occidit ⁊ comedit ſed dũ vnus ex filijs ſagacioꝛ
ceteris qͥ hec ꝑpendit ſuꝑ matre aſcendit⁊ invl⸗
tionẽ fratꝝ ſanguinis eã occidit.Itẽ attẽde cru
delitatẽ hũana.Eſt em generale in auibo ꝙ nul
la auis quantũcũ q; pꝛedalis auè ſue ſpeciei co
medit. Unð accipitres accipitribꝰ parcũt:⁊ fal⸗
cones falcones nõ comedũt.⁊ idẽ beſtie faciunt

ſed hoies ſeinuicẽ deuoꝛare no deſinunt. Unde

narrat NHiero.ſe vidiſſe gẽtẽ ſcoroꝛü carnibus
veſci humanis:⁊ cũ haberet greges poꝛcoꝛũ ⁊
armẽta ouiũ:illis dimiſſis incidebat nates pa⸗
ſtoꝛũ ⁊ mãmas mulierũ:⁊ illis in cibũ pꝛo de⸗
licijs vtebant᷑. Crudelitas etiã humana nõ ſolũ
ꝓximoꝝ filios nõ paſcit ſicut facit natura bꝛu⸗
ta:ſed inueniunt᷑ femine ⁊ nõ pauce que occul⸗

te foꝛnicãtes dũ nolũtvideri grauide filios dũ

adbuc in ventre ſunt quibuſds medięinis vel
herbarũ ſuccis occidũt:vel poſtqᷓ; peꝑerũt eos

interiRũt:qð bꝛuta nõ faciuũt. Nam aper q;uis

ſit crudelis filios tamẽ intantũ diligit ꝙ; ꝓ eis
moꝛti ſe exponit ⁊ crudeliſſimo moꝛſu coꝛũ in⸗
uaſoꝛes inuadit.Et hoc idẽ facit leena q;uis ſit
crudeliſſima fera. Lupus q̊ʒ poꝛtat ſuper ſe fi⸗
lios quãdo eum opoꝛtet fugere venatoꝛes. Itẽ
ſimia miro modo filios diligit:⁊ quado vena/
toꝛes fugit vnũ ſuper ſe ponit ⁊ aliũ quẽ mag
diligit poꝛtat in bꝛachijs. Sed hoies noſtri te/
poꝛis ſequũtur naturã canis. Nam quado ali
quis canis percutit᷑ ab omib alijs lacerat᷑. ſic
⁊modo ſi quis cadat nõ ſolũ alij eum nõ iuuãt
ſed om̃es ei inſulcãt ⁊ clamãt vt pereat. hec ille.
Er quibo omib patet ꝙ qui pꝛoximo nõ miſe⸗
retur beluis ⁊ irrationalibo animalibo ceteriſq;
creaturis deterioꝛ reputat᷑.quia contra natura
lis legis inſtinctũ operat᷑. Tertio ꝑncpaliter
dico ꝙ ad miſericoꝛdiã ꝓximo exhibendã qᷣſq;
tenet᷑ lege Moyſaica.vnde Deut.xv. ðt ¶ Hoy⸗
ſes. Pꝛecipio tibi vt aperias manũ tuaʒ egeno
2 pauperi. Quarto ad hoctenet᷑ lege cuange⸗

lica:dicẽte dño Luce.xij. Uendite que poſſide⸗

tis ⁊ date elemoſynã.Et Luc̃.vj. Omni petenti

te tribue. Et Matth.v. Qui petita te da ei.vbiꝰ

dicit gloſa. Si deeſt facultas da affectum: obſe
quiũ vel verbũ.Et Luce.vj.dicit ſaluatoꝛ. Qð
ſuꝑeſt vobis date elemoſynã. Si em̃ ad hoc nõ
teneret᷑ quis ſub pena peccati moꝛtalis quãdo

in neceſſitate extrema eſt pꝛoximꝰ nõ diceret do
minus in iudicio ilud Matth. xxv. Ite male⸗

dicti in ignem eternũ.Eſuriui em̃ ⁊ nò dediſtis
mihi mãducare ⁊c. Quinto quiſq; tenet᷑ lege
aplica. Scriptũ eſt em.j. Johis.ilij. Qui habue
rit ſubſtãtiã huiꝰ mũdi ⁊ viderit fratrẽ ſuã neci

tatẽ habere ⁊ dauſerit ab eo viſcera miſicoꝛdie
quõ charitas dei manet in illo.q̃ſi di.nullo mõ

manet. Sexto qᷣs tenet᷑ ad hoc lege canonica

Bermo

dicente Ambꝛoſio in capitulo.paſce.lxxxvj. di.
Sen ce fame moꝛientẽ ſi non paueris occidiſti.
eptimo qᷣs tenet᷑ ad hoc lege ciuili.Scriptũ
eſt em̃ in.l.necare.ff.de libe.agno. Necare ðꝛ qui
alimenta denegat. Que oia ſcens Ambꝛoſius
inquit ĩ capitulo.ſicut hi.xlvij.di. Nõ minoꝛis
eſt criminis q; habẽtitollere cũ poſſis ⁊ abun
gans ſis indigenb denegare. Eſuriẽtiũ panis
eſt quẽ tu detines.nudoꝛuz indumentũ qð tu

redudis.miſeroꝛũ redemptio ⁊ abſolutio pe⸗

cunia qua tu ĩ archa fodis.tot ergo te ſcias bo

na iuadere quot poſſes pꝛeſtare.Et in eodẽ ca⸗/
pitulo etia dicit. Nemo ꝓpꝛiũ dicat qð cẽmune

eſt:pluſqᷓ; ſufficit ad ſumptꝰ violenter obtentũ

eſt. ? in.c.j.xlij. di.dici᷑. Aliena rapere conuincit
qui vlcra neceſſaria ſibi retinere ꝓbat᷑.Dicit ta⸗

men Tho.in quadaʒ queſtiõe de quodlibet.

quis nõ obligat᷑ ſub pꝛecepto querere poſitos
in neceſſitate:quia eſſet nimis oneroſum ſʒ ſuf

ficit ſatiſſacere eis quando quis cognoſcit ne/

ceſſitates eoꝝ:tunc enim tenet᷑ eis ꝓuidge.Unñ
Chꝛiſo ſtomus ſuper Matthᷣ. inquit.Quãdo
venis ad eccłiam ad oꝛandũ munera tecum in
manibo poꝛta. Infirma eſt eniʒ oꝛatio que ele⸗
moſynaꝝ largitate non eſt munita. Date ergo
elemoſynã o auari:qꝛ iquit Auguſtinꝰin quo⸗

dam ſermone. Quicquid pauperibus dederi⸗

mus ipᷣm integre poſſidemus.?⁊ Thobie q̃rto
diat᷑. Fiducia magna eſt coꝛã ſũmo deo elemo
ſyna omnibus facientibus eam. .

