Bernardino ĩ ſuo euãgelio et᷑no.ſer.x.ꝙ ſi deſi

ceret vbũ dei:deficerectãdẽ fides xpᷣi. Et de bᷣ ſã
cto ſemie ðꝛ Eſa.j.Niſi dñs exercituũ reliquiſſʒ

nob ſemẽ:ſic ſodoma fuiſſemꝰ:et ſiẽ᷑ gomoꝛra

ſiles eſſemꝰ. Hocẽ ſemẽ illð bñdictũ de q̊ dici
põtillud Geñ.xxij. In ſemie tuo bñdicent᷑ oẽs

gẽtes. Pertinet ̊ ad pᷣlatos ſpargere b̊ ſemẽ in
ſubditos:⁊ ad quẽcũq; pᷣdicatoꝛẽ in ꝓximos ⁊
extraneos qñ põt.iuxta illð Geñ.xxvj. Semia/
uit Abꝛahũ ĩ gerara. Lñ qlibet xrpᷣianꝰmaxie re⸗

ligioſus debet diligẽter ſemiare trã ſuã ac culti/

uare eã.ſ.aias:bonis oꝑibo.Scptũ eſt em̃ Pꝛo
uer.xij. Qui oꝑat᷑terrã ſuã ſaturabit᷑ panib.ca
pꝛopter inquit ſapiẽs Ecces.vj. Mane ſemina

Onũ impediẽs eſt nebuloſitas ac tene⸗
n bꝛ.oſitas aen:et ſignificat accidiã q enc/
cat⁊ toꝛpoꝛeiplet aiam ne facatbonũ.
ꝛouerb. xvij. ðꝛ. Spũs triſt exiccatoſſa

2ðòðð

sss 5

leſtioerttun
ui
iicclnnn lin
go Mran dche
nninbegeſen
lueſnaninit
tz i⸗dd
giſiun ie ril
nſtiviͤfun i
is idlih
citütpfrnn

nſnſchesde

ſokonbohiaumo
ciörwrind
Porcisirdt
Matbridol
Leainincalose
Poektemffufn.
Nonat reñdie
utiniitminni
Glaimonun t
ponnti parn
ſonſormnonfanen
olliſdrnicnago⸗
Nionfetanüfwcnt

dllos echwn
porb olnnn
(cagdeinigde

bonadülintra wan

oneppoſſeniod
Uſer Maenieyen

diodebtbenggni

Dlſnaumn ſu⸗

Mopegtngogiol
hopertop ſa
Töͤctc aurp

ock aal

Näapon⸗

ütnisde acll

4
R

pcfurei
Uüſnufn,
Uunbardeloni
Pungſiynngken
WN
nfelgoſignen

iſabttotungi

ſnnnn
=WS
Sthongücpfrer
Nelpſa ſgtig

eſ⸗ 4

Opumane-
Gnan

gidiai⸗
nenlet

ennanuſd

Pamai⸗

,„ ,

nuutün

pbongzt

ckei rit
ashrtnaſn
Niü dieiß ſi⸗
manimäni
athemnd

Culeſtn
umnefardi .
Nuoni e

Nniiian
iru.

ANe

4 , 6

Dviadanif .

Ecpiuani
wmouns
. Mur ſnco

Crtgldee
hi Edebſi H

mui relgaic,
aſie gomnonn
dicide de
obücdiene di
ngorebſahin
rein genos:
imn. Gen
eti ſind
Hucken
ltpnge
Nunlma

Folium

ſemen tuum:⁊ veſꝑenõ ceſſet manus tua. Qui
em̃ parce ſeminat parce ⁊ metet.ij.ad Coꝛinth̊.

ix. Bonuz ergo facẽtes nõ deficiamus.Tẽpo⸗
reæ enim ſuo metemus.ad GBala.vj. Que em̃ ſe/

minauerit homo hec etmetet:vt ibidem dicitur
Non debemus aũt ſeminare niſi bona ſemina:

iuxta illud Leui.xix.Non ſeres agrũ diuerſo ſe /

mine.ſ.vicioꝝ ⁊ vᷣtutũ.Nec debemꝰ plãtare niſi

bonas plãtas ĩ hacterra aie nfr̃e.qꝛ vt ðꝛ Sap.
il ij.adulterine plãtatiões nõ dabunt radices al
tas. Eauere etiã debemꝰ? ne poſtq; bona ſemia
vttutũ in h̊ agro ſemiauerimꝰ: ſuꝑueniens dia

bolus ſuꝑſeminet ʒiszania vicioꝝ. ſicut factũ ðꝛ

Matth.xiij. Et ideo debemꝰ facere bonã ſepeʒ;
poſſeſſioni nf̃e.ſ.boni regimis.quia vt ðꝛ Ecci.
xxxvj.vbi nõ fuerit ſepes diripietur poſſeſſio.et

Ecces.x.Qui diſſipat ſepẽ moꝛdebit eũ coluber

Per ſepẽ aũt pñtintelligi oꝛdinatiões in religi/⸗
oſis.qꝛ ſicut ſepes defendit frucꝰ agri:ita oꝛdi/
nationũ obſcruatio defendit religioſum a trãſ/
greſſiõe voti ſui.Debemꝰ qͥʒ euellere malas her

as naſcẽtes.i.vicia ⁊ malas oꝑationes. Unde
Matth̃̊.xiij.ðꝛ.Colligite pᷣmũ ʒiʒania et alliga⸗
te ea in faſcculos ad cõburendũ. Itẽ opoꝛtʒ ad
hoc vt terra nr̃a faciat frucũ ꝙ ſemẽ in ea iactũ

moꝛiat᷑ Ait em̃ dñs Johᷣ.xij. Niſi granũ frume
ci cadẽs in terrã moꝛtuũ fuerit:ipᷣm ſolũ manet

Si aũt moꝛtuum fuerit:multum fructũ affert.

Opoꝛtet g nos moꝛtuos eſſe mũdo ⁊ concupi/

ſcentijs ⁊ moꝛtificare noſipſos:vt inqͥt apłs ad

Col.iij.Et tũc in agro dñico ⁊ vinea chꝛiſti q̃ eſt

ania nr̃a tantũ fructificabimꝰ ꝙ de nob poterit

dig uülud Eʒech. xxxvj. Terra illa inculta facta ẽ
vt hoꝛtꝰ volupta.Et ab hac terra trãſferemur

ad illaʒ de q̃ inqͥt Dauid pᷣſ.xxvj. Credo videre
bona dñi in tra viuẽtũ.Si em̃ in hac gegrina/
tione ꝓ poſſe nr̃o cultiuauerimꝰterrã hãc bonã
anie ⁊ ↄſcie nr̃e:verificabi ĩ nob illud pᷣſ.lxxxiij.
Dñs dabit benignitateʒ.i.gr̃am ſuã:⁊ terra nr̃a

dabit fructum ſuũ.i.aia nr̃a faciet frucꝰ bono/

rũ opeꝝ:ita ꝙ adiplebit᷑ illud Pſal.dicentꝭ.De
fructu opeꝝ tuoꝝ ſatiabit᷑ terra. *½%
Xpᷣdicᷓ aũt patere põt ꝙ ſacra mioꝝ re⸗
e ligio eſt ꝑadiſus voluptan ⁊ hoꝛtꝰ dei:

deoe ̊ exponi põt illud Geñ.ij. Plãtaue⸗
rat aũt dñs deꝰ ꝑadiſuʒ volupta a pᷣncipio:in

quo poſuit hoiem quẽ foꝛmauerat. Sicut em̃
Adã foꝛmatꝰ fuit in agro damaſceno in qͥ ẽter
ra rubea:⁊ de illo trãſlatꝰ eſt in ʒꝑadiſum volu⸗
ptatis ſᷣm magiſtꝝ in.ij.ſniaꝝ.diſt.xvij.⁊ gloſã
in c.illud.xl.diſt.⁊ in.l.aſſumptio.ff.ad munici.
ita religioſus natꝰ in mũdo in qͥ eſt rubedo pci
traſiatꝰ eſt ad paradiſuʒ terreſtrẽ religiõis. Sicẽ
em in ꝑadiſo terreſtri ẽ diuerſitas arboꝝ Geñn.

