pterpcnn
nnſt
mon M
ſabuen
heclon.
ſinb⸗
clitg K
oporcken
ſefucurnf⸗
i Eless
co. Etc
lcsponn
magnubo
leuucdll.
ſer ſaan⸗
Güfacanue
ocrunn
ſopoen
galtnm⸗
csenl
Ccföllsr
Etdood
gumeone
ſigonbe⸗
Pclmbics
ſon Ouen⸗
lonir voin
jwhnode
1md
ſihoſooe
fiucä
Gisamni
Wd
mſe
dedeo
ume9
jinaen
loboren
Corota
Moiswl
Urge
ſvol⸗
Crepdf
itsi
chlca⸗
wurle
X
hoͤnnne
plusla
erheel
demer
cerepo

deigeſni
s 5

Urnſipinsſec⸗
lar. Sng
¹Sauſcelb
anſilideiani
nöcheſulech.
n nan er:
ouis l iſinn⸗
anãs Oali
iniglitinſannuc,
m Dglus
ocoſteclt dan
müh vanan
ocs nſipic c̃
nomis, Omnli,
hüturdanig
haaſuntois
d
brndis /l
mias ,de
i ais unall
grmͤſbſuis:
,bi Phein
id ncns
uolce o
—
1. Schhm
or: n⸗
luiij win
5midtinqjn
arlung
kigno:anag
Gieguntlg
ignor/
ich boic
Grunnesl

Folium

nos habeamus oꝛiginẽ:naturaliter ſumꝰigno

rantes:pᷣapue circa ſeptẽ. Unñ Job.xxxvij.in ꝑ⸗
ſona oim ðꝛ Nos qpe inuoluimurtenebꝛis.ſ.
ꝓpter pctm̃ oꝛiginale. Pꝛimo em ignoꝛat hõ pp/
tcrita.ſ.qͥd fuerit añ ſe. Uun Ecces.viij.ait Salo
mon Multa eſt hoĩs affliccio qꝛ ignoꝛat pᷣteri
ta. Et ca.x.iteꝝ inqͥt. Ignoꝛat hõ qͥd an ſe fuerit
Et hec ignoꝛantia maxime eſt nobis damnoſa.
Nã ſᷣm Salomonẽ Ecces.j.futura ſũt ſicut pᷣ⸗

terita. Et ideo ſi qͥs pᷣterita noſceret: mita bona

opꝑaret᷑ ⁊ multa mala caueret.qꝛ pᷣteriti ratio ſci/
re futura fadt. Scdo ignoꝛat ho q futura ſunt

Vn Ecces.viij.ðꝛ.Futura nullo põt ſarenun⸗

cio.Et ca.x.eiuſdẽ libꝛi ðꝛ. Qð poſt futuꝝ eſt il/
li qͥs poterit indicare.q.d.nullus.Ex q̊ apparet
magna hois miſcria. Uñ Jac.iiij.ait aplłls.Ec/
ce nũc dicit: hodie aut cras ibimꝰin illã cuita/
tẽ:⁊ facemꝰqdem ibi annũ:⁊ mercabimur⁊ lu
crũ faciemus:qͥ ignoꝛatis qͥd ſit in craſtinũ. Et
ꝛouer.xxix.inqͥt Salomõ Nõ głier ignoꝛas
d ſuꝑuentura pariat dies. Tercio ignoꝛat hõ
qd ſit intra ſe.lã ſepe in coꝛꝑe habet infirmita⸗
tes q̃s neſcit:⁊ in ania multas paſſiões ſub ſpe
cie rònis:⁊ multos defectus ſub coloꝛe vᷣtutis.
Et ideo dicebat deo Ps. Ab occultis meis mũ
da me dne.Et Job.ix.ðꝛ.Si iuſtꝰfuero:hocip⸗
ſũ ignoꝛabit aia mea.Et.j.ad Coꝛ.iiij.ait apłs

Mihil mihi cõſaus ſum:tñ in hoc iuſtificatꝰ nõ

ſum. Quarto ignoꝛat bõ q̃ ſunciuxta ſe.i.inten/
tionẽ ⁊ volũtatẽ ꝓximi ſui:ſᷣm apłm.j.ad Coꝝ.
ij.vñ nõ põt cauere a ꝓditionibꝰ ⁊ adulatiõib
⁊ hmõi.Etideo ðꝛ Hiere.ix. Unuſqᷣſq; ſe a ꝓ⸗
ximo ſuo cuſtodiat ⁊ in oi fratre ſuo nõ habeat
fiduciã.qꝛ oĩs frater ſuꝓplaneãs ſupplãtabit:⁊
oĩs amicus fraudulent᷑ incedet:⁊ vir fratrẽ ſu⸗
um deridebit ⁊ veritatẽ nõ loquet᷑. Quito igno
rat q̃ ſunt ſupꝛa ſe.ſ.celeſtia.vt deũ celos ⁊c.UVñ
de deo inqᷣt Ps. Poſuit tenebꝛas latibulũ ſu⸗
um. ⁊ Sap.ix.ait Salomõ Difficile ertimamꝰ
q̃ in terra ſunt:⁊ qͥ in ꝓſpectu ſuntinuenimꝰcuʒ

laboꝛe:q̃ aũt in ceł ſunt qͥs inueſtigabit.Sexto
ignoꝛat q;̃ infra ſe ſunt.Nã cũ deꝰ oia creata ad

hois vtilitatẽ ſubiecerit ſub pedib eius vtteſta
tur ꝓpha pᷣſ.viij.tñ hõ ꝓpter pcim̃ oꝛigiale ꝑcuſ
ſus ignoꝛantia:nõ põt eoꝝ vltimas pꝛietates
et reꝝ differẽtias indagare aut explicare. Unde
Ecces j.ðꝛ.Cũcte res difficiles:non põt eos hõ
explicare ſermone. Septimo ignoꝛat homo na
turaliter omnia. Uñ Salomon inquit Ecces
viij. Intellexi ꝙ omniũ operũ dei nullaʒ poſſit
hõ inuenire rõnem eoꝝ q̃ fiunt ſub ſole:⁊ q̃nto
plus laboꝛ auerit ad qrendũ:tãto minꝰ inueni⸗
et.hec ille. Omalediaũ pcm tu es illud qð ita
demẽtes ⁊ intellectu obſcuros fac hoies:vt di⸗
cere poſſint illud.j. Paralł.ix. Ignoꝛamus qͥd
agere debaeaammus. E
9 Ecunda ignoꝛantia ðꝛ criminalis qᷓ p⸗
cedit partim ab oꝛiginali pccõ ⁊ ꝑtim ab

xLIVY

aquali.Oe q̃ Berñ.in epla ad magiſtrũ Cincẽ
niũ ait. Multa ſaenda neſaunt᷑:aut ſaendi icu
ria:aut diſcendi deſidia:⁊ verecũdia inqrẽdi.Et
qdem hecignoꝛãtia nõ habet excuſanõeʒ. Et Ce

