cẽtes cũ Salomõe.iij. Reg.viij.⁊.ij. Parali.ij.
Quis poterit pᷣualerevt edificet ei domũ dignã
Si em celi ⁊ celi celoꝝ caꝑe eũ nequeũt:quãtus
ego ſum vt poſſim ei edificare domũ. Debemꝰ
etiã cũ centuriõe dicere illud Luc.vij.habentes
coꝛrigiã ad collũ vel ſaltẽ toto coꝛde humiliati?
ꝑcutiẽtes pectoꝛa nr̃a.Oñe nõ ſum dignꝰ vt in⸗
tres ſub tectũ meũ ſed tm̃ dic vᷣbo ⁊ ſanabit᷑ aia
mea. Itẽ cũ filio pdigo.Luce.xv.cũ maximis la

chꝛymis dicere debemꝰ. Pater peccaui in celũ ?
coꝛã te:iã nõ ſum dignꝰvocari filiꝰtuus.fac me
ſicut vnũ ex mercẽnarijs tuis.Nullłꝰem̃ cũ cãto
charitatis feruoꝛe:aut cũ tãta reuerẽtia ⁊ deuo⸗
tiõe ac hũilitate accedere põt ad hocſacramẽtuʒ
q̃n ãplioꝛi recipi mereat᷑. Ecce em̃ Noe centũ

ãnis laboꝛãdo fabꝛicauit archã in qᷓ cũ pauds
ſaluaret᷑. Geñ. vij. Hic aũt totiꝰ moi fabꝛicatoꝛ
⁊ ſaluatoꝛ recipi. Moyſes archã de lignis im

putribilib fecit quaʒ mũdiſſimo auro veſtiuit

interiꝰ ⁊ exteriꝰ:vt tabulas legis in ea poneret.

Exo.xxxvij.A nobis autẽ legiſlaroꝛ ⁊ vice largi/

“ ,.
eſagird⸗
Wtempli
Eboſtiasp
coorchüdin
cömannvin
ſalaunanint
( vh
Gartdatun
dehnsfnmn
Gnupotrutt
netdi
no Cnonfhn
Folſncgagun
NH
hulnh
thean
noben⸗
gunoredetidd⸗
Cenidim⸗
chinmbifico⸗
gingennudirie)
Wcokirläl
Cüdenuitimn
i nicpiircls
un oheloben

uu mnin

fonoumt mlm⸗
uogod rtigiid
mbuäinubenein
Itgynäido. S
dchen cnmarmn

ſtodirenosaſeculn

Hoonitdeuatin
liiOmniaſodin
nquodifmone.
lymanöpduatn
gooſelubtrabat⸗

iimecontiplar,
mMnori deſien
(MWroro diak cof
bmodiriuere

inteſngvere⸗
Lunpociekqjns
nnenlume
einalascogtn
Umſeldisicin
nllm tconh
bticdeßen
Pomion
Gir
h
aifm ſttmnirn
nnlafultolli
FFobſ dban
üſnigrnno, 0
ſipopkzllit
bls ? ſangnis
Ndeyng ube

ſieen
Sen
awün r
vſomusſtg
ngitninen,
Eudchmn i
Rcöfiaranina
mne tſentn
eteoboni.
nns dl Oihn
ifeſtonin
Bagus nfosne
raſinnodisſa
Wüinmaostdi
ſnngſann
Anin Sideenn
gooniindononetn
imiine wpi in
Snirdgun e
bi in
Göusnid;
nsa) obbsini
nmi oſencls
licopgoris ws
talisni 000lgdte.
PNrlbe en
üfnenns
Wpnäütae
cvdici iodipn⸗
Mior ddenir
udſnd NnIDn
eci nnitgine
ſun doni do
s Uei aNN
vwae uNMit:
nsnoNl,
etor nublind
ANdmarimis
Grpeenniiclit
Guiflemns ſaee
s ſl inc
intmainn a
Sraͤboeligamn
c o&
rteñig ⸗

E
+

—
—
—
—

4

igni.

toꝛ ſuſcipi ⁊ hoſpitari debet. Salomõ magnifi
cum templũ ſeptẽ annis edificauit in quo mul⸗

le hoſtias pacificas o btulit in dedicatiõe eiꝰ:vt

in eo archa dni collocaret.iij. Reguʒ.vj.Dauid
cũ maximo iubilo ⁊ cantoꝛibo pulſans citharãa

ſalcauit coꝛã archa dei:⁊ eã duxit in domũ ſuaʒ

cũ gaudio.ij. Regũ.vj. Ex quibo oibus cõdlu

ditur ⁊ dat᷑ intelligi ꝙ oĩ ſtudio ⁊ diligẽtia nos
debemꝰ pᷣparare ad cõſtruẽdã habitationẽ deo
in aia noſtra: ⁊ recipiẽdũ dñiti coꝛpoꝝ ſacramẽ
tũ.qð ſumere debemꝰ cũ incendio diuini amo⸗
ris. Unõð in figura huiꝰ pꝛeceptũ fuit Exo.xij.fi
lijs iſrael ꝙ agnum paſchalẽ comederẽt aſſum

Ertia pncipalis pꝛeꝑatio dicit᷑ cõſecuti⸗
t ua. ? hec etiã eſt triplex. Pꝛima regtiatio
nis. Debemꝰ em̃ ei grãs referre poſt cõ/⸗
munionẽ de tãto beneficio nobis collato. vt ðꝛ
in demẽ.ſi dñm.ð reli.⁊ ve.ſan.aliter pᷣuari me⸗

rebimur bñficio accepto quod reuocari poteſt

ꝑ ingratitudinẽ.S.ſciẽdũ.inſti.de dona.⁊.c.fi.ex
tra eo dẽ.⁊.l.fi.C.de reuo.dona.Et ingratitudo
etiã detrudit ſeruũ manumiſſũ in ſᷣuitutẽ.c.epᷣs
q macipiũ.⁊.c.libti eccłe.xij.q.ij.Quilibet em pᷣ
uari debet illo bono ↄtra qð agit.l.peñ.ff.de pe
nis.QO⁊ꝛ vᷣo nõ poſſumꝰ ei ſatiſfacere ꝓ tãto bñ⸗
ficio dicere valemꝰꝙ ſumꝰ ſicut mẽdicꝰ pauꝑri

mus q ad pꝛãdiũ diuitis vocatꝰnihil habet ad

retribuẽdũ benefactoꝛi ſuo niſi ſe ewi humiliãdo

⁊ regratiãdo. Scða pᷣparatio ðꝛ obſᷣuatiõis
Debemꝰ em̃ maxime illo die quo cõicauimꝰ cu
ſtodire nos a ſecularibo curis:⁊ vacare cõtẽpla
tioni ⁊ deuotiõi.Et ideo inqͥt Salomõ ꝓuerbᷣ.

iiij.Omi cuſtodia cuſtodi coꝛ tuũ.Ait em̃ Gꝛe.

