tẽpta nũc clemẽtiã ⁊ ignoſce illi.qð ⁊ factũ eſt et
ille hoſtis eiꝰ amicꝰ factus eſt.Debetis ̊ eẽ mi⸗
ſericoꝛdes erga ſubditos vꝛõs ⁊ non velle eos
oppᷣmere.Ait em̃ ſapiẽs Ecci.iiij.c.Noli eẽ ſicut
leo in domo tua euertẽs domeſticos tuos ⁊ op
pꝛimẽs ſubiectos tibi.De hoc etiã ðᷣt vᷣſificatoꝛ
fabularũ Eſopi fabula.xiij.
Nõ ſit qui ſtudeat qꝛ maioꝛ obeſſe minoꝛi:
Cum bene maioꝛi poſſit obeſſe minoꝛ.
Et idẽ fabula.xviij.inqͥt.

XXIII

Tu qui magna potes:ne deſpice ꝑua potente
Nam ꝓdeſſe poteſt ſi quis obeſt e nedc 5
to in documentis ſuis dicit.
Vincere cum poſſis interdũ cede ſodali
Obſequio qm̃ dulces retinent᷑ amici. Et ibideʒ.
Quẽ ſuperare potes ĩterdũ vince feredo.Etiteꝝ
Coꝛpoꝛis exigui vircs cõtẽnere noli.
Cõſilio pollet:cui vim natura negauit.
Et. c.fi.eiuſdem li.etiam dicit.
Cede locum leſus foꝛtune cede potẽti.
Ledere qui potuit:poterit aliqñ ꝓdeſſe.
Gualcterius quoq; de caſtilione li.ij ait.
Parcite moꝛtales aĩos extollere faſtu.
Collatis opibo aſpernariq; minoꝛes.Et Gual/
fredus in poetria ſua.c.xxxj.dicit.
Cum fueris maioꝛ alijs te finge minoꝛem.
Et de te mẽtire tibi nec ſic in abyſſum
Deijcias alios:vt te ſuꝑ ethera tollas.
Debet em̃ qlibet dñs ↄſiderare ꝙ ſᷣuus eiꝰhʒ cũ
eo qͥnq; cõia:vnũ ex parte pᷣncipij de quo Job.
xxxiij.ðꝛ.Ecce ⁊ me ſic ⁊ te fecit deꝰ:⁊ de eodẽ lu⸗
to ego quoq; foꝛmatꝰſuʒ.⁊ Sap̃.vij.ðꝛ.Nemo
ex regibo habuit aliud natiuitatꝭ initiũ. Scðm

eſt ex ꝑte medij:de quo Job.xiiij. Bꝛeues dies

hoĩs ſunt.Terciũ eſt ex ꝑte finis.De quo metri⸗
ce ði. Moꝛs dñm ſᷣuo moꝛs ſceptra leonibus
equat. Pauꝑis ⁊ regis cõis lex moꝛiẽdi. Quar

tũ eſt ex ꝑte foꝛi.de quo.ij.ad Coꝛ.v.ait Paulꝰ.

Oẽs nos manifeſtari oꝑtet añ tribunal xpᷣi ⁊c̃.
Quintũ eſt ex ꝑte pᷣmij de quo ðꝛ in.S.hinc aũt
nobis.in aũt.de mona.Quantũ ad dei cultũ nõ
eſt maſculꝰneq; femina:neq; liber neq; ſcruus.
Oẽs em̃ in xpᷣo vns mercedẽ accipiunt.
Uintũ documẽtũ qð vob relinq̊ ðᷣꝛ dile
q ccõis.Debẽt eĩi pᷣncipeſ amare ſubditos.

Ait em̃ Caſſiodoꝛꝰepłaꝝ li.iij.epła.l.Fe

licitas egnen eſt famulãtes amare. Et iõ inqᷣt.
Sapiẽs Eccłi.xxxiij. Si tibi ẽ ſᷣuꝰfidelis:ſit tibi
q̃ſi aia tua.Debetis ergo curare vt plus diligãt
vos ſubditi veſtri qᷓ; timeant:vt inquit Seneca
in quadã epła ad Lucullũ:⁊ Iſidoꝛus in ſinoni
ma ſoliloqͥ oꝝ li.ij.c.iiij.vbi ait.A ſubditis vene
rari magis q; timeri ſtude.talẽq; te redde ſubdi
tis vt magis ameris qᷓ; timearis. Mõ ſis terribi

lis in ſubditos:ſic eis domĩare vt delectet ſᷣuire
Seneca quoq; ĩ li.tragediaꝝ dicit.Decet timeri

ceſarẽ:ſʒ plus diligi.Et i li.ij.de ira inqͥt. Periou
loſiꝰẽ timeri qᷓ; deſpici:neceſſe ẽvt młtos timeat

quẽ miti timẽt:⁊ ad Lucillũ li.eplłaꝝ.xviij.eplła

v.alt. Nemo pᷣt terribilis eẽ ſecure. Jõ dicit Boe
tiꝰi.iij.de ↄſolatiõe.c.xv. Potẽtiã deſideras ſub⸗
ditoꝝ inſidijs obnoxiꝰſubiacebis. Jõ dicit Ca
to Cũ ſᷣuos fueris ꝓpꝛios mercatꝰi vſus. Et fa⸗
mulos dicas hoĩes tñ eẽ memẽto.Et Saluſtiꝰ
in iugurtino.Tutiꝰeſt volẽtibo qᷓ; coactis ipera
re.Nõ igit᷑ debetis ſubditos vꝛos tenere ĩ nimia
fuitute ⁊ depᷣſſiõe.Dicit᷑ em̃ ĩ cõi puerbio.Ma
terfamilias dura facit familiaʒ furari.Ea ꝓpter

ſtieſaloidienun
encöͤckcün
rüüinſidemm

ſeMben
lioſn tis ii⸗
ſnrietigokpsſan
oeſuaftin Ond
Uklerkibucet
ſlertikana.
Deconwunge
Wnuu

WCincpet,

prunar titi
litun
NAlneitfißtmdian
iiiwaniri
ſlndcheobean
Cdn diis veſn
nscl dis i

r deo mnagts ihd
(edemalo 0he
iickos Kobeß.r r
Olcbecite düis
Uumandiopfiſiaut
tiglenlſuba
hfbonsrmodelti

uhutmlgſe
mniichüͤtdehera
i doumeri
Ucnesſewine
hieigolu
Mottiinabitgni

Poetsrücgſogie

ſſoigfdend
nurikſie
dſchee ſopmfn
(difmnnicwiͤt
curfnichnfanuß
abapctenagz
Uenoſenatellug
ſodi ſio lei
Mroffalzman

one lin,
Alenſh

ugemmingan.
DSfqhn
WAtolls—de—
bni. Basde
inss degron

ſaptmleondan

ermonidl A
Corpor Pane

üad delultüin⸗
lbernegz ſaunn
acapiunt,

2

m us n
Urrntdt Senn
in
3 Ndits
liy enutlha D
ns. ſöſsterni
en daeaefan.
iat dectt time
ernindt'Pead
—
e dite
i deideng
his 5Na
ni
p i

Foliũ

Tullis in philippid li i.vt. Charicaceꝛ beniuo
isẽtia ciuiũ ſeptũ oꝑtet eẽ pncipẽ magꝭ qᷓ; armis.

