nos attrabere debʒ · · Suauis do
minus in vniuerſis qui non habent
palatum infectum febꝛe vel veneno

Ipſius enim dulcedineʒ dei nõ ſen /

tit · qui de febꝛe iniquitatis palatuʒ
coꝛdis amiſit. E ertio amandus ẽ
Teus · qꝛ beneficijs ſuis meruit· DRer⸗

nardus: Multum de nobis deꝰ me

ruit:quia ſeipſum nobis in pꝛecium
dedit: Ecce domine quia me feciſti
ebeo me amoꝛi tuo totumquia me
redemiſii:debeo me amoꝛi tuo totũ⸗
MNõ eſt ita lignum frigidũ velaquo/
ſum qð non luccendatur ſi ponat᷑ in
foꝛnacẽ vel clibanũ:Sic nec coꝛ ali/
quod ita tepidum ſi ponaturin foꝛ/
nace amoꝛis dei · intuetur quantũ
in paſſione nos amauit:quod nõ ac
cendatur ad amandũ ipſuʒ· Car/
bones ſuccenſi ſunt ab eo· Hernar⸗
Dus · Super omnia te reddit ama/
bilem bone Jeſu calix paſſionis quẽ
bibiſti · opus redemptionis noſtrę⸗
Hunc eni amoꝛem noſtrum ſibi fa/
cile vendicat totũ· ¶ Quarto amã/
dus eſt deus · quia beneficia ſperau/
tur ab eo · ſcʒ gloꝛia cterna · Hernar/

Dus · Quia tanta pꝛomittis debeo
me amoꝛi tuo totum ·j· Cor ij · Dcu

lus non vidit ⁊c ·quę pꝛęparauit de
us diligentibus ſe ; ¶ Certio vidẽ/
Dum eſt qui diligantur a deo: Pri⸗
mi ſuntiuſti · v · Dominꝰ diligit iu/
ſtos tanqᷓ; ſimiles ſibi:qꝛ omne ani/

mal diligit ſimile ſibi · ů · Juſtus do
minus ⁊ iuſticiam dilexit· Rronv

(S

Qui uitur iuſticiã diligit a deo⸗
Seciũdi miſericoꝛdes · P: Diligit
miſericoꝛdiaʒ: ⁊ maxime quando fit
cum hilaritate:ij Cor.ix. Hilarẽ da
toꝛẽ diligit deꝰ.· Chꝛyſo · Cali vul⸗/
tu recipiet Oeusg ea quę facis:cũ qua/⸗
li facig⸗dl erti ſũt patiẽtes · ¶podq:

iij;: Ego dilexi te: quia ſeruaſti ver/

bum patientię mee · imandatum pa
tiẽtię · quã dieo meis · qꝛ docui ver/
bo oſtendi exemplo: vel meam pati/
entiam dicit ſuaʒ: q; ipſe iuuat nos

ipſe poꝛtat plus ⁊ nos minꝰ.v · Cu

es patientia mea ¶ Quarti ſunt e
races:pe· Ecce enim veritatem dile/
xiſti · Idem: Miſericoꝛdiam ⁊ veri/
tatem dilexit vñs ¶ Cuinti ſũt ſim

plices:j· Paralipo Xxix · Scio domi

ne quia ſimplicitatem diligis:quod

patet.qꝛ cũ talibꝰ eſt colloquiũ ſuũ:
Proũ · iij · Cum ſimplicibus ſermoci
natio eius.¶ Sexti ſunt diligentes:

PHroũnᷣ:viij: Ego diligentes me dili
go:me dicit · nõ mea · ¶ Beptimi ſũt
pPerſeuerantes · Sapient .: vij · Ne⸗
minem diligit deus niſi eum qui cñ
ſapientia inhabitat · ideſt. perſeuerã

ter cum ipſo habitat · Non em quę/

vit veue oſpitein vnius nockis. nec
onit ibi pedem niſi ad manendum:.

Joh · xiiij· Ad eum veniemꝰ ⁊ man/

ſionem apud eum faciemus:·
Me amoꝛe pꝛoximi ·

alto oꝛitur de tciliad lo⸗
ca infima diriuatur. Sic

amoꝛ ſi ð deo plene ⁊ integre habe/

atur deinde ad pꝛoximum recte de/
riuatur· vt pꝛoximꝰ ꝓpter deũ ame/
tur · Vnde Ruguſtinns· Nemo po
teſt veraater eſſe amicꝰ hominis ni/
ſi pus fuerit ipſius weritatis · Gregl:

Per amoꝛem dei amoꝛ pꝛoximigig

nitur·⁊ per amoꝛẽ pꝛoximi amoꝛ dei

nutritur. TKmandus eſt ergo prim

Ons quiin

.

Et hoc multiplicit. ¶ VHrimo aman
Ons eſt amoꝛe gratuito nõ ex ſcedẽ
tibus meritis · ſic chꝛiſtꝰ dilexit nos
Kuguſtinus · Dera amicitia nõ pen
ſanda eſt tempalibus cõmodis · ſed
gratuito amoꝛe poꝛtãda:.h̊ ẽ amare
finales amoꝛes.Cunc ẽ enim fina
s amoꝛ quãdo eſt purus · ideſt affi/
nis · ſicut aurum ſe affinat in foꝛna/
2c ꝛa in hcedenti capitulo-
Item canendũ eſt in hmõi amo/
re ne oꝛiat᷑ ex bonis naturę vel foꝛtu
nę·q; vix aſcend eret vſq; ad bonuʒ
grę· Tqna enĩ nõ aſcendit vltra qᷓ;
oꝛiatur·̊ ad locũ vnde exeunt flumi
na reutunt᷑· Eccleſiaſtes · . Ideo dẽ
Ecq ·xiij · Fttende anditui tuo quo/
niam cũ ſubuerſione tua ambulas
¶ Atem amandus eſt amoꝛe recto·
nõ reflexo ad terraz· Hieronymus
Delicata eſt amicitia quę amicoꝛuʒ
felicitatem ⁊ diuitias ſequit᷑. Illiuſ/
modihomines nõ videntur amicos
ſ ſeipſos diligere · Sic canis carne/
um os ⁊ amplectitur ⁊ ſeruat q;diu
inuenit in eo qð rodat.ſed nudũ ſi/
ne carne relinqͥt· Sic meretrices lec/
catoꝛes · Seneca · Qui vtilitat̃ᷣ cau⸗
ſa aſſumptꝰ fuerit· tamdiu placebit
qᷓdin vtilis fuerit · ¶ Itẽ
genter ſeruat᷑ ⁊ frequenter viſitatur
;diu in ea ſunt fructus· Sed abla/
tis fructibꝰ ſine cuſiodia relinquit᷑.
vt patet in vineis et hoꝛtis · que tpe
fructuũ claudũtur ⁊ cuſtodiuntur·
amotis fructibꝰ exponunt · Y ſaig · ̃
ARelinquitur filia ſion vt vmbꝛacu/
lum in vinea · ſicut tugurium in cucu
merario · quando ſcʒ non ſunt fructꝰ

