ſpũalia ⁊ eterna bona ſperant᷑. Scðo diffinit a

Haymone gloſatoꝛe Pauli ad Ro.v.in cõꝑa

α

tione ad obiectũ ⁊ pᷣncipiũ h̊ mõ.Spes eſt cer⸗

ta expeccatio future btitudis ex dei gra ⁊ meridᷣ
ꝓueniẽs.Tercio diffinit᷑ ab Auguſtio in cõꝑa⸗
tione ad obiectũ ⁊ habitũ pambulũ ſic. Spes ẽ
virtꝰ q̃ qͥs ad id qð credit ſe ꝑuenire pᷣſumit. In

q;tum vᷣo ſpes eſt nomen affectiõis diffinit᷑ lb
Areſto.i.ij.rhetoꝛice b mõ.Spes eſt futuri bo-
ni memoꝛia ⁊ expectatio.Ex qͥb diffinitõibo col
ligi põt ꝙ eſt q̃dam ſpes bona:q̃dam vᷣo vana
et mala. Gona ſpes eſt uũlla q̃ eſt vtus ⁊ in deo

ponit᷑:vel rõne gfe.qꝛ in oĩ neceſſitate ſperat bõ

fam a deo inuenire.vł rõne venie.qꝛ ſperat cõ

eqͥ veniã deliccoꝝ ſuoꝝ.vel rõne glłie.qꝛ ſperat
oẽm gliam ſuã a deo reape. Et de hac dulciſſi⸗
ma ſpe ðꝛ Ecci.ij. Reſpicite filij natões hoĩm ⁊

No ad pmꝗ partẽ ſciẽdũ eſt ſᷣm ꝙ ait
q ſcuũs Bonauẽé.in.iij.diſt.xxvj. Spes

ſcitote qꝛ nullus ſperauit in dño ⁊ cõfuſus ee.

Hẽsc aũt ſpem hẽbat Juſtinianꝰiꝑatoꝛ qᷣ aiti.l.

j. C. de ve. iu. enuc. Oẽm ſpem nf̃am ad ſolã re/
ferre debemꝰ ſũme ꝓuidentiã trinita:a q̃ mun

di elemẽta ꝓceſſerũt.ſine q̃ nõ eſt armis vel ige/
nio cõfidendũ.Hecille. Sciebat nanq; ꝙ Sa
lomõ ait Pꝛouer.xvj.Qui ſꝑat in dño btũs eſt
Etpᷣſ.xxiij.inqͥt Dauid.Nõ erubeſcã qm̃ ſꝑaui
in te.⁊.xxv. In dño ſꝑans ñ ifirmaboꝛ.⁊ pᷣſ.xxxj
Spantes i dño mia circũdabit.⁊.xxxiij.Guſta
te ⁊ videte qm̃ ſuauis eſt dñs:btũs vir qͥ ſperat
in eo.⁊.xxxvj.Spera ĩ eo ⁊ ipᷣe faciet.⁊.xxxix.Be
atus vir cuiꝰ ẽ nomẽ dñi ſpes ebꝰ.et.lvj. In vm

bꝛa alaꝝ tuaꝝ ſperabis.⁊ lxj. Sperate ĩ eo oĩis

cõgregatio ꝓpłi:⁊ effundite coꝛã illo coꝛda vr̃a.
et. lxx. Ego aũt ſꝑ ſperabo et adijcio ſuꝑ oq; lau
dẽ tuõ.⁊.lxxxiij. Beatꝰ hõ qͥ ſperatĩ te.et.xc.Qm̃

tu es dñe ſpes mea:altiſſimũ poſuiſti refugiuʒ

tuũ.et.cxliiij.Oclłi oim in te ſperãt dñe:⁊ tu das

eſcã illoꝝ in tꝑe oppoꝛtuno.et Nꝛoueb vi.

ðꝛ. Qui ſperat in dno ſaluabit᷑. Et.j. Macha

ij. Oẽs qͥ ſperãt in euʒ nõ infirmant᷑.et.ij. Regũ

xxij. Scutũ eſt omniũ ſperantiũ in ſe.et Judith

xiij.Non deſeruit ſperãtes in ſe.et Danielis.xiij

Qui ſaluat ſperãtes in ſe.et ad Rom.viij.Spe

cõſolationẽ ſcbturaꝝ ſpem habeamꝰ.ec.j.
.Sperate in eam que offert᷑ vobis gram. et.ij.
ad Coꝝ.xv.Scimꝰ em̃ qm̃ ſi terreſtt nr̃a habi
tatio diſſoluat᷑ ꝙ edificationẽ a deo habemus
nõ manufactã etnã in celis.Ad hãc aũt iocũdiſ

em̃ ſalui facti ſumꝰ.⁊.xv.ca.eiuſdem enge Pe
er.

ſimã ſpem inducmur exẽplo ſaõꝝ qͥ nunq; ſi

Germo

mundũ ſpꝛeuiſſent: neceius voluptates fugiſ⸗
ſent niſi ſpem dulcedinis vite eterne habuiſſent
De qᷣbo ait Paulus ad Heb.xj. Secti ſunt: tem

ptati ſunt:in occiſione gladij moꝛtui ſũt ⁊c.Cer

te ſi interrogares eos.O gloꝛioſi ſcii qᷓre tocad

uerſa paſſi eſtis: rñderent ꝓfecto nõ ꝗpter aliö

niſi ob guſtum ſpei de vita eterna. Et hoceſt qð
inqᷣt ſaus Marim in ſermone pluri martp/
rũ dicẽs.Nunq; em hãc vitã ſicoſtant᷑ expende
rent:niſi etiã aliã incomꝑabilit᷑ beatioꝛẽ pfecta
diffinitione ſentiret. Quid dicemꝰ de dño nro
Jeſu xpᷣo qͥ ſꝑ oſtendit in hac vita nõ eſſe btitu/
dinẽ dũ ꝑ viã tribulationũ icedere voluit:vt de
monſtraret ĩ alia patria felicitatẽ a nob eſſe ſpe⸗
randã. Et iõ Lactan.in.iij.diui.inſti.circa fineʒ
ait. Pater em̃ nr̃ ac dñs qͥ condidit foꝛmauitq;

celũ:qͥ ſolẽ cũ ceteris ſyderib⸗ induxit:qͥ liberatã
magnitudine ſua terrã vallauit:moniib mare
circadedit amnibuſq; diſtinrxit. Et qᷣcqͥd in boc

mũdi oꝑe cõflauit atq; ꝑfecit er nihilo: ꝑſpectꝭ
erroꝛib hoim: ducẽ miſit qͥ nobis iuſttie iura
pãderet. Hũc ſeq̃mur oẽs:huncaudiamꝰ:hu/
ic deuotione pareamꝰ: qm ſolus vt ait Lucr.
Ueridicis hoĩm purgauitpectoꝛa dictis.
Et finem ſtatuittoꝛpedinis atq; timoꝛis.
Erpoſuitq; ſummũ bonũ quo tendimꝰ oẽs
Quid foꝛet:atq; viã mõſtrauit limite paruo
Quo poſſemus ad id recto conſcendere curſu.
Necnõ mõſtrauit tm̃ ſed etiã pᷣceſſit:ne qͥs diffi/
cultat gra iter vᷣtut hoꝛreret. Hecille.
Eq hic q̃ripoſſet Nunqͥd i btis ſit ſpes

g Ecrñdet᷑ ſᷣm Richar.in.iij.di.xxvj.ar.v.

