eſt vita aie ab iſta:vt ait Fran.de mayro.vbi .
Et ideo ðꝛ Jaco.j.Cõcupiſcetia cũ cõceꝑit parit
petm̃:et peccatũ cum cõſummatũ fuerit generat
moꝛtem. „
Ona cõſideratio eſt de grẽe cognoſcibili⸗
n tate. Et dico ſᷣm Tho.j.ij.q.ccij.ar.v.ꝙ
nemo põt ꝑ certitudinè ſcire ſe eſſei gra

niſi hoc deꝰ reuelet:nec ꝑcipit᷑a nobis qñ intrat

in aĩaʒ nr̃aʒ:nec qñ exit ab ea gra diuia Job.ix.
Si venerit ad me nõ videbo cũ Si abierit non
intelliga. Cognoſcere tñ poſſumꝰ ꝑ multas cõ/
iecturas de qb dixi ſup ᷣmone.v. ꝑte.v. qbus

cognoſcere poſſumꝰ ſi ſumꝰ in charitate. Nſam

oẽs ille ↄiecture pñt applicari ad gram.Oloit au
tem Tho. vbiS. ꝙ quis põt cogno ſcere ſi eſt in
gratia pꝑ qᷓ̃ttuoꝛ ſigna pᷣnapalia. Pꝛimũ eſt qñ

nõ pũgit᷑ moꝛtali crimie. Secũdũ eſt qñ nõ af⸗

ficik mũdi culmie. Terciuʒ qñ non pᷣmi᷑ alieno

ere. Quartũ qn delectat᷑ dei dulcedine ac in dei
amoꝛe:iuxta illud pᷣſ.iij. Signatũ eſt ſuꝑ nos
lumẽ vultꝰ tui dne:dediſti leticiã in coꝛde meo.

Ad hãc qͥʒ cõſiderationẽ faciũt q dicã infra ſer⸗
mone.xxxviij ·. parte. iij. D

— 7

Ecima cõſideratio eſt de gr̃e pᷣparatiõe

—

d ſq; q̃lit᷑ ad eã recipiendã debemꝰ ppara

ri:iuxta illud Amos.iiij. Pꝛepara tein
occurſum dei tui.⁊.j. Reg.viij. Pꝛepate coꝛda

vr̃a dño.Et ad hãc applica ea q̃ dicã ifra ſermo
ne. xxxviij. pte.vj. R R. circa mediũ de mũdicia
habitaculi.⁊ ꝑte.vj. totam.

5 . E .
2
6 2
.
“
.

ghn

ſaon
ona 7
offe
R
chel

unnclim

.

Ghogionmn
ctnuity
ouiimdin
Cudiabolip
nons bu⸗
–
ſos /ſo
ncnelnit
mn Hooat
Alugfnn
oadhnck
dſuig
dtonibon
lupi
de Mruſoꝛ⸗
nchüems d
nmapotil
Miapit no
girñboſen⸗
depnod ſvob⸗
nmaalsaus
Nedeglurnemun
danſedacatno

SpaCsda

Coimplcn a

ipeomonlnct

MMuutieagpins
dopqtvlaor
GBaundermn
ta ſtegua
ſttor
luuiq ſea
Plcurlepꝛoſt
Nehineinp
Cudtürniuen
Uneſeaciop⸗
lhnckcöng
igetint
edfmnrin
Chnomun
Mnnlopſen
iſſchunckt,
bii Eteo nn
dulr ſſanſn
Wopcöfa
an Klti
1r roptrgt
Kunaazt

Nſline
daick
mantfi
Mie
rflng
Ulndche
Ceſſiuedieti
tgls ſinn
olsgortt
Criamaban,
denemge
Mminätüd
Snmaa don

maſlin
Oidle

agda nanct
Sam Nuns
ſtnmnimian

8

e

s ig

ndenmn .
na in

Nen
V V

0dn

7

Gunnu ſoſt
1taninen
e monns

ud RdN

gou
1 14 47 nde⸗ 6
ogvoe lae
iu Punitg
Niduckinin
inonöntaln

Olccincachnr

mmuͤckſu⸗
d0N·N
ueq

Folium

contrariatione.

Ihil ſic bone cõſcientie cõtrariat᷑ cãq;
n offendit ſicut pem̃ moꝛtale. Unð ad
aulus. Sanguis
chꝛiſti qͥ ꝑ ſpũmſctim̃ ſemetipᷣm obtu⸗
lit imaculatũ deo emũdabit conſciam noſtram
ab oꝑibo moꝛtuis.i.a pctis moꝛtalibus. Pcem
em̃ eſt moꝛb qͥdã qui de domo diaboli ꝓuenit
ad occidendã aie oſciaʒ:iuxta illud Sap̃.ij. In
uidia diaboli pctm intrauit in mũdũ ⁊ ꝑ pam
moꝛs.In huiꝰaũt figurã ðꝛ.ij. Regũ.iij.q Da
uid dixit Joab ꝙ de domo eius nõ deficeret le/
pꝛoſus. Joab em̃ interpᷣtat᷑inimicꝰ.qꝛ ð domo
inimidcd dei.ſ.diaboli non deficietlepꝛoſus.i.pec
catoꝛ.Pꝛo cuiꝰ declaratiõe tria videbimꝰ de le⸗

Hebꝛe.ix. dicit

7

pꝛa.ſeeius figurationẽ:variatione: ⁊ curationẽ.
. Quo ad pᷣmũ eſt ſciendñ ꝙ ꝑ lepꝛã figurat᷑ pec
catũ.qꝛ ſicut lepꝛa ꝑ totũ coꝛpꝰdiffundit᷑:ſic pec

catũ ꝑ totũ hoiem ad modũ cancni vel moꝛbi qͥ

ðꝛ lupa. Un MNũe.xij. dixit Aaron ad Moyſen

de Maria ſoꝛoꝛe ſua q̃ ꝑcuſſa fuit lepꝛa. Jam

mediũ carnis eiꝰ deuoꝛatũ eſt. Ideo Treno.iij.
ðꝛ.Miſcðia dñi ꝙ nõ ſumꝰↄſumpti.De pctõ⸗

re em̃ dici põtillud Eſa.j.A plãta pedis vſq; ad
verticẽ capiᷓ nõ remsſit in eo ſanitas.Ex q̊ patʒ
ꝙ pcim̃ hoĩem ⁊ ꝑ pedes ligat ⁊ capiti dñatur.

Depmo ðꝛ Job.xviij. Miſit in rete pedes ſuos

et in maculis eius ambulat.vbi Gꝛeg.ait.Qui
pedes in rete mittit:nõ cum voluerit exit.ſic qͥ in

petm̃ ſe deiect nõ mox cuʒ voluerit ſurgit. Etqͥ
in maculis ret ambulat greſſus ſuos ambula

