hnemn ſpicue videatur. ſed ſolũmodo ſub
ncin nebꝛe coꝛpoꝛales· ergo ⁊c · aſſumptũ quadam vmbꝛoſitate videant illa
hiton pꝛobatur qꝛ damnati potentiaʒ ha/ gfflictionem coꝛdi ingeni poſſunt· vn
mn bebunt viſiuã poſt coꝛpoꝛum reaſſũ / ſimplicit᷑ loquẽdo locꝰ ẽ ienebroſu⸗
nat

ſed tũ ex diuina diſpoſitione eſt ibi ceſimapma eſt euangelium⸗Erat eii
aliquid luminis qᷓntum ſufficit ad vi dam regulꝰ Jobh: iiij · Circa qð pnt ſon
Tendum illa quę animam toꝛquere. diſputari ſequẽtes qu ſbcn B hi
poſſunt · ad hocſatiſfacit naturalis ſi ma. Htrum regulus iſte cnius filius p
tus loci:quia in terreę medio vbi in/ infirmabatur iuſte fuit repꝛebẽſus a Abr⸗
fernus ponitur non poteſt eſſe ignis Chꝛiſto dicẽte · Nili videntis ſigna ſonge
niſi fetulentus ⁊turbidus quaſi fu/ pꝛodigia non reditil.Bermda oine
moſus · Onde circa hoc notat vomi⸗ Vtrum miraculum hoc ſit idem cuʒ ſercn
gus Sanauentt a. ꝙ ignis eſt in ri minaculo illo de quo ſcribit Matth unnns
Plig Differentia Eſt em ignis purus viij· de Centurionis ſeruo ſanato a Ghene
vt eſt in ꝓpꝛia materia·⁊ ignis incoꝛ/ Chꝛiſto ¶ Certia · Dtrum hoꝛa ſe/ gion
poꝛatus vt eſt in materia aliena vt in ptima qua filius reguli ſanatuſ eſt a nleron
terrea vel in gerea/⁊ eſt ignis non tin febꝛe aliquid ſignificet ĩ ſpirituali cu ſion
inco⸗rotn ſed etianm H ratione animę a febꝛe peccati · Nnnt
ignis ſulpbureus ⁊ fumoſus· Nꝛim 4
H lucet ⁊ abundant · Se/ Peanmmnaz N
cundus eſt ignis carbo ⁊ flãma. HB aun quęeſtionem · ſic pꝛoce e. ſcde
tem lucet ? tenebꝛam expellit · Certiꝰ Et videtur ꝙ nõ iuſte ſi⸗ s
eſt ignis fumoſuſ ⁊ talis eſt tenebꝛo/⸗ 2 ne connenienter fuit repꝛebenſus iſte fator
ſuſ: iſte erit in inferno: Ex iſtis paty /regulus a Chꝛiſto dicete ei · Niſi vi⸗ ſvnc
reſponſio ad tria Gbiectaſtakejang xritis ſigna ⁊ pꝛodigia non creditis s
tum reſoondetur · ꝙ in fletu coꝛpoꝛali Mnim ſic· Niſi enim Chꝛiſtum cre z
Duo inueniuntur quorum vnũ eſt la idiſſet ſaluatoꝛeʒ non petiuiſſet ab 6 inia
chꝛymarum reſolutio·⁊ qntum ad H co pꝛo filio ſuo ſaluationẽ ergo vide
fletus copoꝛalis in Oamnatis eſſenõ tur ꝙ credebat ⁊ ita inconnementer ic
poteſt · quia poſt dieʒ iudicij quieſcẽ/ repꝛebendebat᷑ ꝙ nõ credebat Se d⸗
te motu pmi mobilis non ẽ aliq̃ ge/⸗ cundo ſic· Non veniebat repꝛeben/ an
neratio vel coꝛruptio vel coꝛpoꝛalis enduſin eo ꝙ quęrebatſigna:nam n
alteratio· ĩ lachꝛyman ãt reſolutiõe fides per ſigna pꝛobaturEC¶ ertio⸗ Kie
opoꝛtet eſſe alicuius humoꝛis gene/ Iſte cum eſſet gentilis non veniebat Wch
rationem qui er lachꝛymas diſtil/ repꝛebẽdendus ſi non crederetcum Mar
lat· vnde qᷓntũ ad hoc coꝛpoꝛalis fle / nec per ſacram ſcripturam quam nõ ggaf⸗
tus in damnatis eſſenõ poteſt.· Ali⸗ viderat. nec per rationem naturaleʒ Man
ud qð ĩuenitur in coꝛpoꝛali fletu eſt poterat ad fidem peruenire · Oñ agx ſuüne
quędam cõmotio ⁊ turbatio capitiſ ſtolus dic Signꝗ data ſũt infideli/ lrch
oculoꝛum:·⁊ q̃ntum ad hocfletus ĩ bus .· Con xiinj · ¶ In oppoſitum efſt Aun
damnatl eſſe poterit poſt reſurrectio euangelium in quo repꝛebẽdit eum unſ
nem coꝛpoꝝ damnatoꝝ qui nõ ſolũ dicens · Niſi videritis ⁊c ¶ Reſpon / lutef
er exterioꝛi affligentur ſed etiam ab eo dicendum . ꝙ iuſte eſt repꝛeben/ cner
interioꝛi ſcᷣm quod coꝛpus mutar ſus iſte regulus a Chꝛiſto · Pꝛo qua more
ad paſſionem animęin bonũ velma concluſione notificanda eſt notan/ ſalue
lum. ⁊ qᷓntuʒ ad hoc fretus reſpondet Dum iuxta ſanctum Chomam ſuꝑer dc⸗
delectationi quę fuit in anima 7 coꝛ ohannem ꝙ aliter trabuntur ad fi teten
ꝛe. ita patet reſponſio ad obiectũ em CHaſt inſideles aliter ſideleſ Ge
nieg! . naʒ infideles nõ pñt trabi nec Duci
ee ommica DVy qutoꝛitate ſacręſcripturę quia einꝰõ Pen
Gelltm

Ent ,

Doſdt
4A
sflling

Was
BGincn
tenan,
ſonatod
bwu
Ituſeſta
nimnlin

⸗
un⸗
Perle⸗
nöuſteſ
chenſasi⸗
An
onelhns
baiſtumor
nuiſſet ab
agonde

kemnenter
batSe

ſeputen⸗
Gnam
Nncd
danN
mqpan d
nnutwt,
nin Piap
uſtnfcti/
cpeſenc
Pertictan
tefnpetm⸗
ſo Po
ucknan.
rd
taſe

credũt Nec per rationẽ naturalez qꝛ

fides eſt ſupꝛa rationeʒct ideo indu

cendiſunt ꝑer miracula. j.Con. xiiij ·
Signa data ſunt infidelibꝰ non fi/
delibus. Fideles anteʒ ducendi ſũt
⁊ dirigendi autoꝛitateè ſacrę ſcriptu/
rę cui acquieſcere tenẽt᷑· In hoc ergo
iſie regulus redarguitur ·: quia cũ eẽt
nutritus inter iudęos ⁊ inſtructus ð
lege · non per ſcripturę autoꝛitatẽſed
per ſigna credẽ volebat . et ideo ſdo/
minus repꝛebendit eum dicens· Ni
ſi ſigna ⁊ pꝓdigia· id eſt:miracula quę
Dicunt aliqñ ſigna inq̃ntum ſũt de/
monſtratiua diuinę virtutis · Pꝛo/⸗
digia vo quig certiſſime indicẽt· vt

