tuoꝛ ſigna manifeſtat᷑. Pꝛimo ꝑ verba quãdo
em coꝛ eſt plenũ amoꝛe:tũc os abundat ⁊ redũ⸗/
dat in ſermone.qꝛ ex abundantia coꝛdis os lo/
quit᷑. Luce.vj.?⁊ Matthᷣ.xij. Secũdo ꝑ collata
beneficia:⁊ iſtud eſt maiꝰ qᷓ; pꝛimũ.Multi emſ̃
bona verba dicerẽt:qui tamẽ nõ ſeruirent de re⸗/
bus ſuis:⁊ iſtoꝛũ nõ eſt vera amicitia.⁊ ideo di
citur.j. Johan.iij.õ diligamꝰ verbo neq; lin⸗
gua tm: ſed opere ⁊ veritate. Tercio cognoſci᷑
amicitia ꝑ obſequia ꝑſonalia:⁊ iſtud adhuc eſt

maius. Multi enim ſeruirẽt de ſubſtantia ſua

qui nõ ſeruirent de ꝑſe ona: ſicut fecit Jacob. De
quo dici᷑ Geñ.xxix.Seruiuit Jacob ꝓ Rachel

ſeptẽ annis: ⁊ videbant᷑ ei dies pauci pꝛe amoꝛꝭ
magnitudine. Quarto cognoſcit᷑ ꝑ aduerſa qn

do quis pꝛo amico paratꝰ eſt moꝛi ⁊ omnia ad

nerſa pati.ſicut faciebat apoſtolus dicens.ij. ac

Con.xiij. Lbenter impendã ⁊ ſupimpẽdarego
ipſe pꝛo animabo veſtris.et iſto ſigno nõ inueni
tur maius.ſed pauciſſimi reperiunt᷑ taliu ami⸗
coꝛum. Multi em̃ diligunt pꝛoximũ nõ ratiõe

virtutis aut charitatis ſed ratione ſue vtilitattis
⁊ iſta nõ eſt vera amicicia.am in.iij.de offi.art·

treconuinci ꝙ̈ iymu nõ amauit. De
li amico dicit᷑. Eccli.vj.Eſt amicus ſocius mẽeſe:

Ambꝛo. Clera amicitia virtut eſt 2 nõ qſtus.
TZulliꝰin li.de amiciia inqᷣt. Si vtulitas gluti⸗

naret amicitiã eadem cõmutata diſſolueret.Et

Boetius in lib.iij. de cõſo. di. Quez felicitas fa⸗
cit amicũ:infoꝛtuniũ facit inimicũ:⁊ ideo Gꝛeg.
in moꝛa.inquit.Cũ quis in ꝓſpeꝛitate diligit᷑ in
certum valde eſt vtrũ ꝓſperitas vel ꝑſona dili /
gat᷑.A miſſio aũt felicitatis vim interrogat amo
ris. Qui em̃ in aduerſitate ꝓximũ deſpiat aper/

— .

n ꝓſperis nõ amauit.De ta

2 nõ pmanebit in die neceſſitatis. VUera eſt eniz
ſentẽtia Ouidij in.j.de triſtibꝰ qui ait.
Donec eris felix multos numerabis amicos.
Tempoꝛa ſi fuerint nubila ſolus eris.
Et iterum ibidem inquit.
Sclliq; vt fuluũ ſpectat᷑ in ignibꝛ aurũ.
Tempoꝛe ſic duro eſt inſpiclenda fides.
Dũ micat ⁊ vultu ridet foꝛtuna ſecundo
Indelibatas cuncta ſequunt᷑ opes.
At ſimul intonuit fugiũt nec noſcit vſqᷣ?.
Agminibo comitũ qui modo cinctus erat.
Et in ſecundo ð ponto idẽ poeta canit.
Diligit᷑ nemo niſi cũ foꝛtuna ſecunda eſt.
Et Eſopus fabula.xxviij.diett.
Auliꝰamoꝛ durat: niſi fruc?ſeruet amoꝛẽ.

Et fabula ſexageſimaſecund.

„

MNam reſugit vilo turbine falſus amoꝛ.

Duiu foꝛtuna tonat fugitiuos terret amicos.

Quis amet ⁊ quis nò ſola pꝛocella docet.
Et auctoꝛ libꝛi qui dicit᷑ facetus.c.vj.inqᷣt.

NQNui fuerit felix multis venerat᷑ micis.

Sed miler effectus ſolus ad ima cadit.
Et Heinricus ſamarienſis canitt.

CLui ʒepbirꝰ flabat multis venerabar amicis.
Miüc oẽs aquilo turbine flante fugat. Non ſic
dut eſt de veris amicis. Ait em Jacob beneuẽ
tanus.c.xxxiiij.ſui libꝛi. Mutari neſcit imode/⸗
ratus amoꝛ.Et Martialis li.vndiq; ſuſcepto.
c.vj. Neſcit amoꝛ vehemens:ad queq; pericula

.

enon cũ bonis.⁊ iſta ſola eſt vera amici⸗

tia. Hit em̃ Zulliꝰ in li.de amicitia. Uir⸗

tus amicitiã ⁊ gignit ⁊ cõtinet.Nec ſine virtute

amicitia vllo pacto eſſe poteſt.⁊ iterum inquit.

Hoc pꝛimũ ſentio niſi in bonis amicitiam eſſe

nõ poſſe. Dicũt em̃ naturales:ꝙ qñ aurũ debet
argento per malleationẽ incoꝛpoꝛari:opoꝛtet a
trib pꝛecaueri ſq; a vento puluere ⁊ humoꝛe.qꝛ
ſi aliquid iſtoꝝ ſe interponit perfecta vnio fieri

nsõ poterit. Si igit᷑ aliqui volunt ꝑ amicitia iũ⸗

gli:opoꝛtet vt caueant ne inter eos ſit aliquis vẽ

tus ſuperbie:vel puluis auaricie vel humoꝛ lu⸗

rurie. quia inter ſupbos auaros ⁊ luxurioſos

vera amicitia eſſe nõ poteſt. Nlõ em̃ poteſt eẽ ali
cui verus amicus qui ſibi eſt inimic. Juxta il⸗/
lud Eccli.xiiij. Qui ſibi eſt nequãꝗ cui alij bonꝰ

St autẽ triplex amicitia. Pꝛima eſt bo⸗

V

erit. Unde metrice dicit᷑. Qui ſibi nõ parat: mi⸗
hi vel tibi quõ parcet. Scdðᷣa amicitia eſt bono
rum cũ malis ⁊ ecõuerſo.⁊ iſta bonis eſt pericu
lola:qꝛ ex maloꝝ familiaritate aliquãdo coꝛrũ
punt in vita:inquinant᷑ in cõſdientia:⁊ obfuſcã

9

tur in fama.De pꝛimo eſt textus in.c.ſepe.xxviij

q.j.vbi dici᷑. Sepe maloꝝ cõſoꝛtia etia bonos

coꝛrumpũt. Pecus em moꝛboſum inſict totũ
gregẽ. ff. de aqua quoti.⁊ eſti.l.j.S.itẽ queritur.?

de ſtatu mona.c.vlti.in pꝛin.⁊.xlv.di.c.ſed iüllud
Et modicũ fermentũ totã maſſaʒ coꝛrũpit.j.ad
Coꝝ.v.⁊ notat᷑.ff. de pac.l.ſi vnus.S.pactus.et
xxxij. di. c. hoſpitiolũ.?. xxxij.q.v.c.nec ſolo.De hᷣ
etiã dat exemplũ Chꝛyſo.ſupꝑ Mattheũ di. C

quãdo vinũ miſcet᷑ aceto vinũ nõ coꝛrumpit a⸗

cetũ ſed acetũ vinũ.Acetũ autẽ dicunt᷑ mali:qͥa
deũ in ſuis operibo exacerbãt:dicẽte pſalmiſta.
Exacerbauerũt deũ excelſum. Uinũ vo dicunt᷑
boni qꝛ deũ letificant ꝑ bonã ↄſcientia ⁊ ꝓximũ

edificant ꝑ bonaʒ fam:iuxta illud Judici. ix.

