ones ⁊ fraudes.Et iõ qͥdã dicebat ꝙ qͥnq; exer

citia q̃ de ſe ſunt licita inter alia ſibi vident᷑ val⸗
de ꝑiculoſa ſq medici:iudicis:militis:ↄfeſſor:

⁊ aromatarij. Barbiconſoꝝ qͥʒ officũ humane
vtilitati deſeruit nõ ſolũ in radẽdo:ſz etiã in di⸗
minutiõe ſãguinis ⁊ flebotomia:q; cõiter ꝑ bar
bitonſoꝛes fieri ſolet.Eoꝝ autẽ maioꝛes defectꝰ
q̊s in ſuo officio faciũt ſunt violatiões feſtoꝛũ.

Qñq; em̃ qͥdã ex eis laboꝛãt vſq; ad mediaʒ no
ctem invigilia feſtoꝝ maxime magnaꝝ ſolenni
tatuʒ.⁊ qnq; in mane feſti aliq̊s iuuenes radut

vel tondũt vt pulchꝛioꝛes appareãt:⁊ vtriq; vio

lant feſtũ.arg.ij.q.j.c.notũ.in fi.Et aliq in eoꝛuʒ

apothecis tenẽt ↄgregationẽ iuuenũ diſſo luto
ri:⁊ ſcholam luſoꝝ qð ẽ deteſtabile. ZE
Rchitectoꝝ qͥʒ ⁊ edificatoꝝ ars hũano
a generi ẽvalde ꝓficua ad domos edificã

das ꝓ vitandis pluuijs:frigoꝛib: cau
matib:⁊ i qͥbo quieſcere valeat hõ ⁊ ſecrete oꝑa

ri q̃ expedit. Licet Cain a dño repꝛobatꝰpmus
ceperit edificare ciuitateʒ Geñ.iiij.Et poſt dilu⸗
uiũ Nemroth pᷣmꝰtyrãnꝰ edificauit ciuitatẽ: vt
ðꝛ Geñ.x.Similit᷑ volẽtes edificare turrim ba/
bel vſq; ad celũ ꝑtingentẽ:a dño ↄfuſi ſũt diſtin
ctiõe linguaꝝ:⁊ opoꝛtuit eos relinqre edificiuʒ
imꝑfectũ Geñ.xj.Ex q̊ dat᷑ intelligi ꝙedificia ex
ceſſiua vltra ↄuenientiã ſtatꝰ ſui ⁊ nimis curio

ſa vł ad oſtẽtationẽ facta ðᷣo nõ placct. A

Abꝛoꝝ aũt ferri ⁊ alioꝝ metalloꝝ diuer
f ſe ſũt ſpecies ⁊ varia exercitia.Cuiꝰartis
inuentoꝛ fuit Lubalkaim.de q̊ͥ ðꝛ Geñ.
iiij.ꝙ fuit malleatoꝛ ⁊ faber in cũcta oꝑa eris et
ferri.Et hec ars ẽ vtilis ꝓ faciẽdis neceſſarijs ꝓ
fabꝛidis ⁊ edificijs:⁊ ꝓ agricultura:⁊ ꝓ victu ⁊
ↄſeruatiõe hoĩm ⁊ iumentoꝝ.Et lõ eſt licita dũ
mõ aliq̃ nõ fiãt q qͥs ſciat ĩ malũ debere exerce/⸗
ri.Et ita ĩtelligit᷑ ca.j.extra ð ſagita. B
Arpẽtarij etiã ⁊ artifices lignoꝝ licet q̃n
c docq; in vanis ⁊ oſtẽcatiõibo occupẽt᷑:vt
in tarſijs ⁊ ſimilibo:tñ eoꝝ exercitium vt
plurimũ eſt valde hũanis vtilicatibo ꝓficuũ.Ec
lõ de ſe licitũ. Uñ ſanctꝰ Joſeph ſponſus glioſe
vᷣginis:vt refert Chꝛyſ.in ſermõe de epyphania
cęarpẽtariꝰ lignoꝝ fſuit. è⸗
p Icctoꝛũ etiã ars licita eſt: ⁊ poſſũt rõna⸗
Brliliter petere ſalariũ:nõ ſolu ſ̃ᷣm qualita

Nsbili
menmiui
ic utugel
uno Hegmno⸗
enidscuclto,
nen iſedit⸗
fcpzqſenpmn
oqecnicrco da
Minna
ſtögunaneg
inni delen
rſehngui
ascreics diun
Gudonnrſeu
oo
)addiuir
ſſea daud
Arauluteplili,
inthi diipuli⸗
ſni Regn.
ſMicoras ui ,
lirbegeici
Pedamslonadaec
Gnlig dops
Naonaſorade
Pporvoneaiu
t Erölyl ded
Nchoroloudare⸗
icdimmn diuine
nnanpelinnn
ſtcbopelallai
Mendebereci.
ſoſtage tlikrci
koelhy der
kignaröcdiane
Gckwlsagame
Uigidrto nii
ſadiennne

NN
atrürmtie
niſuiinin⸗
ghütuunlei
ſclofſttüßhlir
ſntſzunsitn
ſalawccefis,
nhonninnif
Ckanſanennag
Mutbamor

Nnttcſen

elrrin
wtcſen
WNN
Nchrgiiggn,
Auſbinerf
ang ſf⸗
Gmkiänz
5
nrwwrigtri⸗
ierigAnann
WenNdn
alistnue
APmrinn
ini Snen
Weiudci n
rſtad.
Gincawe amnin
wis:figing
larbon ſnng
ſoreproben
Nñii Sen
dincautaani
Kinnl i

Har'ſn tumen

vacue
ruitnl
Nins auſann⸗
wura
röcklcut

nalidehcten

Folium

tẽ laboꝛis ſed magis ſm induſtriã ⁊ maioꝛẽ ꝑi /

tiã artis:vt ait ide Archiepᷣs vbi S. Repᷣhẽſibi⸗
les aũt ſunt qñ aliq̃s figuras ad libidinẽ ꝓuo/

cantes depingũt:vel aliqͥd ↄtra fidẽ aut eniã cu⸗

rioſa ⁊ vana ac niſu digna in eccleſijs vel in bi⸗
ſtoꝛijs ſanccoꝝ faciũt.

