bñficia pᷣſtas. Sicut ergo nulla hoꝛa ẽ vł pun

ctus in oĩ vita mea quo bñficio tuo nõ ?car:ſic
nullũ ð bet eẽ momẽtũ q̊ te nõ habeã añ ocłos
in mẽoꝛia mea:⁊ te non diligã ex oĩ foꝛtitudine
mea. Sʒ nec hoc valeo niſi tu dederꝭ mihi:cuiꝰ

eſt om̃e donuʒ ꝑfecũ.Nõ em̃ volẽtis neq; cur,/

rttis eſt ſʒ tui miſantis vt diligã te. Luũ ẽ dñe
hoc donü. Jube gte diligi: da go iubes: ⁊ iube
qð vis.O ignis qͥ ſꝑ ardes ⁊ nũqᷓ; extingueris.

Oamoꝛ qͥ ſꝑvris et nũqᷓ; tepeſcis. Accẽde me

⁊ accẽdar. Accẽdar inqua torꝰa te vt totꝰ diligã
te ſolum. Minꝰem̃ te amat qͥ tecũ aliqͥd amat.

hec ille.Qui etiã ĩ li.de cõtẽplatiõe xpᷣi.c.xvij.ait.

Da ſpecloſiſſime p filijs hoium vt amẽ te q̃ᷓntũ
volo ⁊ q̃ntũ debeo. Immẽſus em̃ es:⁊ ſine mẽ

ſura debes amari:pᷣſertiz a nob q̊s ſic amaſti:

ſic ſaluaſti:ꝓ qͥb tata ⁊ talia feciſti.Dulcis Je⸗
ſu accẽde me totũ igne tuo:amoꝛe tuo:dulcedi/⸗
ne tua:deſiderio tuo:iocũditate tua:voluptate
ac ſuauitate tua:vt totꝰflãma tue charitatis ac
cẽſus diligã te deũ meũ dulciſſimũ ⁊ pulcherri
muʒzʒ ex toto coꝛde meo:ex tota aia mea:⁊ ex to⸗
ta vᷣtute mea:cũ oi reuerẽtia ⁊ tremoꝛe:hñs teĩ

coꝛde ⁊ oꝛe ⁊ p oculis meis ſꝑ ⁊ vbiq;:vt nn

adulterini amoꝛis pateat locus.

Ecũdo pncipalrxr ex oꝛdie charitat oͤbet

89- hõ diligere ſeipᷣm. ſã licet dicat Greg.

unmnnn quadãa omelia ſuꝑ Lucã. Binos in
pᷣ̃dicatiõeʒ dñs diſcipłos mirtit qꝛ duo ſũt pᷣce
pta charitat:dei viq; amoꝛ ⁊ ꝓximi.Et minꝰq;
iter duos hẽri charitas nõ põt. Nemo em̃ ꝓpꝛie
ad ſemetipᷣm hfr̃e charitatẽ ðꝛ:ſp dilectiõez ipᷣe in
galterũ tẽdit: vt eẽ chantas poſſit. Hoc em̃ loco:

vt dicüt theologi i. iij. di. xxviij. loqᷣtur Gre. Fm

coõmunẽ amidtie ronẽ:q̃ amicitia ꝓpꝛie loq̃ndo

ns eſt hois ad ſeipᷣm. ã veracit põt ⁊ debet bõö
hbfe chanitatẽ ad ſeipᷣm:vt ꝓbat Ric.in pᷣdicta

di. kercij. ar. j.q.ij.Et Petrꝰ aureoli in. iij. di · xij.

FErcio nos iducit ad amandũ deũ bñfi
t ciũ glificatiõis.De quo Jacobi.j.ðꝛ. Ac

. .
—7 ———“ „

ar. ij. q.ij. Tho.ij. ij.q.xxv. ar.iiij Vñ vulgari

ðꝛ.ꝙ pꝛima charitas incipit a ſeipᷣo.iuxta ullud

Eccli.xxx. Miſerere aie tue placẽs dðo:⁊ ꝓbatur

in.c.qͥ vult.de peni.di.iij.vbi ait Aug.Qui vult

oꝛdinate elemoſynã darea ſeipo dʒ incipe ⁊ e
ſibi pᷣmo dare.⁊ in.c ſi nõ licʒ.xxiij.q.v.ðꝛ.ꝙ re⸗
gula diligẽdi ꝓximũ a ſeipo inciꝑe dʒ. Si autẽ
querat᷑:q̃re deꝰnõ dedit explicite mãdatũ homi
ni de dilectiõe ſuijpius. Rndet btũs Bonauen

tura.in.iij.di.xxviij.in queſtionibo circa litteraʒ

ꝙ h fecit triplici ex cauſa. Pꝛimo rõne natura
indlinatiõis:qꝛ quilibet naturaliter ſe amat.je

mo em vnq; carnẽ ſuã odio habuit ſʒ nutrit et

fouet eã:vt ðꝛ ad Epheſios.v. UVñ tuilius in.j.

de officijs ait. Pꝛimo em̃ generi animãtiũ om/
ni a natur tributũ eſt vt ſe vitã coꝛpuſq; tueat

declinetq; ea q nocitura vident᷑:⁊ oia quecunq
ad viuendũ ſũt neceſſaria inquirat ⁊ paret. QOö
etiã ꝑ Phm.in.iij.Ethico.ↄfirmat᷑ vbi ait. Na⸗
tura maxie appetit delecabile:qð eſt eſſe.⁊ fugit
triſte.qð eſt nõ eſſe.Et.ij.de aia inqͥt. Omne ani
mal naturaliter appetit ſui ꝑmanentiã ſempiter
nꝗ. Si ergo irrationalia ſe diligũt ⁊ amat:q̃n/⸗
to magis hõ rõne pollẽs ſe naturaliter diligit.
Ergo nõ fuit neceſſariũ dare hoc pᷣceptũ.Secũ⸗

do fuit omiſſum hoc mandatũ ratiõe reuerbe⸗

rationis:qꝛ dicẽdo.Diliges ꝓximũ tuum ſicut
teipᷣm:reuerberãdo poſuit enam dilectionẽ tui.
Ut inqᷣt Augu.in.j.de doctrina chꝛiſtiana.c.ij.
⁊ Richar.in.iij.di.xxviij.ar.j.q.ij. Lerciaa ratio

dicit᷑ induſiõis.Fundamentũ cuiꝰponit Phᷣs

j.phiſi.dicẽs.Fruſtra fit ꝑ plura: qð fieri põt ꝑ

paucioꝛa.QOð etiã notat᷑ in.l.cũ fundꝰ.S.ſeruuʒ

tuũ.ff. ſi certũ peta.⁊ in.l.dñs teſtamẽto.ff.de cõ

ditio.idebi.⁊.l.vidẽamꝰ.ff.ſi cui pluſq.ꝑ le.fal.

