ſᷣm Berñ.in qͥda ſer.eſt mr̃ oim vicioꝝ ⁊ nouer
ca vᷣtutũ Tercia eſt cõuerſatio cũ młieribo. Uñ
Hiero.in teſtamento ſuo inqᷣt.Ego iudico ꝙ ſi
cũ vir femie habitauerint viſcariũ diaboli non
deerit. Si alligauerit qͥs ignẽ in ſinu ſuo:veſti⸗
menta eius nõ cõburent᷑. Aut ſi qͥs ambulaue/
rit ſuꝑ carbones ignis pedes ſuos nõ cõburet.
Ideo Ecci.ix.ðꝛ.Auerte faciẽ tuã a młiere cõpta
qꝛ ꝓpter ſpeciẽ mulierj multi ꝑierũt. Quarta cã

eſt locutio ⁊ auditio de rebb vicioſis ac ꝓuocãti

bus ad pctã.Uñ Amb.in ſermone de moꝛib ⁊
vita honeſta ait. anꝰſermo cito polluit mentẽ
et facile agit᷑ qð libent᷑ audit᷑. Quinta cã eſt ma
la ſocietas.pᷣſ.xvij. Si cũ bono bonꝰ eris: ſi cũ
ꝑuerſo ꝑuerter.S.qͥd ergo.ff.de edil.edic.⁊ ĩ.S.
cogitandũ.in fine.in auten.ð mona. Uñn Amb.
Pelio loſ um eſt cũ hijs qͥ male viuũt ſocia
ri.Meliꝰeſt maloꝝ odiũ qᷓ; ↄſoꝛtiũ.Et ideo ſo/
cios tibi bonos ↄiũge.qꝛ ſi fuer ſociꝰconuerſa
tionis:eris ⁊ vᷣtuᷣ.Ecci q̊ʒ.xij.ðꝛ. Qui cõicaue/⸗
rit ſuꝑbo induet ſuꝑbiã. Sexta cã eſt admini⸗
ſtratio reꝝ tꝑaliũ.de q̃ Amb.vbi S.ait. Nullus
ſine pctõ terrenas res admiſtrat. Ualde raꝝ eſt
vt qͥ diuitias poſſidet ad reqͥem tẽdat. Septia
cã eſt obliuio dei.pᷣſ.ix.Nõ eſt deꝰ in ↄſpectu eiꝰ:
inqᷣnate ſunt vie illiꝰ in oĩ tꝑe. Octaua eſt mala
diſpoſitio ⁊ incõtritio.De q̃ inqͥt Hiero.ad Fa/
bianũ diaconẽ. Nihil tã repugt deo ſiẽ coꝛ ipe⸗
nitẽs:hoc ſolũ crimẽ eſt qð veniã ↄſeqͥ ñ põt.Et
ſuꝑ Eſa.idẽ ait.Nihil ſic offendit deuʒ ſic erecta
ceruix poſt pctã:⁊ ex deſpatõe cõtẽptꝰ. A
Ee aũt cauſe pctõꝝ cõiter ceſſant in religi
one:vt patet intuẽti vitã religioſam q pe
nit? eſt ſeq̃ſtrata a pᷣdicq. Un boni religi
oſi ſꝑ ſeruiũt deo:ac ſi eſſent coꝛã eo pᷣſentes fa⸗

de ad facẽ.Etideo vificat᷑ illð pᷣſ.xv. Pꝛouide/
boã dñm in ↄſpecu meo ſꝑ:qm a dextr meis eſt
mihi ne cõmouear. Et licet aliqñ in religiõe reꝑi

ant?᷑ aliq implicani in pᷣdic cauf pcõꝝ.c.qᷓntũli
bet. xlvij.diſ.cñ in cõitate ceſſant.Et ideo cũ vnꝰ

CCxIx

caſus nõ facatregulã. et vnũ ſingłarenõ ſittra

hendũ ad cõſeq̃nniã.l.qð vo cõtra.ff.de legi.lo⸗

quẽdo de cõitatę religioſoꝛũ dico ꝙ ceſſante in
eis cã effectiua pcci:ceſſabit etiaʒ effectꝰ.Et iõ ſiẽ

ſeculari eſt magna difficultas abſtinere a pctis

moꝛtalibo: qꝛ moꝛat᷑ in medio cauſaꝝ pcti.Uñn
in cõi ꝓuerbio ðꝛ.Qui habitat in molẽdino aſꝑ
git᷑ farina.et qui in medio foꝛnadò ardẽt moꝛat᷑
nõ põt nõ ſentire caloꝛẽ. Ita ecõtrario:religioſo
eſt facillimũ abſtinere ab oibo pais moꝛtalibo.
qꝛ eſt abdicatꝰ ⁊ ſeq̃ſtratꝰ a cauſ oim pctõꝝ:⁊ ẽ
poſitꝰ in ꝑadiſo terreſtri ſancte religionis:⁊ põt
dicere ꝙ habet arrã ꝑadiſi. Uñ religio vt ſup di

ximꝰ ðꝛ q̃ſi reg viſio. Cũ religioſis em̃ habitat
deꝰ. Nã ſi vbi duo vel tres cõgregati fuerintin
noiĩe eiꝰ:ibi eſt ĩ medio eoꝝ Mat.xviij. Quãto
mag vbi eſt tata ſeruoꝝ dei cõgregatio. IJdeo

ſccã religio figurat᷑ ꝑ illa ſcalã quã vidie Joco b
Geñ.xxviij.ſtantẽ ſuꝑ terrã:ſed cacumie

uo vſ⸗

q; ad celũ ꝑtingentẽ:ꝑ quã aſcẽdebat ⁊ deſcẽde/⸗

bant angeli:cui ſcale dñs inherebat.vñn ait.Ue⸗

re dñs eſt in loco iſto.et nõ eſt hic aliud niſi do⸗

mus dei ⁊ poꝛta celi.Berñ.q̊ʒ in meditationibꝰ

ſuis inqᷣt. Ad religionẽ vocari eſt ab inferni poꝛ
ta reuocari:ad poꝛtã padiſi adaud. HB
Ecũdo debe intrare religionẽ rõne ma

8 ioꝛis meriti et remũeratiòis. Maiꝰ em

menitũ acqᷣrit religioſus ꝑ q cũq; opera

ſua:q ſecłarj facies eadẽ oꝑa.Et pᷣ ꝓbat᷑ Dꝛĩo
rõne vocatiõis. Scõm em̃ oẽs theolo.i.iiij.di.
xxxviij.maxie Rich̊.ibidem.ar.vj.q.ij.et canoni

