⁊c̃aĩma nõ amittit ſuas potẽtias:nec ipᷣe potẽ⸗
tie debilitant᷑ imo plerũq; foꝛtificant᷑.⁊ opatio
anime q̃ eſt intelligere? ſaꝑe:duratõe inualeſcit

ac ꝓficit etiã debilitato coꝛꝑe. Multi em̃ debi⸗

les coꝛpe⁊ infirmitatibocoꝛpoꝛeis attenuati ſũt
pꝑſpicatioꝛis ⁊ acutioꝛis ingenij qᷓ; eſſent ſani.

UVnñ Catho inqᷣt.Coꝛpꝑis exiguiviresotẽnere no
li.Cõſilio pollet cuivim nat᷑a negauit.Itẽ mul⸗

ti ſenes ĩmo cõiter om̃s qᷓ;uis ex ſenectute defi⸗

ciant eis vires coꝛpoꝛce tamẽ nõ amittũt intel⸗
lectũ ⁊ pꝛudẽtiã:ĩmo ſapientioꝛes ſunt q; eſſent
in iuuẽcute qñ erãt foꝛtes coꝛpoꝛe.dicẽte Job

XCIHI

xij.c.ſui libꝛi. In antiqͥs eſt ſapiẽtia:et in mul⸗
to tẽpoꝛe pꝛudẽtia.Et iõ Uirgiliꝰ canit.Nec tax
da ſenectꝰ debilitat vires animi:mutacq; vigo
rẽ. Vn inqͥt etiã Saluſtiꝰ loqns de regimie rei
publice.Deiecti qͥb coꝛpꝰannis ifiermuũ:igeniuʒ
ſapia validũ erat:reipublice ↄſulebãt.Et Tul⸗
liꝰ ĩ li.de ſenectute ait.Lemeritas floꝛeſcẽtis eſt

etad.pꝛudentia vo ſenectuꝭ.ã niſi cõſiliũ:rõ
⁊ ſccẽtia eſſent in ſenib:nõ ſũmuʒ cõſiliũ maio
res nr̃i appellaſſẽt ſenatũ. Apud lacedemonios
quidẽ hi qui ampliſſimũ magiſtratũ gerũt:ve

ſunt:ſic etiã appellãtur ſenes:ꝙ ſi legere ⁊ audi
re volueritis externa:maximas reſpublicas ꝑ
adoleſcẽtulos labefactas:a ſenibo vo ſuſtenta⸗
tas reperietis.hecille.Qui iterũ ibidẽ inqͥt. Nõ
virib aut celeritate coꝛpoꝝ res magno gerũ/
tur:ſed ↄſilio ⁊ auctoꝛitate ⁊ ſcia:quibo nõ mo⸗
do nõ oꝛbari:ſʒ etiã augeri ſenectꝰ ſolet.Ex qui⸗

bo oĩb ptʒ ꝙ cũ aia nõ debilitet᷑ cũ ſuis poten

tijs debilitato coꝛꝑe:imo plerũq; foꝛtificet᷑: ꝙ
nõ etiã coꝛrũpitur coꝛrupto coꝛpoꝛe Septia
rõ dicitur ꝑticipatiõis.ediuʒ em participat
naturã extremoꝛuzʒ ſᷣm phũm.iiij. Lopi. Sed

hõ eſt mediꝰ ĩter itelligẽtias ſpirituales.ſ.ange

los:⁊ pecoꝛa.ergo participat de naturis vtri⸗
uſq; hoꝝ duoꝝ extremoꝛuʒ.Quãtũ em̃ ad coꝛ/
pus habet qͥd cõmune cũ beluis:ſʒ quãtuʒ ad
aiam babet quid cõmune cũ intelligẽtijs. Uñ
Eriſpus Saluſtiꝰ in cathilimario inqᷣc. Sed
nr̃a oĩs vis in coꝛpoꝛe ⁊ in aio ſita eſt.Animi ĩ
perio coꝛpoꝛis ſeruitio magꝭ vtimur. Alceruʒ
nobis cũ dijs:alterũ cũ beluis cõmune eſt. hec
ule. Habet igit᷑ hõ coꝛruptibile coꝛpꝰ cũ beluiſ
animuʒ vero ſeu ſpirituʒ imoꝛtalẽ cũ intelligẽ⸗
tijs. Id eſt ſicut intelligentie ſunt immoꝛtales

rõnem tangit beatꝰ Gꝛego.in.iiij.dialogoꝝ di.
Homo ſicut in medio creatꝰeſt vt eſſet inferioꝛ
angelo:ſuperioꝛ iumento:ita aliqͥd habet cum
ſũmo cõmune:aliquid cõmune cũ ifimo. Im⸗
moꝛtalitatẽ.ſ.ſpiritus cũ angelo:moꝛtalitateʒ
vero coꝛpoꝛis cũ iumento.hec ille.P

omnipotẽs. Unuʒ qui nec carni vnit᷑ nec mo/
ritur:⁊ iſte eſt ſpiritꝰ angelicus.Aliũ qui carni
vnitur:⁊ cñ carne pariter extinguit᷑:⁊ iſte eſt ſpi
ritus iumentoꝝ. Ergo dat᷑ medium inter hec
duo. videlicet ſpiritus hominis: qui carni co⸗

pulatur nec tamẽ cũ carne moꝛitur. Inter extre

ma em̃ neceſſario datur medium ſᷣm phũm.v.
Metba.⁊.iiij. Phib.Et iſta eſt rõ Oꝛegoꝛijvbi
5S. Octaua rõ ðꝛ aſſimil atõnis:⁊ ẽ magiſtri ĩ ij.
di. xix.quã ibi cõmẽoꝛat ſcũs Bona.q eſt talis.
Aia rõnalis ẽ imago ⁊ ſimilitudo dei:vt deda
ratũ ẽ in pᷣcedẽti ꝑte hꝰ ſer. Ergo ipſi deo aſſilat

ſʒ naturã ſuã.̊ ẽ imoꝛtał Nõ ei eet imago dei ſi

moꝛt mio clauderet᷑.Oeꝰ.n.ẽ imoꝛtał⁊ T ulle⸗
”ßMMU nn †½

ita ⁊ aius nr̃ qui tenet infimũ gradũ in intelli⸗/
gentijs:ſᷣm cõmẽtatoꝛem eſt imoꝛtalis. Et hãc

er doꝛis me e. Põt quoq;ʒ
aliter foꝛmari hec rõ ſic.Tres ſpiritus creauit

4

*
4

Bermo

tempore defecurꝰ: dicẽte ei Pꝛopheta pſal. ej.
Tu aüt dñe in eternũ ꝑmanes ⁊c.⁊ iterũ ibidẽ.
Lu aũt dne idẽ ipſe es ⁊ ani tui nõ derficient.
Nona ratio ðꝛ melioꝛatiõis.vt em̃ ðᷣt phᷣus

