do voluit reficere vino pᷣcioſiſſimo.i.ſanguine
ſuo ſacratiſſimo ſub ſpecie vini:⁊ carnib ſuis

aſſatis igne amoꝛis ⁊ charitatis.De qͥb deſide

rabãt veſci pꝛẽs veteris teſtamẽti:dicẽtes illud
Job.xxj.Quis det nobis de carnib eiꝰvt ſatu⸗
remur.Dicit aũt Fran.de may.in tract᷑.de coꝛpꝑe

xpᷣi.ꝙ xpᷣs qn inſtituerevoluit h̊ ſaccẽm eleuauit
oculos in celũ.vt ðꝛ in canõe miſſe ad oñdendũ
ꝙ illi qui volũt illð aſſumere debẽt hr̃e oculos

mẽtis eęleuatos in deũ. Itẽ ðt ꝙ inſtituit illð in

die iouis.in q̃ vt ptʒ Geñ.j.aues fuer̃t a ðᷣo crea

te ad oñdendũ ꝙ hoĩes qͥ hñt alas cõtẽplatõis
ſm b. Gꝛe.ſũt idonei ad ꝑcipiẽdũ h̊ ſacrʒ. Eodẽ
qͥʒ die fuerũt piſces ĩ mari a deo creati ad onñdẽ/
dũ ꝙ illi ꝗͥ in amaritudine ↄtritõis pꝑmanẽt ſũt

ad b̊ hoc ſacr̃m percipiẽdũ apti.bhecüle. OO
ſſtituit aũt hoc ſacramẽtũ in mõte ſyon

u ſicut ꝓphetatũ fuerat Eſa.xxv.vbi ðꝛ. Fa

ciet dñs exercituũ in mõte bᷣ oĩby ꝓplis
ↄuiuiũ pinguiũ:ↄuiuiũvindemie: pinguiũ me

dullatoꝝ ⁊c̃.Et hocvt oñderet ꝙ cõicarevolẽtes
debent aſcẽdere in altũ ꝑ cõtemplatiõʒ celeſtiũ.

Hoc aũt ſacr̃m reliquit nobis ad vtilitatẽ ⁊ ꝓ⸗
fectũ invita ⁊ in moꝛte. In vita vt ſit nobis me⸗

moꝛiale paſſiõis eiꝰ.vt diximꝰ.Licet em̃ in viſu

paſſio eiꝰdepicta affectũ nr̃m multũ mouere de

beat. ꝛin auditu eiuſdẽ pᷣdicata paſſio mag de
beat ↄmouere:tñ in guſtu in b ſacro tã vᷣaot᷑?=
ſingłarit᷑ expᷣſſa maxie dʒ nr̃jm affectũ excitare.

Itẽ dimiſſuʒ eſt nob in medicamentũ nr̃e curg
tiõis. Eſt em̃ medicia efficax otra oẽs ifirmita⸗
tes nr̃as:ſic ptz in illa oꝛone Purificẽt nos qs

dñe ſacr̃a qᷓ ſũpſimꝰ⁊c. Sanat eĩ oẽs moꝛbos
vicioꝝ.UVñ ðꝛ.Sict ablutio ſceleꝝ.Et ſicẽ medi
cina curatiua. Itẽ eſt medicia ↄfoꝛtatiua:qꝛ ro
boꝛat ⁊ ↄfirmat ĩ ſanitate recepta.Et iõ ſubdit᷑.

ua q̃ pᷣᷣuat hoĩem ne iteꝝ cadat:⁊ iõ ſubinfert᷑
Sit ↄtra oĩa mũdi ꝑicula firmamẽtũ. Itẽẽ me
dicia melioꝛatiua:qꝛ viuos ⁊ moꝛtuos ad me
lioꝛẽ ſtatũ ꝑducit.Et iõ ſubdit᷑. Sit viuoꝝ at⸗
q; moꝛtuoꝝ fideliũ remiſſio oiuʒ ðᷣliccoꝝ.Se⸗
cũdo dimiſit ipᷣm ſacrm vt eo adiuuemur młti
plicit᷑ i moꝛte.Uia em̃ quã aĩa ð coꝛꝑe decedẽs
factura ẽ:ẽ tenebꝛoſa Job.xix.In calle meo te⸗
nebꝛaſ poſuit.Eſt ꝑicłoſa.vñ pſalmiſta.ait.In
via hac q̃ ambulabã abſcõderũt ſuꝑbi laqueũ
mihi. Iẽ ẽ via lõga.iij. Reg.xix.Grãdis tibi re-
ſtat via. Itẽ ẽ ignota. Uñ ps.inqͥt. Uiã cuitatꝭ
hiĩtaculi nõ iuenerũt.Qñ igit᷑ coꝛpꝰxpᷣi aiab de
cedẽtibo dat᷑ qdðᷣ appellat᷑ viaticũ ꝓpter pᷣdiccam

vtilitatẽ:poꝛtant ſecũ lucẽ ad tenebꝛoſe vie illũi

natiõeʒ.vñ Joh.viij.ipᷣe ſaluatoꝛ ait. Ego ſum
lux mũdi.Et eiuſdẽ euãgelij.xij. Ambulate duz
lucẽ hẽtis:ne tenebꝛe vos cõpᷣhendant. Poꝛtãt
etiã ſecũ pugionẽ ad ðᷣfeſiõeʒ ↄtra hoſtes Job.
xvij. Pone me iuxta te.⁊ cuiꝰvis manꝰpugnet
ↄtra me.Et ps.ait.Si abulauero ĩ medio vm⸗
bꝛe moꝛtis nõ timebo mala qm̃ tu mecum es.
Poꝛtõt etiam ſecũ cibũ ad ↄfoꝛtatiõex.De q̊ͥ ꝓ/
pheta pS.lxiiij.inqͥt deo.Paraſti cibũ illoꝛũ in
tꝑe oppoꝛtuno. Itẽ hñt ſecũ ductoꝛẽ ad vie di⸗
rectiõeʒ.iuxta illud Michee.ij. Aſcẽdit iter pan
dẽs ante eos.Et ps.inqͥt.Deduxit eos ad poꝛ.ꝰ
tũ volũtatᷓ eoꝝ.UVt igit᷑ poſſimꝰiſtũ cibũ tã ſa⸗
luberrimũ deuote reciꝑe:q̃ttuoꝛ vtciles ↄſidera
tiões de hoc digniſſimo ſacr̃o faciemꝰ. Pꝛima
dicet᷑ obligatiõis. Scða punitiõis. Tercia pꝛe
paratiõis.Quarta fructificationis. Z
Pars pᷣma de obligatiõe ⁊ necitate recipien
di ſacratiſſimũ coꝛpꝰdni nr̃i Jeſu xpᷣi. P„
Uogd dqlibʒ rp̃ᷣianꝰnõ legitime excuſa
ꝗq tus teneat᷑ reciꝑe coꝛpꝰxpᷣi:ſine quo
ſpũałr viuere nõ pᷣt ꝓbo pᷣmo rõne q̃
ðꝛ ↄᷣuatiõis. Fũdamentũ cuiꝰponit
Phs. j.de gñatione di. Oẽ viuens qᷓ;diu viuit
ĩdiget alimẽto ↄueniẽti nature ſue.ptʒꝭ hec regu
la i viuẽtibo aia vegetatiua:vtputa ĩ plãtis.ſlã
arboꝛ cũ hẽat vitã vegetatiuã:ad ſᷣ vt viuat idi

get aqᷓ mixta fra put dic̃ płᷣs ĩ li.ð vegetabilibꝰ

⁊ plãtꝭ.Uñ ſi careret h̊ nutrimẽto ſtati moꝛcret᷑.
Patz etiã ĩ viuẽtibo aia ſenſitiua:vt ĩ qͥ buſcũq;
aĩaliba ⁊ auibo.Siłi mõ pʒ ĩ coꝛꝑe nr̃o:qð viue
re nõ põt ſine nutrimẽto. Et rõ eſt quã aſſignat

