Sic nõnũqᷓ; foꝛtiſſimi viri nulla tribulatiõe ſu
perati:nulliuſq; aduerſitatꝭ terroꝛe deuictimu
lieris mollicie cõfringunt᷑.Sicut de Leõe papa
legit᷑:qui cũ in miſſa ꝓplłm cõicaret⁊ feia quedã
manũ eiꝰ oſculata eſſet tãta eũ flãma libidinis
inuaſit vt pene deficeret. Uñ finita miſſa manũ
ipᷣam pᷣcidit.ſed cũ rumoꝛ eſſet in ꝓpło eo ꝙ miſ
ſam nõ celebꝛaret ſũmus põtifex:facta oꝛõe ad
beatã vᷣginẽ Mariã miraculoſe manũ ipᷣaʒ vt
celebꝛare poſſet recepit. Semꝑ em̃ nos moneat
frẽs chariſſimi pꝛudẽtia ſacerdotis illiꝰ de q̊ re

fert Gꝛeg.in dyal.⁊ hr̃.xxxij.di.in.c.pᷣſbyter.qui

vxoꝛẽ quã habebat fũditꝰ a ſe ſegauit:nec vnqᷓ;
ad ſe acccdere ꝑmittebat.qꝛ periculũ foꝛmida⸗
bat. Sed cũ ꝑueniſſet ad extremũ vite ⁊ iam lo
quelã ꝑdidiſſet ⁊ ſenſum mulier ad euʒ acceſſit
vt videret moꝛiẽtẽ quem valde amauerat viuẽ⸗
tem. At ille eã circa ſe vidẽs viribo recollectis in
vocẽ ꝓrupit dicens. Recede:recede młier:aufer
paleas:qꝛ adhuc viget igniculꝰ.Quattuoꝛ etiã
ſagitte ſunt in ſenſualitate qͥb infelix aia vulne
rat᷑.ſ.A moꝛ:gaudiũ:timoꝛ.⁊ doloꝛ.Sẽſualitaſ
em̃ amoꝛe inoꝛdinato afficit᷑ de pulchꝛa mliere
autviro:vel de pulcra veſte:libꝛo:aut poſſeſſiõe
diuitijs:dignitate:honoꝛe:fauoꝛe:reputatiõe:
⁊ hmõi.Et cũ hec aſſecutꝰ fuerit hõ gaudet ⁊ ex⸗
ultat.q̊ gaudio diſſoluit᷑ ⁊ gaudẽdo fit vt foꝛ⸗
midet ne talia perdat:aut ꝑ rapinã:aut ꝑ infir⸗
mitatẽ vł moꝛtẽ aut alio mõ.Et ſic naſcit᷑timoꝛ
iuxta illðꝰ Ouið.in epłis epła.j. Res eſt ſoliciti
plena timoꝛis amoꝛ.Et qꝛ mũdꝰ trãſit ⁊ ↄcupi
ſcẽtia eiꝰ.j. Job.ij.oꝑtet ꝙ hõ ſeꝑet᷑ a reamata

Et ecce doloꝛ. Et ſiccũ iſtis nouẽ ſagittis caro

ↄſurgit aduerſus aiaʒ. Sed ſolũ vno icu lapi
dis aia cõfederata ſpũiſancto põt ſubijcere car⸗
nẽ.ſ.moꝛtificatiõe ꝓpꝛie volũtatis.ad cuiꝰ ictuʒ
cecidit babilõ meretrix magna.Apoc.xviij. D

Bermo

Ulinta ler terrene militie eſt ↄſtãtia. Mi
q lites nãq; opoꝛtet eſſe cõſtates ⁊ foꝛtiſſi
maos vt nulla vi nulloqʒ terroꝛe abijciat
arma:neq; ſuccũbãt hoſtibo. Unð ðꝛ in.l.qͥ cõ⸗
meat?. S. arma. ff. de re mili. Arma alienaſſe gra
ue crimẽ eſt ⁊ ea culpa deſertionẽ exequat᷑.vtiq;
ſi oĩa alienauit ſed ⁊ ſi partẽ eoꝝ niſi qð intereſt
Naʒ ſi tibiale aut humerale alienauit caſtigari
verberibo debet. ſi vo loꝛicã:ſcutũ:galeã vel gla
diũ deſertoꝛi ſimilis ẽ. Hyſtoꝛiographi aũt lau
dant ⁊ ad celos tollũt illos qui fuerũt cõſtãtęs
⁊ foꝛtes in pᷣlio. Laudat᷑ ab Oꝛatio chodes eo
ꝙ tuſcis ponte ſupplicio in vrbẽ irrũ pentibo ex
tremã eiꝰ partẽ occupauit:totũq; boſtiũ agmẽ
donec poſt tergũ ſuũ pons a romanis irrupe⸗
retur infatigabili pugna ſuſtinuit:atq; vt pa/
triã ab iminente ꝑiculo liberatã vidit armatꝰ ſe

in tiberim miſit? miraculoſe euaſit. Cõmendat᷑

marcellꝰ ꝙ apð padũ galloꝛũ regẽ ingẽti exerci
tu ↄſtipatũ cũ pauò eqtibo iuaſit ⁊ obtrñcauit.
Laudat᷑ q̊q; Judas machabeꝰ.ſ. Hachab.iij.
de foꝛtitudine.vbi ðꝛ.Et ſur rexit Judas qͥ vo⸗
cabat᷑ machabeꝰ ⁊ induit ſe loꝛica ſicut gigas:
7 ſuccinxit ſe arma ſua bellica in pᷣlijs: ⁊ ꝓtege⸗
bat caſtra gladio ſuo.ſilis factꝰ eſt leoni in ope

rib ſuis.⁊ ſicut catulꝰleonis rugiẽs in venatõe

Et de pᷣlis inde narrabãt oẽs getes ⁊c̃. Siliter
ergo religioſi debẽt cõtra hoſtes ſpũales eẽ foꝛ⸗
tiſſimi hñtes cõtra inſidias inimici ſcutũ fidei:
anchoꝛã ſpei:armaturã charitatis: loꝛicã patiẽ

tie:galeã oꝛõis:⁊ arma oĩm virtutũ.Quãto emm

ſunt in maioꝛi culmine ꝑfectõis:tãto maioꝛib
tẽptationũ vẽtis agitabunt᷑. Nam reuelatũ fuit
beato Franciſco ꝙ vnus ſolus demonvnã ciui
tatẽ populoſã tãqᷓ; ſibi obediẽtẽ cuſtodiebat:lo
cus aũt fratrũ legiõibꝰ demonũ cooꝑtus erat.
O poꝛtet aũt ipᷣos religioſos eſſe oculatos vigi
lãtes ⁊ crcũſpectos ↄtra occultas demonũ inſi
dias nõ minꝰ qᷓ; apꝑtos inſultꝰ. Dicit em̃ glo.
mgjr̃alis ſuꝑ iullð.j. Petri.v. Eircũit q̃rẽs quem
deuoꝛet.circũit tãq; hoſtꝭ obſidẽs muros clau
ſos:exploꝛãs vbi ꝑ infirmioꝛẽ partẽ ad intioꝛa
penetret᷑. Offert oculis foꝛmas illicitas vt viſu
deſtruat caſtitatẽ. Aures ꝑ canoꝛa tẽptatvt mol
liat xpᷣi vigoꝛẽ.Linguã cõuicio ꝓuocatvt manũ
ad vindictã ĩiuriãtiũ vel ad moꝛtẽ inſtiget: ho⸗
noꝛes terrenos pꝓmittitvt adimat celeſtes.Et cũ
latẽter neqͥt fallere aꝑxtos addit terroꝛes.ĩ pace
ſubdolꝰ:in ꝑſecutiõe violẽtꝰ. Cõtra quẽ animꝰ
dz eẽ tãtũ patꝰ ad reſiſtẽdũ qtũ ille paratꝰ ẽad
ipugnãdũ.hec ibi. Religioſus g̊ in deo roboꝛa
tus ac de eo ↄfidẽs dʒ dicere cũ ꝓphᷣa pſal.xxvj.
Dñs illũiatio mea ⁊ ſalꝰ mea quẽ timebo.Dñs
ꝓtectoꝛ vite mee a q̊ trepidabo.Si cõſiſtant ad

