catis.? Boetiꝰ.j.de cõſołl.inqͥt.O btẽꝑare iuſti/
cie ſũma libertas eſt.Et ideo eã oẽs acqᷣrere de⸗
bent. Ait em̃ pvᷣus.iij.de regimie pᷣncipũ.ꝙ lib
tas habet extimationẽ ſuã ſuꝑ oĩia bona.qð pa
tet. Nã ſi haberes oia bona mũdi ſine liberrate:
eſſeſqʒ incarceratus vel ſeruus alterius:oĩa da

res ꝓ habenda ipſa libertate. Silr auis reſtri⸗
cca in aliq̃ camera vł cauea:licet paſceret᷑ zucha
ro alija abuſcng ſibi placi cibis q̊s nõ ha⸗
i

beret in libtate:tñ ſi aꝑires oſtiuʒ cauee diceret
ſi loqͥ ſcret ⁊ intellectũ haberet Tenetuũ ʒucha
rũ ꝓ te:magis em̃ mihi placet vᷣmiculus ĩ luto
cũ libᷣtate comeſtꝰ qᷓ; oĩia tua bona ĩ pᷣuitute. E
Fbptima pci malignitas ðꝛ imutatiõis

98 Deq;ᷓ etiã bꝛeuiꝰme expediã.qꝛ de ea dif
fuſius tractaui in pᷣdico ſermone de vi
ctoꝛia ſuijpſius.Dico igit᷑ ꝙ petm̃ ĩmutare dia
tur hoĩis naturã. Uñn Zulliꝰ in ꝑadoxis inquit

Voluptas animũ a ſede ſua ⁊ ſtatu dimouet.
Ex q̊ infert ꝙ hõ deditꝰ voluptatiba ⁊ vicijs di⸗
ci pot beſtia. Ideo Macrobiꝰ in li.ſaturnaliuʒ
ait. In pecudũ ferarũq; numero babet᷑ qͥſquis
voluptatibo vacat. De hoc etiã loquit᷑ Areſto.j.
Eth.dicens. Multi qͥdem ſunt oino beſtiales
vitã pecuduʒ ſibi eligentes.O igit᷑ infelix pccõꝛ

erubeſce:qꝛ ꝑ pem̃ beſtia ⁊ peioꝛ om̃ib beſtijs
factus es.Eaꝝ em̃ beſtialitas ẽ ſine offenſa dei

t vicio. De hac beſtialitate pctõꝛis ðꝛ ĩ pᷣſ.xlviij
Cõparatus eſt iumentis iſipiẽtibo ⁊ ſimilis fa⸗
Ctus eſt iillis. F

4äü

o Unu em̃ pam inducit ad aliud. VUñ in⸗
It M gr.in.ij. diſt. xxxvj. et ibi btũs Bo

nauen.ar.j.q.j.q; pem̃ eſt cauſa pcti. Sũt ů̊ ſe⸗/
ptem pᷣcpinia ſiue gradus ꝑ q̊s pꝛaua cõſclẽtia

pctõꝛis ruit:niſi ꝑ pniam cto reſiſtat. Pꝛimus
adus ðꝛ impoꝛtabilitat.Nam pctõ cõmiſſo
ma vice videt᷑ ſibi impoꝛtabile.qꝛ mẽti inſuete
peccad:faco vno põ videt᷑ ꝙ omnes ſciãt pec
catũ ſuũ:⁊ adeo videt᷑ defoꝛme et impoꝛtabile

cxaua malignitas pcti ðꝛ inductionis

XLI .

ꝙ non reperit reqͥem.iuxta illð Hiere.ij. Scito
qꝛ malũ ⁊ amaꝝ eſt te dereliqᷣſſe dũm deũ tuũ.
Huic aũt facile eſt reuerti ad pniam:qð ſi nõ fa
cit:ſequit᷑ qð dicit Gꝛego.ſuꝑ Eʒech. Pem̃ qðv
bꝑ penitentiam nõ dilui:mox ſuo pondere ad
aliud trahit.Et huius exemplũ habem?. ij. Re⸗
gu.xj.in Dauid qͥ pꝛimo vidit Berſabee ⁊ eam
cõcupiuit.ſecundo cõmiſit adulteriũ.⁊ tercio fe
at ho miadiũ Urie. Silr vt b Mat.xxvj. Pe
trus pᷣmo negauit chꝛiſtũ.ſcõᷣo ꝑiurauit.terco
vᷣo anachematiſauit. Pcrõꝛ ǵ̊ non penitens de
pᷣmo pcõ:⁊ cõſequenter ꝑpetrans aliud pem̃
cadit in ſecũdũ gradũ.Secundus em̃ gradus
eſt ꝙ cõmiſſo pctõ ſecũda vice ſibi videt᷑ graue:
q;uis nõ videat᷑mpoꝛtabile ſiutpmum. Po
teſt ergo talis pctõꝛ dicere cuʒz ꝓpheta pᷣſ. xxxvij.
Iniquitates mee ſuꝑgreſſe ſunt caput meum:
et ſicut onus graue grauate ſunt ſuꝑ me.Ab h̊
tamẽ gradu etiam facile eſt reſi urgere. ad qð fa⸗
ciendum hoꝛtat᷑ Apłus ad Heb.xij.dicẽs. De⸗
ponentes omne pondus ⁊ circumſtãs vos pec
catumeEt ſic iſte Frodhue⸗ dict᷑ grauitatis. Ter⸗
cius vᷣo appellat᷑ leuitatis. Nam pem quod pᷣ⸗
mo videbat᷑ impoꝛtabile:ſecundo graue:tercia
vice cõmiſſum tatoꝑe ipſi pctõꝛi videbit᷑ alleui/
ari:vt quaſi nõ ſentiat onus eius.tamen qñ co

gltat de illo ſcit illud eſſe malum. Sed quia nõ

ſennit grauedinẽ eius:ideo de eo raro cogitat:et
ſicillud purgare ꝑ pniaʒ non curat.ſed eſt ſicut
ille qui dicebat. Cras craſtinando bene fadam
neſdo quãdo.Etideo tranſitad quartum gra⸗
dum peioꝛeʒ qui ðꝛ inſenſibilitatis.poſtea em
nullam ſentit grauedinem pci:ita ꝙ ad pniam
nõ cõmoue?᷑:nec pᷣdicatione:nec flagello ðᷣi: nee
conſcientie remoꝛſu:nec diuina inſpiratiõe.De
qbus pcõꝛibus dici᷑ Hier.v. Percuſſiſti eos
et non doluerunt: afflixiſti eos ⁊ renuerunt ac⸗
apere diſcplinam. Indurauerunt facies ſuas
ſupꝛa petram ⁊ noluerũt reuerti. Hec ibi. Hãc

ei malignitatẽ habet peccatum ꝙ indurat coꝛ

Ideo de peccatoꝛe diat᷑ Job.xlj.Coꝛ eius indu
rabitur quaſi lapis Et ſictalis peccatoꝛ indura
tus ⁊ inſenſibilis facus taliter eſt circundatus
et ligatus catena peccatoꝛum: ꝙ valde diffiale
eſt eum reſurgere. Unð poteſt dicere cuim Ps.
Funes peccatoꝛum circumpleri ſunt me. Uera
eſt em illa ſententia Pꝛouerb.v. Funibus pec/
catoꝛum quiſq; cõſtringit᷑. Et ideo peccatoꝛ exi
ſtens in hoc gradu poteſt dicere de peccatis il⸗
lud Pꝛ ouerbᷣ.xxiij. ulnerauerunt me et non
dolui:ꝑcuſſerunt me ⁊ non ſenſi.Sicut aũt in⸗
ſenſibilitas coꝛpoꝛalis eſt ſignum moꝛtis coꝛ⸗
poꝛalis:ſimiliter inſenſibilitas ſpiritualis eſt ſi
gnũ moꝛtis eterne. Unde talis eſt ſimilis cani
q non ſentit lapidem in collo donecextra nauẽ
iu aquã ꝓijci᷑ ⁊ ſubmergit᷑ Quitus gradus ðꝛ
iocunditatis. Poſtmodũ em̃ nõ ſolũ nõ doler
de pcõ ſed in eo delecat᷑ et gloriar De oin

