in.iiij.di.xliiij.ar.ij.q.j.di. deꝰiuſte punit pctõ
res in pctõ moꝛtali moꝛientes pena eterna.Et hᷣ
poſſumus ꝓbare q̃ttuoꝛ rõnibo. Pꝛimo /pter
voluntatẽ.Et hanc rationẽ tangit Grego.iiij.li.

dialogoꝝ rñdens ad argumẽtũ ĩ ↄtrariũ factcũ.

Ibi em̃ Pecrꝰdiaconꝰ eiꝰ eum iĩterrogat dicẽs.
Scire velleʒ quõ iuſtũ eſt vt culpa q̃ cum fine

ppetrat᷑ ſine fine puniat᷑.?⁊ Greg.rñdit. Hoc re⸗/

cte petre diceret᷑:ſi iuſtꝰiudex nõ coꝛda hoiuʒ ſʒ
ſolũ fctã pẽſaret. Iniqͥ ei iõ cũ fine ðliq̃rũt:qꝛ cũ
finevixerũt. Nã voluiſſẽt vtiq; ſi potuiſſent ſine
fine viuere:vt poſſent ſine fine peccare.oñdunt
em̃ qꝛ in pctõ ſemꝑ viuere cupiũt qui nunq; de
ſinunt peccare duʒ viuunt. Ad magnã ergo iu⸗
ſticiam iudicantis ꝑtinet:vt nunq; careant ſup
plicio qͥ in hac vita nunq; voluerũt carere pctõ.
hec ille. Ad ideʒ facit.c.legat᷑.xxiiij.q.ij. Aug.q̊ʒ
hoc ↄfirmans de pe.di.vij.c.fi.inquit. Qui im/⸗
penitens moꝛit᷑:oino moꝛit᷑ ⁊ eternalr cruciat
qꝛ qui impenitens finit᷑ ſi ſꝑ viueret ſꝑ peccaret
Mala em̃ volũtas ꝓ facto reputat᷑.c.ois.c.nũ/⸗
quid. c.noli.c.homicidiũ.c.ſipterea.de peni.di.
j.vñ Juuenalis li.v.⁊ fi.ſatira.j.inquit. Nã pa⸗
titur penas peccãdi ſola volũtas.⁊.ff.ad.l.coꝛ⸗
neliã.de ſicca.l.diuus.ðꝛ. In maleficijs volun⸗

tas ſpectat᷑ nõ exitus.Et in.l.ſi quis nõ dicã.C.

de ep̃is ⁊ cle.dicit gloſa.q punit᷑ affectus etiam

ſi nõ ſequat᷑ effectus:qñ ꝑ malefactoꝛẽ nõ ſtetit:

qui petm̃ opere cõpleret/Sed quid deridẽt pᷣ⸗/
dicatoꝛes penas eternas pᷣdicantes:dicẽtes nõ
eſſe infernũ:ſuꝑ quibo miroꝛ de diuia clemẽtia
quõ nõ faciat eos a demonibo viuos ad iĩfernũ
pꝓduci. Sicut fecit de Dathan ⁊ bnon Pprer
quoꝛũ pctã aperuit ſe terra ⁊ viui deſcenderunt

in infernũ. Numeri.xvj.

.„

plũ.Nam cũ quidã oꝛdinis nr̃i guardianꝰ in

ꝓuinciã ſicilie nauigaret ꝓpe montẽ vulcaniab

anno citra:ecce ꝙ a demone poꝛtatꝰeſt extra na
uem ad ciuitatẽ quãdã longe ꝑ miülle miliaria
inde exiſtentẽ:⁊ ad ſepulchꝛũ epi adductꝰqͥ per
tres menſes ante moꝛtuꝰ fuerat:cõpulſus eſt a
demone coꝛpꝰ eiꝰ expoliareveſtibo põtificalibꝰ.
Deinð demõ eo nudato dixit guardiano. Tua
ſint veſtimẽta:coꝛpꝰ vᷣo meũ eſt ſicut etiã ẽ aĩa.
Et ſtati eũ cũ pᷣdictis veſtibo reſtituit in nauẽ.⁊
pᷣdicta facta ſunt i ſpacio medie boꝛe.Cum aũt
guardianꝰ patrono nauis ⁊ ſocijs oĩa retuliſſʒ
7 veſtes oſtediſſet:ille adaptatis velis ad ciuita
tem illã nauẽ direxit. Inuenitq; in pᷣdicto tẽpo⸗
re moꝛtuũ fuiſſe epiſcopũ ⁊ oſtẽdẽs veſtes illas
põtificales cubicularijs eiꝰ:cognouit ab eis ꝙ
erãt ille quib in monumẽto fuerat oꝛnatꝰ.coꝛ⸗
pus aũt eiꝰ nõ inuenerũt in ſepulchꝛo:qꝛ a de⸗
mone poꝛtatũ fuerat ad ifernũ. Nõ mlto etiã
tẽpoꝛe elapſo quidã pᷣdarus pᷣdicatoꝛ ĩ quadã
ciuitate ſicilie valde mirabiłr pᷣdicauit ð głia ce
leſti ⁊ de penis eternis inferni.Cũ aũt quidam
nobiles in q̊dã hoſpitio comederẽt:arguerẽtq;
hoĩem qͥ ſᷣmoni nõ interfuerat turpibo occupa⸗
tus ⁊ ebꝛietatibo dicentes.Si intfuiſſes pᷣmoni

iſtiꝰ ſancti viri qui tãta mirabilia dixit de futu

ra vita pfecto in alteꝝ virũ mutatꝰfuiſſes:audi
to ꝙ paratũ eſt malis ſuppliciũ eternũ. Quibꝰ

ille ridit.Sic ſtulti eſtis vt putetis poſt hãceẽ

aliã vitã aut toꝛmẽta repꝛobis. Si qͥs mihi ſol
uerit pꝛandiũ dabo ei partẽ meã paradiſi ⁊ ſuʒ
contẽtus eterno cruciatui deputari. Quo dicto
ſtatim venerũt duo demões in foꝛma mercato⸗
rum ⁊ introgauerũt quenã is dixiſſet.⁊ replica
tis verbis ab illo dixerũt. Nos ſoluemꝰ pꝛo te
pꝛandiũ.Quibo ille aſſentiẽs:poſtqᷓ; bene iple⸗
uit ventrẽ üli demones ſoluerũt hoſpiti ⁊ dixe⸗
runt miſero. Ueni nobiſcũ.Qui dixit.Quovul
tis me ducere.Illi aũt dixerunt. Sdes poſtea.
Statim igit᷑ videntibo cũctis facto magno tur
bine a demonib ille miſer in aera ſublatus eſt.
Deinde terra aꝑuit ſe ⁊ ille miſer cadẽs in voꝛa⸗
ginẽ terre flãmis eternis deputatꝰ eft.
iſſicilia etiã erat quidã iuuenis totꝰ de⸗
i ditus ludoꝰꝛ laſciuijs.qui ſemel cũ lude
ret ſuꝑ ſcalã cuiuſdã palacij ⁊ haberet in
manica coꝛrigiã vxoꝛis ſue quã acceꝑat vt ha⸗

beret qͥd luderet ſi totã pecuniaʒ amiſiſſet.ſuꝑ⸗

uenit vicerex qꝗ dixit iuueni. Uade ad domũ ta⸗
liũ religioſoꝛũ ⁊ tolle in hoꝛto eoꝝ parũ inſala

te vt comedã hoc ſero qꝛ nibil aliud poſſum cõ

medere.Qui dixit. Libẽter vadã. Receſſit ergo
⁊ in via raptus eſt a diabolo ⁊ delatꝰin infernũ
Uidẽs aũt vicerex ꝙ nõ reuerteret᷑ iratus cõtra
eum cogitabat eũ acriter punire. Tandẽ naui⸗
gãte quodã patrono ꝑ mare ſicilie in eo loco in

qquuo eſt mons vulcanꝰ in quo habitãt demões

Audite terribile ex/

ab ſittllun

cghiognun
ienlynn
gnuget
Farres guidien
wmanacvn gtn⸗
clüöptn uln,
nſuone ,
Pitinftin
ſfummucnn
linuiftunn
lii itin.
AnO ce n
clackſonndics
ſde ienut
Omornitenii
ACbierpeicpenn
Uibgnspmncnunn

