ex inuidia ꝓcedit.vnde Gilbertꝰ poꝛretanꝰiteꝝ

dicebat. Liuoꝛ excellentiã ꝓpꝛiã ſemꝑ cogitans
obſcurat alienã.Lercio aſtuti detrahũt venenã
do cũ.ſ.multa bona dicunt de aliquo venenan
do cũ aliquo malo interpoſito:ſicut multi faci⸗
unt ſemꝑ addẽtes ſed:vel ſi.Dicũt em̃.Oſi talis

nõ haberet illũ defectũ vel illum:cot virtunbus

ſunt. Pꝛimus dicit᷑ iniquꝰ.Scðᷣs aſtutꝰł.
Tertius ſimulatꝰ. Pꝛimꝰmodus.ſ.iniquꝰ tri D
pliciter cõmittit᷑. Pꝛimo cũ quis peccata ſecre

Crtdet
Nalos,
laudate
(us N
fawon
paig
berge
W
ſur⸗
(⸗
liid
lur⸗
teo⸗
lontſ
Ban
Uimi
nund
mihi
tuiſt
nege
adin
bys
ſornt

4
Wnäg
—
Ae Wlgnn.
ENRNN s
mS 4
Dnloun. Se
ocn deden

— „ .
7 1Y ℳ2

co M anoſos
dalos ſcu ii n
5 deren da
Mmoll1ahig
gllan dchr: i
gvontan an
tdehoniazitge
.
mn Henliiſin
Gofun MN.
õ

X Aligo mn,
uunrmnd

niſi melle abſcondita.

7

Foliũ

quibs floꝛetlaudaret᷑ a cũctis vel dicunt. Talis

eſt doctꝰ vel pbo ſed deficit in humilitate et hu⸗
iuſmodi.Sicq; detrabẽdo ne videantur loqui
erx malignitate laudãt vt mag vituꝑent ⁊ ſimul
cũ melle poꝛrigũt ad bibendũ venenũ.de quibd

inquit Hierony.in quadã eplła.Uenena nõ dat
Eraius modus pncipalis detrabhẽdi di/
t cxt᷑ ſimulatus.⁊ fit etiã tripłr.Et eſt ꝓpꝛie
hypocritaꝝ qui pꝛimo detrahũt dolen⸗

do. Fingunt nãq; voce.vultu: verbis: geſtu: ac

ſuſpirijs dolẽter ⁊ ex charitate referre criminati/

ones ⁊ infamatiões ꝓximoꝝ ſuoꝝ cũ tamen id

faciũt ex impietate liuoꝛe ⁊ iuidia.Et hoc eſt qð
Bern.ſuꝑ Cañ.ſermõe.xxiiij.inqͥt.Detractoꝛes
quodã ſimulato verecũdie fuco ↄ ceptã maliciã
quãõ retinere nõ poſſũt adũbꝛare conant᷑. Uide⸗
as a detractoꝛe alta pᷣmitti ſuſpiria cũ quadam
grauitate ⁊ tarditate:vultu meſto demiſſis ſuꝑ
cilijs ⁊ voce plãgenti egredi malediccionẽ:⁊ qui
dem tãto ꝑſuaſibilioꝛẽ quãto credi ab his qui
audiunt coꝛde inuito:⁊ magis ↄdolęẽtis affectu
qᷓ; malicioſe ꝓĩerri.hecille. B
Ecũdo detrahũt hypocrite pꝛouocãdo.
8 Simuläãt em̃ ſe derendere velle erroꝛẽ ꝓ
ximoꝝ ⁊ eos excuſare dicẽtes. Lalia di⸗
cunt᷑ detali ſed meliꝰeſt nõ credere:⁊ iſta dicunt

vtr alios ꝓuocent ad maledicendũ. Interdũ etii
laudãt aliquẽ vltra vitatẽ ⁊ maxie coꝛã inimiq
eius vt eos magis ꝓuocẽt ad ↄtradicendũ ⁊ in
famandũ illũ.Cũ em̃ inimicꝰ neqat bono aĩo

pati ꝙ eius emulus laudet᷑ de virtutib qᷓs ha⸗
bet:qꝛ eas reputat vicia eſſe ⁊ defectus: dicente
Caſſiodoꝛo ſuꝑ ps. Meẽeti furoꝛe ebꝛie om̃e qð
rectũ dicit᷑ ꝑuerſum videt᷑: multo minꝰ poterit
ſuppoꝛtare ꝙ de virtutibo q̃s nõ habet magnifi

cet᷑. Tercio detrahũt hypocrite apliãdo ⁊ pal⸗

liãdo ſuas detractiões. Incipiũt em pꝛimo lau
dare auditoꝛes ð his q;̃ in alijs volũt damnare:
vt eos magis incitẽt ad credendũ.Deinde ſimu
lant ſe ex ʒelo veritatis ⁊ iuſticie dicere.vnð ſᷣm
Bern. vbi.S.dicit hypocrita cũ infamare vultp
ximũ.Doleo vehemeter ꝓ eo ꝙ diligo eũ ſatis:⁊
nunq; potui coꝛrigere eũ. Et aliqñ etis dicit.bñ
mihi cõpertũ fuerat hoc:ſed ꝑ me nunq; inno⸗
tuiſſet ſed qm̃ ꝑ alteꝝ res patefacta eſt veritateʒ
negare nõ poſſum.dolẽs dico:reuera ita eſt.Et
adiũgit.Grãde danũ eſt nã als quidẽ in pluri⸗

bus valet.Ceterũ in hac ꝑte vt verũ fatear excu⸗
ſari minime põt.hec ille.Et ſic iſte hypocrite am

pliãdo ⁊ augẽdo crimẽ ꝓximieũ vituperãt:mul
ta falſa iſereteſ.⁊ qðᷣ nõ audẽtvoce dicere:ſignis

cet nutib faciunt minimũ ꝓximi delictũ valde

aggrauãtes.Nã nõ ſolũ lingua ſed etiã factis ⁊
ſignis animi ↄceptꝰexpꝛimit᷑.c.cũ apud.⁊.c.tue.
de ſpon. O hypocrite nequiſſimi ꝓfecto in hoc
oſtenditis vilitatẽ ⁊ ambitionẽveſtra:Ait enim

Hierony.in quadã epła.iliũ ſane hominum

XV

⁊ ſuã laudẽ querentiũ eſt:alios viles facere:qꝛ

alteriꝰ vituperatõe ſe laudari putãt qui ⁊ ſi ſuo

merito placere nõ poſſunt placere volũtĩ cõpa⸗
ratione peioꝝ. . .

„.

