malus eẽ dicat · JObidẽ in p ↄcloe .
Volütat bonitas intẽdent nõ ſuffic
ag bonitatẽ actꝰ · IObidẽin · ij · cõclu⸗
ſione · ⁊ in ſolu · argngu··
Volũtas duplex in Chꝛiſto·Dñica
xij · trinitatj.q· ij · in ſolu · ſecũdi arg⸗
YVolũtas bona qᷣd oꝑet᷑· Ci.ð Ho/
Volütas p/ Aütate bona ꝑ totũ:
pꝛia ẽ cauẽda ꝓpt᷑ mala ꝗͥ addudt
Ti.ð Holũtate ꝓpꝛia · P totũ·
Vſura multas hʒ ſtulticias· Ci· xve
Vſura nõ vult feneranri Nſunis.
eo . Ibidem Abidẽ
Vſurariꝰ aiam ſuã ꝓ vadio ponit
Vlſura ẽ iniqtas magna: Ibidem.⸗

feſſoꝛ · Nide in feſto eiuſdẽ in mate/

Hſurariꝰ vẽdit pauꝑi qͥd ð lege na/
turg ei tenet · Jbidem · ..
Vſurariꝰ rẽ nõ viuã vult parẽ Ibi ;
Vſurariꝰ nõ vult ſe liberare a laq̃o
Diaboli ⁊ ęterna moꝛte · YObidem ·
Vſurariꝰ meliꝰ qᷓ; alij vult cõedere
bibere ⁊ nõ laboꝛare cõtra mãda/
tum dñi· IJbigem.

NRN—d e F
¶¶Rpm de ꝓᷣgine deſponſata cõcipi et
naſci fuit cõueniẽſ· qᷓdruplici rõne:
In vigilia natiuitatj Chꝛiſti ·q· ba
Fpus cõcept fuit ð ſpi in coꝛꝑe
rituſancto· Ibidẽ · q· iiij · ꝑ totũ ·
Xpus duas habnit naturas . In
Die natiuitatj Chꝛiſti in pᷣa miſſa · q
bᷣa in coꝛꝑe ⁊ ꝑ cõſequẽs duas na/
FXpus ↄueniẽti atiuitates· Obidẽ

loco natꝰ ẽ ꝓpt᷑ tres rõel · IJbidẽq

iij · in coꝛpoꝛe ·
* pus in via natꝰ.q̃druplici ratiõe
FFus cõueniẽti tpe nat? Jbidẽ
eſt · qntuplici rõne · Jbidem ·
Epus circũcidi debuit ꝓpt᷑ decẽtiaʒ
In circũciſione · q ·.· in coꝛpoꝛe ·
Xpo nomẽ imponi debuit ⁊ cõueniẽ
tiſſime vocatũ eſt nomẽ eiꝰ Jeſus·
Ibidem · q · iij · ꝑ totum ·

Xpus cõuenient᷑ vocatꝰ eſt nacare·

nus ꝓpter qnq; rõnes · In vigilia
Epiphanisg . q·; vnica · ꝑ totum ·
X pinatiuitas conuenient ꝑ ſtellam
magmõſtrata ẽ · In die Ephie. q·
Xps ꝓfecit ſapia ⁊ ſcia pa ꝑ totũ⸗
acqſita · Dñica infra oct· Ephie· q⸗
Xpus ꝓfec ſapia? gra c ꝑtota
ſicut etiã etate · Jbidẽ · q · i. ꝑ totũ
X*X pus nõ didicit aliqͥd ab hoĩbꝰnec
etiã ab angel· Ibidẽ.q·iij· ꝑp totuʒ·
Xpᷣm Johᷣs baptiſta cõuenient no⸗/
minat agnũ dei · In ocu · Ephie· q⸗
Fpus cõuenient p 1· ij. Ptotuʒ
bapticari debuit · In oci · Ephie· q
pma per totum-· *
Rp̃o bapticato apti ſũt ſuꝑ eũ cęli⸗
Abidem . qij·p totum·

VYpcrita:Vide:S: Mypocrita

dlege

hae
rer ſo 1i
Piden.
Waͤtter
mnri

tuthenne⸗
Nlaſne⸗
nig⸗
ncope
Ototi⸗
ns⸗
niſſne
Ssnn
uuns Pi
e i

plan Cnti
zi
idem.
pt ccn
rwee⸗
irrcöueni
icb Jeſus
1
6 W .
=
gptun⸗
ntoſtlmn
iekhb⸗
p'tuti
ee
oioii
lot
Pn
ih ptotg⸗
Mennt,
Gb⸗
nin⸗ u
ete

ſei⸗

9

⸗

Adulatio
Xmbicio
Xmicitia
Amoꝛ ſuijpſius
Xmoꝛ dei
Amoꝛ pꝛoximi
Xmoꝛ inimicoꝛum
Xmoꝛ ſanctoꝛum
AIſpectus dii
Sica uſitio regni dei
Apertio aurium
Nmbulatio ad deum

Nmbulare cum tbemate ⁊intro

uctione

¶ Benedicẽdus quare ẽ de⸗

(Cpantas

Charitas cũ themate 2c.

Cuſtodia ſenſuũ exterioꝝ
Cuſtodia coꝛdis
Contritio
Confeſſio
Choꝛea
Cogitatio
Conſolatio
Compaſſio
Conluetudo
Coꝛectio
Coꝛpus Chꝛiſti
Credere cũ themate ⁊c
¶ Heriſio
Vomus
Betractio
Duricia coꝛdis
Viuitię tempoꝛales
Voloꝛ

(Elemoſyna
Ebꝛietas

—— B— ——

8 8NR R SRSBαR ι

folio
S

O☚NNO.,r „

— ½
—

Erubeſcentia L
Exemplum
Ecomunicatio
S ltatio

des cũ themate ⁊c

oꝛtitudo

Faiker

udium
Gaugium cũ themate Ze
loꝛia
Gꝛatia
Gꝛatia cum tematen
Gladius
Gnula

Sumilitas

Jactantia
Janbntnn
nſta bilitas
ra
irmitas
Innidia
Infernus
udiciũ generale
udiciũ temerariũ
udices mali
uſticia
Juramentum
ypocrita
Ignis purgatoꝛij

