mũ aĩaliũ:tamẽ magis reperit᷑ invno qᷓ; in alio
Inquit em̃ Areſt.in libꝛo ꝓbleumatuʒ ꝑte.xxx.
Parui capitis pꝛudentioꝛes ſunt eis qui ſunt
magni capitis. Magis etiaʒ eſt in ſenibus qᷓ;
in iuuenibo. Unde Areſt.in.vj.Ethicoꝝ ait. Ju
uenis exꝑtus nõ eſt:⁊ ideo iuuenes nõ vident᷑
eſſe pꝛudentes. Multitudo aũt tempoꝛis facit
experientiã ⁊ pꝛudentiam.
Ecunda cõſideratio de pꝛudẽtia ðꝛ di⸗
s ſtinctiõis. Duplex ein iuenit᷑ pꝛudentia
ffſſcʒ ꝓPpꝛie dicta ⁊ ipꝛopꝛie. Pꝛudẽtia pꝛo
pꝛie dicta eſt virtuſ cardinalis:vt ꝓbant theo.
in. iij. di. xxxiij. Et iſta ſoluʒ in bonis reperit᷑.vñ
ait Areſto.vj.Ethico. Impoſſibile eſt aliquem
pꝛudentẽ eſſe nõ bonũ.Et ideo beatus Tho.ij.
ij. q. xlvij.ar. xiij. pbat triplici rõne ꝙ ꝑfecta pꝛu
dentia in pctõꝛibo nõ eſt. Dicit quoqʒ pᷣdictus
doctoꝛ in pdicta queſtiõe ꝙ eſt alia pꝛudentia
impꝛopꝛie dicta queĩ pctõꝛib reperit᷑:nõ tñ eſt
virtuoſa nec meritoꝛia. Et hec eſt triplex. Pꝛi⸗
ma falſa ⁊ mala.ſicut eſt aſtutia illiꝰqͥ ꝓpter ob
tinendũ malũ finẽ ſcit oꝛdinare aliqua media
illi fini. Sicut ↄſueuit dici. Ille ẽ pꝛudẽs lacro
qꝛ ſcit cõueniẽtes vias iuenire ad furandũ. Et
de hac calliditate ⁊verſutia ðꝛ Hiere.liij. Sapi
entes ſunt vt faciãt mala.Et loquit᷑ de ſapiẽtia
2 pꝛudẽtia mala quã habẽt auari in acqᷣrendo
diuitias:luxurioſi in acqͥ rendo delicias:⁊ ſuꝑ⸗
bi in acquirendo bonoꝛes:⁊ alij maligni in de
cipiẽdo ꝓximos.De qua etiã dicit Jacobi.iij.
Tlõ eſt iſta ſapia de ſurſuʒ deſcẽdẽs ſʒ terrena:
⁊ hoc quo ad auaros.Aialis q̊ ad luxurioſos:
2 dyabolica quo ad ſuꝑbos ⁊ ꝓximos decipiẽ
tes. Tales pꝛudentes ad malũ dicit Albertus
in tractatu devirtutibo politicis.c.de ĩpꝛudẽtia
eſſe ſies lupo.qui vt canẽ aliquẽ capiat lupos
plurimos aduocat ⁊ inſidias illi parat.Alijſq;
in ĩſidijs collocatis ipᷣe ſolus ad locũ vbi eſt ca
nis va dit:quaſi cũ eo ſolus bellare velit. Cũqʒ
canis nihil cogitans deiſidijs eum iuadit ille
ſimulans tam diu fugit doneceum ad inſidi⸗
as traxerit:et ſic fallaciter eum lupis comedẽ⸗
dum exponit. Sunt etiã ſimiles vulpi que eſt

animal fraudulentũ cuius iter ſemper eſt toꝛ⸗/

tuoſum ⁊ nunq; rectum. Hec dum multuʒ fa

meſcit in terra rubea ſe inuoluit ⁊ q̃ſi moꝛtua ⁊

aues aſpiciũt ad eã ſecure cõueniũt:ſed dũ illaʒ

depilare roſtris incipiunt fraudulentãvulpem

moꝛſibo moꝛtiferis eſſe pᷣſentiũt.Sũt etiã ſimi/
les ceraſte ſerpẽti fallaci:qͥ vt deciꝑe poſſit aui⸗
culas totuʒ coꝛpꝰ ſub arena occultat:⁊ coꝛnua
ſua vermibo ſimilia auibo mõſtrat. Ad que dũ
tanqᷓ; comeſturi vermes aues veniũt nõ cibuʒ
optatũ ſʒ anguẽ deceptoꝛẽ inueniũt.
Iglt etiã Albertus vbi ſup ꝙ bona pꝛu⸗/
d gentia ⁊ mala ſemꝑ inter ſe pugnãt:ſed
bone pꝛudẽtie cedit in fine victoꝛia: qᷓ;/
uis mala pꝛudẽtia multa ingerat ei ꝑicula. Et
ad hoc inducit exẽplũ de tigri q̃ eſt ad modum
ſagitte in curſu velociſſima:varijſq; macuł ſupꝑ
picta:ſignificãs hãc malã pꝛudentiã ad curſuʒ
malũ ꝓmptiſſimã:⁊ maculis maliciaꝝ plenaʒ.
Huistamẽ fraus ⁊ malicia ꝑ hois pꝛudẽtiam

vinci.Dũ em̃ ab hoiĩe ſui catuli rapiunturodo

re raptoꝛẽ ꝑſequit᷑:qͥ equo velociſſimo traſpoꝛ
tat᷑.Qui dũ audit ſtrepitũ beſtie ſequentis vnũ
de catulis ſibi pijcit. Quẽ illa in via inueniẽs ra
pit ⁊ ad nidũ reducit.Et interim raptoꝛ nauem
aſcẽdit:⁊ in altũ mare ſe trahit:ad quẽ locũ be⸗
ſtia nõ accedit. Si aũt venatoꝛ oẽs catulos ve/⸗
lit habere:in via ſpecula poſt ſe abijcit. Que illa
intuẽs dũ ſuã imaginẽ ibi cernit filios eſſe cre⸗
dit. Et dũ ꝓ accipiẽdis filijs moꝛam trahit pꝛu
dẽs venatoꝛ euadit.hec ille. R
St ſcðo alia pꝛudẽtia impꝛopꝛie dicta
eq̃ apellat᷑ induſtrioſa:⁊ eſt illoꝝ qui in
agibilibo mũdi ſũt ſagaces.De qb⸗ inqᷣt
ſaluatoꝛ Luce.xvj.Filij huiꝰſeculi.id eſt pecca⸗
toꝛes pꝛudẽtioꝛes ſùt filijs lucis.id eſt iuſt ĩ ge
neratiõe ſua.id eſt in negocijs ſecularibd. S
Ercia pꝛudẽtia dicit᷑ vana.⁊ eſt illoꝝqui

t de ptinentiby ad vitã coꝛpoꝛalẽ bene ſci
unt cõſiliari ⁊ pꝛouidere:ſed nõ de perti

