bꝛi ca.Foꝛis nõ remãſit ꝑegrinus:⁊ do⸗
mus mea viatoꝛi patuit.Sic ergo ⁊ aia noſtra
debet reputare domuʒ coꝛꝑis in q̃ babitat alie
nã:⁊ ſeipſam ibi ꝑegrinã ⁊ hoſpitẽ.Qð eſſe veꝝ
patet.qꝛ de domo ſua nemo expellit᷑ inuitus ac
violẽter. Ania vo noſtra poſtq; in coꝛꝑe fuerit
modico tꝑe hoſpitata expellit eũ violẽtia tanqᷓ;
de domo aliena. Et ideo ſicut filia reg i domo
ignobili deſpõſata cupit ad domũ patris redi⸗
re:ſoluto vinculo matrimonij:ita aia debet de⸗
ſiderare ad domũ patris celeſtis accedere poſt

coꝛꝑis ſolutionẽc:iuxta illud Eccs.xij. Reuerta

tur puluis in terrã ſuã vñ erat:⁊ ſpũs redeat ad
deum qͥᷣͥ fecit ulum. ☚
MNaãecima lex eſt ꝙ ꝑegrinus ſuſtinet in⸗
v iurias ⁊ incõmoda multa in peregrina
tione ſua:⁊ poꝛtat capellũ atq; matelluʒ
vt ſe defendat a ſole ⁊ aqͥs.Sic nos in hac vita
ꝑegrini debemus ſufferre oppꝛobꝛia ⁊ q̃ſcunq;

cribulatiões tꝑales:habẽtes capellũ charitatis

q̃ oꝑit multitudinẽ peo*† Jaco.vl.et mãtellum
patientie ↄ oẽs aduerſitates.et eſſe de illis de qͥ⸗
bus dicit glo.in.l. Papinianꝰ.S.ſed nec ipube⸗

ris. ff. de inoffi. ceſta. ꝙ habent mnãtellũ ad oẽm
ventũ. Ut aũt poſſimus pꝑſeuerare in itinere: de
bemus ſicut ꝑegrinꝰ baculuʒ in manu poꝛtare

id eſt in deo ſpem noſtrã ponere:⁊ dicere cũ Da

uid pᷣſ.xvij. Diligam te dne foꝛtitudo mea: dñs
firmamẽti meũ ⁊ refugiũ meũ ⁊ libatoꝛ meus.

Poſſumꝰ q̊ʒ dicere ꝙ ſic ꝑegrini vtunt᷑ baculo

ad ſuſtẽtatiõeʒ:ad fluuioꝛũ trãſuadatiõeꝶ ⁊ ad
malaꝝ beſtiaꝝ pcuſſiõeʒ.ita nos ðbemꝰ vti ba⸗
culo crud ad ſuſtẽtãdũ nos ĩ affliccõibo tribula

tionũ.qꝛ vt ait Gꝛe.i moꝛa.ſi paſſio dñi ad me⸗
moꝛiã reuocet᷑ nibil ẽ adeo durũ qð ñ eqͥ aio to

leret᷑. ydeo ad Heb.xij.inqᷣt apłus. Recogitate
ci qᷣ talem ſuſtinuit a pcõꝛiby aduerſus ſeme⸗

Bermo

ipᷣm cõtradictionẽ: vt nõ fatigemini anis veſtr
deficientes. Scðo debemꝰ vtl baculo crucis ad
temptationũ huius mũdi ⁊ carnis tranſuada⸗/
tionẽe:vt poſſimꝰ dicere illð Ger.xxxij. In bacu⸗
lo meo tranſiui ioꝛdanẽ iſtũ. Tercio debemꝰ eo
vti ad beſtiaꝝ.i.demonis ꝑcuſſionẽ.qꝛ Eſa.xxx
8p2. A voce dni pauebit Aſſur virga ꝑcuſſus.Et
CXbꝛy.ait. Ubicunq; demones baculũ crucis
vident territi fugiunt:timentes baculũ quo pla
gam acceperũt. X

—

Olent aũt ꝑegrini trib vicibo itrare ho/
s ſpitium in die.ſ.mane ad pꝛadendũ. ve/

ſpere ad cenandũ ⁊ doꝛmiendũ ac qᷣeſcẽ
dũ:et meridie ad collationandũ.Et ſimilit¶ nos
ſaltẽ ter in die debemus intrare hoſpitiũ oꝛatio

nis:in q̃ refict᷑ ania. Pꝛimo mane dicẽdo deo

cũ PsS. Mane aſtabo tibi ⁊ videbo.Scðo ve⸗/⸗
ſpere dicendo deo cũ eodeʒ. Dirigat᷑ dñe oꝛatio

mea ſicut incẽſum in cõſpectu tuo:eleuatio ma⸗

nuũ meaꝝ ſacrificiũ veſptinũ. Itẽ. In pace i id
ipᷣm doꝛ mis ⁊ reqᷣeſcã. Lercio debem intrare

hoſpiuũ oꝛatiõis in meridie et dicere rpᷣo illud

CLan.j. Indica mihi quẽ diligat aia mea:vbi pa
ſcas:vbi cubes in meridie. Iſta aũttria hoſpi⸗
tnia intrabat Dauid tanqᷓ; ꝑegrinus expertus:qͥ
inqt p̃ſ.liiij. eſꝑe: mane:⁊ meridie narrabo et
annũciabo:et exaudiet vocẽ meã.

NUodecima lerx eſt ꝙ ꝑegrinꝰ in terra ꝑe/

d grinatiõis ſꝑ ad patriam redire anhelat

qꝛ oĩia naturaliter appetunt locũ ſuũ.Et

ideo ð Geñ.xxxj.ꝙ Laban dirit Jacob. Ad tu

os redire cupiebas: ⁊ deſiderio tibi erat domꝰ

pati tui ⁊c̃. Sic ̊ ⁊ aia nr̃a in hac lachꝛymarũ
valle cõcluſa debet ſꝑ ad patriã celeſtẽ anhela/
re:dicẽs cũ Paulo ad Phił.j.Cupio diſſolui ⁊

elſie cum chꝛiſto. Quia vo has pegrinoꝝ leges
pauci obſeruãt:⁊ ſolus dñs Jeſus facꝰ ꝓ nob

hpincarnationẽ pegrinꝰ illas pfectiſſime obſer⸗

uauit:ideo ei dictũ fuit Cu.xxiiij. Tu ſolus ꝑe⸗
grinus es in hieruſalẽ. Cui ſi placere volumus
debemus nos imaculatos cuſtodire ab hocſe

culo:vt dicũt vᷣba ꝓpoſita. Suꝑ qͥb verbis de

müdicia aie ⁊ bona cõſcia tractare volẽtes:tres

cõſideratiões faciemꝰ. Pꝛima dicet᷑ declaratio⸗

nis. Scða ↄſeruatiõis. Tercia ↄtrariatiõis.
PDars pma de q̃litatis ↄſcie declaratiõe. Z

Rimo in hac ꝑte videnda eſt ↄſciẽtie
p diffinitio. Pꝛo cuiꝰ dedlaratõe eſt ſci⸗
qꝙ; ↄſcia hʒ oꝛtũ ex naturali iudicio ra

tionis:qð dicit᷑ lex intellectꝰ:⁊ ab eo eſt deducta

ecr daiuata vt q daʒ ↄdluſio:verbigfr̃a. Fit em̃ in
gia vel in mẽte hois qͥdam ſillogiſmꝰ:cuiꝰ ma/

ioꝛẽ pᷣmittit ſindereſis dicẽs.Oẽ malũ eſt vitan

dũ. Minoꝛẽ vo aſſumit rõ ſuꝑioꝛ dicẽs.Adul

teriũ eſt malũ qꝛ a deo ꝓhibitũ:rõ aũt inferioꝛ
idẽ affirmat eſſe malũ:qꝛ eſt iniuſtũ ⁊ ihoneſtũ

