Saßp.·j. Sentite de dño in bonitate. Nec hʒ mo
tũ oꝛdinatũ boni oꝑis:ſed ioꝛdinatũ oꝑis ma/
li:uuxta illud PsS.LZurbati ſunt ⁊ moti ſunt ſic
ebꝛius. Tercio gaudet.qꝛ recuꝑat vas ſuum
qð debet iplere.Opoꝛtet aũt ꝙ iſtud vas ſit va/
cuum ab amoꝛe mundi ſi debet impleri amoꝛe
del. vñ Augꝰ.ſuꝑ Johᷣ.inqᷣt. Uas es:ſjplenus
es:funde qð habes vt recipias qð noñ habes:
funde amoꝛẽ ſeculi vt implearis amoꝛe dei. Et
hoc ſignatũ eſt.iiij. Reg.iiij.in Heliſeo qui va/⸗
cua vaſa fecit impleri.De iſto auteʒ feſto ⁊ gau/
dio qð facit deus inqᷣt Oꝛigenes ſuꝑ libꝛũ Nu
meri. Habet ſua feſta deus. Eſt em magna fe/
ſtiuitas ſalus humana: puta ꝑ ſingulos fide⸗
les qͥ cõuertunt᷑ ad deũ ⁊ in fide ꝓfiaunt.Feſti⸗
uitas oꝛit᷑ qñ letificat eũ impudicꝰ ſi fit caſtus:
et iniuſtꝰ qn iuſticiam q̃rit.
Ed notandũ qð inquit ſaluatoꝛ Lu.xv.
BSBaudiũ eritin celo ſuꝑ vno pctõꝛe peni
tentiã agente magis q; ſu᷑ nonagitano
uem iuſtis qͥ non indigent pnia.Etideo querit᷑
Nunqͥd deus mag gaudeat de pcõꝛe peniten
te qᷓ; de iuſto ſꝑ bñ oꝑante:et ſimilit᷑ angeli.Et
ſpmo videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ dicca vba. Itẽ qꝛ ibidẽ ðꝛ ꝙ;
filius ſenioꝛ ꝑ quẽ ſignificat᷑ iuſtus bonus la⸗
boꝛatoꝛ eccłie non tatũ gaudiũ fecit patri ſiẽ iu
nioꝛ penitẽs.Ad hãc aũt q̃ſtionẽ reſpõdere poſ
ſumus:qꝙ autloqͥmur de iuſtis tepidis:aut de
feruẽtib. Si ppmo mõ.veꝝ eſt qð ſupᷣ ðꝛ. Et ſu
per hoc ponit Gꝛego.duo exempla dicẽs.Ma
ius de pctõꝛe cõuerſo qᷓ; de ſtante iuſto gaudiũ
fit in celo.qꝛ ⁊ dux in pᷣlio plus illum militẽ dili
git qͥ poſt fugã reuerſus hoſteʒ foꝛtiter pᷣmit qᷓ;
ulũ qͥ nunqᷓ; terga vertit ⁊ nunq; aliqͥd foꝛtit᷑ fe/
cat. Sic agricola illam terrã mag amat q poſt
ſmnas vberes fruges ꝓfert:q; eam que nunqᷓ;
pinas habuit:ſed nunq; fertilẽ meſſem ꝓducit
De hoc etiã ſic dicit Augꝰ. in li. cõtra Fauſtum.
IEgricole plus placẽt agni q ſpinis magnis era
dicat ccteſimũ fructũ ꝓferũt:qᷓ; qui nullas ſpi⸗
nas vnq; habuerunt⁊ vix ad trigeſimũ ꝑuene/
runt. Dico igit᷑ e frequẽtius accdit ꝙ illi qͥ ſur
gunt de maximis peccatis ꝑ pniam: poſtea cõ⸗

parato etacqᷣſico habitu oppoſito fiunt feruen /

tioꝛes in virtutib et diuino amoꝛe:qᷓ; illi qui 85
paruis autnullis ſurrexerũt:ſed ſemꝑ ſteterũt.
ſicut patet naturalit᷑ in ferro frigido ⁊ duro.ã
qᷓnto materia ⁊ ſubſtãtia eſt mag frigida ⁊ cõ⸗

traria igni:ſi igne accẽdit᷑ ⁊ ignit᷑ tato calidioꝛ ⁊
feruentioꝛ effici᷑ ⁊ caloꝛẽ diutiꝰ cõſeruat.Ferrũ
nãq; ignitũ feruentiꝰeſt ligno.Eteodẽ mò ſepe

fit de peccatoꝛe cõuerſo ⁊ charitate incẽſo.ſicut

acciditin Magdalena ⁊ muli alijs.Si aũtlo
q̃mur de iuſtis feruentibo:dico ꝙ datis parib⸗
deus plus amat iuſtũ nunq; cadentẽ qᷓ; pecca⸗
toꝛẽ penitentẽ.et maiꝰ Saudi eſt in celo de ino
centia iuſti feruẽns cõſe
nitentia.Nullus em̃ pctõꝛ eſt de cuius cõuerſi⸗
one tantũ gaudeat deꝰ ⁊ angeli in celo:q̃ntũ de
innocẽtia btẽ vᷣginis q̃ nunq; cecidit.vel de Jo
hanne baptiſta qͥ ſanccificatꝰin vtero fuit.Cete/⸗
ris ̊ paribo feruentioꝛ plꝰ diligit᷑ a deo. Poſſʒ
aũt penitẽs eſſe tã feruens in dilectiõe ⁊ in oꝑi⸗/

bus vᷣtuoſis ꝙ excederet nonagintanouem iu

ſtos qͥ nunq; ceciderunt. Et de talibo loquit᷑ ſal

uatoꝛ. Poſſumus qͥʒ diſtinguere inter affeauʒ

et effectuʒ.nam melioꝛi maioꝛ tribuẽdus eſt ef/
fectus:ſᷣm Berñ.ſed magis indigẽti maioꝛ tri⸗
bui ſolet affecus. Uidemus em̃ ꝙ ſi aliq̃ mat᷑
habeat decem filios:ſi vnꝰinfirmat᷑ ⁊ poſt
nat᷑:maiꝰ gaudiũ oſtendit de ſanitate iſtiꝰrecu⸗

ꝑata qᷓ; de ſanitate in alijs ↄſeruata.Suꝑ boc

etiã Augꝰ in li.cõfeſſionũ ponittria exempla di
cens.Triũphat iꝑatoꝛ ⁊ vincit:ſed niſi pugnaſ/
ſet nõ viciſſet.⁊ qᷓnto maius periculũ fueritin pᷣ
lio:tãto maius eſt gaudiũ in trũũpho. Jactactẽ
peſtas nauigantes:minaturq; naufragiũ:oẽs

futura moꝛte palleſcũt:tranqᷣllat᷑ celũ ⁊ mare ?

exultãt nimis qͥ timuerũt nimis. Charus aliqᷣs
infirmat᷑:oẽs animo egrotant cũ eo.poſtqᷓ; vo

cõualuerit fit ei ⁊ oĩbo tale gaudiũ recte q̃le ante
non fuerat. Hec ille. Notandũ eſt etiã ꝙ inquit

eu angeliũ hoc gaudiũ fierinõ de paoꝛe penitẽ
tiam cogitante qꝗ eſt pnia ꝓcraſtinantiũ: contra
ullud Pꝛouer.iij. Ne dicas amico.i.chꝛiſto:va⸗

de ⁊ cras dabo tibi:cum ſtatiʒz poſſis dare. Nec

etiã dicit: pniam docente:q̃ eſt pnia vboſoꝝ pᷣ⸗/

dicatoꝝ.iuxta ilud Matth̊.xxiij.Dicunt em̃ et

nõ faciũt ⁊c̃. Nec dixit:pniam oſtendente: ſicut
hypocrite ⁊ ſimulatoꝛes.De qbus ſaluatoꝛ ait
Mat.vij.Ueniũt ad vos in veſtimẽtꝭ ouiũ ⁊c̃.
Sed dixit:pniam agente que eſt pnia deuoto/

rũ.De qͥb ðꝛ Lu.iij.Facite dignos fruct pnie.

