urnepnin
lnni

—
utaühfiſin
mtis inonld.
eninenini
kiriſantſacnin
Na nöpenenr
.deeaanen;
D
ſrdinsilti
i dien
Dzusa izu
Urſamfci gant
SNpid
ſüici gnn
digolitrinf:
saEWa
ſurthsii
rngimrfui
Oöcun nacntst
icͤſüſnlith
mn Aümnl⸗
n/ demmlleii
cnis Onni
ſanſiche⸗
ſheinti/,
Giiin,

Folium

Ego ſum demõ q ex pᷣcepto dei ĩ hac foꝛma ad
te veni ⁊ noli timere qꝛ tibi nõ nocebo. Indueg·
te ſuꝑpelliciũ ⁊ accipe calicẽ cũ patena ⁊ da mi/
hi lumiaria accẽſa ⁊ veni mecũ ſecure.Qui atto
nictꝰhec oĩa fecit. Accedẽs aũt demon cũ eo ad ſe

pulturã pᷣdicti vſurarij ſolus ꝑ ſe reuoluit lapi/⸗
dẽ ab oſtio monumẽti. Quo facco dirxit ſacriſte

vt ſupponeret calicẽ oꝛi illiꝰ vſurarij. Qð faciẽs
accepit demõ caput vſurarij ꝑ capillos ⁊ ꝑcuti/

ens illud pugno in ꝑte poſterioꝛi:clamauit foꝛ
titer di. O ꝓditoꝛ vſurarie ꝓijce ⁊ extramitte coꝛ
pꝰ xpᷣi qð indigne aſſũpſiſti.Statim g̊ euomu/
it coꝛpꝰxpᷣi in calicẽ:⁊ demõ cũ lumiaribo accen⸗

ſies pᷣibat añ ſacriſtã reuerent᷑ xpᷣi coꝛpꝰ deferẽtẽ.

Et dũ in ſacriſtia fuiſſet:dixit ſacriſte. Reconde
tu mõ coꝛpꝰxpᷣi reuerent᷑ ⁊ qeſce. Lũc demõ ac/
ceſſit ad ſepulturã ⁊ aſpoꝛtauit coꝛpꝰillud ma⸗
ledictũ. Mane aũt facto accedẽs ſacriſta cũ fra
tribo qͥbo oĩa narrauerat ad ſepulcura illiꝰ vſu⸗
rarij:eã vacuã cũ lapide reuoluto inuenerunt.⁊
ſie vacua remanet vſq; in hodiernũ diẽ. Etipᷣaʒ
ſepłturã inqͥtpᷣfatꝰp.frat᷑ Antho niꝰ ꝙ viditipᷣe

oculis ꝓpꝛijs.Et dicit ꝙ h̊ miraculũ ſibi narra/

uerũt ratres ipſiꝰ cõuentus ⁊ alij de Aſſiſio.Et
ipᷣam ſepulcurã etiã ego vidi. B
Scða cõſideratio ꝙ illis debet ſacra cõmu⸗
nio denegari qᷣ de aliqͥ moꝛtali crimine ſuntno
tabiliter ſuſpeciicj.
Eicuũdo dico ꝙ nõ debent ſuſciꝑe ſaccᷣm
8 coꝛꝑis xpᷣi illi qͥ de aliq̊ crimie ſũt nota⸗
brilit᷑ ſuſpecti:⁊ ſacerdotes nõ debentta/
les cõicare.vñ inqͥt Rich̊.in.iiij.di.ix.ar.iij.ĩ coꝛ

poꝛe q̃ſtiõis. Cũ qrit᷑ an ſacerdos debeat dare

ſacrm illis qͥ ð aliqͥ crimieſunt ſuſpecti. Rñdeo
ſiẽ ðt glo.ſuꝑ c.dixit dñs.xxxj.q.j.ꝙ triplex ẽ ſu⸗

ſpicio.Et idẽ ponit Tho.in.iiij.di.ix. Una eſt te
meraria q̃ ꝓuenit ſine argumẽto aliq̊ vel ex leui

ↄiectura oꝛtũ hʒ:ſeu ex irrõnabili cã ↄſurgit:cu⸗
iuſmodi eſt illa qᷓ ꝓcedit ex detractiõibo maledi/⸗
coꝝ ⁊ maloꝝ hoim.xj.q.iij.c.in cuncqᷣ.Et ꝓ tali
ſuſpicione cũ ſit pᷣſũptuoſa nõ debet negare ſa/
cerdos euchariſtiã illi qͥ eam petit.Alia ẽ ꝓbabi
lis ſuſpicio q̃ cõſurgit ex ꝓbabilib ſignis ꝓutẽ
ſi qͥs ſolus iuenit᷑ loq̃ns cũ ſola tꝑe⁊ loco ñ val
deſuſpec.Et ꝓpt᷑ hãc ſuſpicionẽ nõ debet ſacer
dos negare euchariſtiã.⁊ rõ cẽ.qꝛ pena ñ dʒ infli
gi vbi culpa ignoꝛat᷑.ij.q.j.c.deꝰnr̃ oĩpotẽs.vbi
ctiã ðꝛ ꝙ nullũ añ verã iuſtãq; ꝓbatiõeʒ iudica

re aut danare ðöbemꝰ. Uiolẽta vᷣo ſuſpido eſt q̃

ſurgit ex pᷣſũptiõibo violẽtᷣ:ſeu ad cuiꝰ ↄꝛiuʒ nõ
admitti᷑ ꝓbatio:ꝓut ſiiueniat᷑ ſuſpec cũ ſuſpe
cta:ſolus cũ ſola i eodẽ lecto:vł loco ⁊ tꝑe ſuſpe

cco.et ideo tali nõ eſt dãda euchariſtia. Et ſi tał

ſuſpicio eſt cõis:negãda eſt tã in publico qᷓ; ĩ ſe⸗

creto.qꝛ ifamibo nõ debet dari coꝛpꝰ xpi. de oſe.
di.ij. ceꝓ dilectiõe.Si aũt ſit ſolu ſingular.ſ.ip/⸗
ſius ſacerdotis:tũc nõ eſt negãda in publico ſʒ

bñ in ſecreto.Et hec oĩa etiã ponit Alex.de alcs

di. j. Et H inqᷣt Rich. vbi g.

in. iij. pte ſũme. wotant in ſũma cofeb. liiij. tit.
xxiiij.q.lxxx.Et poſito ꝙ talł generalit᷑ ſuſpecꝰ ö

aimie eſſetↄtritꝰ? cõfeſſus:⁊ hoc ↄfeſſoꝛ ſcret.·
In nõ debet ei dare ſacr̃m.ſed facere euʒ differre

qͥaduſq; ꝓpło ſcãdaliʒato de illo inoteſcat eiꝰpe
nitecia ⁊ cõuerſio.c.nõ ſufficit.⁊ c.in actiõe.ð pe.
Egd hic qri᷑ flunqd ſacerdos teneat᷑ da
8 reæcoꝛpꝰ rpᷣi illi queʒ ſcit eſſe in pccõ moi-
tali.Et rndet Alex. de ales vbi S. ⁊ btũs
Tho..i.iiij.di.ix.et ibi Rich.nr᷑.ar.iij.q.j.⁊ ſ. Bo
na.ea.di.ar.ij.q.iiij. qñ ſacerdos ſcit aliquẽ eẽ
in moꝛtali pcrõ diſtinguẽduʒ eſt. Autem illenõ
Petit euchariſtiã ſibi dari:et tũc moꝛtalit᷑ peccat
ſacerdos incitãdo eũ ad ſumẽda euchariſtiã in