Et tũc ↄſcia infert ↄduſionẽ di.Ergo adulteriũ

xxXII

eſt vitandũ. Pꝛopterea ðꝛ ↄſcia q̃ſi cõdudens

—

ſcia:eoqꝙ ↄſcia rõne pᷣdictoꝛu.ſ.ſindereſ ⁊ rõnis
ſuꝑioꝛis ⁊ inferioꝛis ↄcluſionẽ infer. A
St aüutſindereſis vt diffinit Augꝰ.in li.

e ð baptiſmo ꝑpuuloꝝ:lumẽ innatũ ⁊ aie

cxreatũ: qᷓ dirigimur ? mouemur adfa

ciendũ ea qᷓ ꝑcinet ad vitationem culpe ⁊ pene⁊
adeptionẽ głie.Hec ille. Eſt g ſindereſis q dam
generalis habitꝰ ſiue cõnaturale lumẽ:cuiꝰacꝰ

vel officiũ eſt a pctõ retrabere hoieʒ murmura⸗

do ↄ pctm̃ ⁊ indinare ad bonũ:vt ait b. Tho.in

pma pte ſũme.q.xvj.ar.j.⁊ in q̃ſtionibo diſputa

tis de vicate.q.xvj.de ſindereſi.ar.j.i coꝛꝑe q̃ſti/
onis.et Alex.de ales.in.ij.ꝑte ſũmei tractatu de
ſindereſi. Ratio vo ſuꝑioꝛ ⁊ inferioꝛ nõ ſũt di⸗
uerſe potẽtie:ſʒ vna eadẽq; potẽtia q̃ ſᷣm diuer⸗
ſa officia ⁊ diuerſos acꝰ diſtinguit᷑.vñ appellat᷑
ſuꝑioꝛ inq;tũ diſcernit aliqͥd ꝑ reſpectũ ad ſuꝑi
oꝛa ⁊ et᷑na:vt ait Augꝰ.xij.de ciui.dei.Dici᷑ aũt
inferioꝛ inq;tũ diſcernit ꝑ reſpectũ ad inferioꝛa:

vt declarat b. Tho.j.ꝑte ſũme.q.lxxix.ar.ix.ĩ coꝛ
poꝛe q.⁊ in q̃ſtiõibs diſputa de vitate.q.xv.de

rõne.ar.ij.⁊.iij. Qñ ̊ ſindereſis aliqͥd i mete pᷣ⸗
ponit:⁊ rõ ꝑ reſpectũ ad deũ ſeu ſuꝑna vel etiaʒ
inferioꝛa illi aſſentit:tũc ↄſcia cõdudit.vñ Hu⸗
go ð ſctõ vic.ij.de aia ðt.Conſcia eſt coꝛdis ſcia
eciðo ðꝛ q̃ſi cũ alio ſcia. Papias aũt ꝓut refert
Arch.i c.ſtatutũ.S.aſſeſſoꝛẽ.ð reſcp.in.vj.ait.q;
ↄſcia eſt co gitatio coꝛdis ſuijpſius. B
Ecundo de ↄſcia videnda eſt eꝰoꝑatio.
68 ꝛo cuius dedlaratiõe eſt notandũ pᷣm
bo. in.j. pte ſũme.q.lxxix.ar.xiij. et iten
in q̃ſtiõibo diſputaj de vᷣitate.q.xvij.⁊.j.ij.q.ᷣxix
ar.v. ꝙ triplex eſt acꝰ ↄſcie. Pꝛimꝰ eſt teſtificari
depᷣterito inq;tũ ↄſcia ꝑhibet teſtimoniũ ſic illð
in q̃ ſeptũ eſt aliqᷣd teſtificat᷑ de eo ſiue ſitbonuʒ
ſiue malũ. Un apłs ad Roma.ij.ait. Teſtimo

niũ illis reddente ↄſcia eoꝝ. Et Augꝰ.xj.q.iij.c.

cuſtodi.dicit.Qñ deus iuderx erit: alius teſt qᷓ;
ↄſcia tua nõ erit. Inter iuſtũ iudicẽ ⁊ ↄſciam tu
am noli timere niſi cãm tuam. Et Ecci.vij.dicit᷑.
Scit ↄſcia tua ꝙ tu crebꝛo malediriſti alijs. Et
Seneca in li.de moꝛibo ait.TLuta ſcelera eſſe nõ
poſſunt.quia et ſi latendi facilitatem habeãt: fi⸗
duciam nõ habẽt. Et ideo ibidẽ iteꝝ dicit.Nul⸗

lum conſciũ peccatoꝝ tuoꝛũ magis timuer q;

reipſum.Alienũ em̃ potes fugere:te nunqᷓ;. Cõ/
ſcientia em eſt velut ſpeculũ quoddã in quo ra
tionis oculus tam qð indecẽs qᷓ; qdð decens eſt
poteſt ſpeculari. —TE
Ecũdus actus ↄſde eſt accuſare ⁊ excu/
8S ſare:ac repᷣhẽdere ⁊ remoꝛdere de malo
cõmiſſo et bono omiſſo:iuxta illud ad
Roma.ij. Inter ſe inuicẽ cogitanonũ accuſan⸗

tiũ aut defendẽtiũ i die iudicij:cũ iudicabit dñs

occulta.et Augꝰ.xj.q.iij.in cunci. Quem ↄſa
entia defendit liber eſt int accuſationes. et liber
ſine accuſatiõe eſſe non poteſt ſi ſola conſcientia

”s

nikig lnn
crotin
6 ntſn
clndanß
uglinnit
werevo Sre

giluter ſith

ndumn.
Orlelu'dien
iinigginnnu
obtüſagdi

aodid uri

— — —.—

GowmcRKnniD

Etgdiis Bonan

Kulintdlcn
GNußhoͤtgn
Gigäntnnge.
Nontaceyinde
tunüicaſin
alseroncn
ſonama fomm
tdpca
Gltactcon
edrqllofacer
glcgegſciacrn
ſonedeoacun
Cuſolſclgana
Nlljcgoctprrr
lemthinol etal

— =

=nä

Monereraucill

Cn Ktirnintel
Pli derektil
Mleumii..,.
nn ſimmettftcan
mimmned Tho⸗
Nderanmreg
ode c
ſeſoan
cin
nrondäete
Uefnorohtun
ſigztamgc
nlmiengun
Goßfoeninihic
ſtanciſinden
hnocſunra
fitinent
Gumanlirdee
ies, Aſtorn
Planulurnil

in
Neikin.
ris
imin
nclarte
4
ucarkſth
Kunentr
Mömumi
rudhn

-

mnniſi),
niſn
ngtig
anima
eandadi

Penizdinicn
Aglerarin
detignn
isalasin
ſcuſoguagn

cocrfi
Nſcnt ntsi
nza,
iins 3
Genccton⸗
nötckumntifn

iagich
uupeinang, W

ALgeean

Perarhm
ttinoniſels

e/ eſen
ec e.

