ſeipᷣos:qꝛ nõ iuenit᷑ in amoꝛe ꝓpꝛioꝛ puato.Ca
lis em̃ amoꝛ ſuijpᷣꝰ eſt valde ꝑiculoſus ⁊ mul
toꝛũ maloꝛũ.cauſatinꝰ.ij.ad Thi.iij. Inſtabũt
tꝑa ꝑiculoſa.⁊ erũt hoĩes ſeyde amãͤtes cupi⸗/
di elati ⁊c. Scðᷣo nõ inuenit᷑ in comitatu hoim

muũdanoꝛũ.i.in amoꝛe mũdano.qꝛ mũdꝰ impe
dit ne inueniat᷑. Jo b.xiiij.Gpm̃ vᷣitatis quem

mũdus nõ põt acciꝑe ⁊c.⁊ inuentũ ꝑderè facit:
qꝛ eſt ſicut ſaccus ꝑtuſus.Aggeũ.j.Qui merces
ↄgregauit poſuit eas in ſaccuʒ ꝑtuſũ. Tertio
nò inueni᷑ int cognatos ⁊ notos:qꝛ nõ inuenit
ĩ amoꝛe domeſtico.i.ĩ amoꝛe parẽtũ ⁊ ↄſangui⸗

neoꝛũ.vñ Berñ.ait.Qũo bone ieſu int᷑ cogna⸗

tos meos te iueniã qͥ in᷑tuos mime es inuẽtꝰ.
Deut.xxxiij.Qui ðt pr̃i ſuo⁊ mr̃i ſue:neſciovos
⁊ fratribo ſuis ignoꝛo vos:⁊ qͥ neſcierunt filios
ſuos:hi cuſtodierũt eloquiũ tuũ ⁊ pactũ tuum
fſᷣuauerũt. Ex qͥb ſequit᷑ q̃rcũ.ſ.ꝙ inuenit᷑ in tẽ
plo dei.i.in amoꝛe ſpuali ⁊ diuio. Jo h.xiiij. Si
qͥs diligit me ßᷣmonẽ meũ fᷣuabit:⁊ pr̃ meꝰ dili⸗

get eũ:⁊ ad eũ veniemꝰ ⁊ mãſionẽ apð eũ facie⸗

mus. Pꝛimos aũttres amoꝛes relinqndos et
q̃rtũ retinẽdũ admonet dñs Lu.xiiij.di.Si qͥs
venit ad me ⁊ nõ odit patrẽ ſuũ:qð referturad
amoꝛẽ domeſticũ.parentes em̃ odiẽdi ſunt qñ
ſũt mali:vł qñ filios a ſᷣuitio dei auertũt.qꝛ ſic
ðꝛ Mat.x. Inimici hois domeſtici eiꝰ. Seqͥᷣt᷑
Adhbuc aũt ⁊ aiaʒ ſuã.qð refert᷑ ad amoꝛẽ ꝓpꝛiũ
⁊ puatũ. Nullꝰ em̃ dʒ diligere alam ſuã.i.aĩalẽ
⁊ carnalẽ vitã ſuã:ſʒ eã odire. Joh.xij.Qui odit
aiam ſuã in ̊ mũdo in vitã et᷑nã cuſtodit eam.
Sequit᷑. Et qͥ nõ baiulat crucẽ ſuã.qð refert᷑ad
amoꝛẽ mũdanũ.Ille em crucẽ ſuã baiulat qui
crucifixꝰ ẽ mũdo ⁊ mũdꝰſibi.ad Gał.vj.Mibhi
aũt mũdꝰ crucifixꝰ ẽ ⁊c. Seqͥt.Et vẽit poſt me.
qð refert᷑ ad amoꝛẽ ſpualẽ ⁊ diuinũ.Exponit᷑ eĩ
VUenit poſt me nõ amãdo terrena ſʒ deſiderãdo
celeſtia:ſicut ego amo ⁊ deſidero. Nõ ſicut Adã
q terrena dilexit ⁊ celeſtia deſeruit.j.ad Cho.xv.
Pꝛimꝰ hõ.ſ.Adã de terra terrenꝰ: ſecũdꝰ hõ.ſ.
xpᷣs de celo celeſtis. ZgCZ
t Ertio q̃rẽdus eſt ſuo mõ. Qui qͥ dẽ mo⸗
dus ẽ triplex. Pꝛimo em̃ debʒ qriſocia
liter. qdð notat᷑ in eo ꝙ ðꝛ a vᷣgine btã Lu.ij. Pf
tuꝰ⁊ ego. Joſeph em̃ intpꝛetat᷑ augmẽtũ ⁊ ſigni
ficat bona oꝑa q̃ ſꝑ debent augeri. Maria vᷣ/
intpꝛetat᷑ illuiata vł iluiatrix ⁊ ſignificat fidẽ ꝗᷓ
eſt llluĩatio mẽd.int᷑pꝛetat᷑ ẽt ſtella mar ⁊ ſigni
ficat caritatẽ. ſicut em̃ cetis ſtellis occidẽtibo il⸗
la nõ occidit:ſicceteris vᷣtutibo deficiẽtibo cari⸗
tas ñ deficit.j.ad Coꝝ.xj.Caritas nõexcidit⁊c̃.
Cũ tali igit᷑ ſocietate xpᷣs eſt qrẽdus:⁊ tũc inue
de vera:oꝑat õe ſollicita:⁊ caritate ſuc
cẽſa.Si em̃ alterũ iſtoꝛũ defuerit inueniri non

poterit. Nã ſine fide oꝑa nõ ſũt deo accepta.Ad

Sermo

Heb. rj. Sine fide impoſſibile eſt placere deo.

Sine oꝑib aũt fides moꝛtua eſt. Jacobi.ij. Fi

des vᷣo ⁊ opera ſine charitate ſunt inutilia.j.ad

Eoꝛj..xiij. Si diſtribuero ĩ cbos paupeꝝ ⁊c. A
Ecũdo debet queri lachꝛymabiłr qð no
tatur ex eo ꝙ beata vᷣgo derit vbi S. ODo⸗
lfletes querebamꝰ te. Lniplid auũt ex cau⸗
ſa btã virgo ſic dolebat. Pꝛimo qꝛ ſᷣm Oꝛigenẽ
timebat ne ipᷣaʒ deſerẽs ad celos aſcẽdiſſet.Se⸗
cũdo timebat pᷣm aliq̊s ne longe ad ꝑtes remo
tas abijſſet vt alijs nationibo pᷣdicaret. Tertio
timebat ſᷣm glo.ne ĩi manꝰ ſucceſſoꝛis herodis
deu eniſſet. Et his trib de cauſis ſcti eũ lachꝛy/

mabiliter querũt. Pꝛimo cũ lachꝛymis deuo⸗

tiõis qᷓs fundũt ꝑ ſollicitã deuotõʒ qñ ſe eis ad
tẽpus ſubtrahit ⁊ quodãmõ eos deſerẽs in ce/
lũ aſcẽdit.Cuiꝰ reuerſionẽ deſiderat dicẽtes cuzʒ

