nuas apꝑtas ſol itraret in eoꝝ domibo:ſʒ claudẽ

tes ipediũt ſplendoꝛẽ ſolis ne ĩtret.nõ ꝗᷓ eſt ex de

feccu ſolis ſi nõ illũinant᷑:ſʒ ex ſuo deſectu ⁊ ma
licia. Ita ĩ ꝓpoſito ſaluatoꝛ noſter qͥ ẽ lux mũdi:
vult itrare ad aias pctõꝝ illuſtrãdas:dicẽs illð
Caãti.vj.Aperi mihi ſoꝛoꝛ mea.Et iſti ꝑfidi ⁊ ob
ſtinati pctõꝛes nolũt eũ reciꝑe.õ gᷓẽ defectꝰre⸗
dẽptoꝛis nr̃i:ſʒ eoꝝ. Jõ dicit auctoꝛ in li.ð cãis
cõfirmãs oĩia BdiadDi cã eſt ſuꝑioꝛ:⁊ ſꝑ eſt
cðᷣe nõ recipiũt vtutẽ pme
niſi ſᷣm attingẽtia. Nõ g̊ valet argumẽtũ. A
D ſcðm fundamẽtũ de volũtate dei:cuʒ
a ſic arguebat᷑.Deꝰvult oẽs hoĩes ſaluos
fieri:q̊ oẽs ſaluabunt᷑:qꝛvolũtas diuini
bñplaciti ẽ imutabilis.vt inqͥt etiaz Magiſter
ſniaꝝ.⁊ ſctũs Bona.i.j.di.xlvj.? poſſumꝰcoꝛro
boꝛare etiã hoc argumẽtñ ſic.Cũ volũtas diuia
ſit pᷣma cã ⁊ imediata oĩum reꝝ.vt inqͥt Aug.
in.liij.de trini.Et declarat ſctcũs Bona.i.j.di.xlv.
ar.ij.q.ij.Ergo ſi ipᷣe deꝰvult om̃es hoĩes eẽ ſal⸗
uos:cuʒ ille terminꝰoẽs ſit vniuerſalis:et qͥ to⸗
tũ dicit nihil excludit.l.a ꝓcuratoꝛe.C.ma nda.l.
iij. ff. de offi.pdi.c.ſolite.de maio.⁊ obe.c.ij.ð ob/
ſerua.ieiu.c.ſi romanoꝛũ.xix.di.j.q.j.c.ſunt non
nulli.xij.q.j.c.dilectiſſimis.xiij.q.ij.c.nõ extime⸗
mus.⁊.xiiij.q.iij.c.putãt. Ergo videt᷑ neceſſario
ↄdudendũ:qꝙ oẽs hoĩes erunt ſalui. Rñdeo ꝙ;
verũ eſt diuinã volũtatẽ eẽ pmã cauſã oiuʒ reꝝ
⁊ imutabilẽ.vt em̃ inquit magi.ſen.in.ij.di.xlv.
Uolũtas bñplaciti diuini idẽ eſt qð eẽntia diui
na.Dum aũt ðꝛ ꝙ deꝰ vult oẽs hoies ſaluos fie
ri. Rñdeo ſᷣm ſniam plurium doctoꝝ:maxime
Nicolai de lira ſuꝑ epła Pauli ad Roma.v. c.

⁊ bti Tho.in.j.ꝑte ſũme.q.xix.ar.vj.⁊? Ric.nr̃ in

j.ſen.di.xlvj.⁊ ſctĩ Bona.ibidẽ ar.j.q.ſ.cũ oẽs
nõ ſaluent᷑:⁊ dei volũtas nõ fruſtret᷑:neceſſe eſt
ꝙ fiat vis in mõ diſtribuẽdi:vel in olendi·
5

Bermo

Vlñ Aug.in li. Enchi.ait.ꝙ duplicit fit vis ĩ mõ
diſtribuendi. vno mõ ꝙ fiat dibributio ᷣm cõ
munẽ modũ loqndi:q; diſtributio ðꝛ accomo⸗
data. Sicut exemplificat Aug. Si diceret. Iſte

magf docet oẽs pueros iſti ciuitatis ſᷣm cöoem

modũ lo quẽdi intelligeret᷑ ꝙ docet oẽs qui ad/

diſcere volũt in illa ciuitate: ⁊ ꝙ nullꝰ docek ni /
ſi ꝑ ipᷣm. Siliter cũ dicit Aplus ꝙ deus vult

oes hoĩies ſaluos fieri: intelligit᷑ nullꝰ ſaluat
niſi ipᷣe deꝰ velit qͥ ſaluat oẽs ꝗͥ volũt ſalui fieri.
Et idẽ eſſet dicẽdũ ſi apłus dixiſſet. Deꝰ ſaluat
vel ſaluabit vẽs hoies. Alio mõ põt fieri dil⸗
tributio ſʒz ĩpoꝛtatõʒ termini vniuerſalis:⁊ tũc
ſi fiat diſtributio ꝓ ſingulis generũ:vicʒ ꝙ qᷣli⸗
bet de genere hũano ſit ſaluus:ſic eſſet falſa opi

nio Pauli. Sed ita nõ intellexit apłus vᷣba ſua

vt ðt ingr ſen.⁊ ſctcũs Bona.⁊ omẽs theol.in.j.
Di. xlvj. Si vo fiat diſtributio ꝓ generibo ſingu
loꝛũ:ſicut qñq; fit in iure.vt notat glo.in.c.cuʒ
puilitatis. xxij. q.ij. ? in.c.nã ↄcupiſcẽtiã.de ↄſti.
ſic eſt vera ſnia Pauli:q deꝰ vult oẽs hoẽs ſal
uos fieri:qꝛ de om̃i gẽte ⁊ oĩ cõditiõe hoĩm vult
aliquos ſaluare ⁊ ſaluat.de greò ⁊ latinis ⁊ de
om̃ alia natiõe:de pᷣlatis ⁊ ſubditꝭ:de diuitibꝰ
⁊ paupibo:⁊ ſic de ſilibo. Et hec eſt expoſitio ſcti

Aug.quã ſequit᷑ mgf̃ ſen.vbi S. Si aũt fiat vis

in mõvolẽdi:rñdet᷑ ßᷣm Alex.de ales in.j.ꝑte ſũ⸗
me in tract᷑. de volũtate dei. Johem Damaſce
nũ lib.ij.c.penul.iĩ deo diſtingui põt duplexvo⸗
lũtas:nõ reſpectu ipᷣiꝰ dei volẽtis ſʒ reſpectuvo
liti:vna volũtas ðꝛ antecedẽs ⁊ alia cõſequẽs.
TVolũtas añcedẽs eſt quedã volũtas qua deus

vult oẽs hoĩes ſaluos fieri:inqᷓ;tũ ſunt ad eius

imaginẽ creati.⁊ ſic intelligit᷑ vult oẽs hoies
ſaluos fieri.i.q; hoĩes creauit nõ ad dãnationẽ:
ſed ad eternã felicitatẽ cõſequẽdã.Et h̊ eſt qð in
quit Damaſcenꝰ vbi s dicẽs. Oꝑptet intelligere
añcedẽter ꝙ deꝰ vult oẽs hoĩes ſaluari ⁊ regno

eiꝰ potiri.Nõ em̃ ad puniẽdũ plaſmauit hoĩes

ſed ad pticipãdã bonitatẽ eiꝰ. Intelligit᷑ ò̊ illud
dictũ apki.Deꝰ vult oẽs hoĩes ſaluos fieri.ꝙ ip
ſe deꝰ ſemꝑ eſt paratꝰ dare gr̃am ſuã hoibo.⁊ ſꝑ
vocat hoĩes ad pniaʒ ⁊ ſalutẽ dicẽs illð Eſa.lv.
Oẽs ſitiẽtes venite ad aquas.ſ.gr̃e mee. em̃
deꝰ hac volũtate ancedẽte velit oẽs ſaluari ⁊ nõ
aliq̃̊s tm̃ patet:qꝛ nõ creauit quoſdã tm̃mõ ad
imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ ſuã ſʒ oẽs hoĩes mundi.vt
notat᷑ in.l.ſi qͥs in metallũ.C.de penis. Hec aũt
imago ⁊ ſilitudo hʒ aptitudinẽ ad amãdum ⁊
intelligẽdũ deũ ⁊ eſt còis oibus.vt ꝑ Tho.j.pꝑte

