qꝛ vnũ qð q; mag dicit᷑ ſᷣm ꝙ eſt in actu:qᷓ; ſᷣm
ꝙ eſt in potentia. = —Ü
Varto idẽ ꝓbat᷑ rõne durabilitatis.Nã

q quãto aliquid eſt ꝑmanẽtius tãto no⸗

bilius eſt in eodẽ genere vt ait Phs.iij.
Phiſico.ſed charitas magꝭ ꝑdurat qᷓ; fides vł
ſpes:ergo eſt nobilioꝛ illis. Fides em̃ in patria
ceſſabit ꝑ darã dei viſionẽ:qꝛ vt inquit Gꝛego.
in quada omelia paſcali. Que vident᷑ fidẽ non
habent ſed agnitionẽ. Spes eciã ceſſabit. Dicit
enim Paulus apłs ad Roma.viij. Spes aũt

que videt᷑ nõ eſt ſpes. Naʒ qð videt quis: quid

ſperat.De charitate aũt inquit Apłs.j.ad Coꝝ.
xiij.Charitas nunq; excidit:trãſſumptiue.in.c.
charitas nunq;. de peni.di.ij.ĩmo vt ait ſanctꝰ

Bonauen. in. iij.di.xxxj.ar.iij. Charitas noſtra
in celeſti patria dilatabit᷑ ⁊ ꝑſiciet᷑. Ergo eſt alis

virtutibo excellentioꝛ: quia in actu ꝑpetuo iſtiꝰ
virtutis ↄſiſtit tota felicitas noſtra.Ait em̃ ſan⸗
ctus Bonauen. in.ij.di. xxxviij.in qõnibo circa

litterã. Nihil alið eſt vita eterna:qᷓ; charitas cõ⸗
. e

Aꝓpter ↄſiderãs Auguſti.excellẽnã cha

ę iitatis inquit in lib.de verbᷣ dñi.Quicũ

G9Gq̃ᷣ; m regulã vere charitatis viuit: non

Porro N
ſumnait⸗
ſtm babe
challns
decſtite
rumdar
ctalanau
cti dt
Nrctüden
chantae
larrolanl
nnsſugut
Viruti
ſermonen
cerepoſin
detemnd
machanta
ſunt?cen
Gicaden
niaad fin
docnint
Vncton⸗
ideooin
banethe

buos quea

Pars

rceptna
hocckt
viman

fcenm
fluſe
ſatt
ſackin
bigſll
rhin⸗
deiqc
Dbich⸗
.
8 e
(bi
quend
bane⸗
vann
inct
dller

noſu
ſrin

W
Dauß zdn
lleo⸗ . R
t en
8 Nene. e
RKhe Nff e

Pheihaml.

. 1.⸗

õ
Komme mädgain

mpahriſunrg
rſoidet Nnin
ndic ceütienl
mmnkgadi

ſ 2.
MoAsli nömane

dei, S 6 ſg
4 daa mlcaſet
e Nuſ ſawe
1
72
A emalruns. ſtan
Edenni ſoenoen
ri. Waugb 6
udadien. d
mrundicür thel
is ed
gckinnan if⸗
.
. .1 4
edltns
. . 4
Ws o 7
nr ol,
õ
1 6 *
ℳe. Dak
0α ricd de
Romn ni ldn
5 4 W
„ . 7
riſungn, .
„ „ 1
S 66
5d

9 0 . 4
nconihen

Genti alii

erubnn

nin

Foliũ

bhomo vel angelus:ſʒ deꝰ cenſendus eſt.Et rur⸗
ſum ait.Attẽde quãata eſt charitas q ſi deſit fru⸗
ſtra habent᷑ cetera:ſi adſit habent᷑ oia. Ubi enis
charitas adeſt qͥd eſt qð deeſſe poſſit. Ubi vo
deeſt qͥd eſt qð poſſit ꝓdeſſe.⁊ in.xv.de trini.ite⸗
rum dicit. Charitas eſt donũ dei quo nulluʒ eſt
excellentius.⁊ in lib.lxxxiij.queſtionũ.q.xxxvij.

etiã dicit.Charitas in oib dei donis ita excellit
vt etiã deus dicta ſit. Bern. quoq; in ſermõe de
charitate inqᷣt. Sicut auꝝ ſuꝑat omnia metal⸗/

la:⁊ oleũ ſuꝑeminet omnib liquoꝛib: ſicchari

tas ſuꝑat oia bona mundi:omnẽ artẽ: omnẽq;
virtutẽ.Et Hugo de ſancto victoꝛe in quoedam
ſermone ait. Neſcio quid maiꝰ in laude tua di⸗

cere poſſim:qᷓ; ꝙ deũ de celo traheres ⁊ hominẽ
de terra ad celũ eleuares.O virtus excellentiſſi⸗
ma charitatj. LZu es illa ꝓpter quã omnia facta

ſunt ⁊ creata:dicẽte Augu. in li.de verbis dñi.
Dicut deus oiĩa q fecit ex charitate fecit: ſic om⸗
nia ad finẽ charitatis reduci voluit.Et in li.de

doctrina xpᷣiana iteꝝ ait. Sola charitas eſt que
vincit oia ⁊ que vbicũq; fuerit trahit ad ſe oĩa:⁊
ideo oĩm virtutũ eſt regina ⁊ eas excedit ſicut ꝓ

bant theologi in.iij.di.xxvij.multis alijs roni⸗

bus quas bꝛeuitatis cauſa omitto.

Pars ſcða de charitat vtilitet. B
Vantũ vcilis ſit charitas nõ põt hu⸗
4 manis declarari ſᷣmõoib.ſũt em̃ qua

ſi inũerabiles eius vtiluates:quaꝛuʒ
bma ðꝛ rceptõis. Hũñs em̃ charitatẽ ẽ
receptaculũ totiꝰcrinitat ⁊ in eo habitat deꝰ. Et
hoc eſt qdð diat᷑.. Johã.iiij.Deus charitas eſt ⁊
qui manet in charitate in deo manet ⁊ deꝰ in eo.
Trãſſumptiuein.c.abijt.xj.q.iij.? Johã.xiiij.di
cit dñs.Qui diligit me diliget᷑ a pꝛe meo:⁊ ego

diligã eũ:⁊ ad eũ veniemꝰ⁊ mãſionẽ apud eum

faciemus.Statim ̊ cũ charitas in nos veit ſpi
rituſſctũs ſacrariũ ſuũ nos efficit atq; ĩ nos de/⸗
ſcẽdit. Juxta illud ad Ro.v. Charitas dei diffu
ſa eſt in coꝛdib vꝛis ꝑ ſctm̃ſpiritũ qͥ datꝰeſt vo/
bis. Nlls &̊ ditioꝛ:nlłs potentioꝛ:niłs głioſioꝛ
reꝑiri põt illo qͥ charitatẽ ꝑfectã habʒ:cũ habeat

Ubi charicas ⁊ amoꝛ deꝰ ibi eſt.
Ecũda vtilitas ðꝛ purgatõis.ſ.pctõꝝ:ð
s qua ſcptũ eſt.j. Petri.iiij. Chanitas ope

deũ q eſt om̃e bonũ.Exo.xxxiij.vñ canit eccłia.

