cet ſit ſpũs pꝛis ⁊ filij:tñ eſt vnꝰſolꝰſpũs.Uel qꝛ

licet pater ſit ſpiritꝰ:⁊ filiꝰſie ſpũs:⁊ ſimilłr ſpuſ⸗
ſctũs tñ in diuinitate nõ ẽ niſivnus ſpũs:qᷓ;uia

tertia in trinitate ꝑſona particulari röne aſpelle

tur ſpũs. Uel iõ ſic dicit.qꝛ fideles ſuos vnitos
facit in fide ſpe ? charitate.ſicut erãt credẽtes in
pᷣmitiua eccłia poſt receptionẽ ſpũſſcti: vt patet
Accj.iiij.De q̃ vnione etiã tangit Apls ad Eph̊.
iiij. di. Solliciti ſeruare vnicatẽſ pũs in vinculo
pacis ⁊c̃. Uel qꝛ vnit eos ſibi.j.ad Con.vj. Qui
adheret deo vnꝰſpũs ẽ cũ eo.Dicit qͥʒ certꝰ.quia
nec fallit nec fallit᷑: vt dicit gloſa ſuꝑ pᷣdida vᷣba
Uel qꝛ certificat hoĩiem de ſua ſalute:ſicut certi⸗
ficauit Paulũ vt patʒ ad Ro. viij. Uel qꝛ remo
uet nubẽ dubitatiõis ⁊ erroꝛis ab itellectu. Itẽ
nqnatꝰ. qꝛ eſt ſine macula:vt diẽ glo⸗
ſa ibidẽ. Uel qꝛ remouet maculã ab intentiõe ?=
affectu. Uel qꝛ in pᷣſentinos a pais pᷣteritis la⸗

ual:⁊ a futuris pᷣᷣuat. Itẽ ðꝛ mũdus WPter na⸗

ture ſue oĩmoda mũdiciã. Uel qꝛ in futuro noſ

muũdabit ab oĩ miſeria ꝑ gliam. Dicit᷑ q̊ʒ hũan?

92 eſt oĩb⸗ cõmunis:vt dicit gloſa ibide:hoc eſt:
ſine ꝑſonaꝝ acceptiõe. Diot᷑ etiã benign⸗ natu⸗
re benignitate:vt dicit gloſa vbi ſupᷣ. Vel beni⸗

gnus ab ignita bonitate.el nos benignos er

mãſuetos facit. Et ſimiliter dicit᷑ amãs bonuz:

nõ tm̃ ipᷣe:ſed etiã qꝛ nos facit bonugmare ĩ af⸗

ſectu ⁊ effectu:iuxta illud ad Ro. xij. Dilectio ſi⸗
ne ſimulatiõe ?c̃.Dicit᷑ quoq; ſubtilis ⁊ acutcſs

TZũ qꝛ penetrat coꝛdiũ occultiſſima:ſʒ Apłm.
ad Lori

tã. Sicut em̃ in mathemani dðᷣꝛ acu⸗

7

uxta illð Eſa.xlix,
B3

Tuũ qꝛ facit nos acutos ꝑ ʒelũ iuſti⸗

Bermoa

Poſuit os meũ qſi gladiũ acutũ. g iſte ẽ gla⸗

drꝰ ſpũs qͥẽ penetrabilioꝛ oĩ gladio ãcipiti. Ad
Mebꝛe.iiij. De q̊ gladio ðꝛ Apo.j. Ex oꝛe eiꝰ ꝓce

debat gladius er vtraq; pre acut⸗ u.. pliſſctůs a
patre ⁊ filio ꝓcedẽs qͥ ad modũ gladij diuidit ⁊

ſeparat ab omni carnali affectione. Et facit ſpm

quẽ penetrat ſubtilẽin ſtellectu ⁊ cognitiõe atq;
cõtẽplatiõe celeſtiũ. Item ð ſtabilis ⁊ mobilis.
Stabilis ĩ natura ſua:⁊ mobilis in nos Qulia
vt ait Boe. in. iij. de ↄſo. Stabiliſ⸗ q; manẽs dat

cũcta moueri Dicit᷑ em̃ mobilis qꝛ facit ſccõs vi

riłr opꝑari: ac in bono oꝑe ꝓficere. Stabilis vᷣo

qꝛ facit eos in ſctitate pleuerare.Et foꝛtes in ad/

uerſis ⁊ arduis qͥbuſcũq; ꝑſiſtere. Et ad mundi

delitias nec modicũ flecti. Uñ i laudẽ Johãniſ

debßtũ videre. Arũdinẽ vento agitata. ⁊ ad De/

bꝛe. xiij. ait apłſ. Optimũ ẽ gfa ſtabilij coꝛ Cuiꝰ

—„ 7 —

exẽplũ patuiti ſctcã Lucia quã tato põdere fixit

—

ſpũuſſctũs vt mille paria boũ nõ poſſent eã mo⸗

uere. Itẽ ðꝛ ſuauis:qꝛ boiem ſuauẽ ⁊ piuʒ facit

atq; mip̃icoꝛdẽ tribulatis. Sa xij. O qᷓ; bonꝰ
⁊ ſuauis eſt dñe ſpũs tuꝰ. Dicl etia ſecurus:qꝛ
tantã fiduciã tribuit vt nõ valeat ille qͥ eo plenꝰ
eſt nec cõminatioibo nec penis terribilibo ꝑterre/
ri. Imo vt ðꝛ Pꝛouer.xxvlij. Quaſi leo cõfidẽs

abſ terroꝛe ꝑmanct. Unð pſalxxxij. ait pheta

Verbo dñi celi firmati ſũt:et ſpũ oꝛis eius oĩs

virtus eoꝝ. Itẽ ðꝛ oĩa ꝓſ piciẽs: qꝛ facit nos coſi

derare fine actuũ vt ſic oꝑa no ſtra meritoꝛia fa⸗
ciamꝰ Eccłi.j.Luſtrãs vniuerſa in circũutu ꝑgit
ſpũs.Uel qꝛ quos iĩhabitat pꝛudẽtes facit.j.ad
Coꝛ. xij. Spũ alis iudicat oĩa. Dicit etiaʒ multi⸗
plex pter młciplicia dona que pᷣſtat.Et diſertꝰ
qꝛ vt ðꝛ Saß̃ x. Aperitos mutoꝝ ⁊2 liaguas in
fantium facit diſertas.Dauid q̊ʒ pſal.l.apellat
ipᷣm ſpm̃ recũ:qꝛ vt inqᷣt phᷣs.rectũ ſi recto ſup/
ponat᷑.vndiq; tãgit⁊ tangit᷑. Curuuʒ vo nõ ts⸗
git niſi in pũcto.Et ſjm buc mo dũ ſcti ⁊ iuſti ha
bẽtes ſpmſctm̃ totałr tangunt᷑: qꝛ in oib oꝑib⸗
ſuis ꝑſemitas rectas luſticie ſpuᷣſſcri inſtinctu
dirigunt᷑. Unde de ipᷣis dici põt illud Eʒechie.j.
Pedes eoꝝ pedes recti.⁊ Saß.x. ðꝛ. Juſtũ de⸗

—

. De ſpirituſſancti diſpoſitione cõſideratio ſe⸗

Ptrima r vilama.
q Uia vt dicut iuriſte. vbiẽ eadẽ rõ dʒ eſſe

cadẽ diſpoſitio.l.a ticio.ff. ð verbo.obli.

