alios vos honoꝛamit ꝓpter hoc miniſteriuʒ:ira ratione.Pꝛimã aſſignat Richar. noſter in.iiij. turtt
⁊ vos ſuper oẽs alios ipᷣm diligite ⁊ bonoꝛate. di.xiij.in queſtionibo circa litterã di.ꝙ per vᷣba emmnz
bec ille. Ideo cãtoꝛ ſpirituſſancti Dauid ꝓpbe⸗/ 2ↄſecratiõis chꝛiſtus in hᷣ ſacrm altaris venit: ta mninf
ta boꝛtat᷑ oẽs ſacerdotes ad celebꝛandũ deuote qᷓ; de nouo miſſus.ſ.a deo patre in boſtia conſe san
ſacrificũ coꝛpoꝛ) ⁊ ſanguinis dñi noſtri Jeſu cratã:ſicut in incarnatiõe miſſus ẽ in vterũ vgi twonent

xpᷣi. PS.iiij.di:Sacrificate ſacrificiũ iuſticie ? nis.Et hoc ↄfirmat᷑ auccoꝛitate Aug.in lib. de maimn

ng,igan,
s⸗ 8

mtquidſt

ndamir
*

e. e H

nnonndirig
npogſtii
oneoporar nn
os ſardolo
möchſawonr
Mogn
mikn Richu
.'Draäenh
cns ie
ſum furtoſiun
ſanguiniſtürt
bodiene. en
lchegurdems)
Ninmamnnt
ſlinitntigoe
Par ſnehes
ancactiinn
ucidehar /
ittd
n Hid
rtus inn
ani
is ? denci.N
nlimln
turtn ini
ctuabluu⸗
vanlunnin
i Jon
—

“S
2

coꝛpꝑe chꝛiſti dicẽtis. Sacerdos facit chꝛiſtũ ra⸗
dio velocius de celo deſcendere.iĩmo qð btã vir/
go fedit odo verbis ſacerdos facit qnq; verbis
in ↄſecratione.Et ideo a miſſiõe xpᷣi in hoſtia h̊
ſacrificiü nõ imerito miſſa nücupat᷑. Scðazʒ
rationẽ huiꝰ nois aſſignat Hugo de ſan. victo.

in. ij. de ſacris.ꝑte.viij.c.vlti.dicens. Sacerdos
eſt vicanꝰ chꝛiſti:? mediatoꝛ inter deũ ⁊ hoies.
Et ideo fideles ꝑ eius interceſſionem in ſacrifi⸗
cio coꝛꝑis ⁊ ſanguinis dñi mittũt deſideria ſna
petitiões ⁊ oꝛatiões in ↄſpectu altiſſimi.Unde ĩ
canone dicit ſacerdos ſecrete. Supplices te ro/

gamus omipotens deus:iube hec ꝑferri ꝑ ma/

nus ſancti angeli tui in ſublime altare tuum:in

conſpectu diuine maieſtatis tue. Ideirco hoc ſa
crificũ miſſa appellat᷑.ſ.a miſſione pᷣcum acoꝛa

tionum:tam ſacerdotis qᷓ; ꝓpli in cõſpectu dei
ꝑ miniſteriuʒ ſacerdotis:⁊ ob hanc cãm in fine

miſſe reuoluẽs ſe ad populum ſacerdos inqͥt.

Ite miſſa eſt.ſ.veſtra petitio in celum.Dicit aũt

Archi.in.c.ij.de ↄſe.di.j.ꝙ miſſa grece latine int
pꝛetat᷑ interpellatio ꝓ plebe.

Ertiã rationẽ aſſignat Augꝰ. in li. ð con/
t poꝛe chꝛiſti. Cuiꝰ verba ponit mgr̃ ſen.

di.xiij.quarti dicẽs.Miſſa dicitur ex eo

ꝙ celeſtis nũcius de celo mittit᷑:idcirco niſi an⸗

gelus adueniat miſſa nequaq; lure vocari põt.
Hoc etiã cõfirmat venerabilis Beda in omel.

paſcali di. Nõ em̃ dubitare licet vbi coꝛꝑis ⁊ ſan

guinis dñi myſteria celebꝛant᷑ ſuꝑnoꝛũ ciuium

dggeſſe cõuentus.Et hoc idem dicit Gregꝰ in q̊⸗

dam omel.paſcali.⁊ habet᷑ de ↄſe.di.ij.c.qͥd ſic.

vbi dicit. Quis em̃ fideliũ dubiũ habere potuü⸗/

it in ipſa imolationis hoꝛa ad ſacerdotis vocẽ
celos aꝑiri:in illo Jeſu chꝛiſti myſterio angeloꝝ
choꝛos adeſſe.õ ſolum aũt angeli mittuntur
ad honoꝛandũ ſacramentũ:ſed etiã anime que

ſunt in celis. Uñ Hiero. cõtra Uigilancium ait
Anime ſanctoꝛũ comitant᷑ chꝛiſtũ in hunc mũ⸗

dum in ſacerdotũ manibo quotidie venientem
Ideo Apoc.xiiij.dicit᷑. Uidi ſupꝛa montẽ ſion:

id eſt ſupꝛa altare agnum ſtantẽ.i.ieſum chꝛiſtũ

in hoſtia ↄſecrata:⁊ cũ eo centũ quadragincaq̃t
tuoꝛ milia ⁊c.Et in eodẽ capło dicit᷑ de vᷣginib⸗
Sequunt᷑ agnũ quocũq; ierit.Et Apoc̃.xix.eti⸗
am dicit. Exercitus qͥ ſunt in celo ſequebantur

eum. Suꝑ anc omnes ſanctos mittit᷑ beata vir
go Maria cũ filio ad honoꝛandũ conſecratio⸗

nem coꝛꝑis.eius.iuxta illud pS.xliiij.Aſtitit re⸗

ta varnietate. Merito ergo hoc digniſſimum ſa
crificium ſuꝑ omia alia ſacriticia miſſa appella
cur pter miſſionẽ angeloꝛũ ac ſanccoꝝ:ad reue
rentiã exhibendã gloꝛioſo coꝛꝑi⁊ ſanguini do⸗
mini nfi.O.ſi ſacerdos poſſetvidere qn celebꝛat

q;tis angeloꝛũ agminibus circundatꝰ ẽ:qᷓ;ta q;
reuerentia ibi ſanctoꝛũ multitudo exiſt at. pꝛofe
go cũ magno timoꝛe:totaq; coꝛ dis puritate rã

gina a dextris tuis in veſtitu deaurato circũda⸗

ſanctiſſima miniſteria celebꝛaret. Et de h̊ ſic ait

Amb. Quãta coꝛdis contritione:q;to ⁊ quali la
chꝛymarũ fonte:qᷓ;ta reuerentia ⁊ tremoꝛe.quã⸗
ta coꝛdis ⁊ anime purtate:iſtud diuiniſſi muz
ſacramentũ eſt celebꝛandum o bone Jeſu. Ubi

caro tua in veriate ſumit᷑. Ubi ſanguis tuuſin
veritate bibitur. Ubi ſummis ima iunguntur.
Ubi ſanctoꝛũ adeſt pᷣſentia angeloꝛũ. AVbi ides
eſt ſacerdos ⁊ ſacrificium mirabiliter ⁊ ineffabi

