auzllionezel ꝓcedit᷑ · Et
Vvigdetur ꝙ illa confeſſio q̃

Petrus confeſſus eſt Chꝛiſtum filin
dei viui fuerit pᷣmitꝰ gqudita ab alijs

̃ ab oꝛe Petri imo patet Jo/
hãnis · p · vbi Nathanael inqͥt Chꝛi
ſto · Kabitu es filꝰ dei · tu rex iſrael ·
ergo Hetrus nõ fuit pᷣmꝰ ꝗ ꝓfiteret᷑
Chꝛiſiũ filiũ de ¶ Secũdo · Matthᷣ
viij · legit ˖ qꝙ demõeſ exeũteſ ð hoĩbꝰ
Dixerũt Chꝛiſto · Quid nobᷣ ⁊ ?᷑ geſu
fili dei ¶ Tertio arguit᷑ ſic. Si Diſci⸗
puliañ ñ habebãt ſidẽ ꝙ Chꝛiſteẽt
filius dei naturalis · cñ H̊ fuiſſet neceſ/

ſariũ credẽ qͥmodo mittebat eos ad

hdicandũ:ſed hoc non videt᷑ dicen/
Dum. ergo ante ꝓfeſſionẽ Hetri iaʒ
credebãt diſcipuli Chꝛiſtũ filiuʒ dei
naturalem.(n oppoſituʒ arguit ex
Dſenti euangelio: in quo beatꝰ dicit
Petrus ex tali confeſſione facta· de

qua non diceretur beatꝰ ſi pᷣmitꝰ ab

alijs fuiſſet audita:taliſ eni confeſſio
erat beatitudine digna. Meſpõdeo
Dicendũ iuxta Chꝛyſoſtomũ ⁊ Oꝛie
enem · qui vnifoꝛmit᷑ vident᷑loqͥ in
ac quęſtione. ꝙ iſta cõfeſſio ðᷣ Chꝛi
ſto ꝙ eſſet filius dei naturalis· fuit a
PHetro pᷣmitus audita·⁊ ideo dicit᷑
ei Beat es. qꝛ ſcilicet cõfeſſio vere fi
dei ducit ad beatitudinẽ æld ratio/
nes in oppoſuũ: Icd pᷣma dicendum

ꝙ; Qathanael nõ habuit cognitio/

nem de diuinitate Chuſti· nec cõfel⸗
ſus eſt in illis verbis Chꝛiſtũ eſſe fili/
um dei naturalem ſed adoptiuum
Vnde Chꝛyſoſtomꝰ reſpondens ad
quęſtionẽ ait· Nathanael eniʒ non
fuit beatificatꝰ a Chꝛiſto ſicut NPetrꝰ
cum eadem verba habuerit que Pe
trꝰ.dic enĩ ſic· vt deducit ſãctꝰ C ho
mas luꝑ Johãnẽ · quia licet eadem
verba ⁊ Nathanael ⁊ Petrꝰ ꝓtule/
rint· non tamẽ fuit vna intentio vtri/
uſq;: Netrus quidẽ cõfeſſuſ eſt Chꝛi
ſtum eſſe filium dei verum ⁊ natura/⸗/
lem · vt ſcilicet ſic eſſet homo ꝙ tamen
eſſet verus deus · Hic autem ſcilicet
Nathanael confeſſus eſt eum eſſe fi
lium dei per adoptionẽ·ſm illud· p̈ͤ
Ego dixi dij eſt ⁊ filij ⁊c· Et boc pa
tet per verba ſequẽtia · quia ſi intelle/
xiſſet eum eſſe filiũ ꝑer naturã·nõ di ·
xiſſet · Tu es rex iſrael ſoluʒ ſed totiꝰ
mũdi · Hoc etiã patetqꝛad fidẽ Pe
tri Chꝛiſtus nihil addit q̃ſi pfectã exi
ſtentẽ · ̊ eccleſiã dixit ſe in cõfeſſione
illiꝰ fabꝛicaturũ eſſe · H̊ Nathanaelẽ
q̃ſi ĩ maioꝛi parte ſui ↄfſſiõis defici⸗
entẽ eleuat ad maioꝛa.· Oñ dic Ma
ioꝛa videbis: Ad ſecudã rñdet᷑ ut