do implicat.Et cũ ſe expedire ad ambulandũ ni
tit᷑:ne ambulet obligat᷑.De ſecũdo aũt.ſ.de do⸗
minatõe capitis ait Rugꝰ.Pccõꝛ ſeruus eſt tot
dñoꝝ q̊t vicioꝝ. Unð legit᷑ de Diogene phᷣo ꝙ
cũ Alexander magnꝰ diceret ſe dñatoꝛem oꝛbis
dixit ei. Nequaq; es dñs ſed ſeruꝰſeruoꝝ meo⸗
rũ.ſ.vicioꝝ q̃ ego ſuppeditaui.ſed ipſa vicia do⸗
minant᷑ tui qᷣ ſeqrꝭ eoꝛũ inſtinceꝰ Itẽ ſicutlepꝛa
ſꝑ ſeqͥtur lepꝛoſum vt notat᷑ in.l.frat a fratre.ff.
de ↄdi.inde.ita pcem pctõꝛem marie in moꝛte⁊
ad iudiciũ vniuerſale. Unde ei dicet ſᷣm Berñ.
Tu me feciſti:opꝰ tuũ ſum:ſeq̃r te q̃cunq; ieris
te lepꝛa eſt cõtagioſa:alios inficiedo. Et ideo
ſm legẽ Leui.xiij.tangẽs lepꝛoſum inficit᷑imũ⸗
dus.Et ſimiłr facit pctm:iuxta illud pᷣſ.xvij.Si
cũ malo:malus er.Qð etiã notat᷑ in.S.cogitan
dũ.in auten.de mona.⁊ in.l.ediles.la.ij.S.qͥd er
go. ff. de edił.edic.⁊ in c.ſepe.xxviij.q.j.dicit᷑ ꝙ ſe
pe maloꝝ ↄſoꝛtia etiã bonos coꝛrũpunt.ct Ecci
xiij.ſcptum eſt.Qui cõicauerit ſuꝑbo induet ſu
pbiãs.Et ideo moꝛalis Cato inqͥt. Cũ bonis am
bula. Nam ſicut lepꝛoſus generat lepꝛoſuʒ: ita
vnus pctõꝛ facit aliũ pctõꝛem ex cõſoꝛtio. Dicit
cm Ecci.xiij. Qui tetigerit picem inquinabit᷑ ab
ea. Pꝛopter qð ꝓhibuit dñs iudeis familiari
tatẽ cum eueis:lebuſeis:⁊ chananeis Deut.vij.

Pars tercia huius ſermonis de conſcientie
onicicn

I

CCxXXVI

ne accideretillud qð poſtea euenit.De q̊ inquit
Ps.õmixti ſunt inter gẽtes:et didicerunt oꝑa
eoꝝ.Et ideo inqᷣt Paulus.jad Coꝝ.v. Ne c⸗
miſceamini feꝛnicarijs huius mũdi:aut auar
vel rapacibo/ Item lepꝛoſus habet anhelitũ feti
dũ ⁊ inficientẽ.et pctoꝛ eſt fetiqus ꝑ vᷣba ſcurri⸗
litatis:detractiõis ⁊ adulatiõis.Ecci.xij.Sicut

eramentũ eruginat neqᷣtia illiꝰ.et Pꝛouerb.xv.
Eoꝛ ſtultoꝝ ebullit ſtulciciam Et.jad Coꝝ.xv.
Coꝛrũpũt bonos moꝛes colloqᷣa mala.et Ecci

ix.Colloqum eiꝰ exardeſcet q̃ſi ignis. F
Lem lepꝛoſus ſitim patit᷑. Eſa.v.Mul
i titudo eoꝝ ſiti exaruit. Nunq; vo eſt ſa⸗
lletas in peccato. Pꝛouer.xiij. Uent᷑ im/
pioꝝ inſatiabilis.UVn Hiero.in q̃dam epla aic
Libido famẽ patit᷑ ſui.et Pꝛouer.xxvij.dꝛ. In⸗
fernus ⁊ ꝑditio nunqᷓ; replent᷑.et Ecces.v. Aua
rus nõ implebit᷑ pecunia. Sicut etiã lepꝛa facit
hoiem eſtuare:ſic pccm.Ecci.xxiij. Aĩa calida ſiẽ
ignis ardens:nõ extinguet᷑ donec aliqᷣd glutiat
Et Judich.xiij.ðꝛ.Eſtuauit aia eiꝰ.et Apoc.xv.
Eſtuauerũt hoĩes eſtu magno.i.diuerſis cõcu

piſcentijs ꝓpter dain Relepis us abominabi
lis eſt ſanis:⁊ pctõꝛ Nonis inqᷓ;tum talis. Unð
PsS.ait. Iniqͥtatẽ odio habui ⁊ abomiatꝰ ſum.
et iteꝝ.Coꝛrupti ſunt ⁊ abomiabiles facti ſũt in
ſtudijs ſuis ⁊c.et Hugo in li.de bono oↄſcie ait
Tolerabilioꝛ eſt canis putridus fetẽs homibo
qᷓ; aia pctõꝛis deo.et Oſee.ix.ðꝛ.Alienati ſunt in

cõfuſione pctõꝝ:⁊ facti ſunt abomiabiles/Iteʒ

ſicut lepꝛoſus fetet: ſic pctõ: ꝑ infamiã. Job.xx.
Quaſi ſterqliniũ i fine ꝑdet᷑.et Deut.rxxxij. Pec⸗
cauerũt ⁊ nõ filij eius in ſoꝛdibi.et Jobek Eo⸗,

putruerũt iumẽta in ſtercoꝛe ſi Jelepꝛa vici
at et coꝛrũpit oẽs ſenſus coꝛꝑis.et pctm impe⸗
dit oẽs anie vᷣtutes ⁊ ſenſus ſpũales.jam de⸗
bilitat virtutẽ oꝑatiuam que eſt quaſi manꝰ aĩe
Fact em̃ ej eſſe pigrã ad bn oꝑandũ. Pꝛouer.
xxvj.Abſcõdit piger manꝰ ſuas ſub aſcella ſua
Et eiuſdẽ libꝛi.j.Manus in manu nõ erit ino
cens manus.Opoꝛtet nãq; eos qͥ volũt ſalua/
ri facere ſicut illi de qbus ðꝛ Neemie.iiij.ꝙ vna
manu faciebot opus:et altera tenebt gladium
Debemꝰ em̃ vna manu ↄtra diabolũ pꝛeliari:⁊

alia bñ oꝑani.quod qꝛ nõ fauũt pigri:ideo ĩ in/

ferno habebũt manus ligatas. Dacth.xxij.Li
gatis manib ⁊ pedibo ⁊c.Sicut ergo ledroſ ES
amittit manus ⁊ pedes:ita peccatoꝛ bonas affe
ctiones ⁊ oꝑatiões.Et in huiꝰ Judi.j.ðꝛ
ꝙ Adonibeʒech q interpᷣta᷑ doctoꝛ tẽpeſtat vel
diabolus fulgurãs ſuos ꝑ penã etemnam:⁊ du
cens eos in pᷣſenti ad egeſtatẽ ſpũaleʒ:anputa⸗
uit ſeptuaginta regibꝛ ſummitates manuũ ?pe
dũ.Et.ij. Reg.xix.hr̃ ð Miphiboſ. ech:qͥ claudꝰ
vtroq; pede voluit veniread Dauid ⁊ nõ potu⸗
t t eſſcut ehꝛa aufer oculos: ſicpm pao/
ibet dicẽte Ps. Suꝑcecidit ignis.ſ.pci:vnõ vi
derũt ſolẽ.ſ.iuſticie tpᷣm. Aufert em̃ oculũ fidei
QQ 4