liter. Conſid erate ergo o deuoti chꝛiſtiani: ſi

tãtũ ab ãgelis ⁊ ſanctis atq; a gloꝛioſa virgine
hoc ſacrificum venerat᷑: qᷓ;ta reuerẽtia debetis
ſocris miſſarũ ſolẽnijs intereſſe.
Ed iam querit᷑. Utrũ om̃es xpᷣiani tene⸗/
antur audire miſſam om̃i die feſto. Et
reſpond eo ꝙ ſic niſi ſint legitime excuſa
ti. Unde dicitur de conſe.di.j.in.c.nuſſas.M.iu⸗
ſas ſecularibus totas ſpeciali oꝛdine audirepᷣ⸗
cipimus: ita vt ante ſacerdotis benedictionem
egredi populus nõ pꝛeſumat:quod ſi fecerit ab

epiſcopo publice ↄfundatur. Et in.c. cum ad ce

lebꝛandas eadem di.dicitur. Cum ad celebꝛan
das miſſas in dei nomine cõuenerit populus:
nõ ante diſcedat qᷓ; miſſe ſolẽnitas compleatur
⁊ in.c.qui die.ea.di.ſcriptum ẽ.Qui die ſolenni

ptermiſſo eccleſie ↄuentu ad ſpectacula vadit:ex

cõicet᷑.hec ibi.Et licet in his capłis nõ fiat mẽtio
niſi de ſecularib:tñ ſpᷣm Hoſti.⁊ alios canoni/
ſtas in dicro capło.miſſas.om̃es clerici ⁊ alij re
ligioſi nõ legitime excuſati:huic pᷣcepto obligan
tur:quia ſunt penitus diuino cultui deputati.
xij.q.j.c.duo.Qui cultus pᷣcipue conſiſtit in of⸗
ficio miſſe.Dicit aũt Franciſcus de mayroĩ tra

ctatu de coꝛpꝑe xpᷣi ꝙ aliqui obligant᷑ nõ ſolum

ad venerandum ⁊ ſumenduũ hoc ſacramentum
ſed etiam ad ↄficiendum:ſicut omes ſacerdo⸗
tes non impediti in ſolennitatibꝰ magnis. Illi
em̃ qui nunqᷓ; celebꝛant tenent odoſam diuinã
poteſtatem. Quibus inuite accedentibus ad it
ud iocundiſſimũ ſacr̃m ðꝛ Mal.j.Nõ eſt qͥ ac⸗
cedat ad altare meũ gratuite.hec ille. Circa aut

obligationẽ miſſe ẽ ſccẽdũ ſᷣm omes theologos

⁊ canoniſtas:ꝙ ſunt nonulli qui ab ᷣ pꝛecepto
ſunt excuſati:vt ſunt infirmi:qui necire ad miſ⸗
ſam:nec poꝛtari ſine periculo poſſunt.Similit
eoꝛum ſeruitoꝛes ⁊ pueroꝛũ nutrices qn eos ſi⸗/
ne magno ꝑpiculo deferre ñ pnt.Et ideʒ diat᷑ de
omibus legitimã excuſationẽ ratione neceſſita⸗

tis habentibus: qꝛ neceſſitas nõ babet legez. vc

om̃i lege.c.qð nõ ẽ.de re.iurj.Ln dict Scotꝰ in
iij.diſt.ix. hi qui aliqua neceſſitate nõ valent

no.imn.:.j.ff.de ↄſulibo:⁊ neceſſitas exempta c ab

die feſto miſſam audire:debẽt codem die ſi poſ⸗
ſunt:vel ſaltem in ſequenti feſto aliquod bonuz
opus facere in recom penſationem miſſe nõ aunu·
dlte:vt qͥ nõ pñt celebꝛare feſtũ in actu determi

nato ab eccleſia.ſ.in auditciõe miſſe:ſaltẽ in alio
actu ad honoꝛem dei facto illð celebꝛent.

kxkxbg circa pᷣdictã obligationez audiendi
B8 miſſam:oꝛiunt᷑ quedaʒ dubia. Pꝛimũ
Utrũ qͥ nõ audit pncipiũ miſſe:lſʒ venit
ea iã icepta:puta cum legit᷑ epła peccet moꝛtalr

nõ audiẽs in illo feſto aliã miſſa.Ad hoc rñdet

Ric.nr̃ in ſuo quodlibet.dicens ꝙ ſi talis nõ
ex cõtemptu:ſʒ ſolũ ex aliqua negligẽtia nõ ve/

Rit ad pncipiũ miſſe:nõ ꝓpter hoc moꝛtałr pec⸗

cat:nõ audiẽs aliã miſſa eodẽ die:maxie ſi ñn pᷣt

aliã andire.Et rõ eſt qꝛ qð minimũ eſt ꝓ nihilo

reputat᷑.l.qð minimũ.ff.de.re.iur.Et no.in.c.re

uera. de oſe. di. ij. Peccat tñũ venialr:qñ nõ vẽit
dad pncipiũ:⁊ moꝛtalit᷑ ſi h faciat ex ↄtẽptu. J
Ecuũdũ dubiũ eſt. Utrum qͥs teneat᷑ audi
ſere miſſam a ſuo parochiali ſacerdote.Et

pmo videt᷑ aliqͥbꝛ parochialibo ꝙ ſic. ꝑ.c.ij. extra

de parochijſ:vbi ðꝛ Qui cõtẽpto ꝓpꝛio ſacerdo

te miſſaʒ audit in alia eccłia: dʒ ex pelli de ecclia
⁊ ad ſuã eceliam remitti. Rñdeo ſᷣm oẽs cano⸗/⸗

niſtas: ⁊ maxime Inno.in d. c.ij. ꝙ illð.c. itelli⸗
git᷑ de his qui hoc faciũt in cõtẽptũ ꝓpꝛij ſacer⸗

dotis:nõ hñntes legitimã cãm dimittẽdi ac eui⸗/

tandi miſſaʒ illiꝰ.Si aũt qͥs h̃et legitimã cãm

dimittendi eiꝰmiſſã:eẽt excuſatꝰ. Legitima aũt

cã cõtẽnendi hr̃ in.c.nullꝰ.xxxij.di.vbi ðꝛ.Nullłꝰ

miſſã audiat pᷣſbyteri:quẽ ſcit cõcubinã idubi⸗

tãter hr̃e.hec ibi.Que vba intelligit Ric.in.iuiij.

dDi.xiij.ar.j.q.iiij.eſſe de o bligatiõe:qñ talis pꝛe
ſbyter eſt ↄuictꝰ in iudicio ð tali crimie:vł cõdẽ/
natꝰꝑ ſniaʒs legitime ꝓlatã:vł ↄfeſſionẽ ſuã i iun
re factã:vł ꝑ rei euidetiã icelabilẽ apparet eiꝰde
lictũ. Hoc em̃ caſu nulł*dʒ audire miſſaʒ illiꝰ.

