Et cũ conaret᷑ anteire ille magis eũ retrocedere
cogebat. Quapꝛopter pᷣdictus frãciſcꝰ inqᷣt illi
moꝛtuo quẽ nõ videbat. Quis eras viuꝰ. Rñ⸗
dit ille:ſum Jaco binꝰ:qͥ fui iterfectꝰ.Et poſtea
ſubiũxit.Si alias tibi acciderit ꝙ retro ipella⸗
ris noli anteire.tũc Franciſcꝰdixit.Quõ ſtatis.

Et ille rñdit.Nõ poſſuʒ tibi dicere nec alicui an
A⸗ venerit tpᷣs in quo naturalr debebã moꝛi.
Ille

Ile vero domũ rediẽs cũ magno timoꝛe ⁊ tre/⸗
moꝛe ac febꝛe q̊tidie deſiccabat᷑. Et poſt ſex mẽ⸗
ſes totus deſiccatꝰmoꝛtuꝰeſt. Retulit aũt mihi

quec⸗ deuota mulier q̃ hec ab ipᷣo frãciſco au⸗

diuit.Et etiã ipᷣa dixit mihi:ꝙ dü ille Jacobinꝰ
eſſet vulneratꝰ:vixit ꝑ aliq̊s dies ⁊ nũq; voluit
cõfiteri. Nocte vo pᷣcedẽte moꝛtẽ eꝰdum dicta

mulier ſibi faceret vigiliã ille media nocte roga

ulit illã:vt eũ aliquatenꝰleuatũ ſuſtẽtaret. Quo

facto ille oculis toꝛuis terribilẽ fact᷑ reuoluẽs:

leuauit pugillos:⁊ ſigna faciebat quaſi ꝑcute⸗
re vellet aliquos. De qua re timẽs dicta młier
dixit. Oieſu. Et ille dirit. Noli timere quia non

*

offendẽt te. Jpᷣa vo rogabat eũ vt confiteretur
At ipᷣe ait. Jam pꝛeterijt tẽpus.⁊ ſic moꝛtuꝰ eſt.
In valle ſicida quidã poſt moꝛtẽ pᷣme vxorꝭ

du xit aliã.Nocte aũt qua duxit eã apparuit in
ea domo vxoꝛ pꝛima diſcurrẽs per tota domũ
aperiẽs oſtia:clamãs ac vocãs noiatim duos
filios qui erãt fratres oꝛdinis noſtri:quaſivel⸗
let cũ eis lamẽtari de ĩiuria ſibi facca a patre eo
rum:⁊ videbat᷑ lamẽtari ⁊ multũ dolere de hoc
Et hoc mihi retulit quidã frater noſter nepos
illius mulieris qͥ audiuit es damotem. Itez
in ciuitate Ippoꝛegie.Mcccclxxxiij.die occauo
nouẽbꝛis apparuit in nocte cuidã Johoãnino⸗
mine quida magiſter bꝛiſtoferꝰ barbitonſoꝛ
moꝛtuꝰ habẽs ſecũ quẽdã pꝛeſbyterũ fratrẽ ſuũ
etiã moꝛtuũ:⁊ appᷣhendit bꝛachiũ eiꝰ. Ille autẽ
interrogauit eũ qͥdvellet. Rñdit ꝙ faceret dice⸗
re aliquã miſſã pꝛo eo.qð ipᷣe ꝓmiſit:de quap⸗
miſſiõe illevalde gauiſus receſſit. Młi qᷣdã
hõ notabilis ⁊ magne nobilitatis moꝛtuꝰ per
multos dies in domo ſua in foꝛma poꝛci appa
ruit.⁊ cũ vᷣberaret᷑ ⁊ cijceret᷑ dicebat. Nõ facias
qꝛ talis ſum.Et boc mirabile multis innotuit.
Jpᷣe aũt fueratvoluptatib deditꝰ. .
Uite q̊ʒ aliud terribile exemplũ quod
a accidit nõdũ multis annis tranſactis.
Nam cũ in quodã conuentu eſſent duo
magiſtri in theologia qui cõtinue erant in rixa
ſimul:⁊ multas iniurias ſibi intulerãt. Unꝰ ex
eis veniẽs ad moꝛtẽ fecit rogari aliũ vt ſibi par
ceret de iniurijs illatis ⁊ ſecũ reconciliaret᷑.Cui
alius fecit reſpõderi ꝙ nolebat parcere. Quod
audiẽs ille poſitus in deſꝑatiõe dixit. Nec ego
ſibi parco ſedvindictã faciã.⁊ ſic deſptatus moꝛ

tuus eſt. Poſtq; aũt fuit ſepultus quotidie ap

parebat per dauſtrũ monaſterij pilã lapideam

magnã pedib pꝛoijciẽs:que adeo erat grauis

vt quattuoꝛ viri e̊ mouere nõ poſſent. Ipſevo

eam quaſi pennã leuabat. Et ſic faciẽdo ꝑſeue⸗
rauit per multos mẽſes nũqᷓ; aliquid dicẽs ali
cui nec rũdẽs.Qua de re cũ fama hulꝰrei pꝛoce
deret deliberauerũt fratres illiꝰ oꝛdinis facere

ibi ſuũ capitulũ vt aliquo modo intelligerent
qͥ dnã hoc ſignificare vellet. Cũ aũt quadã die
vocati illiꝰcapituli pꝛãderẽt in quoda cenaculo
ſuper ſolariũ ⁊ poſuiſſent cuſtodes ad ianuas
cũ ſeris oſtia claudẽtes ne ille moꝛtuꝰ intraret.
Ille venit ad dicta oſtia ⁊ baiulãs dictũ lapidẽ
ↄtra dauſuras aꝑuit oia oſtia. Et cenaculũ in⸗
trans ꝑrexit vbi erat ille mgr inimicꝰ ſuꝰ qui ⁊
ipᷣe pꝛandebat:⁊ eũ ſic allocutꝰeſt.O maledicte
tu noluiſti mihi parcere in moꝛte mea excq̊ ego
deſpatus dãnatus ſum.nũc ego faciã vindictã
meã.Quibo dictis baiulãs dictũ lapidẽ ſuper

caput illiꝰ tcotũ penitꝰ confregit ⁊ q̃ſi ad nihilũ

redegit.Sicq; ille moꝛtuꝰ eſt ⁊ ſecũ ad tartara
perrexit. In loco qͥʒ nro ſancti Angeli apud
Mediolanũ quadã nocte ĩ doꝛmitoꝛio appa⸗

f f fd — — —

ſinen
toenbeg
meyn
Mann
Ndoni
ndpos
ulc
ihamren
lndhoe
t nehos
Meocang
odäninof
Nditonie
frameſni
Ataui
Cenedicr
deqnap⸗
TE
ortner
alg
–—
sinnotuit

pii db
das,
cenrduo
mtinnia
. Dr
inibide
unt S
me. Quod
ſic go
ns mo⸗
wondan
ilopidenn
augaus
Mero
o e,
asgli
iproce
nis mace
tuligoen
wodz de
Bcna
adiannss
Wua,
ictülidi
macvl
iu:
maledio.
aze,
nivindi
Hidiii
ſiudtii
iadanin
ngla