nentibo ad ſalutẽ. vt inqͥt Aug.in li.vxxxiij.qõnũ
Et iſta appellatur pꝛudentia carnis:de qua ait
Paulꝰad Roma.viij. Pꝛudẽtia carnis moꝛs
eſt. Poſſumꝰquoq; quarts pꝛudentis fatuam
adiungere:que eſt illoꝝ qui bene alijs cõſulere
ſciunt:ſibijpſis autẽ minime.Tales dicit Alber
tus vbi ſupꝛa eſſe ſimiles cãpane vel cithare q
dum alijs pulchꝛũ ſonum reddit ſeipam cõſu/
mit. Sunt etiã ſimiles oculo cuncta videnti et
alijs oſtendẽti:ſed ſeipᷣm nõ aſpicienti. Itẽ can⸗
dele alios illuminãti:ſeipam vero conſumenti.
et aque alios lauanti:ſeq; ipſaʒ inficẽti. Dicit
ergo pᷣdictus doctoꝛ ꝙ turpe eſt vt q ſibi cecus
eſt:alijs de coloꝛibo velit iudicare.
Ercia ↄſideratio ð pꝛudẽtia ðꝛ oꝑatõis
t ßm em Augu.in ſᷣmõe ad here.vt etiam
inqͥt Tulliꝰ in. ij. Rheto. Ad pꝛudẽtiã ꝑ

tinet tria e Prlv pᷣterita ad memoꝛiã re⸗

ducere. Scdo pᷣſentia oꝛdinare. Tercio futura

pꝓuidere.iuxta illð Deut.xxxij. Gens abſq; con⸗

ſlioeſtt
rent.Ert
capiti
2 gllero
cſtteuoc
glarck
ſoctq
belloch
bebot
in pben
pls we
bat. oes
viaoꝛtu
oꝛnoriſ
ꝛſicaun
honorih

s H
Nhatken
ohnef
nunſa
onnbens
edolun
ſodi
Nirdomi
Gctage
Lolgrecpe
tepoteſtd
uudlq
Gincuit⸗
ioſe
aflloſu
fncn
elſſenolt
domus
cxempll
bitione
Teruat
pulonb⸗
oꝛße
quare ſia

Piiuatu
fuhlin⸗

w; 3
Wlepalt
meſey, 1
erdege M
m⸗
nanlternn

, „ VV

deeen 6,6 .

imaari ani,
moroꝛ ois anie,
hoſtſeabindul
Uisnounnn
le.
dana improgede
nole ꝛckt ilor
tſagacrs. deene
1slncsidcku,
nriamull
aansedeglul
õ
nbenealis i
1e Lalesdudl
cigane n
ndarſihnin
–
p nd
necknihe,
. “
hoͤ dbnn,

Nk
DG

D

Foliũ

ſilio eſt ⁊ pꝛudẽtia.vtinã ſaperẽt ſallicet pᷣterita:

⁊ itelligerẽt ſcilicet pᷣſentia.ac nouiſſima puide⸗
rent.Et ideo pꝛudęetia depingi ſolet cuʒ tribus
capitibo quoꝝ vno reſpicit ante ſe:alio ſurſum:
⁊ alcero poſt ſe. Pꝛimũ igit᷑ officiũ pꝛudẽtie
eſt reuocare ad memoꝛiã pᷣterita:qð nobis tri⸗
plicit eſt vcile. Pꝛimo ne ſuꝑbiamꝰ. Et ad hoc
facit qð refert Hiero.ſ. romanis pᷣnapib de

bello cũ victoꝛia redeuntibꝛ magnꝰhonoꝛ exhi

bebat᷑ quitriũphus dicebat᷑.De quo fit mẽtio

in ꝓhemio inſtitutionũ in pᷣncipio. Totus em̃

pls victoꝛi redeunti cũ leticia magna occurre⸗
bat. oẽs qͥʒ capciui ligati currũ ſequebãt᷑:⁊ ipe

victoꝛ tunica Jouis idutus ſedebat ſuꝑ currũ

oꝛnatiſſimũ: quẽtrabebãt quattuoꝛ equi albi:
⁊ ſic cum głia ducebat᷑ ad capitoliũ.Sʒ ne his

honoꝛibo ſuꝑbiret quidã viliſſi imus homo col
laphizabat eum di. Cognoſce teipᷣm ⁊ noli ſu/
pꝑbire de tato honoꝛe. Reſpice ad eos qui ante

te fuerũt:⁊ hoĩem te eſſe memẽto:ſq; moꝛiturũ.
Scdðᷣo ꝓgeſt reminiſci pꝛeteritoꝝ vt pᷣſentia
meliꝰitelligamꝰ. Uñ iuriſte dicunt pter hoc ꝙ
qui in pᷣterito fuit malꝰetia in pᷣſenti talis pᷣſu⸗/
mit᷑.l.ſi cui.S.hiſdẽ.ff.de accu.Et ecõtra.Qui in

—

pᷣterito fuit bonꝰeciã i pᷣſ. enti talis pᷣſumit᷑.l.nõ
oẽs.S.a barbaris.ff.de re mili. Jõ Greg.volẽs

cõmẽdare Maximũ epiſcopuʒ dicit in. c. man⸗

data.extra de pᷣſum.Ex tranſactavita tua didi⸗
cimꝰ qͥ˖d de ſequẽti tua cõuerſatiõe ſentiamus.
Tercio ꝓeſt talis mẽoꝛia vt futuris puidea

mus. Facta em̃ in pᷣterito poſſunt excimari etiã
debere fieni ĩ futuro.c.ſcribã.extra de pᷣſum.vñ

Eſopus fabula.l.inquit. Pꝛeteriti rõ ſcire fu⸗
tura fadt. Immo etia aialia irrationabilia ex p
teritis acis pᷣſumunt᷑ ſimilia debere agere ĩ fu
turo.Inſti.de reꝝ diui.S.ceruos.⁊.ff. de acqui.

re.do.l.naturalẽ.S.ceruos.vbi habet᷑ ꝙceruus

q ex cõſuetudine ſolitꝰeſt ire ad ſiluas:⁊ poſtea
redire domũ:pᷣſumit᷑ ꝙ ita faciet in futuꝝ. Re/
coꝛdent᷑ ergo filij quid in parentes egeruntvicẽ
oia recepturi:vt inquit Hyero.in li.de hono⸗
randis parentibo. Et certe de filio ꝑcutiente pa
trẽ poteſt dici illud qð hr in.l.nemo.C. de epiſ.
audi.qð ſemꝑ fecit ſemper expectet. Unde legit̃

ꝙ in ciuitate Dediolani quidã patrẽ ĩterfecit:

qui poſtea a ꝓpꝛio filio eſt ĩterfectꝰ:⁊ ille poſtea
a filio ſuo:et ſic in multos gradus ꝑuenit hoc

facrũ. andẽ vltimus videns ſe patrẽ interfe⸗
ciſſe noluic vxoꝛẽ ducere ne ⁊ ipᷣe ĩterficeret᷑:⁊ ſic

domus illa ad nihilũ deuenit. Contrariũ vero

exemplũ de recoꝛdatiõe bonoꝝ pᷣteritoꝛũ ⁊ exhi

bitione ſimiliũ habet᷑ in annalib ro manox de

Nerua imperatoꝛe:qui cum omnibus etiã po/

pularibo adeo ſe familiarẽ exhiberet:vt nõ ipe/

ratoꝛ ſʒ amicus cũ amico videret᷑interrogatus
quare ſic faceret reſpõdit:qꝛ aliquando homo

pꝛiuatus fui tunc optabam mihi imꝑatoꝛes

LXXIIII

lo talis eſſe ſubiecis quales ego exiſtens ſubie

qus optabã erga me eſſe impatoꝛes.De hac qʒ

recoꝛdatiõe pᷣteritoꝛũ loqᷓns Areſto.in.vj.Ethi
coꝝ diclt. Neceſſe eſt plurimoꝝ pᷣteritoꝝ habe⸗
re memoꝛiã:⁊ videre quid in eis acciderit vt in
plunibo. Et ex his cõuinci poterita pꝛudente qð
accidere debeat in futuro. Qua ex re Matathi
as machabeus confoꝛtabat filios dicens. Filij

eſtote emulatoꝛes legis: et memẽtote operũ po/
trum noſtroꝝ que fecerũt in generationibo ſuus