ij. phiſic.⁊.iij.topi.Melioꝛ eſt finis omibo que

ſunt ad fine. Sed hõ eſt finis vniuerſi poſt deũ
iuxta illud p hi.ij.de aĩa.⁊.ij.phiſic. Finis q̊daã⸗
mõ oĩm eſt hõ.Cũ ergo q̃ttuoꝛ elementa ſint ſꝑ
duratura quo ad eoꝛũ ſubſtãtiã ᷑ᷣʒ theol.in.iiij
di.xlviij.⁊ ſiłiter coꝛꝑa celeſtia ſint incoꝛruptibi
lia.vt ꝓbat phᷣus in lib.de celo ⁊ mũdo.ſequit᷑
ꝙ aia hois que eſt nobilioꝛ ⁊ melioꝛ om̃i coꝛꝑe
c.ſi habes.xxiiij.q.iij.cũ ſiłibus.⁊ dignioꝛ omni
celo ᷣm ꝙ teſta᷑ Quidiꝰ in.iij.Methamoꝛ.eſt
imoꝛtalis.Nobilitas em⁊ bonitas rei attendi⸗
tur ſᷣm eiꝰ durationẽꝛ icoꝛruptibilitatẽ.Si aũt
moꝛiẽte coꝛꝑe hoĩs moꝛeret᷑ etiã eiꝰ anima:ſeꝗ
retur ꝙ famuli ⁊ miniſtri hois eſſẽet ſuo dño di
gnioꝛes ⁊ pᷣſtãtioꝛes hoĩe qͥ eſt digniſſima crea⸗
tura:vt dicitur in.l.iuſtiſſime.ff.de edi.edic.vbi
gloſa allegat ad boc Cirgiliũ ⁊ Ouidiũ.Qꝛvo
de boie dici᷑ deo ꝑ ꝓphetãa.pſal.viij. Glia ⁊ ho⸗
noꝛe coꝛonaſti eũ:⁊ cõſtituiſti eũ ſuꝑ opera ma
nuũ tuaꝝ.Omia ſubieciſti ſub pedibo eius ⁊c̃.

ſequit᷑ ꝙ eius anima eſt imoꝛtalis⁊ incoꝛrupti

bilis:⁊ cũ coꝛꝑe poſt moꝛtẽ reſurrecturo in eter
nũ victura.Quia ſᷣm płᷣm in lib.de regimi.bn.
nõ deber deterioꝛi conditiõe traccari dñs qᷓ; fa⸗
mul“.
nis.Nã darũ eſt ꝙ vltimus rõnalis creature fi/
nis ꝓꝓpter quẽ creata eſt a deo:eſt beatitudo per⸗
fecta ⁊ eterna felicitas:dicẽte Aug.in lib.Enchi.
ſicut etiã recitat mgꝗr ſen.in.ij.di.j.Fecit deus ra
tionalẽ creaturã vt ſũmũ bonũ ĩtelligeret:intel⸗

ligẽdo amaret:amãdo poſſideret:⁊ poſſidẽdo

frueret᷑.⁊ in.xxij.de ciuitate dei. Finis noſter eſt
puenire ad illud regnũ cuiꝰ nullus eſt finis.Et
ſic patet ꝙ felicitas ⁊ beatitudo eſt ſtatus ꝑpe⸗
tuus ⁊ eternꝰ nunq; habẽs finẽ.vt etiã oſtẽdit
phᷣus.x.ethic.Sed in vita iſta nõ põt homo ha
bere felicitatẽ iſtã nec ſtatũ ꝑpetuũ.qꝛ nihil ẽ ſta
bile fub ſole. Ecci.j.de quo pleniꝰ dicã in ᷣmo⸗
ne.xxxj.huiꝰ parc roſarij parte ſcᷣa. Et hoc etiã
ꝓbat Aug.xiij.de trini.c.viij.ſic. Moꝛientẽvita
iſta deſerit. Si beata:aut ergo voletẽ deſerit aut
nolentẽ aut neutrũ. Si volentẽ.Quõ eſt beata
vita que ſta eſt in volũtatevt nõ ſit in ptãte. Si
daiũt nolctẽ. Quõ vita btã erit quã noluit qͥ habe
bat. Si dicas neutrũ.ſ.nec nolle nec velle.Nõ ẽ
illa vita btã q̃ talis eſtvt quẽ beatũ faciat amo/⸗
re eiꝰindigna ſit.hec ille.Ergo nece eſt dicere ꝙ;
iſtã vitã beatã habebimꝰ in alio ſecło:⁊ cõſeq̃n
ter ꝙ aia nr̃a que eſt capax btitudinis.vt etiaʒ
tenuer̃t oẽs pene phᷣi greci latini babilonij aſſi⸗
rij chaldei ⁊ arabes ⁊ egyptij:poſt receſſũ a coꝛ⸗
pe recipiet ipam felicitatẽ.et cõſequẽter ꝙ; eſt im
moꝛtalis. Hec em̃ duo repugnãt moꝛtalitas ⁊
btitudo.Et ðᷣtſaũs HBõa.in.ij.di.xix.ꝙ bec rõ ẽ

Decima ratio ðꝛ cõſecutõis ſiue finitio

X

dᷣmõſtratio quedã.⁊ ſumit᷑ ex dictis Aug in. xij
de trini.vbi inqᷣt ꝙ potẽſſima rõ deueniediĩ cog⸗
gnitione imoꝛtalicatis aie ſumit᷑ ex ratiõe finis.

Quia finis ĩponit neceſſitatẽ his que ſuntad fi
nem.ij.phiſi. Su blato aũt fine vltimo oẽs hũa
ni actus vani ſunt:⁊ oẽs humane oꝑatões fri⸗
uole ſunt ⁊ vane.qꝛ vanũ eſt ome qð ſuum no
atcingit finẽ.iij. phiſic. Si ergo finis vltimꝰ ope
ratiõis humane q eſt ſtatus felix ⁊ btũs haberi
nõ poſſet:ſicut nõ haberetur ſi moꝛiẽte coꝛpoꝛe
etiã aia moꝛeret᷑: ꝓfecto q̃cunq; facit aia faceret
fruſtra:inaniterq; ⁊ incaſſuʒ laboꝛaret:⁊ om̃is
eiꝰ actio q;tũcunq; vᷣruoſa ⁊ ſcã eſſet ridiculo⸗
ſa⁊? inanis. Hoc aũt eſſetvalde indecẽs deo qui
ſm pſal.redditvnicuiq; ᷣm oꝑa ſua:⁊ cõſequẽ⸗
ter virtuoſis dabit pᷣmiũ ſuũ:qð eſt felicitas:di
cẽte Pho.j.ethi.qꝙ felicitas eſr pꝛemiũ virtutis
Et in.j.libꝛo magnoꝛũ moꝛał.Uiuẽtes ſᷣmvir⸗
tutes felices erimꝰ ⁊ habebimꝰ perfectũ bonuʒ

⁊ finẽ̃.Ergo tenẽdũ eſt indubitãter ꝙ deus vir⸗

tuoſis dabit finẽ ſuũ.ſ.felicitatẽ.vñ Anſelmꝰ in
liv.cur deus homo.inqᷣt.Nõ decet ſũmã firmi⸗
tatẽ ⁊ firmiſſimã ſtabilitatẽ ſuũ firmũ ꝓpoſituʒ
infirmare:nec decet ſũmã bonitatẽ ꝑmittere no
biliſſimas creaturas fraudari ſuo fine Ergo cõ

cludendũ eſt incõuincibilit᷑ꝙ aia noſtra eſt im

moꝛtalis:qꝛ aliter nõ poſſet eſſe brã. Vt em̃ di⸗
cit Aug.vbi S. Beat? eſſe non poteſt qͥ bonũ qð
babet põt amittere.quia hocipᷣo iam habet vnð
timeat ⁊ vnde etis doleat:⁊ itavnð miſer exiſtat
Si ergo aĩa nr̃a eſſet coꝛruptibilis ⁊ moꝛtalis:
neq; capax neq; ꝑticeps beatitudinis eſſe poſſʒ
q̃ eſt ſempit᷑na ꝑfectio:ſũmũq; ac indeficiẽs bo
num qð ille nõ põt habere:cui moꝛs aut coꝛru
ptio aliqua põt accidere.Eſt em̃ implicatio con
tradictionis ꝙ aliqͥd ſit ve beatũ:⁊ ꝙ bonũ qð
habec ꝓpter moꝛtẽ vel ꝓp᷑ aliaz quãuis cauſam
poſſit amittere. Hc aũt rõnẽ tangit Henricus

