bus qſeſt ignotꝰ. veꝝ tales ſe mõ laudantes

cõiter excedũt plꝰdicetes q; ſit vitas. Uñ phᷣs
vbi.S.ait. Jactatoꝛ ſimłat ſibi ieſſe aliq̃ q n fũt
vł ſi iſũt ſimulat eẽ maioꝛa q; ſi int. Si ergo hoc

facit cum alioꝝ damno eſt peccatuʒ moꝛtale vr
Uiciactãtie vicio aſſociat᷑ vnũ pccm̃ ei
h ſibe qͥ ad finẽ.ſ.yronia q ſᷣm Tho.ij.ij.q.
cCcriij.ẽ qñn aliqͥs dicit de ſe aliq̊s defectꝰ:
q̊s tñ in ſe ñ recognoſcit vt hũilis reputet᷑ ⁊ ab

alijs laudet᷑. Cõtra hoſ ðfectꝰiqͥt Caro i ſuis do

cumẽd.c.iij. Necte collaudes nec te culpaueris

ipᷣe.Hoc faciũt ſtulti qͥs głia vexat ianis. GB

Ecũdũ pᷣncipale de iactãtia videndũ ðꝛ
s abomiatio. Inqᷣt em̃ Areſt.iuij. Ethico.
Jactatoꝛ maxie vituꝑãdꝰeſt.Et ĩ cõi ꝓ⸗
uerbio ðꝛ.Laus in ꝓpꝛio oꝛe ſoꝛdeſcit. Paulꝰ
qͥʒ de ſeipos laudantibo ait ad Roma.j. Dicen
tes ſe eẽ ſapiẽtes ſtulti facti ſunt.Et Cicero in.j.
de officijs ait. Turpeẽ de ſeipᷣo pᷣdicare.? Qui⸗
cilianꝰ li.viij.de oꝛatoꝛia iſtitutiõe. Vicioſa ẽ ia
ccatio ifertq; audiẽtibꝰ nõ mõ faſtidiũ:ſʒ etiam
plerũq; odiũ.Jõ ðꝛ ꝙ iactatoꝛ nocet ñ ſolũ ſibi
ſʒ etiã alijs.j.q.ij.c.ſi qs. Iſti iactatoꝛcs dicũt ſe
hr̃e malos vicinos:qͥ cũ eos nõ laudẽt volunt
ſeipᷣos laudare:⁊ mirãda ſe iaccãt facturos. Et
po ſtea vᷣificat᷑ illð qð inqt Oꝛatius in poetria
Parturient mõtes naſcit᷑riduculꝰmus.Tales
oſtenduntſe eſſe vanitate plenos.Ait em̃ Ber.
in li.de ĩpꝛobatione vicioꝝ.c.ij. Uana ſuꝑboꝝ
vacuat iactãtia mẽtẽ.Ea ꝓpter inqͥt Seneca li.
ij. de bũficijs. Retrahenda eſt inanis iactatio.
Res loqᷓntur nobis tacẽtibo ðꝛ em̃ in vulgari
ꝓuerbio.Opus laudat magiſtruʒ.? Paulꝰ.ij.
ad Coꝛ.x.ait.õ em̃ qͥ ſeiſm cõmendat ulle ꝑ⸗
batꝰẽ ſʒ quẽ deꝰ cõmẽdat.Debʒ gvnuſqͥſq; ifra
ſe dicere llð qð ðꝛ Joh̊.v. Si ꝗ̊ᷓ teſtimoniũ ꝑhi
beo de meipᷣo teſtimoniũ meũ nõ eſt ven. Iteʒ
ſeqͥ dʒ ↄſiliũ Ambꝛoſij i.c.imitare.vj.q.j.dicẽt⸗
Nemo dʒ ſe iactare.ſlã ſi Petrꝰlapſꝰẽ qͥ dixit.
Et ſi oẽs ſcãdaliʒati fuerit i teſʒ nõ ego.qͥs aliꝰ
iure de ſe pᷣſumat.Deniq; ⁊ dauid qui dixerat.
Ego dixii abũdãtia mea nõ moueboꝛ ĩ eternũ

eã fuiſſe iactãtiã oↄfitet᷑ dicẽs. Auerciſti faciẽ tuã

a me:⁊ fact?ſum ↄturbatꝰ.hec ille. Jõ hoꝛtatur
nos ſapiẽs Pꝛouer.xxvj.dicẽſ.Laudet te allꝰ⁊
non os tuũ:aliena labia ⁊ nõ lingua tua.Et.j.
Reg.ij.ðꝛ. Nolite multiplicare loqui ſublimia
gloꝛiãtes.Gualfredꝰq̊ʒ i poetria ait.Cũ fueris
maioꝛ: alijs te finge minoꝛẽc̃.Et de te mentire ti /
bi ne ſic i abyſſũ Deijcias alios vt te ſuꝑ ethera
tollas. Uincat opꝰ vᷣ bũ minuit iacãtia fama.
Notanduʒz eſt aũt ꝙ nõ ſolũ in rebus magnis:
ſed etiam in vilibus ⁊ abiectis poteſt eſſe iactã⸗
cia.vnde Aug.in li.de verbis do mini at. Non

Bermo

in ſolo rerũ coꝛꝑeaꝝ nitoꝛe atq; pompa:ſʒ etiã .

in ipſis rebo lutoſis poõt eſſe iactantia:⁊ eo peri⸗
culoſioꝛ q̊ ſub noĩe ſᷣuitut dei decipit. D

—

VUVinta filia ſuꝑbie ẽ ambitio:ð q̃ loqns

auctoꝛ libꝛi de vita ⁊ moꝛibo phoꝛũ ait.
Auvjmbitio ẽ ioꝛdinatꝰ appecitꝰ honoꝛis
terreni ⁊ amplitudis dignitatʒ.Et ĩ c.miramur
ĩ fine.lxj.di.ðꝛ ambitio ẽ ad honoꝛes mũdi
ſine ſuffragio tẽpoꝛis:ac ſine merito laboꝛis vł
le ꝓmoueri.Et iõ ẽ pctm̃ ſᷣm Tho.jij. ij.q. cxxxj.
ar. j.? Alex. de ales in. ij. pte ſũme in tractatu de
ambitõe. Oꝛ cũ honoꝛ ſit pᷣmiũ vtutj.uij. Echi.
Ambitioſus ðᷣſiderat pᷣſidẽtiã ⁊ regimẽ qð ñ ð
bet᷑ niſi vᷣtuoſis.et ꝑ ↄñs nõ ſibi. Imo etiam ſi
eẽt ſcũs ex ãbitõe fit idignꝰ.j .q.j.c.pncipatꝰ. In
ſignũ aũt ꝙ ſoli vᷣtuoſi debẽt ad dignitates ꝓ⸗/⸗
moueri:antiqͥ romani vt refert Augu.iiij.de ci⸗
ui.dei: duo ↄſtruere tẽpla ↄtigua in vrbe:vnuʒ
dee vᷣtuc: aliud dee honoꝛis.ita tñ vt ad tẽplũ

dee honoꝛis nõ eẽt aſcẽſus niſi ꝑ tẽplũ dee vᷣtu
tis. Ex h̊ oſtẽdẽtes ꝙ ad honoꝛes nõ recte ꝑue/

nit᷑ niſi ꝑ oꝑa vtud. Uñ dicit in li.ↄtra publicã
E. de re mili.li.xij. Ad honoꝛis augmentũ nõ

ambitõe ſʒ laboꝛe vnũquẽq; conuenit euenire.

