mopere venerari.Scriptũ eſt em̃ in.c.qͥs dubi⸗
tet.xcvj.di.Quis dubitet ſacerdotes xpᷣi regum
2 pᷣncipũ oĩmq; fideliũ patres?⁊ magiſtros cen
ſeri. Jpſi ſunt miniſtri dei Eſ⸗ a. lxj.qui nobis di
uina miniſtrãt ſacramẽta.ec debemꝰ eos vi⸗
tuperare ſi mali ſint. Meliꝰ ẽ

Eem̃ habere caput

ccvin

fractũ qᷓ; nõ habere. Et vt ðꝛ.xvj.q.vj.c.ſi foꝛtaſ⸗
ſis.Ad mẽbꝛa nõ ꝑtinet caput ledere vel impu⸗
gnare ſʒ a leſione ꝓtegere ⁊ defendere. O
Ertia ratio dicit᷑ ſuꝑatiois. Excedũt em̃
c ſacerdotes oẽm poteſtatẽ creatã.ſicut p⸗
bat magt Auguſtinꝰ de Anchona in li⸗/
bꝛo de ptãte pape ſiue ð poteſtate eccłiaſtica. Et
pꝛimo excedũt omnẽ dignitatẽ ⁊ pᷣncipatũ mũ⸗
di. Nam ſacerdotiũ pꝛeceſſit legeʒ ſcriptã:quia
in veteri teſtamẽto pᷣmus ſacerdos qui iubente
dño victimas obtulit fuit Melchiſedech. Ge⸗
neſis.xiiij.c. demũ per ſacerdotiũ iubẽte domi/
no regia poteſtas eſt oꝛdinata.vt patet.j. Regũ
viij.c.⁊ ideo maioꝛ eſt autoꝛitas ſpũalis qᷓ; ter⸗
rena. Unde apłus.j.ad Choꝛ.vij.inquit.leſci⸗

tis quonis angelos iudicabimꝰ:quãto magis

ſecularia.Ex quo innuit ꝙ ad dignitatẽ ecclłia⸗
ſticã ꝑtinet iudicare ⁊ inſtituere terrenã.Et non
ecõtra.Facit.c.per venerabilẽ.extra.qui filij ſint
legi.⁊.ix.q.iij.c.nemo.⁊.c.alioꝛũ. Cum igi tãto

ſit no bilioꝛ dignitas ſacerdotalis dignitate tẽ⸗

poꝛali:quãto ſpiritꝰ eſt nobilioꝛ coꝛpoꝛe.c.ĩter
coꝛꝑalia.extra de tranſſla.epiſ.vel elec.⁊ qᷓ;to ſol
eſt dignioꝛ luna.c.ſolite.ð maio.⁊ o be. Si tene
mur eſſe ſubiecti regibo ⁊ pꝛincipibo tẽporalibꝰ
⁊ eis honoꝛẽ exhibere.j. Petri.ij multo magis
ſacerdotibo. Ipᷣi em̃ ſunt reges ſpũales.vnde.j.
Petri.ij.dicit᷑. Regale ſacerdotiũ ⁊c.⁊ in.c.duo
xcvj.di.ſeriptũ eſt.Aurũ nõ tam pᷣcioſiꝰ eſt plũ⸗
bo qᷓ; regia poteſtate ẽ oꝛdo ſacerdotalis altioꝛ.
In ſignũ autẽ huiꝰ tõſurã quaſi coꝛonã geſtãt
in capite ſacerdotes.vt dicitur.xij.q.j.c.duo. Et
Ecci.x.dici᷑. Super facẽ ſcribe: id eſt ſacerdodꝭ
imponet deus nomẽ ſuũ. Ideo in ſacra ſcriptu
ra ſacerdotes aliquãdo appellant᷑ dij aliqñ an
geli. vt dicit᷑.xj.q.j.c.ſacerdotib.Unð Dauid ꝓ
pheta dicit ĩ pſal.ipᷣis ſacerdotibo.Ego dixi dij
eſtis ⁊ filij excelſi om̃es.Et Exo.xxiiij.dici᷑. Ap⸗
plica illũ ad deos:id eſt ſacerdotes. Malachie
q̊ʒ.ij.c.ſacerdos appellat᷑ angelus dñi.⁊ etiam
j.q.j.in.c.labia. Pꝛopterea dicit deus in pſal.p
ꝓphetã.Nolite tagere chꝛiſtos meos: ⁊ ĩ ꝓphetꝭ
meis nolite malignari. In lege quoq; ſcriptuʒ
eſt. Dijs nõ detrahes:id eſt ſacerdotibo.vt patʒ
Exodi.xxij.⁊ tranſſumptiue in ca.ſacerdotibꝰ.
M.q.. ⸗.
Eiñundo excedũt omnẽ poteſtatẽ demo
num. Licet em̃ quilibet demon ſuperet
omnẽ poteſtatẽ terrenã. Job.xlj.tamen

vnus minimꝰ ſacerdos ſolus vincit poteſtatẽ

omniũ angeloꝛũ ſpirituũ. Nam ſi vnus pecca
toꝛ abſoluitura ſacerd ote om̃es demones illi
paradiſum tenere nõ poſſẽt. Quod oſtẽdit do⸗

minꝰ cum Petro inquit Matth.xvj. Tibi da

bo clauẽ regni celoꝛũ:⁊ poꝛte iferi nõ pᷣnalebũt
aduerſus am.
Ertio excedũt ſacerdo tes poteſtatẽ ãge⸗
loꝛũ.Nam alicui angeloꝛũ no n eſt con⸗

“

S
—☛

Bermo

ceſſa poteſtas cõſecrãdi coꝛpus chꝛiſti.ſicut di⸗

cunt doctoꝛes in.iiij.diſt.xij.ſed ſolis ſacerdoti

bus.vt dicitur in.ca.ſicut.de cõſecra.di.j. Jem

excedũt in hoc poteſtatẽ vᷣginis cui nõ inuenit
data hec poteſtas. Deinde beata vgo mediati⸗
bus octo verbis fecit deſcẽdere filiũ dei in vte⸗

rũ ſuũ dicẽs Luce.j.Ecce ancilla dñi ⁊c.SGacer

dos vo quinq; verbis cõſecratiõis in inſtanti
facit deſcẽdere radio ſolis velocius coꝛpus xpᷣi
in hoſtiã.ſicut dicit᷑ in.iiij.ſen.di.viij.axima
ergo eſt potẽtia ſacerdotũ qui poſſunt (vt ita di
xerim)creatoꝛẽ creare:⁊ p humana ſalute dei fi⸗
liũ imolare ⁊ ſuperno patri offerre ⁊ ſacrificare.
Qui etiã mirabilioꝛi modo faciũt in manibus
ſuis venire dei filiũ qᷓ; venerit in vterũ virginis
in quã venit paſſibilis ⁊ moꝛtalis:in eoꝛũ aũt
manus impaſſibilis ⁊ imoꝛtalis. Itè in virgi⸗
nem ſemel tm̃ venit: in manꝰ vero ſacerdotum
q̃tidie. Et ideo exclamat Berñ.dicẽs. O pᷣclara
⁊ venerãda poteſtas vr̃a ſacerdotes cui nihil in
celo vel in terra cõparari poteſt:de qua oĩs crea
tura ſtupet:coꝛ mirat᷑:cõtremiſcit homo:⁊ reue
retur plurimũ angelica celſitudo.hec ille. Sa⸗
cerdotiũ em̃ eſt marimũ donũ a ſuperna demẽ
tia collatũ.vt dicit᷑ in aut.quõ opoꝛtet epᷣos.in
pꝛin.qᷓ;uis multitudo ſacerdotũ eos contẽpti⸗
biles faciat.c.legimꝰ.S.ſed dices.xciij.di.Si er⸗
go peccat qͥs vituperãdo virginẽ głioſam ⁊ an
gelos ⁊ ſanctos:ergo maximuʒ ſcelus cõmittit
vituperãs ſacerdotes ⁊ eis debitã nõ exhibens