7.1.. C. de liber. p. vl exhe. ⁊ de ſilib⸗ idẽ eſt iudi⸗

ciũ.l.nõ poſſũt.ff. de legi. et. c.ĩ cauſis de re iudi.
vt etiaz dici phᷣs.ij. Lopi. Ideo conari debemꝰ

biĩ eillas diſ poſitiones in nobis q́s ſcti apłi ha

— „

buere qñ receperũt ſpm̃ſctm:vc ⁊

aio quieti. Et ideo qꝛ vt ait phᷣs.ij.de aĩa.Actus

actiuom ſunt in patiẽte bene diſpoſito. Ipi apli
ceteriq; diſcipuli xpᷣi tanqᷓ; vaſa aurea munda ?

bene diſpoſita in ſe reciꝑe potuerunt cariſmata.

pꝛio obiecto. Naʒ potẽti
ſi a ſono.viſ iua a coloꝛe.intellectiua ab intelligi
bili ⁊ vero. volitiua aũt a bono. Quãto igit᷑ ob⸗
iectũ fuerit melius:tãto potẽtia in eo melꝰ qui⸗
eſcet. ſed ſpũſſctũs eſt ſũme bonus.g̊ in eo quie⸗
ſtere ſũme debuit mens apłoꝝ: ⁊ poſequẽs væ

baptiſte inqͥt ſaluatoꝛ Mat. xj. Quid exiſtis in

uxit dñs ꝑ vias rectaſ.⁊ oñ dit illi regnũ di ⁊c.

br in nos venire
dignet᷑. Pꝛia ergo diſpoſitio aploꝛũ fuit ꝙ eräat

XXXVIII

ſpũſſancti. Unð de eis canit eccłla. Inuenit coꝛ
da diſcipuloꝝ receptacula mũda.Erat aũt ĩ eis
quies mẽt ſine q; ſpmſanctũ recipere nõ ↄgrue⸗
bat. Et hoc pbat᷑ rone: autoꝛitate:exẽplo ⁊ fſigu/
ra. Fundamẽtũ rõnis ſumit᷑a pho. ij. de ania. et

x. ethicoꝝ. vbi ait.ꝙ nulla potẽtia pficit᷑ niſi a p⸗

.

a auditiua nõ ꝑficit᷑ ni⸗

—

care debuerãt ab omi alio oꝑe ꝑ qð diſtraherek

ab illa quiete. Nec aliter bñ doceri poterat.qꝛvt

dicit pbᷣs.Sedẽdo ⁊ quieſcẽdo hõ effici᷑ ſapis
Secũdo eſt ad hoc autoꝛitas Eſa.lxvj. Super
quẽ requieſcet ſpũs mes dicit dñs niſi ſuꝑ qͥ etũ
Et gloſa ſuꝑ illud Accj.ij. Dũ cõplerent᷑ dies pẽ?
thecoſtes.exponit:id eſt quietis qꝛ quieſ eterna
ex noſtra quiete ⁊ animi pauſatiõòe acquirit᷑. Et

ad hoc facit exeplũ qð ↄtinuo ꝑiculo diſcimus.

—

Aund⸗ ſtẽtus miĩoꝛ ẽ ad ſingula ſenſus.Stu⸗
e

ere em̃ ⁊ negociari:oꝛare ⁊ vagari nõ ſe cõpoꝛ⸗
tant. igit᷑ nec vacare deo ⁊ creature. Vñ bene ſal
uatoꝛ ait Matth.vj. Nemo põt duobo dñis ſer

uire. Ecõtra vᷣo ðꝛ Acq.ij. de aplis ꝙ receperũüt
ſpiritũſanctũ ſedẽtes:id eſt a ſupfluis cuns qe⸗/
ſcẽtes. Quieuerũt igit oculi apkoꝝ a vanis aſpe

„

ccibo: aures a diſſoluto ſ ono:lingue a turpibut

colloquijs:⁊ ſolo aĩo in deñ tendebãt. Magne

em̃ vcutis eſr qͥes mẽtis.De q̃ inqᷣt Senecaĩ li.

tragediaruʒ. Paucos nouit ſecura qͥes. Multi

em̃ poſſũt ex quiete vtrũ q; ſeculum poſſidere:⁊
neutrũ habẽt. qꝛ in ſe babitare nequeũt.⁊ pluri⸗
bus occupati nec minima ſe habuiſſe tge moꝛ⸗
tis cernũt ꝑ que ſaluani queãt.nec ſibi blãdiant᷑
qꝛ peccata moꝛtalia nõ coͤmittũt.qꝛvt diẽ Aug.
Nullũ eſt adeo veniale pecm̃ qͥn fiat moꝛtale dũ
placet. S. criminis. xxv. di. Qð tñ intelligi᷑ dum

placet vt moꝛtale. Et hoc qnq; accidit ei qͥ nõ c;
rat de venialibo:vt intantu intẽdat᷑ eiꝰ volũtas

in ipᷣis pctis venialib ꝙ etiaʒ ea cõmitteret ſi ef
ſent moꝛtalia. Ad pᷣdicta aut facit illud qð legit᷑

in li. de aĩalibo. ꝙ repit q̊ddã aial foꝛtiſſimuʒ:
qð cetera timẽt.nec ab aliqͥ̊ venatoꝛe capi poteſt

eiuſq; coꝛnua ſecãt ⁊ ſ. cindũt tãq; enſes obuias

quaſq; iuenerit arboꝛes qᷣ plurimũ głiatur:lu/⸗

ditq; inter virgulta: intuſq; implicat coꝛnua iet

inde exire nõ valet. Uñ ſeipᷣm capit ꝓpꝛijs coꝛni
bus invirgultis: qd arboꝛes ingẽtes ſcandebat
coꝛnibꝰ Notate o filij mei exemplũ hoc. Multi
em̃ ſũt q̊s nõ capit luxuria:furtũ vel rapina ⁊ ce
tera hmõi magna vitia. Sed vᷣtute ſcindũt has
magnas arboꝛes. Coꝛnibo aũt implicant᷑ ĩ pec/
catis minimis ꝑ qͥ veniũt ĩi magna ſcelera. Qul⸗
eſcite igit agere puerſe Eſa.j. Ex ſcurrilitace en

puenit᷑ ad derraccionẽ.ex dulci familiari mu⸗

.

liex colloquio ⁊ 2uerlariõe venit᷑ ad foꝛnicatioj

— -—
. -=

—

.. —

Foliũ

nem. Uñ gloſa ſuꝑ ꝓxime allegatã autoꝛitates
Eſa ait Quleſcite etiã illa agere que licẽt: neqn
ꝑuerſe agatis ⁊ illa faciatis que nõ licẽt. Suꝓ
qeſcẽtibo igit᷑ apłis venit ſpũſſanctꝰ:⁊ ſedit ſu wg

ſingulos eoꝛũ.i.quieuit in mẽtiba eoꝛũ.Acc᷑.ij.

Et pꝛedicta de neceſſitate quietis ⁊ pacis mẽra

lis ad receptionẽ ſpũſſancti ꝓbant᷑ etiã ꝑ figu⸗
ram. Nam filij iſrael nõ receperũt mãna qᷓ;diu
fuerũt i egypto:⁊ qᷓ;diu habuerũt farinã egypti
⁊ qᷓ;diu no tranſierũt mare egypti. Illi em ſunt
in egypto qͥ ſunt in pctõ ⁊ ideo nõ pñt eſſei qͥ ete

Eſa.xlviij. Nõ eſt pax impijs dicit dñs.⁊ Johe

lis.iij. Egyptꝰ in deſolatiõe erit.⁊ ↄſequẽter nõ
poſſunt habere ſpmſanctũ. Illi aũt qui habẽt

adhuc farinã egypti ſunc illi qͥ adhuc retinẽt de

lectationẽ ⁊ cogitatiões pcti.⁊ tales non ſunt in
quiete. Job.xvij. Cogitatiões mee diſſipate ſũt
toꝛquẽtes coꝛ meũ. Illi vo nõ tranſierũt mare
egypti qui adhuc varijs pᷣmunt᷑ ſolicitudibꝰ
mũdi:⁊ tales etiã nõ ſunt in quiete. Johis.xvj.