„

et accipietis gloꝛiã et nomen eternũ.j. Macha.
ij. Similiteriudas machabeꝰ vidẽs valida ca⸗
ſtra inimicoꝝ cõtra quos pugnare debebat: pa
trum vicoꝛias ad memoꝛiã ſocijs reduxit di⸗
cens. Mementote quomõ ſalui facti ſunt pa⸗
tres noſtri in mari rubꝛo cũ ſequeret᷑ eos Pha
rao cũ exercitu multo.Et ſic aiauit eos. 1.2,Da/
chabeoꝝ.iiij. HM — U
FEcundũ officiũ pꝛudentie ſᷣm Tulliuz
89 vvbi ſupꝛa eſt oꝛdinare pᷣſentia ⁊ diſcer⸗
nere:et ſic habet diſcretioneʒ que eſt ma
ter omniũ virtutũ.c.j.de officio cuſto.et.c.pᷣſen⸗
tium.j.q.v.⁊ in Cle.ij.S.verũ qꝛ.de ſen.et re iud.
Per dilcretionẽ aute ſeparat homo et diſcernict
iuſtũ ab iniuſto:et licitũ ab illicito.ff. de iuſti. et
iu.l. j. Per hãc diſcernit inter bonũ et malũ: bo
nũ tenedo et malũ fugiendo.j.ad Thi.iiij. Per
hanc diſcernit inter maius bonũ et minꝰ:vt ma
ius eligat᷑ et pꝛeferat᷑ minoꝛi:et publicũ pꝛiua⸗
to. C. de ꝓcu.l.exigendi. Et.ff.de furtis.l.ſi ſeruꝰ
cõmunis.S.qꝙ vero. Item per hanc diſcernit in
ter maius ⁊ minꝰmalũ.vt de duobꝛ malis mi⸗
nus incurrat᷑l.abſentẽ.j.reſponſo.ff.de pe.et.l.
ſta vulneratꝰ.in fine.ff.ad legẽ aqui.et.xxij.q.iiij
c.nõ ſolũ.et.c.j.xiij.di.et.l.j.S. j.ff. de ven. in poſ.
mitten.et.l.quotiens.la.iiij.ff.de regu.iur. Per
hãc inſuꝑ diſcernit quid ſequendũ et quid fugi
endũ ſit. Unde Aug.in ſermòe ad here.ait. Pꝛu
dentia tibi eſt neceſſaria:qꝛ docet quid fugien⸗
dũ ſit et quid ſequendũ.Docet em̃ vt nõ ſuꝑbi⸗
as de reb tranſitoꝛijs cũ ſint caduce:ſed ea que
poſſides tanqᷓ; aliena poſſidere aduertas. Do⸗
cet etiã vt ea que nõ potes perpetuo retinere:fru
ctuoſe permittas abire.Docet quoq; vt in cũcq
idem ſis tã in ꝓſperis qᷓ; in aduerſis ſicut ma⸗
nus que eadẽ eſt cũ in palma excendit᷑ et cuʒ in
pugnũ reſtringit᷑. Pꝛudentia etiã docet te quõ
repꝛehenſibilis ſit nimia laudatio:et imodera⸗
ta vitupꝑeratio:illã quidẽ adulationem: et iſtaʒ
ſuſpecta malignitatem. Pꝛudentia q̊ʒ teſtimo⸗
niũ veritati nò amicitie reddit.Pꝛudentia cum
diſcretiõe ꝓmittit:pmiſſum accelerat: ⁊ ampliꝰ
q; pꝛomiſerat pꝛeſtat.O beatus et felix qui pꝛu
dens in omnib inuenitur. Nam ſi cuncta que
habet amittit clamat.Omnia mea mecũ ſũt ſcq;
virtutes.Cũ enim pꝛudens in ſeipſo contentus
ſit:somnia ſecũ habens in omnibus ſufficiens
eſt. hec ille, Per pꝛudentiam quoq; diſcernit bo

ð . .

Bermo

mo inter verũ ⁊ falſuʒ:dũ pꝛudẽs cognoſcit na

7„

turã cauillatiõis:de qua.in.l.natura cauillatio
nis.ff. de regu. iur. pꝑ hãc etiã diſcernit inter recti/⸗
tudinẽ ⁊ ſimłationẽ ac deceptionẽ:ita vt nõ poſ
ſit fraudari. Unde inqͥt auctoꝛ libꝛi de foꝛmula
honeſte vite. c. ij. Pꝛudẽs fallere nõ vult: ⁊ falli
nõ poteſt. Debet em̃ quiſq; facere ꝓ poſſe ne fal

lat alium:nec ipᷣe fallat᷑.l.fi.C.de ponderatione

auri. li. x. Ha beat ergo pꝛudẽs aſtutiã ſerpenti⸗
nam ne decipiat᷑ ⁊ ſimplicitatẽ colũbinã ne deci
piat. c.ſi cupis. xvj.q.j.ſicut pᷣcepit domi⸗ Mat
chei. x. dicẽs. Eſtote pꝛudẽtes ſicut ſerpentes et
ſimplices ſicut colũbe.Ut em̃ ait Aug.in ſermo
ne ad here.Simplicitas ſine pꝛudẽtia ſtulticia
reputat᷑ Aſtutia vo ſine ſimplicitate ſuꝑbia ap
pellat᷑:⁊ ideo nec ſimplicitas debet eſſeſine pꝛu/⸗
dentia:nec pꝛudẽtia ſine ſimplicitate. Albertus
vo vbi. S. in.c.de pꝛudẽtia dicit:ꝙ ſicut ſerpens
ꝓ ↄſeruatione capitis totũ coꝛpus expoĩt:⁊ dũ
incãtari vult vnã aurẽterre infigit:⁊ aliã caude
ĩmiſſione claudit ⁊ ſic vocẽ incantantis effugit.
Sic nos ꝓ capite nr̃o xpᷣo debemꝰ vitã expone/⸗
re:⁊ ꝓ ſalute aĩe coꝛpus.Et ne audiamꝰ vocem
diaboli incãtãt ⁊ mala ſi noger aurẽ terre de/
bemus infigere.id eſt noſtra miſeriã cõſiderare
iuxta illud Geñ.iij. Memẽto hõ ꝙ cinis es: ⁊ ĩ
cinerẽ reuerteris. Hoc aũt faciebat Archalada
rex ſicilie:qui natꝰfuerat ex patre figulo paupe⸗
re:vnde ſemꝑ vtebat᷑ vaſis fictilibo: ⁊ nõ aureis
vel argẽteis:vt in humilitate ꝑſiſteret ſue pꝛime
ↄditioòis nõ oblitus.Aliã vᷣo aurẽ ðbemꝰcauda
ↄcludere.Quia em̃ cauda eſt ꝑs vltima coꝛpo⸗
ris:ꝑ eam ſignificat᷑ moꝛs q̃ eſt finis hoĩs: quã

