tualis ⁊ deuotus.Alter vᷣo hilaris erat ⁊ iocun

V

attonite remanſerũt. Abbatiſſa aũt accenſiri feẽ?
pꝓuincialẽ pᷣlatũ ſuũ qui reſerari fecit ſepulcheiu

et nihil ibi repertuʒ fuit pᷣter cineres aduſtas q̃

fetebãt vt diabolus ⁊ intellexerũt eã eſſe in in/frer
no collocatã.ipᷣe aũt ꝓuincialis volẽs cam da⸗
natiõis eius indagare ſecrete interrogauit b/⸗

batiſſam de vita ipius.Que rñdit.Ego ĩ ea nul

lum defectũ pꝛoꝛſus cognoui niſi ꝙ ſepe cõoten
debat:⁊ referebat mihi verba ⁊ facta aliaꝝ ⁊ fre
quẽter erat cauſa infringẽdi mutuã charitatcin
nobis.Tũc dictus ꝓuincialis dixit. Uere iſta ẽ
ſepulta in inferno qꝛ ſi habuiſſet maioꝛes gras
qᷓ; habuit btã virgo ſine charitate tãto ꝓfundi⸗/
us fuiſſet in inferno demerſa ꝓpter ipᷣaꝝ gratia
rum ingratitudinẽ:⁊ oẽs eius virtutes(ſi tamæę
virtutes appellari poſſunt)nihil penitꝰei ꝓdeſſe
potuiſſent. Nã dicit᷑ in.c.niſi cũ pꝛidẽ.S.quipe..
extra de renun. Quippe ſi quantũcũq; virtuutu,z

floꝛe refulgeas charitatẽ aũt in te nõ habeas ni

hil habere cõpꝛobaris.Et in.c.vbi ſana.xxiiij.q.
j.ſcriptũ eſt. Ubi charitas nõ eſt nõ põt eſſe iun/
ſtida. Et in.c.ad aures.de tẽpo.oꝛdi.dicit᷑. Non

in ſublimitate graduũ ſed in amplitudiĩe chari⸗

tatis acquirit᷑ regnũ dei. Ambꝛo. q̊ʒ in li.de vi⸗

ta beata ait.Quicũq; charitatẽ in coꝛde nõ gerit

recognoſcat ſe verã penitentiã nõ poſſe perage/

re ꝑ quã ad eternã vitã valeat ꝑuenire.⁊ Augꝰ.

ad heremitas dicit. Habete fratres charitatẽ ſi
ne qua nullus facẽ dei vnqᷓ; poterit intueri. et
Abbas Iſaac de ſiria in ſermonib ſuis ait.Si

cupis eſſe ſapiẽs ſtude verã ſapientiã. Si cupiſ
eſſe diues ſtude veras diuitias poſſidere. Uera
aũt ſapientia vereq; diuitie ↄſiſtunt in ſola cha
ritatis poſſeſſione:quã qui habet:⁊ ſi nlłlas ali

as diultias habeat ditiſſimus eſt.quã ſapienn
am qui habet ⁊ ſi nullã aliã ſcientiã habeat ſa⸗/

pientiſſimꝰeſt:quã qͥ nõ habet:⁊ ſi oẽm aliã ſciẽ

tis habeat ſtultiſſimꝰeſt.hec ille. B

Ertio pncipaliter ꝓbat᷑ charitatẽ eſſe no
t bis neceſſariã via exemplaritatis. Pꝛi⸗

mũ exẽplũ ponit apłs de Eſau.ad He⸗
bꝛeos. xij.dicẽs.ꝙ nõ inuenit a deo locum peni
tentie:nec remiſſionẽ peccatoꝝ nec ſalutẽ q;uis
cũ lachꝛymis a deo ea poſtulaſſet.Et rõnem aſ⸗

ſignat beatus Bonauẽetura in.iiij.di. xiiij.parte

ij. articulo.j.q.iij. Quia nõ dolebat reſpectu cha
ritatis ⁊ dei offenſe:ſed ſimpliciter ex timoꝛe fu⸗

ture pene. Scðm exemplũ habet᷑.ij. Macha. vy
De rege Antiocho qui cũ ex merito ſcelerũ ſuoꝝ
ꝑcuſſus fuiſſet inſanabili plaga eo ꝙ vermes
ſcaturiebant de coꝛꝑe ſuo ⁊ co medebãt eiꝰ car⸗/
nes cepit ad agnitionẽ veritatis venire:et dixit.
Juſtũ eſt ſubditũ eſſe deo:⁊ moꝛtalẽ non paria
deo ſentire:⁊ oꝛabat ad dñm a quo nõ erat mi⸗
ſericoꝛdiã ↄſecuturus.Et dicit btũs Bonauen.
vbi ſupᷣ.ꝙ ideo nõ meruit exaudiri qꝛ erat ſie
charitate ⁊ non oꝛabat ex amoꝛe ſed timoꝛetm.

Tertiũ exemplũ ponit᷑ figuratiue Matchei/xxj

defanl
niſſeti.
dices
lst
las:q⸗
nos ſi
quude⸗
giamq
gechor
nis da
Oisorf
ignim
ſusck
purent
naan

ias N
Ppsin

tst

appol
füdo⸗
linbe
un
nab
delnten
föͤcamn
warvrl
hols.
fucren
ſtes.
llcbat
N
W
Go
luc
ſbi
aii
Que
ſinp
luna
agnl
lato
num
(nt
goi⸗
fica
Pei⸗
jl

örcſſe
Adictſon
iendiechen
Blideni
enogen
ſe enge/
n Bug.
chanatt i
tinmei
ſbis at Si
Siagi
ldan, Uan
in ſolacha
ſinllas ai
ni ſapiene
baden ſ,
nalͤſoi

micſe no
ns. Pel,
nad e/
wumpeni
uce qeuis
röͤnanol
ii gane
nmario/
Vicay
dieniſuo⸗
P vomes
re dic.⸗
non pon⸗
ocur
Bon,.
mi
ouM
tun

—

Foliũ

de ficulnea in qua reqſiuit dñs fructũ.et cũ iue⸗
niſſet in ea ſolũ folia ſine fructu fecit eaʒ areſcere
dicẽs.nũqᷓ; naſcat᷑ ex te fructus in eternũ.Simi

lis q̊ʒ figura habet᷑ Luce.xiij.de illo patrefami
lias:qͥ cu inueniſſet ficulneã aridaʒ qͥ ꝑ tres an⸗
nos nõ fecerat fructũ dixit.Succida & ilam:vt
quid etia terrã occupat.Iſta ficulnea ſignificat
aiam quetũceſt arida ⁊ ſine fructu quãdo eſt ſi

ne charitate:quã deꝰ faciet ſuccidi ⁊ ignibo eter⸗
nis deputari.Ait em̃ Matthei.vij.⁊ Mar. liij.

