in omnib de ſola fuga confidũt. Item ſimiles

ſunt cuidã generationi miluoꝝ:qui in pꝛinci⸗

pio capiũt auiculas:ſed tempoꝛe ꝓcedẽte timo/⸗

re creſcente adeo puſillanimes fiunt vt vix mu/

ſcas inuadãt:et ſic penitus omnẽ animoſitateʒ

deponũt ita ꝙ fame moꝛiunt᷑.hec ille.Eſt ̊ pu/

ſillanimitas directe oppoſita magnanimitati.
vt ait Areſto.iiij. Ethicoꝝ Sed qꝛ de magnimi

tate et audacia deo dãte infra aliqua dicam ſer
mone.xxix.ꝑte.j.ideo hic ꝑträſoZ . U
Ercia foꝛtitudinis pars eſt ↄſtantia.vt
t autẽ colligit᷑ ex dictis philoſophi in.iiij.
Ethico ꝝ.Conſtãtia eſt ſtabilitaſ animi

firma:et in bono ꝓpoſito ꝑſeuerans.que atten⸗
ditur circa res terribiles et ad ſuſtinendũ diffi/
ciles.vt ſunt ille ð quibo loquit᷑ Gꝛeg.vij.Mo

rali.dicens. Juſtoꝝ foꝛtitudo eſt carnẽ vincere:
pꝛopꝛijs voluptatibo cõtraire: dileccionẽ pᷣſen/
tis vite extinguere ⁊c̃. Sicut enim bona loꝛica
militẽ facit ſecurũ ad aggrediendũ ardua et ſu/

ſtinendũ iacula:ſic foꝛtitudo militũ chꝛiſti ſecu
ros et audaces atq; cõſtantes reddit eos in ſpi

Utweleb⸗
guiinp⸗

tum pel

cſt. ECht

inmont
Cemtus
amnok
monet
oog
Dirulre
Tlis

Gcheca

löſtaten
betilleg
ſtg rorg
zWar
Corad
Lorti
Sign
Qns
Pocl
Dinp
on
Geun./
1
WMa
ſöben
Pecww
Ouial
bierol
loude
litent
liien
ſoluun
Löſio
n Hi
guleuit
dicebat
les g
operide
gontde
nerri

oliqo⸗
duas
dlcck
adpꝛ
auco⸗

lr Pa

Dauic

oraru
laa meg

Verbert

Nie 4
Dlins
„Wlam

..
rc aannh

umgliinif

ez
dſaliä RK
lbengee,
a des

ndennn

ſoß damenn
Ulus gäinin
nöckamaänt
winſec: goen
beacus Tho
ur Dauid npeN
pidaucrütnnart
lanimes dard
nmcie nin
lvor i in
—
s une r uirmo⸗
mmi minoſtag
becile. Ra
1magnandun,
d r denmfun
maliquedante
ſo.
ns ck Nun
pbioſohn
tabllal m
vamns,len
d iuſtncmtinn
utrh n
vcaninn
r denmn /
rnunbiu,

Foliũ

ritualibo pᷣlijs. Haãc autẽ ſtabilitatẽ nõ habent
qui in pctõ ſunt. Scriptũ eſt em̃ Treñ.j.Pecca
tum peccauit hieruſale:ꝓpterea inſtabũis facta
eſt. Ecõtra vᷣo eſt de habete ↄſcientiã bonam et
mundã.iðo Job.xj.dicit᷑.Si iniquitatẽ que eſt
in manu tua abſtuleris a te tũcleuare poter fa
ciem tuã:⁊ eris ſtabilis. Hanc quoq; conſtanti
am nõ habet ille qui nunq; in eodẽ ꝓpoſito per
manet.de quo metrice dicit᷑.
Quod petijt ſpernit:repetit qð nuꝑ emiſit.
Diruit edificat mutat quadrata rotundis.

Talis nõ imerito põt ſtultus appellari.Ait em̃

Seneca lib.vij.epłaꝝ epła.iiij. Stulticie nihil
cõſtat:nihil diu placet. Hãc etiã ↄſtantiã nõ ha
bet ille qui diu in aliquo loco ↄſiſtere nõ valet:
ita vt argẽtũ viuũ videat᷑ ſub pedibo habere.De
q̊ Martiał li.vndiq; ſuſcepto.c.v.ait.
Cur adeo gaudes motu Jouiane locali.
ur tã ſepe ſalis.an qm̃ leuis es.
Signat em̃ mentis motus mutatio tãta
EX nõ cõcoꝛdes:nectibi ↄuenias.
Poõdus hʒ ſtabile:cũ põdere gleba quieta eſt.
Diripit᷑ puluis ꝓ leuitate ſua.
ec natura loci tibi recte viuere donat.
Sed mẽs diſcreta ꝓpoſitũq; tenax.
Vantũ aũt noceat talis mutatio locoꝛũ
q oñdit Seneca lib.j.epłaꝝ epła.ij.dicẽs.
. Nõ cõualeſcit plãta que ſepe tranffertur
Et Martialis li.pꝛedicto.c.iiij.
Nõ bene firmat᷑ radix que ſepe mouet᷑
Nec multa hoſpitia pignus amoꝛis habẽt.
Quia igit᷑ inquit Hierony.in quadã epła.Nõ
hieroſolimis fuiſſe ſed hieroſolimis bñ vixiſſe
laudabile eſt: ideo dico vobis illud Luc.x.No
lite trãſire de domo in domũ. Ut em̃ ait aäreſto.
li.ij. magnoꝝ moꝛaliũ.c.xxix. Uita neq;ᷓ eſt ho/
ſpitari de domo in domũ. Ideo dicit Eccli.xj.
Cõfide in deo ⁊ mane in loco tuo.Scniptuʒ eſt
em̃ Miere.xiiij.Dilexit mouere pedes ſuos ⁊ nõ

quieuit ⁊ dño non placuit. Ideo.j.ad Coꝝ.xv.

dicebat Paulꝰ. Fratres ſtabiles eſtote ⁊ imo bi
les.⁊.j.ad The.iiij. Rogamus vos fratres vt
operã detis vt qᷣeti ſitis.Et hec de ↄſtantia ſuffi
ciant.De ꝑſeuerãtia aũt tractabimꝰinfra ſermo
ne.xxxiiij.parte vltima. v
Varta pars foꝛtitudiniiſ eſt patiẽtia.De
ꝗq qua quia ſupᷣ tractaui in ſermõe.xxxviij
pꝛime partis huiꝰoperis: ⁊ etiã intendo
aliqua dicere infra ſermone.xij.ideo ad pꝛeſens
duas tm̃ de ea contẽplationes faciemꝰ. Pꝛima
dicet᷑ inductiõis. Secũda remediatiõis. Quo
ad pꝛimã inducunt nos ad patientiaʒ Pꝛimo
auctoꝛitates ſacre ſcripture.Scriptũ eſt em̃ ps.
ix. Patientia paupeꝝ non peribit in finẽ. Ideo

