interfectꝰ eſt pr̃ vel frater tuꝰtu intficiendo ipᷣm

homicidã poſſes illũ reſuſcitare:ſed alið petm̃
facis.ꝓpt᷑ cuiꝰ rei cõſideratiõʒ qͥdã vir ſapiẽs pe
percit illi qͥ filiũ ſuum occiderat. Jõ natura cla
mat ⁊ ðᷣt.Nolivindictã ſumere de ſimicis tuis.
qꝛ qð factũ eſt nõ põt ñ factũ eſſe:⁊ młtiplicare
incõueniẽs non eſt ſoluere.Cũ etiã pati iniuriã
ſiue ↄtumeliã aliquã ſit minꝰ malum tꝑale qᷓ;
facere vindiccã qð eſt pctm̃ moꝛtale.ſᷣm Tho.ij
ij.q.xxvij.⁊.q.cviij.⁊ Alex.ð ales in.iij.ꝑte ſũme
in tract᷑.de pᷣceptis legis euãgelice.in ſpeciali ꝓ⸗
fecto natura clamat dicẽs. Parce ĩimicis tuis:
⁊ ignoſce tibi iniuriãtib:⁊ noli te vlciſci ne de⸗
teriꝰ malũ incurras. B

ſ Ecũdo hoc idẽ dictat naturale deſideriũ

ſq; pacis ⁊ qͥetis. Ut em̃ ðᷣt Phs in.j.de
celo ⁊ mũdo.oĩs motꝰ eſt ad qᷣetẽ.Et vt ↄdudit
Aug.in.xix.de ciui.dei.⁊ -Tho.ij.ij.q.xxix.arti.ij.
nemo eſt qͥ nõ appetat qetẽ ⁊ pacẽ:⁊ ſicut nemo

eſt qͥ gaudere nolit:ita nullꝰẽqͥ pacẽ nolit.⁊ rõ ẽ
qꝛ vt ait Phus.viij.ethi.Natura ſꝑ fugit triſte

appetit aũt deleccabile:iĩmo vt ibidẽ hr: nullus
bene diſpoſitꝰ eligeret ſine amicis viuere:qꝛ ni⸗

hil pᷣcioſiꝰ:nihil dulciꝰ:nihil ſecuriꝰ: nihilq; io⸗
cũdiꝰ hr̃i põt in hac vita citra deũ fideli amico:

vt hr Ecci.vj. Hoc ̊ pᷣſuppoſito tunc ſic. Cum
appetis vindictã ⁊ odio babes eũ qͥ te offendit

coꝛ tuũ ꝑturbatũ eſt.qꝛ vt ðꝛ Eſa.lvij. Coꝛ im⸗
pij eſt q̃ſi mare feruẽs quod quieſcere nõ poteſt
Cum igit᷑ totũ ſit in motu⁊ cũ motiõevehemen
ti dubiũ non eſt ꝙ naturaliter appetit quietem

2 pacem.Cũ igitur pax ⁊ animi tranqᷣllitas nõ

poſſit baberi ab eo qui odium in coꝛde baber ⁊

.

Puctitidl
eluuton
torcincmn
Neinitahonn
nuszybono⸗
Ndli,
( e⸗
lumo
Klor forfn
ſirtntnnt
nli in
iionalude
iuie
lomagob
ſorobliſin
ſlrecigtoff

uſllnißrlan
idold iminor
n1adll

iegs onmmücn

fnngllspaul
(Garbon
uugislcgec

NNNNiCNI:
tehhidi⸗
Plethinanlte

ur ctenere he⸗
goñdis qy ſt⸗
ſdoiondignoſeen
ſat Onls don
ſcgrüchaeften
wüboisacpdlans
terinöctßmbois

WVo-Glt glce an

ſcr uſi gſein
r Et radbei
rſcſpieroſ
wabulifuroret
boereconan
mlorſſptinby
müqfuleicanen
niſtinontregn
irbelle o
geſineſpolan⸗
Dlnngriftiare
mdstu
Genazi
.leidt
ſnae Grginne
iß deamuth
ſckſfnrnin
ninini,
emſergilte,
umltsſend
edepennge

dduerenanttn

Naſtidi tſ,

Nioning
nemmngit
aginri
iein
Nusedini

dar ſninen
nd Ntne
micger een
Lce liginn
merme unäi

imaoſeyannl
wirhumon
r Aöan
Fdinrſgispe
u inaunnde

Ndeümicdsie .

chealal
Gcä mind
mam e;
wornlefnL
Ziasnigin
igtenful,
Prrints us⸗
Nolie Mane

tummnt MaNi
S

Crien Aud

Na.
utſitr hno
inni
mmſngtnit
bißinu
s roorN
lanuß,
Ni tmn
cen

m

—RNMNõ

appetitũ vindicte ßᷣm Aug.in quodã ſᷣmõe ad
bere.ſequit᷑ ꝙ natura q̃ͥ nos quottidie ad bonũ
inuitat et incitat:vt ait Boetiꝰin.iij.de cõſo.nõ
deſinit exhoꝛtari ⁊ inducere:vt iiuriam remitta/
mus:⁊ ꝓ bono pacis habẽdo cũ inimicis ad cõ

coꝛdiã veniamꝰatq; eis ꝑcamꝰ. H

t Exrcio ad hoc nos iducit naturale exem/
plum aialiũ irrationaliũ:q̃ vt ſupᷣ dictũ

eſt licet ſint fera ĩmitia vt leones:cigres ec lupi:
tñ vt ait Aug.in.xix.de ciui.dei. Pacata feritate

cohabitãt ſimul ⁊ ſi aliqñ cõpellete ſpũ cõgredi⸗
unt᷑:ilico mãſueſcunt ⁊ iiuriaꝝ oblita:illatã ſe⸗
ua aialia ſił pacifice viuũt ⁊ ad iuiceʒ aſſociant᷑.
Et milto magis b̊ agũt aialia manſueta.O igit᷑
hõ qͥ es nobiliſſimꝰoĩm creaturaꝝ vt ðꝛ in.l.lu/⸗
ſtiſſime.cũ glo.ff.de edili.edic. Qui oĩbo creatu⸗
ris ſublimioꝛ es:nunqͥd beſtijs peioꝛ effici vis.
Nũquid ĩmitioꝛ et crudelioꝛ illis eẽ deliberas.
Ecce em̃ ꝙ ſi ad illoꝝ exẽplũ nõ deponis furoꝛẽ
⁊ irã erga ꝓximũ tuũ qͥ te offẽdit:peioꝛ:imitioꝛ:

fferioꝛq; illis ꝓ culdubio exiſtis:qꝛ vt ait phᷣs ĩ

j. Poli. Sicut hõ vtẽs lege melioꝛ eſt oib aiali⸗
bus:ita carẽs lege eſt ðᷣterioꝛ.Qð cõfirmat Lac.
in.v.de ira dei.c.xij.di. Religiõe iuſticiaq; detra

cta:vł ad ſtulciciã pecudũ amiſſa rõne deuolui/

mur:vł ad imanitatẽ beluaꝝ:imo vᷣo amplius
Siquidẽ beſtie ſui generiſ aiantib ꝑcũt. Quid
g̊erit hoĩe truculẽtiꝰ.qͥd crudeliꝰ.qͥd imitius.ſi
dempto metu ſuꝑioꝛe vim legũ euadere potue⸗

rit:aut cõtẽnere.hec ille.Qui etiã in.vj.diui.iĩſti.

c.xviij.oñdẽs qᷓ; ſit a rõne alienũ:⁊ ab hũanita⸗
te hoĩs nõ ignoſcere:maxie recognoſcẽti culpaʒ
ſuã ait.Quid g̊ bono viro põt ẽe tã calamitoſuʒ
tãq; oriũ:qᷓ; ire frena laxare:q̃ illũ ñ mõ boni:ſr.