ꝓbhᷣa. Redde mihi leticiã ſalutaris tui. Scõðo

eũ querũt cũ lachꝛymis cõtritõis quas fundũt
ꝓpter pctã que aliqñ cõmiſerunt ꝓpter que ſe ab
eis tũc totalr elongauit. Pꝛouerb.xv. Lõge eſt

dñs ab impijs.? PsS.ait. Longe a pccõꝛibo ſa⸗/
lus.Tertio querũt eũ cũ lachꝛymis cõpaſſiõis
q̃s fundũt ꝓ miſerijs ⁊ malicijs pctõꝛũ qͥ ieſuz
in manu herodis.i.demonis:tradunt ⁊ q;tũ in

is eſt occidũt. ad Heb. vj. Rurſus erucifigen⸗
tes ſibimetipᷣis filiũu dei. B
Ertio debet queri deſiderabilłr. qðᷣ nota
t tur cũ dici᷑ Querebamꝰ ce: ⁊ nihil aliud
certra te. Ipᷣm em̃ hñtes in eo omia poſſi

demꝰ. Sap̃. vij. Uenerũt mihi oĩa bona pari
cũ illa.ſ.ſapiẽtia diuina:que eſt filiꝰ dei. Illi au

tem qͥ volũt ſine ipᷣo habere diuitias ⁊ delicias

ac honoꝛes eũ nõ inueniũt ſed potiꝰ amittunt.
Job.xxviij.Nõ inuenit᷑ in terra ſuauiterviuen⸗
tiũ.i.carnaliũ ⁊ delicioſoꝝ. Abyſſus ðt.Nõ eſt

in me.i.hũana cupiditas qͥ fundũ nõ habet.qᷣa
ſicut ðꝛ Eccs.v.Auarꝰnon iplebit᷑ pecunia.Et

mare loquit᷑.õ eſt mecũ.i.tumẽs ſuꝑbo. Su⸗

perbo em̃ inſtar maris ſꝑ ↄtra alios feruet ac ſꝑ

itumeſcit ac eſt in motu turhationũ. Eſaie.lvij.

Eoꝛ ipij q̃ſi mare feruẽs qð qeſcere nõ põt. ¶
VUia vo multi ſunt q perdũt ieſum ideo
q vtile eſt ſcire ea ꝑ q̃ ipᷣm perdũt vt euitẽ⸗
tur: ſed vtiliꝰ eſt ſcire ea ꝑ que ꝑditꝰ recu

perat᷑:vtiliſſimuʒ vo eſt ſcire ea ꝑ que recuꝑatꝰ
cuſtodit᷑.Sũt aũt q̃ttuoꝛ ꝑ que xpᷣs amittitur.

Pꝛimo ꝑ ineptã leticiã.qð notat᷑ ꝑ hoc ꝙ be
ata vᷣgo de terra ſua expulſa⁊ in egyptũ fugata
ac in tãta tribulatiõe poſita filiũ ſuũ nõ ꝑdidit:
ſʒ poſtq; ad feſtiuitatẽ iuit ipᷣm amiſit. Per qð
dat᷑ intelligi ꝙ xpᷣs ſepe in aduerſitate cuſtodit᷑
ſed in pꝛoſꝑitate perdi᷑. Uñ Dauid a Saul ꝑ⸗

ſecutꝰ del nõ deſeruit qͥ poſtmodũ ĩ regno poſi

tus in adulteriũ ⁊ homicidiũ cecidit.Pꝛoſperi
tas em mũdana eſt ſicut vinũ purũ quod cito
inebꝛiat:ſed aduerſitas eſt ſicut vinũ mixtum
qð ſobꝛietatẽ generat. Siłr in magnis feſtini⸗

ð)
1

xXXIIII

tatiby ſepeieſus perdit. Cũ em inſtieure fuenint

ad vtilitatẽ aiaru vani hoies eas cõuertunt ad

voluptatẽ coꝛpoꝝ.Et tales feſtiuitates a deo re

pꝛobant᷑:qui ait Amos.v.Odiui ⁊ ꝓieci feſtiui
tates veſtras.q̃ſi di.vre ſũt ⁊ nõ mee.imo ab ip
ſo deo in quadã aboiatiõe habent᷑: qui etiã ale
Malachie.ij.Diſpergã ſuꝑ vultũ vr̃jm ſtercus
ſolenitatũ veſtrarũ.⁊ a demonibi deridẽt. Tre⸗
noꝛũ.j. Uiderunt eum boſtes ⁊ deriſerunt ſab⸗
baca eiuñss.—
Ecũdo amittit᷑ ꝑ diſtractionẽ nimiã.qð
ſ innuit᷑ ex hoc ꝙ parẽtes eũ amiſerũt:ex
B a hirlz receſſert⁊ ſe turbis ĩmiſcuef̃t
Qui em̃ recedit a tranquillitate coꝛdis ⁊ dat ſe
tumultui mũdane occupatiõis defacili ꝑdit ie

ſum. Unñ legit᷑.ij. Reg xvij.ꝙ Helias manss
in ſolitudine delicate paſcebat᷑ a dño ſed adtur

bas ſe trãſferẽs vix aquã ⁊ buccellã panis obti
nuit.qꝛ qᷓ;diu hõ eſt in quiete interna delectatõe
paſcit᷑:ſed manẽs in turbatiõe tali viſitatõe pꝛi
uatur. Hinc eſt etiã ꝙ filij irł mãna reciꝑe nõ
potuerũt niſi poſtqᷓ; mare trãſierũt.qꝛ nullus
põt reciꝑe ſpũalẽ cõſolationẽ ⁊ dulcedinem niſi
trãſeat mẽtis turbationẽ. E
Ertio amittit᷑ ꝑ vanã fiduciã. Uiri eĩ ad

t feſtiuitates ibãt ſeoꝛſum ⁊ młieres ſeoꝛ

fluum. Pueri aũt poterãt ire cũ vtroq; pa
rẽtũ.⁊ iõ Joſeph credebat eũ eſſe cũ matre:⁊ mr
credebat ꝙ eſſʒ cũ Joſeph:⁊ ſicxpᷣm tali fiducia
amiſerũt.Quidã em̃ nimis ↄfidũt in ſuo ſenſu
⁊ ſapia:ſʒ nemo Salomõe ſapiẽtioꝛ qui tamẽ
deceptꝰ fuit.Quidã vᷣo nimis ↄfidũt in foꝛtitu

dine ⁊ cõſtãtia ſua:ſed nemo Sanſone foꝛtio::

nec Petro cõſtãtioꝛ qñ dixit Mat.xxvj.Dñe te

cũ paratus ſum ⁊ in carcerẽ ⁊ in moꝛi? ire:⁊ tñ
vterq; cecidit. Quidã aũt nimis ↄfidũt in diui⸗/
tiarũ cꝑaliũ ⁊ ſpũaliñ opulẽtia:ſed nemo diui⸗

te illo q qͥtidie induebat᷑ purpura ⁊ biſſo ditioꝛ
2 nemo Dauid ſpũalr locupletioꝛ: ⁊ tñ vterq;

cecidit.Quidã inſuꝑ nimisↄfidũt in dei miſeri
coꝛdia nihil cogitantes dẽ iuſticia: ⁊ tales ſub

ſpe venie multa pctã cõmittũt.ſicut Adã qͥ ↄſen

ſitvxoꝛi ſue ſub ſpe venie obtinẽde.Et oẽs tales

dñs allo quit᷑ dicẽs Hiere.ix. Nõ glłiet᷑ ſapiens

in ſapia ſua q̊ ad pᷣmos:nec foꝛtis in foꝛtitudie
ſua qͥ ad ſecũdos:nec diues ĩ diuitijs ſuis quo
ad certios.Sed in hoc gliet᷑ qͥ glat᷑ ſcire ⁊ noſſe
me qᷣ facio iudiciũ ⁊ iuſticiã in terra q̊ͥ ad q̃rtos
qꝛ debẽt ipᷣm cognoſcere nõ tm̃ miſericoꝛdẽ ſed
etiã iuſtũ iudico.