g. j. et ſcm̃ Bona. ea. diſt. in qſtiõibo cir

ca l̃am. et Petꝝ aur̃.ĩ ea. di.? Tho.ij ij.q.xviij
ar. ij. ꝙ ſpes ꝓpꝛie ſumpta nõ eſt in btis.qꝛ iam
hñt qͥᷣcqͥd volũt de eſſentiali btitudine. Adueni

ente em ſperato ⁊ exp ectato:ceſſat ſpes ⁊ expecta

tio.Cũ em̃ bti habeãt ⁊ aꝑte cõtẽplent᷑ ilud qð
deſiderabãt:nõ põti eis eſſe ſp es.ſed hñt habi⸗
tũ nobilioꝛẽ.ſ.ſecuritatẽ ꝑfecta.Et hoc eſt qð ait
Augꝰ. x. de ciui. dei. cxxxv. dicẽs. Tata eſt in ipß
certitudo btitudis qꝛ nullã ſpem hr̃e co gut᷑. Et
hãc vᷣitatẽ affirmat Paułꝰ ad Ro.viij.qꝗ inqt.
Spes q̃ videt᷑ nõ eſt ſpes.Qð em̃ videt qs qͥd
ſperat. Poteſt tñ dici ꝙ licet in eis nõ ſit ſpes ꝓ
pꝛie dicta ᷣm ꝙ eſt expectatio pᷣmij eſſentialis:
eſt tñ in eis ſpes largo modo ſumpta ꝓ q̃cũqʒ

—

expectatione. Expectat em̃ głificationẽ coꝛpis qᷓ
ð ſecũda ſtola ⁊ qddã pᷣmiũ accidentale ex con
ſoꝛtio btificandoꝝ ⁊ hmõi:vt ait glo. Apoc̃.vj.
Illi vo qui ſunt in purgatoꝛio hab ent ſpem ꝑ
neniẽdi ad głiam ppetuam. vt declarat Rich. ?
ſcũs Bonauẽ.⁊ Petrꝰ aure.in pᷣdicta diſt.ccij
Et tãto firmioꝛẽ quãto ſũt certi ac ſecuri ꝙ eter/⸗
nã ↄſeq̃nt᷑ felictatẽ.Et ſiłr habebãt eã illi qͥ ante
xpᷣi aduentũ erãt in limbo.de qͥb inqͥt magr̃ in

ianue celeſtis expectabant.

ilij. diſt..dicẽs. Sancti pfes felici ſpeingeſn uz

ſpes eiꝰ fruſtrabit᷑ eũ:rñdet Rich̊.? Tho. vbis
et Augꝰ.viij.de clui.dei.⁊ Gꝛeg.xxxiij.moꝛalł.ꝙ
ita debet intelligi de diabolo vt referri etiam ad

coꝛpus eiꝰpoſſit.Si aũt ð eo exponat᷑:debetac

cipi ꝓ ſpe reſpectu victoꝛie quã ſperat habere ð

ſccis viatoꝛibo vel ꝓ expectatione dilatõis iudi/

cij:qð nõ tantũ ꝓlõgabit᷑ quantũ ſperat.CX au
tẽ in danatꝭ nõ ſit ſpes etiã ꝓbat᷑ ꝑ illð Pꝛouer.

xj. Moꝛtuo hoie ipio nulla erit vltra ſpes. Et

xiiij. Non hnñtfuturoꝝ ſpem mali.Si aut q̃rat

vtrũ mali in pciis obſtinati hñtes intentionẽ ꝑ⸗

ſeuerãdi poſſint hr̃e in tali ſtatu ſpem ꝑueniẽdi
ad vitã et᷑nã. Sũt em̃ młti ſcelerati qͥ dicuntꝙ
lta credũt ⁊ ſperãtſaluari ſicut alij qͥlibet etiã re/⸗

ligioſi.De qͥb ðꝛ Ecces.viij. Sũtimpij qͥ ita ſe/

curi ſunt q̃ſi iuſtoꝝ facta habeãt. Sed hᷣ vaniſ⸗
ſimũ iudico. Hec lbi. Rñdec mgr in.iij.di. xx vij
dicẽs. Sine merit aliqd ſperare:nõ ſpes ſed pᷣ⸗

ſumptio dici põt. Et Gꝛeg.in qᷓdam omel.inqt.
Qui veſtigia xpᷣi dedignant᷑ ſequi q̃ temeritcate

ſperãt ad eiꝰbtitudinis gaudia puenire. Inue⸗

nient g tales ſea ſua expectatõe ⁊ opiniõe frau⸗
datos.iuxta illð Job.viij. Spes hypocnte pe⸗
ribit.et Pꝛouer.t᷑.Expectatio iuſtoꝛum leticia:

ſpes impioꝝ ꝑibit. Et Sap̃.v. Spes impij qſi
lanugo eſt q a vẽto rap it: ⁊ q̃ſi ſpuma gracilis
a ꝓcella diſpergit. Et eiuſdẽ libꝛi ca.iij.iterum
2. Uana eſt ſpes illoꝛuʒ ⁊ laboꝛes ſine frucu.

Ecõtra vo de bono xpᷣiano dicit᷑ Pꝛouerb. xiiij
Sperat aũtiuſtus in moꝛte ſua. Hancſpẽ ha⸗
bebat Paulus qᷣ.ij.ad Thim̃.iiij.dicebat.Bo⸗/
nũ certamen certaui:curſum cõſummaui.in re⸗/
liquo repoſita eſt mihi coꝛona iuſticie. Illi er⸗
go ꝓpꝛie dicunt᷑ habere bonam ſpem qui bñ vi
uunt.iuxta illud.j. Jo h.iij.Ois qͥ habet ſpeʒ in
eo ſctificabit ſe. Et ad hoc applicari põt illð Oui
dij in epiſtolis. Quecunq; ex merito ſpes venit

equa venit.

St aũt⁊ alia ſpes vana ⁊ mala.Echec
Pꝛima eſt eius qᷣ i diuitijs

e Emltiplex.
ſuis vel in aljs mũdialib: ꝓſꝑitatibus

ponitſpem ſuã. De q inqt Dauid pᷣſ.l)j. Spera/
uit in multitudiue diuitiaꝝ ſuarũ:⁊ pᷣualuit in

vanitatibo ſuis. Ideo dicebat Paulꝰ.j.ad Thi
mo.vj. Diuitibꝰ huiꝰ ſeculi pᷣcipe ſuꝑba ñ ſaꝑe
nec ſperare in incerto diuitiaꝑ ſuaꝝ:ſed in deo
viuo.Diuitie em̃ non pñt hoiem a moꝛte maxie
et᷑na liberare. Vñ legit᷑ ꝙ qͥdã valde diues aliũ
neſciebat deũ niſi pecuniã ⁊ in ea oẽm ſpem ſuã

poſuerat.Cum auũt infirmat? ad moꝛte videret᷑

J vo qrat᷑ vNux damnati habeãt aliqu?⸗
8 Tas Pngenrdeefaetdecro vbi⸗ e⸗
Lho. ij.ij.q.xviij.ar.iij.ꝙ in inferno nü⸗
qᷓ; fuit nec erit ſpes.qꝛ damnat ad cumulũ ſue
dãnatiõis ſunt cerni de ꝑpetuitate ſupplicij ſu?z
impoſſibilitate ſalutẽ cõſequẽdi.Et hoc eſt qð
ðꝛ Job. xv. Nõ credit ꝙ reuerti poſſit ð tenebn
ad lucẽ.Et ad illud vbum qðoð hr Job.xl.ſ.Ecce

voqe
ſtaq
man
in
eAUt
teliben
nuhili
luuorep
sctic
Nozni
an
ſcruia
us

.

