Unde in figura pᷣcepit deus Numeri.xxxj.Et
Judicũ.xxj.dicẽs. Mulieres que cognouerũt

viros ĩterficite:virgines aũt reſeruate. Hec eſt

illa pᷣcioſa Margarita cuius valoꝛem ſoli eaz

pabentes bene intelligunt. Unde Miero.ad fi⸗

liam Mauritij in epiſtola inquit. Quiſqᷣs pu⸗

2
R⸗0—
—

dicitiã aut nulliꝰpᷣmij aut parui exiſtimat:cer⸗
tum eſt illum aut ignoꝛare aut nõ voluncariu⸗
eius ferre laboꝛẽ.lam illi ſemꝑ caſtitati dero⸗
gant qui eam aut nõ habent aut habere cogun
tur inuiti.Hec eſt illa que ſe habenteʒ facit eſſe
hoꝛtũ delitiarum in quo habicat deus. Unde

ipſe ait ſponſe ſue virgini Cãtico.iiij. Hoꝛtus

cõduſus fons ſignatus:emiſſiones tue para⸗

diſus. Surge aquilo ⁊ veni auſter. perfla hoꝛ/
tum meuzʒ ⁊ fluent aromata illius. Hec eſt que

ſe habentes oꝛnat mirabiliter maxime mlłieres
vt habetur in auten.quomõ opoꝛtet ad epil. F.
opoꝛtet enim.colł.ij. Hec eſt quã leges auiles
ſemꝑ colendã pꝛeceperũt.l.ſi qua illuſtris mu⸗
lier.C. ad ſenatuſconſul.oꝛfi. Unde inquit im/
peratoꝛ in auten.quibus modis nati efficiant᷑
legitimi.S.illud.ver.nouimus enim. Nos em̃
caſtitatis ſumus amatoꝛes. Hec eſt illa virtus
que facit beatamvirginẽ cum ſanctis:imo etiã
dominũ Jeſum de celo deſcendere ad introdu
cendaʒ aĩam ipſa oꝛnatam in eternis poloꝛum
tripudijs. Unde inquit Hiero.ad Euſtochiũ.
Qualis erit illa dies cũ tibi Maria mater dñi

choꝛis occurret comitata virgineis.Cum poſt

rubꝛũ mare cum ſuo exercitu Pharaone ſub⸗
merſo timpanũ tiniens pꝛecinerit. Canremus

domino:gloꝛioſe enim magnificatus eſt equũn

7 aſcenſoꝛẽ pꝛoiecit in mare.Tunctedla in tuos
leta volabit amplexꝰ.Tunc⁊ ipſe ſponſus oc⸗
curret ⁊ dicet Surge ſpecioſa mea colũba mea
⁊ veni.hec ille. Hec eſt illavirtus excellẽtiſſima
cui in regno celoꝝ nullꝰeſt clauſus locus.In⸗
de idem Hierony.ad filiaz Mauritij inquit.
Magnus eſt pudicitie laboꝛ ſʒ maius eſt pꝛe⸗
miũ:tepoꝛalis cuſtodia ſʒ remuneratio eterna.
De his etiã Johãnes apoſtolus loquit᷑ dicẽs.
ꝙ ſequunt᷑ agnũ quocunq; ierit. Qð ita intelli
gendũ puto. Nullũ ſciliq; eis locũ in celeſti cu⸗
ria claudendũ:⁊ cuncta illis diuinarũ manſio⸗

nũ habitacula reſerata. Hec Hieronp. Hec eſt

illa pꝛeclariſſima virtus quã ſemꝑ chꝛiſtus mi
rabiliter exaltauit:dũ nõ de coꝛrupta:ſed de vir

gine naſci voluit:dũ Johannẽvirginẽ ſuꝑ cete,/

ros diſcipulos amautt:⁊ ei fluẽta euãgelij reue
lauit:⁊ cui matrẽ virginẽ virgini cõmendauit.

Zohan. xix. Paulũ inſuꝑ ſingulari electiõe pꝛo
pter virginitatẽ vocauit:licʒ eſſet eccleſie perſecu

toꝛ:de qͥ dixit.Uas electiõis eſt mihi iſte.A ccuũ

ix. Johannẽ quoq; baptiſtã virginẽ: ſuũ pcur⸗
ſoꝛem eſſe voluit:de quo dixit. Inter natos mu

lierũ nõ ſurrexit maioꝛ Johãnẽe baptiſta.⁊ Dat
thei.xj. Ideo Gꝛego.in moꝛalib oſtendens di⸗
gnitatẽ virginitatis inqͥt. Gaudeat magis puel
la nobilis genere:ſed nobilioꝛ ſanctitate: ſitꝑ

diuinũ conſoꝛtiũ pꝛecipuã in celis conſecutura

ſublimitatẽ:qᷓ; ſi eſſet ꝑ. humanũ cõnubiũ pꝛo⸗

lem in terra genitura ſublimẽ. Beatus quoq;
Augu in ſermoe ad beremitas de caſtitace lox

guetet
biliu:er⸗
pulchrit

liumcol
anumtref
lociü. h.
quenos
tollichhec
epiſcopu⸗
ſtichiop
chꝛiſtipee
nesacnu
goſef
ord Rdi
ſome
quadie
ctiazin
oculun
ſacerae
gbomn
anain.
bannnuibe
ſcconreni
bonr Ogt
ganl doco
mheretrices
Bugaſtin
C
n de
c
ſermoͤen
mundi/
cvmaode
biccauſah
omneo ſ⸗
Reſto nj
Erſupabun⸗
chlanpepike
lone moe
miimalar
Wit
aR—
l
to vſuno⸗
clo depun
tuae
in vulga
Reomor
Oul men
Quitotij
Outnimiu
Aunmii

mdn inen
Mch.
Wru nuri
nas ſun t
Poronrſob,
mmm Cmmms
Wamsckegni
Doncnmos
rieihenisoe,
uuſs gas
ſzmnausckn
monerapam.
olus loqui ii
zimnt Craiel
s uinaickia
aunminunſo/
mngaeide
Hirpniſincen
anchigein
ini cemmu.
nlan denien
ſcdcſeien
tmibilkean
rne⸗ ſüpan
Tumnawo
Eupeltn WM
Hokenachn
Geumugoi
nanaer
is nſenn
Remna 4
5N,

clo deputat᷑. Et Heinricus ſamarienſis lib. ij.

