dei qui reddet vnicuiq; ſᷣm oꝑa eiꝰ·
VBere magna vſura quando ꝓ vno
Tente ſoluitur pecunia infinita:ideſt
ꝓ vna delectatiõe peccati pena ęter/
na ˖ Ideo dicitur Ecd xx · Datu in/
ſipientis inutile · exigua dabit mul
ta impꝛoperabit: ¶ AItẽ ſi aliquis iu⸗
uenis dñm ſuum q;diu potuiſſet im
pugnaſſet. et poſtea ſenio confectus
ſeruitium ſuũ ei offerret · credo ꝙ nõ
multum curaret Sic qui impugnat
Teum in iuuentute ⁊ eiſeruire pꝛoro
nit ĩ ſenectute · Malach . Si offe/
ratis claudũ vel languidũ nõne ma/
lum eſt: Item membꝛuz de nouo cõ
fractum citius renodatur · ⁊ infirmi/
tas non diuturna facilius ſanatur:
ſoꝛdes in vaſe derelicte ⁊ innetera/
te difficilius remouentur · ſed nonę

facilius terguntur· Ecq xvij QNe de⸗

moꝛeris in erroꝛe impioꝛux ſed ante
moꝛtem con fitere 2(Breni alqs
regi ſuo in debito magno teneretur
rex diceret ei· Niſi cito reddas qð
debes incarcerabo te in pꝑpetuum. et
reddes tunc in centupluʒ: multa in/
cõmoda ſuſtineret antec; non red/

eret · Sic deus cõminatur tibi pę/

nam ⁊ carcerem inferni.nec exies in/
de donec reddas nouiſſimũ quadrã
teʒ. ſed pęnã ſolues ĩ infimitũ maioꝛẽ

33/

volentem ſe percuttere ſallit in lutũ

nam vt euitet maioꝛẽ · Et latro potiꝰ

lium ᷓ ſuſtinere ſuſpendiuʒ· Et ho⸗

vj· Qui timet pꝛuinam irruet ſuper
eum nix · ideſt· qui rennit pęnitenti/
am in Pſenti ſuſtinebit maioꝛem ĩ fu
turo · ¶ Ateʒ feſtinare vebet ꝓpt tem/
poꝛis bꝛeuitatẽ · quandoaliquis in/
choat tarde dietam ſuaʒ opoꝛtet eũ
ampliꝰ feſtinare· Seneca. Faciamꝰ
qð in itinere fieri ſolet · qui tardiꝰ ex/
ierint velocitate moꝛam appenſant ·
Stultus eſt agricola qui eo temꝑe
ſeminat quo metendum eſſet · Sic ꝗᷣ
in ſenectute expectat pęnitẽtiam ſuã
facere quando deberet fructus pęni

tias celi: Fatuꝰ eſt qui quãdo moꝛs

ad faciendum veſtem illam· Exẽplũ
conſuetudo erat in quadã patria ꝙ;
qñ mulier pꝛomiſſa erat alicui viro
in vxoꝛem · opoꝛtebat ꝙ mulier fila/
ret textũ in quo deſponſari vebebat
in quo quędaʒ negligens fuit·⁊ tꝑe
tranſacto quo potuiſſet bene veſtem

ſuaʒ pfeciſſe · cum audiſſet ꝙ ſpõſus

vxoꝛem tũc dixit · hen nimis expecta/⸗
ni · Matth· xxv · Quęparateę erãt in
tranerunt cum eo ad nuptias·

Dent valere ad hoc ꝙ ali
—-ᷓguis debito modo pꝛedi⸗/
5 cet · Pnimum eſt vt ipſe laudabilit᷑
viuat · Aeenim nõ habent auctoꝛi⸗/
tateʒ niſi in eis pendeat ſigillum au/
tenticũ · Sic ſciens multas lras non
habet auctoꝛitatẽ credendi ei niſi ha
beat teſtimoniũ bone vite · Matth·

l ſpinas. et ita intrat aliquam pę/
exponit aurẽ vel pedẽ vel mitti exi /

mo non vult penitentiam agere in
pꝛeſenti vt pęnã ęternã euitet Job ·

us quare tu enarraſiuſticiã meã:⁊c
tentię recipere · Item cum ſine veſte
nuptiali nemo poſſit intrare ad nup/

vrget tunc pꝛimo queęrit lanã et linüũ

niſſet qui eam Ducere debebat in

v · Qui fecerit et docuerit ̊ magnꝰ
vocabitur in regno celoꝛum · ANug.
Non obedienter auditur qui ſeipſũ
non audit · vita debet iuuare doctri/

nam non impedire · Lrędicatoꝛes q́
Dicunt ⁊ non faciunt ·ſimiles ſunt cę

cis ⁊ claudis qui ſedent ĩ introitu ci/
uitatis mendicantes· qui traſeũtibꝰ
viam oſtendunt ſed nunq;ʒ in ea pe
em ponunt.Cõtra illud Jacobi . ij.
Sic loquim ⁊ ſic facite · JItem carni
fices qui alijs carnes vendunt peio/
res ſeße comedũt · Et ſutoꝛ qui alijs
ſſtalares politos venditipſe peio/
res poꝛtat· Sic clerici ⁊ ſacerdotes qͥ
alijs miniſtrant verbuʒ ſalutis · pei?
faciũt q; alij·v · Neccatoꝛi dixit de⸗
Indignum eſt enim celeſtem doctri
nã in vaſe immũdo ponere · NProũ.

xxvj/ Quomodo ſi argento ſoꝛdido

oꝛnare velis vas fictile · Sic tumẽtia
labia cũ peſſimo coꝛde ſociata. Et ſi/

cut dignus irriſione eſt qui argento

vas fictile oꝛnare vellet·⁊ cum vellet
lutum decoꝛare ſoꝛdidaret argentũ
Sic irriſione dignus eſt qui cu ma/⸗
lus ſit bona dicit · ⁊ Docẽs bona quo
Dãmodo.obligat ſe ex doctrina ſua
ad faciẽdũ · Greg· Qui alios ad be/
ne oꝑandum excitat/ad agẽdum ſe/
ipſum ligat· Qui pꝛedicat aliquam
Telectationeʒ venenoſam ⁊ eã poſt⸗/

ea ſumit · nõ videtur credere qͥd diẽ̃

Aplus· Ro.ij · Quid pꝛedicas non

furandum ⁊ furaris.· Item qui bene

Tocet ⁊ male viuit · q̃ſi defert lucer/

nam ante ſe quę imundiciam ſuam
alijs oſtendit · Ias ſuę damnatio/
nis publicat · Proſper. Bene loqui

