Dpauc;breuihpe

Idls cſchCöfiderere

Mnaſuggdmundto

Uexnuplcrepons⸗
Genoꝛolapotſidis
Acefortungszn
uicupſpentnsn
Mumces:mag
hoſalmolaw⸗
Lypbereſabꝛeul:l

Ohinisemeſtunore

galedocent r

ucs lnii det
Nrenfniünlnom
ſbamgk igmni bo⸗
inirntin
Dikinnln
lmmmnane
atocenhlleinde

huulimeniden
Binlbodennnne

funfonmoſniune

nigme

adanno⸗ iminn

lepin vlio depone

D
Vnainogenn

4
wie
nngre
en
nandt
ſbbenee
S
1Diandin
ömtring
nonpoſceknin
epiucbann
Gcam ſin
Nalio ſann
Ndori nit⸗
erogoaunn’
tuamm: n
Manist inſi
ſi
nus Uunh
fams polt
gris g Cann
aüͤtq Ule toen
barchbianch
catfoneni
noncrck Ouet
xſifuſtir
longriſt
ncn
ne ,
nmo⸗/
dsd

☛ See

Reſpice foꝛtunas:emarcuit illa pꝛioꝝ
Floꝛida ꝓſperitas:minos ſubuertit athenas
Ilion attrides:magne chartaginis arceos

plius de te cõfidere nõ debeo.quia es vnꝰ ma/

gnus traditoꝛ ⁊ ſimulatoꝛ. Naã oñdis te ſic me
diligere:⁊ tñ ðᷣſeruiſti me in tã magna neceſſita⸗/

te.Oꝛ moꝛalit᷑.Iſti duo ſocij ſunt hõ ⁊ mũdus

inter quos videt᷑ eſſe maxima amicicia Sed tñ
adueniẽte vꝛſo.i.moꝛte:mũdus deſerit hoiem.

Et nullus debet cõfidere in iſto mũdo ꝓditoꝛe

qͥ qᷓnto plura ⁊ maioꝛa bona dat bomi:tãto ci/

tius illa aufert ab eo. Uerũ eſt em̃ illud qð Lu⸗

canꝰ canit in.j.li.di.Sũmiſq; negatũ ſtare diu.
Etibidẽ.O faciles dare ſũma deos:eadẽq; tue/
ri difficiles.?⁊ Statiꝰ.x.thebai.Foꝛſitan ⁊nobis
modo q̃ fauere recedẽt.et Lucanus vbi S. In ſe

magna ruũt:le hũc numina rebo Creſcẽdi po⸗
ſuere modũ:nec gẽtibo vllis Cõmodat in ꝓpłlm

terre pelagiq; potentẽ Inuidiã foꝛtuna ſua.Et
ideo ðꝛ in.l.ij.S.ſed qͥa diuine.C. ð vete.iu.enu.

Humani iur cõditio ſemꝑ in infinitũ decurrit

et nihil eſt in ea qð ſtare ꝑpetuo poſſit. Młtas
etem̃ foꝛmas edere nata nouas depꝛoꝑat.Eti
auten.de nõ alie.aut ꝑmu.re.ec.S.vt autẽ. dicit᷑
Quid erit ſtabile int hoies cũ ois noſter ſtatus
ſub ꝑpetuo motu ↄſiſtat.Et ĩ auten.vt oẽs obe.
iudi.S.hãc dicẽtes.ſcptũ eſt. Nihil pene ĩ ſemet⸗
ipſo manet:ſed currit natura nr̃a ſꝑ młtas euol
uens mutatiões q̃s neq; pᷣuidere facile eſt neq;
pᷣdicere.Etin.l.penul.C.de vſufruc.dicit imꝑa⸗
toꝛ.Multe ⁊ innũerabiles cauſe rebus accidũt
moꝛtalibo:ꝓpter q̃s hoies qð habent iugiter re/
tinere nõ pnt.Et Claudianꝰ li.j.exclamat dicẽs.
Heu heu q; bꝛeuib pereunt ingẽtia cauſ.Deſi

nat elad qᷣſq; cõfidere reb. Guaſfredus etiaʒ in
poetria ſua ad mundi contemptũ exhoꝛtãs ait.

HVoc vnũ pᷣſcire potes:quia nulla poteſtas
Eſſe moꝛoſa põt:ſi vis exempla pᷣoꝛes

Scdipio:ſed multi roma fuit alea fati

Tepoꝛe verſa bꝛeui:bꝛeuis eſt diſtantia leti.

Ominis ⁊ meſti:nox eſt vicina diit
Nec aliena docent:⁊ te tua fata docebunt.
Ouidius qͥʒ in.iij.de triſtibo.epiſtola.viij.dicit.
Oia ne referã:nil nõ moꝛtale tenemus. Pecco⸗
ris except:igenijq; bonis.O igit᷑ miſeri mũdia
les cũ videatis oĩa mũdana tranſire ⁊ finiri:de

ſpicite illa:⁊ ſeruate illud Lucani in.üiij.dicẽtis.

õſulite exxremis anguſto ĩ tꝑe reb. ibil em̃
eſt adeo pulcrũ ⁊ delecabile in hoc mundo qͥd

bꝛeui in tꝑe nõ deficiat. Ait em̃ Richardus poe
ta in libꝛo de nuptijs.ca.xxxv. Trãſit honoꝛ:pe

reunt foꝛmoſa:iuueta ſeneſcit. Deficiunt vires:

gloꝛia queq; perit.Et Ouidiꝰ in.ij.de arte amã⸗

di dicit. Foꝛma bonũ fragile eſt:q̃ntũq; accedit

ad annos Fit minoꝛ:⁊ ſpacio carpit᷑ ipa ſuo.Et

iteꝝ in vlcio de ponto.epiſtola.viij.canit.Tabi/
da cõſumit ferrum:lapidẽq; vetuſtas.lullaq;
res maius tꝑe robur babet.Et ixv.methamoꝛ.

CCXXXIII

ait tpꝑi ⁊ vetuſtati.Oia deſtruitis:viqataq; den
tibus eui. Paulatim lenta cõſumitis oia moꝛ⸗
te. Ideo qͥd ſapies dicebat. Natura hũana p⸗

pꝛie veluti ferruũ eſt. Si exerceat᷑ ↄterit.ſi nõ erer
ceat–᷑ rubigie ↄſumit᷑. O miſenia bũana qͥs vnqdãg h

poterit enarrare vilitatẽ ⁊ bꝛeuitatẽ tuam. Ettñ
nec vis:nec honoꝛ: nec foꝛma:necetas Suffi⸗
cdt in mũdo:plus tñ iſta placenn. —
JIs auto hõ ſare miſeriam tuam: audi
v qgd reſpõderit qͥdam płᷣs qui interroga
tus cum qᷣb ſocijs ſit hõ:reſpondit.Cũ

verum eſt illud Eſopi fabula xiiiij. Stare du

oco qui eum aſſidue moleſtant. Hij ſunt FZa

mes:ſitis:ſomnus: caloꝛ:frigus:laſſitudo: in/
firmitas: moꝛs.Etideo Hiero.ad Heliodo/
rũ ſcnbit. Ubiq; luctus:vbiq; gemitus:⁊ pluri

ma moꝛi imago. Interrogatus ſecundo idem

phᷣus.vbi eſt hõ:reſpondit. In bello multiplici
et diuerſo. Nam intra ſe babrtstum morgen
tis cõſciẽtie. In ꝓpꝛio coꝛpoꝛe habet bellum re⸗

bellionis carnis ad ſpũm:ad Gal.v. Item pu⸗

gnam q̃tuoꝛ elemẽtoꝝ que ſemꝑ pugnant ad

inuicem p cõtrarias qlitates. HVabetqʒ humo/

rem colericũ:ſanguineũ:flegmacicũ:⁊ melãcoli
cum inter ſe cõtriantes.Et cõtinue caloꝛ natura
uis cõſumit humidũ radicale:pter quam con/

