Er miſſi ſunt bi duo in ſtagnũ ignis ardẽtꝭ ſul

phure:⁊ ceteri occiſi ſunt.ſ.fautoꝛes eiꝰ.Et.xx.c.

eiuſdẽ lib. ðꝛ. Et diabolus qͥ ſeducebat eos miſ

ſus ẽ in ſtagnũ ignis ⁊ ſulphuris vbi beſtia et

pfſeudo ꝗpe crudabunt᷑ die ac noctei ſecla ſecu

Oſt moꝛtẽ vᷣo antixpᷣi nõ loꝛũ. N
ſtatim veniet dies iudicij:ſʒ parũ tꝑis

1 reſtabit:q̊ eccłia dei habebit pacẽ ⁊ tran
quillitatẽ:atq; pᷣdicabit᷑ regnũ dei ⁊ fides Jeſu

xpᷣi.Liq; aũt qͥdã dixerint ꝙ a moꝛte antichꝛiſti
adhuc multis anis durabit mũdꝰ:qͥ tpe diſci⸗
puli antichꝛiſti relaxabunt᷑ ad peccandũ cũ ſe/

quacibo ſuis. Boniaũt et decepti ab ipo ãtixpᷣo

8 —

⁊ qͥ toꝛmẽtoꝝ acerbitate:ac penaꝝ timoꝛe eũ cõ

feſſi fuerãt:erroꝛẽ ſuũ emẽdates deo ſeruiẽt: at/⸗
qʒ ad iudiciũ vniuerſale ſuſcipiendũ ſepᷣpara⸗
bunt:⁊ poſtea veniet dñs ieſus ad iudicadum
viuos ⁊ moꝛtuos:omib ignoꝛãtibo diẽ ⁊ hoꝛã
aduẽtꝰ eiꝰ.Et cũ hac opiniõe videt᷑ tranſire Ni
co. de li.ſuꝑ Dañ.xij.c.Lñ alij doctoꝛes tenent
ꝙ poſt obitũ antixpi nõ durabit mũdꝰ niſiper
modicũ tpᷣs.Et de h̊ habet᷑ Apo.vij.vbi ðꝛ ꝙ cũ
angelus aperuiſſet ſeptimũ ſigillũ:in ͥ compꝛe
hendit᷑ ꝑſecutio ⁊ moꝛs ipᷣiꝰ antixpᷣi:factũ eſt ſi⸗
lentiũ.i.pax ⁊ trãquillicas in celo.i.in eccłia mi⸗
litante:q̃ſi media hoꝛa.i.puo tꝑe.Ubi diẽ glo.
ꝙꝙ dabunt qᷓ itra hi⸗
titubauerãt:vel ſeducci fuerãt ab antixpo ad fa
ciẽdã penitẽtiã.Et hec opinio videt pbari Dañ.

xij.vbi poſtqᷓ; dictũ ẽ de the antlxpiꝙ durabit

ꝑ dies. Meccxc.ſbᷣdit᷑. Btũs qͥ expectat ⁊ ꝑuenit
ad dies. Mcccxxxv.qͥ ſunt dies qᷓdraginta
dam dicãt ibi accipi diẽ ꝓ ãno. iuxta illð Eʒec.
liij. Diẽ ꝓ anno dedi cibi. Sit aũt quõcũq; eſt:
magis credendũ ꝙ pᷣdictũ tpᷣs poſt moꝛtẽ anti
xpᷣi erit bꝛeue:ſʒ incertũ nobis qͥ ad eiꝰ qᷓ;titateʒ:

atq; ſoli deo cognitũ.In hoc aũt ꝑuo tꝑe ↄuer

tent᷑ młti ad fidẽ pᷣdicatiõib ſanctoꝝ qͥ tũc erũt

maxime iudei ⁊ filij ifrael aliaꝝ tribuuʒ qͥ tunc

erũt. Juxta illud ſaluatoꝛis Joh.x.Fiet vnum
ouile⁊ vnꝰ paſtoꝛ. Et ita verificabit᷑ ilud quod
ſcptũ ẽ.iij.Eſdre.xiij.vbi ðꝛ ꝙ filius dei colliget

ad ſe młtitudinẽ decẽ tribuũ iſrael q̃ᷓs captiuas

duxit Salmanaſar rex aſſirioꝝ in babloniam
Qui trãſlati in terrã alienã:iierũt ↄſiliũ ꝓficiſcẽ
di in terrã vlterioꝛẽ:vbi nunq; habitauit genus
humanũ:vt ibi ſᷣuarẽt legitima ſua q̃ nõ ſᷣuaue

rant in regiõe ſua.Et traſierũt fluuiũ euphꝛatẽ

ꝑ anguſtos introitꝰ. Nã deꝰ fecit ſtare aquã ad
ptem donec traſirẽt:ſicut fecit traſeuntibo filijs
iſrael mare rubꝛũ ⁊ ioꝛdanẽ qñ venerũt in terrã
ꝓmiſſiõis.Et pᷣdicte decẽtribꝰ ierũt in regioneʒ
multe vie.ſ.itineris vniꝰ anni cũ dimidio: ⁊ ibi
ſtabũt vſq; ad tꝑa nouiſſima:⁊ tũc iterũ exſicca

bunt᷑ aque uũliꝰ fluuij:vel ad ꝑtem ibũt diuina

volũtate donec trãſeat:⁊ veniẽt ad filiũ dei cum

pace.hec ibi.Nec iſta ↄriant᷑ ſugioꝛibo:qꝛ poſt/

dragintaqnq; dies vł citra his q

XI

qᷓ; iſti ꝓpłi deliberãtes facere penitentiã de petõ
ſuo idolatrie vituloꝝ:vt dictũ ẽ ſupꝛa trãſierũt
eupbꝛatẽè:⁊ ꝑrexerũt in ill regionẽ longinquã:
ſcies deꝰ eoꝝ inſtabilitatẽ:ne reuerterent᷑ ad vo
mitũ ⁊ pꝛiſtina mala ⁊ pctã ſi redirẽt in babilo
niam vel ad patriã ſuã:induſit eos in mõtib⸗
illiꝰ regiõis qͥ dicunt᷑ caſpij:⁊ ſic habẽt duo im
pedimẽta.ſ.montiũ in qͥb ſunt induſi:⁊ flumi

nis qͥ euphꝛates aꝓpellat᷑:quẽ trãſire nequeunt

maxime qꝛ impediunt᷑ a regina amaʒonũ ⁊ po

pulo eiꝰ ſub cuiꝰ imꝑio ⁊ ditiõe viuũt:vt ðꝛ in
cõpendio theologie lib.vlcꝭ.Nõ obſtat etiã ſuꝑpi
oꝛib qð hic ðꝛ ꝙ veniẽt cũ pace:qꝛ bᷣ itelligttur
poſt deceptiõis cognitionẽ. Pꝛimo em̃ ſeducen

tur a diabolo ⁊ antixpᷣo qͥ ꝑmiſſione dei fadet
montes illos aꝑiri.⁊ flumẽ dare eis locũ itiner⸗
vel exſiccari.Et ſic ipᷣm antixpᷣm comitabũtur:
credentes eũ eſſe meſſiã in lege ſibi pꝛomiſſum.