Nũquid deſerere poſſumvinũ meũ qð letificat

deũ ⁊ homines.Quãdo igit᷑ boni miſcent᷑ cum

malis q;uis mali aliquãdo melioꝛent᷑: boni ta

mẽ ſepe in vita coꝛrumpunt᷑. Coꝛrumpunt em̃

bonos moꝛes colloquia mala.j.ad Coꝝ.xv.De
ſecundo etiã ponit exemplũ idẽ Chꝛyß. vbi ſup̃.
Quia ſi admiſceat᷑ farina cũ luto farina nõ co⸗
inquinat lutũ ſed lutũ farinã. Boni aũt dicun
tur farina:quia mola timoꝛis ⁊ amoꝛis ſe con/
terunt:⁊ ad candoꝛem coꝛ ſuum deducũt.iuxta

illud Eſaie.xlvij. Tolle molã⁊ mole farinã:⁊ ſic
ſuauẽ deo panẽ faciunt ꝑ mundãa ↄſcientis: iu⸗
xta illud Oſee.vij. Ephꝛaim facus eſt ſubcine⸗

ricus panis qui nõ reuerſat᷑. Cutũ aũt dicunt᷑
mali in cõſpectu dñi fetidi ⁊ imundi: ac pedibo
demonũ còculcandi:⁊ in coacam infernalẽ pꝛo
ijciendi.De quibo dicit dñs.ij. Regũ.xxij.⁊ ps.

xvij. Ut lutũ plateaꝝ ðᷣlebo eos.Quũdo igitur
boni miſcent᷑ cum malis:qᷓ;uis mali quãdoq;

dealbent᷑:tamẽ boniſepe in ↄſcientia inquinan
tur.iuxta illud Numeri.xx.Qui tetigerit imun

dum:imundus erit.⁊ ps.xvij diat᷑. Cũ peruer⸗
ſo peruerteris. ? Plato in Thimeo arca finem
ait. Si malis cõmiſcearis perdes hereditatem

⁊ intellectũ:⁊ Eccłi.xiij.dicit᷑. Qui cõmunicaue
rit ſuꝑbo:induet ſuꝑbiam.Et Jacobo beneuen
tanus.c.vij.ſui libꝛi canit. Qui iacet ĩ ſceno:nõ
ſine ſoꝛde manet.De tercio autẽ ponit exemplũ

Bꝛego. di.ꝙ ſi aux argẽto miſceat᷑: argenrũ ad

auri daritatẽ aliqualit᷑ exurgit ſed auꝝ palleſat
Auꝝ aũt dicunt᷑ viri ſanci fulgidi i fama ⁊ pꝛe
cioſi in vita:iuxta illud Eccłi.l. Quaſi vas auri
ſolidũ:oꝛnatum omni lapide pꝛecioſo. Argen⸗
tum vo dicunt᷑ mali qui tactu ſuo alios deni⸗
grant. De quibo dici Hiere.vj. Argentũ repꝛo⸗
bum vocate eos.Quãdo igit᷑ boni miſcent᷑ cuʒ

malis q;uis mali videant᷑ lucere: tamẽ boni in
fama palleſcũt: ? poteſt de eis dicCrenox. llij.

Hore

olor

pumii
milcop

ilteni
mals:
Ctaten⸗
Gaommi
Perole
flamm
inflomn
potete
löbora
ſamer.
nponlpo
ſedenln
Umirio⸗
s bc

es

Gbonrs
pend⸗
ackden
Wos
tran
Pübon
nen /
Cai
ganran
Ceckin
mandete
dosinne
rwCn
e
ſenoſt
or
d
Gein
won
ece
cnil
ſube
hoie
fflo
deren
bus
n
he

iuinen
mn horn
engc ne
Nracn hontg
unhigti
Fiquerr:
Genniſtie
1 ante
Cſolode⸗
Dnbeidcl
ncerun;
Nonnt lit
Me ant,.
Mmü ſodaan
1s Judi,
muigölanie
Mimlcntan
Miorenk donin
Cormmnpurai
drde
1 irm dö
Bontit dan
ramons t
ndeorarun
nolefunnini
19ſacti
us eſt ſuban

nrüi aut dicnin

und acpe
mmnfemginn
Regüm 10
Qicoige
nul qodg
muo MOuino
magent imun
orcafden
beredien
cömun
Ncoba
Netiſcnend
on ampi
ngmnd
nn d
lifamotp
naſi on
noſo. M,
lios
enin
mian,
min
Vnßi

Foliũ

Quomodo obſcuratũ eſt aurum: mutatus eſt
coloꝛ optimus. Conuerſans enim cũ malis re/

putat᷑ malus.Dicũt nãq; homines:ꝙ omne ſi⸗
mile appetit ſibi ſimile.viij.Echi.c.iij.? vt ait Te

congregant᷑. Aliquãdo tamẽ accidit ꝙ boni cũ
malis miſcent᷑:?⁊ tamẽ nec boni malos ↄuertũt

nec mali bonos coꝛrumpunt.Quod per tria ex

empla videri poteſt. Uinũ enim eſt cũ fece: ⁊ ta/
men fex nec aufert vino ſuam dulcedinẽ nec vi⸗

num feci ſus acetudinẽ. Similiter roſe moꝛant
cum ſpinis:⁊ tamẽ nec ſpine auferunt roſis qͥn
redoleant:nec roſe ſpinis quin pungãt.Simili

ter auꝝ quãdoq; occultat᷑ a luto:⁊ tamẽ lutum
nõ aufert auro ſuũ valoꝛẽ:nec aurũ luto ſuam
vilitatẽ.Et ſimiliter quãdoq; boni moꝛãtur cũ
malis:⁊ camẽ mali nõ auferunt bonis ſuã ſan⸗
ctitatẽ:nec boni malis ſuam iniquitatc. Ter⸗
cia amicitia eſt maloꝝ cũ malis.⁊ iſta eſt nimis
periculoſa. Mali em̃ ſunt igne cõcupiſcẽtie in/⸗
Hammati:et ideo inſimul cõuerſando ampiius
inflammant᷑.iuxta ũlud Pꝛouer.vj.Nunquid
poteſt quis abſcõdere ignem in ſinu ſuo vt nõ
cõburant᷑ veſtimẽra eius. Itẽ ſunt luto auaricie

infecti:⁊ ideo ampliꝰ inuicẽ inficdunt᷑.De qͥ luto

exponi poteſt illud Abacuc.ij. Aggrauat cõtra
ſe denſum lutũ. Item ſunt pice ſuperbie inqui⸗
nati:⁊ ideo amplius mutuo inqnant᷑.iuxta il⸗
lud Eccłi.xiij. Qui tetigerit picẽ inquinabit᷑ ab

eęea. Sed dimiſſa hac diabolica maloꝝ amicitia
queratis eſſe boni:⁊ cũ bonis amicitiã contra/
here. Ait enim Philo.viij. Ethicoꝝ.c.iij. Perfe⸗

cta girbonor ainlcri⸗ 2 ſᷣm virtutẽ ſimilium.⁊
Tullius.iij.lib.de offi.c.xxvij.inquit.Omniuʒ

