j.S.pene. In directoꝛia aũt iuris libꝛo.iij.ti.ij.O.
cxlvj.dici᷑ ꝓ homo loquit᷑ nõ ſolũ verbo:ſʒ etii⸗
nutu ⁊ ſignis:ꝓ qͥ facit.xxvj.q.vj.c.qui recedunt
ad fi.Et ſic nõ vident᷑ pᷣdicta poſſe fieri:vñ ſecu⸗

rius erit abſtinere. Scdiendũ aũt ᷣm theologos

in.iiij.di.xviij.ꝙ ſi qͥs ſalutat᷑ ab excõicato:põt
reſpõdere deꝰemẽdet vos ⁊ hmõi.Nõ ſoluʒ aũt
eſt ꝓhibitũ loqui cum excõicato:ſʒ etiã oꝛare cũ
eo vt dicit Iſidoꝛus in.d.c.cũ excõicato.Et ideʒ

habet᷑ in.c.excõicatos.ea.q.⁊ cauſa. VUnde dicit

ſnnores in ſũma ꝙ ſi excõicatus intrat ecdle
lam:⁊ ibi ſe firmat cauſa oꝛãdi:alij tenent᷑ exire
vel ꝓcurare ꝙ ille exeat:ſi manifeſtũ eſt illũ eſſe
excõicatũ.xj.q.iij.c.ſicut apłi.⁊.xxiiij.q.j.c.oĩs qͥ
Imo ſᷣm thealogos in pᷣdicta di.quarti ſi exrre
noluerit qñ dicit᷑ officiũ diuinũ violẽter pᷣt emit
ti:ſi fieri põt ſine ſanguinis effuſiõe:maxime de
mandato vł ↄſenſu ſacerdotis.Argumẽtũ in.c.
veniens de ſenten.exco.ſi vᷣo nõ pᷣt emitti debet
dimitti diuinũ officiũ q̊uſq; exeat:⁊ etiã miſſa ſi

nõdũ icepit canonẽ. Argumẽtũ in dicto.c.om̃is

Secus ſi ĩcepiſſet:qꝛ tũc dʒ ꝓſeqͥ vſq; ad cõiõeʒ

ſũptã:cũ ſolo ſᷣuitoꝛe reliqͥs oiĩb exeũtibo:vt ait
Rap.in ſũma:⁊ ponit᷑ in ſũma cõfeſ.vbi ſupꝛa.
q.lxxij.Et poſtea reſiduũ exeundo in ſacniſtiaʒ

dicere.vt dicũt theologi vbi ſupꝛa. Incipit autẽ

canõ. Te igit᷑ ᷣm archidiaconẽ in.c.de himnis.

de cõſe.di.]. Sed Alexander vincentinꝰ in.c.cũ

manthe. de cele. miſſarum poſt Inno. Hoſti. acꝰ

Panoꝛ.tenet ꝙ incipit a verbis cõſecrationis.
Et hec opinio videt᷑ magis ſeq̃nda q̊ ad dimiſ⸗
ſionẽ vel ꝓſequutioneʒ miſſe:in caſu iſto. Licet
aliqui dicant ꝙ incipit immediate poſt offerto
riuz. Si vero excõmunicatio eſſet occulta tunc
illi qui ſciunt debẽt exire ſecrete ⁊ cante:ita ꝙ nõ
fiat manifeſtatio eius:aliter nõ exibunt.vj.q.ij.
c.⁊ ſi tantuʒ.⁊.c.cum nõ ab homine.de ſen.exco.
Occulte em excõicatus occulte debet moneri vt

exeat ⁊ nõ publicari: vt etiam dicunt pᷣdicti too
logi vbi ſupꝛa:vbi etiam dicunt ꝙ ſi aliquis ho
ſpitatus ſit in aliqua domo:et ſuꝑueniat aliqs

LE

publice excõicatꝰponẽs ſe ad menſã tenet᷑ ſurge
rea mẽlſa nõ obſtate qͥcũq; ſcãadalo. Si vo ẽ ex⸗

cõmunicatꝰ occulte ⁊ nõ poteſt lurgere ſine eiꝰ

nota:nõ tenet᷑ ſurgere:licettamẽ in eadẽ camera

cũ excõmunicato comedere ſed nõ mn eadẽ men/

ſa:nec in eodẽ lecto iacere:vt dicũt pᷣdicti theolo
gl:⁊ etiã canoniſte in dicto.c.cuʒ excõmunicato.
ctc Inno.in.c.nuꝑ.de ſen.excõ.tamẽ in ſũma cõ⸗
feſſoꝝ li.iij.tci.xxxiiij.q.cxxx.dicit.q menſe debẽt
eſſe ita remote vt merito dici poſſit: ꝙ ſimul nõ
comedant.Si em̃ eſſent pꝛope viderẽtur ſimul

Kcomedere. ð
Icet autẽ quidã dicant ꝙꝑticipando cũ
L excõmunicato:ſemꝑ incurrit᷑ pam̃ mo:/

ar. iiij.q.iij.et Richar.in eadẽ di. et Johes and.
ac Johũnes de lignano et Archidi.ac Panoꝛ.

in.c.ſicut.xj.q.iij.dicunt ꝙ nõ incurrit᷑ peccatuʒ
moꝛtale niſi in quattuoꝛ caſibus. Pꝛimo ꝑtici

pando in crimine. dicto.c.nuꝑ.S.in ſecũda.et.c.
ſi ↄcubine.de ſentẽ.excõ.Secundo ſi ꝑticipat in

7

ↄtemptũ ſuperioꝛis.argu.in.c.ij.de maio.⁊ obe
dien.Et ideo peccat moꝛtaliter ſi ꝑticipat poſtq;

a ſuperioꝛe canonic monitus fuit ne ꝑticiparet
ca.ſtatuimus.co.ti.lib.vj.⁊ ca.ſacris.qð metus

cau.Tertio ſi ꝑticipat in diuinis.ca.rogo.xj.q.

iij. Et ibi Hugo.Quarto ſi ꝑticipater ſtudiovł
2temptu reputans excõmunicationẽ trufaʒ.vᷣm
Hoſtien.in ca.ꝙ in dubijs. de ſen. excõ. Et Jo⸗

hHannẽ ⁊ Archidiaco.in dicto.c.rogo.Et ita itel⸗

ligit᷑ ilud qð dicit᷑ in dico.c.ſicut apoſtoli.xi.q.
iij.ꝙ cũ quis ꝑ ↄtemptũ ꝑticipat cum excõmu⸗
nicato:vel cõtra pꝛohibitionẽ ſuperioꝛis poteſt
vxcõ municari:tunc em̃ peccat moꝛtaliter.hodie
tamẽ ꝑ extrauagantẽ Martini quinti:que inci
pit.Ad euitandũ ſcandala ⁊ multa peccata:ni⸗
ſi quis ſit excõmunicatus a iudice ſpecialiter et

expꝛeſſe:nõ tenet᷑ aliquis eũ vitare:⁊ ideo poteſt
Rticipare cũ excõmunicato a iudice generaliter.

⁊ etiam cũ om̃i excõmunicato a canone:niſi ta⸗

lis ſit excõmunicatus pꝛo ſacrilega manuũ inie

ctione in perſonã eccleſiaſticã:qð adeo ſit noto⸗
riũ:vt nulla poſſit tergiuerſatione celari.Et diẽ
Archiepiſcopus floꝛẽtinus in cractatu de excõ⸗
municationibo:ꝙ hec decretalis fuit appꝛobaca
ab om̃ibus qui erant in cõcilio Cõſtãtienſi ſub
pꝛedicto pontifice.Et etiã ꝑ Eugeniũ q̃rtũ in cõ
cilio Baſilienſi:⁊ ẽ ꝑpetua niſi reuoce’. U
LC.ai.iendũ tamen eſt ᷣm theologos in.iiij.

