ſaluns.Eapꝛopt de ipſis ait xrs Mat.xij. Qui
cũq; fecerit volũtatẽ patr mei qᷣ in celis eſt:ipſe

meꝰ frater ⁊ ſoꝛoꝛ ⁊ mr̃ eſt. Dicit q̊ʒ idẽ Fran.ꝓ

ſi ponat᷑ nobilitas lucferi ⁊ oim angeloꝝ cum
ipſo ruinatoꝝ ab vna ꝑte.et ab alia nobilitas ⁊
bonitas vniꝰ aie haben talẽ gram:maioꝛ erit
incomꝑabilit᷑ dignitas ⁊ excellentia atq; nobili
tas ipſiꝰaie:iuxta illð Ecci.xxj. Melioꝛ ẽ vnꝰ ti
mens deũ qᷓ; mille vini ipij. Ubi glo. diat ꝙ ibi
ponit᷑ numerꝰdeterminatꝰ ꝓ indecmiato.Et cõ
firmat᷑ hec veritas ꝑ Tho.i.iiij.di.xvij.⁊.j.ij.q.
ciij.vbi ait: nobilius eſt eſſe gre qᷓ; nature.qꝛ
vbicũq; eſt eſſe gre.ſ.gratũ facicq:ibi eſt ſꝑ acce/

0 apud deu.ſed nõ ecõuerſo.ZLicet ̊ ange/
I

dãnati ſint nobilioꝛes nata qᷓ; ipſa ania.qꝛ tñ
nõ ſunt deo grati ſicut aia hñs gram:ideo ipſa
aĩa eſt oibo angelis pᷣdictis incõꝑabilit᷑ nobili⸗
oꝛ rõne ipſiꝰ gre.Et ideo.j.ad Thim̃.iiij.⁊ ĩ Cele⸗
gimus. xciij.diſt. ⁊ in c.ecce ego.di.xcv.ðꝛ. Noli
negligere gram q data eſt tibi.Oe qᷓ ait apłs ad
Ephe.j.Oeꝰ grauficauit nos in dilecto fulio ſuo
Ois em̃ gra a deo ꝓuenit:pᷣſ lxxxiij. Gꝛatiam et
gliam dabit dñs. In qᷣbo vbis innuit᷑ ꝙ q̃ntuʒ

in hoc mũdo habuũerimꝰ de gfa dei gratü faciẽ⸗

te:tantũ habebimꝰin celo de glag. P⁴α
Exta cõſideratio eſt de gratie vtilitate:q̃
8 eſt multiplex. Pꝛima ðꝛ viuificationis
qꝛ aiam ꝑ pem moꝛtuã viuificat. Vt eĩ

ſupꝛa dictũ eſt:ſicut coꝛpus viuit ꝑ aĩaʒ:ita aia

ꝑ gram.Et ideo ſicut diſcedente ania moꝛit᷑ coꝛ
pus:ita diſcedente gr̃a moꝛit᷑ aia:q̃ diſceſſio fit
p petm ⁊ ↄſeqnt moꝛs ſpũalis aie. Etideo xpᷣs
inqᷣt iudeis Joh.viij. In pccõ veſtro moꝛiemi⸗
ni.qꝛ ꝑ pem̃ moꝛit᷑ ania. et oĩa oꝑa q̃ facittalis
aia ſine gra ſunt moꝛtua.Sicut aũt redeũte aĩa
in coꝛꝑe illud viuificat᷑ita redeute gr̃a: ania ad
ſpũalẽ vitaʒ reſurgit.Uñ apłus ad Ephe.ij.ait.
Cum eſſemus moꝛtui pctis cõuiuificauit nos
xpᷣo cuiꝰgra ſaluati ſumꝰ ⁊ cõreſuſcitauit nos
cu eo. Scõda vtilitas ðꝛ adoꝛnationis. Gꝛatia
em̃ ponit᷑ a deo in ania ꝑ modũ indumenti ho⸗

CCLxXXIII

neſtantis: vt ait Frã.de mayro.in pmo ſ. ermone
purificatiõis vginis Marie.Sicut em̃ verecũ
dia eſt videre vna puellã nobiuſſimis oꝛtã na⸗/
taliba nudã ⁊ in medio viroꝝ ſolẽniũ.ita eſt vi⸗/
dere aiam carehntẽ diuia gra in medio angeloꝛu
e cuſtodientiũ qͥ nuditate eiꝰcernũt. Et ideo de
tali aia ðꝛ Ezech. xvj. Tranſiui perte ⁊ vidite:⁊

eras cõfuſioe plena. Iſta ↄfuſionẽ nõ timet aĩa

in conſpectu dei ⁊ angeloꝝ in pcõ indurata.qꝛ
ſeipſam nõ cõſiderat:et nudã ſe eſſe in cõſpectu
dei ⁊ angeloꝝ n cogitat. Cui ðꝛ Hiere.lij. Frõs
meretriq facta eſt nbi:noluiſti erubeſcere. Sed
qñ habec gram tũc eſt inſtar vᷣginis veſtita can
didis veſtibo in vᷣtutibo ſuis. Etideo Apoc.xix.
ðꝛ de ſponſa agni:qualis eſt aia exiſtes in gra
datu eſt illi vt cooꝑiat ſe biſſino ſplendenti ⁊
caundido. Ile aũt biſſus eſt innocẽtia ſiue iuſti
ficatio ſcõꝝ q̃ nõ niſi ꝑ gram haberi põt. Etid⸗/
circo inqͥt Rugꝰ.in li.de vᷣbis dni.ꝙ aia ſaluan
da debet eſſe ſicut ſponſa tꝑalis qᷓ vadit oꝛnata
ad ſponſum ſuũ.Ueſtimentũ aũt aie eſt gra. de
qͥ ait celeſtꝭ eiꝰſpõſus Apoc.iij. Suadeo tibi vt
yeſtiment albis induar.ſ.gre:ne appareat ↄfu⸗
ſio nuditad tue.et Ecci.ix.ðꝛ. Oĩ tꝑe cãdida ſint
veſtimẽta tua.Etideo rogabat Dauid pſ.l. deũ
di. Tauabis me ⁊ ſuꝑ niueʒ dealbaboꝛ.Deillo
etem̃ qͥ habet graʒ dei põt dici illð Dañ.vij. Ue/
ſtimentũ eius album ſicut nix.Et tales ſic veſti⸗
ti eruũt ſocij chꝛiſti in celo.ſicutipᷣe inqt Apoc.iij.
di. Ambulabũüt mecum in albis qꝛ digni ſunt.

