placeat ne ex incultu ⁊ deſpecto oꝛnatu:pꝛebeat

marito ſuo occaſionẽ peccandi cuʒ alia. Et hoc
eſt licitũ ſi fiat cũ moderaminib de quibus in⸗
fra:⁊ hocinquit Apłus.j.ad Coꝛinth̊.xvij.dic.
Mulier que nupta eſt cogitat que ſunt mundi
quõ placeat viro ſuo.Etita exponit Augꝰ.de cõ
ſecra.di.v.c.fucare.⁊ beatꝰ Tho.ij.ij.q.clxix.ar.
ij. di. ꝙ ꝓpter hoc poteſt młier aliquid ſuperad⸗

dere vltra decentiã ſui ſtatus.Qð intelligendũ

eſt poſſe fieri qñ) maritus appareret pꝛonus a⸗

adulteriũ:vel nollet reddere debitũ:ettali oꝛna
tu veriſimiliter ꝓuideret cõtra pᷣdicta inconue/
nientia:aliter ceſſante cauſa ceſſat effectus.c.cũ

ceſſante.de ap.Et ideo inexcuſabiles ſunt vxo⸗
res:que ſe poliũt ⁊ oꝛnant curioſe:licet hoc vide
ant diſplicere viris ſuis.Et młto ag ſi hoc
S z3ʒ

“” õ ð 4 . ...U
M

Bermo

ab ip̃is phibeat Apparet em̃ ꝙ tunc ſie ſe oꝛnã

do imod erate faciũt ex ſuperbia ſeu ex libidine ?

vanitate. Itẽ requirit᷑ ꝙ finẽ ſus nõ ponati his
oꝛnamentis ſicut faciunt que appetunt magis
placere viris ſuis q; deo:⁊ maioꝛẽ habent curã
de oꝛnatu coꝛꝑis qᷓ; aie.Sicut faciebat illa me⸗
retrix de qua legit᷑ in vitaſpatrũ ꝙ cũ quidã ſan
ctus epᷣs vidiſſet eaʒ maximo oꝛnatu redimitã
⁊ politaʒ:cepit amariſſime flere.Et iterrogat de
cauſa tanti luctꝰrñdit.Quia ego nõ ita ſtudeo
placere deo ſicut illa hoibo:⁊ nõ habeo tantum
ſtudiũ de oꝛnatu aie:q̃ntũ ipᷣa de oꝛnatu ſui coꝛ
poꝛis. Itẽ reqͥrit᷑ ꝓpter talẽ oꝛnatũ nõ illaque
ent᷑ alij:⁊ ipᷣa ꝑ hoc in adulteriũ nõ ĩcitet᷑ illabe⸗
re cũ alijs:qꝛ non debet diſcooperiri vnũ altare

ad cooperiẽdũ aliud:vt dicit Greg.j.q.j.c.nõ eſt

putãda.õ em ſunt facienda malavt eueniant
bona:ad Ro.iij.Et ſolũ debemꝰin tãtũ iuuare
ꝓximũ i nq;tũ poſſumꝰ ſine pctõ:aliter nõ.xxij.
q.ij.c.faciat.Opoꝛtet ergo ꝙ ex tali oꝛnatu nulli
viſimiłr det᷑ pcti occaſio:alias ſine pctõ fieri nõ
põt. Quia ve hoi illi ꝑ quẽ ſcãdalũ venit Dhat.
xviij.Et iõ multe mulieres daqnabunt᷑que dicũt
ꝙ; oꝛnãt ſevt placeãt viriſ:qꝛ ſicoꝛnate affectant
ſe videri ab alijs:? demoꝛant᷑i ſtrat ac plateis:
vt ſub coloꝛe obuiãdi vni adulterio iducãt mil
le adulteria ſaltẽ mẽtalia.Si em haberẽt volun
tatẽ ſolũ placendi viris ſuis:talibo oꝛnamentis
potiꝰvterent᷑ in domo vbi habitãt cũ ipᷣis mari
tis:qᷓ; exra domũ vbi demoꝛant᷑ cũ extraneis ⁊
ab ipᷣis intuent᷑ Cuiꝰoppoſitũ faciunt:⁊ iõ talis
oꝛnatꝰ mag allicit alios qᷓ; viros ſuos ad amo
rẽ.De qͥb oib pctis ipᷣe punient᷑ tanqᷓ; ſi illa cõ
miſiſſent. Quia qui cauſam dani dat dãnũ de⸗
diſſe videt᷑.c.fi.ð iniu.⁊ dã.da.⁊.l.qͥ ocadit..in
hac.ff. ad.l.aqui.Ex qua rõne cõcludit᷑ ꝙ valde
peccãt ille mulieres q etiã ſolũ in domo ⁊ tantũ
modo cauſa placẽdi viris ſuis tã laſciuo oꝛna/
tu vl habitu ſe induũt:ꝙ ad nimiã cõcupiſcetiã
illos alliciũt. Quia vt inqͥ t Raymũdꝰin ſũma.
Actus matrimonialis geſtus cauſa ſaturande
libidinis:eſt moꝛtale peccatum. D
8 Ecũdo põt mulier ſe oꝛnare cauſa occul
tande alicuiꝰſue turpitudinio ex aliqua
cauſa ꝓueniẽtis:vt ex ĩfirmitate vel hmõi:vt in⸗
quit Tho.ij.ij.q.clxix. Hoc ei licituʒ videt᷑ ſi fiat
ſolũ ꝓpter celandã illaʒ defoꝛmitatẽ. Sicut eſſet
moꝛfea in facie:vł nuditas capitis ex defectu ca
pilloꝝ ⁊ hmõi.Quod videt᷑ ꝑmittere apłs.j.ad
LCoꝛ.xij.di. Que putamꝰignobilioꝛa mebꝛa eſſe
coꝛpoꝛis:his abundãtioꝛẽ honoꝛẽ circũdamus
Tercio põt mulier ſe oꝛnare ꝓpter ſui ſtatꝰexi
gęẽtia. Et hᷣ licite facere pᷣt ᷣm ↄſuetudinẽ aliarũ
młieꝝ bone cõſcie que ſunt eiuſdẽ ſtatꝰ.c.qͥſqs.

xlj.di. Ut em̃ inqͥt Aug.iij.cõfeſ. Lurpis eſt ois

pars vniuerſo nõ ſuo cõgruẽs Itẽ ſᷣm dignita⸗
tẽ viri ſui:qꝛ młieres coꝛuſcant radijs marito⸗
rũ.S.alia vero.in autẽ.de ſena.Non aũt excuſat

