mille annos in aliq̃ auitate nollet in ea ſibi ali⸗
quod hoſpitiũ ſiue habitaculuʒ pᷣparare. Sed
ſtultioꝛ eſt pccõꝛ qͥ cũ habeat in hoc mundo ſta
re ꝑ momentũ tꝑis in comꝑatione ad eternita/
tem alterius ſeculi:tũ omne ſtudiũ ſuum occu
pat in pᷣparando ſibi in hac valle miſerie habi/
taculũ.et in illa celeſti patria in q̃ ſi bene vixeritĩ
ꝑpetuũ hbabitabit:nullũ ſatagit dignũ hoſpiti⸗
um bonis operibus ſibi fabꝛicare.imo edificat
ſibi palatiũ in ciuitate infernali per pam̃:et ad
illam inhabitandã ſe pᷣparat.iuxta illð Abacuc
ij. Ue qͥ edificatis auitateʒ in ſanguinibo ⁊ ppa
ratis vrbem in iniqtate. n
D pᷣdicta aũt poteſt adduci exemplũ qð
a legit᷑ de quodam rege potente qui edifi
cauit duas ciuitates Unã in montanis

ad quã erat via ſtricta ⁊ lapidoſa ⁊ tria cetrami
na. Pꝛimũ per deſertũ in abſtinentia. Secũdũ

ꝑ rupes veſtimentoꝝ laceratione.Teraum vᷣo
per aquam macłaꝝ ablutiõe.Sed vincẽs iſta
certamina optime recipiebat᷑ in ciuitate ad oĩa

ſolacia ⁊ gaudia inenarrabilia.Secunda ciui/

tas in vallibo erat ſituata:ad quaʒ ducebat via
delectabilis habens tria hoſpitia.in pᷣmo opti/
me recreabat᷑ hoſpes.in ſecũdo veſtib hono⸗
ribus exaltabat᷑.in tercio vo diuitijs ⁊ lapidib⸗
pᷣcioſis ditabat᷑.ſed cuʒ ad ciuitatẽ veniebat in

carcere imꝑatoꝛis crudabat᷑ ⁊poſtea ocedebat᷑

Conſpiratis aũt duob ſocijs quoꝝ vnus pꝛu
dens ⁊ ſapiẽs erat.⁊ alter ſtultus:cum ad biui⸗
um veniſſent ſtatua in medio ſtans continebat
vtrarũq; ciuitatũ cõditionẽ:dirigẽs in viam re/
ccam licet artam ad ciuitatẽ gaudij ⁊ honoꝛis.⁊
ſapiens ait. Hec eſt via recca ꝑ quã incedere de
bemus.Fatuus aũt ait. Non:ſed melioꝛ ẽ pla/

na ⁊ delectabilis in qua bñ traccabimur. Pꝛu/

dens igit᷑ ꝓpter ſocetatẽ ſecutus eſt fatuuʒ. Uñ
poſt bꝛeuem illius vie delectationẽ ad auitatẽ
ꝑuenientes: ambo capti ſunt a iudice ciuitatis
⁊ ad ſuſpendiũ duci.Excuſante aũtſe ſapiente
de fatuo ꝙ ꝓpter ſocietatẽ fuerat eũ ſecutꝰ Re⸗

ſpondit iudex.Tu aeim ſapiens ſis ſequinõ de

Eaninhe
aauidabenn

wleinaſhi
pan
ndocmmntek
twaiüſunmn oen
Ae mimeh
mäſibanenmmi
rdg hohe
rioclſin
Aocpeß d.
umills zaan

unguinddrid
38

caamngis
Tpoenegli tſn
Cinmonmns
is n
tinenda. Saii
one Tawont
Sed indsi⸗

au doccheteſu

uoͦno in
vhro thono/
ninis tlgiclb⸗
evenicharin
oſten ocddt
gor N
1s:un Mhu
tans connche
ngien une
noijt bonons
nmdoiſ⸗
mbinur
onias l

Folium

bueras fatuũ ſed ipᷣete. etſicambo ſuſpẽſi ſunt.
ſti at duo ſocij ſunt ſpũs ⁊ caro inuicẽ confe

erati.Spũs eſt naturaliter ſapiẽs.coꝛpus fa⸗
tuum.due ciuitates ſunt regnũ celoꝝ ⁊ infernꝰ
Sed ana eſt via q duaet ad regnũ.in q̃ opoꝛtet
pugnare ꝑ abſtinẽtiã cbi ⁊ potus:ꝑ depoſitio/⸗
nẽ pcioſaꝝ veſtiũ ⁊ purgationẽ pccõꝝ.Alia aũt

eſt lata ⁊ delecabilis: in 3 hõ in pꝛincdpio opti
n medio ditat᷑:? ꝓpe finem honoꝛa
cur.ſcd poſtq; ad cuitatẽ ꝑuenerit eternalit cru

me recreat᷑:in medio dita

ciat᷑. Statua aũt in biuio poſita eſt ſacra ſcptu/⸗
ra:que ðꝛ ſtatua a ſtãdo quia ſtabu firma in ꝑ⸗

petuum: dicente dño Mattch.xxiiij. Celũ et ter/

ra tranſibũt:vᷣba aũt mea nõ pꝛeteribũt. q̃ qui⸗
dem ſcriptura cõtinet cõditionem vtriuſq; ciui⸗
tatis ⁊ viam ꝑueniẽdi ad eas.Ticet aũt ſpũs cũ

ſit naturaliter pꝛudẽs cognoſcat ꝙ potiꝰ eſt eũ/

dum ꝑ viam aſperã que dudit ad eternã felicita
tem.tñ tãta amicicia eſt cõfederatꝰ carni ꝙ eius

amoꝛe dementatꝰ eam ſequit᷑ ad eternũ interitũ

Multe qͥʒ alie ſũt ſpecies ſtulticie quas qͥdaʒ

phi ſtoid deſceribebant in qͥdaʒ arboꝛe magno
habente ramos q; plurimos:dicẽtes ꝙ ſinguli

rami vnã ſpeciẽ ſtulticie continebant:⁊ ꝙ vnuſ
quiſq; ad aliquẽ ipſoꝝ ramoꝝ ſe appendit.ſed

tm nõ appellant᷑ ſtulti niſi illi q amplecunt᷑ trun

ceum ipſius arboꝛis vel ramos groſſioꝛes.Sʒ

de hijs ſpeciebo pꝛo nunc bꝛeuitatis cauſa per⸗

tranſeo.Et ideo ðꝛ in cõmuni ꝓuerbio.O qͥt fa

tuos panis nutrit.De q̊libet em̃ pctõꝛe dici põt
illud.j. Reg.xxv. Stulticia eſt cũ eo. Etiõ o hõ
audi qͥd dicat ſapiẽs Ecci.vij.Noli eſſe ſtultꝰne
moꝛiar in tꝑe nõ tuo.Ego aũt dico vobis pec/

catoꝛibo illud Judicũ.xix. Ceſſate ab hac ſtulti⸗

ca veſtra. Etillud pſalmi.xcij. Intelligite ĩſipi⸗
entes in ꝓpło:⁊ ſtulti aliqñ ſapue. O

ldecima pci malignitas dict᷑ vulne⸗
v irationis.ſ.anie ⁊ ↄſcẽtie. Sicut em̃ pla
ga nõ purgata oppmit coꝛpus qͥtidia/
na moleſtia:ita pcem cõſcientiã aſſidue pungit.
Etideo Augꝰ.in q̊daʒ ſermone inqͥt. Sicut ma
li cruciabunt᷑ in die iudicij in manifeſto:ita nũc
crudiant᷑ in occulto.Et in ſermone de innocenti/
bus de pctõ loquẽs iteꝝ ait. Lucrum in archa:

damnũ in ↄſcia. Et in.j.cõfeſ.etiã dicit. Juſſiſti
dDdñe ⁊ ita eſt vt ois animꝰ inoꝛdinatꝰſit pena ſi⸗

bijpſi.Et in li.de vera inno cẽtia inqͥt Nulleſunt
auioꝛes cruces in vita iſta qᷓ; mala cõſcientia

