riã paſſiõis xpᷣi ⁊ ꝑfectã fidẽ vnitas diuĩe eſſen/
tie ⁊ eq̃licat triũ ꝑſonaꝝ Sne Qre oia ego
ꝓpꝛijs oculis aſpexi. Itẽ btãm Eliſabeth imꝑa/
tricẽ romanoꝝ:vxoꝛẽe Raroli q̃rti reg francoꝝ
etimꝑatoꝛis:q̃ miraculis choꝛuſcauit.et beatã
Blanchã reginã Frãcie matrẽ ſcci Ludouici re⸗/
gis francoꝝ:q; ſignis ⁊ miracłis claruit.et btãʒ
Meam de ſenis. et btäm Paſchalinã de fulgi/
neo.et btãm Michelinã de pẽſauro.ac beatam
Angelã de fulgineo: q̃ duodecim annis qͥtidie

ſumpſit dñicum coꝛpꝰnihil aliðö mãducãs:ſed

illo cibo celeſti refecta oꝛatuõi ⁊ cõtẽplationi va⸗
cabat. Itẽ btãm Beatricẽ de ruſchonibo comi/
tiſſam q̃ noſtrꝭ tꝑibo fuit ⁊ ad ſeptẽ annos citra
moꝛtua eſt multiſq; miracuł claruit:⁊ eſt ſepul
ta Mediolani in eccłia nra ſc Angeli:vt etiaz
dicit mgr Bartholome? piſanus vbi S. Iſte oꝛ
do cõmẽdari poteſt de no bilitate. Nã multi ma
gni hoĩes de diuerſis regnis chꝛiſtianitatis:co

mites:duces:pᷣncipes:barones:⁊ nobiles tam

viri qᷓ; mulieres fuerũt detercio oꝛdine btĩ Frã
ciſa. Int q̊s vltra ſuꝑius enarratos fuitilla re⸗
gina Hũgarie q̃ fecit monaſteriũ cãpi reg ĩ au
ſtria.et alia regina hũgarie mr regis Ludouici.
Iſtũ qͥʒ habitũ induit qᷓdã imꝑatrix cõſtantino
polis.et vna regina cathalonie.et rex Jacobus
dux ſargũdie.et mgr̃ magnifici dñi Johis Ja/⸗

cobi de triulcio.⁊ dñs Bartholome? de vigna⸗

xXxxVII

te:cuiꝰ ꝓaui fuerũt dñi ciuitat Laudẽſis.⁊ dñs
Lãʒalotꝰð Decio iun vtriuſq; doctoꝛ piciſſimꝰ
ac leccoꝛ in ſtudio Papienſi:cũ alijs quaſi inu⸗
merabilildbdb.
Errcio huiꝰ regule inſtitutio fuit papali
t teſtimonio cõmẽdata. Ut em refert ma⸗
giſter Barcholome? piſanꝰ in cõfoꝛmi⸗
ratibo bii Fraciſcili.j.fructu.ij.⁊ cõfoꝛmitate.ij.
ꝑte.ij. dñs papa Gꝛegoꝛiꝰ nonꝰ qͥ btm̃ Franci⸗
ſcũ canoniſauit:in q̃dã ꝓſa q incipit Caput dꝛa
conis:cũ ſic cõmẽdat di.Verũ de rpᷣi latere no⸗

uus legatꝰ muttit᷑ in cuiꝰſacro coꝛꝑe vexillũ cru⸗

cis cerni.Frãciſe pᷣnceps inclitus ſignũ regale
baiulat ⁊ celebꝛat cõuiuiũ ꝑ cũcta mundi dima
ta. Contra dꝛaconis ſciſmata acies trinas oꝛdi
nat expeditoꝝ militũ ad fugãdũ exercituʒ ⁊ tres
cacheruas demonũ q̃s dꝛaco ſꝑ roboꝛat. G
Vo ad ſecũdũ pᷣncipale pᷣme ↄtẽplatio⸗

q nis.ſ.de inuẽtionis huiꝰoꝛdis tꝑalitate

₰

eſt ſcẽdũ ſᷣm mꝗrm Bartholomeũ Pi
ſanũ vbi S.li.j.fructu.viij.⁊ ↄfoꝛmitate.viij.ꝑte
ij.ꝙ ſctũs Fraciſc nõ ſtatim vt mũdo abꝛenũci
auit inſtituit pᷣdictos oꝛdines. Nã vt dicitlegen
da tri ſocioꝝ Pꝛio vilẽ habitũ heremiticũ nõ
alicuiꝰreligiõis:ſed penitentialẽ circa duos an⸗
nos poꝛtauit.⁊ poſtea habitũ quẽ fratrib ſuis
dedit aſſũpſit.Et ſic anno.ij.a ſua ↄuerſione oꝛ
dinẽ fratruʒ mioꝝ ichoauit.viq i M. ccvij. die
xvj. aplis.Oꝛdinẽ vᷣo ſeẽ QAare iſtituit anno.vj
a ſua ↄuerſione.Oꝛdinẽ aũt tercium anno.xiiij.
a cõuerſione ſua. 2
St aũt ſcẽdũ ꝙ b.Frãciſeꝰ fuita deo di

e recꝰ in mũdũ ad inſtituẽdũ hos tres oꝛ

dines in aꝑtione ſexii ſigilli:vt ait ſanctꝰ
Bonauẽ.i plogo maioꝛis legede ipſiꝰ bti Frã.
Dõ demõſtrauit Johes euãgeliſta Apoc.vj.et
vij.vbi ait:ꝙ in aꝑtiõe ſexti ſigilli fuic a deo miſ
ſus angelus.i.angelicꝰvir Frãciſcꝰ hñs ſignuʒ
dei viui.i.ſtigmata Jeſu xpᷣi. Et ipᷣe dñs Jeſus
reuelauit ſocõ Bonauẽture ꝙ btũs Johᷣes nõ
intellexit in pᷣdicta ꝓphetia ð alio qᷓ; de ſccõ Frã⸗
ciſco.⁊ hoc affirmauitipᷣe ſceũs Bonauẽ.legẽs
Pariſiꝰ ⁊ iurauit ſic eſſe veritatẽ. Diat aũt mgꝗr
Barcholomeꝰ piſanꝰvbi S.fruciu.ij.⁊ ↄfoꝛmi⸗
tate.ij.ꝑte.ij.q nouũ teſtamẽtũ i veteri teſtamto
eſt ſic rota in rota:iuxta viſionẽ Eʒechiel ꝓphe.j
ſui libꝛi ca. Quare quẽadmoduʒ in veteri teſta
mẽto fuerũt ſeptẽ ſigilla:ita ⁊ in nouo.id ẽ ſicto
tũ tpᷣs veterꝭ teſtameti ꝑ ſeptẽ circula voluit᷑:ita
ettpᷣs noui teſtamenti.In qͥꝝ q̃ubet etſi plures
hoies ꝑfecti miſſi ſint a deo qͥ ꝑ oia tꝑa ñ ceſſat
mittere ſctõs ſuos ad excolendã vineã ſuã.i.ec&ꝶ
ſiã ⁊ cõuertẽdũ pctõꝛes ad pniam. In oĩ tñ eta⸗
te int᷑ ipſos ſctõs ſic deſtiatos fuit aliqs pᷣcipue
miſſus ipᷣi deo acceptiſſimꝰ⁊ ſingłan. Pꝛimuʒ
aũt ſigillũ veter teſtamẽti fuit mũdiał fabꝛica⸗
tionis ⁊ moꝛdialis obliquatiõis.et incepit ab
Adã ac durauit vſq; ad Noe.Quo tꝑe licet ſin⸗

fol

ennafocni
ſnnsfmue
D ſonts⸗

riiktßteennd

(cVvorFrdgend

icia
m. e

9 Netiſtmns
Ptüſtͤriolumn
goispentnn

(t Hen

UAinſinter
Cchodeshiſde⸗
trorhneman
itplin
Nincprn.
Min
Pateonmdrn⸗
Uunrureichihn
Clnigkunſaücegt
ndare.
igchoeiſngu
zN Saädii ⸗
Gentiü rnochkirma
cuantlegtacdi.
Canüſggli
Höſranos
is plum in
unnlt pkis Eto

