tenet᷑ eam ſfᷣuare donec rõnabiliter ſedauerit ſca/

dalũ:⁊ notoꝛiã fecerit nullitatẽ ſententie ꝑ legiti

mas cauſas.Quo facto nõ tenet᷑ eam ᷣuare:qꝛ
tunc nõ erit ampliꝰſcandalũ puſilloꝝ ſʒ phari⸗
ſeoꝛũ:vt ait Petrꝰ de palude in.iiij.ſeen.di.xviij.
Interim aũt debet ſe gerere pꝛo excõicato.Facit
capituluʒz ſi epiſcopus in fi.xj.q.iij. Aliter faciẽs
⁊ ſe cõioni fideliuʒ ingerẽs poſſet excõmunicari
iuſte ꝓpter ↄtẽptuzʒ.xj.q.iij.S.cum ergo.⁊. S.huic
Nam ꝓpter hoc peccaret moꝛtalłr:vt ait gloſa in
c.ꝑ tuas.de ſentẽ.excõica.vbi etiaʒ dicit ꝙ Pter
cõtemptũ ſentẽtia alias iniuſta teneret. Ideo in
ſũma ↄfeſſoꝝ libꝛo.iij.ti.xxxiij.q.lxxiij.ad finem

dicit:de mente Hoſtien.ac Tho.⁊ Ray.q;talis

excõicatꝰ debet ſe excõicatoꝛi pᷣſentare:⁊ oſtẽdere
inocentiã ſuã:⁊ petere abſolutiõem:vł ꝓponere
q̃rimoniã coꝛã ſuꝑioꝛe ↄtra excõicatoꝛẽc.c.ſacro.
de ſen. exco. Interizꝭ aũt talis iniuſte excõicatꝰvt
inqͥt Alexan.de ales in.iiij.ꝑte ſũme licet ab hoi/
bus reputet᷑ excõicatꝰ:tñ apud deũ nõ eſt ſepa⸗
ratꝰab vniõe eccłie quo ad ſpũalia chariſmata.
qꝛ ſicut hõ pictꝰnõ ẽ hõ ſᷣm rei vitatẽ ſʒ ſolũ ſᷣm
vocẽ:ſic excõicatio iniuſta nõ eſt excõicatio ſᷣm
rei vᷣitatẽ:ſʒ ſolũ ſᷣm vocẽ ⁊ apparentiã.ec pot
offendere ino cẽtẽ iniuſta ⁊ iniqua paſtoꝛis ſnia
cũ ipᷣetalr cõdẽnatꝰhabeat bonã coꝛã deo cõſciẽ
tiã.vt ðꝛ in.c.quõ.⁊.i.c.temerariũ.⁊.c.qͥd obeſt.
⁊.c.ĩ cũctʒ.⁊.c.⁊ ſi ad tꝑſ.⁊.c.cuſtodi.xj.q.iij. Q
,. EbQd hic q̃rit᷑ qñ fit excõicatio:ꝙ qͥlibet ſci⸗
ſ ens qs talẽ rẽ furatus fuit:teneat᷑ ſub pe
nna excõicatiois reuelare infra certũ termi
nũ..de q̃ excõicatiõe habet᷑ in.c.a nobis.ð ſen.ex⸗
cõi.Nũqͥd oẽs aliqͥd ſciẽtes teneant᷑ reuelare:et
cui dicere debeãt. Et rñdet Hoſtieñ.in ſũ.ꝙ ſciẽ
tes nõ tenenꝭ reuelare ipᷣi dãnũ paſſo:ſʒ pᷣlato ec
cleſie:vel ꝑ eũ deputato.xxxv.q.vj.c.epᷣs.in ſyno
do. Sʒ nec ipᷣi pᷣlato debet reuelari publice ſi ſo

lus reuelatoꝛ ſcit ⁊ ꝓbare nõ põt.ij.q.vij.ca.ple

rũq;. Et ita tenet glo.in.c.ſacerdos.de pe.di.vj.
⁊. vj.q.j.c.ſuꝑ omia.⁊.q.ij.c.placuit.⁊.ij.q.j.ca.

ulidere.c.hoc videt᷑.xxij.q.v.

xxXVII

ſi peccauerit. Facit.c.ſi ſacerdos.ð offi.oꝛdi.Qñn

6 dicit᷑ qᷣ ſcit intelligit᷑ de ꝓbabili ſciẽtia.l.qͥ accu
are. E. de edẽ.facit.l.noſtris.C.de calũ.debet ta
men ſecrete reuelari pᷣlato tãq; patri vt poſſit ꝓ

Pars quinta huius ſermonis de excõmuni
cationis malignitate. R

Rimo de excõmunicatiõis mion ma

p llgnitate tractare volens pᷣmittẽdũ du

xi.ꝙ ꝑtitipãs cũ excõicato minoꝛi excõ
municatiõe nõ ↄtrahit exco municatio

nẽ vel peccatũ:ſi ſpecifice nõ ꝓhibea⁊ ꝑ babentẽ
autoꝛitatẽ ꝓhibẽdi.c.quoniã młtos.xj.q.iij.Et

ideo dicũt doctoꝛes in pᷣdicco ca.ꝙ excomunica

tio maioꝛ nõ trãſit in tertiã ꝑſonã. Itẽ ſcienduz
eſt ꝙ hec excõmunicatio vt inqᷣt Ray.in ſũma.⁊

habet᷑ in ſũma.ↄ felſ.li.iij.ci.xxxiij.q.lv.nõ tm̃ po

teſt intelligi ab epᷣo:ſed etiã a quocũq; iudice ec
cleſiaſtico inferioꝛe.c.cũ ab eccłiaꝝ.de offi.oꝛdi.
Et hoc ſiue ꝓ ↄtumacia.v.q.ij.c.pᷣſenti.ſiue pꝛo
alijs culpis.Facit.xvij.q.iiij.c.miroꝛ. Itẽ pot in

telligi ſimpliciter:id eſt ad tepus indetermina/
tũ:ſic in.c.in actõe.ð pe.di.j.ſiue ad tꝑs Seenia

tũ:vt in.c.tãta.lxxxvj.di.

*„ —

Rima aũt malignitas huius excõmuni

p catiõis qᷓ diat᷑ ſepatiõis eſt: ꝙ excõmuni⸗
catũ remouet ⁊ ſeparat a ſacramẽtis eccle
ſie:ita ꝙ ſi ea ꝑcipiat peccat moꝛtaliter.ca.ſi cele

bꝛat. de cle.excõ.mi.nõo tñ incurnit irregularitatẽ

etis ſi celebꝛer vt in eodẽ ca.ðꝛ. Iẽ peccat ↄferen
do alijs eccłiaſtica ſacram cta:ſʒ tñ ab eo lic col⸗
lata nõ carẽtvᷣtu effectu:vt ibidẽ ðꝛ.Scðõa ma
lignitas aꝓpellat᷑ irricatiõis.ſ.electiõis de ipᷣo fa
cce. Uñ inqᷣt Gꝛego.nonus ĩ dicto.c.ſi celebꝛat.

Si tñ ſciẽtertalis elecꝰ fuerit:eiꝰ ẽ electio irritã⸗

da:ꝓ eo ꝙ ad ſuſceptionẽ eoꝝ eligit:a q̊ruzʒ ꝑce
tione a ſanctis patribo eſt puatus.Suꝑ qver
a inqͥt gloſa.ꝙ ſi excoicatus minoꝛi excõicatio
ne eligit᷑ etiã ignoꝛãter nõ valet electio.qꝛ igno⸗
rantia eligentiũ nõ facit ipᷣm habilem.Et ſi ſciẽ⸗

„

ter talem eli

Ertia malignitas ðꝛ ingreſſiõis. Facit eĩ
t excõmunicatio minoꝛ hominẽ indignuʒ
ingreſſu eccleſie adeo ꝙinqᷣt Hugo in.c.

