re quẽ debent habere vxoꝛes ergavirũ. Ultima
debet eſſe fides lugere viruʒ. Diligite ergo vos
inuicẽ o cõiugati amoꝛe coꝛdiali ⁊ nõ ſimula⸗
to:⁊ nolite inuicẽ rixari nec cõtendere.Nulla eſt

eæm̃ peioꝛ diſcoꝛdia:nullũ atrocius bellũ:nulle

deterioꝛes inimicicie ⁊ que magis demõibus
placeãt qᷓ; viri ⁊ vxroꝛis. Quapꝛopter Hiero.ad
Euſtochiũ dicit.Nulla vita ꝓfecto deterioꝛ ẽ qᷓ;
ſimul degere coꝛꝑe ⁊ non mente. Uere infelices
ſunt coniuges quibs nõ eſt vna ſed diuerſa vo⸗
luntas. E
Deo Ecci.xxv.inqͥt ſapiẽs.In tribꝰbene
i placitũ eſt ſpiritui meo que ſunt pbata
coꝛã deo ⁊ ho ĩbꝰ. Amoꝛ pꝛoximoꝝ:con
coꝛdia fratrũ:vir ⁊ mulier ſibi bene cõſentiẽtes
De hoc habet᷑ illud exemplũ quod legit᷑ de bea
to Machario: videlz ꝙ ſemel audiuit vocẽ de
celo dicẽtẽ ſibi ꝙ erat equalis in merito duab
cognatis in tali loco manẽtibo. Quo audito il⸗
le accepto baculo ſuo perrexit ad illas interro⸗
gans de earũ vita ⁊ ſtatu.Cui ille reſpõderunt.
ꝙ erãt peccatrices ⁊ parũ boni faciebãt. Ille au
tem dixit eis reuelationẽ quã habuerat rogãs
vt dicerẽt ꝓpter quod bonũ tantũ placerẽt deo.
Ille aũt dixerũt.Nos neſcimꝰniſi foꝛte ſit ꝓpter

hoc ꝙ poſtq; maritate ſumus his duobo fratri

bus lʒ ante nos non cognoſceremꝰ: necialiquã
haberemꝰ affinitatẽ inter nos tamẽ ſemꝑ vixi⸗
mus in maximo amoꝛe ⁊ concoꝛdia ſimul:nec
vnq; verbũ diſcoꝛdie fecimꝰ.imo ſi quãdo vi⸗

ri noſtri cõtendũt inuicẽ nos llos ad cõcoꝛdiã

reducere ſtudemꝰſeruamuſq; legẽ matrimonij
⁊2 niſi haberemꝰ maritos libẽter in caſtitate vi⸗
ueremꝰ. Taãtãq; diligẽtiã habet quelibet ex no⸗
bis de filijs alteriꝰ ſicut de ſuis ꝓpꝛijs. Quibꝰ

audltis dixit ſanctꝰ Machariꝰ. Perſeuerate in

his bonis operibo quia vitaveſtra maxime pla

cet deo. Sed de his pauci inueniuntur hodier⸗/

nis tẽpoꝛibo.Nõ em̃ fratres poſſunt poſt moꝛ⸗
tem patris diu ſimul ꝑmanere:nõ ſocrus cum
nuru.⁊ ecõtra pacifice habitare. Nõ vna cogna
ta cũ alia:imo ſuis verbis ⁊ incitatõibo plerũq;
ſunt cauſa diuiſiõis domoꝛũ. Sed debent viri
facere ſicut quidã fratres vxoꝛati in dioceſi Jp⸗

poꝛegiẽſi.Cu m em̃ eſſent tres ⁊ oẽs haberẽtvxo

res que q̃tidie cõtendebant inuicẽ accidit ſemel
nulla earũ velle facere panẽ.volebãt em̃ ꝙ alte⸗

ora iret ad faciẽdũ:⁊ ſic in rira ꝑmanebant.Qð

vidẽs vnus ex illis fratrib accepit bonũ bacu
lum ⁊ cepit pᷣmo ꝑcutere vehemẽtervxoꝛẽ ſuam
Deinde degens ad alias ſimili modo eas pcuſ
ſit. Poſtmodũ perrexit ad campũ vbi erãt fra⸗

tres ſui ⁊ rem geſta eis enarrauit. Illi aũt dixe⸗

runt:optime feciſti:⁊ pergentes etiã ipſi domũ:

vnuſquiſq; accepit baculum:⁊ pꝛimo percuſſit
vxoꝛeʒ ſuam:deinde ſimili modo ꝑcuſſit alias
duas cognatas:ita vt ampliꝰnõ hr̃entvolunta
tẽ rixãdi.Deinde ꝑprexerũt ad cãpũ ad ꝑagenda
negocia ſua. Quibo ꝓfectis illetres cognate di⸗

xerũt ſimul. Iſti mariti nr̃i ſunt ſimul iter ſe cõ⸗

coꝛdes:⁊ nolunt viuere in diſcoꝛdia:ꝙ ſi nos ꝑ
manſerimꝰ diſcoꝛdes ⁊ rixauerimꝰſimul:quoti
die nobis de his fructibo dabũt. Mellꝰeſt g̊ vt

viuamꝰin pace:⁊ iõ epulemur ſimul ⁊ faciamꝰ*

cõuiuiũ.Que verba oibo cuʒ placuiſſent occide
runt bonã gallinã ⁊ pᷣꝑauerũt menſaʒ vt come/

derent ſimul in pace:poſueruntq; ſuꝑ menſaz

de bonis domini. Interim mariti eoꝛũ dixerũt
inter ſe. Uxoꝛes noſtre debẽt eſſe irate ꝓpter ver⸗

bera:⁊ foꝛte nõ pᷣparabũt nobis aliqͥd ad come

dẽdũ:eamꝰergo domũ vt pᷣparemꝰcibos quoo
comedere valeamꝰ.Cuʒ ergo ĩtroiſſenti domũ:
iuenernut ülas tres dnas ad mẽſam pᷣparatas
vt ſe refocillarent:ſimulq; hilares accipere vole⸗
bant cibũ.Quibus ſalutatis dixeruntviri eaꝝ.
Pꝛoficiat vobis pulchꝛe domie. Date ⁊ nobis
de pꝛandio veſtro. olumus enim pacem face
re vobiſcũ:ſicq; ſimul comedentes poſtmoduʒ
ſemꝑ in pare ſteterũt ille tres cognate ⁊ in maxi/
ma dilectione.Ad quã exhoꝛtat⁊᷑ Salomõ Pꝛo
uer.xvij.di. Melioꝛ eſt bucella ſicca cũ gaudio
pacis:qᷓ; domus plena victimis cuʒ iurgio.Et

iõ o cõiuges ſᷣuate pacẽ ⁊ ↄcoꝛdiã inter vos:⁊ ſi

vultis nunq; habere diſcoꝛdiã:ſʒ ſemꝑ pacifici
eſſe ĩter vos:quando o viri vxoꝛes veſtre nõ vo
lunt facere qð vos vultis:facite vos qð volunt
ille dũmodo poſſit fieri ſine pctõ:⁊ multo ma⸗
gis hoc facere debetis vos vxoꝛes ſequẽdo opi⸗
nionem ⁊ voluntatem viroꝛum veſtroꝛum. In
his vero que fieri nõ poſſunt ſine peccato nulla
tenus debetis conſentire. Imꝑfectiones autem

⁊ defectꝰnaturales qui ſũt in vobis debetis pa

tienter ſuppoꝛtare:⁊ vnꝰalterũ tolerare: quaãtũ

fieri põt:? magnã ex hoc hẽbitis a deo remune⸗

rationẽ. Jõ dicit apłs ad Gal.vj.Alter alterius
onera poꝛtate ⁊ ſic adimplebitis legem chꝛiſti.