2 Seneca inqᷣt. Nõ eſt opus regi altas ſedes cõ

ſtruere:nec muris ⁊ turribo ſe ſepire:inexpugna

bile em̃ munimẽtũ eſt amoꝛ ciuiũ.Dici᷑ aut ꝙ

cũ dux Mediolani Frãciſcꝰ ffoꝛtia introgaſſet

comitẽ Jacobũ pianinũ an ſibi animꝰ ſuffice⸗
ret appꝛehẽdere caſtrũ poꝛte ſouis inexpugna/

bile:ille rñdit ꝙ ſic.Et inq ſitꝰ quõ:rñdit.Cum

amoꝛe.Et hoc ſufficiat ꝓ ſcða ꝑte nrf̃i ᷣmõis.
Documẽta data ſubditis erga dños ſuos et
dominas e12
Ertiovobᷣ ſubditis ⁊ famułqnq; do
tcumẽta relinq̊. Pꝛimũ ðꝛ fidelitatis
Debet ei eẽ ſuꝑ oĩa fideliſſimi dñis
viis.Matth̊.xxiiij.Fidelis ᷣuꝰ⁊ pꝛu
dẽs quẽ cõſtituit dñs ſuꝑ familiã ſuã.Ex quo
datur intelligi oĩbus ſeruis ꝙ debent eſſe erga
dños ſuos fideles.Scriptũ eſt em̃ ꝓuer.xxviij
Vir fidelis multũ laudabit᷑. Nullũ aũt eſt tur⸗
pius vitiũ ꝓditiõe.vñ ait Jacobo beneuen. c.ix.
Hoc ego te moneo fugias vt ꝓditionẽ.Turpiꝰ

oc omi crimine crimen adeſt. Debetis &̊ o dñi

bene cõſiderare quos accipiatis in familiavꝛa:
vicʒ vtrũ habeãt fidelitatẽ. Ait em̃ autoꝛ aſtro⸗
labij. Pꝛoditoꝛ alteriꝰnõ tibi fidus erit.? Hoe
cius.iij.de cõſoł.c.ix.inqͥt. Nulla eſt peſtis effica
cioꝛ ad nocẽdũ qᷓ; familiaris inimicꝰ. 11
Ecũdũ documẽtũ qð vobis relinquo o
ſ ſubditi ðꝛ eſſe obeditiõis.Lenemi enim
obedire dñis veſtris in oĩbus licitis et
honeſtatis.c.ſi dñs.xj.q.iij.ſi vᷣo pᷣciperẽt aliqͥd
cõtra deũ vel ſalutẽ aie nullatenꝰ eſt eis obediẽ⸗
dum. Illõ em̃ qð eſt cõtra bonos moꝛes nõ eſt
obligatoꝛiũ.inſti.de man.pᷣn.S.illud.ſed obedi

re optet deo magis q; hoibus. Act᷑.v.⁊.c.cũ in

eccłijs.de malo.⁊ obe.De licitis aũt pᷣceptis ſcri
ptũ eſt ad Epheſ.vj.c.vbi pᷣcipit apłus dicens.
Serui obedite dñis vr̃is cũ om̃i timoꝛe in ſim
plicitate coꝛdis vr̃i ſicut ⁊ xpᷣo.⁊.j. Petri.ij.c.di⸗
cit apłs. Serui ſubditi eſtote in oĩ timoꝛe dñis

noõ tm bonis ⁊ modeſtis ſed etiã diſcolis ⁊ ma,/

lis.vbi dat᷑ intelligi ꝙ etiã ſi ſint ſcelerati dñi:tñ

ſi nõ iniq̃ pᷣcipiãt debẽt a ſubditis obediri O

Ertiũ documẽtũ ðꝛ eſſe ſᷣuitutis. Debe⸗
t tis em̃ eis ſeruire ⁊ eoꝛũ negocia ꝑagere
vtilit᷑. Uñ glo.ſuꝑ illud Pꝛoſꝑi epigrã⸗
mate.xiiij.inquit.Equũ eſt ſᷣuire regibo ⁊ dñis.
Inferioꝛes nãq; ſuꝑioꝛib pſᷣuire eqᷣtas exigit.l.
j.S.deniq;.ff.de aq̃ plu.arcen.⁊.c.cũ inferioꝛ.de
maio.⁊ obe.Nãvt ait ſaluatoꝛ Luc̃.vj.Non eſt
diſcipulꝰ ſuꝑ mgr̃m.Nõ ergo debetis eſſe ſicut
qͥdã famuli qͥ volũt ab alijs ſᷣuiri ſicut dñi.Si
cut faciebat famulꝰſctĩ Martini:cui ipᷣe ſanctꝰ
lauabat pedes:eiq; ſᷣuiebat ſicut dño. Ideo de
betis ſeruare illud dictũ ſcci Ambꝛo.in omelia

quadã ſuꝑ Lucã vbi de beata vᷣgine dicit. Que
Ppter officiũ venerat inherebat officio. Licz ergo

dicat vſificatoꝛ fabulaꝝ Eſopi fabula.xij. Alteri
us nõ ſit qͥ ſuꝰeſſe põt.Et fabula.lv.ideʒ inquit.

Ditioꝛ eſt liber mendicans diuite ſᷣuo.

Albertas pꝛedulce bonũ bona cetera cõdit.

Libertas animi cbus eſt ⁊ vera voluptas.
Nõ bene ꝓ toto libertas venditur auro.
Hoc celeſte bonũ pᷣterit oꝛbis opes.⁊ Areſto.j.
Poli.c.iij.inqͥt.Ois ſᷣuitus pᷣter naturã eſt.C nñn
poſtqᷓ; facti eſtis ſᷣui ⁊ famuli alioꝝ illis debed
ſᷣuire.Qõð em̃ ab initio eſt volũtatꝭ:ex poſt facto
fit neceſſitatis.l.ĩ cõmodato.ff.cõmodati. P
Uartũ documẽtũ ðᷣꝛ eſſe ſuppoꝛtatiõis
q Debect em̃ ſuppoꝛtare dños vꝛos ſi qñ
iraſcant᷑vobis:⁊ nolle cũ eis contẽdere ⁊
litigare verbis aut factis Scriptũ eſt em Eccki.
iiij. Noli reſiſtere cõtra faciẽ potẽtis nec coneris
ait ↄtra icũ fulminis.⁊.viij.eiuſdẽ li.ðꝛ. Nõ liti
ges cũ hoĩe potente ne foꝛte icidas in manꝰilliꝰ.
Jõ dicit Ouidiꝰli.ij.de arte amãdi.Aptari ma⸗
gnis ĩferioꝛa licʒ Seneca qͥʒ ad Lucillũ epłarũ
li.ij.epła.v.ait.Sapiẽs nũqᷓ; potẽtũ irã ꝓuoca⸗
bit imo declinabit:nõ aliter ĩ nauigãdo ꝓcellã.

Et rõnẽ aſſignat ĩ li.tragediaꝝ in medea.c.vj.di
cẽs.Nemo potẽtes aggredi tutꝰpᷣt Salomõ q̊ʒ

Pꝛouer.xvj.inqͥt. Indignatio regis nũcij moꝛ
tis:⁊ vir ſapiẽs placabit euʒ.⁊.xx.c.eiuſdẽ li.ait.
Sicut rugitꝰleonis ita ⁊ terroꝛ regis:q ꝓuocat

eũ:peccat i aiam ſuã Ouidiꝰq̃̊ʒ ĩ eplis epła.xvj.