Qui nimiũ amplectit᷑ parũ

Foliũ

quens erdamat di. O caſtitas oꝛnamentũ no/

biliũ:exaltatio humiliũ:nobilitas igno bilium

pulchꝛitudo viliũ:ſolamen merentiuũ:augmẽtũ
pulchꝛitudinis:decus ſancte religionis:mino⸗
ratio criminũ:multiplicatio meritoꝝ:dei ami⸗
ca.angeloꝝ cognata:patriarchaꝝ vita: ꝓPheta/
rum coꝛona:apoſtoloꝝ cngulũ:martyrũ auxi⸗
lium:confeſſoꝝ vehiculũ:virginũ ſ peculũ vidu
arum refugiũ:⁊ cunctoꝝ bonoꝝ gaudiũ ac ſi oÿ/
laciũ.Hec eſt illa vircus que nos deo cõmẽdat
que nos angelos facit: que nos ſuper ſ ydera ex
tollit.hecille.qui etia ibidẽ addit. Ecce ego iam
epiſcopus hipponẽſis cũ quibuſdã ſeruis chꝛi⸗
ſti ethiopiam perrerxi:vt ibi ſanctũ euangelium
chꝛiſti pꝛedicarẽ:⁊ vidimus ibi multos homi/
nes ac mulieres nõ habẽtes capita:ſed oculos
groſſos fixos in pectoꝛe. Int᷑ quos ſi acerdotes

eoꝛũ vidimus vxoꝛatos:tãte tamẽ abſtinẽtie: ꝓ

niſi ſemel in anno vxoꝛes ſuas tangere volebat

qua die ab omni ſacrificio abſtinebãt. Uidimꝰ2

etiaʒ in inferioꝛibo partibus ethiopie homines
oculum vnum tm̃ habentes in fronte: quoꝛuʒz
ſacerdotes cõuerſationes hominũ fugiebant:⁊
ab omni libidine carnis abſtinebant.:⁊ inſ. epti⸗
mana in qua dijs ſuis thura offerre delibera⸗
bant:nihil ſumebant niſi metã aque per diem ⁊
ſic contenti manẽtes: ſacrificiũ dijs ſuis offere/
bant.O grandis chꝛiſtianoꝝ miſeria. Ecce pa/⸗
gani doctoꝛes fideliũ facti ſunt:⁊ peccatoꝛes ac
meretrices pᷣceſſerunt fideles in regno dei. Hec
Auguſtinus. H 5771—
VUrnc de tẽperantia quo ad mundũ eſſet
n dicendũ. Cerũ quia intendo multa di⸗
cere que ad ipᷣaʒ applicari poſſunt infra
ſermõe.xxvij.parte.ij.vbi tractabit᷑ de ↄtemptu
mundi.Et etiam ſermone.xxx.vbi loquar de no
cumẽto diuitiaꝝ:⁊ de laudib paupertatis. J6
bic cauſa bꝛeuitatis ſolũ dico ꝙ debetis euita⸗/
re omnes ſupꝑfluitates ⁊ exceſſus.Quia vt inqᷣt
Areſto.ij.Ethico.c.iij.Coꝛrumpitur tẽperantia
ex ſupabundantia.Quapꝛopt᷑ Caſſiodo.lib.ix.
epłaꝝ epiſtola.xv.inquit.O mnia decet ſub ra⸗
tione moderari. Nõ em̃ poſſunt dici iuſta que
minima ſunt. Et epła.xxv. eiuſdẽ libꝛi iterũ di⸗
cit. Indubitata gloꝛia moꝛũ ẽ cuſtodire menſu
ram.Et Iſido.li.ij.ſoliloquioꝝ.c.xlvj.ait.Etiã

in bonis imoderatꝰ eſſe nõ debes. Omnia emim

in ſuo modo pfecta ſunt. Bona vero imodera⸗
to vſu noxia efficiunt᷑:? nimietas omnis in vi/
canit. Pꝛeualet in cũctis modeſta diſcretio re⸗/
bus. Qua ſine virtutũ grande peribit opꝰ. Jðo
in vulgari ꝓuerbio diaec=k.
Qui menſurã ꝓ amica hʒ:cauebit ab oĩ iimici⸗
Quli totũ vult totũ ꝑʒntlit. (tia.

Res moderata durat ⁊ oẽ ſupuacaneũ nocet.

Qui nimiũ loquit᷑ ſepiuſcule menti.

conſequ ᷓçkßz

Qui altiꝰ ſcandit qᷓ; debet: ciciꝰ cadit qᷓ; credit.
Tanti eſt nimiũ quanti nihll·
Qui nimiũ menſurat parũ laboꝛat.

Qui nimiũ piperis habet rapis cõmiſceat .
Qui nimiũ trahit.rumpit . r
Eapꝛopter inquit Jacob beneuentanꝰ ſui li.c.
xxij. Hoc decet omnes actibo in cunccis ſemper
habere modn. èẽü
Pars quarta huiꝰſermonis de virtute pꝛu⸗
dentee. OO0.
Icit᷑ ꝙ quidã ſummus pontifex con
gregato conſiſtoꝛio pꝛopoſuit vnum
dubium. l. que eſſet melioꝛ via perue⸗
niendi ad vitam eternã. am in vno

quoq; genere ẽ aliquid pꝛecipuũ quod omnia
alia excedit:ſᷣm philoſophũ.x. WMWechaphiſice.
Sicut inter metalla aurũ:inter lapides pꝛecio⸗
ſos onichinus ſiue topaſius: vel carbunculus
ſᷣm quosdam:interſi ericas cremeſitus:int᷑ pan⸗
nos purpura ſiue ſcarlata. Ec ideo inter omnes
vias ad celũ perducẽtes debet eſſe vna alijs om
nibus ſingularioꝛ ac pꝛecioſioꝛ. Dixit autẽ pꝛe⸗
dictus Pontifex cardinalib 7 dericis ac reli⸗
gloſis:ceteriſqʒ fidelibo chꝛiſticolis inſimul cõ⸗

gregatis. Quia nos ſuſcep imus curã paſcendi
gregem dñi:vt in.c.niſi cum pꝛidẽ.v.ꝓpter ma⸗
liciam.de renũ.Et nõ tm̃ clericoꝛũ:ſ- ed etiaʒ lai⸗
coꝛum vtilitatib ſubuenire ðᷣbemus.vt in.c.qꝛ
pꝛeſulatus.j.q.iiij. Et nobis incumbit puidere
ſaluti omniũ fidelium.c:cuncta per mundũ.ix.
q.iij.? in pꝛohemio ſexti. Ideo ad pꝛofectũ om
nium fideliũ volumus per ſ apientes diligẽter
inquiri ⁊ diſcuti que ſit rectioꝛ ſemita ad eter⸗
nam felicitatẽ perueniendi. Quia vero veritas

quo magis fuenit exagitata amplius eluceſcit.