De tali aũt ſuppoꝛtatione laudat Seneca So

cratẽ dicẽs:qꝙ cũ haberet duas vxoꝛes multuz
cõtentioſas ipᷣe eas tolerabat patiẽter.Quadã
aũt die ĩ ipᷣm faciẽtes ĩpetũ eũ ad terrã deiecerũt
Alia etiã vice cum vna illaꝝ młta in eũ ituliſſet

tonitrua cõminationuz:ule diſſimulans abijt.
⁊ iuxta muꝝ domꝰ ſedere cepit. Illa vero aquã
imundam ſuꝑ caput eius fudit. Sed Socra/
tes nihil ex hoc exaſperatus tergere cepit dicẽs.
Sciebã ꝙ poſt tonitrua pluuia ſequeret᷑.Cum

aũt amici ei cõſulerent vt eas expelleret:reſpõdit
Diſco in domo q̃lis ſim in foꝛo:hoc eſt:diſco in
domo patientiã vt ipᷣam in foꝛo exhibeã.Tales
tñ vxoꝛes nõ tenẽtur viri ſuppoꝛtare ĩ ſimilibo:
licet magne ꝑfectiõis eſſet ꝓpter deum tolerare.

4 5 õc

M

Gunnchtm
Cuimußrile
Ninimdn,
Himmthimie⸗
Nhepucincicn
Oxllutmmimnee
Gumnilpcitſni
uittuniingrſ
Craptſrſanmicort
gäralälgniditcet
Nerſcihanfugti
Rühabocvicisgan
tite gſcchlannnn

Oegisinlapid⸗

Uurplmwues.
Lpꝛo viac̃
olegemat
lanuenier

Mctorio uoꝛi,

Nruniemoranie
Altdoſeſaluani
Chornccicinon
Wrickmuncänng
WE
Giinſtlennie
ſnügneiht⸗
Nng/Oßti⸗
ſmitſnirin⸗

Auorholenliei,

uullun ei
lnlaclns
2 henliafn
DMofaleig⸗

ennenleinden

nrſimni
ordi
cnmſſihla
dit e
umalen
ſg e
marn in.
Dunmnede
iniſn n
laresgccend.
sdrnrfii
scnim aene.

—

==

==

Aennts olnn
Cognuce:iron
ſcn ci nx
is ay hob
ßſemg pec
evos ed woln
aön muln
dresſegni,NH
Ngimnnsteon
1esNrenn
ri dom de n
sadeoeNe n
. Aurdenne
slndakt
Gmntu Go
ons mulen,
uni dcicceſ
ginciitaliſkdft
imulans ee
Aa veMoguu
Sa
cre aprdn
ſabcn en
vdlen tiß
boccktn
zahibii
nmilen
Nu.

immo nõ peccarent ſi eas a tã temerarijs inſulti⸗
prus diſcreta diſciplina cobercerẽt. Ait em̃ Sa⸗
lomon ꝓuer.x. Uirga in doꝛſo eius qui idiget
coꝛde.⁊ eiuſdẽ lib.xix.c. Uirga atq; coꝛrectio tri

buit intellectũ ⁊ ſapientis. Dicit᷑ aũt ꝙ cũ a di⸗
uerſis mũdi partibo cõuenirẽt hoies ad Salo
monẽ ꝓ cõſilijs petẽdis ꝓpter eius ſapiẽtiã tan/⸗
tus adueniebac numerꝰ ꝙ opoꝛtebat eos qͥ cõ⸗
ſiliũ petebant paucis vti verbis.Et Salomon
bꝛeuiter rñdebat ⁊ ſtatiʒ emittebat᷑ a ̃uis Sa⸗
lomonis ille qui petierat cõſiliũ vt alteri locum
daret. Cõtigit aũt vt quidã bonꝰ vir ad ipſum

accederet qui habebat vxoꝛeʒ valde pꝛoteruã ⁊

dixit Salomoni.Quid faciã qꝛ cũ vxoꝛe mea ĩ
pace viuere nõ poſſum:ſed mihi continue iniu
rias dicit ⁊ impꝛoꝑia. Salomõ aũt reſpondit.
In verbis:in herbis:⁊ in lapidiba ſunt vtutes
Et his dictis ille eiectꝰ fuit. Qui ad domũ ſuaʒ
vadẽs cepit dulcia vᷣba dicere vxoꝛi vt eã attra⸗
heret ad ſuũ amoꝛẽ.Sed illa cepit ei ĩiurias di⸗
cere ⁊ eũ ſtultũ appellare. Uidẽs aũt ille ꝙ vir⸗
tus nõ eſſet in verbis:acceſſit ad plateã ciuitat
⁊ emit de oĩbus herbis odoꝛiferis ⁊ vadẽs do⸗
mum accepit de vna ⁊ poſuit ad nares vxoꝛis.
Que impꝛoperãs illi ait. O beſtia quõ ꝑdidiſti
intellectũ:vade cũ alijs ſtultis. Ille autẽ modo
vnã:modo aliã herbã ad nares eiꝰponebat:ſed
illa magis cõtra eũ cõtumelijs ĩſurgebat. Qua
ꝓpter ille ad tertiũ remedium recurrẽs perrexit
ad aceruũ lapidũ ⁊ ſinũ ſuum atq; manicas re
pleuit ⁊ domũ ingreſſus cũ vxoꝛ ei iniurias di

cere cepiſſet ſtatim iecit lapidẽ in eiꝰpectus.qua

fugiẽte aliũ lapidẽ iecit ad caput eiꝰ ⁊ illud fre⸗
git:⁊ ſic iam fugiẽtẽ ſequebat᷑ lapidãdo eam.

At ipᷣa hoc vidẽs genuflexa veniã humiliter pe

tijt ⁊ ꝙ ſecũ ſemꝑ pacifice viueret iureiurãdo ꝓè⸗
miſit.qð ⁊ fecit. Ille aũt dixit. Inveritate cõperi

ꝙ magis in lapidibo q; in verbis aut in herbis

ſunt virtutes. F .
Tpꝛo vꝛa cõſolatiõe ſcitote ꝙ ſi uaueri

e tis legẽ matrimonij abſq; dubio ad vi/

tam ꝑuenietis eternã. Falſa em̃ ⁊ ꝑuer⸗

ſa eſt opinio quoꝛũdã hereticoꝛũ qͥ dicebantur

tratiani ⁊ martiani credẽtiũ hoĩes in ſtatu cõiu
gali nõ poſſe ſaluari:qui ab eccłia tãqᷓ; maledi⸗

cci heretici cõdẽnati ſunt. Cũ em̃ deus fuerit au

toꝛ ⁊ inſtitutoꝛ cõiugij:vt patʒ Geñ.ij.dicere cõ

iugiũ eſſe petm̃ eſt aſſerere deuʒ autoꝛẽ pcti: qð

eſt ipoſſibile.vt inqͥt Augꝰ.in libꝛo.lxxxiij.que⸗
ſtionũ.q.xxj.⁊ libꝛo qᷓſtionũ noui ⁊veteris teſta

mẽti.q.j.Om̃s etiã pene viri ſcciſſumiveteris te/⸗
ſtamẽti fuerũt cõiugati.nõ ſolũ Adam pꝛimus

pater noſter ſed etiãs Enoch qui tranſlatꝰ eſt in
paradiſum.Geñ.v.Noe qui pᷣſeruatꝰ fuit in di
luuio.Illi tres priarche głioſi:Rbꝛahã: Iſaac:

⁊ Jacob.pꝛudẽtiſſimꝰ ⁊ lanctiſſimus Joſeph:

Moypſes ille legiflatoꝛ qui deũ facie ad faciẽ vi

dere meruit in hac vita.Exo.xxxiij.⁊ Nũeri.xij.

