ſupᷣ.ꝑte.ij.ar.j.q.j.? Rich̊.de media villa.ea.di.

ar. vj. q.j.⁊ beatũ Tho.i ea.di.de excõicatiõe.ar.
j.q.j.⁊ Petrũ ð tarẽ.ea.di.circa tercũ ꝓbleuma

ar. j.q.j.? Alexãdrũ de ales.i.iiij.ꝑte ſũme.i tra⸗

ctatu de excõi.ꝙ duobo mõis põt qͥs ꝑ excõica⸗
tionẽ ab eccłia ſeꝑari.Et iſto mõ duplex ẽ excõi/

catio.ſ.maioꝛ ⁊ mioꝛ. Per excõicationẽ aũt ma⸗
ioꝛẽ nõ tm̃ qͥs ſeꝑat᷑ a ꝑceptiõe ſacramẽtoꝝ ⁊ ab
igreſſu eccłie ad audiẽdũ diuiĩa officia: ſʒ etia ex

cludit᷑ ⁊ ſeꝑat᷑ a cõione fideliũ ĩ actibo legitimis

Et iſta excõicatio ſic diffinit᷑. Excõicatio maioꝛ ẽ

a qᷓlibet licita cõione ⁊ legitimo actu ſeꝑatio.Etc

hãc diffinitionẽ ponit Goffre. Ray. ⁊ Hoſtieñ.

in ſũma. In directoꝛia aũt iur li.iij.ti.ij. ðꝛ. ex
cõicatio ca ſacramẽtoꝝ ꝑticipatiõe exduſio.et a

cõlone fideliũ ſepatio.Et de hoc habet᷑.xj.q.iij.c.
ad mẽſam.S.euidẽter.⁊.c.ſicut apłi.⁊.c.nihil.ec

c.oĩs.⁊.iij.q.iiij.c.engeldrudã.⁊ de ſen.excõ.c.a

nobis.ij. et. c. ſi vere.⁊.c.ſi quẽ. Hec aũt excõiea⸗
cio appellat᷑ anathema.ca.nemo.xj.q.iij. Per ex
cõicationẽ vᷣo minoꝛẽ qͥs ſeꝑat᷑ tĩmõ a ꝑceptio

ne ſacramẽtoꝝ.d.S.euidẽter.Et ſic diffinit᷑.Excõ

municatio minoꝛ eſt ſepatio a cmuniõe eccłie
q̊ ad fructũ ⁊ ſuffragia generalia:vt habet᷑ extra

de except᷑.c.a no bis.⁊ de ſen.excõ.c.ſi quẽ.ĩ tertu

⁊ in glo. Dicit᷑ tñ qͥlibet exiſtẽs in pctõ moꝛtali eẽ
excõicatus q̊ ad deũ.c.audi.xj.q.iij. Nã talis eu

chariſtiã ⁊ alia ſacramẽta recipit in ſuã dõnatio
nem. c.fi.de coba.cle.?⁊ mu. —
Xcvicatio aũt minoꝛ quo ad eccłiam in⸗
ę currit᷑ ᷣmo ꝑ ꝑticipationeʒ cũ excõicato

maioꝛi excõicatiõe:vt loquẽdo:comedẽ⸗

cũ quis ſacrilegiũ cõmittit.xvij.q.iiij.c.maioꝛ.?

ca.ſi quis inuẽtus.Gliquãdo tamẽ ꝑ ſaarilegiu

dant᷑. De q̃ excõicatiõe ſeptẽ ↄſideratiões facte
mus. Pꝛima dicet᷑ diffinitiõis. Scðda inflictio

doznapi

maunt
nial
nrcl
aneogt
nadert
ahoino
dlenc⸗
mlugyll
micſia
genſen
gsfeaple
ſodanape
ofnquo
ſoslractte
tino ugs
ulpenüſau
Mameren
oblanöc⸗
nſün
Magaſ
goomti⸗
tden
Netre ſon
ſedin
cicpel
Clilunonen
Cootint

Ebhionnese

Peroſccna
tölsinfti⸗
de
hbe

noneiuns⸗
Piimo exd
ſchluntfi
Pofacto in⸗
ſi Hon
meratmgin
16 deeta
ilyn⸗
Mkincoge
Mänunen

Mauasci

Onranagi

Uſfci riͤ
bus diuet
kllade
nqe
nſſatr
Darllerc⸗
ſarngno

feptores

no pedogt
?
Mmnte ma
Aming . gl

igt
nti,
Uun
d, 4
i
igidniq,

daduſn
n d
a
nrn,
itä
1mmdd
enad,
crülrieg,
ai gan
eiönin
cs tü

Monccüt

mmäopt
fianßan
adlegem
dicanonma!
CnſC
nt ti
intiit
elcet
habcganit⸗
delaaas66
Ntürcii
gi
inie.
fnit s
nunioe lccie
tbabakans

dis pnci

Foliũ

incurrit maioꝛẽ:vt ſi quis iniuriã irroget in per
ſonã eccłiaſticã.de ſen.excõ.c.nõ dubiũ.vel ſi in⸗
cẽdat vel frãgat eccłiam.c.tua nos.⁊.c.ↄqueſti.
extra codẽ. Zertio ꝓ notoꝛia foꝛnicatiõe. de cog⸗s
ha.cle.⁊ mu.c.veſtra.Quarco ꝓ ſymonia etiã oc

culta in oꝛdine vel beneficio.c.tcãta.ð ſymo.Ho
die tñ eſt excõicatio maioꝛ ⁊ papalis:vt ptʒ ꝑ ex⸗
trauagãtes decretales:maxime Martini qͥnti.

vnã q incipit.multe.⁊ aliã q̃ incipit.dãnabile.et

Eugenij q̃rti q̃ inapit.cũ deteſtabile. Quĩto cũ
qͥs recipit eccłliam de manu laici.xvj.q.vij.ca. ſi

qs deinceps.arg.ad idẽ.in.c.qͥſqͥs.de elect᷑.Se⸗

xto ᷣm quoſda cũ qͥs in bello iniuſto ↄtra xpᷣia/
nos exercet artẽ baliſtarioꝝ.ca.artẽ.de ſagi.Se⸗
ptimo cũ qͥs eſt manifeſtus raptoꝛ vel oppᷣſſoꝛ
pauperũ ſeu publicus vſurariꝰ:vel aliqua ẽ pu

blica meretrix:qui large dicũt᷑ excõicati:eo ꝙ eo

rũ oblatiões ad altare dei nõ recipiũt᷑:vt inquit
Ray.in ſũma.Octauo in illis caſibo ĩ qᷣbus ne/⸗
gat᷑ eccłiaſtica ſepultura.ſicut ꝓ toꝛneamẽto: in
quo moꝛiẽs nõ ſepelit᷑ in ſacro.c.j.de toꝛneamẽ.
Et idẽ de eo qͥ nõ ↄfitet᷑ ſemel in anno.c.om̃is.ð

pe.⁊ re.Nono qͥlibet notoꝛiꝰ pctõꝛ.di.xcv.c.illð.