Dauid ps.xxxvij.dicebat.Ego autẽ in flagella
paratus ſum.⁊ ps.lxj.Quoniã ab ipſo patien⸗
tia mea.⁊.lxx.Tu es patientia mea dñe.⁊ Pꝛo/⸗

uerb.xiiij.inquit Salomõ.Qui patiẽs eſt mul

LXVII

ta gubernat᷑ ſapientia.⁊?.xv. Uir iracũdus pꝛo⸗
uocat rixas:qui aũt patiens eſt mitigat ſuſcita⸗

tas. ⁊.xix. Doctrina viri ꝑ patientiam noſcit᷑et

Eccłs.vij. Melioꝛ eſt patiens:arrogante.⁊ Ec/⸗

cleſiaſtici.j.ſcriptũ eſt. Uſq; ad tempuoa ſuſtine⸗

bit patiens ⁊ poſtea erit reditio iocũditatis illi⸗
us.⁊.ij.eiuſdẽ li.c. In humilitate tua patientiaʒ
habe.⁊.j.ad Theſ.v. Patiẽtes eſtote ad omes.
2.j. Petri.ij. Hec eſt em gratia ſi ꝓpter den? uſei⸗
net quis triſticias patiens iniuſte.⁊ ad α

vlij. Nõ ſunt cõdigne paſſiones huiꝰ tẽpo: ad

72

futurã gloꝛiam que reuelabit᷑ in nobis. ⁊.ij.ad

CLCoꝝ.j.Sicut abundãt paſſiones chꝛiſti in no⸗

bis:ita ⁊ per xpᷣm abundat cõſolatio noſtra.Et
ibidẽ. Scientes quoniã ſicut ſocij paſſionũ eſtꝭ

ſic eritis ⁊ cõſolationis.ad Roma.v. Tribula/

tio patiẽtiã operat᷑:patientia autẽ pꝛobationẽ.⁊
ad Ephe.iiij.Cũ patientia ſuppoꝛtantes inuicẽ
in charitate.⁊ ad Hebꝛeos.x. Patientia nobis
neceſſata eſt.?⁊ Jacobi.j. Patientia opus perfe
ctum habet. Sed heu quia multis dici pot illð
5 ob.iiij. Ubi eſt patientia tua.pauci em̃ ſunt qͥ
habcant eã in effectu:licet multi in verbis illam
oſtendant. Unde equiperat᷑ patiẽtia inule:que

tẽpoꝛe eſtatis quãdo non eſt neceſſaria ꝓpter ni⸗

miam ſuã caliditatẽ dilatat. folia ⁊ extendit:tẽ⸗
poꝛe aũt hyemis quãdo eſſet valde vtilis abſcõ
dit ſe ſub terra.Sic quoq; faciũt młti qui pꝛo
quacũq; tribulatiõe cũ ſint impatiẽtiſſimi tẽpo
re ꝓſperitatis de patiẽtia gloꝛiant᷑:⁊ dilatãt phi
lateria alioſq; afſliccos ↄſolant᷑. Uera em̃ eſt il⸗
la ſententia tulliana.Facile oẽs cũ valemꝰ recta
cõſilia egrotis damu. A
NJ autẽ querat᷑ quid ſit patientia: vltra
89 diffinitionẽ Lactantij poſitã ſupᷣ in di⸗
cto ſermone.xxxviij.j.partis diffinit eam
Gꝛego.ſuꝑ Lucã di. Patientia eſt aliena mala
equanimiter perpeti:?⁊ nullo malo animo in ali
quẽ ad vindiccã moueri.⁊ Tullius in.j.Rheto
rica dicit. Patientia eſt vtilitatis ſiue honeſtat
cauſa:rerũ arduarũ ac difficiliũ voluntaria per
peſſio. Augu.vo in lib.de patientia inquit. Pa
tientia eſt virtus qua mala equo animo tolera
mus.Ad quã virtutẽ exhoꝛtamur etiã auctoꝛi⸗
tate autẽtica. vnde Cipꝛianꝰ in epła ad fratres
de bono patientie ait. Patientia eſt que nos ðo
cõmendat ⁊ ſeruat.ipᷣa eſt que irã temperat lin⸗
guam refrenat:mentẽ gubernat pacẽ cuſtodit:
diſciplinã regit:libidinis impetũ frangit:timo
ris violentiã compꝛimit:incendiũ ſimulatis ex
tinguit:cohercet potentiã diuitũ: inopiam pau
perũ refouet:tuet᷑ in virginibo beatã integritatẽ:
in viduis laboꝛioſam caſtitatẽ:in maritatis in
diuiduã charitatẽ.facit humiles inꝓſperis:iĩ ad
uerſis foꝛtes:cõtra iniurias ⁊ contumelias mi⸗
tes:docet delinquentib cito ignoſcere:tẽptatio
nes expugnat:ꝑſecutiones tolerat:paſſiones et

martyria cõſũmat. Ipſa eſt que Helnoſteeſun
Kk 2

V

êð

Bermo

4

damenta firmiter ponit:que incemẽta ſpei ſub

limiter ꝓuchit. Ipa efficit vt efficiamur filij dei

dum chꝛiſti tolerantis imitamur. Et Hierony.
in tractatu de fide inquit. Eſt ergo patiẽtia om

niũ iniuriaꝝ ⁊ paſſionũ tolerantia.quã ſi quis
habuerit bona omnia in ſe cõtinet.Et Aug.vbi

ſupᷣ dicit. Uirtus animi que patiẽtia dic᷑ tam

magnũ donũ dei eſt vt ⁊ ipſius qui eam nobis
largit᷑ patientia pᷣdicet᷑. Si quis auteʒ querat
quare deus ſanctos ꝑmittit in hoc mũdo tribu
lari.reſpõdeo ꝙ multis de cauſis: maxie quin⸗
q;. Pꝛimo vt mũdus ipᷣe cuʒ delectatiõib ſuis
ſit eis tedio:⁊ ex hoc feruẽtius deũ diligant. Se
cũdo vt venialia eoꝝ peccata in bac vita purgẽ/
tur ne purgatoꝛij penis grauioꝛibo crudint᷑.qꝛ
qð lima ferro facit auferendo rubiginẽ hoc ani
me facit tribulatio. Tercio vt nullꝰ murmuret
contra deũ ſi in mũdo affligit᷑ cũ amicos ipᷣius
dei videat diuerſimode tribulari:ſciẽg ꝙ tribu
latio patienter poꝛtata ſine fructu nõ ełit.Quar
to vt cognoſcantur quales ſunt et excitenturad
melius operandũ.Et ad hoc poteſt applicari il⸗
lud qð fit Placentie in quibuſdã nundinis:in
quibus vendunt᷑ multi ſues.vẽditoꝛ autẽ lau⸗
dat eos dicens.hic habet tantũ lardũ ⁊ tam al⸗
tam pinguedinẽ:⁊ tantã ſongiã:et tantã carnẽ.
emptoꝛ vo ait.Nõ credo ꝙ habeat tantũ lardũ
vt dicis.Et mercatoꝛ dicit ad pbam. Habet au
tem ſub coꝛrigia ſugulã quandã quã infigit in
illo ſue. Durante vo illo lardo ſus nõ ſentit:ſed
cũ tangit carnes tunc damat:et ſic habet᷑ men⸗
ſura de lardo. Per ſuem autẽ intelligit᷑ ſenſua⸗
litas quã naturaliter quiſq; etiã ſanctus habet
dum eſt in hac vita. Lũc ergo deus cognoſcere
facit quantũ quilibet habet de lardo ac ſongia
id eſt de patientia quando eum tangit in viuo.
Dus quãdoq; qᷓ;diu nõ tangit᷑ in viuo cũ illa
ſugula ſemꝑ tenet vultuʒ verſando in terrã:ſed
dum tangit᷑ ſuꝑ viuũ eleuat caput.⁊ ſimilit᷑ fa/
cit homo qui dũ nulla tribulatiõe pungitur:in