Dicit Nicolaꝰ de lyra eüli vemões
magis ex cõiectura q; ex certitudine
Dixerũt · quia dęmon ille qui tempta
uit Chꝛiſtũ in veſerto erat acutioꝛis
ingenij·⁊ tamen nõ potuit ſcire ꝑ cer
titudinẽ vtrũ Yeſus eſſet ille qui erat
ꝓmiſſus ad ſalutẽ mudi ⁊ deiectionẽ
Diaboli · ¶ ANd tertiaʒ reſpondet᷑ a
Pncipio non pᷣdicabant eũ eſſe Chꝛi
ſtum ſed pęnitentiã ſdicabant· Itẽ
Coteſt eſſe ; ſdicabat Chꝛiſtum ſed
hon eſſe filii dei:quia tunc pfectam
Te hoc noticiã non habebãtcũ non/
Dum eſſent capaces etiam recipe do
ctrinã reuelandã a patre cęleſti vſq;
ad tempus illud quo Petro reuela/⸗
ta eſt· nec eni poſtea ante reſurrectio/
nem diſcipul ſdicauerũt populo ꝙ
Chꝛiſtꝰ eſſet filiuſ vei · Oñ h̊ Matthᷣ
xvi Mandauit Chꝛiſtꝰ eis ꝙ nemi/
ni dicerẽt ꝙ ipſe eſſet Chꝛiſtꝰ ne vul/
gares hoies qui viderẽt eũ pati tam
ignominioſe ſcandaligarent᷑ de eoꝛũ
Rdicatione · vt dicit Nicolaus ð ly/
ra· ̊ poſtqꝙᷓ; reſurrexit a moꝛtuis ha/
bita perfecta victoꝛia moꝛtis voluit
ublice pꝛedicani.·

d ſecudã que
ſtionẽ · ſic ꝓcedit᷑. Etvidet᷑ ꝙ Chꝛiſtꝰ
non cõnenient confeſſionẽ Petri re/

munerauerit vicẽs · Cu es Petrus
⁊ſupᷣ ⁊c· Et t᷑ dabo claues ⁊ꝛc ¶ Pꝛ⸗
mo ſic· Nemo remunerat᷑ cõuenien

in rebus quę ſibinõ cõueniũt · ſed eẽ

fu ndamentũ eccleſię nõ cõuenit hoĩ

puro ſed ſoli Chꝛiſto · Onde apoſto/
lus.j·Coniij · Fundamentum aliud

nemo poteſt wonere ter id q̊d ſiè/

tü eſt qd eſt Chꝛiſt· ergo ⁊c· ¶ Gecũ

do ſic · Clauis ẽ ad apenẽdũ vel clau/

dendum ſed hoc eſt ſoliuſ Chꝛiſtii qͥ
gogperit nemo claudit⁊ claudit ⁊ ne
mo aperit · «αà0iij; ergo Petr'non
ſuſcepit a Chꝛiſto claues clandẽdiet
aperiendi · CTertio ſic · Neccatũ non
remittitur niſi ꝑ ſpm̃ſanctũ· ſed non

eſt cõmiſſum NHetro. quia boc nonẽ

alicuius hoiſ. ergo nec ei fnit poteſta
cõmiſſa remittendipeccata op
poſitũ eſt euangeliũ pnñs in quo onſ

git Petro; Beatus es Simon bar/⸗
liona/quia caro ⁊ ſanguis:.id eſt.nõ
homo moꝛtalis reuelauit tibi:ſed ⁊c
⁊ ego dico ⁊c · qꝛ tu es ⁊c · Qdð ver/⸗
bum deſcribens Chaiſoſtomꝰ dicit;

Pigde qualiter Chꝛiſtꝰ reducit PHe/

trum ad excelſam ⁊æ ipſo intelligen/
tiam · Illa eni ſe ei daturu ꝓmittit ꝗᷓ

ſunt ꝓpꝛia ſolius dei · ſcilicet peccata

ſoluere ˖ eccleſiam imutabile facere
inter tot ꝑſecutiões ⁊ temptationuʒ
ꝓcellas · Vnde ei plenaria poteſtas
data eſt ſuper totam eccleſiam · cuiuſ
fundamentũ conſtituit a Chꝛiſto pꝰ
ipſum · Qð colligit᷑ ex quattuoꝛ.ſci-
licet ex ſingulari cõmiſſione · quia cõ/
milſit ei Onſ tria ſingulariter· Nꝛimo
qutoꝛitatem claniũ regni c-loꝛum.vt
in euangelio ſenti · Secũdo paſtu/
ram ouiũ Joh· vlt. Paſce oues me/
as · Tertio conſolationem alioꝛum
Auceęxxij· Cu aliqn conuerſus con/
firma fratres tuoſ.· Secũdo patet ex
ſingulari appellatione . ⁊ hoc tnplicit