ſi inimicus.xj.q.iij.ꝙ ab ingreſſu eccłie ſeparat:
ita ꝙ nõ debettalis excõicatꝰitrare eccłlam. Sʒ
Hoſti.in ſũ.dic.ꝙ licet talis tutiꝰ faceret nõ in
trãdo eccłiam anqꝙᷓ; ſit abſolutꝰ.Si tñ itraueric
cauſa oꝛãdi nõ videt᷑ peccare.Etidẽ diẽ Ray.in
ſũma addẽs:maxime ſi ecclia in quaʒ intrat nõ

ſit ↄſecrata.Et aſſignat rõnẽ q̃re poſſit itrare ſcʒ
qꝛ nõ ẽ remotꝰ a ſacramẽtis.UVñ ſubdit dicens

Immo foꝛte põt intrare ad hoꝛas:dũ tñ nõ ad
miſſas.ſed pᷣmũ ſecurius eſt.ſ.ꝙ pꝛius ſe faciac

abſolui.Goffredus etiaʒ in ſũma dicit ꝙ talis
poteſt audire diuina pꝛeter miſſam:ſed ſecuriꝰ

ſacit ſi ex deuotione abſtineat.ca. ad eius.vdiſ⸗

eligerent puarẽtur iure eligendi.c. cux
in cunccis.de elect. T

gofo
niſepor
mnmnore
ap
l Crede
checholi
Gltlooe⸗
idc
5 3
6
lllo
nins.
bont
lijcrcolca
ſtoloann
unplaon
ugtadſa
panght,
nlargſen
wdcctco⸗
imnac
Nearhh
6Niäinpe
wokbera
wpaud
Maitnod
Naljnöſia
maatdee
crolqjand
eco Ete
lecchs de
nohedore
nsdelign
Zpengore
deblcü dze
noͦ
4D
„oꝛd
tiiſigno⸗
nnſclgerde
ecabercd
ſptnier
mita⸗
(g.
echlo
19,9
ipci
huſcſenu

=

CCcXxXV

ulg W ́èð
ie glo. vo Rayp. dicit. Credo ſine pᷣiudicio veri: ⁊ꝛ dinẽ. Et hoc prclalt pᷣuilegio maris magni
nrnſt miſſe poterit ĩtereſſe: dũ tñ ibi nõ comunice: qG di Sriquaoarnrr. ?
minoꝛ excõicatio nõ ſeparat niſi a ꝑceptioe ſacra Eptima malignitas ẽ ꝙ talis ſuſpẽſꝰ ab
R mẽtoꝝ q in ſola ꝑceptiõe cõſiſtit.c.fi.de cle. eo. oib acibo legitimis.ſᷣm Rich. in. uij. di.
1* mi. Credo tñ ꝙ hmòi excõicatꝰ pacẽ nõ debet re xviij.ar.vij.q.j.Culꝰ rõ c.qꝛ excõicatio ab eccłia
Eniin qpe cũ alijs poſt agnꝰdei:qꝛ oſculũ illud ſucce⸗ fideliũ ſ. eꝑat.xj.q.iij.c.audi. Sʒ ſeꝑatꝰ ab eccłia
nttiti dit loco euchariſtie: becibi.q oia ponunt᷑ in ſũ⸗ nullũ pᷣt acũ legitimũ exercere.qꝛ oĩs talis aciꝰ
W ma cõfeſ. eodem libꝛo ⁊ ci.q.bOo. U¶ reqrit cõicatiõeʒ cũ aliqͥ mẽbꝛo eccłie:a q̃ cõione
MRK m Alignitares autẽ excõicationis maioꝛis ẽ ſeꝑatꝰexcõticatꝰ.⁊ iõ nõ pᷣt eſſe iudex nec accuſa
thn ſllunt viginti ſex:qᷓ; bᷣma ðꝛ ſacramẽroꝛũ toꝛ aut teſtis,.lij.q.iiij.c.oſpiratoꝛes.⁊.c.ſe. Nec
—NRæ excluſio. Excludit em ⁊ ſeparat hoĩeʒ ab oibo ſa valet ſentena ſi vnꝰð plurib ferẽtib ſentẽtiã ſit
— cramètis. cengelcruda.iij. q.iiij. Quãta ig bo⸗ publice excõlcatꝰ.m Johem de lignano vbi g
ng na lucrat᷑ ꝗͥ digne ſuſcipit ſacramẽta: tãta amit⸗ Admitti᷑ tñ ſᷣm Ricvᷣ.vbi ſupᷣ ad accuſanduʒ
nin⸗ . tit ꝗͥ excoicatiòe inodatꝰeſt. Uñ de gr̃a que acq/ crimẽ hereſis:cuiꝰtqta ẽlabes ꝙ ad eiꝰ accuſati⸗
i n rit᷑ ꝑ ſacramẽta inqᷣt Ric.in.iiij. di. . Gfa in q̃n/ onẽ eciã ſerui aduerſus dñm:⁊ qubet cniminoſi
. gun tum ꝑ ſacramẽtũ ↄfertur:directe ⁊ imediate oꝛ ⁊ ifames aduerſus quẽlibet admittũt᷑.ij.q.vij.
zWiad dinat᷑ ad ſananda aiam a moꝛbo peccati. Ex c.pᷣſumũt. Itẽ nõ pᷣt ↄſtitui ꝓcuratoꝛ.c.poſt ceſ⸗
Eennecl gpparet ꝙ excõicatio tollendo talẽ grfam aufert ſionẽ.ð ꝓba.Nec ꝓcuratoꝛẽ ↄſtituere qn ẽ actoꝛ
annilt ſanitatẽ aie: ⁊ dimittic es ifirmã. Scᷣa maligni c.fi.de pcura. Sʒ qñ ẽ re⸗ bñn pot ↄſtituere gcu⸗
r hinin tas dici᷑ elongatio diuinoꝝ:qꝛ nõ põt excõica/ ratoꝛẽ ad defendẽdũ ſi e. c.itelleximꝰ. ð iudicijs.
Nanmn tus itra eccłiam oꝛare cum alijs aliter moꝛtałr Itẽ ↄſtitutiões facte ab ipᷣo vel eciã late exK man
Adn peccat.Et iõ ſancꝰ Ambꝛoſiꝰnõ ꝑmiſit Theo⸗ qato eiꝰ:ſũt irrite ipᷣo iure ⁊ nũqᷓ; valebũt.c.ad/
2 doſiũ imperatoꝛẽ itrare eccłiaʒ qꝛ erat excõicatꝰ. uerſus.de imu.eccle.Dicit tñ Rich̊.vbi S.in ſo⸗
ns ginnn Non debec etiam excõicatꝰextra eccłiam ſic ꝓpe lutiõe ſcðᷣi argumẽti pᷣdicta ec᷑ vera ſi ẽ excõicatꝰ
kgainn, ſtare:ꝙ audiat diuina.c.qð in te.ð peni.⁊ remi. publice.c.ad ꝓbãdũ.Et ibi glo.de ſen ⁊ re iudi.
amitall Oñ aſt nõ dicunt᷑ diuina pᷣt eccłiam ſolꝰitrare Quia facta ⁊ iudicata ꝑ occulte excõicatũ valẽc
ulmgic. dũ alij nõ ſũt ibi vt ait Pbaneb de legnano in rone publici officij ⁊ cois vtilitatꝭ.pᷣm Panoꝛ.
mn tractatu de cẽſura eccłiaſtica. Et põt itereſſe pᷣdi⸗ in.c.poſt ceſſionem.de ꝓba.Facit lex barbarius
ianar / catiõi:q̃ audita ſtatim dʒ exire eccłiaʒ.c.rñſo.de ff. de offi.pᷣto.Et iõ liq; dicat᷑ nõ valere:qð fit ab
nabcvlcc⸗ ſen. exco. Et ad h̊ admictit᷑ vt ↄuertat᷑ ſic ⁊ ifide? excõicato.c.ↄſtitutꝰ.de axpel.ꝛ.c.tãta. de exceſſi.
5Sas lis.c.eps.de cõſe.di.j. Tercia malignitas eſt ꝙ pla.cñ qᷓ;diu tolerat᷑ ⁊ ẽ occulte excõicatus valet
l nõ pᷣt ↄ here mr̃imoniũ ſine pctõ.Dicittñ Jopã qð fit ab eo.Uñ ſi ↄtulit bñficiũ vel cõfirmauit
v.cRde⸗ nes de lignano vbi ſupꝛa ꝙ licet peccet moꝛtalr electionẽ tenere videt᷑.argu.ad h.viij.q.iiij.c.nõ
Nicaoint, Ʒhendo:tenet tñ mr̃imoniũ ↄtractũ:reddere cñ ne.cutiꝰ tñ erit poſtq; detecta fuerit excõicatio ĩ
ghin debitũ dʒ: exigere vo nõ debet. Sʒ qͥdã dicũt ꝙ; petcrare diſpẽſationẽ. Et hãc ſentẽtiaʒ dic Rich.
G nõ peccat moꝛtałrexigenndo. x vbl S.eẽ rõnabilioꝛẽ:alit multi eẽnt ð ſuo ſtatu
R q Uarta malignitas eſt p. excõicatꝰnõ pᷣt incerti.Et eadẽ rõne dicut qͥda tenere abſolutio
RK aoidinare nec oꝛdinari qͥ ad executionem nẽ in foꝛo ↄſcie a tali occulco excõicato factã. Et
lensci etiã ſi lignoꝛet. Uñ oꝛdinati ab ipo etia ignoꝛan⸗ ad hoc allegant gloſam in.c. exceptionẽ .8 exce⸗
R ter:idiget diſpenſatiõe epi:q̃ ad cxecutiõeʒ oꝛdi/ ptio.Et argu.ad hoc.in.ca.ↄſolationibo.de iure
. nie. cab excõlcatis. ix. q.j. Si vero ſacter: idiget patro. ecobſtat ſjm eos ca. ad ꝓbandũ.ð ſen.
a ſi diſpẽſatiõe pape.c.fi.de oꝛdi.ab epo qꝗᷣ reſi.epiſ. ⁊ re iudi.qꝛ ibi loquit᷑ decrecalis quãdo erat pu
minun vł excõicato:qꝛ executõeʒ ↄferre nõ pᷣtqͥ es nõ bʒ blice excõmunicatus tpe quo ſentetiã tnlit. Sʒ
mpna e(.:·].c,. gr a 7. c. ſtatuimus. y Atra boc eſt textus in.c.audiuimꝰ.xxiiij.q.j.vbi
irerm q Uinta malignitas eſt ꝙ licet excõicatꝰſi dicit. Hi qui vere extra eccłiam ſunt nec ligare
can S elt dericteneat᷑ dicere officiũ:nõ pᷣt dice/ poſſunt nec ſoluere nec reconciliando eccleſiaſti
amm ion re cũ alio:ſzʒ debet dicere ſolꝰ⁊ ſine dñs vobiſca ce communioni reddere.non poteſt etiã excom⸗/
iimmr ſim Hoſti.i ſũma:et hr̃ in ſũma:ↄfeſ.eodẽ libꝛo municatus publice aliquẽ i iudicio ↄuenire. .
nern ⁊tl. qj 2 4. O em̃ teneat dicere officiũ: pbat᷑ ¶cũ inter. in fine. de excep. Quo vᷣ̈o ad ↄtractus p
idi 47 c.ſi qͥs epᷣs.cũ.c.ſe.xj.q.iij. Naʒ cũ ſit obligatꝰad uatos ſq; emptiõis ⁊ vẽditõis:⁊ ſimiles licʒ mke
mum hanc ſeruitutẽ.c.j.de celebꝛa.mil.ꝑ excõicationẽ ti doctoꝛes dicãt eẽ nullo s:tenettñ anoꝛ.ĩ.c.
vſinn 42 non liberat᷑ ab ipa.c.legi.xvj.q.cĩ. ⁊ ſi vere.et ca.vericatis.de dolo ⁊ contumacia.ꝓ
ſhnin 3 Exta malignitas eſt vt ponit Ray.in ſũ valent. „ B
mine S ma ꝙ talis nõ pt ſuſcipi ad religionẽ ni⸗ CLCtaua malignitas excõicatõis ẽ. ꝙ exldu
en, ſlſi pus abſoluat᷑.Tenet tñ recceptio ⁊ p; o dit᷑ aouerſe atiòe fideliũ ſcʒ in oſculo:ſalu
dicig 17 feſſio ſi fuerit receptꝰ.C. de apoſta.l.hi qͥ ſanctcis. tatiõe in conuiuio ⁊ ceteris que contin᷑
nn un⸗ Fratres aũt pᷣdicatoꝛes ⁊ minoꝛes pñt abſolue in hocverſu. Os oꝛare:vale cõmunio:menſa ne