„

VUſicoꝝ vᷣo exercitiũ in ſonãdo ⁊ cãtan⸗

m do de ſe videt᷑ eſſe licitũ. Hec aũt ars in⸗
uenta eſt a Tubal q fuit filius Lamech
de q̊ ðꝛ Gen.iiij. Ipſe fuit pr̃ canẽtiũ in cithara
et oꝛgano.De cantu aũt firmo in diuis officijs

noõ eſt dubiũ ꝙ a ſciis eſt inuẽtꝰ.ſ. Ambꝛoſio et

magno Gꝛegoꝛio.ſ.ad ꝓuocandã deuotioneʒ

in anios auditoꝝ.c.clerus.xxj.diſt.⁊.c.nõ medi

ocriter.de cõſe.diſt.v. Biſcãtꝰ aũtin ecclłiaſticis
officijs a qͥ ſit reꝑtus ignoꝛat᷑:tñ nõ eit repꝛobã
dus.qꝛ etiã ex eo deuote mẽtes fructũ repoꝛtãt.
VUideat tñ qͥ huic oꝑi inſiſtũt:ne dũ blanda vox
q̃rit᷑ cõgrua vita negligat᷑:⁊ deũ irritẽt contra ſe
dum populũ delectant:vt ait Gꝛeg.xcij.di.c.in
ſancta. Redarguẽdi aũt ſunt płimũ illi qͥ diſſo/
lutas cantiões diuinis officijs iĩmiſcẽt:vel in ec
cleſia decantant ſeu ſonãt.c.cantãtes ea.di. F
Ulliſatio vo oꝛganoꝝ ⁊ alioꝝ inſtrumẽ
p tox ad diuinã laudẽ initiũ videt᷑ habu⸗
iſe a Dauid/ꝓpha qͥ nõ ſolũ cãtoꝛes iſti/
tuit in cultu tẽpli ſiue tabernaculi:ſed etiam ipᷣe
añ archã dñi pulſabat in pſalterio vel oꝛganis

vt ðꝛ.ij. Reg.vj.Nõ eſt ꝗ̊ malũ ſonare ad hono

rẽ dei aut ad ſuã vel ꝓximi cõfoꝛtationẽ. Uñ vt
hr.j. Reg.xxvj.cũ Saula ſpũ malo vexabatur

ipſe Dauid ſonabat cicharaʒ ⁊ recedebat ſpiritꝰ

malignꝰ. Populus qͥʒ dei obtenta de inimicis
victoꝛia ſonabat:vt patet Exodi.xv.ſubmerſo
pharaone.et Lu.xv.reuerſo filio ꝓdigo ſonatũ
eſt. Et pᷣſ.vl.ðꝛ de deo.Laudate euʒ in timpano
et choꝛo:laudate eũ in choꝛdis ⁊ oꝛgano. Lai⸗
ci etiã extra diuina officia pulſantes muſica in⸗
ſtrumẽta:vel in nuptijs vel in conuiuijs dñoꝝ
vttibias vel alia inſtrumẽta ob recreationẽ:nõ
vident᷑ debere cõdẽnari:et pñt ſalariũ ſui labo⸗
ris reciꝑe.Et ſiłr cẽtoꝛes dũmodo cãtent hone/
ſta:loq ⁊ tꝑiba debi obſerua:ac alijs circum

ſtatijs:vt ait pᷣdictus Archiepᷣs vbi g. Muſica

em eſt vtilis ad amouẽda tedia ⁊ cõfoꝛtãdã na/
turã. Uñ Areſto.viij. Politi.c.ij.ðt. Habet mu
ſica delectationẽ naturalẽ:ꝓpter qð oĩbo etatib
⁊ moꝛib vſus ipſiꝰeſt amicus.Et ſapiẽs Ecc̃i
iiij.ait. Uinũ ⁊ muſica letificat coꝛ:tibie ⁊ pſalte
riũ ſuauẽ faciũt melodiã.Et ph̊s.j. Phiſi.dicit

ꝙ hõ naturalit᷑ delectat᷑ in ſimphonia. Uñ etiã

in celo ſᷣm nõnullos theologos in.ij.⁊.iiij.ſen.
ſonat᷑ diuerſis inſtrumẽtis. Si g̊ ibi ſonat᷑ vbi
ſine ſono eſt omis delectatio ſine aliq̃ triſticia.&
in hoc mũdo in qͥ ſunt tot homi aduerſantia et
eũ attediantia nõ eſt illicitũ ꝑ ſonũ recrean. Uñ
dicit beatus Thomas.ij.ij.q.lxviij.ꝙ ſicut hõ
indiget refocillatõe coꝛꝑali (nã nõ põt continue

CcLxxV

laboꝛare) ita ex ꝑte aĩe indiget qere?⁊ ſolacio.dè
quo phᷣus.iiij. Ethi.ait. In huius vite cõuerſa/
tione qdam requies cum ludo habet᷑. et Alanꝰ

in.liij. diſt. xvvninqᷣt: talis ſonus ſi fiatad bo/
num finẽ: vt ad excitandũ ſe vł alios ad celeſtia
non eſt vituꝑandus. Phᷣus qͥʒ in li.de ſecre.ſe/
cretoꝝ ad Alexan.ait.c.xiij.Oecetimꝑatoꝛiã ma
leſtate pᷣuatos hre fideles cũ qͥᷣbo delectet᷑ cũ va/
rijs inſtrumẽ⁊ generibo oꝛganoꝝ cũ fuerit te⸗
dioſus. Ania em hũana talibo delectat: ſenſus
vigeſcunt:ſollicitudo ⁊ curioſitas euaneſcũt: et
totũ coꝛ vigoꝛat᷑. Hecille.Debettñ ſemꝑ ſerua⸗
ri cõſiliuʒ Ambꝛoſij in li. de offi.qͥ ait.Caueamꝰ
ne dũ relaxare animũ volumꝰ ſoluamus oẽm
armoniam quaſi concentum quendam bono⸗
rum operum. B[55
Urificũ etiam qui operant᷑ in auro ⁊ ar
a geto ars eſt de le licita. et ſi iuxta oꝛdinẽ
antis ⁊ ſtatutoꝝ regiois ⁊ ſine ꝓximi de
cepcione oꝑant᷑:poſſunt lucrü debitũ ſui labo⸗
nis repoꝛtare:ſᷣm ingeniũ ⁊ induſtn facieng et
laboꝛẽ ibi habitũ ac moꝛẽ patrie.ſlã in q̃cunq;
arte attẽdit᷑ nobilitas materie ⁊ induſtria facie/
cis ⁊ ꝑiculũ etiã:puta ſi lapidẽ pᷣcioſum indudẽ
do vel laboꝛãdo circa eũ eſſet ꝑiculũ fractionis
et emẽdare haberet:plus licite poteſt recipe q; ſi
ibinõ eſſet ꝑiculũ.Et maius etiã decetlucꝝ ope
rando in argento ⁊ auro q; in coꝛio vel ferro.et
plus ei debet᷑ qͥ melius oꝑa antis exerceret. Si⸗
cut etis in pictoꝛia arte in faciendo vnaʒ figura
plus petetin duplo vel in triplo magnꝰ magi⸗
ſter qᷓ; rudis. Hec omnia Archiepᷣs floꝛẽtinus
vbi ſupꝛa. — 22
Rss vo caãpſoꝝ nõ eſt de ſe illicita ſi de⸗
a bito mõ fiat. Sed vt inqᷣtpᷣdicꝰ Archie⸗/
Ppruliſcopus vbi S. diuerſa ſüt genera cam⸗
bioꝝ.Quoddã ei dici᷑ cabiũ minutũ ⁊ reale ſo⸗
lũ:vt qñ qͥs habens ducatos ĩ auro vellet mo/
netã: vel habẽs monetã vellet auꝝ autalterius
gener pecuniã. campſoꝛ vᷣo vulttantũ ꝓ duca
to.Et hoc eſt licitum vt dicit Archidiaconus ee
oẽs doctoꝛes ſi accipit ſᷣm rõnab ilẽ patrie con/
ſuetudineʒ. Poteſt em̃ aliqͥd acapere ꝓ laboꝛe
ſuo in nũerando:et ratione expẽſaꝝ quas facit
ꝓ penſione ⁊ miſtrj. Ratio naq; laboꝛis ⁊ expẽ
ſaꝝ habenda eſt.c.magne.extra de voto. Et licet
aliqͥ dicant hoclucrũ ſolũ licere campſoꝛibo fa⸗
cientiby illã arre:tñ pr frater Angelus de Claua
ſio in ſua angelica in vſura.j.c.lij.tenet ꝙ etiam
alijs ſit licitũ aliquid pꝛo laboꝛe numerãdi ac⸗
apere licet nõ tantũ quantũ illi qui tenent ban/
chum ad iſtam artem. Secũdũ cambiũ ðdetiã
reale ſed ꝑ litteras:qð ſic fit. Quidã indigẽs pe/
cunia Rome:nec eam voles ſecũ poꝛtare ꝓpter
ꝑiculum:dat campſoꝛi cẽtum aureos hic:vt ſi⸗
bi faciat dari totidẽ Rome vbi nõ valent tantũ
ita ꝙ campſoꝛ lucrat᷑ quinq; vł ſex rõne huius
valoꝛis.vel ſi Rome tancundẽ valent:ipſe cam

