vt płimũ poſſunt potius appellari ſtramazato⸗
res.quia cum dano ꝓximoꝝ et reipublice mer⸗
cant᷑:maxie illi qͥ inter ſe ↄueniũt vt vnus ſolus
vendat:vel ꝙ nõ vẽdat᷑ niſi ſub certo modo vel
Pcio.ls tales hoc faciẽtes ex auaricia ⁊ in dam
nũ ꝓximi vel reipublice:valde peccãt.vt inquit
Inno. iin c.ſignificante.de appel.⁊ debent puani
omib ſuis bonis ⁊ ꝑpetuo exilio puniri.l.vni/
ca.C. de mona.Simili q̊ʒ modo valde peccatqͥ
oẽs merces q; in terra aliq̃ ſunt comꝑat: vt ipſe
ſolus in ea poſtea vẽdat ſuo modo:qð in dic.l.
ꝓhibet᷑ dũ monopoliũ deteſtat᷑.
CLCLClctauo reddit᷑ illicita negociatio ratiõe
o circũuentiõis:qñ.ſ.aliqua fraude circũ
ueniũt ementẽ vel vendentẽ. inter q̊s ſũt
illi qui tranſeuntibo ⁊ ignoꝛantibo valoꝛem rei:
chariꝰ vendunt q; diſcretis ꝑmanentibo viris.
Cõtra q̊s dicit᷑ in c.placuit.de emp.⁊ ven. Pꝛe⸗
ſbiteri moneãt plebes ſuas vt hoſpitales ſint:
atq; non chariꝰ tranſeuntibo vendant qᷓ; in mer
cato vedere poſſent.In hoc defeccu multi repe/
riunt᷑ qͥ videntes ſimplices trãſeũtes iuxta apo⸗
thecas ſuas:poſtulãt ꝓ pᷣdo alicuius rei triplũ
plus qᷓ; valeat:vt poſtea eos ſaltẽ in duplo de/
cipiant:ſicut faciunt qͥdam burſinarij de qᷣb di
cit᷑ Oſee.rj.Circũuenit me in negociatiõe ephꝛa/⸗
im.Ephꝛaim aũt creſcens interptat᷑:et ſignificat
fraudulentũ mercatoꝛẽ qui decipiẽdo ꝓximos
ĩ diuitijs creſcit.Tales q̊ʒ mali mercatoꝛes ditf/
famãt alioꝝ merces mendacit᷑ qð eſt graue pec
catũ:vt ait Augꝰ.in li.de mendacio. LZales etiã
fraudulenter loquunt᷑:ita vt verba eo ꝝ ad plu
res ſenſus poſſint applicari:vt melius decipiãt
ęcymentes:qui nõ ſolũ deo ſed etiã homibo odibi
les ſent. Scriptũ eſt em̃ Ecci.xxxvij. Qui ſophi
ſtice loquit᷑ odibilis eſt.Et hoc faciũt plerũq; ꝓ
ſonete qͥ oſtendũt velle ſeruire ambabo ꝑtibus:
ettande vnũ decipiũt:⁊ qñq; ambos.Sicut le/
git᷑ de vno qͥ nüc ementi:nũc vendenti innuebat
iou oculi vel pedis: vt cõtractꝰ emptionis ⁊ vẽe/
diciõis oino cõcluderet᷑.Et expedito negocio: ſi

XXXI

alter eoꝝ de chara emptiõe vl de vili venditiöe
lamẽtabat᷑:reſpondebat. Pꝛopterea dam innu
ebam tibi.Cõtra hoc viciũ diot᷑ Ecci.ij. Ue du ⸗
plici coꝛde ⁊ labijs ſceleſtis ⁊ pctõꝛi gradiẽti ſlus
per terrã duab vijs. Et.iij.eiuſdẽ libꝛi ca.ſcptũ
eſt. Coꝛ ingrediẽs duas vias nõ habebit ſuccel
ſus. Circnueniẽtes em ⁊ ipſi ab alijs tandẽ cir⸗
cũuenient᷑. Un legit᷑ ꝙ qͥdam caupo vinũ vẽdi⸗

tũ ⁊ in vaſe poſitũ coꝛã hoſpitib epulatibo ma⸗

licioſe effundere ſolebat:oſtendẽs hoc foꝛtuitu
factũ in miſtæãdo coꝛã eis:et dicebat ſignuʒ eſſe

future abũdantie: clamãs abundatia: abudan

tia. Sed hoc faciebat vt alið emerẽt. Qð cogno
ſcẽs qͥdam hoſves dũ ipſe caupo in alijs occu⸗
patus eſſet ſpitiaculo de vaſe extracto totum vi
num qð intus erat effudit.et egreſſo vino excla

mauit: abũdantia:abũdanctia. Accuſatꝰ ergo a

caupone dũ offic ali illiꝰ fraudulẽtiã detexiſſet:
nõ ſine cauponis morxio ruboꝛe euaſit.
Ono illiata reddit᷑ mercatia rõne occul/
n tationis ſ.qn res que venditur habetta

lem defecũ ꝙ emens ſi illum ſciret non

emeret:vel ſaltẽ non ꝓ illo pᷣcio. In quo defectu
ſunt illi qͥ aliqð anial infirmũ vendunt ꝓ ſano:
aut pannũ defecuoſum in coloꝛe vel alicer ven
dũt ꝓ ꝑfecto.ſicut faciũt aliqͥ qui feneſtras cau

unt ne defect?pãni pateat ementi:et in loco ob

ſcuro oſtẽdunt ulum. De quibo dicit᷑ Eſa. v. Ue
qui diciᷣ malũ bonũ ⁊c̃. Trãſſumptiue in c.ve
vobis.xj.q.iij. Lenent᷑ em̃ manitfeſtare illũ defe

ccu m:aliter tenent᷑ ad ſatiſfacienduʒ emẽti de oi

damno:vt determinat Angelus in..i.ſi qs cum
aliter.ff.de act. em. et Panoꝛ.in ca.iniuſtũ.ð re⸗
rũ ꝑmu.et Sco.in.iiij.diſt.xx.et b. Tho.ij.ij.q.
lxxvij. Et hoc ꝓbat᷑ ꝑ.l.j.in pᷣnci.ff. de edil.edic.
vbi ðꝛ ꝙ qͥ mancipia vendit tenet᷑ certioꝛare em
ptoꝛẽ de moꝛibo ac vicijs eoꝝ:als tenet᷑ ad ſatii-
factionẽ damni.Ad ideʒ eſt.l.j.S. venditoꝛ.ff.de

act. emp.vbi habet᷑:ꝙ ſi vẽditoꝛ ſcit ſeruitutẽ de

beri a pᷣdio vendito:emptoꝛe hoc ignoꝛate:tene
tur emptoꝛi ad intereſſe.i.ad oia dana q̃ occur⸗
runt ex tali celatione.Deceptus ergo a vendito⸗

re ſciente defectũ:habet actionẽ ↄtra eum..i.iuli⸗

anus.ff.de act.empt. Sed hec actio nõ dat᷑ niſi
ꝑ annũ a tꝑe venditionis ⁊ moꝛbi cogniti.l.ſci⸗
endũ.⁊.l.cũ ſex.ff.de edil.edic.Et hoc ſi velit te⸗
nere rem empta:⁊ ſibi ſatiſfieri de dãno. Si vo
velit reddere rẽ defectuo ſam:habet ſolũ ſex me⸗
ſes vt in dictis iuriby.Si quis tñ venderet rem

habentẽ defectũ patentẽ:vt equum carentẽ ocu

lo ⁊ hmõi.non tenet᷑ maniteſtare illũ.l.quenit᷑.