⁊. C. cõmunia delega.l.j.in pꝛin.cũ ſimilib. Sʒ
de⸗ ⁊ natura nihil agũt fruſtra.j.de celo ⁊ mun
de aĩa.Ergo cũ pᷣceptũ ð amoꝛe ſuijpiꝰ

indludat᷑ in pᷣcepto dei:fruſtra datũ fuiſſet in ꝑ

ticulari hoc mandatũ.Et hãcrõnẽtangẽs bea⸗
tus Bonauẽ. vbi ſupꝛa ſubiũgit.Diligere deũ

toto coꝛde eſt ſeipᷣm ſpiritualr amare. IAle autẽ

ſe ſpiritualiter amat qͥ coꝛpꝰ ⁊ aiam ad honoꝛẽ
der totalr exponit. hecllee.. .
AXAXA ideo ſaendũ ꝙ amare ſeipᷣm tunceſt
e laudabile qnñ hõ ſe ſpiritualit᷑ diligit: vt
innqt Tho. ij.ij. q. xxv. ar. iiij. Et dicit Ri

char. in ſuo quodlibet᷑.q. xxviij.ꝙ ilie amoꝛ dici
tur ſpũalis ⁊ ꝑfecus ac ſanctus quo homo di⸗
ligit coꝛpus ꝓpter animã: ⁊ anim pter deum:

oia in ipᷣm referẽs:ſic ꝙ animã ⁊ coꝛpus diligit
vt poſſit ſeruire deo. Uñ Aug.ad Macedoniũ
ait. Tuc quiſq; ſeipſum diligit cũ bene diligit.

qui em̃ aliter ſe diligit potius ſe odiſſe dicẽdus
eſt. Eapꝛopter inquit Tho.vbi ſupᷣ.ꝙ amare ſe
ipſum nõ /ꝓpter deũ ſed ꝓpter ſe ſolum: vel pter
aliam creaturã eſt valdevituperabile. Sicutfa

ciunt mali qui ſe diligũt non ſpiritualiter ⁊ ̃m

nn
lche
27
ge pen
Dimi
ſmſni
clautie
loer.
Crcino⸗
zapel
dioſus
necaltb
ipſeege
Wan
Penoa
loinlu
ſonbic
ſtolane
gumch
puscn
nullin
ſuilic.
ponen
oa⸗

lus

h
Ctoor
r
Pumg
Zr
mie
Charede
W
Puima
da. .
nemo
lo mo⸗
gum⸗
dedocn
homo
polk
gütdek
naabr
w
ſiant
Puni
nish
gere
ſton
non
vos
mel
ein
ſioi

ecp

noniwi.
Cena mo
vont Pos
in ütg
Klenu;
, Kec
Saunu.
mu S
dorwon
horeſuis
uiſeing
hio ben/
en deu
Aaueẽ
1bonoꝛi
1

ntmeck
dilger
tdari
mordic⸗
vomo di⸗
erdeum:
8 dilot
donu
dilige⸗
dicidos
amon
cper
Sial
rtͤ

Foliũ

rationẽ ſed ſolũ ſenſualiter ⁊ ſᷣm carnalitatẽ:cui
obtẽperant ad votũ.De quibo inquit Apls. ij.
ad Thimo.iij.In dieb nouiſſimis inſtabunt
tꝑa periculoſa.⁊? erũt hoĩes ſeios amantes ⁊c.

Dimiſſo ergo iſto amoꝛe ſenſuali ⁊ beſtiali:dico

ſᷣm ſniam Richar.in.iij.di.xxix.ar.j.q.iij.? Pe⸗

tri aureoli:ac ſancti HGonauẽ.in eadẽ di.? Tho.

22

ij. ij. q. xxvj. ar.iiij. ꝙ, hõ debʒ ſe magis q; aliũ di
ligere.Tñ Aug.in li.Enchiridiõ dicit.Quivult

oꝛdinate elemoſynã dare a ſeipſo debet incipere

⁊ eã pꝛimo ſibi dare.Et pbs.ix.Echi.dicit.Stu
dioſus cõdolet ⁊ ↄdelectat᷑ maxie ſibijpſi.?⁊ Se
neca lib.ij.de beneficijs ait. Dabo egenti:nõ vt

ipſe egeã.ſuccurrã perituro:nõ vt ipſe peream.

Martialis quoq; li.vndiq; ſuſcepto.c.iij.canit
Ne noceas tibi:ſic alijs ꝓdeſſe memẽto.Et Ca⸗
to in ſuis documẽt.c.iij.ait. Dilige ſic alios vt
ſis tibi charus amicus.Et Caſſiodoꝛꝰlib.j.epi
ſtolaꝝ epła.xiiij.dicit.Lũc de alijs eſt cogitan⸗

dum cũ ſe ratio ꝓpꝛie neceſſitat expleuerit.Eſo⸗

pus etiã fabula.lxiij.canit. Cuiꝰſemꝑ eges rem
nulli tradere debes. Et Jacobo Beneuẽtanus
ſui li.c.xxxij.dicit.Cur onus alteriꝰ pumer im⸗
ponere velles Natetuis.Et Richar.in li.ð nu⸗

ptijs.c.xxviij.inquit. Plus alios qᷓ; ſe quis niſi

ſtultus amat. O
Ercius oꝛdo charitat eſt ꝙ magis de⸗
tbes diligere aiam ꝓximi qᷓ; coꝛpus pꝛo
pꝛiũ ⁊ oĩia tempoꝛalia.vt ꝓbat Petrus
aureoli:i.iij.di.ar.j.q.iiij.? Tho.ij.ij.q.xxvj.ar.
v.quoꝝ rõnes omitto:quia de hoc tractaui in

pꝛima ꝑte huiꝰ operis:in ſermone de martyrio.

Bꝛeuiter ergo ↄcludo:ꝙ ullud eſt magis dili⸗

gendũ ex charitate qð pꝛincipaliter poteſt parti

cpare beatitudinẽ ꝑ cognitionẽ ⁊ amoꝛẽ:qᷓ; illð
qð nõ põt participare niſi ꝑ redundantiã:quia
pꝛima ꝑticipatio eſt melioꝛ ⁊ nobilioꝛ qᷓ; ſecun⸗
da. Sed aia ꝓximi poteſt participare beatitudi
nem pᷣmo modo.Coꝛpꝰ vo noſtrũ nõ niſi ſecũ⸗
do modo.Ergo plus tenemur diligere animaʒ
ꝓximi qᷓ; coꝛpus ꝓpꝛiũ.Et hoc eſt qð Aug.in.j.
de doctrina chꝛiſtiana. c.vij.inqᷣt. Ampliꝰ alius
homo diligẽdus eſt qᷓ; ꝓpꝛiũ coꝛpus noſtrũ:qꝛ
poteſt nobiſcũ deo frui qð nõ poteſt coꝛpꝰ.

aũt debeamus diligere ꝓximũ ꝓbatur auctoꝛi/⸗

tatibo:rationib:⁊ exemplis. Pꝛimo auctoꝛita⸗
tibo.ſcriptũ eſt em̃ Leui.xix. Diliges amicũ tuũ
ſicut teipſum.Et Eccłi.xiij.Oĩs homo diligit ꝓ
ximũ ſibi:⁊ ois caro ad ſimilẽ ſibi ↄiũgit᷑:⁊ om
nis hõ ſimili ſibi aſſociabit᷑.? Matth.xij. Dili/
gere ꝓximũ tanq; ſe maius eſt om̃ibo holocau⸗
ſtomatibo.⁊ ſacrificijs.Et Johã.xiij. Mãdatũ

nouũ do vobis vt diligatis inuicem ſicut dilexi

vos. In hoc em̃ cognoſcent omnes ꝙ diſcipuli

mei eſtis ſi dilectionẽ adinuicẽ habuerit.Et. xv.

c.eiuſdẽ euãgelij. Hoc eſt pᷣceptũ meũ vt diliga

tis inuicẽ.? Matih.ᷣxxij.? Mar.xij.ac Luce.x.
pcepit dñs dicẽs.Diliges ꝓximũ tuũ ſic teipᷣm.