”M . WD
1

Cantoꝛ ſpũſſancti Dauid ꝓpheta Ezechias ad
cuiꝰdeſideriũ ſol retroceſſit decẽ lineis.iiij. Reg.
xx.Optimꝰille Joſias rex iuda.Deniq; ipa mat
dñi Maria:ſʒ ne ab hoie:ſʒ ſpũſſcci operatiõe
virgo ꝑmanẽs còcepit Mat.j. Ipᷣe quoq; dñs
nr̃ Jeſus xpᷣs voluit itereẽ nuptijs ĩ chana gali/
lee:eaſq; miraculo pᷣmo ↄuerſiõis aque in vinũ

ↄſecra uit ⁊ appꝛobauit Johᷣ.ij. Jõ conciliũ vni

„

uerſalis eccłie in.c.j.extra de ſũ.tri.⁊ fide catho⸗
lica.dicit ꝙ nõ ſolum virgines ⁊ cõtinentes.i.vi
due:ſʒ etia cõiugati ꝑ rectã fidẽ ⁊ bonã oꝑatiõeʒ
deo placẽtes:ad eternã merent᷑ btitudinẽ ꝑueni
re.Que oiĩa ĩtelligunt᷑ de bonis maritis ⁊ vxoꝛi
bus:viuẽtibo ſimul in pace ⁊ ↄcoꝛdia.Qõð vt fa
cere poſſitis hẽatis deuotionẽvirgini głioſe.LTe
git᷑ em̃ ꝙ vna mulier deuotiſſima vginis Ma
rie in maxia pace ⁊ ↄ coꝛdiaviuebat cũ viro ſuo
q̃pꝛopter iuidẽs eis demon ſtuduit iter eos ſe⸗
minare diſcoꝛdiã.Cũ igit᷑ illa ſemel in ſua came
ra oꝛoni vacaret:apꝑuit illi demon ĩ foꝛma vir/⸗
ginte marie di. Noli timere filia mea.Ego enim
uʒ illa quã ĩ tanta reuerẽtia ⁊ deuotiõe habes.
Scias ꝙ tue oꝑatiões ſancte młtũ mihi placẽt
vnũ tñ facis qð mihi diſpicet:qꝛ nimis es ſolli⸗
cita ᷣuire iſti marito tuo in cibis coꝛꝑalibo:⁊ cir
ca hoc multũ tpᷣs ꝑdis.nõ debet tantũ curari de
iſtis rebo trãſitoꝛijs ⁊ terrenis:ſʒ magis debent
veri xpᷣiani ĩ factis ſtudere aie. Quibo dictis di⸗
ſpuit. Illa vᷣo credẽs bonã fuiſſe ãnũciatiõeʒ:ſe
quẽti die ſtetit toto mane ĩ oꝛone. Rediẽs vero
maritꝰeiꝰvt pꝛãderet:⁊ nihil ĩueniẽs pᷣparatum
ad comedẽdũ ſᷣm ↄſuetudinẽ:plurimũ turbatꝰ
eſt ⁊ ſcãdalizatꝰ eã.Stãs ãt illa alia vice ĩ oꝛo⸗
ne appꝑuit illi iteꝝ demõ ĩ eadẽ effigie dicẽs. Bñ
feciſti filia mea ſᷣuãs ↄſiliũ meũ:ſʒ volo ꝙ iterũ
facias aliã reʒ q̃ mihi erit gtiſſima.Scis ꝙ ego
in vᷣginitate ꝑmanẽs peperi filiũ meũ:⁊ ſꝑ ama
trix fui caſtitat.⁊ iõ volo ꝙ ĩ antea cũ viro tuo ĩ
caſtitate ꝑmaneas.Quibo dictis diſpuit.Qð cõ
ſiliũ cũ ipᷣa fᷣuare vellet in tãtũ odiũ mariti ꝑue/

nit:qꝙ ullã videre nõ poterat. Alia ãt vice exiſtẽte

illa i oꝛone:iteꝝ appuitilli demõ ĩ foꝛma vᷣgis
dicẽs. Nũc es multũ mihi chara filia mea:quia
meã facis volũtatẽ. Uolo igit᷑ tibi reddere remu
nerationẽ. Ueni itaq; mecũ ⁊ ↄducã te in locuʒ
btm̃.Aſcẽde ſupꝛa me ⁊ faciã te ĩtrare in glłiaʒ ce
leſtẽ.Qð cũ illa feciſſet:ille demõ cũ maxĩa furia
⁊ rabievoluit illã ĩ puteũ pᷣcipitare:pter qð illa
mulier deuota vᷣginis cepit voce magna dama
re ⁊ dicere.O głioſa vgo Maria recõmẽdo tibi
aĩaz ⁊ coꝛpꝰmeũ.Ad hãcãt vocẽ demõ tãqᷓ; ſi fu
iſſet ꝑuuſſus vehementer cũ magno ſtrepitu di
ſparuit. Illa vero mulier recognoſcẽs dolũ ini⸗
mici:ꝓpter quẽ erat ĩ diſcoꝛdia cũ marito:pꝑrexit.

ad epᷣm ciuitatis oĩa ei reſerans ꝑ oꝛdinẽ:⁊ acce

pta pnĩa ꝑgẽs domũ oĩa marito ſuo ſic accide⸗
rant enarrauit. Quibo apꝑuit vᷣgo btã ⁊ eos ſit
ad pacẽ ⁊ ↄcoꝛdiã maximã reurit q̃ ꝑſeue⸗

rantes vſ. q; ad moꝛtem tandẽ ad celeſtia regna

tranſierürt. .
Pars ſecũda huius ſermõis in qua ponũ⸗

cur documenta data patribo ⁊ matribo erga fi⸗

lios ſuos. .
Obis q̊ʒ patrib ⁊ matribo in meo
v diſceſſu tria documẽta reliquo. Pꝛi⸗

mũ dicit᷑ educationis. Debetis em̃ a⸗

lere nutrireq; atq; educare filios ve⸗
ſtro s. Hoc eſt em̃ nõ ſolũ de lege diuina pꝛece⸗
ptum ſed etiã de lege hũana.l.ſi quis.S.patres
ff. de liberis agno.l.vnica.S.v.C.de rei vxo.acti.
Eſt etiã hoc pꝛeceptũ de lege naturali quo oĩa
aĩalia naturalit᷑ indinat ad educationẽ ꝓpꝛioꝝ
filioꝛũ.vt dicit᷑ in.l.j.S.ius naturale.ff.de iuſti.
2 iu.Et ideo repꝛehẽdendi ſunt illi patres ⁊ ma
tres qui nõ ꝓuidæẽt filijs ſuis de neceſſarijs ad
vitã:⁊ multo magis ille maledicte femine q̃ fi⸗
lios in vtero ocadunt anteqᷓ; naſcant᷑ ꝑ mala
medicamẽta vel alio mo do: ꝓfecto iſte ſunt cru
deliſſime homicide.ij.q.v.c. conſuluiſti.⁊.xxxij.
q.ij.c.ꝙ; vero.⁊ extra de homi.c.ſi aliqs.⁊ mul⸗