etia hois aꝓpellatiõe diſpoliat. Siqͥ dẽ noceri al

teri nõ eſt ſᷣm hois naturã.Nã ⁊ pecudes ſi lace
ſcas:aut calce aut coꝛnu repugnãt:⁊ ſerpentes
ac fere niſi ꝑſeq̃ris vt occidas negociũ nõ exhi⸗
bent.Et vt ad hoium exẽpla veniamꝰ. Imperiti
q̊ʒ ⁊ inſipiẽtes ſi qũ accipiũt iniurias:ceco ⁊ irre
uocabuli furoꝛe ducunt᷑:⁊ his qͥ ſibi nocẽt vicẽ
retribuere conant᷑.In q̊ igi᷑ ſapiẽs ⁊ bonꝰvir a
malis ⁊ iſipiẽtibo differt:niſi ꝙ habeat iuictã pa
tiẽtiã q̃ ſtulti carent.Niſi qꝛ regere ſe ac mitigare
penã ſuã nouit:quã illi qͥ vtute idigent ferre nõ
poſſũt.hec ille. Pudeat &ᷣ teo hõ qͥ nõ vis igno⸗

ſcere:rõne ſpoliari:brutis aſſimilari:ac diuinã
in te imaginẽ fedare:⁊ ab amenitate iocundiſſi⸗

me pacds tam feraliter ſeparari. J
q Uarto ad ignoſcendũ nos inducit natu
rale iudicium:ideſt ratio naturalis.Ut
em̃ ait Greg.in moꝛa.⁊ Nicolaus de lyra ſuper
Beñ.Deꝰcreauit hoĩem:⁊ ſi bi dedit coꝛpꝰvt aie
obediret ⁊ rõni.Qð cõfirmat ſctcũs Bona.in.ij.
di. xxxviij.ar.ij.q.ij.dicẽs.Sicut tota diſpoſitio
familie depẽdet ex cõſenſu pꝛiſfamilias ⁊ mr̃iſ⸗
familias:ſic tota diſpoſitio agendoꝝ in domo

gie dependet ex cõſenſu voluntatis et rõnis.hec

CCXCVII

ille.Oomꝰ aũt aie eſt coꝛpꝰ.ergo ⁊c̃. Et hocidẽ
tenet: PhG̊ᷣus.j.politi.dicẽs.Aia rõnalis in hoĩe
debet eſſe regẽs coꝛpꝰ vᷣo rectũ.bhec aũt eſt nobi
lioꝛ coꝛꝑe.xxviij.di.c.ſedulo.⁊ de maio.⁊ obe.c.

.

ſolite. . c.cũ infirmitas. de pe.⁊ re.ĩmo eſt pᷣſtã
tioꝛ oibꝰ celissdicẽte Ouiõ.in.iij. Hethamoꝛ.

Celo q; animꝰ pᷣſtãtioꝛ omi.Et ideo aima nobi

lioꝛ coꝛꝑe debet ipᷣi dñari:⁊ ad hoc eſt inſtituta
Fm theol.in.ij.ſen.⁊ ↄñter debet ipᷣi coꝛpoꝛiſiue
motibo carnalibo pᷣſidere:eaſq; refrenare ſi ſint

irrõnabiles.Et hinc eſt ꝙ appellat᷑ hõ aimal ra
tionale nõ ſenſuale vt bꝛuta aialia. Hoc aũt pᷣ⸗/
ſuppoſito tũc ſic. Unaq; ; res vtit᷑ actiõe ſibi ꝓ⸗
pꝛia:ſᷣm Phm.j.ßHMetha.⁊.iiij.Ethi.vñ cõmẽ⸗
tatoꝛ.ix.echa.ðt ꝙ vnumqͥdq; ſicutſe habet
ad entitatẽ ita ſe habet ad oꝑatiõʒ. vt ptzʒ in ſole
lucido relucẽte:in melle dulcoꝛãte:⁊ in igne ca⸗
lefaciẽte.Cũ igit᷑ hõ ſit aial rõnale debetvti rõne
in viuẽdo. Na oꝑatiões hoiĩs ſi rõne carẽt oꝑa⸗
tiões quidẽ hoĩs dici pñt ſed nõ hũane.vt dicit
btũs Tho.ſ.ij.q.j.art.ij.Cũ ergo rõ ſemꝑ depᷣce
tur ad optima.vt ait Phus.j.phiſi.caro vᷣo ecõ
trario.vt ait Paulꝰ ad Gal.v.concludit᷑ ꝙ hõ
debet repꝛobatis ſuggeſtiõibo carnis ⁊ ſenſua⸗
litatis ſequi inſtinctũ rõnis vt merito poſſit di
ci aĩal rõnale.qꝛ nomẽ dʒ eẽ ↄoñs rei.S.eſt⁊ alið.

inſti.de dõa.cũ ſilibb.Quid aũt ðt caro ⁊ ſenſua

litas qñ hõ offendit᷑:certe clamat⁊ dicit.Uindi
cta vindicta moꝛiat᷑ occidat᷑.volo ſit ei factũ qð
mihi fecit vel facere voluit: nũqᷓ; quieſcã donec
me vindicauero de hac iniuria. Quid aũt ðt rõ

⁊ ſpũs⁊ iudiciũ rectũ rõnis:pfecto nõ ceſſat cla

mare. Parce:parce:ignoſce indulge.Et q̃re.qꝛ
vt inqͥt Lactã.in.vj.diui.inſti.c.xviij. Nõ minꝰ
mali eſt iniuriã referre qᷓ; iferre. Clamat g̊ rõ cũ
PsS.Deſine ab ira ⁊ relinque furoꝛẽ.⁊ cũ Apło
ad Ephe.iiij.Sol nõ occidat ſuꝑ iracũdiã ve⸗
ſtrã.qꝛ ira huiꝰ ſecłi moꝛtẽ oꝑat᷑.ij.ad Choꝛ.vij.
Eñcũda ratio pncipalis ðᷣꝛ irremit/ R&
ſ ſiona bił.Nã illi qͥ nõ remittit iiuriã:ſʒ ĩ
inimicia ⁊ odio ꝑſeuerat cũ ꝓximo deꝰ
nõ remittit ſua pctã ⁊ offenſas q̃s in eũ cõmiſit
Et bᷣ eſt valde equũ.qꝛ qð quiſq; iuris in alteꝝ

ſtatuerit ipᷣe eodẽ vti debet ⁊ idẽ ſibi debet fieri

ff.qðᷣ qͥſq; iuris.ꝑ totũ.⁊.c.cũ oẽs.de cõſtit᷑. nñ
Cato ait.Patere legẽ quã tuipſe tuleris.Et iðo
ðᷣt imꝑatoꝛ in.l.impalis.C.de nup. Impialis
beniuolẽtie h̊ ꝓpꝛiũ eſſe iudieãtes vt in om̃i tꝑe
ſubiectoꝝ cõmoda tã ĩueſtigare qᷓ; eis mederip
curemꝰ.Nã ita credimꝰ dei beniuolẽtiã ⁊ circa
genꝰ hũanũ diuinã clemẽtiã qᷓ;tum nature nf̃e
poſſibile eſt imitari:qͥ qᷣtidianis hoĩm pctis di
gnat᷑ ignoſcere ⁊ pniam ſuſciꝑe nrãm:⁊ ad me/
lioꝛẽ ſtatũ eã deducere.qð ſi circa nr̃o ſudiectos
impio facere differamꝰnulla venia digni eſſe iu

dicabimur.hec ille. Aug.aũt in lib.l.omeliarũ:
omelia. xliij.inqᷣt. Nos quid ſumꝰ vtvindictas
queramꝰ.Si qreret illã de nobis deꝰ egema