XXXIIII

ideſt diliges in ꝓximo tuo qð diligis in teipᷣo.
ſcilicet natura:imaginẽ:⁊ ſimulitudinẽ dei:non
viciũ eiꝰ.c.odio.lxxxvj.di.Itẽ ſicut teipᷣm:ideſt
ex quo charitatis affectũ ⁊ effectu teipᷣʒ diligis.
vt ait Aug.in li.l.omeliarũ.Omelia.v.vel ſicut
teipᷣʒ.i.in quo teipʒʒ:ſᷣm Aug.in epla ad Mar⸗
cianũ.i.in deo ⁊ amoꝛe dei. UVel ſicut teipſum.i.

ad qð teipᷣm diligis:ſcilicet ad gram in pᷣſenti:

⁊ glłiam in futuro.vt ait Aug.ſuꝑ epiſtolaʒ ad
Balathas di.Oib pari dilectõevita eterna op
tãda eſt:ſi nõ oibo eadeʒ pñt exhiberi dilectiõis
officia.Ulł ſicut teipᷣm:ideſt quo oꝛdine diligis
teipᷣm.i.ſupꝛa res ⁊ ſupᷣ coꝛpꝰꝓpꝛiũ ⁊ ifra deuʒ
vt inqᷣt Aug.in li.de moꝛibo eccłie.c.xxxj.Vel ſi⸗
cut teipᷣm:ideſt q;diu teipᷣm diligis:ideſt omni
cꝑe.Amicus em̃ eſt qui oĩ tꝑe diligit Pꝛouer.
xvij. UVel ſicut teipᷣm:ideſt in oꝑe ⁊veritate:non
verbo tm̃ vł ſigno.vt dicit Aug.in li.de vera re
ligione.c.lxxxv. Ucl ſicut teipᷣm:ideſt ſine ſpe re
tributiõis. Vel ſicut teipᷣm.i.nõ ꝛ frater vł co⸗

gnatus:ſjʒ qꝛ hõ ⁊ tecũ głificandꝰ in celeſti pa⸗

tra.Etſte due declaratiõeſ pᷣcedẽtes habẽt᷑ ĩ. c.
ꝓximoſ.ð peni.di.ij.Et dicunt theologi i.iij.di.
xxix.ꝙ hoc aduerbiũ ſicut nõ ĩpoꝛtat eqlitatẽ in
qᷓntitate amoꝛis:ſʒ ſiłitudinẽ.de qua de pe.di.
ij.c.pꝓinde ſcriptũ eſt. Sicut nos ꝓximos no⸗
ſtros diligimus quando ad bonos moꝛes et
vitã eternã conſequenda:ſic nobis eoꝛũ ſaluti
cõſulimus:quãdo nos in eoꝝ peccatis ⁊ ꝑicu⸗
lis cogitamꝰ.et ſicut nob ſub ueniri optaremꝰ
ita eis ſbᷣuenimꝰ:aut ſi facłtas ðfuerit volũtatẽ
ſubueniendi tenemuſ.Quapꝛopter chariſſime
tota ꝓximi dilectiõe ſatage vt bonũ qð tibi con
ferrivis:velis ⁊ pꝛoximo.hec ibi. =
Ehac q̊ʒ ꝓximi dilectiõe inqt Paulus
d ad Romanos.xij.Dilectio ſine emula/
tõe:odiẽtes malũ:adherẽtes bono:cha
ritatẽ fraternitatis diligẽtes. Et.xiij.eiuſdẽ epłe
c. Nemini qͥcqᷓ; debcatis:niſi vt iuicẽ diligatis.
Qui em̃ diligit ꝓximũ:legẽ adimpleuit.Et ad

HBalathas.v. Ois em̃ lex in vno ſᷣmone cõplet᷑
Diliges pꝛoximũ tuuʒ ſicut teipᷣm:⁊.j. Joh.iij.

Si diligamꝰnos inuicẽ deus manet in nobis

⁊ charitas eiꝰin nobis pꝑfecta eſt.Et eiuſdẽ epłe

iiij.c. Qui nõ diligit frim ſuuʒ quẽ videt:deum
quẽ nõ videt quõ pᷣt diligere.Et ibidẽ.Si quis
diligit fratrẽ ſuuʒ:ex deo natus eſt.⁊.j.ad oꝛ.
xvj.ait Paulꝰ Sectami charitatẽ.⁊ ad Ephe.
v. Ambulate in dilectiõe.⁊ ad Philipen.j.Oꝛo
vt charitas via magis ac magis abũdet.⁊.j.acd
Coꝛj. vj. Oia opera vra in charitate fiant.?⁊ ad

Ephe.iiij. Suppoꝛtãtes inuicẽ in charitate.⁊.j.

Joh.iiij. Qui diligit legẽ impleuit.⁊ Eccłi.xvj.
Dilige ꝓximũ tuũ ⁊ cõlunge fide cũ illo Bugu.
aũt in ſermone ad here.ait. In charitate pauꝑ ẽ
diues:ſine charitate vo diues ẽ pauꝑ.hec in ad
uerſiſ tolerat:in pꝛoſperis temperat:in duris
paſſionibo foꝛtis eſt:in bonis opertbus gilar,

Bermo
eſt:in tẽpoꝛalibo ditiſſima:in hoſpilitate latiſſi⸗
ma.inter bonos fratres letiſſima:int filios pa⸗
tientiſſima:in Abel ſacrificio lata:in Noe dilu⸗
uio ſecura:in Abꝛahãa peregrinatiõe fideliſſima
in Moylſe inter iniurias leniſſima: in Dauid
tribulationibo mitiſſima:in trib pueris blan⸗
dos ignes innocentiſſima pᷣſtat:in Machabe/
is ſeuos ignes foꝛtiter tolerat:caſta in Suſan⸗
na:ſupꝛa modũ in Anna poſt virũ: in Maria
pꝛeter virũ:libera in Paulo ad arguendũ:hu⸗
milis in Petro ad obediendũ:humana in chꝛi
ſtianis ad confitendũ:diuia in xpᷣo ad ignoſcẽ⸗
dum. Quid dicã de charitate. Ipſa em̃ eſt om/
nis philoſophie virtus:ſacramẽtoꝝ ſalus:ſciẽ/
cie ſtabilimentũ:fidei fructus: diuitie pauperũ
⁊vita moꝛiẽtiũ.hec ille.Et Bern.inqᷣt.Uere dul
⁊ ſuauis cib ẽcharitas q feſſos alleuat debi
les roboꝛat:meſtos letificat:eſurietes reficit:io
cũdat rficiẽtes:⁊ diuerſiſ diuerſa exhibẽs ſiẽc fili
os diligit vniuerſos Gꝛeg.etiã ĩ q̃dã oonelia di
cit. Qualiter aũt iſta dilectio ſit tenenda ipſe in⸗
ſinuat qui in pleriſq; ſcripture ſue ſentẽtijs:⁊ a/⸗
micos iubet diligi in ſe: ⁊ inimicos diligi pter
ſe. Ille em̃ veraciter charitatẽ habet: qui ⁊ ami⸗
cũ diligit in deũ:⁊ inimicũ diligit ꝓpter deu. Et

hec ſententia colligit᷑ ex illo dicto apłi.j. Johan

nis.iiij. Hoc mandatũ habemus a deo: vt qui
diligit deũ: diligat ⁊ pꝛoximũ:ſcilicet ab eodem
deo ꝓcreatũ.Et hec eſt pꝛima ratio ꝓbans neceſ
ſitatẽ dilectionis ꝓximi:q̃ dici᷑ creationis.Om
nes em̃ qui ab eodẽ ſunt ꝓcreati debent ſe dili⸗
gere. Et ideo cum omnes homies ſint a deo cre
ati:graue peccatũ eſt ſi ſe inuicẽ nõ amãt. Ideo
Malachie.ij.dici᷑. Nũquid nõ pater vnus eſt
omniũ noſtrũ.Nũquid nõ deus vnus creauit
nos. Quare ergo deſpicit vnuſquiſq; ꝓximum
Ecuũdo debemꝰ diligere ꝓximũ rõne ꝓ⸗
8 pagationis quia ab eiſdẽ parentibo ſᷣm
carnẽ deſcendimus.vñ Augu. in lib. de
doctrina xpᷣiana ait. Sic putamꝰ nos eſſe pꝛoxi
mos: niſi qui eiſdẽ parẽtibus naſcunt᷑ Adamꝰ⁊