9

e

Foluiũ

ruit euidã fratri vnꝰ defunctus veſtitꝰveſte ni⸗

gra cũ multis alijs ſiliter indutis. Ipᷣe aũt fra⸗
ter neſciebat eũ moꝛtuũ eſſe:nã erat ſuus fami⸗
liaris deterra variſij. Tamẽ ex hac apparitiõe
ſuſpicãs eum eſſe moꝛtuum: vidẽs illum ad ſe
venire intrauit eccłiam in qua ſe poſuit ãte ſa⸗
cramẽtũ altaris:⁊ ille moꝛtuus ibi ſemꝑ cũ ſo⸗

cijs deambulauit.Demũ pulſato matutino re
ceſſit ⁊ ille frater q̃ſi moꝛtuus extimoꝛe remãſit

inuẽtũq; eſt illũ qͥ apꝑuerat ea nocte moꝛtuum
fuiſſe.In couitate q̊q; Mediolani adbuc non
ſunt decẽ anni accidit hoc qð mihi narrauerũt

quidã fratres nr̃i.ſq; ꝙ in quadã domo moꝛa⸗

batur quidã pauꝑ qͥ habebatvnicã filiã paruã

⁊ cũ eſſent ambo infirmi iacebãt in eodẽ tugu⸗

rio. Moꝛtuꝰ eſt aũt pater illiꝰ puelle ⁊ ſepultꝰ:
poſt cuius ſepulturã omi nocte audiebat᷑ ma⸗
gnus ſtrepitꝰin illa camera in qua moꝛtuꝰerat
Quidã aũt doꝛmiẽtes deſuꝑ illã camerã audie
bant quẽdã ꝑ illã camerã pergentẽ ⁊ ad lecticã

pulſantẽ ⁊ ꝑcutiẽtẽ.deinde audiebãtvocẽ illius
puelle infirme diceñn.Deus:pater mi dimittat/

me aliquãtulũ doꝛmire. Ille aũt magis percu

tiebat. Poſtmodũ aũt illi deſcendentes in illã

camerã inuenerunt ⁊ ip̃am puellã moꝛtuam.
In territoꝛio Ippoꝛegie die occauo nouẽbꝛis
Mæccclxxxiij.quidã qͥ fuerat interfectꝰ ab ho⸗
ſtibus bis apꝑuit vxoꝛi ſue.et hoc fuit duobꝰ

diebus añ pᷣdictũ diẽ. Supꝛadicto aũt die ite/
rũ apꝑuit ei cũ candela in manu.⁊ interrogatꝰ

ab ea qd facerevellet de illa candela:rñdit. Iſta
eſt cãdela quã poſuiſti ãte imaginẽ vginis ma
rie in eccłia maioꝛi Jppoꝛegie ꝓ aima mea. Et

poſtea dixit.Fac aliqͥd boni pꝛo me: ego em̃ ſũ

ĩ purgatoꝛio:⁊ qꝛ nõ faciebã elemoſynas ꝓ pꝛe
meo:ipe vſq; nũc remãſit in purgatoꝛio ſʒ mõ
eſt liberatꝰ.qꝛ deꝰ dedit ſibi oia bona que ego

fecerã ꝓ me ⁊ voluit ꝙ irẽtp aia illiꝰ?⁊ ego nunc

remaneo i purgatoꝛio.dicas &̊ filijs meis ꝙ be
faciant ꝓ me:aliter deꝰ faciet eis ſicut mihi fecit.

⁊ in ſignũ huiꝰ dicas illis ꝙ crepuit eis bos:et

vas plenũ vino euacuatũ eſt ⁊ effuſum eſtvinũ
in terra.qð factũ eſt illis qꝛ nõ recoꝛdant᷑ ð me.
et his dictis diſparuit.Illa aũt mulier venitvt

diceret mihi hãc apparitionẽ ſʒ cũ nõ potuiſſet

me alloqui vocato patre guardiano loci noſtri
Ippoꝛegiẽſis in quo erã:narrauit ſibi hec oĩa.

⁊ ipe poſtea mihi retulit. Alið etiã mihi nar/
rauit quidã pᷣſ byter ſecularis ſociꝰ meꝰ.ſ. dũ

quadaã nocte euigilaſſet a ſomno ſenſit in lecto
ad pedes ſuos iacere quẽdã valde frigidũ:quẽ
introgauit qͥs eſſʒ.Et ũle rñdit.Ego ſum pater
vr̃ ⁊ ſtati diſceſſit.Qua re ille ſacerdos de mane

ꝓ aia pꝛis ſui celebꝛauit ⁊ ab alijs celebꝛari fe⸗
citet ille ãpliꝰ nõ cõꝑuit.Et hoc ſufficat ad pꝛi

mã cõſiderationẽ de ſuffragiss.

Pars ſecũda huiꝰ ſᷣmonis de liberatiõe ani
marũ a penis purgatoꝛj.

Ecũda cõſideratio dicit liberationis.

Pꝛo cuiꝰ declaratiõe ꝓpono hãc con⸗/

cluſionẽ ſᷣm canoniſtas in.c. ca mar,
che.extra de cele.miſſarũ.⁊ Franciſci·

de map.iĩ tractatu de ſuffragijs.⁊ magiſtꝝ Pe⸗
trũ lombardũ in.iiij.ſen.di.xlv.⁊ ibi ſanctũ Bo

.2

naueñ.⁊? Rich. ar.ij.q.j.? bearũ Tho.in ca.diſ.
ar.j.q.ij.q anime ĩ purgatoꝛio exiſtẽtes poſſůũt
viuoꝛũ ſuffragijs adiuuari intelligẽedo purga⸗
toꝛiũ ſiue ſᷣm legẽ cõmunẽ?:ſiue ſᷣm diuinã diii⸗
penſatio nẽ. Et hoc pꝛobat᷑ ſic. Inquit cõmenta

toꝛ Auerrois in phemio phiſic. Sicut i naturna
libus ita ſuo modo in ſpũalibꝰ. Quo pᷣſuppo⸗

ſito dico ᷣm ſentẽtiã Pauli ad Ro.xij.ꝙ multci

vnũ coꝛpus ſumꝰ in xpᷣo ſinguli aũt alter alte⸗
rius mẽbꝛa. Et.j.ad Chorj.xij.ðt idẽ apłs.Si⸗
cut coꝛpus vnũ eſt ⁊ multa habet mẽbꝛa:omia
aut mẽbꝛa coꝛpoꝛis cũ ſint multa vnũ coꝛpus
ſunt:ita ⁊ nos in xpᷣo. Etem̃ vno ſpũ om̃s nos

in vnũ coꝛpus ſumꝰ baptiʒzati:⁊ oẽs vno ſpiri⸗

tu potati ſumus.Ecce ergo ꝙ de mente Pauli
eſt ꝙ ſaitudo que eſt inter mẽbꝛavnius coꝛtis
naturalis illa eſt inter om̃es xpᷣianos fideles:
ſed inter mẽbꝛa naturalis coꝛꝑis iſta eſt vnitas
ꝙ remediũ adhibitũ vni mẽbꝛo redũdat in oia
mẽbꝛa.Et cibus aut medicina ſumpta pꝛovno
mẽbꝛo adiuuat aliqualit᷑ oia mẽbꝛa ⁊ pꝛodeſt
toti coꝛꝑi. Itẽvnũ mẽbꝛũ dat auxiliũ alteri mẽé⸗
bꝛo:ergo a ſili in coꝛpoꝛe myſtico qð eſt vniuer
ſa multicudo xpᷣianoꝛuʒ:cuius caput eſt xus
vt ait Apłus ad Epheb.j.ſuffragia ecdleſie que
ſunt cibaria ⁊ medicamina ſpũalia que q̊ͥtidie
fiunt ꝓſunt oĩbus mẽbꝛis.Et vnꝰ hõ põt adiu
uare alteꝝ ſicut vnũ mẽbꝛũ adiuuat aliud ⁊ ei

debet cõpati ⁊ ſuccurrere in necitatib ſpũalibp.

