expendam eam· In quo patet fatui/
tas mũdanoꝝ qui totũ tempus ſuuʒ
tur eis tanqᷓ; pcioſus theſaurus dil⸗
ſipanti⸗·DPernardus · Nihil tempoꝛe
pcioſius · ſed heu nihil hodie vilius

tempoꝛe reputatur. ꝗItem vitam iſtã
ſequit᷑ neceſſar? defectus cũ doloꝛe·

W· DBefecit in doloꝛe vita mea· Nita

iſta eſt ſicit mulier pꝛegnãſ. quę cum

delectatione ↄcpit ⁊ cum doloꝛeꝑ⸗
turit · Sic multi modo gaudẽt ⁊ de/
lectantur in hoc müdo.led in fine do

lebunt · Onde vita pſens non eſt ni/
ſi vnus cantꝰ ploꝛationis ⁊ iubilatio/
nis · ſicut faciut iſti qui ꝓ moꝛtuis car

mina ĩ ſero canũt.ut ↄſuetudo ẽ i ali/

quib partibꝰ· Modo gaudẽt ali/
qui:modo ſlent · Pidemꝰenĩ frequẽ?
ter in eadẽ ciuitate quoſdaʒ ploꝛare

ꝓpter amicoꝝ exequiasalios canta/
re ꝓpter amicoꝝ nuptias.· Hꝛoũᷣ/xiiij ·
Alilus do loꝛe miſcebit · Si vita ſan/
ctoꝛum defecit. ut patet in martyribꝰ
qᷓntomagis vita peccatoꝝ:quia ſi ſ/
ſcindit hoꝛtolanꝰ arboꝛeʒ fructiferaʒ
ſteril⁊ nociua debet timere · Et ſi de⸗
ſeuit iud ex in amicũqᷓntomagĩ ho/
m ſuñ · Ideo dicitur in ſ · Defeci
in ĩcrepationibꝰ ⁊zc · VPidemꝰ em ꝙ
æ corio aĩaliũ fiunt ſtelares ⁊ alia
quędam humanis vſibꝰ neceſſaria:
7 e ciphis ⁊ d ſcutellis ↄfracij que/
Dã alia vtenſilia.ſed cadauer homi/
nis ita deficit ꝙ ad nihil aliud valet
vſq; poſt generalem reſurrectionẽ·
4)

expendũt in inutilibꝰa ideo ſubtrabi⸗

Ae 7

De Vnitate ⁊ concoꝛdia

Poꝛtetnos

Proabere vnitatem ad illum
gqu intra nos eſt · qui ſupꝛa
nos eſt · 1 qͥ iuxta nos eſt · ¶ Opoꝛtet
enim ꝙ ſpus noſter vnus ſit in ſeip /
ſo per ment integritatẽ · Coꝛdis enĩ
Diuiſio ſignũ eſt moꝛtis · Dſee · x · Vi
uiſum eſt coꝛ eoꝛuʒ· nũc intenbůt p/
culdubio diu ẽ res tamdiu ẽ vna
ſ. in ſe d uiſa. Exemplũ de partibus
Do mus quarum nulla per ſe dicit do
mus. ſed oẽs inſimul vnitę conſtitu/
unt domu. Vnde Boeto· Pnuʒ eſt
q̃ͥd indiuiſum in ſe ab alijs añt dini/
ſum. Igitur ſi aialper fluxum affectio
nũ fuerit diuiſa:iaʒ quaſi non ẽ vna
ſed duo fruſta. Exemplũ de cultello
cuius manubꝛium diniditnr a ferro ·
Ita eſt de anima quę diuicdit affe/
ctiones ſuas circa multa · ſicut can/
dela ꝗᷓ tot panetbꝰ adheſit ꝙ amiſ⸗
ſa cgra ſua vix lychnũ remanſit in ea-
Ideo dicit᷑ Cant⸗ vj · de anima ſan
cta Nna eſt coluba mea · ¶ Iteʒ opoꝛ
tet ꝙ homo ſit vnitus ſine vnn cum
deo pe ſidem ⁊ charitatẽ · Fides eni
vnit intellectũ · charitas affectũ · J0
Cor vj · dꝛ Qui adhęret deo vnꝰ

ſpũ s eſt cum eo D qᷣt wna acquirit

qnui habenti oĩa bona.imo ei quiẽſu⸗
mũ bonũ ſe per amoꝛẽ vnit · Exẽpluʒ
de paupere qui multũ apetit matri
moniñ dinitis ꝓpter bonoꝝ coioneʒ
Saß · viij · Ociens qꝛ corĩcabit mihi
ce bonis ſuis · venerunt mihioĩa bo/
na ⁊c · Charitaſ en eſt tancᷓ;ᷓ glutinũ
q̃d duo diſparata ↄiũgit·⁊ ſic ignis
qui ferrũ ad pꝛiam naturam trahit ·
Eoh · iiij · Solliate ſeruate vnituteʒ
ſpũs ĩ vinculo paq· Sine hac vnio/
ne nemo viuit · ſicut nec coꝛpus ſine
ſui vnione ad animã· Hugo · Scio
anima mea ꝙ dilectio eſt vita tua·
unquid cum diligis ipſa in ean/
Tem dilectionis ſimilitudineʒ tranſ/

AVnitas

foꝛmab.¶ Atez opoꝛtet ꝙ hõ babeat

vnitateʒ cũ ꝓximo per fraternã dile
ctionẽ · Dignũ eſt em ut qui eſt vnũ

cum deo · vnũ ſit cũ oĩbꝰ qui ſũt vnũ

cum ipſo:quia quęcũ q; vni ⁊ eidem
ſunt eadẽ inter ſeſũt eadẽ · Charitas
enĩ eſt vinculũ in qͥ tanq; mercatoꝛ ĩ
fardello ſuo oĩa bona de fert ad ho/
ſpitiũ ſuũ:q̃d ſi ruptũ fuerit effditur
totum· Exempluʒ de dolio ⁊ circulo·
Col · iij Slnte oia in vobiſipſis mu/
tuam charitatẽ babetes qd eſt vm/
culũ pfectiõis · · Ecce q; bonum et
qᷓ; iocundũ habitare fiẽs in vnũ · Si

tamen in vnũ ⁊ nõ in ſcandalũ alio/

quin nec bonũ neciocundũ ſed peſſi/

muũ ac moleſtiſſimn Oę aüũt illi ꝑ quẽ

iocũdiſſimũ vimnculũ vnitat rumpit.
iudiciũ poꝛtabit quicũ q; eſt ille · Itẽ
ſi laloꝛamꝰ bonũ eſt habitare ffres in

vnü · Exemplu de debili boue a cum

alio poꝛtat qð ꝑ ſe non poterat poꝛ/
tare q eſcamꝰ bonũ eſt habita/
re frẽs in vnũ.·Nullins eni boni ſine
ſocio iocũda eſt poſſeſſio · vt dic Se

neca. Exemplũ de floꝛbꝰquos ĩ vnũ

congregat apis ut mellificet Plura
na collecta faciũt aceruũ·⁊ mulq nũ
mis grãdis aceruuſ erit · Ideo dict᷑
Ecqð.iiij · Si vn ceciderit ab alio ful
cietur · Ecce q; bonũ eſt laboꝛantibuſ
Et ſi doꝛmierit duo fouebũt mutuo
vnꝰ quõ calefiet: Ecce q; bonũ ⁊ qᷓ
locundũ eſt quieſcentibꝰ · Melius ẽ
ergo duos eſſe ſimul q; vnũ · Pbus
VHlura bona paucioꝛibꝰ ſũt eligẽda
Zigna en pariter congregata maio
rẽ faciũt ignẽ · Meliꝰ ẽ ergo duo ⁊c
Not ꝙ collegiũ vnitateſt cadenti
bus in remediũ ·quia ſi vnꝰ ceciderit
ab altero fulciet᷑ · Oę ſoli qꝛ cñ cecide
rit nõ bʒ ſubleuanteè · Nota de pplo
qͥ liberauit Jonathan a pr̃e dãnatũ