Eusã attendamus:⁊ oẽs fratres ſumꝰ. Eapꝛo/⸗

pter inquit Hiero. ſup eplam Pauli ad Gala.
quẽ refert Alexan.de ales in.iij.ꝑte ſũme:in tra⸗

cctatu de lege euãgelica in generali:ꝙ qͥnq; mo⸗
dlis nomẽ fratr accipit᷑. Pꝛimo ex natura ⁊ ex

eiſdẽ parẽtibo vt Eſau ⁊ Jacob. Geñ.xxv. Se/
cũdo ex gẽte:vt omnes iudei.Deuter.v.Si eme
tis fratrẽ tuũ qui eſt hebꝛeus ⁊c̃.Tercio ex vna
familia ⁊ radice:vt Abꝛahã ⁊ Loth. Gengeß. xiij.
MNõ ſit rixa inter te ⁊ me:fratres em̃ ſumꝰ.Quar
to affectu ⁊ baptiſmo ac redemptiõe: vt omnes
chꝛiſtiani:iuxta iſlud ps.cxxxij. Ecce qᷓ; bonũ et

qᷓ; iocundũ habitare fratres in vnuʒ:⁊ ſaluatoꝛ

Matchei vltio ait. Ite annũciate fratrib meis

Quinto oꝛigine:vt oẽs hoĩes ex Adã ⁊ eua: vñ

dicit᷑ Actuũ.xvij. Fecit ex vno omne boim genꝰ

4 —

Que oſiderans Aug.vbi.S.inquit. Omnes qᷣ⸗

dem fratres ſᷣm ꝙ hoies ſumꝰ:qᷓ;to magis ſᷣm

ꝙ xpᷣianiſumꝰ.Ad id qð bõ es:pꝛ vnꝰfuitada
vna mater fuit Eua.Ad id qð chꝛiſtianꝰ: ⁊ vnꝰ

pater eſt deus vna mater eccleſia. KR
Ercia ratio dicit᷑ inclinatiõis. Quilibet
t em naturaliter appetit diligi ab alijs: er
go debet alios diligere ᷣm inclinationẽ
⁊ pꝛeceptũ legis naturalis dicẽtis. Hoc facias

alijs:qð velis ipſe tibi. Matchei.vij.⁊. Luce.vj
ac Thobie.iiij.⁊.c.humanũ genꝰ.j.di.et.lxxiiij.

di. c.quoꝛũdã.⁊.ij.q.vj.c.decreto.⁊ extra de ma/

io. 7 obe.c. dilecti. Quãdo ergo nõ diligim⸗ ali⸗
os:deus nature inſtitutoꝛ facit nos ab alijs nõ

amari. Juxta illud Martialis li.vndiq; ſuſce⸗

pto. c.ij. Nulli charus erat crodinus:⁊ ſibi nul⸗
lus.Et in eodem.c.idem poeta ait. Miraris ꝙ;
nullus amat te ceciliane. Nunquid amas vlluʒz
dilige charus eris.Et in hoc còcoꝛdat cũ Oui⸗

dio in.ij.de arte amandi dicẽs. Ut ameris ama
bilis eſto. l „
Varta rõ dicit᷑ vnexionis.Multi enim
q vnũ coꝛpꝰ ſumꝰ in Chꝛiſto:ſinguli ant
alter alteriꝰ mẽbꝛa:vt dici᷑ Ad Ro.xij.

Et ideo ſicut vnum membꝛũ alteri cõpatit᷑ ⁊ di

ligit.j.ad Coꝝ.xij. Ita nos debemus amare in

uicẽ ⁊ cõpati.Et ad cõfirmationẽ pꝛedictoꝝ fa/⸗
cit illud quod legit᷑ in libꝛo de ꝓpꝛietatibo reruʒ

ſq; ꝙ Arpia que eſt auis ferociſſima habẽs vul
tum ſimilẽ homini ſi ferocitate aliquẽ hominẽ

interfecerit vidẽs ſe habere eius ſimilitudinem
maxie dolet. Dulto ergo magis hõ rõne pᷣdi/⸗
tus dolere debet ſe leſiſſe verbo vel facto ſibi ſi⸗
milẽ:⁊ maxime chꝛiſtianũ cũ ſit cõmẽbꝛum ſuũ

Quinta rõ dicit᷑ cõſolationis:ſiue iocundita
tis.Eſt em maxima iocũditas amicitie.De qua

Pꝛouer. xxvij.dicit᷑. Unguẽtis ⁊ varijs odoꝛi⸗
bus delectat᷑ coꝛ. Et bonis amici ↄſuijs animꝰ
dulcorat᷑:?⁊ Zulliꝰin lib.de amicitia ait.Quoni
am hũane res fragiles ſunt ⁊ caduce:ſemꝑ acqᷣ
rendi ſunt quos diligamꝰ ⁊ a quibo diigamur

Charitate em̃ beniuolẽtiaq; ſublata.oĩs eſt evi

ta ſublata iocunditas:⁊ ibidẽ.ſolem de mũdo
tollere vident᷑ qui amicitiã que eſt vita tolluntt
quia nihil a deo melius:nihilq; iocundius ha

bemus.hec ille. Hierony.quoq; ad Ruſffinum

ſcribens ait de vinculo ⁊ charitate amicitie. Pi

ctagoꝛica ſunt hec:amicoꝛum omnia eſſe cõmu

nia ⁊ amicũ ſe eſſe alterum. Unde fingunt poe⸗

te:ꝙ erant tres ſoꝛoꝛes que omnes ſimul in to⸗

tum habebant vnũ ſolum oculum: quem vna

concedebat alteri quando indigebat et erat eis
X

cõmunis.

remplis quoq; hec vera eſſe demõſtrã⸗
e tur.am Auicenna de ſeipſo ſcribit: ꝙ
intantũ quendã ſuum dilexit amicum
vt firmiter crederet ꝙ in duobus coꝛpoꝛibus
vna anima ect. Refert quoq; albertus magnꝰ

r
itfua
dlccbat
deoan
nneboc
tnunC

Valerr

lanan
Ponta

H

neni
loc

lexyũ!

guld
teeſto⸗
Memo
indub
noͤeſt

heono

Sed
wüc
as⸗
woc
ſegn

!Ide

ie⸗
0e9
bus
ꝓn
fon
lu
man

Gs: ſibi ,

Minns
danns
Ndarci Du
kamensan

Menmmn
korſingulii
e on
ncöponit di
nus amare in
Nedicop fy⸗
nieranprenz
mabadis wol
lique homini
imilitudinemn
borone o0⸗
Aſuao bi
zmihunſun
ſiuciocundirn
mionc deq
ꝛwuris oMr/
ſns aninn⸗
mal. Quoni
elang aca]
vdiigamur
m.ois eten
m de müdo
ricavolong
cundiushe
Pofmnun
miate. Pi
iaeſſecömn
ingoncpo⸗
ſimul ince
: quemm
ts
cc d .

ob
n M
–
moug

perẽt amicitiã ſu ꝓplicauit.