Erdo pᷣncipalłr circa detractiõeʒz viden⸗
t da ſunt noueʒ remedia. Pꝛimo tria ex
ꝑte eoꝝ qͥ detrahũt:quoꝝ pᷣmũ ðꝛ Cha

ritatiua dilectio. Cum em̃ detractio ꝓcedat ex
odio vt ſupꝛa diximꝰ ꝓfecto nihil ita militat cõ

tra eã ſicut dilectio charitatiua que eſt ei cõtra⸗
ria.Ait em̃ Areſt.x. Mectha.qꝙ cõtraria mutuo
ſe expellũt:⁊ vno exiſtente in ſubiecto alið pᷣua⸗
lere nõ põt.Si igit᷑ habebimꝰ charitatẽ erga ꝓ⸗
ximũ ⁊ amabimꝰeũ ſicut noſipᷣos:ſᷣm pᷣceptũ
dñi Mat.xxij.Nõ vᷣtrahemꝰilli ſicut nec alios
vellemꝰdetrahere nobis:ĩmo de ꝓximo bñ lo⸗
quemur.Hoc em̃ eſt ſignũ charitatiue dilectio
nis. Unde Secũdus pbłᷣs dicebat. Pꝛincipiũ
amicitie eſt bene lo qui:maledicere autẽ eſt ini
micitiarũ exoꝛdiũ. Hãc dilectionẽ habebat Da
uid qui q;uis Saul eũ vſq; ad moꝛtẽ ꝑſeque⸗
ret᷑tamẽ audita eiꝰmoꝛte vt habet᷑ ſecũdi Reg.
j.ſcidit veſtimẽta ſua ⁊ plãxit eũ atq; alios ad
plangendũ iuitauit:multa in laudẽ iimici ſui
dicẽs. In ſignũ ꝙ mentẽ ſuã in ciuitate locaue
rat.De hoc remedio lo qui᷑ Hieronymꝰin tran
ſitu ſuo dicẽs. Ubi charitas vera eſt ibi iuidia

nulla eſt:ibi ambitio nulla cognoſcit᷑:nec mur

muratio aut detractio.
FEcũdũ remediũ ð bona ſociatio.lã ſi
sS cũ detractoꝛib qͥs cõuerſet᷑ qñq; eũ de⸗
trahere quodãmõ neceſſe erit. Inqͥt em̃
Aug. xxviij.q.j.c.ſepe.⁊.xiij.q.iiij.c.qͥ ſquis. Se
pe maloꝝ cõſoꝛtia etiã bonos coꝛrũpũt quãto
magis eos q ad vicia ꝓni ſunt. Ideo Areſt.ij.
Echico.dic̃. Incoꝛrigibilis hõ tollẽdꝰeſt de me⸗
dio ſocioꝝ. Terciũ remediũ eſt/ pꝛie ↄſcie exa
minatio.Et de hoc loquit᷑ Iſido.in q̊dã ſᷣmõe
dicẽs. Nũqᷓ; detrahes ſi te bene pſpexeris. R
Ecuũdo ex ꝑte eoꝝ qͥ audiũt detractiõeʒ
s ſũttria remedia. Pꝛimũ ðꝛ vultꝰotri
ſtatio. Debemꝰem̃ detractoꝛibo triſtem
vultũ oñdere:vt a murmuratõe deſiſtãt.Quia
vt inqᷣt Anteriꝰpapa.vj.q.j.c.ex merito.Nemo
ĩuito auditoꝛi libẽter refert.⁊ iõ Hiero.ad Ru
ſticũ monachũ ait.õ minꝰauribuſq; lingua
fugias detractionẽ. Naʒ ſicut ſi ſagitta mittat
ↄtra durã materiã.nõnũqᷓ; in mittetẽ reuertũ

⁊ vulnerat vulnerãtẽ.Et ſi qͥs mittit ĩ altũ lapi

dẽ:ſepe recidit in caput eiꝰ:ita detractoꝛ cũ tri⸗
ſtẽ viderit faciẽ audiẽtis ĩmo nõ audiẽtis qͥdẽ
ſʒ obturãtis aures ſuas ne audiat iudiciũ ſan⸗
guinis ilico cõtiteſcit:palletvultꝰ:herẽt labia:ſa
liua ſiccat᷑.hec ille.Ait em̃ ſapiẽs Pꝛouer.xxv.
UVentꝰaqlo diſſipat pluuias:⁊ vultꝰtriſtis lin
guã detrahẽtẽ. Debet etiõ audiẽs ðtractoꝛes re
phẽdere qñ nõ imineret maiꝰſcandalũ.Et hoc
oñdit Xps exeplo ſuo repᷣhendẽs dile o⸗ de

Magdalena murmurantes Job.xij. Dauid
quoq; inqᷣt in Ps.c.Detrahenteʒ ſecreto ꝓxio
ſuo huncꝑ ſequebar:⁊ Job.xxix.ſui libꝛi dicit.
Cõterebã molas iniqui:ideſt detractoꝛis:⁊ de
dentibo illius auferebã pdam. .
Ecundũ remediũ eſt receſſio. Si em̃ ſi⸗

s8 ne ſcandalo fieri põt cum quis detrabe

re ĩcipit ſtatiʒ debet audiẽs verba eiꝰre⸗

cidere aut ab eo recedere.quia vt ait Hiero. Si
deeſt auditoꝛ:deeſt ⁊ ðtracroꝛ. Hoc aũt qͥſq; fa
cere ð bet cogitãs ꝙ moꝛtałr peccat qͥ libeter de
tractoꝛes audit.vñ Berñ.ad Eugeniũ ſcribit.
Decractoꝛ et detractionis auditoꝛ vterq; dya⸗
bolum poꝛtat:ille in lingua iſte in aure. M
Erciũ remediũ ẽ coꝛdis ſtabilitio vt nõ
t cito credat᷑ malũ qð ðꝛ.Qui em̃ cito cre
ditleuis ẽ coꝛde Eccłi.xix. Jdeo Cato ĩ
ſuis documẽtis inquit. Rara fides iõ qꝛ multi
mlta loquunt᷑.De iſto remedio Hiero.in qua
dam epla inqᷣt. Si nõ paſſim detractoꝛibo cre⸗
deremꝰiã detrahere oẽs timerẽt.qꝙ ſi ita notum
ſit viciũ ꝓximi vt aliter credi nõ poſſit dbemꝰ
ei cõpati ⁊ audita non publicare:ſed ſeruare ll⸗
lud Pauli cõſiliũ.j.ad Coꝛ.xij. Si quid patit᷑
vnũ mẽbꝛũ cõpatiant᷑ alia mẽbꝛa. Conſiderare
etiã debemꝰ illud qð Laccantiꝰinqͥt in.vj.diui.
inſti.aduer.gentes di. Nemo eſt tã circũſpectꝰ
aut pꝛudẽs qͥ nõ aliqñ labat᷑.Et ideo quilibet

magis timere debʒ de ſuo lapſu qᷓ; de peccatis

alienis gauder. )9¶y
Ercio ex ꝑte eoꝝ quibi ðᷣtrahit᷑ ſunt alia
t tria remedia. Pꝛimũ dicit᷑ pᷣuiſio:qꝛ
ho6õ debet pᷣmo pᷣuidere vt ab eo tollat᷑ oc
caſio detractiõis.Qð nõ faciũt quidaʒ dicẽtes.
Sufficit mihi cõſciẽtia mea:qꝛ iquit Paulꝰ. j.

ad Theß.vlti. Ab omni ſpede mali abſtinete

vos.Et iõ debemꝰita bñ viuere:vt nõ demꝰali⸗
cui materiã de nobis detractiõeʒ faciẽdi. Se⸗
cundũ remediũ ðꝛ recoꝛdatio. Meminiſſe em̃
debemꝰ ꝙ patiẽter tolerãtes detractiões ſiuſte
de nobis factas facti ſocij xpᷣi:ac beate vᷣginis
alioꝝq; ſanccoꝝ qui diffamati ſepiꝰfuerunt ab
iniqͥs cõſequemur pᷣmiũ:de quo Saluatoꝛ ait
Matth̊.v. Beati eritis cũ maledixerint vobis
hoĩes:⁊ dixerint oẽ malũ aduerſuʒ vos mẽtien
tes ꝓpter me.gaudete ⁊ etultate qm̃ merces ve⸗
ſtra co pioſa eſt in celis. Recoꝛdari etiam debe

mus:qꝙ deꝰ ꝓ vtilitate aie nr̃e ⁊ ↄſeruatõe in hu

militate pꝑmittit nobis detrahi.vñ inqᷣt Greg.ĩ
c.ſũt aũt plurimi.vj.q.j.Sũt aũt plurimi qᷣ vi/
tã bo noꝛũ foꝛtaſſe ampliꝰqᷓ; debẽt laudãt:⁊ ne
aliqua elatio de laude ſi ubꝛepat permittit oĩpo⸗

lingua ſerpeti

tens deus malos in obtrectationẽ ⁊ obiurga⸗

tionẽ ꝓrumpere:yt ſi qua culpa ab oꝛe laudan
tiũ in coꝛde naſcit᷑ ab oꝛe vituperantiũ ſuffocet᷑
Debemus quoq; ſeruare illud cõſiliũ eiuſdem
Bregoꝛij ſuꝑ Eʒzechi.di. Sicut linguas detra⸗/
hẽtu nro ſtudio nõ debemꝰexcitare ne pereãt:

4 —

IIII

ita ꝑ ſuã maliciã excitatas:debemus eqᷓnimiter
tolerare vt nobis meritũ creſceat.