Doſerdurauuty

4

4

ſmranicljceen den

Uphepre Gaſe

uefußlple Morl
Enrſnidenann
dilhofſe Ecit
WMiaapmenor
nüikghſinm
gellinicopnrin⸗
☛☚
funſtiſefiterl
llgtcheroianne
icerire dicpln
ſurincicafn
müſigli
luctnde
„lamötpel
tterie
ſbapnusgan

li
Wirn
ſnti

=

Aafen

Vimfe,
chrlrn
Ncleg

è

hneigiſ

Pdis.
nde
Müähanndd
idnen

igifnd⸗
AN .ς

2
6

niDe

Mimneſ
urmamaä
1
Fieinndan
ntmiäiend

miglernti—

fue ienn
bin in
og eifi,
i uilgis
Dunimg
mit foen
jincmieſtumg
Gechicl ge
zunen
nnwldidiſi
Cranla
Abcaſn
Roin ui⸗

düriiſtin⸗
in zii⸗
vftiſiſi
—R

Folium

gulariſſimus fuerit Adã: qꝛ tñ bncipiũ fuit no

ſtre puaricationis:nõ cõputat᷑ int eleciiſſimos
dei. Fuerũt qͥʒ alij electi vt Abel: Sech:⁊ Enoch

qᷣ incepit inuocare nomẽ dñi Geñ.liij.Lñ pꝛeci

puꝰ int᷑ eos fuit Enoch: de q̊ ðꝛ Geñn.v. ꝙ am/

bulauit cũ deo ⁊ nõ apparuit:qꝛ tulit eũ deꝰ.Et

Ecẽci.xliiij.ðꝛ ꝙ placuit deo ⁊ trãſſatꝰeſt in ꝑadi
ſum. et ipſe Enoch debet venire tꝑe antichꝛiſti:
vthr Apoc.xj.Ad quẽ aũt finẽ vſq; ad illud tẽ⸗
pus ſeruat᷑ in paradiſo treſtri ponit᷑ Ecci.xliiij.
vbi poſt pᷣdida vᷣba ſubdit᷑. Ut det gẽtibo ſapi⸗
entia.i.vt pᷣdicet xpᷣm dei vᷣtutẽ ⁊ ſapiaʒ.Alia aũt
lra habet.vt det gentibo pniam.i.vt hoies ad pe
nitentiã cõuertat. W
Ecundũ ſigillũ fuit hũanalis decliatio⸗
98 nis ⁊ infectiõis.et cepit a Noe ⁊ durauit
vſq; ad Abꝛabha:qͥ tꝑe ois caro coꝛrupe
rat viã ſuã vicio luxurie.ꝓpter qð miſit deꝰ dilu
uiũ qͥ oẽs ꝑemit:excepto loe cum filijs ſuis ⁊
vxoꝛib⸗ eon Beñ.vij. In hoc aũt tꝑe fuit vt ſin/⸗
gulariſſimꝰ dei elec' deſtinatus ipſe Noe iuſti/
cie pᷣco:de q̊ hr.j.Pe.iij. Qui inuẽtꝰ eſt ꝑfectꝰ et
iuſtus:⁊ in tꝑe iracundie facus eſt recõciliatio
Ecẽi.xliij. . „*„
Erciũ ſigillũ fuitſingłarꝭ plebis electio⸗
t nis.et incepit in Abꝛahã ⁊ durauit vſq;
ad Mopſen. Quo tꝑe deus pꝛecipiẽdo
Abꝛahe vt erxiret de tra ſua ⁊ iret in frã quã ei de
monſtraret Geñ.xij.ipᷣm cũ poſteritate ſua ĩ pe⸗
culiarẽ ꝓpłlum ſuũ elegit. Quo tpe licet alij fue/
rint elecii dei:vt Jſaac Jacob ⁊ filij eiꝰ:pᷣcipue
tñ ipſe Abꝛahã ſingulariter fuit deo acceptꝰ:de
q̃ ðꝛ Ecci.xliiij.Abꝛabã magnꝰpr̃ multitudinis
gentiũ.et nõ eſt inuentꝰ ſimilis ulli in głia qͥ con
ſeruauit legẽ excelſi. +
Vartũ ſigillũ fuit diuinalis potentie de
q möõuſtratiõis.qꝛ in vᷣtute młta eduxit de/
us ꝓpłum ſuũ iſrael de egypto:vt habet᷑
in mult capłis Exodi.Et iſtud ſigillũ incepit a
Moypſe ⁊ durauit vſq; ad Dauid.qͥ tꝑe liq; fue

nint etiã alij electi dei vt Joſue ⁊ Othoniel fuli⸗

Caleph: Jepte:Sũãſon:ac alij plures.tamẽ pᷣci
puus fuit ipſe Moꝑſes quẽ miſit ad liberãdũ
ꝓlum ſuũ de manu pharaonis: vt hr Exo.iij.
De q̊ Moyſe ðꝛ Ecci.xlv.Dilectꝰ deo et homibo
Moypſes:cuiꝰmemoꝛia in bñdicõe eſt.ſimileʒꝭ
fecit illũ in głia ſanccoꝝ ⁊ magnitficauit eũ in ti
moꝛe inimicoꝝ:⁊ in vᷣbis ſuis monſtra placa⸗
uit. Gloꝛificauit eũ in cõſpectu regũ ⁊ oñdit illi
głiam ſuã.In fide ⁊ lenitate ipſiꝰſcom̃ fecitilluʒ
et elegit eũ ex oĩ carne.et dedit illi coꝛ ad pᷣcepta:
et legẽ vite ⁊ diſcipline:docere Jacob teſtamen⸗
tum ſuũ ⁊ iudicia ſua iſrael. I05
VUintũ ſigillũ fuit peculiar dñationis.
q cet icepita Dauid ⁊ durauit vſq; ad He

liam.q̊ tꝑe licet młti alij miſſi fuerint vt

Eʒzechias 2 Joſias acalij plures.tñ ipᷣe Dauid
fuit p̃ᷣcipuus qͥ erat virſᷣm coꝛ dñi.j. Regũ.xiij.

