efficit᷑ ſtultus:qꝛ ad felicitatẽ reqͥ rĩ᷑ ſũma ſapia

⁊ ꝑfectio intellectꝰpᷣm p̊m.j.⁊.x.Echi.⁊.j. Me⸗

thaphi. Sʒ Viere. lj. ð. Stult?fact?eſt oĩs hõ
aſcia ſua.?⁊ Seneca in li.de trãqᷣllitate animi ait

Aulluʒ magnũ ingeniũ ſine mixtura dementie

fuit. Uidemꝰ q̊ͥʒ ꝙ aliqͥ habẽt magno ſcientiã:qͥ
tñ. nõ habent naturale ꝓ duobo dieb vl hoꝛis
in hebdomada. Et iõ cõiter dicit᷑:ꝙ nõ oẽs ſcien
tes litteras ſunt ſapiẽtes.Unde de quoda hoie
docto ſed ſine naturali dicebat qͥdaʒ. Iſte habet
multũ accidentale:ſʒ naturale minꝰq; cucumer

Et aliꝰ dicebat.Iſte multũ ſtuduit in li.de par⸗

uis naturalibo. Ergo ⁊c̃.Quinto arguitur ſic.

Pꝛopter illud nõ põt fieri aliquis beatus cum
quo põt ad eternã deſcendere dãnationẽ ⁊ ifeli⸗

citatẽ.Aliter ſequeret᷑ cum felicitas ſit ſtatꝰeter⸗
nus vt inquit Aug.xxij.ð ciui.dei ꝙ in eodẽ tꝑe
qͥs poſſet eſſe felix ⁊ infelix: qð eſt ipoſſibile:qꝛ
duo cõtraria nõ poſſunt cõcurrere in eodẽ ſubie

cto.ij. Topicoꝝ ⁊.ij. Periher. Sʒ cũ młta ſcia

põt qͥs deſcẽdere ad infernũ.& ſciẽtia nõ facit ali
quẽ felicẽ vel beatũ.Cõſequentia patet ⁊ minoꝛ

ꝓbat᷑ ea que habent᷑ ĩ legẽda beati Auguſtini
vbi dicit᷑ ꝙ cum Poõtianꝰ ex affrica venies nar/
raſſet vitã ⁊ miracula ülius magni Antonij:ex
clamauit btũs Aug.aſpiciendo Allippiũ ſocuuũ
ſuũ ⁊ dixit.Surgũt idocti ⁊rapuũt celuʒ:?⁊ nos
cũ nr̃is doctrinis demergimur ꝓfundu. F

Nbhonoꝛibo etiam mũdanis nõ põt eſſe
i beatitudo qðò ſic ꝓbat᷑. Nemo vicioſus
ſine virtute põt beatitudinẽ conſeꝗ:qꝛ
ſola virtus eſt ars pueniendi ad finẽ ideſt felici⸗
tatẽ:pᷣm Auguſtinũ in li.ſolilo. Sʒ multi vicio⸗

ſi⁊ ſine ᷣtute baben t honoꝛes.Ergo ⁊c imo taö

loſorrmnie
nirnin
dicnel⸗
ſilri
Gihirckin
Ntinoibo
ſnübonne
erunc
Purnte
Putin
Nngamore⸗
Videciul d⸗
ſrinbo ſobi
enalis ⸗
lbs rbiſuß e⸗
giiiz hono
Uiscſtppar
nlit Td
niſagti
Kfopala
ſchefiare ho
nn hobili
Pontnidtn
rorsoeos
Mepuoni .
Alnal ault.
sdoloꝛe n
oer Gie eñ
ſtiun guätome
leberpprarton
ſeiciscarentirt
nleicäbedoit

colardfure

Rusnods
Coſnemüdar
Junhoſo te
uncnebon
Mürvwpanon
li Nor oſce
Wunmonsa
Nrt (aud
Wltnalti
Csnolts
norſcnce⸗
ſcäſllanorn
rfunrendo⸗
moniſüinne
liai
eiſeduntg
ſenmſte
Molethono
iekio her

rre nre ze, Hhmmnaummeum

ci n ☛’K
ncii

18

8 lonrrſagant
onöͤckfns

donündig

rdris

NuGddn.
l
Nemimm en
damugitni

—

*

Aignstnnenn
inugi di
Gc oſhl
Ganlu lis
anni iutdl
gupentind
ben Pogtn
nl m
160 Mopüd
nüüitchhtnn
gur gfndh,
dansni i

S

*

Foliũ

les ſunt miſeri ⁊ infelices:qꝛ ipſos honoꝛes in⸗

debite vſurpãt vel retinẽt. Malꝰem̃ honoꝛenõ

eſt dignꝰ. iiij. Ethi. Item vt inqͥt ppᷣs in.j.Ethi.
Btitudo eſt in illo qͥ eſt btũs:honoꝛ aũt ſᷣm eũ⸗
dẽ ibi nõ eſt in honoꝛato ſʒ in honorãte. In cuiꝰ
arbitrio ẽ honoꝛẽ exhibere vel nõ:g in honoꝛib

ſũmũ bonũ nõ ↄſiſtit.Et hecrõ eſt pbᷣi vbi ſupᷣ.

ꝛeterea in eo nõ põt eſſe felictas:q̃ habito hõ
ubiacet młtis laboꝛibo ⁊ ꝑiculis atq; inſidijs.
Quia beatitudo eſt ſtatꝰqͥetiſſimꝰſine vllo labo
re atq; timoꝛe ac ꝑiculo:vt declarat btũs Aug.
xxij.de ciui.dei.Sʒ habitis honoꝛibo huiꝰſeculi
ſtatim hõ ſubijct᷑ multis laboꝛib:timoꝛib ac
periculis. Ergo ⁊c̃.De laboꝛiba inquit Mar⸗
tialis vbi ſupᷣ.c.ij. Queris onus magnũ dũ ma
gnũ q̃ris honoꝛẽc.Et ideʒ.c.iij.ait. Sollicitudo
ſrnis eſt pᷣparatꝰhonoꝛ.De ĩſidijs aũt ac ꝑicu
is dicit Iſidoꝛꝰſcdᷣo ſoliloquioꝛũ.c.lij. Citius

patʒ ĩſidijs głioſus:glłia em̃ iuidiã parit. Inui⸗

dia vᷣo ꝑicula generat.hec ille. Pꝛeterea illð nõ
põt btificare hoiem qð nõ eſt ſtabile qꝛ felicitas
eſt bonũ ſtabiliſſimũ.vt ait Areſt.x.Echi. Sed
honoꝛes mũdi nõ ſunt ſtabiles:qꝛ hodie dant᷑
vni ⁊ cras ab eo aufferunt᷑ ⁊ dant᷑ alteri:iuxta il
lud ꝓuerbiũ. undus faccus eſt calceus qͥ in
duit:qui exuit.vñ verificat᷑ illud Pꝛouer.xiiij.
Riſus doloꝛe miſcebit᷑:⁊ extrema gaudij luctꝰ
occupat.Sic em̃ ille qͥ de diuitijs ⁊ dignitatib⸗
ſõniat:quãto magis gaudet in ſõno cũ ſe hmõi
habere putat:canto plus triſtat᷑ cũ euigilans ſe
pᷣdictis carentẽ videt:de qͥbo ad modicũ in ſom
nis leticiã habuit. Ita homo q in ꝓſperitatibo ⁊
dignitatibo fuit:cũ illas amittit valde cõtriſtat
qꝛ eas ꝑ modicũ tꝑis:⁊ quaſi in ſomnis tenuit
qꝛ om̃e mũdanũ gaudiũ quaſi ſomniũ tranſit.
Item hõ ſꝑ ſtat in timoꝛe ũlos amittẽdi:ĩmo ð