ſic dicatur ꝓdigiũ quaſi ꝓcul oſten/
dens aliquem effectum futurũ ¶ d

rationes in oppoſitũ · Ad pᷣmam re/
ſpondetur: ꝙ regulus iſte adhucnõ
credebat perfecte· Erat enĩ in eo du
plex de fectus fidei:· Pꝛimus quia li/
cet crederet Chꝛiſtũ eſſe bonũ homi/
nem · non tñ credebat eũ habere di/

ninam naturã:alias credidiſſet etiã

abſentem poſſe curare · cũ deꝰ vbiq;ʒ
ſit pꝛeęſens Hiere.xxiij. Cęlum terrã
ego ĩpleo · Et ſic non rogaſſet eü vt
eſcenderet in domũ ſuã:ſed qð mã⸗
daret tm̃ · Secundus defectus fuit.
quia ſᷣm Chꝛyſoſtomũ: Dubitabat
vtrum Chꝛiſtus ſanare poſſet filium

ſuũ · nam ſi ꝓcerto hoc credidiſſet nõ

expectaſſet aduentu Chꝛiſti ad terrã
ſuam · quia ipſe potius iuiſſet in iudę/

am · ſed modo quaſi deſperatuſ ð ſa/
lute filij nolens negligere quicq; qͥd
circa hoc facere poſſet· adijt ad eum
moꝛe parentum qui deſperantes de
ſalute filioꝛum etiam imperitos me/

dicos conſulunt · Ad alia duo pai

tet reſponſio ex dictis.

Ad ſecũdã que

ſtionem ·. ſic pꝛo
idẽ ſit miraculũ hoc.⁊ qð deſcribitur

S

ſtionem · ſic ꝓceditur. Ei videtiuxta

em · ſic pꝛoceditur· Et videt qð

Matth· viij. de Centunione··¶ Pnè /
mo autoꝛitate Chꝛyſoſtomi.¶ Secin
do autoꝛitate Cheophili ¶ In oppo

ſitum ſunt alij doctoꝛes:¶ Reſpodeo
iuxta ſanctum Chomam ⁊ Qicolaũ
T lyra ſuxer Johannem · qui ambo
ex quattuoꝛ oſtendunt:ꝙ non ſit idẽ
hoc miraculum cum illo . Pꝛimo ex
perſona infirmi · quia hic diciturfiliꝰ
ibi autem dicitur · ſeruus· Secundio
ex infirmitate · quia hic dicitur febꝛiſ
ibi autem dicitur paralyſil.vnde ibi

dicit Seruus meꝰ iacet in domo pa

ralyticus· Certio ex modo rogandi⸗
quia iſte rogabatvt veniret ſſentia/
ler· credens quia nou poſſet curari
gliter· ꝓpter quod fuit repꝛebenſuſ a
Chꝛi o Bue qutem centurio pᷣſenti/
am Chꝛiſti rexellebat reputãs ſe in/

Dignũ tanto hoſpite dicens · Nõ ſũ

Dignus ⁊c · credebat Chꝛiſtum etiã

abſentem poſſe ſanare infirmuʒ ſol
impeno· ꝓpt᷑ quod diccbat · DBic tim̃

verbo ⁊ ſanabitur puer meus · ꝓpter
quod fuit a deo cõmendatus dicẽte
Nõ inueni tantam ſidẽ in iſrael. Et

ſic patet ex modo rogandi:quia iſte
regulus fuit alius ab illo Centurio/

ne · Quarto patet ex loco. quia ipſe
erat in capharnanʒ qñ rogatꝰ fuit a
Centurione · Hic dieit ꝙ erat i cha⸗
na galileę qñ fuit rogatus a regulo

Et ſic iſte regulus nõ ẽ idẽ qð Cen/

turio · ſed fuit quidam de familia be/
rodis tetrarchę·ſiue nũcius ſiue offi/
cialis imꝑeratoꝛis zc ·

. ertiaz que

t tum gſgniſicant ille ſeptẽ ho/

rę quibus reſurgit anima de ꝑeccato
⁊ſanatur dæ febꝛe peccati per pęnitẽ/

tiam ¶ Nꝛma quidem hoꝛa in com/

punctione coꝛdis:quę quattuoꝛ ha /

bet momenta:.quoꝝ vnũ eſt motꝰ li/
n5/

lberi arbitrij in geccatu ceteſtãdo iſ/

Iud Certiũ ẽ doloꝛ ð cõmiſſo· Et qr·
tum ẽ ſpes venię mia dei : Pſalmi/
ſta · Cõmouiſti terraʒ ⁊c· Cõmoniſti
Dicit. ꝓpt᷑ motũĩ deñ· Cõturbaſti · p/

pter motũ deteſtatiõiſ ĩ peccatũ· Sa⸗

na contritiones eiuſ· Dicit ꝓpter mo/⸗
tuũ doloꝛis de cõmiſſo· Quia cõmo/
ta eſt· Oicit pter motuʒ ſpei in mia,
remittent· Hęc ergo quattuo? mo/
menta faciũt vnam oram ontef
ſio autem babet hoꝛas tres quia cõ/

feſſio debet eſſe pura · ſimplex.⁊ inte/

gra (Buritas habet quattuoꝛ mo/
menta. Oꝛimũ ſcilʒ ut foꝛtiter dicat
Secundũ · nt ſic fecit dicat · Tertiũ.
vt excuſationẽ non quęrat · Quartũ