Pars.iij.huiꝰ.ſ.ð cõditõe elemoſyne. —w

Erñrcio circa elemoſynã dico qad hoc
vt ſit deo grata debet fieri cum nouẽ
cõditionibo ⁊ circũſtantiss. Pꝛia
dici Gracioſitatis:ideſt cum hilari⸗
tate ⁊ ſuauitate ⁊ leto animo. Scriptũ eſt eniʒ
Eccleſiaſtici xxxv. In omni dato hilarem fac
vultum tuum. Et ſecũde ad Coꝛin.ix.inquit
Apls. Non cx triſticia aut ex neceſſitate:hilareʒ

em̃ datoꝛẽ diligit deus:quod etiaʒ habet᷑xxxij.

q.vj.S.ex his.vbi dicitur. Ad bonum autem

quiſq; inutiliter cogitur:cum coacta ſacrificia

deus aſpernetur. Ideo Hieronymꝰad Julia-⸗

num loquens deillavidua de qua h̃ Marci
xij.? Luce.xxj.inquit Paupercula vidua duo
era miſit ĩ gaʒophilatiũ.⁊ qꝛ totũ cõtulit qð ha
bebat oẽs dicit᷑ in oblatiõe munerũ dei ſuꝑaſſe

triſtitia. ? ibidẽ. Cogregatiõi paupen affabile
te facto.Et in eodẽ.c.etiã ſcriptũ ẽ. Nõne ardo⸗

rem refrnigerabit ros.ſic ⁊ verbũ meliꝰqᷓ; datuz.

Cõtra quod faciũt quidã de quibo Gꝛegoꝛiꝰin

quodã ſᷣmõe inqᷣt. Sunt nõnulli qͥ mox vt ab

egenis fratribofuerint necaria poſtulata pꝛius

in eos cõtumelioſaverba iaculant᷑:qͥᷣ ⁊ ſi rebus
miniſteria pietatis efficiũtverbis tamẽ cõtume

lioſis hũanitatis gram perdũt. Ita vt plerũq;
videãtur iniunie illate ſatiſfactionẽ exoluiſſe cũ
poſt cõtumelias dona largiunt᷑.hec ille. Ideo

Ecẽi.xx.dict᷑.Oatũ inſipiẽtis non erit vtilẽ tibi:

exigua dabit? multũ impꝛoꝑabit:⁊ aꝑtio oꝛis
illiꝰ inflamatio eſt:⁊ odibilis eſt hö hmõi. Z
Ecuũdg cõditio elemoſyne dicit᷑ celeritatj.
ſ Noõ em̃ debetis dare repulſam pauꝑiby.
qꝛ ſcriptũ eſt ꝓuerb.xxviij. Qui deſpicit
depꝛecantẽ ſuſtinebit penuriã. Uelocit᷑ ̊ dare
debemꝰ qð petit᷑.vñ ꝓuerb.iij.dicit Salomon.

Ne dicas amico tuovade ⁊ cras dabo tibi cum
ſtatim poſſis darc. Ait em Seneca lib.ij. de be⸗

neficijs. Ingratũ eſt bñficiũ qð diu inter dan⸗

tis manꝰ heſit.Et vt ai-t Macrobiꝰ lib.ij. ſatur
naliũ. Pars bñſicij eſt ſi quod petit᷑ cito neges
Quapꝛopfr᷑ ðt Senecavbi s.Nihil carius emi
qᷓ; qd mtis pꝛecibo cõparat᷑. Et Ecci.iiij.c.inqt

ſapiẽs. Coꝛ inopis ne afflixeri:? ne ptrabas da
tum anguſtiãti.Et de hoc głiabat᷑ Job.xxxj.c.
ſui libꝛi dicẽs.Nõ negaui quod volebã paupe

ribus:⁊ ocłos vidue ſpectare nõ feci. Cõtra qð

faciũt milti qͥ paupꝑibo ad oſtia eoꝝ pulſantibꝛ
cdamãtibo diu nihil rñdẽt:⁊ demũ dicũt. Ite cũ

deo. qðᷣ quidẽ verbũ lʒ in ſe ſit bonũ nõ tamẽg

vadãt ſine pane ⁊ alijs necarijs bonũ ẽ eis: nec
illis qͥ cos tałr licẽtiat vel poſt multas pᷣces ali
quid dãt.Et ideo qͥvult deo placere debet q;pꝛi
mũ poteſt qð poſtulat pauꝑi dare ⁊ poſtea mit

tere eũ cũ deo ⁊ oibus ſccĩs.Nã Aug.in lib.qͥn⸗
quaginta omeliaꝝ omel.xl. dicit. Perfecta mi⸗

ſericoꝛdia ẽ vt an occurrar eſurlẽti cibi q; roget
mẽdicus. Nõ eſt ꝑfecta miſericoꝛdia ſi pꝛecibꝰ

extoꝛquet᷑.Quãtũ vᷣo placeat deo cito facere ele

ð

locupletes:qm̃ nõ põdere ſuo ſʒ offerẽtiũ volũ

tate penſat᷑. Debet etiaʒ fieni eiemoſyna cum cõ⸗

paſſiõe ⁊ affecu ad pauperes:vt inqͥt Alexã.de

ales in.iij. parte ſumme in tracatu de pꝛece⸗

ptis beneficentie.iuxta illud Eſaie.lviij. Cum

effuderis eſurienti animã tuaʒ ⁊c̃. Sicut facie⸗

bat beatus Job qui ait ſui libꝛi.xxx.c. Flebam

ſuꝑ eum qui afflictus erat:? anima mea cõpa⸗

tiebatur pauperi.Cũ benignitate itaq; fieri de⸗

bet elemoſyna:⁊ nõ cum aſperitate. Ideo dici⸗/

tur Eccli.iiij. Incdlina pauperi aurez tuam ſine

moſynã patet per exẽplũ qð legit᷑ de quadã mu
liere valde deuota ⁊ pia. Que cũ eſſet in eccleſia
in qua cantabat᷑ miſſa acceſſit ad eam pauper

.

quidã nudus frigoꝛe ⁊ algoꝛe grauiter crucia⸗
tus elemoſynã petẽs. Quẽ cũ mulier aſpexiſſet
cogitauit ꝙ ſiꝓ veſte accipiẽda iret domũ ꝑde⸗

ret miſſam:ſi aũt miſſam finiri expectaret pau⸗/
per alßoꝛe cruciaret᷑. Qua de re ad angulũ quẽ

dã eccłie prexit clamq; ſe pelliceã exuit ⁊ paupe

n dedit. Mirabile dictu cũ pertractuʒ tẽpoꝛis
ſtetiſſet in exuẽdo veſtes ⁊ remitrẽdo poſtea ad

miſſam rediẽs inuenit ſacerdotẽ dicere eadẽver
ba ⁊ eſſe in eodẽ paſſu in q̊ erat quãdo diſceſſit