⁊ de ↄſe. di.ij. c. ꝓ dilecciõe.⁊.lxxxviij.di.c.neq;.et
xiij.q.ij.c.p obeũtibo.Et ibi gloſa.Ab om̃i tamẽ
excõicatione minoꝛi põt abſoluere ꝓpꝛius ſacer/
dos:vt ðꝛ in ſũma ↄfeſſoꝝ.li.iij.ti.xxxiij.q.lxix.
Et hi om̃es caſus ponunt᷑ ibidẽ. .
Pars ſecũda huius ſermonis de excõmuni⸗
catiõis in flictide. E
Ro declaratiõe huiꝰꝑtis ſciendũ ẽ ßᷣm

p oss canoniſtas in.c.nuꝑ.de ſen.excõ.et
theologos in.iiij.di.xviij.ꝙ duobomo
palibo infligit᷑ excõicatio.ſ.vel ꝑ diſpoſi

tionẽ iuris:vel ꝑ ↄdenationeʒ iudicis ſeu hoĩis.
Pꝛimo ex diſpoſitiõe iuris cõis: in quo multa
pcipiunt᷑ fieri vel non fieri ſub pena excõicatõis
ipᷣo facto incurrẽde.Et he excõicatiões ſũt mul⸗
te. Nã Hoſtien.in ti.de ſen.excõ.in pᷣncipio nu⸗
me rat triginta excõicatões que habent᷑ in decre
tis ⁊ decretalibo. Jo hes q̊ʒ an.in.c.eos.de ſentẽ.

excõ.li.vj.in glo.numerat trigintaduas queha
bent᷑ in eodẽ libꝛo.Et idẽ in cemen.pᷣma de ſen.

excõ.numerat qnq̃ginta que habent᷑ in demẽti⸗
nis.quas oẽs vide ibi. Sũt q̊ʒ multe decretales

extrauagãtes diuerſo ꝝ ſũmoꝝ põtificũ: vt Bo

nifacij.viij. Nicolai.iiij. Jo his.xxij.⁊ alioꝝ in qͥ
bus diuerſe excõmunicatiões ↄtin ent᷑.inter q̃s

eſt illa Martini.v.que incipit. Martinꝰ ep̃us

⁊c̃. In q̃ ex ꝑte omipotẽtis dei pꝛis ac filij ⁊ ſpi⸗
rituſſcti:⁊ autoꝛitate btõꝝ apoſtoloꝛũ Petri ⁊
Pauli excõmunicant᷑ om̃es heretici cuiuſcũq;
ſecte ⁊ quocũq; noie cẽſeant᷑: ⁊ om̃es fautoꝛes:

rece ptoꝛes ⁊ defenſoꝛes eoꝝ. Itẽ imponẽtes no

ua pedagia in terris ſuis:vel ꝓhibita exigẽtes.
Itẽ falſarij bullarũ vel litterarũ apoſtolicarũ ⁊

pyrrate maris.⁊ ducẽtes equos:arma:ferrũ:li⸗

gamina ⁊ alia ꝓhibita ſaracenis: qui xpᷣianos

CCCXXH

impugãt. Itumpcdiẽtes eos qͥ deferũt vicna⸗
lia:vł alis ad vſuʒ romanè curie ⁊ ſpoliãtes ſeu
decinẽtes egs:qͥ ꝓ cauſis ſuis vł vadũt ad ſedẽ
apoſtolica:vł ab ea recedũt.⁊ oẽs uuriantesvel
v beraãtes romiperas:vłl ꝑegrinos qͥ bieruſaleʒ

er deuotiõe accedũt: vł ibimoꝛant᷑ vel ide reuer
tunt᷑. Itẽ oẽs qͥ ↄtra ecchiam romanã boſtiłr in

ſurgũt:aut ↄtra terras eiꝰ.Oẽs etiã qͥ ſe ab obe
diẽtia romani põtificis ꝑtinaciter ſubtrahũt:vł
qũoliber recedere pᷣſumũt:⁊ dãtes eis auxiliũ:
ↄſiliũ:vł fauoꝛẽ in pᷣdictis.Et alij multi de qͥb
in ꝓceſſu curie hr̃ qͥ oĩ anno in cena dñi ꝑ ſũmũ

põtificẽ publice excõicati denũciant᷑. No ſolũ ãt
icurrũt excõicationẽ ipᷣo iure facientes ↄtra pᷣdi⸗

ctas decretales: ſʒ etia qᷣ ↄtraueniũt ſilibo coſti⸗
tutiõibo factis in ↄcilijs generalibo:q̃ aſtringũt

oẽs fidedes.Si vo ſint ↄſtitutiões ꝓuinciales
ſeu ſinodales alicuius dioceſis:vt ſint facte abd
aliqͥ̊ legato alicuiꝰ ꝓuincie: ſolũ ligãt in illa dio⸗

ceſi vł ꝓuincia ⁊ nõ extra. 2

i Ncurrit᷑ autẽ excõicatio a iudice ſiue ab

boie:qñ aliqͥs excõicat᷑ ab aliq̃ hñte au⸗

ctoꝛitatẽ excõicãdi a iure cõi:vł pᷣuilegio aut de⸗
legatiõe:vel ↄſuetudine:vt dicit Petrꝰde ligna⸗

no i tractatu ſuo de cenſura eccleſiaſtica et Ritc.

in.iiij.di. xviij. Inter qͥs ſunt epᷣi:vt hr̃ in.c.viſis

in.fi.xvj.qij.vbi etiã ðꝛ ꝙ excõicatio eſt mucro
epᷣi:⁊ lõ ſic papa ĩ vninerſali eccłia:ita ipᷣi in dio

ſũt excõicare.c.coꝛripiant᷑.xxiiij.q.iij. Itẽ excõica

cſibo ſuis:i qͥbo bñt oꝛdinariã iuriſdictiõeʒ poſ

re pñt abbates licʒ nõdũ bñdici:dumodo ſint

ↄfirmati.extra de ſimonia.c.ſic tuis.Alij q̊ʒ pla
ti collegiativt poꝛes ⁊ hmõi pñt ſingłos de col⸗

legio ſuo excõicare.c.cũ ab eccłiaꝝ.de offlcio.oꝛ⸗
di.vbi ðᷣ hᷣ plene tractat᷑ ꝑ doc.⁊ de maio.⁊.obe.
c.cuʒ ĩ eccłijs. vñ dicit glo.i.c.nemo epᷣo.ij.q.j.⁊ ĩ

cũ ĩ cũctis.de elec.ꝙ de iure cõi pñt oẽs eccliaꝝ

pᷣlati excõicare ſuos ſubditos:ſuꝑ qͥbo hñt iuri/

dictiõem:vt ĩ pᷣdictis luribi.⁊ ĩ.c.repᷣhẽſibilis.de
appel.⁊ de eo qᷣ furti.oꝛdi.re.c.j.Et hᷣ̊ etiã pnt:li
cet ſpᷣi ſubſint alti:puta epiſcopo.vt de elec.c.j.x.
xciij.di.c.legimꝰ Que tñ limitant᷑ eẽ va:niſi dria

ↄſuetudo vel diſſuetudo repngnet:ſᷣm Hoſti.

⁊ Gof.i ſũ.vt etiã refert᷑ ĩ ſũ.ↄfel.li.iij.ti.xxxiij.q.l.