ponit illud dictũ Helene qð ſcripſit Paridi di.
In neſcis lõgas regib eſſe manꝰ.Licet g̊ qñq;
dñi male iraſcant᷑ ↄtra ſubditos tñ ipᷣi ↄſidera⸗
tes ſuũ ſtatuʒ debẽt eos ſuppoꝛtare i oibo q̃ nõ⸗
ſunt ↄtra deũ.Et hoc ẽ qð inqͥt apłs.j. Pe.ij.c.
Vbi poſtq; dixit:ſᷣuos debere eẽ ſubditos dñis
etiã malis ſubiũgit di. Hec ẽ em̃ gfa ſi ꝓpter cõ⸗
ſciẽtiã dei ſuſtinet quis triſticias:patiẽs iniuſte.
Que em̃ gr̃a ẽ ſi peccãtes ⁊ collaphiʒati ſuffer.
Sʒ ſi bñ faciẽteſ patiẽter ſuſtinetꝭ:hec ẽ gr̃a apð
deũ. In hoc em̃ vocati eſtis qꝛ xpCᷣs paſſus eſt ꝓ
no bis:vobis relinq̃ns exẽplũ vtſeqᷓmini veſti⸗
gia eiꝰ:q pctm̃ nõ fecit nec ĩiuentꝰẽ dolꝰin oꝛe eiꝰ
Qui cũ malediceret᷑ nõ maledicebat:cũ pateret᷑
noõ cõminabat᷑.
q Uintũ ⁊ vltimũ documẽtũ qð vob ſub/
ditis ⁊ famulis trado ðꝛ honoꝛificatio⸗
nis. Debetis em̃ dños ⁊ dñas vr̃as honoꝛare.
Scriptũ ẽ SSõ Regẽ honoꝛificate. Nõ
igit᷑ debetis deſpicere pꝛelatos vẽos neceis vos
pponere:ſʒ ipis humilłr ſubiacere:illoſq; vene⸗
rari.Et hoc ꝓpter dignitatẽ reuerẽtie miniſteriuʒ
diligẽtie ⁊ ꝑiculũ rõnis reddẽde.Que tria tãgit
Paulꝰad Hebꝛe.xiij.di. Obedite pᷣpoſitis vꝛis
7 ſubiacete eis:ecce dignitas reuerẽtie. Ipi em̃ ꝑ
uigilãt ecce miniſteriũ diligẽtie:q̃ſiꝓ aiabo vꝛis
rõnẽ reddituri.ecce periculũ rõnis reddẽde.Liq;
aũt taleſ pᷣlati eẽnt mali tñ eciã in reuerẽtia ſunt
habendi:ſicut oſtendit Chꝛyſ.ſuꝑ Mat.tribus
rõnib. De.j.ſic dicit. Hoĩes ab initio l ſüt

———

dermo

Apter ſe. Poſtea aſt ſacerdotes oꝛdiati ſunt ꝓpt᷑
tè:ergo vita eoꝛũ ipᷣoꝛũ eſt:oꝛdqinatio aũt eoꝛuʒ
veſtra. ſi bene vixerint lucrũ eo?-uũ eſt:ſi bene do⸗
cuerint veſtrũ erit.accipite ergo qð veſtrũ eſt:et
nolite diſcutere quod alio ꝝ eſt. De ſecũda ſic di
cit. Frequẽter de hoie malo bona ꝓcedit doctri⸗
na.Ecce em̃ vilis terra pᷣcioſum aurum ꝓducit.
nunqͥd ꝓpter terrã pᷣcioſum aurũ cõtemnit᷑:ſed
aurũ eligitur ⁊ terra reliquit᷑. Sic ⁊ vos doctri⸗
nam accipite ⁊ moꝛes relinquite.De terra ſic di
cit. Apibo herbe neceſſarie nõ ſunt ſed floꝛes her
barũ:floꝛes aũt colligũt⁊ herbas relinquũt.ſic
2 vos floꝛẽ doctrine colligite ⁊ cõuerſationẽ re⸗
linqͥ te.hec ille.Et pꝛedicta cõfirmant᷑ autoꝛitate
xpᷣi dicẽtis Matth̊.xxiij. Suꝑ cathedrã Moy
ſi ſederũt ſcribe ⁊ phariſei:omia que dixerit vo⸗
bis facite:ſᷣm vo oꝑa eoꝛũ nolite facere. Nemo
igit᷑ contẽnat ſuperioꝛẽ ſiue patronũ ſuũ a quo
multa bona ꝑcepit. Scriptũ eſt em̃ puerb.xiiij.
Ualde peccat qui deſpicit amicũ ſuũ. Nolite er/
go facere ſicut accipiter:qui poſtqᷓ; bene paſtus
eſt a dño ſuo vocatꝰ ab eo ad manũ non redit:
ſed per aera vagabũdus incedit.vocãtemq; do
minũ paruipẽdit. Mulci quoq; alij reperiun⸗
tur ſubditi qui ſi recpiãt aliquã iniuriã a do⸗
minis ſuis volẽtes ſe vindicare ſe ponũt ĩ alio⸗
rum ſeruitutẽ qui multotiẽs eos magis oppꝛi
mũt. Et accidit eis illud qð ponit Areſt.ij. Rhe
to.c.xx.vbi dicit ꝙ quidã phus dixit qu ãdã fa⸗
bulã cuidã populo hoc mõ.Inqͥt em̃ ꝓ equus
quidã obtinebat pꝛatũ ſolus .adueniẽte auteʒ
ceruo ⁊ coꝛrumpẽte paſcua volẽs punire ceruũ
interro gauit hoĩem ſi poſſet cũ ipᷣo punire cer⸗
uum.Cui homo reſpondit. Si dimittis ꝙꝙ po
nã tibi frenũ ⁊ aſcendã ſuꝑ te habens lanceã in
manu potero punire ceruũ.Cum aũt aſcẽdiſſet
homo ſuꝑ equũ ⁊ poſuiſſet ei frenũ oſtendẽs q;
volebat ceruũ punire dixit.Ego dñs:⁊ retinuit
equũ in dnio ſuo ⁊ pᷣuitute.Ita ⁊ vos iquit iſte
phůus.videte nevolẽtes aduerſarios punire idẽ
patiamĩ cum equo. Eſtote igit᷑ beniuoli domi⸗

ntis vfris ⁊ eis reuerẽtiã exhibete ⁊ cũ pꝛudentia

2 maturitate eis ſeruite. Scriptũ eſt em̃ Ecci.x.
Seruo ſenſato liberi uient. Uos aũt dñi quã
do videtis ſeruũ ſuperbũ nolite retinere eũ:ſed
facite ũlð qð inqᷣt Berñ.i iconomica.c.xv.dicẽs
Famulũ alti coꝛdis repelle vt futurũ inimicũ.

famulũ tuis moꝛiboblãdiẽtẽ repelle: famulũ de

facili verecũdãtẽ dilige vt filiũ. Et hoc ſufficiat
ꝓ tertia parte nr̃i ᷣmonis. .
Documẽta data ſenibus.

VUarto vobis ſenib in hoc teſtamen

q to meo relinquo tria documẽta. Pꝛi
mũ ðꝛ cõſiliatõis. Uobis em̃ ↄuenit
maxime iuuenibo dare oſilia. vnð ðᷣt
Tulliꝰ in.j.de o ffi. Senibo aũt laboꝛes coꝛꝑis
minuẽdi ſunt exercitatiões animi agẽde.Dãda
o eſt oꝑa ſenibovt ⁊ amicos ⁊ iuuentutẽ ⁊ ma