ſtas in c.liq; deuoto.⁊ ibi glo.?⁊ Lho.ij.ij.q.lxxx

viij.ar.vj.⁊ ſctm̃ Bernardinũ in ſuo dialogo ð

religione.maius eſt meritũ facere aliqͥd boni ex

voto ſicut faciũt religioſi:qᷓ; ſine voto ſic fadũt

ſeculares.Et dimiſſis mł rõniba ꝑ pᷣfatos do/⸗
ccoꝛes adduq ad ꝓbãdã hãc vitatẽ:etiã põt p⸗
bari ſic. Qui facit duas volũtates dei mag me

ret᷑ daᷣ paribo:qᷓ; qͥ vnã ſolã facit.qꝛ duo vincu

la mag ligãt qᷓ; vnũ:vt notat᷑in.S.penul.in au⸗
ten. de ↄſan.⁊ vte.fra.⁊.S.ſi vᷣbo.inſti.de adop.
et.l. fi. C. de edic.diui adri.tol.Sʒ ille qͥ facit ali⸗
qͥd boni ex voto implet duas volũtates dei.ſ.in
vouẽdo ⁊ reddẽdo qð vouit.cũ dicat dñs ꝑ ꝓ⸗

qd ſine voto:ſolũ implet vna volũtatẽ dei in bñ

phetã pᷣſ.lv. Uouete⁊ reddite dño deo vro:oẽcs
q in circũitu eiꝰ afferꝭ mũera. Ille aũt qͥ facit ali

faciendo.ꝗ̊ᷓ nõ tantũ meret᷑. Item glo.ſuꝑ dicca
vᷣba UVouete ⁊c.ait: ꝙ vouere eſt oſilij diuini. ſʒ
deꝰ nõ cõſuleret niſi meliꝰ ⁊ ꝑfeciꝰbonũ ac ma/
ioꝛis meriti.̊ ⁊c̃.Et pᷣCᷣdicᷓ non obſtat ſi dicerek:
ꝙ in neceſſitatib nemo liberalis cxiſtit.l. rem le

gatã. ff. de adi.lega.et ꝙ nullũ eſt bonuʒ niſi vo/
luntariũ.c.pᷣſens cleric. xx.q.iij. Un Paulus.ij
ad Coꝝ.ix.inqᷣt. Unuſqͥſq; ꝓut deſtinauit i coꝛ
de ſuo:nõ ex triſticia aut ex neceſſitate. Hilarem

em̃ datoꝛẽ diligit deus. Ex qͥb videt᷑ ꝙ ſecula⸗

ris qͥ ſpõte ⁊ ſine aliq voni obligatiõe vel neceſſi
8 5

Bermo

Mte facit aliq bonuz:magis mereat᷑ qᷓ; religio⸗

ſus illud faciens coactus neceſſitate ⁊ obliga⸗

tione voti.Quia reſpõdet᷑ ſᷣm Rich.vbi S.ꝙ pᷣ⸗
didca de neceſſitate:intelligunide neceſſitate co⸗
actiois ⁊ violentie:et de illa ad quã qͥs deuenit
cõtra vel pᷣter volũtateꝭ ſuam.Nõ aũt de illa ad
quã volũtarie ꝑuenit ſᷣm voluntatẽ ⁊ cõſilium
diuinũ:vt rem ei magis grata faceret ſicut eſt in
ꝓpoſito noſtro.qꝛ talis neceſſitas auget meritũ
Unde Augꝰ. in epiſtola ad Armẽtariũ ?z Pau/
linã ait.Felix neceſſitas q̃ ad melioꝛa compellit.
etloquit᷑ de neceſſitate voti explendi. Pꝛeterea
verus religioſus oia oꝑa ſua facit per obedien
tiã:vt infra dicet᷑. Obedientia vᷣo ꝑfecta et vera
ac neceſſaria bono religioſo eſt volũtaria ⁊ hi/
lariter facta.vt patuit ſupꝛa ſermone.ix.huiꝰꝑt⸗
parte.ij.L. la.ij.Ergo oia qͥ verus religioſus fa
cit ſunt volũtaria dupliciter. Pꝛimo rõne voti

voluntarie emiſſi:pter qðᷣ oia facta dicunt᷑ vo/

luntaria:qꝛ talis religioſus ſe volũtarie obliga
uit ꝑ votum ad illa ꝑageda.Secũdo rõne ipſi⸗

us actus tunc volũtarie facti:⁊ executiõi demã/⸗
dati:vt votũ ipᷣm obſeruet᷑. Et ↄſeq̃nter oꝑa reli

gioſoꝝ hac rone dici pnñt magis voluntaria qᷓ;
oꝑa ſecularium:et ideo mag meritoꝛia. Scðo

nõ obſtat ſi qͥs dicat ꝙ bonũ tanto eſt meliꝰ qqn
to cõmuniꝰeſt:?⁊ quãto pluribo ⁊ magis ꝓdeſt.
iij. Lopi.⁊.j.Ethi.Sed ſtatus ſecularis habet

plura exercicia vtutũ que nõ poteſt habere reli⸗
gioſus.et pluribo ꝓdeſt:et cõitatibus vtilis eſt.
religioſus vo ſibi ſoli.Nã ſecłares maxie diui⸗
tes facere pñt pietatis ⁊ charitatis opera:q̃ non
pñt facere religioſi nihil habẽtes.Sic multi ſe⸗
culares ſuis coſilijs ⁊ gubernatiõibo regũt mũ

dũ ⁊ tenent patrias in pace: ſicut pncipes⁊ do/

ctoꝛes ac milites: et defenduntoꝛphanos ac vi
oppꝛeſſos:atq; cũcꝭᷣ adminiſtrãt iuſticã:⁊ mul
ta hmõi ꝑagunt q;̃ nõ faciũt religioſi.Dicit autẽ
Paulus.ij.ad Coꝝ.ix. Qui parce ſemiat parce
et metet.et qͥ ſemiat in bñdiciõibo:de bñdictio⸗
nib ⁊ metet.̊ ⁊c. Quia rñdet᷑ ꝙ imo euiã religi
oſus ꝑ eadem oꝑa meret᷑ ſicut ſecularis.qꝛ do⸗
nat deo coꝛ ⁊ affectũ ſicut ſecularis donat rem.
Deus em̃ coꝛ interrogat:nõ manũ.xiiij.q.v.c.ſi
qd. Nec ↄſiderat qͥd fiat:ſed qͥ anio fiat.xv.q.vj
c.j.in fine. Pꝛeterea religioſi ſuis confeſſionib-
etpᷣdicatiõibo atq; oꝛatioibo ſunt cauſa vt oia pᷣ
dicca bona oꝑa fiant in mundo:⁊ ꝙ vicia relin
quant᷑. Uñn oꝛante Mopſe vincebat ꝓplus iſrk
hoſtes ſuos:quo deſiſtente a pᷣce ꝑdebat:vt hr
Exo. xvij. Ut em̃ inqͥc Augꝰ.in libꝛo ð ſalutari/
bus documẽ: ꝑ oꝛationes ſcõꝝ ⁊ ſeruoꝝ dei
oia nobis vcilia tribuunt᷑ a dno:⁊ cuncta noxia
* fugant᷑.Sicut ̊ qui cauſam mali dat:ipᷣm ma
lũ feciſſe videt᷑.c.ſi culpa.de iniu.?⁊ dam.da.⁊.l.

qocaidit. S. in hac.ff.ad legẽ aq. Ita religioſi qͥ p

dictoꝝ bonoꝝ cauſa ſunt:ipſa bona facere cen⸗
ſent arguẽdo a crano ſea u ꝑ.l.·S. bulus rei·

. „
. . 1 3 1. —
8 7

ff. de offi. eius cui mã. eſt iuriſ.ĩmo oĩa bona qᷓ
particulaniter fadũt mũdani:geueraliter cenſen
tur facere religioſi. Non obſtattercio ſi dicat ꝙ
cũ virtus ſit erca bonuʒ ⁊ difficle.ij. Ethi.q̃nto
difficllius eſt benefacere et abſtinere a peccatis
in ſeculo qᷓ; in religione:tãto eſt vtuoſius ⁊ con
ſequẽter magꝭ meritoꝛiũ.qꝛ reſpondet Richar.
vbiS.ꝙ illa difficultas benefaciendi in q̃ quis
voluntarie ſe ponit nõ auget meritum nec facit

opus mag vᷣtuoſum:nec de ipᷣa intelligit ps

ſed de difficultate nõ ꝓcurata.imo eſt oſpoſuũ.