altitudine honoꝛis ſepe cadit i magnã ignomi⸗

niã vituꝑatiõis.iuxta illud Martialis vbi ſupᷣ
c.ij. Alcioꝛ aſcenſus grauioꝛ plerunq; ruina.et
Maximianꝰait.Et grauiꝰſũmo culmine celſa

ruunt.⁊ Qaudianꝰlibꝛo pᷣmo in Ruffinũ dicit

Tollunt᷑ in altũ:Ut lapſu grauioꝛe cadant.Et

OPꝛatiꝰin eplis inqt. Quẽ res plus nimio dele

ctauere ſecũde: Mutate quatiũt.Ergo ĩ eis nõ

põt cẽ felicitas:maxime quia honoꝛes mũdani

non ſunt veri bonoꝛes:qð patʒ in moꝛte:⁊ poſt
moꝛtẽ.Nã in moꝛte deducũt ad ſuppeditatiõeʒ

qꝛ ülli allos ſuppeditabãt:tandẽ ab alijs ſup⸗

pedita

unt᷑:qñ ſq; trãaſeuntes hoĩes:et beſtie ac
ſerpentes ſuꝑ eoꝝ foueam gradient᷑.Eccłi.x.Cũ
moꝛiet᷑ homo hereditabit ſerpentes:et vermes:
ac beſtias. Poſt moꝛtẽ vero deducũt ad laci in⸗
fernalis ꝓfunditatẽ Eſa.xiiij. Ad infernũ detra⸗
heris in ꝓfundũ laci. Itẽ honoꝛes inducũt hoĩ
tria mala. Pꝛimo obliuionẽ bñficio ꝝ recepto⸗
rum ſicut patuit Gene.xlj.in pincerna pharao⸗

nis qui ſuccedentibs ſibi pꝛoſperis oblitus eſt
Joſeph interpꝛetis ſui. Secundo inducunt ela

CCLXIII

tionẽ. Unð Gꝛeg.ait. Pierũq; ſi ad regiminis
culmen quis eruperit in elationẽ pꝛotinꝰcõmu
tatur. Sicut Saul q indignũ ſe conſiderãs re⸗
gno pꝛius ſugerat:ſed mox vt ipᷣiꝰregni guber
nacula ſuſcepit intumuit. Tertio inducũt in
cõpaſſionẽ.qꝛ magnates parũ vt plurimũ ſune
pauꝑibus cõpatiètes. Unde Amos.vj.dicitur
Optimates populoꝝ ingrediẽtes põpatice do
mũ dñi nihil cõpatiebãtur ſuꝑ cõtritiõe domꝰ
Joſeph. Expᷣdictis ergo poſſumꝰ etiã argue⸗
re ſic. Beatitudine nõ poteſt quis male vti.pᷣm
Aug.xxij.de ciui.dei.ſed honoꝛibo ſepe homies
male vtunt᷑ ergo ⁊c. Itẽ illud beatũ nõ facit qð
peioꝛẽ hominẽ reddit.vt patet ex pᷣcedẽtibo.ſed
honoꝛ peioꝛẽ reddit plerũq; hoĩem.dicẽte Areſ.

in.ij.magnoꝛũ moꝛaliũ. Honoꝛſmagnꝰfactus

peioꝛes facit.ergo ⁊c. O igit᷑ magnate qui ſtas
in altitudine dignitatis ſclas ꝙ tanto maioꝛes
in inferno patieris penas quãto maioꝛes in
ſeculo habueris dig nitates ſi ꝓpter illas ſuꝑbie
ris. Potẽtes em̃ potẽter toꝛmẽeta patient᷑: Sa⸗
piẽtie.vj. Trãſſumptiue ĩ.c.illð.viij.q.j.Scias

etiã ꝙ tibi deficit vnus clauꝰ ſolus quo teneas

rotã foꝛtune ne te in ꝓfundũ ꝓijciat. Sicut di⸗
xit Uallaſina quidã noie dño Bernaboui vice
comiti:qui erat pnceps Mediolani. Ideo inqͥt
GBualfredꝰ in poetria.c.xxx.
Sub melioꝛe ſtatu ſemꝑ peioꝛa caueto
Nulla fides rerũ:ſequit᷑ poſt mella venenũ:
Et claudit nox atra diẽ:nebuleq; ſerenu
Cũ ſoleãt homini feliciter oĩa verti
Maioꝛi leuitate ſolẽt aduerſa reuerti.
Om̃is ergo potentatus vita bꝛeuis.Ecci.x. Et
ideo eſſe felicitas in eo nõ poteſt.
Uod autẽ in om̃ib bonis tẽpoꝛalibo et
q cõſolatiõiboſſeculi nõ poſſit eſſe felicitas
quia nõ durãt in eternũ ⁊ nõ poſſunt ſa
tiare appetitũ noſtruʒ.que duo requirũtur ad
beatitudinẽ:diffuſe pbaui ſupꝛa in ᷣmone ſcðe
ferie poſt paſcha parte.iij.amẽ ꝙ diuitie non
faciãt hominẽ felicẽ etiam ꝓbo ſic arguẽdo. In
eo nõ poteſt eſſe felidtas quod eſt impedimẽtũ
ſapiẽtie ⁊ virtutis ꝑ quã acquirit᷑ ipſa felictas.
quia illud impediẽs virtutẽ ⁊ illi cõtrariãs eſſet
malũ.ij.Ethi.Beatitudo aũt eſt ſimũ bonum
vt inqͥt Boeciꝰ.iij.de cõſoł.ſed diuitie plerũq;
impediũt virtutẽ:dicẽte Hiero.cõtra Jouinia⸗
nũ.Tegũtur plurimi philoſophoꝝ diuitias nõ
tiñ̃ cõtẽpſiſſe ſed etiã abieciſſe quaſi impedimẽ⸗
tum ſapiẽtie? vᷣtutis.Fecit hoc Sochꝛates quẽ
oĩm philoſophoꝛũ ſecte tanq; ſapiẽtie ⁊ vtutis
vnicũ fontẽ venerant᷑. Ergo in ipᷣis diuitijseſſe
felicitas nõ poteſt. Itẽ inqͥt Areſt.j.Echi.ꝙ feli
citas eſt vltimꝰ finis humane nature:⁊ ꝙ diui
tie nõ ſunt vltimũ bonũ quod querit᷑. Et ibidẽ
ait:ꝙ acqſitio ⁊ amiſſio diuitiaꝝ ſubiacet foꝛ⸗

tune: ⁊ iðᷣo in eis nõ eſt beatitudo.⁊ maxime qꝛ
in moꝛte deducunt boiem ad ſũmã pauꝑtatẽ et

n 4

Bermo

denudationẽ vt habet᷑ Job. xxvij. poſt moꝛtem
vo ad extremã inopiã.ſicut patuit ð illo diuite
de quo habet᷑ Luce.xvj.ꝙ ad tantã penuria de/

uenit ꝙ vnã ſola aque guttõ habe nõ potuit.
De quibo etiã dicit Seneca ad Lucillũ libꝛo.ij.

