Pꝛimo ſue ſctitat attracnone.Et ꝑ h̊ figuratꝰẽ

p panchera:de qͥ ðt Iſido.xij.li.ethimoł.ꝙ oĩm

aialiũ eſt amicus excepto dꝛacone quem valde
odit ꝓpter venenũ ⁊ dꝛaco ipᷣm fugit.Oeq̊ etiaʒ
inqͥt Pliniꝰ li.viij.ca.xviij.q maxia coloꝝ vari

— 7

etate decoꝛat᷑:⁊ qñ emittit vocẽ exit ab oꝛe eius

odoꝛ aromaticꝰ valde ſuauis: ꝓpter cuius ſua⸗

ulitatẽ oia aĩialia ipᷣm ſequunt᷑. Ipᷣe em̃ ſaluatoꝛ
varietate oim vtutũ decoꝛatꝰ ⁊ oim hoĩm ami
cus:⁊ dꝛaconis.i.diaboli aduerſaniꝰ:ex oꝛe ſuo
mellifluo emittebat vocẽ ſuꝑ oia aromata odo
riferã:cuiꝰ virtute ad ſe coꝛda hoim atcrahebat
Vnñ ipe dixit Joh. xij. Oia traha ad meipᷣm.Se
cundo cõuertit eã ⁊ ad ſe traxit ſua amabili vi⸗

ſione. In elꝰ em facie ſplẽdoꝛ diuinitatis reluce
batqꝗᷣ ad ſe pctõꝛes trahebat. Vñ Hiero.inq uit

4

Certe fulgoꝛ ⁊ maieſtas diuinitatᷣ occulta etis
in huana facie relucebat:ex q̊ ad ſe videntes tra
here poterat aſpecu. Etideo qlibet eũ vidẽs di/
cere ulli poterat. Ualde admirabilis es tu dñe ?
facies tua plena eſt graꝝ Heſter. xv. Tercio cõ/

HMiero.ſubdit.Si in magnete lapide hec vtus
eſſe dicit᷑ vt anulos etfeſtucas ſibi copulet:q̃n/
to magis dñs oim ceaturaꝝ ad ſe trahere po/
terat qͥs volebat. Sicut enã magnes qᷓdam oc
culta vᷣtute ferrũ ad ſe trahit:ſic deꝰ occulta vᷣtu
te bonitat ſue affectũ mẽt humane ad ſeredu⸗
cit. Quarto traxit eã intema inſpiratione. Unde

Bꝛeg.in omeł.hodierna ait.Quid mirami fra⸗

tres mariã venientẽ:an dñm ſuſcipientẽ dicam

an trahentẽ. Meliꝰ dicã ſuſcipientẽ ⁊ trabentẽ.

qꝛ nimirũ ipſe eã ꝑ pniam naxitintꝰ qͥ ꝑ miſeri⸗
coꝛdiã ſuſcepit foꝛis.Quinto traxit ea ſua odo/

rifera cõueriatiõe.Vñ ipſa Magdalena illi di

cere poterat illð Cant.j.Lrabhe me poſt tei odo
rẽ curremꝰ vnguentoꝝ ⁊c̃. Sexto cõuerit eam
ſua benigna reſpectiõe. Sicut em̃ vt ðꝛ in li.de
Apꝛietatibo reꝝ: anial q̊d dici᷑ lint radio ſuoꝛũ

oculoꝝ coꝛꝑa opaca penetrat.⁊ radiꝰ ſolarj ter⸗

rã penetrans aurũ generat.⁊ colũba in aquã re
ſpicẽs vmbꝛã accipitrꝭ cõſiderat:et eiꝰ inſidias
vitat. Ita chꝛiſtꝰcoꝛ magdalene ſuo reſpectu fũ
ditus penetrauit:⁊ tali reſpecu in coꝛdeilliꝰ au
rũ ſue gre generauit:⁊ aquã ſuaꝝ lachꝛymaruʒ
cõſiderãs demones ab ea eiecit.Septimo eam

cõuertit ſua feruẽti pᷣdicatiõe.Eiꝰ em vᷣba erant

ignita ⁊ medullas coꝛdis penetrantia. Sermo
em̃ dei eſt viuꝰ ⁊ efficax ac penetrabilioꝛ oĩ gla⸗
dio ancipiti:ad Heb.iiij.Oicũt aũt doc. ꝙ chꝛi⸗

ſtus ſer ſagitꝭ vſus eſt in pᷣdicatõe iſta. Pꝛima

ðꝛ dulcoꝛatiua. Pctõꝛes em̃ vᷣbis dulab me ⸗
lius a pctõ retrahbunt᷑ qᷓ; aſperꝭ. Et ideo cepit pᷣ⸗

dicare de miſcðia diuia:allegãs illud Hiere.iij

Vulgo ðꝛ.Si dimiſerit vir vxoꝛem ſua:⁊ rece⸗
dens ab eo duxerit virũ alterũ: nunqͥd reuertet᷑
ad eã vltra. Nunqͥd nõ polluta et ↄtamiata erit
mulierilla. Lu aũt foꝛnicata es cuʒ amatoꝛibo
mulo:tñ reuertere ad me⁊ ego ſuſcipiã te.Leua
oculos tuos in directũ ⁊ vide vbi nunc ꝓſtrata
ir An vijs ſedebas expectãs eos q̃ſi latro ĩ ſo/
litudine. Polluiſtiterrã in foꝛnicatiõibo tuis et
in malicijs tuis. Quãobꝛem ꝓhibite ſunt ſtille
pluuiarũ ⁊ imber ſerotinꝰ nõ fuit. Frons muli
eris meretricis facta eſt tibi:noluiſti erubeſcere.
Ergo ſaltẽ amodo voca me:pater meꝰ: dux vir

ginitad mee tu es ⁊c̃. Item dicebatillud Eʒech.

xviij. Quacũq; hoꝛa ingemueritpctõꝛ oĩm ini⸗

qtatũ eiꝰ q̃s oꝑatꝰ fuerat nõ recoꝛdaboꝛ.ſolo

em moꝛtẽ pcoꝛis:ſed vt magꝗꝭ cõuertat᷑ ⁊ viuat
Et bꝛeuiter dixit paſſioneʒ quã laturꝰ erat ꝓpter
pctõꝛes. Exclamabat aũt dñs Jeſus dicẽs.O

aia mea ꝓ cuius amoꝛe deꝰ hõ facus ſum:cur

me ꝑſeq̃r:cur creatoꝛẽtuũ ita cõtemnis Reuer

uertit ⁊ traxit eã ad ſe ſua potenti dignatõe.Unñ

tere fuertere ſunamii reuertere reuerterevtitne

amur te. Cant᷑.vj. Reuertere ad meq te patiẽter

expecto:dulciſſime inuito:⁊ clementiſſime ſuſc

piã. UVeni ad me ſecura.veni dilecta mea:⁊ re/
mittã tibi oia pccã tua. Non em̃ veni vocare iu⸗
ſtos ſed pctõꝛes ad pniam Matchᷣ.ix. Ad hec
gũt vᷣba cõmota ſunt oĩia Magdalene viſcera.
et dixit intra ſe. Aia mea liq̃facta eſt vt dilectꝰlo

cutꝰeſt Cant᷑.v. Statim aũt ad pdicta vᷣba ſal⸗

uatoꝛis cepit Magdalena lachꝛymas effude/
re ⁊ vanitatẽ criniũ deſtruere ⁊ pecꝰ ſuũ tunde/

re. Ipſe aũt dñs videns eã ↄtrito: ſagitrauit eaz
ſecũda ſagitta amaricatiua:declarãs ei maligni