Itẽ dicũt pᷣdicti doctoꝛes:ꝙ ſi qͥs ex deuotiõe:

vlł alia bona cã audiret miſſã alteriꝰ qᷓ; ꝓpꝛij ſa⸗
cerdotis:nõ peccaret:imo poſſet magis mereri

audiẽdo a melioꝛibo ſacerdotibo. Et b̊ ↄfirmãt

cheo.in.iiij.di.xiij. Cõſulo tñ ꝙ ſemꝑ aliqs de
domo vadat ad audiendaʒ miſſã in parochia:

ꝓpter excõicatiões que fiunt:⁊ vt audiat publi⸗
cari feſta. Item ſi qͥs ex aliqua cauſa nõvelit ire
ad parochiã: dʒ tñ mittere oblatões ↄſuetas ſa
cerdotibo.hec eſt em̃ ſnia oiuʒ theo.⁊ canoniſta

rũ ꝙ vbi eſt ↄſuetudo offerendi aliqͥd in miſſa
illa oino ſᷣuari dʒ:qꝛ ↄſuetudo hʒ vim legis.ff.
de legibo. l. de qͥ b. maxie ſi ſit pᷣſcripta.c.fi.de cõ

ſuetudine.UVbi aũt nõ eſt talis cõſuetudo tunc

offerre aliqͥ d ẽ ↄſilij:ad qð exhoꝛtat᷑ qͥlibet xpᷣia

nus ab ecclia.in.c.oĩs.de cõſe.di.j.vbi ðꝛ.Ois
xpᷣianꝰad miſſaꝝ ſolẽnia ſꝑ aliqͥd deo offerre ꝓ
curet:⁊ reducat ad mẽoꝛiã ꝙ a dño ꝑ Moyſen
dictum c.Nõ apparebis ĩ cõſpectu meo vacuꝰ.
Sic em̃ faciẽs habebit ꝑtẽ in illa miſſa:⁊ ꝑtici⸗

pabit de meritis illiꝰſacerdotis. R&

t Erciũ dubiũ eſt. Utruʒ melioꝛ ſit miſſa
boni ſacerdotis q; mali. Ad hoc rñdet᷑
ſm Tho.in.iiij.ſen.di.xiij.t in.iij.pte ſũme.q.
lxxxij.⁊.ſ. Bona.in.iiij.di.xiij.arti.ij.q.iiij. in
miſſa poſſumus conſiderare vnũ quod eſt ſub

XII

—

ſtantiale ipᷣꝰ miſſe.ſ.cõſecrationẽ coꝛpis ⁊ ſan
guinis dni. Et in hoc omes ſacerdotes ſunt eq/
les. Unde Augꝰ.in liv.de coꝛꝑe chꝛiſti.traſſum
ptiue in.c.intra eccłiam.j.q.j.ſic dicit. In hocſa
cramento nibil a bono maius:nihil a malo mi
nus pficit᷑ ſacerdote.Et ad hoc facit capłm.cum

ſcriptura.Et capłm.ſignificaſti.Et caplłm.nõ qͥ/

les. ⁊? capł'm dñs.⁊ capłm.non nocet.cadẽ di.ct·
ad b etiaʒ facit illud qð legit᷑ in viaſpatrũ.vbi
habet᷑ ꝙ quidã heremita còſueuerat cõmunio⸗
nem recige a quodã pᷣſbytero.Cũ aũt audiſſet il
lum inculpari de quoda crimine:renuebat am
plius ab eo cõmunicani.Qua /ꝓpter audiuit dei

vocem de celo dicentẽ. Homines abſtulerunt

mihi iudiciũ meũ.Cuʒ aũt ille heremita de boc

ſtupefactus eẽt:raptus fuit in extaſi ⁊ vidit invi

ſione vnũ puteũ bone aque:⁊ choꝛdã aureã cuʒ
vaſe aureo appenſam cum qua hauriebat᷑ que
Videbat᷑q; ſibi ꝙ quidã lepꝛoſus aquã hauri /

ret. Ipᷣe aut habens ſitim nolebat bibere ex nau

ſea ũlius lepꝛoſi. Uñ andiuit vocẽ dicentẽ ſibi.

Quare nõ bibis de aqua iſta. Quid nibi fact ꝙ;

lepꝛoſus eam hauriat. Nõne vides ꝙ ipᷣe eã nõ
tangit nec inficit:ſed mundã in vaſe mundo ex
trabit. Ad banc aũt viſionem in ſe reuerſus pdi
ctus heremita:⁊ intelligens qͥd ſigniſicaret:po/⸗
ſtea vt pꝛius ſe cõicauit ab ullo ſacerdote:cogno
ſcens ꝙ malicia ſacerdotis nõ inficit ſacramen/
tum.ſʒ ita cõſecrat malus ſacerdos ⁊ verum eff
cit ſacramentũ ſicut bonꝰ ⁊ ſanctus. VUñ inquit
Hiero.qꝙ ſic̃ ſterquiliniũ ⁊ ſtercoꝝ imũdicia n⸗

inquinat ſolis radiũ: ita ſacerdotis vidum nõ
maculat coꝛpꝑis chꝛiſti ſacramentũ.Secũdo in
miſſa poſſumus ↄſiderare vnũ quod ẽ acciden
tale:vt ſunt oꝛones:⁊ impetratiões gratiarum.

Et q;tũ ad hoc:quia vt dicit᷑ Jobh.ix. Peccato/

res deꝰ nõ exaudit.ſ.inq;tũ pccõꝛes:meliꝰ eſt au
dire miſſam boni ſacerdod qᷓ; mali ceterj panibꝰ
Quia ſcriptũ ẽ in.c.ipᷣi ſacerdotes.j.q.j. QAñ ſa⸗
cerdotes fuerint dignioꝛces:tãto faoliꝰ in neceſ⸗
ſitatibus ꝓ qͥbo damãt exaudiunt᷑ Et hac eadẽ

ſniam tenet Petrꝰ ⁊ Alanꝰ. vt habet᷑ in ſuma

confeſ.lib.iij.ti.xxiiij.q.cxxxiij.

Uarto querit᷑ vtruʒ qͥs teneat᷑ diſtincte

q audire vba miſſe.an ſufficat videre ſa⸗/

cerdotẽ celebꝛantẽ. Ad h̊ rñdent theo.in
iiij. diſt. xiij. ꝙ ſufficit vid ere alit᷑ ſeqret ꝙ qñ ðꝛ
miſſa vbi ẽ mag młtitudo:vł ðꝛ a ſacerdote ha⸗
bẽte vocẽ valde remiſſaʒ:tłes audiẽtes cũ nõ in/
telligãt v ba:qꝛ ſũt lõge diſtãtes:vł qꝛ ipᷣe nõ lo

quit᷑ itelligibilit᷑:nõ ſᷣuarẽt bᷣ pᷣceptũ:ſʒ eent obli
gati aliã miſſã audire qð ẽ falſiſſimũ. Dicũt pᷣ⸗
dicti theo.ꝙ q;uis nõ teneamur ſub pena pen
moꝛtał itelligere vł audirevba miſſe:qꝛ leges i

ſũt ita amare intptade.dʒ tñ qᷣlibʒ xpian p poſ⸗
ſe ſtuderevt vᷣba miſſe audiat.⁊ iuxta poſſibilita

tẽ ſuã itelligat.vt ðꝛ i.c.apłica.deoſe e.di.j. Itéad

miſſã debẽt qͥlibet xpᷣiani ſtare deuote. Schtuz⸗

laminc
nnus0.
baresd
carnolio
animue
Cooßh
Gunlon
mosod
conant⸗
ncogſet
geurhecl.
ſtarerecrn
Utdiatd
gaturmel
Herenriamn
ſecdact
icinqun
catcd
Gogatecr
wide
Worar⸗
ſnepta
pavent
leemn
tchuit
ovſ
nioo ub
deuoredai
Nſubmoo
Gcefintrest
Pcrca veſt
Mablbette
Unnt

