dixit. Diſcite a me qꝛ mitis ſum et hũillis coꝛde.
et p̃l.xxiiij.ðꝛ.Docebit mites vias ſuas.Sʒ on⸗
cipaliter ꝑ felicẽ fruitionẽ ⁊ poſſeſſionẽ in celeſti
patria. Nã Eſa.xj. Arguet in eqͥtate ꝓ mãſuetis
terre.ſ.dando eis viciſſitudinẽ᷑. Unde Augꝰ.ait

Nullius erit deꝰ poſſeſſio niſi eiꝰ quẽ pꝛius ie

poſſederit.Et ideo Amb.ſuꝑ Luca ait.Mitiga
ergo affectũ tuũ vt nõ iraſcarꝭ:aut certe iratꝰ ne

peccauerꝭ. Pꝛeclaꝝ eſt em̃ motũ tꝑannie cõſilio

Nec minoꝛis vtutis ðꝛ ꝓhibere iracũdiã qᷓ; oi/
no nõ iraſci:cum plerũq; illud leuꝰ:hocfoꝛtiꝰ
extimet᷑. Rixent᷑ imites ⁊ dimicẽt ꝓ terrenis et
tꝑalibo reb. Bti autẽ mites qm̃ ipſi poſſidebũt
terrã de q̃ expelli nõ poterunt.Terra em̃ ſignifi
cat qᷓndã ſtabilitatẽ hereditatis ꝑpetue vbi ani⸗

ma ꝑ bonũ affectũ reqeſcit.Et hec eſt requies et

vita ſancon. M)
Erdo aliqͥd acquirit᷑ ꝑ viã donationis.

t de habet. ff. 2. C. de dona. ⁊ excra eodẽ
dNA totũ. Et liq; donatio nõ videat᷑ fieri ex
merit recipiẽt ſed ex no bilitate dand.c.j.de do
na.vbi ðꝛ Hãc ſibi q̊damodo nobilitas legem
imponit vt debere ſe qð ſpõte tribuitextimet.et

niſi in bñficijs ſuis creuerit nihil ſe pᷣſtitiſſe pu⸗/
tet.Lñ donatio cõiter fit amicicie vel bñficij in⸗
tuitu.c.ꝑ tuas.extra eodẽ.Qm̃ amicis auxiliari

delectabiliſſimũ eſt:vt aitphus.ij.rheto.et ſicut
dicit Augꝰ.ſuꝑ pᷣmã canonicã Johis.Amicicia

eſt q dam beniuolennia vt aliqn pᷣſtemus aliqd
eis qͥs diligimus.ꝙ ſinõ ſit qð pſtemꝰ:ſola be

niuolẽtia ſuffict amãti.Inqᷣc q̊ʒ Hiero. Ru⸗
finum. Pictagoꝛica ſunt hec. Amicoꝝ oiĩa eſſe

cõmunia:⁊ amicũ ſe eſſe ipᷣm alten. Ideo vt di/
uit qͥdam phᷣus:amicus nõ eſt qꝗͥ foꝛtune pani⸗
ceps nõ eſt. Signũ g̊ amid eſt:ſi ↄgaudet ⁊ cõ⸗

dolet amico.iuxta illud ad Rom.xij. Gaudere
cũ gaudentibo:⁊ flere cum flentibo. Et huic de⸗
bent᷑ dona. Et ſᷣm hũc modũ docet ſaluatoꝛ ac
qrere regnum celoꝝ a deo. Quia em̃ cõtinueof
fendit᷑:neceſſe eſt amicos eius flere:vtamiciaa
monſtrata mereant᷑ donaria. Uñ dict Beatiqͥ
lugent qm̃ ipſi cõſolabunt᷑. Lugentes aũt non
oꝛbitantes aut cõtumelias vel damna ſed pctã

D

fcin clflin

niitpcte ent
ſilencſcln
c̈uolslabo
lfetpcisl
igr min
oountrele⸗
dhehflunn
Gppunnoccilh
iftuctonu
Peinldeſnon
Güdeuneſtonech
irnitochnad
Grpos eng
ſsomorn
iſobortg
Cibroicticaſl
Melercapfren

Memlnirln

Nltr d
MrliAe⸗
cnldn po
Nuslectore
us Cifliuti

Untuius rinfen

habaniſipauge
Mlercktecgn⸗
nenienergioge
ſankinpſenngn
vonntin ganali
mnenglco Au rr,

emuann ſob iͦ
Aucli Allapo

nehfunct hot
Nicctop cöueni
anainfigurapr
lut ia rei Ho

ſichnii rith

Gcagers
Ccnn
deineocſand⸗
Düöpen
Ggaſunngn
dolotisfuige
bulüpapte

lat Etdehace

gönonltamm
mlſabkkemnn
püragoszpt
n Queqee
nnis cnullie

dNenze E
ene,

»N „
ndre

K*

ſirndini I
Kanmmoägmi
nüglodlate
: inii ,
ae. Sbace

gwintenü
„Ldedom a

. AS 8
GfemCXααα⁰

.4— S
AAen.
õ

nui hu M

„ 4 .
Pnucdiſnanſe

mionmN

Apꝛia:vt inqͥt Hilarius ⁊ Amb.cũ Ps.dicẽtes
ALauabo ꝑ ſingulas noctes lecu meum:lachꝛy
mis meis ſtratũ meuʒ rigabo. Aũ aũt cõſolatio
lugentiũ ſit ceſſatio lucꝰ vt ait Chꝛyſ.in omelia
Qui pc ſua lugent ↄſolabunt᷑ indulgentiã cõ
ſecuti. Et addit ibidẽ Chꝛyſ̃ᷣ.Licet aũt talibꝰ ſuf

ficiat venia frui:t dñs nõ terminat retributio⸗

illi qͥ lugẽt pctã alioꝝ:ſicut flebat Samuel ſau

læẽ.j. Reg.xv.ſimilit᷑ ßm Hiero.⁊ Chꝛyſoſtomũ

cõſolabunt᷑:vel ꝓpter eoꝝ cõuerſionem.vel ſi in
pctis obſtinati deceſſerint cõſolabunt᷑ de iuſta
coꝝ punitiõe:cũ ipſi erũt in głia:dicẽte PS.Te/⸗
tabit᷑ iuſtꝰ cum viderit vindictã ⁊c̃. Uel ᷣm Au⸗

guſt. in li. de ſermone dñi i mõte. Lucꝰ eſt triſti⸗

cia de amiſſione charoꝝ.Cõuerſi aũt ad deũ ea

q¶; in mũdo chara habebãt amitiũt.Nõ em gau
dent hijs qᷣb añ gaudere ſolebãt.Et donec fiat
in üũlis amoꝛ etnoꝝ:nõnulla meſticia ſauciant᷑.
Cõſolabunt᷑ ̊ ſpũſctõ qͥ maxime ꝓpterea para⸗/
clitꝰnoiat᷑.i.còſolatoꝛ:vt tꝑalem amittẽtes eter/

na leticia ꝑfruant᷑. Uel ſᷣm glo.ꝑ luctũ duo ge/

nera fletꝰ itelligunt᷑.ſ.p miſerijs huiuſmodi:ſic
lugebat Ps. di. Heu mihi qꝛ incolatmeus p⸗/

longatꝰ eſt. Et ꝓ deſiderio regni celeſtꝭ:ſicut lu⸗
gebatcidem Ps.di. Fuerũt mihi lachꝛyme mee

panes die ac nocte dũ ðꝛ mihi qͥtidie vbi eſt deꝰ
tuus. Uñ filia Caleph Joſue.xv. petiuitirrigu

um ſuꝑius ⁊ inferiꝰ. Huiuſmodi aũt luctũ nõ

habet niſi pauꝑ ⁊ mid qͥ c mundũ non diligat
ꝙ milſer eſt recognoſdt.⁊ iðo celũ ↄcupiſcit.Cõ/⸗
uenienter g̊ lugetibo cõſolatio ꝓmittit᷑:vt qui tri