„

Item tales ſimiles ſunt pullis vul/
pium qui quando nõ inueniũt lac ĩ
maternis vberibus moꝛdent denti⸗
bus ⁊ lacerant·⁊ tanqᷓ; extraneas re

putãt · Apoſtolus ad Gal. v. Oꝛ ſi

innicem moꝛdetis ⁊ comeditis.vide
te ne ab innicem cõſũmamini· ¶ Itẽ

.

amandꝰ ẽ amoꝛe diſcreto. Imoꝛ

ſcretus pſonas amat ⁊ vitia pſequit᷑
nec ſic pſonis condeſcendit q vitijs

implicetur Roma· xiij · Dilectio ꝓxi
mi malũ nõ opatur.glo · qui diligit

homiĩes aut quia iuſti ſũt · aut ꝙ ſint

iuſti diligere debet · Qui enĩ aliter
ſe Diligit iiuſte ſe diligit · Qui aũt ſe
Diligere neſcit nec ꝓximum ſuũ ſicut
ſeipſum diliget · uguſtinꝰ. Vide
ſi noſti diligere temetipſum ⁊ cõmit
to tibi ꝓximũ vt eum diligas tancqᷓ

temetipſum. Item ſite interrogem

vtruʒ diligas te · reſpondes qꝛ dili
gis · quis enim ſe odit · & non diligis
iniquitatem · Nam ſi diligis iniqui
tatem odis te · · Qui diligit iniqͥ/
tatem odit animam luam · Quomo
do ergo volebas tibi cõmitti pꝛoxi/⸗

mum tuum vt diligeres eum tancq;

teipſuʒ · qui perdis te · Si enim ſic te
Diligis vt perdas te:ſic pꝛofecto per/
Diturus es eum quẽ diligis ſicut te ·
Nolo ergo quẽqᷓ; diligas.ſolus pe/
reas/aut coꝛrige dilectionemaut re
ſpice ſocietatem · Tullius. Hocideʒ
ſentio niſi in bonis amicitiaʒ eſſe nõ

poſſe · Nam qui ea in malo vtit᷑ nõ

iam ſibi amicus exiſtit necilli qpter
amicos odiunt alios Dnde dicitur

Ecceſiaſtici · vj · Noli eſſe ꝓ amico

inimicus pꝛoximo tuo · vl illi qͥ ꝓpt
amicos periurant vel aliud malum
faciunt · Tullius · Lex amicitięrequi

ſit vt nec rogemus res turpes· nec
faciamus rogati · nulla eni eſt excu/

ſatio ſi amicitię cauſa peccaueris.
tem amandus eſt amoꝛe ꝑſeue/
ranti Proũu xvij · Omni tempe dili
git qui amicus eſt· non ſicutilli quo/
rum amoꝛ non habet niſi ſola hntia
qui ſimiles ſunt floꝛibꝰ tamdiu gra/
tis c;din ſunt recentes· Taliũ amoꝛ
tamdiu durat q;diun Ourat benefici
um · vt amoꝛ meretricũ· Ecq· vj · Eſt
amicus ſocius menſę ⁊ non pꝓmanet

nes
eni
Ini⸗
digt
Agſ
malter
naitt
l
Nite
cmnit
unch
agen
N
Nis
Mi
Clone
npron
tnq
inſete
lutte⸗
oe,
mutre
Wrd
nͤpt
edian
mico
liqt
nun
yu
let
c⸗
ns⸗
Nn,
ne di
ig
nön
ng
6
nut

Amoꝛ

in die neceſſitad·/ ideſttribulationis
ſicat diſcipuli cõcomitati ſunt Jeſũ
ad nuptias ·ſed in paſſione relique⸗/
runt eũ: Sic milui ⁊ coꝛnices ſequũ/
tur vetulã quando poꝛtat cepas ad
foꝛum ·ſ᷑ in reditu nõ:vel quãdo va
Dit ad eccleſiam· Seneca · Miluus
cadauera·lupi oues frumẽta foꝛmi/
ce Pꝛeędicti · non hominẽ ſequit᷑ iſta
turba. Greg · Cum quis poſitus in
ꝓſperitate diligitur incertũ valde ẽ
vtrum poſſeſſoꝛ vel ꝓſperitas dili/
gatur. ITmiſſio fęlicitatis ĩterrogat
Dilectionem · Qui en in aduerſita/
te ꝓpximum deſerit · aperte cognoſcit
ꝓ bunc in pſperitate non amauit ·
e amoꝛe inimicoꝛum.

auteʒ inimicos amare
pꝛopter tria · ſeilicet ·
Vt chꝛiſtũ imitemur·

rimo vt chꝛiſtũ imitemur tanqᷓ;

cum adhuc inimici eſſemus ꝙ no/
bis moꝛivoluit · Quis enim tam in/
ſanns amatoꝛ qui pꝛo aliqua re ha/
benda faceret quod ipſe fecit ꝓ ani/
ma hominis habenda · Quid pꝛo ea
acquirenda · Deus pauptatem ha/
buit · amicos ſuos moꝛti expoſuit · et

7.

nuit · Eph · i · Propternimiam e.
ritateʒ ſuam qᷓ dilexit nos cũ eſſemꝰ
moꝛtui in peccatis cõuiuifcauit nos
chꝛiſtus.· Itẽ ꝓ crucifixoꝛibꝰ ſuis ro/
gauit · Dnde ſimile a nobis reqͥrit·
Matthᷣ. v. Diligite inimicos vros
Ec· vt ſitis filij patris vr̃i qu in cęlis
eſt· quia dicitur Ecdx · Scum iudi⸗
cem popnli · ſic ⁊ miniſtri eiꝰ. (¶ Iteʒ
vt magis lucremur in mercibꝰ Obi
enĩ magis lucratur ſolent mercato/⸗
res ponere nũmos ſuos/⁊ ĩ terra ma
gis fertili iacitur ſemen/⁊ ideo amoꝛ

lij patrem quia tantũ dilexit nos pienti ·

coꝛdis ponendus eſtĩ inimico:qꝛ fra

ctuoſioꝛ ⁊ lucrabilioꝛ · Foꝛtioꝛ eit eni
ignis in aqua vel humido: quia in/
nenit ꝗqð ſibi reſiſtat: ⁊ frimentũ et
vinũ pcioſioꝛa ſunt vbi non creſcũt
Similiter amoꝛĩ inimico ⁊odiente·
Matthᷣ·v · Si diligitj eos qui vos
Dlligunt quã merced em habebitis:
qꝛD · paruam vel nullã. quia canis
Tſarraceni hoc faciunt · ne in⸗

grati ſimus· ſi magis benefacientes
non diligimus· Sʒ malefactoꝛ nos

acquirit apud deum:ſi patienter in/
iuriam ſuſtinemus: benefactoꝛ vero
nos obligat ad vicem redden dam
Qui antẽ acquirit nobis magis di/
ligendus eſt vt videtur q;ᷓ qui obli/
gat· ⁊ ita magis videtu
Dus inimicus · ¶ Itẽ quia ꝑ ipſum
magis lucramur/⁊ aurum etargen⸗
tum ⁊ lapides pꝛecioſos nobis pꝛo/⸗
ijcit ⁊ coꝛonam fabꝛicat cternam qñ
malum nobis faut vel contumeliaʒ
Dicit · Pronxj · Stultus ſeruiet ſa⸗

