quis cogitat ⁊ dicit. Multi ſũt (hꝛiſtiani ⁊ di

uites:auari ⁊ cupidi.Nõ habeo peccatũ ſi ſuuʒ

illis abſtulero?⁊ pauperibo dedero.vnde ipᷣi nil
boni agũt mercedẽ habere potero. Sed huiuſ⸗/
modi cogitatio ex diaboli calliditate ſuggenit᷑.
Nam ſi totũ tribuat quod abſtulerat addit po
tius peccatũ qᷓ; minuat.Facit ad hoc capłʒ.qui
habetis.eadẽ q̃ſtiõe ⁊ cauſa.Nõ tamẽ ex pꝛedi⸗
ctis innuit᷑ quin de male acquiſitis poſſit fieri
elemoſyna:quãdo aut ſunt incerta:aut nõ de⸗
bẽtur alicui particulari perſone. Hoc em̃ caſu
licitũ eſt dare pauperibo.c.cũ tu.de vſuris. Sʒ
hec intelligũtur quãdo ſunt debita alicui certe
perſone.quia illi debẽt reſtitui:⁊ aliter faciens
nõ meret᷑ ſed peccat.vt inquit Augꝰ.libꝛo.ij.de
verbis dñi:ſermone.xij.⁊ in libꝛo quinq̃ginta
omeliaꝝ omelia.iiij.⁊ ĩ libꝛo devita xpᷣiana:vbi
ait. Abominat᷑ ⁊ repꝛobat deꝰqð de lachꝛymis
⁊ laboꝛibo pꝛeſtat᷑ alienis. ODdD
O na conditio elemoſyne dici᷑ modali⸗
n tatis.Debet em̃ eam facere volẽs conſi⸗
gerare quibo faciat:vt nõ det diuitibus
ſed indigentib.vnde ait Berñ.in quodã ſᷣmo
ne.In vacuo liquoꝛeʒ elemoſyne fundite nõ in
pleno.quia.iiij. Reguʒ.iiij.dicit᷑: vacua vaſa
pꝛecepit Heliſeus impleri:nõ aũt plena. Ideo
Gꝛegoꝛiꝰ in moꝛalibo inqᷣt. Iniuriã facit hoꝛc
ſtulã pꝛoijciẽs in mare.Et Eſaie.lviij.dicit᷑. Cũ
effuderis eſurienti animã tuã ⁊c̃.Et ideo multi

,
2—
. g .
7 ,
5 4 ,

in hoc errãt qui elemoſynas incõſiderate trbu
unt.Nõ em̃ omni queſtoꝛi ⁊ cerretano danda
eſt elemoſyna. Immo tales ſimulatoꝛes paup
tatis:⁊ deceptoꝛes hoĩim debẽt dure puniri n
leges:⁊ in ſuitutẽ imꝑatoꝛis redigi.i.vnica.C.
de mendi.vali.libꝛo vndecimo.Sunt em̃ qui⸗