ſtant᷑ in pᷣſenti gaudeantin futuro: qͥb triſticia

vertet᷑ in gaudiũ Joh.xv. vt dictũ eſt ð Lazaro
mendico Lu.xvj.qbo aque in vinũ optimũ con
uertunt᷑ Joh̊.ij.? marath in dulcedinẽ Exo.xv.
Vnñ Hiere.xxxj.ait deꝰ. Cõuertã luctum eoꝝ in
gaudiũ.Quia poſt lachꝛymas ⁊ fletũ exultattio
nẽ infundit Thob.iij.Et hic modus acqͥrẽdi re
gnũ celoꝝ cõuenit phecᷓ lugẽtib:qͥbo ↄſolatio
eterna in figura ꝓmittebat᷑. Uñ dicebat eis deꝰ
illud Eſa.lxvj. Cõſolaboꝛ vos ⁊ in hieruſalẽ cõ
ſolabimini.videbitis ⁊ gaudebit coꝛ veſtꝝ.Ta
les q̊ʒ lugẽtes ↄſolant᷑ etiã in pᷣſenti:iuxta illud
ein al. Scð m multitudinẽ doloꝝ meoꝝ in coꝛ⸗
e

meo cõſolatiões tue letificauerũt aiam meã.

Vñ Gꝛego.in moꝛal.ait.Luctu ſuo aia paſci᷑

cũ ad ſuꝑna gaudia flẽdo ſubleuat᷑et intꝰ qͥdeʒ

doloꝛis ſui gemitũ tolerat:ſed eo refectiõis pa/
bulũ ꝑcipit quo vis amoꝛis ꝑ lachꝛymas ema

nat.Et de hac cõſolatiõe ðꝛ Pꝛouerbᷣ.xiiij.Coꝛ
qð nouit amaritudinẽ aie ſue:in gaudio eiꝰ nõ

miſcebit᷑ extraneꝰ. Quarto acqrit᷑ aliqͥd iure ꝑ/⸗

mutatiõis:vt patet in ca.cũ vniuerſoꝛũ.de rerũ

pmu. Que qͥdem ꝑmutatio eſt qᷓdã ſpẽs aliena
tionis.c.nulli.de rebo.eccł.nõ alie. Eſt aſtꝑmu

ſeibam ? phanſeon:n
rũ. Phariſei em̃ ⁊ ſcenbe opera ſua fadebãt ad
laudẽ humanã. Ille aũt eſurit ⁊ ſititiuſticiã qui

tatio qñ certa res dnt᷑ p re cera: ᷣm Specuł in

n. de rex ꝑmu.S.cotrahit᷑ aũt. Et h̊ modo docet
nos xps acqrere regnũ celoꝝ di. Bti qͥ eſuriunt
et ſiciũtiuſticia:qm ipſi ſaturabunt᷑. Hic auũtac
cipit? iuſticia ꝓ obſeruãtia diuioꝝ pᷣceptoꝝ. ſiẽ

et accpit᷑ Matth. vj. cũ ð:. Attendite ne iuſticiã
tñ dñs ½ vram faciac coꝛꝗ hoib vt videami ab eis. Itẽ
nẽ in pctõꝝ remiſſione:ſed ⁊ mitaꝝ eos paruci udie vlte: m
pes facit cõſolationũ ⁊ hic ⁊ in futuro. Semꝑ
cin maloꝛes laboꝛibo deꝰ datretributiões. Itez

hic accipit᷑ iuſticia ꝓ generali rectitudie vite:vᷣm

ꝙꝓ iuſticia ðꝛ ois vircꝰ.v.Eth.Dicit aũt Hiero.

ꝙ nõ ſuffict nob velle iuſticiam niſi iuſticie pa⸗/

tlamur famẽ.Et ↄſeq̃nter nunq; nos debemus

ſatis iuſtos reputare:ſed ſꝑ iuſticie opa eſurire.
Chꝛyß.vᷣo ſuꝑ Matcheũ inqᷣt. Ille eſurit iuſti/⸗
dam q ꝓ iuſticia dei deſiderat conuerſari. Sitit
aũt iuſticiã qͥ ſciam eiꝰacqͥrere cupit. VUñ dehac
ðꝛ: Mat.v. Niſi abũdauerit iuſticia vr̃a pluſq;

—

6 intrabid in regnũ celo/

iuſticie oꝑa facit ⁊ facere deſiderat ad gliaʒ dei

et vt acqrat regnũ ꝑadiſi iuretalis pmutatiõis.
Quo qᷣdeʒ iure illud acqᷣſierũt aplłi qͥrũ pnces

Petrꝰſuo ⁊ alioꝝ no mie dixit xrpᷣo Matth.xix.
Ecce nos reliqmus oia ⁊ ſecuti ſumus te:qͥd er

go ent nob. Et Paulus dicebat.ij. ad Thimo.

uij. Repoſita eſt mihi coꝛona iuſticie ⁊c. Quia

auũttalis aia eſunens ⁊ ſitiens iuſticiã eſt qᷓſi ar

boꝛ qdam paſcẽs deũ.qð oſtendit dñs Jeſus

vadens ad ficũ Marxxj.q̃ non habẽs frucꝰ.i.
opa iuſticie:maledici ideo debet ⁊ ipſa paſci a
deo. Pꝛopt᷑ qð dicit:qm̃ ipſi ſaturabunt᷑.ſ.illo

clbo de q̊ dꝛ Joh.iiij. Meus ciby eſt vt facam
volũtatẽ patris mei.Illo q̊ʒ pane de q̊ ðdꝛ Johᷣ.

vj. Vic eſt panis qͥ dẽ celo deſcẽdit.Etilla aq̃ de

qua vt ðꝛ Joh.iiij.qui biberit fiet in eo fons aqᷓ

ſalient in vitꝗ eterna. Uñ de tali iuſticiã eſurié⸗/
ti ⁊ ſitienti ꝓpha dicebat pᷣſ. xxj. Satiaboꝛ cum
apparuerit glia tua. Poteſt qq; hic accipi iuſti-

cia ꝓ vᷣtute particulari. Uñn Berñ.inqᷣt. Aliqͥ tã
vehementer alioꝝ delicta ʒelant vt videri poſn
ſent eſurire ⁊ ſitire iuſticiã:ſi eſſʒ apud eos de ſu
is q̊ʒ delicis idem iudiciũ.Sed mẽſura ⁊ men
ſura:põdus ⁊ pondus vtrũq; abominatio eſt
apud deũ. Naã cõtra alios tã imaniter qᷓ; impu⸗
denter exeſtuãt.ſeipſos vᷣo tam inſipient᷑ qᷓ; inu
tiliter palpat.Illi aũtqꝗ vere eſuriunt ⁊ ſitiuntiu
ſticiã ſaturabunt᷑:cũ oia eoꝝ deſideria in celeſti
patria cõplebunt᷑:⁊ verificabit᷑ ilud Pſal.Deſi
deriũ coꝝ attulit eis. Immo vt ðᷣt hꝛyß.ſuper
Matth.maioꝛa erunt pᷣmia dei q; ſctõꝝ deſide
ria. Quinto aliqͥd acqrit᷑ iure emptiõis.l.pcu⸗

ratoꝛis.S.penul.ff. de tributo.⁊.S.vendi.et in⸗
ſti. de reꝝ di. 2. ff. ?. C.de cõtra.em.⁊ extra de em
ptio.⁊ ven.ꝑ totum.Et hoc mõ Jacob acqſiuit
pmogenita GBeñ.xxv.Tali aũt modo acquirere
regnũ celoꝝ docet ſaluatoꝛ dicẽs. Beati miſeri

coꝛdes qm̃ ipſi miſericoꝛdiaʒ conſequent᷑ Etꝑ
bunc modũ acquiſiuit Marncha regnũ celeſte.