reuerẽtiã. Ideo dicit᷑.vj.q.j.c.ſacerdotes.Sacer

dotes qui Ipꝛio oꝛe dñicũ coꝛpus conficiũt ab
oſm̃ib ſunttimẽdi ⁊ honoꝛãdi.Et.iij.q.j.c.nulli
ſcriptũ eſt.Dominũ crucifigũt qui eũ in ſuis ſa
cerdotibo ꝑſequũtur.⁊. xj.q.iij.c.abſit. Anterius

papa inqᷣt.Abſit vt quicq; ſiniſtrũ de his arbi/

tremur qui apłico gradui ſuccedẽtes xpᷣi coꝛpꝰ

ſacro oꝛe cõficiunt:ꝑ quos nos xpᷣiani ſumus:

qui claues regni celoꝝ habẽtes ante iudicij diẽ
iudicãt.In veteri q̊ʒ lege quicũq; ſacerdotibus
nõ obtẽperaſſet:aut extra caſtra poſitus lapida

bat᷑ a populo:aut gladio ceruice ſubiecta ↄtem

ptũ expiabat cruoꝛe.hecibi. Et.xvj.q.j.c.ſi cleri⸗
catus. Hiero.ait. Nõ eſt humilitatis mee neq;
mẽſure iudicare de ceteris:nec de miniſtris ec/⸗

cleſie ſiniſtrũ quidpiã dicere. Ad hoc aũt faciẽ

duʒ.ſ.ad honoꝛãdũ ſacerdotes dei inuitãt nos
exempla impatoꝛũ.Sicut patʒ de Theodoſio
imꝑatoꝛe: de quo legit᷑ in hyſtoꝛia tripertita.et

in.c.cũ apud theſſalonicã.xj q.iij.Qui cũ feciſſʒ
aliquos occidi nullo pᷣcedente iudicio:quia eiꝰ

iudices fuerãt lapidati.cũ veniſſet ad ciuitatem

Mediolani ⁊ ſolẽniter vellet ĩtrare tẽplũ dei oc
currit ei dei ſacerdos ſãctꝰ Ambꝛoſiꝰ⁊ phibuit

eũ intrare templũ atq; eum multũ repꝛehẽdit⁊
excõicauit in pꝛeſentia totiꝰ populi.Ex quo il⸗
le cũ maximis lachꝛymis domũ redijt: ⁊ ꝑ octo
menſes nõ potuit intrare templũ phibente euʒ

ſacerdote Ambꝛoſio. Tandẽ bumiliter dep̃ca,

tus vt eũ intrare ꝑmitteret facta penitẽtia cum
maximis lachꝛymis ⁊ deuotiõe intrauit oſten⸗
dens alijs chꝛiſtianis quãta ſit autoꝛitas ſacer
dotis⁊ qᷓ;tũ debeat timeri. Aliud qͥʒ exemplũ

habet᷑.xcvj.di.in.c.in ſcripturis.vbi narrat᷑ Cõ⸗
ſtantinũ imꝑatoꝛẽ dixiſſe.Uere ſiꝓpꝛijs oculis

vidiſſem ſacerdotẽ dei:aut aliquẽ eoꝛũ qui mo

naſtico habitu induti ſunt peccantẽ:damidem

meã explicarẽ ⁊ cooperirẽ eũ ne ab aliquovide⸗/
retur.Et idẽ habet᷑ in.c.oↄſtantinꝰ.eadẽ di.Et.xj.

q.j.c.ſacerdotibo.dicit᷑. Cum pie mẽoꝛie cõſtan /

tino pᷣncipi allate accuſatiões cõtra epiſcopos
fuiſſent:libellos quidẽ accuſationis accepit ſed
eos qui accuſati fuerãt eᷣos cõuocans in eoꝛũ
cõſpectu libellos quos acceꝑat incẽdit dicens.
Ite ⁊ inter vos cauſas veſtras diſponite:qꝛ di⸗
gnum non eſt vt nos iudicemꝰ deos.Dñs q̊q;
noſter ieſus xpᷣus vſq; ad moꝛtẽ debitũ hono/
rem impẽdere voluit ſacerdotibꝰ ⁊ pontificibꝰ

qᷓ;uis eſſent mali ⁊ ſacrilegi.vt inqͥt Cypꝛianus

xciij.di.in.c.dñs.Sed heu qꝛ in maioꝛi reuerẽ⸗
tia habiti ſunt a paganis⁊ gentilibo ſacerdotes
idoloꝝ qᷓ; nũc habeant᷑ ſacerdotes veri dei. R
Ed dicet quis.Ego ipᷣos non honoꝛo:
ſ qꝛ ipᷣi nõ honoꝛãt deũ.nã multi eoꝛum
peius faciũt xpᷣo qᷓ; fecerũt iudei:ipᷣi em

ſolũ ſemel crucifixerũt eũ:ibi vᷣo quotidie dũ ce

lebꝛãt in moꝛtali crimine.Judei xpᷣm trigita ar
gẽteis emerũt:iſti vᷣo eũ duobo denarijs vel ſo⸗

lidis vendũt ⁊ ſepe non celebꝛãt niſi pꝛeciũ ſan/
guinis habeãt. Itẽ cum debeãt eſſe lumẽ popu

li.c.ſacerdotes.xciij.di.cũq; debeãt eſſe oĩbus ꝓ
poſſe ſuovtiles.xiiij.q.v.c.deniq;.ſũt deſtructio
7 obfuſcatio totiꝰmilitãtis eccłe.Nemo em̃ plꝰ
in eccłia dei nocet qᷓ; qui ꝑuerſe viuẽs nomẽ ſa⸗
cerdotis habet.lxxxiij.di.c.nemo tales nãq; ſa⸗
cerdotes mali qᷓ;tũ in eis eſt nomẽ dei deſpiciũt
⁊ panem pollutũ offerũt.xlix.diſt.c.ſacerdotes:.
Mulciq; ſunt ſacerdotes voce ſed pauci opere
xl.di.c.multi.Nã cathedra nõ facit ſacerdotẽ ſʒ

ſacerdos cathedrã. Ibidẽ. Iſti mali ſacerdotes
cõparant᷑ ſimie.j.q.j.c.ſi quis.inqͥt.Et de ſuo oꝛ

dine crimẽ ⁊ iudiciũ acquirũt.c.multi.xl.di. Sʒ
noli o frater talia de oibus ſacerdotib eloqui.
Nam in om̃i cõgregatõe ſunt boni ⁊ mali.xlvij

dl. c. qᷓtũlibet. Et poſito ꝙ om̃es eſſent mali ta/

men ſacramẽta ab ipᷣis tradita q;diu ab ecclia
tolerant᷑ nõ ſunt ↄtemnẽda:quia nõ ſuis ſʒ xpᷣi
verbis ſacramẽta ipᷣa conficiũt.c.panis.⁊.c.re⸗

uera. de cõſe. di. ij. .j.q.j.c.ſignificaſtis.⁊.c.xpᷣs.

