gigetes
Mdnd
GMud
cnze
icatio
dar
1 Muim
inun⸗
Nniia
a dnia⸗
In flaime
Pberas,
Joochim
clcipbe
Uetiporef
msimn
tpobti
tunn 0
laptori
Ktumin
litmibi
cainde
ſamcen
lichꝛiſte
Mhalro
gvegan⸗
leguein

nese
asded
ochn
dagerit ſn

pilliselin
Vndptcrinee

antt Bð
aſocihtig
Wini

Selzee
dami cntn
emüdo duegi
Wn Mnebens e

tnocerſolntn
doſo morhi
Scgbiillominin
l

ani eponsen

nnisrſchasdet

rinodlsnins
lu daindcfi

Ni e aiie

Ganaini
nfurimrg
Uüiſeaur
Soin
micamnia
r nüdi ubt
6 a
tins nis. Au
en ii
whos gblidgld

“l

iwosg
=
rumuuſhli
rulunnft
Ni ſnln
Ouischlech
innsthaldl
nm aſin
efunng⸗

phau n
ſucn

=
e

Pinin

Foliũ

ſamarie.liij. Regũ.vj.? Sennacberib. iiij. Re⸗
gum. xix.⁊ Eſa.xxxviij.et Niniue Jone.iij.⁊ Na

buchodonoſoꝛ Danieł.iiij.⁊ Hieruſalẽ Lu.ix.
⁊ Mattb.xxiij. Sic etiã pꝛenũciauit vltimum

mũdi exterminiũ nõ per vnũ tm̃:ſed per pꝛedi⸗

catoꝛes quaſi inumerabiles. Miſit em Johan
nem baptiſtã qui hoc pꝛenũciauit. TCu.? Mat
thei.iij.c.dicẽs. Jam ſecuris ad radicẽ arboꝛis
poſita eſt ⁊c. Miſit quoq; aplłos ⁊ doctoꝛes ec
cleſie qui de aduẽtu antixpi⁊ iudicij finalis pꝛe
dicauerũt dicẽtes illud Matthᷣͥ.iiij. Penitẽtiã
agite appꝛopinquabit em regnũ celoꝛũ. Milſit

poſtmodũ beatũ Franciſcuʒ ac Dominicũ qui
inuitatis ad eternas nuptias annũciarẽt:quia

parata ſunt om̃ia. Matth.xxij.? Lu.xiiij. Po⸗
ſtremo miſit ſanctũ Bernardinũ qͥ fuit ille ãge
lus de quo Apod.xiij.inquit beatꝰ Johãnes:
ꝙ habebat in manu euãgeliũ eternũ.ullꝰ em̃
ſanctꝰ fecit libꝛũ qui appellet᷑ euangeliũ eternũ

niſi ipᷣe ſanc Bernardinꝰ.De cuius pꝛedicatõ
ne ait ipſe ſanctꝰ Johes vbi ſupꝛa.ꝙ clamauit

voce magna dicẽs.Timete deũ ⁊ date illi gliaʒ
⁊ honoꝛẽ:quia venit hoꝛa iudicij eiꝰ. In ſignuʒ
autẽ ꝙ ipᷣe ſanctus Bernardinꝰ erat ille ange⸗
lus in pᷣmo ſuo ſᷣmõe quẽ populo fecit accepit
ꝓ themate illud Pſalmiſte. liſi cõuerſi fueric⸗
gladiũ ſuũ vibꝛabit:arcũ ſuum tetẽdit ⁊ para⸗
uit illũ.Super quibo verbis pꝛedicauit de fla⸗
gellis dei ⁊ de iudicio vniuerſali. Ultimate vi⸗
dens deus hoĩes inuitatos ad nuptias eſſe ne
gligẽtes:⁊nõ venire miſit quaſi innumerabiles
pꝛedicatoꝛes ad annüciãdum finẽ mũdi dicẽs
eis illud Luce.xiiij. Ite in vicos ⁊ plateas ⁊ qͥ̃ſ/

cunq; inueneritis cõpellite intrare.ſ.feruoꝛe pꝛe

dicatiõis.Nõ eſt em̃ quodãmõ terra in qua nõ
vadãt pꝛedicatoꝛes annũciãtes tẽpus antixpᷣi
⁊ vltimi iudicij in ꝓximo adeſſe. Quãto em̃ ꝓ⸗
pinquiꝰ eſt flagellũ:tanto plures mittũtur ad
annũciandũ.Quod figurat eccłia que antevlti
mã dñnicã aduẽtus ponit tm̃ vnum ꝓphetã:ſed

in vltima dñica quaſi in fine ponit duodecim

ꝓphetas.Et pꝛedicta confirmãẽtur:quia abbas
Joachim:vt habet᷑ in ↄfoꝛmitatibo beati Fran
ciſci:phetauit ꝙ multi fratres minoꝛes inſtã⸗
tetẽpoꝛe finis mũdi per mundũ diſcurrẽt pᷣdi⸗
cantes quotidie qð hodiernis tẽpoꝛibus vide⸗
mus impletũ. Pꝛeterea illð eſt credibile ð quo
eſt publica vox ⁊ fama ſᷣm gloſam in.l.at ſi na⸗
tura.S.cũ me abſente.ff.de negocijs geſtis. Sʒ
iã ꝑ totũ mundũ eſt publica vox ⁊ fama ãtichꝛi
ſtum in pꝛoximo venturũ.ergo ⁊c̃. Unde retu⸗
lit mihi qͥdã frater noſter ꝙ exiſtẽs in terra ſan⸗
ca interrogauit quẽdam fratrẽ noſtrũ qͥ fuerat
ſaracenꝰ:que opinio eſſet inter ſaracenos de an
tichꝛiſto.Et ipᷣe reſpõdit ꝙ in Hieruſalem ⁊ in
Chairo ⁊ in Lamech publice dicebat᷑ natũ eſſe

quẽdam puerũ qui ſuaʒ ſectã debebat deſtrue
re que in bꝛeuitẽpoꝛe ſᷣm ſuas pꝛophetias eſt fi

CvVn

nienda.Et pꝛopter hoc nõ plãtãt vineas aut v-

rnidaria:nec edificãt de nouo.Similit᷑ iudei di⸗

cunt natũ eſſe ſuũ meſſiã:⁊ ad partes vltrama⸗
rinas multi pergũt vt eum inueniãt. Hoc etiã
ano milleſimo q̃dringẽteſimo nonageſimoter
tio die tertio nouẽbꝛis in ciuitace Mediolani
quidã demon adiuratꝰan tẽpus antichꝛiſti eẽt

pꝓximũ: rñdit. Cito:cito:cito adueniet. Retulit

etiã mihi quidaʒ nobilis fidedignus ſe vidiſſe
quẽdã libꝛũ antiquiſſimũ factuʒ vltra montes
ante xpᷣi aduẽtũ per multos annos:in quo pꝛe
dicta ſu nt multa que fieri debebant vſq; ad fi⸗
nem mũdi:⁊ om̃ia que ibi dicta ſunt de chꝛiſto
⁊ de alijs:euenerũt.Et in ipᷣo libꝛo ſcriptũ eſt ꝙ
finis mũdi erit in milleſimo quingẽteſimo:niſi
deus aliter diſponat. A duobo q̊q; annis citra
moꝛtuꝰ eſt quida patruus meꝰ nomine magi⸗
ſter Mattheꝰ de buſti qui erat doctiſſimꝰ me⸗
dicus⁊ aſtrologꝰ:⁊ dicebat ꝙ infra paucos an
nos debet regnare quedã ↄſtellatio in qua aut
mũdus deſtruetur:aut vita hominũ ⁊ modus
viuẽdi mutabit᷑.Quidã quoq; aſtrologi dicũt
ꝙ in milleſimo qͥngenteſimo vel circa debet re⸗
gnare quedã cõſtellatio in qua om̃es leges da⸗
te ſunt.ſq; lex Mopſi:lex Chꝛiſti:: lex Machu
mecthica:⁊ alie.⁊ q tũc debet dari alia lex noua
Alia aũt lex noua nõ dabitur niſi lex antichꝛiſti
Anõ multis etiã annis citra quidã diſcurrẽs ꝑ