NRhocanpte
2Cphlnr
contnti
Glegee⸗
ndr
Gathlg
Closde
efarped
ckatrinn
emminm
cbpioen⸗
ſupſtite
ſealias
onces e
lennebz
lummei
Ceſig :

duſun

noblerin
S
Elcdia
annoteide
tintihni⸗

zaäſnnan

d Cüaüt⸗

iederaninde
Wrineran tvidnr
wercdordäann
epabaundetn
ilenoſusagbine
Dnolcdardibenn
Niutrocidind
uiſa Ouidthin
undäin
bloſacndern
ſcGOSt
io
Nernügtin
ſsemm n
mufor on/
tutſitin
Nlirn ſalgtt
SSZ

4

criſin
liſim de
an a
Nrd—

—

4

4

——U

oliũ

em̃ in.c.quãdo.de oſe. di. . Quãdo autem ſta/
mus ad oꝛationẽ dilectiſſimi inuigilare ⁊ incũ⸗

bere ad pᷣces toto coꝛde deb emꝰ: cogitatio hoĩis
carnalis ⁊ ſecularis abſcedat.Nequaq; tũc alið

animus q; illud cogitet qð pᷣcat᷑ Ideo aũt ſacer
dos pᷣfatione pᷣmiſſa parat fratrũ mentes dicẽs

Surſum coꝛda.Et dũ reſpondet plebs. Habe

mus ad dñm:moneat᷑ ad dñm coꝛ hr̃e debere

daudat᷑ aduerſario pectus vt ſoli deo placeat:

nec ad ſe dei hoſtem oꝛatiõis temꝑe venire pati

atur.hec ibi.Qñ aũt legi᷑ euangelium debet hõ

ſtare rectus:capite diſcooꝑto:attente audiens.

Ut dicit de cõſe. di. j.c. apoſtolica.qñ aũt nomi⸗

natur mellifluum nomẽ Jeſu chꝛiſti: om̃es re⸗
uerentiam facere debent ſaltẽ capitis inclinatio

ne.c.decet.de ĩmuni.eccle.libꝛo.vj.Et ad Phil.
ij.c.inquit Apłus. In nomine Jeſu om̃e genu
fleccat᷑:celeſtium:terreſtrium ⁊ infernoꝛũ.Quõ⸗
do autem ſacratiſſimũ coꝛpus aut ſanguis do
mini eleuat᷑:omes in terra ꝓſtrati deuotiſſime

adoꝛare debent. Ideo dicit beatus Franciſcus
in epła directa capitulo generali. Om̃is homo

paueat:cotus mundꝰ contremiſcat:⁊ celum ex

ulcet:quãdo ſuꝑ alcare in manibus ſacerdotis
eſt chꝛiſtus filius dei viui. O admiranda alti 5

tudo:o ſtupenda dignitas:o humiliras ſubli⸗

mis:o ſublimitas humilis:ꝙ dñs vniuerſitat

deus:⁊ dei filius ſic ſe humiliet:vt pꝛo nr̃a ſalu

te ſub modica panis foꝛmula ſe abſ condat. Ui⸗
dete fratres humilitatẽ dei:⁊ effundite coꝛam il/
lo coꝛda veſtra:vt rotus vos recipiat:qui ſe vo
bis exhibet totum. heculle. 22
Uinto querit᷑ vtruʒ quis teneat᷑ audire

q miſſam ꝓpꝛiam diei feſti: puta miſſam
2 tuageſima? hu
iuſmodi.Et pꝛimo reſpondent quidam ſic:

dñice in aduentu vel ſep

quia ſᷣm eos miſſam peculiarem audiens vl di

cens nõ ſatiſfacit pꝛecepto de audiẽda miſſa. Af
firmãat em ꝙ illa miſſa que pꝛecipitur eſt miſſa
de feſto: vel que ſᷣm officiuʒ debet dici.⁊ allegãt

ad hoc capitulũ.quidã laicoꝛũ.de cele.miſſarũ.
⁊ capitulũ.⁊ hoc attendendũ.de conſe.diſt.j.ſed

in contrariũ credo ꝙ ſit veritas:?⁊ ꝙ capitula ꝑ

eos allegata concludant ⁊ pꝛobent oppoſitum.
Nam dicitur.in dicto.c.quidam laicoꝛũ. Qul/
dam laicoꝛũ habent in conſuetudine vt per ſin⸗

gulos dies audiant euangelium. In pꝛincipio
erat verbum:⁊ miſſas peculiares hoc eſt de ſ. an
cta trinitate:⁊ de ſancto Michaele.hec ibi. Iſti

em̃ in miſſa quotidiana faciebant dici. In pꝛin
clpio erat verbum:habentes ad illud quaſdam

ſuꝑſtitiones vt infra patebit: ⁊ nolebant audi⸗
ſi predictas peculiares:repu⸗

„

re alias miſſas:ni
tantes eas alijs melioꝛes:⁊ ſic quodã modo cõ⸗
temnebãt ritum eccleſie romane de oꝛdine miſ/
ſarum:ita ꝙ oꝛdo miſſalis erat in abuſum:⁊ iõ

eccleſia pꝛo hibuit talem malam conſuerudine
⁊ abuſum quotidianum. Unde poſt pꝛedicta

„ .

in eodem concilio vt vlterius hoc non fiat: miſi

ſuo tempoꝛe:⁊ niſi aliquis velit ꝓpter reuerenti
am ſancte trinitatis:⁊ nõ pꝛo alia deuotione au
dire.hec ibi. Ubi maniteſte aſparet ꝙ ipſit um ca⸗
pitulũ concedit ꝙ poſſit dici ⁊ audiri miſſa de
trinitate in feſto alio:quãdo fit ad reuerentiam
trinitatis:⁊ nõ alia deuotione.id eſt pᷣm gloſam
nõ quaſi melius ſit miſſas iſtas audire q; alias

canonicas de die Poſt pꝛedicta autẽ verba hoꝛ

tatur ecclia dicens. Sed ſi voluerint vt ſibi mi

ſe cantent᷑: de eadem die miſſas audiant pꝛo ſa⸗

lute viuoꝛum ⁊ etiã defunctoꝛũ. In quibꝰ ver⸗
bis oſtendit ꝙ miſſe occurrẽtes ðe die poſſunt
fatiſfacere nõ ſolum pꝛo viuis ſed eciam p moꝛ
tuis: quod nõ credebant talem abuſum ſequen
tes. Item in dicto capło. ⁊ hoc attendendum:re

catat᷑ dicrum Auguſtini.cuiꝰ verba non ſi unt pᷣ⸗/

cipientia ſed conſulentia. vbi ait ſic ad littera.Et
hoc attendendum vt miſſe peculiares que ꝑ di⸗
es ſolẽnes a ſacerdotibus fiunt.Ecce ꝙ licitum

eſt ſacerdotibus celebꝛare in diebus ſo lennibbd
miſſas peculiares pᷣm Auguſtinuʒ. Sequitur
Non ita in publico fiant:vbi gloſ⸗ a id eſt ſolen⸗

niter:ſequit᷑:vt pꝛopter eas populus a publicis
miſſarum ſolennibꝰque hoꝛa tertia cano nice ſi
unt abſtrahatur. Sed ⁊ ſacerdotes qui in cir/
cuitu vꝛbis:aut in eadem vꝛbe ſunt ⁊ populus
in vnum ad miſſarũ publicam celebꝛatio nẽ cöo ⸗
ueniant:hec ibi. In quibus verbis hoꝛtat᷑ Au⸗
guſtinus ſacerdotes ne miſſas peculiares in di
ebus ſolennibus cantent ſolenniter coꝛam po/