Zdeo Eſa.lvij.ſcriptum eſt.Coꝛ impij q̃ſi mare
feruẽs qð quieſcere nõ põt. Eapꝛopter Augꝰ.iĩ
q̊dam ſermone ait. Melioꝛ eſt modica amari/
tudo in faucibo qᷓ; eternũ toꝛmentũ in viſceribo.
et Hiere.ij. dict. Uide qᷓ; malũ ⁊ amaꝝ eſt te de
reliqſſe dũm deũ tuũ. Et Boe.iij. ð ↄſoł. pſa.vij

inquit.Triſtes eſſe voluptatũ exitꝰ ſi qͥ remini

ſci libidinũ ſuaꝝ volet intelliget. Et Ecces.ij.de
pꝓcõꝛe dicit. Cuncii dies eius pleni ſunt doloꝛi
bus ⁊ erũnis.Sicut em̃ mulier contra naturã

paniens monſtrũ valde contriſtat᷑: ita a foꝛtio/

ni ania pariens pem̃ contra naturã ⁊ gram ne⸗
ceſſario cruciat᷑ et ſicut viſio ipſiꝰ mõſtri ↄtinue
renouattriſtiaã mulieri q̃ illud peꝑit:ita recoꝛ/
datio pcti cõmiſſi nouo cruciatu affligit aniam
q ilud ꝑpetrauit. 5KuꝛK
Uodecima pci malignitas ðꝛ pᷣuatõis
d Pꝛiuat em aiam oib virtunbo ac oib

—

bonis. Quũ em̃ vtinqͥt Plato in thimeo

nihil ſit deo ſimiliꝰ qᷓ; vir innocẽs. Hãc bonita
tẽ pꝛedat᷑ pam qð facit hoĩem ſimilẽ diabolo ꝑ
maliai. Itẽ vulnerat aiam plaga hoꝛribili: de
qua ſcptum eſt Hiere.iij. Inſanabilis eſt pla⸗
ga tua.Et de hoc in figura habet᷑ Lu.x.deillo qᷣ
deſcendebat ab hieruſalem in hiericho ⁊ inadit
in latrones q deſpoliauerũt eũ:⁊ plagis impo/
ſitis abierũt:eo ſemiuiuo relico. Hieruſalẽ em̃

interpᷣtat᷑ domus pacis:⁊ ſignificat pacificã cõ⸗

ſclentiã. Hiericho interptat᷑ dom⸗ lune.i. verti⸗
bilitatis ⁊ ſignificatpci ſtulticã.qꝛ ſtultꝰ vt lu/
na mutabit᷑ Ecci.xvj. Ex qua figura patet ꝙ de
ſcendens ad pã ab hoſtibb demonijs vulne/
rat᷑:qui eum etiã expoliant oibus bonis.qꝛ per
pem homo ſpoliat᷑ omnib meri. Sicut em̃
remoto vel coꝛrupto pꝛioꝛi:remouent᷑ ⁊ coꝛru⸗
punt᷑ oĩa poſterioꝛa.viij. Phiſi. Nã vt per exꝑi
entiã videt᷑ remota vel coꝛrupta radice:remouẽ
tur ⁊ coꝛrũpunt᷑ fructus ⁊c̃. Ita ꝑ pcetm̃ coꝛru⸗
pta vel remota chantate q̃ eſt radix oĩm vᷣtutũ
et meritoꝝ: ſᷣm Gꝛego.coꝛrũpunt᷑ ⁊ remouent᷑
oẽs vᷣtutes ⁊ merita.Et ſicut moꝛs coꝛꝑalis p⸗
uat hoiem oĩbus bonis tꝑalib Job. xxvij. ita
moꝛs ſpũᷣalis.ſ.pci:ſpoliat animã oib bonis
ſpũalib.i.vtutibo ⁊ menitis.Et ideo ðꝛ Ecẽs.ix
Quli offendenit in vno multa bona ꝑdet.Ois

em̃ virtus detrimentũ pant᷑ ab vno pcõ.et qui

offenderit in vno factus eſt oim reus.c.defleat.
de reg.iu.Et Jac.ij.ca.⁊ Eʒech.xviij.ſcptum eſt
Siauerterit ſe iuſtꝰ a iu ſticia ſua ⁊ feceritiniq
tatẽ:oẽs iuſticie eius qᷓs feceratnõ recoꝛdabun
tur. Itẽ expoliãt eũ gra dei ⁊ pᷣuant ſpũſctõ qui
diſcedit ꝓpter pcm̃. Sap.j.Spũſſctuũs diſcipli
ne effugiet fictũ:⁊ auferetſe a cogitatõibo q̃ ſunt
ſine intellectu. Pom etiã pꝛiuat hoiem aſpectu
dei. iuxta illud pſalmi.v.vbi inqͥt deo ꝓph̊a.Ne
qᷓ; habitabit iuxta te malignꝰ:neq; pꝑmanebunt
iniuſti añ oculos tuos. Pꝛiuat qͥʒ eũ vita et᷑na
qꝛ impoſſibile eſt aliquẽ in celũ aſcendere cum
aliqᷓ macula pci. Scriptũ eſt em̃ Apoc.penul.
Nihil coinqͥnatũ intrabit in illud.Quapꝛopter
debes o pctõꝛ ad pniam ↄuerti ⁊ mũdare aiam
tuã ab oĩ pcõ. Bti em̃ mũdo coꝛde.qꝛ ipſi deũ
Erciadecima pci malignitas dict᷑ offe⸗
t ſiõis. Scire em̃ debes o pcõꝛ ꝙ peccã⸗
do ſeptẽ offendis. Pꝛimo em̃ grauiſſi
me offendis deũ: cuius volũtati cõtrauenis:et
eiꝰ ꝓditoꝛ ac rebellis efficeris.que offenſio pua-⸗

9 4

Bermo

let offenſioni oĩm creaturarũ ſimul. ꝓut ðꝛ in e.
vergend.. de here. Ubi ðꝛ. BGꝛauiꝰeſt eternã q; tẽ
poꝛalẽ ledere maieſtateʒ. Et ꝓpterea inqᷣt Anſel.
Foꝛſitan paruũ putas aliqð petm.O vtind di⸗/
ſtricꝰ iudex paruũ exiſtimaret petm̃ tuũ.Nõne

— —— —

omne petm̃ deũ ꝑ pᷣuaricationẽ ethonoꝛat.deũ

aüt exhonoꝛare qͥ oĩ pᷣualet dignitati quõ ꝑpuuʒ
eſt. Hecülle. Scðo ex pcõ coͤtriſtari dicit et of
fendi totꝰ paradiſus:vtputa oẽs angeli et ſan⸗
cti. Sicut em̃ frater carnalis plangit moꝛtẽ fra/
tris vel ſoꝛoꝛis:ſic oẽs angeli ⁊ ſancii dicuntur