XXVII

eas mala cõſuetudo vanarũ mulierũ: quia ir⸗
rationabilis cõſuetudo no debet attẽdi.l.quod
nõ rone. ff. de legi. Jðo inqͥt dñs Leui.xviij. Ju
xta cõſuetudinẽè terre egypti nõ facietis.Notan⸗
dum quoq; ꝙ licet młier ſolũ ſe oꝛnaret ᷣm ap
pꝛobatam ⁊ bonã cõſuetudinẽ aliarũ mulieruʒ
ſui ſtatꝰ tñ eius oꝛnatꝰ eſt vicioſus: qñ intẽtio

eius eſt ad laſciuiãẽ pompã ⁊ bmõi.Cum mala

intentiõe:nihil poteſt eſſe licitũ ac ſine peccato.
lxxxvj. di.c.nõ ſatis.Et de ſen.excõ.c.cũ volunta
te.Si igit᷑ mulier hac ſe intentioe oꝛnet vt viro⸗
rum aſpicientiũ aias ad ſui cõcupiſcentiã allici
at: cũ hoc ſit cõtra charitatẽ dei ⁊ ꝓximi: etiam
ſi nõ ſequat᷑ alicuiꝰ ruina moꝛtaliter peccat:⁊ h̊
eſt qð Hiero.in quadã epła inquit.Si vir vel
mulier ſe oꝛnauerit:⁊ ſi nullum inde ſequatur
damnũ iudiciũ tñ patiet᷑ eternum:quia venenũ
attulit ſi fuiſſet qui biberet.Et idẽ ponit Chꝛyß.
ſuꝑ Mattheũ. Ille aũt mulieres que ſe oꝛnant
nõ vt cõcupiſcant ſed vt cõcupiſcant᷑:ſunt ſimi⸗
les latroni qui nõ vult ꝑ ſe piſcari in piſcina do
mini:nec venari in foꝛeſcha eius: ſed accomo⸗
dãt rhete ſuũ latroni audentioꝛi.Ipᷣe em̃ accõ⸗
modant coꝛꝑa ſua diabolo ad ꝑnitiem anima⸗
rum.De talibus mulieribus ait Hiero.ad ſa/
cras virgines. Im pudiciſſimꝰ mulierũ aſpecꝰ
ſemꝑ in auro:ſemꝑ in gẽmis:ſemꝑ in oꝛnamen
tis extrinſecis gloꝛiã ponit.Nõ ſufficit eis libi⸗

do innata nature:ſed occaſio nẽ querunt explen

de libidinis. Rffectant pꝛoculdubio vt oculi vi
roꝛũ aurũ cõtemplates ⁊ gẽmas tandẽ figãtur
in faciem:vt furtiuis oculoꝛũ ſuoꝛuʒ nutibus:
facilius incitẽt ad libidinoſum incendiũ.hec il⸗
le. Si aũt mulieres ſic ſe oꝛnãt ex quadã animi
leuitate vel vanitate ꝑ aliquã vanã gloꝛiam eſt
veniale ſolũ:qñ talis oꝛnatꝰ eoꝛũ ſtatui eſt con⸗
decens ⁊ honeſtꝰ. Et ſolũ ratione vane leticie vł
leuitatis defectuoſus. Secus aũt ſi in illis glo
ria cõſtituant finẽ ſuum magis diligendo illaʒ
gloꝛiam q; ſalutem anime:vel głiam ecernam:
vel parate eſſent facere cõtra pᷣcepta dei vel eccle
ſie:vt poſſint conſequi illam laudeʒ. In his em

⁊ ſimilib caſibus eſt moꝛtale pctm.vt dedarat

beatꝰ Tho.ij.ij.q.olxix.Ex qͥb patʒ ꝙ oꝛatꝰmu
lierũ eſt vicioſus rõne pꝛaue intentiois. J
Ecuũdo eſt repᷣ henſibilis rõne inhoneſta
s cis qñ mulier poꝛtat veſtimẽta meretri
clia.de qua dicit᷑ Pꝛouer.vij.Ecce mu
lier occurrit illi oꝛnatu meretricio parata ad ca
piendas aias.Ettalis mulier eſt ſimilis ſycali
ſerpenti qui vt dicit Iſidoꝛꝰ tanta pᷣfulget vari

etate doꝛii:vt in ſui admirationẽ intuentes idu

cat:⁊ quia piger eſt:quos curſu inuadere neqᷣͥt
ſui admiratiòe intuentes rapit:⁊ q;to eſt magꝭ
dilſcoloꝛ tanto ẽ in veneno deterioꝛ. Et ſimilit᷑ fe
mina vanis oꝛnamẽtis induta coꝛda intuentiu
ad ſe trahit ⁊ ſtupida ac inſenſata reddit:⁊ ſic ꝑ
cõcupiſcentiam rapit:⁊ veneno male deleaatcio⸗

4

e

Ginrdiotn
iemicun
ſohroltoneteon
neneflückmndts
nolrntinudta
ſolymineactücr⸗
e odfanäite
narcictenitton
Poottond
ſcnndonctaan
Uenat Aulrck
ondupſucue
giortnedonn
ustcludenue
Nrigben mo⸗
Mnrigfruin
Duuhoncka
cre n
dpeno.Dat
Debemnoliababer

Boginclaad
osMoönttfaninas
idbctnecmarduns

nverba Parle
ſenteliucercuſer
gla wnttateleg

lonöſilaudabt

MaNuplamnen

Nbenkpoſſedimt
ebegngonnluid

Kguhoponer

ffcoſeſeoptante

Lnalalori llos,
chns Konmnn
llenscſuplb⸗
Talcresſudaten
Umnſensanplan
indumenweten
Kroride
t ummrs
GBfadil
Maencis? fucani⸗
deo ctegtarvting
forbems ug
Mullerenran
efrentcötnel
dllerer dßenn

Edarnnn
Noruiennj

ungnent .
unnle, Z

nun

Sidee

1
uensgin

lnign

1s:ſclgtnn

n Frehn

nanonde
Sar Mo A
ulaiape
pnomum
Hſuſiaras lbi/
niqaunrapten
ubio roaulvi
ötundi ſgir
jſucenz Nunbos⸗
mminemdühl
t arsditnn
iwni geunc
cri kan co
onturde
usiüiblien
nganemn.
nmöcgatdaſtet

mnlutt u
nepcnt
ſrp aun
Aummtits,
lis fineinbont
epeſtimän man
Novcr di Lor⸗

mcoNtN

crck imis .
ummnilni
goniinnann,
univ nnn /,
ittibi⸗
ummnbi,
—R
niunga
m —R

èð

Foliũ

nis extingnit:⁊ qᷓ;to ẽ oꝛnatioꝛ ⁊ pulchꝛioꝛ tãto
eſt ꝑnitioſioꝛ.Lalis aũt oꝛnatꝰ meretricꝰ ẽ re⸗
te diaboli ad capiendas aias:⁊ ideo ſũmeẽ de⸗
teſtandꝰ tanq; omino illicitus ꝓpter inhoneſta
tem. ibil em inhoneſtũ põt eſſe licitũ cum ho⸗/
neſtas ſit vna detribo ꝑtibus pᷣncipalibo iuſti⸗
cle.ff. de iuſti.⁊ iu.l.iuſticia.S.iuris pᷣcepta. Jðo

vnũ de excludentibo a regno celoꝛũ ẽ impudici⸗/

tia:vt refert Paulus ad Bal.v. Ille ergo habi⸗

tus eſt inhoneſtꝰ ꝑ quem mlieres oſtẽdunt hbu

meros ſeu pectoꝛa qui ẽ habitꝰ meretricius.vñ
Ecci.xix.dicit᷑. Amictꝰ coꝛꝑis inceſſus hominis

⁊ riſus dentiũ enundiauit de illo.De talibꝰ mu

lieribus inhoneſte oꝛnat loqui Hiero.ad ma
trem ⁊ filiã oſtendẽs maliciã qua vtunt᷑ ad de⸗
monſtrandã nuditatẽ ſuam.Et iðo dicit. Pal/⸗

liolum interdũ cadit:vt candidos nudet hume
ros.Et ad furiã idem inqͥt detalib. Lingua ꝑ⸗

ſonat caſritatẽ ⁊ totũ coꝛpus imundiciaʒ pᷣfert.
Arbitroꝛ ego nihil ſic exonerare poſſe mulieres
ſicut honeſtatem. Et ideo ad Demetriadẽ virgi
nem ait. Illa ſit tibi pulchꝛa:iulla amabilis.illa

habenda ꝓ ſocia que neſcit ſe eſſe pulchꝛũ:q̃ ne⸗

gligit foꝛme bonũ:⁊ ꝓcedens ad publicũ nõ pe

caus ⁊ colla denudat:nec reuocato pallio cerui⸗

2*

ces aꝑit:⁊ vix vno oculo qui vie eſt neceſſ. auns

patenter ingrediturnr.

