lisã b. Johannes vt eum ad videndũ finẽ magi/
ſtri ſui currere ꝑmitteret: ꝓmittẽs ei ꝙ ante con /
demnationẽ eius ad moꝛteʒ ad eam reuerteret᷑.

Cui tandem conſennẽs beata virgo in eodẽ lo⸗

Septimus doloꝛ beate vᷣginis in filij ſ ui de/

Aptus igit᷑ Jeſus a turbis ligatꝰ eſt ab
c eis ⁊ marximis penis afflictus.O flebi⸗
le ſpectaculü.o dolendũ malũ.o lachꝛy⸗

mabile facum: videre illos crudeliſſimos iude

os leonũ moꝛe cõtra dñm Jeſuʒ fremẽtes ⁊ ru⸗

gientes. Alij ceperũt eũ ꝑ capillos ſuos ⁊ violẽ
ter in terrã ꝓiecerunt. Alij gratioſas manꝰ eius

capientes retro vᷣterunt.alij funibo dun illas li⸗

gauerũt. alij catenaʒ collo eius impoſuerũt.alij
cõtumelioſis verbis iniuriabant᷑ ſibi.alij deni⸗
gꝗq; pugnis ⁊ pomis ſuoꝝ enſium ꝑcuſſerũt eũ.
Quid audis o ania mea.Noõne hic eſt rex ange
lon.nõne hic eſt Jeſus dei ⁊ virginis filius.nõ
ne eſt creatoꝛ ⁊ redẽptoꝛ tuꝰ.Cur ̊ non ploꝛas:

curnõ clamas ad ſydera.O Jeſu mi:ſalus anie

mee: pfecto nücadimples qð ſcriptũ eſt ꝑ Eſa/
iam phetã.liij.ca.ſui libꝛi dicẽs. VUere languo⸗
res noſtros ipᷣe tulit:⁊ doloꝛes nr̃os ipᷣe poꝛta/
uit. Ipſe vulneratꝰeſt ꝓpter iniqͥtates nr̃as:attri

tus eſt pter ſcelera noſtra. Diſciplina pacis no

ſtre ſuꝑ eũ:⁊ liuoꝛe eiꝰ ſanati ſumus.Oẽs nos
qſi oues errauimus:⁊ dñs poſuitin eo iniqͥta⸗

tem oĩm noſtrũ.Conſidera igit᷑ o ania deuota
quõ ducit᷑ ab illis neqͥſſimis de toꝛrente ſurſuʒ
verſus hieruſalẽ ꝑ illũ montẽ petro ſum pedib
diſcalciati s:capite diſcooꝑto:inclinatus ex fati

gatione:⁊ vehemẽti acceleratione incedens.Di/

at aũt Damaſcenꝰ vt pie credendũ eſt ꝙ ducen

tes eũ cũ fune ad collũ ſiue catena:cũ magna fe
ſtinatiõe:manibo poſt tergũ ligad:fecerũt eũ ce⸗
ſpitantẽ cadere cũ trãſiret toꝛrentẽ cedron:⁊ ſuꝑ
illis lapidibo oꝛe cõtũdi: ita vt fracto oꝛe⁊ facie
ſuanguis cõflueret. Et tũc verificatũ fuit iũllð pᷣſ.
lcrir. De toꝛrente in via bibit:ꝓpterea exaltauit ca⸗
put. Dicit etiã Damaſcenꝰ ꝙ ꝓpter tunſiones la⸗
pidũ:qꝛ nox erat⁊ rabide violenterq; trahebãt
ecum:pedes eius ⁊ tibie ita cõfracte ſunt:vt ſan⸗
gulis vndiq; emanaret. Nullus vo erat qͥ in tãa⸗

tis anxietatibo cõſtituto auxiliũ pᷣberet. Et tunc

verificatũ fuitillud Eſa.lxiij. Circũſperxi et non
erat auxiliatoꝛ:q̃ſiui ⁊ nõ erat qui adiuuaret.Et
p̃ſ.ÿlxviij.inqͥt Dauid in ꝑſona xpᷣi. Suſtinui q
ſidmul cõtriſtaret᷑ ⁊ nõ fuit:⁊ qͥ cõſolaret᷑ ⁊ nõ in⸗
ueni. Et pᷣſ.cxlj.iteꝝ ait.Conſiderabam ad dexte
ram ⁊ videbam ⁊ nõ erat qͥ cognoſceret me. Et
ecr hoc cauſabat᷑ maximus doloꝛ ipſiꝰ. Nam vt
dS:.E. de apoſtad.l.hij qui.grauioꝛ eſt pena cõo⸗/⸗

uerſari inter hoies yeoꝝ carere ſuffragijs:q;ᷓ p

CGXLVII

1 *

cul ab homiby exiſtentẽ:ipſoꝝ ſolaciũ non ſen/

tire. Et ideo ꝓculdubio graue fuit chꝛiſtũ in ter
rm iudeoꝝ quaſi cum peculiari ꝓplo ſingularit
electo cõuerſari benefaciendo:⁊ non ſolu carere

eoꝝ ſuffragijs ⁊ ab omnib amid derelinqᷣ:ſed
ab illlo ingrauſſimo ꝓplo ſic vituꝑioſe ⁊ crudeli
ter tractari.Lonſiderate o deuoti chꝛiſtiani totã

ciuitatem cõmotam ⁊ diſapulos amaricatos ⁊

triſtes hincinde fugientes:⁊ ad celum voces la

chꝛymoſas emittentes ⁊ dicentes Obone Jeſu
quid facient ſine magr̃o diſapuli.Quis a lupo

rũ rabie defendet oues ꝑcuſſo paſtoꝛe. Sic igi

tur vinctum deduxerunt ꝑfidi iudei dñm Jeſũ

ad domũ antiquioꝛis pontificis.ſ. Anne q erat
ſocer Cayphe.vt dicit᷑ Joh. xviij. Quod fecerũt
Pꝛimo ob reuerentiã ipſius quia erat ſenioꝛ.

Secundo qꝛ domũ eius pᷣus inuenerũt iuxta
quam tranſibant.Tercio quia volebãt eum ibi
melius ligare: ⁊ ſe alijs ſocijs ro boꝛare:ne ſibi

capꝑet᷑. Quarto vt eum in plurib loò vituꝑarẽt

Beda vo aliã rõneʒ aſſigt:dicẽs ꝙ foꝛte diuitꝰ

facum eſt:vt qui erantaffines ſanguie ſocarẽ⸗

tur in ſcelere. Interrogatus igit᷑ dñs Jeſus ab
Anna de diſapulis ⁊ doarina ſua:qꝛ diſcipuli

aufugerant:ſolũ de docrina dedit reſponſum

dicens. Ego palam ſemꝑ docui in ſinagoga et
in templo quo oẽs iudei cõueniũt:⁊ in occulto
locutus ſum nibil:quid me interrogas. Inter⸗
roga eos qͥ me audierũt. Ipſi em̃ ſdũt qͥd dixe⸗

rim ego.Quod cum dixiſſet:vnus aſſiſtens mi
niſtroꝝ dedit alapam Jeſu:dicẽs.Sic reſpon⸗
des pontifici. Hic aũt vt dicunt aliqͥ: erat ille cu
ius auriculã ipſe ſanauerat.Etideo dicit Chꝛy⸗
ſoſt. O 3 nepharia ꝑcuſſio:qͥd hac alapa ſtulti
us ⁊ indecentiꝰ.Tunc verificatũ eſt ilud quod