„

ſienigtmim

GikRwaga

Deiacand Dda
Näinnetünue
Conlincens Pn
Piutnemam
NRAH
Nüptuioce
rchen On
wrnöſolür
Adnrnes ls of
ſenſtihmsckire

Mrisdeſncrid
tidcaftdennml
iahdladrnnide
Pokmnſitlpnaotnen
buo bonis adhare
uliſoemi den q
AVblletam grce
hee Ci tuq iye

llicömiſiühoe⸗
mulgintneſtpuna
Coñ dicryg mo⸗
Cöſepbar uir⸗
Miſtüutiniden
Nonlltecarrele
nnderonpe
GdsWedeänuc
däähmnitnsccken
ü
egrümin
Gdonant i
Fuch ctmalod
n gͤeſehoſſe,
Apoc,ii ſont
Sa d
nmsſoi ghen

muiceni

Munstee

nigtiig
9

us Zdim n

fen Cieügtn

rigi gei
ruptponng

Giriiſufn
Ummrfiſisnd
pliaüami dun
1 pocens tſiti
bis. Gicenbin
imnei panltt
eputan. Ode
sinformunen
iis dinſatl⸗
ſos ſtun /n
nisofn i⸗
anithiu: N
iOutrlon
mmn Sonpotr⸗
naN—Nα
am,olo
niradisnw
üumnsn d

Sintdͤlnd
Pnloänbhnont
Nnir

mnn miſel
Csdendwn
rwor
Plauud in⸗

mai Nuſtch
rdeun tniin
anmtinmi
nin 11 in
ſtilin

koſtitisig
Cgnonti
fuen ang
nſulche
tmni. ſin

barciantic

Foliũ

⁊ eſt opinio quoꝛũdam ꝙ ibi ſit os inferni. Au

diunt᷑ em̃ ibi ↄtinue voces boꝛribiles ⁊ vlulatꝰ
magni:pter qð multe naues demergũtur. Unñ
fratres quidã ex nr̃is ibi exiſtẽtes audierũt q̃ſi

vnũ magnũ ꝓpłm viroꝝ clamantiũ.Deinde q̃ſi
aliũ ꝓpłm mulierũ vlulaãtiũ:⁊ poſtea q̃ſi alium

ꝓpłm pueroꝝ ad ſideravoces flebiles emittẽtiũ

Et pᷣ dicti frẽs fuerũt a demõibo vᷣberati:qꝛ au⸗
ſi fuerãt illuc accedere. Admonet patronꝰ ſtan⸗
ces in naui vt nõ timeãt voces ſed ſequãtur na
uigiũ.Tãdẽ cũ eſſent ꝓpe mõtẽ ecce vox terribił

dicẽs.QO patrone.qui nõ rñdit.Et iteꝝ alia vox

audita eſt foꝛtioꝛ dicẽs.O patrone.qͥ etiã nihil
rñdit.Tũc tertio vox altiſſima audita eſt dicẽs
O patrone rñde mibi ałr faciã naueʒ demergi.
Ad hãc vocẽ ceperũt clamitare oẽs qͥ erãt in na
ui rogãtes patronumvt rñderet.Tũc ille dixit.
Quis es. Rñdit illavox.Ego ſum diabolꝰ:dic
g̊ viceregi ꝙ non qrat talẽ iuuenẽ:qꝛ ego attuli
eũ in via ꝓpter iniqtates ſuas ⁊ bic ardet ⁊ arde
bit in eternũ. Lũc diabolus dimiſit cadere coꝛ
rigiã in mediũ nauis dicens.Da hanc coꝛrigiã
vxoꝛi iuuenis. Omiſeri hoĩies:o inſani pctõꝛes
o ſerui diaboli quare nõ timetis expectãtes toꝛ
mẽta inferni eterna.Et hoc ſufficiat pꝛo pꝛima
ratiõe.
Ecũdo ꝓbat᷑ pctõꝛes eternalit᷑ puniẽdoſ
ſtroõne obiecti. Quelibet em̃ offenſa cõſide
ratur nõ ſolũ reſpectu actꝰſed etiã reſpe⸗

ctu dignitatis illiꝰqͥ offendit᷑. Tãta em̃ reputat᷑

offenſa qᷓ;tus eſt ille qͥ offendit᷑.S.atrox.inſti.de
iniurijs.⁊ de ſen.excõ.c.cũ illoꝝ.S.nos tñ.iĩ textu
⁊ in glo. ⁊.ff. de re mi.l.om̃e delictũ.S.j.⁊ de iiu.
l.itẽ apð labeonẽ.S.qð ait pᷣtoꝛ.Cũ igit᷑ ſʒAug.
pctm̃ ſit ſpꝛeto incõmutabili bono cõmutabili
bus bonis adherere:ſequit᷑ qͥlibet pctõ moꝛ⸗
tali ſpernẽs deũ qͥ ſolꝰ eſt ſũjmũ bonũ incõmu⸗
tabile:tam grãdẽ iniuriã ei facere dicit᷑ quãtus
ipe eſt. Cũ itaq; ipᷣe deus ſit infinitꝰ ergo pctm̃
3ülũ cõmiſſũ hoc reſpectu ðꝛ ifinitũ:⁊ ideo pe
na infinita eſt puniendũ⁊ eterna.Berñ.aũt ſuꝑ
Cañ.dicit:ꝙ qͥ moꝛtalit᷑ peccat vult nõ eſſe deũ
Qð ſic ꝓbat.Qui vult deũ aut impotẽtem:aut

iniuſtũ:aut inſipientẽ eſſe vult deũ nõ eſſe.ſed qͥ

moꝛtalit᷑ peccat vellet deuʒ aut neſcire pctã ſua:

autvindicare non poſſe:aut nolle.qð eſt ↄ̊ iuſti

ciã.& vellet deũ nõ eſſe.Qui aũtvult deũ nõ eſſe
deũ puniẽdus eſt eterno ſupplicio. OQ
Ertio idẽ ꝓbat᷑ rõne cõtẽptus. Pctõꝛes
t nãq; ↄtẽnũt infinitũ bonũ ⁊ eternũ gau
diũ qð potuiſſent eligere:⁊ qꝛ volũtarie
elegerũt eternũ malũ:iuſte illis eterna ſupplicia
cõdonant᷑. Uñ Aug.xxj.de ciui.dei.c.xij.inquit.
Factꝰ eſt malo dignꝰ eterno qͥ in ſe peremit bo⸗
nũ qð eſſe poſſet eternũ. Peremit em̃ aiam ſuã
Apoc..iij. Nomẽ habes ꝙ viuas ⁊ moꝛtuꝰ es.
Et Sap̃.xvj.dicit᷑. Homo per maliciã occidit
animõ ſuõ:que poterat eſſe in eternum beata:⁊