debemus pᷣmeditan? ſemꝑ ante ocłos coꝛdis

habere. Dicebat em̃ Plato omniũ ſapientum
vitã meditationẽ eſſe moꝛtis.hec ille. los vero
aliã ſerpentis aſtutiã ſiue pꝛudẽtiã addere po ſy⸗
ſumus ſq; ꝙ qñ ſeneſcit ⁊ pꝛurigine coꝛpꝰſuum
grauari ſentit:ad anguſtũ foꝛamẽ alicuiꝰ petre
vadẽs ꝑ illud trãſit:⁊ ibi pellẽ veterẽ oĩno relin/⸗
quit ⁊ ſic renouat᷑ ⁊ ſanat᷑. Petra aũt eſt chꝛiſtꝰ
cuius foꝛamina ſunt ipſius plurima vulnera.
Cũ ergo veterẽ pellẽ id eſt noſtra pꝛeteritã ↄuer
ſationẽ coꝛruptã ⁊ abominabilẽ deponere volu
mus:deuota ↄtemplatiõe ⁊ recoꝛdatiõe paſſio⸗
nis chꝛiſti ꝑ illa foꝛamia trãſeamus. Ipſe enim
ait illud Exo.xxxiij. Ponã te in foꝛamine petre
⁊ ꝓtegã te dextera mea. X
EFErciũ pꝛudẽtie officiũ eſt futura ꝓuide⸗
t re ſᷣm Tulliũ vbi.õ.De quibo omnibo in
q quit Seneca in lib. de quattuoꝛ virtuti⸗
bus.Si pꝛudẽs eſt animꝰ tuus tribo tẽpoꝛibo
diſpenſet᷑: pterita recoꝛdare:pᷣſentia oꝛdina: fu⸗
tura ꝓuide. Sciendũ tamẽ ꝙ ꝓuidere futura ꝑ
viam ſciẽtie nõ poſſumus.ff.de iudi.lj.ſed ⁊ ſi re
ſtituat᷑.S.fi. Futura em̃ pᷣſcire ſolius dei eſt. xxvj
q.v.in pꝛin. Pꝛouidere aũt futura ꝑ viã pꝛudẽ
tie ſũma virtus eſt:q habet᷑ ex memoꝛia pᷣterito

rum ⁊ intelligentia pꝛeſentiũ.De qua Terentiꝰ

in adelphis.c.xj.ait. Illud eſt ſapere nõ qð an⸗
te pedes modo eſt videre:ſed illa que futura ſũt

pꝓſpicere.Et Tullius in arte veterl.li.ij.inquit.

Pꝛouidẽtia eſt ꝑ quã futuroꝝ aliquid videt᷑

anteq; fiat.Et Seneca epłaꝝ li.xv.epła.iiij.diẽ
Nihil nobis impꝛouiſi eſſe dʒ. ⁊ idẽ li. xvij. epla
iij. ait. Qðcũq; leſurũ eſt multo anteq; accidat

ſpeculare ⁊ aduerte. Ut em dicebat ſerapiõ.Ua
num eſt ↄſiliũ ↄſũmata lite.Goetius quoq; li.

ij. de ↄſolatione inquit. Neq; em̃ qð ante oclos

ſitũ eſt ſufficit intueri:reꝝ exitus pꝛudẽtia meti
tur. Et Gꝛego.in paſtoꝛali.c.lvij.dicit. Dum cõ
tra ietũ quũq; paratioꝛ reddit᷑:hoſtis quiſe in⸗
opinatũ credit eo ipſo pꝛeuiſus eſt eneruatur
hec ille.Sicut aũt galea militis caput defendit
ab ictibo:ſic pꝛudẽtia rationẽ qᷓ caput eſt aĩe bñ
dirigit ⁊ cauet ne a malica vulnere᷑.
Ebemꝰergo facere ſicut leo qͥ dũ ꝑviam
d incedit:ne a venatoꝛib inueniri poſſit
ſua veſtigia cauda deſtruit. Qð expo⸗
nens Albertꝰvbi ſupᷣ ait.Qui ſũt venatoꝛes ni⸗
ſi demones: quid eſt cauda veſtigia tranſacta

delere niſi factis poſterioꝛibo pꝛioꝛa deſtruere.

Ericij q̊ʒ aſtutiã imitandã pꝛedictus doctoꝛ ad
ducit:qui dũ quicqᷓ; ↄtrariũ ſibiſentit:ſe in glo
bum ↄuertit ⁊ tãta ſe foꝛtitudie ↄſtringit vt ſal/
uo coꝛio aꝑiri vix poſſit:ipſiſq; aduerſarijs ſu⸗
as ſpinas opponit. Itẽ ponit exemplũ de colum
ba q̃ reſidetiuxta aquas ⁊ ſempꝑ eſt ſuſpecta:nec
vnq; ſecura niſi i foꝛaminibo petre.Sic vir pꝛu

dens vbiq; timere dʒ:⁊ iuxta aq̃s lachꝛymaruʒ

reſidere:xpᷣiq; auxiliũ imploꝛare ac in eius vul/⸗
neribo verſari ⁊ de eis meditari:iuxta illð Can⸗
ticoꝝ.ij.vbi iuitat dñs di. Ueni colũba mea in
foꝛaminibe petre:in cauerna macerie.
Iclit etiã Albertus vbi ſup̃ ꝙ officiũ pꝛu
d gentie eſt nõ ſolũ ſibi:ſed etiã alijs pᷣca⸗
uere ⁊ ꝓdeſſe: iuxta illud Pꝛouer. xiiij.
Pꝛudẽs ĩdoctos qͥſq; erudiet.Uñ dat exẽpluʒz
aquile:q̃ vt poſſit ab oibs venenoſi is defendere
filios:pꝛecioſum quẽdã lapidẽ inuenit: quẽ in
nido cũ fulijs ponit:oẽmq; venenoſitatẽ ab eis
exdudit. Sic ergo quilibet pꝛudẽs paterfamili
as debet lapidẽ charitatis int᷑ filios ponere:qͥs
ſi viderit a via veritatis declinare ⁊ a virtutib⸗
degenerare:debet a ſe remouere.ã ⁊ aquila cu
ius nature eſt ſolẽ in eius rota reſpicere:⁊ in eo
viſu plurimũ delectari:volẽs filios cognoſcere
vtꝝ ſint nobiles vł foꝛte degeneres:eos vngue
capit ⁊ ↄtra ſolẽ exponit ⁊ vt in ſolẽ reſpiciãt ro⸗

ſtro cogit. Quẽ ergo abſq; lachꝛymatiõe ſolẽ re⸗

ſpicere viderit:ipᷣm tanqᷓ; ſue nature partiapem
in nido reponit ⁊ ſollicite eũ paſcit:ſed cuiꝰocu⸗
lũ lachꝛymari ↄſpexerit: illũ tanq; degenerẽ eta
ſua natura extraneũ abijcit ⁊ nõ paſct. Referr
etiã ibidẽ de aſtutia Ericij in paſcendis filijs qꝗ
vitẽ ſiue pomũ aſcẽdit:vuaſq; ſeu poma deijat:

90
hobebartq
maarſere.
giancceſi⸗
(reobe
tidarerſta
inmurrt
quaſtin
peſcere⸗
qgconi
narbai
aodlet
Cnoxpnu
omumwl
olnicdus
litſolcbit
slcva
ſimaaes⸗
lon imcuſn
Plonmübe
Nnattri
ſoüdorg
Noogpo
nllsl.
racvluo
elitcri⸗
Ccgibckiol
wunheenrq
Derccuin
nenitloců
ſtenqid
ugoculs
Gzars
mecſonu
ſupppfrod
riaſtblo⸗
dequann
foꝛmmlcze
chtlä:gu
Pelnape⸗
ſegd com
nopoper
fedebem⸗
Mlius ſps⸗

gengöm,
Samsdn
ulne.
meſiariccdini
ckit
s dowt
mmae tnngeni
mtaanplüdeon
macs lacnn
gorartacincei,
. Omnicolühmun
ne.
mia Uñdarerh⸗
, moſss del
idi nuchin
wenoſti /
tendis niin
mntflios inß
Nalinarrt mnn
ovcnr. ſit n
wruſrhicnein
ſerid
1 n N⸗