Archidiaconꝰq̊ʒ lʒ ñ ſit pᷣſbyter:pᷣt excõicare.Ar⸗
gumẽtũ.xxv.di.c.ꝑlectis.et extra de offi.archi.c.
J.niſi cõſuetudo ſit in ↄtrarium. Soli tñ epᷣi pnit
excõicare cũ illa ſolẽnitate que hr̃.xj.q.iij.c.debet

ſqʒ circũſtãtibus ſibi duodecim ſacerdotibo cuzʒ

excõicare pᷣt ⁊ ĩterdicere ſede vacante.scuʒ olim.
de maio.⁊ obe.⁊ de reſcrip.c.ex ꝑte decani.et de

candelis accenſis. Copitulũ etiã de ↄſuetudine

2ſue.c.cum inter vos.Si aũt querat᷑ vtrũ ſacer
dotes parochialeſ poſſint excõicare.reſpõdet.b.
Tbho. n. ilij.di. xviij.de excõicatione.arti.ij.q.j.?
Richar.cea. di.ar.iiij.q.j.⁊ Johõnes de lignano
vbi ſupᷣ ꝙ nõ:niſi vbi eſt ↄſuetudo appꝛobata:

que datlun qickone ir. i,congbeſi e

ℳ

2⁊ in gloſa.⁊ extra de arbi.ca.dileci Tlel niſi ali/
quo lure ſpeciali:vel delegatione iurudictio eis
competat.Opoꝛtet em̃ eum qui vultexcõmuni

care habere iuriſdictionẽ in foꝛo extrioꝛi:⁊ ꝙ pᷣ

us cauſa pꝛobetur.ca.nemo.xj.q.iij.Qð nõ po
ceſt facere ſimplex parochianꝰ.Dicit tamẽ Mo⸗
ſtieñ. in ſumma.qꝙlicet in occultis que requirũt
iudicialem indagineʒ:nõ poſſint excomunicare
de iure cõmuni:tamẽ exquo curã habent:habẽt
etiã poteſtatẽ excõmunicãdi in notoꝛijs pᷣmiſſa

gadmonitõe.⁊ in om̃ibo bis que ſine libelli obla

tione expediri poſſunt.extra de clandeſti.deſpõ.
ca.cum inhibitio. Dicit etiã Johãnes de ligna⸗

no vbi ſupꝛa.ꝙ ſacerdotes parochiani poſſunt
ecxcõmunicare ſuos parochianos in generali di

cendo.Excõmunicamus eos vel eũ qui taleʒ rẽ

furatus eſt:niſi infra tot dies reſtituerit vel con
coꝛdaueritz buiuſmodi.⁊ hoc niſi ſit ↄtraria cõ
ſuetudo vel ſuperioꝛis inhibitio. Hec ille.Et cũ

hac limitatiõe debet etiã intelligi dictũ Hoſtiẽ⸗
ſis vbi ſupꝛo:d habet᷑ in ſũma ↄfeſſoꝝ.in dicta
q.l. Hulier autẽ pꝛelata:vt abbatiſſa ⁊ huluſ⸗

modi excõmunicare nõ poteſt:cum careat claui

bus.ca.noua quedã.de pe.⁊ re.
Pars tertia buius ſermonis de excõmuni⸗
cationis iuſtificatione. B

Ro erpeditiõe huius partis eſt ſſcendũ

p ßf6m beatũ Bonauenturã in.iiij.di.xviij
prear. ij. ar.j.q.j.? Richardũ in eadeʒ diſ.
ar.iij.q.j.⁊ beatũ Thoms etiã in pᷣdicta di.arti.
ctatu de excõmunicationib.ꝙ valde ↄueniens
eſt aliquos ex rationabili cauſa per excõmuni⸗
cationẽ a cõmunione eccleſie ſeparari: vt ſcilicet

illi qui per ſuperbam ↄtumaciam ecdeſie pare/
re recuſantur:de tali ↄcluſione erubeſcentes hu

militer ad eccleſiaſticã reconciliationẽ reuertan⸗
tur. ⁊ malam vitaʒ ſuã coꝛrigant flagellis eccle⸗

ſiaſticis caſtigati. Item excõmunicatio eſtvtilis
alijs non excòmunicatis:vt timoꝛe illius pecca
re timeant:ne etiam eis idem fiat ſi in oodem cri
minęe labantur. Pena em̃ vnius efficitur merꝰ
multoꝛũ.l.aut facta.in fine.ff.de penis. Item il⸗
lis pꝛodeſt malos ab eoꝝ cõmunione ſeparart

o ne illos inficere poſſint. Ideo dicit᷑ in ca.reſecan
de. xxiiij.q.iij. Reſecãde ſũt carnes putride:⁊ ſca
bioſa a caulis repellẽda eſt ouis: ne tota domꝰ
maſſa ⁊ coꝛpꝰ ac pecoꝛa ardeãt:coꝛrüpant᷑: pu⸗

treſcãt ⁊ intereãt. Hec ibi.Quia g̊ vt ait cõmẽta/

toꝛ ſuꝑ pemio phiſicoꝝ.Sicut in naturalibus
ita ⁊ ſuo mado debetfieri in ſpũalibus.ideo iu
dex ecdleſiaſticus qui eſt medicus ſpũalis debʒ

ſeruare in curatione infirmi ſpiritualis per pec⸗

catũ modũ medicine coꝛpoꝛalis. Nam diſcreti
⁊2 pꝛudẽtes medici qñ per leuia remedia et dul⸗
cia medicamẽta nõ poſſũt erpellere infirmitateʒ
ab egroto:vtunt᷑ ſepe afflictiuis ⁊ moꝛdacibus

remedijs:vt inadendo mẽbꝛa putrida:vel igne

j.q.ij.?⁊ Alexandrũ de ales in.ij.par.ſũme in tra⸗

XXVII

decoquẽdo:vel cbaria ſubtrabẽdo:aut aman:
ſimas potatões dando.Qõð quidẽ facere debẽt
plati eccleſiaſtici in medicina ſpirituali.quia ſcʒ
quãdo nõ poſſunt peccatoꝛẽ a moꝛbo criminis

ſui ꝑ bonas ac humanas exhoꝛtatiões:⁊ ꝑ mi/

niſtrationẽ ſacramẽtoꝝ ſanare:debent eis moꝛ

dacia remedia ⁊ amara adhibere ſq; increpãdo
vel ſacramenta que eis ſic indiſpoſitis nocerent

ſubtrabendo ⁊ a cõmuniõe fideliũ eos rebelles
⁊ obſtinatos ſeparãdo.Qõð pcepit fieri dominꝰ
Match.xviij.di.Si eccłiam nõ audierit ſit tibi
ſicut ethnicus ⁊ publicanus. Que verba expo⸗
nes Scotus in.iiij.di.xviij.di.q; ꝑ pᷣdica vᷣba
innuit dñs ꝙ rebelles pᷣceptis eccłie debẽt excõ
municari.Eſt ergo excõmunicatio medicinalis

vt ðꝛ in.c.cuʒ medicinalis.de ſenten.excõ.lib.vj.
Aales Paulꝰ aplus.j.ad Cor.v.iubet quẽdaʒ
ſo

oꝛnicatoꝛẽ maximũ excõmunicari di. Ego qui
dẽ abſens coꝛpoꝛe:pᷣſens autẽ ſpiritu iã iudica⸗

ui eũ qui ſic oꝑatus eſt:in nomine dñi noſtri ie

ſu xpᷣi ↄJgregatis vobis ⁊ meo ſpiritu cũ virtute

dñi no ſtri ieſu xpᷣi tradere hmõi ſathane in inte
ritũ carnis:vt ſpiritus ſaluus ſit in die dñino⸗

ſtri ieſu xpᷣi. Hec ille.Qui etiã vltimo.c.eiuſdem

epiſtole inquit.Si quis nõ a mat dñm noſtrũ

ieſum xpᷣm anachema ſit.Et ad Gal.j.iterũ ait.