uin Lcino

er ns in 6
diit ſdnn

1buni
Luulandens
ln uſ

õl

WrnGni l9
Gotainton

öhendann

„

Kacnrtab

montl
ſotunid
Stmminnl
S
nt,u
nnsr

e h fhfhWwè

Folium

intus accuſet. Iſte acꝰpõt dici eramiatio cõſcie
inq; tum ↄſcia examinat ea q lam facta ſunt: an

ſint bn facta vel nõ:vt dicit Cho.vbi S. D

Ercius acus ↄſcie eſt ligare vel ſoluere.
t Uiñ inqᷣtb. Tho. vbi S. ꝙ ſicut ligatus

coꝛꝑauter habet neceſſicatẽ cõſiſtedi ĩ lo

co vbi eſt ligatꝰ:⁊ aufert᷑ ei ptãs ad aliũ locũ di⸗

uertẽdi:qꝛ alibi nõ poteſt ire:ſic ↄſcientia ica ob
ligat voiũtatẽ ad aliqͥd faciendũ vel nõ facẽdũ
ꝙ; nõ pot aliud ſine pcõ facere vel omittere q; il
lud qð ſibi dictat ipſa ↄſcia. Uñ ad Rom̃.xiiij.
ait apłus. Omne qð nò eſt ex fide pam̃ eſt. Su
per qͥ verbo Ambꝛoſiꝰ i glo. dicit. Omne qð fit
etiã ſi in ſe ⁊ de ſe ſit bonuũ:⁊ tñ nõ ſit ex fide.i.cõ⸗
tra ↄſciam:vt.ſ.credamuseſſe malum: pecm eſt
Hec ille.Cuiꝰ dicuz intelligit᷑ de eo qd fit cõtra
cõſcientiã pcti moꝛtalis: vt qꝛ eſt pceptuʒ facere
vel ꝓbibitu.ſicut dicit glo.in c.omes.S.ec hijs.
xxvuij.q.j. Uñn ſi ↄſcia dictaret aliqͥd faciendũ ſo
lũ ꝑ modũ ↄſulij vel ꝑſuaſiõis:nõ obligaret ad
moꝛtale:vt inqᷣt Tho.in.ij.diſt.xxxix.arci.iij.Oi/⸗
cit ̊ btũs Bona.in.ij.diſt.xxxix.ar.j.qiij.ꝙ con
ſclecia aliqn dictat aliqd faciendũ qð eſt ſᷣm le/
ge dei ad qð hõ tenet᷑ ec debito.et hoc eſt clariſſi
mũ ꝙꝙ eũ aſtringit. Aliqñ dictat qð eſt ↄtra legẽ
dei:vt facere vindictaʒ ⁊ hmõi.et tũc nõ obligat
ad faciendũ:ſed ſimpłr ligat ad ſe deponendũ.
qꝛ talis erronea ↄſcia contraria diuie legi tenet
holiem erxtra ſtatum ſaluq. Si em faciculud qð
ↄſcia dictat:peccat moꝛtaliter.qꝛ facit ↄtra legeʒ
dei. Si facit cõtra ↄſciam:moꝛtaliter etiã peccat
qꝛ credit ꝙ ũlo facere ſit moꝛtale pcm̃ ⁊ deo di⸗/
ſplicere:et ſic facit in cõtemptũ eius:qᷓ;uis illud
foꝛte deo placeat in ſe.Oeus em non attendit fa

ctũ ſolũ:ſed qͥ anio fiat.Aliqñ vᷣo conſcia diccat

aliqᷣd qð eſt pter legem dei: vt leuare feſtucã de
terra ⁊ hmõi.⁊ talis tenet᷑ aut ipſam cõſcentiaʒ
deponere:autillð facere:aliter pem̃ moꝛtale in/
currit. Et ita intelligi᷑ ilud extra de ſimo.c.ꝑ tu
as.el.qij.? de reſti.ſpolia.c.litteras.⁊ de pᷣſcpt.c.fi
nali. ⁊.xxviij.q.j.c.oẽs.S.ex hijs.ſq; Oẽ qð fit cõ
tra ↄſciam edificat ad gehenno. Et hanc etiã ſen
tentiã tenet b. Tho.vbi S. et in qſtionibo diſpu/
tat de veritate.q.xvij.⁊.j.ij.q.xix.ar.vſ. E
Ercio de cõſcientia vidẽda eſt eiꝰ varia⸗
t tio. Pꝛo cuius declaratione ſciendũ eſt
Fm Alexãdrũ de alles in.ij. ꝑte ſũme:q;

multe ſunt differẽtie hoim circa ↄſdam ſuaʒ di/

uerſimode opinantiũ ſeu credẽtiũ.Dicebat autẽ

qͥdaʒ pᷣdicatoꝛ ꝙ caligarij nõ habẽttot foꝛmas

ſotulariũ q̃t repiunt᷑ foꝛme ↄſcientiaꝝ.Unuſqͥſ
qʒ; em foꝛmat ſibi cõſcientiã ſuo modo.Sed de

p̃dictis cõſciaꝝ diuerſitatibo tm aliq̃s referemꝰ
ꝛimo em̃ ſunt aliqui qui ſciũt certitudinalit᷑

enõ habere bonã cõſcientiã:vt hij qͥ ſciũt ſe eſſe
in moꝛtali pctõ actu:vel in pꝛopoſito non peni⸗
tentes.Et iſtoꝝ mala cõſcientia aliqñ dicit᷑ coin
quinata:iuxta illud ad Thi.j. Coinquinate ſũt

CCLXXXNI

eoꝝ mens ⁊ conſcientia. Aliquãdo ðꝛ cauteria/⸗
ta.j.ad himo.iiij. Habentes cauteriata cõſci⸗

entia.i.coꝛruptam pꝛaua cogitatiõe:et aduſtaʒ

male cõcupiſcẽtie igne. Nam cauteriũ eſt coꝛru

ptio carnis ex igne vel per ignem facta. Aliqus⸗/

do appellat᷑ ꝑturbata conſdentia.de qua Sap̃.
xvij.dict᷑. Semꝑ em̃ pᷣſumit ſeua ꝑturbata cõ⸗
ſcientia.ſ.malũ ſuper ſe venire debere. ſicut fecit
cayn Ben.iiij. dicens anteqᷓ; puniret᷑ a deo p ti⸗
moꝛe. Uagus ⁊ ꝓfugus ero ſuꝑ terraʒ:omnis
qui viderit me occidet me.Et GBꝛeg.in moꝛalibo
inquit.Dum nulla bonoꝛũ operum cõfidentia
fulct᷑ anima:intueri in ſũma trepidat qa ipſam
conſcientia accuſat. Nam timoꝛ qui in deſpera⸗
tionẽ inducit:ex mala conſcientia ꝓuenit. Ideo
Chꝛyſoſtomꝰ ſuꝑ Mattheũ dicit. Qui male cõ
ſcientie eſt:ſemꝑ puſulanimis ⁊timidus eſt.De
cõſcientia iſta iniqua dicit Augꝰ.in libꝛo de ve⸗
ra inno centia. Nulle ſunt grauioꝛes cruces in
vita iſta q; mala cõ ſcientia.et Chꝛyſoſtomꝰſug
Matcheũ ait. Conſdintia rei ſemꝑ in pena eſt.
MWMens em̃ mala ſemꝑ conſcientie ꝓpꝛie ſtimuł
laceratur.
Ecundo aliqui putant ſe habere bonaʒ
8 coõſcientiã ⁊ gratiã ſeu charitatem:et neu
trum habent. Sicut ſunt qͥdam chꝛiſti⸗
ani tepidi:qui nõ luſtrates cõſcientiã ſuam pu/
tãt ſe eſſe ĩ dvono ſtatu:⁊ ſũt i pccõ moꝛtali.et hec
dicit᷑ conſcientia erronea.Et ꝓcedu:aut ex igno⸗
rantia craſſa de hijs q̃ homo tenet᷑ ſcire ꝙ ſunt
peccata mo:talia:⁊ illa cõmittẽdo nõ excuſat᷑:li
cet putet eſſe licita: vt declarat Tho.j.ij.q.lxxviij
ar.lij. Et ꝓbat᷑ per.l.liberoꝛũ.S.notat᷑.ff. de hijs
qui no.infa.Aut ꝓcedit ex negligentia adducen
di neceſſaria ad ſaluteʒ.de qua Auguſtinꝰ in c.
fi.xxxvij.diſt.inquit. Illis omnino ignoſa non
poterit qui habẽtes a qͥ diſcerent operam nõ de
derunt. aut ꝓuenit ex inoꝛdinata affectione: cũ