terrenis delectat᷑. Dum autẽ affligitur ad cele-

ſtia erigitur ⁊ ad eoꝛũ deſideriũ inflãmatus ele
uatur. Quinto deus ſanctos tribulari ꝑmittit
vt ex afflictionũ tolerantia gloꝛioſius eos coꝛo⸗
nare poſſit.Nã vt Hierony.in lib.de vindicta ⁊
iuramẽto inquit.Future vite gloꝛia pᷣſentis vi⸗
te incõmodis cõparatur.Et ideo nõ debet quis
deſperare de tribulationibo mũdi que multum
ſunt vtiles. Unð Gꝛego.in moꝛal.dicit.Fugiẽ⸗
dus eſt mundus ſi ꝓſperis nos demulcet. Qui
ergo tot calamitatibo pulſat quid aliud qᷓ; vt de
ſerat᷑ clamat.Et idẽ in.j.lib.eiuſdẽ oꝑis ait.Nõ/

nunq; quis nec ꝓ pꝛeterica nec ꝓ futura culpa

percutitur:ſed vt ſola diuine virtutis potentia
ex amputata ꝑcuſſiõe monſtret᷑. In qua mani⸗
feſtatiõe quid agitur niſi vt ex flagello meritoꝝ
virtus augeat᷑ ⁊ vbi nulla pᷣterita iniquitas ter

gitur:magnua de patietia virtus generat᷑.Et ite⸗

rum idẽ Gꝛego. ait. Aduerſitas que bonis vo-
tis obijct ꝓbatio virtutis eſt:nõ indiciũ repꝛo⸗

bationis.Ferrũ quippe noſtre mẽtis ad acumẽ
nõ poteſt ꝑuenire veritatis niſi hoc exarſerit al⸗
terius lima pꝛauitatis.⁊ Augu.in.iij.de trinit.

inquit. Mala que ab iniquis fideles ꝑferunt
ipᷣis vtiq; pꝛoſunt:vel ad demenda peccata:vel
ad exercitandã ꝓbandaãq; iuſticis:vel ad demõ

ſtrandã huius vite miſeriã. Ideo Hierony.ſu/

per ps.dicit. Ueniant plage:veniãt omnia gene

ra maloꝝ:dũmodo poſt plagas chꝛiſtus adue

niat.Et ad Marcũ pᷣſbyterũ ſcnbit.Apud chꝛi

ſtianos nõ miſer eſt qui patit᷑ ↄtumelia:ſed qui

facit iniuriã.Et Chꝛyſo.ſuꝑ epła ad Hebꝛeos

alit. Nihil ita ↄfuſaʒ facit iniuriã agẽtis ſicut foꝛ

tis ⁊ mitis patiẽtia tolerantis.⁊ neq; in oꝑe ne⸗
qᷓ; in lingua ſe vindicantis.

Ucoꝛitate quoq; politica ad patientiã
a incitamur. Unde Lactãtiꝰin.v.diuina⸗

mi.inſti.inquit. Magna nãq; ⁊ pcipua
virtus eſt patientia:quã pariter vulgi publice
voces ⁊ philoſophi ⁊ oꝛatoꝛes ſũmis laudib⸗

celebꝛãt.ꝙ ſi negari nõ põt quin ſumma ſit vir⸗

tus neceſſe eſt iuſtũ ⁊ ſapientẽ virũ in poceſtat

eſſe hominis iniuſti vt capiat patientia. Lulliꝰ
etiã in.j.Retho.dicit. Patientia eſt virtus ↄtu⸗
meliarũ omniũ aduerſitatũq; impetus equani

miter poꝛtãs.⁊ Plato in ſuis ſentẽtijs inquit.

Totius philoſophie robur eſt patiẽtia. Socra
tes aũt ĩ ſuis ſentẽtijs ait. Uiri boni ẽ ſcire pati

nec facere iniuriã. Tictoꝛia em̃ ſine aduerſario
X

bꝛeuis eſt laus.
Xemplis inſuꝑ ad patiẽtiã exhoꝛtamur
eSed dimiſſis exemplis ſanctoꝝ de qui
bus in pᷣdicto ſermone.xxxviij.diximus
maxime beati obie ⁊ Job.de quib dicit To/

bie.ij. Hãc aũt tẽptationẽ ideo ꝑmiſit deus eue

nire illi vt poſteris daret᷑ exemplũ patiẽtie eius

ſicut ⁊ beati Job. Et loquit᷑ de Tobia. Cenia⸗

mus ad exempla. Pꝛimo rerũ naturaliuʒ que
ad patientiã nos ꝓuocant.vnde inqͥt Albertus
magnꝰ vbi ſupꝛa:ꝙ quãto vir patiens patitur
plura mala tato amplius eius virtus redolere

ꝓbat᷑.Sicut ſpecies aromatice quãto foꝛtiꝰcõ/⸗

terunt᷑:tãto ex eis maioꝛ odoꝛ ſentit᷑vnde necre
dolẽt nõ contrite:necſunt bene odoꝛifere:niſi cũ

fuerint pilo attrite. Item exemplũ habemus de

amigdala que ſi ſterilis ſit fecunda fit ſi dauuſ
in radice ꝑfoꝛet᷑. Sunt em̃ pene młtoꝝ merito⸗
rum accumulatiue ſi fuerint patiẽter poꝛtate:q̃

et ſi aliquãdo videant᷑ amare pᷣdulces fiuntpa
tientie igne decocte. am ⁊ poma imatura ma

turant᷑ ⁊ dulcoꝛan᷑ ſi in igne coquant᷑. Ignis qͥ

qʒ a vento nõ extinguit᷑:ſed foꝛtius inflamatur
Et incus quanto magis malleis tundit᷑:tanto

amplius ſolidat᷑. Adamas flãmis excoo? foꝛ⸗

tioꝛ reddit᷑. Lapis lateris in foꝛnace poſitus nõ
conſumit᷑:ſed quãto diutius ibi tenet᷑ tcãto am /⸗

Musſol
omino
haberal
cagtn

ſtannüin
uaſinn
ſolmag

tloria q;

ͤrhon
bus ſope
nis nilp
numcol

mrlnte

cob hocd
fnellter,
tasoſten

c(tia

gvado
quendi
o can
ſupert
nibde
Puliaan
baruu
trplan
homunlbn
temoeno
ſtis. Kle
Paticntii
kefer Br
pbicuiol
aunisſik
entiame
gthenas
lllacio.
frorerola
ponenes
Impoten
incignos
Gtumcli⸗
Garermul
heneait
Wliauen
mnise
nucpo
ſeneeg
tat quor
konisn
ſuüan
les voe
tums
Eremp
llus oit
aliquo⸗
lcioci.