. * .
.

neremꝰ. Ille q nihil nos leſit nõ vult ſe vindica/

re de nobis:⁊ nos qrimꝰvindicari qͥ q̃tidie deñ

offendimus. In ſᷣmõe q̊́ ad here.iterũ aic.Nec
deũ laudare:nec a deo exaudiri meret᷑:qui odiũ
ᷣuat in coꝛde.Qua frõte:q̊ affeccu:q̃ deuotione
potes veniã poſtłare ſi frꝗ tuũ odis. Pec ꝙ ti⸗
bi dimittat ſiẽ̃ ⁊ tu ð bita dimittᷣ.Crede mibi qꝙ;
ita tibi dimittit:ſic ⁊ tu dimittis alt᷑i.hec ille.Ex
qbo patʒ ꝙ ille qͥ ẽ obſtinatꝰin vindicte a ꝓpetitio
ne:⁊ irremiſſiõe iniurie nõ eſt dignꝰdicere oꝛonẽ
dñicam:⁊ cã dicẽdo nõ ĩpetrat veniã ſuo ꝝ pec/
catoꝝ.ait em dñs Mat.vj. Si non dimiſericis
hoibo pctã eo ꝝ:nec pater veſter celeſtis dimittet
vobis pccã va.⁊ Eccłi.xxviij.ðꝛ. Qui vindicari
vult a dño iuenietvindicta:⁊ pctã illiꝰſᷣuãs ſᷣua
bit. Relinqᷓ ꝓximo tuo nocẽti tibi:⁊ tũc depᷣcãti
tibi pctã ſoluent᷑. Homo hoi ſᷣuat iram:⁊ a deo
q̃rit medelã. In hoĩem ſilem ſibi nõ bʒ miſicoꝛ
diã:⁊ de pctis ſuis depcabit᷑.Ipe dũ caro ſit irã
reſᷣuat:⁊ ꝓpitiatiõem petit a deo. Quis exoꝛabit
ꝓ pcis ſuis. Memẽto nouiſſimoꝝ:⁊ ðſine ini/
micari. Mẽoꝛare teſtamẽtuʒ altiſſimi:⁊ deſpice
ignoꝛãtiã ꝓpximi.hecibi.? Iſido.ait. Nõ poſſũt
pPctã dimitti ei:qͥ in ſe peccãati debita nõ dimittit:
q em̃ frẽm ſuũ ſibi tardiꝰrecõciliat dñũm ſibi tar
dius placat.Fruſtra em̃ ſibi ꝓpitiare deũ q̃rit qͥ
cito placare ſe in ꝓximũ negligit.? Aug.inquit.
Unuſquiſq; talẽ indulgẽtiã accepturꝰeſt a deo
qualẽ ⁊ ipᷣe dederit ꝓximo ſuo. Jo dicit Hiero.
Quõ deꝰ in xpᷣo oia nobis pctã nr̃a donauit:ita
etiã nos his qͥ ĩ nos peccãt dimittamꝰ.⁊ Greg.
inqᷣt. Ille recte ſui delicti veniã poſtulat:qͥ h̊ qð
in ipᷣo delinquit᷑ relaxat:dimittamꝰg̊ qð debet᷑

nobis:vt dimitcat᷑qð debet᷑ a nobis.hec ille.Ait

em dñs Luce.vj. Dimittite ⁊ dimittet᷑ vob. Alr
aũt facientibo eueniet illud qð habet᷑ Matthei.
xviij.de illo ſeruo cui cũ dñs remiſiſſet omne de
bitũ ⁊ ipᷣe poſtea noluiſſet alteri cõſeruo ſuo re⸗
mittere qð ſibi debebat:dixit ei dñs. Serue ne⸗
quã nõne ⁊ te opꝑtuit mi eri cõſui tui:ſic et ego
tui miſᷣtus ſum.Et iuſſit eum tradi toꝛtoꝛibus
⁊ mitti in carcerẽ:donec redderetvniuerſuʒ debi
tũ.Et ſubdit ibi ſaluatoꝛ.Sic facict paterveſter
celeſtis ſi nõ remiſeritis fri vr̃o de coꝛdibo vẽis.
Remtiſſio aũt iniuriaꝝ eſt magna ↄfidentia im
petrandi gram apud deũ ⁊ ecotra eſt de irremiſ
ſiõe. Quis em̃ accedere auderet ad aliquẽ dñm
pꝓ obtinenda aliqua gr̃a ab eo:qͥ eiꝰſᷣuũ in carce
re detineret ⁊ abſoluere nollet. Nonne metueret

ne diceret ſibi ille dñs. O hõ peſſime:qua teme⸗
ritate petis a me gram qͥ ſᷣuuʒ detines alligatũ.

Si vis qð petis:ſolue pᷣus ſᷣuũ meũ:⁊ tunc ve
niẽs accipies quicqͥd poſtulas.Aliter aũt nũq;ᷓ
„ me aliquã gram impetrabis.
q Uod aũt nõ poſſint illi pctã dimitti qui
inlurias ꝓximo nõ remittit: pbat᷑ rõne
foꝛmationis ⁊ oppoſitionis. Scðm em̃ comẽ⸗
tatoꝛẽ in libꝛo de ſubſtantcia oꝛbis:materia nõ

poteſt ſimul recipere plures foꝛmas eſſetiales:

quia foꝛma eſt que dat eſſe rei.vij. Mecha. 2. j.
de celo ⁊ mũdo.⁊ nihil poteſt habere plura eſie

2

ſed vniꝰ rei vnũ eſt eſſe tm.ij.de aia.vñ aliquid
nõ poteſt habere foꝛmã ignis ⁊ aque. Itẽ duo
cotraria nõ poſſunt in eodẽ ſubiecto cõcurrere
in eodẽ tẽpoꝛe.ij. Lopi.⁊.ij. Periher.⁊ hoc patz

in pariete qui nõ poteſt ſimul eſſe albꝰ ⁊ niger.
Dilliter ferrũ nõ poteſt ſimul eſſe calidũ ⁊ frigi⸗

duz. Cũ ergo odiũ ⁊ peccatũ diſcoꝛdie ſit in aĩa
tanq; foꝛma in ſubiecto:nõ poterit in ea ſimul

exiſtere charitas ⁊ gratia dei qua remittunt᷑ pec
coao1ra. XIA) .
AErtia ratio pꝛincipalis dicit᷑ acceptiõis.

Deus em̃ nũqᷓ; acceptũ habet aliqd bo⸗

nũ opus quod aliqͥs facit donec remiſerit iniu

riã pximo. Unõ ait ſaluatoꝛ Mat.v. Si offers
munꝰ tuũ ad altare ⁊ ibi recoꝛdatꝰ fuer ꝙ fra⸗
ter tuus hʒ aliqͥ d aduerſuʒs te:relique ibi munꝰ

tuũ añ altare ⁊ vade pꝛiꝰ recõciliari fratri tuo:⁊
tũc veniẽs offeres munꝰtuũ.q̃ſi di.ałr non erit
gratũ deo. Non ſolũ aũt ſemel debet iniuria re
mitti ſed totiens q̃tiẽs illata fuerit. Nã Mat⸗
chei.xviij. Petro a ſaluatoꝛe int᷑rogãti ⁊ dicẽti.
Si peccauerit in me frater meꝰ dimittã ei vſq;
ſepties.rñdit ipᷣe dñs. Non ſoluʒ ſepties ſed ſe/⸗

ptuagies ſepties.vbi ðt Nicolaꝰ de lyra ß᷑m q
etiã pᷣus dixit Hiero.⁊ Aug.qꝙ poſuit numerũ
finitũ ꝓ infinito. Qꝛ ſi infinities(vt ita dicã)qͥs
iniurijs afficeret᷑ ifinities deberet pcere. Hm
Uarta ratio ðꝛ renouatõis.Ille em̃ qui