de gan. in ſuis q̊dlibet᷑.di. Palã eſt ꝙ tota ſpẽs

nõ caret ſuo fine cõiter qͥn illũ in aliquo indiui
duo cõſequat᷑.Sed notũ⁊ cõpertũ eſt natural
btitudinẽ eſſe fineʒ ſpeciei hũane. Ergo notũ eſt
hoĩem poſſe cõſequi illã ſaltẽin aliq̊ indiuiduo
Aliter ĩ vanũ creaſſet deꝰ hoĩem ad finẽ:ad quẽ
ptingere nõ poſſet:qð nõ ẽ verũ. Unde pſal.illi
inquit. Nunqͥd vane cõſtituiſti filios hoim.q̃ſi
dicat.nõ. Uane em̃ hoies deus cõſtituiſſet ſi ad
coꝛruptionẽ coꝛꝑis aima pariter coꝛrũperetur:
⁊ ſic ad finẽ ſuũ ꝓpter quẽ creata eſt pꝑuenire non
poſſet. Cũ ergo neceſſe ſit aliquã hũanã animã
⁊ↄſequi ſuũ finẽ quem in hac vita habere nõ põt
habebit illũ in alia.⁊ cõſeqᷓnter moꝛiẽte coꝛꝑe
nõ moꝛit᷑:ſʒ ẽ imoꝛtalis qꝛ ſine ĩimoꝛtalitate nõ
põt eternã felicitatẽ obtinere q̃ eſt eius finis.Si
aũt dicat᷑. Ergo ſaltẽ ille q̃ nõ ↄſeq̃nt᷑ iſtũ finem
erũt coꝛruptibiles.nõ ſequit᷑. Quia coꝛruptibi
le ⁊ incoꝛruptibile ſũt differẽtie entis:differẽtie
aũt ipᷣe ſpeciẽvariãt.Si ergo ille anime que ſuũ

— ʒ-

fnecnſ
fam ſunto

ſnt?luen
dicgreeko
illeonime.

cöſequeni
norwur

ſhiktsmni
iuſtiathe
ro mnio

fönalisdi
momiisn
toleronenn
impenuene
ſoocifuni
nuusbus
ranot

osſen
furniwn

nüöenos
lins wol
grourdr
vcclhii
nifinun
uan ni/
wormnleA

Mnonsl
(uebadin

tnonchz
olecice
Conhemer

rundetn
herncoy⸗

hobetnn
bys deft
Krguot

s del⸗

hlnler
beclle,

LeH

9 151
“
Emercse

otrckai
fbernton
gtacdans

domüger

hototno

hus:gian
Saß. ij
gerillost
pietiü mo
toemmeta .
it Johes

eedelgi⸗

Thrüsheden

ninn

aſe neicho

ons⸗
Mupmns
irtfhnin,
gfenüdonaz
dang
bnſa
nſänifmn
mmü oin⸗
Ntgmuxnn
ofine od
noſwckin
Uren
Kabonig
mbaberms
nirakr
tmonalis:
nis cſpoſßz
naͤcfices do
18 alt corn
nplicanoct
n bonic
inis bin
rDanas
g wauſpis
Mo MNCivi
nawratr
wonorick
indiuidvo
ineadovi
de al
hoinq
muiſaſtad
müpen
enitenen
nni ann
berenoe
Niite

alicaON

s fins
ſſtüſen
n⸗
8,
nepi

pecille.

finẽ conſequũturſunt incoꝛruptibiles ꝑ natu⸗

ram ſunt coꝛruptibiles:ſequeret᷑ ꝙ ſpecie differ
rent:⁊ ſic nõ oms hoies eiuſdẽ eſſent ſpeciei.qð
dicere eſt abſurdũ. Reſtat ergo vt dicamꝰ ꝙ ta
ille anime q;̃ finẽ ſun nõ cõſequent᷑ q; ille q̃ iðᷣm
cõſequent᷑ oẽs ſunt imoꝛtales ⁊ incoꝛruptibłes
naturãa:vt ⁊ in illis iuſticie diuine ſeueritas:⁊
in iſtis miicoꝛdie benignitas oſtẽdatur:dicẽte
Ps.Uniuerſe vie dñi miſ̃icoꝛdia ⁊ veritas.Et

iterũ. ivᷣicoꝛdia ⁊ veritcas obuiauerunt ſibi:

iuſticia ⁊ pax oſculate ſunt.hec ille.Legit᷑ aũt ꝙ
Lato maioꝛ cuidaã nõ credenti imoꝛtalitatẽ aie

rõnalis dixit.Aia nr̃a aut eſt moꝛtalis aut im⸗

moꝛtalis.ſi moꝛtalis eſt ⁊ credimꝰes eſſe imoꝛ⸗
talẽ non erũt poſt hãc vitã qui nos ignoꝛãtievł

imperitie redarguãt:aut qͥ de ↄtraria opinione

nos cõfundãt.Si vo ſit imoꝛtalis:nos qui ſu

mus huiꝰ opiniõis poterimꝰ eos cõfundere qͥ

cotrarie opinionis ſunt.ergo meli eſt vt tenea⸗
mus ipᷣam aiam eſſe imoꝛtalẽ.Quia nũq; ꝑicu
lum ĩminebit ꝙ aliqͥs poſt hãc vitã de hacopi⸗
niõe nos redarguat vel rephẽdat.hec ille.Lul⸗

lius vo in lib.de ſenectute ꝓ iĩmoꝛtalitate aie ſic
arguit dicẽs.Sic mihi perſuaſi:ſic ſentio:cũ tã⸗

ta celebꝛitas animoꝝ ſit:tãta memoꝛia pꝛeteri/
toꝛũ:futuroꝛũ pꝛuidẽtia:tot artes:tot ſcletie tot

inuẽta nõ poſſe eã naturã que res eas cõtinet eẽ

moꝛtalẽ.Cunq; animus ſemꝑ agitet᷑ nec pꝛince
piũ motus habeat:quia ipſe ſe mouet:nec finẽ

quidẽ habituꝝ motus.qꝛ nũqᷓ; ſe ipᷣe ſit reliau⸗

rus:⁊ cuʒ ſimplex animi natura ſi: nec habeat
in ſe quicq; admixtũ diſpar. Pꝛetea ſi moꝛtuo
coꝛꝑe moꝛtua eſſet anima:nõ haberet hõ timo⸗

rem de moꝛtuis q;uis peſſimis:nec iuxta cada

Uera eoꝝ denocte ſolꝰſtare trepidaret:ſicut non
habet timoꝛẽ de alijs aĩalib q;tũcũq; terribili⸗
bus defunctis:quoꝝ coꝛꝑe moꝛtuo moꝛit᷑ aia.
Ex quo timoꝛe naturali quẽ habet hõ de moꝛ⸗
tuis declarat᷑ imoꝛtalitas aie ratiõalis ſui atq;
diſſimile:nec poſſe euʒ diuidi:na poſſe interire.

Nttoꝛitatibo q̊ oſtẽdit imoꝛtalitas aime
a ⁊ pmo diuiĩis.Ait em̃ Dauid pſal.xxxiij.