Rich.nf in.iiij. di. xij. ar. vj.q.j.in coꝛpe q̃ſtiõis:
⁊ etiã di.viij.eiuſdẽ li.ar.j.q.iiij.Qꝛ humiditas

radicalis ſemꝑ cõſumit᷑ a calido naturali.Et iõ
niſi reſtauret᷑ ꝑ cibũ ⁊ potũ ſtatim deficeret hö.
Rſi hec ſunt necaria ad vitã coꝛꝑis qð nõ põt
viuere ſine nutrimẽto ſue nature ↄueniẽti:a foꝛ

tioꝛi ad vitã aĩe ſpũalẽ requirit᷑ eꝰ abus ſpũa⸗
lis qui eſt coꝛpꝰ xpᷣi qð eſt refectio aie viuificãs
illã.iuxta illð ſaluatoꝛis Johᷣ.vj. Panis quem
ego dabo caro mea eſtꝓ mũdivita.⁊ibidẽ.Qui
mãducat meã carnẽ ⁊ bibit meũ ſanguinẽ ha⸗
bet vitã eternã.Qð ſi ſiceſt:ergo eiꝰſuſceptio eſt

necaria ad ſalutẽ. Qð inſinuare volẽs ſaluatoꝛ

ait Matth.iiij. Non in ſolo paneviuit hõ.ſ.ᷣm
coꝛpus:ſed in om̃i vᷣbo.i.ſacro verbi qð ꝓcedit
de oꝛe dei. Ideo inqͥt btũs Tho.in.iij.ꝑte ſũme
q.lxxiij.ar.iij.⁊ in.iiij.di.xij.ꝙ ſi ho mo velit invi

ta ſpũali ꝑſiſtere de neceſſitate ſalutis tenet᷑ hoc

ſacramẽtũ ſuſciꝑe.Sãctus q̊q; Bona.⁊ Rich.
in.iiij.di.xij.ar.vj.q.j.dicũt ꝙ qᷓ;uis nõ ſit neceſ⸗
ſe cõicare niſi ſemel in ãno nõ occurrẽte alia ꝑti⸗
culari neceſſitate:tamẽ freqᷓntatio cõionis ꝑuti

lis eſt. quia ſicut in coꝛꝑe quaſi cõtinue fit qdã
deꝑditio naturalis humiditatꝭ ꝑ actionẽ natu⸗

ralis caloꝛis.qua de cauſa oꝑtet płies cibũ ſu⸗

mere ad reſtauratiõʒ deꝑditiõis ne deꝑditio cõ
tinua moꝛtẽ inducat. Sic cũ ex coꝛruptiõe cõcu

piſcẽtie in nobis⁊ occupatiõe circa exterioꝛa fiat
depditio deuotõis ⁊ charitatiui feruoꝛis debe⸗

mus plies reciꝑe hoc ſacramẽtũ:ꝑ cuiꝰſuſceptõ

nem cauſat᷑ in aia ſpũale nutrimẽtuʒ.iuxta illð
ſaluatoꝛis Johᷣ.vj.Caro mea vere eſt cib:⁊ ſan
guis meꝰ vere eſt potus.⁊ ibidẽ.Qui mãducat
hũc panẽ viuet in eternũ.Aliter ꝑ nimiã deꝑdi/
tionẽ ſi nõ adeſſet reſtauratio paulati homo ad
moꝛtẽ ꝑduceret᷑ ſpũaleʒ. Et hoc eſt qð inqͥt dñs
nr̃ Joh̊.vj.Niſi mãducaueritis carnẽ filij hois
⁊ biberitis eiꝰ ſanguinẽ nõ habebitis vitã invo
bis. Eſt aũt magna differẽtia inter nutrimentũ
cibi coꝛꝑalis ⁊ huiꝰcibi ſpũalis.qꝛ cibus coꝛꝑa
lis nõ eſt tãte vᷣtutis vt totũ deperditũ poſſit ad
plenũ reſtaurare.ſed iſte cibus ſacr̃alis plus re

ſtaurat de gra qᷓ; culpa poſſit cõſumere:⁊ illos

a qͥb ſumit᷑ facit ĩmoꝛtales.Cuiꝰfigura habet᷑
Geñ.ij.in ligno vite poſito a deo in medio ꝑadi
ſi:de quo edẽtes nũqᷓ; moꝛtui fuiſſent. Sʒ iſte

cibo illud lignũ ſuꝑat in nutrimẽto.qꝛ illud cõ⸗

uertebat᷑ in ſubſtantiã ⁊ carnẽ humanã:ſed iſte
ſctiſſimꝰcibus aĩam conuertit in deũ qͥ eſt oim
viuẽtiũ vera vita. Uñ vt ait Aug.in lib.ↄfeſſio⸗
nũ.ipᷣe dñs ðt eũ reciꝑe volẽti.Lu me nõ muta
bis in te ſicut cibũ carnis tue:ſʒ tu mutaber in
me. Ex pᷣdictis aũt ptʒ ꝙ cõicare eſt de pᷣcepto
diuino ⁊ euãgelico ⁊ de necitate ad ſalutẽ. Que
ↄſiderãs Calixtꝰ papa pᷣcepit.ð ↄſe.di.ij.in.c.ꝑ⸗
acta.qꝙ oẽs xpᷣiani q̊tidie cõicarẽt. Cuiꝰ vᷣba ſũt
iſta. Peracta ↄſecratiõe oẽs cõicẽt qͥ noluerint
eccłiaſticis carere liminibo. Sic em̃ etiã ſtatue⸗

munt apli ⁊ ſctã romana tenet eccłia. becille. In

bmitiua ergo eccłia qñ feruebant xpᷣiani amoꝛe

xpᷣi qtidie coicabat in miſſa.ſʒ poſtmodũ fnige⸗
ſcente charitate ⁊ deuotiõe hoc ſtatutũ abroga⸗

tum eſt:⁊ fuit oꝛdinatũ vt om̃i die dñico cõlca⸗
rent xpᷣiani ſᷣm cõſiliũ Aug.de ↄſe.di.ij.c.quoti

die.diceñ. Quotidie euchariſtie cõionẽ accpere

nec laudo nec vituꝑo:oibus tamẽ diebo dñicis
cõicandũ hoꝛtoꝛ.Et hoc dixit Aug ſ.ꝙ non lau

dabat nec vituꝑabat cõicare qͥtidie ꝓpter imper
fectionẽ hoĩm qͥ nõ ſunt parati q̊tidie ad tõtum
ſacramẽtũ ſuſcpiẽdũ. Si qͥs tamẽ eſſʒ ꝑfectus

⁊ cognoſceret ſe creſcere in amoꝛe dei ex freq̃nta
tiõe ſacramẽti ſᷣm Aug.⁊ Alexã.de ales vbiſupᷣ

eſſet meliꝰ qtidie cõicare.iuxta illð Amb.de ↄſe.

