ſed oĩa in futurũ ſeruant᷑ incerta. Sicut ̊ incar
ceratꝰ ⁊ capitalẽ ſnĩam expectãs nõ ridet nec io⸗
cis vacat:ſic nos niſi ſtulcicia laboꝛemꝰ:in hoc
mũdo voluptatibo ⁊ diſſolutiõibo vacare ñ de/
bemꝰ. Uñ exclamat qͥdã vſificatoꝛ vulgan d.
Moꝛs venit multũ doloꝛoſa
Aſpera crudelis ſine pietate
Spargit ſagittas omnino venenatas
Ad cruciandam vitam anguſtioſam
Magna ſua tẽpeſtas ſepiuſcule ſe renouat
Omnem carnẽ occidit cet důacerat
Et quis nõ vult timere qñũ minazk·
Ad faciendũ diuinã offenſam non ſe mouet
Qui ſeruit Jeſu chꝛiſto nunq; occidit᷑
Semb bylaris nõ timet moꝛtem
In faciendo bonũ eſt robuſtus ⁊ foꝛtis
Amat multum:⁊ illum amplecti. E
Ercia ratio q̃re debec mũdũ ↄtẽnere ðꝛ
Sue ↄditiõis.Legit᷑ em in li.de viᷓ phᷣo
rfriũ ꝙ introgatꝰ plato qñ eſſet fugieda ci
uitas:rñdit. Qñ maioꝛes ſũt expẽſe lucr:⁊ i ea
mali ſunt płes bonis:ac dñi terre ſũt mẽdaces.
tũc em illa ciuitas eſt relinqnda. Etilla ẽ inqͥrẽ⸗
da in q̃ ſunt o ꝓpoſita pᷣfac. Sed ciuitas huius
mũdi nõ eſt lucratiua Lu.v. Per totã no cteʒ la⸗
boꝛantes nihil cepimꝰ. Illa vo qᷣ ſurſũ eſt diui

CCXXX

rete ⁊ iueniedᷓ. Ciues q̊ʒ iſtiꝰ mũdi ꝓ maioꝛi ꝑte
ſunt mali.Eccs.j, Stultoꝝ infinit eſt nuerꝰ. et
pᷣſ.xiij. Oẽs declinauerũt:ſil inuciles faci ſunt
nõ eſt qͥ faciat bonũ nõ eſt vſq; ad vnũ.Sed in

ſuꝑioꝛi ciuitate oẽs ſunt boni.Itẽ illi qͥ habitãt

ſunt mendaces.pᷣſ.cxv.Omnis hõ mẽdax.Qui
vo in cel habitat ſunt pleni oi veritate.Ergo re
linqndo mũdi affecũ debemꝰ ad ſuꝑnã patriã
anhelare:⁊ dicere cũ pha pᷣſ. cxxj.Letatꝰ ſum in
hijs q dicta ſũt mihi:in domũ dñi ibimꝰ⁊c. F
Laarto mundus eſt ↄtenendꝰ roõne dece
q ptiõis. Oia em mũdana ſũt falſa vana
⁊ duplicia ſiue deceptoꝛia.Pꝛio em ſũt
falſa. Un Hiere.xvj. ðꝛ. Uere mẽdaciũ poſſede
rũt pf̃es nr̃i.et Hiero.ait.Si mũdꝰ cultello ve⸗
ritad aꝑiret᷑ nihil in eo appareret alið qᷓ; falſitas
qꝛ qᷣcqͥd in mũdo eſt:aut eſt pᷣteritũ ⁊ iãa non eſt:
aut eſt futuꝝ ⁊ incertũ eſt: aut eſt pñs ⁊ iſtabile
ac mo mẽtaneũ eſt. Scðo ſunt vana ex ꝑte pnci
pij:qꝛ deſunt facta.et ex ꝑte medij:qꝛ młta mu⸗
tabilitati ſũt ſubiecta.⁊ ex ꝑte finis:qꝛ cito trãſi/
tura.Etiõ Eccs.iij.ðꝛ.Cucta ſubiacẽt vanitati:
q̊ ad mediũ.De fra facta ſunt via:qͥ ad pᷣncipiũ

Et in trã parit᷑ reuertent᷑:q̊ ad finẽ vltimũ.Ter⸗

cio hñt duplicitatẽ ⁊ deceptionẽ:ꝓt᷑ q̊d mundꝰ
ab oib eſt fugiẽdꝰ ſic ꝓditoꝛ ⁊ fallax.qꝛ vnũ ꝓ/
mittit mũdꝰ ⁊ alið facit. Pꝛo mittit em̃ amatoꝛi
bus ſuis tria.ſ.longeuitatẽ:ſatietatẽ: ⁊ ſuauita/
tẽ:qᷓ ꝓmiſit ille qͥ dicebat Lu.xij.Aia mea habes
młta bona repoſita i annos płimos. ecce q̃ᷓnta
lõgeuitas.Nũc ̊ bibe ⁊ comede.ecce q̃nta ſatie
tas.reqᷣeſce ⁊ epulare.ecce q̃ᷓnta ſuauitas. Sed
male attẽdit qð ꝓmiſerat.qꝛ dedit ſibi bꝛeuita⸗

tẽ:vacuitatẽ ⁊ acerbitatẽ.vñn ſequit᷑. Stuite:hac

nocte repetẽt.ecce q̃nta bꝛeuitas.aiam tuã ate.ſ.
ð mones ad puniẽdũ.ecce q̃nta acerbitas. Que
aüut ↄgregaſti culꝰ erüt.ecce qᷓnta vacuitas. G
Uito ↄtcẽnẽdꝰ ẽ mũqꝰrõne vilificatiõis.
qNMiere.iiij. Aſpexi trã ⁊ tra vacua erat et
ntihili. Si ei ↄſideremꝰhuiꝰmũdi diuiti
as nihil alið ſũt qᷓ; ſtercꝰ:incipiẽdo ab auro.qͥd
em̃ eſt auꝝ niſi fex tre.qͥd argẽtũ:gẽme:⁊oia me
talla:niſi fex ⁊ fra coagulata.qͥd ſericũ niſi ſter⸗
vᷣmiũ. qͥd pãni niſi lana beſtiaꝝ. qͥd coꝛtine:
qd pelles delicate niſi anialiũ moꝛtuoꝝ.qͥd do
mus pictè. qͥd palatia. qͥd caſtra. qͥd ciuitates et
oꝓpida:niſi ex fra.qͥd frumẽta:vina oleũ ⁊hmõoi
nõne ex ſtercoꝛe q̊ ipinguat᷑ fra.qͥd galline:poꝛ
ci bmõi q ex ſtercoꝛe nutriunt᷑.Ecce &̊ o müda
ne qͥd dilig. Uñ Paulꝰ hec cogſcẽs oĩia mũda
na noie ſtercoꝛis appellauit dicẽs ad Phil.iij.
Oiĩa arbitratꝰ ſuʒ vt ſtercoꝛa vt xpᷣm lucrifacerẽ
Eapꝛopt᷑ nõ ſolũ mũdana ſed etiã mũdanꝰ hẽ
ſtercꝰ appellari pᷣt. Joel.j.Cõputruerũt ium̃ta ĩ
ſtercoꝛe ſuo.nec ĩmerito:cũ ex ſtercoꝛe nutriat᷑?=
ſtere ꝓducat.⁊ in ſtercꝰ ac fetoꝛẽ finalr ↄuertat᷑
vñ Berñ. in meditatõib ſuis ait.Quid ẽ bõ ni

