beatitudinẽ amiſſuros:ita de rõne dãnationis
eſt vt in ipᷣa moleſtet᷑ volũtas:ſic ꝙ dãnati certi

tudinaliter ſciant ſe nunq; felicitatẽ adepturos
⁊ heceſt maxima anxietas eoꝛũ.Ait em̃ Statiꝰ

in.ij. Chebaidos. Nõ grauioꝛ miſeris moꝛta⸗
libus addita cura Spes vbi longa venit. Si
ergo quãdo quis appetit qð ſcit ſe nõ habitu
nili tarde multũ affligit.quãtũ eſt credẽdũ af⸗
fligi danatos qui ſemꝑ appetüũt felicitatẽ quaʒ
ſciũt ſe nũq; habituros. x.
Eñcuũdo appetũt dãnati delectatiõeʒ pcti
ſ Ait em̃ dñs Bonauẽ.in.iiij.di.l.ꝙ licet
timoꝛ ſᷣuilis a dãnatis auferat actũ pec
candi:quia timẽt puniri:tamẽ nõ aufert ab eis
iti totũ habitũ male volũtatis per quã libenter
peccarẽt ſi nõ crederẽt ex hboc puniri. Deſiderant
igit᷑ dãnati habere illas ſenſualitates quas ha
buerũt in delectatiõibo pctõꝛum:ſiłiter ⁊ ſolatia
mũdi que nũq; habebunt.Et ideo qᷓ;to magis
vidẽt ſe nõ poſſe illa habere magis anxiant᷑.iu⸗
xta illð Ouidij in epłis.Nitimur in vetitũ ſem⸗
per cupimuſq; nega.
Ertcio appetũt danati ãnibulationẽ ſuazʒ
t Se circa hoc varie ſunt opiniones do
ctoꝛũ.Quidã em̃ dicunt ꝙ damnati po

tius volũt eſſe ſic miſeri qᷓ; nõ eſſe. Fundamẽtũ
cuius accipiũt ab Areſtotele.ij.de aĩa.vbi dicit:

ꝙ om̃ia eſſe appetũt. Scðᷣm em̃ Dionyſiũ.v.c.

de diuinis noibꝰ. Inter oia bona q̃ deꝰ dedit

creature eſſe eſt quid optimũ ⁊ nobiliſſimũ. Et

ideo Aug.in libꝛo de libero arbitrio ait. Conſi
dera q;tũ bonũ eſt eſſe quod ⁊ beati ⁊ miſeri vo

lunt. ⁊. in. x.de ciuitate dei.c.xxvij.etiã dicit. Ita
vᷣo quadã vi naturali ipᷣm eſſe iocũdũ eſt ꝙ nõ

ob aliud ⁊ hi qui miſeri ſunt nolũt interire. Sʒ
his nõ obſtantib ego teneo opinionẽ docons

ſubtilis:?ð dñi Bona:⁊ Richᷣ.in.iiij.di.vltima:

trmſoilc acſe
Netutpcſignlsſe
enehheii L-

froritölanen⸗

Perialcetiate
Pelideelicus
(frifetlanl
fNpmotnd

(Miſiorar

lunnicngy⸗
Monsocimument
livommmirintd
Eaſanuſnullsbon
ſonnehgfllonns
Uuſcdis ficbsr⸗
adinmo⸗Bonür⸗
lechnisclauc
Ndo d Rean
tanaithugtni
ſolipaoongnal

lurporifclara

Nrotbeok in i de

ieo iöl port? po
Alßzreitaemis

hes omi in cot
meeſegdektſinp⸗
tbpai gauglien

(ſcröpoſlunerepo

Wdcoigted⸗
ümndenagvi
hachedioiick
Irühiggnenti⸗
whorisfigamon
nemſewdanch
negielunrgni
Zuginlibden
Sdulgscsgi

fuhrtepchen⸗

Tiguer
e eſer
. Thomag
nianguoſien

M hreutaſte

ð
= =

—,

5
E

H
ungnni ⸗

1

an

mündinn
wanmiten,
de tnedinui
Wsſcg däluie
ficmitn
i Ri
Wior Nu,
.
ns auenttiſe
mini is
chunn Daldan
ſnins gunt
umilm:be⸗
uwos
ns Mini,
muruneniſn

.
zblnmniſnn
Mroninonesd
ug dnnmn e
iintn
DeNſn
donaid/N
ꝛnobiinini
danon
ꝛbentmin⸗

Foliũ

ar. iiij. q.iij. qui dicũt q; dãnati vellẽt nõ eſſe:nõ

ꝑ ſe ſed per accidẽs inq;tũ.ſ.ad nõ eſſe ſequit᷑ caa

rẽtia ois pene quã ſemꝑ apperũt.Licet em̃ deſi⸗

derẽt eſſe in abſtracto tamẽ nõ deſiderat eſſe in
ſtatu eternalit᷑ infelici. Uidẽt em̃ ꝙ de ſuo eẽ nõ

poſſunt cõſequi delectationẽ nec vtilitatẽ: nec ꝑ
ſuũ eſſe poſſũt acqͥ rere aliquod bonũ:ideo nõ
eſt mirũ ſi tali eſſe vellẽt carere vt malis q̃ eſſen⸗
do patiunt᷑ carerẽt.Nã nõ tm̃ bonũ.eſt obiectũ
volũtatis ſed etiã carẽtia mali:q;uis nõ pꝛimo
Vnõ dicit Areſt.j. Rheto.c.vj.qꝙ; nõ habere ma
lũ eſt deleccabile. Quapꝛopf dicit᷑.v.echico.c.vj.
ꝙ in boni ratiõe fit minꝰ malũ in cõparatõe ad
maius malũ:qꝛ minꝰ malũ magis eſt eligibile
maioꝛi.Et ratiõe huiꝰ carẽtie mali nõ eſſe in ta⸗
li ſtatu infelici põt eſſe danatevolũtatis obiectũ
De duob em̃ malis ſemꝑ minus eſt eligẽdum
vt inquit Areſ.iij. Lopi.⁊ notat᷑ in.l.j.S.penul.
ff. de peri. ⁊ cõ. rei ven.⁊ in.l.j.S.j.ff.de ven.ĩ poſ.
mit. ⁊ in.l.quotiẽs.ff.de re.iur.⁊ in.S.colligitur.

in aut.de nõ eli.ſe.nu.colł.j.⁊ in.l.ita vulneratꝰ.

circa finẽ.ff. ad.l.aquil.⁊ in.l.abſentẽ.j.reſponſo

ff. de penis.⁊.xiij. di. c.j.ac.xiiij.di.c.j.⁊.xxij.q.iiij

c.nõ ſolũ.dicat ergo Areſt.quicqͥd velit de nobi

litate eſſendi:qꝛ ego potius vellẽ non eſſe qᷓ; eſſe
dãnatus ac in toꝛmẽtis infernalibo ĩ aboiatiõe
diuina eternaliter infelix. Quid em̃ mihi iuua⸗
ret eſſentia ſi nulliꝰbonitatis eſſeʒ particeps ni⸗
ſi eterne infelicitatis.Et hãc ſententiã videtur te
nuiſſe dñs nr̃ ieſus xpᷣs Mat.xxvj.dicẽs de iu

da dãnato. Bonũ erat illi ſi natus nõ fuiſſʒ hõ

ille.qᷓ;uis aliqui exponant ſolũ de natiuitate ex

vtero ⁊ nõ de natiuitate in vtero. Ad auctoꝛita⸗

tem aũt Aug.rñderi põt ꝙ intelligit᷑ de dãnat

ſolũ pctõ oꝛiginali.qꝛ lʒ ſint miſeri quia eterna

liter duati felicitate:tamẽ nõ habẽt penã ſenſus
vt ꝑ theoł.in.iiij.di.xliij.lʒ aliqͥ teneãt contrariũ

et ideo ipᷣi potiꝰ volũt eſſe in tali ſtatu qᷓ; nõ eẽ.