q nsõ vult remittere iniuriã nõ ſolũ ſtat in
cõtinuo pctõ moꝛtali tãto grauioꝛi qᷓto

diutiꝰ pmanet in illo odio:ſed ſemꝑ qñ actualx
recoꝛdat᷑ de iimicicia ⁊ deliberat facere vindictã

vel nõ parcere:cõmittit nouũ pctm̃ moꝛtale: vt
tenet archiepᷣs floꝛẽtinꝰ in ſũma ſua vbi tractat
de odio. Sciẽdũ tamẽ ſᷣm Durãdũ nr̃m in ſũ⸗
ma ſua:q lʒz odiũ ⁊ rãcoꝛẽ iniurie remittere qͥᷣli
bet teneat᷑:põt tamẽ iuridice petere ſatiffactionẽ

dãni illati ex ipᷣa iniuria:⁊ ad eiꝰ remiſſionẽ qͥs

nõ tenet᷑ niſi de ꝑfectiõe.Dicit etiã Alex.de ales ĩ

iij.parte ſũme:in tract᷑.de pᷣceptis legis euãgeli

ce in ſpeciali.q.vlti.ꝙ iniuriatꝰ ex debito necita
tis ſine quo nõ eſt ſalus nõ tenet᷑ qrere recõcilia
tionẽ:ſᷣm Aug.in ſᷣmõe dñi in mõte dicẽtẽ. Nõ

veniã poſtulabis ab eo qͥ tibi fecit iniuriã ſʒ tm̃

dimittas ſicut tibi a dño dimitti cupis qð ipſe
cõmiſeris.De debito autes perfectiõis tenet᷑ ß᷑ᷣm

CLhꝛy.ſuꝑ Matth. ꝓpter duplicẽ gratiã.ſ.iniu⸗

rie ſuppoꝛtate ⁊ hũilitatis.hec ille. Ad remiſſio
nem igit᷑ iniuriarũ exhoꝛtat᷑̃ Aug.in ſᷣmone plu

riũ martyꝝ dicẽs. Rogo fratres chariſſimiqͥd

dulciꝰ dici poteſt. In poteſtate nr̃a poſuit deus

q̃liter i die iudicij iudicemur.Nõ em̃ dixit. a⸗

de in oꝛientẽ ⁊ quere ibi iuſticiã:nauigaq; in oe

cidentẽ vt recipias indulgẽtiã. Sed qͥd ait.Di⸗
mitte inimico tuo ⁊ dimittet᷑ tibi:idulge ⁊ idul

l M
.

cMp niſt

.

ſadlolteti⸗
GCoo
ſtös
hunh
unbo
ltoſmric
eßnbolct⸗
ſüneninit
Giurida
uurtohndunin
rut o n
ri chuß
nerenütlu
ſ gbrpſlo

cadie
copelem
Cipbee
Pentcino'
agutni
una fiie
Wſkenſert
Gpcltmid
nſorgi Ui⸗
okleuspar
pdllotst
upoprlais⸗
Ahorihiuns
Cobeglapapen
Clrigcuinte

iſmnncbiusa

Sramd
4 Dabolne
Ncdu

ſilen horftds.

li Nidlbeſti⸗
Grit coꝛnnad⸗
hcen beſt
flaptiü ꝛ init
ldeop amar
ngangllogio
aſanitogenen
nmnaleiſgrel
lenn dcti
ſiͤriopße
tüliſun
Padireden
blaſbbenedee
nipboncüan

Itpinfend

Donen
4 teſiſ
dororn
kig nnodin
tlatfeft ann
iarine

MNdtſing

Meerkinenſinl
Wnnito
D 6

Nkiuehte.
ideugsbo,

huumirtin
WGiokee

umir ſ n
iiichmn
Ne nidgini
drde
nſoloz ſnse
Molu'N

Wbenpen

mnins ſolütn
tico geauiori⸗
Wſenacnaan

nufaatr i.

üpemnener
deicüni⸗
niunen
MdmGR
ictaiadeun
rin adehdnin
Sutini
Un nir lad
Nloriniunäßi
nimadis gſ
afectölstchift
Plignilin
erile Onni⸗
nginfmin

nes oninit
Vrniidls

ficii
cimugnie
S

ttbii

Foliũ

gebit᷑ tibi. Nihil a te extra te querit: ad teipſum
TH ad cõſciẽtiã tuã deꝰ te dirigit.hec ille. O
Vo ad qͥntã cõſiderationẽ que ðꝛ oppo
q ſictiõis habemꝰ videre de his que oppo
nunt᷑ paci.ſ.de diſcoꝛdia:iracũdia ⁊ par
tialitatibo:⁊ de eoꝛuʒ malignitatibo. Que inter

alias ſunt ſedecim. Quarũ pᷣma dicit᷑ induratõ
Cũ em̃ hoĩes ad odia ⁊ ſeditões ac diſcoꝛdias

ſe cõuertũt:cõfeſſiões dimittũt:eccłias vix iträt part ſequit᷑ deſtructio totiꝰ.vt ait Philo. j. Pe⸗

pᷣdicatões deuitãt:? oĩim bonoꝛũ obliuiſcunt.
ſtant ſic indurati ꝑcinaciter ꝑ mẽſes ⁊ ãnos.qꝛ

vt ait Cato. Ira impedit animũ ne poſſit cerne

re verũ.Et oia ſpũalia exercitia eis in abomina

tionẽ veniũt ita ꝙ de talibo adimplet᷑ illud qð

ait ꝓpbůᷣa pſal.cvj. Omnẽ eſcã.ſ.ſpũalẽ aboĩata

eſt aia eo ꝝ:trãſierũt vſq; ad poꝛtas moꝛtj. P

Ecũda dicit᷑ exultatio.ſ.demonũ:qͥ ſum
[ mopgꝑe letant᷑ de diſcoꝛdijs⁊ ſeditionib.
Vñ ꝓpha ait pſal.cxxij. Exultabũt.ſ.de⸗
mones:cũ motꝰ fuero.ſ.ad iracũdiã ⁊ ſeditionẽ
atq; ptialitatẽ.Et hoc patuit ꝑ illð qð habet᷑ in
legẽda ſancti Frãciſci.vbi ðꝛ ꝙ cũ ipᷣe ſanctꝰ cũ
btõ ſilueſtro ſuo ſocio veniſſet Aretiũ iuenit to
tam ciuitatẽ bello inteſtino quaſſatã ⁊ ꝓpe vlti⸗
mũ excidiũ. Cũ aũt eſſent hoſpitati ĩ ſuburbio
vidit ſctũs pater exultantes demones ſuꝑ mu⸗
ros cluitatis ad mutuã cedẽ hoĩies ꝓuocates.