nec.
oꝑ
oplno
tehus
lͤmiſc
ſued
banes.
ſcitr⸗
mos
nat⸗
mabe

ſen
am
ges!
lani
gruf
minn
Maf

†
n het
0 e
*
dog Ae .
. Amns⸗
1O
Wai,
re⸗ 8 .
unig,
Enes c.. R
on J 4 g
Bee ek
e- .
annne)

7
4

KAe d

nennlee:

7 12 1
Ucres ℳM

wen,
nmnat

tnßenni
ichatun
Engalii
kianänmantn
Sesdſhocd
„Spes inpii
eldeicaiian
dorcs ine in
dict Pꝛovaini
maLi
ahan qulbin
gababa ſpon
icanpotilo
nanto ſr

urmauN
kaus ginun
l Gn
auß ,40
ſuar ni
ma nonn,
atedin⸗
mN
dνα
Nmmin

p ipſe diuitie eum liberare non poterant: fecit
eas añ ſe poꝛtari:illaſq; allocutus eſt di.O fal/
ſe ⁊ fallaces diuitie:ego vos ſemꝑ ardentiſſime
amaui:vos cõfidentia mea:vos refugiũ meuʒ
et ſpes ac ↄſolatio mea ſꝑ fuiſtꝭ:⁊ nũc me in tan

ta neceſſitate iuuare ñ poteſtꝭ. Nõ igit᷑ vos poſt

me dimittã.ſed vos mihi extra hãc vitã vis ſaci
etis.nec ampliꝰ in vobis ſpem ponã ſed in deo
ſolo. Ipſe erit ſpes mea:ipſe ſolus amodo erit
cõfidentia mea. oxq; chꝛiſti pauꝑibo aduo⸗
catis oĩa eis diſtribuit.et ſic in dño feliciter ob/
doꝛmiuit. Secũda ſpes vana eſt illiꝰ qͥ ponit
fiduciã ſuã in ali̊ͥ homine.De q̊ ðꝛ Hiere.xvij
Maledicꝰ hõ qͥ confidit in hoĩe:⁊ ponit carne
bꝛachiũ ſuuʒ. Que vᷣba exponẽs Augꝰ.in eplłla

ſecunda ad macedoniũ ait.Si maledioꝰhõ eſt

qͥ cõfidit in homie.ergo nec in ſeipſo qͥſqᷓ; debet
ponere ſpem.qꝛ et ipſe hõ eſt. Signũ eſt aũt ꝙ
ille nõ habet ſpem in deo q ponit eã in hoie vel
in reb mũdialibꝰ:dicẽte Ambꝛoſio ſuꝑ Mar.
Incũbit vᷣtuti ſecłi q deſperat de adiutoꝛio dei
Ad hocaũt facit exemplũ qð legit᷑ de q̊dam ſer/

uo qͥ oẽm ſpẽ ſuaʒz ⁊ amoꝛẽ poſueratĩ dño ſuo:

ita ꝙ deũ creatoꝛẽ ſuũ penitꝰ ignoꝛabat. Infir⸗
matus vᷣo ad moꝛtẽ dixit dño ſuo.Quid ẽ dñe
mi ꝙ me q vob̃ ſic fidelis fui nõ liberaqè a moꝛ⸗
te.Cul ille ait.Ego multa libenter expenderẽ vt
te liberare poſſem:ſed in hoc caſu mea potentia
nihil valet. Cui ſeruꝰ dixit.Eſt ne aliqs qui me
iuuare poſſit.Et ille.Golus deꝰ.Cui ſeruꝰ.Et
qͥs eſt iſte deꝰ. At ille ait. Noſter eſt creatoꝛ ⁊ to/
tius mũdi dñs.Tũc ſeruꝰ dixit.Iſti deo quem
vſ. 8 nũcignoꝛaui metotũ cõmitto:eiq; ꝓmitto
ꝙ ſi me potẽtia ſua liberauerit:ipᷣi ſoli de cetero
ſeruiam. Quo dicto ab infirmitate liberatus fa
ctus eſt ſeruus deii. U
Erca ſpes vana eſt illius qui nõ credit
t elfſe alia vitãsqͥ dicit. Quis vidit paradi⸗
ſuqm. quid poſſumꝰ ſare de alia btitudi
ne:cũ nihil videamꝰ niſi tꝑalia. Hic g̊ fadamꝰ
ꝑadiſum.hic cõſtituamꝰ finẽ noſtrũ.Sed hãc
opinionẽ eſſe falſam ꝓbaui ſupꝛa in wa par⸗
te huiꝰ oꝑis ſermone.vij.oſtendẽs poſt hãc vi⸗
tã miſerabilẽ eſſe aliã btam. Etcideo ſolũ ad pꝛe
ſens dico ꝙ hãc ſpez vanã eſſe oſtẽdit btũs Jo
hanes.j.canonice ſue ca.ij.dicẽs. Mũdus trã⸗
ſibit ⁊ ↄ cupiſcẽtia eiꝰ. Et Salomõ Ecces.ij.in⸗
qt. Magnificaui oꝑa mea:edificaui mihi do/⸗
mos:plataui mihi vineas:feci hoꝛtos ⁊ pome
ria ⁊ cõſeui ea cũctis generib arboꝝ:⁊ cõſtruxi
mihi piſcinas aquax vt irrigarẽ ſiluã lignoꝛuʒ
erminantiũ:poſſedi ſeruos ⁊ ancillas:młtãq;
amiliã habui.armẽta q̊ʒ ⁊ agnos ac ouiũ gre/⸗

ges vltra oẽs qͥ fuerãt añ me in hierm. Coacer

uaui mihi argetũ ⁊ auꝝ ⁊ ſubaʒ regũ et ꝓuinc/
arũ.feci mihi cãtoꝛes ⁊ cãtatrices:⁊ delicias ho
minũ babui.cyphos ⁊ vrceolos in miſteria ad
vina fundẽda.Et ſuꝑgreſſus ſum opib oẽs qᷣ

LX

fuerant añ me in hiertm. Sapiẽtia às pſeuera⸗

uit mecũ.⁊ oĩa qͥ deſiderauerũt oculi mei nõ ne
gaui eis:nec ꝓhibui coꝛ meuʒ qͥn oi voluptate

frueret᷑ ⁊ oblecaret ſe in hijs q pparauerã.Cũ⸗
qgqʒ;z ſↄueruiiſſem me ad vniuerſa oꝑa q; fecerãt ma