Oꝛ lʒ careãt eternis bonis nõ tñ cruciant᷑ tarta

reis toꝛmẽt ſᷣm cõiter doctoꝛes.vñ nollẽt amit

tere eſſe qð eſt ſimpłr bonũ.ſecus aũt de dãna⸗

tis pctõ actuali q ꝓpꝛie dicunt᷑ dãnati:qꝛ de ſuo

eſſe nõ poſſunt repoꝛtare niſi penas et᷑nas ⁊ toꝛ
mẽta.Dico igit᷑ ꝙ dãnativellẽt ãnihilari ⁊ nõ eẽ
ↄſiderata pena quã in eternũ ſunt habituri. Et
hoc eſt qð ſcriptũ eſt Apoc.ix.ca. In diebo illis
q̃rẽt hoĩes moꝛtẽ ⁊ nõ inueniẽt ea: deſiderabũt
moꝛi ⁊ fugiet moꝛs ab eis. Job.q̊ʒ.iij.ðꝛ.Qua⸗
re miſero data eſt lux:⁊ vita his qͥ in amaritudi

ne aie ſunt.qui expectãt moꝛtem ⁊ nõ venit.Et
Aug.in lib.de miſeria huiꝰ mundi ðt.O moꝛs

qᷓ; dulcis es quibo tã amara fuiſti:te ſolã deſide

rant qͥ te vehemẽter oderũt. ZZ

Tſi querat᷑:cur deus nõ pꝛiuet damna

e tos eſſe ⁊ ad nihilum redigat.reſpõdet
LTLTho mas.j.ij.q.lxxxvij.ar.iiij.in ſolutõe
pmi argu.a ſſignãs tres rõn es.ſed nos poſſu⸗

mus bꝛeuit᷑ a ſſignare illã quã ponit Gꝛe xvij.

moꝛaliũ di. Cuius vita moꝛtua fuerit in culpa

eiꝰmoꝛs ſꝑ viuer debet in pena.De qua moꝛte

indt Hieronymꝰad Auguſtinũ. Hoꝛreo moꝛ⸗
tẽ viuacẽ:bhoꝛreo vermẽ moꝛdacẽ:hoꝛreo icidere

in manꝰ moꝛtis viuads ⁊ vite moꝛiẽtis.hecille.
2 Breg. vbi. S. dicit de dãnato. Cruciabit᷑ ⁊ nõ ex

tinguet᷑:moꝛiet᷑ ⁊ ſꝑ viuet:finiet᷑ ⁊ ſine fine ma⸗
nebit.⁊ Aug.in ſᷣmone de aduẽtu xpᷣi ad iudici⸗
um ait.Ue illis qui cum dyabolo hẽbunt man
ſionẽ:⁊ aſcẽdex fumus toꝛinẽtoꝝ eoꝛũ in ſecula
ſeculoꝝ:quoꝝ vermes nõ moꝛient᷑:⁊ ignis non
extinguet᷑⁊ ibi erũt vbi nulla vox niſi gemitus.
Vbi nulla reqͥ es niſi ignis:vbi nullũ refrigeriũ
niſi flãma:vbi nulla lux niſi tenebꝛe.Et nõ erũt
vnq; in mẽoꝛia apud deũ.Quoꝝ cibus crucia⸗
tus:⁊ manſio eoꝛuʒ cum dyabolo:vbi nulla eſt
viſitatio ſed cõſũmatio:vbi nulla eſt idulgẽtia:
vbi nullꝰad ↄuerſionẽ locus nullus ad venia,ʒ

regreſſus.Et idẽ in libꝛo meditationũ inquit.c.

xxxuij. Ignis aũt gehẽne ſꝑ ardebit ⁊ nũq; luce
bit:ſꝑ exuret ⁊ nũq; cõſumet:ſꝑ afficiet ⁊ nunq;

deficlet. Licet aũt methaphoꝛice dicat᷑ dĩ natus

redigi ad ãnihilatiõem.iuxta illud pſal. Ad ni⸗
hilum deductus eſt in ↄſpectu eius pctõꝛ:quia
pꝛiuatur omnibus bonis ſpiritualibꝰ ⁊ coꝛpo⸗
ralibus:tamen quo ad hoc vt moꝛiatur:qð ipᷣe
maxime deſiderat:nunqᷓ; poterit ãnihilari.Et iõ

o ſſcelerati peccatoꝛes audite quid Grego.in.vij.
moꝛaliũ dicat loquẽs de iferno. Ibi erit miſeris

moꝛs ſine moꝛte:⁊ ðfectus ſine defectu. Ibi em̃

moꝛs ſemp incipit ⁊ defectꝰ deficere neſcit.

Secunda afflictio inferni que dicitur famis
⁊ ſitis affliccionis. 22
Ecunda afflictio quã bhabebitis o pec
8 catoꝛes in iferno dicitur famis ⁊ ſitis
afflictionis:⁊ oium aliaꝝ neceſſitatũ.
. Sicut em̃ beati in celo habebunt oĩa
bona delectabilia:⁊ affluentiã omniũ reruʒ.ita

ecõtrario danati habebũt carẽtiã oim reꝝ ⁊ pa⸗
tient᷑ oẽs neceſſitates:habebũt em̃ famẽ ⁊ ſitim

atq; ſomnũ:⁊ nũqᷓ; comedere vł bibere aut doꝛ

mire poterũt.Qui igit᷑ in hoc mundo affluebat

diuitijs:abũdabant tꝑalibo bonis poſſidebãt
theſauros ⁊ imperabat alijs:iduebant᷑ purpu⸗
ra ⁊ biſſo:doꝛmiebãt in lectis eburneis:nutrie⸗
bant canes ⁊ aues ad venãdũ:gaudebãt in ſo⸗
nis:cãticis:⁊ coꝛeis ⁊ letos ducebant dies:oĩb⸗
his in iferno carebũt:⁊ in oĩ egeſtate ac penuria
fame ac ſiti:ac ſono:oĩiq; alia neceſſitate crucia⸗
bunt᷑.Patʒ hoc ꝑ exemplũ qð dixit ſaluatoꝛ no
ſter vt habet᷑ Luce.xvj.vbi inquit. erat qui⸗

dam bomo diues qui induebat᷑ purpura ⁊ biſ/ ⸗

ſo:⁊ epulabatur quotidie ſplendide. Erat aũt ⁊

quidã mendicus nomine Laʒarus qui iacebat

ad ianuã eius vlceribo plenꝰ:cupiẽs ſaturari de
micis que cadebãt de mẽſa diuitis:et nemo illi
dabat:ſʒ ⁊ canes veniebãt ⁊ lingebãt vlcera eiꝰ.