Bermo

ſiſperma fenid: ſac ſtercoꝝ: cib ꝛ eſca vmiũ

Poſt hoiem vᷣmis: poſt vermẽ fetoꝛ ⁊ hoꝛroꝛ.
et ſic in nõ hominẽ vᷣnt᷑ ois hõ. Etideo de An⸗
thiocho rege ðꝛ /j. Machab.ij. Ois glia eiꝰ ſter
cus ⁊ vermis. nRnRn
Eertto cõtemnẽdus eſt mdus rõne imu
9 tatiõis.Nã hoiem ad imaginẽ dei crea/
titnu: qui eſt nobiliſſima creatura.l.iuſtiſſi
me.cũ glo.ff. de edili.edic.ĩmutat in ſiłlitudinẽ ir
rationaliũ aĩaliũ.hõ em in ĩfantia effici᷑ vtpoꝛ/
cus:qꝛ in imdicijs ⁊ feciba fe ĩmergit. In pue/
ricia vt veſpa qꝛ nunq; qeſcit. In adoleſcẽtia vt
vrſus rõne laſciuie. In iuuẽtute vt leo rõne ſuꝑ
bie. In ſenectute vt aſinꝰ rõne pigritie. In decre/
pitate vo vt ciueta ꝓpter motũ pↄtinuũ capid.Et
Ipt᷑ varias infirmitates ⁊ cauſas ſepe hõ effici
vt mõſtrũ ⁊ valde defoꝛmis atq; hoꝛribił ad vi
dendũ.De q̃ defoꝛmitate tractat᷑ i c.fi.ð coꝛpo.

vici.⁊ in c.ij. de cle. egro. De monſtruoſitate vᷣo
in.l.nõ ſunt liberi.ff.de ſta.ho.⁊ in c.qͥniã in ple/

riſq;. de Offo.hz
Eptimo debet cõtemni mũdus rõne ele

8 cnõis. Snig eſt em̃ Phl.iij. Lopi. ꝙ de

duob malis ſꝑ minꝰ ẽeligedũ.Qð etiã
hr in c..xiiij.diſt. Et ſiłr idẽ phᷣus dicit ibidẽ ꝙ
de duob bonis ſp maius eſt eligendũ.qð etiã

br in c.nõ mediocriter.de ↄſe.di.v. Ponamꝰ er

go eꝙ alicui der bec electio: ꝙ aut habeat ?⁊ tene/

at vnũ denanũ ꝑ ſpaciũ vniꝰ hoꝛe: ⁊ traſacta il⸗
la hoꝛa pᷣuet᷑ ille denario ⁊ oĩibo alijs rebo i ꝑpe/

tuũ:⁊ vltra ꝑ gulam ſuſpẽdat᷑ ⁊ intficiat᷑. Si
vo voluerit abſtinere ⁊ ſtare ſineillo denario ꝑ
hoꝛã:poſtea habeat cẽtũmilia aureoꝝ q̃ ꝑ decẽ
milia annoꝝ poſſideat. Pꝛofecto niſi ſit peni⸗
tus inſanꝰ potiꝰ eliget ſtare ꝑ hoꝛã ſine ipſo de⸗
nario:vt poſtea tanto tꝑe tot bona poſſideat:qᷓ;
hr̃e ⁊ poſſidere illũ ðnariũ ta bꝛeuitꝑe ⁊ poſtea

tot mala ſuſtinere.Cum igit᷑ oia bona mũdana

ſint minꝰ in cõpatiõe bonoꝝ celeſtiũ qᷓ; vnꝰ de⸗
nariꝰ in cõꝑatiõe millemiliũ aureoꝝ. cũ dicant
aſtronomi ꝙ terra cũ oib q̃ in ea ſunt eſt ſic pũ

aus reſpectu celi.Cũq; vita pᷣſens reſpectu alte⸗

riꝰ vite ſit minoꝛ incõꝑabilit᷑ q; vna hoꝛa in cõ/
paratiõe decẽmiliũ annoꝝ.Abſq; dubio qᷣlibet
ſapiẽs cõſiderãſq; vanitates mũdi ꝙ nihil alið
ſunt niſi ſicut vulgariter ðꝛ. Mira:tira:e boffa.
poſt q̃s nõ ſolũ puabit᷑ oib terrenis: ſed etiam
ad eternã penuriã ⁊ egeſtatẽ mittet᷑ ⁊ moꝛtẽ ꝑpe
tuã patiet᷑:potiꝰ eliget ſtare ſine illis ⁊ abſtinere
ab eis in hac bꝛeuiſſima vita:vt in et᷑nũ cõſequi
poſſit e᷑na ꝑadiſi gaudia q mundũ ↄtemnẽtib
odant᷑:qᷓ; velle hic ꝑuulo tꝑe gaudere ⁊ poſtea et᷑
naliter toꝛmẽta ſuſtinere. 8
Ctauo ↄtẽni debet mundus rõne affli⸗
o ciõis. Eſt em̃ plenꝰ anxietatibo ⁊ angu/
ſtijs. Nã vt ðꝛ Job.v.hõ ad laboꝛẽ na⸗

ſct᷑. Uñ pᷣmo hoi dixit deus Geñ.iij. In ſudoꝛe

vultus tui veſcer panetuo. Si ergo ↄſiderent᷑

xxVI

4

oẽs etates:inueniemus ꝙ in eis opoꝛtʒ hoĩem

multas afflictiões ſuſtinere. Silłr et oẽs boim

ſtatꝰ pleni ſũt anxietatibo et ꝑiculis:ita ꝙ ð vno

quoq; hoĩe mũdano dici põtillð Ecẽs.ij.Cũci
Ddies eiꝰ pleni ſunt laboꝛibo ⁊ erũnis. 1n Bet.

in q̊dã ſermone ait. Aſpice genꝰ hüanũ ab oꝛtu
ſolis vſq; ad occaſũ:hos mũdi nũdinas ꝑam⸗

bulare:alios fauoꝛabilis aure ſuauitate capta

re:alios diuitias q̃rere q cũ laboꝛe acqrunt᷑: cũ
timoꝛe poſſident᷑:⁊ cum doloꝛe amittunt᷑ Tbe

ſauriſas ⁊ ignoꝛas cui cõgregabis ea. ide qn
tũ laboꝛẽ ꝓ periturj diuitijs aſſumpſiſti.trãſis
maria ⁊ aliũ tibi oꝛbẽ aꝑis nauigado (m ſapi
entẽ)tribo digiq diſtãs a moꝛte.priaʒ fug:relin
qs parẽtes:filios neſo:diuellerj ab vxoꝛe:⁊om
niũ neceſſitudinũ oblitꝰqᷓr vt acqras:acqᷣris vt

ꝑdas:pꝑdis vt doleas.ilij boim vt qͥid diligij
vanitatẽ ⁊ qri mẽdaciũ. Hecille.Quis igi in
hoc mũdo eſt ſine afflicõib. Pꝛofecto nullus

Si em̃ eſt pauꝑ dolet de penuria.qꝛ vt ðꝛ Ecaᷣ
xv. Oẽs dies pauꝑis mali. Si eſt ſapiẽs nõ eſt
ſine laboꝛe.qꝛ vtðꝛ Ecces.j.Quiadditſciaʒ ad/
dit⁊ laboꝛẽ. Et vt ait Augꝰ. xxij.de ciui.dei.ad⸗
diſcere nõ poſſumꝰ nec etiã remiſci ſine laboꝛe.