aßt, reregulares ⁊ ſeculares voletes lvgrediſuũ oꝛ⸗ gatur. Et hoc pbatur perca. Sicut xj· ·iij . t

—BMNW

Bermo

in. l.biqᷣ ſanc. C. de apoſta. Uñ Picit Alerã. de

gles vbi ſupᷣ.et beatꝰ BGonauẽ.in.liij.di.xviij.ꝑ.

ij. ar.j.q.j.qꝙ talis excõicatꝰ tenet᷑ euitare alios:

vt etiã diẽ̃ Panoꝛ.in.c.nulli.de ſen xxcõ.Et cõtẽ
nẽdo euitare totiẽs peccat moꝛtaliter.Facit ca.il
lud.de cle.excõ.mi.Et ca.ſicut.xj.q.iij. Uñ liq; ex
cõicato poſſint cã hũanitatꝭ in ſuſtentatiõe vite
etiaʒ nõ expectata extrema neceſſicate neceſſaria
vite miniſtrari:vt alimẽta:veſtes ⁊ hoſpitiũ.ca.
qm̃.Et ibi glo.xj.q.iij.tñ vtẽſilia ⁊ alia iſtrumẽ⸗
ta ſine qͥbo viuere põt nõ ſũt ei miniſtrãda.So⸗
lũmõ qg̊ in caſu in q̊ hõ ex pᷣcepto charitatꝭ tenet
cõicare cũ eo põt ⁊ ipᷣe cũ alijs ↄuerſari ſᷣm theo

logos in.iiij.di.xviij.de q̊ videbimꝰ in ſeq̃nti ꝑ⸗

te. Magna ergo eſt penaviuere inter homies ⁊

noõ poſſe cũ eis loqui. gkf
Ona malignitas eſt ꝙ tales excõicati ſũt

n puati ſuffragio ecclie:vt inqͥt Rich.ĩ.iiij.
di. xviij.ar.vij.q.ij.vbi diſtiguit dicẽs.qꝙ;

ſi aliqᷣs ẽ excõicatꝰ p iniuſta cã nõ excludita ſuf

fragijs ⁊ oꝛonib eccłie.qꝛ nõ ẽ excõicatꝰ q̊ ad ec

Qdleſiã criũphantẽ niſi ſit alið qð obſtat.c.⁊ ſi ad
tẽpꝰ.xj.q.iij.Si aũt ſit excõicatꝰ ꝓ iuſta cauſa ?

