loꝛũ.Nã cũ impleta fuerat vox to nitrui in rota

id eſt iudicioꝛuʒ dei in rota vᷣſali:reuertunt᷑uli

⁊ expellũt alios:⁊ cede crudelioꝛi craſſant᷑ ⁊ ma

la multiplicãt:⁊ implet᷑ illud Eſa.xxviij. Man

da remãda:mãda remanda: expecta reexpecta:
modicũ ibi ⁊ modicum ibi: vt vadãt⁊ cadãt re
troꝛſuʒ ⁊ cõterent᷑ ⁊ illaqueẽt᷑ ⁊ capiant᷑hec ibi.

Mãdat em̃ vna pars aliã expellẽdo.alia vo ꝑs

remãdat eam que ſe pꝛoſcripſerat expellendo.
Expectat pars expulſa ſuã reuerſionẽ: ⁊ ſ imilit
alia emiſſa expectat ſuum regreſſum. Modi⸗
cũ ibi ⁊ modicũ ibi.ſ.remanẽt bõa tꝑalia q̃ ſibi
aaginuicẽ occupãt.ſicq; vadũtad moꝛtẽ ⁊ cadũt
retroꝛſum vt nõ videàt caſũ ſuũ:⁊ cõterunt᷑ in

puluere miſeriaꝝ. ⁊ verificat᷑ illud Hiere.xlvj.

Foꝛtis impigit in foꝛtẽ ⁊ ambo coꝛruũt.Nã fa⸗
cta diuiſiõe inter tribũ Juda ⁊ Bẽiamin exvna

pte: ⁊ decẽ aliarũ tribuũ ppłi iſrt er alia: q̃ͥ duo⸗
decim tribo pᷣus erãt vnite. Una pars ↄtra alis

„

multa mala fecit:⁊ tandẽ ãbe ꝑtes in ᷣuitutem

extraneoꝛũ deuenerũt. Nic aũt poſſent recitari

laboꝛes ⁊ afflicciões qᷓs habuerunt ro mani ex
diſcoꝛdijs ⁊ ꝑtialitatiby marij ↄ illã:⁊ ecõtra: et
catheline cõtra Ciceronẽ. ⁊ ceſaris cõtra Pom
peiũ:ex qua Põpeiꝰ occiſus eſt a Ptolomeo re
ge egypti. Ceſar aũt poſt młtas victoꝛias inter/⸗

fectꝰ fuita Bꝛuto ⁊ Caſſio romano. Et iðo ad

tollẽdas diſcoꝛdias voluerũt romani ꝙ roma

nũ imꝑpiũ deduceret᷑ ad vnuʒ ⁊ nõ ad plures.ff.

bus.j.q.j.Pꝛecmitto de diſcoꝛdia oꝛta inter ro
mulũ ⁊ remũ cõditoꝛes vrbis Rome q̊ nomie
appellarent eã. ꝓpter quã Romulꝰinteremit ⁊c.
De quo habet in.l.fi.ff. de rerũ di. vnð Lucanꝰ
in.j.ait.Yrat᷑no pᷣmi maduerũt ſanguine muri
Itẽ pꝛetmitto de malis oꝛt ex diſcoꝛdia Mar
(iantonij cõtra Octauianũ:? Marẽtij contra
CQLoſtãtinũ:⁊ de multis alis. B
xEecuũdus laboꝛ ⁊ afflictio ðꝛ crudelitad.
ſ Nũõ em̃ iuenit᷑ tãta crudelitas in aliqͥ ge
neere hoĩm quãta in partialib ⁊ ſeditio⸗
ſis.Et at rõ. Oꝛ habitũ odij ſꝑ habẽt cõtra ꝑtẽ
aduerſam tã ↄ nobiles qᷓ; ignobiles: tã notos

qᷓ; ignotos:pñtes pᷣteritos ⁊ futuros: aduerſꝰ ſtere a
co pꝛophano moꝛe beſtiarũ ſepeliri.iuxta illuc

infantes ⁊ ſenes: ⁊ aliqñ contra affines ⁊ eos qᷣ
ſibi ſeruierũt. Sed vltra odiũ in coꝛde retentuʒ
qs valeat expmere ĩmanes crudelitates qᷓ̃s cõ⸗

inuicẽ certãtib eoꝛũ meritis exigecibo: demoni/⸗

de oꝛi. lu. l.ij. S. nouiſſime. Ad qð facit.c.in api⸗

tra aliã partẽ exercẽt:nõ parcũt cõſanguinitati

nõ amicicie:nõ religiõi:nõ etati:ſʒ vſq; ad effu⸗

ſionẽ ſanguinis deueniũt:vẽdũt hoĩes ſic peco⸗
ra:młieres vi oppᷣmũt ⁊ coꝛrũpũt:vᷣgineſ violãt
Aliq̊s fame:⁊ alios de feneſtris vel turrib pᷣci⸗
pitãt:alios vo ꝑ gulã ſuſpẽdũt.alios aũt ↄbu
rũt vł alijs toꝛmẽtꝭ iterimũt.O iſenſata rabies:
o ceca ⁊ hoꝛrẽda crudelitas.O ipia duricies:qͥs
vos docebit fugere a ventura ira diuini iudicij.
Ns aliqñ etiã ĩ pſenti vita qð ipᷣi ĩ alios exercue
rũt eis ſimiłr redditvt patuit de adonibeʒech re

ge bieruſalẽ cui capto fuerũt abſciſi pedes ⁊ ma

nus ⁊ poſitꝰfuit ſub mẽſa comedẽtiũ ſicẽ canis:
qͥ mẽoꝛans ſue crudelitatis pᷣterite dixit. Reddi
dit mihi deꝰqð feci. Sexaginta em̃ reges abſci⸗
ſis manibo et pedibo comedebãt ſub mẽſa mea
Judicum.j.Patuit etiam in crudeli rege ꝑſarũ
ciro qͥ delectabat᷑ effundere ſanguinẽ humanũ:

quẽ regina maſſagetaꝝ thamaris fecit decapi⸗
tari:ac caput eiꝰin ollam plenã ſanguie merges

dicẽs. Sanguinẽ ſitiſti:ſanguinẽ bibe.

Eraovꝰlaboꝛ ⁊ afflictio ðꝛ fatuitatʒ.Nam
t ns videt᷑ eẽ ſub celo gẽs ſtultioꝛ iſtis par

tialibo. Alij em̃ fatui hoĩes bona trãſito
ria eternis pᷣponẽtes errãt ĩ appetitiõe alicuius
boni tꝑalis delectati aliq̊ lucro vł ↄſolatiõe mũ
diali.Sʒ ꝑtiales ĩſaniũt ex appetitione ⁊ deſide
rio mali:dũ ꝑtialitatẽ ⁊ diuiſionẽ affectõt ponẽ/⸗
tes in piculo ſubſtãtiã ſuã tꝑalẽ:coꝛpꝰ:oſangui
neos:frẽs ⁊ oĩia bona eoꝝ:⁊ aiam ꝓpꝛiã ⁊ ſuoꝝ.