ſumptionẽ ſequit᷑ moꝛs ipſius coꝛꝑis. Etideo

dicit Scotus in.iij.ſen.diſt.xv.qꝙ materia pᷣma

ſꝑ machinat᷑ ad deſtruciõeʒ compoſiti. Habet
etiam afflicnonẽ quattuoꝛ paſſionũ.ſq gaudij:

doloꝛis:ſpei:⁊ timoꝛis.Extra ſe aũt habec bel⸗

lum rerum ↄcupiſobilium ac diabolice tempta

noni⸗neerro gr⸗ tercio quomõ ſe habet ho⸗/
mo:reſpõdit. Utlucerna ad ventũ que cito exti/
guit.vt ſcintilla ĩi mani que cito ab vndis abſoꝛ

betur. vt ſpuma gradiis que cito a pcella diſp/

git.vt fumus qui cito diffundit᷑ Etiſta tria im/
mediate pᷣdica etiam ponit Salomõ Sap.v.

addens.Ettanqᷓ; memoꝛia hoſpitis vniꝰ diei pᷣ

tereũtis. Interrogatus q̃rto.Cui ſimilis eſt hõ
reſpondit. Aceruo niuis:qꝛ vt aceruꝰniuis mo
dico caloꝛe cito in aquã de qua fuerat reſoluit᷑

ſic homo genitus de putredie:modica infirmi⸗

tate in eã reuertit᷑. Silis eſt etiã hõ floꝛi pulcer/⸗

nmo: ⁊ roſe matutine q dum colligit᷑ mane pul

cra videt᷑:in ſero aũt marcida inuenit. Sic hõ

in iuuẽtute apparet floꝛidꝰ:ſed in ſenectute mar

ceſcit. Eſt qͥʒ ſitis virenti herbe que cito areſcit⁊

ſuccidit᷑ falce. Sicut em̃ pꝛata virentia ſucceſſi⸗
ue metunt᷑: ita ꝓpli italie ac totuis mũdi peſtilẽ

tijs:bellis:fame:⁊ diuerſis infirmitatibꝛ deua⸗
ſtant᷑. Et ſicut qñ pꝛatũ debet meti:acuendo fal/⸗
ces fit ſonitꝰ:hocignoꝛãteipᷣo pꝛato.ita qñ deꝰ
vult exterminiũ aliqð mittere homib:pꝛius ſo

let facere ꝓclamari a ſuis pᷣconib:et acuit falceʒ
vindicte ipſis olis pᷣdicatoꝝ verbis non atten
dentibo nec credentibo. Et pᷣdicta ſimilitudo cõ⸗

firmat᷑ ꝑ illud qð dicit E a. xl. Qis caro fenum

et oĩs głia eius q̃ſi flos agri.Exiccatũ eſt fenuʒ
cecidit flos eiꝰ.Et ibidẽ etiam dict. Uere fenũ
eſt populus.et Ps. inqᷣt. Haneſi icut herba ira
ſeat: veſꝑe decidat: induret ⁊ areſcat. Similis ẽ
etiã pomo nouo ⁊ rubenti: qͥ dum in arboꝛe pẽ
dens ad incrementũ debitũ puenire credit᷑: ſepe
modico verme interiꝰ exoꝛto coꝛrodit᷑ et ſubito
coꝛruens efficit᷑ inutile: vł etiã aliq̃nto vẽto ſeu
baculi ꝑcuſſiõe añ maturitatẽ ad terram deijcit᷑
Et ſimiłr hõ in puericia ſua vel adoleſcẽtia flo/⸗
ridus: ſepius ſubita infirmitate puentꝰ moꝛit᷑
et inutilis efficit᷑. vel ab hoſtibo ſuis ꝑemptus
autimpꝛouiſa moꝛte ſublatꝰ de mũdo tollitur
Quinto interro gatꝰ.Quid eſt hõ:rñdit. Mãaci
piũ moꝛ:hoſpes loci:viatoꝛ tranſiens. an
cipiũ em moꝛus ðꝛ.qꝛ manũ eius neqͥt euadere

Hoſpes loci.quia recipi cũ gaudio: ſed tñ cto

obliuionitradit᷑. Uiatoꝛ vo trãſiens.qꝛ doꝛmi
ens ⁊ vigilãs ſedens ambulãs ⁊ qᷣcqͥd aliud fa
ciens:ſꝑ ad moꝛteʒ; ꝓperat. Uñ Bꝛeg.ðt. ꝙ ſicut
ille qͥ eſt in naui:ſedendo:qͥeſcẽdo: doꝛmiendo:
bibedo et comedẽdo ſemꝑ pergit eũte naue.ita
donec hõ eſt in coꝛꝑe ſemꝑ currit ad moꝛtẽipſo
coꝛꝑe ſemꝑ ad coꝛruptionẽ tendẽte.Salomon
auũt Sap.v.introducit amatoꝛes mũdi in infer
no ſuſpirãtes ⁊ dicẽtes.Quid ꝓfuit nob ſuper⸗
bia:aut qͥd diuitiaꝝ iactatia cotulit nob.Trãſi/
erunt oĩa illa tanq; vmbꝛa:⁊ tanqᷓ; nuncius pᷣ⸗
currens: ⁊ tanq; nauis q̃ ꝑtranſit fluctuantem