cxcx

perdidit eterna bona paradiſi:atq; qᷓ;tũ in ſe ef᷑
diſſipauit ⁊ ꝑemit pᷣdicta bona: ⁊ ſilr charitatẽ
infuſã ⁊ grãʒ gtirfaciẽtẽꝛ merita infinita paſſio
nis xpᷣi:⁊ etiã oĩa merita totius eccłie militãtis
⁊ triumphãtis.⁊ ideo tenet᷑ ad cõdignã ſatiſfa⸗
ctionẽ.Dicit᷑ aũt ꝙ qui nõ habet ĩ ere luatĩ coꝛ/
poꝛe.l.quicũqʒ.C. de ſeruis fugi.l.fi.ff.de i ius
vocãdo.il.j.in fine.ff.de penis.Licet em̃ deꝰ de⸗
derit hoĩ aiam ⁊ coꝛpus non tamẽ dedit in do⸗
minio ſuo. Unð ð coꝛpoꝛe hois dicit᷑ in.l.liber
homo.ff. ad.l.aquil.ĩemo dñs mẽbꝛoꝛũ ſuo⸗
rũ.De aĩa aũt certũ eſt ꝙ nõ eſt in dominio nr̃o
Ait nanq; deus Exo.xiij. Mea em̃ ſunt om̃ia.
⁊ Eʒech.xviij.inqͥt deus.Om̃es aime mee ſunt.
Et ideo debet puniri pena eterna qui rem alie⸗
nam pᷣuauit eternis bonis. Quarto idẽ ꝓba
tur ratiõe iuſtificatiõis.vt eiñ̃ inqͥt beatꝰ ho.
in.iiij.di.xlvj.q.iij.⁊.j.ij.q.lxxxvij.⁊ cõtra genti⸗
les libꝛo.iij.c.cxliiij.Oꝛdo diuĩe iuſticie hoc exi⸗
git vt ſicut pꝛemia coꝛreſpõdẽt actibo virtuoſis
ita pene coꝛreſpõdeãt pctis.quia ſic ſe habʒ op⸗
poſitum in oppoſito ita ꝓpoſitũ in ꝓpoſito.iiij
Topic.Sicut ergo ſe habet meritũ ad pꝛemiũ
ita ſe debet habere culpa ad penã.Et ideo ſicut
ꝓ tẽpoꝛali merito ſᷣm diuinã iuſticiã ⁊ equitatẽ
datur pꝛemiũ eternũ ⁊ perpetuũ:dicẽte Paulo
ij.ad Choꝛ.iiij. Id em̃ quod in pᷣſenti eſt momẽ
taneũ ⁊ leue tribulatiõis noſtre:ſupꝛa modũ ĩ
ſublimitate eternũ głie pondus operat᷑ in no⸗
bis.ergo parifoꝛmiter moꝛtali culpe debet dari
pena ꝑpetua ⁊ eterna cum virtus ⁊ vitiũ ſint cõ
traria ⁊ cõtrarioꝛũ ſit eadẽ diſciplina ſcʒ cõtra⸗
rio modo.De quo tractat᷑ in.l.j.ff.de his qͥ ſunt
ſui vel alie.iu.⁊ per Dinũ in.c.qui ſentit.de reg.
iuris lib.vſj.⁊ ibidẽ erJoha. an.⸗ ĩ nouella.eo.
ca.Et iſta eſt ratio ſcti Bona.in.iiij.di.xliiij.art.
iiij.q.j.Sicut igit᷑ bonis dabit᷑ regnũ eternum
Matth̊.xxv. Jbũt hi in vitã eternã.ita ecõtra⸗
rio malis dabit᷑ eternus cruciatus. Unde dicit
in eodẽ.c. Mali aũt i ſuppliciũ eternũ.O quot
ſunt illi qui in illis penis cruciabuntur:ꝓfecto
ſunt innumerabiles.De quibo Dantes.c.iiij.j.
comedie inferni dicit.
Vidi electrã cũ multis ſocjs
Inter quos noui Hectoꝛẽcum Enea.
Ceſarẽ armatũ cum oculis gryphianis
VUidi camillã ⁊ pantaſileam
Ab altera parte vidi regẽ latinũ
Quli cũ lauinia ſua filia ſedebat.
Vidi illũ bꝛutũ qui ꝓfugauit tarquiniũ
Lucretiã iuliã:iMartiã ⁊ coꝛneliã
Et ſegregatim vidi Salatinũ
Poſtq; parũ aperui ſupercilia
VUidi magiſtrũ illoꝝ qui ſciunt
Sedere infra philoſophicã familiãͤ
Enclidẽ geometrã et ptolomeũ
Hypochꝛatẽ auicẽna ⁊ galienũ
Auerroim qͥ magnũ cõmẽtariũ fecit.

Sequũ Dantes ibidẽ.
Nõ poſſum recitare om̃s penas
Que me fugat ita longũ theme.
Sed dicet quis.ꝙ poſtqᷓ; tot ⁊ tãti hoĩes valo⸗
roſi ad infernũ ꝑrexerũt ipᷣe eciã ibidẽ potiꝰ pꝛo

ficiſci deſiderat vt cum eis eſſe poſſit. Sed tace
ſtulte:quia dicit Augꝰ.in.c.mulci.in fine.ij.q.j.

Nõ ꝓpterea minus ardebũt quia cũ multis ar⸗
debũt imo magis:qꝛ quo plura in igne ſunt li
gna tãto magis inardeſcit ignis. .
erditi pctõꝛes cõſiderate ꝙ nõ habec
o in hoc mũdo tam magnũ ſolatiũ iĩ quo
ſii nimis ꝑſeueretis nõ generet vobis fa⸗
ſtidiũ:magnavobis eſt anguſtia⁊ afflictio etiã
dũ ſani eſtis ſuꝑ plumeũ lectũ per multos dies
ligatos ſtare:quõ ergo facietis in inferno iĩ illis
cruciatibo infinitis a quibo nũq; liberati eritis.
Scitote ꝙ dicunt theologi in.iiij.ꝙ ſi damnati
poſſent habere hanc gratiã:vicʒ eſſet machi⸗
na alta vſq; ad celũ:continẽs totũ mundũ:ple
na granis milij:⁊ poſt centũ milia ãnoꝝ extra⸗
heret᷑ vnũ granũ ill milij: deinde poſt alia cen
tum milia annoꝛum extraberet᷑ aliõ granũ.⁊ſic
fieret donec euacuata eſſet illa machina: ⁊ tunc
Dãnati extraherent᷑ de inferno ꝓfecto haberent

maximã leciciã ad illa grana expectãtes tandeʒ

liberari ab illis cruciatibꝛ tam boꝛrẽdis. Cogi

cate pauliſper quot milia annoꝛũ irent ad per/

ficiendã euacuationẽ illiꝰmachine.O igit᷑ infe⸗
lix conditio dãnatoꝛuʒ:poſt em̃ mille milia mi⸗
liũ ⁊ decies centena milia miliũ annoꝛũ adhuc
reſtabit illis tantũdem tẽpoꝛis⁊ nihil diminue
cur. Unð Berñ.inquit in ſuis meditatiõibus.
OQuiſputas tunc meroꝛ erit:quis luctꝰ: q̃ triſti
cia:cũ ſeparabũtur iniuſti a cõſoꝛtio ſanctoꝝ et
a viſione dei. Pꝛocul qͥppe a beata paradiſi pa

rtria exulati cruciabũtur in gehẽna ꝑpetua.vbi

nec qͥ toꝛquet aliquãdo fatigatur: nec qᷣ toꝛque
tur aliquãdo moꝛit᷑:vbi toꝛmẽta ſic infligũtur
vt ppetualit᷑ renouent᷑.hec ille.O diſſoluti moꝛ
cales cõtremiſcite.vbi eſt nũc ceſar totius oꝛbis
impꝑpatoꝛ:vbi ſunt illi qͥ ante nos in delicijs mũ
di huiꝰgaudebãt trip udiabãt⁊ canebãt.ꝓfecto
ad inferna deſcẽder̃t.O laſciui ⁊ ſenſuales quo

creditis vos ituros poſt hãc vitã:audite quod

ſcpᷣtũ eſt Job.xxj.Tenẽt timpanũ ⁊ cytharam ⁊
gaudẽt ad ſonitũ oꝛgani: ducũt in bonis dies
ſuos:⁊ in pũcto ad inferna deſcẽdũt.Si ̊ int᷑⸗
rogatis a me qñ exibitis ð ĩferno.clamãs cũ la

chꝛymis dico. Nunqᷓ;:nũ qᷓ;:nũqᷓ;:nũqᷓ;: nunqᷓ;

nũq;. Scriptũ eſt em Apoc.xx. Cruciabuntur

die ac nocte in ſecula ſeckoꝝ. A quiboſtoꝛmẽtis

liberet nos miſᷣicoꝛs deꝰ noſter. Amẽ.