¶ Ve amoꝛe ſanctoꝝ ·

Oteſtautẽ

ſanctoꝛum ad inuicem ꝑ
ſimilitudinem mẽbꝛoꝝ in coꝛpe · Et

1attenditur hęc ſimilitudo in ſeptem·

in ſeipſo turpiſſimam moꝛtem ſuſt / / Primum eſt ꝙ membꝛu vnuz offi

cium ſuum ſibi non apropꝛiat· ſed
gratis alijs miniſtrat·Oculus enim
nõ ſibi ſed omnibus alijs membꝛis
operatur · Pes nõ ſibi:ſed omnibus
alijs membꝛis ⁊ toto coꝛpoꝛi:⁊ totuʒ
coꝛpus poꝛtat. Sic quilibet iuſtus
non ſibi ſoliiſed omnibus cõmuni/
care debet ſi quam habet gratiam;
Roma .xij · Multi vnum coꝛpus ſu
mus in chuſto · ſinguli autem alte/
rius mẽbꝛa · pᷣme Petn · iij · Vnul/
quiſq; enim pꝛout accepit gratiam
in alterutrum illaʒ adminiſtrantes

eſſe diligẽ/

cognoſci charitas amoꝛ

—

Ncut boni diſpeſatoꝛes zc. Ambaꝛo⸗
mutuis ſueniãt obſequijs: ¶ Secu/

dDum eſt ꝙ vnü membꝛum nõ inni /

Tet alij membꝛolicet nõ ha beat ita
Dignuma honoꝛabileofficium ſicut
gliud habet.Xj.Con· xij · Si totũ coꝛ/
pus oculus· vbi anditꝰ: ⁊c· Siom
nia membꝛa eſſent vnũ membꝛũ vbi
coꝛpꝰ? Stella differta ſtella in cla/
ritate: ſicut dicit apoſtolus:j. Con
Xv.⁊ ta men claritati alteriꝰ illa quę
minoꝛem babet non inuidet· vlug
Auertat deus peſtẽ inuidię ab ani
mis omni homini: ¶ Tertium eſt ꝙ
membꝛa inferioꝛa miãgis honoꝛant᷑

vt dicit apoſtolus ·i· Cor·xij· ꝙ, mẽ

bꝛa infirmioꝛa neceſſaria ſũt· ⁊ ꝗͥ pu/
tamꝰ infirmioꝛa vel ignobilioꝛa mẽ
bra coꝛꝑis·his abundantioꝛem ho/
noꝛem circumdamus· Sic tuqͥ mẽ/
bꝛum chꝛiſti es non debes eos qᷣ ig⸗
nobilioꝛes eſſe videntur deſpicere·
quia ipſum cuius ſunt membꝛa de/
Piceres Si iple dicit in enangelio
AZucę/x. Quivos ſpemit me ſpernit
Chꝛyſo· Stc homo intelligit ꝙ me/

bꝛum habeat honoꝛa biliꝰ in coꝛpe

ſuo vel honeſtiusipſum autem mẽ/
bꝛum nõ ſe cognoſcit ſi honoꝛa biliꝰ
el contẽptibilius fuerit · Sic diffe/
rentiã inter ſanctum ⁊ ſanctum ſolꝰ
Deus cognoſcit:cuius membꝛa oẽs
ſumꝰ. Ipſis autem ſanctis nõ eſt cõ
ceſſum vt cognoſcant ſuam differẽ/
tiam ad inuicẽ ·: nemelioꝛes ſuꝑbiãt
cõtra det᷑ioꝛes nec deterioꝛes triſtẽ
tur contra melioꝛes · Si ergo tn mẽ/
bꝛũ chꝛiſti te feras alijs membꝛis
cum tibi non ſit conceſſum dignita/

tem tuaʒ cognoſcere · ſed ſoli chꝛſto

cuius membꝛum es iudicium tuũ et
glioꝛum relinquas nartum eſt
ꝙ illud qdð vnum membꝛum recipit
alijs omnibus cõmunicat Si vero
gliquid plus debito ſibi retinet de

ſius:Non eſt fraternus amoꝛ niſi ſe

to qð ſibi attribuit᷑ ad malũ ſuũ rent
net · qꝛ ẽ cauſa apoſtemat vel alteriꝰ

infirmita⸗. Sicẽ inter fideles ⁊ ma/

xime clauſtrales cũ aliquis vltra ne

ceſſitatẽ retinet nec vult alijs cõmu/
nicare ad malũ ſuũ retinet: Eccleſia/

ſies: v· Eſt infirmitas peſſima quam
vigi ſub ſole Diuitię cõſᷣuate in ma/
lum dni ſii · Cõmnnica ergo ꝗqð ha

bes vt ſis ſocius eoꝝ in lucro· Sicut

mercatoꝛes aſſociant in nüdinis: vt
quicqd lucrant᷑ ſit ĩ cõmune Itaq; ẽ
de cõmunione ſanctoꝝ: Ideo dicit

WParticipem me fac deꝰ omniuʒ

timęetiũ te 2c Particeps ego ſu ꝛc ·

Auintu eſt ꝙ vnn membꝛũ ſibi

reputat fieri qð alteri membꝛo fit in

eodẽ coꝛꝑe ſine bonũ ſiue maluʒ ſit:
Hñ ſi leditur pes os cõquęrit᷑ ⁊ Or
cit ledis me · Si calcei dant᷑ tibi · os

regratiat᷑ ⁊ Dicit:calciaſti me · Sic ſi
mebꝛũ chꝛiſti es debes reputare ti/

biqð fratri vel ſoꝛoꝛi fit vbi eiꝰ ma:
la · tna reputes ꝑ cõpaſſionẽ⁊ bona
ſibifacta · tribuas tibi ꝑ cõgratula/
tionẽ.j· Cor · xij · Si quid patit᷑ vnũ
membꝛũ cõpatiunt᷑ omnia membꝛa
Seneca loquens cuidaʒ amico ſuo
Mihiid expedit qð tibi· aut nõ ſis