HZ

9
4

Foliũ

ſuꝑ quibo poſtea ſe inuoluit:vt ſuis piniculis ĩ

figant᷑ ⁊ ſic eſcã defert filijs.Eſt quoq; pꝛuden⸗

ne officiũ noxia pᷣcauere.Debẽt em̃ pꝛudẽtes eſ⸗
ſe ſicut illi de quib gloſa in.l.papinia.S.ſʒ nec

ff. de inoffi.te.ait ꝙ habẽt mantellũ ad oẽm ven

tum.De hac aũt pꝛudẽtia pᷣcauẽdi noxia datAl

bertus vbi.S.exemplũ dicẽs de mugine pilce:q;

dũu rhetia piſcatoꝝ pᷣſentit:mox retro redijt:⁊ ſu

pꝛa aquã vtute magna ſe eleuãs rhetia trãſilijt
q̃ſi volãs.Quid eſt g̊ o hõ ꝙ tu diabolica rhe/

tia effugere neſcis: qui omnib piſabo dñaris.

hec llle. H 312
Ddẽs ꝙ ad pꝛudentiã etiam ſpectat ad/

a uerſarij potetiã aſtute ſuꝑare. Uñ refert
. ꝙ; quidã miles vltramontanꝰ dextrerin
habebat quẽ maxie diligebat. Cũq; cerneret eũ
macreſcere:⁊ a ſcutifero didiciſſet ꝙᷓ annonaʒ et

oĩa neceſſaria quotidie illi daret:voluit intelli⸗
gere vñ hoc pcederet. Cũqʒ in ſero in ſtabulo la

tlitaret ſtatim poſt annona datã mureſ maximi
in multitudine grãdi ad pᷣſepiũ deſcenderũt: et
quaſi in momẽto annona comederũt equo ſtu

peſcẽte:⁊ ſe quãtũ poterat a pᷣſepio elõgãte.Cũ/⸗

q; cattũ illucattuliſſet:illi ſupꝑ murilegũ ſe vol
Uæétes eũ atrociter vulnerauerũt. cattus igit᷑ per
octo dies nõ cõparuit. Tandẽ cũ multitudine

cattcoꝝ redijt:ſtabulũq; miratibocũctis ante no

ctem introiuit:⁊ moꝛe humano in diuerſis lo/
cis inſidias oꝛdinauit.Cũq; latẽtibo cattis mu⸗/

ri vt ſolebãt deſcẽdiſſent catti ð inſidijs exeũtes
cos ſic valide inuaſerũt ꝙ oẽs perimerũt ⁊ ma⸗

ximũ ex eis aceruũ fecerũt.Si ergo tãta eſt bꝛu
toꝝ induſtria ad ſua vitãda pericula:arguitur

plurimũ humana pꝛudeẽtia ſi ſua nõ ſe tuet᷑ ab

aduerſarijs demonibo ſapiẽtia.hec Alber. Qui
iterũ dicit:ꝙ ad pꝛudentiã ꝑtinet ↄtra egritudi⸗
nes querere remedia. Is eſt quedã ſpecies la⸗

ctuce:cuius ſuccũ accipitres ſcalpãdo extrahũt

⁊ ex eo ſucco ſibi oculos liniũt:⁊ ſic a ſe cecitateʒ
expellũt quã ſeneſcẽtes ĩcurrũt. Stellio quoq;
quedã beſtiola tergo depicta lucẽs quaſi ſtella

tota hyeme q̃ſi doꝛmit ⁊ in obſcuro quieſcit: ꝓ⸗
pter qð cecicatẽ incurrit.Sed dũ tẽpus cõgruũ
aduenit locũ querit vñ ſolẽ oꝛientẽ reſpicere poſ
ſit. In quẽ dũ reſpicit deſiccat᷑ humoꝛ qui creue
rat in oculis:⁊ ſic lumẽ pꝛiſtinũ recipit. Serpẽſ
q̃ʒ ⁊ viſus dũ ex longo ſomno ebetant᷑ in viſu
medicinã ſciũt querere qua ſanãt᷑. Subdit in⸗

ſuꝑ pᷣfatꝰ doctoꝛ ꝙ officiũ pꝛudentie eſt neceſſa
ria ſibi ꝓ futuro tẽpoꝛe puidere exẽplo foꝛmice

de qua inquit Salomõ Pꝛouer. vj. Uade ad
foꝛmicã o piger ⁊ ↄſidera vias eius ⁊ diſce ſapi
entiã:que cũ nõ habeat ducẽ nec pꝛeceptoꝛẽ:nec
pꝛincipẽ:parat eſtate cibũ ſibi:⁊ cõgregat ĩ meſ⸗
ſe qð comedat ĩ hyeme.hec ille.Sic ̊ ⁊ nos bo
noꝝ operũ fructꝰin eſtate vite pᷣſentis cõgrega⸗

re debemꝰ:quibo in hyeme future vite in qᷓ am/
plius tpᷣs metẽdi nõ erit viuere valeamꝰ.Ex pᷣ⸗

LxxV

dictis aũt omnibo põt colligi ꝙ pꝛudẽtia bene
oꝛdinat hoĩem quo ad ſeipᷣm:⁊ quo ad deũ:ac
quo ad ꝓximũ:cuiꝰ virtutis deſectu:vt legit᷑ in
vitaſpatrũ q;ᷓ plures qͥ erãt de numero ſanctoꝝ
patrũ:⁊ multis virtutibo floꝛerevidebant᷑ a ſan
ccitat tramite deuiauerũt ⁊ male finiert. Pꝛo

coduſione aũt huiꝰſermonis vltra ea q̃ ad pꝛu⸗
dentiã nos incitãt ex documẽto nature:dico

debemus eã arte acquirere.Ait em Areſto.in li.

de alalibo ꝙ natura q̃ cũctis aialibo arma cõtu

lit:homini illa negauit vt ſibi ꝑ artem acqreret
tanqᷓ; aial pꝛudẽs qð natura nõ daret. Et ideo

demoſthenes ph̊s vſq; ad canos pꝛudentiam
queſiuit. Et cũ iã centũ ⁊ ſeptẽ annoꝝ eſſetꝛ mo
reret᷑:ſe ſolũ de hoc dolere dixit: qꝛ tũc addiſce⸗

re incpiebat. Plato quoq; octuagita ⁊ vno an
no viuẽs:nec ab inquirẽdo nec a ſcribẽdo ceſſa

uit. Socrates etiã nonagintanouẽ annis qui⸗

bus vixit ſemꝑ ſcripſit ⁊ docuit:ita ꝙ nec in car
cere a diſputatiõe ceſſauit.Cato cenſoꝛinꝰ vir ſa

piẽs:in ſẽnectute litteras grecas diſcere nõ eru⸗

buit:que oĩia teſtat᷑ Albertꝰ vbi ſupꝛa:⁊ ad hoc
ꝓpoſitũ adducit.Quibo exemplis pᷣtʒq; quilibʒ

ad acqrendã pꝛudentiam debʒ inſiſtere. ad qð
hoꝛtat᷑ nos Salomõ Pꝛouer.ij. dicens. Incli⸗
na coꝛ tuũ ad cognoſcendã pꝛudẽtiã:⁊ dñs da⸗

bit tibi ſapientia:qᷓ.ſ.eius gratiã ↄſequeris in pᷣ
ſenti ſeculo ⁊ gloꝛiã in futuro. KAmen.
Dominica in ramis palmaꝝ de ſuꝑbie dete⸗
ſtatiõe:filiatiõe.⁊ de eius o ꝓppoſitiõe.ſ.humilita

te. Sermo nonus.