Sab bato poſt paſcha de numero ſaluando
rum reſpectu dãnandoꝛũ Sermo.xxij. Q

MInis qui cre⸗

0 dit ĩ illũ nõ ↄfundect᷑.. Petri.j.Eſt
ſnia in iure dicẽs:ꝙ ſi alicui debea⸗
tur ſeruitꝰ vie vł itineris per aliquã
domuzʒ:ſi edificio alteriꝰipediat᷑ via illa:poterit
hñs ſᷣ uitutẽ ꝓhibere edificantẽ ꝑ iterdictũ noui
oꝑis.l.ſi eo loco.ff.ſi ſᷣuitꝰ vendi.Qð veꝝ ẽ ſi opꝰ
eſt nouũ.l.j.S.jff.ð noui oꝑis nun. Moꝛaliter
oẽs xpᷣiani hñt ius cundi ꝑ viã mandatoꝝ dei
verſus celũ Mat.xix.Dyabolꝰaũt inimicꝰhũa⸗
ne nature vult eos ipedire a tali itinere:ſupꝑedifi

cando domũ vicioꝝ:⁊ ponẽdo ĩpedimẽta ĩ via:
iuxta illud pſal.cxxxix. In via hac qua ambula

bam abſconderũt ſuꝑbilaqueũ mihi.Et iõ ꝓhi
bendus eſt ꝑ noui oꝑis nũciatiõeʒ:qꝛ alit᷑ dya⸗
bolꝰpoſſet allegare ꝙ opꝰillud eſt antiquũ:⁊ iõ
deſtrui nõ dz: qꝛ cõſuetudo iducit ſᷣuitiuʒ:extra
de foꝛo cõpetenti.c.cũ ↄtingat.vñ Pꝛouer.xxij.
82. Adoleſcens iuxta viã ſus:etiã cũ ſenuerit nõ

recedet ab ea. Eſt alia ſnia in iure dicẽs:qꝙ illeqͥ

hʒ ius ducendi aquã ad irriganda poſſeſſiõem

ſuã:opoꝛtet ꝙ vtatur iure ſuo:qꝛ ſi poſſet oſten

di ꝙ duabo eſtatibo ñ ſit vſus:tũc amitteret ius
ſuũ.ff. de aqua quo.⁊ eſtiua.l.j.S.eſtatẽ. ¶ Hoꝛa
liter: qlibet pctõꝛ hʒ ius ducẽdi aquãẽ penitẽtie
2 lachꝛyman ad irrigandam ⁊ lauanda ↄſciam

ſuam.vnde Eſa.j.inuitat deus peccatoꝛes.vt ſe

lauent dicens. Lauamini:mundi eſtote.⁊ eiuſ⸗
dem libꝛi.lv.iterum ait.O mnes ſitientes venite
ad aquas. Ideo ſi nõ vtant᷑ hoc pꝛiuilegio:per/⸗
dent ius ſuum:ſieut perdiderunt virgines tar⸗
de veniẽtes obuiã ſponſo Matth. xxv.
St alia ſnĩa in iure:ꝙ ſi alicui debeatur

cæ sfuitus luminis: ⁊ aliqͥd fit quo ĩpedia⸗

tur:pᷣt illð ꝓhibere ꝑ noui opꝑis nuncia⸗
tionem.ff. de ſeruitu.vꝛba.pꝛedi.l.inter ſeruitu⸗

tes. Moꝛaliter omnes cbꝛiſtiani habẽt ius illu

minandi aiam ſuã:⁊ itroducẽdi in eã lumẽ gfe
2 głie:quod eſt chꝛiſtus Job.viij.vbiipſe dicit.

Ego ſum lux mundi.Dyabolus autẽ vult nos

excecare dicẽs illud ps.xlviij. Uſq; in eternũ nõ
videbit lumẽ. Hec aũt excecatio fit ꝑ peccatum
Sapie.ij. Excecauit eos malicia eoꝛum. Et So
pho.j.Ambulabuntvt ceci:qꝛ dño peccauerunt
Et ideo debemus recurrere ad ieſuʒ xpᷣm lumẽ

oculoꝝ noſtroꝝ. Et dicere ei cum ꝓpheta ps.xij.

Illumina oculos meos ne vnq; obdoꝛmiaʒ in
moꝛte: nequãdo dicat inimicus meus:pᷣualui
aduerſus eum. Omnes em̃ qui credũt in illum

nõ ↄfundent᷑:vt inquiũt verba ꝓpoſita. Super

quibo verbis vnã pulcherrimõ queſtionẽ tracta
bimus:videlicet. Utrũ omnes homines mũdi
finaliter debeãt eſſe ſalui. Et dato ꝙ nõ omnes.
UVtrum plures erunt ſalui qᷓ; damnati. Unde
ꝓ decdlaratiõe buius queſtionis tres partes fa⸗
ciemus. Pꝛima dicet argumentationis. S coõa

reſponſionis. Lercia vero confirmationis.

nüoppoln⸗
Gcistmiopo⸗
Fognitanicn,
rufie
gliſfderncin

uglutdecf⸗

,unilti dechi⸗

ſiphrongetia
kenkogolsract
ſiatis⸗LNn
Grdegornärt
one OndBck
S Wraniſned
ſtnezonſäin
ueretusinu
Pirufömure.
foulxrijtiul
ldilffumuf⸗
Ddamiopanra
Gr5ner
dcjocinpmis
Gchaſocncn
Guediaholarar
(hafiertdentns⸗⸗
ſgincatinli⸗
ogbeponatgon
ſoutlao dor
mnnlosoalosg
Haoqvacfflackt
cbiun Ougpro⸗
ſmnolnnonſrin
nefla.
. un dehe
. (Eaurgubi
tiann
ifuntunande
bdrfind
ſblibſigis
emnſentclo
emimntſolnte
redttdulceriin
guodiigt
in bo rhar
gtenan
keKreungeſen
nt Waora⸗
iſimiaiife

zulin W
ii e
nubargun

ludcſtamin.
icnarfunn.
ſvog doſte.
sricaien.

Miani mii
milbwuns, ſüin
Wsuuwrsſe⸗

Wfnmnenir

dnrn
Alias frcoittn

.