Pꝛimo appellat ipſu caput Cn vo/

caberis cephas· id eſt caput· Cepha
lin en grece · idem eſt qͥd caput lati/
ne · Secũdo quia appellauit ipſuʒ ec

cdleſię fundamentũ· vt in pᷣſenti euan

gelio · Super hanc petraʒ edificalo
eceleſiam meã .· Qd verbũ tractans
Tuguſtinus in quodã ſermone qui

legitur hodie· DPetrũ itaq; fundamẽ

tum eccleſię noianit ideo d igne h̊

fundamentũ eccleſia colit. ſuꝑ quod

eccleſiaſtici edificij altitudo cõſurgit

Tertio · quia appellauit euʒ beatum
vt in euãgelio pñti·Gtus es Simõ
bariona · id ẽ filiꝰ Johãnisqꝛ caro

ſanguis non reuelauit tibi· Tertio
patet ex ſingulari reſponſione · Pe/

trus cõueniet᷑ ſp reſpondebat pꝛimi/
tuſint᷑ aplos · Et h triplict. Hrimoĩ

ſeico
ne
reta dl
uunh
joibus
iGec
fun R
tefrate
Quot
1dini
numlp
zosul
Lave
Cte
gocch
ore
Ote
ſonum
1did
ſe
gliſse
Pem
hinc
ſtunl
Gi
gathee
wpſti⸗
nocob
Nemen
leſe
fücan
woc
Tan
ſtolo
cth
dur
nd
1 b
rat
eni
vij.
petn
tum
lrali
gnipt
Dap

Idenen

teſe

co df
nſcli
4. 6 W/
ſodi⸗

ſcet DoH

nomntg
rerat,
blefacee
Wradon,
ra peſn
Uchanai
tachiſp
ne uadi
onn
icopaſt
kopesmne,
maliommn
ruscon/

lopetettr

Nmplat
Cvo /
e
eennan
bünn,

taztm
tun;,
Peno

fidei concluſione·Oñ Mitthᷣ· xvi ·
in hᷣſenti euãgelio; euʒ Chꝛiſtꝰ quęre
ret a diſcipuł. Quẽ dicũut hoĩes eſſe
filium hoĩs · Keſpondit VPetrus ꝓ ſe
⁊oĩbus · Cu es Chꝛiſtus filiꝰ dei vi/
ui · Secundo in dimiſſione peccato/
rum Matth · xviij · Si peccauerit in

te frater tuus ⁊c· Et reſpondit Petrꝰ

Quotiens peccauerit in me frat᷑ meꝰ
Dimittã ei ⁊c · Certio in diſcipulo/
rum ſeꝑatione Johᷣ· vi · Nunquid ⁊
vos vultis abire · Keſpõdit ei Petrꝰ
Ad quem ibimus verba vite habel.
Cuarto patet etiã plenitudo ptãtiſ
cõceſſa fuerit Netro exſingulariſi/
gnon oſtenſiõe · qꝛ; multa ſigna oltẽ/
Dit ei vñs ꝙ ipſe eſſet caput apoſto/
loꝛum· Nꝛimo in ꝑedum ablutione
qꝛ Dic Rtuguſtinꝰ· Ante quẽnõ pꝛę
ceſſit aliꝰ. Scdoĩ mariſ piſcatiõe.qꝛ

alijs apoſtoliſ dixit Aaxate retiaſed

Petro dixit· Duc in altũ · tancqᷓ ca/
piti · Tertio ſingulari oꝛatione · quia
ſxecialiter rogauit p ſide Netri Lu/
cę xxij · Ego pꝛo te roganivt nõ defi
ciat fides tua:· ¶ IAd rationes in op/
poſitũ &τd pᷣmã reſpondet᷑ꝙ aliquo
modo bene cõuenit NHetro eſſe fun/
Damentã eccleſię· Nam non ſolum
ipſe · ſed etiam alij apoſtoli dicuntur