qꝛ fuitoꝑibo miſcðᷣie dedita. Miſcðia em̃ eſt pe
cunia q̃ celus emit᷑iuxta illð Dan.iiij. Pcca tua

elemoſynis redime:⁊ iniqtates tuas miſericoꝛ⸗
dijs pauperũ. Dicit aũt Augꝰ.in omelia.ſuper

Matcheun. Gti ſunt qͥ ſubueniũt miſer qm eis
ita rependit᷑ vt de miſeria liberent᷑. Et idẽ Augꝰ
in li.de vᷣbis dñi ait. Chꝛiſtꝰ dicittibi. Da mihi
ex eo qdð dedi tibi.De meo qro.Da ⁊ reddo.ha⸗
buiſti me largitoꝛem:fac me debitoꝛẽ:vt habeã

te feneratoꝛẽ. LCpalia mihi da ⁊ et᷑na nibi reſtitu

am:teq; ipᷣm tibi reddã. Serxto aliqͥd acqᷣrit᷑ p
ſcriptiòe ſeu vſucapione:de q̃ hr i.l.iij.ff.de vſu
cap.⁊ inſti.eodẽ.in pᷣn.⁊ in.S.pſcriptionũ.xvj.q.
iij. et ꝑ theoł.in.iiij.ſen.diſt.xv.Et ideo ſᷣm hũc
modũ docet ſaluatoꝛ acqrere regnum celoꝝ di
cens. Bti mũdo coꝛde qm ipᷣi deũ videbũt.Eſt
dogut mũdicia vt ðꝛ ĩ ſũma vᷣtutuʒ: vtriuſq; hois
integritas:diuini amoꝛis ituitu obſeruata.De

qua pᷣſ.xiiij.ait ꝓphᷣa.One qͥs habitabit i taber/
naculo tuo:aut qͥs reqͥeſcet in mõte ſcõ tuo. Et

rũdet. Qui ingredit᷑ ſine macła.Et pᷣſ.xxiij.iterũ
inqᷣr. Quis aſcẽdetin monteʒ dñni:aut qͥs ſtabit
in loco ictõ eiꝰ.Et rñdet. Innocẽs mãibo ⁊ mũ⸗

do coꝛde.Etpᷣſ.c.dicit dñs ꝑ ꝓphᷣaʒ. Ambulos
in via imaculata hic mibi miſtrabit.Et Apoca.
xxj. ðꝛ. Nihil coinqnatũ intrabit in illa.ſ.ſuꝑnaʒ

ciuitate:a q̃ lucifer imũdus factus fuit eiecius.
Apoc.rxij.Cũ igit᷑ in pñei ſolũ a mundis videat᷑
deus eo mõ qͥ videri põta viatoꝛibo. Uñ lotus
Aarõ intrabat in ſcãſanctoꝝ.Leui.xvj.Et ſan/⸗
ctificato ꝓpło aparuit deꝰi mõte.Exo.xix.Pꝛo/⸗

pterea etia xpᷣs lauit nos in ſanguie ſuo Apoc.

vt mũdaret ſibi ꝓpłum acceptabilẽ:ad Litũ.ij.⁊
ꝑ ſanguinẽ ſuũ eũ ſccificaret:ad Heb.xiij.⁊ face
ret ſibi ſponſã eccłiam nõ habentẽ maculã neqʒ
rugõ:ad Eph̊.v.et c.eccleſia.ð peni.diſt.j. Cũ q̃

quaſi cũ ſponſa eſt in pᷣſenti ꝑ ↄtemplationẽ ac

defenſionẽ. Ideo illi ꝗq ſunt mũdo coꝛde: cũ hic
videãt deũ ſaltẽ in enigmate: poſtea iure cuiuſ/
dã pꝛeſcriptiõis videbũt facie ad facẽ:vt teſtat
Paulus.j.ad Coꝝ.xiij.Et.j. Jo h.iij.ðꝛ.Cũ ap/
paruerit ſimiles ei erimus:⁊ videbimꝰ eũ ſicu⸗
ti eſt. Licet aut iſta mũdicia debeat eſſe in oibo fi

delibo xpᷣianis.aliter nõ eſſent fideles.qꝛ Act.v.

ðꝛ.Fide mũdãs coꝛda eoꝝ.Debettñ ſingularit
relucere in miſtris eccłie Pꝛimo qꝛ ipſi ſunt q̃/
ſi oculi in qͥb modicũ puluer multũ grauat:⁊
maclła mag deturpat q; in alijs mẽbꝛis. De qͥ/
bus inqͥt dñs ꝑ PS. Oculi mei lãguerũt pᷣ ino
pia. Scðo qꝛ ipſi facti ſunt ſpectaculũ deo:an⸗
gelis ⁊ homib.j.ad Coꝝ.iiij.Et ſpectaculuʒ ſi⸗
ue ſpeculũ debet eſſe ſine macła Sap.vij. alio⸗
quin q ſe in tali ſpeculo cõ ſiderat:nõ bene videt
Tercio qꝛ habent alios mũdare.ſed ab imũdo
qd mundabit᷑.Ecci.xxxiiij. Ideo vt ðꝛ Neemie.
xiij.muũdati ſunt ſacerdotes ⁊ leuite:? mũdaue⸗
runt ꝓpłum.Et vt ðꝛ.j. Machab.iiij. Elegit iu⸗
das ſacerdotes ſine macula:? mũdaueruũtſets,

Quarto qꝛ ſunt vaſa dei.Act.ix. Vas electiõis

eſt mihi iſte.Sed hodie factus eſt iſrł in natiõi

bus q̃ſi vas imũdũ.Oſee.viij.Quinto qꝛ ſũt tẽ
plũ dei.j.ad Coꝝ.iij.Leplũ dei eſtis vos.Etiõ
non debent coinqnari ſea. ſicut factũ fuiſſeðꝛ.j
Eſdre.j.vbi ſeptũ eſt. Polluerunt tẽplũ dñi qð
ſcm erat. Sexto qꝛ ſunt lectꝰ dei.j. Paral.xxix.
Opꝰgrãde eſt. Nõ hoi parat᷑ habitatio:ſed deo
Et ideo ſicut rex nollet doꝛmire in lecto imũdo:
ſicut facit diab olus qͥ habitatin loò humẽtib
Job.xlj.ita xpᷣs rex nr̃ mundũ deſiderat habita

culũ.Et ideo Ps. dicebat. Ero ĩmaculatꝰ com
eo ⁊c̃. Septimo qꝛ ſunt miſtri dei in cucõſpe⸗

ctu nõ debent aliqͥ niſi mũdi miſtrare.ad Ephᷣ.
j.Elegit nos vt eſſemus ſancti ⁊ imaculaniin cõ
ſpeccu eius.et Leui.xj.⁊.xx.ait deꝰ.Sãcni eſtote
qꝛ ego ſctũs ſum.et Deute.xviij.ðꝛ. Perfectꝰ en
et ſine macula cũ deo tuo.et Ecci.ix. Omnitge
veſtimẽta tua ſin cãdida.et Eſa.lij.Muũdami⸗

ni qᷣ fert vaſa dñi.et Eſa.j.Lauami:mũdi eſto/
te ⁊c.⁊.ij. Pe.iij.Satagite imaculati iueniri⁊c.