ℳ₰

vt cũ verecundia quã turpitudo pec
cati exigit confiteat · Ve pᷣmo hoꝝ di

cit᷑ Aſa·xliij.: Dic tu iniquitates tuas
vt iuſtifceris · De lecũdo Joſue · vij ·
Va gloꝛiam deo ⁊ confitere peccatũ
tuũ ⁊ indica mihi quid feceris Non
enim confitet᷑ niſi Dicat ſic fecit · De
tertio in pſalmo:Non declines coꝛ
meum ad excuſandaſ excuſa. ⁊c · De

quarto. Diere. vj· onfuſi ſunt qꝛ fe

cerunt (Simplex autem cõfeſſio ha/⸗
bet quattuoꝛ momẽta · Pꝛimũ eſt ꝙ
ſit ſine plica hypocriſiſ Plicã hʒ hy/
criſis qui ꝑ veſſionẽ intẽdit iuſti/

ficare ſeipſum Lucę· xvi: Quid inſti

ficatis vos coꝛam hoĩbꝰ deus aüt c
Vngde ibidẽ cõparant᷑ ealbañ ſe/

pulcr.. Et de iſt! dicit pſalmiſta Se⸗

pulcrũ patens eſt guttur eoꝝ· quiſſic
confitentur · Secundũ momentũ eſt
qñ confeſſio eſt ſine plica vanitatis ·
Vanitati autem ꝑmixta eſt cõfeſſio
qñ id qð ad vanitatẽ ſeculi facit lęte
confitet · quod autem ſᷣm ſecnli con/
fuſionẽ pꝛętendit dimiſſo vultu vix
Dicit · Pꝛonbiij· Lętantur cum ma/
le fecerint· ⁊ exultant in rebꝰ peſſimis
Tertium eſt ꝙ confeſſio ſit ſine plica

permixtionis. Plica antem pinixtio⸗

nis eſt qñ intermiſcet plurina q nõ⸗
ſunt peccata · ut ex illo non in toto in/
iuſtus appareat Et inſignu bui di/⸗
citur de ſanctis ꝙ veſtimenta debent
eſſe candida per totuʒ maculisnõ
aſpſa· Et Cant ·uij. Oicit· Cota pui/
cra es amica mea ⁊ macula non eſt in
te. fauꝰ Diſtillãs labia tua me ⁊ lacæc
Quartum momentu confeſſionis ẽ
ꝙ ſit ſine plica doloſitad. dolo auteʒ
permirxta eſt confeſſio qũ non habet
emendandi ꝓpoſituʒ In bh eni viget

peccandi voluntas adbucnõ ha/
bet emendandi ꝓpoſituʒ mala· a⸗

lachie· · Maledictuſ doloſus ꝗ ha
Et in grege ſuo maſculũ votum fa
ciens imolat debile dno· In hoc enĩ
ebile eſt ſacrificiũ quod ſic offertur
Sic ergo h̊ hoꝛa q̃ttuoꝛ habet mo/
Pemaſhiteen autem erit con feſſio
ſic hec hoꝛa quattuoꝛ habet momen
ta · NPꝛimũ eſt· vt totum ſine diminu
tiõe dicat . Secudü eſt ˖ vt vni in to⸗
tum dicatur. Certiũ eſt· vt vna vice
q̃ntuy recoꝛdatur dicatur· Quarto
vt dimidia venia non ſperetur · De
pꝛimo in pſalmo· Confiteboꝛ tbi in
toto coꝛde meo · hoc eſi· extoto coꝛde
totum vicendo qð eſt in coꝛde · De
ſecundo:vtvni totum dicatur · ſicut
vni medico totus doloꝛ aperit᷑ Hoc
eſt ſignificatuũ Qucę. X· vbi ſamarita/⸗
nus oĩa vulnera ſemiuiui ligauit in/

fundens oleum ⁊ vinũ· De tertio ꝙ

ſimul vna vice dicat᷑ Yla· xxx viij· Ae

cogitabo tibi oẽs annos meos tiama

ritudine animę meę· De q̃rto ꝙ non
dDimidia veniꝗ ſperet᷑ · E· Qui pitia
tur oĩbus iniqtatibꝰ tuis · qui ſanat
oẽs infir · tu · Iſti ergo ſunt quattuoꝛ
hoꝛe resreſidue ſũt in ſatiſfactiõe

ſclilicet ieinniũ qd; ſanat peſtes coꝛpo/
ris oꝛatio quę ſanat peſtes mentis

elemoſyna coꝛdis vlopꝑis vtniuſq;

goge⸗
nnge⸗
mieſte/
Gnd
wnllon
1nd
tſ
7
Peuea
n win
nentuot
ſenate⸗
ſoome.
gotant
t
nu
nnſn
rtan
nnfi
ter fat⸗
gtennan
der e
Pn
ſisrcn
Reen
hns
gacn
Gar
dwii⸗
Af
tenn
a
Poo
moſ
lno⸗
ing
tem
Der
am

nitto⸗
agno
totoin⸗
Non
Wlignd
Cp
noneſkin
merlarie
Monsi
oanr,
on babet
minget
1noba
a N

Nne
Ws 4 4

otunſt
lcoſfenm
baterno⸗
tconſeli
etnomen
le diminn
vminto⸗
vna wee
Quanto
eur⸗De
Itbiin
ot
ce⸗R

icbur ſon

wnt Dr

diſamunn
iignutit
Scsim
twN
Cup
alnt
tcu
nſafreir

Heut? viij · Et Matth iiij N

quę ſanat peſtes facultatis eiuniiũ
auteʒ habet quattuoꝛ momẽta. Pꝛi
mũ eſt vt leto vultu exhibeat Mat⸗
thei:vi : ¶ u autem cum ieiunas ⁊c ·
ecundum ꝙ vſcq; ad petulãtięcoꝛ/
poꝛalis moꝛtificationẽ ꝓducat᷑· Jo/
belis · ij · In ieinnio ⁊ fletu ⁊ planctu
7 ſcandite coꝛda veſtra c. Certium
eſt vt ſobꝛietas ſenſuũ ⁊ aię ſeruetur
rationabile ſit ne natura deſtruat ·
PBhoma/xij.· RKationabile obſequi/
um veſtrum · Quartü autem mo/

mentum bniuſmodi hoꝛę eſt ·˖ vt duʒ

ieiunat coꝛpuſ:mens cibo dei paſcat᷑
iij Noõ in ſo
lo pane viuit homo· ſed ⁊c¶ NHꝛatio
gutem eſt ſecunda boꝛa quęſicut di/
cit Tuguſtinuſ eſt pius affect ment
in deum directus Habet autẽ Hᷣbo⸗
ra quattuoꝛ momẽta · Pꝛimũ eſt· vt
in ſecreto coꝛdis fiat · Secunduʒ eſt ·
vt deuote fiat · Tertiũ eſt· vt ad ſalu
tem fiat· Quartum eſt vt pſeueran
ter fiat · De pꝛimo Matth· vi · Tu
autem cum oꝛaueris intra cubiculuʒ
tuũ ⁊c·tunc innocabis ⁊ dñs exau/
Diet · De ſecũdo ſcilicʒ ꝙ deuote fiat
B. Virigatur oꝛatio ſicut c · qꝛ oꝛa/
tio debet eſſe ignita fernoꝛe denotio/
nis ⁊ condita odoꝛamentis virtutuʒ
De tertio ſcilicet qð fiat de pertinen/
tibus ad ſalutẽ Matthᷣ· vj · Pꝛimũ
quęrite regnũ dei ⁊ iuſticiã eius · De
quarto ſcilicet de pſeuerantia · Luce
xviij · Qm̃ opoꝛtet ſemꝑ oꝛare⁊ non
Tficere · Aucę·xi · Nopt᷑ impꝛobita/
tem eius

tuoꝛ momenta ·ſcilicet compaſſioneʒ
in coꝛde · Dulcedinem in dar largi⸗
tem in mann· ? vtilitatem in dato ·
De pꝛmo ſcilicet compaſſiõe Iſaię
lviij · Cum effuderis eſurienti animaã

muam 2c· Lucę. vi · Eſtote miſericoꝛ⸗

ſibi dimittat.

