dicinã filio vidit dictũ fantaſma trãſire ꝑ came
rã ſuã exquo multũ timuit. Intrauit aũt dicta

giĩa in camerã filij eius: quã vidẽs ille iuuenis

cepit inuocare dñʒ vt ipᷣm adiuuaret.Mox vo

ipa aia cepit allo qui ipᷣm dicẽs.Noli timere qꝛ
nõ venivt tibi noceã. Lũc ille aſſumptꝭ animis
introgauit qͥs eſſʒ. Et rñdit.Ego ſum aia talis
nobilis cuiꝰ fuit hec domꝰ:⁊ venio ad faciẽdaʒ
pniam in hoc loco de pctis meis bis in hebdo

1

mada:⁊ etiã vado ad domuʒ filioꝝ meoꝛũ.Et
qꝛ ſunt ſcelerati ⁊ male viuũt ⁊ ad infernũ ibũt
ſi nõ emẽdẽt vitã:facio eis multa mala:frango

lebetes ⁊ alia que ſunt in domo diſſipo: ?⁊ hac
nocte talia ⁊ talia mala eis ituli. Que omia ille

poſtmodũ intellexit ⁊ cognouit eſſe veriſſima.

Et poſt multas interrogatiões quas ei fecit de
moꝛtuis audiẽte oia matre ſua cum ãacillis ille
introgauit⁊ dixit.Quid eſt de tali patruo meo

Aia aũt rñdit.Eſt in purgatoꝛio. Lũcille dixit
Quõ hoc eſſe põt cũ iam ꝑ decẽ ãnos moꝛtuus
fuerit:⁊ tot miſſe ꝓ aĩa eius dicte ſint. Reſpon⸗
dit illa aia. Luus patruꝰ bene moꝛtuꝰ eſt ⁊ iã
eſſet liberatꝰ a purgatoꝛio:ſʒ qꝛ dũ viueret fuit
negligẽs in tali reſtitutiõe faciẽda:ideo in pur⸗
gatoꝛio moꝛat᷑ diuino iudicio donec filij eiꝰre⸗
ſtituãt.Tũc ille iteꝝ dixit. Uñ ꝓcedit ꝙ conſan

guinei mei filij iſtiꝰ mei patrui cũ habeãt equa

lẽ po ſſeſſionẽ cũ mea que eſt in eodẽ loco: conti
nue quolibʒ ãno venit eis tẽpeſtas ⁊ terra eoꝛũ
nõ fructificat:mea aũt eſt fertilis ⁊ nõ venit ĩ ea
tẽpeſtas. Itẽ illi cõſanguinei mei młtas faciũt
mercãtias ꝓpter quas multas deberẽt habere

diuitias:⁊ tñ cõtinue efficiunt᷑ paugioꝛes ⁊ ſp
ſunt debitis pleni. Rñdit illa aia. Hoc iõ ꝓce⸗

dit:qꝛ pater eoꝛũ ſciẽs ſe remanere in purgato⸗

rio:qꝛ ipᷣi nõ ſatiffaciũt legatis ⁊ reſtitutiõibꝛ ꝑ

ipᷣm oꝛdinatis:om̃i die dat eis maledictionẽ.⁊

cum ſit in gra dei exaudit᷑ ab eo:⁊ veniunt dicte

maledictioes ſuꝑ filios:⁊ tandẽ veniẽt ad nihi
lũ niſi ſatiſfaciãt volũtati patris. Quibo dicis
pulſãtibdo matutinis aia diſparuit. Mater vᷣo

eiꝰ poſtq; ille ſanatꝰ eſt miſit eũ ad locũ noſtrũ
ſcti Angeli:qͥ hec oĩa fratribo enarrauit me pꝛe⸗

ſente. Ideo ðꝛ in.c.qui oblatiões.xiij.q.ij. Qui

oblatiões defüctoꝝ negant ecclijs aut difficul⸗
ter reddũt tanq; egẽtiũ necatoꝛes excõicent᷑. hec
ibi. Immo etiã moꝛtuoꝝ ſunt ꝓditoꝛes: vt ptz

ex pᷣcedẽtib.⁊ in.c.ſeq̃n.ea.q.⁊ cã.dici.Qui ob
laciões defunctoꝛũ retinẽt ⁊ qͥ eccłijs tradere de
moꝛant᷑:vt infideles ſunt ab ecdeſia eijciẽdi.

Sed audite alið terribile exẽplũ. Nã in quadã
terra q ð Galbiate queẽ ſpe burgũ leucis dio
ceſis mediolaneñ.⁊ eſt in monte bꝛiantie:moꝛ⸗

tuus qdã qͥ multa bona reliqͥt eccłijs ⁊ paupe

ribo. Frater aũt eiꝰ nolẽs adimplere voluntateʒ
defuncti oĩa illa bona ſibi vſurpabat ⁊ faciebat
ecclłas litigare. In quo pctõ dũ ꝑmaneret vxoꝛ
eiꝰ cõcepit ex ipᷣo filiũ qͥ natꝰ habebat effigiẽ ſe⸗

nis.⁊ narrauerũt mihi frẽs nr̃i q eũ viderũtvi⸗
uum:ꝙ videbat᷑ vnus ſenex decrepitus.⁊ hoc

fuit a viginti annis cicra. Cũ aũt ego in vigilia

pẽethecoſtes trãſirẽ ꝑ illas ꝑtes erras invia pue
ni in ſero in illã terrã.vñ rogatꝰ a ſocio pᷣdicaui

iilla terra illis tribꝰ diebꝰ peẽthecoſtes. Ultimo

aut die cũ diſcederevellẽ multi nobiles me aſſo

ciãtes narrauerũt mihi de hoc puero quõ illa
die erat moꝛtuꝰ ⁊ adhuc nõ erat ſepultꝰ.Quod

48
lb
tng
du
nalle
Uüim.
ſarde
lisle
umeo
Uder
cſpon/
ſt rli
re fit
in par,
jasne
conſan
t egne
o: conn
mcorüͤ
nitſes
ſwär
1 babar
res 3
N
rcc/
nöc
ctioni
unr diae
tadncbi
dias
Mur ſo
inoſni
tmepee,
zi⸗ Dui
deon
icnt ber
GeN
uiob
ede
il.
nanadi
vas dio
riewo
1 ae
lur
ꝛſochar
a r
ſigeſe
Gerien/
nstho
nviglu
nvis
dn
. Uene
65 %
O

Foliũ

audiẽs ꝑrexi ad domũ ĩ qua erat puer moꝛtuꝰ

q adbuc nõ habebat niſi tres mẽſes ⁊ ꝑmittẽte

mfe eius vidi eũ nudũ.O terribilis dei ſentẽtia

ſuꝑ malos teſtamẽtoꝛũ executoꝛes.Nã ũle pue

rulus habebat effigiẽ ſenis decrepiti nonagin

ta annoꝝ:⁊ nõ ſolũ invultu ſʒ etis in toto coꝛne
oia mẽbꝛa eius:⁊ pellis eiꝰ videbat᷑ vniꝰ ſenis

valde ãciqui:⁊ apꝑebat ſiłis illi latroni deſꝑa⸗

to qͥ depingit᷑ in cruce cum xpᷣo. Et hoc terribile
miraculũ oſtẽdit deus vt declararet ꝙ ille puer
vixiſſet vſq; ad illð tẽpus.ſ.nonaginta annoꝛũ