unen
ocutio
Zarhnis⸗
chꝛymę
¶ Manſuetudo

Miniſtrare cũ themate ⁊c6

Moꝛs
Memoꝛia moꝛtis
Mungdicia coꝛdis
Mungare cũ tbemate Zzc
Moꝛtiſicatio carnis

CTabula materie applicabilis

¶ Incipit tabula malerle
Wesrorn ſiue floris theo

lbſtinentia

* P
SS

„„
*
–—

Mendacium 59 (Saluare cu themate 2c· 84
Murmur S5S59 HSahbientia 85
Mundifuga 8589 Seruitium malum 86
Mirabilia mundi 60 Seruire cum themate ⁊c · 86
Miſericoꝛdia 6 Beruitium dei 87
Mia cũ themate ⁊ itroductiõöe 62 Sequendo deum 288
Matrimoniũ Chꝛiſti·Requre Sedq cũ tbemate ⁊ introductiõe 89
vbi virginitas iog Silentium 96
— Svyymoniacus 90⁰
Megligentia 63 Societas mala do⸗
—— SBSBianctificatio 91
. Obedientia 653 Solitugo 91
Hecium 65 Spes 21
NHꝛatio c6S5 Sßpes cum themate 22
Ddium vite 66 Spintus cum bemate τιò 295
Dpus bonim 672 BSuperbia 94
Ddium pꝛoximi 68 — OUUSM
Dinatus 69 (Tactus 9 5§5§
— CTCTCeKpiditas 95
(Pax 70 TCempgs 2§
Patientia 7 Temp tatio 25
Impatientia 7„72 Temptationis reſiſtentia 97
PHaupertas 72 Theſauuns 28
Paſſio Chꝛiſti „ 3 Tribulatio 58
Peccatum „4 Timoꝛ Ioo
Penitentia 7 —
Pinitentia indiſcreta 76 ¶ Verbum ei . joj
Pjnitcntlatanda 75 Ploenae conuerſionis ſoꝛ
Pꝛedicatoꝛ 72 Dita pꝛeſens . oz3
Peffenerantia 78 Nnitas cncdbia 10 4
Pꝛelumptio 78 Vocatio 05
Pꝛodigalitas 79 Bocatio cum themate „Wu ſo6
Pigricia 79 Penire cum tbemate ꝛc· jlo7
Pꝛeparatio 8o BVBirginitas 109 4
Nao batio 8 Vſura IoO0
——.,ß ü Peritas 110
¶ Ougrendus quõ eſt denus 81 Videndo deum NH O”
Ousõ debem ſeruire o 87 Bita gterna) 1I

OQuare audiendũ eſt vbũ dei joj

Quõ acq̃ritur regnu clon 7 Expliat TCabula materig ap/

83 “ plicabilis ſiue floꝛis tbeologi⸗
(Kecio us 82 due geiktnlogt
epletio 8;;
Reſurrectio genergalis 834
KRecidiuum 84

5

9
i

nii⸗

ſlo
4.
1

natenie
gtrole⸗

Albſtinentia

enucleata ex oꝛiginalibꝰvir
tutũ et vitioꝛũ · flos theolo
gię nũcupata ſᷣm oꝛdinẽ al/
phabeti pꝛo ſermonibꝰap/

plicabilis tam de tempoꝛe

—Pder ſanctis totius anni ·

liae Du
laudabilis:De⸗/
DVteſta bilis utĩ hy/
pocrit · auaris. ⁊ guloſis:¶ Hypocri⸗
ta eniʒ abſtinet ut laudet᷑:Calis ni/
mis inſenſatus eſt · quia de hoc quod

vni hoſti ſubtrahit · · carni duos ho⸗
ſtes paſcitſ.mundũ ⁊ diabolũ · Dia/

bolus eni eſt ſicut latro qui quando
cognoſcit mercatoꝛes aliquid poꝛta⸗/

re lociat ſe eis ut eos ſpoliet · Sic dia
bolus ſpoliat ſupbos per iactantiam
⁊oſtentationẽ · Exẽpluʒ de Ecechia
qui oſtendit theſaurũ ſuũ nücijs regꝗ
babylonis ⁊ amilit · Yſa·xxxix· Non
fuit res quã nõ oſtẽderim eis ⁊c· Jõ
dicitur Job · xv · Congregatio hypo
critę ſterilis · Iſte de bono ope qͥ poſ⸗
ſet habere regnũ cternũ quęrit ven/
tum vanęlaudis · Gꝛegoꝛiꝰ· Qui ex

bono opere quod agit humanos fa/

uoꝛes requirit· rem magni pꝛecij pꝛo

vili pꝛecio venalem exponit · Multi

oſtendunt bona multa quęparũ va⸗
lent. ⁊ talis apparet bonꝰ qui non eſt

et ecõuerſo · Melioꝛ ẽ ſaccus lapidi/
bus pꝛecioſis plenus · qᷓ; burſa ſenica

plena ſtupis velterra · Et aliquãdo
ſub vili ſarcinula latet pꝛecioſa mer/
ces⁊ ſub pictura aurea lignũ putri/
Dum ⁊ vermiculoſũ · Johß · vij · No/⸗
lite iudicare ᷣm faciẽ ⁊c · Non tene/
as aurum quodcũq; vel quicqͥd lu/
cet ut aurum. nec pulcrũ pomũ qͥtli/
bet eſſe bonũ · Ideo dicitur Matth⸗

¶ Incipit materia aurea

plex · deteſtabilis

vj · Cũ ieiunaj nolite fieri ſiẽ hypocri

tę triſtes:ext᷑minãt enĩ facies ſuas vt
pareãt hoĩbꝰ ieiunãteſ/¶ NRuarꝰieiu/
nat ut burſaʒ ipleat · Iſte qð oꝛi ſuo

ſtrahit ĩ oꝛe diaboli ponit Hs dia

boli ẽ burſa auari ꝗ iplerinõ põt· Jõ
nõ ſit ieiuniũ tun marſupij lucꝝ·ᷣ ſa/
detas animarũ· ꝓuguſtin⸗ Tale eſt
ieiuniũ ſine elemoſyna q̃lis ſine oleo
lucernaGuloſus ieiunat vt poſtea

melius comedat · Gꝛeg· Non veo
ſed ſibi ieiunat qͥ ea quę vetri ſubtra

hit ad tempus nõ pauꝑibus tribu/
it ſed ventri poſtmodus offerẽda cu/
ſtodit · Sunt aũt multi qui tantũ vel
plus comedũt vna vice cum ieiunãt

qᷓ; comederent duabus ſi nõ ieiuna
rẽt: Qui talẽ gr̃aʒ faciunt ο qua/
lem facit ille qͥ alicui dat duos obo/
los pꝛo vno denario · Et qð debent

duo bꝰ terminis carni:ſoluũt vno tẽ
poꝛe · ugꝰ · Cũ menſura ſumunt᷑ me
Dicamẽta·.lſic ⁊ alimẽta ſumi debent-
Quanto terra magis impinguatur
tanto plures ſpinas ⁊ tribulos ger/
minat · Sic caro quanto melius nu/
tritur· plures motus generat·⁊ plus