amic niſi quicqd agit᷑ ad te ꝑtines

meũñ ẽ· ↄſoꝛtiũ eni reꝝ inter nos facit

anmicitia. ¶ Sextũ ẽ · ꝙ ſi vnũ mem /

bꝛũ leſũ fuerit ab alio mẽbꝛo.ſe non
vindicat· Carpentariꝰ ligna ceden/
dTo pedẽ incidit·pesleſus de manu
ledẽte ſe nõ vindicat· Sictu ſi mẽ/
bꝛũ chꝛiſti vere es nõ vindictã quę
ras · ſ̊ patientiã exhibebis· Roma:
xij ·. Qulli malum ꝓ malo reddas:
. fimũ ẽ. ꝙ vnũ mẽbꝛũ ꝓ alio
leſioni ſe exponit· vt manꝰ ꝓ oculo ·
Sic tu ſi vere membꝛum coꝛpoꝛis
chꝛiſti es malum pęnęne frater tuꝰ
culpę leſionem incurrat: debes in
te velle ſuſcipere exemplo chꝛiſti ca⸗
pitis tui :qui in crucę ſcapulis ſuis

—

iſiiſ
dalten⸗
Ware,
Pscönnn
Cackeſ⸗
Man
reinna,
gdbe
Dat
lgept
ne
diat
onmung
Pli⸗
Doftn
nalnjit⸗
me 15de
tnbi os
Sſi
nen;
a n
llona
tumula/
itnn
d
md ſo
tnöſs
gens
vs tuat
nümen/
ſet
Av
anu
imi⸗
i g;
NNN
cns⸗
pn⸗
doon
n
N

Obum bꝛauit tibi moꝛtis ickum ſuper

ſe recipiens· ne ſuper te ictus diuin⸗
vltionis deſcenderet · Ideo in h̊ co/

gnoſcimuscharitateʒ dei · ꝙ ipſe ꝓ

obis animam ſa oaltanag ⸗
mus pꝛo fratribꝰ noſtris animas
conere⸗e · Me aſpectu dei ·

vel aſpectus aliarum cre/
aturarum virtutem ⁊ effe

ctum habeant ĩ creaturis · Dicit᷑ enĩ
ꝙ baſilicus ſolo aſpectu interficit ·
Picit etiã A¶mbꝛoſius · ꝙ aſpectꝰ in/
ſti plerumq; coꝛrectiõis ẽ ãmonitio ·
Vngde non eſt miruʒ ſi aſpectus dei
effectum habeat in homine · pod·
v. dicitur · ꝙ agnꝰ occiſus habebat

ſeptem oculos · ideſt: ſeptem effectꝰ*

babet viſus eius in bomine · ¶ Pri⸗
mus ẽtimoꝛis incuſſio · Sicut reꝰ ex
aſpectu iudicis terretur · ſic ꝑeccatoꝛ
cx aſpectu dei · Rex enim qui ſedet ĩ
ſolio iudicij · intuitu ſuo diſſipat om

ne malum · quia pertimoꝛem domi/

ni declinãt omnes a malo · P· Qui
reſpicit terram · ideſt · hominem terre/
nñ · et facit eñ tremere · i. Machab·
xv· Honoꝛa eũ qͥ vniũſa reſpicitvt
nõ faciasĩ eius pꝛeęſentia qð nõ face
res in ſſentia hĩs · Ecqxxiij · Oculi
Dñi multo lucidioꝛes ſole· circũſpici
entes oẽs vias hminũ · ¶ Secũdꝰ
eſt effectus boni pꝛopoſiti inſpiratio
Vnde ITnna ad conſpectum domi

ni accepit ſexum virilem · ideſt · opus

vrrtuoſum.j. Reg·p· Si reſpiciens

videris afflictionem ancillę tuę de/

deritq; mihi dominus ſexũ virileʒ·
Dabo eum domino ꝑrectam intetio
nem et gratam ·˖ Sicreſpexit Elixa/
beth que concepit Johanneʒ · ieſt
opus groſuz Luceę · p· Quia ſiẽ fecit
mihi dominus in diebꝰ quib reſpe

xit auferens opprobꝛiũ meũ int ho /

minel· Sicꝛ reſpexit beatã virginẽ

NEm viſus

cõcepit chꝛiſtũ opus noſtreę ſalutis
LAuceę · p· Reſpexit humilitaͤtem an⸗

cillę ſuę · Nota de illis qui concipiũt

ſine partu Capitulo de volũtate bo /
na: ¶ Certius eſt culpęremiſſio per

gratiam · ſõ. Remiſiſti impietatem

peccati mei ⁊c · Lucę · xxij · Cõuerſus

dTominus reſperit Petrum. ⁊ egreſ/
ſus foꝛas ꝑ confeſſionẽ·fleuit ama/
re per cõtritioneʒ · Nec mirum quia
oculi domini quaſi flamma ignis co
rã peccatoꝛe · Neccatoꝛ vero q̃ſi ge/
lu frigidꝰ eſt:qð a facie ignis ſolui/
tur · . Sic fluit cera a facie ignis⁊c
Hũůc reſpcm̃ petebat Dauid · v · Di

mitte vniuerla delicta mea · reſpiceĩ

me ⁊ miſerere mei · Quartusẽ tem/
poꝛis ad recuperãda perdita ꝑ pęni

tentiam conceſſio Ecd·xj· Eſt homo
marcidus ·ſcʒ in pęnitentię afflictio/

ne · egẽs recuperatiõe ſcʒ bonoꝝ per⸗
Ditoꝝ · plus deficiẽs tute · ſcʒ ad be
ne operandum abundans pauper/
tate · ideſt· inopia ſpiritualiuʒ bono
rum · oculus domini reſpexitilluʒ in
bono ſcʒ dando ei tempus ad pꝑęni
tentiaʒ · Sic fecit Egechie reg Yla ·
xxviij· Et erexit illum ab humilitate
et exaltauit caput eius · c· Jdeo di

citur Eph· v · Redimentes tempus

ſicut vadium fatuum · Nadium eſt
enim libꝛarium dimittere pꝛo paruo
pꝛeoo ideſt modica pęnitentia· No
ta ð pꝛecioſitate temꝑis capitulo ð
tempe · (ntus eſt ꝑ flagella et

tribulationes peccatoꝛum punitio ·

Exo · xiiij · Ja aduenerat vigilia ma

tutina./⁊ ecce dñs reſpiciens ſuꝑ ca /

ſtra egyptioꝝ ꝑ colũnã ignis ⁊ nubᷣ
intfecit eos · ſ· Pĩtollerables imbꝛes
Et ſubůtit rotas curruum auferens
opatoꝛes ferẽtes ad ꝑteʒ Iſto reſpe
ctu reſpicit omnes electos: quia fla/
gellat omnem filium quem recipit ·
Saß · iiij · Gra dei ⁊ miſericoꝛdia in
ſanctos eiꝰ ⁊ reſpectus ĩ electos illiꝰ.