male viuẽ nihil aliud ẽ q; ſua ſnia
ſe dãnare . IWpoſiolus· Ro. j· In q
alium indicas teipſum condemnas
Seipſũ confundit.⁊ ſibiipſi contra/
Dicit · Nieronymus · Non confun/
Dant opera tua ſermoneʒ tuũ · Iſte
habet linguam longe maioꝛẽ manu

goo⸗
ſtnun
gua
babe
ſequ⸗
pe
dich

bita

ſist
tuy
oloc.
Poi
clis⸗d
bam
W
ene
ua
tere
po⸗
hoy.
k
la
gosn
tuzeſt
damel
veedi
Tecte
Doce
natc
noin
emn
ſenm
op
domt
ren
Aun
Dite
nocdo

ius

dun
ſect
itg⸗
Cun
pus⸗
tush

Röne
n A.
Manſepe
Wuedec
laſmtg
intwec,
nithnſeith
nang
Nwhi
Nenami
durro⸗
eeo⸗
AKrots
lcken dan
nen Pwi⸗
o rd
Rlunin
n Etk⸗
iagento
tnvelet
tugeni
galääna/
wace
Wanmnſen
Bi
ngicun
uatalgun
nmeiſ
r
asnon
mnqvibene
Nter uct
laumſuan
danmto/
Peneloci
lichaſin
ſbipicnn
vej ui
aur

Perſeuerantia

odeſtmoſtmoſa. Greg. Mon⸗

ſtruoſa res eſi manus remiſſa et lin /

Faamagnnodqu⸗ tem quis non
4

aberet ſuſpectam exhoꝛtationẽ in /

ſequendihoſtes ab eo quẽ ſciret eſſe
exparte hoſtiuʒ · C hreu ·iiij · Nõ cre
Diderunt reges terre ⁊ vniuerſi ha/

bitatoꝛes oꝛbis ꝙ ingrederetur ho/

ſtis ꝑ poꝛtas hieruſaleʒ pꝛopter pec
cata pꝛophetarum eius: ⁊ iniquita/
tes ſacerdotum eius· ¶ Secundum
eſt vt Doctrina ſit facilis et aperta ·
Proũᷣ:viij · Doctrina prudentuʒ fa

cilis · Ecq· uij · Ne abſcondas ſapien

tiam in decoꝛe eins· Rug· Quid ꝓ
deſt clauis aurea quę aperire nõ po/
teſt qd volumꝰ .⁊ quid obeſt lignee
quando nihil aliud quęrimꝰ niſi pa
tere quod clauſum eſ rem guic
pꝛodeſt locutionis integritas quam

non ſequitur intellectus audieutis ·
cum loquendi omnino ſit nulla cau/

ſa · ſi qd loquimur nointelligant pr.

quos vt intelligãt loquimurTer⸗
tiuz eſt · vt ſit vtilis Rugꝰ. Dixit qͥ
dam eloquẽs ⁊ verũ dixit: Ita de⸗
bere dicere eloquẽtem vt doceat · vt
delectat· vt flectat· Neinde addit:
DHocere neceſſitaijẽ: delectare ſuani/
tat · flectere victoꝛię Docẽdi neceſſi/
tas in rebus eſt conſtituta quas di/
cmus.vt veritatem docẽdo nõ de⸗/
ſeramus · an minus intelligãtur:mi/
nus placeant:minus moueant quę

Dicuntur · vera tamen ⁊ iuſta dican
tur alia duo in modo quo dicmus

Nam diyxit ſic delectare eũ vult cui
Dicit aut flectere neceſſarie eſt quo/
modo dicat delectandꝰ eſt auditoꝛ;
⁊ita flectendus vt moueat᷑ ad agen
Dum et ſi delectatur ſi ſuauiter ita
flectitur ſi amet qð pollicens· time/

at qð minan Tm̃ de illo ⁊c· verſus.

Cum ſapiens loquitur ſeruabit tem
pus ⁊ hoꝛam · Sed nunqᷓ; patit᷑ ſtui

tus habere moꝛaʒ· Exponas thema·

diſtingue· pba rationes. IAddas
minuas. conuerte ꝓpnetates · DHox ·
vultus · geſtus:ſermo bꝛeuis ⁊ man

1
feſtus. De perſeuerantia.

bilis eſt ꝑſeuerãtia a mul
Cenbi ſuo effectu · ¶ Pri⸗
mus eſt petitionis impetratio Luc
I· Et ſi perſeuerauent pulſans ꝓpv
im pꝛobitatem eius ſurget et dabit
illi quotquot habet neceſſarios · Et
Xviij· De iudice iniquo · Si homo tã
tum perſeueraret in oꝛatione quan/
tum pauper ad oſtiuʒ diuitis p ele/
moſyna · citius impetraret ſpiritua/
lem elemoſynam c; ille coꝛpoꝛalem ·
Actuum. pᷣ. Perſeuerantes in oꝛa/
tione ſpiritumſanctum acceperunt.

SGecundus eſt quia bona acqui/

ſita cuſtodit.· Tuguſtinꝰ. Perſeue.
rantia magnuʒ donum dei eſt · quo
Dong cetera conſeruantur · Perſeue
rantia datur homini per bona meri⸗
ta · Glo · ſuꝑ illud· g. Retribuit mi⸗
hi dõminus ſᷣm inſticiã meaʒ · VPro
fide et ſpe et alijs bonis operibꝰ red/
Det deus perſeuerantiaʒ · NPirtutes
enim ꝑ bona opera merentur auge/
ri et tandem perfici:perſeuerantia
Wro nihil imperfectu relinquit.· Se
neca. Videmus de biles mulieres ſe
nilis ętatis peregrinationes longas
perticere· videmꝰ naturã ex nuce mo
Dica continue operando arboꝛẽ ma
gnam efficere et aquam ꝗᷓ adeo mol
lis eſt lapideʒ adeo durum perſeue/
ranti percuſſione per ſe concauare.
Tereims eſt · quia difficillia ⁊ aſpe⸗
ra facilia facit ⁊ ſuania·Oregoꝛius.
Subito pꝛocedẽti de vmbꝛa ad ſo
lem · de ocio ad laboꝛem. graue cerni
tur omne qð incipit · ̊ poſtq;ᷓ ab his
neſerecchert. e ne 1e it diffi⸗
cultateʒinuenitq;ʒ facile qð impoſſi/
bile eſſe putauit · ¶ Quartus eſt ·