Tũc aũt fiunt digni frueꝰ pnie qñ ſeruat᷑ illud
Deute.xxv. Pꝛo mẽſura delicti erit ⁊ plagaruʒ
modus.Quia em̃ pœm̃ moꝛtale cõmiſſum eſt

grauiſſimũ:ideo grauis ⁊ amara debet eſſepe⸗

nitentia.qꝛ melius curat pctã qᷓ; leuis.qð oſten
dit Chꝛyſ.ſuꝑ Matthᷣ.ꝑ tria exempla dicẽs:ꝙ
medicina aſpera melius curat malos humo⸗/
res qᷓ; leuis.et roſtrum ferreum meliꝰ eradicat

malas herbas q; ligneum ec maloe nodos la

ruata:qᷓ; de pctõꝛis pe/

ea ſa

gümd
beus⸗

1

cöͤuon.
nvnd
no⸗⸗
ſemoꝛde
TDoh
hrcoſaie
na vipe⸗
vopof

=

faad

nimus:

Nosn⸗
Meiur
ſtimet
ip
don
flom
j
ſus Ge
recli.
berſcha
.
WR
Zuisin
bus o
bolcl
eor

9

fonoi
Crfel
coq bon
gittar
adpfun
lmſur⸗
Kinll
Nruwi

plins
pect
dupl
goa
ſunge
Qule
ſr
o doc

ucni M
ickinchri⸗
depchg)
Thects n
Anghöni
Paue ide)
umreſt H

gkade h

1Aemier,
Moneanocn
denliplocnti
Mucrimaraſen
Sndginuorn
Gn ſiali
mmake obu
ſanireiſftßſta,
man Ougdot
emagenpbed
Crſcdniipugu⸗
ganaläfuann;
müpbo.Jrt
. naufrugids
ut cdüꝛnu:
ito. ofit⸗
maiüreariean
Aückaniginn
Hi Npciteanii
nimnni w.
mmicdikora,
wlisdann ſic
Nin hoſch
ni diamtna
otemdanr ia⸗
Pusſtuumg
ckpnindoah⸗
oflc i
rcömiſin
un dchac
Flaus ,
nalos

—

„

=

Folium

pidũ melius pᷣſcindit malleus ferreus qᷓ; plum
beus. l
Ercia vox ad pniam inuitãs eſt paradi
t ſi. Ex cuiꝰ cõſideratione debent p ccõꝛes
ſpꝛetis oĩbo mũdi voluptatibo ad dñm
cõuerti.Ut em̃ inqͥt Gꝛeg.in qᷓdam omeł.omia
mundi bona viliſſima ſunt in cõꝑatione ſuper
noꝝ. Quana vox ðꝛ ſtimuli.ſ.oſcie q̃ cõtinue

remoꝛdetaiam pctõꝛis vt ad pniam conuertat᷑

Vnñ Hiero.in q̊dã ſermone inqͥt.Cum de pctis
hr cõſcia:toꝛquẽt hoiem ⁊ coꝛrodũt vt genimi⸗
na viꝑaꝝ matrẽ ſuã. Heculle.Naʒ viꝑa fülijs in
vto poſiò lacerata ꝑimit᷑. Etita noſ pũgũt pcã
nr̃a ad pniaʒ incitãtia ⁊ lacerãt:miſi pniam ege⸗
rimus:ad et᷑nã dãnationẽ ↄducẽtes. 5
Vinta vox eſt mũdi.Ait em Berñ.in q̊/
q dã ſᷣmone Bona q; facere negligimꝰno
bis deꝰ ab alijs fieri demõſtrat:vt qͥ pᷣce
ptis nõ attẽdimꝰ ſaltẽ exẽplis icitemur atq; i ap
petitu rectitudis.nipil ſibi mẽs ipſa diffiale exi/⸗
ſtimet quod ꝑfecte ab alijs fieri videt. Hec ille.
Exẽplo igi totꝰmũdi ad pniam iducimur.Ui
demꝰ em ſᷣm ſniam Salomonis Ecc̃s.j.ꝙ oia
flumia ad vnũ locũ vñ veniũt reuertunt᷑. Silr
aq̃ quãto cadẽdo deſcendit:tãto ex ꝑte oppoſi⸗
ta aſcẽdit:vt iuxta mẽſurã caſus ſit mẽſura aſcẽ
ſus.Sol et ſi ĩ occaſuʒ tẽdit:ad oꝛientẽ tũ mox
redit.Sic hõ in occaſu.i.in pccõ remanere ñ de
bet:ſed ad oꝛientẽ gr̃e debet feſtinare. Z
Gnis q̃ntũcunq; pᷣmat᷑ ad ima:tñ ſemꝑ
i ſe erigit ad ſupᷣma. Arboꝛ vẽto agitata
aut alit᷑ depꝛeſſa:ſe poſtea adhuc erigit.
Auis ĩ reti ↄduſa ſtatiʒ exire laboꝛat. Ex qᷣb oĩ
bus colligere poſſumꝰ ꝙ ſi aia in manib dia⸗
boli illaqata libari ꝑ pniam nõ curat eſt beſtijs
peioꝛ:⁊ inſenſibilib creatur vilioꝛ. ½
Erta vox inuitãs ad pniam ðꝛ vox viri.
s Pꝛimo ꝑpegrinã ⁊ curſoꝛis qͥ attẽdunt
lõgitudinẽ vie ⁊ aſꝑitatẽ:et tpᷣs ad itine⸗
randũ valde bꝛeue.Etideo mane ſurgũt añ lu⸗
cẽ ⁊ feſtinãt q;cinꝰad locũ ad quẽ ꝑguũt ꝑuenire
eoqꝙ bono hoſpitio ſꝑ caret ⁊ cena q ad illð ac/
cedittarda hoꝛa. Et ita pctõꝛ qͥ eſt viatoꝛ tẽdẽs
ad prfiam ſuꝑnã:nõ debet moꝛari in pccõ ſʒ ſta
tim ſurgere ad pniam ⁊ incedere ꝑ viã vtutum
vt in illo verificet᷑ illud Ps. Ibunt de vᷣtute in
virtutẽ:videbit᷑ deus deoꝝ in ſion. XxX
Tem vox viri agricole ad pnĩam iuitat
i Quis em̃ eſt agricola cui ſi fuerint vno
anno fructꝰ auulſi:agrũ ðſerat ⁊ eũ am/
plius ñ excolat. Sepe accidit ꝙ ar boꝛ caſu im/
pedita vno anno fructꝰnõ affert.ſed in ſequenti
duplicatos repoꝛtat.Sic ⁊ hõ aliqñ reſurgen/
do a pctis:in plures ⁊ melioꝛes fructꝰ vᷣtutũ re
ſurget. Uox etiã viri bellanò ad pniam inducit
Quis em̃ pnceps ſemel deuidꝰ arma mox abij
cit. Vera eſt em̃ illa ſnia quam ponit Cato ĩ ſu⸗
is documẽtis ca.iij. Uicoꝛẽ a vico ſuꝑari ſepe

videmus.Et Ouidiꝰ li.j.ſine titulo. Mars du

bius:nec certa venus:viciq; reſurgũt.Quoſq
neges vnq; poſſe iacere cadunt. Ideo ðꝛ in vul
gari ꝓuerbio. Qui durat vincit.Ocauianꝰ emĩ
imꝑatoꝛ ſepe deuicꝰ nunq; arma ꝓiecit:ſed ſoↄ
poſt caſuʒ reſurgere ſtuduit.vñ in fine totũ miu

dũ ſuo iꝑio ſubiugauit. Quis in terraʒ cadit et

non ſtaum reſurgere molit᷑. Reſurgamꝰergo ·/

nos a caſu pcii ꝑ pniam. L

Eptima vox inuitans pctõꝛes ad ↄuer⸗

s ſionẽ eſt ignis inferni.Cogitare em̃ de⸗
bent pctõꝛes ꝙ ſi nõ fecerint in pñti pe⸗
nitentiaʒ:in ꝓfundo poſtea inferni plãgent ſua
pcã ſine fructu.iuxtaillud Sap.v. Pniaʒ agẽ

tes ⁊ p anguſtia ſpũs gemẽtes. Un Augꝰ.in li.