uerſum me caſtra nõ timebit coꝛ meũ.Si exur/

gat aduerſuʒ me pꝛeliũ in h̊ ego ſperabo. Reci⸗
tat aũt Ualeriꝰ in titu.de diſciplina militari ꝙ

qnt⸗ mecellꝰ gerẽs in hiſpania bellũ collocaue/

XXVI

rat qnq; cohoꝛtes in quadã ſtatiõe que boſtiſj
viribo fuerũt depulſe.Quibo ſtatim iuſſit vt eã⸗

dẽ ſtationẽ repeterẽt:nõ ꝙ ſꝑaret ab ipᷣis amil⸗

ſum locũ recuꝑari poſſe ſʒ vt eos maifeſto picu

lo puniret:edixitq; vt ſi quis fugiẽs caſtra peciſ

ſet ꝓ hoſte intficeret. Qua ſeueritate ⁊ necitate
cõpꝛeſſi milites loci iniqtatẽ hoſtiũq; multitu⸗
dinẽ ſuꝑauefr̃t.vñ ↄcludit Ual eriꝰ. Hũane igit
ibecillitatꝭ efficaciſſimũ duramẽtũ ẽ necitas. E
Exta lex terrene militie eſt patiẽtia.Oꝑtet
ſecm̃ milites in cõtinuis laboꝛibo in fame
7 ſiti:caloꝛe ⁊ frigoꝛe:⁊ in maximis diffi

culcatibo eẽ patiẽtes.ſicut de Cathilina legt ꝓ

erat patiẽs inedie:algoꝛis ⁊ ceteris hmõi.Et de
hoc debẽt dare doctrinã cet᷑is nõ ſoluʒ vᷣbo ſed
etiã facto⁊ exẽplo capitanei.l.officiũ.ff.de re mi.
vbi ðꝛ. Officiũ regetis exercitũ nõ tm̃ in dãda
ſʒ eciã in obvᷣuãda diſciplina ↄſiſtit.Silr aũtet
religioſis qͥbo multa ardua neceẽ ſuſtinere i re
ligiõe debẽt eẽ ro boꝛati patiẽtia.ſicut hoꝛtat᷑ be⸗
atus Fran.dicẽs in regula de ſuis fratrib. Ha
beãt paciẽtiã in ꝑſecutiõe ⁊ infirmitate ⁊c. Quã
patiẽtiã ipᷣe ꝑfecte habuit qͥ infirmitates nõ pe/⸗
nas ſʒ ſoꝛoꝛes appellabat ⁊ patiẽtiſſime ſuſtine
bat.Quidã eciã ſctũs heremita ſolitꝰ erat oĩ an
no ifirmitatẽ grauiſſimã ſuſtinere:ꝓpter quod
ſũmoꝑe gaudebat r̃putãs ſe a dño viſitari. Se
mel aũt cũ non ifirmaret᷑ flebat amariſſime ꝑ hᷣ
dubitãs ſe a diuina gra deſtitutůü. V
Eptima lex trene militie eſt ꝑſeuerantia.
ſ tiiſi em̃ fidelit᷑ ꝑſeuerẽt in bello nũqᷓ; re
poꝛtabũt milites victoꝛie triũphũ. Ro/

mani aũt qꝛ ꝗ carthaginẽſes in bello pſeueraue
rũt:iõ funditꝰ eos debellauerunt. Hanibalvo

eoꝛũ dux qꝛ poſt foꝛtiſſimos cõgreſſus roma
nos cõuertit ſe a bello ad delicias ⁊ ad libidinẽ
lõ totꝰ exercitꝰ eius fuit infirmatꝰ ⁊ ipᷣe miſabi
liter occubuit.Dicit aũt iuriſcõ.in.l.deſᷣtoꝛeʒ.S.
miles.ff.de re mi.Is qͥ ad hoſtẽ ↄfugit vłarma
amiſit ſeu alienauit:capite puniat᷑. Hec ẽ vnica

vᷣtus ꝑſeuerãtia q̃ coꝛonat religioſos ⁊ venit ö
vᷣtute patiẽtie.vt ait textꝰ in.c.ſuggeſtũ.vij.q.j.

Religioſi autẽ reuertẽtes ad ſeculũ figurant᷑ ꝑ.

ꝓPłm iſrł exeũtẽ ð egypto:q poſtea tedio itiner

deſiderabat ibidẽ reuerti.Exo.xvj.⁊ Nũeri.xiiij
Quidã em̃ religioſi et ſi nõ coꝛꝑe tñ volũtate et
affectiõe redeũt ad ſeculũ.iuxta illð Rctuũ.vij.
Auerſi ſunt coꝛdib ſuis in egyptũ. Et de tali re

ligioſo cõquerit᷑ deꝰ Hiere.xij dicẽs. Lu me de
reliqͥſti ⁊ abijſti retroꝛſum.Et iſte eſt religioſus

tm̃ veſte ſʒ nõ mẽte.Alij vo lʒ nõ retrocedãt ad
moꝛtalia tñ nõ ꝓcedũt in pficiẽdo.qꝛ nõ ꝑſeue⸗

rãt in pᷣmo feruoꝛe.Soli aũt ꝑſeuerãtes itrant
pꝓpmiſſiõis terram.dicẽte.xpᷣo Matthᷣ.x.⁊ beato

Franciſco in regula ſua. Qui ꝑſeueraueritvſq;

in finẽ hic ſaluꝰ erit.trãſſũptiue ĩ dic.c.ſuggeſtũ

vij. q.j.⁊.in.S.querẽdũ.de pe.di ij. Iſta aũt ꝑſe⸗

uerãtia bñda eſt i bono ppoſitoↄſᷣuãdo.xvj.qj.

Scua em

ine itdtnm⸗
(fuuitinapenn
alimn depend

C tclundn

Urncicinclinne
ſurerſvineſſed
linſten.
ſiiſteautnean
tNsalĩd b
thudnaioris

n
ſiathaut pbaßtlr

Gimixicchi do deo⸗

hccäſcimdepen.:

Unäſchedomhuth
ſsdaslis An

(ongpnmilaiorendi

lo Beansolnn
Noſtogkanfinnr
güͦdebaponererfn
Wogsendelne

tthqnuncad an

ligiolrin get
toſßiballgrrito
nigmhimn, aes eſt
oggitſealantsa
Wirraſunoptorrl
Miichhiaunre
Uyrchckil
Ronädcon
Nnimnd
ſus cln Eian
ſuuſngginete
llüisdooin
Ehfetünncchan
b mninie
Paulo ſofni
W .
Mnan