Ois arboꝛ q̃ nõ facit frucũ bonum excidet᷑ ⁊ in

Uanrtũ exemplü habet Matth. xxij. den
q lo q acceſſit ad nuptias nõ habẽs veſtẽ

nuptialẽ:qͥ ligatis manibo⁊ pedibo miſ⸗

ſus eſt in tenebꝛas exterioꝛes. Hec em̃ veſtꝭ pur
purea ⁊ nuptialis eſt charitas:ſine q̃ nullꝰad ce

nã agni ꝓuidi poterit ꝑuenire. Dicit᷑ aſt chari

tas veſtꝭ nuptialis triplici ex cauſa. Pꝛio quia

xpᷣs in ſuis nuptijs eã cõtexuit.Nã in cruce nu⸗

ptias fecit:vbi carnẽ ꝓ pane ⁊ ſanguinẽ ꝓ vino
appoſuit: vt reficeret angelos in celo eos repa/
rãdo:hoĩies in mũdo eos redimendo:patres in

limbo eos liberãdo.in iſtis aũt nuptijs veſtem
charitatis ↄtexuit:nõ de pilis animaliũ:non de
coꝛticibo herbaꝝ:nõ de interioꝛibo vermiũ:ſed
de interioꝛibo ſuoꝝ viſcerũ.⁊ hoc qñ laterꝭ aper
tiõe amoꝛẽ coꝛdis patefecit. Unñ Bern.inqͥᷣt.la
mat vulnꝰ:patet archanũ coꝛdis ꝑ foꝛamẽ coꝛ/⸗
poꝛis. Scðo dicit᷑ veſtis qꝛ qui ea indutꝰnõ
fuerit nõ poterit(vt diximꝰ)intrare nuptias cele
ſtes. Qð figuratũ eſt Heſter.iiij.vbi dicit.ꝙ nõ
licebat intrare aulã Aſſueri regis indutũ ſacco.

Per ſaccũ aũt ſignificat᷑ timoꝛ ſeruilis cũ quo

nullus intrabit regnũ celoꝝ.Abijciẽdus eſt er⸗/
go iſte ſaccus:⁊ veſtis nuptialis texẽda.iuxta il
lud Pꝛouerbioꝝ vltio. Stragulatã veſtẽ fecit
ſibi:byſſus ⁊ purpura indumentũ eius.Deq̊

aũt ſit hec veſtis texẽda ibidẽ oſtẽdit᷑ cũ dicitur
Queſiuit lanã ⁊ linũ:⁊ oꝑata eſt ↄſilio manuũ

ſuaꝝ. Unde ſciendũ eſt ꝙ chꝛiſtus dicit᷑ agnꝰ
iuxta illud Johã.j.Ecce agnus dei. Huiꝰ autẽ

agni lana ſunt eius beneficia. Dici etiaʒ herba
ratiõe carnia:iuxta illud Eſaie.xl.Omis caro fe

num. Huiꝰaũt herbe linũ fuit candoꝛ ſue inno
centie.Texẽda eſt ergo iſta veſtis ex lana ⁊ lino

quia charitatẽ noſtrã inflãmare debẽt xpᷣi bene⸗/

ficia:⁊ eius inocẽs vita. Tercio dicit᷑ veſtis nu

ptialis:qꝛ in magnis nuptijs:ideſt in die iudi⸗
cij ſole ſpõſe chꝛiſti hac veſte indute erũt. Unde
Apoc̃.xix.dicit᷑ Uenerũt nuptie agni ⁊ vxoꝛ eiꝰ
pꝛeparauit ſe:⁊ datũ eſt ei vt cooperiat ſe biſſi⸗

no ⁊c̃. Adultere em̃ anime nude erũt:⁊ turpitu⸗
dinẽ eaꝝ cuncti videbũt. Et ideo in codẽ.c.dicit
Beatus qui cuſtodit veſtimẽta ſua ne nudus
am bulet:⁊ videãt oẽs turpitudinẽ ſuã.Alið ex/⸗
emplũ in figura ponit᷑ in foꝛma pᷣcepti Leuitici

vj. vbi inquit dñs. Ignis ſemꝑ ardebit in alta⸗

XXXI

ri meo:quẽ nutriet ſacerdos ligna ſꝑ apponẽs

Per altcare em̃ ſignificat᷑ aia:vł coꝛ hoiſ.pꝑ ignẽ

intelligit᷑ feruoꝛ diuini amoꝛis qui ſꝑ in nobis
ardere ⁊ creſcere debet:quẽ cõtinue debemꝰ au
gmentare. Iſtũ ignẽ charitatis venit accendere
in mũdo filius dei:qui Luce.xij.dixit. Ignẽ ve

ni mittere in terram: ⁊ quid volo niſi vt ardeat.
Supꝑ q verba ĩquit Ambꝛoſius. Sicut ignis
terrenus oĩm terrenoꝛũ rubiginẽ conſumit:ſic
ignis diuini amoꝛis omnẽ rubiginẽ pctõꝛuz a
ſe expellit. Et ideo ſi in aia tua debet ifundi fon/
C ma virtutũ neceſſarius eſt ignis diuinus:qui
amota cõſciẽtie rubigine eam venuſtet ⁊ deco⸗
ret.hec ille.Sicut em̃ igniſiflãmat:ſic charitas
mentẽ incendit icendio dilectionis. Jõ dicit do
minus Apoca.iij.Suadeo tibi emere a me au
rũ ignitũ.Et ſicut ignis frigidos carboneſ reac
cendit:ſic charitas mentẽ peccato moꝛtuã ⁊ fri
gidã ad gre vitam ſuſcicando accendit. Unñ dix
cit apłs pᷣme Joh.iij. Nos ſcimꝰqm̃ trãſlati ſu
mus demoꝛte ad vitaʒ:qm̃ diligimus fratre
Sicut etiã ignis oleũ ſeruat a mure qͥ ad arde,;

tem lampadẽ accedere ꝓius nõ audet:quã ex

tinctã ꝓſpiciens mox eiꝰ oleũ bibit.ſic charitas
qᷓ;diu in animo ardet:oleũ gre a maligno ſpiri

tu cuſtodit.Et ſicut olle feruenti muſce nõ ap⸗

pꝛopinquãt.iuxta illud vulgare ꝓuerbiũ. jn
ollaʒ bullientẽ muſca nõ volat. Sic beelzebub
qui iterpᷣtatur dñs muſcaꝝ.i.cẽptationũ repe!A4
lit᷑ ꝑ charitatis feruoꝛrẽe. ss
Pars quana huius ſermonis de charita⸗

tis oꝛdinabilitate.

Naeo ad q̃nã ptẽ huſᷣmonis Scien
q duʒ ꝙ inqͥ t pᷣs.xj. Metha.ꝙ bonũ
vniuer ſſi còſiſtit ĩ oꝛdie.Et iõ ait apls

ad Ro.xiij.Oia quea deo ſunt oꝛdi⸗

nata ſunt. Et Sapie.xj. ðꝛ:qꝙ deꝰfecit oĩa ĩ nũe⸗

ro põdere:⁊ mẽſura.Si g̊ deꝰoꝛdiauit oĩa coꝛ⸗

palia ⁊ tẽpalia:mltomagis voluit reginã vᷣtu /
tũ.ſ.charitatẽ eẽ oꝛdinata. Pꝛopterea ſpõſa CcaI

tico.ij.dic.Oꝛdinauit i me charitatẽ. In chari⸗
tate & ponẽdꝰeſt oꝛdo:vt ꝓbat btũs Bona.in

iij. di. xxx.⁊ ſccũs Tho.ij.ij.q.xxv.et ĩ.iij.di.xxix.
Quis at oꝛdo ſit i charitate ſ̃uãdꝰponit Aug.
in.j.de doctria xpᷣiana di.Quattuoꝛ ſũt ex cha⸗
ritate diligẽda. Pꝛimũ qðs eſt ſupᷣ nos.ſ.deꝰ
Secũdũ qð ſumꝰnos. Terciũ qð eſt iuxta
nos.ſ.pximꝰ. Quartũ qð ẽ ifra nos.ſ.ꝓpꝛium
coꝛpꝰ.hec ille. Pꝛimo igit᷑ deꝰſuꝑ oĩa diligẽdꝰ