aquã:cuius cum pᷣterierit non eſt veſtigiũ inue

nire neq; ſemitã carine illiꝰ in fluctib.aut auis
que trãſuolat in aere:cuius nullũ inuenit᷑ argu
mentũ itiner illiꝰ:ſed tm̃ ſonitus alaꝝ vᷣberãs
leuem ventũ et ſcindẽs itiner aerẽ: cõmo alis
trãſuolauit ⁊ poſt ſe nullũ ſignũ inuenit᷑ itinen
illiꝰ. Aut tanq; ſagitta emiſſa in locũ deſtinatũ
diuiſus aer ↄtinuo in ſe reuerſus eſt vtignoꝛet᷑
trã ſitus illiꝰ. Sic et nos nati cõtinuo deſinimꝰ
eſſe:⁊ in malignitate noſtra conſumpti ſumus.
Muidus qͥʒ aſſimilat᷑ tele cuius vna ꝑs ẽ texta
et ceñ inuoluta manet:ac paꝝ de ea videt᷑. Alia ẽ
texenda et nõ videt᷑.vñ ſolũ illa ꝑs videt᷑ in q̃ la
boꝛat᷑.Et ſimilt᷑ in hoc mũdo de vita noſtra fu⸗
tura nihil videt᷑.ſed tm̃ illð modicũ de pᷣſenti vi
ta in q̃ diuerſimode laboꝛamus ⁊ affligimur:⁊
ignoꝛamus q̃nte magnitudinis ſit texenda tela
vite nr̃e:cũ hoc in manu dei ſit. Uñ Eſa.xxxviij.
dicebat rex Eʒechias. Pꝛeciſa eſt veluta texente
vita mea:dũ adhuc oꝛdirer ſuccidit me: de ma⸗
ne vſq; ad veſperam finies me ⁊c. Pagani vᷣo
volentes huiꝰmũdi miſeriã demonſtrare depi⸗
gebant tres fatas ſeu furias:q̃ in hoc verſu cõ/
tinent᷑. Cloto colũ baiulat:lacheſis net: antro⸗
pos ochat.ſq; hũanã vitã. Que oĩa cõſiderans
Augꝰ.in pᷣmone ad here exclamat di. Heu mi⸗
ſer quid ſum. Uas ſterqlinij:concha putredis
plenus fetoꝛe ⁊ hoꝛroꝛe.cecus:pauper:nudus:
plurimis neceſſitatibo ſubditus.ignoꝛãs intro

itum ⁊ exitum meũ:miſer ⁊ moꝛtalis.cuiꝰ dies
ſicut vmbꝛa lunatica euaneſcit.ſicut flos in ar⸗

boꝛe creſcit ⁊ ſtatim marceſcit:nũc floꝛet et ſtatiz

gret.vita inquã mea fragilis: vita caduca: vita
que quanto magis ꝓcedit tãto magis ad moꝛ⸗
tẽ accedit.vita fallax ⁊ vmbꝛatica:plena laqueis
multis.Nũc gaudeo:ſtatim triſtoꝛ.nunc vigeo
ſtatim infirmoꝛ.nunc viuo:ſtatim moꝛioꝛ.nũc
felix appareo:ſtatim aũt miſer.nũc rideo:iã fleo.
Sicq; oĩa mutabilitati ſubiacent: vt nihil vna
hoꝛa in eodeʒ ſtatu ꝑmaneat. Hinc timoꝛ:hinc
tremoꝛ:hinc fames:hinc ſi:hinc caloꝛ:hinc fri
gus:hinclãguoꝛ:inde doloꝛ exuberat.Sequit
hijs impoꝛtuna moꝛs q̃ mille modis miſeros
hoies quotidie rapit. Hec ille.De quibꝰ etam
Ouidius in.v.methamoꝛphoſeos aliqua tan⸗
git dicens ò”Mã
Cuncta fluunt:omniſq; vagãs foꝛmat᷑ imago.
Ipſa qͥʒ aſſiduo labunt᷑ tꝑa motu.
Non ſecus ac flumen:nec em̃ ↄſiſtere flumen
Nec leuis hoꝛa põt.ſed vt vnda ipelli᷑ vnda
Urget᷑q; eadẽ veniens vrgetq; pꝛioꝛꝛ
Tꝑa ſic fugiunt pariter:pariterq; ſequunt᷑.
Tranſit in eſtatẽ poſt ver robuſtioꝛ annus
Fitq; valens iuuenis:nec em̃ robuſtioꝛ etaas

Vlla nec vberioꝛ:nec q̃ magꝭ ardeat vlla eſt

Nec ſpecies ſua cuiq; manet:rerũq; voꝛatrix.
Erx alijs alias reparat natura figunras
Nil equidem durare diu ſub imagine eadẽ

rediderim:ſic ad ferrũ veniſtis ab auro
Secula:ſic totiẽs vᷣſa eſt foꝛtuna locoꝝỹ R

Ue omnia conſiderãs Berñ.in li.de cõ
ꝗq temptu mundi nos ad deſpicẽdã mun
Qdli głiam hoꝛtat᷑ dicens. Fallax mundi
gloꝛia digne reſpuit᷑:flos feni ẽ:vapoꝛ ad mo⸗
dicum parens. Eius em̃ qualiſcunq; ſtatꝰ nõ/
ne plus anxietatis qᷓ; iocunditatis habet.dum
vindicas:dum defendis:dum inuides: dũ ſu⸗
ſpicaris:dum ſemꝑ ambis que nõ habes:⁊ nõ
nullis adept:acqͥrendi ardoꝛ nõ minuit᷑. Que
ergo eſt requies in gloꝛia tua. Si qua tñ eſt:pᷣ⸗
terit iocũditas nõ reditura ⁊ remanet anxietas
nõ relicura.Certa eſt nimirũ tempoꝛaliũ bꝛeui
tas voluptatũ ⁊ ipſius quoq; bꝛeuitatis finis
incertus.ſepe viuentẽ deſerũt: nam moꝛientem
nunq; ſe’equunt᷑. Nemo in hoc ſeculo nequã 5
vult habere poteſt.quia nec voluptuoſus volu
ptate ſatiat᷑:nec curioſitate cunioſus:nec ambi⸗
tioſus inani gloꝛia. Uideat ̊ ſecularis aia ⁊ in
telligat: qm extrema gaudij lucꝰꝰ occupat. Hic

eſt em tranſitoꝛie leticie finis:hic fructꝰ glłie tem

poꝛalis. Hecille. O mũdane: ſi iſte autoꝛitates

tenõ incitant ad cõtemnẽdas mundi volupta⸗

tes: cõſidera illos qͥ in hoc mundo felices vide
bant᷑:qui oẽs perierũt ⁊ delitias ſuas reliqrũt.
Vbi em nunc eſt Paridis Joſeph patriarche
Saul ⁊ Jonathe Daniel ⁊ ſocioꝝ eius Abſalo
niſ Nardſi Deiphebi Polidoꝛi Hipoliciq; foꝛ

b

i8otSnit
ls Bocs
lclncd dend
Cugorerigaons

E
Clo BGbonns
loncuslonig
io ſuco⸗
ſiiuonmun.
Mii Ou
onno Ciqo
BdiCnntlg
6eeiinuneir
Abonedeinsatene
wwän Dnmme
Nſcheuleinge
lifunidant ſunz
nn igmien
deſnop Lonſtunn
r hinanmebrt
Mſirbünecnettn
ihunirſavoun
lee ufiin
mihuzlchtdiad
(Srns Ptolo
unaſnpaſtrolo
fbnns Tulli
hniage e
fnltiiehammi
Mpemesucfut
Oenunederſcdn
Gänuchehdihe