ſũme. q.xciij.a r. iiij. ergo ſignũ eſt ꝙ vult oẽs ſal
uare. Itẽ cũ deꝰ gubernet eq̃liter oẽs hoĩes ⁊ꝛnõ

aliquõs ſolũ:qꝛ ↄſeruat oẽs creaturas in ſetã⸗
qᷓ; in finẽ.vt ꝑ Tho.j.pꝑte ſũme.q ciij.ar.ij. ergo
ſignũ ẽ ꝙ oẽs vult ſaluare. Jõ vt inqͥ t Hylariꝰ
voluit moꝛi int᷑ latrões. Matthᷣ.xxvij.vt oñde⸗
ret ſe velle ſaluare oẽs tã bonos q; malos ſi ipi
vellẽt ad pniam cõuerti.Et iõ voluit moꝛi ĩ bie⸗

ruſalẽ:q ẽ i medio terre hitabilis.iuxta ill pſal/
miſte. O peratꝰeſt ſalutẽ in medio terre:ad ondẽ

dũ ꝙ oẽs vellet ſaluare.vt ꝑ Tho.iij.ꝑte ſũme.

q.xlvj. ar. xviij. Jõ em̃ ibi moꝛtuꝰeſt:vt ſua virtꝰ
vndeq; extẽderet᷑.vt pt; Tho.vbi.S.ar.x. Jõ qñ

miſit apłos ad pᷣdicandũ:nõ dixit ꝙ pᷣdicaret
aliquibo ꝑſonis ſolũ:ſʒ ꝙ docerẽt om̃es getes.

Wat.vltimo. Uult igit᷑ deꝰ qᷓtũ in ſe ẽcvolũtate
AIntecedente ſaluare oẽs hoĩes:ſʒ liberũ arbitriũ

humanũ nõ vult aſſentire.
c¶ Ape exẽplũ de rege qͥ vidẽs ꝓpłm ſuũ ca
ptiuatũ ab inimicis:iuit cũ nauib ⁊ pe
cunijo ⁊ ſoluit pᷣciũ ꝓ redẽptione ſuoꝝ ciuiũ.Et
volẽs eos a vinculis liberare:⁊ ad pꝛiaʒ reduce
re:quidã eoꝝ ↄtẽpſerũt ⁊ noluerũt exire de ma⸗

nibo ifideliũ.lõ gᷓ fuit defectꝰregis ꝙ nõ ſuntli

berati:cũ ipᷣe eẽt paratꝰ ad liberationẽ eoꝝ:⁊ vel

let eos eripe de ᷣuitute:ſʒ fuit defectꝰ illoꝛũ ꝑdij⸗
toꝝ:qͥ potiꝰvoluerũt in ſᷣuitute remanere qᷓ; ad

libertatẽ puenire. Inuito em non dat᷑ bñficiü.l.
inuito.ff. de reg.iur.l.hoc iure.S.nõ põt.ff.de do

na. ⁊.l.ſi qͥs in cõſcribendo.C. de pac. Sic deꝰ nr

pciũ ꝓ oĩbi hoĩbo in maniby dyaboli captiuagꝭ
ſoluit ꝓ illoꝝ redẽptiõe.iuxta illud.j.ad Lheſ.
v. Fact?eſt oibus hoĩbo cãꝗ ſalutis.Et tñ milti ſce
leratiſſimi nolunt de manibo dyaboli exire:⁊ iõ
nõ eſt ðᷣfectꝰ dei. Ipe em̃ vult.i.paratꝰ eſt oẽs ſal

uare. Et hoc ẽ qð dicit Paulꝰiĩ auctoꝛitate pᷣalle

gata. Deꝰ vult oẽs hoĩes ſaluos fieri ⁊ ad agni⸗

nitionẽ vᷣitatis venire:qͥ dedit ſemetipᷣm ꝓ oib⸗
Alia volũtas põt cõſiderari ĩ deo q ðꝛ ↄns:vic
ꝙ velit cõpẽſatis oĩbo ↄditiõib hoĩs eũ ſalua⸗
re. UVñ põt appellari cõſeq̃ns reſi pectu meritoꝛũ
2 demeritoꝝ. Et hac volũtate nõ eſt veꝝ qꝙ velit
oẽs ſaluare.vñ Damaſcenꝰ dicit vbi ſupᷣ. Peccã
tes aũt vult puniri. Patʒ bᷣ ꝑ exeplũ de rege qui
ſuos ciues diligit ⁊ oibo ſalutẽ optat.Et quãqᷓ;
velit oẽs ſaluos eẽ:tñ vt ſᷣuet iuſticiã ⁊ cõmune
bonũ:vult malos ſupplicijs tradere et punire.
Juſticia eĩ reqͥrit vt vnicuiq; tribuat᷑ qð meret᷑
[iuſticia.ff. ð iuſti.⁊ iure.⁊ iſti.eodẽ ĩ pᷣn.⁊ iõ ſiẽ
bonis oꝑibo debent᷑ pᷣmia.l.? vtutũ.C. de ſta. ⁊
ima.l. rẽ publicã. C. ð re mili.l.nemo. C. ð offi.
magi. of. l. bñ̃. C. ð q̃dri.p.S.ne aũt.i auc.ð iudi.
2.c. ad nr̃a.ð re.· eccle.nõ alie.⁊.c.fi.vij.q.j.⁊.c.cha
ricatẽ. xij.q.ij. Ica eti reqrit iuſticia vt malis pᷣ⸗
beant᷑ ſupp lidia.l.ſi lõgiꝰ.ff.de iudi.l.ita vulne⸗
ratꝰ. ff. ad.i.aq.l.ſtichũ aut pãphiluʒ.ff. de ſolu.
c. vt fame.ð ſen. excõ. ⁊.l.ſãcimꝰ.C.de penis. Cõ⸗
gruit ei bono pᷣſidi purgare ꝓuinciã ſuã malis
hoiĩbo.l. iij. ff. de offi. pſi. Quapꝛopter de q eſt iu
derx iuſtꝰ⁊ iuſticiã diligit.ps.x. Merito ita vulc

ſaluare vtuoſos ꝙ etiã vult ſceleratos dãnare·

alr em̃ nõ eẽt iuſtꝰſi nõ faceret iuſtici.c.iuſtũ ẽ
xxiij. q.ij. Uel dariꝰloquẽdo poſſi umꝰoſiderare
in deo pR modũ itelligẽdi duas volũtates:vt col
ligit᷑ a ſcocõ Bona. in.j.di. xlvj. Nõ q; de?habeat

niſi vnã volũtatẽ bñplaciti ſʒ ſic loq mur vt me

ſieg ſenne
ſea
nunſilcninen
iim lnnnt
elthuuriͤf⸗
2li btii
Noruleoñisdo
ſciapcinslni
Nedanapentua
ni oalmt
1lictrnns
Ggroreflos uu
6gegepolosſus
ſunt ädeg
foincdoſcunt
ſodautpotst
Borci li de
Crpturgſonrn
vresſunrdin
acfnun
Ptrar M
mig umew
Modinune
ſihtmopoſalun
ſidiergumen
Coodteni
q moogdee
ſoluterrche
Mödegonmen
dentmolimrg-
lot vggnnes:torc
poſboptſniſi
lggiteautonir
cdomoͤincipet
noͤdisdicorlunn
wurmleouriob
tbeconi inllemu
Orefitis elout

Mtmnoegumupm

mnsannonf
nhhngrtöcpnlue
deters
Cmirdinnnn
ſglner
hkipliurſen
liztncöggiͤel⸗
Coigceginn
Viuc ſint
Probgruginl
ed 4 dirrg⸗ P
Ctalblttnh
ſipaugef