„

Tercia vtilitas ðꝛ decoꝛatõis. Sicut em̃ aliqᷓ

domiccella ðꝛ tota defoꝛmis:qꝛ caret aliq̃ cõdi/

tione coꝛꝑali vł moꝛali ad eiꝰdecoꝛ neceſſaria.

ita aia qñ caret gra eſt tota defoꝛmis. quia ſᷣm

GBꝛego. oẽs vᷣtutes q; ſunt in gia ſine gra ſũt in/
foꝛmes ⁊ ſiłr eoꝝ acꝰ. Uñn de ania ſe ſpote gra

ſpoliãte ðꝛ a dño Eſa.xlvij.Denudaſti turpitu⸗
dinẽ tuaʒ. Qñ aũt habet gram eſt valde pulcra

et clara ⁊ delectabilis. Un ei dicit eiꝰſponſus ce
leſtꝭ Can.iiij. Lota pulcra es amica mea? ma/
cula nõ eſt in te.Etnõ ſoluʒ deꝰeiꝰpulchꝛitudie
delectat᷑ ſed etiam oẽs angeli ei amoꝛis glutino
copulant᷑ Et vificat᷑ illud Sap.viij. In amici/
da illiꝰ dilectio bona. Quarta vtilitas ð: ſana
tionis. Gꝛatia em ſanat diaʒ. Hõ em exiſtẽs in
pctõ ðꝛ eger:ſed in gra ðꝛ ſanꝰ.Et ita itelligit᷑ il⸗
lud Matth.ix. Nõ egẽtqͥ ſani ſunt medico ſed
male habẽtes. Sicut ̊ bñ ſanus optie iudicac
de ſapoꝛibo: vt nõ placeãt ſibi amara nec diſpli⸗
ceãt dulcia.ita hõ deo gtus hñs aiam ſanã ⁊ re
ctũ iudiciũ rõnis:iudicat ſpũalia eſſe optia ⁊ de
lecabilia:et mũdana actꝑalia ⁊ coꝛꝑalia Eva⸗
na:iuxta illud Ecces.j.Uanitas vanitatũ ⁊ oia
vanitas. Itẽ ſicut hõ ſanꝰ nõ ↄturbat᷑ a ↄꝛietate
hũoꝝ ipᷣm moleſtãtiũ:ita ania exiſtẽs in gra nõ
młtũ inqetat᷑ ab ipugtiõibo paſſionũ ip̃aʒ mole
ſtantiũ. Sed qñ caret gra tũc exiſtes q̃ſi iĩfirma

moleſtat᷑ mulciplict a paſſiõibo ipſoz vcratibo

ad modũ febꝛiũ: vtpote ab ira: cõcupiſcẽtia ⁊c.

De q; infirmitate dicit apłus.j.ad Coꝝ.xj. Inter
vos multi infirmi ⁊ imbedilles ⁊c. Sed qn ad/
uenit gra:tüc aia effici᷑ ſana. Uñn gie ſe diſponẽ/⸗
ti ad gram dicit deꝰ Eſa.lviij. Licerumpet q̃ſi
mane lumẽ tuũ ⁊ ſanitas tua citiꝰ oꝛiet᷑. Eapꝛo⸗
pter ðꝛ Ecci.xlj. Gram ⁊ ſpeciẽ deſiderabit ocu⸗

lus.ſ.aĩe rõnalis tantas gratie vtilitates intuẽ⸗

tis. Quinta vtilitas qua ponit Fraãciſeè ð may
ro.in pᷣmo ſᷣmone purificatiõis btẽ vᷣgis Ma

rie ðꝛ excitatiõis.qꝛ gra habetaiam a ſomno ne
ligẽtie excitare. Illi em qͥ ſunt in gra dicunt᷑ in

cptura diuina vigilãtes: ⁊ illi qui ſuntſine gra
doꝛmliẽtes: de qͥb ait apłs.j. ad Coꝝ.xj. Inter

vos doꝛmiüũt mici. Sicut em̃ doꝛmiẽtes nõ ne/
gociant᷑ niſi circa ſomnia q̃ ſunt figmẽta.ita ho
mo ſine gra occupat᷑ circa figmenta ſenſibilia ⁊
vanitates huiꝰmũdi q delectant ad modũ ſom
ni nõ ſaluãꝭ:iuxta illð PsS.Doꝛmierũt ſomnũ

ſuũ:⁊ nihil inuenerũt oes viri diuitiaꝝ i mam/
bus ſuis. Quia tñ ania exiſtẽs in gra licet ſit in

mũdo cõſopita:eſt tñ vigilãs ad eterna.ideo di
cit Cantic.v. Ego doꝛmio ⁊ coꝛ meum vigilat.

Serta vtilitas ðꝛ munitiõis ſiue roboꝛatõis
qꝛ gra habet aniam munire ⁊ roboꝛare admo

dũ armature ꝓtegẽtis:vt dicit Fran.vbi S. Siẽc

em̃ hõ metuẽs ⁊ inermis nõ poteſt reſiſtere ini/

micis ac eos ſuꝑare:ita nec hõ ſine gr̃a:imo ſꝑ

in tẽptatione ſuccũbit. Ecõtra vᷣo exiſtẽs in gra

facilit᷑ pot aduerſarios demones ſuꝑare:vt ait

Aug'. in li.de libero ar. Et ideo demones ſꝑ bᷣ⸗
mo qrũt aiam gratia pᷣuari facere:et ſic armatu
ra ſua ſpoliare:vt poſſint ducere hoĩiem q̊ͥcunq;
velint. Pꝛopter qð hoꝛtat᷑ apłs ad Eph̊.vj.di.

Induite vos armatura dei vt poſſitis ſtare ad/
uerſus inſidias diaboli. Septima vtilitas di
cit᷑ fecũdatiois ſiue fructificatõis.Gꝛatia em̃ ha
bet aiam fecundare.Sicut em̃ terra eſt ſterilis:
niſi irriget᷑ aq̃:ita ania nr̃a niſi roꝛet᷑ gra. Quic⸗
qͥd em̃ aia agit ſine gra exiſtẽs:totũ eſt infructu

oſum ad vitã eterna. Unde talis hõ põt dicere
deo cũ Ps.Ania mea ſicutterra ſine aqua tibi.

Oñ aüt habet gram eſt ita fecũda vt ſingula eiꝰ
oꝑa ſint meritoꝛia ⁊ condigna vite eterne.ij.ad
Coꝝ.xj. Potẽs eſt aũt de oẽm gram abunda/

re facere in vob:vt in oibo oẽm ſufficientiã habẽ

tes abũde in oẽ opꝰbonũ.Et ideo qͥlibet ðbet
charipẽdere graʒ q̃ eſt adco pᷣcioſa ꝙ mag me/
ret᷑ qͥ oꝑans cum ea in qͥlibetaqu vtuoſo:etiã

minimo ꝑ momentũ tꝑis:qᷓ; aliꝰin pctõ moꝛta⸗

li:⁊ ↄſeq̃nt᷑ ſine gr̃a in oĩbs vᷣtuoſis ⁊ moꝛalib⸗
actibo qͥ ſunt infoꝛmeſ:etiã ſi in eis ꝑſeueraret ꝑ
milia annoꝛũ.Nã minimꝰactus vᷣtuoſus factꝰ

cũ gra de ↄdigno meret᷑ vitã eternã:vt dicit Frã

ciſc de mayro.in pmo ſᷣmone punficatiõis vir/⸗

ginis Marie.et theologi in.ij.di.xxvij. Si qs

aũt haberet numũ ita pᷣcioſum ꝙ cũ eo poſſet ð

cõdigno emere vnũ regnũ terrenũ:certe illũ cuʒ

maria diligentia cuſto diret.Et ideo ſũma cura

cuſtodienda eſt gra que tantũ eſt pcioſa vt acq/

rere poſſit vitã eterna ⁊ felicitatẽ ꝑpetuaʒ. Dicit
etiã Fran.ð mayro.vbi S.ꝙ ſicut arboꝛ ſilueſti

ſibijpſi relicta facit fruct? inſipidos. Si vo ei in

ſerat ramuſculus arboꝛis domeſtice facit fru⸗
aus ſapidos: Ita aia noſtra ſi in puris natura
libo dimittat᷑:frucꝰ eius ſuncinſipidi.qꝛ ad feli

cltatẽ nõ ꝓfiaũt:cũ ꝑ ſolum liberũ arburiũ non

poſſimꝰ gram mereri errate Pelagio. Si autẽ
ei gre ramuſcu lus iſerat᷑ fadet frucꝰ optimos
et ſaluberrimos. Unde de gratia põt dici illud