,—

di. ij. . ſi quotiẽſcũq;.diceñ.Si quotiẽſcũ q; effũ
ditur ſanguis xpᷣi in remiſſionẽ pcõꝝ effundit
debeo merito qͥ ſemꝑ pecco ſemꝑ medicinã acci

pere. Et idẽ Amb.in lib.j.de ſacramẽtis ðᷣt.Ac⸗

cipe q̊tidie ꝙ quotidie tibi ꝓſit:ſic viuevt mere⸗

aris quotidie accigꝑe. Poſſumꝰ tamẽ hic dicere
ꝙ ſicut appetitꝰ coꝛꝑalis guſtus eſt in hoĩib di
uerſus ꝓut reperitur in viribo digeſtiõis diuer⸗
ſitas.Nã quidã adeo hñt caloꝛẽ naturalẽ accen
ſum ꝙ ſtatiʒ digerũt ſumptũ cibũ:⁊ hi aſſiduo
cibo indigẽt.Alij vo meliꝰ digerũt rariꝰ cõedẽ⸗
do:qm̃ magis remiſſũ hñt caloꝛẽ:⁊ ſi nimis fre
quẽter cõederẽt faſtidirẽt. Ita diuerſe ſunt aĩa⸗
rũ diſpoſitiões. Quidã em̃ adeo feruẽt charita⸗
tis amoꝛe erga ſacẽm hoc ꝙ ſi om̃i die ipᷣm reci⸗
piũt inde bonũ ſalutis remediũ ⁊ nutrimẽtum
ſentiũt.Aliquibꝰ aũt tãta eſt timoꝛis reuerẽtia

ꝙ nõ pꝛeſumũt illud reciꝑe niſi raro. Utraq; tñ

cauſa rõnabilis eſt ⁊ bona.Cuiꝰ figura habet᷑ i
euã gelio. Ille nãq; qͥ dixit dñũo Mat.viij.Oñe
nõ ſum dignꝰ ⁊c̃.laudatꝰ eſt ab eo ꝙ nõ iueniſ⸗

ſet tantã fidẽ in iſrł. Zacheꝰ aũt qᷣ letater ⁊ feſti⸗/
nant᷑ recepit dñʒ in domũ ſuã bñdictꝰ eſt ab eo

⁊ ſalutis ſue certitudinẽ recepit. Luce.xix. Unð
Aug.ad Januariũ lib.j.ait. Ille non audet bo

noꝛãdo ſumere:⁊ iſte nõ audet honoꝛãdo vllũ

diẽ pᷣterire.contẽptũ ſolũ nõ vult cibus iſte.hec

Aug. Ille aũt repᷣhẽſibilis eſt qͥ nõ ex reuerẽtia

dimittit aſſidue cõicare ſed ex toꝛpoꝛe ⁊ negligẽ

tia ac parua deuotiõe.Qð non faciebãt fideles

antiqͥ qͥ ſaltẽ om̃i die dñico cõicabant: verũ qͥa
quãto magis elõgati ſunt hoies a tꝑe paſſiõis
xpᷣi tãto plus refriguit mẽoꝛia eiꝰĩ coꝛdibo eoꝝ.
Statuit poſtmodũ eccłiavt ſaltẽ ter in ãno oẽs

cõicarent.ſ.in paſchate:pẽthecoſten:⁊ natiuita⸗
te dñi. vt pᷣcepit Yabianꝰ papa. de ↄſe. di. ij. . ⁊ ſi

nõ freq̃ntiꝰ.⁊ in.c.ſeculares.ea.di.ðꝛ.Seclares
q in natali dñi:paſcha:⁊ penthecoſten:nõ cõica
uerit catholici nõ credant᷑ nec inter catholicos
habean?᷑.hec ibi. OA—
Erũ hodiernis tpibus qꝛ ſuꝑabũdauit
v malicia ⁊ refriguit caritas ad tãtã miſiã
vener̃t xpᷣiani ⁊ tã ꝑuã deuotiõʒ ꝙ ecclia

Goartten⸗
zliegogdicnn
lisdlecMn
ſocſeirinusle
gau ſobalhan
Diicercſurregos
ſabalchn ſch⸗
Nedonſo
agzorimelu
Wadaſcäral
Diceßmmaln
ensdeuonol
lhonleroen
iirtholchnn
Kroultyobb
Sjteoſatiantin
i Oi noemn
ſiſe cionoppe
utatircangeio⸗
fnedeegrpeo nil
Gekum hecll
Cnnboctäſalutan
Hidicöſernarvn
innllos quodn
lyeſiſſimüſact
Ormotiñ cöſea
gleroboles imala
lndelſocergoteg

Pſſtenaccebrana

Irkosen
üüöööonninaper
Alnlmlocſfac

ſiisesinson
Plangſcinescffi
Unnlins diucn
Clistminntan
ſcniſſniaſpic

kuolgralacnofl
Poliaisſacid
WN

hoinnatſunc

muf

birdantit

1. .
Ge (dione⸗

hn

ugſnn
bonmichin
mare agfin

Vlls Znid .
gnoniſigfei
nipcirefnl
ngmmedicnie
laamins de O
Nitſerineen
lumommibectin
tusckin beih
ndigttioen
ginnnian
Ptübir iaſicgo
dgei
tcalorierinnisff
n diumiimin
adeo ſmoann
ſiomt dießhni
dii? nuennin

Cub ſiguradtedti.
dio Mr ndqD

aiͦt intit/
ſnäbiditO
e. i DNId
: Tewrmnrno
ar nniin i
Smwlrabnsſtea
ti nia twu
rpart glee
n uhir iheles
laban Mi
isatpe polſoͤs
cbide
limm ininohꝛI
–W– ul
de ſedih
tbaoſtannb h0O
x iner andali⸗

bi
ſon,.

di
umncen

5„ ℳ

oꝛdiauit⁊ pcepit ſub pena pcti moꝛtalis: vt ſal⸗
cem ſemel in ano oẽs diſcretionis ⁊ rõnis capa

ces cõmunicẽt vicʒ in paſcate. Uñ Inno.tertiꝰ

in.c.oĩs vtriuſq; ſexꝰ.de pe.⁊ re.inqͥt.Ois vtriuſ

q; ſexus fidelis cũ ad ãnos diſcretõis puenerit

oĩa ſua ſolꝰ pct ſaltẽ ſemel in ãno fideliter con
fiteat᷑ ⁊c. Sequi. Suſcipiẽs reuerẽter ad minꝰ
in paſcha euchariſtie ſacrm niſi foꝛte de ꝓpꝛij ſa
cerdotis cõſilio ob aliquã rõnabilẽ cauſam ad
tẽpus ab eiꝰ ꝑceptiõe duxerit abſtinẽdũ.hec ille
Si qs tñ cõicauerit in cena dñi ĩtelligit᷑ ſatiſfe⸗

ciſſe pᷣcepto.c.in cena.de ↄſe.di.ij.ĩmo ꝑ octo di⸗

es an paſcha ⁊ ꝑ octo poſt põt ſatiffieri huic pꝛe
cepto.ſicut declarat Eugeniꝰ papa q̃rtus ĩ ſuo

puilegio qð icipit.Fidedigna relatiõe.vbi expo
nẽs dic.c.oĩs vtriuſq; ſexus.inqͥt.Dicimꝰ expᷣſſe
nõ eſſe intẽtiõis legiſlatoꝛis aiam iũllaqueare fi⸗
deliũ ſub culpa moꝛtali ad cõioneʒ pᷣciſe in die
dñice reſurrectõis ꝑcipiẽdũ ſed terminũ ſtatuiſ
ſe a paſcha vſq; ad paſcha.mens em̃ magis q;
verboꝝ ſonꝰ eſt attẽdẽda diſcrete. Intelligimꝰ
itaq; optime iuri ſatiffactum ⁊ canoni ſi hebdo
mada ſctã vel infra occauã paſche reſurrectiõis

dñice ſᷣm melioꝛẽ diſpoſitionẽ conſcie ⁊ aptioꝛẽ
mẽtis deuotionẽ fideles pᷣparatiõe debita ſcem̃

euchariſtie pignꝰ accipiãt:⁊ cũ dño paſcha cele⸗
bꝛet:⁊ huic ſentẽtie oẽs volumꝰ acqᷣ eſcere.hec il
le. Ex quibo oibus patʒ ꝙ receptio ſacri ſaltem
in tꝑe a ſctã eccłia det᷑minato eſt necaria ad ſa⸗
lutẽ. Uñ Inno.iCertiꝰ in qͥbuſdã ſententijs ſuis