ꝓ faciẽda elemoſyna.Eſtote ergoveloces in da/
do pauperib quod petũt.quia dicit᷑ in cõmu⸗
ni ꝓuerbio.Qui cito dat bis dat.vt notat᷑in. ꝓ

unos
wi⸗
ope
Gun
ſicainz
dlon.⸗
o
nbe⸗
pirif
Nſfucn
lrere
fültan
itun
e⸗
curas
bala
ſnth

he i iteʒ ſi ille inſti. de fideiuſ.⁊ in. S.plus aũt.inſti. iiij. parte ſũ me: g licitũ eſt imo valde meritoꝛi’iũ
,ſin de aci. Ad hoc en faciendu natura nos iĩuitnat Linð Augꝰ. in libꝛo de eccłiaſticis dogma. alt.
que qñ aliqð mẽbꝛũ ledit᷑:ſtatim ad eius adiu Bonũ eſt facultates cum diſpũſatiõe pauꝑib-
dönnnd toꝛiũ mittit ſanguinẽ ad locuʒ leſiõis.Et iõ ſirr erogare:ſed meliꝰ ꝓ intentiõe deũ ſequẽdi inſi
; D debet hõ qñ videt indigẽtiã ꝓximi:ſtatim eine ois donare:⁊ ablata ſolictudine egere cuʒ xpᷣo.
aann ceſſariũ ſubſidiũ ſubminiſtrare. Ait em Sene/ hec ille.Qnuſtus em̃ diuitijs nõ poteſt paupe
niin ca libꝛo.iiij. de bnficijs gratiſſima ſunt bnfica rem xpᷣm ſequi.c.ſo crates.xij.q.ij.Quia igit᷑ me
8 nnls boĩ facilłr occurrentia ⁊ facilia:vbi nulla moꝛa diũ ſapit naturã extremoꝛũ.j. Phiſic,cuʒ pau⸗
Rrmn eſt niſi recpiẽtis verecũdia.Sic aũt nõ faciũt qà peeres naſcamur ⁊ moꝛiamur vita noſtra que ẽ
ki B anteq; paupi petẽti denariũ offerat:decies vu mediũ inter pꝛincipiũ ⁊ finẽ debet etiõ in pau⸗
ei nſt tũ auertũt. Et iõ inquit idẽ Seneca.Uidiꝙnõ penrtate foueri:⁊ maxime qꝛ vita noſtra eſt con⸗
Enll en tulit gratis qui cum pᷣcibus accepit. Moleſtũ tinua colluctatio cuʒ diabolo.vt dr̃ ad Epheſ.
N em̃ verbũ eſt ⁊ oneroſum demiſſo vultu dicere vj.qui eſt nudus qᷓ;tuʒ ad bona tꝑalia.Et ideo
rnnme rogo. Et ꝓpterea dici᷑ Eccłi.xiiij. Ante moꝛtẽ be eciã nos debemꝰ denudari ſi volumꝰ victoꝛio⸗
höhnit 7 netacamico tuo:ideſt noli expecare vt moꝛia? ſe cum ipᷣo luctari.Unð Gꝛego.inquit.udi &
DZ vel deficiat in neceſſitatibo:ſʒ ſtatim ec ctiſſime cum nudo luctari debemꝰ. quia ſi veſtitꝰ qͥᷣſq;
lm pano ſubueni illi.Et ſubdit idem Sapiẽs ibidẽ. Se cum nudo luctet᷑ ctius ad terrã deijci: qꝛ ha⸗
ouhir cũdũ vires tuas expoꝛrigẽs da pauꝑi.Expoꝛ⸗ bet vnð teneat᷑. Serpẽs em̃:vt dicit mgf byſto.
ar d ngẽs ideſt celeriter poꝛrigeſ.Ait em̃ Aug. Qui hoiem nudũ fugit ſed inſilit in veſtitum. Et ſilr
NarSalonon dat vt careat tedio iterpellãtis nõ vt reficiat v diabolus ſerpẽs ãtiquus paupes fugit ⁊ in di
Gdonbian ſcera indigentis:⁊ reʒ ꝑdit ⁊ meritũ. Debet igi uites temptatiõe ſua inſilit.qui em̃ volũt diui
mlhädede elemoſynà faciens imicari üllã mulierẽ foꝛtẽ de tes fieꝑ incadunt in temptationẽ ⁊ laqueũ dia⸗
Nuimnd qua dici Pꝛouer.vltimo. Manũ ſuaʒ apuit boll.j.ãd Thimo.vj. Opus igit᷑ magnevtutis
RWRZ inopi ⁊ palmas ſuas extedit ad pauꝑes. In qͥ/ ⁊ ꝑfectiõis eſt om̃ia ex charitate pauꝑib elargi
tmkannin bus verbis pꝛomptitudo ⁊ celeritas elemoſy⸗ n ⁊ xpᷣm pauperẽ ſequi.ipᷣo dicẽte Mattheix.
— ne deſignatur. C&CO Quecũq; habes vẽde ⁊ da pauꝑib.vbi glo.ait
Ciiicit Ercia cõditio ðᷣꝛ charitatis. Nihil enim Omino omia nõ partẽ vt Ananias. Ideo apo
R t peſt ad vitaʒ eternã elemoſyna niſi fiat ſtoli hoc fecerũt qui relictis oĩbꝰ ſecuti ſunt eũ.
dai ſobeme in charitate:vt inquit beatꝰ Tho.j.ij.q. Unð Matth.xix.? Marq.x.⁊ Luce.xviij.dixe
ltiu vltima.ar.vl. ⁊ in.iij. ꝑte.q.vlti.ar.v.⁊ in.iiij.ſen. runt xpo.Ecce nos reliqmꝰ oia ⁊ ſecuti ſumus
RK di. xvij. ar. viij. Jõ ĩquit Aug.xxj.de ciulta. del te. Petrus q̊ʒ Act.iij.dicebat.Argẽtum ⁊ aurũ
wr MMlanh c.xxvij.Qui facere vult pꝛo pctis ſuis elemoſy⸗ nõ eſt mihi.Ex quibo omibo cõdludit ꝙ large ⁊
u uir i nas: pꝛius eas iĩcipiat facere in ſeipo. Et ideʒ in abundãter ſunt faciẽde elemoſyne. Pꝛopterea
wi titini cõmuniba ᷣmonibo ᷣmõe.ᷣxxiij.ait. Elemoſyna inquit Paulus.ij.ad hor.ix.Qui parce ſemi
banüigs,ie tũc aĩaʒ liberat:ſi criminoſus moꝛtifera pcta ia nat parce? m etet. q aũt ſemiat in benedictiõibo
Dulnsdctgl ðᷣſerat.Et in.c.in grauibo.iij.q.vij.ðꝛ.Dona ini/ de bñdictõibo ⁊ metet Sugꝑ quibo vᷣbis dicit
=Wã5ð quoꝝ nõ ꝓbat altiſſimꝰ:nec reſpicit in oblatio/ Alex.de ales.Nota ꝙ elemoſyna ſemini cõpa⸗
e nib eoꝝ:necin multitudine ſacrificioꝝ eoꝝ ꝓ⸗ ratur decẽ ratiõibꝰ. Pꝛima qꝛ ſemen occulta
— pitiat᷑ pctis.Et idẽ dicendũ eſt de alijs ꝑtib ſa⸗ tur in terra vt fructificet. Matthᷣ.vj.Te autẽfa
en tiſfactiõis:que nihil iuuãt ad pꝛemiũ eſſentiale ciẽte elemoſynã neſciat ſiniſtra tua ⁊c. Et Ecci.
EhNd vite eterne ſine charitate. Unde elemoſyne facte xxix. Cõclude elemoſynã in ſinu pauperis ꝛc.
n ab in ſtatu gr̃e ſunt tanqᷓ; mel:ſʒ facte in pccõ moꝛ Secũda qꝛ bone terre cõmittit᷑:⁊ ſic elemoſy
S