Bermo

pctõꝛibo ðꝛ Pꝛo uerb. . Letant cũ malefecerint

et exultant in reb peſſimis. Sextus gradus ð?ꝛ
appetibilitacis. Adeo em pam Apter cõſuetudi⸗
nem malã fit ei appetibile ꝙ ſine vlla tẽptatione
inadtat ſeipᷣm ⁊ qnit quõ illud cõmittere poſſit.⁊
ſirc vltro ſe offert pco: nec expectat temptatione:
ſeg pᷣuenit eã ⁊ inducit.ſicutinqᷣt Aug.in c.cõſi

deret. de pe.di.v. Et ideo caditi ſepnimũ graduʒ
qui ðꝛ defenſabilitad.qꝛ deſpatus de venia ſu⸗

—

um defendit crimẽtanq; bonuʒ.De q̊ Pꝛouer.

xviij. ðꝛ. Pctõꝛ cũ in ꝓfundũ pcõꝝ venerit: ve⸗/
niã cõtemnitt. M

Ona bncipalis malignitas pci ðꝛ dele
n cationis. Ut em̃ inqᷣt Augꝰ.iiij. de ciui.

dDdDdei. demones delegant ⁊ gaudẽt qn vi/

dent pctm̃ cõmitti ꝓpter qð hoies ad eternã dã⸗

nationẽ trabunt᷑. Uñ redtat Gꝛeg.in.iij. Dialo/

gonꝝ de qdam iudeo qui de capania ꝑgẽs Ro
mã: cũ quadã die ſe repperiſſet ꝓpe ciuitatẽ Fun/
danã: adueſpaſcente die ſe in dam appollinis
tẽplo cõtulit.ibiq; cũ ſtaret in nocte:vidit mali⸗
gnoꝝ ſpirituũ turbã pncipẽ ſuũ comitantiũ: qᷣ

ſedẽs cepit examiare quãtũ malũ feciſſent ppe/

trari. Uenit g̊ vnꝰ ꝗ dixit ꝙ cõmouerat Andreã
epᷣm illiꝰciultatj in magna teptationẽ camis de
qdã ſancnimoniali qua ſecũ habitare ꝑmiſerat
cofidens in vᷣtute ſua:ita ꝙ pᷣterito die hoꝛa ve⸗
ſpertina ex laſciuia illi blãdies ſuꝑ collũ eiꝰ ma/
nũ poſuerat ⁊ alapam ei dederat.ſubiũ xitq; ille
nequaʒ ſpirit? ꝙ delapſu eius ſubito ſperabat
Quapꝛopter ille pnceps maximã oſtendit leti⸗
ci: exhoꝛtatuſqʒ; eſt illũ vt inceptũ opꝰ ꝑficeret:
ꝓmicttẽs ꝙ tali facinoꝛe maximã inter alios ſpi
nitus palmã repoꝛtar. H
EFEiadma pcii malignitas ðᷣꝛ alienationis
d fſinue infatuationis. Facit em̃ hoĩeʒ ſtul/

ti ⁊ fatuũ.ſed iſtꝭ fatuis plenus eſt mũ/

dus.Nã Ecces.j.ðꝛ. Stultoꝝ infinitꝰ eſt nume
rus. Etideo nõ poſſum illos ad plenũ demon
ſtrare. qꝛ ipoſſibile eſt ifinita ꝑtrãſire.j. Poſte.
ct infinitũ eſt nob ignotũ ⁊ magnitudie ⁊ młu⸗
tudine.j. Phiſi. Dicit᷑ aũt ꝙ ᷣm Phm ſüt ſexa
gintatres ſpecies pᷣnapales ſtulticie. De ꝗb li⸗
cet aliq̃s qͥs habeat nõ tñ reputat᷑ ſtultꝰ ſed ðꝛ
Rarleʒ are.i.hr̃e ſpecies ſtulticie aliq̃s.Qñ auteʒ

habet mlłtas ſpẽs ſtulticie puta decẽ vel viginti

cũc ſtultꝰ ab oibo appellat᷑:maxie cũ ꝓijcit lapi⸗
des ꝑ viã ⁊ hmõi.De ipſis aũt ſexagintatribus
ſpeciebo demẽtie loquẽdo:etiã aliq̃s alias refe⸗
remus. Pꝛima q̃̊ꝝ ðꝛ ↄuerſionis.Stultꝰ em̃

elſet qͥ ſpõte ↄſentiret ⁊ eſſet cõtentꝰ cõuerti in be

cctiã:ſicut facit pctõꝛ qͥ ꝑ pem effiat᷑ beſtia: vto
dirimꝰ. Nonne ſtulteſſet ille qͥ eſſet ↄtent effici
canis vel poꝛc. Certe ſic. Ettñ hõ ꝑ pem̃ dicit᷑
xffici canis et poꝛcꝰ. Uñ ſaluatoꝛ ait Mat.vij.

Molite ſemm dare canibb:neq; mittac margari/

taas añ poꝛcos. Per canes aũt ⁊ poꝛcos intelli

gitpcoz es. Pctoꝛ em̃ ðꝛ canis mulciplici rone

regere ſclc nec vult ab alijs regi ac gubeman.

Pꝛimo /pterſuã impudentiã. Sicut em̃ canis

etiã coꝛã rege nõ erubeſcitfacere feditatẽ ſus:ſic
nec pctõꝛ coꝛã deo erubeſct ꝑpetrare iniqtateʒ:
cũ tñ deꝰoia videat ⁊ cemat:vt ðꝛ Ecci.xxiij. Se
cundo ꝓpf᷑ iracundia. Canis em̃ ſi auribo trahit᷑

ſtatim iraſcit᷑: iuxta illõ Pꝛouer.xxvj. Sicut qͥ
apphendit canẽ aurib:ſic q iraſat᷑ ⁊ ipauẽs cõ⸗
miſcet᷑rixis alteriꝰ. Si qͥs vo cani blãdi: mox

cauda applaudit.ſi aut baculo vel lapide ei mi⸗

net᷑ terri? fugit.Et ſimilit᷑ ſtult põꝛ in repben
dentẽ ſe iraſci᷑ ⁊ iᷣm odit:iuxta illud Amos.v.

Odio habuerũt in terra coꝛnipientẽ. Sed blan
dientẽ ⁊ applaudentẽ diligit:cũ tñ dicat᷑ Eſa.iij.
PBabaul meus q te bem dicũt ipſi te deapiunt.
õminantẽ vo ⁊ flagellantẽ timet ⁊ ſaltẽ timo⸗
re cõpeſcit᷑iuxta illud Oꝛacij in epiſtoł.Oderũt

peccare mali foꝛmidine pene. UIn Pꝛouer.x. ait
Salomon. Uirga in doꝛſo eiꝰ qͥ indiget coꝛde.