Bermo

pfoꝛ facit litteram alteri campſoꝛi Pome:vt illi

det nonagintaqnq;. Et dicit Archiepᷣs pᷣdictꝰſe⸗

quens alios docroꝛes cõiter: ꝙ iſte eſt cõtract⸗
innoiatꝰ Do vt des: deſeruiẽs vtilitati ho minũ
rationabiliter inſtitutus:⁊ poteſt licite acapi lu

.„

cũ:vt ꝓbat Baldus in c.·j.de plus peti.Et hoc

rõne laboꝛis in ſcribẽdo ⁊ alijs expeſis pẽſiõis
et miſtroꝝ ꝑiculiſq; multis qͥbus ſubiacẽt cam
pſoꝛes. arg.in.l.ꝑiculi.ff.de nautico.feno.Eti.ł.
traiecticie.in pᷣn.ff.de acti.⁊ obli.Etin.l.q rome.
S.j.fr.de vᷣbo.ob.vñ licitũ eſt lucꝝ:cũ induſtria
accedat rei licite.l.ſi heres.ff.ad.l.fal. Nemo em
cogit᷑ deſuo facere bñficiũ.xj.q.ij.c.pcarie.vł ſu
is ſtipẽdijs militare: vt ait apłus.j.ad Co.ix.
Pꝛeterea nũeranti mihi dece:licet paciſci ꝙ nõ

reddã niſi nouẽ:cũ nõ poſſit eſſe vſura minuere
ſoꝛtem ſed bñ augere.l.rogaſti..ſitibi dedero.

vbi eſt tertꝰ no. ff. ſi cer.peta. Poſſet bene elſe in
iuſticia ſi peteret imoderatũ lucrũ.De cambijs
gũt ſiccis qᷓ diuerſimode fiunt:⁊ dicunt᷑ ſicca eo

ꝙ in veritate ſunt ſicca a charitate ꝓrimi ⁊ ſiccat
agiam a gfa dei. et ideo ſũt ꝓhibita ᷣm cõiter do⸗
ctoꝛes:cauſa bꝛeuitatis ꝑtraſeo: de qͥbꝰ vide pa

trẽ fratrẽ Angelũ vbi S.c.liiij.
NRo cocluſione ergo huiꝰꝑd dico ꝙꝙ bo⸗
p nũ eſt homi potiꝰ aliquã licitã artẽ exe?᷑/⸗
cere q; ocio vacare. AKit em̃ autoꝛ libꝛi qͥ

dicit᷑ facet. Eſt pecus vt bꝛutũ penitus qͥſquis

caret arte. Ars hoĩem firmat nec ſinit eſſe malũ.
et Pãapilus ſui li.c.j.ait. Nam ſolet ars dñm ſe⸗
pe luuare ſuũ.Et idem c.iij.inqͥt.Quod donare
cibi minime potuere parẽtes Hoc exexcẽti iã da

bit officiũ. Exiguo pulcra ducit ſolertia vitam.

Arſq; vigil nobis ſepe miſtrat opes. Maxime

aũt cõgruit pauꝑibo antẽ ali quã facere cuiꝰ mi⸗
niſterio viuere poſſint. Ut em dicit pᷣdicꝰ poeta
vbi S. Sepe ſuo pauꝑ paſci᷑ offido. Uerũ licet

inueniant᷑ aliq ita toꝛpoꝛi dediti vt potius miſe
ria cõſumi velint qᷓ; alicui exercitio inſudare:tñ

pauꝑtas plerũq; facit hoiem laboꝛibo ſe ſubde

re:iuxta illud Uirgilij in.j. Geoꝛ.di. Laboꝛ oĩa

vincit Impꝛob⁊ dur vrgẽs in reb egeſtas.et

Pãphilus c.iij.ſui oꝑis canit. Cõcipit ingẽtes

animos inanis egeſtas.Ecfacit hec hoiem ſepi
us antificem.

Pars ſecunda huius ſermonis q̃ ðꝛ ꝑmiſſi

onis D q; ꝙ ars mercantie de ſe eſt licita ⁊ a lege
Pmiſſa. ⸗
Ro expeditiõe ſecunde ꝑtis ſcenduʒ eſt

p fm doctrinã Alexãdri de Ales.in.iij.ꝑte
ſũme in tractatu de pᷣcept iudicialibi.et
Inno.ac Panoꝛ.in c.j.ne cleri.vel mo.⁊ Jo.an
dreeen eadem rubꝛica. et ſancti Bonauẽ. in ſua
apologia.⁊ magiſtri ſententiaꝝ in.ij.diſt.xxviij.

et etiam ſancci Bonauẽture et Scoti in.iiij.di.
xv.qꝙ tria ſunt opeꝝ hũanoꝝ genera. Quedã q̃
nõ poſſunt male fieri: ſicut diligere deũ ⁊ virtu
oſe viuere.virtutes em̃ nõ poſſunt eſſe male.qꝛ

XXXII

agit pb̊s.ij.Ethi.ca.v. Virtꝰ eſt habitus mentis
bonus:qui habentẽ pficit et opus eius bonuʒ
reddit.Quedãa ſunt opera mala que bñ fieri nõ
poſſunt:ſicut blaſphemare deũ:odire primum
foꝛnicari:et hmõi.Unde.iij.Ethi.ca.vj.Are o.
inquit.Quedã ſunt que confeſtim nomiata cõ⸗
uoluta ſunt cum malicia.et exemplificat de fur⸗
to ⁊ ſimilibo.Et.iiij.Ethi.dicit ꝙ ſᷣm ſeipᷣm pꝛa/
uum eſt mendaciũ ⁊ fugiendũ.Quedãa vo ſunt
opera indifferentia que poſſunt bene ⁊ male fie
ri:⁊ inter iſta eſt mercantia que põt eſſe iuſta et

iniuſta rõne diuerſaꝝ crcũſtantiaꝝ. Ideo Au⸗

guſtinꝰ li.iiij.q̃ſtionũ noui ⁊ veteris teſtamenti

ait.Foꝛnicari hominibus nunqᷓ; licet. negocia⸗
ri autem aliquando licet: aliquando non licet.