Juſti aũt in ꝑpetuũ viuẽt ⁊ apud dñũm
eſt merces eoꝝ.qð eſſet falſum ſi moꝛtuo coꝛꝑe
moꝛeret᷑ aia. Salomõ qͥʒ Eccs.vlt.inqͥt.Donec
reuertat᷑ puluis in terrã ſuã vñ erat:⁊ ſpũs rede
ꝗat ad deũ q dedit illũ.⁊ ibidẽ ðᷣt. Ibit homo in
domũ eternitatis ſue.Et ideo ſaluatoꝛ Luce.xij
hoꝛtat᷑ nos di. Nolite timere eos qͥ occidũt coꝛ/
pvus:aiam aũt occidere nõ pñt. Scriptũ eſt em
Safß. lij. Juſtoꝝ aie in manu dei ſunt ⁊ nõ tan
get illos toꝛmẽtũ moꝛtis. Uiſi ſunt oculis inſi⸗
piẽtiũ moꝛi:illi aũt ſunt in pace.et ſi coꝛã hoibꝰ
toꝛmẽeta paſſi ſũt:ſpes illoꝝ imoꝛtalitate plena
eſt. Johes q̊ʒ aplus Apoc.vj.inqᷣt. Uidi ſub al
tare dei aias interfectoꝝ ꝓpter vᷣbũ dei:⁊ cama
bæt voce magna dicẽtes. Uſq; quo dñe ſancꝰ

XCHIII

verꝰ nõ vindicas ſanguinẽ nr̃m de his quin ũt

in terra. Et date ſunt ulis ſingule ſtole albe.? di
cctum eſt eis vt req eſcerẽt tpus adhuc modicũ
donecimpleat᷑ numer? fratrũ ſuoꝛũ qͥ interficiẽ

Ii ſunt ſicut ⁊ illi.

Mtoꝛitate etiã canõica imoꝛtalis eẽ aia
a demoſtrat᷑.vt in.c.ꝓ obeũtibo.⁊ in.c.aie
defunctoꝝ. ⁊ in.c.tepus.xiij.q.ij.vbi ðꝛ.
Tẽpus qð ĩter hoĩs moꝛtè ⁊ vltimã reſurrectio

nem intpoſitũ eſt aias abdictis receptaculis cõ

tinet:ſicut queq; digna eſt vel requie vel erũna:

ꝓ eo ꝙ ſoꝛtita eſt in carne dũ viueret. Sccõꝛ q̊ʒ
doctoꝛũ idẽ cõfirmat autoꝛitas.vñ Gꝛeg.in.iiij

moꝛal.ait. Tres vitales ſpũs creauit oipotens

Unũ q carne nõ tegit᷑ſ.angeloꝝ. Scðm q car⸗
ne tegit᷑ ⁊ cũ carne moꝛit᷑ſ.bꝛutoꝝ.Tertiũ qͥ car
ne tegit᷑ ⁊ cũ carnenõ moꝛit᷑ſ.hoim.hec ille.Et

Aug.in lib.ð quãtitate aie ðt.Aia ſiłis facca eſft

deo. qꝛ imoꝛtalẽ ⁊ indiſſolubilẽ fecit eaʒ deꝰ. Et
in lib.de ſpũ ⁊ aia idẽ ait. Immoꝛtalis eſt aima
ne a creatoꝛꝭ ſui ſilitudine diſcedere videat᷑. Nõ

em̃ poſſet eſſe imagoꝰ⁊ ſiłitudo dei ſi moꝛtis ter

mino dauderet᷑. Amb.aũt in lib.de bono moꝛ⸗

tis.c xiiij. ait. õ moꝛi aiam cũ coꝛꝑe mãifeſtũ
eſt.Et Hiero.ad Rumeriũ ⁊ Alexãdrũ mona⸗

chos ait. Aia que xpᷣi p cepta ſᷣuauerit:etiã ſi coꝛ
pus moꝛtuũ fueritviuet in eternũ.Et ideo con⸗
dudit Lacc.in.vij.diui.inſti.dicẽs.Unũ eſt igit

ſũmũ bonũ imoꝛtalitas:ad quã capiẽdã ⁊ foꝛ⸗

mati a pncipio ⁊ nati ſumꝰ:ad bãc tẽdimꝰ:hãc
expectat humana natura:ad hanc nos ꝓuehit
virtꝰ.hec ille. Autoꝛitatibo qͥʒ phᷣoꝛũ idẽpbat᷑
Et pmo mercurij termegiſti phᷣi:q ad ſclepiũ
ſcri bit.Aie poſt diſſolutionẽ coꝛꝑis cogent᷑ cre⸗
dere penis q̃ in hac vita noluerũt credere vᷣbis.

ctanaxagoꝛas in extremis laboꝛãs introgatꝰ
vbivellet tumulari:⁊ an ad patriã ſuã vellet coꝛ

pus ſuũ deferri.rñdit. Nihil intereſt. Eũdi em̃
ad inferos tãtũdẽ vbiq; eſt via.Archita q̊ʒ tarẽ
tinus vt refert Tulliꝰ in.ij.de ſenectute: dicebat
mentẽ nrãm eſſe quoddã diuinũ numẽꝛ ſic im

moꝛtalitatẽ ſoꝛtiri.Et Plato in phedrõe quẽ li⸗
bꝛũ de iĩmoꝛtalitate aĩe edidit:arguit dicẽs.Aia
ex ſe mouet᷑.qð ex ſe mouet᷑ pncipiuʒ motus eſt
qð pncipiũ motus eſt:natũ nõ eſt.qð natũ non
eſt:imoꝛtale eſt.̊ᷓ aia eſt imoꝛtalis.Et ibidẽ etiiꝰ

ðᷣt. Perfectꝰ ⁊ purgatꝰ hinc traſiẽs cũ deo habi
tabit.⁊ in Thimeo iterũ inqͥt. Aia nr̃a eſt imoꝛ⸗
talis:⁊ ſᷣm ꝙ vicerit paſſiões vel victa fuerit pꝛe

miabit᷑:vel puniet᷑ poſt hãc vita. Et Arel.xv.lib.
de aialib inqᷣt. Relinquit᷑ ̊ ĩtellectũ ſolũ de fo
ris aduẽire ⁊ diuinũ eẽ ſolũ.Uel vt alij codices
hnt. Solꝰ itellectꝰ ſtrat ab extrinſeco.⁊ in lib.de

ꝓpꝛie.elemen.iteꝝ ðt.In nato fit ſpũs vite iuſſu
dei. In qͥbo vᷣbis oſtẽdit ꝙ aĩa rõnalis ẽ ſubſtã
tia a ðᷣo creata ꝑ ſe ſubſiſtẽs hñs eẽ abſolutũ nõ
depẽdẽs a coꝛꝑe:⁊ cõſeqᷓnter nõ ẽ coꝛruptibilis

cuʒ coꝛꝑe.Et in libꝛo de moꝛte ⁊ pomo idẽ ait.

ðò

Ue aie peccatrici quenõ habet poſſe redeundi
ad locũ ſuũ.qꝛ turpia oꝑa delectatiõis coꝛpor
impediũt eiꝰaſcẽſum ſurſum. Idem qͥʒ Areſt.j.

de aia ait. Intellectꝰ videt᷑ eſſe quedã ſubſtatia

que nõ coꝛrumpit᷑. Et in.iij.eiuſldẽ operis. Se⸗

perat᷑ hoc ab hoc.i.aia a coꝛpoꝛe:tanqᷓ; ꝓpetuũ
a coꝛruptibili.⁊ ĩ eodẽ.iij.iterũ dicit.Aia ſeꝑata
habet aliũ modũ intelligẽdi qᷓ; cũ eſt coꝛꝑi con⸗
iuncta.⁊ in libꝛo de ſecretis ſecretoꝝ ad Alexan
drũ ait.O Alexãder noliillð appetere quod eſt
coꝛruptibile ⁊ trãſitoꝛiũ:⁊ quod te opoꝛtet cito
relinqre.ſed quere diuitias ĩmoꝛtales: regnuzʒ
eternũ:vitã q; imutabilẽ. Que omnia vera non
eſſent ſi aia eſſet moꝛtalis:⁊ moꝛtuo coꝛꝑe mo⸗