19 n 5„
Erciũ remediũ ðꝛ recurſio.Debemꝰ nã⸗

t q adimplere ills Bꝛego. documẽtü.i. c.

int v̈ ba. xj. q. iij. diat. Int᷑ vᷣba laudã/

tiũ ſiue vituꝑantiũ ad mentẽſ. emꝑ recurrẽdũ ẽ.

Et ſi in ea nõ iuenit᷑ bonũ qð de nob ðꝛ magnãa
dʒz nob triſticã generare. Rurſus ſi in ea no iue

ni?᷑ malũ qð de nob hoies loquunt᷑ in magnaz

debemus leticiã ꝓſilire.ꝙ ſi nõ oẽs laudãt ⁊ cõ
ſciẽtia liberos nos eẽ demöõſtrat:habemꝰ Pau⸗

lum dicentẽ. Blia nfa hec eſt teſtimoniũ ↄſcien⸗
tie nr̃e. Job qͥʒ dicit. In celo teſtꝭ meꝰ: ſt i ̊ eſtno
bis teſtj in celo: ⁊ teffis in coꝛde:dimittamꝰſtul

tos foꝛis loqͥ:qð volũt.hec ille.

Ltimo circa detraccionẽ videnda eſt eꝰ
v reſtitutio ⁊ ſatiſfactio: q̃ eſt valde diffici

lis. Quia ſic ſemel annihilatũ nõ redit

idẽ numero.vt ait Areſto.ij.de generatiõe:ita fa

2

ma ꝓximi ſublata nõ faciliter ei reſtituit᷑. plus
enim attendũt homies qð eſt in opinioe:q; q
in veritate.l.his qui heres.in fi.ff.de acqᷣ.here.l.

barbanꝰ. ff. de offl. pto. Ideo vera eſt illa Hein

rici poete ſententia li.j.parte.j.

Quẽ ſemel hoꝛrẽdis maculis infamia nigrat.

1

Ad bñ tergendũ milta laboꝛat aqua.Ouidius
etiã in.vj.de faſtis ait.

Rumoꝛ vt eſtvelox:agitatis peruolat alis.ſ.ad

infamadũ ꝓximũ.Et ideo vera eſt illa poete ſen
tentia.
Fama malũ:quo nõ aliud velocius vllũ.
Mobilitate viget vireſqʒ acqᷣrit eßdo.
Parua metu pᷣmo mox ſe ſe attollit in auras.
Ingredit᷑q; ſolo ⁊ caput int᷑ nubila ↄdit.⁊ ſunt
verba Uirgilij iij. Eney.O diabolica lingua o
ſerpetina:o lingua maledicta:q̃ tatos in
famaſti:melius ſtares in oꝛe accipitris:vt ab eo
mederer:qᷓ; in oꝛe hũano.O qͥt docti viri ꝓpter
detractoꝛes reputant᷑ indocti:quot vᷣgines cre⸗
dunt᷑ coꝛrupte:quot vidue ↄtinẽtes ⁊ caſte luxu.

rioſe tenent᷑ ⁊ vane:quot penitẽtes hypocrite:dt

dñi iuſticie amatoꝛes tyranni:quot boni merca
toꝛes ⁊ ꝓbi viri cenſent᷑ mali ⁊ iniqui.O ſuſan
na ↄtinentie amatrix:quis te infamauit de ad/
ulterio niſi male ꝑfidoꝝ ſenũ lingue.Danñ. xiij.
O ꝑditũ genus detracroꝝ audi quid dete Sa
lomon Pꝛouerb.xxx.inqᷣt. Eſt generatio: q pꝛ-o
dentibo gladios hʒ ⁊ comedit molaribo ſuis:vt
comedat inopes de t᷑ra ⁊ pauꝑes ex hominibo.
Hoc aũt vos detractoꝛes facitis: cũ bonã ꝓxi⸗

moꝝ famã annullatis.ð qua inquit Tullius i
ij. de oꝛatoꝛe. Bona extimatio diuitijs pꝛeſtat.
Jðo ðꝛ.l.vnica.in fi.C.de his qui po.no.q ille
dicit pdigus qͥ ꝓ nihilo habet famã ſuaʒ. Hãc
famã pꝛecoſam:deſtruũt ⁊ lacerãt:⁊ feriũt lin-

gue murmurãtiũ:q;̃ ſunt oib enſibo acutioꝛes.

Unde intenogatꝰ Salomon phs qͥd acutius
gladio. Reſpodit pꝛaua hois lingua. Item in⸗

noyn
Gltſlag
ugere
oarm
incene⸗
nüouff
comae

Aenni

gita
Ku
1Win
lhrabe

moturt

chidi
Ginin
Iluin
ount.
ſcunr⸗
ſbigo⸗
terürn
nonen
ſgi

1

fr

ſtaa
goſee⸗
Nſeg
iqb⸗
Ponm
AR
xrn
homni
Gulceb
inei
pubii
Por
mneno⸗
ſnu in
lumge
limare⸗
Etnn
Gene
Mieech
glizet
Ache
lien
nneg
böry
baſi
(ahe
my
pubt
gide
impe
none
ämn

1
S”Z”ü
uff. Nu .
owackirde
snimungr.
SGũ

wnolntilis c

mmngurdeninnn

. Nei S
m IELALM3Z.
R.

.

4
Nemo 1 IRNE
Cl. noR .

. „6

Foliũ

terrogatꝰſecũdus phᷣs.Quid eſt lingua.Reſpõ
dit flagellũ eſt:⁊ bñn flagellũ dicit᷑:qꝛ illoſ q̊s at

tingere nõ poſſũt oẽs gladij qui repiunt᷑ ĩ mun
do attingit maledicta lingua detrahẽtiũ. Et iõ

interrogatꝰ Anacharſis phᷣs:qͥd eſt in hoibo bo

nũ aut malũ. Reſpõdit ligua.eſt em̃ optima ad
comedendũ: ſed peſſima ad detrahendũ ⁊ oblo
quendũ. Itẽ optima qñ bñ loquit᷑: ſed peſſima

qñ male ſermocinat᷑. Uñ de illa dici põt illð qð
de Oꝛigene ait Hiero.ſ.ꝙ vbi bñ nemo melłꝰ:
⁊ vbi male nemo peiꝰ.Et ideo ipᷣa lingua ne pol

luta locutiõe putreſcat debet ſale diſcretiõis ⁊ p

mature ↄſideratiõis ↄdiri. Uñ legit᷑ inquirenti
cuidã a ðmoſthene:quõ poſſʒ optime dicere ait
Si nihil dixer niſi qdð optime ſcuerj. Hoc aũt