nus mee:⁊ ad laboꝛes in qͥb fruſtra ſudauerã
vidi in oibo vanitatẽ ⁊ affliccionẽ animi ⁊ nihil
ꝑmanere ſub ſole.Hec ille. X
Uanta ſpes vana eſt illiꝰ qͥ nunq; ſe co⸗
q gitat moꝛituꝝ:ſed credit ſaltẽ mulq tpi⸗/
bus viuere. De q̃ ſtultida inqt Hiero.ĩ
q̃dam epła. Nemo eſt tã fracꝭ viribb ⁊ decrepi/
te etat:vt nõ ſe putet adbuc annũ ſuꝑeſſe vicu
rũ.Etcidẽ dicit Lulliꝰ ĩ li.de ſenectute. Sed hec
ſpes vaniſſima apparet:dũ repẽtina moꝛte ſepe
ubtrahit᷑.ita ꝙꝙ verificat᷑ illa Ouidij ſnia in epi/
ſtolis. Fallitt auguni ſpes bona ſepe ſuo. Jðo
hoꝛtat᷑ Salomoò Pꝛouer. xxvij.di. Ne glier in
craſtinũ:ignoꝛas em̃ qͥd ſuꝑuentura pariat di/
es.Debemꝰ g̊ dimiſſa ſpe vana et ſtulta veram
ſpem anplecti q̃ in ſolo deo eſt.De q̃ Dauid in
pᷣſ.cxvij.ait. Bonũ eſt ↄfidere ĩ dño qᷓ; ofidere ĩ
homie.Bonũ eſt ſperare in dño qᷓ; ſꝑare in pn/
cipibus.
Uod autẽ vnuſquiſq; noſtrũ bene ope/
q rans poſſit ꝓ certo ſperare ꝙ ad eternax
ꝑueniet vitam:vltra ea q̃ copioſe dicã i⸗
fra in ſermone qrte ferie poſt paſca. Idem ꝓbo
vnico fundamento qð dici᷑ ſucceſſionis. Pꝛo
cuius melioꝛi dedaratõe pᷣſuppono ꝙ licetoẽs
homies mũdi poſſint did filij dei rõne creatio⸗
nis ⁊ gubernationis:iuxta illð Deut.xxxij. Ipᷣe
em̃ pater tuꝰ qui poſſedit ⁊ fecit et creauit te.tñ
particularit᷑ chꝛiſtiani ſunt veri filij dei adopti⸗
ui et cõfratres Jeſu chꝛiſti:quibo dictPaulus
ad Roma.viij.Non em̃ accepiſtis ſpũm ſerui⸗
tutis iteꝝ in timoꝛe:ſed accepiſtis ſpirituʒ ado⸗
ptionis filioꝛũ in quo damamus abba pater.
Et ibidẽ dict᷑. Quos pᷣſcuit hos ⁊ pᷣdeſtinauit
cõfoꝛmes fieri imagini filij ſui:vt ſit ipſe pᷣmo⸗
genitus in mulc fratribo. Et.j. Joh̃̊.iij.etiam in
quit apłs. Uidete qualẽ charitatẽ deditnobis

deus pater vt filij ði noiemur ⁊ ſimꝰ. Facto igi

tur hoc fundamento dico ꝙ ad ſucceſſionem ⁊
hereditatẽ patris noſtri celeſt debemus q̃dru/

plici iure ꝑuenire.ſq; diuio:naturali:canonico:

et ciuili. Pꝛimo iure diuino. Deus em̃ vt ait
Konlns ad Hebꝛe.j.filium ſuũ vnigenitũ cõ/
tuit heredlem vniuerſoꝝ. Ipᷣe vᷣo dominꝰ Je
ſus deus ⁊ homo cui per baptiſmi ſacramen⸗
tum fratres faci ſumus:coheredes ſuos nos

fecit ⁊ ſucceſſoꝛes oꝛdinauit bonoꝝ ſuoꝝ dum

de hac vita tranſire deberet.Cuiꝰ oꝛdinationis
ſiue teſtamẽti notariꝰ fuit Lucas euangeliſta qͥ
ſcripſit.xxij.ca.ſui euãgelij vba ipſiꝰ ſaluatoꝛis

noſtri dicẽtj. Ego diſpono vobis ſicut diſpoſu

it mihi pr̃ regnũ vt edaᷣ ⁊ bibaᷣ ſuꝑ mẽſã meã
in regno meo, Cũ ̊ᷓ vlcima voluntas defuncq

17

Bermo

modis omnibo ſeruari debeat. c. vltimo.xiij.q.
ij. Cunq; deus nec fallere poſſit nec velit:ſequit
ꝙ ſi erimus eius boni filij: abſq; dubio ad eiꝰ
Pereditatẽ pꝑueniemus. vtinqᷣt Caulus ad Ro
ma. viij. Etideo dicebat chꝛiſtus apkis Lu. xij.
Nolite timere puſillus grex:qm̃ complacuitpa
tri veſtro dare vobis regnũ.Condudo ergo ꝙ
cñ filij adoptiui ſuccedant adoptanti.l. penulti.
E. de adopti.l.ſi pater.ff. e.⁊ inſti.de hered. q̃ ab
inteſt. de. S. irẽ adoptiuos. ꝓfecto dei hereditatẽ

cõſeqmur. Et hoc eſt qð dict Paulus ad Gab.

liij. Si fuij ⁊ beredes ꝑ deum.Secundo debet᷑
nobis hereditas regni celeſtꝭ iure naturali.Rõ
em̃ naturalis dictat ꝙ ſicut filius ſuccedit in lo
cum ꝑſone patns:ſic ſuccedat in bonis eius.qꝛ
plus ẽ ꝑpſona qᷓ; bona.Qñ em par relinqt filiuʒ
poſt moꝛtẽ ſuam videt᷑ adhuc pater viuere in fi
lio:eoqꝙ filius repᷣſcntat ꝑſonã patijiĩmo eadeʒ
pſona eſſe cẽſet᷑.l.fi.C.de impube.⁊ ali.ſub. VUn
Ecẽci. xxx.ðꝛ. Moꝛtuus eſt pater eius ⁊ qᷓſi non
eſt moꝛtuus:ſimilẽ em̃ reliqͥtſibi poſtoe. Eadẽ
quoq; videt᷑ eſſe vox patris ⁊ filij..ei qui.inſti.
de inuti. ſti. A foꝛtioꝛi ̊ videt᷑ ꝙ multo magis
agd bona ſuccedere debeat ex vi naturalis rõnis
qᷓ ad ſucceſſionẽ parentũ filios oꝛdiauit. Uñ in
l. ſcripto.ff.vnde liberi.ðꝛ. Nõ ſic parentib⸗ libe
roꝛũ vt liberis parentũ debet᷑ hereditas. Parẽ⸗
tes em̃ ad bona liberoꝝ ratio miſerationis ad/
ducit:liberos vo nature ſimulꝰ⁊ parentũ cõmu
ne votũ Hecibi. Qñ & fuiꝰ pᷣmoꝛit᷑ patri ex miſe
ratõe ſuccedit pater in bonis filij pᷣus defũcii ſi
ne filijs:ne addat᷑ afflicio affuco. cõtra.l.diuꝰ.
ff. offi.pſi.ſed vt qͥ in vno aggrauat᷑:in alio ſub⸗
leuet᷑.l.eũ qui.ff.de iureiur.lõ aũt ſuccedit pat᷑
filio ex natura.qꝛ naturali curſu deberet ipᷣe pa
terpᷣmoꝛi.et nõ ecõtra. Unde.ij.ad Coꝝ.xij. in⸗
quit Paulus.ſlõ debent filij parentibo theſau
riſare:ſed parẽtes filijs. Qua ex re cum pat᷑ ſuc⸗
cedit filio dict᷑ turbari oꝛdo naturalis: vt inqᷣt
tex.in.l.nam ⁊ ſi parẽtibi.ff.de inoffi.ceſt. Etiðo
qdã bulgarꝰ legũ doctoꝛ cũ ſucceſſiſſet filio ſuo
pᷣmoꝛtuo:dixit. Oꝛdie turbato ſuccedis bulga/
re nato.vt recitat gloſa in pᷣdicta lege Nlam et ſi
parentibo. Ex qua rõne patetꝙ de iure naturali
ad nos pꝑtinet hereditas celeſtꝭ patrie. 2
Erco de iure canonico idẽ deberi ꝓbat᷑
t pc. Rainutiꝰ. de teſta.⁊ c.ſi pater.eo.tit᷑.
li. vj. Un non debet pater exheredato fi/
lio elemoſynas facere:vel pauꝑes heredes reli⸗
quere.ideo Augꝰ. in li.de vita clericoꝝ.et habet᷑
iin c.quicũq;.el.ij. xvij.q.iiij.ait. Quicũq; exhere/
ato filio heredẽ facit eccdleſiaʒ: qrat alium qui
ſuſcipiat:nõ Auguſtinũ. A
Uanto idem oſtendit᷑ deberi de iure ci/
q ulli:quod diſponit añ oẽs alios voca⸗
ntfilios ad hereditatẽ patr.auten.ĩ ſuc⸗
ceſſione. C. de ſuis ⁊ legi.⁊ inſtitu. de heredi.q̃.
⁊ dif. S. ſed ſui. Et intantũ debent᷑ bona paren/