reret᷑. Empedocdles etiã phᷣus vt refert Areſt.in

libꝛo de vegetabilibo ⁊ plãtꝭ dicit future felicita
tis appetitu nihil eſſe feliciꝰ. Et Apuleius in li⸗
bio de deo Socratis ait. Hoies ſunt ratõe pol
lentes:imoꝛtalibo animis gaudẽtes.Et pitha⸗
goꝛas pᷣdicauitin grecia aimas eſſe ĩmoꝛtales:
vt refert Hiero.in libꝛo.ij.contra Jouinianũ.
GBalienꝰ q̊ʒ in libꝛo de ſpermate dicit:ꝙ anima
noſrra incoꝛruptibilis eſt. Socrates ſcripſit
animã eſſe imoꝛtalẽ:que ſũmo bono poteſt eſſe

beata.⁊ vt refert Tullius in lib.de ſenecute.to⸗

ta die vltimo vite ſue de aie imoꝛtalitate diſpu⸗
tauit.⁊ Seneca ad Lucillũ ait. DHoꝛs quẽ per
timelſcimꝰ ⁊ recuſamꝰ iter mutat vitã nõo eripit.
Et ideo idẽ in lib.de naturalib queſtiõibo dicit
qꝙ; quãdo ho mo venit ad moꝛtẽ ð bet animã cũ
oibus bonis.i.virtutib emittere ⁊ dicere:vade
ĩquã:vade foꝛtiter:vade feliciter nihil dubicãs:
fac qð quãdoq; faciẽdũ eſt.Ecce rerum natura
q te generauit expectat:⁊ locꝰ ille melioꝛ⁊ tutioꝛ
eſt. Et Tulliꝰ in.j.tuſcula.queſtio.inqͥt. Nõ eſt
lugẽda moꝛs quã ſequit᷑ imoꝛtalitas. Et iõ exe
amus e vita leti:ac grãs agẽtes peamꝰ: eripiq;
nos e cuſtodia ⁊ eleuari viculis arbitremur: vt
in eternũ⁊? plane in noſtrã domũ remigremus.
Nõ em̃ temere⁊ foꝛtuito facti ſumꝰ:poꝛtũ itaq;
nobis paratũ ⁊ ꝑfugiũ putemꝰquo ꝓuehi lice⸗
at. Et in libᷣ.de ſenectu.iterũ ðᷣt.Ex hacvita diſce
do taq; ex hoſpitio:nõ tãq; de domo.Cõmoꝛã⸗
di em̃ natura dedit diuerſoꝝ nõ habitãdi.O qᷓ;
pᷣclarũ illũ diẽ cũ ad ilud diuinoꝝ animoꝝ cõ⸗
ciliũ cetũq; ꝓficiſcar.Et ibidẽ.Ego pꝛẽs nr̃os vi
ros clariſſimos viuere arbitroꝛ:⁊ ea quidẽ vita
que eſt ſola vita noianda.ã dum ſumꝰ indu
ſi in his ꝓpaginibo coꝛꝑis munere quodã neceſ
ſitatis ⁊ graui opere ꝑfungimur.Eſt em̃ celeſtꝭ
animꝰ ex altiſſimo domicilio depꝛeſſus ⁊ qua⸗
ſi demerſus in tetrũ locũ diuie nature eternita⸗

tiq; cõtrariũ.Sed credo deos imoꝛtales ſpiraſ

ſe aias in hũana coꝛꝑa vt eſſent qͥ terra vterent
qꝗqq; celeſtiũ oꝛdinẽ cõtẽplãtes imitarent᷑ eũ vite
mMaerito atq; conſtõtia.hec ille. Q
æ? XZ Macrxo bius in libꝛo de ſomno Sci
pionis ait. Aia ipᷣa non deficit: qͥppe q̃

tiõis inter bonũ ⁊ ma

—
X 3

“
3

imoꝛtalis atq; perpetua eſt. Et iterũ ibidẽ dicr.

Sic habeto oĩbus qui patria ſeruauerũt certũ
eẽ in celo diffinitũ locũ vbi beati ſempitno euo
fruunt᷑.Juris etiã ciuilis auctoꝛitate imoꝛtali⸗
tas anime dedlarat᷑.vnð in aut.vt cũ de appet.

cogn.S.ſinautẽ.colł.vij.dicit᷑. Sinaũt ꝓ cauſis

coꝛpoꝛalibo cogitamꝰ:quãto magis ꝓ aimarũ
ſalute ꝓuidẽtia eſt nr̃e ſolicitudinis adhibẽda.
Et in.S.ſancimꝰ.i aut.de leno.ait imꝑatoꝛ. Sã
cumꝰ oẽs quidẽ ſᷣm ꝙ pñt agere caſtitatẽ:q ſola
poſſibilis eſt deo cũ fiducia hoim aias pᷣſenta⸗
re.⁊ inſti.de excu.tu.S.filij aũt.v.ſed ſi in bello.
idẽ dicit. Qui em̃ꝓ republica cecider̃t intelligũ⸗
tur viuere in perpetuũ per głiam. Plotinꝰ qͥq;
phᷣus vnus de magnis cõmẽtatoꝛibo AÄreſt. vt

refert Simpliciꝰ in cõmẽto pᷣdicamẽtoꝝ pſᷣm ꝙ;

Macrobiꝰ teſtat᷑:dixit. Quod videt᷑ in homie

moꝛtale eſt:aĩia vo ab omi cõditiõe moꝛtalitad

eſt aliena. Itẽ Poꝛphinꝰ diſcipulꝰ Platonis
inqͥt. Non eſt mirũ ſi aia que eſt ſubſtatia incoꝛ
poꝛea ſeparat᷑ a coꝛꝑe ſine coꝛruptiõe:quoniã et
ſol ſine coꝛruptiõe ab gere diſcedit.Et eãdẽ ſen⸗
tentiã poſuit Galienꝰ vbi S. Alpharabiꝰ vᷣo in

tract᷑.de intellectu ⁊ intellecto ait.Nia a coꝛpoꝛe

ſeparata intelligit res ꝑ ſuã eſſentiã ſicut alie in
telligẽtie abſtracte mouentes oꝛbes. Iſaac aũt
in livbᷣ.ſuarũ diffinitionũ dicit.Cũ tres ſint oꝛdi
nes animaꝝ.ſ.vegetatiua:ſenſitiua: ⁊ intellecti
ua:haꝝ excellẽtioꝛ eſt itellectiua quoniã a ſum/

ma intelligentia eſt creata ⁊ eſt ſimul nature ip⸗

ſius:⁊ ob hoc homo capax eſt doctrineꝛ diſcre⸗
nalũ vt ꝓpter hoc damnet᷑:et
⁊ ꝓpter illud ſaluet᷑. Et Algaʒel in ſuis cõmẽta⸗
rijs ſuꝑ libꝛos phiſicoꝝ ait. Cũ aima ſeparata
fuerit a coꝛpoꝛe durabit eiꝰ coherẽtia cũ intelli⸗

gẽtia agẽte:⁊ delectabit᷑ delectatiõe:cuiꝰ eẽ expli

cari nõ põt.⁊ idẽ ponit in ſuo tract᷑.de naturali⸗

bus. Et Genaldus phᷣus inquit. Sola aia itel

lecciua eſt per ſe ſtãs que exuta coꝛpoꝛe viuit:et
oẽs ſenſus ſuos ſecũ poꝛtat.Nõ em̃ cum carne
moꝛit᷑:quia cũ carne nõ ſemiat᷑. Et rabbiMoy
ſes hebꝛeꝰ dixit. Anima a coꝛꝑe ſeꝑata nõ mo⸗
ritur. Sed ſi paſſiões coꝛpoꝛis ſecuta nõ fuerit
ſpeculabit᷑ pꝛimũ ens:⁊ voluptates capiet inef
fabiles:quas nullus intellectꝰ capere nec moꝛ⸗
taliũ ligue poſſunt enarrare. Criſippꝰ aũt pvᷣs
cũ moꝛerct᷑ ſuo diſcipulo de moꝛte eius ſolicito
dixit. Sicut in hãc vitã nõ noſtra venimꝰ volũ
tate:ita rurſus ex hoc coꝛꝑis domicilio quo eũ⸗
dum nobis ſit aſſignatũ eſt. Nã eiuſdẽ iuſſu re
cedẽdũ eſt qui nos in hoc coꝛpoꝛe induxit:tam