ſarius in qͥdã ſermone inqᷣt Quãauis ſit melius

facere qᷓ; noſcere:pus tñ ẽ noſcere qᷓ; facere.Au⸗

di ſcripturã dicentẽ. Ois qͥ nõ didicerit iuſtica
ſuꝑ terra: veritatẽ nõ faciet. Etiteꝝ. Zelus app⸗
hendet płum eruditũ. Hecille. Areſto. aũt.iij.
Eth.dicit.ꝙ ois ignoꝛãs eſt malus.⁊ intelligi
de ignoꝛantia ꝓcedente ex culpa:marie de igno
rantia craſſa ⁊ ſupina:q ſic vocat᷑ ꝑ jndam me/
thaphoꝛã.quia ſicut homo multuʒ craſſus vel
ſupinus iacẽs nõ videt ea q̃ añ pedes haberp/
peditꝰpinguedine:ita hõ beſtialis ?⁊35 mũdanus
ſtultioejs ac vanitacibo deditꝰ:nõ curat q̃ ſare te
net᷑ intelligere. De qͥ Põ.ait. Noluit intelligere
vt bñ ageret.Et hecẽ ſtulticia maxia. Si quis
em optãs ꝑuenire ad aliquã ciuitatẽ nollet ad/
diſcere viã ꝑ quã ꝑpuenit᷑ ad eã ⁊ ſine qᷓ nõ põtꝑ

Uenire: ꝓfecto ſtultꝰreputaret᷑. Et ideo ſtuliꝰ eſt

pcõꝛ qͥ eùm naturali deſiderio aꝓpetit puenire
ad eterne patrie felicitatẽ:non curat cognoſcere
viam mandatoꝝ dei ⁊ vᷣtutũ ſine qua ad ilam
nõ põt ꝑueniri.De iſtis aũt ſtulcis loquit Job
ſui libꝛi ca.xxj.dicẽs.Qui dixerunt deo:recedea
nobis:viã ſaentiaꝝ maꝝ nolumꝰ. Hecaũt ma
ledicta ignoꝛatia eſt mr cunctoꝝ erroꝝ.c.igno⸗
rantia.xxxviij.diſt. Uñnñ Iſidoꝛꝰ inqᷣt.ihil ſtul⸗
ticda peiꝰ.nihil inſipicẽtia deterius.nihil ignoꝛã⸗
tia turpius ⁊ ignominioſiꝰq eſt mater ⁊ nutrix
oim vicoꝝ.Quid ſit malũ culpe neſcit inſipiẽs
qidie peccat ⁊ ignoꝛat Hecille.Et ad pᷣdicaam
ſtulticiã põt applicani illud qð inqͥt Ps.dicens
deo. Poſuiſti tenebꝛas ⁊ facta eſt nox:in lpᷣa ꝑ/
tranſibũt oẽs beſtie ſilue. Peccatoꝛes em̃ obte/
nebꝛani vicijs trãſeũt beſtialiter depctõ in pec/
catũ:⁊ pterignoꝛantiã tanqᷓ; amentes non ſen
tiunt mala ſua.iuxta illud Pꝛouer.xxiij. Erit ſi
cut doꝛmiens in medio man.i.in magnis ꝑicu
lis:⁊ q̃ſiſopitꝰgubernatoꝛ amiſſo clauo. Et iõ
ipſi pœõꝛes ſic demẽtan facilit᷑ capiunt᷑ in oĩ ꝑi/
culo.iuxtauũllud Eſa.v. Captiuus ductꝰeſt ꝓls
meus qꝛ non habuit ſciam. De hoc etiã loquit᷑
aplłs ad Ephᷣ.uij. Ambulãtin vanitate ſenſus
ſui:tenebꝛis obſcuratũ habẽtes intelleaũ.alie⸗
nati a via dei ꝑ ignoꝛantiã que eſt in illis pt᷑ ce
citatẽ coꝛdis eoꝝ. Hec ile.
X qbo infert᷑ ſexageſimaſeptima ſpecies
ę ſtulticie que ðꝛ excecatonis Stultꝰem
eſſet qui ſibi erui vtrũq; oculũ ꝑmitteret
Et ideo ſtultꝰeſt pctõꝛ qui ſe per iniqᷣtatem per/
mittit excecari a demonibo ⁊ ita oꝛbari vt in eter
num nõ videat lumẽ gratie nec głie.De pctõꝛi⸗
bus em̃ ðꝛ Sopho.j.Ambulabũt vt cec quia
domino peccauerũt.et Sap̃.ij.ſcriptũ eſt. Exce⸗
cauit eos malicia eoꝝ.Et de quolibet pcõꝛe di

cunt demones illud PsS. Uſq; in etemnum non

669

Bermo

videbitlumen. Quilibet ergo peccatoꝛ dict᷑ ce/
cus ⁊ pꝛiuatus vtroq; oculo.qa per peccatum
pꝛiuatꝰlumie co gnitionis iacet in tenebꝛis cul/⸗

pe ⁊ ignoꝛantie:vt inqͥt Hugo cardinalis ſu-

Lucã.Eecitas autẽ pcti oꝛiginalis figurat᷑ ꝑ ce/

cum a natiuitate. De qͥ h̃ Johis.ix.Quia oẽs
naſcimur filij ire.ad Eph̊ᷣ.ij.⁊ ↄſequent᷑ ceci.De

ceco aũt ꝑ pctm̃̃ actuale inqt deꝰ Eſa.xlij. Quis
cecus niſi ſeruus meus.et Matcth.xv.ait ſalua

coꝛ. Sinite illos:ceci ſũt ⁊ duces cecoꝝ.et Apo/

ca.iij. Neſcis quia tu miſer es ⁊ miſerabilis:nu
dus pauꝑ ⁊ cecus.Sicut em̃ cec neſciunt diri⸗
ere greſſus ſuos:iuxta illud Ps.Errauerũti

olitudine:viam ciuitat habitaculi nõ inuene/

runt:imo ſepe vadunt ꝑ viã malã.ita ⁊ p ccõꝛes
Uñ danati dicũt illud Sap̃.v. Ambulaumm⸗
vias difficiles ⁊c. Et de ipᷣis dici potilð Sap̃.

xij. In erroꝛis via diutius errauerũt. et ideo ipi

pctõoꝛ es ꝓpter hoc cognoſcunt᷑ eſſe ſtulti.Nã de
ſtultis ðꝛ Ecces.x. Laboꝛ ſtultoꝝ affliget eos:
qula neſciunt in vꝛbem ꝑgere.Sicutetiam ceci
noõ cauẽt ab offendiculis vel pcipitijs: ſta pecca
troꝛes nõ pᷣcauent offendicula criminũ:que ſi vi
gerent:ab eis aufugerent.iuxta illud Naum.iij
Omnis q viderit te reſiliet a te.Ceci etiam offen
dunt pedes in via plana:et ſimiłr pctõꝛes in cre

atura.iuxta illud Sap.xiiij. Creature dei in laq
um facte ſunt. Itẽ cecus ducẽs cecũ eum ſecum

