Hec ethica.quia nõ aliũde vita bõa ⁊ honeſta
nalius foꝛmat᷑ qᷓ; cũ ea que diligẽda ſũt diligũ⸗
tur:ſcqʒ deꝰ ⁊ ꝓximꝰ. Hec logica:qꝛ vᷣitas lumẽ⸗
q; ronis aĩe nõ niſi deꝰ eſt. Hec reipublice ſalꝰ:
qꝛ ciuitas nõ niſi fidei vinculo cuſtodit᷑. Meri

to g̊ ſciẽtia ſciẽtiaꝝ dicit᷑.qꝛ omnẽ aliaꝝ ꝑfectio/

nẽ cõpꝛehendit.Hec ille.
LCltiauũ documentũ qð vobis ſcholarib⸗
o tcrado dicit᷑ intentiõis.Oebetis ein bono

fine ſtudere. Unde notandum eſt ; Archidia.

in ca. Nõne.xxxvij.di.inquit.q ꝓpter qͥnq; fines
homines addiſcũt ⁊ dant operã ſtudio ſcientie.
Pꝛimus eſt vt ſciant᷑⁊ ad hoc tendũt rhetoꝛici

ff. de oꝛigi. iuris.l.ij.S.poſt hos.in fine. Ipſoꝛũ
cm vt plurimũ finis eſt vana glia.quiavolunt

ab hoibus vocari ⁊ videri rabbi.Argumentuʒ

xliij.di.ca. Pariter.et.xlvj.di.ca.. Secũdus eſt

vt edificent᷑. Et ad hunc finẽ ⁊ ad quintũ ð quo
infra tendũt cheologi ⁊ boni canoniſte.ff. de iu⸗
ſticia ⁊ iure.l.j. Argumentũ.xliiij.di.S.Pꝛo re/
uerentia.et.xlvj.di.S.Ecce.in fine.Et iſtoꝝ finis

eſt pꝛudentia.quia ſic in pᷣſenti operari debemꝰ

vt in fine aliquid vtile colligere valeamꝰ.xiij.q.

ij. ca. Lẽpus.et de conſe. di. j. S. Hinc ergo. Ter
tius finis eſt vt ſciant.Et ad hunctendũt diale/
ctici nimis ibi moꝛantes.⁊ iſtoꝝ finis eſt ſuper
bia. Loquũtur em̃ grandia:⁊ totus ſermo eoꝝ
ſuꝑbus eſt.de pe.di.ij.ca.Si em̃.et.ij.q.vij.c.ſe⸗
cuti.Quartus eſt vt lucrent᷑. Et ad hũc cõiter tẽ
dunt legiſte dicẽtes.qꝙ ſciẽtia ciuilis nõ ſinit ali
queʒz in pauꝑtate viuere nec in neceſſitate moꝛi:
vt in auten.de here.⁊ fal.S.vlti.col.j.Et tales nõ

ſunt vere philoſophãtes qui pecuniã contẽnũt
⁊ abijciũt.capᷣ. Socrates.alas crates.xij.q.ij.et
l.in honoꝛibus.S.philoſophis.ff. de vaca.mu.
Iſtoꝝ ergo finis eſt auaricia. Nec calibus totꝰ

mũdus eſt o bolus.xiiij.q.iiij.ca.Quid dicam.

et.xlvij.di.c. Sicut hi.Quintus finis eſt vt edi⸗
ficẽt.ſicut faciũt boni magiſtri qui nõ legũt ad
laudẽ humanã:ſed dei.⁊ alios inſtruũt vt advi
tã redeant veritatis.ca.Cũ ſit.de eta.⁊ quał. Si
cut Paulus qui fructũ laboꝛis ſui nolebat reci
pere in pᷣſenti.c.Sacerdos.in fine.j.q.ij.Et iſto
rũ finis eſt charitas.quia ꝑ hoc dicunt᷑ dare ele
moſynã ꝓximo.ca.Due ſunt.et ca.Tria ſunt ge
nera. xlv. di. et ca. Inter opera.de ſpon. Ad h̊ au
tem tenent᷑ exquo talentũ ſcientie credidit eis de
us :aliter eternã dãnationẽ incurrũt.xliij.di.ca.
Diſpenſatio.et.xj.q.iij.ca.Nolite. Hec Archidi.
Finis ergo veſter ꝓpter quẽ addiſcere deſidera/⸗
tis debet pꝛimo ⁊ pᷣncipaliterad deũ dirigi: ſq;
ad eius laudẽ ⁊ veſtram ac pꝛoximi ſalutẽ:⁊ ad
habendã pꝛopꝛiã neceſſitatẽ. Licet autem ꝓpter
ſcientiaʒ credat quis debere decoꝛari ⁊ exaltari:
pꝛopter hoc nõ eſt vituperandus ſi ſuperbie fa
ſtu nõ moueatur.quia ſcientia exoꝛnat hominẽ
Scriptũ eſt em̃ Ecci.xxj. Oꝛnamentũ aureum
pꝛudẽti doctrina:et quaſi bꝛachiale in bꝛachio
dextro. Pꝛopterea dicit᷑ ꝙ ſcientia facit homi⸗
nes nobiliſſimos.l.pꝛouidendũ.C.de poſtulã⸗
do.et.l. Laudabile.cum gloſa.C.de aduoca. di
uer.iudicuʒ. Item de ſcientia inquit gloſa in.l:.
Sinautẽ.ðS.fl.ff.de reivendica.ꝙ non poteſt ab
homie tolli.⁊ ideo debet appeti:⁊ deſideran po
teſt ſine peccato tanq; ſingulare donuʒ dei: qð
nobis auferri ab hominibus nequit. Item in
ca. Eum ex inuento. excra de bereticis. er cap · f.

gͤuunli
.
eſhentn
Ouw wbi
nnto
cyemunme
Eunſtudtbi

eldebcnod

le

bienoppommn
Ffcumgnontsc
onkorcund
Kdundcranunan
Ceopumucnn
CahronsOn
Gchünrthan
Norebſtnar
isMdofn
up otunrhere
ſddne
CMupokuual,
öhennasaa
lia Eömuman
en Cünliernn
eeoclthoſonrn

—

ſamesia e

Gcnocanonepar
dicturincaſ
bentocpocarep
Cuſalulmonaſt
Derochurrſe
ſoacpiontur⸗
coz ctlclac
bosconſtitut.
Kodpocateſſen
Cſalanrdiat
uncanlam vel
Wponmtanbil
unrande
bkcn
deichne
WN
Gnisan
Vocknunpln
Peſoneconinn
tumgnnn,
ligone t
epeoguibe
Ropelas au
Ckſaſttcin