quãdam ciuitatẽ Italie in ſpiritu exdamãs di

cebat.Anno milleſimo qͥngenteſimo mũdus fi
niet tempꝰſuum.Huius qͥʒ opiniõis ſunt mul
ti qui illud dictũ ſaluatoꝛis Act᷑.j.Nõ eſt veſtꝝ
noſce tempoꝛa vel momẽta quspeter poſuit in
ſua poteſtate.exponũt.ſ.reuelãda in tẽpoꝛe op⸗
poꝛtuno. Nam dicũt nõ fuiſſe oppoꝛtunũ hoc
reuelare tẽpoꝛe apoſtoloꝛũ.quia cũ tot genera⸗
tiones hoiĩm adhuc deberẽt eſſe ante finẽ mun⸗
di nõ fuiſſʒ timoꝛ pꝛedicti exterminij niſi in vlti
ma generatione ⁊ in fine eius.quod non fuiſſet
vrile ipſis generatiõibp. Unde cõcludũt ꝙ ſicut

tempꝰ pꝛimi aduẽtꝰ chꝛiſti fuit reuelatũ.vt pa⸗

tet per numerũ hebdomadarũ que deſcribunt᷑

Daniel.ix.vnð repꝛehẽdit chꝛiſtus iudeos Lu⸗

ce.xij.dicens. Hypocrite:faciẽ celi ⁊ terre noſtis

ꝓbare:hoc autem tempus quõ nõ ꝓbatis. Ita

ctiã tempꝰ ſecũdi aduẽtus eius.ſ.ad iudicum

fuit ſᷣm eos reuelatũ tẽpoꝛe oppoꝛtuno. Unde

exponũt.Nõ eſt veſtrũ:ſed.ſ.alioꝛuʒ quibꝰ ipſe
pater poſtea reuelabit quãdo expediet:ſicut di⸗
cunt euʒ poſtea feciſſe.Et ad illð Matthᷣ.xxiiij.
⁊ Marci.xiſj.De die illa ⁊ hoꝛa nemo ſcit ⁊c̃.re
ſpondẽt:qꝙ intelligit᷑ de ſciẽtia pꝛopꝛie ſumpta.
Quia ſcire eſt rem ꝑ cauſam cognoſcere:⁊ quo⸗
niã ita eſt ⁊ nõ ↄtingit aliter ſe habere.vt dicit᷑j.
poſterioꝝ.Et exponũt etiã.Nemo ſai.ſ.reuelan
dum tũc tẽpoꝛis:⁊ dicũt ꝙ nõ dixit. Nemo ſcit
ex pꝛedicta cauſa.Uerũ quia vtrũ pᷣdicte reueta
tiones ſiue phetie fuerint a deo facte ⁊ inſpira⸗
PpbP S

Bermo

te nõ bence cõſtat nobis pꝛo certo:ego de anno

⁊ tẽpoꝛe ipᷣius antichꝛiſti ⁊ finis mudi nihil cer

titudialiter affirmo.De opinatõe ãt loquar qð

no bis eſt a deo cõceſſum. Nam ipᷣe dns ieſus

dedit nobis ſigna poſt que poſſumꝰ opinari ci

to eſſe futuꝝ finẽ mũdi dicẽs Mat. xxiiij.Cũ vi

deritis hec omia ſcitote quia ꝓpe eſt in ianuis.et
idẽ dixit Marci.xiij.Et ideo Dañ.xij.poſtq; an
gelus dixit ꝙ clauſi ſunt ſignatiq; ſermões.ad
didit.Nõ intelligẽt om̃s impij. Poꝛro docti in
telligẽt.vbi Nicolaꝰ de lyra ait:ꝙ multa futura
⁊ ſecreta que deꝰ occultat malis.iuxta illð Sa⸗
piẽtie.j. In maliuolã aĩaʒ nõ introibit ſapiẽtia.
reuelat bonis eum rogãtibo ⁊ in ſacra ſcriptu⸗
ra ſe exercẽtibus. Pꝛopter quod rogabat pſal.
dicẽs. Reuela dñe oculos meos:⁊ cõſiderabo
mirabilia de lege tua.Qua ex re perſcrutãdo ſa
cram ſcripturã:⁊ ſigna pꝛedicta aliaſqʒ cõiectu
ras dico:ꝙ opinoꝛ multos de his qui nuncvi⸗
uũtvicturoscoꝛꝑałrvſq; ad tẽpꝰ ꝑſecutiõis an
tichꝛiſti ⁊ finis mũdi.iuxta illð ſaluatorj Mat
chei.xxiiij. Nõ pꝛet᷑ibit generatio iſta donec om
nia fiant. Scriptũ nanq; eſt Apod.x.ꝙ beatus
Johãnes euãgeliſta vidit angelũ deſcendẽtem
de celo qui iurauit per viuentẽ in ſecula ſeculo⸗
rum:qꝙ tempus ampliꝰ nõ erit:⁊ cõſequẽter ꝙ
cito veniet finis mũdi.Et Apod.xiiij.dicitur.qꝙ
alius ãgelus exiuit de templo camãs voce ma
gna ad ſedẽtem ſuper nubẽ. Mitte falcem tuaʒ

⁊ mete:quia venit hoꝛa vt metat᷑: quonis aruit
meſſis terre.Et miſit qui ſedebat ſuꝑ nubẽ fal⸗/⸗

cem ſuã in terrã ⁊ meſſuiteã.Et alius angelłlꝰ ex
iuit de templo quod eſt in celo habẽs ⁊ ipᷣe fal⸗
cem acutã.Et alius angelꝰ exiuit de altari et cla
mauitvoce magna ad eũ qui habebat falcẽ acu
tam dicẽs. Mitte falcẽ tuaʒ acutã:⁊ vindemia
botros vinee terre:quoniã mature ſunt vue eiꝰ.
hecibi.Etideo armemꝰ nos iſto tẽpoꝛe ꝑiculo⸗

ſo armatura pnie.De qua ait apłus ad Epheſ.