D inhoneſtate quoq; dicũt quidã per⸗
a tinere ꝙ mulieres incedãt capite diſco⸗

operto.Dicit em̃ aplłs.j ad Coꝛinth.xj.

Debet mulier habere velamẽ ſuꝑ caput ſuum.

Et Augꝰ.in epła ad Poſſidoniũ inquit.Capil
los nudare feminas quas ⁊ caput velare apłs
iubet nec maritatas decet.Dicit tñ glo.ſuper di

cta verba Pauli.? Tho.ij.ij.q.elxix.ar.ij.q poſ

ſent alique excuſari a pctõ qñ nõ facerent ex ali⸗
qua vanitate ſed ꝓpter cõtrariã cõſuetudinẽ: qᷓ;;
uis nõ ſit laudabilis. Hoc aũt limitat eſſe verũ
auctoꝛ ſuꝓplementi:qñ ratiõe cõſuetudinis nõ
videret᷑ poſſe dimitti ſine ſcandalo repucabili.
et ̊ agendo nulli dat᷑ occaſio ſcandali vel pcti.
Ex quib apparet ꝙ peccãt ille mulieres:que ar
tificioſe ſe aptant capillos criſpantes: vel mo⸗
re maſculoꝛũ illos cmponẽtes ⁊ ceſariẽ ſibi fa
cientes. Contra quas ⁊ alias vanas ⁊ laſciuas

mulieres eſt aplłi pᷣceptum.j. ſee iij. dicentis.

Mulieres ſubdite ſint viris ſuis:quarũ nõ ſit
extrinſecus capillatura:nec circũdatio auri aut
indumenti veſtimẽtoꝛũ cultus. 414
Ertio repᷣhenſibilis ẽ talis oꝛnatꝰ muli⸗

t erum ratiõe iniuriationis. Iniuriat᷑ na

q;ʒ; factoꝛi ſuo talis mulier que his oꝛna
mentis ⁊ fucatiõibo aliter vult apparere qᷓ; ſit a

deo creata:vt inquit ſanctꝰ Cipꝛianus:queʒ re⸗

fert beatus Augꝰ.in.iiij.de doctrina chꝛiſtiana.

Mulier em̃ vana deũ qui fecit illã quaſi nõ be
nefecerit cõtendit ſuis vanitatibo emẽdare:qua

ſi diceret. O ñe tu creaſti me nigra:ego me faciã

CGXLII

albam. feciſti paruã ego me faciã magnã. Pau

cos mihi dediſti capillos ego addam multos.
dediſti nigros ego faciam albos.bꝛeues feciſti

ego lõgos factã. tu ſine cauda me creaſti ego fa
clam me caudatam ⁊ alatã.tu feciſti me pallidã
ego faciã me rubeaʒ.Coõtra tales exclamat Eſa.

xlv.c.di.Ue qui contradicit facoꝛi ſuo.Cum er

go dixerit dñs Macth.vj.q nemo põt capilluʒ
vnũ album facere aut nigrũ vel addere ad ſta⸗
turam ſuã cubitum vnuʒs:iſte ſuis artificijs co⸗

nant᷑ eũ mendacẽ demonſtrare. Et idcirco eius

vultum qui ſe coloꝛibo pingit nõ cognoſcit deꝰ
qui talem nõ creauit.vnde Hieroni.illi inquit.
Qua fiducia erigis ad celos vultꝰ quos condi
toꝛ nõ cognoſcit.Et idem eſt de poꝛtantibus ca
pillos artificiatos ex vana gloꝛia.Unð legitur
ꝙ quedã matrona diues ⁊ pulchꝛa valde dele⸗
ctabatur in oꝛnatu veſtium ⁊ capilloꝛum:pꝛo⸗

pter quẽ multũ viſitabat᷑:ſed tñ ipᷣa nulla tur/

pia audire volens om̃ib honeſte reſpondebat.
Factũ eſt autẽ vt quocũq; iret demonẽ hoꝛribi⸗
lem videret ſequentẽ ſe. Ad quã viſionẽ tremefa
cta ſacerdoti pure confeſſa eſt:aqua bñdicta cre

bꝛo ſe aſpergens ſed nõ in toto fuit liberata liczꝭ

ad tempꝰ eam demon dimiſerit. Qua ꝓpter ad
quendam ſanctũ heremitã ꝑrexit qui facta oꝛa⸗
tione a deo illuſtratꝰ ꝑ reuelationẽ dixit illi.Si
demon ampliꝰ ad te venerit dicas ei.O demon
quicqͥd in me habes ⁊ inuenies de tuo tolle: et
amplius me nõ ſequaris.Apparẽti ergo demo
ni cuʒ dixiſſet pᷣdicta:ſtatim demon cum furia
maxima accipiẽs capillos cũ tota cute capitis⁊
om̃i oꝛnatu excraxit ⁊ eam ſemimoꝛtuã reliquit

Ex quo apparuit ꝙ talia oꝛnamẽta ſunt diabo

lica oꝑa.Et ideo inquit Alexã.de ales in.iiij.ꝑte
ſũme in tractatu de euchariſtia:ꝙ ille mulieres

moꝛt aliter peccant que coloꝛibo artificiatis vul

tum adoꝛnãt:vel crines adulterinos poꝛtant ſi
ue moꝛtuoꝛũ ſiue viuoꝛũ ⁊ alia hmõi faciũt ad
maioꝛẽ laſciuiã ⁊ pulchꝛitudinẽ oſtendendam
Si vero tali artificio ſolum vterent᷑ ad cooperi
endam curpitudinẽ ſeu defectũ poſſent excuſari
ſim Tho.vbi ſupꝛa.Sed multe ſunt que dicũt
ſe hoc facere ratiõe celande macule:⁊ id agũt vt
foꝛmoſioꝛes appareant.de quo ĩquit Augꝰ.ad
oſſidonium.Fucare figmẽtis quo rubicun
loꝛ vel candidioꝛ appareat adulterina fallacia

cẽ:qua nõ dubito etiã ipſos maritos ſe nolle de

cipi:quibo ſolis ꝑmittende ſunt femine oꝛnari
ſᷣm veniã nõ ſᷣm imperiũ.c.fucare.de conſe.di.v
vbi etiã dici᷑:iq vera oꝛnamẽta chꝛiſtianoꝛuʒ et
chꝛiſtianarum ſunt boni moꝛes non vana fig⸗
menta nec auri aut veſtis vel gẽmaruʒ pompa
nec ſuꝑſticio ligaturarum. W
Ste vane mulieres pingentes vultum
i cito diuinũ incurrent iudiciũ ⁊ vindictã
Si em̃ aliquis magnificus imꝑatoꝛ ali
quã iuuenem in ſponſam ſibi deſpoſaner aliꝰ
4