ſpũaliter plãgere moꝛtẽ ſpũalẽ peccand.iuxta il
lud Hicre. xxxiij. Angelipag amare flebãt. In
boc etiã damnificari dicunt᷑:qꝛ pᷣuant᷑ pꝛemio
accidentali qð eis accreuiſſet ex ſalute illiꝰ ſi nõ

peccaſſet. Tanto em̃ maioꝛ erit cõſolatio accidẽ

talis oĩm btõꝝ:q̃nto maio: eritnũerus electoꝝn
ex mutuo ↄſoꝛtio ⁊ amicicia. Tercio grauiter

offendit᷑ pximus ꝑ pem̃ quẽ peccãs ſuo malo

exẽplo ⁊ cõſilio ſepiꝰ ducit ad infernũ. Uñ Au/⸗

guſt. in li.de paſtoꝛibo inqᷣt. Ois qui male viuit

qntum in ipio eſt oẽs a qͥb attẽdit᷑ letaliter occi
dlt. Quarto ſeipᷣm grauiter offenditpeccans.
qꝛ cum pccõ q̃ſi c quodã gragio ſe ſpualit᷑ oc/⸗
cddit. Scptum eſt em Eʒech.xviij. Ania q̃ pecca
uerit ipſa moꝛiet᷑. Et PS.ꝓpter hocinqͥt Qui di
ligit iniqᷣtatẽ oditaiam ſuã. Et de ſeipᷣo iteꝝ ait.
Peam̃ meũ contra me eſt ſꝑ.Et ideo ſi crudelis
eſt qui ſe coꝛꝑaliter interimit:młto crudelioꝛ eſt
qui animã ſuã occidit. Quinto grauiter offen
dit᷑ totũ purgatoꝛiũ:ꝓ eo ꝙ tales peccãtes eos

ſic efficacit᷑iuuare nõ poſſunt ſuis oꝛationib ⁊

clemoſynis ſicut feciſſent ſi in gratia ſtetiſſent.

Serxto grauiter offendit᷑ infernus.qᷣa ſi talis J timentiũ 1
ſtodientium madata tua. Sic ecõtrario exiſtẽs

per pœm̃ damnat᷑ auget᷑ accidentalit᷑ pena oĩm
däãnatoꝝ: ſᷣm Auguſt. in c.multi.in fine.ij.q.j.
Et ob hanc cãʒ diues damnatꝰ rogabat Abꝛa/
ham vt Laʒzarũ mitteret ad monẽdos ſuos fra
tres viuẽtes:ne ⁊ ipſi irẽt ad illũ locũ toꝛmẽtoꝝ
QLu.xvj.Nõ em̃ hoc dicebat ex charitate qᷓ pua/
tus erat. ſed ne ſibi accreſceret accidẽtalis pena
ſi damnarent. Septimo grauiter offendit᷑ to⸗/
tus mũdus.i.oẽs creature tã rõnales qᷓ; irrõna
les.Et rõ eſt pᷣm Gꝛeg. quia ſicut offenſo capite
offendunt᷑ oia mẽbꝛa:ſic o ffẽſo creatoꝛe ex pec/⸗
cato:intelligit᷑ offenſa oĩs creatura.Etideo pec
catoꝛ in moꝛte ſua habebit ocẽs angelos ⁊ ſan⸗

ccos ⁊ oẽs creaturas cõtra ſe damãaãtes.iuxta il/

lud Sap.v. Pugnabit ꝓ illo ſq deo oꝛbis ter/⸗
rarũ ↄtra inſenſatos.Et ibidẽ ðꝛ de ipᷣo deo.Ar
mabit oẽm creaturã ad vltionẽ inimicoꝝ. R
NMaledictũ pem̃ tu es illud qð trãſgre
o deris pᷣceptũ celeſtj ipatoꝛis: dicẽte Am
ieoſio. Petm̃ eſt puaricatio legis diuie
celeſtiũ inobedientia mãdatoꝝ.Et ideo abo⸗
minabile es nõ ſolũ celeſtibo ſed etiã oĩb inferi

oꝛibo creatur. ã cũ oĩs creatura habeat ſpec/

ch

cente Auguſtino in li.ð natura boni. Pem̃ eſt
coꝛruptio ſpeciei modi ⁊ oꝛdinis.Et ideo meri⸗
to ab oibo impugnaberis.

Eiñcimaqrta malignitas pci diot᷑ falſifi⸗
d catiõis.Cũ em̃ aia ſit ad dei imaginẽ et
ſilitudinẽ facta et adeo pulcra et decoꝛa
etiã in ſuis naturalibo bonis ꝙ ſᷣm Gꝛego.ſuꝑ
Eʒechielẽ.ſi poſſibile eſſetꝙ hoĩes ipᷣam aſpice/
rent:eã q̃ſi deũ adoꝛarẽt.nec qͥdãmodo arbitra

ri poſſent deũ ipſa aia eſſe pulcrioꝛẽ. Iſta ſilitu

qinẽ ac pulcritudinetotaʒ maculat:coꝛrũpit ac
falſificat pcem:adeo ꝙ de ſilitudie dei faut pec⸗

cantẽ trãſire ad ſilitudinẽ diaboli:⁊ oẽm eiꝰ foꝛ

moſitatẽ aufert. Uñ ðꝛ Eʒech.xvj. Receſſit oĩs
decoꝛ a filia ſion. Si igi᷑ magnã penaʒ merent᷑

illi qͥ falſificant ſigillũ alicuiꝰ pncipis vł põtifi⸗

cis.De qua hr in c.ad falſarioꝝ.extra de cri.fal.

multo maioꝛẽ ꝓfecto meret᷑ qͥ falſificat ſgiuuz

totius trinitatis. X
Eñcimaqnta malignitas ðꝛ irrecuꝑatio⸗
d nis. Qui em̃ pctm̃ cõmittit inno cẽtiã ꝑ⸗
dit quã nunq; recuꝑabit. Sicut em̃ coꝛ⸗
rupta mulier de ceto nunq; erit vgo.c.ſi paulłꝰ.
xxxij.q.v.ita ſemel peccans nunq; ſe nõ peccaſſe
gaudebit. Sicut etiã ſemel vulnerat? ſꝑ dici pᷣt
fuiſſe vulncratꝰ. et qͥ ſemel furat᷑ ſꝑ ðꝛ fur.ita et
qͥ ſemel peccauit ſꝑ pctõꝛ dici põt.ſicut Simon
quẽ dñs a lepꝛa curauit ſꝑ poſtea lepꝛoſus di/
ctus eſt. et mulier q̃ ſemel in adulterio depᷣhẽſa
fuit ſꝑ adultera vo cata eſt. UT
Ecimaſexta malignitas ðꝛ imparticpa

d tionis. Sicut em̃ in gr̃a exiſtẽs pꝑticipat

de oib) bonis ecckie militad: dicẽte Ps.
deo. Particeps ego ſum oĩm timentiũ te:⁊ cu⸗

in pctõ moꝛtali nõ põt participare de aliqͥ mer/
to vł bono eccłie militãtis vel triüphantis:nec
de merito paſſiõis xpᷣi. Undein c.quẽadmodũ.
xxiij.q.vij.ðꝛ.Quẽadmodũ mẽbꝛũ cũ pᷣciditur

ab hois viui coꝛꝑe nõ põt hf̃e ſpũm vite:ſic q ſe

paratus eſt a coꝛꝑe eccleſie nõ poteſt habere ſpi

ritũ influentie eius ac gratie.