dam qui queſtoꝛũ exercent officiũ:⁊ poſtea in

tabernis ⁊ in locis inhoneſtis acturpibo expen

dũt oĩa in comeſationib:ludis:⁊ luxurijs:et

cum meretricbo que ꝑ diuerſas ſimulaciões ⁊
adinuẽtiões ac innumera mẽdadia de manib
ſimpliaoũ viroꝝ ac mulieꝝ extoꝛſerũt. Blaſ phe
mantq; ⁊ irrident eos qui ipᷣis elemoſynas fe⸗
cerũt. Ideo ðꝛ in.c.cũ ex eo.de pe.⁊ remiſ. He⸗
lius eſt cum ſeueritate diligere q; cum lenitate
decpere. Utilius em̃ eſurienti panis tollit᷑ ſi de
cibo ſecurus iuſticiã negligat qᷓ; eſurienti pa⸗
nis frangit᷑ vt iniuſticie ſeductus acquieſcat.
hec ibi. Mercatoꝛ em̃ pꝛudens pecunia ſua in
certis nũdinis indigẽs nõ accõmodat eaʒ hoĩ
qui adepᷣas nundinas nõ eſt vẽturus. Nec uli
aduocato damꝰſalariũ:quẽ nobis cõtrariũ fo
re nõ dubitamꝰ. Sic nec paſſim oibus eſt lar⸗
giẽda elemoſyna. Sdiẽdũ eſt aũt ſᷣm Ric.no
ſtrũ in.iiij.ſen.di.xv.ar.ij.q.viij.⁊ btm̃ Tho.in
eadẽ.di.ꝙ in homine malo poſſunt duo cõſide
rari ſcilicet natura ⁊ vicium. Quo ad naturam
debemꝰ benefacere etiam malis inquantũ ſunt
homines:⁊ ratione creationis ſunt fratres nr̃i:
⁊ maxime xpᷣianis:⁊ illis pᷣcipue qui ſunt in ex
trema neceſſitate.Omnibo em̃ eſt ſubueniendũ
in tali arriculo. Et ita intelligit᷑.c. paſce.⁊.c.nõ
ſatis.lxxxvj.di.⁊.c.qᷓ; pio.j.q.ij.mmo etiã ini⸗
micis noſtris debemꝰſubuenire in tali caſu.
Juxta illud Pꝛouerb.xxv.⁊ ad Roma.xij. Si
eſurierit inimicus tuus ciba illum:et ſi ſitierit
potum da illi.Quantũ vero adviciũ nullo mo
do debemꝰbñfacere malis qñ videmꝰꝙ ꝑ ele⸗
moſynã effidunt᷑ peioꝛes:⁊ ꝑſeuerant in malo.
Et ideo repᷣhendunt᷑ illi qui faciũt elemoſynas
hiſtrionibo:⁊ ſimilibo turpiba ꝑſonis ad fomẽ⸗
tũ pcti.c.qui venatoꝛibo.lxxxvj.di.Si ergo nõ
poſſumus facere elemoſynã oibus pauperib
⁊ in neceſſitate exiſtentib debemꝰpotius bene
facere iuſtis qᷓ; pctõꝛibus data pari neceſſitate.
Et ita ĩtelligit᷑ illud Eccłi.xij.Da iuſto ⁊ ne de⸗
deris põꝛi. Similiter debemꝰpotiꝰbñfacere
noſtris qᷓ; extraneis. Unde in cõmuni pꝛouer⸗
bio ðꝛ.Facias bñ tuis ⁊ poſtea alijs ſi poteris.
Hoc aũt facendũ eſſe natura edocet. Coꝛ eniz
magis ⁊ pꝛius infundit de caloꝛe mẽbꝛis ſibi
ꝓximis qᷓ; remotis.Et ideo etiaz nos magis ?
pꝛius debemus benefacere ꝓpinquis noſtris
datis paribo qᷓ; alienis:⁊ pꝛopterea inquit Se
neca.Quãuis omni petenti dare debeas tamẽ
in beneficio ſpectandi ſunt recipientiũ moꝛes:
animꝰhabitatio:ſocietas:⁊ obſequia nob im⸗/

penſa.Et diuus Ambꝛo.in.c.ceter.lxxxvj.di.

c z5

air. Ceterũ dei traditio eſt vt pꝛius paſcas parẽ
tes. lam ſi iuxta diuinũ oꝛaculũ ↄtumelia pa
rris moꝛte luitur:qᷓ;to magis fames qͥ grauioꝛ
eſt. ⁊ in lib.de officijs idẽ Ambꝛo.ait illð quod
habet᷑ in.c.nõ ſatis.lxxxvj.di.ſq;. Eſt etis alia ꝓp⸗

bia liberalitas: vt pꝛoximos ſeminis tuino

deſpicias ſi egere cognoſcas. Melius em̃ eſtvt

ipᷣe ſubuenias ruis qbo pudoꝛ eſt ab alijs ſum

ptũ depoſcere:aut alicui poſtulare ſubſidiũ ne
ceſſitatis.hecille.lõ ergo debemꝰ⸗ facere elemo
ſynas illis qui nolũt laboꝛare: nec volũt aliqͥd
boni facere.ſed viuere appetũt ſolum de bonis

crucifixi cum tamẽ ſint mali ⁊ ſcelerati.Ait em
aplus.ij.ad Lbet.ij. Qui nõ vult operari non
mãaãducet.⁊ notat᷑ in.l.ſi ex duobo.ff.de noxa.⁊.j.