0

2
geinn nti
i nrn
rons ins luth
Nieminni inpnt⸗
iri Lu;
Mennucknins
ögnre
ſis tznn
urckennlden
Undboniingi
an ſnr odunnn
pmäniahonan
Plis ſangor dll
ne rvii dams
odequt dictl
mmnii wcit als
x Lha Monu⸗
mi uunlujue
umnqt dems
rpanens M
s finnus tellin
gvu inli/
zſnct,Nruckt
odonſtnnlic
Pglühebennsn
undatrſicunn
memlop mang
Prünrhon
rßoblas fung
omaimnumn
ovmnt
Nnusinlinn
lis unin

Foliũ

plius ſolidat᷑. Aurum in igne poſitũ in valoꝛe
nõ minoꝛat᷑ ſed puchꝛius ⁊ pᷣcioſius reddit᷑.⁊ ſi
habet aliquid imixtũ impuritatis dũ ignis in
co agit ab illo ſolam ſcoꝛiã tollit:eius vo ſub⸗
ſtantiã nõ coꝛrumpit.Sic patientie virtus ad,/

uerſitatiby nõ deijcit᷑ ſed foꝛtioꝛ reddit᷑. Sicut
ſol magis calet in mari vbi eſt aqua caloꝛi con⸗

traria q; in terra. Alia quoq; naturalia addu
ci poſſunt exempla.ã frumentũ pulchꝛũ nũ/

qᷓ; reponi poteſt in hoꝛreis niſi pꝛius młtis icti
bus ſeparet᷑ a paleis.Nec ex grano conficit᷑ pa⸗
nis niſi pꝛius foꝛtiter conterat᷑ in molis.Nec vi
num collocat᷑ in dolijs niſi pꝛius vue conculcẽ

tur in toꝛcularibo. Illa vero caſſia apud medi⸗

cos nõ cõmendat᷑:que faciliter rumpit᷑ ſed q̃ͥ nõ
faciliter frangi᷑. Quo exemplo impatiẽtis vili⸗
tas oſtendit᷑ virtuſq; patiẽtis demõſtrat᷑. Nux

etiã quãto foꝛtius vno anno perticaverberatur

quãdo fructus eius excutiunt᷑:tãto in anno ſe⸗
quenti amplius fructificare mõſtrat᷑. Sicut er
go camelus genua in terra ponit quãdo onera
ſuper ſe accipit:ſic patiẽs de illatꝭ ſibi grauami⸗
nibo deo gratias agit:quia ex eis non modicas
vtilitates repoꝛtare intẽdit. Sciens ꝙ (vt dice/⸗
bat quidã facetus pᷣdicatoꝛ) in celũ nõ itur niſi
triplici via.ſq; aut ꝑ terram que eſt plena malis
hominib.aut ꝑ aquã vbi ſunt magni fluctus

tcemptationũ.aut ꝑ aerem qui eſt plenus demo

nijs.Et ideo opoꝛtet nos vbiq; ſubiacere mole
ſtijs. Exempla etiã gentiliũ multa habemꝰad
patientiã inducentia.Unde recitat Hiero.queʒ
refert Albertꝰvbi ſupꝛa:ꝙ quidã filius philoſo
phi cuiuſdã a ſuo pᷣceptoꝛe hoꝛtatus eſt vt trib
annis ſibi iniuriantibo pꝛemiũ daret vt ſic pati

entiam aſſueſcere poſſet.Elapſo igitur triennio

athenas ad philoſophandũ perrexit:in cuiꝰ ci⸗
uitatis poꝛta quidã ſenex ſedebat qui om̃es in⸗
trarevolẽtes magnis iniurijs impetebat.Et q̊s
patientes eſſe cernebat libere intrare ꝑmittehat.
Impatientes vᷣo tanq; philoſophoꝝ cõſoꝛtio
indignos repellabat. Cũ igitur ſenex ille multꝭ

cõtumelijs iuuenẽ pꝛedictũ impetiſſet ⁊ ipſe ri⸗

deret multũq; gauderet.admiratꝰ ſenex ad iu⸗
uenẽ ait.Quid habes ꝙ in tãtis iniurijs rides
Kui iuuenis reſpõdit.Quare nõ rideõ qui trib
annis pꝛeciũ dedi vt iniurias poſſem audire:et
nũc nullo pᷣcio dato a te audio qð exopto. Tũc
ſenex agit. Ingredere fili quia dignꝰes. Reci⸗
tat quoq; Albertꝰ vbi ſupᷣ exemplũ patiẽtie Ca⸗
tonis romani ſapientiſſimi:qui moꝛtuũ filium
ſuũ audiens nõ ploꝛauit:nec vllas lamentabi⸗
les voces dedit:ſed tm̃ hoc ait. Reddidit tribu
tum qð ex neceſſitate nature reddere tenebatur.
Exemplũ etiã habemꝰ Socratis.De quo Laer
tius ait:ꝙ ſeł ictu calcis a qͥdã ꝑcuſſus:nec in
aliquo cõmotus:de eius patientia mirãtibo di
xit.Si aſinus me ꝑcuſſiſſet calce nüũquid in iu⸗

dicio eũ conuenirẽ. Cur ergo nõ ſuſtineã ſic ictꝰ

.ℳ77
.
317.

ho minũ ſicut beſtiaꝝ. Cuidã etiaz alceri ſibi di⸗
centi. talis maledixittibi. Reſpõdit. Ideo male
dixit qꝛ bene loqui nõ didit.