ſcriptũ eſt Michee.v. Percutient maxillam iu/

dicis iſrael.Et Treñ.iij.ca.dicit᷑ de chꝛiſto. Da⸗
bit ꝑcutienti ſe maxillam:ſaturabit᷑ obpꝛobꝛijs
Reſpondit aũtilli ſeruo dñs humiliter dicens

Si male locutus ſum:teſtimoniũ ꝑhibe ð ma⸗
lo.ſi aüt bñ:qͥd me cedis.O admirada paciẽtia

manſuetiſſimi Jeſu qͥ ꝑcuſſus in fadẽ iau gra/

ui manuq; furibũda:adeo vt̃m q̊ſdam dẽtes

oꝛis eius cõmouerent᷑:⁊ os eiꝰſanguinẽ expue
ret:nihil tñ cõtumelioſe lo cutꝰ eſt ured ſolum
innocentiam ſuã defendit. Quã dñi mitiſſima?
reſponſionẽ cõſiderans Augꝰ.in qͥdam ſermo
ne inqᷣt.Quid hac reſpõſione verius. Quid mã

ſuetiꝰ⁊ iuſtius.O magna dñi patientia.o inau

dita hũilitas.o ineffabilis mãſuetudo: q̃ nec ſe
excuſauit:necipᷣm dire vᷣberantẽ puniuit. Con/
ſidera ò̊ aia deuota ꝙ ibi illi ꝑfidi iudei diuers
dñm Jeſum afflixere ſupplicijs. In qua qͥdem

domo Anne cum eſſet: Johanes intrauit:vt ðꝛ

Joh.õxviij.ca.Et poſſumus deuote meditari ꝙ;

vigdens eum ſic afflictum ⁊ denuo ligani vt du⸗

ceret᷑ and Caypham pᷣncipem ſacerdotuz:cucur⸗
P! eipen Vv 3

Bermo

rit ad annũciandũ btẽ vᷣgim:vt eã aſſociaret ad

videndũ filiũ ſuũ anteqᷓ; moꝛeret᷑. Quã cũ ſemi
moꝛtuã repperiſſet: videns ꝙ illa ſecũ ꝑgere nõ
poſſet:imo nec ſe mouere a ſtratu in qͥ iacebat
ex maria anxietate:cũ licentia eius ꝑrexit ad vi/
dendũ ſi dno ſuo tã afflicto aliqd adiutoꝛij im
pendere valeret: iteꝝ ꝓmittẽs błẽ vᷣgini ꝙ q;p/
mũ determinationẽ iudeoꝝ de filio ſuo intelli /

geret illi ptinus nũdare feſtinaret.

Octauus doloꝛ beate virginis in filij ſui ac/

cuſatione. “MW

Iſit igi Annas dñm Jeſum ligatũ ad
m Eayphã generũ ſuũ:qͥ erat põtifex anni

illius:vbi ſcribe ⁊ phariſei cõuenerãt. vt
ðꝛ Matth̊.xxvj. Sed hic ſilẽtio pᷣteribimꝰ bꝛe/
uitatis cauſa q̃liter Petrus anteq; gallus can⸗
taret ter xpᷣm negauit.et quõ reſpexit eũ dñs Je⸗
ſus.et ipſe egreſſus foꝛas fleuit amare. Pꝛinci/

pes igit᷑ ſacerdotũ ⁊ oẽ cõciliũ querebãt falſum

teſtimoniũ otra Jeſum vt eũ moꝛti traderent et
occiderent:ſicut ðꝛ Matth.xxvj.Et hoc ꝓpheta
tũ fuerat pᷣſ.xxxiuij.vbi ðꝛ.Surgẽetes teſtes iniqͥ
q ignoꝛ aba interrogabãt me. Cũ aũt młtos fal
ſos teſtes adduxiſſent:nõ inueniebãt cam moꝛ

tis in eo. Refert em̃ Nicodemꝰ in euãgelio ſuo
ꝙ aliqͥ ex eis teſtib adducq ↄ chꝛiſtum:ſpũſctõ
coacti dixerũt.Nos vidimus eum miracula fa/
cientẽ.Alij aũt dixerunt.Nos audiuimꝰ eũ vba

veritaᷣ pᷣdicantẽ.⁊ ſimilia pleriq; locuti ſũt:deo

mouente linguã eoꝝ ↄ volũtatẽ ipſoꝝ.Nouiſſi
me aũt venerũt duo falſiteſtes dicẽtes. Hic di⸗/
P oſſum deſtruere tẽplũ dei ⁊ poſt triduũ re
icare illð.Sed cũ nõ eſſet cõueniẽs teſtimo

edit᷑ no eller
niũ eoꝝ:⁊ Jeſus nihil ad ea reſpondiſſet:pꝛin/
ceps ſacerdotũ aitilli. Adiuro te ꝑ deũ viuũ vt

dicas nobis ſi tu es chꝛiſtꝰ filius dei viui. Re/

ſpondit illi Jeſus. Lu dixiſti. Uerütamen dico

vobis:amodo videbitis filiũ homis ſedentẽ a
dextris vᷣtut dei:⁊ venientẽ in nubibo celi. Lũc
pnceps ſacerdotũ ſcidit veſtimenta ſua dicens.
Blaſphemauit:qͥq adhuc egemus teſtibo Ecce
nũc audiſ blaſphemiã. Quid vobis videtur.

Scidit aũt veſtimẽta ſua ſᷣm Chꝛyß. vt accuſa⸗
tionẽ chꝛiſti redderet grauioꝛẽ.Illi vo ꝑfidi iu/

dei fremẽtes ⁊ rabie pleni cum põtifice ſuo dixe

runt. Reus eſt moꝛtis tanqᷓ; malefactoꝛ ſedu⸗

ctoꝛ ⁊ blaſphemꝰ.ſtatimq; fecerũt illud qð inqͥt
Berñ.di. Vultum tuũ dñe Jeſu deſiderabileʒ
in quẽ deſiderãt angeli ꝓſpicere:ſpud inqnauee ,-/
runt:manibo ꝑcuſſerũt:alapas dantes ⁊ dicen /
tes. Pꝛophetiſa nob chꝛiſte qᷣs eſt qͥ te ꝑcuſſit.
Et vt inqͥt Marcꝰ ca.xiiij. Nelauerũt faciẽ eius
Et hocfecerũt ſᷣm aliqͥs.ne videntes gratioſiſſi
mã et digniſſimã facieʒ eius pietate mouerent.
Etpoſtea ꝑ totã iſtam noccẽ ligatũ et macerati
Derliſionib ⁊ obpꝛobꝛijs vexauerũt:⁊ in mani
bvus famuloꝝ ⁊ ſeruoꝝ flagellandũ ⁊ crucian /
dũ reliquerũt.Et dicuntnonnulli ꝙ poſt flagel

la durlſſima: e ſic vulneratũ piecerũt in doliũ

aque frigide:vt ſic oẽs cruciatꝰſuos renon arét.
Vn in ꝑpſona ſua dixerat Dauid pᷣſ.lxviij. Sal⸗

uum me fac deus:qͥniã intrauerunt aque vſq;

ad animã meꝗ. Infirus ſum in limo pfundi:æ

.

dam deuoti ꝙ poſtq; btũs Johanes vidit do⸗

minũ Jeſum ſic crudeliter maceratũ:dubitans
ne pᷣ doloꝛiby deficeret ⁊ moꝛeret᷑: cucurrit velo
citer in Bethaniam vbi erat planctꝰ indicibilis.