eſt. De cuiꝰdilectione ðꝛ Eccłi.j. Dileccio dei ho
noꝛabilis ẽ.Et dñs Johᷣ.xv.ait.Manete in di

lectiõe mea.Et.j.ad Coꝛ.xvj.ait Paulłꝰ.Si qs
non amat dñm nrm Jeſuʒ xpᷣm anachema ſit
Auguſtin? q̊ʒ ĩ pᷣmo de doctrina xpᷣiana.c.ix.di

cit. Deꝰ ꝓpter ſeipᷣm ⁊ ãpliꝰoĩ hoiĩe diligẽdꝰẽ. E
xc autẽ vitas ꝓbat᷑ ꝑ theologos in.iij.
hb di. xxix. maxie ꝑ ſanctũ Bona. ⁊? Ric.ibi

gaez. ar.j.q.ij.⁊ btm̃ Lho.ij.ij.q.xxvj.ar.
è cec

ij. Et pᷣmo dici poteſt ꝙ mltiplici de cauſa mo⸗
uet᷑ hõ ad diligendũ aliqᷣd.ſ.qꝛ bonũ:quia pul
chꝛũ:qꝛ delectabile:qꝛvtile ⁊ honeſtũ ac ſimile.
Vn cũ in deo ſint in ſũmo oia pᷣdicta:iõ ẽ ſũme
diligendꝰ. In eo em̃ eſt ſumma bonitas.iuxta
illud ꝓphete Ps. lxxij. Quaʒ bonꝰiſrael deꝰ⁊c.

Item ſũma ſpecioſitas.iuxta illud Sapic.vij.

Specioſioꝛ eſt ſole. Uñ biã Agnes de eo dixit.
Cuiꝰpulchꝛitudinẽ ſol ⁊ luna mirant᷑. Itẽ ſum
mma delectabilitas:dicẽte pſalmiſta.Deleccatio
nes in dextera eiꝰvſq; in finẽ. Itẽ ſũma vtilitas
2 honeſtas.iuxta illud qð ð diuina ſapia dicit
Sapie. vij. Uenerũt aũt mihi oia bona pariter
cum uũla:⁊ innumerabilis boneſtas ꝑ manus
illiꝰ. Itẽ in eo eſt nr̃e nature ↄfoꝛmitas.iuxta di
ctũ apłi ad Phił.ij. In ſilitudinẽ hoim factꝰ⁊
habitu inuentꝰvt hõ.Quia em̃ ſupioꝛis ad ife⸗/
rioꝛẽ eſt hr̃e beniuolẽtiã:⁊ iferioꝛis ad ſuꝑioꝛeʒ
eſt habere reuerẽtiã:equalis vᷣo ad equalẽ ẽ ha⸗
bere amicitiã. Uñ phuloſophus in.viij. Ethico
rũ dicit:ꝙ amicitia eſt iter equales ⁊ ſimiles.⁊
Hiero.ſuꝑ duodecim ꝓphetas inqͥt A micitia
pares aut accipit aut facit. Jõ de? ne aliqd de⸗

eſſet in amicitia hoĩs erga ipᷣm ⁊ ecõtra:cũ eſſet

dñs factꝰẽ frater hoĩs:⁊ ſic factꝰequalis vocat
ſe eiꝰ amicũ dicens Joh̊.xv. Uos autẽ dixi ami
cos ⁊c̃.O deus meus q̃nta eſt benignitas tua:
qᷓ; magna dementia ⁊ qᷓ; ſtupenda humilitas:
ꝙ hoĩem qui eſt cnis ⁊ vermis appellas ami⸗
cuʒ tuũ.Et ideo ⁊ ipᷣe homo debet te ſuꝑ alios
amicos diligere? amoꝛe ĩfinito ſi eſſet poſſibi
le.Quod poteſt ꝓbari fundamẽto quod ponit
ph̊ᷣs pᷣmo Politicoꝛũ dicẽs. Quod q̃ri᷑ tanqᷓ;
finis ſine termino. ⁊ mẽſura q̃rendũ eſt.qð vo
quueri?᷑ ad finẽ eſt cũ fine ?⁊ menſura querendũ.
Et hoc patet exemplo.ã ſanitas querenda eſt
ſine termino ſed medicina querẽda eſt cum ter⸗
mino:aliter homo moꝛeret᷑ vnde ſperabat viue
re.Et pꝛopterea ſimili modo dicendum eſt de
amoꝛe.Na deũ qui eſt finis noſter debemꝰ dili
gere ſinetermino ac mſura. Coꝛpus vᷣo ⁊ aiaʒ
noſtrã ⁊ pximoꝝ ⁊ cetera creata oia cũ termino
⁊ menſura:quia ſunt ad finẽ amãda.Sʒ ꝓ ma
ioꝛi huiꝰveritatis declaratione.ſ.ꝙ deꝰeſt ſuper
omnia diligẽdꝰpoſſumꝰarguere qͥnq; rõnibo.

Pꝛima ðꝛ ↄiunctiõis:ſᷣm em̃ phᷣm.iij. Phi

ſicoꝝ. UVbi eſt magna affinitas ibi ↄtrahit᷑ ma

gna amicitia. Quapꝛopter magis ſe debẽt dii

gere frẽs carnales qᷓ; cõſobꝛini:?⁊ magis mari
ti ⁊ vxoꝛes qᷓ; fres:quia ſunt duo in carne vna
Beñ.ij.?⁊ Matth̊.xix.et qͥ vxoꝛeʒ diligit ſeipᷣm
diligit. ad Ephe. v. Suꝑ omnes aũt hoĩes mũ
di tenent᷑ filij amare parẽtes:qꝛ ſunt eis ꝓpin⸗
quioꝛes. Na pater ⁊ filius cenſet᷑ vna ⁊ eadem
pꝑſona.l.fi.C.de impube.⁊ ali.ſub. Intantũ aũt

nati parentibo obligant᷑ ꝙ ſᷣm leges in caſu ne

ceſſitatis poteſt pater vendere filiu in ſeruũ.l.ij.
de patri.qui.fi.diſ.Si ̊ magis debem? dili

gere patrem quia ab ipſo habemus coꝛpus:cð
dudit᷑ ꝙ ſuꝑ omes alios debemuo diligere de /
um qui eſt pꝛincipalis pater. Si em̃ dixeris ꝙ;
habes coꝛpus de ſubſtantia patris:dico tibi ꝙ
nõ niſi mediãte influẽtia ſolari.Quia vt ait Are

ſto. ij. Phiſi. Sol ⁊ homo generat hominẽ. Sʒ
hoc nõ facit ſol niſi mediãte potẽtia ⁊ influẽtia
diuina.Quia omne agẽs agit in virtute pꝛimi

actiui.viij. Phiſi.⁊.j. Phi.dicit᷑ motus pꝛi/
me cauſe eſt cauſa motus ſecunde.Si ergo deꝰ

nõ daret virtutẽ celis:nõ poſſent ſe mouere nec

influere in iſta inferioꝛa:⁊ conſequenter ceſſaret
omnis generatio.Ex quibi arguit᷑ ꝙ ſi es obli⸗
gatus patri qꝛ ab eo habes coꝛpꝰ:multo płꝰ te⸗
neris deo:qꝛ ipſe eſt pꝛincipalis cauſa que plꝰ i

fluit in effectu qᷓ; oẽs cauſe ſecundarie:vt inquit

Auccoꝛ in li.de cauſis. Hinceſtꝙ ait Areſtotel.