Si quis euangeliſauerit pᷣter id qð accepiſtis:

anathema ſit.Et.j.ad Timothᷣ.j.etiã dicit.Qui

dã repellentes ſcientiã circa fidẽ naufragauerũt

Ex quib eſt Hymeneus ⁊ Alexãder quos tra⸗
didi ſathane vt diſcãt nõ blaſphemare.Ea pꝛo⸗
pter inquit Pelagiꝰ papa in.c.apoſtolice.xxiij
q liij.Apoſtolice autoꝛitatis exẽplo didicimus:

crrantiũ ⁊ in erroꝛẽ mittentiũ ſpũs:id eſt hbomi
nis tradẽdos eſſe ſathane vt blaſphemare dedi
ſcant. Hec ille.
EFErũ qui
v medlũ ad ↄſeruationẽ eccłie dei inuentũ:
⁊ ea que a deo ſunt:oꝛdinata ſũt: vt dicit᷑

ad Roma.xiij.Ideo opoꝛtet ipam excõmunica
tionẽ eſſe iuſtificatã ⁊ oꝛdinata:maxime triplicc

a excõmunicatio eſt quoddã re/

oꝛdine.ſ materiali:foꝛmali ⁊ finali.Quo ad pꝛi

mũ oꝛdinẽ eſt ſciendũ ſᷣm Rich.in.iiij.di.xviij.

ar.iij.q.ij.et ſanctũ Bonauẽ.in ea.di.ꝑ.ij.art᷑.ij.
q.ij.et Lho.etia in pᷣdica di.de excõicatiõe.ar.j.

q.iij.ꝙ nulla excõ municatio debʒ fulminarini/
ſi ꝓ pœõ moꝛtali illius qui aliter nõ videt᷑ poſſe
coꝛrigi:vt ðꝛ in.ca.nemo.xj.q.iij.Et idem ponit
gloſa in.c.ex ꝑte.de verbo.ſigni.Nãvt ðꝛ in.d.c.

nemo.Anathema eſt eterne moꝛtis damnatio.

Et ideo diẽ̃ Panoꝛ.in.c.per venerabilem.extra

qui fi.ſint legit.ꝙ vbicũq; in iure canonico repe

ritur pena moꝛtis:pꝛo excõmunicatione deber

exponi:vt pꝛobat᷑ in.d.c per venerabileʒ.Utem
ait Augufr.in.ca.coꝛripiant᷑.xxiiij.q.iij.nulla eſt
granioꝛ pena in ecdeſia dei qᷓ; excommunicatio

da pꝛo leuibus cniminibu,. D

Etideo vt inquit gloſa ibidem:non eſt inftligen

4
ke
n
llusteri
ſundot
nalioos
chantate
leſ ocinn
uunofm
punucani
fnpreglan
nmntſ⸗
ünovent
mni ca A
gijaden
cemnit
Nödeberan
utqvico⸗
ntcpudo⸗
udtasno⸗
Mepurtn
gulgs oh⸗
fuugular
ondchaan
Nfoengin
iaſzco⸗
Pnccinöfae
o Etytals
lubagtoatn
Nlrerdoct
ſippcowo⸗
Ncphiich
nare ſcer
qzlncumte
Lenc
ſigii
Ip
wypaop⸗
ai diin ni
ſſaaſthabe
ac lten
Mtäfatnil
lelumſek,/
Mikudd
anm ſick
To

unm
rdci
leſ
onns
d
dndene
Glnchin
Köwangt
s cheles
nmn
Korirnd
NN
Rüaen
enceg
dcnis
. ölby.
deqii

nASpe

möddl⸗
nedäwin
nmänme
moc
Zaliii
mi r
zufgzn
jaquosn
dokolice
lododians
igidck n
Pbantd
.

ſtaeiitt
ruieſd⸗
mauge
nuanenſu
a
i.
Ngiann
arot),
Vlwinanh
ridctoi
1iden n
roe
s dunn,
Cw
—R
nbign
güns
nnun
ii

Oncludũt ergo pꝛedicti doctoꝛes ꝙ iu⸗

c ſte aliquis excõmunicari poteſt pꝛo cual

pa moꝛtali pꝛo qua iaʒ eſt a charitate di

niſus: etiã ſi nõ excomunicet᷑ Et quia in damni
ficando aliqueʒ coꝛpoꝛaliter:vel in rebus tepoz

ralibus aliquis peccat moꝛtaliter: ⁊ facit corra e quia nõ eſt homo.ca.j.de ſum crini.et fl.

charitaceʒ. Ideo pꝛo damno tẽpoꝛali illato po⸗
teſt excõmunicari ſi tali peccato ſit annexa cõtu⸗
madi ↄtra pꝛeceptũ eccdleſie:aliter nõ debet excõ
munican.ca.abſit.xj.q.iij. Quadrupliciter antẽ

ſ̃m pꝛedictos doctoꝛes quis peccatũ ↄtumacie

incurrit:ſq; quãdo ſufficienter vocatus ad iudi
ciũ nõ venit:nec remanendi babet cauſam legi⸗
cimo.ca.Quoniã.extra ð lite nõ conceſt.et.xxilij.
q.iij.ca.de illicica.aut quãdo veniens reſponde

re ↄtemnit.⁊ rationẽ reddere quare reſpondere
nõ debet: ⁊ nõ vult ſtare luri.xj.q.iij.c.certuʒ eſt.
aut quãdo anteq; debeat diſcedit:vt ibidẽ dic

aut quãdo offenſa eius ẽ manitfeſta:⁊ ad iuſſuʒ
iudicis nõ vult emẽdare.c.ex ꝑte.de vᷣbo. ſigni.
nec vult ſentẽtie ipᷣius iudicis obedire.ij.q.vj.c.
quiſqͥs ꝓbatus. Ille aũt qͥ impedit aut ꝓcurat
fraudulẽter ne ctatio ad eũ ꝑueniat: ꝓ citato ha
beri debet. arg.in.l.generaliter. ⁊ in.il.q põt face⸗

re.ff. de reg. iu. Ille etiã qͥ veniẽs ſe nõ repᷣſentat

iudici ſʒ ſe occulcat:reputãdꝰẽ q̃ſi nõ veniſſer. qꝛ
Eindeẽ nõ facere ⁊ vitioſe facere.l.qͥtiẽs.ff.qͥ ſac.

co. Et ꝙ talis ipediẽs citationẽ vel ſe occultans

babeat᷑ ꝓ citato eſt textꝰ in.c.qm̃ freq̃nter. extra

vt lite nõ ↄteſt.Quia ꝗ̊ excõicatio nõ ẽ ferẽda ni⸗

ſiꝓ pœõ moꝛtali. Jo dic Petrꝰ de palude ĩ.iiij.

di. xviij.ꝙ cũ ſnia iuris nõ ſit iniuſta:põt hõ foꝛ
mare ↄſaẽtiã ſuã:q vbi nõ peccat moꝛtalit᷑ nu⸗

qᷓ; incurrit excõicationẽ iunis. E

ilendũ qͥʒ eſt ſᷣm Rich.in.iiij.di.xviij.ar.
ſ iij.q.iij.et.iiij. vxoꝛ nõ debet excõmuni⸗
cari pꝛo peccato viri: nec econtra:nec fili⸗

us ꝓ ꝓccõ pꝛis:aut dñs ꝓ pctõ ꝓpłi:aut ſeruꝰ ꝓ

pcõ dñi niſi ipſi ꝑticipẽt i crimine.ã.xxuij.q.

iij. ca. ſi habes. S. vt g. dꝛ. q illicite excõicat q ꝓ
perõ alterꝰ:neq; aliq rõne vtũt᷑:qq ꝓ pcõ vnius
in totã familiã ſentẽtiã ferũt excõicatiõis.⁊ in.S.

bis ita rñdet᷑in fi.ea.q.⁊ cauſa ſcptuʒ ẽ.lõ ̊ ꝓ
pctõ alicuiꝰtota familia excõicãda eſt. Notãduʒ