*

CCxXv

qui fuitſicut lux auroꝛe obſq; nubibo rutilãs.ij
Reg. xxiij.De q̊ öꝛ Ecẽi.xlvij.Cum leonib luſit
ſicut cum agnisx deꝰ in oi tꝑe dedit cõfeſſionẽ
ſccõ:q de oi coꝛde laudauit deum.etideo exalta
uit in eternũ coꝛnu illius.
Erxtũ ſigillũ fuit ꝓphetalis irradiatiõis.
9 et incepit a tꝑe Helie:⁊ durauit vſq; ad
ttrrraãſmigrationẽ Babylonis. Quo the li
cet miti ꝓphete miſſi fuerint:vt Heliſeꝰ: Eſaias
Hieremias:et alij qᷓ; plures.tñ Helias fuit pᷣci
puus.de q ðꝛ Eccixlviij.ꝙ ſurrerxit q̃ſi ignis:et
vbũ ipſius q̃ſi facula ardebat. Qui tandem in
celũ ꝑ turbinẽ aſcendit.iiij. Reg.ij. Septimũ
ſigillü fuit generalis verationis.et incepit a trãſ
migratione populi iudaici in babilonẽ vſq; ad
chꝛiſtũ.Quo tꝑe pplus dei fuit młciplicit᷑ affli⸗
ctus.ſia rege babilonis:a rege niniue:a regean/
chiocho tepoꝛe Machabeoꝝ: eca multis alijs
Quo tꝑe licet multi electi fuerint a dño deſtina
i vt Eʒechiel:Oaniel:Eſdras:Neemias:⁊ To⸗
bias.pᷣcipuetñ miſſus fuit Simeon onie:de qᷣ
ðꝛ Ecci.lꝙ fuit q̃ſi ſtella matutina in medio ne
bule. Ex qͥᷣb ſeptem ſigillis patet ꝙ ſe eptez ſin/
gulariſſimos hoies ad mundũ renouandũ de
ſtinauit dñs deꝰ. Quoꝛũ ad inſtar ſeptẽ ſigilla
ponunt᷑ in nouo teſtamento:de ꝗqbo ſex iã vt cre
di? tranſierũt:etſeptimũ expecat᷑ ſiue iã incepit.
Hec magiſter Bartholome? piſanus vbi S. qᷣ
ctiam ſubdiruſſuu. à
ODul teſtamenni bᷣmũ ſigillũ fuit viſcera⸗
n lis miſeratõis plenitudis.ſ.gr̃e. Quo tẽ
poꝛe deꝰ pr ꝓpter nimiã charitatẽ ſuã mi

ſit filiũ ſuũ in ſilłitudinẽ carnis pcti. Quo tpe et

ſi Johgnes baptiſta ſit miſſus a deo Joh.j. tñ
a venit in teſtimoniũ Jeſu xpᷣiipſe dñs Jeſus
fuit ille ſinglariſſimꝰ ⁊ incõpabilis a deo patre
miſſus ad mundũ renouãdũ ⁊ redimẽdũ:qͥ fu
it verus deus ⁊ homo potens in oꝑe ⁊ ſermo/
ne. Lucel. 5
Ecundũ ſigillũ fuit apoſtolanj pᷣdicatio
8 nmnis.Et ſcepit ab aduẽtu ſpũſſcti in apo⸗
ſtolos in die penchecoſtes ⁊ durauit vſ⸗
q; ad tpᷣs ꝑſecutiõis tyrãnoꝝ.Quo tꝑe licet miſ
ſi fuerint oẽs apłi ⁊ diſcipuli chꝛiſti q́ pdicaue⸗
runtꝑ vniuerſum mũduʒ fide ipſiꝰ:iuxta illud
pᷣſ.xviij. In oẽm terrã exiuitſonꝰ eoꝝ:⁊ in fines
oꝛbis terra verba eoꝝ.ſicut eis impoſueratipſe
dñs Jeſus Matth.⁊ Mar.vl. Qui etiã ſcpſe⸗
rũt euãgelia.Matcheꝰ em̃ ſcpᷣſit in.xxxix. Mar
cus in.xlv.Lucas in.liij. Johannes vo in.ixiij.
anno dñi. In hoc etiã ſigillo fuit Dioniſiꝰario⸗
pagita qꝗͥ floꝛuit in anno dñi.lxxx.tñ ſingularit᷑
miſit dñs apłkum Paulũ qͥ fuit vas electiõis a

chꝛiſto directũ ad poꝛtãdũ nomẽ eiꝰ coꝛã genti⸗
bus ⁊ regib ⁊ filijs iſrael Act.ix. Qui apłs vo⸗

cat᷑ ſegregatꝰ in euãgeliũ dei:ad Ro.j.raptuſq;
fuit vſq; ad terciũ celũ.ij.ad Coꝝ.xij.qui etiam
plus oib laboꝛauit.j.ad Koꝝ.xv. „

Bermo

Eraum ſigillũ fuit victoꝛialis triũpha/
t tionis.i.cpe martyrũ.et incepita perſecu
tione neronis:do miciani:⁊ alioꝝꝑ imꝑa

toꝝ.et durauit vſq; ad Cõſtanlini ↄuerſionem.
Quo tꝑe miſſi fuerunt multi viri inſigniſſimi.

ſed pᷣeipue ſancꝰ Silueſter qͥ zelo martyrij fla/
grauit ⁊ alios ad martyniũ aniauit:atq; ipſum

Cõſtantinũ baptiſauit:⁊ fidẽ chꝛiſtiana ſtabili

uit.Qui poſtea moꝛtuus eſt anno dñi.cccxx.Et
tũc erat in floꝛe Oꝛigenes ⁊ Lactãtiꝰ. Alij tñ di
cunt ꝙ ille qͥ fuit tꝑe martyrũ ſingulariter deſti⸗
natus fuit ſanctꝰ Lauretius. In cuiꝰſignũ ecdle
ſia eiꝰmartyriũ honoꝛabiliꝰaſijs ſolẽniſat. R
QNaartũ ſigillũ fuit carnalis ſubiugatio/
q nis.et icepit a baptiſmo Cõſtatini.⁊ du
rauit vſq; ad tꝑa bri Benedicti. Quo tẽ
poꝛe floꝛuerunt multi ſancti homies qͥ mũduʒ
illuſtrauerũt vita ⁊ doctrina.ſ.Boetiꝰ qͥ fecit li⸗
bꝛũ ſuum de ↄſolatiõe:cũ eſſet incarceratus pa
pie in. cccxxxvj.anno dñi. Floꝛuerunt etiã anno

cccxliij. Chꝛyſoſtomus: Hilanus: Euſebius:?
Baſilius qͥ moꝛtuꝰẽ in.cclxx.anno. Floꝛuerũt

etiã in.ccclxrj. anno Gꝛegoꝛius naʒanʒenꝰ⁊ ſan
ctus Martinꝰ. et in. ccclxxxxj. Ambꝛoſiꝰ: Hiero
nymus:⁊ Auguſtinꝰ. Moꝛtuus eſt aũt ſanctꝰ
Ambꝛo.in.cccxc.Hiero.in.cccxcviij.? Augꝰ. in
cccc. Hoꝛoſiꝰ aũt erat in floꝛe in.cccc.anno. In/
fra tpᷣs aũt huiꝰſigilli fuerũt illi ſcci patres ĩ de⸗

ſerᷣ: ieiunijs:oꝛationibus:vigilijs:diſciplinis

alijſq; auſteritatibo carnẽ ſubiugaãtes ac moꝛti⸗
ficantes.Quo tꝑe licet Paulus pᷣmus heremi/⸗
ta ⁊ alij poſt eũ plures ſccitate famoſi fuerint:p
cipuꝰ tñ fuu ſctùs Anthonius abbas pater q̃ſi

olim monachoꝝ ⁊ anachoꝛitaꝝ:magiſtri Pau
li ſimpliqꝗ: Huarionis: Macharij:⁊ młtoꝝ ali

oꝝ.CLui pꝰ ſuꝑationẽ demonũ dixit xpᷣs. Quia
viriliter pugſti faciã te ꝑ totũ oꝛbẽ noiari.Quo
noĩe młti ſũt ad ſccẽ ꝑagendũ inuitaitt. S
Vintũ ſigillũ fuit mirabilis mũdi ſub⸗
q leuatiõis a pᷣſſuris q erãt in oꝛbe ꝑ gen⸗
tes vuandaloꝝ:gothoꝝ:lõgobardoꝝ:
et multoꝝ alioꝝ.Quo tꝑe miſſi ſunt ꝓbi viri ꝓ
ut ſctũs Bꝛeg.recitat in li.dialo.qͥ mirabili᷑ mũ
dũ ſignis ⁊ vtutib ſubleuauerũt.Sed int᷑ eos
miſſus eſt ſingulariſſimꝰ vir re ⁊ noĩie Benedi/⸗
ctus:cuius cõuerſatio vita ⁊ doctrina q̃lis fue⸗