qꝛ vt ðꝛ.j.ad Co .iiij.hec eſt volũtas dei ſcuifi⸗
calio veſtra. Ut ſᷣm illud Job.xxvij.mũdis ma
nib addatfoꝛtitudinẽ. Et q́;uis mũdicia exte/⸗
rioꝛ nõ placeat deo ſine interioꝛi. Matth.xriij.
Ve vob qͥ mũda qͥd defoꝛis eſt cali:et intus
pleni eſtᷣ imũdicia.et Pꝛouer.iij.Eſt generatio
q̃ ſibi munda videt᷑:⁊ t nõ eſt lota a ſoꝛdibi ſu
is:tamẽ ſi mundet᷑ qͥs itus:erit etiãs mũdus fo/⸗
ris ⁊ placẽs deo.ad Roma.xj. Si radir eſt ſan
ctaet rami.Ideo ſubdit dominꝰ Manh. xxiij.
Phariſee munda pꝛiꝰ q̊d intus eſt:vt fiat ⁊ qð
defoꝛis eſt mundũ. W W
FEeoptimo aliqᷣͥd acqᷣrit᷑ ſucceſſione heredi
S taria:de q̃ hr inſti.de here.q̃.⁊ dif.ꝑ to⸗
tũi.et. f. ?. K. de here.inſti.⁊? in auten.ð he
re.⁊ fal. totũ. Pꝛimi aũt ſuccedentes ſunt filij.
auten. in ſucceſſiõe.C. de ſuis ⁊ legi.⁊. S.ſed ſut.
inſti. de Here.qᷓ.⁊ dif. Et ideo iſtů modũ oſtẽdit
dñs di. 2Zti pacifici qm̃ filij dei vocabũtur.Et
cõſequẽter habebũt eiꝰ hereditatẽ.qꝛ ſi filij: ⁊ he
des:ad Guł.iiij. Pacifici aũt dicunt᷑ ᷣm Hiero
nymũ qui pmo in coꝛde ſua:deinde etiã int ali⸗
os diſſideni es pacẽ faaunt.Quid em̃ ꝓdeſt in/⸗
quit Hiero.ꝑ te alios pacari:ſi in tua aia bella
ſunt vicioꝛũ. Et Augꝰ.in li.de ſᷣ mone dñi i mõ
te ait. Pacifici in ſemenpſis ſunt qui oẽs animi
ſui motꝰ cõponẽtes ⁊ ſubijcientes rõni:carna⸗
leſq; cõcupiſcẽtias hñtes edomitas fiũt regnũ
dei: in q̃ͥ ita oꝛdinata ſunt oĩa vt qð eſt in homi/
ne pᷣcipuũ ⁊ excellẽs imꝑet ceteris relucãtibo ꝗ
ſunt nobis beſtijſq; cõmunia. Ethec eſt pax ꝗ
dat᷑ in terra hoibo bone voluntatis.Ethocmõ
virgines hereditauerũt regnũ etne paqꝗ.Depa/
cifias aũt q̊ ad alios inquit Hilanus. Padlfi⸗
fico ꝝ btitudo adoptõis eſt merces. Parẽs em
eſt oim deus.Non aũt alit᷑ trãſire in nucupatio
nem familie eiꝰ licebit:niſi fraterne inuicẽ chari/

ni

fe

ropoceiun
nenaglit
uno regeſtl
kiureſocaun
nachfiit
cno Biee
niiſſotchl
holnſtnſen
purnenuf
Freni90
unipopenn
ſp Corregnoet
eigſtn⸗
Ceoſpſeinctm⸗
Pwiſmmeann
ſo obongnu

Aiſunti

locideion⸗
ſrllcügork
Domo
ſcapincbind
ioninenn
ſchel. ſoon
6anodſo⸗
jfloan
iiooduoh
renicaun

VAV eledlen

ſoofvennn e
oote Cbloſti
Utolcnnohabc
uwoowogs
Gdlopdonor
Gtnnotegnun
le Po obon
Cablobenns
dis Telnson.
bus Houger

Ploſacttincelie

lemnantes men
nſun Zoocfn,
naumlabors
Weninanoſaun

olaprolabore.

punßnpole
J Cmmmocnnani
posekaccurgn

(Quandogftn

tendunrſtnch
nllamnin
wurßmpulgn
Unth rr dan
lenehlpottem
umccee
lospoucat⸗

ſenater.
lieng

eR e . W D
1 . N
it 4
na ſnm..
us lanati
L. : —.
WE in RK 48
mdeckün
4 12 „
.
1 Peovcner
nhod WNe
9 uS. M
o n.9. 02
ſ.⸗
ddomml.
3 d 7 me Aur
' qonas
4. 14. ,Ke
2
deragR.
„ r
deher ni⸗ ,
,
Aſer
1 arlot ⸗
Lob he 1:
2 2 mnd e ee
SS
LKU
.X.)
R1 7 E
ur ON
9 N
uiln
. 16
6
lfNN
8 Gocs ut
iSR0*
a s .
. 4 Ethe
mo. *
Aedd, ON
ons,
4 NneNAS
Sln e
Aeasal,

. 4

Folium

tatis pace viuamus.Tales aũt padcifici i regno

celeſti magnã obtinẽt dignitatẽ.qꝛ flius regꝭ in

domo regia ſummus eſt. Octauo aliqᷣd acqᷣ

rit᷑ iure ſocietatis.vt hr.ff.ꝓ ſocio.ꝑ totũ.Et hoc
modo oſtẽdit ſaluatoꝛ acqrere regnũ celeſte di⸗
cens. Bti qͥ ꝑſecutionẽ patiunt᷑ ꝓpter iuſticiã:qͥ/
niã ipſoꝝ eſt regnũ celoꝝ. Ubi notat Chꝛyb.q;

non erxp̃ſſit ꝑſonã a q̃ qͥs patiat᷑.qꝛ etiã ſi a ſuis
patiat᷑:mercedẽ acqrit marcyrij.ſicut Abel a fra/⸗
tre Beñ.iiij.A qͥ cũq; igit᷑ qͥs patiat᷑ dũmõ ꝓ iu/
ſticia.i.ꝓ oꝑe vᷣtuoſo:vtputa ꝓ dicẽda veritate
vel ꝓ coꝛrectiõe delinquentiũ ⁊ hmõi: cũ Johã

ne baptiſta btũs erit:imo cũ ipſo dño Jeſu.Et
ideo ipſe inqͥt martyribo Lu.xxij. Uos eſtis qui

pmsſiſt mecũ in tẽptatiõibo meis:et ego diſpo
no vobis regnũ ſicut diſpoſuit mihi pater:vt qᷣ
ſocij ſunt in vigilijs:ſocient᷑ etiã in feſtis. Here/

des qͥdẽ dei:coheredes aũt xpᷣi.Et ſi cõpatimur
ſimul etiã gloꝛificemur.ad Roma.viij.⁊.ij.ad
Thimo.ij.Si em̃ cõmoꝛtui ſumꝰ⁊ cõuiuemꝰ.
ſi ſuſtinebimꝰ⁊ cõregnabimꝰ.et ſi ſocij fuerimꝰ
paſſionũ:erimꝰ⁊ ↄſolationum.ij. Coꝝ.j.⁊ c.j.ð