Nocimnd
grdegmmnin
gunan
zurdonig,
angaie
jaut tpavpe
monn por
nidooſtend
idienttndir.
orcho;M
dickn o/

ENNW 1)

tali ſunt ſic fel. Oꝛones qͥʒ facte ĩ gr̃a ſunt tãqᷓ;
vinũ optimũ:facte vero in pctõ moꝛtali ſunt ſi⸗
cut acetuʒ.ſimiłr ieiunia facta in gra ſunt ſicut
balſamũ.ſʒ facta in moꝛtali pctõ ſunt ſicut ab⸗
ſinthiũ. Hec aũt intelligẽda ſũt cõꝑatiue.plus
em̃ valent elemoſyne oꝛones ⁊ ieiunia vniꝰ diei
facta in charitate:qᷓ; centũ annoꝝ in pccõ moꝛ⸗
tali.⁊ ideo dicit ſapiẽs Eccłi.xxx. Miſerere aie
tue placens deo. X
Varta cõditio elemoſyne ðꝛ largitatis.
q Ungde laudatur Zacheus qui dimidiũ
bonoꝛũ ſuoꝛũ dedit pauperibo Luce.

xix. Ideo Thobie.iiij. dicitur. Si multum tibi
fuit abundanter tribue. Hic autem oꝛitur du⸗

bium:vtrum liceat omnia diſtribuere paupe⸗

ribus amoꝛe dei.Et reſpõdet Alexan.de ales in

na bõis pauꝑibꝰ.Tobie.ij.Uade adduc alis
de tribu noſtra timẽtes deũ ⁊c̃.⁊.iiij.c. Panem
tuũ ⁊ vinũ tuum ſuꝑ ſepulturã iuſti cõſtitue:⁊
noli ex eo manducare ⁊ bibere cum pctõꝛibi.Et
Ecci.xij.dicit᷑. Da miſicoꝛdi ⁊ ne ſuſcpias pec⸗
catoꝛẽ̃.Da bono ⁊ ne receperis pcœtõꝛem. Bene
fac humili:⁊ ne dederis impio. Sicut aũt quã
do quis nõ inuenit terrã bonã:tamẽ in mala ſe
minat.Sic bonis non inuentis etiã malis tri

buit᷑ elemoſyna. Luce.vjſ. Om̃i petẽti te tribue.
Tertia qꝛ ſicut ſemen aqua irrigatvt creſcat:

ſic elemoſyna compũctõe ⁊ lachꝛymis cõpaſſio
nis. Job.xxx.Flebã ſuꝑ eum quiafflious erat:
⁊ cõpatiebat᷑ anima mea pauꝑi.Et Eſaie.lviij.
Cum effuderis eſurienti animã tuã ⁊c̃.Et ſicut

pluuia qua ſemen irrigat᷑ celitꝰ venit: ſic dono

9

Deil2 inſpiratiõe fic elemoſyna. Quarta qꝛ cũ
laci᷑ ſemẽ perdi videt᷑:ſed tꝑe cõgruo multipli

cat᷑ ⁊ recipit᷑:⁊ ſic elemoſyna Eccli.xxix. Perde
pecunis ꝓpter fratrẽ ⁊ amicũ:⁊ ne abſcõdas eẽõ

ſub lapide in ꝑditionẽ ⁊ ꝓderit tibi.Naʒ elemo
ſynaviri quaſi ſaccułꝰcum eo:⁊ poſtea reſurget
⁊ retribuet illi retributiõeʒs i caput eiꝰ. Quinta

qꝛ ſicut ſemẽ in vno anno ſeminat᷑ ⁊ in alio col/
ligit?᷑: ſicelemoſyna in hoc anno gre ſeminat᷑:⁊ i

anno glie inueniet᷑ Eccłs.xj. Mitte panẽ tuuz
ſuꝑ traſeũtes aquas:qꝛ poſt młta tꝑa iuenies
illũ. Sexta qꝛ magis pcioſa ſemina in anno
quo ſeminant᷑ nõ colligunt᷑:ſʒ ĩ alio ſed vilioꝛa
in eo dẽ.Et ſiłr elemoſyne facte in charitate ⁊ ex
charitate:in pᷣſenti vita nõ remunerant᷑ itegre:

ſʒ in futura.fſacevo ĩ moꝛtali pccõ remunerat᷑

in pᷣſenti totaliter Matth̊.vj. Amẽ dico vobis
receperũt mercedẽ ſuã.De alijſ aũt Eccłi.xxxvj.
Da mercedem dñne ſuſtinentibo te. Septia qꝛ
ſemen gelu cõpꝛeſſum ⁊ retardatũ magnã fru
ctuũ copiã facit:ſic elemoſyne geln aduerſitatꝭ
⁊ tribulationis cõpꝛeſſe.Unde vt patet Exo.j.
Filij iſrael quanto magis oppꝛimebanꝶt᷑ tanto
magis multiplicabant᷑ ⁊ creſcebant. Octaua
quia agricola de ꝑte ſeminis viuit:⁊ aliam re⸗
ſeruat ad ſeminandũ:ſic ̃ᷣm Ambꝛoſium ſuꝑ
ſcdðᷣam eplam Pauli ad Coꝛj.ix.c.Elemoſyna

partim remunerat᷑ hic:⁊ partim in futuro.j.ad
Thi.iiij. Pietas ad omnia valet ꝓmiſſionem

habẽs vite que nũcẽ ⁊ future. Nona qꝛ ſicut
ſemen nõ in vno tm̃ loco iactat᷑ ſed ꝑ młta loca
diſpergitur ica elemoſyna. Unde pſalmiſta ait.
Dilſpſit dedit pauperib.⁊ boc eſt cõtra auaros
qui nihil de ſuo diſꝑgunt ſʒ cõgregant aliena.
Abacuc.ſcðᷣo.Ue qui młtiplicat noò ſua ⁊c̃.Di
cit etis dedit.ideſt donauit:nõ vendidit Luce.

vj. Mutuũ date nihil inde ſperãtes.pauꝑibꝰ:

nõ diuitibo. Decia qꝛ ſicut tria ĩpediũt ſemen
ne fructificet ſ; cũ ſeminat᷑ ſecus viam vel ſuꝑ
petroſa vel inter ſpinas Matchei.xiij. Sic ele⸗
moſynam tria impediũt:ſq; duricia coꝛdis cuʒ
ſine compaſſione coꝛdis ĩmo cum amaritudi⸗
ne datur.qð notat᷑ ꝑ pecras. Item inaniſgloꝛia
⁊ hoc notatur in via:vbi fit còculcatio a crãſeũ⸗
tibus. Item peccata ꝗꝓpꝛia rodentia cõſcientiaʒ
eoꝝ a quib fiũt quaſi ſpinevel cum ex diuitijs
male acquiſitis fiunt de alieno:qꝛ diuitie ſpine
ſunt.hec Alexan.vbi ſupᷣ.Danda eſt ergo abun

daãter pauperibus elemoſyna.quia ait Chꝛyß. Ne cotriſte ni:fieri em̃ n.
teſt vt ita ſint vacui ſicut tu dics.quis em̃ po⸗