viij. Ethi.Dijs ⁊ parẽtibo nõ poteſt equiualens
reddi.Pꝛimo em̃ dixit:dijs ⁊ poſt parẽtib.ad

demonſtrandũ ꝙꝙ multo magis obligamur ðo

qᷓ; parentib. Quod ↄfirmat Aug.in quodã ſer
mone di. Diligẽdus eſt genitoꝛ:ſed pᷣponẽdꝰ eſt

creatoꝛ.?⁊ Hiero.ad furiã ð viduitaxe ſeruanda

ait. Honoꝛa patrẽtuũ ſi tea vero parente nõ ſe⸗
parat:tã diu ſcito ſonguis copulã qᷓ;diu ille ſuũ
nouerit auccoꝛẽ̃. Alioquin Dauid tibi ꝓtinus
decantat.Audi filia ⁊ vide ⁊ incdina aurẽ tuam:
⁊ obliuiſcere ꝓłm tuũ ⁊ domũ patris tui:⁊ con
cupiſcet rex decoꝛẽ tuũ:qꝛ ipſe eſt dñs deus tu⸗

us.hec ille.Non ſolũ aũt deus nobis dedit coꝛ⸗

pus ſed etiã animã noſtrã creauit. vt dici᷑ in.c.
naſci.lvj.di.que eſt multo nobilioꝛ coꝛꝑe.c.ſoli/
te.de maio.⁊ obe.ec tm̃ dedit coꝛpꝰ ⁊ animaʒ:
ſed etiã nos ↄſeruat in eſſe.Ait em̃.Areſto.xvj.ð
animalib dicẽs. Pꝛumꝰmotoꝛ dat eſſe omnbo
⁊ ↄſeruat omnibo entib eſſe. Jdeo Gꝛego.ſuꝑ
illud Jo b.xxxiiij. Si retraxerit ſpiritũ ſuũ defi⸗
ciet oĩs caro ſimul:⁊ homo in cinerem reuertet᷑:

ait.Cito omnia ad nihilũ tẽderẽt niſi manꝰcon/
ditoꝛis ea teneret. Hec aũt eſt nõ minoꝛ oꝑatio
ac donatio ſeu gratia.ſ.cõſeruare nos in eſſe:qᷓ;
dare eſſe.vt ꝓbat Richar.in.ij.di.xxxix.⁊ Tho.i

I.di. xliij. Et ad hoc poteſt applicari ilud poeticũ
Nõ minoꝛ eſt virtus qᷓ; querere parta tueri.Er/
go valde tenemur deũ diligere ſupᷣ patrẽ ?⁊ om⸗

nes homines mũdi:a quo habemuſ quicquid
ſumꝰ.Ideo Bern.in li.de diligẽdo deũ inquit.

Inexcuſabil eſt etiã omnis intidelis ſi non dili
git dñm deũ ſuũ toto coꝛde ſuo ⁊ tota mẽte ſua
Qamat nẽpe ei intus innata ⁊ nõ ignota ratio
iuſticie:qꝛ illũ ð beat diligere a qͥ totũ ſe nõ igno

rat habere. M

Ecuũda ratio dicit᷑ recipꝛocatiõis.Ait enm
8 pßpᷓ;s. viij. Ethico. Amicitia eſt mutua be

niuolẽtia in cõꝑatiõe.Et ideo.ix.Ethico.

etiã dicit ꝙ amoꝛ debet eſſe recipꝛocus:? Theo
pbꝛaſtꝰ dicebat. Amico exhibere ea decet q̃ ibi
velis exhiberi.Qua ex re interrogatꝰ Die genea

neomie
hisoptnn
ctemſn
dilcenil

navaun
Fom

Ekieigors
niaabein
roinge
nis cnimt

boodee

tekcit
lrſint
goch;A
mnu
urqyonn
Pobamun
amorene
gesodan
Panas
pont
Vnicntq
ul
loghii
ntto⸗
ſerfinttee
(turinli
ſecauſe
pio ame
ita
Cpbut
Mock,
NRone
Nd⸗

ſſaan
Othneson
Corinen
lonnhhel
gramün
irche
Nnomi
litegon
Nac
Aligta
clusin
diegen
Cheic
Hosp
llla ſo.
ento
ſcaa
esſar

kpſicg i
nulroper
ulagochß
maxringvr
Ireſtort⸗
keguiuln⸗
parincb 4
dügamurz.
n gvodiſe
öponick
ureſemands
anme hoͤſe⸗

olu ehͤ

ah grnus
gaurimam:
nsmltcon
is deus u/
s darto,
diakin.t.
wꝛpccloli
ranin:
tſto cr.
comn
Beego.ſon
ni ſuü de,
mmN:
inandon/
noropgono
ncſeq;
11Ti
nd poctich
atuen. &.
mnir on/
qnicgnid
ci ingui.
ſinon dli
märſus
nota t⸗
ſtnoh⸗

is. Zcn
morvut,,
s:
ℳ

ℳ

),

Foliũ

que amicis offerre debemꝰ: reſpondit. Ea q no⸗
bis optamꝰ fieri.ſ.ꝓpter recipꝛocationẽ. Si igit
vnus te amat iuſto amoꝛe debes eũ amare.Di⸗

cit em ſeneca in li.de beneficijs.Qui non diligit

diligentẽ ſe viciũ ingracitudinis incurrit.⁊ SBo
nauęetura in.j.ſententiaꝝ di.x.ar.j.q.iij.ait.Qui
nõ amac viciſſſim amãtẽ ſe recte ⁊ liberaliter aut
eſt iniquus aut ingratus. Sed deꝰ diligit om/
nia que fecit.iuxta iluꝗ Sap̃.xj. Duigis domi
ne oia que ſunt ⁊ nihil odiſti eo ꝝ q feciſti.Om⸗
nis enim artifex diligit opus ſuu.ix Ethi. ⁊ in li
bꝛo de cauſis dicit. Ois cauſa naturaliter dili⸗
glt effe ctũ ſuum. Aũ ergo deus ſit ſũmus arti⸗
fex:ſapiens:⁊ bonꝰ.cuiꝰeffectus eſt creatura:er⸗

go eaz diligit pᷣcipue rationalẽ q̃nto alijs eſt di⸗

gnioꝛ. Siigit᷑ amoꝛ debet eſſe recipꝛocus:ſequi
tur ꝙ omnes debemꝰ deũ diligere. qꝛ vt dicit᷑. j.