In mundo pꝛeſſurã habebitis:in me aũt pacẽ.

Et cõſequẽter nemo pᷣdictoꝝ habet ſpm̃ſanceũ.
Job.xxvij.Abyſſus dicit non eſt in me:⁊ mare

loquit᷑ nõ eſt mecũ.Qui ergo vult vt ſpũſſanctꝰ
ſuꝑ eũ reqᷣeſcat ⁊ quietẽ habere deſiderat: exeat
de tenebꝛoſitate peccati:⁊ abijciat reliqas ⁊ oc⸗

caſiões pcti:ac deſerat anxias curas mundi. Fi

lij em̃ iir receperunt mãna in ſolitudine:⁊ nos

accipimꝰ ſpũſſancti dulcedinẽ in mẽtis quiete.

Libẽter em̃ qlibet hoſpes ad illud hoſpitiũ di⸗
uertit in quo quietẽ inuenire ſe credit:⁊ ideo ſpi.
rituſſanctus ad hoſpitãdũ in aia quieta libẽter
venit. Sicut etiã Helias vt patet.iij. Reg.xvij.
in ſolitudine mane ⁊veſꝑe pane ⁊ carnib paſce
batur:veniẽs aũt ad ꝓplum vix buccellã panis

inuenit.⁊ ſiłiter hõ in mẽtis quiete diuinas cõ⸗

ſolatões recipit:i turbatõe vo famẽ iuenit. vꝑ

St autẽ ſcẽdũ ꝙ in aliquib ſpũſſanctꝰ

ę nullo mõ requieſcit:i aliquib vo qͥᷣ eſcit

ſed nõ ꝑfecte.nã in eis ẽ requies ſemiple

na ⁊ nõ pfecta:in ſanctis aũt qͥ ſunt in patria re
quieſcit ꝑfecte:qꝛ in ipᷣis eſt reqͥes ꝑfecta. Qõð fi
guratũ fuit Geñ.viij.ĩ emiſſiõe colũbe de archa

nã Noe ter ipᷣam emiſit:⁊ in pᷣma emiſſiõe cum

terra adhuc eſſet paludoſa niulatenꝰ requieuit

ſed ad archaʒ redijt. Per quod dat᷑ intelligi ꝙ

ſpũ ſſanctꝰ nõ requieſcit in pctõꝛibo qͥ habẽt coꝛ
da ĩmũda ⁊ in ↄtinua pugna.Eſa.lvij.Coꝛ ipij
q̃ſi mare feruẽs qð quieſcere nõ põt: ⁊ redũdãt

fluctꝰ eius in cõculcationẽ ⁊ luctũ. Licet ̊ dica
tur Act᷑.ij.ꝙ repleti ſunt oẽs ſpũſancto.nõ ĩtel⸗

ligit de aliq̊ͥ pctõꝛe.pctõꝛes em̃ nõ ſunt ð nũero
vniuerſi.Oĩia em̃ entia aut habẽt eſſe:aut viue/
re:aut ſentire:aut rõcinari:aut intelligere.pctõ⸗
res aũt nõ habẽt eſſe:quia om̃e eſſe eſt a foꝛma

que dat eſſe rei.vij. Mectha.ij.de aia.⁊.vij. Phi

ſico. Foꝛma vo ipᷣiꝰ eſſe ſpũalis eſt charitas.iu
xta illð ad Philip.iij. Obbuate eos q nõ ambu

CCCXLII

lant ſiẽ habetis foꝛmã nfaʒ. Quia igit᷑ pctoꝛes
noõ hnt foꝛ mã eẽ ſpũaliſ.iõ nõ hñnt eẽ ſpuale.Uñn

Job.xviij.dꝛ. Habitẽt in tabernaculo illiꝰſocij

eiꝰqͥ nõ eſt. Itẽ nõ hñt viuere. Duo em̃ ſũt ſigna

vite.ſ.ſenrus ⁊ motꝰ.Ipᷣi aũt nõ hñt ſenſuʒ dile
ctionis vł cognitiõis diuine:nec motũ oꝑatiõis
bone. Uñ de ipᷣis dicere poſſumꝰilð pſalmiſte.

Oclos hñnt ⁊ nõ videbũt.Et h̊ qͥ ad ſenſuʒ diuie

dilegiõis ⁊ cognitiõis.Duo em̃ ocli ſũt itellectꝰ
2 affectꝰ. Pedes hñt ⁊ nõ ãbulabũt.Et h̊ qͥ ad
motũ bone oꝑatiõis. Itẽ nõ hñt ſentire. Nõ em
ſentiũt dyabolicas tẽptatiões. Ideo aũt nõ ſen⸗
tiũt qꝛ cõſentiũt. Ille ei ſentit qͥ diſſẽtit Pꝛouer.
xxiij. Uerberauerũt me ⁊ nõ ſenſi.Nõ hnt etiam
rõcinari:qꝛ nõ viuũt ſᷣm rõnẽ:ſʒ ſᷣm ſenſualitatẽ
Et iõ nõ ſũt rõnales:ſʒ bꝛutales. VUñ pſalmiſta
ait.Facti ſunt ſic equꝰ ⁊ mulꝰqͥ bo nõ eſt itellectꝰ
Itẽ nõ hñt ĩtelligere:qꝛ vᷣa itelligẽtia ẽ deũ time
re:⁊ a malo recedere.puer.xxviij.Ecce timoꝛ do⸗
mini ipᷣeẽ ſapia:⁊ recedere a malo itelligẽtia.Qꝛ
aũt fides ĩ pᷣmitiua ecclia habebat pᷣdicta.õ ðꝛ

Actuũx.Eccłia qdẽ creſcebat ⁊ habebat pacẽ:?-

rituſſancti replebatur. 2
h Anc igit᷑ ↄſolatiõem nõ poſſunt recipere
pctõꝛes qͥ delectant᷑ ĩ mũdi cõſolatiõibo.
Joh.xiiij.Spm̃ vitatis quẽ mũdꝰnõ pᷣt acciꝑe
ideſt amatoꝛes mũdi. In mũdo ei ſũt tria pctã

edificabat᷑ ambulãſ i timoꝛe dni.⁊ ↄſolatiõe ſpi

magis cõia de qͥb ðꝛ.j. Joh.ij. Oẽ qð eſt in mũ

do aut eſt ↄcupiſcẽtia oculoꝝ:aut ↄcupiſcentia
carnis:aut ſuꝑbia vite.Que tria.ſ.luxuria:aua
ritia ⁊ ſuꝑbia ipediunt oſolatiõeʒ ſpũſſcti.Pꝛi⸗

—

mo em̃ eã reciꝑe nõ poſſũt luxurioſi ?⁊ carnales

j.ad Coꝛ.ij.Aialis hõ nõ ꝑcipit ea que ſũt ſpũs

dei. Ipi em circa coꝛ ſuũ faciũt foſſatũ plenũ aq̃ᷓ

turbida ⁊ fetida.i.carnali cõcupiſcẽtia.Et iõ ibi
itrare nõ põt iſpiratio diuina Hiere.ij.Quid ti/
bi vis ĩ terra egypti:vt bibas aquã turbidã.Su

ꝑbi q̊ʒ qꝛ habẽt coꝛ duruʒ ſicut lapis.iõ pluuia
diuine iſpiratõis licet qñ q; eos tangat:tñ iteriꝰ

madefacere nequit. Uñn dicere poſſunt deo cuʒ

pſalmiſta. Aiĩa mea ſic terra ſine aqua tibi. Ipſi

em̃ faciũt circa ſe murũ lapideũ ideſt animũ ob
ſtinatũ vt diuia ĩſpiratio trãſire nõ poſſit Job.
xlj.Coꝛ eiꝰindurabit᷑ q̃ſi lapis.Nuari q̃̊ʒ qẽ hñt

coꝛ plenũ aceto ⁊ felle curaꝝn mundanaꝝ nõ pat
ſentire melleã dulcedinẽ ſpũſſcti Etiõ Aug.ſuꝑ
illð pſalmiſte.Diligite dñm oẽs ſcti eiꝰ:inqᷣt.Di
ſce nõ diligere mundũ vt diſcas diligere deum.
Auari em̃ faciunt circa coꝛ ſuũ aceruũ luteũ.Et

ideo nõ poſſunttrãſire ad aliqd bonũ ꝓpoſituʒ.