inqͥt. Necario qppe a nobis ſumẽdus eſt agnꝰ
vt a vaſtãte angelo ptegamur. Nec exire poſſu⸗

mus de egypto niſi celebꝛãdo phaſe paſchalem

agnũ edamꝰ.hec ille.Sed heu:qꝛ in bac infelici

etate hoctã ſalutare myſteriũ qð celũ letificat:⁊
mũdũ cõſeruat vniuerſum qͥtidiano vſu apud

nõnullos quodãmõ vertit᷑ in contẽptũ. Si em
hoc ſctiſſimũ ſacr̃jm in vno tm̃ celebꝛaret᷑ loco:⁊

ab vno tm̃ cõſecraret᷑ ſacerdote in mũdo:om̃es
ꝓfecto hoĩes iĩmẽſo deſiderio ad vnũ locũ ⁊ ta⸗
lem dei ſacerdotẽ afficerent᷑ ⁊ perarẽt vt diuina

myſteria celebꝛari audirẽt. lũc aũt multi facti

ſunt ſacerdotes ⁊ in multis locis offert᷑ xpᷣs:vt
tato maioꝛ apꝑeat gr̃a ⁊ dilectio dei ad hoĩiem

quãto latius eſt ſacra cõio diffuſa per oꝛbẽ.Sʒ
vñ hoĩes ad eius amoꝛẽ magis deberẽt accẽdi:
inde tepidioꝛes efficiũtur ac mag ingrati. Cur

rũt multi ad diuerſa loca ꝓ viſitãdis ſctõꝛũ reli

quijs ⁊ mirant᷑ auditis eoꝝ geſtis. Ampla edi

ficia tẽploꝛũ aſpiciũt ⁊ oſculant᷑ ſericis ac auro
inuoluta ſacra oſſa ipᷣoꝛũ. In hoc aũt ſacratiſſi

mo altaris ſacr̃o pᷣſens eſt ſctũs ſctõꝛuʒ creatoꝛ

oĩm ⁊ dñs angeloꝛũ:ac tota ſpes ⁊ ſalꝰ cũctoꝝ
hoim:⁊ tñ pauci ad tã venerabilẽ iardeſcũt pꝛe⸗
ſentiã tãqᷓ; ineffabili ac necario ſacr̃o debitũ nõ
habẽt deuotiõis affeceelll.

Poars ſcda de punitiõe nõ cõicantiſ. R

Evptẽ punitiões recipiũt non cõicãtes
ſäFm determinationẽ eccłie. Pꝛima di
LcLlitur excluſiõis.de qua in dicto.c.oĩis
väy3᷑yltrliuſq; ſexus.dicit᷑. Alioqᷣn viuens
ab ĩgreſſu eccłie arceat᷑.hec ibi. Quicũq; em̃ nõ

colcat debet oino ab eccłia excludi:nec debet ꝑ⸗
mitti ꝙ cũ alijs fidelibo eccłiam ingrediat p mii/
ſis vel officijs audiẽdis. Uñ de conſe. diſt. ij. c ſi
qs.ſcpᷣtũ eſt. Si qͥs auertit ſe a cõione ſacr̃i talẽ

ꝓijciẽdũ de eccłia catholica decernimꝰ dõec pe/
nitẽtiã agat ⁊ oñdat fructũ pnie ſue vt poſſit cõ
muniõe ꝑcepta idulgẽtiã ꝓmereri.hec ille. S
Eltꝑuũ da punitio dicit᷑ excõicatiõis. Inqᷣt
ſ em̃ Hoſtiẽ.in dicto.c.oĩs.de pe.⁊ re.ꝙ ſi
qs pᷣſbyter habet aliquẽ parochianũ foꝛ
nicariũ publicũ vel adulterũ aut tenẽtẽ odia vł
homicidã vel vſurariũ aut ponentẽ diſcoꝛdias
inter ꝓximos vel incantacoꝛẽ vel blaſphemũ:lu
ſoꝛẽ aut partialẽ:vel nolentẽ cõfiteri aut cõicare
pmo iülũ debet oppoꝛtune arguere.ſ.monendo
Scðo impoꝛtune.ſ.increpãdo ⁊ ſuſpendẽdo et
interdicẽdo.Tertio aũt creſcẽte cõtumacia debʒ
illũ excõicare vł ſuꝑioꝛi denũciare.Et de hoc ha
betur textꝰ.di.xviij.c.decernimus.⁊.di.xxxiiij.c.
quoꝛũdã.in fine.⁊.xj.q.iij.ca.ſi autẽ.⁊.xxxij.q.v.
ca.pꝛeceptũ.Et hec quaſi om̃ia notat gloſa in.c.
ad audiẽtiã.extra de ſponſal.⁊ argu.ad hoc po

teſt haberi.ij. q.j.c.multi.⁊.xxij.q.j.c.pᷣdicãdum
⁊. xxiiij.q.vij.c.itaq;.⁊.c.tã ſacerdotes.

FErtia punitio dicit᷑ ſepelitõis.LTales em̃
c nõ cõicãtes nõ debẽt eccłiaſtica ſepeliri ſe
pultura. Uñ in dicto.c.oĩs.dicit᷑. Et mo
riens eccłiaſtica careat ſepultura. Qꝛ eniʒ tales
vt beſtievixer̃t ideo nõ ſacra ſepultura ſʒ beſtia⸗
rum eis debet᷑.Et ratio quare nõ debẽt ſepeliri
in ſacro ponit᷑ in.c.nõ extimemꝰ.xiij.q.ij.vbi di/
citur ꝙ deuote ſepulture officiũ bone fidei eſt te
ſtimoniũ.Et ideo ne derici ſint falſi teſtes ꝓhi⸗
bent᷑ ſub pena pcti moꝛtal tales ſepelire aut eo⸗
rũ ſepulture int᷑eſſe.c.ij.extra de rapto.C auteʒ
tales nõ debeãt ſepeliri in ſacro patuit ꝑ exẽplũ
de quodã pctõꝛe qͥ ſine confeſſiõe ⁊ cõione moꝛ⸗
tuus eſt ſepultuſq; in eccłia. Sequẽti vo nocte
tumulꝰ apertꝰ eſt ⁊ piecit illũ moꝛtuũ tãq; indi
gnũ tali ſepultura. Mane aũt facto aperiẽs ſa⸗
cerdos eccłiam ĩuenit coꝛpꝰ moꝛtuũ illiꝰ defun
cti in platea extra ſacrũ.qð accipiẽs iteꝝ poſuit
in mo numẽto in eccłia.Sequẽtivo mane iteꝝ
inuenit illð extra ſacrũ.⁊ ſic factũ eſt tribꝛ diebꝰ
continuis.Ex quo cognoſcẽs ꝙ terra ſacra nõ⸗
poterat ↄtinere cadauer illius ſcelerati fecit poꝛ
tari illud ad ſterquiliniũ. O ſcelerati qͥ nõ vul⸗
tis cõmunicare oſtendã vobis in quo loco de⸗
bet quiſq; veſtrũ ſepeliri.Audite quid ſcriptuzʒ
ſit Hiere.xxij. Sepultura aſini ſepeliet᷑. Sʒ au⸗
dite aliud terribile exẽpluʒ quod ponic Jacoby
de vitriaco dicẽs:ꝙ qͥdã magnꝰ vſurarius ve⸗
niens ad moꝛtẽ noluit reſtituerevſuras.ex q̃ ſa