Et hoc eſt qð inqͥt apłs vbi S.ſ.j.ad Chor..xij.

di. Pꝛoinuicẽ ſolicita ſint mẽbꝛa:⁊ ſi qͥ dẽ pati

vnũ mẽbꝛũ cõpatiãt᷑ oĩa mẽbꝛa:ſiue głia vnũ
mẽbꝛũ cõgaudeãt oĩa mẽbꝛa. Uos aũt eſtꝭ coꝛ
pus xpᷣi ⁊ mẽbꝛa de mẽbꝛo Cũ gaie exiſtẽtes in
purgatoꝛio ſint mẽbꝛaviua ipᷣi coꝛꝑi eccłievni⸗
ta per vinculũ charitatis que moꝛte coꝛꝑis nõ
finitur.iuxta illð.j.ad Chorj.xuij.Charitas nũ⸗
qᷓ; excidit. Item per vnionẽ gr̃e diuine:ſequit᷑ ꝙ
oẽs mediũne ſpũales quas aſſumit eccłia ⁊ fa
cit iis animabꝓſunt.⁊ ꝑ cõſequẽs oẽs oꝛões
⁊ elemoſyne viuoꝝ pꝛoſunt illis pꝛo qbus fiũt
Ideo Aug.in lib. Enchi.c.lxv.⁊ ponit᷑ a magro
ſen. in. iiij. di. xlv. c.ij. ⁊ a Gꝛaciano.xiij.q.ij.c.obb
euntibo.⁊.c.in pñti.⁊ habet᷑ in.c.cẽpus.eadẽ.q.⁊

cauſa:dicit.Non eſt negandũ aias defunctoꝛũ

pietate ſuoꝛũ viuentiũ releuari:dum pꝛo eis ſa
crificiũ mediatoꝛis offert᷑ vel elemoſyne in eccle

ſia fiunt:ſed hec illis pꝛoſũt qui cũviuerent:hec

eis vt poſtea poſſent pꝛodeſſe meruer̃t.hec ille.
Ex cuiꝰ dictis patet reſpõſio ad autoꝛitatẽ que

poſſet in oppoſitũ allegari.Ecci.ix.vbi dicẽ de
mo:tuis ꝙ nõ hnt porte in ope qð ſub ſole geri

Sermo n

tur.qꝛ ſuffragia viuoꝝ que fiunt ꝓ exiſtẽtib in magis debem? ꝓximos nr̃os qui in penis pur
purgatoꝛio dicunt᷑ oꝑa eoꝛũ:inq;tũ in hacvita gatoꝛij ceciderũt ſubleuare:marime cñ ipᷣi ꝑ ſe⸗
meruerũt vt eis ꝓdeſient ſi pꝛo eis fierẽt. Cel di ipᷣos nõ pñᷣt exurgere cũ ſint extm ſtatũ merẽdi
cẽdũ ꝙ lʒz tali operi nõ cooperẽtur actualit᷑: ha/ ꝑ bona oꝑa:iuxta illud Johis.ix.enit nox in

bent tamẽ partẽ in fructu ipᷣius oꝑis ratiõe pꝛeꝛ qua nemo põt oꝑari.los vo poſſumꝰſatiſfa⸗

dicti meriti. Ad ↄfirmationẽ qͥʒ pꝛedictoꝝ facit cere deo ꝓ pctis eoꝛum ⁊ pꝛo illis pniam agere
qð dicit᷑ in.l.is qͥ ſuis.ff.ð manumil.ſ.ꝙ ſuus UVn legi᷑ in cronicis oꝛdinis nr̃i: ꝙ in ꝓuincia
põt redimi nõ ſolũ oꝑibus ꝓpꝛijs ſed etiã alie marchie accidit ꝙ vnꝰmagnꝰ pcoꝛ veit ad moꝛ
nis/Modus aũt liberãdi aias eſt qdruplexvł tẽ: ſʒ in ifirmitate cõfeſſus eſt cũ magna ↄtritõe
q̃ᷓdrupliciter reducibilis. Nã ſcriptũ eſt. xiij.q.ij oia pctã ſua.ui ↄfeſſoꝛ pꝛo ſatiffactiõe iniũxit
cC.aie defunctoꝝ.⁊ ſunt vba Gꝛego.Aie defun/ vt diceret quedã pſalteria ⁊ aliqbus diebo ieiu
ctoꝛũ q̃ttuoꝛ modis ſoluũtur.aut oblatiõibus naret ac faceret nõnullas diſciplinas. Cum aũt

aaacerdotũ:aut oꝛõibus ſctõꝛũ: aut charoꝛũ ele guardianꝰ nfi cõuẽtus poſt cofeſſionẽ illũ viſi⸗
dẽ habet᷑ i

moſynis:aut ieiunio cognatoꝝ/Et idẽ habet᷑ i taret:⁊ qũo ſe haberet qreret.ille rñdit.Gratias
c.nõ extimemus.ea.q.⁊ cãa. Ideò Aug.in ᷣmõe ago deo qꝛ ſine pnia nõ moꝛioꝛ:ſed de hoc do⸗
de cachedra ſeĩ Petri ait. Oſtẽdã hoibus qua leo ꝙ pniaʒ ꝓ pctis mihi iniũctã iplere ñ poſſũ
ratõe defũctoꝝ ſuoꝛũ aias iuuare vtiliꝰpoſſint unc guardianꝰconfoꝛtauit eũ di.Netimeas
Oꝛent quotidie ꝓ charis ſuis: interpellẽt deu; fili:ego em̃ ꝓ te faciã ſatiſfacere. Statiq; abiẽs

voce flebili:depᷣcent᷑ ꝓ eoꝝ erroꝛe veniã:lapſuuũ vocatis fratribo ſuis rem expoſuit: ⁊ ad chari⸗/
remiſſionẽ:palcant eſuriẽtes: veſtiant nudos: tatẽ boꝛtatꝰ eſt eos.qͥ libẽter ipam pniam ſuſce
⁊ ſi quid hoꝛũ defunctoꝛũ negligẽtia minꝰactcũ perũt atq; eã ſił cũ ipᷣo guardiano facere cepeft.

eſt fide viuetiũ ſuppleat/ Adhibeat q̊ʒ vneſqͥſq; Tüc ipᷣe guardianꝰ ad infirmũ reuerſus dixit.
ꝓ charis ſuis ſanctoꝝ pꝛeces:ſacrificia offerat: Exquo fũi tua pnia eſt a me⁊ fratribo meis pꝛo
⁊ ſacerdotali eos ꝓſecutiõe dño cõmẽdet. Hec te incepta ⁊ cito ꝑficiet᷑:perge ſecurꝰ qꝛ a penis
em̃ ſunt que charos nr̃os iuuare poſſunt:hec purgatoꝛij liberaberis.Ille igit᷑ moꝛtuꝰ poſtea
ſunt refrigeria quieſcentiũ:hec remedia defun/ fratribo ipᷣis ꝓ ſe oꝛãtibo apparuit dicẽs. Grãs
ccoꝝ.hec ille.De qua re ille idytus dux Judas vobis ago pater guardiane ⁊ vobis oiĩbꝰ frẽs:
machabeus laudat᷑.ij. Machab.xij. vbi dici / qꝛ veſtra charitatiuã pniaʒ a vobis ꝓ me factã
tur. Uir foꝛtiſſimꝰ Judas collatiõe facta duo? deus acceptauit.⁊ ideo liberatꝰ a dena purga⸗

decim milia dꝛagmas argẽti miſit Hieroſolys coꝛij ad celũ euolo.