quia quãto magis quis ꝓcurat facilitatẽ bene

oꝑandi ⁊ fugiendi vicia:⁊ euitat difficultatẽ ac
ꝑpicula:tanto magis meret᷑. Seculan ergo qui
ſponte ſtat in ſeculo in qͥ̊ nouit difficultatẽ bene

oꝑandi ⁊ euitãdi peccata ⁊ ꝑicula multa.de qͥbꝰ

loquit᷑ Paulus.ij.ad Coꝝ.xj.dicẽs. Periculis
fluminũ:pꝑiculis latronũ ⁊c̃.nõ magis meretur
q́; religioſus qͥ elegit viã ſecurioꝛẽ.Nã ſicut tu⸗
tius eſt eſſe in poꝛtu qᷓ; in medio pelagi:ſicſecu/⸗
rius eſt eſſe in religione q; in ſeculo.Ad pᷣdicta
etiã addi põt illõ qͥd diat᷑ Ecci.iij.Qui amat ꝑi/
culũ peribit in illo.Et illud qð dicunt iura.ſ.q;

illi nõo ſuccurrit᷑ qͥ ſe in neceſſitate poſuit.l.ſi mu

lier. in pᷣn.ff.qð me.cau.⁊.l.ſi fideiuſſoꝛ.S.ſi ne⸗

ceſſaria.ff.q ſatiſda.co. Et pᷣdicta cõfirmant᷑ per
argumentũ Richardi vbi S. qᷣ ait.ꝙ cum deus

acceptet opus ꝓpter oꝑantẽ: quãto operans eſt
ad eius ſeruitiũ ſpecalius dedicatus:tato ma/

gis deo ſunt accepta eius oꝑa. Talis aũt eſt re

ligioſus.ergo ⁊c̃. Itẽ dicit ꝙ opus tanto eſt ma
ioꝛis vᷣtut ac magis meritoꝛiũ: quanto eſt im/
peratum a ſuꝑioꝛi virtute.ſed votum eſt acus

latrie. ergo opus ab eo imꝑatũ eſt maioꝛis me

riti:qᷓ; non imꝑatum.et cõſequent᷑ condudũ ꝙ;
maius pᷣmiuʒ cõſequit᷑ faciens aliquid ex voto
qᷓ; ſine voto. Ideo dicit Anſelmꝰin li.de ſiłitudi
nibus ꝙ ſicut maiꝰeſt donũ ſi aliqs donet totã
arboꝛem cũ fructib in ꝑpetuũ naſcitur qᷓ; ſi re/

tineret in ſe dominiũ arboꝛis ⁊ ſolum donaret

fructus annuatim.ita maius donũ ⁊ ↄſequent᷑
maius meritũ eſt donare deo coꝛpus et animã
cum oibo oꝑationib futur ſicut faciũt religio⸗
ſi qᷓ; ſolũmodo aliq̃s oꝑatiões ſeruato dñio ꝓ/
pꝛie volũtatis ſicut fadunc ſeculares. C
Ecũdo ꝓbat᷑ idẽ rõne abnegatiõis.Uñ
8 pꝓbo ꝙ religioſus i q̃libet minima oꝑa
tione ſua:etiã doꝛmieẽdo:comedendo:⁊
quieſcẽdo mag meret᷑ qᷓ; ſecularis:etiã ſi totuʒ
mundũ ꝓ amoꝛe dei pauꝑibo erogaret. ſlã reli
gioſus facit oĩa oꝑa ſua ꝑ obedientiã:vel acu⸗
alem:vtputa qꝛ regula hoc ſibi pᷣcipit vel pꝛela/
tus.vel interpᷣtatiuã:puta qꝛ credit hoc placere
pᷣlato ſuo qð facit.Alit᷑ nõ eſſet bonꝰreligioſus
ſi faceret ſcienter aliqͥd vel minimũ cõtra erpꝛeſ/
ſam voluntatẽ vel tacitam pᷣlatoꝝ: vel ſi cũ ali⸗
qͥd facit nõ eſt paratus dimittere iũllud ſi nõ pla

ceat pᷣlacis. Ec hec ꝓbant᷑ ꝑ c.cũ ad monaſteriũ.

ð

lnueftas
ſeedofn
1 Wrant
donüden
ücgeniginm
1cchdſet⸗
Copiniidlrne
Daorftengne
Ginſorpoizan
Anmfnunuin
Neugiaulii.

llnſeonna.
AloNſnirtatoii

ppppuelnccnaan,

(Diigidiaomna
Müidioenibdtrdud
Aut̃ ackd
Uttpollgamoꝛdan
nikn nnüom

(eſuooiby tpalip⸗

trmnücarimoan
Nodonat erinſupt
Nuclludoffenin
ſoctpcoſ nan
uſedialiffag
u gidonnranim
Kioſpmmmnonrthy
einlom
uuffimins de
Noimnatec
odſednenn
anin
Cngrſerriiten⸗
mer lleti
nudeſuſimntgn
Maemite
Nieg

ſnrene
dberirſir
ncgi

Ais Deo
inugsnen.
Ni ſiſtarn
ogchigiſeſen
o ZAdlan
5dam unie
Weoſrln
ſdenſe ie
Rcncifntue.

gel . „
de

. 4
ſdvoands
8 ,
iſame
„ el
6 NNNN
1

5DoNit ſlde

plul
untuin //
uv/

amminima

Conmedendo
nscni ſlton
iemnirrdtd
htnin⸗
Urhorgun
boſyfuſgen
elutis
Vnutt,

one
põt renũciat:imo eciam oib rebb mũdi: et illas

ſeruitus moꝛti cõꝑax᷑l.ſeruicutẽ,.ff, de reg. iu.S

E.

de ſta.mona.iũcto c.monachis.xx.q.iiij.ergo in
oib oꝑationibo ſuis offert ⁊ ſacrificat deo ꝓpꝛi
am volũtatẽ ꝑ obedientia. Obediẽtia aũt eſt p/
pꝛie volũta ſepultura:vt ait Gꝛe.i vl.moꝛa.di.

O bediẽtia iure vicimis pᷣponit᷑.qꝛ ꝑ victimas

aliena caro: ꝑ obedientiã vo volũtas pꝛia ma
ctat᷑. Craſſumptiue in c. Sciẽdũ.viij.q.j. Pꝛo/⸗

pꝛia aũt volũtas eſt inextimabił.l. libertas.ff. ð
reg.iu.⁊.S.ſed cũ libertas.inſti.qͥ ⁊ qbo cau.ma.

nõ pñt. Uñ Eſopus inqᷣt. Nõ bñ ꝓtoto libᷣtas
vẽdit᷑ auro. Hoc celeſte bonũ pᷣterit oꝛbis opes
et in.l.infinita.ff.de reg.iu.ðꝛ. Infinita ẽ extima/
tio libertatis.Et ideo cõcludit᷑ ex pᷣdicis reli⸗
gioſus mag meret᷑ in qcunq; bona oꝑatiõe in
qᷓ donat deo ꝓpꝛiã voluntatẽ ⁊ libertatẽ qᷓ; ſecu⸗
laris etiã in maximis bonis oꝑibo ex ꝓpꝛia vo/

Mae dico ſᷣm ſniam ſceti Thome.ij.ij. q.

v vl. ar.iij.circa finẽ:ꝙ religioſus tantũ fa

lt donũ deo in ſua ꝓfeſſiõe ꝙ cõſequit᷑

indulgentiã plenariꝗ oim ſuoꝝ pcõꝝ apena?

a culpa.Qõ ſic ꝓbat᷑.Nã ſᷣm ſniam oim theolo

goxꝝ in.iiij.diſt. xv.aliqs poſſet tot elemoſynas
deuote facere ꝙ mereret᷑ indulgentiã plenariaʒ

oĩm ſuoꝝ pcõꝝ:iuxta illud Dañ.iiij. Pctã tua
elemoſynis redime:⁊ iniqtates tuas miſericoꝛ⸗
dijs paupeꝝ.et Ecc̃i.iij. Sicut aq̃ extiguit ignẽ

ita elemoſyna pem.et Lu.xj. dicit ſaluatoꝛ.Da/
te elemoſynã:⁊ ecce oia mũda ſunt vob.Tranſ⸗

ſumptiue in c.qᷣa tua.rij.q.j.etin c.dccimas.xvj.
q.pj Duũ igit diat omnia:concludit ꝓpoſiũ.qꝛ qͥ
totũ dicit nihil excludit.l.a pꝛocuratoꝛe.C.mã.