Sed ꝑ ipᷣm damoꝛ ⁊ vlulatꝰ factus eſt magnꝰ⸗
pulſans naq; ad oſtiũ:a virgine oꝛante:tremẽ/
te ⁊ attonita auditus eſt. Cui cuʒ Magdalena

aperuiſſet oſtiũ: Johannes eiulans:flens ⁊ la

chꝛymans dixit

,

A capite ad pedes vſq; vulneratus
Totum coꝛpus plagis haberplenum

Sex milia:ſex centum:ſexagintaſer

Moꝛtalia vulnera numeraui.
Nuibo auditis beata virgo licet debiliſſima:tñ
vires ſibi pᷣſtante anio:rogauit Magdalena et
Marchã vt eã ducerẽt ad videndũ filiũ ſuum.
Johone ergo ancedẽte cũ lucerna in manu:ipa
appodiata Marie ⁊ Marthe illaꝝ ſuſtentatio
nib ferebat᷑. Cũ aũt hieruſalẽ ingreſſa eſſʒ inuue
niens q̊ſdam interrogauit eos: dicẽs illð Cañß.
iij.ca. Ium quem diligit ania mea vidiſtꝭ. li
auũt reſponderũtillud qð ſcoriptũ eſt Cant᷑.v. c.
Qualis eſt dilecꝰ tuus o pulcerrima mulierũü:·
quia ſic adiuraſti nos. Illa aũt dixit.Dilec me
us candidus eſt ⁊ rubicũdus:pulcer ⁊ decoꝛ:·

elect? er milibo. ui illi reſponderũtillõ Eſa. liij

Ulidimus eum ⁊ nõ erat aſpecłꝰ:ſed q̃ſi abſcon
ditus eſt vultꝰ eius ⁊ deſpectus:vñ nec reputa,/
uimus eum.Cũ aũt ex tali reſpõſione magꝭ an /
rxia anteiret beata virgo:ecce alius diſcpulus q

vt qͥdam dicunt fuit Jacobus minoꝛ:cum ma⸗/

niens dirit
Q,urrite cito o mater diſgratiata

Dubbito ſatis num eum viuum reꝑiatis

Totam carnem dilaniauerun-
Non videt᷑ ipſe:ſed vita pꝛiuatus
Omnes diſapuli eum dereliquerunt

Jugas tradidit: Petrus abnegaut.
Pergens ergo lachꝛymoſa mater ꝑ ciuitatezZz
illis qͥs obuiã habebat cũ ſuſpirijs diceboat

Pia gens ſi vos vidiſſeeis
Dulcem meum filiũ Jeſum dilectũ

MAuia mihi diacũ huc intus eum veniſſe
Et latronis inſtar ſtricim ſit ligatus
Si qs fuerit ſciens vbi ſit ͦJU
Is mihitniſti Mane demonſtrt. °

7 H

hijs ergo lo cutionibo et inqſe itioniby

i dum affligeret beata vᷣgo:ecce ꝙ vt qui
dã deuoti dicunt:ventus vehemens ex⸗

tinxit lumen qð poꝛtabat Johãnes an vginem

ras que circa dilectũ filiũ tuũ gerunt᷑ Dicuntqͥ/

vima feſtinatione currens btamq; virginẽ inue

e⸗ utn? 1n
unrdocuir
aoellocloſ
ſſtumiaupiensan
Penoizpouttf
Haas domucu⸗

Aiſicrefil
igediugſi
Dim

Cnesimpuden
ſuäſangocone
dilodaikung
Nlummoa
uo rucijel

un Inhiis

Oolonaſſima mare

HR todonai fba

ſcsſudesrepcle
Cncdns einse
Nrgoftiäſuäge
VWelccrlochmne

Ofllanabdls

Fliquns dadit
Lordimeoann
Omifllioauna
Alarnonteſ⸗
Iiguetelaaan
Okliego doleo
defzgetma reiu
Aeſputnucka
lcipanens
Wdrlogvalens
Mhrmenben
Tnnnriceon
Oeſtemrla
Lornnndan
Neſtcsmanr
lancwsmr
Bufemoczu
Demortercin
Doduanse
Segpfcin
no Cötaminan
loſed vemun
Mluns Zuge

unanmms
Shabaptanun
ſangnſa
maau.

rgo lardchliſni

ogmut htlei
14 niintüflüien

Wemndelhntnn
auglingchen
ittos. Nb ni
Srmun mni,
göſangidrza
Sopolemm ei
miinhii

.
.

*½
4

r.
hris
2
1 ntol.
1
“

14

LCoꝛdi meo anxiaats

Ne fles mater maa

De moꝛte reſuſctatuauaus.
Aducus eſt igi dns Jeſus ad domũ pilan:
Sed ꝑfidi iudei in pᷣtoꝛiũ intrare noluerunt vt

Eum nũt audiſſet quoſdam ietus ⁊ pcuſſiones

fieri in qᷓdam apotheca cuiuſdaʒ fabꝛi lignarij:
volentes accendere lumen ꝑcuſſerũt ad oſtium
Quo aꝑto vidit meſtiſſima mat᷑ tres cruces ibi

paratas:vnãq; alijs altioꝛẽ: ſtatimq; qð fiẽdun

erat intelligens:ac dubitans illam crucem ma⸗

gnã filio ſuo ꝑparari:volenſq; melius certifica
niinterrogauit fabꝛũ q̃ ex cauſa illas tres cru⸗

ces pᷣparaſſet. Qui ille reſpõdit. Lres latrones
occidere hoc mane ſtatuerũt iudei:qͥrũ pᷣnceps
eſt qdam qͥ ðᷣꝛ chꝛiſtꝰ ꝓ qͥ hec magna crux pᷣpa/
rata eſt. O pijſſima virgo qᷓ; amarus et crude⸗
lis fuit tibi nunciatꝰ iſte.O deuoti chꝛiſtiani fle

te cum Maria. Nam vt dicũt qdam: doloꝛoſa

mater hoc audito cecidit ad terrã:tantũq; fleuit
vt ex oculis eius ſanguis viuus efflueret. Ue⸗
rũtamẽ cupiens añ moꝛtẽ amplecti filium ſuũ:
melius q; potuit fectſe a Magdalena ⁊ Mar
tha ad domũ cayphe deduci. Cunq; ꝑ oſtiũ aꝑ

tum inſpiceret filiũ ſuum in medio cune flagel/
lari ac diuerſis ſupplicijs affligi: exclamauit di
cens. O fili mi dulciſſime q̃re tibi hec faciũt illi

canes impudentiſſimi. Zu es filius dei quẽ de

ſpũſancto concepi:quẽ adoꝛãt angeli:⁊ iſti ꝑfi⸗
di iudei te tanqᷓ; malefactoꝛẽ occidere nõ timet.