Quapꝛopr ſcũs Frãciſcꝰ dixit dico ſocio ꝙ iret
ad poꝛt ciuitatis:⁊ ex ꝑte oĩpotẽtis dei in vtu⸗

te obediẽtie pᷣciperet demonib vt feſtinant dil⸗
cederẽt a cuitate. Ad qð pᷣceptũ oẽs receſſerunt

⁊ ſtatim ciuitas ad pacẽ reducta eſt. QD½

Ertia malignitas ðꝛ inductio. Nã cum
t diabolus induxit hoĩes ad ꝑtialitates ⁊
diſcoꝛdias facilit᷑ eos ducit ad oĩa alia

ſcelera hoꝛrẽda. Uñ in huiꝰ figurã dici Apoc.

xiij. Uidi beſtiã aſcendẽtẽ ð mari habẽtẽ capita
ſeptẽ ⁊ coꝛnua decẽ ⁊ ſuꝑ coꝛnua decẽ diadema
ta. Hec em̃ beſtia ſᷣm ſenſuʒ tropologicũ ſigni/
ficat odiũ ⁊ irã beſtialiũ hoĩm:q aſcẽdit de ma⸗
ri.i.de eoꝝ amaricato coꝛde:⁊ habet ſeptẽ capi⸗
ta.qꝛ ex tali odio ſeptem capitalia pcta imovni⸗
uerſa vitia generant᷑ ſiue cauſant᷑.haber q̊ʒ decẽ
coꝛnua.i.traſgreſſionẽ decẽ pᷣceptoꝛũ decalogi.
⁊ ſuꝑ coꝛnua decẽ diademata.i.głiatiõʒ de trãſ

greſſiõe ipᷣoꝝ pᷣceptoꝝ iuxta illð Sap.ij.Qui le

tant᷑ cũ male fecerint ⁊ exultãt in rebo peſſimis.
Quis aũt explicare poſſet q̃t pctã ex diſcoꝛdijs
ꝓcedãt:qͥt detractiões:ſuſurratiões:cõtumelie:
blaſphemie:depopulatiões:ꝓditiões: oppᷣſſio
nes bonoꝛũ:ꝑcuſſiões: vulnera ⁊ cedes ⁊c̃. De
quibo inferiꝰ aliq̃ tangemꝰõõw R
VUarta malignitas ðꝛ diſſipatio.ſ.bono
q rũ.ã ſicut pax eſt cauſa młtiplicatõis
bonoꝝ tꝑaliũ ⁊ ſpũaliũ:vt s patuit.ita
ecõtrario diſcoꝛdia eſt cã diſſipatiõis oĩm.ↄtra

riarũ em̃ cauſaꝝotrarij ſũt effectꝰ.vij. Metha.

Sicut ꝗ̊ ꝑ exꝑietiõ videmꝰoĩa naturalia qdiu

èð
.V ?

ſunt in pace mutna ⁊ ↄcoꝛdia pmanẽt:ſed pace

deficiente oia deficũt.Coꝛꝑa nanqᷓ; elementata

qᷓ;diu ſunt in ipᷣis elemẽta pacifica:⁊ adequata
ad iuicẽ tãdiu manẽt:ꝓpoꝛtione aũt huiuſcemo
di ⁊ pace ceſſante ex aliquo elemẽto pᷣdominãte
⁊ in aliud agẽte neceſſe eſt ipᷣm mixtũ coꝛrumpi
paulatim ⁊ tãdẽ totũ deficere:qꝛ ↄria ſũt coꝛru⸗

ptiua inuicẽ.ij.de celo ⁊ mũdo:⁊ ad ðſtructiõeʒ

rier. Quapꝛopter nõ inepte qͥdaʒ philoſophoꝝ
vt ðꝛ in phiſicis poſuerũt pacẽ ⁊ amoꝛẽ eſſe pnci
piũ oim reꝝ naturaliũ.Et ſimiłr eſt de coꝛꝑe po
litico ↄgregatiõe ſeu cõitate.ſ.de hoĩbo eiuſdẽ re
gni vel ciuitatis ſeu domꝰqᷣ ſi pacẽ habeãt ⁊ cõ⸗
coꝛdiaʒ ſꝑ de bono in meliꝰ ꝓficiũt:⁊ vnꝰex alio
foꝛtioꝛ reddit᷑:qꝛ virtus vnita foꝛtioꝛ eſt diſpꝑſa:
vt ðꝛ in li.de cauſis.⁊ in.xj. Meth.Et ad b̊ poõt
dari exẽplũ illiꝰpꝛis qͥ hñs tres filios qͥ volebãt
ab iuicẽ ſeꝑari accepit tres vᷣgas q̃s ſimł iũgẽs
dedit ſingulis eoꝝ vt frãgerẽt:q̃s cũ nõ poſſent

rũpere ſimul iunctas:diuiſit eas ⁊ dedit eis ad

frangendũ:qͥb ſtatiʒ ab eis ruptis:ille ait. Sic
erit de vobis.Si em̃ ſimł vniti fueritis nõ pote
ritis frãgi ab aduerſarijs vꝛis ſʒ bñ ſeꝑati ⁊ di⸗
uiſi.Et ad hoc facit illud qð ait Rich.in.iiij.di.
xiiij.ar.v.q.j.ſ. duoꝝ ↄcoꝛdantiũ in actiõe:qð
libet foꝛtiꝰreddit᷑ ꝑ ſui cõiunctiõem cum alio:⁊
Chrib.ſuꝑ Jo.ĩquit:ꝙ ſi decẽ hoĩes vnanimes
hĩtauerint:vnꝰeſt in decẽ:⁊ decẽ in vno:⁊ vnuſ⸗
qſq; eoꝝ decẽ aĩas hẽre cẽſet᷑ ac viginti manꝰac
viginti bꝛachia:viginti oculos:et viginti pedes
Dicunt᷑ aũt decẽ aias hr̃e qꝛ cõicãt ſibi ſua deſi⸗
deria ⁊ ſuas oꝛones vigintiq; ocłos:qꝛ cõicant
ſibi ſua cõcilia ⁊ ſuas ꝓuiſiões:viginti manus
qꝛ cõicãt ſibi ſua oꝑa ⁊ ſuas defenſiões:⁊ vigiti
pedes:qꝛ cõicãt ſibi ſua onera ⁊ ſuas ſuppoꝛtaà
tiões.Ecõtrario vᷣo ẽ ſi iter eos fuerit diſcoꝛdia
et defecerit pax:aovnitas:qꝛ vt ait Philo.in.j.
Pꝛioꝝ.Qñ plura feqͥrunt᷑ ad vniꝰcoſtructiões:
vnũ ſufficit ad eiꝰ deſtructiõeʒ.Nã plures vniti
cõſtruũt patriã ⁊ vnꝰdiſcoꝛdans deſtruit eã.Et
ad pᷣdicta adduci pᷣtſnia Saluſtij in iugurtino
dicẽt.Cõcoꝛdia parue res creſcũt:diſcoꝛdia ma
xime dilabunt᷑.Qð quidẽ eẽ veriſſimũ cõſpicere
poſſumꝰſi cõſideremꝰinfoꝛtunia ⁊ calamitates
młtaꝝ vꝛbiũ:ex diſcoꝛdijs ⁊ ꝑtialitatibo deſtru⸗
ctaꝝ.O Italia qͥs tuaꝝ ciuitatũ pulchꝛitudinẽ
obſcurauit.O Janua regina maris:quare toti⸗
ens tua alta ⁊ magna palatia ſubrupta ⁊ ad ter
rã ꝓiecta ſũt.O Mediolanũ:o Peruſiũ:o Pla
cẽtia:o Aſſiſiũ q̃re ⁊ vñ ꝓceſſerũt tot ðſtructiões
tue:niſi ex diſcoꝛdijſ ⁊ maledic ꝑtialitatibʒ.UVe
riſſima ẽ em̃ ſnia ſaluatoꝛis nr̃i dicẽt ið Luce.
xj.Oẽ regnũ in ſe diuiſuʒ deſolabit᷑:? domꝰſuß5
domũ cadet.Et ad bᷣ poſſet dari exẽplũ ð filiss.
Edippi regis thebaꝝ.Oꝛta em̃ eſt diſcoꝛdia iter
polimitẽ:⁊ etherodłẽ filios eiꝰex q̃ vnꝰalteꝝ ĩtere
mit:⁊ ſᷣuituti ſuppoſita ẽ ciuitas ban 7 plu⸗

2

xes er regibo tam obſidẽtib q;ᷓ defedẽtib moꝛ⸗

tui ſunt ⁊ innumere gentes. De quo Statius

copoſuit libꝛũ thebaidos. O roma totiꝰ mũdi
Sdna qre totiẽs euerſa es ⁊ depoplata niſi ex diſ/
ſidijs ciuilibi. Unde Lucanꝰ poga in pncipio

tIſuui opis dicit.