ſpiritũ impugnat · Poub/ xxix. Qui
elicate a puericia nutrit ſeruũ ſuũ·i

coꝛpus · poſtea inuenit euʒ contuma/
cem · id eſt · ſpiritui repugnantẽ· Nõ
ꝙ ſunt quidã qui facũt feſtum ante
vigiliam.ut illi qui in puericia deli/

cioſe viuũt · Sed feſtũ eoꝝ diu non
erit ˖ vigilia auteʒ xterna cum diuite

gui non potuit habere guttam aqug
ucę· xvxj¶ –bſtinẽtia laudabilis ẽ
ꝗ̃druplex Pꝛima a peccato· Scda a
cibo · Tertia a mgli⸗ z bis · Quarta
a pᷣua ſocietate¶ De p ꝛ. ·. Ceſſal⸗
iiij · R:bſtinean vos ab oĩ foꝛnicatiõe
glo · tam ſpinituali qᷓ; coꝛpoꝛali · Qui
enĩ in moꝛtali peccato ieiunat · coꝛpꝰ

ↄtra illud Rhoma xij · Obſecro voſ

p miſericoꝛdiã dei · vt exhibeatis coꝛ
oꝛa veſtra hoſtiam viuentem on

moꝛtuã· Ideo Ecqiij. dꝛ. Coꝛ lapi/⸗
ens ⁊ intelligibile abſtinebit ſe a pec/

catis ⁊c · Et. · Petri ·ij. Obſecro voſ

⁊c · abſtinere a carnalibus deſiderijs
⁊c · Sũt multi ꝗ dicũt ꝙ nõ poſſint
continere vel abſtinere a peccato

tamen bene abſtinent a nociuis con

poꝛum · Si eni alicui apponeret᷑ cibꝰ
moꝛtiferꝰ ⁊ venenoſus · diceret ˖· Nõ
poſſum comedere· Nulluſ enim eſſet
qui ſcient cõederet· vel biberet moꝛ/
tiferum coꝛwꝛi. Noluptas pꝛobhibi/
ta moꝛtifera eſt · vt dicit Tugꝰ · Vm
ne ſeminariũ voluptatis venenũ pu
ta · Hãc tamẽ auide hauriunt multi
et inde moꝛiuntur· Tà viij Mul
ti moꝛtuiſũt de aquis:id eſt· electa
tionibꝰ muüdi vel carnis· quia amarę
facteę ſunt . ſ.poſt moꝛtem · Item talis
vno puero pꝛęſente non auderet foꝛ
nicari:ſed ſola verecundia cohiberet
eũ:qᷓntomagis in pꝛeęſentia dei⁊ an/
geli cuſtodientiſ enum deberet ſe cohi
bere · Hernardus. In quouis angu/⸗
lo reuerentiam exhibere angelo de/
bes· nec qaudeas illo pſente qð me h/
ſente non gudes.Hoetiuſ. ꝗ Nagna
in nobᷣ indita eſt neceſſitas ꝓbitatis
cum agamus ante ochlos iudiq cun/
cta cernentis· Exemplum de Taide

meretrice ⁊c · Non ẽ dicẽdũ ꝙ equuſ

non poſſit cohiberi qui ex modico fre

no cohibetur · Sic non debet aliquiſ

Dicere:non poſſum a peccato carnis
me cohibere · queʒ frenũ erubeſcentię
cohibet · Item non dicit domus ali/
cuius eo muito combuni ex quo ipſe
ignem ⁊ ligna ꝓpꝛijs manibus appo
nit ·. ſ.cibos ⁊ potus calidos ad luxu/
riam inflammãteſ: Quia ſicut dicit᷑
Ecqxxviij · Scom ligna ſilue ſic ex/
ardeſcit ignis· Potius deberet amo/
uere · quia dicitur Hoũ·xxvj · Cum

defecerint ligna extin guetur ignis

Iteʒ peccatum ſi adimpletur nõ ex/
tingnit famẽ ſed excitat · Sicut ſtuli⸗

cidium fabꝛi ad hoꝛam mitigat ignẽ

ſed poſtea feruet ardentius. Sic pec

catum perpetratũ plus inardeſcit qᷓ

ante Gſee · iiij · Comedent non ſa/

tura bunt᷑ foꝛnicati ſũt⁊ nõ ceſſabũt
glo · Vires foꝛnicãtium deficiũt· ſed
lſidenia inardeſcunt: Item non vi⸗/
detur ĩuitus capi qui hoſtes ſuos in⸗/
ſequitur · ⁊ inter manꝰ eoꝛum ſe pꝛo/

ijcit· cũ ſola fuga euadere coſſet Nec

inuitus moꝛitur qui moꝛteʒ ſuã emit
et bene videt · Sic non debet aliquis
Dicere. Nõ poſſũ cõtinere qͥ ↄſoꝛtia
mulierũ nõ vult fugẽ·ſ̊ eaſ care emit
Bene vigdert velle cõburi qᷣ ſei igneʒ
ꝓijcit · Ecq·iij · Qui amat periculũ in
illo pibit · Ite non debet dicere eger

non poſſum liberari:qui conſilio me/

Dici nõ vult obedire · De cõſilio me/
Dici abſtinet homo a vino ⁊ a carni⸗/

bus ꝑ menſem ⁊ plus· ſed de cõſilio

medici ſpiritualis nõ poſſet ꝑ vnum
Diem in leptimana· Peccatum enim
quod per penitentiã nõ diluitur.ſuo
pondere mox ad aliud trabit · NPatet
in lapide. Lapis enim cadens in pu

teum ſi fundum non inuenit ſemper
in caſu eſt · In peccato fundus nõ eſt
vnde in peccatum cadens. in conti/
nuo caſu eſt · niſi manu gratię ſuſten/

tetur · Quia abyſſus abyſſũ inuocat
Item pꝛo pęna temꝑali abſtinet ho/

mo a peccatoquia ſi ſceret homo poſt

peccatü pedem abſcindi vel in ignẽ

mitti peccatum nullo modo faceret.
ſed pꝛo pęna ęterna euitanda nõ po/

tent · Inſanus reputaret᷑ qui ad men/
ſam iret in qua parum abi haberet .

et omnia bona ſua pꝛo cibo illo ſolu/

turum ſciret ⁊ in carcerem perpetuuʒ

mitti.Calis eſt peccatoꝛ qui pꝛo pec/

cato omnibꝰ bonis denudabitur·et

a regno eterno ſpoliabitur · ⁊ in infer⸗

no punietur.Ecqxx· Datum inſipiẽ/
tis nõ erit vtile tibi: exigua dabit et
multa impꝛoperabit · Pꝛoũ · v. Pꝛe⸗
ci ſcoꝛti vix eſt vniꝰpaniil.mulier au
tem pꝛecioſam animam vin capit ·

e — —

ivsin,
ler
lient
Uigeis
rt
Neemit
diigne
Malain
Ner
Onllione
ſlione⸗
Tac
r cſlo
omum
umenim
Utur⸗uo
Patet
msinpe⸗
t ſenger
chsnoef
in Cond⸗
ebkn⸗
inuoct
pnop
ugi
r:.
noo/
Amen⸗
weret⸗
oſor⸗
Won;
ipont
Abienne
MnN
mii
tht
y/
Niran
N.