ſq quis deſiderat aliquid facere:et victus inoꝛ⸗
dinato affectu:foꝛmat ſibi ſuo modo cõſcientiã

iuxta iliud Senece in ꝓuerbijs. Perit omne iu
diaum cum res tranſu in affectum. Aut excuſa/

tur ex ſuꝑbia:quando quis non humiliat intel

lectum ſuum ad credendũ melioꝛib ⁊ ſapiẽtio/
ribus:maxime ſuꝑioꝛibus ſuis in dubijs:ſed

vult ſequi ſuas ceruicoſitates et pꝛopꝛias opi/
niones faciens legẽ de ſuo capite:ac ſpernendo

conſuia ⁊ opiniones alloꝛuʒ:contra c.ne imita/
ris.de conſti.Quandoq; etiam cauſat᷑ talis er⸗
ronea cõſcientia ex obſtinatione:ſicut infideles
⁊ heretici in ſua ſecta obſtinati ꝑſequẽtes veros
chꝛiſtianos putãat ſe bene facere ⁊ habere bonaʒ
conſciam:iuxta illud ſaluatoꝛis dictũ Jop. xvj
Uenit hoꝛa vt omnis q interficit vos: arbitret᷑
ſe obſequiũ pᷣſtare deo.Aliqñ puenit ex temeri⸗
tate ⁊ p'umptiõe:ſicut aliqͥ pſũptuoſi reꝑiunt᷑ qͥ
cũ mali ſint:eſtimãt ſe bonos:⁊ credũtꝙ liceat
furari vł ad vſurã mutuare ſiue rapinas facere

Bermo

vt elemoſyne fiant. Et cum ſint pleni peccat: di

cunt ſinguli: babeo ita bonã ↄſdam ſicut tales

fratres vel religioſi i. De qb Ecces.viij. ðꝛ. Sut
impij qᷣ ita ſecuri ſunt q̃ſi iuſtoꝝ facta habeant

Etiſti dicunt habere coſciam latga etrotunds:

nõ habentes ſtimulũ de peccatis:vel habentes
cm̃ de minimis:⁊ ð magnis nihil timẽtes. Que
qdem cõſdentia aſſimilat᷑ araneaꝝ telis capien⸗
tibus paruas muſcas:et magnas dimutecibo.

Iſti ſũt ſiłes phariſeis de qͥbꝰ ðꝛ Matcthᷣ.xxiij.

q; decimabãt mentã et anetũ acrutã ⁊ oẽ olus:
ſed grauioꝛa legis pᷣtermittebat.CTales faciunt
ſicut Johãnes vituloꝝ:qͥ videns paruos vitu⸗
los duci ad macellũ oſtendebat ſe hoꝛrere tale
ſpectaculũ tanq; qͥd cudele.et ipᷣe de nocte per⸗

gens ad ſtabula:occidebat boues ſine aliqͥ ſti⸗

mulo. Siłr de alio legi? qui qᷓſiomnia in ludo
amitctebat: coniunx aut ſua de nocte ad lucernã
laboꝛabat: vt aliqq lucraret᷑.Oum ergo illea lu

do reuerteret᷑ ⁊ ꝑdidiſſet foꝛte centũ aureos:iue

niens vxoꝛẽ ad lucernã murmurabat⁊ dicebat
ꝙ; paruã habebat ↄſciaʒ:ponẽs nimis groſſos
ſtupinos ad lucernã. Cui illa reſpõdebat. Im/
poſuiſti groſſos lichnos in lucernã. Quidã qͥʒ

reꝑiunt᷑ ſtimulati in eccłia ſpuere qͥ poſtea nul/

lum aut paruũ habent ſtimulũ de ꝓximi detra
ctione. Ecõtrario vo reꝑiunt᷑ aliqͥ qui ſolũ pon
derãt pctã valde enoꝛmia:de alijs vo licet moꝛ
talibo parũ curant:⁊ młto minus de venialibo.
et iſtoꝝ cõſcientia eſt ſicut rete habẽs larga foꝛa
mina in qͥ nõ cõpꝛehẽdunt᷑ niſi maioꝛes piſces.
ſed minoꝛes ſꝑ euadunt.
Ercio aliqͥ ſunt qui nõ bene ſciunt vtrũ
t habeãt bonã aut malam cõſciam: et iſti
ſunt ſcrupuloſi: quiumẽt non timenda
ſᷣm reciũ iudiciũ rõnis:⁊ ſꝑ videt᷑ eis peccare:ſi⸗
ue qͥd faciant:ſiue illud omittãt: et ſemꝑ ſunt ꝑ/
plexi ⁊ vacillãtes:⁊ de facili dic ſcrupuloſitani⸗
bus aſſentiũt. Et iſti beſtiales ſtimuli vel pꝛoce
dũt ex leuitate cerebꝛi:vel ex coꝛdis puſillanimi/
cate:vel ex diaboli ſuggeſtioe ⁊ tẽptatiõe.Et iſto

rũ cõſcientia eſt valde ꝑiculoſa.lã facit ſeſtucã

videri trabẽ:⁊ bonũ malũ:⁊ leue pem̃ apparere
graue.Et qnq; inducitad deſperationeʒ. Ideo
clamabat Ps. Nõ me demergat tempeſtas aq̃ᷓ
id eſt deſperacionis. Hecſcrupuloſa ↄſciẽtia fa
cit omittere multa bona opera ꝓpter timoꝛẽ pec
candi:iurta ũlud Pſal. Illic epidauerũt tuno
re vbi nõ erat timoꝛ. Et ideo hoꝛtat᷑ apłus.j.ad
Coꝝ.x.dicẽs.Omne quod in macello venit ma
ducate:nihil interrogantes ꝓpter ↄſciam. Nam
ſcrupuloſitas eſt vitanda.l:.ſed ⁊ he.v.et hec ni⸗
miũ trupuloſa ſunt.ff.de excuſa.tu.⁊ ꝑ doc.in
c.tua de ſimo.⁊ in c.inqᷣſitioni.de ſen.tales ſcru/
puloſi ſepe ſe ꝑmittunt ab inimicis ſuis demo⸗
nib ſub ſpecie ſtimuli q̊ͥ ad aiam vulnerari.vñ
in huiꝰ figurã legit᷑.. Machab.ij. ꝙ qdã de ſo⸗
getate Machabeoꝝ vidẽtes cõcra ſe venire ho