Foliũ

in tractatu de virtutib politicis:in.c.de amici⸗

tia:ꝙ cum quidã pauper ſelaudaret apud So
cratem:qꝙ habebat quendaʒ amicum diuitem.
Ille reſpondit.Si tuus amicus eſt quomõ tu

pᷣauper es.quaſi diceret:ſi tuus amicꝰ eſſet oia

ſua tecũ diuideret. Recitat q̊ʒ idẽ Albertus vbi

ſupꝛa ꝙ cũ quidã omnia ſua in mari ꝑdidiſſet:
et pꝛe verecundia lateret vnus eius amicus cuʒ
inueniẽs duxit ad ꝓpꝛia:⁊ per medium oia ſua

bõa diuiſit cũ eo. Legit᷑ etiã ꝙ duo diſcipuli pi

cagoꝛe fidelẽ inter ſe amidtiã ↄtraxerant:quo

rum vnus dimon:alter phitias vocabat᷑: cũqʒ

Dionyſiꝰ tirannus vellet vnũ eoꝝ occidere:⁊ eũ
in carcere ⁊ vinculis poſuiſſet:ille añqᷓ; occide⸗

ret᷑ cupiẽs domũ ſuã diſponere:nec valẽs licen

tiaʒ eũdi habere niſi obſidẽ ꝓ ſe daxet qͥ ad moꝛ
tem ſe obligaret:ſi ipᷣe ad deſignatũ terminũ nõ

rediret. Intimauit hoc amico ſuo qͥ ſtati ⁊ ſpõ⸗

te ſe ĩ carcerẽ poſuit:⁊ hilari facie ſe ad moꝛtẽ ꝓ
eo obligauit.Cũ ̊ aliq̃ntulũ terminũ pᷣteriſſet
ille ad moꝛtẽ letꝰ ibat: quaſi ad epulas ĩuitatꝰ
ſʒ ſtati alt᷑ redijt. Et audiẽs illũ amicũ ſuũ ꝓ ſe
ad moꝛtẽ trahi cucurrit ad locũ:⁊ moꝛti ſe obtu
lit:rogabatq; carnifices:vt ſociũ dimicterẽt ſeq;
intficerẽt.At ↄ ille ꝓ amico ſuo moꝛi deſiderãs
dicebat ſocio. Lu pacti regal fminũ pᷣteriſti:et
deo a moꝛte debes liberari.egoq; ꝓ te occidi:qͥ
me hac lege ſi ad tminũ ñ r̃dires ad moꝛtẽ ðpu

taui.Cũq; ſic int᷑ ſe ↄtẽderent:⁊ vnꝰ ꝓ alio moꝛi
vellet res ad regẽ delata eſt:qui admiratꝰtã fide

lem amicitiã vtrũq; abſoluit:⁊ vt eũ in ſuã reci⸗
Efſert quoq; Albertꝰ vbi.S.q cũ quidaʒ
r ad moꝛtẽ duceret᷑ qui falſo de homici⸗
Aio imputatꝰ erat:quidã eius amicꝰſuꝑ
ueniẽs carnificib dixit.Ego ſum qui hoĩem il⸗

lũ occidi:qua ex re carnifices illũ dimiſerũt:⁊ al

terũ ligauerũt.At ille econtra clamabat. O viri

quid feciſtis. Ego ſum qͥ homicidiũ feci:hic au
tẽ eſt omnino inorius:ſed ſe ideo accuſauit vt p
me moꝛi poſſit. Cũ g̊ᷓ de hoc mirarent᷑ oẽs:⁊ res
in dubiũ verſa foꝛet:queſitũ eſt de vᷣitate:⁊ eos
nõ eſſe culpabiles eſt inuẽtũ.Sicq; factũ eſt:vt
nemo eoꝝ moꝛeret᷑:dũ vnus ꝓ alio moꝛi vellet

Sed iã ad exẽpla ſacre ſcripture veniamꝰ. Pꝛi⸗
mũ eſt de Abꝛahã qui tãtũ dilexit etiã ſodomi⸗
tas:vt ꝓ eoꝝ ſalute ſepe impoꝛtunitatẽ quodã⸗

modo fecerit deo. Gen.xviij. Scðm eſt de moy

ſe:qui ꝓ ſalute populi ſui petebat a deo ſe dele/
ri de libꝛo vite.Exodi.xxxij.Lerciũ eſt de Dauid

qui luxit inimicũ Saul:qñ audiuit eũ moꝛtuũ

ij. Reg.j. Btũs q̊ʒ Stephanꝰ p lapidantibo ex⸗
oꝛauit.Acdᷓ.vij.Et ſaluatoꝛ noſter ꝓ crucifixoꝛi

bus ſuis.Luc.xxiij. Quãobꝛẽ ⁊ nos debemus

ꝓximos nfr̃os coꝛdialit᷑ amare. Refert em Hie
rony.ſuꝑ epłlam Pauli ad Gala.qꝙ Johannes
euãgeliſta cũ Epheſi ſenex vix int᷑ diſcipuloꝛuʒ

manꝰ poꝛtaret᷑:nil aliud ad ſingulas ſolebat ꝓ

ferre collectas:niſi.filioli diligite alterutrũ.Di

ſcipulis autẽ querẽtibo quare id diceret tã fre⸗
quenter. Rñdit.Quia pꝛeceptum dñni eſt. Et ſi
fiat ſolum ſufficit. X
LTLTLauũt ſciat᷑ quali amicitia ⁊ amoꝛe de/
v bemꝰdiligere ꝓximũ:eſt notãdũ.qꝙ an⸗
tiqͥtus apð Romanos amicitia depin⸗
gebat᷑ in foꝛmn iuueniiſ diſcooꝑta capite:q erat
tunica rudi idutus.In cuiꝰfimbꝛia ſcribebat᷑:
moꝛs ⁊ vita in frõte:eſtas ⁊ hyems:habebatq;
latus aꝑtũ:vſq; ad coꝛ:⁊ bꝛachiũ iclinatũ:⁊ di⸗
gito coꝛ oñdẽtẽ. Et ibi ſcriptũ erat:longe ⁊ ꝓpe.
Juuenis ſignificat: amicitia ſꝑ ðbet eẽ recẽs
⁊ iuuenis:⁊ nunqᷓ; tepeſcere. Lunica rudis:vt
oñdat ſe pᷣparatũ ad tolerãda q̃libet ardua ꝓ
amico.Diſcooꝑto capite:vt oĩbo pateret:⁊ nũq;
verecundaret᷑ amicũ ſuũ cõfiteri.Uita ⁊ moꝛs:
qꝛ qui vere diligit vſq; ad moꝛtẽ amat.Eſtas ⁊
hyems:qꝛ tã in pſꝑis qᷓ; in aduerſis ſᷣuat ami⸗
citian De qͥ b pauci reꝑitur.AKit nãq; Eſopus
poeta.Si fueris felix mitos nũerabis amicos
Tea ſi fuerint nubilia ſolus eriſ. Latꝰaꝑtũ:qꝛ
nihil amico celat. Bꝛachiũ indinatũ:vt opꝰcoꝛ
reſpõdeat coꝛdi ⁊ verbis.Lõge ⁊ ꝓpe:qꝛ loci di⸗
ſtatia nõ tollit amicitiã.Ait em Philoſophus
viij.Ethi. Vera amicitia nulla vi exdudit᷑:nul