cum.c.ſequẽti.Unð ſacramẽta a iuda pꝛodito⸗
re tradita nõ fuerũt repꝛobata. c.ſecũdũ.xix.dilſ.
2.j.q.j.(.dedit.Tales em̃ ſacerdotes ſibi tm̃ iu⸗
dicium mãducãt ⁊ bibunt.j.q.j.ca.per Eſaiam
Sicut autem radij ſolis non inquinantura lo
cis immũdis per que tranſeunt:ita nec diuina
ſacramenta a malis miniſtris.dicto.cſecũdũ.

migſanun
ngranun

tgl in

gſnntinn
GMickron t
neunionpenan
ninlaninolit
UrciiNvurndid

,
(nurercotüth
inurunt e

ſronſencdcfer

iluura diodo
gicraminfoe

lun gamge
1pſrearkeinemi
lact gult.⸗
Gepent Aun
wmarnsaum
litonzarminit
ſnir wnoꝛan,
Mungi Kors ee
bennutlaendores

ſiG0ohun

1

(emesehros oo
(strigoloen
Mismedantec

Domlnica ſcide
lſcopigtabbari
Mhoßib animarin
Iſcinoſſenus,

bho
t honps.
fis dfi
ſodeſſ
nitin
Datdarider⸗
Pocknnſihienen
Deemigonnd
die⸗ hengen
Mmi: horaien
kthaberſlplong

lunnmn Mevag

rlnen

Aecnigen
unigenin
nnm
aie
nde
ndaneeri.
enen
wdes d
one dehti hn
nder ſoi
rincenen
nn mdio:inad
rlidſaedn
dores ndi .
vos non onn
niolton
mit iden ii.
ooniedid
arömengino n
denanis relſℳ%α
tniikecüſen e
the wnäon
deit tt en
iqgſürdcknun
eſenoi,
ſeriui;mi
molirtiß6
nonik hn
1Nſkehlams
Nerſed oech
borſuatnt
mibuntn
re Ne.⅞

mhort coga .

onirmaliliei
Sſentmain
id. abacc
ianoſvis
itcoNs
caſts
1oiacinen
h CKütiin
S
ſae. .
lnciucn .
Urun
. . muiſi

RM

xix.di. Ipſi vo mali ſacerdotes ſunt ſicut fax ac
cenſa.quia alijs lucẽt⁊ ſibijpᷣis nocent.xv.q.vl⸗
tima.c.vltimo.⁊ velut lixiuium alios lauant ⁊
ipᷣi nõ lauãtur.lxxxiij.diſt.c.nihil.⁊.S.ſequenti.

⁊ per eos ſacramenta velut per lapideos cãna⸗

les vbi nihil generat᷑ tranſeunt ad locũ fertilem
id eſt ad alioꝛũ ſalutẽ.c.ſi fuerit.j.q.j.vnð eoꝛuʒ
miniſterio ꝓłis benedictio ⁊ gratia diuina cõ⸗
fertur.j.q.j.ca.dictũ eſt a dño. Quia ergo ſunt

dei miniſtri. ca. diaconi.el.iiij. xciij.diſt.⁊ in aut᷑.

quõ opoꝛ.epiſ.S.j.⁊ xpᷣi legatõe fungũtur.c.oĩs
vij. q.j.ideo debẽt ab oĩbus venerari.Nã vt ſu⸗

pꝛa dictũ eſt vicariꝰ ⁊ locũ tenẽs alicuius debet

venerari ſicut ꝑſona cuiꝰlocũ tenet.Et ideo qui
contẽnit ſacerdotes contẽnit xpᷣm cuiꝰ vices ge
runt.c.in nouo.xxj.di.Sed quid plura dicamꝰ
de honoꝛe ſacerdotũ cum etiã demões illos ho
noꝛẽt ⁊ reuereant᷑. Legit᷑ em̃ in vita beati Remi
gij ꝙ cum ſemel deferret coꝛpus xpᷣi cuidã infir
mo obuiauit ei diabolꝰ qui ſubito ſe ꝓſtrauit
in terrã. erat em̃ in foꝛma hoĩs. Cum aũt reuer
teret᷑ ſanctꝰ Remigiꝰ obuiauit ei iterũ diabolꝰ
⁊ nõ ꝓſtrauit ſe in terrã ſed genuflexit.Cui bea⸗
tus Remigiꝰ inquit. Cur pꝛimo es pꝛoſtratꝰ:
nũc vᷣo genuflexiſti.Cui diabolus ait. Quãdo
ibas deu ðferebas cui me ꝓſtrare debeo:nũc ve
ro tibi tanqᷓ; eius miniſtro genuflecco. Mini⸗
ſter em debet honoꝛari ꝓpter dñm..c.ſacerdoti⸗
bus.xj.q.j. Peioꝛes ergo ſunt demonijs qͥ nõ

ſolũ honoꝛãat ſacerdotes ſed illis ſepe iniurias

inferũt.Et ideo o xpᷣiani deuoti recomendo vo⸗

bis patres veſtros ſpũales.i.ſacerdotes ac oẽs

dericos ⁊ religioſos:quos ſi vt tenemi honoꝛa

ueritis mediaãtibo eoꝛũ oꝛõibus ad vitã perue⸗

nietis eternã.

Dominica ſecũda poſt paſcha de cõſilijs da

tis epiſcopis:abbatibb:parochianis: pꝛioꝛibꝰ:

atq; om̃ibo animarũ paſtoꝛibo ⁊ pꝛelatis Ser⸗
mo vigeſimuſſextus.

Bo

rẽtis dñice.Non ſine ingẽti myſte⸗
H rio dei ſapientia oꝛdinauit:vt oĩis
creatura ſub alterius eſſet poteſtate conſtituta.
Vnð ad Ro.xiij.dicit Paulus. Om̃is anima
poteſtatib ſublimioꝛibo ſubdita ſit.tranſſum/
ptciue.xxiij.q.c.quid culpat᷑. Ideo ꝓuerb.vij.ait
dñs. Per me reges regnãt:per me pᷣncipes im⸗
perãt. Hoc etiã patet in bꝛuq que ſequunt᷑ du⸗
catũ ⁊ habẽt ſuꝑioꝛes ſuos.vij.q.j.c.in apibꝰ.et
ſunt verba Hiero.ad Ruſticũ monachũ. Unð

Pbus.j. Mectheo.ij. Metha.⁊.viij. Phiſi. ait.

Cauſe inferioꝛes naturaliter regũtur a ſuꝑioꝛi⸗

bus.Et hoc voluit deꝰ fieri ratiõe oꝛdinis. Qꝛ
bonũ vniuerſi cõſiſtit in oꝛdine.rj. Metha. Itẽ
quia coꝛpus ſine capite vile reputat᷑.ff, de reli. et

ſuʒ paſtoꝛ

e bonus. Joh.x.⁊ in euãgelio occur

ſump.ſu.l.cum in diuerſi is. Et ita populꝰ male

ſe habet ſine paſtoꝛe. Ideo volẽtes eligere ducẽ

⁊ paſtoꝛẽ animasũ ſuarũ debẽt diligẽter cõſide⸗
rare quid faciãt.iuxta illud.ij. Parał.xix.vbi di

citur. Uidete quid faciatis.nõ em homis exerce
tis iudiciũ ſed dei:? quodcũq; iudicauericꝭ in

vos redũdabit. Sit cimoꝛ dñi vo biſcũ ⁊ cũ di⸗

ligentia cũcta facite.Non eſt em̃ apud dominũ
deum noſtrũ iniquitas nec perſonarũ acceptio
nec cupido munerum.hec ibi.Magnũ ergo eſt
onus illoꝛũ ad quos pertinet eligere pꝛelatos:
boni em̃ pꝛelati difficile iueniũtur.Debẽt emha
bere illas cõditiões quas ponit apłlus ad He
bꝛeos.vij.dicẽs. Lalis decebat vt nobis eẽt põ

tifex ſanctꝰ:innocẽs:impollutꝰ: ſegregatꝰ a pec

catoꝛibo:excelſioꝛ celis factꝰ. Pontifex aũt dici⸗
tur pꝛelatus ſᷣm Qatholicon:id eſt poteſtatẽ fa
ciẽs alijs:quia debet alijs facere ⁊ oſtẽdere viã

quã ſequũtur.c.cleros.xxj.di.Debet etiã eẽ ſan⸗
ctus quo ad deus:id eſt in eiꝰ amoꝛe firmatus.