Hecille. S 1 n
aogd aũt ars mercantie de ſe ſit licita p⸗

q batur lege nature:ſcripture:⁊ gr̃e.Pꝛio

eſt cõ ceſſa lege nature:vſᷣm ꝙ dicit Sco⸗
tus in.iiij.diſt.xv.Et hoc patʒ:quia diuerſis ne
ceſſitatib hoim ꝑ mercantis ſubuenit᷑:et muliꝭ
reipublice cõmodis ꝑ illam ꝓuidet᷑. Cõſtat em
vni patrie vel vrbi multa deficere que in altera
ſuꝑabundant.Qui aũt in colendis agr ⁊ in ce/
teris artibb mechanicis occupant᷑:vel reipubli⸗
ce regimini aut iuſte iuſticie oꝑam dant:ad res
quib egent emẽdas ⁊ deferendas cõmode ire

nõ poſſunt:nec ſuꝑ hoc omnes induſtriam ha/

bent ⁊ peritiam. Qua ex re reipublice ſatis expe
dit ꝙ huic officio aliqui idonei manapent᷑ qᷣbꝰ
vtiq; rõnabiliter ꝓ emolimẽto aliqᷣd lucri debet
Omnis em̃ laboꝛ iuſtus requirit ſuũ pᷣmiũ.S.

ne aũt.in auten.de iudi.Qð igit᷑ reipublice vni

uerſaliter et particulariter vtile eſt:id qͥʒ fieri po/
teſt et debet.imo nõ parũ laudãdi ſunt qͥ hac in
tentionc huic operi ſeruire intẽdũt:licet inde ali/
qͥd lucrent᷑:cũ induſtriam: ſollictudinẽ ⁊ labo⸗
res ꝓ bono cõmuni ponant:⁊ mulij ſe ꝑiculis
exponant. LD
Ecundo lege ſcbture oſtendit᷑ eſſe licita
98 mercãtia. Si em̃ eſſ mala:in aliq̃ parte

veteris vł noui teſtamenti ꝓhiberet᷑: q

factum eſſe nõ reꝑitur:niſi in feſtis vlł locis deo
dicatis ⁊ hmõi.ſicut patet Matth.xxj.de vẽdẽ/
tibo in templo a dno eiectis.Uñ.j.Eſdre vl.ca.

pꝛohibent᷑ negodatoꝛes vẽdere in die ſabbati.

gociari. .
Ercio oſtendit᷑ licira mercantia lege gra
t ctie.Nã autoꝛitas vniuerſalł eccleſie mer⸗
catoꝛes ſub congrua mẽſura lucrantes

Ex quo arguũ ꝙ alijs tempoꝛibo lictum ne

minime dãnat.imo in c.ꝑ veſtras.de dona. int᷑
virũ ⁊ vxo.mercatoꝛes appꝛobare videt᷑: dũ di/
cit ꝓ cuiuſdam vrxoꝛis cautela doteʒ reponi de⸗

bere in manu cuiuſdã mercatoꝛis. Non obſtat
aũt huic illud qð dicit Chꝛyſoſt.ſuꝑ Macch.?

habet᷑ in c. eijciens.lxxxviij.di.ſ. ꝙ nullus xpᷣia⸗

nus ðᷣbet eſſe mercatoꝛ.qꝛ mercatoꝛ nunqᷓ; põt

.

“ glocne 6

(deelcſg
ſntikcie⸗
ſtorenſeoß
niltausd
Plladenulln
ioneitie
Ptuen
ponnmms dldt
ltntnnkͤn
opinogenmue
luitples n

“ inisdie
(li,gtudlnrin
luunſie⸗
MHruthun ded
iiſe biö Penun
ctannipſeſais

enccuo: ocilua

ocbradocpil

Nnenabrdin
Menaudchmnsd,
Rnce
Cli D
Mrribiockoni
iſunlacn
floctuaiktue
Mopebvoiapen⸗
dutladogel sn
Merprimisliach
ſocaallanckne
AdPengind

ſalnaror da n

fiboninegoaan
Uaroütmerunn
toar Lo pap
lns eſt diſ
ſonocknnge
ſginenuno
eiithocyem;
mumnefuntañt
nuctinnllua
ococrainen
unck.
„Promrrabnin
Nanminaniy
Dredee
n mng
föneta
.Mera
igncgocake
bfnlmnala
Doniſdeanin
Gabnitdin

Neſimleie,

us eee
nahem
inmn,
naditn
Vlnſchzn
uctifeſn
ndner ggeſt
hircſeiutze⸗

Nn

norümen

uchlor n
Mnandonl

„

naede

er/ aſene n

kogunreen

nnm /

7

.

aelnd?

„2
„ „ 1 „
Mimien
m
CA. igß

2 .

.

33 ,K. Hn

e

ifeA⸗N
rundie ſcbba .
ilorumeſte

Norſalcdeiem,
mäſurthong
Krns NN
Obarenii
doccho
ns ſilici
ſtia ,

iet

—

1

—
=2
=

—

Folium

deo placere: q ſi qs voluerit eſſe mercatoꝛ ðbet
eijci de eccleſia.qꝛ ᷣm Tho.ij.ij.q.lxxvij.eſt itel⸗

ligendũ de hijs qͥ ponũt fine ſuũ vltimũ in acqᷣ
ſinone lucri ſeu pecunie:vel de exercentibo illici/
tas negociatiões.ſ.cũ vſurꝭ:ꝑiurijs:fraudibo ⁊

hmõl.Alit᷑ eius dictũ non eſſet ſeq ndũ. Et ideo

multa decreta illud capłm non hnt. Hac aũt li
mitationẽ videt᷑ ꝓbare Caſſiodoꝛus ſuꝑ iũllud
Pfſal.Quia nõ cognoui negociatões introibo
in potentias dñi:di. Negociatoꝛes illi abomia
biles exiſtimant᷑ qͥ iuſtidã dei minime ↄſideran
tes:ꝑ imoderatũ pecunie ambitũ merces ſuas
poliuũt:plus oꝑantes ꝑiurijs qᷓ; pcijs.et tales
eijat dñs ð tẽplo. Hecule. Que vba habent᷑ in
c.quid aliud.lxxxviij.diſt. Poſſunt ergo merca
toꝛes ſaluari ſi recte artẽ ſuam exerceãt. Uñ legi
tur in vitaſpatrũ de qdam mercatoꝛe:de q̊ reue
latũ fuit btõ Pãnutio ꝙ erattanti meriti apud
deũ quantiipſe ſaũs Panutciꝰ.Sed veꝝ eſt ꝙ;
ille mercatoꝛ totũ lucruù ſuum dabat pauꝑibo et
abſtinebat ab oib illicitis:⁊ cꝑe ſuo cũ magna
deuotiõe vacabat diuinis oſticijs. Sed qͥs eſt
hic ⁊ laudabimus eũ Ecci.xxxj. 55
Ciendũ eſt ergo ſᷣm ſniam alex.ð AÄles
8 cx bei Tho. vbi S. ꝙ triplex cã reꝑit᷑ licite
mercatiois:q̃ꝝ Pꝛima ðꝛ ꝓpꝛia ſatiſfa⸗

ctio.ſ.vt ſibi ac familie ſue poſſitſᷣm ſtacꝰſui cõ⸗

decentiã ſatiſfacere. Scða cã ðꝛ pieta oꝑatio.ſ.
vt lucret᷑ ad diſtribuendũ pauꝑibo:et vt in alia
pia oꝑa lucrũ expendat. Teraa cã ðꝛ reipubli⸗
ce auxiliatio.ne.ſ.res neceſſarie ad vitam deſint
patrie ⁊ ꝓximis.liq; em̃ velit ſui laboꝛis debita

ſtipendia: licita eſt negociatio.vt etiã dicit Inno
cen. ⁊ Panoꝛ.in d.c.j.le cle.vel mo.Et h̊ innu/⸗

it ſaluatoꝛ dũ Matth.xiij.aſſimilat regnũ celo
rũ homi negociatoꝛi qᷓ̃rent bonas margaritas

LZicet aũt mercantia ſit ꝑmiſſa tñ eſt periculoſa.