Abachuc.ij. Ue qͥ ↄgregat ⁊ mulłeeiplicat nõ ſua

Uſq; quo aggrauat ↄtra ſe lutũ.lõ ſolimuteʒ

ſpũſſcũs in pᷣdictis pctõꝛ ibo requ ieſcere nõ põt

ueniente diſcedit. ??
? Ria em̃ vt dicit Augu.⁊ Inno.in.c.⁊ ſi

iudeos.de iude.ſunt que male remune⸗

nimo ſi añ pctm̃ in eis erat:ſtatim peccato 22

Bermo

rãt hoſpites ſuos ſq; mus in pera:ignis in ſinuu

⁊ ſerpẽs in gremio. Mus i pera eſt gꝗꝑbia i aia
qĺ oia bona ſpũalia comedit ⁊ coꝛrodit Eʒechie.
vj. 1õ te excollas i co gitatiõe aie tue vęlut chau
rus:ne foꝛte elidat᷑ virtus tua ꝑ ſuꝑblaʒ ⁊ folia
tua comedat ⁊ fruct? cu os ꝑdat ⁊ relinqᷓris ve⸗

lut lignũ ariduʒ i heremo. Et ꝓpt pᷣ dicit Calixtꝰ

papa in.c.iuſtũ.xj.q.iij. Melioꝛ eſt i maleficijs
hũilis ↄfeſſio:qᷓ; ĩ bonis ſuꝑba głiatio. Ignis
in ſinu ẽ auaricia in affectu qᷓ oĩa bona ſpũalia
que in aia inuenit anihilat ⁊ ↄſumit Job.xxxj.
Ignis eſt vſq; ad cõſumptionẽ deuoꝛãs.et oia
eradicãs genimina ⁊c. Iſte eſt ille ignis de qͥ ðꝛ
Pꝛouer. xxx. Ignis nũqᷓ; dicit ſufficit. Serpẽs
in gremio eſt lururia in aia q̃ ibi venenũ diffun
dit:⁊ vitaʒ gre extinguit Pꝛouer.v. Fauꝰ diſtil⸗
lans labia meretricis.⁊.xxiij. Ingrediet᷑ blande
⁊ i nouiſſimo moꝛdebit vt coluber:⁊ q̃ſi regulꝰ
venena diffundet. Scð m etiaʒ qð dã dictũ Sa⸗

lomonis:⁊ experiẽtia teſte videt᷑.tria ſũtq̃ expel⸗

lunt hoiem de domo.ſ.fumꝰ.ſtillicidiũ ac mala
vxoꝛ. Per fumũ itelligit᷑ ſuꝑbia q in altum aſcẽ
dit ⁊ cito deficit. Unde pſalmiſta ait. Aſcẽdit ſu
mus in ira eiꝰ:⁊ ignis a facie erꝰexarſit. Iſte aũt

fumꝰſuꝑbie ſpm̃ſctm̃ ð coꝛde expellit ⁊ ne reuer

tat᷑ ſꝑ reſiſtit Actuũ.vij.Dura ceruice ⁊ icircũciſi
coꝛdibo ſꝑ vos ſpũiſctõ reſtitiſt. Per ſtillicidiũ
aũt intelligit᷑ auaricia:qꝛ ſic ſtulicidiũ hoiem in
domo inquietat:ſic auaricia varijs ſolicitudi⸗
nibs diuitiarũ alam ſuffocat. Juxta illud Luce
viij.Aſolicitudinib ſuffocant᷑. Tales em̃ ſom̃/⸗
ſctm̃ expellunt.Cũ tñ dicat᷑.j.ad Theſ.v. Gpm̃
nolite extinguere. Per malaʒ vxoꝛẽ itelligit car⸗
nalis cõcupiſcẽtia:q̃ ſemꝑ cum rõnelitigat. Ad
BGał.v. Caro cõcupiſcit aduerſus ſpm. Et iſti ca
les ſpm̃ſctm̃ ⁊ filiũ dei pedibd imũdis ↄculcãt:
⁊ cõtumelia dehonoꝛãt.Ad Hepꝛeos.x.Quãto
magis putatis ðterioꝛa mereri ſu ꝓplicia qͥ filiũ
dei cõculcauerit:⁊ ſpiritui gr̃e cõtumeliã fecerit.
De hacvroꝛe ſiue ↄcupiſcẽtia carnali ðꝛ ad Ro.
viij. Pꝛudẽtia carnis moꝛs eſt. Uoluptas eniʒ

carnis ita tenet hoiĩeʒ ĩ delicijs tꝑalibo:qꝙ ad eter

nas delicias ꝑuenire nõ deſiderat. Uñ i figurã

huiꝰ ðꝛ.iij. Regxij. ꝙ Jeroboã fecit duos vitu/
los aureos. Unũ in Dan.⁊ alteꝝ ĩ bethel.ne po⸗
pulꝰreuerteret᷑ in hierłm:ſʒ ip̃os adoꝛaret. Qui

vituli ſunt duplex laſciuia.ſ.voluptas carnis ⁊
vanitas mũdi q̃s tã clerici qᷓ; laici miłti adoꝛant
⁊ ad celeſtẽ hierłm ire nõ laboꝛaãt.Ad hũc aũt vi

tulũ ↄflatilẽ facendũ pplłs iſrael ĩiaures ꝓiecit:
qꝛ qͥcqͥd hʒ hõ pᷣcioſum ad hoc expendit vtvolu

ptas vl vanſtas impleatur. Et ſic voluptas car
8 nis ſpiritumſanctum expellit.

qꝗq Uia vo ſpũſſctũs nõ põt in pctõꝛibo ha⸗

britare:iõ dyabolus in eis mãſionẽ ſuã
ponit. Vñ ſciendũ ꝙ qñq; vocat᷑ ſerpens:qñq;
coꝛuus: ⁊ aliqñ poꝛcꝰ. Inquãtũ eſt ſerpẽs habi
tat in hoib ſpinoſis:ideſt in auaris.diuitie em̃

XXXVII

ſpine dicunt. Lu. viij. Int iſtas em̃ ſpinas dius

₰

tiaꝝ ſerpẽs infernalis latitat.j.ad Tbi.vj.Qui
volũt diuites fieri incidunt in tẽptatiões ⁊ in la
queos diaboli:⁊ i deſideria młta ſtulta ⁊ noxia
q demergũt hoies in iteritũ ⁊ ꝑdicionc. Inq;tũ
vo eſt coꝛuꝰ habitat in cadaueribo.i.in moi ho
noꝛibo. Cadauer em̃ videt᷑ eſſe hõ ⁊ nõ eſt:ſed ſi
ei aia cõlũ geret᷑ tũcve hõ diceret᷑.⁊ ſiłr honoꝛes
mũdi nõ ſuntveri q;uis appareãat in exterioꝛibo

gie vᷣo honoꝛ eſt charitas q ipᷣam viuificat: tuc

igit᷑ ſunt veri honoꝛes qñ ad ipᷣos ſuſcipiedos
inducit frat᷑na charitas ⁊ nõ aliq̃ a bitio vel va⸗
nitas. Inq;tũ aũt eſt poꝛcꝰ habitat in luto.i.in
hoibꝰimũdis ⁊ luxurioſis.ij. Petri.ij.us lo
ta in volutabꝛo luti.⁊ nõ tm̃ tale lutũ inhabitat