Peiſconus dann

Vtoanad Kn
uninſchgin
4eugcgeponmen
(Termſthl
luudantſin
ſſe feng an
Wtiünecklen

—
edeen
hoſs H

wbuſteta n
cwonſinoan

öse
uſtis abann
aunglog
ad dchinin
Ns. l
fmirnu
nden wN
dunutsdi
nidne
aninined
uguiii
Inun Mi
iemmtübecli
biuimsfil⸗
un nornnd
Aaloneghii
Nugcmoſus e
ofws:net nd
ſcohlans in
ocne
chiefuc An
eſkraumm
asnunt felnn
mundeſle,
rusſls
enn

Folium

moſitas. Ubi eſt Europe Meduſe Jole Deia/⸗
nire Argie Panchaſilee Poliſene Helene La⸗
uine Didonis Creuſe Pꝛoſerpie Lucretie Caſ/
ſandre leopatreq; pulcritudo.Certenon inue
nerũt fucũ ad reparandã moꝛtis turpitudinem
Vbi eſt Eue Sare Dine LChamar Noemi He
ſter Judith Abigail Berſabee Abiſaach ⁊ Su
ſanne ſpecioſitas.De qͥb in ſacra ſcriptura dici
tur ꝙ erant pulcre nimis.i.valde.Pꝛofecto eo⸗
rũ delicata coꝛꝑa ſunta vᷣmib coꝛroſa ⁊ i cine⸗
rem redacta. Ubi nunc Moyſes Phoꝛoneus
Mercuriꝰ Termegiſtꝰ Solon Ligurgꝰ ⁊ Nu
mapompiliꝰ:legũ datoꝛes ⁊inſtitutoꝛes.Pꝛo/
fecco nõ potuerũt ſtatuere aliquaʒ legem q eos
a moꝛte pᷣſeruaret. Ubi ẽ Alexadri magni Sc⸗
pionis Ceſariſq; audacia: ⁊ tãte victoꝛie. Cerxte
de ipſis moꝛs triũphauitilloſq; ꝓſtrauit. Ubi
Achillis Aiacis Lbeſei Hectoꝛis Raroli ma/⸗
gni Rolandi Daneſij Rainaldi Oliueri Gaij
maguntini Yalconeti:alioꝛũq; ꝓcerũ francoꝛũ
foꝛtitudo.lõ potuit eoꝝ robur cõtra moꝛtẽ p⸗
ualere. Ubi Samſonis GBoliach Anthei Her/
culis Achlantis Ciclopũ:atq; Henachim et fi⸗
lioꝝ eius:alioꝛũq; gigantũ ferocitas. Ubi nũc
Xerſis Nabuchodonoſoꝛ Aſſueriq; potentia.
Nõ inuenerũt turrẽ vel caſtrũ eos a moꝛte libe⸗

ranteẽ. Ubi Octauiani Dauid Conſtatiniq;ʒ ꝓ⸗

ſperitas. Ubi q̃ᷓſo Uulpiani Accurſij Barcholi
Baldi Cini Angeli ꝑuſini Albꝛiciq; legũ ſcien/
tia. Certe n inuenerũt paragraphũ aut legẽ eos
a moꝛte defendentẽ:necillis valuit aliq̃ appella/
tio cõtra eã̊. Ubi mitridatis Diocleciani lero⸗

niſq; crudelitas.Quos alij timebant ipſi moꝛ⸗

tẽ foꝛmidarũt. Nunqͥd a moꝛte eripuit Eſcula
pium Auicennã Galienũ Hypocratẽ Johonẽ
de mugo Conſtantinũ affricanũ Goꝛdonium
aut Johãnem meſue ꝑitia medicine. Pꝛofecco
nec ſirupũ nec medicinã a crudeli moꝛte pᷣſeruã
tẽ inuenire ſciuerunt. Ubi Salomonis Tales
mileſij: Jeſu filij Sirach:⁊ Eſdre ſapia. Quid
ꝓfuit Ulixi Alchibiadi Hanibaliq; ars bellica
Ubi Aratus Ptolomeꝰ Albertus Aliabꝛazel
Albumaſarq; aſtrologie inuentoꝛes. Ubi De⸗
moſthenis Tullij Catonis cẽſoꝛini Appolonij
Nichonij Goꝛgie Hermagoꝛe Titiani Quin⸗
tiliani Lyſie Hoꝛtenſij Lactãtijq; rhetoꝛica.Ni
hil ꝓfecco eis pꝛofuit:nec moꝛtis ſeuitiam aliq̊
oꝛnatu verboꝝ ſedare potuerũt.Ubi Pompei
Sẽnacherib Anthiochiq; iactantia.unquid
Pꝛiſaanus Donatus Seruius Papias Hu
guitio:auccoꝛ Cathbolicon Alexãder theutonicꝰ
Guarinuſq; grãmatice pᷣceptoꝛes:moꝛtis iacu⸗
la euadere potuerũt. Ubinunc Homeri UVirgi
lij Lucani Juuenalis Oꝛacij Martialis Per
ſij Terentij Libulli Catulli Statij audiani
Pꝛudentij Sedulij Lucretij Menaãdri Acha⸗
teſij ⁊ Feriò atq; Aratoꝛis carminũ diſciplina.

0

binunc eſt ille ſuperbus Ouidius qui in fi

ne vkimi libꝛi Mecthamoꝛ.ait
Janq; opus exegi:qð nec Jouis ira vetuſtas
Nec poterit fermi:nec edax abolere nec ignes.
Ubi nunc eſt Aſculanus poeta Franciicus pe
trarcha Danteſq; floꝛentinus:cum alijs vulga
ribus vᷣſificatoꝛibus.Ubi nũc Alcnon ⁊ Eſo/⸗
pus cũ fabulis ſuis.Ubi Pogij ⁊ Bocacij fa/
cetlaꝝ inuẽrio. Ubi Laurentiꝰ valla et Augu⸗
ſtinus ſenenſis cum ſuis elegantijs. Ubi Uar
ro ? Petrus P panus cũ alijs dialectiq. Ubi
Anus thebeꝰ ZFethus Amphion Tubal ⁊ Jo
pas cum ceterꝭ muſiò. Ubi Nichomachꝰ Apu⸗
leius ?⁊ Euclides cum alijs geometn ⁊ ariſme⸗
trids. Ubi nücinquã Pithagoꝛas Socrates
Plato Chilo Periander Pichacus Bias Di
ogenes ZFeno Empedodles Epicurus Anara⸗
goꝛas Demochꝛitꝰ Eradlitus Leucipus ?⁊ S
neca:cum ceteris ph̊ is naturalibꝛ ⁊moꝛalibus
UVbi Areſtotelis Antiſ bari Auerroiſq; ſubtili⸗
tas. Ubi nunc ſunt tot ſapientes doctoꝛes oim
liberaliũ artium qui doctrinã ſuam buccis cõ⸗

crepantibo vẽtilabãt ⁊ per totũ oꝛbem nomina/

ri affecabant. Pꝛofecto vt inqᷣt Ps. perijt me⸗
moꝛia eoꝝ cum ſonitu:ct dñs in eternum ꝑma
net. Ubinũc Titi Liuij Plinij Diodoꝛi Andro
nici Tertuliani Euſebij Joſephi Juſtini Sue⸗
tonij Eutropij Hoꝛoſij Quinti curtij Solini
Dares pbꝛigij Herodoti Laertij Ualerij ma⸗
ximi Plutarchiq; hiſtoꝛiaruʒ noticia.An foꝛte
imoꝛtalitatẽ meruic Gꝛatiani Innocẽtij Hoſti
enſis Archidiaconi Johãnis andree Dini Pa