4

Bermo

eã adulterari faceret ꝓfecto illũ magno ſuppli⸗

cio occidi videret.Quõ ergo o mulier vana pu⸗

tas te vltionẽ euadere diuinã que continuo tuo
lenocinio vanitatis nõ vnã tatu led multitudi/

nem animarũ ſponſo chꝛiſto⁊ regi regũ deſpon
ſatarũ per fidẽ:ad mulciplicẽ foꝛnicationem ad

ducis.Si em ille qui do mũ alicuiꝰ incẽdit de⸗

bet comburi.l.qui edes.ff.de incen.rui.⁊ nau.⁊
excõicari.c.peſſimã.xxiij.q.viij. comburẽs vero
templũ dei:ẽ ipᷣo facto excõmunicatꝰ.c.tua nos
de ſen. excõ.Quid de te fiendũ ẽ o laſciua muli⸗
er que tot diuina templa quotidie incẽdis.Tẽ/
pla em̃ dei ſunt aie chꝛiſtianoꝛũ.qͥb inqͥt Pau

lus.j.ad Coꝛinth.iij. Lemplũ dei ſanctũ eſt qd

eſtis vos.Diligit aut deus tale templũ ſuꝑ om
nia coꝛꝑalia mundi templa:quia ꝓ om̃ibo mũ⸗
di templis incarnatꝰ ⁊ paſſus nõ fuiſſet:ſic̃ fe⸗
cit ꝓ aia redimẽda.O impudens mulier tu es

de ülis de quibus inquit Dauid deo. Incende

runt igni ſanctuariũ tuũ in terra:polluerũt ta
bernaculum nois tui.⁊.iij.Eſdre.iiij.dicit. Tẽ⸗
plum incenderũt idumei.i.ſanguinei.ſ.mulie⸗
res rubicunde ⁊ ſanguinolente que nõ ſoluʒ in
cendunt alios ꝓpter vanitates ſuas ſed etiaʒ ſe/
ipſas.iuxta illud Eſa.v. Ecce vos accendentes
ignẽ in flã mis iſtis.Et ſic incendũt templũ dei:
cum ſua ⁊ alioꝛũ coꝛꝑa ꝓpter laſciuiã ſuam in⸗

flammãt.Scriptũ eſt em.j.ad Eo⸗ . Wem⸗

bꝛa veſtra templũ ſunt ſpũſſancti..
Ed multe ſolent dicere ꝙ nõ habẽt hãc
8 coꝛruptã intentionẽ.Quibo ego reſpon/
daeo ꝙꝙ cũ dent oꝑam rei illicte:imputa⸗
ri eis debent omia mala que ex eoꝛũ cauſa eue⸗
niunt.argumẽtũ in.c.eũ qui.⁊.c.qᷓ;tũ.l.dði.et qð
notat᷑ in.c.ſicut dignũ.de homici.Et confirman
tur pᷣdicta ꝑ ſlð qð legit᷑ de quadã deuota do⸗
mina:que in ſpiritu rapta vidit quadã magnã

comitiſſam que fuerat ei familiariſſima: cuiuus

gia poꝛtabat᷑ a demonib ad infernũ:⁊ ipᷣa eiu⸗

lando plangebat dicens. Heu me infelicẽ: que

licet fuerim caſta:abſtinẽs:⁊ miſericoꝛs:tñ dã⸗
nata ſum ⁊ ꝓ nulla alia cauſa niſi ꝓpter oꝛnatũ
vanũ ⁊ ſuꝑfluum quẽ afferebã nimio affectu:⁊
nimiã curam circa hoc adhibui ⁊ admonita ceſ
ſare nolui.Quedã etiã muliera paucis annis
citra veniẽs ad moꝛtẽ dixit ſe vidiſſe maxia toꝛ⸗

menta que in inferno infligunt᷑ vanis feminis.

Et ideo ðꝛ Eʒechieł.xx.UInuſquiſq; offenſiones
oculoꝛũ ſuoꝝ abijciat:⁊ in idolis egypti.i.in va
nis oꝛnamentis nolite pollu. O
Varto repꝛobãdus ẽ oꝛnatꝰvanaꝝ mu
q lierũ rõne trãſgreſſiõis.Sicut em̃ ſtel⸗
la a ſtella differt in claritate:vt dicit᷑.j.ad
Coꝝ.xv.ita in feminis debẽt eſſe diuerſa oꝛna⸗
menta ſᷣm maioꝛẽ vel minoꝛẽ dignitatem:⁊ di
uerſos earũ ſtatus.vt inquit Tho.ij.ij.q.dxix.

ar.j.quia maioꝛi dignitati maioꝛ competit oꝛ⸗
natus.c.clerici officia. de vi. ho/ cle. Dz bodi⸗

XXVNI

ernis temꝑibo tanta in oꝛnamẽtis trãſgreſſio ẽ
ꝙ populares ⁊ minoꝛes contẽdũt ſe ẽre maio
ribus ⁊ pncipalioꝛibo.Et intãtũ excreuit oꝛna⸗
mentoꝛũ pompa:vt neceſſe ſit magnas dotes fi
liabus dare. Ob quã cauſaʒ ille q plures habʒ:
ſi nubat vnã alie in domo remanẽt vſq; quo ſe⸗
neſcant:vel nõ pꝛopter deũ ſed quaſi vi monia⸗
les fiant.Laceo flagitia que ex his ſequuntur.
De quib inquit Hiero.ad Euſtochiũ.Pudet
dicere ꝙ quotidie vᷣgines ruant: qᷓ;tas de ſuo

gremio ꝑdat mater eccleſia:pter quod ſuper ſy
dera ſuꝑbus inimicus ponatthꝛonũ ſuũ.Ui⸗
des pleraſq; viduas anteq; nuptas:⁊ infeliceʒ

conſcientiã mentita im̃ veſte ꝓtegere quas niſi

tumoꝛ vteri ⁊ infantiũ pꝛodierit vagitꝰ erecta

ceruice ⁊ ludentibo pedibo incedunt.hec ille. Ca
les ergo mulieres excedẽtes ſtatus ſui gradum

in oꝛnamẽtis:quo ad ſuꝑfluitatẽ vel curioſita⸗

tem:aut pᷣcdioſitatẽ ⁊ hmòi faciũt contra ꝓfeſſio
nem qua fecerũt in baptiſmo in quo renũciaue

rũt diabolo ⁊ pompis eiꝰ.Et ideo earũ infeliceʒ

cõditionẽ declarat btũs Cipꝛianꝰ in quodã ſer
mone di. Femine ſerico ⁊ purpura indute xpᷣm
non poſſunt induere.Auro vel margaritis aut

monilibo exoꝛnate:oꝛnamẽta coꝛdis⁊ coꝛpoꝛis
ꝑdiderunt.Ut aũt inquit Gregꝰ.ſuꝑ Luca.In

ſignũ ꝙ iſte vanarũ mulierum ac viroꝛũ exceſ⸗
ſiuus oꝛnatꝰ ſit damnabilis loquẽs ſaluatoꝛ ð
diuite in inferno ſepulto dixit: induebat᷑ quo

tidie purpura ⁊ biſſo.Luẽc.xvj.In hoc aũt appa
ret dementia taliter oꝛnantiũ coꝛpꝰ:qð eſt pul/
uis ⁊ cinis.Stultus em̃ eſſet qui cinerẽ ⁊ pul⸗

uerẽ vellet in ſacco ſerico cuſtodire.Et ideo depᷣ
dicto diuite inquit (hꝛyß in omel. Cinerẽ ⁊ pul
uerẽ purpura ⁊ biſſo tegebat.Ea /ꝓpter dic apłs

j.ad Coꝝ.ij. Uolo młieres oꝛnare ſe habitu ho

neſto:cũ verecũdia ⁊ ſobꝛietate:nõ in toꝛtis cri⸗

nibus:aut auro aut margaritis:aut veſte pᷣci⸗
oſa ᷣm quod decet mulieres.