*

er cognitionis dei.Sap.ij. Excecauit eos mall⸗/
cia eoꝛũ / Item amittere aures facit lepꝛa.Et eo⸗
dẽ mõò płim̃ tollit aures ne legẽ dei pccõꝛ audi⸗
at:⁊ ne mãdat obediat.et nares:ne odoꝛẽ chꝛi⸗
ſti ⁊ ꝑadiſi ſentiat.Eʒech.xxiij. Naſum tuũ ⁊ au
res tuas pᷣcidẽt tibi.ſ.ne ſennas illũ odoꝛẽ vᷣtu/
tũ ⁊ charitatis dei.De qͥ Ecci.xxiiij.dicit ſapien⸗
tia diuia.Ego quaſi libanus nõ inciſus euapo
raui habitanõeʒ meo. Pcõꝛ em̃ hoꝛret ſpũali
Ecci.xij. Iudiet luxurioſus ⁊ diſplicebit ei Itẽ
pccõꝛi tollit lepꝛa pai odoꝛatũ ne poſſit eſſ. 6 il
lis q dicũt chꝛiſto Can.j. In odoꝛẽ vnguẽtoꝛũ
tuoꝝ currimꝰ.Cũ em deberet odoꝛare ſuauita
tes diuinas:odoꝛat fetẽtes carnalitates.Eſa.iij
Erit ꝓ ſuaui odoꝛe fetoꝛ/Item tollit ei guſtũ al/
terãdo palatũ.qꝛ nõ ſaplunt illi ea que dei ſunt
j.ad Loꝝ.ij. et Pꝛouer.xxvij.ðꝛ. Ania ſaturata
id eſt amoꝛe terrenoꝛuʒ repleta:calcabit fauum
id eſt dulcẽ amoꝛẽ celeſtiũ.et Eſa.v. Ue qͥ diai
bonũ malũ ⁊ malũ bonũ:ponentes lucem tene
bꝛas ⁊ tenebꝛas lucẽ:⁊ amarũ in dulce ⁊ dulce
in amaꝝ/Item lepꝛoſus barbã amutit. et pecca
toꝛ virilitatẽ bñ agendi ⁊ oꝑandi.cui inqᷣt PSs.
Sicut nouacula acuta feciſti dolũ. et Eſale.vij
dicit᷑. In die illa radet dñs i nouacula acuta ca⸗/
put ⁊ barbãꝗ.i.graʒ vlł cogitatiões ⁊ viriles oꝑa
tiones. Itẽ maculat᷑ lepꝛoſus varijs coloꝛibo.?
pctõꝛ diuerſis vicijs.quia vt ait Gꝛeg.in moꝛa.
pem̃ qð ꝑ pniam non dilui᷑ mox ſuo pondere

ad aliud trahit.Itẽ lepꝛa qnto rep mit᷑ ſtricius

tanto magis nocet.Et ſic facit pcm̃ abſcõdituʒ
Oſce.xiij. Pctm̃ eius abſcõditũ:doloꝛes partu
rienq veniẽt ei.et Pꝛouer.xxviij Qui abſcõderit
ſcelera ſua nõ diriget᷑ Item lepꝛoſus iubet᷑ eij ci
cxtra caſtra Leui.xiij.? Nũeri.v.et ſic pctõꝛis ob
latio reſpuit᷑ a deo.c.in grauibo.iij.q.vij. Uñ in
figura huiꝰ Leui.xxiij. de hoſtia qᷓ debet offerri
in ſacrificio ðꝛ.Ois macula nõ erit in ea. Itẽ le/
pꝛoſus poꝛtabat veſtimẽta diſſuta.i.facilia ad
induendũ:⁊ caput nudũ ⁊ os veſte ↄtecctũ: et ſe⸗
paratus ab alijs habitabat:et ſe cotaminatum
et imundũ clamabat:vt patet Leui.xiij.Et ſimi/
liter exiſtẽs in pccõ moꝛtali ðꝛ hr̃e veſtimẽta diſ
ſuta.i.facilia ad induendũ.qꝛ defacili ſe relaxat
ad oĩa pcto. Sap.v.Laxati ſumꝰ in via ꝑditõis
Item caputnudũ.i.animã nudã veſtimẽto gf̃e
dei. Ania em̃ ðꝛ caput hoĩs.qꝛ eſt eius pars pᷣn
cipalis:ſicut caput coꝛꝑis.cui dici᷑ Eʒech.xviij.
Nuda eras ⁊ cõfnu ſione plena. Item habet os
cõtectũ.quia nõ eſt ſpecioſa laus in oꝛe poõꝛis
Ecci.xv.UVnde PS.inqͥt.Obſtruaum eſt os lo
quengũ iniqua. Icẽ cõtaminatũ ⁊ imundũ ſe ꝓ

tari ſumus vt iumẽta:⁊ ſoꝛduimus coꝛã te
habitat ſeꝑatus.ſ.a ſanccoꝝ ⁊ iuſtoꝝ participa
tione.qꝛ de eoꝝ meritis nõ participat:ſicut mẽ/
bꝛũ putridũ et ſiccũ nõ recipit coꝛꝑis nutrimen
m:⁊ ecernaliter erit ſegatus a cõſoꝛtio beatoꝛũ.

clamãare debet dicẽs deo illð Job. xviij. ait
tẽ

In cuuus figurã dicit ij. Paral.xxvj. ꝙ Oʒias

rex fuit lepꝛoſus vſq; ad diem moꝛtis lue:⁊ ha
bitauit in domo ſeꝑata plenus lepꝛa.ob quam
eiectus fuerat de domo dñi. Item lepꝛa mutat
pellẽ.et ſic pctm̃ hois vita ⁊ ↄſciam.Treno.iiij.
Quõ obſcuratũ eſt aurũ:mutat? eſt coloꝛ opti⸗
mus. Item lepꝛa moꝛbo eſt incurabilis.ſic pec/
catũ qᷓntum in ſe eſt. Unde Hiere.xxx. Inſana/
bilis eſt fractura tua: ðᷣꝛ pcõꝛi.Sicut lepꝛa
nõ curat᷑ niſi ꝑ miraculũ:ſicnec pam. Eſa.xliij.

Ego ſum q deleo iniqᷣtates tuas ꝓpter me: dicit
dus. Uñ Augꝰ.ſuꝑ Johãnẽ inqt. Maiꝰ eſt de
impio facere piũ:qᷓ; de nihilo creare cetum ⁊ ter

ram.
q Uo ad ſecundum de variatiõe lepꝛe eſt

ſciendũ ꝙ dicit Archiepᷣs floꝛennꝰ in ꝓè‚⸗

hemio ſecũde ꝑtis ſũme ſue:ꝙ peccatũ moꝛtale
eſt q dam lepꝛa ſpũalis q̃ inficit et maculat aiaʒ
tollitcq; decoꝛẽ gratie.Et ideo i ſacra ſeptura de⸗
ſignant᷑ ſeptẽ pctã capitalia per ſepteʒ lepꝛoſos.
lam ſuꝑbia figurat᷑ ꝑ lepꝛam Oʒie qͥ ꝓpt᷑ ſuꝑ⸗

biã ⁊ pᷣſumptionẽ cũ eſſet rex voluit officium ſa
cerdotũ vſurpare:incẽſum offerẽdo in tẽplo:ꝓ/

pter qð effec eſt lepꝛoſus:vt ðꝛ.ij. Paral.xxvj.
Auaricia figurat᷑ ꝑ lepꝛã Gieʒi ꝗͥ ꝓpter auariciã
effec? eſt lepꝛoſus.liij. Reg.v.et.j.q.j..cum oꝛ⸗

dinaret᷑. Cuxuria figurat᷑ in lepꝛa impcata Jo⸗

ab.ij. Regũ.iij.cui dictũ eſt.ſlon deficiat de do
mo tua patiens fluxũ ſemis:⁊ lepꝛoſus ⁊c/o
teſt etiã figurari per decẽlepꝛoſos mundatos a
chꝛiſto Lu.xvij.qꝛ ſunt decem ſpẽs luxurie ſᷣm
eum. Item quia dictum fuitillis. Ite oſtendite