Peines

4 ed
lirze
Auqie

Sie

bijdiſt

Unetendürde
drinsck D
eusſane.
ubitce

crlis öſſe
al, nas
NN.
inockſret
simoetd
Aindiin
1u dit
Gin itn
iniutnd
vuum r
mntanlatt
ilapodeft
onmabon
mmencizm
mtu
pN
“
petn⸗

nontiN

opernnde
Dincee

Foliũ

de magiſtris dicitur. ꝙ viroꝛuz ſapientum do⸗
ctrina mundus illuminatur. Ideo viris littera

tis maxime indiget eccleſia.cap. Cum ex eo. de
elec.libꝛo.vj.Ex quibus concluditur ꝙ gratus

eſt deo bonus ſcholaris ⁊ ſtudioſus qui ad bo

num finem ſtudeat.Et econtra eſt de negligen⸗
tibus:iuxta illud Pꝛouerb.xiiij.Acceptus ẽ re⸗
gi miniſter intelligens:iracundiã eius inutilis
ſuſtinebit.
De ↄlſilijs da aduocad ⁊ ꝓcuratoꝛibb. P
Uarto vobis aduocatꝭ octo documẽ⸗
q ta trado.Licet em̃ meritoꝛiũ ſit aduo⸗
care:maxime in pijs cauſis: ⁊ officiuʒ
veſtrum ſit laudabile pꝛout ſcriptũ eſt in.l.lau⸗
dabiue.C. de aduo.diuer.iudicũ.vbi dicit. Cau⸗
dabile vtiq; hominũ neceſſariuʒ aduocationis

officium pꝛemijs opoꝛtet remunerari:tamen ſi

non fiat cum debitis circumſtantijs in magnũ

redundat animarũ veſtrarum detrimentu;. Et

ideo pꝛimũ conſiliũ quod vobis trado dicitur
exceptionis.Quattuoꝛ enim genera perſonarũ
excipiũtur ab aduocationis officio: qui ab illo
debent abſtinere. Pꝛimi pꝛopter defectũ boni⸗
tatis.Et ideo ᷣm Ray.in ſumma.aduocati eſſe
non poſſunt heretici:pagani:nec excõmunicati.
j.q.j.Ca.j.Et de peni.di.j.ca.Nemo.Et.l. Nemo

XL.de poſtula.et.l.Nemo.la.ij.C.de epi.au.Et ex
tra ð hereticis.ca.Excõmunicamus.el.j.et.xj.q.

iij.ca.Excõmunicatos.Et de excep.ca.Exceptio
nem. Similiter infantes perſone nec pꝛocura⸗
toꝛes eſſe poſſunt:nec patroni cauſarum.ca. In
fames.iij.q.vij. Secundo excipiũtur aliqui ab
aduocatione pꝛopter defectum ſtatus. Et ideo
dicitur in ca. Placuit.xvj.q.j.q monachi ꝓhi⸗
bent᷑ aduocare:poſſunt tamen eſſe aduocati in
cauſa ſui monaſterij.⁊ hoc abbate imperãte.ca.
Monachi.xvj.q.j.et extra.de poſtula.ca.j. Ter
tio excipiuntur aliqui ab aduocando pꝛopter
graduʒ.Et ſicſacerdotes ⁊ derici in ſacris oꝛdi⸗

nibus conſtituti:et etiã in minoꝛibus beneficia

ti aduocati eſſe non poſſunt.et hoc coꝛam iudi⸗
ce ſeculari:vt dicit conſiliũ lateranenſe:niſi pꝛo⸗
pꝛiam cauſam vel ſue eccleſie fuerint pꝛoſecuti:

aut pꝛo miſerabilibus perſonis. Et pꝛobantur

iſta per capᷣ. Qerici.et ca.Cum ſacerdotes.extra
de poſtulat.et.lxxxviij.di.ca.Decreuit.et.xiiij.q.
v.ca.Deniq;.et extra.Ne dlerici vel monach.ca.
Sacerdotibus.et.xv.q.ij.ca.vnico. Addũt ali⸗
qui ꝙ poſſunt aduocare pꝛo perſonis ſibi con⸗
iunctis quando habere non poſſunt alium ad
uocatum:vel non ita bonum. Et intelliguntur

perſone coniuncte q;tum ad hoc:vſq; ad quar/

tum gradum.A.de epiſcopis ⁊ clericis.autenti
ca Licentiã. Et. E. de aduocatis diuer.iudi.l.pe
titio nẽ. Intelligütur autem miſerabiles perſo⸗

ne pꝛo quibus aduocare poſſunt ille que per ſe

pꝛopꝛias cauſas non pnt miniſtrare:vł auxilio
eccleſiaſtico indigentes.lxxxvj.dic.fuec. lxxxvij.

cc.

di . . defenſionis.et. C. qñ impera.inter pupil.er
vidu.ꝑ totũ. In crimiali vo cã coꝛã iudice ſecu

lari nullo mõ pñit. extra ne cleri.vel mo.c.ſenten

tiam.et.xxiij.q.viij.c.his a qͥ b.et.l.di.c.aliquã⸗
to s.Quarto excipiunt᷑ aliqͥ ab aduocatõe ꝓpter
diſtinctionẽ officij.et ſic in eadẽ cauſa nõ pntad
uocare iudexvł aſſeſſoꝛ.iiij.q.j.c.j.et.ij.⁊.l.qͥſqͥs.
C. de poſtul. Sũt ⁊ alie ꝑſone qᷓ nõ pñt eſſe ad
uocati.vt cecus:ſurdꝰ:femia ⁊ furioſus.Itẽ ille
qͥ nõ cõpleuit.xvij.annũ. Itẽ paſſus muliebꝛia
ſq; ↄtra naturã:nõ violẽter.Danatuſq; de crimi
ne capitali:vel cã calũnie publiei iudicij Et qͥdʒ
alij de qͥbo oĩbo hꝛ in.l.j.ff.de poſtu.et in.c.infa
mes.iij.q.vij. Pꝛedicti ̊ oẽs ab officio aduoca
tionis exceptuati dñt ab illo abſtinrer. OQ
Ecundũ documentũ ðꝛ cognitiõis.De
ſ bet em̃ eẽ iuriſperitꝰ ille qͥ vult aduocare
et ſtuduiſſe ſaltẽ ꝑ qᷣnq; ãnos:⁊ iuramẽ
to doctoꝝ ꝓbatus:vt no. Bar.in.l.j.ff. de va.et
extra.cogni.ꝑ.l.nemini.C.de aduo.diuer.iudi.
iũcto.S.ſʒ qꝛ ſolitũ.v.duabo alijs.in ꝓemio di⸗
geſtoꝝ.Et iõ ſiaduocatꝰ ex ſua ignoꝛatia amit/
tit cauſam tenet᷑ reſtituere ſalarium⁊ ſatiſfacere
clientulo de oĩ dãno dato vt inqͥt Hoſti.ĩ ſum.
in titu.de peui.S.qͥb.ver.qͥd de aduocato. Ar⸗
gumẽtũ ad hoc inſti.de obli.que ex quaſi delic.
naſ.in pᷣncipio.iũcta glo.et in.c.ad aures.ð eta.
et quali. KK
Ertiũ documentũ ðꝛ vigilatiõis.ſcʒ ad
t defendendũ ſollicite cauſam. Inqͥt em̃
ODuidiꝰin epłis:epła.xix.Optima nãq;
nullo cã tuente perit. IJdeo Ray.in ſum.et Ho⸗
ſtien.vbi ſupᷣ dicit ꝙ aduocatꝰ qͥ ꝑ negligentiã
ſuã vel impꝛudentiã amittit cãm:tenet᷑ vltraa/
miſſionẽ ſalarij de oĩ dãno qð eiꝰ cliẽs incurrit
Argumentũ in.l.idẽ iuris. ff.ad.l.aqͥ ł. Et idẽ te
net Spe.i ti. de aduocato.debet igit᷑ ſm ꝙ inqᷣt
Spec̃.vbi ſupᷣ qͥlibet aduocatꝰ diligẽter exami
nare cãm qua ſuſcipit.et cũ dubitat dʒ alios ꝑi⸗/
tos ↄſulere.qꝛ qð a plurib q̃rit᷑ fadliꝰ inuenit᷑.
c.de libellis.ij.di. Itẽ qꝛ ſepe reuelat᷑ minoꝛi qð
maioꝛ ignoꝛat.c.eſto.xcv.di.Et veritas exagita
ta ſepiꝰ mag ſplẽdeſcit.c.grauẽ.xxxv.q.ix. SS
Uaartũ documentũu ðꝛ diſcretiõis.debet
em̃ cũ magna diſcretiõe dirigere cauſaʒ
ſui clientuli qͥbb aduocatꝰ:et eſſe matu⸗
rus in vultu:geſtu ⁊ voce:nec cõtumelijs certa
re:ne ſit de illis de quib dicit᷑ in.l. quiſqͥ s.C.de
poſtuł.Si qͥs adeo pꝛocax fuerit vt nõ ratione
pꝛobꝛis putet eſſe certandũ: opinionis ſue mi⸗
nutionem patietur. Debet ergo eſſe affabilig et
facundus in peroꝛando cauſam ſuam. iuxtã il
lud Ouidij in iij.de arte amandi. Is qui pꝛo⸗
fitebatur adſit Facundus: cauſam ſepe clien⸗
tis agat. +T
Vintũ documentũ ðꝛ ſuſceptiõis.ſcʒ ſo
lum iuſtarũ cauſarũ nõ ſe impediendo
de iniuſtis. Ait em̃ Ouidiꝰ.ij.de ponto
. X ℳ