Ducit in foueã.ſicut ðꝛ Matthᷣ.xv.Si cecus ce/⸗
co ducatũ pꝛeſtet ⁊c̃. Et idem hjr in c.cum ſit.de

etate ⁊ qᷓ.⁊ in c.que ipſis.xxxviij.diſt. Et ſimilit

vnus pctõꝛ ab alto trahit᷑ in ꝓundum inferni:
ęt de pctõ in pcm.iuxta illud Eſa.v. Ue quitra
hitis iniqͥcateʒ in funiculis vanitatis:⁊ q̃ſi vin⸗
culum plauſtri pcmm. Item ceci volentes ꝑeute
re poꝛcum:ſepe ꝑcutiũt hoiem.vt fecit LCamech
Beñ.iiij.Et ſicut videt᷑ in poꝛco quẽ om̃i anno

donatq dam cõmunitas Italie ceò: q ligat᷑ ad

columnã ꝑ funes:⁊ poſtea dat᷑ baculus in ma⸗
nu chiuſſibet ceci:vt qui euʒ occaideritillius ſit.
Nã illo poꝛco hucillucq; diſcurrẽte:ceci multo

tciens ꝑcutiunt ſe inuicem cũ volunt interficere

ipᷣm poꝛcum. Et figurant philocaptos. Sunt
em̃ ceci ⁊ ſepe vnꝰalcerũ interficit. Etideo amoꝛ
depingit᷑ cecus. Unð Ouidius in epiſtolis ait.
Qulid deceat nõ videt vllus amãs. Cecus etiã
ſi velit cibare aliquẽ: quod debet ponere in oꝛe
ponit multotiẽs in aure. Et ſic faciũt multi pᷣdi
catoꝛes ceci ⁊ mali qͥ debentpᷣdicare ad paſtum
coꝛdiũ ⁊ pᷣdicant ad pꝛuritũ auriũ etad fauoꝛẽ
a populis ꝑcipiendũ:qͥ dicũt illud Eſa.xxx.Lo/⸗

quimini nobis placẽtia.De qͥbo ait apłus.ij.ad

„— „ , „„

Thim.iiij.Ad ſua deſideria coaceruabunt ſibi

magiſtros pꝛuriẽtes aurib: eta veritate qdem
auditũ auertẽt: ad fabulas aũt cõuertent᷑. Sed

Elſa.iiij.ðꝛ.Loqͥmini ad coꝛ hieruſalẽ.q̃ſi dicat᷑

nõ ad aures.Et ideo dicit Hugo cardialis vbi

ſupᷣ. Sicut ridiculũ eſt ponere cibum inaure⁊

nõ in oꝛe:ita ridiculũ eſt ad fauoꝛẽ pᷣdicare ⁊ nõ
ad vtilitatẽ.De talibo aũt pᷣdicatoꝛib ðꝛ Eſa.lvj
Speculatoꝛes eius cec oẽs. Poſſunttn ꝑ ſpe
culatoꝛes hos intelligi pᷣlati ignoꝛantes ⁊ mali
quos ſibi eligunt diſſoluti ⁊ ad ſuã cuſtodiam
ponũt vtnõ arguant᷑ ab eis. Etideo.ij. Reg.v.
dicit. Non ingrediaris huc niſi abſtulerj cecos
et daudos. 5B5B5B
Ebhac aũt cecitate pcti q̃ttuoꝛ poſſũt vi⸗
d geri.ſ.eiꝰcauſalitas:grauitas:ſanitas ſi
ue curabilitas: et eius ſanabilitas. Cir⸗
ca pᷣmũ aũt dico ꝙ ſunt decẽ cauſatiua et indu/
centia coꝛpoꝛalẽ ceatatẽ:⁊ ſimilit ſpũalẽ. Pꝛi⸗
mũ eſt magni lumis inſpectio:vt patet ſi qͥs in/⸗
ſpiciat rota ſoł q̃ diſſoluit ocłos ⁊ excecat.Ecci.

xliij. Sol refulgẽs radijs ſuis obcecat oculos

Etrõ eſt.qꝛ vt ait phᷣus in li.de ſenſu ⁊ ſenſato.
excellẽtie ſenſibiliũ coꝛrũpuntſenſum.Etiðo il/

li qͥ tranſeunt mõtes vbiſunt ↄtinue niues defe

runt in manu ramũ oliue:ne vidẽdo ſolum ni⸗

ues excecent᷑. Spũaliter autẽ pam̃ pᷣſumptiõis

et curioſitatis excecat aniam. Pꝛeſumptuoſus

cxm̃ ⁊ curioſus dũ vult figere oculũ ſui itellectꝰ

in rotam diuinitatis ⁊ eterne maieſtatis diuine
et eam inueſtigare ⁊ cõpꝛebẽdere nitit᷑: heretica

cecitate oppmit᷑ ⁊ excecat᷑.iuxta illud Pꝛouerb.

xxv. Scrutatoꝛ maieſtat oppᷣmet᷑ a głia.Et ad
Roma.j.ait Paulus. Euanuerũt in cogicatio
nib ſuis ⁊c.et Eſa.xxxviij.diot᷑. Attenuati ſunt
oculi mei ſuſpiciẽtes in excelſo. Et ꝓpterea inqͥt
Paulus ad Ro.xij. Non plus ſapere qᷓ; opoꝛ⸗
tet ſaꝑe:ſed ſaꝑe ad ſobꝛietatem.et Ecci.iij.dic᷑
Altioꝛa te ne queſieris:et foꝛtioꝛa te ne fueris ꝑ
ſcrutatus. Secundũ inducens cecitatè eſt lon

ga in tenebꝛis habitatio. quia vt ait pᷣus.opꝰ

nature eſt opus intelligentie.Et ideo natura nõ

mittit vtuteʒ ſuã ad mebꝛũ qð nõ oꝑat᷑ ſicutad

illud qð oꝑat᷑:ſᷣm eundẽ phᷣum in li.de ſenſu ?⁊
ſenſato.Et ꝓpter hoc virtꝰ viſiua in oculo dau⸗
ſo manente ſeu in aſpiciendo nõ ſe exercente de ⸗
ficit:ſʒ ad mẽbꝛũ qð oꝑat᷑ multã vᷣtutẽ ipᷣa nat᷑a
tranſmittit. Un ph̊us dicit ꝙ ſcriptoꝛes habẽt
oculos melioꝛes.et fabꝛi habent bꝛachia alijs
foꝛtioꝛa.⁊ curſoꝛes crura alijs durioꝛa ⁊ foꝛti/
oꝛa.Et ad idem vadit ꝙ homo aliquãdo ꝓpter

ſeniuz amittit viſum.ſicut dici᷑ de Jſaac Geñ.

xxvij. Senuit Iſaac ⁊ caligauerũt oculi eius:⁊

videre ñ poterat.qꝛ oꝛganũ viſus ſ.oculꝰſenio

debilitat᷑ ⁊ non poteſt recipere lumen viſus.Et
ideo natura ad eũ nõ trãſmitut ſiue nõ trãſmit/
tere poteſt virtutẽ videndi.qꝛ actus aciuoꝝ ſũt
in patiente bene diſpoſito.ij.de ania. hocaũt fi/

gurat pem conſuetudinis. Unde PS.ait.Cõ/
pꝛehenderunt me iniqtates mee:⁊ non potui vt

viderem. Quando em homo inueterat᷑ in tene/

bꝛis pcœõꝝ:omnino excecat᷑.qꝛ ſupꝛema intelli⸗
gentia aufert ei gratiam ꝑ quam poſſet videre.
exqͥ ipſa non vti? iuxta illud Luixix Aufene ab

7

.omna
gont
auino
gücſtn
cotront
1fum.
itfun/
alcuzetn
rcbul

gus u
foriot
venc

aſcenoi
Llu
feroun
nöſolun
fliosn
Wsi
n
Can
Nlen
unir⸗
nte
be
undia
ducctto⸗
Pico
Dulucre
cdens
ſuobus
Puͤck
gſccnds
QAuoc
güͤtcd
eche⸗
ꝛſcki
ſumm
uerüte
mminid
ſtud̃
loꝛqui
wumor
liscto
hüonii
Wince
ſohar
ſieg
nacſi
Paſe

acneſn,
nnf.
nſanuntti,

Nunrita
Nimiurſnn.

talum Cdo⸗
Muemdad:
ncchoſciun 1

onfunens

Pummin
rnnkheng
1ilg gvat.
ag S
WINCNn
Zumnanſun
„Spemuint⸗
len o
inannoloce
tifmuiunul
wrcz hubit
rbrachis Ais
durioꝛa fnn
Aliqwad e
de Jn
us ſoakſan⸗
ummen niius.
ſvenogiini
Ns nuorſi
min boctif
Pae
znonpoaln
amaiin M
prenainn/
hoſſe M
e St

* ae 3 .