Johan.iiij. Ipſe pꝛioꝛ dilexit nos.Lãto autem
amoꝛe nos amat:vt dicat Bern. vin lib. de dili⸗

gẽdo deũ.ꝙ oĩs amoꝛ ſanccoꝝ amoꝛi dei con⸗
paratus nibil eſt. Cuiꝰ veritatis fundamentuʒ
ponit Phs in.iij.de anima dicẽs.ꝙ ꝓpꝛium eſt

vnicuiq; foꝛme agere ſᷣm ꝓpꝛiam natura ʒ.Et.j.
Mecha.ait.q vnũqð q; entiũ niti᷑ natura ſibi

Apꝛia. Et cõmẽtatoꝛ.ix. Metha.inquit.X vnũ/
quodq; ſicut ſe habet ad entitatẽ:ita ſe habet ad

virtutẽ ⁊ operationẽ̃.Cuʒ ergo omnes creature

ſint finite:cũ menſura operant᷑ ⁊ amõt:qꝛ vt di⸗
citur in li.de cauſis. Nullus actꝰ excedit virtutẽ

ſue cauſe.Deus vo qui eſt infinite potẽtie:infi⸗
nito amoꝛe diligit. Jdo docto.in.iij.di.xxxij.di
cũt.O dilectio dei eſt e᷑na. Quia igit᷑ ſm Phi⸗
loſophuzʒ in.j.de celo ⁊ mũdo.finiti ad infinitũ

nulla eſt ꝓpoꝛtio.ſequit᷑ ꝙ ſine cõparatione ma⸗

ioꝛ eſt amoꝛ dei ad aiam qᷓ; amoꝛ oim ſanctoꝝ
ad deũ.De hoc amoꝛe inquit Aug.ſuꝑ Johan.
Incõpꝛehenſibilis eſt dilectio qua nos diligit
deus. Dillgamꝰ?ergo eũ ſuꝑ omnia:qꝛ nec ſic di
ligẽdo valemꝰ ei impẽdere vicẽ dilectiõis. a
xime aũt ad amoꝛẽ ſui nos inducere debet cha⸗
ritas ſaluatoꝛis noſtri dñi Jeſu xpᷣi:q̃ ſuꝑauit
omnes amoꝛes mundi. Pꝛimo em̃ ſuꝑauit

amoꝛẽ naturalẽ:qui eſt inter patrẽ ac matrẽ ⁊ fi/

lium. Nulla em̃ mater filiũ ſuũ intantũ dilexit
quantũ ipᷣe dñs nos amauit.Et ideo inqͥt Eſa.
xlix. Nũquid obliuiſci poteſt mat᷑ infantuli ſui:
vt nõ miſereat᷑ filio vteri ſui.Et ſi illa oblita fue
rit:ego nõ obliuiſcar tui.Ecce in maniba meis
deſcripſi te ⁊c. Nunqᷓ; aũt fuit aliquis pater aut

aliqua mater tantũ diligẽs filiũ ſuũ vt nomen

eius in manibo ſuis pingi vł ſcribi faceret:vt ſic

die ac noce continuã eius memoꝛiam haberet.

Chꝛiſtus aũt die ac nocte ĩ manib ſuis ſcbtos

nos poꝛtat vt ſemꝑ memoꝛiã noſtri habeat. Et
illa ſcriptura nõ fuit facta cũ calamo vel atra⸗

mento artificiali:nec ĩ charta animalis moꝛtui:
ſed calami fuerũt acutiſſimi claui:atramentuʒ

eius ſanguis pᷣcioſus:ſcriptoꝛes ꝑfidi iudei ac

XXXII

milites pilati.charta vero ipſiꝰcaro delicata in

cruce exteſa.littere minoꝛes iſtiꝰſcripture fuerũt

flagelloꝝ liuoꝛes ⁊ ꝑcuſſure:pſalmivo ⁊ ame⸗
niature fuerunt quinq; cicatrices in manibo ac
pedibo ipſius ⁊ latere. Scðdðo eiꝰamoꝛ exceſ⸗
ſit amoꝛẽ matrimonialem qui eſt inter viruʒ ⁊

vxoꝛẽ.Et hoc maxime in duob. Pꝛimo in hoc
ꝙ ſi vxoꝛ foꝛnicat᷑ a viro ſuo repudiata vlteriꝰ

vt cõmuniter nõ recipitur. Sed ſi aia dois xpᷣʒ
ſponſuʒ ſuũ deſerit ⁊ dyabolo adultero cõſentit

Chꝛiſtus tñ eaʒ penitentẽ ſemꝑ recipit. Et ideo

in cruce manꝰextenſas tenet:ad innuenduʒ q;
peccatoꝛes ad ſe reuerſos pꝛotinus amplexat᷑.

VUnge inqt Hiere.iij.vulgo dicit᷑. Si dimilſerit
vir vxoꝛẽ ſuã:⁊ recedẽs ab eo duxerit virũ alte⸗
rũ:nunqͥd reuertet᷑ ad eã vltra. Nũquid nõ pol

luta ⁊ ↄtamiata erit młier illa.Lu aũt foꝛnica⸗
ta es cuʒ amatoꝛibo multis tñ reuertere ad me

⁊ ego ſuſcipiã te.Scðo amoꝛ xpᷣi exceſſt ipſum

amoꝛ matrimonialẽ in hocꝙ ſi ẽaliqua vxoꝛ
que habeat maculas in coꝛpoꝛe vł in facie:⁊ nõ

poſſit ab eis mundari niſivir eiꝰſe vulnerari fa

ciat vt in ſuo ſanguine ſe balneet vxoꝛ:nõ ẽ ali⸗
quis vir qͥ vxoꝛẽ ſuã intantũ diligatvt iſta ſuſti
nerevelit.Aia aũt noſtra xpᷣi ſpõſa maculis pec
catoꝛuʒ erat plena.Et ideo xpᷣs in qͥnq; partib
ſe vulnerari fecit::imo ꝑ totũ coꝛpꝰ.⁊ ſanguineʒ

ſuũ vndiq; fudit in quo ſpõſa ſua ſe balneauit:

⁊ ab oibo maculis mundata fuit.Et hoc eſt qð
dicitur Apoca.j. Ipſe dilexit nos ⁊ lauit nos a
peccatis noſtris in ſanguie ſuo.Etad Ephe.v.
ait apoſtolꝰ. Viri diligitevxoꝛes veſtras ſicut ⁊

chꝛiſtus dilexit eccłiam:⁊ tradidit ſemetipᷣm ꝓ

illa vt eã ſanctificaret:mũdãs eam lauacxo vite
vt exhiberet ſibi głioſaʒ cccłiã nõ habẽtẽ macu⸗
lã neq; rugõ:aut aliqͥd hmõi ſʒ vt ſit ſccã ⁊ ima
culata. Tercio amoꝛ xpᷣi exceſſit amoꝛẽ ſocia
leʒ qui eſt inter amicũ ⁊ amicũ. Nullus em̃ hõ
inueniret᷑ quivellet moꝛi pꝛo ſuo inimico.Uix
autẽ inueniret᷑ qui vellet moꝛi ꝓ amico bono ⁊
ſimplici ⁊ fraudulenter decepto:⁊ hec eſt ꝑfecta
charitas. Joh̊.xv. Maioꝛem hac dilectionẽ ne
mo habet vt aiam ſuã ponat quis ꝓ amicis ſu
is.Nos aũt nõ eramꝰiuſti neq; boni ſʒ eramꝰ
impij ⁊ dei inimici:⁊ tñ xpᷣs pꝛo nobis voluit
moꝛi.Et hoc eſt quod dict᷑ ad Romanos.v.