2

„

edũ ſuaue.ita in religione eſt diuerſitas ſctõꝝ
ſq; martyrũ:virginũ:cofeſſoꝝ:pᷣdicatoꝝ ⁊c. Un
deipſa verificat᷑ illud Ecci xxiij. Quaſi cedrus

i⸗raaurie vehs oẽ lignũ pulcꝝ viſu:⁊ ad ve
c

GUW

exaltata ſum in libano ⁊c.Quidã em̃ in ea ſũt i

cut cedrus ꝑ eminentẽ vitaʒ.Alij vt cpꝛeſſus 5
odoꝛiferã fama.alij vr palma ꝑ glłioſam de de⸗
monibo victoꝛiqtalij vt oliua per miſcdiam.alij
vt platanꝰ ꝑ fidẽ.et ſic de ſinguł.In ꝑadiſo q̊q;
terreſtri eſt lignũ vite in medio:vt hr Geñ.ij.Et
in hac religione eſt obſeruãtia euãgelij in pnci⸗
pio:medio:⁊ fine. In ipſo ꝑadiſo etiã eſt iocun

diias riuuloꝝ Geñ.ij. Fluuiꝰegrediebat᷑ de lo⸗

co voluptatis ad irrigandũ ꝑadiſum. Et in reli

glone eſt abũdãtia aquaꝝ ſpũſſancti: qᷣb copi/

oſiſſime irrigat᷑:iuxta illud Can.ij.Fons hoꝛto
rũ:puteꝰaquaꝝ viuentiũ:q̃ fluuntimpetu de li

bano. Et pᷣl.xlv. ðꝛ.Flumis impecꝰletificat cui⸗

tatẽ dei.i.religionẽ.de qᷓ dici põtillð Geñ.xxviij
Nõ eſt hic aliud niſi domꝰ dei ⁊ poꝛta celi.Siẽ
auũt fons ꝑadiſum irrigãs diuidit᷑ in q̃ttuoꝛ ca/
pita Beñn.ij.ita benignitas ſpũſſoei religionẽ fe⸗
cundans mittit vnũ ramũ ad ↄtẽplatiuos dãs
eis gr̃am ⁊ deuotionẽ oꝛãdi:alium ad actiuos
dans eis gr̃am bñ oꝑandi ⁊ ꝑſeuerãdi:aliũ ad
platos dans eis gram bene pᷣſidendi:et aliũ ad
ſubditos dans eis gr̃am obediẽdi. In ꝑadiſo
q̊z terreſtri audit᷑ cantꝰ ſuauiſſimus auiũ et an/
geloꝝ. In religione vᷣo ꝑ ↄtinuã dei laudatiões⸗
verificat᷑ illud Job.xxxuiij. Cum me laudarent
aſtra matutina:⁊ iubilaret oes filij dei.De reli⸗
gione igiẽ dia põtillud Ecci.xxiiij. Gꝛatia eius
ſiẽ ꝑadiſus in bñdictiõibi. In h̊ ꝑadiſo loquũ⸗
tur religioſi cũ deo:⁊ deꝰ cũ illis. Uñ qͥlibet eo/
rũ dicere põt deo illud Geñn.iij. Uocem tuã au
diui in ꝑadiſo. Btũs g ille de q̊ dici poterit illðᷣ
Eʒechielł.xxyxj.Cedri nõ fuerũt alcioꝛes illo i pa/

radiſo dei.Et eiuſdeʒ libꝛi ca.xxviij. In delicijs

paradiſi dei fuiſti. Sicut eniʒ in paradiſo erat
ſuauitas fructuũ Geñ.ij.ita in religiõe eſt ſua/
uitas ſpũalium deliciaruʒ. VUnde religioſis in/

quit ꝓpbeta pᷣl.xxx. Guſtate ⁊ videte qm̃ ſuauis

eſt dus ⁊c.O igit᷑ felix⁊ foꝛtunatus ille ſecula/
ris:de quo adimplebit᷑ illud Ecci.xliiij. Tranſ⸗
latus eſt in paradiſum. Et illud.ij.ad Coꝝ.xij.
Raptus eſt in paradiſum. Inquit em̃ ſaluatoꝛ

de intrante religionẽ Apoc̃.ij. Dabo ei edere de

ligno vite:quod eſt in paradiſo dei mei. Sicut
etiam vt habet Geñ.iij.deꝰ collocauit ante pa⸗
raduſum voluptatis cherubin ⁊ flãmeũ gladiũ
atq; vᷣſatilem ad cuſtodiendum ne qͥs introeat
Ita deputauit angelos ad defenſionẽ religiõis
ne aliqui eaʒ diſſipare ⁊ infringere poſſint.imo
ipſe deus qui ignis dici᷑ ad Hebꝛe.xiij. per ſe/
ipſum cuſtodit religionem ⁊ omnes bonos re/

ligioſos: iuxta illud pᷣſ.xcvj. Cuſtodit dñs ani⸗

mas ſeruoꝝ ſuoꝝ ⁊c. In ipſo quoq; religionis .

paradiſo verificat᷑ illud quod ait Damaſcenns

li.ij. dicens. Paradiſus in oꝛiẽte poſitus:eſt oĩ
terra excelſioꝛ:cẽꝑato ac tenuiſſimo ⁊ puriſſimo
aere fulgẽs:plãdqᷣ ſꝑ floꝛidis comatus: acbono
odoꝛe plenꝰ:lumineq; repletꝰ.De qͥ etiã dicit l

Bermo

bꝛicus de roſate in ſuo dictionario.in vᷣbo pa⸗
radiſus.qꝙ ſᷣm Catholicõ ſic appellat᷑ qᷓſi parãs
dei viſũ.et eſt ameniſſimꝰ ex mirifi inſertiõibo:
ex pulcerrimis plãtatõibo:ex ſtagratiſſimis aro
matibo:ex vᷣnantibo floꝛibo:ex tẽperatiſſimis ro

ribo:ex moderatiſſimis vẽt ⁊ flatibo:ex ameniſ/

ſimis auiũ cãtib:ex puriſſimis flumibo: ex va⸗
lidiſſimis ſepibo:et ex oculatiſſimis cuſtodib.
Hecille. Religio em̃ ðꝛ ſituata in oꝛiẽte gre dei

et nõ in occidẽte pcti.Et ideo ſccũs Frãciſcꝰnoie

angeli deſcribit᷑ Apoc.vij.veniſſe ab oꝛtu ſolis.
Religioſisem̃ ait de? Malach.iij. Uob timen
tibo nomẽ meũ oꝛiet᷑ ſol iuſticie. Uita qͥʒ religio
ſa eſt excelſioꝛ oĩ alia:? parat aias ad viſionem
cliuitaq ſuꝑne. Uñn ille quẽ deꝰ euerxit ad eminen
tiã vite religioſe põt dicere illud Apoc̃.xxj. Su⸗
ſtulit me in mõtẽ magnũ ⁊ altũ:⁊ oſtendit mihi
hierłm cuitatẽ ſccãm habentẽ daritatẽ dei. Hic