ↄſiliũ nõ ſeruãt detractoꝛes qui nõ ſolũ non lo
quunt ea q bene ſciunt ſed potius dicũt que ne⸗
ſciunt.Et qð deterius eſt affirmant illa q ipᷣi ex

iniquitate ſua ↄfinxerũt:qui nunqᷓ; abſolui po

terũt:niſi famã ꝓximo reſtituãt.ſᷣm determina/

tionem Scoti ac Richar.⁊ alioꝝ theologoꝛuʒ
RRipliciter aũt põt quis auferre famam

t ꝓrximo. Pꝛimo verũ crimẽ imponendo

nõ ſeruatis debitis circũſtantijs.ſ.oꝛdi⸗
nis:⁊ modi:vtputa manitfeſtãdo id qð veꝝ eſt:
ſed occultũ.Talis aũt liq; grauiter peccet reuelã
do ſecreta crimia:nõ tñ tenet᷑ dicere ſe falſum di
xiſſe qꝛ mẽtiret᷑. Nemo em̃ mẽtiri debʒ ꝓpter qð
cũq; bonũ ꝓximo ſuo reddendũ.qꝛ vt dici᷑ ad
Roma.iij.Nõ ſũt facẽda mala vt eueniant bo⸗
na.Tenet᷑ tamẽ aliquo mõ licito reddere famaʒ
hec vel ſimilia verba dicẽdo. Nõ credatis hunc
hominẽ eſſe talẽ:male dixi:fatue locutꝰſum. Et
quidẽ hec vera ſũt:qꝛ illa ꝓpoſuit nõ ſeruato oꝛ
dine iurj. Pꝛopoſuit em̃ in publico:qð nõ erat
publicũ.Conſimilis quoq; ꝑſuaſio eſt:ſi dicat.
Nõ reputetis eũ eſſe malũ.Quilibet nã q; pꝛeſu
mendus eſt bonꝰdonec ꝓbet᷑ ↄtrariũ.c.vnico.ð

ſcru.in oꝛ.fa.vbi dicit᷑. Humana fragilitas il/

lum quẽ indignũ eſſe nõ nouit dignũ debet ex⸗
timare Cũ ergo nõ ſit ꝓbatꝰmalꝰcoꝛã iſtis:non
eſt reputãdus ab eis malus.Debet igit᷑ vnuſqᷣſ

q retractare diffamatiões ꝓximi.lã magne ſa
piẽtie eſt reuocare hoĩem ꝙ male locutꝰeſt. xxij.

q.iiij.c.magne.⁊ ſᷣm Tho.in pꝛedicta di.q̃rti.⁊
Richar.ibidẽ ar.v.q.iij.in coꝛꝑe qõnis.tenet᷑ ta⸗
lis infamãs infamato ad recõpenſationẽ aliaʒ
in equalẽti ſi poſſibile eſt qñ famã reſtituere nõ
põt:vł aliter ad arbitriũ boni viri ſatiſfacere de⸗
bet ſi equiualẽs reddere nõ valet.arg.in.c.ij.ex⸗
tra ne lite pẽ. Scðo dãnitficat qͥs ꝓximũ in fa⸗
ma verũ crimẽ ſibi impoſitũ ab aliqͥ in iudicio
publice negãdo:⁊ tał qᷓ;uis peccet:qꝛ mentit᷑ ne
gãdo veritatẽ ⁊ notãdo accuſatoꝛẽ de infamia
lmpoſitiõis falſi crimis:tñ nõ tenet᷑ poſtea ten⸗
tione neceſſaria ad ſalutẽ accuſatoꝛi reſtituere fa
mõ:recognoſcẽdo crimẽ ſibi impoſitũ verũ eſſe:

XxxXVI

vt inquit Scotꝰ⁊? Richar.vbi.S.ã cũ accuſa⸗
toꝛ nõ ſeruauerit iuſticiã in accuſatiõe vlł denũ⸗
ciatiõe:qꝛ ꝓpoſuit coꝛã iudice qð ponendũ nõ
erat ⁊ qð ꝓbare nõ poterat ſibi imputare debet
Ipe etem̃ fuit pꝛima ⁊ pꝛincipalis cauſa infa⸗
matiõis ſue.Licʒ aũt nõ teneat᷑ qͥ ↄficeri in iu⸗
dicio crimẽ de quo nõdũ eſt cõuicus: qꝛ poſſet
eſſe tale ꝓpter qð ſuſpẽderet᷑:vel als grauiter pu

niret᷑: ⁊ ſui filij exheredarẽt᷑: tamen m Richar.
vbi ſupᷣ tenet᷑ ꝑ aliqua ſobꝛia verba reſtituere fa

mã quã abſtulit ei indirecte eũ imputãdo de ca
lunia:vtputa dicẽdo.Nõ habeatis ipᷣm ꝓ calũ⸗
niatoꝛe:qꝛ foꝛte imponẽdo mibi boc crimẽ ha⸗
buit bonã intentionẽ:vlł credebat ſic eſſe.Ad eui
tationẽ aũt mẽdacij in his accuſationibo: dãda
eſt reſpõſio iuriſperitoꝝ.ſ.nego ꝓpoſita vt ꝓpo⸗
nunt᷑. Hoc em̃ ſine mendacio dici poteſt:qꝛ pꝛo
ponunt᷑ in publico ⁊ vt publica.⁊ nõ publice ꝓ
banda. Sic aũt ſine mendacio negare põot qui
ſcit ea in publico nõ poſſepbari:ꝙ ſi iudex vꝛge
at eũ:vt impoſitũ crimẽ fateat᷑:vł vt publice ne⸗
get:rifuere poteſt ꝙ ipſe ad accuſationẽ ſufficiẽ/⸗
ter reſpõdit. Attamẽ etiã in tali caſu tutiſſimuʒ
eſt poſt hmõi abnegationẽ penitere:qꝛ bonaruʒ
mentiũ eſt ibi culpa cognoſcere:vbi culpa non
eſt.c.ad eius.v.di. —K
Ercio dãnificat qͥs ꝓximũ in fama falſũ
t crimẽ imponẽdo:⁊ hoc dupliciter cõtin⸗
Z gere poteſt. Aut malũ a ſe inuentũ nar⸗
rãdo:aut dicẽdo qð ab alio audiuit. Pꝛimo
mõ tenet᷑ talis detractoꝛ retracare ſimpliciter
verbũ ſuũ.⁊ hoc publice vel ſecrete:ſicut ꝓximũ
diffamauit:als non ſeruat iuſticiam que vult
reddi pximo qð ſuũ eſt.l.iuſticiã.ff. ð iuſti.⁊ iur.
Et inſti.eodẽ.in pᷣn.Et dicit Raymũ.in ſũma ꝙ
eodẽ mõ quo ꝓximũ infamauit:debet uüli reſti⸗
tuere famõ ſuã dicẽdo ꝙ mentitꝰeſt.c.inter ſolli
citudines.S.pᷣcipias.de pur.cano. Qð intelligẽ
dũ eſt niſi ex tali retractatiõe aperte facta magis
diffamaret᷑ infamatꝰ Nõ dicat ̊ detractoꝛ.Ego
de tali crimie infamaui talem ſpecificando pec⸗
catũ:qꝛ foꝛte ampliꝰnon recoꝛdant᷑ ⁊ ſic illis ad
memoꝛiam reduceret. Sed dicat. Ego infama⸗
ui talẽ apud vos de quodã crimiĩe:ſi nõ habetꝭ
de eo memoꝛiã bonũ eſt:ſi aũt de eo recoꝛdami
ni:ſciatis ꝙ ego adinueni hboc mendaciũ. Non
dicat aũt ꝙ falſum dixit:ſed ꝙ mẽtitꝰeſt:qꝛ con
tra mentẽ dixit ꝓximũ infamado de eo qð puta
bat eſſe falſum:⁊ tñ poterat eſſe verum. Et dicit
Scotus ⁊ Richar. vbi ſup:ꝙ q;uis mag tene
atur quis ſeruare famã ſuã:qᷓ; alienã ceteris pa
ribus:tñ detractoꝛ qui iniuſte abſtulit famã ꝓ
ximo mag tenet᷑ illi reſtituere fama iuſte:qᷓ; ſer⸗
uare ꝓpꝛiam famã iniuſte. Et dicit Raymun.et
Hoſtiẽ.in ſũma.ꝙ niſi rationabił cauſa obſtet:
tenet᷑ inſamãs ab infamato veniã poſtulare.ar.
in. c.j. xiiij.q.vj.⁊ in.c.quidã.v.q.j· Scðo aũt
mõ diffamat ꝓximũ quis narrando 3 8 ab D