de fide ad Petrũ ait.Qui in bᷣ ſecło pniaʒ nõ fe
ceri:habebit illã in futuro ſeculo.ſed indulgen
tiã in cõſpectu dei ſui non inueniet. Et ſi em̃ erit
ibi ſtimulus penitudinis:nulla tñ ibi erit coꝛre

ccio volũtad.A talibo nãq; ita culpabit᷑ iniq tas

ſua:vt nullatenꝰ poſſit vel diligi vel deſiderari

iuſtida. Uoluntas em̃ eoꝝ ita erit ⁊ talis vt ha
beat in ſe ſꝑ malignitatis ſue ſupplicũ:⁊ nunqᷓ;
iñ poſſit reciꝑe bonita affecũ. Eapꝛopt᷑ ðꝛ ĩ.S
uis.de pe.diſt.vij. SBtudeat ̊ qᷣſq; ſie deliqa

ua coꝛrigere:vt poſt moꝛtẽ non opoꝛteat eum
penã tolerare.lamat etiã qͥſq; damnatꝰin illo
igne terribili ⁊ ðt cuilibet pcõꝛi illð Ecci.xxxviij
Memẽto iudicij mei:ſic em̃ erit⁊ tuũ.Appᷣhen
dite ̊o põꝛes medicinã pnie ſine q̃ ſaluari ñ

poteſtis.Figurat᷑ em̃ pnia ꝑ archam Noe vt di

cunt doctoꝛes.qꝛ illi qͥ in eã intrauerũt fuerunt
ſaluati.Et ecõtrario illi qͥ in eã nõ intrauerũt fu⸗
erunt ſubmerſi.In hᷣ t diſtat illa archa ab iſta
ſᷣm Chꝛyß.in li.de laudibꝰ Pauli. qꝛ in illã ar/
chã lupꝰintrauit ⁊ lupꝰ exiuit.coꝛuus intrauit
et coꝛuꝰexiuit.homies intrauerũt et hoĩes exie⸗
runt.Uñ illa archa neclupo potuit auferre ſuã
rapacitatẽ:nec leoni ſuã ferodtatẽ:nec coꝛuo ſu⸗
am voꝛacitatẽ.nec hoibo ſuã hũanitatẽ. Sed qͥ
cunq; intrat in hac archã pnie ſᷣm eundẽ Chꝛy⸗
ſoſt.ſi eratlupꝰ mutat᷑ in agnũ.qꝛ ſi erat raptoꝛ
vel auarꝰ:dimittit rapinã ⁊ induitinnocentiaʒ.
qꝛ nulli nocet ſed oĩib ꝓdeſt. Si erat leo.i.ſuꝑ⸗
bus mutat᷑ in ouẽ:qꝛ effict᷑ mãſuetꝰ ꝑ hũilitatẽ
Si erat coꝛuus appetẽs carnes.i.carnales vo⸗
luptates mutat᷑ in columbã ⁊ appetit grana pu
ra.i.ſpũales refecciões.Si inſtar coꝛui differe⸗
bat ſuã ↄuerſionẽ ꝓcraſtinãdo:iuxta illud So
pho.ij.Uox cãtand in feneſtra coꝛuꝰin ſuꝑlimi
nari.modo facit eam gemitibo ad deum clama
re.iuxta illud Eſa.lix. Quaſi colũbe meditãtes
gememus. Uñ Augꝰ.ait. Iſta res ẽ qͥ multos
occidit dũ dicũt ſꝑ cras ⁊ cras.⁊ claudit᷑ oſtiuʒ
et manẽt foꝛis cũ voce coꝛuina.qꝛ noluerũt hr̃e
gemitũ colũbinũ. Itẽ hoĩes ſᷣm eundẽ Chꝛy.ĩ
iſta archa pnie mutant᷑ in angelos.Angeli eniʒ
ex natura hñt excellentẽ puritatẽ.et uti nniegtez

Bermo

mentis et coꝛꝑis ſeruantes habentꝑ gr̃am qð
hñt angeli ꝑ naturã. Sciendũ qͥʒ ꝙ pnia ðꝛ na
uis q̃druplicei rõne. Pꝛimo rõne materie. Na/⸗
uis em cõſtruit᷑ extabulis cũ dauis firmatis et
bitumine linitis. Et ſiłr nauis hec ſpũalis pnie
triba tabulis pᷣncipalibo cõſtruit᷑.ſ.cõtritiõe: cõ⸗
feſſione ⁊ ſatiſfactione.Clauꝰ aũt eſt nimoꝛ dñni
Fm illud Ps. Cõfige nimoꝛe tuo carnes meas.
Niſi em̃ penitens iſto dauo firmet᷑:nauis pnie
cito diſſoluet᷑.iuxta illud Ecci.xxvij. Si nõ in ti
moꝛe dñi tenuerj te iſtãter:cito ſubuertet᷑ domꝰ

tua. Bitumẽ vo eſt charitas q̃ aniam cõiungit

deo:coꝛdi ſuo:⁊ ꝓxio.Qui em̃ nõ habet vincu⸗
lũ charita eſt diuiſus a deo:a coꝛde ſuo: ⁊ a ꝓ
ximo.ſed charitas iſta oĩa cõiũgit:iuxta illð ad
Cołl.iij. Suꝑ oia habete charitatẽ que eſt vicu/
lũ ꝑfeccionis.Scðo ðꝛ nauis rõne foꝛme. Na/
uis em̃ in pᷣndpio ⁊ in fine eſt ſtricta et ĩ medio

Iata.eſt etia ſuꝑius aꝑta ⁊ inferius clauſa. Pe

nitentia em̃ in pncipio ↄuerſionis videt᷑ eſſe an
guſta ꝗpter exꝑiẽta ⁊ tẽptationũ freqnti.iuxta
illud Ecci.ij.Fili accedes ad ſeruitutẽ dei ſta in
auſticia ⁊ timoꝛe:et pᷣpara aiam tuã ad tẽptatio
nes. In fine ſiłr ðꝛ ſtricta ꝓpter diſtrictã rõonem
geddẽedã.iuxta illud.ij.ad Coꝝ.v. Oẽs nos ma
nifeſtari opoꝛtet ante tribunal chꝛiſti: vt referat
ymnuſqᷣſq; ꝓut geſſit ſiue bonũ ſiue malum. In
medio aũt eſt lata ꝓpter chariratem dirfuſã.iux/⸗
ta illud ad Rom.v. Charitas dei diffuſa eſt in
coꝛdib veſtris ⁊c̃.et PS.ait.Uiã mãdatoꝝ tu/⸗
oꝛũ cucurri:cũ dilataſti coꝛ meũ.Debet etia pe⸗
nitẽs hr̃e coꝛ aꝑtuʒ a ſuꝑioꝛi vt diligat celeſtia:

t clauſum ab inferioꝛi:vt non ametterrena.Et

ideo coꝛ hoĩs ſuꝑius eſt latũ ⁊ infenꝰſtricum:
ad innuẽdũ ꝙ debet eſſe latũ ad ſuꝑioꝛa et ſtri⸗

cctũ ad inferioꝛa.Sed multi dicere pñcillð Tre

noꝝ.j.Submerſũ ẽ coꝛ meũ i memetipſo.Ter/⸗
cio ðꝛ nauis rõne finis. Nauis em̃ ꝓpt iſtũ finẽ
fit vt hoĩem ꝑ pelagꝰ ad poꝛtũ deducat. Et ſur
ꝓnia data eſt homi vt ꝑ pelagꝰ mũdi ad poꝛtũ
padiſi ipſa deducente ꝑueni at.Cũ em̃ deꝰ ppᷣmũ
Hoiĩem creaſſet atq; eũ in naui innocẽtie poſuiſ⸗
ſet:fracta ab ipſo hoĩe naui innocẽtie:deus illi
ꝓuidit de alia naui.ſ.pnie:vt qͥcunq; in eã aſcen
derit ad poꝛtũ ſalu ꝑtingat.et qᷣcũq; extra ipᷣaʒ
inuẽtus fuerit ab vndis infernalib abſoꝛbeat᷑.
Sicut aũt hõ in naui exiſtẽs:doꝛmiẽdo:come/
dendo:⁊ qͥeſcẽdo ſꝑ vadit ad poꝛtũ:ſic ⁊ verus
penitẽès ⁊ doꝛmiẽdo ⁊ qcqͥd aliud agẽdo vadit
ad celũ Nã ſᷣm Bꝛeg.ſomnꝰſctõꝝ ñ vacata me
rito. Ideo em̃ doꝛmiũt vt ad laudãdũ deũ foꝛ⸗

tius aſſurgant.imo etipſa ſaõꝝ ſomnia aliqñ

ſunt meritoꝛia.iuxta illud Ps. Reliqe cogita⸗
tionũ diẽ feſtũ agenctibi. Reliqᷣe em cogitatio⸗
nũ ſunt ſomnia q̃ viris ſccis acadunt ex bonis

meditationib q́s vigilado habuerũt:q̃ deo fa

ciunt magnũ feſtũ. Siłr comedẽdo vadunt in
celũ. Ideo em̃ comedũt vtfoꝛtioꝛes ſintad ſer⸗

uiendũ deo ⁊ bñ oꝑãdũ.iuxta illud.j.ad Coꝛ.
x. Siue mãaducatis ſiue bibit oĩa in głiam dei
facite. Silr qeſcẽdo vadũt in celu. Ideo em qe

ſcunt vt foꝛtioꝛes ſint ad laboꝛãdũ.Sicut em
mali vtunt᷑ ſua foꝛtitudie ad malũ iuxta ulud

Eſa.v.Ue q potetes eſtꝭ ad bibendũ vinũ:⁊ vi,
ri foꝛtes ad miſcẽdã ebꝛietatẽ.ſic ⁊ boni ea vtu/

ad bonũ.Etideo dicebat PsS.deo.vFoꝛtitudieʒ

meã ad te cuſtodiã.Quarto ðꝛ nauis rõneregg
minis.Nauẽ em̃ regitnauclerꝰ a poſterioꝛi.ꝑs

aũt poſterioꝛ hois eſt moꝛs.Nauclerꝰg.i.medi
tatio moꝛtis clamat ad auaros ne amet diuitci⸗
as.qꝛ nõ poꝛtabuntinde niſi vnũ viliſſimũ ſac
cũ.iuxta illud Job.xvj. Saccũ conſui ſuꝑ cutẽ
meã.Clamat ad voluptuoſos vt dimittat delli⸗
cias.qꝛ eoꝝ caro cito erit cb vᷣmiũ.iuxta illud

Job.xcxij. Sil in puluere doꝛmiẽt ⁊ oꝑient eos

vᷣmes.Clamat eciã ad ſuꝑbos vt dimittãt am/

bitiões ſuas.qꝛ illi q volũt eleuari ſuꝑ alios ꝑ

elationẽ:ato beſtie ſuꝑ eos aſcẽdẽt ꝑ ↄculcatio⸗

nem.iurta illð Ecci. x. Cũ moꝛit᷑ hõ hereditabit

ſerpentes ⁊ beſtias ac vmes.

Pars tercia huius ſermonis de ĩmenſa fru
ccificatione pnie.

Eptem int alias oſequit᷑ vtilitates qͥ
9 pniam facit. Pꝛima ðꝛ meritationis.

Hõ em̃ exiſtes in pccõ moꝛtalinõ po

teſt mereri vitã et᷑naʒ.qꝛ cũ gr̃a dei ſit
radix oĩm meritoꝝ:deficiẽte ipſa radice in ania
deficiet fructꝰ:ꝑ illã regulã que hr in.ij. Phiſic.
⁊ in c.cũ infirmitas.de pe.⁊re.Ceſſante cã ceſſat
effectus. Etideo dicit btrũs Tho.in.iiij.di xiiij.
ar.iij.q.ij.ꝙ illa oꝑa dicunt᷑ ꝓpꝛie moꝛtua q̃ fit
in pctõ moꝛtali.Qui ergo vult facere oꝑa viua:
opoꝛtet ꝙ pᷣus deſtruat pam ꝑ pniam.qꝛ vt ðꝛ

ij. Phiſi. Nõ põt introduci foꝛma noua niſib/

us deſtruat᷑ antiq̃. Uñ inqͥt Augꝰ. in li.de pnia
Nemo ſue volũta arbiter cõſtitutꝰ põt nouaʒ
vitã inchoare niſi eũ veteris vite peniteat. Etiõ
dico vobis o pctõꝛes vt poſſit in oib oꝑib ve
ſtris mereri:ſeruate ũlud apłi ad Rom̃.xiij. Ab

ijciamꝰg̊ oꝑa tenebꝛaꝝ ⁊ induamur armaluj.

Ecũda vtilitas pnie ðꝛ reſtitutioę/ A

8 nis. Ut em dicut cheologi in.iiij.di.xiiij.

ſtatim cũ pctõꝛ cõuertit᷑ ad pniaʒ:deꝰre⸗
ſtituit oĩa merita bonoꝝ opeꝝ q̃ fecerat añ pec⸗
catũ moꝛtale. Ideo glo.ſuꝑ illud Eſa.lij.Sol⸗
ue vincula colli tui ⁊c.inqͥt.vt gui onere libera/⸗

ta recpias oꝛnamẽta pᷣſtina. Eapꝛopt᷑ Augꝰ.i

li.de pnia ait. Pnia eſt res optia omnẽ defeaũ
reuocãs ad ꝑfectũ.et rõ eſt.qꝛ acceſſoꝛiũ ſuũ de
bet ſeqͥ pᷣnapale.c.acceſſoꝛiũ.ð re.iu.li.vj.⁊.l.cũ
pncipalis.fr.de reg.iu.Cũ igi ꝑ pniam recpiat
hõ graʒ dei q̃ eſt cà oim meritoꝝ vts.ſequit᷑ ꝙ
etiã merita debẽtilli reſtitui.Facit ad ̊ q̊d didt
glo.in.l.ex hijs.ff.de legi.⁊ in.lʒ.ſeruus effecꝰ.ff.
de acti.⁊ obli.ſ.ꝙ moꝛtuo qͥ reſuſctat᷑ ad vitam
fit reſtitutio oim bonoꝝ ſuoꝝ q̃ dus habuerat

luncn
Puius
ſot
gnühn
aaie
pfene

4

hoſirt
geoß
Glolie
ſen
laͤbli⸗
Gonon
Etſan
ita

aablle

gusa
T
pond
le
caor
orn⸗
nia
Mo

Aog

no9
Cna
goobol

inigi

Bemn.
ſnsf

nee
p
hulcy
miin
ſtion 0
Cemln
b
gauct
Luij.

nevol

d
deſ
Pe
tlij

1

Nmiär gre

s Ndimci W
uun ſigun
aidö bantuit

onis deien

2
Mimlz

oenan ons.
Nci norl niho
waagindaſ
pancnanir
wehiini dali
1(Rtdſ
Do.niii oi
eiemoꝛmaqi

efucrogtun.