Moꝛtuo vo antixpᷣo:⁊ cognita vitate venient

ad fidẽ dñi nr̃i ieſu xpᷣi:⁊ ad pacẽ atq; vnionem
eccłie catholice.Et in hierm adoꝛabũt dominũ
nr̃m ieſum vxpᷣm.Et ſalui erũt reſidui oẽs de po
pulo iſrael inuocãtes nomẽ dñi ſicut ꝓphetatũ
fuit Malachie vlt.? Johel.ij.Et vt ait CPaulꝰ

ad Roma. xj. Zunc intrabit ad fidẽ plenitudo
gentium. ⁊ oĩs iſrael ſaluꝰ fiet.Et pᷣdicta etiam
ↄfirmant᷑ ꝑ ea que haben᷑ Eʒech.xxxviij.vbi ait
deus. Adducã te ſuꝑ terrã meõo:vt ſcant gentes
multe cũ ſanctificatꝰ fuero in te in oculis eoꝛuʒ

o gog. Ticet aũt q̃ſi inumerabiles ꝓpli ad fideʒ
veniet.Lñ miniſtri antixpᷣi ⁊ multi ſcelerati ho
mines nõ credentes aliud exterminiũ ſibi debe

re euenire:in his pauò diebo qꝗͥ remanebũt poſt
moꝛtẽ antixpᷣi:in ſuis pctis ꝑſeuerabunt conui

uantes ⁊ luxuriates ac delitijs vacãtes:iuxta il

lud Miere.xlviij. Requieuit moab in fecibo ſu/⸗

is:necẽ trãſfuſus de vaſe in vas.i.de ſtatu pec⸗

candi ad ſtatũ penitẽtie.Dicẽt em̃ tales obſtina
ti. Ticet pnceps nr̃ moꝛtuꝰ ſit:tñ nos eiꝰ diuiti
as habemus qbo gaudere ⁊ in ↄoſolatiõiboviue

re valemꝰ.De qͥ bo dicit apłs.ij.ad Theſ.v. Cũ
dixerint pax ⁊ ſecuritas:tũc repẽtinꝰ eis ſuꝑue/⸗
niet interitꝰ Iſtis ̊ qͥ fuerũt de exercitu antixpᷣi
⁊ in malicia ſua ꝑſeuerabũt adueniet illð quod

eis minat᷑ dñs Exech.xxxviij dicẽs. Ignẽ et ſul⸗

phur pluã ſuꝑ eũ ⁊ ſuꝑ exercitũ eiꝰ:⁊ ſuꝑ ppłlos
multos qͥ ſunt cũ eo ⁊ magnificaboꝛ ⁊ ſanccifi⸗
caboꝛ:⁊ notus ero in oculis multaꝝ gentium
⁊ ſcient qꝛ ego dñs. Veniet em̃ cito filiꝰ dei ad
iudiciũũ poſt pᷣdicti antixpᷣi moꝛtẽ:licet de die p/
fixa non ſciat᷑ certitudinaliter. De q̊ iudidoo lo⸗
quens Jo.apłs oñdit qᷓ;tũ erit terribile:dũ de⸗
ſcribit quõ xpᷣs veniet ad iudicandũ dicẽs po
cał.xix.Oculi eiꝰ ſicut flãma ignis:⁊ ĩ capite eiꝰ
diademata multa. Et veſtitꝰ erat veſte aſperſa

ſanguine ⁊ exercitꝰ qᷣ ſunt in celo ſeq bant᷑ eum.

Et de oꝛe ipᷣiꝰ ꝓcedebat gladiꝰ ex vtraq; ꝑte acu
tus:vt in ipᷣo ꝑcutiat gẽtes. Et.xxæc.iteꝝ diẽ i

Sthronü
cuß aſpe
0 Mag
Anchnan
ſchtacti
Ggewn⸗
bro Meſe
ſbldebon
feinloncn
ogeooln
gudiul vo
banaclli⸗
Dllavsen
Ktobkee
fumme woꝛ
moꝛrheqz d⸗
dirrſſcech
SNWrn
Gitwicin
ahed
elcye
ſcchale

ſerpaſt
ausron
Glbteer
icmn cclo
rrj.xn
lderedel
icuſgel
Gunnnäin.
GSpiritua
nis Laroe
AWuetiusta
Nnogorn
Utſorroe
Gunmpn
Wszen
Wicker
cbriagte
ſthel
ſequent
debito;
Gieñ̃
ſpintu
ciqʒen
Boly.
Quecu
ſeminar
ſourſen
imi Qu

4
Tomiſſonedtie
Ndartasloain
nchm comtabi
llegeſdipont⸗
Nna dinrere
aäinen
witntitntün
odard

itnorouſh
Dar ñ tpokſi
iso
rin mih
i1D
iemhinp sſinn
girdcamonan
gii dis gibſn
mmicte
õ
m̃ onſi/
inonitandin
Ndnti
urn,
naloſejtn/

44

Permugen
a

7

ria ſuijpſi ius. Sermo. xij.

di thꝛonũ magnũ ⁊ candidũ ⁊ ſedentẽ ſuꝑ eum
a cuiꝰ aſpectu tremit terra ⁊ celũ.Et vidi moꝛtu

os magnosꝰ puſillos ſtãtes in cõſpectu thꝛoni

⁊ libꝛi aꝑti ſunt ⁊ moꝛtui iudicati ſunt ex his q
ſcpᷣta erat in libꝛo ſᷣm oꝑa eoꝛũ.Et dedit mare ?⁊
infernꝰ moꝛtuos ſuos.Et qͥ nõ ſunt inuẽti in li
bꝛo vite ſcripti:miſſi ſunt in ſtagnuʒ ignis.hec
ibi.De bonis aũt inqͥt.c.ſequẽti.Et vidi ciuita⸗

tem ſanctã Hieruſalẽ nouã deſcendentẽ de celo

adeo paratã ſicut ſponſam oꝛnatã viro ſuo.Et
audiui vocẽ magnã de chꝛono dicentẽ.Ecce ta⸗

bernaculũ dei cũ hoib:⁊ habitabit cũ eis:⁊ ipᷣi
łi eius erũt:⁊ ipᷣe deus cũ eis erit eoꝛũ deus.

Et abſterget deus om̃em lachꝛymã ab ocuł eo
rum:⁊ moꝛs vltra nõ erit:neq; luctꝰ: neq; cla⸗
moꝛ:neq; doloꝛ erit vltra que pᷣma abierunt.?
dixit qͥ ſedebat in thꝛono.Ecce no ua facio oia.
Et qͥ vicerit poſſidebit hec:⁊ ero illi deus:⁊ ipſe
erit mibi filꝰ. Quã gratiã vincẽdi vicia ⁊ pecca

ta ⁊ eſſe bonos ſeruos ⁊ filios dei cõcedat nob
ipᷣe ſaluatoꝛ noſter dñs ieſus:qui ẽ bñdictꝰ in
ſecala ſeculoꝛum. Amen.