epłarũ:cpła.ij. Diuitie inflant animos:ſuꝑbiã
pariũt:⁊ inuidiã cõtrahũt.Etideo non poſſunt
Apꝛie appellari bona.quia vt habet᷑ in.l.bonoꝝ.
f..de verbo.ſigni. Bona ex eo dicũtur ꝙ beant:
id eſt beatos faciũt.Diuitie aũt crudiãt.vñ Se/
neca ad Lucillũ ait. Maioꝛi toꝛmẽto pecunia
poſſidet᷑ q; querit᷑.? Areſt.j.Ethi.inqᷣt. Multis
cõtingunt detrimẽta ex diuitijs:⁊ quidã ꝑierũt
ꝓpter illas. Licet ergo diuitie inq;tũ ſunt create
a deo appellent᷑ bone:tamẽ ꝓpter eas nõ poteſt
dici homo felir. vnð Aug.in.j.ſᷣmone de inno⸗
centibo dicit. Eſto bonꝰ qui habes bona. bone

ſunt diuitie:bonũ eſt aurũ:bonũ eſt argẽtũ:bo

ne familie:bone poſſeſſiones: omnia iſta bona
ſunt:ſed vnde facias bonũ nõ que te faciant bo
nũ. Hec ille. Seneca aũt cõtra diuitias loq̃ns
ad Lucillũ ait in quadã epła.Diues quẽ tu feli
cem cũctis admiraãtibo credis ſepe dolet:ſepe ſu

ſpirat:mlłci illũ comitant᷑:vlł muſce ſ. equunt᷑.ca

dauera lupi:frumẽtũ foꝛmice:pꝛedã ſequit᷑ tur
pa iſta nõ hoĩem.diues eſt: q̃tidie potentũ violẽ
tiã timet:ſuſpectã ſemꝑ habet familiariũ fidem
ſemꝑ ĩminẽtes pauet inſidias exteroꝛũ.hecille.
Sed de malis ꝓcedẽtib ex diuitijs diffuſe tra⸗
ctaui ſupᷣ in ᷣmone pᷣcedẽti.Et ideo in eis nõ ſo
lum nõ eſt felicitas ſed ſunt obſtacula ad cõſe⸗
quẽdã ipᷣam beatitudinẽ.dicẽte dño Mat. xix.
Amen dico vobis qꝛ diues difficile intrabit in
regnũ celoꝝ. Et ſic ptʒ repꝛo batio opiniõis illiꝰ
qui dixit vinũ pᷣcellere oibus exponẽdo moꝛa⸗
liter eiꝰ dictũ. L2
VUVi vᷣo dixit regẽ oibus foꝛtioꝛẽ repᷣſen⸗
q tat eos qui crediderũt beatitudinẽ eẽ in
dominijs ⁊ pꝛelatõnibo dicẽtes ꝙꝙ meliꝰ
eſt regere ſtultos qᷓ; regi a ſtultis:⁊ eſſe caput la
certe q; cauda leonis:⁊ ꝙ eſt qͥdã felicitas poſ⸗/
ſe viuere in ſpũ libertatis. Uñ benedixit Moy
ſes populũ iſrael Deut.xxviij.dicẽs. Conſtituet
te dñs in caput ⁊ nõ ĩ caudã:⁊ eris ſemꝑ ſupꝛa
2 nõ ſubter. Qðõð exponit glo.i.pꝛelatꝰ:nõ ſubdi
tus. Sed iſti etiã errauerũt:quia beatitudo eſt
perfectũ bonum. vt oſtẽdit Boeci. iij. de cõſol.
Cum igit᷑ poteſtas ſit maxime impfecta quia
ad alið oꝛdinata eſt.ſ.ad pacẽ reipublice:⁊ mul
tis periculis ⁊ calamitatibo eſt ſubiecta:ergo in
ea nõ poteſt eſſe felicitas. Ideo Boecꝰ.ij. de cõ
ſola ait. Ptãs hũana ſollicitudinũ moꝛſus ex
pellere foꝛmidinũq; aculeos vitare neqt. Et ĩfra
Poteſtateʒ cenſes cui ſatellites latꝰ ambiũt: qͥ
quos terret ipᷣe pł“ metuit.hec ille. Qui em̃ ptã⸗
tem ſibi aſſumit odiet᷑.vt ſcriptũ eſt Ecci.xx. Et

in cõi ꝓuerbio dicit. Pꝛopter moꝛſuʒs delicatũ
mille patit᷑ detrimẽta. Licz ergo dicat᷑. .ad Thi

—

bus oiĩbus cõdudi poteſt ꝙ pꝛelatio eſt ãbitio/

xxXI

mo. v. Qui bene pſüt duplia honoꝛe digni ſüt.

tamẽ ſepiꝰ accidit ⁊ veriłicat᷑ illð Eccs.viij.Do

minat᷑ homo hoĩ in malũ ſuum.ſ.pene tꝑalis.
quia q;to gradꝰ alcioꝛ tanto caſus grauioꝛ eſt.
Unð in figura huiꝰ ſuſpenſi ſunt pᷣncipes po⸗

puli iſrael in patibulis cõtra ſolẽ:iubẽte domi⸗
no Numeri. xxv. vbi dicit Gꝛego. Hoc ſi hboĩes

attenderẽt pꝛelatiões nõ ambirẽt.Dñatur etiaʒ
homo hoĩ in malũ ſuũ culpe moꝛtalis.qꝛ non
ſolũ habet culpã pꝛopꝛiã:ſʒ etiã ꝑticipat de cul
pa ſubditoꝛũ ex ſua negligentia cõmiſſa. Ideo
dicit Ecci.vij.Nõ alliges tibi pctã duplicia:ne
qʒ em̃ eris in vno imunis.Dñnatur etia in malũ

ſuũ pene eternalis:iuxta illð Sapᷣ.vſ. Judiciuzʒ

durlſſimũ his qui pᷣſunt fiet. Srauiꝰem eſt pec
catũ pꝛelati qᷓ; ſubditi.xl.di.ehomo xpᷣianꝰ. vñ
Hiere.v.dicik. Magis hi ſimul cõfregerũt iu⸗

gum ⁊ ruperũt vincula. Seeee qͥʒ de pluribꝰ
u

reddituri funt rationẽ q́; ſubditi.iuxta illð ¶u⸗
ce. xij. Eui plus cõmittit᷑ ab eo plus exigit᷑. Itẽi
exercẽdo officio ſuo ſeipos ↄdenãt dũ alios iu⸗
dicãt de his q̃ ipi cõmittũt.dicẽte Pau.ad Ro/
ma.ij. In quo alium iudicas teipᷣm condẽnas.
Item ab oibus ſubditis iudicat᷑. vñ dicere põt

illö Treñ.iij. Poſuit me dñs tanq; ſignum ad

ſagittã. Maius etiã ſcandalũ ⁊ damnũ ſequit

ex peccato ⁊ malo exẽplo pꝛelati qᷓ; ſubditi. Uñ

Seneca ad Lucillũ inqͥt. Grauiſſimꝰ eſt moꝛ⸗
bus qui a capite diffundit᷑.⁊ Gꝛeg.in paſtoꝛali
Cum paſtoꝛ ꝑ abrupta graditur neceſſe eſt vtĩ
pꝛecipitiũ grex labat. Ideo dicit᷑ ꝙ mal⸗ pꝛela⸗
tus multos ſuo malo exẽplo trabit ad inferos

rxl. di. .ſi papa. Quapꝛopter nibil apud deũ mi
ſerabiliꝰ:triſtiꝰ:ac daãnabilius eſt q; malꝰ pᷣla⸗

tus: vt ſcriptũ eſt in.c.ante oĩa.cadẽ di.Ex qui⸗

ſo ſicut gladius quo ſeipᷣm occidit⁊ pꝛoximũ:⁊
ſicut laqueꝰ quo ſe per gulã ſuſpẽdit: 7 ſicut ve⸗
nenũ dulci melle circũdatũ quo ſeipᷣm ꝑnecat:
2 ſicut oleũ ſuaue in quo dũ ſenſualr natare in/
cipit ſuffocat᷑ ⁊ perit.Et ſic patet ꝙ in platiõibꝰ

nõ eſt felicitas:ſicut credidit ille qui regẽ dirxit e

foꝛtioꝛẽ. “ ðWU
Uii vo mulieres dixit eſſe foꝛtioꝛes rep⸗
q ſentatillos qui poſuerunt beatitudinẽ
in voluptatib:que etiã eſſe nõ poteſt: qꝛ
ad beatitudinẽ ſequit᷑ delectatio pfectiſſima:et
ex ꝑfectiſſimo bono ſibi adeq̃to.qꝛ beatitudo ẽ