xxXXII

ſtes in die ſabbati: ſcrup ulü habentes ne viola

rent feſtũ ſe defendendo ⁊ pugnando:ꝑmiſerũt

ſe ab hoſtib occidi. Debent ergo tales ſcrupu/
loſi rogare deũ vt irradiet intellecũ eoꝝ:infun⸗
dens eis verã co gnitionẽ agẽdoꝝ. et ipſe dabit
illis ſapiam ſi deuote inuo cauerinc euʒ.ſicut fe/
cit Salo moni q de ſeipſo inqᷣt Sap.vij. JInuo
caui ⁊ venit in me ſpũs ſapiẽtie.Debent enã ᷣm
cõſiliũ ſapientũ illas ſœupuloſuates deponere
vt dicũt theologi in.ij. diſt.xxxix.ꝙ ſi fuerint int
eos varie opiniones:ſeruẽtillud qð inqᷣt Ho⸗
ſtien. in c.ſi vir.de cogna.ſpiri.di.ꝙ vbi ſunt di⸗
uerſa iura vł diuerſe opiniõcs:huũanioꝛ ⁊ eqᷣoꝛ
eſt pferẽda. Facit ad hoc. C. qbonis ce.poſ.ifi.
⁊.ff. de penis.l.maioꝛẽ.⁊.C. de fideicõ.liber.l.cũ
inter.in fi.⁊ de vſur.l.cũ antiqͥtas.⁊.ff.de reli.⁊
ſum.fn.l.ſunt ꝑſone.et.l.ſemꝑ in dubijs.i.in re
dubia.l. in obſcura.⁊.l.qtiẽs dubia.ff.ð reg.iu.

imo ſecurioꝛ ⁊ tutioꝛ ꝑs ſꝑ ðbet eligi.c.ad audi
entiã.de homi.c.iuuenis.de ſpon.⁊.c.atche⸗

us deſimo.
Icet aũt deuitãda ſit ſcrupłoſa ↄſcia:cñ
ðſiderãda ẽ timoꝛata.Dicit᷑ aũt qͥs timo
ratã hr̃e ↄſciam qñ nõ eſt pᷣſumptuoſus:ſʒ oĩa
cũ timoꝛe dñni facit:⁊ aſtute pᷣcauet ne deum of⸗
fẽdat. Et ita itelligit᷑ illð Gꝛeg.in c.ad eiꝰ.v.di.ſ.
Bonarũ mẽtiũ ẽ ibi culpã timere vbi ulpañ ẽ.
Uarto reꝑiunt᷑ aliqͥ qui butbona
q ↄſciam vel ſaltẽ eã hre vᷣiſilicer opinant᷑

qñ.ſ.in amoꝛe dei ⁊ ꝓximi radicati:mũ⸗

dã hñt aniaʒ a moꝛtali pctõ.De q̃ ↄſcia hr.j.ad
Thi.j.vbi ait apis.vFinis pᷣcepti eſt charitas de

coꝛde puro ⁊ ↄſcia bona.Suꝑ q vba ðᷣt Augꝰ.
Ile ſe ad id qð diligit ꝑuẽtux eſle aereri
male ↄſcie ſcrupulus ineſt. Ille aũt ſperat qͥ bo⸗

nã ↄſciam gerit.Oebemꝰ̊ talit oꝑani vtnõ offẽ
damus ↄſdaʒ:⁊ tũcoꝑatiões nr̃e erũt bone:iu⸗

e n2

xta illud Ecci.xiij. Bona eſt ſubſtãtia cui nõ eſt

pcem in ↄſcia. Et ideo debemꝰ imitari Pauluʒ
qᷣ dicebat vt hr̃ Ac..xxiiij. Studeo ſine offendi⸗
culo cõſciam bonã ſꝑ hre ad deũ ⁊ ad homies.
De bac etiã loq̃ᷓns Seneca in li.de moꝛibo inqᷣt
Conſcdintiaʒ magis qᷓ; famã intendc: falli nãq;
poteris fama:cõſcientia vo nunq;. Bern.q̊ʒ in
li.de conſideratione inqᷣt. Magne diuitie ſunt
bona ettranqᷣlla conſcientia. Et.ij.ad Cox.j.ait
Paulus.Gloꝛia noſtra hec eſt teſtimoniũ con
ſcientie noſtre.
Pars ſecunda huius ſermonis de bone cõ⸗
ſcientie cõſeruatiõe q̊d fit ꝑ gram dei. R
Icut ſupꝛa declaratũ eſt ſermone.vj.
s pante vltia:ſine dei gra adiuuantenõ
poteſt ho mo reſurgere a pctõ nec bñ
oꝑari.Ex q̊ ſequit᷑ ꝙ neceſſaria eſt ipᷣa
diuina gratia ad cõſeruatiõeʒ bone conſcientie
Pꝛo cuius melioꝛi explanatione decem conſi⸗
derationes de gratia dei faciemus. Pꝛima erit
de eius quiditate. Pꝛo cuius declaratione eſt

n ihr ſumt

cibebi'den
ake⸗ ſafi

ſadiguußſe
engepren ab
rifüſononede

=-
S
—
—
—

—
e
=S

(eiicnann

attuccceoen
nellnirdafi
Pyumdarg
Gliucitmefl

Waidict Fis

is bee virgin

AIbe enapis

Mülepnapis i⸗
Ennc pfeordti
Fcnmkxd demmin

isfligsſundie

(iriclemmn
ſeqgineaſün

dorlti cni

hori icpſent
wont ktideoinſe
Mrgfomerne
dmdpoc in. flon
6Ouugranaſt
lrn dlante;
inn un
dGaas ala
Pſbiltmab
MNmur gana
Grncwenfmn te
Dongarhean⸗
Hnidin
Monepſehinn
(uckurupſn
ffſrcnboige

Alnobobaefn

ſnoukeiſuh
ph
unſclnco⸗ .
nncrdonitng
elgumgtſelne
mckigenn

W
Ndaſn

acgtut
lponreU,

kſonh ni
pſompaſshi
epanandune

jgubäm
bie fülnnet

pücktnn .
ni e

Muirn ſn
dltopn S

zes nitau Mri/
ſſobeiuminid
ny'mmmn

Vdei: uwnis;
Gindliſu
Erkmwonidn

onisdebonte

funde⸗

ri ctiene

gtuadiumn ſ⸗
Gnr tinni
Pnrtimi⸗
entoſicn
none unn,
amns dl
AAAAN

—R

Folium

ſciendũ ꝙ duplex eſt gratia dei. ſ. gra gratis da⸗

8 .

gratꝭ daret᷑ nõ eſſet gra.j.qj.c.gra.et oꝛiginalit᷑
fuit dictuz apłi.ij.ad Coꝝ.xj.Et ſᷣm Alexan. de
ales in.ij. ꝑte ſũme.⁊ theologos vbiS.eſt donũ
infuſum rõnali nature ſine merid q̃ntũ in ſe eſt
diſponẽs ad ſalutẽ ꝓpꝛiã vel alteriꝰ. Et hec gra⸗
tia põt ſtare cũ pctõ moꝛtali.Et eſt oẽ bonũ ad/
ditũ bonis naturalib:ſicut gra pᷣdicandi:ꝓphe
tandi:faciẽdi miracula ⁊ hmõi.vt dicũt theolo/⸗
gi vbi S. Gꝛatia aũt gratũ fadẽs ẽ duplex.Una

incqreata:⁊ hec eſt ſpuſſctũs ſᷣm theolo gos in.j.

diſt. x. Alia eſt creata: de qᷓ theologi in.j.di.xvij.

ct in.ij.di.xxviij.et btũs Lho.j.ij.q.cxiij.et Alex.