ſepul. Nono aliqͥd acquiri laboꝛe oꝑis.S.ſi
qqs a nõ dno.inſti.de reꝝ.di.et.l.dñs hoꝛreoꝛũ.
S.j.ff. locati.Oꝑe em̃ dicunt᷑ quaſi ſimiles pecu

nijs.l.a duo bo.ff. de opis liber. Ettali mõ acqᷣ/
rere regnũ celeſte oſtẽdit ſaluatoꝛ di. Beati eſt⸗

cum maledixerint vobis homines et perſecuti

vos fuenint: et dixerint omne maluʒ aduerſum
vos ⁊c̃. Ubi oſtẽdit ꝙ ſi vnius vł leuiſſimi ver/

bi toleratio habebit copioſam mercedem in ce⸗
lo:multo magis tot vigiliarũ:ꝑegrinationum:

et alioꝝ bonoꝝ operũ ꝓpter deum factoꝛũ exer⸗

cltatio regnum celeſte cõſequet᷑ pꝛo pᷣmio: dicẽ//

te PS.Laboꝛes manuũ tuarum quia mandu
cabis beatus es ⁊ bene tibi erit.Et ideo inqͥt ipᷣe

dññs Jeſus omnibo confeſſoꝛib ⁊ bene oꝑanti/
bus. Baugete ⁊ exultate:qm merces veſtra co⸗
pioſa eſt in celis Matth.v. Ego em̃ venio cito
et merces mea mecũ eſt:dare vnicuiq; ſᷣm ope/
ra ſua Apoc. xxij. Sed notandũ ꝙ merces ſiue
pꝛecum laboꝛis duobus modis ſolui poteſt

mercẽnario.ſ.aut cum fit mercatum in ſumma
pꝛo tanto laboꝛe:aut ſᷣm extimationẽ boni ope

ns: puta ſᷣm pulentudinẽ imaginis. Pꝛimi au
tem mercennarij nin modo accelerant vt finiant
opus:nec curant de pulcritudine.Sicut etiaʒ

quandoq; fit in pꝛebendatis clericis qui tm̃ at
tendunt vt recipiantredditum: etnon curãt de
pulcritudine aniaꝝ. Sed in celo ſolum ſolui⸗

tur ſm pulcritudinẽ imaginis.Etideo.j.ad Co
ninth.xv. dictur. Sicut poꝛtauimus imaginez
terreni:poꝛtemus et imaginem celeſtis.vt.ſ.ad
regnum celeſte peruenire mereamur. Ad quod
nos ꝑducat ⁊c. ðèMMWẽð

Feria tercia poſt paſca de ſeptem gaudijs pa
radiſi Sermo decimuſnonꝰ?. ) W 20

mult lucrari ſperates. De qͥ tagit⸗
Impiger extremos currit mercato: ad indos.

Pynunciamus

2 vobis es que ad patres noſtros re
pꝛomiſſio facta eſt. Act᷑.rij. Sentẽ
lIliag eſt phᷣi.ij. Phiſi.ij. Metaph.⁊.j.
Ethi.qꝙ cognitio finis mouet oꝑantem ad foꝛ⸗
titer agendũ.Et hoc videmus ꝑ exꝑientia q̃ eſt

magiſtra oim.c.cũ ſit. de eta.⁊ q̃li.Tlã młti cim

pᷣnapibo ⁊ dñis cõmoꝛant᷑ cũ magnis incõmo
dis ſuis:multaſq; afflictciones tolerant.qꝛ eos
ſperant ſibi aliqñ bñfacuros. Uñ ait Gꝛeg.in
omelia ꝙ expectatio pᷣmij minuit vim laboꝛis.
Silrxr ruſtici ⁊ agricole innũeros laboꝛes:calo
res:⁊ ſudoꝛes ꝑferũt:ſperãtes tꝑe meſſis copi⸗
am magnã frucuuʒ ꝑciꝑe.Mercatoꝛes inſuꝑ
mare ⁊ aridã ꝑtrãſeunt:famẽ ſitimq; ſepius pa
tiunt᷑:ac multis ſe ꝑiculis exponũt:et die noctu
q; in diuerſis occupatiõib affligunt᷑:pecuniaʒ

git Oꝛacius di.

Per mare pauperiẽ fugiẽs:per ſaxa:per ignes.
Milites q̊ cum magnis ſudoꝛibo ⁊ vite picu⸗
lo viriliter pugnãt:bꝛauiũ vel honoꝛẽ cõſeqͥ ſpe
rantes. Uñ Uegetius li.iij.de re mili.c.xxvj.ait.
Milites in expeditõe ſpes ⁊ pᷣmia faciũt melio
res.Hoc aũt ↄueniẽs eſt iuſticie.ſ.q qͥ laboꝛat

pmia acdpiat ſᷣm exigentiã meniti.quia iuſticia

vult ius ſuũ cuiq; tnibui.ł.iuſticia.ff. de iuſti.et
iu.⁊ inſti.eodẽ in pᷣn.⁊ ꝙ vᷣtuti tribuat᷑ pᷣmiuʒ.i.

et virtutũ.C. de ſta.⁊ ima.⁊.l.contra publicã.C.

de re mili.et facit.l.bñ.C.de q̃dri.pᷣſcp.⁊.l.nemo
C. de offi.magi.of.et c.fi.vij.q.j.? c ad noſtrã.ð
reb eccł.nõ alie.⁊.c.charitateʒ.xij.q.ij. Vñ ðꝛ in
auten.de iudicibi.S.ne aũt.col.vj.Ne aũtlaboꝛ
ſine mercede fiat ⁊c. Pauci em̃ inuenirent᷑ qui
vtutibo inſudarent ſi aliq̃ pᷣmia nõ expectarent.
Vñ Juuenal li.iiij.ſatira.j.inqᷣt. Quis em vᷣtu
tẽ amplectit᷑ iſam Pꝛemia ſi tollas. Ideo Caſ
ſiodoꝛus in eplis li.vij.epła.xxij.ait. Indiſcreti
hoim moꝛes:cõfuſiq; vagarent᷑:ſi virtꝰpꝛemia
nõ haberet.Quapꝛopter dicit autoꝛ rudiũ. Eſt
etem dignum ꝙ mercẽnariꝰ ois Pꝛo mercede
ſua pᷣmia digna ferat.Et autoꝛ libꝛi de moꝛib-

medicoꝝ ca.x.inqᷣt. Si laboꝛ ipᷣe perit:perit oĩis

in arte voluptas.Amiſſo ſtudio fit piger om̃is

hõ.Etin eodẽ ca.etiã ait. Pꝛemia quq; laboꝛ
optat hr̃e ſua. Jdeo Petrus Mac.xix. ca. dirxit

xpᷣo.Dñne:ecce nos reliq mus oia ⁊ ſecuti ſumꝰ

te:qͥd ergo erit nobis. Et rñdit ei dñs nr Jeſus

xps.Amẽ dico vobis ꝙ vos qͥ ſecuti eſtis me in
regeneratiõe cũ ſederit filiꝰ hois in ſede maieſta
nis ſue ⁊c.vſq; ibi.centuplũ accipiet et vitã et᷑nã
poſſidebit. Pꝛopt᷑ hãc remũerationẽ Dauid di
uina mãdata ſeruabat. ſicut ipſe dixit pᷣſ. cxviij.
vbi ait. Inclinaui coꝛ meũ ad faciẽdas iuſtifica
niões tuas in et᷑nũ ꝗꝓpt retributionẽ. Quapꝛop
vt et vos ad bñ viuendũ ꝓuocare poſſim: inte⸗

do facere ſermonẽ de ſepteʒ gaudijs paradiſi qᷓ

33 £
ee

/

pparauit deus mandata ſi ua Obſeruantiby.
Depmo gaudlio q̊d ðꝛ viſionis diuie.