ſi pater eiꝰ impleſſet volũtatẽ defuncti. O ꝑditi
heredes quot inueniunt᷑ qͥ habẽt multas obli⸗
gatiões legatoꝝ nõ ſolũ patris ſʒ etiã ſuꝑioꝛuzʒ
Pꝛofecto vos eſtis ꝑfidi fures⁊ latrones.arg.
in.c.derici.xiij.q.ij.⁊.c.amico.xij.q.ij.vbi etiam
dicit᷑ ꝙ ſacrilegi eſtis ⁊ ſcitote ꝙ taliter faciẽt he
redes vii vobᷣ ſicut vos facitis moꝛtuis vr̃is:di
cẽte dñũo Matth.vij.Qua mẽſura mẽſi fu eric
remetiet᷑ ⁊vobis.Quod notat᷑ in.c.cũ oẽs.de cõ

ſtitu. Ecõtra vᷣo ſi erga defunctos vr̃os pietatẽ

exercebitis:dabit vobis deus heredes pios:qͥ

„

talẽ. Non ſolum aũt ꝓpter reuocandi impoſſi⸗

bilicatem ⁊ moꝛiendi cõſideratam neceſſitateʒ

debz patienter tolerari moꝛs amicoꝝ:ſʒ etiam

pꝛopter dei beneplacitum ⁊ voluntateʒ. Et hec

ſola cauſa etiam ſi alia nõ eſſet:deberet ſufficere

Unde Hiero.ait. Reſurgere credimꝰnoſtros

⁊ plangimus.Quid faceremus ſi moꝛi tm̃ pꝛe
(lperet deus. Uoluntas eius vtiq; ſola ſuffici⸗
at ad ſolaciũ:cui nullũ pꝛeponere debemus af

fectum. Item ꝓpter ſeruiendi deo maioꝛem fa⸗

cultatẽ. vnde Hiero. ad Paulaʒz ſcribit de ſan⸗

ſuis elemoſynis ⁊ pijs operibb vos a purgato⸗

rio liberãtes ad requiẽ ꝑuenire facient ſempit᷑⸗
nam.Ad quã ille nos ꝑducat qͥ ſine fineviuit ⁊

regnat.Amen.

ogem die poſt pꝛandiũ de ſuffragijs moꝛ⸗
tuoꝛũ, Sermo ſecüddus. O

Oꝛtuo ne pꝛo/
m hibeas gratiã. Scribunt᷑ hec ver⸗
ba Ecci.vij.trãſſumptiue.xiij.q.ij
ca.in eccłiaſtico. Cũ nequeãt defũ

cci viuẽtium lachꝛymis ad vitã reduci non de⸗

bet quis de moꝛte alicuiꝰ nimiũ contriſtari vel
dolere exemplo ſeiſſimi Dauid ꝓphete.De quo
legitur.ij. Reg.xij.ꝙ cum filius eius quẽ pepe

rerat ei pᷣmo Barſabee vxoꝛ UVrie eſſet infirmꝰ
ieiunabat ⁊ faciebat penicẽtiam ſegregatus ab
alijs ac male indutus iacenſq; ſuper terrã.Cuʒ

autẽ intellexiſſet ipᷣm filiũ ſuũ eẽ moꝛtuũ poſtu
lauitveſtes regales ⁊ ſolito moꝛe iuſſit cõuiuia
pᷣparari.Quapꝛopf dixerũt ei ſerui eiꝰ. Quis ẽ
ſᷣmo quẽ feciſti. Pꝛopt infantẽ dũ adhuc viue⸗
ret ieiunaſti ⁊ flebas.moꝛtuo aũt puero ſurre⸗
xiſti ⁊ cõediſti panẽ.Qui ait. Pꝛopt᷑ infantẽ cũ
adhuc viueret ieiũaui ⁊ fleui.Dicebã em̃.Quis
ſcit ſi foꝛte donet euʒ mihi dñs ⁊ viuat infans.

Nũc aũt cũ moꝛtuus ſit quare ieiuno.Nunqͥd
potero eum reuocare amplius. Ego vadã ma/

gis ad eum. Ille vo nõ reuertet᷑ ad me. Aliud
quoq; exemplum recitat Ualerius maximus
libꝛo ſexto.ꝙ Anaxagoꝛas cum a quodam au

diſſet moꝛtuuʒ eſſe fuium ſuum. Reſpõdit:ni⸗

bil mihi nouũ vel inexpectatum nuncias.Ego

enim illum ex me natum ſciebam illũ eſſe moꝛ

—

cta Melodia:qꝙ; moꝛtuo ſibi marito:et adhuc
eius coꝛpoꝛe calido:⁊ necdum ſepulto:cum ꝑ⸗
didiſſet duos filios nõ eſt ↄturbata ſʒ ſtetit im
mobulis atq; obuoluta chꝛiſti pedibus ait.Ex
peditius tibi ſeruitura ſuʒ dñe:qꝛ tanto onere
me liberaſti. Iteʒ ꝓpter miſeriarum huius mũ
di euaſionẽ ⁊ imoꝛtalis vite adeptionẽ.UIñ re⸗
fert Solinus:ꝙ apud plurimos luctuoſa ſũt
puerperia:⁊ leta ſunt funera.Quãdo em̃ puer
naſcitur parentes ⁊ amici fadunt magnũ plan

ctumxquo ꝙ in iſtum mundũ venit:in quo

paſſurus eſt multiplicitatẽ miſeriarũ.ſed quã⸗

do moꝛitur faciũt magnũ feſtuʒ:ex eo ꝙ de mi/

ſerijs huiꝰmũdi exijt:⁊ ad vite ĩimoꝛtalitatẽ vo

dlit.hec ille. Requieſcit em̃ a laboꝛibus ſuis ⁊c̃

.

Apoca.xiiij.⁊ verificatur illud Eſa.xiiij. Et erit

in üla die cum requiẽ dederit tibi dñs a laboꝛe
tuo quẽ patiebaris:⁊ a cõcuſſionetua ⁊ a ſerui

tute dura qua ante ſᷣuiuiſti ⁊c̃. Et ideo inquit

Ambꝛ:o.in li.de bono moꝛtis. Si plena mibia
eſt oĩs vita:vtiq; finis alleuiamẽtũ eſt:alleuia⸗

mẽtũ aũt bonũ:moꝛs aũt finis. Ergo moꝛsẽ
bona.Et ideo vt inqᷣt Cypꝛianꝰad Foꝛtunatũ.