debet peterei

BGermo

epla.ij. Nõ eſt cõfeſſi canſa tuẽda rei. Eapꝛopter
inqͥt Monal.in ſũma ĩ ti.de reſtigu.ꝙ aduoca⸗

tus ſciẽter defendẽs cauſaʒ iniuſta tenet᷑ ad reſti
ſtutiõeʒ illi qͥ amiſit ſiue ꝑ malicis:vel ꝑtinaciã:
aut falſitatẽ ſuã quo ad oẽ dãnũ:⁊ etiã clientu⸗

lo ſuo:qñ eũ decepit dans ei itelligere ꝙ hret iu
ſtã cauſaʒ qñ aliter nõ litigaſſet. Argumẽtũ.C.

de admi.tu.l.nõ ẽ ignotũ.Si aũt a pncipio pu⸗
tauit cauſã iuſtã:⁊ hic erroꝛ nõ ꝓuenit ex culpa
ſua:ſʒ ex mala clientuli ĩfoꝛmatiõe:vł ex q̃litate
negocij:ſicutſepe acciditĩ ꝓceſſu:qꝛ cauſaꝝ me

—

rita partiũ aſſertiõe pandunt᷑.c.cũ ex litteris.ð ĩ

inte. reſti. .l.ij.C.ſi ꝑ vim:vlł alio mõ.tunc tenet᷑

eã dimittere poſtqᷓ; co gnouit iiuſticiaʒ cauſe.l.

rem nõ nouã.S.patroni.C.de iudi.Et in hoc cõ/⸗

coꝛdat Tho. ij.ij. q. xx.
8 Exrtũ documentũ ðꝛ defenſiõis. Scoõm
em bim̃ Tho. vbi. S. ? Hoſti.ĩ ſũma ac

Panoꝛ.in.c.j.de offi.iudi.? Bal.in.ll. ſi furioſi.ĩ
verſi.Nota ꝙ aduocati.C.de nup.⁊ Spe.in ti.

de ſalarijs. S. iij. Qui allegat.c.deſolatis.lxxxvij.
di tenet᷑ aduocatꝰ defẽdere gratis:⁊ ſine ſalario
pᷣſtare patrociniuʒ pauꝑibo impotẽtibo ſoluere:

eo mõ quo tenent᷑ oẽs ad oꝑa pietatis:lege diui

na pcipiente Mat.xxij.Diliges pꝛoximũ tuuʒ
ſicut teipſum. X
s Eptimũ documẽtũ ðᷣꝛ moderatiõis ſq;
ſalarij. Quãuis em̃ liceat aduocato vẽ⸗
dere ſuũ patrociniũ ⁊ iuriſcõſulto ſuũ iuſtũ cõ/
ſiliũ.c.nõ ſane.xiiij.q.v.⁊.c.nõ licet.xj.q.iij.nõ tñ
imoderatũ. Unde eſt ſcienduʒ ſᷣm
Ray.in ſũma.q maiꝰ⁊ minꝰ ſalariũ debet dari

cõſiderata ſcientia ⁊ facundia aduocati:⁊ labo/

re aduocatiõis ac q̃ntitate cauſe:⁊ cõſuetudine
patrie.l.j.S.in honoꝛarijs.ff. de vari.⁊ extra.co⸗
gni.⁊.iij.q.vij.c.apud vꝛbẽ.⁊ argumẽtũ.xij.q.ij.

c.cõceſſo.⁊ de pᷣben.⁊ digni.c.ð multa.Notãdũ

tñ ꝙ nullꝰaduocatꝰ vel ꝓcuratoꝛ põt accipe ſa⸗
lariũ qð excedat centũ aureos in vna cauſa.di⸗

cta.l. j. S. ſi cui. verſi. licita aũt.ff.de vari.et extra.

cogni.Et.l.ſalariũ ⁊ ibi glo.ff.man.Et tale ſala/⸗
riu recepit ſemel pater meꝰ i vna cauſa. Sciẽdũ
quoq; ꝙ nõ licet aduocato vel ꝓcuratoꝛi facere
pactũ de quota litis.lł.ſi qui.C.de poſtu.⁊.l.litẽ
C. de ꝓcu. ⁊.l.j.S.ſi cui.ff.de vari.et extra.cogni.
Et.iij.q.vij.S.arcent᷑. Itẽ poſt litẽ ĩceptã ⁊ nõdũ
finitã nõ põt facere aliquẽ contractũ cũ clientu⸗
lo.l.quiſquis.C. de poſtu.⁊.iij.q.vij.S.pꝛeterea
vbi dicit᷑. Pꝛeterea nõ licet aduocato vllũ cõtra
ctum inire vel vllam pactionẽ cõferre cũ eo liti⸗
gaooꝛe quẽ in ꝓpꝛiã fidẽ recepit necex induſtria
iurgium ꝓtrahere. L .
Ed querit᷑ nunqͥd aduocatus vel iuriſ/
cſultus qui ſine laboꝛe ⁊ reuolutione
libꝛoꝛũ põt dare patrociniũ vel conſiliũ

puta:quia habet in ꝓmptu materiã vel de pꝛo

ximo vidit:poſſit tñ acciꝑe ſalariũ.Et reſponde

tur ꝙ q;uis gloſa.in.c.non licet.xj.q.iij.dicat ꝙ

XXIæX

nõ:tñ Hoſtieñ.in ſũma tenet ꝙ acciꝑe poſſit:ali
ter ſequeret᷑ ꝙ peioꝛis cõditionis eſſet mag pe⸗
ritus qᷓ; minꝰ peritꝰ.Licet aũt nunc nõ laboꝛet:
tñ laboꝛauit in pᷣteritũ ⁊ expendit in ſtudio ⁊c.
Nemo aũt de ſuo tenet᷑ facere beneſicium.c.pꝛe
carie.x.q.ij. ”” “
Ed iterũ querit᷑ quid fiendũ qñ qͥ vult
8 litigare nõ inuenit aliquẽ qui velit eſſe

eius aduocatus:puta ꝓpter inopiaʒ vel
potentiã aduerſe ꝑtis. Rndet Gofredus ⁊ HDo
ſtieñn.in ſũma ꝙ iudextenet᷑ ei dare vnũ aduoca
tum. .nec quicq;.ᷣff.de offi:pꝛocõ.Et ſi diens eſt

impotẽs:co gere debet vt gratis aduocet.Siãt
eſt potens debet cõſtituere aduocato competẽs