ſuper Matcheuʒ. Elemoſyna amica dei ſemꝑ
ante eius regale ſolium conſiſtit:⁊ ſemꝑ ei pꝛo
pinqua eſt.Et pꝛo quibuſcunq; voluerit facile
munus gratie impetrabit.vincula peccatoꝛuʒ
ipſa diſſoluit:fugat tenebꝛas:⁊ extinguit igneʒ⸗
inferni. Huic cuʒ multa fiducia poꝛta celi ape⸗
riuntur.? veluti regina intrante nullus ianito/
rum nullus cuſtodum qui aſſiſtunt audet di/⸗
cere quid quenis aut vnde venis. Sed omnes

„

„ . . *

eã e regiõe ſuſcipiũt.hecille. Haimo aũt inquit
BSicut caloꝛ ſolis ⁊ humoꝛ pluuiaꝝ oĩbus cõ/⸗
muniter tribuit᷑ a deo:ſic que in terra naſcutur
cõmuniter diſpẽſent᷑ ⁊ cõiter vtant᷑ ⁊c̃. Cybpanꝰ
q̃q; in epła ad fres de ope ⁊ elemoſynis dicit:ꝓ
quis no debet dimittere facere elemoſynas ma

gnas timẽs ne veniat ad pauꝑtatẽ.Et idem ait
Aug.n libꝛo de decẽ choꝛdis.⁊ etiã in lib.de ele

moſyna idẽ ait. Metuis ne foꝛte patrimoniuz
deficiat ſi ex eo oꝑari largiter ceperis.Quando
em̃ factũ eſt vt iuſto deeſſent ſubſidia: cũſcptũ
ſit. Non occidet fame dñs animã iuſta. Patẽt

iſta ꝑ exemplũ.ſ.ꝙ deꝰ nunq; ꝑmittit moꝛi ege⸗
ſtate faciẽtes largas elemoſynas. Nam quida
pꝛeſoyter Jacobo parochianus caſalis que eſt

terra mõtis bꝛiantie:cum ad eumveniſſent fra⸗

tres nr̃i petẽtes vinũ ꝓ quibuſda laboꝛatoꝛib

incidẽtibo ligna ꝓ loco noſtro leuci: ille reſpon 8

dit. Nihil habeo vini niſi quidvalde modicũ ⁊

iam ſubleuatũ eſt vas ⁊ illud vinũ eſt floꝛidu:
tamẽ volo vobis dare partẽ.Cunq; ſoꝛoꝛ eius
cõtradiceret ⁊ inquiẽs ꝙ nimis modicũ erat ꝓ

ipᷣo:ipᷣe eã repꝛehendit dicẽs. Uade ⁊ fac elemo
ſynã large de illo modico quod habemꝰ. Cum

ergo iuũſſet advas ⁊ extraxiſſʒ ſpinaculũ:ecce cũ

magno impetu erupit vinũ nõ floꝛidũ ſed pul
cherrimũ optimiq; odoꝛis⁊ ſapoꝛis.Quapꝛo⸗
pter viſo hoc miraculo illa incepit clamare.Ac/
currẽs aũt ille pꝛedictꝰ pᷣſbyter ⁊ accipiẽs virgã
ponẽſq; in vaſe repperit plus qᷓ; ſemiplenũ qð
pꝛius eratvacuũ. Hoc aũt miraculũ fecitt deus
vt oſtenderet qᷓ;tũ ſibi placeat facere elemoſynã
abundãter ⁊ ꝓpꝛie neceſſitati aliqͥd ſubtrahere
ꝓ dãdo pauꝑib.⁊ iſtð miraculũ accidit a qua⸗
draginta ãnis citra. Et aliud ſimile exemplũ
euenit Rome:vbi quedã dñna noie Franciſca q̃
nũc in ſccã Maria noua ſepulta ẽ ⁊ miraculis
claruiſſe dicit.Cuʒ eſſet valde diues ⁊ grano ⁊
vino abũdaret vidẽs pauꝑes egẽtes tẽpoꝛe ma
gne cariſtie mificoꝛdiaʒ eis fadebat ⁊ vnicuiq;
granũ ac vinum diſtribuebat ꝓut neceſſe habe
bat.Hoc autẽ agebat clam fratre ſuo:qͥ de ipſo

grano acvino mitas pecunias facere credebat.

Lũ aũt ipᷣa dña Frãciſca in facẽdis elemoſynis
cellaria grani ⁊ vaſa vinana euacuaſſet:pᷣdictuſ
q; frater eiꝰ qui ipᷣm granũ ⁊ vinũvẽdere diſpo

ſuerat hoc repperiſſet cepit valde cõtriſtani cla⸗
mare ⁊ cõquen atq; cũ ea rixari.Cui dña Fran

ciſca ait.Ne cõtriſteris frater mi:fieri em̃ nõ po

tuit ea auferre.Cuũq; ille magis furens affirma
ret illa eſſe euacuata:intulit ipa.Uideamꝰ vnð
exijt vinũ.⁊ accedẽtes ad cellã vinariã inuener̃t
omia vaſa repleta optimo vino:⁊ inſuꝑ pergẽ⸗
tes ad granaria adeo ipleta repꝑierũt vt oſtia

aperiri non poſſent.Quo cõfuſus frater neſc
bat quid diceret. Ipa autẽ dña Fraciſca altilli.
Ecce frater mi magj diues es ex elemoſynis fag/

8

ſunisit
aaftio
ncdic⸗

faſtie

cugn
gemt
furisd
Euym.
Mun
lobortn

Aoyl
oult

fleut
iswi
uap⸗
tGe
Rden
W
ed
mo
nbo
ſeiit

Mntmani
2 ſum guit
Qllsgneck
nmnanſenft
Cdomnh
ce lleren
acemodti
mck ſonci:
gſororans
8mnodici an)

Maerſ deno

Cdde. n
genalüearci
ſdi dd l
pors Mopio
Prchmar do
1 uhis hi
alüfeordans
iune danofri
1ic bender
li Nadrn e
Hümdcanpli
wit fnnalaa
dinrs gn!
aginstipoenne
Cchat : mg
arnnſehbe
muoi deigſ⸗
sdanoſnis
Muſetidalf
nüxidanedip⸗
Ne bnſun d/
Cui din n
Nimch i
res fina
Cden'md
uni nucnd
?Y
friclan/
dntſns