—

Et bene dicit gratia. Magnã enim
facit illi quem ſic dignatur reſpicere
¶Quia per hoc enadet terribilem re/

ſpectuʒ qui erit ĩ die indicij: de quo
Job vxl · Reſpice cunctos ſuperbos
et confunde eos ⁊c· Qui pmum re/
ſpectũ non poteſt ſuſtinere quomo/
do ſecnnduʒ ſuſtinebit: Ideo dicit
Rugnuſtinꝰ .· Vomine bic vre · hic ſe ⸗

ca· vt in ęternum tm̃ parcas· ¶ Ge/
xtus eſt donoꝛuʒ dei multiplicatio ·
Iſto reſpectu reſpicit humilesquia
habent vas coꝛdis vacuum ad reci

piendũ dona ſpiritualia · Vſa lxvj·

d quem reſpiciam niſi ad paupe/
rem humilem ⁊ contritũ · Ecq/xvj⸗
Vominus reſpexit terramideſt· hu
milem hoiem et firmum · terra cem in

Grun ſtat · et replenit eam konie W-

alles abundabũt frumẽto· ¶ Be⸗

ptimꝰ ẽ ab omni miſeria liberatio ⁊

pfectio coꝛꝑis et aĩę glificati Sap·
iij.· Canq; aurum in foꝛnace pꝛoba/
uit electos dominus ⁊ꝛc · ĩ dignos re
cipi ad oꝛdines angeloꝛum iudica/
nit · Et ĩ tem poꝛe ent reſpectus eoꝛũ
Et ſubgit fructü · Fulgebunt inſti ⁊
tanc; ſcintillę· zc· Et nota hic quat/⸗
tuoꝛ dotes coꝛpoꝛis gloꝛiſicati · felix

ſterilis · · De celo pꝛoſpexit vt au

Diret gemitꝰ2c · Ecq xxxvj · Miſere
re domine ⁊ reſpice nos ⁊ oſtẽde lu⸗

en enicadielut⸗ .
¶Muomodo acquinitur regnũ dei⸗

ꝑEquiritur

„.
.
1.
4

7
t.

7

AQAr habetur regnum celo
multis modis· r,

mo legitima ſucceſſione · vt filij na/

ti exlegitimo matrimonio· Sic ha/
beturꝑ fideʒ Hehᷣ.iiij · Introibimꝰ
qui credimus.pꝑ fidem ꝙ filij dei ſu/
mus· Joh· pᷣ. HBedit eis poteſtatem
filios dei fieri ⁊c· Si anteʒ filij · ⁊ be
redes aA oma. viij· Si hęres fidem
Dmino ſuo non ſeruaret·nec debi⸗

Acquirere

ta ſeruitia redderet. pgreditate pᷣna
retur. Sic eſt de filis dei Matth.
xXxxj · LNuferetur a vobis regnũ deiet

Dabitur genti facienti fructus eius:

ideſtopera ſeruitia gn berio

habendo reqniruntur · ¶ Secũdo
intratur in poſſeſſionem regui cele/
ſtis bello · Matth̊ xj· Regnum ce/
loꝛum vim patitur et violenti rapi/

untillud glo· Regnnʒ cęloꝛum vim

patiturdDũ peccatoꝛ ad illud quaſi
ad alienum locum ꝑ pęnitentiaʒ in/
trat· Grandis violenuia in terra na
Kci:⁊ capere ⁊ habere virtnte qð nõ

poſſumus pernaturam· Qni bella

ſpnalia pꝛo chꝛyſto ſuſcipiũt · inre ſo
cietatis regnum cęloꝛum acquirunt
Sicut ipſe Lucę vltimo dic· Non/
ne ſic opoꝛtuit chꝛiſtum pati ⁊c· Au
ce · xxij · DHos eſtis qͥ permanſiſtis me
cum in temptationibus meis ⁊c · Et
ego diſpono ⁊c .· ideſt eodeʒ foꝛo ꝑ/

ticipes facio· Sed deficiunt de ſoci

etate qui nihil volũt pati· ⁊ideo nõ
erunt ſocij in regno ·quia nolunt ſol

uere pꝛecinm · Npod· pᷣ· Varticep.
in tribulatione ⁊ regno · ertio

commutationeqnando temꝑalia ⁊
WPꝛia voluntas relinquũtur vt vita
gterna habeatur ; vt patet i intranti/
us religioneʒ· vbi qui plus retinet
plus perdit· Matthᷣ· vij · Non om/
nisqͥ dicdt mihi domine vñe intra/
bit iĩ regnũ celoꝝ · IJdeo dꝛ Matth·⸗
xix · Ecce nos reliquimꝰomia ⁊c· De
his etiam quęnon habet homo po⸗
teſt fieri cõmũutatio · vt ſi pauperes
relinquant poſſibilitatem ⁊ volũta/
tem babengi .· Greg. TCanta aſequẽ
tibus dimiſſa ſunt · quanta a non ſe
quentibꝰ concupiſci potuerunt · Fit
etiã iſta cõmntatio ĩ ↄſtitutione vbi
viliſſima peccatoꝝ moneta dimittit
7 gratia deirepoꝛtaturaliternon
¶ Quarto ˖ emptione · NHarũ babe
mus dareſcʒ animã ⁊ coꝛpus:⁊ res

— — — — —

— — — — ———

Bð .

lpal
N
Müdee
⸗

ſigni 6e⸗
umge,
mr 1i⸗
mpn
gbaſi
tcnana
mcdnö

Audch

tineſ
Agumne
d Hon
i
nſchune
lis. Et
hop⸗
tdeſoci
ictcono
duntſol

urwN
tiinrana⸗
psfennl
Nonon⸗
irin
Ma.
iLe
vno /
augeles
wn⸗
aee
narmre
enm
Cuneſt
dini
irwr
M