712

rit:btũs Gꝛeg.in.ij.li.dialo.clariſſime demon⸗
ſtrat. Moꝛtuꝰ ẽ aut ſctũs Bñdictus anno dñni

dxxviij. Hocaũt ſigillũ durauit vſq; ad tempꝰ
Franciſci. Infra q̊d tpᷣs floꝛuerũt multi excellẽ/⸗

tiſſimi viri:marxie ſctũs Gꝛegoꝛiꝰ papa qͥi moꝛ

tuus eſt anno dñi.dcvj. Uenerabuis vo Beda

floꝛuit in.dexc.Oꝛdo aũt carchuſien incepit in
M. xcij. Ciſterſienſis vo in M. xcviij. Foꝛuit
aut Hugo de ſcaõ victoꝛe in.¶.cviij.et ſanctꝰ

Bernardinꝰ in M.cliij. Gꝛatianꝰ vᷣo ⁊ Petrꝰ

lũbardus ſcripſeruntlibꝛos ſuos in M.xxj.
Oꝛdo aũtpᷣdicatoꝝ fuit ↄfirmatꝰ ꝑ paps Ho⸗

xxVI

noꝛiũ in M.cq.Oꝛdo vo minoꝝ fuit cõfirma

tus pᷣmo ꝑ Inno cenũ tercũ in. ¶ D. ccvij.ſed ſi⸗
ne bulla. Poſtea vo NHonoꝛiꝰ papa eundẽ co⸗/

firmauit cũ bulla in M.ccxvij. 2⸗—
Erltũ ſigillũ fuit penitẽtialis ⁊ paſſiona

S lis cruc renouatiõis.et incepit a tꝑe btti

Franciſei vel a natiuitate eiꝰq fuiti M.
clxxviij.vel a cõuerſione eiuſdẽ q fuit in Mcc

vj.Moꝛtuꝰeſt aũt btũs Fraciſc in M.cexxvj.

Sctũs vo Dñic i.M.ccxxj.añ ſeraphicũ Fra⸗

ciſcũ defunctꝰ eſt. Cõiter tñ tenet᷑ ꝙ ſextũ ſigilluũ
incepit a cõuerſione ſciĩ Frãaſci.ſ.tꝑe Fredericc
ſecũdi imꝑatoꝛis reg ſidooꝛũ in M. ccvj. QOuæz

aptione ſigilli vt pᷣdictũ fuerat Apoc.vj.factꝰeſt
terremotꝰ magnꝰ.ſ.ꝑſecutiõis eccłie.et ſol facꝰ
eſt niger.i.dñs papa:qͥ tꝑe huiꝰ imꝑatoꝛis ꝓpt
eius ꝑſecutionè fugit ⁊ nõ inueniebat᷑.et tandẽ
reꝑtꝰ eſt Uenetijs in qͥdaʒ hoſpitali. Et luna fa⸗

cta eſt ſanguis.i.ecdeſia deſignata ꝑ lunã faca

eſt ſanguinolẽta.qꝛ multi ceric eidẽ YFrederico
nõ adherẽtes occiſi ſunt.Stelle q̊ʒ ceciderũt de

celo.qꝛ młti pᷣlati ꝑ ſtellas deſignati ceciderunt

de celo militant eccłie ꝑ adheſionẽ ad ipᷣm Fre
dericũ.Zꝑe em huius Frederici romana eccłia
valde vexabat᷑ ꝑ ſaracenos ab ipſo iꝑatoꝛe ad
partes fideliũ adductos:ita vt nullus auderet
papã aut romanã eccleſiã nomĩare:necxpᷣm vł

apłlos ſeqͥ. Sed vita xpᷣi erat in cõtemptũ ꝑ de/⸗

ſpectũ pauꝑtat ⁊ appetitũ diuitiaꝝ:⁊ ꝑ ambitio

nẽ ſuꝑbie.Zunc aũt aꝑto hoc ſigillo vt Jobes

teſtat᷑ Apoc.vij.ab oꝛtu ſolis.i.de ciuitate Aſſi/
ſij in oꝛiente poſita:aſcẽdit angelus.i.Franciſce⸗
puritate ⁊ ſanctitate angelis conſimilis:direcꝰ

a dño cũ ſigno dei viun.i. cñ ſtigmatibo ieſu xpᷣi

ad renouandã.ſ.ꝑfecciõis ſemita q erat oblitte/

rata ⁊ ad pᷣdicandã pniaʒ. Un ſctus Bonauẽ.

in legẽda eiꝰ ait de ilo.Deniq; ſpũs rpᷣi vi flam
mea totꝰ accẽſue cepit vt alter Helias virtutis
emulatoꝛ exiſtere.cepit ⁊ aliqs ad iuſticiam ꝑfe
ctam inducere.cepitc et ceteros ad penitentis in/
uitare.

UVod aũt Franciſcus ſita deo deſtinatꝰ

q ad pᷣdicandã pniam:patet Pꝛio Inno⸗
centij tercij teſtimonio:qͥ regulaʒ appꝛo/
bans dedit btõ YFraãciſco ac ſocijs eius de pᷣdicã
da pnia mãdatũ:vt br i legeda eiꝰ.P

marxia auſteritate fundati. Patet ⁊ tercio ex in⸗
ſtitutiõe tercij oꝛdis quẽ de pnia nücupauit.Et

inqᷣt ſcus Bonauẽ. in ꝓlogo maioꝛis legende.

bᷣm imitatoꝛiã qͥʒ ſiitudine pᷣcurſoꝛis deſtiatꝰ
a dño vt viã parãs in deſerto altiſſime pauꝑta⸗

tis tam exemplo q; verbo pniam pᷣdicaret Hec
ille. Btüs igit Franciſcus figuratus fuit ꝑ illũ

cui pᷣcepit deus Eʒech.ix.vt ſignaxet thau ſuper
frõtes viroꝝ gementiũ ⁊ dolentiũ:ne oceideren
tur ab angelo ꝑcutiente. UNenit em ad impᷣmen⸗
dã memoꝛiã paſſionis xpᷣt in coꝛdibo fideliũ:v

4 Patet ſcðo
ex inſtitutiõe pᷣmi oꝛdis ⁊ ſecundi qͥ oẽs ſuntin

F

nucleſn
ouhevalic⸗
aſnunnnt
iuſiteſioft
Cninoniten
hni liin
cueiqir uin
ijtunmne i
Nutoden
S nn C
elarmutiit
it hrnihe
Vunſenicckll⸗
Nodmrcn
4 (Ankri
Cukmuar
6Scndinsmm
hetſntnis:
Alennnn
lgitenaonong
ſindio e⸗a
h
A Al
unnntolltmi
Ibaui cnlſer in
(oluamnkanibis
6oczng enitd
ocC geoins
Dſeicammone
poſſarplocoꝛtpep
iuuſs mmoſo at
enog'orön
fnure on
Ncgocinonfi. 3
fncotubainlege
orlezitemglor
Mhiansogonia.3
ſtue oclico
Emmnnci poſurfe
mtdetliens Erbi
Coüdodongogn
bercdigriſthtti
mnoegennnſtiri⸗
cätlniin
iſſimo unne
drnirricckluni⸗
Gnöefoditnbin⸗
eon norinee
h nlto garni⸗
uuniern i
Mopali diſfin

S E
S-
=. =
2

inunsenn
tbaie
nl. Sle
mglmniſn
adifän
igan aolr

ſniddie
ncötne
unegen
ſiglo nr i⸗
de Cuin O
dſinlisdir
igmonwbs
nriderH
ürinin
r Ms s
Ssnctun

ſubwditnn
. o mo
nel no/
vaus deßdii⸗
G. Pane ſch⸗
iaois unei
õ
ſanüchpalin
nuioꝛis egn
cntſonis difl