tum fülijs ꝙ in. l. in ſuis. ff. de libe. poſt. inquir
iuriſconſultus. In ſuis heredibo euidẽtius ap⸗

paret ↄtinuationẽ dominij eoꝝ ꝑdurare:vtnui

la videat᷑ hereditas fuiſſe:q̃ſi oliʒ dni hij eſſent
qui etiam viuo patre qͥdamodo dñi eximant᷑.
vnde etiã filiuſfamilias appellat᷑ ſicut patfami
lias:ſola nota hac adiecta:ꝑ qua diſtinguit᷑ ge/
nitoꝛ ab eo qͥ genicꝰſit. Itaq; poſt moꝛtẽ patris
ꝑapere bereditatẽ nõ videt᷑ſed magꝗ liberã ad/
miniſtrationẽ cõſequit᷑. Hecibi.Ubi etiaʒ dicit
Angelus ꝙ ſtatutũ artans ꝓ hereditate ꝑcepta
ſoluere gabellã:nõ trahit᷑ ad fuliũ qͥ ſucceſſit pa
tri.qꝛ nõ eſt ꝓpꝛie hereditas. ₰£,,
Atet ergo oĩ iure ꝙ fulius ſuccedit in bo
p nis patris.Ex q̃ cõcluſione infero coꝛre
lariũ:ꝙ ius ciuile vel ſtatutũ municpa
lenõ poteſt pᷣuare filiũ totaliter paterna heredi
tate:vel legitima ſibi debita:q dicat᷑ debituz bo⸗
noꝝ ſubſidiũ.l.ſi totus.C.de inoffi.dona.Pu/
ta ſtatuẽdo ꝙ bmogenitꝰſuccedat in totum:ex⸗
dluſis alijs filijs qͥ nõ merent᷑ exheredani ꝑ ali⸗
quã ex illis cauſis q̃ ponunt᷑ in.S.cauſas.in au
ten. vt cum de appella. cogno.coł.viij.et recitat

gloſa in c.qͥntauallis.de iureiurã.Eſt aũt legiti

ma pars tercda oim bonoꝝ ſi ſũt q̃ttuoꝛ vl pau
cioꝛes filij. Si vᷣo ſunt qͥnq; vel plures eſt me/

dia pars.auten. nouiſſima. C. de ioff. teſta. Ra/

tio aũt quare pater nõ poſſit filiũ pꝛiuare legiti
ma eſt.quia cũ de iure naturali ⁊ diuino debea
tur hereditas patris filio:nõ poterit ꝑ ius ſcri⸗
ptum tolli.quia ciuilis qͥdem ratio ciuilia iura
perimere põt:naturalia vᷣo nõ vtiq;.inſti.de le/⸗
git. agna.tu. S. fi. ⁊.ff. de re.iurꝭ.l.iura ſanguĩs.

Etideo neccõtraria ↄſuetudo hocpoterit.c.fru

ſtra.viij.diſt.et c.fi.de cõſue.⁊ c.rainutiꝰ.de teſt.
Et hoctenet Dinus in c.indultũ.de reg.iu.li.vj.
et Albꝛicus in.l.qm̃ in bᷣoꝛibo.C. de inoff. teſta.
et Cinus in.il.ſancimus.Cde nupt et Bal.in. l.
cũ lege leoniana.C. de epiſ.⁊ cle. Facit ad 5 au⸗
ten.pᷣſ biteros. C. eodem ei. An aũt valeat ſtatu⸗
tũ diſponẽs ꝙ excluſis filiabus femis: maſcu⸗
li tm̃ ſuccedãt:dotat ipſis filiabo ſᷣm cõditionẽ
et facultatẽ parentũ ac cõſuetudinẽ patrie:dubi

tan põt.qꝛ Bal.in dicca.l.cũ lege.tenet ꝙ valet.

Dinus vo vbi S.cõtrariũ tenet. Hec aũt mate/

ria habet᷑ meliꝰ in.l.fi.C.de libe.pꝛe.vł exhe.vbi

imꝑatoꝛ dicit accuſatoꝛes eſſe nature eos qᷣ fa/
eiunt differentiã int᷑ maſculũ ⁊ feminã.Sed tñ

cõmunis opinio eſt ꝙ talia ſtatuta valeãt.⁊ ſic

cõiter ſuſtinet᷑in ſtatutis Italie.qꝛ fundant᷑ ſu
per ratione cõſeruandi bona in familia ⁊ agna

tione. Per maſculos em̃ conſeruat᷑ agnatio.l.j

§. penul. ff. de ventre inſpi.⁊.l.ſunt aũt.ff.delegi
ti.tu. Deus aũt pater non facit differentiaʒ inter
maſculũ ⁊ feminã.ſed equaliter eis dat ſuã he⸗
reditatẽ. S. hinc aũt nobis.in autẽ.de mona.coł.
j. Ad cõfirmationẽ q̊q; pᷣdictoꝝ.ſ.ꝙ hereditas

patris ðᷣ bet᷑ filio:poteſt addud illud qð babet᷑

Sirnqhlb

larga/7
eus fuen
trio acdln⸗
notot
vrlnctoe
nla

cccheinr4
nocenin⸗
peralorff
us ſoeſt
akloco fll
ruoatleg
Baroal
dona dic⸗
Ccunſſimi.
nofadaft

onscr

adideze
wr.

habchan

ſerbidi
nuunnn
fniflor.

föneſipon

ſaporſtfi
fioſup qn
Coſutm
nendeine
wan
wentii
ruptoq
iareßt⸗
ptams
dopt
bengi

bob oib
lud Po.
lurbarch
fimns.
lu vniuen
hhllaliu
ſchlemis
orfii
geſpoil
patino
nonlice⸗
ninoſ
genera⸗
Jeſuch
llem?
laming
nab age
ſono ſa

Pgpoſtnore
Dedicldiann

*

4 ſtaaui c
Z

Meinofi da dy
ſurirammn,
mkin aalſige
o.i en
umuuni Ckailg
ien
waurs
ſriiriuare legtl
ml: dunno debh

1i want gius ſachk

mmmno audiaur
noig inſt deln
un lxurn ſangui⸗
4o bocpottch
z Cnu dent
uni denguli
ni Cdenofein
dNenupta Ban
Frairralar ſag
t imccnoſe
uunipamedod
Ngetenatg
. Decair nu
beghe lcheſti
. nanuntns if
i: fmini Gbi
aes ralei.
dugfmiu
zinfamili
anut agnnd
unraut ſild,
er as dai

Radaliie ⸗
. SS

Folium

in.liſi vnqᷓ. C. de reuo.dona. vbi ait imperatoꝛ:.