EAriſtipo quoq; philoſopho legit᷑ q
d cuidã dicenti ei:homines te ↄtemnunt
reſpõdit.Et ülos aſini.ſed ſicut illi de a/
ſinoꝝ contẽptu nõ curant nec ego de illoꝝ. De
patientia etiã Diogenis philoſophi refert Se/
neca lib.iij.de ira qui ſemel cõuicijs dehoneſta

tus cũ nihil iniurianti ſibi reſponderet.interro⸗
ganti de cauſa dixit. Nõ poſſem ego illi tantam
dehoneſtatẽ inferre reſpodendo quantõ ipe ſibi
intulit loquẽdo.Et alteni dicenti ſibi:q omnes

eũ vituꝑabant:reſpõdit.Oꝑtet ſapientiã ab in⸗

ſipientibo impugnani.Eſſe em melioꝛeʒ indicat
mala lingua quẽ carpit. Magna ergo elt chꝛi⸗

ſtianoꝝ cõfuſio ſi patientiã nõ habẽt expectatio

ne eterne glie:quã gẽtũes habuerũt oſteſiõe vir

tutis ⁊ acquiſitiõe laudis humane. E
Ecuũda ↄtemplatio de patientia dicit᷑ re
s mediationis. Quia em̃ difficilis eſt ad/
erſitatũ tolerantia tria vobis trado re/

media cõgrua Pꝛimũ dicit᷑ oꝛatiõis. Cuʒ em̃
patiẽtia ſit donũ deivt ſupᷣ patuit:a deo ꝑ oꝛati

onẽ eſt impetrãda.Nã ⁊ dns Jeſus appꝛopin⸗
quãte paſſiõis tẽpoꝛe ad oꝛationẽ acceſſit:⁊ di⸗

ſcipulos ad oꝛandũ inuitauit: vt habet᷑ Mat⸗
chei.xxvj.c. Scriptũ eſt em Eſa.xix. lamabunt
ad dominũ a facie tribulãtis ⁊ mittet eis ſalua

toꝛcẽ. Ideo.iij.q.j.c.nulli dubiũ.dicit᷑. Nulli du/
bium eſt quin boni a malis ſemꝑ ꝑſequant᷑.p⸗
pter q ð nos oꝑtet hũiliari ſub potẽti manu dei
vt nos liberet a tribulatiõibo. —T
EkEcundũ remediũ dicit᷑ meditatõis.De⸗
8 bemus em̃ meditari quid patiant᷑ mul
tIi mũdani vt bonũ aliqð tẽpoꝛale conſe

quant᷑.Uñ Jacobi.v.ſcriptũ eſt. Ecce agricola

expectat fructũ terre patiẽter ferẽs donec accipi/
at cẽpoꝛaneũ ⁊ ſerotinũ.Et ideo multo magis
nos debemꝰ patiẽter ferre aduerſa vt adipiſca⸗
mur bona eterna.Debemꝰ etiã meditari exẽpla
ſanctoꝝ:qui deſiderabãt ꝓ chꝛiſto pati ⁊ affligi
ſciẽtes ꝙ ꝑſecutoꝛes ſũt tanqᷓ; apes. Nã licʒ pũ

gant ꝑ penõ:tamẽ mellificãt pparãdo dulcedi/
nem eternã. Unde ps.ait. Circũdederunt me ſi⸗
cut apes. Sũt etiã ſicut fabꝛi:quia licet feriant

tamẽ coꝛonã eternã nobis fabꝛicãt.Unde idem
ps.iterũ inquit.Supꝛa doꝛſuʒ meũ fabꝛicaue
rũt peccatoꝛes ⁊c̃. Sũt etiã ſicut ↄflatoꝛes: qa
licet argentũ ponãt ad flãmoã tñ illud purgant
ab omni imũdicia.iuxta illð Malach.iij. Se⸗
debit cõflans ⁊ emundãs filios leui. Bonũ er⸗
go eſt remediũ recoꝛdari de tolerãtia ſanctoꝛuzʒ
Ad qð hoꝛtat᷑ Gꝛego.in quadã omelia di.Fa⸗
cta pᷣcedentiũ patrũ ↄſideremus:⁊ nõ erũt gra⸗
uia que coleramꝰ.⁊ Hierony.ĩ quadã eplła ait.
Quis ſancoꝝ ſine patientia coꝛonatꝰ eſt. Acu
nabulis em̃ eccłie nõ defuit iniduitae peeines
3

mus a dno flagellari. dicentes illud Geñ. xlij.
Merito hec patimur qꝛ peccauimꝰ ⁊c.Et illð
Michee. vij. Jram dñi poꝛtabo: quonia pecca
o Biego. in moꝛalibo dicit. Tuncilla⸗/

.* . .
2 .
. * . 4.
. . — „ ꝑ⸗ „. . .

⁊ iuſticia patiẽs. Uera eſt em̃ ſentẽna Pauli.ij.
ad Thi.iij. Omnes qui pie viuere volut in chꝛi
ſto Jeſu ꝑſecutiões patient᷑. Oebemus etiã con

ſiderare noſtros defectus ꝓpter quos digniſu/

2

ul ei. Ide diclt.
ta ↄuicia bene toleramus:quãdo in ſecreto mè⸗

tis ad male ppetrata recurrimꝰ. Lãtoq; patien
tius quis ferrũ medici tolerat quato vucrigs

eſſe cõſpicit qð ſecat.

—

Erciũ remediũ dici᷑ pꝛemiationis recoꝛ

x datio. Et hec eſt tercia oſideratio pꝛina⸗
Falie quã de foꝛtitudine ꝓpoſuimꝰ que
? fructificatiõis. Per tolerantiã em̃ paſ/⸗

appell
ſionũ huius vite euitat᷑ crudatus terribiliſſimꝰ
future. vnde Gꝛego.v.moꝛaliũ ait. Boniſi qua
deliquerũt:hic punitionẽ recpiũt: vt a eterna

plenius damnatiõe liberent᷑. O tribulati gau⸗/

dete:quia ſignũ eſt ꝙ deus vos diligit cũ pec/

cantes punit. Scriptũ eſt em̃ Pꝛouer.iij. QOuẽ
diligit dñs coꝛripit:⁊ quaſi pater in filio cõpla⸗
cct ſibi. Letare etiã tu qui benefaciẽs perſecutio
nes toleras:quia in hoc ſimilis dei filio cõpꝛo⸗
baris:qui Johᷣ.xv.inquit.Si me ꝑſecuti ſunt?

vyos pſequentur. De foꝛtitudinis autẽ ⁊ potien
cie virtute ac de eius vtilitatibo loquẽs Albertꝰ
vbi ſupꝛa dicit.ꝙ pꝛimo eſt rerũ arduarũ tole⸗
ratiua ⁊ appetitiua.Quis em̃ generoſus miles
eſt ⁊ pꝛobus qui nõ querat certamina vt elꝰ ap
pareat potentia clareſcat ⁊ fama. Iaʒ de Julio
ceſare a quo alij imperatoꝛes poſtea ceſares ap
pellati ſunt:vt dicunt doctoꝛes in rubꝛica ꝓhe⸗
mij digeſtoꝝ legit᷑ il dum Põpeium ſuũ ad⸗/
uerſarium moꝛtuũ audiſſet doluit:ac ſuſpirãs
alit. Doleo quia nõ habeo de cetero cũ quo bellẽ

Dicit᷑ enim ꝙ cupiebat ſemper noua bella inue
nire:vt eius virtus poſſet clareſcere. De iſto lo⸗

quens Lucanus in.ij.inqut.
Ceeſar in arma furẽs nullas niſi ſanguine fuſo
BGaudet habere vias:qꝙ nõ terat hoſte vacates.
Heſperie fines:vacuoſq; irrũpat in agros.
Atq; ipᷣm nõ ꝑdat iter ↄſertaq; bellis.
Bella gerat:nõ tã poꝛtas intrare patẽtes.
Qus feciſſe iuuat:nec tã patiẽte colono.
Arua pᷣmi q; ſi ferro populet᷑ ⁊ igi
Cõceſſa pudet ire via ciuẽq; videri. Si gtã ge⸗

nerxroſus ac foꝛt reperi᷑ animꝰamoꝛetpalium?ꝛ
trãſeũtis głie:quãato foꝛtioꝛ debet eſſe animus

chꝛiſtianoꝛum pꝛo acquiſitione felicitatis infi⸗
nite. 25
Ecundo dicit Aalbertꝰ vbi ſupᷣ.ꝙ foꝛti⸗