fi.ff. de edil.edic. Sed pone ꝙ qᷣs volens vẽde⸗

re equũ dicit emptoꝛi.Uendo tibi hũc equuʒ ꝓ
vmbꝛoſo:ceco:infirmo:⁊ cũ oiba malis qͥ habe
re põt aliqs equus:oculus paſcatte:vide eum.
equus aũt habet vnum defectum ſecretũ:queʒ
fi emptoꝛ ſciret nõ emeret:vel nõ daret dimidie⸗
tatem pcij.ſed venditoꝛ ſub bijs verbis genera

—

onit
ip ucicbt

mmnimne

prſtpſoi

lundetan
ſgngſe
n Jalcs
ctdcrg
ndiwtan
Gcinſeenn⸗
not Yllbi

1

cefilin
ſiegnenlene
oGinkrutea
Cieetypaunn

ſccvonblsiun

Untylanfun
äcamde
ſorodauet
ſuſbedeſatfn
gvosattate⸗
Noarletnon
Honanidini
Owixenmo
ntpcaurid
Cidcdioun
redlcchie
Micmaopali:
Cyriugtiunöſn
iſacincan

(unmgute

d Wons
Numd

nnoſubſtan

Uuläcaideiu
nheneng b
Unpoliarepiu

ßrmom can
neaſtrany

Gaſnachare
lafois po

polcdordice

lchboeſero be
Maimlcs Te
ifhürofe
Crrdhwide
Wwpchlchenn
ſadelleſei
ſeupriend
Phöpnumrde
plber
aino
) necen
UNn
Nto: falog

ebornficgn

vocnatgles;

noltit
nucanin
uglrl
lia Han
idr
ahemliin
ponürih
Nculichn
locfontn
rſnizcſe
id
enntlpzg,
monhunt
ran n
Ntadit. 3
ringröntee

rmdturden
Ullum oen

Tqvoden

inmdur im

manancob⸗
1 Rci RN
iſumpemener
mfeſtare lide
mduz cna ni
lusin. sson

incinuti G

tudanaman

Srmdonk

rrieiddde

Nt rinn
anprtmndid
manlut

677,, 1,

.

Nerbiplſc

— . — E — anerrrr en
l

err eneree Hrr.

SbocitOH

1Nedio
paberſoliſace
S
vum
nt li n
dennſ
noitin
jun

—

fuit factũ in caſun :
ſed cum magna frauduletia.

cpieba.
Medmo reddit᷑ illidta negociatio ra-

Folium

lb ⁊ ſub noie multoꝝ defectuũ voluit celareũ
lum defectũ: vł etia noĩauitillũ defectũ cũ alijs
ſegd de ipſis defectibo nomiat aꝑte cõſtabat em
ptoꝛi ꝙ aliq̊s ille equus nõ habebat: ex q̊ͥ pote
rat credere ꝙ nec iſtuʒ habebat. Querit᷑ ſi talis
venditoꝛ excuſat᷑:quia dixit illũ defectũ in gene/

re vel in ſpecie fraudulent.Et reſpondent Sco

tus ⁊ Tho.vbi S. ꝙ nõ.imo valde peccauit. Et
psc eſſe veritatẽ ꝓbat᷑ ꝑ.l.veteribo.ff.de pac.vbi
ðꝛ:ꝙ pactiões obſcure vel ambigue debent no
cere vẽditoꝛi.Et ibi dicit glo.ꝙ obſcuritas cau⸗

ſat᷑ ex generalitate fermonis.Et bᷣ eſt in caſu no/⸗

ſtro. Similr in. . ediles.ff. de edi.edic. pcipit v!ͤ/
Altoꝛib vt palam dicãt emptoꝛibo ſingulos de
fectꝰ notabiles iumẽti venditi:a liter teneant᷑ em
ptoꝛibo ſatiſfacere. Et ideo cũ in caſu noſtro qñ
ſub q̃dam generalitate dixit:illũ defectũ ſecretũ

nõ reuelauerit palam debex teneri.CX ſi expᷣſſit

in ſpecie ſed fraudulent᷑.ſ.dicẽdo aliq̊ͥs derectꝰ
quos patebat equũ nõ babere:vt et iſtũ habere
nõ crederet᷑: nõ minꝰtenet᷑ ad reſtitutionẽ. Quia
non ðdꝛ palã dixiſſe qð ita dixit vt non crederet᷑.

Quocũq; em̃ modo vel fraude vẽditoꝛ deceꝑit

einptoꝛẽ occultãdo defectꝰrei vendite:habet lo/
cumillud edictum.vt ðꝛ in.l.j.S.cauſa buiꝰ edi⸗
ci.ff.de edi.edic.Et marie ſi deceꝑit emptoꝛẽ nõ
pꝓnũdando palã ⁊ recte defeciꝰ ipſius rei vendi/
te:vt inqͥt iuriſcõſultꝰ in dicta.l.j.in pᷣncipio.qð
ro. qꝛ nõ tecte uunclauit

Ecimo reddit᷑ mercantia illicita rõne al/
d terationis.ſ.qñ vendit᷑ vna res ꝓ altera
vt auricalchũ ꝓ auro ⁊ hmõi.Et hec al⸗

teratio ſubſtantie rei ⁊ materie reddit cõtractuʒ
nullũ etiã de iure ciuili.l.in venditiõibo.ff. de cõ
trahen. emp.Et in hoc defectu vendendi vnam

rem ꝓ alia reꝑiunt᷑ aliqͥ macellarij qͥ vendũt q̃n

doq; vnam carnem ꝓ alia: vt cames hirci pꝛo
carne caſtrati:vel carnes bouis ꝓ carne vituli.

Sicut faciebat qͥdaʒ tenẽs in domo carnes pe⸗

coꝛis:foꝛis vᷣo carnes caſtrati.ſi aũt aliquis ad
cũ veniebat dicẽs. Rogo hac vice mihi bñ ſerui
as:qꝛ hocſero habeo facere cõuiuiũ qͥbuſdam
meis amicis.Ille innuebatoculis vt expectaret
aliq̃ntulũ:⁊ poſtea in domũ illũ ducebat dicẽcs
ſecrete. Habeo ĩ domo carnes melioꝛes q̃s ſer⸗

uo ꝓ epiſcopo ac magiſtratib ciuitat:ſed volo

tibi de illis ſeruire:tñ aliqͥd plus dabis ꝓ eis.et

ſic dabat ei carnes pecoꝛis ſub mãtello: dicens

ꝙ nõ pmitteret hoc ab aliqͥ ſciri.Et ſic młtos de

.

v tione coꝛruptiõis:qñ.ſ.res coꝛrupta vẽ/
dit᷑ vł mixta ⁊ falſificata. In qͥ̊ defeau re

periunt᷑ qͥdam aurifices ⁊ zoclerij:qͥ lapides vi
treos ⁊ falſos ꝓ pᷣcdioſis vendunt.et ſimilit toꝛ/
ques artificiatas qᷓ vident᷑ auree vel argẽtee. Et
idaeo ↄtra tales dict dñs Eſa.j. Argẽtũ tuũ ver⸗