Folium

mine
N vos pterita ne redeãt cauẽdo.de
eo vos aute et mala ptenta ne redet cauẽ lon
eie peni. diſt. ij. dic. S.qrendũ.poſt mediũ:⁊ tribula
☛☚- nõem vſq; ĩ fine ſuſtinẽdo.vij.q.j.d. c. ſuggeſtü
M Ut em̃ ait Hiero. in chꝛiſtiano nõ qrunt᷑ initia
boti tm:ſed finis.qꝛ Paulus male cepit:ſey ed bñ fini
dlen in uit. Jude laudant᷑ initia:ſed finis ꝓdinõe dãna
miiigi⸗ tur. Dicit qͥʒ dñs Lu.ix. Nemo mittẽs manũ ad
üi aratrũ ⁊ alpiciẽs retro aptꝰ ẽ regno dei. Ille aũt
— retro poſt aratrũ reſpiat qͥ in incepto bono non
nn Hin pſeuerãs ad ea reuertit᷑ qᷓ reliqᷣt. de peni. di.i d.
ninen S.qᷓrendũ. Hanc aũt ꝑſeuerantis debemꝰa deo
ee uUumpecrare: qꝛ eſt donu dei. de peni . di. ij. . euidẽ
r. Mulas em dey dat dilectonẽ ſui: ſed nõ p/
loc ſti ſeuerantiã. de peni.di.ij.d.S.qrẽdũ.i fine.Et põt
rn eſſe cauſa qꝛ ipſi eam nõ petũt vt debẽt. Multi
rucni aũt bñ incipiũt qͥtñ male finiũt: vt ðꝛ vbi S. õ
mſkrahit ſufficit aũt bñ inciꝑe niſi vſq; ad fineʒ ꝑſeueret᷑
nectiſe c.incaſſum. de peni.di.iij. Uolũtarie debemꝰ g
cnaſ deo ſeruire ſi volumꝰcũ eiꝰ gfa in religione ꝑſe
eſtstn uerare. Qd em volũtarie fit ꝑſeuerat:? qͥd necei
ümmn ſitate: cito ſoluit. de ↄſe. di. v.c. qcqᷣd. Debemꝰ q̊ʒ
mämugi, nõ ſolũ in incepꝭ bonis ꝑdurare ſed qͥtidie ma
harinſineiin gis ꝓficere. Un dicebat qdã doctoꝛ papiẽſis ſu
naſnti is ſcolarnib ꝙ qͥtidie addiſcere debebat ſaltem
tum n n vnã rẽ vl lege:⁊ in fine anni reꝑirentſe didiciſſe
Aadinin ccdxv. Et ſitrnos aliqͥd boni noui debemꝰ age⸗
rimmnſinegs re qᷣtidie ⁊ ſꝑ ad maioꝛis ꝑfectõis ſemitã ꝓpera

in reeſicut hoꝛtat᷑ phᷣa p̃ſ.lxxxv. di. Jbũt de vtute

uckgumm in vtutẽ:videbit᷑ deꝰ deoꝝ in ſion.Trãſſumpti⸗
mndhnüäre ue in c.cũ ſctãm.de peni.di.ij. Ad iſtã aũt ꝑſeue/
emeniſdi rantiã ſepe hoꝛtabat᷑ fratres ſuos btũs Franci
Bübdoſſouru ſcus dices illis. Magna ꝓmiſimꝰ frẽs:ſed ma
umm Dndia e ioꝛa ꝓmiſſa ſunt nob:ſeruemꝰiſta:aſpiremꝰ ad
ügtiufn· . ila. Bꝛreuis voluptas: pena perpetua. modica
Mõl paſſio:glłia infinita. Hecille.Qui ꝗ̊ ponit pᷣnci⸗
ümw:inig pliũ debetponere ⁊ finẽ.c.nullus epᷣs.de oſe.di.
miünieng j. Magis em delinqͥt qͥ inceptã cauſam dimit⸗
wfiſpin nit q; qͥ nunq; ad cauſam venit. vt ðꝛ in auten.ð
dpunst ainae litigi. col. viij. O igit religioſi qͥ eſtis glłioſi mili⸗
egosrit tes xp̃ᷣi belligerates ↄ mundũ:carnẽ:⁊ diabolũ:
“ nõ ꝑmittaſj acies veſtras ab hoſtibo confringi.
iul, ſunntn Uos aũt ſeculares ad cãpũ dñi nri Jeſu chꝛiſti
an wo iune currie ⁊ aſſumpto religio is hitu in eius exerci⸗
anrſicii uu vos aſcribi pcurrrr. BB
Petiolͤutt Eligio qʒ eſt illa nauis de q̃ d: Math.
sZenis r viij. ꝙ alcendẽte Jeſu in nauicula ſecu⸗
ni deti iitlſunt eũ diſcipuli eiꝰ. Religio em̃ naui
n. aſſimilat᷑ duodedʒ; roõnib. Pꝛimo rõne reſera⸗
dcs A D tionis.qꝛ nauis ẽ clauſa vᷣſus terrã et apta ver⸗
krahniß, ſus celuʒ.Et ita religioſus ad terrena debet eſſe
n mn dauſus.qꝛ inqͥt Paulus.ij.ad Thimo.ij. Ne⸗
didd mo militas deo implicetſe negocijs ſecłaribo.
tgſorinn et hr̃ etiã in c. eijciens.lxxxviij. di. Debet autẽ eſſe
Wrbritf aꝑtus contẽplatiõi celeſtiũ:vt dicere poſſit cum

igeucun Paulo. Noſtra aũt conuerſatio in celis eſt.ad

ricak Pbitui. Jdeo ad Cob.iij.inqᷣt idẽ apłs. Si cõ/
dii⸗ ei urrexiſtj cũ chꝛiſto q ſurſum ſunt qrnite:nõ que
y ſuꝑterram. S2

CRXVI

Ecũdo aſſimilat᷑ religio naui rõne cadꝗ
8 uerũ abigenois. Ns nauis non põtpoꝛ
tare coꝛpꝰ moꝛtuũ. Et ideo cadauera in
mare ꝓijciunt᷑.qꝛ niſi ita fieret ⁊ nauis ꝑiclitare
tur⁊ hoies ibi eriſtẽtes inficerent᷑. Et ſimilłr re⸗
ligio nõ põt tolerare malos:⁊ qͥ in religiõe inci/
dit i pcm moꝛtale niſi ato reſipiſcat:ab ea apo/
ſtatabit ac alios inficiet et deſtruet religionez:et

lpſe indies peioꝛ effici᷑. Uñ ðꝛ in collatiõib⸗ Jo

hãnis caſſiani. Nulla eſt peioꝛ beſtia malo mo
nacho. Etideo ſi nõ ſe coꝛrigit debet ab alijs ſe⸗
parari. Scriptũ eſt em̃ in c reſecande.xxiiij.q lij
Reſecãde ſũt carnes putride. Scabioſa a cau⸗
lis repellẽda eſt ouis ne tota domꝰ maſſa ⁊ co?ꝛ
pus ac pecoꝛa ardeãt:coꝛrũpant᷑:putreſcãt ⁊ in
tereant, Nam vt ait Eſopꝰ.Moꝛbida facta pe/
cus totũ coꝛrũpit ouile. ”Z
Exrcio aſſimilat᷑ religio naui ratiõe loq
t ſibi cõgrueni ſiue rõne cõſeruationis
Nã nauis ſolida cõſeruat᷑ in aq̃.cũ autẽ
terrã tãgit fragi ⁊ diſſoluit᷑. Etideo bonꝰ nau⸗
ta cũ a litoꝛe ſeꝑpat᷑ qᷓrit loca alta ⁊ magj ꝓfüda
que põt.qꝛ qᷓnto mag a terra fitlõgioꝛ tato effi
ci᷑ ſecurioꝛ::euitando vndas ⁊ſcopulos ac alia
picula.Et ſimiłr religioſus debet qᷓntum põt ſe
elõgare a mũdialibo ⁊ in altũ ↄtẽplatiõis eleua
re. qa qᷓnto mag fuerita terrenis occupatiõibꝰ
elõgatꝰ:tãto erit de ſua ſalute ⁊ ↄſeruatiõe ſecu/
rnioꝛ ⁊ qetioꝛ. Uñ debet ſeruare illud Treñ.iij.
Sedebit ſolitariꝰ ⁊ leuabit ſe ſuꝑ ſe.De diuina
em̃ ↄſolatione dicit vulgan poeta fratnr Jaco
ponus.Solã ſolitariã repperi.Quãobꝛẽ debe⸗
mus qntũ poſſum⸗ ſᷣm deũ ĩ monaſterio ꝑma
nere ⁊ demoꝛani ac rariſſime exire.qꝛ religioſus
in monaſterio cõſeruat᷑ ⁊ cõſolidat᷑ in oĩm vᷣtu
tũ ꝑfecnõe.Qñ autẽ terrenis inuoluit᷑ negocijs
extra caſum neceſſitat:a deuotõis qͥete reſoluit᷑
Et ideo debet eſſe ſolitariꝰa ſecularibo.Vñ dici/
tur monachus a monos grece qð latine vnũ ſi
gnificat ⁊ achos grece qð idẽ eſt q̊d triſtj latine.
xvj.q.j.c.placuit.el.ij.quare debet vitare hoim
multitudinẽ.xv.q.j.c.ſi cupis. Nã ſicut piſc er⸗