tatẽ pcti ⁊ eiꝰ hoꝛribilitatẽ:ac ſeueritatẽ vniuer/
ſalis iudicij:⁊ eternas penas inferni pcoꝛiba pᷣ

paratas.vnde ipſa mag flere cepit.cuiꝰ lachꝛy⸗

mas chꝛiſtꝰlaudauit dicens.O bone lachꝛyme
q̃ imundã aiam lauãat ⁊c.Tertiã qͥʒ ſagittã con

foꝛtatiuã ſubiũxit dicẽs. O pauꝑcula ania que

pccis tuis letificaſti demones qͥ ad te deuoꝛan⸗
dã erãt pᷣꝑati:et valde ↄtriſtaſti angelos de tua
dãnatiõe dolẽtes:cõfoꝛtare.qꝛ hac ↄtritiõe tua
demones ipſos cõfudiſti ⁊ totã celeſtẽ curiã iu/
bilare fecſti.quia gaudiũ eſt ãgelis dei ⁊c̃. Lu.
xv. Quartã inſuꝑ ſagittã vibꝛauit q̃ ðꝛ deſpecti⸗
ua:eã nãq; animauit ad mundanas vanitates

cõtẽnendas: oſtẽdẽs ꝙ amicica huiꝰ mũdiini⸗
micicia eſt dei. Jac.iiij. Et vt Gꝛeg.ait.Quicũq;
imimicꝰeſt dei:inimicꝰ eſt tonꝰceleſtꝭ curie.Qui⸗

ta aũt ſagitta ðꝛ recoꝛdatiua.Ad memoꝛiaʒ em

ei reduxit gaudia et᷑na padiſi qᷓ dabit deꝰ agen/

tib pniaʒ Matth.iiij.Et ꝙ ſolo põ etlã veni⸗
ali detentꝰ nunq; poterit in ũlã patriã celeſtẽ in⸗

trare:niſi ab eo fuerit purgatꝰ.de conſe.diſt.iiij.

c.nõ poteſt. Sexta ſagitta ðꝛ electiõis.Ait em̃ il⸗
lud Ecci.xv. Añ hoĩeʒ vita et moꝛs:bonũ ⁊ ma⸗/
lũ:qð maluerit dabit᷑ ei. Ecce tibi aꝑta eſt poꝛ⸗
ta inferni ſi in tãt abomiatiõibo ꝑſeueres: ⁊ ia/
nua ꝑadiſi ſi inceptã pniam ꝑficies ⁊ ad me ſal
uatoꝛẽ tuũ reuertan.Elige g̊ aia mea potiꝰ pati

cõfuſionẽ in terra qᷓ; e᷑naliter cõfundi in iferno

potiꝰ carere trãſitoꝛijs vanitatib ſeculi qᷓ; infi⸗

nitis gaudijs ꝑadiſi.Finita aũt pᷣdicatione ecce

qꝙ; Maggdalena tota lachꝛymis madefacta ca⸗
pillis ꝑ ſpatulas ſparſis:⁊ ab imo peccoꝛe ſin⸗
gultus ac ſuſpiria trahẽs ꝑgebat vᷣſus domũ:
et diſſolutos iuuenes ꝑ viã reꝑiens qͥ foꝛte eaʒ
moꝛe ſolito infeſtabãt ⁊ ad malũ inuitabãt:ipᷣa

ab eis veniã poſtulabat:ꝓ eo ꝙ fuerat cã eoꝛũ

dãnatiõis ꝓpter ſuas vanitates:⁊ eos ad pniaʒ
inuitabat di. Nõne audiſtis bonũ magiſtrũ de
penis inferni vobᷣ pᷣpara tã terribilia:et ecõtra
de triũphis ꝑadiſi pniam agẽtibo dandis pᷣdi⸗
cantẽ.O fratres mei nolite ꝑdere anias veſtras
ſed ite ad eũ ⁊ veniam poſtulate. Ad domũigi

tur ſuã rediẽs ſtatiʒ vt cognouit ꝙ Jeſus aceu

buiſſet in domo phariſei.ſ. Simonis lepꝛo ſi:
tulit alabaſtꝝ vnguẽti vt ðꝛ in euãgelio hodier

ur
humisl.
cfuſsan
vmUñ
lcklach⸗
fuctogue
(Kiſpaal
warhade
Undein

des dil⸗

Meancde

nite U
tum. J
no a
cheems
tactuteni
faewnt.
topvena
Npaurn
deci die
Rocum
wand
nused
pedese
mareh⸗
(htoon⸗
monel
reatet
ris ma
Gſalt
Obon
g mee

men ih

rag

Mijſagri
6Andan
l
Wde
wicckinin
tigeis ati
uurie ehen
Ccs duy nidinn;
Zamenore
iq dadtden
lopcoä
deconſe ditin
lemos. Zuai
nons:doni:in
miagack
as 16
mupwn/u
ndRONα
ſluf/
tdicnnondte
8nadcfnn
mopecrel
A ſus .
icns qinch
lüinurkieſn
fumcuin
: k05 0 ,
nüͦnuglnd
bli dun
v dandis
1nias n

Folium

no:⁊ ſtans retro ſecus pedes dñi lachꝛymis ce
pit rigare pedes eius ⁊ capillis capit ſui terge⸗
bat ⁊ oſculabat᷑ pedes eius et vnguento vnge⸗

bat. Ex qͥbo patet qᷓ; bñ Magdalena ſatiſfecerit

ꝓ pqis ſuis. Uñ Bꝛeg.in omel.hodierna inqᷣt
Sed iam terũ ſeiĩ euagelij ꝑcurrẽtes ipᷣm qͥq;
oꝛdinẽ qͥ venerat ſananda videamꝰ.Liquet em
ꝙ illiciꝭ acib pᷣus mulier intẽta vnguentüũ ſi⸗
bi ꝓ odoꝛe ſue carnis adhibuit.qð &̊ ſibi turpi/
ter exhibuerat:hoc iam dño laudabiliter offere
bat. Oculis terrena ↄcupierat:ſed hos iam per
pniam cõterens flebat.Capillos ad compoſiti/
onẽ vultus exhibuerat:ſed iam capillis lachꝛp⸗
mas tergebat.Oꝛe ſuꝑba dixerat:ſed pedes do
mini oſculans hoc in redẽptoꝛis ſui veſtigia fi/⸗
gebat. Quot g̊ in ſe habuit oblectamẽta vicioꝝ
tot de ſe inuenit holocauſta vᷣtutũ.Cõuerrit ad
vᷣtute s numeꝝ criminũ vt totũ ſeruiret in pnia
quicqͥd ex ſe deum cõtempſeratin culpa. Hecil
le.Qui etiã ait. Quia turpitudinis ſue maclas

aſpexit:lauãda ad fontẽ miſcðie cucurrit.conui
uantes nõ erubuit. Nã qꝛ ſemetipᷣam grauiter
erubeſcebat intꝰ:nihil eſſe credidit qð verecun⸗

dabat᷑ foꝛis.O btiſſima magdalena ꝓfecto cuʒ
eſſes imũda:in fonte lachꝛymaꝝ tota es purifi