Aeg · xiiij · Et ĩ dialogo illo qli/

herat a dꝛacone oꝛoe fratrũ Itẽ ere
ſurgentib in auxiliũ · Im poſſibile eſt
eni pceſ multoꝝ nõ exaudiri · Exẽplũ

oboe
güf
oeosa
grege
Tenan
malti
ſneld
guan

lliu

lten
pugna
zunte
ſoadpt
feſt.Ce⸗
vnl du
cn
lg
llreg
nöp
vnül
tio vl
pont
ſubſi
Mq a
nplün⸗a
wlup⸗
loppſn
Alterom
ducatd⸗
condne
le Bi
Ducenr
tade
nonpg
ghe
ſeſtn
puen
hro⸗
eöyr
nltit
liſf⸗
teret
moſ
panp
ſtome

öbian
mm di
nieſtynu
nüͤtpnä
Cg
neend
ſarad ⸗
teffi
Nrlo⸗
lpſis mu⸗
dektvn/
Wnumnc
myri
li⸗ do⸗
Güſtien⸗
itllipqi
tantumot
Gellle.
bitare ficgn
iwwreqan
wterut wr⸗
eſthabita⸗
nlbvu ine
noc Be
guosivni
dd Phara
NNnä
andat
mütdtüdſ
lnundbe
vutdätntn⸗
ech wnit
ibe. Melus⸗
wi Phi⸗
Aboſüt eigitt
ngegu
goo
tuickadent
ip rüdet

igädatt
. Ampt

niſtdinn

logo olt
Fa ea

7

„ℳ
r

abbatis qui faciliter audit conuentu

qñ ſimul aliquid petunt:Similit᷑ qñn
oẽs ciues alicuiꝰ regni petunt aliqd
ꝗ rege nõ defacili negat eis. Et vnuſ/

cenarius minꝰ bonꝰ aliqñ recipit᷑ cũ
multis boniſ qui ꝑ ſe refutaret. Id
meliꝰ eſt duos eẽ ſimul· ¶ Iteʒ Epu/

gnantibꝰ in ſubſidiũ · Nota qͥtiẽs fi

lij irael congregati fuerunt victoꝛes
extiterũt · Diſperſi vo victi · Dĩs eniʒ
pugna vnanimit᷑ aggreſſa victoriã
parit· Exemplũ ð cauda equi qͥ de pi
lo ad pilu poteſt rupi:ſed ſimul nõ po
teſt · Ecqð.iiij · Si qͥſpiaʒ hualuerit
vni · Duo reſutut ei · V ꝙ qͥdã rex po/
tẽs cũ moꝛeret᷑ vocauit filios ⁊ iuſſit
ꝙ ſinguli afferẽt ꝓgas: quas defaci
li fregerũt · ſed ſimui iũctas frangere
nõ potueft · Et dixt eis Sic filij ſi ſit
vnũ inter vos ⁊ vnanimeſ.nõ poteni
tis vinci nec frangi. ſed ſi diuiſi ⁊ ſe/
parati vincemimi · ¶ Itẽ patiẽtibꝰ in
ſubſidiũ · Leuiſ eſt vni ſarcina q̃ntũ/
cunq; debili qñ iuuat᷑ a pluribꝰ.Ex/
emplũ neruoꝝ mẽbꝛoꝝ coꝛpoꝛis qͥꝝ
vnꝰ ſuppoꝛtat alii· homa · xij Onũ
coꝛpꝰſumꝰ in Chꝛiſto · ſinguli aũt alt
alterꝰ mẽbꝛa · ¶ Iteʒ itinerantibꝰ in
Ducatũ · In ſolitudine qͥdeʒ opoꝛtet
conductu habere· nõ ſepſuʒ cõduce
re · Similit᷑ in religione nulius ſe cõ/
ducere debet · ſed coĩtatẽ ſequi · No/⸗
ta de bobus alligat iugo quoꝝ vnꝰ
non poteſt dimittere niſi frangat iu⸗/
guʒ aut rumpat vinculũ:⁊ ſe non po

teſt trabere a ſuo cõiugali.Nota de

pueris habentibꝰ q̃drigas:⁊ de mẽ/
bꝛo paralytico qð fonet᷑ ab altero.
¶ Itẽ eſt petentibꝰ in ſuffragiũ · quia

qð vnus non obtinet ꝑ ſe.impetrat

mltitudo · Judiqcx· Cõgregati ſũt fi
lij iſrael quaſi vix vnꝰ in eccleſia ut pe
terẽt auxiliũ a dno · Exemplũ de ele⸗
moſynario diuitis:qui multitudinẽ
pauperũ ad dandũ elemoſynã exxe/
ctat · Qn apoſtoli receperũt ſpm̃ſan/
ctum erant vnanimit᷑ ꝑſeneranteſ in

Nlocatio

oꝛatione Ilct ij. Item membꝛũ non
nutritur alimẽto coꝛpoꝛis nii quãdo

vnit in coꝛpoꝛe · ¶ Item eſt expectãti/
bus in cautelã · Aies eni non eſt ſe
curus extra exercitũ:nec obſeſſus ex
tra caſtrũ · Sic nec fidelis extra ↄgre
gationẽ bonoꝛũ· Exempluʒ de ulo qᷣ
Teſcendebat ab hieruſalẽ hiericho
⁊icidit ĩ latrones Luq/x. Et ð Dina
coꝛrupta qn receſſit tratribꝰ. Geñ.
xxxiiij ¶ Itẽ pueniẽtibꝰ ẽ in gaudiũ
Quid eni iocundius qᷓ; illic eſſe vbi
vna vox lętantiũ ·⁊ vnus ardoꝛ coꝛ⸗

dDium:amoꝛ ꝑfectus:⁊ vnus omniu,z

ſpus ˖ vbi qð amatur ineſtima bile ẽ
et incõꝑpabile In hanc vnitateʒ im
pꝛecat᷑ dns apoſtol· Joh · xvij · Nõ
ꝓ eis tm̃ rogo ſed ꝓ omnibꝰ qui cre/

Dituri ſunt per eos in me · vt ipſiom/

nes vnü ſint · ſicut tu paterĩ me ⁊ ego
in te vnũ ſumus · Charitas enĩ h̊ in/

choat paradiſum · ibi conſũmat᷑ vbi

cõplet᷑ Jux ulud · Joh · xvij · Vt ſint
cõſijmati in vnũ· ſicut ⁊ nos ſumus:
De Nocatione quadruplici

q̊druplex vocatio · per lit/
teras. per nutum ·per vo/

ex parte Dñi tni · Litteras dñi ſui au
Dit · xel legit · qui audit verbum dei
Si ſeruꝰalicuꝰ magni dñi cũ litterii

Dñi ſui veniret ⁊ appoꝛtaret bom nũ/

cium · cũ deuotione ⁊ honoꝛe ſuſcipe/
retur · Sic ⁊ pꝛędicatoꝛ debet recipi:

Math · x. Quivos recpit me recipit
Sed multi litteras dñi ſui non reci/

piunt · nec etiam audire volũt:nec ad
citatiões eius veniũt·licet oĩa habe/
ant ab eo · ̊ ad citatiões müũdia dia/
boli ad ꝗ̊̃ nõ tenent᷑ cito vadũt. Hꝛo
uerb · p · DHocaui .ſ.p lIr̃as ꝑ diẽ. ⁊ re/
nuiſtis · Item ſi gaſlina vocat pulloſ
ſuos ꝓpt᷑ miluũ ad ipſaʒ currũt ⁊ abſ
condit eos ſub alis ſed miſerrimus
WMWS

Olet fieri

cem · per nuncios· ¶ Pꝛimo p litteraſ
qñ pꝛędicat᷑ tibi · offertur tibi littera

pullus aliqñ cũ intent eſt circa ſpi/
nam vnam nõ venit ⁊ rapit᷑ a miluo
Sic miſer hõ intentꝰ nimis rebꝰ tem
poꝛalibꝰ nõ vult ad deum venire qñ
vocat ⁊ rapit᷑ a diabolo · Hiere · viij
ꝑppꝛebẽderũt mẽdaciũ ⁊ nolueruut

reuti:· Mirabile ẽ· Canis vocatus a

Dñio ſtatim currit ad eum⁊ creatura

ad creatoꝛẽ filius ad piem ſeruꝰ ad

Dñm venire contẽnit · Jdeo conque
ritur dñs Job xix · Seruũ meñ vo⸗
caui ⁊ nõ reſſodit m·oꝛe ꝓpꝛio depcꝗ
bar.glo.oꝛe hdicatoꝝ · Si rex vocal/

ſet pluries ſeruũ ſuũ contẽneret ve/

nire młitũ indigret᷑. Et quõ nõ iraſci

5

tur rex celi qͥ totiẽs vocat hoĩeʒ ⁊ nõ
vult venire: Jõ cõminat᷑ ꝑ Yſalxv.

DPẽs in cede coꝛrueſj ꝓ eo ꝙ vocaui

nõ rndiſtis m. ¶ Item vocat nutu
manꝰ vel ſignis creaturarũ ꝗᷓ nobᷣ in
nuũt ut ad de veniamꝰ. Malus eſt
monachus qͥ nõ intelligit ſig abbai

ſui ˖ Dñ ſequit᷑· Extendi manꝰ meas

beneficia mea largiẽdo · inuẽdo ꝑ h̊ᷣ
ut ad me veniretis· ſicut vocat᷑ acci/
piter vel canis cibũ oſtẽdẽdo · Sed
nota ꝙ accipit᷑ ſaturatꝰ nõ redit ad

manũ · Sic diuiteſ ad deũ · ̊ paupeſ

famelici veniũt · Id eo ſequit᷑ Et nõ

fuit qui aſpiceret · ſed bene fuit qͥ acci

peret. Stultꝰ reputaret ille qui ſigin

quod ponit᷑ ad vinũ · id eſt circulum

ellet cũ vino ? p vino potare · Sic qꝗᷣ

terrena viſibilia ꝗᷓ ſũt ſigna regni ce/
leſtis vult cuʒ regno vel pꝛo regno.

Tug· Deillis qui diligũt nutus ſu/
os te · Iſti volũt hꝛe ona ⁊ oboluʒ
vinũ ⁊ nümũ · H ieronymꝰ. Impoſſi⸗
bile eſt ut quis fruatur pnñtibus bo/
nis ⁊ futuris/ut hic ventrẽ ⁊ illic men
tem impleat ut de diuitijs ad diui/
tias tranſeat· ut in cęlo ⁊ in terra glo
rioſus appareat · Item vocat voce
id eſt· inſpiratione · Vſa · xxx· NRures

tuę audient vocẽ poſt tergum monẽ/

tis · · Wudiam quid loquat᷑ in me
Teus qui ſtat ad oſtium coꝛdis pul

Llocatio

ſat. Sʒ multi ei nõ aperiũt qd ẽ ma⸗/
gna ruſticitas non aperire dño ſuo⸗
Hoc eſt qͥd ſequitur Deſpexiſtis oẽ
conſilium meũ · Nudires cõſiliũ ami/

ci tui de rebus tuis ſeruandis· ⁊ non

audis conſilium dei de lalute gnim
tug · ¶ Item vocat per nucios? flage
la quę veferunt nobis ſignũ ſalutis.

Saßp · xvj · Ild coꝛrectionem in bꝛeui

turbati ſunt ſignũ habentes ſalutis ·
Libenterrecipit ſonſa nuncios ab
amico ſuo ſibi miſſos· Sic vebemus
amplecti tribulatiões a fideli amico

nobis tranſmiſſas· Pꝛoũ · iij · Queʒ

Diligit dñs coꝛripit·⁊ quaſi pater in
filio complacet ſibi·glo.Cãto minꝰ
flagello quo caſtigam̃ murmura/
re debemꝰ · qnto in eo paternę dile/
ctionis pignꝰaccepimꝰ · Iſti ergo nũ
cij deferũt nobᷣ arras ſalutis · Heb ·
xij · Flagellat omnẽ filiũ quẽ recipit·
Iſtis nuncijs debemꝰ reſpondere · p

contritionẽ · confeſſionẽ · ⁊ ſatiſfactio/

nem non turpiter eijcere ⁊ ſine hono
re remittere ſicut dicitur . ij · Keg x.
de nuncijs Danid ad Tnon · Iſti
nũcij compellunt nos intrare ad nu/
ptias eternas · vt dꝛ Luq xiiij· Con/
pelle intrare · glo · qui tribulatiomib⸗
fracti ad amoꝛem dei redeunt cõpel/

lunturintrare · Nota quõ dñs ſolli

citus eſt de nobis · Qñ aliquis inui/
tat alium ad pꝛandium ſuum xvellet
foꝛte ꝙ nõ venuet · ̊ dñſ nõ ita·imo
vim infert ut ſecũ maneamꝰ⁊ inuitat
noſ vſq; ad veſtiũ laniatiõʒ.⁊ trahit
per ſubtractionem tempoꝛaliũ Zinfir
mitates · qd eſt veſtiũ lanatio · Oſet
X · In funiculis Idę trabam eos in
vinculis charitatis · quia multos ſe/
Ducit ꝓſperitas quos aduerſitas re-
Ducit · NHoc patet in Naulo quẽ cę
citas hũiliauit Ict · ix · Et filio ꝓdi/

go quẽ fames reuõuit Ludq xv· Eti
Manaſſe · ij · Paral. vlc. ¶ Sa no ꝙ;
Oñs vocat ad multa. Pꝛmo ad ſi

deiillũinationẽ . · Pet. ij · Vos eſtis

cewwse
infͤn
bilelot
ientenn
fide⸗
Petrt
wom
loct⸗
temb⸗
Dous
mni
Nen⸗G
vocaret
ſjenegie
Penute
nmnek.
frce⸗
vgn
Wncj
Uhn

2

oit
trui
oonne
gnorent
nteminc
geipone⸗
n⸗

Envo

Ppien

medhce
Dens
vüͤtr
Voca
lane
e
cev⸗
ſtier
voc⸗
i⸗
ſu
Lon
vi
mun
nos
oco

tinn
iſ⸗
Anſts o
lügni
Nison
Aemin
nemmnbeen
Nesſalutis
nungos ab
cAtenns
ſciamieo
n⸗ Cu;
Mpanrin
Cüoni
mdrar
Menne die
Mhakgoni
ſlutis⸗ He
iquireupt
ſwndere
1ſatiſnc⸗
eilnetvno
⸗Acgr
Mon. Ii
mreadnu/
tii Con,
ſdeanonh
dcn
quo disſoll
Walqust.
unſanm ult
Diſnöttren⸗
meamTmunn