XQhꝛiſtiãi debẽt deſiderare de coꝛꝑe fragili exire
vt poſſint in anima ſtolã gloꝛie poſſidere:ſicut
deſiderat nauta exire de naufragio ⁊ ꝑegrinꝰ

de exilio:ac habitatoꝛ ð hoſpitio ruinoſo. Qui
bus oĩbus conſideratis dimittendo ſuꝑfluaes
lamẽtationes ⁊ lachꝛymas de moꝛte amicoꝛũ:
que vicioſe ⁊ repꝛehẽſibiles ſunt cum termios
rõnis excedũt debed potiꝰ q̃rere quõ illis aliqðᷣ
ſpũale adiutoꝛiũ ipẽderevaleatꝭ.Ait em̃ Juue/
nalis libꝛo.v.ſatira.j. Ponamꝰnimios gemitxꝰ
Et Auctoꝛ.li.qͥ ðꝛ pãphiłꝰ.xxx.c.ſui oꝑis dicit.
Stulte quid inſanis cum doloꝛ vrget inanis.
Acquirit gemitus pꝛemia nulla tuus.
Temperet ergo tuũ modus ⁊ pꝛudentia fletũ.
Terge tuas lachꝛymas pꝛoſpice quid facias.
Scilicet ꝓ liberando animas ipſoꝛum defun⸗
ccoꝝ a penis purgatoꝛij mediãtibo ſuffragijs.
De quibus in pꝛeſenti ſermone tres conſidera⸗
tiones faciemus. Pꝛima dicetur diſtinctionis
Scða liberatõis.Tercia ⁊ vltia fructificatõis.
Pars pᷣma huiꝰſᷣmõis de diſtinctiõe locoꝝ
ad qᷓ vadũt anime cuʒ egrediunt᷑ de coꝛꝑe:⁊ qũ
ꝓ eis debeant fieri ſuffragia:⁊ quãdo ns. E
gg „

BGermo

Naeo ad pꝛimã partẽ noſtri ſermonis
ꝗ ſaãdum eſt ſᷣm Richardũ de media
villa in.iiij.diſt.xl v.arci.ij.q.j.?⁊ Tho

mã eadẽ di.arti.ij.q.iiij.ꝙ anime de⸗
cedẽtiũ ex hac vita aut vadũt in paradiſũ vel in

limbũ:aut in infernũ vel in purgatoꝛiũ. In pa⸗
radiſũ vadũt ſtatim poſt moꝛtem tres ſpecies
hominũ que ſunt ſignificate per illos tres ho⸗
mines quib apertũ eſt celũ. Pꝛimo apertũ eſt
chꝛiſto baptiʒato Luce.iij.ꝑ quod ſignificatur
ꝙ celum aperit᷑ baptizʒatis. Quicũq; etem̃ recte
baptizati ſunt ſiue paruuli ſiue adulti ſi decede
rent ſtatim poſt baptiſmũ ad celos reco trami
te euolarent. Baptiſmꝰ em̃ virtute paſſiõis xpᷣi
mũdat ab om̃i peccato tam oꝛiginali q; actua⸗
li ᷣm Augꝰ.in libꝛo de baptiſmo paruuloꝝ.vt
etiã habet᷑ in.c.per baptiſmũ.de còſecra.dil.iiij.
⁊ per magiſtrũ ĩ.iiij.ſen.di.iiij. Secũdo aper
tcum eſt celũ Stephano lapidato ⁊ martyriza⸗
to.vnð dixit Actuũ.vij.Ecce video celos aꝑtos

per quod ſignificat᷑ ꝙ celũ aperit᷑ omibꝛ marty

ribus:ita ꝙ ſtatim poſt moꝛtẽ euolãt a celos

⁊ om̃ia pccã que habent falce martyrij reſecan

quo ad oẽm penã.c.baptiſmi vicẽ.⁊.c.cathecu⸗
minũ.de conſe.diſt.iiij.⁊.c.firmiſſime.xv.q.j.
Tertio apertũ eſt celũ Johã ni euãgeliſte vi⸗
ro pfectiſſimo.vnde ipſe dixit Apod.iiij. Uidi

oſtiũ apertuʒ in celo.ꝑ quod ſignificat᷑ ꝙ viris

perfectis qui totaliter penitẽtia de peccatis cõ⸗
pleuerũt:vel nulla peccata moꝛtalia cõmiſerũt
⁊ ſi qua venialia fecerũt a feruoꝛe charitatis ꝓ⸗
cinus abſoꝛpta ſunt:celũ ipᷣm ↄtinuo aperitur
⁊ mox in illud perpetuo regnaturi ingrediunt᷑.
vt habet᷑ Apoc.xiiij.vbi dicit aquila volãs. Au
diui vocẽ de celo dicẽtẽ mihi:ſcribe.Beati moꝛ
tui qui in dño moꝛiunt᷑:amodo em̃ iã dicit ſpi⸗
ritus vt requieſcant a laboꝛibo ſuis.Opera em̃
illoꝝ ſequũtur illos. ==è 2
Ondudo igit᷑ ſᷣm Rich.⁊ Tho.vbi ſupᷣ
C ⁊ Aug.in libꝛo Enchi.qꝙ ſuffragia non
debẽt fieri ꝓ exiſtẽtibo in paradiſo cũ ipᷣi

ex nr̃is oꝛõibo nõ poſſint ꝑcipere aliquã vtilita⸗

tem:cũ ſint imunes ab omi indigẽtia ⁊ habeãt
quicqͥd habere cupiũt ſᷣm oẽs theolo.in.liiij.di.
xlix. Ideo dicit Aug.vbi S.Iniuriã facit marty
ri vel btõ qͥ oꝛat p ipᷣo.Tamẽ ſi quis oꝛauerit ꝓ
aliqͥ qui ſit in ꝑadiſo de cuiꝰ ſtatu nõ eſt certus
nõ amittit mercedẽ ſuã.qꝛ oꝛatio eiꝰ:vt ait pſal
miſta:in ſinu ſuo cõöuerte=. S
Eiñcuũdo dico ꝙ ad limbũvadũt om̃s illi
ſ gqui moꝛiunt᷑ ſolũ cuʒ pctõ oꝛiginali ſᷣm
pᷣdictos theolog.vicʒ Rich.⁊ Tho.vbi
ſupꝛa.Et ſciẽdũ eſt ſᷣm Rich.in.iiij.di.xlv.art.j.

q.ij.ꝙ ſubter terrã ſunt q̃ttuoꝛ loca.vnꝰ ſupꝛa

alterũ:que oĩia poſſunt appellari infernꝰ:quaſi
inferiꝰ generałr accipiẽdo:ſed ꝑticulania habẽt
noia. ã vltimꝰ ðꝛ infernꝰ ꝓpꝛie. Scðs ꝓpe ipᷣm
vꝛ limbꝰ.Tertiꝰpurgatoꝛiij.Quarcꝰ finꝰ abꝛa

. 5*

he.Lu.xvſ.In quo nũc nõ eſt aliqͥs ſed thi ſtete
rũt ſceti pꝛes an xpᷣi aduentũ: ⁊ aliqñ etiã appei
lat᷑ limm.Qui gᷣvadũt ad limbũ ſunt moꝛiẽtes
ſine baptiſmo ſine aliq̊ actuali pctõ.Et pꝛo bis
nõ debem? ſuffragia facere qꝛ nihil eis ꝓſunt.ſi
cut ꝓbat Fran.de may.in cꝛact᷑.ſuo de ſuffra.Et
põt ſicꝓbari.Fundamẽtũ oim ſacramẽtoꝝ eſt

baptiſmꝰ. de cõſe. di. iiij.c. cũ itaq;.⁊ ſine eo alia

ſacramẽta cõferri nõ pñt.ſ.q.j.c.ſi qs ꝑ ignoꝛan
tiã.Cũ ergo in limbo nõ ſint niſi iũlli qͥ nõ ſunt
baptizati:⁊ ꝓ pctõ oꝛiginali puniunt᷑ pena dã⸗
ni.ſ.carẽtia viſiõis diuine.Ergo nõ poterũt ad/