O lumen oculoꝝ meoꝝ.o ſpes ⁊ ſolaaum vite
mee.o gaudiũ ⁊ iocunditas mea:fac ⁊ me moꝛi

tecum. In hijs ⁊ ſimilib ſuſpirijs cũ affligere

dolentũſſima mater:filij ſui doloꝛẽ augẽdo: ab

oſtlo domꝰ cũ vᷣberib⸗ 7 obpꝛobꝛijs 9 illis p/
figdis iudeis repellebat᷑. Mane aũt facto cũ du
virgo fil ſuũ p quandã vi tranſitux: quẽ cI
vidiſſeclachꝛymoſis oculis intuẽs in eũ dirit

O fili:amabilis ſis

Fili quis dabit conſitllum

O mi fili iocunce
Fili curnon reſpondes
Illi quete lactauit
O fili ego dolo
De facie tua relucente
Que ſputata eſt crudeliter
tudine loqͥ valens:ſubmiſſa voce reſpondit.
Mater mea benedica .H
CTantũ te video afflictam
Vt videatur ſagita
Coꝛ meum penetraſſe

Sanere tuus eſt pena mea
5ufferas quo fueo

nõ cõtaminarent᷑ cohabitatiõe ho minis genti⸗

lis.ſed vt mundi mãducarẽtpaſca. Suꝑ q ad,

9

lant me:młtii

in pᷣtoꝛium intrare tenebãt: et fratris innoccẽtis
ſanguinẽ effundere nõ timebant.ſub habitacu
lo contaminan?᷑ alieno: ⁊ nõ cõtaminant᷑ ſcelere
ꝓpꝛio.Exiẽs igit᷑ pilatus ad iudeos inqᷣt. Quz⸗
accuſationẽ affertis aduerſus hoĩem iſtũ. Qu
reſpoderũt. Si nõ eſſet hic malefactoꝛ: non tibi
tradidiſſemus eum. Hec aũt pᷣnũdata fuerand
pſ. xxj. vbi in ꝑſona chꝛiſti ðꝛ. Circũdederũt me

canes multi:conaoliũ malignannũ obſedit me.

Aperuerũt ſuꝑ me os ſuũ: ſicut leo rapiẽs ⁊ ru
glens. Et pᷣl.iij. Oñe qͥd młciplicati ſunt qͥ tribu

7

nſurgũt aduerſũ me. Et pᷣſ.xl. Ad
uerſum me ſuſurrabant om̃es inimici mei:ad⸗/

uerſum me cogitabãt mala mihi.Uerbum ini,⸗
quum conſtituerunt aduerſum me. B M
Hüuc

Ccuſabant ergo illũ iudei dicẽtes.

a inuenimus Pꝛimo ſubuertentẽ gentez
NhNhoſtram. Scdo ꝓhibentẽ tributuz darrn⸗
ceſari.Tercio dicentẽ ſe filiũ dei ⁊ regem iudeo
rũ.Cum aũt diceret pilatus. Accipite eumvos
et ſm legem veſtra iudicate. Reſponderũt. o
bis non licetinterficere quenqᷓ;. Ex quo demon

ſtrabant ꝙ volebant eum occidi. Romani em

aliqua minoꝛa ꝑmittebãt iudeos iudicare:ſed
ſibi reſeruabant cauſam ſanguis ?⁊ moꝛtj: vtin
quit Micolaꝰde Lyra ſuꝑ Johᷣ.xviij.ca.Etideo
pilatus nolẽs chꝛiſtũ occidi quẽ ſcebatinnocc
tem: volebat eũ a iudeis iudicari. Illi vo moꝛ
li eius inſidiantes:qrebanta pilato moꝛtis ſen
tetig cõtra eũ ꝓmulgari.Sed hicomiſſis mul-
lis contentioniby int iudeos ⁊ pilatuʒ factis:qͥ/

buſdãq; interro gatiõib q̃s chꝛiſto pilatus fe⸗
cit:reuenamur ad btãm vᷣginẽ Mariã coꝛã pi
lato cum filiꝰeius accuſaret᷑ aſtãtẽ. O qᷓ; gelidũ
tuncfactum eſt coꝛ virginis: quantoq; doloꝛe
repleta eſt ania cius:cũ videbat maledictos iu⸗

deos tat falſitatibo filiũ ſuũ accuſantes:acmoꝛ
tem eiꝰ omni conamine ꝓcurãtes. Excamabart
Adui ⁊ dicebat.O ꝓditoꝛes iniqͥ:mendaces ⁊ ꝑi
dl iudei:qͥd mali vnq; fecit hic filius meꝰ inno⸗
cens:purus:impollutus:imaculatꝰ:⁊ vtutib⸗
pfrlenus. O ingrata gens: qd boni nbi facerepo
putatg elt crugelter Ilt ? nõ fecit. Cecos tuos illũinauit: lepꝛoſos
ui cõpatiens pijſſimus filius vix pꝛe teneri

mundauit:paralyticos curauit:infirmos ſana

uit:æ⁊ demones effugauit:ac moꝛtuos ſuſcita⸗
uit. Quare ergo illius necem qris. Hecanered
Alllis dño tuo pꝓple ſtulte ⁊ inſipbieaes.
ND popule ignoꝛans maligne ⁊ ſcelerate
AQuare vis vt meus dilectus filius

—

Qul nunq; vllum fecit peccatum

At iniquus occidatur /†
O peeſes pilate habeas pietatem

Erga hãcpauꝑem matrẽ q̃ alið bonũ nõ babe- .Hr

Quã hunc filium plenum charitate
Qui pter bñficiũũ tantũ ſuſtinet malum

Exclamabat quoq; ipſa benedicta virgo di. O
enen ve munt maducare paſca. Suꝑ q ad infeliciſſima mater. o młier tribulaniſſima. o ge,
mirans Augꝰ.inqᷣt. O impia cecitas iudeoꝛuʒ:

nitrix oĩ doloꝛe repletiſſima que video dilectuʒ

vvy 4

ro gabat eti

filiũ meũ iniuſte accuſatung defenderenõ poſ⸗

ſum:iniqſſime calumniatũ ⁊ adiuuarenequeo
Mibere mei ſaltẽ tu o pilate. Redde mihi vni/

geniũ filiũ meũ ab hijs ſceleratiſſimis iudeis
t crudeliter maceratũ:qꝙ ſi eũ cõdemnare deli⸗
beras: eandẽ ⁊ de hac miſera matre ſniam ꝓfe⸗
ras. añnq; dulciſſimũ filiũ meũ occidi ꝑmittas:
pus hac infelicẽ matrẽ eius interficte.
MMonus doloꝛ beate virginis:in filij ſui illu⸗
lſione. △