Ecimaſeptima malignitas ðꝛ ſatiſfacti/
d onis. Nã licet pem cõmiſſum poſtea ꝑ
cõtritionẽ de moꝛtali fiat veniale:tñ niſi
doloꝛ ↄtritõis ſiteqͥualẽs:remũoet obligatio ad

penã tꝑalẽ. Sicut etiã ꝓximũ vulnerãs ſeu iiu/
ſte ſua auferẽs licet ab eo iniurie remiſſiõeʒ acci

piat:tñ tenet᷑ de dãno ſatiſfacere.Etſiłr ẽ ð pec/⸗
catoꝛe penitẽte.iuxta illð Matth̊.xviij. Nõ exi⸗

bit donec reddat vniuerſum debitũ vſq; ad mi

nimũ quadrantẽ.Et Augꝰ. de peni.di.j.iĩ.c.nul/

lus.inqͥt. Nullus debite g uioꝛis culpe accipit

veniã niſi q̃lemcũq; ⁊ ſi lõge minoꝛẽ ſoluerit pe
nã.et Lu.xiij. ðꝛ.Niſi pniam egerit oẽs ſił ꝑibi/
tis.Ex qͥbo patetꝙ ille qͥ peccauit q;uis ſit male
cõtentꝰ⁊ ſic moꝛiat᷑:cñ nõ ita cito ĩtrabit in celuʒ

ſicut feciſſet ſi nõ peccaſſet. Et de b hĩ figura ij·

4
⸗

trune
pe
no

cinocen
me

rtcſhu
M ſenia
j
nic iur iut
dieſar Ginen
Kalcroſus d
Amno dehbi

182 mere
Fnanſktioht
nlrin deirdi
amemnärte,
cöonoel
ar detliſmnn
dmüpbansn
tincgnd

Nett rjl

urnidnal
nunmisdi
Eil iit
mi ſis
bei ſat⸗
idiſi

1s ulpetaN

noriſol

n ois

tqhuist⸗

ℳ

Pbii

£

Folium

Reg. xxv. de Abſalone filio reg Dauid:qͥ poſt⸗
; patri ſuo fuit recõciliatꝰ:ſtetit tñ ꝑ duos an⸗
nos anteq; fa cẽ ipiꝰpfr̃is ſui poſſʒ videre.et ſiłr
talis pctõꝛ ſtabit per aliqð tpᷣs ⁊ foꝛte multũ in
purgatoꝛio anteq; ad videndam faciẽ deitranſ

—

feratur in celũ. g9g—

Ecimaoctaua malignitas ðꝛ irreuoca⸗

d tionis vdelicet tꝑis amiſſi.Nã tpᷣs cõſũ/

ptũ eo tpꝑe qͥ qs peccauit et qͥ in pcõ ſte/
tit cũ ſit annihilatũ:nunq; ampliꝰ reuocariſeu

recuꝑari põt:necin eo aliqͥd mereri. Uñn Hiere.
vij. ðꝛ. Qui vendidit.ſ.tempꝰ diabolo:ad id qð
vsẽdidit nõ ampliꝰ reuertet᷑.et Berñ.inqͥt. Euo⸗
lat amiſſum irrecuꝑabile tpᷣs.et Apoc̃.x.ðꝛ. Ju
rauit angelus ꝑ viuentẽ in ſecula ſecłoꝝ ꝙ tpᷣs
ampliꝰnõ erit. Decimanona malignitas ðᷣ fa

ſtiditõis.Nã poſt cõmiſſionẽ pcti vtꝰ que pᷣmo

ſumme placebat fit ei abominabilis ⁊ faſtidio/

ſa. Uñ de pcõꝛib inqͥt Ps. Oẽm eſcã abomia
ta eſt aia eoꝝ.Tales em̃ dicũt illud Nume.xxj.

YZia nfa naſeat ſuꝑ cibo iſto leuiſſimo. Plꝰ emm

eis placet grauitas pcti qᷓ; leuitas vtutis.De q̃
inqᷣt ſaluatoꝛ Mattõ̊.xj. Jugũ meũ ſuaue eſt ⁊

onus meum leue. ZP.—

Igeſima malignitas ðꝛ inſuſceptionis.

vV Durante em̃ pctõ in aia nõ põt deꝰcũ oĩ

ſua oꝛdinata potẽtia et ſapia infundere

gram ſuã in ei: eoq pem ⁊ gra cũ ſint cõtrana
nõ pñt ſimł ſtare in eodẽ ſubieco. Etiõ Sap.)
ðꝛ de ſpũ̃ſctõ:ꝙ nõ habitabit in coꝛꝑe ſubdito

pctis.et Matth̊.vij.ait ſaluatoꝛ.Nõ eſt bonuʒ

dare ſetm̃ canib:nec margaritas mitt᷑e añ poꝛ
cos.Et hãc malignitatẽ tangẽs btũs Stepha⸗/
nus inqᷣt iudeis Act.vij. Dura ceruice ⁊ ĩcircũci
ſi coꝛde:vos ſpꝑ reſtitiſtꝭ ſpũiſccõ. Scriptũ q̊ʒ ẽ
ad ↄfirmationẽ pᷣdictoꝝ in c.nõ poteſt. de cõſe.

diſt. iij. Nõ põt qͥs gr̃e celeſtis gliam acciꝑe ni⸗
ſi purgatus fuerit ab oĩ labe pcti.et Berñ. ſuꝑ
Cant᷑.ait.Gꝛ atia dei balſamuʒ puriſſimũ eſt.et
ideo puꝝ:ſolidũ ⁊ ꝓfundũ vag reqrit. A
Igeſimap ma malignitas ðꝛ inexaudi⸗

v tionis.Qulia em̃ vt diximꝰ qñ qͥs peccat

efficit᷑ inimicꝰ dei:idcirco pᷣces eiꝰ nõ ſũt
exaudibiles in cõſpectu ipſiꝰ dei. Uñ Treñn.iij.
ðꝛ pcõꝛi.Oꝓpoſuiſti tibi nubẽ vt ñ trãſiret oꝛa
tio. Sicut em̃ pᷣncipes terreni minime ſolẽt pꝛe

ces inimicoꝝ ſuoꝝ exaudire:ita ⁊ deꝰ.iuxta illð
Joh.ix. vbi cecꝰ illũinatꝰ ait iudeis. Scimꝰ qᷣa
pctõꝛes deus nõ exaudit.

Igeſimaſecũda malignitas ðꝛ diminu

vy tionis.ſaʒ peœm cõmiſſum dato ꝙ qᷣs

poſtea peniteat:tñ diminuit in peccante

feruoꝛẽ charitatis et amoꝛis dei. Sicut etiã ex
ceclipſi ſolis terra reddit᷑ infirmioꝛ ⁊ ðbilioꝛ ob

radioꝝ ſolariũ ſubtractiõe;. Pꝛoinde.iij. Reg.
j.figuratiue habet᷑:q Dauid ſenuerat:⁊ cũ ope

niret veſtibus nõ calefiebat. Uigeſimatercia
malignitas ðꝛ mꝗledictionis. Quia em̃ peccaę⸗

.