Ecdq ·xxxiiij ·

Abſtinentia Aldulatio

Sed⸗ abſtinẽtia ẽ a cito coꝛpali
e qua dicit Hieronymꝰ· Cuc eſt
pꝛecioſa apud deum abſtinentia cũ
animꝰ ieiunat a vitijs· Quid ꝓdeſt
coꝛpus attenuari abſtinentia cũ ani/
mus intumeſcit ſuperbia: Iſidoꝛus
Qui a cibis abſtinẽt et mala agunt
emones imitant · qbꝰ eſca vel cibꝰ
nõ ẽ.⁊ nequicia ſemꝑ adeſt · Si quiſ
lauaret manus ſuas in aqua lutolſa
non mundificaret eas · Sic qui ieiu
nat ⁊ agit pęnitentiaʒ in moꝛtali ꝑec
cato non mùndificat animam ſuam
iii; Abimmudo quis mun/
Dabitur¶ Abſunẽtia eni a cibo coꝛ/
poꝛali cõmendat᷑ multiplici ſuo effe/
ctu ˖ Palet enim abſtinentia ad ſani
tatem coꝛpꝑis · Ecq· xxxvij ·

Qmiab/
ſtinens eſt adijciet vitam: ⁊ ĩ multis
eſcis erit infirmitas· Si homo ita ſol
licite abſtinet ſe a vino ⁊ a carnibus
pꝛo ſanitate⁊ vita coꝛpali:q̃ntoma/
gis debet pꝛo ſpuali · Rechabie non
biberunt vinum ; qꝛ pater eoꝝ eis /
cepit vt dꝛ Miere · xxxv · Itẽ abſtinẽ/
tia diabolum fugat ⁊ expellit ab ho/

mine. Fames expellit lupũ a nemoꝛe

Sic abſtinẽtia diabolũ ab homine ·
Marci· vx · Noc genus demonũ in
nullo poteſt exire niſi in oꝛatione et
ieiunio · Ponit enĩ diabolũ in arido
vbi requiem non inueniet · Matth.

xij · Cum immũdus ſpiritus ⁊c· PHia

bolus ad modum piſcis habitatĩlo
cis humentibus Job x· Thobig · vj

ſivictnalia eiſubtrahant Necadeò
magnus ignis qui nõ poſſit extingui

pſubtractionẽ lignoꝝ· Vroũn· xxvi:

Cü defecerit ligna · ſ. ciboꝝ extiguet
ignis: Subtrabe cibos et extingnet
ignis luxurie · Item homo ſine abſti /
nentia eſt ſicut equus indomitus ſi/⸗
ne freno qui cipitat dñm ſuuʒ vbi
non vellet · Ideo dicit᷑ Miches; vij ·
Ab ea quę doꝛmit in ſinu tuo cuſto/
Di dauſtra oꝛis tui :i:conſenſum coꝛ/
poꝛis· NPlus cõfidit diabolus in ad/

intoꝛio carnis q; ĩ aliquo alioqꝛ do

meſticꝰ hoſtis Hoſtẽ iſtũ fugere vel
fugare nõ pt hõ quẽ circumferre vel
nutrire neceſſe eſt:pimere non licet ſᷣ
ſubiugare . ſ. tenere cõpedem ſuꝑ gu
lam licet. alioquin nuncq; faciet bo/
nam dietam· Ecqxxxiij · Seruo ma
liuolo toꝛtura ⁊ cõpedes:mitte eum
in oꝑationẽ ne vacet · ena ab/
ſtinentia eſt a malis verbis · Sene/⸗
ca· IC verbis turpibus abſtineto· nã

licentia eoꝝ impudentiã nutrit· De
hoc require in capitulo de locntione

uarta ẽ a pꝛaua ſocietate Sap⸗
ij. dicũt mali de inſto · Abſtinet ſe a

7„

vijs nr̃is · tã q; ab imũditijs· Reqͥre

mala ſocieiate· ¶ De adulatione

nutrix diabolilactãs pec/
tatoꝛes lacte adulationii

4 . obdoꝛmire faciens in peccatis can/

tando eis placebo cantilenam dia/

xij · Cum extraxiſſet piſcem ð aqug boli . Prou p· Fili mi ſi te lactauerit
delitiarum cepit palpitare ante pe) /poeccatoꝛes ne acquieſcas eis. Idem

des eius · Item dicit Ambꝛoſius · ꝙ

homo ieiunus in ſputo ſuo ſi

ritalẽ · Judith/xiij · Hoſt ieiuniũ am/

6

putauit caput wlofernis · Itẽ abſti /

nentia carnem vincit ⁊ caſtigat· Ir/⸗
ridendi ſunt illi qui vicunt ſe carneʒ
non poſſe vincere· cũ poſſint ieiunan
do ei victualia ſubtrabere · Non eſt
adeo foꝛte caſtrum ꝙnon poſſit capi

.„

.

coꝛpalem interficit · quãtomagis ſpi/

xv· Iniquus lactat amicum ſuum ⁊
Oncit eum p viam non bonam· Itẽ
adulatoꝛes ſunt ſicut mimi et iocu/
latoꝛes diaboli·non pmittẽtes ſuos
in aliquo ↄtriſtari · Dſee · vij · In ma

litia ſua lętificauerunt regem ⁊ĩ mẽ
Dacijs ſuis pᷣncipes · Itẽ ſunt incan/

tatoꝛes diaboli ·quia facũt hmies

cxedere qð ipſi non ſunt · ⁊ vbi nibil
eſt aliquid eſſe oſtendunt · P · Dleũ

N2

“

peccatoꝛis nõ impinguet caput me/

um.Hoc oleo inungit diabołꝰ ſuos

Auguſtinus. Oleũ e falſa laus adu/
agtons quę mẽtes a rigoꝛe veritatis

emollit ad noxia: Item ſunt pꝛodito/

res qui ſub ſpede oſculi tradunt ho/
mines hoſtibus ſuis vt Judas Jeſũ ·

Joab Ilmaſam . ij · Reg·xx · Va · iij ·

Popule mens qui te dicunt beatũ ·
ipſi te ecipiũt · Et YVſaię.ix · Qui be/

atificãt populum iſtũ.⁊ q beatifican/
tur hcipitati erũt ĩ infernũ · Itẽ ſunt

rete dialboli Proũu· xxix · Qui blan/

Dis fictiſq; ſermonibus loquit᷑ ꝓxi

mo ſuo expandit rete pedibꝰ ſuis ·
(Beambitione
licit hominez tenet eum

–—

piculoſo ſiatu· Siẽ eni

canis relinqꝗ

licet noceant/qꝛ nimis plenus· Sic
ambitioſus dignitates licʒ occaſiõe
earum multas anguſtias ſuſtincat