Folium

co mnam:et date illi qui decẽ mnas acquiſiuit
qꝛ omni habẽti dabi᷑ ⁊ abundabit: ab eo autẽ
quinõ habet etiam quod habet auferet᷑. Ter⸗

tũ eſt multi fumi ꝑceptio que multum oculis

cõtrariatur. Pꝛouer.x. Sicut acetum dentibo:
⁊ fumꝰoculis:ſic piger his qui nutriunt illum.

⁊ ſignificat peccatũ ire.iuxta ullud.ps.xvij. Aſcẽ

dit fumꝰ in ira eius.qꝛ ſicut fumus aſcenditin
altuʒ:ita ira ad coꝛ. Scõm em Damaſcenũ ira
eſt ebullitio ſanguinis circa coꝛ. Unde GBoffre

dus in poetria ait.Ira genꝰ flame: materq; fu⸗
roꝛis ab ipſo Felle trahens oꝛtũ:coꝛ ⁊ interio⸗

ra venenat. Exilla do ebullicione fumoſitatis
aſcendũt que oculos mentis obnubilant. Unñ

Coto inquit. Impeditira anim ne poſſit cerne

re verum.Sicut aũt cecus ita ⁊ iratus percutit
nõ ſolum inimicũ ſed etiam amicũ:parentes et

filios:⁊ quandoq; ſeipſum occidit. Sicut fecit
Achitofel:vt habet᷑.ij. Regum.xvij. Et hoc fi⸗

rat᷑ etiam per CLamech qui occidit caim cũ eſ
et cecus. Lamech enim interpꝛetatur ꝑcutiens
vel ꝑcuſſus:quia iratꝰ ſepe alios ꝑcutit:⁊ per⸗

cutit᷑ ab eis. Quartũ ẽ pulueris in oculis iſuf

flatio:⁊ ſignificat peccatũ vane gloꝛie:⁊ ſuꝑbie
Nam habens in oculis mẽtis puluerẽ honoꝝ
mundialiũ ⁊ ambitionũ:nõ poteſt videre viaʒ
ducẽtẽ ad regnũ celoꝝ que eſt via humilitatis.

Et ideo dñs ait diſapulis Math.x. Erxcutite
puluerem de pedibns veſtris. Sicut autẽ cecꝰ

credens aſcẽdere ſepe cadit:ita vane głioſus et
ſuꝑbus.de q̊ͥ habemꝰexemplũ luferi qͥ vt ſcri

ptũ eſt Eſa.xiiij.dicebat in coꝛde ſuo. In cclum
aſcendã ⁊ ero ſimilis altiſſimo.Unõð ibi ſubdit

Quõ cecidiſti lucifer qͥ mane oꝛiebaris. De hac
aũt excecatione ðꝛ ps.xlviij. Homo cũ in hono
re eſſet nõ intellexit:cõꝑatꝰ eſt iumẽt inſipiẽnb⸗
⁊ ſilis factꝰeſt illis.Et talis cecꝰ figurat᷑ ꝑ Heli

ſummũ põtificẽ.de quo ðꝛ.j. Regũ.iij. Caliga/

uerũt oculi eius nec poterat videre lucernã do
mini donec extingueret᷑. Poſſumꝰ q̊ʒ dicere ꝙ;
iſtud q̃rtũ inducẽs cecitatem eſt tumoꝛis infla
tio:quãdo ſq; oculiinflant᷑ ⁊ tumẽt.⁊ ſignificat
tumoꝛẽ ſuꝑbie.De qͥ̊ Gꝛego.inqᷣt. TCumoꝛ mẽ⸗
tis eſt obſtaculũ veritatis. Etiſte tumoꝛ totum

hũanũ genꝰ occupauit. Pꝛimo em babuit oꝛ⸗
tũ in celo:qñ lucifer cõtra deũ intumuit.etideo
ſuperbia dici᷑ nature celeſtis. Unde viros cele
ſtes qñq; inuadit.Deinde de celo veniẽs in pa/
radiſum iuit ⁊ ibi pᷣmos parentes inuaſit:q ſu
pꝛa ſeipſos ſe eleuauerunt ⁊ contra deum intu

muerũt.Deinde de paradiſo in mũdũ ⁊ vndiq;
ſe diffudit. Suꝑbire em̃ ðꝛ quaſi ſuꝑ alios ire.
Luclfer ergo ſuꝑbiuit.qꝛ ſupꝛa deũ ire voluit.
Adã ſuꝑbiuit quia ſuꝑ ſeipᷣm iuit dum ſdientiã
dei appetijt. Hoies vo ſupꝑbiũt quia ſuꝑ alios
ire volunt.Deꝰ aũt ſuꝑbire nõ pot qui ſuꝑ aliũ
ire non valet:ceoꝙ ſuꝑ ſe nullũ habeat.ꝛid pᷣdi⸗

aa eti adduc põt qð inqᷣt phᷣus in lide aniqli

tionem deuoꝛas.

bus q; ꝙ oculus pᷣeminens eſt debilis vius,.
ꝓfundus vo eſt boni viſus ⁊ foꝛtis: et ſubtilia
ac diſtantia meliꝰ videt.Et ſimiliter hules me⸗

lius ⁊ dariꝰ vident diuia q; ſuperbi:iuxta illud

Pꝛouer.xj. Ubi hũilitas ibi ſapia. Dicit enam

,

ppᷣus ꝙ homo eriſtens in puteo pfundo videt

ſtellas in die:ꝑ quod dat᷑ intelligi ꝙ bomo bu⸗

idoneus: dicẽte dño Matth. xj. Confiteoꝛ nibi
pater dñne celi ⁊ terre:qꝛ abſcõdiſti hec a ſapien⸗
nibo ⁊ pꝛudẽtibo ⁊ reuelaſti ea puulis.
Uintũ inducẽs cecitatẽ eſt nimia ad lu/
q mẽ vigilãtia ex q̃ oculi conturbant᷑.⁊ ſi⸗
gAnificat nimiã ſolliatudinẽ quã hõ ha/
bet in tꝑalib admiſtrandis ⁊ conſeruãdis. De

militate pᷣditus ad diuia ſuſcpiẽda eſt magis

qua diat᷑ Ecci.v. Saturitas diui nõ ſinit ißm

doꝛmire. Ettalis figurat᷑ ꝑ Sedechiã regẽ iu⸗
da qui vt hr.iiij. Reg.vlti.excecatꝰ fuit in rebla,⸗