cata ⁊ mũdata. Ait em̃ Chꝛyſ. Sicut poſtq; ve

hemẽs imber erũpit fit ſerenitas:ſic lachꝛymis
effuſis apparettranqᷣllitas ⁊ perit caligo reatu/
um.Uñ Beñ.j.ðꝛ. Spũs dñi fereb ał᷑ ſuꝑ aq̃s
id eſt lachꝛymas.et PS.ait.YFlabit ſpũs eius ⁊
fluẽtaque.i.lachꝛymaꝝ.O Magdalena tu fe⸗
ciſti ſpũale lixiuiũ:in quo ꝓ aq̃ poſuiſti lachꝛy⸗
marũ abundantiã:ꝓ cinere humilitatẽ pꝓfundã
Unde in euãgelio dicit᷑. Stans retro ſecus pe/
des dñi.Non em̃ te reputabas dignam ſtarea

te anterioꝛi. Pꝛo igne aũt poſuiſti amoꝛẽ fer⸗

uẽtẽ. Uñ dete ait dñs phariſeo:qm̃ dilexit mul
tum. Item ꝓ ipſo igne poſuiſti doloꝛẽ vehemẽ/
tem.Ait em̃ Augꝰ.ꝙ lachꝛyme ſuntteſtes dolo
ris. O ergo in coꝛde tuo eſſet maximꝰ doloꝛ la
chꝛymis tã abundãter fuſis oſtendiſti:q̃ in tan/
ta extiterũt copia ꝙ ad lauãdos dñi pedes ſuf/

fecerunt. Ut em̃ chꝛiſtꝰ tibi donarettuoꝝ pecca

toꝝ veniã:oia ei liberalitatis mũera impendiſti
vt patet ex euãgelio pᷣſenti. Pꝛimo munꝰ a coꝛ⸗
de:cũ dicit᷑ dete.Dilexit multũ.Scðo munꝰab
oꝛe:cum ðꝛ.Oſculabat⁊᷑ pedes eiꝰ.Tertio munꝰ
a manu:cũ ðꝛ.Unguẽto vngebat.Quarto mu/
nus ab obſeqo: cũ ðꝛ. Lachꝛymis cepit rigare
pedes eiꝰ.Es aũt appellata Maria q̃ſi magnũ
mare lachꝛymaꝝ.vel q̃ſi amaꝝ mare:ex amari

catione cõtritionis.vt ait Fran.de maro.in ſer⸗

mone hodierno.Licet aũt o Magdalena nihil
recitet in euãgelio qð vbo expꝛeſſer.qꝛ pᷣ dolo/
ris magnitudie foꝛte loqͥ non poteras:puto tñ
ꝙ ſaltẽ in coꝛde tuo ipᷣm dñm alloqbar dicẽs.
O bone Jeſu.o paſtoꝛ aiaꝝ.o ſpes vnica ſalu/⸗
tis mee:miſerere mei.Ego em̃ ſum uũlla infelix⁊

LVI

ingrata peccatrix q̃ tantũ offendi maieſtatẽ tuãẽ:
que laſciuo geſtu:vano aſpectu:⁊ meretricio oꝛ
natu multoꝝ anias illaq aui ⁊ ꝑdidi.Ego ſum
illa miſera qᷓ popas mundi et diaboli pluſqᷓ; te
deũ creatoꝛẽ meuʒz dilexi. Heu mihi qꝛ dereliꝗ
fontẽ aq̃ꝝ viuentiũ te dũm ſaluatoꝛẽ meũ.Ego
ſum illa que infernalẽ gehennã ꝓmerui.qꝛ ini⸗
qſſime egi ⁊ peccaui. Sed tu dne qᷣa pius ⁊ mi
ſericoꝛs es:indulge mihi. Ecce pedes tuos te⸗
neo qui me ꝑpegrinando queſierunt.Tu ergo qͥ
ad conuertẽdos pctõꝛes veniſti:qͥ non deſ pid D
coꝛ cõtritũ ⁊ humiliatũ O Jeſu dulas.o Jeſu
clemẽtiſſime.o fili dei bñdicti:ſana aniam meã
ſuſcipe penitentẽ:cõſolare lachꝛymãtẽ. Ad te ve
ni:ad te cõfugi:ad te tot viſcerib camo:miſere
re mihi peccatrici qᷓ ꝑata ſum de cetero obtepa⸗
retue volũtati. Jeſus aũt iocũda facie ad eã cõ
uerſus ait illi. Remittunt᷑ tibi pctã tua: vade in
pace.O vᷣbũ Magdalene iocũdiſſimuʒ.o vox
ſuauiſſima.o allocutio melliflua:coꝛ ipſiꝰ dul/
coꝛãs qʒ pᷣus erat amaritudie plenũ. Illa aucẽ
vt credit᷑ capite inclinato ⁊ manibo cãcellad:bñ
dictionẽ chꝛiſti accpiens:gaudio plena eſt ad
domũ reuerſa.O admirabilis pnie virtꝰ q̃ntuʒ
diuie maieſtati es accepta. O pcõꝛes ↄſiderate
qᷓntũ pniadeũ delectat: quãtũq; dño nr̃o Jeſu
chꝛiſto grata eſt. Hec em̃ tam famoſa meretrix
ad deũ ꝑ pniam cõuerſa adeo illi placuit ꝙ eiꝰ
excuſacoꝛ facꝰ eſt ↄ phariſeũ de ipßa murmurã⸗
tem.vt patʒ in euãgelio hodierno qð hr̃ Lu.vij
cui de Magdalena loquens ait. Remittunt᷑ ei
pctã multa. Item defenſauit es qñ Marcha ð
ea conqrebat᷑:quia eã nõ adiuuaret Lu.x. Iha
vᷣ Magdalena que ad pedes Jeſu omne bo
nũ inuenerat dicebat. Reglła certa dat᷑: qui ſtat
bene nõ moueat᷑. Chꝛiſtus aũt eã excuſauit di/
cẽs. Martha martha ⁊c̃. Itẽ defendit eã a mur
murationibo diſcipuloꝝ q̃ndo vnxit caputieſu
Matthᷣ.xxvj.Fecit qͥʒ ea ſo ciã matris ſue:⁊ ſuã
hoſpitẽ:in cuius domo babitabat.pꝛimo etiaʒ
illi apparuit poſt reſurrectionẽ qᷓ; alicui apłoꝛũ
Mar.vl. Poſt paſſionẽ vᷣo dñi ãno.xiiij.cuʒ
iam iudei Stephanũ ꝓthomarcyrẽ occidiſſent
et mater dei in celũ eſſet aſſumpta:diuerſas gẽ/
tiũ diſcipuli ſubierũt natiões vᷣbum dñi pᷣdicã
tes.Erat aũttunc tꝑis cũ apłlis btũs Marximi
nus vnus de ſeptuagintaduob diſciplłis dñi:
cui a btõ Petro maria magdalena fuerat cõmẽ
data In hac igit᷑ diſꝑſione btũs Maximinus
Maggdalena:Martha:Laʒaruſq; eaꝝ frater:
atq; marcellina ſiue maximilla marthe pediſſe⸗
qua:que dixerat chꝛiſto Btüus vẽter quite poꝛ/
tauit ⁊ c. Luc̃.xj. Necnõ btũs Cedonius qui ce⸗
cus a natiuitate extiterat ſed a dno fuerat illũ i
natus:⁊ cum ipſis plures alij chꝛiſtiani ab infi/
deliba in man vt ſubmergerent᷑ ſine aliq̊ guber/
naculo poſiti ſunt.ſed diuino adiutoꝛio Mar
ſiliã aduenerũt. Ubi cum nulluʒ qui vellec