Si vnqᷓ; liberꝭ patronꝰ filios nõ habes:bona

ſua vel partẽ aliquã facultatũ fuerit donatione

larguꝰ ⁊ poſtea ſuſceꝑit liberos:totũ qͥcqͥd lar⸗
gitus fuerat reuertat᷑ in eiuſdẽ donatoꝛis arbi
trio ac ditiõe maſuꝝ.Hcecibi.Et ſic reuocat᷑ do
natio.Etidẽ eſſet ſi s donaſſet alteri extraneo.

vt inqͥt glo.ibidẽ.et archi.in c.qͥcunq;. el.ij.xvij.
q. vl. et Bal. in. l.j. C. de inoffi. dona.⁊ in.l. ſi to/
tas.codẽ ti.⁊ in auten.ſi qᷓ mulier.cC. de ſacroſã.
eccł.⁊ in.l.cũ acutiſſimi.C. de fideicõmiſſ.⁊ In⸗

nocen.in c.fi.de dona.?⁊ Barcho.in.l.cica.S.im

peratoꝛ. ff. de legat.ij.et ibi cõiter do ccoꝛes. Se
cus vᷣo eſſet ſi donaſſet filijs vł loco pio qͥ repʒu
tæt loco fulij vt inqᷣt Archið.vbi S.qꝛ tunc ſoluʒ
reuo cat᷑ legitima filij poſtea nati.ſᷣm Archið. et

Barcho.ac Bal.vbiS.ꝑ.l.ſi totas.C. de inoffi.

dona. ⁊ dic.c.qcunq;.Ad pᷣdica etiã facit.l.cum

acutiſſimi.C.de fideicõmiſ.vbi irritat᷑ ſubſtitu/

tio facta filio poſt moꝛtẽ elꝰ ꝓpter natiuitatẽ ne/

potis ex eodẽ filio:quẽ ipſe fuliꝰreliqͥt poſt ſe.Et

ad ideʒ etiã facit qð hr in c.fi.xvij.q.uij.vbi Au⸗

guſtinꝰreddidit bona donata eccłie ab eo qͥ nõ
habebat filios tꝑe donatiõis ſed poſtea habu/⸗

it.vbi dicit textꝰ.ꝙ licet Auguſtinꝰ poſſetilla bo
na retinere iure foꝛi:nõ tñ iure poli.ſ.q̊ ad legiti

mã filioꝝ.vt ait ibi glo.⁊ doctoꝛes.Eadẽ etiam

roõne ſi pater exheredaſſet filiũ ſine rõnabili cau

ſa:poteſt filiꝰ patrꝭ rũge teſtamentũ ꝑ q̃relã iof
ficioſi:ꝑ quã nõ ðꝛ teſtamentũ nullũ ſed inoffi⸗

cioſum.i.cõtra officũ pietatis factũ.l.hoc colo
re.ff. de inoffi. teſt. Si vo ipᷣm pᷣterit in teſtamẽe/
to.i.nullã mẽtionẽ de eo facit:poteſt dicere teſta

mentũ ipᷣm nullũ de iure ciuili.l.j.ff. de iniuſto
ruptoq; teſta.vel reſcindere ꝑ cõtratabulas de
iure pᷣtoꝛio.l.vt liberis.C.de colla.xiliꝰ qͥ̊ʒ ado/
ptatus habet q̃relã inofficioſi teſtamẽti.vtin.S
adoptiui.inſti.de exhe.libe.vbi ðꝛ. Adoptiui li/
beri qᷓ;diu ſunt in ptãte patris adoptiui eiuſdẽ
iur habent᷑ cuiꝰſunt iuſtꝭ nuptijs acqᷣſiti.Ex qͥ
bus oibo patet ꝙ nobis q̃ͥ ſumꝰdei filij:iuxca ũ/

lud Ps. Ego dirxi dij eſt ⁊ filij excelſi oẽs:debe
tur hereditas regni celeſtꝭ oĩ iure ſi boni ꝑmãſe
rimus.Eſt aũt hereditas nihil alið qᷓ; ſucceſſio

in vniuerſum ius qð ille cui ſuccedit᷑ habuit.:.
nihil aliud.ff.ð vb.ſig.O igit᷑ felix hereditas.o

ſublimis poſſeſſio.o digniſſima ſucceſſio Gau

dete filij tatoꝝ heredes theſauroꝝ:ꝑ vtutẽ ſan⸗
cte ſpei illos cõſequẽtes.Etideo debemꝰſꝑ deo
patri noſtro gr̃as referre cũ Petro apło.j.ſue ca

nonice ca.dicentes. Bñdictus deus ⁊ pr domi

ninoſtri ieſu xpᷣi qͥſᷣm magnã miſcðiam ſuã re⸗
enerauit nos in ſpem viuam:ꝑ reſurrectione;

Jelſu chꝛiſti ex moꝛtuis ĩ hereditatẽ incoꝛrupti⸗/

ilem ⁊ incontaminatã et ĩmarceſſibilẽ cõſerua
tam in celis.Et cũ Paulo ad Col.j.qͥ ait. Gꝛa⸗

tias agentes deo patri qͥ dignos nos fecit ĩ ꝑtẽ

ſoꝛtis ſanctoꝝ in lumine qui eripuitnos de po

1*

teſtate tenebꝛaꝝ et tranſtulit in regnum filij di⸗

lecionis ſue.Etad Ephᷣ.j.idem apłs inqͥr. Bñ

dictus deus ⁊ pr̃ dni noſtri Jeſu chꝛiſti qͥ bene

dixit nos in oĩ benedictione ſpũali in celeſtibo ĩ
chꝛiſto:qͥ pdeſtinauit nos in adeptionẽ filioꝛũ
et gloꝛificauit nos in dilecto filio ſuo:in q̊ etiaʒ
ſoꝛte vocati ſumꝰ vt ſimus in laudẽ glłie eiꝰ qͥa
ſperauimus in ipᷣo. Illam felicẽ heredicatem
expectamus de ꝗᷓ Dauid p̃ſ.cxxvj.inqᷣt. Cũ de⸗
derit dilec ſuis ſomnũ:ecce hereditas dñi filij
merces fructꝰ ventris. Pꝛedicta aũt ↄſiderans
Bemardus inqͥt ſuꝑ Pater noſter.O ineffabi
lis ⁊ incompꝛehẽſibilis bonitas.o mira ſuaui/
tas.o altitudo:latitudo:ſublimitas:et pfundũ

charitatis diuine.viliſſimũ lutũ ſum et deteſta⸗

bilis ſanies:⁊ tñ rex regũ ⁊ dñe dñantiũ dicit ſe

patrẽ meũ.Cum oꝛatis inquit dicite. Pater no

ſter q es in celis ⁊c.Exqͥ ergo ipſa veritas bᷣ di⸗
cit:firmiter credo.De tanto ̊ patre eleuabit᷑ coꝛ

meũ vtaqla:et iam heres celi inferioꝛa contẽnã

Quid vlga mihi de terrenis diuitijs qᷓ; filio im
peratoꝛis in fimo equoꝝ ſuoꝝ.Quia mihi de

terrenis delectatiõibo qͥ eternaꝝ deliciaꝝ hercs

ſum. Deteſtabilius eſt mihi in qᷓntũ cũq; allecti
ua creatura affici:qᷓ; filio imꝑatoꝛis in fetidiſſi/

ma ſanie. Quid vltra mihi deterrenis honoꝛi⸗

bus q celeſtꝭ głie heres ſum.Turpius eſt mibi
qniũcũq; marios appetere honoꝛes:qᷓ; filio im

peratoꝛis officiũ latrine.Hec ille.