Pꝛouer.iij.Fuceius pᷣcioſioꝛ eſt cucᷓ opibb:

et oĩa q deſideran ᷑ huic nõ valẽt cõꝑari. Octa

ua vtilitas ð refn geratiõis. Nam ſᷣm Fran.de
mapyro. in. ij. ſ̃ᷣmone Jobis baptiſte. gra aſſimi⸗

lat᷑ vẽto refrigerãti. Sicut em̃ ſpũs dat refrige⸗/
riũ ardoꝛibo coꝛꝑis:ſic gr̃a habet refocillare ar
doꝛes mẽd qͥ ſũt ſᷣm ↄcupiſcẽtiã nr̃am ne excin⸗
guant aiam. Uñ aia que eſt in gra nõ ſentit tali
ter iſta incẽdia.Et ideo in figura hr.iij. Reg.xix.
qꝙ; ĩ ſpũ aĩe tenuis veniebat dñs ad Helia. No
na vtilitas ðꝛ excinctionis.ſᷣm em Fraciſcũ vbi

S.gfr̃a aſſimilat᷑ aq viue refocillanti.qꝛ ſicut aq̃ᷓ

habet ignis ardoꝛẽ extiguere:ita gra habet mẽ⸗
tes ſitientiũ refocillare.Lã em̃ ſitibũdus eſt ap

petitꝰnr̃ vt nõ poſſit qetari in hoc mundo:cũ ſꝑ

plus appetat naturalr.qꝛ iſta nõ ſufficiuntei:ſic
necterra ad implẽdũ celum maiꝰſe.vt patuit de
Alexãdro magno qñ audiuit opinionẽ Deme⸗
trij de infinicate mũdoꝝ.a doluit qꝛ nõ pote/
rat ſubiugare niſi vnuʒ:de q̊ Juuenal ait. Unꝰ

pelleo iuueni nõ ſufficit oꝛbis.Gꝛatia aũtrefo⸗/
cillat hũc appetitũ in nob.qꝛ homies a deo ace
pti ſiue in gra cõſtituti ſunt in vita ↄtenti. Unde

Paulus..ad Thim.vj. dicebat. Habentes ali
menta ⁊ qͥb tegamur hijs cõtenti ſumus.et ad
Hebꝛe. xiij.ait. Sint veſtri moꝛes ſine auaricia
cõtenti pᷣſentib. Ideo de gra ſua ſub nomie aq̃ᷓ
inquit ſaluatoꝛ. Qui biberit ex hac aqᷓ quã ego
dabo ei nõ ſitiet in eternũ. Decima vtilitas di/
cit᷑ nflãmatiõis. UVt em̃ ait Fran.vbi S.gra aſſi/
milat᷑ flãme ardenti.qꝛ ſicut flãma cõſumit o&
rubiginem aun ⁊ purgatipᷣm ab oi macula: ſic
gra qñ aia inflãmat᷑ que auro ꝓpt excellentẽ ſue
nature ꝑfecuonẽ cõꝑat᷑:ab oĩ inqnamento pur⸗
gat᷑. In cuiꝰ figurã fuit pᷣceptũ Leui.? Nũe.xxxj
vt qñcũq; vas auri eſſet ↄtaminatũ purgaretp
flãmaã. Undecima vtilitas ðꝛ eductõis.ſ.a pec
cati amaritudine. Ut em̃ piſces de man nunq;
intrant dulcẽ aquã niſi bus ꝑcipiãt ipſiꝰaq dul
cedinẽ. Qua guſtata: ſtatim relicta amaritudie
man intrant dulcẽ aquꝗ:⁊ ibi moꝛant᷑.ſicpctõꝛ
qͥ ðꝛ moꝛari in mari ꝓpt᷑ amaritudinẽ⁊ inqᷣetu⸗
dinẽ pꝛie ↄſcie.Eſa.lvij.Coꝛ impij q̃ſi mare fer

uẽs qð qᷣeſcere nõ põt.nunq; ex ð marni euadere

põt:poſtq; i

n eo ſemel ſubmerſus eſt niſi diunia ur

gra lllũ eduxerit. Un Jſið.ait in lide ſũmo bo. ſieglmnamer,

Nhineo diar

Nſirbe
lahn
cucnans
ſuihfu

uelogoi

gſnoc

clrſczonn
Clspnnuntt
Uegieſmmna
Vuücflud
Dulctmneſn
linctlluft⸗
denugorblsi

liis:
Vi,urt
fonlognndn

nrnumfami
cimckdenol
Cikoin uda
NCowkendcore
Worogtandn
ſcdiätspein
ucnogickin
Ggianckug
Mrlndeilid
Menuueniſg
ncus ignor⸗
nſopemesi
Ccllyccauuana

MInoͦnegs
nchlepeinag
Gnſennde
(nnzautſwän
odonetdonge
llkpco:non
Mdiunatlue
ucntuncp
Gilugenſoll
hunuslnq
glaenerdin
alſeceatanll
uaunxepente
ſtirdie ei

Komao⸗

6 ggncklug

Wpbinan

lsiebticser
ginge
DPunpiellune
etiſedii n
lſegfndeſten
fnchlſiit

ſclenüinat⸗
d
baluomüͤcte
opyen
67

mſirdaillud

Aän dan
luminfmnde

Wamole rr.

niningr n

Ann ſene.

1nn ſen
t oginaidan
jdolurgn
JucuH

1s. Bemü n

zbomise
nrn n
chn. Mhnma
cinimd
Labwtis

danmflns

mmnischi
nuͤainuluſt
pimleniſoe
niumanopon
a ſüen
Chogis
gopitiltun
Aouunnſe
–
bimann egedn
ujtwcitcch
picinunſt
zabntun
Pi SNiX1
egl ine
—R

Folium

Poſtq; pcõ obligauimus nos in operib dia

boli:iam noſtra vᷣtute ſurgere non valemꝰ.ſed
ſicut nauis fracco gubernaculo illuc duct᷑ vbi
venti tẽpeſtas eã deuoluerit:ſic hõ diuine gra⸗
tie auxilio ꝑdito:nõ qð vult agit ſed qð diabo⸗
lus ꝑſuadet.et niſi manꝰ chꝛiſti ipᷣm inde extra⸗/

xerit vſq; ad moꝛtẽ in pctõꝝ ſuoꝝ ſoꝛdibo ⁊ vin

culis ꝑmanebit. Hec ille.Sed guſtata dulcedi
ne gr̃e ſtatim aia recedit ab amaritudine peccati
Hec aũt eſt illa dulcedo de q̃ ðꝛ Pꝛouerbᷣ.xvj.
Dulcedo anie ſanitas eſt coꝛdis. Duodecima
vtcilitas ðꝛ illuſtratiõis. Gꝛatia em̃ vt ait Fran.
de mayro.vbi S.⁊ etiã in ſermone pᷣmo puritica
tionis btẽ virgis:aſſimilat᷑ iuci refulgenti ⁊ ma

nifeſtanti atq; oſtendenti. Uñ de ipᷣa dici põtil⸗

lud Jopᷣ.j.Etlux in tenebꝛis lucet. Uñ ſicutlux

eſt cauſa cognitiõis mutue int amicos:ita gr̃a
reddit aiam familiarẽ ⁊ cognitaʒ deo angeus.