Mi

5Nutgin
l

hlbeitei
ſnen.
ncis aiin
urcinee
oneſac ig

Nradün

uniteneNn

gs *RV

anoneor
tdeſtcblloid

Wermnane
Pnondatbiftil
NHn irftn

NepeSeNi

dedol age

Ad Te

ni Malanrt
rrndte
Sdectfd l e

4 . 4
A VEvEöen
smmdd ,

Patimnrö⸗
fmni Mki
irimͦidl
iaiehn
cs nalisß⸗

vällinpunn
iuzfdeſcn.

hni ini⸗
gopee d⸗
Dawun
ſanm ,
uti
oſoneit

5

Pütnen
6 mm
ſde

Wctn

Foliũ

lius hec dubietas intelligit᷑. Pꝛima voluntas

quã in deo poſſumꝰↄſiderare eſt abſoluta:vicʒ
ꝙ deꝰ oino velit ſaluare oẽs tam bonos qᷓ; ma

los.Et in hoc ſenſu nõ loquit᷑ apłus vbi ſupꝛa
Deus em̃ reddet vnicuiq; iuxta oꝑa ſua. Pſal.

lxj.? ꝑ ↄns vult punire malos? nõ ſaluare.Inñ
ðᷣꝛ pſal.cxxviij.Oñs iuſtꝰ cõcidet ceruices pccõ/
rum..ſ.in pctõ moꝛtali decedẽtiũ. Alio mõ poſ⸗

ſumꝰ ↄſiderarevolũtatẽ dei cõditionata:vicʒ ꝙ
velit ſaluare oẽs hoĩes ſi eius madata ſuabũt:
⁊ a pcis abſtinebũt.Et in h ſenſu loquit᷑ apłs:

ꝙ deꝰ vult om̃s hoies ſaluos fieri.Sed ipᷣi ma

ledicti pctõꝛes faciũt ſicut freneticꝰ qui nõ vult
medici reciꝑe medicinã:⁊ per cõſequẽs nec ſani
tatẽ. Ideo exclamat ſaluatoꝛ noſter Mat.xxiij.
⁊ Luce.xix.dicens. Hirłm hirm quotiẽs volui
cõgregare fillos tuos quẽadmodum gallina
cõgregat pullos ſuos ſub alas ⁊ noluiſti. Poſ
ſumꝰ etiã dicere ꝙ deus vult oẽs hoĩes ſaluos

fieri ⁊ eos ſaluat:ſed pctõꝛes ſine ratiõe viuẽtes

nõ dicunt᷑ hoies ſed beſtie ſᷣm PhGᷣm.ſj.politic.⁊
Boeciũ.iiij.de cõſoł.⁊ ideo nõ ſaluant᷑. Unõ ſi
cut plura ſunt aĩalia irratiõalia qᷓ; rõnalia:ita
lures ſunt dãnati qᷓ; ſaluati.qꝛ plures viuunt
beſtialit ⁊ voluptuoſe qᷓ; rõnaliter ⁊ vᷣtuoſe.Qꝛ
igit᷑ vt ait Macro.in.ij.ſaturnaliũ. In pecudũ
ferarũq; numero habet᷑ quiſqͥs volũptatibova
cat.Ideo ð dãnatis ðꝛ pſal.xlviij. Sicut oues
in inferno poſiti ſunt ⁊c. Et ſic patet reſponſio
ad ſecũdũ argumẽtũ.
Uaeo ad tertiũ fundamẽtũ de reuelatõibo
q rdeo ꝙ de electis eſt loqui dupłr.ſ.ab/
ſolute⁊ reſpectiue ſiue cõꝑatiue.Pꝛimo
mõ electoꝝ eſt maxia multitudo. Nõne tibi vi⸗
dent᷑ multi:tot phᷣe:tot mantyres:tot pfeſſoꝛes
tot vᷣgines:tot cõtinẽtes ⁊ caſti:totq; pueri qui
poſt baptiſmũ ſine pctõ decedũt.Et ſic hñt itel⸗
ligi iſte autoꝛitates pᷣallegate ⁊ reuelatiões. Seęe
cũdo mõ in cõꝑatiõe dãnãdoꝝ loquẽdo de ſal
uãdis dico ꝙ ſunt pauciſſimi:ſicut ſi cõſideren
tur mille aurei abſolute dicent᷑ młti:ſed in cõꝑa
tiõe centũ miülle miliũ aureoꝝ dicent᷑ pauci. Itẽ
gutte fõtis vel putei dicerent᷑ q;płime:ſed in cõ
paratiõe guttaꝝ mar apꝑerẽt pauce.Silłr pul
ueres arenevniꝰfluuij dicerent᷑ innũera biles:qͥ
tñ in cõpatiõe pulueris arene maris exigui ſũt.
Sic g̊ eſt de eleccis.nã ſunt multi abſolute:ſʒ in
cõpatiõe dãnatoꝝ ſunt valde pauci.Et iõ deus

abſolute loq̃ndo dixit ad Abꝛahã ꝙ ſemẽ ſuuʒ
mMltiplicaret ſicut puluerẽ terre:⁊ ſicut ſtellas ce

li:ſʒ in cõ ꝑatõe loqᷓndo dictũ eſt Deut᷑ xxxiij.Ec
ce oẽs electi in manu dei ſũt.vbi q̃dã glo.inqͥt
Tã pauci ſũtvt poſſint ſtare.Et hãc rñſionẽ ap
pꝛobat Aug.in li.devᷣbis dñi di. Nõ Zrius ſibi
ẽ dñs qᷣ dixit ꝙ paud ſũt qͥ itrãt ꝑ ãguſtã poꝛtã
Et alibi ðᷣt. Multi ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte veniẽt et
recũbẽt cũ Abꝛabã:IJſaac:⁊ Jacob ĩ regno celo
rũ. Pauci em̃ ſũt in cõpatõe ꝑditoꝝ:ſʒ młtii ſo

CxCVII

cietate angeloꝛũ. Uix vident᷑ grana qñ area tni⸗
turat᷑.ſʒ tata maſſa pceſſura ẽ de area hac vtim
pleat᷑ hꝛreũ celi.hec ille. dD
q o ad qrtũ ⁊ vltimũ argumẽtũ de pꝛe/
deſtinatiõe: accõmodate mihi peregrina

ingenia vr̃a o valẽtes ⁊ ſapiẽtiſſimi viri. Erige &

aures pãphile vt ait Terẽtiꝰ. Et qͥ hʒ aures au⸗
diẽdi audiat Apoc.ij.Ego aũt poſſũ dicere illð
magfi in.j.di.xl. In huiꝰq̃ſtiõis ſolutiõe mallẽ
alios audire qᷓ; docere:vt em̃ idẽ diẽ di.xlj.eiuſ⸗
dẽ libꝛi. Melioꝛ eſt fidelis ignoꝛãtia qᷓ; temera⸗
ria ſcia. Tñ ꝓ declaratiõe vitatis. Rñdeo ꝙ; deꝰ
nõ oẽs pᷣdeſtinauit.Nã pᷣdeſtiatio ẽtm̃ bonoꝝ.
Uñn mgj̃ in.j.di.xl.di. Pꝛedeſtinatio eſt qdã cõ⸗
paratio q̃ deꝰ elegit q̊s voluit añ mũdi cõſtitu⸗
tionẽ. Sʒ dices.Ergo ẽ ꝑſonaꝝ acceptatoꝛ. Rn
deo ꝙ nò ſequi. Naʒ ipe deꝰex hoc nõ acceptar
ꝑſonas ſʒ merita:⁊ danat ð merita.Et iõ nõ oẽs
pᷣdeſtinauit qꝛ pᷣuidit quoſdã ĩ pccõ duraturos
vñ illos tm̃ pᷣdeſtiauit:quos recte finituꝛos co⸗