. ſ di.xviij.ꝙ quedã perſone poſſunt parti

apare in quibuſdã caſibus cũ excõmu⸗
nicatis ſine incurſione excõmunicatiõis mino/
ris.de quib habet᷑ in ca.quoniaʒ mulcos.xj.q.
iij.⁊ ↄtinent᷑ in hoc verſu.Utile:lex:humile:res
ignoꝛata:neceſſe. Hec anathema qͥdẽ faciũt ne
poſſit obeſſe.Pꝛimo vtile:id eſt pꝛopter vtilita

tem. ⁊ hoc dupliciter ſciliq excõmunicati:vt q̃n
do quis loquit᷑ ei de ꝑtinẽctibus ad eius ſaluceʒ

XXXVI

vel erhoꝛtat eũ ad querendã abſolutiõem: licer
alia verba icidenter iterponat vt magis ꝓficiat

Et ideo pᷣdicatoꝛes:⁊ ↄteſſoꝛes qui apud excoi⸗

catos i pdicatiõibo ⁊ ↄfeſſiõibo quaſi gerũt cau⸗

ſas coꝝ qui ab ip̃ᷣis expoliati fuerãt poſſunt ele

moſynas licite acciꝑe ab ipis excõlcatis:pᷣſertiʒ

ſi aliter in locis illis nõ valent ſuſtentationẽ ha
bere.c.cum voluntate, de ſen.excoi. Non eſt ergo
petm loqᷣ cũ excõicatis de vtilib ad ſaluatiõem

animeſue:⁊ ꝓpter hoc admittunt᷑ ad pdicatiõeʒ
c. reſponſo de ſenten.excòmu. Scðda vtilitas pᷣt
eſſe ex ꝑte ꝑticipannis in tꝑalib vł ſpũalib In
tempoꝛalibo quidẽe:vt cuʒ pecit ab excõicato qð
ei debet dare.c. ſi vere.extra eodeʒ. Unde ſi nolit
dare:. poteſt in iudico conueniri:alias ex delicto
ſuo cõmodũ repoꝛtaret:extra de iudi.c.intellexi⸗
mus.Excõicatꝰigit᷑ poteſt ↄueniri licet ipſe non
poſſit còtra alios agere:qꝛ eſt ſeparatꝰnõ ſolũ
xpᷣo:ſqʒ etiã a cõione fideliũ.iij.q.iiij.c.fi.⁊ de ſen.
ex.c. duobo vbi de hoc.⁊.c.a no bis.de excep. In
ſpũalib aũt licite põt loqui de ſalute aie ꝓpꝛie ſi
eſt neceſſitas:et no pᷣt haberi recurſus ad aliũ qᷓ
ↄſulat.Et hoc ſᷣm Uuilhelmũ:qͥ etiã dicit ꝙ ne⸗
ceſſitate iminẽte põt peti ↄſiliũ ab excõicato:etiã
ſuꝑ tꝑalibo.pꝓ quanta aut neceſſitate vł vcilitate

licest hocagere arbitrio boni viri limitandũ di

cic. Cuiꝰdictũ ponit᷑ in ſũma cõfeſ.li.iij.ti.xxxij.
q.cxxvij.Et hoc quãtũ ad cõfiliũ. Secus aũt eſt
de ofeſſiõe:qꝛ etiã in caſu neceſſitatis nõ licet ↄfi
teri excõicato vt notat᷑ in pᷣdicta ſũma eodẽ li.ti.
xxxuij.q.lxiiij. Necaliud ſacr̃m ab eo reciꝑe p̃ᷣter
baptiſmũ moꝛte ĩterueniẽte ⁊ catholico deficiẽte
vt notat᷑ in eodeʒ libꝛo ti.xxxiiij.q.viij. Scðo ex⸗
cuſat a ꝑticipatiõe lex.ſ.matrimonij.Nã vt dict
Ric.in.iiij.di.xviij. Uxoꝛ cõicando cuʒ marito
excõicato nullã excõicatiõem ↄtrabit:qꝛ tenetur
ei obedire.Ct hᷣ qũ de matrimonio cõſtat.c.qm
multos.xj.q.iij.Et nõ ſolum poteſt reddere de⸗
bitum:ſed etiam exigere. rgumẽtũ in.c.itellexi
mus.de iudi.Et hoc etiam poteſtvir facere cum

muliere excõicata:ſᷣm theologos in pꝛedicta di.

quarri.quia iudicantur ad paria.cgaudemus

de diuoꝛ. Si vero aliquis eoꝛuʒ ſit excõicatus:
⁊ multo magis ſi vterq; ꝓpter matrimoniũ illi⸗
cite ↄtraccũ:nõ licet ꝑticipare etiã in petitiõe vel
redditiõe debiti. Ut dicũt theologi in pᷣdicta di.

Irti.Et canoniſte in dicco.c.qm̃ micos. xXx
Ed ſi querat᷑:nũquid cũ aliq s cõiuguzʒ
s8 elſt excõicatus ꝓpter aliud qᷓ; ꝓpter matri
moniũ:an alter poſſit cum eo ꝑticipare.

Reſpondet Hoſtien. Goffre. ? Ray. vt poni?᷑ẽ in

ſũma cõfeſſoꝝ eodẽ libꝛo ⁊ ti.q.cxxix.q; vxoꝛ ex/

cuſat᷑ ꝑticipãdo cũ viro excõicato rõne ſubiectio
nis.Sed vir nõ excuſat᷑ ꝑticipando cum vxoꝛe

excõicata:qꝛ põt eam cogere vt faciat ſe abſolui.
Argumẽtũ in.c.ſicut.vij.q.j.Et idẽ dici᷑ in dire/
ctoꝛia iuris libꝛo ti.S.cxxxv.Aliqui tamẽ dicunt
ſi vir cũ debeat eſſe caput mulieris.xxxiij.q·v.

fanota

cbecima.

oneßmm
fo:.700
icaincl
60 nopot
ſchebo
ſt ſoͤe
ſtnwrli
tiſi
otnegcre⸗

Eme
ubl
nopi
piſalospen
lolcareche⸗
Ulitofli
Nkinſüma
Podonils
cdicedud
cttumn
ttümma
Nkniün⸗
Ghropi⸗
ſaſymla
ſ chonil
Clilropol
depoemiſtan
ſtiſoperpo
Criralijau⸗
Cpdkhe
uaancle⸗
laboꝛatore
cleſimu⸗
teercömun
co.mayit
meto p⸗
Uar
I räcia
iſſe
urmt ero
necctian
Clhinl. c
lutſuns no⸗
ſſo
4 Dm

ſles ſ
Cſonan
los i
darcauſa
der Unde
Caredone
Hullbel
gii na
ſgo coma
Mfmcat

in
n
Anign,
niten,
lraſſng
tnmdid
Incknn
ſlaninn
itenig
ſanlimß
lhige ,
aind

nkin

Aad
dlinle
inlrge
Wci⸗eg.
ſnügii
misti

1d öet

ſ⸗

mmndi

Sensi

ms codil

mmnmmunn

dconadeſ

doluo deſſc⸗
i Soen
niſirde
ndo nmn
mbegt
nio ckuan
ctutnde
näi ndile
Krtharan
inpraind.
14dN
Eri:
mmvnill/
Eoetötr
in Hdind.
los.
lls g⸗
SÜR
neo e⸗
Nni
NnEc
hrögehhedo
don
catl pn
Ginlncn
biunn