irt multitudinẽ pctõꝝ.Etidẽ habet᷑ Ja⸗/
cobi vlti.⁊.xxiij.q.iiij. c.ipᷣa pietas. ⁊.ij.q.vlti.c.
quẽadmodum.⁊ de pe.di.iij.c.in tãtũ.⁊ extra de

bap.c.maioꝛes. Pꝛouerbio.quocq;.x.dicit᷑. ¶ni

uerſa delicta oꝑit charitas. Jõ de Magdalena

inqᷣt dñs Luc̃.vij. Remittunt᷑ ei pcã młta:qm̃
dilexit multu. s
Ercia vtilitas ðꝛ cumulatiõis.ſ.merito⸗

t riũ.vñ de ipa põt dici illð Pꝛouerb. vlti.
Mlte filie ↄgregauer̃t ſibi diuitias: tu

vᷣo ſuꝑgreſſa es vniuerias. Eapꝛopt᷑ Iſaac de

ſyria in ſuis ſᷣmonibo diat. Maioꝛis ẽſt meriti

XXVIII

apð deũ ſolꝰ affectꝰ cũ amoꝛe:qᷓ; totꝰmũdi cẽſus
ſine charitate.? Aug.in ſᷣmõe qͥdaʒ de charitate
inqᷣt. Nõ nũeroſitas oꝑm:nõ diuturnitas tꝑm:
ſʒ maioꝛ charitas maiꝰ auget meritũ.Ex qͥb cõ
cludit᷑ ꝙ mag meret᷑ ille qͥ eſt in charitate audi
endo vnã miſſã:qᷓ; ille q eſt in pctõ moꝛtali au⸗
diẽdo decẽ milia miſſaꝝ:plꝰmeret᷑ ieiunãs vna
die in charitate q; ieiunas mille annis ſine cha/
ritate.O pᷣcioſa charitas tu es illa qᷓ nos ad bo
na opa accẽdis:⁊ inũerabilib pꝛemijs głioſos
reddis:dicẽte Gꝛeg.in qᷓdã omelia.Charitas ſi
ſemel mẽtẽ ceꝑit ad inũerabilia oꝑa extẽdit. E
UEIntẽã deniq; tãq; ardẽtẽ poſſet hõ habe/
t recharitatẽ:ꝙ plꝰmeret᷑ in vna die:qᷓ; ali
us tepidꝰ in cẽtũ ãnis.Vñ inqͥt Hiero.
in q̊dã ſermõe de charitate.Noli fidẽ pẽſare tem
poꝛibo neq; iccirco melioꝛẽte putes ꝙ pꝛiꝰ ĩ xpᷣi
ſeruitio ceꝑis militare.Charitas em̃ eſt ᷣm quã
opus menſurat᷑ ⁊ attendit᷑.
Uarta vtilitas ðꝛ ipetratõis ſ.gr̃aꝝ a ðo
q ¶UV Ut em̃ dicũt doctoꝛes:vna aia exiſtẽs ĩ
charitate oꝛãs deũ ꝓ aliq̃ gr̃a:citiꝰ obti⸗
nebit illã q;; vigiti milia hoim ſine charitate. I06
Aug.i regla ſua inqͥt. Plꝰ valet apð deũ oꝛatio
vniꝰiuſti:qᷓ; decẽ mille ↄtẽptoꝛis. Et ꝙ exiſtẽs ĩ
charitate faciłr ipetret gram a deo ꝓbat᷑ funda⸗
mẽto qð ponit Phi.vuij. Ethi.⁊ auctoꝛ in li. de
cauſis di.Quãto mag aliqͥd appꝛopinq̃t pme
cauſe tato plꝰaccipit de vᷣtute eiꝰ. Exẽplũ ptʒ de
igne:cui mag apopinq̃ns mag accipit de eiꝰ
caloꝛe.Siłr quato qͥs maglappꝛopinq̃t pape ꝑ
gramvl ſanguinẽ:tato mag ab eo ipetrabit qð
requirit.Qũ ꝗ̊ exiſtẽs in charitate ſit vnitꝰ deo vt
patuit ſupᷣ:ſequit᷑ ꝙ quãcũq; volet graʒ aĩe ſue
vtilẽ ab illo faciliter impetrabit. Uñn dicunt do/
ccoꝛes in.iiij.di.xv.ꝙ ille qui in charitate aliqᷣd
a deo petit ſemꝑ accipit vel illud:vel qð melius
7 ſalubꝛius eſt aĩe ſue. HZ B
Uinta vtilitas ðꝛ decoꝛatiõis:de qua in
q quit Bern. in ſermõe de charitate. Sic
pulchꝛa veſtis coꝛpꝰmirabiliter decoꝛat
⁊ lapis pᷣcioſus anulũ venuſtat:ſic charitas in
aia poſita reddit eã mirabilẽ in pulchꝛitudine
⁊ ſanctitate. ðUYUMUW
Exta vtilitas ðꝛ foꝛtificatiõis.ſcʒ ad pu⸗
8 gnandũ:vñ ad Ro.viij.dicit Paulus.
Quiſ nos ſeꝑabit a charitate xpi.⁊ Cañ.
viij. dici. Aque multe nõ potuerunt extinguere

charitatẽ:nec flumina obꝛuẽet illã. Et rõ eſt ila

que ibidem ponit᷑.i.Foꝛtis eſt vt moꝛs dilectio.
Homo igit᷑ ꝑ charitatẽ ꝑfectã dicit᷑ fieri quodã
modo impeccabilis peccato moꝛtali.ð pe.di.ij.
§.ex pꝛemiſſis. ðMẽðͤ
Eptia ðꝛ aſꝑnatiõis.ſ.mundialiũ volu⸗
8 ptatũ.j. Johã.ij.Si qͥ ſ diligit mũdũ nõ
eſt charitas ði i illo.vn Gꝛego.in qᷓdam
omelia inqᷣt. Sic̃ moꝛs coꝛpꝰ interimit: ſic cha⸗
ritas vite eerne ab amoꝛe tꝑalium mentẽ auer,/

Bermo

tit. Nam mentẽ quã ꝑfecta charitas abſoꝛbueę/⸗
rit:ad terrena foꝛtis deſideria inſenſibilem re
Ctaua ðꝛ ↄſolatiõis:de qua dicitur ps.

o cxxxij.Ecce qᷓ; bonũ ⁊ qᷓ; iocũdũ:habita⸗⸗D

reæ fratres in vnũ. Nona dicit᷑ colerati⸗
onis.ſ.ois laboꝛ ꝓ deo.j.ad Coꝝ.xiij.Charitas
patiẽs eſt: benignaeet. X
Ecia ðꝛ cuſtoditõis.ſ.mũdicie.ad Eph̊ᷣ.
d j. Elegit nos deꝰ an mũdi ↄſtitutionem
vt eſſemꝰ mundi ⁊ imaculati in ↄſpectu
eiꝰ in charitate. Undecia ðꝛ fugatõis.i.timoꝛꝭ
ſeruilis.j. Johã.iiij. Limoꝛ nõ eſt in charitate ſʒ
ꝑfecta charitas foꝛas mittit timoꝛẽ.Tranſſũpti
ue in.c.qͥs nos.xxiij.q.iijj. Duodecima dicit᷑
copulatiõis.ſ.aioꝝ.Amoꝛ em eſt vis vnitiua co
pulãs amantẽ cũ amato.vt indqt Diony.iiij.c. de
diuinis noibo. Jõ dicit Apls ad Co lo.iij.u⸗
per oĩa aũt charitatẽ hñtes:q eſt vinculũ aioꝛũ.
Eapꝛopter Augu.diffiniẽs charitatẽ in lj. de ſpi
ritu ⁊ aia dic̃. Charitas ẽ viculũ copulãs ama⸗
tem cũ amato. Hugo vo de ſancto victoꝛe inqͥt
Scio aia mea ꝙ quicqͥd dilig in eius ſiłitudi⸗
nẽ trãſfoꝛmaris.⁊ Augu.dicit.Unuſqͥſq; talis
eſt qualis eſt dileccio ſua. Si deũ diligis deus
æs. Si terrã diligis terra es.De Areſto. etiã legi