innocẽs quo ad pꝛoximũ:id eſt nemini nocẽs:
impollutꝰ quo ad ſeipᷣm:id eſt habere cõſciam
imaculataã:ſcgregatꝰ a peccatoꝛibo quo ad con/⸗

uerſationẽ ſuã:quia nõ debet cuʒ malis ſed cũ
bonis cõuerſari:excelſioꝛ celis factꝰ quo ad ce⸗
leſtiũ contẽplationẽ:vt dicere poſſit cum apło

ad Philip.iij. Noſtra autẽ conuerſatio in celis
eſt.Et ideo cũ in om̃ib rebus etiã mimis:ſem
per in pᷣncipio diuinũ imploꝛare debeamꝰ au⸗/
xiliũ.vt inqͥt magiſter Methaphiſice Plato in
bmo Thimei.multo magis in hoctam arduo
oꝑe in eligẽdo patrẽ reccoꝛẽq; ac pꝛelatũ totarũ
animaꝝ debẽt electoꝛes totis pᷣcoꝛdijs omipo⸗
tentẽ depꝛecari:vt eos inſpirare velit ad eligen⸗/
duʒ illũ qui magis expediat tãto regimini. Ip
ſe enĩ eos inuitat ad hoc petẽdũ Baruch.iiij.di
cens. Clamate ad me ⁊ ego exaudiã vos ⁊ eruã
vos de manu pꝛincipũ iniquoꝛũ.Et Hiere.iij.
eum deuote inuocãtibꝰ bonos pᷣlatos pollicet᷑
dicẽs. Dabo vobis paſtoꝛes iuxta coꝛ meum.½

Quales aũt ð beãt eligi paſtoꝛes ſᷣm coꝛ domi

ni Hietro madianites cognato ſuo Mopſi in⸗
ſinuat Exo.xviij.di. Pꝛouide.i.cũ magna deli
beratiõe elige:de om̃i plebe:hoc eſt abſq; perſo
narum acceptiõe:viros.i.viriles non puſulani
mes.vt mulieres ſeu effeminatos: potẽtes.ſ.in
opere ⁊ ſermõe:ac timẽtes deũ.i.bone conſciẽtie
⁊ magne ſctitatis:in quibo ſit veritas.i.qui nõ
ſunt ſimulatoꝛes ⁊ hypocrite:⁊ qui ſequãturve
ritatẽ ⁊ nõ inoꝛdinatã affectionẽ.⁊ qui oderint
auariciã.i.qui nõ querũt que ſua ſũt ſed que ie⸗
ſu xpᷣi:ꝛ nõ appetãt ſuã vtilicatẽ magis quã cõ⸗
munẽ.qͥ regãt ꝓpłm.ſ.aliquãdo vᷣbo eis pᷣdieã⸗
do aliqñ exẽplo.qꝛ plꝰmouẽt facta qᷓ; vba.ff.de
leg.l.de qͥbo.cũ ibi nota.⁊.l.ea q̃.ff.de hẽ.em.oĩ
tꝑe.i.qͥ nũqᷓ; ſint negligẽtes ĩ viſitãdis: admo⸗
nẽdis ⁊ coꝛrigẽdis ſubdid ſʒ ſint ſoliciti ⁊ fer⸗
uẽtes ac ſtrenui ĩ offieio ſuo:⁊ ſuẽtaſiliũ pbᷣiqꝗᷓ

vt refert Archi. in.c. hoc habet. xlvj. diſt. inquit
cuilibet bono pᷣlato. Cũctis eſto benignꝰ:nemi

ni blãadꝰ:paucis familiaris:ebus equus: ad
iram tardꝰ:ad miſicoꝛdiã ꝓnus:iĩ aduerſis fir⸗
mus.:in ꝓſperitatibo cautꝰ:oibusꝓdeſſe debes
velle nulli nocere. Quilibet em̃ taliũ pꝛelatoꝛuʒ
põt dicere verba thematis nr̃i. Ego ſum paſtoꝛ
bonꝰ. Suꝑ qᷣb verbis videbimꝰ ſex cõditiões
q̃s habere debet qͥlibet bonꝰ paſtoꝛ aiarũ.
Pars pᷣma in qua explicant᷑ ſex cõditiões ve
ri paſtoꝛis.Et pᷣma conditio declarat᷑ que dicit
fidelitatis. T
Vam ſit arduũ idoneũ inuenire pa⸗
q ſtoꝛẽ ſine machla ⁊ defectu ⁊ cũ cõdi⸗
tionibo que reqͥrunt᷑ in pᷣlatis oſtẽdit
= ſaluatoꝛ Luce.xij.?2 Matth.xxiiij.di.
Quliſputas eſt fidelis ſeruus ⁊ pꝛudẽs quẽ cõ⸗
ſtituit dñs ſuꝑ familiã ſuã vt det illis cibũ in tẽ
poꝛe.Suꝑ quibo verbis Chꝛy.inquit. Querit
dñs nõ quaſi pꝛudẽtẽ ⁊ fidelẽ diſpeſatoꝛẽ igno

rans:ſed volẽs innuere huiꝰrei difficultatẽ ⁊ ra

ritatẽ. In pᷣdictis aũt vᷣbis declarat dñs noſter
ſex boni pᷣlati cõditiões. Pꝛima quarũ dicit᷑ fi⸗
delitatis.ibi.fidelis.Secũda hũilitatis.ibi.ſer⸗

uus.Tertia ſagacitatis.ibi.⁊ pꝛudẽs. Quarta

ſinceritatis.ibi.quẽ cõſtituit dñs. Quinta pat᷑/⸗

nitatis.ibi.ſuꝑ familiã ſuã. Sexta frugalicatis

ibi. vt det illis cibũ in tpoꝛe. Quo ad pꝛimã
cõditionẽ que dicit᷑ fidelitatis dico ꝙ triplex in