.Riuimu igit᷑ gaudiũ qð habebimꝰ? in pa/
radiſo ðꝛ viſiõis. Pꝛo cuius melioꝛi de

aaratiõe mouet᷑ vna pulcra queſtio ſᷣm
theoł.in.iiij.di.xlix.ſq. Vtꝝ deꝰ in ſtatu vie pol/
ſit p eſſentiã videri.Etpᷣmo videt᷑ ꝙ ſic Nã Eſa.
vj. ca. dicit ꝓphᷣa. Uidi dũm ſedentẽ ſuꝑ ſolium
excelſum ⁊ eleuatũ:⁊ plena erat ois fra maieſta
te eiꝰ. Pꝛeterea Geñ.xxxij.ðt Jacob. Uidi dñm
facie ad faciẽ:⁊ ſalua facta eſt ania mea.Exo.q̊;ʒ
xxxiij.ðꝛ q Moyſes loqbat᷑ cũ deo facie ad fa⸗
ciẽ:ſicut loqͥ ſolet bomo ad amicũ ſuuʒ.De iſto
Mohſe dirit deus Nũeri.xij. Oꝛe ad os loqͥr ei
7 palã:nõ ꝑ enigmata ⁊ figuras videt deũ. Eni
gma aũt idẽ eſt qð obſcura ſilitudo. Job enam

xij.ca.ſui li.inqᷣt deo Auditu aurj audiui te:nũc

aut oculus meꝰ vidette. Deſctõ qͥʒ Stephano

8ꝛ Act.vij.qꝙ vidit głiam dei.Sed cõcra Exodi

xxxiij. Moyſi depcati deũ ⁊ dicẽti. Oſtede mihi

teris. Nõ em videbit me hõ et viuet. Iẽ.. Joh.
iiij. ð;. Deũ nemo vidit vnq;· et.j.ad himo.vj.

de deo ait Paulus. Lucẽ hitat iacceſſibilẽ quẽ

nullus hoim vnq; vidit:ſed nec videre põt. Et
Biꝛego.ſuꝑ Ero.inqᷣt.q; diu hic moꝛtalit viuit:
videri ꝑ qᷓſdam imagines deꝰ põt. ſed ꝑ ipſam
ſpeciẽ ſue nature nõ põt.et Augꝰ.in li.ſuſputa⸗

tionũ ca. ij. ait. Eertũ eſt dñe deus coꝛpis ſenſi⸗

bus te nõ poſſe ſentiri:ſed necab vllo moꝛtaliũ
in pꝛia eſſentia aliqũ potuiſſe videri. Reſpõ/

deo ad hãc qſtionẽ ſᷣm theoł.in.iiij.ſentẽ.di.xlix

marie Tho.ibidẽ.ar.ij.q.vij.ꝙ in ſtatu vie nul⸗
la pura creatura videre põt diuinam eſſentiaʒ.
Quã etiã ↄcluſione tenet pᷣdicus doctoꝛ .ij .·. q.
xij. ar. vij. ⁊ in ſũma ʒ gẽtiles.li.iij. c. liij. et Sco.

in.iiij. diſt. xlix. et Rich.ibidẽ.ar.ij.q.vj.et Fran.

de mayro. in cõflatu.q.xvij.plogi.qͥꝝ rõnibo ca

bꝛeuitatis dimiſſis Dico ꝙ hãac veritatẽ clariſſi

me poſſumꝰ ſic ꝓbare. Nã inter potentiã ⁊ obie
cduũ debet eſſe ꝓpoꝛtio.x.Ethi.⁊ i.lij.de aia. Sed
de eſt infinite excellentie vt inqᷣt Plato in.j.chi⸗

mei. Et qͥcqͥq eſt in eſſentia der eſt infinitũ. ¶nð
de deo Dauid pᷣſ.xlvij.inqᷣt. Magnꝰ dñs ⁊ lau

dabilis nimis:⁊ magnitudinis eiꝰ nõ eſt finis.
Intellecaũt hũanꝰ eſt finite potetie.Cũ igit᷑ in
ter finitũ ⁊ infinitũ nulla ſit ↄueniẽtia:vt ðꝛ in.j.

de celo ⁊ mũdo.iij.⁊.viij. Phiſi.⁊ in.j.metaph.
ergo ĩpoſſibile eſt maieſtatẽ diuinã nr̃is oculis
mẽtalibs ⁊ intellectualibo in hac moꝛtali vita vi

deri.Uñ ðᷣt Areſt.ij. Mecha.ꝙ intellectus ni ſe

habet ad ea qͥ ſunt manitfeſtiſſima in natura:ſi /
cut o culus noctue ad radios ſolis. Si aũtloqᷓ

mur de viſione oculi coꝛꝑalis:etiam patet ꝙ di
uina eſſentia oculis coꝛpoꝛeis videri nõ poteſt

cum de“ ſit ſpus Joh.uij.æ ſpũalia non poſſint

coꝛꝑalib oculis videri. Sed licet in hac vita

deũ videre nõ valeamꝰ ſicuti eſt:cñ in celeſti glo

ria videbimus ⁊ cõtẽplabimur maleſtatẽ ſuaz.

qꝛ tuncania noſtra diuia gra ent diſpoſita per
lumẽ głie:ita ꝙ poterit mediate illo lumie vide
re deu. Et põt dari exeplũ de lumie igneo. ſNam
oculi nr̃i qͥ in nocte nõ poſſunt videre vᷣtute p/
pꝛia:mediate ipſo lumie videẽt clare.Exẽplapo/

nimꝰ nõ ꝙ ita ſit ſed vt audiẽtes addiſcat:vt ait

cunt theologi in.iiij ſententiaꝝ.diſt.xlix.et cano
niſte de cõſe. diſt. v.c.ieiuniũ.ꝙ btitudo cõſiſtit

in dara viſiõe ⁊ fruitione dei.Et hoc eſt qð inqt
Paulus.j.Coꝝ.xiij. Uidemus nũcꝑ ſpeculuz

in enigmate:tunc aũt facie ad faciẽ. Et.j. Joh.iij

dicit apłlus.Cum apparuerit ſimiles ei erimus:
et videbimus eũ ſicuti eſt.Et Job.xxxiij. Uide⸗
bit faciem eius in iubilo.et Eſa.xxxv. Ipſi vide/
bunt gliam dñi:⁊ decoꝛem dei noſtri. Nõ ob⸗

ſtant modo argumenta cõtraria.qꝛ reſpondet

Dionyſiꝰ in.iiij.ca.eccłiaſtice hierarchie. et Au /
guſtinꝰ in.ij.de trini.ꝙ cum ðꝛ in ſacra ſciptu⸗

ra ꝙ aliquis vidit deũ:nõ intelligi ꝑ hocꝙ vi⸗

derit eſſentiã diuinam:ſed ꝙ oſtenſa fuit ei alij
foꝛma coꝛꝑalis vel imaginaria per quaʒ venit
in cognitionẽ dei alijs excellentioꝛẽ in hac vita.
Ad illud aũt qð dict᷑ de Moyſe Numeri.xijre

ſpondet Augꝰ. xij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am. et in libꝛo

de videndo deũ.q; Mopſes an moꝛtẽ fuit mi/
raculoſe abſtrac“ ab oibe ſ enſibo coꝛꝑaliby. Et
ideo hac rõne poterat pꝛo tunc dici huic müdo
moꝛtuus:viditq; deum.ſicut Paulus.ij.Coꝝ.

xij. quando raptus fuit ad celum ⁊ audiuit ar/
chana que nõ licet homi loqui. Uel poteſt diei

ßſm Tho. in.iiij. diſt. xlix. arti. ij. q. vij. ; llla viſio
Moypſi ⁊ Pauli fuit media inter viſionem pa/

trie ⁊ vie.quia fuit ſuꝑnaturalis.ſed nõ ita ple⸗

na ſicut viſio patrie. Et idem dicere poſſumꝰ de
viſione ſancti Stephani. In pfia em celeſti ple
nius videbimus ⁊ cõtemplabimur diuinã ma
ieſtatẽ. In qua contemplatiõe ad plenũ anima

——

noſtra cõſolabit᷑. VUñ Erxo.xxxiij. Moyſi rogan
ti deum ⁊ dicenti Oſtende mihi facieʒ tuam:re/
ſpondit deus. Oſtendam tibi omne bonumm. et
BGeñ.xv. dixit dñs Abꝛabe. Ego ſũ mmerccotmi

—

magna nimis.