Et ecõtra eſt de nõ habenubo gram quibo dicet
chꝛiſtus in iudicio illud Matchei.xxv. Amen
dico vob:neſco vos. Sicut em luna qñ eſt to⸗
taliter opaca nõ videt᷑ nec ↄgnoſci᷑ a nro ſenſu
nec aliq̃ res poſita in obſcuro q;dtum ad viſuʒ:
lta ania qñ eſt ſine gra eſt a deo ſpũalit incogni
ta.qñ aũt eſt in gr̃a eſt ei notiſſima per appꝛoba
lonẽ.Unde illi dicit illud Exo.xxxiij. Noui te ex
noĩe ⁊ inueniſti gr̃aʒ coꝛã me.Sicut etiã exiſtẽs
in tenebꝛis ignoꝛat quc circa ſe ſũt.et poteſt eſſe
iuxta ſerpentes ⁊ in reb fedis nec illas videbit.
Seld luce adueniẽte viſis ꝑiculis in qbus pᷣus
erat inuolutꝰmagis pauet qᷓ; pᷣus.Ita exiſtens
in tenebꝛis pcti nõ ꝑcipit eius aculeos nec feto/
res.Sicut ſimia doꝛmiẽs iuxta ſtipitẽ ſeu pilã

ligneã aut ſaxeã cui alligata eſt nõ ſentit eiꝰ pon
dus donec elonget᷑ ab ipſa.qa eã poſt ſe trahit.

Et ſiłr pctõꝛ non ꝑcpit q̃nta ſit pcti miſeria niſi
ipſe diuina illuſtratꝰgra elonget᷑ a pctõ. Conſi/
derat em̃ tunc ipſius pcii grauedinẽ ⁊ miſeriaz.
Vnñ Augꝰ.in ſoliloqͥo inqᷣt.Cõuerſus vidi tene
bꝛas meas in qb fuerã:⁊ abiſſum tenebꝛoſam
in q̃ iacuerã:et dixi. Ue ve tenebꝛis meis in qᷣb
iacui:ve cecitati illi in q̃ veꝝ lumẽ celi videre nõ
poteram.ve pᷣterite ignoꝛãtie in qua nõ cogno/
ſcebã te dñe. Hec ille.

Ed ꝓ maioꝛi declaratiõe pᷣdiccoꝛũ dico
8 ꝙ gra eſt luci ſolis ſimillima. Quia ̊ vt

dicutphᷣi naturales ſol habet młtos ef⸗
fectus:ideo aliq̊s ex eis pᷣcipuos ↄtẽplabimur
ipſius gre gratũ faciẽtis effectib ꝓpoꝛtionatos
Pꝛimꝰðꝛ illuminatõis.De qͥ ðꝛ in c.nec quẽqᷓ;
de cõſe.di.iiij. Sicut ſol eq̃li luceſuꝑ oẽs irradi
at:ſic gra dei ſine acceptõe ꝑſonaxꝝ eq̃lit᷑ in oib
ſe diffundit. ſ. ſi ipſi ſe diſponãt:vt infra videbit᷑
De ſole etiã inqͥt Ambꝛo.in q̊ͥdã ſermone. Sol
eſt oculus mũdi:iocũditas diei:pulcritudo celi
mẽſura tẽpoꝝ:virtus ⁊ decoꝛ oĩm naſcentium:
dñs planetaꝝ:⁊ ꝑfectio oĩm ſtellarũ.Et Plato

„

in thimeo dicit. Juſſit deus rerũ cõdi

toꝛ lucem

CCLXXXIIII

eſſe dariſſimò quã ſolem vocamus:cuius ſplẽ⸗
doꝛe celum illuſtrat᷑ ?ꝛ animatia dirigunt. Oec
ille. Hanc pꝛietate illuminadi aiam no ſtrã ba
bet gra del. um em hõ eſt in pcõ moꝛtali dici
tur eſſetot obſcurus ⁊ tenebꝛoſus: iurxta illud
Pꝛouer.iiij. Clia impioꝛuʒ tenebꝛoſa: neſaunt

—

vbi coꝛruũt.Et Sap.ij. Excecauit eos malicia

coꝝ.et Sopho.j. Ambulabũt vt ceci qꝛ domio

peccauerut. Quado ſuꝑuenitin eũ gratia dei to
fus illuinat᷑. Un gloſa ſuꝑ iliud pſalmi:vt erhi
laret facè eius in oleo: ait. Gꝛatia eſt nitoꝛ anie
ad recociliandũ ſcmm amoꝛẽ.et Berñ. in ſermoe
de gra inqᷣt. Oꝛ atia illumiat intellectũ ad bnfa/
cendũ:inflamat affecũ:⁊ coꝛ roboꝛat ad vtutẽ
Ite gratia del dar figem ? facit remiſſiõeʒ pcto⸗
r. de ↄſe di. iij.c. gra.Et nõ ſolũ fact vitare ma
lu ſed en facere bonũ.de oſe. di.liij.c.placuit. et
cſeqᷓnti. De ipſa etiam ſcũs Bona. vbið. dicit
BGꝛatia eſt ſpualis influentia que mentes röna
les fontilu aſſimilat ⁊ cõfoꝛmat. Secũdus
effeaus ſolis ðꝛ viuificatiõis. Sol em̃ cũcta qᷓ
in hyeme ſicca videbant᷑ ⁊ moꝛtua:in vere ⁊ eſta
te pulcreſcere ⁊ nidere facit. Sic gratia in byeme
pci aridã aiaʒ ⁊ puatã oĩbo bonis oꝑibo: in ve⸗/
re ⁊ eſtate diuie charitatꝭ renouans viuificat: et
ad pſtinũ decoꝛẽ reducit:amiſſ. oſq; ꝑ pam bo⸗
noꝝ opeꝑ fruc ⁊ floꝛes reſtituit: camq; mira⸗/
biliter floꝛidã ⁊ decoꝛam facit:⁊ de moꝛte reuo
cat ad vitã. Ideo glo.ſuꝑ epłas Pauli quã re⸗
ferrſaũs Bona. vbið. dicit. Gꝛatia eſt perfecta
luſtificatio unpij? remiſſio pœoꝝ. Un Paul⸗
ad Ro.iij.dic. Juſtificati gra ipſius.Et ad’ Ro.
vij. et ad Tyr.iij. ait. Gfa deiiuſtificamur. Lrſ
ſumptiue in c.placuit.de conſ. e. diſt. iij. Terciꝰ
ſolis effectus ðꝛ purgatiõis. Sol em̃ radioꝛuʒ
ſuoꝝ imiſſione ſubtiliat aerẽ: diſgregat ⁊ conſu
mit vapoꝛẽ inficientẽ ⁊ peſtilentẽ.U¶In qñ tẽpus
eſt nebuloſum multo tꝑe:dicit. Iſte aer eſt moꝛ
bidus.Sed inualeſcẽtib radijs ſolis ceſſatta⸗
lis diſpoſicio. Sic gra oẽm pci fetoꝛẽ ab ania
expeliit:eãaq; gratã ⁊ odoꝛiferaʒ deo ⁊ hoĩbo fa/
at. Unñ Alex. ð ales in.iij.pte ſüme in traccatu ð
gfa eã diffinit di. Gꝛatia ẽqᷓdã foꝛma a deo da/
ta: gtũ fadẽs habẽtẽ ⁊ opꝰeiꝰ bonũ reddẽs. R
Qart ſolis effectus ðꝛ decoꝛatiõis. ¶¶
q en dicit Macrobiꝰ in li. ſatumaliũ. ſo⸗
lis oſtellatioe hoĩes fiũt pulcri ?⁊ agiles
Vñ antiq pingere ſolebant ſole in foꝛma adole
ſcentis ceruleis crinibo:flameiſq; ocuł:iacrubẽ,
tibo labijs:⁊ genis lacte ⁊ vino cõpoſitis. Ideo
opõ poctas appellat᷑ pheby.i pulcer deꝰ. O gra
venuſtas: o gra pulcerima: o oꝛnamentũanie
chꝛiſtiane:o veſtimentũ auro ↄtextũ:o gra ſpeci
oſiſſima:tu flãmeis ocuł ad amoꝛẽ tuu icos
attrahis: tu veſtita charitate reg etni thalamũ
intrare ad libitũ vales. Ideo ad Hecb. iiij. Dau
lus dicebat.Adeamꝰ cũ fiducia thꝛonũ gfe eiꝰ:
vt miſcðiaʒ ↄſeq̃mur ⁊ gram i erilio oppoꝛtũo.
2