Si eſt diues ⁊ honoꝛat ac in ꝓſꝑitate:ſꝑ timet
illũ ſtatũ ſuũ ꝑdere:maxie qꝛ ↄtinue moꝛtẽ expe
ctat ⁊ vbiq; ſibi ꝑicula ĩminẽt: vt oſtẽdit ugꝰ.
vbi S.Et ad bᷣ põt dari exẽplũ Dioniſij nirani re

gis ſicilie de q̊ legit᷑ cũ eſſet in maxis pꝓſpitati/

dus hñs milta regna imeſamq; ſubam:viueret
q; in maxis triũphis abſq; vlla ↄdictiõe:eſſetq;

cõſolat? de vxoꝛe ⁊ filijs ⁊c. a qda ſuo milite cui
nomẽ erat Dꝛomedes fuit laudatꝰ:ꝙ in mido
nõ erat ei ſiłis qͥ ſine aliq̊ malo ⁊ timoꝛe intan

delicijs viueret:⁊ ꝙ ſuꝑ oẽs homies erat felix⁊
głioſus. Ipſe aũt Dioniſiꝰ rñdit ꝙ non erat ſic.
qꝛ nõ porerat diẽ traſire ſine marima anxietate.
Cũ aũt ille miles nollet h̊ credere:voluit Dioni/

ſiꝰ vt expientia ꝓbaret.Quapꝛopter cũ oĩ głlia ?
triũpho fecit ſoliũ ſuũ regale pᷣꝑari atq; ↄouiuiũ
magnũ:⁊ cũctos nobiles tã maſculos q; femi⸗

nas iuitauit:ibiq; oĩs gener armonie et cõtus
ſuauitateʒ adeſſe pᷣcepit:oiaq; pᷣꝑari q̃ ad mũdi

triũphũ maximũ ſpectabãt.ipᷣmq; Dꝛomedẽ re

galib indumẽ veſtitũ ſuꝑ ipᷣm ſoliũ ſedere fe⸗

cit:vᷣgã aureã i manu tenẽtẽ.ſuꝑ ſoliũ aũt appè

dere fecit enſem filo ſerico ſuſtẽtatũ acutiſſimu;
⁊ terribilẽ.Cũ aũt alij oẽs comederẽt ⁊ conuiua
rent atq; canerent ⁊ tripudiarent:ſolus Dꝛome
des in anxietate remanebat. Uñ adueſperaſcẽe
die:ad eũ veniens Dioniſius interrogauit quo
ſe haberet ⁊ an vnq; exꝑtus fuiſſettantã iocũdi
tatem felicitatẽq; ac głiam. At ille. Heu beu qᷣa
nunq; ſenſi ſic amaꝝ diẽ ⁊ anguſtioſũ ſiẽ hodie
Dioniſiꝰ vᷣo inqͥt.Et qͥd ẽ qð did.Noõne ad votũ
oĩa q̃ hic mũdꝰ dare põt habuiſti.Atille.Quid
ꝓdeſt hec oĩa hr̃e cũ ↄtinue ſteterim ⁊ enã nunc
ſtem expecans ꝙ ille filus ſericus rumpatur⁊

volul eſeci

umgonnnn⸗

Mbtirahtbe

ſtlcluenilar:
Pobtgor tarn
Gaitmnelndd
Durnoöt
dlaimds
enſnmr
Crarcbecido
(cdfnbnizn
orniauipolane
ofecparmud
Ncpvuripe
licnohin nis
lniditinmilo⸗⸗
ruudig /ofl

Plimieronulsqe

ihiunfscnihſod
gparncehsſe

Gfanihſanane
nsetoſeqzntoiat
Mnqetareno pnn
iiſmgop vininog
Mnömlemoddt⸗
Mewromodlo.
Eedochitotmort

Mdlgpenigemn

fonrlnoaenco

Ccgrſiblalud

Wiidoſhibis ſc

Wicdododin
cCimmnimnoin
dhatnfian.
Ainuckrabntt

Mäinſinädiiac

d (okts
Jagl
tentne mnglic
uumnſpttn
vorkclan,

Mdichs ſi

*„ R

—

muer.
nctdſ

usigin

ofnnlns

Scſnise

Mddtig
Naen
midſeeld
nren
ndein

idionien

inmarsn
zGäſuoten
Vda gni

otumetden

bomioori
mMa,
rmutdoond
nmrtidig
nug i
moein
mmnidt
mgnd
rhi un
gſoligingp
mrügcnalſiim
Aar cond
Nrſolns den
iadncen
nmmog,
iſſauni
zlle Nan
cſonn,

Folium

enſis cadens ſuꝑ caput meũ me occidat. Tunc
Dyponiſiꝰ ait. O Dꝛomedes:ſic ſꝑ ſtat vita mea
ec ſic ſꝑ pauet aia mea:qm ſupꝑ ſe videt dei ſniaʒ
et iuſtici pẽdere: ⁊ cõtinue expecto moꝛtẽ ac da

nationẽc. Ad pᷣdicta aũt ꝙ nullus in boc mũdo
ſine anguſtijs viuit facit dictũ Boetij i.ij. de cõ
ſola.pſa.iiij.vbi ait.Quis em̃ eſt ta cõpoſite feli

atad:vt nõ aliq̃ ex ꝑte cũ ſtatꝰ ſui tranqᷣllicate ri/
xet᷑. Anxia em̃ res eſt huanoꝝ cõdino bonoꝝ:⁊

q̃ vel nunqᷓ; tota ꝑueniat:vł nunq; ꝑpetua ſub

ſiſtat. Huic cẽſus exuberat:ſed eſt pudoꝛi dege
ner ſanguis. Huncnobilitas notũ facit:ſed an
guſtia rei famillar incluſus eſſe mallet ignotꝰ.
Ille vtroq; circumfluus vitã celibẽ deſlet. Ille
nuptijs felix:oꝛbo liberꝭ alieno cẽſum nutrit he/
redi. Alius ꝓle letatꝰ: filij filieq; delictis meſtꝰ

cõditione ↄcoꝛdat⁊c.
Ona ratio qᷓre mũdus eſt contẽnendus
n ðèꝛ inſatiauois. Oia em̃ mũdana nõ pñt
niæm ſatiare appetitũ. Et rõ eſt.qꝛ int᷑ po/

tentiã ⁊ obiectũ debet eſſe ꝓpoꝛtio:vtipᷣa potẽtia

ſatiet᷑ m ph̊m.iij.de aia.Si em vnꝰſurdus vi/
eat aliquẽ pulſare cicharã:nõ letabit᷑ de illo ſo
no:nec poterit iudicare vtrũ ſit bonꝰ aut non.qꝛ
noõ eſt ꝓpoꝛtio int᷑ potentia viſiuã ⁊ ſonũ. Pꝛo/
pꝛiũ em̃ obiectũ viſus eſt coloꝛ.⁊ ꝓpꝛiũ obieciũ
auditꝰeſt ſonus.ij.de ania.Et ideo potẽtia viſi⸗
ua nõ põt ſatiani illo ſono qð nõ eſt obiectũ ſuũ
Cũ g̊ vt ait Hugꝰ.j.ↄfeſſio.ſolus deꝰ ſit obiectũ

ꝓꝛiũ anie rõnalis: qͥ etiã ait.xiiij.de ciui.dei.ca.