bono p̃ᷣlato debet eſſe fidelitas.ſ.oꝛis:coꝛdis: et

oꝑis.Oꝛis vt vnũ nõ dicat ⁊ alið faciat cũ frau
de.qꝛ ſi cuilibet hoĩ graue eſt fidẽ fallere.ff.ð cõ
ſti. pec.l.j.multo magis vicario xpᷣi ⁊ pᷣlato.De⸗
bet ergo eſſe verax ⁊ nõ duplicibo vᷣbis vtẽs.qꝛ
vt dr Ecci.v.Denotatio peſſima ſuꝑ bilinguẽ.
Idcirco idẽ ſapiens.xxxvij.c.eiuſdẽ lib.ðt.Ante
oia oꝑa tua verbũ verax pꝛecedat te.Licet em̃vt
inqᷣt glo.in aut᷑.de nup.S.j.v.nõ em̃.col.iiij.ſa⸗
piẽtis ſit mutare ꝓpoſitũ in tẽpoꝛe: qꝛ q̃ de no⸗
uo emergũt nouo indigẽt auxilio.ff.de interro.
ac.l. de etate.S.ex cauſa.Et ideo pᷣlatus ex cauſa
poſſit reuocare ſniaʒ ⁊ qð pꝛius deliberauerat
imutare:tñ quia om̃e debite ꝓmiſſum eſt debi⸗
tum..l.j.ff.de pac.c.q̃liter.extra.e.l.nõ minoꝛẽ.C.
de trãſacde. bet pᷣlatus qᷓ;tũ ei bono modo poſ⸗
ſibile eſt qð ſemel deliberate pmiſit ſuo ſubdito
obſuare:ita vt nõ ſit mẽdax aut leuit᷑ mutabił
ſed ita verax ⁊ fidelis vt ſubditi ita vᷣbis pꝛela⸗
ti acqͥ eſcãt ſecuri ſicut euãgelio xpᷣi. 7
Excũdo debet pᷣlatus eẽ fidelis coꝛde: ita
ſxt nõ ſit ſimulatoꝛ vnũ oñdens in oꝛe ⁊
alið hñs in coꝛde.nec faciat ſubditis ſi⸗
cut ſcoꝛpio qui ante blandit᷑ ⁊ cauda pungit.
De tali pᷣlato dicit᷑ puer.xj.Simulatoꝛ oꝛe deci
pit amicũ ſuũ.⁊ Hiere.ix. In oꝛe ſuo pacẽ cum
amico loquit᷑ ⁊ occulte ponit ei inſidias.Debet
g̊ᷣoẽs ſubditos fideli dilectiõe ãplecti ⁊ nõ inoꝛ

dinatis affectõibo toꝛqueri vt vnꝰ ſit ei filiꝰ aliꝰ

—

S,Sẽ

filiaſter. Ex his em̃ maledictis affectiõiby oꝛiũ/⸗
tur inuidie: murmuratiões:⁊ ino bedietie atq;
diuiſiões. Qui em̃ ioꝛdinate diligit aliquẽ ſi eñ

videat pᷣumptuoſũ actemerariũ illũ laudatvt

audacèæ ac magnanimũ. Si aũt ſit ineptus ille
quẽ inoꝛdinate diligit dicit eũ cauſa hũilitatis

ita facere ⁊ eũ alijs anceponit.conaturq; de aſi⸗
no facere dextreriũ ſiue ſonipedẽ. Sed illi qͥ hec

vidẽt dicunt illð qð cõiter dici ſolet.ſ. Magna

choꝛda reqrit᷑ vt ad celuʒ aſinꝰꝑtrahat᷑. Si vo
male alicui affici᷑ vᷣtutes q̃ in eo ſũt pᷣũptuoſi
tates appellat:humilitatẽq; reputat ineptitudi
nem. Juliꝰ em̃ celſus lib.ij.inqͥt. Unuſqᷣſq; libẽ

ter credit qðᷣ appetit.⁊ ſãcꝰ Bona.in.ij.ſen.diſ.
xliij.in queſtiõibo circa litcerã ðt. Homo aliqñ
bene ſcit aliqͥd ſed tamẽ affectio adeo dñat᷑ ĩ eo
vt ad exiſtimãdũ oppoſitũ illũ ꝑtrahat.De tali
affectiõe Hiero.in ſuo tranſitu dixit.Nimius ⁊
ſtultꝰ amoꝛ ignoꝛat iuſticiã ⁊ veritatẽ:ratiõe ca
ret:modũ neſcit:neq; alið cogitare põt qᷓ; qð di
1 it.hic amoꝛ nõ eſt charitas ſed ſtulticia. Hec

On igit᷑ in plato debet eſſe inoꝛdiata af⸗/
n fectio qᷓ;uis poſſit ⁊ debeat magis vir⸗
tuoſum plus diligere:ſicut xpᷣs pꝛe cete

ris aplis diligebat Johanẽ. vt ðꝛ Joh. vltimo.
ſed datis paribo quõ ad vᷣtutes debet oĩbꝰ ſub⸗
ditis habere charitatẽ ⁊ dilectionẽ:oẽſq; eq̃liter

amare q;tũ poteſt. Tenio debet eſſe fidelis ĩ

oꝑe:vt officia ⁊ honoꝛes eq̃liter diſtribuat iter
idoneos ⁊ nõ ſibi cõiunctos ↄſanguitate ⁊ affi
nes ac charos eleuet⁊ extraneos depᷣmat. Offi⸗
cia etem̃ ac honoꝛes eq̃lit᷑ debẽt diuidi.ff. de mu
ne.⁊ ho.l.qui oꝛiginẽ.S.pꝛeſes. Suꝑ oĩa aũt fi⸗
delis diſpẽſatoꝛ eſſe debet:vt inſufficiẽtes ad pᷣ⸗
latiões non ꝓuehat.vt em̃ ðꝛ in.c.nihil.extra de
elec. Nihil eſt qð eccłie dei magis officiat q; ꝙ
indigni aſſumũtur pᷣlati ad regimẽ animarum
Officiũ ergo tribuat vnicuiq; qð ſue ſaluti ⁊ cõ
muni vtilitati videat expedire. Et hoc eſt qð ðᷣt
Paulłꝰ.j.ad Choꝛ.iiij. Hic iã querit᷑ int᷑ diſpen
ſatoꝛes vt fidelis qͥs inueniat᷑.Debet etiã ſᷣuare
illud qð habet᷑ in.l.honoꝛes.ff.de ðcurio.vbi di
citur. Honoꝛes ⁊ munera nõ oꝛdinatiõe.i.ſᷣm
oꝛdinẽ tꝑis ſed potioꝛibo qbuſcũq; iniũgenda
ſunt.i.magis dignis ⁊ ſufficiẽtibo.Et hoc ſuffi⸗
ciat quo ad pᷣmã pᷣlati cõditionz.
Secũda cõditio que ðꝛ hũilitatis.
Elñũdã veri paſtoꝛis cõditionẽ q̃ ap⸗
ſ pellat᷑ hũilitatis demõſtrat dñs no⸗
ſter in vᷣbis pᷣallegatis dũ ðt.Fidelis
fßuns.q̃ſi di.nõ dñs:nõ tirãnus.Se
raphicꝰ q̊q; Franciſcꝰ in regula ſua.c.x.oſtẽdẽs
quales debeãt eſſe pᷣlati ait. Fatres qui ſũt mi
niſtri ⁊ ſerui alioꝛũ fratrũ.Et ibidẽ etiã ðt. Naʒ
ita debet eẽ ꝙ miniſtri ſint ſerui oĩm fratrũ. Eſt
aũt triplex ſeruitꝰ. Una cupiditatis.ſ.qñ pᷣlatꝰ

bʒ ſubditũ lucroſũ ⁊ ſibi in tꝑalib vtile:⁊ ratõ

cn Nigtinn

(inggennt

1

7

Pnteerägind
Gcbütiennuün
Sckafblanie
Ponntonisbiim
ſithrch ugd
ülnummnt
tn,üuicrir

MmMdtotlopͤck
wpikscuizfurſie
fiſonctömdurt
Mbolusciſtorut
uübideranackand
oſgnikicignmn
(oncodͤfacitä
MAvarigdeninin
Wnopot iuparet

Mprclonöͤts eral

2*

.

lolingeenthi
iſacnscſtmal
Pleculcevatae
lcaiſi rbi,
tüluincibusre⸗
Meiitßlodict
Undm Seveb
ſufm iez
WNNS
nſelendden
doßſantinen
Ecptorefenge,
müinn
üeru
buͤrzinneig.
Eeci ſubalnata
chnamie
Uiregt

wadn tia
AMrdat du.