Igeo ait Leo papa in c.q̃litas lucri.de peni.di.
v. Vtilius eſt diſpẽdia pati qᷓ; ꝑiculis negocia/
tionis aſtringi.qꝛ diſficile eſt inter vendẽcq emẽ⸗
tiſq; cõmertiũ nõ intuenire pom.Hec ille.Ma
xime aũt hoc veruʒ eſt hodiernis tꝑibo in qͥbus
mercantie fiuntcũ innũerabilib fraudulentijs
ꝓximoꝝ:cõtra illud apłi.j.ad Theſ.uij.ſle qͥs
in negocio circũueniat fratrem ſuũ:hoc em̃ pec
catum eſt. l . U
Pars tercia huius ſermonis de offenſiõe qᷓ
ſepe cõmittit᷑ in artib ⁊ mercãtis. P
Ultis de cauſis reddi?᷑ illicita negoci
m attio ita ꝙ per eã offendit᷑ deꝰ. Pꝛimo
rõne cauſe ſiue finis.ſ.qñ ꝓpt᷑ cupidi⸗
tatẽ ⁊ auariciã congregandi diuitias
quis negociat᷑:vel ꝓpter aliũ malũ fineʒ.Cuius
em finis malus eſt:ipſa q̊ʒ oꝑatio mala eſt:pᷣm
phᷣum.ij.de ania.Et taliũ mercantia eſt a deo re
ꝓbata:vt ait Alexan.de Ales.⁊ ſcũs Thomas
vbi S. Illi ergo qui ſunt diuites ⁊ babẽt ea que
ſibi ⁊ familie ſue ↄdecentia ſunt:nõ poſſũt mer/

cari cauſa cõgregandi maioꝛes diuitias.Ettã⸗
to minus ſi ſunt diuites vltra ſtatus ſui condi/
tionẽ:⁊ habẽt ſuꝑflua q tenent᷑ pauꝑibo eroga/
re.c.ſicut hij xlyij. diſt. Et ita intelligit᷑ illud di⸗
ciũ Aluari noſtii oꝛdinis in li.de planctu eccle⸗
ſie: qui inqt. Uendere charius qᷓ; emere cupidi⸗

tatis cauſa:uirpe lucrũ eſt ⁊ graue pcm. Item

illud quod ſcriptuʒ eſt. xiiij.q.iiij.c. q cunq;. vbi
Julianus papa ait.Quicũq; tẽpoꝛe meñis vel
vindemie nõ neceſſicate ſed pꝛopter cupiditateʒ
comꝑat annons aut vinũ:⁊ cõſeruat vſq;qͥ ven
dat᷑ chariꝰ:hoc turpe lucrũ dicmus. Q
Ecũdo repꝛobat᷑ mercantia rõne nimie
8 occupationis: qñ aliquis licetxnon po⸗
nat vlcimũ finẽ in lucro:tamẽ nimis oc⸗
cupat᷑ arca negociatiões tẽpoꝛales ita vt dumit
tat ſpũales:vel pᷣncipalius attẽdit pecunijs cõ⸗
gregandis q; anie ſaluti ⁊ virtutibꝰ acqrendis.
iuxta illud Oꝛacij in eplis.O ciues ciues qren⸗
da pecunia pᷣmũ eſt. Cirtus poſt numos. Ta⸗
les auari mercatoꝛes nunq; habent reqᷣem ſed
ſꝑ cruciant᷑ nõ ſolũ in acqᷣredo ſed etiã in cõſer/
uãdo pecunias:iuxta illð Juuenal. Magnis
parca malis cura maioꝛe metuq; Seruant᷑:mi
ſera eſt magni cuſtodia cẽſus. Sed talibo ſepe
accidit illud qð inqͥt Marciał poeta:di.
Callidus afflata numos fur auferet archa
Pꝛoſternet patrios impia flãma lares
Debitoꝛ vſuram pariter cum ſoꝛte negabit.
Non reddet ſterilis ſemina iacta fruges.
Diſpenſatoꝛẽ fallax ſpoliabit amica.
Mercibi obſtructas obꝛuet vnda rates.
Erxtra foꝛtunã eſt ꝗ cquid donat᷑ amicis.
Quas dederis ſolas ſꝑ habebis opes R
Ercio repꝛobat᷑ mercantia rõne ꝑſonali
t tatis. Non em licet clerias ⁊ viris religi
oſis mercantiã exercere. Ait em aplo.ij.
ad Thimo.ij.Nemo militãs deo implicat ſe ne
gocijs ſecularibo. De hac aũt phibitione habet᷑
extra ne cleri.vel mo.ꝑ totũ.⁊.lxxxviij.diſt.c.epᷣs
et c.negodari.etc.negodatoꝛẽ. vbi Hieronymꝰ
ſceribens ad Nepotianũ dicit. Negociatoꝛẽ cleri
cũ:⁊ ex inope diuite:et ex ignobili głioſũ effecũ
q̃ſi qᷓndã peſtẽ fuge.Et Augꝰ.in c.foꝛnicari.ea.
di. ait. Anteqᷓ; ͥs eccleſiaſticus ſit negociari liq:
facto iam non licet. Simile habet᷑ xxj.q.iij.c.cre
do.⁊.c.placuit.etc.cipꝛianus.etc.hij qui.Pena
aũt clericoꝝ qui negocijs ſecularib ſe imiſcent
eſt: ſi ſe nõ coꝛrerxerint debent deponi. Uñ. xcj
diſt. c. clericꝰ.ðꝛ.Qui vo ꝓ emendo aliqͥd in nũ
dinis vel in foꝛo deambulant:ab officdo ſuo re
moueant᷑ vel degradent᷑. Et exrra ne cle.vel mo.
c.ſᷣm.ſcptum eſt. Scðm inſtituta pᷣdeceſſoſſtim
noſtroꝝ ſub interminatione anathematis ꝓhi⸗
bemus:ne clerici vel monachi cauſa lucri nego
cient᷑. Si qͥs aũt oppoſitũ huius cõſtitutionis
fecerit deponi debet: ita tñ ꝙ religioſi ſtrictiꝰ q;
ceteri puniant᷑. Unde in c ſed neceo.ti.dict᷑. Si