Oſt; pilatus diligenter examiauit oẽs

.——

p accuſatiões cõtra dn‚m Jeſũ adducas
diryit iudeis ſicut ſcptum eſt Joh. xviij.
Ego nullã inuenio cauſam in homie iſto. Atil/
li furibũda voce camabat. Cõmouit vniuerſũ
Pplum:in cipiẽs a galilea vſq; huc. Audiẽs aũt

pilarꝰ galiles noĩari:⁊ intelliges eũ eſſe de hero/⸗

dis ptate:remiſitũlũ ad herodem: qᷣ etipſe erat
pieroſolymis illis diebꝰ ꝓpter feſtũ paraſceuen.
Heroges aũt viſo Jeſu gauiſus eſt valde.erat
em̃ ex młto tꝑe cupiẽs videre euʒ:eoꝙ audierat

multa de eo:⁊ ſperabat ſignũ aliqð videre ab il

lo fieri. Interro gabat aũt eũ mulcis ſermonibꝰ
vt ðꝛ Luc.xxiij. Dicit deuotꝰ Anſelmꝰꝙ intero
gabat ſi erat ille quẽ pater ſuꝰ ab infantia volu/

per⸗ quẽ innocẽtes occederat. Int
an

ipſe Laʒzarũ reſuſcitauerat. Item

—

rogabat eũ vt ali̊d miraculum faceret. At ipſe
nihiu reſpõdit:tũ qꝛ curioſe petebat:tũ ne impe/
diret eius paſſionẽ. Nam ꝓmitrebat eũ liberare
ſi ad eius nutũ aliqͥd ſignũ feciſſet. Stabat igi
iuſtꝰ coꝛam pcõpꝛe:agnus manſuetꝰ coꝛã lupo
rapace: Jeſus chꝛiſtꝰ coꝛã herode crudeli. Sta⸗
bant aũt ⁊ bncipes ſacerdotũ ⁊ ſcribe cõſtanter
accuſantes eũ:vt ðꝛ Lu.vbi s.Ettũc adipletuʒ
fuit illud pᷣſ.xxxvij. Qui iuxta me erant de lõge
ſteterunt:⁊ vim faciebãt qͥ querebãt animã me⸗
am.Ego aũttanqᷓ; ſurdus nõ audiebã ⁊ ſicẽ mu
tus nõ apiens os ſuũ. Uidens igit᷑ herodes ꝙ
nec miraculũ:nec vbum ab eo habere poterat:

ex hoc reputãs eũ ſtultũ ſpꝛeuit illũ cum exerci⸗

tu ſuo ⁊ illuſit eũ:ac fecit in maioꝛẽ deriſionẽ in
dui veſte alba:⁊ remiſit euʒ pilato.Et ꝓpter hoc

facii ſunt amici herodes ⁊ pilatꝰ illa die: nã añ
inimici erant ad inuicẽ. Et vᷣificata fuit ꝓphetia

pſalmi.ij. di. Aſtiterũt reges terre ⁊ pᷣncipes con
uenerũt in vnum: aduerſus dñm ⁊ aduerſus
chꝛiſtüeuus.

Onſiderate igit᷑ o deuoti chꝛiſtiani lit᷑

c dns n,̃ Jeſus xps p totã ciuitare velut

amens deducit᷑:irndet᷑: ⁊ illudit᷑. Et tũc

impleta eſt ꝓphetia Dauid i ꝑſona chꝛiſti pᷣſ.xxj
di. Oẽs videntes me deriſerũt me:locuti ſũt la/
bijs ⁊ mouerũt caput. Ite; ꝓphetia pᷣſ.lxviij.di.
Propterte ſuſtinui obpꝛobꝛiũ:oꝑuit cõfuſio

aciẽ meã.Et ibidẽ.Factus ſum ũlis in ꝑabolã.

Adduerſum me lo quebant᷑ qͥ ſedebãtin poꝛta:et

2 „ .
.
.

chꝛiſto. Iluſerunttibi viri federis tui: ocs viri

tui illuſoꝛes. Pꝛocedebat ergo celoꝝ rerx ſic vi /

tupatus demiſſo ac verecũdo vultu: ? oim da⸗
moꝛes:cõuicia:ac ſubſannatiões:⁊ lapidũ per⸗/

cuſſiones:ac ĩmundiciaꝝ infectiões patientiſſi

me tolerabat.Seq bat᷑ ilũ meſtiſſuma materet

lacheymas amariſſimas effundẽs exclamabat

di. O fili mi chariſſime tu qͥ es ſapientia dei pa⸗

tris vt ſtultꝰ ab oiby irriden:tu qᷣ es ſcia angelo
mũ demens reputaris:tu qͥ es vera philoſophia
oim gentiũ tanqᷓ; mentecaptꝰ a cunc repꝛoba /

ns. Dñs vo Jelus ſiccõfuſus cũ manmo do⸗
loꝛe intuebat᷑ matrẽ ſuam:oſtendens in ſe ven/

ficatũ eſſe illud dicuum Ps. Tota die verecun⸗/
dia mea contra me eſt:⁊ confuſio facei mee co⸗

O anima deuota cogita ⁊ eſtima

Aperias coꝛdis et mentis oculos

Uideas Mariam que ſe humiliat

Decimus doloꝛ beate virginis in filij ſi uifla

gellatione ? coꝛonatione.

DdDdlgucto igit᷑ dño Jeſu itep ad platum
a palde rnſtas eſt pilarus vbetodes i/

lum remiſiſſet ad eum. Uocas aũt pnda

pes ſacerdotuʒ ⁊ ſcribas:dixit ad illos illud qð
ſcriptũ eſt Lu.xxiij.Obtuliſtis mihi hoiem huc
tanq; auertentẽ ꝓplum:⁊ ecce ego coꝛã vobis in
terro gãs:nullã cãm inuenio in hoie iſto ex hijs

in qbs eũ accuſatis.ſed neq; herodes.nã remiſi
vos ad illũ:⁊ ecce nihil dignũ moꝛte actũ eſt ei.

Eſt aũt conſuetudo vt vnũ vinctũ dimittã vob

in paſca.Uultis ergo dimittã vobis regem iu⸗

deoꝝ.ſciebat em̃ ꝙ ꝑ inuidiaʒ tradidiſſent eum
ſummi ſacerdotes:vt dici᷑ Marci.xv.Pꝛinci⸗

es aũt ſacerdotuʒ et ſenioꝛes ſuaſerunt popu/

o vt peterent barrabã: Jeſum vo ꝑderẽt. Erat
aũt barrabas latro qᷣ ꝓpter ſeditionem ⁊ homi⸗
cidium miſſus fuerat in carcereʒ. Dicente ergo
pᷣſide. Quem vultis de duobus dimitti: Bar⸗
rabã:an Jeſum qui ðꝛ chꝛiſtꝰ.Exclamauit tur⸗
ba.Tollẽ hunc:⁊ dimitte nobis barrabã.O q̃/
li gladio feriebat᷑ tunc coꝛ vᷣginis matris:cum

audiebat hoꝛribiles illos clamoꝛes iudeoꝛuʒ
petẽtiũ potiꝰ liberationẽ barrabe latronis qᷓ; fi⸗
lij ſui inno centiſſimi.Dixit illis pilatꝰ.Quid igi
tur faciã de Jeſu qͥ ðꝛ chꝛiſtꝰ. Reſpõderũt oẽs
Crucifigat᷑. VUñ Berñ.ait.O pncipes iudeoꝛũ

excecati:o ſtipula deputanda ardoꝛib inferna/

libus:quare vulq accumulare tot ſcelera ⁊ pec/⸗
cata:vt pᷣferat᷑ iniquus iuſto. Et deuotꝰ Anſel⸗
mus exclamat. O inrectum cambiuʒ:o iniquũ
iudicium:bonus deſpicit᷑:⁊ iniquus poſtulat᷑.
iuſtus punit᷑ ⁊ pcõꝛ liberat᷑. agnꝰ occidit᷑ etlu⸗
pus acceptat᷑.vita deſerit᷑ ⁊ moꝛs reſeruat᷑. Ite⸗

rũ aũt dixit ad iudeos pilatus volens dñũm Je

ſum liberare.Quid em̃ mali fecit. At illi magis

clamabant. Crucifige crucifige eum. Et Pilat⸗?