ððM

2

miniſtrat virtutẽ opanti ne deficiat
Seneca Perſeu erandũᷣ Ea aſſiduo
laboꝛn robur addẽdũ Joh/ xvij. Ce

nebit iuſtus viam· midis manibꝰ

addet foꝛtitudinem. Equꝰ mane de

ficiens non poteſt facere bonam die /
tam · Sic homo in pᷣncipio cõuerſio
nis deficiens· Oal vj · Sonum faci/
entes non deficiamus c· Item po/
ma putrida ⁊ vermicnloſa ⁊ ſine cau
da cito cadunt de arboꝛe · ſana be/
ne ſe tenẽt vſq; ad maturitatẽ. Sic
peccatoꝛes interius putridi ⁊ verm/
culoſi ⁊ carentes cauda ꝑſeuerantię
cito cadunt a modico vento tẽpta/
tiõis · Job· xxvij. Collet eos xentꝰ
vrens ⁊ auferet ð loco ſuo · ¶ Quin/⸗
tus qꝛ coꝛonam ęternam appreben /
Dit: IR'poq:ij. Eſto fidelis vſq; ad

moꝛtem Dabo tibi coꝛonam vitę· ½

Pernardus. DPerſeuerantia eſt ſpe/
calis filia ſumi regis. Chꝛyſo.Tolle
perſenerantiaʒ· nec obſequiũ merce⸗
Dem habet . nec beneficium gratiaʒ·
nec gloꝛiam foꝛtitudo · non qui ince/
perit ſed qui ꝑſenerauerit ſaluꝰ erit ·
glo non cepiſſe vel feciſſe virtutis ẽ·⸗
F pficere · Chꝛyſo · Incipere mul/
toꝛuʒ eſt · finire paucoꝝ · WNſſueuerũt
multi in initio feruentes eſſe·ĩ fine re
miſſi ⁊ Diſſoluti · Quę vtilitas eſt le/
minum pmo floꝛentiũ ⁊ poſtea tabe/
ſcentium · Greg. Incaſſum bonũ in /

cipitur ſi ante terminum vitę deſera

tur · quia et fruſtra velociter currit qͥ
Puſq; ad metã veniat deficit · Ideo
cauda hoſtię iubet offerri Leut ſij .
Indecẽs eſt animal ſine cauda· Vn
Dicitur ꝙ pauo auis quando amiſit
caudam non audet apparereß vere

cundia · Sic ſine cauda ꝑſeuerantię

nõ audebit aliquis coꝛam deo ĩ die
iudicij apparere ꝗtem qui nauigãt
mare ꝓpter ventum contrarium non

Dimittunt nauigare ſed contra xen

tuʒ pſeueranter laboꝛant· donecad
poꝛtum veniant · Et canis venaticꝰ

Preſumptio

ſequitur lepoꝛez ꝑ ſpinas? tribulos
donec ap

rehendat · Sic nos denʒ·
Cor.ix. Sic currite vt cõprehẽda/
mend „

pꝛeſumptio · quia eſt occa

mittit aliquando viros ſanctosĩ ali
quod manifeſtum ⁊ moꝛtale crunen
cadere ne ð ſe Rſumant· Itugꝰ In
deo dicere ſup bene eſſe vtile cadere
in aliquod manifeſtum ⁊ apertũ pex
catum vnde ſibi diſpliceant qui iã
ſibi placendo ceciderunt· Exemplũ

de Petro qui vilius cecidit · quia ſᷣ

ceteris ſſumpſit· quãdo dixit: Etſi
opoꝛtuerit me moꝛi non te negabo·
Matthᷣ ·xvj; Tugꝰ · bi dixiſti ·
ſufficit · ibi deſeciſti. vbi tibi placui
ſti ibi ꝑijſti· Iteʒ qꝛ fatuitas magna
oſtenditur fatuitas pꝛeſumentis de

ſe. exemplis viroꝛum foꝛtium qui le/

guntur coꝛruiſſe · vt Pauid · Salo/
mõis Samſonis ˖ Greg . Dauid ca
Dente nemo ſuperbiat · TNuguſtinꝰ·
Multum infrenis eſt qui illucire cõ
tẽdit vbi multos coꝛruiſſe videt Si
homo non poteſt vincere leuem tem
bt⸗ tionem nec ſuſtinere modicu ver/
um · qua ergo temeritate magna ᷣ
ſumit qui modica nõ poteſt · DHroũn⸗
xiiij · Dapiens timet? declinata ma
lis ſtultꝰ tranſilit et confidit · Ma/
gna ergo fatuitas pꝛeſumentis · ꝙm̃
ſumit exire a peccato quando volue
rit· cum tamen a caſu in peccatũ mo/
do cauere non poſſit · Ecq· xxix· Re/
ꝓmiſſio nequiſſima multos ꝑdidit
Homo poſitus a deo m paradiſo
terreſtri ſtare nõ potuit· quomodo
ergo in paradiſo celeſti viribus ſuis
ſe ponere pꝛeſumit· cum dictum ſit:
Pꝛeſumẽtes de ſe · et de ſua virtute
gloꝛiantes bumilias · Juditb · vj ·

lio ruine · Vominꝰ eni ꝑ/

ſſinte
mnsdi⸗

uſeseo

AAdiui⸗
nſcon
bitrior
Pa
ſmn
Nmn
Dſn
ſoſee

Lcd
espy

ſob⸗

fam
Nt
cian
ben⸗
cuti.
gus⸗
van
im.ie

turet

hloe
hi,

R
Koca
eni
giii
men
An⸗
are
ip
gui;
nplä
aug
Eſ
Cco.
dinidi⸗
hai
de
nle/
glo/
d
iid.
neco
D
N

nug

Po

GANOS

16,0
o volne
ntüno⸗
ir He⸗
it⸗
mdie
on
nbrats
dion.
unmn
cb

X .

Prodigalitas

De Prodigalitate.
odigali/

tribus caſibus videtur hõ
pdere ſua · Quando pleno vaſi in /
fundit · vł coꝛrupto · vel qñ ꝓ nihilo
dat · Pꝛodigꝰvaſi pleno infũdit qñ
Ddat diuitibus · Proſper· Habenti/
bus dare nibil aliud eſt q; ſua ꝑde/
re · Vnde QLucęxiiij · Cum facis con
uiuium · voca pauperes · cecos · clau⸗

dos qui non habent vnde retribu/

ant tibi · Sed ecõtra ꝓdigus paſcit
Diabolum· paſcendo diuites pecca
toꝛes · reputat honoꝛem qð eſt dede
cus · ſcy paſcere poꝛcos guloſos ⁊ lu/
xurioſos: ⁊ dedecus reputat reficere
Deum in pauperibus ſuis · ⁊ qð ſub
trahit oꝛi dei ·ponit in oꝛe poꝛci vel
Diaboli. Lucę · xv.· Rdheſit vni ciui/
um . ſcʒ filius pꝛodigus·⁊ miſit illum
in villam vt paſceret poꝛcos · Item
ipſi ſunt oues diaboli ·quia ſingulis
annis diabolus eos ſpoliat dando

veſtes eoꝝ mẽbꝛis ſuis hiſtrionibus

vel diuitibus ⁊ peccatoꝛibus ¶ Itẽ
vaſi coꝛrupto infundit quando dat
biſtrionibus vel diuitibus · Ecq· xij
Bñfac hũili ⁊ ne dederis ĩpio · Iſte
ẽ ſimilis aranee ꝗᷓ texẽdo ſe euiſcerat
vt muſcas accipiat · Sic pdigꝰ dan
do ſua ſe euiſcerat vt muſcas vene⸗
noſas vanę gloꝛię accipiat · Yſa · lix·