tur ꝙ interrogatꝰ quid eſſet arnlcus deſpoͤgie ſn

eſt quaſi eadẽ aia cũ amato. T
Erciadecia ðꝛ executiõis.ſ.diuinoꝝ mã⸗
t datoꝝ.j. Johã.iiij. Hec eſt charitas dei
vt madata eiꝰ cuſtodiatꝭ. Quartadeci
ma ðꝛ directiõis.ſ.coꝛdiũ.vñ.ij.ad Theſ.vlci.di
cit Paulꝰ.Dñs aũt dirigat coꝛda ⁊ coꝛꝑa nr̃aĩ
charitate. Quintadecia ðꝛ ꝑductiõis.ſ.advitã
eternã. Jõ ðꝛ ad Ephe.iij. In charite radicati et
fũdati vt poſſiꝭ cõpꝛehẽdere.ſ.vitã eternã cum
omnibe ſctis.Bern.quoq; in ſermone de charl⸗
tate ait. Sic̃ nõ hñti charitatẽ claudit᷑ ianua re⸗
gni celeſt ſic hñti charitatẽ apitur ianua padiſi.
Diẽ q̊ʒ btũs Aug.in li.devᷣbis dñi.Et declarat
Tho.ij.ij.q.ij.art.ix. oẽs actꝰ qͥ eliciunt᷑ a cha⸗
ritate ſũt meritoꝛij de ↄdigno vite et᷑ne.vnð ſuꝑ
illa vba Pauli ad Roma.viij. Oiligentib deũ
oĩa cooꝑant᷑ in bonũ:glo.inqͥt.ſ.vite et᷑ne. Hie⸗
rony.q̊ʒ in teſtamẽto dic.Qui manet in charita
te iã in celo cepit habitare.⁊ Aug.in li.ð moꝛib⸗
eccłie.c.xxviij.inqͥt. Nihil tã duꝝ tãq; ferreũ eſt:
qð nõ amoꝛis igne vincat᷑ qͥ ſe aia eleuat in deũ
⁊ a carnis gᷓuedine liba volitat pẽnis pulcherri
mis atq; integris qͥb ad dei amplexũ amoꝛ ca⸗
ſtus inicit᷑. Jõ Bern. in mõe ð charitate ait.Di
latemur in affectu charitat vt exalte nur in glia
celſitudis:qꝛ ad illã nemo ꝑuenit niſi qͥ hic dile/

ccionẽ dei ⁊ ꝓximi deuota mẽte tenuerit. N

Roſper etiã in li.ðᷣ vita ↄtẽplatiua:⁊ po

nit᷑ de pe.di.ij. cccharitas.in laudẽ huiuſ

Syltutis inqͥt. Charitas eſt recta volũtas
ab oĩb terrenis ac pñtibo ꝓꝛſus auerſa:iuncta

v

vo deo inſepabilr ? vnita igne qdã ſpũſſanctia

quo eſt⁊ ad quẽ refert᷑ incẽſa:inq namẽti oĩs ex⸗

tranea: coꝛruptõis neſcia:nulli vico mutabili/
tatis obnoxia:ſuꝑ oia q̃ carnałr diligunt᷑ excel⸗

ſa:affectionũ oĩm potẽtiſſima:diuine ↄtẽplatio

nis auida:in oibo ſemꝑ inuicta:ſũma actionuʒ
bonan:ſaluſ moꝝ:finis celeſtiũ pᷣceptoꝝ:moꝛs
criminũ:vita virtutũ:virtꝰpugnãtiũ:palma vi
ctoꝝ arma ſctãꝝ mentiũ cauſa meritoꝝ:pᷣmiuʒ
pfectoꝝ:ſine q̃ niłs deo placuit:cũ q̃ nec potuit
aliqͥs peccare nec poterit.fructuoſa in penitẽtib⸗
leta in ꝓficientibꝰ.głioſa in ꝑſeuerãtibo:victoꝛio
ſa in martyrib. opoſa in oibo fideliba:ex q̃ quie/
quid ẽ oꝑis viuit.hec ille. Charitas g̊ eſt vᷣtus a

qua oia bona ꝓcedũt.j.ad Thi.j.⁊ extra de reg.

iur. c.licz.in fi. Jõ Hiero.in tracatu fidei dicit.

Eſt ̊ dilectio vinculũ aĩioꝝ caſta ⁊ ſincera ſine
emulatiõe charitas:ↄſũmatio oĩm mandatoꝝ:

bꝛeuis cauꝰoĩm pᷣceptoꝝ:quã qͥs cuʒ habuerie
oĩa hʒ ⁊ ſine hac remanet imꝑfectus. O ſctã at⸗

q; vtiliſſima:charitas tu es iũlla q̃ nos ad regni
celeſtꝭ altitudinẽ trabiſ:dicẽte dño Oſee.xj.Lra
hã vos in vinculis charitad.Tu es illa qꝗ dei ſe
creta nos intelligere fad ⁊ cõpꝛehẽdere q̃ ſit lon⸗

gitudo altitudo ſublimitas ⁊ pfundũ.vt ðꝛ ad

Ephᷣ.iij. Lu es illa q̃ nob viã pnie ſuaue facis.

Ait em̃ Aug.in li.ↄfeſſio. Qui amat nõ laboꝛat.

Oiĩs em̃ laboꝛ nõ amãtib gquis eſt.Solꝰamoꝛ

eſt qui nomẽ difficultatis ignoꝛat.Et iterũ inqͥt

O iugũ ſancti amoꝛis qᷓ; felicit᷑oneras:qᷓ; dul⸗

citer illaq̃as:qᷓ; ſuauiter ſtringis:qᷓ;vtiliter vris
q; ubtiliter vulneras ⁊ qᷓ; ſalubꝛiter ſanas.Et
in li.de ꝑfectiõe idẽ ait. Amoꝛ nõ ſentit amaritu
dinẽ ſed dulcedinẽ:qꝛ ſoꝛoꝛ amoꝛis eſt dulcedo

Et.j. Johã.v.dici Mãdata dei grauia nõ ſunt
vbi gloſa ait.ſ. amati.
dars tercia huius ſermonis de charitat ne⸗
RURBo declaratiõe tercie ꝑtis Sciendũ ẽ
ꝙ charitatẽ eſſe ſaluti nr̃e neceſſariã p
bari põt tripłr. Pꝛimo ̊ ꝓbat᷑ via au
cctoꝛitatis ꝓphetice:euangelice:aplłice:
canonice:autentice:phiſice: ⁊ politice. Auctoꝛi⸗

tates ꝓphetice ſunt quaſi innumerabiles. Scri

ptum eſt em Exo.x.Facio miſericoꝛdiã inqͥt do/
minus his qͥ diligũt me.⁊ Deute.x.Et nũc iſra⸗
el qͥd dñs deus tuus petit a te niſivt diligas eũ
⁊ ambules in vijs eius.Et.xxx.eiuſdem li.Dili⸗
gas dñm deũ tuũ in toto coꝛde tuo⁊ in tota aia
tua vt poſſis viuere.
Uctoꝛitate etiam euangelica oſtenditur
a neceſſitas charitatis.Ait em̃ dñs Mar.
rij. ⁊ Mattb. xxij. ⁊ Luce.x. Diliges do⸗
minũ deum tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊ ex tota ani⸗
ma tua ⁊ ex tota mentetua.Et idẽ habet᷑ Deute.
vj. Que verba exponit Chꝛyf.ſuꝑ Mattheüũ ſic
Ex toto coꝛde diligas deum:id eſt fac vt coꝛ tu⸗
um ad nullius rei amoꝛem magis ſit indinatuũ