diu habitaturos qᷓ; diu iubeat emitti.Atq; Pe
tragoꝛas etiã in.j.aſtrologie ſue narrat de qͥdã

phᷣo moꝛtuo qͥ ꝓductꝰ fuerat ad cõſoꝛtiũ intel⸗/
ligẽtiaꝝ.Narrat q̊ʒ Herodotus lib.v.ꝙ traces
circa natalia atq; obitus ſuoꝛum hoc factitare
ſolebãt. Edito in lucẽ puero ꝓpinqui eũ arcũſe⸗

dẽtes cõploꝛatiõe ꝓſequebatur:recenſentes ꝙ

4

ciingee
poiem
fe Nermd

felictartfi

golngunm
giinon/
lin debc
talalnte
ſmnonalis
Ragrlpe
Annin
uncogz⸗
gricile
volvorue⸗
wiſſepofti
aholoch
fodti
eons⸗
s M
Ouch
Chctis:n
tunnde
gus din
hort lal
bln iu⸗
cnanog
Mgnot
1i Kial⸗
rimon
Mosé
Bnis
Qucoen
Kborn
Egofaa
Wlc
penp
ſinis on
K gulci
litacope
fügiiprcl
alheirel
Crdehin
Na⸗
ncg.O
rpegida
moſoöm
alt. Mo⸗
v.Eng
patiunt
Ouictin
poſt ha
gan?g
mus rer
Pſit nin
nno⸗qᷣ

mgnä;

nöſumms

atrmiiſi
nulefſan
ſſdi

cnmg Hr

n Phnpe

wri IIn.

mavuf
hane
ie Noni
Puumnis
ubſinaince
Mröcgboni
darado fo,
uta
nnäſirlen
bes. Ji
imes ſinres
guoniägiun
Vulnamnt
annerdic
vocdamnte
nſuis cöni⸗
nima en
nitigdäll
c dint
Nun
Gauir

pur nuie

fawane
nbo Mor
Aanöno,
tn nöfoent
gapir
rnertror⸗
uirpbs

Cns ſolch
nin
Clioqo
Geun
ndore
n N⸗
in ,
eris
5

g

Foliũ

vitã ingreſſus ſit perpeti hũanas calamitates:
hoiem vo vita functũ per luſum atq; leticiã ter

re demãdabãat referẽtes ꝙ malis liberatꝰ in oi
felicitate futurꝰ ſit.Et idẽ recitat Claleriꝰ maxi⸗

mus li.ij.de inſtitutis ãtiqͥs.? Saluſtiꝰ inꝓlo⸗
go iugurtini ait Ingenij egregia facinoꝛa ſicut
agia imoꝛtalia ſunt. Joſephus qͥʒ hebꝛeꝰ inquit

li.vj.de bello iudaico.Coꝛꝑa quidẽ cũctis moꝛ

talia ſunt ex caduca matia facta. Anima vo ſꝑ

imoꝛtalis eſt. Lucanus aũt poeta cecinit dicẽs
Regit ſpũs anꝰoꝛbe alio.?⁊ Pꝛopertiꝰ li.iiij.ad
Cintbia ðᷣt.Sunt aliqͥ manes letũ nõ oĩa finit.
Luridaq; euictos effugit vmbꝛa rogos.Siliꝰ
aũt italicꝰ.li.xv.ð ſcðo bello punico introducit
voluptatẽ ⁊ vtutẽ Scipioni illi affricano appa
ruiſſe poſtq; locuta eſt voluptas vᷣtutẽ dediſſe
reſpõſum. Uñ ait.Lũc virtus. Quiſnã iuuenẽ

floꝛẽtibo inqͥt Pellicis in fraudes annis viteqʒ

tenebꝛas.Qui ratio⁊ magne celeſtia ſemina mẽ
tis Minerue ſunt conceſſa deũ:moꝛtalibo alci
Quãtũ celicole:tantũdẽ aĩalibo iſti Pꝛecellunt

cũctis:tribuit nãq; ipᷣa minoꝛes Hos terr na

tura deos:ſed federe certo Degeneres tenebꝛis
aias danauit auernis At qͥs etherei ſuat᷑ ſemis
hoꝛtꝰ Celi poꝛta patet. Martcialł eciã idẽ tenet di

cẽs in ſuis epigrãmatib.Si redeãt veteres in/

gẽtia noĩa patres Eliſiũ liceat ſi ſpoliare nemꝰ
Magnꝰ ab infernis reuocet᷑ TCullius vmbꝛis.
⁊c̃.Frãciſcꝰ aũt petrarcha in triumpho moꝛtis

laurã moꝛtuã his ſecũ vᷣbis loq̃ntẽ introducit.

Moꝛs eſt finis carceris obſcuri
Animis nobilibꝰ:alijs eſt nocumẽto
Que oẽm eoꝛũ curã luto infixerüt.
Et hoꝛa moꝛtis mee ſi tibi eſſet nocumẽto
Ego facerẽ te hilarẽ:ſi tu ſentires

Milleſimã partẽ gaudij mei.Auerrois etiã ſu

per.xj.Metha.ðt.Aia mãet poſt moꝛtẽ coꝛꝑis

2 finis ꝓſꝑitatis eiꝰ erit ſi iungat᷑ ᷣmo motoꝛi.
Et Auicẽna.v.ꝑte naturaliũ ait.ũ aia libera /

bit᷑ a coꝛꝑe ⁊ ab accidẽtibo coꝛꝑis tũc poterit cõ⸗
iũgi intelligẽtie agẽti:⁊ inueniet in ea pulchꝛitu
dqinẽ intelligibilẽ ⁊ delectationẽ ꝑhennẽ. Et vo/⸗
cat deũ intelligẽtiã agentẽ. Et in.vj.eiuſdẽ oꝑis
ðt.Aia a coꝛꝑe ſeꝑata clariꝰ videbit vitatẽ qᷓ; cõ
iuncta.Ouidiꝰ qͥʒ.iij.metham̃.inqͥt. Vltima ſꝑ
expectãada dies hoĩ:diciqʒ beatꝰ Ante obitũ ne⸗

mo ſupᷣmaqʒ funera ðbet.⁊.xv. ¶Hecham̃.etiã

ait. Moꝛte carẽt aĩe.Uirgiliꝰq̊ʒ idẽ teſtat᷑ dũ in

vj.Eney.ponit eternas penas quas aie dãnate

patiunt᷑ in ĩferno poſt pñtẽ vita. Et idem ponit
Ouidius.ix.metham̃.qñ teſtat᷑ excellẽtes viros

poſt hanc vitã fuiſſe deificatos. Reges etiã pa
gani ⁊ gẽtiles hãc veritatẽ crediderũt. Uñ Didi
mus rex bꝛagmanoꝝ ad Alexãdrũ magnũ ſcri

p ſit. Nimiũ vecoꝛdes vos ⁊ miſᷣabiles iudica⸗

mus:qꝗq oꝛiginẽ noſtrã eſſe celeſtẽ nõ ſuſcipitis:
magnãq; c deo hfe cognatiõez. Et iten. os
uõ ſumꝰ huiꝰmũdi ĩcole ſʒ aduene.nec ita in oꝛ