in me pſallebãt qͥ bibebant vinũ.Et Abdie.j.ðꝛ ad eos.Nullam cauſam moꝛtiis inuenio in eo:

oſcisertarnd
fnecͤrin ⸗
nolames
ſtinedoapo⸗
Gidir Ture
ſbiqſien
Pochrener⸗
Miguenan
. albl de
migckpolm
Mopcuprant⸗
Givsdlcplime
Ptocacſtadths
nocadettmons⸗
Vonncli dis
meflagclat. 6.
terviſrbiinge
lapanams ſun
Guborigin⸗
cvercyuo:ſ
roq; c innocen
Vonyeffucur
lgan dicct Qnm
buorr nockſonn
pbaeßcltend
ſhrſudnofa
W
fäiroit
pan
( (ioo⸗
Gode
kagelanade
guincgen.
ſannqrödoh
otcccein
quentapet
ns pllat
Omaterdol
moboob⸗

. 5
1Autul
plmsdn
ni rincni r,
miripobis!
ak Mangr
m t, i
wew nn I,
nignisnunsn

Nik Miridi

1Oimeimi
toheml
mantizen/
rmnqgtus he⸗
nusfind
SSõ

coꝛripi ergo illũ ⁊ dimittam. q. d. m Bedam.
Flagellis ũllũ ⁊ ludibꝛijs qᷓntũ vuli afficis: dũ

modo innoxiũ ſanguinẽ noò effundam. Credẽs

igit᷑ pilatꝰ ꝙ iudei vidẽtes dũm Jeſum crudeli
ter flagellatũ:copaſſiõe moti:eũ relaxari ꝑmitte
rẽt:tradidit eũ flagellãdũ militibꝰ ſuis.Qui ſu⸗

ſcipientes illuʒ in pᷣtoꝛio cõgregauerũtad eum

vniuerſam cohoꝛtẽ. Et exuẽtes veſtiment ſuis:
clamidẽ purpureã circũdederũt ei:et plectentes
coꝛonã de ſpinis poſuerũtſuꝑ caput eiꝰ ⁊ arun

bant ei dicẽtes. Aue rex iudeoꝛũ.et expueruntin
eũ:ac accipiẽtes arũdineʒ ꝑcutiebãt caput eius
pas:ſicut ſcbtũ eſt Joh.xix.Et tũc verificatũ fu/
it illud q̊d in eiꝰ ꝑſona pᷣdicũ fuerat Job.xvj.
Nũc oppſſſit me doloꝛ meꝰ:⁊ ad nihiluʒ redacii
ſunt oẽs artus mei.hoſtꝭ meꝰ collegit furoꝛẽ ſu
um in me:⁊ cõminãs mihi infremuit ð me den
cib ſuis:⁊ terribilibd oculis me intuitꝰ eſt.Ape/⸗
ru erũt in me oꝛa ſua:⁊ expꝛobꝛãtes ꝑpcuſſerunt
marillã meõ. Saturati ſunt penis meis. Cõdu
ſit me deꝰ apud iniquũ:⁊ manib ipioꝝ metra⸗
didit. Tenuit ceruicẽ meã.confregit me ⁊ poſuit
ſibi q̃ſiin ſignũ.Facies mea intumuit a fletu: et
palpebꝛe mee caligauer̃t. Hec paſſus ſuʒ abſq;

vyt dꝛ r chei hos ne Aiicventezc ,

iniqᷣtate manꝰ mee:cũ haberẽ mũdas ad deũ p⸗

ces. Hec ibi. Dechꝛiſto aũt inqͥt Augꝰ. Expal⸗
mat᷑ qᷣ eſt palma victoꝛie:ſpinis coꝛonat᷑qͥ ſpi⸗
nas pccõꝝ venit confringere:ligat᷑ qͥ ſoluit cõpe
ditos:diſciplina cedit᷑:ſalus vulnerat᷑:vita mo/⸗
rit᷑:occidit᷑ adtpᷣs vita a moꝛte vt in ꝑpetuũ a vi

ta occidat᷑ moꝛs.Hec ille.Cõſidera igit᷑ ania de

uota q̃lit᷑ dñs Jeſus ad colũnã ligatus duniſſi
me flagellat᷑. Ettũc verificata fuit ꝓphetia pſal.
xxxvij.vbi in ꝑſona chꝛiſti ðꝛ. Qm̃ ego in flagel
la paratus ſum:⁊ doloꝛ meꝰ in ↄſpectu meo ſꝑ
Stabatigit᷑ nudus coꝛaʒ oibb:iuuenis elegãas
et verecũdus:ſpecioſus foꝛmap̃ filijs hoim:ca

roq; eiꝰ innocẽtiſſima ⁊ tenerrima repleta eſt li/

uoꝛibo ⁊ fracturn.Ettũc ipleta eſt ꝓphena pᷣſ.pᷣal
legati dicẽd.Qm̃ lũbi mei impleni ſunt ũluſioni
bus:⁊ nõ eſt ſanitas ĩ carne mea.Et qð ꝑ os ꝓ/
phete pᷣdixerat dũñũs Michee.j.dicẽs. Uade ſpo
liatꝰ⁊ nudus:faciã planctũ. Lũc etiã adipletuʒ
fuit illud qð pᷣdixerat Eſaias ſui libꝛi.lxj.ca.di⸗
cens.Afflixerũt ſpũm ſcti eus. ꝙ
DODODopatere igit᷑ o chꝛiſtiane dño tuo ſic
cCc gfflicto. Fluebat em̃ vndiq; regius ſan⸗
guis de oibo ptib coꝛꝑis q̊ et colũna et
agella madefiebant:⁊ terra ſub pedibo eiꝰ ſan
guinea erat. Cũ igit᷑ eũ poſt dira vbera ſoluiſ⸗
ſent:qꝛ pᷣ debilitate maxima ſe ſuſtẽtare nõ pote
rat:cecidit in terrã ſanguie ſuo irrigatã:totuſq;

cruentateſt. Sicigit᷑ cruciatũ adduxit eum fo/⸗

ras pilatꝰ:⁊ dixit iudeis vt hr Joh.xix. Ecce hõ

O mater doloꝛoſa reſpice ſi cognoſcis filiũ tu⸗
um obpꝛobꝛiñ boim factũ:plag repletũ:acſpi

dinẽ in manu eius:⁊ genuflexo ante illũ ilude

CxLIX

nis coꝛonatũ. Dicunſgm̃ docroꝛes q coꝛonaca
la erat deiuncis marinis ad modũ ſpinarũ co,

put dñi Jeſu penetrantiũ:ita vt ſanguis ab illa

rũ pucun emanãs totã facẽ eius ſanguie ma
defaceret.quaꝝ ſpinaꝝ ego vnã vidi. Dicit aũt