XXIII

xime rẽpublicã cõſilio pꝛudẽtiaq; adiuuẽt.hec
ille. Scoᷣm documẽtũ ðꝛ iſtructõis.Debet eĩ
eſſe ĩiſtructi ⁊ ꝑiti ĩ ſapia.vñ ðꝛ Eccłi.xxv.c.Quã
ſpecioſaveteranis ſapia ⁊ głioſis itellectꝰ:⁊ pꝛu
dẽs ↄſiliũ:coꝛona ſenũ multa ꝑitia Areſt.q̊ʒ.vj.
Echi.dicit. Juuenes nõ pnt eẽ pꝛudẽtes:qꝛ pꝛu
dẽtia reqͥrit exꝑietiã tꝑe idigẽtẽ. Uñ dicit ĩ.c. pon
deret.i.di. Lꝑe idigemꝰvt aliquid maturiꝰaga
mus.Senes vᷣo ſt cõiter pꝛudẽtes ꝓpter exꝑle⸗
tiã:vt ibidẽ dicit Areſt.vñ Tulliꝰin tuſculanis
q̃ᷓſtiõibo li.jinquit. Pꝛudẽtiã cũ cetera auferãt:

nẽ aufert certe ſenecta.Debet & eẽ pꝛudetiſſimi
ſapiẽtes ⁊ diſcreti. Terciũ documẽtũ ðꝛ matu
ritatis. Debetis em̃ eẽ matuni ex nõ leues:⁊ hꝛeĩ

vob guitatẽ moꝛũ.Ait ei Uarro ĩ ꝓuerbijs.TLã
vo ridẽda eſt in ſenibo puerilias:qᷓ; ſtupẽda in
puero moꝝ optimoꝝ ↄſtãtia.? Sene.ad Lucil
lũ epła.xiij.ſcribit.Quid turpiꝰ qᷓ; ſenex iuuene
inſipiẽtioꝛ.vñ Eccłi.xxv.c.dic ſapiẽs.Lres ſpẽs
odiuit aia mea:⁊ aggrauoꝛ aie illoꝝ:pauperem
ſuꝑbũ:diuitẽ mendacẽ ⁊ ſenẽ fatuũ ⁊ inſenſatũ.
hec ille. Sicut ̊ eſtis maturi tꝑe:ita debet eẽ et
mẽte.Ait em̃ Areſt.ij. Poli.c.vj.Eſt quẽadmo⸗
dũ coꝛꝑis ⁊ ſenectut .⁊ Caſſio.in li.de aĩa.c.viij.
dicit. Coꝛꝑalibo ſenſibo qetis:ꝓfundiꝰaliqᷣd fir

miuſq; tractamꝰ. binc eſt ꝙetate maturi meliꝰ

ſape iudicant᷑ ſlibil g̊ in vobᷣ puerile:nihil incõ

ſtans:nihil leue iueniri dʒ. Sʒ oĩa in vob vᷣtuo

ſa atq; matura debẽt eẽ. Sʒ tñ etiã in ſenib mil/
ta vicia reꝑiunt᷑ ⁊ defectꝰ:de qͥ b dicit Areſto.ij.
Rheto.c.xvj.Senes ſunt puſillamines:qꝛ bũi
liati ſũt avita:⁊ foꝛmidoloſi ac oĩa ꝑtimeſcẽtes:
qꝛ viã pᷣparauit ſenectꝰfoꝛmidini.Senes ſᷣuiũt
lucro:⁊ ſunt difficilis ſpei ꝓpter exꝑientiã:plura
em̃ eoꝝ q̃ füt mala ſunt:eueniũtq; milca ĩ deteri

us. In eodẽ etiã loco diẽ̃. Senes male ſuſpido

ſi ſunt ⁊ increduli:qꝛ multis annis vixerũt:⁊ in
pluribo ðcepti fuerut ⁊ peccauerũt. Illiberales

qIiʒ ſunt. Sicut em̃ qð difficile eſt poſſediſſe:ẽ fa

cile abijcere. Lerẽtius q̊ʒ ĩ adelphis.c.xxij.ait.
Solũ vnũ hoc viciũ ſenectꝰaſſerit:q atctẽtioꝛes
ſumus omnes ad rem q; ſatis eſt Oꝛatius q̊ʒ
in poetria dicit.

Multa ſenẽ circũueniũt incõmoda:vlł qð qrit.
Et inuentis miſer abſtinet ac timet vti.

Uel ꝙ res oẽs timide gelideq; miniſtrat
Dilatoꝛ:ſpe longus:iners:auiduſq; futuri
Difficilis:querulus:laudatoꝛ tꝑis arti.
Fit puero caſtigatoꝛ cenſoꝛq; minoꝝ.

Multa ferunt anni veniẽtes cõmoda ſecum.
MWulta recedentes adimũt.Et ideo o tu qͥ es ſe
nex caue a vicijs iſtis quãtũ tibi poſſibile eſt:et
ſerua doctrinã Oꝛatij in epłis ſuis dicentis.
Bꝛatioꝛ ⁊ melioꝛ ſis accedẽte ſenecta.

Documẽta data iuuenibbp. S
Vinto ⁊ vltimo vobis inuenib in hᷣ
diſceſſu meo relinquo tria documẽta
Pꝛimũ ðꝛ honoꝛatiõis. Debetis em

E

e

tunſoenti
tcrltul
nnnnn
i tndu

nin
ginil⸗ m
lutnnil
Ctrum;nucnd
mmueſcen cd
lnoii nidn
(kiurinsrinn
icidatur /
Pnierscbernemmu
irlogiozlin

Nt

(hitibens

4
4

3

Cüdü dooun

ointd

ntͤſutcen
Garineſenetint
Pryncken ſobn

Mipoi wu

Urdcrab. Quc
Mindeofflng
uiuseu verenae
mmlnscvop cöſil,

tünscñenn
gucinuck Gi⸗

ſhn blunnülud
gletgvorisden
tsodportario

—

Indliicchme
Dpciſlioſonenan

Emüdocum

uckimoſin

Arrabdäcl

Artalnepli,
Mlbbepurope

ernliortpoffe
Moſmnkinbutar
U d. Ktqvid
Dutmaunſoapt
Auſitnerfun
Pktirdlcin,
Nepniihnebe
Ounnapnmirn
ndinnde
gthiuschn
luefmnenme
irduflilsgung
poſunzumin

line
düske
lrn
Madrt
ing
ud nmg
lansng

Sck tiſ.

ocuniin
crnölentsrfi.

wigucdis

Gg:ſtni
öſener unl
ſhis. Tenu

lellongeugn

oinlidetineſi
pfundslef

pvenlenmibilhni

zoinſn oh ſfu
äinſenthon

ndicr Zfrki
Naminedtrhi
toin aimeſenn
ni Sentsfui
mergicntägen

iütgen

nes nai e

Wni Ans
dphesA
at Mls

.

na .
iniſtrat
uiqz furn
gisam.
nino,.
4
Geoot gan
bi polblicl
ſuis dione
Vean.
slunch,

1 N
Di, G“

— —

nodsſnn.

Oiꝛatius in epłis.

Foliũ

Honoꝛare ſenes? maioꝛes vios. Naʒ ſcriptũ eſt
Leuit᷑.xix.Coꝛam cano capite ↄſurge ⁊ honoꝛa

ꝑſonã ſenis.Et in.l.ſemꝑ.ff.de iure imu.ðꝛ.Sẽ

per in ciuitate nr̃a ſenectus venerabił fuit. a

ioꝛes nãq; nr̃i pene hũc honoꝛẽ ſenibo quẽ ma⸗
gliſtracibo tribuebãt. Ideo dicit apłs.j.ad Thi
mo. v. Senioꝛẽ ne increpaueris ſed obſecra vt

patrẽ.vñ Caleriꝰ maximꝰ lib.ij.de inſtitud an
tiquis ðt.Senatui iuuẽtus tantũ bonoꝛẽ red/
debac tanq; maioꝛes natu adoleſcentiũ om̃es
patres eſſent. Ideo dicit ſapiẽs Ecci.xj. In me⸗

dio ſenioꝛũ ne audeas loqui.⁊.c.xxij.etiã dicit.