PD 2

2 *
.
4 4 7. 14 .
3 2. *

quis aſit aduerſus hoc venire tẽptauerit: ab ec·
deſiaſtico fiat miniſterio alienꝰ. Et infra. Stri⸗
aius aut decernimꝰ puniẽdos ſi religioſoꝝ qᷣſ⸗
qᷓ; aliqd pᷣdictoꝝ auius fuerit atemptare.Etra
tio pᷣdictoꝝ eſt ᷣm Tho.ij.ij.q.lxxvij.arci.iiij.qᷣa
clerici abſtinere debent no ſolu a malis:ſed euiã
ab hijs que habent ſpeciẽ mali. Hec aũt contin
gunt in negociatiõe tripliciter. Pꝛimo qꝛ nego
ciatio eſt oꝛdinata ad lucrũ cuiꝰ clerici debẽt elle
cõtemptoꝛes. Un Hiero.in q̃dam epla ait.¶õ
temnis auꝝ:cotempſerũt ⁊ phᷣi:q̃nto magis de
bent ↄtemnere clerici ⁊ religioſi. Secũdo qꝛ dit
ficult poteſt ſine aliqͥ pœo exerceri mercãtia: ma
xime delicto labioꝝ:vt ðꝛ Ecci.xxvj. Sed cleri⸗
cus debet młtũ cauere a peccad:iuxta illõ PS.
Ambulas in via imaculata hic mihi miſtrabat
Tercio qͥa negociatio multü impꝑlicat mentẽ cu
ris ſecularibo:⁊ ꝑ ↄſequens a ſpualib retrahit.
habent em̃ freqnter vacare diuis.nemo aũt põt
ſpũalibo ſimł ⁊ terrenis inſiſtere: vt ait Amb.in
qdam epła.Licet in cleriò vti pᷣma cõmutatio⸗
nis ſpede:que oꝛdinat᷑ ad neceſſitatẽ vite emen⸗
do vel vendedo.et ſi emerint aliq̃ eis neceſſaria
vt victualia:ubꝛos:⁊ bmõi.deinde in ꝓceſſu tẽ/
poꝛis indigere illis deſierint:poſſunt ea vende⸗
re etiã chariꝰ qᷓ; emerint: ſi ꝑ tepus charioꝛa fa⸗
cca ſunt.vt dicit Hoſti.in ſumma.Simiłr lio/⸗
tũ eſt eis aliquã materiã emere ⁊ poſtea ex ea ar
tificialia facere:ſicut ferrum vt inde fadiãt ligo/
nes:⁊ alia hmõi.dũmodo ex hoc nõ dimittant
ceccłiaſtica officia.arg.in c.clericus.xqj.diſt. Et hᷣ
cõdudit Panoꝛ.in c.dlerici officia.de vita ⁊ ho
neſt.cle.Facit c.ð mũ de cele.miſſaꝝ. Unde inqͥt
glo.in c.canonu.xiiij.q.iiij.q; emere cartã pꝛo li
bꝛo cõſcribẽdo vel coꝛium ꝓ ſotulari faciendo
et hmõi.vt ſic cenicus aliqᷣd lucret᷑ ꝓ victu:non
eſt nego datio:ſed artificiũ qð derids nõ ꝓbhibe
tur:dumõ ſit circa honeſta ⁊ ꝓ neceſſitate. S
Varto reddit᷑ negociatio illicita rõne tẽ⸗
q poꝛis.ſ.in diebo feſtiuis.Quilibet enim
debet talibo dieb abſtinere ab oꝑibo ler/
uilibo:iuxta pᷣceptuʒ dñni Exo.xxj.di. Omne opꝰ
ſeruile nõ faciens in eo. Sed mercãtia cõputat᷑
inter oꝑa ſeruilia:ideo diebo feſtiuis fieri nõ de
bet. Eapꝛ opter in c.j.de feri.pcipit᷑ vt mercatuʒ
in eis minime fiat:neq; placitũ. Similit᷑ in die/
bus rogationũ et q̃drageſimalibo cõdecet pus
ad pᷣdicationem ⁊ ad omicia cõuenire diuina q;
mercata facere.arg. in c.rogationes. de cõſe.di.
iij. Ucrũ aũt in nundinis liceat emere vel vende
re in feſtis. Rndet Petrꝰ de palu.in.iiij.et Frã.
de mayro.in tractatu decem pᷣceptoꝝ: ꝙ ſi audi
tis miſſis ꝓpter neceſſitatẽ faciunt:puta qa non
glio loco vel tẽpoꝛe talia poſſent vedere vł eme/
re ꝓ bono cõmunitatis:aut vt ex lucro ꝓpuideãt
ſibi ⁊ familie ſue.vel vt dent pauꝑibo: exqͥ pᷣlati
ſciunt ⁊ tolerãt excuſant᷑ a moꝛtali pctõ ſic emẽ⸗
tes ⁊ vendentes.Secus ſi a pᷣlatis fuerit inter⸗

dictum.vel ſi fiat ſolũ vel pᷣncipalit᷑ ex lucri cupi
ditate:ꝑ dictũ c.j.de feri.Limitat tñ hecpf frater

Angelus vbi S. in vbo ferie. S. xxj. debere intel⸗

ligi in feſtꝭ minoꝛibo dnica:qa talis ſolerãtia p⸗
lato videt᷑ dero gare illi feto. Secus in maio
rib.qꝛ in illis nõo licet niſi ꝓ neceſſitate vel pieta
te.vt in c.fi.de feri.q;uis piati nõ interdicant.qͥa
tũc locũ babec ulud.Mlta ꝑ pauientiã tolerant᷑
q ſi in iudiciũ deduceremꝰ caſſarent᷑.c.cũ ia du⸗
dum.de pᷣben. Etillud quod ꝑmictimus nõ ap
pꝛobamꝰ.c.hac rõne.xxxj.q.j.Sed minime mi⸗
randũ eſt ſi mercatoꝛes hodiernis tꝑibo ad nũ/
dinas euntes:verbuʒ dei:miſſas et ofricia ſacra
dimittãt:cũ Ecci.xxvij.ſcriptũ ſit.Qui qritlo cu⸗
pletari auertit oculũ ſuũ.ſ.a iuſticie via.Et ſicut
in medio cõpaginis lapiduʒ palus figit᷑: ſic int
mediũ emptiõis ⁊ vediionis anguſtiabi pec⸗
catis.
Nlinto reddit᷑ negociatio illicita rone lo
ci.ſ.cũ fit in lo co culctui diuino dedicato
Ideo dñs Matih.xxj. de teplo vẽdetes

et emẽtes eiecit.Eapꝛopter ſcptũ eſt in c.decet. ö

imu.eccł.li.vj.Decet do muʒ dni ſctitudo.Decet
vt cuius facꝰ eſt in pace locus eius:cultꝰſit de⸗
bita veneratiõe pacificus:ſitq; ad eccłlas humi
lis ⁊ deuotus ingreiſus:ſit in eis deuota cõuer
ſatio:deo grata ⁊ inſpidentibo placda.Etinfra
In eccleſia nil inhoneitũ:nilq; incõgruum fieri
ebet.et recte illa lo ca venerada ſunt qͥb aliquẽ
inhonoꝛẽ impendere maxima dei ꝓditio repu⸗
tat᷑. Hec ibi. Et Berñn.in quodam ſermone ait.
Omnino ꝓditoꝛem ſe eſſe nouerit qͥcunq; eſt il/
le qui vicia qubet in hanc do mu conat᷑ induce/

re:⁊ tempiũ dei ſpeluncã vult facere demonum

Ad hoc addud poteſt ecemplum Pompei ma
gni de quo refert Hoꝛoſiꝰ in croni ſuis:ꝙ cũ