Pars ſecunda de ſpei fructificatione. E
Ulte ſunt que ex vᷣtute ſpei ꝓueniunt
m vtilitates. Pꝛima ðꝛ oꝑationis. Fa
at em hoĩem delecari in oꝑe bono:⁊
llllluũ cõtinue incitat ad bene oꝑpanduʒ.
Uñ inqᷣt Oꝛigenes ſuꝑ Exoð.Spes futuroꝛũ
laboꝛibo requiẽ parit.am ſi vna ſpe bonoꝛuʒ
tꝑaliũ tot grauia ⁊ onera ardua moꝛtales tole/
rant infelices:quõ laboꝛare vſq; ad moꝛtẽ dif⸗
ficile videri põt hijs qͥ expeccant regnũ celoꝛum
Quare dieb ac noctib varijs curj hoies mun
di indefeſſe inſudant: niſi qꝛ ſperant aliqd adi⸗
piſci. Laboꝛant nãq; ſperãtes magnifice dñari
Laboꝛãt milites ſperantes gloꝛiã acquirere tẽ/
poꝛalem. Laboꝛant mercatoꝛes ſperates diui⸗
tias adipiſci. Laboꝛãt artifices ⁊ agricole vicũ
veſtitũq; ſperantes recipe.Sed multo foꝛtiꝰ la
boꝛibo inſiſterent ſi finalit᷑ vitam eternam ſpera

rent. Hec ille. Cuiꝰ ſimilẽ ſniam ponit Gꝛeg.in
moꝛalł.et hr traſſumptiue in c.omnes.xlvij. diſ.
Secuũda ſpei vtilitas ðꝛ introductionis. Per

ipſam em aia introduor᷑ qͥqãmodo antetpᷣs in
poſſeſſionẽ regni celeſtis. Uñ glo.ſuꝑ illud ad
Hebꝛe.vj. Spe incedentẽ vſq; ad interioꝛa: ſic
dicit. Per ſpem intrat᷑ ad videndũ qð creditur.
Nam ſpei fit ꝓmiſſio illa Eſa.lviij. Suſtollã te
ſuꝑ altitudinẽterre:⁊ ababo te hereditate iacob
patris tuiid eſt celeſti conſolatioe, Ilam Iſaac

Bermo

pater Jacob interpᷣtatur gaudium. O
Erca vtilitas ðꝛ cõtritionis cuius ipſa
t eſt fundamentũ. Nã ſicut frumentũ bñ
coöterit in moledino int᷑ duas molas:ſic
coꝛ hoĩs inter molã ſpei ⁊ timoꝛis.Eſt em̃ ſpes
inferioꝛ mola q̃ coꝛ eleuat⁊ ſuſtinet. Timoꝛ au
tẽ eſt mola ſuꝑioꝛ q̃ totũ cõterit coꝛ:vt ſpũm cõ/⸗
tritũ ⁊ hũiliatũ deus nõ deſpiciat.pᷣſ.l. Hijs du
abus molis cõterebat᷑ Dauid dicens in pᷣſ.Ab
altitudie diei timebo:ego vo in te ſperabo.De
ipſis etiã ðꝛ Deute.xxiiij. Non accipies loco pi⸗

gnoꝛis ĩferioꝛẽ ⁊ ſuꝑioꝛẽ molã.i.nõ ſubtrabas

timoꝛẽ relicta ſpe. nececõtra. Quarta vtilitas
ð8ꝛ foꝛtificatiõis. Nam ꝓpter foꝛtuitos caſus et

diuerſas affliciones mundi:carnis:⁊ diaboli

ſepe tribulamur.ſed ſpes nos cõfoꝛtat ⁊ tolera
re facit cum recoꝛdamur de alia vita oibo io cũ⸗
ditatibo plena:ad quã tolerãdo tꝑales aduerſi/
cates ꝑuenire ſperamus. Et ideo Eneas in flu/
ctiba manis anxiatꝰ cõfoꝛtabat ſocios ſuos ſpe
future cõſolatõis:licet eſſet tpalis.vt gfert Uir
gilius in.j.Eneydos di.Per varios caſus: per
tot diſcrimia reꝝ Tendimꝰi latiũ:ſedes vbi fa⸗
ta quietas Oſtendunctillic fas regna reſurgere

troie.Durate ⁊ voſmet rebus ſeruate ſecundis.

Sed Thobias tribulatꝰ cõfoꝛtabat ſe ⁊ fami⸗

liã ſuã ſpe eterne felicitatis:dicens ſui libꝛi caij
Vitã illã expeccamꝰ quã dñs deꝰ daturꝰ eſt his

qᷣ fidẽ ſuã nunq; mutãt abeo. E
Uiinta vtilitas ö: exauditionis.Deꝰ em̃
qꝗq eraudit oꝛationes in ſe ſperantiuʒ:iuxta
lllud Trenoꝝ.iij. Bonꝰ eſt dñs ſperati/
bus in eũ.Ideo Ouidiꝰ (lcetinfidelis)dicebat
in li.de põto.Quãuis ſit meri ſꝑ indebita no/⸗
ſtris. Magna tñ ſpes eſt i bonitate dei. Heſter

q́ʒ.iiij.dicit᷑. Exaudi dñe voces eoꝝ qͥ nullã ſpezʒ

hñtcniſi in te. Sexta vtilitas ðꝛ liberatõis. De

us em liberat in ſe ſperãtes ab inimicis eoꝝ:iu⸗

xta illud pᷣſ.xxj. In te ſperauerũt ⁊ liberaſti eos.
ad te clamauerũt ⁊ nõ ſunt confuſi.Et ideo Da
uid q erat firmꝰin ſpe dicebat pᷣſ.xxvij.de ſeipſo
In ipſo ſperauit coꝛ meũ ⁊ adiutꝰ ſum.Et iteꝝ
dicebat deo pᷣſ. xxx. In te dñe ſperaui:nõ cõfun⸗
dar in eternũ.Et dñs de ſperãate in ſe inqͥt pᷣſ.xc.
Am̃ in me ſperauit liberabo eum:ꝓtegam euʒ
qm̃ cognouit nomẽ meuʒ. Septima vtilitas
ðꝛ lucrifactionis.Sicut em̃ fiſc' lucrat᷑ de alio
rũ amiſſione ⁊ dãno:vtputa de homicidio:fur

tis ⁊ hmõi.vt hr.C.de iure fiſci.⁊.ff.eo.ꝑ totum

ta bonus hõ ꝑ virtutẽ ſpei de oiĩb malis ſibi
llatis lucat᷑. qꝛ ð ꝑſecutione aciniuſticijs ſibi

factis: alijſq; dãnis:expectat magnã ſibi głiaʒ

dari. et ideo gaudet ⁊ lucrat᷑: dicente Gꝛegoꝛio
in moꝛal.li.x. Bonoꝝ mens quo durioꝛa pꝛo
veritate tolerat:eo felicitaꝭ pᷣmia certius ſperat.

Ideo dicebat Paulus.j.ad Coꝝ.ij.Nos pati⸗
mur vt ſpes noſtra ſitfirma. Etad Roma.xij.

nos hoꝛtat᷑ di. Spe gaudentes:in tribulatio⸗

nibus patientes.