vos ſacerdotibo.qꝛ nullum viciũ ita abſcondi᷑
ab homibo in cõfeſſione ſicut pctm̃ luxurie.n

uidia figurat᷑ ꝑ lepꝛs Marie Nũen.xij. q̃ et in/

uidia murmurauerat cõtra Moyſen. et ideo le

pꝛoſa facta eſt. Accidia figurat᷑ ꝑ lepꝛã Moyſi
qᷣ cũ in ſinum manuʒ miſiſſet:effecta eſt lepꝛoſa
Exoð.iiij.Sic accidioſus manũ tenet in ſinu.i.
nõ bñ oꝑatur. Ira figurat᷑ ꝑ lepꝛam Naaman:
cui cum dicũ fuiſſet ex ꝑte Heliſei ꝙ iret ad ioꝛ
danẽ ⁊ lauaret᷑ ſepties etita mundaret᷑ a lepꝛa:
iratus eſt ⁊ indignatus recedebat.uij. Regũ.v.
BGula figurat᷑ ꝑ qᷓtuoꝛ lepꝛoſos qui manebãt
iuxta poꝛtã ſamarie q acceſſerũtad tentoꝛia ini/
micoꝝ ad comedendũ ⁊ bibendũ.iiij. Reg.vij.
qꝛ q̃ttuoꝛ ſunt modi gule:vt dicit Johãnes caſ⸗

ſianꝰ in collationibo ſuis.Quia igit᷑ genus hu⸗

manũ eratinfectũ oi iſta lepꝛa:ideo ðꝛ Matth̊.

viij. ꝙ deſcẽdente Jeſu de moõte. i. de celo: pᷣmo·
occurrit ei lepꝛoſus quẽ ſanauit. UVera ẽ em̃ ſen

tentia Plalmiſte dicẽꝭ. Oẽs declinauerũt:ſimł

inutiles facti ſunt.ſ.ꝑ lepꝛã pcti.Aliqͥ nãq; decli

nauerũt ꝑ nomiatiuũ.id eſt ꝑ ſuꝑbis:querẽtes
noĩari ⁊ exaltari. Alij ꝑ genitiuũ.i.ꝑ lururiam.
Alij vo ꝑ datiuũ verberantes ⁊ offendentes ꝓ/⸗
ximũ ex ira ⁊ cõminãtes illis ⁊ dicẽtes.Dabo ti

bi tot ꝑcuſſuras cũ baculo ꝙ; pugnare videbũ⸗

F

D
utununn
PiBiidire o
ſtrortotgnnin
ſilannmie⸗
urlesfilun
gnitnnmin
4 pban
aſiun
udunck
gilgtus Penn
ioni Pod

Haleimnil
oolan

eotäo
tonwaſct
finpunſtnin
Cdinitrinn
onn banu
ſeblißſhadi
buri dſiot
Moniifirmun
uck ſpietns rr
ſiee ſoou onun
Ncole Lavopia
mjin Manaſoo:
Gnnfurgſigniia

uai deacſede
ehlofonni⸗
Ututeſchlanein

Taleprnlapauss

ſaecolubafuge

Ginaanfaatesale
nis inlqtns.
Nlirde medi⸗
Penniſui Au
ndaochſepan f⸗
1i Crhitangel:
tnarmneteos,
fniontſarpan
ſgneſnnennan
lrcolinnicafun
nſaleinaici
nneffilime
Olinognane,
Ottütng
4 Soginel
. Dus dſen

AwhOmnis

omnncopon
ngvochuͤgki
lſteckte

ennaßtht
gsinag
PMnidente
iaenanin

Dſeegs.
rpohrofunde
fiteni
wtinn.
rene

lpu e

Andternen
Ns uNr
häs uefin
ls mde

ncün wond

nu
t ſümne a
unig ril
dhncdlo

NmnimEßfmnn

Alrunſunn
Dalagurddi.
numvont Mn

Coriij N.

Eudcarorig inn
Giii Neg ,
r nmd
niotgenuo
Gende i

lde re

nit Unimſ

iiih
gtu lin
inideglunmn
S
1li 4
unhin

Folium

tur tibi pira muſcatella. Alij ꝑ accuſatiuũ.i.per

inuidiam accuſantes ⁊ iniurijs afficientes ꝓxi/
mũ.Alij aũt ꝑ vocatiuũ.i.ꝑ gulam ꝑ quã emit⸗
nt᷑ vox ⁊ oꝛganiʒat᷑.Alij ꝑ ablatiuñ.id eſt ꝑ aua

ricã allena rapiẽtes ⁊ iniuſte auferẽtes.Alij vo

inutiles faci ſunt ꝑ indeclinabilitatẽ.i.ꝑ odoſi⸗
tatẽ:qui ſunt etherocliti ?⁊ anoꝛmali:⁊ effecii ſũt
lepꝛoſi ⁊ marcidi ꝑ ignaulã ⁊ toꝛpoꝛẽ. H
L ergo hanc lepꝛã peccati moꝛtalis bo
v ne ↄſcie aduerſariaʒ valeamus totaliter
eradicare eſt videndũ tercio de eiꝰ cura⸗

tione.Unde notandũ ꝙ lepꝛa multipliciter cu/

rata legunus. Pꝛimo ꝑ ablutionẽ:vt patet.iiij.
Regu.v.in Naamã.et ſignificat lachꝛemnay er⸗
fuſione.Unñ PS.dicebat. Lauabo ꝑ ſingulas
noctes lectu meũ lachꝛymis meis ſtratũ meũ ri
gabo. Gco ꝑ oſtenſionẽ vt in decem lepꝛoſis
Zuce.xvij.qͥda chꝛiſtus dixit. Ite oſtendite vos
ſacerdotibo.et ſignificat purã confeſſionẽ. Sed
tñ in via mũdati ſunt:qꝛ deꝰ vᷣtute ↄtritiõis pec
catoꝛẽ mũdat interꝰ puſq; a lacerdote abſolua
tur exteriꝰ.qð etiã patuit in Laʒaro quẽ dñs ſu
ſcitauitbᷣuſq; a ducipłis ſolueret᷑. Jdeo inquit
Dauid pᷣſ.xxj.Dicxi cõfiteboꝛ aduerſum me in⸗

iuſticdã meã dno ⁊ tu remiſiſti impietatẽ pecca⸗
ci mei.Dixi.i.firmicer ſtatui.vbi Augꝰ.ait.⁊¶ Da⸗

gna eſt dei pietas vt ad ſolã ꝓmiſſionẽ pctã di/
mittat. Nõdũ ꝓnunciat oꝛe ⁊ tñ deus iaʒs audit
in coꝛde.Tercio ꝑ ſeꝑatiõem:ſicut patuit Nũe⸗
n.xij.in Mana ſoꝛoꝛe Mopſi que ſepteʒ dieb
ſeꝑata fuit.et ſignificat excõicationeʒ que inſtar
cauterij debet eſſe medicinalis: ſicut patet.j.ad
Coꝝ.v.deę illo foꝛnicario quẽ apłus excõicauit
Ut aũt qͥſq; lepꝛoſus poſſit ſanari debet ſe ſeꝑa
re a lepꝛa.i.a pctõ:ſeruans illud Ecci.xcj.Quaſi
a facie colubꝛi fuge pcm̃.Dentes leonis dẽtes
eiꝰ:interficiẽtes alas hoim:⁊ q̃ſi romphea bis
acuta ois iniqᷣtas.Etillud Hiere.l.vbi dñs ait
Recedite de medio babilonis vt ſaluet vnuſqͥſ
q; animo ſuã.Qui em̃ nũcnõ ſe ſegabit a pecca
to deus eũ ſeꝑan fadiet a ſctõꝝ collegio. at.
xiij.Eribũt angeli ⁊ ſeꝑabunt malos de medio
iuſtoꝝ:⁊ mittet eos in caminũ ignis.Quarto ꝑ
incluſionẽ:ſicut patuit Exo.iiij.in manu Moy
ſi que de ſinu ectracta apparuit lepꝛoſa:ſed in ſi
nũ repoſita mũda fuit.et ſignificat ꝙ multi qui
in ſeculo lepꝛoſi erãt ꝑ pctin viuentes carnalit᷑:
mundant᷑ ſpũaliter qn religionem ingrediunt᷑.
Quinto ꝑ tactum:vt in lepꝛoſo a chꝛiſto mun⸗
dato Matth. viij.