noꝛmitaniq; decretoꝛũ intelligentia.aut Petri

lombardi et expoſitoꝝ eius ſacre theologie ſcia

Vbi · Phiſiologus Euax dieꝰ: LapidariꝰAa⸗
ron Arnoꝛdus et Thetel iudeus: qͥ de natur ⁊
virtutib petrarũ ſcripſerunt. Ubi nũc ¶Ucelli in
gluuies ⁊ Uoꝛacitas. Ubi Creſi diuitie ?ꝛ Mar
Kci craſſi romãi auaricia Sardanapalliq; luxu⸗
ria.Quo abierunt omnes iſti.Et exdamãs vo⸗
ce magna dico.Ad moꝛtem. Et hoc eſt quod in
quit qͥdam frater noſter vᷣſificatoꝛ dics SS
Elſar vbi pamus:cheucrumq; acerrimꝰ
c hectoꝛ.
Et pius eneas:vbi nũc facũdus vlixes.
Et gemini attride:romane cõditoꝛ vꝛbis
Romulus:ettotum q;uis deuiceris oꝛbem
Auguſtus.tantoq; potens vbi roboꝛe ſamſon
Nunc vbi ſula ferox:vbi nũctam foꝛi achilles.
Foꝛmoſaq; paris facie:pᷣncepſq; latini
Tullius eloquij:ſacraꝝ gloꝛia legum
Barcholus:et multo creſus ditiſſimus auro.
Nunc ſalomonis vbi ſapiẽtia:nunc vbi tantis o
Quõdã pompeius gaudẽs ſcipioq; triũphis.
Nunc vbipyeridũ ſplẽdoꝛ vatũq; magiſter
Virgilius:vbi nüc armis ⁊ gente ſuʒyb-
Atq; opibus xerſes:ne lõge exẽpla peramus.
Nũc vbi quo noſtris nullus pᷣſtantioꝛ annis
Erxtitit:armatas acies componere bellis

Bermo

4

arus ⁊ in toto franciſcus ſfoꝛtia mundo
Nunc vbi magnanimus galeaʒ maria ꝑ oem

LTam iuuenis nuꝑ fama celebærimus oꝛbem.

Totq; alij ꝓceres:reges:populiq; potẽtes
Ettandem in toto qͥcunq; euixerit euo
Omnes pcipiti ſoꝛpſit moꝛs turbida fato
Et tulit in cineres:nectanti roboꝛis vnqᷓ;
Quis fuit:hoꝛrẽdo cui moꝛs indulſerit arcu.
ur igi᷑ falſas ⁊ inanes duligis auras.
Curte letifera mũdus dulcedine ludit.
Nõsne vides noſtre qᷓ; paruula tꝑa vite.
Et miſera in quantis iaceat tua vita periclis.
Eypa age:moꝛboſas ſecli iam reſpue ſoꝛdes.
Linque venenati moꝛtalia gaudia mundi.
Effuge terribiles herebi chariſſime penas
Continuos luaus:ſeuos ſine fine doloꝛes.
Perpetuam qras eterna in ſecula vitam.

Etidẽ vſificatoꝛ ĩ alia epiſtola eriã inqᷣt

g Audla celeſtes qͥ poſt terrena triũphos
SEFSSSperaret:ſtulto ſtultioꝛ ille foꝛet.
Qui ſequit᷑ vanos vite ꝑeuntes honoꝛes
Reſpuit angelice ꝓſperitatis opes.
nNil mag hoꝛnibiles defert acherõt ad vndas
„ Qus reꝝ luxus ⁊ popularis honoꝛ.
At contra ſuꝑas melius nil ducit ad arces
NQNDui dñm ſtricta tam pauꝑtate ſequi.
Ecce ꝙ eternos diues damnat᷑ ad ignes.
Et paup celi lazarus alta tenet.
Ille modo in penã fatue dulcedinis ardet.
Hic fructum ſancte iam pauꝑtatis habet.
Heu nimis infelix:cecus:miſerabilis:iſta
Plus cui celeſti melle venena placent
Impꝛobus iſte ſuos ſic ꝑdit mũdus amãtes.
Ettñ innocuũ gens tenebꝛoſa putat.
Quo mag arridet mũdus dulciſq; videt᷑:
Ad moꝛtẽ plures pᷣcipitare ſolet.
Sperne igit᷑ fictos mũdi fallacis honoꝛes.
Mã modulans dulò fiſtula carpit aues.
Quid tibi terrenis hijs cũ moꝛtalib inquã
OQDue manẽt in ſuꝑis vita beata choꝛis.
AQuid cõfert cro ceis cõtextũ veſtibo aurum.
Quid iuuat in numero plena diente domꝰ.
Splendida regali tua ſintlicet atria luxu.
An poteris dire tela vitare necis.
Si luſtris toto centũ dominer in oꝛbe
An ſolio parcet moꝛs furibunda tuo.
Dardanidũ foꝛtẽ bello licet hectoꝛa vincas
Etct tua deturpet muſa maronis opus.
Si paridem foꝛma ſuꝑes:grauitate catonẽ.
Cedat ⁊ argutijs qͥſq; ſophiſta tuis.
Sitibi qᷣcquid habet placidũ foꝛtuna repẽdat.
0 An nõ dimiſſo cõuenit oꝛbe moꝛi.
Quid tũcoꝛbis opes:miſere q̊ʒ carnis amici
Quid tũcaurate fimbꝛia larga toge.
Tunc quid fallaces poterũt pᷣſtare triũphi.
NQNQuãue ferent mũdi cuncta ſalutis opem.
Et ſalomon populo quondã ſapientioꝛ omni
Defunctus ſtigijs pcipitat᷑ aquis.

XXVII

Sic ⁊ adonibeʒeth ſub mẽſa lãbere reges

Sex denos faciens oſſa relicta feris.
Ipſe quoq; armigeꝝ moꝛit᷑ foꝛtiſſimus aiax.
Foꝛmaq; ledee vermibo eſca datur.
Quiue ſalutifere nouit ꝓfunda medele
Eſculapus: moꝛtis vulnere fixus obit.
Nec facie inſignis:nec belliger herculis inſtar:
Nec ſapiens:leti neſcius eſſe poteſt.
In cinerem cũcti redeunt:bᷣmeq; parenti
Quod tulit aſſignat moꝛtua facta caro.
Zunc aurũ:ſtulcos tũc qͥſq; relinqͥt honoꝛes.
Et quas in toto tꝑe iunxit opes. .
Ergo animis mũſura pijs: celũq; petamus.
Mentibo ex noſtris ſit ꝓcul omne fugarx.
Aſculanus quoq; poeta inquit
Omne creatũ in tempoꝛe coꝛrũpit᷑
Tranſeunt acus humani vt fumus
Quli tarde incedit:qui celeriter
Oy me ſpes coꝛdi inimica
Et Franciſcus petrarcha in ſuis triũphis ait
Pꝛetereũt veſtri triũphi ⁊ veſtre pompe
Pꝛetereũt ſtatus ⁊ dñatus
Oia moꝛtalia tẽpus interrumpit. S
Icite igit᷑ mihi o dilecoꝛes mũdi Ubi
d nunc ſt tot reges aſſirioꝛũ Belus Ni⸗
nus Semiramis Zamenus Arius At
talius Xerxes Arametres Bolcus Raleus Al
chadas Manucus Mathalenus Sperſus

1anulus Sparechus Aminites Boloch?