Feria tertia in bebdomada ſe anca de victo/
Rucifige euz
c Mar. xv. ⁊ in euagelio occurrecꝭ
ferie. Quicũq; vult dei grãʒ ⁊ glo

riam eternã ꝓmereri neceſie eſt eũ
vincere paſſiones ſuas ac ſenſualitates ⁊ ſupo

nere eas roni.Ideo dixit deꝰ ad chain Geñ.iiij.
c. Sub te erit apetitꝰ tuꝰ:⁊ tu dñaber illiꝰ. Re

gnũ em celoꝝ vim patit᷑ ⁊ violenti rapiũt ilud

Mat.xj.vñ ſaluatoꝛ ait Apoc.ij. Uincenti da/
bo edere de ligno vite qð eſt in paradiſo dei mei
⁊.iij.eiuſdẽ lib.c.iterũ dicit.Qui vicerit faciã illũ
columnã in regno meo.Jdo dicit apł's ad Gal.

v. Opiritu ambulate ⁊ deſideria carnis nõ ꝑfi⸗

cietis.Caro em̃ ↄcupiſcit aduerſus ſpm̃ ⁊ ſpũs
aduerſus carnẽ.hec em̃ ſibi inuicẽ aduerſantur
vt nõ quecũ q; vultis illa faciatis. Manitfeſta
aũt ſunt oꝑa carnis que ſunt foꝛnicatio:imun⸗
dicia:impudicitia:luxuria:auaricia idoloꝝ ſer/⸗
uitus:veneficia inimicicie:o tentiões:emulatio⸗
nes:ire:rixe:diſſenſiões:ſecte inuidie:homicidia

ebꝛietates:comeſatiões:⁊ his ſilłia:q; pᷣdico vob

ſicut pᷣdixi:qm qui talia agunt regnũ dei nõ cõ
ſequent᷑.hec ille.Et ad Ro.viij.iteꝝ dic̃ Fratres
debitoꝛes ſumꝰ nõ carni vt ſᷣm carnẽ viuamus

Si em̃ ſᷣm carnẽ vixeritis moꝛiemini. Si autẽ

ſpiritu facta carnis moꝛtificauerid:viuetꝭ.Qui

cũq; em̃ ſpiritu dei agunt᷑ hi fülij dei ſunt.Et ad

BGBal.vj.dicit.Nolite errare:deus nõ irridetur.
Quecũq; em̃ ſeminauerit hõ hec ⁊ metet:qm̃ qͥ
ſeminat in carne ſua:de carne metet coꝛruptiõeʒꝭ

q aũt ſeminat in ſpiritu:de ſpiritu metet vitam
exnã.Quia g̊ᷓ diabolus ↄtinuenos inpugnat

CXIII

p ſenſualitates:opoꝛtet nos viriliter pugnareʒ
cas: ne moꝛs intret ꝑ feneſtras nr̃as que ſunt
Inq; ſenſus coꝛꝑis:vt ðꝛ.xvj.q.ij.c.viſis:⁊ ſũt
vba J

Joh̃. pape. Ideo dicit᷑ Ecci.xviij. Poſt cõ⸗
cupiſcẽtias tuas ñ eas:⁊ a voluptate tua auer

tere. Si em pᷣſtes aĩe tue cõcupiſcẽtias eiꝰ faciet

te in gaudiũ inimicis tuis.Gregꝰ.quoq; in.iij.
dlalogoꝝ.c.xix.ait.Sine laboꝛe certaminis nõ
eſt palma victoꝛie.vñ ergo victoꝛes ſunt niſi qꝛ
antiqͥ hoſtis inſidias debellauerũt. Malignꝰ

quiꝓpe ſpũs cogitatiõi:locutioni:atq; oꝑi nſro

ſemꝑ inſiſtit ſi foꝛtaſſe aliqͥd inueniat vñ apud
examen eterni iudicis accuſatoꝛ exiſtat.hec ille.
Et Hiero.ad Euſtochiũ dicit.Niſi vim facias
celoꝛũ regnũ nõ accipies.An nõ videt᷑ tibi gra,
dis violentia cũ caro cupit eſſe qð deus eſt:⁊ il⸗
lic vñ angeli coꝛruerũt angelos iudicatura cõ/
ſcendere.Egredere ̊ pauliſper e coꝛꝑe:⁊ ob pꝛe
ſentes laboꝛes ante oculos tuos depinge mer⸗

cedem quã nec oculus vidit:nec auris audmit

nec in coꝛ hoĩs aſcendit.hec ille. Ideo ſaluatoꝛ
Mat.xvj.nos hoꝛtat᷑ dicẽs.Qui vultvenire pꝰ

me abneget ſemetipᷣm:⁊ tollat crucẽ ſuam et ſe/

quat᷑ me.Ad qð poſſumꝰ applicare vba ꝓpoſi⸗
ta que dicunt.Crucifige eum.i.appetitũ ſenſua⸗
lem. Suꝑ quo verbo duas cõſideratiões facie
mus. Pꝛima dicit᷑ neceſſitatis.Scðᷣa vtilitacj.
Pars pma huiꝰ ſᷣmõis:in q̃ ꝓbat᷑ ꝙ qubet
tenet᷑ cũ rõne vincere om̃es ſuas ſenſualitates:
ſeu diabolicas ⁊ mũdanas tẽptationes. P
Uogd quilibet tenet᷑ ſubiugare ſen
ꝗq lualitates ſuas rõni ꝓbat᷑ pꝛimo
Inq; rõnibb. Pꝛima dicit᷑ oꝛdinati
onis.Fundamentũ cuiꝰ ponitx cõ⸗/
mentatoꝛ ſuꝑ.viij. Phiſi.⁊ in.ij.?etha.dicẽs
Ars ⁊ natura in ſuis oꝑationibo oꝛdinate agũc
q;tũ pñt. Patet hec regula pᷣmo in arte bellica.
Nã famulus ſiue ſaccomanꝰ ſᷣm oꝛdinem arq

bellice o bedit armigero:armiger vo ſquadre⸗

rio:ſquadreriꝰ aũt capitaneo generali.⁊ capita
neus dño ſuo vł imꝑatoꝛi. Hoc idẽ patʒ in ſta
tu eccłiaſtico diſcurrẽdo gradus eiꝰ. Patet eti⸗
am exẽplo naturali.Nam videmus ſᷣm oꝛdinẽ
nature:qꝙ argentũ pᷣualet ferro in valoꝛe:auruʒ
vero pᷣualet argento ⁊ ferro. Pꝛeſu ppoſito g̊ ꝙ
ſᷣm artẽ⁊ naturã maioꝛa ſpꝑ ſibi ſubijciũt mino
ra iferioꝛ ſꝑ debet ſeruire ſuꝑioꝛi:vt dicitur.ff.ð
aqua plu.ar.l.j.S.deniq;.Certũ eſt ꝙ deus cõ⸗
poſuit hoĩem ex materia ⁊ foꝛma.i.ex coꝛpoꝛe et
anima.vt habet᷑.ij.de ala.Sed dlarũ eſt ꝙ foꝛ/
ma ſimpliciter nobilioꝛ eſt ſua materia.dicente
pho.j. Phiſi.Foꝛma eſt quid diuinũ ⁊ appetibi
le a materia:materiã dignitate excedẽs. Quod

ſi ſicẽ:peto quo fine deus oꝛdinauit hoiem ex

ꝑte rationali ⁊ ex parte ſenſitiua.Et maniteſtuʒ
eſt ꝙ hoc ideo fecit vt pars rationalis que ẽ no
bilioꝛ regat ⁊ ſubijciat ſibi ꝑtem ſenſitiuaʒ que
eſt ſibi inferioꝛ:alias ſequeret᷑ vnum quod ẽ fal
qg 3—

5
1.