8 tudo ſiue patiẽtia eſt aliaꝝ virtutũ ꝓba
IlIiua ⁊ examinatiua. Ait em Seneca in
lib. de ꝓuidẽtia.Tũc apparet quõta ſit hois vir

tus quantũ q; polleat cũ qͥd poſſit patiẽtia oſtẽ
dit. Tercio eſt peccatoꝝ purgatiua.vñ ſimilis

„ *
„. D ——

eſt arene cuiꝰ virtus eſt collocatiua:? aque ſalle
2 amare purgatiua ⁊ dulcoꝛatiua. Aqua enim
que ꝑ arenã colat᷑ purioꝛ ⁊ dulcioꝛ reddit᷑. Si⸗

milis etiã eſt igni:qui dũ materiã alliquã infla⸗
mat. ab omnibo ſoꝛdib eã purgat. Jdðo dicitur

Ecchi.ij. In igne ꝓbat᷑ auꝝ ⁊ argentũ:hoĩes vᷣo

receptibuũes in camio humiliatiõis. Quarto ẽ
hoſtilis ꝑfidie expulſiua.vñ Ceciliꝰ firmanꝰ in
li.de btã vita.c.iiij ait. Maloꝝ victrix eſt foꝛti ,/
tudo. Jõ dicit Alber. vbi.S. ꝙ patientia eſt ſimi

lis gẽme q̃ dicit᷑ aletoꝛia.cuiꝰ virtꝰ eſſe dici᷑ con
ſtantẽ hoĩem facere:⁊ inuictũ reddere i certami/
ne. Econtra vo eſt de impatientia. Jdo Alber.
ibidẽ dic̃:ꝙ ĩpatiẽtes ſũt vitro ſimiles qð ꝑcuſ⸗
ſum ſtatim ↄfringit᷑timo ſũt vitro fragilioꝛes:
qꝛ vitrũ nõ niſi tactũ frangit᷑:ſed hõ impatiens
ad ſolũ verbũ diſrumpit᷑. Sũt etiã ſimiles ſali
qð in igne poſitũ ſtatim ſtridet:in aqua vo ſta⸗
tim fluit ⁊ euaneſcit. Lignũ etiã caſtanee ſi po/

nat᷑ in igne acriter damat ⁊ ſemꝑ clamãdo ſcin⸗
tillat.Quibo exẽplis figurant᷑ impatiẽtes qͥ vel
vnũ verbũ ſuſtinere nò poſſunt:ſed vᷣbo vno cẽ
tum reſpõdent verba:⁊ addũt facta ſi poſſunt.

Sũt tñ aliqͥ ꝗͥ dũ potẽtia ſevindicare nõ poſſũt

ad aſtutiã ſe ↄuertũt. Uñ vulpeo q̃ cũ taxo coon
tinuũ bellũ gerit:cũ illũ dente ledere nõ poſſit ꝓ

pter duriciẽ pellis:diligẽter ↄſiderat quãdo ta⸗
xus ſuã cauernã exeat:⁊ eã intrãs vꝛina ⁊ ſterco
ribo totã fedat:qð cũ taxus rediẽs cernit:cauer⸗
nam ipᷣam derelinqᷣt eo ꝙ fetoꝛẽ ſuſtinere non

poſſit. Hec Albertꝰ vbi.S. Qui etiã addit ꝙ leo

pardus quẽ mirabiliter leo odit: eo ꝙ de vxoꝛe
adultera natus eſt:leonẽ vbiq; fugit:co qꝙ; cuz
illo viribi bellare nõ poſſit:ſed qð potẽtia effice
re nõ poteſt aſtutia obtinet. Parat em̃ ſibi ca⸗

ueruã oꝛificũ duplex habentẽ:vnũ ꝑ qð intrat

⁊ aliud ꝑ qð exeat.Et hec fouea in vtroq; oꝛifi/

—„,

cio eſt valde lata:ſed in medio valde ſtrnicta.Le/

- .

one igit᷑ veniẽte q groſſioꝛ eſt leopardo:leopar⸗

dus ad foueã fugit.quẽ ꝑſequẽs leo foues cur

ſim intrat:ſed ad mediũ veniens ꝓpter ſtricurã
fouee vltra trãſire nõ valet:nec retro beneſe ver
tere põt. Leopardus vᷣo ꝑ aliud oꝛificiũ exiens
2 poſt eũ veniẽs a tergo eum pungic ⁊ moꝛdet.
Eſt etiã quedã ſpecies vnicoꝛnis q̃ oẽm rubeũ
coloꝛẽ mira biliter odit. Uñvenatoꝛ ſe rubeis in
duit ⁊ ad beſtie locũ accedit:quẽ dũ beſtia cer/

nit in impetu ſui furoꝛis vt eũ occidat occurrit:

ſed dũ poſt arboꝛẽ ſe abſcõdit illa coꝛnu ſuo tã
foꝛtiter in arboꝛẽ ferit:ꝙ vltra trabere coꝛnu ne
quit.Accidit ̊ vt dũ ꝑ impatiẽtiã alteri moꝛtẽ

Hquerit:in illius manꝰ incidat qᷣ eiꝰ vite non par
cit. Sepe igit᷑ accidit homini impatiẽti qð eue⸗

nit leoni ⁊ vnicoꝛni:qꝛ dũ vindictã ſuꝑ alteruz
querit ipe vulnꝰ⁊ moꝛtẽ incurrit:⁊ in laqueum

cadit quẽ alteri ipe parauit. Hec Alben. Et ſic

„ — ,„

verſficat᷑ illud. ps.vij. Lacũ aperuit ⁊ effodit eũ
⁊ incidit in foues quã fecit.Etc.lvj.Foderũt an/

efncnt⸗
rri Ou
umalten
de prin⸗
emmitnria⸗
repati
Peutera⸗
arst
geratoont

hobckint
depecat
Giendi
niens cem
tonisint
Gniwmifin
mned
Urasar
mitinr
coꝛum
faliic⸗
ſoncs:
ſnthoii
ppterqus
Hohrl.
e Mon
Wrucbe
Mewckintn
(ackt
porurocn
Uunithen
uba⸗
lebend
ſcrctimet
Nj
ltlbc
Gponpnt.G
Acgrürm
rn
ſoaeleim
Pucnesd
donepde
Wren⸗
Gckiye
nentaco
nendd
mitasfe
tieyimm
nchn
animan
Etiteri
ſtis fre⸗
nes ſane
Uriſcan