q̊ͥʒ eſt aer puriſſimꝰ ſerene cõſcie. Ueri em religi

oſi pñjt dicere cum Paulo ad Heb. xiij. Cõſciaʒ
bonã habemꝰ. Iſte etiã paradiſus religiõis eſt
plant ſꝑ floꝛidis comatꝰ.qꝛ in religiõe q ꝓpt᷑ hᷣ
viridariũ dei appellat᷑ verificat᷑ illud Hiere.xvij
Erit ſoliũ eiꝰviride:⁊ in tꝑe ſiccitat nõ erit ſolli⸗

citũ:nec aliqñ deſinet facere fructuʒ. In iſto em̃

hoꝛto ⁊ viridario ſunt herbe virẽtes ⁊ redolen⸗

tes.i.ſctẽ vᷣtutes ⁊ deuote meditatiões.ſunt etiã
floꝛes.i.mũde affectiões. Ibi etiã creſcũt arbo⸗

res folia virẽtia ⁊ fructꝰ ſuaues hñtes. Per ar⸗

boꝛes aũt in altũ ſe erigẽtes intelligunt᷑ ſctã deſi
er folia vo ſancta vᷣba.?

deria in altũ tẽdẽtia. P vo ſan⸗
ꝑ fructꝰ bona oꝑa. Ibi qͥʒ reꝑiunt᷑ floꝛes oim
vᷣtutũ.ſ.roſa patiẽtie:viola caſtitad:liliũ vᷣgini⸗
tat: ⁊ odoꝛamẽta ſuauia ⁊ fragraãtia oim bono

rũ exẽploꝝ.Uñ dici põt de religione illud Cañ.

ij. Floꝛes apparuerũtin terra noſtra:ficus ꝓtu/⸗
lit groſſos ſuos:vinee floꝛẽtes dederũt odoꝛes⸗
ſuu. Iſte q̊ʒ paradiſus religiõis eſt plenꝰlumie
id eſt hoib illũina qͥdb deꝰ dedit ſpũm ſapien

tie ⁊ reuelatiõis in agnitiõeʒ eiꝰ illũinãs ockos

eoꝝ:vt impᷣcat᷑ apłs ad Eph̊.j. In eo etiã deſcẽ/
dit ros ſpuſſcti:⁊ cũ ipᷣo gra ↄſolatiõis ⁊ degu⸗

ſtationis celeſtiũ:q̊̃d figuratũ fuit Nũeri.xj.vbi
ðꝛ.Cũ deſcenderet ros: deſcẽdebat parit᷑ ⁊ man

na.Et Exo.xvj.ðꝛ. Suauis ros iacuit ꝑ circũi/

tũ caſtroꝝ. Religiões em̃ ⁊ monaſteria dicunt᷑
caſtra dei.et de illis dici põt illð Geñ.xxxij. Ca⸗

ſtra dei ſũt hec. In eo q́ʒ ſunt moderatiſſimi vẽ/
ti ⁊ flatus diuinaꝝ inſpirationũ.de qͥb exponi

põt illð q̊d dici᷑ Can.iiij.Surge aquilo ⁊ veni
auſterꝑfla hoꝛtũ meũ:⁊ fluẽt aromata illiꝰ. In
ipſo etiã ſunt ſepes regulariũ obſeruationũ.Et
ideo de btõ patre noſtro Fraciſco dici põt illud

Matth.xxj. Hõ pr̃familias plantauit vineã.i.

religionẽ ſuã:⁊ ſepẽ circũdedit ei.i.regularẽ ob⸗

ſeruantiã. Religio em̃ eſt vinea dei:iuxta illud

Eſa.v. Uinea dni exercituũ domꝰiſrl eſt. Irael
em̃ ſᷣm Hieronymũ interpᷣtat᷑ videns deũ.⁊ ſi/

gnitficat religionẽ in qᷓ ↄtẽplat deus. Jpſ. e ergo

pater nr ſeraphic Franciſc põt dicere religioni
ſue illud Hiere.ij. Ego te plãtaui vineã electaz

Pꝛeuaricatoꝛibo aũt eiꝰ dicetc in die iudicij illö

Eſa.ij. os deuaſtati eſtꝭ vineã meã.ipſam em̃

cũ mul ſudoꝛib fundaui. Un de illo dic pöt
illud Pꝛouer.vl.De fructu manuũ ſuaꝝ plãta

uit vineã:credẽs ꝙ deberet verificari illð Zach.
ix.Uinea dabic fructũ ſuũ.Etillud eiuſdeʒ libꝛi

rxvij.ca. Creuit i vineã latioꝛẽ. Ue aũt illi ſi de ali
q̊ͥ dicere poterit ilð Johel.j. Poſuit vineã meã
in deſertũ.et illð Hiere.xij. Paſtoꝛes multi de⸗/
moliti ſũt vineã meã. Huiꝰ aũt vinee pncipalis
plãtatoꝛ fuit fiuliꝰdei.Uñ illi diccre poſſumꝰillꝰ

Pſ. lxxxix. Uineã de egypto traãſtuliſti ⁊ plataſti eã
plãtaſti radices eiꝰ ⁊ impleuit terra.Extẽdit pal
mites ſuos vſq; ad mare:⁊ vſq; ad flumẽ ꝓpa⸗

gines eiꝰ.Dicamꝰꝗ̊ illi.Oe“ vᷣtutũ cõuertere:re⸗

ſpice ð celo ⁊ viſita vineã iſtã:⁊ ꝑfice eã qua plã
tauit dextera tua. Ipſe vo dñs dic ſeckarib illð
Matth̊.xx. Ite ĩi vineã meã ⁊ q̊d iuſtũ fuerit da

bo vob. Et eiuſdẽ euangelij ca.xxj.ait.Fili vade

oꝑari vineã meã.O ſuauis oꝑatio:o dulcis la
boꝛ:o melliflua cultura huiꝰ vinee:ex q colligit᷑
illð vinũ qð eſt exultatio anie ⁊ coꝛꝑis Ecci.xxj.

Zn iſta g vinea ⁊ ĩ hͥ ꝑadiſo diligent᷑ laboꝛemꝰ

ratres chariſſimi. Poſuit em̃ deꝰhoĩeʒ in ꝑadi

ſo volupta vt oꝑaret᷑ ⁊ cuſtodiret ulũ Gen.ij.