BAprimer
formanoranig
S
ſtax ung
8ninr Mn
ſir ninipey
vntinn 3
AAd
mignin
iſeuni,e,
a Sali Sol
ioncr dan,
ope uu
uomnidei
acſoriüſnit
xiul. 1

ümne,

1 ö⸗ N
ai,
–
ſctun
ſhus

QAum ergo pniam hõ reſtituat᷑ ad vitã ſpũalẽ
qpꝛius moꝛtuꝰ erat per pcm̃:reſtituta ei vua ⁊

gra:debent reſtitui ⁊ merita ⁊ alia bona.Eti ſi⸗
gnũ huiꝰ inqᷣͥt ſaluatoꝛ Luce.xv. ꝙ filio ꝓdigo

ad pfeʒ reuerſo:pᷣcepit ſᷣuis ſuis pr̃ dicẽs.ito

pferte illi ſtolã pᷣma.i.gr̃am ⁊ merita.

Ercia vtilitas ↄ delectatiõis.Eſt ein pe

t nitẽtia miro mõ anie deleccatiua Cũ em̃
fFm cheologos aia nr̃a de ſui natura nõ

poſſit ſtare ſine aliqua delectatiõe in hac vita:et

agẽs pniaʒ pᷣuet᷑ oi gaudio tpali carnali ⁊ mũ/⸗
diali.ſequit᷑ ipᷣaʒ repleri gaudio ſpũali.vñ Bꝛe/⸗

go. xj. moꝛal.inqᷣt. Spũs deficit vbi caro reqe/⸗
ſIcit.vt em̃ caro mollib:ſic aia aſperꝭ nutrit᷑. Il⸗
lꝗᷓ blãda refouẽt: hanc aſꝑa exercent. Illa dele⸗
ationib paſcit᷑:hec amaritudinibo vegetatur.

Et ſicut carnẽ dura ſaudant:ſic mollia ſpm̃ ne⸗
Ccãt.et ſicut illã laboꝛioſa interimunt:ſic iſtã dele

cabilia extinguũt. Ei idẽ i.xxxj.moꝛal.ait.Quo

plus caro pᷣmit᷑ eo de celeſti ſpe animꝰſecunꝰ le
tat᷑.Tato em̃ meliꝰ mẽs ad ſuꝑna appetes cõ/
ponit᷑ qnto ab illiciq coꝛpꝰarti edomat᷑̃ Hecil

le. Eſt igit᷑ pnia ſicut hoꝛtꝰ oibo delicijs plenus
eęt arboꝛibo delectabilibo cõſitꝰ:roſis ⁊ floꝛibus

oꝛnatꝰ.ſed foꝛis pũgentib ſpinis ſeptꝰ. Nã pe
nitentia videt᷑ exteriꝰ ſpinis plena:⁊ viris mũda
nis videt᷑ amara.ſed intꝰ in aia eſt dulcſſſima ⁊

aqͥs gfaꝝ irrigua ⁊ magnis cõſolationib ple⸗

na. Aſſimilat᷑ eni pnia amigdale qͥ habet radi⸗
cẽ amarã ⁊ fructũ dulceʒ. Sic em̃ pnia in pnci/

pio habetamaritudinc doloꝛis.⁊ in fine dulce⸗
dinẽ gr̃e ⁊ vᷣtu. Idco ĩ ꝑſona penitẽtiũ inquit

Berñ.in q̊ͥdã ſermone. olti vider auccg no

ſtras ſed nõ vident vnctiones.

VUarta vtilitas ðꝛ pacificatiõis.Hõ em̃

ꝗq in pccõ exiſtẽs eſt in mitiplici bello:nec

habet pacẽ aut reqem cũ deo vł ꝓximo

nec cũ ſeipſo. Scptũ eſt em Eſa.lvj.Nõ eſt pax
impijs.vn Augꝰ.inqͥt in c.paratus.xxiij.q.j.Ni
hil eſt infeliciꝰ infelicitate peccantiũ q̃ penal nu

tri᷑ iunitas:⁊ mala volũtas velut interioꝛ ho
ſtis roboꝛat᷑.Ecõtra vᷣo facẽs pniaʒ acqritpa⸗

cẽ młciplicẽ:maxie ↄſcie ſue:q q̃nte ſit ↄſolatõis

hr Ecci.xxx.ca.vbi ðꝛ.Nõ ẽ ↄſolatio ſupᷣ coꝛdis

gaudiũ. Jðo ĩ natiuitate dñi canebãt ãgeli ũlð
Lu.ij. Glia in excelſis deo ⁊ i fra pax hoibo bo⸗
ne volũtad. Dauid q̊ͥʒ qͥ de adult᷑io Berſabee?
homicidio UVrie cthei fecerat pniaʒ:canebatp̃ᷣſ.
uiij.di. In pace i idipᷣm doꝛmiã ⁊ reqeſca. D

Uinta vtilitas pnie ðꝛ ꝑticipatõis. Hõ
q em ↄtriꝰ de pctis ſuis ⁊ fadens pniam

Ptticipat de oibo bonis oꝑibo q̃ fiũt in ec

dleſia militãte. Uñ dicere põt cũ ꝓpbᷣa pᷣſ.cxviij.
Particeps ego ſum oĩm timẽtiũ te ⁊ cuſtodien
tiũ mãdata tua. HW

Erta vtilitas ðꝛ ſatiſfactiõis. Vt em̃ di⸗

8 cunt theologi in.iiij. diſt. xiij. Pnia eſt

oim pcõꝝ purgatiua ⁊ oĩm penamũ ſa⸗

1

tiffactiua. Et öt Rich. nr.in pᷣdicra diſt. ꝙ tanta
poſſet eſſe pnia interioꝛ ⁊ ext᷑ioꝛ ꝙ remitteret᷑ to

a pena pctõꝛi debita ꝓ pctõ:ita ꝙ audire mere⸗

ret᷑ cũ meretrice: de q̃ hr in euangelio hodierno
cui dixit dñs illud Lu.vij. Remictunt᷑ tibi pctã
tua. Ubi em abũdauit delictuʒ ſuꝑabũdauit ⁊
gra.vt ðꝛ ad Rom.v. Hecaũt peccatrix ideo in

pniti euãgelio nõ noiat᷑ ꝑticulari noic ad deno/

tandũ ſᷣm moꝛẽ ſacre ſcpture ꝙ in ſtatu pcti nõ
erat deo cognita ꝑ apꝛobationẽ:ſicut nec vᷣgi/

nes fatue qᷣbo dicet. eſcio vos. Mat. xxv. Sic

2 Lu. xvj.expmitnomẽ Laʒari iuſti ⁊ tacet᷑ no⸗
mẽ diuid repꝛobati.licet aũt aliqͥ docoꝛes gre⸗
ci tenuerint ꝙ hec peccatrix non fuit mana ma⸗

ggalena:dicẽtes incõueniẽs videri credere ꝙ tã
nobilis mulier q̃lis fuit Magdalena ad tataz

infamiã turpiſſimãq; vitã deuenerit. Inter qᷣs

docctoꝛes fuit Oꝛigenes dicens ꝙ tres fuerunt
mulieres q̃ vnxerũt xpᷣm. de quaꝝ vna hr in pᷣ⸗
ſenti euãgelio ſepto Luc.vij.De alia vo Mat.
xxvj. ?⁊ Mar.xiiij. De tercia aũt Joh̊.xij. LZñ do

ctoꝛes atini cõiter tenẽt ꝙ ſꝑ fuerit eadẽ mulier

ſq; maria magdalena ſoꝛoꝛ Lazari ?z⁊ Marche.