ſum eſt in ſcoꝛiã.vinũ tuũ mirtũ eſt aqua:exco⸗

qus ergo ad purũ ſcoꝛiã tua: ⁊ aufera ome ſta/

nü. Secoꝛia güt ett fex metalloꝝ.Deus ergo qð

illicite acqrit᷑ ꝑ tales coꝛruptoꝛes cito fact amit

ti. Sicut iegit᷑ de qda mercatoꝛe vini qͥ ulð mi⸗
cebat aqua ⁊ multa lucrabat᷑. Uñ ſemel exiſtes

in qdam naui:cũ haberet burſam plenã aurcis

quedã ſimia eã ſibi arripuit ⁊ ſtatim ſub cacu⸗

mine arboꝛis nauis abicõdit. Deinde ertrabẽs
aureos illos ſigulatim in oꝛe ponebat: ⁊ aliq̊s

reponebatin burſa.ſ.licite acqſitos: alios vo qᷓ

ſi ſibi de aqua ſaꝑent in aqua maris ꝓijciebat.

qꝛ de aqua luqati erãt. In hoc etiã detectu reꝑi
unt᷑ mula qͥ volentes vendere vinuʒ oſtendunt
puru in vale vitreo:deinde dant limphatũ. Itẽ
illi tabernanij qͥ ad alliciendũ yłm de mane ꝓ⸗
pinant vinũ bonũ:⁊ ad veſpas iam alleco dãt
de alio vino debilioꝛi ac mixto. Peius aũt faci
unt qͥ vt vinũ appareat magis dulce:vel vt dul⸗
cedinẽ retineat: aut vt potentiꝰ videat᷑:in eo po⸗

nunt aliqua q̃ humanis coꝛꝑib ſunt nociua.

In hoc ena delinquunt aromatarij qͥdam qui
res coꝛruptas vel ita veteres ꝙ amiſerut vtutẽ
ſus:in medicinis:ſirupis:⁊ electuarijs ponunt
Et ſi aliqñ nõ habent ea que ad cõfecionem rei
medicinalis reqᷣrunt᷑:alia ponũt cũ mario infir
moꝝ detrimẽto:⁊ aliqñ ſunt eis cauſa moꝛtis.
Teib qͥʒ noſtris in q̃dam auitate italie qdam
aromatariꝰ vẽdebat aquã putei ꝓ aqua coi:vel
ſaltẽ cum aqᷓ cõi magnã ꝑtem aque putei ꝑmi⸗

ſcebat:quod eſt grande facinꝰ.⁊tales tenentad

reſtitutionẽ de omni dãno dato.ar.in.l.in reby.
Uodecimo eſt illicita negociatio ratiõe
d põderatiõis vel menſuratiõis aut nüe⸗
ratiõis iniqᷓ. Et ꝗ tales mercatoꝛes ⁊ ar⸗/
tifices dicit in c.menſure.de empt.⁊ ven. Siqͥs

iuſtas mẽſuras ⁊ iuſta pondera mutare pᷣſum

pſerit:triginta dies in pane ⁊ aqua peniteat. Et
in.l.annonam.ſf.ð ectraoꝛ.crimi.deſcnbit᷑ quõ
Adrianꝰ imꝑatoꝛ eum qui falſas mẽſuras ha/
buit i inſulã relegauit.Et ideo.ff.ad.l.coꝛ.ð fal.
l.hodie.diat᷑. Si venditoꝛ menſuras publicas
ꝓbatas frumenti aut vini vel cuiuſlibet rei:aut
emptoꝛ coꝛruꝑit dolo:et venaleʒ fraudẽ fecerit
quanti ea res eſt eius dupli cõdemnet᷑. Decreto
q; diui Adriami pᷣceptũ eſt eos in inſulã relega⸗
niqͥ põdera falſa fecerint aut mẽſuras. Hec ibi.
Sed grauis eſt offenſio qñ mercatoꝛes vel ar/
tifices vnã menſura tenent ad vendendũ:⁊ aliõ
ad emẽdũ:cõtra illð qͥd ðꝛ Leui.xix.ſ.Nolite fa2.
cere iniquũ aliqͥd in iudicio:in regla:in pdᷣnde⸗