1

i

Foliũ

cc. hec imago.nõ inducit eã ad petend abſoluti⸗/
onẽ ſᷣm ꝙ debet ⁊ tenet᷑:peccat moꝛtaliter ꝑ.c.er⸗
roꝛ. 2.c.ↄſentire cũ ſi. lxxxiij.di.Et iõ ꝑtidpando

cũ ea incurrit minoꝛè excõicatione.Secus quã
do nõ põt eã cogere:⁊ ſi nõ ꝑticiparet cũ ea effice

ret᷑ peioꝛ.Et hec opinio videt᷑ ronabilis.Sed qᷓ
rũ.Nũqͥ d ſi vir vocet excõicatũ ad menſam poſ
ſit vxoꝛ ſimul comedere. Rñdet Guilbel.vt po⸗
nit᷑ ĩ ſũ.ↄfeſ.li.iij.ti.xxxiiij.q.cxxx.qnõ:tñ poterit

comed ere in alia mẽſa in eadẽ domo:ita tamen
remota ꝙ merito poſſit dici ꝙ nõ comedãt ſił.
Ertio excuſat a ꝑticipatiõe hũilitas

t ſubiectiõis vel ᷣuitutis.Et ſicfilij q ſunt

in pꝛia poteſtate:⁊ etiã emãcipati qͥ ſũt cõ
mẽſales patri:⁊ ab eo neceſſaria recipiũt poſſũt
cõicare cũ eo: dũmodo nõ ꝑticipent in crimine.
Alij vo filij nõ excuſant᷑ pʒ pdictũ Guilh̊.vt po

nit᷑ in ſũma ↄ feſſoꝝ vbi ſupᷣ.q.cxxxj.Et idẽ dicit

Rodonẽſis in ſũma.⁊ ſimiliter dicit Hugo eſ⸗

ſe diceẽdũ de patre reſpectu filij excõmunicatci:q;
tenet᷑ eum vitare niſi ab eo recipiat alimẽta. Qð
etiã tenet Innocentius ⁊ Rap.⁊ Guilhel.vt po

nit᷑ in ſũma ↄfeſſoꝝvbi ſupᷣ.Excuſant᷑ q̊ʒ mona
chi ꝑticipãdo cũ abbate excõmunicato.qꝛ qua/
ſi de familia eiꝰ ſunt vt inqͥt Guilhel.⁊ ponit᷑ in
ſũ.ofeſſoꝛũ li.iij.ci.xxxiij.q.cxl.Et clerici cuʒ epᷣo
excoicato poſſũt cõmunicare ſi ſunt eius officio
deputati ſicut ⁊ alij ſeruientes:vt inqͥt Guilhel.
vbi ſapᷣ.et ponit᷑ in ſũma ↄfeſſoꝝ eodeʒ li.⁊ ti.q.
cxxxix.alij aũt clerici non m Hoſtieñ.in ſũma.

Qõð ꝓbat᷑ ꝑ.c.miratus.xciij.di.Excuſant᷑ etiã ſer

ui ⁊ ancille ⁊ alij ſeruilis ↄditiõis.Itẽ ruſtici ac

laboꝛatoꝛes agroꝝ atq; alij ſeruitoꝛes ⁊ ſubie⸗

cti:⁊ ſimiliter nutrices ⁊ alij ad ſeruitiũ eius an/⸗
te excõmunicationẽ aſtnicti.c.inter alia.de ſentẽ.
excõ.maxime ſi nõ poſſũt ab eo recedere ſine de/

trimẽto ꝓpꝛio.arg.in.c.ſi vere.eo.ti. E
Uanrto pncipaliter excuſat pbabilis igno
ꝗq rãtia facti:vt puta qꝛ qͥſ neſcit aliquẽ vᷣbe
raſſe cericũ vel aliud hmõi feciſſe ꝓpt᷑ qd
incurrit᷑ excõicatio:vel neſcit ipᷣm fuiſſe denũcia
tũ in eccłia:vt dicit Guilhel.ꝑ.c.apłice.de cle.ex/
cõ.mini.⁊.c.ſignificauit.ð ſen.excõ. Ignoꝛantia
aũt iuris nõ excuſat eos qͥ tenent᷑ iura ſcire.c.vt
giaꝝ.ð ↄſtitu.li.vj.vbi etiã ptʒ ꝙ ignoꝛãtia craſ
ſſa ⁊ ſupina nõ excuſat A“
ꝗq Uinto excuſat neceſſitas tã excõmunica⸗
ti q; ꝑticipãtis. VUñ peregrini viatoꝛes et
ſiłes poſſũt licite recipere ab excõmunicatis ne/
ceſſaria quãdo aliter habere nõ poſſũt.c.qm̃ mł
tos.xj.q.iij. Excõmunicato quoq; poteſt aliqͥd
dari cauſa humanitatis quãdo neceſſitateʒ ha⸗
bet. Unde ſi petat hoſpitiũ non tenet᷑ quis expe/
ctare donec ſit ab omnibus expulſus:vt inquit
GBulilhel.⁊ ponit᷑ in ſũma ↄfeſſoꝛũ vbi ſupꝛa.q.
cliiij. nde ↄcludendũ eſt ꝙ vbi ꝓpter neceſſita
tẽ qͥs cõmunicat cũ aliquo excõmũicato nõ pec

cat ᷣm cõiter doctoꝛes in. c. ſi vere. ?. c. inter alia.

CCCXXVII

de ſen. excõ.Etiõ qñ qͥ ꝑticipat cũ excõicato ñ in
fauoꝛẽ eiꝰ au cõmodũ ſʒ ꝓ euitando ſuo dãno:
vł ſubleuanda ſua neceſſitate nõ icidit ĩ excõica⸗/
tionẽ. Argu mẽtũ in.c.vitatis.de dolo ⁊ ↄtu.Et
lõ ſi qͥs cõtraxit ſocietatẽ cũ aliqͥ ita ꝙ nõ pᷣt ab⸗
ſtinere ab eiꝰↄſoꝛtio ſine ſuo detrimeto pᷣt ꝑtici⸗
pare ſᷣm Hoſti.?⁊ Bernardũ in.d.c.ĩter alia.Et
lõ dñs pᷣt cõicare cũ ſᷣuo excõicato recipiẽdo de⸗
bita obſequia.Et pᷣlati cũ ſuis ſubditis eadẽ rõ/

ne:⁊ hec ꝓbant᷑ ꝑ dictum capitulũ.ſi vere.

Pars ſeptima huius ſᷣmonis de excõmũica
tlonis abſoluione. B
v Litelligere valeatis a qͥbo excõicatiõi
bus abſoluere poſſit qͥlubet parochia
nnnus ? alij ſiłes confeſſoꝛes declarare
vobis ĩ hac ꝑte ĩtẽdo:qͥ caſus ſunt epᷣo reßuati ?
qͥ ſũmo põtifidi.Illis em̃ exceptis qͥ ſpᷣi ſimo po
tifici vł epᷣis ꝑticularit᷑ reßuant᷑:ð alijs oibo pñt
parochiani abſolutionẽ iparti. Notãduʒ g̊ẽᷣ
ſi ep̃s reuat ſibi abſolutionẽ excõicati ab eo vel
eiꝰauctoꝛitate:nõ poterit talis abſolui ab eovel
ſuꝑioꝛe:vt a papa vł delegato aut etiã ab archi⸗
epᷣo in caſibo nõ ꝓhibitis.de qͥb notat᷑ in.c.pa⸗
ſtoꝛalis.de offi.oꝛdi.Solẽt aũt cõiter epᷣi reua
re ſibi abſolutionẽ excõicatoꝛũ ſpãłr ⁊ noiatim
expᷣſſis noibo.Si vero nõ repᷣuãt ſibi abſolutio
nẽ taliũ excõicatoꝛũ tũc qͥlibet oꝛdinariꝰpõt ab⸗
ſoluere ſubditos ſuos.c.nuper.de ſen.excõ.vbi
ðꝛ. Quia tñ cõditoꝛ canonũ eiꝰabſolutiõem ſibi
ſpãliter nõ retinuit:eo ipᷣo cõceſſiſſe videt᷑ facul⸗
tateʒ alijs relaxandi.De caſibo vᷣo excõicationũ
iuris q̊ꝝ abſolutio ad epᷣos ꝑtinet infra dicemꝰ
in declaratione caſuũ pape reuatoꝝ.Sciendũ
eſt igi᷑ multi ſũt caſus ĩ iure ſũmo põtifici re