tha:qð interpᷣtat᷑ multũ hic:vel multũ iſte cõmi
ſit. Sextũ vo eſt ſimile pᷣdicto.ſq; oculoꝝ im⸗/
pletio ſeue depᷣſſio.⁊ ſignificat auaricie depſſio⸗
nẽ.Adeo em̃ oculos hois auaricia depꝛimit vt
ceos ad celũ leuare nõ poſſit. Etideo de auaris
inqt Ps.Oculos ſuos ſtatuerunt declinarein
terra. Auarus em̃ ſꝑ poꝛtatterram in oculis.⁊
ideo eſt ſtultꝰ.iuxta illud Pꝛouerb.xvij. Oculi
ſtultoꝝ in finibo terre. Auarus em̃ adeo eſt exce
catus ⁊ ſtultꝰ ꝙ vẽdit aiam ſuã diabolo: iurta
illud Ecci.x. Auaro nihil eſt ſceleſtiꝰ?: hic em ani
mã ſuã venalẽ habet. Et talis cecus figurat per
Thobiã qͥ vt hr̃ ſui libꝛi ca.ij.ſtercoꝛibo hirũdi⸗
nũ fuit excecatus. Stercoꝛa em ſunt oia bona
tꝑalia:iuxta illud ad Phil.iij. Oia arbitratꝰ ſũ
vt ſtercoꝛa.Et.j. Machab.ij. Ois gloꝛia eiꝰſter
cus ⁊ vermis.Excecat ergo aniam nimia fertili

tas ⁊ craſſitudo terrene ſubſtãtie:iuxta illð Job
xv. Opuit fadem eius craſſitudo.Et hinceſt ꝙ

Effraim et Manaſſes fuerũt fratres. Effraim
interpꝛetat᷑ fertilitas.? Manaſſes obluuoſus
qꝛ nimia fertilitas ſeculi inducit obliuionẽ dei.
Sicut em̃ piſces aliqñ ex nimia pinguedine ex/
cecant᷑.⁊ ſicut anſeribo oculi cõſuun᷑ ne ex mul⸗
titudine rerum viſarũ ab impinguatione retra
hant᷑:ſic homies ex nimia abunqantia reruʒ in
ania excecant᷑. Et ſicut madefactio ⁊ nimia pin/
guedo impediũt ne cãdela accẽdat᷑:ſic nimie de

licie terrene impediũt ne gratia dei in ipſa ania

recipiat᷑:iuxta illud.j. Coꝝ.ij. Aialis homo nõ
ꝑcipit ea que ſunt ſpũs dei. Septimũ iducẽs
cecitatem eſt humoꝛ calidus in oculos deſ. cen⸗
dens.ſiue nimiꝰcaloꝛ ignis aut alteriꝰcalefaciẽ/

tis.Et ideo in Ethiopia multi ꝓpter caloꝛem K8Ee7%½7

dunt viſum.Et hoc ſignificathumoꝛeʒ luxurie

et ignẽ libidinis ac camalis concupiſcẽtie excee;

cantis animam:iuxca illud Ps. Supercecidit
ignis ⁊ non viderunt ſolem. De lururia em̃ did
põt illud J eon eſt vſq; ad ↄſumma/
icut ergo vꝛſus excecat᷑ ad

56 2

Bermo

peluim candentẽ:ita libidinoſus ad cõcupiſcẽ/
tiam ardentẽ. Sicut autẽ cecus nõ diſcernit int
pulcrũ ⁊ turpe.qꝛ cecus nõ iudicat de coloꝛib.
j. Phiſi.ita luxurioſus habes oculos infecos

hüoꝛe calido camalis cõcupiſcentie:ſepe dimit/
tit vxroꝛẽ nobilẽ pulcrã ⁊ ſapiẽtẽ ꝓ meretrice tur/

pi viliſſima ⁊ inſipicte. Occauũ inducẽs cecita
tem eſt oꝛgani deuaſtatio:vt qñ oculus ꝑfoꝛa/⸗

cur vel eruit᷑.ſicut fecerunt Philiſtim Saſoni
De qͥ dict᷑ Judi.xvj.Eruerut oculos eiꝰ.Et ta⸗

lis excecatio figurat eos qͥ habentinuidiã.Ecci
xiiij.Nequã eſt oculus iuidi. Itẽ figurat eos qͥ

habẽt odiũ ↄtra ꝓximũ.de qͥ paõ dꝛ.j. Joh.iij.

Qui nõ diligit in moꝛte manet.Talis aũt pᷣua⸗
tus charitate dict᷑ eſſe ſine oculo dextro q̊ ania
videt deuz.Et ideo diabolus ſemꝑ querit hos
oculos eruere:dicẽs partialibo ⁊ inimicitias te⸗
nentib illud.j. Reg.xj. Eruam oim veſtrũ ocu
los dextros ⁊c. Nonũ eſt lucis cooꝑtio qñ qͥ/
dam pelliculus ſuꝑ lumẽ oculi generat᷑: ita ꝙ;
lux eſt cooꝑta ⁊ intus abſcõdita:nec videri po⸗

teſt.⁊ ſignir᷑icat p ctm̃ accidie vel pigrice:quàdo

quis abſcondittalentũ a deo acceptũ:nec oꝑat
in eo:iuxta illud Pꝛouer.xj.Qui abſcondit fru

menta maledicet᷑ in ppłis. Diabolus aũtlumẽ
feruoꝛis qrens occultare ⁊ ſuffocare nube toꝛ⸗
poꝛis:inqͥtillud Ezech̊.xxxij. Solẽ nube tega.

Decimo qͥs excecat᷑ ex ſanguine in ocłos deſcẽ

dente vel de coꝛpoꝛeiu magna copia exeũte. Et

per hocfigurant᷑ illi qui excecant᷑ ⁊ ſuperbiunt
ex nobilitate ſui generis ⁊ ſanguinis.etiſti vt di
cit Hugo cardinalis ſuꝑ Johannẽ figurant᷑ ꝑ
cecum a natiuitate:de quo habet᷑ Joh. ix. J
q co ꝙ grauioꝛ eſt cecitas mẽt qᷓ; coꝛꝑis.
MMNam qnto res eſt nobilioꝛ tato eiꝰ coꝛ⸗
ruptio eſt peioꝛ.ij. Lopi.Anima vo eſt nobili⸗
oꝛ omni coꝛꝑe.c.Si habes.xxiiij.q.iij.⁊ c.cũ in⸗
firmitas.de peni.⁊ re.et ꝑ cõſequẽs eius poten/
tie ſũt nobilioꝛes potẽtijs coꝛꝑalibb. Pꝛeterea
cecus coꝛꝑalit᷑ cõtinue conat᷑ habere ducem vel
ſaltem baculũ in manu ſineq̊ nõ vadit.Sed ce
cus ſpũaliter de duce nõ curat. Unde Seneca
ad Ludillũ ait.Ceci ducem querũt:nos ſine du
ce erramus.Et Treñ.iiij.dici Errauerũt ceci in
plateis.ĩmo talis cecus expellit ducem.ſ.deum
ducentẽ ad paradiſuʒ.iuxta illud Job.xxj. Qui
direrunt deo recede a nobis ⁊c̃. Etillud Luc.v.
Exi a me dñe quia homo peccatoꝛ ſum. Scqͥ⸗
tur vo diabolũ ducentẽ ad moꝛtẽ.Et ſi vult du
cem:ſequit᷑ aliũ cecum. id eſt mala exempla ali⸗