Folium

accepta cruce pnie nõ timeant diabolũ:nec ꝑſe⸗
cutiones antichꝛiſti ꝓxie v ẽturi.Dedit aũt chꝛi⸗
ſtus ſua ſtigmata btõ Franciſco tanq; veſtime/
ta ſua camerario dilecciſſimo: ⁊ tanqᷓ; inſignia
ſua nũcio ſuo fideliſſimo:⁊ tanqᷓ; bullã ſua pꝛe
coni maxio:⁊ tanq; arma ſua milin ſtrenuo: et
tanq; vexillũ ſuũ valẽti capitaneo: vt oẽs eũ ſe/
cure ſeq̃nt᷑ ꝑ viã pnie.Uñ canit eccłia.Decꝰmo⸗
rũ dux minoꝝ Fraciſctenẽs bꝛauiũ ⁊c. xX
Uiia vo de iſto ſigillo ſexto is pᷣtenierunt
q anni.ccxc.ꝓfecto cõſtat ꝙ ſeptimũ ⁊ vlti
muü ſigillũ aut iã aꝑtum eſt:aut in ꝓxio
aꝑiet᷑ſ.tꝑe antichꝛiſti. In natiuitate em eiꝰaꝑiet᷑
Etiõ qꝛ ipᷣe antixpᷣs nõ cognoſcet᷑ nec incipietꝑ⸗
ſecutionẽ ſuam niſi qñ habebit triginta annos
Foꝛtaſſe nũc eſt illi etati ꝓximus:⁊ cõſeq̃nt᷑ cito
erit hmõi mundi finis vltimꝰ. rvr.
o ad tercũ in pᷣma cõtemplatione pᷣn/
ꝗq aupaliter videndũ.ſ.qliter hec regula fu⸗
it inſtituta:reſpondet᷑ ꝙ vt patet ex croni
cis oꝛdinis nr̃i triplici medio fuitinſtituta.ſ.di⸗
uine inſpiratiõis:feruẽt pᷣdicatiõis:⁊ ʒeli chari
tad.Quo ad pᷣmũ dicit ſcũs Bonauẽ.i.ilij. ꝑte
legẽde maioꝛis:ꝙ poſt religiõis appꝛobationẽ
factã a dño Innocęztio tercio cepit btũs Franci/
ſcus tractare cum ſocijs:vtrũ int᷑ hoies conuer

ſari deberet:an ad loca ſolitaria ſe cõferre.Et cũ

ꝑ oꝛationis inſtantiã diuine ſuꝑ hoc volũtatis
bñplacitũ reqᷣſiſſet: ſuꝑne reuelatiõis illuſtratꝰ

oꝛaculo:intellexit ſe ad hoc miſſũ a dño vt chꝛi⸗

ſto lucraret᷑ anias q̃ᷓs diabolus conat᷑ auferre.
iðoq; mag oibo qᷓ; ſibi ſoli viuere pᷣelegit:illuiꝰ p

uocatꝰ exeplo qͥ vnus ꝓ oibo moꝛi dignatus c.

Vn ſe q̊ͥdam tugurio recollegit ꝓpe Aiſſiſiuʒ: vt

poſſet ꝓ loco ⁊ tꝑe ꝓplłis pᷣdicare.Licet aũt bᷣ tꝑe
btũs Franciſc pᷣdicaret:nõ tñ aſſidue vt poſtea
fecit.qꝛ magꝭ oꝛõni q; pᷣdicationi vacabat:vt in

quit mgr̃ Barctholomeꝰ piſanꝰ in.j.li.cõfoꝛmi/⸗

tatũ.fructu.x.⁊ ↄfoꝛ mitate.x.et habet᷑ etia in cro

nicis oꝛdinis nr̃fi. Anno aũt a ↄuerſiõe ſua.xiiij

Fſ̃m qð habet᷑ in legẽda eiꝰ antiq̃:et etiã ponit᷑ in
xij.pte legẽde maioꝛis:fuit in magna cuiuſdaʒ
dubitatois agonia. An videlicet oꝛõni vacaret

aſſidue.An pᷣdicãdo ꝑ mundũ diſcurreret: quã

terminanda ꝓpoſuit ſuis ſocijs mul dieb ab
oꝛatiõe rediens.Et hãc dubitationẽ incurrebat
cogitãdo bona oꝛatiõis ⁊ pᷣdicatiõis. Nã ꝙ de
beret eligere aſſidue eẽ in oꝛatiõe ĩducebat᷑ Pꝛi
mo:qꝛ maioꝛẽ ſibi videbat᷑ accepiſſe gram oꝛã⸗

di qᷓ; pdicãdi.ſᷣm aũt Ph̊ m.j. Politi.debemus

ſꝑ vti rebo ad id ꝓpter qð date ſuntnob a ſapien
tiſſimo datoꝛe. Scðo ad hoc inducebat᷑: qa in

oꝛatiõe videt᷑ lucrũ ⁊ cumulatio graꝝ. Inpdi⸗

catiõe vᷣo diſtributio donoꝝ celitus acceptoꝝ.

Tercio:qꝛ in oꝛõne eſt purificatio interioꝝ affe
ctuũ:vnitio ad vnũ verũ ⁊ ſummũ bonũ cũ vi⸗
goꝛatiõe vᷣtutj. In pᷣdicatiõe vᷣo ſpũaliũ pulue/⸗
riatio pedũ:diſtractio circa młta ⁊ relaxatio di

roꝛibo ꝑ oꝛationẽ diuinũ bñplacitũ

CCxxVI

ſcipline.Quarto:qꝛ in oꝛone deuʒ alloqmur:⁊=

ipſe nos:et q̃ſi angelicã vitã agentes inter ange/
los cõuerſamur In pᷣdicatiõe vo mulqᷓ opoꝛt⸗
vti cõdeſcẽſionibj hũanis ad hoies:int᷑ eos vi⸗
uendo:hũana videre ⁊ cogitaxe:dicere ⁊ audire
Sed ꝓ alia ꝑte.ſ.ꝙ pᷣdicationi potiꝰdeberet in⸗
ſiſtere ⁊ vacare argumentũ erat q̊d pᷣ oib põde
rat apud deũ.ſ.ꝙ vnigenitus dei filius qͥᷣ eſt ſa⸗
plentia patris:pter ſalutẽ aniaꝝ deſcẽdit de ſi⸗
nu patris vt ſuo mũdũ infoꝛmas exẽplo vbuʒ⸗
ſaluᷓ homibo loqret᷑:q̃s ſacri ſanguis pꝛedo re
dimeret ⁊ mũdaret lauacro ac poculo ſuſtenta
ret:nihil ſibi oino reſeruans q̊d nõ ad ſalutem
noſtrã liberalit᷑ erogaret.qꝛ nos oia debemus
agere ßm exemplar eoꝝ q videmꝰ in ipſo tanq;
in mõte ſublimi:videt᷑ magis placitũ deo ꝙ in⸗
termiſſa oꝛõnis qᷣete foꝛas egrediat᷑ ad pꝛedica
nonis laboꝛẽ.Hijs ò̊ argumentis ad gtes exi⸗
ſtẽcibo licet multa noſſet tam ſpũ ꝓphetcico qᷓ; ir⸗
radiatiõe diuina:tñ hãc q̃ſtionẽ ad liquidũ diſ
ſoluere nõ valebat deo ſic ꝑmittẽte vt pᷣdicatio⸗
nis ſibi iniuncũ officiũ potius diuina autoꝛi⸗
tate q; hũana volũtate declararet᷑ aſſumptũ ab
ipſo:⁊ a deo ſibi pᷣceptũ ⁊ impoſuũ.Cũ igit᷑ hu⸗
millimꝰ eſſet:nõ erubeſcebat a minoꝛibo parua
qrere qͥ magna didicerat a magiſtro ſupꝛemo.
Vñ miſit fratrẽ Maſſeũ ſocũ ſuũ ad fratrẽ ſil⸗
ueſtrũ:qͥ in mõte ſubaſio ĩ loco de carceribb mo

rabat᷑:⁊ erat tate ſccitatis ⁊ gr̃e ꝙ qͥcqd in oꝛõne

a deo petebat ſtatim exaudiebat᷑:⁊ cũ eo loque⸗
bat᷑ ſicut amicꝰ cũ amico.Et ꝓpterea ſcũs Fran

ciſcus magnã deuotionẽ ⁊ fideʒ habebat in eo.