ſed etiã cõculcat.Naum.iij. Intra in lutũ ⁊ cal,/

ca. Tales vo deberẽt damare cũ Ps. ? dicere.
Miere mei dñe qm̃ cõculcauit me hõ.Oꝛ aũt

mebꝛa diaboli ſepe a ſuo capite denoĩant᷑:iõ ex

q̊ diabolꝰ ẽ ſerpẽs coꝛuꝰ ⁊ poꝛcpnᷣt ⁊ ipᷣi voca
ri ſerpẽtini coꝛuini ⁊ poꝛcini.⁊ qꝛ ſunt ſerpẽtini

ideo a deo maledicunt᷑: dicete dño Geñn.iijipſi
ſerpẽti. Maledictꝰ eris int oia animãũtia et be⸗

ſtias terre.Et tãdẽ maledicent᷑ maledictiòe ꝑpe
tua cũ eis dicet in iudicio. Ite maledicti in ignẽ
eternũ. Mat.xxv.qꝛ vᷣo ſunt coꝛuiniiõ vixaut
nũqᷓ; ad archã.i.ad ſanccã eccłiam ꝑ pniam re⸗
uertunt᷑. Geñ.viij. Aꝑiens Noe feneſtrã emiſit
coꝛuũ qͥ egrediebat᷑ ⁊ nõ reuertebat᷑. Tales em̃
ſuãaↄuerſionẽ pcraſtinãdo differũt clamãtes cũ
coꝛuo.Cra:cra.i.cras bñ faciã ſʒ nõ mõ.Deqͥbꝰ
Aug.ait. Remanẽt foꝛis cũ voce coꝛuina qͥ no

luert hre gemuũ colũbinũ. Sopho.ij.Uox can
tatis in feneſtra ⁊ coꝛuꝰ in ſuꝑliminari. Qꝛ vᷣo

ſunt poꝛcini iõ in baratrũ inferni demergunt᷑
Mar.viij. Impetu abijt totꝰ grex poꝛcoꝝ ꝑ pᷣ⸗

ceps in mare ⁊ moꝛtui ſunt in a6 8. Iſta at tris
loca in qͥb imũdꝰ ſpũs diabolicꝰ manſionẽ ſa
cit:ponũt᷑ Job.xlj.vbi ðꝛ.Sub vmbꝛa doꝛmit

in ſecreto calami in lod humẽtibo. Quieſcit em̃

in hoibo vmbꝛoſis.i.auaris.⁊ iðo ðꝛ. Sub vm
bꝛa doꝛmit.Diuitie em̃ tã qᷓ; vmbꝛecito traſeũt.

Saß.v. Trãſierũt oĩa tãq; vmbꝛa. Quieſcit ẽt
in hoibꝰ ſuꝑbis ⁊ vaneglioſis.⁊ iõ ſubdit᷑. In
ſecreto calami. Suꝑbi em̃ exteriꝰ vident᷑ eẽ niti
di ſʒ interiꝰ ſunt vacui:in qͥb diabołꝰ quieſcit.
Job.xlj. Ipᷣe em̃ eſt rex ſuꝑ omẽs filios ſuꝑbie.

Duieſcit q̊ʒ in hoib delicioſis:⁊ iõ ðꝛ In locis
bumẽtibo. In locis em̃ aridis.i.in ſcetis virꝭ ab

hui mũdi delicijs erſiccatis qͥeſcere nõ poteſt.
Mat.xij. A m bulat ꝑ loca arida q̃rẽs requiẽ et

nõ inuenit.⁊ iõ in eis qͥeſcit ſpũſſctũs.qð ſigni⸗

ficatũ fuit ꝑ ſecundã emiſſionẽ colũbe de archa

qñ ſuꝑ oliuã qᷣeuit. Oliua em qͥ in folijs baber
viroꝛẽ ⁊ ĩ lĩre dulcedinẽ ſignificat bonos xpᷣia

nos qͥ hñt viroꝛẽ bone vite ⁊ dulcedinẽ bone cõ

ſciẽtie:⁊ hñt viroꝛẽ bone exeplaritatis 7 pingue
dinẽ ſiue oleũ opeꝝ pietatis.qð qᷣdẽ olei habet

— — —bͦ— D

—— — —

Foliũ

Stutẽ penetratiuã. dicẽte &. Intrauit ſiẽ oleſ

in oſſib meis.⁊ ipinguatiuã:codẽ ꝓphᷣa dicẽte.

Impin guaſti in oleo caput meũ.⁊ letificatiuã:
vn lteꝝ ait. Ut exhilaret faciẽ eiꝰ in oleo.⁊ eleua
tiuã: qꝛ ſuꝑ ceceros liq̊ꝛes eleuat᷑. Per q datur
intelligi ꝙ elemoſyna ſiue opꝰpietaus diabolũ)

penetrãdo vulnerat:cũ ſit lancea dei. Ecci.xxix.
Duꝑ ſcutũ potẽtis ⁊ lãceã ipugnabit ꝓ te iimi
cos tuos. Itẽ aiam iĩpinguado delectat cum ſit
adeps dei.pſal.lxij. Sic adipe ⁊ pinguedine re
pleat᷑ aia mea ⁊c. Itẽ ↄſciam letificat cũ ſitvinũ

dei:qð letificat coꝛ hois ſᷣm Ps.Et iðo de iuſti

2ſcia ðꝛ Job. xv. Letet᷑ q̃ſi oliua pijciẽs floꝛem
Animã qͥqʒ ad celeſtia eleuat cũ ſit vtus dei. Et
bincẽ ꝙ xpᷣs de mõte oliueci aſcẽdit ĩ celũ ad in/
nuẽdũ ꝙ ipᷣa oꝑa miicoꝛdie aiaʒ ad celũ dedu
cũt.j.ad Thi.iiij.⁊.c.hoſpitalẽ.xlij di. vbi dicit᷑.
Pietas ad omia valet ꝓmiſſiõeʒ hñs vite que
nuüc eſt ⁊ future. TLicet aũt ſpũſſctũs in ſctis ad/
huc viuẽtibo reqᷣeſcat qꝛ hñt ↄſcie mũ diciã:non

tñ plene qꝛ adhuc a coꝛꝑe bñt pugnã.vt patʒ ꝑ

apłm ad Gal.v. Et ꝓpter hᷣ ſignificãdũ colũba

proſtqᷓ; in ſcdᷣa emiſſiòe reqᷣ euit ſuꝑ oliuã iteꝝ re

ner ſa eſt ad archã. Per tertiã vᷣo emiſſiõʒ qꝛ vl⸗

tra ad archã nõ redijt:ſignificauit ꝙ ſpũſſctůs

ſupꝑ eos qͥᷣ ſunt in patria pfecte reqeſcit: cũ ĩ eoꝛũ
ccoꝛdiby ſit pax plena ? requies pfecta. Eſa. xxxij.
Segebit plus meꝰin multitudine pacis in re

quie opuleta ꝛ in tabernaculis fiducie. AA
Ecuũdo apli fuerũt dilectiõe vniti. Unñ ca
nit eccłia. Inuenit eos charitateꝰcoꝛdes

⁊q illuſtrauit eos iundãs gr̃a deitacj. Ue
nit ̊ ſpũſſcũs ſuꝑ apłos ↄgregatos ad denotã
dũ vnitatẽ.xxiiij.q.j.c.audiuimꝰ.⁊ notat᷑ i.c.cũ
eccłia ſutrina.de cau.poſ.⁊ ꝓpꝛi. Qð fuiſſe neca

riũ ꝓbat᷑ ᷣmo rõne.ſcðᷣo autoꝛitate.⁊ tertio exe⸗

plo. Fundamẽtũ rõnis ponit Phs. vj. ethi. di.