Bermo

cerdos noluit ei dare erchaſirg ſackfa. Cũ eſſʒ
moꝛti ꝓpinquꝰ vocatus ſacerdos a parẽtibo vt

tciꝰaiaz deo recõmẽdaret: dixit. Ego eã oibus de
monibo de iferno recõmẽdo.⁊ ſic ille miſer expi
rauit.Tũc amici rogabãt ſacerdotẽ vt ꝓpter ho

noꝛẽ ⁊ dignitatẽ cognatõis ipᷣm ſepeliri ꝑmitte

ret in loco ſacro.qð ſacerdos oino negauit.Ha
bebat aũt dictus ſacerdos quẽdãa aſellũ qͥ nihil

alið faciebat niſi ꝙ libꝛos ad eccłiam poꝛtabat
⁊ ideo nullã aliã viã ſciebat niſi illã quã frequẽ
tabat. Amici vo ⁊ parẽtes defũcti malicioſe co⸗

gitãtes rogauerũt ſacerdotẽ vt coꝛpꝰ ſuꝑ aſellũ

poneret:vt vbicũ q; ferret illð ſepeliret᷑ ibidem.
Putabãt em̃ ꝙ vel ad eccłiam vel ad domũ ſa
cerdotis recto tramite illud poꝛtaret cũ nullam
aliã viã ſciret.Qð cũ placuiſſet ſacerdoti coꝛpꝰ
ſuper aſellũ poſitũ eſt:qͥ nec ad ſiniſtraʒ nec ad
dextrã declinauit:ſed ipᷣm defunctũ vſq; ad pa⸗
tibulũ tulit:ibiq; ſub furca ſe excutiẽs dimiſit ⁊

in eo loco ſepultꝰ eſt.Qð ꝑmiſit deꝰ vt oñderet
tales nõ cõicãtes debere ſub furca ſepeliri. ¶
AUana punictio ð ſcandalizatõis.Talis

q em̃ non cõicãs ſcandaliʒat oẽs vicinos

dee teꝛ ra vel ciuitate:⁊ ideo tot penas me
ret᷑ q̊t ꝑſonas ſcãdaliʒat. Sicut dicit᷑.j.q.j.ca.ſi

q̃ſcũ q;. Et ideo inqͥt ſaluatoꝛ Mat.xviij. Qui
ſcãdalizat vnũ de puſillis his qͥ in me credunt:

expedit ei vt ſuſpẽdat᷑ mola aſinaria in collo eiꝰ
⁊ demergat᷑ in ꝓfundũ maris.Et ideo ſi ſcãdali

zsans vnũ ſolũ tantã penã meret᷑ quatã merent᷑
pᷣdicti qͥ ſcandaliʒãt totã cõitatẽ.Tales ſunt ĩfa
mes ⁊ nõ ðᷣbẽt admitti ad aliq̃s dignitates.l..ij.
C. de dignitatib). lib. xij. De tali ðt autoꝛ rudiũ.
lib.ij. Neglectoꝛ fame fiet negleccoꝛ honoꝛis.Et

merito cũctis ille neglectꝰ erit. Et Jacoby bene⸗
uentanꝰ ſui lib.c.l.dicit.Nõ bene detergi ſoꝛdi⸗

ℳ

da fama vale.
VUinta punitio ðꝛ inabſolutõis.Quicũ

q qqʒ em̃ cõfitet᷑ ſine ꝓpoſito ſumẽdi coꝛpꝰ

prypi ad minꝰ ſemel in anno facit inutilem
cõfeſſionẽ.qꝛ eſt indiſpoſitꝰin hac cõfeſſiõe non
habẽs volũtatẽ obediẽdi pᷣcepto ecclłe de cõione
⁊ per cõſequẽs talis cõfeſſio eſt ficta⁊ ſine chari
tate:⁊ ideo nõ valet.de pe.di.v.c.falſas.⁊.c.frẽs.
Erxrta punitio ð inexoꝛatiõis. Lales em̃

uan debẽt fideliũ oꝛõe ſᷣm Bona. in. ij

di. xliij. et de hocſcriptũ eſt.j. Joh. v. vbi
ðꝛ. Eſt pctiñ ad moꝛtẽ:nõ dico vt ꝓ eo quis ro⸗
get.Nõ igit᷑ exaudiet᷑ a deo qͥ oꝛat ꝓ talibo nõ cõ

municãtib:⁊ ideo nullꝰ põt ꝓ eo publice oꝛare
imo ſi quis miſſas vel officiũ publice dici face⸗
ret ꝓ ipᷣo qñ moꝛtuꝰeſt ſine ſignis pnie tã dicẽs
qᷓ; mãdãs moꝛtalłr peccaret:cũ ſit cõtra pᷣceptuʒ

eccłie.extra de ſponſal.c.ad audiẽtiaʒ.⁊ de ſtatu
mo. c.j.?.c.ſuꝑ quodã.⁊ de ſepul.c.ex parte.⁊ de
furti.c.ij.⁊.xiij.q.ij.c.ꝓ obeũtibo.⁊.c.nõ extime⸗
mus.⁊.c.de quibo.⁊.xxiij.q.v.c.placuit. Facit.c.

XIIII

a nobis.el.ij.⁊.c.ſacris.de ſen.excõ.
Eoptima punitio ðꝛ reiectiõis.Nã cuʒ de
ſillis qͥ no receperũt diſcipulos xpᷣi facu
r.s ſit xpᷣs magnã vindicã. Un inquit
Lu.x.Amẽ dico vob ꝙ ſodome remiſſiꝰ eritin
die illa qᷓ; illi ciuitati qᷓ nõ receꝑit vos.Quãtam

punitiõʒ faccurꝰ eſt de illis qͥ noluerũt recꝑe ip
ſum. De qͥ Job.j. ðꝛ. In ꝓpꝛiavenit ⁊ ſui eũ non

receperũt:ꝓfecto iĩ iudicio talib dicet illð Mat
thei.xxv. Hoſpes erã ⁊ nõ collegiſtis me.Et iõ
reijciet eos a ↄſoꝛtio btõꝝ ⁊ ꝓijciet in infernuʒ.
Vnñ Lu.ix.inqᷣt ipᷣe ſaluatoꝛ. Qui me erubuerit
hũc filiꝰ homis erubeſcet cũ venerit ĩ maieſtate
ſua.Et iõ ꝑ ſilitudinẽ ponit ꝑabolã Mat.xxij.
di. ꝙ cũ qͥdã rex plłimos iuitaſſet ad nuptias fi
lij ſui:illi vᷣo venire ↄtẽpſiſſent:⁊ vltra hᷣ ſeruos
ſuos occidiſſent:ſtati rex miſſis exercitib ſuis
ꝑdidit oẽs homicidas illos ⁊ ſuccẽdit cuitates

coꝝ igni. Qua ſilitudine dat᷑ intelligi ꝙ qcũq;

nõ accedũt ad cenã agni ꝓuidi:ad qua ipexpᷣs
oẽs ĩuitat ꝑdet eos atq; ſuccẽdet in ignẽ eternũ.

Inuitat aũt oẽs xpᷣiãos Mat.xj.di.Uenitead

me oẽs qͥ laboꝛat ⁊ onerati eſtis⁊ ego reficaam
vos.O dulce ⁊ amicabile vᷣbũ in aure pctõr ꝙ;
tu dñe deꝰ meꝰ egenũ ⁊ pauperẽ inuitas ad tui
ſctiſſimi coꝛꝑis cõionẽ. Sʒ qͥs ego ſum dñe vt

ad te pᷣſumã accedere:quõ auſus ero vẽire qͥ ni

hil mihi boni conſciꝰ ſum vñ poſſim pᷣſumere.