Quibo pᷣſuppoſid dico ꝙ ſialiqs deuote dãdo
oia tꝑalia amoꝛe dei:recipit indulgentiã ſuoꝛũ

ders deergo multo mag religioſus qͥ in ꝓfeſſi⸗
ua oibo tꝑalibo qͥ habet ⁊ hr̃e in poſterum

deo donat. et inſuꝑ facit elemoſynã de coꝛpoꝛe
ſuo:etillud offert in ſacnificiũ deo.q̊d qͥdem coꝛ
pus eſt pᷣcioſiꝰ cunctis opib.l.penul.ff.ſi q̃dru.

pau.fe. di. et.l.ij. ff. ad legẽ ro.de iac.ſed vltra coꝛ

pus etiã donat animã ſuã que eſt pcioſioꝛ non
ſolũ oib terrenis reb:ſed enã cuncq coꝛꝑibus

bumanis.c.ſedulo.xxxviij.di.c.ſolite.de maio.⁊
obe.c.cñ infirmitas. de peni. ⁊ re.ec.l.ſanamus.
X de ſacroſan.eccle.Ergo abſq; dubio religio⸗

ſus donas deo coꝛpus ⁊ aiam ⁊ oĩa oꝑa q̃ vn⸗
q; fadet: oibuſq; mundialibe renuncians amo
re eius:⁊ ſe totalit᷑ emacipãs diuinis ſ eruitijs:

meret᷑ indulgẽtio plenariã oim pctõꝝ. cũ hec ſit

maioꝛ ſatiſfactio ⁊ pnia qͥ poſſit fieri in mun⸗
do ꝓ pqis.xxxiij.q.ijjc.ad monere.cũ gloſa. E
Regicta qͥʒ ſic cõfirmant᷑. Per marcyri⸗
p unm acqnt᷑ remiſſio oim pccõꝝ.c.baptiſ⸗
mi vicẽ.⁊.c.cathecuminũ.de cõſe. di.iiij.
et c firmiſſime.xv.qj.Sed qñ aliqᷣs facit ſe pꝛo
feſſum efficit᷑ ſeruꝰ? cõſeqnt moꝛ:i ſpualit᷑. Nã
6

CXX

ſi vo.in auten.de nup.⁊.l.cũ hbic ſtatus S. ſi do⸗
natoꝛ.ff.de dona.inter vi.⁊ vxo.⁊.l.intercidit.tff.
de cõdi.⁊ demõ. Ergo ſine dubio eſt dicendü ꝙqꝙ
conſequi᷑ remiſſionẽ oim pcõꝝ. Tlã illa moꝛs
ſpũalis eſt foꝛtioꝛ coꝛpali:cũ hoc maryriũ ſpi⸗
rituale ⁊ cõtinuũ aclõgũ qð ꝓ deo ſi uſtinet ſic ef
ficaauus tranſitoꝛio ⁊ bꝛeui qdð paſſi ſunt multi
manvres. Ideo in vitaſpatru ðꝛ ꝙ pfeſſio reli/
gionis habet vim baptiſmi.Qð cõfirmat Ber.

—

in li. de pᷣcepto ⁊ diſpeſatiõe di. Audire vulcis a
me vnde int cetera pnie inſtituta monaſterialis
diſciplina meruerit hancpꝛo gatiuã vt ſecundũ
baptiſma nũcupet᷑. Arbitroꝛ ob ꝑfeccaʒ mundi
abrenũciationẽ ac ſingularẽ ſpualis vite excellẽ
na: que pemines eſt vniuerſis huane vite gene⸗
rib. Huiuſmodi em̃ cõuerſatio pꝛofeſſoꝛes et
amatoꝛes ſuos angelis ſiles: diſſimiles hoilv
facit:configurans nos xpᷣo ad inſtar baptiſmi.
Hecililel. „.
Ed foꝛeꝰ dico ſᷣm ſniam ſci Bernardi⸗
8 ni in qdam ſermone:ꝙ ſꝑ q̃ndo religio
ſus recoꝛdat᷑ ſe feciſſe ꝓfeſſionẽ:et ð hboc
eſt cõtentꝰ: ac de nouo es faceret ſi nõ feciſſet:q̃⸗
libet vice cõſequit᷑ indulgẽtiã lenariã. Et ꝓbatk
ſic. Quãuis deꝰ ſit “ et miſericoꝛs qꝛ ĩ
infinitũ habet oẽs vtutes:tñ magis erercer mi⸗

—

ſericoꝛdiã dum viuimꝰ qᷓ; iuſtici:dicente Ppha

pᷣſ.cxluij. Suauis dñs vniuerſis ⁊ miſ. eratões

eiꝰſuꝑ oia oꝑa eius.Facit.l.arrianꝰ.ff. de acti.?
ob.⁊.l.fauoꝛabilioꝛes.ff.de reg. iu.vbi ðꝛ:q fa/
alioꝛes ac fauoꝛabilioꝛes ſumꝰ ad abſ. oluẽduz
q; ad cõdemnandũ.Etidẽ ponit Alexã.de aleg
in.iij. pte ſũme. in exrplanatione decalogi:ꝙ ſi b
faciũt hoĩes pleni iniqtate ⁊ ipietate: qd de deo
dicemus cuiꝰmiſcðia plena eſt terra.yacto hoc
fundamẽto ſicinfert᷑. Hõ qᷣ poſt pemm̃ eſt cõten

tus de pcõ et paratꝰ rurſus facere ſi poſſet: q;;/

uis amplius nõ poſſit illud cõmittere:tñ deus

datel tot gradus penerõne hui male volũtag
quotpꝛius ded erat qñ pctm̃ actuale cõ miſit:vt

„

ait Alex.de ales in.iij.ꝑte ſũme.in tractatu de p/
hibitione cõcupiſcẽtie.q.ij.Et rõ eſt.qꝛ mala vo
lũtas apud deu ꝓ facto re utat᷑ c.homicidio ꝝ.
c.oĩs.c.nunqͥd.c.noli.⁊.c.ſi ꝗpterea. de peni.di.