õä
SZ
4

Bermo

ſiſſimũ ⁊ impoſſibile: deꝰillas inoꝛdinate fe⸗

ciſſet:⁊ ars ⁊ natura eẽnt pꝑfectioꝛes ipᷣo deo
Kõpoſuit ̊ deꝰhoiem ex aia ⁊ coꝛꝑe:vt aia re⸗
gat coꝛpꝰ⁊ ſenſualitates:vt inqᷣt ſctũs Bona.
in.ij.di.xxxviij.ar.ij.q.ij.Et iõ debemꝰſubijcere
rõni oẽs motꝰſenſuales inoꝛdinatos:qꝛ inqͥt
Phs.j. Politicoꝝ.Debemus vti reb ſimplici
ter ad id ad qð oꝛdinate ſunt a ſapiẽtiſſimo da

toꝛe.Et iõ aia debet eẽ reges coꝛpꝰvero rectum.
hec ille.Domꝰ em̃ male regit᷑ cũ ancilla dñatur.

vñ Pꝛouer.xxx.ðꝛ. Per tria mouet᷑ terra:⁊ q̃r⸗

tũ qð ñ HM ſuſtinere/ꝑ ſᷣuũ cũ regnauerit:ꝑ ſtul
tum cũ ſaturatꝰfuerit cibo:ꝑ odioſam mulierẽ

cũ in matrimonio fuerit aſſumpta.⁊ ꝑ ancillaʒ
cũ heres fuerit dñe ſue. Pꝛedicta aũt patuerũt
in agar ancilla Sare que aſſũpta ĩ mrimoniũ
ab abꝛahã dño ſuo:cepit deſpicere ipam dñaz
ſuã Saram:vidẽs ꝙ cõceperat filiũ Geñ.xvj.
Per Sarã em̃ ĩtelligit᷑ rõ.ꝑ agar vero ſenſuali

tas:que ſivoluntatẽ quaſi virũ ad ſe allexerit:⁊
cõceperit appetitũ cõcupiſcẽtie deſpicit rõnẽ. Et
ideo inquit deus ipᷣi abꝛahe ideſt cuilibet hoiĩ
pᷣdicto.c.Eijce ancillã ⁊ filiũ eius.UVolũtas em̃
ipᷣiꝰdei eſt ꝙ agar ãcilla.i.caro ⁊ ſenſualitas ſit
ſubdita Sare.i.rõni. Poſuit nãq; deus in do
mo aie noſtre frẽm ⁊ ſoꝛoꝛẽ virũ ⁊ vxoꝛẽ:dñam
⁊ ancillam.i.rõnẽ ⁊ ſenſualitatẽ vt ſq ratio ſen⸗
ſualitatẽ inſtruat tanqᷓ; frater ſoꝛoꝛẽ:⁊ eam coꝛ/
rigat tanqᷓ; vir vxoꝛẽ ſuam:atq; eam ſibi ſubij⸗

ciat tanq; do mina ancillam ſuam:vt in oĩibus

ſibi obediat.vñ phᷣs.v. Thopi.ait.qꝙ Apꝛiũ rõ⸗
nalis ad cõcupiſcibile eſt ⁊ iraſcibile ꝙ ipᷣa im⸗
perat:illa vero miniſtrant. Quando aũt aliter

fit:tunc aia hois eſt ꝑuerſa.⁊ Plato in fedrone
introducit Socratẽ dicentẽ. Cum in eodẽ ſint

coꝛpus ⁊ animus:hoc quideʒ parere atq; ſer⸗
uire natura iubet:animũ vero imperare ⁊ dña⸗

ri.Diuinũ quidẽ ita natura inſtitutũ eſt vt ipe⸗/
ret ac dñet᷑. Moꝛtale ãt vt pareat atq; deuiat.
Qui ergo cõtrariũ faciunt ſq; ꝑmittẽtes paſſio

nes ⁊ ſenſualitates pꝛeualere rationi cum ꝑuer
tant oꝛdinem diuine ſapientie ⁊ oꝛdinationis:

magna digni ſunt pena ipſo domino atteſtãte:
qui Luce.xij.dicit. Seruus ſciens voluntatem

dñiſui ⁊ ñ fadẽs:plagis vapulabit mitis. Q
Ccundo idẽ pꝛobatur ratione conuer⸗

ſionis ſiue tranſmutationis. Quando
enim quis viuit ſᷣm ſenſualitates dici
effici beſtia. Fundamentũ cuius ponit phs.ij.
de aia ⁊ in.vij. Mecha.Et cõmẽtatoꝛ Auerroiſ

ibidẽ. Et Gilbertꝰpoꝛretanꝰi li.ſer pncipioꝝ di.
Foꝛmaẽ q dat eẽ rei:q̃ ablata res nõ eſt:ptʒ hec
regula.Nã tanto aliq̃ res dicit᷑ eccłlia vel domꝰ

quãto in ſe retinet foꝛmã ecclłie ſeu domꝰ.qð ſi

funditus deſtruat᷑ ꝑ ruinã:nequaq; amplius
eccleſia vel domus vocat᷑:ſʒ ſimpliciter dicitur

eſſe cementũ vel cumulus lapidum ⁊ lignoꝛũ.
Et rõ elt:qꝛ ꝑdidit foꝛmaʒ ecdeſie vel domus.

Quo pᷣſuppoſito peto quare hõ ſingulariterap
pellet homo:⁊ certũ eſt ꝙ ꝓpter vſum rationis.
dicente pho.ix. Ethi. Homo eſt maximeintelle⸗
ctus ⁊ ratio:quod ſi ſic eſt. claꝝ eſt ꝙ qñ homo
ſubmittit rationẽ inoꝛdinate cõcupiſ cẽtie: aut ʒ

rationẽ viuit:⁊ ꝑ ↄſequẽs eſt ac ſi ratiõe careret

ꝑdit nobilitatẽ ſui nois honoꝛis dignitat. vñ
tam in cõſpectu hoĩm q; cõſpectu celeſtis curie
nõ amplius homo ſed beſtia cenſendꝰ eſt. quia
mutata foꝛma: ?⁊ ſubſtãtia intelligit᷑ mutata.ff
ad exhi.l.iulianꝰ.S.ſed ⁊ ſi qͥs.Còfirmat᷑ etiam
hec rõ ꝑ ſniam phᷣi.vij. Metha. di. Ex genere et
differẽtia ſpecifica cõſtituit᷑ ſpecies:vñ nihil po
teſt poni in ſpecie aliqua niſi habeat differentiã
ſpecificã illiꝰ ſpei.Quo pᷣſuppoſito tũc ſic. Hec
eſt diffinitio hoĩs:homo ẽ aial rõnale:⁊ nõ de⸗
bet addi moꝛtale.ſᷣm Scotellũ ſuꝑ vniuerſali⸗
bus Poꝛphirij in tractatu de differẽtia. q. pe⸗

nulti.Et Joh.verſoꝛis in ſũma ſuꝑ dialeticam

in tractatu de ſpecie.capło vltimo:qꝛ ꝑ iſtã difk⸗
ferentiã.ſ.ratiõale differt homo ab omibo alijs
aialibo. Et nulla res eſt de qua poſſit dici ꝙ ſit
animal rõnale niſi homo.Auũ ergo ab alijs ani⸗
malibo differat homo ꝑ rationem:ergo cum di
mittit rõnẽ ꝑ pctm̃ ⁊ ſenſualitatẽ:nihil differt a
beſtijs:⁊ ſic efficit᷑ animal tãtũmodo ſenſuale?
nõ rõnale:quia cui nõ cõpetit diffinitio: nõ cõ/
petit etiam diffinitũ.l.omis diffinitio.ff. de re⸗
gulis iur..Unð inqͥt glo.in auten.de mona.in
bn.ꝙ nõ ſequẽs rõnẽ nõ debet dici hõ ſz beſtia.
Et h eſt qð inqͥt Dauid ps.xlviij. Homo cũ in