ſtatu tali:aut eã ſibi miſtrando. Aut ille petit:et

tũc aut ꝑctm̃ ſuũ eſt ſeeretũ et occultũ.et tũc aut
petit in ſecreto:tũc ſacerdos peccaret ſibi dãdo.

qꝛ hʒ ʒ eũ legitimꝗ exceptionẽ quã ſibi in occul⸗

—

to obijcere põt:⁊ ipᷣm debet monere ne petat in
publico.vt hr de ↄſe.di.ij.c.nõ ꝓhibeat. Kut pe⸗
tit in publico:et tũc ſacerdos/ſibi dare tenet᷑.qᷣa

3 eũ nõ hʒ legitimã exceptionẽ quaʒ ei in publi

co obijcere poſſit.extra ð offi.iu.oꝛ.c.ſi ſacerdos

Et facit ad hᷣ dictũ c.non ꝓhibeat.⁊ c.ſi peccaue

rit.ij.q.j.vbi ðꝛ.Si ſolus noſti qͥa peccauit ⁊ eũ
vis coꝛã oib arguere:nõ eris coꝛrectoꝛ ſed ꝓdi
toꝛ.Facit ad h̊ exemplũ xpᷣi Jo hxiij.de qͥ.j.q.j.
uis xpᷣs ſciret iuda eſſe furẽ:tñ ei euchariſtiã de
dit:docẽs in eccłia tolerari malos ne ſcãdaliſen
tur in publico de occuld.Eſt tñ ſciẽdũ ſpᷣm Hen
ricũ de gãdauo ꝙ h̊ intelligendũ eſt eſſe verum

ßñ uũle q petit eſt pᷣſbitero ſubditꝰ.ſecꝰ ſi ſitextra
neus.qꝛ ↄ talẽ legitime exciꝑe põt ꝙ ei nõ ðöbeat

dare.ð oſe.di.ij.tribo gdibo.vbi pᷣcipit᷑ ꝙ extra/
neo nõ det᷑ euchariſtia de cuiꝰ ↄſcia nihil cõſtat
Si vo tale delictũ eſt manifeſtũ ſacerdos pec/
cat ſibi dãdo euchariſtiã:ſiue in publico:ſiue in
ſecreto. Qñ em̃ viciũ eſt manifeſtuʒ: debet eum
publice reijcere ⁊ repᷣhẽdere de temeritate ſua.ar
gu. in c.ſed illud.xlv.diſt.⁊ in c.ſi peccauerit.ij.q.
j.Et accipio hic manifeſtũ nõ ꝓ oĩ eo qð põt ꝓ⸗
bari ꝑ duos vel tres teſtes ſolũmõ. Nõ em̃ ꝓpt
hoc deberet ſacerdos negare ſibi euchariſtis pe-
tenti in publico.qꝛ iã iuferret ſibi penã añ crimi
nis Adatione qð fieri nõ debet.xj.q.iij.c.eoꝝ qͥ.
Sed acapio hic manifeſtũ ꝓ notoꝛio:qð eſt vł

ꝑ ſniam iudiq:vel ꝑ ↄfeſſionẽ facta in iure:vłꝑ.

facti euidẽtiã qͥ aliq̃ tergiuerſatiõe celari nõ põt.

erxtra de coha.cle.? mu.c.vl.et.ij.q.j.c.ſcelꝰ. Aut

etiã iuris interpᷣtatiõe:vt qñ qͥs ſepe citat᷑ nec tñ
cõparet:nec ſe purgat de crimine ſibi impoſito.
iij.q.iij.c.decernimꝰ.Talibo em̃ ñ debet dari eu
chariſtia vllo mõ.Etidẽ in ſnia br̃ in ſũma con
feſ.vbi S.ti.lxxviij.Sicut em̃ medicꝰcoꝛꝑał ex⸗

pertus ⁊ pitꝰnõ curat moꝛbũ niſi bus materia

peccantẽ expulerit ⁊ eiecerit. Materia em̃ pꝛioꝛ
rxrxr 5

—

Bermo

deberpmo bñ digen ꝛlunn añq; alia ſumak.
Vnñ Auicẽena p ma fen.iij.doctrina.ij.ca.vij. ait.
Oẽs qͥ ſanitatẽ hr̃e volũt nõ comedat nec bibat
donec certũ habuerint deſideriũ:⁊ ſtomachꝰ et

ſuꝑioꝛa inteſtina a pᷣmo nutriẽte euacuata fue/⸗
rint. Ita ſpeae medicus nõ debet alicui dare
hũccdbũ ſpũalẽ ſanatiuũ aie niſi euacuatꝰ ſitp⸗
mo a pctõ qð eſt materia peccãs et deſtruẽs ſa/⸗
nitatẽ aie:ſicut malus cba ⁊ venenoſus deſtru
it ſanitatẽ coꝛꝑis. Sed poſito ꝙ talibo daret᷑ ſa
cramẽtũ:deꝰfaceret maximã vindicaã:⁊ aliqñ i
B ſeculo ) tales recipientes.Legit᷑ em̃ de q̊dam
cõuerſo ſei Bernardi ꝙ dũ ſemel ofeſſus fuiſ/
ſet q̊ddã graue pcim̃ ſccõ Bemardo:dirxit illi.ſ.
Bernardꝰ. vade ⁊ de cetero te abſtine ab h̊ pctõ
Et cũ nollet illud relinq̃re:ſic pᷣſumpſit ire ad cõ

munionẽ cũ alijſ. Quẽb. Bernardus vidẽs ad
altare:timuit illi negare euchariſtiã ne ꝑ h̊ pctm̃

alijs faceret manifeſtũ. radẽs igit᷑ illi coꝛpus
dñni dirit ſaüs Bernardꝰ. Judicet dñs int me

cæt te.Et ſtatim dicto vᷣbo cũ aꝑto oꝛe illud altiſ/⸗

ſimũ ſacr̃m aſſumere pᷣſumpſiſſet:ſciſſuʒ eſt coꝛ
eius ꝑ mediũ ⁊ etiã pectꝰ.vñ ꝑ eãdẽ ſciſſurã coꝛ
pus dñi cũc vidẽtiba ilico exiuit.et ſic ĩpenitẽs
ille miſer ſtatim a demonibo arrept miſerabilit᷑
expirauit ⁊ ad infernũ poꝛtatꝰeſt.Licet aũttalit᷑
cõicantes nõ ſꝑ a deo tꝑaliter ꝑimant᷑:tñ tał cõ/
mu nio eis valde ẽ nociua.Un legit᷑ in vitaſpa⸗
trũ ꝙ cũ qͥdam epᷣs ꝓpłm cõicaret:ꝑmiſſione ðᷣi
vidit ꝙ facies illoꝝ qͥ indigne cõica bãt erant ni
gre.⁊ aliq̊ꝝ alioꝛuʒ videbant᷑ ex magno calido
aduſte:⁊ oculi eoꝝ erant rubei ⁊ ſanguinolenti

Ecõtra vᷣo facies illoꝝ qͥ in bono ſtatu erãt ⁊ di
gne cõionem recipiebãt erãt dare⁊ veſtimẽta i
loꝝ cãdida Uidit q̊ʒ coꝛpꝰdñi multos qͥ illð

indigne recipiebãticẽdebat.alios vᷣo digne cõ⸗
municãtes reddebat relucẽtes: ita ꝙ etiã eoꝛuʒ
veſtimẽta relucebãt. Quapꝛopt᷑ ſtupefactcꝰ epᷣs
rogauit angelũ qͥ ſibitunc aparuit vt ſignifica
tionẽ iſtiꝰ viſiõis ſibi declararet.Cui dixit ange⸗
lus.Illi q̊s vidiſti cũ vultu pulcro ſũt caſti:pa/⸗
tientes:modeſti:⁊ iuſti.Illi vᷣo qͥ habebãt faciẽ
nigrã ſunt foꝛnicatoꝛes:⁊ in alijs vicijs iuolu⸗
ti. Illi aũt qͥ hẽbant ocłos rubeos ⁊ ſanguino/
lẽtos ſunt homicidiales:deceptoꝛes ꝓximoꝛũ:

et blaſphematoꝛes dei qͥ coꝛpus chꝛiſti recepe/

runt ad ſuam damnationem.