Bermo

audiuit:nõ affirmãdo ꝓ cento ita eſſe veritatem
Et tũc ſi ex leuitate:aut incõſideratione nõ ma⸗
lignitate:⁊ animo ledendi talia loquat᷑ videtur
veniale:cũ humana lingua in lubꝛico ſit poſita
Jacobi.iij. Et de tali ſic loquẽte ꝑ auditũ poteſt
dici illud vulgare ꝓuerbiũ.Quiloquit̃ ꝑ audi⸗
tum videt᷑ beſtia coꝛnuta.Si aũt aio infamaãdi
murmuret ⁊ detrahat:etiã loquẽdo per auditũ
nõ videt᷑ excuſari a moꝛtali peccato.nõ tamẽ te/
netur ad reuocandũ dictũ ſuũ quaãdo ſolũ dixit
quod audiuit ab alijs:ſᷣm Scotũ ⁊ Landulfũ
neapolitanũ.in.iiij.di.xx. Si tamen ad audita
addidit aliqͥd exquo denigrata ſit fama ꝓximi
vel ſi ꝑ talẽ relationẽ etis non addendo aliquid
ſequat᷑ infamatio alicuius:tenet᷑ talis referens
bono modo reſtituere famã ablatã: ſᷣm Aſten⸗
ſem noſtrũ in ſũma.O quot milia hoĩʒ pꝛopter
iſtas maledictas detractiones ad tartara deſcẽ⸗
dunt: nolẽtes ꝓpter verecundiã reuocare diffa⸗

matiões ꝓximoꝝ:ſine quaꝝ retractatõe nõ poſ

ſunt abſolui.Scniptũ eſt em̃ in.c.clericug.xlvj.
di. Clericꝰmaledicꝰ maxie de ſacerdotib eogat᷑
ad poſtulandũ veniã:ſi noluerit degdet᷑:nec vn
qᷓ5ad officiũ ſine ſatiſfactiõe reuocet᷑.
RURRo ↄcduſione igit᷑ huiꝰ ſermõis dico ꝙ
p tãta mala ex lingua pcedũt vt verbis ex/⸗
pꝛimi nõ poſſint.Et tamẽ paud ſũt qui
illã bñ regere ſciat.vñ Jacobi.iij.dicit᷑. Qui nõ
offendit in vᷣbo hic ꝑfectꝰeſt vir. Nõ eſt igit᷑ mi⸗
rum ſi pauci ſaluant᷑.Cũ em̃ młti ꝓximoꝝ ſuo⸗
rum de opiniõe hoĩm auferãt famã: de libꝛo vi
uentiũ delent animã ſuã.Et licz magnũ dãnuʒ
faciãt ꝓxio:maius tñ ſupꝓpliciũ eſt qð eis parat᷑
in inferno. Jõ Eccłi. xxviij.dicit᷑. Fagelli plaga
liuoꝛẽ fac̃:plaga aũt ligue cõminuet oſſa Mul
ti ceciderũt in oꝛe gladij ſed plures interierũt ꝑ
linguã ſuã.hec ibi.Seruare igit᷑ debemꝰ docu⸗
mentũ qð ponit Cato.iij.ſui li.c.di. Qð pudeat
ſocios pꝛudẽs celare memẽto.Et ſe.ca.iterũ in⸗
quit. Pꝛoductꝰteſtꝭ:ſerua tñ anñ pudoꝛcẽ̃.Quan
tũcunq; potes celato crimẽ amici. Salomõ q̊ʒ
Pꝛouer.xxv.ait.Queviderũt ocłi tuine pferas
cito in iurgio:ne poſtea emẽdare nõ poſſis cum
deho neſtauerꝭ amicũ tuũ. Pꝛopter pᷣdicta igit̃
damna incõſiderate locutiõis euitãda Socra⸗
tes ph̊ᷣs raro loquebat᷑.vñ ſemel interrogatus
cur taceret.rñdit.Quia me locutũ eſſe aliqñ pe⸗
nituit tacuiſſe nunqᷓ;.Eſt ̊ ꝓpꝛiũ ſapientis ver⸗
ba irrepᷣhenſibilia loqui. J deo Macrobiꝰ.iij.
ſaturnaliũ ait. Nihil eſt tam cõgruũ ſapiẽtie qᷓ;
locis ⁊ tempoꝛibo aptare ſermones. Et ſapiens
Paulus ad Epheſi.iij.inqͥt.Omnis ſermo ma
lus de oꝛe veſtro nõ ꝓcedat. Qð quidẽ ſalutare
ↄſiliũ adimplere nobis ille ↄcedat qui ſine fine
viuit ⁊ regnat. Amen. =

Feria quarta de charitate dei 2 pximi. Ser/
mo quintuus. .

Eges megas cu

1 ſtodice.Leuiti.xix.ſᷣm Phi.ſniam
in.iij.de anima.Anima noſtra tres
habet potẽtias. videlʒ intellectum:

memoꝛiã:⁊ voluntatẽ:quib illuſtrat᷑:illumina
tur:⁊ nobilitat᷑:ac ꝑfecta dicit᷑ ſine quib aia ra⸗
tionalis eſſe nõ põt.Quaꝝ vna eſt ceteris nobi⸗/

lioꝛ.ſ.volũtas.qð ptzʒ qꝛ potẽtia determinãs eſt
nobilioꝛ determiata:ſed voluntas babet deter⸗
minare actũ intellectꝰ ⁊ mẽoꝛie ſᷣm Kreſto.⁊ cõ⸗
mentatoꝛẽ.vij.Mecha.ergo dignioꝛ eſt intelle⸗
catu ⁊ mẽoꝛia. Itẽ potentia que eſt libera ꝑ eſſen
tiam eſt nobilioꝛ.ſed voluntas eſt hmõi dicente
Anſelmo in li.de ↄceptu vᷣginali.oluntas eſt
regina⁊ dña in toto regno aie.ꝗ̊ ⁊c. Jõ Richar.
de ſctõ victoꝛe:in lib.de libero arbitrio dic. Uo
lũtas eſt potẽtia nobiliſſima. U
Icut aũt ad ꝑfectioneʒ anime rõnalis ⁊
8 eius eſſentiã neceſſarie ſunt he tres potẽ
tie:ita ſunt tres virtutes fundamẽtales
in his potentijs fundate ſine quibo aia in gra/
tia dei viuere nõ poteſt:vel ad ſummũ bonũ ꝑ⸗
uenire.ſ.fides:ſpes ⁊ charitas.Fides fundat᷑ in
intellectu:ſpes in memoꝛia:charitas in volũta⸗
te:ſᷣm theologos in.iij.di.xxvij. De pꝛima illaꝝ

virtutũ dicit᷑ ad Hebꝛe.xj. Sine fide impoſſibi

le eſt placere ðo.De ſecũda ad Roma.viij. Spe

enim ſalui facti ſumꝰ. De tercia ad Roma.xij.