◻

Aqcũq; remouet᷑ ꝑs diffinitõis remouet᷑ ⁊ ixʒ

diffinitũ. Si em a diffinitiõe homis remoueat᷑
gen⸗ vel ſpecifica differẽtcia: vt aial: vel rõnale: ñ
pꝓbabit᷑ diffinitũ. Sʒ charitas dei ẽ ſũme neca⸗
ria ad hñdũ ſpm̃ſccm̃:⁊ illa nõ põt haberi ſine
dilectiõe ꝓximi:qꝛ ponit᷑ tanqᷓ; ꝑs diffinitiõis.
Ut em̃ ðᷣt mgjr in.iij.ſen.di.xxxij.charitas eſt di
lectio qᷓ deꝰ diligit pt ſe ⁊ pxrinꝰ ꝓpter deü vel ĩ
deo.ergo necariũ fuitvt ipᷣi apłi eſſent inuicẽ cõ
coꝛdes ſi recige volebãt ſpm̃ſctm̃. Scðo eſt ad

bᷣ autoꝛitas ex dicto Gre.qͥ in moꝛal.inqͥt. Pꝛo

amoꝛe pximi amoꝛ dei⁊ acqrit᷑ ⁊ nutrit᷑.⁊ Aug.

ſuꝑ GBeñ.ait.Ex vno hoĩe oẽs pgeniti ſũtvt tota

mði machina vnũ deũ diligeret:? vnitatẽ amo⸗

ris ꝓximi in ſtipit vnitate ſeruaret. Tertio ẽ ad

hᷣ exẽplũ. Sicut em aĩa nõ viuificat illa mẽbꝛa
q̃ coꝛpi diſiũcta ſunt:ſic nec ſpũſſctũs illoꝝ mẽ⸗

tes viuificat q̃ diuiſe ſunt.Et ſicut ignis ligno⸗/

rũ diuiſiõe extinguit᷑:ſic ſpũſſctũs ꝑ diuiſionẽ

⁊ diſſenſiõʒ hoĩʒ effugat᷑.Et ſicut vnitas mẽtiũ

de religiõe ꝑadiſum facit:ſic diuiſio infernũ de

diſapkis obtulit eis pa

tis. Scðo ẽ ad bᷣ

dñns coꝛonat᷑.Ille tibi
illa q̃tidie cogita tracta ⁊ ↄſi idera.et q̃ſi q̊dã car⸗
cere tentꝰexclama Heu mihi qꝛ ꝓlongata Epere
grinatio mea. Et ifra. Habebis cellulã q̃ te ſolũ

7. . 2

CCCXLII

paradiſo. Unitas coꝛdiũ dñia amplificat diut

ſio vo ð Mis pᷣuos.de ciuitatib- oppida facit.

—

Ad oñdendũ qͥʒ ipᷣi apli erat pace vniti deſcẽ

dit ſuꝑ oos ſpuſſctũs ĩ hierm q̃ iterpꝛetat᷑ viſio
pacis. Itẽvt hr̃ Job.xx.poſtqᷓ; aluatoꝛ apparẽs

di. ar vobis inſut,

flauit ⁊ dixit. Accipite ſpm̃ſctm.Dẽ itaq; Actu.

ij. de apłis ꝙ erãt oẽs pariter. Et.iiij.c. · Olticu⸗
dinis ãt credẽtiũ erat coꝛ vnũ ⁊ aia vna.⁊ Aug.
in regula ſua inquit. Erati eis anima vna 2 coꝛ
vnum in do.. B
t Ercio pᷣncipalr dico:ꝙ fuerũt loco ſecre
ti. Qõð fuiſſe neceſſariũ ꝓbat᷑ rõne aucto
ritate ⁊ exẽplo. Fundamẽtũ rõnis ponunt natu
rales ĩ libꝛo de ſenſu ⁊ ſenſato dicẽtes. eceſſeẽ
vt ſenſus mẽti ſᷣuiãt ⁊ repᷣſentẽt. Ad qð facit ulð
pbᷣi in tercio de aia. Neceſſe ẽ itelligẽtẽ fantaſma/
ta ſpeculari.Si em̃ pulchꝛas videris imagines
mulieꝝ.ille mẽti ipꝛimũt᷑ ⁊ cõcupiſcẽtiã generat
Agnoſcẽtes igi᷑ apłli mũdanas vanitates eẽ ꝑi⸗
culoſas ſtabat ĩ loco remoto ⁊ ſecreto.ne veniẽte
ſpũſctõ mens occupata eẽt exterioꝛibo imagina⸗
auctoꝛitas.Ait ei ipᷣe ſpũſſccũs
Oſee.ij.de aia quã vult replere.Ducã eaʒ in ſoli/

tudinẽ ⁊ ibi loqr ad coꝛ eiꝰ. Ubi gloſa inqt. Ze⸗

lotipꝰẽ deꝰ:nec ſpõſaʒ ſuã moꝛtaliũ oculis vulc

offerri:cui donaturꝰẽ vitã imoꝛtale:⁊ dona que

nullꝰauferet.⁊ Treñ.iij.ðꝛ. Sedebit ſolitariꝰ:⁊
leuabit ſe ſuꝑ ſe. Sʒ dicẽtibo qbuſdã ꝙ ſolitudi

nẽ pati nõ pnt.rñdet Hiero.ſcribens ad Helio
doꝝ. Infima heremi vaſtitas fret:ſʒ tu paradi

ſum mete deãbula. Quotiẽſcunq; em̃ illuc mẽte
cõſcẽderis.totiens i heremo nõ eris.O ſolitudo

biã in q̃ illi naſcũt᷑ lapides ð qͥb vti Apocalipſi

ðS: ciuitas regis magne extruit O heremꝰfami⸗
liari deo gaudẽs 7 cetera. Itẽ qͥʒ Hiero.ad pꝛeſi

„

diũ ait. Intuitꝰes ĩ ſolitudie dũ.Nuꝑ egypti de

ſerta vidiſti angelicã vitã̊. Quãti ibi fioꝛes ſunt

qᷓ; ſpũalibo gẽmis pꝛata virẽtia.Uidiſti fta qͥb

.

ĩ pectoꝛe ignis exeſtuet:2

caplat:imo nõ eris ſolꝰ.q̃gelica tecũ turba ver⸗
ſabit᷑:cot tibi erũt ſocij q

lbi erut ſocij q t ſcti. Leges euagelium.
Fabulabit᷑ tecũ Jeſt us. Replicabis aplos vł p

phetas. ũqd poteriſ talẽ aliũ tuis pᷣmõibo be

ↄſoꝛtẽ.Et idẽ i alia epła dicit. Ubi ego ſuʒ ⁊ ĩ ea

q̃ dego ſolitudine nõ ſolũ qͥd agat᷑ patria:ſʒ an

ipᷣa pꝛia ſit ignoꝛo. Terao idẽ ꝓbat᷑ exeplo. aʒx

abꝛahã dũ ſtetit iuxta caldeos nũs fuit viſitatꝰ
a deo:ſʒ bene poſtq; receſſit ab eis Beñ.xij xv.

