teſtãdꝰ ẽ etiã erroꝛ Elldij· q vginita
ti beate Marię poſt ptũ erogãs di
cere ſſumpſit mr̃eʒ cbꝛiſti poſt ꝑtũ a
Joſeph eſſe cognitã ⁊ alios filios ge
nuiſſe · Sʒ iſte erroꝛ irrõnabibł ẽ ⁊ in/
ſanꝰ ſcʒ ꝙ beata vgo mater dei tem /
plũ ſpuſſancti oꝑi carnis vacaret· H
aũt nõ põt cadere niſi ĩ aiaʒ impiã et
ſtultã credere tantã ĩ mreʒ dñi indi-
gnitatẽ · ideo erroneũ ẽ ⁊ ꝑnitioſum
PDñn⁊ dñs ĩ moꝛte iſtũ erroꝛẽ euacu/
anit · qñ eã beato Johãni cõmenda⸗/
uit · ⁊ Tedit ſibi in ſolaciũ loco filij. t
q̃d dediſſet ſi filios habuiſſet ¶ Td
rõnes ĩ oppoſitũ d pmã de verbo
anteq;· rndet᷑ ꝙ rõ nõ ꝓcedit qꝛ hęc
hpoſitio ante nõ ſemꝑ denotatoꝛdi
nẽ ad illud qð futurũ ẽ ſ̃m reiverita
tẽ·̊ qñq; ad illð qð futurũ ſperatur
ſm cõmunẽ curſũ ·ſic cũ dĩ· an q; ha
beretxx · annos moꝛtuus ẽ· ⁊ ſic eſt in
ꝓoſito/¶ Ad ſecũdã rñdet᷑ negado

2

cõſequẽtiã · Kõ eſt · qꝛ nos dicimꝰ ꝙ
cõiugiũ licet fuerit ꝑfectũ · pfectione
pᷣma · nõ tñ fuit cõſũmatũ qð ptinet
ad pfectionẽ ſecũdã · Praeini re
ſpõdet᷑ negãdo cõſequètiã · Et dĩ ꝙ
li donec qñq;ʒ deſignat certũ tẽpus·
ßm illud Galath. iij.· Propt traſgreſ
ſionẽ lex poſita ẽ donec veniret ſemẽ
qð ꝓmilſerat· Qñq; vo ſignat infi⸗
nitũ tẽpꝰ · Gm illð · ps · Dixit dñs do
mino meo · ſedea dextris meis· Do/
nec ponã inimicos tuos ⁊c·. Et ßm il⸗
lud·p̃s· Oculi nri ſemꝑad oñm do
nec miſereat᷑ nr̃i · Ex qͥ nõ ẽ intelligen

du ꝙ poſt impetratã miſericoꝛqdiam

.

oculinr̃i auůtant᷑ a deo · ⁊ ſicẽ hᷣc
quartã rñdet᷑ negãdo cõſequẽtiã Et
rõ eſt · qꝛ pᷣmogenitꝰ h uat oꝛdineʒ
ad anterius. nõ ponit oꝛdinẽ ad po/
ſterius · Ideo ons pᷣmogenitꝰ appel
lat᷑ qꝛ ᷣm legẽ erat offerẽdꝰ. Idẽ vo
dꝛ ꝙ habuerit frẽs· dicendu ꝙ frẽs
vocantur ibi ꝓpinqui in ſecundo vel

tertio grddn
Fid quartã que

ſtionẽ q̃ quęrit᷑. Otrũ chꝛiſtꝰ dicen/
Dus ſit cõcept de ſpũſancto · ſic ꝓce
Dit · Et videt᷑ qñ · Primo ſic · Hec
Hboſitio de denotat cõſubſtantiali/
tatẽ· Oñ nõ dicimꝰ aliqd de aliqͥ ni
ſi de ſubſtãtia eiꝰ ſit · DPicimꝰ enĩ filiũ
eſſe de pfre · nõ at celũ ⁊ terrã ð deo·
Sß chꝛiſtus hm hoiez nõ ẽ cõſubſtãtia
lis ſpirituiſancto· g& nõ debet dici de
ſpũſancto natꝰ. ¶ Secũdo ſic. Spi
rituſſanctꝰ charitas ẽ ⁊ donũ · ñ cõ
ueniet dꝛ cõceptꝰ acharitate vel do
no g nec de ſpnñſancto debet dici cõ
ceptus ¶ Tertio ſic · Efficẽ cõceptio
nẽ chꝛiſti nõ debet attribui ſpuiſan/
cto· g zc cõſequentia patet· antece/
dDẽs ꝓ bat· qꝛ vt dicit Tugꝰ in pᷣmo
Te trinitate· Indiuiſa ſunt opa trini
tatis.ſic indiuiſa ẽ eſſentia trinitatis
ßefficere cõceptionẽ chꝛiſtiẽ qᷣdaʒ

opusdiuinũ: ꝙ videt᷑ ꝙ nõ ſit mag

aitribuendũ ſpũiſancto q; pri aut fy⸗

—

lio · ¶ Quarto ſic. Si cõceptio chꝛi

ſti attribuẽda ẽ ſpñiſancto vt pꝛinci/

pio eiꝰ.ſequit᷑ ꝙ ſit pater chꝛiſti dicẽ
Dus bᷣm humanitatẽ. ̊ h̊ nõ ẽ verũ·
Dicit enĩ Rugꝰ in enchiridion· Na/
tus ẽ chꝛiſtꝰ de ſpũſancto nõ ſic filꝰ.
cõſequẽtia tñ bat᷑ ſic ſm phᷣm li? de
generatione aĩaliũ · Pater dicit bn⸗
cipiũ actiuũ ĩ generatione:materxvo
miniſtrat materiaʒ· ſ̊ beata Maria
dr mater chꝛiſtippt᷑ materiã quãĩ cõ
ceptione eiꝰmiſirauit.g ſpũſſanctus
pncipiũ actiuũ ĩ cõceptiõe eiꝰ.¶ In
oxpoſitũ arguit᷑ ex pᷣſenti euangelio
RKñgdeo dicẽdũ ſub iſta cõcluſione ·
qꝙ cõuenient᷑ dĩ chꝛiſtꝰ cõceptus de
ſpũñſancto · Patet iſta cõcluſio · qꝛ cõ
ceptioneʒ q;uis tota trinitas oꝑpata
ſit ·˖ attribuit᷑ tñ ſpuiſancto triplici rõ
ne· Primo qͥdẽ qꝛ h cõgruit cauſęin
carnationis ꝗᷓ cõſiderat᷑ ex ꝑte dei.
Spũs eni ſanctꝰ ẽ amoꝛ pris ⁊ filij ·

HB aũt ex maximo amoꝛe dei pꝛouenit
vt filiꝰ carnẽ ſibi aſſumereti vtero v

ginali · Vñ dꝛ Joh · ij · Sic de di
lexit mũdũ vt filiũ ſuũ daret · Scðdo
qꝛ H̊ congruit caulę incarnationis ex
pte naturę aſſumptę · ꝑh̊ dat intelli

gi ꝙ natura humanaaſſumpta eſta
filio ĩ vnitate pſonęnõ ex aliquibus

meritis · ̊ ex ſola dei gra ꝗᷓ ſpuiſãcto

attnibuit · Certio · ꝙ H cõgruit termi/
no incarnationis· ad H̊ eni termina/

ta ẽ incarnatio vt hõ ille qͥ aſſumeba

tur eſſet ſanctꝰ ⁊ filꝰ dei · vtrũ q; autẽ

—

awꝛopriaeſhſiſeneio. Wapi ſũ
efficiunt hoies filij dei · m illð Gal .
iiij · Qm̃ eſtis filij dei · miſit deus ſpi

ritũ filij ſui ĩ coꝛda vr̃a damantẽ ab
ba pater · Ipſe etiã ẽ ſpũs ſanctifica⸗
tionis · vt dꝛ ad Ro /p· Siẽ g alij p
ſpiritũſanctũ ſanctificant᷑ ſpnalit vt
ſint filij dei adoptiui · ita chꝛiſtus ꝑ