AUintus ſolis effectus ðꝛ cõcilia ,/ S
q nonis.la ſol vtute ſua ↄdilliat in coꝛꝑi
brus aialiũ q̃ttuoꝛ elemẽeta:q; ꝓpter ↄtra/
rietatẽ ⁊ repugnantiã quã hñt in ſe ſubiectũ de
ſtruerent:niſi ſolis influẽtia celeſti adinuicẽ cõ⸗
ciliarent᷑. Sic gra diuina cõciliat ⁊ pacificat cõ⸗

ſcientiã ab int᷑ioꝛi bello:ne poſſint inualeſcere ꝰ

eã inſidie demonũ:carnis:⁊ mundi: nec eã vale
ant a ſtatu ſalutis deijcere.Un Ecci.xxvij.dicit᷑.
Hõ ſctũs i iuſtica manet ſicut ſol.Uel alio mõ
gra ðꝛ cõciliare:quia vnit diuerſa coꝛda:et facit
vnã eſſe mentẽ in diuerſis cõpaginibo coꝛpoꝛũ.
Igeo ſuꝑ pᷣdicta Ecci verba inqᷣc glo. Sctũs in
luſticia manet dũ gr̃a veſtix ꝓpter deũ ⁊ ꝓximũ
Diligit cui vnꝰ facteſt.Eapꝛopt᷑ in huiꝰfiguraʒ
Nau.iij.ſptũ eſt.Oꝛtus eſt ſol ⁊ auolauerũt lo
cuſte.qꝛ oꝛto ſole gre in ania auolãt cogitatões
imiſſea demone coptra ꝓximos. X

Extus effectus ſolis ðꝛ demõſtrationis

8 Per irradiationẽ nanq; ipſiꝰ coloꝛes ⁊

rerũ ſpẽs et figure q̃ in tenebꝛis ſunt cõ/

fuſe diſcernunt᷑ ⁊ illiꝰ pᷣſentia ignoꝛata cogno⸗

ſcunt᷑. Sic gra docet nos cognoſcere ⁊ pꝛobare

vtrũ ſpũs ex deo ſint:qꝛ ſepe malus angelus in
bonũ ſe traſfigurat.ij.ad Coꝝ.xj.Etideo qꝛ gr̃a

qͥda ſuꝑnaturali lumie demõſtrat homi ad ſa⸗

Iutẽ neceſſaria:dictũ fuit Paulo.ij.ad Coꝝ.xij.
Sufſficit tibi Paule gra mea. U

Eptimus effecſolis ðᷣꝛ foꝛtificationis.

8s Sole nãq; aſcendẽte ſuꝑ noſtrũ oꝛiʒõtẽ
vᷣtutes anialiuʒ foꝛtioꝛes fiũt:⁊ vſq; ad

mediũ celi augmentant᷑. Sed in eiꝰ declinatiõe
vſq; ad occaſum ꝓpter elꝰ elõgatiõeʒ debilitan
coꝛꝑa ſuis vᷣtutibo ⁊ q̃ſi in ſomno reſoluunt᷑:vt

patet etiã in floꝛibo:qꝛ in oꝛtu ſolis aꝑiunt᷑ et in
occaſu marceſcũt vel palmitãt. Sic gra dei dũ
eſt in ania oẽs vᷣtutes roboꝛat et auget. UVñ ad
Heb.vlti.dicit Paulus.Optimũ eſt gr̃a ſtabi⸗/
lire coꝛ. Ideo Iſið.in li.de ſũmo bo.inqͥt. In oĩ

oꝑetuo auxiliũ dei poſce: oĩa diuine gre aſcri⸗
be:nihil meritis tuis attribuas.deq; vᷣtute tua
nihil pᷣſumas. Nam vtoꝛ in c.vl.de cõſe. diſt. iiij
ſine gra dei mãdata eius impleri nõ pñt. Ideo

Paułꝰ.j.ad Coꝝ.xv.dicebat.Gꝛatia dei ſuʒ id
qð ſum:⁊ gr̃a eiꝰin me vacua nõ fuitEtibidẽ in
quit.Abũdantiꝰ hijs oib.ſ.aplłis laboꝛaui:nõ
aũt ego:ſed gr̃a dei mecũ. Octauꝰ effectus ðꝛ
delectatõis.Delectabile em̃ eſt videre ſolis radi
os ac eiꝰ lucẽ:iuxta illud Ecces.xj. Dulce lumẽ

et delegabile eſt oculis videre ſolẽ:gra vo eſt il⸗
la q̃ delectat aiam. Uñ in q̊dam ſermõe Chꝛybß.

ait. Gꝛatia eſt ſanitas mẽtis ⁊ deleccatio coꝛdis

meo.

n Onus effectꝰ ðꝛ imutatiõis. Sol em̃ tẽ/
poda imutat:qꝛ deſcendens ꝑ ſigna au⸗/
ſtralia ⁊ ſeptentrionalia: dies efficit bꝛeuioꝛes:

õ Signatũ eſt ſuę nos
lumen vultus tui dñe:dediſti leticiam in coꝛde

XXXII

et aſcendens p eadem ſigna facit lõgioꝛes. Itez
exiſtens in noſtro hemiſperio diem facit. ſed exi
ſtens in alio noctẽ inducit. In ariete exiſtens fa⸗

cit ver.in aſcẽſu ad cancrum eſtatẽ.ad libꝛã au⸗
tumnũ:ad ſcoꝛpionẽ vo cũ venerit byemẽ indu
cit.Et hoc in ſimili facit gra. ã mutattotũ ho⸗/

minè?:qꝛ facit de pctõꝛe iuſtũ:de hoie angelum:

de terreno celeſte:de ſenſuali auſterũ:de luxuri/

oſo caſtum:de ſuꝑbo humilẽ:⁊ de ſeruo diabo
li filiũ dei.Etideo de hac diuie gre imutatiõe lo
quẽs aemat. z7e mutatio dextre excelſi. De
cimꝰ ſolis effectꝰ ðꝛ variatiõis. Sol etem̃ erpi⸗

entia teſte vario modo in die ſe oſtẽdit. Nã ma/

ne rubet:terda lucet:meridie feruet:⁊ veſꝑe pal⸗
let. Unde ſᷣm poetas ſol fingẽ᷑ hre q̃ttuoꝛ eq̊s.