penitet ac diligẽtiſſime abſolutionẽ ſuã pcurat:

patus facere qcqͥd in ſe eſt:⁊ etiã in iſto ſtatu va

lent ſibi oꝛones eccłie.qꝛ pctĩ cẽſet᷑ ſibi remiſſũ
qᷓ;tũ ad iudiciũ eccłie triũphãtis.Si aũt nõ pe⸗

nitet ſʒ in ſua obſtinatiõe ꝑſiſtit:qᷓ;diu ĩ iſto ſta⸗

tu eſt:qᷓ;uis aliq̃ mõ ſibi poſſint ꝓdeſſe oꝛatões

eccłie:cũ ꝑ oꝛones b onoꝝ diuia mivicoꝛdia vo
lütatẽ penitẽdi mulq ſceleratis iſpirauerit.poſ⸗

ſũt em̃ fideles facere oꝛones vt deꝰↄuertat excõ
municatos ab erroꝛe ſuo:vc ait Lho.in.iiij.di.
xviij.tñ lõge minꝰ ꝓſũt ei qᷓ; alijs.qꝛ qᷓ;tũ ex ſua

pte indignꝰ ẽ vt ei ꝓſint.Ecclia etiã ad tales ex/

cõicatos ſua ſuffragia nõ intẽdit dirigere ſiẽ ad

nõ excõicatos.xj.q.iij.c.q cũq; ĩtra.Oꝛo aũt cete

ris paribb mag ꝓdeſt illis ad q̊s ſpecialiꝰ ⁊ di⸗

rectiꝰ dirigit᷑ q; alijs. Nõ igit᷑ oꝛat eccłia ꝓ excõoi

catis:vt ptʒz in oꝛonibo q̃ fiũt i die ꝑaſceuen.vbi

licetoꝛet ſolẽnit᷑ ꝓ diuerſis ſtatibo etiã ꝓ hereti/
cis ⁊ ſeſſmatidꝗ:⁊ ꝓ iudeis ac paganis ⁊ infideli

bus:nõ oꝛat tñ ꝓ excõicatꝭ.Et ꝑ hoc demõſtrat

wꝙ ꝑmanætes in excõicatiõe ſũt infidelibꝛ ⁊ om̃i

bus peccatoꝛibo deterioꝛes. O
o MWones gexcõicati pᷣuant᷑ eccłiaſticis ſuf

fragija:ex qͥ incurrũt multa dãna. NHam

ſuffragia ecclie vt inqͥt mgr in.iiij.di.xx.valẽt p⸗

mo ad augmẽtũ gf̃e vel ad merẽdũ eis qͥ nõ ha

bẽt. Et q;tũ ad bᷣ dicit mgr̃ ꝙ gfra dei ꝑ excõica⸗
tionẽ ſubtꝑabit᷑. Scðo valẽt ad ꝓtectionẽ ði ha

bẽdaʒ:ſicut de ſe dicebat PsS.Dñns ꝓtectoꝛ vite

mee a qͥ trepidabo.Et qᷓ;tũ ad bᷣ dicit mgr ꝙ ꝓ/
tectio dei ſubtrahit᷑ om̃i excõicato.qᷓ videlicetc ꝓ
tectõe filios eccłie ſpũali mõ cuſtodit.de q̊ inqᷣt
Ps.Dñs cuſtodit oẽs diligẽtes ſe ⁊ om̃es pec

catoꝛes diſpdet. Jõ dẽ. xxiiij.q.iij.ca.tã ſacerdo/⸗
ces.ꝙ excõicatio a deo ſeꝑat,Tertio valẽt ad de

XXXVI

fendẽdũ ab hoſtib. Et q;‚tũ ad hoc dicit mgr et

Richar.vbi ſupᷣ .ꝙ diabolo maioꝛ poteſtas ſe⸗

ulendi dat᷑ in ipᷣm coꝛꝑaliter⁊ ſpũaliter.De hoc

ecia.xj.q.iij.c.nihil.et.xj.q.iij.c.audi.ðꝛ.qꝙ excõi⸗
catio ſathane tradit.Excoicatio etiaʒ eſt coꝛpo⸗
ris ⁊ aĩe detrimẽtũ.ij.q.j.c.de maniteſta.xj.q.iij.
c.audi.Et ꝑ eã ſubuertit᷑ ſtatꝰ hoĩm.qꝛ de eccłie

coꝛꝑe tradit᷑ ſathane.⁊ eſt eterne moꝛt dãnatio.

ideo timẽda eſt ſicut moꝛs.⁊ excõicati ꝓ moꝛtu
is reputant᷑.xj.q.iij.c.nemo epoꝝ.⁊ nõ ꝑticipãt
de bonis oꝑibo ⁊ meritis eccłie.de qua ꝑticipa⸗
tiõe inq t PS. Particeps ego ſũ oiĩm timentiuʒ
te ⁊ cuſtodientiũ mãdata tua.Decima maligni
tas eſt illa quã ponic Richar.in.iiij.di.xviij.ar.

vij.q.j.in coꝛꝑe queſtiõis circa finẽ.il.ꝙ excoica⸗/

rus nõ põt eligere nec eligi.Et ſi ſecus facta fue⸗
rit talis electio:nulla eſt ipᷣo iure.c.cũ dilectus.
de ↄſue.et.ix.q.j.o.nos in hominẽ.Et ibi ðt glo

ſa.qꝙ ſi aliqᷣ eligunt ſimul cñ excõicato vitiat ele
ccio.Et addit Richar.vbi ſupꝛa in ſolutiõe ſecũ
di argumtti.ꝙ ſi latẽter aliqͥs excõicatus inter⸗

eſſet electioni:⁊ poſtea detegeret᷑ eius excõicatio
ante ↄfirmationẽ electi:q;uis ꝓpter hocnõ irri⸗
taret᷑ electio:ſi electas ałs habeat ſufficientẽ nu
merũ vocũ:tamẽ dox ſua repucabit᷑ nulla. Uñ
ſi neceſſaria fuit ad ſufficientẽ numeꝝ vocuũ ele⸗
ctio reputabit᷑ nulla.Et ſᷣm aliquos excõicatus
nõ põt eligi nõ ſolũ ad dignitatẽ ſpiritualẽ:ſed
nec ad laicalẽ vel ſecularẽ.Nã nõ põt eligi ĩ regẽ
vel imꝑatoꝛẽ.c.ꝑ venerabilẽ.de elec. F
Mſgdecimã malignitatẽ ponit Richar. in

v p̃dicta di.ar.ij.q.j.ij.et.iij. dicens Pꝛimo

ꝙ milites nõ tenent᷑ obedire ſuis pꝛinci/
pibus publice maioꝛi excõicatiõe excõicatis.xv.
q.vj.c.nos ſanctoꝝ.⁊ ca.ſe.et ca.grauẽ.de penis
Et ibi gloſa.Excõicatio eĩ publica abſoluit a iu
ramẽto fidelitatis.⁊ hoc ↄſtitutũ eſt in deteſtati
onẽ criminis. Uñ vaſalli nõ tenent᷑ dñis q;diu
durat excõicatio:vt ait Panoꝛ.in.c.veritatꝭ. de
dolo ⁊ ↄtu. Si tñ dubiu eſſet vtrũ pnceps eſſet

excõicatus vel nõ obedire teneret᷑.qꝛ in dubiſs

ſuꝑioꝛibo eſt obediendũ.c.quid culpat᷑.xxiij.q.j
EEt ibi gioſa.
ſ Ecũdo nõ tenen?᷑ derici obedire ſuo epᷣo
manifteſte excõmunicato maioꝛi excõica

tiõe.xix.di.c.nulli.et.xvj.q.vlci.ca.ſane.Cuiꝰ ra⸗

tio eſt:quia obedire ẽ quoddã cõmunicare.Sʒ

clerici tenent᷑ euitare ſuũ epiſcopũ excõmunica⸗

tũ.ca.miratus.xciij.di.ergo non debent ei obe⸗

dire.Et ſimiliter non tenetur monachi obedire

ſuo abbati manifeſte excõmunicato.ca.ſacerdo

tes.ij.q.vij.Et ibi gloſa. Immo abbas excõica

tus nõ ſolũ nõ põt pᷣcipere.qꝛ eſt pᷣuatus accib

legitimis:ſed nec alteri cõmittere vices ſuas:qᷓ;
uis ſi alicui cõmiſerit ante excõicationẽ:ipᷣo po⸗
ſtea in excõicationẽ incidẽte poteſtas qua antea
cõmiſerat nõ expiret. Argumẽtũ a ſimili.in 5.