mẽã offerri eas ibi ꝓ peccatis moꝛtuoꝝ: iuſte et Ed hic querit᷑:nũqͥd ſuffragia facta pꝛo
religioſe de reſurrectiõe cogitãs. Niſi em̃ eos q ſ vvnopſint eq̃liter oibꝰ in purgatoꝛio exi⸗
geciderãt reſurrecuros ſperaret ſuꝑfluũ videre ſtentibo.Et rñdet pᷣpoſitinꝰ cũ ſequacib

tur ⁊ vanũ oꝛare ꝓ moꝛtuis. Sed qꝛ cõſidera/ ſuis ꝙ ſie:dãs exẽplũ de candela q̃ accẽſa ꝓvno
bat ꝙ hi qui cũ pietate doꝛmitionẽ acceperant: reddit lumẽ oibus exiſtẽtibo in eadẽ camera cũ
optimã haberẽt repoſitã grãm. Sãcta ̊ ⁊ ſalu iulo.Siliter lectio lecta ꝓ vno oibus ꝓdeſt cũ il
bꝛis eſt cogitatio ꝓ defunctis exoꝛarevt a pctis lo exiſtẽtib:qꝛ vox oĩbus cõicat᷑. Ergo ſic dicẽ⸗
ſoluãt᷑.hec ibi.Et ideo debet ſe vnuſqͥſq; ſolici/ dũ videt᷑ ei de ſuffragijs. Sed hec opinio ẽ fal⸗
tare vt oꝛõibus ⁊ elemoſynis atq; alijs bonis ſa:cõtra qua tenet magj ſen.in.iiij.diſt.xlv.⁊ ibi
oꝑib aias defunctoꝝ abſolui faciat avinculis Rich.nr̃.ar.ij.q.iij.⁊ ſccũůs Bona.ibidẽ ꝑ oia.⁊
penarũ.iuxta illð ad Heb.xiij. Memẽtotevin/⸗ Fran.de may.iĩ tractc᷑.ð ſuffragijs.⁊ btũs Tho.
ctoꝛũ tanq; ſimul vincti:⁊ laboꝛãtiũ tã qᷓ; ⁊ ioſi in.iiij.di.xlv.ar.iiij.q.ij.?⁊ Petrꝰ de palu.in ea.
in coꝛꝑe moꝛãtes/Ad hoc aũt nos inducere dx di.⁊ doctoꝛ ſubtilis in ſuo qdlibeto.q.xx.Et hec

exẽplũ aĩaliũ etiã irrõnaliũ ſeinuicẽ adiuuãtiũ ſnia pᷣpoſitini eſt Aug.in.lib.de cura agẽda ꝓ

⁊ ſubleuãtiũ in necitatib.Aues q̊q; vidẽtes ſo moꝛtuis.⁊ Gꝛego.ad Bonifaciũ.⁊ cõtra cõſue
las ſuas debiles ab eſtu ⁊ caloꝛe ſolis terre ꝓ/ tudinẽ eccłie q̃ erraret ſi opinio ipᷣius pᷣpoſitini
ſtratas opponũt ſe radijs ſolaribo ⁊ faciũt eis eſſet vera.Nã eccłia qñq; facit officiũ ꝓvno de⸗
vm bꝛã dõec reſumptis virib reſurgãtEt ideo functo ꝑticularit᷑:⁊ quãdoq; p płibus:qð eſſet
⁊ nos debemꝰ ꝓximis nr̃is ĩ purgatoꝛio exiſtẽ iutile ſi om̃e ſuffragiũ gñaliter oĩbus defunccꝭ
tibus:ac maximo penarũ feruoꝛe ꝓſtratis no/⸗ ꝓgeſſet.õ eſt ergo cenẽda opinio pᷣpoſitini q̃
ſtris ſuffragijs apud diuinã cemetiam facere eſt ↄtra rõnẽ naturalẽ. Nam virtꝰ vnita foꝛtioꝛ
vmbꝛã donec reſumptis virib reſurgãt a laco eſt multiplicata.vt ait autoꝛ in lib.de cauſis.Et
penarũ⁊ miſerie.Unde Job.xij.dicit᷑. Int᷑roga iõ ſuffragiũ factũ ꝓ vno efficaoꝰoperat᷑ qᷓ; ſi ad
iumeẽta ⁊ docebũt te volatilia celi ⁊ indicabunt mltos extẽderet᷑. lã oẽ ſuffragiũ eſt bonũ limi
tibi,/Pꝛopterea ſi ex pꝛecepto diuino exhibẽda tatũ:nullũ aũt bonũ limitatũ põt eſſe eq̃lis vir
eſt cura iumẽto cadẽti:iuxta illð Deut᷑.xxij. Si tutis ad plura ⁊ ad vnũ:ſuffragia nãq; fiũt ad
vigeris aſinũ aut bouem fratris tui in via ceci, ſoluẽdã penã ſeu reatũ. Sʒ plus eſt ſatiſfacere

diſſe non deſpicdies ſed/ſubleuabis euʒ: multo ꝓ ðbito multoꝝ qᷓ; vniꝰ tm:⁊ faciliꝰ ſacitſfit pꝛio

Nnsn
upioſe
umei
Mrnorig
whanß
nouncig
admoꝛ
n e
Möeinrt
dicbo ian
Aumair
nillärii,
1Branas
eboc do⸗
nnpoſſiü
ſenimens
iq; abiis
aaͤchan
niam ſuſe⸗
Ceceper.
diusdirt.
DasRo
u panss
oſtes
Cs. Hris
ib' fis:
ome faai
na porge,

facao
Morioen/
ſequaab
pro
naad
8ackäſ
Ggo ſiedlei
opinoiſhh/
Necelbi
epoin⸗
is Do.
galuincs.
an. Etbec
magidap
racoſe
6 Ppolan
us geſt
sdefunc,
dpolani
nirz forns:
ccauſis.
mithſin
bonülit
ſeecſi
iqg fu
ifu
Naanips

Foliũõ

debito vniꝰ qᷓ; multoꝝ. Ergo plibꝰ ſuffragijs
indigẽt duo q; vnus:ſi aũt diuidunt᷑ inter oos

vterq; minꝰ habet. Pꝛetea eadẽ ratiõe qua ſuf⸗
fragiũ poſſet pdeſſe duob poſſet ⁊ tribo ⁊ quat

tuoꝛ ⁊ centũ:⁊ ſic in infinitũ. Cũ non ſit magis

dare ratiõeʒ in vno qᷓ; in alio:ergo finitũ ſuffra
giu haberet infinitũ valoꝛẽ.qð eſt impoſſibile.
gre ſi hoc eſſet veꝝ ꝙ ſuffragiũ tatũ valeret pꝛo

pᷣlibus quãtũ pꝛo vno:⁊ ꝙ factũ pꝛo vno defũ
cto ꝓdeſſet generalit᷑ oĩbus:ſeq̃ret᷑ qualibet

die poſſent tot aie liberari quot ſit unt in purga⸗
toꝛio cũ omia ſuffragia qͥtidiana totius eccłie

videant᷑ ſufficere pꝛo vna quãtũcũq; ſcelerata.