Fſᷣuati de quibus aliquos hic recitabimus alijs

bpeꝛetermiſſis cauſa bꝛeuitatis. C.
d Ico igit᷑ bmo ꝙ oẽs q excõicati ſunt ⁊ oĩ
anno denũciant᷑ excõicati ꝑ ꝓceſſum cu⸗

rie de qͥb.S.dixi ꝑte.ij.huiꝰſᷣmonis:nõ poſſunt

abſolui niſi ꝑ ſũmũ põtificẽ excepto moꝛtis arti
culo.In quo etiã abſolui nõ poſſũt niſi pᷣus de
ſtãdo maãdatis eccłie ſatiffactiõe vlł cauciõe pᷣſti⸗
ta.Oẽs q̊ʒ ſimoniaci ĩ oꝛdine vł bñficio ⁊ eoꝛuʒ
mediatoꝛes ſunt excõicati excõicatiõe papali vt
dictum eſt ſupᷣ ꝑte.ij.nec poſſunt abſolui niſi a
ſũmo põtifice pᷣterqᷓ; in moꝛtis articulo vt patʒ
etiã ꝑ extrauagãtẽ Pauli.ij qͥ ĩcipit.Cũ deteſta⸗

bile. Incẽdiariꝰẽt ecclłie vł loci religioſi ſeu pᷣui⸗

legiati ĩ circũitu eccłie ipᷣo iure ẽ excõicatꝰ:ſʒ ante
qᷓ; ſit denũciatꝰpᷣt abſolui ab epᷣo:poſtq; vᷣo eſt
denũciatꝰſiue noiatim ſiue ĩ generali:puta dicẽ
do.denũciamꝰexcõicatos oẽs illos &ͥ tale icẽediũ
fecerũt:iſtiꝰabſolutio excõicatiõis ẽ rẽuata pa⸗/
pe.c tua nos.de ſen.excõ.Ei ſimiliter effractoꝛes
ecclłiaꝝ cũ expoliatiõe eaꝝ ſimilẽ excõicatioeʒ in
currũta qua nõ niſi ꝑ papã abſolui pñt poſt de
nũciationeʒ.c.cõq ſti.extra.e.⁊ ibi Panoꝛ.ita de
darat illũ textũ.Excõicatiõeʒ etiã papalẽ icurrũt

.

Bermo

inſecutoꝛes cardinaliũ romane eccłie boſtiliter
vel dericoꝝ aut religioſoꝝ familièpape vel car

—

dinaliũ pᷣdiccoꝝ:⁊ pcuſſoꝛes ac captoꝛes coꝛuü:

⁊ ſocij talia facietiũ ⁊ mãdatiũ:⁊ qͥ factũ ratum

habuerũt vel ↄſiliũ dederũt vel fauoꝛẽ:⁊ qui ta

les poſtea receptauerũt vel defenſauerũc ſciẽter
vt habet᷑ in.c.felicis.de penis.li.vj.Et oẽs pꝛedi
ctinõ pñt abſolui niſi a papa vt ibidẽ ðꝛ. In eo
dẽ q̊ʒ.c.habet᷑ ꝙ pᷣncipes:ſenatoꝛes:ↄſules:ptã⸗
tes: rectoꝛes ſiue alij dni ⁊ eoꝛũ officiales qͥ ifra
meſem a die noticie habite de pᷣdicto delicto nõ
puniũt pᷣdictos reos cũ pñt ſᷣm tenoꝛẽ ipᷣius ca
pituli excõicationẽ icurrũt:a qua tñ abſolui po
terũt a ſuiſ oꝛdiarijſ.Aliũ etiã caſũ papalẽ habe
mæv in. c.qᷣ cũq;.ðde ſen.excõ.li.vj.vbi ðꝛ.Quicũq;
p eo qi reges ⁊ pncipes ac barones:nobiles ac
q̃ſcũq; eoꝝ miniſtros:aut qͥſcũq; alios excõica

tiõis:ſuſpẽſiõis ſeu interdicti fuerit ſentẽtia pꝛo
mulgata:licẽtiã alicui dederit occidẽdi:capiẽdi
ſeu als in ꝑſonis ſeu bonis ſuis vel ſuoꝝ guã/
di eos tales qͥ ſentẽti
occaſiõe ꝓlate:vel eaſde ſentẽtias obſᷣuãtes :ſeu
taliter ercõicatis cõicare noletes:nilſi licẽtiã ipᷣaʒ
re integra reuocauerint:vel ſi ad bonoꝝ captio⸗
nẽ occaſiõe ipᷣius licètie ſie ꝓceſſũ:niſi bona ipſa
fuerint infra octo dieꝝ ſpaciũ reſtituta:aut ſatil

factio ꝓ ipᷣis ĩpenſa: eoipo facto ſentẽtiã excõica

tiõis icurrãt.Eadẽ q̊ʒ ſint ſentẽtia innodati oẽs

q auſi fuerint pᷣdicta licẽtia data vtt vel aliqᷣd p᷑/⸗
miſſoꝝ ad q cõmittẽda dari licẽtiã phibemꝰ ali

is cõmutere ſuo motu. Qui aũt in eade ſenten /

tia pmãſerũt duoꝝ mẽeſiũ ſpacio:excũc ab ea nõ
poſſint niſi ꝑ ſedẽ apo ſtolicã abſolutiõis benefi
ciũ obtinere. Alia excõicatio habet᷑ in cle.j.ð pe/
nis. vbi excõicat᷑ qlibet qͥ iniurioſe vel temere ꝑ/

cuſſerit:ceperit aut bãnierit aliquẽ epᷣm:ſeu qͥ p

dicta mãdauerit vł facta ab alijs rara babuerit
vel ſociꝰfuerit in his faciẽdis:aut ↄſiliũ vł fauo
rẽ dederit:vel defenſauerit eoſdẽ: nec põt abſol/
ui pᷣterqᷓ; in articulo moꝛtis niſi a papa.Et cum

abſoluẽdꝰfuerit i articulo moꝛt nõ valet abſok

ui niſi pus caueat idonee ꝙ parebit pene iponẽ

deꝛ penitẽtiã dño auxiliãte faciet. Itẽ ibidẽ excõ

municant᷑ oẽs officales q̊cũq; noie cẽſeant᷑ qͥ ĩ
aliq̊ pdictoꝝ fuerint culpabiles: nec valẽt abſol
ui niſi vt pᷣdictũ ẽ. Alia papalis excõicatio ẽ i de.
grauis. de ſen. excõ. vbi excõlcant᷑ oẽs dñi tẽpo⸗
rales etiã ſi ſũt epᷣi qͥ in terris vel locis eoꝝ inter
dicto ſuppoſitis cogũt quõlibet diuĩa officia ce⸗
lebꝛare:aut qͥ voce pᷣconia ſeu ꝑ cãpanaꝝ pulſa
tionẽ ad ꝗfficia eadeʒ audiẽda:aliq̃s pᷣſertim ex
cõmunicatiõis ſentẽtia aut interdicti inodatos
cuocãt: vel qͥ excõicatis publice aut interdicc ꝓ/⸗
hibẽt ne de eccleſijs exeãt dũ miſſaꝝ ſolẽnia agũ
tur a celebꝛãtibo moniti generaliter vel ſi pecialit᷑
vät exeãt. Itẽ ſi excõicati publice? iterdicti poſtq;
moniti fuerint a celebꝛãtibo vt exeãt remanere pᷣ