ælꝗAbic qrit᷑. Nunqͥd ſacerdos qñ videt
8 eliquẽ indignũ ⁊ nõ põtbono mõ eum
cohibere a cõione:poſſit ei dare hoſtiaʒ

nõ ↄſecratã loco ↄſecrate.Etrñdet Alexã.ð ales
vbis.⁊ b. Tho.in.iiij.di.ix.ꝙ nõ.tũ qꝛ in ſacto
vitatꝭ nulla debet eſſe fictio.tũ qꝛ poneret᷑ in ꝑi⸗

culo idolatrãdi recipiẽs:⁊ ꝓpłus vidẽs.vñ in c.
de ho mie.ð cele.mil.dãnatꝰ eſt qͥdã pᷣſ biter qui
finxit ſe celebꝛare ⁊ nõ celebꝛauit.qꝛ deo illuſit ?⁊
Plm decepit. Uñ ibidẽ ðꝛ.Falſa ſuntabijciẽda
femedia qͥ veris ſunt ꝑicłis grauioꝛa. Sed ꝓ

* ——— . .

maioꝛi dedaratõe pᷣdictoꝝ ſaẽdũ eſt ſ᷑m ho,

in.iiij.diſt.ix.ꝙ licet nõ poſſitꝑ certitudineʒ ſciri

ꝙ aliqͥs ſit ſine aliqͥ pctõ moꝛtali: iuxta illud..

Coꝝ.liij. Nihil mihioↄſciꝰſum:ſed in bᷣ iuſtifica

tus nõ ſum. Põttñ de bᷣ hr̃i aliq̃ ↄiectura ma⸗
xime ꝑ q̃ttuoꝛ ſigna ſᷣm Berñ in qdã ſer. Pꝛio
cũ qͥs verba dei deuote audit. Jo h.viij. Qui ex
deo eſt vᷣba dei audit. Scðo cũ ſe ꝓmptũ ad be
ne agendũ ↄſpicit.qꝛ ꝓbatio dilectõis exhibicio
eſt oꝑis:vt inqͥt Gꝛe.in omelia paſcali. erco
cũ qͥs a pccis abſtinẽdi in futuꝝ ꝓpoſitũ habet
Quarto cũ depᷣterit dolet.qꝛ in hijs vera puia

him Bꝛeg. ↄſiſtit:vt ðꝛ in c.penitẽtia.de pe.di.iij.

Vnñ ſi aliqs ꝑ hmõi ſigna ſacta diligẽti eramia

tione cõſcie ſue ad cõionem deuote accedat aliqͥ
pccõ moꝛtali in ipᷣo remanẽte qð eiꝰ co gnitiõeʒ

pterfugiat:nõ peccat. ĩmo mag ex vi ſacrameni

remiſſiõeʒ pcti ↄſequit.hec Tho.vbi S.Cũ qͥ c
coꝛdãt Petrꝰ⁊ Ulde.⁊ brĩ in ſũma ↄfeſ.li.iij.t.
xxiiij.q.lxix.Et hbᷣ etiã tenet Richar.nr in.iiij.diſ.

ix.ar.ij.q.j.Et Scotꝰ in ea.diſt.qͥ dicũt ꝙ qn ali

qs eſt in pctõ moꝛtali ⁊ hoc neſait nec ſe credit eẽ
Aut hoc ꝓuenit ex omiſſione debite diligẽtie in

examinãdo ↄſciam ⁊ ↄſulẽdo ꝑitos.⁊ tũc moꝛ⸗

taliter peccat:tñ nõ ita grauiter ſicut accedẽs ad
cõionem cũ moꝛtali ſacter. Si aũt hocnõ ꝓue/⸗
nit ex omiſſione debite diligẽtie qꝛ diligẽter exa⸗

minauit ↄſciaʒ ⁊ ↄſuluit ꝑitos:tũcnõ peccatac
cedendo ad cõionem in pccõ moꝛtali.imo vᷣtu⸗
te ſacri meret᷑ pcti obliti remiſſionem:⁊ plerũq;

ipſius recoꝛdationẽ.Et dicũt pꝛedicii docoꝛes

ꝙ ad pqi ꝑiculũ pᷣ
titudo:ſed ꝓbabilis cõiecura.

Ed hic q̃ri᷑ Nunqͥd illeq dubikarſi eſſe

8 in moꝛtali peccet moꝛtałr accedẽdo ad
cõionem.Et rñdent theologii.iiij. di.ix.
vt etiã hr ĩ ſũma ↄfeſ.vbi S.ꝙ aliqͥ ſũtqͥ pñt cõ/⸗
ſciam ſcrupuloſam ⁊ irrõnabilẽ ac fantaſticaʒ:

q mlta timẽt ⁊ credũt moꝛtalia ⁊ ñ ſt.et iſti ðᷣbẽt
deponere illã ad arbitriũ boni viri.c.inqᷣſitiõi.ð
ſen ercõ. Si aũt nõ poſſint illã vllo mõ depone
re:ſed credũt ſe cũ pctõ moꝛtali accedere ad com

munionẽ:debet ceſſare donec ſe exonerant de il
lo pcœõ. qꝛ oẽ q̊d fit cõſciam ⁊c.c.ꝑ tuas.el.ij.

extra ð ſimo.Et hec diſtinctio colligit᷑ in ſiłiĩ ſũ

ma cõ.li. i ti. v. q. cxrxxj. Jdeo öt Rich. in. iiij di.

—

ix. ar.ij.q.j.ꝙ; qñcũq; hõ timet ſe eſſe in moꝛtali

—

pctõ ⁊ ſumit ſacr̃m:moꝛtalit᷑ peccat.ĩmo enã ſi
nõ eſſʒ in moꝛtali:credit tñ eſſe:ſi cũ tali ↄſcia ſa

cramẽtũ ſuſcipit:ſiłi mõ peccat.qꝛ diſcnmini ſe

exponit.vt etiã dicit Petrꝰ de charã.in ea.di.

Tercia ↄſideratio ꝙ illi q moꝛtalit᷑ peccauit

nõ ſufficit ↄtritio ad ꝑcipiẽdã cõionẽ:ſʒ neceſſa⸗
ria ẽ ↄfeſſio ſi hẽat copiã idonei cõfeſſorj. R
Erco pncipalit᷑ in hac parte dico fᷣm

t ſniaʒ Rich. ⁊ Pe. ð charã.i.iiij.ſen.di.