Elemoſyna eſt tertia hbo
ra·⁊ ſumitur bic taʒ pꝛo ſpirituali S
pꝛo coꝛpoꝛali·⁊ ſicois poteſt ad ele/
moſynã ſufficere · Nec habet quat /

des ſicut ⁊c· De ſecũdo ſcilicʒ de dul
cedine oꝛis · Ecd:iiij·. DPeclina paupe/
ri ſine triſticia aureʒ tuam ⁊c· De ter⸗/
tio · ſcilicet largitate manꝰ. Cobig. iiij
Si multum tibi fuerit ⁊c · De quar/
to· ſcilʒ vtilitate dati · Quqxi. Quiſ
veſtrum patrem peut panem nuqͥd
lapideʒ dabit uli: ⁊c· Vęc igitur ſũt
ſeptem hoꝛe · quarum quelibet habet
quattuoꝛ momenta ex quibus com/
pletur. uis eni m cõpotiſtas ho⸗/
ra ex pluribꝰ momentiſcomponatůr
tñ ſcᷣm naturam non componit᷑ niſi
ex quattuoꝛin qͥrũ pᷣ eiꝰ vtꝰ oꝛit᷑ in ſe
cũdo ꝓficiẽdopgredit᷑· in ttio ſtat in
augmẽto . in qrto ꝑfectam diffũdit
oꝑationẽ ſuę vtutj· Hoc eniĩ modo
res creatę ĩ ens ꝑpficẽt᷑: ⁊ ideo hãc ex
uattuoꝛ ſam romnroſitone Dec
lbertas:

Bominica vi /

ceſimaſecũda·eſt enangeliũ.Simile
eſt regnũ celoꝛum ⁊c 2 Qatth cvilij.·
Circa qð poſſunt h̊ diſtntarl⸗

mo · Vtrũ ſeruus ille cui dimiſſa füt
a dño decem milia talentoꝝ pecca/

uit petendo a cõſeruo ſuo centũ de⸗/
narios¶ Secũdo · Otru per ingra/
titudinem redierũt peccata pᷣus di/
miſſa. ¶ Certio. Otrũ tanta põt con/
tritio in aliqͥ eſſe ut oẽ ebituʒ a deo

D pꝛimaz
ueſtioneʒ · ſic pcedit᷑· Et
idet᷑ ꝙ bᷣnꝰ ille ꝑeccauerit
petẽdo a ↄbᷣuo ſuo ðbitũ Pꝛimo ſic

ex pñti euãgelio · vbiait vns · Ser⸗

ue nequã · oẽ debitũ dimiſi t᷑ qm me
rogaſti nõne opoꝛtebat te cõmiſeren
cõbpᷣui tui ſic ego tui miſtꝰſũ¶ Scðo
ſic.· Dꝛ..· Cor·xiij. Charitaſnõ q̃rit ꝗ

ſua ſit gloſa Chanitalno reteitab
lata · g nullus hñſcharitatẽ põt repe

tere ðbita Certio · Mag diligec

cent· non oĩa exediũt· Et exponit ð
repetitione ſuoꝝ · ergo licituʒ eſt cui/

libet ſua reꝑxtẽ⁊ percõſeques ſeruuſ

in gꝑtendo ſuũ vebitũ non peccauit.
¶ Keſpondeo dicendũ: ꝙ ſeruus ille
nõ peccauit in ꝑetendo a cõſeruo ſuo
centũ dengrios:ſed peccauit vtendo

tanta crudelitate impietate erga il/

lum exigẽdo ab illo debitũ · qꝛ ut di/
citar Tenebat illũ quaſiſuffocabat
reſpirare nõ ſinebat/qui tñ debitũ

non negabat · ſed dilationẽ petebat

ad reddendũ:peccauit ergo ĩ hocat/
tenta maxime mia qua vñũs vſus fue

rat erga eum·¶Id rationeſ in opo-
ſitum · vld pmã patet ex dictis reſõ
ſio quia debuit cõmiſereri conſerui
ſui· ⁊ non in remittẽdo totum ebitũ
t in expectando eũ quouſq; eſſet po/
tens ad reſtituendũ/.τd ſecundaʒ

reſpondet᷑ iuxta t lexandrũ e alisĩ

tertio ꝙ eſt reꝑetere ex cupiditate.⁊ ẽ

repetere gelo iuſticig· ⁊ eſt reꝑetere ti/
moꝛe caſus· Pꝛimo modo non eſtre/
petere excharitate. Chanitas enĩ nõ
repetit ablata:cauſa ſcilicet cupidita
tis· nõ em eſt amatrix pecunię ꝓpter

ſe · ſicut ibi Dicit gloſa· qꝛ ipſa amat
bonũ incõmutabile ? oia cõmutabi/
lia refert ad illud· Repetẽ gelo iuſti
cię ꝑfectis etiã licet · Repetẽre vo ti /
moꝛe caſus ne ſcilicet ꝓpter paupta/
tem⁊ indigentiã ruant in peccatũ·cõ

nenit infirmis ne ſcilicet ggeſtate con

pulſi furentur⁊ ꝑiurent nomen do/

mini ſui: ut dicit Pouerbᷣx
tertiam reſpondet᷑· negando conſe/⸗

quentiã · Et ratio eſt · opoꝛtet en te/
nere qð certum eſt· Certum eſt auteʒ
ꝙ raptoꝛ eſt qui abſtulit· vxelde bitoꝛ
qui reddere obligatur incertum ⁊ſi
ſcandaliabit·⁊ pꝛęterea ſi ſcirem

„„

ſcandaliabit ſi repꝑetendo Hponde/

eſt pꝛoximus q;ᷓ aliquod tempoꝛale·
ergo nullus tenet᷑ repetere ſua ſi ſciat
ſcandalicare ꝓximũ/¶ In oppoſituʒ
eſt illud .: ad Cor: vj. Dia mibili/

rat ſcandalum pꝛopꝛiuin ſcandalo⸗
pꝛouimi·:plus teneoꝛ vitare ſcandalũ

ꝛium q; altenius· 2
d ſecudã que

ſtionem·ſic pꝛoceditur· Et videtur q;
per ingratitudinẽ peccata dimiſſa re
ceant· ¶ Pmo ſic: ex pᷣſenti euange
lio · vbi Ons ait · Serue nequam· oẽ
debitũ dimiſi tibi ⁊c ⁊ poſt tradidit
eum toꝛtoꝛibꝰ quouſq; redderet vni
uerſum debitum ⁊c· ergo onñs debi/
tum quod dimiſerat iterum exigit ·
Secundo ſic· Hiat Rabanus glo·
ſuper euangelin Nequã ſeruũ tradi
Dit Ons toꝛtoꝛibus quouſq; redde/
ret vniuerſuʒ debitum. quia non ſo
lum homo peccata quę pꝰ baptiſmũ
egit reputabunt ei ad pęnaʒ· ſed oꝛi
ginalia quęei dimiſſa ſunt in bapt/