Ubi ſunt ſenes nõ multũ loquaris. Et autoꝛ li
bꝛi qui dicit᷑ Facetꝰ.c.iiij.inqͥt de iuuene. Inter
maioꝛes caueat ne mulca loquat᷑.⁊ Iſið.in ſino
nima ſolilo quioꝝ li.ij.c.xliiij.ðt. Suꝑioꝛi eq̃lẽ
te nõ exhibeas. +TE
Ecuũdũ documẽtum qð vobis relinquo
ſ o iuuenes dicit᷑ interrogatiõis.Debetis
em̃ cõſulere peritos in rebus agendis ⁊

maxime ſenes ⁊ intro gare eos in dubijs. Scri

ptum eſt em Job.xij. In antiqᷣs eſt ſapientia ⁊
in młto tẽpoꝛe pꝛudẽtia. Ideo dicit᷑ Deut.xxxij
Interroga patrẽ tuũ ⁊ qnũciabit tibi:maioꝛes
tuos ⁊ dicẽt tibi.Que oĩa ſupꝛadicta cõfirmãs
Lulliꝰ in.j.de offi.inquit.Eſt igit᷑ adoleſcentis
malioꝛes natu vereri ac diligere optimos⁊ pꝛo/⸗

batiſſimos quoꝝ cõſilio atq; autoꝛitate innita

tur. In cũctis em̃ etas inſcia ſenũ inſtruenda ⁊

regẽda pꝛudẽtia eſt. Sidoniꝰ q̊ʒ in epłari libꝛo

iij. dicit. Plurimũ laudis iuuenes moꝛib ſu⸗
is applicãt quotiẽs de negocioꝛũ meritis am⸗
bigẽtes ad peritoꝛũ conſilia recurrunt.hec ille.
Ut em̃ dicit᷑ i.c.eſtote.j.q.j.Exꝑti graueſq; mo⸗
ribo ꝓ cõſilio ſunt requirẽdi.
Ertiũ documẽtũ quod vobis relinquo
t dicit᷑ vᷣtuoſitatis. Debetis em̃ inſudare
virtutibo dũ eſtis iuuenes.vnde inquit
Nũc adhibe puro pectoꝛe verba puer
Nũcte melioꝛibo offer. Et iterui.
Quo ſemel imbuta recẽs ſᷣuabit odoꝛẽ
Teſta diu. Et quidã vᷣſificatoꝛ inqᷣt.
Quod noua teſta capit inueterata ſapit.
Qui nõ aſſueſcit vᷣtutibo dũ iuueueſcit
A vitijs neſcit diſcedere quãdo ſeneſcit.
Diſce puer dũ tẽpus habes:dũ ſufficit etas
Tempoꝛa pꝛetereũt moꝛe labẽtis aque. Dici
q̃̊ʒ in cõmuni ꝓuerbio vulgari.De paruo pun/
git ſpina. Et Hiero.inquit. In tenera etate faci
lius ſancte ↄuerſatiõis vſus inualeſcit. Patetĩ
arbuſtulis que in quãlibet parteʒ trahi ⁊ flecti
poſſunt.⁊ tenera aimalia ſine młto laboꝛe edo⸗
mant?᷑. Mollis etiã cera recipit imaginẽ ſigilli
defacili quã poſtea indurata retinet. indurata
aũt cera nõ faciliter infoꝛmat᷑ ſed frangit᷑et ſiłi⸗
ter etas in malis indurata ⁊ inueterata vix ad
bonũ inclinat᷑. Accidit em̃ qͥbuſdã ſicut euenit

,

cuidã molẽdinario:qͥ habebat aſelluʒ iuuenẽ ⁊
pulchꝛũ:quẽ tãtũ diligebat ꝑcens ſibi ꝙ ei nul⸗
lũ onus aut iugi impoſuit:dũ aũt ad ſeniũ per
ueniſſet amiſſa pulchꝛitudine ⁊ foꝛtitudine euʒ
onerare voluit:ſʒ qꝛ nõ erat aſſuetꝰonera reiecit
⁊ molẽdinariũ calcibo percuſſit:⁊ occidit. Siłr
eteniʒ multi volũt ꝑcere aſino ſuo:ſq; coꝛpoꝛi in
iuuentute:ita ꝙ ei nec onus ieiunij nec vigilie
nec alicuiꝰcaſtigatiõis imponũt differẽtes vſq;
ad ſeniũ quo tꝑe multa bona facere ꝓponũt:ſed
tuncamiſſa foꝛtitudine ac ſanitate pondera pe⸗

nitẽtie poꝛtare nequeũt:⁊ ipᷣe aſellus ideſt coꝛpꝰ
ſiue ſenſualitas molẽdinariũ.i.ſpũm:calcibo:id
eſt induratis affectiõib malis ꝑcutit ⁊ occidit:
atq; ad eternã moꝛtẽ ꝑducit. Ideo ðꝛ Treñ.iij.
Bonũ erit viro cum poꝛtauerit iugum ab ado
leſcentia ſua. X
d Ebetis aũt o iuuenes eſſe verecũdi.Ait
ueEei Seneca ad Lucillũ epłax li.ij. epła
ij. Uerecundia in adoleſcẽte bonũ ſignum eſt.⁊
Areſt.iiij. Ethi.inqͥt. erecũdia nõ còuenit om̃i
etati:ſed tm̃ iuuenili.vnde iuuenes verecundos
laudamꝰ:ſenẽ aũt verecundũ nullꝰlaudabit:qꝛ
ſue etati verecundia nõ ↄueuit.Debetis etiã eſſe
modeſti in veſtro victu.Ait em Tulliꝰ.ij.de offi
cijs. Pꝛima adoleſcẽtis cõmẽdatio a modeſtia
ꝓficiſci᷑. Hec aũt modeſtia maxime debet eẽ in
tribuſ. Pꝛimo ne dicatis turpia:quia coꝛrũpũt
bonos moꝛes colloquia mala.j.Coꝛ.xv. Scðo
ne audiatis inhoneſta:vñ Phs.vij. Politi di.
Juuenes cuſtodiẽdi ſunt ne dicãt aut audiant
aliqðᷣ malũ:qꝛ ex dicere ⁊ audire defacili fit face
re aliqͥd turpe. Tercio ne fadiatis aliqᷣd inhone
ſtum.vñ Tulliꝰ.j.de officijs de iuuenili etate lo
quẽs ait. Maxime aũt hec etas a libidinibo ar⸗
cenda eſt. Caueant adoleſcẽtes intẽꝑantiã:vere⸗
cũdie meminerint. Sʒ hodiernis tꝑib maximi
defectꝰin iuuenibo reꝑiunt᷑:de qͥb dicit Areſto.
ij. Rheto.c.xvj. Juuenes ſũt cõcupiſciui:parati
facere q̃cũq; cõcupiſcũt. Juuenes ſunt ſectato⸗
res eaꝝ ↄcupiſcẽtiarũ q̃ circa venerea ſunt:ama
toꝛes ſunt honoꝛis:maxime aũt victoꝛie.nõ ſũt
aũt amatoꝛes pecuniaꝝ ꝓpterea ꝙ nõdũ indigẽ
tiã exꝑti ſunt. Juuenes cito credunt:qꝛ nõdũ in
mltis decepti ſunt. Juuenibus qð futuruʒ eſt
multũ videt᷑:qð pᷣteritũ aũt bꝛeue. Juuenes ſũt
amatoꝛes amicitie ⁊ ſodaliũ:⁊ gaudent in cõui

uãdo:ſcire oĩa ſe putant ⁊ affirmãt:⁊ ſunt ama⸗

toꝛes riſus ⁊ intẽꝑati.Seneca q̊ʒ in li.tragedia
rũ ait. Peioꝛa iuuenes facile pᷣcepta audiũt.Et
auctoꝛ libꝛi:qui ðꝛ Pãphilꝰ.c.iij.inquit.Gau⸗
dia ſemꝑ amat ⁊ lubꝛica verba iuuentus.Oꝛa⸗
tius quoq; in poetria dicit.
Imberbis iuuenis tandem cuſtode remoto

Baudet equis:canibus:⁊ apꝛici germine cõpi.