8 . 7 —
X 4

bẽ traꝑ venimꝰ vt ĩ eo libeat ↄſiſtere:ſʒ tranſire⸗

Pꝛoꝑamꝰad pꝛiã hilares nullis delicoꝝ po⸗⸗
denibo pᷣgrauati. Nuda qppe ↄſcie frõte ꝓgredi
mur:vt expediti ac faciles ſpaciũ pꝛopoſici cur
romus itineris. hec ille.. —
Tẽcirꝰmaioꝛ moꝛiẽs vt refert tulliꝰin

i libꝛo de ſenectute ↄuocat filijs ſuis ait

ſlolite arbitrari filij mei chariſſimiwi me
qũ a vobis diſceſſero nũq; aut nullũ foꝛe. ec
em qñ erã vobiſcũ aiuʒ meũ videbat ſʒ cũ eem
in bᷣ coꝛꝑe ex his reb q̃s apðvos gerebã adeſſe
itelligeba.Eũdẽ ãt eẽ arbitroꝛ:⁊ ſi eũ nõ vide?⸗æ„.

rid.bec ille.Et Tulliꝰin oꝛone ꝓ marco marcel
lo de illo loq̃ns ait.Quãqᷓ; iſte his ãguſtijs q̃ſ
natura nob ad viuẽdũ dedit:ↄtentꝰfuerit ſꝑ tñ
imoꝛtalitacᷓ amoꝛe flagrauit. Nec em̃ rutavita

dicẽda c:q coꝛꝑe ⁊ ſpũ ↄtinet᷑. Illa inq; illa vita

eſt que viget mẽoꝛia oim ſcłoꝝ:quã poſteritas
alet:quã ipᷣa et᷑nicas ſꝑ tuebit᷑.Et idẽ ĩ lelio ſuo
dic. Neq; em aſſentio his qͥ nuꝑ diſſerere ceꝑũt
cũ coꝛꝑibo ſił aĩos ĩterire:atq; oia moꝛte deleri.
Plem̃ apð me antiq̊ꝝ valet auctoꝛitas dicen

tiũ aios hoim eſſe diuinos:hiſq; cũ e coꝛꝑe ex/

ierint reditũ ad celũ patere opinio cuiq; ⁊ iuſtiſ

ſimo expeditiſſimũ. Valeriꝰetiã maximꝰi ſcõo

libꝛo titulo qͥnto dicit:qidoꝝ femie certrät mo
ni cũ maritis vt in alia vita cũ eis fruant᷑. Et ibi

dẽ ait. Immoꝛtales eẽ aias mos galloꝝ appꝛo

bat qui pecunias mutuatas apð iferos ſe rece

pturos ſperant. Pꝛeterea ĩmoꝛtalitatẽ aĩe fſate

bant᷑ etia gẽtiles qͥ in ſepulchꝛis ſuis facebant
reponi theſauros ſuos ſiue vt ĩ alia vita ſibi ꝓ⸗

uidere poſſent de necarijs ſiue vt i reſurrectiõe
coꝛꝑis iuenirẽt eos pᷣꝑatos ſuis obſeqdis S

.⸗ Redẽdũ ̊ firmiter aĩiaʒ nr̃am in alia

C yita beatificãdã ſi in gra dei a coꝛꝑe exie

iit.Et h̊ ẽ qdðᷣ Lucretiꝰpoeta:quẽ refert

Lactãtiꝰin.iij.diui.iĩſti.inqᷣt. edit idẽ retro de
terra qð fuit añ In terrã ſʒ qð miſſũ eſt ex ethe⸗

ris oꝛis Id ſurſuʒ celi fulgentia tecta receptt.

Et iõ qͥ alr credũt:tanqᷓ; heretici dõnabunt᷑de
qͥ bo Dates in.vij.cãtu.j.comedie inqt·.
Ciumiterium ſuum hac de parte habent.
Cum epicuro omnes ſui ſequaces. H

Qui animam cum coꝛpoꝛe moꝛtuꝗ faciunt.
Exẽplis q̊ͥʒ aie imoꝛtalitas dedarat᷑ ſʒ dimittẽ⸗

do recitare de moꝛtuis ĩ veteri ⁊ nouo teſtamẽj
to reſuſatatꝭ. Itẽ ꝙ xpᷣs nõ tolleraſſet ſic hoꝛri⸗

bilẽ moꝛtẽ ꝓ aiaꝝ ſalute niſi eẽnt imoꝛtales. Et

ꝙ martyres nõ ſubijſſent tã tribilia ſupplicia:

nec ſcti ſic ſe pnia maceraſſent ſi moꝛtuo coꝛpe

moꝛeret᷑ aia.Dicẽte btõ maximo in q̊dã ſᷣmòe.
Nũqᷓ; hãc vitã ſic ↄſtant᷑ ipẽderẽt:niſi eẽ aliã in
cõꝑabilr beacioꝛẽ ꝑfecta diffinitiõe ſentirẽt.Di⸗
miſſo etiã illo qð legit᷑ ĩ vita pauli pᷣmi heremi
te cuiꝰaiam vidit btũs Entoniꝰad celũ ab an⸗

H ==
4

gelis depoꝛtari. Et de młtis aiabo qͥ poſt tranfi
tũ a coꝛꝑe apparuerũt vel ad celu aſcẽdere vie

ſunt.Dic de illa moniali ſctẽ Clare Mediola/

ni. cui apparuit vna monialis q erat moꝛtua:?

*

cũ ea locuta eſt ⁊ ſtetit in cella ꝑ ſpaciũ multũ.et
ipa hoc mihi retulit:⁊ etiã alia monialis q̃ eas
colloqᷓntes audiuit. Itẽ exemplũ habemꝰ de
beatis apłis Petro ⁊ Paulo:q poſtqᷓ; fuerũt
martyriʒzati eodẽ die viſi ſunt intrare vrbẽ Ro⸗
mã głioſi.De qͥb ait Dionyſiꝰ in epła ad Thi⸗
motheũ dicẽs.Attende miraculũ:vide ꝓdigiũ
frater mi timochee pꝛeſto fui in tꝑe victimatio⸗
nis eoꝝ.poſt moꝛtẽ vo illoꝛũ vidi eos inuicem
manu ad manũ ĩtrãtes poꝛtas vrbis ⁊ idutos

veſte luminis ⁊ coꝛonis dlaritatis ⁊ lucs oꝛna

tos.hecille. Tegit᷑ q̊ in legẽda Pauli:ꝙ ipſe
apłs cũ duceret᷑ ad moꝛtẽ cuidã matrone noie
Plantille diſcipule ſue obuiauit:que flẽs oꝛa⸗

tiõibo illiꝰ ſe recomẽdauit.Cui Paulꝰait. Plã⸗
tilla accõmoda mihi velũ quo caput tuũ tegis:

⁊ cũ eo oculos meos ligabo:⁊ poſtmodũ illud
reſtituã tibi.Cũ ergo illa ſibivelũ capitis ſui de

diſſet: perueniens paulꝰ ad locũ paſſiõis pᷣmo

extenſis manibo vᷣſus celũ oꝛauit:deinð ĩpoſito

velo Plantille ad oculos ſuos extẽdit collũ ⁊
ſuſcepit coꝛonã martyrij.
ficeꝛ amputãte caput pauli ip̃e beatiſſimꝰapłs
in ipᷣo ictu explicauit velũ:⁊ collegit ſanguinẽ p
pꝛiũ invelo ⁊ obuolutũ tradidit femine. Reuer

ſo aũt carnifice cũ ſocio dixit ei plãtilla. Ubi di⸗

miſiſti magrm meũ paulũ. Rndit ille. Jacet ex
tra ciuitatẽ in valle pugilũ:⁊ velo tuo velata eſt

