witunt n
iidengnd⸗
ſtdaide
ndicg
niſim/
Gumn,
npr ug
nndtNE
Einmnock⸗

eſt omnino impfecta ⁊ deficiensſed

Dicitur expꝛeſſa ꝑ comꝑpationem ad

ſimilitudinẽ veſtigij:⁊ ideo non po/
teſt vucere ĩ cognitionem perfectam
trinitatis diuinarum perſonarum ·

Ad tertiaz que

ſtionẽ ſic ꝓceditur:Et videtur ꝙ no
men deus pluraliter debeat ſdicari
e tribus ꝑſonis:vt tres ꝑſonę ſunt
e dPano ſic · Gen · p. vbi di
citur · In pncipio creauit deꝰ cęlum
et terrã · hʒ veritas hebꝛaica Eloym
qð põt interptari dijſiue iudices· ⁊
Hᷣ dicit᷑ ꝓpter pluralitatem ꝑſonaꝝ·
ergo tres perſonęſunt plures dij et
non vnus Secũdo ſic·Sicẽ homo
ſignificatur vt habens humanitatẽ
ita deus ſignificatur vt habẽs dei⸗
tatem · ſed tres perſonę ſunt tres ha/
bentes deitatem · ergo tres perſone
ſunt tres dij · Tertio ſic · Hoc nomẽ
res cum abſolute dicatur · videt᷑ ad
ſubſtantiam ꝑtinere · ſed hoc nomen
res pluraliter dicitur de tribus ꝑſo/
nis· Dicit enim vᷣluguſtinus libꝛo ðᷣ
doctrina chꝛiſtiana · Res quibꝰ fru
endum eſt · ſunt pater · ⁊ filius · ⁊ ſpiri

tuſſanctus: ergo pariter hoc nomen

deus ⁊ alia nomina eſſentialia pote
runt pluraliter hdicari de diuinis ꝑ

ſonis vt dicant᷑ tres dij aut tres om·

nipotentes aut tres do mini · n
oppoſitum eſt illud Deut? vj · Nudi
iſrael dominus deus tuus vnus eſt
Meſpondeo dicendũ · ꝙ nomen
dens nõ pluraliter ſed ſingulariter
Dicitur · ⁊ Pdicatur de tribus ꝑpſonis
bm illud vl thanalij · Deꝰ pater · deꝰ
filius · deus ſpũſſanctus · nõ tres dij
ſed vnus eſt deus· DPro quo notan/
Dum ꝙ nominũ eſſentialiũ:quędaʒ
ſignificant eſſentiaʒ ſubſtãtiue · quęê/
Dam vero adiectiue · Ea quideʒ quę

ſubſtantiue eſſentiam ſignificãt · nõ

hdicantur in plurali de tribus perſo
nis:Cuiꝰ ratio eſt:quia nomina ſub

ſtantina ſignificant aliquid modi

ſubſtantię · nomina vero adiectiua

ſigniſicant ꝑ modum accidentis q8

inberet ſubſtantię:Subſtantia ant
ſicut ꝑ ſe habet eſſe:ita ꝑer ſe habet
vnitateʒ vel multitudinẽ: vnde ⁊ ſin
gularitas vel pluralitas nomis ſub/
ſtantiui attenditur ſᷣm foꝛmã ſignifi
catam ꝑ nomen·. ITccidẽtia autẽ ſicẽ
habent eſſe in ſubiecto · ita ⁊ ex ſubie
cto recipiunt vnitatem vel multitu
Dinem · ⁊ ideo in adiectiuis ſingula/
ritas vel pluralitas attẽdit᷑ m ſup/
poſita · In creaturis autẽ nõ reꝑitur
vna foꝛma in pluribus ſuppoſitis ni
ſi vnitate oꝛdinis: vt foꝛma multitu/
Dinis oꝛdinate · Vnde nomĩa ſigni/
ficantia talẽ foꝛmã ſi ſunt ſubſtanti/
na · Hdicantur de pluribus in ſingu/
lari nõ auteʒ ſi fuerint adiectiua· Di
cimus enim ꝙplures homines ſunt
collegium vel exercitus aut populꝰ·
dicimus tamen ꝙ plures holes ſunt
collegiati · In diuinis autẽ eſſentia
diuina ſignificatur ꝑ moduʒ foꝛmę
quęqͥ deʒ ſimplex eſt maxime vna.
Vnde nomia ſignificantia diuinã
eſſentiã ſubſtãtiue ſinglarit᷑ ⁊ñ plu/
raliter dicũtur de tribꝰ ꝑſonis Heęc
eſt igitur ratio quare Soꝛtẽ ⁊ Pla/⸗
tonẽ ⁊ Ciceronem dicimꝰ tres hoĩes
patreʒ aũt⁊ filiũ ⁊ ſpiritũſanctũ non
dicimus tres deos ſed vnuz deũ ˖ qꝛ
in tribus ſuppoſitis humanę nature
ſunt tres humanitates· In tribꝰ aũt
pſonis ẽ vna eſſentia Quęevo ſigni
ſicant diuinam eſſentiam adiectiue
pluraliter pꝛeędicantur de tribꝰ ꝑſo/
nis ꝓpter pluralitatem ſuppoſitoꝛuʒ
Dicimꝰ enim tres exiſtẽtes vel tres

ſapientes/aut tres ęternos/aut tres

increatos ⁊ immenſos ſi adiectiue ſu
mantur.ſi vero ſubſtantiue ſumant᷑
dicimus vnum increatum· immẽſu,ʒ
⁊eternũ · vt Athanaſiꝰ diat · ¶ ¶d
rõnes in oppoſitum · Id pꝛimam re/
ſpondetur negando conſequen.
5

Et ratio eſt. quia dinerſe linguę ha⸗
bent diuerſuʒ modũ loquendi.Oñ
ſicut greci ꝓpter pluralitatem ſuppo
ſitoꝝ Dicut tres hypoſtaſes· ita ⁊ in
hebꝛaico dicit᷑ pluralit᷑ Eloym nos

nec ſubſtantias ne pluralit
eſſentiam referat᷑· ¶ Ed ſecundam
rñdetur negando cõſequentiaʒ· Et
ratio eſt:quia licet ceꝰ ſignificet ha/
bentem ⁊eitatẽ eſt tamen alius mo/
Dus ſignificandi. nam deus dicitur
ſubſtantine ſed habẽs deitatẽ dici/
tur adiectiue: vnde licet ſint tres ha/
bẽtes deitatem . nõ tamen ſequitur
ſint tres dij. ¶ Ad tertiam rndet᷑
negando conſequentiã · Et ratio eſt ·
quia ̊ nomen res eſt e tranſcẽden/
tibus vnde bm ꝙ ptinet ad relatio/
nem pluraliter dicatur in Diuinis
vm ꝙ ꝑtinet ad ſubſtantiam pdicat᷑
ſingulariter. Oñ ug ibide dicit ·
ꝙ eadẽ trinitas quędã ſumma resẽ·