Cfi.cxxv.q.ix. Ideo vt melius aꝓpareat:volumꝰ
vt vnuſquiſq; dicat opinionẽ ſuam. Pꝛimo
autẽ locutus eſt quidã canoniſta dicens ſibi vi
deri oꝛdinẽ ſacrum eſſe viam per quã recciꝰ ad
deum inceditur ꝓpter cuius adminiſtrationez
et executionẽ dignitas ſacerdotalis omnibꝰ ali
is eſt ſublimioꝛ:ita ꝙ quãdoq; appellant᷑ dij et
aliquãdo angeli ipſi ſacerdotes.vt in.c.ſacerdo⸗/
tibus.xj.q.iij.Et equiperant᷑ſ. oli.c. ſolite. de ma
io.? obe.Unde Augu.in.lib.de eccleſt laſtic do/
gmatibo ait. Nulla maioꝛ dignitas eſt ſub celo
q; ſacerdotis qui eſt ad celeſtia ſacramenta per
tractanda cõſecratus ⁊c. Ad oꝛdinẽ quippe ſa⸗
crum pertinet pꝛedicare ⁊ deo ſacrificdia offerre:
que ſunt maxime neceſſaria humane ſ⸗ aluti:vt i
c.inter cetera.de offi.oꝛdi.et in cle.ſi dominũ:de
reli.et ve.ſan.⁊ in.c.inter opera.de ſpon. Iteʒ ad
ipſum pertinet miniſtrare ſacramẽeta ecclie ho⸗
minibo que ſunt ad eoꝝ ſalutẽ inſtituta: vt ptz
per theologos in.iiij. di. j. Secũdo locutꝰ eſt
legiſta dices. Mihi videt᷑ꝙ hec via ſit pax:pso

pter quaʒ leges ſunt emanate defendentes in⸗

nocentiam.vt in.c.facte, uij.di. et in Roheinid

luuntarios laboꝛes appeti

Bermo

decretaliũ. Et ideo imperatoꝛ in autẽ. vt iudi.ſi

ne quoquo ſuf.in pncipio.col.ij.dicit ſe noctes

ducere inſones vt ſubditi in omni quiere conſi
ſtant: ⁊ ĩ autẽ.vt diui.iuſſi.col.viij.etiã ait. ¶o/⸗

* 7

mꝰvt alijs quietẽ pꝛe

paramꝰ. Et ideo ſi ᷣm canoniſtã ſacerdotium

cũctis eſt pferendũ: via legalis ꝑ quã pax cõſer

uat᷑ vt patet in ꝓhemio inſti. ꝓfecto eſt digniſſi⸗/
ma cuius adminiſtratoꝛes appellant᷑ ſacerdo
tes: vt in.l.j.ff. de iuſti.⁊ iu. Uñ iſta eſt via regia
ad quã inſtruendaʒ venit filius dei.vt in. c. niſi
bella. xxiij.q.j.Et ipᷣe appellatꝰeſt rex pacificus
⁊ diſpoſuit ſuos ſubditos etiam eſſe pacificos:
vt in ꝓhemio decretaliũ:⁊ ipam pace ſuis fide
libus in teſtamẽto reliquit Johᷣ.xiiij. Tercio

rat myſteria ſcriptura

locutꝰeſt medicus dicens.Mih videt᷑ ꝙ cura

tio infirmoꝝ ſit melioꝛ via.ſlam altiſſim? crea
uit medicinã vt ðꝛ Eccłi.xxxviij.Et a deo c ois

medela:vt ibidẽ dict᷑.Et ideo ibidẽ ait.ſapiẽs.

Honoꝛa medicũ: ꝓpter neceſſitatẽ em̃ iũ crea⸗

—

uit altiſſimus. Itẽ xpᷣs ſe verũ medicũ demon⸗

ſtrauit ſanando ifirmos a diuerſis lãguoꝛibꝰ

Item qñ vonoꝛat aliquẽ ſanctũ facit miracula
per eum in ſanandis infirmis. ꝙ vero ars me
dicine ſit via ꝑducens ad ſalutẽ ꝓpter exercitiuʒ

pietatis apparet:qꝛ qᷓ; plures ex medicis ſunt
ab eccłia canonizati:vt ſanctus Lucas euange
liſta Johãnes Chꝛiſoſtomꝰ qui etiã ðꝛ Johan
nes meſue:ſancti Coſmas ⁊ Damianꝰfratres:

cum multis alijs. Item becars eſt magis vni

uVerſaliter neceſſaria hoĩbꝰ qᷓ; alie. Et ideo quã/⸗

to bonũ eius eſt cõmun tanto eriã eſt diuiniꝰ
j.Ethico.⁊ quãto aliquis in bonis ſuis eſt cõ⸗

munioꝛ ⁊ vniuerſalioꝛ:tanto eſt deo ſimilioꝛ:

„„

vt ait Plato in Thimeo. Quarto phus di⸗

xit. Mihi videt᷑ ꝙ contẽptus diuitiaruz ſit hec

via quia ſicut auaritia eſt radix omnium ma⸗/

loꝝ.c.bonoꝝ.xlvij.di.⁊ de peni.di.ij..quia ra⸗

dix.⁊ in autẽ.vt iudi.ſine quoquo ſuf.S.cogita .
tio. Ita a cõtrario qð eſt foꝛtiſſimũ argumetuʒ

l. .S. huiꝰrei.ff.de offi.eius cui man.eſt iuriſ.Et

— 12

c.ſciendũ.viij

thagoꝛas audiẽs oĩa bona ſua diſſipata eſſe di

.q.j. .c. hoſ pitiolũ xxxij. di. Contẽ
ptus ipᷣius cauſabit omne bonn. Et ideo Pi⸗

xit. Jubet me foꝛtuna expeditiꝰ philoſophari.
Auinto fratres Baſiij: Auguſtini ? Domi

nici dixerũt ſcientiã eſſe illam ſemitã rectiſſimã

qua ad ſupernã ſapienti ptingimꝰ:quia ſicut
ignoꝛantia eſt mater omniũ maloꝝ.c.j.xxxviij.

di.ita ecõtrario ſciencia eſt mater oiuz bo noꝛũ.
Vnde in cõſtitutionib oꝛdinis noſtri factis ꝑ
Jo hannẽ cardinalẽ auctoꝛitate Martini pape

quinti ðꝛ.Cum ſcientia donũ dei ſit: armatura
ad defenſandã ſanctã fidem catholicas:coꝛona
oꝛdinis:lumẽ veritatis ⁊via in tenebꝛis ambu

lantiuʒ populoꝝ ⁊c.
cti dixerunt contẽplationẽ eſſe illam ꝑ quã deo

Serto fratres Benedi nian
da ſunt vobis:tranſſumptiue in.c.medicamen

cõlungimur. Undetextus in. cniſi cum odem.

de renũ. dicit. ꝙ contẽplatio eſt pulchꝛioꝛ ⁊ ſecux
rioꝛ vita.Et glo.in autẽ.de mona.in pꝛin.col.j.

dicit. ꝙ, vita contẽplatiua ẽ latioꝛ ⁊ celſioꝛ omni
bus.Et ideo dñs de Magdalena cõtemplati⸗

ua ĩquit Luce.x. Maria optimã partẽ elegit q

nõ auferet᷑ ab ea. Septimo. Fratres minoꝛes
dixerũt ꝙ eſt humilitas.quia Gꝛego.in omelia

iiij. dominice de aduẽtu ait. Qui ceteras vinu⸗
tes ſine humilitate cõgregat:quaſi puluerem in

manu ante faciẽ venti poꝛtat.⁊ vnde aliquid fer
re cernit᷑:inde deterius excecat᷑. Ecõtra vo ð hu
miliante ſe dici᷑ Pꝛouerbi.xxj.Sapiẽtia humi
liati exalrabit caput eius.Et Ambꝛo.ait:ꝙ bu⸗

militas eſt dauis que aperit regnũ celoꝝ:? reſe/
1. Itẽ ſdentia que ꝑ con/

ſanguineos noſtros eſt cmendata nihil valet

ſine humilitate. Unde Jacoponꝰ noſter canit.