5Fn

hüſſnn
hend
Nmuri,
Cuniart
elann
on
Nonmos
hamar
wrh
Inchont
1pchkinh
wepan⸗
erigue⸗
eſt ins
madeng,
ficei die
mnan ſne
nndu:
g babuent
Oſcie
sadngi
agT
lluq daſe
wſtlon/
iro
aue ſaas.
laboꝛar,
olbamo:
tieüince
18:h dul,
nlerwns
ſanas
amana
ndolcedo
fanöſene

ontan e
9
mdi
aſſanip
tan
nuplir
Zuavri⸗
o Ga
nncedo⸗
nücitn/
ligns e
nldi/
torati⸗

tendlnr
igd
oe
mi
on
i

„

Foliũ

qᷓ; dei. tota anima id eſt vt certiſſimũ animũ ha

beas in veritate ⁊ firmiſſimũ in fide.tota mẽte.
id eſt vt oẽs ſenſus tui vacẽt circa dei volunta/⸗
cẽ.ſ.ĩcellecꝰ:co gitatio:ſapiẽtia ⁊ memoꝛia. Uel

ſictoto coꝛde vt oẽs cogitatiões in deũ dirigas

tota aia vt oẽs affectõnes in deũ reroꝛqas.tota
mẽte vt oẽs bonas oꝑationes ꝓpter deũ facias

iuxta illud.j.ad Coꝝ.x.O ia in glłiam dei facite.
Et hec etiã eſt expoſitio Chꝛyſ.vbi.S. Hugo vo
de ſctõ victoꝛe ſic exponit.Ex toto coꝛde id eſt de
uotiõe q̊ ad vᷣgines:tota aia id eſt diſcretione q̊

ad ↄfeſſoꝛes:tota mẽte id eſt ꝑſeuerãtia quo ad
martyres.Gꝛego.vᷣo dicit.Loto coꝛde:tota aia
⁊ tota mẽte.id eſt ſuꝑ oĩa.Et eſt ↄculcatio vboꝝ
qᷓ ſignificat excellentiã amoꝛis. Nicolaus de ly/
ra ſuꝑ Deute.vj.ſic exponit.Ex toto coꝛde id eſt
ex toto motu volũtatis q̃ hic deſignat᷑ noĩe coꝛ⸗
dis:qꝛ ſic̃ coꝛ mouet alia mẽbꝛa:ſic volũtas ali
as animi potentias ad acꝰ ſuos.Ex tota aĩa id
eſt ex toto itellectu ⁊ appetitu ſenſitiuo:vt ex mo

tu dilectiõis intellectꝰſit deo ſubditꝰmaxime in

his q̃ ꝑtinẽt ad fidẽ:⁊ appetitus ſenſitiuꝰ ſit ſᷣm

oꝛdinẽ dilecciõis regulatꝰ. Ex tota foꝛtitudine

ꝑ quã deſignat᷑ vis exterioꝛ executiua.Qð fit cũ

volũtatis diuie ꝓmpte ⁊ expedite. Sctũs autẽ

Bern. ſic exponit in lib.de diligendo deũ. Toto
coꝛde id eſt ſapiẽter ⁊ pꝛudẽter.ſ.vt nõ diligamꝰ2

gliquid ſupꝛa deũ vel ſicut deũ:ſed omnia infra
deũ. Tota anima: id eſt dulciter qꝛ quilibet dʒ
deũ diligere cũ dulcedine.Oulcedo auũt conſtat
in benedicendo:regratiãdo ⁊ accepta beneficia
recognoſcendo:⁊ ſepe recogitando.tota mẽte id
eſt foꝛtiter nõ deficiendo ab eius amoꝛe vel ab
eius ſeruitio ꝓpter timoꝛẽ aut verecũdiã vł aſpe

.

ritatẽ laboꝛis aut ĩminentiã periculi.iuxca illð

Martiał lb.vndiq; ſuſcepto.c.vj. Neſcit amoꝛ
vehemẽs ad queq; pericula rumpi. vt em̃ dici᷑
in.c.hec eſt charitcas.de pe.di.ij.? ſunt vba Pꝛo
ſperi in li.de vita cõtemplatiua. Si charitatem
deo exhibeamꝰ omnia que difficilia ſunt huma
ne fragilitati vel aſpera ettam cũ dilectiõe perfi⸗
cimus. H OQO
AUguſtinꝰ vo ĩ.j.de vita xpᷣiauna exponit
a Toto corde.id eſt intellectu ſine erroꝛe.
Debemꝰ ̊ captiuare intellectuʒ nr̃m ad
obſequiũ xpᷣi ⁊ cotũ ſtudiũ nr̃m bᷣmarie xpᷣo da
re:⁊ adviſionẽ dei toto ðſiderio anhelare.iuxta

illud.ij.ad Coꝝ.x. In captiuitatẽ redigẽtes om

nẽ intellectũ in obſequiũ xpᷣi.Scðo exponit Au

guſti.tota aia.id eſt ſine ↄtradictione qꝛ nunq;

ꝓpter aliqð cõmodũ vel incõmodũ amoꝛ dei eſt
dimittẽdus:ſed eſt ſeruãdꝰtã in aduerſitate qᷓ; ĩ
pꝛoſperitate. Juxta illud Jacobi beneuẽtani.c.
xxxiiij.ſui libꝛi.Mutari neſcit imoderatꝰamoꝛ.

Tota autẽ mente debet diligi. id eſt ſine obliui⸗
one: quia amoꝛ del de alio q; de deo diu cogita
re non ſinit.vnde Bern,ſuper Aqutica dicit.