honoꝛe cſſet nõ intellexit:comꝑatus ẽiumentis

inſipientibo ⁊ ſimilis factus ẽ illis. R
Ro quoꝛũ melioꝛi declaratione ſciẽdũ
p ꝙ inquit phᷣus.j. Politicoꝝ:triplicẽ vi
tam poſitã fuiſſe a phᷣis.ſ.voluptuoſaʒ
politicã:⁊ cõtemplatiuã.Cõſiderabat em̃ hoie,
mediũ int᷑ ſuꝑioꝛa.i.angelos:⁊ inferioꝛa.i.bꝛu⸗
ta aialia. Et ideo attend ebat hoieʒ triplicit᷑ poſ
ſe conſiderari. Pꝛimo vt ꝑticipat cũ bꝛutis: et

cõuenit ei vitavoluptuoſa. Scðo inq;tũvtitur

rõne:⁊ ſic ↄuenit eivita politica.Tertiovt cõmu
nicat cũ angelis in ſpeculatiõe ⁊ cõtemplatione
⁊? ſic cõuenit ei vita cõtemplatiua.Qui ergo vi⸗
uit vita voluptuoſa dicit᷑ beſtia.Qui aũt viuit
vita politica.i.rõnali dicit᷑ homo.Qui aũtviuit
vita cõtemplatiua dici᷑ angelus.Ait em̃ Hie⸗
ro.ad Euſtochiũ. Pꝛofecto in carne pᷣter carnẽ
viuere nõ terrena ſed celeſtis vita eſt.Condudo

igit᷑ ad ꝓpoſitum noſtrũ ꝙ viuens vita bꝛutali

ac vicioſa merito bꝛutũ nuncupat᷑:⁊ nõ põtap
pellari homo niſi equiuoce:ſicut homo depiciꝰ

vel moꝛtuus dicit᷑ homo noie tm̃ ⁊ nõ re. Ideo

Salomon inquit Eccs.iij.Oſtendit deus ſili⸗

os hominũ ſimiles eſſe beſtijs:⁊ iterũ dicit. Ni⸗/

hil habet homo iumento amplius.Quia enim
homo ſamiſſa ratione ꝑdidit differentiam ſpeci
ficam hominis:⁊ remanſit ſolũmodo in gene⸗

vuniral
Gnruran
ne corente
nolium
–
nohom
cinngſ.
nrtone
busorin
lcgepeſini
Ultdicens⸗
beſtibrn
Cuni ſcutd
gute eaul
corgelin
nnbls.)
gisſeos!
ſopos

Mnas o

alca
evolun
Vantfid
unrmu
ſuliue,
Ner uatt
Pausckt⸗
hubererane
ſone decon⸗
Wupnrs
NN
Nenann
ſunr Bo⸗
dietden
N
guem
etlithare⸗
opum no
ſrotq;
ni cöpor.
ſeſtauclbu
leinpefans
aturaui
arcruoſ
Pocſtons
Perhutgen
dligglbi
lupturde
tatehonne
lonem n
Opſoſt
Gipecen
poſſum./
rthaum
knmarge
hemtuam
ntus: na
Pacncigs)

pencsrie
l daerdf

Poſiw tütſeh
un rnaler i
lüiſogmingt
nde Oißgiu .
umaſug dalen
Namdednſki
dond donh
gns doſirder
Vapoedelr
monanawran
lrari nbldir
titümodoſie
r diffinngii
8 diffininoi
naucen. de n
che diaboſd
Sillis.
pis Ni⸗

(dorran hn

srutnudbe⸗
hi rinnnlur
Nijrdios⸗c
SGißün
1aToNCN
itünnonan
u
enieni
N iid
srn i
vanejtn
nuick Nin
Uns niu hn
pnlr noi⸗
ubomno dye
tumtnön
kendtdu
BriiN/
=D

Foliũ

re animalium. Genus aũt nõ poteſt eſſe in rerũ
natura niſi ſit in aliqua ſpecie:ideo talem ratio

ne carentem cõſtituit in ſpecie animaliũ irratio⸗

nalium. Quapꝛopter Dauid poſt peccatuʒ be/⸗

ſtiale luxurie dixit ps.xxj.Ego aũt ſum v̈mis
⁊ nõ homo ⁊c̃.Ait em̃ phũs.j. Politico. In tim

quis eſt homo inq;tum habet in ſeipſo rectitu

dinem ꝑ ſubiecionem viriũ inferioꝛum ad ipᷣaʒ
rationẽ.Et ibidem dicit. Sicut ꝑfectus vᷣtuti/

bus optimũ animaliũ eſt homo:ita alienus a
lege peſſimũ eſt omnium. Et rationem ibidẽ po

nit dicens. Plura mala fauclet malus homo:qᷓ;

beſtia.Et in.vij.Echico.iterũ ait. Homines di⸗

cunt᷑ ſicut dij pter excellentiam virtutis:homo
autẽ pꝛauus deterioꝛ eſt omni beſtia.Eſt enim

peioꝛ gallinis poſt riram ad paſtum ſimul cur
rentibus. Item leonibus qui manſueſcunt cũ

quis ſe eis pꝛoſternit: ⁊ lupis nõ comedentibb

lupos:⁊ ſic de alijs feris. Item mulis equis et
aſinis qui nõ cadunt in eõdem loco in quo ſe⸗

mel ceciderũt:imo nec per eandem viam incede

re volunt. Item turtures et multe alie aues ſer
uant fidelicatem cõiugibus ſuis:quod non fa⸗
cunt multi homines.De hacaũt hominis be/
ſtialitate Chꝛyſoſtomꝰ in omelia aſcenſionis ſu
per illud:homo comparatus eſt iumeutis dic.

Peius eſt comparari qᷓ; naſci.Naturaliter non

habere rationem tolerabile eſt:hominẽ vero ra/

tione decoꝛatum irrationali nature comparari

voluntatis crimen eſt. GBeatus quoq; Thom̃.
j.ij.q.j.arxti.ij.inquit.Oꝑationes noſtre ſi ratio
ne carent nõ humane ſed beſtiales appellande
ſunt. Boetius etiã.iiij.de conſolatiõe:pꝛoſa.iij.

dicit de malis. Quare conuerſi in maliciam:hu
manam quoq; amilſere naturã. Euenit ergo vt
quem tranſfoꝛmatum vicijs videas:hominem
extimare nõ poſſis.Auaricia feruet alienarum

opum violentus ereptoꝛ:lupo ſimilem dixeris

ferox atq; inquietus linguam litigijs exercet:

cani cõparabis. Inſidiatoꝛ occultus ſubripuiſ
ſe fraudibus gaũdet:vulpeculis equet᷑.Ira in

temperans fremit:leonis animum geſtare cre⸗

datur.pauidus ac fugax nõ metuenda foꝛmi⸗

dat: ceruo ſimilis habeat᷑.ſegnis ac ſtupidꝰ toꝛ
pet:aſinus viuit.leuis atq; inconſtans ſtudia

permutat:nihil ab auibus differt.fedis immũ
diſq; libidinibus immergitur:ſoꝛdide ſuis vo

luptate detinetur. Ita fit vt qui deſerta pꝛobi⸗
tate homo eſſe deſierit: cum in diuinam condi⸗

nionem tranſire non poſſit vertatur in beluam
Ehꝛyſoſtomus quoq; ſuꝑ Mattheum inquit
Si peccatoꝛ es maniteſte homi nez te dicere nõ

poſſum.Lum enim calcitres vt aſinus: ſaltes

vt thaurus:fremas mulieribus vt equus: et ca

ſtrimargiam patiaris vt vꝛſi us:impingues car
nem tuam vt mulus:rememoꝛeris auteʒ vt ca⸗

melus: rapias vt lupus:iraſcaris vt ſ- erpens:

percutias vt ſcoꝛpio:doloſus ſis vt vulpes: ve

X

nenum malicioſe obſerues vt aſpis ⁊vipera: qᷓ
liter te potero cum hominib cõnumerare: qua
ſi dicat.nõ eſt cöuenienss. S “”
Sta auũt animalia ⁊ beſtias debet quili
ibet bonus pdicatoꝛ caperevel ſalce vul
nNerare.aut ad minus contra eas vocife