Vdin ſiinn.
neräröeg.
Nnſäti; öde.
akumnde

acheinoegange

Ncder naggn
ierhs tn
Ndͦ oöee.
todhe e
noninſgeclin
deht cſeſdii
Anbuat ir.
Nſngrietgfi
osdehn Oe
üdiuidiff denn
8Sondigtüß
NincndiN
gs Firi
Ungninnan
n k
gontni e
t Dehrnifin
fNNN
oimni,n
ig inügent
n Ebocſuft
is.
Gditone⸗
möſtrardie
ns düd
8 n hrinne⸗
laſosctoti
ns lii⸗
bidicni,
Nioinfn,
S

lueri quẽ de eo habet ꝑmittat eũ multa mala fa
cere aie ſue nociua:⁊ bonoꝛi diuino ↄtraria ⁊ in
magnũ ſcandalũ:clauditq; oculos ⁊ oſtẽdit ſe
noõ videre.⁊ hbec eſt ſeruitꝰ diabolica ⁊ ſuppoꝛta
tio iniqua. Peſſima eſt em̃ patiẽtia ꝑ quaʒ nu⸗
triunt᷑ in ſubditis vitia:vt ꝓbat᷑ per.c.iuſtũ eſt.
in fine. xxiij.q.iij.⁊ per.c.nõ putes.⁊.c.nõ eſt ino
centie.?.c.qui vicijs.eadẽ cã.q.v. Ideo Eſa.j.ðꝛ

Pꝛincipes tui infideles oẽs diligũt munera ſe

quunt retributiões. Alia eſt ſᷣuitꝰ puſillanimi⸗
tatis ⁊ eſt illoꝛũ qͥ nõ audent coꝛrigere magna⸗

tes timẽtes ne ſint poſtea eis cõtrarij vel eos de
poni faciãt de officio.⁊ iſta q̊ eſt maledicta ſer⸗

uitus. Et ideo hõ puſillanimis non debet fieni
platus.Et huic ðꝛ Ecci.vij. Noli q̃rere fieri iu⸗
derx niſi valeas vᷣtute irrũꝑe iniqtates.ne foꝛte

extimeſcas ſaciẽ potẽtis.vt em̃ inqᷣt Nicolaꝰ de
lyra ſuꝑ Matth.iij. c. In hoc cõſiſtit vitas do⸗

ctrine ꝙ aliqͥs nõ timet vitia magnatoꝝ confi⸗
dent arguere. Tertia ẽ ſeruiꝰ hũilitatis:⁊ ẽ illiꝰ

pꝛelati qͥ ſe indignũ tali officio exiſtimãs ſe mi⸗
niſtrũ ⁊ famulũ reputat oĩim ſubditoꝛũ ſuoꝛũ:

eis eſt affabilis mãſuetꝰ ⁊ beniuolꝰ. Et ad hoc
hoꝛtat᷑ ſapiẽs Ecci.xxxij.dicẽs. Rectoꝛem te po
ſuerũt noli extolli:eſto in illis q̃ſi vnus ex ipſis.
Mõ debet em̃ quiſqᷓ; gliari de pꝛelatiõe ſed ma
gis hũiliari ? timere ne deꝰ hancilli dignitatez

dederit ꝓ ſuoꝛũ operũ remũeratiõe. Itèe cõſide⸗

rare debet qð ſcriptũ eſt Sap.vj. Judiciũ du⸗
riſſſimũ his qui pᷣſunt fiet. Itẽ debet aduertere
ꝙ ſpũſſanctꝰ xpᷣm durxit in deſertũ vt ieiunaret
ſed diabolus eũ ſtatuit ſupꝛa pinaculũ templi

vt eũ ibi de vana głia tẽptaret.vt patʒ Mat.iiij

Quo ſignificat᷑ ꝙ multos ſpũſſanctꝰ ducit ad
religionẽ ad faciẽdã pniam:quos diabolꝰ ꝓcu

rat eleuari ad eminẽtiã ⁊ pᷣlationẽ eccłiaſticã:vt

quos nõ põt ſuꝑare in ſubiectiõis hũilitate vin
cat in pꝛelatiõis exaltatiõe.Nã Saul qui añqᷓ;
eligeret᷑ i regẽ erat hũilis ⁊ bonus:poſt adeptũ

regnũ factus eſt malꝰ ⁊ ſuꝑbus.ſ. Regũ.xv. Et

ideo ille qui eleuat᷑ ad pꝛelationẽ debet ſeruare
illð Ecci.iij.vbi ðꝛ. Quãto maioꝛ es tãto magꝭ
te hũilia in oibus ⁊ coꝛam deo inuenies gr̃am.

Huic aũt pᷣlato dicet in moꝛte dñs noſter illð

Matth. xxv. Serue bone⁊ fidelis intra in gau
dluʒ dñi tui. Talis pᷣlatus amat᷑ a ſubditis: vt
ceñm̃ inqͥt Tulliꝰ in q̃dã oꝛõe ad ceſarẽ. Nihil eſt

tam populare qᷓ; boĩtas.Ecõtra aũt iuxta Hie/

roñ.ſentẽtiã in epła ad Titũ.Nihil eſt fediꝰ pꝛe
ceptoꝛe furioſo.

Ciendũ tamẽ ꝙ pᷣlatus nõ debet in bis
ſ q ptinẽt ad officiũ ſuũ ſe viliter tractari

Ddopmittere: imo debet oſtẽd ere autoꝛitatẽ
ſuã ⁊ pᷣlationẽ. Uñ ait iuriſcõſultꝰ in.l.obſeruã⸗

dũ.ff. de offi.pꝛe.ꝙ pᷣlatus debet taliter ſe babe⸗

re cũ ſubditis vt cõtemni ſe nõ patiat᷑. Et ibidẽ
8ð: ꝙ nõ debet aliquẽ ſubditũ recipere in nimiã
familiaritatẽ ⁊ equalitatẽ.nã ex cõuerſatiõe eq̃li

contẽptio dignitatis naſcit᷑.Et ibidẽ dicit᷑ ꝙ ita
ſe debet gerere vt autoꝛitatẽ dignitatis ſue ige⸗
nio augeat.Qugx re repꝛebẽdẽdi ſunt illi pᷣlati
qui habẽt nomẽ officij ſed dimittũt alios illud
exercere:ita ꝙ ſunt tanq; circulꝰ ad tabernã.Nã
cum ꝓpłus credit habere vnũ pꝛelatũ haber de
cem quãdo pᷣlatꝰ ꝑmittit caput ſuũ reuolui cir⸗
cũq̃q; a multis:ex quo ſequũtur infinita incon
uenietia. Ideo ðt Areſt.xij. Mecha. Qꝛ res no⸗
lunt male diſponi:nõ eſt bona pluralitas pᷣnci⸗
ũ:vnꝰ ergo pnceps.hec ille.õ igit᷑ ſeinꝑ pꝛe⸗
atus vti debet manſuerudine ſed quãdoq; vti
põt ⁊ tenet᷑imꝑio ⁊ autoꝛitate.Uñ in.S.nõ per/
mittas.in aut.de man.pᷣn.imꝑatoꝛ inqt. Lalẽz
vᷣo pᷣbebis temetipᷣm oibus⁊ publice⁊ puatim
vt cerribił qͥdẽ ſis delinqntib ⁊ indeuotis:mã
ſuetiſſimꝰ aũt ⁊ mitis oibus placidis ⁊ deuotꝭ
⁊ paternã eis exhibẽs ꝓuidẽtiã. HWM
De tertia cõditioe que ðꝛ ſagacitatis. A
Ertia veri pᷣlati cõditio dici᷑ ſagacita
t ctis.Debet em̃ eſſe pꝛudẽs aſtutus et
diſcretꝰ. Uñ ðꝛ ꝙ debet eẽ plenꝰ ocu
lis in diſcreciõe.c.ſcriptũ.de elec. Ea⸗

pꝛopter ſicut urgus de quo Ouidiꝰ inqᷣt. Cen
tum fronte oculſos centum ceruice gerebat ⁊c̃.