de ales in. iij. ꝑte ſũme in tractatu de gra:dicunt
ꝙ eſt qdã habitꝰ de nihilo a deo creatꝰet i aiam
infuſus:ꝑ quẽ aia fit filia:amica ⁊ ſpõſa dei di⸗
lecta.De q̃ gra ðꝛ pᷣſ.xliiij. Diffuſa eſt gra in la⸗

bijs tuis: ꝓpterea bñdixit te deꝰ in enuʒ. Berñ.

aüt in qdã ſermone de gr̃a ait.Gꝛatia eſt q dam
lux ſole ſplẽdidioꝛ:anie iuſte infuſa tanq; radiꝰ
a ſole iuſticie deſcẽdens: aiam circũquaq; pur⸗
gans:illuſtras ⁊ deificãs Hec ille.Augꝰ.aũt in
lUibꝛo de trini.dicit ꝙ gra eſt excellẽtiꝰ dei donuʒz
qð ſolũ diuidit int᷑ filios regni et᷑ni ⁊ ꝑditionis
eterne. Uñ dicit Frã.de mayro.in.j.ſermone pu
rificatiõis btẽ virginis Marie. Sicut militia
cuiuſlibet pncipis diſtinguit᷑ a militia ſui hoſtꝭ
ꝑ ſolũ illiꝰpncipis ſignũ.ita gra eſt ſignũ ĩ ania
noſtra ꝑ qð ꝑfecte diſcernit᷑ qͥs ſit de militia re/
gis ererni: vel de milicia hoſtis eius ꝗᷣ eſt rex ſu⸗
per oẽs filios ſuꝑbie:ſicut ðꝛ Job.xlj. Dicit q̃ͥʒ
idẽ Frãciſe mayro.in.ij.ſermone Johis bapti/⸗
ſte ꝙ gr̃a ẽ vita ſpũalis anie rõnalis.Sicut em̃

gia dat vitã coꝛꝑi ex ſua pᷣſentia:et ex ſua abſen/
tia moꝛit᷑.ſic pᷣſente gratia aia viuit:⁊ ea abſente

moꝛit᷑. Et ideo in ſacra ſcptura viuentes ſunt qͥ
habent gr̃am:et moꝛtui qͥ ſuntin culpa: dicente
dño Apoc.iij. Nomẽ habes ꝙ viuas ⁊ moꝛtuꝰ
es. N aũt gratia ſit vita anie ꝓbat᷑ ꝑ apłm.j.ad
Coꝝ.xv.dicenteʒ. Gfa dei ſum id quod ſum.Et
hocↄfirmat Hugo de ſcõ victoꝛe in li.de arra
ſ pole di. Scias aia mea ꝙ gfa ẽ vita tua. Hoc
; ꝓbat᷑ ꝑ locum ab oppoſu. Uita em̃ ⁊ moꝛs
unt ↄtraria.⁊ gratia et culpba moꝛtalis habent
cõtrarietatem ſᷣm theologos in.j.di.xvij. Sed
petm̃ moꝛtale eſt moꝛs anie vt ait Hiero.ꝑ illð

Eãõʒech.xviij. Aia q peccauerit ipſa moꝛiet᷑.? Sa

pientie.xvj. Hõ ꝑ maliciã occidit aiaʒ ſuã.ergo
gra eſt vica ipſiꝰ anie. UVñ qͥdã dicunt ꝙ anima
eſt ſicut carbo ignitꝰ cũ habet gr̃am. Carbo em̃
ignitus habet eſſentiã:ſplendoꝛeʒ ec caloꝛem:q;
ſi ponat᷑ aq̃ ſuꝑ ipᷣm carbonẽ:ſtatim recedit ca⸗
loꝛ ⁊ ſplendoꝛ ab ipſo ⁊ remanet ſimplex eſſen⸗
tia carbonis tenebꝛoſa.⁊ tunc ðꝛ carbo nõ viuꝰ
et ignitus:ſed moꝛtuꝰ. Sic icaq; fit de anima q̃
cum eſt in gratia habet in ſe ſplẽdoꝛẽ ipſius gfe

ta:⁊ gratia gratũ fades:vt dicunt theologi in.ij
di. xxviij. GBꝛatia grat data ideo ſic ðᷣꝛ.qꝛ ſinon

et caloꝛẽ amoꝛis diuini.Adueniẽte aũt peccato

recedit totus ſplendoꝛ ⁊ caloꝛ charitat: et rema
net ſola eſſentia aie tenebꝛoſa ⁊ obſcurata.et di⸗
ciania talis moꝛtua ꝓpter defecũ ⁊ pᷣuationeʒ
ipſius gratie.Alarũ eſt em ꝙ ania eſt imoꝛtalis
quo ad eſſentis:vt ꝓbaui S.in ſermone.x.pꝑte.ij.
2 Hoꝛs ſpũalis ipſius aĩe eſt ablatio gre diui

ne. Lu ergo ania ſit pᷣaoſioꝛ oibo coꝛꝑibo ⁊ tpa/
libus bonis.l.ſancimus.C. de ſacroſan.eccdle.et

c.cũ infirmitas.de peni.⁊ remiſ.⁊.c.ſolite de ma
io.⁊ o be.⁊.c.ſedulo.xxxviij.diſt. Sequit᷑ ꝙ mi⸗
nus malũ eſſet deſtructio totiꝰmũdi ⁊ oim celo
rũ:⁊ ꝙ omnes hoies moꝛerent᷑ coꝛꝑ aliter:qᷓ;
vna ania amittat gr̃am dei:ꝓpter quam amiiii⸗/
onẽ ipſa ania moꝛit᷑ ſpũ aliter. Unde dicit᷑ in c.ſi

habes.xxiiij.q:iij.ꝙ innũerabiliũ moꝛs coꝛpo⸗/

rũ moꝛti vniꝰanie nõ põt cõparani. 1
Ecũda cõſideratio de gratia eſt de eiꝰne⸗
s ceſſitate. Ad quam addudipoſſunt ea q̃ᷓ
dixi S.in ſermone.vj.ꝑte vltima. Quib⸗
hic non recitatis:Dico ꝙ ſine gra dei nemo põt
ſaluari.Quod ſic ꝓbat᷑.Finis anie eſt ſũmũ bo
num et felicitas eterna:ſᷣm theologos in.ij.diſt.
j.et in.iiij.diſt.xlix. Un Augꝰ.in li.de verbis do
mini ait.Finis noſter eſt ſummũ bonũ oẽm na
turam excedens.Tunc ſic. Finis non poteſt ha
beri niſi ꝑ mediũ:vt inquit phᷣus.ij. Phiſicoꝝ.
et. iij. de regi.pꝛin. Si ergo ania noſtra debet fi⸗
nem ſuum cõſequi: opoꝛtet eam habere mediũ

ad ipᷣm. Hoc aũt mediũ non eſt aliqua res mũ

dana aut naturalis.qᷣa vt ait pᷣus.xj. Mectha.
ea que ſunt ad finẽ debent eſſe ꝓpoꝛtionata ipſi
fini.Et ideo cum finis anie ſit ſuꝓꝑnaturalis:ne/
ceſſe eſt et mediũ ad illum eſſc ſuꝑnaturale.hoc
aũt mediũ eſt gra creata que eſt ſimilitudo glo
rie:vt dicit Alex.de ales in.iij.ꝑte ſumme in tra⸗
ctatu de gratia.? Chomas.ij.ij.q.cxiij.⁊ ſanctꝰ