ſpiritũſanctũ ẽ in ſanctitate cõceptꝰ·

vt eſſet filiꝰ ei naturalis.· On ange
lus poſtꝙ; pmiſerat · Spũſſanctꝰ ſu/
ꝑueniet ĩ te cõcludit· Idcoq; quod

lõt dici pater eb · ſi dicatur ꝙ fnenit

ſte

nicek⸗
cner
tileſt
concep
ſpülan⸗
Eerpot
goͤni
Pituſan
ſegido⸗
Päͤcan
wineck
ideon
fitate
dinen
ficen
tonen
nonp
Min
ſſls⸗
uraucto
gipbr⸗
ſuno
aſtompt
tur fon
ſſio N
Galut⸗
ig
Phini⸗

nntcon
ni
Linr
wdh
liden
ſhu
1for
(.
quent
ſituſſa
und

u⸗ ſe
Prfi

deeptocht
Wytpꝛinci⸗
Kchiſt dic⸗
bincidn 1
ctono ſiſ.
enpönler
Aer dictr⸗
e,materpo
un Mnn
tüüquiſc
Püſſancuus

rgfhen
eeC

lemangei
ſincödtſtor
Pcöcepens
cocluſocgii
mnmntasoon
ngotnphani
Wutcanſen
Eeror dai⸗
npnis 2lli⸗
Tipronenit
ſti waop
Sdi
dt S
mdns
Ddamdl
uſumouck
jöer lqpbu⸗
gn ſpiiie⸗
Bcogntten
Abenitamnmn
ezaſintn
di ichn
D
Ni mib
temitaef
ficdamanii4
iſisnefi⸗
o Siß
fanthünin
einchuiß⸗
treci/
Silu
Iupco

naſcet exteſanctũ vocabit ſilius dei ·
rõnes in ovoiritahnni

rndet᷑ · ꝙ li de largo modo accipit pꝓ

ex · qꝛ eni coꝛpus chꝛiſtinõ ẽ cõſubſtã

tiale ſpũiſancto · nõ ꝓpꝛie poteſt dici

conceptuʒ de ſpirituſancto· ̊ mag ex
ſpuſancto · Et rõ eſt · qꝛ qð ex aliquo
eſt aut eſt ex ſubſtantia aut poteſtate
eius · ex ſubſtantia · ſic filius qͥ a patre

eſt · ex poteſtate. ſicut ex deo ſunt oia

quõ etiã in vtero habuit Maria ex
ſpirituſancto · ¶ l d ſecun ſer
negãdo cõſequẽtiã · Et rõ eſt· qꝛ licet
ſpuſſanct ſit charitas ⁊ donũ · tn no/

mine charitatis et doni nõ ſignificat᷑
vt pſona ſubſiſtẽs cnius eſt agere · et
ideo nõ poteſt dici cõceptus de cha⸗/
ritate vel dono .· vt li de dicat habitn
dinem cauſe efficientis · ¶ Ad tertiã

rñdetur negãdo aſſumptũ ·⁊ ad pba

tionẽ r̃detur · ꝙ licet opus cõceptio
nis coꝛꝑis chaſti ſit cõmune toti tri/

nitati · in tñ modũ aliquid attribuit᷑
ſingulis ꝑſonis· Nam patri attribui
tur auctoꝛitas · etiam rõne ꝑſonę filij

qui ꝑ bmõi cõceptionem carneʒ ſibi
aſſumpſit · Flio attribuit ipſa carnis
aſſumptio · Sed ſpũiſancto attribui

tur foꝛmatio coꝛpꝑis ·qð aſſumitur a

filio ·. Nam ſpüuſſanctus eſt ſpũs filij.
Galath · iij · Milit deus ſpiritũ filij
ſui · Sicut aũt virtꝰaĩę ꝗᷣ eſt in ſemine
ꝑ ſpiritũ qui eſtĩ ſemine incluſus foꝛ
mat coꝛpus in generatione alioꝝ ho/
minũ· Ita virtus dei ꝗ̊ᷓ eſt ipſe filius

Wi · ſm ulud.j·Cor·.j·Chꝛiſtũ dei vir

tutẽ · pꝑ ſpm̃ſanctu foꝛmauit coꝛpꝰ ſuũ
qð aſumpſit · Hoc etiã verba ange
li demonſtrant dicẽtis · Spũſſanctꝰ

ſupueniet in te· quaſi ad paranda,ʒ

foꝛmandã mateniã coꝛꝑis chꝛiſti ·
id quartã rñdetur negãdo cõſe
quentiã · Nã chꝛiſtus nõ eſt filiꝰ ſpi/

nituſſancti · nec etiã trinitatis · ſed tan
tum dei patris · Hoc patet · tũ pꝛimo

quia nomina paternitatis maternita
tis ⁊ filiationis generationẽ ſequunt᷑

ſecundaʒ rñũder

—ãf

nõ quamlibet tñ · ̊ in ſolis aĩalibus
quibus eſt generatio perfecta· nectñ
omne qð in animalibus generar fili/
ationis nomen accipit· ̊ ſolum illud
qð generatur in ſimilitudinẽ generã
tis · ſicſi ſit pfecta ſimilitudo erit ꝑ/
fecta filiatio·Si aũt ſit ſimilitudo im
pPfecta eſt etiam filiatio impfecta · ſed
chꝛiſtus nõ eſt cõceptꝰ de ſpirituſan/
cto hm ſimilitudinẽ ſpecierũ · ſic hõ na
ſcit᷑ de pat re ſuo · Sᷓ chꝛiſtus nõ poteſt
Dici filius ſpũſſancti:· Et ad ꝓbatio/
nem rndetur:negãdo cõſequentiam
Et rõ eſt · quia chꝛiſtus cõceptus eſt
de Maria virgine materiã miniſtrã
te in ſimilitudineʒ ſpecierũ · ⁊ ideo di
citur filius eius · Chꝛiſius autẽ bᷣm ꝙ;
homo conceptus eſt de ſpirituſancto
ſicut de actiuo pᷣncipionon tñ ſcom
ſimilitudinẽ ſpeciei · ⁊ ideo nõ dicitur
filius eius vt dictum eſt ·

In dienatiuita

tis domini ſunt tria euangelia · et ita
circa vnũqð q; occurrũt ꝗſtiones ali/
quę diſputãde · ¶ Circa pꝛimũ ſcʒ In
illo tpe · Exijt edictũ Luceę . ij · ſequeteſ
ãſtiões.¶ Primo Ntrũ chꝛiſto ſit at
tribuẽda aliqua natiuitas temꝑpalis
Secundo ˖ DPtrũ ſcdᷣm tempalẽe nati
uitatẽ beata virgo poteſt dici mater
chꝛiſti · ¶ Tertio · DNtrũ cõueniẽti tẽ/

poꝛe loco chꝛiſtus natus eſt ·

quęſtionẽ qᷓ quęrit᷑. trũDæ
Mattribuenda eiſto ali⸗
qua natiuitas tempalis ſic ꝓceditur