xvij. ꝙ cõio denegãda eſt ill ꝗͥnõ ſũt
cõfeſſi q;uis ſintↄtrici.⁊ hocintelligit

cauendũ no requirit᷑ ↄoſcie cex

““

,cisthore
ris
chaüfnid
üineditet

eirthbli,

utöcnorii,
aherſt
aſtnnidit
relideptätt
ant 4
Gkicionen
ute blbice⸗
ſhenane
oburcopi⸗
Aacoftendi1
erolänecelin
ſocuigeone⸗
cptlacuimnt
opeccat lc
nlleſies⸗
Gotedechi
Wis Giare
Gicütndi⸗
Nendn
ctapegor
4 gel
9 os/
vol
Ganſiü Eim
borgyinforol
ſenfoourt
Olaſtipedim
iocicolegenen
6osceareſun
Reobolanoee
pedimencde
jeſidicttſen
anm denegot
glao:plſonel
oiaintellgaa⸗
oꝛgrn guã n
cder arn .
ccos habent,
Notenckdena
ſlo aſupioni
llogfeſonis
mg are
knühn
füneſitizen
ſopoteſignan
fſolhatänti
Retadfonhi
deſigormna
cerhos phab
berllinegen

dexpeninre

oſtenger et⸗

ſein alab

ſiam Fricn

de Dophi,
zRinſäm Fült
ma Richunii
nadt dhg
niſonedcirdit
ligopewrin
grorgſarmti
dan Güi
edlginegin
urguvsücin
npas noralint
mmiſſionan;
1dicirpecdian
mdünöfequnk,n
dizguiiſhii
inidlin inane⸗
namutitahk
iwn Agſni
Mruinni N.

mtidls
molgtnſliſi
ſad Wnid
mrt un nn
SS
õ
guugnens

Anau in
ltinbargn /
rzindhe,
r,mut

deplis moꝛtalib. Sed ꝓ maioꝛi declaratiõe
ſcendũ ſᷣm Rich.in.iiij.diſt.ix.ar.ij.q.j.? Sco/⸗
tuũ in e.diſt.ꝙ tales aut hñt copiã ↄfeſſoꝛis ido

nei ⁊ tpᷣs ſufficiẽs ad ↄfitendũ ⁊ liberã loq̃lam:

et tũc moꝛtaliter peccat ſine cõfeſſiõe cõicãdo.qꝛ

ad hocſacr̃m ſᷣm iudiciũ eccłie requirit᷑ ipſiꝰ ec/
cdeſie recõciliatio. Pꝛoinde Hugo de ſctõ vico
re li.j.de ptãte ligãdi ⁊ ſoluẽdi ca.xxj.ðt. Si abſ

q ; ſacerdod abſolutione criminoſus ad coꝛꝑis

chꝛiſti cõoᷣionem accedat:ꝓ certo iudiaũ ſibi mã
ducat ⁊ bibit:etiã ſi eũ ante multũ peniteat: etiã

ſi vehementer doleat ⁊ ingemiſcat. Si vo tales

nõ hñt copiã cõfeſſoꝛis idonei vel tpᷣs ſufficiẽs

dQad cõfitendũ.⁊ tũc diſtinguendũ eſt. qꝛ autimi

net aliqᷓ neceſſitas celebꝛadi vel cõicãdi timẽdo
ſcãdalũ ꝑſone ꝓpꝛie vel ꝓpli ſi nõ cõicet. vel iã in
cepit ſacrũ myſteriũ miſſe.vel amiſit loq̃lã:⁊ tũc
nõ peccat cõicãdo cõtritꝰ cũ ꝓpoſito ↄfitẽdi.Si/⸗
milit᷑ ſi qͥs cõicaturꝰ cũ alijs ↄſtitutus añ ſacer⸗

daotẽ de aliq̊ pcõ ibi recoꝛdaret᷑:põt ſᷣm Scotũ

vbiS. cõicare:hñs ↄtritionẽ ⁊ ꝓpoſitũ confitẽdi.
Si aũt nõ iminet aliq̃ neceſſitas cõicãdi:peccat

moꝛtalr ſi acupiat coꝛpꝰ xpᷣi añ ↄfeſſionẽ.qꝛ te/
net expectare quſq; habeat copia ↄfeſſoꝛis. AZ.

Ed hic qri᷑ aliud dubiuʒ Nunqͥd ſacer⸗
8 dos parochialis debeat credere ſubdi⸗
oodod dicéti ſe ↄfeſſum alteri:vt ſic det ei eu⸗
chariſtiã.Et rnidet Tho.in qdaʒ q̃ſtiõe de q̃dli⸗
bet.ꝙ in foꝛo iudiciali credit᷑ homiõ ſe ⁊ non ꝓ
ſe. In foꝛo aũt pniali credit᷑ hoĩ ꝓ ſe ⁊ contra ſe.
Si ꝗg̊ ſit ipedimentũ euchariſtie tale ꝙ ad foꝛũ
iudiciale ꝑtineat puta excõicatio:nõ tenet᷑ ſacer⸗
dos credere ſubdito quẽ excõicatũ nouit: niſi ei
de abſolutiõe ab excõicanõe ↄſtet. Si aũt ſitim
pedimẽtũ qð ad foꝝ pnie ꝑtineat:tenet᷑ ei crede⸗
re ſi dicat ſe ↄfeſſum:⁊ iniuſte agit ſi euchariſti/
am denegat. Et ↄcoꝛdat Petrꝰ⁊ Hoſt.vt refert
auccoꝛ piſanelle in ti.de cõfeſſ.c.iij.S.vj. Que tñ
oia intelligẽda ſũt ſi tał ꝑſona ſit fidedigna ⁊ ti⸗
moꝛata quã nõ ſit veriſilłe metiri:tũc em põt ei
credere.ar.xj.q.iij.c.q oĩpotentẽ. Si aũt dictꝰ ſa
cerdos habeat ſuũ ſubditũ ꝓbabilit᷑ ſuſpectuʒ:
nõ tenet᷑ ei credere etiã ſi dicat ꝙ ſit ↄfeſſus ⁊ ab/
ſolutꝰ a ſuꝑioꝛi:niſi ↄſtiterit ei de hboc ꝑ lr̃as ip/⸗

ſius ↄfeſſoꝛis vł alio mõ legitimo.Et hãc opini

onẽ tenet Rap.⁊ hr̃ in ſũma cõfeſ.li.iij.ti.xxxiiij
q.xlviij.Et hanc eandẽ ſniam tenet autoꝛ pᷣdicte
ſũmeibidẽ.⁊ autoꝛ ſupplemẽti in dicto.S.xj. Et
rõ põt aſſignari.qꝛ licet pctã occulta ſint ſolum

foꝛi penitẽtialis:tñ nõ cofliteri ſ. emel in anno pti

net ad foꝛũ iudiciale:cũ nõ ↄfitẽs debeat ab ec⸗

cleſia artari.extra de pe.⁊ re.c.ois.Et ideo qñ ſa
cerdos ꝓbabiliter dubitat vtꝝ ſit confeſſus: de

bet illi negare euchariſtiã donec noticã habeat
de veritate. Si aũt inaduertent᷑ e traderet: deꝰ
oſtenderet ꝙ ule recipiẽs male faceret:ſicut acci

dit in calabꝛia in caſtro ſei Geoꝛgij vbi mulier
q̃dam Frãca nomie: de moꝛte filioꝝ qͥ obierqt

ſa cõmumioni ſe obtulit. Et ecce c 08 9
ea nò aduertes p mititudine coicantiũ hoſti il
li pbere vellet:ſtatim ſ. acerm de manibo eiꝰ euola

moꝛte naturali nallatenus cõſolari valẽs:· ſtetit
b ſerannos inconfeſſa. Quada aüt die paſce cũ
Alij cõicaret etiã ipſa cũ alijs mlienibo ſic incõfel

„

t. Et ecce cũ ſacerdos de

uit apud quãda crucẽ in eccłia exiſtẽetẽ.qd admi
rans ſacerdos ⁊ diligent ĩtuẽs:illa cognita ſta⸗
tim de ecclia ipſam eiecit. Poſtea vo ſacrm ve⸗/⸗
nerabiliter ſuſcepit ⁊ in loco debito collocauit.
Alla aũt mulier hoc viſo miraculo cõpuncta et

amanitudie repleta ẽ: atq; pctã ſua ↄfitens poſt
modũ bene vit. er 1T 5ol
Eꝛgd hic iterũ qrit᷑ nunqᷣd ſicut ſacerdos