re:in meſura:⁊ in ſtatera. Juſta ⁊ equa ſint pon

dera:iuſtus modiꝰ:equuſq; ſextarius: ego do⸗

minus deus vr̃ pᷣcipio vobis. et Deutc xxv. õ

habebis in ſacculo tuo diuerſa põdem:maiꝰ et

minꝰ:nec erit in domo tua modius maioꝛ ⁊ mi

noꝛ:põdus habebis iuſtum ⁊ veꝝ:⁊ modiꝰeq̃⸗
PP 4

S= eneie
ſs ⁊ verus erit nibi.Dauid vᷣo de talibo falſari,/ gde coꝛruetis.q.d. Uos decipitis pximũ pecunt ſunna
ii ait in pᷣl. Uerũtñ filij hoim mendaces in ſta / am falſe nüerando: et ego induca ſuꝑ vos bel⸗ arch. N
tens:vt decpiat ipſi de vanitate i idipᷣm. et qa lũ:⁊ opoꝛtebit vos nuerare armiger pecunias G depene
lomõ Pꝛouer.xx.dicit. Põdus ? põdus:meſu veſtras.et inſuꝑ eriq vulnerati et ceſi giadio p/ in de la
ra et meſura:vtrũq; abominabile eſt apud deũ pter peccata vetra. ceſdi ona
Etibidẽ inqᷣt. Statera doloſa no eſt bona.ſ.aaad Eñcimotercio reddit᷑ mercatia illicita ra/ ince ſu⸗
ſalutẽ aie.Et Amos.viij.ðꝛ. Audite hoc qͥ ↄter d tione mẽèdacij ⁊ ꝑiuratois.Adeo em ho nſleen
tis pauꝑem ⁊ deficere faciqᷓ egenos terre dicen/ AUlerna die coꝛrupta eſt ars mercatie: vt 4 mand n
tes. Qn tranſibit meſſis ⁊ venüdabimus mer/ nemo videat᷑ ſare vedere vel minutũ cuiuſiber ſtſenn
ces:⁊ aꝑiemus frumẽtũ vtiminuamus menſu mercis abſq; multiplicibo mẽdacijs:iurament unnyp un
ra:⁊ augeamus ſielũ ⁊ ſupponamꝰ ſtateras do atq; ꝑiurijs. Un Augꝰ.ſuper illud Pſalmiſte. minhe⸗ 4
toſas:⁊ poſſideamus in argẽto egenos etpau⸗ Qm nõ cognoui negodiationc:ait.iiegociatoꝛ lan ln
peres ꝓ calciamẽd ⁊c̃. Sequit᷑. Jurauit dñs ſi auidus acqredi ꝓ dano blaſphemat:ꝓ pcijs re D Nedin
oblitus fuero vſq; ad finẽ oꝑa eoꝝ.et Michee rũ mentit᷑ ⁊ ꝑiurat.ſed hec vicia hois ſunt: non “ ſind⸗
vj.ſcriptu; eſt. Adhucignis eſt in domo impij: arqꝗ.Hecille. Ait ergo mercatoꝛ auarus q iute “ lolutawim
theſauni iniqᷣta ⁊ meſura mioꝛ:ire plena:⁊ ſta / cctiniuſte lucrari deſiderat. Per fidẽ meà tantũ Uurniflnan
tera impia:⁊ põdera ſacelli doloſa:in qͥbo diui⸗ res iſta mibi cõſtitit.imo ꝑ deum tatũ de ea ha⸗ keſunchdun
tes eius repleti ſunt iniqᷣtate: ⁊ habitantes in eaa bere potui:ita ſaluet deꝰaiam mes ſicut veritatẽ Mmuaxrinces
ioquebant᷑ mẽdaciũ:⁊ lingua eoꝝ fraudulenta dico:ꝑ coꝛpus xpᷣi tantũdẽ huius ſile vendituʒ ſktatudanin
in oꝛe ipſoꝝ.Ecce ego cepi ꝑcutere te ꝑditiõe ſu? fuit. Ideo Chꝛyſoſtomꝰſuꝑ Matcheũ ⁊ habet᷑ (Ndnefann
per pcis tuis. Lu comedes et nõ ſaturaberis: lxxxviij.di.c.eij ciens.dicit. Mercatoꝛ ſine men? Wortſomare.
opphẽdes ⁊ nõ ſaluabis:ſemiabis ⁊ nõ metes dacio et ꝑiurio eſſe nõ põt. Et loqᷣtur de auaro gkhnullr
calcabis oliuã ⁊ nõ vngeris oleo: calcabis mu mercatoꝛe qᷣ finẽ ſuũ poſuit in lucro. In q̃ qͥdes 6inumnana
ſtü ⁊ nõ bibes vin. E iniqͥcate multi hodie offendũt.Et ratio huiꝰ eſt: dckriinſto
Ahijs q̊ʒ defectibo ſunt illi q̊ͥ ad decipiẽ qꝛ vc ait Ps.nõ eſt timoꝛ dei añn oculos coꝛuʒ. rcömun
i dos ꝓximos merces humectãt: ſicut fit O inſania nimia boim auaroꝛũ q ſine aliq̃ lu/ Viderden
de pipe:ʒinʒibere:croco:lana ⁊ ſilib:po cro qð ſepe ↄtingit ta iniq̃ offendũt deũ.De tali⸗ Wylres vlen
nendo illa in locis humidis vel aliq̊ modo hu bus ait Ps. Sepulchꝛũ patens eſt guttureoꝝ Woplurn iups
mectãdo:vt ex maioꝛi põdere maiꝰlucrũ repoꝛ/ linguis ſuis doloſe agebãt:venenũ aſpidũ ſub rot Gen l⸗
cent. Cõtra qͥs ðꝛ Eʒzech.xxij. Quaſi lupi rapien labijs eoꝝ.Et Pꝛouer.xx.Malũ eſt:maluʒ eſt Ahoim opiſſor:
tes pᷣdã ad eundẽdũ ſanguinẽ ⁊ ꝑdedas aias didt ois emptoꝛ:⁊ cũ receſſerint tũc gloꝛiabit᷑ſ. (ct diulioren⸗
ec auare ſectãdo lucra. Eapꝛopter ad ectirpädũ decepiſſe ꝓximum duplicitatibo 2 mẽdacijs ſu⸗ Illtervuaftudin
hyunc defeciũ falſita põderꝭ dic t Hieronymꝰ is. Refert aũt venerabilis Beda in geſtꝭ anglo (pontnddaſan.
in c.nõ afferamus.xxiij.q.j.Non afferamꝰſtate rũ li.iij.cxxviij.ꝙ qͥdam ſctũs epᷣs noie Foꝛſeus Uuſclſbich
ras doloſas vt appẽdamus qͥd volumꝰ ꝓ arbi ſemel in ſpũ raptus vidit quãdã vallẽ tenebꝛo⸗ MMotngut
trio dicẽtes: hoc gr ue:hoc leue eſt. Sciẽdũ iñũ ſam in imo poſitam habenteʒ tres ignes gran⸗ inn ſſongl
eſt m Tho.ij.ij.q.lxxvij.an.qꝙ qꝛ vbi res abũ/ des accendentes eam.Et cum interrogaſſet an/ oneenpunn
dant cõſueuerũt eſſe maioꝛes mẽeſure.et ecõtra: gelũ quid hoc ſignificaret. Ille reſpodit. Lres ticgnatieſc
ptinec ad rectoꝛes terraꝝ determiare de mõ mẽ/ ignes ſunt tria iniq̃ᷓ vicia q̃ habẽt negociatoꝛes Urtſos veſtes
ſuraꝝ ſm diuerſitatem copie ⁊ penurie:ac aliss accendentes ⁊ cõſumẽtes totũ mundũ.Pꝛimꝰ illnennirnee
circũſtãtijs legitimis pẽſa: qᷓs ſeruare poſtea ignis eſt mendaciũ ⁊ ꝑiuriũ qð frequẽter cõmit limiendig
debent oẽs ⁊ nullatenꝰ fraudare.Etſilłr diccdũ t᷑ in venditiõe ⁊ emptiõe.Secundus eſt auan lockſtſenien
eſt de nũeratiõe. Et nõ facere ſicut ille capſoꝛ ad cia ⁊ cupiditas vendentiũ ⁊ ementiũ.Terciꝰ vᷣo Ctürn
quẽ veniẽs qdã ſimplex homo vt ſibi daret pe⸗ eſt impietas fraudis ⁊ doli. Recitat eniã Ceſari udnileun
cunia vnius ducati aurei:ille cepit numerare di us in ſuo dialogo:qꝙ i Colonia duo ciues mer otci ut
cens. In noie dei ⁊ virginis Marie ⁊ totiꝰ cu/ catoꝛes venerũtad cõfeſſionẽ:et int᷑ alia dixerũt aacdei
rie celeſtᷣ et ſeptẽ ⁊ octo ⁊ nouẽ ⁊c̃. Poſt quã nu ꝙ cũ multis mendacijs ⁊ ꝑiurijs vẽdebant:qa denſuns de
merationẽ ille ſimplex hõ ꝑ ſe nüerauit ⁊ iuenit alit᷑ vẽdere nõ poterãt.Quibo ↄfeſſoꝛ ait ꝙ ma/ 4 nindtenn
deficere.et reuerſus ad cãpſoꝛẽ. ille dixit ei ꝙ ne ximũ erat pctm:et ↄ dei pᷣceptuʒ:⁊ ipoſuiteis ne tumna
ſciebat nuerare. Et cepitille campſoꝛ iteꝝ nüera de cetero facerẽt.qð cũ illi ſe agere nõ poſſe affir 4 Nlce
re ⁊ dicere. In noie dei ⁊c.et ita fecit apparere ite marẽt niſi vellẽt a mercãtia deficere totaliter.Cõ . nme grun
grũ enmerũ.Cũ aũtille ſimplex hõ iteꝝ ꝑ ſe nu / feſſoꝛ ro gauit eos vt ſaltẽ vno anno exꝑientia, Unneing
meraſſet ⁊ deficere inueniſſet:reuerſus ad cam⸗ facerẽt.Factũ eſt aũt ꝓcurãte demone ꝙ cum i⸗ Unmtaff
pſoꝛẽ rogauit eum vtiteꝝ numeraret.qui cum li hoc ſeruarẽt:ipſo anno nihil lucrati ſunt. ¶ñ 4 ſiumin
vellet inapere In noie dei ⁊c.ille dixit. Rogo vt poſt annũ reuerſi ad cõfeſſoꝛẽ dixerũt ei. Pater ierznnnlaan
noõ no mieò deu neq; ſctõs. Et ita inuẽta eſt illiꝰ obediẽtia tua nobis młtũ fuit nociua:homies i Duningen
fraus cũ magna eiꝰ verecũdia. Cõtra tales inqdt em a nobis fugiũc ⁊ ſine mẽdacio acꝑiurio ni/ un gilikn
deꝰ Ela.lxv. Ilũerabo cos in gladio et oẽs in ce bil bene vẽdere poſſumus. Quib ſacerdos aid W