SSõ

mnelüt
ilungto
bantwy
unupeſ⸗
Gidueſten⸗
Penogti⸗
Eifioe

rlupf

Eocatio

genus electum ⁊c · qui de tenebꝛis · ·
infidelitatis vocauit vosĩ admira/
bilelumen ſuũ · id eſt· ad fidem quę

mentem illuminat· De hocrequirę·8

hoc.i ad hoc vocati eſtis ut hęredita
tem bñdictione poſſideat.j· Pet · v·
Deus aũt oĩs grę qui nos vocanit ĩ
ęternã gloꝛiã ſuã:modicũ hic paſſos

ipſe ꝑficiet c ( Itẽ vocat ad refectio

nem · Sumptuoſus eſſet pauꝑ ſirex

vocaret eum ad pꝛandiũ ſuũ ⁊ veni /
re negligeret · q̃d fac vñſj· Matth · xj

Penite ad me oẽs qͥ laboꝛaus ⁊ one
rati eſt· ego reficiã voſ· Et certe qͥ nõ
fac qñ p̃t · ñ fac qñ vult · ut pʒĩ fatuiſ

ꝓ̈ginibꝰ. Matẽð·xxv · Nouiſſime ãt
Vneft eE vocat ad mũdiciã ·j·
Theſſalł:iiij Nõ võuit noſ de in ĩimũ
Diciã ſ in ſanctificationẽ · ¶ Iteʒ ad

libertatẽ· Gal. v · Vos in libertatem
vocati eſtis frẽs · glo · ut non timoꝛe · H
amoꝛe viuatis vel ſeruiatis tm̃ · ne liv

tatem in occiſioneʒ detis carnis · glo⸗

ne ĩpune vobis peccandũ arbitremi/
ni SBe ad pęnitẽtiã · Ludq · v · Non
Vni vocare iuſtos ſed ꝑeccatoꝛeſ ad

pgnitẽtiã · quia nõ e ent qui ſani ſũůt

medico ſed qui male habent · Exo ˖ v.
Deus hebꝛęoꝝ vocauit nos ut eam⸗
viã tniũ dienꝝ ĩ ſolitudinẽ ⁊c Yſa xxij

Vocauit Dñsĩ dieilla ad fletũ ⁊ ad

lanctũ.Seqͥ t · Et ecce gaudium ⁊c
Atem ad pacem.j.Cor · vij · In pa/
ce võuit vos deꝰ . Col · iij · Pax chꝛi/
ſti exultet in coꝛdibus veſtris · in qua
vocati eſtis · ¶ Atẽ ad ſui imitationẽ
Yſa·xlj· Qui ſuſcitauit ab oꝛiẽte iu

ſtum. vocauit eũ ut ſequeretſe · Job

xxiij · Veſtigia eiꝰ ſecut? eſt pes meus
viaz eius cuſtodiui c ¶ Item ad re

munerandũ · Matthᷣ·xt· Doca ope/

rarios · redde illiſ mercedem opera
rios diot nõ ocioſos · Si tu nõ das

ocioſis mercedẽ · ſed illis qui operan/

fide·¶ Item vocat ad patientia,z
i· Petri ·. i · Non reddentes malum
pꝛo malo· neq; male ꝓ male· quia in

tur in vinea tua ſolu;· Quare a dooo

expectas mercedẽ niſi inſtant᷑ operen
pꝛo eo: Sap̃ · x· Aeddet deuſmerce

Dem laboꝝ ſanctoꝝ ſuoꝝ:De q̃libet
N a require exoſitiões ſuo titulo·

bem

Oca ami/

ꝙ aliqͥs daret libet᷑aliqͥd

alteni· duo ſpalit ſũt nccaſ. qpillad

in ſe habeat · g illu cui dat diligat.
Nullꝰen dat qͥd nullo mõ hʒ.nullꝰ

etiã alieno libet dat qͥð hʒ · niſi ipſũ
amet ˖ Dẽ enĩ donũ ꝓcedit ex amoꝛe

donãtiſ. Nos ãt oẽs q̃tqͥt ſumꝰhoĩeſ
ellemꝰ hĩe gr̃am dei · qꝛ ipſa ĩdige/

mus.⁊iõ opoꝛtet ſi volumꝰnt detno
bis ꝙ recurramꝰad aliquẽ qͥ hatiſe
pdictas duaſ ↄditiões ·ſꝙ graʒ vei

iſe bat:⁊ ꝙ nos diligat · Et q̃nto in

ueniemꝰqͥ hẽat ĩ iſt maioꝛẽ excellẽtiã

tãto ab eo woterimꝰ faciliꝰ graʒ obti

nere ˖ Licʒz ãt ſcti qͥ ſũtĩ paradiſo ha-
beãt iſta duo · .· ꝙ bẽant ſe graʒ dei

ꝙ ſint amic nñ· ideo omẽs ꝑ ſuã
intceſſioneʒ poſſint nob dare gram;·

Verũtñ btã Maria in bis oẽs ſctcös
cexcellit· qꝛ ipſa ſuꝑ oẽs gr̃aʒ hʒ · Pñ

Dixit ſibi ãgelꝰ ꝙ erat gra plẽa · Su⸗

per oẽs etiã ſctõs nos amat.vñ etiaʒ
ꝓpr ſpãlẽ dilectionẽ quã ad nos hʒ
dĩ mi nr̃a · Et iõ nullꝰ ẽ ĩ padiſo qͥ li

Er ꝑ ſuã pᷣcẽ graʒ nò ↄferatꝓpt᷑ qd
Salomo oſulnt cnilibet nr̃m nrigſa
petamꝰ dicẽs · Doca amicã tuã ⁊c·

Id ipſaʒ g recurramꝰ¶ Introitus·

Cũ de ſit ſũme potẽs bñ poſſet nos

cogere ad aliqͥd faciẽdũ ·̊ n vult noſ
cogere ad aliqd faciẽdũ ·̊ ꝓcedit no
biſcũ p modũ ↄſiliarij vocando nos
ad faciẽdũ volũtatẽ ſuã · Oocatio eĩ
ſua ẽ ꝑ modũ ↄſilij ·ꝙ auteʒ hõ nõ ſe/