1 71 4 *
veicini
o5 ni diho

W

NsnIn.

vc 6
diopennenuNe
uihtönlun
n gban ſon
obdomien⸗
noncnsu⸗
nictchti⸗ H
poſin
gnckonin,
bonie
.
. damnae 4
lostns ni
Grmine
Nimmus

Foliñ

Pars pᷣma que ðꝛ argumẽtatõse S

Ro expeditiõe pꝛime partis ſciendũ
p w eſt ſentẽtia Areſt. in.j. Lopicoꝝ di
cæẽtis. Potẽtes ad vtrãq; partẽ dubi⸗
tare in ſingulis ſpeculabimurverũ ⁊

falſum.⁊ in.ij.de celo ⁊ mũdo ait.Oppoſita iu⸗/

xta ſe poſita magis eluceſcũt.⁊ in.j.Elenc.inqᷣt.
Poſitis iuxta ſe ꝓtrarijs maioꝛa a minoꝛibus

diſcernũtur.⁊ in.ij.de anima etiã dicit:ꝙ conſi⸗

derãs vnũ oppoſitoꝝ habʒ ↄſiderare ⁊ reliquũ

er cognitionẽ em̃ vniꝰ cognoſcitur aliud..l.j.
de his qͥ ſunt ſui vel alieni iuris.⁊ inſti.eo.in
pꝛin.l.j.ff. de tutel.inſtit.eodẽ in pꝛin.⁊.l.põpo⸗
nius.S.ſed ⁊ his ꝗ.ff. de ꝓcura.⁊.S.nec manife⸗
ſtum.inſtit᷑.de obliga.que ex delic.na. Idcirco
idẽ phᷣůus in pꝛedicamẽto relatiõis ait. Dubita
re in ſingulis nõ erit inutile. Quod notat᷑ ꝑ glo
ſam in.liij. C. de ſũma trinitate ⁊ fide catholica
Sine diſputatiõe etem̃ nõ bene res dubie clare⸗
ſcunt. Unð AKreſt.in.iij. Metha.inqͥt. Queren
tes veritatẽ ſine diſputatõe ſiłes ſunt qͥ̊ ire igno
ratibo. Juri ſcõſulti etiã dicũt ꝙ diſputãdo me

lius veritas inuenit᷑.vt notatur in.l.munerũ.S.

mirxta.ff ð mune.⁊ ho.⁊ in.l.offilius.ał.offidiꝰ
ff. de lega. iij. ⁊ in.l.ij. S. his legibo.ff. de oꝛi. iu. ⁊
in.l.diui fratres.ff.de iure patro.Ideo dicit᷑: ꝙ
iudicantẽ opoꝛtet cũcta rimari.c.iudicantẽ.xxx
q.v.c.cũ cauſam.extra de teſtibi.l.iudices.C.de
iudicijs.c.in pᷣmis.ij.q.j.⁊.c.occidit.xxiij.q.viij.
Vñ vt refert Hieroñn.in libꝛo ↄtra pelagianos
Scola ſochꝛaticoꝝ cõſueuerat adducere om̃ia
que dici poſſent ex vtraq; parte:vt magis ꝑſpi⸗
cua fieret veritas.Nã veritas magis exagitata
ſplẽdeſcit in lucẽ.c.graue.xxxv.q.ix.Uñ ſi i ciato
aque ponat᷑ gutta olei ſtatim facit vnũ oculuʒ.
ſi aũt ligno vel cultello ipᷣa aqua exagitet᷑ ꝓtinꝰ
multos oculos generabit pꝛedicta gutta olei:⁊
ipᷣa aqua efficie᷑ mag lucida ⁊ in ea melius vi⸗
debitur. Quapꝛopt᷑ vt queſtiõis huiꝰ meliꝰve⸗
ritas innoteſcat in hac parte arguemꝰꝓ opinio
ne falſa. LTE
Nde ꝙ oẽs debeant ſaluari vel ſalteʒ q;
v plures debeãt eſſe ſaluati qᷓ; dãnati vi⸗
. detur quibuſdã:quoꝝ opinionẽ q̃ttuoꝛ
pᷣncipalibo coꝛroboꝛabimꝰ fundamẽtis. Pꝛi⸗
mũ fundamẽtũ dicit᷑ inclinatiõis ſic arguendo
Omia que ſunt indinãtur ad agendũ pſᷣm bo⸗
nitatẽ ſue nature.vt patet in creatur etiã inſen⸗
ſibilibo.Nã ignis cũ ſit calidus naturalit᷑ ſemꝑ
emittit caloꝛẽ.Sol cũ ſit naturałr lucidꝰ ſemꝑ
emittit ſplendoꝛẽ.Mel cũ ſit naturalr dulce ſꝑ
reddit dulcedinẽ.Ait em̃ Areſt.iiij.ethic. Unũ/
quodq; dirigit oꝑa ſua ſᷣm optimũ eoꝛũ q̃ ſũt
in ipᷣo.Et Boeciꝰ in.iiij.de cõſoł.pꝛoſa.iiij.inqͥt
Agit em̃ cuiuſq; natura qð ꝓpꝛiũ eſt ei diffini⸗
re.Et eandẽ ſentẽtiã ponit cõmẽtatoꝛ Auerrois
ſuꝑ.ix. Mecha.Ergo cũ deus habeat eſſe perfe
ctiſſimũ etiã ipᷣe inclinatad agendũ ſᷣm inffni⸗

CXCVI

tã bonicatẽ nature ſue. Uñ ait. cõmẽtatoꝛ ſuꝑ
ſcðo Metha. Pꝛima cauſa eſt magiſ digna in

eſſe ⁊ in vᷣtute q; oia alia entia:qꝛ oia alia entia

acqrũt eſſe ⁊ vtutẽ a pᷣma cauſa.Cũ ꝗᷓ nõ debeat
ds melioꝛis eſſe cõditiõis . ille a q̊ cauſam ha

buit.l.in his officijs.iĩ fine.ff.de reg.iuris. Cũq;
ſim phᷣm.ij. Metha.qð eſt cauſa alioꝛuʒ vt ſint
talia illud ſit maxime tale:ſeqͥtur ꝙ ſi oẽs crea⸗

ture facũt oꝑa ſua ſᷣm bonitatẽ nature ſue:mul

to magis hoc facit creatoꝛ. Cuʒ itaq; natura di
uina ſit naturałr ⁊ eſſentialr clemẽs ⁊ pia:vt ðꝛ

de pe. di. j. c. qꝛ diuinitatis. als qꝛ deitatis.vbi

inqᷣt Hiero. Diuinitatis natura clemẽs ẽ ⁊ pia:
magiſq; ad indulgentiã qᷓ; ad vindictã ꝓna:qꝛ
nullatenꝰvult moꝛtẽ pctõꝛis:ſʒ vt magis ↄuer/
tat᷑ et viuat:videt᷑ ↄdqudẽdũ ꝙ deꝰidlinatꝰ c ad
miſ̃andũ oibo ſᷣm ſuã naturã.De ipſo em̃ canit
eccłia.Deꝰcui ꝓpꝛiũ ẽ miſᷣeri ſꝑ ⁊ parcere.Et ↄſe⸗
q̃ᷓnt᷑ ꝙ oẽs ſaluabit:vł ſaltẽ ꝙ plures ſaluabũt᷑
qᷓ; danabunt᷑ ꝑ miſ̃icoꝛdiã diuina. Scriptũ eſt