Alpertio aurium

tempoꝛales . 1 multum aecipere · 1 ſic
. Pnauspabene regnũ dei · de nul/
0

habetur tam bonum foꝛum · quia
ſola voluntate · Regnum enim eter/
num tantum valet quantuz habes ·
Emitur et voluntaria paupertate·
Matthei · v · Beati pauperes ſpiri/

tu ⁊c· Tuguſtinꝰ dicit · Nenale ha/

beo · quid dñe? Regnũ cęloꝛũ· Quo
emitur· paupertate · Emitur etiam
regnum celoꝛum rerum temꝑaliũ lar
gitione p elemoſynã/q; quinõ dat
damat .nõ accipit illud qð optat ·
i ergo volumꝰ accipere a deo · ne⸗
ceſſe eit ꝙ ei demus m dona eins⸗
Ecq· xxxv. Da altiſſimo ᷣm donatũ
eius · d hãc enim emptionem mo/
nemur Matth · xiij · Simile ẽ regnü
cęloꝛũ homini negociatoꝛi ⁊c· Et no
ta ꝙ emptio iſta non ſolũ in opere ẽ ·
ĩ coꝛde · nullus enĩ emit qͥ nõ poſſit
cõpati vel odiũ remittere · Dominꝰ

plus aſpicit affectũ q; cenſũ · Pnde

mulier ponẽs duo minuta plus om

foꝛte · ¶ Quinto laboꝛe coꝛpis · Siẽt

ſolet dici · Noc de iure meũ eſt · qꝛ lu
cratus ſũ bꝛachijs erke vij

Intrate ꝑ ãguſtã oꝛtã · glo · laboꝛe

⁊ieiunio · Et ulud Math iij · Pniaʒ

agite appꝛopinqᷓbit em regnũ cloꝝn

delis ĩtraĩ gaudiũ dñi tui :. ¶ Sexto
pꝑludũ · NHoc ꝑtinet ad temptationẽ
vbi vno ictu perditur totum per im/
patientiã vel conſenſum · Tene ergo
ludum quia multum poſuiſti ad lu/
dum iſtum animaʒ tuam · 1 gratiaʒ
dei· regnum xternũ· ⁊ omnia bona
tua · ſcðm illud:Eſtote foꝛtes in bel/
lo ⁊c· Cene ludum quia magnã ha/
bes mꝛogatiuã: Jus tnũ ·⁊ dei quxi/
lium qui non ꝑmittit te ꝑdere·et de/
cios in manu tua · ideſt · liberuʒ arbi⸗
triuʒ · Noli reddere decios:quia nõ

põt vincere dyabolꝰ niſi voluntatẽ

ij · Reg. vj. Dicit Dauid. Audã ⁊ vi
lioꝛ flam ⁊c:quia temptatio humili/
at· Nota qualiter vincimus gratias
agendo vel maioꝛa toꝛmenta axpe⸗
tendo.vt Laurentiuſ:quando dixit
Berſa ⁊ mãduca:q:dD: de alio late/
re reſulta · Et «ntonius vulneratus
a dęmonibus fecit ſe retari ad he
remum . et tunc inuitauit dęemones:
Ecce inquit Rtntoniꝰ Job· vj · Qui
cepit ipſe me conterat ⁊c · Et tunc di
abolus dimittit ludum ⁊ fugit· Ja/
cobi · iiij· Reſiſtite diablo ⁊ fugiet a
vobis ⁊c · ¶ Septimo. paruitate et
humilitate animi · Sic habet humi/
ſes ⁊ inocẽtes in cognoſcẽdo Math
xix · Sinite paruulos venire ad me·
Et Au xij · Nolite timere puſillꝰgrex
qꝛ placuit patri veſtro dare vobis
regnũ · : In innocẽtia mea ingreſ⸗
— lus.ſt um · ¶ De apertione auriũ

Perire De

bemus gures ad audien/
Dum: Coꝛ ad intelligẽdũ
649 Haena Manus ad dan
dum · Dculos ad videndum¶ Ru
res debemus aperire ad vuo· Pꝛi/
mo ſcʒ ad audiendũ verbum ⁊eiſi/

cCnt aperit᷑ in ſchola magiſtro adau/

Diendum ipſum. Ipſe enim aperit
aures viroꝛum ⁊ erudiẽs eos inſtru/
it diſciplinis · Job xxxiij · Sʒ multi
magiſtro damãti aures claudunt⁊
ſimiles ſunt aſpidi obturanti aures
ſuas · ¶ Item ad obediendum eius
voluntati · Sicut aperitur caſtrum
regivt pareat eius imperio· Yſaię · ·
Vominus aperuit mihi aurem ego
autem non contradixi retroꝛſum nõ

abij · Job · xlij · Luditu auris audi/

ni te.: nüc autem oculus meus videt
te ˖ ¶ Coꝛ aperiendũ eſt ad recipiẽdũ
illuminationẽ ĩ intellectu:⁊ graʒ ĩi af
fectu · Primo modo apiendũ eſt coꝛ

—

vt feneſtra domꝰ apit · vt lux intret ·

azillũinet·ij. Machab · p. Adaperi/

at dominus coꝛ veſtrum in lege ⁊c ·
PHroũ· vi· Mãdatũ lucerna eſt? lex
lux · Sed multi daudunt feneſtrã cõ
tra ſolem vt citius doꝛmiant in ꝑcca
tis ſuis · De quibꝰ Job · xxiiij · Jpſi
fuerũt rebelles lnmini:ſicut noctua·

cecus qui fugebat ſanctum Mar/

tinum ne illumiaretur· ¶ Atemape
riendum eſt coꝛ ad recipiendum di/
uinam gratiam in affectu · ſicut apent
tur thalamꝰ ſponſo Ipodqiij · Ego
ſto ad oſtium ⁊ pulſo·ſi quis aperu/
erit mibi intrabo ⁊c · ¶ Nota ꝙ pul
ſatio fieri conſueuit duobus modis·

mann ſcʒ ᷣga · Manu pulſat bene

ficioꝛum datione· Dirga flagelloꝝ
illatione · Solet dici ꝙ ule qᷣ pulſat
cum magno ſtrepitu non venit va/
cua manu imo ſignum eſt ꝙ aliquid
poꝛtat · talis hilariter recipit. Quã/
tomagis ſponſo tuo aperire debes
qui cum multitudine donoꝛum cele/
ſtiũ veint ad te · Habet enivtramq;
manum plenã · Siniſtram bonis tẽ/
poꝛalibus· dexteram bonis ſpiritua/
libus · Magna ruſticitas· Tonũ re/
cipere· ⁊ donantem repellere · Aperi
ergo coꝛ tuũ deo ad oſtium expectã/
ti et dicenti: ITperi mihi ſoꝛoꝛ mea:
amica mea caput meum plenum eſt
roꝛe · · gratię · Canticoꝝ · v. Surrexi
vt apenirem dilecto meo.¶ Itẽ pul⸗
latur virga flagelloꝛuʒ· ſcy doloꝛibꝰ
anguſiijs ⁊ quaſi totaʒ domũ euo
lare fac̃ egritudimibꝰa pęnis coꝛꝑali
bus · Ex miſericoꝛdia em nos punit·
ruguſtinus · Magna dei ira eſt qñ
peccatoꝛi parcit vt in ęternum puni
at. Et miſericoꝛdia dei eſt in pꝛeſenti
miſericoꝛdiam non conſequi: In mi/
ſericoꝛdia eſt parcere virgę ne percn
ciatur paruulus⁊ carnẽ putridã nõ
ſecare · Sʒ multi ſunt qui potł ape/
riũt coꝛſuũ diabolo q; deo· Si pul/
ſat eus firmatũ eſt foꝛti vecte ⁊ nõ