Uinto repꝛobandus ẽtalis oꝛnatus ra

q ctione ꝑditionis.Omiſſo em̃ ꝙ ꝓpter ta⸗
les pompas ꝑdant᷑? conſumant᷑ bona
temꝑalia:quia vt poſſit qͥs
vendit ꝓpꝛietates:accipit gᷣ vſurã ⁊ qñq; ſe pꝛi⸗

uat neceſſarijs ad vita ſua:ſicut fecit quidã qui
vendidit vinũ ⁊ bibebat aquã:vt emeret mani⸗

cas ſericas vxoꝛi.Quod deteriꝰ eſt ꝑditur ania
ꝓPter tales vanitates. lã vt eas habere qͥs va⸗

leat ꝓ vxoꝛe ſua:facit rapinas ⁊ alios illicitos
cõtractus:ita ꝙ verificat᷑ illa põ.ſentẽtia.Abyſ⸗

ſus abyſſum inuocat.Abyſſus.ſ.vanitatũ inuo
cat abyſſum maloꝛũ lucroꝛũ. Talis oꝛnatus
illa veſtis lepꝛoſa:que Leuid.xij.cõcremari iu⸗
betur.Et ideo de tali indumẽto ſcriptũ ẽ Eſa.ix

Veſtimentũ admixtũ ſanguine.ſ.pauperuʒ erit
in cõbuſtionẽ.Et Hiere.ij.cuilibet tali mulieri
dicit. In alis tuis inuẽtꝰ eſt ſanguis aiarũ pau
perũ. Itẽ vane mulieres nõ ſolũ damnanc aias

bene oꝛnare vxoꝛẽ

vaſtiſnl
hdlens
Genetimmngünn
ſicohoelfuer
nocteos nuli
Cs muin
ganortin
letcti ne
oi in
Roſrettiiteſn
nmus ulnd
a lommi
Amemnlnsnls
denuoriih n
fomdoneno Nef
ncüncur
frnenofuf
Ueſc wobonn
Glanchdamn.
orch⸗

8 Msru
6Dor
Etmonmirk
idteülleni.
Eenpson
ummui een
Nſetaptnies G
ſonmmorſa
lolrpoſnroalß
lanrvenieuesde
Peoebd Petss

adigfoosgrchu

Nbartbohar Gas
blles rvi,aud
gaguiensimmpe⸗

iiepeitp ſule⸗

luunigulos iic
Putpleni argero
luſi nnemtler
Gokinfweigopu
l nedͦ Hier.
Tacsmlieres
lcuäis
unssſuonoane
Musrirnani,

Mnnhalamm;

mißcdond i

ſolg Gicnsdor⸗

ckslinins
ſſinnovis
l negoſcan
nctdns Soph
loongerlnn
agleäterole
nif ſöthii
ulleneenene

Eeniſfr
nſtin
dcſegkez
hndſnt
Nbisſenn
utochird
resden
tideniſi
uptaontiig
gere ggi
n ge

dunen
usſign
Nutidar
dagbonnn
zdoncrüſfig
NuincNäſt
wnngen

Wxmui,

lepise.

tntutic⸗
inprick⸗
mei
tnanditod
md. Di
eNe
onmneent,
rnonun,
nnsaſd
zinsndn
Mcg o
ünumhon⸗
eunun Mi

itgig e
ngvido i
tanaa monO
t irarenen
babencs
alios Micg

ſarin
vumtmunn⸗
solunc,
Gamn
oſaui
elnſene
ſbeni nu
btin

W

Foliũ

ſuas:ſed etiã ſunt cauſa dãnatiõis viroꝛũ ſuoꝝ
q̊s ꝓpter pᷣdiccas vanitates reddũt impotetes
ad reſtituendũ male ablata ⁊ ſoluendũ debita:
ꝙ ſi eis ſatiſfacere nolint vel non poſſint:die ac

nocte eos moleſtãt nec reqͥ eſcere ꝓmittũt dicen⸗

tes. Talis mulier habet talẽ veſtem:⁊ alia tales
manicas: ⁊ ego inter alias apparere nõ poſſum
Dicũt etiã alij.viri oẽs magis diligũtvxoꝛes ſu

as q; vos me. Si em̃ me amaretis nõ ꝑmittere

tis me a vicinis noſtris mihi inferioꝛibb ſuꝑari
in oꝛnamẽtis.O inſatiabilis mulier:tu es ſicut
infernus qui nũqᷓ; dicit ſufficit:⁊ dilatat os ſu⸗
um abſq; vllo termino:vt ðꝛ Eſa.v. Pꝛopter pᷣ
dicta ⁊ multas alias cauſas dicit Areolus phᷣs
i lib.de nuptijs:ꝙ vir ſapiẽs qui vult phie ope⸗
ram dare nõ debet velle ducere vxoꝛem. Et ibi⸗
dem etiã inquit. QN equꝰ:bos ⁊ aſinꝰ: veſtis et
Fᷣuꝰ ⁊ cetera om̃ia:pus vident᷑ ⁊ ꝓbant᷑ qᷓ; emã