uninm
nnit
Naunes
9,Jien n
nen
umnaubſb
balntke,
A egaade

nr e
boisſen

alr
dnsllemt

cäin

mocge
nnüfd
MAcke
wetnite

dalngche

csdo fade
s
ninumgtn

hüne

“

mnniani

znt dadea

isfilchuri⸗

Grnidn
rioſresſi

etlihlif
(ce N ,
onmo Nα
Auon
idiin d
done

—

ñäl

RMNrolite timere. tẽptauit vos deus: ſed pſ’ euerate
Aꝛ in bꝛeui habebi gr̃am dei:⁊ bñ vẽde mer/
ces veſtras. Illi ergo credetes ei deliberauerũt

potiꝰ velle pati oẽm pauꝑtatẽ qᷓ; vẽdere cũ men

dacijs: vel aliqd facere cõtra dei pᷣceptum. CIñn
in bꝛeui diſponẽte deo ceperũt eos boĩes plus
ceteris freqntare vti bonos ⁊ iuſtos ac ſanctos
mercatoꝛes:factiq; ſunt valde diuites. Qui ad
coſfeſſoꝛẽ ꝑgentes ⁊ gras egerũt de ſalutari con
ſilio:eoq; peom̃ maximũ eius monitis euitaue⸗
runt:⁊ dei gratia diuites effectiſunt. B

Ecimoqrto reddit᷑ illidta negociatio rõ

d ne diminuciois. Ad cuiꝰ intelligentiam

eſt ſcendũ ꝙ licet ante lapſum pᷣmi pa⸗

rentis.ſ.in ſtatu innocẽtie:oia oib eſſent cõmu/
nia vt inqͥt Clemens in c. dilectiſſimis.xij.q.j.tñ
poſt lapſum eiꝰ diuiſio reꝝ rõnabiliter facta eſt
Apter tria:vt inqͥt Scotꝰ in.iiij.diſt.xv.q.ij. Pꝛi⸗

mo ad excludendã negligentiã:eoꝙ agri ⁊ tere

in ſolitudinẽ vᷣterent᷑ ſi eſſent cões:nã etiã eſſent
cõce colere ⁊ ſemiare. Uidemꝰ em̃ patẽn exꝑimẽ/

to ꝙ de cõib nulli vł pauci curant.et ſic neceſſa

ria hoim ſuſtentatio cito deficeret. Secundo fa

cta eſt rerũ diuiſio ad exdudẽdã inimicicã. Na

ſi oia eſſent cõ munia: ſepe pax rperet᷑. Accide/
ret em̃ ꝙ eadẽ re: eodem eqͥ̊:eadẽ domo:ecodẽq;
agro plures vellent eodẽ tꝑe vti.et ſic magis cu
pidus plura ſuꝑ alios occupare vellet. ſicut de
Nemroch GBeñ.x.legit᷑ ꝙ cepit eſſe robuſtꝰvena

toꝛ.i.hoĩm oppᷣſſoꝛ ⁊ extinctoꝛ:ſᷣm glo. Tercio
faca eſt diuiſio rerũ ad excludendã maliciã:co

taliter via fraudibo apiret᷑. Nam tũc malicio/
ſi puniri nõ poſſent.qꝛ allegarẽt ſe nõ raꝑe alie/

na:ſed ſibi cõia.Et ꝓpter hoc in.ij. Poli.Areſto⸗

teles redarguit Socratẽ ⁊ Platonẽ de cõi vſu
oiĩm reꝝ. Non g licet alicui tollere rem alteriꝰ in
toto nec in parte.ſicut faciũt qͥdaʒ mercatoꝛes et
artifices:maxie ſartoꝛes qͥ pannũ veſtiũ minu⸗
unc⁊ ipſas veſtes ſtrictioꝛes faciũt: acillud ſu⸗
pꝓfluum retinẽt nec reſtituũt:qͥ ꝓpꝛie fures appel
lari pñt. Quidã alij diminuunt pecuniã illiꝰcu⸗
ius eſt:falſe nũerando:marie capſoꝛes qͥ aliqñ
ſtudioſe in terrã denariũ aliquẽ cadere fadunt:
vt inclinet᷑ ille cui nũerant ad capiendũ denariũ
quo incdlinato capite:cãpſoꝛ ſurripit clã q̃ttuoꝛ
ſolidos autqͥnq; de pecunia numerata. Cõtra
bos et ſiłes excdamat ꝓphᷣa Eſa.xxxiij.di. Ue qͥ pᷣ
garis:nõne ⁊ tu pᷣdaberis:cum cõſũmauer de
pdationẽ depᷣdaberis.Et Aug.in q̊ͥdã ſermone

ait. Ue illis qͥ viuũt vt augeant res ꝑituras vñ
amittüt ecernas. 11

Uintodecimo reddit᷑ illicta negociatio
q roõne termiatiõis:qñ.ſ.mercatoꝛes aua⸗
mn nimia cupiditate capti tẽpꝰ nõ ſuũ vẽ⸗

dere pᷣſumũt: ꝓpter terminũ datũ ad ſoluẽduʒ p
ciũ rei vendite augẽtes. Sciẽdũ tñ eſt ᷣm Sco/
tum vbi S. ⁊ Rich.ĩ ſuo qͥdlibet.q.xxiij.ar.iij.
excimatio reꝝ nõ poteſt fien a nobis:niſi ꝑ cõie

CCLXXIX

uralẽ ? pbabilẽ opinionẽ:et debet fieri m iu⸗
diciũ cõe:iuxta illud qð ſcriptũ eſt in.l.pᷣcia rerũ

ff. ad.1.fal:ſq; Pꝛecia rex no er affectiõe ſinglo/
rũ ſed cõiter etimãt᷑ ⁊c. Uerũ qꝛ varie ſunt ho⸗

minũ volũtates ⁊ opiniones.l.qꝛ poterat..ad
trebel. et c. da diuerſitatẽ.ð ↄceſ.p.et c.cũ in ſacrj.
de 9ſe. diſt. iij. Jdeo eadẽ res pot diuerſis pᷣcijs
eximari. Exẽepli gra. Pecia panni ab aliqᷣb exti

mat᷑ decẽ.et ita eſt extimatio pia ꝓ emptoꝛe. Ab
alijs excimat᷑ vndeciʒ.et iſta eſt eſtimatio diſcre/
ta ꝓ emẽte ⁊ vẽdẽte.Ab alijs vᷣo extimat᷑ duode
cim.et iſta eſt extimatio rigida ꝓ emptoꝛe: et fa/
uoꝛabilis ꝓ vẽditoꝛe.qꝛ ſe extendit vſq; ad vlti⸗/
mũ valoꝛẽ. Et qͥlibet hoꝝ pᷣcioꝝ põt qͥs vẽdere
dictã peciã.qꝛ non trãſitlimites ſui valoꝛis ſiue
termios iuſti pᷣcij ⁊ latitudinis eq̃litatẽ.licet em̃
venditoꝛ ſi ei darent᷑ pecunie ſtatim vẽderet pꝛo