vi. Induite vos armatura dei vt poſſitis ſtare
aduerſus inſidias diaboli:ſcʒ tẽpoꝛe ꝑſecutio⸗
nis antixpi.
Pars quarta huius ſermõis de ꝑſecutione
Icet quicũq; offendit xpᷣm ⁊ eius pꝛe
ceptis contrariat᷑ antichꝛiſtꝰ dici poſ
ſit ᷣm apłi ſentẽtiã.j. Johis.iiij.⁊.ij.
eeiluſdẽ apłi.j.c. Unð verũ eſt lud qð
idẽ Johẽs euãgeliſta pᷣme canonice ſue.ij.c.di⸗
cit.Et iam ãtichꝛiſti facti ſunt multi.Sicut em̃
aduẽtum magni pncipis ad aliquẽ locũ pꝛece⸗
dunt eiꝰ famuli:⁊ ſeruitoꝛes ei pꝛeparãtes ho⸗
ſpitiũ:ita aduentũ ãtichꝛiſti in mundũ pᷣcedũt
multi ſcelerati eiꝰ diſcipuli cõturbãtes ipᷣm mũ
dum:⁊ diſponẽtes eum ad recipiẽdã pꝛedictaʒ
legẽ ipᷣius ãtichꝛiſti. Uñ Iſidoꝛus in lib.j.de ſũ

mo bono.c.xxvj.ait.Anteq; veniat antichꝛiſtus

7,

multa iam eiꝰ mẽbꝛa pꝛeceſſerũt:⁊ pꝛaue actio⸗

nis merito caput pꝛopꝛiũ pꝛeuenerũt.Etiteruz

dicit. Om̃is qui ſᷣm ꝓfeſſionis ſue noꝛmò non
viuit aut aliter docet antixpᷣus eſt. Sed nos de
ꝓpꝛio ãatichꝛiſto nũc loquẽtes duo ðᷣclarabumꝰ

de eius ꝑſecutiõe. Pꝛimũ dicet᷑ ſeductiõis.Se⸗/⸗

cundũ vᷣo cruciatiõis.Que duo denotantur in
pᷣdicta ꝓphetia Jacob Geñ.xlix.ſ.pDan coluber
toꝛtuoſus ⁊c.vbi gloſa ait.ꝙ ãtixpᷣus erit vt co⸗
luber fallax blandicijs ⁊ deceptiõibo:⁊ erit vt ce
raſtes exterminãs toꝛmẽtis ⁊ terroꝛib. Cuius
ſerpẽtis coꝛnua ſunt ad modũ vermiculoꝛum.

Qui abſcondẽs ſe totũ ſub puluere mõſtrat ſo
lum coꝛnua que cedẽtes aues eſſe vᷣmes ⁊ ap/

pꝛopinquãtes vt comedãt ab eo occidunt᷑. Pꝛi
mo ergo ãtichꝛiſtꝰ ſeducet multos benignitate
ficta ⁊ pꝛedicatiõe callida. Pꝛedicabit em legeʒ
xpᷣi eſſe falſam:atq; illã deſtruere conabit᷑ mit/

tens ſuos pᷣdicatoꝛes per vniuerſum oꝛbẽ pꝛe⸗/

dicãtes cõtra chꝛiſtũ ⁊ fidẽ eius.ipᷣmq; ãtixpᷣm
verũ deum affirmãtes:⁊ chꝛiſtũ nõ eſſe natũ ex
virgine nec filiũ dei:ſed ſeduccoꝛẽ⁊ hypocritam
atq; ꝓ ſuis iniqͥ tatibo crucifixũ.Etverifica bit᷑ il
lud Eſaie.xxix.Coꝛruit in plateis veritas ⁊c.Et
ipᷣe ãtichꝛiſtꝰ dabit cultoꝛibo ſuis beſtialibolegẽ
nouã in perditionẽ eoꝛũ.Et hoc pꝛeuidit ſpiri⸗
tu ꝓphetico Dauid pſal.ix.cum dixit deo. Loſti

tue legiſlatoꝛẽ ſuper eos.ſ.antichꝛiſtũ.vt ſcane

gentes qm̃ homies ſunt.ſ.beſtiales ⁊ damnãdi
Auferet etiã ipᷣe perditus ãtichꝛiſtꝰ diuinũ offi⸗
cium ⁊ celebꝛationẽ miſſarũ.vt inquit Gꝛeg.in
moꝛalł.Et hoc ꝓphetauit Daniel ſui libꝛi.vij.ca.
dicẽs. Robur datũ eſt ei contra iuge ſacrificiũ
⁊ pꝛoſteꝛnet᷑ veritas in terram.⁊.viij.c.etiã dicit.
Egreſſum eſt coꝛnu modicũ ⁊ factũ eſt grande:
⁊ magnificatũ eſt contra foꝛtitudinẽ celi:⁊ deie

cit de ſtellis ⁊ cõculcauit eas:⁊ vſq; ad pᷣnapes

foꝛtitudinis magnificatꝰ eſt:⁊ ab eo tulit iuge

ſacrificiũ ⁊ deiecit locũ ſanctificationis eius.Et

Johebł.j.dicit᷑. Perijt ſacrificiũ ⁊ libatio de do⸗
mo dñi:⁊ luxerũt ſacerdotes miniſtri dñi.De⸗
populata eſt regio ⁊c̃.Oſtẽdet quoq; ãtichꝛiſtꝰ

ſe eẽverũ meſſiã a iudeis expectatũ.⁊ iõ incarna
tum eſſevt eos bonis tẽpoꝛalibo in hoc mundo

abũdare faciat. Unð ſuꝑ illud Danielł.viij. Ue
ritas in terrã pꝛoſternet ait Gꝛego.Quia tẽpo⸗
re antixp̃i fides celeſtiũ ad deſideriũ vite tẽpoꝛa

lis dedinabit᷑. Et hoc modo ipᷣe perfidus anti⸗

chꝛiſtꝰ ſeducet iudeos reedificãs templũ Salo
monis in hirłm:⁊ in eo ſe adoꝛari faciẽs vt deꝰ

⁊ meſſias. Pꝛecipietq; cerimonias iudeoꝝ ob⸗
ſeruari ⁊ hoĩes circũcidi:⁊ ipᷣe etiã in hieruſaleʒ

ſe faciet circũcidi.vt ait Albertꝰ magnꝰ in cõpẽ/
dio theologie libꝛo.vij.c.vij.Et pꝛedicabit liatũ
eſſe iudeis fenerari alienis. Itẽ iubebit coli ſab⸗

batũ.vt dicit᷑ in.c.ꝑuenit.de ↄſe.di.iij. De iſta ãt

ſeductiõe pꝛedictũ fuit Apod.xvj.vbi dicit apo

ſtolus. Cidi de oꝛe draconis:⁊ de oꝛe beſtie:ee

deorpſcvc
gd modüti
eſ diabo
gicadiroenn
aliicicof
ſtieguußt
lesocurnul
Aſeoheram
cobari⸗
ſancntacee
erdanicee
ſinkabieyte
Ghoraröein
fiuserrrihen
ſimſanettan
bvirüngvlu
falmerlubag
Poneinüxire
Paridle
. od
ſagnard.
MoN
orhocch
gvlſsa
udleco
uſploꝛi
muoꝛmnb
,Prooner
hoxx Ali
clner dol
Ecide
poarent
ſpſeo
nna⸗ſed en
dequlbyine
gntem pſen
Moglgiart
ſteriä clecn.
feverſticae
nltunda cphe
ug quoq
Cdueurſerde
Wwtemiroa
Moandl
uscusd
änalgnä
lnchmidcn
Chrohlfune
ſpeannchn
dicck. rde
dentesda
pertmidui
parebited
perillud;
quaſiocal
cponens
gulaſimul
ſullcabit

R
nsſue mz

ucke

Sduo a⸗

Nkſechaie

l.Dnee

Gölhenn

itmorh

scſſeingg

W
dedolani,
mus dn

Cecin

ungirig
ucdirden
olorcs ant:
Eboceacti⸗
dmdirtde
nicheiſt da⸗
i.xcinqu
aniel ſoilhei⸗
mera igelenn
m. Vii ci
t aick e
rntwanidi
.: N
Crowa
mimnns i
iliuud N
pgitt
i: ünun