tra aquo:ita religioſus eſt extra cellã vel mona

ſteriũ.xvj.q.j.d.c.placuit. ””M
Varto aſſimilat᷑ religio naui rõne ↄſoli
q daciõis vel euacuationis. Quãuis em̃
nauis ſit bene clauſa ⁊ oia foꝛamia ob⸗
ſtructa:tñ imꝑ ceptibili modo guttatiʒ aq̃ ſub⸗
intrat:ita ꝙ niſi ſentina ſepe euacuet᷑ aqᷣs:tantũ
creſcerẽt aq ꝙ ſubmergeret᷑ nauis.Et ſimilr in
religione qᷓ;uis oia ſubſtantialia obſeruent᷑:tñ
niſi claudat᷑ via pctis etiaʒ minimis:facilit᷑ ad
maioꝛa ꝑuenit᷑.iuxta illõ Auguſtini in qͥdã ſer.
Qui minima negligit:paulatim deciditi maio
ra.Tãta ẽ em hũana fragilitas vti aliq pctcã ve
nialia qͥtidie coꝛruat.vñ Pꝛouer.xxuij.ðt Sa/
lomon. Septies in die cadit iuſtꝰ⁊ reſurgit.qdᷣ
etiã hr in c.ſepties,.de peni.diſt.iij.et HS

6

Bermo

In mult offendimus oẽs. Sicutergo nauis

qn habet etiã minimũ foꝛamẽ nõ recludit᷑: fa/⸗

clliter intrãt aqd magne ⁊ ſubmergũt es.ita qñ re
ligioſus nõ claudit ianuã venialibo pctis: faci⸗

literingrediunt᷑ moꝛtalia.Et in hoc ſenſu loqui

tur Augꝰ.quẽ refert mgf̃ in.iiij.ſen.di.xvj.dicẽs
ꝙ pctã venialia ſi collecta circa nos fuerint ita
nos grauabũt ⁊ oppᷣmẽt ſicut vnũ graue pem
Que vᷣba exponẽs Richar.de media villa eadẽ
diſt. ar. ij. q. ij. dicit: młta pctã venialia nõ eqᷣ/
ualent vni moꝛtali.qꝛ deoꝛdinatio vniꝰ peccati
moꝛtalis plus põderat qᷓ; cctũmille venialia ſi/
mul. Sed vᷣba Auguſtiniintelligenda ſunt di
ſpoſitiue.qꝛ venialia diſponũt ad moꝛtalia.vel
qꝛ ꝑ młtiplicationẽ intantũ poſſet intẽdi volun
tas ꝙ qᷣeſceret in illa deoꝛdinatiõe ſic in fine:ſed
tũc eſſet moꝛtalenõ veniale. Hecule. L

UVinto aſſimilat᷑ religio naui rõne one/

q ratiõis. Nauis em̃ nõ debet eſſe nimis
onerata:ne ſuffo cet᷑ in aqs ⁊ demergat᷑.
Etnõ ſolũ amoueri ab ea debet nimiũ pondus
reꝝ de ſe multũ grauiũ vt lapidũ:metalloꝛuʒ et
hmõi.ſed etiã puluer et aliaꝝ reꝝ de ſe leuiuʒ q̃
muluplicate facerẽt nimiũ grauedinẽ. Silr na⸗

uis nõ debet eſſe nimis exonerata vel alleuiata

et vacua.qꝛ vacillaret ⁊ periclitaret᷑. Et panifoꝛ⸗
miter ĩ reugiõe nõ debet religioſus nimis one⸗
rare carnẽ ſuã auſteritatibo ⁊ abſtinentijs ne in/

firmet᷑ ⁊ deficiat a pnĩa.nec debet eã ſine moꝛti/

ficatione ⁊ pnĩa dimittere ne laſciua efficiat᷑.ſed
debito mõ macerare. Ait em̃ Hugo de ſaõ vi⸗/
ctoꝛe.Qui carnẽ ſuã ſupᷣ modũ affligit ciuẽ ſu⸗

um occidit.Si pluſq; expedit alimẽd reficit:bo
ſtẽ nutrit.Sic g̊ eſt nutriẽda vt ſeruiat:⁊ ſic do⸗/

mãda vt nõ ſuꝑbiat. Non debet etiã religioſus
nimis eſſe oneratꝰ exterioꝛibo cun:nõ ſolũ ꝑni/
cioſis:ſed nec etiã imꝑtinẽtib ⁊ vanis. Nec oc/

cupari debet in exercitijs nimis grauibo ec ſpũz

deuotõis extinguẽtibo:vel ad diſſolutionẽ aiaʒ
trabẽtibo. Et nõ debet ſe itromittere niſi vbi eſt

euidẽs neceſſitas aut vtilitas negocijs ſecłari/

bus.Ait em̃ Amb.in ſermone de moꝛibʒ et vita
honeſta.Qui cun terrenis ſe iplicata dño ſe ſe⸗

parat.Nemo põt amplecti dei gr̃am ſil ⁊ mũdi.

Diffialle eſt celeſtibo cur ⁊ terrenis parit᷑ inſiſte/

re.Et iõ tanqᷓ; moꝛtuꝰ⁊ ſepultus nullã babeas
curã de ſeculo:⁊ oĩ terreno te pᷣua negocio Hec
ille.Itẽ in c.addicimꝰ.in fi.⁊ in c.de pᷣſentiũ.⁊ in
c. Monachi. el.ij.xvj.q.j.pꝛohibent᷑ monachi
cauſas ⁊ negoca ſecłaria exercere niſi ꝓ mona⸗
ſterio ⁊ cũ licẽtia abbad ſui.Uñ ðꝛ ꝙ monachꝰ
freq̃nt᷑ loqᷓns de pecunia mag dicẽdus eſt in⸗/

ſtitoꝛ qᷓ; monachꝰ.c.ſi upis.ea.q.⁊ cã.Nõ ðbet
eñ eſſe totalr ocioſus:ſed ſꝑ in bonis operibo ſe
exercere ⁊ vᷣtuoſe ac pꝛudent᷑ occupare. Uñ ic.
qa tua.xij.q.j.pᷣcipit᷑ religioſis vt diuĩs officijs
inuigilent.Et in c.nunqᷓ;.de ↄſe.diſt.v.ðꝛ.qꝙ nũ/