*

rare ſicut faciebat beatus Johãnes baptiſta di
cens Jo.j.c.Ego vox clamantis in delerto. ſ. iſti
us mundi:in quo habitant multe male beſtie.
Et ideo inquit mihi deꝰ. Geñ.xxvij. Sume ar⸗
ma tua pharetram ⁊ arcum:⁊ egredere foꝛas.
7 affer mihi de venatione tua:⁊ fac mihi cibos
vt co medam. Iſta aũt arma ſunt virtutes ⁊ ver
ba ignita boni pꝛedicatoꝛis:de quibo.ij.ad Co⸗
rinchi.x.ait Paulus.Arma noſtra nõ ſunt car⸗
nalia:ſed potiꝰ adeo ad deſtructionem muniti
onum dia boli.Ad que arma induenda hoꝛtat
idem Apoſtolus ad Epheſ. vj. dicens. Indui⸗
te vos armaturam dei vt poſſitis ſtare aduer⸗
ſus inſidias diaboli. Per arcum vero ſignifica
tur docrrina ſacre ſcripture quã habere debet 5
dicatoꝛ:vt ſicut per arcũ eijcitur ſagitta:ita ꝑ ſa
cram doctrinam eijciatur velox verbũ pꝛediea⸗
tionis quod currat ptranſiens interioꝛa homi
nis:iuxta illud ad Heb.iij. Uiuus eſt ſermo
del ⁊ efficax:ac penetrabilioꝛ omi gladio ancipi
ti.ODe hoc aũt arcu dici᷑ Job.xxix.Arcus meus
in manu mea inſtaurabi.Et Beñ.ix.ait deus.
KRrcum meũ ponã in nubibus celi.i.in pꝛedica
toꝛibus: de quibus Eſa.xl.dicit᷑. Qui ſunt iſti
qui vt nubes volant. Sicut em̃ nubes exeũtes
de mari.i.de amaritudine ⁊ turpi conuerſatiõe
huiꝰ mũdi eleuant᷑ ſuꝑ terram ꝑ co ntemplati⸗
onem:⁊ effundunt ſuꝑ terrenos ac camales ho
mines aquã ſalutaris pᷣdicatiõis. Iſti ̊ vena⸗
toꝛes ſic armati debent intrare ſilus mundanã
plenã feris ac beluis.i.hoĩbus beſtialiter viuẽ⸗
tibus:de qua inquit ps. Quaſi in ſilua ligno⸗
rũ ſecuribo exciderũt ianuas eius in idipſum.
Et de pctõꝛe dici᷑ Deut᷑.xxxij. Inuenit eũ in ter/⸗
ra deſerta:in loco hoꝛroꝛis ⁊ vaſte ſolitudinis.
Intrantes aũt hanc ſiluã venatoꝛes vt poſſint
beſt ias ſilueſtres appᷣhendere de qͥb libẽter co
medit deus:debent examinare diligẽter loca in
quibo habitãt:⁊ pꝛudẽter eas arcũdare.cauen⸗
tes nevenando deſtruãt campos plenos meſſe
7 dãnificent canibi.i.ſuis verbis turpib??ke„£u
Miſta aũt ſilua mũdana inueniunt᷑ di
iuerſa genera aialiũꝛ beſtiarũ:qᷓ ſolent
iueniri in nemoꝛibb. Pꝛimo em̃ iueniũ
tur lepoꝛes qͥb tremit caput:⁊ ſũt valde pauidi
ꝑ q̊s ſignificant᷑ illi qͥ timẽt aggredi viam peni⸗
tentie ne infirinent᷑:vel nõ poſſint ꝑſeuerare:q̊
rum quilibet inquit cum pſalmiſta. Timoꝛ et
tremoꝛ venerunt ſuper me.⁊c. Et iterum de il 5
lis dicit idem pꝛopheta. Trepidauerunt timo⸗
re vbi non erattimoꝛ.Talis autem timidꝰ ait
illud Pꝛouerbioꝛum.xxvj. Leo eſt in via leena
q44

Bermo

plebs iualida: collocat in petra cubile ſuũ. In

petra em cubile ſuuʒ collocat:qꝛ in duricia ſui
pcti ꝑdurat:vł ad lr̃am in petra iacet ſiue ſedet

in vicis ⁊ plateis:iĩ nullo bono oꝑe occupatus

extimoꝛe pᷣdicto. Laleſ aũttimoꝛoſi debẽt app
hẽdi:vł ſaltẽ ſagittari ſagitta ſaluatoꝛis Mat.

vlij.di. Quid timidi eſtis modice fidei. U

Ecũdo reꝑiunt᷑ capꝛioli qui bñ ſaltant
s vnñ.ij. Reg.ij.ðꝛ.Aſſael q̃ſi vnꝰde capꝛio

lies qͥ moꝛant᷑ ĩ ſilua curſoꝛ velociſſimꝰ
fuit.⁊ in iſtis capꝛiolis figurant᷑ illi qͥ coꝛeis de
lectant᷑ ⁊ tripudijs. De quibo coꝛeis exponi põt

illo Eſa.xiij. Requieſcẽt ibi beſtie:⁊ piloſi ſalta
bũt ibi. Ns mulieres vane ſedent ibi moꝛe be⸗

ſtiaꝝ laſciuiẽtes:⁊ expectãtes ꝙ laruati ⁊ pelli⸗
bus iduti ſicut fit in carniſpꝛiuio eas iuitẽtad
coꝛeizandũ cuʒ quibo ſaltant:tanqᷓ; belue. Iſti
dũt capꝛioli ſuntvulnerãdi ſagitta Eccłi.ix.vbi
ðꝛ.Cũ ſaltatrice nõ ſis aſſiduꝰ:⁊ nõ audias vᷣ⸗

ba illiꝰ:ne foꝛte pereas in efficacia eiꝰ. Itẽ ſagit

ta Amos.viij.vbi ait deꝰ. Cõuertã feſriuitates
vias in luctũ:⁊ oĩa cãtica via in planctũ. X
Ercio reꝑiunt᷑ ibi capꝛee q̃ vulgari noie

t vocant᷑ capꝛe ſaltãtes 2 iſte ꝓPter ſuaz B

leuitatẽ nunqᷓ; tenent firmũ locũ:ſʒ huc

illucq; diſcurrũt:de qbo ðꝛ.ij. Parali.xij. Uelo
ces quaſi capꝛee in mõtibo.⁊ iſtis figurant᷑ voa/⸗
gabũdi ⁊ iſtabiles ⁊ qͥ nõ ꝑſeuerãt in bono ice⸗