Berñ.ꝙ ipſa coꝛona os capit ꝑfoꝛauit et vſq
ad cerebꝛũ ꝑuenit.Et Chꝛy.ð chꝛiſto ait. N)il/⸗
le pũctur caput eiꝰ implet᷑. Recogita igi᷑ ania
deuota ſi tũc cõmota ſunt viſcera vᷣginis ſuꝑ fi
ra:⁊ cũ lachꝛymis filio ſuo dirit.
O fili mi tu es nimium crucaatus
Anima mea quis te ita vulnerauit
Ego video te totaliter ſanguine aſʒſum.
Ethijs dic defecit in ea ſpũs eius ⁊ nõ reman

4

ſit in ea vox neq; ſenſus. O coꝛda adamantina

O coꝛda lapidea:o coꝛda ferro durioꝛa:q̃ bea⸗

te virgini ⁊ filio eiꝰnõ cõpatiunt᷑ in tãtᷣ affticio
nibo. Apite igit᷑ o chꝛiſtiani viſcera pietatis ⁊ cõ

cruentatũ oculo mẽtis aſpictte.
VUndecimus doloꝛ beate virginis in fuij ſu-
condemnat“tteonr. U⏑☚
NUm vidiſſent aũt iudei dũm Jeſum ſic
c quentatũ tanq; canes ſanguinem lepo
is vidẽtes exclamare ceperũt. Crucifige
crucifige eũ.Dixit eis pilatus.Accipite eũ vos ⁊
crucifigite:ego em̃ nõ inuenio ĩ eo cãm. Reſpõo/⸗
derũt iudei vt ðꝛ Jobᷣ.xix. Nos legem habemꝰ
et ſᷣm legẽ debet moꝛi qꝛ filiũ dei ſe fecit.Cũ au⸗
diſſet aut pilatus hos ſermones magis timuit
Etingreſſus in pꝛetoꝛiũ dixit ad Jeſum. Unde
es tu. Jeſus aũt reſponſum ei nõ dedit.Et tunc
verificatũ fuitillud qͥd pᷣdixerat Eſaias.liij.ſui
libꝛi ca.dicens. Sicut ouis ad occiſioneʒ ducet᷑
et q̃ſi agnus coꝛam tondẽte ſe obmuteſcet ⁊ nõ
apiet os ſuum. Sed hic omiſſis qbuſdam in/
terrogatiõibo qᷓs fecit pilatus dño Jeſu:maxie
queredo qͥd efſet veritas:pſequentes paſſioneʒ
dñi:ſolũ magis deuotis contẽplationibo inten
demꝰ.Exclamantibo igit᷑ iudeis ad piatuʒ Si
hunc dimittis nõ es amicus ceſan:extimuit pi/
latus:⁊ adduxit dñm Jeſum foꝛas vt iudica⸗
ret eum. Ubi Chꝛyſ.dicit.Facile ðuiat a iuſticia
qui in cauſis magis hoiem qᷓ; deum foꝛmidat.
Erat aũt Paraſceuen hoꝛa q̃ſi ſexta.et ſedit pꝛo
tribunali in loco qui dici᷑ ichoſtratos:hebꝛai⸗/
ce aũt golgocha. vt dici᷑ Jo h.xix. Et dixit iude/
is.Ecce rex veſter. Illi autem clamabant.Tol/
le tolle crucifige eum.Dicit eis pilatus. Regem
veſtrum crucifigam. Reſponderunt pontifi⸗

pijſſima vᷣgine deploꝛate:⁊ filiũ eius ſanguine

ces.os ñ habemꝰ regem niſi ceſarem. Poſſu
mus aũt deuote meditari ꝙ tũc brã virgo exda
mauit ad pilatum dicens.

O pilate ne facdas
Moeum filium cõdemnare

Aulia ego poſſum demonſtrare

Rfalle et nequiter eſt accuſatuius

ta cũ lachꝛymis ſic eũ allocuta eſt

Bermo

Segdente auũt Pilato ꝓ tmpunali:miſit ad eum

vxoꝛ ſua dicẽs.Nihiltibi ct iuſto illi. Mlta em

paſſa ſum ho die ꝑ viſuʒ ꝗpt᷑ ũlũ.ſicut ðꝛ Mat.
xx vij. Ubi dicit gloſa Rabani.ꝙ diabolus vi⸗
Aens patientia chꝛiſti ? cognoſcẽs ſe ꝓſternen⸗
dũ ex hũilitate eius:voluit ꝑ muliereʒ reuocare
paſſiòis eius pcſſum:ſicut per muliere ꝓcura
dens aũt pilatꝰ

uit dãnatione Puani gener. W

—

obſtinatione iudeoꝛuʒ de moꝛte xpᷣi:accepta ad
lauit manus ſuas coꝛã ꝓplo dicens Innocenz

cgo ſũ a ſanguie iuſti huiꝰ. Vos videiq. Qui

reſpõderũt. Sãguis eius ſuꝑ nos ⁊ ſuꝑ filios

nr̃os. Ubi qᷣdã deuotus doctoꝛ exclamat di.O
dati in repꝛobũ ſenſum ⁊ obſtinate maliqe:cri⸗
mẽ vr̃m ad poſteros vr̃os deſtina.ſuſficiebat
em̃ vr̃a ꝑditio.ſed ſic fiat vtpoſtulaq. VUnde vt

exꝑientia patet:oẽs poſteri eoꝝ iudeoꝝ qͥ pꝛedi
ga vᷣba dixerũt: vl dñm Jeſum flagellauerunt
ſeu cõſpuerũt:ꝑticularibꝰ infirmitatibo ſunt de/

tenti.Quidãa em ex eis bꝛachio dextro ſe iuuare
nõ pñt.Alij ſputum emittere nõ valẽt. Nõnulli

vo cõtinuũ ſanguis fluxũ patiunt᷑. Facq igit᷑ ſi⸗
Inis iuſticie cõſuet:pilatꝰ data publice ſenten⸗
tia dñm Jeſum ad cruò patibulũ adiudicauit

Oð audiẽs doloꝛoſa vᷣgo ad pedes filij ꝓſtra/

.

Nate mee vtres:mea magna potentia ſolus

Solamen vite:ſpeſq; ſaluſq; mee.
bñdicte puer ſanctoꝛum gloꝛia: mundi
PPlaſmatoꝛ:matris vita beata unune.

Agne dei paten hanc cur mitiſſime moꝛtem.

Quid vidua infelix ſola relicca geram.
Qui tam terribili tibi trãſfixere coꝛona
MNate caput:vita viſne ꝑire ma.