ſtatus oĩm bonoꝛũ aggregatiõe pfectus.vt in⸗
quit Boeciꝰ.iij. de ↄſoł. Delectatiões vᷣo volu⸗
ptatũ ſunt im pfectiſſime. Cuiꝰſignũ ẽ:qꝛ bonũ

voluptatis nõ appꝛehẽdit niſi ſenſus: quoꝛuʒ
delectatio in cõꝑpatiõe delectatiõis aie qꝗ eſt vni⸗

uerſalis boni appᷣbenſiug eſt mima. Unð Sa

piẽtie. vij. dici. Om̃e aurũ in cõparatõe illiꝰ are
na eſt exigua. Hinc Boeci' in. lij. de cõſo l. inct
Triſtes eſſe voluptatũ exitꝰ ſiqͥs reminiſc libi

dinũ ſuarũ volet intelliger. que ſi beatũ efficere

ſernbuen
eleſpet⸗
yindalch⸗
ltan i
90 c,
nenifin
Gofutiini don
oeſclans⸗
hnintiln
vnliſß luliil
cGnnkeninge
Gtte intlen
niſleran
toigiſte
Mhibeimdinel
Woru o
Uerirral
ctant Bug
noporn
Nadefdctned
Netuniis
hiarlün
CleeNtp'in
1Duununene
ios n⸗
litenpatcdi
Wune Tlli
mrcögruar
ſes Arctortle⸗
ſclocauthe
ontoptnoone
Mioelefortio
ſpererdedich
idicdt R⸗
Dtbapbilicec⸗
efitans qe
iſoplnionẽ
nabfiaan
lniqinqt.
leſei air que
Tiim gi
aſeiboniſtlle
Lauivoi
¹ (Cdooſen
ckoing
Cuiencn
poſreronzdt
eintnt
hout denwog
ſnincfn
ntpgerlhide⸗
nicſureqcin
WE
harünfene
tndorchlke
Nalt Segein
lar Npngr

„

ndigi
isgid
nagna,
ces
Clh 6 .
Ddime
ls,an
chor deal
niſa Fen
cdlcane
u Wunpeli
Nien
mmusenänt

morpiae
inra

rſuat
tnndin

idtini

ü: dmi

ninD

raniſſin in

uretdſtin

t
mabit 0 en

dlaput ian

sctï
atnde
ini

mmr annald
cnihalſke
o ciinar
ainbennl
nbegſeavs⸗
nies i
Pigiinhn
ſuig un
tstu
6 rielle⸗
naſte

mes oꝑiẽt eos.

poſſent:nihil etiã eẽt qͥn pecudes btẽ eẽ dicerẽt᷑
Hec ille. Pꝛetea coꝛꝑales voluptates in moꝛte
coꝛpꝰ in delicijs enutritũ deducũt ad vᷣmiũ co⸗
meſtionẽ. Job.xxj. In puluere doꝛmient ⁊ ver⸗/
Poſt moꝛtẽ vo deducũt aiam
ad eternã afflictionẽ. Apoc.xviij. Quãtũ in deli

cijs fuit tãtũ date el toꝛmẽtũ ⁊ luctũ.Et oñteri
ipis eſſe felicitas nõ põt. Arel.q̊ʒ.vij.ethi.de mi⸗
ſeria ⁊ dõno voluptatũ loqns ðᷣt.Cõcupiſcẽtie

carnales manitfeſte itellectũ obnubilãt ⁊ ratiõʒ

ipediũc.? Sene.in.j.declamationũ ait. Nibilẽ
t moꝛtiferũ ingenijs qᷓ; luxuria. Siqᷣdẽ ratõʒ
pturbat: intellectũ hebetat: mẽoꝛiã eneruat:ob

liuionẽ ĩmittit:erroꝛẽ infundit: ignoꝛãtiã indu
cit. ⁊ hoĩeʒ q̃ſi beſtiã facit. Hãc qͥʒ opinionẽ po
nentẽ btitudinẽ ĩ voluptatibo repꝛobaui ſupᷣ in

ppma kte huiꝰ oꝑis ſᷣmone.xiiij parte.ij.

Uerũt ⁊ alie de beatitudie opiniões.vñ
f recitat Aug.xix.de ciui.dei.ꝙ Marcus
varro notauit ducẽtas octogita opinio

nes de felicitate:qᷓs phᷣi diuerſimode habuerũt.

De quibo aliq̃s Lactã.in.iij.diui.inſti.refert di

cẽs. Epicurꝰ ſũmũ bonũ in voluptate animi eẽ

cenſet. Ariſtipꝰ in voluptate coꝛꝑis. Caliphon

⁊ Dinomacꝰcirenaici honeſtatẽ cũ voluptate iũ
xerũt. Diodoꝛꝰ in puatiõe doloꝛis ſũmũ bonũ
poſuit.peripatetici aũt ĩ bonis animi ⁊ coꝛꝑis
7 foꝛtune.Trilli ſũmũ bonũ ẽ ſcia.Zenonis cũ
natura cõgruẽter viuere.quoꝛũdã ſtoicoꝛũ vᷣtu
tẽ ſeqͥ. Areſtoteles ĩ honeſtate acvtute ſũmũ bo
nũ collocauit.hec ille. Quibo opiniõibeꝓ nũc di
miſſis ad opinionẽ illiꝰ reuertamur q dixitveri
tatẽ oib eſſe foꝛtioꝛẽ:qͥ repñtat eos qͥi cognitõe
ſũmi ⁊ veri dei dicũt cõſiſtere felicitatẽ.⁊ iſti ſoli
verũ dicũt.Cũ qͥbꝰ cõcoꝛdat Auicẽna libᷣ.ix.ſue
Methaphilice.c.ix.dicẽs ꝙ feliatas ẽ cognitio
pme vitatis qᷓ eſt deꝰ ⁊ cõiunctio cũ ipᷣa vᷣitate.
Iſtã g̊ opinionẽ tenẽtes ſoli debẽt a rege celi pᷣ⸗
miari ⁊ bñficiari.qꝛ ſequũt᷑ doctrinã ſaluatorꝭ
Job. xvij.qͥ inqᷣt. Hec eſt vita e᷑navt cognoſcat
te verũ deũ⁊ quẽ miſiſti ieſum xpᷣm. Eapꝛopter
Tho.ĩ ſũma gẽtiles ðᷣt.O ꝑtet vltimũ finẽvni

uerſi eẽ bonũ ĩtellectꝰ.hoc aũt eſt vitas. +

X quib oĩbus ait ille tbeologꝰ.Ego cõ⸗
ę udo o ſereniſſime imꝑatoꝛ:ꝙ vᷣitas ſo
la eſt oim foꝛtiſſima⁊ potentiſſima:ſine
qua imꝑatoꝛ eſt tirãnꝰ.Et cũ felix apꝑeatvᷣitas
poſtremo oñdit eũ miſeꝝ.Et nõ erubeſcit ipera