8 nõ debet dare ſacrm illi queʒ ſcit in pctõ

mwmMoꝛtaluita ſeculares teneant᷑ vitare cõ⸗
munionẽ ⁊ ſacramẽta ſacerdotiũj qui ſũt in petõ

moꝛtali.Et rüdet Rich.i.iiij. di. xiij. ar. ..q. iij. qy

a publico pcõꝛe:heretico:ſimoniaco:ſaſi man⸗

co:vel excoicato:irreglani vel ſuſpſo a ſacerdo/⸗
tali officio:qñn talia pctã ſi ut maniteſta et publi/

cis interdica eſt diſpẽſano huiꝰſacri ab ecchia.
Silra foꝛnicatoꝛenotoꝛio nõ licet reciꝑe q tã
eſt euidens eiꝰ pem̃ ꝙ nulla tergiuerſanõe põt
celani.vel eſt danatꝰ ꝑ ſniaʒ vel ꝑ ↄfeſſionẽ in iu

re facti. c.qſitũ.de coha.cle.? mu.Et hocen po

ca nõ licet ab eis vllo mõ ſacrjm recipere. qꝛ? pdi

nit Rap. in ſũ.⁊ hr in ſi ũma ↄfeß.li.iij.ti.xxx.q.xij.

Etita intelligi? c.nullus.xxxij. di.etc.ſi qui ſunt.

niſter ecclie ab ipa ecclia tolerat᷑tenet ſubditus

eiꝰrecpe ab eo ſacra:qᷓ;uis eſſet ĩ pctõ moꝛtali.

m dicit ꝙ nõ eſſet tutũ ꝙ qͥs pᷣter neceſſitatis ar

ticuli induceret taleʒ miſtrum ad aliqͥq ſui oꝛ⸗
dinis exeqndũ:qñ ſciretipᷣm eſſe in pctõ moꝛta/
li vel ꝓbabiliter dubitaret. Et hec intelligunt᷑ de
peus n notoꝛijs ⁊ publiq.qꝛ ſi talis miſter eſſʒ
notoꝛiꝰ ↄcubinariꝰ:eo mo qͥ s dictũ ẽ nõ poſſet
ab eo recpi ſacrm euchariſtie.c. pꝛeter hec.⁊ ibi
plene ꝑ doc xxxij. di. Etiſta oia oclarant᷑ ab In
no.tcio.in c.veſtra duxit deuotio.de coha.cle.?⁊
OQ furioſi ⁊ amentes nõ debẽt cõicari Conſi

deratio quarta.

UVarto in hacꝑte dico ꝙ coio nõ eſt dã⸗

q da furioſis vlł amẽtibo ſᷣm Alex. de ales

in. iiij.pte ſũme in trac.de euchaniſtia.?

oẽs theoł. in.iiij. diſt. ix. maxie Tho.ibi.ar. v.q.

iij. Eu qͥ ↄcoꝛdat Petrꝰ.:vtin ſũma ↄfeß.li.lij.ti.

coꝛꝑe q̃ſtiõis:ſic diſtinguẽdo X ſũt aliq amẽ/
tes qͥ liq; babeãt debilẽ mẽtẽ:tñ ſunt docles eo
rũ q ſũt fidei ⁊ ſpectãt ad deuotiõeʒ:⁊ talibo coꝛ
pus xpᷣi denegari nõ debet: maxie tꝑe ab ecccia
derminato. Alij aũt ſunt oĩno furioſi vł freneti
ci⁊ rõnis iudicio penitꝰcarentes:ettalibo nullo
mõ dãda cẽ euchariſtia:niſi habeãt lucida inter/
ualla.eo em tꝑe põt dari ſi inueniant᷑ bñ diſpo⸗
rsx 4

Bermo

ſiti ad recpiendũ cũ deuotione.Si tñ aliqs bñ
diſpoſitꝰ ad ſuſceptionẽ ſacramẽeti illud petierit

deinde ꝑ aliquẽ caſum deuenerit in ametio:tũc
põt ſibi dari ſacrm ſᷣm Petrũ: vt hr in ſũma cõ
feſ.vbi S. ⁊ etiã Richᷣ.in pᷣdicta diſt.q̃rti.Et hoc

eſt ven niſi timeat᷑ ꝑiculũ de vomitu vlł de exxyu

itione:vel de aliq̊ hmõi.xxvj.q.vj.c.hijs qͥ. Ha⸗

bet᷑ q̊ʒ in ſũma cõfeſ.vbi S.ſᷣm Tho.ꝙ demoni

acis põt dari cõmunio qñ nõ iminet piculũ ali
q̃d depᷣdiq.vicq; de vomitu aut expuitione vel
hmõi.⁊ qñ nõ eſt certũ ꝙ diabolus toꝛqat eos
ꝓ aliq̊ crimie.Lũc em̃ ſi ↄfiteant᷑ et appareãt bñ

diſpoſiti ad ſuſcipiendũ ſacr̃m cũ deuotiõe:põt

eis dani euchariſtia ꝑ quã demones expellunt᷑
qͥ aliq aliqͥ ſecreto dei iudido ꝑmittunt᷑ toꝛq̃⸗
re aliquẽ:licʒ nõ ſit i moꝛtali crimie. Et ſᷣm pᷣdi⸗

ctꝗ limitationẽ intelligit᷑ illud qͥd Caſſianus ait
Eis q ab imũdis ſpiritibo vexant᷑ cõione; ſacro
ſctãʒz a ſenioꝛibo nr̃is nũq; meminimꝰintdiccã.
Conſideratio qͥnta ꝙ pueri añ annos diſcre⸗

tionis nõ debent cõicari.
Uinto dico ꝙ nõ

entẽ ad diſcretionẽ ſuſceptòis tati ſacramenti q̃
eſt coõiter decẽ ył vndecim annoꝝ: ꝓut etiã dicit

Tho.in.iiij.di.ix.? Petrꝰ de charan.e.di.et etiã

hr in ſũma ↄfeſ.vbi .q.lxxxiiij.Secũdo debet
cõſiderari in puero diſcretio.Niſi em̃ habeat di

ſcretiõis iudiciũ:⁊ maxie ꝙ diſcemat differẽtiaz
int᷑ hoc ſacrᷣm et cõem panc̃:nõ eſt iducẽdus ad

ſacrã cõmunionẽ ſᷣm Alex.ð ales vbi S. Ait em̃

Augꝰ. de ↄſe.diſt. ij. nos aũt. Nos aũt ſub ſpe

cie panis ⁊ vini quã videmꝰ: res inuiſibiles.i.
carnẽ⁊ ſanguinẽ honoꝛamus.Ideo ðt Augꝰ.
ad Bonifaciũ papã ꝙ cib iſte eſt grandiũ.ſ.in
fide. Ideo Alex.ð Ales vbi S.redarguit grecos
et alios hereticos qͥ cõicant pueros anteq; ha⸗
beant diſcretionẽ:dicẽs hoc eſſe irrõnabile ⁊ p/
hibitũ.Etidẽ inqͥt Tho.in.iiij.diſt.ix.ar.v.q.iiij
Tercio cõſiderãda eſt ĩ puero deuotio.Niſi em
appareat ꝙ cũ deuotiõe debeat ſuſcige cõioneʒ

non eſt inducẽdus ad illã.Sed hec oia ßᷣm opi

nionẽ meã pꝛudentis ↄfeſſoꝛis iudicio relinqn
da ſunt.videlicet qñ habeat diſcretionẽ ⁊ deuo
tionẽ neceſſariã. Et dicunt pᷣfati doctoꝛes q; pa

terfamilias ⁊ materfamilias tenent᷑ ex pꝛecepto
charitatis rõnabilit᷑ inducere qᷓntũ pñt filios ?

füias ⁊ quẽlibet de ſua familia ad ſacrã cõmu/⸗

nionẽ ⁊ ad miſſam audiendã ⁊ cõfeſſionẽ faciẽ/

qa: ad ieiunãdũ in dieb pceptꝭ:? cerera hmõl.
qꝛ debẽt diligere ꝓximũ ſuũ ſicut ſeiſßos Mat.

xxij.⁊ Au. x.