in quods ſᷣmone. Mens nr̃a ad cõtẽplãdũ in⸗

terna nõ ꝑducit᷑ niſi ab bis q̃ exteriꝰ iplict ſtu⸗
dioſe ſubtrabat᷑. Mẽs em̃ nr̃a niło mõ ad vim
intime contẽplatiõis rapit᷑ niſi ſtudioſe pꝛius a
terrenoꝛũ deſiderioꝝ tumultu ſopiat᷑. Tertia
pᷣparatio dicit᷑ cõpuatiõis. Debemꝰ em̃ tali mõ
poſtmodũ viuere vt nõ abijdamꝰ ab aima nr̃a
dñm ieſuʒ quẽ recepimꝰ.Qꝛ iuxta illð poeticũ.
Turpiꝰ eijcit᷑ qᷓ; nõ admittit᷑ hoſpes.qð allegat
glo.in.c.quẽadmodũ.de iureiu. Et iõo debemꝰ
euitare malas cogitatões.qꝛvt ſcbtũ eſt Sapᷣ.ſ.
Aufert ſe.ſ.dñs ieſus a cogitatonib q̃ ſunt ſine
intellectu: ⁊ coꝛripiet᷑ a ſupꝑueniẽte iniqͥtate. Et
ibidẽ etiã ðꝛ. Peruerſe cogitatões ſeparãt a ðo.
Reoo maioꝛi aũt o claratiõe pᷣdictoꝝ. H
p eſt cõſiderãdũ ꝙ ſaluatoꝛ cõicauit ſi uos

diſcipulos in cena:in qua hoc altiſſimũ

ſacr̃m inſtituit.vt br̃. Jo h.xiij.Et hec cena figu⸗
rata fuit ꝑ üllã q facta fuit i chana galilee.ð qua
hr Jo h.ij. Chana ei int᷑pꝛetat᷑ zelus.galilea aũt

tr ſmigratio. Uñ ꝑ ipᷣam cenã ſignitficatũ fuit
ꝙp vpᷣs ꝓpt ʒelũ ⁊ infinitã charitatẽ iſtituit ſacr̃m
coꝛpis ⁊ ſ. anguis ſui:vbi panis ⁊ vinũ trãſmi⸗
grat deyna ſubſtãtia ĩ alis, Uñ dicere pt cũ pſal

ſtibilẽ me fecit. Ideo aũt bᷣ ſacramẽtũ ĩ cena oꝛ⸗

dinauit: vt onderect ꝙ digne cõicare volẽtes de
bẽt obſᷣuare duodedʒ q̃ in cena mũdiali cõiter

obßuant᷑. Pꝛimũ eſt hoꝛa obſcura:in q̃ come⸗
dit᷑. Uñ ait Paulꝰ.j.ad Coꝛ. xj.Oſis Jeſus in

qᷓ nocte tradebat᷑ accepit panẽ ⁊c.Ex qb vᷣbis
apparet ꝙ hec cena facta eſt hoꝛa obſcura. Per

qgð dat᷑ itelligi ꝙ cõicãs in tãtũ dʒ philocari de

deo:vt totꝰ mũdꝰſibi videat᷑ obſcurꝰ.iuxta illö
Treñ.iiij.Quomodo obſcuratũ ẽ aurũ ⁊c̃. De
betq; redire ad coꝛ ſuũ ꝑ pctõꝝ cogitatõeʒ:⁊ itel
ligere in qᷓnta cecitate mẽcis fuerit:⁊ dicere deo
cũ pſalmiſta. Illũina ocłos meos ne vnq; ob⸗
doꝛmiã in moꝛte.Et iteꝝ. Quia tenebꝛe nõ ob⸗
ſcurabunt᷑ a te:⁊ nor ſicut dies illuminabit᷑:ſi⸗
cut tenebꝛe eins ita ⁊ lumen eius.
8 Ecũdũ eſt aula q̃drata.i.ↄſcia q̃dra:vt
de aia cõicãtis q̃ dici pᷣt ciuicas dei:veri

ficet᷑ illð Apoc. xxj. Ciuitas in q̃dro poſita eſt.
hoc eſt q̃ttuoꝛ vtutibo cardinalibo ifoꝛmata.ſ.
pꝛudẽetia q̊ ad mèoꝛiaʒ pᷣteritoꝝ bñficioꝝ dei:⁊
q̃ ad ĩtelligẽtia pᷣſentiũ pctõꝝ:ac q̊ ad ꝓuidẽtiã
futuroꝝ bonoꝝ.iuxta illð Deut᷑.xxxij. Utinã ſa

perẽt ⁊ itelligerẽt:ac nouiſſima ꝓuiderẽt. Itẽ i
ſticia in declinãdo a malo ⁊ faciẽdo bonũ:dicẽ

te ꝓpheta Ps. xxxiij. Declina a malo ⁊ fac bonũ
⁊c. Itẽ foꝛtitudine ad puniẽda pctã: ⁊ ad tole⸗
rand pniam:⁊ dicere deo cũ ꝓpheta Ps. lviij.

Foꝛtitudqinẽ meã ad te cuſtodia. Itẽ tẽpãtia ad

viuendũ cõtinẽter ⁊ moderate.iuxta illð ad Ti

tũ.ij.obꝛie:iuſte ⁊ pie viuamꝰi h̊ ſeculo. R
Erciũ ẽ tabula rotũda ĩ medio aule.Et
t ſimmilxr cõicas dʒ ponere coꝛ ſuũ itegralr
in manu dei:⁊ illð pᷣbere ipᷣi deo ꝑ fidẽ:

ſpem ⁊ charitatẽ:hee em̃ tres vᷣtutes theologice
ſũt q̃ſi tres pedes qbo coꝛ nr̃m ſuſtẽtat᷑ coꝛa ðᷣo

iuxta ill.j,ad Coꝛ.xiij. Nunc aũt manẽt fides:
ſpes:charitas:tria hec. Hãc aũt tabulã rotũdã
coꝛdis noſtri petit a nobis ſaluatoꝛ dicẽs illud
Sapie.j. Fili pꝛebe mihi coꝛ tuuũu. Z.

q Uartũ ẽ to balea alba ſuꝑ tabulã extẽſa

Et ſiłr cõicãs dz hr̃e ↄſciaʒ purã:mun⸗

dq; aiaz a pqis. Sic em coꝛpꝰxpᷣ in ſindone
mũda iuolutũ fuit poſitũ in ſepulchꝛo:vt patʒ

Mat. xxvij. Sici ſindone mũda xpᷣm iuoluit:
q pura mẽte ipᷣm ſuſdpit. Nemo igi dʒ ponere

ĩ hac cena tobaleã nigrã ſeu imũda:ſʒ nitidã:h̊ᷣ

eſt imaculata aiaz. Euchariſtia em figurat᷑ ĩ pa
ne ꝓpitiationis qͥ ↄſecratꝰ deo a mũdis tãtũmõ
comedebat᷑. Uñ vt hr.j. Reg.xxj.Cũ Dauid fu

geret pſecutiõeʒ Saul:prexit ad ſũmũ ſacerdo
teʒ cũ pueris ſuis.i.famulis:petens panẽ:⁊ ille

nõ hñs niſi panẽ ꝓpitiatiõis:iterrogauit ſi mũ⸗/
di eſſent pueri ſui:maxime a mulieribus.cni
reſpondit Dauid. Equidem ſi de mulieribus
agitur:continuimus nos ab heri ⁊ nudiuſter⸗

cius quado egrediebamur: ⁊ fuerũt vaſa ideffvx

*

coꝛda ⁊ coꝛpa pueroꝛũ ſctã:⁊ tũc dedit eis ſacer

dos panẽ ſanctificatũ. Sic etem̃ volẽs euadere
moꝛtẽ eternã ⁊ fugere diabolũ debet cũ pueris:

id eſt oibus ſenſib recollectis intrare eccłiam?
recipe cũ maxima mũdicia ⁊ puritate hũc ſctiſſi

mũ panẽ. Dicit em̃ deꝰ Numeri.xviij.Qui mũ⸗
dus eſt in domo tua.i.in eccłia:veſcet᷑ pane illo
id eſt coꝛge xpᷣi. Si em̃ cignus naturali iſtinctu
poſtq; carnaliter ſe cõmiſcuit cũ ꝓpꝛia coniuge