Reuerent᷑ ãgeli ⁊ archãgeli:metuũt ſcti ⁊ iuſti:

⁊tu dicis.Uenite ad me oẽs.ſiſi tu dñe hoc di
ceres qͥs veruʒz eſſe crederet.⁊ niſi tu iuberes qͥs
accedere attẽptaret.Sʒ tu benigniſſime dñeno
ſti ſeruũ tuũ⁊ ſcis qꝛ nihil boni in ſe hʒ vnð hoc
illi pᷣſtes. Confiteoꝛ igit᷑ vilitatẽ meã ⁊ agnoſco
infinitã bonitatẽ tuã. Pꝛopt᷑ temetipᷣm em̃ hoc
facis nõ ꝓpter mea meritavt benignitas tua mi
hi magis innoteſcat. Qꝛ ̊ hoctibi placet et ſic
fieri iuſſiſti:placet ⁊ mihi dignatio tua.Unð de
tua ĩdicibili clemẽtia cõfiſus accedo eger ad ſal

uatoꝛẽ:egenꝰ ad regẽ celi:uus ad dñm: creatu

ra ad creatoꝛẽ:deſolatꝰ ad merẽtiũ ↄſolatoꝛem:
eſuriẽs ⁊ ſitiẽs ad vite fontẽ. Cuiꝰ plenitudineʒ
lʒ nequeã haurire ⁊ vſq; ad ſatietatẽ potare:ap⸗
ponã tñ os meũ ad foꝛamẽ celeſtis fiſtule vt ſal
tẽ inde guttulã modicã capiã ad refocillãdã ſi⸗
tim meã vt nõ penitꝰ areſcã.Uenio igitur ad te
pijſſime ieſu qͥ nõ vis dimittere ſᷣuos tuos ieiu
nos ne deficiat invia vt de tuo ſctõ ↄuiuio refi⸗
ciar qð ꝑaſti in dulcedie tua pauꝑi deꝰ. Nã ⁊ ca
telli edũt de micis qᷓ cadũt de mẽſa dñoꝝ ſuoꝝ
Mat.xv. In te em̃ eſt cotũ qð deſiderare poſſũ
⁊ ð beo.tu ſalꝰ mea ⁊ redẽptio:ſpes⁊ foꝛtitudo:
decꝰ ⁊ głia:letifica ̊ aiam ſᷣui tui:qm̃ ad te dñe
ieſu aiaʒ meã leuaui. Cupio em̃ teiĩ domũ meã
itroducere ac reuerẽter ſuſciꝑe vt cũ puſillo Za⸗
cheo merear a te bñdici ⁊ ĩter filios Abꝛabe cõ⸗

putari:⁊ nõ cũ ad tuũ cõuiuiũ venire ↄtẽnẽcibꝰ

a tuo dulciſſimo cõſoꝛtio eternałr ſegori·

ptotnin
1
en
u
(ofßiine
i ſänrt
inNnn
ltinilrenunch
lirwſtnionn
mnettiteic

ſeeoue n
cedioicden
Gſͤnuarumtnunon
netopen de
Nitosantkr
Cineporgnone
ſöcoapeenugee
Dlchgiatcli⸗
oe 1 äpe
oſniconnüͤtt
gmralcocrm

Mogchoſftinngna
io un
icjoio icn
ipunfon aunn
Nodii punus e
ſblinucongs.
cſareabo
(Nlolcts
pulnlodono zen
nictöſtolancä

0bem gparloc

(A(Aamociolazt
Mus etfnome
N idebemnab
aedno ſa⸗ .
Mtunonü
en ieureptaul
Mupnlennenü ſeaut

chtlllirdetucet

ſſchrückgcin

tader igun

Mhnedceneniin

nuRNindedid⸗

oghoccſtinif

üirpgozlent

ſnipliidiici

rchnchz

NEN d

eubefiſinne
rbo ſne
ſſa Dcin
ſiuenncvic

ngi⸗
Nchulosi
hne mniis

4

nlegſtsn. 66

Marnumg

unuſtit tn

nnzanud in

tuidrenimg
Mimllgg eig
Mangimmi.
DrnNDnnd
mnchetrcan

kethünmmnifn

gaiinng In
Bas eoolundien
abſus miinf
nrüpoſinfünee
Amanüͦtiätutt
s. ſliſi mdiench
teniim inbeni⸗
banignſſineding

dominſehrna
limimei m
ogemngiheiin
medanignineen

sdocndizburi
dignronCd
ſins allecrl
nsdiun

N—ð

mmiai Mmun

i A gnming
Ghnanippunenp/
iucksftnenal
in clidiſ

Unnoigetad.
”õ

woſn idloih

dr nindio

Midenni⸗

goſpebt fſili
nigficti
ocm̃trl MMinn
e rci ni
finie,
ii nie M

mniOH

sol

=

“

.—
*

Res pꝛeꝑatões debet facere ſuſceptu
t ruspcioſum coꝛpus dni nfi ieſu xpᷣi
DPꝛima dicit antecedẽs: ⁊ eſt triplex.
SZSZSppma examinatiõis.⁊ purgatiõis.Oꝛ
cũ om̃i diligentia iterũ atq; iterũ examinare de
betoſciẽtiã ſus:vt nõ ſolũ pctã que cõiter cogno
ſcunt᷑ ⁊ ſunt manitfeſta:ſed etiã ꝑ ignoꝛãtiã ⁊ ob
liuionẽ latẽtia inq;tũ ſibi poſſibile fuerit ſubti⸗
liter poſſit diſcutere. Ideo ðꝛ Oſee.ij. Judicate
matrẽ veſtrã.i.cõſciẽtiã.Et apłs.j.ad Chor.xj.

inqᷣt Paulꝰ,. Si noſmetipos iudicaremus nõ
vtiq; a dño iudicaremur.Facta igit᷑ hac diligen
tiſſima examinatione ſi aliquã nouã maculã re

periemꝰ debemꝰ? de ea habere cõtritionẽ ⁊ dice⸗

re cũ ꝓpha pſal.l.Coꝛ cõtritũ ⁊ hũiliatũ deꝰ non

deſpicies.Deinde ire ad ↄfeſſionẽ ⁊ plenã facere
cõſciẽtie purgationẽ.Nõ em̃ plerũq; in vna con

feſſiõe ad plenũ põt ↄſciẽtia expurgari. JIdeo ðt

Dauid pſal.xciiij. Pꝛeoccupemꝰ faciẽ eius ĩ cõ
feſſioe. ⁊ Ecci.xviij.dicit᷑ cuilibet cõicaturo. Ab
omi delicto mũda coꝛ tuum.⁊ Hiere.iiij. LHaua
ꝗa malicia coꝛ tuũ.⁊.j.ad Chor.vij.Emũdemus
nos ab om̃i inq namto carnis.⁊ eiuſdẽ epłe.c.v
iterũ dicit᷑. Expurgate vetus fermẽtũ vt ſitis no
ua cõſperſio. Nõ em̃ poſſumus reciꝑe grãm dei
niſi purificati fuerimꝰ.dicẽte Aug.in lib.de ver⸗
bis dñl. Puritas ſic eſt ſubſtãtia gfe ſicut aia ẽ
ſubſtãtia coꝛpis. H