—

St aũt triplex tactꝰ UVnus pure coꝛꝑpal

æ ſq; qn quod tangit ⁊ quod tangit᷑ eſt coꝛ
pus.⁊ iſte fuit in chꝛiſto valde vᷣtuoſus

Lu.vij. Omnis turba qrebat eũ tangere: qꝛ vir

tus de üllo exibat et ſanabat omnes. Secũdus
eſt partim coꝛpoꝛalis et partim ſpũalis: quan⸗
do quod tãgit᷑ eſt coꝛpus et quod tangit eſt ſpi
rus.etiſte eſt taaꝰ tcribulationis inflicte. Job

CCLXxxXVII

ij. Tange os eius ⁊ camem ⁊c̃. Tercius eſt pu
re ſpũalis quando quo d tangit et quod tangit
eſt ſpũs.et iſte eſt tactus inſpirationis interne.j.
Regũ.x.Abijt eum Saul pars exercitus quo⸗
rum tetigit deus coꝛda.Deus ergo aliquos le⸗

pꝛoſos ſanat tactu coꝛpoꝛali:ſicut pᷣdicũ lepꝛo
ſum quando manus chꝛiſti eius carnẽ tetigit
mundauit. Notandũ tñ ꝙ iſti lepꝛoſo munda⸗

to ꝑ tactum chꝛiſtus mãdauit vt ſacerdotib ſe
repᷣſentaret:et offerret munus qð pᷣcepit Mopy/
ſes in teſtimoniũ illis Spũaliter ad confirma⸗
tionem pᷣdictoꝝ de cõfeſſione ſic poteſt exponi
videlicet ꝙ tunc lepꝛoſus tangit᷑ ⁊ mundat᷑ qñ
peccatoꝛis coꝛ compungit᷑.et tũc ſacerdoti ſe re/
pꝛeſentat qñ ſua peccata ↄfitendo manifeſtat.⁊
tunc ſacrificium offert qn ſatiſfactionẽ complet
Secundo aliqui ſanant᷑ partim coꝛꝑali ⁊ par/
tim ſpirituali.ſ.t tribulationẽ ⁊ aduerſitateʒ.qͥa
in tꝑe tribulatiois peccata dimittunt᷑. Tobie.iij
Alij vo per tacum pure ſpũalem quando deꝰ
ſalubꝛe ꝓpoſitum eis infunditper internam in⸗

ſpirationẽ. Sap̃.xvj. Sermo tuus domine ſa⸗

nat omnia.
Exto lepꝛa curat᷑ per humilẽ ſui recogni
8 cionem:quod ſignificatum eſt Lu.xxij.
in decem lepꝛoſis a chꝛiſto mundatis q
ſteterunca longe. ſᷣm em̃ legem non audebant
lepꝛoſi ſtare cum ſanis.⁊ ideo a longe ſteterunt
Similliter ⁊ humilis peccatoꝛ nõ audet deo ap
pꝛopinquare:ſicut dici Luce.xviij.ꝙ publica⸗
nus a longe ſtans non audebat oculos ad ce⸗
lum leuare.Sed talis humilitas deo appꝛopin
quare facit:dicente PS. Reſpexit in oꝛationem
humilium ⁊c̃.Et iterum. Coꝛ contritũ ⁊ bumi/
liatum deus non deſpecies.et Jacobi.iiij. dicẽ
Appꝛopinquate deo.ſ.ꝑ humilitatem:et appꝛo⸗
pinquabit vobis ſò per benignam exauditio⸗
Evpti mo curat᷑ lepꝛa per accenſum deſi⸗
8 derioꝝ et camoꝛoſam oꝛationẽ. Unde
dicit Lu.xvij.ꝙ pꝛedici lepꝛoſi leuaue/
rur voct:vicemes. Jei u pceptoꝛ miſerere nr̃i. Il
le aũt ad deum clamat q ſua deſideria ad deuzʒ

leuat:vt ſicut pꝛiꝰ deſideraueratterrena:ſic poſt

modũ deſideret celeſtia.Quod deſiderabat fie⸗
ri btũs Augꝰ.dicens.O ſi poſſemꝰ excitare ho⸗
mines et cum illis pariter excitari:vt tales eſſe⸗
mus amatoꝛes vite ꝑmanẽtis quales ſunt ho⸗
mines vite fugiẽt.Qũ tali etiã deſiderio cama/⸗
bat PsS.dicens.Clamaui in toto coꝛde meo ex/

audi me domine.Aliqui em̃ clamant cum nul⸗

lo coꝛde qui nullam habẽt deuotionem mc at⸗

tentionem. Eſaie.xxix. Populus biclabijs me

honoꝛat:coꝛ aũt eius longe eſt a me.Etiſti non
ſanant᷑ a lepꝛa ſua. Alij aut clamat cum medio
coꝛde:qui habent attentionem ſed nullaʒ deuo

tionem. Oſee.x.Diuiſum eſt coꝛ eoꝛum. ettales
ꝑfecte non ſanantur.Alij vo clamant m toto

R

coꝛde:qͥ in ſuis oꝛatiõibo hñt intellectũ ⁊affectũ
attentionẽ ⁊ deuotione:ſicut faciebat aptus di/
cens.j.ad Coꝝ.xiij.Oꝛabo ſpũ:oꝛabo ⁊ mente
Et iſti ꝑfecte ſanant᷑ ⸗2109
DODitandũ eſt etiaʒ ꝙ pᷣuſq; lepꝛoſi ſana⸗
n rent clamauerũt.⁊ poſt ſanatiõem ille qꝗ
reuerſus eſt ad Jeſum iteꝝ camauit.na
ðꝛ vbi S.ꝙ vnus ex iũllis vt vidit qꝛ mũdatꝰ eſt:
reuerſus eſt cũ voce magna magnificos deum
et cecidit in faciẽ añ pedes eius gratias agens.
er hoc aũt ſignificatũ eſt ꝙ ad deuʒ clamare
debemus vt ſanemur ⁊ vt in ſanitate conſerue⸗

mur.:⁊ merito. Quattuoꝛ em̃ de cauſis hõ ali/

qñ clamat.ſ.A facie ignis.a violentia furis.ab

impetu aquaꝝ.⁊ a terroꝛe hoſtiũ. In nobis au

tẽ adhuc eſt ignis cõcupiſcẽtie. Job.xiij. Ignis
eſt vſq; ad ↄ ſummationẽ deuoꝛans.Sed felx
qᷣ dicere põtillud Ecci.lj. In medio ignis nõ ſũ
eſtuatus. Cõtra bũc ignẽ debemus ad deũ cla⸗
mare Joheł.j. Ad te dne clamabo:qᷣa ignis co/
medit ſpecioſa deſerti.Debemꝰ etio petere aqua
lachꝛymaꝝ q bũc ignẽ excinguit.Ecci.iij. Igneʒ

ardentẽ extinguit aqᷓ. In nobis euiã ſũt fures.i.

oculi laſciui:iuxta illð Lreno.iij.Oculus me⸗
us depᷣdatus eſt aiam meã. Et ideo debemꝰ ad
deũ damare:⁊ eoꝝ cuſtodiaʒ petere ⁊ dicere cũ
Ps. Auerte oculos meos ne videat vanitateʒ.