ꝛefato igit᷑ fratri Silueſtro miſit dicendo vt
upplicicer deũ ro garet q̃tinꝰ ei indicaret qð ſibi
plus placeret:an ꝙ alijs pᷣdicaret:vel ꝙ oꝛatiõi
ↄtinue vacaret.Etſilr ad btãm Claram milit vt
ipſa cum aliquibo de magis pun ⁊ oallo ſo
uꝑ hoc po
ſtularet. Frater aũt Maſſeꝰ ſodo aſſũpto ꝑre/
xit ad eos:⁊ illis ambaſiatã fecit beati Frãciſa.
Statim ꝭ̊ btũs frater Silueſter ad oꝛationẽ ꝑ
rexit:et in oꝛõne diuinũ reſponſũ habuit. Etad
fratrẽ maſſeum exiẽs dixit. Hec dicit dñs vt di
cas fratri Frãciſco ꝙ ipᷣm nõ ꝓpter ſe ſolũ voca⸗
uit:ſed vt frucũ faciat aiaꝝ:⁊ multos ꝑ euʒ lu⸗
cret᷑. Idẽ q̊ͥʒ rñdit btã (lara:dicẽs ſe babuiſſe a
dño ꝙ ſuũ bñplacitũ erat vt ad pᷣdicãdũ exiret.

Reuerſo igit᷑ fratre Maſſeo btũs Frãciſe euʒ

in charitate recipiẽs illi pedes abluitꝛ refectiõeʒ
parauit.Deinde cibo ſũpto eũ vocauitad ſiluã.
etnudato capite: mãaãibo cãcellatꝭ genuflectẽs in
terro gauit di.Quid iubet dñs meꝰieſus xpᷣs vt
faciã. Rñdit aũt frat Maſſeꝰꝙ taʒ ſctẽ Clare et
ſoꝛoꝛibus qᷓ; fratri Silueſtro vna erat faca re
ſponſio Jeſu xpᷣi ſq; ꝙ volebat eũ ire ad pᷣdican
dqũ:qꝛ ipᷣm nõ vocauerat/ꝓpt᷑ ſetm̃.ſed enaʒ ꝓpt

ſalutẽ alioꝝ.Ex qͥbo patet pᷣmũ.ſ.ꝙ ad pᷣdicãadũ
pniam btũs Fraciſcꝰ inducxꝰ fuit diuia inſpira⸗

D 2

. tione:imo pᷣcepto. Et cõſequenter ad inſtituen /
dum ipᷣm oꝛdinẽ de pnia. Z

Ecũdo inſtituit iſtũ osdinẽ mediate fer⸗/
8 uenti pdicatione. Unde de illo ait ſctũs
Boonauẽé.in.iiij.ꝑte legẽde maioꝛis.Fa⸗
ctus igi᷑ euãgelicus pᷣco ciuitates circnibat ⁊ ca
ſtra:nõ in docis hũane ſapie verbis.ſed in vᷣtu
teſpũs annũciãs regnũ dei dno dirigẽte loqn⸗
tem reuelationibo pᷣuijs:⁊ ſermonẽ còfirmante
ſequentibo ſignis.Erant aũt ipſius eloqᷣa vᷣtute
ſpũuͦſſcti plena:⁊ medullas coꝛdis penetrantia.
ita vt in vehemẽtẽ ſtupoꝛẽ audiẽtes cõuerterent

et obſtinatoꝝ mentes efficacia vtuoſa molliret

Vnñ pdicatlois eius feruoꝛe ſuccẽſi qᷓ; plurimi
vtriuſq; ſexꝰ in cõiugali pudicicia dño famulã

tes:ſᷣm foꝛmã a viro dei acceptaʒ nouis ſe pnie

legib vinciebãt.quoꝝ oꝛdinẽ tꝑis ĩ ꝓceſſu fra/
tru de pnia vir dei appellãdũ decreuit. Hec ille.
Ercio iſtum oꝛdinẽ inſtituit ʒe/ A
t lo chanitan .Vn in eius legẽda ðꝛ ꝙ ba
bita reſpõſione pᷣdicta a fratre Maſſeo

ſurgẽs cõtinuo ſuccinxit ſe:nullaq; ꝓꝛſus mo⸗

ra cõtracta dixit ipſi fratri Maſſeo. Eamꝰ. Ip⸗
ſumq; aſſumẽs in ſociũ ⁊ fratrẽ Angelũ ibat cũ
tanto feruoꝛe vt diuinũ exeqret᷑ imꝑiuʒ:tãq; ce⸗
leriter ꝑcurrebat ac ſi facta manu dni ſuꝑ eũ no
usa induiſſet e celo virtutẽ.q̃ſi em̃ fulguri impe/
tu ſpũs ꝑgebat nõ attendendo ad viã ſeu ſemi/
tã. Et ſic eundo deuenit ad q̊ddã caſtrũ noie ca

nanrniũ qðo eſt diſtãs ab Aſſiſio ꝑ q̃ttuoꝛ miliaria

et eſt ꝓpe beuaniũ:⁊ vulgarit᷑ ðꝛ canaio.In q̊ qͥ/
dem caſtro cũ tanto feruoꝛe pᷣdicauit ꝙ oẽs tazs
viri q́;młieres volebãt relicto caſtro ire poſt eũ.
Sctũs vo Franciſc dixitillis.Nõ faciatis.qͥa

ego oꝛdinabo ꝓ ſalute veſtra qͥd agere debea

Et extũc cogitauit facere ipᷣm terciũ oꝛdinẽ qͥ di/
cit᷑ cõtinentiũ ſeu fraty ⁊ ſoꝛoꝝ de pnia. Pꝛedi
cca aũt cõfirmat ſccã mater eccłia que in officio
elius canit. Sctũs Fraciſe pᷣuijs oꝛationũ ſtu⸗
dijs qͥd faciatinſtructus:nõ ſibi ſoli viuere:ſed
glijs ꝓficere vult dei zelo ductus.
EkEetuũda pncipalis cõtemplatio circa iſtũ
89 oꝛdinẽ ð? ꝑfectionis. Pꝛo cuius expedi
to ne eſt ſciendũ ꝙ iſta regla eſt magne
pfectiõis ↄtentiua:⁊ eius obſeruatio eſt magni
meriti. Un ſcũs Bonauẽ.in legẽda bti Franci/
ſci ait. Sicut in celũ tendentibo pnie viã oibo cõ
ſtat eſſe cõem:ſic ⁊ hic ſtatꝰ cericos ⁊ laicos:vir
gines ⁊ cõiugatos in vtroq; ſexu admittẽs q̃n⸗
ti ſit apud deũ meriti:ex pluribo ꝑ aliqͥs ipſoꝛuʒ
patratis miraculis inoteſcit Hec ille. Dico igi
wꝙ in iſta regla cõtinent᷑ duodecim ꝑfectiões de
ſacro fonte euãgelij et veteri teſtamẽto collecte:
q ſunt tanq;.xij.poꝛte Hierm Apoc.vl. C
Riuimo em̃ cõtinet fidẽ.qꝛ opoꝛtet ſᷣm te/
p noꝛ?èẽ ipſiꝰ regule ꝙ hũc oꝛdinẽ ingrediẽ
iiess ſint fideles ac cacholici ⁊ eccłie roma
ne obediẽtes.et ꝙ pᷣus examinent᷑ de fide catho