pto:vł in arte quã ceperũt:⁊ nunqᷓ; ꝑmanẽt in
vno bono ꝓpoſito. Qui feriẽdi ſũt ſagitta Sa/⸗
lomonis Eccłs.v.vbi ait. Ne vẽtiles te in oẽm
ventũ:⁊ nõ eas in oẽmviam:ſzuʒ eſto firmꝰin via

dñi. Itẽ iſte capꝛee aſcẽdũt cacumina montiũ:⁊

ſignificãt curnioſos qvolũt itelligere altitudinẽ
diuinoꝝ ſecretoꝛũ.quos vulnerat Eccleſiaſticꝰ

iij.ſui libꝛi.c.di.Altioꝛa te ne queſieris ⁊ꝛc.
Uarto reꝑiunt᷑ cerui de qb ait Iſido.
q xij.ethimo.qꝙ mirant᷑ fiſtulaꝝ ſibilum ⁊

in armonia delectant᷑: erectiſq; auribo
acute audiunt:⁊ ſica venatoꝛibo capiunt᷑:vñ fi
gurãt diſſolutos qui delectant᷑ canticis.Cõtra

quos dicit᷑ Job.xxj.Tenẽt timpanũ ⁊ citharaz
⁊ gaudẽt ad ſonitũ oꝛgani:ducũt i bonis dies
ſuos ⁊ in puncto ad inferna deſcendunt. JItem
Plinius li.viij.naturalis hiſtoꝛie dicit. Cerui

tante ſunt ſimplicitatis vt omnẽ mirent᷑ ⁊ ſtu⸗

peant nouitatẽ:vnde equo vel bubalo ad eos

accedẽte:ita in ipᷣm reſpiciunt ꝙ hominẽ iuxta
ſe venientẽ ⁊ ſagittis impetere volentẽ nõ atten
dunt.hec ille.Et ideo ſignificant fatuos qui ad
oẽs nouitates mirant᷑ ⁊ attendunt ⁊ faciłr deci

piunt᷑:vnde de illis dici põt illud Pꝛouer.xiiij.
Fatuitas ſtultoꝝ impꝛudẽtia.Gloꝛiant᷑ quoq;

cerui de coꝛnibo que tamẽ ſepe ſunt cauſa ꝙ ca

piant᷑ ⁊ moꝛiant᷑. Et ſignificant vanegloꝛioſos

in itinere:occidendꝰſum. Leo.i.diabolus.leena
ideſt cõcupiſcẽtia:qͥbo nõ ſperat poſſe reſiſtere
De ipo q̊ʒ timido ðꝛ Pꝛouer.xxx.Lepuſculus

HM

XII

de pulchꝛitudine: diuitijs ⁊ honoꝛibo:⁊ hmoõl.
Qui vulnerandi ſunt ſagitta pſalmiſte dicencj.
Nolite extollere in altũ coꝛnu veſtrũ ⁊c.Mui⸗

tas etiã alias cõditiones habet ceruꝰ quas boj/⸗
no reſpectu ꝑtranſeo. 22 “

Uiinto repiunt᷑ aſini:vt aũt ðꝛ lib. xviij.
de ꝓpꝛietatibo rerũ.Aſinꝰ eſt aial mela⸗

colicũ trigidũ ⁊ ſiccũ:maturaliter ponde
roſum:tardũ ac pigrũ:ſtolidũ ⁊ obliuioſũ. Et
iſti aſini figurãt negligẽtes in bono oꝑe:⁊ acci⸗

dioſos. Qui debẽt vulnerari ſagitta Paulli.ij.
ad Thimo.iij.dicẽtis.Qui nõ laboꝛat nõ man/
ducet:⁊ dñi ieſu dicẽtis Mat.xx.Quid hicſta⸗/
tis tota die ocioſi.Et Job.v.vbi dicit. Homo

ad laboꝛẽ naſcit᷑. Libenti quoq; comedũt aſi/
ni ſpinas ⁊ tribulos ac cardos:q; alias bonas
herbas:⁊ ſignificant laſciuos qͥ libẽtiꝰ audiũüt
in honeſta acturpia ⁊ fabuloſa q; bona acſan/
cta vba ⁊ vtilia. Juxta illud.ij.ad Thimo.iiij.
Erit em̃ tpᷣs cũ ſanã doctrinã nõ ſuſtinebunt:ſʒ
ad ſua deſideria coaceruabũt ſibi magros piu
rientes auribo:⁊ a vᷣitate quidẽ auditũ auertẽt.

ad fabulas aũt cõuertent᷑.Qui vulnerãdiſunt
ſagitta Pauli ad Coł.iij. dicentis.Deponite ſer

monem turpẽ de oꝛe vro:⁊ verbũ xpᷣi habitet in
vobis abundãter.Aſinus etiã nõ timet ſtimu⸗

lum ſʒ opoꝛtet eũ ꝑcutere cũ virga ⁊ baculo.Et
de iſtis aſinis multi reꝑiunt᷑ qͥ ſunt obſtinati⁊
bonis verbi dei ſtimulis nõ pñt induci:vt ꝑ vi
am mandatoꝛum dei ꝓgrediant᷑:ſed opoꝛtet ꝙ
eos deꝰ cogat ꝑ flagella ⁊ grauamina.⁊ ad hoc
exponi põtillð Ecci.xxiij. Uirga ⁊ palea aconꝰ
aſino ſicut faciebat ille floꝛẽtinꝰ qͥ cum tantum
oneraſſet aſinũ ꝙ videbat᷑ velle crepare ex pon⸗

dere:ꝑcutiẽs eũ vᷣga ↄfoꝛtabat dicẽs.Nõ crepes
aſine qꝛ floꝛet hoꝛdeũ. Dicitur q̊ʒ Pꝛouerb.x.
Virga in doꝛſo eiꝰ qui indiget coꝛde.⁊ eiuſdem
libꝛi.xxvj.c. Virga in doꝛſo impꝛudentiuʒ. Iſti
etiam aſini ſignificant ruſticanos de quib etiã

—

qᷓ;plures reꝑiunt᷑.vñ de hoie ruſticano dici ſo⸗
let vulgariter. Eſt aſinus auritus. Aſinus eniʒ
babet aures longas ⁊ largas:et ipᷣe ruſticitates
magnas ⁊ multas. Sed notandum ꝙ vt dici
in libꝛo de ꝓpꝛietatiby rerũ:contra aſinos pu⸗

gnat vꝛſus ⁊ eos comedit:⁊ ſimiliter iſtos aſi/
nos bipedes deuoꝛabit diabolus Dicit᷑ quoq;
in pᷣdicto libꝛo de/ꝓpꝛietatibo rerũ:ꝙ aſini q;ro
magisſeneſcunt tato magis efficiunt᷑ triſtes ce

defoꝛmes. hiſpidi ⁊ piloſi:⁊ figurãt eos qui q̃ti

die efficiunt᷑ mag tepidi ⁊ pigri in ſeruitio dei
ita ꝙ eis vita eſt in tedio. Quos vulnerare de/

ban ſagitta Salomonis Sapientie.j.dicẽ/⸗
tis. Tolite ʒelare moꝛtẽ ⁊c.⁊ Oꝛatij in epłis ca⸗

nentis. Gꝛatioꝛ ⁊ melioꝛ ſis accedẽte ſenecta Ali

ſenectus illoꝛum.