ſocietatũ nulla pꝛeſtantioꝛ:nulla firmioꝛ qᷓ; cũ

viri boni moꝛibo ſimiles ſunt familiaritate con
iuncti. Airca pꝛedicta autẽ de dilectione pximi
eſt ſciendũ ꝙ Augu.in li.l.Omeliaꝝ dicit ꝙ re⸗

peritur quadruplex dilectio. Una eſt carnalis

que eſt inter virũ ⁊ vxoꝛẽ.Et iſta licet ſit licita ta
men de ſe nõ eſt meritoꝛia:qꝛ in bꝛutis animali
bus inuenit᷑. Unde inquit Augu.vbi.S. Paſſe
res cõiugia habent:nidos faciũt:oua cõfouent

⁊ pullos nutriunt.Quãuis aũt iſta dilectio de

—

ſe nõ ſit meritoꝛia:põt tamẽ fieri meritoꝛia qn⸗

do vir diligit vxoꝛẽ quia bona eſt:vł vt bona ſit

tunc em̃ nõ diligit vxoꝛẽ vt vxoꝛẽ:ſed deum dili
git in vxoꝛe.iuxta illud ad Ephe.v. Cliri diligite
vxoꝛes veſtras:ſicut xpᷣs eccciam. Secũda di/⸗
lecctio eſt naturalis qua pater diligit filiũ: ⁊ iſta

enã licet ſit licita tamẽ deſe nõ eſt meritoꝛia.VInñ
ſubdit Augu. Pꝛo magno laudaturus ſum in
hoie qð video in tigride:ſerpentes ⁊ lupi amãt

filios ſuos:nõ eſt laudãdus qui amat filios:ſʒ
deteſtãdus qui nõ amat.Si filios amas ſerpẽ
tibus compararis:ſi nõ amas a ſerpentibo vin⸗
cer. Poteſt autẽ hec dilectio fieri meritoꝛia q̃n⸗
do pater diligit filiũ quia bonus eſt:vel vt bo⸗

nusſit:tũcenim nõ diligit filiũ vr filiũ ſed dili/
git deu in filio:ſeruas illud Apoſtoli ac Ephe.

v. Uos patres nolite ad iracundiã puocare fill

N mMite. vi. Er. . os veſtros:ſed educate illos in diſciplina ⁊ ti⸗
rentius. Pares cũ paribo veteri ꝓpuerbio facle

moꝛe dni. Tercia eſt dilectio ſocialis que con⸗

trabhitur ex conſuetudine cohabitandi:collodun
di:⁊ cõuerſandi.Et iſta quoq; licet ſit licira ra,
men nõ eſt meritoꝛia qꝛ eſt etiã inter animalia.
Unge ſubdit Augu. Duo equi manducãt inſi⸗
mul. deſiderãt ſe videre ad aliam diem: pꝛecedit
vnus:feſtinat alter:vix regit᷑ a ſeſſoꝛe: ⁊ tamdiu

impetu ſuo ſe ꝓuocat donec ad amicũ ꝑueniat.
Cũq; puenerit quaſi in loco ſuo reqᷣeſcit. Qus⸗
uis autẽ iſta dilectio de ſe nõ ſit meritoꝛia tamẽ

poteſt fieri meritoꝛia quãdo quis diligit ſocuz

quia bonus eſt:vel vt bonus ſit. cũc em̃ eũ non
dliligit vt ſocium:ſed in eo diligit deum. ⁊ talis
dilectio ſicut ⁊ pꝛecedẽtes hoc modo reduaitur
ad pꝛeceptũ de dilectione ꝓximi. De tali autem
amicovici᷑ Ecclłi.vj.Amicꝰ fidelis medicamẽ⸗

tum vite ⁊ imoꝛtalitatis:qui metuũt dominuʒ

inueniuntullũ. Quarta dilectio eſt ratõis qua
quis diligit aliquẽ pꝛopter fidẽ ⁊ veritatẽ ac bo
nitatẽ.⁊ iſta nõ poteſt eſſe inter animalia que ra
tione carẽt:⁊ eſt valde meritoꝛia.De qua dilecti
one inquit Zuilius lib.j.de natura deoꝛũ. Ni⸗
hil eſt virtute amabilius:nihil qð magis allici⸗
at ad diligendũ.cũ pꝛopter veritatẽ ⁊ pꝛobitatẽ
etiã quos nunq; vidimus duigamus.Et iterũ

alt. Thta eſt vis ꝓbitatis vt eam eciã in his q̊s
nunq; vidimus vel quod maius eſt in hoſte ii

ligamus.
Pars quinta huiꝰſermonis de charitac cof?
gnoſcibilitate. ggEE
Ro expeditione huius partis queri/
p tur.nunquid homo poſſit ſcire ⁊ co⸗
gnoſcere quãdo eſt in charitate. Ec re
ſpondet Alexã.de ales.in.iij.parte ſũ/
me in tractatu de gratia ⁊ Tho.in.j.ſcripto. di.
xvij.ar.j.q.iij.⁊ in.iij.di.xxiij.ar.ij.⁊.j.ij.q.cxiij.⁊
ſanctus Bonauen..in.j.di.xvij.ar.j.q.iij.?⁊ Ri⸗
char.ea.di.ar.j.q.v.EX aliquid poſſumꝰ cogno
ſcere tripliciter.ſcilicet certitudinaliter: reuelabi
liter ⁊ coniecturaliter. Pꝛimo poſſumꝰaliquid
ſcire certitudinaliter:ſicut illud cuiꝰſpecies ſen⸗
titur in ſenſu aut intellectu ſᷣm ꝙ ait Philoſo⸗
phus.j.Poſterioꝛũ.Scire eſt rem per cauſam
cognoſcere:⁊ quoniam illius eſt cauſa:⁊ aliter

nõ poteſt ſe habere:⁊.j.ac.ij. Mecha. Lũc vnũ

quodq; arbitramur cum cauſas eius vſq; ad
elementa cognoſcimus.Et.vij.Mectha.idẽ ait.
qꝙ; nõ habemꝰſcientia niſi per magis nota.Et.j.
Mecha.iterũ dicit. Ad intelligendũ innata eſt

nobis via ꝑ ſenſus.t in.iij.de anima.Nihil eſt

in intellectu quin pꝛius fuerit in ſenſu. Iſto er⸗
go modo nõ poteſt cognoſci charitas:quod p⸗
batur ſic ſᷣm Areſtotelẽ. in.ij. Mecha. Intelle⸗/

ctus noſter ad ea que ſũt maniteſtiſſima in na⸗

turag ſe habet ſicut ocłs noctue ad radios ſolis.