iuuari ꝑ ſuffragia cũ nõ ſint vniti ꝑ baptiſmuʒ

coꝛꝑi myſtico eccłe.Ex quo apparec qᷓ; graue ſit
pccm̃ illoꝝ qui occidũt pueros ante baptiſmũ
qꝛ nunq; pñt reſtituereillis qð auferũt.i.vitam
eternã ⁊ głiaʒ celeſtẽ.Et hec carẽtia eſt maioꝛ pe
na qᷓ; pena ſenſus.vt inqͥt Rich̊.i.iiij.di.l.ar.v.
Ertio ad infernũ deſcẽdũt om̃es illi qui
t moꝛiunt᷑ cũ pctõ moꝛtali.Ideo cuilibet
ſic moꝛiẽti ðꝛ Eſa.xiiij.Ad ifernũ detra⸗
heris in pfundũ laci.Et de his ſciẽdũ ſᷣm Aug.
in.lib.Enchi.⁊ mgr̃m in.iiij.di.xlv.⁊ ſem̃ Bo⸗
nauẽ.Sco.⁊ Rich̊.⁊ Tho.ea.di.⁊ habet᷑ excra
ð cele.miſ.c.cũ marthe.⁊.xiij.q.ij.c.in pᷣſenti.⁊.c.
pꝓ obeũtibo.ꝙ ꝓ dãnat nõ debẽt fieri ſuffragia.
qꝛ nihil eis ꝓdeſſe pñt.Nã ſicut mẽbꝛa pꝛeciſa
a coꝛꝑe nõ poſſũt reciꝑe alimẽtũ de cbo aſſum
pto ab ipᷣo coꝛꝑe.Ita dãnati cũ ſint pᷣciſi a coꝛ⸗
poꝛe myſtico eccłie:qꝛ nõ hñt charitatẽ per quã
mẽbꝛa toꝛꝑis myſticivniunt᷑ nõ poterũt ſentire
aliqð iuuamẽ ꝑ ſuffragia eccłie.Unde cõdudit
ſctũs Bona.in.iiij.di.xlvj.ar.j.q.j.ꝙ in inferno
nulla eſt redẽptio nec quo ad totalẽ liberationẽ
nec quo ad pene diminutionẽ vel mitigationẽ:
nec quo ad tꝑis ſuſpẽſiõʒ:nec quo ad foꝛtifica⸗
tionẽ ad leuiꝰtolerãdũ.Et hoc eſt qð ðꝛpuerb.
xj. Moꝛtuo homie impio nulla eritvltra ſpes.
Et dicit ſccũs Bona.vbis.qꝙ eccłia nõ intendit
vllo modo ꝓ damnatis oꝛare:quia necipᷣi nec

alij poſſunt ꝓ eis deo ſatiffacere. Quãuis enim

ipᷣi dãnati ſemꝑ ieiunabũt:tamẽ hoc illis non
erit ad meritũ ſed ad ſuppliciũ. Hiere.xiiij.Cuʒ
ieiunauerint nõ exaudiã pꝛeces eoꝛum.⁊c.Nõ
etiã poterũt ſatiſfacere deo per oꝛatiões. Pꝛo⸗
uerb.j.ũcinuocabũt ⁊ ego non exaudiã dicit
dñs. Unð de dãnato ait Pſal.Et oꝛatio eiꝰfi⸗
at in pctm̃.ec etiã ꝑ oꝑa miᷣicoꝛdie.Non em̃
poterũt aliquẽ induere:qꝛ ipᷣi erũt totalit᷑ denu
dati.Ezech̊.xvj.Eris nuda ⁊ confuſione plena.
Nõ cibũ vel potũ alicui poꝛrigere:qͥa erũt ꝑpe⸗
tua fame ⁊ ſiti afflicti.Eſa.lxv.Ecce ſᷣui mei co⸗
medẽt ⁊ vos eſurietis ⁊c̃. Nec hoſpitio aliquos
recipere:qꝛ erũt a ciuitate dei bãniti.Apoc.xxij.
Foꝛis canes ⁊ venefici ⁊ impudici ⁊c̃. Nec infir
mos viſitare qꝛ iacebũt ꝑpetuis doloꝛibo cruci
ati. Eſa.l.In doloꝛibo doꝛmietʒ ⁊c̃. Nec ad icar

bbapnini
elmn
Nar e
Alar.

Gllligui
dalibe
mude
ſon Bo⸗
t an
Nn.20
eaſ
doaſun
lis ,
oci
nieſanar
Ecodud
ninfeno
darmon⸗
ngron⸗
ſanna;
pvat.
mnhe,
nmdr
iji e
isdin
eAsdos
nai
nſi
wüda
rioeſ,
ſondn
mlitdanu
neplens.
aütppe
nimeio/
aliqes
Bporn,
,ſunmm
Nrn
die

Foliũ

ccratos ire:quia erũt ꝑpetuis vinculis cõpedi⸗

ti. Sap.xvij. Vinculis tenebꝛarũ⁊ lõge noctis
cõpediti ⁊c̃. Nec aliquos ſepelire: qꝛ ipi erũt in
inferno in eternũ ſepulti.Luce.xvj. Moꝛtuꝰ eſt
diues ⁊ ſepultꝰ in inferno.Nec etiã ſancti pote⸗
runt eis veniã impetrare:dicẽte dno Hiere.vij.
u noli oꝛarep populo hoc:nec aſſumas ꝓ eo

laudẽ quia nõ exaudiã te.Sed cõtra pᷣdicta in⸗

ducũt aliqui exẽplũ Gꝛegoꝛij:de quo legit᷑ invi
ta eiꝰ ꝙ cũ ſemel trãſiẽs per foꝛũ Traiani recoꝛ

daret᷑ de eius manſuetudine. Nã cum quadaz

die ipe Traianꝰ feſtiaret ad bellũ vidua quedã
occurrit ei dicẽs.Obſecro vt ſanguinẽ filij mei

innocẽtis ꝑempti vindicare digneris.Cũq; tra

ianus dixiſſet ꝙ ſi ſanus reuerteret᷑ vindictã fa
ceret. Tuncvidua dixit. Quis mihi hoc pᷣſtabit
ſi tu in pꝛelio moꝛtuꝰ fueris. Reſpõdit traianꝰ
Ille qui poſt me imꝑabit.Qui vidua.Et quid

tibi ꝓderit ſi alter mihi iuſticiã fecerit. Reſpon⸗

dit traianꝰ. Utiq; nihil.Etvidua ait.Nõne me⸗
lius eſt vt tu mihi iuſticiã facias qᷓ; alteri tranſ
mittas. Lũctraianꝰ pie cõmotus de equo de/

ſcendit ⁊ vidue iuſticiã miniſtrauit. Inuenitq;

ꝙ filius ſuus dũ per vrbẽ equitãdo nimis la⸗
ſciuc diſcurreret filiũ vidue int᷑emit.Quare tra
ianus filiũ ſuuʒ qui hoc fecerat vidue loco filij
ſui defuncti tradidit:⁊ magnifice eam dotauit.
Quã manſuetudinẽ conſiderãs btũs Gꝛego/⸗
rius in eccłia ſctĩ Petri ꝓ anima traiani ama⸗
riſſime fleuit.Et ibi diuinitꝰ ſibi reſpoſum fuit