ſala riũ:vt etiam inquit Panoꝛmit᷑.in.c.j.de of

ficio iu.ꝙ ſi talis aduocatus nõ vult iudici obe
dire poteſt ⁊ debet ei interdicere officiũ aduoca
tionis in ꝑpetuum.C. de poſtu.l.ꝓuidendum.
Et hoc ꝓbat᷑ capło apud vꝛbẽ.S.ſi quis vero.
iij.q.vij. Argumentũ in.l.moꝛis ẽ.ff. de penis.et
in.l.j.ff.de offi.pᷣ.vꝛ.⁊ in.c.j.de offi.iudi.Cauere
etiam debet iudex ne potentioꝛ offendat aliam

ꝑteʒ vt notat Bar. in.i.illicicas in.S.veritas.ff.

de offi. pꝛeſi.
Etauũ documẽtũ qð aduocatis trado
ðꝛ vitatiõis.ſ.doli ⁊ fraudis.Nõ ̊ debe
tis iſtruere cliẽtulos vros vt negẽt vᷣita
tem vel vt falſum rñdeant:ſic faciũt qͥdã de qͥ/
bus inqᷣt gloſa in.c.j.de ↄfeſ.lib.vj.⁊.l.di.C.ſepe
Solẽt aduocati dicere clientulo.Si bᷣ ↄfiteris
ꝑdes cãm:nec dicunt ꝑdes aĩam ſi negauer.ex
tra de ſimo.c. Mattheus.Alij aduocati faciũt
ſicut dicit gloſa in.c.ſtatutum.S.fi.ſuꝑ vᷣbo.ex

penſas.de reſcp.lib.vj.que ait. Cõſueuerũt ad⸗

uocati ſua doloſitate ⁊ imperitia neſciẽtes aliter
ꝑtes iuuare dilatões iuris petere ad teſtes vlcra
marinos:vel extra ꝓuincia ꝓducendos.iij.q.iij
c.ſpaciũ. Unde poteſt iudex ſi de malicia pꝛeſu
mit.ſ.ꝙ id fiat cã ptrahẽdi negociũ ſacramẽtũ
exigere:ſed antiqᷣtꝰ ſi iurabat᷑ videbat᷑ dãda dila
tio. Nũc vero ↄſueuerunt iudices aliter pꝛoui⸗
dere ſᷣm foꝛmam decretalis de fideiuſ.capitulo
cõſtitutꝰ.ſ.ibi cõmittere receptiõeʒ teſtiũ recepta
cautiõe ab illo:ꝙ vadat vel mittat ad videndũ
illos iurare:hodie puto meliꝰ ꝓuiſuʒ ꝑ hãc litte
rã.Si em̃ dicet ꝑs:habeo teſtes vltramarinos.
Judex reſpõdebit:⁊ ego paratꝰſum illos citare
⁊ expectare:ſj depone ſalariũ ꝓ expenſis teſtiuʒ
in eundo veniendo ⁊ ſtãdo.Qðõ ſi facere nollet
cãm nõ differet iudex:hec gloſavbi ſupꝛa.Quid
dicemꝰ?de illis aduocatis qͥ ſequunt᷑ doctrinaʒ
ſachane poſitã a Specu.in ti.de aduocato.S.cõ
ſequẽter. ⁊.S.ſeqt᷑.⁊.S.vtriuſq;. Ubi ðſcribit cau
telas qᷓs debʒ habere aduocatꝰdicens Habeat
aſtutia ſerpentinam:⁊ ſemꝑ ſtet in generalibus
ne eius intentio cognoſcat᷑ff.ð iure fiſci.l.ita fi/
dei. Item vtatur ambiguis ⁊ dupliabo ſᷣmoni/

bus qͥ poſſunt trabi ad diuerios ſenſusxxvij.

nocehhmnn
lenſerdertchi
Maunkpcodemn
Enmdooaron
kii O dadl
AUgforndetn⸗
lamn diis
Clſamenendan
Neltgoind
Minufugula
ue moemn
raleſni ue

Vofuc? ruur

ubaodiadc,
gdebcicdienild⸗

nr Sir ör.

Non,CtlRicrta
uevenirercom
ſtecedere Crlon
niſaelignara

fſnecöporerer

onedolerery
lun Gl vo
ennaentledoꝛtm
Cuhrovocatl E
gunclenerp

(nnonſuplicet

Weucecörn
Ma Fiſtaant
Eniniſttonng
Nönromanduc,

bobarinid

gobbennisi
inciciscun
nunaöckinane
agalammae
lanool glin
Eaue tonent
lerteſußſerne
hoſſitcernene
ſp conſlii
Ginengar⸗

Schenn
mrnhe⸗
drn⸗
1
niügin

=

—

S= ⸗
S. =n

ige

Wcridenn
Meiae
Eridn e
8adnong
ad

*

unttga
nanutgtt

NAr

2%

eisee

5

NRNd.e.

ð

4
ln i

Mhocisnn
ds ſosdt
woentgan
ütegs A
rjaldich
Oib zin
niinegauc
dvoc ſui

Kntn
Löſumei

4
7

Nanliii

meurie

„

angüe

jdentcaen
Cveiſn
Athtdiud
walin uli
ulaiud
ufüupe
Ed ndend;

izgböclin

ramarnnos
m osn
woſs i

tuemu
dilnuu
Gun:wn
Nbt

Ne N:
N

= — — .