ẽ etiã ſᷣm Rich.in pᷣdicta di.iiij.ar.v.q.iij.et bea
tuʒ Tho.vbi ſupᷣ.ꝙ vniuerſitas ſiue cõitas vel
collegiũ excõicari nõ põt:de qͥ ẽtextꝰ in.c.roma⸗
na eccłia.S.vl.de ſen. excõ.vbi ðꝛ. In vniuerſita

tẽ vel collegiũ ꝓferri excõicatiõis ſentẽtiã penitꝰ

ꝓhibemꝰ:volẽtes aiaꝝ ꝓhibere ꝑiculũ:qð exin
de ſequi poſſet: cũ nõ nũqᷓ; cõtingeret innoxios
etiã hmõi ſentẽtia irretiri Hec ibi.Et ratio huiꝰ
eſt.qꝛ cũ excõicatio nõ deheat ferni niſip peccato
moꝛtali vt ſupꝛa dictũ eſt.pctm̃ autẽ in actu co/
ſiſtat: accꝰ v nõ ſit cõmunitas:ſed ſingulariũ ꝑ

ſonarũ.idcirco ſinguli de ciuitate vel ð collegio
actoꝛes talis pcri moꝛtalis vel ↄſentientes excõ
municari poſſunt:nõ auteʒ ipſa cõmunitas vel

collegiũ. Unce dicit Richardus vbi ſupꝛa.qꝙ ſi
ſnia excõicatõis ferret᷑ ᷓ vniuerſitatẽvł collegiũ
nõ tenet.qꝛ gẽt data ↄ intẽtionẽ legis ⁊ eã iſtiuẽ
tis:ad qua reſpiciẽdum eſt.l.ij. C. de legi. F
Xcõmunicari quoq; no poteſt moꝛtuus

cath. Excõmunicari em̃ nõ poteſt a cano
ne.quia hmõi excõmunicatio nõ fertur niſi pꝛo
pter crimen: ⁊ moꝛtuꝰ delinquere nõ poteſt:nec
amplius penitere.xxiiij.q.ij.c.dãnatiois.vbi ðᷣꝛ
Uluẽtes nõ moꝛtuos ſoluere poſſumꝰvel liga
re.Nõ poteſt etiã excõmunicari a iudice.qꝛ non
poteſt moueri nec ↄtumax ↄſtitui.pᷣm tñ Rich.
vbi ſupꝛa.q.ilij.in aliqͥ bus caſibo poſſunt mo:⸗
tui excõmunicari.ſ.heretici:ſciſmatici:⁊ qͥ hereti
cũ ↄſtituit beredẽ.xxiiij.q.ij.c.ſane ꝓfertur.Et it
li qͥ ſeipos volũtarie occidut.xxiij.q.v.e.placuit
Et hi excõmunicant᷑ nõ quia iſta excõicatio ſit il
lis pena vel medicina:ſed in deteſtationẽ crimi
nis pᷣcedẽtis ⁊ ad terroꝛẽ alioꝛũ pter qð fit eis
negatio ſepulture:ſuffragioꝝ ⁊ hmõi.Sciẽduʒ
eſt etis ꝙ ſi ĩ aliquo excõicato apparuerũt ſigna
ↄtritõis ⁊ penitẽtie:põt abſolui poſt moꝛtẽ.c.a
nobis.ij. ð ſen.excõ.⁊.c.nec qͥſ qᷓ. xxiiij.qij. Et ta
lis abſolutio ſᷣm qð inqᷣt Guilbelmꝰ gloſatoꝛ
Raymũdi valet vt ſepeliat᷑ in loco ſacro:vł vt ſe
pultꝰnõ exhumet᷑:⁊ vt oꝛet᷑ ⁊ celebꝛet᷑ ꝓ eo vt ðꝛ
in ſũma ↄfelſ.li.iij.ti.xxxiij q/cxxj. Eſt aũt notan
dũ ſᷣm Tho.vbi ſupᷣ.ar.iij.q.iij.in ſolutiõe ſcðᷣi
argumẽti.ꝙ nullꝰpᷣt excõicare ſeipᷣm. Cuiꝰrõ eſt
⸗ ille qͥ excõicat aliquẽ hʒ iuriſdictionẽ ⁊ iperiũ
uꝑ eñ.⁊ ꝑ ↄſe rusn ſuꝑioꝛ eo quẽ excõicat: ſed
nullꝰẽ ſuꝑioꝛ ſeipo.ꝗᷣ ⁊c. Uñ ſi ↄtingat caſus
ſacerdos aliqñ excõicet i generali:vt puta ꝓ fur
to ⁊ hmõi.qð qͥdẽ ipᷣe fecit nõ ẽ excõicatꝰ.Si vxo
denũclaret excõicatos ab alioꝛ tanqᷓ; miſter epᷣi
vel erꝰ vicarij vel alteriꝰ excõicãd legeret excõica⸗
tionẽ:bñ icideret ĩ excõicationẽ. Itẽ ſi ep̃s ꝑtia⸗
pat cũ aliqͥ ab ipᷣo excõicato:icidit ĩ mioꝛẽ excõi⸗

cationẽ:etiã ſi icẽderet ꝑ b̊ abſoluere eũ.c.cũ deſi

deres.de ſen.excõ. Et ibi Panoꝛ.qꝛ nõ pᷣt eũ tali
mõ abſoluerevt ðꝛ ĩ ſũ.ↄtfeſ.vbi S.q.clxj. Papa
aũt nõ pᷣt icurrere excõicationẽ niſi ꝓpt᷑ hereſim:
8 q̃ ⁊ iudicari pᷣt ⁊ deponi.xl.di.c.ſi papa.Nõ eĩ
pᷣt ab hoie excoicari vt ait Johes ð lignano vbi
ſupᷣ.qꝛ ẽ oĩbo ſuꝑioꝛ.xxj.diĩ.c.ĩferioꝛ.nec a canõe

qꝛ ſolutꝰẽ ab eo.S.his ita rndet᷑.xxv.q.j.quii Fʒ
canões deceat eñ viuere vt ibidẽ ðꝛ.⁊ i.c.iuſticie.

ea.q.⁊ cã. lõ etiã icurrit mioꝛẽ excõicatõeʒ ꝑtici
pãdo cũ excõicaꝶ.extra ð ſen.excõ.c.nlłi.i glo.ſʒ
excõicatiõeʒ q̃ oẽs excõicant᷑ a ðo ꝓ peõ moꝛta
li:bñ icurrit.Et tãto grauioꝛẽ q̃nto alijs oibeeſt
dignioꝛ. Sciendũ q̊ʒ eſt pᷣm Rich.vbi ſupᷣ.art.

v. ꝗ.ij. et Lho.vbi ſupꝛa.ar.iij.q.iij.?ẽ GBonauẽ.

eadem.di.parte.ij.ar.j.q.iiij.q excõmunicatus

excõmunicari iterũ poteſt:vel eiuſdẽ excomuniz-

catiõis iteratiõe ad ſuã maioꝛẽ yfuſionẽ: vel eti HM
gin alin peer nouechlpeomitnont. Qnde dicit

in. c. cũ ꝓ cauſa. de ſen.excõ.q exc catꝰ p ne cãꝗ̊

poteſt iterũ excõicari pꝛo ali. BB
Uo ad ſecundũ oꝛdinẽ iuſtiſecantẽ excõ⸗

qꝗq municationè qui ðꝛ foꝛmalis.dico ꝙ ex/⸗

cõmunicans tria debet ſeruare quo ad
irrogandã excõmunicationẽ. Nam pᷣmo debet
pᷣmutere cõpetentẽ admonitionẽ: vt in.c.ſacro.ð
ſen.excõ.pꝛecipit Inno.tercius.⁊ intelligit᷑ detn
na admonitione ſᷣm gloſaʒ:vel devna pꝛo trib⸗
datis congruis interuallis ad arbitriũ iudicis
maxime in notoꝛijs.xxiiij.q.iij.ca.de illicita.alłs
excõmunicatoꝛ eſt ſuſpẽſus ab ingreſſu eccleſie
ꝑ vnũ menſem:vt habet᷑ in pfato.(.ſacro. Inter
uallũ autẽ ↄgruũ dicit᷑ aliquoꝝ dieꝝ qui debẽt
dari ꝓ termino:niſi facti neceſſicas aliter ſuaſe⸗