Verba immediate ſequitur Erideo ſancſtuz eſᷣ

2

pulo in hoꝛa tertiarũ:in qua ſolet in ecclia ma⸗/
lioꝛi miſſa ſolẽnis decantari:vt tam ipſi q; pFGE

poſſint ad ipſam miſſam ſolẽnem conuenire Et
iſte intellectus eſt clarus ex textu ⁊ ex gloſa oꝛdi
naria⁊ per Archidia.ibi.Clariſſimũ eit autez
nec populus nec ſacerdotes parochiales tenẽé⸗
tur ex pꝛecepto ad conueniendũ in eccleſia ma/
ioꝛi:ad audiendum decantari miſſam ſolenem

Sed ſolum eſt exhoꝛtatio quedam que ctiã ha⸗

beturin regiſtro vbi dicitur ꝙ nõ debet populꝰ

ſtacim audita miſſa in feſto ire ad conuiudũ:
ſed ad pꝛedicationem:⁊ ad audiendum miſſaz

ſoléenem decantari. Concludo ergo ꝙ ex rationg
bili cauſa poteſt ſacerdos in die dñico ⁊ alio fe⸗/
ſto ſoleni dicere miſſam de moꝛtuis:⁊ aliaʒ vo/
tiuam:vt pꝛo peccato.vel de beata virgine:aut
de apoſtolis ⁊ hmõi.vt tenet Archidia.in dicto
capło.⁊ hoc attendendũ.Uerũ tñ eſt ꝙ in eccle⸗

ſia collegiata ſiue cõuentuali in qua quotidie eſt

.de cele. miſſa. ſi qͥs omitteret illã in dnica vel
alio feſto de pꝛecepto pꝛo dicẽda peculiari ſen
votiua peccaret moꝛtaliter:qñ ad ipᷣm pertine⸗

ret dicere illam miſſam de felto vel ex eins cauſa
non dicererur. Irem ſr quls ſecularis vel reug/
oſus ex cõtemptu miſſe de die: vel oꝛdinis ⁊ ritꝰ

—

—

celebꝛanda vna miſſa de officio:vt notat᷑ in le.

4

*
„ .
. .
.
*

Bermo

eccleſiaſtici quo ad miſſas:audiret miſſam pe⸗

culiarẽ refutãs audire ꝓpꝛiam de feſto: peccaret
moꝛtalr.Nõ aũt peccat ſi audit qͥs miſſam pᷣdi
ctaʒ:vel dicit ex ronabili cauſa:nec tenet᷑ poſtea
alis audire.Et hoc tenet Archieps flo.in.ij.ꝑte
ſũme ti.ix.c x.vbi dicit. Utruʒ qͥs teneat᷑ audire

miſſaʒ ꝓpꝛiã diei:puta dñice de aduentu.Ad te
leuaui ⁊c.⁊ in ſeptuageſima. Circũdederũt me
in feſto natiuitatis btẽvirginis. Gaudeamꝰ⁊c̃.
Et videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ extra ð cele.milſ.c.qͥdã laicoꝝ.
repᷣhendunt᷑ qͥ dimittũt miſſas ꝓpꝛias ꝓpter pe
culiares.i.ꝓpter alias quas qͥs dicere facit ob
ſpecialẽ deuotionẽ ad illas:puta:de angelis ⁊
moꝛtuis ⁊c̃. Rñdeo:credo nõ teneri ad ꝓpꝛiam
ex neceſſitate:qꝛ nec capitulũ miſſas.de cõſe.di.
j.hoc dicit:ſʒ idiſtincte loqtur. Tamẽ ex ↄgrui⸗
tate audire ð bet/ ꝓpꝛiã:qͥ hoc nouit diſtinguere:

⁊ ſᷣm hanc ↄgruẽtiã loqtur decretalis ſupꝛadi⸗

cta. eq; em muliercule vł idiote ſcirẽt diſcerne
re:ſi eſt miſſa ꝓpꝛia vł alia ⁊ nimis oneroſuʒ eẽt
ꝙ vnũquẽq; opoꝛteret interrogare ſi eſt miſſa
ꝓpꝛia.Et in diuerſis ecdeſijs in eadẽ die feſtiua

erũt miſſe ꝓpꝛie varniate. Repᷣhenſibile tñ mltũ
videt᷑ ⁊ ſi nõ dãnabile:dimittere miſſas ꝓpꝛias

occurrẽtes ꝓpter miſſas defũccoꝝ:vel alias ad
inſtatiã laicoꝝ:ſine cauſa multũ vrgenti. Docẽ
dus em eſt ꝓłs nõ ſeqᷓndus.c.docendꝰ.lxij.di.
hec ille.Cuiꝰ ſentẽtiã ſeqᷣtur noſter venerãdꝰfra

ter Baptiſta de trouamalis ĩ roſella ſua:ĩ ti.de

miſſa. Pꝛeterea bᷣ clariſſime patʒ:qꝛ ſi qͥs tene

ret᷑ audire miſſam de die:teneret᷑ etiaʒ ex pᷣcepto
audire verba ipᷣius:⁊ nõ ſufficeret ad euitatio⸗

neʒ pcti moꝛtalis videre ſacerdotcẽ celebꝛantẽ z

itereſſe ipᷣi miſſe. Cuiꝰtamẽ ↄtrariũ patuit ſup̃ᷣ.
Si ſ̊ ſufficit ad ĩpletionẽ pᷣcepti videre ⁊ adeſſe
licet meliꝰſit etiã vᷣba audire ⁊ itelligere:qͥd tali