Sine laboꝛe aũt ex vtute ad honoꝛes ꝑuenien

tes ſũt infecti maledicta ambitõe:q̃ ẽ cathedra

peſtilẽtie: de qᷓ inqͥt dauid ꝑs.j. Geatꝰ vir qᷣ ĩ ca
thedra peſtiletie nõ ſedit. Suꝑ q vᷣba ait Aug.
Nõ eſt vere qͥ̃ſq; qͥ careat amoꝛe dñandi:⁊ hũa
nã nõ appetat głiaʒ. Hec aũt ambitio:vt idem
Aug. dicit i. li. de vera religiõe: pcedit ex ſupbia
⁊ cupiditate:⁊ ẽ ↄtra charitatẽ q̃ nõ c ambitioſa

nulla delectãt:quos nulla potuit mouere luxu
ria:nullaq; auaritia facit ambitio curioſos J
Ed tales ſe defẽdũt ꝑ dictum apłi.j.ad
S Thbimo.iij.dicẽtis.Qui epᷣatũ deſiderat
bonũ opꝰ deſiderat. Quibo rñdʒ Tho.
ij.ij.q.dxxxv.ar.j.ꝙ in epᷣatu tria pñt deſidera
ri. Pꝛimũ eſt pncipale ⁊ finale.ſ.epalis oꝑatio:
ꝑ quã vtilitati ꝓxioꝝ ĩtẽdit᷑.ſʒ ilð Joh.vltimo
Paſce oues meas.Et h̊ ſᷣm ſeẽ laudabile ⁊ me
ritoꝛiũ.veꝝ qꝛ talis actꝰ epalis bʒ õnexã celſitu

—

dinẽ gdꝰ:hodie pᷣſũptuoſũ viðꝛ ꝙ aliqs pᷣeſſe

appetat ad b̊ vt ſubdit ꝓſit:niſi maifeſta neceſl⸗
ſitate vrgẽte:qꝛ locꝰ ſuꝑioꝛ ſine qͥ popuł regiñ

põt:⁊ ſi lta adminiſtret᷑ vt decʒ:tñ idecẽter appe
tit᷑.viij.q.j.c.qͥ eᷣatũ.Antiqͥtꝰ vᷣo vtinqͥt Tho.
vbi. S. qꝛ epᷣi erat pauperes ⁊ pᷣmi ducebant᷑ ad
toꝛmẽta ⁊ pᷣmii laboribo affligebãt᷑ erat licituʒ

appetere bᷣ fine:vt ꝓ xpᷣo ⁊ ſalute ꝓximi pateren

tur: vñ dicit Oꝛego.i paſtoꝛali.Tũclaudabile
erat epᷣatũ qᷓrere: quãdo ꝑ hũc quẽq; non erat
dubiũu ad ſupplicia guioꝛa ꝑuenire.Alia auteʒ

duo ↄoſiderãda ĩ epatu ſũt excellẽtia ꝗdꝰ:q̃ epi
ſcopꝰ ſuꝑ alios ↄſtituit᷑ ⁊ reuerẽtia ac honoꝛ ei
exhibitꝰ. Et iſta appetere ẽ pᷣſumptuoſũ.Uñ in

j.ad Cox. xiij. In qͥ qdẽ vico mitiiueniunt᷑ iuo
luti.Ait em̃ Ambꝛo.ſuꝑ Lucã. Sepe qͥ̊s vicia

qͥt Chꝛiſo. ſup Mat.Opꝰ qͥdeʒ deſiderare bo/⸗
nũ:bonũ eſt.pᷣmatũ aũt honoꝛis ↄcupiſcereva
nitas eſt. Pꝛimatus enim fugientem ſe deſide⸗
rat:deſiderantẽ ſe hoꝛret. Jõ dñs ↄtra ambitio
nẽ phariſeoꝛũ inquit Matth.ᷣxxij. Amant pꝛi⸗

mos accubitꝰi cenis:⁊ pᷣmas cathedras ĩ ſina⸗

gogi:⁊ ſalutari ĩ foꝛo:⁊ vocari ab hoĩb rabbi.

Cotrariũ vero hoꝛtat᷑ facere diſcipulos:dũ ait
Mat.xx.Si qͥs voluerit maioꝛ fieri inter vos:

ſit vñ miniſter. Ad auctoꝛitatẽ &̊ apłi ↄriã:etia⸗
rñdet Aug.in dicto.c.qui epᷣatũ.viij.q.j.ꝙ apo
ſtolus voluit ꝑ illa vᷣba exponere qͥd ſit eps:qꝛ
nomẽ eſt oꝑis nõ honoꝛiſ.Interpꝛetat᷑ em epᷣs
ſuꝑintẽdens.ſ.ſaluti ꝓximoꝝ. aũt pecm̃ ſit

appetere dignitatẽ vel pꝛelatione oñdit Chꝛyb.

xl. di. c. multi. dicens. Quicun; deſiderauerit
pꝛimatũ in terra:inueniet confuſionem in celo:

nec inter ſeruos xpᷣi computat᷑ qui de pꝛimatu
tracrauerit. ⁊ in.c. pᷣncipatus.j.q.j.inquit eo

papa. Pꝛincipatꝰ quẽ metꝰ extoꝛſit aut ambitꝰ
occupauit:⁊ ſi actib ſuis vł moꝛib nõ offẽdat

ipiꝰtñ initij ſui eſt ꝑnitioſus exẽplo.⁊ in.c ſicut

is.j.q.vj.ait Greg.Sicut qui inuitatuſ renuit:
q̃ſitus refugit eſt ſacris altaribꝰ admittẽdꝰſic qꝗ
vltro ambit vel ipoꝛtunũ ſe iĩgerit ꝓculdubio ẽ
repellẽdꝰ. Et idẽ habet᷑ in.c.in ſcripturis.viij.q.
j. Debet ergo homo ſeruare cõſiliũ apoſtoli ad
Hebꝛe. v. di. Nlemo ſibi aſſumat bonoꝛem:ſed

qui vocatur a deo tanqᷓ; aaron. Solum ergo

debet pꝛelatio aſſumi per obedientiam dei vel

plati ſuꝑioꝛis:m illð qð dicit᷑ in.c.niſi cũ pᷣdeʒ
de renũ. vbi ſcriptũ ent. Tuc in te verã hüilitatẽ
cuſtodies:cuzʒ ꝑ eam locũ ſublimem effugies ⁊

ꝑ obediẽtiã nõ dimittes. Dicit em̃ Greg. in. c.
ſcripturis. viij.q.j.ꝙ is qͥ valet oĩpotẽtis dei re⸗

nult paſcere oues ondit ſe ſũmũ nõ amare pa⸗
ſtoꝛẽ. Lalis aũt ſuſcipiẽs pᷣlationẽ debet alios

in virtute ac ſcientia et bonis moꝛibo ſuꝑare.c.

viliſſimus.j.q.j.⁊.c.cum in cunctis.de elec.⁊.c.
non opoꝛtet.j.q.viij. KR
Ed heu qꝛ totũ oppoſituʒ fit:⁊ imo hec
s imanis beſtia ãbitiõis totũ fere mũdũ
ↄturbat: deniq; eccłiã ðſtruit. vñ ðꝛ ĩ.c.
nihil.de elec. Nihil eſt qð eccłie ði magis noceat
qᷓ; ꝙ indigni aſſumunt᷑ pᷣlati ad regimen aiaꝝ.
Tiõ ſolũ aũt iſti ãbitioſi dãnificãt ⁊ vituperant
eccłiam dei:ſʒ etiã ſeipos ꝓpter ĩſufficiẽtiã ſus:
qꝛ ad altitudinẽ pᷣlatiõis aſcẽdẽtes ꝓfundiꝰ qᷓ;
alij ruunt:⁊ ſunt tanq; ſimie poſite ſupꝑ pticꝗ:q
poſterioꝛa ðpilata ꝗqᷓ añ nõ ita bñ videbant᷑ cũ
ctis oñdũt. Dagnũq; ẽ dedecꝰecclie dei tales
in cathedra paſtoꝛali reſidere. Undevulgariter
dicitur. Non decet lupum eſſe paſtoꝛem. ſlec
aſinũ in cathedra ſedere. Et iõ ad fugiẽdas pꝛe⸗

latiões tãqᷓ; piculoſas hoꝛtamur Eccli.vij. vbi

ðꝛ. Noli q̃rere ab hoieducatũ:nec a rege cache⸗

drã honoꝛiſ ⁊ ratio poteſt aſſignan illa que bf L

Saß.v. vbi dicit. Judiciuʒ duriſſimũ bis qui

tſuntfi
lrenode
admontt
coſtitunt
gaommit
fmumine
Planone
lanto ma
nunt
cebat. 1
attigielu
Plſchlu
gccepin

ns minen
antipe
cam l⸗
Aannn⸗
ſobcob
cgoſon
Hiao⸗
taſſepe
Grge
byoſtdnn
gie rh
es alj i
plicsas⸗