Conſideratio ſexta ꝙ ſacra cõmunio non de
bet dariluſoꝛibo cõſuetudinarijs: diuinatoꝛib
ſoꝛtileg:choꝛeatricib:inhoneſtꝭ ſe oꝛnãtibo in /
qumeni:vel faciẽ fucãcibo:ſeu adulterinos cri/

. —
*
*

ico ꝙ nõ debet dari b ſaramẽè/
q tũ puer:pᷣm Allexã.de ales vbi S.qͥ dicit
w in puero tria cõſiderãda ſunt.ſ.etas:
diſcretio ⁊ deuotio. Debẽt g̊ habere etatẽ cöueni

niſi

cui infami gſon.
Eñno dico ꝙ ſacramẽtũ bᷣ nõ debet dari
s luſoꝛibo.ſ.illis qͥ ludũ alee vel taxilloꝛã

in ↄſuetudinẽ ducũt:et q̃ſi artẽ faciũt de
ludo.tales em̃ cũ nõ ſint in ſtatu ſaluandoꝝ ne
quaqᷓ; cõicari debẽt:vt dicit Alex.de ales vbis.
et Rap.in ſũma:allegãtes multas rõnes.Pꝛo/
pterea ſcptũ eſt de pe.dil. v. S.j. in fi. Cobibeat ſe
pᷣterea ab oibo ludis atq; ſpectaculis ſeculiqͥ ꝑ/

fectã vult ↄſeqͥ gram remiſſiõis.Et in c.epᷣs.xxxj
diſt. ſcptũ eſt. Epᷣs autpᷣſ bi᷑ aut diaconus alee

vel ebꝛietati deſeruiẽs:aut deſinat:aut certe da/
net᷑. Subdiaconꝰ aũt aut lectoꝛ vel cantoꝛ ſimi
lia faciẽs:aut deſinat: aut cõione pᷣuet᷑ ſimiliter
etiã laicꝰ. Hec ibi. Diuinatoꝛes etiaʒ ⁊ ſoꝛtilegi
nõ debẽt cõicari:ſᷣm Alex.de ales.vbi ẽ. Et deh
habe?᷑ textꝰ in c ꝓ dilecnõe.de conſe.di.ij.Etin c.

ſi qͥs.xxvj.q.v.imo tales diuĩatoꝛes debẽt excõi

cari ſi nõ ceſſant a pᷣdic.c.ſoꝛtilegi.e.q.⁊ cã.Di⸗
uinatio em̃ q̊ͥcũq; mõ facta eſt ꝓhibita.cjj.extra
de ſoꝛti.⁊. xxvj.q.v.fere ꝑ totã. Itẽ de choꝛeatri/
cib q̃ habent ↄſuetudinè eũdi ad choꝛeas:ma⸗/
xime qñ mala vadũt intẽtione vel in caſibo ꝓhi
bitis:⁊ etiam qñ eis innoteſcũt mala ⁊ pcã gra

uia que veniũt ex choꝛeis. Et hoc vel ꝓpꝛia idu⸗
ſtria cognoſcũt:vel exꝑientia ſeu pᷣdicatiõe:ettũ
hmõi exercitiũ habent in cõſuetudine et nolunt
abſtinere:nõ debent cõicari.qꝛ et ſibi ⁊ alijs laq̃

os moꝛtalis pci pᷣparãt.⁊ ideo moꝛtaliter pec⸗
cant ſᷣm Alex.de Ales vbi ð. Et theol.i.iiij. diſt.
xvj. Qui em̃ amat ꝑiculũ ꝑibit in illo vt ðꝛ Ecci

iij. it em̃ Hiero.in q̃daʒ omeł.õ credo viro

ſi dicat ſe illeſum euaſiſſe a ſpectaculis taliũ cũ
Dauid electus a dño exeo ꝙ vidit Berſabee la
uantẽ ſe ad libidineʒ ꝓuocatꝰ ſi. Silrmlieres

poꝛtantes crines adulterinos ſeu moꝛtuos ad

oꝛnatũ:⁊ poꝛtãtes alia vana oꝛnamenta ad poᷣ
pã ⁊ laſciuiã:⁊ pingẽtes vultũ vt pulcrioꝛes ap
pareãt:vel inhoneſto habitu incedentes:nõ de/
bent cõicari niſi ſe emendent ſᷣm Allexa. de ales
vbi S.⁊ etiã in.ij.ꝑte ſumme.acitad hoc xxj.q.
iiij.c.j.et allegat Alexan.multas rationes ques
cauſa bꝛeuitatis omitto. Uſurarij q̊ʒ publici ect

qui alioꝝ bona iniuſte vſurpant vel retinẽtnul

latenus debẽt cõmunicari:niſi pᷣus ſatiſſecerint
vt habet᷑ plene in ſumma ↄfe.li.ij.ti.vij.qxlvij
Silrxr nec etiã interdiꝰ ſeu excõicatus etia iniu
ſte debet cõlcari m Petcuꝝ decharo.in. iiij. di. ix.
ar.iij.Et ſimiliter ſuſpẽſus qñ eſt ſuſpẽſus a ꝑ⸗

ceptione ſacramẽtoꝝ.Et hoc etiã habet᷑ in ſum/

ma cõfeſ.li.iij.ti.xxiij.q.lxxvij.in fi. Similr nõ⸗
pñt cõmunicari meretrices ſeu cõ cubine aut cõ
cubinarij.etiam ſi dicant ſe amplius nõ pecca⸗
re:niſi pᷣus ſeꝑent᷑ ⁊ inoteſcat eoꝝ cõuerſio.arg.
ad hoc c. Meretrices.xxxij.qiiij.Et boc inquit

nes boaranfibe mec meretricibo vel ↄcubinarijs
ſiſeparent᷑ cum ꝓpoſito nunqᷓ; recidiuãdi: nec·
exercentibo ſe in toꝛneamẽtis vel duello:nec ali⸗/

uni
Gigmaninn
aneti V⸗
nogammmm
Gentonnun
iorokrel
e halt
ſolicoide⸗⸗/
nmnüͤttfuit
denocigve
gioſon ⸗
ſauponttn

conciſtne

go⸗ ſodebatca
lerindonofe
anndechhae
ſbibanan cion
Uusantegecd
Hochisqe
nrrirescd
onndisv
nommonmſen
no debedenn
Scküducl
Cinrpmrlac
ſgullyni
acs rhl,⸗
GSckmos: mn

Ablnalegeromme

Gahltrond
nisrdotorispe
ſta Kpaaind
lonetbiacſigre
iekolinetcnig
t honor ecllet

Kendecoduſt

alunj Etli:
tenuntad dj
Cotur Eein vid
Lunhngnendi
bhocenſcgbin
Caſsaa dan
ArRiciniin
kunesdanch

goneninnan
Wienniüänond
ceſieſinem
rnii i la⸗
lls guig ho

lalſantſtanr

ſnblktiig i
liſti.