quatur ↄſiliũ alicuiꝰ.ↄtingit ex h̊ ꝙ

hõ dubitat an det bon oſiliũ . de añt

nsõ St dare niſi bom oſinũ · Q aut
aliqs dat malũ ↄſiliũ · vl ↄtingitport

cam tuã· ꝛoũ.vij. Id GB

ℳ &

ignoꝛantiã.qꝛ hõ neſcit bñ conſulere
aut ꝓpt᷑ maliciã qꝛ ſcient᷑ vult hoĩem
Tecipere · Deus auũt eſt ſũme ſapiens
Lita ſeit bene cõſulere · Eſt etiaʒ ſume
bonuſ. ⁊ iõ neminẽ vult decipere · ⁊ iõ
debemꝰ ſemꝑ cõſiliũ eiꝰ ſeqͥ ⁊ abſqʒ
vllo dubio ire ad faciẽdũ illð ad qͥd
vocat nos· ¶ Diſtinctio
Sicut videmꝰ qn aliqͥs ẽ ꝑñs cum
ie nõ opoꝛtet ipſum ad ſevocare ſᷣ
vocat hõ aliqueʒ qñ eſt remotꝰ. Sic
Teus vocat illos q remoti ſũt ab eo.
Eſt añt aliqͥs remotꝰ lõge ab eo tri⸗
plicit. Quia vel ẽ elongatꝰ ab ei no
ticia ſic infideles · vel ab eius gratia
ſicut ꝑeccatoꝛes· vel ab eiꝰ glia ſicut
iuſti moꝛientes. ¶ Et qꝛ deꝰ oẽʒ hoĩeʒ
vult ad ſe venire · vocat infideles ad
ſui noticiã · ut ipſos ꝑ fideʒ illuminet
Peccatoꝛes ad ſuã graʒ ut eos ꝑ pę
nitẽtiã iuſtiñcet· Juſtos moꝛiẽtes adᷣ
ſuã gliaʒ· ut eos ĩ paradiſo remũeret
Pꝛimo g vocat infideles ad ſui
noticiã a qͥ ſũt remoti ut ipſos ꝑ fidẽ
iülluminet · Pꝛimꝰ enĩ moduſqͥ hõ po
teſt eẽ coiunctus deo ẽ ꝑ noticiã eiuſ
q̊ babet᷑ ꝑ fidẽ. Cũ eni deꝰ ſit vᷣitas
maxime talis vitas qᷓlisẽ vitas fidei
qn in intelleciu hoĩs ẽ vᷣitas fidei ip/
ſe dens ẽin ĩtellectu eiꝰ ⁊ ita ẽ hõ ꝓpt᷑
eũ · Vñn Heb· .j. Credere opoꝛtʒ acce
entẽ ad deũ · Cũ ita q; infideleſiſtã
vitatẽ nõ habeãt ĩ ſuo ĩtellectu· imo
falſitatẽ ei ↄꝛiam · ſequit᷑ ꝙ ſint elon/
gati ⁊ remotia o · Iſtos vocat de
us ad fidẽ ⁊ illũiat · qn facit eoſ veni/
re ad baptiſmũ vbi hõ recipit fidem
Chꝛiſti · Yſaięxl v · Sernos vocabit
alio noĩe · qꝛ cũ añ baptiſmũ vocent᷑
iudęi ſarraceni infideles:poſtmodũ
vocant᷑ chꝛiſtiani ⁊ fideles·¶ Lõ ꝙ;
ad fidẽ ſuã ⁊ baptiſmũ aliqn deꝰ vo
cat infideles ꝑ ſuoſ dicatoꝛeſ.ſic fec
in pᷣnꝰ qñ miſit aploſ qͥ ꝑ totũ mũdũ
dicauer̃t fidẽ Chꝛiſti· ſiẽ pꝰmoduʒz
ſanctiĩ diuᷣſis ptibꝰ mũdipᷣdicaueft
Ita ꝙ notcia fidei Chꝛiſti ꝑ totum
mudũ ẽ diſꝑſa · ITlliqñ ãt vocat aliq̃ͥſ

Vocatio

*

ipſe ĩmediate ĩſpirãdo eos ut xeniät

ad fidẽ · Sic videmꝰ aliqñ ð aliqͥbꝰ
iudęis vel ſarracẽis qͥ mſto tpe ↄdixe
rũt ꝙ nolebãt reciꝑe fidẽ ꝙ ſhᷣito ĩſpi
rati a deo ↄᷣͦtũt᷑ ſẽᷓnteſ ſiati eü · qᷣſ
ad fidẽ interꝰ vocauit Oñ qlbet ta
liũ pᷣt dicẽ illꝰ Job · xiiij · Vocab me
ego rñdebo t᷑ ¶ Secũdo vocat deꝰ
pctõꝛes ad ſuã graʒ a q̃ ſũt lõge fa/
cti · ut eoſ ꝑ pęnitẽtiã iuſiificet · Secũ

Dus eni modꝰ ꝑ quẽ pt hõ eẽ deo cõ

iñcty ẽ gra · De en charitaſẽ ⁊ iõ cũ
ille ꝗqgrà den beat in volütate ſua
caritatẽ · ſeqt᷑. ꝙ de ſit ĩ volutate eiꝰ.

⁊iõ ẽ ſibi multu ꝓpe · Vñ · · Job. iiij.

Deꝰ chantas ẽ ⁊ qͥ maneti charitate
ĩ deo manet ⁊ deꝰ l eo ˖ Iſte ãt modꝰ
Ziũñctiõis cũ deo · ſ· Pipſiꝰ graʒ ⁊ cha
ritatẽ ꝑfectioꝛ ẽ q; pᷣmꝰ.qͥ ẽ pꝑipſiꝰ no
ticiã ·ſ·fidẽ:qꝛ ad iſtũ ſeqie. Qui⸗
cũq; enĩ hʒ ĩ volũtate deũ ꝑ charita
tem · hʒ etiã in ĩtellectu ꝑ fidẽ eũ⁊ ita
ↄiũctꝰ ſibi dux · Sʒ q hʒ eũ in intel
lectu ꝑ fidẽ.nõ ſeqt᷑ ꝙ hẽat ĩ voluta/⸗
te ꝑ canitatẽ.·. Multi eni bñtfidem
dei ꝗq nõ hñt chanitatẽ nec graʒ dei ·
Ille etiaʒ modꝰ parũ valet ſine iſto·
Cũ itaq; pctõꝛes qͥ ſũtĩ pctõ moꝛtali
ñ bẽant ĩſe charitatẽ nec graʒ dei qñ
vocat eoſ ad pęnitẽtiã · vbi hõ dimit
tit pctã ⁊ reuti᷑ ad deigr̃aʒ ⁊ chari/
tatem · Ro · viij · Quos vocauit hos
iuſtificauit(⸗
vocat deꝰ ꝑ ſuoſpdicatoꝛeſ qͥᷣ qͥtidie
pdicãt ⁊ denũciat pctõꝛibꝰ ꝙ; ↄuᷣtãe
ad deũ.oẽſvocat ꝑ ↄſcĩaʒ ꝓpꝛiã Nõ
en ẽ aliqs ĩ pctõ q nõ hẽat cõſdę re/

moꝛſum · Cõſcia enĩ repᷣbẽdit hoĩem

⁊ dicit ꝙ nõ eſt ĩ bono ſtatu⁊ ꝙ ma
le fac qn peccat.· ITtliqñ etiã deꝰ vo/

cat ĩmediate aliq̃s inſpirãdo eos ad

pęnitẽtiã · DHñ videmꝰ ꝙ multi fuert
peccatoꝛes maximi ⁊ ſubito cõpũcti

redeñt ad ſeipſos veniũt ad pęnitẽ
tiã ⁊ hñt maximã ↄtritionẽ ð peccaſj.