ſũpſerint ipo facto ſentẽtis excõicatiõis ĩcurrũt

as ꝓtulerũt:ſiue quoꝝ ſunt

a qua ſolũ ꝑ papã poſſi unt abſolui. Et ſ ic colli⸗
gi ꝙꝙ hec pena eſt ↄtra cogẽtes audire diuina ⁊

cuocãtes ⁊ ꝓhibẽtes exire de ecclhia:⁊ cõtra exire

nolẽtes. Itẽ dicit glo. ſuꝑ dicta cle. ꝙ vᷣbů: quõ⸗
libet cõphendit oẽm modũ cõpulſiõis realẽ vel
ꝑſonalẽ:directũ vel indirectũ.vt puta ↄſangui⸗

neos vel ipᷣos in ꝑſonis aut rebo grauãdo. Itẽ

dicit Franciſcus ʒambarella poſt Paulũ ibidẽ
ꝙ qñ locus eſt ĩiterdictus icidũt in hanc excõica
tionẽ euocãtes ad diuina etiã nõ excoicatos nec
ĩiterdictos qꝛ dictio pᷣſertim ſtat ꝓ maxime. Itẽ

dicunt ibidẽ pᷣdicti doctoꝛes ꝙ ꝑ diuina officia

ibi itelligit᷑ miſſa.Alij caſus excõicationũ ſuncĩ
extrauagãti Alexandri q̃rti q̃ icipit.Ex alto.vbi
excõicãt᷑ ili qui libellos famoſos aut cãtilenas
vł rithmos faciũt:detinẽt vł publicãt in ĩfami
am ſtatꝰoꝛdinis minoꝝ vł pᷣdicatoꝝ. Itẽ excõi⸗

cant᷑ pdicantes: docẽtes vł defenſates ꝙ, pfato⸗
rũ oꝛdinũ frẽs nõ ſunt in ſtatu ꝑfectiõis:⁊ qnõ

licet eis de elemoſinis viuere aut ꝙ nõ pñt pᷣdi⸗
care ſiue ↄfeſſiões audire de licetia romanipon
tificis ſeu alioꝝ pᷣlatoꝝ oꝛdinarioꝝ ſine cõſenſu

curatoꝝ. Itẽ excõicant᷑ faciẽtes violẽtiã dõnabi

lẽ in locis pᷣdiccoꝝ oꝛdinũ.Et iſti oẽs nõ poſſũt
abſolui niſia ſede apoſtolica aut a cõpᷣuatoꝛib⸗
dictoꝝ oꝛdinũ pᷣterq; in articulo moꝛtis. D
Egeg ne nimis lõgã ꝓtrahamꝰbãc ꝑtẽ di⸗
s miſſis alijs excòicatõibo papalibo:maxi
me qꝛ in ãgelica ⁊ alijs ſũmis diffuſe po
nunt᷑:q̃ vide ibi.ſolũ illã excõicationẽ declara⸗
bimꝰq̃ ponit᷑ xvij.q.iiij.c.ſi qͥs ſuadẽte.vbi In⸗
nocẽtiꝰſcðᷣs dicit. Si qͥs ſuadẽte dyabolo huiꝰ

ſacrilegij viciũ vł crimẽ iĩcurrerit ꝙ in dericũ vel

monachũ manꝰ: violẽtas iniecerit:anathematis
vinculo ſubijciat᷑. Et nullꝰepoꝝ illũ pᷣſumat ab
ſoluere niſi moꝛtꝭ vrgẽte picło donec aplico cõ⸗
ſpectui pñtet᷑ ⁊ e madatũ ſuſcipiat:hec ibi.Uñ
ſciendũ eſt ꝙ monachꝰẽt nõ dericꝰ⁊ canonicꝰre
gularis: ct ſi nõ ſit clericꝰ:⁊ cõuerſus vlł cõuerſa

cuiuſſlibet religiõis gaudet h̊ pᷣuilegio vt eũ ꝑcu

tiẽs ſit excõicatꝰ.c.nõ dubiũ.et.c.ad eminẽtiã.⁊.
c.cuʒ illoꝝ. de ſen. excõ. Itẽ moniales ⁊ religioſe
ꝑſone.c.de mo nialib.⁊.c.veniẽs.eodẽti.Noui⸗
cij q̊ cuiuſtibet religiõis appꝛobate eodẽ gau/
dẽt builegio.c.religioſo.eo.ti.li.vj.Quicũ q; etiã
detinet aliquẽ ex pdictis ĩ cuſtodia publica vłpᷣ

uata abſq; alia coꝛꝑis leſiõe vlł ĩitrudit ĩ vincula

eſt excõicatꝰ vt ĩ.c.nuꝑ.de ſen. excõ. Abbas q̊ʒ vx
bᷣoꝛ etiã cã coꝛreciõis dericũvł monachũ faciẽs

pvberari ꝑ laicũ ſecularẽ ẽ excõicatꝰ ſi alit ſit coꝛri

gibilis. extra eo. c. vniuerſitat. Et ſimiłr nõ deft
dẽs cdlericũ cũ ad eiꝰoffcm̃ ꝑtinet: qꝛ fauerevidet
q cũ poſſit manifeſto facinoꝛi ðſinit obuiare.c.

qusãte. ceo. ti.x.xxiij.q.v.c.adminiſtratoꝛes. Item

v̈berãs clericũ qͥ ꝓ emẽda offenſe cõmiſſe ſpõte
ſe ſubijcit vᷣberibo. c. otingit. de ſen. excõ. Iteʒ de⸗

ricꝰpcutiẽs ſeipᷣm aio irato ĩcidit i canonẽ.Qð
ꝓba

k. xxv.q.v.c.ſi nõ licet. Hoc eĩ puilegiuz elt

kcd
ſ dbab

OWdo

yaſuzt
nate.
eſoſtie
.i ege⸗
fundes
ſimach
eti⸗
catus⸗
fis nol
u i
ſheefoch
ſonißm
iotdeſe
ſugceceD
o gat

ſ inan
ſn
übabe
laccom
ode⸗
Gmn.
ℳ
lamult
Nwica
gaiſibe
ſcbarg
leg inrie
ſiſtind

glicerſo
ſolvzab⸗
(ihaudl
hotak id
E
t de
co:
ſroͤſem
nöab!
unoin⸗
decno
Ginosen
W
1
c
n

beyxin

maofel
batpecl

s cal⸗

bitäden

Aleegiin
Johzn
opni

itecl

Lion
rnn
ig
mnn
Nanidd
baulibi
neriig
ictp ne
unmne J
moffan
mniſi
1Tlzdi
Mäns
ir giͤnt
r Fini
as Pöſa
fmüsrgn

lüſit a
umdeNen
rAneceſa

rgliiiut⸗
koisinſi
t a
ns Oifen
monidelen
däexdi
rdſadolote
Jn mdn
rmbes
liuunat
onet locy
dordabli
noranne
ent ouſ
cnün
ℳtn0aα,
utnigſe
auis ſovh
iil/
COuiciqgeu
hodliaf
arirna⸗
ZBpbhn
gonchiſi⸗
Giuckon
ſinchnide⸗
rgivn
ntetwand
naan
nſii
au