MU
leedan.
ionebin,

Reuleshi
oedecolſe Nitt
duinnesgi
facnck nincn
netwi. ideden
nt üciadchencen
mrinone Anaid
mmoerſcitma e
nng ſchzdatie
i ge aſbz,
i. 10o merre
condd ſiann
Meaſycals i
obbfuls
Enunitant⸗
Nimm ſi
Ninhurtuit

lin ii⸗
ſaltimndil
sgickſiſig⸗
rhoci u/

tſenmglunt

ſarto

Folium

QLu. xij. Sint lũbi veſtri pᷣcinceu: ⁊ lucerne arden
tes in manib veſtris. Quod exponẽs Gꝛeg. in

omeł.ait. Lũbos em̃ pᷣcingimꝰ cũ carnis luxu⸗

riã ꝑ continentiã coartamus. Lucernas vo ar/⸗

dentes in manibo tenemꝰ cum ꝑ bona oꝑa ꝓrxi⸗
mis noſtris luds exempla mõſtramꝰ. Ideo.ij
ad Coꝝ.iiij.ait apłs.Pꝛouidemꝰ em̃ bona no

ſolũ coꝛã deo ſed etiã coꝛã oĩbo hoibo.Cuiꝰ con

trariũ iſti faciũt ſcãdaliſantes ꝓximũ:tenentes
in domo es que fuit eoꝝ cõcubina. Iteʒ debent
oino ſeꝑari ꝓpter ꝑiculum readiuãdi.Sicut ſi
palea poneret᷑ ad ignẽ ꝑiculũ eſſet ne cõbureret
Etideo cũ iſti tales temptent deũ ⁊ ſuponãatſe
ꝑiculo nõ debẽt cõicari. Si em̃ pᷣapit᷑ deriꝗ ne
teneãt in domo femias ꝓpt ꝑiculũ.c.inhibẽdũ.
extra de coha.de.⁊ mu.mlto mag talib debet
ꝓhiben añ cõionẽ ne in domo teneãt eas cũ q/
bus antea peccauerũt. Nõ etiã ðᷣbet dari ſacr̃m
hoc illis qͥ exercent ſein toꝛneamẽt ⁊ habẽt vo⸗
luntatẽ redeũdi adilla.qꝛ tales nõ ſunt in ſtatu
ſaluatiõis: vt inqͥt Alexa.de Ales vbi S. cũ toꝛ/
neamenta ſint ꝓhibita.extra de toꝛnea.c.j.Silr
nõ debet dari illis qͥ exercentſe imonomachia

id eſt in duello. Lex em̃ noua non recipit talẽ lu
ct:vt patet in c. Monomachiã.ij.q.v.vbi dicit

glo. ꝙ talibo nõ eſt cõio dada. Ctidẽ dicit Aler.
ð ales.vbi S. Dici᷑ aũt monomachia a monos
qð eſt vnus ⁊ machia qð eſt pugna:q enã eſt p

Hhibita a lege romana. vt patʒ i.l.vnica.C. de gia
di. Niſtrionibo q̊ʒ ſiue magis ⁊ alijs ſilłibo ꝑſi o/
nis ⁊ notoꝛijs peccatoꝛibo nõ eſt dãda euchan
ſtia. vt patet in c. p dileciõe.de cõſe. diſt. ij. Et ra
tionẽ ibi aſſignat certꝰdicẽs.Quia nec diuie ma

ieſtati nec euãgelice diſcipline cõgruit vt pudoꝛ

⁊ honoꝛ eccłietã turpi ⁊ infami cotagione ledet᷑
Et eadẽ cõcluſio hr in ſũma confeſ.li.iij.t.xxiiij
q.lxxxij.Et liq; dicat glo.in pꝛedicco c.ꝙ ſi tales
reuertant᷑ ad dñm ⁊ peniteãt: eis gratia non ne

gatur.Et ita videt᷑ fuiſſe determinatũ in cõcilio

Carchaginenſi:vbi ðꝛ.Scenicis atq; hiſtrioni/

bus cetenſq; huiuſmodi ꝑſonis atq; apoſtad
cõuerſis ad deuʒ:recõciliatio nõ neget᷑ Tamen
dicit Rich.in.iiij.diſt.ix.ar.iij.q.ij. non debet
ſtatim eis dari cõio. Pꝛimo ꝓpter reuerentiã ſa
cramẽti. Scðo ꝓpt᷑ pbationem cõuerſionis eo
rum. Tercio ne ꝓximus ſcandaliſet᷑ qui innima
coꝛdis nõ videt. Poſſettamẽ talib ſine dilatõe

euchariſtia miniſtrari:vbi neceſſitatj articulus

cogeret ſeu alia pietas ſuaderet.puta quia reli⸗

gionem intrant. Hecille. Sũt et alij quibus ꝑ

trienniũ non debet dari cõmunio er pᷣcepto ec⸗

cdleſie:ſicut matricide.Etidem eſt de patricidis

xxxiij.q.ij.c.latoꝛeʒ. Et alijs per q̃drienniũ:ſicut

illis qui ꝑ hoꝛnidũ ſacrilegium ecdleſiam ſcan⸗

daliſant.ſicut fuitille Burgãdus nomine:de q̃

ſcribit᷑xij.q ij.c. de viro. Et hec ĩtelligunt᷑ de ma
nifeſtis. Si tamẽ intrant religionẽ poſſunt cõ⸗

adminiſtre
danr hoc ſacramentũ ßm oẽs theologos in. iij.

—
. — . . .
. . 4* „. .ℳ .
4 4 7 . . —

½

municari ſicut alifteligioſi. vtſatis innuit ibi/
dem. Poſſet tñ eps in talibus diſpenſare quo
ad relaxationem tẽpoꝛis ⁊ mitigare talem peni
tenuam: vt ꝓbatur ꝑ dicũ c. Latoꝛem. xxxiij.q.
ij. Regulariter tamen tenendũ eſt ꝙ in fine vite
omniho vere penitentib⸗ hoc ſacramentũ eſt tri
buendũ.ſicut dicit glo.extra de rap.c.ſuper eo.?
habet᷑ etiam.xxvj. q.vj. c. ſi quis.⁊.l.diſt.c. Peni
tens. Quicũq; igit᷑ vult digne colcare: debet ſer⸗
uare illud Auguſtini ſuper Johannẽ ſermone
xxvj.dicentj.Qui coꝛpus chꝛiſti ſumere volunt
kiant coꝛpus chꝛiſti ſi i volunt viuere de ſpiritu

„

chꝛiſti.

Eea hic quent᷑ Nunqd debeat dan boc
s ſacramẽtũ hijs qui ꝓ criminib ſuntſu-
ſpendendi vel decapitãdi. Etreſpondẽt

cheol. ꝙ ſic.ſi ſunt cõfeſſi ⁊ penitent. xiij. q.ij.c fi.
Talib em euchariſtia nec eccleſiaſtica ſ. epultu/
ra eſt denegãda.et miſſa ꝓ eis debet cclebꝛari et

penitẽtes. et. xiij. q.ij. cp obeuntiby. Immo in de
mẽtina.j.ð peni.⁊ remiſ.pᷣcipit᷑ officialib ꝙ eis