⁊ Poſtea ſũt hoĩes multũ pfeci · ſicpʒ
de latrone ꝗ cruciſixꝰ ẽ cũ Chꝛiſto · ꝙ
ſubito cõpũuũctꝰ ⁊ ↄtritꝰ ↄuᷣſus eſt ad

otadũ etiã q iſtos

u
n
dum.

iluſtos

erant
ine⸗
conit
dus
ibihr
lecht
onlia.
löͤtingi
ultwie
müco⸗
mente⸗
cnpe
Dp
ſen⸗
Vi
Ci
61 1
one
tſca
ns du⸗
ataafic
enäm
nolitr
eime
ſetlichet
wmare
wodad
ſpſeen
nolibe
ter
niau
ficen
lonta
ſent
ot
be
menn
Uſtis
megg
vion
dtir
feten
leſtas
mbni

wanki
n d lii
d Cr
Cgtipi
biiſbut
1. Borön
co ent
litlogeſß
hifer Sri
töcrwoei
nnſeri
wütueſag
wüͤrnted.⸗
iſbii.
nalcdutae
Aeiknoc⸗
grc
ngeihſen
egtt
eanpchent
rofosaitin
bzaininet
irolita/
nibätfien
negti di⸗
letſneiſto⸗
ipcönotuli
egindieß
dödent
iginichnn,
ws vocutit
cieigiſn
Conifi
n hii
ſnüſti
betciſi;n

Nötüdtnin

oKtgn
ieni

hricdenst

negmunſfet

1ſhtotihniid

mt ot
nmnidſun
igfn i
Si Cr
,niuctt

Vocatio

Vum. Deiſta vocatione dã Ylaię
xij .· Pocabit vñsad fletũ ad plã

ctum.ſ ꝓ peccaij. ¶ Certio vocat deꝰ

iuſtos moꝛiẽtes ad ſuã gloꝛiã a qua

erant elongati ut eos in paradiſo re/
tineat · Certio enĩ modo ſoᷣt eſſe hõ
coniũctꝰ co ꝑ ipſiꝰ gloꝛiã:⁊ iſte mo/
Dus ẽ mlto ꝑtectioꝛ duobꝰpmis. qꝛ
ibi habet᷑ cõpletioꝛ noticia ⁊ cõpleti
oꝛ charitaſ ci · Et ꝗ iſto modo è eo
coniũctꝰnuq; põt ab eo ſeꝑari.ſic nõ
cõtingit pmis modis· Dignũ eſt enĩ.
ut holes qui fuerüt obediẽtes ſibi H
mũdo ⁊ ſecuti ſit eũ vocantẽ eoſ.ve⸗
mentes ad fidẽ eius ⁊ pęnitẽtiã.ſi ali
qñ peccauerũt ꝙ qñ recẽdũt de ̊ mũ
do nõ ſit eiſ incunialut nõ curet ð eiſ
ſed ut vocet eos ad ſe ⁊ ad gloꝛiã ſuã
Vn cuilibet vocato dẽ in moꝛte illʒ
·Timoth. vj. Wppꝛebẽde vitã etnã
in q̃ vocatꝰ es.⁊ cõfeſſus honã cofeſ⸗
ſionẽ coꝛã multis teſtibꝰ¶ Nõ ꝙ nõ
ſt ſic e iſta vocatione ſiẽ de alijs b⸗
mis duabꝰ. Deꝰ enĩ oẽs ĩfideles vo⸗/
cat ad fidẽ ⁊ nolũt venire oẽs. NHo/
cat etiãꝗ peccatoꝛes ad pęnitẽtiã mul
ti nolũt venire · Sed no eſt gliqſ quẽ
ipſe ĩ moꝛte vocaret ad ſuã gliaʒ qn

iret libetiſſime · Sʒ ſic ipſi fecerũt vo

luntatẽ ꝓpꝛã ⁊ noluerũt venire ad il/
lud ad qͥd vocabat eos · iuſtuz eſt ꝙ
ipſe enã vocet eoſad illud ad qd ipſi
nõ libet vadũt.Qullũ em deꝰ vocat
iſta tertia vocatõe ·ſiad ſuam gloꝛiã

niſi illos qui ipſum vocanteʒ eos ad

fidem ⁊ pęnitentiam andierũt. 7vo/

luntatem eius fecerũt fidem recipien

tes ⁊ penitẽtiã facientes· Nnde dic
ns talibus in moꝛte illud Hꝛoubᷣ.
pᷣ. Pocaui ⁊ renuiſtis.extendi manũ
megm non fuut qui aſpiceret · Deſpe
riſtis oẽ cõſiliũ meũ increpationes
meas neglexiſtis · Ego qʒ in interitu
vio ridebo. ⁊ ſubſannabo cũ vob id
qd timebat aduenerit· Cuʒ irruerit
repentina calamitas ⁊ interitꝰ q̃ſitẽ/
ꝑeſtas ingruenit · qñ venent ſup vos
tibulatio ⁊ anguſtia ſalicet pgnarũ

Venire

inferni. Etſequit. Cunc innocabũt
me ⁊ ego nõ exaudiãeo ꝙ exoſ. az ha
buerunt diſciplinã · timoꝛẽ Dni nõ
ſuſceperunt ·nec acqͥ euerunt conſilio
meo ⁊c · Nuerſio paruuloꝝ interfici/
et eos ⁊ ꝓſperitas ſtultoꝝ Perdet eoſ
Qui autem me andierit abſq; terro
requieſcet ⁊ ab ũdantia pfruema⸗
loꝝ timoꝛe ſublato. NWTbern

Goveni ho

Die ad fontẽ ag viue · Geñ ·
xxiiij· Sicut qui indiget aqᷓ
ad irrigandu nõ dʒ ire ad aliqd vaſ
vbi modicũ aquę innenit᷑ſ ad fontẽ
vbi fluit aq̃ in abũdantia: Sicqͥ in/
diget gra dei ad aĩazʒ irrigãdã.non
Dz ire ad aliquẽ habetẽ modici gfe ·
ſed ad fontẽ vbi põt abũdãtia gfę in
ueniri · Nũc qlibetſctũs de paradiſo
eſt ſiẽ vas · h btã vᷣgo ẽ ſic fons.· O=⸗
uis enĩ qlibet ſcũs gram dei habeat

copioſe · tñ gcũ q; copia gr̃e cuiꝰcũqʒ

ſcti modica e reſpectu abügãtię quã
hʒ btã vᷣgo · Quia ſiẽ diẽ Bernar/
dus· Ceteris per pꝑtes Marię vo ſe
totã infudit gr̃e plenitudo.Et 10 qꝛ
hõ indiget gra dei dʒ potiad ipſam
recurrere qᷓ; ad aliquẽ aliũ ſctm̃. Bn
cũ nos mõ graʒ ĩdigeamꝰ. debemus
ab ip̃a lete ⁊ dicẽ ꝓba ꝓpoſita:Ego
veni hodie ad fontẽ ⁊c· hinlit.ſ.o/
ſtulãtes ut m⁊ vobᷣ det aquã gr ſue
Vd ipſaʒ recurramꝰ Introitus
Licʒ mag benignitas eèt alicniꝰ o/
tet reg ꝙ aliquẽ puũ qͥ eñ guitoffen⸗
Diſſet ꝑmittẽt añ ſe vire T ei oẽʒ of/
fẽſam remittẽt · dhuccẽt mlio ma/
ioꝛ beĩgnitas ⁊ clem ẽtia ſi ipſe ad re/
cgrilid ei pſonalit᷑ iret · Qd filius
dei potẽtiſſimꝰ. imo a qͥ ẽoĩs Potentia
rexregũ · nõ ſolũ voluit tãta beĩgnita
tẽ ⁊ demẽtiã oñdẽ ut hũam genꝰ q̃d
Fuit eu offẽderat pmittẽt ad ſe viire
Imo vt maximã beĩgnitatẽ oñderet.