Tercio ꝓpt᷑ ĩſaturabilitatẽ:iuxta illð ꝓphete pl.
lviij. Famẽ patient᷑ vt canes. Pcõꝛ em nũq; ſa-

tiat᷑ ſed vbiq; famẽ patit᷑. Nã ſuꝑbo patit᷑ famẽ

ambitionũ.auarus famẽ diuitiaꝝ.luxurioſus
delectationũ camaliuz.et ſic de ſinguł.Quarto
Apter moꝛdacitatẽ. Moꝛdet em̃ pctõꝛ pꝛoximũ
cũ ei detrahit ⁊ eiꝰfamã lacerat. Unð ille cni de
trahit᷑ põt dicere cũ ꝓphᷣa pᷣſ.xxj. Circũdederunt
me canes młti ⁊c̃.et ifra.Aꝑuerũt ſuꝑ me os ſu
um.ſ.detrahẽdo.Sicut em ligua canis rabidi
eſt nociua qꝛ eſt venenata:ita ligua detradoꝝ.
de qba ðᷣt Ps. Uenenũ aſpidũ ſub labijs eoꝛũ
Quinto ꝓpter reiecoꝝ deuoꝛationẽ. Paõꝛ em
ea q̃ reijcit ꝑ cõfeſſionẽ iteꝝ reſumit ꝑ iterationẽ
iuxta illud Pꝛouer.xxvj. Sicut canis q reuer⸗

cit᷑ ad vomitũ ſuũ:ſicimpꝛudes qᷣ iteratſtultici/

am ſuã.⁊.ij. Pe.ij.ðꝛ.Canis reuerſus ad vomi
tũ ſuũ ⁊c̃. Tales aũt canes ab homib ſũt cauẽ
di. Vñ ait apłus ad Pkitł.iij. Videte canes:vi⸗
dete malos oꝑarios.Tales etiã canes ſũta ſo⸗
cietate bonoꝛum amouẽdi.iuxta illud Ecci.xiij
Que cõicatio hois ſctĩ ad canem.imo tales ca⸗
nes ſunt a ciuitate celeſti penitꝰ excludendi.Unñn

ð: Apoc. xxij. Yoꝛis canes ⁊ impudici ac venefi
cC. Illis em petetib vita; eternã dicet xpᷣs illud

Mat.xv.? Mar. vij.lõ eſt bonũ ſumere pa⸗
nẽfilioꝝ ⁊ mittere cnib. 3
Ecunda ſpẽs ſtulnicie dict᷑ mutationis.

8 Sicut em ſtultus nõ ſtat in ꝓpoſito ſed

ſepe mutat᷑ iuxta illud Ecci. xxvij. Stul

ꝓ vtluna mutabit᷑ita peccatoꝛ ſi aliqñ t n age⸗/

re⁊ ſe emendare deliberat:ato bonum pꝛopo⸗
ſitũ derelinquit. Ecõtra vᷣo ſapientis indiaeũ eſt

perſeuerarein bono ꝓpoſito:ſicut fadebat Ra⸗
ʒzias hieroſolimitanꝰ. De quo dicit᷑.ij. Macha
beoꝝ.xiiij. Hic multis tempoꝛibo cõtinentie p⸗
poſitum tenuit:coꝛpus ⁊ animã tradere conte/
tus pꝛo ꝑſeueratia. Tercia ſtulticie ſpecies di

ciurirregulationis. Stultus enim nec ſeipᷣm

—

onmn
Sa⸗
Ounn
buo⸗Un
Goberm
ſtulcit

üboni

lo nne
urol
npo
ſenn
00 Qun
cetaceln.
t ron

ſopinen
muijfn

monbn
mulzpla
pudennt
ordr
Piover
ſtoleics
tonss
tummcit
liiurg
ſtulam
iu⸗
4
4

Hvarde

crahiͤtl

Ponen
ei debe
erpri
AWrido
ſariur
loſtul
Gula
ſtol
(lirnte:
batcibe
Gäaüͤrd
illterf
Cobuu
l.n
me
goes
Plbe
alion
abat
Ool
litſib

1

4
Z

ncntotin

npcie Rona
* Dnsllkaid
lgua damm:
ülab labi ni
mogi Paici
us agrem
doiläütani
UKRanes,
manes ſütale,
hAU
icnenmnf
Ncr chs Alud
nü ſomaree

imunnons
tin woipſ
a
ialigidi
onum rope
nus indcuc
ugchar
tij M
connann/
madt ασ
naeſpehn)
nin ſuclin
D

4

iurgia ꝓpuocat.

Folium

Econtra vo facit ſapiẽs:de q̊ ait Phus.j. He

cha. Ad ſapientẽ ꝑtinet bene regere ⁊ bene regi.
Quarta ſpẽs ðꝛ ꝑturbationis.ſ.in aduerſitati

bus. Uñn Pꝛouer.xiiij.ðꝛ.Qui patiẽs eſt multa
gubernat᷑ pꝛudẽtia.qui aũt impatiẽs eſt exaltat
ſtulticiã ſuã. Et ideo inqᷣt Paphilus poeta. ca.

iij.homi impatiẽti.Stulte qͥd inſanis cũ te do⸗

loꝛ vꝛget inanis ⁊c̃. Quinta ſpẽs ſtulticie dici
tur occultatiõis. Pctõꝛ vᷣo a diabolo dementa
tus occultat ſua pctã ↄfeſſoꝛi ſicut ſtultꝰ ſua vi/
ſcera medico coꝛꝑali.iuxta illud Oꝛatij in epła
ad Quintũ. Stultoꝝ incurata pudoꝛ malꝰ vl/

cera celat. Sexta ſpẽs ðꝛ locutiõis. Nã ſcptuʒ

eſt Pꝛouer.xxix. LTotũ ſpũm ſuũ ꝓfert ſtultus.
ſapiens aũt differt ⁊ reſeruat in poſteꝝ. Et Eſa.
rxrxxij.Fatuꝰfatua loquit᷑.et Ecci.v. In mulq ſer
monibo inueniet᷑ ſtulticia. Et. x. ca. Stultꝰ vᷣba
multiplicat. Et.xxj.ca.eiuſdẽ libꝛi ðꝛ. Labia im⸗
pꝛudentiũ ſtulta narrabũt. Etiteꝝ. In oꝛe fatu

oꝛũ coꝛ illoꝝ. In coꝛde vo ſapiẽtũ os illoꝝ. Et

Pꝛouer. xv. ait Salomon. Os fatuoꝝ ebullit
ſtulciciã. Septima ſpecies ſtulticie ðꝛ iniuria
tionis.Scriptũ eſt em̃ Pꝛouer.x. Qui ꝓfert cõ
tumeliã inſipiẽs ẽ.Et eiuſdẽ li.xiiij. In oꝛeſtul⸗

ti iurgia ſuꝑbie. et.xvij.ca.eiuſdeʒ libꝛi ðꝛ. Ocẽs
ſtulti miſcent᷑ contumelijs.et.xviij.ca. Os ſultt

Ltaua ſpecies ðꝛ pꝑcuſſiõis. Stulti em̃
o poſtq; iniunas dixerũt ꝓximo veniunt
dQag iv̈bera:⁊ ſe dũ alios volũt verberare

ipſi verberant᷑. Uñ ðꝛ in ꝓuerbio. Multi bene

excipiũt illũ qͥ init vt ꝑcuteret ⁊ fuit ꝑcuſſus.Et
Pꝛouer.x.ðꝛ. Stultꝰlabijs cedit᷑.i.pt᷑ delicuzʒ
labioꝝ.et Ecces.x. Labia inſipiẽtj pcpitabunt
eũ.De hac aũt ſpecie ſtulticie ait Salomõ Pꝛo

uer.xviij.Labia ſtulci imiſcẽt ſe rixis:⁊ os ſtulti

attritio eiꝰ. Aliqñ aũt ſtultꝰ ꝓpter verbera reſipi /
ſcit:iuxta ülud Pꝛouer. xviij. Peſtilẽte flagella
to ſtultus ſapientioꝛ erit. Uñ ðꝛ in cõi ꝓuerbio