ſmoCerio ſic.· Ececk · xviij. Dicltur
ſic· Di auerterit ſe iuſtꝰ a iuſticia ſua

oẽs iuſticię quas fecerat non recoꝛda

buntunergo in eo ſtatu eſt acſi nullã
iuſticiam feciſſet· ſed ſi non feciſſet iu/
ſticiaʒ pgnitentię non eſſent ei pecca/

tadimiſſa. g Dimiſſio illa anullat. g
pctã dimiſſa regeunt nakone⸗
Si ponart᷑ ꝙ aliqͥſ an cõpletã ſatiſfa
ciionẽ ð pctis pteriᷣ cadat ĩ culpam
ↄſtat ꝙ ſatiſfacere nõ põt ex graʒ·
nat᷑ g Diſcedatiſte reatu ſecũ poꝛ/

tat qui nõ t ſolui ꝑ p nã ſatiſfacto
na g pum bza gad Inofpoſitü

arguit ex illos Naum alias Job.

xxxiij · Nõ iundicat ds bis in idipſuʒ

non g bis punit · ſi Saliqͥs ꝓ pctõ co
miſſo penituit ⁊ ſe puniuit.videt᷑ q;
ãpliꝰ ꝓ illo nõ puniat᷑ qᷓntucũq; pec-⸗

cet alias. ¶ Gecñdo ſic· Nuliꝰ incur⸗
rit egeatimacula Vl reatü niſi ex cõ
milſi

õe ipſiꝰ peccati · H bfmutes antec;
faceret foꝛnicationẽ nõ bẽbatmacu/⸗

lam vl reatũ homicidij qͥd ſibi iã di/

miſſũ erat nec poſtea foꝛnicãdo homi
cidiũ cõmiſit: ꝙ nõ redit homcidiuʒ

qntuʒ ad culpaʒ· nec qᷓntuũ ad reatũ

Vre

cuauit
recied
eatti
coN
belen
gobisr
dunmamn
Ctslte,
Coinoſte
Cooluteg

Gown
Don
Funin
ſetſuf
toum
fogan
conc
qma
Catoꝛ
buse
ntt
contti
tum!
ex v
guan
conclu
peng

. ”

ſanck
Incgl⸗
eſeandgli ¶ Keſpondeo dicendũ · ꝙnec R5Xre ”
cali Fer odo peccata receet n regtu peccatoꝛuʒ pꝛius dimiſſo/
autoꝛitates hoc expꝛeſſe dicunt · Sʒ eccati nan tum cauſabat ex illis
que⸗ de modo quo.· varie aliqui doctoꝛes aaf nabeun dimiſſis · ſed inqntum
Ndan, ſunt locuti(Quidã enim dixerũt ꝙ to nr. peccato vltimo perpetra/
ndinſare peccata dimiſſa ſingulariter qᷓntum brvul. 7 be⸗ on eſteragta nenfane,
ſnneunne ad maculan n 15 I. 2 hoc non eſt peccata dimiſſa re/
Wun an larnb d we ſcðᷣm qð cau/ Dire ſimpliciter ſed ſecũdũ quid· in/⸗
guams nn us peccatoꝛum pꝛius IZnnnt icet pifnalitel na wclat
Rkhncit Dimiſſoꝛuʒ redeant Ffrrened moꝛ; ga unelotioel virtualiter in peccato
Gllnermn, tale ſe Sed iſia opinio nt quenti continetur. Onde in quar/
lgenrerynt lequensBed! a opinio nt ar/ to cõfoꝛmiter·adi terti 1—
dis wbi⸗ guit ltertus magnꝰ ⁊ ſanct⸗ Tho/ ctus Chomaſ oi teniam parte-ſan⸗
* mas non poteſt eſſe vera· quia opus teſtredire: laſ Oicit ſic: aliquid p⸗
ningt. mas non poteſt eſſe vera. quia opnus teſtredire dupliciter· wl ile. ꝛſ.
unglgo. er niſſio aninis imitannõ po/ cata dimiſſa nullo modo recentar.
niad ſt remiſſio autem pꝛimozu; pecca/ tum ad culpã · nec per cõſequẽs qn
(Kake oꝛum eſt opus diuine mig · vn non pa nec per cõſequẽs qn/
Uchreace⸗ fomumen emię vn non tum ad reatu=· vel in ſuo effectu·⁊ B
nde teſt irritari per ſequeni o 5· vel in luo effectu ·⁊ B
Auanonſe HH uen eccatn ſo modo peccata dimiſſa redeũt inqᷓn/
Pbaptini minis. m illud Rhoma. ij· Aunqd tum ex peccatis vimiſſis alig nen⸗
elendl incredulitas illoꝛum fidem dei fum er dimiſſis aliquid in
nazden credulitas illoꝛum fidem el eua⸗ ſequentibuſrelinquitur:ex hoc eni
Rrubun cuanit Et ideo alij ponenteſ eclutier or eruin
nrinbapt ij ponentel peccata q homo deuz offendit poſt dimiſſio
ubati redire dixerunt ꝙ deus non remitti uʒ olkendir oſ vuniſſio
ne Kitrangnutnd wſnnhdi kerena⸗ HH Fecrardl q̃ndam
roſcom pꝛęſcientiaʒ. ſed ſolum ſcom ſequẽti ingratitudims actus
rſeut⸗ ꝛeſentem iuſticiam.pꝛęlcit eni equẽtiſ peccati acquirit:video dicit᷑
lͤguli pꝛeęſentem iuſticiam pꝛęict enim euʒ cõmunniter ꝙ redeunt qᷓntum ad in/
el pꝛo his pꝑeccatis ęternaliter punien/ nnuer &Tedeunt qnium gam
Kaletun ounm⸗ tñ rrii gratitudinẽ ¶ Certia condluſio · Per
N a iñ per gratiam facit eum pꝛę/ ie rtia concluſio . Per
eiſkan, ſentialiter iuſtum ˖ Sed etiã ĩ ingraritudinefn peccati ſequetigne
efeb, m etiã iſtoꝛum conſurgit tantus re 53
ulue⸗ opinio ſtare non poteſt · quia ſi canſa git tantus reatus qntus fue/
dinl quia ſi cauſa rat peccatoꝛum dimiſt e
unoſc⸗ abſolute ponatur effec. at peccatoꝛum dimiſſoꝛum · Patet
ſanſtn nte ſteng r ec hni dre⸗ conclnſo ani en; via g.
iaim catoꝛum remiſſio ſed cum quada cõ/ Er 8 beccati erit ⁊ plagaru moduſ
agd Ditione in futurum repengente per nolmagund nee uo peccato nõ
Buchl Rrſufticie grat eſaeramenta non el⸗ moꝛtale nmeſtanukonm a⸗
üſanfn ſet ſufficiens cauſa remiſſionis pecaaa bet pecc tum eirennuon
ſ momseccag atoꝛum pꝛius dimiſſe
oppoſfſi. toꝛum.quod eſt erroneũ:vtpote de/ ergo ex 4 unn onſon.
. „6 1 E 17 ex peccato ſequenti redit
lus ⸗ rogans gratię dei · Et ideo ponit iſta õ tantuſ
nidſn concluſio· ꝙ nullo modo wecſt eſſe a tirſen Recatar Danl of/
l Smaculaz eztus pzwedentiüpec Fecczta oinſi ütunrplara ama,
ipel atoꝛumree eant m quod ex tali/ 102a neeE A4/
nticiga o. bus actibuſ cauſabantur· ſed conne⸗ ſen lanaer wrrentramegec ang⸗/
Alnan mit ꝙ ſequens actus peccati virtualit d rationes korvoſiegrd K
niinigti continet reatum pꝛioꝛiſ peccati·inqn relponder · ꝙ peccata redes t e
N—WH tum lcilicet aliquis ſecundo peccans eiondger feccgta ſegertmogo
Smn cer gicen. ans iam dicto ⁊ non aliter ſecãdã
un ex hocipſo videtur grauius peccare reſpondet᷑· ꝙ peccatũ oꝛiginale 2
ſrün quam pꝛius peccauerat Sicergo ẽ modo pꝛedicto ·ſicutn ginale redit
mun quens pęnitentiam redit quodmo- (Eld ternam relt H
Gn .„% (Eld teruam reſpondeturnegando