decem:volẽs ſe de pecunia adiuuare:volẽti aũt

inducias nõ vult vẽdere niſi ꝓ duodecim:non
cõmittit vſurã.Et rõ eſt.qꝛ venditoꝛ talis nõ vẽ
dit terminũ:qᷓ;uis nõ fadat gram nõ ſoluẽti ſta
tim:ſicut illi q ſoluic cui ꝓ minoꝛi pꝛecio vendit
qᷓ; illi qͥ vult idutias:nõ aũt debitũ valoꝛẽ exce⸗
dit. Si vo.ð dicta pecia vellet tredecim vł q̃ttu/
oꝛdecim rõne mini:ſic ↄmitteret vſurã.ſic młtt
faciũt qͥ ilð qð valct decẽ:rõne termi ꝑ tres mẽ⸗

ſes vł ꝑ gnũ vẽdũt ꝓ qndeci ⁊ qñqʒ ꝓ maioꝛi pᷣ

cio.Qõð repꝛobat᷑ ꝑ eccłiaʒ i cↄſuluit.ð vſu.
Ecimoſetto reddit᷑ negociatio illicita ra
d ctione inobſeruatiõis.ſ.fidei ⁊ ꝓmiſſiõis
qqß in termio cõſtituto ad què ſe qͥs obli
gauit ꝓmiſſiõe:vł ꝓ ſcptura ſeu iuramẽto:non
ſoluit. Et tał tenet᷑ ſatifacere creditoꝛi de oĩ dã⸗
no qð ꝓpt hoc incurrit.ſicut ꝓbat᷑ ꝑ c.ſalubꝛit᷑.
de vſu. ⁊ ꝑ cIſitutꝰ.⁊.c.ꝑuenit.de fideiuſ. Gꝛa
uiter ꝗ̊ peccãt nõ ſeruãtes fidẽ:q̃ etiã hoſti ſeruã
da eſt.c.noli excimare.xxiij.q.j.Quãtũ vo offen/
daãt deũ iobſeruatoꝛes fidei ⁊ ꝓmiſſiõis maxie
iuramẽto firmate:onñdit Hoꝛoſiꝰ li.vj.di.qꝙ cũ
romani ad qᷓſdaʒ ꝓuſĩcias q̃s ibi noiat:legatos
miſiſſent ꝓ pace firmãda:illiq; a gẽtibo diqarũ
ꝓuiciaꝝ recepti eſſent.Facta pace ⁊ iuramẽto fir
mata:illè gẽtes ꝓditoꝛie irruẽtes i eos:illos oc⸗
ciderũt.Qua/ꝓpꝑt ĩ deteſtatõeʒ ꝑiurij ⁊ violatõis
fidei factũ ẽ:vt pãis quẽ tales gẽtes icidebãt ſã⸗
guinẽ emiutteret ꝑ ſciſſuras: anialia vo domeſti
ca ⁊ int᷑ hoĩeſ aſſueta fugerẽt ad ſiuas ⁊ ad mõ
tana:mugiectia ⁊ vlulãtia:caneſq; velut lupi do
loꝛoſ latratibo oberraret. Ipᷣiq; ifideles cũ eoꝝ
iꝑatoꝛe a Lucio ⁊ popeio romão oẽs i cãpo de
uicti occiſi ſt᷑:exceptꝭ qᷓttuoꝛ milib qͥ ſił ad mõtꝭ
cuiuſdã cacumẽ fugiẽtes:diuinũ iudicũ ei eua
ſer̃t.nã ad modũ lapidiſ ↄgelati ⁊ imobiles fci
ita obriguer̃t ꝙ erecti ſtãteſ videbãt᷑ viui:dẽtibo
⁊ ocuł decidẽtibo ſuꝑꝝ crã.Legit᷑ ẽtð qͥdã vſura⸗
rio qͥ ĩ fine vite pnia duc:duos aicos ad ſe vo
cãs ꝙ eẽnt ſui fideles executoꝛes:ab eis exegit fi
dẽ ⁊ iuramẽtũ ꝙ reſtituerent qͥᷣcqͥd malelucratꝰ

mo. xxxiij.

tfuerat. Cui vnꝰ ex eis ꝓmittẽs cũ iuramẽto im/
bpcatus eſt ꝙ ſi hoc nõ adipleret gehennali igne
ſuccẽderet᷑. Aliꝰ vᷣo ſubdidit ꝙ niſi fidẽ ſeruaret

irremediabili lepꝛa cruciaret᷑. Euũ ergo illo moꝛ
tuo pecuniã reunerẽt:nec ꝓmiſſa ſeruarent ſicut
ſibi impᷣcati ſunt diuino iudicio miſerabilit᷑ ꝑie
runt.ZLales iuramẽtoꝝ inobſeruatoꝛes icur/

runt diuinã inimicationẽ ⁊ odiũ. Ideo Jaco.v.

dici᷑. Juramentũ mẽdax ne diligad:bhoc ei odit

dññs. Et Joſue.ix.ðꝛ. Ne cõtra nos ira dei cona
tet᷑ ſi gꝑiurauerimꝰeis. Dicitem dñs Eʒech.xvij
uramentũ qð ſpꝛeuit ponã ſuꝑ caputeius.ſ.

in hoꝛa moꝛtis eũ damnãdo:⁊ eternis deputã⸗

do ſupplicijs. Perfidi qͥʒ ſunt illi mercatoꝛes
qͥ fidẽ nõ ſeruãt ſuis oꝑarijs:dãdo eis mercedẽ

ſuã:faciẽtes cõtra pᷣceptũ Lobie.iiij.ſui li.ca.di.
Quicũq; tibi oꝑatus fuerit aliqᷣd:ſtatim ei mer

cedeʒ reititue:⁊ merces mercẽnarij oino ñ rema

neacapð te. Itẽ ↄtra illud Leui.xix.Nõ moꝛabi
tur opꝰ mercenarij tui apð te vſq; mane.Quia
Ecẽi.xxxiiij.ðᷣꝛ.Qui effundit ſanguinẽ:⁊ qͥ frau/
dem facit mercẽnario fratres ſunt.O igit᷑ deuo

te mercatoꝛ oĩ ſero fac illud qð pᷣcipit᷑ Matthei
rxx.ſ. Uoca oꝑarios ⁊ redde illis mercedẽ ſuam
Et ſica deo bonoꝝ opeꝝ tuoꝝ retributionẽ re

apies ſempiternam. Amen.
Eodem die poſt pꝛandiũ de cõſcientia bona
et de eius conſeruatione⁊ contnmalialoge Ser
r etimacuiata apud deũ hec eſt: ĩma

culatum ſe cuſtodire ab hoc ſeculo
Zaco.j.⁊ in epiſtola occurrend do/

minice. Dicit Seneca in li.de remedijs foꝛtuito

rũ.ca.ij. Peregrinatio vita eſt:cũ multũ ambu⸗

laueris tunc demũ redeundũ eſt. Quapꝛopt᷑ vt
inqͥt Franciſc de mayro.in ſermone ſecũde ferie
poſt paſca:qlibet ania fidelis debet ſeruare du/