to crudelioꝛes ſunt qui occidũt eos poſtqᷓ; na⸗/

ti ſunt maxime ãteqᷓ; baptizent᷑. O hoꝛribiliſſi⸗
me belue:o fere atrociſſime:nõ em̃ tigres aut ſer
pẽtes tantã erga filios ſuos exercẽt crudelitatẽ.
Contra eos aũt qui nõ ꝓuidẽt filijs de neceſſa⸗
rijs:⁊ qui nõ habẽt curã maritãdi filias ĩ tẽpo⸗
re ſuo:exquo dãt eis cauſam multoꝝ pctõꝛuʒ:
clamat apłus.j.ad Thimo.v.dicẽs.Si qͥs ſu⸗
oꝛũ ⁊ maxime domeſticoꝛũ curã nõ habet ẽ infi
deli deterioꝛ. DD
Ecũdũ documentũ dicit᷑ eruditiõis.De
ſbetis em̃ o pꝛẽs ⁊ matres erudire filios
vꝛõs bonis moꝛibo. Ait em̃ Ecchiaſticꝰ
vij. c.ſui libᷣ.Filij tibi ſunt erudi illos ⁊ incurua
eos a puericia eoꝛũ.Debetis q̊ʒ inſtruere illos ĩ
aliqua bona arte vel exercitio ſeu i litteris imi⸗
tatiõe Octauiani auguſti qui vt legit᷑ ĩ policra⸗
to.libꝛo.vj.fecit filios ſuos in om̃i arte mirabi⸗
liter erudiri. Ideo dicit Jacobo bñuentanus.c.
xlix.ſui libꝛi.Diſcere fac artem puerili tẽpoꝛe na
tos. Tunc valet ingeniũ diſcere cuncta magis.
Nã poſtq; mollis etas pertrãſit ineptũ Reddi
tur ⁊ durũ q̊dlibet ingeniũ.Autoꝛ qͥʒ libꝛi qͥ di⸗

citur Pãphilꝰ.c.iij.inqͥt. Pauper ſepe ſuo pa⸗/

ſcitur officio.Et ibidẽ.Quod donare ſibi mime
potuere parẽtes: Hoc exercẽti iam dabit officiũ
⁊.c.xxxvj.eiuſdẽ oꝑis etiã dicit. Arſqʒ vigil no⸗
bis ſepe miniſtrat opes.Et auctoꝛ lib.qui dicit
Facetꝰ.c.iij.ſui oꝑis inqͥt.Eſt pecus vt bꝛutũ pe

nitus quiſqͥ s caret arte. Ars hoĩem foꝛmat nec

ſinit eſſe malũ.Et Mattheꝰ in poetria ſua par⸗
c.ij.c.xiij.inqͥt. Ars pueꝝ flectit:flectit᷑ arte puer
Seruate ergo documẽtũ Cacthonis ĩ ſuis mo⸗
ribo q ðᷣt. Si tibi ſint filij nec opes tũc artibo il⸗
los Inſtrue q̊ poſſint inopẽ defenderevitã. Uñ
in cõi ꝓuerbio ðꝛ.Eſt meliꝰ miniſteriũ qᷓ; ſpera

—

re habere. Et ido o tu fili attẽde parẽtibo tuis ꝗᷓ

te hoꝛtant᷑ vt aliqͥd facias vel addiſcas. Ait em̃
Catho.c.v.ſui lib. Diſce aliqͥd nã cũ ſubito foꝛ⸗

cuna recedit Ars remanet vitãq; hoĩs nõ deſe⸗
rit vnqᷓ;. Neſcis em̃ qͥd tibi euenire poſſit:⁊młti
nũc ſunt diuites qui in bꝛeui efficient᷑ pauꝑes:
qui poſtea neceſſe habebũt laboꝛare ꝓ acquirẽ⸗
do victu.iuxta illð Uirgilij in.j.Geoꝛgi.Laboꝛ
oĩia vincit. Impꝛobꝰ ⁊ durus vrgens in rebus
egeſtas.Et autoꝛ li.qͥ dicit Põ philꝰ.c.xxx.dicit.
Cõcipit ingẽtes animos inanis egeſtas: Et fa⸗
cit hec hoĩem ſepiꝰ artificẽ.
Ertiũ documẽtũ qð vobis trado o parẽ
t tes ðꝛ coꝛrectiõis.Nõ debetis em̃ dimit
tere filios vꝛõs cũ malis ſocietatibo con
uerſari nec pctã ꝑpetrare qᷓ;tũ eſt vobis poſſibi
le:ſed debetis eos caſtigare. Ait em̃ Phus.vj.
de aialibo. Bonũ eſt vt parẽtes coꝛrigant filios
ſuos.Ideo ꝓuerb.xiij.dicit Salomõ.Qui par
cit virge odit fůiũ ſuũ:qui aũt diligit illũ inſtã⸗
ter erudit.Et ad Heb.xij.dicit apłlus. Quis eſt

filiꝰ.ſ.filialiter dileciꝰ quẽ nõ coꝛripiat frater.q̃ſi
di. nullus. Etideo o filij ſufferte patiẽter coꝛre⸗
ctionẽ parentũ quã faciunt vobis ꝓ via ſalute.
Ait em̃ Salomõ ꝓuerb.xxix. Uiro qͥ coꝛripiẽtẽ

dura ceruice contenit repentinꝰ ſuꝑueniet inte⸗
ritus⁊ eũ ſanitas nõ ſequet᷑. Uirga aũt atq; coꝛ
rectio tribuet intellectũ ⁊ ſapiẽtiã.Lenemi ergo
o parẽtes coꝛrigere filios vꝛõs. iuxta pᷣceptum
Salomõis ꝓuerb.xxiij.vbi dicit. Noli ſubtra⸗
here a puero diſciplinã:ſi em̃ ꝑcuſſeris eũvirga
nõ moꝛiet᷑.In vᷣga ꝑcutis illũ ⁊ aiam eiꝰ de in⸗

ferno liberabis.⁊.xxij.c.eiuſdẽ lib.iteꝝ ðt.Stul

ticiã alligatã in coꝛde puerivga diſcipline effu⸗
gabit.qᷓ;uis ergo moleſte ferãt nõ tamẽ debet

ceſſare a coꝛrectiõe.Ait em̃ Catho.c.ij.ſui li. Cũ

moneas aliquẽ nec ſe velit ipᷣe moneri: Si tibi
ſit charꝰ noli deſiſtere ceptis.Et qᷓ;uis ſint boni
filij tamẽ cõtinue debetis eos ſolicitare ad ma⸗
ius bonũ.Ait em̃ Ouiõð.livᷣ.j.de ponto.Necno
cet admiſſo ſubdere calcarequo.Nõ dico tamẽ
ꝓpter hoc ꝙ debeatis a pueris omino amouere