Al nd
hn. ide
geüdirf
nis. Im

8
X
1

Wrweſetn

Wolnlesge

4 2 MoN
rmi momnäzi

„

citin ppſin
hwii an
tolt,
idergicon
iingismutla
sdis
or? aſtiam m
Qucnisddrb
dodit cσde
diqz fuget oi,
ai gheiuc
deremi C
thmmumßen
torrte
ganisblat
naNN
Audtdi
ornis qrüli
irge dühatnd
drla rnuſ⸗
manbenrunm⸗
ti mn .
erichirt

ch.
7*. * 11 õ

Foliũ

te faciem meã foueã ⁊ inciderũt in eam. ⁊ Eccłi.
xxvij. Qui fodit foueã incidit in eã:⁊ qui laque
um alteri ponit peribit in illo:⁊ qui ſtatuit lapi
dẽ ꝓximo offendet in eo.Et Pꝛouer.xxvj. Qui
emittit lapidẽ reuertet᷑ ad eũ.deo dicit vulga/⸗
re ꝓuerbiũ.Multi bene excipiũt ũlũ qᷣ exiuit vt
ꝑcuteret ⁊ fuit ꝑcuſſus. H
Pars tertia de virtute temperantie ſiue mo/⸗
derationis. rðMM

ꝗq mMmulta dixi in laudẽ abſtinetie ⁊ vitu

perationẽ guloſitatis:que poſſũt ap⸗

plicari ad pꝛeſentẽ materiã: de quibꝰ
habet᷑ in ſermõe.iiij.⁊.v.Et etiã ſermõe.vj.in.c.
de peccato gule.Ideo hic bꝛeuiꝰ me expediam.
Sciendũ ergo ꝙ; Tullius in.ij.rethoꝛice diffl/

niens temperantiã inquit. Temperantia eſt ra

tionis in libidinẽ atq; in alios nõ rectos motꝰ
animi firma ⁊ moderata dñatio.hec ille.Sicut
enim equꝰ ꝑ frenũ dirigit᷑ ⁊ refrenat᷑:ita ſenſua⸗
litas a ratione ꝑ temperantiã moderat᷑ ⁊ repꝛi/

mit᷑iuxta illud ps. In chamo ⁊ freno maxillas

eoꝛum cõſtringe ⁊c̃.Areſt.aũt li..imagnoꝝ mo

raliũ.c.xxxix.dicit.Cemperãtia eſt circa delecta⸗
tiones ⁊ triſticias in guſtu ⁊ tactu factas.Et in

j.rethoꝛice.c.xiij.idẽ ait. emperantia eſt virtus
ꝓpter quã ad delectationẽ coꝛpoꝛis ita ſe homo

habet vt lex pcepit:incõtinẽtia vero ↄtrariõ.hec
ille. erũ quia Albertꝰ magnus in tractatu de
virtutibo politicis.c.de temperãtia.diuidit hãc

virtutẽ in tres partes di.ꝙ eſt temperãtia qͥ ad

guſtũ:⁊ eſt temperãtia quo ad tactũ:⁊ alia tem
perantia quo ad mundũ:volens oſtendere q̃ᷓn

tum ſit hec virtus cõmendabilis a temperãtia

guſtus incipia.Ad quã hoꝛta?᷑ Salomõ Pꝛo/

uerb. xxv. di. Mel inueniſti:comede quãtuũ ſuf⸗
ficit tibi:ne foꝛte ſaturatꝰeuomas illð.Et Eccli.

xxix.dicit᷑. Initiũ vite hoĩs aq̃ ⁊ panis.Et.xxxj.

eiuſdẽ libꝛi. Utere quaſi hbomo frugib quetibi
apponunt. Et.j. Macha.j. Multi de polo iſlra⸗
el elegerũt magis moꝛi qᷓ; cibis coinquinari.Et

j.ad Thimo.v.inquit apłs. Noli adhucaquã

ibere:ſed modico vtere vino ꝓpter ſtomachuz

⁊ frequẽtes infirmitates tuas.Etad Thimo.ij
Juuenes hoꝛtare vt ſobꝛij ſint.? Lulliꝰ in oꝛa⸗
tione ꝓ deiotaro rege.Frugalitatẽ id eſt mode⸗
ſtiã ⁊ temperantiã virtutẽ maximã iudico.Au⸗
guſti.vero in ſermone.iij.q̃drageſime ait.Abſti
nentia coꝛpus macerat:ſed coꝛ impinguat: car
nem debilitat:ſed animã ↄfoꝛtat.Et idẽ ad here
mitas ſcribit.O magna ⁊ admirabilis abſtinẽ
tie virtus:ꝑ quã hoies filij dei efficiunt᷑: ꝑ qua,ʒ
vicia expellunt᷑ ⁊ demones:ꝑ quã nõ ſolũ ſalus
animaꝝ agit᷑:ſed etiã coꝛpoꝝ ſanitas poſſidet᷑.
Et iterũ ad eoſdẽ de ieiunio loquens ait. Audi
ſtis frequẽter fratres chariſſimi: ꝙ ieiuniuʒ eſt
res ſancta:opus celeſte:ianua regni:foꝛma fu⸗
turi ſeculi:qð ſi quis iuſte ꝑſecerit:dei ſociꝰ exti

Ulia ſupꝛa in parte pꝛima hulꝰ oper

mabit᷑:quia dũ ſibi ↄiungit celeſtis effici. Per
ieiuniũ fratres mei ꝓſtemunt᷑ vicia augmeran
tur virtutes:humiliat᷑ coꝛ:diabolice vincuntur

poteſtates.O ſacrũ ieiuniũ:tu coꝛpus refrenas
ne inſurgat:tu virtutes incitas vt reſurgant:tu

coꝛpus ſanas vt viuat.O ieiuniũ:tu ſuaue es
bonis:ſed odibile malis:tu delectabile es ſan⸗
ctis:ſed deteſtabile pꝛauis.O ſacrũ ieiuniũ:tu

myſteria diuina pãdis:q̃ ſapiẽtie ⁊ pꝛudẽtie ſũt

agnoſcis:recoꝛdari pᷣterita facis:oꝛdinare pᷣſen
tia nõ negligis:pꝓuidere futura feſtinas.hec ib⸗

le. Sed heu qꝛ verificata eſt ſententia eiuſdem

Augu.in pᷣdicto ſermõe dicẽtis.Oqᷓ; plures ſũt
ex vobis q pꝛiꝰtabernã viſitãt:qᷓ; templũ:pꝛius
coꝛpus reficiũt q; aiam:pꝛius demonẽ ſequun
tur qᷓ; deuʒ. Lales vacantes comeſationibo: et

ebꝛietatibo ⁊ luxurijs deberẽt lapidari iuxta le⸗

gem poſitã.Deut.xxj. Ideo dict᷑ Pꝛouer. xxiij.
Nolieſſe in cõuiuijs peccatoꝛũ: nec in comeſa⸗

tionibo eoꝝ qui carnes ad veſcendũ ꝓferũt. Ie
ra eſt em̃ ſentẽtia Salomõis pᷣdicti lib.c. xxvij.
Anima ſaturata calcabit fauũ id eſt ſpiritũſan
ctũ.Et Deut᷑.xxxij.dicit᷑. Incraſſatus eſt dilecꝰ
⁊ recalcitrauit.⁊ Oſee.xiij.dicit dũs. Adimple⸗
ti ſunt ⁊ ſaturati ſunt ⁊ leuauerũt coꝛ ſuũ ⁊ ob/⸗
liti ſunt mei. Pꝛopterea abſtinere a guloſitate
nos hoꝛtat᷑ eccłia.in.c.ſexto die.⁊.c.luxurioſa.
xxxv.di. ⁊.c.delitie.⁊.c.quiſquis.xlj.di.⁊.c.nõ li⸗
ceat.xliiij.di.⁊ de ↄſe.di.v.c.nihil.Et de vi.⁊ ho.

cle.c.a crapula.que bꝛeuitatis cauſa ꝑtranſeo.