q.ij.c.fina.qð intelligendũ eſt nõ ſolũ de coꝛpo

ralibo operib ſʒ etia de ſpualib:ſicut ſunt ope

72

ra religioſoꝛüũ.ſᷣm Ambꝛo.ſuper Lucam.c.ij.⁊

Hieroñn.ſuper Job.⁊ Aug.in libꝛo de oꝑe mo⸗

nachoꝛũ.Licet aũt non debeamꝰ eſſe nimis cu⸗
rioſi in diſcutiẽdo vitam pauperũ elemoſynas
petentiũ.vt inquit Gꝛegoꝛiꝰ in.c.quieſcamus.
xlij. di. Tamẽ ad boc vt cum diſcretiõe faciamꝰ
elemoſynã debemꝰconſiderare illud Ambꝛoſij
in.S.item cõſiderãda.lxxxvj.di.vbi ait.Conſide
randa eſt etiam in largiẽdo etas atq; debilitas
nonunq; etiã verecũdia que ingenuos ꝓdit na
tales:vt ſenibo plus largiaris qui ſibi iam ne⸗
queũt victuʒ querere. Similiter etiã debilitas
coꝛpoꝛis eſt pꝛomptiꝰ adiuuãda.Tum pꝛeſer⸗
tim ſi quis de diuitijs cecidit in egeſtatẽ: ⁊ ma⸗
xime ſi nõ ſuovitio:ſed aut latrocinijs:aut pꝛo⸗
ſcriptiõe:aut calũnijs que habebat amiſit. Hec
ille. Quas conditiões elemoſyne ſi obſeruaueri
mus verificabit᷑ in nobis illud Pſalmiſte.cxj.
Diſperſit dedit pauperibo:iuſticia eiꝰ manet in
ſeculũ ſeculi.Qð nobis facere cõcedat oĩpotẽs
deus. Amen.

Feria tertia poſt dñicã de paſſe lõe de petõ lin

gue. Sermo qugartꝰ.

E
Wrmur erat
m de eo in turba Johis. vij. ⁊ in euã⸗
gelio occurrẽtis ferie. Cũ animad

uerterẽ imperatoꝛẽ dicere in.l.fiñ.

C. de donatio. Uerba ſuꝑflua reſpuẽda eſſe cẽ/
ſemus.Et in.S.illud vo.in ꝓhemio digeſtoꝛũ.

opoꝛtet pꝛimũ aimas poſtea linguas fieri eru⸗
ditas.Et iuriſcõſultũ hoꝛtari ⁊ dicere ĩi.l.labeo.

§.fina.ff. de ſuppel.lega. Nemo dicat niſi quod

pꝛius mẽte agitauerit. Magnũ mihi ðſideriũ

in mentẽ venit intelligere in ꝑticulari cauſã ho⸗
rum conſilioꝛũ.Sciebam em̃ in generali leges
eſſe factas ad perſuaſionẽ boni ⁊ ꝓhibitionem
mali.l.j.⁊.l.legis virtus.ſf.de legi.⁊.c.pᷣuilegia.
.officiũ.iij. di.? di.iiij.c.facte. In hac ̊ᷓ exiſtẽs

xietate cepi ꝑambulare amenũſſimũ viridariũ

ſacre ſcripturè a quo collecti ſunt om̃s pnlchꝛi
floꝛes:nõ ſolũ qui in libꝛis xpᷣianoꝛũ repenun/⸗
tur ſed etiã paganoꝝ⁊ gentiliũ. Sperabãaq; ali
quẽ reperire qui dubitatioi meeſ. atiſfaceret. Et
ecce viſum eſt mihi habere obuiã Dauid ꝓphe⸗

tam cantoꝛẽ ſpũſſancti regalibus veſtitũ indu⸗

—

mẽtis:qui habẽs cithara aureã in manu dulci
modulatiõe ſonabat ⁊ cãtabat illũ verſiculum