Foliũ

di.c.xelatũ.ſicut dixit quidã. Reginã interficere
bonũ eſt timere nolite.Et ſi oẽs cõſenſerint ego
nõ cõtradico.Talis etia fuit reſpõſio diaboli qͥ
interrogatꝰ fuit a quodã capitaneo. Utrũ debe
ret ire ad quẽdã pᷣncipẽ qͥ ipᷣm vocauerat:time⸗
bat em ne eũ moꝛi faceret. Cui rñdit diabolus
vuigari ſermõe dicẽs. Ibitis redibitis:nõ erit
capti.Quib v bis ille decept?fuit dephenſus ⁊
occiſus.Talia verba duplicia pñt ad bonumꝰ

ad malũ retoꝛqueri intellectũ.Et iðo accipiunt᷑

ſᷣ̃m intentionẽ ⁊ interpᷣtationẽ aduocati ꝓferen
cis.ff. de iudi.l.ſiqͥs ambigua.⁊.ff.de ver.obli.l.
inquit ſtipulantẽ.S.ſj. Item caueat aduocatꝰ ne
alleget publice legẽ ꝓ ꝑte ſua expꝛeſſe facientem
ſed eã iudici cũ neceſſitas fuerit ad aurẽ dicat:⁊

pꝑ eam ſecrete ipᷣm infoꝛmet:ne aduerſariꝰ cõtra

illam ſe valeat reſpõſionibꝰ pᷣmunire.Quia ni/
hil tam indubitatũ ẽ qð nõ recipiat quãdã ſoli
citam dubitationẽ.vt in auten.de tabel.S.ſi vᷣo
coł.iiij.O diabolica doctrina q;tos aduocatoſ
ad infernũ dedud. Subiũgit quoq; idẽ Spe⸗
culatoꝛ dicẽs.Aduocatꝰ aũt rei debet qᷓ;tũ põt
cauſam extenuare:fugere ⁊ differre.vt in auten.
de liti. S. oẽm. col.viij. Sic tñ fugiat:ne cõtra eũ
ex nimia fuga iudex pᷣſumat.iij.q.ix.c.decerni/⸗
mus.Item die termini nõ cõpareat mane:ſed ſi
nat aduerſariũ pᷣuenire:⁊ tãdiu expectare donec
tedio affectꝰ recedat.Et tũc veniat vel ſaltẽ vlti⸗
ma hoꝛa diei iudice ꝓ tribunali ſedente:quia to
ta dies ei cedit:niſi dictũ ſit vt hoꝛa certa diei cõ
pareat. Inſtitꝭ.ð ver.obli.S.ois ſtipulatio.ver.i

diem. Et ſi viderit aduerſariũ abſentẽ põt tẽpe⸗

ſtiue venire:⁊ eum iudici accuſare:⁊ pᷣuſq; vene
rit recedere.Et ſemꝑ qñ ipᷣetardꝰ venerit: debet
pᷣmiſſa aliqua excuſatiõe de moꝛa oſtẽdere ſevo
lſũ̃carie cõparere:⁊ paratũ in cauſa ꝓcedere ⁊ de
dilatione dolere:vt ſic iudici placeat ⁊ nõ ꝓuo⸗

cet ilum. Si vo actoꝛ inſtet:ſedeat aduocatꝰrei

⁊ taceat ⁊ ſe doꝛmire fingat:ſicut ſagaces ſepe fa
ciunt aduocati.Et cũ iudex dixerit ei.rñde obie

ccis:tunc lente ⁊ pigre ſurgat quaſi excitatus a
ſomno:⁊ ſuꝓplicet iudici ꝓ audientia benigna.
Deinde iudicẽ cõmendet ⁊ qᷓ;tũ poterit blandia

tur ei.Itẽ ſit cautꝰ vt ſi timeat ſniam ↄtra ſe fer/
ri:nõ adſit eo temꝑe quo fert᷑.Si aũt videat q;
aduocatus aduerſarij eũ ſuperet in allegationi
bus:vel ꝙ ſibi deficiat ius:vel ratio:vel exẽplũ
quibo modis qͥs argumentari põt.vt extra de
iudicijs.c.nouit:tunc ne videat᷑ reſpõſionis pe⸗
nuria öclinare certamẽ:pꝛudenter eũ illudat ſe
ad aliam materiã trãſfferẽdo:vt docet Oꝛigenes
in ſiłi.di.xliiij.c.in mãdatis.põt etiã ſi ille ſit me
lancolicꝰ aliqua indirecte ⁊ criminaliter dicere:
ꝑ que moueat᷑ ad irã.tũc em̃ ñ ſic bñ oꝛdiare po
terit ſuũ ſermonẽ.Quia ira impedit animuʒ ne

poſſit cernere verũ.hec Speculatoꝛ vbi ſupꝛa.

Quiꝰ conſiliũ multi ꝑuerſi ſequunt᷑ aduocati:

nõ attendẽtes qð ipᷣe poſtea in fine buiꝰdoctrie

ne cã ronabili faciũt clientulũ aꝓpellare.

CCI

ſit ubiunxit di. Hec tñ doctrina ſalutẽ aie non in?ꝰ
foꝛmat.imo ſicut dicit ps.Qui malignant᷑ exx
terminabunt᷑. Onde coſulo ꝙ compareat in ter
mino ⁊ fideliter ſe iunibo nõ fraudibo tueatur:
hec ille. Oebet quoq; aduocatus eſſe fidelis cli⸗
entulo ſuo nec eum deciꝑe.Sicut pleriq; facit
occulte aduerſariũ adiuuantes:qui dicunt᷑ vbſua
ricatoꝛes ⁊ pꝛoditoꝛes:⁊ ſunt infames.ij.q.iij.c.
puaricatoꝛ.Aduocati cauſas deſperatas fouẽt
contra cõſcientiã.⁊ in hoc gloꝛiant᷑tanq; magꝭ
ſubtiles.Cõtra illud qð ſcriptũ eſt.xj.q.iij..qui
conſentit.Alij ꝓꝛogatiões ſuꝑfluas nitunt᷑ ob/

tinere ad hoctm̃ vt fugiant ſententiaʒ:vel ma⸗

gis ꝓlonge?᷑ licigiũ vt plus lucrent᷑:⁊ ſcienter ſi
.B
Ed iſtis foꝛte accidet qð ↄtigitc alteri ad
o uocato:de quo legit᷑ ꝙ veniens ad moꝛ
tem clamabat. Indudas:indudias:pꝛo

roget?᷑:pꝓroget᷑.Et quiaſin cauſis ſuꝑfluas indu

cias poſtulauerat ſibi neceſſarias obtinere nõ
potuit:ſed moꝛiẽs ad inferna deſcendit. Alius

aduocatus infirmꝰ cum a ſuis ſolicitaret᷑ de cõ

feſſione:conſentire noluit:ſed ait.Ego appello.⁊
ſic expirauit vadens ad iudicẽ ſuꝑnũ a quo ap
pellari nõ põt.O quot aduocati inueniuntur⁊
ꝓcuratoꝛes q clientulos ſuos decipiũt ſemper
eis dicẽtes ꝙ habebunt victoꝛiam. Et ſepe cum
aduocato aduerſe ꝑtis intelligentiam habent:
vt magis clientulos fruſtrent nõ ꝑmittentes li⸗
tem terminari.Et pᷣdicta que dicta ſunt de frau
dibus aduocatoꝛũ:inueniunt᷑ etiã ſepe in ꝓcu⸗
ratoꝛibo cauſarũ:qui aliqñ appellant᷑ aduocati
vt in.l.j.S.aduocatos.ff.de vari.⁊ extra.cogni.
⁊.lij.q.viij.c.j.nondum em̃ ſunt multi anni ꝙ
in vna ciuitate lombardie duo ꝓcuratoꝛes loqᷓ
bantur ad inuicem:⁊ vnus dixit alceri vulgari
ſermõe.Decipe tu tuũ:ego decipiam meuz. QOð
audiens vnus clientulus intimauit aduerſa⸗
rio ſuo di. Iſti deceptoꝛes habent inter ſe intelli
gentiam:⁊ querũt litem noſtrã pꝛoꝛogari in di⸗
uerſis terminis:vt noſtras euacuent burſas pe
cunijs.Eamus ergo nos ad tabernam ⁊ ibi ex⸗
pendamꝰ in vno bono conuiuio quod voleba
mus dare iſtis ꝓcuratoꝛibo in pꝛoximo termi⸗,
no. Quod facientes ad cõcoꝛdiam ſimul deue⸗
nerunt. De quodam quoq; aduocato legitur
qui cum accepiſſet bouem ab vno litigantium
⁊ ab alio vaccã:poſtea coꝛã iudice tacebat.Cui
dixit ille qui dederat bouem. Bos loqre.ut ip
ſe rñdit:õ poſſum qꝛ vacca nõ ꝑmitcit.Et ſic
ꝓ neutro aduocauit.Lales aũt aduocati ⁊ peo
curatoꝛes ad domũ diaboli ꝓficiſcent᷑. Nam le
gitur in cronicis oꝛdinis noſtri:ꝙ ſecũdus oꝛ⸗