Piboennnen

duntlni

an Oaniho B

ürrihon
ieids n
fumgi
tcindine
u nc
Eulahla
Ena
Ndili⸗⸗
entel

2
e

tcudine ⁊ dolo. =M
Ecũdo ſeducet multos miraculoꝛũ ap⸗
ſ. parentiũ lʒ falſoꝛũ oſtenſiõe.Et nõ ſoluʒ
ipſe operabit᷑ talia miracula ⁊ faciet mi⸗
randa:ſed etiã eius diſcipuli virtute diabolica.
De quibo inquit dominꝰ Matth.xxiiij. Sur⸗

Foliũ

deoꝛe pſeudo ꝓphete exiretres ſpiritꝰ imũdos
ad modũ ranarũ. Pꝛimus ſpũs eſt draconis

id eſt diaboli:qui ꝑ os ãtcichꝛiſti ⁊ ſequaciũ pꝛe⸗
dicabit oẽm ſubtilitatẽvltra humanũ intellectũ

falſificãdo ſcripturas. Secũdus ſpũs eſt be

ſtie:quia pᷣdicabit om̃ia ſcelera eẽ licita:⁊ beſtia
les ac carnales voluptates ⁊ deleccationes imo

eſſe opera meritoꝛia. Tertius ſpũs eſt pſeu⸗
do ꝓphete.i.hypocrite.quia ipᷣe ãtichꝛiſtꝰ finget
ſanctitatẽ ⁊ pudiciciã ac caſtitatẽ:bſᷣm Hiero.ſu
per Danielẽ qui etiã ibidẽ ait.ꝙ tantã ſanctitatẽ
ſimłabit vt eos quos cruciauerit martyres ſui
cõparatiõe iniquos faciat apparere. Et GBꝛego⸗
rius.xxxiij.moꝛalł.c.xxxvj.inquit. Per hypocri⸗
ſim ſanctitatis eaʒ quã ipᷣe dominꝰ veraciter ha
buit ſingularẽ ſibi ineſſe ſapiẽtiam mentiet᷑ ⁊ vi
tam:⁊ ſub agni ſpecie auditoꝛib repꝛobis ſer⸗
pentinũ virus infundet.Et de hoc pꝛedictũ fuit
Daniel.vij.vbi dicit᷑.ꝙ habebit os loquẽs ingẽ
tia.Et Job.xlj.ſcriptũ eſt. Non fugabit eum vir
ſagittariꝰ.Quod exponẽs Gꝛeg.xxxiiij.lib.mo⸗
rał.c.xj.inquit.Quid ſagittas niſi verba pᷣdica⸗
toꝛũ accipimꝰ:quibo nõ fugabit᷑ ãtichꝛiſtus.qꝛ
quiſqͥs ab illo appꝛehẽdit᷑: verba pꝛedicãtium
audire contẽnit.hec ille.Et iſta erit maxima pe⸗
na ipſoꝛũ pꝛedicatoꝛũ.vnde Oꝛigenes ait.Que

maioꝛ tribulatio qᷓ; videre fratres noſtros ſedu

ci. Pꝛopter pꝛedicta aũt dicit᷑ de antixpo Pſal
mo.ix.Cuius mal

gent em̃ pſeudo ꝓphete ⁊ dabnut ſigna magna

⁊ pꝛodigia:ita vt in erroꝛẽ inducant᷑ ſi fieri po⸗

teſt etiã electi.Et hoc etiã tãgit pꝛedictꝰfrater no
ſter verſificatoꝛ dicẽs. LZãtaq; tũc pſeudo faciẽt
miranda ꝓphete Electi vt timeãt iam titubarevi
ri.Aug.quoq;.xx.ð ciuitate dei.c.xviij.ait. Tũc
ſoluetur ſathanas qui per ipᷣm ãtichꝛiſtũ in oĩ

virtute miracula quidẽ ſed mẽdaciter o perabit᷑

Ipſi em̃ diſcipuli ãtichꝛiſti ad inuocationẽ no⸗
minis eius diuina ꝑmiſſiõe facient deſcendere
ſpm̃ malignũ in foꝛma ſpũſſancti ſuꝑ credẽtes
in ipᷣm ãtichꝛiſtũ:vt loquãtur varijs linguis ſi
cut apłi faciebãt poſt receptionẽ ſpũſſancti. Et
ipᷣe antichꝛiſtꝰ aſcẽdet in montẽ oliueti.vt infra
dicet᷑. Et dicet ſe velle aſcẽdere in celũ:⁊ ſibi cre⸗
dentes ducere ad eterna gaudia. Et abſcõdet ſe
pertriduũ ac moꝛtuũ ſe ſimulabit:⁊ poſtea ap/
parebit ⁊ dicet ſe reſuſcitatũ.Et hoc dicit glo.ſu
per illud Apod.xiij. Uidi vnũ de capitibo ſuis
quaſi occiſum in moꝛte:⁊ plaga eius curata eſt.

exponens ſic.Unũ.ſ.antichꝛiſtũ:quaſi occiſum

uia ſimulabit ſe moꝛtuũ.⁊ poſtea diſcipuli eiꝰ
Nedicabũt eius reſurrectionẽ futurã.Et tũcan

edictiõe os plenũ eſt ⁊ amari

tixpᷣus ſurget ac faciet ſe arte magica poꝛtari in
aera:ita vt videri nõ poſſit quaſi in celũ aſcẽdat
Et ideo ſequit᷑ ibideʒ.ſ.Apod.xiij. Et admirata
eſt vniuerſa terra poſt beſtiã.i.antichꝛiſtũ.⁊ ad⸗