XXVII

lica:ita ꝙ, nullus hereticus in eo recipiat ? ſifu
iſſet receptꝰ expellat᷑.quia fides eſt fundamentũ
oĩm virtutũ:iuxta illð ad Heb.xj.Fides eſt ſpe⸗

randaꝝ ſubſtatia reꝝ ⁊c. Et vbi nõ eſt füdamẽ
tũ ſuꝑedificari nõ pot.c.cũ Paułꝰ.j.q.j. Et ſine
fide umpoſſibile eſt placere deo: ad Hebᷣ.xj. Et

bec ꝑfectio ſumpta eſt in euãgelio Joh.xx. vbi

ait dñs. Noli eſſe incredulus ſed fidelł.et Ecci.ij

ðꝛ.Qui tuneᷓ dñm credite illi.?⁊ Apoc.ij.ait do
minus.Eſto fidelis vſq; ad moꝛtem ⁊ dabo ti⸗
bi coꝛonam vite.
Eiñcũdo ↄtinet ſpem.qꝛ hoꝛtat᷑ ad pniaʒ.
8 Pꝛo miſit aũt deꝰ in euãgelio vita etnã
penitẽtibo:di. Matthᷣ.iiij. Pniam agite
appꝛopinqᷓbit em̃ regnũ celoꝝ.Ecotra vo eſt de

no penitẽtibo: qby ö? Lu. xiij. iiſi pniam babu/

erii:oẽs ſimul ꝑibi. Cum igit᷑ iſte oꝛdo ſit de

pnia:ideo qͥlibet eiꝰ regulã obſeruãs põtſpera⸗

re vitã etnã:⁊ dicere deo cum ꝓpha pᷣl.xxx. In te

dñe ſperaui:nõ cõfundar in eternu. E

Ercio ↄꝓtinet chanitatẽ. Nã pᷣcipit recõcili
t gtionẽ? cũ ꝓxio.Et hoccolligit᷑ er euãge/⸗
lio Mat.v.vbi ſaluatoꝛ ait.Oiligite ini⸗

micos vros ⁊c.Et ibidẽ.Si offers munꝰtuum

ad altare:⁊ ibi recoꝛdatꝰ fuerꝭ qꝛ frat᷑ tuꝰ habet
aliqͥd aduerſum te:dimitte ibi munꝰtuũ ⁊ vade
pus recõciliari fratrituo:et tũc veniens offeres
munꝰ tuũ.Deꝰ em̃ nõ hʒ grata oꝑa q̃ faot ille qͥ
eſt in diſcoꝛdia ⁊ odio cũ ꝓxio ſuo.Uñ inqͥt Au
guſt. in li. de vᷣbis dñi. Nõ põt cõcoꝛdiã hr̃e cũ
xpo qͥ diſcoꝛs voluerit eſſe cũ xpᷣiano.Debe g̊

remittere iniurias hijs qͥ vos offenderũt: iuxta
illud Leui.xiiij. Ne meminer iniurie cuiũ tuo⸗

rũ.Et diligere ꝓxcimũ:⁊ nullũ odio hr̃e. Ait em
dñs Match.xxij. Diliges ꝓximũ tuũ ſic̃ teipᷣm
Nã nullus ſine charitate põt ſaluari.c.nullꝰ.de
peni.diſt.vij.Et iõ inqͥtapłs.j.ad Coꝝ.xiij. Si
linguis hoĩm loqr ⁊ angeloꝝ:charitatẽ aũtnõ
habeã nihil mihi ꝓdeſt ⁊c̃. Itẽ poſt annũ ꝓba⸗
tionis hãc reguiã ꝓficens vouct ſeruare pᷣcepta
dei.qð ꝑtinet ad dilectõeʒ:dicẽte dño Joh.xiiij
Si diligit me mãdata mea ſeruate.Et ꝓmittit
ſatiſfacere ſi qͥd ↄ regulã fecerit.qꝛ Luc.xij. dicit᷑.
Seruꝰ ſaẽs volũtatẽ dñi ſui⁊ nõ faciẽs: plag
vapulabit mulq. Et ſic ꝓfeſſus nõ põtamplii
redire ad habitũ ⁊ vitãÄã mũdanã.qꝛ ait dñs Zu.
ix.Nemo mittens manũ ſuã ad aratrũ ⁊ reſpici

ens retro apt?eſt reꝗᷓ dei. Sicẽ em̃ arans ⁊ retro
aſpiciẽs nõ facit reciũ ſulcũ:ſic in ſeruitio deire

tro aſpiciẽs nõ recte ambulat in eiꝰ obſeqᷣo. F
Uarto hec regula ↄtinet iuſticiaʒ. Uult
em̃ ꝙ ülle qͥ eſt obligatus alterni cõcoꝛdet
ſecũ ſoluẽdo:fideiubẽdo vel pignꝰ dan
do. Et hec eſt vera iuſticia que vult vnicuiq; tri
bui qð ſuũ eſt.l.iuſticia.ff.ð iuſti.⁊ iu.⁊ inſtieo/
dẽ.in n. ⁊.c.ſi ſecłi leges.xij.q.ij.Et hoc colligit
ex euangelio Matth. xviij. Redde qð debes.es
Match.xxiij. Reddite qᷓ ſunt ceſanis ceſaxi:⁊ ꝗᷓ

ſrtide
licſig
gwicnngzen
ſicidintaut
ſuorriurn
clemlan
icblgrrinl
immu np⸗
Znenmlhenh⸗
einitescndi
cheelnago
ſenniiq Nice⸗

joa fu⸗

Nerauntümi
fſockecincinegn

Vunbeen
ia
ſocrietu
ogranegnann
Cale icrininan
Ciſtogſononi
isghitfimi⸗
/Mivabi

Wlrpoirlker
citsrniſrrt
penoe Etboccol

R

dihonedorulen
Apias Nöchen⸗
Dckeſtdoc ne
gardisfung⸗
cpleolnolapns
fooluetdenatßr
nnllinmaeq ſubn

ſicapinfnnat

— =S

Nncſrepoſinrind

finpcirpſinſt
iſsergologar

lrinenſrercgun

ſie Aantlolaln

Manno nus
Gban nosn
mdaangllhmi⸗
Gacedlinge
igkaangul
Iminimenadn
indieincicſuse
mnädtanrer
hſcneaant,

ulpnon

octne

6depen

.
en l ht

naken⸗
rci
A— i
toni;

—

1

d.“
d

ſindee
Skiken.

ſnkifn
npif n
nſifegenid

ichuano⸗ den
iniuncani
Hüodtobieid

„ eInte//
l.

⸗D

s as

ortrmiun
imizn
fougionnin
Närdio ii

lences:pl
snhötan
nigeandis
armütre;
Eem mmstſ⸗
ſcinſanno
xnchoſeſ
anclufiag

ſ. A 4 17
„Aus alen CNW
ms

uit ꝓ Laʒaro moꝛtuo.