In nobis etiã ſunt aq multaꝝ tribulatonum.

vñ Ps.clamabat di. Saluũ me fac deꝰ:qm in
trauerũtaq;ᷓ vſq; ad animã meã ⁊c̃. Ideo debe⸗

mus damare ⁊ dei cõſolationẽ petere:ſicut fece/

runt diſcipuli dicentes Matth. viij. Oñe ſalua
nos:ꝑimus.et facta eſt tranqllitias magna. In
nobis eſt etiam ↄtinuũ bellũ. Job.vij. Militia
eſt vita hoĩs ſuꝑ terrã. Ideo debemus ad deũ
clamare ⁊ eiꝰ adiutoꝛiũ poſtulare:ſicut dama⸗
uit moyſes cui ait dñs Exo.xiiij.Quid camas
ad me.e¶t tunc dñs Pharaonẽ cũ ſuo exercitu in
mari ſubmerſit.Quia ad clamoꝛẽ noſtruʒ dñs

vires diaboli ⁊ totiꝰexercitꝰſui frangit:⁊ conce/

dit nobis ſanitatẽ a lepꝛa pcti moꝛtalis.Quã vt
poſſimus euitare:nouẽ regulas in e cognitio/
nem nos ducẽtes cõtemplabimur.
NRuime aũttres ſunt ꝑ reſpectũ oꝑatiõis

extrinſece:q̃ꝝ Pꝛuma ðꝛ charitad oppo⸗

ſitio. Et iſta eſt bii ho.ij.ij.q.lix.ar.iiij.

et. q.cxxxij. ar.iij.qͥ ait:q peœm moꝛtale illud eſſe

ðꝛ qð ꝓpꝛie de ſe vtuti chantatis opponi᷑. Culꝰ
rõ in aperto eſt.qꝛ ſᷣm oẽs theologos nulla gr̃a
aut vᷣtuoſa oꝑatio ſine charitate ad ſalutem ꝓ⸗

deſſe põt:vt ſupꝛa ꝓbatũ eſt ſᷣmone.v.parte.iij.

Omne igit qð eſt ↄtra charitateʒ dei vł ꝓximi ẽ
moꝛtale pam: niſi eſſʒ adeo leue ꝙ q̃ſi ꝓ nibulo

eerunmari poſſit. Quod em̃ minumũ eſt ꝓ nibilo

a legib reputat᷑. Quod dicũ etiã ponit beatus
Tho.ij.ij.q.lxvj.art᷑.vj.vtputa ſi qꝗs acciꝑet qͥd

modicũ neſcenteillo cuiꝰ eſt:putãs ꝙ ꝓ parui⸗
tate rei nec dãnũ nec etiã moleſtia illi inferat. Et

XXXII

exemplificat ibi btũs Tho. de acceptiõe vnius
acus.Et ad cõfirmatione huiꝰ põt adduci.lł.ele/
ganter.S.vlti.ff.de dolo.vbi ðꝛ: ꝙ ꝓ minima re
nõ dat᷑ actio de dolo.Eti cet ſi qͥſtiòes.de ſimo
nia ðꝛ ꝙ in modico nõ cõmittũ ſimonia.Si t
qͥs patroni volũtatẽ auferre putabat:vel cau⸗

ſa furadi abſtulit: ꝓpter paruitatẽ rei nõ excuſat
a paõ:vt ait Augꝰ.in li.de vero cultu.am fur

tũ cõmittit᷑ etiã in vno ouo:vt dicit glo.in.S.gal
linaꝝ.inſti.de re.diui.Et hoc ꝓbat⁊᷑ ꝑ textuʒ inc.
vl.xiiij.q.vj.vbi ðꝛ. Furtũ non ſolũ in maioꝛibo
ſed etiam in minoꝛib iudicat᷑.Nõ em̃ quid fur/
to ablatũ eſt:ſed mens furantis attendit᷑. Unde

quantũcunq; quis abſtulerit:furti crimẽ incur

rit. Hec ibi. ôM
Ecuũda regula eſt pᷣcepti diuini traſgreſ⸗

8 ſio:que eſt moꝛtale pem. Ut enim dicit

catio legis diuine ⁊ celeſtiũ inobediẽtia manda
toꝝ.Et Augꝰ.in li.ↄtra Manicheũ inqͥt. Pem
eſt diccũ aut factũ vel concupitũ contra legẽ dei.
Sctũs q̊ʒ Bonauẽ.in.ij.di.xxiij.dicit ꝙ triplex
eſt lex.ſ. lature:ſcpᷣture:⁊ gre.De ppma hbr̃ LZuce
vj.⁊ Matth.vij.vbi ðꝛ.Quecũq; vuluis vt faci⸗
ant vobis hoies:⁊ vos eadẽ facite illis. Quod
etiam habet᷑ in c. humanũ genus.j.diſt.Contra
quod faciens peccat moꝛtaliter:vt ait Alexan.ð
Ales in.iij.ꝑte ſumme in tractatu de legibꝰ.Ne⸗
gatiue qͥʒ ponit᷑ hoc pᷣceptũ.ſ.Quecunq; nõ vul
tis vt fadant vobis homines: hec nolite facere
illis.Lobie.iiij.et Actuũ.xv.et.l.diſtin.c.ponde

ret.et.ij.q.vj.c.decreto.⁊.x.q.j.c.placuit. P

Ecunda lex eſt ſcripture. Unde ſciendũ
8 eſt ſᷣm qð dicit Hugo in libꝛo de ſacra⸗
mnmmaenpꝗ. ꝙ ea qᷓ in lege naturali duob pᷣce
ptis clauſa fuerant:per legem ſcriptam poſtea
ſeptem pᷣceptis ſecunde tabule expᷣſſa ſunt.Decẽ
itaq; ſunt pꝛecepta diuine legis.ſq; tria pᷣme ta⸗

bule:que oꝛdinantnos ad deum. et ſeptẽ ſecun

de tabule:que oꝛdinant nos ad ꝓximũ.de qui/
bus diffuſius tractauimus in pꝛima parte hu/
lus operis.ſermone.xvj.cũ quattuoꝛdecim ſex

monib ſequentibo.et ideo hic ꝑträaſeo. Q

Ercia eſt lex gre.ſ.euangelica.Quicunq;
t ergo trãſgredit᷑ mandata vnius ex bijs
tribo legibo moꝛtale pem incurrit: ⁊ q̊n⸗
die ab eccłia catholica maledicit᷑:dũ dicit in offi
cio diuino illud Pſalmiſte. Maledicti ꝗͥ dedi
nanta mãdat tuis dñne. R
Ercia regula cognoſcendi peccatũ moꝛ/
t tale dici᷑ ſupioꝝ contemptio.ſ.nõ adim
plendo honeſta etlicita eoꝛum pᷣcepta.
ſᷣm em̃ dominũ Bonauen. in.ij. diſt. vlcl. ar. iij.
q.j.tenent᷑ chꝛiſtiani obedire ſuis iuſtis pꝛina/
pibus tempoꝛalibus in hijs que non ſunt con

tcra deum vel eccleſiam:que ſunt ſᷣm reaam cõ/

ſuetudinẽ rõnabiliter ſtatuta. ſicut ſunt tnbuta
et vectigalia iuſta ⁊ ↄſimilia.Uñ dñs Mactxÿ.