ſiea doa

Pllo zoi⸗
rocain
rlegain
Ufiübos
liomoe
gurfimn
ſneiquo
Cunntſan
tbini.
Apiur
chataur
lnanarut
Neohumut
.Gän
ſünucüd
hläodno⸗
Wdo
boewit⸗
ſhuciͤn
Pꝛdan
reträͤffe
ch aliis
oleüt
autaͤbi
cagiti
hot ſibl
egln po
fubillij
inonel

—= .
ichlori

ernn

EH⸗
ſ Nor
„ 2 S

Dehede
V

e .

m Aun
Sõ
mntendepen
ginr,
Wamrd
uwn. Son
obedtcnnnde
diat incioſ⸗
iodlinemefi
diar n Hinl

wicnzfrrinod
is mi nniii
oſwit i hi⸗
Nadngnunz.
nicitt men
epwlriig
bi oct
Culet
1Dnd,

ſe otom,

pꝛeſunt fiet.Et ideo honoꝛes ⁊ pᷣlationes appe

tere nõ debemꝰ. vñ dicebat btũs Francſcus in
admonitionibo ſuis:ꝙ illi qui ſunt ſuꝑ alios
cõ ſtituti tantũ de illa platione debent gloꝛiari:

quantũ ſi eſſent ðputati officio abluẽdi pedes
fratrũ:⁊ quãto magis turbarent᷑ de ablata eis
platione qᷓ; de ablato officio abluendi pedes:

tanto magis loculos ad periculũ aie ſibi cõpo

nunt. Icẽ vt habet᷑ in legenda maioꝛi ꝑte.vj. di⸗
cebat. In pᷣlatione caſus in laude pᷣcipitiũ:ſub
diti aie lucruʒ eſt in hũilitate. Cur ergo ꝑiculis

pluſq; lucris attendimꝰ:cuʒ tpᷣs ad lucrandũ
accepimꝰ.Ea/ꝓpter debemꝰfugere pᷣlationes ex

emplo xpᷣi qui cum iudei vellent eum facere re⸗
gem fugit Jobᷣ.vj. Moyſes etiã cũ eũ vellet de
us mittere vt eẽt dux ꝓpłi ſui excuſauit ſe dicẽs:
ꝙ erat ipeditioꝛis lingue Exo.iiij.Et Hiere.cũ
eum vellet deus cõſtituere ſuper reges ⁊ regna
ad annũciandũ verbũ dei dixit:per hũilitatẽ ſe
ſubtrahens.A.a.a.dñe deꝰ:neſcio loqͥ:qꝛ puer
ego ſum Hiere.j.Marcus etiã euangeliſta vt

Hiero.refert in ꝓlogo euangelij eiꝰſibi ampu
taſſe polliceʒ ðꝛ.vt ſacerdotio repꝛobo haberet
Greg.etiã magnus electꝰin paps.Et ſiłr Am⸗

bꝛoſiꝰ in archieᷣm Mediolani a toto ꝓplło fu
git:vt pᷣlationẽ euitare poſſet.Et idẽ fecerũt plu
res alij ſctiſſimi viri.Ecõtrario vo Choꝛe ⁊ cõ⸗
plices eiꝰãbiẽtes regimẽ ꝓpli detraxerũt Moy

ſi:⁊ a dño crudelr iterfecti ſunt. Nũeri.xvj. Iteʒ

Abſalõ ãbitioſus patrẽ eregno fugauit ſʒ hoꝛ/

ribilr occiſus ẽ.ij. Reg.xviij. Abimelech q̊ʒ cuʒ

eẽt illegitimꝰ vt ſibi ducatũ vſurparet ſeptuagi

ta frẽs ſuos legitimos occidit:ſʒ tãdẽ mibabiur

fuit iteremptꝰ Judicũ.ix. Romulꝰetia vt ſolꝰre
gnaret frem ſuũ Remũ occidi fecit ſuꝑ muros

rome:ð quo Lucanꝰin.j.ait.Fraterno pᷣmi ma

duerunt ſanguine muri. Reciat qͥʒ fabuloſe

Ouidiꝰin.ij.Methamoꝛ.q; Pheton filiꝰſolis

ↄcupiuit ⁊ ãbiuit regere q̃dnigã ipᷣiꝰſolis quã

videbat auro ⁊ argẽto ac ſmaragdis ⁊ gẽmis

oꝛnats ⁊ rutilatẽ:qð tãdẽ ipoꝛtunitate ſua a pa
tre obtinuit:vñ ſolareſ radios capiti ſuo ĩpoſu
it. Sʒ cũ currũ ⁊ eqͥs regere neſciret:q̃ſi vniuer⸗

ſũ mũdũ deſtruxit.Quapꝛopter ipᷣe ãbitioſus
⁊ pᷣſũptuoſus iĩ mari pcipitatꝰiterijt. Que qdez
fabula poſſet moꝛalłr exponi de abitioſis qrẽti

—— — „ —— *

bus br̃e pᷣſidẽtias ⁊ regimina alioꝝ qͥ ſũt cã de

ſtrucciõis ſue ⁊ eoꝝ zgnbematige; ſuſcipiũt.

Pꝛelatio em̃ ẽ abitioſis ſic gladiꝰqͥ ĩ ſuo pecto
retrãſfigant᷑ ⁊ alij vulnerent᷑ ⁊ ſic venenũ q̊ ipᷣi
cũ alijs occidant᷑:⁊ ſic laqueꝰq̊ ſuſpẽdant᷑:⁊ ſe⸗
oleũ i qͥ dũ ſuauit᷑ natare credũt demergãt᷑.Qñ
aũt ãbitioſꝰadepto aliq̊ honoꝛe diu ðſiderato

canit:Gaude ⁊ letare:qꝛ qð queſiſti inueniſti:

põt ſibi dici.plange miſer ⁊ cõtriſtare:qꝛ datꝰ

esin poſſeſſiõeʒ inimici.Eſt gᷣ ambitio inume/
rabiliũ ir̃ vicioꝝ:ð qua Bernardꝰ in quodã
ſͦmone inqᷣt. Ambitio ſubuile malũ:ſecretũ vi⸗

ms:peſtis occulta:doli artiferꝛmr̃ hypocriſis

liuoꝛis parẽs:vicioꝛũ oꝛigo:tinea ſanctitat:ex

cecatrix coꝛdiũ.Et idẽ li.iij.de ↄſideratione ad
Eugeniũ ait.Oambitio ambientiũ crux tu oẽs
toꝛques ⁊ omnibo places:nihil tñ acrius cru⸗
ciat:nihil moleſtiꝰ inquietat:nihilq; apud mi⸗
ſeros moꝛtales crebꝛiꝰ eſt:hec ille. Sed ſciant
ambitioſi ꝙ male ↄſolati remanebũt de pᷣlatio
nib ſuis qꝛ difficile eſt vt bono peragatur exi⸗

tu que malo ſũt inchoata ambitiõis pᷣncipio.