xLIE

toꝛ vt dictũ eſt facus eſt pꝛoditoꝛ dei et hoſtis

eius:ideo a tota celeſti curia maledict᷑. Dicunt
em omnes angeli ⁊ beati illud Eſa.xxvj. In ter

ra ſancoꝝ iniqua geſſit:tollatur impiꝰne vide/

at gloꝛia dei. Eccłia q̊ʒ militans eũ qͥtidie male
dicit dum in qͥtidiano officio de pcctõꝛibo dicit
deo illud Ps. Maledici qui declinant a mã⸗
datis tuis dñe. H“M
Igeſimaqꝗjrta malignitas ðꝛ coꝛruptio/
v nis. Pam em̃ coꝛrupit ⁊ alterat oẽs po
tentias ⁊ vᷣtutes aie.ſ.intelligentiã: me/
moꝛis:voluntatẽ:affecionẽ ⁊c. Uñ de pctõꝛib
dicit Dauid pᷣſ.xiij. Coꝛrupti ſunt et abomiabi
les facti ſunt in ſtudijs ſuis. Et Michee.ij. de
anima ꝑ pem̃ maculata ðꝛ. Pꝛopterimũdicã
eius coꝛrũpet᷑ putredine peſſima.Tãta autẽ eſt
coꝛruptio peccati ꝙ; dicit᷑ facere animã febꝛicita
re.Et ꝓpterea ꝑ febꝛem ſignificat᷑ pctm̃ moꝛtale
ſicut dicunt doctoꝛes ſuꝑ illð Lu.iiij. Socrus
aut Simonis tenebat᷑ magnis febꝛib.⁊ Joh̊.
uij. Hoꝛa ſeptima reliqͥt eum febꝛis. Inter cete)
ra em̃ incõmoda q patit᷑ febꝛicitãs eſt:q; habet
palatũ inoꝛdinatũ: ꝓter qð dulcia ſibi vident᷑
amara ⁊ iſipida.⁊ ecòuerſo. Et ſiłr pcõꝛ habet
inoꝛdinatũ palatũ aie:ita ꝙ oĩa ſpũalia ſibi vi⸗
dent᷑ amara ⁊ inſipida.Et hoc oſtendit Chꝛyß.
ſuꝑ Mattõ.ꝑ tria exempla. Pꝛimũ eſt.quia ſi
leoni oſtendat᷑ pꝛatũ virens nõ excitat᷑eius ap/
petitꝰ.quia de natura ſua nõ eſt comedere her⸗

bas virentes ſed carnes.Et ſimiliter ſi lururio⸗
ſo ac voluptuoſo pcõꝛi oſtendant᷑ herbe viren
tes.i.ſi pᷣdicant᷑ ei amenitates celeſtes:nõ excita⸗

tur eius voluntas ad eas deſiderandũ.qꝛ non
eſt moꝛis ſui ðſiderare ſpiritualia ⁊ celeſtia.ſed
carnalia ⁊ voluptuoſa. Utem̃ ðꝛ.j.ad Coꝛ. ij.
anialis hõ nõ ꝑcipit ea q̃ ſunt ſpũs dei.et Ecci

xxj. Audiet luxurio ſus.ſ.vᷣbuʒ caſtitacᷓ ⁊ diſpli⸗

cebit ei:⁊ ꝓijdetillð poſt doꝛſum ſuuʒ.⁊ Eſopꝰ
ait. Stolido nil fapitiſta ſeges. Secundũ exẽ
plũ eſt ꝙ ſi pluuia cadit ſuꝑ lapidẽ:lapis qͥdes
foꝛis balneat᷑:intus aũt ſiccus manet.Et ſimili
ter pctõꝛes indurati ⁊ obſtinati hñt coꝛ lapide⸗
um:ita ꝙ ſi deꝰ pluuiã gr̃e ſue vel inſpiratiõis
int᷑ne ĩmiſerit eis:coꝛ eoꝝ exteriꝰ qͥdẽtagit ſed i⸗

terius nõ intrat.⁊ ideo remanent aridi ⁊ ſica ab

oĩ hũoꝛe gre.iuxta illud Job.xij.Coꝛ eius indu

rabit᷑ q̃ſi lapis. Magna aũteſt gr̃a qñ deus ex

miſericoꝛdia ſua tale coꝛ induratũ mollificat vt
gratia eiꝰ intrare valeat.iuxta illud Eʒech.xxxvj
Auferã coꝛ lapideũ de carne vr̃a:⁊ dabo vobis
coꝛ carneũ:⁊ ſpũm meũ ponã in medio veſtri.
Terciũ exemplũ eſt ꝙ ſi in ali̊ vaſe pleno ace
to aut felle gutta mellis infundit᷑:mel perdit᷑: et
acetũ ſiue fel nõ dulcoꝛat᷑.Et ſilr pctõꝛes terre⸗

nis dediti habent coꝛ acetoſum ⁊ felleũ ⁊ mul-⸗

tis amaritudib repletũ.ſ.amaritudie laboꝛisi
acqrẽdo:cioꝛis in cuſtodiẽdo:⁊ doloꝛis ĩi amit
tẽdo.Etideo diuitie dicunt᷑ ſpine Lu.viij:exeg

2

Bermo

coꝛ eas poſſidentiũ pungunt.Si igit mel.i.
verbũ celeſte vel inſpiratio diuina in taliũ coꝛ⸗
da ĩmitut᷑:?⁊ verbum ꝑdit᷑: ⁊ coꝛ eoꝝ nõ mutat᷑.
VIñ talibo pᷣdicanti dici põtillud Ouidij in epi

ſtolis. Quid fad oenone:qͥd ſemia madas are/
ne. nõ ꝓfectur littoꝛa bobus aras. tem did
mmur Ecci.xtj. Nõ eſt ſenſus vbi eſt amaritudo.ſ.
pci. Et ideo facẽdũ eſt qð diot Augꝰ.q ait.Oi⸗
fſcenõ diligere mundũ vt diligas deum:diffun

de vt implearis:auerte vt couertar. Alia qʒ ex
cauſa ꝑ febꝛẽ ſignificat᷑ pem.qꝛ ſicut febꝛiatãs
mõ patit᷑ frigus ⁊ mõ eſtũ:ſic pctõꝛ mõ patit᷑ ti

moꝛẽ qͥᷣ eſt frigꝰanie:mõ cupiditateʒ q eſt caloꝛ
aie. Unde Augꝰ. ſuꝑ illud Ps. Incenſa igni⁊
ſuffoſſa:ait.Oia petã due res faciunt.ſ.timoꝛ ⁊

cupiditas.timoꝛ facit fugere oĩa que ſunt car⸗

ni moleſta. cupiditas vo facit appetere oĩa que
ſunt carni ſuauia. 7. g

Icut aüt diuerſe ſuntſt pecies febꝛiũ: ita

8 diuerle ſunt ſpẽs pcõꝝ. Sed bꝛeuitat

aã nõ enũerabo oes ſpecies ipſgꝝ febꝛi

um de qᷣby tractat Auicẽna pᷣma qre.crac.j. ij.lij
2⁊.iiij.? Galienꝰ.j.⁊.ij. ð differẽtijs febꝛiũ. Sola
aũt ſeptẽ ſpẽs febꝛiũ ð clarabo ⁊ ponã remedia
ad curãdũ eas:q̃ꝝ Pꝛima ðꝛ qͥtidiana.⁊ſigni

ficat pœm̃ gule ꝓpt᷑ qtidianã exactionc᷑. iuxta il/

lud Eſa.lvj. Uenite ſumamꝰ vinuʒ ⁊ ipleamur
cbꝛietate ⁊ erit ſicut hodie ſic ⁊ cras ⁊ młto am/
plius, Et ſunt vᷣba guloſi lo qᷓntꝭ cũ ſocijs ſuis.