Et ideo ſicut lupꝰ neſciret diſtinguere inter lu⸗
mẽ diei:flãme:⁊ lune:ita intellecꝰ noſter hebes

ad ſpũalia neſcit diſcernere int᷑ lumẽ gratie gra⸗
tis date ⁊ gratũ faciètis.Cũ ergo ſ m theo. ſit qͥ⸗

dam amoꝛ naturalis acquiſitꝰ ⁊ alter infuſus
a deo in aia vt ſit ꝑfecta:et hic amoꝛ eſt charitas
cũ homo nõ poſſit ſcire ex certa ſcietia vtrũ dui⸗
gat deü amoꝛe naturali quo quilibet diligit be/⸗
nefactoꝛẽ ſuũ:ſicut etiã faciũt bꝛuta aialia:vł ac
quiſito aut ꝑfecto charitatis:qui cauſat᷑ a deo⁊
ab eo ꝓcedit:qui ꝓpter ſui excellentiaʒ eſt nobis
ignotus:qꝛ lucẽ habitat inacceſſibilẽ.j.ad Thi.
vlti.cõcludit᷑ꝙ de lege cõmuni nõ poſſumꝰſcire
certitudinaliter ⁊ ſcetifice qñ in nobis eſt chari
tas.Et hoc eſt qðᷣ Apls ait.j.ad Coꝝ.iiij. Nihil
mihi ↄſcius ſum:tñ in hoc iuſtificatꝰnõ ſum. et
Eccłi.ix.inqᷣt Salomon.Sũt iuſti atq; ſapien/
tes ⁊ oꝑa eoꝝ in manu dei.⁊ tñ nemo ſcit vtruʒ
amoꝛe an odio dignus ſit:ſed oĩa in futurũ re⸗
ſeruant᷑ incerta.Et Luce.x.dixit dñs diſãpulis
Neminẽ ꝑ viã ſalutaueritis.id eſt ſᷣm Nicolauʒ

de lyraneminẽ in hoc mundo ſaluũ eſſe dixeri⸗
tis. Uñ ibi inqͥt Glo.De lege cõmuni nilłs via⸗

toꝛ põt ſaire certitudinẽ ſue ſalutis.
Ecuũdo poſſumꝰ aliqͥd ſcire reuelabilit᷑:
s ſcqʒ ꝑ dei reuelationẽ:⁊ h̊ mõ ſciuit Pau
lus ſe eſſe ĩ charitate qñ dixit ad Roma.

viij. Certꝰſum qꝛ neq; moꝛs neq; vita ⁊c. pote⸗

rit me ſeparare a charitate dei.Et hoc idẽ fuit re⸗
uelatũ beato Frãciſco:de quo canit eccłia.Qua
drans quoq; nouiſſimus culpaꝝ ſibi celitꝰ di⸗
mitti reuelaerrk. B
Ercio poſſumꝰaliqͥd ſciræ ↄiecturaliter.
t Siẽ eſt cognitio de aia.De q̃ ait Philo
ſophꝰin.ij.de aĩa.Aia nr̃a videt᷑ cogno⸗
ſcibilis ꝑ ſenſum ⁊ motũ:⁊ hoc mõ quis põt ꝑ
circũſtantias:ſigna ⁊ ↄiecuras cognoſcere vel
meliꝰopinari ſe eſſe in charitate. Signa aũt ſũt

duodeci. Pꝛimũ dicit᷑ affectõis: qñ quis affe⸗/

ccat moꝛi ꝓ xpᷣo. Ipᷣe em̃ ait Johan.xv. Maio⸗
rem hac dilectionẽ nemo habet vt aiam ſuã po/
nat quis ꝓ amicis ſuis. De hoc Oꝛigenes ſuꝑ
Cant.ait.Uolũtas patiẽdi pꝛobat qꝛ veraciter
amat:⁊ tãto erit altioꝛ amoꝛ quãto volũtas pa
tiendi ꝓ xpᷣo fuerit paratioꝛ.hec ille.Ueraciter g̊
deũ amãt qͥ ꝓ eiꝰamoꝛe ſaluti ſue nõ parcunt:⁊

moꝛtẽ coꝛꝑis libẽter excipiũt.de pe.di.ij. S. chari
tas. Scom ſignũ ðᷣꝛ ſubuẽtiõis. ſ.neceſſitateʒ

patiẽtibo ꝓ amoꝛe xpᷣi cũ affectu pietat.De quo

Nꝛigenes vbi.S. ait. In exhibitiõe pietat ꝓbat
quis magnitudinẽ amoꝛis. XE

— .

Erñrclũ ð anhelatõis.id eſt qñ quis ex ve

t? bemẽtia amoꝛis ad xpᷣm cupit moꝛi vt

Ccũ eo ↄiungat᷑.dicẽs cũ Paulo ad Phi

lip.j. Cupio diſt. olui ⁊ eſſe cũ xpᷣo.⁊ rogans deũ
ac dicẽs cum ꝓpheta ps.cxlj. Educ de cuſtodia

aiam meã ad cofitendũ nomint tuo. Me erxpe⸗

ctãt iuſti donec retribuas mihi.Ad pᷣdictã autẽ
cõlecturã facit qð ait Oꝛego.in omelia penteco⸗
ſten dicẽs. Qui integra mete deũ deſiderat:pꝛo⸗
fecto iam habet què amat. Quartũ ſignũ dici᷑
contemptiõis.ſ.tẽpoꝛaliũ amoꝛe xpᷣi ſicut facie⸗

bat Paulus dicẽſ ad Phili.iij. Ola arbitratus
ſum vt ſtercoꝛa: vt xpᷣm lucrifacerẽ. Quanto em
coꝛpoꝛa habẽt minus de materia:tãto ſunt leui

oꝛa ⁊ magis ſurſum tendẽtia.ij.de celo ⁊ mun⸗
do.Cum igitur pondus anime ſit amoꝛ vt in⸗
quit Augu.in.xj.de ciuitate dei.ideo quãto ma
gis quis terrena appetit:tanto minus in deum
per charitatẽ tendit.Et econtra. Unde Augu.in

x. Cõfeſſionũ ait. Perfecta charitas eſt vbi nul⸗
la eſt cupiditas. Amoꝛ enim dei omnẽ cupidita

72

tem cõſumit.de pe.di.ij.c.ſi ſermo.
Uintũ ſignum dicitur deſpectionis ſq;
q ꝓꝓpinquoꝝ ⁊ amicoꝝ ſeculi aduerſantia
nobis ĩ amoꝛe dei:qui inquit Luc.xiiij.
Si quis venit ad me ⁊ nõ odit patrẽ ſuũ ⁊ ma
trem ⁊ filios ⁊ fratres ⁊ ſoꝛoꝛes:adhuc autem⁊
animã ſuã nõ poteſt meus eſſe diſcpulus. Un