viij. Ania nf̃a eoipſo dei eſt imago q̊ͥ eꝰ caparx ẽ
eiuſq; particeps eſſe põt:ſequit᷑ ꝙ ipam animã

noſtra nihil ſatiare põt niſi deus q eſt infinitꝰet
ernus.et oſeqnt oia terrena q̃ ſũt finita ⁊ tꝑalia
ipſam qͥetare nõ pnt.ſicut vnũ vas cõtentiuũ cẽ

tũ ſtadioꝝ vini:nõ põt vno ſtadio impleri.Nec
hoꝛreũ mille modioꝝ frumẽti cõtẽtiuũ impleri
valet vno modio.Et ideo ſi deꝰ diceret anie nf̃e
Ecce do tibi totũ oꝛbẽ terraꝝ ⁊ oĩa q̃ in eo ſunt:

aurũ:argentũ:gemmas:⁊ cheſauros:⁊ faco te

dñam ⁊ imꝑatricẽ oim.ſed volo ꝙ ſis cõtẽta pᷣ/
dictis:⁊ nihil aliud q̃ras.ipᷣa rũderet.O dñe de
us.:nõ poſſũ ĩ hijs ſatiari:qꝛ ſũ capax melioꝛis
boni. Si vo de diceret. Ecce do tibi oẽs celos:
ct facio te dñam oim angeloꝝ vttibi obediant
oẽs.ipſa iten rñderet.O dñe deꝰ: oĩa iſta ſũt cre
ata ⁊ nõ infinita.Ego vo ſum capaxtue infini⸗
te maieſtatis.Et ideo nunq; ero cõtẽta niſi cum
tuã infinit dulcedinẽ adeptꝰ ero. W
EFE mudanis q̊z reb nõ eſſe młtũ curan⸗
d dũ oſtẽdit Aug.i.j.de ciui.dei.ca.vij.di.
. Iſta tꝑalia bona ⁊ mala bonis ⁊ malis
voluit de? eſſe cõia:vt nec bona cupidiꝰappete⸗
rent᷑ que mali q̊ʒ hr̃e cernunt᷑:nec mala turpiter
euitent᷑ qͥb ⁊ boni plerũq; affiount᷑. Ex q̊ dicto
potelſt elici reſpõſio ſi qͥ arguere vellet ↄtra pᷣdi
ca:dicens ſic. Illud qð eſt bonũ eſt amandũ:⁊

illachꝛymat. Idcirco nemo fadle cũ foꝛtune ſue

magis bonũ mag amanduʒ:æ marxie marime.
Sed bona mundi ſunt optia Ben.j. Uidit deꝰ

cuncta qᷓ feceratæ erãt valde bona. & ſuntamã/

da in ſummo. Pꝛ eterea illud eſt a nob amadũ

et ꝗrẽdũ qð ad vtutes deſeruit. Sed tꝑalia ſũt

hmõi.dicẽte Ambꝛoſio in q̃daʒ omelia.Diuitie

ſicutimpedimẽta ipꝛobis:ita ꝓbis ſunt adiu⸗/

mẽta vᷣtud.̊ ⁊c. Itẽ deꝰ⁊ natura nihil agũt fru
ſtra.j.de celo ⁊ mũdo.Sed bᷣ eſt inſertũ homi a
natura ꝙ nunq; vellet de h mũdo recedere.̊ co
tra naturã eſt mũdũ odio hr̃e ⁊ illũ cõtẽnere.qͥa
rndet᷑ ̃ᷣm Alexan.ð ales.in.ij.ꝑteſũme.⁊ ſancnã
Bonauẽ.in.ij.ſniaꝝ.diſt.j.q; mũdꝰ in ſacra ſcxt

ptura acopit᷑ mulꝗ modis. Aliqũ em̃ acapit ꝓp
deo rõne ſũme mundicie:⁊ qꝗꝛ eſt exeplar oim qᷓ
ſunt in mũdo. UVñ vocat᷑ mudus archetipus.i.
exeplar. De qᷓ Boetiꝰ.iij. ð ↄſoł.ait. Pulcrũ pui

cerrimus ipᷣe. Mundũ mẽte gerẽs ſiliq; imagi
ne foꝛmans. Et h̊ mõ põt intelligi illud Jobᷣ.j.
In mundo erat.i.filius in patre:qꝛ in pncipio
erat verbũ ⁊ vᷣbũ erat apud deũ.Etiſte mũdus

eſt ſumme diligẽdus. Deut.vj.? Mat.xxij.Oi⸗

liges dñm deñ tuuʒ ex toto coꝛde tuo ⁊c.Aliqñ
vᷣo accipi᷑ mũdus ꝓ oĩ creatura viſibili ⁊ inui⸗
ſibili.Et hoc mõ accipit᷑ job.j. Muũdus ꝑ ipᷣm
factus eſt ⁊c. Qð eccłia darius explicat cantãs.
Creatoꝛẽ celi ⁊ terre:viſibiliũ oĩm ⁊ inuiſibiliuʒ
Etiſte mũdus eſt oꝛdinate amãdus.Can.j.O?ꝛ
dinauit in me charitatẽ.i.vt infima minꝰament᷑
qᷓ; ſupᷣma.Licet em̃ oĩa creata i ſe ſint valde bo/

na in ſuo genere:tamẽ in oꝛdine ad nos alia ſũt

alijs melioꝛa.et ↄſeqnter nõ ſunt oia ſũme dili⸗
genda.Nec ſunt amãda niſi in oꝛdine ad finem

pᷣm quẽ nobis ſunt vtilia. Nec eſt veꝝ ꝙ vᷣm re⸗

ctũ nature inſtinaũ hõ ſꝑ deſideret manerei ſe-
culo:ſed bñ ſᷣm coꝛruptionè nature ⁊ carnał de
ſiderij. Uñ Bꝛe.iĩ moꝛał.ponit amoꝛẽ huiꝰ ſecłi

filiã luxurie.qꝛ vt hõ poſſet ſe bene dare deleca
tiõibo carnalibo vellet ſemꝑ ſtare in hoc mũdo.

Scðm autẽ naturale deſideriũ recte oꝛdinatux

deſiderat ꝑuenire ad celũ: dicens cũ Paulo adᷣ

Phil.j.Cupio diſſolui eteſſe cum xpᷣo. Et cum
PS.Educ de cuſtodia aniam meã.Et ideo iſte

mũdus nõ debet amari amoꝛe inoꝛdiato:iuxta

illud Pſal.Diuitie ſi affluant nolite coꝛ appone
re:qꝛ eſſet pctm̃ ipᷣm ſic diligere.Et ita ĩtelligunt
pᷣdicta de cõtemptu mundi:⁊ etiã infra dicẽda.
Unde ſeruari debet ↄſuiũ Pauli.i.ad Coꝛinth.
vij.dicẽt. Lẽpus bꝛeue eſt:reliquũ eſt vt qͥ hba⸗
bent vxoꝛes ſint tanqᷓ; nõ habẽtes:⁊ qui vtunt᷑
hoc mũdo tanq; nõ vtant᷑:et qͥ gaudẽt tanq; nõ
gaudętes:⁊ qͥ emũttanqᷓ; nõ poſſidentes. Pꝛee
terit em̃ figura huiꝰ mũdi.Et Bꝛeg.omel.xxiiij.
dicit. Nõ audemus vobis fratres dicere vt reli⸗
quatis oĩa:ſed tñ ſi vultis etiã omnia retinẽdo

relinquitis: ſi ſictpalia geratis vt tota mentead
et᷑na tendad. Aliqñ enaʒ mũdus aceipi ꝓ hoie
qui dici᷑ microcoſmus:id eſt minoꝛ mundus:

vt habet. viij. Phiſi. Et ſicaccipũ Job j. Et mü

dus eũ nõ cognouit.i.hõ.Qõð refert᷑ ad iudeos
Vñ ibidẽ ðꝛ. In ꝓpꝛia venit: ↄſui eũ nõ recepe/
runt.CX aũt ho intelligat᷑ noie mũdi patʒ Joh.
iij. vbi ðꝛ. Sic deꝰ dilerit mũdũ vt filiũ ſuũ vni/⸗
genitũ daret: vt oĩs qͥ credit in eũ non pereat ſed
habeat vitã etnã.Et iſte mũdus eſt amãdus in
q̃ntũ eſt a deo creatꝰ eteſt ꝑticeps btitudis. Un
pᷣceptũ habemꝰ de diligẽdo ꝓximũ ſicut noſip⸗
ſos Matth.ᷣxxij.Aliqn inſuꝑ accipi᷑ mundꝰ ꝓ
vita pᷣſenti Joh.xvj. Exiui a pre ⁊ veni in mũdũ
id eſt ad pᷣſentẽ vita.et iſta eſt duigẽda vt deꝰ oꝛ/
dinat:et tãtũ quãtũ ipᷣe vultnos viuere.qꝛ ñ ſu/
mus facti ꝓ vita pnti:ſed ꝓ futa vt ðꝛ ad Heb.
vl. Accipit᷑ etiã aliqn mũdus ꝓ vita mala ⁊ ini⸗

q:ſeqns vanitates ⁊ popas mũdanas Joh. xx

Quia de mũdo nõ eſtꝭ:ꝓpterea odit vos mũdꝰ
id ẽ hoĩies mudanis voluptatibo ⁊ vicijs dediti
Et iſte mũdꝰ eſt ſüme fugiẽdus ⁊ ↄtenedus.Et
ita itelligunt᷑ roncs pᷣdicte de ↄtẽptu müdi. N
xEkEidma rõ q̃re mũdus ſu contemnẽdus
d dꝛ inſtabilitatis ⁊ vanitatis ſiue finitio
nis.Cũ em̃ finis nr ſit ſtatꝰ felix᷑ ac ꝑpe⸗
tuus vt inqͥt Augꝰ. xxij. de ciui. dei. conſtat oia
mũdana eſſe vaniſſima:cũ non poſſint nob da
re finẽ noſtrũ. Uanũ eſt em oẽ qð ſuũ non attin
git finẽ. iij. Phiſi.⁊.j.de celo ⁊ mundo. Et ideo

Salomðò Ecces j.ait.Nihil eſt ſtabile ſub ſole.

ſed vanitas vanitatũ ⁊ oia vanitas. Et idẽ dicit

ij. ca. eiuſdẽ libꝛi.et Dauid pᷣſ. xxxviij.inqᷣt. Vni/
uerſa vanitas oĩs hõ viuẽs.et.j. Paral.xxxviij.
8:.Dies nr̃i q̃ſi vmbꝛa ſuꝑ terra:⁊ nulla eſt mo
ra. Geñ.̊z.iij.ca.dixit deꝰ hoĩ. Reuenter in trã
et in puluerẽ de q̃ ſumptꝰ es.Et ideo Job ↄſide
rans hũanã miſeriã ait.xxx.ca.ſui libꝛi. Cõpara
tus ſum luto ⁊ aſſimilatꝰſuʒ fauille ⁊ cineri. Et
viij. ca. iteꝝ dicit. Sicut vmbꝛa ſüt dies nfi ſuꝑ
terra. et. xiij. ca. etiã ait. Hõ natꝰ de mliere bꝛeui
viuẽs tpꝑe replet᷑ multꝭ miſerijs:qͥ q̃ſi flos egre⸗
dit᷑ ⁊ cõterit᷑:⁊ fugit velut vmbꝛa:⁊ nunq; in eo
dẽ ſtatu ꝑmanet. Et.j. Jo h.ij.ðꝛ. Mũüdꝰtranſit
et ↄcupiſcẽtia eiꝰ. Gꝛeg.q̊ xv.moꝛal.inqᷣt. Ois
lõgitudo tpis vite pᷣſent pũctꝰeſſe cognoſcĩ cũ
fine termiet᷑. Et Seneca ad Ludlllũ li.vj.epłarũ
epa. vij.ait. Punctũ eſtoẽ qð viuimꝰ:⁊ adhuc
puncto minꝰ. Etidem de ↄſolatiõe ad Martiã
dicit. Oia hũana bꝛeuia ſunt ⁊ caduca ac infini
ti tꝑis nullã ꝑtẽ occupãtia. Job etiã. xx.ſui libꝛi
ait. Hocſcio a pᷣncipio er q̊ poſitꝰ eſt hõ ſuꝑ ter
rã ꝙ laus impioꝝ bꝛeuis:et gaudiũ bypocrite
ad inſtar pũcti. Salomõ qͥʒ Ecces.v.dicit.Sic
eſt hõ nudus egreſſus de vtero mr̃is ſue:ſic re⸗
nertet᷑ ⁊ nihil afferet de laboꝛe ſuo. Et Jaco.iiij
58ð2. Que eſt vita nr̃a. Uapoꝛ eſt ad modicũ pa/
rens:et deinceps exterminabit᷑. Uapoꝛ em̃ in al
tũ eleuat᷑ ⁊ interdũ ex eo fit nubes et videt᷑ quid
magnũ:ſed ſole adueniẽte vel alio diſſoluẽte fa
aliter reſoluit᷑ Et ſimiliter homo ſepe exaltat᷑ ad

in. vj. de faſtis

xxVI

diuerſos gradus tam ſpũales q; tꝑales:et pti⸗
nus ad nihilum redigit᷑.iuxta illud Job.xx.Si
aſcẽderit in celũ ſuꝑbia eius: ⁊ caput eiꝰ nubes
tetigerit:velut ſterqliniũ in fine ꝑdet᷑. Et PS.ait
Vidi impiũ ſuꝑexaltatũ ⁊ eleuatũ ſuper cedros
libani.Zrãſiui eũ:et nõ eſt inuẽtus locus eius.
De homine etiã dicit idem ꝓpheta pᷣſ.cxliij. Ho

mo vanitati ſilis factus eſt:dies eius ſicut vm
bꝛa pᷣtereut. Etp̃ᷣſ.cviij. Sicut vmbꝛa cum de⸗

clinat ablatus ſum. Umbꝛa em cito tranſit. ſi⸗
cut patet de doꝛmiẽtibo ad vmbꝛõo:quia cito ve/
nit ſol.Et ita eito trãſit vita noſtra ⁊ venit moꝛs

Daß. xj. Umbꝛe tranſitus eſt tempus noſtruʒ:

et nõ eſt reuerſio finis eius. Etideo dicere ſolẽt
ſenes licet diu vixerint ꝙ videtur eis ꝙ hen na⸗
ti fuerint.Similiter vmbꝛa eſt obſcura.⁊ mun/
dus plenus eſt ignoꝛantia.Unde mũdo dedi⸗
tus poteſt dicere cũ PS.Collocauit me in ob⸗
ſcuris ſicut moꝛtuos ſeculi.Umbꝛa qͥʒ eſt frigi
da:⁊ homines ſub vmbꝛa exiſtentes frigus pa
tiunt᷑.Et ſimilit᷑ mũdanis dediti:ſunt fnigidi in
diuinis ⁊ inepti ad bona oꝑa ꝑagenda:iuxta il

lud Pꝛouer.xx. Pꝛopter frigus pigerarareno

luit. Umbꝛa etiã tunc maioꝛ videt᷑ cũ ſol ad oc⸗
caſum appꝛopinquat.et ſimilit᷑homo q̃nto ma
gis ad moꝛtẽ ꝓpius accedit ꝑ ſenectutẽ:tãto ma
gis creſct amoꝛ permanẽdi in hac vita:et maio

ra facere ꝓponit:ac magis in mũdanis intricat.