Et argumẽt in cõtrariũ adducᷓ rñdentclariſſi
me:maxie Petrꝰ Johãnis ſuꝑ Matth̊.ca.xxvj
Et idẽ ðt Augꝰ.in li.de ↄſenſu euãgeliſtaꝝ.Si⸗/
cut em̃ nemo negat Petꝝ pncipẽ apłloꝝ quem
tñ ſcimꝰ xpᷣm ter etiã cum iuramento negaſſe.et

Paulũ doctoꝛẽ gentiũ ⁊ fidei lumen ⁊ vas ele/
ccionis quẽ ſcimꝰfuiſſe maximũ ꝑſecutoꝛẽ xpᷣia
noꝝ.et Dauid ſũmũ ꝓphaꝝ quẽ legimꝰ adulte
rũ:homicidã:pditoꝛẽ:acſuꝑbũ qnq; fuiſſe.ita

Maniã magdalena laudib efferimꝰ:cuiꝰ q̃n⸗
to iniqtas fuit abũdãtioꝛ:tãto ſatiſfactio ac pe⸗
nitẽtia vtuſq; fuit copioſioꝛ. Trib aũt reſpecti
bus bonũ eſt pᷣdicare de pqis marie magdale⸗

ne. Pꝛimo ad releuãdũ coꝛda pctõꝝ:ne pollu⸗

ti in deſꝑatiõis laqueũ incidãt:ſed magdalene
exẽplo veniã ſperẽt.Scðo vtqͥ foꝛnicanteʒ ſunt
ſecuti:imitent᷑ ⁊ penitentẽ.Lercio vt homies co
gnoſcãt diuinã bonitatẽ que tã abũdant᷑ in coꝛ
da penitẽtiũ ſe effundit.NMagdalenã igit᷑ fuiſſe
peccatricẽ magnã tenet Augꝰ.ſuꝑ Joh.⁊ Ceſa⸗
rius ſermone.vij. Tenet q̊ʒ hoc ſaã mr eccleſia
q in feſto eiꝰ legit euãgeliu huiꝰ peccatrid.Exq
ſignificat ꝙ fuit ipᷣa peccatrix de q̃ in ipᷣo euãge

lio fit mẽtio. In hbyſtoꝛia eni ipᷣiꝰ marnie magda

lene hr ꝙ ipſa reuelauit cuida ſacerdoti qͥ ea in
heremo inuenit:ſe fuiſſe ilã famoſam peccatri⸗
cẽ de q̃ in euãgelio recitat᷑. Nicolaꝰ qͥʒ de Ty/
ra ex textu euãgelioꝝ declarat Magdalenã fù/
iſſe iſtã peccatricẽ.ſlã Johᷣ.xj.ðꝛ.Maria erat qᷓ
vnxit dnm vnguẽto ⁊ exterſitpedes eius capilł
ſuis:cuiꝰfrat᷑ Lazarꝰinfirmabat᷑. Marciãt vl.
ðꝛ. Surgẽs ieſus mane pᷣma ſabbati apparuit

pᷣmo marie magdalene a qᷓ eiecerat ſeptẽ demo

mia. Et iõ Bꝛeg.i omel.hodierna ait. Hãc quã
Lucas peccatricẽ mulierẽ: Johones mariã no⸗/

Bermo

minat: illã aũt eſſe mariã credimus de qᷓ Mar
cus ſeptẽ demonia eiecta fuiſſe teſtat᷑. Et qͥd per
ſeptẽ demonia niſi vniuerſa vicia ðᷣſignt᷑. Quia
em̃ ſeptẽ diebo oẽ tpᷣs cõpꝛehendit᷑:recte ſeptena
rio nüero vniuerſuas figurat᷑. Septẽ g̊ demo⸗
nla Maria habuit que vniuerſis vicijs plena

tuit. Habuit ̊ Magdalena pᷣmũ demoniũ in
facie illã pilando ⁊ fucãdo:qð eſt gue petin:vt
ðᷣꝛ in c.fucare.de ↄſecra.diſt.v. Dic de illa vana

muliere q̃ poſt ſepulturã ſuã exhumata inuẽta
eſt hr̃e caput plenũ argẽto viuo qð in vnccioni
bus fuerat q̃s qͥtidie i facie ſua faciebat vtpul⸗
crioꝛ appareret. Ipſa aũt magdalena ex hac ſua
fucatione cũ pulcritudine naturali młtos inci/

tabat ad luxuniã. Scptũ eſt em Ecci.ix. Pꝛopt
ſpeciẽ mulierꝭ młti ꝑierũt. Secundũ diaboluz

habuit in oꝛe cãtando luxunoſe cãtilenas ⁊ in⸗
citãdo ad amoꝛẽ vicioſuʒ:qð eſt graue pem̃ ex

q̊ multa mala oꝛiunt᷑. IJdeo Pꝛouerb.v. ðꝛ. Fa

uus diſtillans labia meretriò: etlingua eiꝰ q̃ſi
gladiꝰacutus:nouiſſima aũtilliꝰ amara q̃ſi ab
ſinchiũ.Terciũ diabolũ habuit in crini ⁊ ca⸗
pillis dealba ⁊ artificiat:qð eſt moꝛtale pem
vᷣm Alex.de ales.in.iiij.ꝑte ſũme.i trac.ð eucha⸗
nſtia. Quanũ diabolũ habuit in oculł: multo/

tiẽs iuuenes aſpecibo ad ↄcupiſcẽtiã autraben/

do. Et h̊ ꝓpꝛie eſt officium meretriò. Uñ Ecci.
xxvj Foznicgelo mlie⸗ in extollẽtia odloꝝ et
in palpebꝛis illiꝰ cognoſcet᷑. Quintũ diaboluʒ
habuiti veſtibo:põpatice veſtiẽdo ⁊ nouas ad/
inuentiones veſtiũ deferẽdo. Deq̊ͥ inqͥt Johes
Apoc.xvij.Uidi młierẽ ſedẽtẽ plenã noibo blaſ/
phemie.Sextũ diabolũ habnic in manibo ⁊ pe
dibo choꝛeiſando ⁊ ad luxunã ꝓuocãdo:qð eſt
gue pctm̃ ⁊ młcoꝝ cã maloꝝ. Ideo Ecci.ix.ðꝛ.
Cũ ſaltatrice nõ ſis aſſiduꝰ:nec audias vᷣba il⸗
le. Septimũ diabolũ habuiti pectoꝛe⁊ collo
ipᷣm nudũ oſtendẽdo.Et hᷣ eſt etiã officiũ mere/⸗

tricis. De q̊ Pꝛouer. vij. ðꝛ. Ecce mulier occur/

rit illi ĩ oꝛnatu meretricio:pᷣꝑata ad capiendas
aias:garrula et vaga:qͥ eq ipatiẽs:nec valẽs in
domo cõſiſtere pedibo ſuis.De hijs q̊ʒ magda
lene vicijs loqᷓns Berñ.in ſᷣmõe de gra xpᷣl in⸗
qͥt. Mania magdalena cũ ſoꝛoꝛe ſua Marcha
loqͥ dedignabat᷑:in ocuł erat vagabũda: in cri⸗/
nibo:in veſtibo:in gula ⁊ in coꝛꝑe nihil alið erat
q; luxuna. Ex qͥb patet nõ eſſe verã ſniaʒ illoꝝ
dixerũt ꝙ Magdalena nõ peccauit carnalit᷑

acuu ſed ſolũ volutate ⁊ coꝛde.Que etiã opinio

repꝛobat᷑ autoꝛitate eccłie:q̃ in feſto eiꝰ nõ facit
officiũ vᷣginũ:cũ tñ ſᷣm oẽs doctoꝛes mẽtał vir
ginitas recupet᷑ ꝑ pniam. Si g̊ vt iſti dicũt ma
gdalena fuiſſet vᷣgo coꝛꝑe ⁊ carne:licetꝑdidiſſʒ

mentalẽ vᷣginitatẽ.poſtea ea recuꝑata ꝑ pniam
debuiſſet honoꝛari officio vginũ. Na ſᷣm deter

minationẽ theolł.in.iiij.diſt.xlix.vbi Rich.ar.v.