Plſal.xxxiij. Quis eſt homo qui vult vitã dili⸗

gic dies videre bonos. Cui cũ ego reſpõdiſſem

ꝙ hoc ſũme deſiderabã:ipᷣe rurſus cepit canere

verſiculũ ſequẽtẽ dicẽs. Pꝛohibe linguã tuam

a malo:⁊ labia tua ne loquant᷑ dolũ.Quibus
v bis ego cognoſcẽs: ꝙ cuſtodia ligue facit bo
minẽ pacifice viuere:⁊vitã quodamõ beata du
cere.còſequẽter cognoui cauſaʒ ꝓpter quã leges
imꝑiales pꝛohibẽt eloquiũ ſuperfluũ ⁊ incoſi⸗
deratũ ⁊ multo magis vitioſuzʒ. Et ideo in hoc

ſmone tres perutiles cõſideratiões facemꝰ ad

R 8

linguã pertinẽtes. Pꝛima quarũ dicet᷑ refrena
tiõis. Secũda blaſphematõis.Tertia vo mur
muratiõis ſiue detractiõis.
Pars pꝛima de refrenatiõe lingue. F
Ripliciter pꝛobat᷑ linguã debere re⸗
t frrenari.ſcilq; ratiõibo:autoꝛitatibo:et
eceremplis. Pꝛimo ratiõibo: quaꝝ pꝛi
ma dicit᷑ exeplaritatis.Que ſic deda
ratur. Exterioꝛa indicãt interioꝛa.S.ceruos.in⸗
ſtitu. de rerũ di. ⁊ ibi gloſa.l.naturalẽ.S.in his.
ff. de acqui.re. domi. cum ſiłibus multis. Unð
ait Phᷣus.ij.pꝛioꝛũ.Per ſigna coꝛpoꝛis nobis
nota ſillogiʒamur diſpoſitioes aie no bis igno
tas. Maxime aũt hoc fu per vᷣba que ſũt note
earũ que ſunt in animo paſſionũ.vt inqᷣt Areſ.
j.periher.⁊ autoꝛ ĩ libꝛo.vj.pncipioꝝ.Et ideo di
cunt iuriſte ꝙ ex ᷣmonibo ⁊ loquela cognoſcit᷑
ſtultꝰ ⁊ ſapies.l.his qui.S.fina.ff.de tuto.⁊ cu.
da. ab his.l.quidã.ff.de cõditio. inſtitu.⁊.l.di⸗
uus pius.S.fi.? als allegat᷑.l.de minoꝛe.ff. de
queſti. Bonus ergo ſermo bonã cõſcietiã oſtẽ⸗
dit. ⁊ ecõtra.Qui male loquit᷑ detrabẽdo: blaſ⸗
phemãdo:aut verba vitioſa dicẽdo ⁊ hmõi:ma
lã ſe oſtẽdit habere conſciẽtiã.vnð Amb.in ſer⸗
mõe de moꝛib ⁊ vita boneſta ſic ait. Moꝛẽ ho
minis lingua pandit:⁊ qualis ſermo oſtendit᷑
talis animꝰ compꝛobat᷑.Et Aug:ad here.inqᷣt.
Vanus ſermo vane cõſciẽtie eſt index.Qꝛ qua⸗

lis in mẽte talis vboſitas depingitur in oꝛe.Ec

Eſa.xxxij. dici᷑. Yatuꝰfatua lo quit᷑. At Ecci.xxj.
ſcriptũ eſt. Labia impꝛudẽtũ ſtulta narrabunt
vᷣba aũt pꝛudẽtũ ſtatera põderabũt᷑. Tenemur

ergo loqui moderate ⁊ vᷣba edificatoꝛia ac vir⸗
tuoſa vt edificemꝰ ꝓximũ:⁊ fugerevboſitatẽac

verba iniqua ne eũ ſcãdaliʒemꝰ. Sicut em ꝑ lo

quelã cognoſcit᷑ qͥs an ſir theutonicꝰ vel italic?:
aut de territoꝛio fracie:⁊ vtrũ ſit ꝑgamẽſis aut
ianuẽſis ⁊ hmõi. Ita per verbũ cognoſcit᷑ vrrũã