Factum eſt aũt vt moꝛcrek tnendicuuz Po tart

„4

tur ab angelis in ſinũ Abꝛabę.moꝛtuus eſt au
tem ⁊ diues ⁊ ſepultꝰ eſt in inerno.Eleuãs aũt
oculos ſuos cũ eſſet in toꝛmẽtis vidit Abꝛahã
alonge ⁊ Laʒarũ in ſinu eius.⁊ exclamas dixit
Pater Abꝛahã miſerere mei ⁊ mitte Laʒarũ vt
intingat excremũ digiti ſui in aquavt refrigeret
lingus meã:quia crucioꝛ in hac flãma. Et dixit
illi Abꝛahã.Fili recoꝛdare qꝛ recepiſti bona in
vita tua ⁊ Laʒarꝰ ſiłiter mala.nũc vᷣo hic cõſo⸗
latur:tu vᷣo cruciaris.
Tigeo o ſenſuales qᷣ nõ poteſtis modo
e ſufferre aliquaã neceſſitatẽ famis aut ſicꝭ
cõſiderate ꝙ in inferno habebitis omẽs
iſtas neceſſitates ⁊ nũqᷓ; poteritis eis ſatifface⸗
re. Sempꝑ em̃ habebitis famẽ ⁊ videbit᷑ vobis
ꝙ habeatis ad os oĩa comeſtibilia⁊ nunq; illa
cere vel comedere poteritis. Sempꝑ ſitietis vi
debiturq; vobis ꝙ habeatis ꝓpe aquã dulcem
⁊ oẽs potatioes delectabiles ⁊ nũqᷓ; bibere po⸗
teritis.Sed verificabit᷑ in vob illud Job.xviij.
Exardeſcet cõtra eos ſitis ⁊ attenuabit᷑ fame ro
bur eoꝛũ:⁊ inedia inuadet coſtas eoꝝ. Uñ dice
re poterũt illud F ſoallis nr̃a quaſi ciba
nus exuſta eſt a facie tẽpeſtatũ famis. O auari
q ſititis aurũ ⁊ argentũ demones in os veſtrũ
ꝓijciẽt auꝝ liquefactũ bulliẽs dicẽtes vnicuiq;
veſtrũ.aurũ ſitiſti aurũ bibe.Sicut fecert Par
thi Marco craſſo romano. Et de his viſioibꝰ
epularũ ⁊ deliclarũ loquitur Uirgiliꝰ.vj.Eney
dos dicẽs.
Lucẽt gẽmalibo altis
Aurea fulcra thoꝛis:epuleq; ãte oꝛa parate
Regifico luxu:furiaꝝ maxima iurta
Accubat:⁊ manibo ꝓhibet cõtingere mẽſas.
Siliter demones vobis ad maioꝛẽ penã dicẽt.
Ecce ꝙ inimiciveſtri nũc gaudẽt ⁊ tripudiãt:lu
dunt ⁊ cõſolãtur ⁊ cõſumũt bona veſtra q̃vos
tãto ſudoꝛe acquiſiuiſtis.O inſenſati quibo re/⸗
liquiſtis bona vꝛa:ſaltẽ de bonis veſtris om̃s
cõſolatiões reciꝑe debebatis vt poſtq; pꝛiuãdi
eratis paradiſo:ſaltẽ gauderetis qᷓ;tũ poſſibile
erat in ſeculo. Siliter etiã audiẽt miſeri dãnati
vocem dei dicẽtis illud Eſa.xcv.Serui mei co⸗
medẽt ⁊vos eſurietis:ſerui mei bibẽt ⁊vos ſitie
tis:ſerui mei letabũtur ⁊ vos cõfundemi:ſerui
mei exultabũt ⁊ vos vlulabitis.Et hoc ſufficiat
ꝓ ſecũda afflictiõe.
Tertia afflictio que dicit᷑ intolerabilis frigi⸗
datiõis.
Ertia afflictio inferni dicit᷑ intolera⸗
t bilis frigidatiõis. Ut em̃ dicũt theo⸗
logi in.iiij.di.xliiij. maxime Scotus
ac Rich.⁊ beatꝰ Tho.eodẽ lib.diſt.l.
ar.iij.q.iij.? Rich.in qͥdlibeto ſuo.q.xxix.ponẽ
tur miſeri dãnati in glaciẽ ⁊ aquã frigidiſſimã:
⁊ ſentiẽt tam magnũ frigusvt nõ poſſit maius
cogitari.⁊ ad maioꝛẽ doloꝛẽ in ignẽ ꝓijcientur:

7 ſic infocati ꝓijciẽtur ad frigoꝛa niuiũu. Simi⸗

2 3
– .
.
l “ . .

liter poſtq;; fuerint in aqᷣs frigidiſſimis ⁊ in gla
cie cõ gelata pꝛoijciẽtur in ignem.⁊ heceritvebe

mẽtiſſima afflictio. Unð Scotus in.iiij. dixij.
artci.ij.dicit ꝙ vehemẽs doloꝛ eſt ſi manꝰ fuerit

exceſſiue frigida ex tactu niuis vel glaciei ⁊ ſta⸗

tim appꝛoximet᷑ igni: marima afflictio eſt ab
lilo doloꝛe in aliũ mutari.Et fuit ſentẽtia Aug.
in lib.meditationũ.c.xxvj.O igit᷑ vos qui pelli⸗
cijs ⁊ veſtibo atq; calcamẽtis muniti habetis
carnẽ tam delicatã ꝙ ad aerẽ nõvultis accedere

tẽpoꝛe magni frigoꝛis ⁊ nõ poteſtis paruũ fri⸗

gus tolerare.audite qͥd ſcriptuʒ ſit de quolibet
veſtrũ Job.xxiiij.Ad nimiũ caloꝛem trãſeat ab
aquis niuiũ.⁊ Sap̃.xvj.c.dicit᷑. Spes ingrati
tanq; vernalis glacies tabeſcet. Scitote igitur
o pctõꝛes dãnandi ꝙ ſᷣm beatuʒ Bona.in.iiij.
di. xliiij.ar.ij.q.ij.ſimul eritis afflicti ab om̃ibꝰ
elemẽtis pᷣm diuerſas partes:ita ꝙ ob vna par
te ſentietis aſperrimũ frigus:⁊ ab alia caloꝛem
ꝓut diuerſis vitijs fuiſtis infecti.Alij aũt dicũt
ꝙ in ſingulis parti be coꝛꝑis ſimul ⁊ ſemel ha⸗

bebitis in inferno ĩmẽſiſſimũ caloꝛẽ ⁊ ardoꝛem

2 intolerabile frigus.et hoc ex vᷣtute diuina lʒ
foꝛte vobis videat᷑ impoſſibile:ſicut inqͥt Richᷣ.
in.iiij.di.xliiij.ar.vlti.q.vlti.q;uis ergo duo cõ⸗
traria nõ poſſint naturalit᷑ còcurrere ĩ eodẽ ſub
iecto ĩ eodẽ inſtãti tẽpoꝛis.vt inqͥt Kreſt.in pꝛe⸗
dicamẽtis:⁊ in.ij. Lopi.ac in.ij. Periher.in vlti
mis vᷣ̈bis.⁊ notat᷑ in.lʒ.ſi ancillã.ſff.de vſuca.pꝛo
ſuo.Unð dicit᷑ ꝙ admiſſo vno ex cõotrarijs ne⸗
ceſſe eſt aliud excludi.vt notat᷑ in.c.cũ renũciat᷑.