Bominica pꝛi/

ma poſt trinitatem eſt euangelium.
In illo tpe dixit Jeſus diſapulis ſu
is Homo quidã erat diues c· Au
ce · xvi · Circa hüc diuitem Damnatũ
poſſunt diſputariſequentes quęſti/
ones ; le nnd⸗Diri anima ſepa⸗
ta poſſit ab igne coꝛpoꝛeo cruciani

—

Secũda DHtrũ animę damnato/

tia DHtrum damnati vellent omnes
glios eſſe damnatos·

B Primaz
lQllic ꝓcẽdit᷑. Et videtur
6. anima ſeꝑpata non poſſit
Ab igne coꝛpoꝛeo cruciari·¶ Primo
„. ſic:vl gens ſemꝑ nobilius eſt paſſo

4 tdi uguſtin ſuꝑp Geñ ad lFaz
Mriſtoteles. ij de anima· impoſſi
bile eſt alquid eſſe coꝛpoꝛeũ nobiliꝰ

aia ſepata·. & nõ poteſt ab aliq; coꝛ/
poꝛe pati ſiue cruciari · ¶ Scdo ſic·

aũtnõ dicimus pluraliter nec deos

rum videant gloꝛiã beatoꝝ · ¶ Cer/

«èü

Scdm phm pᷣ. de generatiõe· ⁊ jm
oetin libꝛo ð Duabꝰnaturis Illa
ſolũ agũt ⁊ patiunt᷑ ad inuicẽ quęin
materia cõmunicant.ꝑᷣ qĩa et ignis
coꝛpoꝛeus nõ cõmunicant in mate/
ria:q; ſpaliũ ⁊ coꝛpalium nõ eſt ma
teria comunis.g qia ſeꝑata non po/
teſt pati aut cruciari ab igne coꝛpeo
ertio ſic · Omne qð patitur reci
pit aliquid ab agente ·ſi ergo aĩa pa
titur ab igne coꝛpoꝛeo aliquid ab eo
recipiet · Sꝭ omne qð recipit᷑ in gliquo
eſt in eo ꝑ modũ recipientis · ꝙ qð re

cipitur ab igne in amma nõ eſt in eo

materialiter ̊ ſpualiter · ̊ foꝛmę rerũ
in anima ſpiritualiter exiſtentes ſũt
pPfectiones ipſius· ergo etiaʒ ſi pona
iur ꝙ anima patiat᷑ ab igne coꝛpo/
reo· H̊ nõ erit in eius pęnax ̊ magis

in eius ꝑfectionem · ¶ Cnarto ſic ·

Dmne agens co:poꝛeũ agit ꝑ cõta/
ctum· pᷣ nõ poteſt eſſe aliquis conta-
ctus animę⁊ ignis coꝛpoꝛei ·quia ciũ
contactus ſit ſolũ inter coꝛꝑpa ꝗ; ba/

bent vltima ſimul.g aĩa ab igne coꝛ

poꝛeo nõ patit᷑· ¶ Quinto· Agens
coꝛpoꝛeum non agit in remota · niſi
hoc ꝙ agit in media·anime? vę

mones qnq; ſunt extra locu inferni.

cũ quandoq; in ; mundo appareãt
hominibꝰ. nec tamen ſunt immunes
apęna·⁊ tn videmꝰ ꝙomnia inter/
media ab igne inferni nõ papütur.
8 videtur ꝙ animę damnatoꝝ pę
nas quas ſuſtinẽt nõ patiãt᷑ ab igue
coꝛpoꝛeo · ¶ In oppoſitũ eſt euage⸗

liu pſens · in quo ait diues dmna.-
tus ·˖ Crucioꝛ in bacfimaKeſpo,

deo dicendũ ſub iſta cõduſione · ꝙ
aĩa ſeꝑata poteſt pati ab igne coꝛpo
reo ⁊ cruciari ab eo· Iſta cõcluſio p/
batur · Primo ſic. Eadẽ eſt ratio de
animabus ſeꝑpatis et dęmonibꝰ qui
ab igne coꝛpoꝛeo pati poſſunt · ̊ dę⸗
mones patiuntur ab igne coꝛpoꝛeo
in quẽ coꝛꝑa damnatoꝝ poſt reſur/
rectionem pꝛoijdentur · vt patet ex

e
g
t
hage
guihn
ra
ne
icoſe
Uben
lotho
Mon
ſpbi
ter
llafrl
potet
dihe
aum
noco⸗
oli
Ckenint
Cerpltte
goomoe
riün
u⸗Di⸗
G
Gͤ
wd
maten
ltter⸗
llfic⸗
Har
W
Tic
ſicht
loco .
loco⸗
loco
ſtent
fes a
ſon⸗
at noꝛ
Gſpin
nitum
oode

Uliqnen
nucigns
un mate/
unnchn
Panono⸗
bigeſope
Opatiuntn
legoginoe
ligigaben
Mreingliqno
n⸗Sre
AnoeRindo
siomerei
taiſtentisſi
Wecſipon
bigte h

nise :
Duanto

ogtocott
Uus ontr
r ginci
pag ba/
Anbigne co
ſenonn nli
bmming de
ämi⸗
ed ni

untemmunes

Gonriditen

ptickgi
tdits
fini Ke⸗
nube
Iircocning
ditim
R
. NCNNA

eternum qui paratus eſt diabolo et

angelis eius ˖ ergo 1 anime ſepatęe ab
igne coꝛpoꝛeo pati poſſunt · NLnde

Greg. ij · libꝛo dialogoꝛũ dicit · Si
diabolus ⁊ eius angeli cũ ſint incoꝛ/
poꝛei · coꝛpoꝛeo igne ſunt cruciandi·

quid mirum ⁊ſi animę ante q; recibi

ant coꝛꝑa poſſint igne coꝛpoꝛeo cru
ciari:quaſi diceret · nõ eſt mirũ · Se/

cũdo ſic· Pena debet reſpõdere cul/⸗

pę.̊ anima ꝑ culpam coꝛpoꝛiſe ſub/

icit ꝑ prauam concupilcentiã · ergo

iuſtum eſt vt in pgnam rei coꝛpoꝛeę
ſubijciatur perpaſſioneʒ · Vnde fir
miter tenẽdum ꝙ anima ſeꝑata pa/
ti affligi ⁊ cruciari poſſit ab igne coꝛ/
poꝛeo · Sʒ circa modũ qͥ pati poſſit
dinerſi diuerſa diterunt · quę om̃ia
enarrare eſſet longum:⁊ ideo tantũ/
modo aſſignabimus modũ quẽſan
ctus Tho · in · iiij ˖ Dil · xliiij · ponit · Di
cit enim ſic: ꝙ coꝛpus in ſpiritum na
turaliter agere non poteſt nec ei ali/
quo modo obeſſe vel ipſum grauna/
re · niſi ᷣm ꝙ aliqͥ modo coꝛpoꝛi vni/
tur · Sicut enim inuenimꝰ · ꝙ coꝛpꝰ
qð coꝛrumpitur agrauat animam.
Sap · ix · Spiritus autẽ coꝛpoꝛi vni
tur Dupliciter · Ono modovt foꝛma
materiẽe· ⁊ vt ex eis fiat vnum ſimpli
citer · ⁊ ſic ſpiritus vnitꝰ coꝛpoꝛi · ⁊ vi
uificat coꝛpus · ⁊ a coꝛꝑe aliqualiter
agrauatur ·ſicautem ſpũs dęmonis
vel hominis igni coꝛpoꝛeo nõ vnit᷑
Alio modo vnitur ſpiritus coꝛpoꝛi