⁊ ſicſequeret᷑ ꝙ nullus ſtaret in purgatoꝛio vl⸗
tra vnũ diẽ.⁊ ꝑ cõſequẽs eccłia erraret q̃ oꝛdina
nit ſeptima:trigeſima:ac anniuerſalia fieri pꝛo
defunctis:⁊ quolibet anno cõmẽoꝛationẽ gene
ralẽ oim ðfunctoꝝ.Dicũt ergo pᷣdicti doctoꝛes
ꝙ poteſt diminui pena alicuiꝰ:vł ꝑ diminutio
nem virtutis ex parte agẽtis:vel per diminutio

nem diſpoſiciõis ad patiẽdũ ex parte ſuſtinẽtis
Qꝛ actus actiuoꝝ ſunt in patiẽte bene diſpoſi⸗/

to.ij.de aia.Etvidemꝰiſta ꝑ exꝑientiã.Nã pena

magnũ onus poꝛtãtis diminui poteſt: vel ꝑ di

minutionẽ grauitatis oneris.vt ſi qͥs ipᷣm onꝰ
auferat in toto vel in parte.vel ꝑ aliquã cõfoꝛta
tionẽ iliꝰ vᷣtutis qͥ poꝛtat onus qua minuit᷑ in
ipᷣo diſpoſitio ad patiendũ ab onere.vt ſi qͥs eũ
foꝛtificet ꝑ bũ vł ꝑ aliqð bonũ vinũ quo red/
dat᷑ foꝛtioꝛ ad onus ipᷣm poꝛtandũ:lʒ aliq̃tenꝰ

nõ auferat᷑ ab eo nec diminuat᷑ grauitas oner

in ſe.Et ſic dico in ꝓpoſito ꝙ ſuffragia facta de/⸗
terminate ꝓ vno tm̃ nõ ꝓſunt alijs quo ad di⸗
minutionẽ pene eis debite ſed tm̃ uliꝓ quo fiũt
quia ſolũ illi ſubtrahbit᷑ quãtitas pene ꝓ modo
ſuffragioꝛũ.Quãtũ vo ad diminutionẽ dolorꝭ
⁊ grauedinis que ꝓuenit ratiõe cõfoꝛtatõis be
ne ꝓſunt oibus alijs.qꝛ ſe ꝑfecte amant cũ ſint
in charitate cõfirmati.Et ideo vidẽtes ꝓximos

ſuos ꝑ ſuffragia liberari a penis tãtũ gaudent

ꝙ pena ſua eis tolerabilioꝛ effici᷑ ratiõe huiꝰcõ
ſolatiõis ⁊ leticie. Sicut em̃ multũ diſpoſitꝰad
triſticiã ex modica cauſa foꝛtit᷑ triſtat᷑ ſᷣm Aui⸗

cennã.vj.naturaliũ.c.vlt.Ita leticia mẽtis facit

ſuppoꝛtari meliꝰafflictiões ⁊ nõ tm̃ ſentiri eaꝝ
triſticias ſ᷑ᷣm Phm.ij.ethi.Nõ obſtat mõ argu
mentũ pᷣpoſitini.qꝛ rñdet Rich̊.vbi S.ꝙ lumẽ
candele ⁊vox doctoꝛis ſe cõicãt ꝑ nature neceſſi
tatẽ:ſuffragia aũt cõicant᷑ ꝑ ſuffragãtis intẽtio
nem.Et ideo ðᷣt mgjr ſen.in.iiij.lib.di.xlv.⁊ bea⸗
tus Tho.in.ij.ſuo q̊dli.ar.xiiij.ꝙ ille citiꝰexibit
de purgatoꝛio ꝓ quo fiẽt plura ſuffragia.dato
ꝙ in eodẽ inſtãti plures intrauerint eqᷓlibꝰ pe⸗
nis obligati.Et in hoc valde vtile eſt habere he
redes deuotos:poſſet em̃ eſſe ꝙ duo exiſtentes
in purgatoꝛio mereant᷑ ꝑmanere ibi per centuʒ

ãanos:⁊ ꝓ vno fient tot ſuffragia ⁊ elemoſyne ꝓ

ifra hoꝛa liberabit᷑ ab illis penis. Et alius pꝛo

obitu Theodoſij imꝑatoꝛis.⁊ habetur

quo nulla fient ſuffragia ꝑticularia ꝑmanebit
ibi ꝑ multos snos. S
IJZaũt querat᷑ qua ex cauſa fiũt ſeptima
ſ trigeſima. Rndet btũs Amb.in lib.de

xiij.q.ij.c.quia alij.ꝙ qꝛ filij iſrael luxerũt ſepte,ʒ
diebo poſt ſepulturã Jacob patrẽ ſuũ.vt habe
Beñ.vlti.?⁊ oyſen triginta diebꝰ Deut.vlti.

Ideo adiũcta eſt hec coſuetudo.Sed meliꝰ eſt

qᷓ; citius põt facere officia ⁊ elemoſynas ꝓ moꝛ

tuis ⁊ nõ expectare vt poſt multa tꝑa fiant. Si
em̃ qͥs eſſet infirmꝰ⁊ grauibo anxiaret᷑ doloꝛibꝰ
nõ eſſet cõtentꝰ expectare vt in ſequẽti ãno pꝑ me

dico vel medicinis mitteret᷑. Itẽ ſi quis q̊tidieĩ

eculeo toꝛqueretur nõ eſſet contẽtus vt vſq; ad
annũ expeccare᷑ ad impecrãdã eiꝰ liberatioʒ.Et

ſiłiter habẽs filiũ infirmũ ⁊ cruciatib ⁊ toꝛmẽ

tis anguſtiatũ q;citius ei poſſet ſubuenire pcu

raret.Meliꝰ eſt q́; miſſas ⁊ officia celebꝛari fa⸗

cere ⁊ elemoſynas diſtribuere in vita vt ſtatim

poſt mo&ẽ ipᷣa bona inuenias ⁊ nõ expectarevt

ab alijs fiãt. Si em̃ eris negligẽs in vita facere

bona ꝓ aia tua multo erũt negligẽtioꝛes here⸗

des tui.Et ad pꝛedicta poteſt adduci exeplũ qðd

legit᷑ de quods vſurario qͥ tres habẽs filios di
uiſit inter eos pecuniã ſuã faciẽs q̃ttuoꝛ partes
de ea ⁊ vnã tm̃ partẽ ſibi reſeruãs. Poſtmodũ
vᷣo ad quãdã pꝛedicationẽ ↄuerſus miſitꝓ eis

rogans vt ſatiſfacere vellẽt ⁊ reſtituere pecunis
ipᷣam male acquiſitã ne dãnaret᷑. Maioꝛ aũt fi

lius eiꝰ ꝓmiſit ei magna magnalia facere.vt ca
pellas facere edificare ⁊ dotare:atq; miſſas cele

bꝛari facere:⁊ hmõi mulca.Secũdus vo pmi/
ſit puellas multas nuptui tradere:⁊ qᷓ;plura ſi
milia bona ꝓ eius aima facere. Minoꝛ aũütno

luit ꝓmittere ſe ꝓ aia eiꝰaliqͥd facturũ:ſed eũ cũ

fratribo ſuis ad cenã inuitauit quã ſplẽdidiſſi⸗

me parauerat:paruã q; candelã tm̃ poſuit i mẽ

minoſum poſt coꝛtinã.Cũ aũt patrẽ ſuũ ad co
medẽdũ inuitaret:ille dixit.Ego lumẽ nõvideo

quid eſt ꝙ tam abũde mẽſam pᷣparaſti ⁊ cibis
repleſti ⁊ nõ plura luminaria ſed vnã paruam

tin modo candelã in menſa poſuiſti.Ad quẽ fi⸗

lius inqͥt. Reſpice retro pater amoueq; coꝛtinã

⁊ videbis ibi cereũ magnũ poſitũ.Cui pater ait

Et quid mihi pꝛodeſt niſi ate me poſueris. Ita

inquit filiꝰ minimũ bonũ qð ãte moꝛtẽ tuã fece
ris plus ꝓderit tibi qᷓ; młta ⁊ magna que poſt
moꝛtẽ tuã ꝓ te reliq̃ris faciẽda.Quapꝛopt᷑ noli
aſpicere ꝙ; ꝓ te qͥcq; boni facturꝰ ſim poſt moꝛ⸗

tem tuã:imo nec volo nec ꝓmitto.bona vᷣo oĩa
que mihi dediſti cũ tua ſint accipe: ⁊ de eis duz
viuis fac quicqͥd boni tibi videt᷑. Qð audiens

pater oĩa abſtulit nõ ſolũ ab eo ſed etiã ab alijs
filijs:⁊ reſtituit illis quibo ꝑ vſurã abſtulerat.
ſicq; ab inferno aiam ſuaʒ liberauit.Dũ g̊ ſani