ſfacies eiꝰ. Illa aũt inqͥt.Ecce nũc intrauer̃t cui⸗

tatẽ Petrꝰ ⁊ Paulꝰ induti veſte pᷣdara ⁊ coꝛo⸗
nas fulgẽtes in capitibo ſuis babẽtes. Statiq;

ipᷣa plãtilla ꝓtulit velũ ſuũ ſanguine cruentatũ

qð ei reddiderat paulꝰ:ꝓpter qð multi ſunt cõ⸗
uerſi ad xpᷣm. Habemꝰ etiã exẽpla phᷣoꝝ gẽ⸗
tiliũ:ſed dimiſſo de Theobꝛoto dilcipulo Pla
tonis:de quo refert Aug.xxij.ð ciui.dei.ꝙ cũ le
giſſet libꝛũ platonis de imoꝛtalitate aie deſide⸗

rio illiꝰ vite ſeipᷣm intfecit.Et ſiłr fecit Marcus

Eẽcci.xv.di.Deus ab initio cõſtituit hoĩem ⁊ re⸗

cato romanꝰ:vt refert Lactã.in.iij.diui.inſtitu.
Dicit etiã Tulliꝰ in tuſcu.queſtio.ꝙ Diogenes
phᷣus cupiditate ĩmoꝛtalitatis ſeipᷣm occidit.
Et idẽ refert Sene.ad Lucillũ de Zenone pho.

Lleantes etiã ⁊ Criſipiꝰidẽ fecerũt vt recitat TLa

ctãtiꝰ aĩab iuſtꝭ vbi S. Quib exẽplis dimiſſis
qꝛ peccauerũt ſeipᷣos occidendo:audi qð refert

Theopbꝛaſtꝰpbᷣus diſcipulꝰ Areſtotelis dicẽs
ꝙ cũ ipe Areſtoteles eẽt in articulo moꝛtis ĩ hec

vᷣba ꝓrupit. Tu qͥ ſuſcipis aias oim phᷣoꝝ ſuſ
cipe animã iſta. Nos vo xpᷣiãi qñ moꝛimur de/

bemꝰ cũ ꝓpha dicere pſal.xxx. In manus tuas

dñe cõmẽdo ſpm̃ meXũ.

Ecũda conditio aie ðꝛ libertatis.ſ.liberi

ſarbitrij.de qua qꝛ tetigi aliq̃ ̊ ſᷣmõe.vj.
pPlte vlti.ideo hic bꝛeuiꝰme expediã. Hãc

aũt aĩe dignitatẽ ac excellẽtiã demõſtrat ſapiẽs

ercutiẽte aũt carni⸗

liquit eũ in manu cõſilij ſui.i ſm glo.in liberna⸗
te ſui arbitrij.ſequit᷑. Appoſuit tibi ignẽ ⁊ aquã

ad qð volueris poꝛrige manũ tus.Ante boiem
vita ⁊ moꝛs:bonũ⁊ malũ:qð placuerit dabit᷑ il

li.De hoc etiã inqͥt Aug.i.v.de ciui.dei.c.x.Sũt

nr̃e volũtates in nobis ⁊ ipᷣe faciũt quicqdvolẽ
do facmꝰ:qð nõ fieret ſi nollemꝰ. Et Hiero.in
q̃ſtiõibo ad Helbidiã inqt.Oẽs ſuo arbitrio de
relicti ſunt:neq; em̃ bonũ necitate faciũt ſedvo⸗
luntate.Et de pe.di.ij.c.ſi em̃.ðꝛ. Liberi arbitrij
nos cõdidit deꝰ:nec ad vᷣtutẽ nec ad vitia necita
te trahimur alioqͥn vbi necitas nec coꝛõa ẽ. Si
q̃rat᷑ qͥd ſit liberũ arbitriũ:rñdet Aug.in lib.de
gr̃a⁊ libero arb.quẽ recitat mgjr in.iiij.dil.xxiiij
dicẽs. Liberũ arbitriũ eſt facultas rõnis ⁊volũ
tatis:q̃ bonũ eligit᷑ gr̃a dei aſſiſtẽte:⁊ malũ gr̃a
deſiſtẽte. Si aũt argueret᷑ ꝙ ex hac diffinitõe ſe⸗
queret᷑ ꝙ in deo nõ eſſet liberũ arbitriũ:nec ſiłi⸗
ter in ãgelis.nã deꝰ ⁊ ãgeli boni nõ pñt eligere
malũ.ãgeli aũt mali nõ pñt eligere bonũ:qꝛ ha
bent libeꝝ arbitriũ in malo obſtinatũ.vt dici᷑
in.ij.ſen.di.vij.ſicut boni ãgeli habẽt illð ĩ bono
cõfirmatũ. Rñdet᷑ ꝙ in deo eſt liberũ arbitriuʒ
ꝑfeccius ⁊ nobiliꝰqᷓ; in aliqua creatura:ſᷣm oẽs
theoł.in.ij.di.xxv.vbi Tho.ar.j.⁊ in.j.ꝑte ſũme
q.xix.ar.x.⁊ Alexã.de ales in.ij.ꝑte ſũme in trac.
de libero arb.quia libeꝝ arbitriũ eſt eoꝝ q̃ non
ex neceſſitate vel naturali inſtinctu volumꝰ ſed
libere:quod maxime cõuenit deo.Et iõ Amb.

in li.de trini.inqᷣt de ſpũſctõ qͥ eſt deus. Spũſ⸗

ſanctꝰ diuidit ſingulis ꝓut vult.i.libere volun⸗

tatis arbitrio nõ necitatis obſequio. Pꝛeterea
aliqͥs dicit᷑ habere liberũ arbitriũ ꝑ hoc ꝙ ẽ do⸗

minꝰ ſuoꝝ actuũ:ſed hoc maxime cõpetit pᷣmo
agẽti. ſ. deo:cuiꝰ actꝰ ab alio nõ depẽdet. Itẽ vt
dicit᷑.j. Metha. Illud eſt libeꝝ qð ſui cauſa eſt
qð nulli cõpetit niſi pᷣme cauſe que eſt deꝰ.ergo
liberũ arbitriũ maxime ⁊ ꝑfecciſſime eſt in dco.
Sititer ⁊ in ãgelis beatis eſt liberũ arbitrium
ꝑfecciꝰ qᷓ; in boiĩbus.vt ꝓbat Alex.de ales vbiS
7 Tho.in.j.parte ſũme.q.lix.ar.iij.vñ Damaſce
nus li.ij.c.iij.inqͥᷣt. Angelꝰẽ ſubſtãtia intellectu⸗
alis ſemꝑ mobilis:arbitrio libera:incoꝛpoꝛea:
deo miſtrãs:gra non natura ĩmoꝛtalitatẽ ſuſci

piens. Dicit ant Tho.in q̃ſtiõibo diſputatis de

libe. arb.q.iij.ꝙ poſſe eligere malũvł poſſe pec⸗

care nõ eſt de ratiõe liberi arbitrij:nec pars eiꝰ.
vt inquit Anſelmꝰ.ſed tamẽ poſſe eligere malũ

⁊2 ſic peccare conſequit᷑ liberũ arbitriũ ſ̃ᷣm ꝙ eſt
in natura creata poſſibili ad defectũ. Cõcludit
ergo Thomas vbi ſupᷣ.⁊ in ſũma cõtra gẽtiles
libꝛo.j.c.vxxxviij.ꝙ ad rationẽ liberi arbitrij nõ
pertinetvt inderminate ſe habeat ad bonũ ⁊ ad
malũ:quia liberũ arbitriũ ꝑ ſe eſt oꝛdinatũ in
bonũ:cũ bonũ ſit obiecũ volũtatis:nec in ma⸗
lũ tendat niſi per aliquẽ defectũ qͥ appᷣhenditve

——