ſicut mouẽs mobili · vel ſicut locatũ

loco · eo modo quo incoꝛpalia ſuntĩ
loco · ⁊ ̃m hoc ſpũs incoꝛpoꝛei creati
loco diffiniũtur · ita in vno loco exi/
ſtentes ꝙ non in alio · q;uis autem
res coꝛpoꝛea exſua natura habeat
ꝙ ſpiritum incoꝛꝑalem loco diffini/
at · non tamen habet ex ſua natura
ꝙ ſpiritum incoꝛpoꝛeum loco diffi/
nitum detineat vt ita alliget illi lo/
co qð ad alia diuertere non poſſit

cum ſpiritus non ſit ita in loco natu/

raliter ꝙ loco ſubdaturſed hᷣ ſuper/⸗

additur igni coꝛpoꝛeo inquantũ eſt
inſtrumentum diuinę iuſtidę vindi/
cantis·ꝙ ſic detineat ſpiritum·⁊ ita
efficitur ei pgnalis· retardans eũ ab

executione ꝓpꝛię voluntatis. ne ſcʒ
poſſit oꝑari vbi voluerit ⁊ ſcᷣm qꝙ
voluerit ˖ Et hunc modu ponit Gre
goꝛius i quarto dialogoꝝexponẽs

enim quomodo anima incendiũ ex/
periendo patiatur · ſic dicit · Dñ ve⸗

ritas peccatoꝛẽ Ddinitem Damnatuʒ

in igne perbibet: Quiſnam ſapiens
repꝛoboꝝ animas teneri ignibꝰ ne/

get:Et Tuguſtinns etiam · xxi · de ci

uitate dei dicit · ꝙ ſicut aĩa in homi/
nis conditione iigitur coꝛpoꝛi⁊ dat
ei vitam · q;uis illud ſit ſpũale ⁊ hoc
coꝛpale:⁊ exilla coniunctione conci/
pit amoꝛem ad coꝛpus ·ſic ligat igni

vt accipiẽs ab eo pęgnam · ⁊ ex illa cõ

iunctione vebementer cõcipit hoꝛro/⸗
rem ac ꝓpter hanc ⁊ doloꝛem·Dica/
mus ergo ſequẽdo pᷣdictos modos
ſanctoꝛuʒ· ꝙ ignis ᷣm ſuam naturã
habet ꝙ ſpiritus incoꝛpoꝛeus ei con
iungi poſſit vt loco locatum·ſed in/
quantũ eſt inſtrumentum diuinę iu

ſticię habet vt ipſum quodãmodo

retineat alligatum.et ĩ hoc veraciter
ignis ille eſt ſpiritui noxius.⁊ ſic ani/

ma ignem ibi vt nociuũ videns ab

igne cruciatur · Hnde Greg in · iiij⸗

git · rõnes in oppoſitum· Icd

eeeonen iſta ꝑ oꝛdinẽ tan/

pꝛimaʒ rñdetur ꝙ licet anima ſit ſim

pliciter nobilioꝛ igne-ignis tamen ẽ

ſm quid anima nobilioꝛ:inquantu,

eſt inſtrumẽtũ diuinęe iuſticię·
ſecundam rñdetur negando conſe/

quentiam/⁊ ad ꝓbationem reſpõde

tur ꝙ phᷣus? Boetius loquũtur de
illa actione ꝑ quam patiens trãſmu/
tatur in naturam agentistalis aũt
actio non eſt ignis in animam. ꝓpt
hocratio non cedit· (ald termam

reſpondetur negando conſequẽtiã.

Et ratio eſt:qꝛ aſſumptũ eſt xerã de

eo qð patitur ab agente per modũ

influentig· ignis aſt in animam nõ

agit ꝑ modum infinentis ſed ꝑmo/
Dum detinentis. vt ex dictis patet.

⁊ideo ratio nõ eſt ad ꝓpoſitũ.ιd

quartam reſpondeturnegando cõ/
ſequentiã· Et ratio eſt quia licet nõ
ſit aliquis contactus coꝛpalis inter
ammam ⁊ coꝛpꝰeſt tamen inter eos
aliquis contactus ſpũalis.ſicut et ã
motoꝛ cgli cum ſit ſpualis ſpũali con/⸗
tactu tangit celum ioſum mouẽs ꝑ
modicum quo dicitur cõtriſtãs tan
gere·ſicut dicitur in pꝛimo ⁊e celo æz
hic modus ſufficit ad actionẽ· læcd
quintaʒ reſpondetur ꝙ ſpiriꝰ Dam
nati nũ q; ſunt extra infernunm niii ex
Diſpenſatione diuina. vel ad inſtran

ctionem vel ad exercitium electoꝛũ .

vvbicũ q; aut extra infernum ſintſem
per tamẽ videt ignem inferni vt eis
in penam pꝛeparatum vnde ci iſta
viſio ſit immediate affligẽs vbicũqʒ
ſuntab igne inferni affligũtur · ſicut
Lcaptiu extra carcerem exiſtentes a
carcere quodammodo affliguntur
Dunm vident ſe ad carcerem damna
tos· vnde ſicut gloꝛia electoꝛũ in nul
lo minuitur.nec quantum ad pᷣmiũ
eſſentiale nec quantum ad acciden/

tale·ſi aliquando extra celum empi/

reum ſintqui quodammodo in eoꝝ
gloꝛiã cedit·ita etiã in nullo minuit᷑
pęna damnatoꝛum ſi extra infernũ
ex diſpenſatione diuina ad tempus
ponantur.⁊ hoc eſt quod dicit gloſa
ſuꝑ illud Jacobiiij. Inflammat ro
tam ⁊c· dia bolus vbicũ q; ſit · ſiue ſbᷣ
gere ſiue ſub terra ſecum fert toꝛmen
ta ſuarum flammaꝝ · Obiecto at
ꝓcedit ac ſi ignis coꝛpoꝛeus aſtlige/
ret ſpintus immediate ſicut affligit

d ſecũdã que

—

ſtionem ſic pcedit᷑. Et videt᷑ ꝙ, dam

natinon videant gloꝛiam beatoꝛũ:

C Pnmo ſic · Migis diſtat ab eis

loꝛia beatoꝛum q; ea quę in ̊ mun
do aguntur · ed ipſi non vidẽt ea q̊ᷓ
circa nos agũtur.vt dicit Oregoꝛi
in orolinorij lib ergo multo
minus poſſunt videre gloꝛiam bea/
toꝛum · ¶ Secundo ſic· Id quod cõ
ceditur in pꝛeſenti vita pꝛo magno
munere nuncq; concedit᷑ damnatis·
ſ̊ Paulo ꝓ magno munere eſt con/
ceſſum vt videret vitã illam qua be/
ati eternaliter in deo viuũt · vt dicit
ij · Coꝛinth· xij · in glo ergo damnati

ſanctoꝝ glonam non vident . ¶ Cer⸗
tio ſic ˖ Conſideratio pęne ĩmittit ter⸗

roꝛem ſicut conſideratio gloꝛię gene
rat gaudium . ſed in malis nullu erit
gandium · ergo non videbunt gloꝛi
am ſanctoꝛum. ¶ In oppoſitum eſt
euangelium pᷣſens · vbi dicit᷑ ꝙ di⸗
ues in toꝛmeniis poſitꝰ vidit t& bꝛa/

am ⁊ Lacarum in ſinu eius. Ae/

ſpondeo dicendum qꝙ damnati an
te diem iudicij videbunt beatos in
gloꝛia:non hoc modo ꝙ gloꝛia eoꝛũ
qualis ſit cognoſcant ſed ſolummo/
do cognoſcent eos eſſe in gloꝛia inex
timabili · Et ex hoc turbabunt . Tũ
ꝓter inuidiam dolentes de felicita/
te heatoꝛum · Tũ ꝓpter hoc quia ipſi
talem gloꝛiam amiſerunt. Sapiẽtię
v · Dicitur de impijs · Videntes tur/

babñũtur timoꝛe terribili · ſed poſt di

em iudicij omnino vilione beatoꝛuʒ

pꝛiuabuntur. nec tamen ex hoc eoꝛů
pęna minuetur ſed augebitur · quia

memoꝛiam habebunt gloꝛię beatoꝝ
quam in iudicio viderunt· veletiam
ante iudicium.⁊ hoc erit eis in toꝛmẽ
tum. ſed vlterius aſtligentur ex hoc
videbũt ſe indignos reputari eti/

am videre gloꝛiam quam ſancti me

rentur videre · Id rõnes in oppo
ſitum · Ad pᷣmam reſpondet negan/

do conſequentiaʒ. Et ratio eſt · quia

ceiel

lꝑ
Aflgere

veret

uneyn
use
nung

Wn.
gonett
fncne
(rntne
ſonnd
ſotihe
tiamne

nam

Hona
uſtns
ſcenta
gliaffl
litarop
ſsconſct
ſantgan
ſto mel
geiabon
der
Nnmna

foyont
und
m
ti di⸗
ffotrib⸗
umer
koscor
beno⸗
ſc.T
4don
damn.
nodar
maln
(Tear

nton

r

cgomnt⸗
gonamn ben
node
o nagno
tdamnans⸗
nefeeſt on⸗
lumgnabe⸗
ut dit
ddamngti

Weimntitm.

Noglonegen
mulsnuliͤat
Wtbnntge
polumett
dictg di⸗
niat Aba/

dammtatian
benos in
gonn eoni
dlnmmo
en goran
mdadent i
nrsdigian
tertocgunpe
munt⸗ Shicn⸗

„Piüdentesa⸗

baipotd
iione ken,
maNα
ugtbinnqnn
ntgon u
Peunt utin
Lentes nton
fignmah
os
mmue
öranop,
ris

non eſt ſimile de vno ? de alio· quia
ea quę in hac vita aguntur nonita

affligerent damnatos in inferno ſi
viderẽt · ſicut gloꝛia inſpecta beato
rum· vnde non ita oſtendunt᷑ dam/

natis ea quę hic aguntur .ſicut iuſto
rum gloꝛia · quis etiam eoꝛuʒ quę h

gꝗguntur oſtenduntur eis quãdoqʒ

eg que iin eis triſticiam agere poſſunt

æld ſecundam reſpondet᷑ negan
conſequentiaʒ · Et ratio eſt quia
non eſt ſimile · Paulus inſpexit vitã
illam qua ſancti cum deo vinũt eam
exꝑriendo:et in futurum perfectius

ſperando:quod non eſt e Lamna/
tis. ⁊ ideo non eſt ſimile· ¶ Id ter⸗

tiam reſpondetur negando cõſequẽ

tiam · Et ratio eſt· quia vt dicit dñs

Bonauentura ſupillud. Letabitur
iuſtus cum viderit vindictã ꝛc. Cõ/
ſideratio beatoꝝ non ſiſtit in pęna:
quia afflictiua · ſed fertur vlterius q;
iuſta ⁊ optime ⁊ digne iuſticta:⁊ ta/

lis conſideratio amanti iuſticiam ge
nerxrat gaudium ſimiliter necconſide

ratio maloꝛum ſiſtit in bono gloꝛię

quia bonum · ſed quia perditũ:⁊ hęc

conſideratio generat doloꝛem · ⁊ ita

Damnati affliguntur ⁊ dolent vidẽ/
tes gloꝛiam beatoꝛum

flionem ſic pcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ dam

d tertiaz que

nati nõ vellet omnes alios eſſe dam
natos 1 Pnimo ſic· ex enãgelio pᷣſen
ti · vbi diues damnatꝰ rogabat pꝓ
fratribꝰ ne venirẽt in locũ toꝛmento
rum·ergo cũ damnati habeant mul
tos conlanguineos mallent eos eſſe
beatos qᷓ; condẽnatos · ¶ Secuũdo
ſic · ¶Nffectiões inoꝛdinate m inferno

a damnatis non auferunt᷑̊ aliqui

Damnati inoꝛdinate dilexerũt ſuos
nõ damnatos ergo nõ vellent eoꝝ
malum:qð eſt eſſe eos damnatos·
¶ Tertio ſic· Hamnati non deſide/

rant augmentum ſuepene · ſed ſi pln

res damnarentur· maioꝛ eſſet dam
natoꝝ pęna · ſicut etiã multiplicatio

beatoꝛum amplificat eoꝛum gaudi/
um ergo damnati nollent omnes
alios damnari. ¶ In oppoſitum eſt
illud quod dicitur Yſaię xiiij· ſuxer
illud Surrexerũt de ſolijs ſuis· Dicit

glo. Solatium eſt maloꝛum habe/

re ſocios pęnarũ. ¶ Reſpõdeo di⸗/
cendum.qꝙ Damnati vellent omnes
bonos eſſe Damnatos· Iſta conclu/
ſio patet · Cũ qnia in damnatis ma/
xime viget inuidia ergo dolent ð fe
licitate bHonoꝛum et eoꝛum damna⸗
tionem appetunt · Seeundo ſic·
Sicut in beatis ĩ patria eſt pfectiſſi/
ma charitas · ita in damnatis erit p/
fectiſſimum odium.Nnde ſicut ſan⸗/
cti gaudebunt de omnibus bonis:
ita etiaʒ mali de omnibus bonis do
lebunt · Vnde fęlicitas ſanctoꝛũ con