ſua ſolatia puerilia:ſed ꝑmittere eos debetis fa

cere iuxta moꝛẽ pueroꝛũ in his q̃ non ſunt pctã
qꝛ qui nimis emũgit elicit ſanguinẽ ꝓuerb.pe⸗
nul.c.deniq;.iiij.di.Et ad h̊ ꝓpoſitũ poſſumus
adducere illð Ouið.in.j.de remedio amo.lʒ ad
aliud ꝓpoſitũ dixerit. Lu puer es nec te quicqᷓ;
niſi ludere oꝑtet. Lude:decẽt animos mollia re
gna tuos.Aliter ãt educatꝰ poſtea qñ erit ſenex
faciet puerilia. Sicnt legit᷑ de filio cuiuſdã reg
qui fecit eũ enutriri in magna maturitate: ⁊ in

cõſoꝛtio phᷣoꝛũ ⁊ alioꝛũ ſapientũ.Sed poſtqᷓ; il

le moꝛtuo patre factus eſt rex.cuʒ ꝑuenit ad ſe⸗
nectutẽ non delectabat᷑ niſi in ludis pueroꝛũ:⁊
maxime in capiẽdo muſcas cũ manib ⁊ ponẽ⸗
do actenẽdo eas in q̃dã capſula quã fecerat de
papiro:ita ꝙ opoꝛtebat quodãmõ eũ ad puen

6conctaumn
Ulclnnaperai⸗
igispucnnienn⸗
rtegluechſci
ſceciaudnarn

E

reodtifin

jgolmiemnii

dDnrlirdendd

Curudnirnfm

(cleſkeenlu

S
“HMs

Ddeckcüde
oocſehaienin
Perinlomsfuen
foenicpoero⸗
Gllu olino
lommzeydee
cufiinin
moin eindſla
hittvqj npolln⸗
Gngeernöcengrt

MmMWNNTCiden10

lofotonicentins
ncla dliaKadl
Dahſünpſacdos
Mmotnmeggnoen
Gperfiidliolud
liiſcttrryti die

mnde ſino chzbel
oniſno correrer

dt notennin

Noff

oguideoipͤl⸗
cocgibornbilen
lilromͤrroffli

Mlgverolürtni
tcno Oulcief

niolalanm nüi⸗
ucharonigui
Uiunutn
i glgtitin
Niumſfrlenih
dättpihnnne
malgſerpfnn
Crenſic
Brrcürr
g ſin
gepeſd
bnnn

eſt
nen

WI
ſoddnnne
tndsa
en Pn
lond Qn
grili
wbpiftun
Patit on
disg inſin
dq nt
nnunirn
igaaitnguan

l

tuna jaon.
, Tollibrn
ſenis cin.
biten de NH

monat

lumat
Nenc.
,ſide n
Mminognendea e
ws Nnoſ
rlinegui
nipuerbe
jpoſſumus

neete qulcqx
os mollar
göcntſan
ocnindi
Auntiinn
Sal oi⸗
wmntuͤ
oemuͤ
mtv ten
wiſn

vcin

Foliũ

ciã redire:hoc eſt ad ſtulticiã que eſt colligata ĩ
coꝛde pueri.vt ait Salomõ ꝓuerb.xxij.Et ideo
floꝛẽtini quãdo vident aliquẽ ſenẽ ſtultũ vel fa
tuũ dicere ſolent. Iſte fuit vnus ſapiens puer.
Hoc autẽ quotidie per exꝑientiã videtur ⁊ ego

oculis ꝓpꝛijs perſpexi.Nam cũ iuiſſem quadaʒ
die adviſitãdũ quẽdã ſenẽ decrepitũ qui erat in

ſeculo magne reputatiõis ⁊ reueretie inueni eũ
puerilia facientẽ. Ex quo ille verecundatꝰ dixit.
Parcite mihi ſi hec facio.nã pater meꝰ fecit me
in puericia enutriri in maturicate? nũqᷓ; ꝑmiſit
me ſolatia capere cũ pueris:⁊ ideo quia fui ita
ſapiẽs puer:nũctanqᷓ; puerułꝰ effectꝰ ſił canto
⁊fleo ⁊c. Alius q̊ʒ ſcietia ac fama doctrine dariſ
ſimꝰ cũ cauſa recreatiõis ſemel extra vrbẽ fuiſſʒ
ductꝰ in quoddã viridariũ ad pꝛandẽdũvidẽs
in quodam fontanili anetas in eo ſe balneãtes
cũ ſurrexiſſet de mẽſa accepit in manu vnã perti
cam ⁊ currebat poſt anetas percutiẽdo eas.De
qua re admirati familiares eiꝰdixerunt. Nolite
facere iſta puerilia que vobis redundãt in ma⸗
gnũ dedecꝰ cũ his qui vos inuitarent ⁊ putant
vos eſſe hoĩem ſapientẽ.At ille rñdit:ꝙ qꝛ ſem⸗
per in litteris fuerat educatꝰ ⁊ nunqᷓ; habuerat
recreatões pueroꝝ ideo opoꝛtebat eũ ſic facere.
Sed ad /ꝓoſitũ noſtrum reuertamur.Scitote
igit᷑ o parẽtes ꝙ de oibus pctis que ꝓpter negli
gẽtiã veſtrã cõmiſerint filij veſtri reddetis rõnẽ

deo in die iudicij.Et hoc dico tam de parẽtibꝰ
ſpũalibo qᷓ; coꝛ ꝑalibo.Nam ille qͥ tenet᷑ aliquezʒ

coꝛrigere⁊ nõ coꝛrigit int᷑pꝛetat᷑ pctõ ↄſentire.c.
erroꝛ.⁊.c.quid em̃.⁊.c.cõſentire.lxxxiij.di. Agen

tes vo ⁊ conſentiẽtes pari pena puniũtur.l.itẽ

mella.S.ſi aliꝰ.ff.ad.l.aqui.Et hac de cauſa licet
Hely ſũmꝰſacerdos iudeoꝛũ qᷓ;uis ex ſe eſſʒ bo
nus tamẽ qꝛ nõ coꝛrigebat filios ſuos malos:

ipᷣe ⁊ filij diuio iudicio interier̃t.vt hr.j. Reg.iij

⁊.iiij.c.⁊.xxxvij.di.c.legãt.⁊.xlvij.di.S.nece.⁊ ex⸗
tra de ſimo.c.lʒ hely.lõ ſolũ aũt e᷑na pena pu⸗
niemi ſi nõ coꝛrexeritis filios vꝛõs ſʒ etiã tꝑali.
vt ðt Inno.tertiꝰ in:.c.q̃liter ⁊ qũ.extra de accu.
⁊ loquit᷑ de oĩb pᷣlatis.Legit᷑ q̊ʒ ad hoc ꝓpoſitũ

quoddã hoꝛribile exẽplũ cõtra illos parẽtes tã

ſenſualr amãtes filios ꝙ eis ꝑmittũt facere oĩa
mala que volũt ⁊ nõ audẽt coꝛrigere illos ne cõ

triſtẽt eos. Quidã em̃ iuuenis diſſolutꝰ malas

tenẽs ſocietates nũqᷓ; a pr̃e coꝛrigebat᷑ ꝓpt᷑ inoꝛ
dinatũ amoꝛẽ quẽ ei poꝛt abat. vñ effectꝰ fur cũ
ad furcas duceret᷑ poſtulauit graʒ vt ſaltẽ pꝛẽs