Gꝛego. dicit oſtẽdens qualiter hoc pᷣceptũ intel

ligi debet. Quos ꝓximos nouimus diligamꝰ:
⁊ quos aduerſarios in via dei patimur odien⸗
do ⁊ fugiendo neſcamus.Quaſi em̃ per odiuʒ

diligit᷑ qui carnaliter ſapiens dũ pꝛaua nobᷣ in⸗

gerit nõ audit᷑. Augu.quoq; in lib.i. Omeliarũ

Omelia.xxxv.oſtendit hoc ſignũ ꝑfecte charita ⸗

tis dicens. Amandus eſt deus ita vt ſi fieri põt
noſipſos obliuiſcamur: ſic ꝙ dicere valeamus
cũ Paulo ad Gala.ij.Uiuo aũt iam nõ ego vi
uit vero in me xpᷣs ſq per amoꝛẽ. Sextũ ſignũ
dicit᷑ aggreſſionis. Charitas em̃ fact homineʒ
aggredi ⁊ intrare quecũq; ardua ꝓ dei amoꝛe ſi

ne timoꝛe.Quia vt dicitur Cant.viij. Foꝛtis eſt
vt moꝛs dilectio:⁊ aque multe.ſ.tribulationuʒ
nõ potuerũt extinguere charitateʒ.nec flumina

ſcʒ aduerſitatum ⁊ tẽptationũ obꝛuẽt illã.Unð
hꝛyb.ſuꝑ Matthᷣ.inqᷣt. Qui deũ ꝑfecte amat:
timoꝛẽ ſue carnis a ſe funditus euellit. Tuncg̊
ſignũ eſt ꝙ deũ amamꝰ:qñ oia ardua ⁊ diffic⸗
liaꝓ eius amoꝛe ꝑficimus.de pe.di.ij.c. Ergo EF

SEEyptimũ
8 xrimi ⁊ cõpaſſionis in eius malis.Sole
mus em dilectoꝝ noſtroꝝ amicos dili/
gere:⁊ de coꝝ bonis gaudere:⁊ econtra de eoꝛũ
aduerſitatibo ↄtriſtari.Et ideo ſi hocerga bomi
nes dei creaturas ab eo dilectas facimꝰ:ſignuʒ
eſt ꝙ deũ diligimus. Per cõtranũ aũt eſt:ſi ecõ

trario faciamus.Unde Augu.ad Hypponen⸗

ſes ait.Qui nõ dolet de malo ꝓximi nõ eſt in eo
charitas chꝛiſti. §S
Ctauũ ſignum dicit᷑ executionis ſqʒ; di⸗

o uinoꝝ mãdatoꝝ. ſᷣm em Philoſophũ

ij.Ethicoꝛum.UVirtus eſt habitus men

tis bonus qui habentem perficit: ?⁊ opus eius

ſignũ dicit dilectiõis ſallicet p⸗

ponure

urolaſe
calctaot.
ſempoe
hor
ſchpellua
ſutten
ſockaet⸗
musrdi
igepbo⸗
funtſn
ſſolufi
los⸗ A⸗
lauoeem.
ſoluoroꝛ

gloſeens⸗

lsctait
tedenga
witare.
deimpes
Fobän
mädan⸗
nodilea
Ntgult⸗
gaco
Nuodenre

ertſpone

gurſin
ooaraten
nock K
Cinſuoy
Gmmenit
Cchnd
No
Carte
manc.
ſlnſi

— –—w

1

—

aeZo
ſprcir
ſco A
Adbont
usck
coni
mohe
ettli
miͤce
düge
moꝛt
itane
delee⸗
lng
ſebo⸗
Ulni

Aäicn
nkiapen
dcſcrn
ſlari
emne
ridſantig
dectotn

onnialnin
Necionss
Wladuetan
tun
ri luürd
Acuen:
Mapolus, Di
H
nus dllgan
mmor otn;

lanocrodi;

uua nobin;,
dl. Omelioani
gtraechanr/
Vſifienpi
Wewlaamus
ude
Seilgni
at dommng
pdaiamoreſ
rii. Forsch
mbolanoro;
Verfomine
mälli.On
mr amat:
t. Luncg
tuar difia/
iicEol
is ſali,
mals ol
mics di⸗
nena decon
c/Rẽ bomt
uns ſnn
zütcſt ſich
Dyponan
ins an⸗

onisſod
biolri
bins
pvs ls

Foliũ

bonũ reddit. Sed vt idẽ phᷣs ait.ij. Phiſi. Na⸗

turalia ſemꝑ agũt neceſſario. Ns ignis ſemper
calefacit. Sol ſemꝑ illuminat:⁊ mel dulcedinẽ
ſemꝑ guſtantibo eũ reddit. Si ergo virtꝰeſt ha⸗
bitus mẽtis bonus:tũc ineſſe cognoſciquãdo
impellit ad actũ.Qui em̃ habet habitũ piecatis
ĩ coꝛde vidẽs alioꝝ calamitatẽ eis cõpatit᷑ Cuiꝰ
rõ eſt qꝛ ſᷣm ph̊m.vij.Ethi.⁊.vij. Phiſico.Vir⸗
tus eſt diſpoſitio ꝑfecti ad optimuʒ. Et.ij.Ethi.
idẽ pvᷣus dicit.ꝙ ad ꝑfectionẽ virtutis tria reqͥ/
runt᷑:ſcire:velle:⁊ operari.⁊.x.Ethi.iterum ait.
Nõ ſufficit virtutes ſcire niſi quis operet᷑ pᷣm i⸗
las.Lũ ergo vt inquit Areſt.j. Phili.⁊.xj. Me⸗
thap. Oꝑatio faciat cognoſci foꝛmã. Cũq; opꝰ

laudet magiſtrũ: vt notat᷑ ĩ phemio iſtitutionũ

⁊ ſaluatoꝛ dicat Match.vij.Ex operibo eoꝝ co/
gnoſcetis eos: patet ꝙ ſignum potiſſimũ virtu
tis eſt cũ hõ libẽter ⁊ gaudioſe exequit᷑ volunta
tẽ dei:ꝑ eius mandatoꝝ impletionẽ. O ſi ĩfir⸗
mitate vel alio impedimẽto nõ poteſt:plurimũ
de impedimẽto dolet:exequiq; deſiderat. Nam
Johãnis. xiiij.dici᷑ a dño. Si quis diligit me
mãdata mea ſeruabit.Ubi Gꝛego.ait.Pꝛoba⸗
tio dilectiõis exhibitio eſt operis.Qui ergo non
exequit᷑ dei mãdata nõ eſt in charitate.UVnuſqͥſ
q; ergo cõſideret ſi vere deũ amat:nec ſibi tamẽ
ꝑſuadeat quicqͥd ſibi animꝰſine oꝑis atteſtatio
ne reſpondeat.De dilectione cõditoꝛis:mẽs:lin

gua ⁊ vita requirat᷑. Nunq; ẽ amoꝛ dei ocioſus
operat᷑ em̃ magna ſi ẽ:ſi aũt oꝑari renuit:amoꝛ

nõ eſt.Et iteꝝ ibidẽ ait.Oeũ ꝓfecto nõ diligit: q

ci in ſua voiutate cõtradicit. Interroget vnuſqͥſ

q; mentẽ ſuã:⁊ videat ſi voluntatis feruoꝛẽ vbi
eſt charitas tm̃ habeat ꝙ paratus ſic q;Stum in
ipſo eſt dei exequivoluntatẽ.Et tunc dicat quia

charitatẽ habet. Et poſſit cũ ꝓpheta dicere. Uiaʒ

mandatoꝝ tuoꝝ cucurri cũ dilataſti coꝛ meum
ſq; infuſione charitatlis. BB
Onũ ſignũ dicit᷑ directiõis ſq; intentio⸗
n nis.Oia em̃ iuſte denominant᷑ a fine.ij.
de aia. Et finis imponit nomen operi vt
ait Ambꝛo.in li.de officijs.Et oĩis motus trahit
ſpeciẽ ⁊ determiationẽ a termio ad quẽ.v. Phi⸗
ſico.Qui ergo nõ ſolũ bona exercet opera:ſʒ oia