Stultus poſt damnũ facit pactũ.Sepe etiam

vnꝰ ſtultus caſtigat aliũ ſtultũ. Sicut accidit ĩ

ciuitate Bononie in q̃ erat vnꝰ ſtultus qͥ ꝑeutie

bat cũ baculo oẽs qͥs obuios iueniebat. Qua/
dã aũt die in ipſa cuitate venit alius ſtultꝰ qᷣ ſi/
militer facere ſolebat. Semel aũt iſti ſtulti inui

cẽ obuiauerũt ⁊ nullꝰ eoꝝ ſciebat alteꝝ eſſe ſtul

tũ.vñ ceperũt ſe inuicẽ ꝑcutere:⁊ tã diu ꝑſeuera
uerunt in ꝑcuſſionibo ꝙ qᷣlibet eoꝝ reliqͥt alteꝝ

q̃ſi moꝛtuũ.Cũ aũt poſtea tãdẽ reueniſſent:ſur

gẽtes in diuerſas vias ſe direxerũt:⁊ nunq; am

pliꝰ aliquẽ vberauerũt. Et ſi aliqñ ſe iĩueniebãt
alicubi:ſtatim vnꝰ ibat ab vna ꝑte ſtrate ⁊ alter
ab aiia.et vnuſqͥq; eoꝛũ dicebat alijs de altero.

Obſeruate vos ab iſto:quia eſt ſtultus *cu/

cit ſibi obuiantes.

Ona ſpecies ſtulticie ðꝛ creditiõis.De qᷓ
Ið Pꝛouer.xiiij. Stultꝰ credit oĩ verbo

Et ECci.xix.Qui cito credit:leuis eſt coꝛ

XLII

de. Dedcma vo ſpẽs ðᷣꝛ riſiõis. De q̃ Ecẽi.xxj.

ſcqriptũ eſt. Yatuꝰ in riſu exaltat vocẽ ſuã. Uñ in

cõl ꝓuerbio ðꝛ ꝙ riſus abũdat in oꝛe ſtultoꝛũ.
Et metrice canit᷑. Per riſũ młtũ poteris cogno⸗
ſcere ſtultũ. Undecima ſpecies ſtulticie ðꝛ lau
datiõis. Stultꝰ em deſiderat laudes. Uñ glo.

in.l.j.S.pſuadere.ff.de ſeruo coꝛ.dicit.Qui lau/

dat ſtultũ facit ipᷣm currere multũ. Duodecia
ſpecies ðꝛ pſumptiois.de qᷓ Pꝛouerb.vl.dicit
Stulltꝰtranſilit ⁊ cõfidit. Terciadecima ðꝛ cõ

ſolationis. Stultꝰ em̃ gaudet qñ debet dolere.

Vn Pꝛouer.iij.ait Salo mõ. Stultoꝝ exulta
tio ignominia.Et.xv.eiuſdeʒ libꝛi ca.Stulticia

gaudiũ ſtulto. Et Ecci.vij.ðꝛ. Coꝛ ſtultoꝛũ vbi

letica.Dicit tñ Seneca in li.de tranqᷣllitate ani
Aliqñ inſanire io cũdũ eſt. Et veꝝ dicit ſi referat
ad ilos qͥ amoꝛe Jeſu xpᷣi dãmodo inſaniũt:

vel ſe fadũt vt ſtultos pter deũ reputari:dicen

tes cũ apło.j.ad Coꝝ.iiij. Nos ſtulti ꝗpter chꝛi⸗/
ſtũ ⁊c. Uel ad eos qͥ ex alicuiꝰ ꝑiculi euitatione

aut alio bono fine ſimulant ſe eſſe ſtultos.ſicut
fecit Dquid qͥ coꝛã Achis rege geth ſe ſimłauit

ſtultũ:vt hr̃.j. Reg.xxj.Ait em Eato. Stulticiã

ſimulare io co pꝛudentia ſumma eſt. Et ꝓpter p/
dicta dicebat qͥdã facetꝰpᷣdicatoꝛ:ꝙ ſuntqdam
ſtulti a natura.i.a natiuitate. Alij vo efficiunt᷑
ſtulti cauſalit᷑: vtputa ex aliq̊ͥ hũoꝛe melacolico
vł aliqͥ maleficio:aut ex nimio amoꝛe alicuius

mulier ⁊ bhmõi.iuxta illð Eʒ ech.xxiij. Inſaniũt

libidie amatoꝝ ſuoꝝ. Aliqͥ vo qͥ fingunt ſe eſſe

ſtultos dicunt᷑ fatui ſiue eutrapoli. Eciſtoꝛum

ſtulticie oſtẽſio nõ eſt dãnabilis ſi ꝓcedat ex rõ/⸗
nabili ca:⁊ nihil ꝑ h̊ fiat qð ſit pcmm. Vnñ Cato
alt. Inſipiẽs eſto cũ tpᷣs poſtulat aut reſ. Aliqñ
em accidit ꝙ niſi qͥs oñderet ſe eẽ ſtultũ vł ꝑuii
genij male ſibi eueniret. Uñ dicebat qͥdã facexꝰ
ſermocinatoꝛ:ꝙ in q̃dã terra ſemel pluit qᷓ dam
aqᷓ qua oẽs q tacti fuerũt ſtulti effecti ſunt.Qui
dã autẽ pꝛudẽs hõ in illa hoꝛa erat doꝛmiẽs in
domo:vñ nõ inſaniuit.qꝛ aq̃ illa eũ non tengit.
Cũ aũt exurrexiſſet ⁊ videret hoies illiꝰ terre nu

dos currere ⁊ alla puerilia facere:admiratꝰaſpi

ciebat. Illi vo putates eũ eẽ ſtultũ ceperũt oẽs
poſt eũ currere manꝰ collidẽtes ⁊ eũ inſanũ vo/⸗

cantes.Quapꝛopt cũ ille int᷑ eos pacifice viue/

re nõ poſſet inueſtigauit vñ illa ſtulticia eoꝝ ꝓ
ceſſiſſet.et intelleca cã:qſiuit ſi ð illa aq̃ aliq̃ poꝛ
tio iueniri poſſʒ.⁊ in q̃dã fouea modicũ illiꝰaq̃
inueniẽs ſe cũ ea balneauit et caput ſuũ lauit.et

ſic cũ alijs inſaniuit. Hec aũt ꝑabola ſiue face⸗

tia põtad młta ſpũalia applicari:et poſtea alle⸗

gari illð apłi.j. ad Coꝝ.iij. Si qͥs vult ſapiẽs eẽ

in h̊ ſecło ſtultꝰ fiat vt ſitſapies. M

dDd Ecimaqta ſpẽs ſtulticie ðꝛ opinionis.

Stultꝰem ſe putat ſapiẽtioꝛẽ alijs.et iõ
ðꝛ ꝙ ẽ pᷣmũ capłm libꝛi ſtultoꝝ ſe reputare ſa⸗
piẽtẽ.de q̃ ſpecie inqᷣ t Salomõ Pꝛouer.xij. Uia
ſtulti recca in oculis eius.et eiuſdem libꝛi ca.iij.