Etideo comꝑat᷑ ſanguiſuge:iuxca illud Pꝛo⸗
uer.xxx. Sãguiſuge due ſunt filie dicẽtes Affer
affer.qꝛ guloſus poſt vnũ ferculũ dicit gffer ali
ud. Etſicut febꝛis q̃tidiana de facili mutat᷑ in

aliã:ſic ⁊ gula cito traſit in luxuriã. Uñ Hiero.

ait. Uenter mero eſtuans cito deſpumat in libi

dinẽ. UVel febꝛis q̊tidiana aie ſuntpctã venialia
què q̊tidie agimꝰ.iuxta illud/ Pꝛouer.xxiij. Se

pties in die cadit iuſtꝰ.Lraſſũptiue in c.ſepties

de peni. diſt. iij. Et aſſimilant᷑ ᷣm Auguſt. i li.l.
Omeliaꝝ:guti aq̃ ⁊ arene ac ſcabiei.guttis aq
qꝛ feruoꝛẽ charitaꝶ remittũt.arene:qꝛ ſepe a bo

nis oꝑibo animã ſterilẽ faciũt.ſcabiei:qꝛ decoꝛẽ

anie diminuũt. Et dicit Aug ibidẽ ꝙ ſicut mul⸗
te gutte implẽt fluuiũ ⁊ naui faciũt naufragiũ.
et multa grana arene faciũtonus põderoſuʒ.et

multitudo ſcabiei coꝛpꝰreddit coꝛruptũ:ſic etiã

venialia pctã qñ ↄtinuant᷑:ſepe ſua młtitudine

bandera ſitate: ac defoꝛmitate ad pom moꝛta/

ediſponũt. Hec aũt febꝛis curanda eſt medici
na Petri apłi dicẽt ſue pᷣme cano.ca.v.Fratres
ſobꝛij eſtote ↄtra gulã ⁊ vigilate.ſ.cauẽdo q̃ntũ
poteſtis etiã a venialibo pccis. Secũda febꝛis
ðꝛ effimera:q̃ ſic ðꝛ ab effimero piſce marino qͥ

codẽ dieqͥ naſc᷑ moꝛit᷑.⁊ ſignificat ſubitũ mo⸗
tũ ire qᷣ debetfiniri añ ſolis occaſum. iuxta illð
ad Eph.üij. Sol nõ occidat ſuꝑ iracundiã ve/

ſtrã. vbi glo.exponit.iira nõ duret. Subitꝰ em
ire motꝰ qᷓſi naturalis eſt. Etideo dicit Hiero.

N . de

Qui nulla animi ꝑturbatione mouet᷑ lapis eſt.
Huius aũt medicinam ponit Dauid pᷣſ.iiij.di⸗
cẽs. Jraſcimini ⁊ nolite peccare. Tercia febꝛis
eſt erratica q̃ nõ accidit determina hoꝛis.⁊ ſi/

gnificat inuidiã que qñ qͥs iaudat᷑ accedit:⁊ cũ
vituꝑat᷑ recedit. õ em habet hoꝛã determiatã

ſed qncunq; renouant᷑ laudatões:renouantur

etiã acceſſiões.Qð patuit.j. Regũ.xviij.de ſauł

q inuidebat Dauid.nã qñ audiebat młieres ca

nentes in laudẽ dauid ⁊ dicẽtes. Saul ꝑcuſſit

mille:⁊ Dauid decẽ milia.tũc patiebat᷑ magnaʒ

accenſionẽ.⁊ q̊tẽs audiebat de ſua ꝓbitate:toti

ens laboꝛabatilla acceſiõe.Qñ aũt Dauid pu/
licẽ ⁊ canẽ moꝛtuũ ſe noĩabat:tũc illa accẽſio re/
cedebat. Iſta em̃ febꝛis nõ naſcit᷑ niſi de felicita
te ſiue bono alteriꝰ.qꝛ ſola miſeria caret iuidia.
Vnñ dirxit qͥdaʒ.Oibus inuideas:inuidetnemo
tibi.Etideo inuidus ſignificat᷑ ꝑ Heli ſacerdo
tẽ.de q̊ ðꝛ.j. Regũ.iij.ꝙ nõ poterat videre lucer⸗

nã dñi anteq; extingueret᷑. Lucerna accẽſa lucet

extincta vo fetet. Lucerna aũt accẽſa ſũt viri ſan
cti ⁊ vᷣtuoſi. Uñ de Johanne baptiſta ait ſalua

toꝛ Joh. v. Ille erat lucerna ardẽes ⁊ lucẽs. Lu

cerna vᷣo extincta ſũt pcõꝛes fetidi. Inuidus ꝗ̊
nõ põt ſine magna afflictione ſuſtinere vł vide
re viros vᷣtuoſos.libent᷑ aũt videt miſeros ⁊ at
flictos.et iſta febꝛis multũ affligit eum qͥ ipſaʒ
habet. Uñ metrice ðꝛ. Inuidus inuidia cõbu/
ri᷑ intꝰ⁊ extra.Etiðo dicebat Socrates. Utinã
inuidi in oibo cuitatibo ocłos ⁊ aures haberẽt

vt de cũctoꝝ felicitatib toꝛqrent᷑. Hec ãt febꝛis

curãda eſt medicina Pauli apli ad Roma. xij.
GBaudere cũ gaudentib ⁊ flere cum flentib.qð
eſt ꝓpꝛie cõtra inuidiã que triſtat᷑ de alienis bo⸗

nis:⁊ gaudet de malis. Quanta febꝛis eſt ter⸗

ciana:que vno die venit ⁊ altero nõ.⁊ ſignificat
inſtabiles qͥ vno die ꝓponũt multa bona facere
et altero mutant᷑.Etiõ apłus.j.ad Coꝝ.xv.ap⸗
ponens eiꝰ medicinã ait.Fratres ſtabiles eſtote
⁊ imobiles. Uel poſſumꝰ dicere ꝙ febꝛe tercla/
na laboꝛãt illi qͥ de pcis ſuis nolũt deo ſatiſfa⸗
cere ꝑ tres ꝑtes pnie.ſ.ꝑ ↄtricionẽ: cõfeſſionẽ: et
ſatiſfactõeʒ. VUñ cũ qͥdã demoniacꝰadduccꝰeſſʒ
ad q̃ndã ſcem̃ viꝝ:ille int᷑rogauit demonẽ ð no
mine ſuo.Cui rñdit. Nos ſumꝰtres ſocij qrum
vnꝰ vocat᷑ laudẽs coꝛ.aliꝰ vᷣo claudẽs os.⁊ ter
cius claudẽs marſupiũ.offioũ meũ eſt daude/

re coꝛ pctõꝛis ne cõterat᷑.qð ſi conterat᷑: laboꝛat

alius yt a cõfeſſiõe impediat᷑. Si vo conterat⁊
ↄfiteat᷑:laboꝛat aliꝰſociꝰ vt eũ a ſatiſfactõe retra

hat.⁊ pꝑ hũc modũ młtos lucramur. Teraꝰ tñ

impediẽs ſatiſfactionẽ plures oibo lucrat᷑. Hec
aũt febꝛis curada eſt medicia chꝛiſti Mat.iiij.
dicẽtis. Pniam agite:appꝛopinq̃ bit em̃ regnuʒ
celoꝝ. In penitẽtia em includit᷑ cõtritio:ↄfeſſio
et ſatiſfactio.c.ꝑfecta.de peni. diſt.ii,j. Quinta
febꝛis eſt continua. et iſta febꝛe laboꝛant auari

et maxime vſurarij. Ceteri em̃ pctõꝛes intervoꝛ

. “
— 4 s

dtl
Pae
diein
ſun
osd⸗
Hrel
ſinar.
lrſ⸗

oope
bae
ſan
ſuo
poteſt
Onad
Kart
dhos
ſpee
ficu

nrdaifi
. NW
dnn
ngde Nſ

*
iu.
UWV.