gnouit.Nõ tñ futura merita bonoꝛũ fuerũt cã

pᷣdeſtinatiõis cũ ſit gratuita:ſʒ econtra.vt inqͥt
Aug.in li.de pᷣdeſtinatiõe.Et mgr in.ij.di.xl.Ali
qͥs tñ nõ pᷣdeſtinaſſet ſi male finituros cogno⸗
uiſſet. Jõ dicit Aug.xxiij.q.iiij.c. Nabuchodo⸗

noſoꝛ. Uires obediẽtie nõ iõ cuiqᷓ; ſubtrahunt᷑

qꝛ eũ nõ pᷣdeſtinauit:ſʒ iõ eũ nõ pᷣdeſtinauit:qꝛ
receſſuꝝ ab ipᷣa obediẽtia pᷣuidit.Nõ igit pᷣdeſti
natio dei eſt ca dãnatiõis alicuiꝰ:neq; ex hoc ꝙ
de ſcat quẽ eẽ dãnandũ:ille ꝓpter b̊ efficietẽ ma⸗
lus ⁊ dãnabit᷑:vt ↄcludit mgr̃ in.j.di.xxxviij.re/
ferẽs Aug.ſuꝑ Johãnẽ ſᷣmone.xij.dicẽtẽ. Nõ eĩ
lõ quẽqᷓ; peccandũ coegit:qꝛ futura hoĩm pctã

pᷣnouit.hec ille.Alias ſeq̃ret᷑ ꝙ deꝰeẽt cã neceſſa⸗

na peccati:qð eſt impoſſibilevt inquit magiſter

ſententiaꝝ vbi ſupꝛa. BV
cApe exẽplum. Ponamꝰꝙ ſit aliqͥs ſpe⸗
culatoꝛ ſuꝑ turrim vidẽs latrones ĩ ne⸗
moꝛe paratos ad occidẽdũ trãſeũtes:qui vidẽs
quẽdã volẽtẽ inde trãſire exclamat dicẽs. Ne ꝑ⸗
gas ad ſiniſtrã qꝛ ibi ſunt latrones qͥ te occideét.
Sed vade ad dexteram:pfecto ſi ille viatoꝛ nõ
attendens eius monitionibus ibit ad ſiniſtraʒ
occidetur. Speculatoꝛ ille qui eius moꝛtẽ pꝛe
uidit nõ pᷣt didq fuiſſe cã moꝛtis illius ꝓpter pꝛe⸗/
dictaʒ pᷣuiſionẽ:etiam ſi poſſibile eẽt ipam fuiſſe
eternã:⁊ ita ð facto fuiſſet. Et ſimiłr poſſumus
dare aliud exemplum. Si em̃ aliquis rex faciat
edictum ꝙ oĩbus qui accedent cras ad poꝛtam
eccleſie maioꝛis ſedendo ibi ⁊ mẽdicando:vult
dare vnũ denariũ:pfecto ipſe rex ſciet ꝙ młti po
tentiſſimi barones nõ ibunt ad mendicandũ:⁊
ꝑ ↄſequens ſcit ꝙ nõ habebũt denariũ. Pꝛeui⸗
ſio ergo ipius regis nõ eſt cauſa:illi potentes
nõ recipiat denariũ:ſed ipᷣi.Et idẽ eſſet ſi ipᷣa pꝛe
uiſio fuiſſet eterna. Uñ in ꝓpoſito ſicẽ dicedũ:q;
puiſio dei nõ ẽ cã dãnatiõis vllius. F
9 Eęd dicet qͥs. Quare deꝰcreauit illos q̊s

Sſfionẽ ſufficere poſſer illud qð git CPaulus ad

fſriebat eẽ dãnãdos. Rñdeo:lz ad ſoluẽdã bane

Ro.ix.di.lũqͥd ðt figmẽtũ ei qͥ ſe finxit.qd me
feciſti ſic. An no habet ptãcem figulꝰ luti ex ea /
dẽ maſſa facere vnũ qͥdẽ vas in honoꝛẽ:alið vo
in cõtum eliã. Lñn ad ſatiſfacẽdũ pleniꝰ dici ve⸗
raciter põt:qꝙ ſapiẽtiſſimꝰ creatoꝛ oim de⸗ P fe⸗/
cit młcis de cauſis. Pꝛimo qꝛ ſi nullꝰ creatꝰ

fuuiſſet niſi ſaluãdꝰ credidiſſent hoies ſe ſaluari

ex necitate nõ ex diuina gra cooꝑante libero ar⸗
bitrio. Cõtra qð ẽ ſcptura Pauli ad Philip.ij.
⁊ ad Tbi.iij. Itẽ iõ ꝑmiſit deus naſci qͥs ſciebat
danãdos:qꝛ ipᷣe ð malis ſcit elicere bona. Ma
li em ſunc ca purgatiois bonoꝝ ⁊ głie maioꝛis
ipᷣoꝝ.Uñ Aug.li.iij.de trini.ait. ala que ab
iniqͥs fideles ꝑferũt ipᷣis vtiq; valde ꝓſunt:vel
ad demẽda pctã:vel ad exercendã ꝓbãdãq; iu⸗
ſticiã:vel ad augẽdã głiam:vł ad demõſtrãdaʒ
huiꝰ vite miſeria. Et.iij.q.j.c.nulli dubiũ.Alexã
der papa inqᷣt. Nulli dubiũ ẽ qͥn ſo boni malis
ꝑſequatur ⁊ tribulent᷑. ꝓpt᷑ qð oꝑtet nos hũilia⸗
ri ſub potẽte manu dei:vt nob fructũ tribulatõ
nũ in celis largiat᷑. Et in.c.aduerſitas.vij .q.j. ðt
BGꝛe.Abel ꝓfecto eſſe renuit quẽ Chaim malicia
nõ exercet. Yerrũ qᷣppe nr̃e mẽtis ad acumẽ non
põt ꝑuenire vere felicitatis niſi hᷣ alteriꝰcrãſierit
lima pᷣuitat. hec ille. Exẽplificare aũt poſſ umꝰ*
de Egea ꝓcõſule qͥ fecit crucifigi Andreã aplʒz. ?
de Nerone faciẽte crucifigi Petrũ ⁊ decapitari
aulũ:de berode qͥ fecit occidi innocẽtes:de q̊
inqͥt Aug.in ſer. innocẽtiũ. Nũqᷓ; pphanꝰboſtis
btis ꝑuulis tãtũ ꝓdeſſe potuiſſet obſeqͥo qᷓ;tuʒ
pꝓpfuit odio. Itẽ de filio eiuſdem Herode qͥ fecit
btm̃ Jacobũ aplłʒ occidi.⁊ de pᷣncipe barbarie
ꝗ fecit ſanctã Vrſulã cũ vndedi milibo vᷣginibꝰ
intfici. ⁊ de alijs tirãnis qͥ fecerũt innũerabiles
martyres coꝛonari. Itẽ ex mal nati ſunt multi
boni.Nã de Tarã idolatra oꝛtꝰ ẽ ſcũs Abꝛahã
piꝛiarcha. de ſtirpe Eſau peſſimi ſſſimꝰ Job. de
Achab iniq̊ ſctũs Ezechias.De pꝛe gẽtili ſanct⸗
Thimotheꝰ.Et de pꝛe hebꝛeo apkus Paułꝰ. ?
ſctũs Martinꝰ de parẽtiby ĩfidelibo. Et ſeraphi
cus Frãciſcꝰ de pꝛe malo ⁊ obſtiato.Et brã vir⸗
go Maria lz de ſccã Anna ⁊ Joachim nata ſit
tamen tcraxit oꝛiginẽ de ſtirpe iudaica ꝓ maioꝛi
ꝑte iniqua ⁊ mala. Uñ Augꝰ. ðt. Sic odoꝛifere
roſe ex pungẽtibo ſpinis oꝛiunt᷑:ſic q;płimi bo
ni ex mal generant᷑: ⁊ niſi mali fuiſſent boni ex