ſiderata eos marie affligit · Dñ di/

citur Yſaię·xxvi · Dideant confun
dãtur gloꝛiantes popul ⁊ ignis ho⸗
ſtes tuos euoꝛet:vnde patet ꝙ vel
lent omnes bonos eſſe damnatos
Ad rationes in oppoſitum· Id
pꝛimam reſpondetur negando cõſe/

quentiam ⁊ ad auctoꝛitatem indu/

ctam dicenduʒ eſt · nõ d xit hęc

Diues ex charitate · cum nullam ha/

beret · ſed ex timoꝛe ſeruili · ne ex eoꝝ
conſoꝛtio eius pgna augeretur· Eſt
tamen notandũ ꝙ licet tãta ſit inui/
dia in damnatis· ꝙ etiam pꝛopin/
quoꝛum gloꝛię inuideant · cũ ipſi ſũt

in ſumma miſenia tamen minus in/

uideut pꝛopinquis q; alijs quia ma

ioꝛ eſſet pęna ſi omẽs ꝓpinqui dam/

narentur.⁊ alij ſaluarentur qᷓ ſi ali/
qui de ſuis ꝓpinquis ſaluarẽtur · Et
exinde fuit ꝙ diues ille damnatus
petijt fratres ſuos a dãnatione eri/

pi·ſciebat enĩ ꝙ; aliqui alioꝛũ enipe/

rẽtur. maluiſſet tamen fratres ſuos
cñ oĩbꝰ alijs dãnari · ¶ d ſecidã

rñdetur negãdo cõſequẽtiã · Vro qᷓ

OO””ü
+–

pellendi bo

nota ꝙ dilectio quę non fundat᷑ ſa/
per honeſtum . facile reſcindit᷑ · ⁊ pꝛeci

pꝓue in malis hminibus vt dicit ix·

Ethicoꝝ · Vñ damnati nõ ſuabũt
amicitiã ad eos quos inoꝛdinate di

lexerunt· ſᷣ in hoc volũtas eoꝝ rema/

nebit pueria:eo ꝙ caunſã inoꝛdinate
Dilectionis adhuc diligent. ¶ d
tertiam rñdetur negando cõſequen
tiam · Et ratio eſt· quia licet ex dam/
natoꝝ multitudine pęna ſinguloꝛũ
gugeatur · tamen tantu ſupexcreſcit
odium ⁊ inuidia ꝙ magis eligẽt toꝛ
queri cum multis q; minus ſoli·
In Dominica
ſecũda eſt enangelium· Homo qui/
Dam fect cnam magnam ⁊c · QAncę
riiij· Circa q poſſunt diſputari ſe/
quẽtes queęſtiones.· ¶ Primo Htrũ
cęna beatitudinis ſanctis pꝛęparata
conſiſtat in bonis coꝛpꝑis. Beaun “B
do Ptrũ occnpatio ⁊ ſollidtudo re/
rum tpalium hominem excludata⸗
na eterne beatitudinis: ¶ Cerno·
Bitrum homines peccatoꝛes ſint cõ/

num facere⸗

nis ſanctis pꝛeparata conſiſtat ĩ bo
nis coꝛpis,

Primo ſic. Qð apluni
bus dicitimpoſſibile eſt eſſe falſum
totaliter · vt cõmentatoꝛ dicit. iij. de
anima.⁊phᷣns· vij· Ethicoꝝ · ꝙopi⸗
nio nõ pditur quam populi multi fa
mant Eᷣ maioꝛ hominũ mnultitudo in
clinatur ad quęrendũ delectationes
coꝛꝑales ⁊ coꝛꝑalia bona quaſi finẽ
ergo finis humane viteĩ coꝛpalib⸗
bonis conliſtit · fine humaneg vitę di
cimus beatitudinẽ. g bonis coꝛpis
quęrẽda eſt.¶ Secundo ſic. Quã/

to aliquod bonũ eſt cõmunius.tãto

ẽ Diuiniꝰ. vt patet ᷣ Etbion. ß bo⸗/
num coꝛpale cõmunius e G; bonuz

ſpñale · qꝛ coꝛpale etiã ad bꝛuta aĩa⸗
lia ſe extedit nõ aũt ſpualia · ꝙᷓ coꝛꝑa/
le bonũ ſpũali pꝛęeminet · ꝗᷓ talia bo/
na ſenſibilia venient in beatitudine
offerenda beatis · ¶ Certio ſic · HNo⸗

mo ex anima ⁊ coꝛꝑe conſtituit · g bo

num hominis cebet eſſe cõmune ani
mf ⁊ coꝛpoꝛi · ᷣ bonum ſpũale nõ po
teſt eſſe cõmnune coꝛpoꝛi:Sonũ autẽ

coꝛpale põt eſſe cõmune aĩę in q̃ntũ

dia de coꝛꝑalibꝰ delectat· g cna be-

atitudinis magis cõſiſtit ĩ bonis coꝛ/
poꝛalibꝰ qᷓ; ſpnalibꝰ. ¶ Quarto· cõ
beatitudo teſte Hoetio ſit ſtat? om/
nium bonoꝝ aggregatione pfectus:

ĩi cęna beatitudinis nullü oblectamẽ

tũ ibi deficiet· & in ea delectationes
ſenſibiles ⁊ bona ſenſibilia erũt · ali/
as nõ videt᷑ ꝑfecta ⁊ plena beatitu/
do · ¶ In oppoſitü arguit ſic · Beati
tudo eſt ſummũ bonũ hoĩs · g in pꝛe⸗
cipuis bonis hominis eſt querenda
ponenda·̊ bona animę ſunt nobi
lioꝛa q;ᷓ bona coꝛꝑis·ſicui et aia coꝛ
poꝛe nobilioꝛẽ. cgna beatitudinis
gternę pꝛęparata ſanctis ĩ bonis ſpi/

ritualibus cõſiſtit · Rñndeo dicen-

Dũ · Erroꝛ fuit ſtulti Machometi q̊
poſuit fęlicitatẽ ⁊ beatitudinem futu
ram ĩ coꝛpalibꝰ delectationibꝰ cibo/
rum ⁊ potuũ ⁊ nereoꝝ·qͥ erroꝛ nõ
ſolũ apud chꝛiſtianę religionis cul/
toꝛes· ſ etiaʒ apud gentiles Pbo

beatitudinẽ nouerũt ĩ opibꝰ intelle⸗

ctine ptis cõſiſtereꝛindicat᷑ beſtialis
vitã hmõi voluptuoſam non homi
nũ ̊ ꝑecudũ eſſe aſſerẽtes: vt patet ĩ
Erbleence vt hũcerroꝛẽ oſtẽdamꝰ
repꝛo ilti ergun eher pꝛie
ſenti euangelio · Dicitur enĩ ꝙ cena
erit magna.idẽ de magnis ⁊ pcioſis
rebꝰ ⁊ excellẽtiſſimis· vñ de ea dicit
illud Ylaię· lxiiij · Oculus non vi/