Telas agerus texerunt · que non
eis ꝓfuit¶ Itẽ pꝛo nihilo dat quã/

do ꝓ vana gloꝛia dat que nihil eſt ·
Johß · viij · Si ego gloꝛifico me glo/
ria mea nihil eſt · Sicut aliquis non
Dicitur largus ſi ventus palliũ ſuuʒ
ei auferat · Nec arboꝛes dicuntur li9/

berales ſi ventus fructus ab eis ex/

cutiat · Sic ꝓdigus non dicitur lar/
gus · quia ſua non confert · ſed vẽtus
vanitatis ei aufert Olee · xij ˖ Effra⸗/

im. ideſt. diues paſcit ventũ.⁊ ſequi/
tunr eſtũ · Idẽ· viij · Pentum ſeminat

tas aufert homini ſua In

ſcond

Pigricia

⁊turbinem metet · ſcʒ pene xtern e

equũt

ndit piger manus ſuas ſub aſcel/
lax?c · Vrouᷣxxj· Noluerunt manus

eius quicq;ᷓ oꝑari · Homo piger ſi/

milis eſt caſtro duoꝛum dominoꝛũ.

inr uosiie q remiſſus ẽ totũ amit/
tit alius paulatim aufert ei ius ſuũ ·

Sic ſi ſpiritus remiſſus fuecrit: caro

quę aduerſus ſpiritũ concupiſcit qt
tidie aliquid contra ipſum acquirit ·

Proũ ·xij · Manus foꝛtiũ domina/⸗

bitur · que aut remiſſa fuerit tributis
ſerniet · ¶ Secundum eſt inconſtan

tia volũtatis· Nroũᷣxiij · Hult ⁊ nõ

vult piger · Talis ligatus eſt vincu/⸗
lis ſtupeis · imo etia nullis·ſed ſola

Deſidia ligatur · Prouxxvj · Sicut

oſtium vertitur in cardine ſuo ·ſic pi

geri lectulo ſuo.necpoteſt exire ſed

tenetur a pigritia et ceruicali pluma
li· ¶ Certium eſt amoꝛ voluptatis:

Proũ ·xxj · Deſideria occidũt pigrũů·

Sicut agri pꝛoferunt ſpinas ⁊ tribu

los berbas inutiles ſi ĩ pace dimit/

tuntur · ſed ſi foſſi ⁊ purgati ſepe fue/
rint ⁊ bonis ſeminibus ſeminati bo/
nas berbas pꝛoducunt. Sic homo
ſpinas ⁊ tribulos vitioꝛum generat
ſi nullis occupatur laboꝛibus. Ber/
nardus · HM cẽ maledictio ?ldę· vt
in agro coꝛdis ⁊ coꝛꝑis noſtri noci/
ua ⁊ inutilia ĩgratuita ⁊ paſſiua pꝛo/
neniant · vtilia vero et neceſſaria cũ

laboꝛe · Proũ · xxiiij · Per agrum pi/

gri hominis tranſiui:⁊ pervineã ſtul
ti · ⁊ ecce totum repleuerunt vrticę· et
operuerant ſuperficiem eius ſpinę ·
ideſt· incentiua vitioꝛum carnalium
ſpiritualium · T ales fructꝰ ceſcũt ĩ
hoꝛto hois pigri ⁊ aqua ⁊ veſtis exqͥ

cete coꝛrũpũt᷑ · Poeta Et capiũt vitiũ

v

ntur hominem pigrũ
Primuʒz defectus bono
vel fuga · Proũ· xxvj· b

ni moueant᷑ aquę · ¶ Quartũ eſt ti⸗

moꝛ puſillanimitanis · NProũ · xviij ·
Pigrũ deijcit timoꝛ· Si bñ reſpice/
rem qͥ̃t ⁊ qntis laboꝛibꝰ⁊ cruciatibꝰ
quotidianis mali merentur cruciatũ
ęternum · ſatis confundi poſſemus ꝗ
adeo pigri ſumus laboꝛare ꝓ regno
eterno. Tugꝰ O ſipoſſemus homi⸗
nes excitare ⁊ cum eis excitari vt ta/

les eſſemus amatoꝛes vitę ꝑmanen/

tis quales ſũt ipſi vitę fugictis · Cui
Dictuʒ eſtenamga ne moꝛiaris·? Di/⸗
ſtulit · Cui dictuʒ eſt· laboꝛa ne moꝛi/
aris · 1 piger fuit · nos iubet deus vt i
ęternum viuamus ⁊ obedire negligi
mus · Item multů poſſet erubeſcere il
le quem ſolus timoꝛ de ijcit de equo
virtutum · qui nõ eſt niſi quędam pi/
ctura terribilium · talis vincit᷑ ab l/
ſte qui nondũ eſt nec etiam foꝛſitan
futurꝰ eſt · Seneca · Precipio ne ſis
⁊c · ante tempus ſũt illa quęvelut im
minẽtia expauiſti:foꝛſitan nunqᷓ fu
tura ſunt · aänwn eſt negligen
tia in negocijs alienis Proũ ·x· Sic
agcetum dẽtibus ⁊ fumus oculis · ſic
piger his qui miſerunt eum Proñ·
xxvj · Dicit piger · Leo eſt ĩ via ĩ me/
Dio platearum occidendus ſum ·
extũ eſt pꝛinatio gloꝛię· Prouͤ ·
vſ . Vſq;quo piger doꝛmis·quãdo
conſurges ⁊c · Idem · x · Propt fri/
gus piger arare noluit mendicabit

ergo eſtate non dabitur ei · ¶ Se/

ptimũ eſt moꝛs gehẽnę. Math xxv
Serne male et piger nõne opoꝛtnit

pecuniã meã dare ⁊c ¶ Oe puidẽtia

Alet pro/

temptationes 7 tribula/
tiones · Greg· Hoſtis callidus tan/
to liberius pectus pcutit · quanto nu
Dum a pꝛouidentię loꝛica dephen/
Dit · ¶ tanto quiſq; minus aduerſita
te pꝛemitur.quanto contra illam p/
ſciendo paratus inuenit᷑· Minꝰ enĩ