Et videt ꝙ nõ · VPnmo ſic .· Naſci eni
eſt ſicut quid am motus rei nõ exiſtẽ/

tis anteq; naſcatur · ſed chꝛiſtus ab
eterno fuit· ergo non Potuit temꝑali/
ter naſci¶ Secũdo · Illud quod ẽ in
ſe Pfectun natiuitate non indiget · B
ꝑſona filij ab ęterno fuit ꝑfecta · ergo

nõ indiguit tempali natiuitate · ita
videtur ꝙ non ſit tempoꝛaliter natus

b 4/

¶ Certio ſic.· Si chꝛiſtus eſſet tẽpa
liter natus ſequeret᷑ ꝙ eſſent ponen

dę in eo duęnatiuitates·̊ H̊ non vi

etur . cũ natiuitas ꝓpꝛie cõueniat p
ſone · ß in chꝛiſto eſt tantum vna p/
ſona .· ergo in chꝛiſto tantum eſt vna
natiuitas· ¶ Qnarto ſic · Si in chꝛi
ſto eſſent dug natiuitates. ſeqneret᷑
ꝙ chꝛiſtus dicẽdus eſſet bis natꝰ.
ß bhocnon videtur dicendum qꝛ ad

uner biũ bis impoꝛtat interruptioneʒ

Vngde qui tota die loquitur nõ di/
citur bis loquiſed natiuitas qua ð
patre natus eſt interruptionem nõ

patitur ergo nõ poteſt dici bis na/

tus ◻ noppoſitũ eſt euangelium
iſta cõcluſione · ꝙ neceſſariũ eſt po/

nere ĩchꝛiſto duaſnatiuitates · vnã
cternã ? alteram tempalẽ · Iſta con
duſio ẽ Damal.iij· libꝛo· qmi ait· Cõ
fitem̃ chꝛiſti duas natiuitates: vnã

gqugeſt ex patre ęternam. vnã quę

ceſt in vltimis teinpibus ꝓpter nos
OQusęcõcluſio oſtendit᷑ ſic·. Natnra
compatur ad natinitatẽ ſicut termi
nus ad motuʒ vel mutationem· mo
tus antem diuerſificatur pᷣm diuer/
ſitatẽ terminoꝝ · vt patet ppvᷣm· v.
phyſicoꝝ In chꝛiſto aut eſt duplex
naturaquarũ vnaʒ accepit ab eter

no a patre· alteram aũt accepit tem /·

poꝛaliter a matre · Et ideo neceſſe eſt

chꝛiſto attribuere dunaſnatinitates

vnam qua ęternaliter natus ẽa pa/
tre. aliam qua
amatre⸗Uetd rõnes in oppoſitum⸗
Ild pumã reſpondetur negãdo cõ/
ſequentiam. Et rõ eſt · quia chꝛiſtus
non dicit᷑ temꝑaliter naſci eo ꝙ tẽ/
poꝛaliter ceperit eſſe · ſed dicitur ſm
hominem tempaliter naſci.qꝛvniuit
ſibi in vnitate perſonę naturam bu/
manam quã tempaliter in vtero vir
ginis aſſumpſit.¶ Td ſecundã di/
citur ꝙ penſona filij ſemxer pfectiſſi⸗/
ma fuit nec indiguit naſci ꝓpter ſe · B

a tempaliter natus eſt

natus eſt pꝛopter ſalutem noſtraʒ.
hoc dicitur naſci tempoꝛaliter.XtXd

tertiam reſpondet᷑· cõcedendũ eſt q;

ichꝛiſto ſint duę natiuitates· Qam
chꝛiſtus ꝓceſſit a patre xternaliter. ?
a matre tempoꝛaliter · et vtra q; pꝛo/

ceſſio habet rõnem natiuitatis· et ita

ſicut ſunt duę pꝛoceſſiones. ita etiaʒ

ſunt Duę natinitates· Et ad rõnem

oppoſitum rndetur:negando conſe/
quẽtiã · Et rõ eſt· quia licet natiuitas

ſit pſonę vel ſubiecti:eſt tamen natu
re ⁊ termini · Poſſibile eſt aũt vni ſub
iecto plures tranſmutationes ineſſe.
quas tamẽ neceſſe eſt ſᷣm cauſas va
riari:ti non dicimus ꝙ tterna nati/
uitas ſit traſmutatio aut motus.ſᷣ qꝛ

ſigniſicat p modũ mutationis ⁊ mo/

tus. l Id quartã rñdet᷑negãdo q;
chꝛiſtus nõ poteſt dici bis natꝰ .imo
poteſt dici ̃m duaſnatiuitates Sic
enim dicitur bis currere q currit du
obus tem pibꝰ. ita poteſt dici bis na
tus qui ſemel naſcitur in ęternitate.⁊

ſemel in temꝑe. quia ęternitas tem

pus magis differũt q; Duo tpa · cum

vtrũq; deſignet menſuram duratio/

nis nec eſt neceſſe ꝙ illud qð eſt ęter
num inter umpatur ceſſet ·

d ſecũdã que

ivonem qua quęrit᷑· Otrum vm tem/

poꝛalem natiuitatẽ chꝛiſti beata xgo

poſſet dici mater chꝛiſti 1 mater dei.

lic ꝓceditur· Et videtur ꝙ nullũ illo

rum eſt dicendũ:Et pꝛimo arguit᷑ ꝙq
nõ ſit mater chꝛiſti dicẽda · Dicẽ Da
malce . libꝛo· iij · Chꝛiſtotocon · i· chꝛi⸗
ſti matrem virginem non dicimus·
Secundo ſe S

materiam:quia totam actioneʒ fecit
ſpnũᷣſſanctus·ſed hoc non videt᷑ ſuffi/
cere ad rõneʒ matris · alioquin lignũ
Diceret᷑ mater lecti ſiue ſcamni · ergo

a gen poteſt dici mater chꝛi

ſti· ¶ Tertio ſic· Cbꝛiſius ex beata vix

ido ſic. In cõceptione chꝛiſti
beata virgo miniſtrauit tantũmodo

mnoſnz

indieſ
nne Wun
Ac
Autittgi
ones. tg etitz
Etugföeni
Guncoconſe
lcktmatintne
Kttamennatt
ckaütyniſth
ronesineſ⸗
ümennuzr
gemunnt
Naumottsi,
Gratonis t
uer negiche
nbisnat in⸗
Nnnitaes i
egaumt di⸗
ſt dia hisn
ngemtate⸗7
inins ttem
dotram
rm durto/
Uudaarr
atſtet

läare

Prumfnten

belnbeunen

niſfäitmamn
euur gnuliſ⸗
tprinonont
iſotoehnilti
nnon diang,
baptone bii
Aut tunindn
n ocnoreſtt
vor nitrif,
Aogi i
e 0
nuimmnhi

gne mirachuloſe natus ẽ. ſed miracn/

loſa generatio nõ ſufficit ad rõnẽ ma
ternitatis vel filiat onis. Nõ eni di/

cimus Euam filiam fuiſſe Ide· ergo
videtur ꝙ nec chꝛiſtus debeat dic fi
lius beate ꝓginis · ¶ Quarto ſic · Rd
matrem videtur ꝑtinere deciſio ſemi
nis · ſed ſicut Hamal · dicit in tertio li
bꝛo· Coꝛpus chꝛiſti nõ ſeminaliter ·
a ſpiritulancto foꝛmatur cõditiue· g
videtur ꝙ beata virgo nõ vebeat di