Ergo qties aliqs facit vnũ bonuʒ opꝰ 2 poſtea

cõtent? eſt de eo:⁊ rurſus faceretii poſt. et: q;uis
nõ poſſit amplius illud facere:de⸗ dabit illi tot
gradus meriti et pᷣmij eſſentialis rõne huiꝰbo⸗
ne volũtat qͥtpꝛius dederatqñ bonũ illð fecit.
qꝛ bonũ eſt potentius malo.j.Ethi.Cũ pfeſſi
one acqᷣrat religioſus indulgẽtiã plenaria oim
ſuoꝝ pcõꝝ vtg patuit.cõcludit᷑ ꝙ enã q̃tiẽſcũ⸗
q; ſe ↄtentũ reꝑit ꝙ eã fecit:etrurſus ipſam face

ret ſi nõ feciſſet: eadẽ indulgetiã plenariã abſ. q;
dubio oſequit᷑ quã in ꝓfeſſiõe habuit. Uñ non

eſt neceſſe religioſis ire ad iubileũ vel ad viſitã/

das aliqᷓs ecclłias ꝓficiſci ꝓ indulgentia conſe⸗

uẽdicſ habeztinduigentis pienaui onuine

Bermo

quando volunt ⁊ vbicunq; volunt. B
FErcio deben intrare reli
tt lariõis. Quũta em̃ ſu ſu
No deo fideliter ac deuote ſeruire nõ põt
qͥs intelligere niſi exꝑtꝰ. Dic mihi o midane:qᷓ
eſt maioꝛ afflictio quã habeas in ſeculo. Pꝛo/
fecto eſt illa de qᷓ Augꝰ.inqͥt in li.de vera innocẽ
cia.Nulle ſunt guioꝛes cruces ĩ vita iſta qᷓ; ma/
la cõſcia. Et idẽ in c.parat. xxiij.q.j.ait. Nhil eſt
infeliciꝰ infelicitate peccantiuʒ: q̃ penalis nutri
impunitas: ⁊ mala volũtas velut iterioꝛ boſtꝭ
roboꝛat᷑. Sed interroga religioſos q ſit maioꝛ
ecoꝝ cõſolatio.⁊ ꝓfecto rñdebũtillð.ij.ad Coꝝ.

. GBlia nr̃a hec eſt teſtimoniuʒ cõſcie nr̃e.tem

ait Augꝰ. in qͥdã ſer. bona cõſcientia tranqllum
fadcit homis animß. 2
. Ecigit᷑ eſt maioꝛ conſolatio quã hr̃eqͥs
b poſſit in bac vita.ſ.habere bonã volũta
CEt ⁊ oſciaʒ ab oibo vicijs purificatã. Uñ
decantabãt angeli in natiuitate chꝛiſti dicentes
Lu.ij. Glia in excelſis deo:et in terra pax hoib⸗
bone volũtatis. Etideo exclamat Berñ.in quo
dã ſermone dicẽs religio. Multi vidẽt cruces
nfęfas: ſed nõ vidẽt vnctiones.O qᷓ; bonꝰes dñe
anie q̃reti te. Si qrẽti:qnto mag inueniẽti. Si
tã dulg eſt memoꝛia:q̃lis erit pᷣſentia.Si mel⁊
lac eſt dulce ſub lingua:q̃le erit ſupᷣ linguã. Idẽ
zʒ in li. de vera religiõe ait. Oiugũ ſanciamo⸗
ris qᷓ; dulcei capis: qᷓ; glioſe illaqas: qᷓ; ſuauit
pᷣmis:qᷓ; feliciter vris:qᷓ; foꝛtiter ſtring:q dele/
ctabilit᷑ oneras:⁊ qᷓ; ſapiẽter erudis.elix amoꝛ
ex q̊ͥ naſci᷑ ſtrenuitas moꝝ:puritas affectuum:
ſubtilitas intellectuũ:deſiderioꝝ ſetitas: operũ
daritas:virtutũ fecunditas:ac meritoꝛũ digni⸗
tas. Hec ille. Que oĩa ſcẽs Dauid dicebat pᷣſ.
xxvj.in ꝑſona cuiuſlibet boni religioſi. Unã pe/

tij a dno hãc reqͥrã:vt inhabitẽin domo dñi oi⸗

bus diebus vite mee. Et pᷣſ.lxxxiij. dicebat deo.

Bii qͥ habitãt in domo tua dñe: in ſecla ſeckoꝝ

laudabũt te. Et ibideʒ. Elegi abiecꝰ eſſe i domo
dei mei mag qᷓ; hitare in tabernaculis peccato/
rũ.quia melioꝛ eſt dies vna in atrijs tuis ſuper
milia. Cõſiderãs q̊ʒ Dauid cõſolationẽ quã ha
bent religioſi in ſeruitio dei: exclamatpᷣſ.xxx.qᷓ;
magna multitudo dulcedinis tue dñe quã ab⸗
ſcõdiſti timetib te.Et pſalmo.xxxvj.iterũ dicit.
Melius eſt modicũ iuſto ſuꝑ diuitias pecca/
toꝝ multas. O fratres mei religioſi bei vos qͥ ĩ
domo dñi habitat die acnocte. Nõ em̃ fecitta⸗
liten omni nationi:⁊ iudicia ſua nõ mãaãifeſtauit

eis:pᷣſ.cxlvij. Gaudete igit᷑ qꝛ nulla ẽ maioꝛ di⸗

gnitas q; deo ſeruire:cui ſeruire regnare ẽ:vt ait

Amb.in q̃dam omelia.Erultate vos qͥa iuuẽ/

cute vr̃a eſtꝭ dñi ſeruitiũ ingreſſi. Scriptum eſt
em Tren.iij. Bonũ erit viro cum poꝛtauerit iu
gũ dni ab adoleſcẽtia ſua. Pꝛofecto nos dicere
poſſumus illud pᷣſ.cxxiij. Ania noſtra ſicut paſ
ſer erepta eſt de laqueo venantiũ:laqueus con/

Lion ronecbſo “
auitas et dulce⸗

tritus eſt et nos liberati ſumus. è2
Religioſi iubllate qꝛ domus vecha eſt
o fũdata ſupᷣ firmã petrã. Nihil em eſt qð
ita neqat occaſui ſubiacere qᷓ; vera relu/

gio: vt ðꝛ in epła inter claras.C. deſum.tri.⁊ fi.

ca. Pꝛofecto aũt dicũt qͥdaʒ. Nullus hõ in hac
vita eſt vere ꝑfectꝰniſi boni religioſi.Chꝛiſtꝰem

dirit adoleſcẽti qͥ oĩa pᷣcepta ſeruauerat. Si vis
ꝑfectus eſſe vade ⁊ vede oia q̃ habes ⁊ da pau/

periba:et veni ſeq̃re me DHatth.xix. ergo qntũ⸗
cũq; ſeruaſſet oĩia mãdata erat ſᷣm qᷣd imꝑfectꝰ.

Et ideo fratres mei poſtq; tantã gr̃am recepiſtꝭ

nolite eã amittere:ſed ſeruate illud qð ait ange/
lus Loch Beñ. xix. Noli reſpicere poſt tergũ tu⸗
um ne ⁊ iu ſimul pereas.Uñ vrxoꝛ eiꝰretro aſpi
ciens:in ſtatuã ſalis cõuerſa eſt:vt ibidẽ dicitur
Igdeo ait deꝰ oibo religioſis illð Eſa.xlij. Ne me
mineritis pᷣoꝝ:⁊ antiqͥ ne intuea mini.Nolite ꝗ
eſſe ſicutille de q̊ ðꝛ Job.xxiiij.Dedit ei deꝰlocũ
pnie:⁊ ipſe abunt᷑ eo in ſuꝑbia. Non igit᷑ debet
eſſe negligentes in dei ſeruitio. Scriptũ eſt em
Hiere.xlviij. Maledictꝰ qͥ facit opus dñi frau⸗