noõ ſumit cibũ niſi pꝛius lauerit ſe tanq; rẽ fedã

fecerit.Quato magis hõ ratõis capax debet añ
huiꝰſctiſſimi cibi receptionẽ ſe lauare ab oibus

imũdicijs mẽtis ⁊ coꝛpoꝛis:⁊ om̃s ſenſus coꝛ/

poꝛis purgare.ſ.viſum ⁊ reliq̊s. Ait em̃ Augꝰ
Nõ dicatis vos habere animos pudicos ſi ha
betis oculos ipudicos.Oꝛ impudicꝰ oculꝰim⸗
pudici coꝛdis eſt nunciꝰ.c.nec ex ſolo.xxxij.q.v.
vnð Iſidoꝛꝰ inqͥt. olẽtes accedere ad mẽſam
dñni nõ ſint vagi oculis:nõ effreni ligua aut pe
tulãtia: fluido geſtu nõ incedãt:ſed pudoꝛem
atq; verecũdiã mẽtis ſimplici habitu inceſſuq;
oſtedant. In figurã etiã pᷣdicto ꝝ pꝛeceptuʒ fuit

filijs iſrael Exo. xij. ꝙ comederẽt agnũ paſchalẽ

cũ panibo aʒimis.i.nõ fermẽtatis. Qð exponit
Bꝛeg.dicẽs. Panẽ ſine fermẽto comedit qͥ ope⸗

ra bona ſine coꝛruptiõe vane glłie facit. vel qui

opa virtuoſa ſine admixtiõe peccati exhibet. vel
illle ſine fermẽto comedit qͥ ſe a mala ſocietate cu
ſtodit. Uñ dicit᷑.j.ad Choꝛ.v. Modicũ fermen
tum totã maſſam coꝛrũpit. Uel ille azimuʒ ſine
fermẽto mãducat qui mentis ⁊ coꝛꝑis puritatẽ
ſeruat.Et ideo vbi S ait apłlus. Epulemur non
in fermẽto veteri.i.nõ in veteri cõuerſatiõe:neq;
in fermẽto malicie ⁊ nequicie ſed in aʒimis ſin⸗
ceritatis ⁊ veritatis. Ad hoc etiã denotadũ dñs
ieſus inſtituit ſui coꝛꝑis ſacramẽtũ in pane aʒi
mo. vt patʒ Matth.xxvj. Mar.xiiij.? Lu.xxij.
vbi dicit᷑. Pꝛima die aſimoꝝ acceſſerũt diſcipu
li ad ieſum dicẽtes. Ubi vis paremꝰtibi cõede⸗
re paſcha.Tũc em̃ non licebat iudeis habere in
domo panẽ fermẽtatũ.vt ptʒ Exo.xij. In figurã
etiã pꝛedictoꝝ legit᷑ Exo.xvj.ꝙ mãna erat albũ
ad modũ niuis.Oꝛ cõmunicans debet habere
coꝛ purũ ⁊ mũdũ.Locꝰ em̃ debet eſſe ꝓpoꝛtiona
tus locato.ij.de aĩa.⁊.iiij.phiſi.UVñ ait glo.in.c.

dugduũ.de decimis. ꝙ qᷓ lia ſunt pᷣdicata talia de/
bẽt eſſe ſubiecta.Deus aũt eſt puriſſimꝰ. vt etiã

teſta?t᷑ Phᷣus.xij. Metha.ergo eũ reciꝑevolens

debet eſſe purificatꝰ ab om̃i imũdicia.Unõð illi
inqᷣt ip̃e deꝰ. Ego ſum puritas coꝛ purũ quero
⁊ ibi reqͥeſco. Hũda igit᷑ coꝛdis tui habitacu/
lũ ⁊ para mihi cenaculũ grande ſtratũ:⁊ ego fa
ciã apð te paſcha cũ diſcipuł meis: ⁊ ſi tu ꝑ pu

intatẽ volueris eẽ mecũ ego ſꝑ ero tecũ.et cũ me
habueris totꝰ mũdꝰ metibi aufene nõpoternit.
Ebet igit᷑ recipiẽs hoc ſacrm eẽ W

d můdꝰpmo a carnali delectatõe. Et ideo
FFErrodi xij. dicit᷑. Renes veſtros accinge/⸗

UVritas q̊ʒz i

tis.i.caſti ⁊ mũdi eritis quãdo vultis omedere
agnũ paſchalẽ. Secũdo a terrenoꝛum affectiõe
qð notat᷑ cum ſubdit᷑ vbi S. Et calciamenta ha
bebitis in pedib. Nõ em̃ debet diligereterrena
per inoꝛdinatũ amoꝛẽ:ſed in ſuis affectibo öbet
habere calciamẽta.i.ſanctoꝝ patꝝ exẽpla ꝑ imi

tationẽ qui cõtempſerunt terrena oia. Qui em

diligit terrena dicltur effia terra. Oſee.ix. Facti
ſunt aboĩabiles ſicut ea que dilexerũt:imo effi⸗

‚

citur lutũ.vñ Abacuc.ij. dict᷑ de auaro. Uſqʒqᷣ

aggrauat cõtra ſe denſum lutũ uarus ergo 4

coꝛpꝰ xp̃ᷣi recipit ipᷣm in terrã ⁊ lutũ ꝓijat. Ter⸗
tio debet eſſe mũdus a vana cogitatiõe.qð no⸗
tat᷑ cum dicit᷑ vbi S. Tenẽtes baculos in mani⸗

bus. Debet em̃ baculũ crucis in coꝛde retinere

⁊ cũ eo canes.i.demonũ ſuggeſtiões animã la⸗

cerãtes abigere.Ait nã q; Chꝛyſ. Ubicũq; demo

nes ſignũ crucis viderint territi fugiũt:baculũ
timẽtes quo plagã acceperũt. Uñ legit᷑ in figu⸗

ra Beñ.xvj.ꝙ ſuꝑ ſacrificiuʒ Abꝛahe volucres
deſcẽdebant ſed ipᷣe eas abigebat.Quia qñ hoc

ſacrificiũ offerimꝰ vel recipimꝰ cogitatiões vo⸗
latiles abij cere debemꝰ. Quarto debet eſſe mü⸗
dus a negligẽtia ⁊ toꝛpoꝛe.qð notat᷑ cũ diatur
vbi S. Et comedetis feſtinãter. Feſtinãter em̃ co
medit qui diabolicas tẽptatiões ↄtra hoc ſaca
mentũ exurgẽtes ſubito repellẽs ullud cũ feruẽ⸗
ti ðſiderio ſuſcipit. Glo.vo ſuꝑ illð.j.ad Chor.

xj. Qui manducat ⁊ bibit indigne.ait. Indigne
ſumit qͥ nõ deuota mẽte ad cõionẽ accedit. N

Ropter iſta aũt ſignificanda legit᷑ Exo⸗

p di. xij.ꝙ quattuoꝛ ꝑſone ab eſu agni pa
ſccchalis excludebant.ſc;. Pꝛio ſeruꝰincir

cũciſus.i.luxurioſus qui nõ eſt mundus a car
nali delectatiõe.quia vt dicit᷑ad Gal.v. Qui ſũt
rpi carnẽ ſuã crucifixerũt cũ vitijs ⁊ cõcupiſcen

tijs. Scðdðo mercẽnariꝰ.i.auarus qͥ nõ eſt mun⸗
dus a terrenoꝛũ affectiõe:ſed eſt mercennariꝰpe
cunie.iuxta illð Matth.vj. Nõ poteſtis deo ſer

uire ⁊ mãmone.Tertio aduena qͥ eſt neophitꝰ:

id eſt de nouo cõuerſus.qꝛ ille nondũ eſt mũdꝰ

a carnali cogitatiõe.Et iſte ciba nõ eſt neophito
rum ſʒ grandiũ:ſicut Auguſtino dixit ipe dñũõs.