.

romana.de officio vica⸗

o
d ins
ri⸗
ſlloe he
ſidechn
tinmor⸗
ſtoꝛntia
cadram
hapnurf
ſegulans.
lcbſſbl

aoſenete

ſlinerie
Gurtoei⸗
lgelniiie
hurwloꝛd
glolgvoꝛi
icthoclit
icllo⸗
Uontſeodin
Cigkinn
Günsde
nmg
M
Km
dellg
remralia
nercoica
Uak in ere
hlucnſezic⸗
cyudolige
Apſolueore
(Ko
Doſien⸗
gloſa vero
Uoreylder
ſellgetae
gmanſent
iorigi
Ofemer ſo⸗
ntq ad
Merpoꝛcn
Uit grerob
eqpo
üobſteta
mab
Pusond
mmeren
nis dec
Aiseſt,
hno⸗ nöte
dcti eſt
Qautd⸗
ſcgisz
Odoret
l
9

ein ahi:
anmgchn
oumdmmen
amumig
unnie
hilgena
ſsfrd

1cCng,.

ni Sb⸗
öaner
Lanscicn

rſofanin
numne niet
gvosacen

goragdin

u Piche
dns Pen
Girſus nd
itaniimsn⸗
uri
Gupſolrt
ſckulin
mknisg0
niſsaſe
cudhis
gachinig

rt⸗

Pciorl aus
ſane
muntang,
debert

nc en⸗

Foliũ

ℳ

Vodecima malignitas ẽ ꝙ talis excõica

d tus nullũ bñficiũ eccłiaſticũ põt acqͥ rere
⁊ iꝗ collata nõ põt retinere niſi ex diſpen⸗
ſatiõe.c.poſtulaſti.de cle.excõ.mi.et.c.cũ bone.i
fi.de eta.⁊ qua.Et iõ de bñficijs iam habitis dũ
eſt in moꝛa petẽdi abſolutiõeʒ:nihil põt ꝑciꝑe.c.
paſtoꝛalis.de appel.⁊.c.ſacro de ſen.exco. Ter⸗
ciadecima malignitas eſt ꝙ ſi excõicatꝰpublice

baptiʒat ſolẽniter: vl in foꝛo pnie abſoluit fit ir⸗
regularis.Qð ꝓbat᷑ ꝑ.c.pᷣſ byterũ.xxviij.di.Et ꝑ

c.ſi qͥs pᷣſbyter.ð cleri.exco.mi.Et.c.cũ medicina
lis.ð ſen.exco.li.vj.vbi glo.Si tñ baptiʒaret nõ
ſolẽniter:ſicut faciũtvetule i caſu neceſſitatis:nõ

ꝓpter hoc irregularis fieret.vt inqͥt Petrꝰde pa
lude in.iiij.di.xviij.vbi etiã ðꝛ:ꝙ excò icatꝰſi cele⸗

bꝛat vel oꝛdines recipit:fit irregularis niſi ꝓba
bilis ignoꝛãtia euʒ excuſet.c. Aplice.de cle.exco.
mi.Et hoc ſiue ſuſcipiat oꝛdinẽ ſacrũ ſiue nõ ſa⸗

crũ.c.cũ illoꝝ.de ſen.exco. Similr ſii ſuo officio

ingerit ſe diuinis: vtputa:cãtando epiſtolã vel

euãgeliũ in miſſa:exeqᷓndo officiũ ſuũ:efficit᷑ ir/

regularis.d.c. Apłice. Et᷑ nõ põt diſpenſari niſi
ꝑ papam.d.c. cum medicinalis.⁊.c.cum eterni.
de ſen. ⁊ re iudica. 2
d Edmãquartã malignitateʒ ponit Jopᷣ.
de lignano vbi ſupᷣ dicẽs.ꝙ ſi quis de⸗

bet dare alicui i certo termino aliquã rẽ ⁊ ipᷣe in/
terim excõicat᷑:nõ tenet᷑ ei debitoꝛ ſoluere dũ ꝑſe

uerat in excõicatiõe:⁊ allegat Bartholomeum

bꝛixienſeʒ idẽ dicentẽ:ſʒ debet deponere debituz
apud aliquẽ vt poſtea creditoꝛi ab excõicatione
abſoluto reddat᷑.Et hoc dicittenere Joh̊.an.licJ
qͥdã cõtrariũ dicãt.Et hanc opinio nẽ etiaʒ tenet

Hoſtien.⁊ Ray.in ſũma ꝑ.c.ius ſccõꝛũ.xv.q.vj.

gloſa vero Rap.ait ꝙ talis debitoꝛ nõ tenet᷑ ſol
uere vł deponere qᷓ;diu eſt in excõicatiõe:qꝛ ſub
itelligit tacite in iuramẽto vł obligatiõe:ſi talis
ꝑmanſerit cui liceat cõicare Argumentũ in.c.ne

qs.xxij.q.ij. Si tñ ex auaridia nõ ex ʒelo iuſticie
Differret ſolutiõem peccaret q̊ ad deũ:licet nõ pu

niret᷑ qͥ ad eccłiam. Sicut hebꝛei qui ex cupidi⸗

£

tate expoꝛtauerũt bona egyptioꝛũ peccauerũt:qͥ
aũt ꝓpter obedientiã h̊ fecerũt meruerũt.hec ile
Que etiã ponunt᷑ in ſũma ↄfeſ.vbi ſupᷣ.q.xxiiij.
Nõ obſtat aũt huic ↄdluſioni.c.inter alia.de ſen.

excõmu.vbi ðꝛ ꝙ excõicato tenẽt᷑ cõicare illi qui
pus erant ei obligati ad familiare obſequiũ:qꝛ

rũdet Panoꝛ.ibi:ꝙ illð eſt ſpeciale in illis ꝑſo⸗

nis de qͥb ibi ⁊ in.c.qm̃ mltos.xj.q.iij. Ergo in

alijs eſt ↄtrariũ.Et ideo ipᷣe cõcludit ꝙ talis de⸗
bitoꝛ nõ tenet᷑ ſoluere:ſʒ ſufficit deponere vt ſupᷣ
diccũ eſt.Et idẽ tenet gloſa.in.c.iuratoſ.xv.q.vj.
aũt determinatio illius capituli ĩter alia ſit
ſpecialis patet ꝑ rõnẽ in textu aſſignatã dũ dicit
Cñũ duret debirũ bñficio canonis id agente ſcʒ ĩ

illis ꝑſonis ð qͥb ĩ ipᷣo.c.qim młtos. J

d Ecimaquinta malignitas eſt ꝙ ſtãs ex⸗

cõicatus per annũ põt puari omnibus

CCCXXVI

beneficijs ſi que habet.xj.q.iij.c.rurſus.⁊.c.qui
cũq;.qð limitat gloſa in.c.cũ ↄtumacia.de here.
li.vj.⁊? Inno.iiʒdicto.c.cuʒ bone.de eta.? quali.
⁊ Anto.de bu.in.c.j.de iudi.verũ eẽ ſi excõmuni
c(atus fuit ꝓ cauſa criminali.ſecꝰſi ꝓ ciuili.qꝛ ſi
ſtetiſſet ꝑ micle qnos excõicatꝰ nõ poſſʒ pꝛiuari.
gloſa ẽ ſinglar in.c.ↄtigit de dolo ⁊ cotu. R&w