Foliũ

ctis q; ex venditis rebꝰ:⁊ hec potioꝛ ⁊ vtilioꝛ ne
gociatio.⁊ hoc miraculũ publicatũ eſt Rome.
In regno q̊q; aragonie ciuitate Jlerda fuit
nobilis valde diues noie Raymũdus.Quicũ

frẽs noſtros vidiſſet qui ad illuc pꝛedicãadum

acceſſerãt:pietate cõmotus illos hoſpitio ſuſee
cepit. Quoꝛũ ſtatu ⁊ vita pleniꝰ intellecta:cũ in
loquẽdo deuotionẽ magnã eis oſtẽderet inſpi
rãte deo rogatus fuit a fratribo vt eis locũ diui

tijs ſuis edificaret. ꝓmiſerũtq; ipᷣi frẽs ꝙ deus
ad ſufficiẽtiã ei pecuniã cũ diuitiaꝝ ſuaꝝ aug⸗

mẽto miniſtraret. Quibo ipᷣe credẽs locum eis

cdificare cepit extra ciuitate.Creſcẽtibo aũt expẽ

ſis vt in hmõi cõſueuit:ſcrinia ducatoꝝ eiꝰeua

cuata ſunt:oꝑarij tamẽ mercedẽ ſuam poſtula
bãt. Mittit ergo Raymũdus nũciũ vt afferat
pecunias:q ꝓperãs ⁊ nihil inueniens in capſis
oĩa cõſumpta eſſe dño ſuo renũciauit:⁊ de the⸗
ſauris ſuis nil ãpliꝰextare.Quod ille audiens

ad frẽs pꝛotinꝰ currens in eoꝛũ impꝛoꝑia ꝓru
pit dicẽs.O infideles hoĩes vbi eſt pmiſſio qua⸗
feciſtis:ecce ꝓpter veſtra vᷣba oẽs capſe mee eua

cuate ſunt.YFrẽs vᷣo humiliter rñderũt.Neindi

gnemi dñe qꝛ vt diximꝰita dñs implebit.Que

ratis diligẽter in capſis. Lüccũ nũcio ſuo iuit

Raymũdus ꝑſonaliter interim fratriboꝛãtib⸗
Mira res.Aperiẽs Raymũdus ſcrinia ꝓpter
laboꝛitiñũ euacuata oĩia ducatis plena inuenit.
Quo viſo coꝛã fratribo ꝓſtratꝰ culpã ſuã reco⸗

gnouit:⁊ totũ edificiũ cũ magna deuotiõe com

pleuit.Et hoc miraculũ habet᷑ in cronicis oꝛdi
nis minoꝝ. Ad ↄfirmationẽ etiã pᷣdictoꝝ ad

duci põt autoꝛitas ſacre ſcripture. Nã ꝓuer.iij.

ait Salomõ. Honoꝛa dñm de tua ſubſtãtia ⁊

de pmictijs frugũ tuarũ da pauꝑibus:⁊ imple⸗

bunt᷑ hoꝛrea tua ſaturitate:⁊ vino toꝛcularia re
dũdabũt Refert aũt Ceſariꝰꝙ cũ frẽs cuiuſdã

monaſterij multũ abundarẽt ⁊ mulcũ paupe/

ribus eſſẽt liberales.Tandẽ elemoſynas dimi/
ſerũt ⁊ ipᷣi egere ceperũt.qð cũ cuida viro ſcõ re
ferrẽt.ille ait. Duoſocij in iſto monaſterio ↄſue

uerũt hitare.ſ.frater date ⁊ frater dabit᷑ vobis:

ſz qꝛ repuliſtis pᷣmũ:ſcðs q̊ʒ receſſit avobis:no
luit em̃ ſine ſocio ſuo remanere.Alið etiã exem⸗

plũ recitat Greg.ij.li.dialogoꝝ de bonifacio fo
dẽſi ep̃o.Cui largienti abũdanter pauꝑibꝰ:deꝰ
miraculoſe multiplicauit vinũ collectũ ex pau/

cis vuis.Aliud miraculũ accidit in terra belin⸗
ʒzone adhuc nõ ſunt.xxvj.anni.Cum em̃ eſſet in
Pabe illis magna cariſtia:ibiq; eſſent duo frẽs

ñites magnã copiã frumẽti fadebãt em̃ de eo

mercantiaʒ dixit iunioꝛ ſenioꝛi. Frater da mihi
ꝑtẽ frumenti mei ego em̃volo facere elemoſynã

de eo.Cui rñdit ſenioꝛ.Lu mihi videris ſtultꝰ

modo ita caꝝ eſt frumẽtũ ꝙ valet oculũ:⁊ vis
illud ꝓ nihilo diſtribuere.Uendamꝰillud ⁊ effi
ciemur diuites. Rñdit ille. Nõ ſum ſtultꝰ:ſed

bus.Accepto ergo frumẽto ſuo ⁊ menſurato fe
cit fieri panẽ in magna copia:⁊ quotidie dabat
large oibo pauperibi.Deinde ſcẽs neceſſitates
pauperũ diſtribuebat frumentũ ꝓut ſibi vide
bat᷑ alicui dãs modiũ vnũ:alicui duos.⁊ ſic ꝑ
ſeuerauit ꝑ duos vel tres mẽſes quotidie ſic di

ſtribuendo. Cum aũtveniſſet tpᷣs meſſiũ ⁊ iam
ceſſaſſet cariſtia perrexit ad grananũ vtvideret
quãtũ ſibi remanſiſſet de frumẽto. Audi mira/
bile. Cuʒ em introiſſet repꝑit granariũ totũ ple

nũ ſicut erat pꝛius.Facieſq; meſurari frumẽtũ
tantũ iuenit eſſe quantũ erat añqᷓ; aliqd daret
pauperibo.Et iõ inquit Cypꝛianꝰ vbi.S̊. Si ti⸗
bi fuerit copioſa ſubſtãtia ex illa fac elemoſynã
ſi exiguũ habuer:ex ̊ exiguo cõica.⁊ ne timue

ris cu faò elemoſynã.pᷣmiũ bonũ reponis cibi

in diẽ neceſſitatiſ:qꝛ elemoſyna a moꝛte liberat
⁊ nõ patit᷑ ire ĩ tenebꝛas:munꝰbonũ eſt elemo⸗/
ſyna oibo qui faciũt eã coꝛã deo.hec ille. De hac

lberalitate laudac Hiero. Paulaʒ in epłla ad

Euſtochiũ:que cũ eſſet nobiliſſime familie ma

naſq; ht diuitias:tanta liberalitate oia pau⸗

peribo eſt largita:vt ad egeſtatẽ pene vltimã per

ueniret Greg. q̊z in li. dialogoꝝ laudat Pauli

nũ epᷣm qui cũ oĩia pauꝑib dediſſet:⁊ qͥd vltra
daret minime hfr̃et ſeipᷣm cuidã mulieri dona⸗
uit atq; vẽdi ꝑmiſit ꝓ liberatione filij illiꝰ.
Ebg heu quia hodie amiſſa videt᷑ eẽ cha
S intas.iã q̃ſi in totũ pietas exulauit:quia
praud ſunt volẽtes nõ dico multa ſz vel
pauca pauꝑib dare. Immo q̃nto ditioꝛes tan
to minꝰſepe elemoſynas faciũt. Unde plerũq;
euenit ꝙ largioꝛes elemoſynas faciunt paupe⸗
res qᷓ; diuites.Et ideo ſicut malũ eſſet ſignũ ax
boꝛis que poſita in terra aquiſ irrigua ⁊ bona

non ita bene fructificaret ſicut illa arboꝛ que eſt
ſita in terra deſerta ⁊ inculta. Ita malũ ⁊ peſſi⸗

mũ ſignũ eſt diuitũ qͥ in vbertate diuitiarũ po
ſiti minoꝛes faciũt fructꝰ miſᷣicoꝛdie qᷓ; egeni ⁊
pauꝑes.Et ideo de illis ait dñũs Mat.xix. Fa⸗
ciliꝰ eſt camelũ ꝑ foꝛamẽ acus trãſire qᷓ; diuitẽ
intrare regnũ celoꝝ. —
Vinta cõditio dicit᷑ bonitatis:qꝛ pauꝑe

q ribꝰ debẽt dari:nõ dico optima ſʒ bona

nõ coꝛrupta neq; nociua. Ideo ꝓuer.iij.
dicit᷑.De pᷣmitijs frugum tuaꝝ ða pauꝑibi.Et
Ecci.xv.dicit ſapiens.Noli offerre munera pꝛa
ua.nõ em̃ ſuſcipiet illa deꝰ.Cõtra quod faciũt
multi dãtes pauꝑiba res putridas?⁊ marcdas
ad cõedẽdũ quibo infirmãtur. Tales elemoſy⸗
nas abominat᷑ deꝰ. Pꝛoptea Geñ.iiij.ðꝛ. Re⸗