eceis nũq; oꝛti fuiſſet:ſicut nec eẽt roſa ſi deficeret

ſpina.hec ille.Et ↄñter pᷣdicti ſci nõ ha buiſſent
eẽ nature nec gre nec etiã głie niſi fuiſſẽt mali a
qͥbs ꝓcreati ſũt.qꝛ remot cauſis effectiuis neca
rio remouet?᷑ etiã eaꝝ effectꝰ. vt ðꝛ in li.de cau. Et
hãc rõnẽ tãgẽs Aug.xxij.de ci. dei. c.nqͥt. Me
liꝰ iudi canit deꝰ de mał bona elicere qᷓ; mala eẽ
nõ ſinere.⁊ ſuꝑ Joh.ðt iteꝝ. Siue creatoꝛ rõna
lẽ creaturã creauit vt ĩ et᷑nũ głificet:ſiue creauit
lt ex demeritis ſuis in et᷑nũ cruciet:qͥcqͥd egit et

acturꝰ eſt totũ cũ optima ſapiẽtia ⁊ bonitate ſi⸗

ne vlla abiguitate factũ eẽ cenſem?ꝰ. xj. de cl. del.
c. xviij.etiã ait.Neq; em̃ deus vllũ angeloꝛũ vel

hoĩim creaſſet quẽ malũ futuꝝ eẽ pᷣſciuiſſet niſi
parit᷑ noſcet qͥba eos bonoꝝ vſibo accõmodaret
atq; ita oꝛdinẽ ſecłoꝛũ ta qᷓ; pulcherrimũ carmẽ
ex ꝗbuſdã q̃ſi antithetis hõeſtaret. Antitheta ãt
dicunt᷑ oꝛnamẽta locutionũ.Dicit vᷣo Aug.i li.
Enchi.c.ij. Malũ ſuo loco poſitũ ⁊ bñ oꝛdina⸗
tũ mirabiłr cõmẽdat bonũ.UVñ dici ſolet ꝙ ita
bñ ſtat latro ſuꝑ furcã ſicut ſacerdos bñ para⸗
tus ad alcare. Ex pᷣdict aũt inferri põt Tertio
ꝑmittit deꝰ naſci malos:⁊ ſiłiter creauit agelos

qͥs ſciebat ruituros.qꝛ ſi ſolũ ãgeli ꝑmſuri cre

ati fuiſſent:⁊ hoĩes tmmmõ btificãdi naſcerẽt ſo⸗
lũ apꝑeret miſicoꝛdia diuina ⁊ nõ iuſticia ĩ pu
nitõe malo ꝝ. Et bᷣ eſt qð inqᷣt Aug.xxj.de cl. dei
c.xij. Si oẽs a tenebꝛis trãſferãt᷑ ad lucẽ in nilo
apperet ſeueritas vltiõis.Nõ g̊ fecit iiuriã deus
alicui ꝑm ittẽs ipᷣm naſci cũ ipᷣʒ bo nũ creauerit.
Ecẽs.vij.vbi ðꝛ.Fecit deꝰ hoĩem rectuʒ:⁊ reliqᷣt
eũ in manu cõſilij ſui.vt ðꝛ Ecci.xv.Silłr dicen
dũ eſt de ãgelis ruẽtibo qͥs bonos creauit.Con
dudẽdũ eſt igit᷑ ꝙ pꝛedeſtinatio dei nõ eſt cã ꝙ
aliqͥs dãnet᷑ iʒ ſolũ pctm.vñũ ðᷣt Aug.xxiij.q.iiij.

ca. nabuchodonoſoꝛ.als.c.vaſis ire. Uaſis ire

nũqᷓ; deꝰ redderet interitũ niſi ſpõtaneũ inueni⸗
ret᷑ hõ hr̃e pctm̃.OQꝛ nec deꝰpeccãti hoĩ iuſte ifer
ret irã ſi hõ ex dei pᷣdeſtiatõe cecidiſſʒ ĩ culpã. G
Ed dicet qͥs. Nolo aliqͥd boni agere: qa

ſiſum pᷣdeſtinatꝰ oĩno ſaluaboꝛ:ſi ſum

pſcitꝰ ad eternã d ãnatõʒ oĩno dͤnaboꝛ.
Ut em̃ inqͥt mgr in.j.di.xl.pᷣdeſtinatoꝝ nullus
põt dãnari:nec pᷣſcitoꝛũ aliqs ſie aluari. intelligẽ /
do in ſenſu cõpoſito nõ in diuiſo. Sed tace:ta⸗

ce ſtulte:qꝛ cũ habeas liberũ arbitriũ ſi bñ opa

beris ⁊ ſine pctõ moꝛtali moꝛieris iuenies te p5
deſtinatũ ⁊ nõ pᷣſcitũ. Multi em̃ nũc ſunt ſcele/

ratiſſimi qͥ tñ ſunt pᷣdeſtinati. qꝛ deꝰ pᷣuidit ab

eterno ꝙ debẽt ad pniam cõuerti. Et iõ o pctõꝛ
redi ad pnĩam ⁊ iuenierꝭ in nũero pᷣdeſtinatoꝛũ
qͥ lʒ ſint pauci reſpectiue ad dãnatos: tñ nemo
ꝓpt᷑ hoc dʒ a bonis oꝑib ceſſare:imo mag iſu
dareꝛ bñ oparivt int᷑ illoſ paucos poſſit iueniri

Vnñ ſi ego ſcirẽ nõ eẽ niſi vnũ pᷣdeſtinatũ cogita

rẽ me eẽ illũ ⁊ nõ ceſſarẽ a bonis opibo. Ita eniʒ
des nos p deſtinauit ꝙ tñ vult nos lab oꝛare vt
ſaluemur. Oꝛ vt dicũt theol.i.j. di. xlj. Pꝛedeſti
natio nõ ſolũ includit finẽ ſʒ etiã mediũ dirigẽs
ĩT finẽ. Et.xxiij.q.iiij.c.obtineri.ðꝛ. Ipa q̊ʒ pẽnis

— .

regni pᷣdeſtinatio ita ab oĩpotẽte deo poſita ẽvt

ad hãc electi nõ niſi laboꝛe pueniãt: q̃ tenꝰ labo

rãdo mereãt?᷑ accipe qð eis oĩpotẽs deꝰ ab erno

diſpoſuit dare. Illð ãt apłi.Quos pᷣſciuit hos
⁊ pᷣdeſtinauit.intelligi de pᷣſcia bo ni.ſ.q q̊s pᷣſci⸗
uit in bono finituros.Nã in pᷣdeſtinatoe incdlu
dit᷑ pᷣſciẽtia. vt inqͥt mgf ĩ.j.di.xl.Et hoc ſufficiat

quo ad ſecũdã partẽ nri Fmonis.

Iemunfff⸗
ſlirghin
gtitdſftfin
ſehomnüſtti
luometinon
O mmichne cl
ſinidoonmigee⸗
Edinizogii
lecknalenurtt
fioletreniagh
Giüiantontns bi!
Ddeanrümnt
eetwinmen
Enencucind
werofornnidan
wüodtnoednn⸗
entadefinn
Wsſecart
rüsohlnſcitlu
iokokslitnae
lu ur wuin
uñtx ilini
ſiſonuninolexi
ſitnmwnlin.
ſignugoncint
ſbicbimmſtozadt
gemgtlutd
riſiguriniq
entis inltaure
Nwenfasnumräſoi
Irtehninſpee

Alxplütie in fiff.