j.q.j/c.pncipatꝰ. ille em̃ caſuʒ q̃rit qui ꝑ ambi⸗
tiõeʒ ad honoꝛis faſtigia ꝑ abrupta ↄſcẽdit.c.ſi
cut.xliij.di.⁊.j.q.vj.c.ſicut.lectaleʒ impetrata
obedientia excuſat:qꝛ vt ait Gꝛegoꝛiꝰ in.c.ſciẽ⸗
dũ.viij.q.j.O bediẽtie meritũ nõ ꝑcipit qͥ ĩ hoc
obedit ad qð libido ambitiõis trahit.
Exta filia ſuperbie ẽ hypochꝛiſis.ſᷣm au
s tẽ Iſidoꝝ in li.ethimologiaꝝ. Hypocri
Iag geece:ideʒ eſt qð ſimulatoꝛ latine. Et
ðꝛ ab hypo.qð eſt falſũ ⁊ criſim qð eſt indiciuʒ
qꝛ cũ ſit intus malus:ſe bonũ hoibo indicat et
oſtendit. Nicolaus aũt de lyra ſuꝑ Mach. vj.
ait.ꝙ ðꝛ ab hypos quod eſt ſub:⁊ criſim qð eſt
aurũ:q̃ſi ſub auro ſanctitatis tenẽs plũbuʒ fal
ſitatis palliatum. Hypocrita em̃ in exterioꝛib
operibo conat᷑ ſe oſtẽdere ſãctuʒ:ſed intus in cõ
ſcientia plenus eſt iniqtate.Diuerſa aũt ſũt hy⸗
pocritaꝝ genera. Pꝛimi ſunt demões ſe tranſ⸗
figurãtes in angelos ludis.ij.ad Coꝛ.xj.⁊ c.epᷣi.
7 c.nec mirũ.xxvj.q.Unde apparẽt ĩ foꝛma xpᷣi
ac btẽ vᷣginis ⁊ angeloꝝ:vt ſimplices decipiãt.
Sci ſũt pctã q̃ ſe ſub ſpecie vtutũ oñdũt.Naʒ
vt ait Gꝛego.in qͥdã ſᷣmõe.Tenacitas ſe oñdit
eẽ parſimoniã:ꝓdigalitas libᷣalitatẽ:furoꝛ ʒelũ
remiſſio miſicoꝛdiã:⁊ ĩdiſcretio abſtinẽtiã.De
iſto hypocrita dicit xpᷣs Lu.xij. Partẽ eiꝰ cũ hy
pocri ponet:id eſt peccata ſequẽtẽ dãna bit cůũ
demõib. Terciꝰ hypocrita ẽ caro nr̃a q̃ ſimłlat
ſe ifirmã ac debilẽ ⁊ nõ poſſe ieiunare ⁊c. Item
oñdit ſe nõ habere ſtimulũ ↄcupiſcẽtie:vt ſecu⸗
rũ hoĩeʒ faciliꝰðcipiat ꝑiculis expoſitũ.Et ſic ſẽ
per ſuis fraudibi ⁊ ſimilatiõib aduerſatur ſpi
ritui. ad Galathas.v. Etideo ẽ magna bypocri
ta.Alij vo hypocrite ſunt illi qͥ ſãctitatẽ ſimulã
do ꝓximos decipiũt.etiõ ↄ eos excamat duis
Mat.xxiij.di. Ue vobᷣ ſcribe et phariſei hypo⸗
crite qͥ ſiłes eſtis ſepulchris dealbatis que fo⸗
ris apparent hominibus ſpecioſa.intuſ vo pie
na ſũt oſſibꝛ moꝛtuoꝛuʒ et oĩ ſpurcicia. Taliũ
hypocritaruʒ fallacias lic; oñderit dñs ↄoſce⸗
re dicẽcs Mat.vij.Ex operib eoꝝ cognoſcetis
eos:vt em̃ inquit Aug.in.li.deↄflictu vicioꝝ.c.

iij. Uerba ſanctoꝛũ habet hypocrita ſed vitam

nõ habet.Tamen quia ſunt dolo pleni nõ faci
liter noſcere valemꝰ.vnde ait Henricus ſama

77

rienſis libꝛo.j.parte.ij.Quã grauis hic laboꝛ:

qᷓ; magna induſtria mentis.
Noſcere veraci cognitione bonos.

Bermo

Sepe bonos mẽdax mẽtit opinio pꝛauos.
Atq; ecõtrario pꝛouehit ipa malos:·
Ois que niueo volucris plumeſcit amictu.
Nõ eſt ſi ſimulet vera columba tamen.
Sepe ſub agnina latet intus pelle licaõ.
Subq; catone pio ꝑſidus ille neo.
Multa vides igitur falſis circunda figuris.
Que ſe longe aliter qᷓ; videant᷑ habent.

Et iõ inqͥt dũs Match.vij. Attẽdite vob a fal⸗
ſis ꝓphetis qͥ veniũt ad vos inveſtimẽtis ouiũ

intrinſecus aũt ſunt lupi rapaces.

Ro q̊ꝝ verboꝝ declaratiõe eſt ſciendũ

ꝙ triplex iuenit᷑ ꝓphetia. Una eſt de pᷣte

rito:ſicut illa Gen.j. In Pncipio creauit
de celũ ⁊ terrã. Alia eſt ð futuro:ſicut ulla Eſa.
vij. Ecce virgo cõcipiet ⁊c̃. Alia vero eſt de pñti

occulto.ſicut illa Joh̊.j.Ecce agnꝰdei:⁊ ſᷣm pᷣdi
ccos modoſ ꝓphẽtãdi accipit᷑ młciplicit᷑ falſus

ꝓpheta.qrũ maloꝝ ꝓphetaꝝ ſolũmõ ſeptẽ enu⸗

merabimꝰ cã bꝛeuitatis. Pꝛimꝰfalſus ꝓpheta

eſt dyabolꝰ qui ꝓphetat de pᷣterito. Suadect em

hoĩ ſtare ĩ pœõ ſuꝑbie luxurie ⁊ auaritie addu/
cens in exẽplũ quoſdã pᷣteritos ꝗͥ peccauerũt:?

tñ multũ a deo exaltati fuerunt. Sicut paulꝰqᷓ
peccauit pctõ ſuꝑbie:⁊ tñ facł eſt apłts Dauid

„

q̊; qui peccaui

gna celoꝝ głia.? Mattheꝰ qui peccauit pecca⸗

to auaritie: ⁊ tñ facꝰeſt dei euangeliſta electus.
Et ex his arguit dyabolꝰꝙ iſta pcœã ſũt leuia ?⁊

a ðo leuit᷑ puniunt᷑:⁊ ꝙ ꝓpter aliqð pem̃ hoĩeſ

nõ moꝛient᷑ eterna moꝛte:dicẽſ illð Geñ.iij. Ne

q̃qᷓ; moꝛiemini.Sʒ iſta ꝓphetia ↄtinet qᷓ̃ttuoꝛ
falſa. Unũ eſt qꝛ pᷣdicti viri nõ ſunt nob dati in
exẽplũ vt peccemꝰ:ſʒ vt ſi peccauerimꝰde dei mi

pᷣicoꝛdia ↄfidamꝰ. UVñ legit᷑ in hiſtoꝛia triparti

ta:q cũ Theodoſiꝰimꝑatoꝛ quẽdã exceſſuʒ cõ

miſiſſet:⁊ in ſui excuſatõeʒ Dauid qͥ peccauerat
addu xiſſet:dixit ei Ambꝛo.Qui ſecutꝰ es errãtẽ
ſequere ⁊ penitentẽ. Refert q̊ʒ Aug.in epła ad
Hieronymũ ꝙ cum quidã in quendã puteuʒ

cecidiſſet:⁊ aliꝰſuꝑueniẽs euʒ ĩterrogaret quõ

illuc ceciderat:ait. Nõ queſo queraſ qualit᷑ hic

ceciderim: ſed inquire diligenter qualr me poſ

ſis liberare.Nullus ergo debet iterrogare qua

licer ceciderit talis:ſed quałr reſurrexerit. Se⸗
cundũ ſimiłr eſt falſuʒ:qꝛ pctã nõ ſunt leuia ſʒ
grauiſſima ⁊ põderoſa.iuxta illud Hiere.xlvj.