Cibus ſum grãdiũ ⁊c.Quarto alienigena.i.te⸗

pidus ⁊ indeuotꝰ:quia non eſt mũdus a negli
gętia ⁊ toꝛpoꝛe.⁊ iſte cibus nõ eſt inſipidoꝛũ:ſʒ

palatũ ſanũ habẽtiũ.vt ðt aug. OQ
iſta debet pꝛimo attendi qᷓ;tũ

p ad manꝰ quib hoc ſacrificiũ miniſtrat᷑

Aque debẽt eſſe munde⁊ innocẽtes.iuxta

ul pſal. Lauabo inter innocẽtes manꝰ meas:
⁊ circũdabo altare tuũ dñe.Et ideo inqͥt Diony

ſius. Sacerdos acceſſurꝰ ad cõſecrandũ lauat

digitos. ꝑ qð pctã venialia deſignant᷑ad innuẽ
dũ ꝙ nõ tm̃ a magnis ſʒ etiã a paruis pctis de⸗

bet eſſe mũdus. Debet ergo qᷣlibet miniſtrãs ⁊
recipiẽs hoc ſacramẽtũ habere mũdas manuæs
id eſt opera. vt eis dici poſſit illð Exo. xij. o/

rcmlie o
Füarſtuum
Cntriiniou
botepotls
Piecunncünn
lilortſhtali
Ptoriinmane
ZMeigoſincnol
ſerlliatoctco
dirtunpſorcum
AnsCotantul
atoſueincod
fGude
hobachvan⸗
Dodeiphoſun
Cbaſſop e
Uuni
gint
ercuna
rolnidvnto
Meapon poril
t/ſodeuo⸗
ictpainam
mgllguus
cans dchaon
Monigz d ade

Allafföilfiti
vorcguintſä

bñt Et ſmitr c⸗

eAſurdlſemen

abiincoꝛpoꝛnt

Dlocömnengoui
MUlnit coplo i

ſomtciprßin

(onntterchani

ſmmidcinune
mpceptdens

Mnaſclecsdict

Dhceir

S Chnone

(Gonsd

konioriune

tn fuerütmnb
ce Et lep ci eo

RAkihosino

angelsdopla⸗
lunn

nacogtniec
balogin

dus ncniem
vggeſtöcsaniniee
s Ubiin

i Dülegtng

dan Zdrdeſtene.
digedar Ountine

apin ogtmon
Duanodehereſeni
enr gönonkiden
mmürn ſiknineh
Pranöchs/nnhab
Npellis iulaiſni
fo ſpil, Ace.
kindgncat
coionicat

nficnca g
ni Prioſenn
Ino t nundeta

ictad eln
tci weis: inin

aunsg idim

cSckneeN

niſümntvenad
mick y
muicni⸗

upticl in
tmo dutſhenns,
ringnuite,
Gcknüddsonei
ctinii,

—

1ͦ

ins M 1
Etldevinde
Gcanndi,
Nigunla
aunc,
ian

lten

”
cnii 4
erinnoins O

Foliũ

ſecraſtis manus veſtras dño. Scðᷣo debet hfe
os mundũ ꝑ quod ſuſcipit᷑:⁊ maxime a duobo
pctis ſq; detractiõis ⁊ guloſitatꝭ.vñ.j.ad Coꝛ⸗.

„

xj.de recipiẽtibo coꝛpꝰXpᷣi ait apłs.Cõuenienti
bus vobis in vnũ:ſq; ad eccłiam:audio ſciſſu/⸗
ras eſſe iter vos.Ecce pctm̃ detractiõis.⁊ infra.
Alius quidẽ eſurit:alius vero ebꝛiꝰeſt.ecce pec
catũ guloſitatis. Pꝛimꝰ aũt ſq; detractoꝛ eſt ſi⸗
cut canis:ſcõᷣs vero.ſ.guloſus eſt ſicut poꝛcus
Et iõ ait ſaluatoꝛ Mat.vij.Nolite ſanctũ dare
canibo:q̃ntũ ad pꝛimũ.Nec ꝓijciatis margari/
tas ante poꝛcos:q̃ntuʒ ad ſcðm. Tercio debet
hfe coꝛ mundũ in quo recipit᷑:qꝛ cuʒ iſte cibꝛ ſit
ſplẽdoꝛ ⁊ ſpeculũ ſine macula Sap.vij.nõ ha⸗

bitat niſi in mente pura. Unde vbi ſupꝛa dict᷑.
In aias ſanctas ſetrãſfert.⁊ Cañ.ij. Qui paſet᷑
inter lilia:ideſt coꝛda pura. Auarus aũt vt ſupᷣ

diximꝰ ꝓijcit eum in terraʒ:qꝛ habet coꝛ terrenũ

amãdo terrena:luxurioſus aũt pꝛoijcit eum in

luto ſiue in ſterqͥliniũ:qꝛ hʒ coꝛ ĩimundicijs ple
nũ. Superbo vero pꝛoijcit ipᷣm ad ventũ:quia

habet coꝛ ventoſũ.i.ambitione ⁊ ſuꝑbia plenũ.

Unge ipſo ſuꝑbo pᷣt dicere dñs illud Job.xxx.
Quaſi ſuꝑ ventũ ponẽs eliſiſti me.

Uintũ qð in cena reqrit᷑ eſt gladiꝰcum
q òq; fercla incidunt᷑ q̃ apponunt᷑.Et ſimi

ulter cõicans debet hr̃e gladiũ cõfeſſiõis
qua diuidunt᷑ diſtincte ⁊ ſingũlatiʒ pctã.vñ de

hoc exponi põt illud Deut᷑.xxxij. Gladiꝰmeus:

ideſt ↄfeſſio:deuoꝛabit.i.manifeſtabit:carnes:

ideſt pctã:q̃ in carne geſſi. Sexto requirit᷑ ſer

uitoꝛ qui ↄuiuis diſtribuat cibos.Et ſimiliter

cõicans debet ponere ſatiſfactionẽ q̃ diſtribuit

vnicuiq; qð ei debet᷑ ᷣm qð reqᷣͥrit iuſticia.l.iu

ſticia.ff. ð iuſti.⁊ iu.⁊ iſti.eodẽ in pnci. Septi
mo requirit᷑ ſal ꝓ cõdiendis cibis ſi ſapoꝛeʒ nõ

bñt.Et ſimiłr cõicãs dʒ ponere ſal diſcretiõis:
vt ſclat diſcernere hunccibũ ab alijs. Alij enim
cibi incoꝛpoꝛant᷑ nobis:ſʒ nos icoꝛpamurxpᷣo
in hoc abo.vñ de cõſ. di. ij. c. qꝛ paſſus.ait Aug.
Diñs cõmendauit nobis in hoc ſacramẽto ſan/
guinẽ ⁊ coꝛpus ſuũ qð etiam fecit noſmetipos.
Nam ⁊ coꝛpꝰxpᷣi nos facti ſumus.ſ.ſpirituale:

qð conſtat ex charitatiua vnione fideliũ de hoc
ſacramẽto cõmunicãtiũ.P

„ 7

figura pᷣcepit deus Leuit.ij.di. In omni ſacrifi
(o offeres ſal. Et ſaluatoꝛ ait Marci.ix. Ois
victima ſale cõdiet᷑. Bonũ eſt ſal ⁊c̃.Et ibidem.
o cLtltauo reqͥrit᷑ panis ⁊ vinum. Et ſimilr