ipſe ad nos venire dignatꝰ ẽnt no?b

oẽm offen ſaz remitteret ·1 ad regnũ

ſibi ⁊ patni reconciliatos reduceret·

2

¶Sciendum ꝙ du / CDi inctio.
plex aduentus filij dei homies in/
nenitur · Pꝛimus fuit coꝛpoꝛalis ſellʒ
qñ coꝛporaliter venit adnos carneʒ
aſſumendo. Secundus ſpũalis qn
ſcilicet qtidie venit ad nos ſpirituali
ter mentem intrando- Eadem antey
quę toto bumano generi coꝛpoꝛali⸗
Veniendo facit · cuilibet ho nini ſpmi/
tualiter vrniẽdo facit· Benit autẽ
in mundum ut medicus ad infirmos
curãdos· vt bellatoꝛ expugtos defe/
Tedos · vt

liatoꝛ ad captiuos redi/

mẽdos Haimo venit fil deiin mů

Oum ut medic'ad infirmos curãdoſ
Magn aduenit medio· qꝛ magnꝰ
vbic; iacebat ggrotus· DHumanum
enim genus ante aduentum Chꝛiſti
erat Igänna⸗ on aut ſic eſt cum
vita eterna qne habetur in paradiſo
ſicut de vita huius müdi · In H eniʒ
müdo aliqui homines ſunt quiiaʒ a

ſuis parentibus va ſuo genere ba/ .

bent dinitias vnde poſſunt viuere ·
Nec opoꝛtet eos ꝓpꝛijs manib labo
rare vel operari p neceſſarijs viteac
quirendis · Fllid vo ſũt qͥ nõ hñt vñ
viuãt niſi de opibꝰ ſuis ⁊ laboꝛibꝰ
manuũ ſuarũ· Sʒnullꝰ hʒ a ſuis pa
rentibus-nec a ſuo genere vnde pol/

ſit vinere in alio ſeculo · Imo a parẽè⸗

tibus aa generè noſtro habemꝰ ꝙ
non debemus illam vitam habere ·

Vnge qͥcũq; vult habere vn vinat

in alio ſeculo opoꝛtet ꝙ laboꝛet h fa/

ciendo bona opera · Sicut autem ho

mines qui habent viuere de laboꝛi /
bus luis qñ ſunt infirmi non poſſunt
facere opera ut lucrentur vitam · Sic

bomines ante aduetũ Chꝛiſtinò o
terãt facere opa ꝑ ꝗ pꝰ moꝛtẽ hient

vita etna. ita oeſ erãt ſicut infirmi ·
Sʒ Chꝛiſtꝰ xeniẽs curauit gen⸗ bu
manũ · ita ꝙ qlibet hõ põt laboꝛare et

facere oꝑa ꝑ ꝗᷓ ſtatim pꝰmoꝛtẽ habe

at vitã eenã · Vñ dicebat ipſe Joh·

xij · Nõ veni ut iudicẽ mũdũipſum

ſcʒ moꝛti condẽnando · ut ſaluificẽ

Lleleenire

i· ſanũ 7 ſaluũ faciã mũdũ · Notãdũ
aͤlibet q; eſt in pctõ moꝛtali ẽ in ea⸗

–

deʒ conditõe in qᷓ erat totů genꝰhu
manũ añ aduètũ Chꝛiſti· qꝛ q cqd fa
ciat nõ pot lucrari ꝑ ea ꝗ facit vitam

—

ernã · Et ideo multu deberet hõ qli
tconari vt ſꝑ ſtaret ſine pctõ moꝛ/

tali · Et li foꝛte cageret ꝙ ſtati reſur
geret · TCüc ei qñ hõ dimittit pctim · 2·
venit ad penitetiã· Nnit Chꝛiſtus in
aiaz ſuã ⁊ curat lic eũ ꝙ põt laboꝛare
1oꝑariꝑ ꝗ faciliꝰ lucrat᷑ vitã ę=nam
Vn dicebat ipſe Joh· x. Ego veni
ſoʒ in alas pꝓnitentiũ ut vitã habeät
Eec ) venit fil dei in müduũ vt

atoꝛ expugnatos defendendos.

Viabolus en ſꝑp habuit iſtũ moduz3z
w expugt holes facit totũ poſſe ſuiũ
vt vincat eos inclinãdo ad peccatů·

Sʒ hũanũ gen⸗ añ aduẽtuʒ Chꝛiſti
erat multũ cebilead reſiſtendũ ſibi

Chꝛiſiꝰ veni

Etiõ pauci erãt q̃s nõ vinceret · Sʒ
hꝛiſiꝰ veniẽs poſuit ſe in cao cũ eo
vicit eũ ⁊ ligauit eũ ⁊ abſtulit ſibi fe

re totã ſuã foꝛtitudines. ita ꝙᷓ modo
multũ ẽ facile ſibi reſiſtere ⁊ eũ vince-/

re. q ipſenõ põt vincere mõ niſieũ q
vult ꝑ en vinci· ⁊ ita multũ ẽ facile ſi⸗
birelſſtere · 1 multũ cebil potentię·
Qm̃ ut diẽ Gꝛeg· Multü debileſt
boſtis qͥ nõ põt vincere niſi volentẽ

Hiꝛopt hᷣ oꝛabat Dauid vicens.Ex
Cita potẽtiã tuã 7 Nmnt ſaluos faci
as nos· Nõ ꝙ ſiẽ hoĩes añ aduẽtuʒ

Chꝛiſti nõ erãt ita foꝛteſ ad reſiſtẽdu

diabolo ſiẽ mõ. ðfacili vicebãt ab

eo qn eos ĩpugbat Eodẽ mõ nũc illi

q̃ ſat ĩ pctõ moꝛtaliſũt multũ de bileſ

ad defẽdẽdũ ſe ab eo:qꝛ ꝑpctm̃ moꝛ

taje iã tenet diabolꝰ eos ligatoſ.· Sʒ

gqñ venit hõ ad penitẽti · xeit chꝛiſt
Iaiĩaʒ ⁊ ſolun catenaſpctõꝝ qbꝰdia

bob tenebat ligatũ. Et ipſe habitat
ĩ aĩa ꝑ gie 57 8fendit hoĩeʒ. fac eũ
foꝛtẽ ad reſiſtẽdũ diabolo· ita nõ

Pxʒ ptãtẽ ſup eũ q diu Chꝛiſt⸗ habi /
tat in aĩa p gratia· Oñ Yſa xl. Ecce
Oñs ĩ foꝛtitudine veiet ⁊ bꝛochiũ ei⸗

ſti

ſgbi
D

genus
Parent
numd
mone
tur⸗
totpg
pnu⸗
Ngole
nsoffel
bteneb
lberaun
nescn
ſeseſe
exwan
ineum
credid
ſtub⸗/
gpong
lin
antt
laqgeb
ba N
Kmum
feanun
rds
erk
edi
Ptinn
tou⸗
ti⸗
Preci
Ptakk
Ttyr
nino⸗
lgteſe
unch
Woen
mon
exie

ibe⸗
nit
wn
di

ocͤt
lieinen
ügen bn
Nurntam
Nmnßögi
ehcdͤn
Ptati nee
Ntht petn
Chaſnin
t latpure

Micchun

Ego
wäbewit
dimäͤci
Wincdo;.

tRünde

totüplei
dcordereni⸗
cvetnz hii
rriſtendiibe
nncne G
ſenciwcie⸗
ibſtulrſbike
ignoo
rtei nine⸗
nnöniei
lüifucleſ⸗
Npee⸗
Nuad
enivent
NAnid iengt
cmiutſoluozſd
vies ii cenj
tclad teiſti
Polrittitt
Coenonit
üimnligt
Nnnnn