Scentia a moꝛtalibo acquiſita feritſi humlita

te nõ ſit veſtita.? Bern. in li.de gra hbumilitatis.
⁊ ponit glo.fi.in de.j.de reli.domi.dicit. Sloꝛio

ſa res eſt humilitas qua ipa quoq; ſuꝑbia pal

liari appetit ne vileſcat.Legit᷑ etiã i

—

las ⁊ ego nun

nis attingere. Octauo.Fratres cartuſiẽſes di

xerũt ꝙ eſt ſilentiũ:qꝛ dict᷑ Pꝛonerb.xiij. Bea⸗
tus qᷣ cuſtodit linguã in omni rꝑe. Et ideo di

tur Jacobi.j.Sit aũt oĩs hõ velox ad audiẽdun
tardus vo ad loquendũ. Nã ex lingua ꝓrum/
pit vniuerſitas iniqᷣtatis. Jaco bi.iij. Ecõtra vVoᷣo
de taciturnitate dicit᷑. Eſa.xxxij. Cultꝰiuſticie ſi
lẽtiũ ⁊ ſecuritas vſq; in ſempiternũ.⁊ Pꝛouer.
xviij. Moꝛs ⁊ vita i manu lingue. Et Treñ.iij.
c ſcriptũ eſt. Bonũ eſt pᷣſtolari cum ſilentio ſa⸗/
lutare dei. Sedebit ſolitarius ⁊ tacebit:⁊ leua /

*

bit ſe ſuꝑ ſe. Nono heremi

ſancti viri oꝛando efficiũt ita pᷣdeſtinata ſũt vt

pꝛecibo obtineantur ⁊c.Et libi dicit glo. ꝙ chꝛi⸗
ſtus quartum moꝛtuũ non reſuſcitauit:qꝛ non

fuit de hoc rogatus:de quo eſt textus.in.S.chꝛi
ſtus. de peni.di.j.De oꝛatiõe autẽ inquit Aug?.
2 recitat Johan.an.in fine gloſe magne in cle.
ſi dñm. de reliqui.⁊ ve.ſan.qꝙ eſt oꝛanti pꝛeſidi/

um:aduerſario ĩcendium:angelis ſolaciũ ani

—

mo gaudiũ:⁊ deo gratũ ſacrificũ. Decimo di

„ „

uites dixerũt ꝙ eſt elemoſyna. Ait enim domi⸗

nus Luce.xj. Date elemoſynã:⁊ ecce omnia mũ

tum. de peni.di. ·Et Lobie iij dicitur/ Elemo⸗/

n vitaſpatrũ
ꝙ diabolus dixit ſancto Machario. Lu vigi/
3 doꝛmio:tu abſtines ⁊ ego nũ⸗
qᷓ; comedo. Sola hũilitas tua me vincit. Hõc
virtutẽ chꝛiſtus verbo docuit ⁊ exemplo:vt di⸗
cit textꝰ.in.c.dñs.xciij.di.vbi dicit᷑. Humilitatẽ
nos humilis docuit.⁊ in.c.cõtra moꝛẽ.c di. ſcri⸗
ptũ eſt. Nihil magꝭ fulget in epiſcopo q; humi/⸗
litas. Beda quo q; ſuꝑ Lucã ait.õ niſi ꝑ vir/
tutẽ humilitatis quis ad ſoꝛtẽ poteſt redẽptio⸗

. ſe. Nono beremita dixit ꝙ eſt oꝛatio
ſine qua nihil pot obtineri etiã de his q deſti⸗
nata ſũt. c.obtineri. xxiij.q.iiij. vbi dicit᷑. a que

S

bust n

lus fode

coffolu
fmuö⸗

Vendde
1egore
Foh
puiden
lnquit
mag
aigt

ſe np

Sicuan
gloſainß
f.rcint

Perdiritl

inguin
ſabſti
Vj diett

v.alt .

curnto⸗

cigereal

nats his
ſteſlami

Ciudican

fequicqu

leſase
(Colrw
Ronon

Eigt

logs⸗
quidie
bone
in vi⸗
patree

diſcut
ſmeliu
lerad
c erata

nbus:
ckoona

uctlclin.
Nmäpanittg
fnans n
uGebignt
Aipul

1

Wecbano Tung
5e ennc: Y
c n⁵6

nagllppvo bn

ianr ſonligvir
ms antuſiſenn
ouerb uin
nnite Sridprr
daWANdn
in rbidilb

ddiatgoe

rndr
dcktenwsld ,
eminglibi
oemmrl
Fckorunn,
ngliͤ ſinn

Foliũ

ſyna nõ patiet᷑ ire in tenebꝛaſ.tranſſumptiuein
c.q;obꝛem. de pe.di.j.Econtra vero dicit᷑ nega⸗
rexpm qui non facit elemoſynaʒ.c.oĩs.vij.q.j.
Ungdecio mercatoꝛ dixit. 2 Dihi videt᷑ ꝙ hec
via ſit coꝛpoꝛalis exercitatio:⁊ in laboꝛibꝛ viune
re:qꝛ de non laboꝛantib inquit pſalmiſta. In
laboꝛe hoim nõ ſunt ⁊c.Et ſubdit. Ideo tenuit

eos ſuꝑbia:operti ſunt iniqͥtate ⁊ ĩpietate ſua.

72

Et ideo.ij.ad Thet.iij.dicitur.Qui nõ laboꝛat
nõ maducet.⁊ notat᷑ in.l.ſi ex duobi.ff.ð noxa.
⁊.j.q.ij.c.fi.⁊ ð peni.di.iiij.c.ſi ĩpiꝰ.Et alibi ðꝛ
qᷓ minꝰlaboꝛat minꝰ meret᷑:vt ĩ autẽ.cõtra qui
ꝓpꝛiam.C.de nõ nume.pe. Itẽ dicit᷑ eÿ vigilãti ⸗/
bus ⁊ nõ doꝛmiẽtibus iura ſubueniũt.l.pupil/
lus.ff. de his que in frau.cre.⁊.j.ad Co..iij.ait
apoſtolus. Unuſquiſq; ꝓpꝛiã mercedẽ accipiet
fᷣm ſuũ laboꝛẽ.Et ſaluatoꝛ inquit Matth.xj.
UVenite ad me oẽs qui laboꝛatiſ ⁊ onerati eſtis
⁊ ego reficiã vos. Ecõtra vero dicit᷑:ꝙ ocium ?
voluptas ſunt arma hoſtis antiqui.c.niſi cuʒ
pꝛidem.in pꝛin.de renun. Devita autem aciua