Bermo

Sapientioꝛ ſibi videt᷑ ſtultus ſeptẽ virj loqnti
bus ſentẽtias. In cõmuni aut ꝓuerbio ðꝛ. Dis

fatuꝰ in ſuo coꝛ de eſt ſapiẽs.Et patuit de q̃daʒ
viro magne reputatiõis q effect ſtultus ibat ꝑ
lutũ in medio viaꝝ.Cũ aut tandẽ eſſet ſanatus

cũ interrogaret᷑ q̃re ꝑ lutũ pergebat:rñdebat ꝙ

tũc in illa ſtulticia ſua vere credebat ſe eſſe paps

et videbat᷑ ſibi ꝙ oẽs vie eſſent tapetijs cooꝑte.

et ꝙ ipᷣe ſup illa incederet cũ ꝑ lutũ ꝑgebat.et vi
debat᷑ ei ꝙ ꝓpłi ⁊ turbe que eum deridebãt ſibi
honoꝛẽ vt ſũmo põtific impẽderẽt.Alius autẽ
ſtultus qᷣ qtidie per plateas currebat ⁊ ſaltabat
mult puen ſociatꝰ ⁊ eũ irritantibo:ſemel in tali
furia fuit a q̊dam cũ baculo ꝑcuſſus in capite:
q̊ͥ fracto ſtatim expirauit qdã vapoꝛ ad mo duʒ
fumi:et ille ſubito ſanatꝰ eſt. Hoc em̃ eſt bonũ
remediũ ad curationẽ ſtulticie facere euapoꝛa/⸗
re caput:iuxta illð poeticũ.O medici medis ca/
picis ꝑtundite venã ⁊c̃. Uidẽs aũtille ſic ſanat⸗
ſe eſſeĩ medio pueroꝝ:erubuit.Etintrogat qͥd
cogitabat in illa dementia Rñdit ꝙ; putabat ſe
eſſe imꝑatoꝛẽ mũdi ⁊ młta bella faceres pugre

valentiꝰ qᷓ; fecerit ceſar vł Alexãder magnꝰ:⁊ ꝙ

—

credebatillos pueros eẽ armigeros ſuos. N

Ecimaqnta ſpẽs ſtulticie ðꝛ refutatiõis

d Deqᷓ Salomõ inqͥt Pꝛouer. xviij. Nõ
reapit ſtultꝰ vᷣba pꝛudentie niſi dixeris
ca q̊ verſank in coꝛde eiꝰ. Uñ Facetꝰpoeta canit
dicẽs. Nemo placet ſtulto niſi dicat qð placet il
li. Et malus effici᷑ qui ſocat᷑ ei. Sextadecima
ſpecies ðꝛ increditiois. Stult em nõ credit de
alia vita qᷓ ꝛ in ſcptur ſacris:iuxta illud ꝗꝓphe⸗
tep̃ᷣſ.xiij. Dixit inſipiẽs in coꝛde ſuo nõ eſt deus
Etideo Lu.xxiiij.inqͥt ſaluatoꝛ.O ſtulti ⁊ tardi
coꝛde ad credẽdũ in oibe q̃ locuti ſunt ꝓphete.
Decimaſeptima ſpẽs ðꝛ iratiõis.De q̃ Salo⸗
mõ Ecces.vij.inqͥt. Ira ĩ ſinu ſtului requieſcit.et
Pꝛouer. xij. Fatuꝰſtatim indicatirã ſus.?⁊ Job
v.öðꝛ. Uirũ ſtultũ interficit iracũdia. DDO
Eeidimaoctaua ſpecies ðꝛ intimoꝛatiõis
d Deqᷓ Areſto. inqᷣcli.j. magnoꝝ moꝛaliũ
ca. xxxxij. Stultiſſimꝰ ille eſt qui nõ timet
terribilia qᷓ ſupꝛa hoĩem ſunt:hec aũt ſunt diui
na flagella ⁊ dãnatio etna. Ex q̊ oſtendit᷑ demẽ
tia pctõꝝ. Cũ em̃ ois ſcriptura cõminet᷑ pcõꝛi⸗
bus mala: iuxta illud p̃ᷣſ.xxxj. Multa flagella
pcõꝛis.⁊ pſalmi.cxxviij.Dñs iuſtꝰ cõcidet cer/⸗
uices pctõꝝ. apparet eos eſſe ſtultos: eoq non
cimẽt eterna toꝛmenta.

Ecimanona ſpẽs 8 deſt pectionis.ſ. vbi

d dei. De qᷓ ſcbtü eſt Pꝛouer.j. Sapiẽtiaʒ
Atq; doctrinã ſtulti deſpiciunt. Uigeſi
ma vo vꝛ electiõis.ſ.male vie.ODemẽtesem̃ po⸗
tiꝰ vadũt ꝑ lutũ q; ꝑ viã pulcrã ⁊ nitidã. et ideo
ſtultꝰ ꝓfecto reputandus eſt pctõꝛ:qͥ valens ire
viã bonaã vᷣtutũ ducentẽ ad patriã celeſteʒ: va
dit ꝑ viã malã ⁊ fallacẽ vicioꝝ qᷓ ducitad moꝛ⸗
tẽ ecnaʒ.Et de hoc ſcptũ eſt Ecces.vj.Quid ha⸗

bet amplius ſtulto ſapiẽs:niſi vt ꝑgat illuc vbi

eſt vita. Ad hoc etiã facit glo.inſti.qð cũ eo..ce
terũ.di.Nota quẽ eſſe ſtultũ ſi eligat malũ cum
poſſit eligere bonũ.vt in auten.qͥ.mo.na.effi.ſui
S.j. Uigeſimap ma ſpecies ſtulcicie ðꝛ curano
nis.Nã pctoꝛ ſtult? eſt qͥ maioꝛẽ curã gerit dere
viliſſima coꝛ ruptibili et vana:q; de unpᷣciabili

theſauro ꝑadiſi. Itẽ ſtultꝰ eſt qͥ ꝓ ꝑuiſſima dele
ctatione coꝛꝑis ſe pᷣuat et᷑nis celoꝝ gaudijs:et
ꝑpetuis ſe deputat toꝛmẽ. Uñ Gꝛego.in q̃dã
omel.inqᷣt.Quid inſanius qᷓ; ꝓ modica deleca

tione carnis et᷑nis ſe obligare ſupplicijs. Ui⸗
geſimaſecũda ðꝛ illaqatiòis. Pctõoꝛ em ſtulcꝰ ẽ

qꝛ ſeipᷣm ligat:⁊ ſponte ſe illaqatin manibo ſui
inimici diaboli:iuxta illud Job.xviij.Miſitin

rete pedem ſuũ. Uigeſimaterda ðꝛ adheſiõis.

ſq; maligno dño:relico optimo.Etideo pecca⸗/

toꝛ ſtult? eſt.qꝛ relico deo ꝗ eſt ſummũ bonũ ⁊
remũeratoꝛ magnificꝰ ſibi ſeruientiũ:ſeruit dia

bolo q de tali ſeruitio eũ cruciabit in eternũ.De
hoc Bꝛeg.in q̃dam omelia inqͥt. Stultũ eſt of/
fenſo deo:ſeruire diabolo qͥ nullo placat᷑ obſe⸗
quio:qui quanto plus ei ſeruierit:tanto ampli

us eum toꝛq bit.