2N

ſa ante patrẽ ſuũ:retro vᷣo cereũ magnũ atq; lu⸗

eſtis ⁊ facultatẽ habetis facite manib⸗ be⸗ qö

ab heredibo vr̃is fieri poſt moꝛtem optaretis.⁊

mittite candela ance vos. Ad qð adduci poteſt
exẽplũ qð legit᷑ ð quadã viſiõe quã habuit qͥdã
bonꝰ heremita. Uidit em vnũ defunctũ ſedentẽ
⁊ añ ſe habẽtẽ mẽſaʒ repletã oibus bonis:poſt
tergũ aũt eiꝰ vidit mẽſamvacuã.A quo querẽs

qͥd ſignificarẽt. Rndit. Melſa hec que ſtat ante

me ſunt oꝑa miſicoꝛdie ⁊ alia bona que fed an

moꝛtẽ ⁊ illis bonis mõvtoꝛ.Meẽſa vo poſt me o int xpᷣianos ex
pv defunctis ſuis faciãt celebꝛari trigita miſſas

poſita ſunt bona ⁊ elemoſyne q madaui vxoꝛi

⁊ filijs:⁊ amicis ac heredibo meis fienda poſt

moꝛtẽ meã vt aie mee ſubuenirẽt.Et ecce hec mẽ
ſa adhuc ſtat vacua:qꝛ mei obliti ſunt. Et ideo
qdã ſapiẽs ait.Fac bñn dũviuis poſt moꝛtẽviue
re ſi vis.Et iteꝝ Munera q donas moꝛiẽs hec

munera nõ ſunt.Ad pᷣdicta etiã facit ꝙ elemo⸗

ſyna eſt ad inſtar candele lumẽ pꝛebẽtj.Et ideo
de ea dicit᷑ Lobie.iiij.ꝙ nõ patit᷑ ire ĩ tenebꝛas.
Qui igit᷑ tm poſt moꝛtẽ elemoſynas vult face⸗
re eius aia cũ de coꝛꝑe egredit᷑ umẽ habet poſt
tergũ ſuũ.⁊ideo viã qua itur ad celũ nõ põt da

re videre. Itẽ oculos habet poſt capuł ſuũ:⁊ iõ
ſepe cõtingit in foueã purgatoꝛij ipᷣm incidere.

Pꝛetea bona facta in vita cuſtodiũt animã ne
min ipᷣam purgatoꝛij foueã cadat:⁊ ne in carcere

purgatoꝛij includat᷑:⁊ ne in igne ipiꝰ purgato⸗

rij cõburat᷑. Bona aũt facta ꝓ ipᷣa aia poſt hãc

vitã adiuuaãt eamvt ab ea ipᷣa fouea reſurgat:?-
vt a carcere purgatoꝛij educatur:⁊vt poſt com⸗/

buſtionce ab igne liberet᷑. Meliꝰaũt eſt in foueã

nõ cadere qᷓ; inde reſurgere: ⁊ nõ incarcerari q;

de carcere educi:⁊nõ cõburi qᷓ; poſt cõbuſtionẽ
ab igne liberari. Ergo mulco meliꝰeſt invita qᷓ;
poſt moꝛtẽ bonap nobis fieri.Utile tamẽ ⁊ lau
dabile eſt etiã aliqua ſuffragia oꝛdinare q̃ poſt
moꝛtẽ fiant. Sed illð qð vultis fieri per lòga tẽ
poꝛa oꝛdinate vt poſt vrjm deceſfum qᷓ; citius
fiat. Unõ ſi deſideratis ꝓ vobis dici centũ miſ⸗
ſas:ſtatuite ꝙ dicant᷑ in die vfi obitus vel ſeq̃n

ti ſi poſſibile ſit.Et ãniuerſaria q vultj fieri vſq;
ad viginti ⁊ triginta ãnos facite celebꝛari in vi

ginti vel triginta dieb: vt velociꝰ exire poſſitis
de toꝛmẽtis. Illi nãq; qͥ oꝛdinãtvt vſq; ad cen⸗
tfũ qnos vel in ꝑpetuũ fiat ꝓ eis anuale:vident᷑
habere animũ ſeu intẽtione ꝑmanẽdivſq; ad il
lud tẽpus in purgatoꝛio:a quo tãto citiꝰ libe⸗
rabunt᷑ quãto velociꝰ a viuis adiuuabunt᷑.Et
iõ ſtultꝰ dici põt qui magis q̃rit cõmoda here⸗
dis ſui in elemoſynis ꝓ ſe faciẽdis qᷓ; liberatõeʒ
gie ſue a coꝛꝛmes. „
Uog aũt veꝝ ſit moꝛtuos a penis ꝑ ſuf

q fragia liberari patet ꝑ exẽplũ qð ponit

HGꝛeg.iiij.dyal.di.ꝙ cũ quidã monachꝰ

ſuus noie Juſtꝰ ad extremũ veniẽs tres ſe ha⸗

bere occultos aureos indicaſſet ⁊ de hoc inge⸗
miſcẽs moꝛtuꝰ fuiſſet:pᷣcepit Gꝛegoꝛiꝰ fratrib⸗
vt coꝛpꝰ eiꝰ cũ trib aureis ĩ ſterqᷣlinio ſepelirẽt.
tamẽ cuidã e fratribis Gꝛegoꝛius pᷣcepit vt vſq;

ad dies triginta om̃i die ꝓ eo coꝛꝑis rpᷣi hoſtiã
imolaret.Aui cũ iuſſa cõpleſſʒ is qui defunaꝰ
fuerat in die trigeſimo cuidã fratri ſibi germa⸗
no appuit.Quẽ germanꝰreqͥſiuit dicens.Quõ
es.Cui ülle rñdit. Hucuſq; male fui ſʒ iam mõ
bene ſum qꝛ hodie cõionẽ accepi.Oꝛ vo virtute
triginta miſſaꝝ ex impoſitiõe bti Gꝛeg.diccarũ
aima illa fuit liberata a penis purgatoꝛij: ideo
laudabilis cõſuetudo int᷑ xpᷣianos exoꝛta eſt vt