toꝛ ĩuẽta vᷣitate ſuas leges emẽdare:vt ipᷣeↄfitet᷑

in aut᷑.de nup.S.j.v.nõ em̃.col.iiij.vbi glo.ðt ꝙ;
ſapiẽtis eſt mutare ꝓpoſitũ. Papa ſine vᷣitate eſt
ãtixpᷣs:⁊ illã defendere dʒvſq; ad aiam ⁊ ſãgui
nẽ.c.ſunt qͥdã.xxv.q.j.Exercitꝰ ſi ꝓ vitate nõ pu
gnat cõfundet᷑:⁊ ſi aliqñ ) vitatẽ obtinuerit vi⸗
ctoꝛiã nõ pſeuerabit diutiꝰ in ea.qꝛ nullũ violẽ⸗
tũ durabile.Et cũcta imꝑia nemo cõtinuit diu:
vt ait Sene.in li.trage. Itẽ exercitꝰad b eſt oꝛdi
natꝰ vt ptegat vᷣtate:vt notat quedã glo.in cle

meñ.paſtoꝛalis de ſen.⁊ re.tDiu.
Atura inſuꝑ cedit vitati:vt patet in reli⸗
n gioſis qͥ amoꝛe vicatis vincũt ſeipos ab
negãtes ſuas naturales paſſiões:iuxta
ſaluatoꝛis ↄſilis Matthᷣ.xvj.Et h̊ͥ agũt amoꝛe
Jeſu xpᷣi qͥ ẽ vitas vt ipſeteſtat᷑ Joh· xiiij. Scia

vo ad ſolã veritatẽ eſt oꝛdinata:vt oñdit Lactã

tius in pᷣncipio diui.inſti.Et iõ inquit imꝑatoꝛ
in autẽ.vt defũcti ſeu funera.in pᷣncipio colla.v.
ꝙ qͥ cauſas examinõt:debẽt vitatẽ examinare ſi
nõ volũt ad culpã venire. ᷣðDUUUã
a Mbitionẽ q̊ʒ vᷣitas in oib ſuꝑat ðᷣmõ
ſtrãs eã deteſtã d:tũ qꝛ qᷓnto qͥs magis
pꝑ eã aſcendit tãto plus impugnat᷑:et dãnabiliꝰ
cadit.iuxta illð Senece in li.tragediaꝝ.Feriunt
celſos fulmina colles.Tũ etiã qꝛ tales am bitio
ſi nũq; hñt pacẽ vł quietẽ:dicẽte ꝓſpero ĩ li.epi⸗
grãmatũ.lec parx ſolliciq: nec modꝰ ẽ cupidis.
2 Seneca in li.tragediaxꝝ.ait.Nũqᷓ; placids ſce
ptra qᷣetẽ. Certumue ſui tenuere diez. Itẽ qꝛ oĩia
que Ambitioſus acquirit cito relinquet. Uñ de
ipo dici põt illud Eſa.iiij. Oĩs głia eiꝰq̃ſi flos fe
ni. Exſiccatũ eſt fenũ ⁊ cecidit flos etꝰ.Et ꝓpheta
ait. ps. cvj. de ambitioſis. Aſcendunt vſq; ad ce
los ⁊ deſcẽdũt vſq; ad a byſſos:aia coꝝ ĩ malis
tabeſcebat. Lurbati ſũt et moti ſũt ſic ebꝛius:⁊
oĩs ſapia coꝝ deuoꝛata ẽ. Et pſal.xxxvj.iterũ in
quit. UVidi impium ſuꝑexaltatũ ⁊ eleuatũ ſuper
cedros libani.Zranſiui:⁊ ecce nõ erat. Queſiui
eum:⁊ nõ eſt inuentus locus eiꝰ.Amicitia vero
cum ſit potens ei tñ pᷣfert᷑ vitas:dicẽte Areſto.j.
Ethi.Amic Sochrates:amicus Plato:ſʒ ma
gis amica veritas. Cuius ratio eſt:qꝛ amicitia
magis chara minus chare pꝛeferenda eſt. Sed
amicitia veritatis eſt magis chara:quia vt dicit
Aug.in li.de vera religione. Homo ama? ꝓpter
veritatẽ vite ⁊ doctrine.Cũ ergo ꝓpter vnũqð q;
tale:⁊ illð magis.j. Poſte.⁊ in.xix.di.c.j.⁊ in cłe
mẽtina.ſi dominũ.de reli.⁊ ve.ſan. Jõ amicitia
veritatis eſt pᷣferenda. Ea ꝓpter phᷣus in.j.Ethi.
ait. Sanctũ eſt phonoꝛareveritatẽ. Ueritas em̃
ita eſt ſancta ⁊ firma in bono: in nullo caſu li⸗
cet eam deſtruere mendacio voluntario:cum tñ

in aliquo caſu licitũ ſit homicidiũ volũtarũ:qꝛ

hõ dimiſſa inocẽtia põt eſſe ↄueniẽs materia iu
ſte deſtructiõis. Nõ ſicaũt eſt de mẽdacio. O
Uo ad fatum fero ⁊ cõſtellatiões reſpõ⸗
ꝗ detur: ꝙ vere ſapiẽs dominabit᷑ aſtris.
V It in cõmuni pꝛouerbio ðᷣꝛ:et fuit ſnia
Ptholomei in centiloqꝗo.Foꝛtuna vero eſt cau
ſa ꝑ accidẽs ſecũdo phiſicoꝛũ. Unde Lactanti
in.iij.diui.inſti.dicit. Yoꝛtu na eſt accidentium
rerum ſubitus atq; inopinatꝰ euentus.De qua
Claudianꝰin pꝛincipio libꝛi in ruffinum mmqᷣt.
Sepe mihi dubiã traxit ſententiam mentem.
Curaret ſuperi terras:an nullus ineſſe
Rectoꝛ:⁊ incerto fluerent moꝛtalia caſu.
Sed cum diſpoſiti queſiſſem Ktdaa- mndlle
„

Germo

Pas criptoſq; maris fines amniq; meatꝰ
t noctis luciſq; vices tũc oĩa rebar
CLonſilio firmata dei:quilege moueri
Sidera:qͥ nges diuerſotepoꝛe naſci:
Qui varia phebẽ alieno iuſſeritlgni
Cõpleri:ſolẽq; ſuo ꝑrexerit vndis
Littoꝛa:tellurẽ medio librauerit axe. Hec ille.
Luũ ergo felicitas ſit cauſa ꝑ ſe⁊ꝑ ſeiſſima ſi dici

liceat:patet in foꝛtuna nõ eſſe felicitatẽ. Juliꝰau

tem celſus ↄtra foꝛtunã inqͥt. Foꝛtuna plerũq;
eos quos pluribo beneficijs oꝛnat ad durioꝛẽ
caſum reſeruat.Et Aug.iiij.de ciui.dei.ca.xviij.
ait.YFoꝛtuna põt eſſe bona⁊ mala:felicitas autẽ
ſi mala fuerit felicitas nõ erit. Pꝛeterea non cu
rãdũ eſſe de foꝛtuna cũ ſepe ſit nociua: vt oñdit
Seneca in puerb.dicẽs.Foꝛtuna quẽ nimis fo
uet ſtultũ facit.Dicit q̊ʒ Ph̊ᷣus in lib. de bona
foꝛtuna. VUbi plurimꝰ intellectus ⁊ ratio ibi mi

nima foꝛtuna:vbi aũt plurima foꝛtuna ibi mi

nimus intellectcꝰ .
Onſuetudo etiã poſtponẽda eſt veritati

C .ſi cõſuetudinẽ.⁊.c.qui contẽpta.⁊.c.fru

ſtra. viij.di. VUnde in.c.cõſuetudo.ea.di.