Igeſima quarta ſpecies dicitur filiatio⸗

v nis. Stultus em̃ eſſet filius regis qͥ vel
let efficifilius hois viliſſimi ⁊ abomia⸗
bulis.Et ideo multo ſtultioꝛ eſt pccõꝛ qͥ cũ ſit fi⸗

lius dei ⁊ cõſequenter celeſtis imꝑatoꝛis ꝑ cre⸗/

ationẽ᷑:iuxta illud Deut.xxxij.Ipſe em̃ eſt pater

tuꝰq poſſedit ⁊ fecit ⁊ creauit te.vult effici filius

diaboli:dicẽte ipſo dño pctõꝛibo. Uos ex patre
diabolo eſtis. Nam pater veſter diabolus eſt
Joh.viij. Uigeſimaquinta ſpedies ſtulticie di
ct᷑ deuoꝛationis. Stultus naqʒ eſſet qui ſpon

te ſe beſtijs deuoꝛadũ exponeret.ſed ſtulcioꝛ eſt

peccatoꝛ qui ſe in cebum demonibus pꝛebet ꝑ
peccatũ.Dictũ qͥppe fuit diabolo Geñ.iij. Ter⸗
rã omni die maducabis.i.peccatoꝛes terrenis
intentos. R

Igeſimaſerta ſ pecies dicẽ deificatiõis.

v Stultus em̃ eſſet qui poſſet effici deus

et vellet effic diabolus.Sed homo vir

tuoſe viuens ðꝛ effid deus:dicente nobig Pg⸗
Ego diri dij eſtis ⁊c. Ergo qñ per pam̃ ſe facit
diab olum ſtultiſſimꝰ eſt. Sicutfuit iudas de
quo inquit dominus apoſtolis ſuis Joh.vj.
Nonne duodecim vos elegi:et vnus ex vobis

diabolus eſt.

vX ionis.Stultꝰ em̃ eſſ qͥ poſſet in domo

ſua hoſpitari papã vel imꝑatoꝛẽ mũdi

qᷣ ꝓꝙ tali hoſpitio ei centũmille aureos qͥtidie ſol

ueret:⁊ potius vellet hoſpitari vnũ carnificem

hominũ qͥ eum per gulam ſuſpenderet.Etideo

ſtultiſſimus eſt homo qui cũ in grania ⁊ chari⸗

tate viuẽs poſſit deũ in ſe hoſpitari qui ei ꝓ ta⸗

li hoſpitio eternos ⁊ ĩfinitos reddettheſauros

tlBe
Ce

gennn
Plicaarip
ſpiepn
piriftlſ
lLor

Iſunßi
. 4

14.. (

nin

zatifi

mGn
(ſccome

W
Snn
ſhat

Peie ni

rn mendi

Doderii in
ckummidni.

mmnniſaned
rin amnüde
ni. Saulücke⸗
lnuloiakoh
nntd l
6

es dicurfling
Eilngns i
ſimit abonnin
ckco⸗ qciſt ſi⸗
Simonoris par,
lcnckpann
Axultchafilus
l Dosa ant
eka duadolnsct
peucs ſtulagedi
igcſaqui ſhon
mladſtulaorck
onidus Rchan
dolo Hahii⸗ Te
ccwres MMNi
nar daſnoͦs.
olltcfin dens
Gelbomo vir
mte e
gerpenm ſeſnc;
ufuit iucs d
is ſuis hſ⸗
rwmusa ſos
9

es dict hoſgin
4poſſaindonm
unos nceſt
iynũ aa
endent lt
pitanqnic /
eddathc;

2

Folium

potius vult ꝑ peœm̃ hoſpitari diabolũ qui cru/
delis carnifex eũ e᷑na moꝛte mulctabit De quo
Augꝰ.in qͥdaʒ ſermone ait. Diabolus ita amat

pcòꝛeʒ vt puniat:ſicut gluto poꝛcellũ vt come/
dat. De aia aũt peccatrice ðꝛ Apoc.xviij. Facta
eſt hitatio demonioꝝ ⁊ oĩis ſpũs imũdi. Uige

ſimaoctaua ſpẽs ðꝛ deglutitiõis.ſtultꝰnãq; eẽt
q̃ ſpõte deglutiret ⁊ in vẽtrẽ traijceret ſcoꝛpionẽ
vel aſpidẽ aut aliũ ſerpẽtẽ qͥ euʒ int᷑imeret.Sed
młto ſtultioꝛ eſt qͥ ꝑ pem̃ in ania ſua deglutit
diabolũ qͥ eũ et᷑naliter ꝑemptũ in ifernũ ꝓijciet
Sicut oſtẽſũ fuit i figura in grege poꝛcoꝝ quẽ
intrãs pᷣapitauit ĩi mare:vt h ar.vx. TCX
Igeſimanona ſpecies ðꝛ deguſtatõis.
Vy Stultꝰ em̃ eſſet cui mag ſapida ⁊ odo⸗

nffera viderent᷑ putrida ⁊ iſipida ac fetẽ⸗
tia cibaria qᷓ; ſapoꝛoſa ⁊ aromatica. Sed ſtulti

oꝛ eſt pctõꝛ cui pcã amariſſima vident᷑ dulcia:
et vicia fetẽtia apparent odoꝛifera. Econtra vo
virtutes melle dulcioꝛes ⁊ oibo aromatibs fra/
grantioꝛes apparẽt amare ⁊ fetẽtes.Et ad h̊ ap

plicari põt illud Eſopi.Tu gallo ſtolidũ:tu ia⸗
ſpide pulcra ſophie Dona notes:ſtolido nil ſa /
pit iſta ſeges.De hac etiõ deguſtatione ait apls

j.ad Coꝝ.ij.Anialis.i.beſtialis hõ nõ ꝑcipit ea
q̃ ſunt ſpũs dei.

ARiigeſima ſpẽs ðꝛ ſuꝑbitiõis.Quia em̃
t ſcia mũdana inflat:vt ait apłs.jad Co
rinth̊.viij.ideo hoĩi tali ſcia inflato dici

am cõuerterũt. Merito em̃ ille ſtultus apparet
q eidẽ ſcie totaliter inheret⁊ ↄſeq̃nt᷑ ꝑ ſuꝑbiã tu
met.Stultꝰ nãq; ab oĩb putaret᷑ qͥ aliqͥd ſtudi
oſe comederet qͥ vẽtrẽ ſuũ hydropici moꝛe intu⸗

meſcere faceret. Et ideo ꝓpter hoc Hiere.lj. dicit
Stultus factꝰẽ ois hõ aſcia ſua.Et.j.ad Coꝝ.

ii.ait Paulus. Sapiẽtia huiꝰ mũdi ſtulticia ẽ

apud deũ.Et ad Ro.j.Dicẽtes ſe eſſe ſapientes
ſtulti faci ſunt. Et in h̊ ſenſu põt allegari illud
Senece ĩ li.de tranqᷣllitate ani qͥ ait. ĩullũ ma/
gnũ ingeniũ ſine mixtura demẽtie fut. X
Rigeſimapma ſpẽs ðꝛ luxuriatõis.Lu
t xuria em̃ tollit homi intellectũ.Et iõ in⸗
qt Dauid pᷣſ.xxxj. Nolite fieri ſicut equꝰ

et mulus qᷣba nõ eſt intellectꝰ.ſ.ꝑ luxuria.Equꝰ
em ⁊ mulus eſt valde luxurioſus. Zrnigeſima

ſecunda ſpẽs ðꝛ iudicationis.De q̃ ait Zulliꝰ ĩ

tuſculanis qſtiõibo li.ij. Pꝛopꝛiũ ſtulcice ẽ ali/
oꝛũ vida cernere:ſuoꝝ obliuiſe. Trigeſima⸗
tercia ðꝛ indiſcretionis. Stulci em̃ ſunt in oib

indiſcreti.Etiõ ðꝛ in cõi Pꝛouer.Qui viit᷑i me/

tu ꝑtiò poſtea illũ pellit pertij. Trigeſimaq̃r
ꝛa ſpẽs ðꝛ ſecũdationis.ſ.pſꝑitatũ huiꝰ mundi
Deq ſtulniaa ait Seneca i ꝓuerbijs ſuis. Foꝛ⸗

9 8

tuna quẽ nimis fouet ſtultũ fact. v.