q̃ dicunt᷑ miſſe ſcci Gꝛegoꝛij ꝓpter pᷣdictã cauſã

quo nihil gratiꝰ facere pñt ipis moꝛtuis.Silr

GBꝛego.in pdicto lib.oſtẽdit quãtũ oꝛões ꝓſint
exiſtentibo in purgatoꝛio. Narrat em̃ de Paſca
ſio qͥ cũ vir mire ſctitatis ⁊ vᷣtutis extiterit ⁊ ſuo
tꝑe duo fuiſſent ſũmi põtifices elect: ↄueniſſet
q; tandẽ eccłia in vnũ:ipetñ Paſcaſiꝰ quaſi ex
erroꝛe aliũ papã pᷣtulit ⁊ in hac ſentẽtia vſq; ad
mortẽ ꝑmũſit.Qui cũ eẽt defunctꝰ?⁊ dalmaticã
ſuꝑ feretro ſuꝑpoſitã demoniacꝰ tetigiſſet ſtati
ſanatꝰ eſt. Poſt multũ vo tꝑis cũ germanꝰ ca⸗
puanꝰ epᷣus balneũ ob gram ſanitatis petiſſet
pᷣdiccũ Paſcaſiũ diaconẽ ibi ſtantẽ ⁊ obſequẽ⸗
tem inuenit.Quo viſo ille vehemẽter extimuit:
⁊ qͥd illic tantꝰ vir faceret inqͥ ſiuit.Quip nulla
alia cauſa ſe i ũlo loco penali deputatũ aſſeruit
niſi qꝛ in illa cauſa pontificis plus iuſto ſenſit.
⁊ addidit dicẽs.Queſo te depᷣcare deũ pꝛo me:
atq; in hoc cognoſces ꝙ exauditus ſis ſi huc re
diẽs me nõ iueneris.Qui cũ pꝛo eo oꝛaſſet ⁊ ſũl⸗
luc poſt paucos dies redijſſʒ pᷣdicũ Paſcaſiũ
in eodẽ loco nõ inuenit. Tegit᷑ qͥʒ ꝙ i quodaʒ
mõaſterio vnꝰ deuotꝰ frater ſꝑ dicebat miſſas
⁊ officia pꝛo moꝛtuis ita ꝙ multũ tẽpꝰcõſume
bat in dictis officijs.vñ pꝛohibuit eũ pꝛioꝛ ſuꝰ
ne tãta officia diceret. Nocte vᷣo ſeq̃nti dũ iu⸗
xta cimiteriũ pᷣdictꝰ pꝛioꝛ ꝑgeret audiuit moꝛ⸗
tuos clamõtes. Dimitte nobis adiutoꝛẽ nr̃jm:
redde nobis aduocatũ nr̃m. De quo territꝰ ille
pꝛioꝛ pꝛecepit ei vt ſolita officia diceret.minati

nãq; fuerãt ei moꝛtui:ꝙ ſi eis pcuratoꝛe ſuum

nõ reſtituiſſʒ illũ moꝛi facerẽt. In ciuitate etiã
Mediolani moꝛtuꝰeſt qͥdã doctoꝛ qͥ appella⸗

bat dñs Jacobo de arzonib ⁊ moͤꝛaba ſpe pa

trẽ meũ:quẽ doctoꝛẽ ego vidi poꝛtari ad tumu

lũ veſte purpura idutũ. Nocte vo trigeſimi ſui

dictꝰ moꝛtuꝰ apꝑuit ad oſtiũ pbꝛi illiꝰ ecclłie in
qua erat ſepultꝰ ⁊ ibi pulſabat. Oꝛ vᷣo pᷣdictuʒ
oſtiũ erat ꝑ mediũ domꝰpꝛis meiqͥdã ð domo

nfa doꝛmiẽs in quadã camera reſpiciẽte vᷣſus
poꝛtã ſacerdotis audiẽs pulſari ad dictũ oſtiũ
ſurrexit ⁊ aſpiciẽs vidit ũlũ doctoꝛẽ moꝛtuũ qͥ

indutꝰ veſte purpurea pulſabat ⁊ vocabat pᷣſby

terũ dicẽs. O dñe ſurgite ⁊ pᷣꝑate vos ad facien

dũ meũ trigeſimũ.ite⁊ dicitevxoꝛi mee ꝙ faciat

elemoſynas pauꝑiboꝓ aia mea. Et his dict re⸗
qijt ad eccłiam.Et iſte doctoꝛ fuit pr cuiuſdam
fratr nr̃i pᷣdicatoꝛis. In ciuitate q̊ʒ Ferrarie

, 5

Puzein
Squldefn
nsd
efu Flanne
Ofonm
ndni
Merhi⸗ o
samackr
umgnn
wödtai n
matus
ridrocigſr
Varitanrſo
de. zunir
rinaigd
ac': dalni
egſeſi
cirnan',
memsanſe
hmizodſegdi
iur ul⸗
Nusurſolt.
r Müpone.

„ „ 6. 2⸗ .
uci Dai

Ziy god
duaber niſus
Nitipcoume
uraührori⸗
oſtien dün
n dme en
SMui.
deeumi
uNENN
parmiſdnn
Acr
α
hoan hc
zhnntgeßs

ormu

fongn

.
. ANe
pbäic,ae

foßten
1noir fi⸗
nudiofi
Creifnora
rrwabag
rosdsf⸗
orimnaeg
1Bhe,
N

Foliũ

ſicut retulit mibi qdã fide dignꝰſocmeꝰtunc

doctoꝛ:nũc aũt frater nr̃ pᷣdicatoꝛ. In q̊dã pa⸗

lacio nõ poterat hitari ꝓpter terribiles ſtrepitꝰ

ibi facos. Quidã aũt ſcolaris vltramotanus
aĩioſus ꝓmiſit dño ipᷣius pallacij ibi hitare dũ

mõ pꝑmitteret euʒ moꝛari ibi ꝑ decẽ annos ſine

ſolutliõe alicuiꝰpẽſiõis de qͥ ille fuit cõtẽtꝰ. Per⸗
rexit ̊ dicꝰſcolarꝭ ad dcm̃ pallaciũ faciẽs poꝛ⸗
tani libꝛos ſuos ⁊ oĩa q hẽbat.⁊ qꝛ i mane ſeq̃n
ti ð bebat facere q̃ndã diſputatiõeʒ poſuit ſe ad
ſtudendũ tota nocte in qᷓda pulchꝛa camera:⁊
hẽbat cãdelas bñdictas:q̃rũ lumine ſtudebat.
ũ aũt ꝑ modicũ tꝑis ibi fuiſſet:audiuit hoꝛri

bilẽ ſtrepitũ ꝑ totã domũ.Deinde audiuit veni

re qᷓnda qͥ hẽbat młtas cathenas circũ q̃q; qͥ cũ

magno ſtrepitu aſcendit ſcalã ⁊ intrauit illa ca

merã in q̃ ipe erat.Aſpiciẽs aũt ille ſcolaris qͥs

elſſet:vidit qddã magnũ fataſma ad modũ ſta

tue magne ⁊ nigre q̃venit ꝓpe eũ ad ſedẽdũ ſi/ uꝑ
q̃ddã ſcãnũ.Ille aũt ſcolan nõ dimiſit ſtudiũ
ſuũ ſʒ voluebat libꝛos ſicut pᷣus.Zũcille moꝛ⸗
tuus qͥ apparebat dixit illi. Quid q̃ris. Rñdit
ſcolaris.Quero talẽ legẽ qꝛvolo facere vnũ ar/⸗
gumentũ ꝓ tali diſputatiõe.Dixit aũt ille moꝛ⸗
tuus.Si vis bñ diſputare iſtam materiã:vide
talẽ doctoꝛẽ in tali loco:⁊ młta pulchꝛa puncta
oñdit ei in materia illiꝰdiſputatõis poſtmodũ
ſonantibo matutinis:ille ſurrexit. Quẽ deſcen/

gerevidẽs ſcolaris ꝑrexit poſt euʒ cum cãdelis

bñdictis:⁊ tandẽ ꝑuenit ad qðdã penu ⁊ vidit
in q̊dã loco eiuſdẽ diſparere illũ moꝛtuũ:⁊ po⸗
ſuit i illo loco cãdelã bñdiccã Mane aũt facto
vocatis ſocijs cepit fodere ibi terrã ⁊ iuenit coꝛ
pus vniꝰmoꝛtui:qð fecit vt decebat ad eccłiaʒ
poꝛtari ⁊ ſepeliri:⁊ ꝓ aĩa illius fecit miſſas cele⸗
bꝛari:⁊ ampliꝰſtrepitꝰnõ fuit auditꝰin illo pal