Bella ꝑ emathios plus q; ciuilia cmpos
Juſq; datũ ſceleri canimꝰ populũq; potent
In ſua victrici cõöuerſum viſcera deetra

Cognataſq; acies:⁊ rupto federe regni
CLertatũ totis cõcuſſi virib oꝛbis
In cõmune nephas:infeſtiſ q; obuia ſignis
Signa:pares aquilas ⁊ pilla minãtia pillis.
Quis furoꝛ o ciues:que tata licẽtia ferri
Bentib inuiſis latiũ pꝛebere cruoꝛẽ.

Eũq; ſupba foꝛet Babilon ſpoliãda tropheis

Auſonijs:vmbꝛaq; erraret craſſus inulta
Bella geri placuit nullos habitura criũphos:.

HMHHeu q́B;tũ terre potuit pelagiq; parari

Hoc quẽ ciuiles hauſerũt ſanguine dextre.

AIngdevenit titan ⁊ noxvbi ſidera cõdit

Quaq; dies mediꝰ fragrãtibo eſtuat hoꝛis
Et qua bꝛuna rigẽs ac neſcia vere remitti:
Aſtringit ſithicũ glaciali frigoꝛe põtũ:
Sub iuga iã ſeres iã barbarꝰ iſſʒ araſſes. Hec
ille. Ad tatã calamitatẽ adduxerũt ꝑtialitates
⁊ bella ciuilia floꝛentiſſimã vrbẽ romanã: ꝙ de
ipᷣa ðꝛ. Roma quãta fuit ipᷣa ruina docet.
BSußpdicta aũt oĩa de malo diſcoꝛdie cõfirmat

Tulliꝰ in lib.de amicicia dicẽs.Si exemeris ex

rerũ natura beniuolẽtie ↄiũccionẽ:nec domꝰ vl
la nec vrbs ſtare poterit:nec agri qdẽ cultꝰꝑma

nebit. Id ſi minꝰ intelligat᷑ quãta vis amicicie
cõcoꝛdieq; ſit ex diſſentiõibo acqʒ diſcoꝛdijs ꝑci

pi poteſt. Que em̃ eſt domꝰ tã ſtabilis: q̃ tã fir⸗
ma ciuitas:que non talib diſſidijs po ſſit euer
Ulita malignitas diter
gq idiabolica. Bonũ eſt em̃ argumẽtũ a cõ

trario ſenſu.l.j.S.huiꝰ rei.de offi.eiꝰ cui

man. eſt iuriſ. Sʒ Jo b. xiij. dicit ſaluatoꝛ. In Bᷣ

cognoſcẽt oẽs ꝙ diſcipuli mei eſtis ſi dilectiõe,

adinuicẽ habueritis. Ergo illi qͥ odiũ hñt erga

ꝓximos ſunt filij ⁊ diſcipuli diaboli. Uñ Aug.

ſupꝑ pᷣdicta verba ſaluatoꝛis inqͥt. Dilectio ſola
diſcernit int᷑ filios dei ⁊ filios diaboli.Et Gre.
in paſtoꝛali ait.Si illi ſunt filij ði ꝗͥ pacẽ faciũt
ſathane ꝓculdubio filij ſũt qͥ pacẽ facere nolũt.
Etidẽ Aug.in li. de doctrina xpᷣiana dicit.Qui

odiũ in coꝛde reſeruat officio vtit᷑ diabolico. Et

qꝛ opꝰ diaboli oꝑat᷑ diabolus eẽ iudicat᷑.Et iõ
talibo dici põt illud Joh̊.viij. Uos ex pr̃e diabo
lo eſtis O igit᷑ ꝑtiales filij diaboli fuertimi ad
pacẽ ⁊ efficiemi filij dei:ita ꝙ vobis dici poterit
ilð Pſal.Ego dixi dij eſtis ⁊ filij excelſi oẽs.Z.
SEFErvrta malignitas ðᷣꝛ imitatio.ſ.ði.Scri
ſ mpptũ eſt em̃.j.Joh̊.iiij.Qui dixerit qꝛ dili

*

go deũñ ⁊ fratrẽ ſuũ odit mẽdax eſt:q emm

nõ diligit fratrẽ ſuũ quẽ videt:deũ quẽ no videt

quõ pòt diligere.O igit᷑ ꝑtiales ⁊ diſcoꝛdes ini

mici dei ſatote ꝙ Aug. in li. iij. de vbis dñi ſer⸗

mone.xx.ait. Nõ põt cõcoꝛdiã habere cũ xpᷣo qͥ

diſcoꝛs voluerit eſſe cũ xpᷣiano. Septima ðꝛ
maledictio.de qua idẽ Augꝰ. in li.de vero cultu

inqͥt. Obſecro dñne quatenꝰ cũ ſccis ciuiba tuis

cternã maledictionẽ infundas ſuꝑ aiam cũ ꝓxi
mo ſuo pacẽ habere nolẽtẽ. Et in li. de oꝛõe dñi
ca ait. Si nõ dimittis iniuriã q̃ tibi facta eſt. cG

dicis. Dimitte nobis ⁊c̃.nõ ſolũ bñdictiõem nõ

acqris ſed etiã totiẽs q̊tiẽs dicis maledictioneʒ
incurris. Octaua ðᷣꝛ ſeꝑatio.ſ.a regno celeſti

De qua Aug.in li.de vᷣbis dñi ðt. Ad heredita
rẽ dñi nõ poterit ꝑuenire qͥ teſtamẽtũ pacis no⸗
luerit obſeruare. Qꝛ em̃ vt ſupᷣ oſtẽſum eſt xpᷣs

legauit in ſuo teſtamẽto pacẽ ſuis fidelibdicẽs

Joh.xiiij. Pacẽ meã do vobis:pacẽ relinq̊ vo⸗

bis. Et Ecci.xlv.ðꝛ. Statuit ei teſtamẽtũ pacis

Ideo merito pꝛiuãdi ſunt ſua hereditate illi qͥ
tale teſtamẽtũ nolũt obſeruare. Heres em̃ non

ſeruãs teſtamẽtũ defuncti eſt exheredãdꝰ.aut.

hoc ampliꝰ. C. de fideicõmiſſa. Itẽ faciẽs ſiuriã

teſtatoꝛi poſt cõditũ teſtamẽtũ.vt in.l.ij.S.fi.ff.

de adimẽ.lega.⁊.l.ſi inimicicie.ff.de his qᷣbꝰ vt

indi.Cuiuſmõi ſunt ꝑtiales ⁊ diſcoꝛdes qͥ iniu

riant᷑ xpᷣo:dũ cõtra eiꝰ mẽbꝛa cõcitant᷑ ⁊ illa ꝑſe

quent᷑ ipᷣo dicẽte Matth̊.xxv.Quod vni ex bis

feciſtis mihi feciſtis. U—
ONOna dicit᷑ violatio.ſ.iuſticie. Eſt aũt iu⸗
n ſticia virtus om̃i ſtatui vtilis ⁊ neceſſa⸗
ria.⁊ ideo multũ in lege imꝑiali cõmen
datur. Uñ in aut᷑.vt om̃s obe.iu.circa pn.dicit᷑.
Unã quidẽ oĩm eſſe ꝑfectiſſimã vᷣtutẽ arbitran
dũ eſt hoibus que iura oĩbus diſtribuit.⁊ hec
eſt ex cauſa cognoĩata iuſticia.⁊ ĩ aut᷑.vt iudi.ſi

ne quoqͥ ſuf.S.itaq;.collł.ij.dicit᷑. Itaq; deo et
ſaluatoꝛi nr̃o oẽs offerũt hymnos ꝓ lege quaʒ

eis dedit ⁊ iudiciũ frui iuſticia. Nã ꝓptea poſi⸗
ta eſt vt iuſticiã q̃ in lege eſt valeamus dño deo
vouere ⁊ nõ vid eamur deſpicere oppᷣſſos cõtra
inſticiã quã nobis tradidit deꝰ vt ei ꝑ omia pa
reamꝰ eius ſequẽtes benignitatẽ. Et in.l.j.ff.de
iuſti.⁊ iu.ait Uulpianꝰ.Juſticiã nanq; colimꝰ
boni ⁊ equi noticiã ꝓfitemur.⁊.in.c.cum deuo
tiſſimã.xij.q.ij.dici᷑. Sũmũ in rebus bonũ eſt
iuſticiã colere ⁊c̃.ſed in terra ꝑtiali iuſticia non