e⸗ 7

acirrni
Adtnſi
1m: lus
ulier tnit
o ewora
ſiganſß
s mnidia d
181 Mei
nt Daiſhes
Pliad Pomri
ramantd
kat de iansht
ufehroci
Wlasbonufun
3 0 o
mos luhlluche
pKren,
vurdſaſii/
e ciſcſona
urdanonid
mo ſocj in
SfoMW:
ſanffacien
mur. Loi
ſbucn

„„
ömnne

Foliunm

lationẽ faciunt in pctis. Uſurarius vo ↄtinue
peccat.ſ.quolibet die ⁊ q̃libet noce ⁊ q̃libet bo/
ra ac momẽto ⁊ qͥlibet feſto.et ideo videtur eſſe
deterioꝛ qᷓ; iudas.ille em tmmodo vẽdiditchꝛi
ſtü. ipſe vo vendit xpᷣm:beatam virginẽ:et oẽs
ſancos acſaãs ⁊ angelos.quia eoꝝ feſtiuita⸗
tes cõputat in vſuris.Et ideo qꝛ ſimilis fuitiu
de in culpa:ſimilis etiaʒ ernit illi in pena. Judas
em̃ in aere qui eſt medius int celum ⁊ terrã inte
rijt.ad innuẽdũ ꝙ neq; in celo debet ſtare cum
hoibo.ſed in aere cũ demonibo. Et ſimiłr vſura
rius nõ habitabit in celo.qꝛ deum ⁊ btam vgi
nem ⁊ ſancos oẽs offendit.necin mũdo qꝛ ho
mines cõturbauit.ſed in inferno cum demonli/⸗

bus quos per auaricã adoꝛauit. Auanicia em̃
eſt idoloꝝ ſeruitus:ad Col.iij.et appellat᷑idola

tria.in c.idolatria.xxviij.q.j.Iſta aũt febꝛis cõ⸗
tinua.ſ.auaricia o ccidit hoĩem.qꝛ tollit tria que
ſunt cã vitc.ſ.cbũ:ſomnũ ⁊ quietẽ. Auarus em
nõ audet comedere:iuxta illud Ecci.xiiij. Nõ ſa
tiabit᷑ pane:⁊ in triſticia erit ſuꝑ menſam ſuam.
Necpõt doꝛmire:iuxta illud Ecci.ij. Cũci dies
eius pleni ſunt laboꝛib ⁊ erũnis:nec ꝑ noccem
mens eius qᷣeſcit:iuxta ulud Pꝛouerbᷣ.iiij. Nõ
em̃ doꝛmiũt niſi malefecerint:⁊ nõ rapit᷑ ab eis
ſomnus niſi ſupplãtauerint:nec põt quietẽ ha⸗
bere:ſed die ac nocte eſt in laboꝛe ⁊ fatigatione.
iuxtaillud Pie . Breſ ollicitudine qͥeſcere
nõ poterũt. Et Ecci.xj. Saturitas diuid non ſi/
nit ipᷣm doꝛmire.Auari ̊ parũ viuunt:ſed fru/
gales ⁊ liberales multũ. Nam Pꝛouer.xxviij.
dicit᷑. Qui odit auaridam longi fient dies eius
Hec aũt febꝛis curanda eſt medicia Pſalmiſte
dicẽtis.Diuitie ſi affluant nolite coꝛ apponere.
Serta febꝛis ẽ q̃rtana quã patiunt᷑ leones.et
ſignificat ſuꝑbiã pter q̃ttuoꝛ eiꝰ ſpecies. De qͥ/
bus dicit Gꝛego.Quattuoꝛ ſpẽs tumoꝛis ſunt
CLCũ vel aliqs bonũ qð habet:a ſe habere ſe exi⸗
ſtimat.vel ꝓ ſuis meritis datũ ſibi putat.vel cũ
liactat ſe habere qð nõ habet.vel cũ deſpeci cete
ris appetitſingularit videri habere quod nõ ha
bet. Uel põt ſignificare luxuriã qͥ ꝑ coꝛpꝰ explet

45 ex q̃ttuoꝛ elementis componit᷑.De q̃ Amb.

uꝑ Lucã ait. Febꝛe flagrantioꝛ eſt libido. Uel

poteſt ſignificare cõſuetudinẽ longã peccãdi.vt

ma dies ſit mala cogitatio ſiue cogitatiõis de
lectatio.ſecũda malus cõſenſus.tercia malum

opus.qrta vo mala ↄſuetudo. Iſta aũt triplex

ſpecies q̃rtane difficult᷑ curat᷑. Suꝑbia em̃ dit⸗
ficulter curat᷑ qꝛ ſꝑ eſt in aſcẽſu:dicẽte Ps.deo.
Bubbia eoꝝ q te oderũt aſcẽdic ſꝑ. Nec miꝝ ſi
aſcẽdit qꝛ in celo oꝛta fuit.Eius aũt curationis
medicinã ponit ſaluatoꝛ Lu.xviij.Ois qͥ ſe exal
tat hũiliabit᷑:⁊ oĩs qͥ ſe humiliat exaltabit᷑. Alia
etiã ſpẽs ſò luxuria difficulter curat᷑.qꝛ in ania
⁊ in carnenimis radicat᷑. Ipa em radicat᷑ in aia
id eſt in memoꝛia ꝑ turpiũ imaginationẽ.in in⸗

telleciua ꝑ turpiũ meditationẽ. et in volũtate ꝑ

turpiũ affectionẽ. Radicat᷑ etiã in coꝛꝑe.qꝛ ipᷣm

totu inflãmat:iuxra illð Job. xxrj. Ignis eſt vl/

q; ad ↄſummationẽ deuoꝛãs et oia eradicans
enimia. Itẽ ipᷣm totũ conuulnerat:iuxta illud
gobern, Cõuulnerauit lũbos meos. Itẽ ipᷣm
totũ coꝛrũpit et fedat:iuxta illud Joeł.j.Cõpu⸗
truerũt iumẽta in ſtercoꝛe ſuo.vbĩ Gꝛeg.ait. Ju
mẽta in ſtercoꝛe putreſcere eſt carnales hoĩes ĩ
fetoꝛe luxurie vitã finire.Cuiꝰ medicinaʒ ponit
apłs ad Ephᷣ.v.di.Foꝛ nicatio et oĩis imũdicia
nõ nominet᷑ in vobis. Mala etis ↄſuetudo dif
ficult᷑ curat᷑.qð ſignificatũ eſt Johᷣ.xj. Laʒaro
qᷓdriduano quẽ dñns cũ q̃dã difficultate oſten⸗
dit ſe reſuſcitare.ſ.cum oꝛatione ⁊ cĩ damoꝛe ⁊
cũ ſui cõturbatione:ac cũ lachꝛymaꝝ effuſione.
Uñ dicit phᷣus.ix.Eth.Nõ facile eſt hoĩ ab an⸗

lq;ᷓ cõſuetudine trãſmutari. Ratio aũt q̃re hec

febꝛis cõſuetudinis ſit difficilis curatiomis eſt
illa quã ponit Iſidoꝛus in.j.ſoliloqᷣoꝝ.c.ix. di⸗
cens.Aſſidua cõſuetudo iĩ naturã vertit᷑ ⁊c̃. Na
turalia gũt dicunt᷑ imutabilia.S.ſed naturalia.