lo tꝑe abolet᷑:ſʒ qcunq; ſe verterit ſꝑ firma ꝑdu

rat:nec loci diſtatia amicũ ſeparat.Et iõ Alber/
tus vbi ſupꝛa dicit. Uera amicitia ſꝑ manet:ſꝑ
floꝛet:⁊ ſꝑ feruet:et ſic in pᷣſentia ſic in abſentia
diligit:⁊ ſicut in ꝓſꝑis:ſic etiã in aduerſis.Eſt

em̃ ſimilis illis plantis que nullo tꝑe.ſ.eſtate
vel hyeme ſpoliant᷑ folijs:ſed ſui ſᷣuant ↄtinue
vim viroꝛ].hec ille. Qui etiã ibidẽ ait. Amicitia
iuxta Boetij noſtri doctrinã:nõ iter vᷣtutes no
biliſſimas eſt ponẽda:cũ ſit charitati ſimillima
tanqᷓ; eiꝰfilia ab ea generata:nutrita ⁊ cõſũma
ta. Sʒ nota ꝙ ülla ſola eſt vera amicitia:quam
geat ſrearitgs increata:ſiue charitas fraterna.
hec üle. X

Ui etiã de ſocietate bonoꝝ ibidẽ loqqno

q ait ꝙ eſt valde vitił: qꝛ duʒ bonũ addit

bono totũ fit mag bonũ ⁊ apliꝰ vᷣtuoſũ

Nã ⁊ ſirupꝰex diuerſis cõpoſitꝰſimplici iueni

eẽ vᷣtuoſiꝰ:⁊ ad oꝑandũ efficaciꝰ:qꝛ dũ vtꝰ vᷣtu

ti adiũgit᷑ ex vniõe foꝛtificat᷑: ꝓpt᷑ qð duo hoĩes
facile lapidẽ mouẽt quẽ vnꝰmouere nõ poſſet.
Ob hanc cauſã boueſ ad currũ ⁊ ad aratꝝ vni⸗

unt᷑:⁊ eqͥ ĩ q̃driga:vt qð nõ pᷣt vᷣꝰdiuina poſſit
vnita: ꝓpt᷑ qð ſapiẽs Salomõ doq; eẽ meliꝰ du
os ſił eẽ qᷓ; vnũ:⁊ ꝑfectã eſſe ſo cietatẽ triũ:eo ꝙ;

triplex funiculꝰnõ facile diſſoluat᷑. Itẽ dũ plu /
res cãdelevł ignes ſił vniunt᷑:⁊ caloꝛ ſił ⁊ lumẽ

auget. Itez plłes hoĩes nauẽ ducũt quã pauci
mouere nõ pnt.Itẽ vbi vnꝰapud pᷣncipẽ nõ ad
mittit᷑:ſepe pᷣces inłtitudinis audiunt᷑:qꝛ ⁊ la⸗

pis ab vna gutta cadẽte nõ mollit᷑: ⁊ tñ ad gut

taꝝ mulcitudinẽ excauat᷑. Itẽ ferrũ qð ad s
E&LCgOse

Bermo

ictũ mallei nõ plicat᷑ ſub muls ictib dilatatur:
et ſolidat᷑:⁊ ad cõgruũ inſtrumentũ adaptatur.

Itẽ ſtelle quãto plures ſunt vnite ⁊ ampliꝰ ſibi
ꝓxime:tãto ſunt maioꝛis vᷣtutis ⁊ luminis effe

ctiue:ſicut apparet in ↄſtellatione pliadũ: ⁊ cir/
culi galatie:vbi ſtelle licet ſint ꝑue:qꝛ tamẽ ſunt

vicine multe ſunt apparẽtie:⁊ pulchꝛioꝛes agpa

rent ſingule alijs cõiuncte:nã qð vni in lumine
deeſt alia lumie ſuo ſupplet. Ob hãc etiã cauſaʒ

deus nature ſenſus vt oculos:aures ⁊ nares:

mẽbꝛa quaſi oĩa:⁊ venas ac neruos ⁊ oſſa plu⸗
rificauit in coꝛꝑe:vt qð vnꝰ nõ poſſet:alter ſup⸗
pleret:⁊ virtus ſinguloꝝ foꝛtioꝛ redderet᷑.Nul⸗
lum em̃ eſt membꝛũ in coꝛꝑe humano qð non
egeat altero. Uñ coꝛ no biliſſimũ oim membꝛo
rum deficeret niſi de aere ſibi pulmo ſᷣuiret: nec
pulmo aerẽ attrahere poſſet niſi ei coꝛ verſa vice
vitam ⁊ motũ infunderet. Nemo etiam eſt qui
ſibi ſufficiat:⁊ opus amico nõ habeat. Uñ Eſo
pus canit. Nemo ſibi ſatis eſt: eget ois amicus
amico. Si nõ vis alijs credere:crede tibi Quis
em̃ rex quãtũcunq; magnꝰ: potẽs ⁊ diues ſibi
ſufficiens eſt. Immo quõ rex erit ſi ſeruos non
habuerit quoꝝ ſeruitio vti poſſit.Eſt ergo qrẽ/⸗

da bonoꝝ ſocietas:vt ſe mutuo fulciãt ⁊ defen⸗

dant.ſlã de agno dicit᷑ ꝙ qñ celũ tonat ſi ſolus
inuenit᷑ facile moꝛit:quare ſemꝑ tutius in gre/
ge tenet᷑:quia ex ſocietatis pᷣſentia animat᷑. Itezʒ

columbã q cũ alijs tuta vadit:facile accipiter ſe
paratã inuadit. HBonꝰ etiã panis fit ex multis

granis:⁊ bonũ vinũ ex multis aceruis genera⸗

tur. Uñ vinũ cõditũ ex admixtiõe aromatũ eſt

virtuoſiſſimũ ⁊ nature ꝓficuũ ac amicũ ⁊ ſapo
re delectat guſtũ:odoꝛe olphatũ:⁊ aro maticita
te caput ac ſtomachũ:⁊ ẽ ſanguĩs purificatiuũ
magis ſatis qᷓ; ſimplex vinũ. Potentioꝛ etiã eſt
tiriaca que ex pluribus eſt ↄfecta:⁊ad pellendũ
venenũ ⁊ ad ↄferendũ auxiliũ:hec Albertꝰ vbi

ſupᷣ.qͥ etiam ait. Ecce qᷓ; vcile ſit bonis ſe ſociare

Nlã ⁊ ciconie ⁊ hirũdines diligũt cũ hoib habi

tare:quãto ergo magis hõ cũ hoĩe:ſanctus cuʒ

ſcxõ dʒ viuere. I bidẽ etiã ſic diat de beniuolen⸗
tia quã habere debẽt hoĩes adinuicẽ.Si tanta

eſt bꝛuti aialis ad hoĩem amiciia ſicut ꝓbat cer
ta experiẽtia:q̃nta dʒ eſſe hoĩs ad hoĩeʒ beniuo⸗

lẽtia.Nã iuẽti ſũt canes ⁊ equi qͥ in ſuoꝝ moꝛti⸗
bus dñoꝝ nõ ſolũ lachꝛymas effuderũt: ſʒ eis
ſuꝑuiuere noluerũt ⁊ moꝛi ſe ꝑmiſef̃t.Dicit᷑ etiã