ſndamẽta·ſm illud IRcpoq xxi · Mu/
rus ciuitatis habes fundamẽta duo
ecim·⁊ in ipſiſ duodecim noĩia ao

ſtoloꝝ · Pꝛo quo notandũ iuxta ſan
ctum Chomam ſuper eodem loco· ꝙ;
Duplex eſt fundamẽtũ · Onũ quideʒ
qð per ſe habet ſoliditatẽſicut rupes
aliqua ſupꝛa quã ędificiũ conſtituit᷑ ·
huic fundamẽto Chꝛiſtus compa/
ratur· et loquit᷑ apoſtolus bic. Ipſe

en eſt petra · De qua dicit᷑ Matthᷣ.·

vij· Fundata eni erat ſupꝛa firmam
petram · Xliud autem eſt fundamen
tum q̃d habet ſoliditatẽ nõ etx ſe ſed
ex alio ſolido ſubiecto.ſicut lapides
qui pᷣmo ſuperponũt᷑ ꝑetrę·⁊ hoc mo

do apo ſtoli dicuntur eſſe fundamẽé

tum eccleſię·quia ipſi pꝛimo ſuꝑędiſi
cati ſunt Chꝛiſto per fidem ⁊ chari
tatẽ · Vnde dicitur ad Ephᷣ·ij · Su/
perędificati ſuper fundamentũ ap⸗/
ſtoloꝛũ ⁊ ꝓphetarũ ꝛc· Inter apoſto/
los vo ſingularius NPetrus· Cu qꝛ
ipſe pᷣmus fuit cõfeſſoꝛ hmõi fidei ſu
pꝛa quam eccleſia fundata eſt · Cuʒ
ſecundo:quia qᷓntum ad poteſtatem
iuriſdictiõis eccieſię pꝛout ſtructura
eccleſig ſurgit ſcdðᷣm diuerſos graduſ
ipſius poteſtatis. ſic Hetrus eſt iſteꝰ
ſuper quem ipſe Chaſtus poſt ſe fun

daquit eccleſiam Oando ſibi daues

eccleſię: faciens eum ſolum generalẽ
vicarium ſuper totam eccleliam ⁊ ſu
per oẽs cccleliaſticos gradus in eccle
ſia contentos:et ſic eccleſia non ẽ fun
Data ſuper alios apoſtoloſ:quia to⸗/
ta poteſtaſ ecdleſię fuit Petro collata
Nec habet eccleſia aliquã poteſtatt
iuriſdictionis niſi quã Chꝛiſtus Pe/
tro conceſſit: ld ſecundam reſpon/
Tetur ·: ꝙ licet loliꝰ dei ſit pꝛopꝛia au/
toꝛitate abſoluere · fuit tamen Petri
eoꝛum quibus cuʒ eo daues cedit
ſicut minitroꝝ ⁊ diſpenſatoꝝ mini/
ſterioꝝ dei · Et ad autontatẽ iductã
reſpondetur:ꝙ non eſt ad ꝓpoſitum
qꝛ ibi loquit᷑ de clauſione qua Chꝛi/
ſtus clauſit limbum ne aliquis vltra
in illum deſcendat. ⁊ ee apertione q̃

paradiſum aperuit remoto impedi/

mento naturę per ſuam paſſionem·
Hoc emnĩ ſolius erat Chꝛiſti qui hu/
am generis ſolus redemptoꝛ fuit·
4 vd tertiam reſpondet᷑· ꝙ illa ratio
bene pꝛobat ꝙ directe ad remiſſionẽ
culpę poteſtas clauiuʒ non oꝑat᷑ ſed
bene diſpoſitiuef.
ſtonẽ · ſic ꝓcedit᷑ naz cne.
ſiue ſedes Netn ſic fuit trãſſata ð an
tiochia rhomam . ita poſſit tranfferri
ad aliã regionẽ⁊ vꝛbem ¶ Hamo ſic
Petrus nõ fuit minoꝛis ptatis poſt