rit.c.oↄſtitutionẽ.de ſentẽ.excõ.li.vj. Secũdo de⸗

bet excõmunicãs pꝛoferre ſentẽtiã in ſcriptis:et

ſcripture copiã dare infra mẽſem requirenti: ali

ter eſt ſuſpẽſus ab igreſſu ecclie ⁊ ab officijs di⸗
uinis ꝑ mẽſem. Si autẽ exequat᷑ diuina officia
efficit᷑ irregularis nec põt diſpenſari niſi ꝑ papã

c.cũ medicinalis.eo.ti.li.vj. He tamẽ pene nõ ta

gunt epiſcopos:cũ de ipᷣis nõ fiat expᷣſſa mẽtio

ſen requirũ:vt in.c.quia ꝑiculoſa.eodẽ libꝛo ⁊

titulo.Et hoc etiã dicẽ̃ Richarð.in.iiij.diſt.xviij.

ar. viij. q.ij. et. iij. tamẽ tenet ⁊ ligat excõmunica⸗

tio:licet nõ ſeruet᷑ modus ſupꝛadictus:ſed excõ

municatus de facili abſoluit᷑: ⁊ excmunicatoꝛ

tenet᷑ ad intereſſe dicto.c.cũ medicinalis.S.ſi qͥs

añt. de quo etiã babet ꝑ Richear. in pᷣdicta diſt.

ar. viij.q.. 2
Ertio debet iudex vti ↄgruitate verboꝛũ
UVUñ vt habet᷑ in ſũma ↄfeſſo x.li.iij titulo
xxxiij.q.lxviij.ſic ↄſueuit fieni ſentẽtia excõ
municatiõis: ꝓpt talẽ ⁊ talẽ cauſaʒ exccõmũico te
vel excõmunicamꝰ in ſcriptꝭ. Huiuſmõi em̃ vel

alijs equipollentibo verbis debet vti excõmuni
cãs.arg.ad hoc.ij.q.vj.S.diffinitiua.vbi dici᷑.
Diffinitiua ſentẽtia que abſolutionẽ vel ↄdẽna

tionẽ nõ ↄtinet:pꝛo nulla habet᷑. Uñ dicit Ray.
in ſũma ꝙ nõ aꝓpꝛobar ſentẽtiã quoꝛundã ſim

pliciũ ſacerdotũ dicentiuũ.Denũciam⸗ talẽ excõü⸗/⸗

municatũ:⁊ tamẽ nũq; excomunicauerũt eum.

Et licettalis euitadus ſit ab illis quib fit denũ
datio.quia ipᷣoꝝ nõ eſt iudicare vtrũ ſit excom⸗
municatus an nõ:tamẽ ſi de boc agat᷑ in foꝛma

iudicij nõ reputabit᷑ excõmunicatꝰ ꝑ buiuſmõi
verba:niſi als pbet᷑ excõicatus.Et ad hoc ſatis
fatit ca. cũ medicinalis.de ſen.excõ.li.vj.
Ed pone ꝙ aliquid pᷣcipit᷑ ſub pena excõ
ſ muncatiois vtrũ nõ obediẽs ſit excomu
nicatꝰ. Rñdet Hoſtieñ.⁊ Hugo ac glo⸗

ſatoꝛ Ray. vt in ſũma ↄfeſſoꝝ refert᷑.ꝙſi tale pᷣ⸗

ceptũ fiat a canone:pᷣdicta vᷣba ſolũ habẽt vim

cõminatiõis: vt patet.xxx. di.ꝑ totãũ. Et hocideo
quia mitius agit᷑ cũ lege qᷓ; cũ miniſtro legis ···.

ſi cũ dies.ff.ð arbi.Quãdo autẽ eſt a iudice:tũc

iudex excõmunicare intẽdat ⁊ expmat:boc qd

xxxXVI

ſic intẽderit:pᷣdicta verba habẽt vim late ſenten

tie.ante autẽ qᷓ; iudex hoc dedarauerit diẽc Ho⸗

ſtien.ꝙ putat nõ eſſe excõmunicatũ illũ qui ſen
tentiã nõ ſeruauit:cũ ꝓbabiliter credere potue⸗
rit ꝙ cõminatio tm̃ eſſet. Pꝛedicta em̃ verba de
ſui natura vident᷑ tm̃ impoꝛtare cõminationeʒ
vt.C.cõminatiões vel epiſtolas.l.vnica.⁊ notat᷑
extra de ſagitta.c.arcem. Quãdo autẽ verba ha⸗

beant vim late ſentẽtie vel ferẽde ſatj diffuſetra⸗
ctat Panoꝛ.in.c. ſi diligenti. de foꝛo compe. Sʒ
pone ꝙ iudex dicat:habeo te pꝛo excõicato:rñ⸗

det Hoſtieñ.in fũma dicẽs. Nõ facio vim vtrũ
iudex dicat.excõmunico te vel ſcias te excomuni
catũ:vel te excõmunicatũ cognoſce: vel habeas
te ꝓ excõmunicato:vel reputes te excõmunicatũ
vel alia quecũq; verba ꝓferat:dũmodo volun/

tatẽ ⁊ ↄſenſũ ſuũ de pᷣſenti expmat.ſicut ⁊ ałs ſi

militer dicit᷑extra de ſpon.c.ſi inter virũ.⁊ extra

de ſpon. du. c.. Uolũtas em̃ iudicis ſpũalis ꝓ
lege ſeruãda eſt. xj. q.iij.c.audi.Uerba nãq; intẽ
tioni deſeruiũt ⁊ nõ ecõuerſo.xxij.q.v.ca.uma
ne.Et ſermo rei nõ ſermoni res eſt ſubiecta.c.in⸗
telligẽtia.de verbo.ſigni. Facit ad hoculud qð
anoꝛ. in.c.ex ꝑte.de ſponſał.Ubi ait.
vbi acꝰ depẽdet ex mera volũtate loquẽtis.pa⸗

ponit

ria ſũt dicere ꝙ vult talẽ habere ꝓ vxoꝛe vel ciue:

⁊ dicere.duco te in vxoꝛẽ:vel facio te clueʒ. Ad
cetiã faciũt notata ꝑ Bar.in.l.ſi maritus.ff.ð ad

ul. ⁊ in.l.is qͥ ꝓ emptoꝛe.ff. de vſuca. Et hec qui
dem habent locũ cũ ↄſtat de intẽtiõe iudicis:vt

qꝛ ipᷣe hoc dedarauit:vel quia ſemꝑ in excõmu⸗
nicatiõibus ſuis ita ſolitus eſt dicere vt inquit
gloſa Raymũdi in ſũma. Si autẽ dubitet᷑ ð in
tentiõe eius:licet in foꝛo iudiciali talis nomina
tus nõ reputet᷑ excõmunicatꝰ:tamẽ i dubio me

lius eſt eligere viam ſecurioꝛẽ vt ſe reputet excõ/
municatũ ⁊ abſolutionẽ petat: vt dic etiãõ Ho/

ſtieñ.vbi ſupꝛa.Et ibidẽ habet᷑ in .RD 2feſſoꝝ

o ad tertiũ oꝛdinẽ iuſtificantẽ exõmu⸗/
q nicationẽ qui dẽ finalis eſt ſaenduʒ. ꝙ; vt

patet ex pᷣdictis excõicatio introducta fu

it ad emẽdãdũ ꝓximũ.Et vt ait Aug.li.iij.ꝰↄtra
epiſtolam ꝑmenij nõ eſt inuẽta ad eradicanduʒ
illũ:ſed ad coꝛrigendũ.Uñ in.c.cũ medicinalis
de ſen. excõ.li.vj.ðꝛ.ꝙ iudex in excõicatiõe ꝓferẽ⸗
da debet ſe oſtẽdere ꝓſequi qð coꝛrigẽtis ẽ ⁊ me
dæẽtis. Debet etiã cauere diligẽter ne ad excõica⸗
tionẽ cuiuſcũq; abſq; manifeſta ⁊ rõnabili cau

ſa ꝓcedat:vt ðꝛ in.c.ſacro.de ſen.excõ.