Bermo

recipe inueniſſentſub q̃dam poꝛticn qᷓ phano
gent illiꝰ perat moꝛabant᷑. Sed pᷣdicãte Ma/

gdalena: marſilienſes cũ ſuo pnape ad fidẽ xpᷣi
cõuerſi ſunt deſtruci idolis:⁊ eccleſijs edifica/

cis ad honoꝛẽ dei ⁊ ſccõꝝ. Etibi Laʒarus eius

frater de cõi oĩm cõſenſu eſt ep̃s oꝛdinatꝰ. Non
eſt aut mirũ ſi Magdalena pꝛedicãdo cõuerte
bat ꝓpłos ⁊ melliflua verba erucabatillis la⸗
bijs qᷣby bñdici Jeſu pedes ñ tm̃ viui:ſed etiaʒ
moꝛtui tã deuotè oſculata fuerat:et qᷓ pᷣdicandi
noꝛmã ⁊ doctrinã ad ipſiꝰ pedes ſedens didice
rat.Dic de ꝑegrinatiõe ducis marſilie cũ vxoꝛe
ſua q̃ ↄceꝑat filiũ impetratũ pᷣcb magdalene:

er de moꝛte ipſiꝰ vxoꝛis ⁊c̃. Uide in legeda ſctõ⸗

rũ in vita magdalene.Fundata aũt fide in vꝛbe
marſilie:poſtmodũ ad Aquenſem ciuitatẽ ꝓfe
cci ſunt.et ſiłribi cõuerſo ad fidẽ xpᷣi ꝓło:⁊ bea⸗

to Marximino ibidẽ epo oꝛdiato: Maria ma⸗

alena affectãs vitã cõtẽplatiuã ducere: aſcẽ⸗
ditin montẽ in q̊ͥ necaq̃ꝝ fluẽta: nec arboꝝ nec
herbaꝝ erãt ſolacia.⁊ ibi ſtetittrigintaunnis ꝑ
angelos enutrita. Et hec oĩa habent᷑ in legenda
btẽ Marthe. Et vt ðꝛ in legẽda eiꝰ ꝑ illos trigi⸗
ta annos ſuis capillis miraculoſe creſcentibꝰ ⁊
denſatis eſt cooꝑta. Septieſq; in die ĩ hoꝛis ca

nonicis ab angelis in ethera eleuabat᷑. Audie/⸗

batq; coꝛpoꝛeis auribꝰ celeſtiuʒ agminũ melli⸗
fluos cantꝰ:tantaq; erat Magdalene ↄſolatio

yt dicere poſſet cum Dauid ꝓpha in pᷣſ. Scom

młtitudinẽ doloꝝ meoꝝ ĩ coꝛde meo cõſolatio

nes tue letificauerũt aiað meã. Sciẽs aut Ma
gdalena hoꝛã traſitꝰſ ui:miſit ad btm̃ Maximi

nũ quendã pᷣ biteꝝ a q̊ inuẽta fuerat: rogas vt
in die reſurrectiõis dñi ſolus oꝛatoꝛiũ e ingre
deret᷑.Qð ⁊ fecit. Inuenitq; in oꝛatoꝛio magda
lenã ſpacio duoꝝ cubitoꝝ eleuatã a tra ſtanteʒ
in medio ãgeloꝝ.O q̃ntũ fuit magdalene gau/
diũ qñ poſtremo conuocato vniuerſo clero ab
ipo epo ſctiſſimũ coꝛpꝰ dñi cũ młta lachꝛymaxꝝ
inundatõe ſuſcepit:⁊ añ altare ſciſſimã animã
effudit.O ſi qͥs audiſſet dñũm Jeſum qͥ ei cũ ma

tre ſua ⁊ młq angeloꝝ ac ſcõꝝ agmibo apparu

it:melliflua voce illi dicẽtẽ. Ueni apoſtola mea:

veni ſponſa mea chariſſima:veni hoſpita mea.

pꝓfecto huiꝰ peccatriꝗ exemplo ad pniaʒ cõuer/

teret᷑:q̃ a dño Jeſu cũ maris iubilis ⁊ cãtu ſua/

ulſſimo in enis poloꝝ gaudijs eſt recepta. F

EFEptima ⁊ vlcima vtilitas pnie ðꝛ glifi/
8 ctiõis. De q̃ Aug.i li.ð pnia inqͥt. Hec

exeett q̃ boies ad ãgelos ducit: creataʒ red/
dit qeatoꝛi. Iſta ouẽ ꝑditã mõſtrauit qrẽti:hec
Ddiſſipatoꝛẽ filiũ ad pr̃em reduxit:⁊ vulneratũ a

latronib cuſtodi curadũ tradidit. In hac om̃e
bonũ ſuenit᷑:ꝑ hãc oẽ bonũ ↄſeruat᷑:fugat tene/
bꝛas:iducit lucẽ. Ipᷣa ẽ ignis pct ↄſumẽs. G

Añmplexanda gaudẽti anio pnia Zu es

o illa ſine q̃ nullus qui peccauit põt ianu

am regni celeſt intrare. ſicut ſcptũ eſt in

v

c.nõ põt. de pe.di.j. Tu es ꝑ illã ſcalã figurata

quã vt legit᷑ Gen.xxviij.vidit Jacob pr̃iarcha

vſq; ad celũ ꝑtingebat:atq; ꝑ illã angeli deſcen
debãt:vt.ſ.in cõſpectu dei penitentiũ oꝛatiões pᷣ
ſentarẽt. Lu es illa q̃ letabundã pctõꝛis aiaʒ fa
cis.iuxta illð Ecci.iij. Nihil ẽ meliꝰ qᷓ; letari ⁊ fa⸗
cere bonũ.Etiõ dico tibi o penitẽs ilð q̊d Deu
tero.xxxiij.ſcptũ eſt.Letare in exilio tuo.ſ.de hac
miſerabili coꝛꝑis ſeruitute qͥa ad e᷑nam ꝑueni/
es vit. ”M
Pars q̃rta huiꝰſermonis de cõtinua habili
tatiõe quã habet pctõꝛ ad pniaʒ facienda. H
AUlllus eſt adeo ſceleratꝰ ⁊ inueteratꝰ
n pccõꝛ qᷣ ſi velit ad pniam cõuerti etiaʒ
in vltio vite articulo nõ poſſit.Quod
veꝝ eſſe ꝓbat᷑ rõnibo: autoꝛitatibo:et
exẽplis.Pꝛima rõ ðꝛ miſeratiois.pᷣcepit em̃m do
minus vt qᷣlibet faciat miſcðiam ꝓxio ſuo:oẽs
iniurias ei remittens. Uñ Match.xviij.ðt.Di⸗
mitte vſq; ſeptuagieſſepties. Ubi ſᷣm Hiero. et
Nicolaũ de Lyra ponit᷑ nũerꝰ finitꝰ ꝓ infinito.
Cũ q̊ infinita ſit dei miſcðia ⁊ ipᷣe faciat maioꝛẽ
miſcð iam homi qᷓ; ei pᷣapiat:qꝛ miſeratiões eiꝰ
ſuꝑ oĩa oꝑa eiꝰ.pᷣſ.cxiiij.ſequit᷑ ꝙ ſi iĩfinities hõ
peccaſſeta benigno deo veniã impetrare peni⸗
tendo valerrer.
Ecunda rõ ðꝛ pᷣceptionis. Pꝛecepit em̃
8s8 deidiſtincte oibo pctõꝛibo vt pniaʒ age/
rẽt. Uñ Leui.xxiij.ſcriptũ eſt.Ois ania.ſ.
peccatrix q̃ afflicca non fuerit ꝑibit de popuł ſu
is. Et Act.iij.ðꝛ. Penitemini ⁊ cõuertimi vt de/
leant᷑ pcã vra.Cu igit᷑ vt Augꝰ.inqͥt in q̊dã ſer⸗
mone:ſeruũ pigrũ dñs non dãnaretſi ea q̃ fieri
nullo mõ poterãt ĩꝑaret.cõcludit᷑ quẽlibet etiã
maximũ põꝛem poſſe ad pniam cõuerti. R
Erca ratio ðꝛ dileciõis. Ut em̃ dicunt
t cheolo.in.iij.di.xxvij.oẽs ex charitate te⸗
nent᷑ diligere ꝓpxios ſuos ſiue ſint boni:

ſiue ſint mali.qꝛ qlibet hõ dũ eſt in hac vita eſt

habilis ad ꝑticipandã bonitatẽ diuins.Sed il
li qͥ ſunt mali qᷓ;diu ſuntin pctõ nõ pñt ꝑticipa

re.ergo cũ tñ ſint diligedi.ſignũ eſt ꝙ poſſt unta

pctõ reſurgeer. ͤ+x+e
VUarta ratio ðꝛ adiuuationis.ſ.diuine.
4 ꝛo cuius declaratione ſcendum ſᷣm

tentiaꝝ.diſt.xxviij.ar.j.Et ſᷣm Bonauen. ea. di.

172

qꝙ nullus poteſt bene operari niſi ſit
adiutus gratia diuina. Fundamentũ cuius ve
ritatis ponit Areſt.iij.de ania.di. In omniũ re⸗

rum natura ſemꝑ eſt aliquid quod poteſt face/

re omnia illius generis. Suꝑ que verba dicit
Tho. In quolibet genere rerum eſt venire ad
vnum pꝛimũ a quo omnia illius gener deſcẽ⸗
dunt. Patet exemplũ de motu. Nam omis mo
tus cauſatur a motu pꝛimi mobilis:vt ait Are/
ſtoteles.j. Mechaphiſice. Similiter dicẽdum
eſt de motoꝛe. Unde inquit Philoſophus.vij

ftep

gſohht
iniſchn
nu Glin
cſlaroh
Di
mo ſeet
atafnno
anG
ebi
ogharen⸗
Cütank
o etqo
Pob.w

cxre Bug

lus coꝛen
ſiameluſt
adiuuckn
Noperar
4
8
mordn
foꝛiod
gipot
pdin
ſe Guu
ſachu
ſuonpl
ſoſucthe
idetal
nmedon
o
mußfi
ſedihot⸗
elbend
onorn
ſconal
Mishn
iinllo
ſob
Qbamicra

„

ſönocdd

Eſumite

miſtünun
ctrian
Hezve
Ghont
Madsd⸗
Wriede
hanmmt
ſedas⸗
Aüig
ghlao⸗
gea⸗
deſe
Erceca

ENcöannuhe
Nifadnii
bnihoſir

ine

dum noſd di
Umd gind
ifn Dant
in oufmn
ureſtannan
egſinna
nimrn

ns Pechtiñ
ehninzag
wüͤck Dismnan
nerdepentin
110 uannitde
Gncrindiſ⸗
dinamaſicſin
dit gucle
ninnchn 3
s. Uran M
ois achannn
ſvos imciinder.
kubaenud
aiuuil
cini ir grue
ichenpſun⸗

tonis.⸗ olt⸗
dneſamunſt
aumng
Bonmoad⸗
meopamninn
A Nommut

nckranm⸗
ſuamone⸗
R

E

=

Folium

Phiſi. In mouẽtib ⁊ mo nõ eſt ꝓceſſus in in

nitũ:ſed neceſſe eſt venire ad aliquẽ motoꝛẽ p/
mũ.Siłiter ̊ dicendũ eſt de bonis oꝑibo q̃ ne/
ceſſario hñt ꝓcedere ab influẽtia bonita pᷣme.
Vñ Plato in Thimeo ðᷣt. Sicut oẽ eſſe eſt a p
mo eſſe:⁊ oẽ verũ eſt a pᷣmo vero:ſic oẽ bonum
eſt a ᷣmo bono.Et Areſto.in.j.de regimie pᷣnci⸗
pũ ait. Sine deo nihil eſt poſſi ibile. Pꝛotea in⸗
qt Paulus.ij.ad Coꝝ.iij. Nõ ſumꝰ ſufficẽtes

cogitare aliqd a nob qᷓſi ex nobis:ſed oĩs ſuffi⸗
ciẽtia nr̃a ex deo eſt.Et ad Pbil.ij.iteꝝ dicit.De

us eſt qͥ oꝑat᷑ in nob velle et ꝑficere. Dñs q̊ʒ nr
Joh.xv.ait. Sine me nihil poteſtꝭ facerc. Qua

ex re Aug'.in li.ð naturali gra inqt. Sicutocu/
lus coꝛꝑis pleniſſime ſanus niſi cãdoꝛe lud ſi

adiutꝰ nõ põt aliqᷣd cernere.ſic hõ etiam ꝑfectiſ/
ſime iuſtificatꝰ niſi eterne iuſticie luce diuinitus
adiuuet᷑ non poteſt recte viuere nec aliquid be/

ne operari. — W
LCai.i.iendũ qͥʒ eſt ſ̃m ſniaʒ cheologoꝝ:ma⸗

s xime Bonauẽ.in.ij.diſt.xxviij.ar.j.q.j.⁊
btũs Lho.j.ij.q.cix.ar.vij.ꝙ hõ in pctõ
moꝛtali exiſtẽs nõ põtab eo reſurgere ſine adiu

toꝛio diuine gre.Et hoc ꝑ q̃ttuoꝛ exẽpla oſten/

di põt.Pꝛimũ eſt Anſelmi qͥ dicit ꝙ hõ ĩ foueã
vel in puteũ ꝑ ſe põt pᷣcipitari.ſed nõ põt ꝑ ſe exi
re. Secundũ exemplũ eſt Chꝛyſoſtomi qͥ ait ꝙ
ſicut nauis fracto gubernaculo illuc vbi tempe
ſtas impulerit ducit᷑.ſichõ ꝑdito auxilio gr̃e ði
nõ fadt qð ipᷣe vult ſed qð diabolica temptano
Vnñ de tali ðꝛ Pꝛouer.xxiij.Eris ſicut doꝛmiẽs

in medio man:⁊ q̃ſi ſopitꝰ gubernatoꝛ amiſſo
clauo. Terciũ exemplũ eſt ſiłr Chꝛyſ.qͥ dict ꝙ

anteq; hõ peccet liber eſt.ſed ſi ſemel oꝑibꝰ mał
ſe diabolo obligauerit:iã nõ poterit ꝓpꝛia vᷣtu⸗
te liberari. Stc em̃ ꝓplus facit regẽ:ſed iã facũ

deponere nõ põt.qꝛ in ſua ptãte fuit eum facere

ſed iam in ſua ptãte non eſt expellere. ſic poſtqᷓ;
hoies thꝛonũ diaboli in ſuis coꝛdibo poſuerũt
iã nullus põt euʒ eijcere niſi deus. De diabolo
em̃ ðꝛ Job.xlj. Ipſe ẽ rex ſuꝑ oẽs filios ſuꝑbie.
Quanuũ exemplũ ponit Augꝰ.dicens ꝙ hõ põt
ſeipᷣm occidere.ſed poſtea nõ põtſe reſuſcitare.
et ſimilit᷑ hõ ꝑ pcti põt interimere ſpũalit᷑ ani⸗
mã ſuã:iuxta illud Sap.xvj.Hõ ꝑ maliciã oc⸗
cidit aiam ſuã. Sed poſtea nõ põt eã viuificare
Hec q̊ʒ veritas ꝓbari põt rõne. undamẽtum
cuiꝰ ponit Areſt.in poſtpᷣdicamẽt:di.Apᷣuati⸗
one ad habitũ impoſſibilis eſt regreſſus perna
turã. Patet hoc exꝑientia.qꝛ lumẽ coꝛꝑis ñ põt
naturalit᷑ recuꝑari a ceco ꝑ vtutẽ totius nature