Ecce petitionẽ tuã cõpleui ⁊ traiano penã eter⸗

nam peperci.De cetero aũt caue ne ꝓ damnato
aliquo pꝛeces fundas. Hecoia habent᷑ in legẽ

da beati Gꝛegoꝛij.Damaſcenꝰ aũt ĩ quodã ſer⸗

mone dicit:ꝙ Bꝛegoꝛiꝰ audiuit vocẽ ſibi diui
nitus dicẽtẽ. Uocẽ tuã audiui ⁊ traiano veniã
do. Ex quib videt᷑ cõcludi:q; oꝛatio Gꝛegoꝛij
ꝓfuit Traião dãnato.Sed ſuꝑ hoc diuerſiva⸗
na ſenſerũt.Aliqui em̃ dixerũt ꝙ traianꝰfuit re

uocatus ad vitã ⁊ fecit penitẽtiã ⁊ ſic veniã me⸗

ruit ⁊ gliam obtinuit. Sed hec reſponſio non
tollit argumẽtũ.Alij dixerũt ꝙ aia Traiani nõ

fuit ſimpliciter a reatu pene eterne abſoluta:ſʒ

eius pena vſq; ad tẽpꝰ.i.vſq; ad diẽ iudicij fuit
ſuſpenſa. Et etiã hec reſpõſio nõ tollit argumẽ⸗
tum.qꝛ dictũ eſt i ſuꝑioꝛib ꝙ nullũ adiutoꝛiũ

poſſunt dare ſuffragia dãnatis. Johannes vo

diaconꝰ quivitã bti Gꝛegoꝛij deſcripſit inquit.
ꝙ nõ legit᷑ Gꝛegoꝛiũ oꝛaſſe ſʒ fleuiſſe ꝓ anima
Traiani im ꝑatoꝛis ⁊ frequẽter deꝰmiſertꝰ con
cedit qdð homo qᷓ;uis deſiderãs petere nõ pꝛeſu
mit.Et ideo inqͥt ꝙ aia Traiani nõ fuit ab ĩfer⸗
no liberata ⁊ in ꝑadiſo poſita:ſed tm̃ ab iĩferni
cruciatid facta exempta. Poteſt em̃ aia in iĩfer⸗
no exiſtere ⁊ inferni cruciatꝰ ꝑ dei miſicoꝛdia⸗
nõ ſentire. Hectamẽ opinio nõ tollit argumẽ⸗
tũ. Uñ alioꝛũ eſt opinio verioꝛ ⁊ cõmunioꝛ ꝙ
Traianꝰ nõ fuerat dãnatꝰ a deo ꝑ diffiniciuaʒ

ſentẽtiã. Diuina em̃ ſapia p̃uidẽs bem̃ Gꝛego
riũ debere oꝛare ꝓ Traiano ex ſingulari diſpẽ

ſatiõediſtulit ſentẽtiã diffinitiuã. Et ideo oꝛõe
bti GBꝛegoꝛij pepcit Traiano penã ad quã me⸗
rebat᷑ danari:⁊ gliam eternã illi cõceſſit.Et ideo
nõ eſt dicẽdũ ex hocvnico ⁊ ſinglariſſimo exem

plo ꝙ danatis diffiniciuã ſniam ſuffragia ee

deſie ꝓſint cum nec in mimo poſſint eis fauere.

Jus em̃ ſingulare nõ trahit ad cõſeqntiã.l.qð

v̈% cõtra.ff.de legibo. V
Aquis dicat Scotꝰ in.iiij.ðil.xxj.ꝙ ꝓ
epctis venialib ex ſui naturavł etiã moꝛ
talibo factis venialiba ꝑ contritionẽ dã/
nati tolerãdo penã illã tẽpoꝛalẽ liberãtur ab ip
ſa pena poſt terminũ vſq; ad quẽ talia pctã me
rebant᷑ toꝛqueri:⁊ nõ patiũtur penas et᷑nas ꝓ
illis pccis venialibo.qꝛ quãdo paſſi ſunt illã pe
nam qui dicta pctã merent᷑ ſᷣm ſe deꝰnõ facit il
lis mip̃icoꝛdiã ꝑmittẽdo eos liberari ab illa pe
na pccõꝛũ venialiũ.imo iuſticia hoc reqͥ rit cum
plusiõ meruerint tamẽ ꝑ ſuffragia eccłie non

poſſunt adiuuari nec liberari ab illa pena etiaz
pꝓ peccaꝶ venialiby ſibi debita. Quia talis libe

ratio per fuffragia nõ poteſt fieri ſine gr̃a ⁊ mi⸗

ſericoꝛdia dei cuiꝰ nõ eſt capax qui eſt in moꝛta
li. Et hoc inqͥt Rich.i.iiij.di.xxj.ar.ij.q.iij. Ideo

inqᷣt Salomon Ecẽs.ix.Quodcũq; põt manꝰ
tua facere inſtant᷑ operare:qꝛ necopꝰ nec ratio

nec ſciẽtia nec ſapiẽtia erit apud inferos quo tu

ꝓPperas. K .
Icit ergo Augꝰ. in lib. Enchi.de ſuffra⸗
d gijs que fiunt ꝓ malis.Talia oĩa ⁊ ſi ꝓ

valde malis nulla ſint adiumẽta qua⸗

leſcũq; tñ ſunt cõſolatiões viuoꝝ.hecilie. Pꝛo
cõcluſiõe g̊ᷣ quo ad hoc dico ꝙ qꝛ neſcimꝰ ſepe⸗
numero vtrũ qᷣͥs ſit ſaluus vel dãnatꝰ.Et mul⸗

ti ſunt qͥ vident᷑ boni:⁊ in moꝛte credũtur trãſi

re ad celum:⁊ tamẽvadũt ad purgatoꝛiũ ꝓpter
aliq̃ pctã ſecreta q̃ͥ nõ purgauerãt. Alij vo qͥ ſꝑ.
fuerũt mali aliqñ i moꝛte accipiũt talẽ cõtritõʒ
ꝙ ab inferno liberãtur ⁊ ad purgatoꝛiũ mittũ⸗
tur:⁊ de eoꝛũ contritiõe nobis nõ cõſtat poſſu/
mus rogare deũ cũ ↄditõe.ſ.ſi ſunt in tali ſtatu
ꝙ nr̃a oꝛo illis ꝓdeſſevaleat:⁊ tales oꝛõnes nõ
erũt fruſtratoꝛie.qꝛ ſi nõ pꝛoderũt illis ꝓderũt

nobis.iuxta ili ſaluatoꝛ dictũ Mat.? Lu.x.c.
SDi ibi fuerit filiꝰ pacis reqͥeſcet ſuꝑ eũ pax vr̃a
2

ſinautẽ ad vos reuertet᷑. 1
Uarto dico ſᷣm pᷣdictos doctoꝛes ꝙ ali
q gue aie vadũt ad purgatoꝛiũ:⁊ ſunt ille
q̃ moꝛiũtur cũ pctis venialibo ſolũ:vel ſi
qua moꝛtalia cõmiſerũt:⁊ tꝑe moꝛtis cõtritõeʒ
habuerũt ſʒ pniam debitã nõ impleuerũt.Ta⸗
les em̃ nõ debẽt ire ad infernũ:qꝛ nõ ſunt moꝛ⸗

tui in pctõ moꝛtali.nec ad limbũ qꝛ ſunt bapti⸗
ſati.nec padiſum pñt intrare:qꝛ ſcriptũ eſt in.c.
nõ poteſt. de peñ.di.j. Nõ poteſt quiſq; gratiaʒ

vite celeſtis accipere niſi purgatꝰ fueric ab oĩla

ermo

be pcti. Scriptũ eſt em̃ Apoc.penulti. Nihil co

inquinatũ itrabit in illaã. Uñ dicit Rich.in.iiij.
di. xxj. art.j.q.j.q nullus poteſt de lege cmuni

intrare vitã eterna donec eſt obligat alicui pe⸗
ne. Quig ergo iuſticia reqᷣrit vt pccã purgent᷑ et
puniant᷑.l.ſi lõgiꝰ.cũ ſilłibi.ff.de iudicijs. Ideo

neceſſe eſt dicere ꝙ tales aie que in hoc mundo
nõ fuerũt purgate:⁊ nõ ſuppoꝛtauerũt penas
quas meruerũt ꝓ peccatis: poſtmodũ vadunt
ad aliquẽ locũ in quo purgant᷑.Et ille locꝰ dici

tur purgatoꝛiũ a purgãdo:vt inquit Franciſcꝰ

de map. in ſuo tractatu de purgatoꝛio. Unð de

igne purgatoꝛij poteſt exponi illð qð dici᷑ Nu
meri.xxxj. Omne quod põt tranſire per flmas
igne purgabit᷑.⁊ illud ꝓuerb.xxv. Aufer rubigi
nem de argẽto ⁊ egrediet᷑ vas puriſſimũ. Sed
notandũ ſᷣm Rich̊.in.iiij.di.xxj.ar.j.q.iij.⁊ diſ.
xlv.arci.j.q.ij.? ſanctũ Bona.in.iiij.di.xx.art.j.