Oſſumus aũt deuote contemplari ꝙ ſi

p cut ſponſa carnalis impatoꝛis vel reg
gſſociata ad maritũ cum magna comit

ua nobiliũ pſonarũ:cũ ingreſſa fuerit palatiuz

ſiue curiam ipſius impatoꝛis vel reg: ipſe ſpo⸗
ſus quãtũlibet nobiliſſimus ⁊ excellentiſſimus

apit ei ⁊ oſtendit oia ſecreta ſi ua:theſauroſq; ac

diuitias ſuas.⁊ ꝙ plus eſt oſtendit ei amabilez;

faciem ſuam. Sic deus facit anie rõnali fideli
que eſt ſpõſa eius:vt habet᷑ Oſee.ij. Nã⸗ egredi/
entem a coꝛpoꝛe ſuo ⁊ a domo ſeculi buius: at⸗

q; aſſociatã angeloꝝ agminibo cum magnis ſe

ſtiuitatibus recpiet in eterna tab ernacula ſua:
eiq; oſtẽdettheſauros ſue eſſentie ⁊ infinitema⸗

fe

Grgincli
uginliden
Cagkeandun
ſckars nf
pohiludo⸗
nilun
Ginicon
ſcſeincuin

iſguenerit.
i a
ule le
nicirſigoen
ſactinutſerrmi⸗
oſybulun
gone Aurhic
icungzohona
homaͤlogothet
fegollenus
Mnicigho
(esdedaren
fonſvastopt
Vckinenil
cenelkelnqn
nueas mu
lnnerſtomma
ot dcfaotint
nindvingrrus
rmnelcaroryer
ndäaaplon
idezdaiceis
ſedadidcre
Wöichaicin
Dcko.
Ulneeſnneea
ltbmn Jugi
lobaroiſin
ll prerſap
gü vtpbatg
ſung R
ieꝛ iijet Tho.
lanfcliatas vin
cheolog inij
ſnlrci
aſcpozrege
tihnefe
itinufid
iclodind
ttnie
Gnüg,ſtun
fruinonid
cthoſeqns
ſaniplidſio⸗
Sap v r
mna ſpeeide
ns coroneg
mnnlan eſt
ſkſceni del

4

.
ude

ner .
ealee e

K

gamdenben
Sdlernint
ontda
nlaraulus!
tud adumt a
ilogn. Vlne
mii

, em Nenrnr

“
4 8 S
S

NarroNM
sMs
nstdled,
süſgit,
N.
imarnn
e,
fi

3.

Folium

ieſtatis: in cuius ſpeculatiõe btificabit᷑. Ait em̃
Aug.in li:de doctrina xpᷣiana.Beatitudo eſt q/
dã ꝑfecta diuinitaᷣ fruicio:⁊ ꝑennis diuie ma⸗

ieſtatis ↄtemplatio.De q̃ cõtemplatione põt e/
poni illud qð dixit regia Saba Salomonil.ij.
Paral.ix.ca.ſ.Bti ſunt ſerui cui qͥ aſſiſtũt coꝛã

te oĩ tꝑe. Lanta eſt ei delecatio in iſta viſione
ꝙ ſi mũdus totus eſſet aureꝰ ⁊ plenus oibo de/⸗
licijs q̃ in eo imaginari pñt:ad aſpiciendũ eum
bti nõ auerterẽt oculos ab illa viſiõe: nec ꝑ ictũ
oculi. Ipſa em̃ diuina viſio adeo eſt delectabił
dulcis:melliflua:⁊ gaudioſa ꝙ ſi hõ a pncipio
mũdi vſq; ad extremũ diẽ oẽs paſſiones hoim
ſuſtinuiſſet:vnica viſiõe dei ꝑ ictũ oculi ſibi eſſʒ
ꝓ oibo ſatiſfactũ.Etideo Augꝰ.in li.de cõtẽpla⸗
tione Jeſu xpᷣi ca.xxiij.excamat di. O ania mea
ſi q cunq; opoꝛteret toꝛmẽta ꝑferre ⁊ ipſam ge⸗

hennã lõgo tꝑe tolerare vt xpᷣm in głia ſua vide

re poſſemus ⁊ ſctis eius ſociari:no eſſet dignũ
pati oẽ quod triſte eſt vt tãti boni tãteq; głie ꝑti
cipes haberemur. Inſidient᷑ igi᷑ ðömones ⁊ pa⸗
rent ſuas tẽptatiões.frãgãt coꝛpꝰieiunia.pᷣmãt
veſtimenta.laboꝛes grauẽt.vigilie excitẽt.elani/⸗
et me iſte.inquietet me ille.frigus ĩcuruet.caloꝛ

vrat.oſcia murmuret.caput doleat.pectꝰ arde⸗

at.inflet᷑ ſtomachus.palleſcat vultus.infirmer
totꝰ.deficiat in doloꝛe vita mea ⁊ anni mei ĩ ge⸗
mitibo.ingrediat᷑ putredo in oſſibo meis:⁊ ſub⸗
ter me ſcateat vt reqͥeſcam in die tribulatiõis et
aſcendã ad ppłlum accinctũ noſtꝝ Hecille.Da/
uid q̊ͥʒ deſiderãs hãc ſuauiſſimã ⁊ iocũdiſſimã
faciẽ dei videre dicebat ũli pᷣſ.lxxxix.Oſtẽde faciẽ
tuã ⁊ ſalui erimꝰ. Nã facies tua plena eſt gratia
rũ Heſter.xv. In ipſa em̃ viſione ⁊ fruitione di

uine eſſentie ſolũmõ reꝑit᷑ plena felicitas. Frui

aũt ſᷣm Aug.in.j.de doctrina xpᷣiana.?⁊ Petruʒ
lõbardũ in.j.ſniaꝝ.diſt.j.eſt amoꝛe inherere ali
cui ꝓpter ſeipᷣm. Et iõ ſolo deo ꝓpꝛie ⁊ recte ẽ fru
endũ vt ꝓbat Sco.in.j.diſt.j.q.j.⁊ Fran.in con
flatu.q.j.et Richᷣ.⁊ ſctũs Bona.ca. diſt.ar.ij.q.
ij. 2.iij.et Tho.in pᷣmo ſcripto.di.j.ar.j. Hec au
tem felicitas viſionis ⁊ fruitionis eſſentie diuie
a theolog in.iiij.di.xlix.appellat᷑ coꝛona aurea
multiplici ex cã:maxie rõne ſigni.qꝛ coꝛona ẽ ꝓꝑ/
pꝛiũ ſignuʒ regie dignitaᷣ.Et ideo ſicut coꝛona