ci mater chꝛiſt · O vo non poſſit di
rmo

ci ꝙ ſit mater dei erguit ſic Mrimo
Nõ enĩ ẽ mater niſi ̃in naturã quã
ab ea accepit · ſed nõ accepit ab ea di

ninitatẽ ̊ humanitatẽ ergo non de/

bet dici mater dei ß hominis ¶ Secũ

do ſic. In deo non differt deus 1 dei
tas · ſed non poõt dici mater deitgtis.·

ergo nec debet dici mater dei ¶ Ter
tio ſic · Noc nomen deus eſt cõmune
tribus ꝑpſonis · ſed beata Maria nõ
eſt mater patris· nec ſpirituſſancti · S
non debet dici mater dei · In oppo
ſitum pꝛimi eſt enãgelium hodiernũ ·

cum dicitur de beata Maria. ꝙ pe⸗

perit filum pꝛimogenitũ . DVe ſecũdo
Dicit Damaſ. libꝛo · iij Theotocos
id eſt dei genitricem vere ⁊ pᷣncipalit᷑
hdicamus virginem· ¶ Keſpõdeo
Dicendum ſub duabus concluſioni
bus Orima eſt · ꝙ bᷣm tempalem na
tiuitatem̃ cõnuenienter ⁊ veraciter be
ata Maria virgo dicitur mater chꝛi
ſti · Iſta cõcluſio patet etiã Matthᷣ.
p· vbi vocatur mater Jeſu· Kone ſic
pꝓbatur· Beata Mana contulit ĩ ge
neratiõe chꝛiſti quicquid alia mater
conferre de bet ad generationem filij

ſui · ſi ergo alię mulieres dicunt᷑ ma/

tres · ergo beata Maria vere poteſt
Dici mater chꝛiſti · Secundo ſic. Coꝛ⸗
pus chꝛiſti non eſt de celo allatuʒ ſiẽ

dicebat VPalentinus bereticus · ̊ de

virgine matre ſumptum · ⁊ ex puriſſi/
mis eius ſanguinibus foꝛmatum. et
hoc ſolum requiritur ad rõneʒ mr̃is·

ergo beata Maria were ẽ mater chꝛi
ſti GSecunda cõcluſio· ꝙ beata Ma

ria Vere dicitur mater dei · Iſta con⸗

cluſio patʒ ex capitulis Cyrilli appꝛo
dansin epheſina ſynodo.vbi

Si quis non cõfitetur denm eſſ. e vbᷣm

Vritatem emanuel/⁊ dei genitricem
ſanctam virginem anatbema ſit. Ra
tione ſic pꝛobatur.· Propter vnionẽ
naturarum in vna perſona vere dici

mus deum paſſum. qᷓB;nis oc fuerit

bſm humanam naturam tantum er/
go etiã ;uis chꝛiſtus ſit natus ex vir
giue ſcdᷣm humanam naturam vere
poteſt dici deus ex virgine natus.· er
go etiam mater dei dici poteſt.· Dbi
notãdum ſcᷣm ꝙ ſanctus Chomas
Diai in tertio · & humanitas et ma/⸗
ternitas virginis a deo ſibi connexa
ſunt · vt qui circa vnum erranuerit · cir/
ca aliud opoꝛteat eum errare· Onde
quia Neſtoꝛius circa humanitatem
errabat· aſſerens aliam eſſe pſonam
humanitatis ⁊ dininitatis in chꝛiſto
opoꝛteret ꝙ diceret virginem nõ ma-
trẽ dei ſed ominis · quia ſcᷣm eũ de/
us ⁊ homo nõ vnus ẽchꝛiſtus · Qui
dDam vvo moderni errantes dicũt nõ
poſſe dici virginẽ matrẽ dei. ne ma⸗

ter pr̃is ⁊ ſpirituſſancti intelligat᷑· cdte
Dunt tamen eſſe matrem filij. ſed iſti

trepidant timoꝛe vbi nõ eſt timoꝛqꝛ

omne nomen ſignificans in conceto

naturam aliquã · poteſt ſupponere p
ꝗlibet hypoſtaſi illius naturę· On cũ

vnio incarnationis ſit facta in bypo/

ſtaſi · manifeſtũ ẽ ꝙ H̊ nomẽ deꝰ. licet
cõmune ſit tribus pſonis · poteſt tñ
reddere locutionẽ verã ꝓ vna perſo/
na · bm ꝙ dicit ˖ Deus generat · ſicẽ di

citur·homo currit etiã ſolo petro cur/
rente ˖ Dñ ſimplicit eſt cõcedẽdũ vir

inẽ eſſe matreʒ dei:ſicut confitemur
gen um cbꝛiſtů eſſe Nrrũ deum ¶ d
rõnes in oppoſitũ · ¶Xd pmam reſpõ/⸗
etur ꝙ beata virgo vera eſt mater

chꝛiſti · nec hoc negat Hamal · Sed

dicit q; non dicimus chꝛiſtotocon ·i·
chꝛiſti genitricẽ · quia hoc nomen in/
uentũ erat a Neſtoꝛio ad abolendũ

nomẽ theotocon · cũ hęreticis autem
necnoĩa debemus habere cõmunig,:·

vt dicit Hiero · ſuper Oſee · ij · ¶ Fd
ſecũdam rñdetur ꝙ ratio nõ ꝓcedit ·

qꝛ nõ ſolũ materia ſſtitit beata go

ad cõceptionẽ chꝛiſti.ꝭ̊ materiam cõ
uenientẽ ad ꝓducendũ aliquid ſimi/

le in ſpecie ⁊ locum cõuenientẽ· T nu /

trimentũ cõueniẽs cõceptioni fttus·
H ſufficit ad rõnem matris· r⸗
tertiam rñdetur ꝙ rõ non ꝓcedit · q

licet conceptio chꝛiſti vt dicit ſanctꝰ

Tho ĩtertia ꝑpte ex ꝑte oꝑationis ſpi

rituſſancti fuerit miraculoſa:ex parte
tamen matris fuit naturalis· Hnde
beata virgo eſt xera naturalis ma
ter chꝛiſti · ¶ Id quartã rñdetur ne/
gando aſſumptũ . Dicimus enĩ iuxta
phᷣm ꝙ reſolutio ſeminis non ꝑtinet
ad materiaʒ conceptus · ſed ſanguis
quẽ femina adminiſtrat ad cõceptio
nem · VDñ coꝛpus chꝛiſti foꝛmatũ di/
citur ex puriſſimis ſanguinibus bea⸗

tę virginis· ⁊ ideo reſolutio ſeminis

nõ requirit᷑ ad rõnem matris. ¶
rõnes pꝛo alia ꝑte ꝙ non poſſet dici
mater dei · Id bns rñdetur ꝙ ratio
nõ ꝓcedit · quia vna ꝑſona eſt ꝗ̊ ſub