Et iõ freneticis rõne pᷣuatis pꝛopter bᷣ pñt ſiłes

dici ⁊ cuidã ſtulto qͥ cũ baculũ geſtaret in via:⁊
añ eũ pᷣcederet vmbꝛa putauit vmbꝛũ eſſe alteꝝ
hoiĩeʒ:⁊ cucurrit poſt vmbꝛã q̃ſi cũ hoie pugna
turꝰ:⁊ cũ currẽdo eleuaret baculũ vt eum ꝑcute
ret:⁊ videret vmbꝛaʒ baculi ſiłr eleuari:timoꝛe
pterritfugere volẽs caput ſuũ cõtra muꝝ ꝑcu
tiẽdo fregit.Et ſimiłr ſtulti ꝑtiales pugnãtcum
vmbꝛa nois ꝑtialis:⁊ tãdeʒ aĩe ⁊ coꝛꝑis frãgũt
capᷣ: tales ſtuiti ᷓues ſunt ad ſuppoꝛtãdũ.iuxta
illð Eccłi.xxij. Suꝑ plũbuʒ qͥd grauiꝰ.⁊ qð illi
alið nomẽ qᷓ; fatuꝰ. Arenã ⁊ maſſaʒ ferri faciliꝰẽ

—ã .

ferre qᷓ; hoĩem ipꝛudentẽ ⁊ fatuũ ⁊ ipiũ.Et iõ cũ

7

talibo ſtultis ꝑtialibs nõ eſt ↄuerſandũ:dicente

eccleſiaſtico vbi.S. Cũ ſtulto ne młtũ loq̃r.:⁊ cũ
inſenſato ne abieris. Serua te ab illo vt nõ mo

leſtiaʒz habeas:⁊ ne coinqneris in pctõ illł.De/⸗
flecte ab illo ⁊ iuenies requiem. hecibi. D
Vartꝰlaboꝛ ðꝛ ↄfuſionis.Uix em̃ tales
ꝗq btiales ĩ extremis pñt deßere has ꝑtiali
tates ⁊ odia:qᷣ ſi moꝛiãt᷑ in tali ſtatu ſine
ſignis coꝛrectiõis nõ debent eis dari eccliaſtica
ſacra nec ſepultura ĩ ſacro:vt patʒ ꝑ ea qꝗͥ habent?
in.c.qb.⁊ in.c.nõ extimemꝰ.xiij.q.ij.⁊.in.c.paro
chiano. ð ſepul.ſʒ öbẽt ĩ ſterqlinio aut in alio lo

Hiere.xxij. Sepultura aſini ſepeliet᷑. Et ſi alr ſe

pelirẽt᷑ erit ad cumulũ dãnatiõil eoꝝ.c.cũ guia.

=W=

”ü

acotn
isdloent
inloczpp
fiſutali.
lelG0
ſugrolcat
fngiufn
ſodede
gitpſani⸗
Nelunc
Aurcundi⸗
pani Udi
ummmgovd
Celglous fli⸗
e Rechelen
Polorciſoloni
Cluorlinfen
Pfradic

nnigra/
ſariesdion⸗
ird
funsſehden
Cttoozo⸗
ulewes
i
Mponut:
omne ppön,

rrlaguum

ſelungien
mtogüatit
Nelguiftani

ifundinhne

Andllttnn

Crocnunccthi
gnuſucnust
mnegedebi
——
hopuraütfn
Ußmidact
Nmnosuiali
Pſrſolobn
ginüvenen
hoſctiuor.
hecklngu⸗
Müscimon⸗
4tunsmor⸗
Mpnwiütk
ötäligtai,
Ubewoenen
ich aüi
ſcirnalede
nliptovop d⸗
figlänaſt
n

nſr
9 Di

dinnrie⸗
llalosemne
tutndah
Wd Nedd
1ſgn
NKdn
dine
Cuiibonuis
ns iardan
neni
nide .
ſuuitn. ſem
tulinise⸗

denn

donötaiai
Nyüieni
Menndr: Aid
nigfri

iun rane. .

vperöil
igſtara in
vinbricken
Sicibertn
clütan
r dommaner
did
nals mimn
e:gsfint
upordün
mnue
migiin!
nithiih
urtidn
atlibifr
Pbonto
aNd de
goN

Folin

⁊.ca.quibo.xiij.q.ij.ĩmo ſi eoꝛũ coꝛꝑa poſſint ab

alijs diſcerni debẽt exhumari ⁊ extrabi a ſacro:
⁊ in loco ꝓphanopijci.c.ſacris.de ſepul.⁊ cimite

riũ ſiue eccłiavbi fuerãt debet recõciliari.deoſe.

ec.vel al.ca.ↄſuluiſti. Siłr ꝓ ipᷣis ꝑtialibo ſic in

ſua ꝑtialitate moꝛiẽtibo nõ debẽt fieri oꝛões vel

ſuffragia:ᷣm illð.j. Job.v. Eſt pctm̃ ad moꝛteʒ

. —
. e .
Neo

cere rectũ ↄciliũ:qꝛ bonitioꝛe et puſillanimitate

nõ audẽt cõſulere bonũ reipublice ne diſpliceãt

potẽtibo alicuiꝰꝑtis qͥ ſolumodo querũt bonũ
Apꝛiũ ⁊ alij negat verũ:ne ſtatũ ſeu officiũ aliqd
in cõitate ꝑdat. Itẽ deficit bonũ ↄciliũ in ciuita
te ꝑtiali pter ioꝛdinatũ affectũ quẽ hñt ꝑtiales
ſuis cõplicib:qꝛ vt ait Seneca ad Luallũ.Pe

nõ dico vt ꝓ eo qͥs roget:imo peccarẽt ꝓ eis ro⸗ rit oẽ iudiciũ cũ res trãſit in affectũ:quinimo ſi

gãtes ſicut ſi oꝛarẽt ꝓ iudeo vel ſaraceno.extra

2—

de ſta. mo.c.j.⁊ ð fur.c.ij.⁊.xiij.q.ij.c.ꝓ obeũtib⸗
Que oia redũdãt ad maximã ptialiũ ↄfuſionẽ
⁊ penã.Uñ ð ipᷣis exponi põt illð Mat.ij.Uox

in rama audita eſt. Ploꝛatꝰ ⁊ vlulatꝰ multꝰra

chel ploꝛãs filios ſuos:⁊ noluitaↄſolari qꝛ non

ſunt. Rachel em̃.i.eccłia:ploꝛat filios ꝑtiales.⁊

noluit cõſolari.ſ.oꝛõibo ⁊ oblatiõibo fideliũ:qꝛ

nöõö ſunt.ſ. in ſtatu ſalutis ſʒ eterne dãnatiõis. vt

infra dicetur.
QUartadecima malignitas ðꝛ locutio.ſ.
iniqua. Nã taliũ guelfoꝛũ ⁊ gibellinoꝝ
locutiões dicunt᷑ colloqa pꝛaua.j.ad Choꝝ.xv.
Uñ Zporeld Se De oꝛe ipᷣoꝛũ ꝓcedebat ignis:
fumꝰ ⁊ ſulpbur.i.cõminatões ignite ⁊ iracũde:
ſeu vᷣba odioſa ⁊ coꝛdiũ iflãmatiua.iuxta illð
Eſa.l.Ecce vos accẽdetis ignẽ accincti flãmis.

Ignẽ em̃ accẽdunt qͥ vᷣbis ſuis int hoĩes cera
ſcadala ponũt. Accincti q̊ʒ ſunt flãmis qͥ ſemꝑ
parati ⁊ pꝛõpti ſunt odia ſemiare. Sicut em̃ ex

ſcintilla ꝑpua magnꝰ accẽdit᷑ ignis:ſic vnꝰ ꝑtia⸗
lis ſua maledicta ligua totã patriã ad ꝑtialita/

tem ⁊ odiũ accẽdit. Per fumũ aũt ꝓcedẽtem ex

oꝛe ſignificant᷑ vba vana:ſuꝑbiaq; plena. Siẽ

em̃ fumꝰ in pncipio videt᷑ magnũ qͥd ſʒ poſtea

cito euaneſcit:ſic ſuꝑbi partiales minant᷑ ſe ma
gna facturos ſʒ ſtatiʒ euaneſcũt.⁊ ſepe qð alijs
inferre credebãt ſuꝑ ipſos venit.iuxta illð pſal.

Parauerũt pctõꝛes foueã ⁊ iciderũt in eã. Per

ſulphur aũt fetide ⁊ aboiabiles infamie intelli
gunt᷑:mẽdaciaq; ⁊ detractiões qbo diffamãt ꝓ

ximos:qui aliqñ ex h̊ ꝓſcribunt᷑ vł occiduntur

O fetoꝛ ſulphureꝰ ex taliũ oꝛe ꝓcedẽs q̊t mẽtes

audiẽtiũ venenaſti:qͥt innocẽtibꝛ notã criminis

ipoſuiſti:quot ciuitates ac patrias deſtruxiſti.