Boloſparus Lampꝛedes Soſoꝛes Michꝛe⸗
us Thantanes Thimeus Eupales Offrate/
nes Bazepes et Sardanapallus:qui regnaue
runt cum tanta gloꝛia ſucceſſiue ſᷣm Paulum
hoꝛoſiuʒ annis. M.clx.vſq; ad Sardanapal
lum. UVbi ſunt reges Athenienſiũ:Cecros Gꝛa
naus Amphitrion Erichthonius Pancleon:
Ericcheus Panchion Egeus Theſeus Me⸗
neſtes Demophon MNichites Obfides Themi
ſtes Melampus Chodrus Archipus Then

ſipus Fabꝛas Magetes Digenitus Agame/

ſtoꝛ ⁊ Eſchilles. Ubi ſunt reges Lacedemonio
rum: Heraſcheus Egis et Thetratus Labo/
tes Doꝛiſtus Ageſelcus Archilaus Theletus
et Calchamines: Agamenon ac Menelaus.
UVbi ſunt reges ſiccionioꝛum: Geſſipus Egi⸗
alchus Europs Thelchinus Apis Egialcha
Thelſion Elgioꝛus Meſapus Erathus Oꝛa
ſtus Oꝛthopolus Marachus Polipus Sic
cyon ⁊ Innachus. Ubi ſunt reges egyptioꝛuʒ
Totpharaones ⁊ ptolomei. Ubi Ptolomeus
pꝛimus a quo ſᷣm Juſtinum alij reges poſtea
dicti ſunt Ptolomei ꝓpter daritatem nominis

eius:ſicut a Julio ceſare alij imꝑatoꝛes appel/

lati ſunt ceſares:⁊ ab Occauiano auguſto dicti
ſnnt auguſti. UVbi eſt Ptolomeꝰphiladelphus
Euergetes Philopater Epiphanes Philome

toꝛ Phiton Alexanderet Dyoniſius. Ubi ſunt

tot iudices iudeoꝝ: Moyſes Joſue Ochoniel

s,

nnuſte
isnon) 4
1os unde: .
mnumirnſona
Otneſcdicis⸗
ſtumnſauntte
nn fiin un
ng umdn
ndue Cbilunr
gloſuechenus
Ttmin Lumt.
ne Slubsfiun
ar onanöcbun
Menusaniſufon
ARerumenman
Uosſtuntus
Gerhinnlus⸗
os omolus:
nnus Yulus?
Auimno Loruin
Dullu lnnmnus
hrmugonolſen
eiſimng ducg
be Boms Iaus⸗
ONunns Kulins
Wns Nornd
Furnns Conllnsn
Cecllus. Woclor
aGapoogfnin
nus dentnt Ou
Uuo:.⸗ Obinune
Ngnouutin Tinin
Mlarſgz Ethio
lhege⸗ eſteri,
gul tulcbarſecolt

umocdfmdommi

Monis ſongenuc
ſisinſtor wegz
opmmarchenhe
Mchcwidaſtirli⸗
W ld
funedidd
lniͤiblan
manneſunnon
varin worlet
Dhoneſt arang
lurapnnrmn

deng
Ofans.
Alns
Ane
kinee
NNnn
ſmr,

n
An
Nrit

N

hrpone

minites dt
Cupalesin
ſiuefmern
Gad Gman
nimſiüzd
tdonins M
us DenD

Denus en

s CuteNed

Ymns ,
Alus Mins
Dacans,
Salpus k
Sis a

Dns

ngs Gn
Oorpbnen
Alinge n
mumm unli
S
monngint⸗
eſniuc
niis , 4
rln

lmng nid
EunmnsNen

Folium

Aioch Sãgar Delboꝛa Barach Bedeon Abt

melech Tholla ð iſachar Hyair Baladites Je/

pte Abeſſan Ahilon Abdon Samſon Heli et

Samuel. Ubi ſunt reges qui regnauerũt in iu

dea:Saul Dauid Salomõ Roboam Abias
Aſa Joſaphach Joꝛam Ocho n ,

cthan Amaſias Oʒias Achaʒz Eʒzechias Ta⸗
naſſes Amon Joachim Sedechias Ariſtobo
lus Alexander ? Herodes. Ubi ſunt reges qui
regnauerũt in ſamaria: Jerobos Nadab Baa

ſa Hella Zamri Amrni Aãchab Ochoʒias Joꝛã
Ochoʒias ſecũdus: Hieu Joachaʒz Joas Je/⸗
roboam ſecundus:Zacharias Sellum Wa⸗/⸗
nahen YFaſcera Facee et Oſee. Ubi ſũt reges la⸗
tinoꝝ: Janus Saturnus Picus Fraunus et

Latinus.Ubi ſuntreges albanoꝛũ quoꝛũ pꝛi/

mus fuit Aſchanius Enee filius:qui condidit
Albam ſᷣm Titum liuiũ:cui ſucceſſerũt Poſtu
mus Siluius filius eius ſic dictus:quia in ſil

ua ⁊ venatiõe nutrnitus eſt.Eneas ſecũdus Ti⸗
berius qui ſuffocatus in tiberi:fluuio nomen

dedit.nam ante albula vocabat᷑. Agrippa Sil/
uius ſecundus: Aremulus Auentinus Pꝛo⸗
cas et Amulius. Ubiſuntreges romanoꝝ: pᷣ/
mus Romulus:ſecũdus umapompilius:

tercius Tullus Hoſtilius:quartus Anchus:

quintus Tarquinus pꝛiſcus:ſexꝰ Seruius:
Tullus ſeptimus:Tarquinus ſuꝑbus. Vbi
ſunt tot gloꝛioſi ſenatoꝛes:cõſules: dictatoꝛes:
iuſtiſſimiq; duces qui floꝛuerũtin romana vr/⸗
be:Bꝛutus Ludius Tarquinus Collatinus
Spurius Caſſius Coꝛiolanus Gaius flauiꝰ
Zucius verginiꝰ: Lucius quintus:Cincinatꝰ:
Furius Camillus Apius Claudiuſ Quintus
ceclius: Metellus Balcharicus Salpio Aſi/
na Sadpio affricanus:Scipio emilianus: Cu
rius dentatꝰ. Quintus fabius: Gaius flami⸗
nius ⁊c̃. Ubi nunc eſt Sennacherib ſuꝑbus qᷣ
regnauit in Niniue:et Aſſuerꝰ qui regnauit ab