Eapꝛopt᷑ oĩibus pꝛelatis dicit dũs Matth.x.

Eſtote pꝛudẽtes ſicut ſᷣpentes. Abſurdũ ẽ eniʒ

vt alios regat qui ſeipᷣm regere non poteſt.il.fi.
C.de legi.tuto. Nam Paulus ait.j.ad Thi.iij⸗
Si quis domui ſue pꝛeeſſe neſcit eccłe dei quõ
diligẽtiã habebit.q̃ſi di.nullo modo.TLales au
tem rectoꝛ es inſipientes ⁊ fatuos cõꝑat Berñ.
in lib.de cõſideratõe.ſimie currẽti in tecto dicẽs
PRerx fatuus in ſolio eſt ſimia in tecto.que nibil
cõponit vel vnit ſed quod cõpoſuũ eſt diſſoluit
⁊ diuidit. Unde reuera nõ eſt hodie neceſſariũ
facere ſicut fecit Salomon:qui vt habet᷑.j. Pa
ral.ix.miſit naues i tharſis ad poꝛtãdũ ſimias
⁊ pauones. Multi em̃ inter eccłie pꝛclato s ad
modũ ſimiarũ ſunt fatui pẽniſq; pauonis ami
cti ⁊ oꝛnati. Pꝛopter quoꝛũ fatuitatẽ ſãcta dei
eccłia quotidie de malo in peius ꝓcedit. Scri⸗
ptũ eſt eĩ Ecẽs.x. Ue terre cuius rex puer eſt:
id ẽ fatuꝰ ⁊ ſine ſagacitate? aſtutia. Pꝛelatõ em̃
data tali eſt ſicut bonus gladiꝰ poſitꝰ in mas⸗
nu furioſi. Sciẽdũ eſt ergo ꝙ ĩ tribus pᷣcipue
debet eſſe pꝛelati prudenia. Primo in cognitõe.
Tenet᷑ em̃ pꝛelatus cognoſcere ꝓut ei poſſibile
fuerit devita ⁊ moꝛibo ſubditoꝛũ. Unð Eʒzechie
li in ꝑſona cuiuſiibet pᷣlati dicit deus Ezech̊.iij.
Fili hoĩs ſpeculatoꝛẽ dedi te domui iſrael.i.ple
bi tibi cõmiſſe vt eius vitam diligẽter aſpicias.
Quapꝛopr in.c.q;uis.extra de regu.iuris dicit᷑
Non põt eſſe iuſta excuſatio paſtoꝛis ſi lupus
oues cõedit ⁊ paſtoꝛ neſcit.Diligẽt᷑ g̊ ↄſiderare
debet ſubditoꝝ naturã ⁊ inclinatiõʒ ac moꝛes:
vt poſſit eis ꝓpuidere de remedijs oppoꝛtũis.et

iõ ꝓuer.xxvij.cuilibet pᷣlato ðꝛ. Diliget agnoſce

Bermo

vultũ pecoꝛis tui ? greges tuos cõſidera.vt ſcʒ

poſſis eos a malis cõſuetudinibꝰ amouere:in

quo requirit᷑ magna pꝛudẽetiaæ nõ modicus la

boꝛ. Un cõiter dici ſolet ꝙ nõ ſine magna diffi⸗
cultate ⁊ induſtria de limo educit᷑ poꝛcꝰ⁊ rana
EFEcuũdo dʒ eẽ pꝛudẽs in creditõe:ꝛne B
ſomia credat que de ſubditis ei referunt᷑
lAlAlrrxxvſj.di.c.ſi qd. Ut em̃ inqͥt moꝛał poe⸗
ta Chato Rara fides ideo qꝛ multi multa lo⸗
quunt᷑ ſõ mimũ aũr in pᷣlato eſt vitiũ ſi leuiter
credat.vt ei ðꝛ Ecci.xix.Qui cito credit leuis ẽ

coꝛde. Tertio debet eſſe pꝛudẽs in actiõe. Nõö

em̃ debet eſſe pᷣceps in actiõibo ſuis nec credere
ſempꝑ capiti ſuo:vel eſſe obſtinatꝰ i opiniõc ſua
⁊ dure ceruicis:ſʒ agere debet oĩa cũ debita ma
turitate? pꝛudẽtia:qꝛ diſcretio eſt mater omniũ
vᷣtutũ.j.q.v.c.pñtium.⁊ de officio cuſtodis.c.j.
maxime aũt in dãdis ſentẽtijs ⁊ puniẽdis ſub⸗
ditis debet mature ꝓcedere.qꝛ vt ðꝛ in.c.iudicã
tẽ.xxx.q.v. Judicãtẽ oꝑtet cũcca rimari ⁊ oꝛdinẽ
rerũ plena inqᷣſitõe diſcutere.Facit c.cũ cauſam
extra de teſti.⁊.c.in pᷣmis.ij.q.j.⁊.c.occidit.xxiij.
q.viij.⁊.l.iudices.C.de iudicijs. Et debet ſentẽ⸗
tiare ſᷣm allegata ⁊ clare ꝓbata.l.illicitas.in.S.
veritas.ff.de offi.pꝛe. In arduis debet ſemꝑ cõ
ſulere pꝛudẽtes:qꝛ q̃ cũ ↄſilio fiũt fructu ñ care

bũt.l.hũanũ.C.de legib.⁊.l.dubiũ nõ eſt.C.de
repa. Mõ igit᷑ debet eſſe pᷣlatꝰ fatuꝰ ⁊ indiſcretꝰ:

ſed maxime pꝛudẽtie ⁊ ſagacitatis.qꝛ ars artiũ
eſt regimẽ aiarũ.c.cũ ſit.de eta.⁊ q̃li. Ideo cuili⸗
bet pᷣlato ðt Eſopꝰ in ſuis fabulis.Si qͥd agis
pꝛudẽter agas ⁊ reſpice finẽ.Ferre minoꝛa volo
ne grauioꝛa ferã.
De quarta cõditiõe que ðꝛ ſinceritatis. ¶
Uarta veri paſtoꝛis cõditio ðᷣꝛ ſince⸗
q ritatis.Tres aũt debẽt eſſe ſincerita⸗
tes in pᷣlato. Pꝛima ðꝛ affectiõis: vt
nõ delſideret pᷣlatõʒ.ſic hoꝛtat᷑ Chꝛyſ.
in.c.multi.xl di.dicẽs.Nullꝰ querat quõ alijs
maioꝛ appareat:ſed qũo oibus inferioꝛ videat᷑
qm̃ nõ q maioꝛ fuerit in honoꝛe inter hoiĩes ille
eſt iuſtioꝛ:ſed qͥ fuerit iuſtioꝛ ille eſt maioꝛ.Nul
lus aũt ãbitioſus ẽ iuſtꝰ.GBoni em̃ pᷣlatõis ho⸗
noꝛẽ nõ ambiũt ſʒ alios tãqᷓ; dignioꝛes ſibi pꝛe
ponũt.vlij.q.j.c.ilð.vñ Aug.ix.de ci.dei.⁊ trãſ⸗
ſũptine.viij.q.j.c.qͥ epiſcopatũ.ðt. Locꝰ ſuꝑioꝛ