em pſal.cxxix. Apud dñʒ miſ̃icoꝛdia:⁊ copioſa

apud euʒ redemptio.Et pſal.cxliiij.dicit Dauid
Suauis dñs vniuerſis ⁊ mibᷣatiões eiꝰſuꝑ oĩa
opera eiꝰ.Et ſic patʒ e deꝰmagis oꝑat᷑ miſᷣicoꝛ
diã qᷓ; iuſticiã:⁊ ꝑ cõſeq̃ns plurib miſet᷑ qᷓ; dã⸗
net. Scriptũ eſt em̃.xxvj.q.vj.c.his qͥ.Et de pe.
di.j.c.multiplex.S.his aũt.⁊ alias allegat᷑.S.mł
tiplex.vᷣſi.his ãt. Mivicoꝛdie dñi nec mẽſuras
ponere poſſumꝰ:nec tꝑa diffinire. Et hanc opi⸗
nionẽ videt᷑ tenuiſſe btũs Jacob ſue canonice
c.ij.qͥ inqᷣt. Mivᷣicoꝛdia ſuꝑexaltat iudiciũ:vo/
lens demõſtrare ꝙ plures erunt qͥ diuina miᷣi
coꝛdia ſaluabunt᷑:qᷓ; qui eiꝰiuſticia dãnabunt᷑.
Si em̃ hoĩes facilioꝛes ſũt ad abſoluẽdũ qᷓ; ad
ↄdẽnandũ.l.arrianꝰ.ff.ð actio.⁊.ob.l.fauoꝛabi
lioꝛes.ff.de reg.iuris. Multo magis deꝰcuiꝰ
milericoꝛdia plena eſt terra. U
8 Ecũdo eadẽ ↄcluſio ꝓbat᷑ fundamento
qð dicit᷑yolitiõis.Sicut em̃ oĩa q̃cunq;
deus voluit fieri in pᷣterito facta ſũt.iuxta illud
pſal.cxiij.Oia quecũq; voluit fecit. Nullłlꝰem̃ eſt
qͥ diuine poſſit reſiſtere volũtati Geñ.vltio. Ita
oĩa que deꝰvult de pᷣſenti ⁊ de futuro neceſſe eſt
fieri:⁊ aliter eſſe nõ poſſunt:qꝛ volũtas bñ pla⸗
citi diuini eſt imutabilis pᷣm Tho.i.j.ꝑte ſũme.
q.xix.ar.vij.? Scotũ in.j.di.xlvj.? Alexandũ de
ales in.iij.ꝑte ſũme.in tractatu de lege eterna.q.
v. Cũ igit᷑ ita ſit:ñ deꝰ vult oẽs hoĩes ſaluos fie
ri.vt dicit Paulꝰ.j.ad Thimo.ij.ergo oẽs ſal⸗
uabunt᷑. Aliter videret᷑ ᷣm opinionẽ iſtoꝛuʒ:q;
deꝰ nõ eẽt oĩpotẽs:volẽs ſaluare q̊s ñ poſſet x
Ercio ↄ firmat᷑ hec cõcluſio alio funnda
t mento qð ðꝛ reuelatiõis:ſiue figuratio
nis.Oĩa em̃ in figura ↄtingebant in ve⸗
teri teſtam ento:vt ait apłs.j.ad Coꝛ.x. In diui⸗
nis aũt ſcripturis reuelatũ fuit ꝙ innũerabiles
hoĩes quodãmodo ſaluabunt᷑.Qõ ſic patꝭ.ſlã
oẽs electi ſignificant᷑ in ꝓmiſſionib Scle a ðo
2

Bermo

patrinf̃o Abꝛahe:ſicut ſctã mter eccłia canitin

miſſa ꝓ moꝛtuis dicẽs. Signifer ſcũs Micha
el repᷣſentet eas in lucẽ ſancta:quã olim Abꝛahe
pꝓmiliſti ⁊ ſemini eiꝰ. Semẽ Abꝛabe eſt apliſſi⸗
mũ. Dixit em ei deꝰ Geñ.xij. Faciã te creſcere in
gentẽ magnã.⁊.xiij.eiuſdẽ lib.iteꝝ dicit.Faciaʒ
ſemẽ tuũ ſicut puluerẽ terre:quẽ ſwi homo nume
rare põt ſemẽ q̊ʒ tuũ numerare poterit. Siłiter
Geñ.xv.inqͥt.deus ad Abꝛahã. Suſpice celũ ⁊
numera ſtellas ſi potes.⁊ intulit. Sic erit ſemẽ
tuuʒz. Ecce quot ſunt electi ſignificati in ſemine

Abꝛahe. Jõ Job.xxv. ðꝛ. Nunqͥd ẽ numerꝰmili

tũ eius.q̃ſi dicat.nõ eſt. Et Dauid pſal.cxxxviij.
ðᷣt eleccis.Dinumerabo eos ⁊ ſuꝑ arenã multi⸗
tiplicabunt᷑. Siłiter Apod..vij.c.ðt aqlavolãs.

Audiui numerũ ſignatoꝛũ centũ q̃dragintaq̃t

tuoꝛ milia ſignati ex om̃i tribu filioꝛũ iſrael. Et
in eodẽ.c.ðt idẽ apłus.Uidi turbã magnã quã
dinu merare nemo poterat ex oibꝰgentibo ⁊ tri⸗
bubus ⁊ ꝓplis ⁊ linguis: ſtãtes ante thꝛonũ in
cõſpectu agni ⁊c̃. Unð dicit Hiero.in pꝛologo
martyrilogij.ꝙ excepto vno die.ſ.Ralẽdarũ Ja⸗
nuarij nõ eſt dies in toto ãno in quo nõ poſſit
ecckia celebꝛare feſtũ quinq; miliũ marcyꝝ.Unñ
martyres ſunt pluſq; decem ⁊ octo centũ milia.
Quid de vᷣginib ⁊ alijs ſanctis. Ecce &̊ quãta
eſt electoꝛũ multitudo. Si em̃ edondi vinebat
btũs Johẽs euãgeliſta erat innũerabilis turba
ſanctoꝛũ ĩ celo:⁊ iã trãſierũt pluſqᷓ; mille q̃drin
genti ãni:quãto plures nũc debẽt ibi eſſe:cum
quotidie multiplicet᷑c numerꝰ ſanctoꝝ de hacvi

ta miſerabili ad eternã felicitatẽ träſmigrantiũ

Pꝛopterea doctoꝛes ſci in ſuis opiniõibo lʒ ali
qualit᷑ varient᷑ tamẽ oſtẽdũt multos ſaluãdos.
Magiſter nãq; ſen.in.ij.di.j.dicit hoĩem eſſe fa
ctum inter alias cauſas ꝓ reſtauratiõe nature
ãgelice.iuxta illð pſal.cix. Judicabit in natiõib⸗
implebit ruinas.Unõ in di.ix.eiuſdẽ libꝛi alle⸗
gat Bꝛegoꝛiũ dicẽtẽ. Supna illa ciuitas ex ãge
lis ⁊ hoĩbus ↄſtat:ad quã tãtos humani gene

ris aſcẽdere credimꝰ quãtos illic cõtigit ãgelos

remãſiſſe.Sicut ſcriptũ eſt Deut.xxxij. Conſti⸗
tuiſti terminos ꝓpłoꝛũ iuxta numerũ filioꝛum
dei ſiue angeloꝛũ.Et hoc exponit idẽ mgtr̃ dicẽs