Alpertio

ſoteſt intrare. Sed ſi diabolus pul/
ſat firmatũ eſt ꝑua feſtuca · et ſtatim

tanqᷓ;ᷓ domino aperitur per conſen/

ſum· Judicũ xvj· dicit Dalila phi/
liſteis · ideſt · caro dęmonibuſ · Tſcẽ/
dite adhucſemel·quia nunc aperu/
it mibi Samion ideſt · ratio vel ani⸗
ma coꝛ ſuum:ideſt · conſenſum · Ecq·

xxvj · Id omnem pharetram ideſt.

diaboli temptationẽ gperiet coꝛ ſuũ
Donec deficiat · ¶ Similit᷑ os de⸗/

bemꝰ aperire ad ntrnor A ABie

Dicandum. Id confitendũ ·¶ R
oꝛandum/d laudandum vel di
cendum verbum ędinicationis:
rimo ad pꝛędicandum · Sicut
aperniuntur hoꝛrea ad diſtribuendũ
triticũ · Geñ xlj · ¶Nuit Joſeph hoꝛ/
rea regis vniuerſa ⁊ vend ebat triti/

cum egyptijs· Hoꝛrea ſunt coꝛda

pfectoꝛum in quibus abſcondit᷑ fru/
mẽtũ ſacrę doctrinę· VProunxj · Qui
abſcondu frumenta maledicetur in
populiſ. Henedictio autem ſuper ca

put vendẽtium · Proũ· vltimo · Ds
ſuum aperuit ſapientis · c · Ecq/xv·
In medio eccleſię aperuit os ſuũ ⁊c ·

Sed ſunt quidam qui pꝛo frumen/

to bonę locutionis paleas vendunt
deceptionis vt mendaces et vetulę

cõmentatrices· Oenñ · viij · Aperuit
Noe:ideſt: vir iuſtus feneſtram ar/

cxæę · ideſt · conſcientię· ⁊ emiſit coꝛuum

qui non eſt reuerſus · Ner coꝛuũ pec

cata moꝛtalia deſignantur · quę ſic

emitti debent per os arcę · ideſt · cõ/

ſcientię confitendo· ne reuertãtur ſi/
cut coꝛuus nõ eſt reuerſus ad arcam

Zeuitici· j · Vmne quod eſt coꝛuini
generis non manducabis · Per co/
lumbam peccata ignoꝛantię ⁊ veni/

alia intelliguntur · Dſee · vij · Effra⸗

im quaſi columba ſeducta non ha/

bẽs coꝛ · Hec etiã emitti debet pofeſ
ſionẽ · ꝗᷓ ſi iteꝝ reutuntiten remittäft

ſicut aqua de naui ne mentem ſub/⸗

.„

——— —ꝰ — —

—

spi
tkuin
lhb,
⸗
an;
⸗ ci
nicet H
ꝛſui
n
Nd
nis⸗
nSa
boendi
ſbter
ebatmnn⸗
nt cor
naltfn⸗
Qui
Ctur in
perca
no Vs
ti;
funen
SdN
garen
Apemn
ſrana,
cναW
Cui er
ele
lt/
tiurſi⸗
Aaran
Kon
Pa

elen
ub
nüh,,
annif

bit illi zc ¶ Den

mergant p ſuam abundantiam per
moꝛtale peccatum · ¶ Item ad oꝛa⸗
dum · · Os meum aperui · glo · pe⸗
tendo:quęrendo: puliando· Juxta
illud· Oetite et accipietis ⁊c · Et at/
traxi ſpiritum · ſcilicet qui docet oꝛa/

re · et qui libenter vadit vbi rogatur

deſideratur:ad Roma . viij · Spi⸗/
ritus poſtulat pꝛo nobis gemitibus
inenarrabilibus: ideſt ad poſtulan
n Tocet. 1 incammat· Iidorus
Quando quis oꝛat ſpiritum ad ſe

vocat· cũ venerint omnia tempta/
mẽta ðęmonioꝛum quę ſe mẽtibus

bumanis unmergunt confeſtim effu
giunt · ¶ Iiem ad laudanduʒ deũ ·
S· Domine labia mea aperies · glo ·

ꝓter peccata clauſa: Et os meũ an /

nunciabit landem tuam· Qnia non
eſt ſpecioſa laus in oꝛe peceatoꝛis ⁊c
Ecq v. gᷓ Repleatur os meũ laude

idelt:ſac me ind eſinenter te laudare

vt cantẽ tota die magnitudinẽ tuã:
glo · Qnia auteq; eſſem feciſti me cũ
eſſem ſalutem mihi dediſti. cum pec/
caſſem ignouiſti· cõuerſum vnifica/
ſti · perſeuerantem coꝛonaſti:ideo be

nedicam dominũ in omni tempoꝛe ·

Manus aperiendi ſunt ad duo⸗
rimo ad dandũ paupibꝰ ae

Vltimo Manus ſuas a peruit inopi ·

Sed multi manꝰ habent ad accipi/
endum apertas:⁊ collectas ad dan
dDum . Coöͤtra quos dicitur Ecq· uij·
Non ſit manus tua ad accipienduʒ
poꝛrecta.⁊ ad Dandũ collecta :· Se/
cundo ad operãdum.Nõ eniĩ po ſſu/
mus operari ſine inſtrumenti appre/
benſione· Pron. vltimo :· Manum

ſuã miſit ad foꝛtia · Sʒ piger ita ha

bet manus contractos:qma nihil pxo
teſt apprebendere:quia abſcõdit pi/
ger manũ ſuã ſub aſſella:⁊ laboꝛat ſi
ad os ſuum eam conuertat Prou·
xxvj · Et · xx · Propt frigꝰ piger arare
noluit menꝗ cabit eſtate ⁊nõ da
eculi aꝑpiẽdi ſũt ad duo

—

5

7
„

Siniſter ad conſiderationẽ pęnarũ

PBaruch ij · Apeni oculos tuos ⁊ v
· quoniam non moꝛtui qui ſunt in
inferno dabunt laudem ⁊ bonoꝛem

eo · Sʒ anima triſtis ſuꝑ magnitu/
Dine maliſui:quaſi diceret· Hic eſt
locus iuſtiſcationisibi nõ · Sʒ ſtul
tus nõ tunet donec accipit: Ita mul
ti non cauent de ſuplicio wonec ac/

apient: ⁊ tunc tarde· Ylaix xxxviij ·

Dagdam ad ortas inferi: ern.
Hadã ⁊ enadã zc· ¶ Dexter oculus

aperiendus eſ ad conſiderationem

pꝛemioꝛũ cęli · Proũxx. Ape ri ocu/

los tuos ⁊ ſaturare panibus· Tperi
P contemplationem ⁊ eliderium cæ·
leſtium· oculos tuos:ſcilicet mentis
tue·⁊ ſaturare panibus pere uono
nem · Dculus enim paupis eſt ſemn /
per ad tenentẽ panem · P· Deuli mei