Rigeſimaqnta ſpecies ðꝛ recollectiõis.

t Siem qs noller ſ. emiare ⁊ crederet col⸗
ligere frucũ agri nõ ſeminaci: diceretur

XLIMI

ſtultus.qꝛ cauſa natu raliter pᷣcedit effemũ ſuũ:
vtðꝛ in li.de cauſis.⁊ ex nihilo nihil fit.iij. ⁊. viij
Phiſi.Pctõꝛ igit᷑ eſt ſtultus qͥ nõ vult ſemiare
ſemĩia vᷣtutũ ⁊ oꝑa bona⁊ credit recolligere fru
clu vite eterne:cũ dicat ap łs.ij.ad Coꝝ.ix.Que
em ſeminauerit hõ hec ⁊ metet.⁊ qͥ parce ſemiat
parce ⁊ metet. Inſanꝰetiã eſt ipſe pctõꝛ qͥ de ſpi⸗
nis ⁊ tribulis pctõꝝ credit recolligere fructũ ſu
ꝑnaꝝ deliciaꝝ:cum dicat dñs Matth.vij. Nũ
quid colligũt de ſpinis vuas:aut detribulis fi/
cus. Lrigeſimaſexta ſpẽs ðꝛ vacatiõis. Stul

tus em̃ eſt qͥ vult odo vacare:et ſic ad magnapᷣ

mia putat puenire:cum vt ait Gꝛego.in q̃dam
omelia.ad magna pᷣmia ꝑueniri npoſſit niſi ꝑ

magnos laboꝛes. Uñ metrice ðꝛ. Abſq; laboꝛe

graui non poſſunt magna parari.Et ꝓpter hoc
inqt Salomon Pꝛouer.xij. Qui ſectat᷑ ocium
ſtultiſſimus eſt. 222
Rigeſimaſeptima ſpẽs ðꝛ edificatiõis.
t ã ſtultus eſſet ille qͥ edificaret domuʒ
fuupꝑ arenam: quia a vent ⁊ pluuijs deij
ceret᷑.vt ait ſaluatoꝛ atthᷣ.vij. Sed ſtultioꝛ ẽ
pctõꝛ qͥ domũ ſuã edificat ſuper rebus tranſito
rijs ⁊ vanis huiꝰmũdi:qͥ non habet aliquã ſta
bilitatẽ: dicente Salomone Ecces.j. Uanitas
vanitatũ ⁊ oia vanitas: ⁊ nihil ſtabile ſub ſole.
XTrigeſimaoctaua ſpedes dicit᷑ dilectiõis. de
qua Ehꝛyſoſtomꝰſuꝑ Mattheuʒ inquit. Ois
qui diligit ꝑiculum ⁊ ruinam ſtultus eſt. Ex q̊̃
apparet dementia peccatoꝛis qͥ ꝓpter peccatum
continue ſtat in periculo cadendi in infernum.
Vngde dicere poteſt cum ꝓpheta pſalmo.cxiiij.
Pericula inferni inuenerunt me.ettamen non
vult diſcedere ab ipſo peccato:ſed delectat᷑ ſtare
in lo. J
Rigeſimanona ſpeciee diot᷑ fatigatõis
tStultus em̃ eſt ille qui fatigat᷑ in vanũ
et ſine aliq̃ remuneratione laboꝛat.ſed
ſtultioꝛ eſt qͥ fatigat᷑ ⁊ laboꝛat in oꝑe pꝛo qͥ rece
pturus eſt maximã punitionẽ.Et ideo ſtultiſſi⸗
mus eſt pctõꝛ qͥ in oꝑibo peccatoꝝ fatigat᷑ ꝓ qͥ/
bus eternam recipiet damnationẽ. Undeilli di
cere poſſumus illud Exo.xviij. Stulto laboꝛe
cõſumeris. Quadrageſima ſpedes ðꝛ deſpe⸗
ctionis ſq; ſapientũ ⁊ bonoꝝ.Stulti em deſpi⸗
dunt ſapiẽtes. VUñ Job.xix.ca.ſui libꝛi dicebat
Stulti quoq; deſpexerũt me. Etinter alios fu⸗
it vxoꝛ eius:cui ipᷣe dixit eiuſde libꝛi.ij.ca. Qua⸗
ſi vna de ſtultis mulieribo locuta es. Ipa em eũ
irridebat ⁊ deſpiciebat vᷣbis ſuis. Quadrage/
ſimapᷣma ſpecies dici᷑ inoꝛationis.ſ.eoꝛũ q̃ ne
ceſſaria ſunt ad ſalutem.iuxta ülud Ps.UVirin
ſipiens non cognoſcet et ſtultus non intelliget
hec.Et Hiere.v. Stulti ſunt ignoꝛates viã do/
mini. Quadrageſimaſecunda ſpecies inſecu/
tionis. Stultus em̃ eſſet qui ſpõte ſequeret᷑ ali/
quẽ eum ducentẽ ad moꝛtẽ.Et ideo demens eſt
pcõꝛ qui ſequit᷑ ſenſualicatẽ et libidineʒ ipſum

Bermo

ducentẽ ad ꝑpetuũ interitũ.iuxta illõ Pꝛouer.

vij. Sequit᷑ eã q̃ſi bos duaꝰ ad victimaʒ et q̃ſi
agilaſeiutel 7 igꝛas: ?2 neſe cit ꝙ ad vicla ſtult⸗
trahat᷑: donec traifigat iecur eiꝰ ſagitta:velut ſi
auis feſtinet ad laqueũ et neſcit qꝛ de ꝑicło aie
illiꝰ agit᷑. Quadrageſimatercia ſpẽs ðꝛ imatu

rationis Nihil em̃ agitſtult?mature vel ſenſa/⸗
te. Un Pꝛouer.x. ð. Quaſi ꝑ riſum ſtultꝰoꝑat᷑
Quadrageſimaqna ðꝛ ſubieciõis.de q̃ Pꝛo
uer.xj.ſcptũ eſt. Qui ſtultꝰẽ ſᷣuiet ſapiẽti. Qua
drageſimadqnta ðꝛ rſionis.de qᷓ Pꝛouer.xviij
ait alomõ.Qui pus reſpõdet q; audiat:ſtul
tũ ſe eẽ demõſtrat. Quadrageſimaſexta ðꝛ de/
tentiõis.de q̃ ðꝛ Pꝛouer.xviij. Qui tenet adul/
terã ſtultus eſt ⁊ inſipiens.De qͥbo multi hodie
inueniunt᷑ qͥ retinẽt in domo vxoꝛes adulteras
fadiẽtes eis coꝛnua ceruis longioꝛa.vñ ab oĩb
digito demoſtrant᷑ ⁊ hirci appellant᷑. Deqͥbo di
ci põt illud.ij.Eſdre.iiij Demẽtes faci ꝓpt᷑ vxo⸗
res ſuas.
in tenebꝛis ambulat. Ex qͥ apparet ſtulti
cia pctõꝛis ꝗͥ in vicioꝝ tenebꝛoſitate delecat᷑ ha
bitare et ambulare. Quadrageſimaoctaua ðꝛ
extimatiõis.De q̃ ðꝛ Ecces.x.Stultꝰ in via ſua
ambulẽãs cũ ipſe ſit inſipiens oẽs ſtultos erxiſti
mat.Et Seneca in li.de moꝛibo ait Hoc habet
oĩs affecxꝰ vt in qͥ 4 e inſanit:ceteros putet inſa
nire. Quadrageſimanona ðr auſcultationis.
De qᷓ inqͥt ſapiẽs Ecci.xxj. Stultitia homis au

ſcultare ꝑ oſtiũ. Rlnaorſ ima ðꝛ reſpectiõis.