Foliũ

oceſſuʒ toti oꝛdini dericalicui renũciare nõ põt

vt ait Johes de lignano in tractatu ð cẽſura ec/⸗
cleſiaſtica. Spuẽs eciã in faciẽ derici vel ledens

eũ pede aut alia ꝑte coꝛꝑiſ aio iniuriãdi.⁊ ſiłr ef

fundẽs aquã ſuꝑ euʒ codẽ aio:ſᷣm Hoſtieñ.in

ſũma eſt excõicatus.Itẽ violẽter detinẽs clericia
ꝑ veſtẽ vel ꝑ frenũ equi ne libere trãſeat eſt excoi

catus ſᷣm Inno.in.c.nuꝑ.de ſen.excõ. Itẽ aufe⸗/
rẽs violẽt᷑ res de manu clerici:vel occidẽs equũ
cui inſidet:aut lacerãs veſtes qͥ bus eſt indutꝰ:
ſi hec facit ad eiꝰiniuriã videt᷑ incidere in excõica
tionẽ pᷣm Johem ð lignano vbi ſupᷣ.Facit.c.cõ/

tigit.de ſen.excõi.Ut em̃ ait Archi.ſuꝑ.d.c.ſi q s

ſuadẽte.De mẽte ↄditorꝭ canonis ẽ ꝙ q̃litercũq;

q̃ͥs tãgat ꝑ ſonã clerici iniurioſe icidat ĩ canone.

L..iendũ tñ eſt ꝙ in qͥbuſdã caſibb nõ E
ſ incidit canonẽ ꝑcutiẽs clericũ vel religio⸗
uüu21iſſum. Pꝛimꝰeſt:cũ qͥs ꝑcutit clericũ icedẽ
tẽ in habitu laicali quẽ ignoꝛabdat clericũ eẽ: pu
ta qꝛ comã nutriebat:nec tonſurã deferebat:nec
aliqͥd de clericatu oñdebat.c.ſi vᷣo.el.ij.de ſen.ex
cõmu.Ubi dicẽ Inno.⁊ Johes an. ꝙ etiã ſi euʒ

occideret nõ incidit in penã.qꝛ ꝓbabilis ignoꝛã

tia excuſat ab excõicatiõe.Et ſilłr dicẽ Hoſtieñ.⁊
Inno.i.c.cũ nõ ab hoiĩe.ð iudicijs.eti.d.c.ſi vᷣo.
ꝙ etiã ſi hẽbat habitũ dericalẽ:ſʒ ꝑcutiẽs euʒ nõ
videbat qꝛ erat denocte:nõ eſt excõicatꝰ.qꝛ opoꝛ
tet ꝙ intẽdat ꝑcutere clericũ vt incidat in cano⸗
nẽ.Et ita dicit Johes de lignano vbi ſußö.,ↄ. F
. Ecundꝰcaſus eſt:cũ qͥs ꝑcutit clericuʒ in
ſ habitu laicali incedentẽ:nec aliqͥd ð deri
catu ondentẽ:tertio monitũ⁊ nõ coꝛrectũ
qꝛ licet ſciat ipᷣm clericũ:nõ ẽ excõicatus.c.ↄtigit
el.ij.de ſen.excõ.Et ſufficit ꝙᷓ admonitio fiat nõ
ſoluʒ ab epᷣo:ſZq etiã a q̊cũq; ꝓpꝛio pᷣlato.extra eo.

c.in audiẽtia.vbi ðꝛ generalit᷑ de pᷣlatꝭ ꝓpꝛijs.et

notat᷑ ĩ directoꝛia iur.li.iij.ci.ij.S.liiij.
Ertiꝰcaſus eſt in clerico qͥ ↄtẽpto habitu
t clericali fert arma:⁊ tertio admonitꝰnõ ſe
coꝛrexit.d.c.in audiẽtia. Quinimo etiam
ſi nõ ſit monitus ſʒ imiſceat ſe tyrãnidi:vt in ca.
cũ nõ ab hoĩe.ð iudi.Et hoc notat gloſa ibi. Et

Inno. in.c.nõ dubiũ. de ſen. excõ. vbi ibidẽ dicit

de dlerico ſeditionẽ ⁊ iniuſtũ bellũ faciẽte.c.ꝑpẽ⸗

dimus.extra.eodẽ.Et idem diẽ̃ Johãnes de Li
Inano vbi ſupꝛa. .

Uartus caſus eſt in dlerico exercẽte nego
q cia ſecłaria ei ꝓhibita. Nã ſi tertio admo⸗
ntitus nõ deſtiterit:ꝑdit pᷣuilegiũ clerica⸗

le:vt in.o.fi.de vita ⁊ hone.cle.Et idẽ habet᷑ in ſũ
ma ↄfeſſo ꝝ.li.iij.ti.xxxiij.q.xxxv.Et hoc etiã pꝛo

bat᷑ ꝑ.c.ſacerdotibo.extra ne cle.vel mona. Qui

tus caſus eſt in clerico ↄiugato nõ deferente ha

bitũ nec tonſurã.Nã ſine alia monitiõe om̃e pᷣ⸗
uilegiũ ꝑdit ᷣm Johem mona.⁊ Archið.in ca.

Johẽones. ð clericis ↄiugatis.de quo textus eſt
in. c.vnico.eodẽ ti.li.xj. Sextus caſus eſt i ꝑ
cutiẽte clericũ iocoſe:vt in.c.j.de ſent᷑excõ.Et ibi

CcCCxxXIX

doctoꝛes dicũt 2 Johãnes de lignano vbi. S. ep

debet põdergri q̃litas ioci:qꝛ ſi fieret in deriſio/
nẽ clerici vel vᷣberatio eſſet grauis nõ excuſaret
ꝑcutiens ꝓpter iocuʒ:vt ðꝛ in ſũma ↄfeſ.li.iij.ti.
xxxiij.q.ccæi aũt fiat leuis ꝑcuſſio ſᷣm q̃litateʒ
ioci nõ incurritur excõicatio. Argumentũ in.c.ſ.
de peeſumptionibus.
8 Eptimꝰcaſus eſt rõne coꝛrectiõis:vt in
magtſſtro ⁊ dño qͥ leuiter cã diſcipline vł
coꝛrectiõis ꝑcutere pᷣt.c.cũ voluntate.S.fi.⁊.c.ex

tenoꝛe.de ſen.excõ.Et iõ nõ icidit in canonẽ ſi nõ

grauiter ꝑcutit.c.j.eodẽ.ti.⁊ ſimilłr pater vł pꝛo⸗

pinquus põt cauſa coꝛrectionis leuiter ꝑcutere

clericũ in minoꝛibo exiſtentẽ.d.c.cũ volũtate.Fa
cit lex filiꝰ.C.de patria ptãte.⁊.l.vnica.C.de emẽ

da.ꝓpin. ⁊.xlv.di.S.neceſſe.ad fi.Et eodeʒ modo

pꝛeſbyter vel aliꝰ officialis in eccłia põt ꝑcutere

moderate clericos ꝑturbantes officiuʒ ſᷣm In⸗

nocẽ.⁊ Hoſti.in.c.veniẽs.de ſen.excõ.Et etia cle
rici ſenes iunioꝛes clericoſ ĩ minoꝛibo ↄſtitutos

cauſa inſtructiõ .is.d.c.cum volũtate..fi.Et ſilłr

q libet regẽs familiã quã coꝛrigere debec.c.duo
B Octauꝰcaſus eſt qñ ꝑcutit᷑ de
ricꝰgoliardꝰaut buffo.i.ioculatoꝛ qͥ ꝑ annũ ta/

le exercitiũ fecit:vel etiã ſi minoꝛi tꝑe ⁊ tertio ad/
monitus nõ deſtitit.c.clerici.de vita ⁊ hone.cle.

libꝛo.vy. .— .R
n Onus caſus eſt in eo qͥ ĩ cõtinẽti vim vi
repellit cũ moderamine iĩculpate tutele.

c.ſi vᷣo.de ſen.excõ. Itẽ ſi qͥs a clerico ludẽte ſecũ

guiter ꝑcuſſus ⁊ ꝑ h̊ motꝰſine deliberatiõe ſʒ ſo

lũ ex ſurreptiõe ⁊ vi doloꝛis reꝑcutit etiã grauit

nõ ĩcidit ĩ canonẽ:ſᷣm Petrũ de peruſio in.d.c.
Et facit ad pᷣdicta capituluʒ ſi qͥs iratꝰ.ij.q.iij.⁊
l.ſi adulteriũ cũ ĩceſtu.S.iꝑatoꝛes.ff.ad.l.iuliã.

de adul.⁊.l.iij.ff.de diuoꝛ.⁊.l.qcqͥd.ff.ð reg.iur.