dinis minoꝝ general fuit frat᷑ Johes parẽs de

floꝛentia.Hic cũ eſſet iudex ⁊ doctoꝛ in ciuirate
caſtellana ſemel exiſtens ad feneſtrã domꝰ ſue
reſpicientẽ in via publica:videbat cuſtodẽ poꝛ⸗
coꝛũ poꝛcos in ſtabulo claudere voletẽ necvalẽ

Sarmo

tem. Cuũ vnꝰiret hinc alter inde.Cũqʒ fere inſani

ret:plenꝰira ⁊ furoꝛe camare cepit.O poꝛcq ma

ledicti:intrate ſtabulũ ſicut iuâices ⁊ aduocati

itrant infernũ. Quo dicto ſtatiʒ poꝛci mutuo ſe
impellẽtes ſine moꝛa et ſtrepitu intrauerũt ſta⸗
bulũ.Quod attendẽs pᷣdiaꝰ iudex timoꝛe ꝑter⸗
ritus mũdo renũciauit ⁊ oꝛdinẽ minoꝛũ intra⸗
uit:⁊ ſanctus bomo facꝰ futt. E
o Igit᷑ aduocati ſᷣuate documẽta noſtra
qꝛ ſi bñ veſtrũ exercueritis officiũ digni

eritis maximis laudib ⁊ pᷣconijs. Inquit eniz

ſperatoꝛ i.l.aduocati.C.de aduoca.diuer.iudi.
Aduocati qui dirimũt ambigua facta cauſaꝝ:
ſueq; defenſionis virib in reb ſepe publicis ac
bᷣuatis lapſa erigunt:fatigata reparãt:nõ minꝰ
ꝓuidẽt hũano generi:qᷓ; ſi pᷣlijs acvulneribo pa
triã parẽteſq; ſuarent. Nec em ſolos noſtro im
perio militare credimꝰillos qui gladijs:clipeis
⁊ toꝛacibo nitunt᷑ ſed etiaz aduocatos. Militãt

nãq; patroni cauſaꝝ qui głioſevocis cõfiſi mu

nimine laboꝛantiũ ſpem vitam ⁊ poſteros de⸗
fendunt.hec ille. O
vy Obis quoq; ꝓcuratoꝛibo aliquid cõſu⸗
lendo diceremꝰ:niſi ea que diximus de
aduocatis poſſent ꝓ magna ꝑte vobis applica
ri. Ideo hoc ſolum dico ꝙ officium veſtrum eſt
laudabile ⁊ neceſſariũ.vñ in.l.j.in fi.ff.de pꝛocu
ra.dici᷑. Uſus pꝛocuratoꝛis perqᷓ; neceſſarius
eſt:vt qui rebus ſuis ipſi ſupereſſe vel nolũtvel
non poſſunt:ſaltem per alios poſſint vel agere:
vel conueniri. Solum ergo vobis neceſſe eſt. vt
ab oibus deceptionibus:dolis:ac dyabolicis
verſutijs:quas ſupꝛa in aduocatis condẽnaui
mus caueatis. Scio enim ꝙ vera eſt ſententia
gloſe in.l. ab Anaſtaſio.C. man.di.Qui in pala
cijs moꝛantur mala nouere.Licet ergo pꝛudẽ⸗
ti cautela valeatis defendere partẽ veſtraʒ cum
iuſticia:qꝛ dolũ non facit qui fraudẽ excludit.l.
cũ pater.S.antepenul.ſf. de le.ij.tamẽ cauere de
betis ab omni fallacia ac machinatiõe ad cir⸗
cũueniendum ⁊ decipiendum pꝛoximum. Hic
enim eſt pꝛopꝛie dolus a lege repꝛobatuſ. Ut in
l. j. S. ij. ff. de dolo. Nullũ ergo debetis falſis po⸗
ſitionibꝰ:inſtrumentis:vel teſtibus impugna⸗
re vel defendere:nec cauillationibo veſtris lites
in longum pꝛotrabhere.Scriptum eſt enim in.l.
om nis.⁊.l.ſe.ff.de pꝛocu.O mnis qui defẽditur
voni viri arbitratu defendendus eſt. Et iõ non
poteſt videri boni viri arbicratu litem defende⸗
re is qui accoꝛem fruſtrando efficiat:ne ad exitũ
cõs ouerſie deducantur. Debetis quoq; facere
ꝓ domino cauſe qð pꝛo vobis faceretis.l.in re
mandata.C. mandati.vos quoq; litigantes ſer
uate illud Eccłi.viij.di.Abſtine te a lite ⁊ minu
es peccata.Et illud Ouidij in.ij.de arte aman⸗
di qui inquit. Eſto pꝛocul lites:et amare pꝛelia
vites. Ait em Caſſiodoꝛꝰlib.iiij.eplłlaꝝ .epiſtola
xxxvij.Lõga queſtio litigantiũ nõ tã auget pa⸗

trimonia qᷓ; euertit.

De conſilijs datis iudicbus E
Rimũ documentũ quod vobis trado
p o iudices dict᷑ congruitatis.Debet em̃
eſſe ꝑſona idonea ad iudicandũ. Sunt

nãq; quedã ꝑſone que non ſunt idonee

ad habendã auctoꝛitatẽ iudiciariã. Aut ratione

ſexus vt mulieres:aut ratiõe ↄditionis foꝛtune

vt ſeruꝰ:aut ꝓpter impedimentuʒ ꝑmanens vt
ſurdus ⁊ mutus ac furioſus.Aut ꝓpter impe⸗
dimentũ tranſiens vt minoꝛ etate. Aut ꝓpter cri

men erroꝛis vt hereticus:aut ꝓpter ſcandalum
cõuerſationis vt infames:aut ꝓpter contagiuʒ
cõmuniõis vt excõicati.⁊ de his impedimentis
tractat᷑ in.c.tria ſunt.iij.q.vij.Et in.ł.cũ pꝛetoꝛ.ff

de iudi.Sed aliqui obijciũt pᷣmo ꝙ minoꝛ eta

te poſſit eſſe iudex.Nã Hiere.adhucpuer cõſti
tutus ẽ iudex. Unde dicit Hiere.j.c.poſtq; dixit
puer ego ſum.vt in.c.niſi cum pꝛidẽ:extra de re⸗
nun.ꝙ deꝰ dixit ei. Cõſtitui te ſuꝑ gẽtes ⁊ regna
vt euellas ⁊ deſtruas. Inſuꝑ in aliqͥbo pueris