Braue malũ cõtra aias nr̃as.⁊ Job.vj.Quaſi
arena mar hec grauioꝛ apꝑet.Que vᷣba expo/
ni poſſũt de grauedine culpe moꝛtalis peccati.
Tercium q̊ʒ eſt falſuʒ.ſ.ꝙ talia pcœã deꝰleuiter
puniat.ã ſuꝑbiã in ãgelis puniuit ĩfernali in

carceratiõe Eſa.xiiij.vbi ſuꝑbiẽti angelo dictuʒ

eſt. Ad ifernũ detraheris in ꝓfundũ laci:pctij·
aũt auaritie puniuic ꝑpetua mẽdicatiõe ſiẽ ptʒ
LZuce.xvj.In diuite qͥ guttã aq̃ mẽdicauit ⁊ ha

bere ñ potuit. Pcm̃ luxurie puniuit fecẽti odo

peccauit peccato luxurie:⁊ tñ facxꝰeſt ꝓ⸗
phetaꝝ eximiꝰ.? Magdalena:que tñ eſt in ma

re:ſicut patuit Geñ.xix.in ſodomitis Quartũ
ctiã falſuʒ. Nam Eʒze.xviij.ðꝛ.Aiĩia qᷓ peccauerit

ipᷣa moꝛiet᷑.ſ.eterna moꝛte. Scðs falſus ꝓphe⸗
ta eſt caro ⁊ ſenſualitas:q eſt ꝓphetia de futuro
Suadet em̃ hoi vt i carnalib delitijs cõq eſcat

⁊ alio tꝑe poterit penitere:⁊ ĩ ſua ſenectute deo

fᷣuire. Sʒ iſta ꝓp hetia ↄtinet tria falſa.vnũ q;
q̃eſcat in delitijs cũ in eis nõ ſit qes.qꝛ pũgunt
aiam nimia amaritudine. Pꝛouer.v. Nouiſſi

ma illiꝰ amara q̃ſi abſinthiũ.Necĩ diuitijs:qꝛ

pungũt nimia ſollicitudine.⁊ ideo Matt.xiij.

appellant᷑ ſpine:nec in bonoꝛibo qꝛ pũgũt mul,⸗

tiplici anxietate ⁊ timoꝛe. Job.xv.Sonitꝰ terro

ris in aures eiꝰ.⁊c.vñ refert Lulliꝰ in tuſcula⸗

nis q̃ſtionibo.ꝙ dũ qͥdaʒ Dioniſiuʒ in tot deli

tijs:diuitijs ⁊ honoꝛib ↄſtitutũ videret ⁊ dic
ret eſſe btũʒ.ille ipᷣuʒ in thꝛono aureo iuſſit ele.
uari ⁊ mẽſaʒ cũ oib delicijs añ eũ ponicũ ſõis
⁊ cãticis circũcirca:gladiũ aũt aocutiſſimũ cuim
ſeta eqͥna ſuꝑ caput eiꝰ appẽdi.Cũ vo ille nõ co

mederet:ſed ĩ timoꝛe maximo eſſet.dixit ei Dio
niſiꝰ.Talis eſt vita mea quã tu beatã putabas
Secũdũ ſimitłr eſt falſuʒ ꝙ . ſ.qalio tꝑe penitebit
homo em̃ ꝑ ſe põt in peccatũ ire:ſed non redire
vt ſupᷣ ꝓbauimꝰ ſᷣmone vj.parte.iiij. N¶

Ertiũ quoq; eſt falſuʒ ꝙ. ſ.ſufficat dare
t doeo ſenectutẽ ſuã.Eſt em̃ iuuẽtus ſicut
vinum puꝝ.ſenectus vero ſicut vinum

mixtũ:qꝛ ſenectꝰ multas miſerias habʒ admix
tas.Qui ergo deo ſuã iuuẽtutcẽ dant:vinũ pu

rũ ſibi ꝓpinat:qͥ vero ſenectutẽ vinuʒ mixtum.
rarorfe aũt in ſuis fecibo reqͥ eſcũt. Hiere.
x

xlviij. Reqᷣeuitĩ fecbo ſuis.Et iõ ĩ petris manẽ⸗
tes dãt ðᷣo feces vicioꝝ. Et ſiłr deꝰ habet tres
calices in pᷣſenti vita:⁊ tres in alia qͥb diuerſi⸗
mode potat. Pꝛimꝰ calix eſt plenꝰ balſamo.ſ.
gẽe ⁊ inocẽtie:de q̊ bibit xpᷣs:⁊ btã vᷣgo qui fue
rũt pleni ĩnocẽtia ⁊ ſpũſſceti gr̃a.biberũt etiam
apki in die pẽthecoſtes:qn ſpũmſcũʒ receperũt
De ipᷣo etiã bibunt oẽs iuſti qͥ habent gfaʒ dei.
Sũt aũt tria ſigna per que cognoſci᷑ qñ quis
bibit de hoc calice. Pꝛimũ eſt mũ dane ſitis ex
tĩctio:iuxta illud Johãnis.iiij. Qui biberit ex
aqua hac ſitiet iterũ:qͥ aũt biberit ex aqua quã
ei dabo nõ ſitiet in eternum.⁊ Chꝛyſto.ait. Uere
nõ habet qð ſuꝑ terrã amet qui donũ celeſte in
veritate deguſtauerit.⁊ Aug.dicit.Qui biberit
de fluuio paradiſi cuiꝰ gutta maioꝛ eſt occea⸗

.

no:reſtat vt in eo ſitis mudi huiꝰ penitꝰ extin/

ca ſit. Uocat aũt Aug.fluuiũ paradiſi amoꝛe,-
ſpũſſancti. Occeanũ vo collectionẽ oinʒ amoꝛ
mũdanoꝝ.Onñ igit᷑ vna gutta amoꝛis ſpũſſci

in coꝛ hoĩs venit:totã collectiõeʒ amoꝝ mũda
noꝝ extinguit. Scðm ſignũ eſt mẽte ĩ celeſtibo
habitatio:qui em̃ calicem ſpirituſſancti bibit:
frequenter in celum per deſideriũ ſalit Johan
nis.iiij. Aqua quam ego dabo fiet in eo fons
aque ſalientis ſalire facientis in vitam eternaʒ

(lleib

Sttalieti
ſoſtro
metis n
n:inftun⸗
top lich
1iocidin
ſctturdt
jſochdtrart
Cfiatcord
lugecouiu
poniſl2
ſümitathy
giamobſa

g bib
1.

iceraſch
(cad
tofuerit
Mnſol
bosqh
chuzelt
peccoti
ſalutana
repeni.
riewnſi
nucntiam
loii. Dicen
Elenus
wamn de
fliszebe
aralenz
Canmamn
eing⸗h
Ullrierla
Oetueca
Aram vi
ſlosed
Coontsrin
icclciigign
briarcunc

potäinenn

ſopharle⸗
Apenltenri⸗

. ſ
ſpobſpi
Nallsͤ
toꝛreni
desporng
Bibiteg
vero ſcos
loꝛlo in q̃

aexeunt

alir vint⸗
Neciſegt

Dmidrtd
drm mſta
ndii i
ea tolin
aindain
Cürridwen
en rii.
;g ſäüfu:
ws vawſann
äncidaneſi
ute vn na.
ad Ngeſche
1 Köipcin
irchhla un
tis hiſn
eig, Nen
ut en ,n
nicknidheſtst
naii Dudinn
det

1

nicknatie,
hunſn
miln
Nhofi n
sN.