ſeruat᷑.Que qͥdẽ vᷣtus eſt cõſeruatio reipublice

2 q̃ pacẽ generat ⁊ nutrit.iuxta illð Lullij in.j.
de officijs. Tãta eſt iuſticie ius vt nec illi q ma
leficio ⁊ ſcelere paſcunt᷑ ſine vlla eiꝰ ꝑticula viue
re poſſint. Nã pᷣnceps latronũ niſi eq̃liter p̃ᷣdaʒ

diſpertiat aut infficiet᷑ a ſocijs aut derelinquet᷑.

hec ille. Juſticia em̃ tribuit vnicuiq; qð ſuũ eſt
l. iuſticia.ff. de iuſti.⁊ iu.⁊ dic.c.cũ deuotiſſimõ.
QR aůt iuſticia que eſt pᷣdariſſima oĩm vᷣtutuʒ

ica quã Cleobolꝰphᷣus ſumme fugiẽda

pᷣm Rm verh rinca incerrannerigie 1 n

iniu

ſtoltbatn
Zuotptalt⸗
t uamo:
nlirooli
gler/ni
Ctacerar⸗
xhloo⸗
ſonchinnh
thoienmui
ouni,nin
glluitlini
ſenaeindlan
Gnonvomnel
fü udaun
liunſngiſche
ſiuanon cl⸗
noralicgvsu
notocwmipnt
1hiutepgpbas
ſenes ue grisl
hlaervel
WMunoꝛenee
Wpswornn
iornckien
Abnrdsg
na Quug.
losnen
lureintutn
piasfu
Eau n
o, ann

tpjuninnegn

1.

nsodni

ſcandode⸗
6e diijchni
Noblooffetns
Gfrmanöeren
Pldecoſe di re
Rſcen ttſine
igügind
Murdeniiad
gfcinegut diie
ſictmeen ſin
Inlti dfubor
hifinsghrne
ſna i gdüͤr d
Poulagarift
inucleewn
ſaſuptſücn
6 6 Uauli⸗ lohs
ulitdeſglsin
ſit laiini
iſtmnernli
fhrtbrs tommn

neidenhn

Ghegnin
Pacim
Gahlegeo

igin
Nisdi
flſc,

*

aod
Sna

nninän
nli erii
nbifhancki
dütimnni
4nuigong
langnlefl
Bharti
Mnii en
eſoisßdäinds
NSäi
tcſamii
encie
a Jiſrün
i.aligti
efNlen
31 ditgi
cctutn e
Oodns

ſae Ctein
nimlst naal
grüngolicoi
cincradn di⸗
nätmtiardann
1 ditrbur N
uaimwir l
dat g dwe
mnos, Kn
a ſüpupel
alumas od
croiſcsdin
d̈agonnn
Kaiungalin
ruc/Rα⁵.,
mus oict
gal uficnnon
aro hble⸗
1 s Dli nn
1s Nnellisn
lac⸗ un
i nitnn iy
8 d Winn
miciz ,fuit
Ceſi
ſinmnnnſin
numen
ſoN.

eſſe dicebat regnet in ea:clax eſt qr ſpter dil⸗ coꝛ⸗

dias ⁊ ꝑtialitates mutat hõ affectiõeʒ:⁊ rõ exce⸗

cat᷑ Nã amoꝛ trahit affectũ ad ſuũ compartialẽ
amicũ:⁊ odiũ ab aduerſa ꝑte repellit. Deeo emm̃

qui dilectꝰnõ eſt faciłr qͥſq; male ſentit:⁊ ð eo qͥ

eſt aduerſariꝰ nũqᷓ; vl raro bñ ſentit. Et ecõtra ẽ
de bis q̊s qᷣs diligit. Uñ ꝑtiales pleni affectio/
nibo reputat hoiem bonũ alteriꝰ ꝑtis eſſe malũ:
⁊ hoĩem malũ ſue ꝑtis eſſe bonũ. Illuʒ bonũ ?
inocentẽ puniũt:⁊ iſtũ in ſua ꝑtialitate tenenteʒ

abſoluũt licet ſit malefactoꝛ ⁊ iniquꝰ.De quib⸗

ſic male iudicantibo ð Amos.vj.Cõuerticis in

amaritudinẽ iudiciũũ ⁊ fructuʒ iuſticie in abſin⸗
thiũ. Judiciũ em̃ ꝑuertit᷑nõ ſolũ ꝓpter cupidita
tẽ ⁊ timoꝛẽ:ſed etiã ꝓpter odiũ vł nimiã affectio⸗
nẽ ⁊ amoꝛẽ.c.quattuoꝛ.xj.q.iij.Quis iudex ĩ ter
ra ꝑtiali equã iuſticiã tribuat.Neceſſe ẽ quodã⸗
modo ꝙ vni ꝑti adhereat:⁊ ſuos cõplices iuſte
⁊ iniuſte:ꝑ phas ⁊ nephas defendat:fures ⁊ la⸗
trones ſue ꝑtis liberant᷑.Et alteriꝰꝑtis młieres

pupilli ac vidue lacerant᷑:⁊ nullꝰreſpicit:ꝙ ſi iu⸗

dex nec amoꝛe necodio flectat a iuſticia:ſalteʒ ti
moꝛe ptis potentioꝛis coꝛrũpit᷑: ⁊ iuſticia nõ hʒ
locũ:ac iniuſticie plurime cõmittunt᷑. Quid em̃

aliud ſunt tales ꝑtiales ciuitates acterre niſi la

trocinia.Quia igit᷑ vt Ambꝛoſiꝰdicit ĩter duos
inimicos nemo põt eſſe fidelis:iõ nullꝰ deberet
babitare in talibo ciuitatibo acterris:ſdi ad alias
piꝛlas fugere vt viuere poſſit ſecure. x
d Eũdma malignitas diſcoꝛdie ⁊ ꝑtialita/⸗
iiss ðᷣ ꝓditio ⁊ ꝑfidia. Nam oẽs ꝑtiales

ſunt xpᷣiani renegan ⁊ ꝓditoꝛes cõtra xpᷣm:⁊ g
ↄſequens ↄtra ꝓximos ſuos. In baptiſmo em

renũciando dyabolo:xpᷣi militie aſcribimur de
cõſe.di.iiij.c.Dmũ Adulti ãt tenemur ad ea qᷓ ꝓ
nobis offerẽtes ſpopõderãt eadẽ di.c.ꝑuuli. In
cõfirmatiõe vero pᷣparat᷑ hõ ad pugnam ꝓ fide

xpᷣi:de cõſe.di.v.c.ſpũſſanctꝰ. Et in frõte inũgit:
vt fidem xpᷣi ſine erubeſcẽtia pᷣdicet.c.nouiſſime

cadẽ.q.Cũ q̊ in baptiſmate hõ renũciauerit ꝑti⸗
bus:⁊ demũ ad vomitũ reuertat᷑:pdit xpᷣm eiuſ
qʒ fidẽ negat:dño ipᷣo teſte qui ait Luce.xj.Qui
nõ eſt mecũ ſq; in militia mea:aduerſũ me eſt.ſ.