Dit nec auris audiuitnecĩ coꝛbomi
nis aſcẽdit· quę pꝛęparauit deus di
ligentibus ſe· ſed bona animeetbo
na ſpintualia ſunt maioꝛa bona qᷓ;

Din
Pmi

ſaſtint
krtnmin
ſinicn
rvioror.

ndo

noie⸗
tinabyus
ſtaſummn
rab yte
Lvolvpt⸗
aͤcoarge
toranter
ſcennng
Vlefne
eſtope
ſprama

puuſti

pncpui⸗
lnguuntie
nnoport
fonelsson

Alibisad

Cintcon
NDont
M
(an
nanl
geſen

(ſcbätſ

nogen
de
brop
voban
lunfo⸗
teriſige
ſtiſc
uenni
Mem no
ler goͤm
numminb
nentüg
embobe

dbatäͤ,

inzcnde

ndene
ſ Ho⸗,
Gſimbi⸗
ſecönmnenn,
ſpülenod
eHonüani
hegieininti
l gnaee⸗
itoniscor,
Aunoch
dſtſtad on
Mod Wuni/
1lectone

ſblugita .

lpleng beuttr
gutlo hent
wisgg
ekgunmng
neluntnobi/
ct aa coꝛ,

rutitidinis

Bitnis ſpi
odiem/
Nuthnen
tmöndnftt
Gnioni de
npicn,
e Nigoniͤ
Gentlosſboe
t icgunde
noſm m
ſitesot
cnniffün
“
Natmeige
nagloͦl od⸗
ioidun
Gittritden
R

ſenſibilia bona . ſic ergo cgna futurg

beatitudinis cõſiſtitin guſtu bonoꝝ
ſpũaliuʒ ⁊ nõ ſeuſibiliũ · Pnde na
illa dicitur magna:qꝛ inextimadilis

eñ · xx . Ego merces tua magna
nimis Eſt iterminabilis Paruth

iij . Dilragel q; magna eſt domus
domini et ingens locus poſſeſſionis
eius · ideo exterminari non potelt qꝛ

tam cibus ꝙ; ille qui miniſtrat denus
eſt ⁊ ſummũ bonum ps Inebꝛiabũ/

tur ab vbertate domus tux· toꝛre
te voluptatis tuę cotabis eosſche⸗

cũdo arguit᷑ ſio· Cũ beatitudo ſit na
turaliter ab omnibus hominibꝰ de⸗
ſiderata · nominat vltimnʒ humanę
vitę finẽ · Finis aut cuinſlibet rei vel
eſt opatio ꝓpꝛia vel ꝑ oꝑerationem
ꝓpꝛiam ad finem venit · cũ aũt foꝛma

Ppai ſit ĩ Aueline re oꝑatiõis ꝓpꝛie

pncipiũ· Foꝛma aũt ꝓpꝛia hominis
inquantũ eſt homo ſit rationalis ani

ma:opoꝛtet ꝙ vel in ipſis actibus ra

tionalis animę beatitudo conſiſtat

vli his ad ꝗᷓͥ pomo ꝑ actus rõnalis

anim gcomꝑatur · hęc autẽ bona ani/

mę dicunt · vnde neceſſe eſt beatitu/

Dinẽ ponere in bonis animę etiã hᷣm

pbᷣoſ. &r at aliqͥ vt epicurni Ma
chometus in bonis coꝛꝑis beatitudi/

nem poſuerũt · ex H ꝓuenit ꝙ ſeipſos
q̃d eſſent ignoꝛabant· nõ eni cogno
ſcebãt ſe ſᷣm illud qð in eis eſt meli/

ns ꝙ eoꝝ eſſe foꝛmaliter cõplet · B il/

lud qð de eis exterius apparet · ⁊ ᷣm
H beatitudinẽ ſuã in bonis exterioꝛi/
bus poſuerũt · Mltis alijs rõnibꝰ re
pꝛobauimus hũc erroꝛem in tracta/
tu nr̃o ↄtra Machometũ · nücbreui
ter iſta ſufficiũt·¶ d rõnes ĩ opo
ſitü Id pᷣmam rndet᷑ negãdo conſe
quentiã · Et rõ eſt · q; multon opinio
nem nõ eſt neceſſe eſſe verã ſimplici/
ter · ſ ᷣm ptem· multitudo aũt homi/
num in bonis coꝛpis beatitudinẽ p⸗
nentiũ quantũ ad h̊ veram opinio/
nem habet ꝙ illud qð optimnuʒ ſibi

liter id quod ſunt ſᷣm coꝛꝑpa. æla ſe/
cundam rñdetur negãdo cõſequen/

eſtimant ̊ ſuam beatitudinẽ eſſe pu/

tãt·⁊ quãtũ ad h eoꝝ opinio vera eſt
ſcy ꝙ optimũ hominis eſt beatitudo
nõ aũt opoꝛtet ꝙ ſit vera quantum
ad h ꝙ ponant eam in bono coꝛpꝑis ·
quia hęc opinio ꝓcedit ex falſa radi/
ce:quia ſcʒ exiſtimant ſe eſſe pncipa/

tiaʒ· Et rõ eſt· quia Dupliciter aliqͥd
dẽ eſſe cõmnne · Dno modo ꝑ pſᷣdi/
cationẽ hmõi aũt cõmune nõ eſt ali
quid idem numero in diuerſis reper
tũ.⁊ H̊ modo habet bonũ coꝛꝑis cõ/
munitatẽ · tlio modo eſt aliquid cõ⸗
mune pꝑ pticipationẽ vnius ⁊ eiuſdẽ
rei m numeꝝ:⁊ hoc modo bonũ cõ/
munius eſt diuinius Et cõmunitas
maxime poteſt in his quę ad animaʒ
ptinẽt inueniri: qꝛ ꝑ ipſam attin git
ad id qð eſt cõmune bonũ oibus re-
bus ſcʒ deũ · ⁊ iõ nõ ꝓcedit¶ d ter·
tiam rndetur negando cõſequẽtiaʒ
Et rõ eſt · quia licet homo ex anima
coꝛpe conſiſtat · tñ eſſe ex anima et
nõ ex coꝛꝑe habet· Onde etiã beati/

tudo hominis pncipalit᷑ ⁊ oꝛiginalit᷑

in bonis animę conſiſtit·ſicut eni coꝛ
pus eſt ꝓpter aiam ſicut ꝓpter finem
⁊ materia ꝓpter foꝛmam· vt patet:ij:
de animauta ⁊ bona coꝛꝑis oꝛdinan

tur in aie bo n vt in linem⸗ no in
lLonis coꝛpis beatitudo pncipaliter
conſiſtere nõ poteſt · ¶ Sd quartaʒ

reſpondetnr negando conſequenti/
am. Et ratio eſt · quia cum vera bea⸗/
titudo hominis quęſperatur in alia
vita conueniat homini ſᷣm illud qd
nobiliſſimum eſt in eo · quod eſt intel
lectus · ⁊ reſxectu nobiliſſimi obiecti
quod eſt ipſe deus· delectationes ꝗᷓ
ad beatitudinem pertinentnon ſen/
ſibiles quę cõmunes ſunt poꝛcis et
aſinis · alijſq; animalibus bꝛutis di/
cende ſunt · ſed ſpirituales in quibꝰ
communicamus cum angelis. On/
de delectationes ſenſibiles qs ponit