tur:ſola vxoꝛ homini occultat᷑ ne foꝛte Anr diß⸗

ſpliceat qᷓ; ducatur. .
Exrto repꝛobandus ẽ mulierũ vanꝰ oꝛ⸗
s natus ratiõe amiſſiõis.ſ.tꝑis. Scom
em̃ Tho.ijij.q.lxix.Nimia ſollicitudo
circa oꝛnatũ:⁊ ſi nõ ſit deoꝛdinatio circa finem
reddit eũ illicitũ.In hoc aũt peccant mulieres
nr̃i temꝑis:quotidie multũ tempꝰ amittentes
ad oꝛnandũ ſe ⁊ in ſpeculis nimiũ reſpicientes
ac ſevagantes.Et cũ ſicoꝛnate fuerint nõ pñt in
domo remanere:ſed inſtabiles ⁊ vage querunt
quõ ire poſſint ad ſpectacula:coꝛeaſq;:vt ſuas
valeant vanitates demonſtrare.De quibo dicit
Pꝛouerb.v. Pedes eius deſcendunt in moꝛtẽ
⁊ ad inferos greſſus iũlliꝰ penetrãt:ꝑ ſemitã vite
nõ ambulãt.Uagi ſunt greſſus eiꝰ ⁊ inueſtiga
biles. Et.vij.eiuſdẽ lib.c.ſcriptũ ẽ. Garrula: va⸗
ga:quietis impatiẽs:nec valens in domo conſi
ſtere pedib ſuis:nũc foꝛis:nũc in plateis:nunc
iuxta ãgulos iſidiãs.Uidet᷑ ᷣ tlis młier hr̃e ca
put plenũ argẽto viuo:ſic cõpertũ fuit caput cu
iuſdã vane młier dicto argẽto repletũ:qꝛ eo vte
bat᷑ infucãdo vultũ ex qͥ moꝛtua ẽ.Jð tali muli
eri vane ðꝛ Hiere.xxxj.Uſq;q̊ delitijs diſſolue⸗
riſ. Tales młieres ſũt ille qᷓs abominat᷑ deꝰ ꝓpt᷑
eaꝝ laſciuiã Uñ ps.xxx.ðꝛ.Odiſti obᷣuãtes va
nitates ſuꝑuacue.De iſt diſſolut femis pᷣt dici
illð.iij. Reg.xvj.ꝓuocãtes deũ ĩ vanitatibbſuis

Maxie ãt ad irã ↄcitãt deũ iueniẽtes nouas ⁊ i

uſitatas adoꝛnatiões vanas:pᷣſerti illas ĩ qͥbus
multũ laboꝛat᷑: cũ nulla vel ꝑua vtilitate. Non

ſolũ eni illas poꝛtãtes:ſʒ etiã faciẽtes ⁊ vẽdẽtes:

ſeu als alienates:dinam offenſã incurrũt.vt ðꝛ
ĩ ſũma ð vicijs.Et etiã a Ray.ponit᷑ ĩ ſũma li.ij
ti.ð nego.ſecu.De iduẽtiboãt tłes veſtes iſolitas
inqᷣt dns Sopho.j.Uiſicabo ſuꝑ pᷣncipes⁊ ſuꝑ

filios reg:⁊ ſuꝑ oẽs qͥ iduti ſũt veſte ꝑegrina.
Maxie ãt exoſe ſũt ðᷣo młieres ille qᷓ hitu virili
vtũt᷑.ſcptũ ẽ em̃ Heut.xxij.Nõ iduet᷑ młier veſte
virili:nec vir vtet᷑ veſte feminea. Aboiabilis em̃

CXLIIH

apud deũ eſt qui facit hoc. Laliteretiã indui ꝓ⸗

hibet᷑ mulieribo ſub pena excõicationis.c.ſi qua

mlier.xxx.di.Iſte in honeſte delatiões veſtimen
toꝝ ꝓcedũt ex iſlani głia vł leuitate:dicẽte Gre/
goꝛio in quadã omelia ſuꝑ Lucã. Nemo veſti⸗
menta pꝛecipua niii ad inanẽ glłiam qrit:videli

cet vt honoꝛabilioꝛ cetetis videatur. Quod res

ipᷣa teſtatur: quia nemo vult ibi pꝛecioſis veſti⸗
bus indui:vbi ab alijs nõ poſſit videri.⁊ Ber⸗
nardus in apologia iquit. Uanũ coꝛ vanitatis
vitam ingerit coꝛpoꝛi:⁊ exterioꝛ ſuꝑfluitas ite⸗
rioꝛis vanitatis indiciuʒ eſt. Mollia veſtimẽta
mollicẽ animi indicant:nõ em̃ tantũ curaretur
coꝛpoꝛis cultus:niſi pꝛius neglecta eſſet mens
inculta virtutibus.hec ille. K
eX pꝛedictis aũt patʒ ꝙ repᷣhẽſibilis ẽ cir⸗
ca veſtes nimia ſũptuoſitas.vt dic Gre/
goꝛius ſuꝑ Lucã. Unde legit᷑ in hiſtoꝛijs roma

noꝝ:ꝙ ille qui pᷣmꝰapud illos purpura eſt inꝰ

dutus:a fulmine ꝑcuſſus iterijt. Itẽ cunoſitas

de qua Grego. vbi ſupꝛa ait.emo exiſtimet in

fluxu ⁊ ſtudio pᷣcioſarũ veſtium pctm̃ deeſſe:qꝛ
ſi hoc peccatũ nõ eſſet nullo mõ dñs Johãnem
de veſtimenti ſui aſꝑitate laudaſſet ⁊c. Itẽ veſti
mentoꝝ ſuꝑfluitas:ita ꝙ a tineis demoliunt᷑:⁊
Xpᷣs in pauꝑib nudus relinqͥtur. Unde Jaco⸗
bi. v. ðꝛ. Agite nũc diuiteſ ⁊c. Seqͥtur. VUeſtimẽ

ta veſtra a tineis comeſta ſũt.Et ideo Bernar.

ait.Clamãt nudi:damãt famelici:nobis inqũt
fame ⁊ frigoꝛe miſᷣabiliter laboꝛãcibo:qͥd cõfe⸗

rũt tot mutatoꝛia extẽſa in ꝑticis:vel plicata in

manticis.Noſtrũ ẽ qð effũditis:nobis crudeli
ter ſubtrahit᷑ qð inaniter expẽditis.? Ambꝛoſi.

1n. c.ſic̃ bij.xlvij.di.inqͥt tot veſtes ſuꝑfluas ha⸗

bẽti. Uiduaꝝ indumẽtũ eſt qð tu recludis.ſcilʒ
in capſis.õ ſolũ autẽ in ſuꝑfluitate ⁊ pꝛecioſi⸗
tate veſtiũ põt eſſe defectꝰ:ſed etiã in vilitate.vñ
Aug.in li.de verbis dñi ait.Noueritis nõ in ſo⸗
lo coꝛpoꝛeaꝝ rerum nitoꝛe atq; põpa:ſed etiã in
ipᷣis ſoꝛdib ⁊ lutoſis eſſe poſſe iactãtiã:⁊ eo pe/
riculoſioꝛẽ quo ſub noĩe ſᷣuitutis dei ðcipit.vñn
Philoſophus dicit in.iiij. Ethi.ꝙ ſuꝑabunda

tia ⁊ inoꝛdinatus defectꝰad iactãtiã ꝑtinet.Di⸗

cit quoq; idem Phs.vij.Etchi.ꝙ viciũ eſt trabe
re veſtimenta ꝑ terrã:ſicut faciũtvane mulieres
poꝛtãtes longas caudas:⁊ plateas cũ eis ſcopã
tes. Mariti aũt earũ vt facerent eis huiuſmodi
caudas:ſcopauerũt bona pauperũ rapinis:vſu
ris:⁊ ſtochis.Tales q̊ͥʒ mulieres in hyeme cau/
dã ꝑ cenũ ⁊ lutũ trahũt:⁊ ſic pãnus inficit᷑ ⁊ de
ſtruit᷑:⁊ oꝑtet tenere famulũ vł famulã ad pur⸗/
gandam hmõi caudã:qui blaphemant ſepe do
minã ſuã:⁊ interdũ ſuſcitant᷑ rixe in domo ſi ſÄme
ſit bñ mũdata cauda.Et talis dña eſt cauſa ꝓ
famuli vł famłe ꝑdũt tpᷣs dũ occupant᷑ in pur⸗
gatõe caude qð ðberẽt expẽdere i opꝰhoneſtiꝰ⁊
vtiliꝰ. In eſtate ãt colligit pulices cum cauda ⁊
ad domũ poꝛtat. Iteʒ collisicpuluges: imnd⸗