S

conſequentiam · ⁊ ad autoꝛitatè di/
cendum:ꝙ; ven eſt ꝙ mſticię inſti nõ

rememoꝛabunt᷑ qᷓntum ad effectum
qui ex eis expectabatur in futuro : qꝛ
per eas ad vitam ęternam non perue
nirent · ſed rememoꝛabunt᷑ qᷓntuʒ ad

hunc effectum qui eſt ccata pꝛęte/

rita abolere quã in pſenti faciebant .
Edquartam reſpondetur. ꝙpęna
cuius eſt aliquis debitoꝛ poſt culpaʒ
remiſſam in inferno punietur tempo
raliter:nec pꝛopter hoc ſequitur ꝙ in
inferno ſit redẽptio· quia peęna quę
ſoluitur nõ redimitur: nec eſtincon/

ueniens ꝙ qᷓntum ad aliquid accidẽ/

tale pęna inferm minuatur vſq; ad
Diem iudicij ſicut etiam augetur ·

d tertiaʒ que

ſtionem ſic pꝛoceditur· Et videtur

non fpoſſit tanta contritio in aliqͥ eſſe

q omne debitum ſibi a veo dimitta

tur·ideſt· ꝙ poſſit tollere totum rea/

tum penę· HMimo lic. Satiſfactio
⁊ confeiſio oꝛdinãtur ad liberationeʒ
de reatu penę · ſed nullus ita perfecte
conteritur quin opoꝛteat euʒ confite
ri⁊ ſatiſfacere· ergo contritio nun qᷓ;
eſt tanta ꝙ deleat reatum totum
Secũdo ſic· In pęnitẽtia debet eſſe
quędam recompenſatio pęnę ad cul-

paʒ· ſed aliqua culpa per mẽbꝛa c02

debitam penę recompẽſationẽ · vt ꝑ
quę quiſ ꝑeccat per hęc toꝛqueat · vi⸗
detur ꝙ nunqꝙ; poſſit pęna talis pec/

cati per contritionem exolui Certio

VPoloꝛ contritionis eſt finitus.ſed/p

aliquo peccato ſcilicet moꝛtali debet

pęna intinita·ergo nunqᷓ; poteſt eſſe
tanta contritio ꝙ totam pęnam de/

leat; ¶ In oppoſitum eſt euangelium

vbi ait vns. Bmne debitum dimiſi
tibi ⁊c.· ¶ Secudo· Deus plus acce/

ptat coꝛdis affectuʒ q;ᷓ extenioꝛẽ actũ

ſed per exterioꝛes actus abſoluit᷑ ho⸗
mo a culpa ⁊ a pęna.·ergo ſimilit᷑ per
coꝛdis affectum qui eſt contritio-
Meſpondeo dicendum ſub iſta con/
cluſione · ꝙ tanta poteſt eſſe cõtritio
alicuius pęnitẽtis ꝙ omnẽ culpęrea/
tuʒ tollat· ſiue ꝙ omne debitu a deo

ſibi dimittatuxr . ſcilicet pęnę ⁊ culpę·

Patet concluſio exemplaniter in la/
trone · cui dictũ eſt · HNodie mecũ eriſ

in paradiſo.pꝛopter vnicum pęnitẽ/

tig actum· Nota iuxta ſanctuni Cho

mam ꝙ intenſio contritionis poteſt
attendi duplicit · Ono modo ex par

te charitatis quę diſplicentiam cau/
ſat.⁊ ſic contingit tantũ intendi cha/
ritatem in actu ꝙ contritio inde me/
rebitur: non ſolum culpę remotio/
nem . ſed etiaʒ abſolutionẽ ab omni
pgna· Iclio modo ꝓoteſt attendti ex
parte doloꝛis ſenſibilis quem voli/

tas in contritione excitat. z qua illa

pęna qued eſt quęm tãtũ poteſt in/
tendi ꝙ ſufficiat ad deletionem cul/
be penę¶ Id rationes in oppoſitũ
Ad pꝛimam reſpondetur negando

conſequentiam. Et ratio eſt · Euͦ pꝛi/

mo:quia aliquiſ non poteſt eſſe cert⸗
ꝙ cõtritio ſua ſit ſufficiens ad dele/⸗
tionem culpę ⁊ pęnę· et ideo tenetur
confiteri ⁊ ſatiſtacere· Cum ſecundo
quia contritio vera non fuit niſi ꝓpo
ſitum confitendi habnit annexu ·.qd

cebet ad effectum deduci. ꝓpterp/

ceptum eccleſię de confeſſione facien
da datum ./ ¶ Ad ſecundam reſpon/

cetur·negando conſequentiã· Et ra
tio eſt· quia ſicut gaudiũ interius re/
Dundat etiam ad exterioꝛes coꝛpoꝛiſ
partes ita etiaʒ doloꝛ interioꝛ ad ex/
terioꝛa membꝛ

a ceriuatur. vnde di⸗
uhᷣxvij . Spũs triſt exiccat
d tertia rñdet᷑ ꝙ licet doloꝛ

d.