malicia ſupplet etatem:⁊ ſcia pᷣuenit etate. Si G

nõ ẽ cauſa quare minoꝛ etate nõ debet eẽ iudex:

niſi defectꝰ ſcie in iudicãdo:g̊ hmõi mioꝛes ha⸗

bentes maliciã ⁊ ſcientiam poterũt eſſe iudices
Quia ceſſante cauſa ꝓhibitiõis debet ceſſare ꝓ
hibitio.l.quod dictum.ff.de pac.c.cum ceſſante
deappel. y—
Ecũdo arguũ ꝙ mulieres pñt eſſe iudi
8 ces. Nam Judicũ.v.c.legit᷑ delboꝛa
iudicauit ſplm etiã poſt legẽ datã a ðᷣo.
Inſuꝑ multe mulieres legunt᷑ pᷣdite ſpiritu ꝓ⸗
phetico vt maria ſoꝛoꝛ Aaron ⁊ Mopſi.Exoð.

xv. Siliter ⁊ ſibiile.Si ergo mulieres ꝑ ſpiritũ

ꝓphetie aſſũpte ſunt ad annũciandũ iudida di⸗
uina:multo magis pñt aſſumiad annũcandũ
iudicia humana. Rndet Alex.de ales in.iij.pꝑte

ſũme:qꝙ illud Hieremie fuit ex pꝛiuilegio ſpecia

li.⁊ ideo nõ eſt trahendũ ad cõſequẽtiam.il.qð
vᷣo contra.ff.de legi.Et ꝙ malicia qñq; in pue/

ris ſuppleat etatẽ:illud eſt particulare nõ gene⸗
rale:neq; vt in plurib.Et qᷓ;uis videant᷑ habe/

re malicis ⁊ ſciaʒ:nõ ↄſtat nobis ꝙ habeãt pꝛu
dentiã que requirit᷑ in iudicado. Ideo Arj.iij.
Ethi.dicit.Nemo iuuenes eligit in duces:quia
nõ ↄſtat eẽ pꝛudẽtes.Qua /ꝓpt᷑ Nu.xj.dixit dñs

Moyſi. Cõgrega ſenes ꝓpli q̊s tu noſti ꝙ ſenes
ſint:vt ſuſtentent tecum onus ꝓpli. Hinc chꝛi⸗
ſtus iudex omniũ ad actus pᷣlatiõis non venit
niſi in etate ꝑfecca triginta annoꝛũ:vt patet Lu.
iiij.c. Ad illud quod induct᷑ de delboꝛa dicen⸗

dũ eſt cum Areſto.j.Ethi.ꝙ vna hyrundo non

facit ver. Facit lex ea que.ff.de regu.iur.vbi dic

Ea que raro accidunt:non temere agendis ne⸗
gocijs cõputant᷑.Ad aliud vero de ſpiritu pbe

tandi reſpondet᷑:ꝙ gratia ꝓphetandi nõ dat au

coꝛitatẽ mulieri ſuꝑ virũ nec mutat legẽ ſubie⸗
cciõis:qua iure diuino tenetur mulier eẽ ſub vi

.

baͤiiun
ſntinnicn ſtvi⸗
ſe ch ie
d haangu nnn
Grptfmind
eluccdlckun
uſtieuton.
nlne jpan
mtirane.
urnn
ttvaraue /inu

hlit hoil
ſheis d

Ginopeaveteen
iccarceenainde
Nenrrdtorondocn
ſechataspünin
cchercfncn
Cädorontincid
Ncinsgfmnſ
ſüpnvsdedd
Cponnuücunm
ſproneolaumnel
Aliciconan
NlltpcAumpind
unicwucſase
ncgnurenpon
amdedolotcimc
ſbfomnoraraon
ſiagtdenonerlan
fädooumd
1 nds S
ſnarrik

Toovinat ud

leg urdiſceptat
glan Jo Den
deicn iludiai E
fociumudiau
dan m dinte
Nines rluglcirg
Ari d
do degra
izagungd.en
noſckaudnren
litannſkcuntl
qua Humisnine
Ucodtoani
Göſuencinedeng
Uncigßßapehgler

hecnnlaberle

murobener o
Eulerütponang

eci multince

Gremouiſſera
Nohlſſera
miſihcie

Ewgnmn 4
uhe

„.

Degidet
nen
Neinene
lugindic
rnödehgiie
o:zdnäinine
1poraitcſende
nois dahin
epοanal

lies Piecſil
clegit gn
poſtlegideig
unködein
on: Mih
omuloe
nöcinti,
ſuninsiti
Slar uani
S
nucign
. MοℳNn
nin/ lobe
o hbeitnn
b. o rliß
enndus
ſun dint N
mwnoſign
. Dun 6
—
nmünzerl
dedehhn n
1 deN

gbintn

”

ro Beñ.iij.Sʒ anctoꝛitas iudicãdi daret auctð
ritatẽ mulieri ſuꝑvirũ qð nõ licet. Dicit quoq;
gloſa Judicũ.iiij.c. mulieres aſſumpte ſunt
ad ꝓphetandũ vt in boc pᷣſtaret᷑ cõſolatio mulie

ri ne ꝑ infirmitatẽ deſperaret:nõ aũt illi auccoꝛi

tas iudicãdi eſt conceſſa:qꝛ repugnaret diuine
inſtitutioni. B
Eñcuũdũ documẽtũ qð iudicib trado di
8 ctt᷑ grauitatis.Debet em̃ qͥlibet iudex eẽ
grauis ⁊ maturꝰ:vt nõ ita repẽte maxie
in rebb arduis ꝓferat ſniaʒ.Qð nos docuit ipᷣe
deus qͥ facca ſodomitarum noſcebat:⁊ tñ dixit
Deſcendã ⁊ videbo ⁊c̃.Geñ.xviij.⁊.ij.q.j.c.deꝰ
om̃ipotẽs.Et de h̊ Gregꝰ.xj.q.iij.c.ſũmoꝑe ait.
Sũmoꝑe cauẽdũ ẽ vt rectoꝛes eccłie ⁊ qͥ publi⸗

ca iudicia exercẽt in diccãdis ſentẽtijs nulla le⸗

uitate vel furoꝛe ducti ſint pᷣcipites. Nã ⁊ Moy
ſes querelas ꝓpłi tabnaculũ ingreſſus ad dñm
referebat:vt ſᷣm eiꝰ imperiũ iudicaret.Que vᷣba
etiã ponunt᷑ in.c.j.de ſen.⁊ re iudi.lib.vj. Nõ g̊

debet iudex ferre ſententiã cũ nimia feſtinatiõe

ſed pꝛius debet eẽ bñ inſtruaꝰ. Judicantẽ eniʒ
opoꝛtet cũcta rimani:⁊ oꝛdinẽ rerũ ſollicita inqͥ
ſitione diſcutere.c.iudicantẽ.iij.q.v. Poſt cauſe