ſuũ oſcularet᷑ añ moꝛtẽ. Qua gr̃a obtẽta cũ pf

adueniſſet ille oñdẽs velle eũ oſculari naſũ illi
dẽtibo ãputauit ⁊ ĩ faciẽ ſibi ꝓiecit dicẽs. Uade
maledicte pr̃ qꝛ tua cã ducoꝛ ad furcas.ſi eĩ me
coꝛrexiſſes ad hac ſniaʒ nõ pueniſſẽ. R

h Enc aũ̃t coꝛrectionẽ debetis facere dulci

ter. Pꝛimo verbis:vt inqͥt Amb.lib.iiij.

de officijs. c.xvj. dicẽs. . eq; monitio aſp era ſit:
neq; obiurgatio ↄtumelioſa.?⁊ Seneca in ꝓuer

bijs inqᷣt. Obiurgationi ſꝑ aliqͥd blande admi
ſce.Si aũt verbis nõ coꝛrigant᷑:puniri debent
factis:⁊ tñ cuʒ hũanitate.xlv.di.licet.Et.xxxiij.
q.iiij.c.quod xpᷣs. Melius eſt em reddere rõnẽ
de nimia miſicoꝛdia:qᷓ; ð nimia ſeueritate.l.di.
c.ponderet.in fi.⁊=.xxvj.q.vltima.c.alligant.Nã
humaniter caſtigatus reuerentiaʒ exhibet caſti/
ganti.Aſperitas aũt ⁊ nimia increpatio:nec coꝛ
rectionẽ inducit nec ſalutẽ:vt dicit᷑ in.c.cũ btũs.
xlv.di. Et qð dicitur de patribo:intelligitur etiã
de magiſtris. Scriptũ eſt enim.ff.ad.l.aqui.l.ſʒ
⁊ ſi quẽcũq;.in fi.q ſolum leuis caſtigatio con⸗
ceſſa eſtdocenti ⁊ magiſtro. Quod etiam habet᷑
in.l.item queritur.S.idẽ iulianus.ſf.de acti.em.
Ideo dicitur in.l.pᷣceptoꝛis.ff.ad.l.aquiꝙ pᷣce⸗

ptoꝛis nimia ſeuitia culpe ãnumerat᷑. Que oĩa

ſunt ↄtra quoſdam patres ⁊ magiſtros qui ita
crudeliter verberant filios ⁊ diſcipulos:ꝙ irru⸗
unt in eos vt belue fero ces:⁊ pedibo conculcant
aliaſqʒ multas crudelitates contra eos agunt:
itavt ſepe quaſi moꝛtuos relinquant.Quando
tamẽ ꝑ humanã coꝛrectionẽ nõ volunt ſe emen
dare:debetis ſᷣuare illud Ouidij in pᷣmo Me⸗
thamoꝛ.dicens.
Cuncta pᷣus tẽptanda:ſed imedicabile vulnus
Enſe reſcidendum eſt:ne pars ſincera trahatur.
Unge metrice dicitur.
St nõ ſufficient artes:veniemus ad arma.
Oõð aũt dictũ eſt de obligatiõe coꝛrectiõis:itelli⸗
gitur de his parentibo tam coꝛpoꝛalibo q; ſpiri⸗
tualibo ⁊ magiſtris qui poſſunt coꝛrigere:quia
ſi nõ poſſint excuſant᷑.l.culpa caret.ff.ð regulis
iuris.vhi ðꝛ.Culpa caret qͥ ſeit:ſʒ phibere nõ pᷣt
Impoſſibiliũ em̃ nulla eſt o bligatio ff.de regu
lis iu.l.ĩpoſſibiliũ.vt aũt nõ veniatꝭ ad hãc ĩpoſ
ſibilitatẽ incipite eos coꝛrigere a pueritia:qꝛ dũ
mollis eſt vᷣga:faciłr flecti᷑.qñ autẽ eſt magna
⁊ dura:nõ pᷣt faciłr flecti. Ideo dicit᷑ in cõmuni

ꝓuerbio.Caſtiga canẽ:ca ſtiga lupũ ſed nõ caſti

gabis hoĩem canũ. UVt aũt vꝛa coꝛrectio effectũ
bonũ hẽat:ſᷣuate illð documẽtũ Catonis ſui li.
c.iij.dicentis. V
Que culpare ſoles ea tu ne feceris ipſe.
Turpe eſt doctoꝛi cum culpa redarguit ipſum.
Pars tercia huiꝰſᷣmõis ĩ q̃ ponũt᷑ documẽ/
ta data filijs erga parẽtesſuos. Z
KErcio vob filijs reli̊ documẽtum qð
ðꝛ honoꝛatiõis.O bligati em̃ eſt ꝑ pᷣ⸗
ceptũ legꝭ diuĩe honoꝛare pꝛeʒ ⁊ mr̃eʒ.
Exo.xx.Deut᷑.v.⁊ Ma t.xv.Et ſcitote ſᷣm doctri
nã Alex.de ales ĩ.iij.pte ſue ſũme.ĩ tractatu ð q̃r
to pᷣcepto ðcalogi.q̃ſtio.ij.ꝙ filiꝰtenet᷑ pᷣncipalr
in ſex pꝛi ⁊ mr̃i. Pꝛimo amare eos coꝛdialr:⁊ ñ

offẽdere eoſĩ aliq̊ nec vᷣbo nec facto aut alio mõ
Scðo cis obedire tenet᷑ in oĩb licitis et hone⸗
ſtis. Tertio eos reuereri ⁊ honoꝛare:non ſolum
verhis:ſed etiam reuerentia coꝛpoꝛali:ſᷣm ſta⸗
tum et conditionem eoꝛum. Quarto eos dul⸗