ꝙ qͥdam fuit infantulus in mari ſe balneare aſ

ſuetus:ad quẽ quidã piſcis veniebat:⁊ cũ eo in
aqua ludebat.Tãtũq; amoꝛẽ ad ipᷣm pueꝝ pi⸗
ſcis ille ↄceꝑat:q; eũ ſemꝑ vſq; ad litus aſſocia
bat:⁊ triſtꝭ de eiꝰreceſſu remanebat. Cũq; puer
ſemel ſe ex moꝛe balnearet:⁊ cũ piſce colluderet:
caſu factũ fuit ꝙ ipſe puer intãtũ eſt attractꝰ ab
aqs redire nõ potuit:ſed natando defecit:qð
cũ piſò aſpexit triſtꝭ eũ ad litꝰadduxit ⁊ iuxta eũ

moꝛtuꝰremãſit.Eſt etiã mag amicitia delphini

ad hoĩem. Nã ſepe ad naues veit ⁊ iuxta eas lu

dit ⁊ pſallit:ac nauꝭ hmõi ſigno picula iminen
tia pᷣnũciat tẽpeſtat/. Nic etia piſcis ſi hoiem in
mari iuenerit nõ ſolũ ipᷣm nõ comedit:ſed ne ab

alijs piſcibo comedat᷑ obſiſtit:eũq; ad litus ad/
ducit.Dicit᷑ tñ ꝙ ſi hõ ille de delphino comedit
piſ bᷣ ex odoꝛe cogſcit ⁊ ſic dello hoĩe comedit
q̃ſi in eũ vĩdicãs ꝙ amicitiã nõ ſeruauit:hec ille

Ad ↄfirmationẽ etiã pᷣdicoꝝ adduÄd põt qð le

git de quoda cane:qui ſemel ꝑgẽs cũ dno ſuo:
cũ ab inimico eũ expectãte in certo loco ipe dũus

occiſus fuiſſet:ipᷣe canis videns illũ moꝛtuũ ſe

a pð coꝛpꝰeius ꝓſtrauit ⁊ ibi ſuſpiria ⁊ lamẽta
emittẽs ex doloꝛe defecit. Aliꝰ quoq; canis duʒ
ſiłiter cũ dño ſuo ꝑgeret qͥ cũ mulcis pecunijs ĩ
mantica de choꝛio poſitis equitabat: accidit

ipᷣe dñs aliq̃ᷓntulũ de via decdlinauit:foꝛte vt co⸗

mederet ad vmbꝛã:vł alia coꝛꝑis neceſſaria age

ret. Interi tñ equũ ꝑ pꝛatũ paſci dimiſit:ſed mã
ticam ipſam de ipo depoſuit q̊ leuioꝛ eſſet: quã
ipᷣe canis ne ab aliqͥ auferret᷑ cuſtodiebat. Poſt
modũ vo cũ equus aliquantulũ lõge a matica
receſſiſſet ipᷣe dñs poſt ipᷣm ꝑgens ⁊ de pecuni⸗
is oblitꝰ equũ aſcendit ⁊ iter ſuũ ꝑfecit.Cũ autẽ

domũ ſuã reuerſus manticã ipᷣam ſibi deficere

cõperiſſet:nõ poterat imaginari:vnde bocei ac⸗
cidiſſet. Tandẽ poſt multos dies recoꝛdatꝰeſt:

ꝙ in illo loco eã depoſuerat:vt equũ in paſcuis

leuioꝛẽ redderet:ſtatimq; ad ipᷣm locũ ꝓperauit

et eã ibi inuenit ac canẽ illũ ſupꝛa iſßam moꝛtu/

um repperit:qꝛ potius moꝛtẽ ex fame: qᷓ pecuni
am dñi ſui incuſtoditã relinqueret ſuſtinuit.Et

canis. Sed notandũ ꝙ Areſto.ix.Ethi. ponit

quinq; ſigna vere amicitie. Pꝛimũ eſt ꝙ amicꝰ

velit ⁊ deſideret amicũ ſuũ eſſe ⁊ viuere.Scõm

ꝙ ei bonũ deſideret:Terciũ ꝙ oꝑet᷑ ad ipᷣm bo⸗

— „ —

na.quartũ ꝙ ↄuiuat cũ illo delecrabiliter.qntũ

cõcoꝛdet cũ eo eiſdẽ bonis delectatꝰ: ⁊ malis
ↄtriſtatus.hecille.

VUVartꝰoꝛdo charitat eſt vt diligamꝰ coꝛ
q pus nr̃m: qꝛ eſt beatificabile cũ aia ꝑ re/

dũdantiã:⁊ ideo eſt a nob diligendũ ex
charitate:vt ꝓbat Petrꝰ oureoli in.iij.di.xxviij
ar.ij. q.ij. ? ſanctus Bonauen. eadẽ di. ⁊ Tho.
ij. ij. q.xxv.ar.v.Et hoc faciẽdũ eſſe innuit Pau
lus ad Epheſios.v.dicens.Uiri diligite vxoꝛes

veſtras:ſicut coꝛpoꝛa veſtra.⁊ de hac dilecnone
tractatur in.c. coꝛpus noſtruʒ.de peni.di.ij. Te⸗
nemur ergo diligere coꝛpus noſtruʒ magis qᷓ;
omnia terrena:quia coꝛpus noſtrũ liberü non

recipit extimationẽ:⁊ eſt impꝛeciabile.l.ex hac le
ge. ff. ſi qua.pau.fe.di.l.finali.ff. ð his qui deie.
vel effu. ⁊ inſtitut᷑.de obliga.que ex quaſi delic.

naſ. S. ob hominem. Plus autez debemus diii

gere aiam noſtrã celo dignioꝛẽ:iuxta illud Oui
dij in.iij. Methamoꝛ. Celoq; animus pᷣſtãtioꝛ
omni. Jðo inqͥt Aug.ſuꝑ Johan.Fᷣmõe.v.uʒ

ideo de hoie fideli dici ſolet. Iſte eſt fidelis ſicuact

goti
ponott
cthac
murol⸗
go
oCt
nama
guulbe
pterder
agereg
lor. P
Kerten
gamnoh
ſe dehe

(leni

ſol/a
Cctl
cne ſtut.
us de
neck

mMinh

guidi

(ckamme

ang

o dal.