ſemperad vomimnmnnum.
Qunomodo ambulandũ eſt ad deuiuũ

vel venire vebem ad de/
um xvel ad cęlũ. ꝓeſtinan
ter ſicut pauperes feſtinant ad poꝛ/
tam Diuitis pꝛo refectione vniꝰ diei:

Tmultum eſt debilis qui illuc non fe
ſtinat · Dominꝰ parauit nobis men

ſam ⁊ refectionem non ad hoꝛaʒ vel
Diẽ ſed ĩ ꝑxrꝑetuũ⁊ fecit eã clamare
euangeliũ ſuũ Matth· xj · Denite
ad me oẽs qͥ laboꝛatis ⁊ onerati eſtis
⁊ego reficiam vos. Cibaria huius

mundi non reficiũt ſed magis famẽe

T ſitim pariunt· Exemplum ůæ infir/
mo cui trahitur penna madefacta p
os· non ſedatur ſitis eius:ſed magis
pꝛonocatur Nam qͥ bibenit ex aqua
hac ſitiet iterum · i· tempoꝛalibꝰ iſtig·

Feſtinemus ergo ingredi in ilam re

quieʒ ne claudatur nobis ianua vel

leuetur pons miſericoꝛdię qui mo/

do eſt demiſſus· et excludamur cum
fatuis virginibus· Modo dñns co/
medit oſtio aperto·i.ẽ miſericoꝛs. ſ̃ ĩ

„2

S

moꝛte claudit᷑ poꝛta et eleuatur põs
quando tẽpus miſericoꝛdięceſſabit ·

Bernardus. Feſtinemus ad locum
tutioꝛem ad agrum vberioꝛem ad
paſtum ſuauioꝛeʒ· vt habitemus ſi/

ne metu abundemus ſine defectu.

epulemur ſine faſtidio· Exemplũ de
viatoꝛe qui feſtinat vt ꝑpiculoſaʒ ter
ram tranſeatcito·⁊ ad terram ſecurã
veniat · ⁊ quando parũ habet ð die
ad huc lõge eſt ab hoſpitio ne nox

ideſt moꝛſ en aꝑprehẽdat:Et oꝑpa

rio qui feſtinat vt dietam ſuam ꝑni/
ciat vt ſo ſtea quieſcat · Et de peregri

no qui facit magnam dietam vt ve⸗

bulate Ddum lucem betegttate.
nebꝛeę vos cõpꝛebendant· ¶ Itẽ eun⸗

Dum eſi honeſte . Nõ enim videtur
honeſte ire qͥ vadit de nocte. vtad/
ulteri · fures latrones · 1 conſimiles ·

qui diligunt opera tenebꝛarum id/

eſt · peccata Johãnis · iij· Qui male

agit odit luceʒ ⁊c· Aoma · xiij · bij /
ciamus oꝑa tenebꝛarum. Item nõ
vadit honeſte qui vadit nudꝰ · Vn
ſequitur· Et induamur arma lucis · i·

virtutes · ſicut in die honeſte ambu⸗
lemꝰ. IWpoqxvi · Deatus qin cuſto
Dit veſtimẽta ſua ne nuduſ ãbulet·

Col · iij · Induite vos ſicut electi dei
ſancti ⁊ dilecti ⁊c·; Yſaię lij · Indue/

re veſtimẽtis gloꝛie· que · . ad gloꝛiã
Ducunt · Ille qui nõ habuit veſtem
nupntalem expulſus fuit a nuptijs
Matth · xxij · Et · · Teſſaliiij · Preci
pimꝰ vobᷣ vt honeſte abulet ad eos

qui foꝛis ſunt ã cõnerſatione veſtra
ipſos ęꝗdiſicantes. ¶ Itẽ ambulãdũ
ẽ digne · Eph· iiij · Dbſecro vos ego
vinctus in domino vt digne ambu

letis vocatione q̃ vocati eſtis·ſ· ꝓut
requirit dignitas illa·ſ. vita gterna
ad quam vocati eſtis· Digne ambu

letis · ne ĩ viã indignã ↄuertatis ꝓpt᷑

quam dignitatẽ ũlã perdatis· Stul
tus eſſet qui ceſſet electus in epiſcopũ

ſi ante confirmationem aliquid cõ/

mitteret vnde epiſcopatum ꝑderet:
Sic ille qui peccatuʒ moꝛtale cõmit

tit· pꝛo quo vitam ęternam amittit·

Epb· p̃.· Elegit nos ante mundicon
ſtitutionem vt eſſemꝰ ſancti ⁊ imma/
culati in conſpectu eius in charitate
Itẽ digne vt illa modica ⁊ indigna

temꝑalia contemnatis · Si alicui ꝑ/

tinet regnuʒ ex parte matris·fatuns
eſſet inſanus ſi pꝛo aliq̃ modica ter
ra regnum dimitteret · Sic ſut illi qᷣ

ꝓ terrenis ętna dimittũt · ſEx · Quid

mihiẽ ĩ cclo⁊ a te qͥd volui ſuꝑ terrã
Seneca · ITnte hoſtes ↄtemne opes
te Dignum finge deo ˖ Nemo deo
Dignus eſt niſi qui opes contemnit·

Item digne . vt pꝛo illa digne ope/

mini:· Magnitudo pꝛemij magnum
requirit laboꝛẽ · Et iuſtum eſt ꝙ mul⸗/
tum laboꝛet mercennarius qui mag/
nam mercedem expectat · Ideo dici

tur Col. p̃. XQmbuletis digne deo ꝑ
omnia placentes:ĩ bono fructifican/

tes ⁊ creſcentes in ſcientia dei · ¶ Itẽ
caute · Ephᷣ· v. Pidete quomõ cau/
te ambuletis· mbulare debet ſa⸗
pienter qui vult caute ambulare et
Debet reſpicere initium vię ideſt vi/
tę⁊ mediuʒ· ⁊ finẽ· Gernardꝰ · Ho/
mo conſidera vnde venis· et erube/
ſce vbies:⁊ ingemiſce quo vadis et
contremiſce · Item caute ambulan/
Dum eſt · quia arta eſt via quę ducit
ad vitam: quia qcito pes extra illã
viam ponitur labitur. Exemplu de

alpibus ? de planta ſiricta pęniten/

tięquę ab vna parte ripę huius vi/
tę vſq; ad aliam ripam patrię exten/
Ditur · Et tunc dñs poꝛrigit tibi ma/
num cu tu manum das ei ꝑ rectam