li diligitis infantiam· ⁊ ſtulti ea quę
ſibi ſunt nora diligunt· Item pu/

quando parum equitauit nõ poteſti
deponidonec cadit ſubito.Sic⁊ am
bitioſus vix dignitates relinqnit do

nec ſubito moꝛatur · P. Nidi impiũ
ſupꝑexaltatũ ⁊ eleuatũ ⁊c· Et tranſiui
Se Deijcit in pecca /

ecce nõ erat.
tum xvel in infernum · Trboꝛ paula/
tim ⁊ cum difficultate exaltatur· ſed
ſubito flatu ventoꝝ deijat· Sicam
bitioſus. Greg · Panulanm aſcẽdiſti
ſed nõ paulatim deſcendes· ſ̊ tanc;
fulgur ⁊ alter ſathanas ¶ Iteem qui
ponit pedem ſuũ ſuꝑ vacun vel foue

am · ſtatim alta deſerit ⁊ in ima cadit
Sic qui affectum ſuũ ponit in vani

tate rerum temꝑalium vel digmita⸗
tum. cito deũ ſerit? in culpa cadit
PW· Deieciſti eos dũ alleuarent. Zc·

uit inuitus os carneum.
gaut carnes nimis calidas iuxta ignẽ

icula · Proů · pᷣ· VPſq;quo paruu/

er cũ difficultate alcendit equum· GH̊

Sic coꝛnicula quãdo nõ poteſi fran
gere nucem in altum poꝛtatvt foꝛtiꝰ

cadat⁊ frangatur· Sic diabolus in

Dignitatibus eleuat aliquem quem
ante nõ poterat vincere.vt in pecca/
tum deijciat · Ideo ſtatuit Jeſuũ chꝛ
ſtum ſuꝑ pinnaculũ tẽpli Matthᷣ.
iiij · Job · xxx · Eleuaſti me ⁊ quaſi ſu⸗
er ventum ponens eliſiſti mev alide
tem aquilam alte volantem facit
cadauer deſcendere velociter · Sic
hominem qui alta virtutum 1 ↄtem /
plationis aſcendit dignitas vel tem
Poꝛalis voluptasv· Il ſcendit vſq;
ad cęlos ⁊ velcendit vſq; abyſſos.
Riemambino cipit · ¶pis ha /
bet mel in oꝛe ⁊ in cauda aculeũ Sic
Dignitas coꝛꝑalis vel temꝑalis poſt

blandimentum adulatoꝝ vanitatüũ

Telectationum pungit · Pronᷣ. v.·
Nouiſſima illiꝰ amara quaſi abſin/
thiũ · Hoc eſt oſculuʒ Judęqui cum
domino manducauit·et woſtea eum
tradidit inimicis ſuis · Marci:xiiij ·
Craditoꝛ enim dedit eis ſignum ⁊c·
Aliqua dignitate tꝑali dicit mun/
dus deęmombus IYpſe eſt quem tra⸗

do vobis vt veſtrum . Item accidit

vt comeſtis carnibus os proijcia/
tur: magni canes oſſe relicto inter ſe
litigant pꝛopter ipſum.alius paruꝰ
canis venit os inuenit et comedit in
pace ſua: magnis ð eo certantibus:
nihil inde habentibus · Sic eſt de
iſtis ma gnis clericis cum aliqua pla
tura vel groſſa pꝛebenda vacatexur
git vnus ab vna parte· alter ex alte/
ra ad illam adipiſcendam· ad pꝛęla/

tum appellant · vel ad papam prę⸗

latura relicta · ſuꝑ cauſam litigant et
cauſantur . et interim deus ea cõfert
alicuiſimplici bono qui eam nõ ex/
pectabat · nec curam adhibuitadeã
habendam · Luce · p̊ · Depoſuit po⸗/
tentes ⁊c· Item capa pluuialis non
SSõ ijs veſtibus quia canooꝛ
vabeatur . ſeg vtſola deturpetur et

dki
Watytfon⸗
duolm,
nengen
Gnn
n üch
l Ms.
nguſi
meygice
men uot
r.⸗ Bie
n Mtemn⸗
olen
mairpſc
oſos⸗
sbe,
nen Di
moalswſ
br wnttai
„Pouͤp.
miabſin
iezenm
umij.
un .
Amun,
Gontnn,
m Wt
Nonn
oine ſe
Alus oanb
Conecit in
nnbis⸗
Gickrr
igupt
texur
alte⸗/
apea/
panp
ſigmntct
sca coſtt
cN loͦ
RH
nitis
ir.
u

Amcitia

alia veſtimenta munda cuſtodian /

tur. Sichomo in pꝛęlatione · quia ex
dit vt vnus moꝛiat᷑ ꝓ populo ⁊c·
oh.xj· Pe amicitin.

ciunt homineʒ amicũ dei ·
(Primü eſt fides opans
D dilectionem Jacobi · ij · Credidit
Abꝛaam deo et reputatum eſt ei ad

iuſticiam· ⁊ amicus dei appellatusẽ ·

Secundũ mũditia coꝛdis · Proũᷣ·

Elattuoꝛ fa

Alimoꝛ

ſuum perditilludquia coꝛrumpitur

Exij· Qui diligit coꝛdis mũdiciã pr

gr̃aʒ labioꝝ ſuoꝝ hẽbit amicũ regẽ·
Tertiũ · Pceptoꝛũ cuſtodia Job xv ·
Haos amic mei eſtis ſi feceritis ⁊c·
uartũ aduerſoꝛum tolerantia·
Judith˖ viij · Abꝛaam temptatꝰ eſt
p multas tribulationes pꝛobatus
amicus dei effectus eſttt·
amoꝛe ſuiipſins.

Nare ſeẽ

mare latroneʒ moꝛte cõ⸗
mnatũ · Seneca · Dm/

nes capitali ſupplicio ↄdẽnati ſumꝰ.

i · Cimoth. iij · Erut homies ſeipſos
amantes · cupidi elati ⁊c · glo· Ex co
ꝙ ſeipſos · nõ deum amant · quaſi a
radice hęc mala ꝗᷓ ſequũtur· oꝛiun/
tur · Chꝛyſo · VDmnium maloꝝ cauſ.
eſt amoꝛ ſui ⁊ radix ⁊ fons· ten
amoꝛ ſni homineʒ excecat· Hregoꝛiꝰ
PBehementer daudit oculos mẽtis
amoꝛ puatus · Ex quo fit vt qð nos
agimus grane eſſe non eſtimemus·