Prouidentia

uidentia ad ſuſtinendum

feriunt iacula quę pꝛeuidentur· Se/⸗
neca · C unc per rationeʒ recte viues

ſiomnia eſtimes ⁊ perpenſes· IJdem
Si diues eſſe cupis in futura pꝛo/

ſperum intende: ⁊ quę poſſunt con/
tingere animo tuo cuncta pꝛepone ·
Nihil tibi ſubitũ ſit ſed totum ante
ↄſpicies · ¶ Item valet ad habẽdaʒ
vitam ęternam · Si pꝛo ſuſtentatio/
ne vnius anni taʒ ſollicite pꝛouidet
ſibi homo in eſca · quare de vita eter/
na in qua ſemper victurꝰ eſtnõ ꝓui⸗/
cet in vita iſta · Veut? xxxij · DHtinã
ſaperent et intelligerẽt ac nouiſſima
pꝛonuiderent¶ Item ſi homo nõ po⸗/
teſt habere victũ tempalem ſine ma
gna pꝛouidẽtia ⁊ ſollicitudine:quo/⸗
modo eſt tã fatuus ꝙ putat ſe ha/
bere eternam vitam ⁊ beatam ſine ꝓ
uidentia ⁊ laboꝛe · Chꝛyſo · Eſcã coꝛ⸗
poꝛis ſi ſollicitus nõ fueris habebis

iuſticiam vero niſi ſollicitꝰ fueris nõ

habebis · que ergo dementia eſt nõ
eſſe ſollicitum de eo qð ſi ſollicitꝰ nõ
fueris pirkrncee ien ſi homo
deberet vltra mare ſine reditu pꝛo/
uideret ſibi longe ante ð neceſſarijs
vie ⁊ de quibus ibi viueret · et foꝛſi⸗
wuſetalet ſecum quicquid habere
poſſe
iſto ſine reditu ⁊ ignoꝛat diem et nõ
pꝛouidet ſibi de quo viuet in futuro

qð aĩalia faciunt· vt foꝛmica Pꝛoũ
· Vade ad foꝛmicam o piger 1 cG
ſidera vias eius ⁊ diſce ſapientiam ·

quę cum non habeat ducem nec p/
ceptoꝛem;nec pꝛincipem parat eſta/
te cibum ſibi ⁊ congregat in meſſe ꝙ
in hyeme comedat · Exemplumĩ ter/
ra quadam quolibet anno rex nouꝰ

conſtituebatur:⁊ poſt annum mitte⸗e/

batur in exilium nudus.ſed quidam
ſapiens cum vno anno eſſet factus
rex:pꝛouidit ſibi in illo anno ⁊ miſit
in exilium illud quicquid habere po
tuit.⁊ci annus regniſui finitus eſſet
receptus eſt honoꝛifice in exilio alijs

t. ⁊ cito receſſurus eſt de mũdo

*
* 4

owor
avirt
quaſe
diten
nnener
Mumi
Gümn
ſtium
obick
inge
ge
Juc
funn
nep
ig
ltus
or
it ſ

S
evires
en
npo/
8 /
Won⸗
ummte
bicn
nun
iget
4 ſter⸗
öpri⸗
Prnz
uilinn
noͤ⸗
nenz
eno⸗
ſeb⸗
nſieg
Cice,
behis
n ö
ſtnö
nö
omo
1po/
ſaris
rin
RNoce
Xmido
jemctno
in futn
Pvi⸗
Gerco
nman⸗
nnech/
roteſto⸗
mneſſeq
umiter
aW
lgnen
ſafws
Mo nit
ſboberp⸗
—RZ
it

—

Preparatio

nudis ⁊ miſeris remanentibus qͥ nõ

pꝛouiderunt ſihi:·
¶ De Preparatione ·

B quinq;

mines hpara/

d ſeruiendũ· ld recipiendũ· Ild
computandũ.d conuiuandum
¶ Primo debemus nos gpᷣparare

enim cum caſtrũ ſuũ defendere nitũ/

muros in circũitu edificãt:tertio ad/

auxiliũ dñi ⁊ ſanctoꝝ imploꝛare de/
bemꝰ vt Indith · Prępara te ad bel/

lum · ſta viriliter · reſitendo diabolo

nec reddas caſtrum dñi tui ſine eius
licentia · ſed hpara te ad bellum auxi
lium dei ⁊ ſanctoꝝ imploꝛãdo · Qui
obſidenturmittüt nuncios ad dñm
⁊ad amicos vt veniant in auxilium
ſibi · · Leuani oculos meos ad mõ
tem ideſt· ad ſanctos· vñ veniet au/
xilium mihi · qð ſignificatur in libꝛo
NRegũ ·vbi viri Jabes miſerunt ad
vniuerſos terminos iſrael ꝓ ſuccur/
ſu · Iſti nuncij ſũt oꝛõnes · E. Intret
oꝛatio mea in conſpectu tuo · glo · mi⸗
ra virtus ponitur ſpacium oꝛõnis ꝗᷓ

quaſi quidam nuncius ad deum va

dit ⁊ mandatũ pagit quo caro pue

mie nequit ¶ Secundo muros vir/

tutum in circũitu conſtruũt · Sicut

enim muri ingreſſum ⁊1 impetum ho/

ſtium impediunt · ſic virtutes vitijs
obſiſtunt. Largitas enim nõ ꝑmit/
tit ꝙ auaritia ingrediatur · Caſtitas

ꝙ luxuria · ⁊ ſic de alijs · Ideo dicit᷑
Judith · iiij · ꝙ filij iſrael crcũdede/
runt muris vicos ſuos in ſparatio/
ne pugnęcontra Holofernẽ· Etno

ta ꝙ ſiruptura ſit in muro patet ad/
itus hoſtibus · Sic ſi habeas multa
opera virtutum ⁊ vna virtus defici⸗

qat· ſufficit ad ingreſſum hoſtibus vt

agte⸗ ad Defendendum.

ad defendenduʒ.vt obſeſſi · Obſeſſi
tur·pᷣmo vocant auxiliũ dniſecũdo

itus hoſtibus claudũt ·¶ Vrimo ꝙ

te capiant et occidant. Job · xxx.
Quaſi rupto muro ⁊ aperta ianna
irruerunt ſuper me¶ Certio aditus
hoſtibus claudunt per quos poſſent
introire·⁊ iſti ſunt quinq; ſenſus coꝛ

poꝛis· Claude ergo feneſtras iſtas.

quia ꝑ hęc moꝛs intrat ad animam.