Charitatẽ fraternitatis inuicẽ diligentes. Ipſa
enim eſt via qua ꝑuenit᷑ ad deũ. Augu.quoq; ĩ
lib.de ſpiritu ⁊ aĩa.c.xj.ait.Charitas eſt via dei

ad homines ⁊ via hominũ ad deũ.De hac etiaʒ

de pe.di.ij. c. hec eſt charitas.dicitur. Sicut ſine
via nullus ꝑuenit quo tendit:ita ſine charitate
que dicta eſt via nõ ambulare homines poſſũt
ſed errare.Sicut ergo inter alias aĩe potentias
volũtas eſt pꝛeſtãtioꝛ:ita charitas in ea funda⸗
ta ceteris fundamentalibo virtutibo eſt dignioꝛ.
quia qualia ſunt pᷣdicata talia ↄueniũt eſſe ſub
iecta:vt dicit glo.in.c.dudũ.de deci.Ex nobilita
te ergo ſubiecti oſtẽdit᷑ nobilitas pᷣdicati.Et pa
rifoꝛmiter ex nobilitate voluntatis demonſtrat᷑
nobilitas charitatis in ea fundate.Et iõ Pau⸗

lus.j.ad Coꝝ.xiij.inquit.Nũcaũt manẽt fides:

ſpes:charitas:tria hec.maioꝛ autẽ boꝝ eſt chari
tas.Eſt autẽ charitas dilectio qua deus diligit
ꝓpter ſe:? ꝓximus ꝓpter deum vel in deo vt di⸗
cunt theologi in.iij.di.xxvij. Et in hoc duplia
mandato.ſcʒ de dilectione dei ⁊ ꝓximi tota lex
pendet ⁊ pꝛophete:vt ait ſaluatoꝛ. Matthᷣ.xxij.

Et ideo vt diuinas leges cuſtodire valeamus:

de hac digniſſima charitatis virtute quiq; pul
chꝛas ſpeculationes contemplabimur. Quarũ
pꝛima dicetur dignitatis: Secunda vtilitatis:
Tercia neceſſitat: Quarta oꝛdinabilitat:Qui⸗
ta cognoſcibilitatis.

„

Pars pma de charitat dignitate. X

ſaſni
orls)
ſece
Etlinf

out

wunrt
gutman
Cur N
temnclen
ſtianvst
foruncta
enn
dinen
Gckoliar
unch
fisnon
rul
c
hone
loren
lrlol
urin
Nſenob
göci⸗
For
Wrias
gesin
e
worn
e
1N
doe

Ndno di
ac mninerinus:
incanans
nge
us. Ftgfinlil
Achennsin win
rv. demmlla
e Rom S
ns oneg.
i Zugn gi
jsdai debac;
dicr. Siate
drtaſine chann
lun dommnesho
Aus iehomi
lücaicmuce
or miboren
No gs d
õ
i. Bube mme
da: um
10
1 ebic, .
ubinun Oun

Foliũ

Uo ad pꝛimã partẽ que dicit᷑ dignita
q tis fuit inter homines queſtio ſepius
diſputata.videlicʒ; que eſſet maioꝛ no
bilitas iſtius mundi. ⁊ diuerſi varia

ſenſerũt. Quidã em̃ dixerũt ꝙ eſt dignitas tem/

poꝛalis vt eſſe regẽ:vel imperatoꝛẽ. vel ſpiritua
lis vt eſſe cardinalẽ:ſeu papã ⁊c.Quoꝛũ opinio

eſt falſa. Nam vt dicit in.c.nõ loca.xl.di. Nõ lo⸗/
ca aut oꝛdines creatoꝛi noſtro nos pꝛoximos
faciunt:ſed nos ei aut merita bona cõiungunt:

aut mala diſiungunt.⁊ in.c.ſicut.xxiij.q.iij.di/
citur. Apud deũ non gradus elegantioꝛ ſed vi⸗
te melioꝛis actio compꝛobat᷑.Et in.c.homo chꝛi
ſtianus.xl.di.inquit Chꝛyſ. Homo chꝛiſtianꝰ
foꝛtiter cadit in peccatũ ꝓpter duas cauſas.aut
ꝓpter multitudinẽ peccati:aut ꝓpter alcitudineʒ
dignicatis.Alij vᷣo poſuerunt nobilitatẽ in ge⸗
neroſitate ſanguinis:qð etiam eſt falſuʒ. Scri⸗
ptum eſt em̃ in.c.illud.xl.di. Nõ loci non gene⸗
ris nobilitate ſed virtute vnuſquiſq;ʒ gratiã cõ⸗
parat ſibi.⁊ in.c.venerabilis.de pꝛeben.⁊ di.di⸗

cit᷑. Nõ generis ſedvirtutum nobilitas moꝛũq;

honeſtas gratum deo faciunt ⁊ idoneum ſerui
toꝛem.⁊ ideo Gꝛego.in.c.nos qui.xl.di.ait. Nõ
ex locoꝛũ aut generis dignitate ſed moꝝ nobili
cate innoteſcere debemus.Alij aũt dixerũt illuʒ
eſſe nobilioꝛem qui maioꝛes habuerit diuitias
qð etiã eſt falſiſſimũ.vt em̃ ait Apłs.j.ad Thi.

vj.Qui volũt diuites fieri incidũt in tẽptatiões

vanias ⁊ laqueos diaboli que demergũt homi
nes in intentũ ⁊ ꝑditionẽ.⁊ iõ ait ſaluatoꝛ Cuc.
vj. Uevob diuitiboqͥ h̊ habet ↄſolatões vꝛaſ.vñ

moꝛtuus eſt diues ⁊ ſepultus in inferno. Luc̃.

xvj.⁊ ideo Eccłi.xiij. dicit. Que pars bona diui
ti. Alij vo dixerũt ꝙ nobilitas oↄſiſtit in explen⸗
do appetitũ carnalẽ:vt in epulãdo:luxuriando:

delitijs pfruẽdo:⁊ in mũdi hꝰdelectatõibo gau⸗
dẽdo:⁊ ſuo mõ viuẽdo:qð eciã eſt falſũ:qꝛ vt in

quit Gꝛego. Momẽtaneũ eſt qð delectat: eter⸗
nũ vo qð crudiat.? Aug.ad here.ait.Poſt mũ⸗

di gaudia ſequunt᷑ eterna ſupplicia.Alij aũt di⸗

xerũt ipam no bilitatẽ oſiſtere in coꝛpoꝛis ſani⸗
tate ac foꝛtitudie.ↄtra q̊s eſt dictũ xpᷣi qð refert