ES „ ⸗* .
MWamiliauit ſe
bh metipm. ad Philip.ij. ⁊ in epła
occurrẽtis dnice. Sicut ſuꝑbia
facit hoĩem deo rebellẽ. vt ſcribi⸗
ttttuur Eccli.x. vbi dicit. Initiũ ſu⸗
erbie hoĩs apoſtatare a deo:qm̃ ab eo qꝗ fecit il
H receſſit coꝛ eius. Ita hũilitas facit hoĩem deo
ſubditũ ⁊ obedientẽ:ac querentẽ in omnibs nõ
gloꝛiã ꝓpꝛiam ſed diuinũ honoꝛem.iuxta illud
Eccłi.iij.Magna potẽtia dei ſoliꝰ ⁊ ab humili

bus honoꝛat᷑.Cũ ergo hũilitas honeret deumꝛ

merito bonoꝛat᷑ a deo:vñ inquit dñs.j. Reg.ij.
Quicũq; honoꝛificauerit me głificabo eũ:q au
tem ↄtẽnũt me erũt ignobiles. Sicut g̊ ſuper⸗
bia deo ⁊ hoibo odibilis eſt:vt dicit᷑ Eccli.x.ita

hũtlitas eſt grata.Ait em̃ Hierony.in quedam
epła. Nihil ẽ qð hoibo nos ita gratos ac deo fa
ciat:qᷓ; ſi vite merito magni humilitate ſimꝰin⸗

fimi. Pꝛoptea in põ.cxxxvij.dicit᷑. Excelſus do
minus humilia reſpicit ⁊ alta a longe cognoſcit
Reſpicere aũt ᷣm huguitionẽ ⁊ alios grãmati

cos eſt retro vel iterũ aſpicere.Et qꝛ rem multũ

dilectã ſolemus iterũ ⁊ frequẽter inſpicere: hinc
eſt ꝙ in ſacra ſcriptura ſolet dici ꝙ deus reſpicit

cũ multũ diligit. Uñ Geñ.iiij.ðꝛ. Reſpexit deꝰ

ad Abel ⁊ ad munera eiꝰ:ad Chaim ante ke ad

BGermo

mũera eiꝰnõ reſpexit. A longe vero cognoſcere
in ſacra ſcriptura idẽẽ qð repꝛobare. Solem⸗
em rez nobis deſpectã a nobis elõgare. Hinc?

ꝙ aliqͥd ðꝛ elõgari a deo cũ illud repꝛobat ⁊ cõ6
dẽenat. Uñn ps.ixxij.iqͥt Dauid loqns deo. Ecce

qͥ elõgãt ſe a te pibũüt. Et Pꝛouer.xv.ait Salo
mon. Loge eſt dñs ab ipijs. Hũilia g dñs re⸗
ſpicit.i. amat:appꝛobat ⁊ magnificat. Alta vo
ideſt ſuꝑba a lõge cognoſcit.i.repꝛobat ⁊ ↄdẽ/⸗
nat.lã qð hoibo eſt altũ aboiatio eſt apð deũ:
vt inqͥt ſaluatoꝛ Luc.xvj.qͥ etiã ait ⁊ Patc.xxiij.⁊
Luce viij.Oiĩis qͥ ſe exaltat hũiliabit᷑:⁊ ois qᷣ ſe
hũiliat exaltabit. Btã q̊ʒ vgo Maria Luce.j.
cecinit di. Depoſuit potetes de ſede et exaltauit
humiles. Quapꝛopter vt ad fugiendã ſuꝑbiaʒ
⁊ ſeq̃ndaʒ hũilitatẽ dninr̃i Jeſu xpᷣi ⁊ mr̃is eiꝰ
aiemur:tres in pñti ſᷣmõe ↄſideratões faciemꝰ.
DPꝛima diceĩ deteſtatiõis.ſcðᷣa filiatiõis.ter
cia vero oppoſitionis.
Pꝛima pars de ſuperbie deteſtatiöss.
UUpbiã diffinit Aug.iiij. ð ciui.dei.c. xv.
8 di. Supbia ẽ puerſe celſitudis appeti⸗

tus. Et idẽ li.ij. cõtra manicheũ inquit.

Quid eſt ſuꝑbia niſi deſerto ſecreto cõſciẽtie fo⸗
ris velle videri qð nõ eſt.Et i li.de inocẽtia iteꝝ

dicit. Supꝑbia eſt ioꝛdinatꝰ amoꝛ ꝓpꝛie excellen

tie.Que diffinitio trãſſũptiue ponita magiſtro

in.ij.ſen.di.xlij.Cui ↄcoꝛdat Berñ.in qͥda ſᷣmo

ne di. Suꝑ bia ẽ ꝓpꝛie excellẽtie appetitꝰ. Btũs
vo Tho.ij.ij.q.cxxiiij.eã diffinit di. Suꝑbia ẽ
Qdã excelletia ꝑ quã qs ſe extollit ſupᷣ id qð ẽ ei
pfixuʒ a diuina regula. Cõtra ülud qð ðꝛ.ij.ad
Coꝛ.x.Nos em̃ in imenſũ gliamur:ſʒ ſᷣm men
ſurã regule quã menſus eſt nobis deꝰ. Alij aũt
ſic eã diffiniũt. Suꝑbia eſt ꝓpꝛie cõditiõis pꝛe/
ſũptuoſa excimatio:vt refert btũs frat᷑ Micha
el de carchane in.j.q̃drageſimali de pccõ pᷣmõe

xxxvj.pte ſcõᷣa.Eſt aũt ſciẽdũ ꝙ ſuꝑbia ẽ qͥddã

triuiũ:eo ꝙ hʒ tres vias.pᷣma ẽ in affectu:ſcða

in itellectu:⁊ tercia in actu. Pꝛima q̃ eſt i affe/
ctu cõſiſtit in appetitu excellentie:⁊ iſta oꝛtũ ha

buit in celo:qñ Lucifer voluit dñari:⁊ vſq; ad
celi altitudinẽ exaltari dicẽs illud Eſa.xiiij. In
celũ ↄſcendã ⁊ ſuꝑ aſtra celi exalcabo ſoliũ meũ
⁊c̃.Et qꝛ ſuꝑbia ẽ oꝛta ĩ celo iõ ſepe viros ſpũa⸗

les ⁊ celeſtes iuadit ſicut iuaſit apłlos Luce.ix.

vbi ðꝛ. Intrauit aũt cogitatio in eos quis eoꝝ
eſſer maioꝛ.Itẽ qñ Jacob ⁊ Johones q̃rebãt
ſedere vnꝰad derterã ⁊ aliꝰad ſiniſtrã xpᷣi in re/
gno ei? Matth.xx.? Mar. x. Scda ſuꝑbiaẽ
in iĩitellectu:⁊ ↄſiſtit in appetitu vane ⁊ mũüdane