Hec eſt lingua tertia de qua Ecci xxviij.ðꝛ ꝙ

multos cõmouit ⁊ diſꝑſit illos de gẽte in gentẽ
⁊ ciuitates muratas diuitũ ðſtruxit:⁊ domos

magnatoꝛũ effudit:⁊ vᷣtutes ꝓpłoꝛũ cõcidit.Et

iõ taliũ ꝑtialiũ ↄſoꝛtia debẽt euitari:qꝛ coꝛrum
pũt bonos moꝛes colloqᷣa mala.j.ad Choꝛ.xiij

Uñ ðꝛ Ecci.xvij.Diſcede ab iiquo.ſ.ꝑtiali:: de

ficiẽt mala abs te.Et Gre.ſuꝑ Eʒech.ait. Infir⸗
mi pꝛauoꝝ debẽt ſocietatẽ declinare ne mala q̃

frequẽter aſpiciũt ⁊ coꝛrigere nõ valent imitari
delectentur. OQꝛ ſicut aer malꝰaſſidue flatu tra⸗
ctus occidit coꝛpꝰ:ſic ꝑuerſa locutio aſſidue au

dita inficit animã. säs
q Uitadecima malignitas ðᷣꝛ ↄſultatõ.ſ.

iniqua. Ubi em̃ ei Etialitas nõ põt fa⸗

vna ꝑs ꝓponit in ↄdilio aliquid vtile reipublice:

di Idicũt licet cognoſcãt illð eẽ bonũ cõitatis:
⁊ faciüt ne alia ꝑſ hẽat iſtũ honoꝛẽ:qð tale bo
nũ ex ſua cauſa ⁊ iuẽtiõe ꝓuenerit cõitati.O per
diti ꝑtiales qͥ ↄtra filios vios ⁊ voſipᷣos ꝓfertis
ↄciliũ:dãnũ em̃ cõitatis ðꝛ dãnũ oium ciuiũ ⁊
exiſtẽtiuʒ de ipᷣa cõitate.UVñ glo.in.l.j.S.hiſdem
pꝛudẽtibi.C.de iuſti.co.cõfir.in vᷣbo cõibo:expo
nit cõib.i.ꝓpꝛijs ſinguloꝝ.de q̊ m̃ dicvt ibi per
docto. ⁊ in.l.qͥntꝰ.ff. de au.⁊ ar.le.⁊ in.l.illð.ff.ð
ritu nup. Pꝛeterea ĩ ipſa ciuitate fiũt ſepenũero
ↄiuratiões ⁊ ↄſpiratiões vniꝰꝑtis ↄtra aliã etiã
cũ iuramẽto:qð peſſimũ crimẽ apud grecos ðꝛ
frateria:qð qͥdẽ eſt deteſtabile nõ ſolũ lege cano

nica:ſʒ etiã ciuili ?ẽ mũdana:⁊ acriter debẽt talia

facientes punirivt patet in.c.cõſpirationuzʒ.⁊.c.
cõiurationum.xj.q.iſj.
8 Ertadecima malignitas ðꝛ dã natio ſcxJ
eterna ꝑtialiũ:qꝛ cõiter moꝛiunt᷑ ſine p⸗e /
nitẽtia. Nullꝰem̃ ꝑtialis pᷣt abſolui a pctis niſi
coꝛde:oꝛe ⁊ oꝑe renũdiet ꝑti:qꝛ eſt pctm̃ moꝛtale
tenere ꝑtẽ vt infra declarabimꝰ. Licet aũt quidã
cõfiteant᷑ ꝙ ꝑtialitates exercuerũt opꝑe:rariſſimi
tñ iueniũt᷑ q doleãt ⁊ oꝛe ↄfiteant᷑ cũ ðᷣbita ↄtri
tiõe ſe fuiſſe ꝑtiales:⁊ firmũ ꝓpo ſitũ hẽant nũqᷓ;

tenẽdi ꝑtes nec ſe noiandi:nec offcm̃ ꝓ ꝑte aſſu/

mẽdi:nec alið opꝰꝑtialrvnqᷓ; faciendi.mo iſti
ꝑtiales ica ſunt ceci ꝙ etiã ſi ſint als pꝛudẽtes ⁊
cauti atq; docti:tñ vix pñt ꝑſuaderi ꝙ teneri ta⸗
les ꝑteſ.:⁊ aliqͥd facere ꝑtiałr ſit pctmm̃ moꝛtale.⁊
ſic ſine vᷣa pnia decedẽtes e᷑nalr dãnant᷑.Nã vt

ait Aug.in li.ð igne purgatoꝛij. Sicut ↄcoꝛdia

eſt eterne hereditatis acqͥ ſitiua:ita ꝑtialitas eſt
ad eternam dãnationẽ inductia. DHD
Itcit q́; idem Aug. Si qs ſenſerit aliqð
d moꝛtaliũ pctõꝝ ĩ ſe dñari:niſi pniaʒ ege⸗
rit:et᷑na illũ flama cruciabit.hec ille.Et
ↄſeq̃nter oẽs ꝑtiales qͥ ſtãt ↄtinue ĩ pctõ moꝛta⸗
li:qꝛ nõ hñt pacẽ ⁊ ↄcoꝛdiã cũ ꝓxio. Pꝛo cuiꝰ

planioꝛi declaratõe eſt ſciẽdũ ꝙ diſcoꝛdia ðꝛ q̃ſi

diuerſũ coꝛ ab altero.Et iõ ait pvᷣs.viij. Echi.q;
amicitia facit vnũ ex młtis.Diſcoꝛdia vᷣo młta
ex vno.LZulliꝰaũt ĩ.iiij.tuſcu.qſti.dicit diſcoꝛ
dia eſt ira acerbioꝛ itimo odio in coꝛdęotenta:?

iſta ꝓpꝛie eſt diſcoꝛdia de q̃ ĩ ſuꝑioꝛibo locuti ſu

mus q̃ opponit᷑ ↄcoꝛdie ⁊ chanitati ᷣm Tho.ij.
hj. q.xxxviij.ar.j.Sciẽdũ tñ ꝙaliq̊s iter ſe diſcoꝛ
dare:aliqñ pᷣ̃t eẽ ſine pctõ vtriuſq;:vt qñ diſcoꝛ⸗
dãt circa aliqð qð nõ ẽ manifeſte bonũ:vel ma⸗
lũ:⁊ vterq; icẽdit ho noꝛẽ dei vł ꝓximi vtilitatẽ:
SS4

́ÿUꝑWf) K

Bermo

vel habet aliũ bonũ finẽ p obiecto:ſedvni videt᷑
agedum vno mõ ⁊ alteri ecõtrario mõ.Et ratio
nea pbabiles ſunt ex vtraq; ꝑte:et młti ſapietes
ſunt ex vtraq; ꝑte.vel ẽ diſcoꝛdia tal int bonos
viros magne autoꝛitatc ſicut fuic mt᷑ Auguſti⸗
nũ ⁊ Hieronymũ de ceſſatõe legalium.vt refert
Alex.de ales in.iij.ꝑte ſũme in tractatu de ceſſa⸗

tiõe legaliũ.et Scotꝰin.iij.di.iiij. Itẽ inter Bar

nabãa ⁊ Paulũ.vt habet᷑ actc.xv.vbi dicit᷑. Facta
eſt diſſentio inter Barnabã ⁊ anlu ita vt dil
cederent abinuicẽ. Iſta em̃ diſcoꝛdia fuit inter
eos ex diuina diſpo ſitiõe:vt ex eoꝛũ ſeꝑatiõe ſe⸗
queret᷑ maioꝛ vtilicas eccłie catholice.et vterq;
tendebat ad bonũ.Et ſiłes diſcoꝛdie quãdoq;
eueniũt etiã inter alios ſccõs viros. Itẽ ſi vnaz⸗
opinionẽ falſam cõiter om̃s tenerẽt non pecca⸗
ret qͥs cognoſcẽs expᷣſſe cõtrariũ eẽverũ ſi oppo
ſitũ teneret.iuxta illud Exodi.xxiij. Ne ſequar
turbã in malũ.Et iſta ꝓpꝛie non diceret᷑ diſcoꝛ⸗
dia.Quãdoq; aũt diſcoꝛdia eſt pctm̃ venialevt
quãdo aliquis nimis credit ſuo ſenſui ⁊ diſcoꝛ
dat ab opiniõe ⁊ ſenſu ſapiẽtioꝛũ in his tamen
que nõ ſunt de neceſſitate ſalutis nec contra ho
noꝛẽ dei vel ꝓximi. Peccat em̃ qͥ nimis de ſuo
ſenſu pᷣſumit:cõtra ũlð quod dicit᷑ ꝓuerb.iij.et
in.c.j.de conſtit᷑.ſ.ne initaris pꝛudẽtie tue.pecca
ret aũt moꝛtalit᷑ ſi diſcoꝛdaret a ſentẽtia ſapien⸗