Pars quarta huius ſermonis de exõmuni

catiõis obſeruatiõe.

Ciendũ eſt ſᷣm ſentẽtiã Rich in. iiij diſt. .
ſxviij.ar.iij.q.v. Et Alex.ð ales in.iiij.ꝑ.ſũ.

in tractatu de excõicatiõibo.ꝙ ſentẽtia ex⸗

cõmunicatiõis tripliciter põt dici iniuſta:vt ha
bet᷑ in. c. eps.S.ſi ergo.xj.q.iij. Aliquãdo em̃ eſt
iniuſta ex cauſa qñ ſcʒ nullũ omino eſt delicuz

Alqn

eognl

nonpte
oiſ
gickin
olist

geſelnis
honege
alabf
Glcanonis
Sentina
mnedackt.
benus-
lcciniſte
lkeaute
oMinse
1aölcben
tanan
nüini
Monẽcaa
ii 5
tlo C f
lbͤſaaara
logaolem
Len
6 lad
. dar
oiuren
n quisen
ſue on
1ii bipe
Etidem
ſigercie
Mriren. S
lceeß ex
lnliſ dier⸗
opotltan
uus ercol
s rpal
Glchtecre
nctam
hoſim
ſguu
Nlluhheeo
dlar PP
Kkboe pbe
Neoclſpde
ͤiator
andee
hilſ
ſuloge

nien
li
ligin
npne
mrande
nnen
datnont
Apodabe⸗
diclem⸗
one.
Wiann
KAWi
Sutänoni
edahes
WMömani
wodo
larta
m
todnan
öoluts
kelocend
lrcus
isfil
a Etb
Geindias
minacön
ict Nn
gidabintt
linlis onan
mii bf⸗
tſenmad
rdcci
nſüm iche,

inigin
land
mwdn
lli n
ſndiano,
ecianals
icnit gfti
nhinginnt
neadad
runtin
o,.
8debilin

l
Lsiit
ſun
6 .
iil
. c

Foliũ

in eo qui excõicat᷑iꝙ ſit excõmunicatione dignñ

Aliqn vᷣo eſt iniuſta ex aio ꝓferẽtis.qñ.ſ.iudex
non ꝓfert eam zeio iuſticie ⁊ charitatis ſʒ liuoꝛe

odij:vel pꝛecio:aut fauoꝛe aduerſarioꝝ. Aliqñ

ctiã eſt iniuſta ex oꝛdine qñn.ſ.non ſᷣuat᷑ oꝛdo iu/
dicialis in ꝓferẽda ipᷣa ſentẽtia.c.ſᷣuet᷑S.itẽ ſnia
xj.q.iij.Quocũq; aũt modo ſententia excõicatio
nis ſit iniuſta ſꝑ eſt timẽda et pᷣuãda:niſi aliq bꝰ-
caſibo:ð qͥb ifra dicet᷑.Et tał ſic iiuſte excõicatꝰ

debet ſe gerere ꝓ excõicato:donec ꝑ euʒ qui tulit
ſniam:vł ꝑ aliũ babentẽ auccoꝛitatẽ fuerit abſo

lutꝰ.vl inocẽs dedaratus.Et rõnẽ quare timen

da ſit ſnia etiã iniuſta aſſignat Greg.in quodã

ſ̃ᷣmone:qꝛ.ſ.ille qui nõ eſt in delicto ꝓpter qð eſt

excõicatꝰ:foꝛte alia ex cauſa meret᷑ illã ſniam ex⸗
cõicationis. Ideo inquit in.c.ſententia.xj.q.iij.
Sentẽtia paſtoꝛis ſiue iuſta ſiue iniuſta fuerit

timẽda eſt. Et ĩ.c.quibs.eadẽ q̃ſtio.⁊ cauſa dicit

vꝛbanus papa.vailde timenda eſt ſententia epᷣi
licet iniuſte ligec. Ile aũt qui excõicat aliquẽ in/
iuſte:aut ex animo ⁊ mala intẽtiõe:vł odio:aut
tra iuris oꝛdinẽ:aut ſine rõnabili cauſa:ſciẽter
⁊ ex ðᷣliberatiõe peccat moꝛtalłr:⁊ eſt dignꝰpena
eterna vt ait Ric.in pᷣdicta.di.ar.viij.q.iiij.quia

ꝓximũ iniuſte ⁊ grauiter ledit in fama ↄtra ꝓhi

bitionẽ eccłie:vt patʒ ꝑ illð qð habet᷑ in.c.ſi eps.

Xj.q.iij.⁊ ð ſen.⁊ re iudi.c.cũ eterni.in.vj.⁊ ð ſen.

exco.c.oũ medicalis.li.vj. Moꝛtalłr etiã peccat
ſi ̊ faciat ex ignoꝛãtia craſſa ⁊ ſupina:q;uis nõ
ita grauicer ſic cũ bᷣ agit ex certa malitia. M
Ciendũ tñ eſt ſᷣm cõiter doctoꝛes in.c.ſo
s let. ⁊ in.c.pᷣſenti.de ſen.exco.li.vj.qꝙ in qͥ/
buſdã caſib excõicationis ſnia eſt nulla
ſpᷣo iure:⁊ ꝑ ↄſequẽs nectimẽda. Pꝛimꝰcaſus ẽ
qñ quis excõicat᷑ a nõ ſuo iudice.c.ad nr̃am de
ↄſue.⁊.c.nullꝰð pochijs.⁊.C.ſi a nõ cõpe.iu.l.ij.
7.iij.vbi patʒ nullã eẽ ſniam datã a nõ ſuo iudi
ce.Et idem hr in.c.Ois de pe.⁊ re.Nõ ergo tenet
ſnia excõicatiõis ab eo lata qͥ ſuꝑ h̊ nõ habebat
ptãtem.Scõs caſus eſt qñ qs excõicatur a ſuo
iudice ſʒ excõicato.vt em̃ inqͥt Ric.⁊ btũs Tho.
in.iiij.di.xviij.ſicut ligatus coꝛꝑałr aliuʒ ligare
nõ põt.ita nec ille qui excõicatiõis vinculo eſt li
gatus excõicare pᷣt:cuʒ vinculũ ſpirituale ſit foꝛ⸗
tius coꝛꝑali. Jõ.xxiiij.q.j..audiuimꝰdicit᷑. Ex⸗
cõicatꝰ te excõicare nõ potuit.Et eadẽ.q.⁊ cauſa
in.c.miramur ſcriptũ eſt ꝙ excõicati iudices eſſe
nõ poſſunt:ergo nec excõicare valẽt. Lereꝰcaſꝰ
eſt qñ quis excõicatꝰeſt ab aliquo iudice itruſo
vł ſuſpẽſo a iuriſdictiõe:qꝛ talis excõicare nõ pᷣt
vt dicit Rich.? Tho.vbi ſupꝛa.⁊ Ray.in ſũma
Et hoc ꝓbat᷑.xij.q.ij.c.alienationes.⁊.c.pᷣcarie.?⁊

de ↄceſ.pᷣben.c.qꝛ diuerſitatẽ.Si tñ crimẽ taliũ

excõicatoꝝ.itruſoꝝ vł ſuſpenſo ꝝ eẽt occultũ tol
leranda ect ſnia lʒ nulla:q; diu eoꝝ crimẽ eſt oc

cultũ ⁊ ab eccłia ſlli ĩ offido tolerãtur. Arg.viij.
q.ilij.c.nõne.⁊.iij.q.vij.S.tria.⁊ de iure patro.c.
cõſultationibo.⁊.l.barbariꝰ.ff. de.offi. pto. N