Cereus in viciũ flecti:monitoꝛibo aſper.

Utiliũ tardus ꝓuiſoꝛ:ꝓdigus eris: ßMUM
Sublimis cupiduſq; ⁊ amata telinner⸗ per⸗
2

Bermo

nir. bec ile. Pꝛopter que nõ faclle eſt cognoſce⸗/

re qͥ d futuru ſit de iuuenibo:vtrũ ne debeãt bo⸗

nã aut malã vitã facere. Et hoseſt qð inqͥt Sa

lomon ꝓuerb. xxx. dicẽs. Tria ſunt mihi diffici
lia ⁊ quartũ penitꝰ ignoꝛo. Uiã aquile in celo:

viã colubꝛi ſuꝑ petra:viã nauis in medio mar :

⁊Z viã viri in adoleſcẽtia ſua.Et ideo o adoleſcen
tes pᷣuate diccũ Statij i.vj. Thebaidos dicẽs.
O iuuenes ſeruate aimos auidũq; furoꝛcẽ. Si
em̃ operã dederitis vᷣtutibo in iuuẽtute etiaʒ in
ſenectute in illis ꝑmanebitis.iuxta illðᷣ ꝓuerb.
xxij. Adoleſcẽs iuxta viã ſuã eciã cũ ſenuerit nõ
recedet ab ea.Debetis aũt bonis ſociari ac eui⸗
tare maloꝛũ cõſoꝛtia.qꝛ dici᷑ Pſal.xvij. Si cuz
bono bonꝰ eris ⁊ ſi cũ malo ꝑuerteris. Qð vo⸗
bis cõcedat deꝰ noſter qui eſt benedicꝰ in ſecu
la ſeculoꝛũ. Amen.

Eodè die poſt pꝛãdiũ de documẽtis relictis

homibo coniugatꝭ:parẽtibuſq;:ac filijs. Ser⸗
mo vigeſimuſqntus. .

*

Ax vobis. Jo

p hänis. xx. Ponit ſaluatoꝛ nr para⸗
bolã Mattch.xxv. dicẽs. ꝙ qͥdã pa
terfamilias ꝑegre pficiſcẽs vocauit
ſeruos ſuos ⁊ tradidit illis bona ſua.Et vni qͥ/
dem dedit qͥnq; talẽta:alij aũt duo:alij vo vnũ
vnicuiq; vo ſᷣm ꝓpꝛiã virtutẽ:⁊ ꝓfectꝰ eſt. Per

hũc patrẽfamilias poſſumꝰintelligere quẽlibet

bonũ pᷣdicatoꝛẽ qui habẽs diſcedere appło ſuo

Debet ei relinquere aliq̃ ſpũalia bona? documẽ

ta in ſignũ amoꝛis.Ait em̃ Gꝛego.in omełl.pa⸗
ſchali.Nunq; amoꝛ dei eſt ocioſus: operat᷑ em̃

magna ſi eſt:ſi aũt operari renuit amoꝛ nõ eſt.

Et ibidẽ etiã inqͥt. Pꝛo batio dilectionis exhibi
tio eſt oꝑis.Et ideo ego qui ingẽti erga vos di⸗
lectiõe afficioꝛ in hoc meo receſſu intendo alijs
tribus generibo perſonarũ relinq̃re aliqua bo⸗
na ⁊ diuitias que mihi cõtulit altiſſimꝰ. Ueruʒ
quia tam artã voui paupertatẽ vt nihil habere

queã nec in ꝓpꝛio nec in cõi:ideo nõ poſſum vo
bis dare pecuniã aut theſauꝝ tẽpoꝛalẽ. Nemo

em̃ dat quod nõ habet.j.q.i.c.ventũ.l.traditio.
ff.de acqui.re.do.l.ſi liberã.C.qð cũ eo.l.nemo.
ff. de regu. iuris.Ex quo poſſumvobis dicere il

lud quod ſcriptũ eſt Act᷑.iij.c. Argentũ ⁊ auruz
nõ eſt mihi qð aũt habeo h̊ tibi do.Et ideo loco
tꝑaliũ talẽtoꝝ dabo vobis diuitias ſpũales:vi

delʒ documẽta ad ſalutẽ aĩe ꝑtinẽtia. Atq; iõ di
co vo bis illud qð ſcriptũ eſt puerbᷣ.vij.Accipi⸗

te diſciplinã meà ⁊ nõ pecunia: doctrinã magis
qᷓ; theſaurũ eligite. Pꝛio igit᷑ in hocſᷣmõe dabi
mus documẽta cõiugatis. Scðo patribo ⁊ ma

tribus.Tertio ⁊ vltimo filijs.

Pars pꝛima in qua ponitur quõ inter ſe der

beant mariti ⁊ vxoꝛes couerſari.

Riimo vobis coniugatis relinqᷓ qnq;
p documẽta in bᷣ meo diſceſſu. Pꝛimũ

ð fidelitatꝭ.Debetis em̃ eẽ fideles iter

vos: qꝛvnũ ð bonis mr̃imonij ẽ fideſ
vt dicũt theo.in.iiij.di.xxxj.ad qð applicari põt
illð Oſee.ij.Deſpõſabo te mihi i fide.Et de hoc

eſt textꝰi.c.oẽ.xxvij.q.ij.Et iõ apłs.j.Coꝛ.vij.in⸗
quit. Nolite fraudari iuicẽ.⁊ Areſt.in li. Jcono⸗
micoꝝ ait. Uir nõ dʒ iiuriari femine:nec femina
viro. Neuter ꝗᷓ dʒ adulterari:quia ſcriptũ eſt ad
Hebꝛeo.xiij.Foꝛnicatoꝛes ⁊ adulteros iudica⸗

bit deꝰ. Et qᷓ;uis hũane leges nõ ita puniant vi/
ros ſicutvxoꝛes foꝛnicãtes:tñ deus puniet eq̃łr
ita viros ſicut feminas:mr̃imonij federa violã
tes.vñ Ambꝛo.in.c.nemo.xxxij.q.iiij.iĩquit.Ne⸗
mo ſibi blandiat᷑ de legibus hominũ:qꝛ qð nõ
licet mulieri non licet viro. A
8 Ecũdũ documẽtũ ðᷣꝛ honeſtatis.Debet
em qntũ poſſibile ẽ honeſte cõuerſari ſi/
muli ſcõ mr̃imonio.Quia vt iqͥt ſctcůũs Bona.
in.ij.ſen.di.xvj.ar.ij.q.ij. In mr̃imonio vir repᷣ⸗
ſentat deum femina vero aiam vł ſanctã mr̃em
eccłiam. Iteʒ mrimoniũ eſt vnũ ex ſacr̃is ecclie:
vt ait magr i.iiij.di.ij.Et notat᷑ꝑ glo.in.c.cuʒ in
cccłia.extra de ſimonia.Et ponit Tho.in.iiij.di.

xxvj.⁊ habet᷑ in ſũma cõfelſ.li.iij.ti.ij.q.ij.vñ inqᷣt
Apls ad Ephe.v. Sacramentũ hoc magnũ eſt
in xpᷣo ⁊ ecclłlia.de hac honeſtate mr̃imonij lau⸗/
datur Thobias iunioꝛ Thobie.ix.vbi ðꝛ:iqnu
ptiaꝝ cõuiuiũ cũ timoꝛe dñi exercebat.? Tobi.