xvij. Jacob etiã dũ in turba ⁊ apð frẽm eet deſo
latus:fugit ⁊recepit ↄſolatiõem Geñ.xxviij.vñ

bñ Hiero. ad ruſticũ ait. Mihi oppidũ carcer
eſt ⁊ ſolitudo ꝑadiſus.Fugite igit᷑ ↄuentꝰmali⸗/

gnãtiũ:quia nõ in ↄgregatiõibus magnis nõ

in cõuiuijs:nõ in plateis.nõ in ſpec aculis diui
221

ne aſolatiões recipiunt᷑ ſʒ in angulis.ĩ eccłiſs
in ſolitudine.Uñn qͥdã ſccũs frater nisecãtabat.
Solã ſolitariã pulchꝛaʒ repperi.Sicut gſi põſa
virũ recipiẽs alienũ nõ meret᷑ a ſpõſo ſigo ↄſola⸗

ri ſʒ flagellari.Sic aia nõ meret᷑ oſolatciõeʒ diui
nã q recipit aut qric alienã.vñ Berñ.ait. Delica
ta ẽ diuina viſio.⁊ nõ dat᷑ admittentibo alienã.
Pꝛopter qð pſal.inqͥt. Renuit ↄſolari aia mea
memoꝛ: fui dei ⁊ delectatꝰſum ⁊c.t iõ de apłis
dicitur Actuum.ij.ꝙ erant in eodem loco ſcilicʒ
ſolitarij a tumultibus. C.
Varto fuerũt hũilicate pᷣditi. Quã vᷣtu⸗
te maxime eẽ ad receptiõeʒ ſpũſſcti valde
vtilẽ ꝓbdt rõ.auctoꝛitas ⁊ exẽplũ.Fun damẽtũ rõ

nis ponit qᷣdã ſapiẽs dicẽs. Teplũ gre noꝛma
iuſticie ⁊ ianua ſapie ẽ hũilitas.Lũc ſic.Quãto

tẽplũ fuerit capaciꝰ. cãto ill qͥ implet᷑ erit apliꝰ.
Sʒ hũilitas dilatat tẽpluʒ coꝛdis.ergo bi ma⸗

ioꝛ bumilitas.ibi maioꝛ eſt gra ſpũſſei replens

mentẽ. UVñ ps.inqͥt deo. Qui emittis fõtes in cõ

uallibo.i.graʒ in eis qͥ deiecti ſũt apð ſe ⁊ hũiles.

2 Eſa.lxvj.ait deꝰ.Suꝑ queʒ req eſcet ſpũs meꝰ
niſi ſuꝑ hũilẽ.ſpũs em̃ ſctũs nõ hitat in coꝛdib⸗

ſupꝑboꝝ c.ſi aũt. xxiiij.q.j. Scðo ad pᷣdicta ẽ au⸗

ccoꝛitas.Nã Eccłi.iij.ðꝛ.Quato maloꝛ es tatno

☛

magis te hũilia ĩ oibo:⁊ coꝛs deo iuenies graʒ.⁊

Jacobi.liij.ſcriptũ eſt.Oeꝰſuꝑbilſ reſiſtit:hũilib⸗
aũt dat graʒ. Quia em̃ qlibet libent᷑ hoſpitat᷑ in

illo hoſpitio in q̊ honoꝛat᷑iõ ſpũſſccũs libẽterĩ
hũui eum honoꝛte ihabitat Eccłi.iij.Magna

potẽtia dei ſoliꝰ⁊ ab hũilib honoꝛat᷑. Hoc autẽ
figuratuʒ fuit Geñ.j.vbi ðꝛ. Spũs dñi ferebat᷑
ſuꝑ aq̊s. Nõ em fert᷑ ſuꝑ terraʒ:qꝛ nõ reqᷣeſcic in
coꝛde terrenis dedito:nec ſuꝑ aerẽ:qꝛ nõ reqᷣe⸗
ſcit in coꝛde elato:nec ſuꝑ ignẽ:quia non requie
ſcit in coꝛde igne ↄcupiſcẽtie ĩflãmato.Sed ſuꝑ

aqᷓs:qꝛ reqͥ eſcit in coꝛde mãſueto.Ecõtrario aũt

ſpũs malignꝰfert᷑ ſuꝑ terrã:qꝛ data eſt ei ad mã

ducandũ GBeñ.iij. Lerrã comedes cũctis dieb⸗

vite tue. Quia dyabolus terrenos ſibi icoꝛpoꝛat

Eſa.lxv. Serpenti puluis panis eius.Item ſu⸗
per aerem: quia datus eſt ſibi ad babitandum.
Ad Ephe.ij. Super pꝛincipem poteſtatis huiꝰ

geris. Diabolus enim ſuperbos inhabitat:qui

bus dominatur vt dicitur Job. xlj. Item ſuper

iEnem gehenne: quia datus eſt ſibiad combu⸗

rendum Matthei.xxv. Ite maledicti in ignem

eternum qui paratus eſt dyabolo et angelis eiꝰ

Et ſuper ignem concupiſcentie qui datus eſt ei
ad ſuccendendum. Oſee.vij. Omnes adulceran

tes quaſi clihonus ſuccenſus a coquente. Su/

per aquas autem non fercur:quia in coꝛde du⸗
ctili &Q humili ac manſueto non moꝛatur.ſed ibi
contribulatur.pſalmiſta dicente Contribulaſti

capita draconum in aquis. Ibi quoq; ſubmer
gitur Exodi.xv. Submerſi ſunt quaſi plum/
bdum inaquis vehementibus. Et ideo quia ſcri
ptum eſt Sap̃.j.ꝙ ſpirituſſancrus coꝛripiecur:

XxXVII

id eſt expellet᷑:a ſupueniente iniqtate.i. ſupbia: qᷓ
iniqᷣtas ꝓpꝛie dicit.i.ineq̃litas. ilullꝰem eſt ma
gis ineq̃lis q; ſuꝑbus qui nullum vulc habere

equalẽ.ĩ mo ſicut ðt Plautꝰ poeta. Natura ſu⸗

pbi eſt minoꝛes deſpicere:maioꝛibo inuidere:⁊
ab equalib diſſentire: debet vnuſquiſq; voles

ſpm̃ſanctũ in ſe reciꝑe ⁊ cõſeruare:a ſe effugare
ſuꝑbiã ⁊ humilitatis floꝛibꝰ⁊ ſuauibo odoꝛib

replere domũ aie ſue m doctrinã Gꝛeg.diceñ.
Certe ſi domũ noſtrã quiſqᷓ; diues ac ppotens

amicꝰ intraret:omi feſtinatiõe domꝰ tota mun
daret᷑ ne quicq; foꝛte eſſet qdð oculos amici itrã

tis offenderet ⁊c. Ad quã hũilitatis virtutẽ hoꝛ

tamur tertio rpᷣi exeplo:qͥ diſcipulis ſuis iĩquit

Maatthᷣ.xj.Diſcite a me qꝛ mitis ſum ⁊ bulis

coꝛde. In ipo ei ſaluatoꝛe nio quo ad hũani⸗
tatẽ fuit amplioꝛ graſ pũſſãcti pter maioꝛẽ hu
militatẽ. Itẽ exẽplo btẽè vginis Marie ⁊ Johã

nis baptiſte: qͥ q;to fuerũt huilioꝛes tto maio
ri gratia ſpũſicœti repleti fuerũt. Ideo aũt diſci⸗

puli xpᷣi hũiles fuere:qꝛ vᷣtutẽ hac didicerant in
ſcola hũilis magiſtri ſui.vñ Act.ij.dicit᷑. ꝙ erat
ſedẽtes.i.humiles.nã apłitũc erãt in oꝛoe q̃ nõ
fit ſedẽdo ſed genuflexo. ODd

— .