oꝛũ. Item totaliter cecꝰ coꝛꝑaliter nõ poteſt am//
plius peioꝛare. Peccatoꝛ autẽ qtidie in cecitate
creſcit. Item cecus coꝛꝑaliter cognoſcit cecitateʒ
ſuam:et confitet᷑ ſe eſſe ceccum:ac querit lumẽ re

cipere ⁊ illuminari.ſicut faciebat ille cecus de q̊

dlcit᷑ LQu. xviij. ꝙ interro gatus a chꝛiſto qͥd vel⸗

let Reſpondit.Oomine vt videam lumẽ. Sde

Vo ad ſecundũ de grauitate cecita di⸗

NII

bat em̃ ꝙ dulce eſt lumẽ ? delectabile oculis vi

gere ſolem Ecces.xj. Reputat etiam cecus ſe in

felicẽ:dicens illud Thobᷣ.v.Quale poteſt mihi

eſſe gaudiũ qui in tenebꝛis ſedeo ⁊ lumẽ celinõ

video.Cecus vo ſpũalis nõ cognoſcit ſuam ce

citatẽ:iuxta illud Eſa.xliij. Educ foꝛas populũ

cecum oculos habentẽ:ſurdum ⁊ aures ei ſunt
Lalibo etiam ſurdis ⁊ cecis dici᷑ Eſa.vj.Audi/
te audientes ⁊ nolite intelligere: videte viſioneʒ
et nolite cognoſcere.Etibidem etiã dici᷑ Exceca

coꝛ populihuius:⁊ aures eiꝰ aggraua:et ocu/
lo s eius claude ne foꝛte videat oculis ⁊ aurib

ſuis audiat:⁊ coꝛde ſuo intelligat.ſ.ſe eſſe cecuʒ.

Immo talis cecus enuarſe genter alge ſa⸗

pientioꝛc.⁊ ideo magis peccat.UVñ ðꝛ Jobis.ix

S i ced eſſetis nõ habereq pem.nũc vo qꝛ dic

tis videmꝰ:pem veſtrũ manet.Et ad Roma.j.
ait Paulus.Dicentes ſe eſſe ſapientes ſtulti fa/
cti ſunt.Lales etiã ced non curantilluminariꝑ.
pᷣdicationem.De qua pᷣſ.cxviij.dicitur deo. Lu⸗
cerna pedibus meis verbũ tuum:et lumen ſe⸗
mitis meis.Et in ꝑſona pᷣdicatoꝛis iteruʒ idem
PsS.ait peccatoꝛibus.Accedite ad me ⁊ illumi⸗

namini ⁊c̃. Immo ſiſte cec deſpicit ⁊ deridet vi/

dentes:iuxta illud Pꝛouerb.xxix. Abominant᷑
impij eos qui recta gradiunt᷑ via. Pꝛeterea ce/⸗
cus coꝛpoꝛaliter quod videre nõ poteſt palpat
ſicut facdebat Iſaac dicens filio ſuo Jacob Ge
neſis.xxvij. Accede huc vttangã te ⁊ ꝓbem vtꝝ
ſis filius meus an non. Etideo vulgariter dic
tur ꝙ qui non videt palpare debet. Cecus vo

ſpiritualis penas futuras quas ocło fidei nõ

videt nec credit: necetiam oculo cogitatiõis di⸗
ſcutit aut penſat:nec vulc hic aliquam penam
exꝑiri per penitentiam:vt ꝓbet ſi penas eternas
ſuſtinere valebit.iuxta illud Eſa.xxxiij. Quis ex
vobis habitare poterit cum igue deuoꝛante et
cum ardoꝛibus ſempiternis.on ſic aũt facie⸗
bat üle heremita qui vt habet᷑ in vitaſpatꝝ tem
ptatus a quadaʒ meretrice comburebat ſibi di
gitos:vt videret ſi poſſet ſuſtinere infernale in⸗
cendium quod ꝓ peccato lurxurie erat ſuſtinen/
dum.et ſic a temptatione fuit libatus. K
Uo ad teraum ſq; de curatõe cecitaſj eſt
q ſciendum ꝙ ſaluatoꝛ noſter ſanãdo in
hoꝛrominib ſenſus coꝛꝑales:ſanauit etiã
ſpirituales. Unde ipſe ait iudeis Joß.vij. To⸗

tum hominẽ ſanſi fec. Nam quando reddidie

ſurdo auditũ coꝛꝑis:reddidit etiam ei audituʒ
mentis:illũ.ſ.de quo dicit Ps.Audiam qͥd lo⸗
quat᷑ in me dñs deus. Quãdo etiã ſanauit mu
tum dans oꝛi coꝛꝑis vt ꝓferret verbum: dedit
etiam coꝛdi vt dei dulcedinẽ pᷣguſtaret.De qua
pᷣſ.xxxiij.dicit᷑. Guſtate et videte qm̃ ſuauis eſt
dominus.Quãaãdo vo illuminauit cecos vt vi/
derent coꝛꝑaliter:illuminauit etiam eos vt vide
rent ſpũaliter. Cria aũt colliria ſunt curanua ce
citans. Pꝛimũ eſt amarũ ſimpliater:et fit de fel

Aa
mn
orn
Hciſa
i
vliſn
fuon
banrtiß
gocen
lonwn
ward⸗
uon
llüae
cremp
ꝛmcne
liſdee
dcbitüt
eeo
Plnnn
uncß⸗
amann
n
et
Umne
non
eſſe
ſtref
ten⸗
iſt
colli
lapic

mene
Lollt

ronrlllunun
ii dianrde
wun aunat
Owesln
irudnerinn
5
mr Monnm
u Peumn a,
tnöhorktoahr.
io o nh
Nirr dan

deha. Lust
was odofta
locogiris⸗
aliqan n
Gedaunmt
mounbar idid
r NNi

neaneſuſtnng

moe ln 6
oſterſnin
legſanten
Pnh
Vando Mr
Zudonncel
miſanauun⸗
nſtara denn
qĩ ue⸗
untos

Folium

le. Unde Thob. j. Thobias cecus illuminat?
eſt felle piſas.⁊ ſigniticat amaniudinẽ cõtritio/

nis ꝑ quẽ cectas mentis illuminat᷑.iuxta illud
Job.xvij. In amaritudinibo moꝛat᷑ odlus me⸗
ũs.Libera me dñne ⁊c. Niere.xxxj.dici᷑. Poneti
bi amaritudinẽ:dirige coꝛ tuũ in viã recta.Se⸗
cundũ colliriũ eſt totũ dulce ⁊ fit de melle:quo

ſanata eſt cectas Jonathe. De qᷓ dicit᷑.j. Regũ

xiiij.ꝙ ipſe ait. Uidiſtis ipſi quia illuminati ſũt
oculi mei eoq guſtauerim paululum de melle
iſto.Et ꝑ hoc collirium figurat᷑ charitas et dile
cio dei ac ꝓximi.De quo remedio ðꝛ Apoc̃.iij.
Collirio vnge oculos tuos vt videas. Lerciuʒ
colliriũ eſt mixtũ ex terra ⁊ ſaliua:et ↄſeq̃nter eſt
parum amarũ ⁊ ꝑtim dulce.nã ſaliua eſt dulqꝗ

terra vo amara. Et hoc fec dñs ceco nato Johᷣ.