ſic vidẽti ſolũ cõfert ꝙ ſit magis miſſa ꝓpꝛia q;
peculiaris. Pꝛeterea in mitis ecdeſijs qᷣtidie ex
debito dicunt᷑ mlte diuerſe miſſe:vt de feſtis et

octauis occurrẽtibo religioſis:de ſanctis eoꝝ:⁊
de trãſlatiõibo ipᷣoꝝ:⁊ de alijs obligatiõibo q̃s
hñt eccłie ⁊ capelle:⁊ tñ ſcłares ibi in feſtis au⸗
diũt ipᷣas miſſas etiã in dominicis:⁊ nõ miſſã
de dñica vl feſti occumẽtis. Itẽ ꝓpłs Mediola
ni audit miſſas religioſoꝝ qͥ nõ dicũt eas miſ/
ſas quas auctoꝛitate apłica oꝛdinauit ſanctꝰ
Ambꝛoſiꝰin dñicis ⁊ in alijs feſtis:⁊ ↄſeq̃nter
nõ miſſas ꝓpꝛias ipᷣiꝰ diei ſᷣ m ritũ officij qð ce⸗
lebꝛari romana eccłia oꝛdinauit in illa dioceſi.
Pꝛeterea videmꝰ q̃tidie ꝙ in feſtis ↄcurrũt po

puli ad eccłias beate vᷣginis ꝑ diuerſas mundi

ptes:⁊ ibi vt cõpleãt vota ſua facunt celebꝛari
nõ ſolũ a ſacerdotib ſcłaribi:ſʒ etiã a religioſis
ibi manẽtib miſſas ipᷣiꝰ vᷣginis etiã in die dñi

co:⁊ alio feſto ſolẽni:⁊ ſimiłr in młtis mũdi ꝑ⸗

tibo ſunt ſcole btẽ vᷣginis:⁊ coꝛꝑis xpᷣi:p quib⸗
omni meſe in aliq̃ dnica celebꝛat᷑ miſſa de dña
vel de coꝛꝑe xpᷣi. Et hoc etiã fiti terris imediate

*

ſu bditis eccłie romone:maxime peruſij: vbi er

oꝛdinatiõe beati fris Bernardini feltrini facta

cum conſenſu epi pdicte vꝛbis ⁊ totius deri: oi
dñica pma menſis cantat᷑ in eccłia cathedrau
ſancti laurentij vna miſſa de coꝛꝑe xpᷣi:⁊ ideʒ fit

in qᷓ;pluribo ciuitatibꝰ Italie:quia in ipᷣa dnica
cõmodiꝰ poſſunt omes de ſocietate coꝛꝑis chꝛi

ſti ad audienda ipᷣam miſſam cõuenire.Et hoc
nõ ſolũ nõ eſt pctm:ſedvalde cõmẽdabile.Mhiſ
ſe em̃ ſolẽnitas vt ſupꝛa patuit ẽ pncipaliter iſti
tuta ad venerationẽ coꝛꝑis chꝛiſti:et ideo cauſa
valde rationabilis eſt dicẽdi ipam miſſam pe⸗

culiarem de ipſo coꝛꝑe chꝛiſti:ſemel in menſe et

in die ſolẽni:vt celebꝛius ⁊ honoꝛificẽtius atq;

a pluriboveneret᷑. Pꝛedicta aũt om̃ia non tole⸗

raret ecclia romana ſi de neceſſitate ſalud eẽt au
dire miſſam ꝓpꝛiam ſolẽnis feſti. Pꝛedicta quo
q; ↄ firmant᷑ dicto Anto.de butrio:qui in dicto
c.quidã laicoꝛũ:dicit ꝙ ſᷣm doc.dicta decretalis
pꝓhibens dici miſſam peculiarẽ in feſto:intelligi
tur qñ ibi eſt ſolũ vnꝰ ſacerdos:quia tuncopoꝛ
teret dimittere illam miſſam que eſt de debito ĩ

eccłia dicenda.Et idem affirmat abbas panoꝛ.

in di.c.dicens.Nota ꝙ ꝓpter miſſas peculiares
nõ debent in ecclłia dimitti miſſe que occurrunt
ſiue de feria ſiue de feſto ꝓpꝛio.Et intelligũt hoc
doctoꝛes qñ in eccłia non eſt niſi vnꝰ ſacerdos.
Si em̃ eſſent plures bene poſſet vnꝰ dicere miſ⸗
ſam occurrentem.⁊ alius ob deuotionem dice/
re miſſam peculiarẽ.Et pꝛo hoc videt᷑ textus in
c.⁊ hoc attendendum.de conſe.di.j.hec ille.Ex qᷓ
bus patet ꝙ tenẽtes opinionem contrariam nõ

bene cõſiderant capła que allegãt:quia de dire/
cto cõfutant opinionẽ ipᷣoꝛũ. Pꝛedicta etiaʒ de

ſuꝑſtitionibus ad In pꝛincipio erat verbũ:ap⸗
pꝛobat Panoꝛmitanus vbi ſupꝛa dicens.No⸗
ta ꝙ euangelium.In pꝛincipio erat verbũ:non
eſt de neceſſitate dicendum in qualibet miſſa.
Nam ſi hoc eſſet verum:non notarentur iſti lai⸗
ci qui in ſingulis miſſis volebant audire illud
ecuangelium. lon tamen putes per hoc maluʒ
eſſe in qualibet miſſa illud audire. Maximecũ
hoc hodie habeat cõmunis conſuetudo.Sʒ dã
natur bec ſuſpicio:quia credebãt iſti ſicut dicũt
quedam vetule:ꝙ non poterunt ſine penitentia
decedere audiendo illud euangelium:vel quid
ſimile.hec Panoꝛmitanus.Ex quibus etiã col/
ligit᷑ ꝙ ꝓhibitio illius capituli eſt facta ſolũ ad
tollẽdas pꝛedictas ſuꝑſtitiões:⁊ erroneas opi⸗
niones:⁊ nõvt pꝛohiberent᷑ miſſe peculiares ad
reuerentiam chꝛiſti ⁊ ſanctoꝛũ qñ dicuntur ſine
ſuꝑſtitiõe ⁊ contemptu miſſe ꝓpꝛie diei: ⁊ per
non dimittit᷑ quin in ecdleſia dicatur vna miſſa
de feſto occurrenti ab aliquo ſacerdote.Et in ip

ſa miſſa peculiari fit cmemoꝛatio de ipſo feſto

Si autem eſſet vera illa erronea opinio ꝙ qui⸗
libet teneretur in feſto audire miſſam pꝛopꝛiaz
opoꝛteret ꝙ ſacerdos volens celebꝛore miſſam

llofi
8 ad
gnvole
fentis
goditel

meidol

dieae
his ee
donnnid⸗
dedebito⸗
Ghecue
daren?
ſcculans
googlt
erercuſa
fiſamg
Poboſ
crlic
1iaert
ado.
lbecc
nanse
e
iinn
Cuifiin
4
howrba.
ſihabüge
ngisn
Colncer
Chtlcans
dbeſt
Unfunde
i/
Nunens,
equi pd⸗
condee
s Bonn
glinn
frlüe
Pwanc
e⸗
bagae
Woanh
cainen
vinin
bot for
gucoꝛ
Cauſaſ
ſa peim
lln⸗ dñ
ſedus ,
gueabſe

Noatzca

dunedent
nſi
Enburnen

mſſame⸗s
Mcdömidtdi

chiſtnlinn
diiannia,
8: donorſficiun
türoffiann
ueeſituerſalt
nis ſſſti.rrdag
dedumndegbinn
mdocdiandor
lriinſckonmt
ardos gnunne
ilam greckdeer
dunartbez
Permiſes ln
en miſſeaean
o. Einulai
eſtnſi wi
Npoſſerpede
gob deonon
nohoc didein
conſe dibun
nionan commr
neallegicmtn
Hori.Petae
deincgo