Vinto erãt in oꝛatõe aſſidui.Sicut em̃

q cupiẽs colubas nutrire ⁊ pullos eiꝰ ha

bere ĩ domo ꝓpꝛia pᷣparat ſibi domiciliũ
⁊ eſcã:als colũba nõo veniret nec pullificaret ibi
Sic qͥ volũt gram ſpũſſctĩ ꝑ colũbã figuratã ⁊
eiꝰ fructus reciꝑe:debẽc ſibi mũdũ aime domi⸗

ciliũ pᷣpare vt poſſit in eo nidũ ſuũ quiete pone
re:⁊ ibi eſcas oꝛõis ⁊ deuotiõis apponere qᷣbꝰ

delectat᷑:als ibi nõ habitaret.Et lõ de aplis ðꝛ

Actc᷑.j.ꝙ erãt ꝑſeuerates in oꝛõe.quã eẽ necariaʒ

ad receptiõʒ ſpũſſcti ꝓbat ratio:autoꝛitas ⁊ exẽ

plũ. Ratiõis fundamẽtũ natnraleẽ ꝙ qͥꝑ ſe nõ

pnt:ad aures potẽtiũ pꝛeces fundũt.Nobis ãt

volẽtiby hoſpitiũ pare ſpũiſctõ iſidiat᷑ caro: mũ

dus ⁊ diabolꝰ. Quibo reſiſtere nõ valentes cla⸗

mare debemꝰ ad dñm in oꝛõe.vñ Niero.ad ſal

uiniã ait. Semꝑ ĩ manib tuis diuina ſit lectio

⁊ tã crebꝛe oꝛões vt oĩʒ cogitationũ ſagitte qͥb

adoleſcẽtia ꝑcuti ſolet hmõi dipeo depellantur
Scõdðo ad hocẽ autoꝛitas. Hiere.xxxiij.vbi ait

deꝰ Clama ad me ⁊ ego exaudi te ⁊ ãnũciabo
tibi gradia que neſcis.Et Paulꝰad Aol.j.inqͥt

Tõ ceſſamꝰ ꝓ vobis oꝛãtes ⁊ poſtulãtes vt im

pleami agnitiõe volũtatis eius in omi ſapia ⁊

intellecru ſpũali:vt ãbuletis digne deo per oia

placẽtes: ⁊in oĩ oꝑe bono fructificãtes ⁊c.Et de
hoc głiat᷑ Salomõ Saß.vij.dicẽs. Jnuocaui

2 venit in me ſpũs ſapie.De hac aũt cõditiõe lo
quens ſaluatoꝛ Lu. xj. alt de pfe nr̃o celeſti. Da
bit ſpm bonũ petẽtibo ſe. Ad oſtẽdẽdũ vo ꝙ di
ſcipuii tũc erãt in oꝛõe erecti ⁊ eleuari receperũt
ſpm̃ſam̃ in ſuꝑioꝛi cenaculo.vñ glo.ſuꝑAct.i.
c.ait. Qui ſom̃ſctĩ deſiderat carnis domicilũ
mẽtis cõtemplatõe traãſcẽdat. Lercio patet hoc

— 0 ookJJo

— . .
—— —— —

—

exẽplo eiꝰ qui emittit ex oꝛe ãhelitũ calidũ ⁊ bu⸗

midũ acrecẽtẽ:⁊poſtea attrahit aurã.ã ſiłiter

emittẽtes oꝛõẽs calidas deuotas ⁊ feruẽtes at⸗/

trahũt ſom gratie refrigerãtcẽ a febꝛe pccti. Unde

pſal.ca.xviij.aic ꝓphᷣa.Os meum aꝑui ⁊ attraxi

ſom̃. Si aũt neſcis oꝛare diſce ab eo qui reꝰ eſt
⁊ cõdẽnatus ad ſuſpẽdiũ ducit᷑ ligatis manib⸗

quõ iudicẽ pꝛecibo placare cõtẽdit.Apli igi᷑ iu⸗/

deoꝛũ pſecutiõe ꝑterriti:? ꝓpter magjri ſui diſceſ
ſum afflicci:memoꝛeſq; facte ꝓmiſſiois:humo

pꝓſtrati ſpm̃ paraclytũ veturũ exoꝛabãt.De qͥb

dicit᷑ in bymno ſolenitatis hodierne. Oꝛancib
apłis deu veniſſe nũciat. Et de hoc etiam habet᷑
Acc.iiij.vbi dicit᷑. Cũ oꝛaſſent motꝰ eſt locꝰ vbi
erãt ↄgregati ⁊ repleti ſunt oẽs ſpũſctõ. Et meri
to.libenter em̃ qͥlibet ad illud hoſpiciũ vadic ad

qð iuitat᷑. Oꝛões vᷣo ſunt inuitatiões vt ſpũſſã

ctus ad nos mittat᷑. Joh.xiiij. Rogabo patreʒ
meũ ⁊ aliũ ꝑaclycũ dabit vobis.⁊ ideo ipᷣe ſpiri
tuſſctũs ſic inuitatꝰ libẽter venit. 4
Exrto fuerũt fide armati.⁊ hoc ideo quia

futuri erãt mgr̃i⁊ doctoꝛes gentiũ quas

fundare debebũt in ſoliditate fidei Hoc
aũt fuiſſe necariũ ꝓbat᷑ ſiliter rõne:autoꝛitate ?⁊
exẽplo.Fundamẽtũ rõnis ponit Phs.j.Elen.
dicẽs.Oꝑtet addiſcentẽ credere.ſed ſpũſſanctꝰ

doctur“ꝰ erat diſcipulos xpᷣi:vt dici᷑ Johis. xv.

ergo illi credere debuerũt docẽti. Scriptũ ẽ em̃
Job.xxxij. Spũs eſt in hoĩib ⁊ inſpiracio oĩpo

rẽtis dat intelligẽtiã. Scðᷣo ad hoc habet᷑ auto
ritas apłi ad Heb.xj.vbi ait. Sine fide ipoſſi⸗

bue eſt placere deo. ⁊ ad Ephe.j. In quo creden
eo ſignati eſtis ſpũ ꝓmiſſionis ſctõ.? Joh̊.vij.
ait euageliſta. Hoc aũt dixit de ſpũſctõ quẽ ac⸗
cepturi erat credẽtes in eũ. Tertio habemꝰexem

plũ illoꝛũ ſuꝑ quos venit ſpuͦſſanctꝰ ꝓPter eoꝝ·
fidẽ.qb dictũ eſt Act᷑.xviij. Spmiſ ctm accepi⸗

ſtis credetes. l
Eptimo fuerũt apłi inflãmati charitate
Quod fieri debuiſſe ꝓbat᷑ eciã ratiõe:au
ctoꝛitate:⁊ exẽplo.Fundamentũ ratiois
ponit cõmẽtatoꝛ ſuꝑ.ij.de aĩa dicẽs. Inter locũ

⁊ locatũ debet eſſe ꝓpoꝛtio ⁊ cõueniẽtia.ſed ſpi⸗

rituſſanctꝰ qui eſt flãma amo: locari debebat
in mẽtibus apłoꝛũ.ergo eoꝛũ coꝛda tota flam⸗
mea eſſe debebãt. Autoꝛitatẽ aũt huiꝰ ponicſal
uatoꝛ Joh.xiiij.dicẽs.Si diligitis me mãdata
mea fſᷣuate:⁊ ego rogabo patrẽ ⁊ aliũ paradytũ
dabit vobis ſpm̃ veritatis ⁊c. Ad idẽ q̊ͥʒ eſt glo
ſa ſuꝑ illud Act᷑.ij. Taqᷓ; ignis. dicẽs. In igne

ſpũſſctũs venit:qꝛ purgat coꝛda:vrit pctã:illu⸗

minat ignoꝛãtias:calefacit mẽtẽ:toꝛpoꝛẽ igna⸗

uie excutit:incinerat ꝑ humilitatẽ:idurat ꝑ foꝛ⸗

titudine:ſe cõicat ꝑ miſicoꝛdiã:⁊ ſurſum tendit
p deſideriũ eternoꝛũ. Exẽplũ aũt huiꝰ habemꝰ
iiij. Reguʒ.ij.de Helia qͥ aſſumptꝰ eſt in curru

cipe ſpm̃ſctm̃ ſit attẽtus vbo dei ⁊ dili

CCCXLII

cũ apłis ſimus a ſimulationibo 2 malis cogita

tõibo allenigꝛ Sap. .dicit. Spũſſctũs diſcipli
ne effugiet flctũ: ⁊ auferet ſe a cogitatõiby q ſunt