xxxij.q.j.⁊ in.l.cum pꝛetoꝛ.in pᷣn.ff.de iudi.⁊ eſt

textus in.l.hec verba.ff.de ver.ſignifi.tamẽ deꝰ
q poteſt ſug naturã põt hoc facere. Sicut etiaʒ
impo ſſibile eſt accidẽtia eſſe ſine ſubiecto ꝑ na⸗
turã.vt inqͥt Areſt.in pᷣdicamẽtis:⁊.j. Phiſico/
rũ.j.de generatiõe.vj.Lopi.⁊.vj.Metha.⁊ ta⸗

mẽ in ſacramẽto altaris ſunt accidẽtia panis ſi
ne ſubiecto ⁊ ſubſtãtia panis.vt ꝓbant theolo⸗

gi in. iiij. di. xij. ⁊ ibi Rich.arti.j.q.j.⁊.ij. Siłiter
vᷣm Anſelmũ in lib.monologion.c.xxj.naturali
ter impoſſibile eſt vnũ coꝛpꝰ eſſe in diuerſis lo⸗

cis in co dẽ tꝑe.⁊ tamẽ coꝛpꝰ xpᷣi in ſacramẽto ẽ

in diuerſis partib mũdi.vt ꝓbãt cheol.in.iiij.
di. x.⁊ ibi Rich.noſter ar.ij.q.ij. Ita igit᷑ i poſi⸗
to deꝰ poteſt facere ꝙ frigꝰ ⁊ caloꝛ cõcurrãt ĩ eo
dẽ coꝛꝑe in eodẽ inſtati tꝑis lʒ ſint contraria.Et
de h̊ loquit᷑ Dãtes in tract᷑.de inferno dicẽs.
Ad ſufferendũ toꝛmẽta calida ⁊ frigida
Similib coꝛꝑibus virtus diſponit
Que quo modo facit nõ vult vt ſudemꝰ.
Et boc ſufficiat quo ad tertiã affliccionẽ.
Quarta afflictio que dicit᷑ hoꝛribilis inflam
matiõis.

q lis inflamatiõis.De qua ſcriptuʒ eſt
Matth.xxv. ꝙ dicet domin daͤna
Ite maledicti in ignẽ eternũ.⁊ Apoc.

VUarta afflictio appellatur hoꝛnibi⸗

ütunbun
DMch,
ni e ſi
jiin dn
nor ibec⸗
(vo oant .
ititulinn
onenun
ißͦhni in
ußtialtann
llnithiifin
nirſenüirhn
aaanre daugm
furoemeoten
mntiſ ieni
iſentte
ncocvpetini
lten⸗
ientilödet
1eelihummnad
Snglicnmden
Pcvongtinten
Ulrinnatte
pbene dhui
nucdt sen
ſicktdaand
Gluaci Utenn
Slroerdrud.
Coignolalobur⸗
ſemecolumolcos.

mi agetnune
SbrentaBodn.
Neſciens

1Wudwäde
n wooculoin

hchremimtingen
luo Enepdo
Wror enens

Menlolata vida

Oletapldus fli⸗

Lurrure fegion
Etlio libider
Mockpengdänan
Miiſtliarcorot
PkcocliniaePein
Maſtenpenc
deleigreenals
crdontgintii
Nrariſgticgil

.„ 1,

müciciatsar
adnprobosgn
iöſdemmndi

(Qluliktatedetcrie

lignno rſulobur
nliijdyak dict
unblgo. Edich
manmme Richen

7

emi niti

Kſünen
Nun ſt
4 ARuide
Nnamnin
Rar
N
bean unii
* 4
nerngee

ſrimirſe
Kcni riſ
0 Mrirmn

penigimi
ſeſneibcben
Nitn Mett
Unraddän d
nan bontun

cnmi

ſeun auenio

ubmnidi

phirtlinii,
igkieſ
Gincöonitl
ironmmn
nimnodi
Grfigi
bhon⸗
rſvon,
jaffioon.
ponblit⸗

giil
i

tee

mücnin
do fee

xiiij.ſeribitur. Conſũmabũturigne ⁊ ſulphure.
Et Matth̊.xv.dicit ſaluatoꝛ. Mittẽt eos in ca

minũ ignis. Infernꝰ ei appellat᷑ caminꝰ ignis.

Itẽ Hiere.j.dicit᷑. Olla ſuccẽſa ꝓpter caloꝛc ⁊ fer

noꝛẽ. Uñ Gꝛeg.refert in lib.dyal.ꝙ quidã ſan /
ctus ſolitariꝰ habitãs in quadã inſula marꝭ di
xit qͥ buſdã romanis qui ad illã inſulã nauiga

uerãt ꝙ moꝛtuus erat Zheodoꝛic rex peſſimꝰ
quẽ ipᷣi ſanũ dimiſerãt rome:⁊ ꝙ ipᷣe viderat eũ
nudũ ⁊ diſcalciatũ vinctiſq; manibo ꝓijci ĩ ollã
vulcani.Et Ezech.xxij.dicit᷑.Om̃s iſti ſicut es ⁊
ſtagnũ ⁊ ferrũ ac plumbũ in medio foꝛnaò fa⸗
cti ſunt.? Deut᷑.xxxij.ait deus. Ignis ſuccẽſus ẽ
in furoꝛe meo ⁊ ardebit vſq; ad inferni nouiſſi⸗

ma.⁊.ij. Regj.xxiij.ſcriptũ eſt. Pꝛeuaricatoꝛes

quaſi ſpine ardebũt.⁊ Ecci.xxj.Stupa collecta
ſynagoga peccãtiũ:⁊ cõſũmatio illoꝛum flãma
ignis.⁊ Eſaie.ix.Erit ꝓpłus quaſi eſca ignis. et
xiij. eiuſdẽ lib.dicit᷑. Toꝛſiões ⁊ doloꝛes tenebũt
⁊ quaſi parturiẽtes dolebũt.⁊ loquit᷑ de dãnadꝭ
Et.xxxiiij.c.etiam ſcribit᷑ de inferno. Et erit ter⸗
ra eius in picẽ ardentẽ nocte ⁊ die nõ extinguet᷑
in ſempit᷑nũ:aſcẽdet fumꝰa generatiõe in gene⸗
ratiõem ⁊ deſolabit᷑ in ſecula ſeculoꝝ.⁊ Eſa vlti
mo.c.dicit᷑. Ignis eoꝛũ nõ extinguet᷑.⁊ Job.xx.
ſcriptũ eſt. Deuoꝛabit eos ignis qͥ nõ ſuccendet᷑
Et Abacuc.ij. Laboꝛabunt ꝓpłi in multo igne.

Et pſal.x.dicit Dauid. Pluet ſuper pctõꝛes la/
queos ignis ſulphur ⁊c.⁊ Eʒech.xxij. In igne

ire mee cõſumpſi eos.⁊ Apoc..xviij. Invna die

veniẽt plage eius:moꝛs ⁊ luctꝰ ⁊ fames:⁊ igne

cõburent᷑.? Apod.xx. Qui nõ eſt inuẽtus in li⸗
bꝛo vite ſcriprus miſſus eſt in ſtagnum ignis.
⁊ Matth.xviij.dicit ſaluatoꝛ. Bonum eſt tibi
cũ vno oculo in vita intrare q; duos ocłos ha⸗
bentẽ mitti in gehẽnã ignis.De hoc etiã ðᷣt Uir⸗

gilius.vj.Eneydos.