dicit. Cõſuetudo ſine veritate vetuſtas erroꝛis

eſt.pꝛopter qð relicco erroꝛe ſequamurveritatẽ.
Hecibi.Talis cõſuetudo nõ minꝰ qᷓ; pernicio
ſa coꝛruptelavitãda eſt.c.mala.viij.diſt. Pecu⸗
nia vᷣo miſera eſt.⁊ illud Salomõis dictũ. Pe
cunie obediũt oĩa.pꝛolatũ fuit in ꝑſona ſtulto⸗
rum. ſapiẽtes em̃ nõ obediunt pecunie ſed ſolũ
ſtulti.vnde Seneca in lib.de beata vita ait.Di⸗
uitie apud ſapientẽ in ſeruitute ſunt: apud ſtul
tum in imꝑpio. 2O
Eligioſi q̊ʒ niſi ambulẽt in veritate peſſi
r mi ſunt oim.xlvij.diſt.c.qᷓ;tũlibet. JIdeo
Johaã nes euãgeliſta inqᷣt in.iij.ſua epła
GBauiſus ſum valde veniẽtibo fratribo ⁊ teſtio⸗
niũ perhibẽtibo veritati tue:ſicut tu ĩ vᷣitate am
bulas.maioꝛẽ em̃ hoꝛũ non habeo gratiã qᷓ;vt
audiã fratres meos in vitate am bulãtes. Pꝛo
pterea dicit᷑ ꝙ veritas magis debet inq ri a cle⸗
ricis q; vboꝛũ eloqntia.xxxviij.di.c.ſedulo. R
NDona aũt fama nõ habet durabilitatem
b niſi in vᷣitate qͥs benefaciat. iuxta illud
Ouidij in.ij.de faſtis. Et memoꝛẽ famã
qui bene geſſit habet. Et iðo Johãnes ſolobꝛiẽ
ſis anglicꝰ in polichꝛatone lib.vj.ait. Jſochꝛa⸗
tes querẽti modo quis famã optimã compa
raret.ſi geſſerit inqᷣt optima ⁊ locutꝰ fuerit pau
ca.Licet ergo qñq; aliqui magnã famã vcutis
falſis vulgi opiniõibo habuerint:vt teſta? Boe
cius in.iij.de cõſoł.tamẽ in fine ꝑ veritatẽ falſi⸗
tas etecta eſt ⁊ illa głia nõ ꝑdurauit.Dicit᷑ em̃
in ꝓuerbio.Gloꝛia vana floꝛet ſed nõ ꝓfert gra
na.Et hoc eſt qð inqͥt Job.xx.ſui lib.c.Gaudiũ
hypocrite ad inſtar puncti.Et ideo boniviri nõ
curaãt de vana fama:nec deſperãt de vulgariuʒ
falſis diffamatõibo.iuxta illud Ouið.in.iiij. li⸗

bꝛo de faſtis. Cõſcia mens recti fame mẽdacdia
ridet. Sciũt em verã eſſe ſententiã Franciſci pe⸗

trarche in lib.de remedijs vtriuſq; foꝛtune dicẽ
tis. Nulla pꝛonioꝛ ad erroꝛẽ atq; pꝛecipitiũ via
eſt qᷓ; ire pervulgiveſtigia.Nã quicqͥd pene vul

gus laudat vituꝑio dignũ eſt: ⁊ quicqͥd appꝛo
bat malũ eſt:⁊ quicqͥd impꝛobat Pendm c. 2

quicqd loquit᷑ falſum eſt. Et ideo Aug.in epła
ad Dioſcoꝛũ ait. Felicitas hoĩs pendere nõ de⸗

bet ex boim linguis.ullus em ſapiẽtiũ philo

ſophoꝛũ finẽ actionũ ſuarum cõſtituit in fama
vulgi vel in lingua hoĩm.hec ille. Dicit em̃ bea⸗

tus Tho. in ſũma cõtra gẽtiles libꝛo.iij.c xviij

⁊.]·ij.q.ij.arti.ij.ꝙ melius eſt eſſe dignũ hono⸗

re q; honoꝛari:quia eſſe honoꝛe dignũ pᷣſuppo

nit vᷣtutẽ ineſſe:bonorari aũt nõ ſemper. Sepe
em̃ verificat᷑ illud Pſal.dicẽtis. Laudat᷑ pecca⸗
toꝛ in deſiderijs aie ſue:⁊ iniquꝰbenedici.So
lum ergo debemꝰ appetere laudẽ ⁊ honoꝛatio⸗
nem celeſtẽ.De qua ait Augꝰ.xxij.de ciuita.dei.
c.penulti. Ibi eritvirtꝰ honoꝛ qui nulli negabit
digno:⁊ nulli deferet᷑ indigno. S
Anitatẽ vᷣo coꝛꝑis eſſe multotiẽs malã
ſ xinfirmitatẽ bonã vᷣitas oſtedit.qꝛ młti
ſani ex coꝛpoꝛis ꝓſperitate in multis vi⸗
tijs dilabũtur qui infirmi ad deũ reuertuntur
Et in infirmitate foꝛtioꝛes fiunt.iuxta illð apłi
ij.ad Choꝛ.xij. Uirtꝰ in infirmitate perfici᷑. Et
in eodẽ.c.idẽ inqͥt.Cũ infirmoꝛ tũc foꝛtioꝛ ſum.
trãſſumptiue in.c.niſi cũ pꝛidẽ.S.alia vo cauſa.
de renũ.vbi dicit᷑. Nõnunqᷓ; infirmitas coꝛꝑis
foꝛtitudinẽ coꝛdis augmẽtat. Ideo Hieroñ.in
epła ad Palmachiũ ⁊ Occeanũ loquẽs de die

iudicij ait.O quãtis in die illa expediuiſſet:ſi et

ſenſu coꝛꝑis ⁊ viſcerũ vigoꝛe caruiſſent. ¶
AUllier etiã a veritate detegitur:⁊ que pul
m cheꝛa videbat᷑ a veritate putredinẽ quan
dã eſſe demõſtrat᷑. Nõ em̃ poteſt tãtũ tra
here rugas vultꝰ ſui quin aliq̃liter appareant.
Nã dietim magis creſcũt⁊ ipᷣa turpioꝛ efficitur
⁊ dicere poteſt illð poeticũ.Nõ reſpõdẽt vltima
òmis.Unõð in ꝓuerbio dicit᷑ Nõ eſt ita pulcra
res ⁊c̃.Et ideo poſteaqᷓ; eiꝰ turpido apꝑuit de/
ſpicit᷑iuxta illð Junenał lib.ij. .
Tres ruge ſubeãt ⁊ ſe cutis arida laxet

Fiant obſcuri dẽtes:oculiq; minoꝛes:
Collige ſarcinulas dicit libertꝰ ⁊ exi

Jam grauis es nobis:⁊ ſepe emũgeris eri
Ocius ⁊ ꝓpera:ſicco venit altera naſo.Hecille.
Dicit em̃ ille qui tenuit concubinã in iuuentute

ipᷣius cũ videt eã ſeneſcẽtẽ. Uade meretrix quia

iam fetes:⁊ naſus tuꝰ videt᷑ inſtrumẽtũ quolã
bicat᷑ aqua cõis.vt em̃ experiẽtia demõſtrabit:
illa dña frõtoſa q̃ vultũ fu qͥtidie oꝛnat ⁊ na/
turalit᷑ ẽ ſpecioſa cito ex ſenectute effecca vetula
amittet oẽʒ ðᷣcoꝛẽ:⁊ q;dto magꝭ faciẽ fucabit tãto

turpioꝛ appebit. Uera ẽ nãq; ſnia Ouið.i.y.