ſpexit deꝰ ad Abel ⁊ ad munera eiꝰ: ad Chaim
auũt ⁊ ad munera eiꝰnõ reſpexit.Et ratio fuit:qꝛ

Chaim mala:Abel vᷣo bona offerebat. OQꝛ igit

ipe deus bona ⁊ nõ mala nobis donauit:ideo

parifoꝛmit᷑ a nobis bona reqͥ rit. Uñ Ecci.xxxv.

dicit᷑. Da altiſſimo ſᷣm datũ eiꝰ vt magis acma

volo acqᷣrere diuitias vite eterne ꝓ terrenis re⸗ gis multipl icet tibi dona ſua.

cc 2

“c

EFErcrta cõditio elemoſyne dicitur ſinceri⸗
II tatis.Opoꝛtet enim ꝙ fiat cum ſinceri⸗
tate coꝛdis ⁊ recta ĩtentione:quia plus
deus penſat animnʒz purum q; datum. xlij. di.
c.quieſcamꝰ. UVt etiaʒ inquit Aug.ſuꝑ pſalmo
xxv.⁊ magiſter ſen.in.iiij.di.xvj.c.j. Nam regu⸗
lariter dicitur ꝙ finis imponit nomen operi:vt

ait AQmbꝛo. in libꝛo de officijs. Unde phs.ij.ð
anima inquit. Omnia iuſte dnominant᷑ a fine.

AUVt etiaʒ notatur in.l.ſi is qui quadraginta.S.
ſi opus.ff.ad legem falci.Qui ergo elemoſynaʒ
meritoꝛiam facere vult reccam habeat intentcio
nem quia deus nõ ex operibus iudicat:ſed ex
cogitationib ⁊ ex coꝛdexiiij.q.v.cſi quid.xxij.
q. v.c.qui periurare.⁊.xxxij.q.v.c.j.Aliter aũt fa

cta elemoſyna nõ valet:nec a deo acceptat᷑ vt in

quit Hiero.in.c.odi.xxiiij.q.j.Nam non ſacri⸗
ficioꝛũ magnitudinẽ:ſed offerentiũ merita cau
ſaſq; diiudicat.xiiij.q.v.c.ſcriptũ.⁊ eadẽ cauſa.
g.vj. c. vltimo.⁊ de peni.di.v.c.conſideret.Et iõ
ſaluatoꝛ noſter Matcthei.vj.ait. Cum facis ele
moſynam noli tuba canere antete:ſicuł hypo/⸗
crite faciunt in ſinagogis ⁊ in vicis vt honoꝛifi

cent᷑ ab hominib-. Amen dico vobis:quia recæ

perũt mercedẽ ſuaʒ. Sed heu quia multi ſunt
de talib qui nunq; faciũt elemoſynã niſipter
vanam gloꝛiã:vt boni reputent᷑ ⁊ miſericoꝛdes
gut ad aliũ malũ finẽ.De quo loquens Hiero.
in. c.vide.j.q.j.inquit. Huicoperi nõ tam pꝛe⸗
miũ q; pena debetur:⁊ ꝑfidie magis toꝛmenta
q;Bᷓ;ᷓ coꝛona victoꝛie. Jõ ſaluatoꝛ noſter Match̊.
vij. ait. Te aũt facicte elemoſynã neſciat ſiniſtra

tua:quid faciat dextera tua.q.di. Noli eaʒ pub

licare ex vanagloꝛia ⁊ laude humana:neq; fa⸗
clias elemoſynam ꝓpter pompam ⁊ faſtum:ne

tcibi accidat ſicut illi diuiti de quo refert Ceſari

us ꝓꝙ poſt moꝛtẽ ſuã apparuit vxoꝛi dicẽs ſe eẽ
damnatũ.De quo illa ſtupefacta:dixit ei. Quo
modo hoc eſt poſſibile cuʒ tantas elemoſynas

feceritis et tot hoſpitalitates exhibueritis.Cui

ille reſpondit. Heu mihi:qꝛ nibil omnia iſta ꝓ

fuerunt ad ſaluteʒ ⁊ vitam eternam quia nõ ex

amoꝛe dei illas elemoſynas ⁊ alia pietatis ope
ra feci ſed ꝓpter vanam gloꝛiam. B

Eptima cõditio dicit᷑ liberalitatis.Naʒ
8 elemoſyna libere debet dari pauperiby.
Et nõ eis vendi ſicut quidã facũt maxi
me mlieres quedã que feminiſ pauꝑibo elemo
ſynas ideo dant:vt aliquibus ſᷣuitijs ab eis re
munerentur.Aliqui etiam dant aliquid modi

cum pauperi quaſi ꝓ elemoſyna:⁊ poſtea tan⸗

tum facũt ipᷣm laboꝛare ꝙ multo plus meret᷑.
Alij vero in domo ſua hoſpitant᷑ pauperes et

cos paſcunt ſub ſpecie pietatis ſed hoc pꝛinci⸗

paliter intendunt vt ſibi donationem fieri fac⸗
ant de aliqua vinea aut poſſeſſiuncula quà ha
bent. Contra quos inquit Hieronymꝰ ad ſſe⸗
potianũ.Sunt qui pauperiba parum tribuũt

vt multũ accipiãt:⁊ ſub pꝛetextu elemoſynẽ di⸗
uitias querunt:q̃ magis venatio qᷓ; elemoſyna
appellãda eſt. Sic beſtie ſic aues capiunt᷑:⁊ pi⸗

ſces dum modica hamo eſca apponitur. Ideo

Ecci.xxix.dicit. Super humileʒ animo foꝛtioꝛ
eſto:⁊ p elemoſyna nõ tranas eũ ad ſᷣuitiũ tuũ.
Pꝛopterea Luce.xiiij.ait dñs.Cũ facisↄuiuiũ
voca pauperes ⁊ debiles:claudos ⁊ cecos:⁊ be
atus eris qm̃ nõ habenttibi retribuere. Recri⸗
buet᷑ aũt tibi in retributiõe iuſtoꝛũ.Que verba
exponẽs Leo papa in ſᷣmone de aduentu inqt.
Sed dicet aliqͥs.ergo amicos ⁊ parẽtes nõ de/⸗
beo ad cõuiuiũ inuitare.Uocandi ſunt paren⸗

tes ⁊ vicini ſed rarius vocãdiſunt:⁊ nõ nimis
ſũptuoſa ⁊ delicata ſed tã parua ⁊ ſobꝛia ac ho
neſta illis debent cõuiuia pꝛeꝑari vt remaneat
vngde poſſint pauꝑes refici:⁊ aliqͥd poſſit indi⸗/
gentib elargiri.hec ille.Qui eti ibidẽ ait.Lcet
expediat nobis ſemꝑ facere elemoſynas pᷣcipue

tamẽ in ſanctis ſolẽnitatibo ſ̃m vires nr̃as ab⸗
undantiꝰ debemꝰ erogare. Pauperes ante oia
frequẽtiꝰ ad conuiuiũ euocemꝰ.õ eſt em̃ iu⸗