dqd bonũ finẽ dirigit:hic charitatẽ habere credẽ/

dus eſt. Ut em̃ ait Tho.ij.ij.q.iij.ar.ij. Ad ꝑfe⸗
ctionẽ vircutis requirit᷑ potentia vtpura volun
tas:habitus:puta charitas:actus de ſe bonus
et vtilis ⁊ vltimꝰfinis.ſ.vt fiat ad implenda dei
mãdata:⁊ exequendã eius voluntatẽ:ac ↄſeq̃n
dũ eternũ pꝛemiũ:nõ timoꝛe ſeruili ac foꝛmidie
moꝛtis vel penaꝝ:vel ꝓpter humanã cõplacen⸗
tiaʒ vel laudẽ:qꝛ tũc nõ ꝓcederet ab habitu cha
ritatis.Si aut faciamꝰoia oꝑa noſtra ꝓ amoꝛe
del:⁊ ↄſtituamus finẽ noſtrũ in deo qui eſt cha
ritas.poterimus credere nos eſſe in charitate et
eſſe bonos.Cuiꝰ em̃ finis bonꝰ ipᷣm quoq; bo
num.iij.Lopicoꝝ.Et hoc eſt qð inquit Paulꝰ

XXXVII

ij. ad Copꝝ. v. Charitas xp̃i veget nos vt omnia

ad dei gliam faciaamus.

Ecimũ ſignum dicit᷑ purgationis.ſ.con

d ſcientie ab omni labe pcci. Nihil em ob⸗

ſtat charitati niſi peccatum:qð directe ei

oſponit᷑ ſm Scotũ Richar.?⁊ Bonauẽ.in.j.di.
xvij.? Tho.ij.ij.q.xxxij.ar.iij. Cũ ergo cõtraria
mutuo ſe expellãt.x. Metha.⁊ vnũ ſuccedat al⸗

teri.c.cũ renunciat᷑. xxxij.q.j.ſequit᷑ ꝙ vbi eſt re⸗
lectum peccatũ a cõſcientia:in illaʒ intrat chari⸗
tas. Et q;uis nemo poſſit ſerre de cõmuni lege
ſe eſſe ſine peccato:iuxta illud Pꝛouer.xx.Quis
poteſt dicere:mundũ eſt coꝛ meũ:purus ſuma
peccato.Et Job.ix.Si iuſtus fuero:⁊ hocipſuʒ
ignoꝛabit anima mea.Tamẽ quãdo quis fecit
qð potuit inquirẽdo peccata ⁊ per cõfeſſionẽ et
ſatiſfactionẽ purgando: poteſt credere ſeeſſe in
charitate quado nullũ habet remoꝛſum conſa
entie de moꝛtali peccato. Ut inquit Tho.in.iiij.
di. ix. Eigõ dz gaudere:iuxta illð.ij.Coꝝ.j.Glo⸗
ria no ſtra hec eſt teſtimoniũ conſcientie noſtre.

Et ps.iiij.canit Dauid. Signatum eſt ſuꝑ nos
lumen vultus tui domine:dediſti leticiã in cor⸗

Ndecimũ ſignũ dict᷑ diſpoſitionis:q̃n/

v do quis ſic de omniby peccatis moꝛtali

bus dolet:ꝙ habet firmũ ꝓpoſitum nũ⸗

qᷓ; cõmittendi aliquod moꝛtale pctm̃:⁊ illud in

abo minationẽ habet:⁊ nõ ſolum ſuũ ſed etiam
alienũ ꝓpter dei offenſam. Qui em̃ aliqueʒ dili⸗
git: dolet ꝙ eum offenderit ⁊ contriſtatur quan
do videt ab aliquo ei iiuriã fieri.Et ideo habẽs

zelum de dei honoꝛe:⁊ diſplicentiã de eius offẽè/

ſione poteſt credere ſe eſſe in charitate: ⁊ habere

ſpiritũſanctũ ſicut Dauid qui dicebat ĩ pẽ.Ui⸗

di pꝛeuaricantes ⁊ tabeſcebã quia eloquia tua
nõ cuſtodierunt. . 44
Uodecimũ ſignũ dicit᷑ delectatiõis. OQñ
d quis delectat᷑ pꝛimo cogitare libenter ð

deo. Dicit enim dñs Matth. vj. vbi eſt
theſaurus tuus:ibi ⁊ coꝛ tuũ erit. Ideo Bern.i⸗

ſuis meditatõibo hoꝛtat᷑ di. Cogita de ðᷣo qͥcqd
melius potes ⁊ de te quicqͥd deteriꝰvales.Om⸗
ne em̃ tempus in quo de deo nõ cogitas hoc te
cõputa perdidiſſe. Secũdo ſi deleccatur audire
verbũ dei. Nã libenter audimus loq de dilecto

nr̃o. Jõ dicebat dñs iudeis Johan.viij.Qui ex

deo eſt:verba dei audit:ꝓpterea vos nõ auditis

qꝛ ex deo nõ eſtis.Tercio ſi delectat᷑ loqᷣ de deo
UVnuſqͥſq; em̃ libẽter loquit᷑ de dileco ſuo:⁊ nõ
poteſt amoꝛẽ ſuũ in ſecreto pectoꝛis ſui occulta
re. VUnde in vulgari ꝓuerbio dicit᷑. Amoꝛ ⁊ tuſ⸗
ſis celari nequeùt. Ea ꝓpter ſuꝑ epiſtolã ad Ro.

Chꝛyſoſt.ait. A mantium mos eſt vt amoꝛq; ſu⸗

um tacere nequeant:ſed neceſſarijs ⁊ charis ſu⸗/
is efferant et pꝛodant:flammaſq; ſuas intra p-
ctus ſuum cohibere non poſſint. Enarrant fre⸗

quentius vt ipſa aſſiduitate narrandi ſolacei⸗.

Bermo

um amoꝛis ſui captent:⁊ refrigeria imenſe dile

cciõis aſſumãt.hec ille. Sed ſi vis o popule mi

clarius ſcire:vtrũ ſis in charitate:ↄſidera ſi in te
ſunt ille q̃litates qᷓs vera charitas habere debet

Inquit em Paulꝰ.j.ad Coꝝ.xiij.Charitas pa⸗

tiens eſt benigna eſt:chanitas nõ emulat᷑: nõ a⸗

git ꝑperã.id eſt ꝑuerſe:nõ inflat᷑: nõ eſt ambitio

ſa:nõ querit que ſua ſunt:nõ irritat᷑: nõ cogitat

malũ:nõ gaudet ſuꝑ iniquitate:cõgaudet autẽ

veritati:omnia ſuffert:oia credit:oia ſperat: oia

ſuſtinet. Charitas nunq; excidit. Quas cõditio

nes charitatis ſi habueriq:cũ alijs ſancc intro⸗

ducemini ad nuptias eterni reg. Qui eſt bene/

dictus in ſecłla ſeculoꝝ Amen.

nitentiã. Sermo ſextus.