ſemen · Si ſeminat · renonat · ſicut ait
Greg · ſuper illo verto Job· xij.· Ni/⸗
ſi granum frumẽti ⁊c· Inſipiens qð
tu ſeminas non viuif catur niſi pᷣus
moꝛiatur.id eſi coꝛumpatur: Ideo
Dicitur Joh· xij. ni qmat animaʒ
ſuã pꝑerdet eam· Nuguſtinꝰ · Si ma/
le amaueris odiſtiiſi bñ oderis tunc
amaſti · Idẽ · Si perit hõ amãdo ſe
ꝓfecto inuenit ſe negando ſe · DNiſce
ergo amare te non amãdo te· Item
magna ſtultitia eſt pꝛoditoꝛem ſuuʒ
nutrire · Greg · Magna mileria qꝛ
laqueum noſtrum nobiſcũ poꝛtamꝰ
⁊ hoſtẽ noſtrum nutrire cõpellimur:
quãto plura bona ei facimus·tan/
to plus nos impugnat: Quãto plꝰ
terra impinguatur.tãto plures ma/
las berbas generat · Sic quanto me
lius nutritur coꝛpus· tanto generat
plures mot carnales · Geñ . iij · Ma
ledicta terra in oꝑe tuo · ſpinas ⁊ tri
bulos germinabit tibi · Proũu · xxix·
Qui delicate nutrit ſerun ſunʒ· ideſt
coꝛpꝰ ſuũ a pueritia ſua:poſtea inue/
niet eum cõtumaceʒ ideſt ſpiritui re/
pugnantem. 10

Icut ſepe

dicitur · Cotum gaudiuʒ
venit de bene amare · Sʒ

non ab omnibus capitur quid ſit be

plerumq; ⁊ aggrauatur pꝛoximus ·

nobis nequaq; deteſtabile videtur ·
Cecus non videt ſe inquinatuʒ ·licet
ſit multum ·
deſtruit ſe · vult enim eſſe in ocio vbi
coꝛrumpitur . ſicut veſtis in arca re/
poſita· R · Vmnes ſicut veſtimentuʒ
vteraſcent · Ae perdit ſe · q: qͥ ni/
mis amat ſenimis cuſtodit ſe · Sic

ille qui nimis diu ſeruat frumentuʒ

tẽ qui nimis amat ſe

ne amare. Ideo dominus qui ſuos
vult monere ad omne gaudiuʒ dat
illis foꝛmã bonę dilectiõis Matthů.
xxij · Lucęx· Viliges dominum de
um tuum ex toto coꝛde tuo:⁊ ex to
anima tua.⁊ extota mentetua⸗ Ar
ca qð videnda ſunt tria·ſcilicet ·
Quomodo diligendus eſt deus:
Quare diligendus eſt deus ·
Et qui diligantur a doeoo
(Wiüligengus eſt deus ĩtegraliter .ſ·

eyx toto coꝛde· Fideliter·ſ.ex tota ani/

ma · Nerſeueranter vel mem origer

tota mente tua. ¶ DHiligẽd eſt ergo
de“ꝰ integralit ex toto coꝛdeChꝛyſo·

Quid eſt ex toto coꝛde diligere niſi
ꝙ ad nulliuſreidilectionẽ magis in/

clinandum ſit q; deinec delectetur

in aliqua alia re tantum quantuʒ in

deo.non in ſapoꝛibus · vel auro vel

argẽto. vel amicis vel hmõi · Si aüt

in aliquo iſtoꝛuz fuerit amoꝛ coꝛdis

tui magis qᷓ; in deoiam non ex toto

coꝛde amas deũ. Quia quãto rami

inferioꝛes arboꝝus multiplicant᷑ ⁊ cre

ſcuũtt· anto minꝰ arboꝛ creſcit ? eleuar
ſupꝑpius· Sic quantomagis amoꝛ ſui
ſuoꝛum.⁊ rerum terrenarum creſcit

in homine tanto minus eleuatur in

amoꝛeʒ dei · 1 minus deũ amat · T¶u
guſtinus . Minus te amat qui tecuʒ
aliquid amat· Ideo amoꝛ talis reſe/
candus eſſet · ſicut rami inferioꝛes et

ſuperflui reſecari debẽt ab arboꝛe vt

meliꝰ creſcat ⁊ fructificet · Deutꝰ xxx ·

Circumcidet dominus coꝛ tuum et

coꝛ ſeminis tui · vt diligas dominuʒ
ceum tuum ex toto coꝛde tuo· Dult
enim dominꝰ totũ coꝛ habere · ſicut
auis nobilis de pꝛęda ſua · quia ſolꝰ

poteſt illud implere.⁊ ſolus creauit·

Augy. Cotum exigit te qui fect to⸗/
tũ te · Si haberes aliquod clenodiũ

vel munuſculum ad dandum . deli/

berares vbi melius poſſes illud im/
plicare · Sic debes facere de coꝛde

tuo vt dilſgenter conſideres cuime/
lius ⁊ vtiliꝰ poſſis illud dare ꝑ amo

rem · Nonne vides luſoꝛẽ · ſchacum
a ſchacario ſubleuatũ in mann tene
re: et cum magna deliberatione vi/⸗

cere vt ĩ tuto loco aſſideat ne ab ad/

uerſario capiatur · Sic facias de coꝛ
de tuo ⁊ caueas ne in loco turpi ⁊ ꝑi
culoſo ⁊ aduſario diſcooperto illud
ponas ſed deo qui bene poteſt illud

cuſtodire des ꝑ amoꝛẽ · quia ipſe pꝑe/

tit. Nꝛoũ/xxiij · Fili be mihi coꝛ tuũ

ſcʒz totum tanc; pꝛecioſum ferculuʒ

⁊e pꝛeda mea· Tmoꝛ eniʒ eſt quod/
Dam ferculũ · ſcilicet eminens valde

Telicatum ⁊ pꝛecioſum q̊d defert᷑ co/

ram rege ſummo ad menſam cgleſtẽ
Et ſicut ferculum ponitur coꝛam do

mino totum vt ſumat quod volue/

rit ⁊ reſiduũ alijs relinquat · Sic Te/

us amoꝛeʒ coꝛdis vult totum ſibi h/

ſentari · quando dicit· Diliges domi
num deñũ tuũ extoto coꝛde tuo · De/
inde alijs diſtribui · Onde ſequitur
Et ꝓximum tnũ ſicut teipſum· Joh·

xv. Hoc eſt pꝛeceptum meumvt di

ligatis inuicem/per finales amoꝛes ·
Tunc eſt finals quando eſt purus:
ideſt affinis · Sicut aurũ ſe affinat ĩ
igne · ſepando ſe ab om̃i alio metal/

lo 7 a terra:Sic amoꝛ quando ſeꝑpa

tur ab omni carnalitate? terrenitate
Dicitur finalis.Non dicit᷑ aurũ pu/
rum vbi aliquid admixtum eſt alteri
us metalli ⁊ terrenitat zc · Sʒ dicit᷑
Luceę·xiij · Nilatꝰ miſcuit ſangui/
nem cum ſacrificio galileoꝛuʒ · qð fit
quando illud qð ᷣm ſpiritum dili/