HG. debet monachꝰ ocio vacare:ſed ſꝑ oꝛõnibo le

ctionibuſq; velopꝑis exercitio oꝑam dare. Etiõ

ſeũs Franciſcꝰ in regula ſua ait ſuis fratribus

Fratres:illi qͥbo graʒ dedit dñs laboꝛãdi:labo
rent fideliter ⁊ deuote:ita ꝙ excluſo ocio aie ini/
mico ſeẽ oꝛõnis ⁊ deuotiòis ſpm̃ nõ extinguãt
cui debent cetera tꝑalia deſeruire. D
Erto aſſimilat᷑ religio naui rõne obedi⸗

s tionis. In naui em̃ oẽs obediũt gubna

toꝛi.Et licet aliqͥs ibi ſiti ſcia vł dignita

te magnꝰ⁊ honoꝛabilł:nõ tñ dedignat᷑ ad eꝰpe

des ſedere.Et ſilr ĩ religiõe licet ſit aliqs magnꝰ
ſaneoß itate vel ſapia:tñ nõ videt᷑ dedignari pᷣ⸗
ato ſubijci licet idiote ⁊ vili:ſicut hoꝛtat᷑ Pau⸗
lus ad Heb.xiij.ſlõ em̃ debet religioſus coſi/

derare qs ſit eiꝰ platꝰ:ſed eũ cuiꝰ officio fũgit.ſ.
bem̃ Frãciſcũ:vel aliũ ſctm̃ reglłe ſue inſtitutoꝛẽ

et eũ ꝓ cuiꝰ amoꝛe ſe fecit ſubditũ.ſ.deuʒ.Sicut
ergo i naui cũ patronꝰ aliqͥd pᷣcipit faciẽdũ:pu⸗
ta vt eleuent᷑ vela vl trahat᷑ choꝛda:oẽs ꝓtinus
exurgũt⁊ dimittũt doꝛmitionẽ ⁊ cibum:ac ſine
moꝛa obediunt ei:et dicũt.Factũ eſt.Et ſi patro
nus aliquẽ ocioſũ regiens ꝑcutit eũ:⁊ mẽſurat

ſuꝑ hũeros eiꝰ vᷣgõ triũ bꝛachioꝛũ quã tenetrin
manu diſcurrẽdo ꝑ nauẽ:nullus ʒ eũ inſurgit:

etiã ſi ſit magni ſtatus.nec diat./Cur me ꝑcuſſi⸗

ſti. Ita debẽt ſe hre religioſi cũ pᷣlato ſuo:nec cõ
tra eiꝰ coꝛrectiones murmurare.ſed ipſiꝰ mada
ta ad plenũ obſeruare. Et ꝓpterea inqt b. Frãci⸗

ſcus in regula ſua. Recoꝛdent᷑ fratres ꝙ pter
deũ abnegauerũt ꝓpꝛias volũtates. Sicut em
Exo.xx.ðᷣt deꝰ. Memẽto vt diẽ ſabbati ſaifices
Qðõ vᷣbũ memẽto appoſuit buic pᷣcepto ⁊ ñ ali⸗
is.qꝛ vt ait Nico.de lyra ibidẽ.qͥ bñ ſccificat fe⸗
ſtũ:ſeruabit oĩa alia mãdata. Ita ipᷣe ſctũs Frã

ciſcꝰ pᷣcepto obediẽtie addidit:recoꝛdẽt᷑ frẽs ⁊ c.

qꝛ qͥ bñ abnegauerit ꝓpꝛiã volũtatẽ ⁊ fecte ſer⸗
uauerit obedientiã:oia alia pꝛecepta regni ſue

obſeruabirͤrt.

ͥ naui etiaʒ licet aliqñ repiant᷑ aliqᷣ qui
i erxtra nauiʒ erãt capitales inimici:tñ ibi

moꝛant᷑ inſimul in mas pace⁊ vnlone.

Etiðo Septio religio aſſimilat᷑ naui rõne q ðꝛ
babitãtiũ vnionis. qꝛ exiſtẽtes in naui ſũt vna

nimes ⁊ ſił ↄcoꝛdat in oib q̃ ꝑtinent ad ↄſeruaz
tionẽ ipſiꝰnauis:laboꝛãdo etpᷣcauẽdo ꝑiculis

ac grauamina poꝛtãdo.Et ſilłr oẽs religioſi de⸗
bent eſſe vnanimcs:iuxta illud Act.iiij. Multi

tudinis aũt credẽtiũ erat coꝛ vnũ ⁊ aia vna.De

q̊ Dauid pᷣſ.cxxij. ait.Ecce qᷓ; bonũ ⁊ qᷓ; iocũdũ
hitare fratres in vnũ.Et Augꝰ.in qͥdã ſer.ad he
remitas inqͥt.O qᷓ; bonũ:o qᷓ; diuinũ: o qᷓ; iocũ
dũ eſt habitare fratres ĩ vnũ:vt vnũ ſit coꝛ:vna
volũtas ⁊ foꝛma viuẽdi.Nã diabolus in illaʒ

domũ vel mentẽ intrare non põt in q̃ chariaaz

dñat᷑. Debent aũt hitare ſimł Pꝛio qᷓ;=tum ad
idẽ domiciliũ.qꝛ Ecces.iiij.ðꝛ.Meliꝰeſt eẽ du⸗
os ſimł q; vnũ ſolũ ⁊c̃. Sũt em̃ q̃ttuoꝛ genera
hoĩm libent᷑ in ſocietate moꝛũãtiũ.ſ.negociateꝭ

ilgoſiſicur
inlenoe Jungte
Utpcgleioni .
Dgoreniuscibe⸗

ulii mnimnl
tmu glur )

0udemntsnleo⸗

cibuplurs

Eantodchatn,
1 madaken
ſinp adin
ſein algolepaſa
ömmagis domih
tanalſiad .
un

öökeroniroatnat

(olkxiginmmrnl

urrdarim Du
rſcrtria Sed
Asopodadnroin
Dhincarirnamur

ſNtlinul Aoorbos

Ghivemttiaudaas:
ſenoblles utarleon
oonnoisdebanrraen
ſödcheſpoabüderrdl

Frnsdcadanmune

Glariorlani fone

(ocub debllisni

adigugeingt

4
4
.

= =

Mauiin
ſriſcnf
ſrien

S==
—
=

„
8
h
1

=

HM

—
E
S

==

—
=
—
S.
S
=
☛
S
=

ſarnen

—
—
E
S

—
=
= E

——
—

Seſeten.
öahtiti

Wuttünin
güginn

Albjiitſn

jai ſone

buu ntidn
Nrimifü⸗

5
ginnuitid
Nisiininik
y paut M
iuuinirq;
in uu ii vne
anmrid/ſenn
nido gials
isreigoſd
Raiii M
honür b⸗
gin aiſa,
duni on
Yrrnüſtin,
ninclen
hanie
in
in /

Folium

qui ad inuicẽ emolimẽta acqrunt. Etideo in p/
dico c.ſubdit᷑. Habẽt em cmolimẽtũ ſodetatis
ſue, Itẽ itinerãtes qͥ auxiliũ ſibi mutuo pᷣbẽt. Et

ideo ðꝛ ibidem. Si vnꝰceciderit ab alio fulciet᷑.
Itẽ pᷣliãtes:qꝛ ſimł ↄiucti meliꝰ hoſtibo reſiſtũüt.
Et iõ addit᷑. Si qͥſpiã pualuerit ↄ vnũ:duo reſi