Varto amittit᷑ ꝑ ignoꝛãtiã.qð notat᷑,a

q boc ꝙ dicit᷑. Et nõ cognouerũt paren⸗

tes eiꝰ. Si em̃ cognouiſſẽt nũqᷓ; ei ami⸗/
ſiſſent. Sic pctõꝛ ſepe xpᷣm amittit:qꝛ ꝑiculum

ſuũ nõ cogſcit.Eſa.v. Pꝛoptea captiuꝰductꝰ ẽ
ꝓpłus meꝰ:qꝛ nõ habuit ſciẽtiã. Nulla eſt ꝑicu⸗
loſioꝛ ĩfirmitas qᷓ; illa que nõ ſentit᷑. Pctõꝛ em̃

eſt infirmꝰ vſq; ad moꝛtẽ ⁊ tamẽ nõ cognoſet

Cutmnen
Tteßuf,

lerocel

Iil ſuc

ſonnſu⸗

Ctals .b
liiſit
loſgtin
Pendi⸗ ziten
dscrmo
Aalone
8 Eaido
cmllus

foeñ tapube
(Fontobd⸗
Mtioncafiet

Gußenuetiven

(che eign

Utr chnd
fens ans
Ncümms

0

Gſhontocei

ehlmnihorl

cultn
Achdon
goͤnotat
ſhucs rclani
Atoronarra⸗
ideena i.
cepanwa⸗
scos Diden
Gincöcudican
nlg ſunt
Ppucficoꝛen⸗
Utiſem ſentns
Euone
1 Phocq
erntd
dis domsmen
hi deuse
igiſcam
pounsfeglin
fuifrminibun
follanurr;

(focninate

lgllmürdomig
ehnnnhnni
pocheemtri
Eurefionder
Grſusfingf
milobaüfet
Udis Pecaan
euinac⸗ d
1¹ Hndn
mo

woni nmnics
Wa lſcitar
endefnlant
lnder d
Nlidite

atadioſx

ucctlliipans
Eumemnaden
Pennlſtnin
mint

Niigien
:Ndnn
iſicnci nid
um:mnn
rittüngn

icſecinme,
ſerönin

Koitin iutin

ſpienot guini
8 ſdöt inien
Sanſonefent
Dupnin
in ommifrnn
mis itind
rd,d
pumt ioNd
ertna
ſtütindatple
nhar nſ
irinr tii⸗
1 ſigtin
chrs ßmin
chtſeini
num zabin
mimnmuis

fſuã egritudinẽ. Om̃is nãq; pctõꝛ eſt ignoꝛãs et

excecatꝰ tenebꝛis pctõꝛũ:⁊ ideo modicũ nõ q̃rit

Eſt em̃ ſicut freneticꝰ qͥ ridet ⁊ parẽtes ploꝛant:

⁊ ſiłiter pctõꝛ letat angeli cõtniſtant᷑. Eſa.xxxiij
Angeli pacis amare flebãt.Et ſicut lecargicus
cui ſomnꝰ ſuꝰ videt᷑ ſuauis ⁊ dulcis ⁊ tamẽ eſt

moꝛtalis Job. xx. Cuʒ em dulce fuerit in oꝛe eiꝰ

malũ:abſcõdit illũ ⁊c̃. Et tales ſunt ſiłes illi de

dignetur. Jpe em̃ habitauit in deſcenſu in na⸗
zaret cum Maria ⁊ Joſeph Luce.ij. Et deſcen⸗
dit cum illis ⁊ venit nazareth.⁊c.habitat quidẽ

in deſcẽſu ideſt ĩ valle humilitas:vñ pſalmiſta

ait. Ualles.i.ꝑ umiles abũdabũt frumento:illo

ſcʒ de quo dicit Johᷣ.xij.Niſi granũ frumẽti ca⸗
dens in terrã moꝛtuũ fuerit ⁊c.habitat q̊ʒ i na⸗

zarech.i.in floꝛe puritactis. PS.ei dicẽte.Tu au

quo legit᷑ in hiſtoꝛia Barlaã qͥ ad ramũ arboꝛ tem in ſctõ habitas. Sanctũ em̃ idẽ eſt ꝙ purũ

pendẽs ⁊ ſubtꝰſe baratrũ hñs:comeſatiõi faui
mellis de ramo pẽdentis totũ ſe dabat:⁊ de ſuo
ꝑiculo non cogitabat.
8 Ecũdo dico ꝙſunt quattuoꝛ ꝑ q̃ Jeſus
. amiſſus recuꝑabat᷑ ↄtraria pᷣdicq. Pꝛi⸗
mo em̃ recuꝑabat᷑ ꝑ mũdani gaudij exdluſiõeʒ:
qð notat᷑ ꝑ ̊ qð ðꝛ. Dolẽtes q rebamꝰte.Sic̃ eĩ
inepta leticia facit xp m ꝑdere:ſic ſalubꝛis triſti⸗
cia ipᷣm facit iuenire.vñ Berñ.ait.Quõ ĩueniaʒ
te bone Jeſu ĩ gaudio:quẽ mater dolẽs vix te in
uenit. 2 Johᷣ xx.ðꝛ. hMaria ſtabat ad monumẽ
tũ foꝛis ploꝛãs.et qꝛ ploꝛauit:iõ ĩuenit Hiere.
vj.Luctũ vnigeniti fac tibi luctũ amarũ.Nullꝰ
ſperet ſe poſſe iuenire xpᷣm gaudẽdo:quẽ mat᷑
iuenit dolẽdo: Magdalena lachꝛymãdo:⁊ oẽs
ſancti tanqᷓ; vnigenitũ lugendo. D

83 Ecuũdo recuꝑat᷑ ꝑ coꝛdis pacificatiõem:

qðõ notat᷑ ꝑ b̊ ein hieruſalẽ q iterpᷣtat᷑ vi

ſio pacis redierũt. Qui em̃ xpᷣm amiſit ꝑ coꝛdis

turbationẽ:recuꝑare eũ põt ꝑ mẽtis pacificatio
nẽ.Deꝰem̃ cuʒ ſit amatoꝛ pacis nõ habitat niſi
in coꝛde pacato pſalmiſta dicẽte.Factꝰeſt ĩ pace
locus eius. Uidemꝰetiã ꝙ imago hoĩs nõ ↄſpi
cit᷑ in aq̃ turbida vł cõmota:ſʒ in aq̃ limpida ⁊
tranqͥ lla:et ſimiłr deꝰnõ videt᷑ a coꝛde turbido
ſz pacifico ⁊ qͥeto.Et hincẽ ꝙ apłi receperũt ſpi/
ritũſctm̃ ſedetes.i.a tumłtibo quieſcẽtes.
Ercio recuꝑat᷑ ꝑ deuotã oꝛonẽ:qð notat᷑
t ꝑ hoc ꝙ Maria filiũ recupauit in tẽplo
Qqõs erat domꝰoꝛonis.vñ Matth.xxj. ait
dñs. Domꝰmea domꝰ oꝛonis vocabit᷑:qð et br
Joh.ij.Oeus em̃ aliqñ amittit᷑ ꝑ pceem̃ qð fit ꝑ
ignoꝛã tiã:ſic̃ amiſerat eũ Paulꝰdi.j.ad Thi.j.
Ignoꝛans feci in icredulitate.Aliqñ ꝑ pctm̃ qð
fit ꝑ ifirmitatẽ humanõ:ſicut amiſit eũ Petrꝰqͥ

dũ moꝛi timuit xpᷣm negauit.Aliqñ vᷣo ꝑ petm

qð fit ꝑ certã maliciã:ſicut amiſit eũ Dauid qui
adulteriũ ⁊ homiddiũ ↄmiſit.Sʒ oẽs iſti ꝑ oꝛo
nẽ ipᷣm recuꝑauerũt.ſam Paulꝰ dieb trib ac
noctibo oꝛauit:vñ dixit dñs Ananie Actuuz.ix.
Ecce em̃ oꝛat.De petro autẽ dici᷑ Mat.xxvj.qꝙ
egreſſus foꝛas fleuit amare Dauid vᷣo oꝛonẽ tri
um ſillabarũ fecit ⁊ miſicoꝛdiã ꝓmeruit.ij. Re.