Reſpicit Eneas ſubito ⁊ ſub rupe ſiniſtra
Menia lata videt triplici circũdata muro
Que rapidus flãmis ambit toꝛrẽtib amnis
Tartareꝰ flegiton toꝛquetq; ſonãtia ſaxa.
Et iſidoꝛꝰ lib.j.de ſũmo bono.o.xxix.inqͥt.Du⸗
plex eſt pena dãnatoꝝ in gehẽna quoꝝ mẽtem
vrit triſticia ⁊ coꝛpus flãma. Sed de hoc igne
pñt queri tria. Pꝛimo querit᷑:vtrũ ignis infer⸗
nalis ſit coꝛpoꝛeꝰ.Et lʒ; Damaſcenꝰ li.iiij.dicat
de ülo igne qualis ſit deꝰ nouit.tamẽ cõiter di⸗
cũt doctoꝛes in.iiij.ſen.di.xliiij.maxie ibi Rich.
nr̃ ar.ij.q.iij.ꝙ ille ignis eſt coꝛpoꝛeꝰ a pᷣncipio
mũdi cũ alijs creaturis ꝓductꝰ⁊ oꝛdinatꝰa deo
ad repꝛobos cruciãdos.Et hoc aſſerit Augꝰ.in
lib.j.de mirabilibo ſacre ſcripture.c.ij.⁊.in.xxj.ðᷣ
ciuitate dei.c.x.idẽ inqͥt. Gehẽna illa q̃ ⁊ ſtagnũ

ignis ⁊ ſulphur dicit᷑ coꝛpoꝛeꝰ ignis eſt.? Gꝛe.

in.iiij.dyal.dicit. Ignẽ gehẽne coꝛpoꝛeũ eſſe nõ

ambigo. Et dicũt theologi in.iiij.ſen.diſt.xliiij.
maxime Rich.noſter ibidẽ art.ij.q.iiij.ꝙ ignis
inferni quãtũ ad inflãmsdum eſt eiuſdẽ ſpeciei

ſolute.Sicut caloꝛ naturalis in
tit nutrimẽtũ in carnẽ:⁊ ſic ſecuris in vtute mo

CXCII

cũ igne elemẽtali. Quia ſicut omnis aqua om̃i

aque eſt eadẽ ſpece m Phm jcopic.? Aug. in

queſtioe.xxvij.a Hoꝛoſiũ vbi ait:ꝙ aque que

ſuꝑ celos ſunt eiuſdẽ ſunt ſpeciei cum iſtis infe

rioꝛibo.ita om̃is ignis omni igni eſt idẽ ſpecie.
Dicũt tamẽ doctoꝛes ꝙ ignis inferni habʒ ma
ioꝛẽ efficaciã ⁊ vᷣtutẽ qᷓ; ignis elemẽtalis.UVñ ðt
Augꝰ.qꝙ ignis noſter quẽ habemus in terra in
cõparatiõe ignis inferni eſt ſicut fumꝰ ignis no
ſtri in cõparatiõe ipᷣius ignis. Immo foꝛtiꝰ di
cunt quidaã:qꝙ noſter ignis eſt ſicut ignis depi⸗
ctus in muro in cõparatiõe ignis veri.O igitur
peccatoꝛes quõ poteritis ſuſferre ignes inferni
cũ dicat Aug.xxj.de ciuita.dei.c.iiij.ꝙ nibil eſt
igne vrẽte moleſtiꝰ.
Ecũdo de iſto igne querit᷑:vtrum poſſit
ſ aimas ſeparatas a coꝛꝑe cruciare. Iſtaʒ
queſtionẽ tãgit Scotus⁊ ſctũs Bona.
in.iiij.di.xliiij.? Rich̊.ibidẽ arti.ij.q.ix.?⁊ LZbo⸗
mas in.iiij.ſcripto di.xliiij.ar.iij.⁊ contra gen.ili

bꝛo.iiij.c.xc.⁊ in.ij.qdlibet᷑.q.xiij.⁊ i.iij. qͥqlibet᷑.

q.xxiij.⁊ in queſtiõibo de aia.q.xxj.⁊ om̃s cõclu
dunt ꝙ ſic.Et hoc tenet Aug.xxj.de ciuitate dei
ca.x.Scriptũ eſt em Matthᷣ.xxv.de damnatis
Ite maledicti in ignẽ eternũ qͥ paratꝰ eſt diabo
lo ⁊ angelis eius.Ex quo arguit Gꝛego.in.iiij.

dyal.dicẽs. Si diabolꝰ? eiuſq; ãgeli cũ ſint icoꝛ⸗

poꝛei coꝛpoꝛeo igne ſunt cruciãdi: quid mirũ ſi
aie etiã ãteqᷓ; recipiãt coꝛꝑa poſſint coꝛpoꝛea ſen
tire toꝛmẽta.Dicit ergo Richar.⁊ alij pallegati
theologi om̃svbi ſupᷣ:ꝙ ille ignis cruciat ſpũs
ſeparatos inq;tũ eſt inſtrumẽtũ diuie iuſticie.

Sicut videmꝰ res habere multas actiões ĩvir⸗

tute pncipalis aßerle que eis nõ cõpeterẽt ab⸗
oꝛ naturalis in vtute aĩe ↄuer⸗

toꝛis ſcindit arboꝛẽ.Dicit aũt Aug.vbi S.ꝙ ſi⸗
cut aĩa a ſui creatiõe cõiũgit᷑ coꝛpoꝛi vt dãs eivi
tam:ex qua cõiunctiõe aia ipᷣa vehemẽtem cõci⸗

pit amoꝛẽ ad coꝛpus ſuũ:ſic aima dãnata liga⸗

tur igni ⁊ detinet᷑ ab eo vt accipiat ab ipᷣo igne

penã:⁊ ex illa cõiunctiõe cõcipit hoꝛroꝛe ⁊ dolo

rem.Et Gꝛegoꝛiꝰ vbi ſupꝛa ait. Anima nõ ſolũ
vidẽdo ſed etiam expeniẽdo incẽdiũ pati. F
Ertio querit᷑:vtruʒ ignis infernalis erit
t perpetuus non tamẽ cõſumẽs damna⸗
teos ſed ſolum cruciãs.Et hõc queſtionẽ
Rich.mouet in.iiij.di.xliiij.arti.ij.q.v.⁊ reſpon
det ꝙ erit perpetuꝰ. Nam Matth.xxv.a ſalua⸗

toꝛe noſtro ille ignis appellat᷑ eternus. Quod

nõ eſt intelligẽdum a parte ãte ſed a parte poſt.

Et hanc opinionẽ tenet Auguſt.xxj.de ciuitate

dei. aũt nõ cõſumãtur damnati illo igne ꝓ⸗

bat Richar.in eadẽ diſt.⁊.art.q.vij.Scriptum
eſt em̃ Job.xx. Luent om̃ia que fecit nectamen
ↄſumẽtur.Et ꝙ h̊ ſit poſſibile.ſ.facere durare ĩ
perpetuũ ignẽ inferni: ⁊ in iũo damnaros non
annihilari: ꝓbat Augꝰ. xxj. de cuitate dei.cliij ·