ſtum vt ĩ ſancta ſolẽnitate in popło advnũ deũ

pertinẽte alij inebꝛient᷑:alij vo famis periculo
crucient᷑. Et nos ⁊ om̃is popułꝰ vniꝰ dñi ſerui
ſumꝰ:vno pꝛecio redẽpti:⁊ pari conditione in
hũc mũdũ intrauimꝰ:ſimili etiã exitu migratu

n ſumꝰ.⁊ ſi bene egimꝰ in candẽ beatitudinem
pariter veniemꝰ. Et quare pauper non acapiat

tecũ cibũ qui tecũ accepturus eſt regnũ.Quare
pauper nõ accipiat vel veterẽ tunica qͥ tecũ rece⸗

pturus eſt ĩmoꝛtalitatis ſtolã.Quare pauꝑ nõ

mereat᷑ panẽ tuũ qᷣ tecũ meruit acciꝑe baptiſmi
ſacrametũ. Cur indignꝰſit accipere reliquias ci

boꝛũ tuoꝛũ qͥ tecũ ad cõuiuiũ vocatꝰ eſt ange⸗/

loꝛũ.hecille.Ex qͥbꝰ patet ꝙ elemoſyna nõ debz
fieri expectatiõe retributiois ſed inſtinctu cha⸗

ritatis. Vnð inqͥt Lact.vj.diuiua.ĩſtitu.aduer.
en. c. xij. Lenendũ eſt omino vt ab officio mi⸗
ericoꝛdie ſpes retributõis abſit. Nam ſi ab ho
mine expectetis:iam nõ hũanitas erit illa ſʒ fe⸗

neratio beneficij.Et ibidẽ etiaʒ ait. Nihil a vxro

iuſto faciẽdũ eſt niſi ꝗð ſit beneſiciũ. Benefiaũ
aũt ſi refert᷑ interit⁊ finit᷑. Nec em̃ id poſſumus

habere integrũ cuiꝰ pꝛeciũ nobis perſolutũ eſt.

Seneca qͥʒ in libꝛo de beneficijs inqᷣt. Nhilve⸗

nali miſicoꝛdia turpiꝰ.

CLTtaua cõditio elemoſyne dicit ꝓpꝛietatj.
o Non em̃ debet fieri de rapina vł vſura
aut de rebus alienis niſi habita licentia

expꝛeſſa vel veriſiłiter interpᷣtata:qð dico ꝓ reli

gioſis.⁊ filijs acſeruis ⁊ famulis qui ſine pec⸗

cato faciũt aliquãdo elemoſynã de rebus alioꝝ

babẽtes licẽtiam ab eis:aut veriſiłiter eos eẽ cõ

tentos exiſtimãtes:ſᷣm ꝙ dicit Alexã. de ales in

iiij.parte ſũme in tractatu de elemoſyna. Aliter

aũt facere elemoſynã ð alieno eſt pœm. Et ideo
dici puerb.iij. Honoꝛa dñm de tua ſubſtãtia.

gu
ſtüng
rid
domt
Elii
obln
ſtuma
upe⸗
hege
Noth
Outb
gun
nfico
cariro
Hono
crgom
ſnedu
biscon
lwaa
ghef
qice
N
ſah⸗
oahlie
nnnn
npene
gſche
el
inchon
gois
uitese
ise
dona
mol
Gr
Ws

ple
Pee

6.
ful

wifn
nog Anofn
Ponitur in
Aucfinün
Oſsnli
mmde Pan
—
Neadhennn
umesti
umn: nönns
nn fenaner
is voſſt i
Gufſiusft
Bns nised
Aersanroi
dohloncrnüda⸗
imis ana
' mdiiſeni
n wrdlnonein
ammg
äbeniudinen
a on acet
ang Aun
Ouune augſ
tacugebapaſn
arngulosl
ſock ange
mMoſgmano de,
giua iten oe,
onwbofido n/
ger ſon ſiab ho
wvan lußſe
ae ſiihlla vid
Cii. Bentfian
idpoſſums
isanſolucn 4
sincſe ii
.
noina
zupnl
ls qui ſine i⸗
defebus ali⸗
lita cos
mofna A
Kon 61
es ubli⸗

quafi dicat᷑ nõ de aliena. t Tobie.iiij. Ex ſub⸗
ſtatia tua elemoſynã fac.Et Eſaie.lviij. Fange
eſuriẽti panẽ tuũ ⁊c.⁊.xvj.eiuſdẽ lib.dict᷑. Ego

dominꝰ odio habens rapinã ⁊ holocauſtũ. Et

Ecẽi.xxxiiij. Immolãd ex iniquo: maculata eſt

oblatio eius.⁊ ibidẽ. Qui offert ſacrificiũ ð ſub

ſtantia pauꝑis:quaſi qͥ victimat filiũ in conſpe

Gꝛegoꝛiꝰait.Non eſt putãda elemoſyna ſi pau

peribo diſpenſet᷑ quod ex illicitis rebꝰ acquirit᷑.
Qui hac intentiõe male accipit vt bene diſpẽſet

grauat᷑ potius q; iuuat᷑. Quicqͥd em̃ in dei ſa⸗

crificio ex ſcelere offert᷑: omipotẽtis dei non pla
cat iracũdiã ſed irritat. Hinc ſcriptũ rurſuʒ eſt.

Honoꝛa dominũ detuis iuſtis laboꝛib. Qui

ergo male tollit vt quaſi bene pꝛebeat: cõſtat ꝙ;
ſine dubio dominũ nõ honoꝛat. Ex quibo ver⸗
bis condudit᷑:ꝙ nõ eſt faccẽdũ aliquod turpe
lucrũ ad hoc vt poſtea detur pauperibo. vt ait
gloſa ſupꝛa pꝛedictaverba.Qð patet etiã.xxxij.
q.iiij.c.ſic nõ ſunt.⁊.xxij.q.ij.c.ne quis.⁊ in.xiiij
q.v.c.nolite.Et ĩ.c.elemoſyna.eadẽ q̃ſtiõe ⁊ cau
ſa Gꝛegoꝛiꝰ ait.Elemoſyna redemptoꝛꝭ noſtri
oculis illa placet que nõ ex illicitis ⁊ iniqᷣtate cõ
geritur:ſed que rebus conceſſis ⁊ bene acqſitis
impendit᷑. Faot ad hoc.xiiij.diſt.ca.ꝙ ait.⁊.xxx.
q.j.c.noſce.⁊.xxxij.q.vltima.c.non ſolũ. ⁊.xxxiij
q.v.c.ſi dicat.⁊.xxvij.q.ij.c.ſi tu abſtines. JIdeo
in.c.foꝛte.xiiij.q.v.inquit Auguſtinꝰ. Foꝛte ali⸗