vj.dixit illi angelus ꝙſeptẽ alios maritos quoſ
ſara vxoꝛ ſua habuerat ſuffocauerat dyabolus
qꝛ acceperãt eã ſolũ vt libidini vacarent ⁊ luxu⸗
rie atq; inhoneſtatibo.vñ ſuꝑ tales cõiuges hʒ
ptãteʒ occidendi dyabolꝰ. Lales em̃ apud deũ
habent᷑ vt adulteri.vñ Aug.ↄtra Julianũ inqᷣt.
Intẽperãs in cõiugio qͥd alið niſi qͥdã adulter
vxoꝛis eſt. Debẽt ̊ mariti fuare illud apłi.j.ad
Coꝛ.vij.Qui hñt vxoꝛes ſint tãqᷓ; nõ hñtes.Illi
em hñt ⁊ nõ hñt vxoꝛes:q debitã honeſtatẽ mr̃i
monij fuãt quo ad modũ:locũ:⁊ oꝛdinẽ:⁊ ð bi⸗
to tge oꝑi ↄiugali itẽdũt:⁊ ꝓhibito abſtinẽt.De
quo tꝑe ait Chꝛib.ſuꝑ Mat. Abſtinete a men⸗
ſtruata:abſtinete a pᷣgnante:qñ ẽt dies feſtꝰeſt
vł iciunij.Ex qͥbo vbis oñdit ꝙ pncipałr q̃ttuoꝛ
cpibo eſt abſtinendũ.ſ.ꝑe mẽſtrui:qꝛ ſicut dicit
Hiero.ſuꝑ Eʒechielẽ tũc cõcipiũt᷑ pueri mẽbꝛis
dãnati.ſ.daudi:ceci:lepꝛoſi:elephantici:⁊ hmõi.

Etiõ tali tꝑe ꝓhibet᷑ actmr̃imonialis LTeui.xx.
⁊ in.c.ad ciꝰ.v.di.qð tñ ĩtelligit᷑ qñ talis fluxus
nõ eſt perpetuꝰſed tm̃ naturałrvenit tꝑibo ſuis.
Si em̃ eſſet innaturalis ⁊ q̃ſi ↄtinuꝰ:opoꝛteret

q̃ſi ↄtinue abſtinere:qð videret᷑ nimis duꝝ ſᷣm
Tho. in.iiij.di.xxxij. Qñ aũt peccent moꝛtaliter
⁊ qñ ſolũ venialłr tali tꝑe ꝓhibito actũ mr̃imo⸗

nij exercentes vide ꝑ theologos in pᷣdica di.⁊ ꝑ

cano niſtas in. d.c.ad eiꝰ. Scðo abſtinendũ eſt

tꝑe q̊ vxoꝛ ẽ grauida.c.oꝛigo.xxxij.qiiij.qð etiaʒ

Gagrigiitd

Wſlaidudffint

Udorece
lbarercn
Cntrrmome
Cittciuan',
heinus Tan
nidupan
antrdubunt.

ſeig:Slamen
Mmniciungonene⸗
fepontrnrcagn

Tmirinecligner
Giegzltg itenſdi
teſt, Qecn donmer
Ultas quenotulnd
VUnnüdoan
iols. Yome
ccur ſoberieo⸗

ſicepultus

maij diar pob

Mnlunicucnb

ODortuaſt vins

flituſtenon

nedchtagonan
Mdartpanre
WN
Nemmhgntihn
Dinſtütflänn
ſob dliennaniä
domnürſepſign⸗
ſteſtpabm
*.Sgnt Dr⸗
tieinsgoorchizn
dicrt lerd
auſgelbeſd
muſuätintoiz,
In wenoyeare

1daleſni

aiie

kylo.

voncknser
eſte ionn.
tictſeis In
nVtſancirn

nückſacfistcde.

ziogoinc e

4

boc nugnie

dar: Lobl⸗
Smnantosbol
wern derdons
Maarton
tules iwge⸗

scn oOn

n Aimiit⸗
nifciddin
un Aigtinl
htihenckuinn

itodnit d

linura men/
es ſe
naakränua⸗
nign ſndiet
wen nibnn
Puntc ine
niais Auln

gins uG
GenrninS

Neinneo
Enimodli
Ccee

/
i,

Foliũ

obſeruat elephas.qui vt dicit᷑ in lib.de aĩalibꝰ:

feminã ſuã pꝛegnantẽ nõ tangit. Abſtinẽdũ eſt
etiã tẽpoꝛe feſto ⁊ ieiunioꝛũ.vñ Augꝰ.in.c.chꝛi⸗
ſtiano.xxxij.q.iiij.ait. Lẽpoꝛe ꝓceſſionis ⁊ ieiu⸗
nioꝛũ nõ debẽt cõiuges cõuenire:quia tũcetiaʒ

a licitis eſt abſtinẽdũ vt faciliꝰ impetret᷑ qð po/⸗
ſtulat᷑. Et Ambꝛo.in ſᷣmone de aduẽtu: ⁊ trãſ⸗

ſumptiue in.c.fratres.xxxiij.q.iiij.inqᷣt.Fratres

nõ ſolũ debetis ab om̃i ĩmũdicia abſtinere ſed

etiam ab vxoꝛibo ꝓpꝛijs ſtudioſiſſime cõtinere:
nullꝰ om̃ino vxoꝛi ſue iungat᷑ ⁊c. De pꝛedictis
etiã tribo vltimis tẽpoꝛibo in quibꝰ ꝓhibet᷑ aa⸗

matrimonialis habet᷑ per eundẽ Ambꝛo.in.ca.

ſi cauſa.xxxiij.q.iiij.vbi ait.Si cauſa ꝓcreãdo⸗
rum filioꝛũ ducit᷑vxoꝛ:nõ multũ tẽpus ↄceſſuʒ
videt᷑ ad ißm vſum:quia ⁊ dies feſti ⁊ dies ꝓ⸗
ceſſionis ⁊ ipᷣa ratio cõceptus ⁊ partꝰiuxta legẽ
vſum carnis ccſſare his debere tẽpoꝛibo demõ⸗
ſtrant. Qñ aũt ſit pctm̃ moꝛtale ⁊ quando ſolũ
veniale vide ꝑ doctoꝛes ibid.. B
Ertiũ documẽtũ dicit᷑ vnitatis.i.concoꝛ
t die.Debetis em̃ eſſe vniti ſimulvt veſtre
res bene ſe habeãt.Quãdo em̃ vnꝰ cõiu⸗
ſi trahit bona ab vna parte ⁊ alter ab alia:tũc

male ſe habet illa domꝰ.ecõtrario vo eſt quan⸗
do ſunt cõcoꝛdes. Ait em̃ Saluſtiꝰ in Jugurti

no. Sicut cõcoꝛdia parue res creſcũt: ita diſcoꝛ
dia maxime dilabunt᷑. Et Tulliꝰin lib.de ami⸗
cicia ſic inqᷣt. Si exemeris ex rerũ natura beni⸗

uolentẽ cõiunctionẽ:nec domus vlla:nec vrbs

ſtare poterit:nec agri quidẽ cultus ꝑmanebit.
Id ſi minꝰ intelligat᷑ quãta vis amicicie cõcoꝛ⸗

dieq; ſit ex diſſenſiõibo atq; diſcoꝛdijs pcipi po

teſt.Que em̃ domus tã ſtabilis:q̃ tam firma ci

uitas que nõ talibs diſſidijs poſſit euerti.Ex q̃

q;tũ ſit boni ĩ amicicia ꝑcipi pot.
q Uartũ documẽtũ eſt appellatũ exercita
tioõis. Homo em̃ ad laboꝛẽ naſcit᷑.vt di⸗

citur Job.v.⁊ ideo pᷣmo marito dictũ ẽ Geñ. iij

In ſudoꝛe vultus tui veſceris panetuo.⁊ pſal⸗
mo.cxxvij.dicit ꝓpheta. Laboꝛes manuũ tua⸗
rum quia mãducabis:beatꝰ es ⁊ bene tibi erit.
Vrxoꝛ tua ſicut vitis abũdãs in lateribꝛ domꝰ
tue.Filij tui ſicut nouelle oliuaꝝ in circũitu mẽ