Panimo con

trito⁊ ſpiritu humilitatis ſiſcipia

i meur Dan.iij. ⁊ in epłla occurrenc
ferie. Recitat hodierna die ſccã mr
eccleſia hiſtoꝛiã ↄuerſiõis Marie

maggalene. De qua loquẽs beatꝰ
Gꝛegoꝛiꝰ in omelia occurrenti inquit.Cogitãti
mihi de marie penitẽtia flere magis libet qᷓ; ali⸗
quid dicere.Cuiꝰem vel ſaxeũ pectꝰ ille huiꝰpec
catricis lachꝛyme ad exemplũ penitẽdi nõ emol

liunt.Cõſiderauit nãq; qð fect:⁊ noluit mode⸗

rari quid faceret. Suꝑ ↄuiuãtes ĩgreſſa eſt:nõ

iuſſa venit:inter epulas lachꝛymas o btulit.Di⸗

ſcite quo doloꝛe ardet q̃ flere etiaʒ inter epulas
non erubeſcit: hec ille. Sciebat em̃ hec peccatrix
verãa eſſe ſpũſſcti ſentẽtiã ꝑ os Dauid ꝓphete di⸗

centis.ps.xxxiij. Juxta eſt dñs his qͥ tribulato

ſunt coꝛde:⁊ humiles ſpũ ſaluabit.Quapꝛopt᷑
vt qui in malis ſecuti ſunt hãc peccatricẽ:illam
in cõuerſiõe comitent᷑. In pᷣſenti ſermone ꝑtra⸗
ctabimus de q̃ttuoꝛ inducentib ad ꝑagendaʒ
denne. Paumi dick peccatimallanum⸗ Sez/
cũdũ dicit᷑ diuerſa vocatio. Terciũ imenſa fru⸗
ctificatio. Quartũ ↄtinua habilitatio.

Pars pꝛia de pcti malignitate quaʒ euitare
volẽtes debẽt ad penitentiã cöuertt.
VUanta ſit pccĩ malignitas apparet ex
ꝗq daäno qðò toti generi humono intulit

peccatũ pꝛimoꝝ parẽtũ.Cũ em̃ creaſ⸗

ſet deus hoiem in agro Damaſceno:
vt dicit magiſter in hiſtoꝛia ſcolaſtica:poſuit eũ
in paradiſo voluptatis.vt habet᷑ Geñ.ij.ð quo
loco ameniſſimo inquit Damaſcenus.ili.ij. Pa

radiſus in oꝛiẽte poſitus eſt:omni terra excelſi⸗
oꝛ:tẽperato ⁊ tenuiſſimo:ac puriſſimo aere ful⸗
gens:plãtis ſemper floꝛidis comatꝰ:bono odo
re plenus:lumineq; repletus.Quõ aũt ſtetiſſe⸗
mus in paradiſo terreſtri oñdit Iſidoꝛus in li.
de trinitate:quẽ refert magiſter in.ij.di.xix.dicẽſ
Si hõ in paradiſo innocentervixiſſet.nec ignis

Feria quinta de ↄuerſione peccatoꝛis ad pe/

V

eum vꝛeret:nec aqua mergeret: nec aeris abſen/
tia ſuffocaret:nec oia que nocent moꝛtalibo im/
pedirẽt.Et Aug.iĩ.xiiij.de ciuita. dei.c.xxvj.ait.
Uiuebat itaq; hõ in paradiſo ſicut volebat: qð
deus iuſſerat:viuebat fruẽs deo.Ex q̊ bono bo
nus erat:viuebat ſine vlla egeſtate ſemꝑ ita vi⸗
uere habẽs in poteſtate.Cibo aderat ne eſuriret:
potus ne ſitiret:lignũ vite ne illũ ſenecta diſſol⸗

ueret.Nihil coꝛruptiõis in coꝛpoꝛe vel ex coꝛꝑe

vllas moleſtias:vllis eiꝰ ſenſibo ingerebat.ſlul
lus internꝰmoꝛbo nullus ictus metuebat᷑ extri⸗
ſecus.Sũma in coꝛꝑe ſanitas erat:in aio tran/
quullitas.Et ſicut in ꝑadiſo nullꝰ eſtus aut fri⸗
gus:ſic in eius habitatõe nulla ex cupiditate vł

timoꝛe accidebat bone volũtatis offenſio: nihil
omnino ctriſte:nihil aderat inaniter letũ:gaudi⸗

umveꝝ ꝑpetuabat᷑ ex deo:in quẽ flagrabat cha
ritas ex coꝛde puro ⁊ ↄſciẽtia bona ⁊ fide nõ fi⸗
cta:atq; inter ſe ↄiuguʒ ex honeſto amoꝛe ſocie⸗

tas:ↄcoꝛs mẽtis coꝛꝑiſq; vigilia:⁊ mãdati ſine
laboꝛe cuſtodia:nõ laſſitudo fatigabat ocioſũ:

nõ ſomnus pᷣmebat inuitũ ⁊c.Et in eodẽ li.etiã
diat.ibi aeris puritas ⁊ ſerenitas aderat:ibi hu

mus ſpõte ſuos fructꝰgignebat:ibi aialia ⁊ vo

lucres celi homi deo obediẽti obediebꝛt. N

CT ſi diceretur ꝙ GBeñ.ij. ſcriptum eſt. ꝙ
edeꝰ*poſuit hoĩem in paradiſo vt oꝑaret᷑
Rñdet idẽ Augu.ſuꝑ Geñ.ꝙ oꝑatio il⸗

la nõ erat laboꝛioſa:nec tedioſa:ſed ſolatioſa et
delectabilis:qualis nũc eſſe ſolet in his qͥ plan⸗
tulas quaſdã irrigãt aut floꝛes colligunt.ODicit
quoq; Aug.in li.queſtionũ noui ⁊ veteris teſta
menti. Deꝰ hoĩem fecit:vt q;diu nõ peccare:im/
motꝛtalitate vigeret. Et in.xiij.ð ciuitate dei.c.iij.
iterũ inquit.Fatendũ eſt ðᷣmos hoies ita fuiſſe

inſtitutos:vt ſi nõ peccaſſent:nullũ genus moꝛ
tis experirent᷑. Et dicũt doctoꝛes ſuꝑ Geñ.ij.c.

ꝓppoſtq; hõ fuiſſet in tam felici ſtatu in paradi /
ſo terreſtri illo tꝑe quo placuiſſet diuie bonita-⸗
ti:poſtea in coꝛꝑe ⁊ aia gloꝛioſus ad patriã cele

ſtem trãſlatꝰ fuiſſet.Et idẽ ponit męr in.ij.ſen⸗
tentiaꝝ.di.xx.O maledictũ peccatũ:tu fuiſti il⸗

lud qð hoĩem a ſtatu innocetie oꝛiginalis:⁊ ab

oĩb pᷣdictis bonis deieciſti. Ita ꝙ venificatum

eſt illud Job.xiij. Hõ natꝰ de mliere: bꝛeui vi⸗
uẽs tꝑe repletur młtis miſerijs:qui quaſi flos
egredit᷑ ⁊ ↄterit᷑: ⁊ fugitvelut vmbꝛa:⁊ nunq; in
eodẽ ſtatu ꝑmanet.Et iõ hec malignitas dicit᷑ ð
O

lectionis. S
Eñcuũda appellat᷑ occiſiõis.Triplicẽ enim

s8. moꝛtẽ nobᷣ intulit ⁊ infert maledictum
pctm̃ Pꝛima eſt moꝛs coꝛꝑis quõ ꝓpter

peccatũ oꝛiginale incurrit totũ genꝰ humanuʒ:
luxta illð ad Roma.v. Per vnũ hoĩem peccatũ
intrauit in mũdũ:⁊ ꝑ peccatũ moꝛs.O diaboli
cum peccatũ ꝓpter te abbꝛeuiat᷑ vita hominis:⁊
moꝛs accelerat᷑. Sicut poma marcida de arbo⸗

re cadũt anteqᷓ; maturent᷑. Uñ Job.xij.dictur.