cioꝛũ ⁊ cõmuni in bis que eſſẽt de neceſſitate ſa

lutis tenẽs falſam opinionẽ ex ꝑtinacia ſui ſen⸗
ſus.vł ſi talis opinio teneat᷑ contra honoꝛẽ dei
vel ꝓximi vtilitatẽ.⁊ hmõi.Grauiſſimũ aũt pec
catũ moꝛtale eſt diſcoꝛdia parcaliũ. Uñ apłs
ad Gal.v.inter oꝑa carnis cõnumerat inimici⸗
cias:co ntẽtiões:emulatiões:iras:rixas: diſſen
ſiões:⁊ ſectas.Et ſubdit.Qui talia agũt regnũ
dei nõ cõſequẽtur. Que quidẽ om̃ia inueniunt᷑
in diſcoꝛdia partialiũ.Et ideo ðt idẽ apłs.ij.ad
Choꝝ.vlti. Idẽ ſapite pacẽ habete.
Stag em̃ eſt firma cõduſio ꝙ qᷣcũ qʒ coꝛ⸗
i de conſentit eſſe de vna ꝑte moꝛtałr pec⸗
cat:vtꝓ bat multiplicit beatꝰfrater Mi
chael de Carcano in ſuo pᷣmo q̃drageſimali de
pctõ ſᷣmone.lvij.parte.j.Et poſſumꝰ eam pꝓba⸗
re bꝛeuit᷑ ſic. Cũ deus ſit charitas.j. Johis.iiij.
ergo ille qui ſeparat᷑ a charitate ſeparat᷑ a deo.⁊
ꝑ cõſequẽs peccat moꝛtałr ⁊ eiꝰ aia moꝛit᷑ ſpũa
liter:ſᷣm Aug.xiij.de ciui.dei.Nec põt quis ſine
caritate ſalutẽ cõſeqͥ.c.nullꝰ.de pe.di.vij.⁊.j.q.j
c.vide.⁊.c.licʒ.de reg.⁊de.pe.di.ij.c.j.ibi. Itẽ oĩs
⁊.S.ſi charitatẽ.⁊ de renũ.c.niſi cũ pᷣdẽ.S.qͥppe.
Sed qͥ cunq; coꝛde cõſentit vni ꝑti:vt eẽ guelfꝰ
ſiue gibellinꝰ ſiue alteriꝰ ꝑtis q̊cũq; noĩe vocet᷑
ſeparat᷑ charitate ⁊ amoꝛe alteriꝰꝑtis.Et iõ ſi⸗
cut ex ſeꝑatõe aĩe a coꝛꝑe ſequit᷑ moꝛs coꝛꝑalis
ita ex diuiſiõe ꝑtiali ſequi᷑ moꝛs ſpũalis aĩe ꝑ
ſeꝑationẽ ipᷣam a charitate q̃ eſt vita aĩe. CX ãt
ꝓtiales ſint ſine charitate ptʒ:qꝛ illi qͥ ſũt in cha

ricate ſũt oẽs inſiłvniti ꝑ cõcoꝛdiã ⁊ p cẽ ac mu

tuã dilectiõʒ.iuxta illð Act᷑.iiij. Multitudinis
ait credẽtiũ erat coꝛ vnũ ⁊ aia vna.Tales autẽ
nõ ſunc ꝑtiales:ſed imo ſunt ſeꝑati ⁊ diſcoꝛdes
ab alia ꝑte.ergo ⁊c̃. Itẽ coꝛpꝰ xpi myſticũ ẽ vnũ

tm:⁊ oins eiꝰ fideles ſunt eiꝰ mẽbꝛa inſimul in
ipᷣo coꝛꝑe ꝑ charitatẽ vnita.vnde Apłus ait ad

Ephe.iiij. os ſumꝰinuicẽ mebꝛa.⁊ ad Coł.iij
iterũ ðt. Suꝑ oia aũt charitatẽ habete q̃ eſt vin

culũ perfectiõis.Et pax dei exultet in coꝛdibove
ſtris in qua ⁊ vocati eſtis in vno coꝛꝑe.Ad boc
& vt aliqð mẽbꝛũ iſtiꝰ coꝛpoꝛꝭ myſtici ſit viuuʒ
vita gre oꝑtet ꝙ ſit alijs oĩbus mẽbꝛis ipᷣiꝰ coꝛ
poꝛis vnitũ ſeu ↄiũctũ ꝑ caritatẽ. Sʒ tales nõ
ſunt ꝑtiales:qꝛ ſunt a młtis xpᷣi mẽbꝛis ſeꝑati

ꝑ ꝑtialitatẽ. Ergo ſic ſi vnũ mebꝛũ ab alijs mẽę

bꝛis coꝛꝑis ſeſeꝑaret moꝛeret᷑:ita illi ꝗͥ coꝛdeſe

parant᷑ ab vna parte ꝑ ↄſenſũ in aduerſariã ꝑtt
ſpũalit᷑ moꝛiunt᷑.Nec obſtat pᷣdicq ſi partiales
dicãt ꝙ ꝑ iſtã diuiſionẽ coꝛdis nõ intẽdũt noce
re parti orie.qꝛ rñdet᷑ ꝙ etiã ſi nõ intẽdãt actuas

liter nocere dicte ꝑti intẽdũttñ babitualłr.⁊ da⸗

to ꝙ talis affectꝰ nõ noceat illi nocet tñ ſibijpſi.
nã dũ ſe a ꝓpximo ꝑ cõſenſum ꝑtis diuidũt ⁊ p/

cidũt:ſeipᷣos ſpũalr intimũt.ſicut.ſ. Joh.iij.ðꝛ.
ꝙ qͥ odit fratrẽ ſuũ homicida eſt.ſ.ſuijpᷣiꝰ. Iteʒ

talis ↄſenſus ⁊ affectꝰ in amoꝛe vniꝰꝑtis defa⸗

cili ꝓrũpit in płima ⁊ crudeliſſima nocumenta
alteriꝰ ꝑtis.de qͥ ba ſupᷣ viſum eſt. Et eſt radix et

fundamẽtũ oim pᷣdictoꝛũ maloꝛũ q̃ fiunt ĩma

lediis ꝑtialitatibo.Ergo ⁊c̃. Iſti aũt gibellini
iʒ oꝛigineʒ habuerint ⁊ ſic noiati ſint a ciuitate

Bebel:⁊guelfi a ciuitate Guel:vt ait rabbi Sa

lomõ ſuꝑ.iij. Reg.v.c.quẽ refert Nicolaꝰ de ly⸗

ra.tñ ſᷣm alios oꝛiginẽ habuer̃t a duobb demo

nib:quoꝝ vnꝰ appellat᷑ gibel ⁊ alter guel:qᷣ ſił
cõſpirauerũt ad trahendũ oẽs aias ad et᷑nã dã
nationẽ per iſtas diabolicas ꝑtialitates. R
On excuſat ãt tales diabolicos ꝑtiales

n ſi dicãt ſe iuraſſe temere talẽ partẽ vł ſu⸗

os ab ãtiquo fuiſſe de tali parte ⁊ ita cõ⸗
ſuetũ eẽ q̃ſi in oĩ ciuitate italie eẽ ꝑtes ⁊ cõitates
regi ꝑ ꝑtes qꝛ rñdet᷑ ꝙ iuramẽtũ ĩ malis nõ ob

ligat.c.ſi aliqͥd. ⁊.c.vnuſqͥſq;.⁊.c.in malis.xxij.