ix. Sicut em̃ ſolo vbo iũlluminauit cecũ illũ de
quo habet᷑ Luc.xviij.vt oſtenderetſe eſſe illum
qui dixit ⁊ facta ſunt:mãdauit ⁊ creata ſunt.pᷣſ.

antepenul.ita luto voluit iłꝑiinare cecũ a natiui
tate:vt declararetſe eſſe lũ qui de luto plaſma

uit pᷣmũ hoiem.Geñ.ij.Et hoc ait Chꝛyõ.ſuper
ſoh. Per lutũ aũt figurat᷑ fragilitas et vilitas
umana quã cecꝰ pcõꝛ cõſiderare debet.iuxta
illud Geñ.iij. Memẽto ꝙ puluis es ⁊ ĩ pulue⸗
rem reuerter. Per ſaliuã vo que fluit de oꝛe fi/
gurat᷑ cõfeſſio ꝑ quã pctõꝛ eijcit cauſam cecta⸗
tis ſue.ſ.peccatũ. Et ideo ſi vult illũinari debet

in cõfeſſione lauari aqua lachꝛymaꝝ:iuxta illð

Eſa.j.Lauamini:mundi eſtote.Dicit᷑ aũt Luce
xviij.ꝙ damũte ccco ad dñm vcilluminaret eũ:
illi qui im dñm pᷣibant ⁊ qͥ ſequebant᷑ increpa

bant ipᷣm cecum vctaceret. Ipſe vo multo ma⸗

gis clamabat.Suꝑ quo Gꝛeg.ait.Quãto ma/⸗
loꝛi tumultu carnaliũ cogitationũ pᷣmimur:ta/⸗
to ardentiꝰ oꝛationi inſiſtere debemus.Dicitur
quoq; in pᷣdico euãgelio ꝙ ſtans Jeſus iuſſit
illũ adduci ad ſe.qð fecit ᷣm Hieronp. vt daret
exemplũ magnatis audiendi benigne pauꝑes

⁊ mendicos:licut erat ille cecus.iuxa illð Ecci.
uiij. Declina pauꝑi aurẽtuõ ſinetriſticia ⁊redde
debitũ tuũ:⁊ reſpõdeulli paufice in maſuetudi/

ne. Poſſumꝰ quoq; dicere ꝙ colliriũ fellis re/
pᷣſentat chꝛiſtũ ꝓut fuitin crucis patibulo:vbi
tanq; piſcis fuit aſſatus ⁊ felle potatus.Etiſta
amaritudo paſſiois chꝛiſti debetſanare cecita⸗
tem cauſatã ex carnali voluptate.quia ſeruꝰnõ
debet delecationes q̃rere quãdo videt dñm ſu
um amaritudinib repletum. Ut em̃ ait Augꝰ.
non decet ſub ſpinato capue delicatũ mẽbꝛum
eſſe. Iſtud etiã colliriũ debet frãgere dunitis no
ſtre mentis. In paſſiõe em̃ chꝛiſti petre ſaiſſe ſũt
terra mota eſt et monumẽta aꝑta ſunt:ac moꝛ/
tui ſurrexerũt.Et ideo illi qui ñ mollificant᷑ iſto
collirio ſò recoꝛdatiõis amaritudinis xpᷣi ſunt

lapidib durioꝛes:terra inſenſibilioꝛes:monu⸗

mentis fetidioꝛes:ac moꝛtuis miſerabilioꝛes.
Colliriũ vᷣo ex fauo mellis ſignificat chꝛiſtum

XLVI

put eſt in celo acregno ſuo: vbi eſt totus dulch
iuxta illð Ecci.xxiiij.Spũs meus ſuꝑ mel dul⸗

is ⁊ hereditas mea ſuꝑ mel ⁊ fauũ. Mel qᷣdeʒ

in ſuꝑficie eſt dulce:in medio duleus:in ꝓfun/

do aũuũt dulciſſimuz. Et ſignificatchꝛiſtũ in quo

eſt triplex ſubſtantia.ſ.caro que eſt q̃ſi ſuꝑficia /
lis:anima que eſt q̃ſi media:et deitas que eſt p/

funda. Mel igit᷑ eſt dulce in ſuꝑficie. qꝛ ſanci

ex viſione coꝛꝑis chꝛiſti habent conſolationes
dulces ⁊ ſuaues.eſt dulaus in medio.quia ex
viſione anie eius haunũt conſolationes ⁊ deie
ctatiões dulcioꝛes acſuauioꝛes.eſt dulcſſimãa
in ꝓfundo.quia ex contẽplationedeitatis eiius
hauriunt delecationes dulciſſimas ⁊ ſuauiſſi/
mas.Ettalis dulcedo omnẽ dulcedinẽ huma⸗
nã facit inſipidã:dicẽte Chꝛyſoſtomo. Vere nõ
habet qð ſuꝑ terrã amet qui donũ celeſte in ve⸗
ritate guſtauerit. Itẽ expellit cecitatẽ cauſataʒ ex
tempoꝛaliũ cupiditate et affectione.qꝛ ᷣm Au⸗
guſti. omnes diuitie deberẽt cõtemni vt ſaltem
vna hosa poſſet videri facies dei. Colliriũ vᷣo
partim amarũ ⁊ ꝑtim dulce ſignificat chꝛiſtum
ꝓut erit in iudicio:vbi eritamarus repꝛobis:et
dulcis elecis acbonis. Etiſtud colliriuʒ debet
expellere cecitatẽ inductã ex tumoꝛe ſuꝑbie⁊ ela
tionis.quia tunc ſuꝑbi bummlabeank⸗ depmẽ
tur.Eſa.ij. Dies dñi exeratuũ ſuꝑ omnẽ ſuper⸗
bum ⁊ excelſum ⁊ ſuꝑ omnẽ arrogantẽ ⁊ humi
liabit᷑. Eſt aũt ſciendu ꝙ quia peccatoꝛ erat inſi⸗
pidus.ideo ad curationẽ eius chꝛiſtus in terrã
expuit.Per ſaliuã autẽ que eſt ſapida intelligit
dei ſapiẽtia que ſpũalia facit dulceſcere. Sicut
em̃ ſaliua ex oꝛe fluit.ita diuina ſapia ex oꝛe al⸗
tiſſimi ꝓceſſit:vt ipſa ait Ecci.xxiiij. Tunc ergo
chꝛiſtus ſaliuã in terra expuit qñ diuinã ſapiẽ⸗
tiam homi terreno infundit.Quia vo peccatoꝛ
erat ſuꝑbus:ideo lutũ ſuper oculos ceci liniuit