„

quis ſi

tciuis regni celeſtis an inferni.Et ideo l

4

Neene

honot

ꝛſal⸗
won.
lic
ocron
ti
Whenp
dote
äd
iche
ſuici
rol
cſeto
008)
dpun
G
Mre
o
fonn
ſoen
Unde
ale
Uina
mi⸗
ſpal
Me
laupe
.
nücüp
bisee⸗
ſtoſul
dgos
uttaban
ſtputa
Werar
Duni
boſo⸗
crube.
olno.
bus
goſare
is. Eti
lenoan
Junſte
ſheſie
ſponin
ſanſt

Mamgären
neridir
cfmifzan 6
u daud n
dusehiint
ummmdeld
rlämalm
Wrtidl/
Whöäln
sc
Adoii. Qube
ube furd
din derid
rqgriien

. Bidtoncr

nis an'
wari ictefn
6 Tmu fom

ingni dhnt,
õ
niin ur
ns. Oneſcdei
n awosi
Sni nobisſg⸗
tbo gueſitnar
ion Bidod
oandn ogneſc.
mß demt,
Al muurfde
. öünſe,
da
cN .id,
ianun
büt Lmemn
Giwtd
anibolili
onal,
ſt ni
vi a

leq tacet cũ diſcretioe:edificat pximos ⁊ ab eis
ponoꝛat:᷑.dicẽte Eccłiaſtico ſui lib.xxſ.c. Tacitꝰ

72

⁊ ſenſatus honoꝛabi.⁊ ꝓuerb.xvij.inqᷣt Salo

42

mon. Stultus q́ʒ ſitacuerit ſapiẽs reputabit᷑:

⁊ ſi cõpꝛeſſerit labia ſua itelligẽs.Et hoc patuit

per exeplũ cuiuſdã ſtulti romani:de quo refert
gloſa in.l. xxiiij. circa bn. ff. de oꝛigi. iu. ꝙ cuz ro⸗

mani petiſſent ab athenicſib ſibi cõcedi legem

duogecim tabularũ:ipᷣi acheniẽſes miſert Ro⸗
mã vnũ ſapiẽtẽ vt erploꝛaret an eſſent digni es
recipe.Qð cognoſcẽtes romani poſuer̃t quẽdã
ſtultũ ad diſputãdũ cum eo:vt ſi vinceret habe
pent oẽs victoꝛis:ſi aũt ꝑderet dicere poſſent eũ
eſſe ſtultũ:et ſic nõ eſſent in deriſum apud gre⸗

cos.Ille igi᷑ grecus acheniẽſis volẽs nutibus

diſputare eleuauit digitũ volẽs ꝑ hocoſtẽdere
ꝙ vnus ſolꝰ eſt deꝰ. Stultꝰ vo credẽs ꝙ vellet