ſtrari ꝑmittat ſi petut. Lepꝛoſis q̊ʒ põt
diſt. ix. Et ſimiliter alijs qꝗᷣ habent aliquã ĩmũdi
a pure coꝛpꝑalem.vt eſt fluxus ſemis vel men⸗
ſtruoꝝ atinuus. Nõ em debet addi afflictio af
flico:cũ iſta nõ ꝓcedãt ab eoꝝ crimine.extra de
cle.egro.c. tua nos.⁊ c.ex Ete. Licet pᷣſ biter paro

chialis lepꝛoſus ſitamouẽdus ab officdo mini
ſtrationis ad euitãdũ ſcandalũ ⁊ abo miationꝰ

wpli. vt ðꝛ in dicto c.tua nos.Si aũt hec imũdi⸗
cia pure coꝛpalis eſt facile purgabilis: licet hõ
habens illã ſi ſit bñ diſpoſitꝰ cõicare nõ ꝓhibea
tur:tñ laudabiliꝰfadet abſtinẽdo:donec ſitpur
gatus.Et idẽ dico de młiere mẽſtruata vel ha⸗
bente flurũ ſemis.vt inqᷣt homas in.iiij. diſt.
ix.⁊ hr.in ſũma cõfeß.li.iij.ti.xxiiij.q.lxxviiij.
Apter pollutionẽ debet ceſſari a ꝑceptiõe
dñici coꝛꝑis Conſideratio ſeptima. R
Eptimo dico ꝙ ꝓpter pollutiõeʒ noctur
S8 nã qs eſt indignꝰ ſumere h̊ ſaccm. Scri
ptü eſt em̃ Leui.xv. Uir a q̊cũq; exienit ſe

mẽ coitꝰ:mũdus erit vſq; ad veſpaʒ.Et Deu k.

xxiij. ðꝛ. Si fuerit int᷑ vos hõ qͥ no cturno pollu
tus ſit ſomnio egrediet᷑ extra caſtra:⁊ non reuer

tet pᷣuſq; ad veſperã lauet᷑ aq̃. Eſt tñ diſtinguẽ/
dũ ſᷣm Tho.in.iiij. di.ix.art.iiij.q.ij.et Ric ea.
di. ar. ij. q. iij. Unð ſciendũ eſt ꝙ pollutio multi
plicit danſerspaͤt. ſrſo ex ſola diſpoſitiõe na⸗
ture ſine vlla pcedẽti cogitatõe.⁊ tũc ñ eſt ſignũ

alicuiꝰpci.ſed põt hebitudinem mẽt inducere:

marie ſi veniat cũ turpi imaginatiõe:habetq; i⸗
mũdiciã coꝛꝑalẽ. Et liq; ex tali pollutõe qᷓ nõ ꝓp/
uenit neq; ex capula:neq; ex mala cogitatione

vel ↄſenſu aliqͥ nõ impediat᷑ qͥs a cõione:maxie
vbi neceſſitas vel deuotio id expoſcat.tñ ſᷣm pᷣ⸗
dictos dodoꝛes laudabiliꝰeſt abſtinere: matie

Bermo

qñ venit cũ aliq̃ mala imagmatione in ſomnis

Si vo pollutio pueniat ex pcedenti cogitatiõe

vel ex crapula nimia:lſi talis co gitatio vł crapu
la ſit talis ꝙ fuerit pctm moꝛtale: talis pollutio

retrahit oino a cõlone. vt põt ꝓbari ꝑ c.non eſt.

vj. diſt. ⁊ arg in cqſquis.xiiij.q.j. Silłr ꝓhibet᷑

a cõlone qn qͥs poſt pollutionẽin eã ðlectatõeʒ
conſentit:licet illa pollutio alas nõ fuiſſet pem
moꝛtale.Si vo pꝛedicta cogitatio vł comeſtio
ſupflua nõ fuerit niſi peœm veniale:non ꝓhibet

polluno ſequens a coione de neceſſitate.tñ oẽcs

doctoꝛes laudat ꝙ ceſſet᷑ ab ea ob reuerentiã ſa
cgramẽti.Et hec oia pnt ꝓbani ꝑ dictũ Gꝛegoꝛij i
c.teſtamentũ.vj.diſt. Oicit etiã Alexã.de ales in

iiij. pte ſũme in trac.de euchariſtia.ꝙ vbi nõ eſt

neceſſitas vł ſcadalũ meliꝰ eſt abſtinere.qꝛ non
poõt bñn pꝑcipi ex qᷓ cauſa ↄtigerit p ollutio.Et iðo
ſecurioꝛ ꝑs eligeda eſt.vt in c.illud.de clerico ex/⸗
cõicato miſtrante. Itẽ qꝛ ꝑ talẽ pollutionẽ mẽs
magis ſolito inclinat᷑ ad cogitatiões ĩpudicas:
2 nò videt᷑ bñ dupoſita ad recipiendũ cũ reuerẽ
tia coꝛpꝰ chꝛiſti qð eſt ſaccm ſacramtoꝝ.Lñ ðt
Tho.vbi S.ꝙ ſi ꝗͥs ꝑciꝑet ꝙ ex nulla cꝗ mala ꝓ
ceſſit pollutio:ſed ſolũ ex uluſiõe demonũ:ſic ac
cidit freqnt᷑ in dieb in qᷣbo hõ ſe cũ magna dili⸗
gentia pparauit ad cõionem:ſignũ eſt ꝙ diabo
lus homi fructũ euchariſtie auferre conat᷑. Uñ
in tali caſu ↄſultũ fuit cuidã monacho:vt in col

lationibo patrũ legit᷑: ꝙ cõicaret.et ſic diabolus

videns ſe nõ poſſe cõſeqͥ intentũ:ab illuſiõe ceſ⸗
ſauit. Uerũ qꝛ de hoc non poſſumꝰeſſe certi:l.q;
illa pollutio ſolum veniat ex illuſiõe diabolica:
vł ex defectu nature:vbi nõ eſt neceſſitas vł ſcaã/
dalũ:laudabiliꝰeſt abſtinere.qꝛ bonaꝝ mentiũ

eſt ibi culpã timere vbi culpa nõ eſt.c.ad eius.v.

di. Et debẽt abſtinere tales ꝑ viginciq̃ttuoꝛ ho/
ras pꝰ pollutonẽ ſᷣm pᷣdictos docoꝛes.vt etiã
hr in ſũma cõfeſ.c.li.⁊ ti.q.lxxrif. S
elgd hic qrũ ſunqd ac* mr̃imoniał im
8 peldiat a cõione. Erclaꝝ eſt ꝙ ſi fiat do⸗
minaante voluptate: debet tal ꝓhiberi a
coõione. xxxiij.q.iiij.c.vir cũ ꝓpꝛia. Si aũt fiat ſo⸗
lũ cã pꝓcreãde ꝓlis vel reddendi debitũ:non ipe
dit:niſi vt ſupᷣdictũ eſt de pollutiõe nocturna q̃
accidit ſine pctõ.ſ.ꝓpter imũdiciã coꝛꝑalẽ⁊ mẽ/⸗
tis diſtractioneʒ.vt inqͥt Tho.in.iij.ꝑte ſũme.q.
lxxx.et in.iiij.di.ix.ar.ij.q.iiij. Uñ dicit Gꝛego.in
dicto c.vir cũ ꝓpꝛia.xxxiij.q.iiij.ꝙ talis eſt relin⸗
quẽdus iudicio ſuo.Etidẽ ponit᷑ in ſũma ↄfeſ.
vbi S.q.lxxv. Et q;uis Alanꝰ in. iiij. diſt. xxxij. di
cat ꝙ exigẽs infirmitate ductꝰ:liq; moneri debe
at ne accedat:ſi tũ oibb modis ex deuotiõe ſe in⸗
gerit:nõ eſt phibẽdus. Item licet dicat glo.in c.
dis hõ. de oſe. di. ij. ꝙ illud qð dicit᷑ in mig capi
tulis iurꝭ canonici ꝙ hõ ðbet abſtinere ab actu
matrimoniali añ coionẽ:eſt cõſiliũ:nõ pᷣceptuʒ.