vigintiduos reges imꝑiaies ſuꝑaſſet:ſepeq; in

rebus bellicis triumphaſſet:ad vlcimũ hieroſo
limã veniens cemplũ o bſedit:cõfugienteſq;ʒ ad
illud cepit ⁊ interemit:et ibidẽ veluti ſuis atrijs
equos collocauit.Ex quibus diuio iudicio fa⸗
ctum eſt vt qui ante in omnibo victoꝛ erat:poſt
hoc cõfuſibiliter atq; ifelic ter vinceret᷑. Nec im/
merito. In tẽplis em res ſacre collocant᷑: ſacra/⸗
menta miniſtrant᷑:beneficia poſtulant᷑ et impe/
trant᷑. Et quid ptura. Sacra tẽpla diuina maie
ſtas inhabitat:iuxta illud Pſal.ODeus in tẽplo
ſancto tuo. UVñ dei tẽplũ baſilica dicit᷑:a baſele⸗
on quod eſt rex vel inꝑatoꝛ. Uñ baſilica idẽ eſt
qðõð palatium regis. Oic em̃ eccieſiaʒ btũs Am/
bꝛoſius nomiat in c.cõuenioꝛ.xxiij.q.viij.Ded
quoꝛſum hec tam lõgo repetita pncipio:nili vt
intelligamꝰ mercantias ⁊ ſeculania negocia mi⸗
nime in ecdleſijs debere exerceri. Unde i d.c.de⸗
cet.ſubinfert᷑. Ceſſent i eccleſijs ⁊ eoꝝ cimiterijs
negociatiões:⁊ pᷣcipue nũdinaꝝ ⁊ foꝛi cuiuſcũ/⸗
q; tumultus:omnis in eis iudidoꝝ ſeculanuʒ
ſtrepitus conquieſcat.Et in c.in oꝛatoꝛio.xluij.

—

ſgtnus atan
Nl Oöaitpcon
odehaeſenag
NMtaturcvs finq
saktregoeiny

ſfdidunn us

ubrto rbis
Crralonsta rdlees
ltuftceeſiuns.
cecklacndüfen
Godouidittry/
orſumnot.
ſoerillla res
Grpchmaloꝛts
ny oꝛde⸗
thmöt. Gecud
Asck rartater in
Ugs ſuntneeſſane

la ndgen

Mocihabenus, Ond

Chaccdende

ſchodoranont.
Maigzlalched.
fehuennor ſnst
bonöaünimiori
Canus aſſeſoler
Manſieq; abüc
lokejapua no⸗

In ſtbalſamu

Gelaeſana mag
nnalalorreiro
Ponnbisplacer in
unolleamtier.
enpntoptmöͤe⸗
nlmnmnele
Atannſte nca
fiſtunnlatude
uinin
6Gtcornd
Pniahun
edaelrgg
unizdniit,

haftr
Wins
mmnosnin
ununen

grrrrrn een

laen

Nusſteer

.

ndnden
ecin
Saen
Gnn

Gs Nuis Malcol
U r N
Ma in
lntſude/
leuontciNO⅓
HGuduunae
1. dausintihe
ladickabich
caeiazbiis
on cNih
Unn plene
clmnngli l
n. Nide,

Folium

diſt. Gratianus inqͥt. In oꝛatoꝛio pᷣter oꝛãdi et

pſallendi culcũ penitꝰ nihil agat᷑: vthuic nomi

et oꝑa iugiter umpenſa ↄcoꝛdent.Ad idem ꝙ in
eccdleſia negocian ſit illicitũ eſt textus in c.ad hec
xvj.q.vij.et in.l.nemo.C.de ſacroſan.eccle. et ibi

Exto reddit᷑ illicita negociatio rõne app

8 dationis. Pꝛo qͥ̊ ſcendũ eſt ᷣm Tho.ij
ij. q. lxxvij. ar.j. q; emptio videt᷑ introdu⸗/
cta ꝓ cõmuni vtilitate vtriuſiq; dum vnus indi
get re alterius.et econuerſo.ſicut patet ꝑ pbᷣm.j.
Poli.Qõð aũt ꝓ cõmuni vtilitate introductum
eſt:nõ debet eſſe magis vnius q; alteriꝰ.etideo
debetc inter eos ſᷣm qutatẽ ↄtract?inſtitui.Quã/⸗
titas aũt reꝝ que in vſũ hoim veniũt menſurat᷑

fm pciũ datum:ad qð eſt inuentũ numiſma:vt

ait Areſto.vbi S.Etcideo ſi pᷣciuʒ excedat q̃ntita/⸗

tem valoꝛis rei vel ecõuerſo res excedat pᷣcium:

tollit᷑ iuſticie ẽlitas. Pꝛo cuius melioꝛi decla/

ratione eſt ſcendũ ſᷣm dodoꝛẽ ſubtilẽ Johãnẽ

Scotũ in.iiij.diſt.xv.q.ij.ꝙ valoꝛ alicuiꝰreitri/
pliciter ↄſiderari põt.Pꝛimo reſpectu vᷣtuoſita

ns.Et hoc mõ illa res q̃ eſt nobis vtilioꝛ ⁊ pᷣci⸗

oſioꝛ in ſe ðꝛ maioꝛis valoꝛis:ſicut bonus pa⸗
nis criticeꝰ q; oꝛdeaceus.et foꝛtis equus qᷓ; aſi⸗

nus ⁊ hmõi. Secũdo rõne raritatis:qñ res ve

nales ex raritate ⁊ inueniẽdi difficultate nobis

magis ſunt neceſſarie ꝓ quãto ex earũ penuria
maioꝛẽ ipſaꝝ indigentiã ⁊ minoꝛẽ facultatẽ ha
bendi habemus. Unde Hicro.inquit. Oẽ raꝝ

chaꝝ.xciij.diſt.c.legimꝰ.⁊.S.hec oia.in auten.ð

conſu.coll.iiij.idem habet᷑. Ecõtra eſt de hijs qͥ/

rũ abũdantia inuenit᷑. Ideo ait Marciał libꝛo

vndiq; ſuſcepto.c.iij. Sic plerũq; pᷣmit pᷣcioſa
frequentioꝛ vſus.et Eſopus fabula.xxij. ðt.Oẽ
boni pᷣciũ nimio vileſcit in vſu.Et qð eſt rarum

charius eſſe ſolet.Et hac rõne plus valet bladũ

tcpe cariſtie qᷓ; abũdãtie. Sic q̃ttuoꝛ elemẽta vi⸗

lioꝛis pᷣcij apud nos eſtimant᷑ ꝓpter eoꝝ copiaʒ
qᷓ; auꝝ vł balſamũ:qᷓ;uis illa de ſe ſint nob ma
gis neceſſaria magiſq; vite noſtre vtilia. Tertio
extimat᷑ valoꝛ rei rõne cõplacibilita: vt qꝛ ma⸗/
gis nobis placet. ſicut appᷣciat᷑ equꝰ ab armige⸗
ro:⁊ monile a młiere. Hijs pᷣmiſſis dico ꝙ licet
fuerint varie opiniões ꝓ quo pᷣcio poſſit res vẽ

di vel emi:maxime legiſtaꝝ in.l.j.C. de epiſ.au/

di.⁊ canoniſtaꝝ in c.cum dilecti.de empt.⁊ ven.
tñ ſaluo melioꝛi iudicio tenẽda eſt opinio theo
logoꝝ in.iiij.diſt.xv.ſ.ꝙ res debet vendi vł emi
ꝓ pᷣcio qͥ reputari põt valere ſᷣm cõeʒ extimatio⸗
nẽ.vt ðꝛ in.l.pꝛecia reꝝ.in pᷣn.ff.ad.l.fal.et notat
glo. in. c. hoc ius.x.q.ij.⁊ ꝙ dicit᷑ res tantũ valet
quantũ vendi põt.l.j.S.ſi nauis.ff.ad l.rodi.de
iac.l.j.S.ſi heres.ff.ad trebe.l.quereban᷑.ff.ad.l.
fal.et.l.ſi qͥ vxoꝛi.S.vlti.ff.de furd.intelligit᷑ ð iu/
re ⁊ nõ de facto:⁊ ſᷣm eſtimationem cõem: vt ait
Anchoniꝰ de butrio in dic.c.cum dilecti.ð emp.