Bonauen. in.ij.diſtin.xxviij. Ubi etiã dicunt

iſta gratia habet virtutẽ ſuꝑnaturalẽ. et ideo ele

uat potentiã anie ſuꝑnaturalit᷑.Ex q̃ eleuatione

aĩa pᷣt acqrere finẽ illũ ſuꝑnaturalẽ.Ergo neceſ⸗

ſario eſt ↄcludendũ ex pᷣdici graʒ dei eſſe neceſ⸗

ſariã ad ſalutem.
Vo ad terciam cõſiderationẽ: de gratie
q pcioſitate ⁊ deſiderabilitate eſt videndũ
Uñ dico e iſtius ercellentis doni pᷣcio/
ſitatẽ ⁊ deſiderabilitateʒ declarãt qᷓ̃ttuoꝛ genera
bonoꝝ deſiderabiliũ:vt ait Frã.de mayro.in.j.
ſermone purificatiõis btẽ virginis.Quoꝝ pꝛi⸗
mũ eſt bonoꝝ tꝑalium:ſicut ſunt diuitie:amici
cie:honoꝛes:⁊ cetera huiuſmodi.quibus omni
bus gratia eſt magis pᷣcioſa ⁊ deſiderabilis.Et
ideo apoſtoli ⁊ alij ſancti pꝛo diuina gratis ob

tinẽda:chꝛiſto vocante oĩa tꝑalia reliqrũt: dicẽ/

te Petro Matth.xix. Ecce nos reliqmꝰ oia ⁊c̃.

Secũdũ eſt bonoꝝ naturaliũ qualis ſunt coꝛ⸗

pus ⁊ anima cum ſuis ſenſibo ⁊ potentijs:qbꝰ

oiby eſt magis pꝛecioſa ⁊ deſiderabilis gratia.

l 5”cü v hv h 22„„„„ ⸗

Et ideo ſanci ma t na coꝛpo
pter diuino gram. ſᷣm em Auguſtinũ plus eſt
eligendũ xpᷣo dilecto moꝛi q; offenſo viuere. Et
ideo dicebat dñs Match.x. Nolite timere eos
q occidũt coꝛpus: animꝗ vo nõ pnt ocddere.qꝛ
ſq; nõ pñt eã gra puare. Ipſius gratie pᷣcioſita⸗
tem cognoſcebat btũs frat᷑ Leo ſocius bii Fra⸗
ciſci qui cum lachꝛymis ⁊ ſuſpirijs qͥtidie roga

bat dñm Jeſum vt ſibi gram ſua daret.Cuiap

parens xpᷣs dixit. Quid vis mihi dare pꝛo ipſa
gratia mea. Ille aũt reſpondit. Dabo tibi lumẽ
oculoꝝ meoꝛũ.Erat em cõtentus pᷣuari vtroq;
oculo ⁊ ſemꝑ eſſe cecus coꝛꝑaliter:dũmõ gr̃am
dei habere ⁊ cõſeruare mereret᷑. Nõ ſolũ autem
gratia eſt plus diligẽda qᷓ; coꝛpꝰ:ſed etiaʒ plus
q; ania:vt dicit Anſel.in li. Cur deus hõ.⁊ Frã⸗
ciſcus de mayro.vbi S. Un apłus Paulus vt
habet᷑ Act.xx.dicebat.Non em̃ facio animã me
am pᷣcioſioꝛẽ qᷓ; me:dũmodo ↄſũmẽ miniſteri/

um qͥd accepia dñno ieſu chꝛiſto teſtificari euan
geliũ gratie e.q.d. Si me totũ expono ꝓ diui⸗

na gr̃a obtinenda qui ſum melioꝛ q; anla ſola
multo mag exponere ipſam aiam debeo ꝓ ipᷣa
gratia. Quapꝛopter dicit Fran. de mayro. vbi S
ꝙ qᷣlibet iuſtus ſᷣm recũ iudiciũ rationis poti
vellet nõ ſolum coꝛpus ſuũ:ſed etiã aiam anni
hilari qᷓ; gram in ea exiſtentẽ ꝑ moꝛtale peccatũ
ab ipa auferri.Terciũ genus eſt bonoꝝ ſuꝑna
turaliũ:q̃ dicunt᷑ eſſe ſpũalia:ſicut ſunt vᷣtutes

cardinales: theologice: et moꝛales ⁊ hmõi.qͥbꝰ

omnibo eſt gra tanq; pꝛecioſioꝛ magꝭ deſiderã/⸗
da. Quia illa oĩa bona ſpũalia ſine gra ſunt in⸗
utilia:ſᷣm apłum.j.ad Eoꝝ.xiij.Gꝛatia vo ſine
illis eſt optima. Quartũ genus eſt bonoꝝ eter
nalium que cõſiſtuntin feliciate eterna:q̃lia ſũt
fruitio ⁊ viſio diuine eſſentie.quibo oib videt᷑
eſſe amabilioꝛ gratia:vt inqͥt Frã.de mayro.vbi
ſup̃ᷣ.Quia vt videt᷑ ſentire Anſelmus:qlubet ſan
ctus qͥ eſt in patria potiꝰ vellet eſſe in inferno cũ
diuina gra q; eſſe in ꝑadiſo ſine illa vel in moꝛ⸗
tali pctõ cũ tota illa felicitate quaʒ habet. Pꝛo/⸗
pter qð Eleazarus ſcriba in lege dei doctiſimꝰ
potius volebat in infernũ deſcẽdere q; legẽ di⸗
uinã trãſgrediendo dei graʒ dimittere:vt habet᷑
ij. Macha. vj. Et ideo qꝛ gratia dei eſt bonũ ſu/
per oĩa bona creata deſiderabile Apłs ad Ro⸗
ma.vj. ait. Gꝛatia dei vita etna.qꝛ habet rõnem
vltimi finis deſiderabilis. Eapꝛopter cum tan⸗
tũ bonũ ſit gratia:valde eſt miſerabile ꝙ pꝛo ni
mia delectatione pcti moꝛtalis ipſam qͥs volũ⸗
farie dart. .611
Varta cõſideratio eſt de gratie foꝛmoſi
q“ tate. Pꝛo cuius dedaratiõe eſt ſcienduʒ
Fm *Fran. de mayro.in.ij.ſermone beati
Johannis baptiſte ꝙ qᷓttuoꝛ ſunt creata a deo
pᷣm oꝛdinem decoꝛis admirãda. Pꝛimũ eſt ſol
ab inferioꝛi:qͥ eſt pulcrioꝛ nobis omnibo viſibi
libus.Secundũ eſt celuʒ empireũ quod traſce⸗

rtyres tradiderũt ſua coꝛpoꝛa

olite timere eos

dit pulcritudinẽ ſolis:ſicut ſol pulcritudinẽ ſtel
larũ ⁊c. Terciũ eſt anima rationalis q̃ tranſcen
dit pulentudinẽ ſolis qñ videturin ſua natura

pluſq; celum empireũ ſolem ⁊c̃.Quartũ eſt na/

tura angelica cuiꝰ decoꝛ excedit aiaʒ ſicut ſol lu

nam. Sed gratia eſt pulcrioꝛ ſole in ſua natu⸗

ra ſi reſpiciat᷑. quia ſicut oculus noctue reſpicit

ſtellas ⁊ nõ põt reſpicere ſolẽ ꝓpter nimiã eiꝰ cla
ritatẽ:ſic nec oculus noſter pot cernere naturas

gre ꝓpter puſillanimitatẽ ſuã. Vñn cũ ſol ſit mi⸗

nus darus:aniam ipſam illuſtrare neqᷣt.ſed be

ne gra que eſt pulcrioꝛ celo empireo:qꝛ celũ em
pireũ ſᷣm ſcõs doc.oꝛnabit᷑ coꝛpoꝛibus btõꝝ.

et coꝛꝑa ab aiabi.ct anie a gra que eſt pulcrioꝛ
ania rõnali.qꝛ ania ſine gra defoꝛmis eſt:⁊ cuʒ
gratia foꝛmoſiſſima:vt patet in canticis Salo/
monis.Et eſt pulcrioꝛ angelica natura.et mini⸗
mus angelus bonus eſt pulcrioꝛ qᷓ; lucifer. qꝛ
diuiſi ſunt boni angeli a malis ſicuclux a tene/
bꝛis Geñ.j.Et tñ ſᷣm naturã pulcrioꝛ erat luci⸗
fer oĩbo alijs. Igit᷑ gratia trãſcẽditaiam noſtrã

in pulcritudine:cũ naturalia remaſerint ſplendi

da.et ideo pꝛo gr̃a accipi poteſt illud Sap.vij.