Bermo

generant᷑ vᷣmes et tinee coꝛrodẽtes pãnũ.Itẽ ꝑ

caudã facit in via puluerẽ:⁊ offendit alios gra⸗
dlientes ꝑ eam:⁊ tale incenſum poꝛrigit mulier

vana tanq; clericꝰ dyaboli. Pertalẽ cauda vult
mulier aſſimilari vaccis ⁊ alijs beſtijs caudam
habẽtibo:⁊ ſerpẽti qui eundo facit viã toꝛtuoſa.
Et talis cauda eſt ſella dyaboli.UVñ legit᷑ ꝙ duʒ
ſanctus Zeno ſemel iret poſt beatũ Ambꝛoſiuʒ
vidit quãdaʒ młierẽ cũ lõga cauda incedentẽ:⁊
cepit ridere. Reqᷣſitꝰaũt a btõ Ambꝛoſio cur ri⸗
ſiſſet:ait. Uidi q̊ſdã demones doꝛmiẽtes ſuper
cauda talis młieris:⁊ dũ ipᷣa trãſiret ꝑ viam lu/⸗
toſam eleuauit caudã:⁊ demones in ea doꝛmiẽ
tes ceciderunt in lutuʒ.UVñ alij demones ſequẽ⸗
tes illã młierẽ valde riſerũt:⁊ ꝓpterea riſi.San⸗
ctus aũt Ambꝛoſiꝰoꝛauit deum vt videret que
ſanctus Zeno viderat:⁊ exauditus a dño eadeʒ
vidit.Sicut aũt pauo habet głiam ſuã cauda
faciendo rotam:ſic talis mulier in cauda maxi⸗

me głiatur.Et ideo dico vobis o deuote mulie

res illud.j. Reg.xij. Nolite declinare poſt vana
que nõ ꝓderunt vobis.Sed ſᷣuate decretũ Gre
goꝛij octaui in.c.ſtatuimꝰ.ð vita? honeſta.deri.
dicens. Mulieres pᷣcioſis veſtibo ⁊ ꝓpꝛij coꝛꝑis
longitudinẽ excedentibo amodo nõ vtant᷑:ſj in
habitu honeſto ⁊ moderato incedãt:qui nec la⸗
ſciuiã notet:nec iactantiã vanitatis ondat.Et ſic
gram dei habebitis in bᷣ ſcło ⁊ głiam in futuro

Eodẽ die poſt pꝛandiũ de documẽtis datis
militib:magfis ⁊ ſcolanib:aduocatis ⁊ pꝛocu
ratoꝛibo:iudicijs ac notarijs:cõſiliarijs ⁊ medi

cis. Sermo vigeſimuſnonus. S
2 d veſtrum ne
U lum mo tollet a
g vobis. Joh. xvj. ⁊ i euãgelio occur

rẽtis dñice. Inquit ſapiens Eccli.
= xxx. Jocunditas coꝛdis ẽ vita hoĩs
⁊ Statius achileydos li.j.ait. Dant gaudia vi/⸗
res. Eapꝛopter Seneca ĩ li.tragediarũ exhoꝛtat᷑
dicẽs. Dum fata ſinũt viuite leti. Pꝛoperat cur
ſa vita citato. Uolucriq; die rota pcipitꝭ voluit᷑
anni.Licet aũt młta ſint que hoiem in hac vita
ſine peccato letificare poſſunt:tamẽ nihil eſt qð
maius gaudiũ cauſare ĩ noſtris coꝛdib poſſit:
qᷓ; bene viuere ⁊ mandata dei obᷣuare.Idcirco
Salomon Eccłs.iij.inquit.Cognoui ꝙ nõ eẽt
meliꝰqᷓ; letari et facere bene in vita ſua.et Eccłi.
xl.dicit᷑. Uinũ ⁊ muſica letificat coꝛ:⁊ ſuꝑvtraq;
dilectio ſapientie.Quapꝛopter vt habere valea
tis verum gaudium ſapientie:qð in vica eterna
nemo auferre poterit a vobis:deliberaui alijs
noluem ſtatibus hominum in pꝛeſenti ſermone
diuine ſapientie documenta tradere:milicibo vi/
delicer magiſtriſq; ac ſcolaribus:necnõ aduo⸗
catis ⁊ pꝛocuratoꝛibus:iudicibus et notarijs:
conſiliarijs quoq; ac medicis.
De cõſilijs datis militibus. T

XXIX

Rimo vobis militibi ſex conſilia trado
p Pꝛimũ dicit iuſtificatiõis:vt ſq; nõ ac⸗
cedatis ad bellũ iniuſtũ. Que aũt requi
rant᷑ ad hoc vt bellũ ſit iuſtũ ponit Panoꝛmit᷑
in.c.ſicut.el.iij.ð iureiu. Requirunt᷑ aũt qͥnq;.ſ.
ꝑſona:res:cã:aimꝰ ⁊ auccoꝛitas. Pꝛimo pꝑſona
cui liceat bellare/ſ.ſecularis:non aũt ecclłiaſtica
cui nõ licet ſanguinẽ fundere.xxiij.q.viij.c.deri⸗
ci.niſi in neceſſitate ineuitabili. Res.ſ.vt fiat ꝓ
rebus recuꝑandis:vſq;q̊ fiat ſatiffactio de omi
damno iniuſte ab hoſtib illato.argu.xxiij.q.ij
c.j.⁊.q.iij.c.foꝛtitudo.⁊.q.viij.c.ſi nulla. Cauſa
ſq; neceſſaria ꝓ defenſiõe.extra de reſti.ſpo.c.oli.
⁊ ꝙ cauſa ſit licita.Et iðo inqͥt Uegetiꝰ lui.ij.de
re mili.ꝙ iurare debẽt milites quãdo militie a/

ſcribunt᷑:ſe nõ recuſaturos moꝛtẽ ꝓ defenſione

reipublice. Itẽ vt habet᷑ in vſibo feu.in titu.qui.

mo. feu. amit.in pᷣn.tenet᷑ vaſallus ſub penaa/

miſſionis feudi cũ dño ſuo bellũ ingredi ⁊ pꝛo
eius defenſione pugnare:qð intelligit᷑ ̃ᷣm glo.
de bello iuſto. Bona eſt ̊ cauſa bellandi quaʒ
ponit Ar.x. Ethi.di.Bellamꝰ vt pacẽ ducamꝰ.

Et Tullius in philippicis lib.vij.ait.Que cau⸗

ſa iuſtioꝛ eſt belli gerẽdi qᷓ; ſeruitutis depulſio.