dulẽter ⁊ deſidioſe.Sicut em̃ boni religioſi ſů=t

ꝑfectiſſimi ⁊ melioꝛes hoĩes mũdi:ita mali ſũt
peſſimi:et figurati ſunt in fi: de qͥbo ðꝛ Hiere.
xxiiij.vbi ðꝛ:ꝙ oſtendit deꝰ Hieremie duos ca⸗
lachos plenos fiò:⁊ vnꝰ calathus hẽbat ficꝰbo

nas nimis vt ſolet ficꝰ eſſe pmitꝑis.⁊ calathus

vnꝰhẽbat ficꝰ malas nimis q̃ comedinõ pote⸗
rant.Et dixit ei.Quid tu vides Hieremia.Qui
rñdit.Ficꝰ bonas bonas valde:⁊ ficus malas
malas valde q comedi non pnñt:ceoꝙ male ſint.
Et ſicẽ de religioſis Jdeo ait Berñ.in q̊daʒ ſer.
Meliꝰ eſt gram dei nõ cognouiſſe q; poſt acce
ptã retroiſſe.Et iteꝝ dicit. In religiõe nõ ꝓgredi
retrogredi eſt. Hiero.q̊ʒ ad Euſtochiũ:⁊ babet
xxxij.q.v.c.ſi Paulus.ait. Reenꝰ fuiſſec hoiem
ſubijſſe cõiugiũ et ambulaſſe ꝑ plana:qᷓ; ad al⸗
tioꝛa tendentẽ in ꝓfundũ inferni cadere.Et loqͥ/
tur demalis religioſlis. K
Igit᷑ fratres mei ꝓfecto exulcare ðbemꝰ
o qꝛ ſi nr̃aʒ ꝓpꝛiã volũtatẽ abnegauerimꝰ
abſq; dubio ifernales penas euademꝰ
In qᷣbs vt ait Bern.nõ cruciat᷑ niſi ꝓpꝛia volun
tas.Debemꝰ ̊ imitari patrẽ nr̃m ſeraphicũ Frã
ciſcũ:qͥ vt ait ſcůs Gonauẽ.i legẽda eꝰ:ꝓponeę⸗
bat q̊tidie ſe ingentia factux. Dicamꝰ itaq; omi
die cũ Ps.Et dixi:nũc cepi:hec mutatio dextere
excelſi. Seruemuſq; illud eiuſdẽ ꝓphᷣe. Ibunt
de vᷣtute in vᷣtutem videbit᷑ deꝰ deoꝝ in ſion. Et
tunc poterimꝰ dicere dño illð Geñ.xxxj.Die no⸗
ctuq; eſtu vrebar ⁊ gelu fugiebatq; ſomnus ab

oculis meis. Sic in domo tua ſeruiui tibi. ¶

Sazcta religio:qͥs vnqᷓ; poterttuas lau
o des enarrare. pfecto tu es illud bonũ ſe
viij. Exijt qͥ ſemiat ſemiare ſemẽ ſuũ ⁊c. Per at⸗

tuoꝛ em ſemia de qᷣb loquit᷑ ſaluato: vbi S. n4

Umidsaniusn
fſhamtuſmuts
Rouſorkignn
Gin Mniniuen
ſibimni nia
lhzeu
intiſgmilune⸗
Ntpepiſuitudii
rnduſomgope
Uifncinncänatior
hiorichantnt i
ienc
ſieict enſn
uloes Kad

cplunöngin

ſ

rüſenecadesn
ſcogprerapidn
Glhicannd viudt⸗
nionſelo hre
nſe t goneq
ſpedalanontboan
Ulupconetar,
Wuüginſeauo,
lltuntrida
Mdthenae
üigſirdinedin
Noſenngnien
deo foulrrmünen
Hcurpenoduond
eecvgtitdepae

Whantordrlele
üllihn

äfnuifninlis⸗
Nengniaahen⸗

0 oneſ

RE
Iluluki
Goſb
cnn
NfnAn

pot

Namn.. ſa

ſonigtee
copnsdiifn.
donidigei
nüde nme
Monmedroa
st alate
onctino gote
Diamm Au
1: smas
d meſin
Baninzenie.
alſeiokun

Ligoendun.

iochinit
uſdhin
numön
manh

paukmethan⸗
inegnmnn,
igiupg
nimni K
itc gal
Müghe
Neziſend
häindi
zugini,

Phomun,
16 lulani⸗

G,,
Pinſiſ
mgell

Folium

telligunt᷑ q̃ttuoꝛ religiões. Oẽs em̃ religioſiad
hoc ſunt deſtinati vt vita ⁊ doctrina in dei eccle
ſia fructificẽt.qᷣbo ait dñs Joh̃. xv. Ego vos ele
gi de mũdo vt eatis ⁊ fructuʒ afferatis ⁊ fructꝰ
vr̃ maneat.erũtñ ex illis aliqͥ tanqᷓ; infructuo

ſa ſemia cadũt ſecꝰ viã ⁊ cõculcant᷑ ab hoibb.qa

cõtinue cũ mũdanis cõuerſant᷑:⁊ ꝓpter eoꝝ ma
lã exemplaritatẽ deſpiciunt᷑ ab eis:nec ulloꝝ pᷣdi
cationibo attẽdũt.qꝛ vt ait Gꝛeg.in qᷓ̃dã omelia
Cuiꝰ vita deſpiat᷑: reſtat vt ciꝰ qͥʒ pᷣdicatio con⸗

iemnat᷑. Deſpicient q; a deo qͥ ð eis diritp Ps.

Vtlutũ plateaꝝ delebo eos. Fadũt nãq; cõtra

ei pᷣceptũ Leui xix.vbi ait.Nõ ſeres agrũ diuer
ſo ſemie:qð em̃ ſeminãt vᷣbis deſtruunt facis

ſi aliqñ tales aliquẽ ex ſuis pᷣdicatiõiba faci
unt fructũ:cũ ꝓpter mundanã głiam pᷣdicẽt:nõ
ipſis talis fructꝰ acqᷣri:ſed volucres celi come/
dũtillũ.Per volucres aũt celi intelligunt᷑ pau⸗
ꝑculi fratres ſimplices ⁊ idiote qꝗ tanqᷓ; aues ꝑ
cõtẽplatiõeʒ ĩ altũ volãtes:ac deũ ꝓ pccõꝛibo cõ
uertẽdis exoꝛãtes:merent᷑ ↄuerſiõis ipᷣoꝝ pctõ⸗
rũ ſibi atribui pᷣmiũ q̊s ꝑ oꝛganũ lingue malo

r pᷣdicatoꝝ deꝰ ↄuertit. Et de iſtꝭ auibo ðꝛ Eſa.

xl.Qui ſunt iſti qͥ vt nubes volãt.Etin eodẽ ca.
etiã ðꝛ.Aſſumẽt pẽnas vt aqͥle:volabũt ⁊ nõ de
fiaẽt. Secundũ ſemẽ cadẽs ſupᷣ petrã ſignificat
illos religioſos qͥ ſuas pᷣdicatiões et affeciões
fundãt ſupᷣ petrã.i.tumoꝛẽſcie:vt appareãt ſapi
entes.⁊ totũ ſuũ ſtudiũ ponũt in ſcdia acqrenda

q pax in dei ſeruitio ꝓficiũt:imo deficiũũt:⁊ par

uum fructũ in cõuerſione aĩaꝝ faciũt.qꝛ nõ ha
bent hũoꝛẽ charitat᷑:ſed tumoꝛeʒ ſuꝑbie.Scia
em inflat:charitas edificat.j.ad Coꝝ.viij.⁊.c.ni