Eclmaſexta malignitas eſt ꝙ ſi excõicatꝰ
d ipetret aliqð reſcriptũ ſuꝑ alio articło q;
aꝓpellatiõis vel excõicatiõis nihil valʒ.c.

ipo iure.de reſcrip.libᷣ.vj.Decimaſeptima mali/
gnitas eſt ꝙ excõicatꝰ notoꝛie effici᷑ intamis.c.
infames.vj.q.j.Decimaoctaua malignicas ẽ
excõicatꝰnotoꝛie eſt ſuſpẽſus ab officio ⁊ benefi
cio.c.paſtoꝛalis.de appella.Decmanona mali⸗
gnitas eſt ꝙꝙ debet ſoluere ꝓ ſingulo die vnum

groſſũ donec ꝑſeu eret in excõmunicatõe.vbi eſt

ſtatutũ epᷣale h̊ determinõs.qð licet qͥbuſdã vi
deat᷑ eſſe ſymoniacũ.ꝑ ca.ad noſtraʒ.et.nemo.

de ſymonia.tñ Hoſtieñ.et Johes an.in.c. ad

aures.·eo.ci.determinãt ꝙ ſit licitũ.qð intelligo
veꝝ ſi ſit in penã.⁊ vt citius q̃rat abſolutioneʒ.

Uigeſimã malignitatẽ ponũt quidã dicẽtes:q;
excõòicatus nõ põt teſtari. Sʒ tamẽ cõmuniꝰ te⸗

net᷑ ꝙ poſſit:vt notat Albꝛicus in.l.j.C.de here.
inſtitutio.Et cardinalis in.c.qᷓ; qᷓ;ᷓ.de vſu.lib.vj.
Et Panoꝛ.in.c.ad ꝓbandũ.de re iudica.Uige⸗
ſimapma malignitas eſt ꝙexcõicatus nõ pᷣt ab

ſolui a pctis niſi pᷣus abſolutus fuerit ab excõi

catiõc ſᷣm cõiter theologos in.iiij.di.xviij.Et ꝓ⸗

bat᷑ ꝑ ca.qcũq;.xxiiij.q.j. Uegeſimaſecũda mali

gnitas eſt ꝙ talis ꝑ excõicationẽ pᷣuat᷑ oib me⸗

ritis ſuis añ acqͥ ſitis:etiã ſi añ excõicationẽ ha⸗

buiſſet merita oim pꝛiarchaꝝ ⁊ ꝓphetaꝝ:mart
rũq; ⁊ aploꝛũ.⁊ hoc ꝓbat᷑ ꝑ.c.ſi qͥs a catholica.
*1 .

xxliij.q.iiij.

v Igeſimatertia malignitas ẽ ꝙtales excõi

cati nõ debẽt i loco ſacro ſepeliri:nec põt
oblatio ꝓ eis ſuſcipi:ſᷣm Rich̊.i.iiij.di.xviij.ar.

vij.q.iij. Ut eĩ ðꝛ in.c.qͥcũq;.xxiiij.q.j.qͥbꝛ nõ coi
camꝰviuis nec moꝛtuis còicare debemꝰ.Et idẽ

hꝛ.xxiiij.q.ij.c.ð cõione.⁊ extra de pᷣuil.c.ad hec.

Diẽ glo. ꝙ cõicãtes eis ĩ moꝛte icidũt in excõica
nẽ.Et b idẽ hx i.c.nõ extimemꝰ.xiij.q.ij. Et iõ ſʒ
Rich.vbi S.ſi excõicati ĩ cxmiterio fuerit ſepul⸗

ti:ide debẽt eijci ⁊ extra locũ ſacrũ ſepeliri:iuxta

illð Hiere.xxij. Sepultura aſini ſepeliet᷑.ſ.excoi ⸗

catꝰ.⁊ eccłia vel cymiteriũ ẽ recõciliadũ.c.ↄſului

ſti. ð ↄſe.ec.vel al.qð itelligẽdũ ẽ ſi oſſa eoꝛũ pñt

diſcerni ab alijs:alit᷑ nõ.qꝛ minꝰmalũ ẽ vt oſſa
excõicatoꝝ remaneãt ĩ cymiterio qᷓ; ꝙ ide eijciã⸗
tur oſſa alioꝛũ fideliũ.ſlec poſt moꝛteʒ abſolui

ab excõicatiõe debẽt ſi ĩ ſua obſtinate ꝑſtiterũt
vſq; ad moꝛtẽ icluſiue.⁊ ita ĩtelligit᷑ ilð.xxiiij.q

ij. c.legat᷑.vbi ðꝛ ꝙ xpᷣs i ligatõe defũctũ nũq; di

xit eẽ ſoluẽdũ:nec legit᷑ eũ abſoluiſſe ali̊s moꝛ⸗
tuoſi erroꝛe.ſecꝰ vᷣo ẽ ſi oñdit ſig ↄtritõis i moꝛ
te. Uñ refert Gꝛego.in.ij.dyal. ꝙcu beatus Bñ

Bermo

Aictus excotcaſſet q̃ſdã moniales pter eaꝝ loq̃ᷓ

citate:ſꝑ qñ dicebat᷑ officiũ videbant᷑ exire de ſe

pulchꝛis ⁊ de ecclłia:ſed cũ eas aloluiſſet beatꝰ

Gñdictus ab excõicatiõe:amplius nõ ſũt viſe.
Moꝛtue em̃ erãt ↄtrite ⁊ ideo potuerunt abſol
ui:vt dictũ ẽ ſupᷣ.ꝑte.iij.huiꝰſpᷣmontis.

Igeſimaqrta malignitas excõicatiõis ẽ
v vituꝑatio.O ꝓpꝛobꝛiũ eĩ excõicatoꝝ ĩ tri⸗