Tales autẽ dicere poſſunt cum ꝓpheta pᷣſ. lxrix.
Cooperuit nos vmbꝛa moꝛtis. lon em̃ recoꝛ
dant᷑ ꝙ cito moꝛient᷑. Nam vt inquit Quidius
Tempoꝛa labunt᷑ tacitiſq; ſeneſcimus annis.
Et fugiunt freno nam remoꝛante dies.

Et.xj. Methamoꝛ.Labit᷑ occulte:fallitq; vola/

tilis etas.Et nihil eſt annis velouus.Etiteꝝ.iij
libꝛo de arte amãdi ait.Nec que pᷣterijchoꝛa re⸗
dire poteſt. Oꝛacius quoq; epiſtolarum liᷣ.ij.
epła.iij.dicit. Singula de nobis anni pꝛedant᷑
euntes. Et Marimianꝰ ait. Jam nihil eſt tutũ

qð vidimꝰ omnia ſecũ Tempus pᷣteriens:ho⸗

raq; ſumma trabit. Et Bernardus in li.de im/
pꝛo batiõe vicioꝝ.ca.ix.inqᷣt.Omnia que cemis
vanarũ gloꝛia reꝝ Umbꝛa velut tenuis veloci
fine recedũt. Uñn metrice in ꝓuerbio dict᷑ Quid
valet argentũ:quidue annis viuere cẽtũ. Poſt
miſerũ funus puluis ⁊ vmbꝛa ſumus.et Se⸗
neca in libꝛo tragediaꝝ in hercule furente ca.ij.
ait. Dum fata ſinunt viuite leti. Pꝛoperat cur/⸗
ſu vita ctato. Uolucriq; die rota pꝛedpitis vol
uit anni. Lucanus quoq; libꝛo.vij.canit.Capit

omnia tellus que genuit. Et Marximianus ite

rum ait
Oꝛtus cuncta ſuos repetunt matrẽq; reqᷣrunt.
Et reditad nihilum qð fuit ante nihil.
Omnib eſt eadẽ leti via:nõ tñ vnus
Eſt vite cunctis exitijq; modus.
Huc puer atq; ſenex pariter veniſſe ferun·

=

ſ geffni

beenuͤco uts

ſiun
rinvnice
nhiue iret
Pönoenpkn

bn gutnmken
lleſnn,
nplineo

4

efoomarhtcl

fnacnEifl

Ebbir iguern

denvens

Eenungionoloca

Gedwodolenden
Ettanticonſton
Gifl depont
Oinsrboimtn

Uudiinbumnansoln
Acrumöſanonitbe⸗
Lgſtenmens gi tb
duniogoensenm
KBonminiden
Ummlotäagnn.o⸗

Jyfünofonmmisſun⸗

nno ꝛi.
Veclanant,

äyrrefar

Mlop,er ⸗
ſynme: plinsihi
oſamop durqut,
ſchon baburq

ici cim danil

ub uonreßfeno d

MEenrot riefut

uslgenncngar
uninnnn
fopiphhfnnnen
Pihorſſülggcken
ſakrennndtt
culoent Zaduen

4 tadn
muir ſoſhe⸗

ttichluonfun
rlngſathl de

. uls Oiignont

luo glapn

rqlgilvan

unasgin
odſcurate

denüe

daunt ert
znugenun

Wsge

vidckiſdude

Urbominn

knranng
tunposinn
ce

ſneentnn
nbacrie

nidanisin

n pbenßi
s,ſtoner,
zinquit Ola

meſanms
nte dis
alrilip
Aveimnhmun

smiin

nndbickned
õ
us ilrin
mmaclns
muis vdod⸗

dodick Ond

atciti o
ſumus uG,
lefurena
Pohen
nprechiun

o vijni
Mummm
menbl.
imos

16,
nſiis

“

His par diuitibus pauꝑ egenus erit.

Vnde in cõmuni ꝓuerbio dicit᷑ Ita moꝛit᷑ ma⸗

gnus dñns vt mercẽnarius.Et Oꝛaci in epiſto/

lis li.ij. epła.vj.ðt de incercitudine moꝛd. Quis
ſcatt an adijciat hodierne caſtina vite Tepoꝛa
ni ſuperi.Et Lucanus li.iij. Mule modos int᷑

leti moꝛs vna timoꝛi eſt.et Statiꝰli.vj.Lhebai

dos ait. Manet ingẽs copia leti.et Pꝛoſpꝑ in li.
epigrãmatũ epigrãmate vl.dicit.Ferro:peſte:fa

me:vinclis:algoꝛe:caloꝛe Mille modis miiſe⸗
ros moꝛs rapit vna hoies.Et Catho ca. v. T⸗
poꝛa lõga tibi noli ꝓmittere vite. Quocũq; in⸗/

greder ſequit᷑ moꝛs coꝛꝑis vmbꝛã. Ideo dicit

Perſius ſatira.v. Uiue memoꝛ leti.Ait em̃ Uir

giliꝰ.x. Eneyð. Stat ſua cuiq; dies:bꝛeue ⁊ irre
parabile tẽpus Oibo eſt vite. O igi᷑ mũdani q̃⸗
re in hoc mũdo ꝓditoꝛe cõfidid.qᷓre eleuamini
in ꝓſper que vrfumꝰ ſubito euaneſcẽt. Ait em
Ouidiꝰ in.iij.detriſtiv.Nẽpe dat ⁊ qͥdcunq; li⸗
bet foꝛtuna rapitq;.Cirus ⁊ eſt ſubito qͥ mõ cre
ſus erat.Eti.v.li.eiuſdẽ oꝑis epła.x.iteꝝ dicit
Paſſibo ambiguis foꝛtuna volubilis errat.
Et manet in nullo certa tenaxq; loco.

Sed modo leta venit:vultꝰmõ ſumit acerbos.

Ettantũ conſtans in leuitate ſua eſt
Et in.iiij.li.de ponto.epiſtola.iij.
Omnia ſunt hoim tenui pendentia filo.
Et ſubito caſu que valuere ruunt.
Luditin humanis diuina potentia rebus.
Et certam pᷣſens vix habet hoꝛa fidem.
Tu q̊ factimeas:et q̃ tibi leta vident᷑
Dum loqueris:fieri triſtia poſſe puta.
Et Bonauẽ.in.ij.de ↄſo.ꝓſa.ij.ait. Hũcↄtinu⸗
um ludũ agimꝰ. Rotã volubili oꝛbe vᷣſamus.

Infima ſummis:ſũma infimis mutare gaude

mus ⁊c̃.

O
Regicta aũt ꝓbari pñt mulo exemplis
p ã vt refert Tulliꝰ ili.de fine bonoꝝ et

malox.et Ualeriꝰ de mutatione moꝝ et

foꝛtune.⁊? Pliniꝰ ĩ hiſtoꝛia naturali.Polichꝛa⸗

tes ſamioꝝ dux qui foꝛtunã lõgo tꝑe adeo ſibi
obſeqᷣoſam habuit ꝙ oia deſiderata ꝑficiebat.