D finarntola

Corbonck ams

tdehio pot,
(ronrbais Be

ſenii rt
Conperrcked
ſainſci⸗
onatacdirgakn
—
Nhpegeuncin
hend
mumaoncczd
Mlrus Oi⸗
ſüs qy corx
Chopoperunpan
Ginelüneponve⸗
ſhoin hooune
Mlbocpud riwe:
Gllormdedendi
damadun
re Beni S
dichitnn t,ed
ſoluis Deglist

1/1/

ſclijari g del
hicatono ſuo.
Chetonöls Pln
Alprinreſiſtitd
Noftſſtütdänan

ſmminn deſentir

idenenſmrot

Urpatrnorr
hfantupolin
ſ ihtsdez
Pclonſtocifte.
mamdeäſcr⸗

bedl tüſes

Mekaair gnnt

fnögcinpleson

Aultnotlling

Nchalgsckre⸗
frnfuher
ulidepchgnfe
abmin

ctinis
dal
Nomnmr
iakisz dein
kkinmf
ndehlan
Mni
daluſnfr

dune
DCn. CNn

ePalanikin
michein ſen

Piü
nn en
Fr dehutn
Necig sn
Keſachl Ot

enus Remn
An
Cnn delecdſe
(Quaungiind
r bec nollafn

aldiſtin g

cat
ure Undlui
Gonlborin
enaunt tf
Enſchnſii
leciitnd
kgs bnznn
1dan häſn
141 ni Nn
Binpmmgnin
igunmndtc
niu Qula⸗
umlon i

ckddicku
Mian 69

ſcniigeiin
Nonpℳℳ£
icaadu hn
Ini

.

xxij.dixit. Reddite q̃ ſunt ceſaris ceſani. Et apłs
ad Roma.xiij.ait.Omnis anima poteſtatibus
ſublimioꝛibo ſubdita ſit.Et infra. Reddite oib-
debita:cui tributũ tributũ:cui vectigal vectigal.
Et iteꝝ ibidẽ.Subditi eſtote nõ ſolũ ꝓpter iraʒ:

ſed etiã ꝓpter ↄſciam.Et.j.ad Thi.vl.etiaʒ dicit.

Quicũq; ſunt ſub iugo ſeruitu:dños ſuos oĩ
bonoꝛe dignos arbitrent᷑:ne nomẽ dni blaſphe
met᷑. Si qᷣs aũt alit᷑ docet ⁊ nõ acqᷣeſcit ſanis ſer
monibo dñni noſtri Jeſu xpᷣi:ſuperbo eſt nihil ſci
ens ⁊c̃.Quilibet g̊ ſubditꝰ debet obſeruare obe
dientiã ſui ſuꝑioꝛis:vt religioſus pᷣlati:ſeruus
dñi:vxoꝛ viri:⁊ diſcipulus magiſtri:in rebo tñ li
citis ⁊ honeſt tm: aliter troſgrediens obediẽtiã
ſui ſuꝑioꝛis factã ꝑ modũ pꝛecepti vel eqᷣualen
tis ⁊ de hijs q̃ põt pᷣciꝑe:incurrit moꝛtale peim̃.
vt declarat btũs Bonauẽ. vbi S. Et hoc ꝓbat᷑ ꝑ
c.qſquis.xiiij.q.j.vbi ðꝛ. Quiſquis pᷣceptis nõ
obtemꝑpat reꝰ eſt ⁊ debitoꝛ pene.pcepto em dñi
nõ obeędire p cm̃ eſt.Et c.ſeqnti ðꝛ.Qð pᷣcipitur
impꝑat᷑:⁊ qð imꝑat᷑ neceſſe eſt fieri:ſi non fiat pe/
nã habet:vbi conſiliũ dat᷑ offerẽtis arburiuʒ eſt.
vbi pceptũ:neceſſitas ſeruien.Etc.ſi dñs.xj.q.
iij dicit Hiero. Si dñs iubeat ea q̃ nõ ſunt cõ/
traria deo nec aduerſa ſacris ſcbturis:ſubijciat
dño ſeruus.Si vo ↄtraria pᷣcipit:mag obedi⸗
at deo ſpũs qᷓ; coꝛꝑis dño.Et infra. Si bonuʒ
eſt qð pcipitimꝑatoꝛ:iubẽq exeq̃re volũtatem.
Si malũ:reſponde Obedire opoꝛtet deo magꝭ
qᷓ; hoib.hocipᷣm ⁊ de ſeruis apud dños:⁊ de
vxoꝛibo apud viros:⁊ de filijs apud patres: ꝙ
in illis im debeãt dñis viris ⁊ parẽtibi eſſe ſub⸗
iecti qᷓ̃ ↄ⁊ dei mãdata nõ ſunt. Hecille.Oe mulie/
re q̊ʒ Geñ.iij.ðꝛ. Sub viri poteſtate eris et ipſe
dnabiẽ tui. Et.j. Pe.j. Mulieres ſubdite ſint vi
ris ſuis.De alijs vᷣo ſubditis dicit b. Lho.ij.ij.
q.cliiij.ar.ij.ꝙ de lege nature eſt vt qͥlibet ſeruꝰ
ſubijciat᷑ dño ſuo:⁊ minoꝛ maioꝛi.De hoc etiã
contemptiõis pᷣlati vicio ait apłus ad Ro.xiij.
Qui ptãati reſiſtit:dei oꝛdinatiõi reſiſtit.Qui aũt
deo reſiſtũt dãnatiõeʒ ſibi acqᷣrũt. Ideo Ray.in
ſüma in ti.de ſentẽtijs pᷣcepti.dicit: ſubditꝰ te/⸗
net᷑ de neceſſitate o bedire iuſto pᷣcepto pᷣlati ſui:
aliter peccat moꝛtalit᷑.Et hoc eſt veꝝ etia ſi in pᷣ⸗
cepto fuerit apoſita pena tꝑalis vł coꝛꝑalis:vt
ait dũs Johes de Anania doctoꝛ bononienſis
in q̊dam ſuo cõſilio.niſi foꝛte excuſet eũ ignoꝛã
tia.extra de cõſti.c.vt aniaꝰ.li.vj.Marie aũt eſt
obediendũ pᷣlatis ſpũalibo ꝓpter pᷣceptum dñi

Matth.xxiij.di. Oia q̃cunq; dixerint vobis ſer

uate ⁊ facite. ꝓpterea dicit Scotꝰ in.iij. diſt. xv.
ꝙ; nõ adimples pniam ſibi a cõfeſſoꝛe iniunctã
peccat moꝛtaliter.qꝛ agit ↄtra mandatũ eccłie et
ↄfeſſoꝛis qͥ eſt vicariꝰ dei in illo actu.Ex quo in/
fert b. frater Michael de carchano in q̃drageſi/
mali de pctõ:in ſermõe dñice in ramiſpalmarũ

ꝑte.j.ꝙ totiens qͥs peccat moꝛtalit quot ſunt cõ/
feſſoꝛis mãdata qͥ ptermittit.Que tñ oĩa intelli⸗