Uartus caſus eſt qñ quiſ excõicat poſt
q legitimã a ppellationẽ.c. ad nr̃aʒ pᷣſentiãõ.
de appel. 2.c.ꝑ tuas.de ſen.excõ.⁊.c.ſolet

⁊.(.venerabilibo.codẽ titulo li.vj. Quintꝰcaſus
eſt qñ ſniaæxcõicatiõis ↄtinet ĩtolerabilẽ erroꝛẽ

vt in.c.ꝑ tuas.de ſen.excõ.⁊.d.c.ſolet.⁊.c.venera
biliby eodẽ ti.li.vj.Et ðꝛ intolerabilẽ erroꝛẽ ↄti⸗
nere:qñ quis excõicat᷑:qꝛ facit aliqd bonũ opꝰ:
vt dare elemoſynam pauperi:⁊ bmõi.cſi is qui

Peſt. xj.q.iij.vel qꝛ nõ vult facere aliquid ĩpoſſi⸗

bile vt dicit gio.in.d.cꝑ tuas:vł ꝙ ſit erpᷣſſe cõ⸗
tra oꝛdiatiões canonũ.c.cũ apłs.⁊ ibi Panoꝛ.
de cenſi.Talis em̃ excõicatio nõ ligat.clemẽ.pa⸗
ſtoꝛalis.S.piſana.de re iudi.⁊ nota.ꝑ Inno.i.c.
fraternitatis de fri.?⁊ male.
Extus caſus eſt qñ qͥs excõicatus eſt ab
co qͥ violauit interdictũ.c.tãta.de exceſſi.
pᷣla.Eius em̃ excõicatio eſt ipᷣo iure irrita
⁊ inanis:vt ibidẽ dici᷑. Septimꝰcaſus eſt cum

quis excõmunicat aliquẽ ↄtra ſuũ pᷣuilegiuʒ. c.

cũ capella.?.c.quato.de puił. Octauus caſus
cũ qͥs excõicat᷑ a pᷣlato ſuo.qꝛ reuelauit ſtatuʒ ec

cleſiaꝝ vel monaſterioꝝ ſuoꝛuʒ ſuꝑioꝛibo ſuis:

vel iegatis ſedis apłice inquiſitionẽ faciẽtibus.

ca.qꝛ pleriq;.de offi.iudi.oꝛdi.li.vj. Nonꝰcaſus
eſt qñ quis excõmunicat᷑a delegato ↄtra volun

tatẽ delegãtis.c.vlti.de pᷣben. Decimus caſus ẽ
quando quis excõmunicat᷑ a delegato impetra
to in caſu nõ ꝑmiſſo.c.qꝛ pleriq;.de offi.iudi.oꝛ
di.li.vj.⁊ de reſcript᷑.c.j.eodẽ libꝛo. Sed iſte ca⸗
ſus cũ pᷣcedẽti põt ad pᷣmũ reduci.Undecimus
caſus eſt qñ excõicatio pfert᷑ generaliter ↄtra nõ

facſẽtes aliqͥᷣ d:puta reſtitutionẽ vel nõ ſoluẽtes

⁊ aliqͥs nõ facit q: nõ põt.Nõ em̃ ligat᷑ ᷣm Fre⸗
dericũ de ſenis ſuo ↄſilio.xciij. Et ro eſt ᷑ᷣm Pa
noꝛ.in ca. P ⁊ G.de officio delegati.qꝛ talia ver
ba debet icelligi ciuili mõ.arg.in.l.ſi cui.ff.ð ſer
uit᷑.Ouodecimus caſus eſt quãdo ſentẽtia excõ
municatiõis ꝓfert᷑:niſi aliqͥd fiat in certo termi/
no.⁊ terminꝰ ꝓlongat᷑ ab eo cuiꝰſoliꝰintereſt:?
cui facere debebat.qꝛ currit excõmũicatio:vt te

net Petrꝰ de ancha. in. c.j.de loca.Et facit.c.pᷣte

rea.de aꝓpel.Faciũt exiã notata in ſimili ꝑ Bar.
in.l.j.S.⁊ poſt oꝑis.ff.de noui oꝑis nũ.Et ꝑ Jo
hãa.an.in.c.qͥ cũ q;.de ſen.excõ.li.vj. Et ꝑ Bal.i.l.
maximũ vitiũ.C. de liber. pᷣte. Hec tñ itelligunt᷑
qñ /ꝓlõgatio fit añ elapſũ terminũ.qꝛ poſt penãꝰ
inflictã ↄ ſenſus creditoꝛis ſuꝑueniens nõ tolle
ret es. Faciunt notata ꝑ Barcho.in.l.j.S.ſed ſi fi
lius.ff.delega.iij. Lertiuſdecimus caſus eſt qñũ
iudex ferens ſententiã generaliter:vt dicẽdo.Ex
cõmunicamus illos qui tale quid fecerũt vł ſc
unt ⁊ nõ reuelant ⁊c̃.aliquos nõ intedit ligare.
Quia em̃ excõicatio aſſumitvires ab intẽtiõe ex

cõicãtis:ᷣm Panoꝛ.in.c.ex ꝑte.pmo.de offi.oꝛ.

Facit qð notat glo.i.c.ij.ð teſti.co.⁊ in.c. P⁊ G
ð offi. del. in. c.j.ð iudi. Jõ tales nõ icidutin ex
cõmunicationeʒ. Quantuſdecimꝰ caſus eſt qud

do excõicatio fertur ſub cõditione:⁊ ante condi⸗
tionis euentũ moꝛitur excõmunicatoꝛ:quia ſic
exſpirat ⁊ nõ ligat poſt moꝛtẽ eiuasᷣm Panoꝛ.
in.c.cum ad hoc.de dle.nõ reſi.Et quelibet etiam
alia talis ſentẽtia expirat: exquo nõ habuit effe/⸗
ctũ in vita ſententiantis.Facit.l.fi.frde pe. P

NNomniby ergo pdiccis caſib:⁊ in qui⸗
i buſſibet alijs in quib ſentẽtiã excomu⸗

nicatiõis cõſtat eſſe nullã ipſo iure:⁊ cõ
ſtat notoꝛie de erroꝛe:nõ eſt talis ſententia ſᷣua⸗
da nectimenda. Et ita inteiligit᷑ illud qð habet᷑

in. c.certuʒ. S. illicita.xxiiij.q.iij.vbi dicit᷑. Illicta

excõmunicatio nõ ledit eum qui notat᷑:ſed eum
a quo notat᷑.⁊.xj.q.iij.c.cui eſt illata.ſcriptuʒ eſt
Si iniuſta eſt ſententia tamẽ curare eam nõ de
bet:quãto apud deũ ⁊ eius eccłiam neminẽ põt
grauare eius iniqua ſententia.Quãdo vero nõ

cõſtat expꝛeſſe de nullitate ſententie:tunc quiſqʒ