Juduh· v. Nunciatum eſt Holo/

ferni ꝙ filij irael pararent ſe ad re

ſiſtendum ac montium latera cõclu/
ſiſſent · Holofernes diabolũ ſignifi/
cat: quia quotidie animas noſtras

impugnat vt eas acquirat· Contra
quem pꝛeęparare nos debemus · m

ꝙ dicitur Ecq. ij. Fili accedens ad

ſeruitutem dei ſta in iuſticia ⁊ timo/

re ⁊c · ¶ In bac anctoꝛitate conſola

mur · erudimuradmonem̃ 07

lamur · cũ nos filios vocat. Nõ mo/

Dica cõſolatio eſſet pauperi de baſ/

ſo genere · ſi rex adoptaret eum in fi/

lium ˖ Et hoc eſt q; facit dñs quan/
do dicit peccatoꝛi ꝙ recedat a pecca⸗
to et efficiatur filius dei ꝑ gratiam ·

Koma · viij . Si autem filij et here /
des ⁊c · Secũdo erudimur.ibi:ITc
cedens ad ſeruitutem dei: In h̊ do
cemur ꝙ diabolus ſpecialiter impu/
gnat eos qui ipſum deſerunt. et ad
Deum ſe conuertunt · vt Pharao fi⸗

lios iſrael fugiendo ꝑſecutus ẽglo.
qui ab illecebꝛis mundi vult abſti/
nere ⁊ in chꝛiſto pie viuere ꝑſecutio/
nem patiatur· Dum enĩ diuino ſer-

uitio aſtringi ſe pꝛeparat bellum di/
aboli contra ſe excitat· Sicut rexſibi

ſubditos non impugnat ſed aduer/

ſarios: ¶ Tertio monemurne cada/

mus de equo virtutum · ibi · Sta in

timoꝛe ⁊ iuſticia: vñ.j.Cor x. Qui
ſtat videat ne cadat · Sequit᷑. Depᷣ/
me coꝛ tuũ ꝑ humilitatẽ:quia humi/
litas liberat:⁊ ſuſtine ꝑpatientiam.
quia radix ⁊ cuſtos virtutum eſt pa/
tiẽtia ¶ Secũdo debemꝰ nos hpa/
rare ad buiendũ.ſicut miniſtrãtes ðᷣ
cibo coꝛã magnatibus ſe pꝛęparant

vt decenter honeſte ſerniant · Sic

qui deo ſeruire deſiderat· debet ſe

pꝛęparare vt decẽter ſeruiat · Veus
eni ſanctus ⁊ mundus eſt·ideo vult
habere ſeruos ſanctos et mundos

Zenit/xx · Sãacti eritis quoniã ego
ſanctus ſum · Ideo dicit.j·Reg· vij
Hręparate coꝛda veſtra domino ꝑ
conſciẽtię purgationem ⁊ ſeruite illi
ſoli ⁊zc · ¶ Nota hic quomodo de/
bemus do mino ſeruire · Quia liben/
ter· Reuerent Diligent· Singlarit

Diligenter · ibi · hparate Seruꝰ Di /

ligens ẽ ſemꝑ paratꝰ ad mãdata do
mini ſui · · Haratus ſum ⁊ nõ ſum
turbatus vt cuſtodiã mandata tua
Libẽter. ibi · coꝛda veſtra:qꝛ qð nõ
⁊æ coꝛde ſed inuite impenditur non
placet deo .· Naralip · xx viij · Serui
te Dño coꝛde ꝑfecto ⁊ animo volẽti
qꝛ coacta ſeruitia deo non placent ·
Reuerenter · ibi · domino · Si en cũñ

tanto timoꝛe ⁊ reuerẽtia ſeruitr dñno

terreno ꝓpter eius potentiã ⁊ digni/
tatem quantomagis deo qui eſt rex
regum ? dñs dominantiũ · P. Ser /
uite dno ĩ timoꝛe ⁊ exultate ⁊c · Sin
gulariter · ibi · illi ſoli · quia ſolos bui/
entes ſibi remunerat nõ vult habe /
re puos ad medietatẽ ·ij Cor.vj· In
omnibus exhibeamus noſmetipſos
ſicut dei miniſtros:nõ carnis vel mũ
Di vel diaboli · Matth · v · Nemo
poteſt duobus dñis ſeruire ¶ Cer/
tio de bemus nos ſparare ad recipi/
naum. Rereptan enim pᷣncipẽ ſuũ
parant ſe et hoſpitium mundant ·
reg. Si amicꝰ diues ⁊ potẽs do/
mum veſtrũ intraret cũ omni frequẽ
tia tota domus mũdaretur.Tergat
ergo ſoꝛdes pꝛaui opis qui deo pa
rat do mũ coꝛdis· Ecq ij · Qui timẽt
ominum pᷣparabunt coꝛda ſua:.⁊ ĩ
conſpectu illius ſanctificabunt aias
ſuas · Require de hoc de mundicia
coꝛdis· uarto debemusnos p/
parare ad cõputandũ velad ratio/⸗

reparatio

nem reddendam de bonis nobis c⸗5
miſſis · de hoc mos · iiij · Prepara /

re in occurſum dei tui iſrael · Solet
Dicivulgariter·qui eſt honoꝛifice pa
ratꝰ ⁊ munitꝰ.ſecurius expectat ad/
uentum domini ſui · Ideo fatuę vix
gines:quia nõ fuerunt parate ⁊ mu/

nite ideo turpiter ſunt repulſępa/

paratę vero honoꝛfice ſunt receptę·

Matthᷣ· xxiiij · IJdeo ⁊ vos eſtotepa

rati · quia qua hoꝛa non putatis filiꝰ

hominis veniet · ſc ad indiciũ( DHe⸗

niet autem ad tria:ad Cõputandũ-

Scrutandum Dugnanduʒ¶
Cõputandumquia bona nobis cõ
miſſa diſſipauimus:vt villicus ini/

quitatis Luceę · xvj · cui dictum eſt ·
Redde rationem villicationis tu⸗·
Matthᷣ·xxv · Cunctem poꝛis veniet
dominus ſeruoꝝillorum ⁊ ponetra
tionẽ cum eis · Pepara ergo te ĩ oc/
curſum dei tuiꝑ tui exraminatione,