Habete in vobis ſjal.

coõicans debet ponere lachrymas deuo

tionis ⁊ cõpunctiõis vt poſſit dicere cũ pſalmi⸗

ſta. Fuerũt mibi lachꝛyme meæ panes die acno
cte. Et iteꝝ cũ eodẽ ꝓpheta deo decantare. Po⸗

taſti nos vino cõpũctiõis. Nono requiritur
candela duplex. Una que ſtet cõtinue in menſa
⁊ alia cum qua fiant ſeruitia. Et ſimiliter cmu
nicans debet ponere vnaʒ candelã in menſa ſcq;

ꝛopter pᷣdicta aũt in

äü H 8 Z

charitatẽ accenſam. De qua Leuit᷑ vſ.ait deus.
Ignis ſemꝑ ardebit in altani meo. Et ſic debet
deponere inuidiã:irã:odiũ ⁊ vindicte appetitũ5ͤ

Aliã vo candelã debet habere ad ſeruitia ꝑagẽ⸗

da.i.cimoꝛẽ dei.iuxta illð Ecẽi.ij.Qui timẽt do
minũ pᷣparabũt coꝛda ſua:⁊ in ↄſpectu illiꝰſan

ctiſicabũt aias ſuas. D ecimo requirit᷑ lotio
manuũ. Kõtra quod Matth. xv. dicit. Nõ em
lauãt manꝰ ſuas cum panẽ mãducãt. Et iſti qͥ

cum ſoꝛdibo ad mẽſam accedũt ⁊ manibo pol⸗
lutis fercula tangũt alijs abominabiles ſunt:

ac eis nauſeã generãt ⁊ vomitũ quãdoq; ꝓpuo⸗

cant.⁊ merito ignominioſe de mẽſa eijci poſſũt
Neigit᷑ de hac mẽſa cõuiuij celeſtis quis eijci

mereat᷑ debet cõica re volens lauare manꝰſuas
id eſt emũdare ſuas paſſiões ⁊ inoꝛdinata deſi
deria. Et ideo Joh.xiij.ait dñs.Qui lotꝰ eſt nõ
indiget niſi vt pedes lauet:ſed eſt mũdus totꝰ.
Et Eſa.j.dicit᷑. Lauami mundi eſtote.Auferte
malũ cogitationũ veſtrarum ab oculis meis.
AUndecimo requirit᷑ ad bonã cenã mãduca⸗

tio cõuiuantiũ ⁊ carniũ coctaruʒ appoſitio. Et

ideo dicit᷑ Exo.xij.de agno paſchali.Nõ come⸗
detis ex eo crudũ quid nec coctũ aqua: ſʒ aſſuʒ

igni.Caro em̃ cruda nõ eſt ſapida:caro vo lixa
nõ habet multũ ſapoꝛis:ſʒ caro decocta ⁊ igne
aſſata eſt valde ſapida cũ ðcoquat᷑ in humido
ꝓpꝛio.Itẽ eſt multũ nutritiua ⁊ cõfoꝛtatiua.Il

le ergo crudã carnẽ comedit qui ideuote ad cõ⸗
munionẽ accedit:⁊ habet coꝛ crudũ.i.non exco⸗

ctum igne diuini amoꝛis.Ille vᷣo carnẽ coctaʒ
aqua cõedit qͥ in delicijs huiꝰmundi hʒ coꝛ xũ

id ẽ nõ ſapidũ ſapoꝛe deuotiõis. Ille aũt cõedit

aſſum igni qui dñicã paſſionẽ:cuiꝰ ſignũ ẽ hoc

ſacramẽtũ:diligenter recolit.ita vt dicere poſſit

cũ Ps. In meditatõe mea exardeſcet ignis. Et

habet coꝛ excoctũ per amoꝛẽ ⁊ ſapidũ ꝑ deuotõ
nem. Debet igit᷑ qͥ libet accedere ad hanc cenam

cũ ſapoꝛoſo appetitu ⁊ deſiderio.⁊ dicere illud

Ela.xxvj.ODñe mẽoꝛiale tuũ in ðᷣſideno aie mee.
Dicuũt em̃ medici ꝙ faſtidiũ cibi eſt ſignũ certũ

male digeſtiõis poꝛis nutrimẽti.vnð etiã płes
cauſant᷑ egritudines ſi cibꝰ ſine deſiderio ⁊ ap⸗
petitu ſumat᷑.Et iõ Auicẽna.j.Fen.iij.doctria.ij
c.vij.ait.Oẽs qui ſanitatẽ habere volũt nec cõe

dat nec bibãt donec certũ habuerint deſideriũ:
⁊ ſtomachꝰ ⁊ ſuꝑioꝛa inteſtina a pᷣmo nutriẽte

euacuata fuerint.hecille.Et ideo nõ hñs deſide

riũ charitatis ⁊ amoꝛis diuini:⁊ appetitũ ſpũa

liũ ſed potiꝰ faſtidiũ:nõ dʒ iſtũ ſacratiſſimũ ci⸗
bũ ſumere:ſed pᷣus coꝛ interl cucuare a carna

liby cbis pccrox.

Otãdũ o qð pcepit deꝰ Exo.xij.ð agno

n paſchali di. Caput eiꝰ cũ inteſtinis ⁊ pe
AQib voꝛabitis. Caput aũt iſtiꝰ agni eſt
ci diuinitas.j.ad Choꝛ.xj.Caput xpᷣi deus eſt.

es eiꝰ eſt caro ipᷣius que eſt natura infima in

. Inteſtina es denotut aiam que eſt in coꝛpe

eiꝰ. Iſta oĩia debemꝰ delerare verã fidem
nobis incoꝛꝑare.Fuer̃t aũt quida heretic qui
dixerũt xpᷣm nõ habuiſſe diuinitatẽ:⁊ iſti nõ co
medebãt caput eiꝰ. Alij aũt dixerũt ipᷣm nõ ha
buiſſeverã carnẽ humanã ſed fantaſticã vel de
celo allatã:⁊iſti nõ comedebãt pedes cius.Alij)
vᷣo dixerũt eum nõ habuiſſe aiam racionalẽ ſzʒ
ſolã diuinitatẽ loco aie:⁊ iſti nõ comedebãc in/
teſtina ipᷣꝰ. Nos igit᷑ caput eius cum pedib ?
inteſtinis voꝛemꝰ.i.de eius diuinitate:carne ·
gia fidelr ⁊ catholice ſentiamus pꝑverã fidẽ ſine
qua ad cenã iſtã nemo pergere debet. Uñ dicit