Nõ iurta numerũ eoꝛũ qͥ ceciderũt ſed eoꝛũ qui

remã ſerũt.Et iuxta iſtã opinionẽ cũ ſint angeli
pene innũerabiles in celo:ſequit᷑ ꝙ tot erũt ho⸗
mines qͥ ſaluabunt᷑.Nã de ãgelis in celo exiſtẽ⸗
tibo ðꝛ Da nielis.vij. Milia miliũ mniſtrabãt
ei:⁊ decies centena milia aſſiſtebant ei.hec ibi.
Maioꝛ em̃ ẽ numerꝰeoꝛũ qͥ remãſerũt qᷓ; illoꝝ
qͥ ceciderũt. Quidã nãq; opinant᷑ ꝙ ſolũ tertia
pars ãgeloꝛũ cecidit.alij vo ꝙ tm̃mõ pars no⸗
na.⁊ alij ꝙ ſolũ pars decima.⁊ hoc tenet glo.in
c.decime.xvj.q.j. Itẽ in ea.di.mgr̃ ponit aliam
opinionẽ q̃ fuit Aug.xxij.lib.de ciui.dei.vicʒ q;
des ſaluabit tot hoĩes quot a celo ãgeli cecider̃t
vt illa dilecta ac ſuꝑna ciuitas nõ fraudet᷑ ſuo⸗

rum numero ciuiũ.Angeli vero coꝛruẽtes ſunt
quaſi inũerabiles.Uñ legit᷑ in cronicis oꝛdinis
noſtri ꝙ btũs frater Johanes ð Aluerna ſemel
vidit totũ aerẽ ⁊ oẽm terrã plenã demonibo.Er⸗
go ⁊ maxima erit mititudo ſaluãdoꝝ. Itẽ eadẽ
di.ponit magiſter aliã opiniõeʒ dicens:licet ali⸗
qualr obſcure:ꝙ ſalus ruine angelice reſtaura
bitur ꝑ virgines. De ceteris aũt boibo totſunt
ſaluandi:quot ſunt angeli qͥ remãſerũt. Et iſta
opinio videt᷑ fuiſſe Auguſtini ĩ li.Enchyridion.
Eſt alia opinio ſeraphici doctoꝛis ſctĩ Bona.in
ij. ſen.di.ix.q̃ videt᷑ oib verioꝛ:vbi ait:ꝙ cũ ſint
nouẽ angeloꝛũ oꝛdines:debent ad ipſos hoĩes
aſſumi:ꝓ meritoꝝ cõditiõe.Et ideo nõ tm̃ aſſu
munt᷑ ad ipᷣos vgines:cũ etiã miti coꝛrupti car
ne in merito młcis virginibo pᷣferant᷑. Sic̃ patʒ
in beã maria Magdalena:⁊ btõ Petro aplo qͥ
mltis vᷣginibo vtriuſq; ſexꝰſunt excellẽtioꝛes in
paradiſo.Quilibet ̊ vtuoſus ſᷣm ſuas vᷣtutes
aſſumet᷑ ad oꝛdinẽ ůlũ angeloꝝ qͥ magis ei con
ueniet. Verũ qꝛ multi reperient᷑:qui in hac vita

nõ fuerũt tanti meriti:vt poſſent aſſumi ad an⸗

geloꝝ oꝛdines:qͥ tñ ſaluabunt᷑ merito paſſiõis
xpᷣi.Ideo de his fiet decimꝰoꝛdo.Et h̊ ſignifica
tuʒ fuit.iiij. Reg.xx.vbi ðꝛ:ꝙ ſol tꝑe Eʒechie in
hoꝛalogio Achaʒ deceʒ gradibo retroceſſit. Sic
xpᷣs ſol iuſticie ꝓ reꝑandis nouẽ angeloꝝ oꝛdi⸗

nib ad decimuʒ generis hũani deſcendit.Et hH

etiaʒ in decima dꝛagma deſignat᷑ Luce.xv.quã

mulier.i.diuina natura maxima diligẽtia queſi

uit.Non ſolũ ergo tot ſalunabunt᷑ ex hoibꝰ quot
ceciderũt angeli:vt fiat reſtauratio nature ange
lice ſʒ etiã multi alij:⁊ foꝛte tot quot ſunt angeli
qui remanſerũt.vñ Aug.in.xxij.de ciui.dei.c.j.
in fine:poſt illaverba.UVt dilecta illa ſuꝑna ciui
tas non fraudet᷑ ſuoꝝ numero ciuiũ:addit.qui
etiã foꝛtaſſis ⁊ vberioꝛe letet᷑.hec ille. Rationa⸗
bile aũt videt᷑ ꝙ plures ſint hoies beati ĩ celo qᷓ;
angeli ⁊ quo deus factꝰeſt hõ:non angelus.Ex

quibus omnib opinionibo patet ꝙ młtus erit

numerg laluandon. E
q ¶Uarto idẽ ꝓbat᷑ fundamento pᷣdeſtina⸗
tionis.Et arguit᷑ ſic.Cuʒ bonũ ſit argu⸗
mentũ a ſufficiẽti partiũ diuiſiõe ſᷣm regulas lo

gicales:⁊ etiã ſᷣm iuriſtas de quo ꝑ gloſaʒ in.l.

j.ff. de actio.⁊ obli.⁊ inſti.de obli.q̃ ex q̃ſi cõtrac.

naſ.in pn. faciendo optimã diuiſionẽ dico ꝙ ne
ceſſe eſt dicere circa pᷣdeſtinatiõeʒ diuinã:ꝙ deꝰ
aut nullũ pᷣdeſtinauit:aut oẽs hoĩes:aut ſoluʒ
aliquã ꝑtẽ. Pꝛima opinio eſt falſa.Ait em̃ pau⸗

lus ad Ephe.j.Qui pᷣdeſtinauit nos ĩ adoptio/

nẽ filioꝝ dei. Si vo dicis ꝙ deꝰ oẽs pᷣdeſtinauit

gᷓ oẽs ſaluabunt᷑:qꝛ pᷣdeſtinatio eſt oꝛigo ⁊ fun⸗
damentũ habens ſalutẽ:vt colligit᷑ a theologis

in.j. ſen. di. xxxv. .xlj. Et a canoniſtis.xxiij.q.liij.
c.nabuchodonoſoꝛ. Si ergo deus oẽs pᷣdeſtia
uit:q̊ neceſſario ↄdudendũ eſt.ꝙ oẽs debẽt ſal⸗

uari: aliter deꝰ diceretẽ eẽ mutabilis ⁊ iſtabilis;

P eno dehe h
ſacüffdeſcln

24llinenei
Glir e⸗
Gmnentiuueo
görne
d
icungi
giiclatt,,
Niicſabono⸗
ntdonienumd
gizchigqu⸗
lerckandeoß
fdeponeſuo
Nenos mmosann
obiedd Owimad
Neczfeninanegzl
owämmadin
Ctaorgoonun
Peckinnroſttb
Arorickcävent
ntveliriſ
ſrsoniurn.
udiciasd
NN nu:aapr⸗
G5nictſnir
Higposeautdbe
ſcckinurdosrre
kiuſifcaunrps
foant nidsden
Miſes dionorini
Eaüdap

crütdin

olcvopinoinme
ſſjolnbanco

opergoumnens. Et

((örlnclinanilg

uicenitrad
afluctotſai⸗
nmnndeniidffen
Cndäczitci⸗
mfiungnbni⸗
achikän
lnch ſhavinl
veeſmßian
ferſetgſͤſſen⸗
ltnanthecia

gaatopſan

d re
—
Win
Nlaädmnh,
ſlat iu
oc Nmlat
e nglanin
8 anr dahinin

WNN

nli Ibnin
cisſtidenn

lordietgig
denrog Pedit
Sidcnin e
wämiionen

wöfemi ie

Nrdii enne
ſumranllinnt
usfm iuen.

r mngdin

mnmiguinbam
oſntaſumitdn
ntmand doſie

lo Cth inii
Pllge adhen
nmmat O
inngelop ord
mmideſcndͤr.Sld

mi aer ei

nndliginag
unkaboib go
vrntionatunne
Nquor ſunr ng

lenalrigvu
o iini
brlNom
tboiesbeniddeih
hinnungtied

puupniNeme
—

mmpzifiu
eboni irargu/
innaluole
pgſinl
lĩ a ſi (orre
zionidicon
6diinig
bolsant ii
la Stenn
irnosichiſi⸗
Cisifiun
vockotcptnn
ligtabn
Nt
e Gein
mminie

—

qð nõ eſt dicẽdũ.Qꝛ qð ſemel placuit ãpliꝰ diſ⸗

plicere nõ debet. c. qð ſemel.de reg.iu.li.vj.l.per
fundũ.ff.de ſerui.ru.pꝛe.inſti.de excu.tu.S.itẽ ſi
ꝓpter inimiciã.v.ſicut.⁊.l.ſi quis te. C. de teſti. l.
põponiꝰ.ff. de ne.geſt.⁊.c.hoꝛrẽdus.xxxij.q.v.