bbroruus aſparet. Pꝛimo qꝛ tãqᷓ; canes expel
lunt᷑ de eccłia Apod.vl.Foꝛis canes ⁊c̃.Nõ em̃
ſũt digni videre dei myſteria Match̊.v. Nolite
ſanctũ dare cnibo:nec mittere margaritas ante
poꝛcos.necſunt digni fidelibꝛ admiſceri. Ecci.
xiij.Que cõmunio hoĩ ſctõ ad canẽ.Secũda vi
tuꝑatio ſeu oꝓpꝛobꝛiũ ẽ qꝛ magis qᷓ; ſaraceni et
iudei euitant᷑:⁊ magis qᷓ; oẽs pctõꝛes cũ qͥbo oĩ
bus etiã ſceleratiſſimis hoibo atq; infidelibo lo
qui poſſumꝰ⁊ nõ excõicatis.j.ad Cor.v.Cũ hu
iuſmõinec cibum ſumere ⁊c̃. Ubi dicit Aug.q;
Apls ibi intelligit ð excõicatis.qͥd ait dominꝰ
Mactth̊.xviij. Sit tibi ſicut ethnicus ⁊ publica
nus.ſ.excõicatus ab eccłia.Ubi dicit Glo.Dete
ſtabilioꝛ ẽ qͥ noie fideliũ agit oꝑa ifideliũ:qᷓ; aꝑ
te infidelis.Tertia vituꝑatio ẽ qꝛ excõicatꝰvide
tur eẽ ſine lege. Judei em ſuã legẽ habẽt licet nõ
ſufficientẽ:ectiã ſaraceni ſuã:⁊ ſiliter xpᷣiani Sed
cũ excõicatus ſit extra xpᷣianitatẽ nõ erit iudeus
nec ſaracenꝰ nec xpᷣianꝰ. Et de cali ðꝛ Pꝛouerbᷣ.
vj.Hõ apoſtata vir inutilis ⁊c̃.Et infra. Huic
excẽplo veniet ꝑditio ſua ⁊ ſubito ↄteret᷑:nec ha
bebictvltra medicinã.ſAi cito nõ faciet ſe abſolui
ab excõicatõe. Uigeſimaqͥnta malignitas eſt ꝙ
ꝑ excõicationẽ hõ deputat᷑ eternis incẽdijs.capᷣ.
om̃is.xj.q.iij.Et iõ in.ca.nemo.eadẽ.q.⁊ cauſa.
Chꝛyp.dicit. Nemo cõtẽnat vincula eccłiaſtica.
qꝛ eſt hõ qͥ ligat:ſed xpᷣs qͥ hãc ptãtẽ dedit ſacer⸗
dotib ⁊ dños fecit hoies tãti honoꝛis. N
Igeſimaſexta malignitas eſt ꝙ excludit
v ao regno celoꝝ.⁊ ideo appellat᷑ anathema
qð idem eſt qð ſeꝑatio.ſ.a celeſti głia:ad
quã nullꝰ excõicatus poterit ꝑuenire.c.qᷣſqͥ s.et
ca.q cũ q;.xxiiij.q.j.et.c.nemo.xj.q.iij.Ex q̊ appa⸗
ret crudelitas eoꝝ qͥ ꝓ q̃libet minima re faciunt
fieri excõicatiões. Itẽ ſtulticia maxima illoꝛũ q
nõ timẽt incidere in eas.⁊ cũ excõicati fuerit nõ
ꝓcurãt qᷓ; citius abſolu.q
„ Pars ſexta huiꝰ ſermõis de excõmunicatio⸗
nis ꝑticipatiõe. OO
J UVm excõicatis nõ eſt ↄuerſandũ.qꝛ ex/
cCc coicatio eſt moꝛb ↄtagioſus. Uñ ſicut
ↄuerſans ⁊ ꝑticipas cũ lepꝛoſ efficit᷑ le
pꝛoſꝰ:ſicↄuerſans ⁊ ꝑticpãs cũ excõicat efficit
excõicatꝰ. & ᷣ ptʒ ꝑ illð qð legit᷑ de qͥdã ſancto
pie qͥ adiurauit demonẽ vt ſibi diceret qð eſſʒ il
lud pctm̃ ꝑ qð plures lucraret᷑. Qui rñdit ꝙ eſx
excõicatio.qꝛ vnꝰ excõicatꝰ alios tota die pecca
re faat:dũ eos ad ꝑticipãdũ ſecũ inducit.Quia
igit᷑ ſcptũ eſt Eccl.xiij.⁊ exꝑientia demõſtrat: q;

XXXVI

q tetigerit picẽ inqnabit᷑ ab en. Jõ oiĩb xpᷣianis

dicit ecclia illud umeri.xvj. Receditea taber/
naculis hoim pctõꝝ:⁊ nolite tãgere q̃ ad eos
tinet ne inuoluamini in pœis eoꝝ. Cu excõicatᷣ

g ↄuerſantes ⁊ ꝑticpãtes peccãt inſ. eip̃os.qꝛ ſe

fedãt ⁊ maculat excõicatiõe. Itẽ in excoicatoꝛem

cuiꝰ autoꝛitatẽ ↄcẽnũt:⁊ ꝑ ↄſequẽs peccãt ĩ deũ
qͥ ait Luce.x.Qui vos ſpernit me ſpernit. Itẽ in

excõicatũ cuiꝰ ſanicatẽ impediũt dũ verecundiã

⁊ ↄfuſionẽ q aliqñ ẽ cauſa ſalutis ei aufert Ecci

iiij.Eſt ↄfuſio adducẽs gratiã ⁊ gliam. Itẽpec

cat in illũ cuiꝰ occaſiõe excõicati ſũt.qꝛ ꝑ hoc ſa⸗

tiſfactionẽ eis fiendã impediũt.Cũ ipᷣis autẽ ex⸗
cõicatis nõ eſſe ꝑticipãdũ demõſtrari põt exem
plo qð recicat Jacobo de vitriaco di. ꝙ fuit qui
dã in epᷣ̃atu Linconienſi excõicatꝰ qͥ ſentẽtiã illã
ↄtẽnebat.Et dũ q̃dã die comederet cũ ſocijs ve
nit añ eũ poꝛcꝰ:cui excõicatꝰ ꝓijciẽs ð pane ſuo
ait. lũc apparebit ſi poꝛcꝰ iſte de pane meo co⸗
medet qͥ ſu excõicatus. Poꝛcꝰ vᷣo panẽ odoꝛãs
nõ tetigit eũ.Lũcexcõicatus dedit vni ſocijs vt
daret poꝛco:⁊ etiã tũc nihil tãgerevoluit.Lunc
alij ſocij dederũt de pane eoꝝ:quẽ poꝛcꝰ ſtatim
comedit.
ſ xed ꝓ melioꝛi declaratiõe dicẽdoꝝ ſciẽdũ
eſt ꝙ tripliciter põt qͥs ꝑticipare cũ excõi⸗
cato. Pꝛimo ꝑticipatiõe criminis.⁊ hoc dupli⸗
citer. Pꝛimo in crimine moꝛtali ꝓ qͥ incurrit᷑ ex
cõicatio maioꝛ qñ iudex vel canon excõicat ali⸗
quẽ cũ oĩb ꝑticipãtib cũ eo.Tũc em̃ claxꝝ eſt ꝙ
oẽs dãtes ei auxiliũ vł ↄſiliũ ſeu fauoꝛẽ vel quõ

libet ei coopando in crimine ſunt excõicati eadẽ

excõicatõe.cle.ſi q ſuadẽte.de penis.Si aũtnõ
eſt excõicatus cũ ꝑticipãtib ſibi:tñ ꝑticipantes

ciũ eo in eodẽ crimine dãdo ↄſiliũ:auxiliu vel fa
uoꝛẽ ſunt excõicati:vt declarat Rich.in. iiij. diſt.
xviij.ar.vj.q.j.et Tho.ibidẽ.pꝑ.ij.ar.iiij.q.ij.et be

atus Bonauẽ.in eadẽ di.ij.ar.j.q.v.Et ad hᷣ al⸗
legat᷑ textꝰ in.c.ſi ↄcubine.et.c.nuꝑ.de ſen.excõi.
Sed iſti textus loquũt᷑ qñ ille cui ꝑticipat᷑ i cri/

mine iã inciderat in excõicationeʒ. Et iõ quida,z
dicũt ꝙ ſi anteq; in eã incidatqͥs:cũ eo ꝑticipet

in illo crimine ꝓpter qð incidit in excõicationeʒ:
licet peccet moꝛtaliter:tñ ipᷣe nõ incurrit excõica
tionẽ. Sʒ Panoꝛ.in d.ca.ſuꝑ:ait ſic.poſſet dici

ꝙ ex alio capite qͥs incurrit excõicationẽ iur:vt

ſi ↄſulat vel auxiliũ impẽdat circa verberationẽ

clerici. Nã facientẽ ⁊ ↄſentientẽ pari pena ↄſtrin

git:vt ðꝛ in textu.et facit ca.mulieres.ſupꝛa eo.
Hec ille.Et licet qͥdã dicãt ꝙ; ↄſulentes nõ inci⸗
dũt excõicationẽ:niſi qñ nõ erat aliter facturus
allegãtes ca. Sicut dignũ. S.qͥ vᷣo.de homi.ta/
mẽ Inno.in d.c.nuꝑ.cũ qͥ videt᷑ trãſire Anto.de

butrio.dicit idẽ eſſe:etiã ſi aliter nõ fuiſſet factu

rus.qꝛ nihilominꝰ ꝑticipat in crimine:vt notat
in directoꝛia iuris.li.iij.ci.ij.S.cxxv.Et idẽ videt
tenere Johes an.in ca.nullꝰ.de regu.iu.li.vj.di
cẽs.ꝙ in maleficijs indiſtincte qͥs tenet᷑ ex conſi

0 id
iga
mmtalte
nodop⸗

llo

montr
tojft
ni nota

9 lo
ͤ
lelaſti
ſriregol
fipegunt

eltſoſti⸗
tcöper
chonden
eſus
uogfik
cuñne
tnoret
ſiiatöc
c Krlia

ſtercolca

ſaoꝛia in
ſuurgenen.

dis Hot.