ſiſtit in humanitate⁊ diuinitate· Et

ideo naturęcõmunicant ſua idioma/
ta · i ꝓpꝛietates· vt dicit Hamaſ· NDñ
ſicut dicuntur iudęi crucifixiſſe dñm
gloꝛie q;uis nõ hᷣm ꝙ eſt deus gloꝛie ·

ita ⁊ dici debet · virgo eſt mater dei ·

G;uis ſcᷣm diuinitatẽ non genuerit
em. aſecunda; ridechegado
cõſequẽtiam · Et ratio eſt:quia q;uis
Teus ⁊ deitas nõ differãt re · tñ diffe
rüt ſcdᷣm modũ ſignificãdi qꝛ deitas
ſignificat diuinã naturã ĩ abſtracto

vñ nõ videt᷑ ſupponere ꝓ pſona· De

us añt ꝗꝛ ſignificat diuinã naturã ꝑ
modũ cõcreti:id ẽ hũtis deitateʒ· ot
reddere locutionẽ veraʒ ꝓ ꝑſona · et

(Nater

ideo qꝛ beata vᷣgo ẽ mater filij dei pa

teſt dici mater dei · nõ aũt deitatis:

Id tertiã rñdet᷑ negãdo cõſequen
iã ; qꝛ q;uis nomẽ de?ſit nomẽ cõmu

ne tribꝰ pſonis · tñ qñq; ſupponit ꝓ

ſola ꝑſona pris ·ſic di · Deꝰ generat.
qñq; ꝓ ſola pſona filij vel ſpũſſancti
et ideo cũ dẽ · beata vgo ẽ mater dei ·
hoc nomen deus ſupponit pꝛo ſola ꝑ
ſona filij incarnata·

ſtionẽ q̃ quęrit᷑ DHtꝝ còuenieti loco ⁊
tpe natꝰẽ chꝛiſt · ſic ꝓcedit᷑. Et videt

qnõ · Et vᷣmo arguit ꝙ n debuitna
ſci ĩ bethleẽ · Primo ſic· Dẽ enĩ Yſa.

ij . De ſion exibit lex· 1 buʒ dñi de

hierlin · ̊ chꝛiſtꝰ ẽ vere vᷣbũ dei · ¶g 8

bierlin debuitpdire ĩ mũdũ · ¶ Secũ
do ſic · Matth· ij . Dicit ſcriptũ de chꝛi
ſto ꝙ nacarenꝰ vocabit.ſ̊ manme ali
qͥs denoiata loco ſuę natiuitatis· g
videt᷑ ꝙi naçareth debuit naſcivbi
fuit cõceptꝰ ⁊ nutritꝰ.· Qð ↄo nõ cõ
ueniẽti tꝑe etiã fuerit natꝰ· arguit᷑ ſic
pᷣmo.v¶d h̊ en chꝛiſtꝰ venerat · vt ſu /
osĩ libertatẽ reuocaret ·ſ̊ nat eſt tꝑe
ßuitutis · q̊ ſcʒ toł oꝛbis ſcepto Ttu
uſti Deſcribit · i. tributanꝰ factꝰ ẽ· vt

abet᷑ Lucę · ij · videt᷑ ꝙ nõ cõgruo

tꝑe chꝛiſtꝰfuit nat¶ Tertio ſic· Pro
miſſiões ðᷣ chꝛiſto naſcituro nõ fuer̃t

gẽtibꝰ facte · vmillud Ro · ix· Quoꝝ

ſut ꝓmiſſa·ſᷣ chꝛiſtꝰ natꝰfuit tꝑe quo
rex alienigena dominabat · ſic patet
Matth· ij · Cũ nate eſſet ieſus ĩ diebꝰ
Herodis·g videt᷑ ꝙ nõ fuit tꝑe con
gruo natꝰ. In oppoſitũ ẽ · qꝛ a deo
ſũt oꝛdiata·ſũt ⁊ cõuenient᷑ diſpoſita
Nã vt dĩ Sap̃ · viij · Sapiẽtia attin
git a fine vſq; ad fineʒ foꝛtit· ⁊ diſpo
nit oĩa ſuauit· g cõueniẽtiſſimo loco
Sneniẽtiſſimo tpe chꝛiſtꝰ natus ẽ⸗
NRñdeo dicẽdũ: eczuenin loco
natꝰ ẽ ſcʒ ĩ bethleẽ. Et h̊ ꝓpr᷑tres rõ/
nes· VPrimo qͥ dẽ qꝛ chꝛiſtꝰ factꝰ eſt ex
ſemine Dauid ſᷣm carnem vt dicitux

iq; que

Pon
ſi
ſler
ex
eiſae
nate
Tom
ne
,
N.
vani⸗
ſecoe
Awar
ſocet
P⸗
ene
ete
ge
N
Vltutia
fone
ſiani
iren
ſartoꝛ
alicke⸗
Cegi
funcen
eox
rennn
ſtatn
civ
ture
Cin
cab̃
egel
teni

N
uns
een
onechnn
nppont
Püſſanai
materdi⸗
wſolg

eilo
Evoet
ndebutn
Meni n
biy dii de

bidei 6

pti cht
manmeati
irans⸗g
tnalarbi/
zonöc
gutſi
GANt
nab che
dee in
ficbiN
nocig⸗
ſeßn
tumonöfnn
orir⸗C
Pfuittgeon
bat aht
tieinsidic
ie
Miinn
nimg
aſino
iſynms
nini
Ans
ka
tia

nej

Roma . pᷣ. Cui etiã facta fueratrep/

miſſio ſpecial de chꝛiſto· ⁊ ideo ĩ be/
thleẽ ð q̃ natꝰ ẽ DHauid naſci voluit

vt ex ipſo loco natiuitatis repmiſſio

ei facta impleta oſtẽderet᷑· ⁊ B cæſig/⸗
nat euãgeliſta dicẽs · Eo ꝙꝙ eſſet de
Tomo ⁊ familia DauidSecũdo q;
vt Grego. dic ĩ omelia: Bethleem
domꝰ panis interptat᷑ ipſe chꝛiſtꝰ ẽ
qait· Ego ſũ panis viuꝰ qͥ ð celo de
ſcẽdi · Locus g in qͥ̊ deꝰ naſcit᷑ domꝰ
panis antea vocatusẽ· qꝛ futurũp⸗/

fecto erat vt ille ibi ꝑ naturã carnis

appareret ꝗ electoꝝ mẽtes in cterna
ſocietate reſiceret · Certio · qꝛ ſic erat

ꝓpheticatũ Michee v· Et tu betble

em effrata puulus es in milibꝰ inda
ex te enĩ exiet dux qͥ regat plmilrł.⁊
egreſſus eiꝰab uitio a diebꝰ eternitat
MNõ elegit aũt Oñs ĩ ſua natitate ci/
uitatẽ maximã ngenc Dildeia

bmone epheſini cõlilij./ Nropt pe
tiã ciuin inuationẽ oꝛbis terraꝝ pu/

tarẽt eſſe factñ.ᷣ̊ vt diuinitas agno
ſceret᷑ oꝛbẽ trãſmutaſſe terraꝝpaup

culã elegit matrẽ pauperrimã patriã
Elegit aũt deus infirma mũdi vt cõ/
fundat foꝛtia · ſicut dꝛ.j.Cor.pᷣ.Et

ideo vt ſuã poteſtatẽ magis oſtẽde

ret ĩ ipſa Roma ꝗ caput oꝛbis erat.
ſtatuit caput eccleſię ſuę in ſignũ pfe
cti vigoꝛis:vt exinde fides deriuare/
tur ad vniuſũ mũdũ: ſᷣm Yſa xxvj.
Ciuitatẽ ſublimẽ humiliabit ⁊ cõcul