Hec eſt ſpecioſioꝛ ſole.Etad intelligẽdã gratie
pulcritudinẽ adducit Fran.de mayro. vbi S. ta/

le exemplum di.ꝙ aliq̃ puella diceret᷑ pulcra ſi
ꝓpter ſuam foꝛmoſitates cum parua dote vellet
eam aliqᷣs diues aſſumere i vxoꝛẽ.ſed pulcrioꝛ
ſi cum nulla dote.ſed pulcerrima ſi eam emeret
Lanta aũt eſt ſpecioſitas anie gra plene ꝙ rex
eternus eã cõcupiſcit⁊ deſponſat cõfederãdo ei
totũ regnũ ſuum ꝓ dote.Etideo ei dicit ꝓpheta
pſ.xliiij.Audi filia ⁊ vide ⁊c̃.ſequit᷑. Et concupi

ſcet rex decoꝛẽtuũ.Et ꝓ eius decoꝛe ait ſapiens

Ecci.xliij. Pulcritudinẽ cãdoꝛis eius admira⸗
bit᷑ oculus.Berñ.aũt in ſermone de gra inquit
ꝙ talis gra adeo pulcrificat et decoꝛat aiam ꝙ;

ſi poſſet talis ania videni in tali gra adoꝛaretur

ab oi humano genere:nec vix vllus poſſz vnqᷓ;
cogitare deũ eſſe pulcrioꝛẽilla aia in q̃ eſt talis
lux gre denouo creata de nihilo. O₰
Uinta cõſideratio eſt de gre nobilitate.
q Piꝛo cuiꝰ declaratiõe dicit Fran.de may
ro.in ſermone.ij. Johis baptiſte ꝙ ma⸗
gna no bilitas eſt eſſe de ſanguie regio.⁊ maioꝛ
eſſe de cognatiõe deoꝝ.Etideo reges ꝑſarũ ad
excellentia ſue nobilitatis vocabãt ſe cõſangui⸗
neos deoꝝ.Ania aũt nr̃a ſᷣm naturã nõ ſolum

eſt cõſanguinea:ſ.ſoꝛoꝛ deoꝝ.i.angeloꝝ. Hoc

tñ nõ eſt niſi ipſa ania ſit in gra.qꝛ tunc ſũt eiuſ⸗/
dem matr ſuꝑne patrie cõciues.Dicit em̃ aplłs
ad Gal.iiij.ꝙ illa q ſurſum eſt hieruſalẽ eſt mr
noſtra. UVbi eſt intelligendũ ſᷣm eundẽ Franci⸗
ſcum vbi ſupꝛa ꝙ tres ſuntnobilitatis gradus
anie. Pꝛimꝰ q̊ꝝ eſt ꝙ ſit ſoꝛoꝛ angeloꝛũ. Sed
maioꝛ eſt ꝙ ſit filia dei:ꝑ gram em̃ fit ꝙ ſit filia
regis eterni.qꝛ ſᷣm apłm ad Ro.viij.oẽs aie in
gratia exiſtẽtes ſunt beredes dei.coheredes aũt

7

f

irſſgun

MIsliNored

b in

dbliſfl.
Nenupnno⸗
finkhrſt
ſusrleg.

ſ Suit
iſ ſſen,
Gnruihi ai
rſennfil .
ocked
urdnincnpel

fontpolti

Ffurtſaant

ſhonineblnnsn
Nonnmpihn
Dolinsrnsnht
ſgtongsbürden⸗
GoſGuenumd
ℳuncdomm

.

Citbiarpnobin

igcteſegrel
ocos danlcdn

fſuimnnſrrnodle

6ſonndeogrenſi

ueipſogtſ
Io,tan diſt1

lgeregfam

hher desgeann

„.

Dsengfaa deo⸗

undbltds,
bpocnigo habi

Eopri bobebimm?
Eracoſider

. 8 (tmulapta

ceiampoc

(ndcickſaate
annlzidcoſiaut
oSin Ncenrec
hanßt ſictnn

ſcriucas de

dbpannati
üſſnegfgſuntn
crelllud vin

iletin

Mrnmnüc
mnee
Miciſelene
unnefſktt
ncin.

en ut
siuiim
uuMononhal
1denm en
dudt e
mPeNNren
ſweie
niegra an
narcöfelrind
idcoddia an
ſegwit en
decortnt ns
goris us unm
montnde
t cdanttünn
nlignatent.
ferispoſe
il unöckrnls
. 4
Seg wolle

an nOe

Gapnkeg n
lengos maio
ngsgſani d
iſt Gſan
unri Nöſenn
ianging h
curiu
1es. dan M.
tbendinni
fn mifui
Gtiralln
v nginn
maiihlil
o iiin
aenbi

chꝛiſti: ⁊ ↄſequenter dei ⁊ filie. Vt em̃ ait apłs

d Gal.iuij.ſi filiꝰ ⁊ heres ꝑ deũ. Hereditas na
Daruohtre 7 pᷣncpalłr debet᷑ filijs.S.ſʒ ſui.
inſti.de here.q̃li.⁊ dif.et auten.in ſucceſſiõe.C.ð
ſuis ⁊ legiti.Et pᷣdica ↄfirmant᷑ ꝑ dictũ ſaluato

ris Joh̊.viij.vbi ait.Seruꝰnõ manet in domo
ſed filiꝰ. Secũdus gdus ⁊ maioꝛis nobilita/
tis eſt ꝙ ſit ſoꝛoꝛ chꝛiſti qͥ eſt verꝰ deꝰ: et hoc fit

ꝑ gram. Et ideo ipſe xpᷣs aiam exiſtẽtẽ in gra vo

cat ſoꝛoꝛẽ ſuã Canti.iiij.v.⁊.viij.ca.qꝛ ambo ſu/

gunt vbera felicitatis ec᷑ne matrj. Terciꝰ gra⸗

dqus eſt ꝙ ꝑ grfaʒ efficiat᷑ mr dei ſpũalt᷑.qꝛ ſt lcut
mater dni in coꝛꝑe ſuo ↄcipiendo vbũ eſt facta

mjr dei:ita ania nr̃a qñ eſt in gra:ipᷣm habet in
mente ↄceptũ:iuxta ulud apłiad Gal.iiij.Filio

li mei q̊s iteꝝ parturio. Un Eſa.xxvj.dicunt exi

ſtentes in gra.Concepimꝰ⁊ parturiuimꝰſpũm