Germo

v.⁊.vj.vbi dat multa exempla mirabilia. Pꝛi⸗
mũ eſt de Salamãdra quod eſt animal habi⸗
bitãs in igne nectamẽ ab eo còſumit᷑. Siliter et
de möte ethna q eſt in ſicilia.Et de mõte vulca⸗
no:⁊ de olimpo:a quibs mõtib exit ↄtinue flã⸗
ma ⁊ nõ nutrit᷑ aliquibo elemẽtis ⁊ tñ ſemꝑ du
rat.Et ſᷣm Gꝛeg.in.iiij.dyal.ab ipᷣis mõtibo au
diunt᷑ voces terribiles que putant᷑ eſſe damna⸗
toꝛũ.Et ibi dicit᷑ eſſe os inferni. Snw
Imilit᷑ apð garamãtes ðᷣt Aug.eẽ fon⸗
tem qᷣ in die eſt tã frigidꝰ vt de eo nõ poſ
ſit bibi:ꝛin nocte tã calidꝰvt nõ poſſit tã
gi. Silr in epiro ðt eſſe aliũ fontẽ:in quo ſi po⸗
nant᷑ faces extincte ſubito accẽdũtur. Itẽ in ar⸗
chadia dicit eſſe lapidẽ qͥ vocat᷑ albeſton:qͥ accẽ
ſus ſemel ãpliꝰ nõ poteſt extingui. O igit᷑ infeli
ces pctõꝛes ſi mõ nõ poteſtis tenere ꝑ momẽtũ
vnũ digituz in iſto igne quõ poteritis ſtare per
mille milia annoꝝ imo ꝑ infinita ſecula ſecłoꝝ
toto coꝛꝑe ⁊ aia ſub merſi in illo hoꝛribili igne
infernali:qͥ nõ ſolũ exteriꝰ vos cruciabit ⁊ vret:
ſed etiã ꝑ os ac nares⁊ ꝑ alias coꝛꝑis apparitõ
nes ingrediens oĩa viſcera vr̃a deco quet. Ideo
exclamat Eſaias.c.xxxiij.dicẽs. Quis potit ha/
bitare de vobis cũ igne deuoꝛãte ⁊ cũ ardoꝛib

ſempitnis.Qð ↄſiderãs quidã ſcũs pr̃ ad cuiꝰ

cellã ꝑrexerat quedã iĩpudica meretrix eũq; tem

ptabat⁊ incitabat ad libidinẽ:ſtatim cepit ſibi

cõburere digitos ad ignẽ lucerne dicens. VUolo
videre ⁊ exꝑiri ſi potero pati ignẽ inferni qͥ com
buret luxurioſos:⁊ ſic a tẽptatiõe liberatꝰ eſt:⁊
meretrix illa moꝛtua eſt ex hoꝛroꝛe talis viſiõis
vt legit᷑ in vitaſpa.Si qͥs aũc videret illũ terri⸗
bilẽ ignẽ pfecto fugeret oẽm cauſam ꝑueniendi
ad eũ.iuxta illð Naum.iij.Ois qͥ viderit reſiliet

a te.Ad cõfirmationẽ q̊ʒ pꝛedictoꝝ de igne infer

nali dant aliqͥ docroꝛes aliud exẽplũ dicẽtes.q;
ſicut ſᷣm medicos coꝛ hoĩis moꝛtui veneno mi⸗

xtũ ſi in igne ponat᷑ cõbunit᷑ ſed nõ cõſumit᷑:ſic

moꝛtuꝰ veneno pcti in inferno ꝑpetuo cõburet᷑
⁊ nunq; cõſumet᷑.Sed ſcitote o maledicti pctõ/⸗
res ꝙ nõ ſolũ ab igne ſed etiam ab oĩbus alijs
elemẽtis:videlʒ ab aqua ⁊ ab om̃ibalijs crea⸗
turis cruciabimini.vt ꝓbat Richar.in.iiij.diſt.
xliiij.ar.ij.q.x.⁊ ſccũs Gona.ac Scotꝰ in ea.di.
Et hoc pᷣdixit Salomõ Saßp.v.dicẽs. Pugna
bit ꝓ illo oꝛbis terraꝝ cõtra inſenſatos. ⁊ in eo
dẽ.c.etiã dicit.Candeſcet in illos aqua maris ⁊
flumina cõcurrẽt duriter.De hoc igne terribili⁊
de alijs penis inferni loquit᷑ Aug.in ᷣmone ad
beremitas dicẽs. Unꝰ eſt igit᷑ ignis ſingulis et
coꝛpoꝛeꝰ:vt inſenſatos pctõꝛes coꝛꝑalit᷑ cruciet
nec lignis nec pice nec oleo nutrit᷑:ſed ꝑ pctm̃ ſe
mel accẽſum in eternũ durare nullatenꝰ dubita

re debemꝰ. O inferne tu latꝰ es ⁊ mẽſurã nõ ha

bes:ꝓfundꝰ es ⁊ nullũ fundũ te habere cogno
ſco.inſatiabilis es qꝛ oẽs tã pauꝑes qᷓ; diuites
lbẽter te ſuſciꝑe audio.plenus es ardoꝛe incõ⸗

parabili:plenꝰ es fetoꝛe intolerabili: plenꝰ om̃i
doloꝛe innumerabili. Ibi eſt ois milſeria:ibi te⸗

nebꝛe:ibi nullꝰ oꝛdo:ibi erroꝛ eternꝰ:ibi nulla

ſpes boni:ſed om̃e malũ quod extiman poteſt
dãnatis in eternũ erit. Sed ſi querat᷑vtrũ om̃s
ſentiant eandẽ penã ĩ inferno. Reſpõdet Aug.
in.xxj.de ciuitate dei.c.xvj.ꝙ pꝛo quãtitate pec⸗
catoꝛũ ſentiet᷑ ? grauitas penarũ. Sicut enim
quãto maioꝛẽ quis ponit faſciculũ lignoꝛuʒ in
igne tanto maioꝛẽ flãma facit. Ita ⁊ vos o dia/
bolici pctõꝛes quãto maioꝛẽ cumulũ pctõꝝ fa⸗
cietis tanto magis eternale vos incẽdiũ aliaq;
multiplex ifernalis pena cruciabit.vt inqͥt Ri⸗
chardꝰ noſter in.iiij.di.xliiij.arti.vlti.q.ix. ¶nð
dicit Gꝛego.libꝛo.ix.moꝛał.vᷣſus finem. Sicut
vno ſole omes tangũtur:nec tamẽ ſub eo vno
oꝛdine om̃s eſtuamꝰ.quia iuxta qualitatẽ coꝛ⸗
poꝛis ſentit᷑ etiã pondus caloꝛis.ſic damnatis
⁊ vna eſt gehẽna que afficit.⁊ tamẽ nõ vna qua⸗

litate omnes comburit.quia quod hic agit di/

parvalitudo coꝛpoꝛum ũullic exhibet diſpar cau
ſa demeritoꝛũ.Et idẽ dicit Augꝰ.in libꝛo medi⸗
tionũ.c.xxvj.⁊.xxij.de ciuitate dei.c.xyſ.

Quinta afflictio q̃ ðꝛ blaſfematiois. H

VUinta afflictio quã habẽt damnati
q in inferno dicit᷑ blaſphematõis. Uñ
ſciendum ꝙ ſp̃i dãnati ſunt totaliter
pꝛiuati om̃i charitate dei ⁊ pꝛoximi.
Si em̃ haberẽt vel vnã guttã charitatis:vt di⸗
cebat Guiulhelmꝰ epᷣus pariſiẽſis:ſapoꝛ eiꝰeſſet
tam dulcis ⁊ foꝛtis ꝙ condiret om̃ia eoꝛũ ma⸗
la.Erũt autẽ confirmati ⁊ obſtinati in indigna
tione:inuidia:ira:⁊ odio dei ⁊ pꝛoximi:⁊ pleni
crũt impatiẽtia ⁊ amaritudine.Uñ cuilibet dã
nando dici᷑ Eʒechieł.xxiij. Calicem meroꝛis et
triſticie bibes ⁊ potabis vſq; ad feces. Et ideo
cx impatiẽtia ⁊ cõturbationeac furoꝛe blaſphe⸗
mant deũ ⁊ ſanctos.Eſa.viij.Cũ eſurierint ira/⸗
ſcentur ⁊ maledicẽt regi ſuo ⁊ deo ſuo.dicit au
tem Phus in.j.libꝛo poetrie ſue:ꝙ in inferno