Foliũ

Et taliter ſaliebat paulꝰqᷓ dicebat ad Phili ij.

Noſtra aũt cõuerſatio in celis eſt. Tercium eſt
mẽtis exultatio. Sicut em̃ ſupꝛa nubes ẽ ſere⸗
nũ:infravero nubes ẽ turbuletia ⁊ impetꝰven⸗

toꝝ.ſic ĩ coꝛdibo ſanctoꝝ viroꝝ ſp eſt ſerenitas:
⁊ iocũditas coꝛdis. In coꝛdibo vero terrenoꝝ
ſe eſt turbulẽtia cogicatõis.Deſ’ erenitate aũt ?-
iocũditate bonoꝝ pᷣt exponi illud ps. Uinũ le⸗

cificat coꝛ hois.? Pꝛouer.xv. Secura mẽs q̃ſi
luge couluiij. Deturbuletia vo terrenoꝝ põt ex
poniillð NHiere. xxv. Turbo magnꝰegrediet᷑ a

ſũmitatib terre.⁊ illud Job.iij.octẽ illã ideſt
aiam obſcura tenebꝛoſus turbo poſſideat. O
LCõs calix dei ẽ plenꝰ abſinthio.de quo

8 bibunt illi qͥ faciũt cõdignã pniaʒ ſicut
Magdalena ⁊ alij vere penitentes. Si
em̃ ille qͥ biberat de calice balſami diuine gfeꝑ
diderit iſßam gr̃am accedere ð bet ad hũc ſcoᷣm
calicẽ:⁊ bibere de abſinthio amare pnie:q̃ qn⸗
to fuerit amaꝛioꝛ tanto eritvirtuoſioꝛ.ã inqᷣt

Chꝛyſoſtomꝰꝙ aſpa medicina meliꝰcurat moꝛ

bos qᷓ; lenis. Item ſicut abſinthiũ aptat ſtoma
chuʒ: ita contritio anima ⁊ eam ſanata moꝛbo
peccati:⁊ ideo dicebat Dauid Ps.cxv. Calicez

ſalutaris accipiã ⁊c. Iſtud tñ abſinthiu ama⸗

re penitẽtie debet dulcoꝛari ꝑ ſpem celeſtis glo
rie:conſiderando ꝙ dicit᷑ Matchᷣ.iij. Agite pe⸗
nitentiam appꝛopinquabit enim regnum ce⸗
loꝛũ. Dicere quoq; poſſumus ꝙ iſte ſcðs calix
eſt plenus ſanguine:⁊ iſte eſt calix paſſionis ⁊

martyrij. de quo ipᷣe Chꝛiſtus bibit ſicut pᷣdixe

rat filijs zʒebedei atth.ᷣxx.dicẽs. Poteſtis bi

»

bere caliceʒ quẽ ego bibiturus ſum. Biberunt
etiam marcyres de iſto calice:de qᷣbus dicitur
Apoc.vij. Hij ſunt qui venerunt ex magna tri⸗

bulatiõe ⁊ lauerũt ſtolas ſuas in ſanguie agni

De hocetiã calice bibũtilli qui carnẽ ſuã crucifi
gunt cum vicijs ⁊ cõcupiſcẽtijs:vt hoꝛtat᷑ apo
ſtolus ad Gala.v. Terciꝰvero calix eſt male⸗
diccionis ⁊ ire dei.de quo dici᷑ Apoc.xvj.Date

ei calicẽ idignatiõis ire dei.⁊ Hiere.xlviij. Ine⸗

bꝛiate eum calice ire del. ⁊ de hoc calice dat deꝰ
potũ impenitẽtibo pctõꝛibo qui credũt huic fal⸗

ſo ꝓphete.l.carni ⁊ ſenſualitati ↄſulenti nõ age⸗

re penitentiam. .
Abet quoq; deꝰ tres alios calices poſt
bõac vitã.q̊ꝝ pꝛimꝰeſt plenꝰvino mero:⁊
iſte eſt celũ in q̊ eſt pura glia btõꝝ. ⁊ de
ipᷣo bibũt aie ſanctoꝝ q celeſti głi

a iebꝛiant᷑.iu/

xta illð Ps. Inebꝛiabũt᷑ ab vbertate domꝰtue
⁊ coꝛrente voluptatis tue potabis eos. Quib

deꝰ poꝛrigẽs hũc calicẽ mere głie ait illð Can.v.
Bibite amici mei ⁊ inebꝛiami chariſſimi. Calix
vero ſcðs eſt plenꝰvino mixto:⁊ potat᷑ i purga⸗
toꝛio in q̊ bibũt iũli qui habẽt aliqͥd purgandũ
cũ exeunt de hac vita. Locus em̃ purgatoꝛij ðꝛ
calix vini mixti:qꝛ ibi eſt cõſolatio de ſecuritate

7

glie cõſequẽde:⁊ de viſitatiõe angeloꝝ.ſʒ eſt de⸗

tate:⁊ anxietas de ipᷣu 8 latio
pena mixta cũ gra.vñ illi qᷣ eſt ĩ purgatoꝛio di ⸗/

LXXXI

ſolatio de pene acerbitate? de demonũ vieni

pius glie dilatiõe. Itẽ ibi eſft
ci põt illud Eſa.j. Uinũ tuũ mixtũ eſt aqua.?⁊ ö
ipo ait aplus.j.ad Coꝛin.iij. Ipe ſaluus erit.ſic
tamen quaſi perigngngnenm.—
Erclꝰ vero calix eſt plenꝰfece:⁊ iſte eſt in?
t fernin qͥ bibẽt aie in pcœtõ moꝛtali dece⸗

Aentes que credẽtes ipi falſo ꝓphere no

luerũt facere penitẽtiam. In cloacã em inferna,
lẽ plenã putredine ꝓijcient᷑ poſt iudiciũ vniuer
ſale omnes feces elementoꝝ. Item oẽs alie im
mũdicie ⁊ feces.Sunt aũt ſex q in hac vita ap⸗/
petunt᷑ ab boib:⁊ habẽt feces ſuas ſq; pulchꝛi ⸗
tudo ſanitas:gaudium: vita: lux:⁊ diuitie. Fex
auteʒ pulchꝛitudinis eſt feditas:⁊ defoꝛmitas
acturpitudo fex ſanitatis eſt ifirmitas.fex gau
dij eſt doloꝛ ⁊ triſticia.fexvite eſt moꝛs.fex lu
eſt tenebꝛa. fex vero diuitiarũ eſt pauꝑtas.De
igit᷑ poſt reſurrectiõeʒ leuabit vinũ de fece:⁊ to⸗
tum vinuʒ purum ſq; pulchꝛitudinẽ ſanitatem
gaudiũ:vita:lucẽ ⁊ diuicias:et oia bona ponet
in calice bõꝝ:ð quo ipᷣe ait ps.xxij.Et calix me
us inebꝛiãs qᷓ; pclarus eſt. Feces aũt ideſt tur⸗
pitudinẽ:infirmitatẽ doloꝛem moꝛtẽ tenebꝛas
⁊ pauptatẽ in cloacam pꝛoijciet ifernaleʒ. Et de
iſto calice potabit igbos qui fidẽ dederunt huic
falſo pꝛophete:⁊ tunc poterit dici vnicuiq; dã⸗
nato illud Hiere.l. Bibiſti de manu dñi calicẽc
ire eius:⁊ vſq; ad pꝛofundũ calicis ſ. opoꝛis bi