Ante iudiciuʒ pꝛępara iuſticiam id
eſt · bona opera quęrñdeant ꝓ teĩ in
Dicio ⁊c Ecdq xviij· ¶nte iudiciũ int
roga teipſum. ¶ Item veniet ad ſcru

tandumquia peccata noſtra abſcõ

dimꝰ Sophoniẽ. · p̃ · Scrutaboꝛ hie
ruſalẽ ĩ lucernis · NHeccata enim quę

modo ſunt abſcõdita manifeſtabũ/

tur vt merces fardelloꝝn in nundinis
· Cor ·. iiij · Neniet dominus q et illu
minabit abſcondita tenebꝛarum et

manifeſtabit conſcientias coꝛdium·

Etideo pꝛęparate ꝓconfeſſiõeʒ pec
cata deponendo · ſicut latro furtum
extra domum pꝛoijcit ne cum eo in/

ueniatur · · VPreoccupemus facieʒ
eius in confeſſione ˖· ¶ Item veniet

ad pugnandum contra peccatoꝛes·

qͥ mãdata tranſgreſſi ſunt· Ipoq·

xix · Hugna bo cũ illis in gladio oꝛis
mer · NPugna bit etiaʒ cum illo oꝛbis
terrarum contra inſenſatos · vt dici⸗

tur Sapientis · v · Non reſtat ergo
miſi pacem facere cum eo · Luce · Nlij ·
Quig rex iturus facere belli aduſus

alium
ſunt!
ocin
Poara
idcur
paran
Ctiſ⸗
Ppon⸗
Pomn
an
ſeupel
Ducton⸗
ſencn
inconi
ſncion
dichul
Gniti
nupn
ſan
ſuonb
Nude
lunninn
Mltch

Cpe⸗
le
niniſo
Duti Aick
Celuntor
tumſace
Aſaer⸗
ptiglem.
annpti
regpiitn
ſcliofue⸗
denvi
nones
Pcoſon
cignni
1od

nd
Pepen
1..Jot
akac,
kofri
Parateinn
dprlpcn
veſepa
Mansflss
ain De⸗ .
SPerundi⸗
mdAd
a nobie
Msn
u un ⸗
ltionten
mTponetn
pottio
nmnotonez
bſtan0
mopteiin
iudräiint
nitadſan
oirn dbſc
mmmndee
monm
nunidodi
unmndns
minnsdetli
nchumnl
cordun
tcſoepee
atrofumum
ecum eonn
gennsfuns,
en venet
deRos⸗
iu Tho⸗
ingan⸗
zmioets

atos NNn

oneſnc

Preparatio

alium regẽ nõne rogat ea que pacis

ſunt · ſi reſiſtẽ ei nõ poteſt: Sic ⁊ nos
faciamus·¶ QAuinto debemus nos
Rparare ad cõuiuãduʒ: NHocati enĩ
ad curiam magnam ſe oꝛnant ⁊ pꝛę/
parant diligenter.Sic nos qui vo/
cati ſumus ad cuniã celi · inerito nos
parare debemns vi honoꝛifice reci⸗
piamur · IRpoꝗqxix · Penerũt nuptię
agni:⁊ vxoꝛ eiꝰ hparauit ſe·Nuptię
iſtę appellãtur beata vita. In intro/
Ductione ſponſę ad ſponſum ſolent

fieri cõuiuia ⁊ feta magna. Sic erit

in coniũctione chꝛiſti et eccleſię poſt
iudicium · qð ſgnat᷑ Heſter · ij · Obi
Dicitur ꝙ rex vᷣiſſuerus iuſſit parari
cõuiuium magnum ꝓ coniũctione ⁊
nuptijs Heſter · Tunc dabit ſpõ/
ſus ſponſęnouas roſas:quando coꝛ
ruptibile hoc induet immoꝛtale coꝛ/
pus · ¶ Et nota ꝙ tnipliciter opoꝛtet
hminem hparare ad nuptias iſtas
Vt ſit chanitas in coꝛde · Pęnitẽtia

in coꝛpe· Largitas in poſieſſione ·
ckerona coꝛꝑales tria genera
vminũ ſolẽt recipi · Primo bene in/
duti · Ribaldi a curijs pncipum ex/
pelluntur · Heſter. iiij · Non erat lici⸗
tum ſacco indutũ intrare aulã regis

AEſſueri · Sic nõ habens veſtem nu

ptialem · ideſt charitatem eiectus eſt

a nuptijs chꝛiſti Matth · xxij . ¶ IA

recipiũtur diuites qui ſoluũt pcum
ſedis ſuęalij non · Sic ad conſoꝛtiũ
beate vite recipiũtur qui hic tribula
tiones ⁊ anguſtias ſuſtinuerunti.p
pᷣcio ſoluerunt Lucę · xxij · Vos eſtis
qui ꝑmãſiſtis mecũ in tẽptationibꝰ.
ego diſpono vobᷣ ⁊c · Itẽ Largi
curiales ſolẽt ad curias ⁊ ad feſta vo
cari.auari non· Sic miſericoꝛdes·qͥ

chꝛiſtum in pauꝑibus receperunt a

chꝛiſto digni ſunt vocari ad nupti/
as celi · Penite bñdicti pris mei per/

cipite regnum quod vobis paratũ

eſt ⁊c· Eſuriui enim c Math. xxv.

¶ Ze pꝛobatione ·

M

Probatio
olentk.

l 1050/
mines pꝛobare pecuniaʒ
guam recipere debet pꝛo
mercibꝰ ſuis vtrũ ſit bona vel mala.
Vra vl falſa · Sic deus vult pba⸗/
re illos quibus daturus eſt regnum
multis modis:¶ Pnmo ꝑ fidem ꝓ/
batur homo ⸗. ſicut clencus pꝛobatur
quando recpi debet ad oꝛdineʒ vel
bñnſfiau . ij · Con. vli· Poſmetipſos tẽ

ptate · ſi eſtis in fide ipſi vos ꝓbate

in opꝑibus. glo.quia fides ſine operi/

bus moꝛtua eſt. · Petri · p. Proba⸗
tio fidei veſtrę pᷣcioſioꝛ ſit auro q8ꝑ
ignem pꝛobatur- ideſt· fides veſtra
Etemptationes pꝛobata ⁊ exeamina
ta pꝛecioſioꝛ ſit auro· Sicut aurum
in foꝛnace examinatur pꝛolatum ſo/⸗
ras ciuꝰ ſit fulgurnis apparet · Ita fi⸗
delium conſtantia inter p̃ſſuras con
temptibilis videt·ſed finito certami
ne in iudicdo quantę ſit gloꝛię oſten/
Ditur · ¶ Secundo ꝓbatur ꝑ pati/
entiam in tribulatione · Sicut aurũ
pꝛobatur in foꝛnace ignis· Sap · iij ·
Tanq; qurum in foꝛnace pꝛobauit
electos. ſcʒ dominus · Et Job. xxiij.
Probabit me quaſi aurũ qð ꝑignẽ
tranſit· glo · Hatiẽtia ſanctoꝝ auro
comꝑatur.quia ſicutĩ metallis nihil
Pcioſius auro.ita hec apud deũ om
ni laude digniſſima· Ideo Zach.⸗

xiij · Probabo eos ſiẽ ꝓbatur aurij.·
Qu aũt ĩ tribnlatione deficiũt auz

nõ ſũt nec argẽtũ · R ęs vel plumbuʒ.
Moneta ꝗᷓ falſo ltat vito, wilplt
cat᷑ ſuꝑ digito vt plibũ nò recipit᷑ ·
H caſſat· Hiere · vj.· Argẽtü repꝛobũ
vocate illos vt guſz monetã. Econ
tra dꝛ l. · Probaſti coꝛ meũ ⁊c.· et
nõ eſt inuẽta ĩ me iniquitas· Ecq· ij ·
In igne pꝛobatur aurum et argen/
tũ · homines vero receptibiles ſunt-
ideſt· digni vt recipiantur in cami/
no humiliationis.·i.tnibulationis· ꝗᷓ
humiliat animã ne cadat ꝑ ſuꝑbiq·