Pꝛimus eſt ericeꝰ.i.rubeꝰ.ſecũdus athaticeus.

id ẽ ſplẽdẽs.teraꝰlãpas.i.ardens.q̃rtus philo⸗
geus.i.amãs.Et hos qᷓ̃ttuoꝛ eqͥs habet gratia
que pᷣmo rubetin aduentu.qͥa ↄfundit᷑ pcõ: ex

recoꝛdatiõe ꝓpꝛie iniqͥtad. Secũdo lucetꝑ cõſci

entie ſerenitatẽ. Lercio feruet ꝑ donatã charita⸗
cẽ. Quarto pallet ꝑ crud meditationẽ. Uñ q̃ſi re

linquit᷑ coꝛpꝰin terra moꝛtuũ:⁊ aia ſurſum fert᷑

ꝑ ↄtẽplationẽ.Et hocẽ qð inqͥt Dauid pᷣſ.lxxxiij

loquẽs deo ⁊ dicens. Btũs vir cuiꝰeſt auxiliuz

abs te:aſcenſiones in coꝛde ſuo diſpoſuitĩ val
le lachꝛymaꝝ:in loco quẽ poſ—uut. vy

Adecimus effect? ſolis ðꝛ fructificatio⸗/ .

v nis. Aliqn em reꝑiunt᷑ aliq valles ita p/
funde:ꝙ ad ipſas nõ põt radiꝰ ſolis at/

cingere.et ideo bñficio ſolis pᷣuate: aut totaliter

ſuntc ſteriles:aut eoꝝ fructꝰſunt inſipidi.Et ſili/
ter aia exiſtens in ꝓfunda ⁊ tenebꝛoſa valle pec
catoꝛũ ac radijs ſolis iuſticie chꝛiſti puata.ſ.eiꝰ

gr̃a:effici᷑ ſterilis:aut ſaltẽ eius fruaꝰid eſt ope

ratiões ſunt inutiles.Sap.iiij.Frucꝰeius inu/

tiles ⁊ ad nihilũ apti.Sed ſi lux iſta ſolar ⁊ ve/

ra que illũinat oẽm boĩem venientẽ in hũc mũ⸗
dũ terrã aſpiciat ocło ſue gre:ſtatim ſublata ſte
rilitate ꝓducet fructuũ abundantia.ſ. meritoꝛũ
Et ideo in huiꝰ figurã legit᷑ ꝙ terra erat ianis et

vacua:et tenebꝛe erãt ſuꝑ faciẽ abyſſi.Et dixit de

us.Fiat lux:⁊ facta eſt lux.Et ſtatiʒ ſequit᷑ ꝙ de⸗
us pcepit vt terra germinaret herbã virente:⁊ li⸗
gna pomifera ſᷣm genꝰſuuʒ:vt patet Geñ.j.Eſt
igit᷑ vna ꝓpꝛietas ſolis inter alias ꝙterre poꝛos

apit ⁊ latentẽ vᷣtutẽ in radicibʒ ꝓducit ad accuʒ:
et cuncᷓ germinantibo vᷣtutẽ fructificãdi tribuit

Vñ ait Areſt.ij.de genera. ꝙ ſi ſol inferioꝛibus

vtutẽ ſuã nõ infunderet:terra non fructificaret.
Et hoc idẽ facit gra dei ſine q̃ opus aliqð meri/
toꝛiũ ac fructuoſum hõ facere nõ poſſet. Unde
Saß. vlij dicebat Salomõ. Scio ꝙ cõtinens
eſſe nõ poſſum:niſi dñs dederit.Et Hiere.x.ðꝛ.
Scio dñe ꝙ nõ eſt hois via eiꝰ nec viri eſt vt di
rigat greſſus ſuos.Etad Roma.ix.ait Paulꝰ.
15S eſt volẽtis neq; currẽtj ſed miſerand eſt dei.
Et Berñ:in li.de libero ar.ðt. Conacꝰliberi arbi

(elotipit
mbktolls0ln

„

Nilſpenuoln
nelntorſpüsn

iſuſoffeut
totnücmpecn

ſitichoaaans.
GurmsYect
ucpod
(ümnimarl
ntplüre
ſiitenno pu
neipoſiaoie
Miortiſvarniſi

ſomn ionis
uheizus diſ
Nrg cop'lnama

nin Kohonpr
Ntaoneindoda

Mormaunöns
ſſanencamm
lvcuſonogie
cponegiomtli⸗
uFareplen
Idano ſitinpt
Uiſhunbikre

ſonn Etpord
zurſotnumſi4
lacisſolts vn
ſlüie nento
ſtincro roſtl,
eſeuningio,
ſalanſenurff.
fiiftgrſifne
tnnicnudi⸗
Nandanie
gleſclhinnmne
ſtoiſſanaglan⸗
ufnentaſih

Cennertome
untontdlinn

Utgcdenlide⸗
Ndade
duednegl

nerbberſcie
Auncdſileng,

Gns pareng

gns
llg “
üb. .
Chn ho,
innun
Reſcnodin
Frinnunnöe
mel de
ampat
N
diemune
dsine
Gagimrie
ö potnice un
unrinipdhi
Nenchegſemer
cheikiurd
cusf len
i uclunw
ſlurihta:OH
Imminde
nieNe
winmirli⸗
mur hain R
evannnan
uehäänbu
riwonde
nniCf
rni
Gngiims
ird
tc6NN
Nnran
aur be
. nn
Curlm⸗

e
ðs

Folium

mij caſſi ſuntſia diuia gra nõ adiuuant᷑:?ꝛ nulli
ſi ab ea nõ excitant᷑. Et ad Roma.xij.iteruʒ inqͥt

Paulus.Gꝛatia ſalui facti eſtꝭ ꝑ fidẽ nõ ex vo/

bis.Et Anſelmꝰin li.de gra ⁊ libero arbitrio ðᷣt

Sicutterra ſpinas ⁊ tribulos ⁊ qſdaʒ herbas
nõ neceſſarias ꝑ ſe germiat:vite vᷣo neceſſarias
nõ niſi ſemie.ſic hõ ꝑ ſe põt cogitare vana ⁊ no⸗
xia.ea vᷣo qͥ ſunt ſaluᷓ non poteſt ſine gra. Qð