Religio q̊ʒ ðꝛ hoꝛtꝰ dei.Et de ipſa exponi põt il
lud Eſa.lviij.Erit q̃ſi hoꝛtꝰvoluptat coꝛa eo.et

illud Cañ.iiij. Hoꝛtꝰↄcluſus:fons ſigtꝰ:emiſſi

ones tue ꝑadiſus maloꝝ punicoꝝ cũ pomoꝛũ

fructib.Cipꝛꝰcũ nardo:⁊ crocꝰ cũ fiſtula:⁊ cn

namomũ cũ vniuerſis lignis libani:myrrha et
aloes cũ oibo pᷣmis vnguẽt.Et ꝑ pᷣdicta ſignifi

cant᷑ diuerſe vᷣtutes religioſoꝝ:q̃s cã bꝛeuitami
ad pñs ꝑtrãſeo.Iſtũ aũt hoꝛtũ irrigat deꝰ ſuis
Stijs:iuxta illð qð ipſe ait Ecci.xxiiij. Rigabo

hoꝛtũ plantationuʒ meaꝝ:⁊ inebꝛiabo ꝑtꝰ mei
fructuʒ. Hec eſt illa terra bñdica de q̃ dicit᷑ deo
pᷣſ.lxxxiij. Bñdixiſti dñe terraʒ tuam. et pᷣſ.lxiiij.
Viſitaſti terrã ⁊ inebꝛiaſti eã:multiplicaſti locu
pletare eam. Z

Eligio etiã ꝑ clum figurat᷑ Ut em inqᷣt

r ſcuũs Bonauen. in.ij. di. ij. ar. ij. J.j. celũ
empireũ habet qͥnq; cõditiões. Pꝛimo

em eſt latiſſimũ.qꝛ eſt oim viſibiliũ et inuiſibili
um creatoꝝ cõtentiuũ.Et ſimiłr religio eſt latii
ſima ꝑ charitatẽ.Unð qͥlibet bonus religioſus

poteſt dicere de deo illud pᷣſ.xvij. Eduxit me in

latitudinẽ:ſaluũ me fecit qm̃ voluit me.De celo

etiã latiſſimo ⁊ mirabiliter extẽſo ðꝛ pᷣſ.cxiij. Ex/⸗

tendens celum ſicut pellem ⁊c̃. Sicut ergo pelk
cũ extendit᷑ ab vna ꝑte: reſtringit᷑ ab alia.ita ille
qui vult extẽdi ad latitudinem celi debet reſtin

gi ab amoꝛe mundi. Celum quoq; pꝛedictum

eſt ſuper omnes alios celos dariſſimum. Et
hec eſt ſecunda eius conditio.Et religioſi ſuper

E

(yine

ifrgixiend

(lhosCit

pnc,gfln
ſengis deſuine
Gtctikolcüignon
iolragolerſra⸗
mufis: an⸗
GCrsanann
Nunſieflioh
iſenttistfin
lotiluixras

iluliuiblshe
uui ſlg unctare

tlg bſrrclgo
cuſcla
ladrnr
Nartferder äümt
W Rcllclironen
Moſeddocicaiün
Cmonaäſkcis
Hureligoſinomrur
ſanad nügral
ndusrelagͤcian

iortigkeſueobſen

U oit/
dexanreligi
(daſſerult⸗
ſi Oſuerftarirl
gliotaalteqlade
WmleDonplanan
iurnaten
Unien heclle
chettpaidan ſe
hoftlentckpoſt
Algibrancan
ſeſelluini⸗
nürtueſt Sng⸗
namni nedin ſ
6Jandctnos bi
RNNNNS
R
noakcifenn;
nlhanauht

aſonnmlen

Migüti
igiutifr

amd fe

NNaos
negiig
gsiin
Aearlcuoy
ndeignnu

vain lhi⸗
paaee

õ

fonsſiomd
op cipomi
Cfiſtalargn
lbamameme
Sienſ
Vsdi huen
ĩ ingris
üng No
weo ni
indidd
uum aiiß

nit Män
iorii

Hnöcs Peen

üciunibad
neigo tlan
mnorcigon
i SMor
urnedee
oißſn⸗
Gran

lmntu,
clddn
SqR
Gni

Folium

oẽs alios hoĩes ſuntſcia ⁊ vtutibo clari. Uñ de

illis dici põt ilud Lu.ij.Claritas dei circũfulſit
illos. Et ꝓptea in ſacra ſcbtura appellant᷑ celi p̃ſ.
xviij.Celi enarrãt głiaʒ dei ⁊c.Celũ etiã empire/

um ẽ qᷣetiſſimũ:et hectercia eiꝰↄdino.Et ſiłr bo
ni religioſi ſũtint᷑ ſe paafid et qeti:ſeruates illð
j.ad Thim̃.ij. Tranqllã ⁊ qetam vitã agamus
Quarto ipᷣm celũ eſt vnifoꝛme ⁊ nõ variũ ſicut
ſtellatũ.Et ſiłr religioſi ſunt vnifoꝛmes iĩ moꝛi/
bus ⁊ obſeruãtijs regularibo.Nõ em̃ debẽt eſſe

religionũ inſtituca araneaꝝ telis ſimilia q̃ mu/

ſcas capiüt:ſed maioꝛibo anialibo traſeuũtibo in⸗

fringunt᷑.Quito celũ eſt oim ſupᷣmũ ⁊ altiſſimũ
Et ſier religioſi ac ſerui dei ſunt alijs hoibo emi/
nentioꝛes.iuxta illð Ecces.j.Excelſo aliꝰexcelſi⸗
oꝛ eſt. et ſuꝑ bos eminẽtioꝛes ſũt alij. Silis eſt
etiã religio celo criſtallino. Nã ipᷣm celuʒ licet ſit
aqᷣs foꝛmatũ q̃ de ſui natura ſunt fluxibiles:tñ
no fluit ſed ſolidũ ꝑmanet:vt ðꝛ in li.de ꝓpꝛi.re/⸗
rũ.Et ſiłr religio licet ſit adunata de hoib qͥ ſũt
naturalit᷑ fragiles ⁊ ꝓni ad malũ Geñ.viij.et c.
ois etas.xij.q.j.c.cũ in iuuẽtute.de pᷣſũp.c.ꝓcli⸗
uus.xx.q.iij.et.S.ſi vo.el.ij.in auten.de mona.
tñ pſeuerat ſtabilis ⁊ firma.Uñ deipᷣa dici põͤt
illud Ecci.l. Quaſi vas auri ſolidũ:oꝛnatuʒ oĩ
lapide pᷣcioſo.Silis q̊ʒ eſt celo ſtellato qð ẽ de/
coꝛatũ ſtellaꝝ varietate.Ecci.xliij. Species celi
glia ſtellaꝝ.Et ſiłr religio ſcõꝝ numeroſitate ?⁊

claritate. Et ſicut ſtella a ſtella differt in carita⸗

te:vt ðꝛ.j.ad Coꝝ.xv.ita vnꝰ religioſus ab alio
in vite ꝑfectõe ⁊ ſctitate.Eſt etiã ſiłis celis plane
taꝝ. Nã ſic illi celi non mouent᷑ oẽs eodẽ motu
ꝓpꝛio ſed diuerſo:⁊ tñ motu firmam̃ti trahunt᷑
et mouent᷑ ſił oẽs:vt ðꝛ in pᷣdicto li.de ꝓpꝛie.reꝝ
ita religioſi nõ mouent᷑ oẽs ad vnũ exeratium:

ſed vnꝰ ad vnũ pticulare vt ad cõfeſſiones audi

endas:vel ad pᷣdicatiões:⁊ alius ad aliud:⁊ tñ
oẽs regłe ſue obſeruãtia trahunt᷑ ad celY̊. A

Uib oib ↄſideraq exdamat Berñ.i li.