deſcid
ſceden
werſiſt
lecyt
latede

Enamiec
Cnrnoni
la volchrg
e pif
Garrntin
iſnendi,
on d ao⸗
ngerchuft
emauchign
n n dun
bckusmn,

arapictun

nürlai

iſagndarc
wna: ſc i
ckoamartſoet
lunmäcenin
ngadar oddin
EGmncceln ai
sadanebib
biaialue p
balchir
Gunck
Mlo wodanti
Sgogeno,
ſedſolnolte
lain disq un
colligunr dicr
uit ornen
unöaurin
Quicardeicii
boits in fuſ⸗
wlügeven⸗
w ſup Heñ i⸗
Eam oerd!
oiuicbonla/
Aumni ccle
ngr ni. ſen/
zi: mufulti ,
igenalis dd
P venfiaun
lardraun,
guiquui ſos
artponin
gnins in

Viplicecnin
malediaun
mis gvil
nꝰ bumanl,
wien aun
16. 0 r
„ homninst
Pri dou

JFolium

Impij ſublati ſunt añ tẽpus ſuũ. Et Dauid in

pſ.inqͥt. Ciri ſanguinum ⁊ doloſi nõ dimidia⸗

pioꝝ bꝛeuiabunt᷑. 22a“
Ecuũda moꝛs cauſata a pctõ eſt ſpũalis
ſqʒ; anie.De q̃ inqͥt Paulus ad Ro.vj.

Exiſtimate vos moꝛtuos qͥdẽ eſſe pecca

to.⁊ ad Ep h.ij.iteꝝ ait. Cũ moꝛtui eſſed in deli
cis ⁊ pctis veſtris ⁊c̃.Quinq; aũt de cauſis ðꝛ

pctõꝛ moꝛtuus ⁊ moꝛtuo aſſimilat᷑. Pꝛio ra -

tione frigiditad.eoꝙ iſtar moꝛtui eſt frigidus.
Etiſta frigiditas cauſat᷑ 1 duob. Pꝛimo a fri/
gida ſuggeſtiõe diaboli.De q̃ ðꝛ Ecci.xliij. Uẽ⸗
tus aqᷣlo flauit ⁊ cõgelauit criſtallũ ab aqᷓ. Iſte

ejĩ vẽtus aqᷣlonar teptatio eſt illiꝰ qͥ dixit Eſa.

riiij. Sedebo in lateribo aqlomis.Ex cniꝰtẽpta⸗

tione frigida aĩia q̃ erat criſtallus inq;tũ ad dei

imaginẽ eſt creata tota effici᷑ gelida.Scðo cau
ſat᷑ a frigida natura pcœi. Poem em̃ de ſe eſt fri⸗
gidũ.cũ ſit venenũ ſᷣpẽiᷣ ifernalis. Intantũ aũt
eſt frigidũ ꝙ excinguit caloꝛẽ coꝛdis ⁊ aiam fri
geſcere facit:iuxta illud Hiere.vj. Sicut frigi⸗
dã faaot ciſterna aquã ſuã:ita frigidã facit mali/
cia animã. Item extinguicignẽ diuini amoꝛis.
Amoꝛ em̃ dei ignis eſt. de q̊ inqt ſaluatoꝛ Luc.
xij. Ignẽ veni mutere in trã. Ubi Chꝛy.inquit.
Qui nõ habetiſtũ ignẽ ð q̊ dict dñs:in hyeme

eſt:etiã ſi fueritin media eſtate. Scðo pcõꝛ aſ

ſimilat᷑ moꝛtuo ꝓpt᷑ ponderoſitatẽ Nihil eſt em̃
põderoſiꝰpõ.qð patet.qꝛ deꝰ habetimenſam
foꝛtitudinẽ:iuxta illud Job.ix.Si foꝛtitudo q̃
ri᷑ robuſtiſſimꝰ eſt.Celũ habet firmiſſimã ſoli/
ditatẽ. Job.xxxvij. Lu foꝛſitan cũ illo fabꝛica⸗
tus es celos qͥ ſolidiſſimi q̃ſi ere fuſi ſunt. Iteʒ
terra habet magnã ſoliditatẽ:dicẽte Salomõe
Eccde.j.Terra aũt in eternũ ſtat.Ettñ pccm̃ ita ẽ
põderoſum ꝙ nec deus ipᷣm põt poꝛtare: qͥ ait
Hiere.xxiij. Uos eſtis onꝰ mihi.Et eiuſdẽ libꝛi

rxliij. iteꝝ inqᷣt. Pꝛebuiſti mihi laboꝛẽ in iniqᷣta/
tibo tuis.ſec celũ potuit ipᷣm ſuſtinere.ſic patet

in lucifero:cuiꝰ ſuꝑbia ſicfuit põderoſa qꝙ celũ

fregit ⁊ ipᷣe ſubito cecidit. Uñ Eſa.xiiij.ðꝛ.Quõ

ceddiſti lucifer qͥ mane oꝛiebar.Et Lu.x.ait ſal
uatoꝛ. Uidebã ſathanã ſic fulgur de celo caden

tẽ. Necterra ipᷣm potuit tolerare.ſic patuit Nu⸗

meri.xvj.in Dachã ⁊ Abiron. qꝛ terra ſub eoꝛũ

pedibo rupta ẽ ⁊ illos deuoꝛauit. Adeo em̃ gra

ue ⁊ põderoſum eſt pm̃ ꝙ ſubito ad infernuʒ

demergit. Uñ ſi oẽs mõtes eſſent plũbei et ſuꝑ

aliquẽ iuſtũ caderẽt ipᷣm ad infernũ trahere nõ

poſſent.qð tñ faceret pccm:iuxta illud Eſa.xiiij.

vbi ðꝛ pctõꝛi.Ad infernũ detraher in ꝓfũdũ la
a. Uñn Job.xxj.ſcptũ eſt. In puncto ad infernũ
deſcẽdũt.Et de pctõꝛibo egyptijs ðꝛ Erxo.xv.De

ſcẽderũt in ꝓfundũ quaſi lapis.Et ibidẽ. Sub
merſi ſunt q̃ſi plumbũ in aqͥs vehemẽub. Ec⸗

ceg; ꝙ pam eſt adeo ponderoſum ꝙ pᷣ ſui gra⸗

nitate deũ pꝛemit:celũ frangit:⁊ terram ſcindit.

XXXIX

Tercio aſſimilat᷑ moꝛtuo ratione obliuionis

Sr lia/ iuxta illð PsS. Obliuioni datus ſũ tanq; moꝛ⸗
bũt dies ſuos.Et Pꝛouer.x.ſqptũ eſt. Annium