dictum oꝛiginalit᷑ fuit Pauli.ij.ad Coꝝ.iij. Et

ſubdit idem anſelmꝰvbi S. Gꝛatia ⁊ liberuʒ ar
bitriũ ita ſe habent ad ea q̃ ſunt ſalutis ſicut pa⸗
ter ⁊ mater ad/ ꝓlem. Unde ſicut ſine patre ⁊ ma
tre ꝓles non põot naſci:ita ſine gra ⁊ libero arbi/
trio homo nõ põt ſailuari. Hanc aũtgr̃am pa⸗
ratus eſt deus oib elargiri:ſi ipſi ſe diponant
Vnñ Cypanus in epla ad Oonatũ ait. Pꝛoſflu⸗
ens largitoꝛ ſpũs nullis finibo pᷣmit᷑:nullis me
tarũ ſpacijs frenat᷑:manat iugit᷑:exuberat efſtu/
enter:noſtrũ tm̃ pectus ſitiat vt pateat.Quantũ
em̃ fidei capacicatis afferimꝰ:tantũ gr̃e inunds
tis haurimus. Hecille. EZ
Ratia ergo diuia om̃es ſuſapit.S.hinc
aut nob. in auten.de mona. Sed multi
ſunt qͥ nolũt eã reciꝑe ⁊ ſe pᷣꝑare.Etideo
ſi eã nõ habent nõ ꝓuenit ex defectu gr̃e largito
ris:ſed indiſpoſitiois ſuſciꝑe debẽ. Quia acꝰ
actiuoꝝ nõ ſunt niſi in paticte bñ diſpoſito.ij.ð
aia.Na foꝛma ignis introduci nõ pot in ligno
niſi ꝑ caloꝛẽ pus diſponat᷑.ct ania nõ infundit᷑
anteq; coꝛpꝰ liniamẽta habeat.xxxij.q.ij.c.ſicut
femia.Itẽ opoꝛtʒ pus domũ cõpaginari qᷓ; ha⸗/
bitatoꝛẽ introduci.c.qð vᷣo.ea.q.⁊ cãa.Et ſimilit
opoꝛtet aiam pᷣus bñ diſponi vt recpiat gratiã
ſpũſſancti.Nam naturalr remiſſio pccõꝝ pꝛece/
dit infuſioneʒ gre.de peni.diſt.ij.S.ſi aũt. Unde
opoꝛtet aiam ulã a pccis mũdari que vult diui
na gra repleri.ð peni.di.j.S.alij ecõtra.Licet aũt
gra dei nõ ſit in ptãte hois:tñ ſi qͥs eã nõ receꝑit
ei imputabit᷑.qꝛ potuit illã hr̃e ſi voluiſſet ſe di⸗
ſponere. Et põt dari exemplũ de ſole qᷣ nõ eſt in
ptãte noſtra:tñ ſi qͥs eſt in domo totalit᷑ clauſa
ſed radijs ſolis vndiq; circũdata:ſi ipſa domꝰ
nõ illũinat᷑ merito ei uimputat᷑:qꝛ potuit ſi volu/
iſſet feneſtras ⁊ oſtiũ aꝑire:qͥ facto accu illuſtra⸗
ta eſſet ſolari radio. Itẽ non eſt in ptate agricole
ꝙ creſcant ſemia ⁊ fructus.qꝛ hoc eſt a vᷣtute ce⸗/
leſti:cñ ſi ager nõ fructificauerit ei imputabit᷑:ſi
euʒ nõ excoluit ⁊ bñ purgauit ac diſpoſuit. Itẽ
qñ papa dat indulgẽtiã viſitãti eccciam aliquaʒ
que indulgẽtia non eſt in ptãte mea.qꝛ tñ actꝰ.ſ.
ire ad ipſam eccłliam quẽ ſequit᷑ indulgentia eſt
in poteſtate mea:ſi ipſam indulgentiã nõ habu
ero:merito mihi imputabit᷑ ⁊ no pape.Et ſimi⸗
liter eſt dicendũ de gr̃a quã deus paratꝰ eſt oĩ⸗
bus dare:qui ait Joh̊.vij. Si qͥs ſitit veniatad
me ⁊ bibat.ſ.aq̃s graꝝ.De qͥb etiã Eſa.lv.dicit
Omnes ſitientes venite ad aq̃ſ. Et Zach.xiij.ðꝛ
Erit fons patens domui Dauid et habitantibo

CCLXXXN

hieruſalem in ablutionẽ peccatoꝝ ⁊ menſtruate
Per Dauid em qͥ interpᷣat᷑ manu foꝛns intelli/
gunt᷑ actiui. Per hierulalẽ vo q interpᷣtat᷑ viſio
pacis intelligunt᷑ contemplatiui.Noie aũc pcõ
ris intelligunt᷑ illi qͥ hnt pcã ſpualia. Per men
ſtruata vo illi qͥ hnt pcta carnalia. Oẽs em̃ pᷣdi

(li in fonte gre diuie bibere debẽt. Actiui vt am⸗

plius roboꝛent᷑. Lõtemplatui vt dulcius ↄtem
plent᷑. Et oẽs pctoꝛes vta ſoꝛdibus mundent᷑.
Quia aũt aliqui vel nõ volunt de iſto fonte bi⸗
bere:vel nolunt ſe ad bibẽduʒ pᷣparare:ideo eiꝰ
dulcedine non pnt deguſtare. Et põt ad pᷣdicta
dan exemplũ de ſole:q licet vnifoꝛmiter ſe habe
at in ſe qͥ ad oganones ſuas:tñ rone diuerſe cõ⸗
plecionis infenoꝝ diuerſos cauiat effecꝰ. Naʒ
aliqᷓ ſoli appoſita liqfiunt.alia vᷣo indureſcunt.
Similit᷑ liq; ſol lumẽ ſuũ in oẽs ſtellas vnifoꝛ/
muer diffũdat:tñ vna ſtella eſt minus clara qᷓ;
alia:quod nõ ꝓcedit ex defectu ſolis:ſed pt᷑ ine
qualẽ diſpoſicionẽ ipſaꝝ ſtellaꝝ.Guſtꝰ aut gre

diuine eſt tante vtuc ꝙ extinguit ſiim oim mũ
danoꝝ:ettante dulcedis ꝙ in dulcedinẽ cõuer⸗

tit ſupplicia toꝛmẽtoꝝ:ac tate ſuauitat ꝙ aiaʒ ex
citat ad deſideria ſuęnoꝝ.Cx em̃ eius vtꝰextin
guat ſiim mũdanoꝝ patuitin Magdalena in
qᷓ extinxit ſiim carnalis ↄcupiſ centie.et ĩ Mat⸗
theo ac Zacheo: in qͥb extinxit ſitim auancie.er
in Paulo ſitim ſuꝑbie ⁊ mũdane głie.ac in Ja
cobo ⁊ Johãane in qᷣby extinxit amoꝛẽ domeſti⸗
cũ ⁊ ꝓpꝛiũ.Ns audua voce gratioſi magiſtri vo
canns eos:ſtatim relictis oibi:⁊ etiã relicco pa⸗
tre in naui vt patet Matth.iiij.ſecuti ſunt dim
Jeſum:nõ ſeipſos aut ꝓpꝛias volũtates. ¶nð
Augꝰ.inqͥt. Qui biberit de fluuio ꝑadiſi cuius
gutta maioꝛ eſt occeano:reſtat vt in eo ſitis mũ
dqi penuus exiinguat᷑. aũt dulcedo eius toꝛ
menta ⁊ ſupplicia vtat in dulcedinem patuitin
Stephano de qᷣ canit eccłia. Lapides toꝛrrentꝭ
illi dulces fuerut.et in Andrea cui ſupplicũ cru
cis cõuertit᷑ in gaudiũ. Unde crucẽ alloqns di⸗
cebat. Securus ⁊ gaudẽs venio ad te. Item in
Laurentio q dixit Decio.Diſce miſer qꝛ carbo⸗
nes tui mihi refrigenium pꝛeſtãt. Et in aplis de
qbo ðꝛ Act.v. Jbat aplłi gaudẽtes a cõſpectu cõ
alij:qm digni habiti ſunt ꝓ noie Jeſu ↄtumeli
am pati.CX vᷣo eius ſuauitas faciat deſiderare
celeſtia pacuit Matth.xvij. vbi Petrus aq̃ ſpi/
rituſſcti potatus et qͥdãmodo ebꝛiꝰeffeccꝰ:dixit.
Dñe bonum eſt nos hic eſſe: ſi vis faciamꝰ hic
tria tabernacula. Dicit᷑ aũt tabernaculũ a taber⸗
na. Uolebat em̃ Petrꝰ ꝙ ibi eſſenttres taberne
in qᷣb vinũ ſpũſſcti vendereĩ.ita ꝙ pater hfer ſu
am taberna:filius ſuã:⁊ ſilr ſpũſſcũs. In tab⸗
na aũt patris vendit᷑ vinum potẽs.i.gra coꝛro/
boꝛãs q habet aiam in bono cõfirmare. In ta⸗
berna fulij vendit᷑ vinũ claꝝ.i.gra illuminãs qᷓ
habet aiam in agendis dirigere ꝛ illumiare. In

taberna aũt ſpũſſci vendit᷑ vinũ dulce.i. gratia

QQQ& 5

dulcoꝛans que habet animaʒ celeſti dulcedine
adimplere. Duodecimus effectus gre quem
noõ habet ſol materialis ðꝛ głificatiõis.ſ.in vita
eterna. Ait em̃ ꝓpheta pᷣſ.lxxxiij. Gratiã ⁊ głhliam
dDabit dñs. Un Alerxã.de ales in.iij.ꝑte ſũme:in

tractatu de gra inqͥt: ꝙ gratia eſt ſilitudo gloꝛie
Nam ad Roma.vj.dicit Paulus.Gꝛatia dei
vita eterna.et Pꝛouer.viij.gratia increata inqt.