ſi cũ pꝛidẽ.S.ꝓpter ſciam.de renũ.⁊ notat glo.in

l.ſed Julianꝰ.S.qð dicit᷑.ff.ad macedo.⁊ in.l.vt

Terciũ ſemẽ cadẽs inter ſpinas ſignificat religi
oſos qͥ ꝓpter cupiditatẽ intrauerũt religionẽ vti
ea abũdantiꝰ viuãt ⁊ diuitias ac opes poſſide⸗
ant:q̃s in ſeculo hr̃e nõ poterãt.Sic ðꝛ de q̊dã
ruſtico qͥ religionẽ qᷓndã intrauit:⁊ ſꝑ de melio/
rib ⁊ delicatioꝛib cibis volebat:ac panẽ milij
nullatenꝰ co medere volebat: dicens ꝙ comede
rat ſuã ꝑtẽ in ſeculo. Tales pᷣdicant ex auaricia
vt aliqͥd lucrent᷑:vẽdentes vᷣbum dei:cõtra illð
Matth.x.Gꝛadᷓ accepiſtꝭ gtis date. Lales aũt

religioſi inhiãtes diuitijs: non pñt puro coꝛde

deo ſeruire.qꝛ inqͥt dũñũs Matth̊.vj. Nõ poteſt
deo ſeruire ⁊ mãmone.Vñ poeta canit Utiliter
ſeruit nemo duob heris. Cũ g̊ debẽt oꝛatiõi in
ſtare cogitãt de poſſeſſiõibꝛ ampliadis:ð viciu
recipiendo: de libellario qui ab emphiteoſi cea
dit expellẽdo ⁊c. Et aliqñ hñtes magnam auri
qntitatẽ faciũtillud q̊d dicit antiphona illa. Le
ua eius ⁊c.et capiunt aquã laudenſem. Et exeũ
tes religionẽ emũt pᷣbendã vel epiſcopatũ. Uel
illas opes monaſterij expendũt in meretricib-

ctfilijs ſuis ſpurijs exaltadis ⁊ ditãdis. Etiðo

CCXxXxI

valde ꝑiculoſum eſt religioſo miniſtrare pecu⸗/
niã que ad manus applicat᷑ q̃ſi viſcus: ⁊ maxie
cum quis nõ cogit᷑ ad rõnem reddendã ſuis ſu
perioꝛibb. Cõmoditas em̃ furandi facit latro⸗
Uaarũ ſemẽ cadens in terraʒ bonã licet
q ſigniticet oẽs bonos religioſos cuiuſſi
bet religiõis appꝛobate:tn pꝛecipue deſi
gnat fratres mioꝛes. Hec em̃ ſeraphica religio
eſt illa terra bona ⁊ optia:acille hoꝛtulus oim
floꝛũ ſuauitate repletus ad quẽ dei filiꝰ deſcen⸗
dit vt ſuũ ſemẽ ſemiaret in eo:vt inqt Nicolsus
terciꝰ in c.exijt qͥ ſemiat.de v.ſig.li.vj.et Clemẽs
qͥntꝰ in cle.exiui de ꝑadiſo.eodẽ ti.Et ideo cuili⸗
bet fratri minoꝛi dici põtillud Deut᷑.viij.Pñdi
cas dño deo tuo ꝓ terra optima quã dedit tibi
Hec eſt illa terra fructifera quã dedit Caleph fi
lie ſue in dotẽ.i.chꝛiſtꝰ eccłieſue ꝓ peculiari poſ/
ſeſſione fructificãte.q̃ habet irriguũ ſuꝑiꝰ⁊ infe/
rius:vt hr̃ Joſue.xv.Irriguũ em ſuꝑius ſuper
hãc terrã deſcendẽs eſt celeſtiũ ↄccplationũ ſua ⸗/
uitas ſupᷣ deuotos fratres minoꝛes deſcẽdens
De qᷣbo Ps.ait deo. Inebꝛiabunt᷑ ab vbertate
domꝰtue:⁊ toꝛrẽte voluptatis tue potabis eos
Etiteꝝ.Et adaqᷓbit eos in abyſſo młta.Irrigu⸗
um auteʒ inferiꝰeſt pᷣlatoꝝ exhoꝛtatio:q dulces
aq̃s vᷣbi dei ſuis ſubdid ꝓpinaãt.De qbo inquit
Augꝰ.ſer.vj.de vᷣbis dñi.Ad officiuʒ paſtoꝛis

ꝑtinet oꝑtos fontes aꝑire:⁊ aquã purẽ ſitienti⸗

bus qᷣbuſq; ouibo miniſtrare. Hec eſt iũlla terra
bona ⁊ ſpacioſa fluens lacte ⁊ melle:ad quam

nos libatos de manu pharaõis.i.diaboli edu/
cctoſq; ð egypto ignoꝛãtie ac mari rubꝛo vicioꝝ

tranſito adduxit deꝰ:ſicut ꝓmiſit Exo.iij.
Ed ſcienduʒ eſt ꝙ decem ſunt que im⸗
8 pedliunt terram in fructibo fadendis:et
ad maturitatẽ ꝑducẽdis. Pꝛimum eſt
nimius caloꝛ.Eſa.xv.Aruit terra:defecit germẽ
viroꝛ omnis meetſt nue nimiũ caloꝛẽ.Et hoc
ſignificat irrõnabilẽ feruoꝛẽ facetẽ ex nimia pe/
nitẽtia hoĩes ifirmari.Hiere.xlviij. Quia plus
fecit qᷓ; potuit:ideirco perijt. Uñ Job.xxx.dicit᷑.
Oſſa mea aruerũt pᷣ caumate.Et Jone vl. Per
cuſſit ſol ſuꝑ caput Jone ⁊ eſtuabat.Etideo in/
quit Paulus ad Rom.xij. Rationabile obſcqͥ
um veſtrũ. Multi em̃ irrõnabilẽ pniam facere
volentes:poſtea languoꝛibo varijs pᷣſſi neque
unt vitam cõmuneʒ duccre:qͥinimo toto tꝑe vite
ſue ſenſualitatib opoꝛtet eos qdamodo adhe⸗
rere. Secundũ impediẽs eſt nimiũ frigꝰ ꝓpt᷑
qð moꝛiunt᷑ ſemiata ⁊ plãtata. Et ideo opoꝛtet
in terra.i.in aia noſtra eſſe caloꝛem diuini amo
ris:de q̊ inqͥt dñs Luc.xij.Ignẽ veni mittere in
terram:⁊ qͥd volo niſi vt ardeat. Iſte em feruoꝛ
diuini amoꝛis nos inſtruet qᷓliter viuere debea
mus. Vñ dicit ꝓphůᷣa Treñ.j. Ignẽ miſit ĩ oſſib
meis:⁊ erudiuit me. Cõtra eos aũt qͥ eimẽt bñ/
facere ne infirmentur:⁊ ſunt frigidi 5 bict in