Verũ quãdo nõ ſcit᷑ certiſſime ꝙtalis reꝑcuſſio
facta ſit ſine deliberatiõe:⁊ ſolũ ex vehemẽtia do

loꝛis debet in hoc dubio peti abſolntio. Per ea
que habentur in.c.illð.de cle.excõ.mi.⁊ in.c.ad

audientiaʒ.de homi.

d Zat q̊ʒ Inno.ſuꝑ dictũ capitulũ.Si ve

ro.ꝙ cũ qͥs verberat dlericũ nõ ſolũ pꝛo

defenſiõe ſua: ſʒ etiã rex ſuaꝝ vel eax pſonaꝝ ꝑ
quas ei iniuna fit:ſicut vxoꝛ filij:ſᷣui ⁊ hmõi nõ

iĩcidit in canonẽ.Argumẽtũ in.c.nõ iferẽda.⁊ iiʒ
c.foꝛtitudo.xxiij.q.iij.⁊ h̊ dicit etiãẽ Panoꝛ.in.C.
oli.el.j.de reſti.ſpo.ꝑ.d.c.⁊.c.dilectꝰ.de ſen.excõ.

li.vj.⁊ ꝑ.l.furẽ.ff.ad.l.coꝛne.de ſica.Et hecitelli⸗

gunt᷑ qñ aliter nõ põt verberãs defẽdere ſe ⁊ ſua

vt notat Bar.in.dicta.l.furẽ.Lũc em̃ excuſatur

ᷣ̈ berãs.⁊ faciũt notata ꝑ glo.in.&j.xxiij.q.viij.

dicit tñ Panoꝛ.in dicto.c.olim.ꝙ ſi verberans

cauſa defenſiõis excederet aliqualiter modũ in
culpate tutele nõ ex ꝓpoſito ſed inaduertenter
⁊ ex ſurre ptione:nõ incideret in excãmunicatõeʒ

quia ad ipam incurrendã requiritur dolus ᷣm

omnes doctoꝛes in dico.c/ſi quis ſuadente.Fa
Er 5

Bermo

cit ad hoc gloſa in.c.ſignificaſti.el.ij.de homici⸗
dlo.⁊.l.ſi ex diagis. rabernaru adlaqull.
Etad hoc bona eſt gloſa in.d.c.ci voluntate.de
ſentẽ.excõ.Dicit᷑ autẽ moderamen inculpate tu⸗
tele quãdo quis facit illud ſine quouliter ſe vel
ſua defendere nõ poteſt vt ait Barcthol.in.l.pꝛi⸗
ma..vnde vi.et in.d.l.furem.C.ad.il.coꝛneliã.
de ſicarijs. Unde ſi qͥs violẽter expelleret dericũ
de domo ſua quã occupauerat nõ valens aliter
eã recuperare:nõ eſt excõmunicatꝰ:vt ait Inno.
in.c.olim cauſam. de reſti.ſpo. Sʒ pone.fugien
do poteſt quis euadere:ſed nõ fugit:⁊ ſic ꝑcutit
inuaſoꝛẽ vtrũ incidat in excõmunicationẽ. Rñ
det Bart. in. d. l.j. C.vñ vi.quẽ ſequi᷑ Panoꝛ.
in.c.olim.el.j.de reſti.ſpo.qlicite põt ꝑcutere.qꝛ
fuga eſt quedã iniuria.l. Itẽ apud labeonẽ.ff.ð
iniurijs.Et dicit Cinus in.d.S.tabernarius.q;
fuga reddit hominẽ vilioꝛẽ:qð tamen intellige/⸗
dũ eſt quãdo ex tali fuga ꝓuenit ei ↄfuſio. Cuʒ
ergo iniuria coꝛꝑalis ſit maioꝛ qᷓ; iactura rerũ.

l.in ſeruoꝝ.ſff.de penis.Et ꝓiactura reꝝ liceat ꝑ

cutere vt dictũ eſt.igit᷑ a foꝛtioꝛi ꝓ iniuria coꝛꝑa
li ſᷣm pᷣdiccos doctoꝛes.Sʒ tamẽ talis ꝑcutiẽs
nõ vitaret irregularitatẽ.cle.ſi furioſus.ð homi.
Ecimus caſus eſt quãdo quis iue M
d nit dericũ cũ vxoꝛevel matre aut ſoꝛoꝛevł

filia turpiter agentẽ.c.ſi vero.el.j.S.vlt.de

ſentẽ.excõ.Et dicit gloſa ibidẽ ꝙ nomie vxoꝛis ĩ
telligitur ſponſa de pᷣſenti:⁊ ad euitandã excom
municationes requirit᷑ ꝙ verberatio fiat in ipſo
actu inuẽtionis ⁊ nõ ex iteruallo poſtq; ab alia
diuertit ⁊ a loco diſceſſit:bᷣm doctoꝛes ſuꝑ di.c.
Et dicit Monaldus in ſũma ꝙ etiã ſi nõ inue⸗
niat in actu nephario luxurie:ſed in tactibo im⸗
pudicis ⁊ ſignis ꝓpinquis actui: ⁊ iĩ loco ſuſpe⸗
cto:talis verberas nõ eſt excõmunicatus.Secꝰ
vero ſi inueniat eũ oſculantẽ in publico ᷣm mo
rem patrie.Similiter ſi mulier impetita a dleri⸗
co de turpitudine qui eã inuitã tangebat euʒ ꝑ/
cutiat cũ moderamine inculpate tutele:ʒelo ca⸗
ſticatis nõ eſt excõmunicata pᷣm Monald.vbi
ſupꝛa.⁊ Guilhel.vt refert᷑ in ſũma ↄfeſſoꝝ.li.iij.
ti.xxxiij.q.xxxv.Si autẽ eã nõ tangebat nec vim
coꝛpoꝛalẽ inferebat:ſed tm̃ verbis eaʒ tẽptabat.
caderet in excõmunicationẽ illũ verberãdo:hſᷣm
æundẽ Monaldũ. Secus tamẽ eſſet ſi aliter eũ
repellere nõ poterat.argumentũ eoꝝ que notat
gloſa. xxiij.q.j.in pncipio.