tranſiationẽ in rkomaʒ ᷓ ante · ergo

Papa eſt epᷣus vniũſaliſ eccleſię quę

peroꝛbem diffundit᷑· ergo ĩ qualib,I
regione poteſt ſuã cathedrã inſtitue/

re · conſequẽtia videt᷑ bona· ¶ Certio
ſic· Papa ꝓpt plenitudinẽ poteſtatis
nõ mag coartat᷑ loco qᷓ; tẽpoꝛe· ita q

ant ꝓlusvno tꝑe qᷓ; alio·⁊ plꝰ vno
0

co q; alio loco· ergo non magis te
netur reſidere in vno loco qᷓ;ᷓ in alio·
(Sn oppoſitũ videt᷑ · Id quod inſti/
um eſt autoꝛitate diuina ⁊ inſpi/
ratione diuina non eſt tutũ nec con
neniens per ſũmũ pontificem mutari
gut aliter oꝛdinari:ſed ſedeſapoſtoli
ca autoꝛitate Oñi fuit tranflata ĩ rho/⸗
mam ergo videt᷑ ꝙ ſine expꝛeſſa au/
toꝛitate dei non poſſit perſũmũ pon/⸗/
tificem tranſferri in aliam regionem.
¶ Keſpondeo dicendũ.ꝙ h nõ quęri
mus de poteſtate abſoluta qͥd poſſet
fieri quia certuʒ eſt ꝙ rationabilibꝰ
c(auſis occurrẽtibꝰ poſſet tranfferri in
gliã regionẽ Sʒ de ↄueniẽtia ſiue Z
congruitate.⁊ tũc videt᷑ nobis ꝙ nõ
poſſet · Et H̊ multiplici ratione · Dꝛi/
moratione iam dicta ĩ arguẽdo·qꝛ
talis tranſſatio in romã fuit mãda/
to⁊ autoꝛitatedñi facta:⁊ non legit
hoc nec reuocatum nec mutatũ · vn/
de videtur ꝙ tranſlatio hmõi cõue/
nienter fieri nõ poſſet · Secundo ſic.
NMQNuogd eſt datũ apoſtolis Petro et
NPHaulo ꝓ gloꝛia ⁊ magnitudine ſan/
ctitatis eoꝝ nõ debet per aliquos ſũ/
mos pontifices ſucceſſoꝛes eis aufer/
riſed magis cum oĩ reuerentia 1 de
uotione conſeruari · ßm Dicitur · ij
q·vij · ꝙꝙ non ſine cauſa factum pute/
mus ꝙ Petrus 1 OHaulus vna 4
b

Teodem loco.ſcilicet vꝛte rnma ſub

vna perſecutione paſſiſũt.quia

electus eſt eis pꝛo menito · locus pꝛo

gloꝛia.⁊ erſecutio pꝛo virtut· Si

locus talis datꝰ eſt eis ꝓ gloꝛia · ſc

eque potuit ſucceſſoꝛ eius qui eſt ęq̃t
poteſtatis tranſferre rhoma ad ali/
am regionẽ ſicut anteBechdo ſic⸗

ꝓrbomg ?⁊ non alibi martyrio coꝛo⸗
narentur .non eſſet cõueniẽſ ꝙ ſedes
PHetri alibitranſferretur. Certio ſic.
Qð optima ratiõe inſtitutũ eſt nul/

la cauſa videt᷑ mutandũ aut varian
Dum · ſed trãſſatio iſta de antiochia

in rhomã fuit optima ratiõe facta p/
pter honoꝛẽ fidei chꝛiſtianę⁊ gloꝛaʒ

apoſtolicę ſedis ⁊ eccleſiaſtici pᷣncipa

tus · DVnde.ij.q:vij: Heatiĩ vꝛte rho
ma Petrus ? Paulus martyrnüũ per
tulerunt · quę pᷣncipatũ ⁊ caput opti/
nebat nationũ · vt vbi erat caput ſu/
perſtitionii. illic caput quieſceretſan
ctitatis· ⁊ vbi gentiliũ pnceps habi⸗
tabat · illic eccleſiaruũ pᷣncepſmoꝛaret᷑
¶ Ad rationes in oppoſituʒ ⁊td oẽs
ſufficit vna reſponſio.ſcilicet ꝙ verũ
concludit de poteſtate abſoluta· ſed
e cõuenientia ⁊ cõgruitate nõ · D
reſpondetur ꝙ poteſtas papę circa H
eſt impedita:quia trãſlatio illa facta
fuit autoꝛitate⁊ ſcepto dei.ita ꝙ ibi
alius ſine inſpiratione diuina ⁊ eius
autoꝛitate nihil poſſet agere in con⸗