Aug.cõtra Felicianũ de hoc ſacramẽto. Hoc fi

des querat:intelligẽtia nõ exqͥrat:ne aut nõ in
uentu credat incredibile:aut inuẽtũ credat ſin⸗
gulare. Hocem̃ ſacrm qð excedit oẽm intelligẽ
tiã humanã deꝰ voluit ſola fide plene cognoſci
Et oẽs ſenſus circa ipᷣʒ decipi pᷣter audituʒ qui

ve aſſentit ei qð dicit᷑. Hoc eſt coꝛpꝰ meũ.Deci

pitur em̃ viſus putãs videre coloꝛẽ in ſubſtan
tia panis ⁊ vini.⁊ ſiliter guſtꝰin ſapoꝛe:odoꝛa⸗
tus in odoꝛe:⁊ tactꝰ cui videt᷑ panẽ palpare.ſed
auditꝰ nõ fallit᷑:qꝛ audiẽs vᷣba cõſecratiõis cre
dit ea eſſe vba xpᷣi ⁊ ſciteſſevera eo ꝙ ab oꝛe dei
ſunt ꝓlata.Et io cũ firma fide ⁊ reuerentiali tre

moꝛe eis pᷣbet aſſenſuʒ dicẽs cũ PS. A voce cõ⸗

tremuerũt labia mea.Et hoc ſignificatũ fuit in

figura Geñn.xxvij.in Iſaac:in quo deceptꝰ fuit
viſus:qꝛ Jacob non cognouit.Et olphatꝰ:qꝛ

credidit ſentire odoꝛẽ Eſau ⁊ ſẽſit odoꝛẽ Jacob

Itẽ tactus:qꝛ putabat tãgere manꝰ Eſau⁊ tãge

bat manꝰ Jacob. Itẽ guſtus:qꝛ putabat ſe cöᷣe

ait. Uox quidẽ vox Jacob eſt.⁊ ibidẽ ðꝛ.Expa⸗

uit Iſaac:ac ſtupoꝛe vehementi ⁊ vltra q; credi
põt admirãs ait.Quis eſt iũlle qͥ iã dudũ captäa
venationẽ attulit mihi ⁊ cõedi ex oibo anteq; tu
venires. In qͥ myſtice expꝛimit᷑ ſtupoꝛ ⁊ admi⸗

ratio ſenſus hũani circa hoc digniſſimũ ſacrm

OQꝛ hõ exterioꝛ merito ex hoc magno ſtupoꝛe cõ
cutit᷑ ꝙ aia deuota pᷣus ꝑ fidẽ inuiſibilẽ ⁊ ſpũa⸗
lẽ refectionẽ in iſto ſacr̃o ꝑ internã deuotionẽ re
ficit᷑.q; guſtus coꝛꝑalis ꝑ foꝛmã ſpeciei ſenſibi
lis ĩmutet᷑.Et h̊ rõnabiłr voluit deꝰ ſic fieri.Nã
ſicut culpe demeritum cepit a falſa credulitate
ſuggeſtiõis dia boli de cibo moꝛtis:ita decuit
vt hoĩs meritũ inciꝑet ex hoc ꝙ credit vᷣbis xpᷣi
de iſto cibo vite:cũ ðᷣt. Hoc eſt coꝛpꝰmeũ.Et in
ſignũ huiꝰ dixit Thome Joh.xx.QOꝛ vidiſti me
thoma credidiſti:beati qͥ nõ viderũt ⁊ credidert
Legit᷑ aũt de btõ Ludouico rege francie ꝙ duz

q̃da die audiret in eccłia miſſaꝝ ſolẽnia quidã

elꝰ miles deuotꝰ dixit ei ꝙ ſi vellet ire ad altare

alteriꝰ ſacerdotis videret xpᷣm in foꝛma pueri.

Cui rñdit rex ꝙ nõ.addẽs verbũ maxime fidei.
Dirxit em.Si ſcirẽ xpᷣm retro me ſtãtẽ ſicut futt
in paraſcheuẽ in cruce nollẽ me vᷣtere vt eũ car⸗

naliter aſpicerẽ:ex eo p meritũ fidei amitterem
Hoc aũt ideo dixit:qꝛ ſacerdos cuiꝰmiſſq au⸗

diebat iam ↄſecrauerat.Et iõ verũ coꝛpꝰxpᷣi ibi

eſſe nõ dubitabat. Econcra vero legit q Hugo
de ſctõ vicoꝛe longo tꝑe oꝛauit vt poſſet videre
xpᷣm in hoſtia ↄſecrata. Unde cum ſemel miſſã
diceret:poſt agnꝰ dei aperuit ſe hoſtia:⁊ exiuit

puerułꝰ foꝛmoſiſſimꝰſedẽs ante eum in pathe⸗

na.Cuiꝰviſione indicibilr ↄſolatus extra ſe ra,/
piebat᷑:cuʒ puero delitioſe ſolatiãdo.Cui puer

tandẽ ait. Hugo comede me.Cui Hugo.Etq̊
auſu amanciſſime dñne audeã te comedere:⁊ de

tibo meis dilaniare.Cui puer. Niſi mãducaue⸗
ris me nõ habebis vitã in te. Lunc Hugo oꝛa
uit dicens. O dñe: ſi ſic fieri eſt neceſſe:oꝛo te vt
abſcõdas vultũ tuũ amantiſſimũ a me.Et tũc

abſcondit ſe ſub foꝛma panis di. Hugo.qꝛ me

vid ere nudũ voluiſti:ex tũc meritũ fidei de hoc

ſacramẽto te euacuaſti. Et ideo ĩquit Berñ.in

quadã epła. Sacramẽtũ dei altiſſimi ſuſcipiẽ⸗

dũ eſt:nõ diſcutiendũ:reuerendũ:nõ diiudicã⸗

dũ:fide ſoꝛtitũ nõ innatũ:traditiõe ſccm̃:nõ iuẽ
tũ. In figurã aũt huiꝰlegit᷑ Judicũ.xiiij. ſam
ſon iuento melle ĩ oꝛe leonis ꝓpoſuit philiſteis
ꝓbleuma di.De comedente exiuit cibus:et de
foꝛti egreſſa eſt dulcedo.Et ꝓmiſit illð exſolue⸗
re ſciẽtibo infra ſeptẽ dies triginta mutatoꝛiave
ſtimenta. Sed ipſi nũqᷓ; ſcuerũt exponere niſi
poſtq; inſtructi fuerũt ab vxoꝛe ipius Samſo

nis:cui expoſitioneʒ reuelauerat Samſon.Et

tũc dixerũt ei.Quid dulcius melle.Et quid foꝛ
tius leone. Rñdit aũt Samſon di. Niſi araſſe
dere de venatione ⁊ cibis Eſau ⁊ cõedebat de ci tis in vitula mea nõ iĩitellexiſſet ꝓpoſitiõeʒ mejã.
bis Jacob. Auditꝰ vo eius nõ fuit deceptꝰ.vñn

Per mel em̃ ſignitficat᷑ dulcis ⁊ ſuauis hũani⸗

tas xpᷣi q ↄtinet᷑ in hoc mellifluo ſacro:de quo

exponipᷣt ilud Pꝛouer.xxv. Mel iueniſti:co⸗
mede ꝙ ſufficit tibi ⁊c.ideſt altioꝛa te ne qſier
Eccłi.iij. Per leonẽ vo eiꝰdiuinitas foꝛtiſſima

pſalmiſta ei dicẽte. Tu potcẽs es:⁊ quis reſiſtet
tibi. Iſte aũt cib mellifluꝰ? dulcis egreſſus eſt

de comedẽte ⁊ foꝛti.i.de btã virgine dulcedinẽ
ſpũſſcti deguſtãte:q̃ fuit illa foꝛtis mulier de q̃

ðꝛ Pꝛouer.vltimo. Mulierẽ foꝛtẽ qͥs iueniet.
Philiſtini vo.i.hoies moꝛtales ⁊ caduci:ſeptẽ
diebo. i. in pᷣſenti vita ſeptẽ dieb reuoluta:ꝛnon
poſſũt ſoluere hoc ꝓbleuma.niſi eccłia ſponſa
dei cui Samſon.i.deꝰreuelauit ꝑ ſacrã ſcriptu
rã:h̊ eis itimauerit.Quo ꝑ verã credulitatẽ ĩtel
lecto recipient triginta mutatoꝛia veſtimenta.i.

gloꝛiã ⁊ ð coꝛẽ cognitiõis nature ſpũalis:nullũ
coloꝛẽ coꝛpoꝛeũ hñtis:⁊ nature coꝛpalis q̃ ſᷣm

medicos viginti nouẽ coloꝛibo ẽ diſtincta. Uel
ꝑ tres decẽnas ĩtelligit᷑ triplexviſio dei.ſ.in crea

turis:i nob:⁊ ĩ ſeipᷣo.ſ.vidẽdo eũ ſicuti eſt.Quo

triplici mõ videbimꝰeũ in patria:ſi ad credẽdũ
veritatẽ huiꝰinuiſibilis cibi captinabimꝰitelle

ctũ.De q̊ ſcůs Maximꝰin quodã ſᷣmone ait.