gi debet ˖ ßm carnem diligitur · vt in

beginario · vbi aliquãdo ſub ſtextu
lilectionis ſpiritnalis quęeſt quaſi
ſacrificium deo. latet ſanguis carna
lis affeciionis · Et de pallio religio/
nis opitur latrina vitioꝛũ·⁊ de chꝛi⸗
ſto fit oſtiuʒ lupanaris · cum ꝓpt de⸗
um dilectio ſimulatur · Gal · ijj · Sic
ſtulti eſtis vt cum ſpiritu ceperitis ·
nunccarne conſũmamini · Debet er/⸗
go diligi deꝰ ex toto coꝛde rõne cre/
ationis ˖ Bernardus· Ecce Domine
q; feciſti me debeo me amoꝛi tuo to
tum · ¶ tantũ debeo plusq; meipſuʒ
quanto tu maioꝛ es me pꝛo quo de /
Diſti teipſum · ¶ Item diligendus
eſt deus ex tota anima. hoc eſt fideli
ter. ſicut ipſe dilexit nos · quia maluit
animã ſuã ſeꝑari a coꝛpe· Sic ⁊ nos
antecq; ab eo animę noſirę ſeparen/

tur · potius debemus moꝛtẽ ſuſtinere

tanoc
ensvle
Nieten
ſuncgeſi
rn d
d ine/
1⸗Srx,
tunſbii⸗
bez wni
luo. De/
eſcgutur
un goh.
umyt di
amoes⸗
ſKuchnni
Mometat
mcoſenn
ltemmnitte
rauri⸗
nekfaten

Gdiac

tangui⸗
1gdfit
um dlli/
tuytin
tertn
Aaad
Gistum
iAd
unpe
Nij
ns⸗
Dater/
ſoeqe
Wrmne
mwoto⸗
Gmohſo,
ocdode
digene
unti

Amoꝛ

Igeo dicitur Canticoꝝ · viij · ꝙ foꝛ/⸗
tis eſt vt moꝛs dilectio · q; pꝛopt᷑ di/
lectionem dei contemnit homo moꝛ
tẽ · Sicut fecerunt ſancti martyres ð
quibus dicitur: Deſpecta namq; pᷣ
ſentis vitę luce · contemptoq; ſuoꝛu
toꝛmentum cruciatu ſęui moꝛti deip
amoꝛe ui. ⁊c · Propter hoc dicitur.

BSapiẽtig. iij · Fideles ĩ dilectiõe ac/

quieſcent ei · Ninc eſt ꝙ toꝛmentum
non ſeꝑat · laboꝛ non laſſat:theſaurꝰ
non ſuperat· alienus amoꝛ non occu
pat ; ¶ Pnimo fidelẽ amoꝛem toꝛmẽ/
tum non ſeꝑat ˖ Sicnt dicitur Ro⸗/
ma · viij· Quis nos ſeparabit a cari/
tate chꝛiſti: Cribulatio· id ẽ · afflictio
coꝛdis · anguſtia·ideſt· mentis anxie

tas:an fames an piculum zc· Exem
plum de cane qui ita diligit domi/

num ſuum ꝙ eum ſequitur inuitum

vbiq;ʒ · licet ille cõminetur ei et iactet

ei lapides: tamen ſequitur eum per
ſpinas ⁊ aquam ⁊ turbam amaram
Sic⁊ nos deum diligamus ad mi/
nus vt canis do minum ſuñ · vt ſi in⸗
ferat nobis tribulationes ⁊ infirmi/
tates ⁊ alias moleſtias:nõ relinqua
mus eum . ſicut Job qui dicit · Etiã

xiij · Exemplum de muliere quęmul/

tas moleſtias ſuſtinet ꝓ amaſio ſuo
⁊coꝛripitur et frequenter percutitur
ab eo· ⁊ tamẽ ſequitur eũ:nec repu/
tat iniuriam ſed amoꝛẽ · zictus qua/

ſi dotes nuptiarũ.quia melioꝛa ſũt

verbera diligentis qᷓ; fraudulenta
oſcula odientis. vt dicitur Prouer̃.
xxvij. Ideo dicit Tuguſtinus ꝙ; ni

hil eſt fotius animo habente chan
tatẽ · ¶ Item fidelem amoꝛem laboꝛ
non laſſat.quia vt dicit Gregoꝛiꝰ.
Nunc eſt amoꝛ dei ocioſus opera
tur enim magis ſi eſt · ſi autem deſi⸗
nit operari:amoꝛ non eſt. Sicut de
ferro frigido nõ poteſt aliquis opa
ri niſi calefactum fuerit per ignẽ nec

poteſt flecti ſed frãgitur ſub martel/
lo.ſicut dicit Kuguſtinus. Ferrum
calidum Dum cuditur dilatatur fri
gidumq; frangitur.Sic homo non
eſt aptus operari bene niſi calefactꝰ

fuenit per ignem charitatis:C hren ·

; De excelſo miſit ignem in oſſibus
meis.⁊ erudinit me:.lcʒ ad bene ope/
randum· ITuguſtinꝰ. mantis an/
xietas non ſimit eum doꝛmire:· amoꝛ
T quiete fit inquietioꝛ· quieſcit af/
flietio:quieſcit temptatio · ̊ dilectio
quieſcere non poteſt vel neſcit· Qui
hmõòi guſtu inebꝛiatꝰ fuerit ad om/
ne opus bonñ hilareſcit · dolet et nõ
ſentii · laboꝛat ⁊ non laſſeſſit:deride/
tur nec aduertit· Ruguſtinus. Qui

amat non laboꝛat· Exemplũ de Ja /

cob Geñ · xxix · Qui nocte ⁊ die eſin

vrebatur ? gelu ⁊c · Et videbantur

ei dies pauci pꝛę amoꝛis magnitudi
ne · Si tot⁊ tantos laboꝛes ⁊ vigili/
as ſuſtinet homo pꝛo amoꝛe carnali
vel lucro tẽpoꝛaliquot ⁊ quãta de
beret ſuſtinere ꝓ amoꝛe dei · Mug.
Si tanta poꝛtat nobiſcũ cnpiditas
qqre nõ tanta poꝛtat charitas· Chꝛy
lo · Si nautis picula maris· glacies
7 frigoꝛa agroꝛuzʒ cultonbus · vulne
ra militũ leuia ⁊ poꝛtabilia ſunt ꝓpt᷑

ſpem lucri temꝑalis. quantomagis

qui deum amat nullum debet ſenti
re piculuʒ · Greg · Pena interrogat

ſi quis veraciter deum amat¶¶ Ite

fidelem amoꝛẽ theſaurus non ſupat.