Ztntiõis ſit finitꝰ qᷓntũ ad intẽſionẽ

ſicut pęna moꝛtali peccato debita eſt

eenhdn

ſiſavl
Vuun.
DyßildB
Mehnl

on

babettnn
pioteli⸗
rileid
o
(Cimater
tes ppa
gnodpo
Dipurn
ne A.
ON
ſcnto a⸗

(hiiſnog

pberlcst
eond

llrrauent
hi
ſonc
nuc

Gwide
ſus dar
dendur
nend
tio din
Gatur.
ſtio co⸗
inman
oͤſeſt
pnopi
bafe.
(Ren
Twn
ICu
eba

Nano

feenti rant a Chꝛiſto vm d. Biſtt
1 ſecuti er⸗ liꝰ vos liberauerit ⁊c.· 4
itam virtutem exr cha/ viij · Si filiꝰ vo ia libertaſ g per
Holnitv habet Ria ruralen t do non hidleebant cnig libertas ſpũuſ
Ant tate qua infoꝛmn ne⸗ ꝛiſtu conceſſa elt. eſt te · Caro
umlit e ritate qua X1 vonem culpe? peng· Chꝛiſtů con rcato rmo te. Cao
etione liberam̃ a pec tuti obno
nmto⸗ valere ad deletionen Di/ Aure agn temaer ſeruitut tem
Rihron 30minica vi⸗ Itzachucrebanetſenn libertater
Get⸗ 28 . Kleun/ la. ſed etiam lib iulli ſubie
„Allt eſt eua gelin. Circa filioꝛũ ·et i 1 liberatus
W ceimatertia eik Matth· xxij .x gloꝛig filio r Chꝛiſtum lit ec
N ſei „τ Matt ſtiones voni homo pe ali ſcilicet nec
Wnd tes phariſei nentes queſtiones ctio 8.· nec ſpua 5
Ndd unt leqnent ceſari ſi rit obnoxius: n Cor. xv. Cu?
Pneral. quod poſſe uma. Dtrum c duſ ent ob Dicitur.· Coꝛ a
bnmrnl Diſputari ri ſit cenſus da 4 carnalt⸗2 bꝛiſtus regn geii wre
lenetig e hnani ulan⸗ enn r ned dgeiganet oẽʒ enhar
iunpent Becungg.:: fferẽd maerit m. Intenim aute vꝛtetnos
Kl ceo offe ebenderi ſtatem· Interim al opoꝛtetno
ncaun Ciwv nenticig z menter repze 5 licet gel . rnne gerimus lta p
bꝛiſtus coͤuenie tes eũ · Si lic tibileʒ carnẽ ſubijcere · Et ita p
lonls pteſt Cbꝛi interogantes ei Curme be carnalibꝰ ſubujcere tributis
— niunt varectiin iclles⸗ aenemn riliaſe⸗ cogi be
ꝗ” inaez t N
ſtoncene D P ſic pcedit᷑· Tt Hõ ſeium db abſoluce
W guglionen ſrced bnci Boiuſmoclt iut emboriudeEr
ttiihir 3säs gainit. Dnde Oeuit Lnbꝛo deicen/
tumn piſſeclan non it cen u; fertinct ad betur. r. i. Sie ſes qui non
pi ſeculari cenſuz per habetu is tu tanin es qi 0
e Jasnſanauenitd kraatan ſunn ate Nlangl⸗ Bonu eßn
NOul . adam ſeruituten 18 ab oĩ ſeru tas eſſe ſoluene celari ſine p
n, ndam lerun ſumus ab oĩ . Putase ſpõſalis · ꝙ ceſan ſ. Cõ⸗/
Unſvtektg W Ohꝛifii liberi facti ij. Si liliꝰ vog ncluſio re o ſt ſoluẽduſ · 0
wnena⸗ illud Joh ˖ viij li cona cenſus eſt ſoli „Se/
tonen a! 1Cpim illud Joh·v . ergo nulli terreno cenlus lio Pſenti·S
wnenc tute · Hm illud. liberi erit· er ſic. dpiterſe tex enãgelio pſe d KKbo
oſpoſti liberauerit vere Secundo ſic duſio patet ex llo apoſtoli ad Abo
pegindo nf ndus *0 do patet ex illo apo Homo. po/
negnmh eſt cenſus dans videntur eſſe 3 anna palet anima. id eſt D ſit Et
ei, J negens micen tem . er mann mnlunwaib Mhacikal pote /
ſieſeeen vm illud O ires extiterunt ⁊c· tenatib inb is ait. Dmnis p 12
ad* . SHSõ . m aſſignẽ „ d 0 ent
Vu Tnon exrme nape ſt alicui eoꝛũ ce rationem afſt tinfra. Iceo
Anwan go Mcetge nonell glie Ranalg/ ſasn aei ignas ratlond
lunſconce ſus Danduslc ntra inſtitutio/ tributa pꝛeſt jeni dei ſüt in ß· ic 5
* uid contra in ſtitu⸗ cit · Miniſtri em d to recipien/⸗
nfurnüge ciendum aliq ſed hoc habet inſtitu⸗/ Diat. un ſcilicet tribut lo.
105 L m le arbitrio re⸗ hocipſo · ali⸗ 8 027Popu 0.
ummrn nem diuing ſuo arbitno re⸗ pꝛo Hoeci ſcilicet eo i⸗
fſineiin gatur · ßm illt hominẽ rreliquite ſtemno pinere um un, acke ſug
tio conſtituit Olm nõ tenetur ſterio viu de lacte e .
ndumſein ſitio conſt ſilij ſui · ergo nõ te ut miren ſcit gregem de noſtri
nentiEn in manu con taneq; Dno a Quis pa deo cñ pnapes no ..
Wad ſeſobefcere alten enſuz tri⸗ nec ⸗Eiieoe nſut wopih
lüinmis hõ ſe ſubij Cõſeguẽs nec c lũů⸗. no le dei miniſtn ſun Edia ſui
Eleane? ſt enange ſuo regim ſcipe qſi ſtipẽdia ſui
nurs Pncip In oppoſitũ e tſanctus Eet tributa ſuſcipe ſcipiunt ad
nmca bgere; eo dicenduʒ· v z Pau j⸗ H aũt tributa at at pncipes
rain om fcelesmn Butingeecſelts
glind li. Quidã enis poteſtatib
nuii Dicebant terrenis

ijci nõ debere ꝓpter libertatẽ quã cõ/
ijci

doĩuʒ paceʒ· Oñ dꝛ.· Cimoth·ij⸗

Obſecro pꝛimũ omniũ fieri obſecra/
tiones pꝛo regibus ⁊ omnibꝰ qui in
ſublimitate ſunt conſtituti vt quietã
tranquillam vitam agamul· ”b B