bomia
abommn

uro deo⸗

glunmi
llamala
odioomn

dedenrc

derpen
busn

Ddeſe

(nds.
placene
us/ Et
Gia

(ſſen. 4

name
Equäce
ſanftat
Siguic

muts

nabo⸗

udi

dehun
Crenn
A
melig
Ubeis⸗
ſionet

n
alginn
efea nc
aalinen
ino cnet
doitonett
murdeelle
vaaigl
dio ⸗
loco hedi
monuitt
ur lui
Gcamsd
Specns
n alucty
tforene,
Cerſſanagge
lirſcämi
oreſſcr gni
ticdat. Pot
gramana
837 depaconi,
ur Cüsnn
1ibi defan
weborag,
wrcarſcſ:
äinpaſcvis
hi Parut
Ham mor/
neqeni
ſuhinnit
alis i
Gbi. pont
c am
ien Sohns
ckaaöndo
bilren qnni
0

ndr
iaiagre
gligengücr
ii. di. g
di. To.
innut Pan
igtens
c dilemoe
midii.
magis
lben non
lelerbatt
is quldet⸗
nali dal⸗
danwsl
rd
usld

no/

ergo talis articulus aduenerit vt hec conditio

ponatur:aut faciendũ contra dei pꝛeceptũ: aut

ex hac vita migrandũ:quoꝝ duoꝝ homo coga

tur alterũ eligere cõminãte moꝛtẽ ꝑſecutoꝛe:ma

gis eligat deo dilecto moꝛi qᷓ; offenſo viuere:ibi
oderit in boc mundo vitã ſuam: vt in vitã eter/
nam cuſtodiat eam. Licet autẽ vt ſupꝛadiximꝰ

quilibet teneatur diligere ꝓximũ in deo vel pꝛo
pter deũ:camẽ aliquãdo poteſt imo tenet᷑ aliqᷣd
agere ꝓpter quod nõ diliget᷑ a pꝛoximo ſed odie
tur. Pꝛo culus declaratione eſt ſciendũ ꝙ qui
libet tenet᷑ ita viuere ⁊ facere quantũ eſt in ſe vt
nemo habeat iuſtã cauſam iraſcendi cõtra ipᷣm

ſed debet ita virtuoſe ⁊ laudabiliter cũ omnibꝰ

cõuerſani:vt a cũctis diligatur.iuxta illud apo⸗

cut ⁊ ego omnib ꝑ omnia placeo. Et tũctalis
eri ſicut Moyſes:de quo dicit᷑. Eccli.xlv. Dile
ctus deo ⁊ hominibo cuiꝰ memoꝛia in bñdictio
ne eſt. Sed hoc perrarũ eſt vt quis a deo ⁊ ho⸗
minibo cunctis diligatur. Multi autẽ reperiũt᷑
qui diligunt᷑ ab hominib ⁊ odiunt᷑ a deo.ſcili⸗
cet amatoꝛes mundi.iuxca illud Jaco.iiij.Qui⸗

cunq; voluerit amicus eſſe huius mũdi inimi⸗

cus dei conſtituet᷑. Quidã vero odiunt᷑ a deo et
ab hominibo ſicut ſuperbi:quia odibiliſeſt deo
et bominibo ſuperbia. Eccłi.x. Alij aũt diligun
tura deo ⁊ odiunt᷑ ab hominib: inter quos vt
plurimũ ſunt iuſti qui odiunt᷑ ab iniuſtis ⁊ bo

nia malis: de quib inquit dñs Luc.xxj. Eritis

odio omnibo hominibꝰ ꝓpter nomẽ meũ. Non
debent ergo boni ceſſare a bonis operib ⁊ attẽ
dere pꝛauis actionibo vt diligant᷑ a pꝛauis qui⸗
bus nõ placent niſi diſſolutiones ⁊ mala opera
Vnde ſeruandũ eſt ↄſiliuʒ Martialis poete di
centis. Pꝛedicat Hermagoꝛas nõ omnib eſſe
placendũ. Ut rectis placeas pꝛedicat hermago
ras.Et ita intelligit᷑ ũlud qð ait apłs ad Gala.
v. Si adhuc hominibo placerẽ chꝛiſti ſeruꝰ non
eſſem. Septẽ autẽ ſunt ſigna quibo cognoſat᷑
vera amicitia que eſt ex charitate dei. Pꝛimum
eſt quãdo amicus amicũ iratũ mox reconciliat:
ſicut fect augu.erga beatũ Hiero. ſcribens ei.
Di quid vere me tenere vel ſcio vel credo vel eti
am puto in quo tu aliter ſentis:ſine tua iniuria

conaboꝛ aſſerere.qð aũt ꝑtinet ad offenſionẽ tu

am cũ te indignatũ ſenſero nihil aliud qᷓ; veniã
depꝛecaboꝛ. Scom eſt quãdo amicus ab ami⸗
co repꝛehendi affectat:ſicut faciebat idẽ beatus
Augu.a ſancto Hiero.cui ſcripſit dicẽs. Zedis

me ſi tacueris erroꝛẽ meũ quẽ foꝛte inuenies in

libꝛis ⁊ dictis meis.flã ego amiciſſimã rephen
ſionẽ tuam ſi trãquilliꝰ accepero nõ dolebo ⁊c̃.
Terciũ ſignum eſt quãdo amicus omnẽ occa
ſionẽ inimicitie ⁊ offenſiõis vitat ⁊ reſecat:ſicut
facebat beatus Hiero.erga ſanctũ Augu. ſcri⸗
bens ei. Supeſt vt diligas diligentẽ. ⁊ in ſcbtu⸗

rarũ campo iuuenis: ſenẽ nõ ꝓpuoces.ſlos no⸗

.⸗

ſtra habuimus tpa:⁊ cucurrimus quãtum pe

XNXXVI

tuimꝰ:nũcte currẽte ⁊ longa ſpacia tranſmeãte
nobis detur ociũ. Quartũ eſt ꝙ amicꝰ amico
ſua ſecreta reuelet ſicut faciebat beatꝰ Hierony.
cum ſancto Augu.ſcribens ei de amicitia. Ois
tolleda ſuſpicio eſt:⁊ ſic cũ amico quaſi cũ alte⸗

ro ſe loquendũ.De iſto etiã ſigno ſcribit beaatus

Augu.ipᷣi ſancto Hieronp.di. Cü hominẽ cha⸗
ritate chꝛiſtiana fragrantẽ atq; mihi fidelẽ ami

cum fratreq; meũ ſentio: quicqͥd cõſilioꝛũ meo⸗

rum cogitationumq; ei committo. Quintuzʒ
ſignũ eſt quãdo amicũ abſentẽ ⁊ ignotum facie
amat:ſicut faciebat beatꝰ Augu.qui btõ Hiero

nymo ſenpſit di. Si em pterea te nõ nouimus
erſe L po/ quia fac coꝛpoꝛis tui no videmus hbocmodo
ſtoli.j..ad Coꝝ.x. Placete omnib per omnia ſi /

nec ipſe te noſti:nã tu quoq; faciẽ tuã nõ vides.
Si aũᷣt tibi non ob aliud notus es niſi ꝙ noſti

animũ tuũ:⁊ nos eũ non mediocriter nouimꝰ

ex litceris tuis quibo deũ benedicimus:qui no⸗

bis ⁊ omnibo qui tua legũt talẽ dedit. Sextũ

ſignumeſt quado amicus amici abſentiã mole

ſte poꝛtat. Sicut faciebat beatꝰ Augu.qui ſan/
co Hierony.ſcripſit di. Nihil equidẽ moleſtiꝰ
fero in omnib anguſtijs meis quas patioꝛ:qᷓ
tam longinqu tue charitatis abſentia: cũ ſi fie

ri poſſet quotidie te pꝛeſentẽ habere vellẽ. Se⸗/
ptumũ ſignum eſt cũ amicus de amico frequen

ter loquit᷑:⁊ eũ libenter nominat:ſicut faciebat

beatus Hiero.qui ſancto Aug.ſcripſit di. Om

nitempoꝛe beatitudinẽ tuã eo ꝙ decet honoꝛa⸗

ni veneratus ſum:⁊ habitantẽ in te dilexi domi

nũ ſaluatoꝛẽ. Sed nüc ſi fieri poſſit aliqͥd addi .

mus ⁊ plenius:vt abſq; tui nominis mentione
nec vnã quidẽ hoꝛam pꝛeterire patiamur. hec il
le. Poſſumus quoq; dicere ꝙ amoꝛ p quat⸗/