ter eueniet illud Sapieñ.iij. Sine honoꝛe erit
Exto reꝑiunt᷑ leones rugiẽtes:per quos

ſ ſusgbi ⁊ magnates deſignant᷑:qᷣ volunt

depolutp

9 dil
(
ꝛicorit l
Cörtadsr
indcr
Pooo
ürcos

0

immuri
Cli
laom
lvrlub⸗
ſen gnnn
llon ode
Gfoꝛmes
Poclias
cined
PJob. rii
nie⸗
On
Vr
ilüt ſtero⸗
funbpen
mmhütllil
fcͤrlumune
Urlumita
davitrc
roltecdi⸗
Weminauit
Mans
bipehes
nistſen
byolis
gorito
taliſen
delecnn
ollq̃⸗
peonid
ntqzip
olſe
tꝛge
Gbos

Foliũ cWxW

. nore „ „ - — =
— dilacerare paupes Pꝛouer. xxviij. Teo rugiẽs ſtitatis:laudãdo pudieitiõ.iuxta illud Sapie.
nnnſti ⁊ vꝛſus eſuriẽs pᷣnceps impiꝰſuꝑ płm paupe/ iiij.O quo pulchꝛa ẽ caſta gnatio cuʒ dlarltate.
RWKW H rẽ. Itẽ qrũt deuoꝛare ſ bam eoꝝ.iuxta illð pſ⸗ al/ Item ſagitta apli ad Heb. xiij. dicẽtis. Foꝛnica
N miſte. Suſceperũt me ſic leo paratꝰ ad pᷣda. Et toꝛes ⁊ adulteros iudicabit deus. E
rnötiß, iteꝝ. Inſidiat i abſcõdito q̃ſi leo in ſpeluca ſu. Exclmo iueniunt᷑ vꝛſi qui ſunt inuidioſi
PDR dun De iſt eriã ðꝛ. Sopho.iij. Pꝛincipes in medcio d Au em ad bꝛachia luduũ faciunt cũ ali
Rnnn * eiꝰq uaſi leones rugiẽtes. Minant᷑ enim pau/ ſi ab ipo vincunt᷑.ex inuidia eum vngu
irdtiii peribeoſq; moꝛdent ⁊ occidũt ac ſuppeditet. lis dilacerant.ꝛ ꝓpterea de inuidioſo ðꝛ Danie.
Bübonee. Cõtra quos ðꝛ Job.iiij. Rugitus leonũ ⁊ vor vij.Ecce alia beſtia ſimilis vꝛſo in parte ſtetit: ?x
mſane leene ⁊ dentes catuloꝛũ eius cõtriti ſunt. Iſtos tres oꝛdines dentium erat in oꝛe eius.pᷣmꝰ eim
ndani aũt ſuꝑbos vulnerare debemus ſagitra humi oꝛdo eſt dolere de bono pꝛoximi:ſecũdus ẽ gau
e nrun litatis quã emittit beata virgo dicens Luce.j. dere de malo eius.tertius eſt ipᷣiꝰ fama dilace /
‚ Nr. Duthe R Depoſuit potẽtes ð ſede ⁊ exaltauit hũiles. SB rare. Iſti aũt ſunt fe eriendi ſagitta charitatis:q̃ᷓ
enwidine Eptio iueniunt᷑ tigres iracũdi ⁊ furibũ facit gaudere de bonis pꝛoximi.vnde Augꝰ. in
Poq (ontii 8 di ſic ego oculis ꝓpꝛijs aſpexi in vno ad quodo ſermõe ait.Tolle inuidiã ⁊ tuũ ẽ quod
rtosihaluing ducto Mediolani:q cõtinue fremebat habes. Urſi etiã ſunt ſolatioſi:⁊ ſignificant lu⸗/
mos lidit 2 figurãt rixoſos ⁊ ↄtẽtioſos atq; vidicatiuos. ſoꝛes quos diabolus occidit:ſicut venatoꝛ vꝛ⸗
Moſac hant Cõtra q̊s mittẽda eſt ſagitta Eccłi.xxviij. QOui ſos Nam venatoꝛ facit foꝛmã hoĩs de palaa
ded D vindicari vult a dño inuenietvindictam ⁊c̃. Cct cum bꝛachijs apertis: quaſi inuitet vꝛſum ad
mnänöſutnan Pꝛouer. xvij. Sempꝑ iurgia qrit malꝰ. Angelꝰ ludendum ad bꝛachia. Ipſe autẽ venatoꝛ poſt

n Onmmite o oia aſſimilare ⁊ facere quicqͥd vidẽt ab ue imaginem hois volens ludere ad bꝛachia:
dicnns dont alijs fieri:⁊ figurãt pᷣſũptuoſos.Dic de ſtatim ex impꝛouiſo iugulat᷑a venatoꝛe.Et ſi⸗
ryetün de ſimiavidẽte barbitonſoꝛẽ ſeipᷣm radencẽ ad ſpe militer occidit diabolus luſoꝛes dum putat ſo
o riinönnt culũ:qð ⁊ ipᷣa voluit facere ⁊ ſibijpſi cuʒ noua⸗ laciari ⁊ ludere ⁊c. Urſi quoq; ſunt impatien⸗
Z cula amputauit caput icidẽdo collũ dũ radere tes:vnde alio modo capiunt᷑ ꝓpter impatientiã
Unkſonrte⸗ vellet ſub gula.Culpa aũt eſt imiſcere ſe read ſuam. ſam venatoꝛ ſcdens viam ꝑ quã incede
öpftincen ſe nõ ꝑtinẽti.l.culpa.ff.ð regu.iu.⁊.c.nõ eſt ſine re ſolet vꝛſus:tendit in ea choꝛdã cum ſagittis
dunkſih culpa.eodẽ ti.li.vj. Sunt qͥʒ ſimie exteriꝰhoĩbꝰ venenatis:ita ꝙ tacca choꝛda aliquãtulum foꝛ
auamminnen cõfoꝛmes ⁊ iterꝰ valde diſſimiles:⁊ figurãt hy/ titer ſtatim cũ impetu exit ſagitta:vꝛſus autem
i= 1 pocritas qͥ exteriꝰpñt apparentiã ſccõꝝ:⁊ ĩtenꝰ qui adeo eſt impatiẽs ꝙ ſi in itinere inuenit la⸗
emanm ſiłitudinẽ demonũ.Cõtra q̊s iaculãda eſt ſagit pidem eius vi inpedientem:pꝛotinus ipſum
—AAe ta Job.xiij.vbi dicitur. In cõſpectu dei non ve ¶( ira longe pꝛoijcit: ſimiliter cũ ad pꝛediccam
inc en niet omnis hypocrita. OD cchoꝛdam venit ⁊ ipᷣam in medio itinere reperit
.„ n Ono reperiunt᷑ poꝛci qͥ ſi vadũt in alich cum indignatiõe cum bꝛachijs illam appꝛehen
Narmr i un viridario:dimiſſis floꝛibus odoꝛiferis dens ac dilacerare volẽs ⁊ pꝛoijcere:foꝛtiter tra
unnhut q̃rũt ſtercoꝛa:⁊ figurãt detractoꝛes qͥ dimiſſis hit.vnde ſtatim cũ ingenti impetu ſagitta excs
Hnnminni/,7 vtutibo ꝓximi q̃rũt ⁊ iueſtigât vicia eoꝝ:vt de eum ferit.Ex qua magis indignatꝰvꝛſus:ſagit