q de vera religiõe: dicẽs. O grata ⁊ iocun/⸗

da dei ſeruitꝰ q̃ hõ veracit᷑ efficĩ᷑ liber et
ſctũs.O ſacer ſtatꝰreligioſi famulatꝰ qͥ hominẽ
angelis reddit eq̃lẽ:deo placabileʒ:⁊ demonibꝰ

terribilẽ. O ampleccẽdũ ⁊ ſꝑ optandũ ſeruitiuʒ:
q̊ͥ ſummũ ꝓmeret᷑ bonũ ⁊ gaudiũ acqrit᷑ ſine fi⸗

ne ꝑmãſuꝝ.Hecille. Et ideo qͥlibet religioſus
expeditꝰ ab oibo cur ſeculi qͥ nudꝰpõt cũ nudo

hoſte luctari ⁊ eſt poſitꝰi ameniſſimo viridario
religiõis ⁊ extrac a mũdi turbinib:põt dicere

aniĩe ſue illud Cañ.ij. Jam hyems traãſijtimber
abijt ⁊ receſſit. Surge amica mea ⁊ veni.ſ.ad vi
tã eternã.Que oia ↄſiderãs deuotꝰ Berñ.vbi S&
ait. Bonũ eſt nos hic eſſe.ſ. in religiõe. qꝛ hõ vi⸗

uit puriꝰ:cadit rariꝰ:ſurgit velociꝰ: incedit cau⸗

tius: qeſcit ſecuriꝰ:irroꝛat᷑ freqntiꝰ:purgat᷑ citiꝰ

moꝛit᷑ cõfidentiꝰ:⁊ pᷣmiat᷑ copioſiꝰ.Et pter pᷣdi
cca Hiero.ad Heliodoꝝ ſcribit.Extruis qͥdem

monaſteria:mulcꝰ a teꝑ inſulas dalmacie ſan/

CcCxXII

ctoꝝ numerus ſuſtentat᷑. Sed melius faceres

ſi ⁊ ipſeſctũs cũ ſctiis viueres.Cuiꝰↄſiliũ ſerua⸗/
ult ille iuuenis qͥ mligionẽ intrãs dicebat
BGꝛata domꝰ:genitoꝛ:fratres:chariq; ſodales

Et qͥndam pᷣcoſa mihi terrena valete.
Sat me letifera mũdus dulcedine luſit.

Sat tenuit me falſus amoꝛ:diſcedo ſolutus

Hijs laqis:ſecura iuuat iã dauſtra ſubire.

Nudus ab hoc pelago fugiẽs ad liꝰ amenum
Te bone rpe ſeqͥr:ſolus mihi ſufficis vnus.
O igit fratres ⁊ ſoꝛoꝛes qͥb dedit dñs bonã in
ſpirationẽ intrãdi religionẽ:nolite eã negligere:
ſed ad xpᷣi ſeruitiũ ꝓperate qͥ vos inuitat Dar.
xj.dicẽs.Tollite iugũ meũ ſuꝑ vos:⁊ inuenietd
reqem aiabs veſtris. Jugũ em meũ ſuaue eſt: ex
onus meũ leue. gdes qdã religioſus exdamart
in qͥdam metro ſuo di.
Quido cõſidero meum ſtatum
Dulcem felicem ſerenũ ⁊ iucundum
Dico o male vadat traditoꝛ mundus
Qð tanto tꝑe me illo pꝛiuauit. DJ
Et diuus Hieronymꝰ i epłla ad Heliodoꝝ ait
Acet paruulus er collo pẽdeat nepos.liq; ſpar
ſo crine ⁊ ſciſſis veſtibo vbera qͥbus te nutrierat
mr oſtendat.licet in limine pater iaceat: ꝑculca⸗
to ꝑge patre:ſicciſq; oculis ad vexillũ cruc euo
la. Solũ pietat genꝰ eſt in hac re eſſe crudelẽ.
Pars ſecunda huiꝰ ſermonis de imitatione
chꝛiſti ꝑ aſſumptionẽ ſtatus penitenualis ſicut
eſt oꝛdo terciꝰ bti Franciſc.
Ecundũ conſiliũ quod vobis trado
8 ðꝛ aſſumptiõis ſiue acceptionis.ſ.ſta
tus penitẽtialis. Ipſe em̃ dñs Jeſus
cuiꝰ veſtigia imitari debemus ieiuna
uit:vt babet᷑ Matthᷣ.iiij.et ſimilr alia oꝑa pnie
et auſteritad fecit qͥ pnia nõ egebat.Qð qͥde egit
vt nos ad pniam aniaret.Et ideo ſi nõ vulc to⸗
taliter mũdo abꝛenũciare ꝑ religionis ſtrice in
greſſum:ſeruando cõſiuliũ chꝛiſti dicẽtis Mat/
chei.xix. Si vis ꝑfectus eſſe vade ⁊ vende omia

que habes ⁊ da pauꝑibo et ſequere me.ſaltẽ ter/

aum oꝛdinem beati Franciſci ſuſcipite ſi legiti⸗
mo impedimento nò eſtis pꝛepedui.De regula
em iſtius oꝛdinis poteſt dici ilud ad Gala.vj.

cunch hanc regulã ſecuti fuerint pax ſuꝑ il⸗

los ⁊ miſcðia ⁊ ſuꝑ irrael dei.Pꝛedicti aũt oꝛdi

nis inſtitutio fuit figurata Geñ.xix.vbi babet?:·

ꝙ; Toth volens euitare excdium ſodome:cum

exiſſet ab ea:timẽs ꝙ nõ poſſʒ habitare in mon⸗

te ad quẽ aſcendere fuerat ab angelo inuitatus
ro gauit euʒ vt ipᷣm permitteret habitare in ciui⸗
tate ſegoꝛ:que crat media inter ſodomã ⁊ mon⸗
tem illũ:vt in ipſa poſſet ſaluari:qð et obtinuit.
Vñ in pdicto c.ſubdit᷑ Sol egreſſus eſt ſuꝑ ter
ram:et Loch in greſſus eſt ſegoꝛ ⁊c. Per mon⸗

tẽ em ſignificat᷑ religio ſtricte ꝓfeſſionis ratioę)

ne ſue ſublimitatis. Ad quẽ ſtatum angelus.i.
chꝛiſtus:ſiue angelicꝰ Fraciſcus inuitat omeg

aſcendere. Se multi timentne poſſintin eo pꝑ/⸗
ſcuerare.et ideo debẽt ingredi ſegoꝛ.i.terciũ oꝛ⸗/

dinẽ ipſiꝰbti Frãciſc. Segoꝛem ſᷣm Hiero.in⸗
terpᷣta? minoꝛ ſiue paruulus: aut calẽs vł meri

dianꝰ. et ſignificatiſtũ oꝛdinẽ qͥ eſt mino: alis

duobo oꝛdinibo ab ipo btõ Franciſco inſtitutis

Eſt q̊ͥ paruulus hũilitate:calẽs charitate:⁊ me

ridianꝰ vite claritate.Egreſſo itaq; ſole ſuper ter
rã.i.btõ Frãciſco nato ab oꝛtu ſolis terrenos il/

luſtrate ꝑ ſuã doctrino:debet Loch qᷣ ſ̃ᷣm Hiero
nymü interpᷣtat᷑ dedlinare ⁊ fugere excdiũ moꝛ/
tis etne:ingredi ſegoꝛ.i.iſtaʒ ſaluberrimã ſo cie/
tate:cuiꝰ vita eſt media int᷑ ſodomã.i.vitã mũdi

alẽ:⁊ montẽ.i.religionẽ ſtrica ⁊ altã.et eſt ſecu⸗
ra ad ſalutẽ. Quia igit᷑ a malo abſtinere nõ ſuf⸗

ficit niſi fiat qð bonũ eſt. cle. uupietes. de penis.
ideo ſeruare debedᷣ ilð Pauli ad Phil.uij. vbi
alt. De ceto fratres q cq; vera:qcũq; iuſta:q̃ cũ