q.vj.qꝙ eſtvnum purgatoꝛiũ cõmune ⁊ genera⸗

le ſub terra ſuꝑ infernũ ad quod cõiter vadunt

aie purgãde.Sũt ⁊ alia purgatoꝛia ꝑticlaria

ad que aliquãdo aie a deo mittũtur ad faciẽdã

penitetiã etiã in hoc mũdo.Et hoc facit ſᷣm pꝛe⸗
dlictos doctoꝛes qͥnq; de cauſis. Pꝛimo ꝓpter

earũ leuioꝛẽ punitionẽ:quia aliquãdo non me

ruerũt hoꝛribilia toꝛmẽta purgatoꝛij cõmũis:

⁊ ideo mittunt᷑ in hũc mũdũvt eoꝛũ pctã leu ia
ſic purgent᷑. Unð Gꝛeg.in.iiij.dyalog. refert ali

quibo reuelatũ fuiſſe animas quoꝛũdã defun⸗
ccoꝛũ eſſe in vmbꝛa ad faciẽedã pniam.Et cuidã

ſancto patri reuelatũ fuit aiam cuiuſdã defũcti

eſſe in glacie ad faciẽdã pniam,. 12

Ecũdo /ꝓpter earũ celerioꝛẽ liberationeʒ:

ſ xc po ſſintviuis ſuam indigẽtiã reuelare
⁊ eos ad oꝛandũ pꝛo ipᷣis puocare.Un⸗

de retulit mibi quidã frater noſter: ꝙ i ciuitate

Myãẽãtue in quodã pulchꝛo palacio nõ poterat
habitari:adhuc non ſunt q̃draginta ãni.Qua⸗
pꝛopter quidã iuuenes papiẽſes marchiõis ca
merarij ⁊ armigeri quoꝛũ vnꝰ hocei retulit: ad

dictũ palaciũ cũ armis prexer̃t:ſʒ ꝓpt᷑ ſtrepitũ ⁊

lapides iactos ſtare nõ potuer̃t.nõ eividebãt qͥ

cos iactabãt. Deinõ in eo palacio acceſſit qͥdã

qui ſotulares aptabat qui igne magno accẽſo
in quadã pꝛincipali camera aptabat ſotulaꝛes

ſuos. Media aũt nocte poſt magnũ auditum

ſtrepitũ vidit venire tres ſericis veſticos qui ſe

ad ignẽ cum ullo poſuerũt nihil dicẽtes ſed ſedẽ

tes.Deinde vnus ex eis videns ꝙ ille ꝑſeuera⸗
bat in ſuendo ſurrexit ⁊ ꝓcliuus ante eũ ſtetit:
aſpiciẽs quomõ bene laboꝛaret quaſi vellet ad
diſcere.Deinde cũ ipᷣe nõ ðᷣſiſteret ab incepto lʒ
trepidaret:ille ſurrexit ⁊ cũ alijs loqui cepit ſed
eoꝛũ loquelã ipᷣe pauper nõ intelligebat:tandẽ
animũ aſſumes rogauit eos vt dicerẽt ei qᷣeſſẽt.
Qui ꝓmitti ſibi fecerũt ab eo ꝙ faceret vnã eis

gratia.Quo pꝛomiſſo dixerũt ꝙ erãt tres mar⸗

chiones illius terre qui faciebat ibi penitetiam

„„
4
.

„»„
„* 8

ſed ſi ipᷣe ꝓmitteret ire ꝓ eis quibuſdã vicibo ad
quãda eccłliam ſctẽ Marie campeſtrẽ extra illã
ciuitatẽ ⁊ hoc nudis pedib:ſtatim intrarẽt glo

riã paradiſi. Quo ꝓmiſſo ſtatim diſparuerũt⁊

ampliꝰ ibi terremotꝰ non fuit. Tertio mittit

cos deus in hũc mundũ ad pniam faciẽdã vt

nobis aliqͥd dicant vel nos de aliquo inſtruãt.
UVnde in cuitate Mediolani adhuc nõ in

MNMecccclxxxj.cuidã iuueni annoꝝ octo ⁊ decem
apꝑuit quodã ſabbato hoꝛa ſcða noctis pater

ſuus qͥ erat moꝛtuꝰ ⁊ indutꝰ erat veſtib albis
Et cũ cepiſſet velle alloqͥ illã ipᷣa cecidit q̃ſi moꝛ

tua. In die etiã dñico hoꝛa pᷣma noctis apꝑuit

eidẽ cũ eſſet cũ alia puella ⁊ vocauit eam dicens
Bianchina:qꝛ ſic erat nomẽ eiꝰ.que ſtatim ceci
dit in terrã quaſi moꝛtua.Alia autẽ nocte cum

illa iuuenis eſſet in lecto nõ doꝛmiẽs⁊ eẽt oſtiũ
camere clauſuʒ ipᷣa audiuit patrẽ ſuũ ꝓpe lectů
venliẽtẽ:qͥ ibi cũ acceſſiſſet dixit. Gianchina. At

illa tremefacta excamauit voce tremebunda.
O Jeſus qs eſt iſte.Et ille inquit. Noli timere
qꝛ ſum pater tuus.Et poſtea addidit. Uocaui
te his duabo noctib pᷣteritis ⁊ noluiſti mihi re

ſpondere ſed nüũc nõ potes fugere.Tunc illa in

quit.Quidvultis. Ipe vo ait.Dic dñe Johãni

ne amice tue ꝙ faciat fieri ãnuale ꝓ aia matris

tue:quia tranſiuit tẽpus ⁊ ipᷣa eo indiget.Int᷑⸗

rogatus autẽ q̃re potiꝰ ipᷣa nõ apꝑuiſſet:rñdit
quia ita fuit dei diſpoſitio vt ego venirẽ. Poſt/

ea interrogatꝰ quõ ſtaret ipᷣe ⁊ quidã alij ſui cõ
ſanguinei moꝛtui:rñdit.os om̃s bence ſtabi⸗
mus in bꝛeui qꝛ exibimꝰ a purgatoꝛio:ſed fa⸗
cias fieri oꝛões ꝓ nobis ⁊ ampliꝰnõ apparebo

⁊ his dictis diſparuit. Mane auteʒ facto miſit
pᷣdicta dna Johanina de ruffinis ad ſcem̃ An/
gelũ ⁊ fecit fieri ãnuale ꝓ aia matris uliꝰ puelle