Ndecimus caſus eſt in pᷣlato ĩferioꝛe epi

v ſcopo q ſubditũ verberat cauſa coꝛrectio
nis:vt in.d.c.cũ volũtate.⁊.c.vniuerſita⸗

tis.et.c.ex tegoꝛe.de ſen.excõ.Epᷣus em nõ debet

aliqueʒ ꝑcutere.c.nõ liceat.lxxxvj.di.ſed debet ꝑ
aliũ: nõ ſecularẽ ꝑcuti facere.c.illi qui.v.q.v.⁊ di
ctco ca.vniuerſitatis. OO
Uogecimus caſus eſt in illo qͥ mittit ma
d mnus violẽetas in cdlericũ de pᷣcepto pꝛelati
ſui eũ capiẽdo.ca.vt fame,de ſen. excõ.dũ

mõ nõ excedat modũ:qꝛ ſi dericꝰq̃ete ſe ꝑmittit

capi ⁊ duci:⁊ capiẽs calce vel pugno ipingit:nõ
euaderet ſniaʒ excõicatiõis:vt dicit Joh.an.i.c.

ſi denicos.eo.ti.li.vj.⁊ etiã ſi clericꝰfideiuſſiõem

de parẽdo daret:qꝛ nõ poſſet capi niſi exceſſus

enoꝛmitas vł alia rõnabilis cã alið ſuaderet.d.

c.ſi clericos. Perlaicũ vo nõ põt vᷣberari deri/
cus etio de madato pᷣlati:ſʒ opoꝛtet ꝙ vᷣberans
ſit deric.d.c.vniuerſitatis.vł ↄuerſus alicuiꝰre

ligionis:ex cã rõnabili.Et ita ↄſuetudo iterpᷣtat

d. c. vniuerſitatꝭ.Clericꝰg̊ vł cõuerſus verberãs
ex mãdato ſuꝑioꝛis:nõ icurrit penã canonis.c.
ex tenoꝛe eo.ti.dũmõ nõ excedat moduz.
Ecimuſterciꝰcaſus ẽ in clerico ꝑſeuerãte
d in malo q ab aliquo maleficio ałr nõ pᷣt
cõpeſci:bᷣm Inno.in.c.ſi vᷣo elj.eo.ti.qꝛ

iudex põt eũ caꝑe:⁊ qlibet alius:⁊ ligare dũmõ

qᷓ; pꝛimũ reſtituat pᷣlato ſuo.Siłr ſᷣm Panoꝛ.
in.d.c.põt familia ptãtis iueniẽs dericũ de no⸗
cte ipᷣm caꝑe:qꝛ pᷣt timere ne velit facere aliquod
malũ:qꝛ eſt ↄtra eũ pᷣſumptio.c.oſuluit.de offi.
dele. Itẽ qñ capit euʒ ꝓpter malũ qð fecit:vt du⸗
cat illũ ad pᷣlatũ ſuũ:⁊ dubitat᷑ de fuga eius ᷣm

Panoꝛ.in.c.cũ nõ ab hoie.de iudi.Facit i argu

mentũ.C. de decuri.l.generali.Et idẽ dicũt qͥdã

poſſe fieri:ſi creditoꝛ timet de fuga clericei ðbito⸗/
ris:ſᷣm Inno.⁊ Panoꝛ.in.c.vt fame.de ſen.ex.
⁊ facit.lex ait pᷣtoꝛ.ff.de his q̃ in frau.cre. Itẽ põt
detineri ꝑ viginti hoꝛas:ſi fecit aliqð delictũ ad
teſtes ne ſit loc inficiatiõi. Facit lex vocãdos ca
pite quito.ff. de adul.⁊ ĩ autẽ.vt liceat ma.⁊ aui.

S.is quoq;. QQD

d Ecimuſquartꝰcaſus ẽ rõne degradatio

nis qñ.ſ.verberat᷑ cdericꝰð gradatꝰ.ſi em̃

ſit degradatꝰactuałr:qð fit:qñ dericꝰindutꝰve

ſtibus ſicut ſi in officio eſſet:diſpoliat᷑:cuʒ vᷣbis
ad hoc cõgruis:vt habet᷑ in.c.degradatio.de pe
nis.li.vj.Et talis verberãs nõ eſt excõicatꝰ:qñ a
ꝓpꝛio epᷣo cum debito numero epiſcopoꝝ fit de
gradatio:ſᷣm glo.in.d.c.degradatio. Si aũt ſit
degradatus ſolũ verbalr:ſic incidit in excõica⸗
tionẽ verberãs euʒ.Et ita debet limitari opinio
Johãnis.et Aug.il.di.c.accedẽs.Et idẽ tenet ibi

Berñ.Et hanc diſtinctiõem ponit Johanes de

lignano vbi.S. Dicit tñ Panoꝛ.i.c.ad abolẽdã.
de hereticis ꝙ ſi poſt vbalẽ degradatõeʒ ſeq̃tur
ĩcoꝛrigibilitas:talis degradatꝰperdit pᷣuilegiũ
clericale:etiã quo ad canonẽ.Si qͥs ſuadente.c.

cum nõ ab hoie.ſᷣm vnũ itellectũ:extra de iudi⸗

cijs:⁊ abſq; alia traditione poſſet talis cõpꝛimi

ꝑ iudicẽ ſecularẽ Et ita pᷣt itelligi ⁊ limitari opi⸗
nio Bartho. bꝛixi.in.d.c.accedẽes.qͥ ĩdiſtincte di
cit:ꝙ ꝑcutiẽs degrad atũ nõ ẽ excõicatꝰ. R.
Ecimuſquintꝰcaſus ẽ in ꝑcuciẽte clericũ
d bigamũ.lxxxiiij.di.c.qͥſqs. HBigamꝰ em ẽ
exutꝰ oi pᷣuilegio clericali.c.vnico.de bi⸗/
ga. li. vj.ibi tñ in gloſa dicit Johãnes an qitelli

git᷑ de illis qui ↄtraxerũt bigamiã in minoꝛibo.

gäimt
lid.S
lcgii
enope
Ghoſts⸗
pobore
cuz hen
merwn
chal rel
Nuhesb
legiü di
oinge
cobes
oacche⸗
doomfin
nadiüp
Clcan
kal

Nna
ſcprt
on ciᷣ
ig ſi
laerde
ſck erco
lnrotran
ſtüpecanr
lpmor⸗
ſſellas
lcatrn
wofn)
cccolcatio
ſinnotat
Sikre
Collatus.
orundi,
linenino
ſolvagen
ummoꝛr
Eab
vhr

tamninr
lſien
Nni
Pfbemg
Halwp
hine;
8maderis
ons.
aane
lrnii
Ajcn
igmdin
n en.
lmüri
csfn
fming
idii ti
date⸗
odlcin
wwcidoe
Ama
1
degta
d
nantch
i fhs
d Ae
tei
herſtde
Gütſt
En a
niehn
gitmabi
hines de
ebolidi⸗
gſhn
itholegi
ſusden’
mdei
lscn
inunch
ord
anui
D
u.
mum

Et idẽ Geminianꝰibidẽ ait:⁊ rõnẽ aſſiẽt.qꝛ ille
q ẽ i mioꝛibo talr ↄtrahẽdo põt viuere ⁊ debʒ vt
laicꝰ. Secꝰ v ſi ↄtraxit in ſacris:qꝛ nõ ꝑdic b⸗
uilegiũ clericale:liq; ſit puatꝰ habilitate oꝛdinũ
qꝛ nõ põt redire ad ſeculũ:vt notat᷑ in.ca.tue.de

*

apoſta.in gloſa fi.Silr reli

mercun.qꝛ ille textꝰ nõ pᷣuat eũ pullegio mona
chali vel religiõis. Hac qͥʒ opinionẽ ꝙ ſolũ con
trahẽs bigamiã in minoꝛibo oꝛdinibo ꝑdat pᷣui

legiũ dicti canonis.ſi qͥs ſuadẽ

co.ti.teneat ꝙſacerdos qui ↄtraxit cũ vidua vel

duo mr̃imonia ſucceſſiue:et poſtea cõmiſit ho/