cõtinua eſt lis.ODe blaſphemia vᷣo dei ſcriptum
eſt Apod.xvj. Blaſphemauerũt deũ celi ?⁊ man

ducauerũt linguas ſuas pꝛe doloꝛib ⁊ vulne⸗
ribus ſuis. Patet per exemplũ qð legit᷑ in ſum
ma de ſeptẽ donis:vbi dicit᷑i cum quidã vſu
rariꝰ infirmaret᷑ ad moꝛtẽ nec ſacerdos vellet ei
ſacramẽta cõferre niſi reſtitueret vel cautionem
faceret:illeq; recuſare:hoꝛtabant ur ad hoceuʒ

filij eius ne ad infernũ deſcẽderet moꝛiẽs. Ille

vᷣo reſpõdebat.eſcitis quid petatis.Si vellẽ

male ablata reſtituere relinquerẽ vos pauꝑes

⁊egenos:meliuſq; ẽ ſe cõmittere miſicoꝛdie dei
qᷓ; mĩicoꝛdie hominũ.Et in hac ꝑtinacia moꝛ/

tuus eſt vſurariꝰille ac in inferno ſepultꝰ.Ex fi⸗

lijs aũt eius duobo dixit alter ad alterũ. Pattr
noſter moꝛtuꝰ eſt nõ imitemur eũ retinẽdo vſu
ras per illũ extoꝛtas ſed reddamꝰ creditoꝛibvt
ſaluari poſſimꝰ.At alter rñdit.Ego meã parteʒ

eütorecki
inofeckin⸗
Bltergloi⸗
ſcesd ſcun
ſecllotenäſeinn
gs noin
—
nnmenin
ongturnniin
nen/iulin⸗
rcincichu
culebouſnti
tcrgenttan
Nplhgetinnuen

ſinn tflöſictk⸗

mickendaslüt
odreuineienn

finterpnes

geagfroeneul
Gangtcuwile.
Mardotdn
Padedinmin
ſfeno et.
Bubenitde
Haunmitet
Ginircuitn
Moffl
Emaffia
ſnod:
llecka
Mndl.
nocs oofancog
Dtinicäſunge'
ſaniſinocſend
Reireg
Sgiotnen Pſel

(0, epleriſum
Uitnotiindmula
Unpoibus hoſbl
rianneynuſ
Uulafem. Jo
lgo Jobrni. 0
üſinuldecirs

ingrinnnlnn
GidGerifon
ebeiſonpin
Spedatrit
noſtncnnccb
Cordisnottigeg

oſteneäter

quia Peccauins⸗
ſmumzcöme
Scemnücke
lceſſabupraft
lnatgkoly e
ſeno iegze,
hog Dßoden

do Niiz

Eo glinn

hangni an
anden
N mie
kews niiin
gan e
r mmi ſndan
urrsqooltig
Aors ſcdanm
Binminin

8
r unen

leadidrnien
Bucenlb

nedacg,

ukennis

ogni dehenan
duihatu,
ldinn inwir
tur Aeuin
nichrund
anſiiſseſe
ndircoisting

rodſting n

da: ponnſan
dine Dialhen
Clemm
Nſas ens

4,

onenſint huff
vor wln dinn
ncgi iimn
mtoinjmn
mitcri dimm

dolrtyt we,

löcͤkgtinſun
an dblid

rſaarused

GndaNGNnH
bunruad hot
ean nols
ens t
vai wo n⸗
memſind
SS

õ

Foliũ

retinebo:necillã rſtituere curo. Si pater noſter
vſuras fecit ⁊ nõ reſtituit ipᷣe non ego pena poꝛ

tet. Alter ergo poꝛtionẽ ſua reſtituit:⁊ ſeculũ de
ſerẽs dei obſequio ſe totũ tradidit. Dũ aũt qͥ in

ſeculo remõſerat mũdanis ſe ĩmergeret ifirma⸗/
tus ad moꝛtẽ nec penitẽs ſecutus eſt patrẽ. Q ð
frater audiẽs rogauit deũ vt pꝛis ⁊ fratris eiꝰ
ſtatum ei dignaret᷑ oſtendere Una igit᷑ dierũ cũ

oꝛaret vidit terrã apertã ⁊ in iferno patrẽ in flã⸗
mis penitꝰ ſepultũ:⁊ filiũ eiꝰ fratrẽ ſuum iacẽs
ſuꝑ eũ:maledicebatq; pater filiũ dicẽs. Male⸗
dicta ſit hoꝛa in qua te genui fili? tu ſis maledi
ctus:qꝛ ꝓpter te fecivſuras ⁊ nolui reſtituere:ne

te pauperẽ relinquerẽ.⁊ ꝓpter hoc crucioꝛ in hac
flama. Et filiꝰ rndebat. Maledictꝰ ſis tu pater
⁊2 maledicta dies in qua me genuiſti:qꝛ exeplo

tuo docuiſti me fenerari:⁊ vſuras extoꝛtas no/
luiſti reddere ꝓpter qð crucioꝛ ĩ inferno.Et poſt
hec ambo pariter eiulãtes blaſphemabst cũcta
creata ⁊ creatoꝛẽ illoꝝ.Qð cernẽs ille ſeruꝰ dei
gratias deo egit qͥ eum liberauit de tãto malo.
Igeo de danatis loquens Dantes in tract.de
inferno dicit.
Blaſphemãt deũ ⁊ eoꝛũ parẽtes
Et humanã ſpeciẽ hoꝛã tẽpus ⁊ ſemen
Et diẽ vite eoꝛũ ⁊ natiuitatẽ.
Sexta afflictio que dicit᷑ incõſolabilis lamẽ
tationis. V
Erxta afflictio quã habebũt dãnati in
ſ inferno ðꝛ incõſolabilis lamẽtatõis
Et iſte eſt cantꝰ damnatoꝝ habẽs ſex
notas.ſ. Ut.re.mi.fa.ſol.la. Pꝛimaʒ
notã vociferãdo ꝓfert quilibet dãnatus dicẽs.
Vtinã cõſumptꝰ eſſem ne oculꝰ mevideret:fuiſ
ſem q̃ſi nõ eſſem de vtero traſlatꝰ ad tumulum

8 aia mea. Pſal.lxxxvij.Et oẽs alij rñũdent cuʒ

Bobr. Geos aʒ vo addit dicẽs. Repleta eſt ma
i

eo. Repleti ſumꝰ deſpectiõe.pſal.cxxij. Tertiam

aũt notã inſimul cantãt dicctes. Mivᷣabilioꝛeſ
ſumꝰoĩbus hoibus.j.ad Choꝛ.xv. Quartã vᷣo
notã cantatvnuſqͥ ſq; eoꝝ dicẽs.Facies mea in⸗

tumuit a fletu. Job.xvj.⁊ iteꝝ.Faciẽ meã ogꝑuit
caligo. Job.xxiij.Quintã aũt notã adiungunt
osẽs ſimul dicẽtes. Sol intelligẽtie nõ eſt oꝛtus

nobis:⁊ in malignitate nr̃a cõſumpti ſumus.
Saß.v. Sextã vo notã ſimilit᷑ decantãt dicen⸗
tes.Laſſati ſumꝰ in via iniqͥtatis ⁊ perditiõis.
Saß.v. ⁊ iterũ. Laſſis nõ dat᷑ requies ⁊ pellis
noſtra quaſi clibanꝰexuſta eſt:⁊ defecit gaudiũ
coꝛdis noſtri.ac conuerſus eſt in luccũ choꝛus
noſter:⁊ cecidit coꝛona capi noſtri. Ue nobis
quia peccauimꝰ ⁊ ꝓpterea meſtũ factũ eſt coꝛ no

ſtrum ⁊ cõtenebꝛati ſunt oculi nr̃i. Lreñ.vltio.