CLtaua vtilitas ðꝛ letificatiõis. Spes ei

o eſt conſolatio chꝛiſtiani dũ hic viuit. qꝛ
ſicut ille qͥ non poſſidetin re niſi vnã do
munculã ꝑuũ:ſperãs habere maioꝛẽ ⁊ pulcrio

remag gauget deilla in ſpe q;; deiſta ĩ re. Sic
us qͥcqͥd in hoc ſeculo poſſidet:paꝝ eſti

virtuo in h
mat reſpectu eoꝝ q̃ ſperat:de qͥb cõtinuã cõſo⸗

lationẽ habet.Et ad hoc applican põt ũlð Oui⸗
dij in.x.methamoꝛ.di. Spes eſt q̃ capiat:ſpes
eſt q̃ paſcit amantẽ. Ideo dicebat Paulus ad
Rom.v.Gloꝛiamur in ſpe gloꝛie filioꝝ dei.Dde
hac quoq; cõſolatione ſancte ſpei did põtillud
Pꝛouerxuij. In gaudio eius ñ miſcebit᷑ extra/

neus.

tutam ac firmm.

timent ſed deſiderãt moꝛi:firmiter credentes ꝙ;

ad ſuꝑnã felicitatẽ puenient.Sicut Paulus qͥ
dicebat ad Phitł.j. Cupio diſſolui ⁊ eſſe cũ chꝛi
ſto. Eapꝛopter aia nr̃a põt comꝑari matri bñti
tres puellas qᷓs ad maritũ mittit veſtitas de ſe⸗
rico:vt ab ipſo ĩduant᷑ auro. Aia em̃ nrf̃a habet
tres potentias q̃s neceſſe eſt in b mundo veſti⸗

ri tribi veſtib theologiqꝗ.ſ.fide:ſpe:ac charita⸗
te:vt in ꝑadiſo induant᷑ a ſuo celeſti ſponſo tri

bus dotib⸗ gkicicanalto. Intelligẽtiã ꝗ̊ debemꝰ
re firma fide:vt in ꝑadiſo induat᷑ cla/
ra dei viſione.voluntatẽ vᷣo charitate:vt in vita
eterna induat᷑ ꝑfecta dei fruitione. Memoꝛiaʒ
aũt ſpe:vt in celo induat᷑ irrefragabili ſue felic/
tatis certitudine ⁊ tentione.
Oni mñ viri etiaʒ in hoc ſeculo habentꝑ
b ᷣtutẽ ſpei quandã de ſua butudine cer⸗

hicinduere

iIittudinẽ:⁊ ideo leti moꝛiũtur. Sicut ſle
potianꝰ de qͥ ad Heliodoꝝ ſcribit Hierony.d.
ꝙ cũ eſtuaret febꝛibo ⁊ moꝛti vicnus eſſi letus

erat:⁊ vniuerſis circa ipᷣm ploꝛantibo ſolus ipᷣe
ridebat.videbat em̃ qð alij nõ videbãt.⁊ q̃ſi in

occurſum adueniẽtiũ ſe erigebat:ita vt nõ vide
ret᷑ moꝛi ſed migrare:⁊ mutare amicos ñ relin/

Ona vtilitas ðᷣꝛ ſuſtentationis. Spes
n cm eſt q̃ſi baculus ſuſtẽtãs nos ambu⸗/
lantes in iſta gegrinatione⁊ ad patriaz
tendentes:q̊ ſuſtẽtati ad illa tandẽ ꝑueniemꝰ v-
q; in finẽ in bonis oꝑibo ꝑſeuerantes. Ideo öꝛ
Eſa.xl.Qui ſperãt in dño mutabũt foꝛtitudinẽ:
aſſumẽt pẽnas vt aqͥle volabũt ⁊ non deficient.
Paulus q̊ͥʒ ad Heb.vj. inqͥt. Foꝛtiſſimũ ſolacd
um habemꝰnos qͥ confugimus ad tenenda p/
poſitam ſpem:quã ſicut anchoꝛã anie habemꝰ

Exima vtilitas ðꝛ głificatiõis. Securꝰ
d em eſt hõ ꝑ vᷣtutẽ ſpei ꝙ ad głiam ꝑue⸗/
milet ſempiternam: iuxta illud Sap̃.iij.
Spes illoꝝ ĩmoꝛtalitate plena eſt.Et· Pꝛouer.
xxix.Qui ſperat in deo ſubleuabit᷑.ſ.ad vitã eter
nã.Deꝰ em̃ ſaluatillos qͥ ſpem verã in eo habẽt
De q̊ inqͥt dauid in pᷣſ.xvj.Qui ſaluos facit ſo-
rantes in ſe. Illi ̊ qui veracit᷑ in dño ſperãt nõ

Uuredall

aniniaut
anie nf
(us V 7
guocinn
lene b⸗/
celipo⸗
7 alimi
lvpus
aſftll
iuinin
ſumiin
bantmlue

ſentes decl

Crnlict
valedin
Carfinien
Ficttyenit
tardi
Node
baion
bitaran
coꝛdiae
locamun
amnnt⸗
mutu
imnnũn
oluomte
iftuipb
iſctog mo
orhige
cunile⸗
acſ⸗
Vonftum
Mluns
Aeadrn
untdefer
cuuldohe
nodvol
Whaclale
dehacgiaq
Neckoaudtt
ſhmoral
linns we
Cepeam
WeGrmn
aamͤc
nased

,

iitoaſe
rn
otlche
egent
miſeni
nopi
nereren⸗
mo cae
ſſerenn.
luanter,

9

Sne
Mnunns ar
onndütfancr
NGndssn

tanchgineltn
„

egimis Sn
. 4 4 2 .
ſpag Aan
run ui⸗

ben veräine
Ouiſalnosien
at in duo ein
alou: uc

NeNN

fümmin A

icrertmna

quere.hecille. Moꝛiunt᷑ ergo boni cũ magna
animi exultatiõe.mali vo cum maria anxietate

anie ⁊ coꝛꝑis.UVñ legit᷑ in vitaſpatꝝ ꝙ qͥdã ſan
ctus vir ⁊ bonus heremita deſiderabat videre

quõ aia pcõꝛis ⁊ iuſti exeat de coꝛꝑe.quem vo
lens deus ↄſolari:miſit vnũ lupũ qͥ intrans eiꝰ

cellã appᷣhendit eiꝰ veſtes dentibo et extraxit euʒ
de cella:oſtẽdens ꝑ ᷣ ꝙ debebat eũ ſeqͥ. Cũ gil
le lupus ꝑdurxiſſet eũ vſq; ad auitatẽ ꝓpinqoꝛẽ

xeceſſit.ille vo intrauit q̊ddã monaſteriuʒ extra

ciuitatẽ:in qͥ inuenit q̃ndã ſolitariũ valde famo

ſum infirmũ ad moꝛtẽ:ꝓ cuiꝰ funeralibo para⸗

bant᷑ młti cerei:erãtq; aues illiꝰvrbis valde do

lentes de eiꝰ moꝛte:q̃ſi peripᷣm deꝰ oẽs nutriret

Et videbat᷑ eis ꝙ ꝓpter illiꝰ moꝛtẽ oẽs deberent
valde dõnificari. Iſte ̊ bonus heremita expe/
ccat finẽ eius vite.Cũ igit᷑ ſpᷣs eiꝰ moꝛi veniſſet
vidit venire maximã demonũ młtitudinẽ mul

tũ terribilẽ cũ vncinis igneis.Audiuitq; vocem