xij.dicẽs. Peccaui.Quarto recuꝑat᷑ ꝑ cõpletã ſa

tiſfactiõeʒ:qð notat᷑ ꝑ ̊ ꝙ xpᷣm poſt triduũ iue⸗
nerũt. Pꝛima eiĩ dies eſt cõtritio:Scða ↄfeſſio
Tercia vero ſatiſfactio:vt.ẽ.dictũ eſt. H
t Ercio dico ꝙ ſunt q̃dã ꝑ que xpCᷣs recu⸗

pr.atus cuſtoditvt ſꝑ nobiſcũ inhabitare

qꝓuo ſerpẽte ⁊ accipietis regnũ eternũ.

añ.ij. Ego flos campi. Ecce quia diligit floꝛẽ

puritatis ⁊ liliũ conualliũ.Ecce quia diligitval
lem humilitatis. Habitat etiã cũ ſccõ Joſeph:
id eſt in illis in quibꝰ eſt augmẽtũ ſetitatis.De
quibo inquit Pſalmiſta. Ibũt de vtute in vir⸗
tutẽ:videbit᷑ deus deoꝛũ in ſyon. Habitat qͥq;
cũ Maria.i.cum illis qui habent lucẽ fulgide
cõuerſatiõis.quia Maria illuminata intpꝛeta
tur.vnð Matth̊.v. dici᷑. Sic luceat lux veſtra
coꝛã hoibus ⁊c̃.⁊ Johis.j. Deus lux eſt ⁊ tene⸗
bꝛe in eo nõ ſunt vlle.Et ideo non habitat cum
tenebꝛoſis.quia lux cũ tenebꝛis ſtare nõ poteſt
ij.ad Choꝛj.vj. Que ſocietas lucis ad tenebꝛas
Et ideo pᷣbet no bis exẽplũ cõuerſandi cum ꝑſo
nis claris virtutib.Ad Philip.iij. Noſtra aũt
cõuerſatio in celis eſt.i.cum ꝑſonis celeſtibus⁊
ſpũalibus. L —2
De octaua via que ðꝛ ſuꝑatiõis. X
Ctauo oſtendit nobis viam ſupera
o tiõis.ſ.demonũ.De ipſo em̃ legitur
Matth̊.iiij.Ductꝰ eſt ieſus a ſpiritu
in deſertũ vt tẽptaret᷑ a diabolo. hoc

aũt factũ ẽ vt demonũ timoꝛẽ auferret a nobis

imo vt nos animaret ad pꝛeliãdũ cum hoſtibꝰ
noſtris demonib. Sclebat em̃ verã eſſe ſenten
tiã Apłi ad Ephe.vj.Nõ eſt nobis colluctatio
aduerſus carnẽ ⁊ ſan guinẽ:ſed aduerſus pꝛin
cipes ⁊ poteſtates aduerſus mundi rectoꝛes te
nebꝛaꝝ haꝝ. Suꝑ omẽs aũt xpᷣicolas nos reli
gioſi ſumꝰ in maioꝛi pᷣlio. Cuiũſibet em noſtruʒ
dicit Eccłiaſtic.ij.ſui libꝛi.c.Fili accedẽs ad ſer
uitutẽ dei ſta in iuſticia ⁊ timoꝛe ⁊ pᷣpara aiam
tuã ad tẽptatões. Sed ſicut ſaluatoꝛ noſter ini
micũ nr̃m ſuꝑauit ⁊ eiecit dicẽes Mat.iiij. Ua⸗
de retro ſathana.ita nobis ſpem devictoꝛia cõ⸗
tra illũ tribuit dicens illud qð ponit᷑ in officio
aploꝝ.Eſtote foꝛtes in bello ⁊ pugnate cũ anti

De nona via que ðꝛ toleratiöis. ⸗ TY
Ono oſtẽdit nobis viã toleratiõis.ſ.
n trribulationũ. De ipſo em̃ ſcriptũ eſt
ſſjſj. Petri.ij. Chꝛiſtus ꝓ nobis paſſus
eeeulltt vo bis relinquẽs exẽplũ vt ſequa⸗
mini veſtigia eiꝰ. Sciẽs em̃ ſaluatoꝛ noſter ve⸗
rũ eſſe illðiqð ſcriptũ eſt Act᷑.xiiij. Per młtas tri

bulatiões opoꝛtet nos intrare regnũ celoꝛũ.vo

luit ipᷣe celeſtis medicꝰ pꝛius accipere medici⸗
nã tribulationũ qua pctã curant᷑:vt nos egroti
illã nõ reijceremꝰ. Et ideo nos exhoꝛtat᷑ Lu.xxj.

ad patientiã in tribulatiõib ⁊ aduerſitatib ce⸗
teriſq; infirmitatibo quibuſcũq; dicens. In pa
tientia veſtra poſſidebitis aias vr̃as. Magna
ctem̃ moꝛũ ſemꝑ patiẽtia vtus:vt ait Cato.
De decima via que ðꝛ moꝛtificatiõis. N
= Ecimo oñdit nobis vià moꝛtificatio
d nis. ſ. pnie ⁊ auſteritatis. De ipᷣo em
legit᷑ Mat.iiij. Cũ ieiunaſſet qᷓdragi

ta diebo⁊ q̃dragita noctibo poſtea eſu

rijt.Quo exẽplo fideles ſuos exhoꝛtatus eſt ad
abſtinentiã ⁊ ſenſualitatũ repᷣſſionẽ:vt carnẽ in
ſeruitutẽ ſpũs redigerẽt:ſeruãtes illð Geñ.iiij.
Sub te erit appetitꝰtuꝰ ⁊ tu dñaberis illiꝰ.Ali
ter em̃ faciẽtibo nob accidet illð ꝓuer.xxix. Qui
delicate a pueritia nutrit ſeruũ ſuũ poſtea eum
ſentiet cõtumacẽ.Si g̊ volumꝰ inuenire ſapiẽ⸗
tiã dei que xpᷣs eſt debemꝰa nobis oẽs coꝛꝑeas
ſenſualitaces ⁊ ſuꝑfluitates abijcere:qꝛ vt dicit
Job.xxviij. Sapia ñ iuenit᷑ i tra ſuauitviuẽtiũ
De vndecimavia que ðᷣꝛ locutiõis. 2.
Ndecio oñdit nobis viã locutiõis.ſ.
vV vt refrenãtes liguã nr̃aʒ a noxijs ſer⸗
monibo:de ſpũalibo ⁊ ꝑtinẽtibo ad ſa
lutẽ ſił collo qui delectemur. Uñ de
ſᷣmonibo xpᷣi ſcriptũ ẽ Luc̃.iiij.Mirabant᷑ oẽs
de vᷣbis gr̃e que ꝓcedebãt de oꝛe eiꝰ. “
De duodecima via que ðꝛ acceſſiõis. D
Uogecimo oñdit nobis viã acceſſio

d nis.ſ.ad eccłias ⁊ ad loca ðuota.De

rpo eteĩ ſcptũ eſt Mat.xxj. Ingreſſ?ꝰ

ieſus vrbẽ introiuit ĩ tẽplũ.⁊ Lu.ij.ðꝛ

ꝙ inuenerũt eũ in tẽplo. Quo exeplo nos ĩcita⸗
uit vt feruẽtes ſimꝰ ad diuinũ officiũ in eccłijs

celebꝛãdũ ⁊ audiẽdũ.dicente Dauid pſal.lxvij.

In ecckijs bñdicite deo dño de fontibo iſrkl. Ibi
beniamin adoleſcẽtulꝰ in mẽtis exceſſu.
De terciadecima via que ðꝛ veridictiõis. Q
Ertiodecimo oñdit nobis viã veridi
t cciõis.ſ.vt nũqᷓ; mẽdaciũ loq̃mur.qꝛ

ſcriptũ eſt Sap.j. Os qð mentit᷑ oc/

(Eulllit aiam ſuã. Jðo dño nr̃o dicebat
qdã Mar.xij. Mgjr̃ ſcimꝰ qꝛ verax es ⁊ viam

dei in veritate doces. Ut ̊ ſaluatoꝛẽ nr̃m imite

mur debemꝰ ſᷣuare illð Ecci.xxxvij. Ante om̃ia
oꝑa tua vᷣbũ verax pᷣcedat te.