ſtent ei. Itẽ doꝛmietes:qꝛ tꝑe frigoꝛis mutuo a

ſe frigꝰ expellũt. Etideo ſubdit᷑. Si doꝛmierint
duo fouebunt᷑ mutuo.Serui aũt dei ſũt nego/⸗
ciatoꝛes eiꝰ. et ideo libent inſimł debẽt cõmoꝛa

ni:qꝛ vnꝰab vno ꝑ bonũ exẽplũ acqᷣrit hũilitatẽ

ab alio caſtitatẽ ⁊c. Itẽ ſunt itinerãtes.i.ad cele⸗
ſtẽ priam feſtinãtes. Et ideo ſi vnꝰ cadit:alij ſu/⸗
is oꝛationibo ⁊ exhoꝛtatiõib eũ ſubleuare feſti/
nant. Itẽ ſunt pᷣliãtes.et ideo ð demones foꝛtiꝰ

inualeſcũt qͥ t̃ ſingulare certamẽ deſiderãt.ſicẽ

deſiderabat golias philiſteꝰ.j. Reg.xvij. Item

ſunt doꝛmiẽtes.i.in lecto ↄtẽplatiõis qͥeſcentes.

et ideo qñ ſunt plures inuicẽ ſe inflamãt. O
Ecundo debẽt religioſihabitare i vnuʒ
8 qIq̃tum ad affectũ ⁊ amoꝛeʒ:moꝛe hoim:
nõ feraꝝ q̃ ad inuicẽ pugnãt aut ꝓpter c

buũ qñ nõ delicioſe paſcunt᷑: aut ꝓpt᷑ domiciliuʒ

qñ in magnis domibs nõ collo cant᷑:aut ꝓpt li⸗
bidinẽ dnandi ſi ad pᷣlatões nõ ꝓmouent᷑. Bo
ni aũt religioſi ſicut ſunt vniti habitatione:ita ⁊
mẽtis dilectiõe. Jungit em̃ ipſa religio homies
diuerſaꝝ cõplexionũ.Eſa.xj. Habitabiclupus
cũ agno ⁊ pardus cũ hedo acoeubabit. Quidaʒ
em inſtar lupi vident᷑ natalr eſſe feroces. Qui⸗

dã vᷣo iſtar agni naturalit᷑ mites.Alij iſtar par⸗

di naturaliter aſtuti.Alij aũt inſtar hedi natura

lUlter vident᷑ inqeti.Sed iſtas diuerſas cõplexio

nes amoꝛ dei vnit. Cõiũgit em̃ hoĩes diuerſaꝝ

pꝓuinciarũ ⁊ naturaꝝ.Ela.lxv. Lupꝰ⁊ agnꝰ pa/

ſcent᷑ ſimul.Leo ⁊ bos comedẽt paleas. Siue

em̃ ſint młtũ audaces vt lupi.ſiue parũ vt agni

ſiue nobiles inſtar leonũ.ſiue ignobiles inſtar
boum:oẽs debent vti eodẽ genere ciboꝝ.⁊ vnꝰ

nõ debet ſuꝑabũdare illo q̊ aliꝰindiget.Et eadẽ

q̃ntitas debet dari minoꝛi q̃ et maioꝛi:ſitñ oẽs

eq̃liter ſunt ſani ⁊ foꝛtes.qꝛ ſi vnus eſt ſanus et

foꝛtis et aliꝰ debilis:nõ eſſet equũ ꝙ fieret ſoꝛs

eq̃lis. VUn Augꝰ.ĩ regła ſua ðt.Nõ eq̃lit᷑ oibus

qꝛ nõ eq̃liter valed oẽs:ſed potiꝰ vnicuiq; ſicut
ei opus erit.Cõiũ git etiã religio hoĩes diuerſa⸗
rũ etatũ.Eſa.xj. Uitulus leo ⁊ ouis ſił moꝛabũ

tur:⁊ puer ꝑuulus minabieens Per vitulũ au

tẽ intelligunt᷑ iunioꝛes:iuxta illð Hiere.xxxj.Ca
ſtigaſti me dñe ⁊ eruditꝰſum q̃ſi iuuẽculus ido

mitꝰ. Per ouẽ q̃ hʒ palatũ obſcurũ intelligunt᷑

ſenioꝛes. Per leonẽ vᷣo robuſti⁊ foꝛtes qͥ ſepeĩ
vno monaſterio pacifice moꝛant᷑:⁊ pꝛelatꝰiuue

nis eis pᷣficit᷑. Et ideo Auguſtinꝰ ſuꝑ pᷣdicta ver
ba.Ecce qᷓ; bonum ⁊c.ait. Iſtud verbum velut
dulcis ſonus et ſuauis melodia toti oꝛbi no⸗

tiſſimũ:vt tuba ſpũſſancti diuiſos coꝛꝑe cõgre⸗

gauit ĩ vnũ:⁊ monaſteria płima pexit. P

cXVNII

St aũtſciendũ q; tria ſunt faciũt mo⸗

ę nachũ pfectũ.ſ. Uite bonitas. etideo ðꝛ.

Ecce q; bonũ.Et mẽtis iocũditas.et iðo

addit᷑.habitare fratres in vnũ.Qñ aũtin ipᷣa re
ligione eſt bonitas:ſaitas:⁊ vnitas tũc ipia reli

gio eſt des gratũ habitaculũ.iuxta ilud Pꝛo⸗
uer.xij. Habitacla iuſtoꝝ bñdicent᷑ſ.a deo. Eſt
etiaʒ agelo magnũ ſolaciũ Ps.dicẽte Pꝛeuene
rũt pᷣncipes.i.angeli cõiũcti pſalletibi.i.religioſ
deũ laudãtibo.in medio iuuenculaxꝝ.i.feru ctiũ
aniaꝝ:tympaniſtriaꝝ.i.coꝛpoꝝ moꝛtificatoꝝ.
Eſt qͥʒ homi magnũ pᷣſidiũ. Pꝛouer.xviij.Fra/
ter q iuuat᷑ a fratre qꝗᷓſi auitas firma.Eſt aũt di⸗
bolo magnũ toꝛmẽetũ. Uñ de ↄgregaiiõe religi
oſoꝝ didi põtillud aũ.vj.Terribilis vt caſtro
rũ acies oꝛdinata. Jocũditas aũt ĩ religiõe cau/
ſat᷑ a grata ſo cetate.Ecci.xxv. In tribo bñplaci⸗
tũ eſt ſpũi meo q̃ ſunt ꝓbata coꝛã deo ⁊ hoib.
Cõcoꝛdia fratrũ:amoꝛ ꝓxioꝝ:vir ⁊ mulier ſibi
bñ oſentientes. Tũcnãq; eſt grata ſocietas qñ
fratres exteriꝰ int᷑ ſe hñt ↄcoꝛdiã ⁊ pacificã ↄuer
ſationẽ:⁊ intꝰhñt veram ⁊ nõ fictã dilectionem.

Etiõ ðꝛ.Eõcoꝛdia fratrũ ⁊ amoꝛ ꝓxioꝝ.Et qñ

pᷣlati hñt ad ſubditos ſuos magna beniuolen⸗
tiã:et ſubditi ad pᷣlatos verã obediẽtiaʒ.Et ides
ſubdit᷑. Uir ⁊ mlier ſibi bñ ↄſentiẽtes. Per virũ
em intelligit᷑ pᷣlatꝰ qͥ debet ſubditos ſuos doce/

re legẽ.et ꝑ mulierẽ intelligi᷑ ſubditꝰqͥ debet pᷣla

co ſuo hũiliter obedire. Unitas aũt in religione
cauſat᷑ ex eo ꝙꝙ matia diuiſionũ inde aufert᷑.Di⸗
uiſiões em̃ ⁊ diſcoꝛdie cauſant᷑ ex auaricia.j.ad
Thi.vj. Radix oĩm maop ẽ cupiditas. Iteʒ ex
ſuꝑbia. Pꝛouer.xiij. Int᷑ ſuꝑbos ſꝑ iurgia ſũt.
Itẽ ec carnali ↄcupiſcetia. Jaco.iiij. Uñn bella et
lites in vobis. None ex ↄcupiſcentijs veſtris 4
militãt in mẽbꝛis vf̃is. In religiõe aũt eſt votũ