72

inquit glo.in.c.ſancta quippe ruſticitas.ij.q.j.
qꝙ licet ſit magis laboꝛioſa qᷓ; cõtemplatiua tñ
eſt magis fructuoſa.d.c.niſi cuʒ pꝛidẽ.in fi.vbi
dicit᷑ figurat᷑ in Lia que erat fecunda licet nõ
eſſet ita pulchꝛa ſicut Rachel ſteriliſ:⁊ reſpectu
iſtiꝰfructuoſitatis pᷣfertur cõtemplatiue vt ait
gloſa in pᷣdicco.c.ſancta. Et allegat.c.ſcias.vij.
q.j.⁊.c.in ſcripturꝭ.viij.q.j. Duodecio.Pau⸗
per dixit ſibi videri ꝙ abſtinentia ſit hec via re/

gia:quia ſicut gula de paradiſo deiecit hoiem

ita abſtinentia ad paradiſuʒ ipᷣm reuocauit.c.
vj· die. xxxv.di.? Hiero.in.c.ſint tibi.de cõſe.di.
v. ait. Jeiunium curat vulnera delinquentis:

curatoſq; ſanctificet.
Is aic oibus auditis in tanta opinio⸗
h nü diuerſitate ait papa. Incertioꝛes fa⸗

cti ſumus q; pᷣus.ſʒ bonũ nobis videt᷑

eligere aliqueʒ ſapientẽ theologum qui exami⸗

natis his opinionibo determinet quid tenẽduʒ
ſit. Nam iudicanteʒ opoꝛtet cuncta rimari ⁊c̃.
C.iudicantẽ.xxx.q.v.⁊ opoꝛtet ꝙ ſciat cognoſce⸗
re quicquid debet iudicare. Judiciaria em̃ po⸗/

teſtas expoſtulat vt qð vult iudicare diſcernat

c.qui vult. Et.c.caueat.de peni.di.vj.⁊.xxxviij.
di. c.nulli.⁊.c.ſequẽti.Lunc ceteri oẽs dixerũt.
Fiat. Electus igitur fuit quidam ſũmus theo⸗/
logus qui accepta bñdictione Pape incepit lo

qui dicens. Licet omnes pᷣdicte opiniones ſint

bone:tamen melioꝛ eſt opinio illa de qua legit᷑
in vitaſpatrum: vbi dici᷑: ꝙ congregati ſancti
patres coꝛã ſancto Antonio ceperunt inſimul
dDiſcutere que eſſet virtus qua mediante homo
melius euaderet inſidias diaboli:⁊ citius veni
ret ad ſtatuʒ ꝑfectionis:⁊ quibuſdã dicentibꝰ
wꝙ erat caſtitas ⁊ alijs diuerſas virtutes pᷣferen
tibus:ipᷣe Antonius cõduſit ꝙ erat diſcretio q̃
eſt condimentũ ⁊ cuſtodia omniũ virtutuʒ. Et

TILxxT

hec ðterminatio ↄfirmat᷑ ꝑ parabolam ſaluato

ris Matchei.xxv.de decẽ virginib:de quibus
quinq; ingreſſe ſunt cũ ſpõſo:⁊ alie foꝛis remãa
ſerũt.Licet em̃ oẽs eſſent virgines:⁊ omnes ha
berẽt lampades:tamẽ ſole virgines pꝛudentes
que ex pꝛudẽtia ſua acceperũt oleum in läapadi⸗
bus ſuis acceptate ſunt fatuis virginibo exclu⸗

ſis. Ex quo cõcludit᷑ pꝛudentiã eſſe viã regula/
tricẽ oim virtutũ.Unñ Berñ.ſuper Canti.dicit.

Diſcretio nõ tam virtus eſt q; queda modera /
trix vᷣtutũ ⁊ angaria:moderatrix ⁊ doctrix mo
rũ.Hec aũt vitas clarius patebit diſcurrendo
oẽs pᷣdictas opiniões. Pꝛimo em̃ qð dixit ca
noniſta viſſimũ eſt officũ ſacerdot⁊ pᷣdicatoꝛꝭ
eſſe digniſſimũ:ſce tñ ſine diſcretione nihil valer.
Vnde ait Augu.in.c.ante oĩa.xl.di.Epiſcopi:p
ſbyteri:aut diaconi officio nihil eſt apð deũ mi
ſerabilius:triſtius:ac dãnabilius:ſi ꝑfunctoꝛie
atq; adia atoꝛie res agit᷑. Et ideo dicit᷑.in.S.ecce
el.iij.j.q.j.q; maioꝛi diſcretioni indiget ſacramæ
tum oꝛdinis qᷓ; cecera. Similiter officiũ pꝛedi⸗/
cationis indiget diſcretionis ſale. Unð diſcipu
lis ſuis ait ſaluatoꝛ Matthei.v. Uos eſtis ſal
terre.ꝙ ſi ſal euanuerit in quo ſaliet᷑ ⁊c.Et ideo
inquit Gꝛeg.in paſtoꝛali.vt habet᷑ in.c.ſi reccoꝛ
xliij.di.Sit rectoꝛ in ſilẽtio diſcretus:⁊ vtilis in
verbo:ne aut tacẽda ꝓferat:aut ꝓferẽda retice/
ſcat.Nã ſicut incauta locutio meroꝛẽ pꝛotrahit:
ita indiſcretum ſilentium hos qui erudiri pote
rant in erroꝛe derelinquit.Debet ergo pꝛedica⸗/
toꝛ eſſe diſcretus:ita vt accomodet ſermonẽ ſu⸗

um ſᷣm qualitatem audientium.c.opoꝛtet.vii

q.j.⁊.c.in mandatis.xliij. di. Sacerdos quoq;
debet eſſe diſcretus in diſpenſando iuxta meri⸗
ta et contritionem delinquentium. c.j.⁊.ij.extra
qui cle.vel vo.Et ibi per Panoꝛ.⁊ alios:et non
paſſim diſpenſare:vt in.c.ſi quis pꝛepoſtera.et
in.c.tua.et in.c.ſtudeat.⁊.c.hi qui.il.diſtin. Item
in confeſſionibus quas audlit debet eſſe dili⸗
gens inquiſitoꝛ:⁊ ſubtilis inueſtigatoꝛ:vt pꝛu⸗
denter ⁊ aſtute interroget a peccatoꝛe quod foꝛ/⸗
ſitan ignoꝛat:vel ex verecundia vellet occultare
c.qui vult.de peni.di.vj. Secundũvero quod
ait Legiſta de pace eſt verum:qꝛ ſine ea nõ poſ⸗/⸗
ſumus ſcandere regnũ pacis.Sed tamẽ pax ſi

ne diſcretione nihil valet: quia cum omnibo nõ

eſt pax habenda. Unde dicit Bal. de pace oſtã.

in vſi. feu.ꝙ pax nõ eſt cũ his qui in dolo ſunt.