q..iiij.⁊ de iureiu.ca.ſi vᷣo.⁊ de his q̃ vi metuſue

cau.ti.c.cũ dilectꝰ.⁊ de his que fiũta ma.ꝑ.ca.c.
cũ in cũcis. Juramẽtũ em̃ nõ eſt ad hoc inſtitu
tũ vt eſſet iniqᷣtatis vinculũ.xxij.q.iiij.c.inter ce

tera. Ubi etiã hr̃ ꝙ iuramẽtũ contra pᷣceptũ det
culpat᷑ ⁊ nõ tenet. Nẽ cõſuetudo bonos mo⸗

res vel charitatẽ ðᷣi ⁊ pximi: ſic eſt iſta:nõ eſt
pᷣuãda ſed vt magna abuſio abhoꝛrẽda.c.flagi
tia.xxxij.q.vij.⁊.c.mala.cũ ſex.c.ſeq̃n.viij.di. Et
ideo ðꝛ Ecci.vij. Nõ pecces in młtitudine ciui⸗
tatꝭ. Itẽ cõſuetudo ꝑuerſa ex diuturnitatetpis
nõ alleuiat crimẽ ſʒ aggrauat.c.nõ ſat deſimo.

⁊..c.vlti.de cõſue.cũ cõcoꝛdantijs. Nullũ ̊ iura

mentũ nullaq; cõſuetudo tenet in ꝑtialitan bꝰ:

nec excuſat ipos ꝑtiales,/ quia ſunt contra chan

gepeort
uin ci
4 caſue
üdefe
tas revenl
rfunenſil
ſaslurni
niligiel
gninilrn
ſrcuſtins
lgoipboin
ücigchunuar.
haimni ctloeo
borü
Onſali⸗
giqcig
ctfigbalin

Afaliſidtre⸗
lrfmningt
Conncuas
ponithtsde
tmnend
cnin nu
Gunoremar
icncr ne⸗
licli uin
nigicinu
ienezcis
Hocmanto
Hitaci Reraan
Cipacnrtui⸗
wi Sipodoen
Pſipianäſaäs
nomlegehzm
lörenilepen
ſiprimieſtgn
ſlurn M⸗
hogargütinn
luſurinincol
nungllnferni.
nogſadulatort
Mcemmatun
llgonerelio
ſnlaninlio⸗
Krruliandbie
Moräſainet,
nmnerrpn
ſticaſunie e
lcteſnorga
ſoauciunr vi
dscog⸗rg
diniſas
rie
lähe
hurriobſ dub
ungullbe

wanr
Aumdimis
Ricini
hndränn
Nearr
Wrnmtn
wweng zebe⸗
ſtu e
ninzſen
tt ug;
iniiade
tödic inn
ſinöiätiten

ice n
AckuH

orenesN
üſſimawanm
mck. Len
Ttiaircen
viniſines cun
Axaitmdd
im ſicol' N
ncer on
ddrnntt
deo ig cihd
auipmiffn
uigmnnd
lcugRus
miiinislic
S
Nehoqjrinenn
efütana 9
ckadbocintn
i qii cinn
vnmapchiin
ndo bonosn
.ſie c Eun
rſeint
nmlamd
rdiumnolni⸗
nis ſli
S
1ſuremd

tatẽ dei ? pꝛoximi:⁊ ↄ rẽpublicã ⁊ bonũ cõc. ¶
Ec etiã eos excuſat ſi dicãt ꝙ h̊ faciũt vt

n ſe ⁊ ſuos atq; ſua defendãt:qꝛ nõ eſt liei
tũ defendere ſevł ſuos aut ſua cũ alteriꝰ
iactura.l.iure natali.ff.de re.iu. Nec faciẽda ſũt
mala vt eueniãt bona.ad Ro.iij.Nec ſufficit be

ne facere niſi id ex bono fõte ꝓcedat vt ðꝛ ic.nõ

ſatis.lxxxvj.di.vbi ðᷣt glo.ꝙ ałr nõ ẽ bonũ.ar.ſff

mã.l.j.S.ij.⁊.l.ſi ꝓcuratoꝛ.⁊.xxxij.q.v.oſicut.nõö

etiã excuſat ꝑtiales ſi oẽs ĩ vna ciuitate vł terra
ſint eiuſdẽ ꝑtis:qꝛ nõ tm̃ ſuis ciuibo ⁊ cõpatrio
tis ſed oĩibo hoibo mũdi qᷓ;tũ in eis eſt debent eẽ
vũcti ꝑ charitatẽ ⁊ illos ſic ſeiſßos amare.Mat

thei.xxij.Et ideo õ tales ðꝛ Ecci.iij Srnogo

ſuꝑboꝛũ nõ erit ſalꝰ. T
n On ſolũ aũt peccat moꝛtalr tenẽs ꝑtẽ ſʒ
ctiã qͥcũq; vbo ſcpᷣto vel ſigno ſe ↄfitet᷑ eẽ
uelfũ vł gibellinũ ſeu alteriꝰ ꝑcis.vt ꝓbat bea
8 frat᷑ Mihael vbi S. p.ij.ſic. Nã aut ðt verũ

Aut falſũ.ſi ðt veꝝ ptʒ ex pᷣdicq ꝙ peccat moꝛta

liter ↄſentiẽdo ꝑti Si aũt ðt mẽdaciũ:aut ðt h̊
ex timoꝛe:aut ex adulatiõe:vł ex iocoſitate.Pꝛi
mo mõ qñ qs bocðt ex timoꝛe.vtputa qꝛ inſo⸗
nat rumoꝛ⁊ clamoꝛ.qͥs viuit:qͥs viuit.⁊ vna ꝑte
acclamãte.viuãt guelfi:vł viuãt gibellini.⁊ ali⸗

qqs timoꝛe moꝛt vel alceriꝰꝑiculi cõfitet᷑t aſſerit

ſe eẽ eiuſdẽ ꝑtis peccat moꝛtalłr.qꝛ ðt mẽdaciũ
ꝑnicioſũ ) dei pᷣceptũ ⁊ caritatẽ ꝓximi.De qͥ br

xxij.q.ij.c.bmũ.Uñ Dauid loquẽs deo pſal.v.

ait. Perdes oẽs qͥ loquunt᷑ mẽdaciũ.⁊ Sap̃.j.
ðꝛ.Os qð mẽtit᷑ occidit aĩaʒ ſuã. Siłiter ſi hboc
mẽdaciũ öt ex adulatiõe:qꝛ ꝑ hoc ꝓuenit malũ
exẽplũ ᷓ charitatẽ dei ⁊ ꝓximi.⁊ ꝓbat᷑ ꝑ dic.c.ð⸗
mũ.Si vo hoc mẽdaciũ dicat ex iocoſitate cũ ꝑ
b ſit ꝑiculũ ſcãdali ⁊ mali exempli etiã eſt pcem̃
moꝛtale.qꝛ lʒ mẽdaciũ iocoſũ de ſui natura ſit
ſolũ veniale pctm̃ tñ accidẽtaliter ꝓpter ſcanda⸗
lũ ꝓximi eſt ꝑnicioſum ſᷣm alexã.de ał. Uñ ait
ſaluatoꝛ Mat. xviij. Qui ſcãdaliʒauerit vnũ de
his qͥ credũt in me:expedit ei vt ſuſpendat᷑ mo⸗
la aſinaria in collo eiꝰ:⁊ demergat᷑ inpfundum
maris.i.interni.Et de his duobo mẽdacijs vlti
mis.ſ.adulatoꝛio ⁊ iocoſo põt dari exemplũ de
pulcherrima iuuene:que ſedẽs coꝛã młto ꝓplo
adulatoꝛievel iocoſe dicit ſe cõcupiſcere carnałr

cõmiſceri cũ tali pulcherrimo adoleſcẽte Quod

qꝛ multũ credibile eſt ⁊ in ſcandalũ aiarũ: ⁊ nõ
põt cõſpici intẽtio eiꝰ:lʒ mendaciũ dicat tũ moꝛ
talicer peccat ꝓpter ſcãdalũ ⁊ malũ exẽplũ.⁊ ſiłr
eſt ĩ caſu nr̃o.Et iõ dicit᷑ pſal.xlvj. Ecce loquũt᷑
in oꝛe ſuo ⁊ gladius in labijs eoꝝ.qm̃ qͥs.i.ali/
qͥs audiuit.vñ.ſ.ſcãdaliʒatꝰ eſt.Ettu dñe deri⸗
debis eos:⁊ ad nihilũ deduces omẽs gentes.ſ.
diniſas et ꝑtiales.