cabiteã pes pauꝑis·i chꝛiſti greſſus

egenoꝝ. i· apioꝝ petri ⁊ pauli:¶ 8
terũ nõ ẽ ptereundũ ꝙ ĩ via nat eſt
Et hᷣ̊ q̃druplici rõne vt dicit æcllber
tus magnꝰ ſuꝑ Lucaʒ· NPrimo vtſe
Pegrinũ in h mundo oſtẽderet Hie
remis · xiiij · Sic pegrinꝰ futurꝰ es ⁊c
Scdo vt ſe viã demonſtraret Joh·

xiiij · Ego ſũ via veritas⁊ vita · glo ·
VDia q̃ itur · veritas q̃ pes dirigit᷑:vi

ta ad quã ꝑuenit᷑via ꝑ ſceptũ cõſi/
liũt exemplũveritas ꝑ doctrine ver
bũ.vita per pᷣmiũ · Ecqxxiiij · In me

oĩs gra vię ⁊ veritatis in me omnis

ropt potẽ=

ſpes vite et vᷣtuti· Dirtꝰ cõfoꝛtatad

vitã ꝑ meritũ: veritas illuſtrat advi

tã ꝑ doctrinã:⁊ ſpũſſanctus pꝑ inſpi/
rationẽ · Certio· vt mundũ còôtẽnere
coceret · X–pod · xviij Exite ce illa pxp
pule meus.⁊ ne ꝑticiꝑes ſitis delicto
rũ · Quarto vt ſemꝑ patriaʒ exẽplo
ſuo inquirere doceret· IT'd HMebxj.
Cõfitẽtes qiñ pe
ſupꝑ terrãMreterea pariter cõueniẽ/
titpe natus ẽ · Et h̊ colligit᷑ ex vnita/
te ꝗillo tꝑe contigeritꝭ Primo qͥdẽ
qꝛ illo tpe deſcribir oꝛbis:⁊ B ↄuenit
chꝛiſto · Dñ Grego · Quid eſt ꝙ na/
ſcituro dño mũdus deſcribit᷑ · niſi
apte mõſtrat᷑ ꝙ ille apparebatĩ car/
ne ꝗ electos ſuos aſcriberet ĩ cternita
te · Secũdo.in tꝑe illo cenſus ſolue/
bat ceſari . H etiam conuenit chꝛiſto ·
Chꝛiſtus eni venerat nos in ſtatũ li/
bertatis reducere dæ ſtatu ſeruitutis
Et iõ ſic moꝛtalitatẽ nr̃aʒ ſuſcepit vt
nos ad vitã red uceret· Ita vt Be/
Da dicit: Eo tꝑe dignatusẽ naſci qͥ

nos ꝓpfomniũ liberationẽ ipſe ſerui

tio ſubderet᷑ · Tertio· in illo tꝑe fuit
maxima pax · Oñ NHiero. dicit ſuꝑp
VYſa · Neteres renouamꝰ hiſtoꝛias ·
⁊inueniemus vſq;adxxviij·annum
cęſaris Tuguſti ĩ toto oꝛbe terrarũ
fuiſſe diſcoꝛdiã oꝛtam· oꝛto aũt dño
oña bella ceſſauerũt Cõueniebat enĩ
vt i illo tꝑe naſceret᷑ ꝗ eſt paxnr̃a fa
ciẽs vtraq; vnum·ad Eph. iij · Sic
enĩ erat a ꝓphetis ꝓnũciatũ· Ps.lxxj·
Vriet᷑ in diebꝰ eiꝰ inſticia ⁊ abũdã/
tia pacis · Itey Yſa. ij. Non leuabit
gẽs cõtra gentẽ gladii: Quarto il

lo tpe vnus pꝛinceps dnabat᷑i mi⸗
do quo tꝑe congruebat vt naſceret

q venerat ſuos cõgregare in vnũ vt
eſſet vnũ ouile ⁊ vnus paſtoꝛ· vt dꝛ

Job x· Quinto · in illo tẽpe regna/

bat alienigena quo tꝑe naſcivoluit
vt impleret᷑ ꝓphetia Jacob dicẽtis ·
Geñ xlix· Nõ auferet᷑ ſceptꝝò iuda
7 Dux ð femoꝛe eiꝰ donec veniat qui

mittendus eſt · ſc meſſias. Et tantüů

rini hoſpites ſut

,

Dictũ ſeʒ de iſta qſtione.¶ Rd rõnes
oppoſitũ· IRd pmã rñdet᷑negando
cõſcquẽtiã:⁊ ad auctoꝛitatẽ rndetur
ꝙ nõ ꝓbat ð natiuitate · ̊ loquit᷑ de

doctrina leg ⁊ pdicatiõis ꝗᷓ inde ha
buit oꝛtũ Nã ſic dictũ ẽã bethleẽ na
tus ẽ · ita hieruſalẽ elegit vt ĩ eã ſedẽ

regni conſtitueret ·⁊ tẽplũ dei ędifica

ret· ⁊ ſic hieruſalẽ eſſet ciuitas ſimł re
galis ⁊ ſacerdotał.Sacerdotiũ aũt
chꝛiſti ⁊ eiꝰ regnũ ſcipue conſũmatũ
Eĩ eiꝰ paſſione · ⁊ ideo cõuenient᷑ chꝛi
ſitus elegit bethleẽ natiuitati ⁊ hieru
ſalẽ paſſioni · Silit᷑ etiã ꝑ h̊ hominũ
gliaʒ cõfutauit qͥ gloꝛant᷑ de H̊ ꝙ ex
ciuitatibꝰ nobilibꝰ oꝛiginẽ Duciũt · in

qbꝰ 1 Rcipue volũt honoꝛari · Chꝛi /

ſtus aut ecõuerſo ĩ ciuitate ignobili

naſci voluit ⁊ in ciuitate pati nobili

obpꝛobꝛiũ ¶ Il»d ſecidã rñũdet negã
do cõſequẽtiã Etrõ ẽqꝛ chꝛiſtus fio
rere voluit vm tuoſaʒ conuſationẽ

nõ pſᷣm carnis oꝛiginẽ.⁊ ideo ĩ ciuita-

te nacareth educari voluit ⁊ nutriri.
ĩ bethleẽ aũt voluit q̃ſi pegre naſci·
Ad alias aũt rõnes de tꝑe ex his ꝗᷓ
Diximus clara patet reſponſio ·

Circa euangeli
um ſecũdũ qð ĩ auroꝛa legit ĩ ſecãda
miſſa ·. · In illo tpe · Paſtoꝛes loque
bant᷑ ad inuicẽ ⁊c · Lucę./ij · vbi ð pa
ſtoꝛibꝰ fit mẽtio · qbꝰ ꝑpangelũ facta
fuit annũciatio natiunauchꝛiſti pft
queri ea ꝗᷓ ſequunt. ¶ Primo VNtꝝ
cõuenient᷑ paſtoꝛibꝰpᷣ nifeſta
ta ẽ natiuitas chꝛiſti Se
cõferẽtia illa qᷓ Dꝛ Maria erat confe

rens quę audierat.fuerit conferentia

alicuius du bitationis ·

AUÄſtione q̃ quęrit· NPtꝝ cõ
enient paſtoꝛibꝰ pꝛimo
Dm%⁊anifeſia ta ẽnatiuitas chꝛiſti· ſic /
cedit Et videt᷑ ꝙ nõ · VPrimo ſic · De

buit pmo manifeſtari natiuitas chꝛi/

ſii illis qͥ ꝓgin qoꝛes chꝛiſto fuerũt · H

iuſti ppi

Scdo ˖ Dtrũ

l

nquiſſimi erãt chꝛiſto ꝑ fidẽ
maxime eiꝰ aduẽtũ deſiderabant.
Vñn di ð Symeone Lu · ij · erat
H iuſtꝰ ⁊ timoꝛatꝰ·exꝑectas redẽpti
onẽ iſrł· g pus de buiſſet manifeſtari
chꝛiſti natiuitas Symeoni qᷓ; paſto/

nbus ⁊ mag· ¶ Secũdo ſic· Dĩa ſa
cramenta veteris legis erãt Chꝛiſti

figura·ſᷣ ſacramta veten legj diſxẽſa
bantur ꝑ miſteriũ ſacerdotũ: chꝛi/
ſti natiuitas mag debuit maifeſtani