Deqrtadecima via que ðꝛ iudicatiöis. R

Uantodecimo oñdit nobis viã iudi
ꝗq catiõis.ſ.ne de occultis ⁊ incertis ali
quẽ male iudicemꝰ:⁊ ne dubia ĩ dete

rioꝛẽ ꝑtẽ accipiamꝰſed in bonã.Unð

de ſeipᷣo inqͥt Joh̊.viij.Ego ñ iudico quẽq;.Nõ
debemꝰ g̊ inſpicere vitia alioꝝ ſʒ nr̃a:ſᷣuãtes il⸗
lud Bęæ.in q̊dã ſᷣmõe.loli eẽ aliene vite teme⸗
rariꝰ iudex aut curioſus exploꝛatoꝛ.De talibus
em̃ inqͥt Tulliꝰ i tuſcu.qſtio. Pꝛopꝛiũ ſtulticie
eſt aliena vitia cernere:ſuoꝛuʒ obliuiſci. Hec tñ
nõ intelligunt᷑ de his qͥb incũ bit regimẽ aĩarũ
qͥ ſeruare debẽt Salomõis pᷣceptũ ꝓuer xxvij.

XXXIIII

diceñ. Diligẽter agnoſce vultũ pecoꝛis tui 2 gre

—

ges tuos cõſidera. Uñ em̃ ðꝛ in.c.quis.de reg.

oues cõedit ⁊ paſtoꝛ neſcit.
De qntadecima via que ðꝛ diſcretiöis. S
Nintodecimo ondit nobis viã diſcre
tiõis.De cuiꝰpꝛudẽtia ſcptũ ẽ Luẽ.ij.
Moirabant᷑ oẽs ſuꝑ pꝛudẽtiaꝛ reſpõ
ſis eiꝰ. Debemꝰ g eſſe aſtuti ⁊ pꝛuden

tes in oĩbo actibo nfr̃is.qꝛ ſicut ſal in cõdiedis c

bis necariũ eſt:ita diſcretio ĩ actibo vᷣtuoſis. Et

ideo ðꝛ mr̃ oĩm vᷣtutũ.j.q.v. pñntiũ.⁊.c.j.de of⸗

fi.cuſto.Ad quã vᷣtutẽ nos hoꝛtat᷑ dñs Mat.x
dicẽs. Eſtote pꝛudẽtes ſicut ſerpentes:⁊ ſimpii
ces ſicut colũbe.

De ſextadecima via que ðꝛ oſtenlionis.ſ. bo⸗

ni exempli.
Extodecimo demõſtrauit nobis viã
ſ onñſiõis.ſ.boni exẽpli:ne ſcãdaliʒemꝰ
ꝓximos:ſʒ eos bonoꝝ opeꝝ clarita⸗

. te irradiemꝰ.ſicut ipᷣe fecit q ꝓpter boc
ait Joh. viij. Ego ſũ lux mũdi. Jõ ipᷣe ſaluatoꝛ

nobis inqͥt Mat.v. Uos eſtis lux mũ di.ſic lu
ceat lux vr̃a coꝛã hoibo vt videãt oꝑa vr̃a bona
⁊ głificẽt patrẽ vr̃m q in celis eſt.De ſcãdaliʒan
tibo aũt ꝓximũ dixit Mat.xviij. Qui ſcãdaliʒa
uerit vnũ de puſillis iſtis qͥ ĩ me credũt expedit
ei vt ſuſpẽdat᷑ mola aſinaria ĩ collo eiꝰ ⁊ demer⸗

gat᷑ in ꝓfundũ maris. Ue mũdo a ſcãdalis:ne

ceſſe eſt em̃ vt veniãt ſcãdala.ſ.pt᷑ malũ exẽplũ.
Verũtñ ve hoĩ illi ꝑ quẽ ſcãdalũ venit.
De decimaſeptima via q ðꝛ recoꝛdatõis. UN
Ecimoſeptio oñdit nobis viã recoꝛ⸗
d daatõis.ſ.moꝛtis.cũ dixit Mat.xxvj.
Triſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛtem.
Que vᷣba lʒ intelligi poſſint ꝙ tantũ
ſẽtiebat doloꝛẽ ꝙ illa triſticia erat ſibi q̃ſi moꝛs
tñ aliter exponi pñt:ꝙ a pᷣncipio ſue cõceptiõis
vſq; ad finẽ vite ſue ↄtinuã habuit mẽoꝛiã moꝛ

tis ⁊ terribiliũ paſſionũ q̃ paſſurꝰerat:vt ⁊ nos

idẽ faceremꝰ quo oĩa pctã faciliꝰ euitemꝰ. Ideo

ðᷣt qᷣdã ſapiẽs. Sepe recoꝛderis bone frater
moꝛierꝭ.Et Eccłliaſticꝰ.vij.ſui li.c.ait. In oibus

oꝑibus tuis memoꝛare nouiſſima tua ⁊ in eter
nũ nõ peccabis. H
De decimaoctauavia que ðꝛ oꝑatõis. X
Ecimooctauo oñdit nobis viã oꝑa
d tiõis.ſ.vt ſemꝑ aliqd boni oꝑemur
ociũ euitãtes.qð vt inqͥt Ber.in qͥdã
Fpmoneieſt mr̃ oĩm vitioꝝ ⁊ nouerca
vᷣtutũ. Jõ de ſeipᷣo inqͥt Johᷣis.v. Pr meꝰ vſq;

mõ oꝑat᷑ ⁊ ego operoꝛ.Eapꝛopter cuilibet nrm

ðdᷣt Hiero.illð ad Ruſticũ. Semꝑ aliqͥd boni
oꝑis facito vt te diabolꝰ inueniat occupatũ.
De decmanona via que ðꝛ pᷣlatiolis. x
Ecimonono oſtẽdit nobis viã pꝛela
d ctiöls dicens de ſeipſo Johis. x. Ego
ſum paſtoꝛ bonꝰ. HBonꝰ paſtoꝛ aiaʒ

ndatpee
linze
Mitroues!
Debatcho
iwuͤreſt
inetoꝛ.
nüſi
1 ſiolin?
golupttae
ſuntehelmnt
ailie
ſnamoces.
llnalsn
gotmolunte
detgciman
nin
1
coru
nod Oban
Pobuscogtn⸗
cbrosddid
Gicncſoron⸗
deſteinu
nis.
nipoor
nuhno⸗
Sleglädefuna
Mupelanotücffud
Gcoencanund
Glrieückdee.
ocigloſnorn
Metmmitterenode

ihoregui⸗

npechinbodiet
tciſenmo in
enur diat
Mrapud di
linoneluſtia⸗

g dlatdi

Müur priuſt
dengelimaſen
1 fuonficn
ſhon
.
tnmtr
Nni Hirnin
i⸗ Aliere

ſcſonptn
unii mnck.
nuinintone
.Wchog
Umninii

de ngiinen

Nnatlege
lnig
anngidin
ſciili,
nanin
ntunmnn
kalrehtüſs
udflſz
CGmic Neh

umeſnli
Kitrinetn
höſutthen
hlen äigin

dlitoꝛũ ⁊ eſſe oibus ſancti

NnneN n
Npefe gn
i FPelun
chsiunidd
deiroerihn
ck deltlg

muiclosn
inim.
rds üſen
äd rn⸗
nuniuborn
Nng eſir un
muranſtiiints
Ncgoſuichnis
idnrtininn
oſuvarn
aalan,
dans deftin
ilican ins
gulinanarus

idenobis dſ⸗
ice don on⸗
einge Bni⸗
m vuor:un

disn

Sem /,
venudfn

U .