Clokumn büan
ſiinſtadmalüi
Ngſecociuns

Aßſungto go it

Urrnlloijad Khor
1Dieriz wdlnngrd

(lenenßiſtin

mſatannhn
dcnihtant

nſnenfenaen
Gincbainühete
turypolupenmsten
oa rgig iͤ
Nöunnliſabe

inqe Udeonli

temlegeninorn
epai. Erſceo
pbuco uſeon
hnnin rſg

nen
üſſcnſa
Nchenien
ue tn
Drgi
tüttinlnn

iditu

rnae
Ediniig
tniiei
ge ZonNne
mitsslin

Memncen
Kcar Sn
donos arunt d

moda nicti d

gnig
nisin ien
ſhöancinun
inboiilſriir⸗
aſſichi. 6
ddoniagr ie
Giduerſnn
Giz nodindde
cknmin
jsſumml
Ani Sn
jarbinül i
oricnsinnnn⸗

7

Nn

imwioſfumn
Nunp Mi
nimn i
wsoſtialn
ekini g
Nno. Jn N
tnos aoelt,

ric Pec

tünrludin
15 iᷓ

4

H

eniͦ. im
voton n
Dunsflt/
ſubnali/

is⸗

Foliũ

Lentia pars que dicit᷑ cõfirmatiöis.
Eerrñrtia pars nr̃i ᷣmõis ðꝛ ↄfirmatõis
t Gemn pauci ſint ſaluãdi cõpꝛobat᷑
q̃drupłr. Er pᷣmo via rõnis: ſcdᷣo via
exẽplificatõis.tertio via figuratiõis.

rto via teſtificatõis.Falſiſſima ẽ em illoꝝ ſnia
q dicũt ꝙ lʒ pauci ſint qͥ in vita ſua vadãt ꝑ viã

artã ⁊ difficilẽ vtutis:imo q̃ſi oẽs aut ſaltẽ ma⸗
ioꝛ ꝑs eoꝛũ icedit ꝑ viã ãplã ⁊ latã vitioꝛũ ⁊ vo⸗

luptad:tñ in moꝛte pꝰea ↄterunt᷑ ⁊ ſic ꝑueniunt
ad patriã et᷑ne felicitatꝭ.Cõtra hãc etei aiabo pe/

ſtiferã doctrinã q̃ eis malefaciẽdi ↄfidẽtiã pᷣſtat
eſt diui Aug.ſnia ĩ ſer.de inocẽtibo di. Impoſſi
bile eſt maleviuere ⁊ bñ moꝛi.ipoſſibile.i.valde
difficile. vt etiã accipit᷑ i.v. Metba.Cõtra ipam
etiã ẽ autoꝛitas bti Hiero.qͥ in trãſitu ſuo dixit
Vix de centũ milibo hoibo qͥrũ mala ſꝑ fuitvica
merebit᷑ vnꝰ in moꝛte diuinã hr̃e ĩidulgẽtiã.Cer

te vendludã.Qui dũ ſanꝰ ẽꝛ iuuenis deũ offen
dere nõ foꝛ midat in moꝛte nõ merebit᷑ indulgẽę

tiã obtinere diuinã.hec Hiero.Poſſumꝰ q̊ͥʒ ad
ducere ad ↄfirmatõʒ pᷣdictoꝝ illð qð inqͥt Aug.
vbi S.ſ. Percutit᷑ hac aiaduerſiõe pctõꝛ vt mo⸗
riẽs obliuiſcat᷑ ſui qͥ dũ viueret oblitꝰ ẽ dei. Qꝛ
igit᷑ płes ſũt male viuẽtes qᷓ; bene ⁊ vᷣtuoſe:iðo
płes ſunt qͥ vadũt ad ꝑditionẽ calamitat ꝑpe⸗
tue qᷓ; ad felicitatẽ et᷑ne vite.Cuiꝰ vᷣiſſime cõclu
ſiõiſ idubitabilitatẽ luce clariꝰ vt ſic dixeri) pba
revolẽs eã pᷣmo qͥnq; rõnib ðmõſtrabo. Pꝛia
qrũ ðꝛ naturalitatꝭ.Teſte em̃ Pho.j.phiſi.vnũ
qͥdq; magis inclinat᷑ ſeu mouet᷑ ad illð qð ieſt
ſibi ab intriſeco qᷓ; ad ülð qð ineſt ei ex alio. Nã
lapis mag indlinat᷑ deoꝛſũ qᷓ; ſurſum:⁊ h̊ ꝓpter

intriſecã grauedinẽ q̃ trahit deoꝛſum.iiij.ð celo
⁊ mũdo. Juriſte autẽ dicũt ꝙ vnũq̊dq; defacili
reuertit᷑ ad naturã ſuã.l.ſi vnꝰ.S.pactus ne pete
ret.vᷣ.qð etiã in ſpecie.ff. de pactis.qð etiã notat᷑

in.l.volũtate.in fi.ff.qb mo.pig.vel hypo.ſol.
Cũ igit᷑ natura hũana pctõ oꝛiginali coꝛrupta
idliata ſit ad malũ oĩ tꝑe.Geñ.viij.⁊.c.oĩs etas.
xij.q.j.⁊.c.pcliuus.xx.q.iij.⁊.c.cum in iuuẽtute.
de pᷣſumptio.qð aũt faciat inſit ſibi ex alio.ſ.ð o

iuxta illð.ij.ad Choꝛ.iij. Nõ ſumꝰſufficiẽtes ⁊c.

⁊ Oſee.xiij.vbi inqͥt deꝰ. Perditio tua ex te iſrł
eſt:ſed ex metm̃ ſaluatio tua.ſequitur ꝙ ex tali
itrinſeca ⁊ coꝛrupta ĩclinatiõe ples hoĩes ↄſen⸗
tiũt pctõ qᷓ; vᷣtutib.Caro etiã oĩm hoĩʒ ꝓpagat
ex ſemine ĩfecto:⁊ vnuſqͥ ſq; habet ĩ ſe fomitẽ oꝛi
ginał pcti etiã poſt baptiſmũ.ergo płes ſequũ⸗

tur voluptates ſenſuales ⁊ carnales qᷓ; ſpũalia
opꝑa.qꝛ ala ↄiũcta coꝛpi imitat᷑ paſſiões coꝛpis

vt ðꝛ in li.ſex pᷣncipioꝛũ.Unñ Paulꝰ ad Ro.vij.

inqᷣt. Uideo aliã legẽ in mẽbꝛis meis repugnã⸗

tem legi mẽtis mee:⁊ captiuũ me ducentẽ in le/⸗
ge pcti. Et ideo dicit Dauid ꝓp ha pſal.xiij.ap⸗
ꝓbãdo ↄcluſionẽ nr̃aʒ.Coꝛrupti ſunt ⁊ abomi⸗
nabiles facti ſunt in ſtudijs ſuis:nõ eſt qͥ faciat

bonũ:nõ eſt vſq; ad vnũ.O es declinauerunt ſil

inutiles facci ſunt ⁊c̃. Uñ ðꝛ in cõi ꝓuerbio per
gamẽſiũ.Quilibet i ſuo miniſterio miſᷣe deo ſer
uit.Et in autẽ.ðemona.S.ſi vᷣo el.ij.ðꝛ. Hũana

natura quodãmõ labit᷑ ad delicta. Et cõſeq̃nter

plures danãatur q; ſaluentur.
8 Ecũda rõ ð pᷣſentialitatis. Obiectũ em̃
ps ⁊ cognitũ magis mouet potẽtiã ad
actũ qᷓ; i cognitũ ⁊ remotũ.Nã ocłi ſᷣm phʒ.iij.
de aia mouent᷑ ad delectationẽ ex p ñtia foꝛmo⸗
ſaꝝ figuraꝝ:⁊ aures ex pñtia dulciũ melodiaꝝ
magis q; ex remotiõe ⁊ ignoꝛantia eaꝝ.Et ideo
delectabilia ac carnalia ⁊ viſibilia q̃ hboĩbo ſunt
pñtia ꝑ ſpeciẽ:magis eos cõiter mouent:qᷓ; cele⸗
ſtia et ſpũalia iuiſibilia q̃ ſunt a ſenſibo elõgata
7 nõ cognoſcunt᷑ niſi ꝑ fidẽ. De qua va fide pa/
rũ in boĩbo hodie iuenit᷑. Uñ ſaluatoꝛ admirati
ue inqᷣͥt Luce.xviij. Cuʒ venerit filiꝰhoĩs putas
iueniet fidẽ ſuꝑ terrã.Ergo plures hoĩes dãna
bunt᷑ q; ſaluabunt᷑.Dicete Paulo ad Roma.
viij. Si ſᷣm carnẽ vixeritis moꝛiemini. K
Ercia rõ ðꝛ difficlłtat.vt eĩ dicit Philo.
t ihj.Ethi.Oiffiale ẽ artingere mediũ:ſwi fa⸗
cile ẽ ab ipᷣo deuiare:ſic patʒ in ſagittãti⸗
bus qᷣbo difficile ẽ in medio ſigni dare: ſʒ facilli
mũ eſt deuiare a ſigno.Cuʒ ergo virtus ↄſiſtat