EE y

cibus verbis in tribulatiõib cõſolari. Quinto

5 .
. . 4 . D
.
5

ſed cõfuſio. gloꝛia em̃ hoĩs ex hbonoꝛe patris ſui

in infirmitate eoꝛũ illis ſeruire:? eos adiuuare ⁊ dedecꝰ filij parẽs ſi
etiã ſanos in ſeruitijs operũ. Sexto eis neceſſa nectã patris beſrerns knroketorſmig Hiraſe tülilfgſ
miniſtrare quãdo indiget. Hoc q́ pceptuʒ lius. ſi defecerit ſenſu veniã date: 2 neſt nn nchſin
eſt de lege nature.nã a natnra om̃s indinantur cum in virtute vr̃a.Quã male fame eſt genac enfaininnin
honoꝛare ⁊ reuereri parẽtes.l.ius naturale.S.fi quit patrẽ:⁊ maledictus eſt a deo q exaſt in⸗ nere
na.iũcta.l.veluti.ff. de iuſti. ⁊ in. Lege q̊; huma trem. Hec ibi. * natma abrignn n
na pꝛecipit᷑ filijs vt reuerẽtiã ⁊ bonoꝛẽ exhibeat On ſolũ aũt tenemini honoꝛare paren⸗ unpene
Fs encen a depmranc. 1 er n tes carnales ſed etiã ſpũales Veicen Nninrſd
v C depacha po., . I. ò O0. n.iij. parte b,
. e.a libe. 2 liber. pꝛe. Ideo dicit᷑ in.l.j.ff. ſi quid i tu de q̃rto pꝛecepto decalogt d ſn enemmt whitlhe
u. da. Hiern⸗ batei n6 eſt ſpernẽda: tta em̃ eos diligere ſic carnales.cita diligere. xxx. q. iij idohorcnigol
re fe oms derrec endife det dnoe oinnes dHisnekeſſenerade ccraltes na,
P. e ei quos omnes xpᷣiani tenent᷑ hono 6Raicnn
quãtũ merent.vt inqᷣt Areſt.viij.ethi.⁊ Hiero. uereri.Ideo ſanctꝰ Frãciſc i noꝛane ? re/ ſaſ elatos
u r uz l. 7 Miero. . anctꝰ Frãciſcꝰ in regula ãtiqua.c. uiſiousſdos
in libꝛo de bonoꝛãdis parẽtibo.Et tãta debet eẽ ix.dixit.Om̃ n egiig arlqua.c. ſir
nuded den ix.dixit.O m̃es clericos ⁊ oẽs religioſe. euegrſtoutnez ien
reuerẽtia filij erga parẽtes ꝙ lʒ eſſẽt mali ex ma m nis in hi Ercligliaſos Paheo⸗ iinint
1e h ega hareret & 15 us pꝛo dñis in his que ſpectant ad ſalutẽ aĩ Intnensnun
xima reuerẽtia debẽt eis videri boni:niſi ſintta ⁊ anoſtra nõ deuiãt reli beckonraq dainre gſe aäft
Eine enererig o gen bont. a nõ deuiãt religione:oꝛdinẽ ⁊ offici No Aleicifo
manikteſta eoꝛũ ſcelera vt nõ poſſint in bonũ ali ceoꝛũ deinatteligione: o:dins officinx K
. . ꝛũ ⁊ admiſtrationẽ veneremur.Et ĩ admoni 6Ebtlnnfunn
quatenꝰ interpꝛetari.vnð inquit iuriſcõſultꝰ in tiõibus ſuis idẽ di . Evodmonl mtinimm
l. liberto. ff. de obſe. a libe. ? liber. pꝛe. Filio ſe Sipus ſute iqe dicebde. G con Guuæ q poꝛrae nnlim
liberto. f. a libe. pꝛe. emꝑ figdẽ in clericis qui viuũt ſᷣm foꝛmã ſctẽ (Wondtnennſen⸗
honeſta ⁊ ſancta patris ꝑſona videri debet.⁊ in eccłie:⁊ vei. quliniit in toꝛma ſere ranane inlhll
2 in ecckłlie:⁊ ve illis qͥ ipᷣos deſpiciũt.Licet em̃ diaeune
l. cum opoꝛtet. S. nõ autẽ. C. de bo. que libe.?⁊ in pctõò is ipoedeſpictic ticcem enen. minitue
n oporrer.„. „K. ⁊ in pcctõꝛes tamẽ nullus ðbet eos iudicare:ipᷣe em̃ 6cunrscalc⸗
aut.de nuptijs.S.ſed quod ſancitũ.vſi.⁊ ita di/ ſol bi uaicare: lpe ein cbntdenlet
nr. tijs. 9. led quoc vſi. us deus reſeruat ſibi eos ad iud ; ſiucclura
citur. Erubeſcit lex filios fieri caſtigatoꝛes parẽ qᷓ; mi gaͦ wuateandu. na Mc
ene Bto maioꝛ eſt om̃ibo adminiſtratio eoꝛũ . igbmmün
tum. quod ſolũ ꝓpter reuerẽtiã dici quã eis de⸗ R«R;SKäü relaci
. abent: tãto maius pctĩ hab norir emigneckende
Queon .in li ſis qᷓ; in oibus alijs hoibus huiꝰ mũdi.Et idẽ ð
bꝛo de honoꝛãdis parẽtibo dicit filio pꝛoteruo. ij ug alije boĩbuo puu mudi. Ccide enAmd
ded s bn 2 1 in epla ad om̃s fideles dicit.Debemꝰ eccli iins⸗
qui relinquit patrẽ ⁊ matrẽ. Sances tue necduʒ ſitare frequẽ cderi Lccliag d Amile
llcreü perdiderũt ſapoꝛẽ quẽ tibi pia mater in⸗ frequẽter ⁊ reuereri clericos non tim ꝓpter eMaienk
er in? eos ſi ſunt pctõꝛes: ſed fficiũ ni =
fundens linguã tuã pauit potu coꝛꝑis ſui.im⸗ ſunt pctõꝛes: ſed ꝓpter officiũ ⁊ admini/⸗ isſyguurdöe
tundgens ui it potu coꝛꝑis ſui.im/ ſtrationẽ coꝛꝑis ⁊ ſanguinis dñi noſtri ieſu xpᷣi Aaßſartors,i
dendepoertmutri ſeruitiũ qui nũq; tuos va ¶⁊ ꝓpter ſctã vᷣba que clerici dicccz unnuiaterip aiene n
gitus hoꝛrẽtes totũ in te lambebãt oſculis coꝛ⸗ ſi miniſtrare debẽt ⁊ nõ alij. Pꝛopter hec docu — ncn
pus. Et ibidẽ iten dicit. Meret᷑ cecitatis ſubire mẽta canit eccłia de beato Franciſco dicẽs. ndana
ſuppliciũ qui parentũvultus vel toꝛuo viſu de ſbytere lt pꝛe cicti ſco dices. Dꝛe Mlcsſenddann.
Nertoen yteros monuit pꝛe cũctis reuereri. Et hoc fie (gyiainpionnci
ſpexerit:vel elatis oculis leſerit pietatẽ. Areſt.qʒ n debet triplici ratiõe. Pꝛima dicit ſub “ Anaanſanön
in libꝛo Icono.inquit. Cõmunicatio maris ? nis. ſ ſubrogatũ capit naturã illiꝰ i lo⸗ ürauchal
femine inñ animalibo irratõnalibo eſt ſolůmodo cũ ſubrogat᷑.l.cõperimꝰ E. de pri nſarr Uunhſäikrihoptl
gratia ꝓcreande pꝛolis delectatõe admixta. In ſcrinioꝛũ.li.xij . c.fi. ?.xciij. di Ban er n⸗ oral Hugode
hoĩbus autẽ nõ ſolũ ob banc cauſam: ſʒ vt filij ſunt poſiti loco xpᷣi animaꝝ paſtoꝛes oles gur nohane ic
redderẽt auxiliũ parẽtib tẽpoꝛe indigẽtie: ſitut gura huiꝰ dixit dũs Petro Jobis xj Pal iennvetſon
baren fecere fülijs mimg Pecllle ideo o fi?ꝭ oues meas.Quapꝛopt debet eis ſn madſae nuannuſ
ij⁊ filie ſeruate pꝛeceptũ Ecci.iij.c.ſui lib.dicenñ. uerẽtia re ſentãti z xrp̃i of nhthſn
tie er Du Htu Ecci. .c. lurtid. vlcen. ꝛeſentãtibo ꝑſo Adeo.vj.q.j.i eRT ſackr
Judicii poera endiſ fili: ſic ſcire iee, eeeeoe pe rli aͤ egbeant ntiunffne
honoꝛauit patrẽ filijs: ⁊ iudiciũ plebs epiſcopũ ſuũ nõ ac Emgffriiſdi
matris exquirẽs firmauit ĩ filios. Sicut qᷣ the ano ſt olſeiu⸗ gus eum Knütoondini
is e V ⸗ Sie arguat.quia nõ eſt diſcipulꝰ ſupꝛa magiſtru alniwr
ſauriſat ita? qui honoꝛificat matrẽ ſuã.Qui ho ci. ̊z. vij. c. dici 5 dꝛa maguttum üͤndapenizi
2 qr m Qui ho Ecci.q̊ʒ.vij.c. dicit. In tota anima tua time deũ WE
n m maré na. Qurn qʒ.vij.c.dicit. In t a time duch
woret gaereſaumwenn ab mfaien Bis rin zſacerdoten llliꝰ ſanctifica.in etprntetvade titen⸗
die oꝛatiõis ſue exaudiet᷑ Qui honoꝛat patrem lige eũ qui fecitte:æ miſtros eiꝰ nõ derelinqt ſodftͤ
Een vur wentelon arder alil obeduͦ pacri refn⸗ Honoꝛa deũ ex tota aĩma tua:⁊ ogotinee 69 Ngatnri
Quitimet dñm bonoꝛabit pa⸗ cerdotes. Luce quoq;.xſ.dicit xpᷣu DMunper ned
ſenros:⸗ quaſi dñis ſeruiet his qui ſe genuerũ Quivos ſpernit me Penme Sleut⸗ en goene lgmnlieng
oberer mone nommtbanartc bonoꝛa patrẽ dñoꝛũ vicarij ⁊ locum tenẽtes ipſoꝛũ ab oĩbus rürſlunnid
e. icio paj qui ſecũdus poſt regem ⁊ vicarius pharaonis grmemn
tris firmat domos filioꝛum: maledicti . caſens phargon⸗ watnſnuin
tri . o au⸗ in tota terra egypti ab omnibo ĩmo etiã a fratni/ zncſilus⸗
. * „ „ „ .
Ruecs nesnnchs erachica ſpndomenc. e bus ſuis honoꝛatus ⁊ adoꝛatus eſt. Sicetia, eirhteng
. patris tul: none tibi glia ſacerdotes vicarij xpᷣi ſũmi regis quibᷣ ipße de⸗ ntinnn
hetneſinnlin