in militia dyabolica. Iſti enim cõfitent᷑ ſe noſſe

deũ:factis aũt negãt:ſᷣm apł'm ad Thi.j.Qui/
nimo deũ ꝓdũt.Dicit em̃ Beda in.cabijt.xj.q.
iij.Qui ſocletatẽ fratermtat aliq̃ peſte diſcoꝛdie
cõmaculat:vt Judas xpᷣm ꝓdit. Pꝛeterea ꝑtia
les ſua paſſiõe cecati:nihil ſupᷣ teccũ credũt:miſi⸗
id qð oculis coꝛꝑis vidẽt.Nõ em̃ ſe iudicãdos
credũt de ſuis iiuſtitijs coꝛã toto mũdo. Unde
inqᷣt Lactã.in.ij.diui.iſti. Ignoꝛãt q̃ ſit hoĩs rõ:
quã ſi tenere vellẽt:in pᷣmis deũ ſuũ agnoſcerẽt:
figmẽtibus terrenis animas ſuas nõ obſterne

rt ⁊c̃. Et de talibus dicit᷑ Eccli.ij. Ue diſſolutis

coꝛde qui nõ credunt ꝛc. y
vyv gecima malignitas ðᷣꝛ depᷣdatio ſiue
cõculcatio. Naʒ ꝑtiales ſꝑ conant᷑ alterã

—
S

CCxCIX

partẽ cõculcare ac ſuꝑare potẽtia:honoꝛeacma
gnificẽtia.Et ideo oꝑtet ꝙ habeant multos cõ
plices ⁊ ſatellites ⁊ multos defenſoꝛes. Sʒ ad
hoc eſt necaria multa ſubſtatia.qꝛ omne malũ
ſtat i dilectõg ſubſtãtie:⁊ pecunie obediũt om̃ia
Eccs.x.Et ideo in ciuitatibo ꝑtialiuʒ hoſpitalia
pauperũ diſſipant᷑ ⁊ comedunt᷑ ab iniqͥs ꝑtia⸗
libo.De qua inſatiabili cupiditate ðꝛ in ppemio
decreraliũ. Effrenata cupiditas ſui ꝓdiga:pad
emula:mr litiũ:materia iurgioꝛũ: q̃tidie noua
litigia generat ⁊c. Oia em̃ faciũt ꝑtiales vt ſub
ſtãtiã ꝓximo eripiãt.⁊ qᷓ;dto magis acquiſierint
tato magis ambiũt vt dilatẽt fimbꝛias ⁊ poſt
ſe longã caudã ducãt.⁊ qᷓ;to magis habẽt tãto
minꝰſe putãt habere.iuxta illð dictũ legale.Se
nihil habere qᷣ nõ totũ habet arbitrat᷑i.ij.C.qñ
⁊ quibo q̃ria pars.de he.li.x.Quid facietis vos
pauꝑes i terra ꝑtialiũ habitãtes:quõ ꝑuã poꝛ⸗
tioneveſtrã ðᷣfenſabitis a tãtis lupis rapacibb:

aut cerre ꝑtialiũ ſerui eritis:aut ſi nemini adhe⸗

rere volueritꝗ oppᷣſſi ⁊ ſpoliati rebus vris pua
bimi. Ut em̃ ſcriptũ eſt i.c.pauꝑ.xj.q.iij. Pauꝑ
dũ nõ habet qð offerat nõ ſolũ audiri ↄtemnit᷑
ſed etiã ↄᷓ veritatẽ oppmit᷑. Cito violat᷑ auro iu⸗
ſticia: nullãq; reꝰ ꝑtimeſcit culpã quã redime⸗
re numis exiſtimat. Pꝛetea tales ꝑtiales habe
re officia in ciuitate ⁊ cõitate nitunt᷑: quã velut
xpᷣm crucifigũt:qñ auaricia inflãmati cũ Juda
ipᷣam ſuã cõitatẽ oſculo tradũt dũ ſe eam vᷣbis
mẽtiunt᷑ diligere.ſed oĩa ꝓ vtilitate ſua faciunt
cõtra illud qð ait Tulliꝰ in.j.de offi.dicẽs. Eſt
ꝓpꝛiũ munꝰ mgfr̃atꝰ intelligere ſe gerere ꝑſonaʒ
ciuitatis:debereq; eiꝰ dignitatẽ ⁊ decꝰ obpᷣuare
⁊ fidei ſue cõmiſſa meminiſſe.Et ibidẽ. Om̃s q
reiplice pᷣfutuni ſunt duo Platonis pᷣcepta te⸗
neãt.Unũ vt vtilitate ciuiũ ſicteneant᷑: vt q cun
ꝙ; faciãt ad eã referãt obliti cmodoꝝ ſuoꝛum.
Alterũ vttotũ coꝛpꝰ reipublice ꝓcurẽt ne dum
partẽ vnã tuent᷑ reliq̃s deſerãt. Qui aũt parti ci
uiũ cõſulũt:⁊ ꝑtẽ negligũt:partẽ ꝑnicioſiſſimã
iducũt ĩ ciuitate.ſ.ſeditòz atq; diſcoꝛdiã ⁊c. Z
Uodecima malignitas ðꝛ acceptio.ſ.ꝑ⸗
d ſonaꝝ.ã in cõitate ꝑtiali in olb agen
dis ẽ acceptio ꝑſonarũ:que opponit᷑ iu/
ſticie diſtributiue. Cuius q̃litas eſt ꝙ diuerſis
ꝑſonis diuerſa officia aut bñficia diſtribuãtur
ſm ꝓpoꝛtionẽ ac dignitatẽ ꝑſonarũ.l. qͥ oꝛiginẽ
§.p̃ᷣſes.ff. de mune.⁊hono. Partiales em̃ nõ eli
gunt ꝑſonas idoneas:nec eq̃liter diſtribuũt of
ficia ⁊ honoꝛes in ciuitate:ſʒ ſuos amicos ⁊ cõ⸗
partiales ꝓmouere q̃rũt:⁊ in grauaminibo alle
uiãt ſuos cõfederatos:⁊ ↄtrarios onerãt.pter
qð veniũt ſeditões in ciuitatibo pᷣm Tei.vbi g.
Ertiadecima dicit᷑ afflictio.Qua⸗⸗ A
t druplex em̃ afflictio ſiue laboꝛ ⁊ ãxietas
orꝛit᷑ ex partialitatib. Pꝛimꝰlaboꝛ ẽ infe
licitatis ſeu tribulatiõis.De quo ait Ps. Con⸗
tritio ⁊ infelicitas in vijs eoꝛũ ⁊ viã Erie non

sl 4 . N

cognouerũt. Kotritio.i.ad nihilũ deductio ſta⸗

tus eoꝛũ: xinfelieitas miſeriaꝝ. Partibo em̃ ad

buſq; incitãtibo ac deo permittetevna pars pꝛe
ualet ↄtra aliã:quam expellit.⁊ illa ꝓagã do diſ

currit cũ magno ſui laboꝛe ⁊ incõmodo:bona⸗

qʒ; eis auferunt᷑.⁊ſiclaboꝛe pauptatis cruciant᷑

edificia eoꝛuʒ dſtruunt᷑:artes dimittunt᷑: arua
ſilueſcũt:vinee pᷣcidunt᷑:adoleſcẽtes egeſtate cõ⸗

pulſi ad militia ſe recipiũt:iuuenes nõvxoꝛant᷑
puelle ĩnupte expectãt ⁊c. Sed necdũ finis ma