obedlentie.et iõ nõ debet ibi eſſe diuiſio ex radi⸗/

ce ſuꝑbie.Eſt etiã votũ caſtitat.⁊ ideo nõ debet
ibi eſſe diuiſio ex radice carnalis concupiſcẽtie.
Itẽ in ea eſt votũ pauꝑta.et ideo nõ debet ibi
eſſe diuiſio aliqᷓ ex radice auaricie. DO
Ctauo aſſimilat᷑ religio naui rõne cba⸗
o tionis.In naui em̃ nõ reqᷣrit᷑ cib vel po
tus delicatꝰ: ſed neceſſariꝰ.nec lata men
ſa ſed arta. Naute em ſepe pane biſcocto ⁊ aqua
ſũt ↄtẽti.Et parifoꝛmiter in religiõe nõ debẽt q̃/

ri ðlicata cibaria:ſʒ neceſſaria.n lata mẽſa ſʒ ar

ta.Et idẽ dicẽdũ eſt de veſtitu ⁊ reliqᷣs.qꝛ arta ẽ
via q ducit ad vitaz Matth̊.vij.et ideo dicebat
Paulus.j.ad Thimo.vl. Hñntes alimẽta ⁊ qͥ
bus tegamur:hijs ↄtẽti ſiſus.
Ono religio eqᷣparat᷑ naui rõne ſituatio

n nis.Nauis em̃ in pᷣndapio ⁊ ĩ fine eſt ſtriꝰ

cta:ſed in medio eſt lata.Et ſilłr vita reli⸗
gioſa in pncipio videt᷑ ſtriaa ⁊ arta ꝓpt inexꝑiẽ⸗
tiã ⁊ tẽptationũ freqntiã. Ut em inqͥt Gꝛego.de
vanis mũdanis.labolꝰ illos tẽptare negligi⸗
q̊s qᷣeto iure ſe poſſidere ſanu: Seden reli⸗
2

lus tẽptatiões ingerit cũ eos moꝛti appꝛopinqᷓ/

–

Bermo

gionẽ tales veniũt volentes aiam ſuam de ma/

nu diabolica liberare ⁊ eriꝑe:ac ad deuʒ ꝓ ipſiꝰ

aĩe recupatiõe interpellare: demones volentes
poſſeſſionẽ ipſaʒ retinere: ſe opponũt:⁊ oi via qᷓ
poſſunt illos ipedire conant᷑.Lalis qͥʒ vita ĩ fi⸗
ne videt᷑ ſtrica.qꝛ tũc religioſis guioꝛes diabo

re cõſpicit:vt ait Gꝛeg. Itẽ eſt ſtricta ꝓpt᷑ ſtrictaʒ

rõnem reddẽed.ij.ad Coꝝ.v.Oẽs vos manife/

ſtani opoꝛtet añ tribunal xpᷣi: vtrecipiat vnuſqᷣſ
qʒ; ꝓut geſſit in coꝛꝑe:ſiue bonũ ſiue maluʒ. In
medio aũt eſt lata ꝓpter charitateʒ diffuſam:ad
Roma.v. Charitas dei diffuſa eſt ĩ coꝛdibo ve⸗
ſtris. Uñ PS.ait deo. Uiam mãdatoꝝ tuoꝛuʒ

cucurri cũ dilataſti coꝛ meũ. S

Ecimo aſſimilat᷑ naui religio ratione fa

d bꝛicatiois.lauis em pter iſtuʒ finẽ fa⸗
bꝛicat᷑ vt hoĩiem ꝑ pelagꝰad poꝛtũ ꝑdu⸗
cat.Et ſiłr religio ideo eſt iſtituta vt hoĩeʒ in pe/
lago huiꝰ ſeculi fluctuantẽ ad poꝛtũ patrie cele/
ſtis adducat.Et ſicut hõ in naui exiſtes doꝛmi⸗
endo:comedẽdoq; ⁊ qeſcẽdo ſꝑ vadit ad poꝛtũ
Dic verꝰ religioſus doꝛmiẽdo vadit ad celum
Naã ſᷣm GBꝛeg.ſomnꝰ ſccõꝝ non vacat a merito.
ideo em̃ doꝛmiũt vt ad laudãdũ deũ foꝛtioꝛes
aſſurgãt.iĩmo ⁊ ipᷣa ſccõꝝ ſomnia aliqñ ſũt meri
toꝛia:dicẽte deo PS. Reliqͥe cogitatiõis dieʒ fe
ſtũ agenttibi. Reliqͥe em cogitationũ ſunt ſom⸗
nia qͥ ſccis virj accidunt ex bonis meditatiõibo

q̃s vigilãdo habuerũt.q̃ quidẽ deo faciunt ma

gnũ feſtũ. Silr comedẽdo vadũtad celũ.ideo
em̃ comedũt vt ſint foꝛtioꝛes ad ſeruiẽdũ deo.j
ad Coꝝ.x.Siue mãducatis:ſiue bibitis:oĩia in
gliam dei facite.Siłr qeſcẽdo vadũt ad celum.
Igdeo em qᷣeſcũt vt ſint foꝛtioꝛes ad laboꝛandũ
Sicut em̃ mali vtunt᷑ ſua foꝛtitudie ad maluʒ
iuxta illð Eſa.v. UVe qͥ potẽtes eſtꝭ ad bibẽdũ vi
nũ ⁊c̃.ſic boni ea vtunt᷑ ad bonũ.Etiðo dicebat
PsS.deo.Foꝛtitudinẽ meã ad te cuſtodiã. Z

Mgdecimo aſſimilat᷑ religio naui ratione
v gubnatiõis. Nauẽ em̃ regi ⁊ gubernat

nauclerꝰ a poſterioꝛi.ars aut poſteri
oꝛ hoĩs ẽ moꝛs.Nauderꝰ vᷣo ẽ meditatio moꝛ⸗
ᷣ:quã hñt q̃ſi ↄtinue veri religioſi.amat igit
iſte nauderꝰad auaros ne amẽt diuitias.qꝛ nõ
oꝛtabunt inde niſi viliſſimuʒ ſaccum.De quo
abetur Job. xvj. Saccum conſui ſuper cutem
meam.Llamat ad voluptuoſos vt dimittãt de

licas.qꝛ eoꝛũ caro ciro erit cib vᷣmiũ. Job.xxj.

Siml in puluere doꝛmiẽt ⁊ vᷣmes oꝑient eos.
lamat ad ſuꝑbos vt dimittãt ambitões ſuas

beſtie ſuꝑ eos aſcẽdẽt ꝑ ↄculcatiõem.Ecci.x.Cũ

moꝛit᷑ hõ herediabit ſerpẽtes:beſtias ⁊ vᷣmes.

Otandũ aũt ꝙ iſtã nauẽ q̃ttuoꝛ
Uxvẽti tẽptationũ impellũt ⁊ agitãt.Nã q̃ſ⸗
Auas religioſos exagitat vana głia. Etiſte
ect vent? qͥ ſtacab oꝛiẽte.qñn.ſ.hñt vanam głiaʒ:

qꝛ illi qͥ volũt eleuari ſuꝑ alios ꝑ elationeʒ: cto

xxVII

aut qꝛ: ſunt oꝛti de magno genere:aut qꝛ bñtlui

men magne ſcie:aut qꝛ ſũtin aliq̃ mag pᷣlanõe.