oꝛauerũt draconẽ.i.diabolũ qui dedit talem po

teſtatẽ beſtie.ſ.reſurgẽdi.⁊ adoꝛauerũt beſtiam
dicẽtes. Quis ſimilis beſtie:⁊ qͥs pot᷑it pugna
re cum ea.Lüc ergo cũ oſtẽderit ãtichꝛiſtꝰ ſe in
celũ aſcẽdiſſe faciet deſcendere demonẽ in ſpecie
ignis tãqᷓ; ſpm̃ſcm̃ ſuꝑ oẽs diſcipulos ſuos in
cõſpectu populi.Et ideo pᷣdicatoꝛes antixpᷣi ia⸗
ctabũt ſe ⁊ dicent ꝙ melioꝛes ſunt ⁊ dignioꝛes
aplis chꝛiſti:qͥ receperñt ſpm̃ ſanctũ nõ in aper
to ſicut ipᷣi ſed in cõclaui.Faciet quoq; antixpᷣs
7 diſcipuli eius loqui infantes vniꝰ hoꝛe demo
nibus eoꝛũ linguã mouẽtibo.Dicit etiã gloſa ſu
per Apoqj.xiij.ꝙ antixpᷣs faciet magica arte ſta
tuã loqui ⁊ pꝛedicere futura.Et ideo ſpter pᷣdi⸗
dicta inquit Gꝛeg.xxxij.lib.moꝛał.c.xxvj.ec fi
deles noſtri mira faciũt cum peruerſa patiũtur
Sed ancixpᷣi ſatellites etiã tunc cuʒ peruerſa
inferẽt mira facturi ſunt. Pẽſemꝰ ergo que erit
humane mẽtis tẽptatio illa quãdo pius mar⸗
tyr coꝛpus toꝛmẽtis ſubijcit:⁊ tamẽ toꝛtoꝛ ante
eius oculos miracula facit.Cuiꝰ tunc virtꝰ nõ
ab ipſo cogitationũ fundamẽto quatiat᷑ quan
do is qui flagris cruciat ſignis coꝛuſcat.becil⸗
le. Qui etiã libꝛo.xxx.eiuſdẽ operis.c.xvij.iquit
ꝙ viſis tantis ſignis antixpᷣi ⁊ pꝛedicatoꝝ eius
electi ii quodda dubietatis nubilum patient᷑
ſicut dici Job.xlj.De nariba eius pcedit fumꝰ
Quia de miraculoꝛũ eius inſidis ad momen
tum caliginoſa dubietas etiã in electoꝛũ coꝛde
generabit᷑:ſed tñ coꝝ conſtãtia a rectitudine nõ
mouebit᷑.Dici᷑ tamen Matth.xxiiij ꝙ ſtelle ca
dent de celo.i.młti hoĩes docti ⁊ magiſtri theo⸗
logie atq; pꝛedicatoꝛes qͥ dicunt᷑ ſtelle.Dañ.xij
cadẽt de celeſti cõuerſatiõe ⁊ a vera fide. Vñ di⸗
citur Apoò.xij.Trahet ſecũ tertiã partẽ ſtellarũ
Et hoc deus ideo ꝑmittet ſᷣm ſanctũ Uincẽtiuʒ
in ſermoniby ſuis.vt ꝑ que quis peccauit ꝑ bec
7 puniat᷑.Sap.xj.⁊ c.poſtoꝛalis deiurepatro.
7.c.fi.de ĩmu.ec.Et notat᷑ in.l.heres.ff.de his qͥ.
vt indi.⁊.in.l.ex facto.S. Julianꝰ.ff.de vul.⁊ pu
pil.Qꝛ em̃ nõ curauerũt de ſacra ſcriptura ſʒ cõ
uerſi ſũt ad fabulas.ij.ad Thi.iiij.Et ſi vt puta
ðlectati ſũt in ſacra ſcptura ĩflati fũt ꝑ ſuꝑbiã ex
ſciẽtia.j.ad Chor. viij.⁊.c.niſi cũ pꝛidẽ.S.ꝓ defe
ctu.de renũ. Uel fuerũt adulterãtes verbũ dei:
⁊ mala vita ſua deſtruxerũt quod pᷣdicanerunt
Ideo ꝑmittet deus ꝙ ad pᷣdicationẽ ⁊ ꝓdigia
atixpᷣi decip iant᷑.Fides em̃ xpᷣi nõ eſt in ſapietia
hoĩm ſed in virtute dei.j.ad Chorꝭ.ij. Unde Da
nielis.xj.dicit᷑ plurimi de eruditis coꝛruent.
et Eʒech.xxxviij.ait dens. Cõmouebunt᷑ piſces
maris:⁊ volucres celi:⁊ beſtie agri:⁊ om̃e repti
le quod mouet᷑ ſuꝑ terrõ:cunctiq; hoĩes qͥ ſunt
ſuper faciẽ terre:? ſubuertent᷑ montes:⁊ cadent

—

Bermo

ſepes⁊ om̃is murus coꝛruet in terrã. Ubi dicit
Ticolaꝰ de lyra.ꝙ vacillabũt a fide de quolibet
ſtatu eccleſie militãtis. Per piſces em̃ maris ſi⸗/

gnificãtur lubꝛid in aquis voluptatũ.pervolu
cres celi ſignificãt᷑ ſuperbi.per beſtias agri ho

mines ſimplices. per reptilia ſuꝑ terrã cupidi.ꝑ
hoies vo ſignificant᷑ aſtuti ⁊ pꝛudẽtes in mun

danis negocijs.per mõtes aũt ſignificãtur pn

cipes ⁊ pꝛelati.⁊ per ſepes docoꝛes.per muros

vo religioſi.quoꝛũ plurimi tẽpoꝛe antixpᷣi com

mouebunt a fide chꝛiſti. Eſt aũt ſciendũ ꝙ ve

ra miracula nõ poſſunt fieri niſi virtute diuina

vt declarat Alex. de ales in.ij.parte ſũme in tra
cctatu de miraculis.⁊ beatꝰ homas.ij.ij.q.clix
Et ideo nec diſcipuli antixpᷣi nec ipſe antichꝛiſtꝰ

faciẽt vera miracula:ſed bene fadent ſigna ad/

mirãda per cooꝑationẽ diaboli. Que ideo di⸗

cuntur miracula.quia modo imꝑceptibili fiẽt.
ſicut quãdo magi Pharaonis fecerũt ſerpẽtes
arte magica.Exodi.vij.Demones em̃ talia poſ

ſunt modo impꝑceptibili facere.vt declaratſctũs

72

Bonauen. in.ij.diſt.vij.arti.ij.q.ij. Uel appella

bunt᷑ miracula ꝓpter eoꝛũ raritatẽvel nouitatẽ.
quia que raro fiunt miracula dicunt᷑.S.hec oĩa

in aut.de tonſu.collł.iiij.⁊ facit lex.ſi maioꝛ. C.ð

legi.here.Quãuis aũt multa ſigna fica ꝑ illu⸗
ſiões faciet ipᷣe antixpᷣs ⁊ diſcipuli eiꝰ.ſicut ſepe

faciũt demones qͥ ſuis artibb magicis illudũt
ſenſus hoĩm faciẽtes apparere que nõ ſunt.vt
habet᷑ per theologos in.ij.diſt.vij.tamẽ aliqua
vera ſigna ꝓdigioſa faciẽt que poſſũt facere de

mones.vt ait ſctũs Bona.vbi ſupᷣ.Sicut reali

ter fecit diabolus deſcẽdere ignem ſuper oues.
Job. vt babet᷑ Job.j.c.Erũt tamẽ ſigna nonve⸗

racia per reſpectũ ad finẽ malũ.quia illa ſigna

faciẽt vt perſuadeãt falſum ⁊ mẽdaciũ inducãt

Licet autẽ talibo falſis miraculis decipient᷑ ma
li ⁊ inſtabiles in fide.⁊ maxime hi qui vſi ſunt
arcibꝰ magicis ad cõſequẽda ſua deſideria:aut
ad inueniẽda ablata per furtuʒ:vel amiſſa:aut

ſcienduʒ futura:vel ad recuperandã ſanitatẽ ⁊
huiuſmodi:dimittẽtes deũ⁊ ad magos⁊ aſtro
logos recurrẽtes.Quos deus permittet ſeduci

incantatõibus⁊ artibo magicis ipᷣius antichꝛi⸗
ſti ⁊ diſapuloꝛuʒ eius vt per ea puniantur per
que peccauerunt. Lamẽ electi non decipiẽtur
quia eos chꝛiſtus pꝛeadmonuit Matth.xxiiij

dicẽs. Ecce pꝛedixi vobis ⁊c̃. Iſti em̃ q;uis tũc
ſol.id eſt chꝛiſtꝰ. Malachie.j.obſcurabit᷑.¶ Hat

thei.xxiiij.ſcilʒ in coꝛdibꝛ multoꝛuʒz. Et luna.id
eſt ecdeſia nõ dabit lumẽ miraculoꝝ:⁊antixpᷣia
ni faciẽt pꝛedicta ſigna: tamẽ ĩmobiles pꝑſiſtent
nec ſeducentur miraculis nec ĩmutabũtur toꝛ⸗
mentis dicẽtes cum Pꝛopheta pſal.xlv. Deus
noſter refugiũ ⁊ virtus adiutoꝛ in tribulationi
bus que inuenerũt nos nimis. Pꝛoptca non
timebimꝰ dũ turbabit᷑ terra ⁊ tranfferent᷑ mon
tes in coꝛ maris ſcilʒ per antixpᷣm ⁊ diſcipulos