Et Iſido.in lib.de ſummo bono ait: concoꝛ⸗
dia maloꝛum contraria eſt bonoꝛum:⁊ ideo ſi⸗
cut optandũ eſt ꝙ boni adinuicẽ pacẽ habeant
ita optandũ eſt ꝙ mali ad inuicem ſint diſcoꝛ⸗
des. Item nõ debet haberi a patre cũ filio indi/
gente coꝛrectione.c.nõ oſculatur.v.q.v. ⁊.c.licet

heli.de ſimo.⁊.c.legant.xxxvij.di. Item non de⸗
bet haberi a pꝛelato cum ſubdito delinquente:

qꝛ diſciplina⁊ miſericoꝛdia multũ ð ſtituitur ſi
vna ſine altera teneacur. c.diſciplina.xlv. di. Et

9

c.j. de collu. dete. Cum malis etiam pacem hfe
nõ debemus quãdo ex ea ſequitur iniuria dei:
ſz eoꝝ peccata debemus odio habere exemplo
pſalmiſte qui ait deo. Nõne qui oderũt te dñe
oderam:⁊ ſuꝑ inimicos tuos tabeſcebã. Per⸗
fecto odio oderam illos:⁊ inimic facti ſunt mi
hi. Terciũ quoq; qð ait medicꝰ de pietate cir
ca infirmos eſt bonũ. Sed ſciendũ eſt ꝙ medi
cina ſine diſcretiõe nihil valet qꝛ vnũ remediũ
nõ debet omnibo infirmitatibo adhiberi:ſʒ ᷣm
diuerſitatẽ infirmitatũ debẽt eſſe diuerſa gene⸗

ra medianaꝝ.l.j.ff.ðᷣ ven.inſpi.⁊.c.neceſſe.xxix.

di. .c. vt conſtitueretur.l.di. Item medicus de
bet cõſiderare cauſam moꝛbi:quã ſi ignoꝛat ſa
nare nõ poteſt. Sicut dicit Galienus.Et etiaʒ
Joh.an.in.c.j.de cle.egro.li.vj.⁊ ſpecuen.ti.de
aduo.S.iij.circa pᷣn. Item debet abſcindere vul
nera que fomẽta medicine nõ ſ. entiunt:⁊ ſic nõ
debet mederi incurabilia. xxxij.di.c. qꝛ aliq̃nti.
2. xvj.q.j.c.in canonibus. Item pꝛudẽter debet
inducere infirmũ ad cõfeſſionẽ.c.Cum infirmi
tas.de peni.⁊ remiſ. Nõ debet etiaʒ facere diffe⸗
rentiã in hominibus:quia etiam pauperes de
bet gratis curare.c.pꝛouidendũ.lxxxiij.di. Iteʒ
debet mederi vbi eſt firum vulnus.j.q.j.c.ven⸗
tum. Et quando dubitatur de medicina ꝙ de/
beat ſibi nocere potius debet infirmũ relinque
re in manu creatoꝛis:qᷓ; eius vitaʒ committere
incertitudini.l. ꝙ ſi nolit.S culpam. ff. de edi.

egdic. Item nõ debet infirmo facere aliquod re⸗

mediũ quod vertatur in detrimentũ ſalutis.d.
c.cum ifirmitas.⁊.c.illud.xxvj.q.ij.nec ſemper

debet conſiderare pꝛecepta medicine que cõmu

niter ſunt cõtraria vite ſi pirituali.c. cõtraria. de
cõſe. di. v. Quartum eciam quod ait phs de
contemptu diuitiarum eſt bonũ:ſed ſine diſcre

tione nihil valet. Et ideo oẽs phᷣi pagani ⁊ infi

deles licet oia cõtẽpſerint ſunt dãnati:qꝛ nõ fe⸗
cerũt hoc diſcrete ⁊ debito fine. Unde dixit ſan⸗
ctus Johannes euãgeliſta vt legit᷑ in vita eius
cuidã phᷣo qui appellabat᷑ Cratõ:qui faciebat
diſcipulos ſuos mundũ contẽnere ad acqᷣren⸗
dam głiaʒ tempoꝛalẽ. Stultus eſt iſte mundi
contemptus qui hominũ oꝛe laudat᷑:ſed diui⸗
no iudicio repꝛobat. Quintũ vero qð dixe⸗
runt fratres Baſilij ⁊ alij de ſcdentia eſt ſimiłr
bonũ ſed tñ ſine diſcretione nihil valet:qꝛ non
paſſim omia opoꝛtet legere:ſʒ illa que ſunt aie
vtilioꝛa.Unde pꝛohibetur ſtudiũ legum ⁊ me
dicine dericis:vt in.c.magnopere.⁊ in.c.ſuper
ſpecula.extra ne dle.vł mo.Et ideo Hiero.fuit
verberatus quia licet poſt multas lachꝛymas
ſtudebatin libꝛiſ Platonis ⁊ Ciceronis ⁊c.vt
habetur in.c.legimus.xxxvij.di. Eapꝛopter ꝓ⸗

hibentur epiſcopi libꝛos gentilium legere inc.

ideo dicitur ꝙ iuſti ſolẽt recte peccatoꝛibus in⸗
dignari. capło. vera iuſticia eadeʒ di. Item pax
ꝑ colluſionẽ facta eum aduerſario repꝛobatur 9

pmo. eadem di. Et ſimiliter repꝛehendunturſa
cerdotes qui omiſſis euãgelijs ⁊ pꝛophetis le/⸗

unt comedias:et amatoꝛia:⁊ ſimilia.vt habet᷑
in. c. ſacerdotes.⁊ in.c. nonne. eadẽ di. Poſſunt
tamẽ legi cum diſcretõne hac libꝛi paganoꝝ:vt

ſi quid in eis bonũ fuerittanq; a deo datum in
noſtrũ aſſumamus ſeruitiũ.vt in.c.turbat.⁊ in
c.ſi quid veri.⁊ in.c.qui de menſa.xxxvij.di. Itẽ
vt repudiemus ⁊ cõfutemus mala coꝛũ dicta.

vt in.c.legimꝰ.eadẽ di. Sextũ quoq; qð dixe

runt fratres Benedicti de contemplatõe eſt bo

num:iʒ ſi in ea nõ eſt diſcretio nihil valet: quia
ſepe diabolus ſe trãſfigurat in angelũ lucis.ij.
ad Coꝝ. xj. ⁊ tranſſumptiuein. c licet. de regla.
⁊ multos cõtẽplatiuos decipit. Sicut fecit cui⸗

dam religioſo nouitio cui apparẽs i foꝛmacru/

cifixi:hoꝛtatus eſt eũ vt ſeipſum interſiceret:qð

⁊ fecit.⁊ alteri fimiliter apparẽs fecit vt ſeipſum

in coꝛde cum gladio vulneraret.Alterũ vᷣo fecit
ſeipſum ſuſpendere ꝑ gulã. Item vt legit in v/⸗
taſpatrũ apparente ipſo diabolo cuidaʒ ſancto
patri in foꝛma chꝛiſti:ipſe ei credendo in tantũ

ſuꝑbiuit ꝙ poſtea nolebat cõmunicare. Sola
ergo conteplatio parũ pꝛodeſt.vt in.S.ex quib⸗