⁊.(.quẽadmodũ.de iureiu.⁊.c.ꝑ tuas.de pba.
Si aũt dicis ꝙ nõ oẽs pᷣdeſtinauit ſed tĩ par/
tem.ergo ſequit᷑ ꝙ deus eſt acceptatoꝛ ꝑpſonarũ
qð tñ negat ſcriptura ad Ro.ij.⁊ ad Ephe.vlt.

Vnñ Acc x.dicit Petrꝰ. In vitate cõperi qm̃ deꝰ
non eſt acceptatoꝛ ꝑſonarũ.Et idẽ habet᷑.xxxij.
q.iiij.c.ſicut.⁊ de ↄſe.di.iiij.c.nec quẽqᷓ;.⁊ de pe.
di.iiij.c. ſi ex bono.S.cur ergo.Faclt extra de pꝛe
ben.⁊ digni.c.venerabilł.c.nouit.de iudi.c.vlti.

lij.q.ix.⁊.c.ij.iiij.q.iij.? Sapᷣ.vj.vbi ðr. Equa⸗
liter eſt ei cura de oĩbꝰ.? Matth.v.ðt ſaluatoꝛ

nr de patre ſuo celeſti. Solẽ ſuũ facit oꝛiri ſuꝑ
bonos ⁊ malos.⁊ in aut.de mona.S.hinc autẽ
nobis.ðꝛ.Quãtũ ad dei cultũ nõ eſt maſculus
neq; femina:neq; liber neq; ſᷣuus:omẽs em̃ in
xpᷣovnã mercede recipiũt.Si igit᷑ deꝰ nõ eſt ac⸗
ceptatoꝛ ꝑſonaꝝ:&̊ oẽs pᷣdeſtinauit. Cum eniʒ
pᷣdeſtinatio ſit ab eterno.vt dicũt theoł.in.j.di.
xl.nõ videt᷑ cõueniẽs ſᷣm iſtos ꝙ deꝰ pᷣdeſtina⸗
uerit quoſdã ⁊ q̊ſdã nõ.cũ eo tꝑe nulluſ adhuc
eſſet q bonũ aut malũ feciſſet.Et ſic videt᷑ cõclu
dendũ ꝙ cũ oẽs debeãt reputari pᷣdeſtinati ne
in deo ponat᷑ acceptatio ꝑſonarũ oẽs ſaluabũ⸗
tur. Et h̊ videt᷑ ſentire Paulꝰ ad Ro.viij.dicẽs.
Nã quos pꝛeſciuit hos ⁊ pᷣdeſtinauit:quos ãt
pᷣdeſtinauit hos ⁊vocauit:⁊ quos vocauit hos

⁊ iuſtificauit:⁊quos iuſtificauit hos ⁊ magni⸗

ficauit.Quid ̊ dicemꝰ ad hec.Sed audi aliaʒ
ꝑtẽ ſis vis recte iudicare.c.j.de cau.poſ.⁊ pꝛie.
Secũda pars que dicit᷑ reſponſiõis. Z
Ecũda pars huiꝰ ſᷣmõis ðꝛ rñſionis
In qua demõſtrabimꝰnõ eſſe veruʒ

ꝙ oẽs debeãt ſaluari:imo ꝙ plures

erũt dãnati qᷓ; ſaluati. Et ne hec dia⸗
bolica opinio in mẽtibo ꝑuerſoꝝ remaneat ita
ꝙ vitijs inherẽdo putẽt ſe ſaluãdos:rñdẽdũ ẽ
eoꝝ argumẽtis.Et iõ quo ad pᷣmũ argumentũ
qð ðꝛ inclinatiõis:in quo dicebat᷑ ꝙ qꝛ deꝰ hʒ
naturã clemẽtẽ ⁊ ad miſicoꝛdiã inclinatã:ideo
oẽs ſaluabitvł ſaltẽ płes qᷓ; dãnabit.Rñdeo ꝙ

natura dei nõ ẽ differẽs ita ꝙ plꝰ habeat ĩ ſe mi

ſericoꝛdiã qᷓ; iuſticiã:ĩmo ita eſt ifinite iuſtꝰ ſic
mißicoꝛs lʒ in h mũdo magis exerceat miicoꝛ
diã qᷓ; iuſticiã.Quicqͥd em̃ ẽ in deo ẽ infinitũ.vt
inqͥt Plato in li. Thimei.Et veꝝ eſt ꝙ ipſe deꝰ
q ve eſt mificoꝛs ſaluaret oẽs ſi ipᷣi ſe diſpone⸗
rẽt.ſed qꝛ ipᷣi ſe nõ diſponũtiõ nõ ſaluant᷑. Et cõ
firmant᷑ hec oĩa ꝑ ſniam Phi.ij.de aĩa dicentis
Actꝰ actiuoꝝ ſunt in patiẽte bene diſpoſito. UVi
demꝰ hoc ꝑ exꝑientia.Nã cibo naturalr hʒ pᷣbe/
re nutrimẽtũ:ſʒ tñ nõ pᷣbet illi qͥ nõ habet dige⸗

ſtionẽ. Ignis qͥʒ habet calefacere ſʒ tñ nõ calefa
alt nõ appꝛoximãtẽ ſibi. Icẽ mel reddit dulcedi

ſinevarietate:ſʒ cauſe

nẽ:ſed nõ illi qui ipᷣm renuit deguſtare. Simitr

lumẽ hʒ illũina.ſʒ tñ nõ illũinat cecoꝛũ ocłos

Medicina qͥ;ʒ hʒ ſanitatẽ reſtituere:nõ tñ curat
moꝛiturũ.Et hec nõ ſũt ex culpa actiuoꝝ:ſed ex

defectu paſſiuoꝛũ:qꝛ nõ ſũt diſpoſiti. Magnes

etia hʒ vᷣtutẽ attrahendi ferrũ:⁊ ſꝑ attrahit:niſi
ferrũ oleo inungat᷑iꝑ qð vtus magnetis impe⸗
diat᷑:⁊ ̊ nõ eſt růne magneq cuiꝰvᷣtus ẽ indiffe
rens ad omne ferrũ:ſʒ alteriꝰimpediẽtis.Et ſilłr
deꝰ naturalr eſt miſicoꝛs ⁊ oẽs paratꝰad ſe ce⸗
mẽter trohere.vñ Ambꝛo.in li.de pe.⁊ allegat᷑ ðᷣ
pe.di.j.c.deꝰait.Deꝰ diffinitionẽ nõ facit qͥ miſi
coꝛdia ſuã oibo ꝓmiſit. VUbi glo.exponit dicẽs.
Igdeſt idifferẽter quẽlibet pcrõꝛem recipit niſi ſe
pctis impediat.iuxta illð Treñ.iij. Oppoſuiſti

tibi nubẽ ne trãſeat oꝛo.⁊ in.c.decime.xvj.q.j.ðꝛ

GBñfacere ſꝑ de? eſt paratꝰſʒ hoĩm malicia ꝓhi⸗
bet᷑. Ex qͥb patʒ ꝙ licet dei natura de ſe ſit iclina
ta oibo miß eri:nõ tñ oib miſet᷑:qꝛ ipᷣi nõ ſũt di⸗
ſpoſiti ad ſuſceptionẽ mipicoꝛdie:iĩmo miłti no⸗
lũt ſuſciꝑe illã:ſʒ faciũt ſic qͥdã qͥ ſi dimitterẽt ia