XXIX

ſinis. Richar. vo de media villa ĩ ſuo qdlibeto.
q.xxxij.dicit ꝙ deꝰpoſuit in h̊ pᷣcepto:toto coꝛde

tota aia ⁊ tota mẽte:rone mollificatiois coꝛdis

noſtri duri.Quia vt dic Chꝛyſ. Sicut lauus

vyno ictu ⁊ vna ꝑcuſſiõe nõ figit᷑ in materia du⸗
ra: ſic ĩ coꝛde humano indurato ⁊ obſtinato nõ
infigit bonũ ⁊ vcile pᷣceptum vna tm̃ iuſſione.
Quapꝛopt᷑ vides deus coꝛ humanũ vt adamã
tem:poſuit hec verba replicatoꝛia vt coꝛ noſtrũ
mollificaret ad eius amoe. KR

La.iendũ eſt aut ꝙ Luc.x.addit᷑. Et excom
8 imbus virib tuis. Et ſic ponunt᷑ ibi qᷓt⸗
tuoꝛ modi diligendi deũ: q́;uis Deute.
vj.nõ poſuerit deꝰ niſi tres.Et dicit Hugo car /

dinalis ſuꝑ Lucã:q; Lucas attendit quattuoꝛ

rationes ꝓpter quas diligendus eſt deus:⁊ pꝛo
pter quãlibet ſuꝑ omnia. Pꝛima quia eſt crea⸗
toꝛ ad eſſe.Secũda quia coſeruatoꝛ in eſſe. Cer
cia quis eſt redemptoꝛ ⁊ reparatoꝛ in bene eſſe.
Quarta quia eſt gloꝛificatoꝛ i optimo eſſe.el
quattuoꝛ ad tria reducunt᷑ vt iſtud memb:ũ ex
omnib virib referatur ad quodlibet alioꝝ tri

ioexe 25 fit c um quaſi modus: vt ſit ſenſus. Diliges domi⸗/
ex diuĩa dilectiõe act?nr̃ exterioꝛ exequi imꝑiũ

nũ deũ tuũ ex toto coꝛdetuo:⁊ tota anima tua:

⁊ ex tota mẽte tua:⁊ ex omnib viribo tuis.id eſt

ex omnibo virib totius coꝛdis totiꝰanime ⁊ to

tius mentis. Alexan. autẽ de ales.⁊ Jacobo de
alexãdria ſuꝑ.iij.ſen.di.xxvij.exponũt hec verbꝛ
triplicit᷑. Pꝛimo mõ ſic ſᷣm Gꝛego.niſenũ.To⸗
to coꝛde id eſt ꝑ totam virtutẽ vegetatiuaʒ: que
Aꝓpꝛie viget in coꝛde.Tota aĩa id eſt ꝑ totã virtu
tem ſenſiciuã:que viget in anima. Unde aiatuʒ

ab ĩaiaco ꝓpꝛie dignoſcit᷑ ſenſu. Lota mente iid

eſt ꝑ totã virtutẽ rationalẽ ⁊ intellectiuã: que vi
get in inẽte. Ita vt quicqͥd viuimꝰ quicqͥd ſenti
mus:quicqͥd intelligimꝰtotũ ad dei amoꝛẽ oꝛt
dinemus ⁊ referamus. Uerũ qꝛ oẽs iſte virtu/

tes ſimul collecte debẽt virilicer ad deũ oꝛdina⸗

ri.ideo adiungit᷑. Et ex omnib viribo tnuis. Un

Theophilꝰ ait. Per hoc intelligẽdũ eſt opoꝛ⸗
tet nos omnẽ virtutẽ anime amoꝛi diuino ſubzę-
ijcere virilicer ⁊ nõ remiſſe.Debemus ergo deuz
amare toto affectu coꝛdis aie ⁊ mẽtis ita vt om
nia q̃ ſunt in coꝛde hois dentur ipſi deo.Exem⸗

plo Dauid qui dicit in ps. In coꝛde meo exqui

ſiui te:ne repellas me a mãdad tuis. Dicit autẽ
Baſiliꝰ.Qð ðꝛ tota mente tua in cetera nõ reci⸗

pit ſectionẽ. Nã quatãcũq; dilectionẽ in infinis
expẽderis hoc tibi neceſſario a toto deficiet. Si/

cut em̃ in vaſe aliq̊ pleno liquoꝛe inquãtũ ema⸗

nat foꝛas:tantũ neeeſſe eſt plenitudini deroga/
ri.Sic ⁊ in aĩa inqᷓntũ emanaueric ab ipᷣiꝰ dile /
ccione ad illicita intãtũ minui neceſſariũ c amo

rem ad deũ. MNihil aũt gratiꝰ dari poteſt deo ab
homine.ã ⁊ diabolus hoc habere querit.Iñn
legit᷑ ꝙ quidã interrogauit demonẽ quid habe
re magis ðſideraret ab homiuibo.ui diabolꝰ

=

rñ dit. Uellẽ qꝙ mihi darẽt lunã vacuã ⁊ ſolẽ cũ
manica rote. Et coiuratꝰ vt exponeret qͥd dice⸗
bat ait. Luna vacua eſt ſicutvnũ C. ſol eſt ſicut

vnũ O. manica rote ẽ ſicut ꝛ2. Uellẽ em̃ coꝛ hois.

Uññ dicit xpo illud Geñ.xiiij.qð dixit rex ſo do⸗
moꝝ ad abꝛaba. Da mihi aias:cetera tollc tibi
O igit᷑ xpᷣiane noli dare coꝛ tuũ dyabolo ſʒ crea
toꝛi tuo qͥᷣ illð a te petit. Uñ merrice ðꝛ.Dimidi
um ſpere ſperã cũ pncipe rome. Poſtulat a no
bis totius cõditoꝛ oꝛbis.Et alibi etiã ðꝛ.Tolle
caput cerui caput ouis viſcera cerui. Offer iſta
dco:inde beatꝰeris. Inqͥt em̃ Pꝛouer.xxiij.Fi⸗
li pᷣbe mihi coꝛ tuũ.Cui obtemꝑabat Dauid di
cẽs in PsS.Coꝛ meũ ⁊ caro mea exultauerũt in
deum vuuum. S
Ecuũdo mõ exponit᷑ a pdicis doctoꝛib
3 vtr ꝑ totuʒ coꝛ penes qðo reſidet appetitꝰ
rei deſiderabilis itelligat᷑ ſic debere nos
amare deũ:vt in coꝛde nr̃o nõ remaneat amoꝛ
auaritie ad res tpales. Per totã aiaʒ apud qᷓm
reſidet ↄcupiſcibilis vtꝰad ðlectabilia ſtelligat᷑
dei amoꝛ ſic debere occupare aiaʒ:vt nuili pᷣue
cogitatiõi relinquat᷑ locꝰ. Per totã mentẽapð
quã reſidet q̃dã eleuatio hois ſupꝛa ſe itelligat᷑
amoꝛ dei ſic debere deſiderari ab hoĩevt in ipᷣo
ſolo totałr gloꝛiet᷑. Unde ſcctũs maximꝰinquit.
Cũ hac itentiõe trinã ad deũ dilectionẽ lex ꝑtra
ctat:vt auellat nos a trina mudi hitudine qua
reſpicit᷑ ad poſſeſſiões ad głiam ⁊ ad volupta⸗
tes.hec ille.UVt ſic ꝑ totuʒ coꝛ excludat᷑ auaritia
amãdo deũ ſuꝑ oes res tꝑales. Per totã aiam
excludat᷑ ↄcupiſcentia carnis amando deũ ſuꝑ
oẽs creaturas. Per totã mẽteʒ exdudat᷑ ſuꝑbia
⁊vana głia:amado deũ ſuꝑ oẽs honoꝛes. Iſta
em̃ ſunt tria pctã qͥbo plenꝰeſt mũdꝰ. Unde.j.
Joh.ij. ðꝛ. Omne qð eſt in mũdo aut eſt cõcu⸗
piſcentia carnis:aut cõcupiſcentia oculoꝛũ aut
ſuperbia vite. T
t e.i.itellectu quẽ debemꝰtotałr ſubiu⸗
gare ad credendũ oĩa q̃ dicunt᷑ in ſacra
ſcriptura ð deo: ⁊ ad iueſtigandũ diuinũ bene
placitũ.Ex tota aia ideſt volũtate qua debemꝰ
velle oĩia que vult deꝰ:⁊ cõtẽtari de oibo q̃ deus
faeit.Ex tota mente.i.mẽoꝛia qua debemꝰremi
niſci oĩm operum dñi.iuxta illud Trenoꝝ.iiij.
Memoꝛia memoꝛ ero ⁊ tabeſcet ĩ me aia mea.
Subgdit᷑ aũt ex oib viribo tuis ad expꝛimẽduʒ
vniuerſalẽ conatũ quo debemꝰiteriꝰ⁊ exteriꝰin
deũ ferri ꝑ amoꝛẽ.Ad quẽ etiã nos teneri ꝓbat᷑
auctoꝛitate apłica.j.ad Coꝛ.xiij.vbi inqt Pau
lus Si linguis hoim loquar ⁊ angeloꝝ chari
tatẽ aũt nõ habeã factꝰſum velut es ſonãs aut
cimbalũ tinniens.Et ſi habuero ꝓphetiã:⁊ no⸗
uerim myſteria oia:⁊ oẽm ſcientiã.Et ſi habue
ro oẽm fidẽ ita vt mõtes trãſferã:charitatẽ aũt
nõ habeã nihil ſum. Et ſi diſtribuero in cibos
pauperum oẽs facultates meas:⁊ ſi tradidero