Xuʒz adbuc ifirmi eſſemus xpᷣs ꝓ impijs moꝛ⸗
tuus eſt. Uix eniʒ ꝓ iuſto quis moꝛit᷑. Nam ꝓ

bono foꝛſitan quis audeat moꝛi.Commendat
aũt deus ſuã charitatẽ in no bis qm̃ cũ adhuc
pctõꝛes eſſemꝰxpᷣs ꝓ nobis moꝛtuꝰeſt. Poſſet
aũt dici ꝙ xpᷣs habebat vnũ amicũ ſcilicet deũ
patrẽ:⁊ vnum ſuum ⁊ patris inimicũ.ſ.genus
humanũ.Ut igitur inter iſtos pacem faceret ſe
mediatoꝛẽ interpoſuit.vnde dicitur.j.ad Thi.
ij. Unus eſt mediatoꝛ dei ⁊ hominũ homoxpᷣs
Jeſus:qui dedit ſemetipſuʒ in redemptionẽ ꝓ
omnibus.Sepe aũt contingit ꝙ quãdo aliqᷣs
LCLc2

“

Bermo

inter duos rixantes ſe iterponit ab vtroq; vul

nerat᷑. Et ideo ipᷣe xpᷣs vulneratꝰfuit a pꝛe qͥ ait
Elſaie.liij. Pꝛopter ſcelus ꝓpłli mei ꝑcuſſi illum

Uulneratꝰetiam fuit ab homine. Unde ipᷣe ait

illud Zacha.xiij. Dis piagis plagatꝰeſt in do⸗
mo eoꝝ qui me diligebãt. Quarto amoꝛ eiꝰ
exceſſit amoꝛẽ animalẽ qui eſt inter aiam ⁊ coꝛ⸗
pus.ia em itantũ diligit coꝛpꝰꝙab eo ſepara
ri renuit ⁊ oẽm coꝛꝑis laboꝛẽ fugit ⁊ vitat. Aia
aut xpᷣi intantũ animas noſtras dilexit ꝙa coꝛ
poꝛe ſuo ꝓ noſtra ſalute voluit ſeparari. Unde
ibpſe inquit Joh.x. Ego aiam mea pono ꝓ oui⸗
pus meis. Intantũ etiã dilexit ꝙ paſſa eſt cuʒ
multa leticia coꝛpus ſuuʒ in quinq; ꝑtiby lace⸗
rari:⁊ in omnibo mẽbꝛis cruciari:vt ſic pꝛeciuʒ
noſtre redemptiois abundant efflueret. Unde
patri ſuo dicit ꝑ pſalmiſtã.Conſcidiſti ſaccum
meum ⁊ crcũdediſti me leticia. Quibo omnib⸗

conſideratis ⁊ nos in amoꝛe ipſius debemus

oium alioꝝ amoꝛes ſupar. FF

Plſe em motꝰcharitate venit ad hoiem

i ſicut philocaptus vadit ad amaſiã ſuã.
Aui pᷣmo ſolet induiveſtibo coloꝛatis.
ſcõo ſolet poꝛtare girlandas floꝛeas in capite.
tercio poma aliqua vel roſas aut aliq̊s floꝛes

in manibo. q̃rto ire cãtando ⁊ verba electiua ad

amoꝛẽ dicendo.qͥnto ſolet oſtẽdere burſaʒ ple⸗
nã pecunijs ⁊ aꝑtam ⁊ oſtendere gaudiũ.ſexto
poꝛtare calclamenta multũ bene ſculpta ⁊ oꝛ⸗
nata:ac rubea moꝛella aut alba.ſeptimo ſolet
iclinare caput:ſalutare ⁊ alia ſigna amoꝛis oñ/
dere. O bone Jeſu amatoꝛ coꝛdialiſſime in ſi⸗
gnũ veri amoꝛis tu pᷣmo voluiſti eſſe veſtitus
purpureo veſtimento ⁊ ſcðᷣo ferre girlandã ſpi⸗
neam:ſicut dici Johᷣ.xix. Exijt Jeſus poꝛtãs
ſpineã coꝛonã ⁊ purpureũ veſtimentum. Ter⸗
cio o bone Jeſu tu poꝛtaſti roſas vermilias in
manibo.ſ.cicatrices. Quarto vba magni amo/⸗
nes dixiſti adeo dulcia ꝙ oia coꝛda deberẽt ad
te trahere ⁊ mollificare:maxime quãdo dirxiſti
Johh.xix. Sitio:qð fuit verbũ feruẽtis charita⸗
tis. Ut em̃ inquit Berñ. Per hoc voluiſti oſtẽ

ere ꝙ ſitiebas noſtrã ſalutẽ ⁊ noſtrũ ꝓfectum

ac noſtrũ amoꝛẽ̃.Quito o ſaluatoꝛ amoꝛoſe tu
in ſignũ largitatis habuiſti latus apertũ vt coꝛ
tuũ oibo demõſtrares:ſicut inqͥt Berñn. Serxto
ꝓ calciamẽtis rubeis habuiſti pedes ꝑfoꝛatos
⁊ ſanguine rubꝛicatos.Septimo ſigna amoꝛꝭ
oſtẽdiſti i cruce caput iclinando vt hoĩem ſalu⸗
tares:os claudendo vt eum oſculareris:manꝰ
2 bꝛachia extendendo vt ipᷣm amplexareris:pe
des fixos habẽdo vt cum eo moꝛareris. Ex la⸗
tere ſanguinẽ ⁊ aquã emittendo vt ei dares la⸗
uacrũ ſalutis. Et ideo ad tanti amoꝛis haben⸗
dam memoꝛia te inuitat dicens Treno.iij. Re/

coꝛdare pauꝑtatis ⁊ traſgreſſiõis mee.i.amo:⸗

tranſgredientis omes alias dilectões De quo
ctiaã ARug.in li.de virginitate inquit.Aſpicevul/⸗

te amantẽ nõ amas ſʒ ↄtemnis.

frueretur.

nera pendentis:ſanguinẽ moꝛientis.pᷣciũ redi⸗

mentis:⁊ cicatrices reſurgentis. Et hec quanta

ſint cogita ⁊ in ſtatera coꝛdis tui appende vt to⸗
tus tibi figatur in coꝛde qui totus pꝛo te fixus

fuit in cruce. Sed heu qa ꝓ ſpinea coꝛona mu⸗
lieres hodie poꝛtãt coꝛnua vel aurea ſerta.pꝛo
ſputis vultũ chꝛiſti deturpantibo ſibi faciũt fu⸗

camẽta.ꝓ vitta ſeu binda oculoꝝ poꝛtãt in frõ⸗

te foꝛmalia ⁊ alia in capite iocalia.ꝓ ſanguineꝑ
faciẽ decurrente habẽt beleta ſiue alia vngueta.
ꝓ carmne dealbãda: ⁊ ꝓ capillł artificiãdis: ꝓ cla
uis manuũ anulos pꝛecioſos. ꝓ clauo pedum
calciamẽta acuta⁊ planellas delicatas.ꝓ coꝛda
ad collũ victã ſiue bindã de veluto aut toꝛqueʒ
xel collanã. ꝓ veſte alba in q̃ fuit deriſus pᷣcio⸗
ſa ⁊ vana veſtimta.p ſigno crucis ſallas ⁊ loca
amena ad coꝛizadũ:⁊ leca ſenſualia ad luxuri⸗

andũ.O ingtũ genꝰ humanũ qð deũ tãtopere
Erca vo ratio quare deus eſt ſuꝑ om⸗
t nia diligẽdus dicit aſſimilatiõis. Fun⸗
damentũ cuiꝰponit phᷣus.viij.Ethicoꝝ

di. Similitudo eſt cauſa dilectiõis. Ideo.ij.de

generatiõe dicit᷑. In habitantiby ſimbolũ facili⸗

oꝛ eſt tranſitus.⁊.iij.ð regi.pꝛin.Oia ſimilia c⸗
iungunt᷑.?⁊ Eccłi.xiij.dici᷑. Omne aial diligit ſi⸗
mile ſibi.Ea ꝓpter Areſto. viij. Ethicoꝝ mouet

difficultatẽ pter qͥd ſit ꝙ duo reperiunt᷑ homi/
nes qui nunq; ſe viderũt ⁊ qᷓ; pꝛimũ inſimul cõ
ueniũt ↄtrahũt inter ſe amicitiã:ſimul ↄuerſan

tur:⁊ vnus neſcit ab alio diſcedere. Et reſpõdet

ipe ꝙ eſt/ ꝓpter ſimilitudinẽ. Sed dicit dupliceʒ
eſſe ſimilitudinẽ:occultã videliq; ⁊ expᷣſſam.⁊ qᷓ;
uis omnes hoies ſint ſimiles ſimilitudine expᷣſ