⁊ in.c.ſi quis vult.xxxvj.di.⁊ in.c.niſi cum pꝛidẽ
in fine. de renun. Itẽ contẽplatoꝛ debet ſequi in

ſtinctũ ſpirituſſancti:⁊ nõ ſenſum ꝓpꝛium.vtin

dicto. c.ſi quis vult. Et idẽ ait ſanctus Bonauẽ
tura in li.de ſtimulo amoꝛis:addens ꝙ quan⸗
do ſpirituſſanctus aliter nõ ſuggerit debet ha⸗
bere pꝛefixas regulas contemplandi. Septi⸗
mũ vero quod dixerunt fratres minoꝛes de bu
militate eſt veriſſimũ:ſed opoꝛtet ꝙ ſit diſcreta:

quia pꝛelati nõ debẽt habere humilitatẽ nimiã
cũ ſubditis ne ↄtemnan:.vt in.l.obſeruandum
ff. de offi. pꝛeſi. tem humilitas nõ debz eſſe mi
xta cũ hypocriſi.c.taciturnitas.de peni.di.j. Itẽ

per humilitatẽ nõ debet quis mentiri.c. cũ hu⸗
militatis. xxij. q· ij. vbi dicit. Cü humilicatis eait
ſa mentiris:ſi nõ eras peccatoꝛ anteqᷓ; mentirerꝭ

mentiendo efficieris qð euitaueras. Ocauuʒ
etiam qð dixerunt Carthuſienſes de ſilentio eſt

verum:ſed tamen ſine diſcretiõe nihil valet.Nã

ille qui tenet᷑ increpare ⁊ coꝛrigere delinquenteʒ

ſi tacet:particeps erroꝛis fit.vt in.c.erroꝛ.⁊ in. c.

quid enim. ? in.c. conſentire.lxxxiij. di. ⁊ in. c.fa⸗
cientis. xxxvj. di. ? in. c.ſi rectoꝛ. xliij.di. Et ideo
ꝛeceptũ eſt Matthei.xviij.trãſſumptiuein.c.

ipeccauerit.ij.q.j. Si peccauerit in te frat tuus

vade et coꝛripe eũ ⁊c. Quapꝛopter vt habet᷑ in
c. epheſijs. xliij. di. dicebat Paulus. Muge ſũr
manus mee a ſanguine omniũ veſtrũ.Nõ eniʒ

ſubterfugi quominus annunciarẽ vobis om/
ne conſiliũ dei. 2 in. c. diſpenſatio. eadem di. dici⸗
tur. Diſpẽſatio celeſtis ſeminis nobis eſt iniun

cta. Ue ſi nõ ſparſerimuo:id eſt ſitacuenimus.
Nonũ vero qð ait heremita de oꝛatiõe uece⸗/
lum penetrat:⁊ ad deũ volat eſt verum. ec ta⸗

ſenined
debetſeo
rec gun⸗
ſoſtonmue
nodeume
richman
upeime
ecim
ſmnaſimt
noone? de
bus bobe
partetere
Gidiſtr
tatebs me⸗
bergelan
di xbldic
beneieß
is.V⸗
omind
Gecimma
Poame
geniu
llone n
gucoe
eoin
garonli
diſmen
uveul
donnlKtre
nat pon
Woſcha
Mnin
beheghbn
daencn
duten
Mnncken
llcuene
Auage
Womeſin
lnkalaop
mediogige.
Cthittrfun
d Roma
Koncudo
GNom
tesdign
omnese
ſpei⸗
ſpben
Pdlcane

p
ſhico⸗
ſpenitt
ſenterg
Mequan

ci⸗
unſlign
ümnen

umig din

ghog

XnIgltin

n.n en

Gn.
iatſonns del
ds
nplondl.
ms minorcsd
Gtbumditai
umn D
—
ven rn
rlang Ninin
wr. Mijl
i aiſunmnun⸗
ropeer . en

Foliũ

men ſine diſcretione nihil penitus valet. Et iðᷣo

debet ſe a peccato mũdare:qui vult deum oꝛa⸗

re et graciam ab eo impetrare. Ait enim Chꝛy⸗
ſoſtomus ſuper Mattheũ. Qui oꝛat ⁊ peccat
nõ deum oꝛat ſed deludit. Itẽ oꝛatio debet fie/⸗
ri cum circunſtantijs de quibus dictum fuit
in pꝛima parte huius operis ſermone.xj.⁊.xij.

Decimũ aũt quod dixerũt diuites de elemo

ſyna ſimilit eſt verũ:ſed tamen ſi fiat ſine diſcre
tione ⁊ debitis conditionibo nihilvalet.De qui

bus habet᷑ in ſermone tertio huius voluminis
parte tercia. Unde.j.ad Coꝛj.xiij.ait Paulus.
Di diſtribuero in cibos paupeꝝ omnes facul
tates meas ⁊c.Et ſequit᷑.nihil mihi ꝓdeſt.De
bet ̊ elemoſyna eſſe oꝛdinata.c.nõ ſatis.lxxxvj.

di. vbi dicitur:q nõ ſufficit bonũ facere niſi fiat

bene.ideſt cum diſcretione ⁊ debitis circũſtan⸗

tijs. Unde dicitur:ꝙ deus nõ eſt remuneratoꝛ

nominũ ſed aduerbioꝝ.c.j.ð collu. dete. Un
decimũ etiã qð ait mercatoꝛ de exercitio eſtveꝝ.
Nam eſt humane vite conſeruatiuũ ⁊c.ſᷣm ful
gentium.⁊ pꝛoximis eſt vtile:tamen ſine diſcre
tione nihil valet.Nam ſi agricola non ſeminat
quãdo debet nunqᷓ; colliget. Item mercatoꝛ ſi/
ne diſcretione:quod eſt vile emeret carũ:⁊ ven⸗
deretvili pꝛecio pꝛecioſum. Item foꝛtitudo ſine

diſcretõe nihil valet. Unde Tullius inquit:

pꝛaue vtilitatis ſunt foꝛis arma niſi ſit cõſiliũ
domi.Et vegetius in exoꝛdio libꝛi de re milita⸗

ri ait. In omni pꝛelio nõ tam multitudo ⁊ vir⸗/

tus:qᷓ; ars ⁊ exercitium ſolet pꝛeſtare victoꝛiã.
Inſuper ſine pꝛudentia nullus pacerfamilias
bene gubernaret ſuam familiã:⁊ nullus iudex
bene iudicaret:nulluſq; officialis bene pꝛeeſſet

Duodecimũ vero quod ait pauper de abſti

nentia eſt etiam verum:quia ꝑ illam tot ſancti
celeſtia emerũt.ſʒ ſine pꝛudẽtia ⁊ diſcretione ni
hil valet:qꝛ opoꝛtet vt ieiunia ſint moderata et
diſcreta.c.ſint tibi.de cõſe.di.v. Itẽ ꝙ nõ dimitc⸗
tant᷑ alia opera melioꝛa ꝓpter abſtinentiã.c.nõ
mediocriter.eadẽ di.vbi dicit᷑iꝙ talis ieiunãs
cõmittit furtũ de rapina.Et ideo ait apoſtolus

ad Roma.xij. Rationabile obſequiũ veſtrum.