2£*

Probatio

Ecqᷣxxvij. Daſa figuli ꝓbat foꝛnax

T homines inſtos temptatio tribula

tionis · Dlla vacua poſita ad igneyʒ

crepatplena non · Sic homo vacuꝰ*

atia dei crepat ꝓpter impatiẽtiãä.
CTertio ꝓbatur ꝑ temptationes-
Tobisę·xij · Quia accept' eras deo·
neceſſe fuit vt tẽptatio pꝛobaret te·
ſicut ꝓbatur miles in toꝛneamento·
ugꝰ. Cemptaris vt pꝛoberis. P⸗
Tempta me vñe ⁊ ꝓba me · quia be
atus vir qui ſuffert temptationem·
quoniã cum ꝓbatus fuerit accipiet
coꝛonam vitę Jacobi ·p · Cemptan/
vt qui neſciebas te · a teipſo inuenia
ris · Ecd · xxxiiij · Qui nõ ẽ tẽptat qͥd
ſcit · · ſeipſuʒ nouit · Greg. Cu tẽpta/
murad dei iudicium recurrere debe/

mus ⁊ maioꝛes laudes ei referreqð
pulſati verbis nõ nouimus · Vnde

. Proba me vñe ⁊ ſcito coꝛ meũ·
lac noſſe me · ¶ Itẽ temptaris vt ex/
ercearis vt miles ĩ toꝛneamẽto · Ha/
bet eni miles chꝛiſti toꝛneamentũ cõ
tra mundũ ⁊ carnẽ⁊ diabolũ · Job ·
p· Chaldeii· demões fecert tres tur
mas ⁊ inuaſerunt camelos ·i. foꝛtio/
res · P · Sernus tuus exercebatur 1
inſtificationibus ·. i · temptationibꝰ·
Quarto ꝓbatur ꝑ verba ſicut poꝛ/
cus ꝓbatur in lingua ſi ſit ſanus vel
non · Nõ dicit poꝛcus ſanus qᷣ ha/
bet granaĩ lingua· Sic homo qᷣ ha/
bet mala verba · ſcʒ adulationis · de⸗
tractionis murmurationis ⁊ bmõi
Ve pᷣmo NHroũ · xx vij · Sicut pꝛoba
tur in cõflatoꝛio argentũ ⁊ in foꝛna⸗
ce aurum · Sic ꝓbat homo oꝛe lau/
Dantium · ſic detrabentiũ · Hierony
mus· In verboꝝ pondere pꝛobatio
cõſiſtit vit humang · ¶ De tertio di
cit Greg· Qualis vnuſquiſq; apud
ſe lateat illata contumelia pꝛobat·

Saßp · ij · Contumelia ⁊ toꝛmento in

terrogemus eum bemus patien
tiam eius · ¶ uinto poꝑa · ſicut ꝓ/

bat᷑ arboꝛ eſſe bona vel mala ex fru /

ſüũt & hic cõſiderãda ·ſcʒ · Quõ qug/

Querere

ctu . Matth· vij. Erboꝛ bona fructꝰ⸗
bonos facit ⁊c. Ecꝗxl vj· Samuel ĩ
fide ꝓbatus eſt.ideſt in operibus·
Sap·liij · Filij ᷣ naſcent teſtes ſunt
nequicię aduſus ꝑentes· ideſt· oꝑpa

opꝑarios accuſabunt in die iudicij⸗

Job · ix · Me opoꝛtet oꝑarioꝑapa
tris mei oꝑpa enim quę ego facio te/
ſtimonium ꝑhibent de me Ideo dꝛ

ij; Timoth·ij . Sollicite cura teipſũ

ꝓbabilẽ exhibere deo oꝑariũ incõ/
luſibilem · ¶ Sexto ex conuerſatio/
ne · Sicut homo ꝓbaturex habituꝰ
facie · Ecq· xix · Ex viſu cognoſcitur
vir· ab occurſu faciei co gnoſcit᷑ ſen
ſatus ab inſenſato ; Eceliaſtelſ · vii ·
Sapĩa hominis lucet in vultu eius·
Ecꝗ· xix · ¶mictꝰ coꝛꝑis et riſus den
tiũ enunciãt de illo. Ideo d DPeut
p˖· Date ex vobis viros pꝛudentes
⁊ gnaros quoꝝ connerſatio ſit pꝛo/
bata in tribus veſtris · ¶ Septimo
pobediẽtiam · S · Probau te apud
aquas contradictionis · glo · i· apud
populum contradicenteʒ tibi · Qui
enim graditurviam domini multos
habet contradictoꝛes : detractoꝛes·
inſultatoꝛes· inſidiatoꝛes · Sic ꝓba⸗/
uit deus Ibꝛaam . Geñn xxij · Tem/
ptauit deus 1bꝛaam ⁊ dixit ad eũ
Colle filium vnigenitum

¶ Qno querendus eſt deus ·
T Altique/
R vömn rn znuenit n
nõ quęrunt ſicut debent
xel qn Seber dot vbi debẽt ¶ Tria

rẽd; ẽ deꝰ.· Quãdo · Et vbi · chne
rendꝰ ẽ deꝰ· lachrymabiliter · Dilig
ter · perſeuerãter· ¶ Lac ꝛymabilit:
ſiẽ mulier lachꝛymando querit filiũ
amiſſum · Lucę.ij · Ego ⁊ pater tuus
dolentes querebam te · Hernardꝰ⸗
DO bone Jeſu quomodo te ĩ gaudio
inueniã quẽ mater dolẽs vixinuenit
¶ Item quęrendus eſt diligenter·

3

4
* .
— 5.

irſ

) Htanin

Sio
ſicht
forein

neacce
7gogr
Peut⸗
tun inn
ſſn
M
en/
ſoſtunti
ctoinge⸗
nionee
gignon
goigpe
betkep⸗
fereme
ſitali
Sien
tummen.
Manin
Mo
Golui
Mmeſ
ſocperte
Cntek
lergurli
lBor
vicos

uegt
gro⸗ Ce⸗
ſo J
innennn
Cmmmn
gieſt
Duny
tatene
grunm
leelſt.