ſa:nõ tamẽ occulta:que ↄſiſtit in ſimilitudine ⁊
Aꝓpoꝛtione humoꝝ ⁊ cõplexionũ. Ideo vnꝰ ma⸗

gis inclinat᷑ amare iſtũ qᷓ; aliũ.Cũ ergo inter de

um ⁊ homines ſit ſimilitudo occłta ſq; ſᷣm ani⸗
mũ:quia vt habet᷑ Geñn.j. Homo factus eſt ad
imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ dei:ↄcludit᷑ ꝙ ſuꝑ om/
nia eü diligere debet. Nam pterea ⁊ nõ alia de

cauſa dedit ei hanc ſimilitudinẽ ſuam vt euʒ di

ligat:cognoſcat ⁊ amando honoꝛet. Et hoc eſt
quod inquit Augu. in ii.Enchiridiõ.quod etiã
recitat Magiſter in.ij.di.j.Fecit deus rationalẽ

creaturam vt ſummũ bonũ intelligeret: intelli⸗/
gendo amaret:amando poſſideret:poſſidendo

VUarta ratio dicit᷑ conditiõis.ſcilicet bo⸗

qꝗq nitatis diuine. fundamentũ cuiꝰ ponit

pfp̃s.ij.de anima di.Omnis potẽtia na⸗
turaliter appetit ⁊ diligit ſuũ obiectuʒ.ſed obie⸗
ctuʒ volũtatis humane eſt bonũ ſimpliciter.vt

git Areſto. vj. Mecha. Ergo quilibet hõ natu⸗

raliter appetit ⁊ amat bonũ.iuxta illud.j.Echi.

Bonũ eſt qdðᷣ omnia appetunt. Unde beatꝰ Dio
nyſius ait.O mnia bonũ ⁊ pulchꝛũ deſiderant.

Lũc ſic.Quãto res plus habet de bonitate:tan

olut

Gunens
Licli
enob
perpnup
boniͤ

edate

ſen
finicont
nusſch⸗
ſtpꝛum

1inion

gurhe
Ringzfin
ſclansn
wamagt

dndu

goiapt
aluse

N

2

iſiluu⸗

ſeſtae
jnopln
beae T
guis B⸗
Rhetine
beuus:
iniotn
gbalen

loade
ſeciin

hbus. c

ctſcpol
cearur⸗
perlla
Hlaran
mminem
Wrck
ome
ant

r

ingn

is ſecni
ſimdolüifl
Ois inlui
egial lori
bicn nout
eniuntboni⸗
nümniml
ul urrien
Enode
Nar wyleg
aßſam. ?c
mwdineah
fmirwäne
Keor m
iagonnerde
afnan
usckt al
l ſug om
2 moaliade
um Nrayzdl
1. & boeck
ſogodi
vs onul
Cerr idli
poſiccnt⸗
1

gſaliarbo
i pon
poräun
Nz. ſchobe⸗
npliom
bo /
ld
ebar
nt.
giaetud⸗

ni creature. ⁊ ideo Are

to plus habet de diligibilitate. Uñ dicit᷑ in. iij.

Topicoꝝ. Maxie bonũ maxie homines agppe⸗

tunt. Cũ ergo deus ſit ſummũ bonũ cũcta in ſe
cõtinens bona vt inqt Augu.in lib.de vo cultu

Cũq; ſit ſolus bonꝰꝑ eſſentiã vt dicit᷑ Luc.xviij/
MNemo bonꝰ miſi ſolus deus:alia aũt ſint bona
per ꝑticipationẽ diuine bonitatis a qua omne
bonũ ꝓcedit Jaco.j.⁊.c.qᷓ; pio.j.q.ij. Cuʒ etiam

ipſe deus ſit bonitas infinita:vt ait Plato in.j.
ſui Thimei.Omnes aũt creature ſint bonitat
finite:vt ait Dionyſiꝰ. Et ipᷣe deus ſit nõ tm̃ bo⸗
nus ſed omnibonꝰ:⁊ ſuꝑbonus.Cũq; ipſe deꝰ

ſit pꝛimũ ⁊ vltimũ bo nũ cõmunicabile nobis:
⁊ finis noſter ad quẽ oꝛdinati ſumus. Qui in⸗
quit Apocalip.j.Ego ſum pꝛincipiũ ⁊ finis.om
niaq; finẽ ſuũ aꝓpetãt.ij. Phi.Cũq; ipᷣe deus ſit

felicitas nr̃a:qui dixit Geñ.xv.Ego ſuʒ merces
tua magna numis:ſequit᷑ incõuincibiliter cõclu
dendũ ꝙ eũ ſuꝑ omnia bona amare debemus:
quia ipſe eſt quoddã ſummũ bonuʒ quo nihil

melius cogitari poteſt. vt inquit Anſelmus in
lb. Monologion.

Uinta ratio dicit᷑ receptiõis ſq; benefici
q oꝛũ. Quilibet em̃ tenet᷑ diligere benefa/
ctoꝛẽ ſuũ:⁊ ei eſſe gratus.il.ſed ⁊ ſi lege.S

coſuluit.ff. de peti. here.c. cũ in officijs. extra de
teſta.c. de foꝛma.xxij.q.v.Et tãto magis tenet᷑ ei

qnto plura ab eo beneficia recepit:vt declarat
beatꝰ Tho.ij.ij.q.oj.ar.j.De qua gratitudine lo
quẽs Areſto.in.ix.Ethi.dicit. HBnficiatꝰquilibʒ

debet in aliquo benefactoꝛẽ ſuũ recõpenſare.et

beatus Tho.ij.ij.q.cvj.ar.vj.ait ꝙ lege gratitu

dinis tenet᷑ excedere beneficiũ: qꝛ recompenſare

equale nõ videt᷑ facere gratis:ſʒ ſoluʒ referre qͥd
accepit. VUñ Sene.li.ij.de beneficijs inquit. In
gratũ eſt beneficiũ qð gratis beneficiũ nõ exce⸗
dit.Omiſſis ergo quaſi innũerabilibo benefici⸗

is a deo no bis collatis maxie ꝙ dedit nobis eſ

ſe cũ inſenſibilib creaturis:viuere cũ vegetabili

bus. ſentire cũ animalibo. intelligere cũ angelis
ct ſic poſuit in nobis ꝓpꝛietates omniũ creatura
rum: ꝓpter qð homo quãdoq; appellat᷑ omnis

creatura:vt inquit Gꝛego.in quadã omelia:ſu⸗
per ilud Marci H euangeliũ om
viij. Phiſi. appellat ho⸗
minẽ microchoſmũ.id eſt minoꝛẽ mũdũ. Tria

tm̃ referemus dei beneficia quibo ad eũ diligen
dum aſtringi debemꝰ. Pꝛimũ eſt beneficium
creatiõis.ſ.omniũ creaturarũ que advtilitatem
noſtrã creauit. Ideo Areſto.ij.de aĩa.⁊.ij. Phi.

inquit.Finis quodãmodo omniũ eſt homo.et
Magiſter in.ij.ſenten.di.j.dicit.Oia vt ait apo

ſtolus noſtra ſunt:ſuꝑioꝛa:equalia ⁊ inferioꝛa.