N
Wn

————
—
—
=

E
—
☛

—

—

onomen
Nfünene
fune h
hmnmg
llinn.
gosdhe D
agſiiin
Viufnn)
iunsene.
miſcinn .
4 Duede.
direied
Mdianci⸗i
ſtmno ü
dargiari
buidad
weg
offüitdn ,
Nopterdea
naſco diisN
1dickſohnen
urii=hH
e nsn
Smlazti:
Mitns ſͤnt
öengdie
tüsfan niin
en
umnlced
pumigkn
natwaamedd
ſitrutetna d
döderdingln
rhororfta
zusſuandat
utceñnan
ſeüthoin
anb Holit
rus bn

noch⸗
3 gub⸗

it daues regni celoꝛũ vt aperiãt illð ⁊ caudãt
ſicut eis videbit᷑ ſᷣm deũ:a cunctis debent hono
rari.cuʒ em̃ ipos ſacerdotes honoꝛet deꝰ: quia
ſunt ſui miniſtri.iuxta illud qð ait ſaluatoꝛ Jo
hãnis.xij. Si quis mihi miſtrauerit honoꝛĩfi⸗
cabit eũ pater meꝰ qui ẽ in celis. Pꝛofecto mul

to magis ab hoibus debent honoꝛificari. Ipſi

em̃ dei miniſtri eſſe debẽt in magno honoꝛe in
terris qui in magna gloꝛia erũt in celis. dicente
dño vbi ſupꝛa. Ubi ego ſuʒ illic ⁊ miniſter meꝰ
erit.Ad hoc etiã ꝓpoſitũ de honoꝛãdis ſacerdo/⸗
cibus narrat magiſter hyſtoꝛiarũ eccłiaſticarũ.
ꝙ cũ Alexãder magnꝰ capta gaʒa iret hieroſo⸗
lymã ſũmus ſacerdos oꝛabat ꝓ gente ſua. Cui
dñs ait vt ciuitateʒ ſertis honoꝛaret:⁊ pontifi⸗
calibo veſtimẽtis indutus obuiã pergeret Ale⸗

xandro. Quod cũ feciſſet ſociatus multis ſacer

dotibo habẽs in manu laminã:in qua erat ſcri⸗
ptũ nomẽ dñi tetragrãmatõ. Alexãder magnꝰ
deſcendit de equo ſolus ⁊ honoꝛauit ſacerdotẽ
⁊ nomẽ dñi adoꝛauit.Petẽtibꝰ autẽ militibus
ſuis quare adoꝛaſſet ſacerdotẽ iudeoꝛũ:reſpon
dit.Nõ hunc adoꝛaui ſed deũ cuius pꝛincipatũ
tenet. Nã ꝑ ſomniũ vidi deũ in tali habitu qͥ pᷣn
cipatũ perſarũ ſe mihi datuꝝ repꝛomiſit. N
Ecuũda ratio dicit᷑ mediationis. Ille em̃
ſeſt honoꝛãdus qͥ eſt familiaris ĩmꝑato
ri? ad eũ poteſt intrare ⁊ cũ ipᷣo loqͥ atq;
eius iraʒ placare:qð poſſunt facere ſacerdotes.
ca.ipᷣi ſacerdotes.j.q.j.⁊ ideo debẽta populł ve⸗
nerari quoꝛũ ſunt quaſi os q̊ddã apud domi⸗
nũ intercedẽs ⁊ oꝛans. ⁊ ideo in oꝛatiõib ſuis
publicis ſemꝑ dicunt.queſumꝰ ⁊nunqᷓ; queſo.
quia in ꝑſona oim loquũtur. Sacerdotes em̃
ſunt mediatoꝛes inter deũ ⁊ homĩes:⁊ ipᷣi diui
na miniſtrat populis ⁊ vota populoꝝ offerũt
deo. vt ait Hugo de ſctõ Uictoꝛe in.ij.de ſacra⸗
mẽtis:parte.viij.c.vltimo.⁊ beatꝰ Thomas in
iiij.di.xxiiij. Ideo dicit᷑ ſacerdos q̃ſi ſacra dos:
vel ſacer duxvel ſacra dãs ſᷣm Iſidoꝝ.vij.libꝛo
ethimolł.Et lzʒ ſacerdos ſit peccatoꝛ tamẽ grãm
dei in alios trãſfundit per miniſteriũ ſuũ.vt po
nit mgjr in.iiij.di.xix.vbi etiã inquit:q ſacerdo⸗
tes quãdo oꝛdinãtur accipiũt poteſtatẽ clauiũ
celeſtiũ ad aperiẽdũ celũ.Et ideo tanqᷓ; nr̃is pa

tibus debemꝰ eis maximũ honoꝛẽ impẽdere.
Quis em̃ nos fecit xpᷣianos niſi ſacerdotes:qᷣs

nos abſoluit a pctis niſi ipᷣi:quiba dictum fuit
Matthᷣ.xix.Quecũq; ligaueritis ſuꝑ terrã erũt
ligata ⁊ in celis:⁊ quecũq; ſolueritis ſuꝑ terraz
erũt ſoluta ⁊ in celis. Ipᷣi ergo ſacerdotes cum

ſint capitanei noſtri ⁊ patres debemꝰ eos ſum⸗