Qui me inuenerit inueniet vitã.ſ.eternã.⁊ Johᷣ.

liij.ſaluatoꝛ inqͥt.Qui biberit ex aq̃ quã ego da
bo ei fiet in eo fons aq ſalientis in vitã cternaʒ.
Aqua em̃ quantũ deſcendit:tantũ ⁊ aſcendit.et
ideo gra dei de celo deſcendẽs ⁊ ad nos vemnẽs
ꝑducet ⁊ ſalire nos faciet in celũ. Si qͥs aũt ha⸗
beret aqueduqũ ꝑducere valentẽ eum ad celũ:
valde chanpẽderetillũ ac ipᷣm reꝑatum teneret.
Et ideo gr̃am dei ad celum nos ꝑducẽtẽ chari⸗
pendere debemꝰ:ac oĩ diligẽtia ↄſeruare. Nam
ðꝛ Ecci.xl. Gra ſicut ꝑadiſus in benedictiõibo:?
miſcðia in ſeculuʒ ꝑmanet. Et ad Zytũ.iij.dicit
Paulus.Ut iuſtiticati gra ipſiheredes ſumus
bm ſpem vite eterne. A
Uo ad ſeptimã cõſiderationẽ de gre ac/
q quiſibilitate dico ꝙ ſeptez ꝑſone deſcri⸗
bprunt in ſacra ſcriptura qᷓ ſeptẽplicit᷑ in/

uenerũt gram in oculis dñi. Pꝛima fuit mater

dei q ea inuenit ꝑ viam humilitat ⁊ obedientie
Vnñ ait Lu.j. Reſpexit humilitatẽ ancille ſue ⁊c̃.
Et angelꝰ Gabꝛiel ei dixit. Inueniſti graʒ apud
deuũ. Secũda eſt ꝑſona Pauli cui dictũ fuit a
dño. Sufficit tibi paule gra mea.ij.ad Coꝝ.xij
Et ipſe inuenit eã ꝑ viam charitatis ⁊ amicicie.
qꝛ xpᷣm ardentiſſime amabat:dicẽs ad Roma.

vliij. Quis me ſeꝑabit a charitate chꝛiſti ⁊c. Ler

cia ꝑſona eſt Noe.de qͥ̊ dici᷑ Geñ.vj.qꝙ inuenit
gram coꝛam dñno.Etipſe inuenit eã ꝑ viã puri/
tatis ⁊ innocẽtie.qꝛ ſolus inuẽtus eſt ſine labe
pcii tꝑe diluuij:vt patet in eodẽ ca. Quarta ꝑſo
na fuit Abꝛabhã qui inuenit gr̃am coꝛaʒ dñno in

valle mãbꝛe ꝑ viam veritatis ⁊ bñficentie:vt pa

tet Geñ. xviij. Quinta ꝑſona fuit Loth qͥ inue/
nit eꝗ ꝑ viam honeſtat ⁊ mundicie a pctõ ſodo

moꝝ:vt patet Geñ.xix. Sexta ꝑſona fuit mop/

ſes qͥ inuenit gr̃am coꝛã deo:vt patet Exo.xxxiij
Et hanc inuenit ꝑ viã benignitatis ⁊ patietie.qꝛ

fuit vir manſuetiſſimus oim qui erantin terra

MNũeri.xij. Septima ꝑſona fuit Phinees qͥ in⸗
uenit eam ꝑ viam eqᷣtatis et iuſticie:vt patet Nu
meri.xxv.qñ ʒelo dei interfecit ſacrilegos ⁊ deli/
quentes:vt ibidẽ hr̃. Per q̃̊s vias ⁊ nos debe/
mug ambulare ſi volumꝰ gram dei hfe:⁊ dice/

re edu Ps. Uias tuas dñe demõſtra mihi ⁊c.

Hec aũt gra auget᷑ in vobis młtiplicit᷑ ſᷣm Frã
ciſcũ de mayro.in pᷣmo ſermone purificationis
virginis Marie. maximeꝑ bonoꝝ opeꝝ exer⸗
citationẽ.qꝛ vt ait Augꝰ.charitas meret᷑ augeri
vt aucta mereat᷑ ⁊ ꝑfici. Mereri aũt nulli cõue⸗
nit niſi g bonos actus.Item ꝑ ſacramentoꝝ di

XXXII

uinoꝝ frequentationẽ: maxime in cõfeſſione et

cõmunione:vt patet ꝑ Dionyſiũ.iij.c.celeſtꝭ hie⸗
rarchie. Itẽ cõſeruat᷑ multiplici᷑ ̃m eundẽ Frã
ciſcum ibidẽ.maxime ꝑ purgatiõeʒ paniẽtie ctiã
a ꝑuis pctis.qꝛ ſicut in vaſe argenteo paulatiʒ
rubigo cõtrahit᷑ qn macula nõ ſtatiʒ abſtergit᷑:
ita paulatim cõtrabit᷑ in aia noſtra ſi nõ abſter/

gat᷑ ab ea venialis macula.qꝛ ſucceſſiue dilatat

et qñq; tranſitad rubiginẽ pcti moꝛtalis.am
ſicut dicebat biũs Franciſcꝰ:ſi diabolus poteſt

bfe capillũ de hoie:cito facit crcſcere in trabem.

Et ideo ðꝛ Pꝛouer.xxv.Aufer rubiginẽ de argẽ
to:⁊ egrediet᷑ vas puriſſimũ.Conſeruat᷑ etiã per
vᷣtutẽ hũilitatis.qꝛ vt ait Gꝛegin moꝛa.humi⸗
litas eſt oim vtutũ cuſtos. Item ꝑ cuſtodiã coꝛ

gi ⁊ mundiciã.Pꝛouerb.xxij.Qui diligit coꝛ⸗

is mundicia habebit amicũ regeʒ.i.ꝑmanebit
in amicicia ⁊ gra ſummi regis eterni. Recuꝑat᷑
aũt gra ſᷣm Fran.vbi S.ꝑ deteſtationẽ ⁊ renũcia
tionẽ pcti ꝓpter quod amiſſa eſt.quia ſi vnũ eſt

cauſa alicuius:o ꝓpoſitum eſt cauſa oppoſiti.j.

Poſte.⁊.ix. Metha.Et ꝓbat᷑ ꝑ c.cum renuncia
Ctaua conſideratio eſt de gr̃e amiſſibili
o tate. Et bꝛeuit᷑ ðꝛ ꝙ amittit᷑ ꝑ omne pec⸗
catũ moꝛtale qð eſt ei contrariuʒ. Sicut
em̃ q̃libet plaga moꝛtalis ꝑ ſe aufert vitã a coꝛ⸗
poꝛe:ita pcm ⁊ culpa moꝛtalis aufert graʒ que