tñ de bito liberi ſunt clerici ex pꝛinle/

gio pꝛincipum·qð quid em ęquitatẽ
Habet naturalem · Vnde erin⸗ apud

gentiles liberi erant a tnbutiſilli qui

vaca bant rebꝰ diuinis · Legitur enĩ
Gen · xlvij ꝙ Joſeph ſubiecit pha/⸗
rooni totam terraʒ ęgypti pꝛeter ter
ram ſacerdotum quę a rege tradita
erat eis quibus ⁊ ſtatuta cibaria ex
ꝛreis publid pꝛębebãtur · Et H qui/
dem omnino ęquũ eſt · quia ſicut re/
ges ſollicitudinem habent de bono

publico in tempoꝛalibuſ.ita miniſtri

dei in ſpiritualibꝰ.⁊ ſic ꝑ hoc ꝙ deo
in ſpiritualibus miniſtrant recompẽ/

ſant regi ꝙ pꝛo pace eoꝛum laboꝛat.

Cõcludit ergo apoſtolꝰ Reddite er/
go omnibus cebita · cui tributũ tri/
butũ · cui wctigal vectigal Ex q̃ patʒ
q; ex neceſſitate iuſticię tenent᷑ ibditi

ſua iura pᷣncipibuſ exbibere· Et iõ in

euãgelio nro dicit᷑ Red dite quę ſũt
cęſaris ceſari ¶ Id rationes in oppo
ſitum · Td pꝛimaʒ patet reſponſio ex
Dictis Liberauit eni Chꝛiſtꝰ pꝛo nüc
fideleſ a ſeruitute diaboli .⁊ nõ a ſer/
unitute huius mundi · vt dictum eſt ·

d ſecundas reſpondetur negan/

do conſequentiaʒ· Et ratio eſt· quia
non tm obediendum eſt bonis ⁊ mo/
deſtis · ſed etiã diſcholis · j. Petri · ij.
Piꝛo quo notandum ꝙ regia pote/
ſtas vel cuiuſcũq; alterius dignitaij
poteſt cõſiderari qᷓntũ ad tria:Dno

teſiatem· ⁊ ſic eſt a veo per quem re/

ges regnant·quicquid enim conue/⸗
nienter dicitur de deo ⁊ creaturis
To in creaturas deriuatur.ſicut pa/
tet de ſapientia · Ecq· pmo; Dmnis
ſapientia a domino deo eſt · Pote/
ſtas auteʒ de deo dicitura de omni ⸗

bus Job xxxvi · Deus potentes non

abijeit · cum ⁊ ipſe ſit potenſ. vnde cõ/

ſequens eſt ꝙ humana poteſtas ſit
a ceo Danielis · iij · Hominabit ex⸗
celſus in regno hominũ.⁊ cuicunqʒ

voluerit dabit illud Johᷣ·xix · Non

Haberes poteſtatem aduerſus mevl/
lam niſi datuʒ eſſet tibi deſuꝑp·Clio
modo poteſt conſiderari qᷓntum ad
modum adipiſcendi poteſtatem·⁊ ſic
qnq; poteſtaſ eſt a deo · q ſcilicet ali

quis oꝛdinarie poteſtatem adipiſci/

tur · pm illud ad Hebᷣ· v. Nemo ſibi
honoꝛem aſſumatſed qui vocatur a
ceo tanqᷓ; aaron· Qnq; vo non eſt
a deo ſed ex peruerſo hominũ appeti/

tu qui per ambitionem vel quocũq;ʒ

glio modo poteſtatem adipiſcitur ·
mosvi:Nunquid non in foꝛtitu
Dine noſtra aſſumpſimꝰ nobis coꝛ
nua: Certio coteſt conſiderari q̃ntũ
ad vſum ipſius·⁊ ſic qñ q; eſt a deo

puta cum aliquis ſcm pꝛecepta di/

uinęe inſticię vtitur conceſſa ſibi pote/
ſtate · vm illud Pꝛoub · viij · Per me
reges regnant⁊ leguʒ conditoꝛes iu
ſta decernunt· Quandoq; autẽnõ
eſta deo ˖ puta cum aliqui poteſtate
ſibi data vtuntur contra dminam
iuſticiam · ſcᷣm illud.pev · Aſtiterũt re
ges terre ⁊ pncꝑes ⁊c·: ſequit᷑ Rdu/

ſus dñm ⁊c·td tertiam reſponde

tur:negando conſequentiã: Et ratio

eſt · quia deus reliquit hominẽ in ma/

nu conſiiij ſui· nõ quia liceat ei face/

faciendum eſt non cogiuurneceſſita/
te naturę. ſicut creaturę irrationabi/

les · ſed libera electiõe ex ꝓpꝛio conſi /

lio ꝓcedente:⁊ ſicut ad alia facienda
debet ꝓced ere ꝓpꝛio conſilio · ita etiã
ad hoc ꝙ obediatipſe ſuperioꝛibus·
Vicit enĩ Gꝛegoꝛius vltimo moꝛali/
um ·. DVnz aliene voci humiliter ſub/⸗
Dimur noſmetipſos in coꝛde ſuꝑera/
mus.

ſ⸗
ctdon
nor
dicer
Pin
le
OM.
ailn
Gosit
oſe
ice
nines:
wone
ſahon
lom
nade
v⸗
moc
enn
tar
ſbbi
nat
bul

ntesnon
(ynge co⸗
teſtusſit
inabt er⸗
Nancunq;
efnsmeyl

lenumna
lierel
Nachpiſa⸗
Amoſbi

wAr3

vovoneſ
nniape
Apän
emiji
geſtad
iſbim le⸗
Perne
atinõ
wpteſtn
nnſpt
giEtnn⸗
nninn
–
urneaſt
nub⸗
Unonen
miris⸗

„ .

Ad ſecũdã que

ſtionẽ · ſic ꝓcedit᷑· Et videt᷑ ꝙ nõ oẽs
teneantur ad ſacrificia veo offerẽda

Hꝛimo ſic · Dicit apoſtolus Rho/

ma · iij · Quccũq; lex loquit᷑ his qͥ ſũt
in lege loqͥt ̊ lex de ſacrificijſ nõ fuit

oĩbꝰ data ſ̃ ſoli populo bebꝛeoꝝ · S.

non oẽs ad ſacrificia tenent⸗Beck
do ſic · Sacrificia veo offerunt᷑ ad ſi
gnificandũ ·ſed nõ eſt oium hmõi ſi/

gnificatiões intelligere· ergo nõ oẽs
tenent᷑ ad ſacrificia offerenda Ter⸗/

tio · Ex hoc ſacerdoteſ dicunt᷑ ꝙ deo