lacio.Et idẽ exemplũ q̃ſi ꝑ oĩa accidit ĩ ciuitate

Thaurini vt mihi retulit qͥdã frater nn. ¶
Va ex re nos debemꝰeẽ ſolliciti circa ſe
q pulturas moꝛtuoꝝ.̊ em̃ nõ ſolũ placʒ
deo. ʒ etiã vᷣgini glioſe reʒ gratã facimꝰ
moꝛtuos ſepeliẽtes maxie deuotos ſuos. Uñ
legit᷑ ꝙ qͥdã clericꝰ deuotꝰ vᷣginis qͥtidie añ alta
re eiuſdẽ deuote dicebat aue maria ſʒ tñ erat il⸗/
laqatꝰ in rebb mũdanis:⁊ młta mala cõmitte⸗
bat.Uñ q̃dã die ab inimicis ſuis occiſus eſt:⁊
qꝛ malãduxeratvitã pᷣſbyteri noluerf̃t eũ ſepelire
in ſacro ſʒ poſuerũt eũ in loco ꝓphano:poſt tri⸗
ginta aũt dies glioſa vgo maria appuit ſacri⸗
ſte eccłie ĩ qua bñficiũ hẽbat ille dericꝰmoꝛtuꝰ:

⁊ dixit ei.Quare feciſtis tantã iiuſticiam cõtra

ſuũ meũ ponẽtes eũ extra cimiteriũ.Et ille cleri
us dixit. Quis eſt ille ſeruꝰ veſter. Rñdit dña.
Ille clericꝰqͥ ã triginta dieb elapſis ſepultꝰfu

it in loco ꝓphano. Ite ergo cito ⁊ extrahite eum

de loco illo:⁊ ponite in loco ↄdecẽti ⁊ honeſto.
Fuit em̃ ſꝑ meꝰfidelis ſᷣuus ⁊ cum deuotione
me ſalutabat q̃tidie ante altare meũ. Mane ãt

facto boꝛa tẽpeſtiua oẽs clerici grexert ad di.
coꝛpꝰ ⁊ excauãaãtes terrã inuenerũt in oꝛe eiꝰvnũ

dictũů

pulchꝛũ floꝛẽ ⁊ linguã eiꝰ ſanã pulchꝛã ⁊ inte⸗
gra. Ex qͥ głioſa vgo ſigniſicare voluit quãtuʒ
ibi placuit ãgelica ſalutatio. Quã bñdictã vᷣ⸗
ginẽ ꝓ nris moꝛtuis hac oꝛõe ðᷣuota rogitemꝰ.
O Maria cãcellaria eterni creatoꝛis tu lta no⸗
bilẽ habes conſuerudinẽ ꝙ ois homo te amat.
O maria nr̃a tutela ʒ foꝛtes hoſtes non dimit
tas bꝛutã ferã voꝛare moꝛtes nr̃as. O dna nr̃a

velis eſſe pᷣſidio o pia virgo mana.
Pars tertia huiꝰ ſᷣmonis de fructificatiõe et

I poteris nos leuare extra oẽm agonc. ꝗpterea

vtilitate quã cõſequunt᷑ faciẽtes ſi uffragia 2 ele

moſynas ꝓ moꝛtuus.
Ertia ⁊ vltima cõſideratio de ſuffra⸗
t gijs dꝛ fructificatiõis.Magnas em
cõſequit᷑ vcilitates ille qͥ facit aliq̃ bo/⸗
na ꝓ moꝛtuis. Sʒ due ſunt pᷣncipa⸗
les. Pꝛima ðꝛ adiuuatiois. Adiuuãt em̃ nos
ta tꝑaut q; ſpũałr. Un eſt ſciẽdũ ꝙ illi qͥ ſunt in
purgatoꝛio ſciũt bõa qͥ fiunt a viuis.Et h̊ duo⸗
bus modis ſᷣm Aug.in li.de cura agẽdap mo:
tuis.⁊ hx in.c.fotẽdũ.xiij.q.ij.ſ.aut relatiõe eoꝛũ
q moꝛiunt᷑ ⁊ ea ſciũt:aut relatiõc ãgeloꝝ maxie
illoꝝ qͥ habuerũt eos in cura qͥ ſunt ſoliciti deil
loꝛũ ſalute ⁊ coſolatiõe.qꝛ debẽt pe cos ſtare in
celo.⁊ ideo eis refer̃t bona q̃ ꝓ illis fiũt ⁊ a qbꝰ.
Docrtoꝛes aũt i.iiij.di.xlv.addũt duos modos
vicʒ inſpiratiõeʒ diuinam:qꝛ deꝰ hoc facit eos
itelligere.Et penarũ ſi: ubtractionẽ.qꝛ cũ deberẽt
mlto tꝑe ſtare ĩ purgatoꝛio ⁊ pati magnã quã⸗
titatẽ penaꝝ vident ſibi ſubtrahi penas ⁊ dimi
nui tẽpus.ex q̊ intelligunt ſuſfragia ꝓ ſe facta
ab amicis ſuis/vñð cũ ſint in gra dei öpꝛecan
eũ ꝓ illis ⁊ obtinẽt illis dona ſpñalia cꝑalia.
imo ipᷣi qñq;apparẽtes ex ꝑmiſſiõe diuina eos
defendũt a ꝑiculis. Uñ legit᷑ de quodã q̃ ſemꝑ
qñ trãſibat ꝑ qͥddã cimiteriũ dicebat De pfun⸗
dis ꝓ illis moꝛtuis qui ibi iacebãt.Quadã aũt
nocte cũ deberet inde trãſire iimici eius volẽtes
ipᷣm occidere eũ ſuꝑ dictũ cimiteriũ expectabãt.
Cũ aũt ille veniret ⁊ cepiſſet dicere Depfundis
ſtatĩ apꝑuerũt cũ eo multi moꝛtui in foꝛma ho
minũ armatoꝛũ.Quos vidẽtes ſimici eiꝰ terri⸗
ti abierũt. Zegit᷑ etiã de q̊dã alio qͥ qtidie dice
bat oꝛões ꝓ moꝛtuis: ꝙ ſemel denocte rediens
domũ aſſociatꝰ fuit cũ qᷓttuoꝛ luiarib:duobꝰ
añ ⁊ duobo poſt ipʒʒ ⁊ nõ videbat qͥ ea poꝛtarẽt
Cũ aũt ꝑueniſſʒad domũ ſuã audiuitvocẽ dicẽ
tem ſibi. Uade in pace qꝛ nos ſumꝰ moꝛtui qͥ te
ſociauimꝰ:⁊ niſi nos fuiſſemus intfectꝰeſſes:⁊

ſtati illa luiaria diſceſſerũt/o ſolũ aũt ðᷣfuncti
exiſtẽtes in purgatoꝛio ꝓ talib oꝛãt:ſʒ etiã oẽs
ſctĩ.qꝛ cũ diligatillos qͥ ſũt in purgatoꝛio gtiſſi
ma hñt ſuffragia q ꝓ eis fiunt. a ex liberatiõe
illoꝝ auget᷑ nuũerꝰſctõꝝ.⁊ iõ ↄtinue rogãt deũ ꝓ
his qͥ defüctis oꝑa pietatis hibe. Er cũ ſinti
2

Bermo

gra dei ab eo exaudiũt᷑: ſᷣm cheolo.i.iiij.di.xlv.
⁊ ibi Ric.ar.vij.q.ij.⁊ ſetem̃ Bona.e.dl.ar.iij.q.
ij. Maxie aũt oꝛabunt ꝓ nobis ipᷣe aie a penis
iõ inqͥt Aug.ĩ ſᷣmõe ad here.Oꝛa &̊ ꝓ defunctis