ſed ad eiꝰ illüinationẽ reqͥri᷑ virtꝰſuꝑnaturalis

ũ igit᷑ ꝑ pam̃ aia fiat ceca dũ pᷣuat᷑ lumie ⁊ co
gnitione vᷣitad:dicẽte Auguſtino in li.ð nat᷑a ⁊
Sis. Prcuanicatoꝛ? diuia leg lurx deſerit vᷣitat
q deſertꝰ vtiq; fit cecc.et Sap.ij. depcõꝛib ðꝛ

Ercecauit eos malicia eoꝛũ. Cuũq; talis cecitas
A ficꝑ pam ſit maioꝛ ⁊ peioꝛ cecicate coꝛꝑall:cõ

cludit᷑ ad illũinãdũ talẽ cecũ.i. pcõꝛeʒ reqnt᷑
a foꝛtioꝛi virtꝰ ſuꝑnatural diuie gr̃eꝑ quã nſo
lũ ũlũinat᷑ ſed enia reſuſcttat᷑ a moꝛtuis.Et ideo
ſcũs Bonauẽ.in.ij.di.xxvj.in q̃ ſtiõib circa lit⸗
tera diffiniẽs gr̃am inqͥt. Gfa ẽ ꝑfecta iuſtifica⸗
tio ⁊ remiſſio pctõꝝ. Hoc aũt.ſ.iuſtificare pec,

catoꝛẽ eſt arduũ opꝰ:ſᷣm ꝙ inqᷣt Augꝰ.i li.de li⸗
bero arbitrio. Maiꝰ opus eſt vt ex unpio iuſtꝰ

fiat qᷓ; creare celum ⁊ terram. 1
aũuta me qras o pctõꝛ Ucrũ deꝰ ꝑatꝰ
s ſit te ſua gra adiuuare ad bñfaciendi -
ag reſurgendũ a pctis. Dico nibi illõ Di
oniſij in li.de diuis noĩbo.Sicut ſol nr̃ nõ rõci⸗
nãs neq; eligẽs eq̃lit᷑ diffundit radios ſuos in
coꝛꝑa inferioꝛa:ſic ſoliuſticie diffũdit in oẽs ra
dios bonitad ſue. Ideo Eſa.lv.oẽs pctõꝛes ad
gram vocant᷑ a dno dicẽte.Oẽs ſitientes venite
ad aq̃s.ſ.gre.et Ecci.xxiiij.iteꝝ inqͥt. Trãſite ad
me oẽs qͥ cõcupiſaᷓ me ⁊ a generationibo meis
adiplemini.Scias ̊ o pcõꝛ pſᷣm ſniaʒ theoł.in

uij.di. xiiij. ꝙ miſcðia dei ſe extẽditad oẽ genus

pcii ⁊ ex &dit oim peõꝝ malignitatẽ. Et ideo ſi
vnꝰ feciſſettot milia pœõꝝ qᷣt ſici celo ſtelle:vel
gutte aq̃ꝝ in mari:ſeu frondes in arboꝛibo.et ſi
poſſibile eſſʒ ꝙ aliqs hr̃etannos mathuſalem
q fuerũt. õ.vt hr̃ Geñ.v.et ſꝑ in illis annis of
fendiſſet deu ⁊ infinita pcã cõmiſiſſet et nunqᷓ;
feciſſet aliqd boni. Itẽ ſi qͥs cõmiſiſſet oiĩia paã
in ſpm̃ſam:q vt ait ſaluatoꝛ nr̃ Match. xij. di⸗
cunt᷑ irremiſſibilia in pñti ſeculo ⁊ in fut᷑o ꝓpter
eoꝝ maximã grauitatẽ:dñ ſi coꝛde cõtrito vellet
ad pniam reuerti:deꝰ ꝑatꝰeſt illi gram ſuã elar⸗
giri ⁊ eũ adiuuare.Scptũ eſt em.ij. Pe.ij.ſlon
vult deꝰ aliq̊s gire.ſed oẽs ad pniaʒ reuerti. Cc
Paulus.j.ad Theb.iiij.inqͥt. Hec eſt volũtas

deil ſcificatio veſtra.

Uinta rõ ðꝛ cõditiõis.ſ.hũane.Ex q̃ qᷣli
q berpõt ad pniam ↄuerti. Uñ ſciendũ eſt
fm theol.i.ij.di. xxv.maxie ſam Bona.
ibidẽ ar.ij.q.iij.et bim̃ Tho.i ſũma ʒ gẽtiles li.
liij. ca.xj. Et iteꝝ in qſtionibo diſputatis ð malo.
qᷓſtione Utꝝ pam̃ diminuat bonũ nature.Etĩ
j. ꝑte ſũme.q er lie kez, elreigarj. p
licet aia ſpõte cõmittat grauiſſima ⁊ q̃ſi infinita
pctã:tñ deꝰñ ꝑmittit ꝙ libᷣtas liberi arbitrij ita
coꝛrũpat᷑ ⁊ puertat᷑ qͥn ſꝑ poſſit de malo ad bo
nũ redire in hacvita.Füdamtũ cuiꝰ veritaꝶᷣ po
nit cõmentatoꝛ ſuꝑ.ix. Mechaphi.⁊ b. Tho.in
ij. di. xxv.di. Manẽete ſꝑ natura rei:neceſſe ẽ na⸗
turalia ñ moueri.patet. Nam ſi natura lapidis

duraret in et᷑nũ:etiam eius grauitas q̃ illiꝰ ẽ ꝓ⸗
pꝛietas naturalis durationẽ haberet etnã.ꝙ ſi
talis ꝓpꝛietas naturalis a lapide auferet᷑: neq̃/
qs lapis amplius vocaret᷑:dicente eodẽ cõmeu

tatoꝛe vbi S. Qui tollit a reb ꝓpꝛietatẽ ſuaʒ:tol/
litab eis ſuam eſſentiã.Cum igit᷑ aia hominis
ſit immoꝛtalis ⁊ incoꝛruptibilis vt inquit Are⸗

ſto. in.ij. iij. de anima.ergo ⁊ eius pꝛopꝛietas

„

Bermo

naturalis.Naturalis aũt ꝓpꝛietas aie itellecua

lis eſt libertas arbitrij. Ait em Hiero. in qſtio/
nib ad Elbidiã. Deꝰ eq̃ti cundos ſoꝛte generꝗ
ult ⁊ dedit ſingulis vſq; in finẽ arbitrij libertate
vt faciat vnuſqſq; qð vult ſiue bonũ ſiue malü
Siãꝗ̊ manente ſuba rei manet eiꝰ ꝓpꝛlelas natu⸗
mMHalis vt etiã inqᷣt Areſto. ij. Phiſt l.?. ixr. Metha.
go vera eſt ſnia Bemardlin li. de gfa er libe/
ro arbitrio qͥ inqt. Humana aia in lbero arbil⸗/
nio cõſtituta q̊ꝗ ſemel accepit nulla vnq; iniq/
tate ꝑdere põt. Quãuis aũt ania nunq; ſit futu
ra ſine libero arbitrio:tñ ſi exeat a coꝛꝑei moꝛta
li pcõ: eiꝰ libeꝝ arbitriũ ligat᷑.ſicut eſt in demo⸗
nib ꝗͥ hñtlibeꝝ arbitriũ in malo obſtinatũ ? li
gatũ:vt dicuttheologi in. ij. diſ. vij. Et ibi beat⸗