CCL.xXXNVIII

„

moꝛtale ⁊ mãdatũ eiꝰ eſt rönablille. S
Erũ multo grauiꝰ peccãt qͥ pꝛetergredi⸗
v unt᷑ mãdata ſctẽ matris ecclie.qꝛ Mat.
xviij.dicit dñs. Si eccłiam nõ audlierit:

geda ſũt qñ confeſſoꝛ intẽdit obligare ad permů

ſit tibi ſicut ethnicꝰ ⁊ publicanꝰ. Mandata aũt
eccłie ſunt vt cõfitearis ſaltẽ ſemel in anno:⁊ in/
iunctã pniaʒ ſtudeas ꝓ viribo adimplere. Et vt

in paſcate recipias euchariſtie ſacrametũ.De qͥ
bus pcepi hr in c. Omnis.de peni.⁊ re. Item q;
dieb feſtiuis audias miſſam.de qͥ mãdato ba

bet᷑ in c.miſſas.et in c.oẽs fideles.de ↄſe.di.j.⁊ i

c.vt dñicis.extra de paroch. Itẽ vt vltimas vo/
luntates defunccoꝝ tuoꝝ exeq̃ris.c.vltima.xlij.
q ij.Et maxie ſoluẽdo legata facta eccleſijs.c.qͥ
oblatiões.ea.q.⁊ cã. Item vt obſerues feſtiuita
tes ſccõ ꝝ.c.ꝓpnunciandũ.de ↄſc.diſt.iij.⁊.c.j.de
feri. Itẽ ꝙ ieiunes totã qᷓdrageſimũ.ð ↄſe.di.iij.
c.nõ licet.et c.nõ opoꝛtet.et c.placuit.et c.q̃drage
ſima.de conſe.di.v. Itẽ q̃ttuoꝛ tꝑa.lxxvj.di.c.le⸗
iuniũ.et c.ſtatuimus.et c.de ieiunio. Itẽ vigili⸗
as dim apłoꝝ:excepta vigilia Philippi ⁊ Jaco
bi⁊ Johanis euãgeliſte.c.conſiliũ.de obſer. ie⸗
iu. Item in vigilia natiuitatꝭ dñi.c.j.de o bſer.ie
lu.que ſi ve nerit ſexta feria poſſunt hij qͥ nec vo
to necregula ad abſtinentia carniuʒ aſtringunt

ipſo die natiuitatis carnibo vti:ſᷣm cõſuetudinẽ

eccleſie generalem.c.explicari.eo.ti. Item in vigi
lia Pẽthecoſtes.c.noſce credo.lxxvj.di. Itẽ ĩ vi⸗
gilia aſſumptõnis vgis Marie.de obſer.ieiu.
c.j.Et in vigilia beĩ Johᷣis baptiſte:et bti Laurẽ
rij:ac oim ſccõꝝ:ſᷣm Innocen.⁊ cõiter doctoꝛes
in dico c.j.Et hoc rõne cõſuetudinis appꝛoba/
te q̃ ligat.c.ↄſuetudo.j.di.et c.eccłiaꝝ.⁊.c.i hijs
xj.di. Unde dicit Rich̊.in.iiij.di.xv.ar.iij.q.viij.
ꝙ ſi in aliqᷓ religione eſt aliqͥ̊d iciuniũ ↄſuetum
qð tñ nõ eſt pᷣceptum ꝑ ius poſiciuũ:nihilomi⸗/

nus eſt obſeruandũ ab exiſtentibo ibideʒ. Dicit

q̊ͥʒ glo ſa in c.illa aũt.xij.di.ꝙ viatoꝛes tenentur
ſequi conſuetudineʒ loci ad quem veniunt: per
textum dicti c. In omnibus ergo eccleſie pꝛece⸗
ptis tam quo ad ieiunia: qᷓ; quo ad alia quili⸗
bet non ratio nabiliter excuſatus non o bediẽs:
moꝛtalis peccati lepꝛam incurrit.quod pꝛoba/
tur per c.nulli phas.et c.ſic oẽs.xix.diſt. ¶
Lijs quoq; tribus regulis venire poſſu
mus in cognitionem peccati moꝛtalis:
per reſpectum ad conſiderationem ope⸗

rationis intrinſece:quarũ pꝛima que eſt Quar/
ta in oꝛdine dici᷑ deliberata cõſentatio. Nõ em̃j

actus tm̃ et oꝑatio culpe moꝛtalis:ſed etiam ſo
la intentio firma peccãdi eſt moꝛtale peccggum.
VUnde Matth̊.vj.ait dominus.Si oculus tu
us nequã fuerit:totum coꝛpus tuũ tenebꝛoſuʒ

erit. Ubi dicit glo. ꝙ ꝑ oculum intelligit᷑ intẽtio

De hoc etiam oculo dicit᷑ Ecci.xxxj. ¶ Memento
quoniã malus eſt oculus nequaʒ.nam nequi⸗

us ocło qd creatũ eſt. Matth.quoq;.v.iterum

Sermo

inqͥt ſaluatoꝛ. Qui viderit mulierẽ ad ↄcupiſcẽ/
dum eã:iã mechatꝰ eſt eam in coꝛde ſuo.Nð in⸗
telligit᷑ de conſenſu deliberato:de q̊ Augꝰ. in.j.
de doctrina xpᷣiana ait. Cogitanio cũ oſenſu etia
ſine oꝑe nephanio tanq; pom moꝛtale diuia le⸗
ge damnat. et Sap̃.j.ðꝛ. Peruenſe co gitanões

ſeꝑant a deo.vbi gio.dicit.lihil a deo aniaʒ ſe⸗

parat pᷣter peccatum moꝛtale.Matth etiã.xv. ⁊
Mar.vij.ait dñs.De coꝛde exeũt cogitationes
male:furta:homicidia:rapine.et hec ſunt q̃ co/
inqͥnant animã.i.głia pᷣuant.Licet etiã quis ali/

quod pam per impotentiã cõmittere nõ valeat
actualiter:tn pter malã voluntatẽ ulð ꝑpetran

di peccat moꝛtalr. Uoluntas em̃ etia in malefi⸗
cijs ꝓ oꝑe iudicat᷑.c.ois iniqtas.de peni.diſt.j.

Sclendũu m̃ eſt ꝙ vtait Augꝰ. de peni.diſt.ij.c.

ſicut tribo.et Gꝛeg.in c.teſtamentũ.S.ſed pẽſan⸗
dũ.vj.diſt.tribo modis oẽ pem̃ cõplet᷑.ſ.ſugge⸗
ſtione: delectatiõe:cõſenſu. In ſuggeſtiõe nõ cõ
trahit᷑ pctm:ſi illi temptatiõĩ nõ còſentiat᷑:⁊ non
ꝓuenit ex culpa tẽptati.imo ſepe ꝑ illam qͥs val

qc meret᷑ſ.qn virilit᷑ reſiſtit. Hanc aũt ſuggeſti⸗

onem hñt etiã viri ſancci.ſicut Paulus qͥ.ij.ad

Cox.xij.dicebat.Datus eſt mibi ſtimulus car⸗
nis mee angelus ſathane qͥ me collaphiſet. Et
Miero.ad Euſtochiũ ſcribens refert quõ in illa
vaſta ſolitudine maxias patiebat᷑ tẽptationes.
Et ſubdit.Quia impoſſibile eſt in ſenſu hois ñ
irruere motũ medullarũ caloꝛe. Ille laudat᷑:ille

pdicat᷑ btũs:qͥ ſtatim vt ceperit cogitare interfi⸗

cit cogitatus. In delectatione vo ſine ↄſenſu de
liberato cõiter ſolum eſt pctm̃ veniale. In ↄſen⸗

ſu aũt deliberato ↄtrahi moꝛtale pam. Un tot