odecim leges pegrinoꝝ in hac vita.Debemꝰ nõ

cq; eſſe tanq; ꝑegrini ⁊ aduene in b̊ ſeculo: vt ait
Rearsparerno ſter Franciſcꝰ in ſua regula. Nos
em̃ ſumus illi ſpũales Abꝛae filij de qᷣb dictuz
fuit ipſi Abꝛabe Geñ.xy. Scito pᷣnoſcẽs ꝙ fu⸗

tuꝝ ſit ꝑegrinũ ſemẽ tuũ in terra nõ ſua. Pꝛi/
ma lex pegrini eſt ꝙ a ſua patria ⁊ regione ſpõ/

te diſcedit.Et ꝑ hoc diſtinguit᷑ a fugitiuo vł exu

le. Ideo ðꝛ de Abꝛahã Beñ. xij. ꝙ deſcendit in

egyptũ vt pegrinaret᷑ ibi. Sic aia debet ſpõte di

ſcedere a regiõe ꝓpꝛia carnis in qᷓ eſt oꝛta: qᷣa dũ

inqᷣt Dauid pᷣſl.xliiij. Obliuiſcere populũ:
domũ patris tui.Domꝰ em̃ patris noſtri eſt ca⸗

crearet᷑ a deo fuit in carne infuſa. Egredit᷑ aũta

regkone carnis:dũ ab eiꝰ indinatioibo ⁊ incita⸗

mentis diſcedẽs:motu ani ⁊ affectiõe ad ſuꝑio

ra cõſcendit:iuxta illud ad Coł.iij.Que ſurſum

ſunt q̃rite:nõ que ſuꝑ terrã.Qui em̃ in came ſũt

deo placerenon poſſunt:ad Rom wllj crideo
u tuuz et

ro:quã o parre noſtro recepimus:vt in ea q;diu
hic viuimꝰ habitemus. Eapꝛopter Geñ.xij. ait

dñs. Egredere de terra ma ⁊ de cognationetua
et de domo patris tui:et vade in terra quã mon

ſtrauero tibi.et Eſa.xlviij.iteꝝ inqͥt. Egredimini
de babllone:fugite a chglacts. gecs 2

Excunda lex eſt ꝙ ꝑegrinꝰ ꝑ rectã vis in⸗
8 cedit:nõ qrens diuerticula:ne foꝛte non
attingat tminũ ꝑ erroꝛeʒ vie.Et ideo ſe

pe inqͥrit de recta via vt nõ ꝓlonget iter ſuũ.Cũ
igit᷑ via pegrinatiõis nr̃e ad celuʒ ſit lõga:iuxta

iliud.iij. Regũ.xix. Adhuc grãdis via reſtatti⸗
bi. Et Eſa.xxiij.dici Ducent eũ pedes eiꝰ longe

ad ꝑegrinãdũ:debemꝰ ꝑ rectã viã vᷣtutũ icede⸗
re:nõ eũdo ꝑ obliqua vicioꝝ itinera.ſed ꝑ viaʒ
mãdatoꝝ dei qua puenit᷑ ad celuʒ. Match. xix.
Si vis ad vitaʒ ingredi:ſerua mãdata.Utpoſ⸗
ſimꝰ dicere deo cum PsS. Uiam mãdatoꝛũ tuo
rũ cucurri cũ dilataſti coꝛ meũ.ſᷣnãtes illð Den
tero.v. Non dedlinabi neq; ad dextero neq; ad

ſiniſtrã:ſed ibitis ꝑ via quaʒ pᷣcepit vobis dñs

de veſter:vt viuatis ⁊ bene ſit vobis. M

Ercia lex ꝑegrini eſt ꝙ non retrocedit cũõ
t ceperit ꝑegrinari. Sic nos qui a patria

carnis ⁊ vicioꝝ diſceſſimꝰ nõ debemus

retrocedere.qꝛ vt ait ſaluatoꝛ Luẽ.ix.nemo mit⸗

tens manũ ad aratrũ ⁊ aſpidẽes retro aptus eſt
regno dei.

4

Uarta ler eſt ꝙ pegrinus in terra ſue ge

q grinatiõis nõ ſubſiſtit.qꝛ ſi ibi notabili⸗
ter ⁊ vlctimate ſubſiſteret:nõ ꝑegrinꝰ ſed

indigena reputãdus eſſet:⁊ nõ aduena:cum tñ

omnis ꝑegrinus ſit aduena:iuxta illud Pſal⸗

miſte Aduena ſum ego apud te ⁊ ꝑegrinꝰ ſicut
oẽs patres mei. Et ideo qꝛ in terra ꝑegrinatio/

nis ſue nõ ſubſiſtebat:ſubdit. Remitte mihi vt
refrigerer pꝛiuſq; abeam ⁊ ampliꝰ nõ ero. Sic

ergo ⁊ aia fidelis nõ debet ſubſiſtere in delecta⸗
tione reꝝ huiꝰ mũdi in qͥ eſt ꝑegrina:ſed ad pa⸗

triã feſtinare.qꝛ vt ðꝛ ad Hebꝛe.xiij. Non babe
mus hic ciuitatẽ ꝑmanentem:ſed futuram inqͥ⸗
Uinta lex eſt ꝙ ꝑegrinꝰ amicicias nõ q̃
q rit.qꝛ ad amicos ꝑtinet pariter cõuerſa⸗
ri:⁊ ſibi inuiceʒ cõicare:qð nõ põt facere
ꝑegrinus.alit᷑ eoꝝ amicida ⁊ ꝑ ↄſeq̃ns ↄuerſa/

tio foꝛet ei nocua.Etideo qꝛ ꝑegrini auulio ſũt
hũano deſtituti:eos ſingulariter deus reſpiat.

Vnñ Deut. x. ðꝛ ꝙ dñs amat ꝑegrinum:⁊ datei
vicũ ⁊ veſtitũ. Sic̊ ⁊ nos non debemꝰin bac
ꝑegrinatiõe q̃rere amiciciã boim mundanoꝛũ

etr buiꝰſeculi voluptatibo deditoꝝ:ne nos ab iti
nere noſtro retardẽt.qꝛ qͥᷣ tetigerit picẽ inqͥnabit᷑

ab ea Ecẽi. xiij. Et inimici hois domeſtici eius
8 Erta ler eſt ꝙ ꝑegrinꝰ in terra peregrina
tiõis delecatiões nõ appenit. qꝛ ipoſſibi
le eſt aliquẽ ꝑfecte delectari i monu exiſtẽtẽ. Sie

ſpnidcheiſcn

dei Polncß)

ſanaccliseq

(sſniarareſcu

günolrnmn
— ſuilul

2

rhaediudtſen

hceſopenonn

lauulacke
1 Pomas den
niſare
Nitienpotn.
nalart⸗
Mienau0i Be
t cſuscs
Pcgor nost

Wð

iunonpoſane

0

Mndanſenon

4½ üntnde

rdioſcſcnr⸗

(mlacke

nondignn
oltſtan Rn
bihocrrpolſene:
Scanianolr
linoopfficed
Wunöehußſ
Doicoligarag s
Mſaizafligit
ſſenolernobe
ſweqzſcgucns v
Muruurallua⸗
indlorcöarn
nngi
Mütdes
1 an
(opotnd
Gnniy iniin
n mneated⸗
nibobtutgii
Cdemonlvok
lngghinaltie
Ktüpgunin
ftentlantälnd
Cannbltnt
Chcgnnmnds:

NS
nigiſ
uum
„ 1
eenanin
Glaneſtnnn
Glic
ricſni ,
Nsaſiun

Wyi M
nanidn
lunnitni,
Pangg

cr hsdie

tenonmnettd
Slnun

idioan znd

—

rerrgrr

no Adenn nd
iuge dat

udir nris
5RN. ,
u Ronch
amnot nicn

ſubitnndcrn
Notuſtdde
Ncrtriſndn

rmmr iuſ

poriptfuen

Neins utg

egrnaurtoft
ruerdeus nii
canmnum:
4 donmiitn
hoin
giorumhi
cetirſin
dis inn

Z „
udt

ergo ⁊ nos in bac vita delectationes ſenſuales
no debemus appetere:q̃ extinguũt ſpũalia cha/

riſmata. Ideo in huiꝰ figura dici Hiere.xxxv.

ꝙ Jonadab filꝰ Rechab pꝛecepit filijs ſuis vt
vinũ nõ biberet in terra ꝑegrinatiõis ſue:nec in
ca domũ edificarẽt aut plãtarent vineã:vl alijs
delectatiõibo inſiſterent. H

Eptima lex eſt ꝙ ꝑegrinꝰ in terra pegri⸗

8 natiõis ſue non querit hereditatẽ: qꝛ eſt
terra aliena ⁊ ibi nõ vult habere requies

Sic ania nr̃a cũ pater eius nõ ſit de terra ſed ce
leſtis:nõ debet q̃ rere hereditatẽ terrenã ſed cele/
ſtem. de qᷓ Ps. inqͥr. Etem̃ hereditas mea pᷣcla⸗
ra eſt mihi.Etiteru.Oñs pars hereditatis mee.

Qui aũt vultin terrꝭ hereditatem hr̃e:ponẽs in

terrenis ſpem ſuã: iuſte puat᷑ hereditate ſibi de⸗

bita in excelſis.De q̊ Ecci.iiij.ðꝛ. Hõ cũ moꝛtuꝰ
fuerit hereditabit ſerpẽtes.i.demones:q̊rũ vnꝰ

in ſpecie ſerpen pᷣmũ decepit parentt. R
Lctaua ler eſt ꝙ ꝑegrinus in tra ſue ꝑe⸗/

o grinatiõis de negocijs ciuiũ nõ ſe intro

mittit.qꝛ ſicut eſt ignotꝰ ita ei aliene pa⸗/
trie facta ſuntignota. Nullus autẽ bene põt de
ignota cauſa iudicare:et ideo ꝑegrini nõ conſti
tuunt᷑ iudices. Uñ Geñ.xix.dicebant ſodomite
ad Loch. Ingreſſus es vt aduena:nunqͥd vtiu

dices. Ita ergo ⁊ nos non debemus de alienis
factis mnłtũ curare ſeu nos intromittere:ſed pe⸗
regrinationi noſtre attendere. Quia vt ait m⸗
bꝛoſiꝰ in qdam ſermone:qͥ curis terrenig e im/

plicat: a dno ſe ſepꝑat.

Ona lex eſt ꝙ ꝑegrinꝰqᷓ;uis nobilis ſit:
n tm in terra allena nõ extollit᷑ nec ſuperbit
nei indigenas cõtra ſe ꝓpuocet:ſed hũilit
loquit᷑.ſicut Ruth dicens ſuilibꝛi.ij.ca. Uñ mi
hi hoc vt noſſe me dignareris pegrinam mulie
rẽ.Sic ania noſtra licet ſit nobiliſſima:qͥa a no
biliſſimo opifice deo creata:debet hũilis eſſe in
ꝑegrinatiõe huiꝰ ſeculi in qͥ̊ eſt coꝛruptibili coꝛ/⸗
poꝛi colligata ꝑ qð aggrauat᷑ Sap.ix.et mulq

milſerijs affligit᷑ Job. xiij. Et ideo debet huilia /
ri ſicut mulier nobilis ignobili viro ſocata.ma

xime qꝛ ſequens vicia ipſiꝰcarnis eſt beſtijs cõ/⸗
parata:iuxta illud Pſal. Hõ cũ in honoꝛe eſſet
nõ intellexit:cõparatus eſt iumentis inſipiẽtib⸗
et ſimilis factus eſt illis. ́MU:ð
Ebet aut ꝑegrinus eſſe aſtucus ⁊ ſibi pᷣ⸗/
d cauere diligent a ꝑiculis:qꝛ ſepe ꝓdit᷑ a
ſſoclo:occidit᷑ ab hoſpite ⁊ ſpoliatur a la
tronibo.Et ſimiliter ania nr̃a facere debet q̃ a ſo

cia carne ꝓdit᷑:⁊ ad moꝛtẽ eternã ducit᷑ a mũdo

in qͥ hoſpitat᷑:gladio pcti pernecat᷑:⁊ a latronibꝰ
id eſt demonibo oibo vᷣtutib ſpoliat᷑. Solẽt au
tem ꝑegrini aliqñ caãtare in itinere ad releuãduʒ

tediũ ꝑegrinatiois. Et ſiłr qͥlibet noſtruʒ debet

facere laudãdo deũ:⁊ dicere cũ ꝓpheta pᷣſ. cxviij
Cantabiles mihi erant iuſtificationes tue:in lo

co ꝑegrinatiõis mee. Item poꝛtãt argentum in

ſcarſella:ſiue aurũ ꝓ faciendis expenſis in vis:
et qtidie cõputant ſumptus ne ſibi deficiãt:⁊ cõ
ſiderant quantũ expenderũt.Et ſimiliter nos in
hac ꝑegrinatiõ debemus ſemꝑ habere in ani⸗
ma noſtra ? nobiſcũ poꝛtare gram dei: de qᷓ di⸗
ci Pꝛouerb. xxij. Sup argentu er aug gra bo⸗

na.ipſa em nobis faciet expenſas in itinere. Vñ

Paulo inqͥt chꝛiſtꝰ vt hr.ij.ad Coꝝ.xij.Suffi⸗

cittibi Paule gratia mea. Debemꝰ inſuꝑ ſum⸗

ptus cõputare.i.qualiter vitã noſtrã expenden
mus q̃tidie cogitare:iuxta illð Senece in.iij.de
ira dicentis. Quotidie animꝰ noſter ad rõnem

reddẽdã vocet᷑ ⁊c̃. Solẽt etiã ꝑegrini inſignia q̃
dam deferre vt hoies ꝓpuocent ad ſibi benefaci⸗

endũ:⁊ ſint ſecurioꝛes ad ambulandũ.Et ſimi/
liter nos debemꝰ deferre inſignia deuotionis ⁊
ſctitad qͥb ⁊ hoĩes nobᷣ affident᷑ ⁊ demones ab
offenſioe nr̃a repellent᷑:qbo inqͥt deus Eʒech.ix.
Suꝑ quẽ videri thau nõ occedatis. LCL
Ecima lex eſt ꝙ ꝑegrinus in domo reci⸗
d pit᷑ aliena. Ideo dicebat Job.xxxj. ſui li⸗