3

Ercio exponit᷑ ab eiſdem. Ex toto coꝛ⸗

coꝛpꝰ meũ ita vt ardeã:charitatẽ aũt nõ habeaʒ
nihil mihi ꝓdeſt. “

Uctoꝛitate etiõ canonica ꝓbat᷑ neceſſari/
a am eſſe nobis charitatẽ:p.c.nullꝰ. de pe.
dl. vij. vbi dicitur:neminẽ ſine charitate

poſſe ſaluari. Itẽ auctoꝛitate autẽtica Ambꝛoſij
ad Rufinũ qui ait. Reus fit oĩm qui cõtra cha
ritatẽ facit in qua pendẽt oiã ⁊ tãto quis in pec
cato inuenit᷑ minoꝛ:quãto in diligẽdo deũ ⁊ ꝓ⸗
ximũ inuenit᷑ maioꝛ.Et tãto in ꝑpetratiõe pecca
ti inuenit᷑ maioꝛ quãto in dilectione dei ? ꝓximi
inuenit᷑ minno: 4

Uctoꝛitate qͥʒ phiſica ꝓbatur neceſſitas
a chanitatis. la vt ptʒ ex pᷣdictis:charitaſ
eſt amicitia queda⁊z beniuolẽtia quã ha

bemus deo ⁊ ꝓximo.Ad amicitiã aũt oẽs phi⸗

loſophi ⁊ etiã oꝛatoꝛes ac poete nos venire iu⸗
bent. Jõ inqͥt Areſto.viij.Ethi.Amicitia maxie

neceſſaria eſt in vita. Uñ ſine amicis niłs eligit
viuere:etiã ſi oĩa alia bona habeat:⁊ Quintilia
nuſ.v.declamationũ dicit. Nõ reꝑio qͥd in reb

humanis excogitauerit natura pᷣſtãtius amici⸗
tia.? Tulliꝰin li.ð amicitia ait.Amicitia oibus

rebo humanis pᷣponẽda eſt:nihil eſt em̃ t natu

re aptũ:tãq; ↄueniẽs ad res ſecundas vł aduer
ſas qᷓ; amicitia. Et Ouidiꝰin li.de ponto canit.
No mẽ amicitie barbara coꝛda mouet.⁊ Boeti
us in.ij.de ↄſola.inqͥt.O felix hoim genus:ſi ve
ſtros aios amoꝛ quo celum regit᷑ regat. Theo⸗

phꝛaſtus etiã ph̊s dicebat. Quanti eſt ſine ani ?-

ma coꝛpꝰtãti ſine amicis eſt hõ.Auctoꝛitate etiã
politica id eſt ciuili cõmendat᷑.Quãtũ em̃ ſit ne
ceſſaria amicitia oñdit glo.Accurſij iuriſcõſulti
in.l.late culpe.S.amicos.ff.de verb.ſig.dicens
ꝙ; amicus dicitur quaſi animi cuſtos. Si ergo
neceſſarius eſt amicus moꝛtalis ad cuſtodiam
animi noſtri:multo magis amicitia dei que eſt
charitas neceſſario nobis habẽda eſt:quia ipſe
deus nõ ſolũ eſt animi cuſtos ſed creatoꝛ ipᷣius
ai:⁊ vite ↄᷣuatoꝛ. Jõ inqᷣt Cato ĩ ſuis docum̃tj.
Si deꝰ eſt animꝰ nobis vt carmina dicunt.
Hic tibi pᷣcipue ſit pura mẽte colẽdus.
Ecundo pꝛincipaliter pꝛo batur charita
S tem eſſe neceſſariaʒ via rationabilitatis
Pꝛuma ratio dicitur acceptõis.Funda⸗

mentũ cuius ponit Philo.iiij. Echico. di. Nul⸗

lum obſequiũ ꝓpꝛie dici᷑ bonũ niſi liberale ſit.
Unde btũs Bonauẽ.in.iij.di.xxvij.ar.ij.q.j.in⸗
quit.Nullum obſequiũ eſt meritoꝛiũ vł deo ac
ceptuʒ niſi qð fit liberaliter.ſed certũ eſt ꝙ; nihil
fit liberaliter niſi qð fit ex amoꝛe⁊ charitate:qꝛ
amoꝛ eſt donũ in quo omnia alia dona dona⸗
tur:ſᷣm cheologos in.iij.di.xxvij.ergo ſine chari
tate nlłm opꝰeſt deo acceptũ. Secũda rõ dicit
coꝛreſponſiõis.Ut enim ait Aug.in lib.de mo/
ribus eccleſie. Pꝛemium coꝛreſpondet merito.
Sed darum eſt ꝙ meritum depẽdet a charita⸗
te:dicẽte Bernardo in li.de diligendo deü. Se⸗

torion

aunli
feenbt

weneca

ſine
mrori⸗
Vellis

olnges

ſi E

ru. M
Uceg
cnamb⸗
deusch

monet?

ſineche

nudeñ
penier

—4
4 4

Muanns

bearüba

Koe
foſſucr

nis queea
golli⸗
bolas

Zuna

ſpecar
lla no
porio/
ſimer/
ſehſo
ipen
ſnirpe
hiches
Ghlein
lonobe
heelle
nie

nibl⸗
tenih
ad
ach ſa
guſti
negi⸗
Mni
Decn

n dae⸗

t ed
nuld
necdanen
aönhn
ucöen c
gus ide
ido ig
nmteenn
edcltpin

1
Nrnccrſins
ns:chan
Eetiarüh
uc ois oh⸗
8 nire i,
anamarie
nlls digt
1 Quintii
oädinne
kiins amic,
manaoibus
keamtinan
bs Nauer
onro an⸗
net. Boen
genusſi ye
Ga. Theo/
ickſintand⸗
welraeci
tüem ſtne
lunl.oſulei
ſs diens
96 Siage
lodian
udaigveck
guigipſe
vmrſßlus
cun..
8.
ur chann
gabilitans
8. Funda,/
o d ſuul⸗
nbenelt,
r.i.,jen/
vl deoa
tenih
antaceg.
na doni
ſine chn
dardiaf
lip den/
tammv,
achnd,
eie⸗

ri.Ergo ⁊c̃.