thie apoſtoli · eſt enangelium. Confi
teoꝛ tibi pater cęli c Matth.xi· Cir/

ca quod poſſunt diſputari ſequẽtes

gueſtiones. nina Ptrum beat⸗
Matthias per virtutem humilitaij
meruit ut a patre celeſti reuelaret᷑ ſi⸗
ue oſtenderet᷑ ad apoſtolatum aſſu/
mendus:/ Secũdo· Htrum Mat/
thias nonit filiũ dei · Certio.· Otrũ

melioꝛ ſit ſemper eligenduſad digni
tatem eccleſiaſticam· S

ſſtionẽ· ſic ꝓcedit. Er vr
ꝙ btũs Matthias p vtu

jnõ merueritut a pꝛe cele/⸗

tẽ hũilita

ſti reuelaret ſiue oſtẽderet᷑ ad apoſto

latü aſſumẽdꝰ¶Pꝛimo ſic · Matthi
as ad apoſtolatũ electꝰ ẽ ꝑ ſoꝛteʒ: nt
habet Ic·p· g ñ ꝑ meritu hũilitat

ſipĩn

mnilo,
enciů
puchi⸗
ſtac⸗

QOur

En
Wilite
ſate
tutes
d
ſapu
deni
auge
prent
lebet
d i⸗
hablie
Eatas
ſiceg⸗
ohen
inns.
noo
nun
Mmat
kones
Tnn
gciae
Fnde
giy

nof⸗

jeſo
vſt
ante
ſone

ſhniotn⸗

neſgſeie
Teni⸗ ſe
mtüeſtnn
vann
Amrochi
Neficnp
mnengong
inmnm
Gtüntrſn
Uaputope,
tcaputſa⸗
ueſceretian
Rehsdab⸗
Kehſnon
ſu; do⸗
litgmi
cbloinenet
nenö⸗
SPapeara

Molmn

ingb
umna tens
vereincon,

hnr
n Conk
benr
tnnſecnites

Penm ber

n bunda t

Blenintn
olnum dit
Dnn
Camohri
rſadv

im
pali,
pit
. Lithi
hültat⸗

Secãdo ſic· Meritũ pſiſtitĩ chari

humilitat meruit vocari ad apoſto /
latum ¶ In oppoſitũ videtur euan/⸗
geliuʒ · vbi dicit᷑· Confitelvꝛ tibi pa

ter quia abſcondiſti hęc a ſapienti/

bus ⁊ pꝛudentibꝰ· ſcilicet ſuꝑbis· et
reuelaſti ea parunlis id eſt· Humili/
bus · Pꝛoũb · xi · Obi humilitaſibi

ſapiẽtia · Matthias interpᷣtat᷑ bu/

milis ⁊ paruulus:/¶ Aeſpondeo di/

cendũ:ꝙ beatus Matthias meruit
ꝓuebiad apoſtolatũ ꝑvtutẽ hnumi/

litat charitate infoꝛmãte · Job. xxij·
Qui humiliat ſuerit erit in gloꝛia·
Et Pꝛouerbᷣ xv · Gloꝛiã Ncedit hu/⸗
militas · Et LQucę·xiiij · Qui ſe humi/
liat exaltabit᷑· Et ꝑ multas alias vir/
tutes quibus plenus fuit· Erat eniʒ
vt dicitur i hiſtoꝛia ſua: ce illuſtri ꝓ
ſapia oꝛiundus/qui litteris traditus
oẽm in bꝛeui legis ⁊ ꝓhetarũ ſcenti/
am axpꝛebẽdit · laſciuiã qʒ abhoꝛrẽs
pueries ãnos moꝝ maturitate vin/
cebat · Infoꝛma bat q̊ʒ animuſeius
ad virtutem vt eſſet ad intelligẽtiaʒ
habilis: ad miam facilisĩ ꝓſper nõ

elatus in aduerſis conſtans:⁊ intre/

pidꝰ ſatagebat. vt qð ſenſu ꝑcepat
opere cõpleret · Fuit in lege doctiſſi⸗/
mus .· coꝛpoꝛe mũdus animo pꝛudẽs