Enarrari nõ põt:credi vero põt. Si em̃ lingua.

deͤbyokalt
iue
Slonyon

ucezdlant

lttlij dtb

giouaon de⸗

ickollocho

criſimorni
ubacglincrc
Ctitonnnrit
heiiitedecce

4

ſcutiheſelvand
pat ouc
2icdepaneil
Gndcisſon⸗
(peoponet.
11Komache
mctyllelbi
Aus oitilre
uſibocyu⸗
ulli umu
beehulkiabii
Hiſonporawckt
ſale ccbyiſebe

Urt oporawocad

ardamalcen⸗l
Mrecd,ldiepunn
Ucinur honoꝛeg
lalitdebernug
Onhckdiuina mal
Nibat erquid
Chpeccatorſun
dcharaplci c
Cickſincenſſima
Ncherultcumſoe
Nnekvclag rin
Wdgo ai drn
Drrhäänt
Mivandunt

dichardirri
mlodeiri
infiplachantns
Allatbenahde
r Auatth
Ofennn
Neucrirran
deon
mmammh

Ne blanüce

D

4

dein tntn

ne Tuncheg

nick naſemmg

unſtniambi
Wemertrüſidadee
Sicbiguit Bei
daanſſimiici
Z
tünaditä
4gt vaidi nigi
vns goſuit llti

Nner cnut abnsge

„Comirilon
Smginanumt
ſaucrüt apneni
wwreißins n
dauane Ganige
ius melle dſ⸗
amſon di ſimi

cnſſer poſtigni.

Glas ꝛſvauis in
nchiäno ſactr
w. Wa umde
ck ourir iid
odininas unſin
iscgt Mbſlitt
beinmirdninti
Urifnicsund.
is:ndt

c wonen n

mai ulaſo
ur ani pen
Acioud i
rnaMNN
umn hüdlo
mnmonpais 6
lorbi nn
ari⸗ wſhen
woeiſandln
pmnui icir

ſenni

deficlt:fides ſuffict. Magnꝰpꝛo fecꝰeſt fid ei
cum tantũ de ſuo poteſt cõcipere:quantũ ᷣm

nõ poteſt explicare.

d ogecimũ qðo reqrit᷑ in cena eſt grarũ

actio poſt refectiõeʒ. Et iõ ne ſimꝰð illis

de q bo öꝛ Eccli.xxix. Paſcet ⁊ potabit ĩgratos:
debem?poſt cõionẽ ðᷣo reddere grates debitas
Si em̃ ꝓ cibo materiali ſumendo debemꝰ deo
laudes dicere:⁊ pꝰſũptionẽ ei gras agere.c.non
liceat.xliiij.di.vbi ðꝛ.Nõ decet aliqñ clericos ni
ſi hymno dicto comedere paneʒ. Et poſt cibos
graʒ auctoꝛi deo referre. Multo magis bᷣ agen
dũ eſt ꝓ iſto cibo ſanctiſſimo:acq; omi alio di⸗
gniſſimo:etiaʒ q̊cunq; cibo paradiſi terreſtris.
Luiꝰ excellẽtioꝛ eſt cibo ligni vite. Ille em̃ cibus
eſt inanimatꝰ:iſteviuus. Ale de humo ꝓduccꝰ
Benñ. ij. iſte de celo delat?. Ille vitã coꝛpalẽ ⁊ tẽ⸗
poꝛalẽ oſuabat:iſte vitã celeſtẽ ⁊ eternã donat:
ſicut ipᷣe ſaluatoꝛ teſtat᷑ Jobᷣ.vj.Et ꝓpter pᷣdicta
inqͥt Paulꝰ.j. ad Coꝛ.xj. Pꝛobet aũt ſeipᷣm hõ

⁊z lic de pane illo edat ⁊c. Alij em cibiſũt ꝓbãdi
qꝛ nõ oẽs ſunt ſani. Uñ ſi aliqͥs dʒ aliquẽ abũ

caꝑe:opoꝛtet ꝙ videat ⁊ ꝓbet ſi cby ille ſit ſanꝰ:

⁊ ſiſtomachꝰſit bñ diſpoſitꝰ. Si em̃ h̊ nõ face⸗

ret cib ille ſibi magꝭ eẽt ĩi nocumẽtũ qᷓ; ĩ ꝓficuũ

Cibus aũt iſte celeſtis nõ ẽ ꝓbandꝰqꝛ ſꝑ eſt bo

ratꝰad illũ ſumẽdũ.Etiõ ñ dixit Paulłꝰ. Pꝛo⸗

bet hõ iſtũ cibũ:ſʒ ꝓbet ſeipᷣm.Sicẽ em̃ medicia

hoi ipꝛeparato eſt cã moꝛtꝭ:q; pᷣparato eſt cauſa

ſalut: ſiccibo iſte hoĩ ĩdigno eſt venenũ:digno
aũt ⁊ pᷣparato ẽ ad meritũ ſempiternũ.Et ꝓpte⸗

rea ait Damaſcenꝰli.iiij.ꝙ dz recipi cũ multo ti
moꝛe:cũ ↄſcie puritate:cũ vera fide:cũ młta re⸗
uerẽtia ⁊ honoꝛe cũ młto deſiderio ⁊ ingẽti de⸗

uotiõe.Debet nãq; recipi cũ młto timoꝛe:qꝛ ibi

ↄtinet᷑ diuina maieſtas.Et cuʒ tali timoꝛe reci⸗

piebat Petrꝰqui dicebat Luce.v. Exi a me dñe

qꝛ hõ peccatoꝛ ſum:ſtupoꝛ em̃ arcũdederat eũ.
Debet recipi cũ cõſcie puritate:qꝛ ibi ↄtinet᷑ ille
qui eſt ſinceriſſima puritas.Et cũ tali puritate
reciꝑe vult eum ſponſa eiꝰdicẽs. Lectulꝰnoſter
floꝛidꝰeſt Cañ.j.Debet recipi cũ vera fide:qꝛ ibi

ↄtinet᷑ velata vᷣitas.Et cũ tali fide receꝑat eum

btã vgo cui ðꝛ Luce.j. Beata q; credidiſti ⁊c.

Debet recipi cũ młta reuerẽtia et honoꝛe:qꝛ ibi

ↄtinet᷑ vera diuinitas ⁊ creatoꝛ oĩum.Et cũ tali
reuerẽtia recipieb at eũ ille cẽturio ꝗͥ Mat.viij.
dicebat. Dñe nõ ſum dignꝰ⁊c̃. Debet recipi cuʒ
mlto deſiderio ⁊ ingẽti deuotõe:qꝛ in eo ↄtinet

infinita charitas.Et cũ tali deuotiõe ⁊ mẽtis ex

ulcatiõe recipibat eum Zacheus puſillus de q̊
ðꝛ Luce.xix. Recepit illũ gaudẽs in domũ ſuã.
O felix mens ⁊ btã aĩa que ſaluatoꝛẽ ſuũ deuo
te ⁊ reuerẽter:atq; cuʒ ſpũali gaudio reciꝑe me

ret᷑. O qꝙᷓ; magnũ ſuſcipit dñm:qᷓ; dilectũ iducit
hoſpitẽ:qᷓ; iocundũ recipit ſociu:qᷓ; fidelẽ acce/

ptat amicũ:qᷓ; ſpecioſũ ⁊ nobilẽ ãplectũ ſpõſuʒ

CxxxIn

pꝛe oĩbus dilectis ⁊ ſuꝑ oĩa deſiderabilia amõ⸗
dũ.Sʒ tu dñe deus noſter pꝛeueni nos puos

tuos in bñdictiõibo dulcedinis tue:vt ad tuuʒ
mellifluũ cõuiuiũ digne mereamur accedere.