Paulꝰ.ij.ad. Coꝝ.xij.vbi ait.Nã vᷣtus in infir⸗
mitate ꝑfici᷑. Uñ ipᷣe apłs ibidẽ de ſeipſo inqt.
Kũ infirmoꝛ tũc foꝛtioꝛ ſum.Alij aũt poſuerũt
nobilitatẽ in gloꝛia humana:vł in foꝛmoſitate
ↄtra quos inqᷣt Salomõ Pꝛouer.vlti. Fallax

gloꝛia ⁊ vana eſt pulchꝛitudo. Quidã vᷣo puta
uerũt hanc nobilicatẽ ↄſiſtere in amicitia homi

nũ cõtra quos dicit᷑ Hiere.xvij. Maledicꝰ hhõ

quiↄfidit in hoie ⁊ ponit carnẽ bꝛachium ſuuʒ.
Alij aũt ipᷣam nobilitatẽ crediderũt ſtare in ſciẽ

tia:ↄtra quos ait Apłs.j.ad Coꝝ.viij. Sciẽtia
inſtat:charitas edificat:tranſſumptiue in.c.niſi
cũ pᷣdẽ.S.ꝓ defectu.de renũ.Alij vo in alijs mũ
di reb ipᷣm nobilitatẽ ↄſiſtere putauerũt ſequẽ/
tes ſniam Perſij poete dicẽtis. Muile hominũ

ſpecies ⁊ rerũ diſcoloꝛ vſus. UVelle ſuũ cuiq; eſt

nec voto viuit᷑ vno.De quiby oib errantibo ait
pſalmiſta. Errauerũt in ſolitudine:viã ciuitatꝭ
habitaculi nõ iuenerũt.ꝙ em̃ in aliq̃ mũdana

⁊ tranſitoꝛia ꝓſꝑitate nõ ↄſiſtat vera nobilitas

ꝓbat᷑ ꝑ Salomonẽ qͥ ait Eccłs.j. Uanitas va⸗
nitatũ ⁊ oia vanitas.⁊ infra.Ego eccliaſtes fui

rex iſrael:⁊ ꝓpoſui in aĩo meo qrere ⁊ iueſtiga⸗
re ſapiẽter de oib q fit ſub ſole:⁊ ecce vniuer⸗

ſa vanitas ⁊ afflictio ſpũs.Et locutꝰſum ĩ coꝛ⸗
de meo dicens. Ecce magnꝰ effecꝰſum ⁊ pᷣceſſi
om̃es ſapia qui fuerunt ante me in hieruſalẽ:⁊
⁊ mẽs mea cõtẽplata eſt młta ſapiẽter ⁊ didici.

Dediq; coꝛ meũ vt ſcirẽ pꝛudẽtiã atq; doctrinã

erroꝛis atq; ſtulticis:⁊ agnoui ꝙ ĩ his q̃ʒ eẽt la
boꝛ ⁊ afflicio ſpũs eo ꝙ in młta ſapia mita ſit
indignatio:⁊ qͥ addit ſciam addit ⁊ laboꝛẽ.hec
ille.Qui i ſeqnti.c.iteꝝ ait.Dixi g̊ in coꝛde meo
vadꝗ ⁊ affluã delitijs ⁊ fruar bonis.Et vidi ꝙ
hoc q̊ʒ eſſet vanitas riſumq; reputaui erroꝛẽ ⁊
gaud dixi:qͥd fruſtra deciꝑis.Et infra.Ma/
gnificaui opera mea.Edificaui mihi domos:⁊
plãtaui vineas:feci hoꝛtos ⁊ pomeria:⁊ cõſeui
ca cũcti generꝭ arboꝛibo.Extruxi mihi piſcinas
aq̃ꝝ vt irrigarẽ ſiluã lignoꝝ germinãtciũ. Poſ⸗
ſedi ſᷣuos ⁊ ancillas młtãq; familiã habui ar/
mẽta q̊ʒ ⁊ magnos ouiũ greges vltra oẽs qͥ fue
rũt añ mei hierlm. Coaceraui mihi argentũ ⁊
auꝝ:⁊ ſbſtãtias regũ ⁊ ꝓuiciaꝝ.Feci mihi cãto
res:⁊ cãtatriceſ ⁊ delitias filioꝝ hoim ciphos ⁊

vꝛceolos in miniſterio ad vina füdenda:⁊ ſuꝑ

greſſus ſum opib om̃es qui fuerũt ante me in
hierłm. Sapia q̃ͥʒ ꝑſeuerauit mecũ:⁊ oĩa q de⸗
ſiderauerunt oculi mei nõ negaui eis. Nec ꝓhi
bui coꝛ meũ qͥn oĩ voluptate frueret᷑ ⁊ oblecta⸗
ret ſe in his que parauerã.Cũq; me cõuertiſſeʒ
ad vniuerſa oꝑa que fecerũt manꝰmee:⁊ ad la
boꝛes in qͥbo fruſtra ſudauerã vidi ĩ oibo vani
tatẽ ⁊ affliccionẽ animi:⁊ nil ꝑmanere ſub ſole:
⁊ idcirco teduit me vite mee videntẽ mala vni⸗
uerſa eſſe ſub ſole:⁊ cũcta vanitatẽ ⁊ afflictiões
ſpũs.hec ille.Nobilitas ̊ vera eſt illa de q̃ inqͥt
Ouidiꝰiĩ libꝛo de vetula.Nobilitas hoĩs virtu
tũ clara ꝓpago.⁊ Juuenalis.Nobilitas ſola ẽ
atq; vnica vt Sʒ h̊ qrit᷑ q̃ ſit illa vᷣtꝰq̃ ceter
eſt nobilioꝛ:⁊ in q̃ cõſiſtat maioꝛ nobilitas.hec
aũt q̃ſtio ſiłr młtotiẽs fuit vẽtilata:⁊ circa ipſã
verificatũ fuit illud qð dicit᷑ in.c.cũ in ſacris.de
cõſe.di.iiij.ſ.quot capita tot ſentẽtie.Aliqui em̃
dixerũt hãc eẽ hũilitatẽ que ẽ radix oim vᷣtutũ:

ſed hoc nõ eſt verũ:qꝛ humilitas poteſt vicioſe

exerceri.iuxta illud Eccłi.xix.Eſt qui nequiter
ſe hũiliat ⁊ iterioꝛa eiꝰplena ſunt dolo.Alij vo
dixerũt ꝙ eſt fides ſine qua nemo ſaluari põt:
ſʒ hoc eſt falſuʒ:qꝛ etiã i malis reperit᷑. Uñ etiã
de demõib ðꝛ Jacobi.ij.Demões credũt ⁊ cõ⸗
tremiſcũt. Quidã vᷣo dixerũt ꝙ eſt pꝛudentia:
ex eo ꝙ Salomõ ſuꝑ ſaluteʒ ⁊ oẽm pwihelu⸗

Bermo

dinẽ dilexit eẽ Sap̃. vij. Sʒ hoc ſilr eſt falſum
qꝛ q̃dã ẽ pꝛudẽtia ſpũs ⁊ alia carnis q eſt vicio
ſa:vt dici᷑ and Ro.viij. Et pꝛudẽtia huiꝰmũdi
ſtulticia ẽ apð deũ.j.ad Coꝛ.iij. Alij at dixerũt
ꝙ eſt vᷣginitas q̃ dicit᷑ ſoꝛoꝛ angelo ꝝ.ſi hoc eſt
falſũ qꝛ cũ ea põt qͥs dãnari:vt patuit de vᷣgini
bus fatuis Mat.xxv. Quidã vo dixerũt ꝙ eſt

ſpes.Ait em̃ ꝓpheta. Ps.xxxix.Beat?ꝰ cuiꝰẽ no⸗
mẽ dñi ſpes eiꝰ:⁊ Job.xj.dict᷑. Hẽbis fiduciã
ꝓpter ſpẽ.ſ.ꝙ ꝑuenies ad vitã eternã.ſqʒ hec opi⸗

nio eſt etiã falſa:qꝛ etiã mali habent ſpẽ:de qb
dictẽ᷑ Pꝛouer x. Spes ipioꝝ peribit. Alij vero
dixerũt:ꝙ eſt iuſticia qͥ a phᷣo ſũme cõmendat᷑
v. Ethico.Et vnicuiq; dat quod ſuuʒ eſt. Sed
hoc eſt falſũ:qꝛ de iuſticia hoĩm in cõparatiõe
iuſticie dei pot dicit illud Eſa.lxiiij. Sicut pã
nus mẽſtruate ſunt oẽs iuſticie nr̃e. Itẽ in exer
cendo iuſticiaʒ põt qͥs peccare:vñ Eccłs.vij.ait
Salomon. ſoli eſſe iuſtꝰmultũ.⁊ Pꝛouerbi.
xxiiij.etiã dic. Septies ĩ die cadit iuſtꝰ.Alij aũt
dixerũt ꝙ eſt patiẽtia q̃ opꝰꝑfectũ hʒ Jao bi.j.