JFolin/

cundũ menſurã amoꝛis datur menſura eterne
recributiõis:ergo ſine charitate habere nõ poſ⸗/
ſumꝰ mercedẽ ſuꝑne felicitatis. Tercia rõ dict᷑
mMeritatiõis. Ilud em̃ nobᷣ eſt ſũme neceſſariuz
ſine quo nulla oꝑatio noſtra eſt vite eterne me⸗
ritoꝛia.ſed fine charicate ois operatio nr̃a eſt in/ Tho.ij.ij.q.j.ar.j.q cauſaꝝ eſſentialiter oꝛdina
ucllis quo ad ↄſequendã eternã retributionẽ.j. tarũ na kerioꝛes
q. j.c.vide.⁊.c.ceneamus. Sine charitate enim
oinnes alie virtutes nihil nobis pſunt ad ſalu/
tem. de peni. di. ij. S. opponit?᷑.⁊. S. euidenter itaq;

„

⁊ di.lij.c.ſi quis autẽ.⁊ de cõſe.di.ii

Varta ratio diat᷑ ↄtrariatõis. Illud em̃

ꝗ mnnobis eſt neceſſariũ ſine quo ↄtrarij ⁊ ĩ

inmici dei ſumus.Sed ſine charitate con

trariamur deo. Ergo charitas eſt nobis neceſſa

ria. Maioꝛ ptʒꝭ. minoꝛ pbatur. Inquit em̃ dñs

Auce.xj.Qui nõ eſt mecũ cõtra me eſt.qð dictuʒ
etiam ha bet᷑ in.l.celicolaꝝ.in fi.C.de iude.Sed

deus charitas eſt ⁊ qui manet in charitate i deo

manet ⁊ deus in eo.vt patuit ſupꝛa. Ergo qͥ eſt

ſine chanicate non eſt cũ deo: ⁊ ↄſequenter eſt cõ⸗
cra deũ.ergo inimicus dei ⁊ ſic ad eternã nõ per

neniet vitam. . Ó́ÿMƷMVDB*
Uinta ratio dicit᷑ impugnatiõis. Illud

q em̃ valde nobis eſt neceſſarium quo ini
micos nfr̃os crudeliſſimos impugnare

valemus. Sed ↄtra pꝛincipes ⁊ poteſtates tene
bꝛarũ habemus ↄtinuã colluctationẽ. Ut dicit
ad Ephe.vj. Quos terribiliſſimos hoſtes non
poſſumꝰ melius debellare qᷓ; ꝑ virtutẽ charita⸗
tis que eis ↄtrariat᷑ ⁊ quã ſümopere timent. Er
go illã amplecci debemꝰ. Quãtũ em̃ timeat dia

bolus charitatẽ oſtẽdit Grego.ſuꝑ Eʒechiel di.

Antiquus hoſtis caſtitatẽ in nobis nõ timet qꝛ
ipᷣe carne nõ pᷣmit᷑ vt luxuria diſſoluat᷑. Abſtinẽ
tiã nõ timet qꝛ ipᷣe cibo nõ vtit᷑ qͥ neceſſitate coꝛ⸗
poꝛis nõ vꝛget᷑.Oiſtributionẽ terrenaꝝ rerũ nõ
timet:ſi eidẽ operi charitas deſit quia diuitiarũ

ſubſidijs nec ipſe eget. Ualde aũt in nobis cha
ritatẽ verã id eſt amoꝛẽ humilẽ quẽ nobis viciſ/

ſim impẽdimꝰtimet.⁊ nimisↄcoꝛdie inuidet qꝛ

hãcnos tenemus in terris quã ipᷣetenere nolẽs
amiſit in celo. Nec curat antiquꝰhoſtis vt terre⸗
na nobis tollat:ſed vt charitatẽ in nobis feriat.

hec ille. Scit em̃ diabolus ꝙ paꝝ nobis ꝓdeſt

fidẽ xpᷣianam habere ſi nõ habemꝰ charitatem.
Inqͥt em̃ glo.ſuꝑ illud Pauli ad Gala.v. Fi⸗

des ꝑ dilectionẽ oꝑatur ſicut lampas ſine oleo

nihil ꝓficit ad illuſtrandũ:ſic fides ſine charita
te nihil ꝓficit ad ſaluandũ. Itẽ alia glo.ſuꝑ.j.c.

ad Roma.ait. Fides dicit᷑ infoꝛmis ⁊ indigna

ad ſalutẽ eo ꝙ ſociã nõ habeat charitatẽ.Et Ru

guſtinꝰ ſuꝑ epꝑłlam Jacobi inqᷣt. Sicut coꝛpꝰſi⸗

ne aia moꝛtuũ eſt:ita fides ſine chanitate que eſt

vita ipſius moꝛtua ꝓfecto reputat᷑. Etidẽ in li.

de fide ad Petrã ait.Opus fidei ⁊ ꝑfectio ẽ ipa

dlleccio:ſine dilectiõe aũt fides eſt inanis.Cum

ij. c. ſolet que⸗/
ðJð,ð Z

XXX

dilectiõe vo fides eſt xp̃iani:ſine dilecte aũt fi⸗
des eſt demonis. Ex quibo oib poſſumꝰ ↄdu⸗

dere incõuincibiliter ꝙ charitas eſt neceſſaria:⁊

ſine ipᷣa nemo ſaluabit᷑ etia ſi haberet oẽs ali/
as vᷣtutes. Ait em̃ ppᷣs.viij. Phi.⁊ recitat btũs

tarũ remota pᷣma remouent᷑ poſterioꝛes ⁊ econ

tra:ſtãte pᷣ ma ſtar ⁊ poſterioꝛes.exempli gratia. B

Radix arbo: eſt pᷣma ca:trũcus vo rami ſũt
cauſe ſuboꝛdinate qᷓ inſimul ↄſtituũt arboꝛem.

Ragdix aũt influit in trucuʒ: truncus in ramos
rami in folia ⁊ folia in floꝛes:ac floꝛes in fructꝰ
Excce ꝙ oia pᷣdicta ſunt eſi entialiter oꝛdinata ad

inuicẽ. Sed pꝛima cauſa eſt radix. Ponat᷑ ergo

ꝙ radix abſcidat᷑ ſtatim truncus areſcit ⁊ rami

⁊ ꝑ ↄſequens folia ⁊ floꝛes ac fructus deficent

Et ratio eſt ᷣᷣma cauſa.ſ.radix q erat oꝛigo ⁊ fũ

.

abſcinderent᷑ rami:⁊ radix ꝑmaneat neceſſe eſt
ꝙ viuat truncus ⁊c.Aliud quoq; fundamẽtuʒ
ad ꝓpoſtũ noſtrũ ponit idẽ ph̊s.ij. Metha.di/⸗

damentũ omniũ alioꝝ eſt amota. Si aut ſoluzʒ

ccs. In quolibet genere rerũ nõ eſt ire in infini⸗

tuʒ:ſed oꝑtet venire ad vnũ pꝛincipiũ a quo oia
illigeneris ꝓcedũt. Quo deficiẽte oia ſimul cũ