q; ſctã:q̃ cũq; pudica:q̃ cunq; amabilia:q̃cunq;
Bone fame:ſi q̃ virtꝰ:ſi q̃ laus diſcipline:hec co⸗/
gitate ⁊ facite.Que oĩa in hac ſacra regula tercij
oꝛdis bti Frãciſci ↄtinent᷑ vtifra videbit᷑. Qua⸗

prꝛopt vtulli q mũdo ſeruiẽtes deſideranttñ ali
quã foꝛmã religioſitatꝭ vltra id qð eſt cõmune

alioꝝ xpᷣiauoꝝ appᷣhẽdere:poſſint ↄſeqͥ intentũ

ſuũ:⁊ eſſe de nũero eoꝝ de qb dicit apłus.j.ad
Coꝝ.vij. Reliquũ eſt vt qͥ hñt vxoꝛes ſint tãq;

nõ habẽetes:⁊ qͥ flent tanq; nõ fletes:⁊ qͥ gaudet

tanq; nõ gaudętes:ecqͥ emũttanq; nõ poſſiden
tes:et qͥ vtunt᷑ ᷣ mũdo tanq; n vtant᷑.Delibera⸗
ui aliqͥd de ſublimitate iſtiꝰ oꝛdis eloqͥ: de quo
tria pꝑ oꝛdinẽ ↄtẽplabimur. Pꝛimũ dicet᷑ inſti⸗
tutiõis ſiue oꝛiginatõis. Scðm ꝑfecuois. Zer

ciũ vᷣo exaltatiois ſiue dignificatiöis. E
Vo ad pᷣmũ tria videnda ſunt.ſ.inſtitu/

gq tionis huiꝰ regule autoꝛitas:tꝑalitas:

◻

et qlitas.i.qͥs inuenit hac reguls:q̊ tge:⁊

Iliter fuit inſtituta. Circa mũ dieo ꝙ buiꝰ re⸗

gule inuẽtoꝛes nõ fuerũt fratres mioꝛes:nõ ali

qs eps:nõ doctoꝛ:nõ congregatio aliqᷓ.ſed ſera
phic Frãciſcꝰ ſpũſctõ pᷣdo cẽte eã inſtituit:vt di/
At Nicolaꝰ qrtus in regule ipſiꝰ cõfirmatione qᷓ
incipit. Sup moõtẽe:vbi ait. Ideoqʒ głioſus xpᷣi
cõfeſſoꝛ btũs Frãciſcꝰ huiꝰ oꝛdis inſtitutoꝛ ⁊c.

et Clemẽs qntꝰ in de,.cũ ex eo.de ſen.excõ.vbi ait
Fratres ⁊ ſoꝛoꝛes detercio oꝛdie quẽ btũs Frã
ciſcꝰiſtituit:qͥ cõtinentes ſen ð pnia nuncupant᷑

Qus qᷣdem regulã ſcta mater ecclłia appꝛobauit
vt infra patebit.Niſi em̃ ꝑ ſedẽ apłicã appꝛobet
AIlibet oꝛdo merito ſuſpectꝰ⁊ repꝛobandus ha/⸗
beret᷑.c.vnico.de religi.domi.li.vj.et cle.j.eodẽ ti

tu. Huiꝰ aũtregłe inſtitutio fuit ꝓphetali ſpũ p⸗

nũciata:diuioq; oꝛacło reuelata:⁊ papali teſti/
monio cõmẽdata. Pꝛimo ſpũ ꝓphetali abba,g
Joachim fuit pᷣnũcilata:qͥ abbas vt refert mgr

Bartholomeꝰ piſanꝰ in ↄfoꝛmitatibo bti Fraci

ſci. li.j.fructu.j.? confoꝛmitate.j. in. ij. ꝑte. claruit
ſpũ ꝓphetico:⁊ eiꝰoꝑa ſunt ab eccłia appꝛobata

pter libꝛũ quẽ cõpoſuit contra magiſtrũ-Detri
lõbardũ:de qͥ habet arc Damtande emmane

ni. 2 fi. ca. Et multa pᷣdivit de btõ Franciſco ?⁊ de
oꝛdinibo ab eo inſtituendis. Queʒ ꝑ multa tpa

añ natiuitatẽ ſuã fect depingi Uenetijs in ecdle
ſia ſci Mara ſuꝑ poꝛtam ſacriſtie oꝑe moyſat
co cum ſtigmatibo. Hic g ꝓpha de tercio oꝛdie
ſci Franciſq loq̃ns ait.Felix qui mũde colligec

ſextarios triginta ex area.i.q coiugale caſtitateʒ

cui dat᷑ fructus trigeſimꝰillibatã in hoc oꝛdine
ſeruauerit. Dd
Ecundo huiꝰ regule inſtitutio fuit diui
8 no oꝛaculo reuelata. Oꝛaculũ aũt eſt lo
cutio de diuinis. Uñ apud gẽtiles dice
bat᷑ oꝛaculũ appollinis delphici:vbi ſᷣm eos di
uina reſpõſa dabant᷑:licet eſſent figmẽta diabo⸗

li.De q̊ oꝛacło inqͥt Macrobiꝰ in u. de ſomnis

Scipionis.Delphici vox hecfuit oꝛacli ⁊c. De
btõ autẽ YFraãciſco refert ſcũs Bonauẽ.in legen
da eiꝰ ꝙ cũ ſemeliſtigaãte ſe foꝛtiter ſpũ intraſſet
eccłiam ſancti Damiani extra Aſſiſiu cauſa oꝛa
tionis:q̃ quidẽ eccłia minabat᷑ p nimia vetuſta
te ruino:cũ ꝓſtratꝰ an imaginẽ cruafixi lachꝛy⸗

moſis oculis intenderet in dñicã crucẽ: vocẽ de
ſeipſa cruce ad ſe miro qdã mõ dilapſaʒ coꝛpo
reis audiuit auribo ter dicentẽ.Frãciſce:vade re

para domũ meã q; vt cernis tota deſtruit᷑.Qð
dem mãdatũ ipſe btũs Frãciſc tunc intellexit
reparãda materialis eccłie domo:licet pncipał
intentio vᷣbi ad eam ferret᷑: quã chꝛiſtꝰ acquiſi⸗
uit ſui ſanguis pᷣcdioſo cõmertio: ſic eũ ſpũſſan⸗
ctus edocuit:⁊ ipſe poſtmodũ ſibi familiarib⸗
reuelauit. Hec Bonauẽ. In eo igit᷑ ꝙ trina vox

faca eſt:tres regulas ab eo inſtituẽdas ſignifi/
cauit.Cũ em̃ deus ⁊ natura nibil fadit fruſtra:

vt dicit᷑.j.de celo ⁊ mũdo.iij.de anima.⁊.j. Phi
ſico.ſuffeciſſet ſemel dicere:niſi ꝑ trinam vocem

voluiſſet ſignificare trinã eccłie ſpũalis repato
nem. Sicut etiam ſerapbin vt babet᷑ Eſa.vj.ca
mabant. Sanctus ſanceus ſanctus dñs deus

ſabaoch:ad oſtẽdendã trinitatẽ ꝑſonarũ. Pꝛe⸗

dicta etiã cõfirmat ſanaꝰ Bonauen. vbi ſup̃ di.