Sed hoc eſt falſuʒ:qꝛ patientiõã habens pᷣt eſſe

iuolutꝰin alijs criminib:vñ Apo.ij.inqͥt dñs
Patientiã habes ⁊ ſuſtinuiſti ꝓpter nomẽ meũ

⁊ nõ defeciſti ſʒ habeo aduerſũ te ꝙ charitatem

tuã pᷣmã reliqᷣ ſti ⁊c. Alij vᷣo dixerũt ꝙ ẽ foꝛtitu
do de q̃ ðꝛ Neemie.viij. Gaudiũ dñi foꝛtitudo
vꝛãa.ſʒ hocẽ falſũ.Nã qͥs cũ foꝛtitudine pᷣt eẽ ſu
ꝑbo. vñ dicit dñs Eſa.xiij.Arrogãtiã foꝛtiũ hu/
miliabo. Itẽ foꝛtitudinẽ hñs pᷣt dãnan ⁊ dicere
illud Eſa.xlix.Uane foꝛtitudinẽ meã ↄſumpſi.
Alij etiã dixerũt ꝙ ẽ mivᷣicoꝛdia qͥ fac vnicuiq;
locũ ĩ celo Eccłi.xvj.ſʒ hoc ẽ falſuʒ:qꝛ põt quis
facere oꝑa miſ icoꝛdie ⁊ pietatis i peccato moꝛ⸗
tali:⁊ cõſequẽter illa miṽicoꝛdia ſiue pietas nõ
erit accepta deo.c.in grauib.iij.q.vij. Alij autẽ
dixerũt ꝙ eſt tẽperãtia quã Tulliꝰin oꝛatiõe ꝓ
decotaro rege dixit eſſe maximã virtutẽ.ſed hoc
etiã eſt falſũ. Mlti em̃ ph̊ᷣi habuerũt vtutẽ tẽpe

rãtie ⁊ ſimiłr alias vᷣtutes moꝛales qui tamen

dãnati ſũt deficiẽte i eis charitate.Et iõ ↄdudẽ⸗
dũ eſt ꝙ charitas eſt digniſſima iĩter oẽs virtu
tes.de qua Greg.xx.moꝛa.ait.In ſola dilectiõe
ois vᷣ̈tꝰ vtuc nomẽ accepit:⁊ in eadẽ oim vᷣtu⸗
tũ bona cõſiſtũt.hec ille. CX aũt charitas ſit no

bilioꝛ oĩum vᷣtutũ Pꝛobat᷑ pᷣmo rõne finalita

tis.Fundamentũ cuiꝰponit ph̊s.ij. Phiſi.⁊.j.
Echico.ij.de aĩa.⁊.iij. Lopico.dicẽs.Nobilioꝛ
eſt finis oĩbo q̃ ſũt ad finẽ.ptʒ hec regła.nã ſani
tas eſt melioꝛ oibo medicinis ad eã ↄſequendã
oꝛdinat. Sʒ charitas eſt finis oĩum vᷣtutũ vt
habe?᷑.j.ad Thi.j.⁊ ad Ro.xiij.⁊ in.c.charitas

de pe. di. ij. S eſt nobilioꝛ oium vtutũ. Scoo

ꝓbat rõne ꝓpiqᷣtad.Nã vᷣtutes theologice ſũt

nobilioꝛes ceterꝭ vtutibo eo ꝙ mag attigũt ðũ

⁊ mag imediate habẽt deũ ꝓ obiecto:vt dicunt
theo.in.iij.di.xxiij.? Lho.ij.ij.q.xxiij.ar.vj.inter

theologicas aũt vᷣtutes charitas magis attin⸗/

git deu: qꝛ idẽ eſt qð deus.ſ. Johã.iiij. Ergo ali
is vrutibo eſt dignioꝛ. Et iõ Paulꝰ. j. ad Coꝝ.

xij.appellat charitatẽ viã excellẽtioꝛẽ.Et ponitur
tranſſumptiue in.c.charitas de pe.di.ij. intãtuʒ
aũt excellit alias virtutes ꝙ ſine ipᷣa nulla alia
virtus dici põt.vt ꝓbat Tho.ij.ij.q.xxiij.ar.vij.
Ea ꝓpter Hiero.in traccatu fidei:de charitate lo
quens ſic ait. Uides in hac vᷣtute vniuerſa leg
mãdata pẽdere:vere ſi ds hãc habet iã deꝰ ⁊ dei

filius dici põt. Gꝛego.quoq; in omelia ſuꝑ illð

Johã. xv. Hoc eſt pceptũ meũ ⁊c.ſie dicit. Cum

cũcta ſacra eloquia plena ſint dñicis pᷣcept:qͥd
eſt ꝙ de ſola dilectiõe quaſi de ſingulari mada⸗

to dñs dicit. Hoc eſt pꝛeceptũ meũ vt diligatis
inuicẽ ſicut dilexi vos:niſi qꝛ omne mãdatũ de
ſola dilecciõe eſt ⁊ oĩa vnum pᷣceptũ ſunt:quia
quicqͥd pᷣcipit᷑ in ſola charitate ſolidat᷑.vt enim
multi arboꝛis rami ex vna radice ꝓdeũt:ſic mul
te virtutes ex vna charitate generant᷑: nec hʒ ali⸗
quid viriditatis ramus boni oꝑis ſi nõ manet
in radice charitat. Pꝛecepta ̊ dñica ⁊ młta ſũt
⁊ vnuʒ.mulcta ꝑ diuerſitatẽ opęris: vnũ in ra⸗
dice dilectiõis. v
Ercio idẽ ꝓbat᷑ rõne foꝛmalitatis.Nam
t iüla virtus eſt dignioꝛ q̃ eſt foꝛma aliaꝝ
tianqᷓ; illa q̃ alijs dat eſſentiã.Foꝛma em̃
dat eſſe rei.vij. Phi.ij.de aĩa.⁊.vij.Metaph̊.Et
notat᷑ i.l.iulianꝰ.S.ſʒ ⁊ ſiqͥs.ff.ad exhiben.Sed
charitas eſt foꝛma oĩm virtutũ:vt dicũt theolo
gi. in.iij.di. xxvij.ergo eſt alijs oibo virtutibo ex/
cellẽtioꝛ.vt em̃ ait Areſto.j. Phiſico. Foꝛma eſt
quid diuinũ ⁊ appetibile in natura.⁊.ij. Phiſi.
etiã dicit:q foꝛma eſt magis natura qᷓ; materia