— „*
.

eius:qui pꝛecipient montibus vt eleuent ſe ge
pꝛoijdant in mare:⁊ ſtatim opere dyabolico ſe
eleuabunt ⁊ pꝛoijcient in ipᷣm mare. Inter alia
autem admiranda ipſe ancixpᷣs ambulabit ſu/

pꝛa mare demonibo eum ſuſtinentibus. Ipſi

quoq; demones eius effigiem aſſumentes ap/
parebunt ian diuerſis mundi climatibus in eo/
dem tempoꝛe:⁊ itavidebitur ꝙ antichꝛiſtus ſit

verus deus qui in eodem inſtanti in diuerſis

locis ſe demonſtret:qð per naturã videtur im⸗
poſſibile.Oyabolus quoq; ꝑmiſſu dei deima

gine vel ſtatua petri vel beate virginis loquet᷑

multa mendacia contra chꝛiſtum ⁊ ipſam bea

tam. viiginem:ac fidem chꝛiſtianaʒ dicens chꝛi
ſtianis ꝙ ſunt decepti. Item hoc faciet latens

ſub imagine crucifixi:⁊ dicet.ego non ſum de⸗
us et homo ſicut creditis:et multa alia falſiſſi⸗
ma.Alia quoq; gloſa ſuper Apoc̃.xiij.inquit.
Arte magica aſcendet antichꝛiſtus in aera ferẽ⸗
tibus eum demonib:facietq; arboꝛes cito flo⸗
rere ⁊ areſcere:mare turbari et huiuſmodi.hec
illa.Et hec eſt cauſa quare in tam paruo tempo
re quaſi vniuerſum mundum conturbabit:qꝛ
per artem diabolicam nunc erit in oꝛiente:dein
de in occidente:⁊ in meridie:ac in ſeptẽtriõe. Et
hoc videbitur admirabile ac diuinum homint
bus ſimplicibus:ac ignaris.Alij etiam dicunt

ꝙ demones intrabunt coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ:⁊ ſic

videbitur ꝙ ad pꝛeceptum antichꝛiſti ⁊ diſcipu
loꝛum eius reſuſcitentur moꝛtui. Unde ſedu⸗
cent młtos maxie fuios eoꝛũ ⁊ vxoꝛes ac alios
eoꝝ ꝓpinquos:⁊ beniuolosvt dicit ſccũs Uin
centius in ſermõibus ſuis. Item demones fa⸗
cient aliquos videri moꝛtuos ex aliqua ĩfirmi⸗
tate:deinde ad ĩuocationẽ antichꝛiſti videbunt᷑
reſuſcitari:cum tamen in veritate nõ eſſent moꝛ
tui.Et ſimiliter ipſi demones ĩpedient arte ſua
viſum alicuiꝰ:ita vt ſibi ⁊ alijs appareat cccus
a natiuitate.⁊ poſtea ad pꝛeceptum antichꝛiſci
⁊ diſcipuloꝛũ eius remoto impedimento vide
bitur ũluminari.Et ideʒ fiet de daudis ⁊ alijs
infirmis diuerſis:qui ſimili modo videbunt᷑
ſanari.Facient quoq; demones iueniri ſcriptu
ras antiquiſſimas in modũ pꝛophetaꝝ:quas
ipſi compoſuerunt in quibb multa mendacia
erunt contra chꝛiſtum ⁊ beatam virginem. Et
in eis dice᷑e. quomodo antixpᷣs naſcetur tali an
no:qui erit verꝰmeſſias ⁊ ſaluatoꝛ mũdi.Et cũ
talib fallacijs ⁊ młtis alijs ðcpiẽt młtos. F
Erxrcio ſeducet multos muneꝝ largitiõe
t Nũq; em̃ aliqͥs habuit tot cheſauros ſi
cut ipᷣe inueniet theſauros abſconditos
ſub terra:⁊ oẽ aurũ ac res pᷣcioſas que ſunt in
mundo:⁊ q̃ ſubmerſe ſunt in mari:et hoc oꝑe
dyaboli.Uñ dicit᷑ Dañ.ix.Auro ⁊ argẽto abũ⸗
dabit.Ex quo colligit᷑: homines cõgregãtes
diuitias per auariciaʒ:?⁊ abſcondẽtes eas ſub
terra:ſunt miniſtri dyaboli ⁊ antixpᷣi Item au⸗

—

Eunl
lcgecicke
1daditens!
dͤſeoison
ſilesulni
niotnenue
molomogt
perebötontl
gneercten⸗

los acceptat
biſun
dluitbytno
Pusbußſec
lobie Ethocl!
(tdlvoſe
boiemdeade⸗

( d
. or
GCinarepe
tormetat
ſcmioton
ſuurdan
mMaoan
Murimaye
bonrdema
lobezolis
ſesdennüin
Gecenesl
Madcke
abck
tionimis
comedes
is öcplci
mollaon
Permare

e
qmo:
lammirredaa

ſames:rpel
Warthetri
tan:? ſegni
Magniploe
haſignan
tatepedic
no forcbit
pusoliar⸗
oullipean
bonunein
ttuorbel
ſialibyge
ſegucer.
hoies elen
bos ſeguce
hnonby⸗

„ .
Eeri⸗

ernnig
dikanigd
nbocſar

Aconi
Etultaaluſ
a Bpoc gin
icheiſtus nen
aq ardontscn,
ne dwiſt
ndum conmder
vucctinctaen
dicxin ini;
ns Dliane
weporanunt
mormui ,
vꝛür ani
6. Jemdarn
armtniden
oNesiermni
ris rn
winnun c⸗
irulsr is
nudh ſoheni
Nnaiumiiihn
i opbeng s
vmunnmtn
undN.
Uummnüti
imann
unmtn
min,
Gnints i⸗
NMon

“

Foliũ

feret oẽs diuitias ab illis qui nolũt in eũ crede/
re.iuxta illð Dañ.xj. A bũdãtes ⁊ vberes vrbes

ingrediet᷑:⁊ rapinas ac pꝛedas earũ diſſipabit:

⁊ dabit eas ſequacibo ſuis.Et hoc modo trabet
ad ſe oẽs auaros ⁊ cupidos pᷣncipes tyranos ⁊
ſiłes qui nunc periurat ꝓ modico: ⁊ ꝓpter pecu
niam etiã paruã magna pctã cõmittũt. Hi em̃

mulco magis ꝓ habẽdis magnis theſauris ad

herebũt antixpo:⁊ nõ expectabunt ꝙ eos expu⸗
gnet vel terras eoꝛũ inua dat:ſed in occurſuʒ ac

a longe mittẽt ei daues:imo eum rogabũt vtil
los acceptare dignet᷑ in numero ſeruitoꝝ ſuoꝝ
Vnñ ſuper illa verba pſal. Sedet in inſidijs cuʒ
diuitibo in occultis.ait glo.ſ.antixpᷣs cũ diuiti⸗
bus hułꝰſecłi quos ditabit ac muneribo cumu
labit.Et hoc modo q̃ſi inũerabiles ꝓpłos ſedu
cet ⁊ ad ſuã ſectã ĩdinabit. Job.xxj. Poſt ſe 93

boiem trahet:añ ſe inumerabiles.