A.iiij. Integra coꝛꝑe ſed coꝛrupta mente ſipeni
teat recipiet aureolã vᷣginũ.Cotra iſtos eciã fa⸗

ret.
et pulcritudo. Erat em̃ pulcra atq; foꝛmoſa na

VI

ait ꝙ ecckia nõ iudicat de occulcis.ſed de mani⸗
feſtis.c.erubeſcant.xxxij.di.⁊.xxxij.q.v.c.chꝛiſti⸗
ana.⁊ c.a nobᷣ.el.ij.de ſen.excõ.⁊ c.ſicut.in fi.⁊ c.

tua nos.de ſimo. Cũ g̊ euãgeliſta eã noĩet pec⸗/

catricẽ ⁊ in cuitate noto: ſequit᷑ de manikeſtj
eius pcis ⁊ nõ im̃ de ſecreiꝭ ſcpſerit.Licet aũt qᷣ
dã tenuerint ꝙ Magdaiena eſſet publica me⸗
retrix ꝑ dicũ Chꝛyſoſtomi ſuꝑ Matcheũ. qᷣ ait
de ea. Lũcilla ꝓſtituta lupanar exiuit an diſa/
pulus gehẽenã intrauit.Et Hiero.ad Funiã dòᷣt.
Meretrix illa i euãgelio qᷓ pedeſ dñi lachꝛymis

lauit ⁊ crine deterſit ⁊ cõfeſſiõis ſue honoꝛauit

vnguẽto: manitfeſte depingit eccliaʒ de getibus
cõgregatã.Etideʒ i ꝓlogo Oſee ꝓphe inqᷣt Hec
eſt ila młier meretrix ⁊ adulta de q̃ loqui᷑ dñs

ad iudeos di. Meretrices ⁊ publicani pᷣcedent
vos in regno celoꝝ Mat.xxj.Tñ videt᷑ verioꝛ

opinio ꝙ ipſa nõ ihabitaret in lupanari publi/
co.qꝛ nõ eſt veriſũe nobiliſſimã atq; potentẽ ac
diuſſimã dñam loca ſpurciſſima ꝓ qſtu ac pꝛe/
cio inhabitaſſe.Sed ꝓ eo a doctoꝛibo ðꝛ fuiſſe
publica meretrix.qꝛ in domo ꝓpꝛia taʒ laſciua
erat atq; diſſoluta:⁊ oibo libidinibo ſic inuerecũ
de dedita:vt ab oibo tanqᷓ; publica meretrix re⸗/
putaret᷑:⁊ digito tanq; infamis mõſtraret᷑. Si
aũt q̃rat᷑ q̃ fuerint cauſe vt in tan pais coꝛrue
Aäaco ꝙ fuerũt młte. Pꝛima foꝛmoſitas

turalit᷑:et pulcritudinẽ illa ampliabat cũ oꝛna/

tu vano atq; inho neſto ⁊ geſtibo ipudid.Etiõ
verificata fuit ſnia Lheophꝛaſti qͥ ait. Mulier

pulcra cito adamat᷑.⁊ difficile ẽ cuſtodire quaʒ
multi amãt.Et Pꝛouer.vl.ðꝛ.Fallax ſpes ⁊ va
na eſt pulcritudo. Pꝛopt᷑ qð Hiero.in epła ad
Furiã taliũ młieꝝ oꝛnatuʒ repᷣhẽdit di.Oꝛnatꝰ
iſte nõ dñi eſt velamè ſʒ antichꝛiſti:lingua ꝑſo⸗
nat caſtitatẽ ⁊ totũ coꝛpꝰpᷣfert ipudiciciã.Etidẽ
ad ſacras vᷣgines ð ↄtinetia vginaliinqᷣt. Pꝛo
phetic' ſᷣmo ñ ꝓferat᷑ de vob Filie eoꝝ cõpoſite
crcũoꝛnate vt ſiłitudo tẽpli:⁊? ðalbate ab excra
vt monumẽta q̃ auro relucẽt:intꝰ vᷣo plena ſũt

oſſibo moꝛtuoꝝ. He nõ filie regis xpᷣi:ſed regꝭ

thiri.he ſꝑ in muneribo vultꝰipudicicia diuites

plebis ⁊ capiũt ⁊ capiunt᷑. Impudiciſſimꝰ mu/
lieꝝ affectꝰ ſꝑ in auro:ſꝑ in gẽmis:ſꝑ ĩ oꝛnamẽ

tis extrinſec głiam ponit.Nõ ſuffict eis libido

innata nature ſed occaſionẽ q̃runt explẽde libi⸗

dinis. Affectãt ꝓculdubio vt oculi viroꝝ aurũ
cõtẽplãtes ⁊ gemas:tandẽ figant᷑ in fadẽ ⁊ fur/
tiuis oculoꝝ ſuoꝝ nutibo faciliꝰincitent᷑ ad libi
dinoſum incẽdiũ. Hec ille.De hac etiã cã libidi
nis loquit᷑ Frãciſe petrarcha ĩ ſuis triũphis d.
Rara eſt ↄcoꝛdia in mundo cũ ſũma pudicicia

2 alma pulcritudie.Et Juuenal idẽ cait di. Ra

ra eſt ↄcoꝛdia foꝛme atq; pudicicie. Ouidiꝰ vo

in epłis ait.Lis eſt cũ foꝛma magna pudicide.

Et Pꝛouer.xj. ðꝛ.Circulus aureꝰ in naribo ſuia

mulier pulcra ⁊ fatua. lã ſicut ſus habens in

,, .
N . ee
— deca

777 H B
Ailegan⸗
„.

— A

„—W
W n

aw.na
vbictdi Or
drikrlingn
niguclaci bi
lecr cigoſ
mrei
Hucdaaa diuis
Ciaſſinb n⸗
ns: ioeman:
nſfar csllich
Clivi A
mtinficirfr
hac nicilbi⸗
ſvismübbn
ſünu ucn
Nidicard
dae Ouiß ,
nna

Folium

naribus ſuis circulũ aureũ ĩmergitſe in lutum

ct fedat:ſic mulier pulcra ⁊ fatua ſeipam macu/
lat ꝑ imundicias ſuas. Sca cã fuit nobilitas