ſundicd⸗
wmda
Papalitch
Ebocide
(Ateg
Meirellg
lccllaſiue
co

chtecelch:

ſe. Ruer
Candeera

ccanemo⸗

chtcenne
monäng
ſlülient
tummnöt
Poſtigy
honsq
Phrepte

adißinh
ehen
Kidos
Unfie
g
eaidi⸗
nenr i
Enminti
naninh
un Fihe
ignwee
Mai
memn
gir
aſcſs
isöͤri
Menrnpg
ocmtr
landeri⸗

n

coicgtini
iraurlüt
e
nila
Cng
1öieno⸗
umr atild
poſerdid
Kontiut⸗
fadaranoſ,
npengytmn
nesunns⸗
merso
limmm
0de
fited
fthn
nblin
ℳ
n

Foliũ

lio. Et idẽ tenet Panoꝛ. in.c.ſuꝑ.de ſen.exco.diẽ

tñ ꝙ; quo ad pene qᷓntitatẽ mitiꝰpuniet᷑ cõſules

qñ malefactoꝛ erat oino illð faccurꝰ:qᷓ; cum nõ
erat aliter facturꝰ:ꝑ.d.c.Sicut dignũ. Secũdo
modo põt qs ꝑticipare in crimine moꝛtali:ſi nõ
in illo ꝓpter qð fit excõicatio:⁊ talis licet peccet
moꝛtałr ꝑticipando:tñ nõ icurrit maioꝛẽ excõi⸗
catõeʒ ſᷣm pᷣdictos theologos ſʒ tm̃ minoꝛẽ. Ut
etiã notat Innocẽtiꝰin dicto.c.nuper. QP⸗
kEcudo pncipalłxr fit ꝑticipatio cũ excõica
8 to in diuinis.ſ.recipiẽdo eum ad diuia
officia: ſeu eccleſiaſtica ſacramẽta:vel ad
eccleſiaſticã ſepulturã. Et talis ꝑticipas licet nõ
ſit irregularis vt ðꝛ in.c.is qui.ð ſen.exco.li.vj.
tñ peccat moꝛtałr:⁊ eſt valde ꝓpinquꝰirregula⸗
ritati.Nã eſt ei iterdictus ĩgreſſus eccłie:nec ad⸗
mittit᷑ ad ecdleſiaſtica ſacramẽta:vł ſepulcuram
ecdleſiaſticã:niſi pᷣus de trãſgreſſiõe hmõi ſatiffe
cerit cõpetẽter ad arbitriũ eiꝰ cuiꝰſniam cõtẽpſit
c.epoꝝ.de pᷣuile.li.vj.Et ſi poſtqᷓ; eſt ei ĩiterdictꝰ

ingreſſus ecclłie igerat ſe diuinis i ſuo officio ſic
dus: effici᷑ irregularis.Quauis aũt ꝑticipans
cũ excõicato i diuinis icurrat ſolũ excõicaciõem
minoꝛẽ:tñ ſi talis excõicatꝰſit a papa:ĩcurrit ex⸗
coõicatiõeʒ maioꝛẽ.vt patʒ in.c.ſignificauit ð ſen.

exco.Et licet quidã dicãt:qꝙ.d.c.intelligit᷑ qñ qͥs

eſt excõicatꝰcũ ꝑticipãtibo ſibi:tñ vt notat᷑ in di⸗

rectoꝛia iuris eodẽ li.⁊.ti.S.xlj.ſᷣm rei vitatẽ lo⸗

qtur generałr:vt patʒ ex lecciõe textꝰ.Et ita tenet
dnñs Hoſti.ĩ apparatu.Dicit tũ Antoniꝰde bu.
ſupꝑ dicto.c.ꝙ requirit᷑ ad hãc excõicatiõem ĩcur
rendã:ꝙ ꝑticipãs in diuinis cũ tali excõicato a

papa ſit clericꝰ: ⁊ e ꝑticipet ſpõte et ex certa ſcia.
Et hoc idẽ tenet Hoſti.⁊ Archidiaconꝰin.c.pla

cuit.xj.q.iij.? Johᷣ.in.c.ſtatuimꝰ.de ſen.exco.li.
vj.⁊ itelligit᷑ ſiue iſta ꝑticpatio ĩ diuinis fiat in
cccłia ſiue extra eccłkiam:vt ðꝛ in ſũma cõfeſſoꝝ:
eæeogem libꝛo ⁊ titulo.q.xxxiiij. R

s d hic qri. Nũquid ꝑticipans ꝑ metũ
cuʒz excõicato:vt qꝛ tyrãnus cogit ſacer/

dotẽ celebꝛare metu moꝛtis:excuſet᷑ růne timo⸗

ris. Rñdet Alexan.de ales in.iiij.pꝑte ſũme:ĩ tra
cratu de excõicationib: ꝓ nullo metu ðbet qͥs

peccare moꝛtałr: nec ꝑcicipare cũ excõicato. Uñ
ſi cõſiderate et habita deliberatiõe cõicet:peccat
moꝛtałr:qꝛ bmõi cõicatio nõ eſt ſine enbrn,

Nã licet talis culpa aliqualłr attenuet᷑ ꝓpter me
tum:nõ tamẽ excuſat.xxxij.q.v.c.ica ne.Et dicit
Hoſti.ꝙ btũs eſſet ſacerdos ſi toleraret moꝛtẽ

potiꝰq; cõicare:qꝛ eſſet martyr. Sivo ex quadã
ſubreptione ⁊ ĩcõſiderate:ſine vlla deliberatiõe

qͥs metu moꝛtis cõicet:ñ peccat moꝛtałr.vt ait

Alerxã.vbi ſupᷣ. Guido tñ ⁊ Hugo dicũt ꝙ me⸗
tus qui caderet in ↄſtantẽ virũ:excuſat a moꝛta
li vt dicit᷑ in ſumma ↄfel.li.iij.ti.xxxiij.q.clxxiij.⁊

Hoſtien.dicit hanc opinionẽ eſſe humanioꝛeʒ

cum caſus neceſſitatis excuſet in talibo.Et etiaʒ
caſus vtilitatis qð minꝰeſt. Et hoc ponit᷑ in ſũ⸗

CCCXXVII

ma ↄfeſ.eodes libꝛo ⁊ ti.q.clxv. Securioꝛ tñ eſt
opine Alexannriit. S
t Ercio pᷣncipalr põt coicari cuʒ excõicato
non in crimine:nec in diuinis:ſʒ in alis

actibo humanis.Et boc etiã ꝓhibet᷑ in.c.cũ excoi
cato.xj.q.iij.vbi patz ꝙ pᷣmo nõ debet ꝑticipari
cũ eo oꝛe.i.locutiõe. Itẽ nõ licet litteras excõicati
reciꝑe:vł ei mittere litteras vł nũcios:niſi in ca⸗
ſu in quo liceret ei loqui vt inquit Hugo ⁊ Ar⸗

chidiaconꝰin.d.c.cuzʒ excõicato. Itẽ nõ debet qͥs

excõicatũ ſalutare:vł ſalutantẽ reſalutare:aliter

incurrit excõicationẽ minoꝛẽ ſᷣm Ric.ac Bonã.

⁊ Tho.in.iiij.di.xviij.Si tñ faciat actũ reuerẽtie

ſine locutiõe:vt aſſurgere ei vl idinare ſe:vł ei ſa

lutanti mouere labia quaſi reſalutado:ſᷣm Ar/⸗
chidiaconũ vbi ſupꝛa nõ icurrit excõicatiõeʒ:ciũü

pene ſint reſtringende ⁊ nõ ampliãde de pe.di