in medio ſᷣm eũdẽ phᷣm ibidem:ſequit᷑ ꝙ natu⸗

re ꝑ pctm̃ coꝛrupte difficiliꝰẽ ipᷣaʒ atcigere:qᷓ; ab
ipᷣa ꝑ pctm̃ ðᷣ uiare.Cũ igit᷑ qlibet libẽtiꝰſequat
viã facilioꝛẽ qᷓ; difficilioꝛẽ:ocludit᷑ ꝙ płes hoĩet
vadũt ꝑ viã a vtutib deuiantẽ:qᷓ; ꝑ rectã ſemi/
tã ipᷣaꝝ vᷣtutũ:⁊ cõſequẽter ꝙ plures ibunt ad
cternã dãnationẽ qᷓ; ad felicitatt. Z
q Vartca ratio dici᷑ maioꝛitatj. Si em̃ de
quo minus videtur ineſſe ⁊ ineſt:g̊ etiã
de quo magis.ij. Lopi.Si em̃ robuſtus ⁊ foꝛ⸗

tis ab aliquo ad terra deijci:multo magis ab
eodem deijciet᷑ infirmus ⁊ debilis. Sed lucifer

⁊ ſequaces per pctm̃ coꝛruerũt ⁊ deiecti ſunt ad
eternã dãnationẽ cum tñ nõ haberent fragilira⸗
tem coꝛꝑis nec inimicũ ſuggerentẽ:eſſentqʒ ſpi⸗
ritualis nature q̃ ẽ foꝛtis:teſte ſaluatoꝛe ⁊ Dat.
xxvj.ergo hoĩes habentes coꝛpus coꝛruptibile
qð aggrauat aiaʒ Sapie.ix.⁊ carnẽ infirmã.vt
dici Mat.xxvj.⁊ dyabolũ tẽptãtẽ ⁊ ipugnãtẽ:
vt habet᷑ ad Ephe.vj.młto faliꝰcoꝛruẽt ꝑ pem
⁊ ↄnñter dãnabunt᷑.Et hoc eſt qð dicit᷑ Jobh.iiij.
Ecce qui ſeruiunt ei nõ ſunt ſtabiles:⁊ in ange⸗
lis ſuis repꝑit pꝛauitatẽ:quanto magis hi qui
habitant domos luteas:q terrenũ habẽt funda
mentũ ↄſumen?᷑ velut a tinea.De mane vſq; ad
veſperam ſuccident᷑.et quia nullus intelligit in
ecectrternum peribunt ⁊c̃. W
q Uinta rõ ðᷣꝛ ↄiecturalitat ſiue ſignalita
tis. Licet enim vt aitPhs.j.peniher.de

futuris cõtingentibo nõ ſit determinata vitas:
tamẽ ſepe ex qlicatibꝰ reꝝ ⁊ ſignis q buſdã aliqᷓ

futura ꝑapimꝰ. Uñ Phůᷣus inqᷣt.ij.pꝛioꝛũ ꝙ ſi

gnũ ẽ ꝓpoſitio demõſtratiua faciẽs fidẽ. Sicut

7

exẽpli gratia diamꝰ. Sero rubẽs celũ cras idi/

cat eſſe ſerenũ. Mane rubẽte polo ſol dicit ſur⸗
gere nolo.qð qͥdẽ vt cõlter veri eſt. Ex denſitate

etiã nubiũ ⁊ multitudine fulminũ ⁊ vẽtoꝝ atqʒ

ex aeris tenebꝛoſitate ⁊ tonicrui magnitudiete⸗
peſtatẽ futurã cognoſcimꝰ vel ingẽte pluuia.Di

cit em̃ ſaluatoꝛ Matth.xxiiij. Ab arboꝛe fici di

ſcite pabolã ⁊c.Cũ igit᷑ ex mala vita hoĩm plu⸗
ra ſigna dãnatõis videamꝰ qᷓ; ſalutis:bene cõ⸗

iecturari ⁊ opinari poſſumꝰ ꝙ plures dãõnabũ

tur qᷓ; ſaluabunu k.
Iſde ad hoc ꝓpoſitũ adduci poteſt illud
vV Ouiõ.in.x.ethamoꝛ.vbi introducit
Oi:ꝛpheũ dicẽtẽ Plutoni ⁊ ꝓſerpine q̊s
deos inferni putabat.Oia debentvobis paulũ
q; moꝛati.Seriꝰ aut citiꝰ ſedẽ peramꝰ advnã.
Tẽdimꝰ huc oẽs hecẽ domꝰ vltima:voſq; Hu
mani gñis lõgiſſima regna tenetis. Uerificant᷑
em̃ eiꝰ vᷣba in maioꝛi ꝑte hoim qͥ deſcẽdũt ad in
fernũ. Nã vera ẽ ſnia Phi.vj.ethi.diceñ. Quã⸗
uis oẽs ſani eſſe velimꝰ medicinã tñ nõ addiſci
mus.Et ita ſiliter q;uis oẽs ĩ gñnali appetamꝰ

felicitatẽ eternã nõ tñ oẽs viã inqᷣrimꝰad ↄſequn
dũ eã:neq; medicinã pcõꝝ nr̃oꝛum ꝓcuramꝰ.

Immo vᷣſficat᷑ illa ſnia Juuenal.lib.j.ſatira.ij.
diceñK. Quis em̃ nõ vicꝰ abũdat Triſtibo obſce⸗
nis.⁊ li.v.ſatira.j.Mobilis ⁊ varia ẽ ferme na
tura maloꝝ.⁊ ibidẽ. Ad moꝛes natura recurrit

dãnatos fixa ⁊ mutari neſcia. Nã qͥs peccãdi fi

nẽ poſuit ſibi.⁊ iteꝝ.Quiſnã hoĩm eſt quẽ tu cõ
tentũ videris vno flagitio. UVerificat᷑ etiã illud
Ouið.in.j. Metham̃.diceñ. Pꝛotinus irrupit
veneq; pᷣoꝛis in euũ Oẽ nephas fugere pudoꝛ
verũ q; fideſq;. In q̊rum ſubire locũ fraudeſq;
doliſq; Inſidieq; ⁊ vis amoꝛ ſceleratꝰhabendi
Uiuit᷑ ex rapto nõ hoſpes ab hoſpite tutꝰ.Non
ſocer a genero:fratrũ qͥʒ gr̃a rara eſt: Imminet
exitio vir cõiugis illa mariti: Lurida terribiles
miſcẽt achonita nouerce:Filiꝰ ante diẽ patrios
inqͥ rit in ãnos: Uicta iacet pietas ⁊c. O
Taũt cognoſcamꝰ ꝙ abſq; dubio plu⸗
v res dãnant᷑ q; ſaluant᷑ veniamꝰ ad pꝛa⸗
cticã.Et peto.Quovadũt oẽs qͥſũt extra

fidẽ.Aid domũ diaboli.xxxiij.di.c.qͥſqͥs.⁊ de cõ⸗

ſe. di. iij. c. oẽ. Quo negãtes eccłliam romanã eẽ
caput oſyz eccłiaꝝ.Ad domũ ⁊c.iij.q.vſ.c.dudũ
Quo vadũt nõ defendẽtes fidẽ xpᷣi ⁊ articulos
cũ pñt. Ad domũ diaboli.xxiij.q.vij.c.oĩ timo⸗
re.Quo ꝑgũt credẽtes ⁊ tenẽtes aliquẽ erroꝛem
ab eccłia ↄdẽnatũ.Ad domũ ⁊c.di.xij.c.nõ de⸗
cet.Quo vadũt dubitãtes de aliqͥ articulo fidei
Id domũ diaboli.c.dubiꝰin fide.de here.Quo
dubitãtes de alia vita. Ad domũ ⁊c̃.cpᷣs.xiij.
q.ij.Quo dubitãtes de ĩmoꝛtalitate aĩe. Ad do
mũ ⁊c.c.hñt.xiij.q.ij.Quo male ſentiẽtes de coꝛ
poꝛe xpᷣi ⁊ de alijs ſacramẽtis ecclłie. Siłr.c.ad
abolẽdã.de here. Quo falſas ac vanas opinio⸗
nes inducẽtes vł ſeqᷓntes. Ad domũ dia.xxiiij.