7 fecit fieri oꝛatões ꝓ illis moꝛtuis pᷣdictis:ma

xime pꝛo illo qui apparuerat.⁊ ampliꝰ non ap

paruit moꝛtuus.Et hanc veritatẽ mihi narra⸗
uit dicta iuuenis cui apꝑuerat moꝛtuus ⁊ me
cũ erat pater frater Juſtus de Ippoꝛegia con⸗
feſſoꝛ dicte puelle:⁊ ipᷣa dña Johãnina erat pꝛe
ſens. Quarto hoc facit deꝰ vt oſtendat᷑ vitas
penaꝝ purgatoꝛij:⁊ diuie iuſticie ð eos qͥ dicũt

nõ eſſe purgatoꝛiũ ſʒ ꝙ pᷣſbyteri fecerũt hac ad⸗

inuentionẽ vt captẽt elemoſynas.Devitate aũt
huiꝰ purgatoꝛij habet᷑ exẽplũ fratris mei Bar⸗
tholomei qͥ moꝛtuꝰ eſt octo ãnoꝝ.Et poſt moꝛ
tẽ eiꝰ in camera in qua moꝛtuꝰ eſt doꝛmientibꝰ
duabo nutricibopueroꝝ cũ qbuſdã alijs mulie

ribo:⁊ ꝓpter ꝑiculuʒ pueroꝛũ tenẽtibus lucernã

accenſam tota nocteveniebat dictus frater me⸗
us ⁊ extinguebat lucernam omni nocte licetx ab
aliquo nõ videretur.Deinde dicebat alta voce.
Pater noſter.⁊ Credo in deuʒ.⁊ quaſdã alias
oꝛationes.Cuius vocem audiebant om̃es qui

erat in camera pꝛedicta ⁊ cognoſcebãt eã.Qui⸗

bus dictis diſcedebat. Et ſic coõtinuauit multis

— —
üÜ+́ — — —

e
mulli
eg,
Deni
mier
Gä
(no in
dm
1
valdis
lmor
apgutt
dicens
nimce
de dum
toſtiü
pe lai
ina. R
vndo.
lumar
Wewi
timihin
Nellloin
Jobini
marns
e⸗/
amdit
dot/
li ſuic
neſtabi⸗
b:ſee y⸗
ppanbo
o miſt
1oewce
sma
Pponap.
us ?me
0 lon/
apte
t is
q dicit
thicad/
raezut
neBar,
oſt no
mianin
js mulie
lwcen
orwe/
Klicrch
s w
omheigun
Q
inuis

Foliũ

dDiebus. Ideo aũt ibi dicebat pᷣdictas oꝛatiões
quia cũ mater noſtra nobis pꝛecepiſſet vt ãteqᷓ;
leccũ itraremꝰ ipᷣas diceremꝰipᷣe foꝛtaſſis illas
dicere alitiens pꝛetmiſerart. ᷑%
Uilinto mittunt᷑ moꝛtui ad aliquẽ locuz

q ꝑꝑacularẽ ad peragendã pniam vtibi ſa
tiſfaciãt per penã vbi deliquerũt.Quod

etiã eſt de iure quo determinatũ eſt latrones de
bere ſuſpendi in loco maleficij.l.capitaliũ.S.fa⸗
moſos.ff.de penis.Et hoc ponit Hugo de ſctõ
victoꝛe in.ij.libꝛo de ſacramentis:ꝑte.xv.c.vij.⁊

de hoc habet᷑ exemplũ.am in ciuitate Papie

quedã aia habitabat in domo cuiuſdã docto⸗
ris qui appellabat᷑ dñs Mattheus de curte: ⁊
tãtũ ſtrepitũ faciebat in nocte in camera ipᷣius

doctoꝛis ꝙ nõ ſinebat eum doꝛmire⁊ multum

terroꝛẽ ei imittebat.Tandẽ ille doccoꝛ rogauit

quẽdã nepotẽ ſuum ſociũ noſtrũ qui ⁊ ipᷣe erat

docctoꝛ vt doꝛmiret ſecũ.Ooꝛmiẽtibo aũt illis ſi
mul venit ule moꝛtuus magnũ faciẽs ſtrepitũ
in illa camera in qua faciebat penitẽtiaʒ.Dein⸗
de incepit trahere pannos quib illi cooperie⸗
bant᷑:quia erat tempꝰ magni frigoꝛis. Illi aũt
duo doctoꝛes ceperũt manibo ⁊ pedibus atq;
dentib tenere pannos ne diſcooperirent᷑: ſed il
le moꝛtuus pᷣualuit⁊ dimiſit eos nudos.Qua

ex re ille iunioꝛ doctoꝛ ſurgẽsↄiurauit ilũ moꝛ

tuũ dicẽs. Si es anima alicuiꝰ moꝛtui quein⸗
digeat aliqͥ ſuffragio vade ⁊ ampliꝰ noli reuer⸗
ti ad locũ iſtũ ⁊ cras in mane faciemus dicere

miſſas ꝓ te:⁊ elemoſynas pauperibo erogabi⸗
mus:vt a penis eruaris.Quibo dictis illa ani⸗

ma diſceſſit. Mane aũt facto fecerũt celebꝛare
miſſas pꝛo aima illa.⁊ ſic liberata fuit a penis
et nũq; ibi ãplł redijt.Et hoc mihi narrauit il/⸗

le doctoꝛ iuuenis qui fecit hãc cõiurationẽ qui
tunc erat meꝰ ſocius:nunc aũt eſt frater noſter
pꝛedicatoꝛ ⁊ appellat᷑ frater Lucas de Papia

Scitote qͥ̊ʒ ſᷣm ſentẽtiã Rich.in.iij.di.xlv.ar.j.

q.iij.q anime quãdoq; exeunt de paradiſo ⁊ve
niunt in hunc mũdũ diuina diſpenſatione ad
aliquid faciendũ. Quãdoq; exeunt de inferno
aut de purgatoꝛio:⁊poſtea ad ſua loca reuertũ
tur. Unð in ciuitate Gaiete qͥdãvſurariꝰmoꝛ
tuus erat depoꝛtatꝰ in quodã monaſteriovt in
die ſequenti ſepeliret᷑. Cum ergo duo fratres in
nocte coꝛpoꝛi facerent cuſtodiã: comedentes et
diſſolutiões faciẽtes:vnus voluit in oꝛe eiꝰ bo
lum cibi calidi ponere.Quapꝛopt ille defunctꝰ
ſurgẽs accepit cãdelabꝛũ de metallo ibi exiſtẽs
⁊ inſecutus eſt eos. Unus autẽ ex illis fratri⸗
bus in quãdã capellã fugiens moꝛtuꝰeſt.Aliꝰ
fugiens ad ſacriſtiã cũ aperuiſſet oſtiuʒ ille de⸗
functꝰ pꝛoiecit candelabꝛũ poſt uũlũ cũ tãto im/
petu ꝙ ullud in oſtio fregit.⁊ adhuc apparẽt ſi⸗

gna in oſtio ⁊ monſtrat᷑ illud cãdelabꝛũ ruptũ

in teſtimoniũ huius rei.Que omiavidit quidã
frater noſter qͥ hec mihi narrauit.Illeyo frater

2ð SS l

inſecutus a moꝛtuo infra vnũ diem vel duos

moꝛtuꝰ eſt:⁊ ille moꝛtuus ampliꝰ nõ eſt vlſus

In cluitate etis Papie moꝛtuꝰ eſt quidã no
mine Matcheꝰ de lochonib qui poſt moꝛtem