Et idẽ in pꝛimo de officijs.c.xxxvij.dicit. Bellũ

ita ſuſcipiat᷑ vt nihil aliud niſi pax queſica vide
atur.Et idẽ habet᷑ in.c.noli.xxiij.q.j.Sʒ tñ mali
milites nollẽt pacẽ:ſʒ ↄtinue vellent eſſe bellum
VUnõð cum ſemel quidam ex fratribe nr̃is obui

garent qͥ buſdã milicibo:dixerũt eis.Deꝰ det vob

pacem:queverba eis moleſtiſſima fuerũt.Pꝛo
pter qua ſalutationẽ indignatꝰſuꝑ alios vnus
ex eis rũdit.Deus auferat vobis purgatoꝛium

De qua rñſione ille interrogatus quid ſignifi/

care vellet rñdit. Sicut vos fame moꝛeremini
niſi eſſet purgatoꝛiũ:ꝓpter qð fiunt vo bis mul
te elemoſyne:vt oꝛetis ꝓ aiabo defunctoꝛuʒ: ita
nos male ſtaremus niſi eẽnt bella. Et ideo pax
nobis eſt moleſta. Iſti aũt nõ ſunt boni militeſ
ſed illi qͥ ſeruãt illud Ecci.iiij.vbi dicit᷑.Pꝛo iu⸗
ſticia ago niʒare ꝓ aia tua.Auctoꝛ quoq; libꝛi qͥ
ðdꝛ Facetꝰ.c.x.ait.Quẽq; decet patriaʒ defendere
tꝑe belli.Si em̃ nõ eẽnt milites ꝑua eſſet pacis
⁊ ſecuritatis cõſolatio.Uñ Uegetiꝰ lib.iij.de re
mili.ait.Diuitiarũ nõ ẽ ſecura poſſeſſio niſi ar⸗
moꝛũ defenſiõe ſeruet᷑.Et iteruʒ.Quis dubitat
artẽ bellicã om̃ibo eẽ potioꝛẽ:ꝑ quã libertas reti
net᷑:⁊ dignitas ꝓuincie ꝓpagat᷑:⁊ cõſeruat᷑ impe
rium. Quarto ad bellũ iuſtũ reqͥrit᷑ animꝰ rectꝰ
vt nõ ex odio vel affectiõe vindicte:vel ꝓpter cu⸗
piditatem bellũ fiat:ſed ad coꝛrectionẽ vel ꝓpter
charitatẽ:ſiue iuſticiã ⁊ obedientiã.c.qͥd culpat᷑.

⁊.c.militare.xxiij.q.j.Quinto requirit᷑ auctoꝛi⸗

tas ſuꝑioꝛis.xxiij.q.j.c.qͥd culpat᷑.⁊.q.ij.c.j.Dic
em̃ imꝑatoꝛ.C. vt armoꝛũ vſus inſcio pꝛincipe
interdictus ſit.l.j.lib.xj. Nulli pꝛoꝛſus nob in⸗
ſcijs atq; incõſultis quoꝛũlibet armoꝛũ mouẽè⸗
doꝛũ copia tribuat᷑.Dicit quoq; Hoſtienſis in

—
SS=

iotRNn
Auntum⸗
untifulnt
damcumg

Nonznöulnn
umrovarſifni
nnrd
Nrh.
nnen nin
tan
nſtc⸗
ſemnichnmd.
nlimmti
itgonimnlnehnn
anltedeſn
fuleunt, A
No Didicts
Gcicſchhuninn
Carosgochapt
abclofdenen
onenronsdedu.
asoninent
giiclanvs⸗
Cinido
6barent
lpus
umGnput
Alinunirumit⸗
10el /
Guſduenansnul
hnonpoenade⸗
Oiciorincumarn
Ginrr ciheow
Momogeoſoenu
Gſenagisanin
ſatgr erigvas
Onenuch, Ant
holi Ghesſan
unoola llaſe
gor Zodaces f
Erbitoßecpenn
ſolhugnmrdede
fonneraudtenn
igletcnceon
nitlinnmer
frnmmmmn
egligintin
megpeſtirt
Gplepunmi
venl dehet
dan
lßtnn
hoftſemanc,
Wae. Ho

—
=

fniinn
ſalusſibgun

dcliingnlinn
Simeligtfng,

blnie
Vnmädia
riar Oe

mluns dehli
mmndnr Bli
ſnrocin
ngi Gninli
Ancſeballum
mhnis obul
as dode rob
imuſuenit o
ſugalios s
spurguorn
msds ſc,
famt wornmnn
funmwhen
rbc 60.
nöſuriwan

rdat nn n

cnr boglhl
Eprmizdenler,
wgu et ecs
enslii dek⸗
goſeſio nion⸗
. Qus dublta
gnälbennsfei
1Nruatimg

Lentaninen
giacxe e

miioliſ
mni chah
Tequimt on
irgieſd
snnd
igotilei
Het nnoniſ/
g 1

,
ð

fſũ ma in ti. de penit᷑.S. quibo.ver.quid de rapia.

ꝙ bellum etiam poteſt fieri auctoꝛitate eccleſie:

puta ep̃i:pꝛecipue quãdo pugnatur pꝛo fide:

vel cõtra eum qui pꝛo peccato moꝛtali excõmu⸗
nicatꝰ nõ vult parere.Qualiter aũt poſſint bel/
la mouere inferioꝛes a pꝛincipe:⁊ qua auctoꝛi⸗
tate ponit Panoꝛmitanus in dicto.c.ſicut.de

iureiurando.

Ecundũ documentũ dicit᷑ miſeratiõis.

8 Deoebetis em̃ ſeruare cõſiliũ beati Johis

boaptiſte qð dedit militib.Luc.iij.dicẽs
Neminẽ cõcutiatis:neq; calũniã faciatis:⁊ con

tenti eſtote ſtipendijs veſtris. Sed heu qꝛ mul

ti reꝑiunt᷑ milites in quibo verificata ẽ ſententia
Lucani lib.x.di.Nulla fides pietaſq; viris qͥ ca
ſtra ſequunt᷑. Tertiũ documentũ ðꝛ obediti⸗
onis. UVñ dicit Uegetiꝰ lib.ij.de re mili.ꝙ mili⸗
tes qñ aſcribunt᷑ militie iurãt ſe oĩa ſtrenue fa⸗
cturos que pceꝑit imꝑatoꝛ. Jðo dicit᷑ in.l.iij.S
in bello. ff. de re muli. ꝙ traſgrediẽs mãdata ſui
imꝑatoꝛis debet capite puniri.Nõ debet tñ ali⸗
quis obedire in his que ſunt contra animõ.xj.

Uartũ documentũ dicit᷑ aggreſſiõis.De
q bent em̃ milites audacter?⁊ animoſe ag
gredi pugnã:qꝛ inqᷣt Saluſtiꝰ in cathi
linario. Sempꝑ in bello his maximũ eſt ꝑiculũ
qui maxime timẽt. Audacia vo ꝓ muro habet᷑:
2 Qirgiliꝰ. ij. Eney. aiit.
Vna ſalus victis nullã ſperare ſalutẽ. Jõ Gual
fredus in poetria dicit.c.xxx. .
Si timoꝛ incuruet mentẽ ſimulatio vultum
Erigat:⁊ clipeo vultꝰ ſuccurre timoꝛi
UVt ſi mens timeat:facies velit ipᷣa timeri

Imo magis ſperare velis:monſtreſq; ferocem

Eſſe magis animũ:ſi coꝛpꝰ debile mens ſit

Foꝛtis:⁊ exiguas vires ſupplere memento

Spe gaudij.Ait em̃ Gualteriꝰ de caſtilione li⸗
bꝛo.iiij. Spes ſane reſuſcitat egrũ agmẽ ⁊ ĩ vul