ſuo pꝛincpio deficiẽt ⁊ patet exeplo. ã catus
habet aquà a vaſe:vas a fonte:fons a flumine:

flumẽ aũta mari ⁊ vltra nõ eſt ꝓcedere:qꝛ vt ait
Salomõ Eccłs.j.Oia flumina a man exeũt: et
acd ipᷣm reuertunt᷑.Tũc ſic.Deficiẽte mari defice

ret aqua fluminis ⁊ deficiẽte flumine deficeret
aqua fontis ⁊ ſic vſq; advltimũ.Aliud etiã fun
damentũ ponit idẽ phᷣs.viij Phiſi.dicens. In

mouẽtibo ⁊ motis nõ eſt ire ĩ infinitũ ſed eſt de⸗

uenire ad aliquẽ motoꝛẽ pꝛimũ a qͥ oia moue⸗
antur.⁊ quo ceſſante oia ceſſabũt. Exẽplũ.os
videmus ꝙ manꝰ mouet᷑ virtute bꝛachij.⁊ bꝛa

chiũ virtute coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis:⁊ coꝛ ⁊ coꝛpꝰ vir⸗
tute anime.Et ideo remota anima a coꝛpoꝛe de
ficit omnis virtus in coꝛde ⁊ bꝛachio. His pꝛe/
ſuppoſitis ⁊ declaratis concludit᷑ ꝙ remota cha
ritate que eſt pꝛima cauſa ſuꝑ quã ois ſtructu⸗

ra vurtutũ ↄſurgit:⁊ que eſt cauſa gratie ⁊ mer/⸗
ti ⁊ pꝛemij vt ſup ꝓbauimus opoꝛterꝙ omnia
poſterioꝛa remoueant᷑. Unde remota ipᷣa chari

tate ab homine remouet᷑ gratia: ⁊ remota gra⸗

tia remouetmeritũ.⁊ remoto merito remouet᷑ pᷣ
miũ ⁊ remoto pᷣmio remouetur beatitudo ⁊ fe/
licitas vite eterne.Et ſic a pꝛimo ad vltimuʒ eſt
bona conſequentia ꝙ remota charitate remoue
tur ⁊ gloꝛia.Ecõtra vero ſtante charitate ſtabit
gratia:⁊ ſtante gratia ſtabit meritũ ⁊ ſtate meri
to ſtabit pꝛemiu ⁊c.Et ſic a pꝛimo ad vltimum

ſtante charitate habebit᷑ głia.Aliud quoq; fun
damentũ ad ꝓbandum pᷣdicta poteſt ſumi ab
codẽ philoſopho.ij.de animavbi ait.ꝙ vnaq q;

res ſoꝛtitur nomen ⁊ ſpeciem a ſua foꝛma.laʒ
cultellus totã pulchꝛitudinẽ quã habet ſoꝛtitur
a foꝛma que facit illũ a parere cultellũ. Si vo

BGermo

frangat᷑:tũctota ſpecies deperit qꝛ eius foꝛma
eſt ablata:⁊ ſic de alijs. Na ablata ſoꝛma qͥ dat
eſſentiã rei res ipᷣa deſinit eſſe ̃m phᷣm vbi ſup
et auctorẽ in li.ſex prinapior. i em̃ hõ conſtet
oꝛma: ſegꝑata aia a
coꝛpꝑe delinit eſſe ille hõ.Et ĩ hoc errauit Mg
ſentẽ. in.iij.di.xxij.dicẽs chꝛiſtũ fuiſſe veꝝ homi

ex coꝛꝑe vt materia ⁊ aia vt

nem in illo triduo quo eiꝰ coꝛpus moꝛtuũ ſte/⸗

tit in ſepulchꝛo. Nã repꝛobat eũ Alexan.de ales
in.iij.ſũme.in tractatu de aſſumptiõe hbumane

nature.q.vj.⁊ ſctũs SZonauẽtura in.ij.di.vltcia.

in qõnibo circa litterã.? Scotꝰ in.iij.di.j.in.j.q.

Et ideo parifoꝛmiter ↄdudit᷑ ꝙ ablata charita⸗
te que eſt foꝛma oĩm vinutũ ⁊ dat illis nomen
virtutis nõ remanebit amplius virtus.Et coꝛ⸗
roboꝛant᷑ pᷣdicta ꝑ illud qð ait btũs Tho.ij.ij.

q.xxiij.in fine vbi dicit: charitas ẽ mater om⸗

niũ virtutũ.que ex appetitu finis vlcimi cõcipit
omnes actus aliaꝝvirtutũ imperãdo ipᷣis.Si
cut ergo impoſſibile eſt ꝙ hõ generet᷑ ſine matre

ſic impoſſibile eſt vt aliqᷓ ſit virtus ſine carita⸗

te.Quia ſicut dicit᷑ in pᷣdicamẽtis Areſto. Non
poteſt dici pater nec mater niſi ſit fuliꝰ aut filia:
quia ſũt coꝛrelatiua.Et ideo nulla põt dici vir/⸗
tus ſine eius genitrice q̃ eſt charitas.Ex pᷣdictis
etiam inferre poſſumꝰꝙ cũ charitas ſit cã om⸗
niũ noſtraꝝ bonaꝝ operationũ: qᷓ;dto quis ha/
bebit maioꝛẽ charitatẽ tanto ex ſuo operatõe cũ

tali charitate facta habebit maius meritũ:⁊ cõ⸗
ſequenter ⁊ pᷣmiũ.qꝛ vt inqͥt auctoꝛ in li.de cau

ſis. UVbi eſt plus de cauſa:ibi etiã eſt plꝰ de cau

ſato. Sicut ptz ꝑ experientio. Naʒ vbi eſt plꝰ de
igne ibi etiã plus de caloꝛe.Ecõtra vero vbi mi

noꝛ eſt charitas ibi etiã eſt minꝰ meritũ ⁊ pꝛemi

um ⁊ hoc ꝓbat᷑ ꝑ illud qð legit᷑ in cronicis oꝛdi

nis minoꝝ.ſq; ꝙ erãt in religione a duo fra⸗
tres carnales quoꝝ vnus videba

dus:⁊ quaſi diſſolutꝰab omnibo putabat᷑. Cũ

aut eſſent ambo moꝛtui reuelarũ fuit cuidã fra
tri:ꝙ ille hilaris trãſierat ad paradiſum:qꝛ ſem

per fuerat plenꝰcharitate.Alter vᷣo ierat ad pur
gatoꝛiũ.Quia quãuis faceret magnã penitenti

am tamẽ nõ habebat magnũ feruoꝛẽ charitatis

Deus aũt nõ tãtũ reſpicit laboꝛẽ q̃ntũ magnaʒ
charitatẽ. Pꝛedicta etiã patẽt ꝑ illud qð legitur
in vitaſpatrũ de illis duab cognatis in ciuita⸗
te alexandrie cõmoꝛantib:q ꝓpter mutuã chari
tatẽ excedebãt vel ſaltem equabãt merita ſanci
Macharij qui ꝑ tot annos in deſerto ſolũ ra⸗
dices comed erat.Aliud qͥʒ terribile accidit a nõ
multis annis citra in quodã monaſterio moni

aliũ. In quo defuncta cũ eſſet queda monacha

que oẽs alias excedebat in penitẽtia ⁊ auſterita

te vite ab oĩbo vt ſancta venerabat᷑. Cõtigit aũt
ꝙ poſt eius ſepulturã vno trãſacto die cuʒ alie
ſoꝛoꝛes penes ſepulchꝛũ ꝑgerẽt ipᷣm ſepulchꝛũ

totaliter aduſtũ viderũt. De quo ſtupefacte et

debat᷑ multũ ſpiri