Sciendũ eſt ergo ꝙ in inferno nunq; dãna⸗
ti ceſſabunt a ſuſpirijs ⁊ maximis clamoꝛib ⁊

lamẽtatõibo.Et cauſam aſſignat Eſaias.xxij.c.
dicens. Dies em interfectiõis ⁊ cõculcatiõis ac
fletus a dño deo exercituũ. Uñ ſaluatoꝛ noſter

—

Matth.xxij.inqᷣt. Ibi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ den⸗
tiũ.Sed notãduim Rich̊.in.iiij.di.l.ꝙ in ifer⸗
no nõ erit coꝛpalis fletus inq;tũ eſt quedã reſo
lutio coꝛpoꝛaliũ lachꝛymaꝝ.quia talis reſolu⸗
tio nõ erit in alia vita cũ pertineat ad ſtatũ coꝛ⸗

mptibilẽ. ſed erit ibi maximꝰ doloꝛ interioꝛ ⁊ ex

terioꝛ cũ turbatiõe ita ꝙ ſuſpirabũt ⁊ lamenta⸗
bunt᷑ dãnati pꝛe doloꝛib cũ turbatiõe oculoꝛũ
⁊ motu capitis ⁊ ſtridoꝛe dentiũ ⁊ pꝛe maxima
anguſtia vultꝰ ⁊ caro ⁊ capilli contrahetur.Et
de his lamẽtis loquitur Dantes in tract᷑.de de
inferno dicẽs.
Que ſuſpiria planctꝰ ⁊ alti doloꝛes
Reſonãt per aera ſine ſtellis
Dic:⁊ ne incipiẽdo plangas.
Si poſſemꝰaures ponere ad os ĩfernip
o fecto audiremꝰhoꝛribiles voces mioꝝ
da natoꝛũ clamãtiũ ⁊ dicẽtiũ. Heu heu
qᷓ; vrens ⁊ ardẽs eſt iſta flãma. Quis dabit no
bis ad refrigerandũ guttulã aque.quis nos li

berabit a cruciatibo iſtis.quis nos cõſolabitur

in tot meroꝛibbo. Vbi ſunt amici nr̃i:vbi diuitie
vbi potẽtia:O vita nr̃a plena om̃i doloꝛe ⁊ an⸗
guſtia:o vita deſtituta om̃i auxilio om̃iq; ſola⸗
tio:audiretis ꝓfecto quẽlibet danatũ blaſphe⸗
mantẽ ⁊ dicẽtẽ. Heu mihi quare me creaſti deꝰ
Job.x. Quare de vulua eduxiſti me. Maledi⸗
ctus tu pater meus ⁊ mater que me cõcepiſtis
Ecci.xlj.De patre impio conquerũtur fũlij: qi

Apter ipᷣm ſunt in obpꝛobꝛiũ. Maledictus ſit

dies in qua natꝰ fui. Job.iij.ca. Pereat dies in
qua natꝰ ſum:⁊ nox in qua dictũ ẽ:natꝰeſt hõ ĩ
mũdũ. Heu mihi qꝛ pꝛiuatꝰ ſum videre głiam
dei. Eſa.xxv.Tollat᷑ impiꝰ ne videat glłiam dei.
Heun mihi quia ſemꝑ ardebo in hoc igne eter/

nali. Pfal.xcvj. Ignis ante ipᷣm pᷣ cedet ⁊ inflã⸗

mabit in circũitu iimicos eius. Heu qꝛ vndiq;ʒ

circũdatus ſum penis ⁊ doloꝛibo. Daniclł.xiij.
Auguſtie ſunt mihi vndiq;.O obſtinati pecca

toꝛes:o coꝛda adamãtina durioꝛa ſaxis quare
nõ plãgitis audiendo tam hoꝛribilia.O laſciui
iuuenes qͥ ridetis ⁊ tripudiatis audite quid di
cat vobis ſaluatoꝛ Lu.vj. Ue vobis qui nũc ri

detis:qꝛ lugebitis ⁊ flebitis. Plãgite ergo nũc

peccata veſtra ne in eternũ plagatis. Ait em̃ ſal
uatoꝛ noſter Matth̊.v.Beati qui lugẽt qm̃ ip
ſi cõſolabutear.
Septima afflictio que dicit᷑ eterne deſpera⸗
tionis. + MV
Evptima afflictio quã habebũt dam/
ſ nati in inferno dicit᷑ eterne deſpatio⸗
nis.De quolibet em̃ dãnato ðꝛ Job.
xv. Non credit ꝙ de tenebꝛis reuerti

poſſit ad lucẽ circũſpectãs vndiq; gladiũ. ⁊ ibi

dẽ. Auferet᷑ de tabernaculo eius oĩs ſpes fidu⸗

die.Et PS.inqͥt. In inferno nulla eſt redẽptio.

Vñ ſi dãnati ploꝛarent płes lachꝛymas q; ſint

gutte aq̃ maris nõ poſſet deũ placare neeremii/

ermo

ſionẽ pene aliquã ipetrare. Ipe em̃ ait Pꝛouer.
j.Tũc damabunt ⁊ nõ exaudiã eos ⁊c.Et iõ ðꝛ
Eccłs.ix. Quodcũq; põt manꝰtua facere:iſtan⸗

ter oꝑare:qꝛ nec opꝰ:nec ratio:nec ſapientia erit

apud inferos quo tu ꝓperas. Nulla em̃ ericvia:
nullũq; remediũ euadẽdi illas penas ꝑpetuas

vñ Greg. vij. moꝛaliũ inqt. in iferno enit frigus

intolerabile.ignis ĩextinguibiulis:vermis imoꝛ
talis tenebꝛe palpabiles:flagella cedẽtiũ:hoꝛri
da viſio demonũ:ↄfuſio pctõꝝ:⁊ deſpatio oiuʒ
bonoꝝ ⁊c̃. Pꝛo cuiꝰdeclaratione mouet᷑ q̃ſtio.
Vltrũ deꝰ iuſre puniat moꝛiẽtes in pctõ moꝛtali
pena eterna.Et rñdent quidã ꝑfidi:quoꝝ dicta
refert Aug.xxj.de ciui.dei.xj.c.dicẽtes ꝙ deꝰ iniu
ſte fadet dans penaʒ eternã pctõꝛibo:⁊ poſſumꝰ
arguere ſic. Pꝛo mẽſura pcti debet eſſe plagarũ
moõodꝰ.Deut.xxv.⁊.l.j.S.ſʒ ⁊ qͥ poꝛcũ.ff.de abige.
l.reſpiciendũ.ff.de penis.⁊.l.pediꝰ.S.j.ff.de ĩcen
dio rui.⁊ nau. Unde dicit ſaluatoꝛ Matthᷣ.vij.
2 Luce.vj.?⁊ Marci.iiij.⁊ hr̃.in.c.qualiter et qñ.
de accuſa.el pᷣmo.In qua mẽſura mẽſi fueritis
remetiet᷑ ⁊ vobis. Sʒ mẽſura pcti nõ eſt ifinita:
cum ſit a vᷣtute finita:ergo nec cruciatꝰeiꝰdebet
eſſe ĩfinitꝰ. Ad hanc queſtionẽ rñdet Ric.noſter