Eiñuũda pparatio ðꝛ ceſſatiõis. Debemꝰ
ſ em ceſſare ab oĩbus nõ ſolũ pctis ſʒ etiã
ooccaſiõibo pctõꝝ.vt eſt multiloquiũ.ã
in multilo qͥo nõ ðᷣ erit pctm̃.puerb.x.ecõtra vo
bonũ eſt pᷣſtolari cũ ſilẽtio ſalucare dñi.Tꝛeñ.ij
Debemꝰ ̊ parũ loqui ⁊ cũ magna cõſideratiõe
ne dicamꝰ ocioſa. vt poſſimꝰ dicere illð Job.xj.
Purus eſt ᷣmo meꝰ ⁊ mundꝰ ſum in coſpecctu
tuo. Itẽ debemꝰ abſtinere a vanis cogitatiõibꝰ

dicẽte dño Eſa.j. Lauami mũdi eſtote:auferte
malũ cogitationũ veſtraꝝ ab oculis meis. Itẽ

debemꝰ vitare ꝑiculoſas cõuerſatiões ⁊ ceſſare
a tumultu rerũ ſeculariũ.Qꝛvt ðꝛ Treñ.iij.e
debit ſolitariꝰ ⁊ tacebit quia leuabit ſe ſuperſe.
Itẽ ſcriptũ eſt Ecci.xiij.Qui tetigerit picẽ inqui
nabit᷑ ab ea. Itẽ ieiuno ſtomacho ſacrã cõioneʒ
pcipere debemꝰ niſi in caſu necitatis.vtputa in
moꝛte.vt inqͥt Rich. in.iiij.di.viij.ar.ij.q.iij.di⸗

cẽs ꝙ hoc cõſtitutũ fuit ꝓpter reuerẽtiã ſacramẽ

ti. vt ptz ꝑ Aug.in libᷣ.j.ad Januariũ.⁊ ꝑ mgf̃ʒ
ſen. in.iiij.di. vlij.c.iij. Et habet᷑ de hoc textꝰ in.c.
liqdo. de ↄlſe.di.ij.vbi ðꝛ. Placuit ſpũiſctõ vt in
honoꝛe tati ſacri bᷣus in os xpᷣiani dñicũ coꝛpꝰ

iĩtraret qᷓ; ceteri cibi.Ad idẽ habet᷑ textꝰ in.c.nihil

vij. q.j.Et de h̊ tractat Lho.i.iij.pte ſũme.q.lxxx
⁊ habet᷑ in ſũma cõfeſ.lib.iij.tci.xxiiij.q.lxxv. Item
Ddebhet hõ ceſſare nocte ſaltẽ pᷣcedẽte a quiete deli
coſa. Uñ ſi cõmode põt non debet in lecto doꝛ⸗
mire ſiue nudꝰ ſed indutꝰ ⁊vigilare.dicẽte pha

Pars tenia de ppatiõe tãti ſacramẽti. A

W ”ð N M
KWM .

Eſa.lij. Cõſurge:cõſurge:induere foꝛtitudie tua
ſyon. Induereveſtimetis głie tue hirm cuitas

ſancta.i.aia fidelis ta digniſſimũ receptura ſa⸗

cramẽetũ:indue te veſtimẽto deuotõis.QOꝛ ſicut

ille ul cbui coꝛpoꝛale no poteſt digerere vi ma
ſticare nõ eſt aptꝰ mãducare ipᷣm: ſicqᷓ deuotõʒ
nõ habet nõ eſt dignus cõicare. de oſe. di. ij. c tri

bus gradibo.⁊.c.in illo. Uñ ait ſctůs Bona.in
iiij.diſ.xij. DHaioꝛẽ efficaciã recpit homo i vna

ſiſe nõ pᷣparet diligẽter 2⁊ deute.
t accionũ.Qõð figuratũ fuit.Exodi.xij.vbi
manducatur agnũ paſchalẽ qͥ ſacẽm H
tipice demõſtrabat:pceptũ eſt. Renes vr̃os ac/⸗
cingetis ⁊ calciamẽta habebitis in pedibꝰ vris:
tenetes baculos imanibo. Per renes em accin⸗
ctos ſignificat caſtitas ᷣm Grego. ſup Auẽ xij.
Per calciamẽta in pedibo ĩtelligit charitas ⁊ di
lectio dei ⁊ ꝓximi. Per baculos in manibo icel⸗
ligunt᷑ bona oꝑa ſine quibo ſi acceſſerimꝰ ad cõ
munionẽ dicet cuilibet nrjm oĩpotens deꝰ illud

miſſa vel cõione cũ bona pᷣparatiõe q; in mulq

Matth.xxij. Quõ huc intraſti nõ hũs veſtẽ nu

ptialẽ. Debemꝰ ᷓ habere veſtẽ rubeã.ſ.charitat/
⁊ vᷣtutis quãdo accedimꝰ ad nuptias eterni re⸗
gis. Un Aug.in q̊dã ſᷣmõe in dedicatiõe eccłie

inqᷣt. Unuſqᷣſq; ↄſideret cõſcientiã ſuã:⁊ qñ ali
quo crimine vulneratuʒ ſe eſſe cognouerit pᷣus

oꝛõibo ieiunijs ⁊ elemoſynis ſtudeat mundare
cõſciaʒ ſua:⁊ ſiceuchariſtiã pᷣſumat acciꝑe.Sõ
ctus q̊ʒ Leo in quodã ſᷣmõe de aduẽtu de dño

ieſu xpo inquit. Scðᷣm ꝙ vnũquẽq; oꝛnatũ bo
nis moꝛibo viderit ita illi grãm ſue miſᷣicoꝛdie

diſpẽſabit.hec ille.Si aũt acceſſerimꝰ ſine oꝛna
tu bonoꝝ opeꝝ accidet nobis illð Match. xxij
vbi pcepit prfamilias miniſtris ð illo qͥ idignꝰ
acceſſerat ad nuptias dicẽs. Lgatis manib er
pedibo ꝓijcite eũ in tenebꝛas exterioꝛes:ibi erit
fletꝰ ⁊ ſtridoꝛ dentiũ. JIdeo Amb.in quodã ſer⸗
mone ð aduẽtu inqͥt. Si em̃ młiercule ſolẽt ali
qᷓs ferias ſuſcepture macłas veſtiũ ſuarũ aqua
diluere:cur nõ magis dñm excepturi maculas
aiaꝝ nr̃aꝝ fletibb abluamus.Etille qͥdẽ ſi adeo
infecte ſoꝛdibo veſtes fuerit ꝙ maculas ſola aqᷓ
nõ purget:addũt molliciẽ olei ſapo nis etiã acri
moniã.Nos q̊ʒ ſi tã graue fuerit pctm̃ ꝙ mime
ſolis fletib abluat᷑ addamus miſicoꝛdie oleũ
acrimoniãq; ieiunij.hec ille. Hieroñ.q̊ʒ in tefta
mẽto ſuo ait. Eya fideł aia epulare ne moꝛeris
his paſci öᷣlicijs:ne pigriteris h̊ frui cõöuiuio ĩ ̊
nõ carnes thauroꝝ vł hircoꝝ vt oli in lege:ſʒ ſal
uatoꝛis tui coꝛpꝰ ſumẽdũ ꝓponit᷑. dD
xEcu da pncipalis pᷣpatio ðꝛ cõcomitati
ſ ua. ⁊ hec etiã ẽ triplex.Pꝛia meditatõis.
Debz em̃ hõ ĩ ipᷣo actu ſacre cõionis tria
maxie pᷣmeditari. Pꝛimo quãte ſit nobilitatts.