ſine quo ꝓpłus regi nõ põt:⁊ ſi ita adminiſtret

vt decet tamẽ indecẽter appetit᷑. Et ſõ ãbitioſus
ad pᷣlationẽ ⁊ ſi ałs ſufficiẽtiſſimꝰ ſit non debet
admitti.i.q.j.c.pᷣncipatꝰ.vbi ðꝛ. Pꝛincipatus

quẽ aut ſeditio aut ãbitꝰ occupauit:etiã ſi mo⸗

ribo aut actibo nõ offendit:ipᷣiꝰ tñ initij ſui ẽ ꝑni
cioſus exẽplo.Et difficile eſt xt bono pagantur
exitu q̃ malo inchoata ſunt pncipio. Tales am

bitioſi deſiderãt emere gabellã impedimẽtoꝝ et

curarũ atq; occupationũ.Dicit em̃ Martialis
poeta hoĩ ambicioſo.Querꝭ onus magnũ ma⸗
gnum dũ queris honoꝛẽ.Solicitudo grauis ẽ

pꝛeparatꝰ honoꝛ.Sed qð peius eſt ipᷣis pᷣlatis

eſt ſicut gladiꝰ quo occidant᷑:velut laqueꝰquo

ſuſpendant᷑:⁊ ſicut baratrũ in quo pꝛecipitent᷑:
ac velut pelagꝰ in quo demergant᷑ cã ipi qᷓ; eoꝝ
electoꝛes ſaltè in moꝛte.Etc ideo qũ gaudent de
tali pᷣlatiõe põt eis dici illud qð cõiter dici ſolet

ſcʒ ꝙꝙ nõ ſemꝑ ridec vxoꝛ latronis nec ipᷣe latro.
Eapꝛopf᷑ nullł abitioſus debet ad dignitates

eccłiaſticas ꝓmoueri.c.qͥ eccłiaſticis.lviij.diſt.

vnõð in.c.ſicut.j.q.vj.Gꝛego.inqᷣt.Sicut is qui

inuitatꝰ renuit:queſitꝰrefugit:ſacris altaribus
eſt admouẽdus.ſic quivltro am bit vel impoꝛ⸗
tunũ ſe ingerit eſt pculdubio repellẽdus.lam
qui ſic nitit᷑ ad altioꝛa cõſcẽdere:quid alið agit
niſi vt creſcẽdo decreſcat:⁊ aſcẽdẽdo exteniꝰ inte
rius in ꝓfundũ deſcẽdat. Ille aũt eſt ã bitioſus
qui ſine ſuffragio tꝑis⁊ ſine merito laboꝛis ad
honoꝛes mũdi deſiderat ꝓmoueri.c.miramur.
in fine.lxj.di. Iphm aũt ambitioſum ita ðſcribit

Inno.tertiꝰ in libello de miſeria cõditiõis hũa

ne.quẽ refert Archi.in.c.oẽs.xlvij.di.dicẽs.em
bitioſus ſemꝑ eſt pauidꝰ ⁊ attẽtus ne qͥd dicat

vel faciat qð i oculis hoĩm valeat diſplicere:hu

militatẽ ſimulat:honeſtatẽ mentit᷑:affabilitates
exhibet:benignitatẽ oſtẽdit:ſubſequit᷑ ⁊ obſeqᷣt᷑
cũctos honoꝛat:vniuerſis ſe indlinat: freq̃ntat
curias:viſitat optimates:aſſurgit ⁊ amplexat᷑:
applaudit ⁊ adulat᷑.bene nouit illud poeticuʒ.
Et ſi puluis erit nullꝰ tamẽ excute nullũ.Queli

bet officoo cauſa ſit apta tuo.Et ſunt vᷣba Oui⸗
dij in.j.de arte amãdi.Pꝛomptꝰ eſt ⁊ feruidus

vbi placere cognouerit.remiſſus ⁊ tepidusvbi
putauerit diſplicere:ipꝛobat mala: deteſtat᷑ ini⸗

qua:ſed alia cũ alijs ꝓbat ⁊ ipꝛobat: vt iudicet

idoneꝰ ⁊ reputet᷑ aptꝰ:ac laudet᷑ ab oibus ⁊ ſin
gulis appꝛobeł᷑:libenter loqͥ᷑ de pncipatu quẽ
ambit:⁊ dicit.O quãdo pncipabit᷑ ille q ſit ſeue
rus in iuſticia:pius in miſicoꝛdia:qͥ nõ deuiet
amoꝛe vel odio:qui credat fidelibo: acquieſcat

ſimplicibo:qui ſit hũilis ⁊ benignꝰ:largꝰ ⁊ mã

ſuetus:cõſtãs ⁊ patiẽs:ſapiẽs ⁊ aſtutꝰ.hec ille.
Pꝛedicta aũt faciebat ãbitioſus Abſalõvt pa⸗
tet.ij. Regj.xv.c.Et ideo poſt vſurpatã regiã di
Fnitate miſᷣabilit᷑ interijt.ij. Reg.xviij.c. Tali⸗
us ergo ãbitioſis nullꝰ debet dare vocẽ.qꝛ in⸗
quit Gꝛeg.in regiſtro:⁊habe?᷑ in.c.in ſcripturis
viij.q.j.Locꝰ regiminis deſiderãtib eſt negan⸗
dus ⁊ fugiẽtib offerẽdꝰ.Sed heu qꝛ hec peſſi⸗
ma peſtis ãbitio eſt illa que totã dei eccliam de
ſtruit. Quã ples em̃ reperiunt᷑ qui volunt cico⸗
niarũ moꝛe ſemꝑ ĩ ſublimib ſtare.qui ſicut ci⸗

chades aere ita ipᷣi paſcunt᷑ ambitiõis fumo et

vanitate:⁊ adeo ceci ſunt vt nõ videãt lumẽvite

VUnð quidã ſapiẽtiſſimꝰ cheologie magiſter qͥ

pꝛius deliberauerat ſe regularẽ obſᷣuqtẽ facere
cũ ad dignitatẽ eccłiaſticã ꝓmotus fuiſſet mu⸗
tauit ꝓpoſitũ dicẽs:ꝙ fumꝰ pꝛelatiõis erxcecaue

rat oculos ſuos.Cui dici poterat ſicut aic ſactꝰ

=

iccrObedt

iopttetono⸗a
gentenu

emi tln

detm.
Sraſonns
4 (orsnone⸗
ſchninfn

Ahimuti

iigontaigun

Miptmmiifi
iſniclitra

Mmluürllinudni

7

tt uncaind

pdhrfmngrcue⸗

nno Citllänen
ii lc Nocöic
iot Jinnan
(ſite onrdicis ai

ancc?ſec diadote

eſcguetrur

(tolloren?cöſennire

llird n abifinc

gti no ſentr in e

irpotigteoder

bſſimatrtüdf
Ulni Berguee
Whrnnonistnis.
Nemonanöe
nnncdin
4 Whumntar
W
4
—
obfunſurdirde
ſtlinoſrufite
ſueftlißlaintnen
(ahaepafandh
Cöpctünn

MWggß
näcnme
nlbenddlahii
b abuſiͤſge

woigleclrrdc

Foliũ

H it
tde no d de ap/
deo 26 in K. d ipe⸗
Kerſe deot ja dicio ige⸗
z in. l. diuxmaꝛ lec. Pꝛe nen li.xij. a vl ſil