Apter quã nemo illã increpare audebat. Iteʒ qꝛ

vt nobilis ⁊ potẽs de dictis inferioꝝ nihil cura
bat.Ait em̃ phᷣus.vj.Polit᷑. Pꝛceminentes ni
hil ourant.Terca caã fuit ꝓſpitas ⁊ vbertas at/
q; abũdãtia bonoꝝ tꝑaliũ qͥb in oibo volupta
tibo vtebat᷑:ſumptuoſe comedẽdo ac potando:
ſuꝑflue doꝛmiendo atq; odo vacando.Ait em
Frana petrarcha vbiS. Gula ſomnꝰ ⁊ ocio⸗
eplume mũdo oẽm vᷣtutẽ ſubbãniauerunt.Et
Ezech.xvj.ðꝛ. Hec fuit iniquitas ſodome ſoꝛo
ris tue:ſaturitas panis:abũdantia ⁊ ocũ.Et.j.
ad Thim̃.v.ait Paulus. Uidua q̃ in delicijs
eſt viuẽs moꝛtua eſt. Quana fuit libertas.ſᷣm
em̃ Aug.in li.de decem choꝛdis.q̃ttuoꝛ ſunt cu
ſtodie mulieris qͥbo adiuuat᷑ vt honeſte viuat.
Pꝛima eſt timoꝛ dei.Pꝛouerb.vlt.Mulier ti⸗
mens deũ ipſa laudabit᷑. Scða eſt timoꝛ leguʒ
adultas punientiũ.Tercia ſocietas viri.Quar
ta verecũdia viri. Hiero.aũt ad Furiã ait.Tene
ra res eſt i femis fama pudicicie:⁊ q̃ſi flos pul
cerrimus cito ad leuẽ marceſcit aurã:maxie vbi
etas ↄſentit adviciũ ⁊maritalis deeſt autoꝛitas
cuiꝰvmbꝛa tutamẽ eſt vxoꝛis.Magdalena igi
tur nec deũ nec leges timẽs atq; in libertate ſua
exiſtens acſine viro:oi impudicicie operam da

bat.erat em̃ nemini ſubiecta. Nam Laʒarꝰeius

frater militie vacabat. Marcha vo Bethanie
moꝛabat᷑.⁊ ipſa in Magdalo oppido qð eius
dñio ſubiecũ erat.a q̊ agdalena appellata
eſt. Quinta cauſa fuit mala ⁊ ihoneſta ſocetas
Ait em Berñ. Cũ mulierib inhoneſtis ⁊ cũ iu
uenibo impudiq cõuerſari ⁊ nõ peccare:maius
miraculũ eſt qᷓ; moꝛtuos ſuſcitare. Et Hiero.iĩ
tranſitu ſuo inqͥt. Ego iudico ꝙ ſi cũ viris femi
ne habitauerint:viſcariũ diaboli non deerit. Et
Pꝛouer.vj. ðꝛ. Nunqͥd põt qͥs abſcõdere igneʒ
in ſinu ſuo vt veſtimeta eius nõ ardeãt aut am
bulare ſuꝑ pꝛunas vt nõ cõburant᷑ plãte eius.
Sextã cãm addũt alij dicẽtes ꝙ Magdalena
erat ſpõſ. BBon euãgeliſte quẽ xpᷣs denuptijs
ad apoſtolatũ vocauit.De qbo nuptijs hr̃ Jo⸗
hãnis /ij. Etiõ Magdalena licettũceſſet bona:
tñ indignata ʒ chꝛiſtũ eoꝙ ſibi abſtuliſſet ſpõ⸗
ſum ſuũ:poſtea qᷣcqͥd potuit ↄtra doctrinaʒ eiꝰ
fecit:⁊ tanq; deſꝑata oibo voluptatib ſe imerſit
Ait em Ceciliꝰfirmanus li.iiij.de btã vita.TLria
ſunt q̃ hoĩes in oia faanoꝛa pᷣapites agunt:ira
cupiditas:⁊ libido.Sed nõ eſt veriſiłe ꝙ chꝛi⸗
ſtus fuerit cauſa ſue ruine. Item nõ eſt veriſile
ꝙ Maggalena nobiliſſima vtpote q̃ erat ð re/
gali ſtirpe ⁊ filia ducis atq; poteẽs ac diues:ac⸗
cepiſſet in ſpõſum Johannẽ pauperẽ ⁊ filiũ pi/
ſcatoꝛis:ſi ipſa fuiſſet honeſta ⁊ bona. Poſito

ergo ſinepᷣiudicio veri ꝙ ipa Magdalena fuit

ſponſa Jobis:poteſt dici ꝙ euʒ accepit.qꝛ erat

pulcer iuuenis:nec cõparẽ ſibi in nobilitate ac
diuitijs ſponſum inuenire potuiſſet:cũ eſſetifa⸗
mis tanq; meretrix publica vt pᷣdiximꝰ. Et foꝛ⸗
te deꝰ pcepat brõ Johanni dicens illud Oſee.j.
Sume tibi vxoꝛẽ foꝛnicariã. Johanes qͥʒ licee
eſſet pauꝑ:tñ erat de ſtirpe regali er ꝑte matris
ſue.Oñs aũtin ipſis nuptijs er miraculo aq̃ in
vinũ cõuerſe cũ ſponſum eiꝰcõuertiſſet ad vgi/
nitatẽ cõſeruanda:etiã ipſam Magdalenã ali⸗
qualit᷑ cõmouit.et ſic poſtea ad ipᷣm alia vice cu
curnit ⁊ pniaʒ fect. Et ad hanc opiniõeʒ facit qð
legit᷑ de ↄuerſione eiꝰ.ſ.ꝙ poſtq; DHagdalena

mulʒ tpib pᷣdic voluptatibo oꝑam dedit:vo/

lens eã chꝛiſtꝰex ſua miſcðia cõuertere:hãc ei fe

cact habere viſionẽ. Doꝛmiẽs em mulierẽ quãdã
pulcerrimã viditq ei filiũ ſuũ pulcernimũ oſten
dit dicẽs. Uis filiũ men pulcerrimũ:ditiſſimũ:
acpotentiſſimũ hr̃ein ſponſum. Magdalena
aũt eum ſtudioſe intuens:in eiꝰmox amoꝛẽ ſuc
cẽſa rũdit.Uolo.Et dña ſubiũxit. Nõ habebis
eũ niſivitã quã nũc habes relinqᷓs: ⁊ vitã ſeq̃r⸗
quã Jeſus pᷣdicat.Que euigilata ſuꝑ hac viſio/
ne cogitare cepit.Etideo poſtea adueniente tꝑe
nuptiaꝝ:videnſq; brãm vᷣginẽ in ilł nuptijs cũ
filio ſuo ⁊ eoꝝ effigies recogſcẽs q̃s in ſomnis
viderat:poſtea etiam viſo miraculo ⁊ ipſa vitã
mutaunuit. EE
Eñardus qͥʒ in ſermone de gra chꝛiſti
b dicit ꝙ pᷣdicãte Jeſu in hieruſalẽ:ar
tcha ad eiꝰ pdicationẽ qͥtidie ꝑgebat⁊ de
uote ſtabat:ſollictabatq; ſoꝛoꝛẽ ſuãõ Magda/
lenã vt ⁊ ipſa venire vellet:q ſuꝑba reſpõſione
eã increpabat.At Martha nullo laboꝛefeſſa a
pᷣdicatioe rediens ſepe illã in lecto reꝑiebat: di⸗
cebatq; ei de docrina Jeſu melliflua.⁊ int᷑ alia
dixit eũ eſſe pulcerrimũ pꝛe filijs hoĩm. Tandẽ
aũt Magdalena ſoꝛoꝛis impoꝛtuna ſollicitu⸗
dine actedio deuicta:ad pᷣdicationem abijttota
vanitatibo oꝛnata: Mancha ipᷣam ſeqnte tanqᷓ;
pediſfeq̃:ſedenſq; vba ſaluatoꝛis q̃ſi nolẽs au
diebat atq; iuuenes in circũitu eriſtẽtes aſpicie⸗

bat. Saluatoꝛ aũtipᷣam cõuertit multipliciter.