Pee e⸗ O

ini itdi
gcigchen
Eihe hni
vuto u/

ꝗg dno ↄc

EVenire

dñabit· ¶ Tertio venit fllꝰ deiĩ mũ/

Duʒ ut liberatoꝛ ad captiuos redimẽ?
dos · Diabolus en quos vincere po/
teſt captiuos tenet. Cum ita q; totuʒ

genus hum anũ deuiciſſet in pꝛimis

parentibus.ideo ipſum quaſi capti/

uum detinebat ˖ Vnde ⁊omnes poſt

moꝛtem in inferni carcere poneban/

tur · Sed venit dei filius ſicut libera

toꝛ pijſſimus⁊ dedit ſeipſum moꝛti

pꝛo redẽptione humani generis ˖ Et
ad placandum deum patrem pꝛo cu
ius offenſa homo captiuus a diabo/

lo tenebat᷑ · ſanguineʒ ſun fudlt · ſic
liberauit nos a poteſtate dig boli om
nes qui huius redemptionis partici
pes eſſe voluerunt per fidem · DVnde
extraxit de carcere inferni omnes qui
in eum ſperauerant:⁊ eum venturuʒ

crediderant· ⁊ fecit ꝙ nullus ex poſt
ſit ſub poteſtate diaboli nec poſſet ali

quem ponere in ſuo carcere tan qᷓ; ca

tiuum qui in hac redemptione vo/
uerant per fidem partem habere re⸗
cta q; ⁊ bona opera facere · Lnde di
cebat Matth · xx · Filꝰ hominis nõ
venit miniſirari ſed miniſtrare ⁊ da/

re animã ſuam in redemptioneʒ pꝛo
multis · Nota ꝙ licet Chꝛiſtus rede/

merit omnes homines de captiuita/
te diaboli · tamen adhuc multi ſũt ca

ptiui eius · quia videtur dictis mul/
toꝛum ꝙ placeat eis dñiũ ſuũ ⁊ ipſiꝰ
Et ideo licet ſit pꝛo eis redemptioniſ

pꝛeciũ iam ſolutum·adhuc volũt ſbᷣ
poteſtate er? maxime remanere ut vi⸗
etur · Et idcirco ſicut genus huma/

nũ non potuit per ſe eure de captiui/

tate · ſed exiuit cum Chꝛiſtus venit in

mundũ : Sic homo qui eſt modo ca/

ptiuuſ diaboli ꝓpt᷑ aliquod peccatuʒ
moꝛtale· non põt de hac captiuitate
exire niſi veniat filiꝰ dei in eius aiam
der gram. Vnde Vſa ·.lxij · dicit cui/
etpenitcut. Ecce ſaluatoꝛ tuꝰ we/
nit · Et ſequit᷑. Et vocabũt eos ad qͥſ
Vnerit pungfanai ſ· redempti
De Polütate bona.

.

Voluntas
Entquedaʒ

eulieres ſteriles ꝗͥ nuq; con/
cipiũt nec pariunt· Sic ſunt
multi qui nũq; volũtatem bonã con
piunt · ut ꝑeruſi hoĩes · ſed frequen?᷑
malam. Monſtruoſum eſſet ſimuli⸗
er concipet bufonẽ vel ſerpentẽ ꝗᷓ ſᷣm
naturã debet concipere hoieʒ. Sic ð
Hiĩe qꝗ creatꝰ eſt ad habendũ teum:
ſi ſemper habeat venenũ peccati ĩ coꝛ

xe · Iſti ſunt inimici tei:ꝛ libent face/
rent male ſi poſſent vel auderẽt · Si

ſcires ꝙ aliqs vellet te occidere ſi poſ
ſet non multũ diligeres illũ· Sic nec
deus ulũ qui eſt in volũtate peccãdi

q̃ntum in ipſo eſt ſi poſſet iterum

hꝛiſtũ crucifigeret · ſicut latro libent
furaret᷑ ſi nõ timeret undicem· ugu⸗
ſtinus · Manet in timoꝛe ſeruili vo/

luntas peccãdi·⁊ ſequeret᷑ opꝰ ſi ſpe/

raretur inpunitas · Item ſi ſciret ali⸗

quis homo ꝙ vxoꝛ eius libenter relin

queret eũ vl cũ alio foꝛnicaret᷑· ſi poſ/
ſet vl auderet · iã q̃ſi adulterã reputa
ret · Sic deꝰ aiam malinolã · Matt.

yv.:Qui viderit mulierẽ ad cõcupi/

ſcẽdũ eã iã męchatꝰ ẽ eã in coꝛde ſuo

glo· volutas ꝓ facto reputat. Tug.

Nõ ſolü apperere ßᷣ velle appeti cri/
minoſũu eſt Iteʒ ſũt qͥdã qͥ bonã vo/
luntatẽ accpiũt ſ᷑ᷣ nõ adopꝰ ꝑducũt
Qui ſiles ſüt ill mulieribꝰ ꝗᷓ ↄcipiũt
⁊ nõ pariũt.ſ̊ partꝰ ĩ vtero ſuffocat᷑

Et qd ꝓdeſt ꝓlẽ cõcꝑe ꝗᷓ ſtati emit
tit᷑ vel moꝛit᷑: vel auẽ caꝑe ⁊ ſtati di/

ee ſe n uen anis
auolanit · Yſa · xxxiij.Cõcipie ardo/

rem ⁊parietis ſtipulã· Stultꝰ eẽt ille

cni rex frãcieę vellet dare ciuitatẽ vel

caſtꝝ ſi differret ille ꝑ mẽſeʒ vł pan

nũ acciꝑe · Poſſet eni rex volũtatem
ſuã vel ↄſiliü mutare · Sʒ magleſt fa

tuus ille cui rex cęli vult reg ernum

el gram ſuã dare qñ differtaccpe
ne foꝛte accipiat aliꝰ ⁊ ipſe ut ĩidignꝰ

repellat · Matthxj· Nuferet avobᷣ

regdei ⁊ dabit᷑ gẽti faciẽti fructeiꝰ

Item tales ſimiles ſunt cuidam ruſti
co qui ꝓmilit ꝙ faceret volare aſinũ

ſuũ ad talem vieʒ·⁊ cũ populus mul

tus ad aſpectuʒz conueniſſet · dixit · ꝙ

aſinus eſſet infirmꝰ ⁊1 modo non poſ/
ſet volare ſed alias· Sic ſunt quidã

qui ꝓponũt ꝙ aſinũ. id eſt· coꝛpus ſu
um faciãt volare ad religionẽ vel ꝑ/

egrinationẽ ſed ſemꝑ infirmatur vel

impedit᷑. Spũs eni ꝓmptus eſt caro

aut infirma · Mat xxvj· Itẽ iſti ſiles

7 dDicebat ꝙ non Poterat in eſtate ire

Ppter caloꝛes · necĩ byeme ꝓpter fri /
gus malas vias nec in vere ꝓpter
cultum agroꝝ ⁊ vinearuũnec in autũᷣ

no ꝓpter meſſem ⁊ vindemias· Tu/

guitunus. Ligatus eram non ferro

glieno ſed mea ferrea volütate ˖ vel⸗

le meñ tenebat inimicꝰ ⁊ inde fecerat
mihi catenam ⁊ cõſtrinxerat melt
ſunt quędã mulieres quę pariũt ſed
non nuiriut. Cales ſunt uli qui lonũ
opus incipiut ſed non ꝑficiũt· Yſaię