Suhperioꝛa quidẽ noſtra ſũt ad fruendũ. id eſt
deus.Equalia ad cõuiuendũ ⁊ miniſtrandũ ac
cuſtodiendũ.id eſt angeli. Inferioꝛa ad ſeruien
düũ ſq; inferioꝛes creature.Quapꝛopter ſanctus
Bonauen. in. ij. di. xv. ar ij. q. .inquit.Oeus oia

iferioꝛa creanit ꝓ nobis.Aliqua creauit ad no⸗

ſtrũ vſum ⁊ vtilitatẽ:vt panẽ ⁊ vinũ ⁊ hmõi ſi⸗

milia. Aliqua ad nr̃am recreationẽ:vt aues:ac⸗

cpitres:canes:⁊ hmõi.Aliqua in nr̃m adiuto⸗

riũ:vt boues:equos ⁊ ſimilia.Aliqua ad nrjm
exercitiũ:vt ſerpentes:pulices:⁊ ſimilia.hec ille.
Arelſ. q̊ʒ.j. Politico.dicit. Natura fecit oia alia
Apter hoiem.⁊ PsS.viij.inquit Dauid.Oia ſub
leciſti ſub pedibo eiꝰ:oues ⁊ boues vniuerſas
iſuꝑ ⁊ pecoꝛa campi.Uolucres celi ⁊ piſces ma
ris:qui ꝑambulãt ſemitas maris. Ideo Geñ.
J.dixit deꝰ. Faciamꝰhoĩem ad imaginẽe ⁊ ſiłitu/⸗
dinẽ nr̃am:vt pᷣſit piſcib maris:⁊ volatilibo ce
li:⁊ beſtijs vniuerſe terre:oĩq; reptili qð mo⸗
uet᷑ in terra.⁊ in.l.in pecudũ.ff.de vſuris.dicit᷑.
Abſurdũ videt᷑ hoĩem ſine fructu eẽ cũ oẽs fru
ctus reꝑ natura hoium gr̃a cõparauerit.Et ꝙ
deus oia pᷣdicta creauerit ꝓpter vſuʒ ⁊ vtilitatẽ
hois ptʒ. Nã vt Ric.declarat.in.iiij.di.xlviij.ar.

j. q.vj. Poſt iudiciũ oẽs iſte creature ceſſabunt

qꝛ hic ampliꝰnon egebit hõ.Et iõ anihbilabunt᷑
oẽs pᷣſer elementa ⁊ celos:qͥ tñ ceſſabura motu
qͥ ampliꝰnõ erit hoĩ neceſſariꝰ.Licet ̊ deꝰ pnci⸗
palłr creauerit oĩa ad onñdendã bonitatẽ:poten
tiã ⁊ głiaʒ ſuã.vt ðclarat beatꝰ Bona.i.ij.di.xv.
ar.ij. q.j.tñ ſecundario pᷣdicta creauit ad hois
cõmoditatẽ. Uñn Lactantiꝰ.j.li.de ira dei.c.viij.
inqᷣt. Oia em qͥb ↄſtat qͥcqͥd generat ex ſe mun
dus:ad vtilitatẽ hominis accoõmodata ſũt.Et
Hugo in li. de arra ſpõſe ait.Reſpice vniuerſũ
mũdũ iſtũ ⁊ ↄſidera ſi aliqͥd in eo ſit qð cibinõ
ſᷣuiat.oĩs natura ad bᷣ dirigit curſnʒ ſuũ:vt ob
ſequijs tuis famulet᷑ ⁊ tue vtilitati deſ uiat:tu⸗
iſq; delectamẽtis parit᷑ ⁊ neceſſitatibo ſᷣm afflu
entiã ĩdeficẽtẽ occurrat.hᷣ celũ:̊ terra:h̊ mare:
hic aer cuʒ his q̃ ĩ eis ſunt vniuerſis explere nõ
ceſſant.hec ille. Totiẽs q̊ tenemur deo gr̃as re⸗
ferre:eũq; diligere:quot ſpẽales creaturas ad
noſtrã vtilitatẽ ↄdidit.Que oẽs vt deũ creato⸗
rẽ oĩum ſuꝑ oia amemus claamant. K
Ecũdo nos ad h̊ obligat bñficiũ redẽ⸗
s ptiõis qð nõ ẽ minꝰbnficio creatõis:vt
declarat btũs Bona. ⁊ Ric.in.iij.di.xx.
Quia vt canit eccłia in ſabbato ſctõ.ſlihil nob
naſci ꝓfuit niſi redimi placuiſſet. Debemus &

remẽoꝛari ð hac idicibili charitate dei erga noſ:

qͥ ꝙ liberanda aĩa nr̃a ab et᷑na moꝛte/ꝓpꝛio filio
nõ peꝑcit:ſʒ ꝓ nobis oĩbe tradidit illum. vt ait

apfls ad Roma. viij. Ideo canit eccłia vbi ſupᷣ.

O mira circa nos tue pietatᷓ dignatio:o inextci⸗
mabilis dilectio charitat:qͥ vt ſ̃uũ redimeres
filiuʒ tradidiſti. Uñ licet alia a deo no b collata
bñficia magna ſint:̊ tñ ẽ illð qð aios nrosad
eiꝰamoꝛẽ magis accẽdere debex:atq; ad tolerã
dã moꝛtẽ ꝓ eiꝰamoꝛe.Ait em̃ Johoanes clima⸗
chꝰin. xxiij.gradu:vbi tractat ð ſuꝑbia.Si mil
lies moꝛtẽ qͥs paſſus eſſet ſiue quotidie pateret᷑
ꝓpter xpᷣm:necdũ rem egiſſet moꝛtixpᷣi eenale

aut que gutte ſoliꝰſanguiniſ eiꝰadeq̃ret᷑. Altioꝛ

em̃ res eſt in iſinitũ xpᷣi ſanguis q; ſanguis ſer⸗

uoꝝ ſuoꝝ.Maioꝛi iſuꝑ charitatis atq; amo⸗
ris vinclo xpᷣs ſanguinis guttã effudit qᷓ; totũ
ſanguinem ſuum genus humanũ ſimul effun
dere poſſet. ”

CQplet coꝛonã vite quꝗ repꝛomiſit deꝰ di
ligentibo ſe. Ille em̃ ſolet diligi ⁊ reuereri qͥ libe

ralis eſt remuneratoꝛ ſuoꝝ amicoꝛũ ⁊ ſßuitoꝝ.

Diligamꝰg̊ deuz ex oibus vinbo coꝛdis nr̃i:qꝛ
nec oculus vidit:nec aunis audiuit:nec in coꝛ
hois aſcẽdit que pᷣparauit deꝰ diligẽtibo ſe.j.ad
Coꝛ].ij. Pꝛopter q bñficia inqͥt Aug.in li.ſoli⸗
loquioꝝ.c.xviij.loquẽs deo. Idcirco dñe deus

iuſſiſti lege tua vt diligã te oibʒ hoꝛis ⁊ momẽ

tis ꝗbo fruoꝛ mipicoꝛdia tua:qꝛ ſemꝑ perirem
nilſi ſꝑ me regeres:⁊ſꝑ moꝛerer niſi ſꝑ me viuifi⸗

cares: ⁊ omi momẽto mĩicoꝛdia tua magna