dat᷑ fillo reg:ſic ex hac viſione et fruitione iuſti

ſublimant᷑ ad hereditateʒ regni celeſtꝭ. Unde in
iudicio dicet eis ſaluatoꝛ illðꝰ Mat.xxv. Ueni⸗
tẽ bñdicti patris mei poſſidete paratũ vobis re

gnũ a ↄſtitutiõe mũdi. Per iſtam em̃ viſionẽ et

fruitionẽ q̊dãmõ efficit᷑ hõ particeps diuinitat
etꝑ ↄſeqns regie dignitad. Uñ Apoca.v. dicũt
ſcci ipſi dño.Feciſtinos deo nr̃o regnum ⁊c̃.Et
Saß.v. ðꝛ. Accipiẽt ſcti regnũ decoꝛis ⁊ diade⸗
ma ſpeciei de manu dei. Itẽ aſſimilat᷑ hec felici/⸗
tas coꝛone auree rõne circuli.Sicut em̃ figura
circular eſt ꝑfectiſſima eo ꝙ ſibi nihil addi po/

teſt:ſic etiã delectatiõi huiꝰ viſionis nihil põtſu

CLXIX

paddi qð ad eſſeffnaleʒ ptineat btitudinẽ. Et ſiẽ

coꝛona circular ad eundẽ pũctũ a qͥ incepit ter/

minat᷑:ita ꝑ hac viſionẽ ⁊ fruitioneʒ creatura rõ
nalis pᷣmo pncipio ↄiũgit᷑a qͥ in eſſe ꝑ creatõeʒ
exiuit. Et notadũ ꝙ nõ cuilibet coꝛone:ſed coꝛo/
ne auree hec viſio aſſimilat᷑ pt᷑ pcioſitatẽ mate⸗
rie.qꝛ ſicut auro nullũ metallũ eſt pcioſiꝰ:ita vi⸗
ſione ⁊ fruitiõe dei nulla maioꝛ iocũditas:nul⸗
lũq; maius acnobiliꝰ pᷣmiũ eſſe põt.Quã qdeʒ

coꝛonã hñt oẽs bti. Etideo de q̊ͥlibet eoꝛuʒ dici

põtillud Ecci.xlv.Coꝛona aurea ſuꝑ caput eiꝰ:
expᷣſſa ſigno ſctita:glłia honoꝛis ⁊ opꝰfoꝛtitu/
dinis. Huiꝰ aũt fruitiõis ⁊ viſiõis diuine cõſo
lationc ſtant ↄtinue bti rapti ⁊ mẽte eleuati atq;
amoꝛe q̊ͥdamõ ebꝛij:ita ꝙ mille anni nõ vident᷑
eis vnꝰ dies ꝓpt᷑ maximã ⁊ ineffabilẽ ſuauitates
Si em̃ viſio ⁊ cõtemplatio amoꝛoſa alicuiꝰcxe

ature qnq; facit hoĩem amentẽ ⁊ inſenſibilẽ. ſiẽ

patuit de qdã philocapto qͥ media hyeme ſtetit
ꝑtotã nocẽ ad qᷓndã rimulã in platea aſpicies
ſuaʒ amaſiã que in camera ſua attaminabat ſi⸗
ue purgabat farinã. Uñ mane ſeq̃nti inuẽtꝰ eſt
ibi totꝰ cõgelatꝰ ⁊ inſenſibilis.quã delectatiõeʒ
debent reciꝑe ſci in cõtemplatione diuine maie
ſtatis ⁊ in viſione ſũme pulcritudinis.De q̃ vi⸗
ſione dei dicit Caſſiodoꝛꝰ epłaxꝝ li.ij. Inſpectio
ſola diuitat efficit vt beatiꝰ nil eſſe poſſit. JIdeo
dicũt cheol.in.iiij.ſniaꝝ.di.l.maxie Rich̊.nr ibi
dem ar.v.q.vl.q maioꝛ pena dãnatoꝝ quã ha
beãt in inferno eſt pᷣuatio viſiõis dei:.Quapꝛo⸗
pter Chꝛyß.ſuꝑ Mattheũ omelia.xxiij.dicit:q;

potiꝰ eligeret eſſe in iferno cũ viſiõe dei qᷓ; extra

ſine ea.O igit᷑ deuoti xpᷣiani:non vos tedeat bñ
opꝑari:deꝰ em̃ erit pᷣmiũ laboꝝ veſtroꝝ:cuiꝰ ma
ieſtatẽ videbitꝭ facie ad faciẽ. Siłr ocło coꝛꝑali
videbimus hũanitatẽ xpᷣi glioſaʒ.vñ Eſa.xxxiij
ðꝛ,. Regẽ in decoꝛe ſuo videbũt.De q̃ viſione di
cit Berñ.in q̊dam ſermone. Plenũ pꝛoꝛſus oĩ
ſuauitatis dulcedine videre hoiem hois condi
toꝛẽ.Ecce em̃ dulce lumen ⁊ delectabile ocuł vi
dere ſolẽ iuſticie rᷣm dñm Hec ille.De hijs du
abus viſiõibo loquit᷑ ſaluato: nr̃ Joh.xvij.ca.
di. Hec eſt vita eterna vt cognoſcãt te verũ deũ
et quẽ miſiſti Jeſum xpᷣm.ſloſtrũ ergo pᷣncpa
le gaudiũ in celeſti głia in q̊ eſſentialit᷑ ↄſiſtit to/
ta felicitas erit diuinã maieſtatẽ ↄtemplari. In
cuiꝰviſione cognoſcemꝰea q nunc ignoꝛamus
et ſceire deſideramꝰ:ſᷣm ea q dicã in penultia ꝑte
huiꝰſermonis.Tũc intelligemus quõ deꝰ ſit ſi
ne pꝛicipio: omniũq; de nihilo creatoꝛ:⁊ ipſea
nullo creatus. Inſuꝑ ipſam maieſtatẽ diuinaʒ
vidẽdo: in illa tanqᷓ; in ſpeculo intelligemꝰ oẽs
ſcias quas vnq; habuerũt vł habebũt aliqͥ ho
mines mundi:habebimuſq; ꝑfectionẽ oĩm ſci⸗
entiarũ. Uñ Gꝛeg.in.iiij.dialogoꝝ inqᷣt. Quid
eſt qð neſciat ille qͥ ſcit ſcentẽ omia.De hoc etiã
canit Dauid ꝓppᷣa in p̃ſ.dicens deo. In lumine
tuo videbimꝰlumẽ.O igit᷑ xrpᷣiani qͥ deſideratis
3 5½ 5

Bermo

ſcire diuerſas ſcias:ſeruite dd: etbonis opiby-

inſude æ: vt ad etna gaudia ꝑuenire mereami.
Tunec em̃ ſine libꝛis:laboꝛe vel tedio:in momẽ⸗
to ⁊ in ictu ocłi oia in dei viſiõe cognoſcet. Unñ
dulcedinẽ ac io cũditatẽ huiꝰ viſiõis diuie opti⸗
me dedlarat ſcpᷣtura GBeñ.xxix.ca.vbi ĩ figura ðꝛ
Seruiuit Jacob ꝓ Rachel ſeptẽ annis:⁊ vide/
bant᷑ ei dies pauc pᷣ amoꝛis magnitudine.Ra
chel em̃ ſpᷣm Hiero.interpᷣtat᷑ viſio dei.Et b ſut/⸗
ficiat ꝓ pᷣma ꝑte noſtri ſermonis.

Deſecundo gaudio paradiſi d dici? cople

tionis.ſ.oim deſiderioꝝ.