India vſq; Ethiopiã ſuꝑ centũ vigintiſeptẽ p⸗

uincias: Heſter.j. Ubi eſt Coſdroerex ꝑſarum
qui faciebat ſe coli vt deum:vocariq; regem re/

gum ac dñm dominãtiũ:vt dicit᷑ in officio exal

tationis ſancte crud. Ubi ſunttot ſummi pon⸗
tifices iudeoꝝ:totq; põtifices romani:cardina⸗

les:patriarche:archiepiſcopi:epiſcopi:abbates

—

pꝛioꝛes: pᷣpoſiti:alijq; in dignitatibo ecdleſiaſti

as ꝑ vniuerſum oꝛbem exaltati. Et deniq; oẽs
homines ab Adam vſq; ad hanc etatem:tam pᷣ
lati qᷓ; ſubditi.Certe cum iam de mũdo arca ſe⸗
ptem milia annoꝝ trãſierint.a centũ quinq̃gin⸗

ta annis ſupꝛa omnes moꝛtui ſunt:et qͥ nũc vi⸗

uunt cito moꝛient᷑. Etideo de hocinſtabili mũ⸗
do non eſt curandũ.Ad quod nos inducit exẽ/⸗
plũ Salomonis:qui vt ipᷣe refert Ecces.ij.vo⸗
luit exꝑiri vtrum in hoc mũdo poſſet appetituʒ
ſuum ſatiare. Unde omnia que deſiderauerũt

oculi ſui nõ negauit eis.ec ꝓhibuit coꝛ ſuum

CXXxXV

quin omni voluptate frueret᷑. Et tamen viditin
omnibo eſſe vanitatem ⁊ afflictionẽ ſpũs. Licet
em Salomon exiſtens pulcer iuuenis ſit factꝰ
ret adhuc viuente patre:vt habet᷑iij. Regũ.j.et
yt dicit᷑ eiuſdem libꝛi.iiij.cregnauerit ſuꝑ oẽm
iſrael:habens in ditione ſua omnia regna a flu

mine terre Philiſtijm vſ. q; ad terrã egypti:offe/

rentiũ ſibi munera:⁊ ſeruienuũ ſibi cuncis die⸗
bus vite ſue.Erat aũt cibus Salomonis ꝑ ſin
gulos dies triginta choꝛi ſimile: et quadragin⸗
ta choꝛi farine: decem boues pingues:⁊ viginti
boues paſcuales:et centum arietes: excepta ve⸗/
naſone ceruoꝝ ⁊ capꝛarũ atq; bubaloꝝ ⁊ auiũ
altilium. Habebatq; quagragintamilia pᷣſepia
equoꝝ cunaliũ.? duodecimmilia equeſtriũ: vt
dici᷑ in eodem ca. Et vt habet᷑ eiuſdem li.x. ca. re
gina Sabga attulit Salo moni centuũ vigincita

lenta auri:?⁊ aromata multa nimis ac gemmas

pᷣcioſas.Erat aũt pondus auri quod offerebat᷑
Salo moni per ſingulos annos ſexcẽtoꝝ ſexa⸗
gintaſer talentoꝝ auri:excepto eo quod offere⸗
bãt viri qui erat ſuꝑ vectigalia: ⁊ negociatoꝛes
et oẽs reges arabie duceſq; terre:ita ꝙ; argentũ
non putabat᷑ alicuiꝰpcij in dieb Salomonis.
Fecitq; Salomõ vt tanta eſſet abũdantia argẽ
ti in hieruſale quanta et lapidum. Magnifica⸗
tuſq; eſt rer Salomõ ſuper omnes reges terre
diuitijs ⁊ ſapientia. Et vniuerſa terra deſidera⸗

bat videre vultum Salomonis: vt audiret ſa/

pientiaʒ illius quam dederat deꝰ in coꝛde eius.
Et ſinguli deferebant ei mũera:vaſa aurea etar
gentea. veſtes ⁊ arma bellica:aromata quoq; ⁊
equos ac mulos per annos ſingulos. Hecibi.
Uct enam dici᷑ Can.vj.habebat Salomõ ſerxa⸗
ginta reginas vxoꝛes:⁊ octuaginta cõcubinas
et adoleſcentulaꝝ nõ eratnumerus.Et vt habe
tur Ecces.ij. omniby delicijs et ſolacijs que in⸗
ueniri poſſuntin hac vita abundauit. Et tamè

videns omnia pꝛeterire ⁊ caduca eſſe:exclama/

uit. Uanitas vanitatum et omnia vanitas ⁊ c.
Ecces.j. Pꝛopter quod hꝛyſoſtomꝰ ſup Jo/
bannẽ inquit. Hunc verſiculũ ſi ſe aperẽt qui in
potentia verſant᷑:in parietiba ſuis omnib ⁊ ve⸗
ſtibulis ſcriberent.in domo:in foꝛo:⁊ in egreſſi
bus.et ante omnia in conſdentijs ſuis:vt emꝑ
eum ⁊ oculis cernerent ⁊ coꝛde ſentirent. Quo⸗
niã multe ſuntrerum facies ⁊ imagines falſe q

decpiunt incautos:iſtud opoꝛtet quotidie car⸗

men ſalutare ⁊ in pꝛandijs ⁊ in cenis ⁊ in omni

bus conuẽtib libenter vnũq uẽq; a ꝓximo ſuo

audire.quia vanitas vanitatum ⁊ omnia vani
tas. Heculle. XT.
Ugo vo de ſctõ victoꝛe in.j. de ania ex

h dlamat di. Dic mihi vbi ſunt amartoꝛes

mũdi qui ante pauca tꝑa nobiſcum fue
runt. Nihil ex eis remanſit niſi cineres ?⁊ vmes.
Homies fuerunt ſicuttu. Comederũt:biberũt:
duxerunt in bonis apparenubo dies ſuos:et in
3

—

puncto ad inferna deſcendere. NHic caro eoꝛum
vermibo:illic anima eoꝝ eternis deputat᷑ ſuppli
cijs:donec rurſus ifelici collegio colligati ſem/
piternis inuoluant᷑ incẽdijs.Ggruch quoq;.iij
ðꝛ. Ubi ſunt pꝛincipes gentiũ ⁊ qui dominant᷑
ſuꝑ beſtias terre que ſunt ſuꝑ terra.qui ludunt
in auibus celi.qui argentũ theſauniſant ⁊ aurũ
in quo confidunt hoies:et non eſt finis acqui/
ſitionis eoꝛum.extermiati ſunt ⁊ ad inferos de⸗
ſcenderũt. Ideo exclamat Augꝰ.ad here.dicens
O munde ꝓditoꝛ cuncta bona ꝓmittis:ſed oĩa
mala ꝓfers. Pꝛomittis vitã ſed donas moꝛtẽ.
Pꝛomittis gaudiũ ſed largiris meroꝛeʒ.pmit/
nis qᷣetem:ſed ecce turbatio. ꝓmittis floꝛem ſed
cito vaneſcit. pmittis ſtare:ſed cito recedis. Nõ