Folium

ſunt dei deo. Sine hac em̃ vᷣtute nemo põt cõ/

ſequi vitã et᷑nã.qꝛ ſᷣm oẽs theolo gos in.iiij.di.
xv.quicunq; iniuſte poſſidet rẽ aliens: vel ↄ iu⸗
ſtiaã dãnificauit aliquẽ ⁊ nõ vult reſtituere ⁊ ſa

tiffacere:viuit in pctõ moꝛtali. Uñ ðꝛ in c.pcmm.
de reg. iu.li.vj.Nõ remittit᷑ pctm̃ niſi reſtituatur

male ablatũ.Quia etiã ſᷣm iuſticiã nemo põt al
teri obligare rẽ q̃ alicui eſt particulariter obliga
ta. Cũ vxoꝛes ſint poſite ſub viri ptãte:dicẽte ð o

pᷣme vroꝛi Beñ.iij.Sub viri ptate er ⁊ ipᷣe dñũa

bit᷑ tui.de q̊ etiaʒ hr in c.maniteſtũ.⁊.c.eſt oꝛdo.

⁊.c.hec imago.⁊.c.ch caput.et c.mulierẽ.et c.mu

lier. xxxiij.q.vl.ideo oꝛdinauit hec regula ꝙ ma/⸗
ritate nõ poſſint iſtũ oꝛdinẽ intrare marit inui⸗

tis.Et hoc colligit᷑ ex euãgelio Johis.iiij.vbi ðꝛ
ꝙ cũ mulier ſamaritana petiſſeca xpᷣo aquã ſa⸗

lutarẽ de q̃ locutꝰ fuerat ipᷣe dñs: dixit ei Jeſus
Uade voca virũ tuũ. Hec em̃ aqᷓ ſaluta Pisni

ficat hãc ſanctã regulã.
Vinto hec regła cõtinet pietatẽ. Pꝛimo
q erga ꝓpꝛiã aiaʒ:iuxta iũllð Ecci.xxx. Li⸗
ſerere aie tue placẽs deo. Et ideo ne con⸗
tingat ex inopinata moꝛte inoꝛdiatũ aliqͥd relin
qui⁊ aliquẽ dãnari:vult vt qͥlibet ſic oꝛdinet fa
cta ſua ꝙ ſꝑ moꝛi ſit paratꝰ. Pꝛopt᷑ qð ſtatuit
ꝙ oẽs qͥ hñt factionẽ teſtamẽti: faciãt illud ifra
tres mẽſes ab ingreſſu oꝛdinis:vt adueniente
moꝛte poſſint libere vacare ſacramentj eccłie ſu
ſcipiẽdis:⁊ trãſire de hac vita ſine aliq̃ tꝑalium

occupatiõe.Et hoc collectũ fuit Eſa.xxxviij.vbi

ðꝛ.Diſpone domuitue ⁊c̃. Itẽ ↄtinet pietatẽ er/⸗
ga ꝓxios:dũ pᷣcipit vt oꝛent ꝓ viuis ⁊ defuncd.
Dicit em̃ Augꝰ.in ſer.ad here. Cupis vttui mi⸗
ſereat᷑ dñs:fac vt ꝓxio miſerearis.Tantũ em̃ re
cipies in alia vita qntũ facies in pᷣſenti.Itẽ vult
vt ſoluat᷑ denariꝰvſualis maſſano deputato ſe
mel in mẽſe qͥ ſubueniat᷑ pauꝑib ⁊ infirmis.Et
ſi q eoꝝ infirmat᷑:viſitet᷑ a miſtro ⁊ ab alijs:vt
audire poſſint in die iudicij dũm eis dicẽtẽ. In⸗

firmꝰ erã ⁊ viſitaſt me Mat.xxv. Itẽ vult ſi

aliqᷣs ex ipſa ſocietate moꝛiat᷑:alij faciãt eũ ſepe/⸗
liri ⁊ interſint exequijs eiꝰ.⁊ ꝙ litterati ꝓ aia ip⸗

ſius dicant.l.pſalmos.Alij vo.l.pater nr̃.Et ꝙ

qͥibet anno ꝓ viuis ⁊ defunci ipſiꝰ oꝛdinis fa
clat qͥlibet eoꝝ tres miſſas celebꝛari. Et ꝙ litte⸗
rati dicant pſalteriũ.alij centũ pater noſter ꝓ di
cta cã.Ecce qᷓnta pietas huiꝰregłe. Hoc aũt col⸗
ligit᷑ ex euangelio Mat.x.Si qͥs dederit vni ex
minimis ⁊c.et Mat.xxv.vbi dñs ait ſe dictuꝝ
in die iudicij ſuis elecꝗ. Eſuriui ⁊ dediſtis mihi
mãducare ⁊c.?⁊ Matthᷣ.ix.ac Lu.vij.⁊.xxiij.vbi
chꝛiſtus oꝛauit ꝓ ꝓximis.et Jobis.xj.vbi oꝛa⸗
P

Erſrto cõtinet hũilitatẽ dũ oꝛdinat ꝙ oẽs
8S tam vini q; mulieres induantur matel⸗
lis de pannis vilibus in pᷣcio ⁊ coloꝛe:
iuxta illud Hieronymi ad Ruſticũ monachuʒ

dicend. Uilis tunica contemptũ ſeculi ꝓbet:ita

CCXXVII

dumtarat ne animus tuus tumeat:ne babitus
ſermoq; diſſentiat. Siłr hec regla phibet oẽm
libo: vt in oibo ꝓteſtent᷑ huilitatẽ quam in coꝛde
multo mag hre debent. Et hoc colligiẽ Mat.

curioſitatẽ ⁊ vantitatẽ in veſtibo:in cingulo ⁊ pel

X. vbi dñs ait.Diſcite a me qꝛ mit ſum ⁊ bumi

lis coꝛde.Continet etiam hũilitate dum ſubijcit
oẽs ipſius oꝛdis ta miſtros qᷓ; alios coꝛrecciõi

—

et ſubiecuõi epi et viſitatoꝛis. Papa aũt Sixtꝰ

qrtus ꝑ pᷣuilegiũ ſuũ qð incipit Romani põti/

ficis ꝓuidetia.cuiꝰ troſſumptũ autenticũ rome
facũ ego habeo:ſubijcittotaliter ipᷣm oꝛdinem

viſitationi⁊ coꝛrectiõi generalis ⁊ ꝓuinaalium

miſtroꝝ ⁊coꝝ vicarioꝝ ⁊ viſitatoꝝ ab eis depu
tatoꝝ oꝛdis fratrũ mino ⁊:et inhibet qᷣbuſcũq;

pᷣlatis eccłiaſticis ne de cetero vllatenꝰ de ipſoꝝ
fratrũ acſoꝛoꝝ de pnia viſitatiõe vel coꝛrectiõe

ſe intromittãt vel pᷣdictos fratres minoꝛes aliqᷓ
liter impediãt in pᷣdictis.concedens ipſis viſita
toꝛib vt oĩa eccleſiaſtica ſacramẽta eis miſtrent
qñ ſibi videbit᷑.Que oĩa fecit vtpᷣdicꝰ oꝛdo me
lius gubernet᷑ ⁊ regulet᷑ac in maioꝛi hũilitate 2

religioſitate cõſeruet᷑. Hec aũt hũilis ſubiecio

eſt collecta de euãgelio Luẽ.ij. vbi de dño Jeſu
ðꝛ. Et erat ſubditus illlis. 7
Eptimo hec regula ↄtinet honeſtatẽ:dũ
8 pꝓhibet cofeſſoꝛes ſuos inteſſe pompis
et ſpeccaculis mũdanis:choꝛeis:iocula
tionibo:ludis diſſoluꝭ: cõuiuioꝝ comeſatiõib
et hmõi.Et imponit vt q̃ntũ in eis eſt totã fami
liã ſuã ab hijs reuocẽt.quia Amos.viij.minat᷑
dñs di. Cõuertã feſtiuitates veſtras in luctũ: et
oĩia cãtica veſtra in planctũ. Pꝛobibent᷑ etiã ta⸗
les cõuerſari in loꝗ inhoneſtꝭ:⁊ cũ ꝑſonis tur⸗