cct ven.Sitñ res cõmunit᷑ extimat᷑ valoꝛis decẽ

ducatoꝝ:⁊ vendenti eſſet chara duodecim:vel
vtilis ꝓ dicto valoꝛe:ita ꝙ potius veller rem ſi⸗
bi dimitti q; gyo illo pſo dare: poreſt appciari
eciam in illo plus ſᷣm Scotũ in.iiij.diſt.xv.⁊ b.
Tho. ij. ij. q. lxxvij. Gi vo res eſt vtilis emptoꝛi
Pꝓduodecim ſed nõ valet niſi decẽ: ⁊ vẽditoꝛ nõ
donificat᷑ ex carentia ipſius rei niſi in decem:nõ
põot vendere niſi ꝓ decẽ.qꝛ vtilitas ſuꝑueniens
emptoꝛi nõ eſt ex cõditiõe vendeꝶᷣ:nec ex condi⸗
niõe rei in ſe.ſed ex conditione emptoꝛis.Un vẽ/
ditoꝛ no debet iũlli vendere qð ſuum nõ eſt: alit
ſi attẽderet᷑ vtilitas quã habet emptoꝛ ex re: her
ba medicinalis valeret centum ducatos:vt ait
Scotus vbi ſupꝛa. Sitn emptoꝛ ſua mera li/
beralitate vult aliqͥd plus dare qᷓ; res in ſe vale/
atqꝛ inde multũ iuuat᷑)poteſt recpi.Arg.j.q.ij
c.ſicut eps.dũmodo ſittalis ꝑſona q̃ poſſit do⸗
nare.Fadct ad boc c.ij.de dona. x
JZaucr res emat᷑ ꝓ minoꝛi pᷣcio ĩ medieta
8 te qᷓ; valeat:vtputa cũ valeat duodecim
cemit᷑ ꝓ qnq; c dimidio:talis ↄtraasnõ
ſolũ ꝑ legem canonicã repꝛobat᷑:lſed etiam ciui⸗
lem..l.ij.C. de reſen.ven.ec c.cum dilecti.ð emp.
et ven. Eſt tñ in poteſtate emptoꝛis vel iuſtũ pᷣ⸗
cium ſupplere:vel a cõtractu recedere:vt dicit᷑ in
dicto c. cum dileci. Similiter illicita eſt negoci/
atio:qñ liq ineq̃litas pᷣcij nõ ſit in medietate:eſt
mñ in pᷣcio multüu exceſſiuo vel defectiuo: vt inqͥt
Scotus vbi S.et b. Lho.ij.ij.q.lxxvij.Quãuis
em dicat lex ciuilis ꝙ contrahentibo licet ſe deci
pere in pᷣcio.l.in caue cognitiõe.S.idem Pom⸗
ponius.ff.de mino.et.l.itẽ ſi pꝛecio.S.fi.ft.locati
Tamẽ eccleſia in cõtracib dolũ fieri non ꝑmit
tit:vt dicit texeus in c.pertuas.de dona.Dicittñ
Tho.⁊ Scotus vbi ſupᷣ.⁊ Durãdus in ſũma
ſua:ꝙ modica additio vel diminutio pᷣcij eq̃li/
tatem iuſticie tollere non videt᷑: maxime qꝛ pꝛi/
us valoꝛ rerum nõ poteſt iia punctualiter ſciri.
Si quis aũt habens liberam ſuarũ rerum ad/
miniſtrationẽ ita ꝙ poteſt nõ ſolum vedere ſed
etiam donare:⁊ nõ coactus violẽtia aliqua nec
neceſſitate:vendit rem minoꝛi pꝛecio qᷓ; valeat:
et nõ eſt in aliquo deceptus qꝛ eſt pꝛudẽs ⁊ ſci⸗
ens valoꝛem rei:Dicenduʒ eſt ꝙ emi poteſt ſine
peccato.quia vt dicit iuriſconſuliꝰ in.l.nomo vi
det᷑.ff. de reg.iu.lemo videt᷑ frãgere eos qͥ ſcũt
2 conſentiũt.Et ita intelligũ illud quod diat᷑ in
l.in re mandata.C. mandati.ſq; ꝙ in re ſua qui⸗
libet eſt moderatoꝛ ⁊ arbiter:ita q; poteſt eã vẽ⸗
dere minoꝛi pᷣcio q; valeat. Cõcludo g̊ hacpar⸗
ticulam dicendo bm Hoſtienſem in fũma. ꝙ li
cet nemo poſſit cogi ab initio rem ſuam veſide⸗
re vel alienare.l.dudũ.C. de cõtrahen.emp. Si
tamen expoſuit rem venalem et pꝛecium offera
tur:ſi tunc pꝛo iuſto pꝛecio vendere non vult:
cogi poteſt per iudicem ꝙ iuſto pꝛecio vendat.

ff. de officio pꝛefec. vrbis.l.pꝛima.S. cura car-
nis. 2 W H

Bermo

Eptimo reddit᷑ illicita negociatio ratiõe
8 cois danificatiõis. Unde dicit Scotus
in. iiij. diſt. xv. q.ij. ꝙ tria ſt hoim gene⸗
ra qͥ cum vtilitate reipublice cõmode in merca/

nonib exercent᷑. Pꝛimi ſunt merciũ poꝛtitoꝛes

de vna patria in q̃ abũdant:in aliã in q̃ neceſſa/
rie ſunt. Secũdi ſunt merciũ cõſeruatoꝛes qui
illarũ nõ modicã q̃ntitatẽ emũt:vt illas poſtea
ſuis congruis tꝑibus in totũ vel paulatun ven
dant. Nam mercãtias de loginqͥ poꝛtantes nõ
ſine magno diſcrimine ſuo poſſent ſemꝑ illa vẽ
dere ⁊ ibi expectare. Tercij ſũt merciũ imutato⸗
res ſeu melioꝛatoꝛes qͥ ſuo laboꝛe ⁊ induſtria il
las melioꝛãt:vt de lana faciendo pannũ:de co⸗
rio ſotulares:de cera candelas ⁊ hmõi.qui oẽs
poſſunt licite lucrari:et ſunt maxime vtiles rei⸗
publice eoꝝ negociatiões. Alij aũt mercatoꝛes