4
0 . 4

uumif/
wor uA A.
nwarNKN
nsorim
ulhiriiiu
munrſineann
Gungaluntg
SS
Eelicktn in
töcet gf
tniſe talam:
wͤͦgi dum
ſecredaiin,
pornoß,
emſen,

n

peculiarẽſicut ſepe neceſſariũ eſt facere ſe reuol⸗

ueret ad populũ ⁊ diceret.Chariſſimi bec miſſa

quã volo dicere nõ eſt üla ꝓpꝛia huiꝰ feſti occur
rentis quã tenemini audire.⁊ ideo aut dimittite

audire iſtã miſſam.aut ſi vultis audire miſſam

meã poſtea etia audite aliã de ꝓpꝛio.Et ſi ö non
diceret peccaret moꝛtaliter tanqᷓ; deceptoꝛ ꝓpłli:ĩ

his que eẽnt de neceſſitate ſalucᷓ. Nã qui cauſaʒ

damni dat:dãnũ dediſſe videt᷑.c.ſi culpa.de in⸗
iu. ? do. da. Seculares em̃ ſi tlis miſſa ꝓpꝛia eẽt
de debito:crederent ꝙ ſacerdotes nõ dicerent in
cõſpectu eoꝛũ miſſam aliã:qͥn eis de illa noticiã
darent.⁊ ↄſequent ſi ſine tali admonitiõe pꝛeſbr
ſecularis vel religioſus diceret in feſto de pꝛece⸗
pto aliquã miſſam peculiarẽ eſſet in malo ſtatu
nec excuſaret eos ignoꝛãtia ꝓpłi credentis eã eẽ
miſſam pꝛiã:ſicut nõ excuſat ſacerdotẽ danteʒ
ꝓPlo hoſtiã nõ cõſecratã pꝛo cõmunione in die
paſce:licet ipᷣe ꝓpłs crederet eam eſſe cõſecratam

⁊ ſilłiter nõ excuſaret᷑ cõfeſſoꝛ qui faceret cõfiten⸗

ti abſolutionẽ iualidã nõ ſeruata debita foꝛma
ab ecclia oꝛdinata:licetipſe confitens hoc igno⸗

rans eſſet excuſatus.

Pars ſecũda huiꝰ ſermõis de veritate ſacra⸗
mẽti miſſe:in qua ꝓbat᷑ ꝙ vere coꝛpꝰ⁊ ſanguis
chꝛiſti in ſpecie panis ⁊ vini continet. WM
Icet mẽs nequeat humana plene ra
IHtlonis inueſtigatiõe trãſmutationeʒ
hoſtie cõpꝛehendere fidei tñ plenitu⸗
do cõplectit᷑. Uñ inqͥt Amb.xxiiij.q.j.

c.nõ turbat᷑.vñ canit ecclia in feſto coꝛpis chꝛi⸗

ſti. Verbũ caro panẽ verũ: vᷣbo carnẽ efficit:fit⸗

qᷓ; ſanguis xpᷣi meꝝ:⁊ ſi ſenſus deficit:ad firmã

dũ coꝛ ſincerũ ſola fides ſufficit. Et q;uis fides
catholica nõ indigeat nr̃is ꝓbatõibo:nihilomi⸗

nus ad beſtialitatẽ hoĩm infideliũ ſiue heretico

rum ↄfundenda ⁊ ↄuincendã.⁊ inſuꝑ ad hoim
deuotoꝛũ ↄſolationẽ incendo declarare aliqͥb
argumẽtis ꝓbabilib ſniam veriſſimã fidei xpᷣi
ane:quã ꝓbat Alexan.de ales in.iiij.ꝑte fũme i

tractatu de euchariſtia.?⁊ oẽs Theo.maxie ſan⸗
aus Bona. 2 btũs Tho. Scotꝰ? Richardus

⁊ alij in q̃rto ſniaꝝ.di.x.xj.⁊.xiij.⁊ ſanctꝰ Tho.

iij.ꝑte ſũme.q.lxxv.ar.ij.ſ. in ſacramẽto alta

ris vere eſt cõuerſa ſubſtãtia panis ⁊ vini in ve⸗
rum coꝛpus ⁊ ſanguinẽ dñi nr̃i ieſu xpᷣiꝑ ver⸗
ba oſecratiõis.Et pꝛimo ꝙ xpᷣs de quo dicitur
Matthei.xxvj. Mar.xiiij.?⁊ Luc.xxij.ꝙ hoc ſa⸗
crainentũ inſtituit:vere traſubſtãtiauerit paneʒ
vinũ in ſubſtantiã ſui coꝛꝑis ⁊ ſanguinis pꝛo

bat᷑ rone cauſalitatis.yundamentũ cuiꝰ ponit
auctoꝛ in lib.de cauſis di.Quicqͥd facere poteſt

cauſa ſecũda:nobilioꝛi ⁊ altioꝛi modo põt cau/⸗

ſa pꝛima:patrer hec regula. ã ſi camerariꝰ ali⸗

cuiꝰ dñi põt alicui vnã gram facere:a foꝛtioꝛi ip
ſe dñs facere poterit. Siliter ſi ſacerdos põt ali

quẽ abſoluere ab aliquo enoꝛmi pctõ:a foꝛtioꝛi
Alud facere potccrit popa.Quo pᷣſuppoſito: certũ

CXXIII

eſt ꝙ potentia limitata ipſius nature naturate
vns ſubſtantiã in aliã cõuertit. lam pᷣs.ij.de

aia dicit. Alimentũ ꝑ naturã cõuertit᷑ in ſubam

aliti: vrputa. Panis ↄuertit᷑ in ſubſtantiam car

nis:⁊ vinũ in ſubam ſanguinis.Siliter ꝑ vcu⸗

tem caloꝛis galline ſuba oui ↄuertit in ſubſtan

tiam carnis:ſeu in gallinã. Cidemꝰ etia ꝙ terra
que inter alias res ẽignobiliſſima:generat aun
⁊ argentũ:lapides pᷣcioſos:⁊ mulca alia nobiliſ
ſima:q nimo cũ fit inſipidiſſima multavalde ſa
pida ⁊ bona ad guſtũ ꝓducit.Quid plura. Cũ
ſit turpiſſima ꝓducit res valde pulchꝛas:vt ar⸗/
boꝛes:floꝛes:fructus:⁊ hmõi:que om̃ia opat᷑ ĩ
vᷣtute ſolis. Uñ.iũiij. Mecheoꝛoꝝ dicit Phũs.