Methamoꝛ.di.Cũcta fluũt:oiſq; vogans foꝛ⸗

Unrint
iq mmma
munnſen
nagprente
ſrciſor
N vertn
mititnefi
Pbapün
Mdnamunan
natunti
niiwsnc
otngalnen
Nuckſun
Unrdise
urnicuſn
Purricemi.,
giſchboſtie
Theni W
Canend oesc
genweo ed d
Nonrctengongn
Neliaahet
Dtfätacenie

Aheberdcüba

Gurosd Ro.
Ohonlginſe
lumnid⸗
unicſopn
gurten?nor
luoneſſaratal
Mmiſrdegnuclp
luofidcizpaons
Püaporragnnt
cagaorad
dibns.
Paorsſchn
Ka
(öotl
pp:
tioꝛc.
cptoyodicere
ſchisckrri⸗
luc Niorjino
Pgiopinns:rce
ringſünos

tkünelig

aſlbgeche
cocffitrrin
Maextnad⸗
lackeafaree
1Mire Qugr
Abeogr
1Erzogin
dgöcter Zu
Minsſulef
Cocoꝛdanstel
Zug rbiz 2
Wyonaniz

endennid
dſptni i

ütutiten
udacfe
Sirien,

rdcüin

niſnn .

igrydantieg
ucirdun

gre

ſemumnitl

nnsokiitene
Gdäunm

miKs

mtifimn
ialafocuan

nimmims ns
teo Hiowi
mü locvisde
apediulſeie
taruiſan 1
Nrgtur:
Nt rdi
citiiin

öamackan
it ſͤckiaſe
pico geit
hi⸗
mularr
ninone:
VDEH
mnügensen
nnalo
Nbinäinidumn
udenemd
enſnmin
4 uͤfonn⸗

mãdata tua veri

O

matur imago. Et iterũ ibidem. ecſpecies ſua

cuiq; manet rerũq; viatrix. Ex alijs alias repa⸗
rat natura figuras Nil equidẽ durare diu ſub

imagine eadẽ Crediderim ⁊c. Ex quibo oibo cla

riſſime cõſtat ꝙ veritas oibus pᷣualet.Nec miꝝ

qꝛ deꝰ eſt veritas.c.qͥ contẽpta.viij. di. ⁊ oĩa ſua
oꝑpa ĩ vitate facit. Jõ ũli inq tOauid pſal.cxviij.

Pꝛincipiũ verboꝛũ tuoꝛũ vᷣitas.⁊ iterũ.Omia
cas: 2 oẽs vie tue vᷣitas. ⁊ pſal.
xxv.etiam ait. Ueritas tua vſq; ad nubes. DHec
etiã illa vtus in medio cuiꝰ reqeſcit deꝰ.cui di⸗
xit p ha pſal.xxxv. Ueritas tua in circũitu tuo.

Heceſt uůla margarita pᷣcioſa quã in nobis re⸗

quirit dñs.vt dicit᷑ Pſal.xxx.Hec eſt illa q per
durat in ſecula ſeculoꝛũ.pſal.cxvj.Ueritas dñni

maneti eternũ. Hec eſt vᷣtus illa excellẽtiſſima
quã nobis oſtẽdere venit filiꝰ dei. cui dictũ fuit

Matth.xxij. Uiã dei in veritate doces. Jðo ex⸗
clamemꝰ oẽs cũ ꝓpba pſal.cxviij.Ne auferas de
oꝛe meo verbũ vᷣitatis vſq; q̃q;.O igi veritas
beatiſſima:o regina potẽetiſſima:o dnatrix emi⸗
nẽtiſſima:beatꝰ qui ꝓ te vſq; ad moꝛtẽ decerta⸗

bit. felix que te ſemꝑ hab ere ꝓcurabit.Qui eniʒ

te habet deũ habet. Si aut deꝰ ꝓ nobis qͥs con
tra nos.ad Ro.viij.Et ideo tu es illa q ſola ab
oĩbus diligẽtiſſime es ꝑquirẽda ⁊ꝑſcrutãda.c.
qꝛ ſunt.xxviij.di.⁊.c.ſi quid vo.di.lxxxvj.Et ſic
patet cõduſio pᷣme ꝑtis quã ſic deduxi.qꝛvt in⸗
quit Ualeriꝰ maximꝰ li.iiij.c.de pauꝑtate.Me
lius repᷣſentat᷑ aliqͥd ꝑſonis qᷓ; verbis.⁊ impera
toꝛ iſti.de gradibo.S.fi.dicit. Ueritas magꝭ ocu
lata fide q; ꝑ aures animis hoiʒ infigit᷑. ?⁊ Oꝛa
tiꝰ in poetria canit.Segniꝰ irritant animos de
miſſa ꝑ aures Quõ que ſunt oculis ſubiecta fi
delibus.
Pars ſcða ꝙ vᷣitas ẽ oĩʒ oppugnatiſſia. x
Ecũda cõcluſio etiã deducta fuit ab
ſipo ctheologo. Nã cũ oẽs eiꝰſententiã
appꝛobaſſent rogauerũt vt ipᷣe ſapiẽ
tioꝛ ceteris deminaret alias q̃ſtioes
cepit ergo dicere.Cũ veritas ſit potẽtiſſima con
ſequẽs eſt vt ipᷣa ſit oim oppugnatiſſima.iuxta
illud Oꝛatij in odis li.ij.c.x. Sepiꝰvẽtis agitat
ingẽs pinns:⁊celſe grauioꝛi caſu ðcidũt turres
feriũtq; ſũmos fulgura mõtes. Sed ꝓ maioꝛi
dicẽdoꝛũ intelligẽtia ſciẽdũ eſt ̃m ꝙ ðt Tho.ſu
per.j.lb.periher.ꝙ; vᷣitas habitat in revt in ſub

iecto efficiẽte:⁊ in pᷣmone vt in maniteſtãte:et in
mẽte vt in cognoſcente. Ueritas em̃ vel falſitas

rei eſt cauſa vᷣitatis vel falſitatis q̃ eſt in vocevł
ĩ mẽte.Quia vt habet᷑ in pᷣdicamætis.c.de ſuba.
Ab eo ꝓꝙ res eſt vel nõ eſt ðꝛ oꝛatio vera vel fal⸗

ſa. Et Aug.õt in lib.devera religiõe. UVeritas eſt

id qð eſt.?⁊ Auicẽna inqᷣt. Ueritas cuiuſq; rei ẽ

ꝓpꝛietas ſui eſſe qð ſtabiliſſimũ ẽ ei. Oꝛatio vo
cõcoꝛdans rei eſt vera:⁊ diſcoꝛdans falſa.vt ait
Aug.vbi S.Et põt oꝛatio enũciatiua qᷓ̃druplici
ter variari.Affirmatiue.ſ.vera.vt dicẽdo. ix ẽ