ſcie:⁊ iſta oꝛtũ habuit in paradiſo terreſtri:qñ

pmi parẽtes voluerũt hr̃e ſciaʒ dei Geñ.iij. vbi
dDixit eis dyabolꝰ. Eritis ſicut dij ſcẽtes bonũ ⁊
malũ. Iſta aũt ſuperbia młtos iuadit:qꝛ młti
ſunt ſuperbi in ſuo ſenſu.Et iõ ðꝛ Eſa.iiij. VUe qͥ
ſapientes eſtis in oculis vꝛis:⁊ coꝛã vobiſmet⸗
ipᷣis pꝛudentes ⁊c̃. Tercia ſuꝑbia eſt in actu

que cõſiſtit in irrogatione iniurie.⁊ iſta eſt ſpar

ſa ꝑ totũ mundũ:qꝛ ſuꝑbi ⁊ potẽtes oppꝛimũt

⁊ ſequunt᷑ bonos ⁊ hũiles.iuxta illud Abacuc

j. Impius pᷣualet aduerſus iuſtũ ⁊c. Uñ Sa⸗
pietie.ij. dicũt ſuꝑbi peccatoꝛes. Oppꝛimamus
pauꝑem iuſtũ ⁊c. Sʒ nũc videamꝰad qͥ̊s fines
iſte vie pducũt. Pꝛima via ſupbie pducit ad p
funditatẽ infima.vñ dictũ fuit Lucifero. Ad in
fernũ detraheris in pfundũ laci.eſa.xiiij.Scða
vero ducit ad eterna ignoꝛatiã.iuxta illð Eccłi.
ix. Nec ratio nec ſapiẽtia erit apud inferos quo

tu ꝓperas.Tercia vo ducit ad eternã cruciatio⸗

nem. Maliem̃ ꝑſequũt᷑ bonos aliqñ in ꝑſona
vſq; ad ſanguinẽ:⁊ iſti ſanguine ire dei inebꝛia
bunt᷑.iuxta illud Apoc.viij.Sanguinẽ ſancto

rũ ⁊ ꝓphetaꝝ effuderũt:⁊ ſanguinẽ dediſti eis

bibere vt digni ſũt:⁊.xiiij.eiuſdẽ libꝛi.( ðꝛ. Hic
bibet de ſanguie ire dei. Legi Thamaris re⸗

gina caput Kiri regis in vtrẽ ſanguinẽ plenum
miſit di. Satiare ſanguine quẽ ſitiſti.Aliquan/
do vo ꝑſequunt᷑ bonos in terrena ſubſtãtia:et

iſti in vẽtreſcindent᷑:⁊ in auro liqᷓfacto ↄcrema⸗

bunt᷑.iuxta illud Job.xx.Diuitias q̃s deuoꝛa⸗
uit euomet:⁊ de vẽtre illius extrahet eas deus.

Legit᷑ Nero imꝑatoꝛ qͥ fuit alienaꝝ reruʒ ra⸗

ptoꝛ vilus eſt apud inferos balneare ſe in auro
liq̃facto:⁊ cũ vidiſſet cuneos aduocatoꝝ dixit

eis. UVenite ad me venale genꝰhoĩm:⁊ mecũ bal
neamini qꝛ voh̊ optimã ꝑtẽ reſeruaui.Aliquo⸗
do aũt ꝑſequunt᷑ bonos in fama: eis falſa cri⸗

mina imponẽdo:⁊ talib oĩa ſua crimia in col⸗

lo ponent᷑ ⁊ ab oibo cognoſcent᷑.iuxta illð Tre⸗
no.j.UVigilauit iugũ iniqᷣtatũ meaꝝ:⁊ in manu

dñi ↄuolute ſũt:⁊ ipoſite collo meo.⁊ Naum.iij

ait deꝰfuꝑbo. Reuelabo pudẽda tua ĩ facie tua

⁊ oſtenda cũctis gẽtib nuditatẽ tuã:⁊ cũctis re
gnis nuditatẽ tuã ⁊c̃. Quãtũ vo ſit deteſtabile

pᷣ maledicũ ſuꝑbie viciũ ðclarat᷑ roib:auctoꝛi
tatib ⁊ exẽplis. Pꝛima rõ ðꝛ auerſiõis.Tanto
em̃ pctm̃ eſt grauiꝰ⁊ magis deteſtabile: quãto

magis hoĩem auertit a deo:ſᷣm ſniam Augu.in

lib. de libero arbitrio. Sed pccm̃ ſuꝑbie magis

auertit a deo.qꝛ in alijs pctis hõ auertit a deo:

vel ꝓpter ignoꝛantiã:vel ꝓpter infirmitatẽ:ſeu
pter fragilitatẽ aliquã:vel ꝓpter ↄcupiſcentiã al

terius boni:ꝑ ſuꝑbiã aũt auertit᷑ a deo: ex eo
nõ vult ſubijci deo nec eius pᷣceptis:vt dedarat

Alexan.de ales.in.ij.pte ſũme in tractatu de ſu
perbia.Et btũs Lho.vbi.S. Ergo ſuꝑbia ẽ gra

uiſſimũ pem̃. Ideo ſuꝑ illud ps. Emundaboꝛ

a delicco maximo inquit glo.hoc eſt a peccato

ſuperbie.

Ecũda rõ dicitoꝑatõis.Illð em̃ qð om
s nibo pctis grauitatẽ iponit eſt grauiꝰ:.
illã regulã poſitã in.j. Poſterioꝝ. ⁊.lij.
Topicoꝝ. pter vnũqð q; tale ⁊ illð mag. Si
em pꝑticipãtia cũ igne ſũt calida: ignis maxie

calidus erit. Sed ſuꝑbia aggrauot peccatũ:qa

—-

Qaie

uutſelli

luericui

Geñ. tj.
rabeo
(deopug

diucrſtne
Krr
Nlasſupt
Ndob
ananrr

ſooccr

Qulgai

Poacificn
pacemh

.
8 1
ꝛhulli ſ
Zugan/

ſnequo⸗
ßgqu

4

. 9
11orres 8

vi⸗ N
ve N
. 4
MaMie

aohiäfnee
uraln.
5balnexrſele
vs aduoc
nſeua. Zle
1ma: as falt:
uſus aiminu⸗
ſnk iumalh!
ditatitwiuan
chiiN
omſopbanne
winfnnen/
ventnelN
me wmÜN

„

6
4
0

52* 5 %
0IS.) 4
„ eE.
ipondi,
D*
1. 2

0 /,
10. 9 „2 4

Folii’n

tanto vnũqðq; petm̃ eſt grauiꝰq̃ᷓnto factũ fue⸗
rit cũ maioꝛi ſuꝑbia ⁊ cõtẽptu.ergo ⁊7. E

Ercia rõ ðꝛ oꝛigiatõis. Illð eĩ qð ẽ oꝛi⸗

t go oim pctõꝝ ⁊ cꝗ eoꝝ ẽ maximũ oiuʒ:
ꝑ illã regulã phᷣi in.ij. Mecha. Qõð ẽ cã

alioꝝ vt ſit talia illð ẽ maxie tale:ſʒ ſuꝑbia ẽ oꝛi
go oium pcõꝝ.Scriptũ eſt em̃ Eccłi.x. Inici’ũn
ois pcti eſt ſuꝑbia.q tenuerit eaʒ replebi᷑ male
dictis:⁊ ſubuertet eũ i finẽ. Ergo ẽ grauiſſimũ
pccm.Et b̊ eſt qð inqͥt glo.ſuꝑ illð ps. Suꝑbi
iniq̃ agebãt vſq;q̃ q; di. Maximũ pctm̃ ĩ hoĩe

eſt ſuꝑbia.qꝛ ide manauit nfr̃i ðlicci oꝛigo. Ea

Apter ſanctꝰ Tob. dicebat filio ſuo ſui li.ciiij.
Suꝑbiã nũqᷓ; i tuo ſenſu autĩ tuo vᷣbo dñari