Sed o guloſi audite qͥd Ambꝛo.in ſermone de
ieiunio dicat. Male dñe ſeruit᷑ gule q̃ ſemꝑ ex/

petit:nunqᷓ; explet᷑.Quid em̃ inſatiabilius ven
tre. Hodie ſuſcipit cras exiget.Etidẽ in ſermoe
q̃drageſime ait. Fames amica eſt vᷣgitatis:ini⸗

mica laſciuie:ſaturitas vero caſtitatẽ ꝑdit:nu⸗

trit illecebꝛã. Jõ pᷣcipit Augu.in regula ſua di⸗
cens.Carnẽ veſtrã domate ieiunijs ⁊ abſtinen⸗

tia eſce ⁊ potus quãtũ valitudo ꝑmittit.Abſti⸗

nentiã quoq; cõmendabilèe reddit nobis ſalua

toꝛis exemplũ:qui.xl.dieb ⁊.xl.noccibꝛ ab om
ni cibo ⁊ potu in deſerto abſtinuit. Mattch.iiij
Et ſancti Nicolai qui etis puerulꝰ q̃rta .ſezen .

feria a lacte abſtinuit.

Huloſophoꝝquoq; gentiliũ habemus
p exempla marxie Platonis qui valde fu
it abſtinẽtia decoꝛatus.Uñ ait Tuluꝰi
tuſcu.queſtio.li.j.q cũ Timotheus atchenis cla

rus:⁊ pꝛinceps ciuitatis cenaſſet apud Plaro⸗
nem:poſt triduũ ait illi. Tenue cene nõ ſolũ in

pꝛima ſed etiã poſtera die iocũde ſũt. Refert q̃ʒ

Hierony.q; Epicurꝰlicet totius voluptatis el/⸗

ſet aſſertoꝛ oẽs libꝛos ſuos repleuitpomis ⁊ vi
libus cibis:aſſerẽs eis eſſe vtendũ.quia carnes
et exquiſite epule ingẽti nimiũ cura ⁊ ſollicitu⸗.
dine pparant᷑:⁊ maioꝛẽ habẽt penã in acquiren
do:qᷓ; voluptatẽ eis abutendo. Addens ꝙ ſapi
entie operã dare nõ poſſumus ade mele dbunn⸗

. ẽ

dantia cogitamus. 2424
Egd dimiſſis exemplis hoim veniamus
8 aag exempla beſtiaꝝy que magis gulam

refrenãt q; homines. Unde inquit Al/
bertus vbi.S.qꝙ licet leo guloſũ ſit aĩal:tñ quã⸗

do vna die bene ſe paſcit: ꝑ tres dies ſequentes
a cibo quieſcit:?⁊ quãdo venatoꝛes adeſſe pᷣſen⸗
tit ſi abo grauatũ ſe percipit vt currere bene nõ
poſſit:cibum quẽ comedit ad fauces reducit:et
cũ bꝛancha omne ſuꝑfluũ foꝛas trahit:⁊ ſic le⸗
uis ad bellũ accedit. Itẽ pꝛedictus leo rex qua⸗
drupedũ beſtiarũ adeo liberalis eſt ꝙ nunq; pᷣ
dam ſolus comedit:ſed de ea ſemper animali⸗

bus cũ ſequentibo derelinquit.Et idẽ facit aqͥla

auiũ regina.Sed guloſi ſunt ſimiles cani: cui
ſi aliquid cibi ſuꝑfſuit:ſollicite illud in aliquo
loco reponit:⁊ qᷓ; diu aliquẽ ſentit: nunqᷓ; illud

derelinquit:ſed cõtra omnes appꝛopinquãtes
inſurgit. Item canis in tantũ guloſus exiſtitq;

etiã fecidiſſima comedit. Similis etiã et gulo⸗
ſus poꝛcis:qui paſcunt᷑ de ſtercoꝛiba ⁊ imundi
cijs. Ideo inquit Alberꝰ vbi.S. ꝙ gula eſt res

feda ⁊ vnctuoſa. Unde refert ꝙ rex quidãvalde

pinguis Philoſophũ quendã ad cenã inuita⸗
uit:quẽ ad menſam iuxta ſe ſedere fecit. Cunq;
rex ſicut poꝛcus comederet:⁊ barbã totã vnctaʒ

haberet:⁊ Philoſophꝰſpuere vellet: oẽmq; lo⸗

cum ſericis oꝛnatũ videret ſuꝑ barbã regis ſpu

tum fecit.Cũq; oẽs ocdidere eũ vellẽt:rex ꝓhibu
it:⁊ cauſam huiꝰrei ab eo queſiuit.Cui Philo/

ſophus nihil timẽs ait.Cũ ſpuere neceſſe habe⸗

rem:nec loca honeſta inficere vellẽ:cũ nullũ lo⸗
cum turpioꝛẽ tua barba viderẽ:in ea ſtatui iure
eſſe ſpuendũ.Qð rex dũ audiuit in melius vitã
mutauit.Et hec de tẽperantia quo ad uſta r

cta ſufficiant. “ „7
Etemperantia vero quo ad tactũ:quia

d multa dicere intendo infra ſermonevi⸗

gelſimooctauo vbi de virginitate ⁊ caſti
tate traccabi. Ideo hic ſolum aliqua in cõmen
dationẽ continentie maxime virginalis addu⸗
cam.Hec eſt enim illa virtus cui maximũ retri
buit deus pꝛemiũ. Juxta illud Sapientie ter⸗
cio.Felix ſterilis ⁊ incoinquinata:que neſciuit
thoꝛũ in delicto habebit fructũ in reſpectione
animaꝝ ſanctaꝝ. Hec eſt illa que facit animaʒ
ſponſam dei. Ideo in figura dicitur.iij. Reg.j.
Queramus domio noſtro regi adoleſcentulaʒ
virginem ⁊ ſtet coꝛam rege. Hec eſt illa que fa/⸗
at eam habentes ſocias virginis Marie.PS.

xliiij. Adducent᷑ regi virgines poſt eaʒ. Hec eſt

que reſeruatur ab iteritu damnationis eterne