ſuam dat pꝛo ouibꝰ ſuis: mercenarius autem

mittit oues ⁊ fugit:⁊ lupꝰ rapit ⁊ diſꝑgit oues.
Debet ergo qᷣlibet pᷣlatꝰ bona habere curã ſub⸗
loꝛ ⁊ melioꝛ ⁊ om̃ivtu
te eminẽtioꝛ.vij.q.j.c.licʒ ergo.Quia integritas
pᷣſidentiũ ſalꝰ eſt ſubditoꝛũ.c.miramur. lxj.diſ.

cuiꝰ nõ ſunt oues ꝓpꝛie videt lupũ veniẽtẽ ⁊ di⸗

⁊. c.ſi alicuiꝰ.vbi glo.extra de elec. Langueſcẽte
vo capite cetera mẽbꝛa dolentc.c.ſunt plurimi.?
c.ex merito.xvj.q.j. Ideo qlbet paſtoꝛ ⁊ recto

aiaꝝ debet imitari dñm ieſum.de quo dicit᷑ ad

Heb. vij. Lalis decebat vt eſſet nobis pontiferx

ſanctꝰ:innocẽs:impollutꝰ:ſegregatꝰa pccõꝛib⸗

excelſioꝛ celis factꝰ. Qualis em̃ eſt rectoꝛ ciuica

tis tales ſunt ⁊ habitãtes in ea. Ecci.x.
De vigeſima via que ðꝛ ſccificatiis. Z
Igeſimo oſtẽdit nobis viã ſctĩficatio
v nis. pᷣe em̃ dñs noſter fuitſcũs ſan
ccoꝛũ.ſicut habet᷑ Dañ.ix. Uñ de ipᷣo
S8S Luce.iiij. Jeſus aũt plenꝰerat ſpũ
ſancto.Quocirca ſi eũ volumꝰ imitari debemꝰ
in oĩbus cogitatiõibo locutiõibo ⁊ oꝑibo ſcĩ eẽ.
Ad qð nos idẽ dñs inuitat Leuit.xxij. dicens.
Sãcti eſtote qm̃ ego ſanctꝰ ſum. V
De vigeſimapma via q̃ ðꝛ iuſtificatõöis. A
Igeſimopmo oñdit nobis viã iuſti⸗
v ficatiõis.qꝛ vt habet᷑ Joh.ij. Uidẽs
in tẽplo vẽdẽtes oues ⁊ boues ⁊ nu⸗
mularios ſedẽtes ʒelo iuſticie aiatꝰfe

cit flagellũ de funiculis ⁊ omẽs eiecit de tẽplo ?-z

numularioꝛũ effudit es ⁊ mẽſas ſubuertit dire
ꝙ; eos redarguit. Unð recoꝛdati ſunt diſcpnli
qꝛ ſcriptũ eſt de eo. Zelus domꝰ tue cõedit me.
Quo exẽplo incitauit ad iuſticiã faciẽdã:quam
pꝛetmittere nõ debemꝰ amoꝛevel odio:pcio vel

timoꝛe:quibo quattuoꝛ affectõibo rectũ ludiciũ

impediẽtibo dicit᷑ in.c.q̃ttuoꝛ.xj.q.iij. Si em̃ iu
ſticã fecerimꝰ in celeſti glia ĩimenſa pᷣmia conſe
quemur.vt dici? Sap.v. Juſti aũt in perpetuũ
vtuẽt:⁊ apud dñʒ eſt merces eoꝛũ.Si aũt ꝓpter
executionẽ iuſticie aliqͥd patimur gaudere debe
mus.qꝛ dicit dñs Matth.v. Beati qͥ ꝑſecutiõʒ

patiũtur ꝓpt iuſticiã qm̃ ipᷣoꝛũ eſt regnũ celoꝝ.

De vigeſimaſecũdavia q̃ ðꝛ purificatõis. B
Igeſimoſecũdo oſtẽdit nobis viam
v purtfficatiõis.ſ.vt ſimus purificati q̊
ad bonã cõſcientiã cauẽtes ab om̃i⸗
burvuus offenſis diuinis:de quibo pau⸗
ci reperiunt᷑ cũ dicat Salomõ ꝓuerb.xx. Quis
poteſt dicere.mundũ eſt coꝛ meũ:purus ſum a
pccõ. Hoc ãt dicere poterat dñs noſter: qui ait
Johᷣ.viij.Quis veſtrũ arguet me de pctõ. De il

lo qq; ſcriptum eſt. . Petrli.ij. Qui peccatũ nõ
fecit nec inuẽtꝰ eſt dolus in oꝛe eius. Etideo ad

eius imitationẽ nos hoꝛtat᷑ Eſa.j.c.dicens.La⸗
hami mũdi eſtote.

De vigeſimatertia via qͥ ðꝛ miſatiõis. 2

CCCIH
Igeſimotemio oſtedit nobis viã mi⸗
DZ Qides auttef. us turbas mivpᷣtꝰeſt eis

Quo exẽplo nos incitauit ad miſeri,

coꝛdiã:vt ꝓximoꝛũ nr̃oꝛũ afflictionib cõpatia
mur ⁊ ſubułniamꝰ. Beati em miicoꝛdes qm
ipi mip̃icoꝛdiã cõſequẽtur. Matth..

Der' vigeſimaqrta via q̃ ðꝛ gratificatõöls. D

Igeſimoqrto oſtẽdit nobis viã grati
v ficatiõis:vt deo ⁊ hoĩb de accepq be

neficijs gratias referamꝰ.ᷣm Catho
nis cõſiliũ qͥ dicit. Beneficij accepti

memoꝛ eſto.⁊ iterũ.Exiguũ munus cũ dat tibi
pauꝑ amicꝰ Accipito placide:⁊ plene laudare

memẽto. Quãto magis aũt gr̃as debemꝰ refer

re creatoꝛi nr̃o a quo totũ recipimꝰqð habemꝰ
De h̊ aũt nobis exẽplũ pᷣbuit ſaluatoꝛ q ĩ oĩbꝰ
grãs patri referebat dicẽs Jo his.xj. Gfas tibi
ago pater.Tatũ eſt em̃ vitiũ ingratitudinis vt
ꝓꝓter ipᷣaʒ qͥs mereat᷑ accepto bñfico pᷣuari.l.fi.
C. de reuo. do. Qð ctiã naturali exẽplo declarat
nã vt ait Albertꝰ mag.i tract᷑.de vᷣtutib politicꝭ
pellicanꝰ duʒ filios moꝛtuos a ſerpẽte inuenit
ſuꝑ eos in tãta copia ſanguinẽ fundit ꝙ eos vi

te reſtituit. Pꝛopter quã effuſionẽ ſanguis ita

remanet debilitat? vt clbũ qrere nõ poſſit.qͥdã
̊filioꝝ grati bñficijs nidũ exeũt cibũq; q̃rẽtes

matrẽ paſcũt.alij vo ingrati de ea nõ curãt nee

cibũ dare ꝓcurãt.Oð illa diligẽter attẽdit: vnð
viribo recupatis filios gtos ſuſcipit atq; nuerit
igratos autẽ a ſe repellit nec vltra de eis aliquã
curã gert.
De vigeſimaqᷣnta via q̃ ꝛ lachꝛymatõis. E
Iggelimoqnto oñdit nobᷣ viã lachꝛy/
v matiõis.Dicit᷑ em̃ de eo Joh. xj. La⸗/
chꝛymat? eſt ieſus.ſ.de moꝛte coꝛpa⸗
li Laʒari.vt demõſtraret qᷓ;to magis
lachꝛymari debemꝰde moꝛte ſpũali e᷑ne dãna⸗
riõis. Qð eſt ↄtra eos qͥ vacãt tripudijs ⁊ diſſo

lutiõibo.quibo ðᷣt dñs Lu.vj. Ue vob qͥ ridetis

qꝛ lugebitis ⁊ flebitis.Debemus g̊ deflere pctã
nfr̃a in hoc mũdo:ne poſtea incõſolabilr plãga