aũt liquidã cognitionẽ:nõ eſt ſnia ꝓtrabenda ĩ

ciuilibo.c.iurgatiũ.de ſen.⁊ re iudi.vbi ðꝛ.Jur⸗
gantiũ cõtrouerſias celeri ſnia terminari ⁊ equi

tati cõgruit ⁊ rigoꝛi. Facit ad b.ij.q.j.c.ſicut.et
extra de dolo ⁊ cõtu.c.venerabilis. In crimina⸗

libo vᷣo maioꝛi auctoꝛitate ẽ ꝓcedendũ:maxime

vbi agit᷑ de moꝛte alicuiꝰ.xj.q.iij.c.cũ apð. HNH

Ertiũ documẽtũ quod vobis trado ðꝛ
t Svitatis. Semꝑ em̃ iudex debet veritati

fanere⁊ iuſticie. Uñ.xxiij.q.ij.c.iuſtum.
Iſidoꝛꝰ inqͥt. Judex ðꝛ quia ius dictat ꝓplło ſi⸗
ue ꝙ iure diſceptat. Jure aũt diſceptare eſt iuſte
iudicare. Jðo Deut.j.ðꝛ.Qð iuſtum ẽ iudicate

dei em̃ ẽ iudiciũ.Et Dauid in ps.GBeati qui cu

ſtodiunt iudiciũ ⁊ faciũt iuſticiã in om̃i temꝑe
Et Deudj.xvj.dixit dñs. Judices ⁊ magiſtros

ↄſtitues vt iudicẽt płm iuſto iudicio.

Uartũ documentuʒ qð vobis iudicibꝰ-

q trado ðꝛ gratioſitatis. Nõ em̃ debet eẽ

o iudices de illis de qͥb inqͥt Iſidoꝛꝰ. xj

.

q.iij..pauꝑ.di. Pauꝑ dũ nõ habet qd offerat:
nõ ſolũ audiri cõtemnit᷑ ſed repꝛobat᷑.Cito vio⸗

lat᷑ auro iuſticia nullãq; reus ꝑtimeſcit culpaʒ:
quã numis redimere exiſtimat.Et Augꝰ.dicit.
Vſq; adeo cupiditatis inoleuit malũ vt iaʒ ex
cõſuetudine vendant᷑ leges:coꝛrũpant᷑ iura ſen
tentia ipᷣa venalis ſit:⁊ nulla iam cauſa poſſit eẽ
ſine cauſa.hec ille. Pꝛopter pᷣdicta aũt vt refert
VUaleriꝰ.Tiberiꝰceſar iudices ꝓuinciaruʒ raro

mutabat:ex eo ꝙ noui quilibet ad rapiendũ in

tenti erãt:ponens exemplũ de quodãvulnerato

quẽ cũ mulcitudo muſcarũ operuiſſet ⁊ quidaʒ
eas remouiſſet ait. Male feciſti:qꝛ iſte plene e⸗
rant:⁊ famelice venient ⁊ ampliꝰ me affligent.

CcCCHA

Mloui quidẽ iudices:maxime qñ ſunt pauupes

⁊ auari ſemꝑ ad recipiendũ ſũt auidi.lInde di
cit idem Ualeriꝰ ꝙ cũ cõſules in hbiſpaniã mitti
deberẽt ⁊ de duob) cõſiliũ haberet᷑. Scipio di⸗
xit. Neuter mihi placet:quia vnꝰ nihil babʒ.al⸗
teri nihil ſatis ẽ.eque malũ in magnatibb iudi/
cans inopiam ⁊ auariciã.Non ergo debetis q⸗
rere munera:quia ſcriptũ eſt Exo.xvj. Munc⸗
ra excecant oculos ſapientũ ⁊ mutãt vᷣba iuſto-
rum.Et Ecci.xx.Exenia⁊ dona excecant oculos
iudicũ. Unde legit᷑ ꝙ floꝛẽtie quidã ptãs cõmi⸗
natus ẽ cuidã macellanio qͥ nõ faciebat debituz
in vendendo carnes pſᷣm debitã ſtaterã. Ille vo
interrogauit quẽdã ſi poteſtas comedebat. Et
intelliges ꝙ ſic ⁊ libẽter de bono. Ipᷣe macellari
us cũ ſemel trãſiens inde ptãs ei minaret᷑rũdic
Ego tibi eruã vnũ oculũ.Cũ igit᷑ reuerſus eſſet
ptãs ad domũ ſuã macellarius miſit ei quartũ
vnius vituli ſaginati.Qõð ille ptãs vidẽs ſtati,z
manu clauſit oculos dicens Heu mihi qꝛ eruit
mihi vnũ oculũ:⁊ parũ defuit qͥn etiam eruerit
alterũ:⁊ poſtea ampliꝰ macellariũ nõ moleſta⸗
uit. Ideo.j. Regi.viij.de filijs Samuelis dicit᷑
Acceperũt munera ⁊ ꝑuerterũt iudiciũ.Et Clau
dianus poeta lib.j.ait. Merent captiue pollu⸗
ta iudice leges. Et Henricꝰ ſamariẽſis lib.j.ꝑte
ij.inquit.Deuiat a vero coꝛruptꝰ munere iudex
Falſidicũq; facitimpia gaʒa piũ Dauid quoq;
S.xxv.de talibo iudicibo ait. In quoꝛũ mani/
us iniqͥtates ſunt dextera eoꝛũ repleta ẽ mune
ribus.ſidoꝛꝰ etiã lib.ij.Ethimo.o.xlix.dic.Ci⸗
to violat᷑ auro iuſticia ⁊ coꝛrumpit᷑ munere.Et

Oꝛatiꝰ in ſermõibo lib.ij.ſermõe.ij.canit. Ma/⸗

le verũ examinat omis coꝛruptꝰiudex.EtGual
terus de caſtilione.lib.j.dicit.
Si lis inaderit te iudice:dirige libꝛã
Judicij:nec fleccat amoꝛ nec munera palpent
Nec moueat ſtabilẽ ꝑſone acceptio mentt
Muneris arguit᷑ accepti cenſoꝛ iniquus
Munus em̃ a noꝛma recti diſtoꝛquet acumen
Cum ſemel obtinuit vicioꝛũ mater in auua
Las auaricie:que ſola incarcerat om̃es
irtutũ ſpẽs:ſpꝛeto moderamine iuris
Currit᷑ in facinꝰ:nec leges curia cunt
Ea ꝓpter inqͥt Salomò Pꝛouerb.xv. Qui odit
munera viuet. Non ergo debetis accipere mu⸗/
nera.quia dicit gloſa in.c.⁊ ſi queſtiones.de ſi⸗
mo.Qui donat alium ſibi naturaliter obligat.
l. ſed et ſi lege.S.conſuluit.ff.de peti.heredi.Et il
le cui donatur reuerentiam exhibere compelli⸗
tur donatoꝛi.viij.q.ij.c.llð. Ideo dicturinvui
gari pꝛouerbio.Qui ſeruitium alterius ample
ccitur libertatem ſuam vendit. Idcirco Marti
alis poeta libꝛo.vndiq; ſuſcepto.c.ij.dict. Cin
cis muneribus vis dominare tuis. Ueruʒ em̃
eſt illud pꝛouerbiũ.Malleus argenteus diſſe⸗

cat poꝛtas ferreas. Ad hoc facit illud Ouidij in 8