Deuotione q̃ ſibi aſſiſtente fideliuʒ qͥ pdarã in
viro dei iam ceperant noſſe virtutẽ.no ſolũ ſan/

ci Damiani:verũetiam pꝛincipis apoſtoloꝝ et

virginis gloꝛioſe ruinoſas et derelictas reſarti/

uit eccleſias:vt q̃ͥ ꝑ eum dñs in poſteꝝ ſpũalit᷑
oꝑpaturus erat:ſenſibili foꝛis oꝑe myſterialiter

pſi gnarer ſon inſen reparate triplias fabꝛice

ipſiꝰ ſancti viri ducatu ſᷣm datam ab eo foꝛmã

regulã ⁊ doctrinam chꝛiſti trifoꝛmiter renouã⸗
da erat ecckłia:ſicut ⁊ vox ad eũ facca de cruce ter

cio replicans de domus dei reꝑatione manda/
tũ:pambulũ extiterat ſignũ.et nũc in trib ab eo

inſtitu oꝛdinibo cernimꝰeſſe cõpletũ. Hecille.
De qͥbo oꝛdinibo canit eccłia. Tres oꝛdines hic
oꝛdinat:bmũq; fratrũ nomiat minoꝝ:paupe/
rumq; fit dominarum medius:ſed pcnicetum

atiitl

Cumsaͤ
–—
ehacripktut
Nnchfemanme
Ancccmmnnar,
ictpeſntith
NNeseid
Cbtftüunmu,
Ginzu,mntnun
lepnpustand
lftlacniſci
Cun edidt Tau⸗

archicrinttautt⸗

nudondrgalanod
füncbnnigr
farüi fultHendod
licinto gagni
luebon Friaſi
Naporllluddatt
Ulſlonfilo hoi
bobneliansinl
ſniint lus declan.
Gbitmaſaag,
ſeſgloar ſobry,
iefenaſe dian
ſſetofmunficaue
mefunsbonoris:
ngtuwagnipnn
uſinamunnnde
lpokßn iſimün
nnprfuusain
ie Nbacuafane
momnpgoſle
Nndirgnonntr

Cerminar emſci

debalgtontgon
Rmnminnd⸗
W
umniv⸗de gor

badunggg
lnint

Rünen

4. 5
ſpucſeg
lpbi nien
rfignanen

enl Ning
Kutgaee

Bemiie

funr iinſatt

Madn

daic dai

niNnſn

i füclen.
wvnndckn
uncEI
mmo⸗lct

io: ſcci ſpiſa

ſhi fumlich

nigtemun

ibifncärflr.

deanim
Uigmumen
nons dis

nigenmi

Weihoſoli
Ns poluhe

NnRſn
jholeyſhüad

e Gnſtenatn
molas ſ
nmabebfi
ſnmirt e
fuandecit
auoteſ
nücuunht⸗
gui ,
s
ſcſpin

Folium

tercius ſexũ capit vtrũq;. Quia em̃ bonũ qᷓnto
eſt cõmuniꝰ:tato melius ⁊ diuiniꝰ eſt.j.Ethᷣ.ſic

patet in ſole qͥ melioꝛ ðꝛ luna ⁊ ſtellis.qꝛ magis
cõicat de luce ⁊ ifluẽtia ſua. Gonũ nanq; natu
ralit᷑ eſt ſuijpſiꝰcõicatiuũ:vtinqᷣt Diony.in li.de
diui. no. Ideo optimꝰ Fraciſc dei gr̃a mediste
nõ ſolũ voluit oꝛbi cõicare:⁊ ꝑ ipᷣm diffundere
obſeruãtiã oᷣmi ⁊ ſecũdi oꝛdis:ſed etiã fcij. E
XYX boc figuratũ fuit Geñ.viij.in colũba
eq̃ tera ſNoe fuit de archa miſſa. Pꝛima
em̃ vice nõ inuenit vbi reqeſceret pes eiꝰ
et ideo reuerſa eſt ad Noe:qͥ exẽdẽs manũ ſuaʒ
appᷣhẽdẽſq; illã intulit in archa. Scða aũt vice
reuerſa eſt cũ ramo Beii oliue. Tercia vo vice
nõ eſt reuerſa ad archã:ſed ꝑ mũdũ ꝑrexit ⁊ vo/
lauit.Hec em̃ colũba ſignificat inſtitutionẽ oꝛ⸗
dinis colũbini Frãciſa:quẽ Noe.i.deꝰter emiſit
id eſt ad tres oꝛdies iſtituẽdos deſtinauit. Pꝛi
ma aũt vice hec colũba non inuenit vbi reqeſce/
ret pes eiꝰ et ſignificat iſtitutionẽ pᷣmi oꝛdis.qꝛ
pauꝑculi fratres minoꝛes nibil bñt in ꝑticula⸗
ri neciĩ cõmuni in aul boſt eſſiõe poſſint reqᷣeſce/
re qͥ ad ſpeʒ ꝓuidẽdi ſibi in futuro.et ideo reuer
tunt᷑ ad Noe.i.ad dei adiutoꝛiũ.et Noe.i.deus
eos appᷣhẽdit manu ſue ꝓuidẽtie:⁊ mittit in ar⸗
chã regulan obſeruancie ſcttatis ꝑfece. Scõa
aũt vice poꝛtauit hec colũba ramũ virentis oli⸗
ue.qꝛ inſtituit oꝛdinẽ ſctẽ Clare ameniſſimũ vir
ginitatᷣ iocũditate. Tercia vᷣo vice nõ eſt reuer⸗
ſa ad archã.qꝛ inſtituit tercum oꝛdinẽ cui q̊ ad

tria vota pᷣncipalia nõ dedit regularẽ obſeruan

tiã:que ꝑ archã ſignificat᷑.ſed volauit ꝑ mũduʒ
vndiq; diffundẽs iſtũ oꝛdinẽ ſccm̃.Idẽ q̊ʒ figu
ratũ Pit Ben. vbi oſeph pfiarcha vidit vi⸗
tẽ cũ tribꝛ ꝓpaginibo floꝛere. Hec em̃ viq ſignifi
cauit bem̃ Frãciſcũ qͥ fuit ſiłis xpᷣo:ita ꝙ de ipſo
dici põt illud qð ait Joh̊ es euãgeliſta Apoc.j.
Vidi ſiłem filio hoĩs.Oð qͥdẽ ꝓbat męgr̃ Bar/⸗
tholomeꝰpiſanꝰ in li.cõfoꝛmitatũ btĩ ꝓFranciſci
in q̊ int᷑ alias declarat qᷓdraginta cõfoꝛmitates
ipſiꝰ bti Franciſci ad xpᷣm. Ipſe aũt dñs Jeſus
de ſeipſo ait Joh.xv.Ego ſum vid vera.Et ſiłr
btũs Franciſcꝰ dicere põt illud Ecci.xxiiij. Ego
q̃ſi vitis fructificaui ſuauitatẽ odoꝛis.et floꝛes

mei fructus honoꝛis ⁊ honeſtatj. Hec em̃ vitis
ſq; ſanctus Frãciſcus emiſit tres ꝓpagines.id ẽ

tres oꝛdines a quibo mulu floꝛes etfrueꝰ ſua⸗
uiſſimi emanarunt.De pmo em̃ oꝛdine emana
uit poſt ipᷣm ſctiſſimũ patrẽ tanqᷓ; flos ameniſ⸗
ſimus ⁊ fruaus ſaluberrimꝰſanctus Anchoni

us de Padua.et ſanctus Ludouicꝰ filius pꝛi/

mogenitꝰ regis ſicilie:ad quẽ tria regna de iure

ꝑtinebãt:qui omnibo abrenuncios factꝰ eſt fra⸗

ter minoꝛ. Item ſccũs Bonauẽtura cardinalis

de balneo regio epiſcopꝰ Albanẽſis.et ſancus

Bernardinꝰ de Senis.et quinq; ſancti marty
res apud marochiũ paſſi cum alijs qᷓ;plurib⸗