Machometns nõ ptinent ad beati

tudinem hominis· imo nec beatitu/

do vera ſuſtinet hmõi delitias· H̊ ab

ſtrahit ab eis vnde argumentũ eius

Fid ſecũdã que

ſtionem qua quęritur. Otrũ occupa-
tio ⁊ ſollicitudo rerum temꝑaliũ ho/

minẽ excludata cęna ęternę beatitu/
O inis · ⁊ videtur ꝙ nõ·¶ Primo lſic

Sollicitudo rerum tpaliũ eſt licita·

ergo ⁊c· cõſeqnuẽtia eſt bona antece

dens ꝓbatur ſic · ad pꝛęſidentẽ enim

ꝑtinet ſollicitum eſſe de his quibus

pꝛexeſt· m illud Ro·xij. Qui pꝛeęeſtĩ

ſollicitudine · ̊ homo pꝛęeſt ex viui/

na oꝛdinatione rebus tpalibus· pm

illud pᷣs · Omnia ſubieciſti ſub pedi/

bus eius oues ⁊ boues⁊c·ergo hõ cũ

debeat ha bere ſollicitudinẽ de rebꝰ
tempꝑpalibusnõ debet ꝓinde pꝛiua/
ri cterna beatitudine · Beci o ſic
Nullus pᷣuatur ęterna beatitudine
faciendo ea quibus vita ſua ſuſtẽtet᷑
maxme dicente domino In ſudoꝛe

vultus tui veſceriſ pane tuo Geñ ij

Et VProũ. vi · Pade ad foꝛmicamo

piger· conſidera vias eius et diſce
vias eins · quę cum non habeat dn/
cem nec ꝓtectoꝛem parat in ęſtate ci/

bũ ſibi ⁊ cõgregat ĩ meſſe qð come⸗/

Dat in hyeme · ſed homo neceſſe ha/
bet eſſe ſollicitus circa tpalia vt ſu/

ſtentet vitam ſuam. ſm apoſtolũ ·.ij.

ad CTheſſa·iij · Qui nõ vult operari

nõ manducet ergo ⁊c ¶ Tertio ſol/
licitudo temꝑaliũ quandoq; ꝑtinet
ad opa miſericoꝛdię:puta cũ ſollici/
tudinẽ habet ad pcurandũ negocia

pupilloꝝ ⁊ pauꝑum. Nñ ad Heb·
vi. Dicit apoſtolus· Cupimus vnnm

quem q; veſtruʒ eandem oſtentare

ſollictudinẽ:ergo ſollicitudo ⁊ occn

patio temꝑaliũ nõ exdudit quemq;
a beatitudine .¶ In oppoſitũ ẽ euan/

geliũ pſens · vbi dicit de illis q pt

occupationes terrenoꝝ ſe excuſabãt

ꝙ nemo illoꝝ viroꝝ qui vocatiſunt

guſtabũt cgnam meã · ndeo dr⸗
cẽdum ꝙ dupliciter aliquis poteſt

occupari circa terrena· Ono modo·

nõ tan qᷓ; circa finẽ vltimũ ⁊ pncipa⸗
lia bona · ſᷣ ſicut circa oꝛgana inſiru
menta pueniẽdi ad cõſequẽdũ ⁊ pi-

guſtãdũ bona ſpũalia Et tüc ẽ cõclu

io · ꝙ cũ talis ſollicitudo et occupa/

tio ſit licita maxime cũ homo nõ ap/
ponit tin ſtudiũ ad tꝑalia ꝓcuranda

Rhrante homo a ſpnalibus quibꝰ

ncipaliter inſeruire debet retrabat
nõ excludit hominem a beatitudine·

PHatet cõcluſio.qꝛ talis licita ẽ ⁊ ſine
peccato · Secũdo aliqs occupat cir/

ca tꝑalia tan qᷓ;ᷓ circa ſinẽ ⁊ tan q; Sci

pua bona · Et ð tali ſollicitudie ⁊ oc/
cupatione ẽ talis cõcluſio · ꝙ ẽ illicita
non excuſat a ꝑccatoet excludit a

regno ſiue beatitudine dei · Patʒ cöõ⸗
cluſio · qꝛ nihil ẽ diligẽdum tanqᷓ; fi

ms niſi deus · Et ideo ſaluatoꝛ no/
ſter in pꝛeſenti euangelio excuſantes
ſe de emptione villę ꝓbatione bo/
um . et de traductione vxoꝛis nolu/
it excuſatos habere ˖ ſcʒ dicens. Di⸗/
co vobis ꝙ; nemo viroꝝilloꝝ q vo/
cati ſunt guſtabit cęnã meã Per illũ
qui villam emit intelliguntur vt di/
cit Nuguſtinus · occupati circa ho⸗
noꝛes ⁊ Diuitias · vt ſuperbi qui vo/
lunt alijs dominari · Ver iuga boũ
intelliguntur nimium occupani circa
terrena· ⁊ per cupiditatem finem ſuũ
ibi cõſtituentes vt auari · VPer eum
qui vxoꝛem duxit intelliguntur car/
nales ⁊ laſciui occupati circa luxuriã
et voluptates · IR«d iſta tria vitia re/
Ducuntur omnia excludentia a bea/

titudine ceęleſti · ̃m quod dicitur·.j·

Johannis ſecũdo · Vmne qd eſt in
mundo . aut eſt cõcupiſcentia carnis
aut cõcupiſcentia oculoꝛum aut ſu/
perbia vitę · ¶ Ad rationes in op/

poſitum· Id pꝛimam reſpondetur·

Gntipa
nnutt
Pnne
ſͤwicst
aaol
atetm
ficeut
einsic⸗
ſtnoctl
ſeo
cnoecl
niigtl
DC
Etwdotd
dirciodd
Gtzcken
talisnon