ꝑmicttas:qꝛ in ipᷣa initiũ ſũpſit oim ꝑditio.. F
VUarta rõ ðꝛ ꝑmiſſiõiſ ſic arguẽdo Apð
q decũ ⁊ mũdũ ꝑmittit᷑ minꝰmalũ vt eui⸗
tet᷑ ⁊ excirpe᷑ maximũ:vt colligi põt ex
ſnia Areſt.in.iij.Lopico. Uñ ſapiẽs medicꝰin

remediũ maioꝛis moꝛbi patit᷑ ifirmũ icidere in
minoꝛẽ ⁊ leuioꝛẽ moꝛbũ.Deꝰq̊ʒ iveteri teſtamẽ
to ꝑmiſit libellũ repudij dari vt euitaret᷑ vxoꝛi⸗
cidiũ:⁊ leges hũane ſuppoꝛtant pꝛoſtibulũ vt
euitet᷑ adulteriũ.Quia pctã pᷣdicta guioꝛa ſunt

Sʒ in remediũ pci ſuꝑbie ꝑmittit deꝰhoiĩeʒ ir⸗
ruere i pctã guia ⁊ turpia:vt inqͥt Greg.in mo⸗

ralibo. vñ Aug.xiiij.de ciui.dei.c xiij.dicit. Au⸗
deo dicere ſuꝑbis eẽ vtile cadere ĩ aliqð aꝑtum
manifeſtũq; pctm̃ vũ ſibi diſpliceãt qͥ iam ſibi

placẽdo ceciderãt.Et Iſydo.i li.de ſũmo bono

alt. Qui ðtinet᷑ ſuꝑbia ⁊ nõ ſentit labit᷑i carnis

luxuriã vt ꝑ hãc hũiliatꝰↄfuſiõe exurgat.Ergo

ↄdudendũ eſt ſuꝑbie viciũ eẽ quiſſimũu. GO
Vita rõ ðꝛ o poſitõis. Illð ẽ guiſſimũ
q pccm̃ qð marxie ſe opponit deo. Sʒ ſu,

bia eſt hmoi: dicẽte Greg. in moꝛaliby.
cũ oĩa vicia fugiãt a deo:ſola ſuꝑbia oppo

nit ſe illi. Siẽ fecerüt ex Noe deſcẽdentes ꝗ vo

luerũt turriʒ erigere ꝑtingẽtẽ vſq; ad celũ:vt ðꝛ

Geñ.xj.vt ſi foꝛte iteꝝ ðꝰ mitteret diluuiũ poſ⸗

ſent ab eo ſe defendere:⁊ nõ ſubmergi:ac poſſẽt

i deo pugnare. Sz dezillon ſunbis cofucit h

diuerſitatẽ linguaꝝ:ita vt ſe mutuo nõ ĩtellige⸗
rẽt:⁊ ſic ab edificãda turri ceſſarẽt.Ex qͥb ptʒ g

uitas ſuꝑbie q̃ cõtra deũ inſurgit.Et iõ de ſuꝑ⸗
bo ðꝛ Job. xv. Tetẽdit aduerſus deũ manũ ſu

am:⁊ ↄtra oĩpotẽtẽ roboꝛatꝰeſt:cucurrit aduer

ſus cũ extento collo ⁊ pingui ceruice armatꝰeſt

Quia aũt ſuꝑb eſt deo ↄtrariꝰnõ pᷣt eẽ ſibijpſi

pacificus. iuxca illud Job.ix. Quis reſiſtit ei ⁊
pacem habuit.quaſi dicat: nullus. D 8

Exta rõ ðꝛ offeſiõis.Nullũ ẽ eĩ pccm̃ q
8 ita offẽdat diuinã maieſtatẽ ſic ſuꝑbia:
„ quoᷓ vulc hõ eq̃ri deo dũ affectat pᷣeẽ:
2⁊ nulli ſubeſſe:qð eſt ꝓpꝛiũ dei.De quo inquit

Aug.in ſpeculo.c.xviij. Deus eſt ſupᷣ quẽ nihil:

ſine quo nihil:ſub quo totũ:cuʒ quo totũ:in q̊

totũ:a quo oĩa:ꝑ quẽ oia:⁊ in quo oĩia.Suꝑbo

tum

tur:ſublimia me ſe non patit̃
molit᷑:ſubditis oneroſus: oib ifeſtus:pᷣceps:

aũt hãc pᷣeminẽtiã deſiderat:affectãs oẽs alios

pire.Et ideo maxie deo iniuriat᷑ vſurpare vo⸗

lẽs eiꝰ ꝓpꝛietatẽ. Et hoc eſt qð ſcriptũ eſt ſecũde

ad Theb.ij. Qui extollit᷑ ſuꝑ ome qð dicit᷑ deꝰ

Nuod licʒ pncipalit᷑ intelligat᷑ de antixpᷣo põt

etiã intelligi de q̊libet ſuꝑbo.vñ ſuꝑ illa vᷣba in
quit Ber.Ois ſuꝑbo extollit᷑ ſupᷣ deũ.vult em̃
deꝰ fieri volũtatẽ ſuã:vult ⁊ ſuperbo ſuam fieri.

Jã videt᷑ equalicas:ſed vide male cõgruã ꝓpoꝛ

tiõeʒ.deꝰ em̃ in his que ratio appꝛobat ſuã vult

fieri voluntateʒ:ſuperbo vero cũ rõne⁊? contra
rõnem. hec ille. J

E ptima rõ ðꝛ ſubiectionis.ſ.diabolice
98 Supꝑbia em̃ hoiĩeʒ ſpeciali ſeruitute dia⸗
bolo ſubditũ facit:quia vt ðꝛ Job.xlj. c.
Ipſe eſt rex ſuꝑ oẽs filios ſuꝑbie.Ocaua rõ ðꝛ

deſtructiõis.ſ.om̃iuʒ virtutũ ⁊ gr̃aꝝ.vnde Gꝛe

go.in quodã ſᷣmo.ait.Sicut hũilitas oĩa vicia
extirpat:om̃ſq; vᷣtutes colligit ⁊ roborat.ſic ſu

perbia oẽs virtutes deſtruit ⁊ eneruat.hec ulle

Sicut ̊ quedã aues nõ valẽtes comedere nu⸗
cleũ nucũ donec eſt iduſum coꝛtice:necoſtreas

marinas q;diu ĩ cõchis ⁊ teſtis ſuis latẽt:ĩ alto
eas eleuãt:⁊ deijciẽtes ad ima ſuꝑ duꝝ lapideʒ
frangũt ⁊ poſtea deuoꝛãt. Sic demões nõ va⸗

—

lerss gras ac vᷣtutes homis deuoꝛare donec la
citãt ſu

ib coꝛtice ac teſta hũilitat: in altũ euʒ per
ſuꝑbiã eleuare cõtendũt:vt in ꝓfundũ inferni
ꝓijciãt ⁊ frägant. Jõ dicebat Job in ꝑſona ſuꝑ

box ſui li.c.xxx. Eleuaſti me ⁊ q̃ſi ſupᷣ ventũ po

nẽs alliſiſti me valide. Hanc aũt rõneʒs tãgens

Iſido.in li.de vᷣtutibo dicit.Sicut ſuꝑbia ẽ oꝛi

go ⁊ radix oĩuʒ criminũ:ita ẽ ruina oiuʒ Mrus
Ona rõ ðꝛ ĩiuriatiõis. Supbia em̃ no⸗
n cet ⁊ iiuriat᷑ ꝓximo: iuxta illud ps.xix.
Dũ ſuꝑbit ĩpiꝰ icẽdit᷑ pauꝑ.Uñn inquit

Dauid ps.cxviij.Cõfũdant᷑ ſuꝑbi qꝛ iiuſte ini⸗