in ſoluendis quęſtionibus ſacręſeri /

pturę exptus · in cõſilio puidus· in ſe

mina tiõe æbi dei exxediꝰRdra-

tiones in oppoſitũ · Ild pᷣmam reſpõ⸗
⁊cetur · negado ↄſequẽtiã · Et ratio ẽ·

quia ꝙ ſoꝛs ſuꝑ eum caderet menito

vᷣtutuʒ ſuarũ fuit· Nec exemplo · vt

ait Hieronymꝰ· eſt ſoꝛtibul vtendũ ·

qꝛ puilegia paucoꝝ cõmunẽ legem

noõ faciũt · DNꝛeterea tunc tꝑis donec

Vritas eſſet ꝓpalata licuit obſerua/
reſoꝛtes vt dicit L8Qeda: Nera enim

oſtia in paſſiõe fuit ĩimolata:ſed in

pentecoſten cõſũmata. Et ideo ĩ ele/
tione Matthię ſoꝛtibus vſiſũt · ne a

tate ſanctꝰ Matthias ñ p tutẽ
1

lege dilcreparẽt in q̃ ſũmꝰ ſacerdos

ſoꝛte querebatur · Poſt pentecoſten
Wro iam veritare ꝓpalata:ſeptẽ dia
conos non ſoꝛte ſed diſcipuloꝝ ele/⸗
ctione:apoſtoloꝝ vo oꝛatione ma/

nus ĩpoſitiõe oꝛdinati ſũt · Cuiuſmo /

Di autẽ fuerůt hmõi ſoꝛteſ Duo ſunt
modi dicendi.Hieronymꝰ ⁊ Heda
volunt ꝙ hec ſoꝛtes tales fuerint · q̃/
les ile quarũ in lege veteri creberri/
mus vſus erat · Dionyſius autem qͥ̃-
fuit Nanli diſcipuluſirreligioſũ exi/
ſtimanit hoc arbitrari· aſſerens ſibivi
Teri ꝙ ſoꝛs illa nihil aliud fuerit niſi

quidã ſplendoꝛ ⁊ radius diuinitus

ſuper Matthiaʒ emiſſus per quem
ipſe oſtendebat in apoſtolu aſſumẽ/

dus ¶Ad ſecuũdaʒ reſoondet᷑ negã/
do conſequentiã .· Et ratio eſt· qꝛ licʒ
charitas ſit bᷣncipalis radix meriti.p
alias tñ virtutes inqᷓntum ſuntinfoꝛ

maæate charitate quis meretur· Dnde

Tuguſtinꝰ libꝛo de trinitate · Mumi
litatis paſſibus ad celi culmina aſcẽ/
Ditur · quia deus excelſus non ſuper /
bia ſed hu militate attingitur·

Fid ſecũd que

ionem ſic ꝓceditur · Et videtur ꝙ

ſanctus Matthias non nouit filiuz
dei ex ᷣſenti euangelio· vbi dicitu ·

q; nemo nouit filium niſi pater¶ In
oppoſitũ arguit᷑· Quia ſanctꝰ Mat
thias fuit pᷣmo vnus de ſeptuagin/
taduobus diſcipulis:⁊ ita nouit ma
giſtrum ſuũ filium dei incarnatum ·
Pꝛeterea Factus apoſtoluſ ductus
in cõciliũ facta longa diſputatione
ↄtra ſũmũ pontificem ipſum alloquẽ
tem · ⁊ ipſe per legem ac ꝓphetas oſtẽ
bat maniteſte que de Chꝛiſto erãt
pꝛoteſtans ſe ſeruum eius⁊ in io=ſum
credere· ⁊ ita nouit eum· ¶ Hꝛeterea
Cu ſit beatiã in pꝛia poſit⁊ btitudo
ſctõꝝoſiſtitĩ eiꝰ viſiõe · ᷣm illð Joh·
xvij · Hecẽvita etna vt cognoſcãt te

66

viſio ſiue cognitio dei · DPna ẽnatu/⸗

ralis quaʒ homo ꝑ lumen naturalis

rationis ex creaturis quę ſũt veſtigia
quędam dei colligit cogninoneʒ ali/
quam de ůceo · De qua dicit apoſto/
lus ad Ahoma.pᷣ. Qð notũ.id eſt.