biſti: ⁊ potaſti vſq; ad feces. De iſtis autcẽ tribdb
calicibo ait ꝓpheta ps. xxiiij. Calix in mann do

minivini meri plenꝰmixto.Et inclinauit ex hoc
in hoc.qꝛ in ſcðᷣo calice penalitatis penitentie
vel martyrij atq; auſteritatis vite:⁊ purgatoꝛij
immiſcuit cõſolationẽ ſue gratie.vnde bibẽtes
de ipo calice poſſunt dicere deo cũ pẽ. Scom
multitudinẽ doloꝝ meoꝝ in coꝛde meo cõſola
tiones tue letificauerũt aiam meõ. Sequit᷑ Da
uid in pꝛedicto PS.lxxiiij. Neruntamẽ fex eiꝰ
non eſt exinanita:bibent omnes peccatoꝛes ter
re.⁊ hoc quo ad tercium calicceom. „
Ercius aũt falſus ꝓpheta eſt mundus
cq ꝓphetat de pñti. Cũ ei in ſe hẽat tria.ſ.
ↄcupiſcẽtiã carnis ⁊ cõcupiſcentiã ocu
loꝝ ac ſuꝑbiam vite:vt ðꝛ.j. Joh.ij.ſuadet hoĩ
vt iſta diligat q;diu viuit. Sed eſt falſa ſuaſio:
quia ipſe mundꝰcito deficit homini quãtũ ad

oia pᷣdicta. Pꝛopter qðᷣ hoꝛtat᷑ apłs.j. Joh.ij.

di. Nolite diligere mundum:neq; ea que in o
ſunt:quia mundus tranſit ⁊ cõcupiſcentia eiꝰ-.
7.].ad Koꝛ. vij. Tempus bꝛeue eſt. Pꝛeterit em̃
figura mundi huius.qð oſtenditur Naum.ij.

vbi ſuperbis moꝛiẽtibo deriſoꝛie dicitur. Sta ⸗

te ſtate:ideſt vos qui cõſueuiſtis tam potenter
ſtare modo ſtate:ideſt flatũ ⁊ ſpũm ↄtinete ⁊ in

mũdo remanete ſi poteſtiſ:? ſubdit᷑iam nõ eſt

qui reuertat᷑:ideſt qui ad vitã poſſit redire poſt

Bermo

moꝛtẽ.Deinde pheta ibidẽ alloqᷣt uaros mo
nẽtes di. Diripite argentũ:diripite auꝝ:q̃ſi di⸗
ceret. Ad regionẽ ignotaʒ ꝑgitis de veſtro auro
⁊ argẽto poꝛtate vobiſcũ ſi poteſtis.Et poſtea
ſubdit. Mõ eſt finis diuitiaꝝ ex oib vaſis deſi⸗
derabilibo.i.moꝛs q; eſt finis hois:nõ eſt depu/
tata ad diuitias deferẽdas:nec ad vaſa argetea
⁊ aurea aſpoꝛtãda.Quid aũt fiet de ipᷣo auaro
ſubdit. Diſſipata eſt.ſ.eiꝰſubſtãtia a parentibo:
ſciſſa eſt.ſ.eiꝰaia a demonibo.dilacerata eſt.ſ.eiꝰ
caro a vermibo. Deinde alloquit᷑ delitioſos di.
Coꝛ tabeſcẽs ⁊ diſſolutio geniculoꝝ:⁊ defectio
in cũctis renibo. Hoc eſt:vos delitioſi qui ha⸗

buiſtis coꝛ tã letũ:habebitꝭ uũlð acerbitate pe⸗/

naꝝ plenũ:a qͥb erit tabeſceſ ⁊ ſtupidũ.Et qui
babuiſtis genua nõ ĩfirmata a ieiunio ſʒ ipin⸗
ſuana pᷣ nimio cibo:habebitis ea laſſa ⁊ diſſo⸗
luta pᷣ nimia fame ⁊ eſurie ĩ iferno.Et qͥ habui⸗
ſtis renes inflãmatos igne male cõcupiſcentie
habebitis eos ↄſumptos igne gehẽne. Deinde
ponit qͥd fiet de oĩb caʒ ſuꝑbis qᷓ; auaris:⁊ de
litioſis di.Facies eoꝝ quaſi nigredo olle.Oẽs
em̃ habebũut facies nigras pᷣ nimia ignis adu⸗
ſtione:nigrioꝛes pᷣ nimia famis attenuatiõe:et
nigerrimas pꝛe nimia ifernalis fumi obfuſca⸗
tiõe. Quartꝰ ꝓpheta falſus eſt malꝰpᷣdiccatoꝛ
adulterãs verbũ dei:demulcẽs aures populi⁊
ci adulãs ⁊ eũ nõ repᷣhbẽdẽs Hiere.v. Stupoꝛ
2 mirabilia facta ſunt in terra ꝓphete ꝓphetaue
runt mendaciũ:⁊ ſacerdotes applaudebãt ma
nib ſuis:⁊ ppłs meuſ dilexit talia. Pꝛopterea
admonet deꝰ dicẽs Eſa.iij. Popule meꝰqui te
btm̃ dicunt:ipᷣi te decipiũt.Et Hiere.xxvij. ait.
Nolite audire verba ꝓphetarũ dicentiũ vobis.
MHõ ſᷣuietis regi babylonis:qꝛ mendaciũ ipᷣi lo
quunt᷑ vobis Eʒechie.xiij. Quaſi vulpes in de
ſerto ꝓphete tui hieruſalẽ.Et Hiere.xxiij.iteruz

ait. In ꝓphetis hieruſalẽ vidi ſiłitudinẽ adulte

ratiũ:⁊ iter mẽdacij:⁊ cõ foꝛtauerũt man?ꝰpeſſi⸗
moꝝvt nõ cõuerteretvnuſqᷣſq; a malitia. ſua fa
cti funt mihi oẽs vt ſodoma:et habitatoꝛes eiꝰ

q̃ſi gomoꝛra:⁊ ab eis egreſſa ẽ pollutio ſuꝑ oẽʒ

terra. Nolite ò audire vba ꝓphetaꝝ qͥ ꝓpherant
vobis ⁊ decipiũt vos.Uiſionẽ de coꝛde ſuo lo⸗

quunt᷑ nõ deoꝛe dñi.Dicũt his qui blaſvypbema
bæãt:pax erit vobis:⁊ oibus qui abulãt in pꝛa⸗
unitate coꝛdis ſui:nõ veniet ſuꝑ vos malũ ⁊ ecce

turbo dñice ĩdignatiõis egrediet᷑:⁊ tempeſtas
erũpẽs ſuꝑ caput impioꝝ. hec ibi. Oẽs igit᷑ iſti

ꝓphete ſunt falſi ⁊ ſtulti ð qᷣbꝰ ðꝛ Treñ.ij. Pꝛo

phete tui viderũt tibi falſa ⁊ ſtulta:nec aperie⸗

baãt iniqᷣtatẽ tuã vtte ad pniaʒ ꝓuocarẽt. Uide⸗
bʒãt aũt tibi aſſũptiões falſas.Et Eʒechie.xxij.