Tandẽ cũ cõtra Dariũ regẽ ꝑſaꝝ duxiſſet exerci

tũ:ab Oꝛonte pᷣfeco Darij ſuꝑatꝰ:in ſũmo ma
galẽſis mõt vᷣcice fuit ſuſpẽſus:⁊ relictus aui/
bus lacerandus:et qͥ vbiq; felix in terra vixerat:

in aere miſerrime expirauit. Ninus etiã rex aſſi⸗

rioꝝ qͥ bella finitimis intulit.l.annis ᷣm Pau
lũ hoꝛoſiũ li.jpoſt deuictã aſiã:ſithiam:et Zo⸗
roaſtrem dum qᷓndaʒ impugnaret vꝛbẽ ſagitte
ictu ĩterijt. Balthaſar 3 rex babilõis vt ait Jo⸗
ſephus.x.antiquitatũ libꝛo obſeſſa babilone a
medis ⁊ ꝑſis.ſ.Dario ⁊ Ciro regib:intantũ ve/
nit i obliuionẽ ſui vt celeberrimũ iniret cõuiuiũ

et in vaſis tẽpli dei biberet:et obſeſſus vacaret

epulis.VUñ in nocte ſeqnti captꝰfuit ⁊ iugulatꝰ
Cirus qʒ rex ꝑſaꝝ vt Hoꝛoſius vbi ſupᷣ cõme⸗
moꝛat qui gangem fluuiuʒ in quo vnus ſuus

CCXXXII

miles ſubmerſus fuerat in q̃dringẽtos ſ. exagi⸗
ta alueos cõminuit:a thamari maſſagetarũ re⸗
gina ſuꝑatus occidit᷑. xerſes etiam ille potẽtiſſi
mus qui ſubuerti᷑ montes et maria conſtrauit
vt refert Hiero.ad Heliodoꝝ ſcribẽs: bello in
grecia infelict᷑ ſuꝑatꝰ ac cõteptibilis ſuis facꝰ:
ſᷣm Juſtinũ ꝑ arthabanũ pᷣfectũ ſuũ occiditur.
Darius vt cõmemoꝛat Quintꝰcurtius ab Rle⸗/
xandro magno ſuꝑatus:a ſuis captꝰapud tha
ram oppidũ parthie:ac detẽtus ⁊ in vehiculo ca
tenis ac cõpedibo aureis aſtricꝰ: vulneribuſq;
cõfoſſus ⁊ letaliter vulneratꝰ dimiſſus miſera/
biliter expirauit. Alexãder magnꝰ poſt tot victo
rias ettriumphos: ſubiectionẽq; vniuerſe aſie:
imo pene totꝰ oꝛbis:ꝑ Caſſandqrũ filiũ antipa⸗
tris: vt Quintꝰcurtius dicit:venenatꝰeſt. Nam

aſſander ille ? Philippꝰ et Sola fratres eius

miſtrare regi ſolebãt.q in potu ili venenũ dede
runt. Quo hauſto:ſᷣm Juſtinũ in media pota⸗
tiòe velut gladio cõfoſſus ingemuit.depoꝛta⸗
tuſq; eſt a cõuiuio ſemianimis. Maliuoli aũt
eiꝰ dicebãt eũ ebꝛietate ꝑire:q̊d ⁊ Solinus ſen⸗/
tit i li.de mirabilibb mudi.Cõtra quẽ ẽ Tulliꝰ
in.j.li.de diuinatiõe.⁊ Juſtinꝰ⁊ Quintꝰcurtius
Quarto itaq; die Alexader idubitata moꝛte ſen
tiẽs tumultuantes milites qꝛ rex occidebat᷑ inſi
dijs:pia oꝛõne eos ſedauit:cũctiſq; dextrã poꝛ/
rigẽs eos oſculatꝰ eſt:? moꝛtuꝰ eſt anno etatis

ſue trigeſimotercio et menſe vno:cum regnaſſet
annis duodecim:pꝛout patet.j. Machabeoꝝ.ỹ

Romulus quoq; fundatoꝛ vrbis rome vtpo/
nit Litus liuius:apud paludem capꝛee tempe
ſtate magna oꝛta ⁊ tonitruis:arcũdatus nube
nuſq; apparuit.Et licet a romanis nomie Qui⸗
rini inter deos cõſecratus ſitꝛtamẽ credendum
eſt ꝙ fuerit a fulminibo cõſumptus et exuſtus:
vel a demoniby ad infernũ depoꝛtatus.qꝛ ꝓpꝛi/

um fratreʒ Remũ occidi fecerat:vt refert Luca⸗

nus libꝛo.j.di. Fraterno pꝛimi madueruntſan

guine murl. De quo etiam fit mentio in.il.fi.ff.ðᷣ
rerũ diui.vbi glo.Seruius tulliꝰ ſextus rex ro/

manoꝝ a Tarquino ſuꝑbo ocdius fuit. Pir⸗
rhus rex epirotharũ qui romanis bella intulit
in fauoꝛem tarentinoꝛũ:tandem a romanis vi⸗
ctus ad patriã rediens ſᷣm Juſtinũ ſpartanis
bellum induxit.Quibus reliccis argos inuaſit
vbi feruide magis qᷓ; caute pugnans ictu ſaxi e
munis iacti mactatus eſt. Hanibal penoꝝ dux
qui annis.xiiij.in italia romãosↄtriuit:poſtea.
in Affrica a Scipione deuictus ꝓfugus ⁊ dã⸗
natus exilio:ad Anchiochũ regem magnũ Si⸗
rie veniens vt Juſtinus meminit:quia a roma
nis petebatur fugereq; neqͥret: veneno raptim
hauſto quod moꝛe regio ſub gẽma ferebatin⸗
cluſum:obijt.ſicq; ab hijs qui ad eum cõpꝛehẽ
dendũ venerant exanimis inuentus eſt. Pom/
peiꝰmagni Põpei genitoꝛ ſ᷑ᷣm Hoꝛoſiũ fulmi

ne ꝑcuſſus interijt. Põpeiꝰ magnꝰ filius eius

Bermo

qui vigintiduos reges oꝛiẽtales vt Hoꝛoſiꝰ re

fertſuꝑauerat:a Julio ceſare deuictꝰ: cũ fugiſſʒ
in Rlexandriã ad Ptolo mens egẽ egypti cuite/
ſte Eutropio Pompeius a ſenatu tutoꝛ datus
fuerat ꝓpter iuuenilẽ etatem eius.cuiq; regnuʒ
ſũma fide ſeruauerat ⁊ paterna pietate reſtitue⸗
rat:ꝑ Achillã pᷣfecũ regni de volutate reg qͥ cre
debatex hoc facere rem gratã victoꝛi ceſari: mi⸗
ſerabiliter occiſus eſt. Floꝛus aũt dicicin.iiij.li.
Pompeius ſuo gladio trucidatus ſub oculis
vxoꝛis ſue liberoꝛũq; ſuoꝛũ moꝛit᷑. Juliꝰ ceſar
vt Suetoniꝰnarrat moꝛtuo Põpeio in eodem
menſe:ſed interieci diebo:qnquies triũphauit.
Pꝛimo de gallia ⁊ bꝛittãnia.Scðo de egypto.
Tercio de farnace ⁊ ponto.Quarto de Juba?
affrica.? Quinto de hyſpania.Fuitq; ulli gloꝛia

multa in vſurpato impio annis tribo z menſib⸗
ſeptẽ. Landẽ Gaio caſſio ?⁊ Marco bꝛuto z eũ

conſpirãtib: pnceps oꝛbis igumiri⸗ plagis
confoſſus occubuit anno etat
anthoniꝰ nepos ipſius Julij ceſaris ex ſoꝛoꝛe
Julia ab Ocauiano auguſto vicꝰ i Alexãdria

ab eodẽ ceſare obſeſſa ßm Plutarchũ gladio ſe

pemit dũ annũ ageret eta ſue.lvj. Gaius galli

cula imꝑatoꝛ romanꝰterdus ab octauiano ſce⸗

leraciſſimus:auarus:⁊ libidinoſus adeo vt du
abus ſoꝛoꝛibo ſtupꝛũ intulerit: crudelis oibo et
exoſus Rome in palatio occiſus eſt:vt hr̃ ĩ cro

nica martiniana:cũ regnaſſet annis triba ⁊ mẽ/
ſib decez. Nero imꝑatoꝛ qͥntus ab Auguſto qͥ