Bona. ar. .q. j. Lgata em ẽ aia pctõꝛis vincuł

dãnatõis etne:eius qͥ̊; naturalis Apꝛietas eſt li
gata.⁊ ideo eiꝰ libeꝝ arbitriũ ſilłiter eſt ligatum

—s

tas ipij nõ nocebit ei in q̃cũq; die cõuerſus fue/
rit ab impietate ſua.Et in li.de pnia Augꝰ. dicit
Videmꝰ qͥtidie in eccłia ſepe febꝛictantes: ſepe

lãguidos:ſepe paſſiõibus captos ſepe liberari:

vt appareattotiens opꝰliberan vel miſerantis
q̃tiens confeſſio fit penitẽꝭ. Quõ em coꝛpꝰ qð
vilius eſt ſepe ſanaret ⁊ aiam dignioꝛẽ ac redẽ/
ptã nõ totiẽs liberaret: medicũ ſe vocat⁊ nõ ſa/
nis ſed male habẽtibb oppoꝛtunũ. Qualis eſſet
medic qͥ malũ iteratũ neſciret curare. Medico
rũ em̃ eſt centies infirmatũ centies curare.Hec

ille.Lraſſũptiue in c.adhuc inſtat.de peni.diſt.

iij. Et Cypꝛianꝰ in epła.ij.ad Demetnianũ inqᷣt.
In iſto mũdo manẽti pnia nulla ſera eſt.patet
ad indulgentiã dei aditus:⁊ q̃rentibo atq; intel
ligentib veritatẽ faalis eſt acceſſus. Et in li.de
vlta chꝛiſtiana Augꝰ.dicit. Nõnullos ſcimꝰ⁊ le
gimus q antea aut ignoꝛãtie cecitate:aut cã ꝑfi
die:aut adoleſcentie vanitate decepti: mulapli⸗

Sed dũ eſt in coꝛꝑe rõne humane fragilitatis ql
desex miſcðia ſua ũlli reſeruat habilitatẽ ad bo / ⁊ vanio petõꝝ genere tenebant᷑ o bnoxij:ſed ꝑ
nũ. Et hoc eſt qð ait Areſt.iij. ð regimie pᷣncipũ ſuſtinentẽ dei clementiã ad pniam poſtmoduʒ
di. Lberi ſumꝰ oẽs vſq; ĩ finẽ:ad hoce ad illð. ab erroꝛe cõuerſi:maioꝛa adhuc oꝑa fecere iu⸗
viq; ad bonũ ? qd maluz: ad vicia ⁊ vtutcs.hec ſtide qᷓ; an peccata cõ miſerãt. Paret hec vitas
Ule. Et ſic intelligit᷑ glo.ſuꝑ illud pᷣſ.cxviij. Ania etna ꝑ exempla.Legit᷑ em in legenda ſei Andree
mea in manib meis ſꝑ:qᷓ ait. Licet volũtas ho de q̊dã ſene noie licolao qͥ ꝑ.xx.annos luxu⸗
minis obliquet᷑ ꝑ pctõò.· tñ ſalus ſua ſpꝑ eſt i ma/ ne deſeruierat:qͥ adeo erat in pcõ inueteratꝰ et gran
nibo libertatis ſue.Ex qͥbo apparet ꝙ qlibet etiaʒ mala cõcupiſcẽtia inflãmatꝰ ꝙ licet aliqñ ꝓpo⸗ lilna
marximꝰ pctoꝛ poteſt a pctis reſurgere rõne lbe neret amplius nõ peccare:ſtatim m reuertebat mbonmni
n arbitrij:adiuuãte tñ illũ diuia gra qua habe / ad opus ſolitũ. Quitandẽ oꝛõnibo ſcti Andree dligbiis
re põt ſi ad deũ ↄuerſus fuerit.vt ſupꝛa patulit. ſe recõmendans ⁊ ſeipᷣm ieiunijs affligẽs ꝑ vir ppecknen
qð ſinõ faciat hoc ꝓcedit qꝛ libeꝝ arbitrium in tutẽpnie eſt ſaluatꝰ. Aliud exemplũ habemꝰ in lteckdell
malo erercuit. Et de hoc eremplu habemꝰ de ſu latrone de q̊ Hiero. in epla ad Paula de doꝛ/ ru
perbiſſimo Nabuchodonoſoꝛ 25 Phargone miuse blexille ait. Nunch eſt ſera cõuerſio. vox Piboſfi⸗
de qᷣb inqᷣt Augꝰ. xxiij.q.uiij.c. Nabuchodono hecpᷣmũ in latrone dedicata eſt. Amẽ dico. ibi der ucn
ſoꝛ. dicẽs. Nabuchodonoſoꝛ pniaʒ meruit. da bodie mecũ eris in ꝑadiſo.Etidẽad Damaſuz nimertann
poſt inũeras ĩpietates flagellatus penituit:⁊ re papã.et ponũ de pe. di j.c.ĩpoꝛtuna.Chꝛiſtꝰ in⸗ boniczn
gnũ qð ꝑdiderat rurſus accepit. Pharao auté qulit 5 cruce: in ꝑadiſum latronẽ tulit. Etne qͥs gbib in
ipſis flagellis durioꝛ eſt effectꝰ ⁊ perijt. Hic mi aliqñ ſerã ↄuerſionẽ putaretfecit homicidijpe/ i⸗ en
pi röõnem reddat qͥ diuinũ cõſiuliũ nimiũ alte ſa nã martynu. Juliꝰ q; papa in c. ſipſ biter. xxvj. cawc⸗
pientiq; coꝛde dijudicat:cur medicamentũ vni q.vj. diclt. Uera cõ feſſio in vltio tꝑe põt eſſe.qᷣa poſinſin
us medici manu confectũ alij ad interuũ ⁊ alij dñs nõ ſolũ tꝑis ſed etiam coꝛdis inſpectoꝛ eſt. nummini
valueritad ſalutẽ:niſi qꝛ xpᷣi bonus odoꝛ alis Sicut latro in vni? momenticꝑe meruit eſſe in diniſipi
eſt odoꝛ vite in vitõ:alijs eſt odoꝛ moꝛtꝭ ĩi moꝛ/ padiſo in hoꝛa vltie cõfeſſionis.Etpapa Mele/⸗ lnan
tẽ. Quantũ ad naturã ambo hoies erãt.q;tum ſtin⸗ in c.cognouimꝰ. ea.q.⁊ cã alt. Perdidiſſet agc
ad dignitatẽ ambo reges: q;tum ad cnuſaʒ am latrro in cruce pᷣmiũ ad rpᷣi derrero pedens: ſtil/ Derſec
bo captiuũ dei populũ poſſidebant:qtũ ad pe lũ hoꝛe vniꝰpnie nõ iuuiſſet.Cũ eſſet in pena pe enis
nã ambo flagellis clemẽter admo niti. Quid g nituit⁊ ꝓ vniꝰcõfeſt lone ſe ermonis hab litaculũ Cannen
fines eoꝝ fedt eſſe diuerſos: niſi ꝙ vnꝰ manuʒ padiſi eo penitete ꝓmeruit. Uera em ad deũ cõ winſ
dei ſentiens in recoꝛdatiõe ꝓpꝛie iniqrad igemu uerſio in vltimis poſitoꝝ mẽte potiꝰeſt exumã⸗ n
it. alter libero cõtra dei miſericoꝛdiſſima pietatẽ da q; te. ꝓpheta hoc talit aſſerente.Cum cõuer nöhade
pugnauit arbitrio Hecuüle.Autoꝛitatibus q̊q; ſus fuen ? ingemuer:tũc ſaluus eris. Hecille Spt
bee veritas declarat. Uñ Augꝰ. li.j. retractatio⸗ Pꝛoptea Dantes in. lij. cpur gatoꝛi iducitq̃n⸗ nic
nũ ca. xrviij inqt. De qcũq; peſſimo ĩ bac vita co dã pcoꝛeʒ loqntẽ⁊ dicentẽ. Hoꝛnibili in fumo leche
ſtituto nõ eſt deſpandũ. Etidẽ hr̃ in c. Nemo. ð pctã mea:ſʒ bonitas diuia hʒ tã gndia bꝛachia enage
pe. di. vij. Et in li.de vᷣbis dñi iterũ ait. Coꝛ ipe/ qꝗͥ amplecit᷑ atq; ad ſe reuoluet.O ampliſſima opein⸗
nitẽs qᷓ;diu in hac vita viuit iudicari nõ põt.de del miſcdia. o largiſſima charitas ſũmi creato/ nc
nmnullo em eſt deſperãdũ q;diu patlentia dei ad nis qꝗᷓ tanta eſt: ꝙ ſi hõ oia pcrã cõmiſiſſet qᷓ ocs ⸗
pniam illũ inducit. Et Ezech.xxxiij.ð:. Impie/ boies mũdi ⁊ oẽs demones ſimlł in die iudicij nief
K ante e nir⸗