B
ſioneſp
lonoſnta
oſe Dunt
ſſummas
Gnntgcani
ſoligene⸗

fieſce

Netscies

aſcnte
Poonfca
Nltgnöfn
Nhn
Nned
eSpads
Tulin
lensgec
lontasc
nöſunta
ſtüeſten
Cninyia

fpleat
tmantindo

ſgeng

en./
ut

nnn
Ctiſunt
co d
Spoteſt
omoco⸗
nde
mrun,
cinn,
ticeödu⸗
tocnpe⸗
onop/
curunda
1 gid
eradat
mmdine⸗
ninſne
Nggtcr
innchde/
Ctucienoe
ellict
cludit
Patzcö/
1lancf
Moꝛ no/
tmlantes
one b/
nonolu/
ns i
lonqd.
Pei
umrd
manb
obiird
Herugwi
ocupencnt
tenfnenſe
un Poan
,
tiauunmn
Genuinn
nodvon,
Nng
ſamnons
n 6
nntzo
gus

ꝓratio ceit de ſollicitudine licita.
tempoꝛalia enim bona ſubiecta ſunt
homini vt eis vtatur ad neceſſitatẽ
nõ vt ĩ eis finem cõſtituat· ⁊ ſuꝑpflue
circa ea ſollicitet᷑ · talis nõ excludit
a beatitudine cęleſti · ¶ Id ſecundã
rñdetur eodeʒ modo · qꝛ ſollicitudo
eius qui coꝛpali laboꝛe panẽ acqui/
rit· nõ eſt ſuꝑpflua ſed moderata. Et
ideo Mieronymꝰ dicit Laboꝛ exer
cẽdusð? · ſollicitudo tollenda·ſcʒ ani
mũ inquietans·⁊ talis etiã nõ exclu/
dit · ¶ Ad tertiã rndetur ꝙ etiã ſolli
citudo tꝑalium in oꝑibus miſericoꝛ
Die cũ oꝛdinet᷑ ad fines charitatis li/
cita eſt · niſi ſit ſuperflua:⁊ ideo etiam
talis non excludita regno·

Ad tertiaz que

les nõ ſint cõpellendi ad fidẽ:¶ Pri
mo ſic· Dicit᷑ Matth.riij. ꝙ ſerui pa
triſfamilias dixerũt eiin cuius agro
crant cicania ſeminata· Nis ibimꝰ
⁊ colligemꝰ ea.⁊ ipſe reſpõdit · mini/
me ne foꝛte colligentes cigania era/
Dicetis cũ eis ſimul ⁊ triticũ · vbi Di⸗

cit Chꝛyſo · Voc dixit dñs ꝓhibẽs
occiſiones fieri · cum ſine occiſiõis
Piculo infideles nõ poſſint comꝑelli.
videt᷑ ꝙ nõ ſunt cõpellendi .
do · in deq etis dil. x v. Dicit ſic
Deis : Pręcipit ſancta ſynodꝰ.ne
ni deinceps ad credendũ vim infer/
re:ꝙ pari rõne nec alij infideles ſunt
ad fidẽ cogẽdi · CCrno ſic · Nicit
uguſtinꝰ. e cetera poteſt hõ no⸗
ens · credere vero niſi volens. ̊ vo/
luntas cogi non poteſt · ᷓ infideles

nõ ſunt cogẽdi ad fidem ¶ In oppo⸗

ſitũ eſt enangeliũ pᷣſens. vbi dicitur
Exi in vias ⁊ ſepes cõpelle intrare vt
impleat᷑ domus mea · ̊ homines in/
trant in domũ dei · ideſt eccleſiam 6
fidem · g gliqui ſunt compellendi ac
fidem · ¶ Reſpondeo dicẽdũ · ꝙ in/
fideliũ quidam ſunt qui nun qᷓ; rece/

tionẽ ſic ꝓcedit᷑. Et videt᷑ ꝙ infide-·

mi-

cerunt fidem ·ſicnt gentiles iudeęi.
Et ð talibꝰcõcluſio eſt· ꝙ nullo mo/
do compellẽdi ſunt ad fidem vt ipſi

credant · Ratio eſt · quia credere vo/
luntatis eechecundaconcluſo. n⸗

fideles pꝛędicti licet non ſint compel

lendi vt cedant. tamen ſunt cõpel/
lendi a fidelibus ſi facultas aſſit vt
fidẽ nõ impediant· vel blaſphemijs
l malis ꝑſuaſionibꝰ vel etiã aper/
tis ꝑpſecutionibꝰ Et inde eſt ꝙ pter
hoc fideles chꝛiſti cõtra infideles bel
lum mouent · non quidemvt eos ad
credendum cogantquia etiaʒ ſi eos
viciſſent ⁊ captinos haberent in eo/
rum libertate relinquerentur an cre/

Tere llent ˖ ſed ꝓpter hoc vt eos cõö⸗

Eellant ne fidem chꝛiſti impediant.
Alij enim ſunt in fideles · qui quan/
doq; fidem ſuſceperunt ⁊ eam ꝓfitẽ/
tur . ſicut heretici vel quicũ qʒ; apoſta
te (Et xx talibꝰ eſt tertia cõcluſio · ꝙ
tales etiam coꝛꝑaliter ſunt cõpelle/

Ddi · vt impleant qð ꝓmiſeruntet te-/

neant quod ſemel ſuſceperunt¶ d
rõnes in opoiti lcbiman reſpo
deturnegando conſequentiaʒ.⁊ qad
auctoꝛitatem reſpondetux ꝙ ita in/
telligitur vt dicit Ruguſtinus con
tra epiſtolam Perminiani:ꝙ quan⸗
do metus iſte non ſubeſt · ¶ quando
ita cuiuſcũq; crimen notum eſt ⁊vð om
nibꝰ execrabile apparet · ⁊ vt vel nul⸗
los pꝛoꝛſus vel non tales habẽt de/⸗
fenſoꝛes per quos poſſet ſciſma con
tingere non doꝛmiat ſeueritas diſci
pling · ¶ Ad ſecundam reſpondet᷑
concedendo.ſi nullo modo fideʒ re
ceperunt · ¶ Ad tertiam reſpondet
negando conſequentiam · Et ratio ẽ
quia ſicut vouere eſt voluntatis · et
reddere neceſſitatis· ita accipere fidẽ
eſt voluntatis· ſed tenere iam acce/
ptam eſt neceſſitatis· et ideo hęreti/

ci ſunt compellendi vt fidem tene/

ant ¶ Si obijcitur ꝙ Paulus fue/
rit compulſus ad credendum cum

—

Bonifacin comitem. Y

0

ipſi damare cõſueuerunt · liberuʒ eſt
credere vel non credere:cui chꝛiſius
vim intulitideſt· cogitatum paulo
pꝛius cogente chꝛiſtũ ⁊ poſtea docẽ/
tem· Rñndetur ꝙ chꝛiſtus nõ coegit

paulum credere ita vt inuitus crede

ret. ̊ coegit eũ cõpulit ne fidẽ ⁊ ec/
cleſiam chaiſti ꝑpſequeret᷑ ſicut facie/

bat · vnde ipſe viſo miraculo volun