Uiſita nos in ſalutarituo ad guſtandũ in ſpu
tuõ ſuauitatẽ. Excita coꝛ nr̃m in te ⁊ a graui toꝛ

poꝛe exue. Illumina oculos nrõs ad intueduʒ
tam alti ſacr̃i myſteriũ:⁊ pꝛeſtavt cũ freqᷓntatõe

ipᷣiꝰ creſcat nr̃e deuotiõis affectus:⁊ cognoſca⸗

mus te dñm deũ nrm in fractiõe panis:⁊ hau
riamꝰ aq̃s in gaudio de fontibo ſaluato;: Z

EEbet q̊ʒ agnus paſchalis comedi cũ ein
d gulo ad renes.vt ſupᷣ diximus. Per cin
gulũ aũt intelligit᷑ iuſticia Eſa.xj.Et erit

iuſticia cingulũ lũboꝛu eius. Juſticia vo ꝓ oĩ

vireute accipit᷑.v.ethi. Per hoc igit᷑ ſignificatur

ꝙ coꝛpus xpᷣi recipiẽs debet oĩbus virtutibo eẽ

decoꝛatꝰ. Di em̃ ſponſa ad maritum pergẽs ſe
meliꝰ qᷓ; poteſt oꝛnat:qᷓ;to magis ſe oꝛnare de⸗

bet fidelis ſponſa xp̃ᷣi.i.qlibet aia cum ꝑ hocſa

cramẽtũ altiſſimũ ſponſo ſuo xpᷣo cõiungi deſi
derat. Per baculũ vo quẽ in manib habere de
bebãt comedẽtes agnum paſchalẽ intelligit᷑ ele

moſyna ⁊ om̃e opus pietatis ⁊ mipicoꝛdic. Cu

ius virtute hõ ſe defendit ↄtra oẽs aduerſarios
ſuos. Ecci.xxix.Elemoſyna ſuꝑ ſcutũ potẽtis ⁊
lanceã impugnabit ꝓ te imicos tuos.Poꝛtãs
aũt iſtũ baculum in manu qñ vult cõicare reci⸗
piet cõſolationẽ de cõione:⁊ dicere poterit deo

cũ ꝓpha pſal.xxij. Uirga tua ⁊ baculꝰ tuus ipᷣa

me cõſolata ſunt.Elemoſina em̃ eſt baculꝰ ⁊ vir
ga a deo hoĩbo demõſtrata:vt cuʒ ea ſe tueãt᷑ ab
aduerſarijs inſurgẽtibo cõtra eos in oĩbo ꝑicuł

VUñ Ecẽi.xxix.ðꝛ.ꝙ elemoſyna libat ab oĩ malo.

⁊ To bie.iiij.ðꝛ.ꝙ liberat a moꝛte.Sic̃ ei bacu⸗
li pᷣſidio qͥs tranſit paſſus malos ⁊ ꝑiculoſos.
ſic etiã vᷣtute elemoſyne trãſit hõ ꝑicula mita hu
ius vite. Per calciamẽta aũt in pedib q hr̃e de
bẽt cõedentes agnũ paſchalẽ intelligit᷑ feruoꝛ ⁊
deuotio.Qꝛ ſicut ſotulares boni ⁊ foꝛtia calcia
mẽta valde adiuuãt hoĩem ad itinerãdũ:ita fer
uoꝛ ⁊ deuotio ro boꝛãt ipᷣm ad ꝓficiſcẽdũ ꝑ viã
diuinoꝝ mãdatoꝝ.De hñtibo em̃ hec calciamẽ

ta inqͥt pſal. Ibũt de vᷣtute in vtutẽ ⁊c̃. Debent

̊ qͥ cõionẽ recipiũt eſſe bñ calciati.hᷣ eſt añ cõio⸗
nẽ ꝑgere ad ecclłias ⁊ deuotiões ac indulgẽtias
eũ feruoꝛe ⁊ deuotõe.Et ſiłr poſt cõionẽ receptã
debẽt ire ad pᷣdicationẽz ad audiẽda diuina of
ficia:⁊ viſitare loca deuota.iuxta illð ad Ephe.
vj.Calciati pedes in pᷣꝑatiõe euangelij. Njã ſᷣm
Balienũ ⁊ alios medicos loqᷓntes de regimine
ſanitatis.cupiẽs eſſe ſanꝰdʒ poſt cenã ãbulare.
Vñ Phs.ij.philſi.ait. Poſt cenã ãbulare eſt cã
ſanitatis.Et ſiłr ille qͥ vult de hac cena dñi ſani
tatẽ ꝑpetuã repoꝛtare dʒ poſt cõionẽ ꝑ viã vtu⸗
tũ ãbulare:⁊loca deo dicata freq̃ntare ac deo ſe

recõmẽdare.iuxta illud VNiere.xxix. Ibitis ⁊ ad
oꝛabitis me ⁊ exaudiã vos. Pꝛo cõcluſiõe autẽ

tt 2

huiꝰ ptis dico debemꝰ in receptiõe huiꝰ ſalu
berrimi ſacri imitani głioſum ſenẽ bem̃ Hiero
nymũ. de quo refert ſctũs Euſebiꝰ eiꝰ diſcipul⸗
in tranſitu ſuo illiꝰſic dicẽs. Quida frater ad lo

cñ accedẽs in quo ipᷣe ſcũs Hieronymꝰiacebat

infirmꝰ tulit ſecũ ſanctiſſimũ coꝛpꝰdñni nr̃i ieſu

xpᷣi.Qõð dũ a lõge diuꝰ Hieronymꝰvidit nob ei

miniſtracibo ꝓſtrauit ſe in terrã ꝓtinꝰ:⁊ voce ac
lachꝛymis qᷓ;tũ poterat clamabat dicens. Dñe
qs ego ſum vt intres ſub tectũ meũ.Meruit hᷣ
pcctõꝛ hõ. Nũqͥd ego melioꝛ ſũ qᷓ; oẽs pꝛẽs mei.
Tu mohpſi noluiſti vno ictu oculi te monſtrare
cur nũc tãtũ te hũilias vt patiaris ad hoĩem de
ſcẽdere publicanũ ⁊ pctõꝛẽ̃.Cũq; ꝓximꝰ eſſʒ ſa⸗
cerdos erigẽs ſevir głioſus genib flexis cũctis
eũ tenẽtib magnis lachꝛymis ⁊ ſuſpirijs ⁊ qᷓ;
plies ꝑcutiẽs pectꝰ ſuũ dixit.Lu es dñs meus
⁊ deꝰ me?ꝰ qͥ p me paſſus es.tu es ille qͥ cũ deus
eſſes ſolꝰ an tꝑa ⁊ ſine pᷣncipio genitꝰ a deo pꝛe

etna ⁊ inueſtigabili gñatiõe:qͥ cũ ipᷣo pꝛe ⁊ ſpũ⸗

ſcrtõ vnꝰ deꝰ es ꝑmanèes id qð eras⁊ es ſtravniꝰ
ppelle coꝛpuſculũ te cdauſiſti factꝰhõ.Tu es il⸗