mus in alio. Ad qð hoꝛtat᷑ dñs Matth.v. di⸗

cẽs. Beati qͥ lugẽt qm̃ ipᷣ¶i cõſolabunt᷑.
De vigeſimaſexta via que ðꝛ receptiõis. S
Igeſimoſexto oñdit nob via receptio
v nis.ſ.vt recibiamꝰ nobis necaria ad
vitã:nec credamus oiĩ ſpũi. Sepe em̃
diabol? traſfigurat ſe in ãgelũ lucis.j.
ad Choꝛ.xj. iuitãs nos ad tantã pniam quã fer
enõ valeamꝰ vt vificet᷑ in nobᷣ illð Hiere.xlviij
Oꝛ plꝰfecit qᷓ; potuit idcirco perijt. Dñs aũt n
ieſus xpᷣs voluit necaria victꝰ recipe:cũ cbrũ ſit

de eo Mat. xj. Ueit filiꝰ hoĩs mãducãs?⁊ bibies

vt oñderet nõ eẽ vitij qð nature pᷣbet᷑ neẽitati.et
vt nos ad rõnalẽ pniam inuitaret ſᷣuãdo illud
apli ad Ro. xij. Rõnabile obſequiũ vlm.
De vigeſimaſeptima via q ðꝛ glłificatiõis. G

ratiõis:cũ de ipᷣo dica?t Mat xiiij.

rebo peſſimis.

Bermo

Iggelimoſeptimo oſtẽdit nobis viam
vy Fglificatõis ne ex oꝑibus nr̃is huma
nã ac ꝓpꝛiã laudẽ qreremꝰ ſʒ diuino.

ci lpſe dicat de ſeipſo Job. viij. go
głiam meã nõ qro. Ideo inqt idem dñs Mat

thei. vj. Attẽdite ne iuſticiã veſtrã taciatis coꝛaʒ

hoĩbus vtvideami ab eis:alioqͥn mercedẽ non
habebitis apud patrẽvrm q in celis eſt. Si aũt

vanegliari nõ licet de bonis oꝑibo multo minꝰ
de malis: cõtra illos de quibo ö t Salomon ꝓp⸗

uerb.ij.Qui głiant᷑ cũ male fecerint ⁊ exultãt in
De vigeſimaoctaua via q̃ ðꝛ doctriatõis.
Igelimooctauo ondit nobis viã do
vV ccrinatiõis. De eiꝰ em̃ doctrina dicit᷑
Actc᷑.j.c.Cepit ieſus facere ⁊ docere.vt
oñderet pᷣdicatoꝛẽ ſeu quẽlibet alium
docentẽ pᷣus debere facere q; docere.magis em̃
mouẽt exẽpla qᷓ; vba.vt ĩ q̃dã omelia inqᷣt Gꝛe.
Qui etiã ↄ maleviuẽtes pᷣdicatoꝛes ſeu mgrõs
in li.omeliaꝝ inqͥt.Cuius vita deſpicit᷑ reſtat vt

eiꝰ q̊ʒ pdicatio cõtẽnat᷑ Et iõ inqͥt Cato in ſuis

documẽtis. Que culpare ſoles ea tu ne feceris

ipe.Turpe eſt doctoꝛi cũ culpa redarguit ipᷣm.

Qui g̊ bene vult erudire filiũ:diſcipulũ:vel ſub

ditũ debet ſuo bono exẽplo mag inſtruere illũ

qᷓ; vᷣbo.qꝛ inqͥt fabuloſus poeta. A boue maio
ri diſcat arare minoꝛ:.
De vigeſimanona via q̃ ðꝛ miſtratõis. J
Igeſimonono oſtẽdit nobis viã mi⸗
V nitſtratõis. Jpᷣe ei dñs nr̃ dixit Mat
thei.xx.Nõ veni miniſtrari ſʒ miſtra⸗
re.vt oñderet xpᷣicolis ne vecũdarent᷑

abiecta officia ꝓ ſui nomis amoꝛe exercere:atq;

ĩfirmis ⁊ abiectis hoibo ſᷣuitia pᷣſtare:vt poſſint
audire in die iudicij illõ Matth.xxv. Eſuriui⁊
dediſtis mihi mãducare ⁊c. In hoc qͥqʒ exẽplo

rephendit eos qͥ artẽ aliquã vel exercitiũ oꝑari

dedignant᷑.Nõ em̃ verecũdia eſt ſᷣuare illð pꝛe⸗
ceptũ Geñ.iij.c. In ſudoꝛe vultꝰ tuiveſceris pa

ne tuo. Jdðᷣo hoꝛtat᷑ ap ls.ij.ad Thimo.ij.maxi

me religioſos:vt ꝓ cõi vtilitate ⁊ religiõis one⸗

ribus debitis ſe ſubijciãt:dicẽs cuiqʒ nr̃m. TLa /

boꝛa vt bonus miles ieſu xpᷣi.Qui em̃ nõ labo
rat nõ mãducet:vt idẽ aplłs inqͥt.ij. Theſ.iij.
De trigeſima via q̃ ꝛ adimpletiõis. KF
NRigeſimo oſtẽdit nobis viã adiple⸗
t tiõis mãdatoꝛũ.ſ.dei⁊ cõſilioꝛũ eius
cũ dixit Mat.v. Nõ veni ſoluere legẽ

ſed adimplere.Et iõꝓ eius imitatiöe

debemꝰ ⁊ nos diuinis mãdatis adherere ⁊ illa

integre obpuare. Dicit em̃ ſaluatoꝛ Matth.xix.

Si vis ad vitã ingredi ſerua mãdata.
De lligeſimaß ma via q̃ ðꝛ ſeꝑatiöis. Z
NRigeſimopmo oñdit nobis viã ſepa
t ratiõis.ſ.affectus inoꝛdinati ⁊ pacis
iniq̃ ac cõcoꝛdie in malo. Ipᷣe em̃ ait

Mact.x. Ueni ſeꝑare hoĩeʒ aduerſus

XXXIII

patrẽ ſuũ:⁊ filiã aduerſus matrẽ ſuã:⁊ nuꝝ ad

uerſus ſocꝝ ſuã ⁊c̃. Potiꝰem̃ dʒ qͥ ſq; ſeꝑari ab

amoꝛe ⁊ cõcoꝛdia cuiuſtlibet hoĩs qᷓ; dei.nec de⸗

bet ꝓ ſeruanda pace ⁊ beniuolẽtia cũ aliqͥ offen
dere deũ.qꝛ inqͥt dñs Mat.x.Qui amat patreʒ

aut matrẽ plus q; me nõ eſt me dignꝰ. Er iõ ne

mo deber ꝓpter affectũ parentũ remanere quin
ꝓꝑgat ad diuinũ ſᷣuitiũ intrãdo religionẽ:vt ait

HMiero. ad Heliodoꝛũ.