quod cognoſcibile eſt de deo ab bo

Imine ꝑ rationẽ mãifeſtũ eſt ĩ ill: Vo/
minꝰ eni oſtendit illiſ.vno modo in/

fundendo eis lumẽ interius ꝑqð hõ

cognoſcit · · Emitte lucẽ tuã ⁊ veri/
tatem tuã · Secũdo ſᷣponẽdo ſuęſa/
pientię ſigna exterioꝛa ſcilicet ſenũibi/
les creaturas· Ecq·pᷣ. Effudit illam-
ſcilicet ſapiam ſuꝑ oĩa opera eius. in
quibꝰ ſicut in quodã libꝛo dei cogni
tio legeret᷑ · LHnde ſeqͥtur Inuiſibilia
ceiſalicet vnitatẽ dei: bonitatẽſapi/
entiam · potentiaʒ ⁊ hmõi · per ea quę

facta ſunt Sic enĩ ars manifeſtatur

per onera artificis· ita⁊ dei ſapiẽtia ꝑ

creaturaſ Sap xiij· . magnitudine

eni ſpeciei creature poterit eoꝝn crea/
toꝛ videri · Secũda cognitio ſiue vi
ſio eſt quę habet᷑ mediante lumine ſi
dei nõ ꝑintellectũ· ⁊ ẽ eoꝝ ꝗᷓ excedũt
omnẽ intellectũ · ſ̊ tm̃ habet᷑ ꝑ reuela

tione diuinã factam ꝑ ſcripturã ſan

ctam · aut ꝑ pdicationẽ Cbꝛiſti apo

ſtoloꝝ ſuoꝝ · ſicut ſunt ꝙ de eſt trinꝰ
⁊ vn· ꝙ ſit generatio etna ĩ diuinis
ꝓceſſio ſpuſſancti :ꝙ filiꝰ dei fuit in.
carnatus ·ꝙ ſit futurꝰ iudex viuoꝛu,ʒ

⁊ moꝛtnoꝝ· ⁊reliq̃ fidei myſteria· ꝗᷓ

ut dicit apoſtolus.j. Con. ij. Nob re
uelauit deꝰ ꝑ ſpm ſnũſpiritꝰeni oia
ſcrutat᷑ etiã ꝓfunda dei:Et iſta viſio
eſt cõmunis oĩbꝰ fidelibus. Certia

cognitio ſine viſio quę dicit᷑ beatiſfi/
c·ſcilicet viſio dei ꝑ eſſentiã:quia in

ea conſiſtit beatitudo oĩum ſanctoꝛũ

bm illud Joh xvij . Hec eſt vita eter

na vt cognoſcãt ⁊c · Nẽ qua dic akx

ſolum wrum deũ . quẽ miſiſti Jeſũ
ſtũ · ꝗ multiplicit filiñ dei nouit ·
ndeo dicẽdum · ꝙ põt diſtingui

ſtolus j· Con xiij · Videmꝰ autẽ nuc
per ſpeculũ·id eſt ꝑ creaturas:in ęni/
gmate · ig eſt · in obſcuro. tüũc videbi ⸗
musin pꝛia facie ad faciẽ · Et · j. Joß

iij · Didebimꝰ eũ ſicuti eſt Et iſta eſt
cois omnibus ſancij. Quarta viſio
ei dicit viſio ꝑ cõpꝛebẽſionẽ·⁊ iſta
ſola eſt diuinarũ perſonarũ· De iſta

Dicit᷑ Joh·p· Pen nemo viditvnq;

Super qͥ verbo dicit Chꝛyſ. oſtom?
Necipſe celeſtes eentig ipſe dico che

rubin ⁊ ſeraphin. ipſum vt eſt vnᷓ

vigere potuerũt· Et de taliviliõe lo⸗/

quitur in ſſenti euangelio· Cunc re/
ſoondetur ad quęſtionem ꝙ beatus

Matthias ⁊ alij beati vident filium
dei viſione beatifica ·⁊ pꝛimo in hac
pegnnatione exiſtẽtes viderũt gerfi

dem · Nõ vidẽt nec vid ebũtvilione

compꝛebenſiua filium dei: quia denſ

infinitus eſt· ita incompꝛehẽſibilis

ab intellectu finito · Dẽ eni quod cõ
pꝛehendit aliquid vel eſt maius vel