5p:. Pꝛophete eisliniebãt euʒ abſq; tepamento
videntes vana: ⁊ diuinãtes ei mẽdacu’ũ. S

Uintꝰ ppheta falſus ẽ qͥlibet malꝰxpᷣia
nus. Oẽs em̃ mali xpᷣiani ſũt falſi ꝓphe⸗
te. veſtimẽta aũt ouiũ qᷣb ſe induũt ſũt

deo ac angelis multũ placent.

opa qᷓ de gĩe bonoꝝ facũt:qᷓ qꝛ i moꝛtali pœs
faciũt nihil eiſ ꝓſũt ad ſalutẽ. Sũt em̃ reſpectu
opꝑuʒ q̃ fit i charitate ſicut hõ pictꝰ vel moꝛtuꝰ

reſpectu veni ⁊ viui.Et ſicut lignũ putridumin
nocte lucidũ reſpecuu vere lucis q̃ tñ oꝑa in die
iudicij putrida apꝑebũt.iuxta illud.j.ad Coꝛj.

iiij. AKluminabit abſcondita tenebꝛaꝝ. Itẽ ſunt

ſicut auricalcũ ⁊ plumbũ reſpectu veri auri.vñ
Berñ.ait.Meliꝰeſt pallẽs auꝝ qᷓ; fulgens au⸗

ricalcũ. Itẽ ſunt ſicut floꝛes reſpecu frucuum
Et ſic̃ hoò ð oĩbo floꝛibo vniꝰviridarij nõ poſſet

refici ſemel:ſic de qͥ buſcunq; talibo oꝑibus nõ
poſſet ad momentũ paradiſi dulcedine ſatian
Sicut aũt floꝛes fructꝰ ꝓducũt ſic talia oꝑa ſe

pe ad gram diſponũt.Et ſic floꝛes vineaꝝ bu⸗

fones fugãt:⁊ dñm vinee recreãt:ſic talia oꝑai

quãtũ diſponũt ad gram dyabolo diſplicent ⁊
Ertꝰfalſus ꝓpheta eſt oĩs hereticꝰvt in
s quit Oꝛigenes ſuꝑ Matth. Heretici eĩ
ſunt falſarij lr̃faꝝ regaliũ:nã lr̃as ſũmi

regis.i.ſacrã ſcripturã falſificãt ⁊ male exponũt

quã dei filius ꝑ qnq; bullas.i.ꝑ qͥnq; vulnera

ro boꝛauit q̃̊s bullas ipᷣi falſificant dũ xpᷣm nõ

vere paſſuʒ ſʒ fantaſtice fuiſſe affirmãt.De qͥb
falſis ꝓphetis ſaluatoꝛ tria tãgit in vbis pᷣalle⸗

gatʒ. Pꝛio eoꝝ fraudulẽtiã cũ ait. Ueniũt ad

vos iveſtim̃q ouiũ.Iſta ãt veſtꝭ ouina ẽ triplex
Pꝛia eſt ſimulata locutio.lupꝰem̃vt ðꝛ in li.de
gialibo aliqñ fingit vocẽ canis:vt nõ lupꝰ ſij ca
nis eſſe credat᷑. Canes vero dei ſunt pᷣdicatoꝛes
q hñt linguã medicinalẽ.iuxta illð ps.dicentis
do. Lingua canũ tuoꝝ ⁊c̃. Heretid ãt aliqñ fin
gũt ſe hr̃e vᷣba pᷣdicatoꝝ dicẽtes aliq̃ vera:vt ſic
trahant ad falſa. iuxta illud ad Ro. xvj. Per
dulces ᷣmões ⁊ bñdictiões ſeducũt coꝛda ino
cctiũ.Et iõ Apoc̃.ix.aſſimilant᷑ ſcoꝛpiõibi:qꝛ in
facie.i.in pᷣncipio dicũt vᷣba blanda ſʒ in cauda
pũgunt:qꝛ ĩ fine dicũt vᷣba venenata:vñ Aug.
ait. Ueſtimẽta ouiũ ſũt vᷣba blãda. Gloſa vero
ſuꝑ Mat. dicit. Heretici q̃daʒ pietatis veſte te
cti venenato aio ſunt rapaces vt lupi. U
Ecũdaveſt ẽ ſimulata ↄuerſatio:qꝛ pᷣtẽ

s dut magna maſuetudinẽ.Dr at in li.de

aialibo:ꝙ lupꝰaliqñ emittit voces hũa

nas:vt nõ lupꝰſʒ hõ videat᷑.Et ſilr heretici pᷣten

dũt ſe hr̃e ꝓuerſationẽ hũanõ.i.humilẽ ⁊ man⸗
ſuetã.hõ em̃ naturałr eſt aial mãſuetũ:rõnale⁊
moꝛtale.hereticivero mãſuetã diſcretionẽ ⁊ de

ſideriũ moꝛiendi ꝓ xpᷣo ſimulant:⁊ ideo aſſimi

lantur ſepulchꝛis exteriꝰ depictis ⁊ iĩtus fetenti

bus ⁊ turpibus Matth.xxij.

Ercia veſtis eſt ſimulata oꝑatio:qꝛ per
t ieiunia oꝛationes:⁊ elemoſynas:ſuam
malitiaʒ tegunt. Legitur autẽ in libꝛo
de aĩalibo:ꝙ lupus ſubtus folia virentia ſe ab
ſcondit vt oues venientes ad ea carpendũ rapi
at ⁊ occidat.folia aũt virentia ſunt ſccõꝝ viroꝝ

(ontüt dii

8
. 1

open ſichnm⸗
Cglantiun

u
gomſpehi,

Ttipnſin
fenitndlcin

aihn⸗
4 dcl
(po
ſihoſtnramn

b,llloiul
urareͤlnt
aanigts

ncßinenbürt

ectti inn
o lanateszdn

dbllgyranmn

eohenonh
(odisd⸗
drdenoſ
Daſtorc.

ſecanes da
fealſſer doꝛ
hiti decuie
gaanui.
uſe i
nih mlarol
hoiteflaudob./
ſockinane i,

usfuckune

opon
1 Ifuann
goſaun
ftunpans:
otugedic
itchlüͤ mie
ſindhosd
nscſſe mẽ
ni seſt
litllg que
Cmninanöifage
utſauare )
cglonngage⸗
uangunen
Klli krinsd⸗
egguetus
Minen
6 (dam
aſack
Ppakkmüpen
ſediludrit,
Uncerenoi
Vh Etlöni
Dbirtsckten
gltacauſe⸗fe
angon
Mtapacenan
Nficesſr,

*

Folin LxxXNXII

nd operg in charitate faca: ſub quibo heretid ſe ab M[Mirrha ⁊ gutta ⁊ caſſia a veſtimentis tuis ⁊c.
☛ fſcondit. dum hec cadẽ faciunt vt ſimplices de/· Ab iſtis em veſtimẽtis fluit gutta id eſt lachꝛy⸗
hii N lpiant.iuxta illud.ij. Chimo.iij. Habẽtes qui / ma cõpũctiõis:gutta em eſt ſpecies aromatica
lume dem ſpec pietatis: vᷣtutẽ aũt eius abnegates. que lachꝛymas ſtillat.Fluit etiã caſſia.i.pudoꝛ

Et ideo aſſimilant᷑ veneficis qui dũ venena of / ↄfeſſiõis.Caſſia em habet folia purpurea: ⁊ ſi⸗

h ferũt melle iuoluũt. vgnitficat pudoꝛẽ ↄfeſſiõis.Fuit quoq; mirrha.
ir Ecuũdo ponit ſaluatoꝛ eoꝝ ſeuitiã dum id eſt laboꝛ ſ atiſfactiõis:vbi multiplex amaritu
runnmn 8 dicit. Intrinſecꝰ aũt ſũt lupi rapaceſ:qð do notat᷑ Et qꝛ hypocrite fingũt ſe aliqũ lachꝛy
fin erpdponit glo. vl ſpualr coꝛrumpẽdo:vel mas fundere:⁊ ofeſn ionẽ pmere:ac ſatiſfactionẽ