Vã de pſe. di.ij. cnibil. öt Alerader papa. Iihik
in ſacrificijs maius eſſe põt q; coꝛpꝰ ⁊ ſanguis

Bermo

rßi:necvlla oblatio bac potioꝛ eſt. ſed hecom̃es
PeEli que pura cõſciẽtia dño eſt offerẽda. hec

—

i. In hoc em̃ ſacramẽto nõ ſolũ ẽ humanitas

rp̃i gkioſa ſed etiã diuinitas beatiſſima. Se⸗
cũdo debet pᷣmeditari quãte ſit vtilitatj.Eſt em̃

vtilitatis infinite ꝑ qdð ſacramẽtũ acquirit᷑ vita

eterna. Johᷣ. vj. Tertio quãte ſit charitatꝭ.poſ
ſumꝰ em̃ dicere illð Deut.iiij.Nõ eſt alia natio
tam grandis q̃ babeat deos appꝛopinquotes
ſibi ſicut deꝰ noſter adeſt nobis.vnð non poſſu
mus ei condignas grãs referre ꝓ tanto bñficio
collato:nec aliqͥd ſufficiẽs ſibi recõpenſare. Job
ix. Si voluero me iuſtificare nõ potero ei rñde⸗
re vnũ de mille.Ex quib vᷣbis etiã ptʒ ꝙ nemo
poteſt ita iuſtificari ⁊ purificari ſicut meret᷑ alti
tudo tãti ſacramẽti. Uñ ibidẽ ſubdit᷑.Et ſi lotꝰ

fuero quaſi aquis niuis:⁊ fulſerint velut mun

diſſime manꝰ mee:tamen ſea oꝛdidꝰ intinges me
id eſt ſoꝛdidꝰ appebo in comꝑatiõe tam mũdiſ⸗

mi ſacramẽti.Sed tamẽ ⁊ ſi nõ valemꝰnos cõ⸗

digne pᷣparare ad eiꝰ receptionẽ nec ei equalẽs

reddere:ſaltẽ q;tũ poſſumus tãte charitatis ſꝑ.

mẽoꝛiã habeamꝰ.de qua mẽoꝛia ðt ꝓphᷣa Hie⸗
remias Treñ.iiij.c. Memoꝛia memoꝛ ero ⁊ ta
beſcet in me aia mea. E .
Ecũda pꝛeꝑatio cõcomitatiua eſt oꝛõis.

„

Cum em nõ ſi

ficiẽtia nr̃a ex deo eſt. ij. Chor.iij. IJdeo debem⸗

—— ——

deuote ⁊ feruẽter oꝛare deũ vt nos dignos effi⸗

ciat ad ſumẽdũ tãtũ ſacramẽtũ.dicẽdo cũ ꝓphᷣa
pſal.v. Coꝛ mũdũ crea in me deꝰ:⁊ ſpm rectum
innoua in viſceribo meis. 77y7
Ertia pꝛeꝑatio dici᷑ humiliatõis.Scri

t prtuũ eſt in. ca. decet.de ĩmu.eccle.lib. vj.

ad eccłias debet eſſe humilis⁊ deuotus
ingreſſus:⁊ deuota ↄuerſatio ⁊ deo grata: mul
to magis aũt quãdo imus ad recipiẽdũ tam di

gniſſimũ ſacr̃m debemꝰ ire cũ maxima hũilita

te ⁊ reuerẽtia.quia ſcribit᷑ Ecci.xxxij. Pꝛo reue⸗
rentia dabit᷑ ibi bona gra.Oebemꝰetiã ire cum
maxia coꝛdis amaritudine:qꝙ tã benignũ redẽ/

ptoꝛẽ nr̃m offenderimꝰ.Et in huiꝰ figura pꝛece

ptum fuerat Erxo.xij.ꝙ agnꝰ paſchalis ðbebat
cõedi cũ lactucis aggreſtibo.qꝛ coꝛpus xpᷣi ðbet
ſumi cũ amaritudine ꝓpꝛioꝝ pctõꝝ ⁊ cõpaſſio⸗
nis de paſſiõe eiꝰ. Uñ Gꝛe.in moꝛalł.inqͥt. Car⸗
nes cũ lactucis aggreſtibo ſũt edẽde.vt cũ coꝛpꝰ

redẽptoꝛis nr̃i accipimꝰ nos ꝓ pctis nr̃is in fle

tibus affligamus q̃tenus ipᷣa amaritudo pnie

abſtergat a mẽtis ſtomacho puerſe humoꝛẽ vi⸗
te. hec ille. Iſta em̃ amaritudo contritõis ſanat
vulnera pctõꝝ. Vñ dñs inqͥt Oſee.x. Sanabo

cõtritões eoꝝ ⁊ diligã eos ſpontanee.⁊? Lꝛeñ.iij
hoꝛtat᷑ nos ad cõpaſſionẽ ſue paſſiõis añ cõio⸗

nem dices. Recoꝛdare pauptat ⁊ traſgreſſiõis
mee abſinthij ⁊ fellis. Eapꝛopt᷑ debemꝰ⸗ facere
añ ſumptiõeʒ iſtiꝰ cibi ſpũalis qð faciebat Job

„

— —

mꝰ ſufficiẽtes cogitare ali
quid a nobis quaſi ex nobis:qꝛ oĩs ſuſ⸗

.

ante ſumptionẽ abi matiialis dicẽs.iij.cſuilib.
Anteq; còedã ſuſpiro.ſ.ex cõpaſſiõe doloꝝ cru⸗

cfixi:⁊ cõtritiõe meoꝛũ pctõꝛum.Et hułꝰ figu⸗
ra habet᷑ Geñ.xviij.vbi Abꝛabhã tribus angelis

ſibi in foꝛma humana apparẽtibo dixit vt reqᷣe/
ſcerẽt ſub arboꝛe quouſq; eis poꝛtaret buccellã
pãis. Per tres em ãgelos ſignificant᷑ tres potẽ

tie aĩe.ſ.memoꝛia:intellectus:⁊ volũtas.per q̃s

non tm̃ angelis ſed etiã deo ſumus ſiles. DMas
em̃ Abꝛahaʒ.i.xpᷣus:iubet reqeſcere ſub arboꝛe
crucis añ ſumptionẽ panis ſubcinericij:quẽ ſa

ra.i.eccłia:ad eius pꝛeceptũ cõficit ex tribus fa⸗

rinis.ſ.eiꝰ diuinitate:aia ⁊ carne.⁊ ſic meditata

ſua paſſiõe illũ ðᷣuote reciꝑe. Ideo hoꝛtat᷑ Aug.
in lib.de ſalutaribꝛ documentis di.Quãsdo coꝛ
pus xpᷣi acciꝑe volumꝰ añ ad cõfeſſionẽ ⁊ peni⸗
tẽtiã pᷣcurrere debemꝰ.⁊ oẽs actus nr̃os curio⸗
ſius diſcutere:⁊ pctã obnoxia ſi in nobis ſenſe⸗
mꝰ cito feſtinẽꝰ ꝑ ↄfeſſionẽ ⁊ verã pniaʒ abluere
ne cũ Juda ꝓditoꝛe diabolũ intra nos celãtes
ꝑeamꝰ. O deuoti xpᷣiani cõſiderate ꝙ ſicut inqᷣt
Amb.in quodã ſᷣmõe de aduẽtu. Si deberetis

reciꝑe aliquã honoꝛabilẽ ꝑſonã in domoveſtra
puta illuſtriſſimũ ducẽ vrjm:ſiue papã vel ipe⸗/

ratoꝛẽ:qͥ ad vos viſitãdos venire dignaret᷑: ꝓfe
cto feſtini ⁊ bene induti occurreretis grãs agen

tes ꝙ ad vos declinare dignet᷑. Sʒ pᷣus mũda⸗

retis domũ vr̃am ⁊ purgaretis ab oibus imũ⸗
dicijs:ne aliq̃s ſoꝛdes ĩueniret q̃ poſſent ocłos

ſue maieſtatis offendere. Itẽ cooꝑtoꝛijs varijs

oꝛnaret domũ:atq; floꝛibo ⁊ alijs rebb odoꝛife
ris ſterneretꝭ pauimẽtũ illiꝰ:vt libẽtiꝰ⁊ gratiꝰ in
domo vra moꝛaret᷑. Si aũt griũ faceretis.vtpu
ta in domũ ſoꝛdibs ⁊ fetoꝛibo plenã iũllũ reciꝑet

ꝓfecto eiꝰ indignationẽ ac vindictã ſubito expe
ctaretis. Quãto igit᷑ cũ maioꝛi deuotioe ⁊ reue⸗

rẽtia atq; pᷣparatòe debemꝰ reciꝑe regẽ celoꝝ di