„

ſe tue.Debet ergo maritꝰ eſſe ſolicitus circa regi

men domꝰ ⁊ ꝓcurare neceſſaria familie ſue:ſili
ter ⁊ vxoꝛ debet eſſe ꝓuida in faciẽdis exercitijs

pertinẽtibus ad ipᷣam:⁊ ſeruare illud Tobie.x.
Dimiſerũt filiã ire monẽtes eam honoꝛare ſoce
ros:diligere maritũ:regere familiã: gubernare
domũ:⁊ ſeipſaʒ irrepᷣheſibilẽ exhibere.Scriptũ

eſt em̃ ꝓuerb.xxxj. Mulierẽ foꝛtẽ qͥs inueniet

⁊c̃.Sequit᷑. Manũ ſuã miſit ad foꝛtia:⁊ digi⸗
ti eius appꝛehẽderũt fuſum. ⁊ Pꝛouer.vij.etiã
dicit. Mulier diligẽs coꝛona ẽviro ſuo.⁊.xiiij.

eiuſdẽ lib.oſcribit. Sapiẽs mulier edificat do⸗
mũ ſuã:inſipiẽs vero extructã deſtruet. ⁊ Pla⸗
to in menone circa pꝛincipiũ ait.Oecet mulierẽ

domũ bene diſpẽſare ſalua facientẽ om̃ia q̃ in⸗

trinſecus ſunt ⁊ obſequẽtẽ eſſe viro ſuo.? Pau

lus ad Coł.penualti.inquit. Mulieres ſubdite

eſtote vires ſicut opoꝛtet in dño.i.in omnibus

licitis ⁊ honeſtis.
ꝗq Uintũ documentũ ðᷣꝛ dilectiõis. Debe /
tis em̃ vos diligere maximo amoꝛe.ait
em̃ ph̊s.viij.Ethi.Amiciciaviri ad vxoꝛẽ eſt ſᷣm

quandã excellẽtiã.⁊ hoc ſignificat᷑ ꝑ anulũ quo

vxoꝛ a viro deſponſant᷑.de quo ha bet᷑ in.c.no⸗
ſtrates.⁊ in.c.femine.xxx.q.v.qͥ debet eẽ aureꝰro⸗
tundꝰac in q̃rto digitꝰ poſitus ⁊ tm̃ vnꝰ. Aureꝰ
qͥ dẽ vt oſtendat᷑ ꝙ ſicut auꝝ excellit oia metalla
ita amoꝛ iſte ceteros amoꝛes. Rotũdus aũt vt
oñdat᷑ ꝙ ille amoꝛ debet hr̃e ꝑpetuitatẽ:vt nũqᷓ;
finiat᷑ niſi ꝑ moꝛtẽ. In q̃rto aũt digito ponit᷑ ex
inſtitutiõe eccłie.vt oñdat᷑ ꝙ ille amoꝛ dʒ hf̃e pᷣ
coꝛdialitatẽ.Dicũt em̃ ph̊ᷣi naturales ꝙ q̃dã ve
na a coꝛde ꝓcedit:q̃ ĩ q̃rto digito apparet.vt etiã
ðꝛ in.d.c.femine.ad fi. Unus aũt anulłꝰtãtũmõ
ponit᷑:ad ondenduʒ iſtiꝰ amoꝛis ſingularitatẽ.
In ceteris em̃ hõ vult hr̃e ſociũ niſi in amando
vxoꝛẽ quã amat tãqᷓ; aliqͥd ſuijpſiꝰ. Nã vir ⁊ vx
oꝛ ꝑ cõſũmationẽ mr̃imonij efficiunt᷑ vna caro
vt notat᷑ in.l.aduerſus.C.de crimi.expi.here.vt
aũt legit᷑ Geñ.ij.c.deꝰfecit mulierẽ de coſta Adã
⁊ hoc vtvir magis mulierẽ diligeret:⁊ ei iſepara
biliꝰinhereret dũ cognoſceret eã ex ſe eẽ ꝓductã:
⁊ dicit Tho.in.j.parte ſũme.q.xcij.Et gloſa ĩ.c.
mulierẽ.xxxiij.q.v.ꝙ deꝰnõ de pede hois foꝛma
uit mulierẽ:ne oĩno videret᷑ famula nec de capi⸗
te nevideret᷑ dña:ſʒ ð coſtavt videret᷑ collaterał.
Ideo Geñ.ij.c.poſtqᷓ; vidit adã vxoꝛẽ ſuaʒ euã
dixit. Hec eſt os ex oſſibo meis et caro de carne
mea:hec vocabit᷑ virago:qꝛ de viro ſumpta eſt.
Quãobꝛẽ relinquet bomo patrẽ ſuũ ⁊ matrẽ:et

agdherebit vxoꝛi ſue:⁊ erunt duo in carnevna.ſi

militer pᷣm Chꝛib.ſuꝑ Mat.vxoꝛ tãtũ dʒ affici
viro vt neminẽ putet eo ſapientioꝛẽ:vł foꝛtioꝛẽ:
aut foꝛ moſioꝛẽ licet alter ſit ipᷣo ſapiẽtioꝛ:vł foꝛ
tioꝛ:ſeu foꝛmoſioꝛ:ꝑfectus em̃ amoꝛ verũ reruʒ
iudiciũ nõ cognoſcit.hec ille.Sicut ergo o cõiu
ges eſtis vniti coꝛꝑe:ita debetis eſſe vniti amo⸗
re ⁊ dilectiõe iuicẽ.Ait em̃ Areſt.viij.Ethi.c.vij.
VUViro ⁊ vxoꝛi videt᷑ amicicia ſᷣm naturã ↄſiſtere
Et.j. IJonomicoꝝ etiã dicit. Maximus eſt ho⸗
noꝛ honeſte mulieri:ſi reꝑit virũ ſuũ caſtũ eſſe:
⁊ de nulla alia curare:ſʒ pᷣter oẽs alias ꝓpꝛiaʒ et
amicã ⁊ fidelẽ putet eã.Si mulier cognouerit fi
deliter iuſte virũ erga ſe agere:⁊ ipᷣa iuſte ⁊ fide⸗
liter erga virum ſuum aget. Paulus quoq; ad
Cobł.iij.inquit. Viri diligite vxoꝛes vꝛas:⁊ noli
te amari eſſe ad ilas:⁊ iteꝝ ad Ephe.v.ait. Uiri⸗
diligite vxoꝛes veſtras:ſic ⁊ xpᷣs eccłiam.Et ibi⸗
dem ait. Itaviri debẽt vxoꝛes diligere ſicut coꝛ⸗
poꝛa ſua.Qui vxoꝛẽ ſuam diligit ſeipᷣm diligit.
Vnuſqͥſq; ſuaʒ vxoꝛẽ ſicut ſeipᷣm diligat. Uxoꝛ
aũt timeat virũ ſ̃ uuz. &. Pern lij dicli Mu⸗

Bermo

lieres ſubdite ſintviris ſuis:ſicut Sara obedie

bat Abꝛahe:dñm eumvocans.Et ſimiliter.viri
cohabitãtes ſᷣm ſcientiã quaſionfirmioꝛi vaſcu

lo muliebꝛi impartiẽtes honoꝛẽ tãq; coheredi⸗

bus gfe ⁊c̃. Lucanꝰ qͥʒ in.viij.libᷣ.dicit de amo