q.ij.c. hereticꝰ eſt. Quo erroꝛẽ ſuũ cõtumacit de
fendetes. Ibidẽ. xxiiij.q.iij.c.qͥ in eccłia. Quo p⸗
ſtates auxiliũ ↄſiliũ vł fauoꝛẽ heretid. Ibidẽ.c.
excõicauimꝰ.S.credentes.de bere. Quo erroꝛes
hereticoꝝ laudãtes ⁊ defẽdẽtes. Ibidẽ.xiiij.q.

c.alioꝝ Quo ĩuocãtes ð mões adoſiliũ capiẽdãũ
ab eis. Ibidẽ.xxvj.q.j.c.hi qͥ. Quo reuerẽtiã ex/

hibẽtes planetis ⁊ ſideribo. Ibidẽ.xxvj.q.ij.c.il/

los.Quo faciẽtes pacta cũ demõibo. Ad domũ

⁊c̃.xxvj.q.ij.c.illð. Quo vtẽtes arte notoꝛia ad

ſciam acqᷣrẽdã. Ibidẽ.eo.c.Quo faciẽtes exerce
ri incãtatiões:diuinatiões:maleficia:facturas:
bꝛeuia. Ibidẽ.xxvj.q.v.c.nõ liceat. Quo iĩueſti⸗

gantes occulta⁊ futura ꝑ inſpectiuã aſtrolabij.

Ibidẽ.xxvj.q.v.c.nõ oꝑtet.Quo ſõnijs fidẽ ad⸗
hibẽtes. Ibidẽ.xxvj.q.iiij.c.ſciẽdũ.Quo creden
tes faſcinatõibo. Ibidem. xxvj.q.v.c.nec mirũ.

Quo credẽtes ꝙ qͥ tali hoꝛa vl die natꝰ eſt hẽbit

bonũ vł malũ euetũ. Ibidem.xxvj.q.ij.c.illud.

Quo obuiãtes alicui creature ⁊ credẽtes iñ euẽ
turũ aliqð bonũ vł malũ. Ibidem.xxvj.q.iiij.c.

igit᷑. Quo credentes ꝙ cantꝰ auiũ habeat bonã
v malã ſignificatõʒ.Ad ifernũ.vbi S̊. Quo cre⸗
dẽtes ꝙ aliq̃ mulier cõuertat᷑ in cattã: vł vadat
ꝑ aerea cũ diana⁊c̃.Ibidẽ.xxvj.q.v.c.epᷣi. Quo

faciẽtes ꝑ ſevł ꝑ aliũ incãtatõʒ ad ſaitatẽ recupe

faciẽtes incãtari aĩaliap ſalute recupanda. Jbi
dẽ.xxvj.q.vij.c.admoneãt.Quo addiſcẽtes artẽ

diuinatoõis. Ibideʒ.c.qͥ ſine ſaluatoꝛe.xxvj.q.ij.
Quo inqᷣrẽtes a diuinatoꝛibo de moꝛte autvita

ꝓſpitate vel aduerſitate ⁊ ſiłibo.Ibidẽ.c.nõ ob⸗

fᷣuetis.xxvj.q.vij.Quo poꝛtãtes bꝛeuia ſuꝑſti⸗

tioſa ad collũ.Ad domum diaboli.vbi S.Quo
obßuãtes dies egyptiacos ad aliqͥd ichoã duyr-
faciẽdũ aut nõ faciẽdũ. Ad infernũ.xxvj.q.v.c.
nõ liceat.Quo in kał.Januarij aliqͥd noui fa/

cientes ꝓpt᷑ bonũ auguriũ. Ibidẽ.xxvſ.q.vij.c.ſi

qs. Quo in kał. Maij lauro vł ramis arboꝛũ
moꝛe paganoꝝ domos cingentes:⁊ ceta hmõi
ſuꝑſtitioſa faciẽtes. Ibidẽ.xxvj.q.vij.c.nõ liceat
Quo vadũt oẽs cũ aliq̊ moꝛtali pctõ decedẽtes

Ad ĩfernũ.S.alłs.xxv.di.Quo dãtes eis cõſiliũ:

auxiliũ:vł fauoꝛẽ ad ꝑpetrãdũ ip[ʒ pctm̃. Ibidẽ?
c.cũ fure.extra de fur.⁊.c.legat᷑.xxiiij.q.iij. Quo
ignoꝛãtes articulos fidei ⁊ ea q̃ ꝑtinẽt ad ſalutẽ
cũ addiſcere potuerunt. Ibidẽ.c.vos añ oĩa.de

ↄſe.di.iiij.Ouo ignoꝛãtes pᷣlati ⁊ alioꝝ regimẽ
ſuſcipiẽtes qͥ ſeipᷣos regere neſciunt. Ibidẽ.c.cũ
ſit. de eta.⁊ q̃li.Quo volũtates defunccoꝛũ exe⸗
cutiõi demãdare nolentes:⁊ legata ab eis facca
nõ ſoluẽtes. Ibidẽ.c.qͥ oblatiões.xiij.q.ij.Quo

oẽs ſine charitate moꝛiẽtes. Ad ĩfernũ.c.nullꝰ.

de pe.diſ. vij. Quo oẽs pᷣcepta dei nõ obfuãtes
⁊ opa miſicoꝛdie nõ faciẽtes cũ pñt.Ad domũ
diaboli. Mat.xxv. Ibũt hi in ignẽ et᷑nũ ðᷣt dñs
O q̊t erũt int᷑ iſtos dãnatos connũerati:pfeo

ples erũt qᷓ; btis aſſociati. P⸗⸗W

Crgucruilue

Sehlaigtnne

1colwsſtinsc
loszitfonommi
.Earhe den
oolocdmornds⸗
ultosmaris
Wosgiarleckt
benteoccceeß
cturponior a
oanniehigtitl
tehaintatn
ſemiConfnl
Gnti ant
Affllva abiti
orintbmtt
ſhepoſiten Gicg
nige gollſinack.
lückfcledſlec
Eecädine
h M ogte
inmoomonaro
luno Augunide
lertbllis co⸗ch
ſupeſcseßua

Mlllemcit 7
retarabi rian,

hucnlraräſerüter

iii dinmnefeit⸗
fgkamettrespnn

Gdſcutt. Van
(Niiftmernf
Dnmaglomn
mapaanrnin
Dtntüenannckt.
Pclcumzaguut
eſſetdegiaſton
thorwafuernfe
(atoꝛeqgridiſe
oies gengehe
bacyiumllede
Atvo⸗ gadpnn
nli ſctio B
Unſuäoppune

SS
wa
wmnmun

emalechen

ennici

Qoſeniefi
Gidi Qene

NL denarctie

muöine
mnipbisAN e

minarin

gcc

iutliniah
ci:nnt A

Qudliione

dedw

ttesbeaninn
dubol. hiaun
daliqgiciit

ifanüm,
vani Aitnu/
Poini n
zrlmmeene
amstN
moMiilen
npoidunti⸗
pdirslu iili

„ℳ

anngii

digmnentſari

ns nnen,

lnntheß
tsigi

Naifni
udaici,

iitdi,

1,
„

——-——ʒ₰

1tiaO

Froliũ

Uaoao ad ſecũdã cõfirmationẽ q̃ ꝛ exẽplifi
q catliõis dico:qꝙ ſi ↄſideremꝰoia exẽpla tã
naturalia qᷓ; diuinalia ⁊ moꝛalia inue/
niemꝰꝙ pla rñdẽt ad penò q; ad gliam. Uide⸗