ſacerdotibꝰ ene qᷓᷓ paſtoꝛibus in
= eges ſüt ñᷣ alijs ho

honoꝛificate · & regibꝰ mag pᷣus chꝛi
ſti natiuitas erat manifeſtada·¶ In
oppoſitũ ẽ euãgeliũ hᷣſens · Et etiã qꝛ
ola a deo oꝛdinata ſut ſapient᷑: ⁊ c/

ueniẽtiſſime diſpoſita· ¶ Andeo di

cẽdũ ſub q̃ttuoꝛ cõcluſionibꝰ.¶ VPri

ma eſt· Meceſſe fuit vt chꝛiſti natini⸗/

tas aliqͥbꝰ maĩfeſtaret᷑· Iſta conclu/
ſio ꝓbat᷑ ex eo ꝙ chꝛiſti natiuitaſnul
li fuiſſet ꝓficua ſi oĩbꝰ fuiſſet occulta
ſᷣ opoꝛtebat chꝛiſti natiuitatẽ eẽ ꝓfi/

cuã ·alioqͥn fruſtra natꝰ fuiſſet · g vi/

det᷑ ꝙ aliqᷣbꝰ maĩifeſtari debuit chꝛi

———L

ſti natiuitas ¶ Secũda ẽ· ꝙ cõuenien

tiſſime electi ſũt qͥbꝰ chꝛiſti natiuitas
erat manifeſtãda Iſta cõcluſio pᷣmo
patet ex illo Joh· xiij · Ego ſcio quos
elegi · ꝗ añt fiũt hm dei ſapientiã con
uenient᷑ fit · ꝗ cõnenient ſũt electi qͥ‚
busẽ manifeſtata chꝛiſti natiuitas·
Secũdo ſic· Sabꝰ quę erat futura ꝑ
chꝛiſtũ ad omnẽ diuᷣſitatẽ hoĩuʒ ꝑti
nebat · qꝛ ſiẽ dꝛ Cobliij In chꝛiſto nõ
ẽ maſculꝰ ⁊ fęmina gentilis ⁊ iudeus
bᷣuꝰ ⁊ liber · ⁊ ſic ð alijs hmõi:Et vt h
in ipſa chꝛiſti natiuitate ſᷣfiguraret
oĩbꝰ cõditionibꝰ ẽ manifeſtatus: qꝛ
vt diẽ Rugꝰã bᷣmone ð ephia.Pa⸗
ſtoꝛes erãt iſraelite· Magi gentiles.
Iſti pꝛope · Ili lõge · Ntriq; tanqᷓ;
ad angularem lapidem cucurrerũt·
F nit etiam inter eos alia diuerſitas:
Nam magi qꝛ fuerunt ſapientes et
potentes Paſtoꝛes autem ſimplices

—

pumon
Rien
oſe⸗
erüt
Ten
nifie
ſum
05
ſtoꝛ
tas
ſie;
E
ni.

bopfß
nbant⸗
Cne
nmnic
Mlcöſ
vſe Bu
6 d l,
Mikekan
udsn
tisdn
N
Ndnsc
cnſe
wicin
Penk c⸗
Andeode
nne
Winunni
ſaconc/
tiutaſnul
tocculta
cephi/
uſetv
wuchei
4 Genien
inatuitns
enodn
Goſaog
ſpientien
gkſütcha;
ſinannins
autfumg
tatiwin
Zuchihi
Tsree
MöiEti
ſetens
dchinß
manl,
mig
umn
umi
ſvnces

2 viles. Maniteſtatus eſt etiã iuſto
Symeoni ⁊ Tnnę·⁊ peccatoꝛibꝰ ſcʒ
mag Manitfeſtat* etiã vir mulie

ribus · ſcʒ Anne vt p h̊ oſtẽderet᷑nul

lã conditionẽ hoiuʒ excludi a chꝛiſti

ſalute·Certia cõcluſio Int᷑ oẽs iſtos
cõuenient᷑ᷣmo maniteſtata ẽ chꝛiſti
natiuitas paſtoꝛibus· Iſta cõcluſio
oſtẽdit᷑ triplici rõne Nrimo qꝛ erant
ſimplices abſq; cautelis malitię oc/

cupati in officijs ſanctoꝝ patriarcha

rũ qͥ dicunt᷑ fuiſſe paſtores Geneb·
xl vij · Calibꝰ enĩ ſolẽt diuinę illumi
nationes ⁊ cõſolationes reuelari· et

nõ hoĩbusĩ ſapiẽtia huius mũdi.ꝗ

ſtulticia eſt apud deũ occupatis·vᷣm
ꝙ diẽ ſalugtoꝛ Matth·xj · Confite/
boꝛ tibi dñe pater cęli ⁊ terrę:qꝛ abi
cõdiſti q̊ a pꝛudẽtibꝰ ⁊ ſapietibus ⁊
reuelaſti ea ꝑnulis· Secũda rõqꝛ il
la manifeſtatio chꝛiſti natiuitatis fu
it quędã pᷣlibatio plenę mamifeſtati
onis ꝗ erat futura Et ſic ĩ ſecũda ma
nifeſtatione·pꝛimo annũciata ẽ gra
tia chꝛiſti · Pchꝛiſtũ ⁊ eiꝰ aplos iudę/

is 7 poſtea gẽtilibꝰ. ita ad chꝛiſtum ·

primo ꝑuenerunt paſtoꝛes qͥ erãt pᷣ/
mitię iudęoꝝtancq;pe exiſtentes· 7
poſtea venerũt magi a remotis q fu
erũt pᷣmitięgentiũ · vt dicit ug·
Tertia rõ eſt·qꝛ ꝑ hos paſtoꝛes ſig⸗
nificant᷑ doctoꝛes eccleſię qᷣbus chꝛi/
ſti myſteria reuelant᷑ ꝗ latebãt iudę⸗
os · Quarta cõcluſio Cõuenient᷑ pa
ſtoꝛibꝰ manifeſtata eſt chꝛiſti natiui
tas ꝑ angelos: Natet iſta concluſio
ſic Hheut · xxxij · Dei ꝑfecta ſunt oꝑa.
B talis manitfeſtatio fuit opus diui/
nũ· ꝑ cõueniẽtia ſigna fuit effecta ·
¶ Secudo ſic· Sic maĩfeſtatio ſyllo/
giſtica fit ꝑ ea ꝗ ſunt magis nota ei
cui ẽ aliq ð mamifeſtandũ·ita manife
ſtatio ꝗᷓ fit ꝑ ſigna deberet fieri ꝑ ea
ꝗᷓ ſunt familiaria illis quibꝰ manife/
ſtat· ⁊ q iudęi cõſueti ſũt diuina re/⸗
ſpõſa ꝑangelos acciꝑe · quos etiã
legẽ acceperũt·ſᷣm illud ⁊ccij vij · Ac

cepiſtis legẽ ĩ diſpoſitiõe angeloꝝ·
gentiles vo ⁊ maxime aſtrologi cõ/
lueti ſũt ſtellarũ curſus aſpicẽ· ideo