ergo es diligedus:qm omnia tranſis:⁊ cõcupi

piſcentia tua velutfumus euanelſcit. Et ibidem
O mũde imunde fallax ⁊ pditoꝛ:nunqͥd nõ pe/
riculoſioꝛ es blandus qᷓ; moleſtꝰ. Nunqᷣd non
magis timendus dum allicis q; dum ſpernis.
Nunqᷣd nõ magis odiendus dũ diligere ſimu/
las q; dum odirete oſtendis. Omũde ĩmunde
in te habitare ⁊ nõ dolere impoſſibile ẽ.in te ſpe
rare ⁊ nõ timere vanũ eſt.in te tua amare ⁊ non
pericdlitari impoſſibile eſt. Et Berñ.in li.de miſe

ra vita ait.O homo cõtemne omnia ⁊ habebis

omnia.Quid ſollicitus es de regali edificio: cũ
dñs deus tuus iaceat in pᷣſepio:⁊ non lit ei lo⸗
cus in diuerſoꝛio.Quid cogitas de veſtimẽto.
Ecce chꝛiſtus ſaluatoꝛ mũdi inuolutus eſt vili
panniculo.Quid laboꝛas de diuitũ colloquio
Ecce ſaluatoꝛ tuus iacet cũ boue ⁊ aſino.Quid
aonxiar de dominio. Ecce rex gloꝛie chꝛiſtꝰ Ma
rie ⁊ Joſeph obeditimperio. Hieronymus q̊ʒ
ad Heliodoꝛũ de moꝛte Nepociani inquit.De
bemꝰ ⁊ nos animo meditari qð aliqñ futuri ſu
mus:⁊ ꝙ velimus nolimus longiꝰ abeſſe non
poteſt. Nam ſi nongẽtos vite excederemus an⸗
nos: vt añ diluuiũ viuebat humanũ genus:et

Wertaoi nobis tꝑa donarent᷑:tñ nihil eſſet

pterita longitudo que eſſe deſijſſet.Etem̃ qͥd int

illum qui vixit decem annis:⁊ illum qui mille
poſtq; idẽ finis vite aduenit ⁊ iexcuſabilis moꝛ
tis neceſſitas:niſi ꝙ magis ſenex onuſtiꝰpecca⸗
toꝝ faſce ꝓficiſcitur. Unde quidam inqͥt.Opti/
ma queq; dies miſerꝭ moꝛtalibo eui. Pꝛima fu
git:ſubeunt moꝛbi:triſtiſq; ſenectꝰ.Et laboꝛ:et

dire capit indlementia moꝛtcis.O igit᷑ miſeri pec

catoꝛ es recoꝛdami illud quod inquit imꝑatoꝛ

C. detẽpoꝛib appel.l. ij. ſq;. Non dubius ſed no
tus omnib dies fatalis apparet.ſ.ꝙ debeat eue

nire. Et in autẽtico de here.⁊ fal.S.vl.col.j.dicit
ibus homibo terminus eſt vite moꝛs.et in.S
einceps.in autẽtico de nuptijs.coll.iiij.ſcriptu
eſt. Moꝛs oĩa ſoluit. Cum ergo ambulatoꝛia
ſit homis voluntas vſq; ad moꝛtẽ vt dict᷑ in.l.
cum hic ſtatus.S.j.ff. de dona.inter vi.⁊ vxo.⁊ ĩ

Liij.ff.de adi.lega.deo licet bactenꝰ dediti fue/

ritis ſenſualitatibo 2 delicijs tꝑalibo: ſaltẽ amo⸗

do debetis cõtemnere mũdi voluptates in bꝛe⸗

ui finituras ⁊ eligere ſeruinũ deiu:vtad vitã ꝑue
niatis eternam Oia em terrena relinquentvos

in moꝛte.

Mge legit de Alerandro magno ꝙ; cum

vy moꝛtuus eſſet: venerunt ſeptem pbiad

palatiũ eius:⁊ vnus illoꝝ dixit. O Ale⸗
xander:heri dnabar toti mũdo:et hodie moꝛs
dñat᷑ tui. Secũdus dixit.O Alexander:heri nõ
ſufficiebat tibi totus mũdus:hodie ſufficũt ni⸗
bi due vlne terre. Terciꝰ dixit.O Alexander:he⸗
ri habebas comitiuas dñoꝝ:regum:pᷣncpum
et ducũ:ac famuloꝝ: et hodie ſolus iaces in ſe⸗
pulchꝛo.Quartꝰ dixit.O Alexander:heri ie oẽs
timebant:hodiete nullus moꝛtuũ timet. Quin
tus dixit. O Alexander:heri vo cem tuã omnes
libenter audiebãt: hodie moꝛte deuictꝰ iaces in
ſepulchꝛo ⁊ nõ vales lo qui.Sextꝰ dixit.O Alle

rander:heri tot regna habebas in tmaa poteſtate

hodie tenette moꝛs ĩ ſuo dominio.heriq; eras
pulcer et decoꝛꝰ: hodie vo es turpis echoꝛnbił
ad videndũ. Septimus dixit.O Alexander:be
ri comedebas tot cibaria delicata:hodie factus

es cibus ⁊ eſca vermiũ. Legit᷑ quoq; ꝙ Dioge
nes pbᷣus ad ſepulchꝛũ cuiuſdã imꝑatoꝛis ro⸗

mani ꝓfectus:videns illũ moꝛtuũ:poſtea diſci

pulis ſuis dixit. Intuitus ſum cadauer ceſans
et vidi eum liuido coloꝛe coloꝛatũ:putredie ar⸗

cũdatum:aluũ eiꝰ diruptũ:⁊ vermiuʒ cateruas

illud diſcurrentes. duo famelia paſcebant in
foueis oculoꝝ:crines nõ adherebãt capiti: den

tes patebãt labijs cõſumpt:⁊ dixi. Vbi eſt o ce
ſar choꝛꝰ puellaꝝ: magnitudo diuitiaꝝ:cater⸗
ua baronũ:acies militũ. Ubi ſunt canes venan
tes:equi veloces:aues rapaces:thalamꝰ depi/⸗

ctus:lecꝰ eburneꝰ:argentu ⁊ auꝝ.Ubi ſũt mu⸗

tatoꝛia veſtimenta:diuerſa abaria:canticũ lyre:
oꝛganoꝝ ſonitꝰ:odoꝛ aromaticus:te verebant᷑

hoies:timebant pncipes:colebant vrbes. Ubi

eſt tanta potẽtia:tãq; pclara facta:⁊ tota magni
ficentia.Et reſpondit mihi. Hec oia defecerunt

in me qñ defecitin me ſpũs meus:⁊ reliquerũt
me miſerũ in hocſepulchꝛo:circũdatũ putredi⸗
ne carnis mee. Ideo exclamat qͥdam vᷣſificatoꝛ

dicẽs homini vano

Sitibipulchꝛa domꝰ: ſi ſplẽdida mẽſa:qd ide.

Si ſpẽs auri:argẽti qͥʒ maſſa:qͥd inde.