⸗
nc

*
dig C Nee 4

4

de n
bankodie
Parhain
96l mosin
n AN—
mnis füigion
140 Pmläde
kſen conale
. Zmidnd
vortuna. ok
goniclie ns
gnc ſöfbiam
ntie rpütcen
mi helgeſt
(idſcnp
nonis hiul

—

Ueracadii
ſma Ani⸗
Muscis N
Honnbilin te

——
tigdlann

. amnii,
nusſün ,

inuenient᷑ cõmiſiſſe: tñ eũ benigne recꝑetpeni⸗
tentẽ:eũq; libent᷑ amplexabit᷑: enã ſi ad ſummũ

ꝑueniſſet maloꝝ:atq; illũ ad ſtatũ pꝛiſtinuʒ re/
uocabit.vt inqͥt Chꝛy.in c.talis.de peni.diſ.iij.
Redite ergo puaricatoꝛes ad coꝛ ⁊ conueruimi
ad dñm q nõ tm̃ ſemel ſed millies millies ⁊ to/⸗

niẽs qͥtiẽs ad eũ ꝑ pniaʒ ↄuerſi fueriq vob graʒ

ſuã pᷣſtabit in pnti ⁊ głiaʒ in futuro ſecłlo Amẽ᷑.

Feria ſerta de ſpe et deſperatione Sermo ſe/

ptimus. P

Pes mea tu in

s die afflictiõis. Niere. xvij.eti epiſto
la occurrent ferie. Ut inqᷣt Fraciſc
nr̃ de maro.doctoꝛ illũinatꝰ in tra⸗

ctatu de charitate:hõ nõ debet tanqᷓ; mercẽnari

us deo ſeruire nec illũ amoꝛe mercenario dili⸗
gere.Sed ſciẽdũ eſt ſᷣm doctrinã ſeraphici Bo
nauenture in.iij.di.xxvij.ar.ij.q.ij.ꝙ duplec eſt
mercẽnanꝰ.ſ.malus ⁊ bonus.De malo loquit᷑
on. vbigeeſt ille qͥ pᷣncipalit᷑ deo ſeruit ⁊ il/
ũ amat amoꝛe ⁊ expectatiõe retributõis tꝑalis
De qͥ ſaluatoꝛ naͤr Joh.x. Mercennariꝰ aũt fu
git qꝛ mecẽnariꝰeſt. Mercẽnariꝰ vᷣo bonꝰ eſt il⸗
le qͥ ſeruit deo ⁊ illũ diligit nõ pᷣncipalit᷑ rõne re/
tnibutionis ſed ꝓpter ſeipᷣm. qͥa eſt ſũme bonꝰ et
diligibilis.Et ſcð o ꝓpter retributionẽ eternã.qᷣa
ipſe eſt merces nr̃a magna nimis GBeñ.xv.ca.et
iſte eſt de llis mercẽnarijs de qͥbo ꝑabolice dici
tur Lu.xv.ꝙ in domo patris celeſtꝭ abũdãt pa

nibo.ſ.fidei:ſpei:⁊ charitatis. Vñ inqͥt Amb.ſu

per Lu.exponẽdo pᷣdicta vba.Multi ſunt bo⸗
ni mercẽnarij qͥ ſpe eternoꝝ deo ſeruiũt.Oẽs g̊
boni xpᷣiani hoc reſpectu pñt dici mercẽnarij.de
quib inqͥt Augꝰ.in li.de vᷣbis dñi ſermone.iij.
Ois chꝛiſtianoꝝ ſpes in futuꝝ tpᷣs excẽditur:vt
qꝛ ſeruimꝰ hic deo:alibi ſᷣuiſſe letemur Hic em̃
ꝓpoſita ſunt nobᷣ certamia: ſed in futuro ſeculo
certaminũ pᷣmia reſeruata. Juſte ſiqͥdẽ ⁊ ꝓuide

diuĩia ſapia parauittpᷣs laboꝛis ⁊ pᷣmij. Hic er

o laboꝛemꝰ:hic ſeruiamus deo:et madata eiꝰ
eruemꝰ:vt in futuro ſecło et᷑na pᷣmia capiamꝰ.
Hec ille. Bonum ů̊ eſt hf̃e ſpem future retribu
tionis. Uñ Quintilianꝰin li.declamationũ:de/
clamatõe.vij.ait.ihil mag intereſſe hoim pu
to qᷓ; vt ſpes in homiĩe tã lõga qᷓ; vita ſit. Ut em
idẽ inqͥt declamatõe.v. Inculta cura eſt q̃ ſpem
nõ habet.At cõtra de ſpe Lucanus in.j.li.canit.
Spes ſaltẽ trepidas mentes leuat. Et Ouidiꝰ
in eplłis.Spes bona dat vires.Et Zibullus li
bꝛo.ij.Spes mouetĩ meliꝰ.⁊ Gualterꝰ ĩ alexã⸗
dniade li,.vij/inqͥt. Eſt ſpes in dubijs ſꝑ comes
optima rebo.Eapꝛopter inqͥt Catho in ſuis do/
cumẽt.ca.iij. Spem retine:ſpes vna hoiĩeʒ nec

in moꝛte relinqᷣt.Et c.v.iteꝝ ait. Rebo in aduer
meliꝰ ſperare memẽto.De q̃ ſpei vᷣtute tres in ᷣ
ſenti ſᷣmone oↄſideratões faciemꝰ. Pꝛima dicet

diſtinciolus. Scða fructificatiõ is.Tercia op

poſitionis.

Pars pma huius ſermonis de ſpei diſtin
ctione.

eſt nomẽ vᷣutis ⁊ affectiõis. Pꝛimo
mõ diffinit᷑ a mgr̃o in pᷣdica di.in cõ
paratiõe ad ſolũ obiectũ ſic. Spes eſt virtus q̃