—

aſtoꝛibꝰ taucßlucdi gpud quos
equẽter factę ſũt apparitiões ange/
loꝝ reuelata e chꝛiſti natiuitas ꝑ an
gelos · Maglaũt aſſuetis ĩ cõſidera
tione celeſtin coꝛpum manifeſtata ẽ
ꝑ ſignn ſtellę.Eſt ⁊ alia rõ Gregoꝛij
romelia · Judęis tanq; rõne vtenti/

bus rõnale qialideſt· angelꝰ pdica

re debuit · Gẽtiles xo qꝗͥ vti rõne ne
ſciebãt ad cognoſcẽdũ deũ nõ ꝑ vo

cẽ ſ ꝑ ſigna ꝓducunt· ¶ Ad rõnes
in oꝑpoſitũ · Xd pmã rundetur iuxta
ſanctũ Thomã ꝙ rõ non ꝓcedit. Et
rõ eſt · qꝛ ſicut aplus dicit ad Ao.ix:
Iſrael lectãdo legem iuſtici legem

iuſticig nõ puenit ſ̊ gẽtiles qui non

quęrebãt iuſticiã iudęos cõuenient᷑ĩ
inſticia fidei huenerut Etĩ huiuſmo
Di figurã Symeon q expectabat cõ
ſolationem Iſrael vltimo chꝛiſtum
natũ cognouit.⁊ ſceſſerũt eũ magi ⁊
paſtoꝛes qͥ chꝛiſti natinitatẽ non ita
ſollicite expectabãt · ¶ Ed ſecũdã rñ
det᷑ negãdo cõſequẽtiã · Et rõ ẽ. qꝛ
vt diat Chryſo· TUngelꝰ maĩifeſtãs
chꝛiſti natiuitatẽ nõ init hieroſoly/
mã · non requiſiuit ſcribas ⁊ phariſe
oserãt enĩ coꝛrupti ⁊ innidia cru/
ciabãt · SR paſtoꝛes erãt ſinceri tanqᷓ;

conerſros piiarchafi moyli cole/

tes · Per hos en paſtoꝛes etiã ſigni
ficant᷑ doctores eccleſiequibꝰ chꝛſti
myſteria reuelantur. Et ex iſto patet

rñſio ad tertiã · Pꝛęlati eni ⁊ docto/
res eccleſię per paſtoꝛes deſignati re

gibus pꝛeferuntur·

Ad ſecundam

ſtionẽ qᷓ quęnit᷑· Otrũ cõferẽtia illa
q beata Maria dicit᷑ cõferẽs in coꝛ
de ſuo · fuerit cõferentia alicuiꝰ du/
bitationis aut quęſtionis in mente
ſuper illis quę andiebat. ¶ Keſpõge
tur ꝙ non · Sed erat delectabilis et

admirabilis cõtemplatio ⁊ pꝛuden/
tiſſima attẽtio quõ ꝓphetię implebã
tur in pnero nato · Cõferebat enĩ vt

ait HBeda ꝙ acta videbant᷑ confoꝛ/
mia his ꝗᷓ agẽda legerat· Nidebat
nãq; ſe de ſtire Dauid oꝛtã na ca
reth de ſpirituſancto cõcepiſſe · Le/
gerat ꝓphetiã Yſa · ij· Exiet virga
Te radice ieſſe ·⁊ flos de radice eius
aſcẽdet⁊ requieſcet ſuꝑ eũ ſpũs dñi
Legerat etiam ſcʒ Michee · v. Et tu

bethleẽ effrata neq̃ ꝙ; puula es ĩ mi

libꝰ Juda · Ex te en egrediet᷑ qui ſit
do minatoꝛĩ iſrł⁊ egreſſus eiꝰ ab in/
itio a diebꝰ eternitatis · Nidebat ſe
ĩ bethleem pepiſſe filiũ ⁊ vocaſſe no/
men er Yeſum . Legerat ĩ ꝓphetijs
VYla.vij · Ecce virgo cõcipiet ⁊ pari/
et filiũ ⁊ vocabit᷑ nomẽ eiꝰ emanuel.
Legerat Vſa · pᷣ. Bos couit poſſeſ⸗
ſoꝛẽ ſuñ ⁊ aſinꝰ pᷣſeꝑe dñiſui· Nide/
bat dñm ĩ pᷣſepe qͥ bos⁊ aſinus ſolet
nutriendꝰ aduenire · Meminerat ſi⸗
bi dictum ab angelo Luce · · Spũs
ſanctł ſupueniet in te · ⁊ virtꝰ altiſſi⸗
mi obũbꝛabit tibi:id eoq; qd naſcet᷑
exte ſanctũ vocabit᷑ filiꝰ dei · Lege⸗/
rat modũ natiuitatis eiꝰ nõ niſi reue
late angelo potuiſſe cognoſci dicẽte
VYlſa.liij · Generationẽ eiꝰ q enarra
bit · Legerat ſcʒ Michee. liij · Et tu
turris greg nebuloſa filia ſion ad te
niet · ⁊ veniet poteſtas pma regnũ
ſilię hieruſalẽ· Nudiebat angelicas
vtutes ꝗſũt ſiißn upne ciuitatis · ap/
paruiſſe paſtoꝛibus ĩ loco qͥ a cõuen

tu pecoꝝ antiquit turris gregis vo-
cabat· Tẽ vno miliari ad oꝛiẽtẽ a be

thleem · vbi etiã nũc tria paſtoꝝ illo

rũ monumẽta ĩ eccleſia mõſtrantur.

Nonerat tuc in carne veniſſe dñm
cui vna eterna ẽ cũ pr̃e maieſtas qui
regnum daret ecceſię filię ſcʒ celeſti
hieruſalẽ · Cõferebat g Mn⸗ Ba
fiẽda legerat cũ his ꝗᷓ iam facta cog

nouit · Nõ tñ h̊ oꝛe ꝓmens ſ̊ claauſo

buãs in coꝛde.h̊ aũt collatio nõ ſolũ

fuit beatiſſimę vgini valde delecta⸗

bilis · B etiaʒ toti eccleſię ſũme vtilis ·
qꝛ ſᷣm ꝙ dicit Hiero · ĩ ßmone de aſ
ſumptõe beate vꝓYginis · Nã poſt aſcẽ
ſionẽ filij renãſit ad tẽpus ĩ terris cũ
aplis vt eos pleniꝰ inſtrueret de ver
bo incarnato ð qͥ erat pleniꝰ edocta
ꝑ ſpiritũſanctũ ⁊ familiariꝰ viderat⁊
tractauerat de qbus aplos plenius
inſtruebat ð vᷣbo incarnato ꝓpr᷑ qð
melius expᷣmere poterat · Fm ꝙ dicit
NHiero ·˖ Qð melius nouimꝰ melius
ꝓferimus; Et tantum pꝛo nunc de
iſta concluſione ·