Eñcũdũ pncipale qð eſt declarãdũ de ꝑſe

ſ cutiõe antixpi ðꝛ cruciatiõis. Quos em

nsõ poterit pᷣdicto modo deciꝑe ⁊ ad ſe in
dinare:per terribiliſſimas penas ac hoꝛribilia
toꝛmẽta trabere conabit᷑:vel ſaltẽ faciet crudelii
ſimis toꝛmẽtis int᷑fici. Pꝛedicta autẽ pᷣnũciata
ſunt Dañ.vij.vbi ait ꝓ ha.Uidebam in viſiõe
mea nocte:⁊ ecce q̃ttuoꝛ venti celi pugnabãt in
mari magno:⁊ q̃ttuoꝛ beſtie grandes aſcende⸗
bant de mari diuerſe iter ſe. Pꝛima quaſi leena
habẽs alas aquile:⁊ alia ſiłis vrſo: ⁊ tres oꝛdi⸗
nes dentiũ in oꝛe eius.⁊ dicebat.Surge:come⸗
de carnes plłimas.Et poſt hec aſpiciebaʒ: ⁊ ecce
alia beſtia quaſi pardus:⁊ poſt hec aſpiciebã:⁊
ecce beſtia quarta terribilis atq; mirabilis⁊ foꝛ
tis nimis que dẽtes ferreos habebat magnos:
comedẽs atq; cõminuẽs reliqua: pedib uſq; ſu
is cõculcãs.hec ſbrn quib verbis ponunt᷑ pᷣ⸗

mo ülla quevẽtura ſunt ante ꝑſecutionẽ antixpi
Per mare em̃ magnũ intelligi᷑ mũdus.ð quo

PS.ait. Hoc mare magnum ⁊ ſpacioſum ⁊c̃.
Per q̃ttuoꝛ vẽtos celi intelligunt᷑ q̃ttuoꝛ flagel
la mittẽda a deo in mundũ.ſ.bella:terremotus
fames:⁊ peſtilentie.De quibo habet᷑ Luce.xxj.⁊
Matth̊.xxiiij.vbi ait dñs.Cõſurget gens in gẽ
tem:⁊ regnũ aduerſus regnũ:⁊ erũt terremotꝰ
magni ꝑ loca ⁊ peſtilẽtie ⁊ fames:terroꝛeſq; de
celo:⁊ ſigna magna erũt.De cariſtia aũt ⁊ ſterili

tate pꝛedictũ fuit Abacuc vlti.vbi dici. Ficꝰ em̃

nõ floꝛebit:⁊ nõ erit germẽ in vineis:mentiet᷑ o⸗

pus oliue:⁊ arua nõ afferẽt cbũ.a bſcidetur de

ouili pecus:⁊ nõ erit iumẽtũ in pᷣſepib. Deinð

ponunt᷑ inductiões ⁊ ꝑſecutiões antixpᷣi que ꝑ

qᷓttuoꝛ beſtias deſignant᷑.Oꝛ q̃ttuoꝛ vitijs be⸗

ſtialibo aggrediet᷑ homies:⁊quaſi totũĩ mundũ

ſeducet. Per leenã alatã intelligit᷑ ſuperbia que
hoĩes eleuari facit in altuʒ.Antichꝛiſtꝰ em̃ mul

tos ſeducet dignitatibj:honoꝛib:põpis ⁊ am/
bitionibj. Pervrſum vo deſignaturvitiũ luru

rie.Et per tres oꝛdines dẽtiũ in oꝛe eius ſignitfi⸗

cantur tria pᷣncipaliavitia que tũc tẽpoꝛis mul
tiplicabunt᷑:ſcʒ ſodomia:adulterium:⁊ ſacrile/
gliũ.Et ſequit᷑. Surge:comede carnes płimas.
Quia quaſi om̃s generatiões his tribus luxu
rie abo minatiõibo maculabunt᷑. Per pardũ au
tem ſignificat᷑ vitiũ hypocriſis.Quia ſicut par⸗
dus eſt coloꝛũ varietate depictus:ita antixpᷣus
falſoꝛum miraculoꝛuʒ operatiõe ⁊ varijs dece⸗

ptionibo maxime ſctitatis ſimulatõe coloꝛatus
mltos decipiet. Et ideo vt habet᷑ Macth.xxiiij.

dicent diſcipuli eius. Ecce hic eſt xpᷣus:ecce illic:

ecce in deſertis:ecce in penetralibꝰ:quia dicẽt eii

eſſe ſolitariũ ⁊ continentẽ atq; abſtinẽtẽ.⁊ tamẽ

erit ecõtrario.Sed ita finget ſe eſſevt ppłos de⸗

cipiat.ſᷣm expoſitoꝛes euãgelij pꝛedicti. Per q̃r/

tam vo beſtiam terribileʒ ſignificant᷑ terribilia
eius toꝛmẽta quibb magnos.i.electos deuoꝛa⸗

bit.i.coꝛpoꝛaliter occidet:⁊ reliquos pedibꝰ cõ⸗

culcabit. Quod etiã vidẽs in ſpiritu Johanes
apoſtolꝰ ait Apod.xiij. Uidi beſtiã:id eſt anti⸗
chꝛiſtũ beſtialẽ per immũdiciã ⁊ voluptatẽ car
nalẽ atq; laſciuiã. Nam Philoſophꝰ.ij. politic.
vocat vitã voluptuoſam ⁊ carnalẽ:vitã beſtia⸗
lem. Aſcendẽtẽ de mari:id eſt de amara hebꝛeo⸗
rum pꝛogenie. Adeo em̃ ſunt cõtra chꝛiſticolas
amaricati ꝙ ſi poſſent om̃es exterminarẽt.Se⸗
quit᷑. Habẽtem capita ſeptẽ:id eſt omia ſeptem
peccata moꝛtalia.⁊ coꝛnua decẽ:id eſt trãſgreſ⸗
ſiones oĩm decẽ pꝛeceptoꝝ dei.Et ſuper coꝛnua
decem diademata.id eſt gloꝛiationẽ de pᷣdictis

decem trãſgreſſionibo.Et ſuper capita eius no⸗

mina blaſphemie:quia om̃e genꝰ blaſpbema⸗
tionis frequẽtabit ⁊ ab alijs ſequacibo ſuis fa⸗
ciet frequẽtari.Et beſtia quam vidi ſimilis erat
ardo.ſ.ꝓpter hypocriſim ⁊ ſimulationẽ ac ma
liciam. Et pedes eius ſicut pedes vrſi ſcʒ pter
luxuriã.nã vrſus eſt valde luxurioſus.Et anti⸗
chꝛiſtus plenus luxuria faciet homĩes luxuria
ri ac deſtruet matrimoniũ.Et os eius ſicut os
leonis:ſcilz pꝛopter ſuperbiã. Item quia pꝛedi
cabit ſuperbiã ⁊ ambitionẽ non eſſe peccatũ:ec
ſuis ſequacibo dabit dignitates ⁊ pꝛelatio netz:
ac in ſuperbiã eos eleuabit. Et draco.i.diabolꝰ
dedit ei virtutẽ ſuam ⁊ poteſtatẽ magnam. Et
datũ eſt ei os loquens magna ⁊ blaſphemias.
Et data eſt ei poteſtas facere mẽſes quadragin/
taduos.quia ſcʒ tribus ãnis cum dimidio fa,/
det perſecutionẽ ſuã. Et aperuit os ſuũ in blaſ⸗
phemias ad deũ: blaſphemare nomẽ eius ⁊ ta⸗
bernaculũ eiꝰ:⁊ eos qui in celis habitãt.Et da⸗
tum eſt illi facere bellũ cuzʒ ſanctis.id eſt bonis
viris.⁊ vincere illos ſcilʒ occidẽdo coꝛpoꝛaliter
Et data eſt ei poteſtas in tribũ ⁊ populũ:⁊ lin⸗
guam ⁊ gentẽ.Et adoꝛauerũt omes eã qui ba⸗
bitãt in terra quoꝛũ non ſunt ſcripta noia in li⸗
bꝛo vite agni qui occiſus eſt.hec ibi.Ex pꝛedicta
autẽ viſione apparet ꝙ antichꝛiſtꝰ erit plenꝰ oi⸗
bus peccatis:maxime ſuperbia.quaʒ babebit