De trigeſimaſecũda via q̃ ðꝛ attẽtcis. M
Rigeſimoſecũdo oſtẽdit nobis viaʒ
t attentõis ſiue cõtẽplatiõis.ſ.vt nõ tã
tũ attẽdamꝰ alijs ꝙ curã de nobis
dimittamꝰ. Unõð de ipᷣo ðꝛ Mat.v.
Vidẽs ieſus turbas aſcẽdit in montẽ.ſ.cõtem⸗
platõis:ſequeſtratꝰa turba.i.a tumultibo ſecu

laribo. 2 Matth. xv. ſcriptuʒ eſt de eo. Dimiſſa

turba aſcẽdit in nauiculã.ꝑ quã ſignificat᷑ cõtẽ
platio. Sicut em̃ nauis inferiꝰeſt clauſa⁊ aꝑta
deſuꝑ:ita nos debemꝰ eſſe clauſi quo ad ſuper
fluas occupatões in terrenis:⁊ aꝑti ad cõtẽpla
tionẽ celeſtiũ.vt poſſimꝰ cum Paulo dicere ad
Philip.iij. Nf̃a aũt cõuerſatio in celis eſt. Con
tra qð quidã faciũt qͥ magis attẽdũt alioꝛũ ſa⸗
luti qᷓ; ꝓpꝛie:⁊ tẽpoꝛalibo occupatiõibo et ſpũali
bus. Quos deteſtatur dñs Matth.xvj. dicẽs
Quid ꝓdeſt hoĩ ſi vniuerſum mũdũ lucret᷑: aĩe
vᷣo ſue detrimẽtũ patiat. Aut quã dabit homo
cõmutatiõʒ ꝓ aĩa ſua.
De trigeſimatertia via q̃ ðꝛ vitatiõis. N
Rigeſimotertio oſtẽdit nobis viam
t vitatõis.ſ.honoꝝ huiꝰ ſeculi. Ut eniʒ
ſcriptũ eſt Joh. vj. cũ cognouiſſet ꝙ
iudei volebãt eũ facere regẽ fugit.vt
oſtẽderet ꝙ nõ debemꝰ de his honoꝛibo curare

ſed potiꝰ eos vitare.j.q.j.c.ſicut is.Qõð qͥdẽ exẽ/⸗

plũ qꝛ pauci imitant᷑ nõ mediocrit dei ecclia le⸗
ditur. Unðõ ðᷣʒ in. c.nihil.de elec. Nihil eſt quod
eccłie dei magis noceat qᷓ; ꝙ indigni aſſuman
tur pᷣlati ad regimẽ aiarũ.Debemꝰ fuare illð
apłi ad Heb.v. Nemo aſſumat ſibi honoꝛẽ ſed
q vocat᷑ a deo tãqᷓ; Haron.Et tũc cum hũilitate
iniũcta nobᷣ officia exercere.iuxta illð Ecci.xxxij

Rectoꝛẽ te poſuerũt noli extolli ſed eſto in illis

q̃ſi vnꝰ ex ißffis. .
De trigeſimaqrta via q̃ ðꝛ ↄfeſſiöõis. O
Riigeſimoqrto oñdit nobis viã con
t feſſiois dũ dixit Mat.xj. Cõfiteoꝛ ti⸗
bi pr̃ dñe celi ⁊ terre. In qua ↄfeſſiõe
laudis diuine nõ pcti qð ĩ eo eſſe nõ

poterat:nos aĩauit ad integrãofeſſiõʒ nr̃oꝝ oi

minũ.ad quã etiã hoꝛtat᷑ ꝓpha pſal.cv.di. Cõ⸗
fitemi dño qm̃ bonꝰqm̃ ĩ ſchm mĩicoꝛdia eiꝰ.
De trigeſimaqͥnta via que ðꝛ cõionis.
Rigeſimoqnto oñdit nobis viã cõio
t nis dũ comedit agnũ paſchalẽ. vt hr
Mar. xiiij.per quẽ figurabat᷑ ſui coꝛ
poꝛis ſacr̃m. Et ideo ipᷣe ait diſcipu⸗

ptigfoliene
sloſonuale
öanifter.

N ntobne

catne
demgtims
N
m
miaan
nnmt
etius Un
namora
Apaücriun
ſunein giad
fünerta mon
oblate vire⸗
demngenso⸗

Ret

dci

agpnädaür

Bern in guad
togret eſt, de
Pollrrni,
das deoꝛi in
demgeſima
Pig
t alua
ſoem
homi⸗

lubgiplo debe

nmegat hee
ſdahtlacfei⸗
Iltachtn
DDuspnnmen
Witmück ii
nſtnocarein
deizorugtn
En

4uen
O
gue

ncalandis
ablausinfin

4 el d
Riſginn⸗
önn
nedn gͤn⸗
ſcan Gin
onlgnnt

kürrndeng
rüslieniti
PCnidenohis
NheWu.
npponiddnn
Uatnonh
Sckdecn dan
guiſigniſti

eqi Mrone

mckdeirn.
anſigno ne
: aiddi
m Peuodnua
onclsck a
1midüttigi
ummüdälc

jeris O

oſtidit nodeſun
bus ſcal h
cognae

bisbonothn
iatis Mgtill

Nenot Manvt/

AAr ſinid

uugn Munnn
Nden zfunnli
ntſbidondic
bücandülim
oralis üm
moli ſcuchui⸗

ziatnobis iin
Dxc;⸗Cöftun
—
In e
aigdincin

„

==

Pbopiac,
ſm mia
njrntebl

rfen

an
1040

li

Foliũ

lis ſuis. Quce.xxij. Deſiderio deſideraui bocpa

ſcha mãducarevobiſcũ.vt nos inuitaret ad ſui

coꝛꝑis cũ deuotiõe ⁊ deſiderio ac feruoꝛe ſuſci⸗
piendã cõionẽ.Ad quã etiã hoꝛta᷑ Dauid pſal.

xxxiij. dicẽs. Suſtate ⁊ videte qm̃ ſuauis ẽ dñs

btũs vir qͥ ſperat in o.
De trigeſimaſextavia qᷓ
t gatiois dũ inqᷣt patri ſuo Mar. xiiij.
Fiat non ſicut ego volo ſed ſicuttu.
In q̊ incitauit nos ad abnegandas

pꝛias volũtates:⁊ refrenãdos appetitꝰ beſtia
les ſeu ſenſuales:⁊ ad abnegãdos noſmetipᷣos

Qõð etiã fecit Matth̊.xvj.dicẽs. Qui vult veni

re poſt me abneget ſemetipᷣm ⁊ tollat crucẽ ſuã
2 ſequat᷑ me.

De trigeſimaſeptima via qͥ ðꝛ reuerſiõis. R
ARUFiigeſimoſeptimo oſtẽdit no bis viã
t reuerſiõis.ſ.vt nũ qᷓ; aliqdᷣ petĩ com
mitta mꝰ:⁊ ſi aliqũ per pniam reſur
reximus a pctõ:amplius nõ reuerta

murad illud. Uñ ad Ro.vj. ait Paulꝰ. ꝓpus
reſurgẽs ex moꝛtuis iam nõ moꝛit᷑:moꝛs illi vl

tra nõ dñabit᷑. em̃ moꝛtuꝰ eſt pccõ moꝛtuꝰẽ
ſemel:ꝙ aũcviuit viuit deo. Et ſilr nos debemꝰ
ſꝑviuere in gra dei.vñ ibidẽ ðt apłs.Quõ xpᷣs

reſurrexit a moꝛtuis ꝑ głiam dei pr̃is:ica⁊ nos
in nouitate vite ambulemꝰ. —
De trigeſimaoctaua via q̃ ðꝛ ꝑfectiöis. S

Rigeſimooctauo oſtẽdit nobis viã
t pfectionis.ſ.q debemꝰ q̊tidie ꝓficere
in vᷣtutibi.De xpᷣo em̃ dicit᷑ Luẽ.ij.ꝙ;
q̃tidie ꝓficiebat ſapiẽtia:etate:⁊ gra⸗

tia apud deũ ⁊ hoĩes.Et hoc ideo:qꝛ vt inquit

Berñ.in quadã epla. In via dei nõ ꝓgredi re⸗

trogredi eſt. Debemꝰ & in nobis vificare illud

Pſal.lxxxiij. Jbunt de vᷣtute invirtutẽ:videbit
deus deoꝛũ in ſon.

De trigeſimanona via que ðꝛ ſaluatiõis. ¶Z

Rigeſimonono oſtẽdit nobis viam
t ſaluatiõis ⁊ coꝛrectiõis frat᷑ne.De ip
ſo em̃ ſcriptũ eſt Luce.xix. Uenit filiꝰ
homis q̃rere ⁊ ſaluũ facere qð ꝑierat

Cuiꝰ exẽplo debemꝰ ⁊ nos ſalutẽ ꝓximoꝛũ pꝛo