Aob · xviij · Neſcit hᷣmo pꝛeciu eiꝰ

Sap · vij · Vmne arum in compara
tione illius arena eſt exigua c.· ſine
qua diues pauper eſt· cu qua pauꝑp
diues eſt · vt git TLuguſtinus. Nir qͥ
Deuʒ amatiam habet qð amatnec
eum diligere poſſet ſi eum quem di
ligit non haberet · LNuguſtinus· Di
nes eſt humana religio quę in poſ/
ſeſſoꝛe omniũ omnia poſſidet. Can/
ticoꝝ ·viij · Si dederit homo ialu

ſub ſtãtiã ſuã ꝓ dilectiõe ſcʒ hałeda
nihil deſpiciet eã · glo · Obi abun
Dat amoꝛ gternoꝝ mox vileſcit polſ /
ſeſſio labentiũ · ¶ Itẽ amoꝛ extraneꝰ
nõ occupat nec cõmiſcetur · quia nõ
poſſunt cõmiſceri vera vanis · eter⸗

na caducis ſpiritualia coꝛꝑpalibus ·

ſumma imis · vt dicit Bernardus/
Mulier fidelis non amat alium car
naliter cum viro ſuo · Nõ poteſt di/⸗
cere mulier · diligo virum meuʒ que
Die ac nocte in lecto tenet adulterũ ·
ſponſum verum repulit · Sic non
Dicas te diligere deum qui eum de
coꝛde tuo expuliſti pccando ⁊ dia/
bolum recepiſti · Hiere · iij · Quomo
do li contemnat mulier amatoꝛẽ ſuũ
ſic contempſit me domꝰ iſrael · HBer⸗/
nardus· Laboꝛmeus vix eſt vnius
hoꝛe · ⁊ ſi amplius eſt· pꝛe amoꝛe non
ſentio · Matth·xxvj· Pna hoꝛa nõ
paeuiſtis iglar mecũ · Item · Mu
ier cũ parit triſticiã ⁊c · qꝛ venit hoꝛa
eiꝰ Zzc· Joh xvj· Decepta es animꝗ
ſi credis ſimul habere ſponſum tuñ
chꝛiſtuʒ ⁊ adulterũ diabolũ · Quia
ſicut dicitur ſaię xxviij · Coangu/⸗
ſtatum eſt ſtratum ita vt alter deci/
Dat · ⁊ pallium bꝛeue vtrü qʒ operire
non poteſt · ꝓpter ſe ergo diligẽdus
eſt dens non pꝛopter ſua · quia recte
deum amat qui eum quẽ amat quę/
rit · nec quicq; ipſius · Si autem pꝛe/
mium ſui amoꝛis pᷣter deum quent ·

pꝛo certo deum non diligit ſed ſua·

vt meretrix leccatoꝛeʒ diligit q;din
Dat ei munera:⁊ canis os carnoſum

Diligit · ſed nudum abijcit Prouer ·

xxvj · Cum defecerint ligna beneficio
rum · extinguet᷑ ignis charitatis · Sʒ
ligna beneficioꝛum dei nuncqᷓ; defici
unt .· ſed ſemper adduntur ⁊ creſcunt
Vnge magnus deberet eſſe ĩ nobis

ignis charitatis qꝛ m ligna ſilugfri
ſic exardeſcet ignis Ecq xx viij ( JItẽ

Diligendus eſt deus ex tota mente

rſeueranter vel memoꝛiter · quia q
ene amat ſemper amat retroponẽs
obliuionem amati · Vnde Prouerĩ ·
xvij · DVmni fenne diligit qui ami /
cus eſt · non ſicut illi quoꝛũ amoꝛ nõ
habet niſi ſolam pꝛeſentiam rei · ſcʒ
circa paſca velĩ quadrageſima· qui
ſimiles floꝛibus ſunt qui tãdiu gra/
ti ſunt q;diu recentes ſunt · Chꝛyſo ·
Quid eſt diligere ex tota mente · ni⸗
ſi vt omnes ſenſus tui deo vacent ·
ſapientia · intellectus. cogitatio· me/
moꝛia · Qui ergo aliquem iſtoꝛum

circa temꝑalia occupatiam non ex
tota mente deum amat · ¶ Itẽ ſi ille

qui turpiter amat non poteſt cogita

re niſi ð eo quod amat · Sic qͥ bene
Teũ amaret lemper de eo cogitaret ·
Hernardus. Oamoꝛ impetuoſe qᷣ;
pꝛęter te autem cogitare non ſinis ·
Sapß̃· vj · Cogitare ð illa ſenſus eſt

conſũmatus ⁊ qui vigilauerit ter
illam cito erit ſecurus · ecundo
videndum eſt quare amandus ẽ de/
us · Quattuoꝛ de cauſis ſolet aliqᷣs
Oluligi ab alio · ¶ Del cauſa attinẽtie
Hel quia e nie in eo inueniuntur ·
Bel beneficijs ſuis meruit·
Vel quia beneficia ſperant᷑ ab eo ·
nimo cauſa attinentię amandꝰ
eſt deus · quia pater? frater noſter ẽ
Matth · xxiij · Hatrem nolite voca/
re vob ſuꝑ terrã. Onꝰ eſt pater xe⸗/
ſter qui in celis eſt · ſcʒ deus · Si fili⸗
naturaliter amat patrem· a quo ha
bet partem coꝛꝑis · quãtomagis de/
bet amare deum qui coꝛpus? aĩam
eiꝰ ex nihilo fecit· Auguſtinꝰ· vmã/
Dus eſt generatoꝛ · ſed pꝛeponẽdus

eſt ceatoꝛ · Ecq · vij · VDilige dominũ

deum tuuʒ qui te fecit in tota anima
tua ; Serundo amandus eſt deus
quia delitięin eo inueniuntur· Ber/
nardus · Sitanta inuenit᷑ delecta/
tio in poꝛtiũcula creaturę:quanta in
nenitur in ipſo creatoꝛe: Ruguſtin⸗

14

—.- -

— — —

f— —d v — —

z
wonis
ſotef.
m/
mand
ſg
gui
gra,
4 0 .
te i/
lent⸗
me
dun
e
cbene
tu⸗
euoſeq
ins.
luseſt
wter
undo
ede
las
mete
a

de
umnanc
rnoſici
e vot/
vatere
Gi
obt
“
1 Uan
„Kmi,
onicns
Dmmn
on min
sck
ur e
el
um

Amoꝛ

Qnicquid ᷣter ipſum eſt nihil eſt·

Dulce nõ eſt· Guſtate g⁊ videte qmm

ſuauis eſt dominus beatus vir qui
ſperat in eoideſt:totam ſpem ſuam
figit in illo · Et tali datum eſt ſentire
ſuauitatem· Onde eius amoꝛ eſt ſu/
auiſſimusquod patet:quia omneʒ

alium amoꝛem contemnit· Exẽpluʒ

ſapoꝛis mellis qͥ tollit omnẽ aliũ ſa/
ſapoꝛẽ: Eiꝰ ſuauitas ad amãdũ ipſũ