11
d Icit q̊q; pꝛedictꝰ beatꝰ frater Michael

ybl S.pte.iij. ꝙ qᷣlibet in aliq̊ oꝑe ſequẽs
partẽ abſqʒ dubio peccat moꝛtaliter. Et non ſo

lum quilibet partialitaſſumptꝰ ad officiũ pec,

tes vł aliqͥd faciat ꝑ ꝑtes:⁊ ꝙ epᷣs vel gene
ralis vicarius in ſua dioceſi:ꝑ ſe vel ꝑ aliũ ꝓbũ
virũ ſimul cum cõmiſſarijs ad hoc depntatis a
pncipe ciuitatis ſiue terre:vna etiaʒ cũ aliqbus
ꝓbis religioſis in terris partricis vbi hec fieri de
bẽt accepta diligẽti ĩfoꝛmatõe depbi 7 ſuſffti⸗·

Cc Cꝓ

ret moꝛtałr officiũ p̃dicruʒ taliter aſſumẽdo:ſiẽ

etis moꝛtałr peccauerũt eũ tali mõ aſſumetes ſʒ
etiaʒ in qͥlibet actu partiałr facto cõmittit᷑ ab eo

petm̃ moꝛtale.Oia em̃ ptialitatis oꝑa ſunt dya/
bolica. Uñ qm fiũt cedule cuiuſlibet ꝑtis ꝓ offi⸗

cijs diſtrib uẽdis.poſtea ponũt᷑ in capſa vt dein

ge certis tẽpoꝛibo ꝑtiałr extrahant᷑ tot de q̃libet
pte:demoniũ ꝑtis in eãdẽ capſã ſubintrat:imo
in illa cõitate tota ihabitat:⁊ illa ciuitas vł terra

eſt circũdata oĩ pctõ et malicia. Uñ inqͥt ꝓpbeta

ps.liiij. Tota die crcundabit eã ſuꝑ muros eiꝰ

iniqͥtas ⁊ laboꝛ iĩmedio eius ⁊ iniuſticia.Et idẽ
eſt qñ ille cedule oium ꝑtiũ ſimul miſcent᷑:⁊ po/
ſtea ad foꝛtunã extrahunt᷑ tot q̊t debẽt eſſe offi⸗
ciales: qꝛ vltra pctm̃ ꝑtialitatis bᷣ ĩcouenies ac⸗
cldit:ꝙ aliqñ eueniũt extracti plures ex vna pte
qᷓ; ex alia:⁊ tũc cũ aliqͥd accidit determinari ſen
fieri qðᷣ vni ꝑti diſpliceat:fiũt ſeditiões ⁊ tumł᷑
tus:vl ſaltẽ murmuratioes ab illa ꝑte dicẽte ꝙ
hoc factũ eſt:qꝛ płres ſũt ex alia ꝑte qᷓ; q̃ſi ex ſua

in ↄſilio ⁊c. Siłri illa terra ĩiqua caopoꝛaleſ ſiue
capita ꝑtiuʒ oĩ anno eligũt aliq̊s officiales ſiue

ↄſiliarios ſeu rectoꝛes cõitatis de ſua parte: vl⸗
tra petm̃ moꝛtale ꝑtialitaᷣ:alið icõueniẽs ꝗpter
hoc euenit.ſ.ꝙ tales eligũt ꝑſonas ſibi tałr affe⸗

cqionatas:ꝙ nihil faciẽt qð aliqͥd impoꝛtet ſine

ſuo cõſenſu:⁊ ſic ſcient oia ſecreta cõitatis:⁊ im
pediẽt bonũ cõitatis ſi nõ redũdet in ſuũ bonũ
pticulare ⁊c̃.Nõ eſt etiã bona cõſuetudo illa vel

ſtatutũ.ſ.ꝙ; capoꝛales vniꝰꝑtis eligãt officiales

alteriꝰꝑptis:ſub h̊ coloꝛe:ꝙ ſꝑ eligent᷑ de melioꝛi
bus a ſinglis ꝑtibo:⁊ ꝙ talr electi a ↄtraria ꝑte:

erũt ei figelioꝛes videntes ꝙ hñt bonõ fidẽ eis:
qꝛ rñdet᷑ ꝙ ĩmo fiet oppoſitũ.aʒ ipᷣi capoꝛales

vł alij talr eligentes ſtudebũt eligere ꝑſonas ex
altera ꝑte tales ꝙ poſſint eas vertere ad ſuuʒ li⸗
bitũ ⁊ volũtatẽ.ſ.mũeribo ⁊ tributis ſi ſint pau/
pes vł auari ⁊ male ↄſciẽtie:vel alia ex cauſa.Et

dato ꝙ eligerẽt de minꝰmalis:vł etiã de melio⸗
ribo:qð tñ raro accidit:ꝑ hoc nõ effugi pem ꝑ/

tialitatis. Iteʒ ſepe accidit ꝙ in vna terra pauci

ſunt apti ad regimẽ ex vna parte:⁊ multi ex alia

Vnge ſi debent eligi ſemꝑ tot ex vna pante quot

ex alia:accidit ꝙ multotiẽs opoꝛtebit ieptos pᷣ⸗

ficere officijs ipſius cõmunitatis:qð erit coͤe

bo num reipublice.
a D extirpãdas ergo iſtas maledictas ꝑ⸗

tialitates ⁊ euitanda tot pctcã que fiunc

quotidie in multis terris:in quibus omnia fi⸗
unt per partes:videt᷑ bonuʒ ⁊ laudabile ꝙ fiat

ſtatutũ a pᷣncipibus tempoꝛalibus vel ſpiritua

libo ſub penis grauib:ꝙ nemo noſer, rwolira⸗
18 gene

Bermo

ciẽtia hoĩm dicte ciuitatis vel terre eligãt ex illis
certũ numerũ:ex qͥ b poſtea pᷣficiant᷑ ſinguł tẽ⸗
poꝛibo cõſueti officiales.⁊ tales eligant᷑ non ha
bita cõſideratiõe ꝑtis ſʒ ꝓbitatis ⁊ idoneitatis

eciſq; det᷑ iuramẽtũ de fidełr ſeruiado toti cõitati

nõ habita aliq̃ affectiõe ad aliquaã ꝑtẽ: ⁊ moꝛiẽ⸗
te vno aliꝰ ſubroget᷑ eodẽ mõ cũ pᷣdicto iuramẽ
to.Et hoc mõ paulatim ad nihilũ deueniẽt par
tes ⁊ noia eaꝝ.Ue aũt pncipib ſi nõ curẽt extir
pare dictas ꝑtes cupiẽtes tales diuiſiões eẽ in
terris ſuis.dicẽtes ꝙ ipᷣi tũc ſũt mag ſecuri ꝙ ñ
cõcoꝛdabũt inuicẽ ↄ eos. Hoc eſt em ꝓpꝛiũ tirã
noꝛũ qͥ querũt ſua cõmoda cũ dãno cõitatũ et
ſubdicoꝛũ ⁊ offenſa dei. Boni aũt pᷣncipes be⸗
ne tracant ꝓpłos ſuos:⁊ iõ ſunt ſecuri ꝙ õj eos
noõ rebellabũt.⁊ gaudẽt qñ eos vidẽt inſił con/⸗
coꝛdãtes:qꝛ tãto erũt ĩ ſuo adiutoꝛio foꝛtioꝛes
2 potẽtioꝛes. WM
Ebsẽt igit᷑ nõ tm̃ pᷣncipes ſʒ etiã oẽs pᷣto⸗
d res ⁊ rectoꝛes terraꝝ iſudare ad extirpã
Qebjgaes ptialitates ⁊ diſcoꝛdias. Uñ ðꝛ ꝙ;
p̃ᷣtoꝛ nullatenꝰ dʒ pati ad arma ⁊ nixas ꝓcedere
lllos q̊s põt ſua iuriſdictiõe cõpellere.ff.devſu/⸗