Koncludo igit᷑ fſum Gregoꝛio in.c.hinc eteniʒ.
xlix.di.qui ait.Per naſum quo odoꝛes fetoꝛeſ/⸗
q; diſcernimus diſcretio expꝛimit᷑:ꝑ quã virtu
tes eligimꝰ⁊ ðᷣlica repꝛobamꝰ.His aũt dictis
omnes aſſenſerũt.Et inſuꝑ eum rogauerũt vt
ipe qui oibus ſapientioꝛ eſt inuentꝰaliquid de
ipᷣꝰpꝛudẽtie ꝗqditate ⁊ excellẽtia ac vtilitate eis
pᷣdicaret.qui iuocata gra ſpũſſei ſicicepit. P
NRusentiã diſffinit Tullius in.ij.rheto

p iice di. Pꝛudentia eſt rey bonaꝝ ⁊ ma/

laruʒ verarũq; ſcientia Areſto.vero.vj.
Etchicoꝝ dicit. Uirtutes oẽs inerũt ſi pꝛudẽtia
inerit.Quare nulla ericvirtus pꝛudentia nõ exi
ſtente:quia pꝛudentia eſt recta ratio agibiliũ:ſi

ne qua nulla vitus recte operat. Hug cetiam in

libꝛo.lxxxiij.qſtionũ inquit.Pꝛudentia eſt co⸗
gnitio rerum appetendaꝝ ⁊ fugiendaꝝ. Et in
pmo ð libero arbitrio.capitulo.xiiij.dicic. Pꝛu

dentia eſt appetendarũ ⁊ vitandarũ rerũ ſcen?

tia.Et ibideʒ. Pꝛudentia eſt affectio anime vel
motus quo intelligit eterna ſuꝑioꝛa eſſe et ma/
gis appetenda qᷓ; tempoꝛalia:que nouit eſſe in//
ferioꝛa.Et idem in libro de moꝛibus ecdleſie ait
Pꝛudẽtia eſt amoꝛ circa ea quibus adiuuatur
bomo:ab eis quibus impeditur ſagaciter eli⸗
gens.Et iterum ibidẽ dicit. Pꝛudẽtia eſt amoꝛ
bene diſcernens ea quibus adiuuatur ad tenꝰ
dendum in deum ab his quibus impediri po⸗
teſt. Juriſte autem diffiniunt pꝛudentiam dicẽ

tes. Pꝛudentia eſt diuinarum humanarum1G

rerum noticia:iuſti atq; iniuſti ſcientia.vt habe
tur in.l.iuſticia.S.iuris pꝛudentia.ff.de iuſti.et
iur.Et inſti.eodem.S.j.Areſto.inſuper li.j. ma/⸗

gnoꝛũ noꝛaliũ.c.xlj.dicit. Pꝛudentia eſt crca

operabilia:in quibus eſt electio⁊ fuga.Et in.ij.
lib.c.vij.ait.Neq; abſq; pꝛudentia alie virtutes
fiunt:neq; pꝛudẽtia perfecta eſt abſq; alijs vir/
tutibus:ſeꝗ cooperancur quodãmodo ad ſe in
uicem conſequentes pꝛudentiã.Et in.j. Rheto
rice.c.xiij.dicit. Pꝛudentia eſt virtus intellectus
ſᷣm quãõ bene coſiliari poteſt ð bonis?⁊ optunis
dictis ad felicitatem. De qua virtute tres cõſi⸗
deratiões faciemus. Pꝛima quarũ aſpellatur
cõmendatiõis.Ait enim Areſto.in lib.j.magno
rum moꝛaliũ.c.lxxxj. Pꝛudentia ſicut archite⸗
ccoꝛ virtutũ eſt.Et Tullius in tuſcu.queſtioni
bus lib.j.ihil eſt homini pꝛudentia dulcius.
Et Caſſiodo.lib.vj.eplaꝝ epłla.x. Sola eſt pꝛu
dentia que rebus omnib pꝛeponitur quando
in homine felicicer inuenit᷑. Et idem.li.xij.epiſto
la.iij. Ubiq; ꝓbatur neceſſaria eſſe pꝛudentia:
uoniã rebus omnib videtur adhibere cõmo/⸗
a. Unde Pꝛouerbio.ij.inqᷣt Salomon. Pꝛu.
dentia ſeruabit te vt eruaris a via mala.Et eiuſ
dem lib.ix.c. Ambulate per vias pꝛudẽtie. Ho

mo enim caute et pꝛudenter ſolet incedere ĩ via

lubꝛica:foſſata et illaqueata. Uia auteʒ hbuius
mundi eſt lubꝛica per luxuriam. Unde de luxu

rioſis dici Hiere. xxiij. Uia illoꝛum erit quaſſi
lubꝛicum in tenebꝛis. Item eſt foſſata per aua⸗

riciam.iuxta illud ps. Foderunt ante facẽ meẽz

foueam ⁊c̃. Item eſt illaqueata per ſuperbiam

Vnde ps.ait. In via hac qua ambulabam ab⸗

ſconderunt ſuperbi laqueum mihi:et funes e.

tenderũt in laqueum: ⁊ iuxta iter ſcandalũ po.⸗
ſuerunt mihi. Et ideo hoꝛtatur apoſtolus ad
Epheſi.v.di.Uidete fratres quomõ caute am2/
buletis:nõ quaſi inſipientes ſed vt ſapietes ⁊c̃.
Ille autẽ eſt ſapiens qui eſt pꝛudens.Un Sa⸗

lomon inqt.Pꝛouerb.xiiij. In coꝛde pꝛudeẽtis

requieſcit ſapientia.Et.xvj. Qui ſapiens coꝛde

eſt appellabitur pꝛudens. Et ibidem etiam hoꝛ
tatur dicens. Icquire pꝛudentiam quia pꝛecç

Bermo

olioꝛ eſt argẽto. Et. xix. Cuſtoſ pꝛudẽtie iueniet

bona. Et.xxuij. Sapiẽtia edificabit᷑domꝰ⁊ pꝛu

dentia roboꝛabit᷑Et.xxviij.Oux indigens pꝛu
dentia młcos oꝓpꝛimet ꝑ calũniaʒ. Et Sap.v.
Melioꝛ eſt ſapientia qᷓ; vires ⁊vir pꝛudens q;
foꝛtis. Et Eccł x. ðꝛ.Ciuitates inhabitabunt᷑ ꝑ
ſenſum pꝛudentiũ.Et.xx.c. Homo pꝛudẽs pla
cebit magnati. Hec pꝛudeẽtia eſt illa que ſemꝑ
hoĩem regere debet ne in aliquo labat᷑. Uñ me
trice ðꝛ.lõ de ponte cadit qui cum pꝛudentia
vadit. Licet aũt in omnib hoib eſſe debeat: qꝛ
vt ait Areſt. in. ij. de aia. Homo eſt pꝛudentiſſi