amoꝛe dei ⁊ ꝓ oĩ timoꝛe dimittũt incepta bona
dicit Ecces.xj. Qui obſeruat ventũ nunq; ſemi/
nat:⁊ qͥ cõſiderat nubes nunq;; metet. De bono
aũt ac feruenti chꝛiſtiano ðꝛ Pꝛouerb.vl.Nõ ti
mebata frigoꝛe niuis. Nd⏑
Erclũ impediẽs eſt nimia ſiccitas. Job
t vlij. Nunqͥd virere poteſt ſcirpus abſq;
hyvjvuumoꝛe:aut creſcere carecu ſine aq̃. Il/
la ergo terra effici᷑ deſerta que nõ habet aquaʒ:
iuxta illud Pſal. In terra deſerta inuia ⁊ inaq̃/
ſa. Neceſſaria eſt igit᷑ aq̃ lachꝛymaꝝ ad irrigan/
dã terrã anie noſtre.et ideo facere debemus qð
ait Ps.di.Qui ſeminant in lachꝛymis:in exul/
tatione metẽt.Euntes ibant ⁊ flebat mittẽtes ſe/
mina ſua. Ueniẽtes aũt veniẽt cũ exultatiõe poꝛ
tantes manipulos ſuos.Dicit em̃ Paulus ad
Roma.vj. Terra ſepe ſuꝑ ſe venientẽ bibẽs im
bꝛem accipit bñdictiõeʒ a deo.
ANAaartü impediens eſt nimia aq̃ꝝ inun/⸗/
q datio q̃ ſuffocant᷑ ſemiata ac deſtruunt᷑
cctt ſignificat multitudinẽ occupationuʒ
marxie de terrenis.qꝛ vt inqͥt poeta. Pluribo in⸗
tentus minoꝛ eſt ad ſingula ſenſus. Ideo in ꝑ
ſona taliũ exdamat Dauid p̃ᷣſ.lxxxvj.d. Saluũ
me fac deꝰ:qm̃ intrauerũt aque vſqʒ ad animã
meã. Infixꝰſũ in limo ꝓfũdi:⁊ nõ eſt ſuba. Q
Uintũ impediens eſt nimia impingua⸗/
q tio:ex q̃ oꝛiunt᷑ vmes ſemina comeden/
tes. Et ſignificat ꝙ nimis abũdãs ⁊ de⸗
licata vita impedit a cultu ſeruitij diuini ⁊ a fru

ctu boni oꝑis:ac generat vermẽ luxurie:dicente

Hieronymo in.ij.li.cõtra Jouinianũ.Eſus car
niũ ac vẽtris ſaturitas ſeminariũ libidis eſt ⁊c̃.
Et PS.ait. Incraſſatꝰeſt dileaꝰ ⁊ recalcitrauit:
incraſſatus dilatat impinguatus.Dereliqͥt de⸗
um factoꝛeʒ ſuum:⁊ receſſit a deo creatoꝛe ſuo.
Ideo inqͥt Paulus ad Gal.vj.Qui ſeminatin

carne:de carne metet coꝛruptionẽ.qui aũt ſemi⸗/

nat in ſpũ:de ſpiritu metet vitã eterns.
Ertũ impedimẽtũ eſt qñ terra eſt nimis
s macra. Uñ ſolẽt hoꝛtulani terrã ſuã im

pinguarc cõpetenter vt mag fructificet.

Spüũaliter aũt hec pinguedo eſt cotẽplatio cele
ſtium ⁊ laudatio dei:ac deuota meditatio ⁊ fre
quẽs q̃ aia impinguat᷑. Oꝛatio em eſt ile mõs
de q̊ ait ꝓpha pᷣſ.xvij. Mons dei mõs piguis

Mons in q̊ bnplacitũ eſt deo hitare i eo:eterm

Ania qᷓ budicrinpinguabi
Eeoptimũ impe

dys hitabit in finẽ.? Pꝛouer.xj.inqͥt Saloms

Ep Hiẽs eſt tẽpeſtas Sndinis
8 ꝗqcollit ac deſtruit fruaꝰ cre.ꝑ quã ſigni/
filcat᷑ infirmitas ſiue alia aduerſitas ⁊ tri
Vulatio repẽtina: q; ſepe deijcit totalit᷑ hoĩem a
feruoꝛe ⁊ bono oꝑe.Etideo inqͥt dñs Matthᷣ.
rx. Qui ꝑſeuerauerit vſq; in finẽ hic ſaluꝰerit:q̃ſi
di.ꝙ pauci in tand ꝑſecutionibo ⁊ anguſtijs ꝑ⸗
ſeuerat.Qui aũt habẽt aiam feruentẽ ſtãt firmi
et ſolidi in oĩ aduerſitate tanq; bona terra:de q̃

et oꝑuerãt ſuꝑficiẽ eiꝰ ſpine.Debemꝰꝗ̊
ſlis dicẽtj.
Jubilate deo oĩs terra:ſeruite dño ĩ leticia. x
Ecimũ impediẽs eſt qñ terra ñ cultiuat᷑

— —

Ecces.j.ðꝛ.Terra aũtĩ ceternũ ſtat.Detalib po

eqnimit toleratib tribulatoes ait ſaluatoꝛ Lu.

vlij. Hij ſuntqͥ coꝛde bono ⁊ optimo audiẽtes

v̈bũ retinẽet:⁊ fructũ afferũt in patientia.
Ctauũ impediens eſt pꝛuina q̃ impedit

o frucdificatiõem ſemis. et ſignificat tẽpta
tionẽ:maxie illaʒ q ab impꝛouiſo venit

ſup eo pcipue qͥ nõ timebatſe vinci:necſe debe⸗

re taliter teptari. Sicut em̃ venitpꝛuina qñ tc⸗

pus eſt ſerenũ ⁊ ſepe deilla nõ timet᷑:vñ repen⸗

te oĩa ſemia iã pullulãtia deſtruunt᷑.ſimiliterfa

cit diabolus in ania chꝛiſtiana taliter ꝙ ſuis tẽ
ptatiõibo illã ſepe oibo frucibo bonoꝝ operum
expoliat.iuxta illð Pſal.Ext᷑minauit eã aper de
ſilua:⁊ ſingulan ferꝰ depaſtꝰ eſt eã. Etiõ debe/

mus nos tueri ab hac tẽptatiõis pꝛuina:ſeruã⸗

tes illðö Hieronymi ad Euſtochiũ dicẽt. Nolo

ſinas cogitatiões malas intrare animã tuã:ſed

dum paruulus eſt hoſtis allide ad petraʒ. Pe
manahrelrebelleu. ar . Pe⸗

„*

VUñ Pꝛouerb. xx
Lales aũt accidioſi efficiunt᷑ pigrii bono oꝑe:
et eoꝝ poſſeſſio ſpinis replet᷑. Pꝛouer.xv. Iter
pigroꝝ q̃ſi ſepes ſpinaruʒ. Eteiuſdẽlibꝛi.xx.ca.

Pꝛopt frigꝰpiger arare noluit.mẽdicabit ergg
eſtate ⁊ nõ dabit᷑ üli.et Pꝛouer.xxiiij. Per ag?

hoĩis pigritrãſiui:⁊ ecce totũ repleuerant vꝛtice:
lut fümoꝑe
fugere accidis:⁊ ſeruare illð Pſal.⸗

d ⁊ ſemiat᷑.et h̊ eſt qð inqͥt Ouidiꝰin.v.de
txtrriſtibo. Fertilis aſſiduo ſi non remouet᷑
aratro Nõ niſi cũ ſpinis germẽ hẽbit ager. Et ſi
milit᷑ de aia ẽ dicẽdũ q̃ niſi cultiuet᷑ ſpũalit᷑ ⁊ ſe⸗

minet᷑ in ea vᷣbũ ſctẽ pᷣdicatiõis ⁊ exhoꝛtationis

nõ bñ fructificabit: dicẽte Tullio iĩ tuſcu.q̃ſtio.

Quẽadmodũ ager q̃ntũcũq; fertil abſq; cultu⸗

ra fruciuoſus eẽ ñ põt:ita ſine diſciplia animꝰ

ec doctrina. Niſi ̊ eſſent ſemia verbi dei:nõ cre/

ſceret fructꝰboni oꝑis ſʒ deficeret: dicẽte ſancto