Bermo

pmo in coꝛde ꝑ ppꝛiã reputationẽ. Uñ ſuꝑ illud

Dañ.vlij.Coꝛ ſuũ magnificabit.ait glo. Suꝑ⸗

bia magnꝰ erit in oculis ſuis. Lãta em̃ erit coꝛ⸗

Ais eiꝰ ſuꝑbia ꝙ vt ðꝛ Dañn.vij.putabit ꝙ poſ⸗
ſit mutare leges ⁊ tꝑa.Itẽ in vᷣbis erit ſuꝑbus
Uñ Dañ. vij. ðꝛ. ꝙ habebit os loq̃ns igentia.⁊
ibidẽ etiã ait ꝓphᷣa. Aſpiciebã ꝓpt᷑ vocẽ monuʒ
grandiũ q̊s coꝛnu illð loquebat᷑. Sed pᷣcipue
vt dictũ ẽ loquet᷑ blaſfemias ⁊ maledicta ð deũ
⁊ ſccõs.vt etiã hr̃ Dañ.vij. Itẽ in oꝑibo ⁊ in oĩb
actibo ſuis erit ſuꝑbiſſimꝰ.qꝛ nõ tm̃ queret ſibi
regnũ tꝑale vſurpare ⁊ effici dñs totius mũdi.
Dañ.vij. Subiugabit ſibi oẽs nationes: ⁊ ipſe
erit potẽtioꝛ oibus pꝛioꝛibo:⁊ tres reges hũilia
bit.i.pᷣm vnã glo.tres ſectas.ſ.iudeoꝝ:⁊ ſarace⸗

noꝝ:⁊ xpᷣianoꝝ.ſed etiã q̃ret regnũ ſpũale dũ fa

ciet bellũ j̊ ſccõs ⁊ debellabit eos.vt ðꝛ Dañ.xj.
⁊ ↄtra deu eleuabit᷑.vt ðꝛ.ij.ad The.ij.volẽs ei
eſſe ſuꝑioꝛ.Et ideo vt ait Aᷣmb.ſuꝑ Bti ĩmacu
lacti.ſuꝑ illð Increpaſti ſuꝑbos.erit peioꝛ ⁊ ſu⸗
perioꝛ diabolo:qͥ nõ deſiderauit eſſe ſuꝑioꝛ ðo:
ſed eq̃lis.vt habet᷑ Eſa. xiiij.dũ ait. Ponã ſedeʒ
meã ab aqlone ⁊ ero ſilis altiſſimo.De ſuꝑbia
auũt antixpᷣi ⁊ diſapuloꝝ erꝰ inquit Ps. Suꝑ⸗
bia eoꝛũ qͥ te oderũt aſcẽdit ſemꝑ.Merito ergo
dia bolꝰ ꝑticulari mõ habitabit in ſuꝑbiſſimo
antixpᷣo ⁊ poſſidebit eũ:qꝛ ipᷣe eſt rex ſuꝑ oẽs fi⸗
lios ſuꝑbie. Job.xlj.Erit qͥʒ diabolicꝰ antixpᷣs
plenꝰ luxuria.Et ꝓpt᷑ hoc ᷣm Amb.ðꝛ aboĩatio
Dañ.ix.Quãuis etiã ꝗpter ſuꝑbiã talr appellat᷑
qꝛ aboĩatio eſt deo omis arrogãs. ꝓuer.xvj. et
młto magis ipᷣe arrogãtifſimꝰ ãtixps.Nõ ſolũ
aũt ipᷣe antixpᷣs erit in cõcupiſcẽtijs mulierũ.vt

Dañ.xj. ſed etiã oẽs ſectatoꝛes ſuos ad luxu⸗/

riã hoꝛtabit᷑:pᷣdicans luxuriã eſſe ſp̃ᷣm naturã ⁊
ↄſequẽter nõ eſſe petm̃.Et idẽ affirmabit de gu
loſitate.Et quo ad luxurniã imitabit᷑ diabolicuʒ
machumetũ qͥ pſuaſit ſectatoꝛibo ſuis accipere
plures vxoꝛes:qͥb oĩbus ipᷣe vti ad libitũ poſ⸗
ſet. Pꝛopter hocaũt ſocietas ãtixpᷣi Apod.xvij.
dicit᷑ meretrix magna ſedẽs ſuꝑ aquas młtas.
cũ qua foꝛ nicati ſunt reges terre:⁊ qui habitãt
terrã inebꝛiati ſunt de vino ꝓſtitutiõis eius.Et
ibidẽ etiã ðꝛ.ꝙ ipᷣa hʒ ĩ manu ſua poculũ plenũ

aboiationũ ⁊ imũdiciã foꝛnicatiõis. n figura
aũt ðꝛ.ij.Machab.vj.ꝙ dei tẽplũ ꝑ regẽ Antio

chum:qui fuit figura antixpᷣi fuit ꝓphanatũ vt
eẽt plenũ luxuria ⁊ comeſatiõib ⁊ ſcoꝛtãtiũ eaʒ
meretricib.Uñ ſuꝑ illud Dañ.viij. Rex impu⸗
dẽs facie ⁊c.ait Nicolaꝰ de ly.ꝙ antixpᷣs nullaʒ
turpitudinẽ verebit᷑ facere etiã in loco ſccõ. Sʒ
heu qꝛ nũc ſunt multi diſcipuli antixpᷣi qui nõ
cru beſcũt etiã in eccłijs ⁊ ad pᷣdicationes facere

turpia ⁊c̃.Erit q̊ʒ antixpᷣs auaricia plenꝰ.vnde

Dañ. xj. ð:. ꝙ abundãtes ⁊ vberes vrbes ingre
diet᷑.ſ.vt dicit Nicolaus de lyra.expoliãdo eas.
Un ſequit᷑. Rapinas ⁊ pꝛedas ⁊ diuitias earũ
diſſipabit.Et Eʒech.xxxviij.dicit᷑ ei. Nunqͥd ad

ſumẽda ſpolia tu venis.Ecce ad dinipied pdẽ
cõgregaſti multitudinẽ bãc:vt tollas argentũ:

7 aurũ auferas ⁊ ſuppellectilẽ atq; ſubſràtiam.

hec ibi. in b̊ figuratꝰfuit ꝑ Antiochũ regem
qui expoliauit templũ dei.j. Macha.ſ. Itẽ ope

demonũ qret theſauros abſcõdicos:ſic diẽ glo