fu equidinogrun Foc offisſl⸗ g diſ

oꝛdijs ſedãdis dʒ ꝓſpicere q̃s ſolet cõis matia
excitare.l.cũ pr̃.S.dulciſſimis.ff.de le.ij.?⁊ ꝙ; ni⸗
hil aliud agat pᷣtoꝛ niſi ↄtrauerſias dirimere: ⁊
ratũ hr̃e ſi eis ſponte renũciẽt litigãtes.ff.de no
ui ope.nũ.l.j. Ipi aũt ꝑtiales debẽt totałr abre⸗
nũciare ꝑtialitatibo ſᷣuãtes illð Deut᷑.ix.vbi ait
dns.Nõ ſit int᷑ vos radix germinãs fel ⁊ amari
tudines.i.diſcoꝛdias:que qͥ dẽ radix eſt ꝑtiali⸗
tas.alr aũt qͥlibet ꝑtialis dicet ĩ moꝛte illð Hie
re.xv. Ue mihi mater mea q̃re me genuiſti virũ
rrixoſum ⁊ diſcoꝛdẽe. QQ

n On ſufficit aũt facere pacẽ cũ iimid ⁊ re

nũciare ꝑtialitatib⁊ odijs niſi bene fiat
Sũt em̃ multi qͥ dicũt ſe ꝑcere iimicis ⁊ remit⸗
tere odiũ nec velle eis nocere ſʒ nõ pñt illos vide
re nec volũt cũ eis loqͥ nõ hñtes legitimã cauſã
ſu btrahẽdi loqᷓlã vel ↄ ſoꝛtiũ.ſicut eſſʒ ſi timeret᷑
WVter h̊ maiꝰ malũ:qꝛ tũc liceret ſubtrahere lo⸗
quelã vł ↄuerſatiõeʒ bono mõ:ſᷣm theol.in.iij.

di. xxxj. Et idẽ eſt dicẽdũ ĩ caſibo ſilib:in quib?ꝰ

tñ debẽt intimare rõnẽ facti intuẽtib ad euitã⸗
dã materia ſcãdali.ſᷣm ꝙ ðt Ric.in pᷣdicta diſ.
CLCõſfirmat aũt pᷣdicta Chꝛy.in li.de cõpunctiõe
coꝛdis di. Si tmmõ nõ ledis eũ qͥ te leſit:auer⸗
tis aũt te ab eo nec libenter vides:ſine dubio ⁊
vulnꝰ in pectoꝛe ⁊ doloꝛ lãgueſcit in coꝛde. Qð
ſi eſt nõdũ vtiq; qð xpᷣs madauit explet᷑. Nũqͥd
tu ita vis ꝓpiciũ tibi deũ vt nõ te qͥdẽ ledat:auer

tat tñ ſeu te vt pctõꝛũ tuoꝝ mẽoꝛiã teneat ⁊ vi⸗/

dere te nolit. Igit᷑ qualẽ vis erga te eẽ deũ cũ de
lictoꝛũ veniã poſcis talẽ exhiberete debes his qᷣ

delinquũt ĩ te.hec ille.Cõtra eos aũt qͥ ſimula⸗
te faciũt pacẽ vt captato tꝑe faciantvidictã? oꝛe
dicũt vᷣba ↄcoꝛdie:ſʒ in coꝛde hñt venenũ odij

XXXIIII

⁊ maliuolẽtie:ait Aug.in li.de vᷣbis dñi di. Ne
dicas in ligua ignoſco ⁊ coꝛde differas. Nouit

em cui dicis:dimitte no bis debita nr̃a ſicut et
nos dimittimꝰ debitoꝛibo nris. Uocem tuã bõ
audit:cõſciẽtiã tus deꝰ inſpicit. Meliꝰ eſt ꝙ nõ

clames oꝛe qᷓ; ꝙ ſis blãdus oꝛe ⁊ crudelis i coꝛ

de.hec ille.Oeruadũ eſt aũt ab illis qͥ volũt fa⸗

cere bonã pacẽ illõ qð inqͥt ¶hꝛyß.di. Si cogi⸗
tatu offendiſti cogitatu recõciliare:ſi vᷣbis ver⸗
bis:ſi factis factis.liſi em quẽ factis leſiſti fa⸗
ctis placaueris:ſine cã oꝛas ad deũ: ſine cĩ facd
elemoſinõ de reb quibo alios expoliaſti.Quid

em̃ ꝓdeſt ſi vnꝰ ꝓ te oꝛat ad deũ:⁊ aliꝰ aduerſũ

te deũ intpellat. Pꝛo ↄcluſiõe aũt huiꝰ ꝑtis di⸗
co:ꝙ vnuſqᷣſq; debet ſᷣuare illð Job.xxij. Habe

to pacẽ ⁊ ꝑ hoc habebis fructꝰ optimos. R
D hoc em̃ agẽdũ no bis exẽplũ dediit ſa
a uatoꝛ qñ in dñica in ramis palmaꝝ v
luit turbã ſibi obuiare cũ palmis ĩ ma

nibi. vt h Joh.xij. Per palmã em par ſignifia

tur.vñ Chꝛyſ.inqt. Nõ hʒ in circuitu ſpledẽtes

gladios:aut certe oꝛnamẽta terribiliũ armato⸗
rũ:ſʒ ramos frondẽtes palmarũ teſtionia pad.

hec ille. Oia eĩ elemẽta vł lr̃e palme xpᷣianũ ꝓplłʒ
ad pacẽ⁊ ↄcoꝛdiã vocãt. Per. P. ſignificat᷑ ꝙ pᷣ
ſto eſt remittẽdũ odiũ ⁊ cõcoꝛdia faciẽda.iuxta

illð Mat.vj.Eſto ↄſentiẽs aduerſario tuo cito

Per.A.qꝙ cũ amoꝛe ⁊ affectiõe diligẽdꝰ ẽ inimi

cus. Per.L. vᷣo lõgeuitas ⁊ pſeuerãtia dilectio

nis. Per. M.aũt mibſicoꝛdia ðſignat᷑ quã etiã
iimicis exhibere debemꝰ. vñ. Amb. ait. Sine cã
ramũ oliue poꝛtat qͥ oꝑa miᷣicoꝛdie nõ habet.
Et hac etiã de cã in pᷣdicta die fit ꝓceſſio oliuaꝝ
qꝛ etiã oliua ſignificat pacẽ. Uñ legati romano
rũ qñ mittebant᷑ ad pacẽ faciẽdã poꝛtabãt ĩ ma
nu ſua ramos oliuaꝝ:vt ðt Iſið.in.xvij.ethim̃.
Per hãc aũt ꝓceſſionẽ oliuarũ vult eccłia om̃s
exhoꝛtari ad cõcoꝛdiã ⁊ pacẽ.q̃ nihil meliꝰ põt
reꝑiri in tꝑalib. Uñn.j.Machab.xiiij.ðꝛ de Si
monèe machabeo. Fecit pacẽ ſuꝑ terrã ⁊ letatꝰ ẽ

iſrł leticia magna:⁊ ſedit vnuſqͥſq; ſub vite ⁊ fi

culnea ſua ⁊ nõ erat qͥ eos terreret.defecitq; im⸗
pugnãs eos ſuꝑ terrã ⁊ vnuſqᷣſq; colebat terrã
ſuã cũ pace:⁊ tra dabat fructꝰ ſuos. Senioꝛes

iĩ poꝛtis ſedebãt oẽs ⁊ de bonis terre tractabãt.
⁊ luuenes iduebãt ſe glłia ⁊ ciuitatibo alimoias
cõferebãt.hec ibi.Ecce qᷓ;dta bona ſequunt᷑ expa

ce q̃ eſt optata cũc moꝛtalibi.vt ðꝛ Heſter.xiij.