natus eſt pᷣmiſſis pedibo:vt ſcribit Pliniꝰli.vij.
naturalis hiſtoꝛie:vicioſus:auarus:⁊ laſciuꝰ:
ac crudeliſſimꝰ:ſᷣm Eutropium epu us a re⸗
gno anno.xiiij.imꝑij ſui:ſeipᷣm inttecit. Domi⸗
cianus imꝑatoꝛ ᷣm Suetoniũ et Eutropiuz a
cubicularijs ſuis ſeptẽ vulneribb occiſus eſt an
no etatis ſue.xxxvj.⁊ cũ dedecoꝛe ſepultꝰ ẽ. He⸗

lius ꝑtinax imꝑatoꝛ vulneribo obtruncatus eſt

Mauriciꝰimꝑatoꝛ ob inuidiã occiſus eſt cum
regnaſſet anno vno. Anthoniꝰ iꝑatoꝛ tercio im⸗
perij ſui anno interfectus eſt a tumultu milita⸗
ri Rome cũ matre ſua. Maximianꝰ imperatoꝛ
cũ imꝑaſſet annis tribo apud aqlegiam deferẽ/
tibo eum militib ſuis cũ filio ſuo adhuc puero
occiſus eſt. Goꝛdianꝰimperatoꝛ ſexto imꝑij ſui
anno poſtq; de Perſis triũphauit veniẽs Ro

mã pe vrbem:fraude Philippi occiſus eſt. De/
cius imꝑatoꝛ cũ imꝑaſſet annis duobo:in bel⸗/

lo barbaro ꝑemptꝰ eſt. Ualeriꝰ imꝑatoꝛ a rege
erſaꝝ deuict:in ſeruitutẽ reductꝰ eſt.Nã q;
liu vixit:rex qñ aſcendere volebat equũ:pedeʒ
ceruicibo eiꝰimponebat.Aurelianꝰiꝑatoꝛ frau⸗
de ſerui ſui occidebat᷑. Tacitus imꝑatoꝛ ſeptio
menſe impij ſubita moꝛte poccupatꝰ eſt. Pꝛo⸗

bus imꝑatoꝛ ſexto anno imperij ſui militari tu

multu vexatꝰeſt. Clarus imꝑatoꝛ fulmie perijt.

Diocletianꝰ umpatoꝛ veneno extinct?eſt. Conſtã
txfinus imꝑatoꝛ filius Conſtantini magni a du

ſue.lvj. Marcꝰ

cib fratris ſui Conſtantij pemptus eſt. Julia⸗
nus apoſtata imꝑatoꝛ a ſecõ Mercunio milite
occiſus eſt. Uales imꝑatoꝛ qrto imperij ſui an
no a gotis in bello ꝑemptus eſt. Pꝛetereo nũc
ſilentio qᷓ; plurimos reges: imꝑatoꝛes ⁊ pꝛinc
pes qͥ ſimilit ſubitanea ⁊ crudeli moꝛte ꝑierunt
et in floꝛida ac iuuenili etate:de qͥb noſtris tpi/
bus aliqͥ fuerunt. „☚
Erũ eſt ergo illud q̊d ðꝛ Ecci.x.Ois po⸗ʒ
v tentatus vita bꝛeuis. Eapꝛopter Augꝰ.

in li.de ſimbolo:trac.iiij.exclamat diccs

Ecce ruinoſus eſt mũdus.ecce tantis calamita

tib repleuit deꝰ mũdũ.ecce amarus eſt mũdus

Et ſi ſic amarꝰ:qͥd faceremꝰſi dul& eſſet.O mũ/
de imũde tenebꝛas pariens:qͥd faceres ſi mane
res. Quẽ nõ deciꝑes dulcis ſi amarus alimẽta
mentir.Etin epła ad Armẽtariũ ⁊ Paulinam

iteꝝ ait. Mũdus iſte tanta reꝝ labe ↄtritus eſt:

vt etiã ſpeciem ſeductoꝛis amiſerit. Etideo q̃n/
tum illi laudãdi atq; pᷣdicãdi ſunt q dignatinõ
ſunt cũ mũdo etiã floꝛẽte floꝛere:tantũ increpa/
diſunt ⁊ accuſandi q̊s ꝑire cum ꝑeunte ðlectat.
Hec ille.Currit em̃ mũdus qͥtidie ad fineʒ:nec
eius głia poteſt diu retineri. Uñ cum hõ mag
credit gaudere cũ eo:ſtatim ipᷣm relinqᷣt.Ad qð

adduci põt parabola cuiuſdã faceti pᷣdicatoꝛis

qͥ dicebat ꝙ duo erant ſocij tantũ amoꝛẽ inuicẽ
oſtendentes ꝙ vnꝰ videbat᷑ non poſſe ſtare ſine

alio. vñ ſꝑ inſimul ꝑgebant ⁊ viuebant. Semel

aũt cum irentſimł ad ſolaciũ:cõtigit illos tãſi⸗

re ꝑ q̊ddam nemus.Et ecce ꝙ qͥdam vꝛſus val
deterribilis cepit ̊ eos venire. Quẽ vidẽs a lõ⸗

ge vnus ex ipſis ſocijs qͥᷣ erat alio foꝛtioꝛ: cepit
currere ⁊ aſcẽdere ſuꝑ vnã arboꝛẽ magnã et al⸗
tã. Alius vᷣo qͥ erat debilioꝛ rogabat eum vt ſe

expectaret ⁊ adiuuaret ad aſcẽdendã arboꝛem.
Quod ille facere negauit di. Ja iã vrſus adeſt.

Juelgi ſic deſtitut?: deo inſpirãte recoꝛdatꝰ eſt
q; vtðꝛ vꝛſus nõ comedit de carne animalis ꝑ
ſe moꝛtui. Vñ ſtatim cecidit in terram ⁊ ſimula
uit ſe moꝛtuum. Urſus vo adueniẽs ⁊ ipᷣm ſiẽ

moꝛtuum repiens poſuit os ſuũ ad os illiꝰ vt
cognoſceret an ſpiraret⁊ eſſet viuus. Ille auteʒ

tenebat flatũ ⁊ nõ ſpirabat. Poſtea vrſus poſu
it os ſuum ad eius aures foꝛte putãs ꝙ etiam
ab illa pꝑte exiret flatus. Uidens aũt ꝙ ille tota/
liter ſtabat imobilis ⁊non ſpirabat:cũ bꝛancha
ſua coꝛpus illius reuoluit ⁊ ꝓiecit foꝛte ꝑ q̃ttu/
oꝛ bꝛachia lõge:vt videret an moueret᷑. Quo fir
mo ſtante ⁊ ꝑ mittẽte ſe reuolui ac ſi fuiſſet ſac
paleaꝝ: vrſus qͥ erat famelicꝰ cepit curreread q/
rendã pꝛedam. Cum aũt iam longe eſſet a loco
ille qͥ ſimulauerat ſe moꝛtuũ ſurrexit. Cui ſocꝰ

qui erat ſuꝑ arboꝛẽ et viderat oĩia que acciderict

dixit. O ſocie mi:habuiſti ne timoꝛẽ.Etille.Ta/
tũ certe ꝙ nunqᷓ; habui ſiłem. Ille aũt iteꝝ inqᷣt
Et qͥd dixit tibi vrſus qꝛ poſuit os ſuum ad au
res tuas. Ipſe aũt reſpondit.Dixit mihi ꝙ am⸗

digbiegimie
Poenmmnttanmn
Mphuuunics b
luncnlpoull.
nMlerumninhi
Murtlbrggers boic

iri rACdi⸗