ꝙ vtute ſolis humiditas terre cõuertit᷑ in arbo
res ⁊ in herbas:in vinũ:oleum:⁊ ballamum:et

hbmõi. Silliter dicit:ꝙ terra ſolis vᷣtute cõ uerti⸗/
tur in aurũ:⁊ argentũ:in ferrũ:⁊ lapides pꝛecio
ſos. Recitat quo q; JIſið.in lib. Echimo. ꝙ in
ſcotia eſt fons qui om̃e quod in eũ mittit᷑:ſtatiʒ
cõuertit in ſubſtantiã lapidis.Similiter in Hi⸗
bernia ẽ aliꝰ fons:in quo ſi palus ligneꝰ figũ:
ſtatim ꝑs que tangit aquã cõuertcit᷑ in lapidem:
reliqua vo ꝑs que figit᷑ in terra:cõuertit᷑ ſtatim
in ferru. Uidemꝰq̃ᷓ; ꝙ alchimiſte trãſmutãt na
turã eris:⁊ argenti viui in bonũ argentũ:⁊ ſic ð
alijg. Similiter legit in legenda ſancti Jo.euã⸗
geliſte: ꝙ ipᷣe opłs virgas ligneas cõuertit in au
rum optimũ.⁊ lapides colleccos in litoꝛe marꝭ
cõuercit i lapides pᷣcioſiſſimos.Si ; tranſſub/
ſtantiare pot vnam ſubam in aliam ipᷣa natura
naturata:a foꝛtioꝛi hoc poterit ipa natura natu
rans.ſ.deus qui natura fecit:cuiꝰptãs infinita
nullis limicibo coanguſtat᷑. Et in quo oẽs perte
ctiones altioꝛi mõ ſunt qᷓ; in creaturis:pᷣm Arj.
xj.Mecha.Et Dioniſiũ in lib.de diuinis noibꝰ
Et ideo nulli dubiũ qͥn chꝛiſtꝰ verꝰ deus ⁊ bõ
pocuerit panem ⁊ vinũ in ſubam ſui coꝛꝑis et
ſanguinis troſmutare. Modũ aũt huiꝰ tranſ⸗
mutatiõis ponic Johãnes damaſcenus appꝛo
bando pꝛedictam rationem di. Sicut panis et
vinum tranſeunt in nutrimentum in coꝛꝑe ho⸗
minis:⁊ non in aliud coꝛpus:ſed in iᷣm quod
pꝛius erat. Ita panis pꝛopoſitionis:id eſt: qui
in altari pꝛoponitur:⁊ vinum cum aqua tran/
ſeunt in coꝛpus chꝛiſti quod pꝛius erat.hec ille.
Excundo pꝛobatur ea⸗ 1
ſgem concluſio ratione maioꝛitatis. Fuü
daamentum cuius ponit iuriſconſultus-
in.l.nõ debet. ff. de re.iur.dicens.on debet cui
quod plus eſt licet quod minus eſt non lice⸗/
re.Quod etiam habetur in caplło.cui licet.eodẽ
titu.lib.vj. Ille igitur qui poteſt facere rem ma⸗
ioꝛis difficultatis:poterit facere id quod eſt faci
lius.Quo pꝛeſuppoſito tuncſic arguitur. Ma⸗
lus eſt opus de nihilo aliquid facere. qᷓ́; vnam
ſubſtantiam in aliam conuertere:vt inquit Hi
larius in libꝛo de Trinitate. Et ratio eſt ᷣm

Franciſcũ de mayro.in quodã ſᷣmone de ſacra/
mẽto euchariſtie.Et.ſ. Bona.in.iiij.di.x. Quia
maioꝛ ẽ diſtãtia iter ens ⁊ nõ ens:qᷓ; inter ens ⁊
ens. Imo iteriſtas duas oꝑatiões tãta ẽ diuer
ſitas: ꝙ licet phᷣi ↄceſſerint vnã ſubſtatiã poſſe

in aliã ↄuerti:vt aquã in aerẽ ⁊ econtra:ſicut ðꝛ
in li.de generatõe:tñ aliqͥd de nihilo poſſe fieri
penitꝰimpoſſibile dixerũt:etiã ꝑ totã ptãteʒ na⸗
tcure. Uñ dicit Kreſt. Ex nihilo nihil fit. pᷣmo de
celo ⁊ mundo:ac.iij.⁊.viij. Phiſi.vt legit᷑tcum

ipᷣe Areſt.legiſſet ulud qð ait Moyſes Beñ.j.ſ.

in pncipio creauit deꝰcelũ ⁊ t᷑rã:ſubriſit dicẽs.
Iſte Moyſes multa dicit ⁊ nihil ꝓbat.Sʒ hec
opinio phᷣoꝝ eſt heretica:ſi referat᷑ ad deum:qꝛ
deꝰ oia creauit ex nihilo Geñ.j.Creare em̃ eſt ex

nihilo aliqͥd facere:vt dicũt theo.in.ij.di.j. Cuʒ
̊deꝰ poſſit facere hoc qð eſt tãte difficultat.ſ.ðᷣ
nihilo aliqͥd creare.Nãa ipᷣe dixit ⁊ facta ſũt:mã
dauit ⁊ creata ſũt Ps.anpenuł.multo magis

poterit vnã ſubam i aliã traſmutare:qð ⁊ Phi

ↄceſſerũt poſſe fieri ꝑ naturãa. Uidemꝰ em̃ ꝙ de

us de limo t re fecit pᷣmũ hoĩem:⁊ de coſta Adã

ſubito fecic Euã:⁊ üũlã coſtã traſmutauic i mu⸗
lierẽ Geñ.ij. Itez Joh.vj. c. ðꝛ.ꝙ xpᷣus de qͥnqʒ

panibo ⁊ duobo piſcib ſatiauit qͥnq; milia ho⸗

minũ.De qͥb panibb duodeci cophini fragmẽæ

toꝝ ſuꝑauerũt:qð iõ fem̃ eſt:qꝛ panis materiã

augmẽtauit.Oð ſi h naturalłr fecit:pfecco non
eſt dubiũ:q ſpũałr ⁊ ſacramẽtałr pᷣt totã eccłiã

catholicã ð hoſtijs in ſubſtãtiã coꝛꝑis ſui ↄuer

ſis paſcere ⁊ nutrire.Et iõ inquit Aug.in ſentẽ⸗

tijs ſuis.Firmitertenẽdũ eſt ꝙ panis i coꝛpꝰ:⁊
vinũ in ſanguinẽ ↄuertit᷑ illa vbi vᷣtute:q̃ vbũ
caro factũ eſt ⁊ hitauit ĩ nob:q̃ dixit ⁊ oĩa facta
ſunt q̃ vxoꝛẽ Loch ĩ ſtatuã ſalis mutauit Geñ.
xix.Qua virgã Dopſi i colubꝝ vertit Exo.vij.

Qua oĩa flumia egypti ↄuertiti ſanguinẽ Exo.
vij.Qua aquã de petra duriſſima ꝓduxit Exo.

xvij.Qua poſtremo ad nuptias aquã ↄuertit ĩ
vinũ Joh.ij. Amb. q̊ʒ in.c.reuera .de cõſe.di.ij.
ait. Si tantũ valuit ſᷣmo Melie:vt ignẽ de celo
deponeret nõ valebit xpᷣi ̃ᷣmo vt ſpẽs mutet ele
mæẽtoꝝ.De totiꝰmũdi oꝑibo legit᷑ ꝙ ipſe dixit ⁊
facta ſũt. Sermo igit᷑ qͥ potuit ex nihilo facere
qð ñ erat:nõ pᷣt ea q fſũt mutarei id qð nõ erat.
Nõ em̃ minꝰeſt dare nouas:qᷓ; mutare reb na
turas.Et iõ qð erat panis añ ↄſecratiõeʒ:iã coꝛ

pus xpᷣi fem ẽ poſt ↄſecratiõeʒ:qꝛ ſᷣmo dei mu⸗

tat creaturã.hec ille.Poſſe aũt dei filiũ mutare
vᷣbo virtuꝶ ſue vnã creaturã ĩ aliã etiã ipᷣe dia⸗
bolꝰofeſſus eſt:cũ Mat.iiij.ei dixit. Si filius
dei es dic vt lapides iſti panes fiãt:qᷓſi diceret.