Lutũ em linire eſt vilitat¶ẽ humanã homini ad

memoꝛiã reducere.ettalis reductio eſt hoĩ cau⸗
ſa humilitatis.iuxta illud Michee.vj. Humi⸗
liatio tua in medio tui. Mediũ em̃ pᷣſupponit
vtrũqʒ extremũ.q̃ſi dicat. Cauſam habes hũili
tatis ſi reſpicias tuã natiuicatẽ vitam ac moꝛtẽ.
Vnde qͥdam interrogauit quenda ph̊m dicẽs.
Qulid fui.quid ſum.⁊ quid ero. Etille reſpon⸗
dit. Sperma fetidum:ſaccus ſtercoꝝ:⁊ cbus
vermiu.Quia aũt peccatoꝛ erat mmũdus:iðo
pᷣcepit ipſi ceco vt ſe lauaret ⁊ mũdaret per peni
tentiã.iuxta illð Hiere.iiij. Laua a malicia coꝛ
tuum vt ſalueris. 2
Vo ad quartũ de cognoſcibilitate cura
tionis iſtius cecitatcᷓ eſt notandũ qð di⸗
cxt᷑ Jobᷣ.ix. de ceco illũinato.Abijt ergo
et lauit ⁊ venit videns. In qͥb verbis innuun?⸗“ß
tria ſigna ad cognoſcendũ quando peccatoꝛ ſit
ſpũaliter illuminatus.Unũ eſt quãdo recte vꝰ
dit ⁊ incedit.ſ.ꝑ viam madatoꝝ dei:iuxta illud
Eſa.xxvj. Semita iuſti rean eſt:⁊ retus callis
9g9 5*

eus ad ambulandũ. Quãdo vᷣo aliqs diſtoꝛte
incedit ꝑ viã pcõ ꝝ.vel in via errat:nõ eſt ꝑfecte
illuminatus. Et ideo admonet aplus ad Ro.
xiij.di. Rectos greſſus facite pedibo veſtris: vt
nõ daudicãs quis erret:magis aũt ſanet᷑. Se⸗
tundũ aũt ſignũ ꝙ qͥs illuminatus ſit eſt qᷓndo
oẽs maculas etiã minimas in ſe aduertit et eas
abluit. Pꝛopter pᷣmũ aũt ſignũ ðꝛ in pᷣdicij ver
bis. Abijt ergo.ſ.recte incedendo. ꝓter ſecũduzʒ
o ſubdit᷑etlauit.Quãto em̃ quis magis illu/
minatus ⁊ ſctũs fuerit:tanto magis oẽs macu
las etiã minimas depᷣhendit. Quod oſtẽdi põt
erctin exempla. Pꝛimũ eſt ſᷣm Chꝛy.quia in
loco pulcro ⁊ mũdo modice imundide ſtatim
apparent. In lo co aũt imundo etiã magne imũ
dicie nõ multũ apparent. Secundũ ꝓuct ponit
idẽ Chꝛyſ.qa in veſte alba modica macula ſta/
tim videt᷑. In veſte aũt nigra etiÄs magne macu
le parũ vident᷑ ⁊ ſepe nõ apparẽt. Tercũ eſt.qᷣa
in aere radio ſolari ꝑfuſo minuti pulueres con
Pannr n aere vo nõ radiato nõ conepiciunt᷑
Ded qꝛ parũ ꝓdeſt maculas aſpicere ⁊ cogno

ſcere ⁊ eas non lauare:ideo ſignanter ðꝛ. Abijt

vt lauit. Terciũ ſignũ ꝙ pctõꝛ ſit illuminatꝰ eſt
qñ oia clare videt ⁊ cognoſcit.Et ideo in verbis
ꝓdictis ſubdit᷑.Et venit videns. Iſta aũt cogni
tio pᷣnapaliter in duobo coſiſtit. ſq in cognoſcẽ
do deũ ⁊ ſeipſum.quam cognitioneʒ deſidera⸗
bat hr̃e btũs Augꝰ.qᷣ in li.ſoliloqᷣoꝝ oꝛabat di/
cens.Deꝰ fac vt ſꝑ nouerim te⁊ me. T
EFErtrageſimaoctaua ſpecies ſtulticie dicit
8 acceptiõis. Si qͥs em̃ in manu ſua ſpõ⸗
tte accipet ferrũ cadens ⁊ ignitũ vel ignẽ:
aut in ardẽtẽ foꝛnacẽ ſe pijceret:ſtultꝰ ab omni/
bus putaret᷑. Sed ſtultioꝛ eſt pctõꝛ qͥ ſe in ignẽ
pci ſponte ꝓijcit. Scriptũ eſt em Eſa.ix. Succẽ
ſa eſt q̃ſi ignis impietas:et vepꝛes ipſos ac ſpi⸗
nas voꝛabit.i.peccatoꝛes. Unde ſubdit᷑.Et erit
ꝓplus quaſi eſca ignis.De pctõꝛib etiã ipſis in
quit PS.Exarſerut ſicut ignis ĩ ſpinis. Sexa
geſimanona dicit᷑ tranſitionis. Stultꝰ em̃ eſſet
qui vellet tranſire vlcra pontẽ ſubtiliſſimũ ⁊ lu/
bꝛicoſum cum onere magno in doꝛſo: potens
tranſire leuis ac ſine aliqͥ onere.vel qui crederet
intrare ſiue trãſire ꝑ paruulũ foꝛamen poſſe cũ
coꝛꝑe valde groſſo ac pingui.vł cum coꝛꝑe gra
ui ⁊ oneroſo per ſpacũ.xxv.bꝛachioꝝ in altum
ſe eleuare ſaltãdo. Sed ſtultioꝛ eſt pctõꝛ qͥ one⸗
ratus pcis grauiſſimis vult tranſire per pontẽ
ſubiiliſſimũ aclubꝛicoſum pᷣſentis vite:cũ poſ/
ſit ſi vult leuis tranſire ea deponendo ꝑ cõfeſſi/
onẽ:ſicut hoꝛtat᷑ dñs ꝑ ꝓphᷣ am Eſa.lij.di.Sol/
ue vincka colli tui ⁊c. Et eiuſdẽ libꝛi ca.lviij.Diſ
ſolue colligatiões impietatis: ſolue faſcculos
Dep mentes. Uult etiã ſtultꝰpeccatoꝛ ſiue credit
poſſe tranſire ſiue intrare ꝑ poꝛtam artiſſimã ⁊
unguſtiſſimã ſalu. De q̃ inqᷣt ſaluatoꝛ Mat.

vij. Intrate puonguſtam poꝛtaʒ. arta eſt em̃ via

VI

que ducit ad vitꝗ.cũ habeat coꝛpus pinguiſſi/
mũ ⁊ groſſiſſimũ.De quo inqᷣt PS. Incraſſatꝰ
eſt dilectus ⁊ recalcitrauit:incraſſatus dilatatꝰ
impinguatus.Dereliquit deum factoꝛẽ ſuuʒ:et
receſſit a deo ſalutari ſuo. Item cũ ſit valde põ⸗
deroſus diuerſis iniqᷣtatibꝰ que ſicut onus gra
ue grauate ſunt ſuꝑ eũ:ſᷣm ꝓphᷣ am pᷣſ.xxxvij.tñ
putat ꝙ poterit ad celũ ſalire ac volare:atq; di⸗
cere cũ eodem ꝓpheta in moꝛte.Quis dabit mi⸗/
hi pennas ſicut columbe⁊ volabo ⁊ reqͥeſcam
ſ. liiij. Septuageſima ſtulticie ſpecies dicit p
paratisnis.Stultus em̃ eſſet qui habens mo/
rari in aliqua via ſolum per ſpaciũ vnius hoꝛe
vł ꝑ tantũ tꝑis quo reapiat vnã refectionẽ:vel⸗
le ibi edificare vnũ maximũ palatiuʒ q̃ſi nunqᷓ;
alas eſſet habitaturus. Ettñ habens ſtare per