ſuã apparuit duob de domo ſua ſtans in poꝛ

ta domus.Quẽ illi vidẽtes ꝑrexerũt ad illũ. Il
le aũt videns eos venire receſſit longe foꝛte per

qneuaginta bꝛachia:⁊ deinde reuoluit ſe aſpi⸗
clens eos. Et illis ſequẽtibo ꝑrexit pauloanteet
ſiłiter retroſpexit.⁊ ſic fecit quouſqʒ peruẽeit ad

paucis diebꝰelapſis.Et hoc narrauit mihi qui

dam ciuis papieſis noie dominꝰ Hieronymꝰ2½
de lothonibo frater dicti¶ Datchei:qui pꝛelens
crat moꝛti illoꝝ duoꝝ qͥ ex pauoꝛe moꝛtui ſunt
⁊ hoc ei dixerüůt. Quidã etis iuuenis medio⸗
lanenſis tranſiẽs cũ armis ꝓpe quoddã cimite⸗
riũ iusa Mediolanũ vidit vnũ moꝛtuũ ſur⸗
gere de ſepultura armatũ ⁊ cõtra ſe venietẽ:con

tra quẽ cũ ille iuuenis gladiũ vibꝛaſſet ille diſ⸗

paruit: ⁊ iuuenis ad domũ ſuꝗ reuerſus infra
biduũ moꝛtuus eſt.Et hoc mihi retulit quida

frater noſter eiuſdẽ iuuenis germanꝰ. Itẽ in

quoda monaſterio ꝓpe Mediolanũ antẽ hoꝛã
matutini euigilatus fuit ſacriſta cũ ſocio ſuo a
moꝛtuis dicẽtibo hoꝛã eſſe matutini. Illi vᷣo cre

dentes ſe vo catos fuiſſe ab aliquo fratre viuo

ſurrexerũt:⁊ intrãres eccłiam inuenerũt choꝛũ
plenũ fratrib moꝛtuis ꝑ multos annos ante
qui habebãt in manibo luinaria ⁊ capucia vſq;
ad oculos ⁊ dicebãt officiũ.Quoꝛũ aſpectu ter⸗
riti infra paucos dies ambo moꝛtui ſunt.
In auitate q̊ʒ Nouarie cum eſſet moꝛtua in
quadã domo quedã vetula:nocte quada deſce
dente per quãdã ſcalã eiuſdẽ domꝰ vna puella
decẽ ⁊ octo annoꝝ inuenicillã moꝛtuã.Quã vi⸗
dẽs cepit fugere dicca iuuenis:illa aüt moꝛtua

eccłiam in qua erat ſepultus.Ecilli ſequẽtes vi
gerũt eũ diſparere in loco ſepulchꝛi ſui: de quo
tremẽtes ⁊ attoniti domũ perueniẽtes ſe piece⸗
runt in lectũ. Et narrata hac viſiõe moꝛtui ſunt

appꝛehendẽs eã per veſtes tantũ ei terroꝛẽ ĩmi⸗

ſit ꝙ ad lectũ ſe ponẽs ſanguine ad coꝛ currẽte
ifra paucos dies expirauit. Et ꝙ hoc fuit factũ

nõ ſunt adhuc decẽ ⁊ octo anni:⁊ ego illã puel⸗/

lam agnoui. Legit q̊q; ꝙ quidã denocte vo⸗
lens cõſurgere in maxilla a quodã moꝛtuo perx

cuſſus eſt. Et foꝛte hoc fuit quia ꝓ aia eius nõ
oꝛabat aut oꝛari faciebat ſicuttenebat᷑. Retu

lit qͥʒ mihi quidã frater noſter:ꝙ tres armigeri

tranſeũtes per locũ in quo erat vnus ꝑ gulam
ſuſpẽſi eznrerrogabant eũ deriſoꝛie ſi vellet ire
põdit:volo.Et fugiẽtibo illis
clamabat currẽs poſt eos dicẽs. Expectate: ex⸗

cũ eis. Ipᷣe aũt re

pectate.Landẽ illi introierũt in quãdã eccciam

T ibi ſe cauſerũt cũ poꝛta:⁊ lapide grãdi ibi re⸗/
perto. Ille aũt ad ianuã clamabat dicẽs. Ape⸗
rite mihi:⁊ ſic fecit tota nocce. Mane autem fa
co venientes multi ad dictã eccleſiam inuene⸗

Germo

runt coꝛpus illiꝰſuſpenſi ad ianuã. Illi aũt ar
migeri exant intus idluſi:nec poterãt amouere
lapidẽ a ianua licet illũ ipᷣi poſuiſſent ibi timo/
re illis viris dante:vñ ꝑ feneſtrã intrates mul⸗
ti cũ magna difficulcate lapidẽ amouerũt.vtrũ
autẽ in illo coꝛpoꝛe itrauerit aia ſua diuina di⸗
ſpenſatione ad terroꝛẽ deridentiũ moꝛtuos an
dyabolꝰneſcitł. Dicit᷑ qq;:⁊ mihi retulit qͥdaʒ
frater noſter:ꝙ in quada terra om̃i nocte ꝑ ſin⸗
gula oſtia ibat qͥda pulſans ⁊ ꝑcutiẽs:⁊ nõ vi⸗
debat᷑ qͥs eſſet. Quidã aũt cuſtodiens vigilias
ſuꝑ quadã turrim ex qua bocerde videre ſupꝛa
cimiteriũ eccłie aſpiciens ſupꝛa dictũ amiteriũ
vidit de q̊dã tumulo ſurgere moꝛtuũ qͥ depoſi
tis linteaminibo qᷣbo erat iuolutꝰ:ibat ꝑ ſingu/⸗
la oſtia pulſando.Quibo viſis ille deſcendit de
turri:et ibi aſpoꝛtauit linteamina illiꝰmoꝛtui.
Qui moꝛtuus reuerſus:⁊ nõ inueniẽs lintea⸗

mina ſua ſtatiʒ affuit ſuꝑ diccã turrimvbi erãt.

Et dixit illi qui abſtulerat ea.Quare abſtuliſti
linceamina mea. Ex q̊ tantũ terroꝛẽ ille habuit:
ꝙ tota pellis de eius coꝛꝑe exiuit:⁊ ꝑ multũ cẽ
pꝓus ifirmus ſtetit. Ille aũt moꝛtuus reuerius
eſt ad tumulum ſuum.
X qͥb apparet ꝙ moꝛtui mittunt᷑ młto
e ciens a deo i hũc mundũ ad nr̃am puni
teonẽ.Et nõ ſolũ illi qͥ ſunt in purgato⸗
rio ſed etiã qͥ in iferno ſunt ex aliqua ſpeciali di
ſpoſitõe diuina aliqñ ad tempus exeunt inde:
ſ̃m Ric.in.iiij grxver.gih.n⸗ tñ iceriz mu⸗
tato loco carẽt ſibi debito ſupplico. Pꝛedicta
aũt de egreſſu aĩiarũ de locis penalibo pꝛobari
poſſunt młcis exemplis.Nã in quadã terra no
nariẽſis dioceſis que dicit᷑ Trechate.jA82.ĩter

fectꝰ fuit qͥdaʒ ſutoꝛ poſt cuiꝰmoꝛtẽ qͥntodecio

die vnꝰ eiꝰ famulꝰnoĩe frãciſcꝰ dũ ꝑ q̃ndã agrũ
geret:vnꝰquẽ nõ videbat eũ retro impellebat.