Quoſda exagitat carnalis ↄcupiſcètia. Etiſte

vẽtus qͥ flat ab occidẽte.i.a carne q qͥtidie tendit

ad occaſuʒ.⁊ iſtum ventũ valde nimet ſerui dei.
Quoſdã exagitat auaricia:et iſte eſt vẽtꝰqͥ fiata

meridie.ſ.auſterterrene ꝓſꝑita.Quoſdam vo
exagitat accidia:⁊ iſte eſt vẽtꝰqͥ flata ſeptẽtrione
ſq; aqlo frigiditatꝭ.i.aceidie ⁊ toꝛporꝭ:ſiue vẽtꝰ

aduerſita ⁊ tribulatiõis.De qͥbo ven exponi

põt illud Dañ.vij.Uidebã in viſiõe noccj.⁊ ecce

qttuoꝛ vẽti pugnabãti marimaꝗ.Etillð Dat

thei.viij.Et ecce motꝰmagnus.ſ.vẽtoꝝ factꝰ eſt
in mari:ita vt nauicula oꝑiret᷑ flucib.Eratem
ventus cõtrarius eis.Qð etiã h Mar.vj. X
Mzwminẽte igit᷑ tẽpeſtate tẽptatõis q̃ttu
i oꝛ facere debet tẽpcatꝰ. Pꝛimo ꝓij cere
onꝰ.ſ.cupiditaᷣ ⁊ pctõꝝ:iuxta illud ad

Heb.rxij.Deponẽetes oẽ põdus ⁊ circũſtãs nos

pcetm̃ ⁊c̃. Uñ ðꝛ Jone.j.iſerunt vaſa q̃ erant

in naui in mare vt alleuiaret᷑ nauis. Scõo ve⸗/

lũ elationis debet deponere:⁊ in imo hũilitans

manere.qꝛ vẽti celſa exagitãt:⁊ infima nõ inqe⸗
tant:iuxta illud Ouidij. Perflãt altiſſima ven /
ti ⁊c.Et Oꝛacꝰ in odis li.ij.ait. Sepius ventis
agitat᷑ ingẽs Pinꝰ:et celſe guioꝛe caſu decidũt
turres:feriũtq; ſũmos fulgura mõtes.Et Chꝛię.

ſoſt. ðt:q rami qͥ in alto ſũt ſepe a ved frangun

tur.q aũt ſuntin imo ſecuri cõſiſtũt. Sicut gum
minente tẽpeſtate exclamat patronꝰnau di.Di
mittat vela.ita ego dico oibo ſuꝑbis illo.j. Pe.
v. Huũiliami ſub poteẽti manu dei.Ait em ꝓpba
pᷣſ.cæxxiiij. Cuſtodiẽs paruulos dñs:bũiliat
ſum ⁊ liberauit me. Tercio anchoꝛã ſpei debet
in deũ figere. ad Heb.vj.Cõfugimꝰ ad tenendã

ꝓpoſitã ſpeʒ quã ſicẽ anchoꝛã hẽmꝰ tutã ⁊ firmã

Quarto ad deũ ⁊ ſctõs debet refugere. ſic legi

7

Matthᷣ.viij.ꝙ cũ diſcipuli eſſent in ꝑiculo nau

fragij dixerũt dño Jeſu. Dñeſaluanos:ꝑimꝰ.
et Matth.xiiij.ðꝛ q/ Petrꝰ cũ cepiſſet mergi ex⸗
clamauit di.Dñe ſaluũ me fac. Et ↄtinuo ieſus
extendẽs manũ appᷣhẽdit ulũ ⁊c̃.
Vodecimo aſſimilat᷑ religio naui rõne

d balulatiõis ſiue depoꝛtatiõis. IHIamna
us balulat ⁊ poꝛtat diuerſas merces.ſ.
viles ⁊ pᷣcioſas.et in ea ſunt młta exercina. Et ſi
milit᷑ in religiõe diuerſa ſunt officia.Et ſic oẽs
q ſunt in naui ditant᷑ de mercibo eiꝰtaʒ vilibo q;
pcioſis ſi veniũt ad poꝛtũ:ita in religiõe oẽs bñn
facientes officia ſua tã vilia qᷓ; honoꝛabilia cuz
maxio pᷣmio ditant᷑ in celeſti regno:ſi vſq; in fi-

nẽ ꝑſeuerãt.Et ideo de religioſi
Job.ix.Quaſi naues poma poꝛtates.Et de re⸗
ligione dici põtillõ Pꝛouer.vl.Faca eſt qſina
uis inſtitoꝛis de lõge poꝛtãs panẽ ſuuʒ.Sicut
etiã ſi nauis ꝑiditet᷑ mag dãnificant᷑ qͥ ſunt in
naui:ita illi q male ↄuerſant᷑iĩ religiõe maioꝛẽ i
teritũ recipiũt in inferno.Ad qð facitc.ſi Pau⸗

8 põt dici illud

yicß
liiit
ntcicſine

Nte⸗⸗

(imnnt,leginnn

oegenſtunrz

inuoncfit
(citisat Hu
(inücoſutule
Bonin üͤſc

fucß Zanucke

Aolnecſtamente

iſffeniehablon,
Wiollgauent
ſaneno cobun
factones ignis
6przeinulen
omenualno de

afri n Znd.

ſiͤkorcksanr or

iicltgi hinat⸗
censeGi⸗

eioturn de
Coglanchinfnrne
rlgatu
1, Welsctmar
coobibonob
ſonig:ens? ut.
tſuppo naueriu
ſmnone thalii d
ſepchtnnsr
ſrg dinlins poſſi
Gicoblino dap.
nnſmlbt
hrorincimna
ainuneſſi,
WMcläaimi
initiuſt
cnzckgcinn
N
b annu

oſiſoſeniätden⸗

eadſali in
bädünig ien
mbinecimno

mtalihinglenn
Nt diinin

chir
Quddn
kkiſgnn
epanſlenG

vWr

echrrisin

1,

Dino Nr.

umntlud dd
1CrifisnrS5
rrſtänt
. Scleſens
ictt in N
ſeni
da Aügn
nos dishüln⸗
mchai e w
fugnumne
ſannunn
Ghllanng
yrmlis
ſdigonue

Gemdis⸗ſn
Geè

„

fa Klit o

rligotdisn
honorabluuc
moltig
ſs otdlln
Fnhe
lul

Folium

ius ·xxrij q. v. Uñ dicit Aug. in c. quatumlibet
xlvij.diſt. Religioſi deficiẽtes ſunt peſſimi: ꝑſe⸗
uerãtes optimi.Accedite & o iuuenes nõ coniu

gati in iſta nauiculã religionis:ſivulq ꝑuenire
ad poꝛtã ſaluu. Z

Oc aũt debet facere trib rõnibus. Pꝛi
h ma aũt dꝛ ceſſatiõis. In religiõe em me
iis põt qͥs abſtinere a vicijs:⁊ vᷣtutibo in
ſudare qᷓ; i ſecło.Et h̊ ꝓbat᷑ ꝑ illã regulã vulga/⸗

rẽ.ꝙ ceſſante cã ceſſat effectꝰ.ij. Phili.⁊.ij. de ge

nera. ? c.cũ ceſſante.de aſpel. et c.cũ infirmitas.
de peni.⁊ re.Cauſe aũt ꝓpt᷑ q̃s in ſeculo tot pctaã
cõmittunt᷑ licet ſint młte:tñ octo int᷑ alias pᷣnci⸗

palioꝛes exiſtuntad q̃s alie reducunt᷑. Pꝛima

eſt nimia comeſtio:potatio:⁊ doꝛmitio:ac plu⸗
maꝝ ſenſualitas.Uñ YFrãciſcꝰ petrarcha in ſu⸗
is trũphis ait. Gula ſomnꝰ⁊ ocioſe plume oẽʒ
vᷣtutẽ mũdo ſuſtulerũt. Secũda eſt ocium qͥd