mMartyribo:de quoꝝ maryrio traaat mgrt Bar

CCxxXII

tholomeus piſanus vbi S.frucu.viij.⁊ confoꝛ
mitate.viij.ꝑte.ij. Multos etiam ꝓduxit alios
ſanctos fratres vim et miraculis clariſſimos qͥ
ſunt q̊damodo innũerabiles. De quoꝛũ pluri⸗
bus qui fuerunt ante ſua tꝑa tractat pᷣdictꝰ fra⸗
ter Barcholomeus vbi ſup̃ᷣ. De illis vo qui fu
erũt nõ multis tẽpoꝛibus elapſis:vt de btõ Jo
hanne de Capiſtrano: beato Aalberto de ſarna/
no: beato Jacobo de marchia: btõ Marco de
bononia:beato Damniano de padua:btõ Mi
chaele de carcano de Mlo qͥ me ad oꝛdineʒ re/
cepit:beato Cherubino de ſpoleto:btõ Bernar
dino feltrino:et multis alijs qͥ maximis choꝛu
ſcant ꝓdigijs nimis lõgũ eſſʒ recitare.De ſecun
do enã oꝛdine ꝓduxit plurimos floꝛes.ſcq; ſan/
ctam laram de aſſiſio:cum beata Hoꝛtulana
matre ipſius ſancte Clare:⁊ beata Agnete eius
ſoꝛoꝛe.Itẽ ſanctã Agnetẽ filiaʒ regis Bohemie
que erat deſponſata Federico ſecũdo imꝑatoꝛi
et ſpꝛeto ſuo ſponſo et regno intranit oꝛdinem
ipᷣm:ac mul daruit ꝓdigijs. Item ꝓdurit ſan
ctã Salome de domo reg polonie:⁊ ſctãʒ He
lenã de padua:beatãq; Aarã de viterbio: ac be
atã Racherinã de bononia:cui apparebãt ſepe
illi ſcti de qͥbo officiũ faciebat. Unde ipſa in ſuo
bꝛeuiario qð ego vidi ſcribebat in feſtiuitatib
ſanctoꝝ de qᷣbuſdã eoꝝ in particulari.quã ego
vidi ⁊ cũ ea locuta ſum. Et h̊ bꝛeuiariũ ita glo⸗
ſatũ ab aliqͥ nõ eſt viſum niſi poſt moꝛtẽ ſuam.
Coꝛpꝰaũt eiꝰeſt palpabile:ducubile: ac integrũ
Et ſi aliqͥs ad illud viſitãdũ vadit:ſi eſt in moꝛ⸗
tali pctõ:faciem illi turbulentã oſtendit. Si vᷣo
eſt in gra dei:fadẽ illi iocundiſſimã exhibet. Cũ
aũt pater frater Bernardinus caimus oꝛdinis
noſtri cum quo ego eram coꝛpus eiuſdeʒ beate
ſibi oſtendi feciſſet:et ſibi de capillis eiꝰ dari po
ſtula ſſet qui qͥtidie creſcunt ſicut⁊ eius vngues
Dicẽte abbatiſſa:ſi potiꝰ deſiderabat habere de
iam inciſis: an vᷣo vellet ꝙ de nouo a capite eiꝰ
pᷣciderent᷑. ꝓpſe reſpondit ꝙ potius volebat de
lllis quo s tunc habebat in capite:dũmõ ipſi be
ate nõ diſpliceret.Cum aũt ipſa abbatiſſa pᷣcide
ret capillos eius:pᷣdicta beata iocundã faciẽ ex⸗
hibuit ita ꝙ ridere videbat᷑. Et moniales dixe⸗
runt.Ecce pater quõ libenter vos videt iſta bea
ta. De qᷓ;pluribo alijs beatis iſtiꝰ oꝛdinis cau/
ſa bꝛeuitatis non ſcrnbo.De tercio etiam oꝛdine

ꝓduxit multos floꝛes ſq; ſanctum Ludouicuʒ
regẽ Francie:ſanctũ Elzeariũ comitẽ ariani:qui

cum beata Delphina vxoꝛe ſua in matrimonio
ſeruauit ꝑpetuam virginitatẽ. Itẽ ſanctũ Juo/
nem iun vtriuſq; doctoꝛeʒ pᷣſ biterũq; ⁊ cõfeſ⸗
ſoꝛẽ de Bꝛitania minoꝛi:qui fuit magne deuo
tionis ⁊ cõtemplationis:atq; miraculis daruit
ac ſemel cum miſſam celebꝛaret:in eleuatiõe ſa⸗/

cramẽti viſus eſt glob igneꝰſuꝑ capuceiꝰ. Iteʒ

beatũ Luceſem ſiue Lucheſiuʒ de podio bõonc
cuiꝰ caput ego in manibus habui ⁊ eſt in looo

Bermo

noſtro qͥᷣ eſt in tuſcia ſuꝑ montẽ imꝑialẽ vbi eſt
etiã coꝛpus eiꝰ. et monaſteriũ noſtruʒ appellat᷑
ſancti Lucẽſis ſiue Lucheſijs Itẽ ꝓduxit ſanctũ
Luciũ cõfeſſoꝛẽ qui fuit pᷣmus ſctũs de iſto ter
cio oꝛdine.et ſemm Nicoluciũ de ſenis:ac beatuʒ

Jacobũ de Laude ſacerdotẽ et miraculis cdlaꝝ.

et btm̃ Petrũ romanũ qͥ ſub ſoldano fuit mar
tyriſatus.et ſetm̃ Bonaʒicũ de vulterra.et btm̃
Petrũ de colle.ac btm Alexandruʒ de ꝑuſio.et
bim Leonẽ archiepᷣm mediolani.⁊ btm Gual/
teriũ epᷣm Triuiſij.et bim̃ Richardũ epᷣm Foſ⸗
ſombꝛoni.ac bim̃ Alexandrũ magiſtꝝ theolo/
gie.et btm̃ Rarolũ.ac beatũ Landonẽ de mõte
feltro.et btm̃ Johanẽ de vrbino.ac bim̃ Jobã
nẽ de rauẽna.⁊ bim̃ Loꝛelũ de pupio.ac beatũ
Barcholũ de ſaõ Beminiano.et bem̃ Petꝝ pe

ccinariũ de ſenis.ac bim̃ Robertũ dñũm arimi/

ni.et bim̃ Thomaſutiũ de fulgineo ꝓphetcaʒ ac
miraculis dariſſimũ.Simiłr q̊ͥ ad mulieres ꝓ

duxit ſaãm Eliſabech filiã reg Hũgarie q̃ fuit

vxoꝛ landegrauij duò Lothoꝛingie. Itẽ ſccam
Roſam de viterbio. ſcam Margarechã ð coꝛ/
thona.ſccam Bonadonã de podio bondi:vxo⸗
rẽ ſci Lucheſij.btãm emilianã de floꝛẽtia.⁊ bea
tã Clarã de monte falcie:in cuiꝰ coꝛde inuẽtꝰ eſt
ſculptꝰcrucifixꝰ cum oibo myſterijs paſſiõis:et
tres parue pile in eiꝰ pectoꝛe reꝑte ſunt:q̃ꝝ vna
tantũ p onderat quantũ due:⁊ qᷓntũ oẽs tres ſil
Et nõ plus põderãt oẽs tres ſimul qᷓ; vna ſola
Per q̊d ſignificat᷑ ꝙ ipſa habuitↄtinuã memo