Tunc Jeſus eximia meſtã pietate parentem
Conſpiciens:dulci voce benignus ait ·
Pꝛo me curtãtos fundis dulciſſima fletus
Mi genitrix:obitu pone doloꝛe meo.
MNanq; mea totus pena ſaluabit᷑ oꝛbis.
Qua ſine celoꝝ gaudia nullus habet.
Deſine iã tantos ad ſydera mittere planctus.
Jamqʒ oculi tacet feſſa pupilla tin.
Nãq; cito ꝓpꝛia validus virtute reſurgam.

Etiubilans:victis hoſtibo aſtra petam.

Duogecimus ⁊ vltimus btẽ virginis doloꝛ
in filij ſui qucifixiõe ⁊ occiſione.

7 7

Ata igit᷑ ſnia moꝛt ſtatim venlla pulati
d emilſſa ſunt: ⁊ oẽs iudei ruerũtin dñm
ieſum tanq; canes rabidi:poꝛtantes ne

ceſſaria ad eiꝰ crucifixionem ⁊ moꝛtẽ:voces cla
moꝛoſas ad ſydera mittẽtes ⁊ dicẽtes.Ducamꝰ

cato latronẽ iſtũ ad ſuſpẽdiuʒ. Quibo brã virgo

cũ lachꝛymis dicebat
Ego oꝛo vos ꝑ dei amoꝛem
Qcum meo filio me interficiatis
Quli erat vita ⁊ ſolamen meum

Poſt eum ſtare me ne ſinails
Cum toꝛmentis em̃ viuerem ego

Solam bhanc gram queſo mihi faciatis
Nam moꝛiendo cum eo ſum conſolata
Etomnis pena entreſtauraa

Erpellentes aut iudei btäm virginẽ c dugnis
et verberib:in medio duoꝝ latronũ poſuerũt

filiũ eiꝰ:crucẽ ſuã ſuis feſſis hũer baiulantem.
erne igi? aia deuota ⁊ ↄſidera quò vadit cur⸗
uus fub cuce dñs tuꝰex põderoſ. acrug depoꝛ
tatiõe.Vñ qͥdã verſificatoꝛ inqᷣt. Incedit curua

mid ceruice mgr. In facẽ nimio ſepe doloꝛe ca

dẽs.Tũc aũt vificata fuit ꝓphetia Dauid pſal.
xxxvij.i ꝑſona xpᷣi di. Miſer factꝰſũ ⁊ curuatus
ſum vſq; ĩ finẽ:cota die contriſtatꝰ ingrediebar.
Ibat aut ad paſſiõeʒ benigniſſimꝰ dns ieſus la
chꝛymoſis vocib dicẽs ad oꝛientẽ reuolutꝰ.O
oꝛiẽs:en moꝛioꝛ ex amoꝛe.Deinde ad alias mũ
qi ꝑtes ſe reuolues idẽ dicebat. Seq bat᷑ at eũ
mfj eius vᷣgo pijſſima ⁊ anxiebat᷑ ire vſus filiũ
vt eũ adiuuaret ad qucẽ poꝛtãdũ:q maj ⁊ põ⸗
deroſa nimis erat. Sʒ pt᷑ tumultũ ꝓpli apꝛo⸗
pinqre nõ poterat.Audiebat tñ illos ꝑditos iu
deos filiũ ſuũ irridẽtes et vᷣberãtes.Alios ſuꝑ
caput ⁊ faciẽ eiꝰ lutũ ⁊ alias imũdicias ꝓijden

tes. Ro gabat aũt trãſeũtes qͥs co gſcebat fuiſſe

aliqñ filij ſui deuotos ⁊ beniuolos dicens

O chꝛiſtiani euellite coꝛ puum
Plangite oẽs ⁊ foꝛtiter ſuſpirate

Paſſionem crudelem filij me
Plangite mecum hoꝛribilem moꝛtẽ
Quam iniuſte meus fert filius
Sola mea ſpes ⁊ bonum ſolamean
O infelix ⁊ diſgratiata mulier

Que tam nobili filio ſum tã ſtatim puata

Cecidit e capite meo coꝛona
Deh:faciatis me ſociam o gens pia

Quia non domi ſum vti ſolebam

Ita anxiata eſt pena maa·
O Jeſu mi tu me languere faas
Quando video te poſitum in tãto doloꝛe
Facias igit᷑ me tecum in cruce moꝛi.

PRoſt hec aut v̈ba aitanguſtiata mr ad Johd/

nẽ ⁊ Magdalenã.Ducite me qſo ad locũ quo

videre valeã ⁊ tãgerc filiũ meũ anteqᷓ; pᷣ doloꝛe
hic moꝛiar.Ducta igit᷑ ad poꝛtã ciuitatis q̃ filiꝰ
eius erat trãſiturꝰ:aſpiciẽs a lõge vidẽſq; filiuʒ
ſub cruce q̃ſi defidentẽ ⁊ int᷑ duos latrones ſtã
tem.ſed ꝓpt᷑ vultꝰ eiꝰpalloꝛẽ atq; ex imũdicijs ĩ
illũ pieci deturpationẽ:ac ꝓpt᷑ defoꝛmitatẽ pla/
gaꝝ eũ ñ bñ cogſcẽs:dicebat ad ſocias O ſoꝛo
res mee cogſcitis filiũ meũ.Eſtne ille qͥ velutle/
pꝛoſus ⁊ moꝛtuꝰ ita icuruatꝰ venit. Cui om̃es
amariſſime flẽtes dixerũt. Ipᷣe ẽ:o mr̃ plena do

loꝛibo hic ve ẽ filiꝰtuꝰ.Tũc reſpidces eũ meſtiſſi

ma mr exclamando dixit.O fili dulciſſime. Fili
mi ſciſſime anguſtiatꝰes nimiſ:iã i me ðfido ⁊
me ſuſtinere ñ valeo.Et hec dicẽs ãplexata ẽ fi⸗
lium ſuũ ⁊ filius matrẽ.Et doloꝛ matris cõica

s ẽ cũ doloꝛe filij 2 ecõtra Ica ꝙ, doloꝛ vniẽg

Dorf

un 4
ſorgornelnt,
lluſhent
noi lnli
unhumnae

unclalionule

mruiſfuld
(emnthiraulit

Hiditincoitue!
ſnag vgo W
Nenza
os enflo

vs eue:rin
tus Etiſoo
Nann Mr⸗
Oniplcum
Nlimiol⸗
ſcumnerporen
miundaſrfl
deuorat iſpicep
loscdanoseal
oo wiuradrace
zourpongf
com inpeae
Fopnämand
lifunead alin
Gere. Eritemn.
nan? Etdiat⸗
ſſcdan ꝛobe
lalpam aamẽ/
mnhars. Mani

funelgireoe

0Alnternarerüte
wonaucrüt. Erit
denmöeman
W
rifriitic
Alitodiͤtg
böftenzen
dät̃diangn
Uuspoſſetne
n pnoinkmun
lafornſinis
0s aingpel
nlübri uge
ſdoloꝛepen
liul Zlau

nt hend
Neanmnke
Geieiee.
Ar nnchakifrti
5eumigi
wchntillose
gtdai
nc slrhitnt
18:dinolosin
corpiun
uwſuſpin
nfülimai
vnbllam mor
ſmnfllus
num ſolammen
molie
ſumtäüſtaantr
Mona
mmogensi
nſolchan
ar
noarſu⸗