de q̃ in pdicto ca.ſcptũ eſt. Stultꝰ a feneſtra re/⸗
ſpicti domũ.ſ.ꝓximi ſui vt eiꝰ facta ⁊ ſecreta co
gnoſcat. Quinq̃geſimapᷣma ðꝛ indiſapliatio/
nis. de q̃ ſcòtũ eſt Ecci.xy. Hoĩes ſtulti nõ appᷣ
hendent illã.ſ.ſapientiã.Et.xxj.ca. Coꝛ fatui q̃ſi
vas ↄfracũ oẽm ſapiam nõ tenebit.Et ibidem
Cõpedes in pedib ſtulto doctrina:⁊ q̃ſi vincłla
manuũ ſuꝑ manũ dextrã. Et in ſeq̃nti ca.ðꝛ.Cũ
doꝛmiẽte loquit q narrat ſtulto ſapiẽtiã.⁊ ĩ fine
narratiõis dicet. Quis eſt hic. Quinq̃geſima/
ſecũda ðꝛ litigatiõis ſiue cõtentiõis. Stulti em̃
hñt caput obſtinatũ in ſuis opinionibs ⁊ cũ oĩ⸗
bus volũt cõtẽdere.Etiðo apłs.ij.ad Thim.ij
inqᷣt. Stultas ⁊ ſine diſciplina q̃ſtiões deuita:
ſciẽs qꝛ generãt lites.Et ad Titũ.iij.iterum ait.
Stultas q̃ſtiões ⁊ cõtentiões leg deuita:ſunt
em̃ inutiles ⁊ vane. Quinq geſimaterdia ðꝛ de
ceptiõis.Stulti em̃ ab oib decipi pñt.iuxta il⸗
lud Pꝛouer.v. In multitudie ſtultitie ſue deci/
piet᷑.et eiuſdẽ libꝛi ca.xxx. Stultitia homis ſup
plãtat greſſus eius. .
UVlinq̃geſimaqrta ðꝛ apertiõis.De qua
ꝗq Pꝛouer. xiij. ait Salomõ. Qui fatuꝰ ẽ
gdiet ſtulticiã ſuã. Dulnageſ⸗ imaqᷣnta
8ꝛ cõfidatiõis.de qᷓ Pꝛouer.xvij.idẽ

. is. d̃ Salomõ
inqᷣt. Erpedit mag vꝛſe ocourrere rapt fetibo q;

tui qᷓſi ſarcina in via.Et

Uadrageſimaſeptima ſpẽs ſtuticie öꝛ

fatuo cõfidenti ſibi in ſtulticda ſua. Quinq̃ge/
ſumaſexta ðꝛ cõſiliationis.Nullũ em bonũ coſi
liũ dare pñt ſtulti.Etideo ait ſapiens Ecci.viij.

Luũ fatuis ↄſiliũ nõ habeas.Nõ em̃ poterũt di⸗

ligere niſi qᷓ ipſis placct. Quinq̃ geſimaſeptia
ðꝛ aggrauatiõis.de qᷓ Ecle.xxj.ðꝛ. Narratio fa
ſi ſarcinai. ꝛouer.xvj. ODoctrina
ſtulti fatuitas.Et eiuſdẽ luca.xxvj.ait Salomõ
Quõ pulcras fruſtra habet daudus tibias: ſic

—

indeces eſt in oꝛe ſtultoꝝ ꝑabola. nnagen

maoctaua ðꝛ diſcurſiõis.de q̃ ſapiẽs inqᷣt
xxj. Pes fatui facilis in domo ꝓximi. Quinq̊
geſimanona ðꝛ reuolutiõis.de q̃ idẽ ſapies ait
eiuſdeʒ libꝛi.ca.xxxiij. Pꝛecoꝛdia fatui qᷓſi rota
carri:⁊ q̃ſi axis vᷣſatilis cogitatꝰ illiꝰ Sexage
ſima ſpecies ſtulticie dꝛ machinatiõis. De qua
Pꝛouer.xvj.ait Salomõ. UVir inſipiens fodit
malũ:⁊ in labijs eius ignis ardeſcit. Sexage
ſimapᷣma ðꝛ ꝑditiõis.ſ.amicoꝝ.De ꝗᷓ Ecci.x.ðꝛ
Rerx inſipies ꝑdet ppłm ſuũ. Et eiuſdẽ libꝛica.
xx.ſcptũ eſt Fatuo nõ erit amicꝰ. Sexageſima

ſcdᷣa ðꝛ impꝛoꝑatõis.De q̃ eiuſdẽlibꝛi ca.xx.in
q́tidẽ ſapiẽs.Datum inſipieni nõ erit vtiletibi.
Ochli em̃ eius ſeptẽplices ſunt:exigua dabit⁊
multa impꝛoꝑabit:⁊ aꝑtio oꝛis illiꝰ ĩiflämatio
eſt. Sexageſimatercia ðꝛ vigilatiõis. Stulti

em̃ ex vacuitate cerebꝛi multũ vigilãt in fantaſ⸗
matib ſuis.iuxta illð Sap.xiiij. Uigilias ple⸗
nas inſanie habẽetes ⁊c̃.Et ꝑ hoc oſtedit᷑ demẽ⸗

tia pctõꝝ qͥ multũ vigilãt in mũdi vanitatiby.
Sexageſimaqrta ſpẽs ðꝛ oditõis.de qᷓ Pꝛo⸗
uer. xij. dꝛ.Qui odit increpatiões inſipiens eſt.

Serxageſimaqͥnta ðꝛ turbationis.Stulti em̃

faciẽ habẽtturbatã:ſicut etiã hñt turbatiõeʒ coꝛ

dis.iuxta illud Ps.lxxv.Turbati ſunt oẽs in⸗

ſipiẽtes coꝛde.⁊ ſign
teriatã hñt cõſcientiã.

Frageſimaſexta 8ꝛ obſt curatiois.ſ. itelle

8 qus. Uñ ſtulti in mul errãtes ꝑ deuia

pꝑgunt:⁊ qͥd agere debeaãt neſciũt.Ettalẽ

„ ——

obſcuritatẽ intellectus facc pem in aia.iuxta il

lud ad Rom̃.j.Errauerũt in cogitatiõib ſuis:
et obſcuratũ eſt inſipiẽs coꝛ eoꝝ.Et iõ ꝓpha in
q̃tpᷣſ.xqj. Neſcierũt neq; itellexerũt In tenebꝛis

ambulãt. In qbo vᷣbis tangit duplicẽ ignoꝛan

tiã.ſ. Pꝛio naturalẽ ⁊ generalẽ.ibi.neſcierunt.ſ.
ec natura:neq; itellexerũt.ſ.ex gr̃a.Scðo crimi
nalẽ.ibi.in tenebꝛis ambulant.ſ.erroꝝ ⁊ pctõꝝ
Ethec duo myſtice deſignant᷑ Luẽ.xviij.vbi ðꝛ
ꝙ cecus ſedebat ſecus viã.ſ.huiꝰ mũdi.in q̊ no
tat᷑ ignoꝛ atia naturalis ⁊ generalis.⁊ poſtmo/

dũ ſubdit᷑:mẽdicãs ⁊c.ex qͥ notat᷑ ignoꝛãtia cri⸗

minalis. Per illũ em̃ cecũ vt ait Gꝛeg.intelligũ
genꝰhũanũ.Uñ notandũ ꝙ iſta ignoꝛantia ꝓ/⸗
uenit ex pctõ pᷣmoꝝ parentũ in cũcᷓ hoibo.iðo
de pᷣmo homine inquit ideʒ Ps. Homo cum
in honoꝛe eſſet nõ ĩtellexit ⁊c.Et Job.iij.ðꝛ. Eir
cũdedit eum dñs tenebꝛis.ſ.ignoꝛantica q̃ cũ

gnificãt ſtulticiã pccõꝝ qͥ cau

vosbit e
fancspeh
ſonnolint