inſti. de iu.na.gẽ.⁊ c.Cuiꝰ medicinã ponẽs ſa⸗

piens Ecci.xij.di.Nõ erit ei bñ qͥ aſſiduus eſt in
malo.Et ſaluatoꝛ vbi S. exclamat.Laʒare veni
foꝛas.i.exi de mala ↄſuetudie. Septia febꝛis
eſt ethica q̃ eſt radicata in medullis ⁊ naturaleʒ⸗
humiditatẽ oſumit:ſiue bũidũ radicale.⁊ ſigni
ficat accidiã ⁊ triſtiaã.?⁊ maxime illaʒ de q̃ dict᷑
ij. ad Coꝝ.vij. Triſticia ſeculi moꝛtẽ oꝑat᷑.Ta/⸗
lis etiã triſtica exiccat oſſa.i.vᷣtutes aie.iuxta il⸗
lud Pꝛouer.xvij.Spũs triſtꝭ exiccat oſſa.Etiõ
ðꝛ Ecci.xxxviij. Ne deden in triſticia coꝛ tuũ:ſʒ
repelle eã a te.qꝛ a triſticia feſtinat moꝛs ⁊ coo⸗
perit vᷣtutẽ:⁊ triſticia coꝛdis flectit ceruicem ⁊c.
Cuiꝰ medicinã ponit apłs ad Rom̃.xiij.dicẽs
Spũ feruẽtes:dno ſeruiẽtes. Hugo aũt cardi
nalis ſuꝑ Joh̊.dicit.ꝙ ꝑ febꝛẽ intelligit᷑ cupidi⸗
tas.Nã ſicut in acceſſu febꝛili caloꝛ eſt imodera
tus interiꝰ circa coꝛ.ſed tñ febꝛicitãs ſentit frigꝰ
exteriꝰ.interiꝰ aũt caloꝛẽ nõ ſentit. Ita cupidus
intra ſe ardet igne cupidita:nectñ ſentitilum
ardoꝛc.qꝛ nõ intelligit ſuã auariciã.ſed bñ ſen⸗
tit frigꝰ excerius.qꝛ ſꝑ credit fame moꝛi ⁊ ſꝑ cre⸗
dit parũ hr̃e.et ea qͥ habet timet amittere. Uñ et

manus habec adeo frigidas ⁊ q̃ſi cõtractas ꝙ;
ecas ñ põt ꝑ elemoſ nã excẽdere ad pauꝑes. Itẽ
pedes adeo habet fiigidos ⁊ oia alia mẽbꝛa q;

ea nõ põt extẽdere ad bona opera. rouerer
Pꝛopt frigus piger arare noluit. Et de tali fri⸗
gido ⁊ tioꝛe pleno dicipõt illð Job.xv. Sonitꝰ
terroꝛis ſꝑ ĩ aunbo illiꝰ.⁊ cũ pax ſit:ille ſꝑ iſidi/⸗
as ſuſpicat᷑.habectñ iteriꝰ caliditatẽ nimiã aua
ricie.qꝛ cupiditas eſt ſic ignis qͥ nunq; ðt ſuffi ⸗/
cit Pꝛouer.xxx. Uñ Ecci.xxiij.ðꝛ Aia calida q̃ſi
ignis ardẽs nõ extiguet᷑ donec aliqd glutiat. et
Apoc̃.xvj.ſcptũ ẽ.Eſtuauerũt hoies eſtu magᷓ.
Cotra ãt oẽs febꝛes ⁊ alias ſfirmitates genera⸗
le remediũ eſt euitare ↄꝛia ſanitati ⁊ pꝛocuraxe

BGermo

ac faccre ↄſeruatiua eius.Quod ſpũaliter oſtẽ/
ditfaciendum ꝓphᷣa Dauid p̃ᷣſ.xxxiij. di. Declia
a malo ? facbonuum. 9O9
Xrygidis aũt oĩb põt inferri ↄduſ io ve
æ niſſima.ſq ꝙ; ꝓpter tãtas pc malignita
tes nullus debet moꝛtalit peccare pꝛo
qcunq; cõmodo vel bono habendo: necpꝛo ᷓ
cunq; malo ſeu dãno euitãdo: vt indqt ſanaus
Bonauen. in. iiij. Uñ norandũ eſt ꝙ; triplerx re⸗
perit᷑ bonũ.i.coꝛpꝑale:tpale:⁊ ſpũale.et ſ imiliter
dicere poſſumus de malo.qꝛ ſi repi᷑ vnũ oppo
ſitoꝝ in natura repit᷑ ? reliquũ.ij. de celo ⁊ muũ/
do. et. v. Metha. Bonũ aũt coꝛpale diuidit᷑ in
q̃tuoꝛ differẽtias.ſq; eſſentialita: vitalitatis:
ſenſibilitatis: ⁊ rénabilitatis. In pᷣma differen⸗
tia que dicit᷑ eſſentialitatis co mphendunt᷑ oĩa
bona creata coꝛꝑalia que habẽt ſimpłr purum
eſſe ſine aliq̃ vita ⁊ ania: put ſuntlapides pᷣcio⸗
ſi:aurũ:argẽtũ:acalia metalla:domus:poſſeſ/
ſiones:q̃ttuoꝛ elemẽta:ſtelle: ⁊ oĩa coꝛpoꝛa cele
ſtia vna cum celo empireo. Nã licet altqͥ annqꝗ
phiinter quos fuit Auicẽna.ix. Mecha. c.ij. di⸗
rerint. ꝙ celi habent aias ⁊ ꝙ celum eſt magnũ
anĩal:⁊ ꝙ mouet᷑ a ꝓpꝛia foꝛma ꝑfectiua.i.aia.
tñ theologi inter qͥs eſt Richar. noſter in. iij.
diſt. xiiij. etſcůs Bonauẽ. ibidẽ ar.iij. q. ij. tenet
contrariũ:ſequẽtes dictũ Damaſceni q ait. Celi
oĩno ſunt inaniati ⁊ inſenſibiles. In ſecũda dif
ferentia boni coꝛꝑalis que dicit᷑ vitalitad com/
p̃hendunt᷑ oĩa vegetabilia: vt herbe:floꝛes: ar/
koꝛes: plãte ꝓducẽtes zʒucarũ:balſamũ: cina/
momũ:⁊ alia aromata acfructus varios. Ha/
bent em̃ aiam vegerabilẽ qua viuũt ⁊ ceſcunt.
Etq;tum ad hocſunt nobilioꝛes oĩ lapide pᷣci⸗
oſo ⁊ auro. In tercia differẽtia qᷓ ðꝛ ſenſibilitat
compᷣhendunt᷑ oĩa anialia: piſces: aues:⁊ cete/
ra quadrupedia:vtboues: eqͥ ⁊c.⁊ reptilia oĩa.
Et iſta q̃ habent animã ſenſitiuã ſunt ceterꝭ cre/
aturis inſenſibilibꝰ dignioꝛa. Uñ Aug.inquit.
Quodlibet viuẽs digna rõnis eqᷣtate pualet oĩ
non viuẽti.Et Ecces.ix.ðꝛ. Melioꝛ eſt canis vi
uus leone moꝛtuo. Et. xvj. de anialibo ait phᷣs.
Anima melioꝛ eſt omni coꝛꝑe:⁊ aniatũ inania⸗
to:ac viuum moꝛtuo:⁊ ens nõ ente. In quarta
differentia que dici rationabilitacis continent
omnia coꝛpa humana animata ania rationali
quep̃ᷣualent oibus alijs coꝛpalibi.⁊ ſũt inern⸗
mabilia. vt habet᷑ in.l.penul.ff.ſi quadru. pau.
fe. di. l. uber homo. ff. ð vbo. obli. l. et liberi· ff. oõ