CCE⸗VI

alba.Et falſa:vt dicẽdo.Nix eſt nigra. Sikr ne⸗

gatiõe vera:vt dicẽdo.Nix non eſt nigra.⁊ falſa

vt dicẽdo. Nix nõ eſt alba. Sciẽdũ q̊ʒ ꝙ tũc ve⸗
ritas eſt in mẽte qñ intellecꝰ iudicat rem eſſe q̃
eſt:vel nõ eſſe qᷓnõ eſt.Et tũc eſt verꝰ quãdo cõ⸗
coꝛdat ⁊ adequat᷑ rei:qð facit cõponẽdo vnã rẽ
cõuenientẽ alteri:⁊ diuidẽdo res diuerſas. Jõ
dicit Scotꝰin.vj.ſue methaphice de mente phi
in.j.periher.ꝙ veritas eſt adequatio rei ad itel⸗
lectũ.Et hec ſola que eſt in mẽte eſt virtus.quia
virtꝰ eſt habitꝰmẽt electiuus.ij.echi.Debemꝰ ꝗ̊
habere veritatẽ in mẽte cognoſcẽdo eam. vt hoꝛ

tatur dñs Jo h. viij. dicẽs. Cognoſcec veritatez

Itẽ amãdo eã quã etiã ſũmopꝑe diligit deꝰ.cui
dixit Dauid pſal.l.Ecce em̃ veritatẽ dilexiſti.De

bemus etiã habere veritatẽ in ßmone nõ augen

do nec diminuẽdo.ſicut pꝛecipi᷑ Zach.viij.vbi

ðꝛ. Loquimi veritatẽ vnuſqͥ ſq; cũ ꝓximo ſuo.

VUeritatẽ q̊ʒ rei cuſtodire debemus ſicut hoꝛtat᷑
apłus.ad Ephe.iiij.dicẽs. Ueritatẽ aũt facien
tes in caritate creſcamꝰ.vt em inqͥt dñs Joh.iij
Qui facit veritatẽ venit ad lucẽ. v
Egd heu quia hec regina nobiliſſimaveri
ſ tas hodiernis tẽpoꝛibbꝰ multis ſagittis
quotidie vulnerat᷑.Nã diabolus relicta
veritate increata que eſt deꝰ ſtatim cepit ꝑſequi
veritatẽ creatã:nec aliud intendit a pᷣncipio ſue
ruine ipᷣe ſerpẽs antiquꝰ qᷣ eſt veritatis inimicꝰ
⁊ mẽdacij pater.vt dici᷑ Johᷣ̊.viij. Sic em̃ dece
pit pᷣmos parẽtes dicens. Neq̃q; moꝛiemi. Ge

neſis.iij.Et inde apud oẽs ſtatus machinatus

eſt diuerſimode veritatẽ vulnerare. Nam pᷣmo
apð plebeos ⁊ rudes vulnerauit eã falſitate:cũ
quis vitatẽ negat ignoꝛater:⁊ eſt nimis ꝑiculo
ſa.vt patet in.ca.ſancta qppe ruſticitas.ij.q.vij.

Ignoꝛãtia em eſt mater cũccoꝛũ erroꝛũ.igno

rantia.xxxviij.diſt. Talibo eſt veritas difficilis.

Ideo exclamat Lactãtiꝰ in.ij.diui.inſti.dicens

O q; difficilis eſt ignoꝛãtib veritas ⁊ q;facilis
ſapiẽtiby. H l
Ecũdo vulnerat᷑ veritas apud conſilia⸗
ſ rios taciturnitate cũ quis audit falſita⸗
tem cuius oppoſitã veritatẽ defenſare te
netur. Nã ſᷣm Inno.⁊ Panoꝛ.in.c.j.de his que
fia ma.par.ca.tacens habet᷑ ꝓ cõſentiẽte quan⸗
do ex officio tenet᷑ cõſulere:⁊hoc tam q̊ ad pctm̃

qᷓ; quo ad penã.Et facit textꝰ in.l.de etate.S.qui

tacuit.ff. de inter.acti.Et in hoc caſuverificat᷑ il⸗

lud qð ſcriptũ eſt in.c.qui tacet.de regu.iu.li.vj

vbi dici.Qui tacet cõſentire videt᷑. Cuius ratio

eſt:qꝛ qͥſq; de vniuerſitate debet votũ ſuũ expꝛi
mere in cocernẽtib⸗ factũ ⁊ vtilitatẽ vniuerſt itaty)
vt in dicto.c.j.Sed qͥ tenet᷑ loqui ⁊ tacet habet

ꝓ cõſentiẽte vel pꝛo cõtradicẽte: quatenus ten⸗

—

dit in eius pᷣiudiciũ.vt in dic.S.qͥ tacuit.⁊.caſi

poſt pꝛeſtitũ.de cõfel.li.vj.

9

t Erti

quãdo infidelit᷑ vnũ oñdũt ⁊ aliud face

8

o vulnerat᷑ apð milires duplicitate

*

Bermo

cere intendũt. De quo Uegetiꝰ in.iij.de re mi⸗
lita. inqᷣt. YFrequẽtiꝰ cõuentiões paciſq; ſimu⸗
latiões crudelius nocuere qᷓ; arma. Quarto
vulnerat᷑ apud iuuenes laſciuos mẽdacio ioco
ſo. qdðᷣ eſt falſa ſignificatio voci cauſa dadi ſo⸗
latiũ.⁊ hoc ẽ pctm̃ veniale ð ſui natura.vt inqͥt
ſctũs Bona.in.ij.di.xxj.ar.iij.q.ſ. Quito apð
ciues mendacio officioſo cauſa alicuiꝰ cõmodi
ſine alteriꝰ dãno:qð tamẽ eſt pctm̃ ⁊ iacturave⸗
ritatis.xxij.q.ij.c.. Sexto apud mercatoꝛes
mẽdacio ꝑnicioſo quando cũ dãno ꝓximi vᷣita
tem vulnerãt:ꝓpter qð aiaʒ ſuã occidũt.Sap.j.
⁊.xxij.q.ij.c.nec artificioſo.⁊.c.ſi qͥ adeo.⁊.xxij.
ꝗ.v.c.iuramẽti.
Eptimo apud poetas ⁊ oꝛatoꝛes mẽda
ſco mẽdoſo:qð fit ſolo appetitu metien
di.qð ꝓpꝛijſſime eſt mẽdaciũ.In q̊ vitio
valde infecti ſunt vᷣſificatotes:credũt em̃ ſniaʒ
illã Oꝛatij in poetria eſſe veraʒ. Pictoꝛibo atq;
poetis Quodlibet audendi ſꝑ fuit equa ptãs.
Et iõ implẽt libꝛos ſuos adinuẽtiõib ⁊ falſita
tib. Sʒ eoꝝ mẽdacijs nõ eſt credẽdũ. vñ Cato
inqᷣt. Nã mirãda canũt ſʒ nõ credẽda poete. ¶
Lttauo vulnerat᷑ veritas apð artiſtas ꝑ⸗
o iurio.qð eſt mẽdaciũ cũ autoꝛitate.i.iu⸗
rramẽto.qð eſt grande ſcelłꝰ.vt dicit᷑ in.c.
pꝛedicãdũ.xxij.q.ĩj. Nono apud ꝓcuratoꝛes
⁊ aduocatos contẽtione:qð eſt mẽdaciũ cũ cla
moꝛe.Dicit aũt btũs Tho.ij.ij.q.xxxviij.ꝙ ſi cõ
tẽtio fiat cũ notabili ĩpugnatiõe vᷣitatis vel iiu
ria aut dãno ꝓximi.ſicut facere ſolẽt qͥdã aduo
cati ⁊ pcuratoꝛes:eſt pom̃ moꝛtale. D