De qrta via q ðꝛ puatiõis.ſ.rerũ tꝑaliũ. S

Uarto oñdit nobis dñs nr viã bua
q ciõis.ſ.rerũ tꝑaliũ:ſaltẽ q̊ ad inoꝛdi⸗
natũ affectum. Quantũ em̃ dilexerit
cuũgelicã pauꝑtatẽ ĩ eo oñdit ꝙ nũ⸗

ᷓ; ꝓpꝛiã domũ vel habitatõʒ br̃e voluit. Uñ de

ſeipᷣo inꝗqt Mat.viij.? Lu.ix. Nulpes foueas ha
bẽt:⁊ volucres celi nidos:filiꝰ aũt hoĩs nõ ha⸗

bet vbi caput ſuũ redlinet.In cruce q̊ʒ moꝛi nu

dus voluit vt noꝛmã daret his qͥᷣ ad ꝑfeciont

rriit⸗

guͤnn
ſedeheftſon
ſildiun

Un
in
Min
inunuan
ummtlin
poctonmiln

aſkngibo
eintispfan
rickinenupe
umdgense

ODeſanfunn

ode
½ hod
nont
ſoai
va⸗Marther

ache
autin
bonisonbola.
honobond ione
oonkinl cdles
Koogtishiniin
c icüm
mndvünoinnen
ſin necio doch
n ſloͤeminta
honoin diſol
dug Gcco dea
nuligperütdi
Mgepntillö 0.
Honſegeno
hunoen deben
Mmamopni
cisgſarrar
intinrilin
bimnedindan
Lelecnn
hicntinoinn
ſirirnniun
ſertgeiſunen
ſnlsſii i
ern
haſch
Kapſgios⸗
Mſhsne

*

Khragnn

niunhzlitii⸗
dan ſirci i

chgiit t
Wn ni

urts
hamd
nchent
dis ihinti
mnmsſue,
mächriri

umdlümen

Unmintinn

N Pigtet

diiin

”õl

niinhl nl i
Ctninide
iin mi ni
1c os Gn
nisNi
cununtyinn
hona legvmnen
Fö: Dtnn⸗
Ammümi
bis ds i iin
ſahigkdin
☚
Mharri in
Niicnil li
3 bienun n
Anioninnen
aiteli
neſenn

4

bis

tendũt ne aliqͥd in hoc mũdo ꝓpꝛiũ poſſiderẽt.

OQuib Lu.xiiij.dixit.Qui nõ renũciauerit oibꝰ
que poſſidet nõ põt meꝰ eſſe diſcipulꝰ. Secula

—

ribo aũt ex denudatõe ſua oſtẽdit q̃liter pꝛiuati

eſſe debeãt ĩoꝛdinato terrenoꝛũ appetitu:iuxta
illð pſal.Diuitie ſi affluãt nolite coꝛ apponere.
De qnta via que ðꝛ cuſtoditiõis.
Uiinto demonſtrauit nobis dñs no

ſter viã cuſtoditiõis.ſ.virginitatis ?
caſtitatis.De qua Hiero.in qᷓdã epka

ait. Chꝛiſtꝰ virginẽ habuit matrẽvgo
ipᷣe manſurꝰ.in ſe viris:in matre feminis virgi

nicatis tribuẽs exẽplũ. Ad quã quidẽ caſtitatẽ
nos exhoꝛtat᷑ imꝑatoꝛ in.S.ſancimꝰ.in aut᷑.de

leno. di. Sancimꝰ omẽs quidẽ ſᷣm ꝙ pnñt age⸗
re caſtitateʒ:q̃ ſola poſſibilis eſt deo cũ fiducia

poim aias pᷣſentare. De vᷣtute q̊ʒ vᷣginitacꝭ ſcri⸗

ptũ eſt in.c.nuptie.xxxij.q.j. Nuptie replent ter⸗

ram:vᷣginitas paradiſum.

De ſexta via que dicit oꝛõis.

Exto oſtẽdit nobis viã oꝛõis. Uñ de
s ip dicitur Matchᷣ.xiiij. Aſcendit in
montẽ ſolꝰ oꝛare.⁊ Lu.vj. Erat per⸗
noctãs in oꝛõe dei. Ideo ipᷣe nos hoꝛ

tatur Matth.xxvj.dicens. UVigilace ⁊ oꝛate ne

intretis in tẽptatöůem. MUw
De ſeptima via que dicit᷑ cõuerſatiöis. X
Eptimo oſtẽedit nobis viã cõuerſatio
9 nis.ſ.cũ quibo cõuerſari debeamus
videlʒ cũ bonis ⁊ religioſis viris:nõ
aũc cũ malis.iuxta illð Catonis.ũ

bonis ambula. Uera eſt em̃ ſnia Pſal.xvij.Cũ
bono bonꝰ eris:⁊ cũ malo ꝑuerteris. Qð etiaʒ

notat᷑ in.l.ediles.S.qͥd ergo.ff.de edili.edic.⁊ in

§S.cogitãdũ.in fi.in aut.de mona. Ideco legitur

Luẽc.ij.c.ꝙ cũ mater eiꝰ ⁊ Joſeph q̃ſiſſent euʒ ꝑ

tmriiduũ nõ inuenerũt eũ int᷑ cognatos ⁊ notos
c in medio doctoꝛũ interrogãtẽ illos ⁊ audien
tem. õ em̃ in tabernis inuenit᷑ filiꝰ dei:nõ ĩ lu

dis:nõ in diſſolutiõibo:ſed in exercitijs ſpũali⸗

bus. Sed ꝓ declaratiõe pᷣdictoꝛũ eſt ſcendũ ꝙ;
P

multi querũt dũm ieſum⁊ nõ inueniũt eũ:vnð
dicere pñt illð Cañ.iij. Queſiui illũ ⁊ nõ inueni
Et cauſa ẽ.qꝛ nõ q̃rũt eũ ſuo tꝑe:loco ⁊ modo.

Pꝛimo em̃ debet queri ſuo tꝑe.ſ.poſt triduũ.i.

poſt tres ꝑtes pnie.ſ.cõtritctõis:cõfeſſiõis:⁊ ſatiſ
factiõis: qᷓ ſunt tres vie ducẽtes ad ieſum.i.ad
ſalutẽ.Exo.v. Viam triũ dierũ ibimꝰ⁊ ſacrifica
bimus dño deo nr̃o:vel ſuo tꝑe.i.in pᷣſenti vita
Eſaie.lv.Querite dñm dũ inueniri põt:qꝛ poſt
hãcvitã nõ inueniẽt eũ dãnati ad ſalutẽ qͥ eũ nõ
q̃ſierũt in vita:qꝛ tẽpꝰ querẽdi trãſijt. Uñ talit
qrẽtes eũ ſunt ſicut q̃rẽtes ficus vel vuas extra
tẽpus ſuũ.Etiõ illis ait ſaluatoꝛ Job.vij.Que
retis me ⁊ nõ inueniet̊. Scðo debet q̃ri ſuo
loco. Joſeph em̃ ⁊ maria nõ potuerũt eũ iueni⸗

re apð ſeipſos:nec in comitatu hoi mũdanoꝝ
necint᷑ cognatos ⁊ notos ſʒ ſolũmõ ĩ tplo dei.

CCCII

St em̃ q̊druplex amoꝛ.ſ. puat?: E=E
ę mũdanꝰ: domeſticꝰ: ⁊ diuinꝰ. Non pote
rit igit᷑ Joſeph ⁊ maria eũ inuenire apð