dicere ꝙ erueret illi vnuʒ oculũ: eleuauit duos
digitos ⁊ cũ eis inaduertenter etiã pollicẽ:ſicut
fieri naturałr ↄſueuit Et ex ipoꝝ digitoꝝ eleua
tiõe volebatille ſtultꝰ dicere greco ꝙꝙ erueret ſibi
ambos oculos. Ipᷣe aũt grecꝰ ꝑ hoc ĩtellexit ꝙ
vellet ulis tribus digitis denotare trinitatẽ di⸗
uinarũ ꝑſonaꝝ.Et tũc eleuauit palmã manus
tenẽs ip̃am manũ apertã:volẽs ꝑ hoc ſignifica
re ꝙ oĩa nuda ſunt ⁊ aꝑta deo.Ille aũt ſtultus
credẽs ꝙ dicere vellet. Dabo tibi maxillatã: ele⸗
uauit pugnũ volens dicere.Ego dabo tibi ala
pam. Gꝛecus vo intellexit ꝙ dicerevellet: ꝙ deꝰ
mũdũ pugillo cõtinet:vł ſecreta dei iudicia no
bis eſſe clauſa ac ignota.Et admiratꝰ de actib⸗
iſtiꝰ ſtulti iudicauit romanos ſapientes eſſe ac
dignos reciꝑe legẽ pꝛedictã.Et ipe ſtultꝰ qꝛ ta⸗
cult ab atheniẽſibꝰ pꝛudẽtiſſimꝰ ac doctiſſimꝰ
reputatꝰ eſt. Ideo Job dicebat amicis ſuis qꝗᷣ
venerãt eũ viſitare ⁊ nimis loq̃bant.ſui lib.c.vij
Vtinã taceretꝭ vt putaremĩ ſapiẽtes. Cõtra aũt
vᷣboſos inqͥt Aug.in ſᷣmõe ad here.O verboſe
eru beſce:nã oĩno cognoſceris qͥd agis.tua em̃
cõditio eſt occulta manifeſtare:nota in conuẽti
bus pᷣdicare.Sed ſi neſcis:ſumis iaudita:fin⸗
gis ſcire que nõ ſcis:vt libẽter audiaris a cun⸗
ctis.Et in eodẽ ſᷣmone idẽ ait.Loquẽetes lauda
re nõ audeo:ſed tacẽtes beatos pᷣdicare pᷣſumo
Auriſte autẽ notãt in.l.fi.ff.ad.l.ro.de iac.⁊ in.l.

d ⁊ ſi quis.S.queſitũ.ff.ſi quis cau.⁊ in.l.vt re

ſponſum. C. de trãſac. ꝙ ille eſt rehendẽdus q
loquit᷑ indiſtincte. Idcirco autoꝛ libꝛi qui dicit
Pandid inqᷣt.viij.c. Uerbi pᷣncipiũ finẽ qq; re/
P

iceverbi. Ut melius poſſis pᷣmeditata loqui.

Et autoꝛ Aſtrolabij canit. Pꝛouidet ante diu
q̃d recte dicere poſſit Uir ſapiẽs:ſtultꝰ imedita
ta refert
Ecũda ratio q̃re debet lingna refrenari

ſ Sꝛ euitabilitatis.Si em̃ aliqͥs hʒ leoneʒ

in domo aut aliquã beſtiaʒ ferocẽ tenet
claudere illã ĩ aliq̊ locovł ligare:ne extra domũ

fugiẽs alicui noceat:Fᷣm doc.i.l.j.S.ſʒ ⁊ſi canis.

4

— — 7 —
. .

l. cogruit. .furioſi.ff. de offi.pꝛeſi. Sed lingua

nõ refrenata nõ modo poteſt afferre moꝛtè coꝛ

poꝛalem ꝓximo ſed etiam ſpiritualeʒ faciendo
eum peccare moꝛtaliter. Immo etiã infert moꝛ

em ſpiritualem ipſi maledicenti:⁊ etiam audi⸗

enti.c.nõ ſolum.xj.q.iij. Item poteſt inferre in⸗

famiã pꝛoximo qua bom magis timẽt qᷓ; moꝛ⸗
tem.l.iſti quidẽ..fi.ff.qð me.cau.HBona auteʒ
fama eſt pᷣcioſioꝛ cunctis opibus mundi vt ait

Alexan. de ales in.ij.parte ſũme. Unde dicitur

ꝙ melius eſt nomen bonum q; diuitie multe.
Pꝛouer.xxij.⁊ Eccli.xlj.⁊ notat᷑ in.l.ſi quis ſti⸗
pulatus in.fi.ff.de.v.ob.⁊ in.l.iulianꝰ.ff.ſi qͥs

omilſ.cau.te.⁊ in.l.ſcire opoꝛtet.ff.de tuto.⁊ cu.

da. ab his. Item mala lingua eſt cauſa multo⸗
tiens ꝙ quis amittit omnia bona ſua ⁊ eſt cau
ſa multoꝛũ belloꝛum ⁊ homicidioꝝ atq; depo
pulationũ alioꝛũq; maloꝛum:dicente Augu⸗

ſtino ad heremi.O lingua tu periculum immi

nens luctuʒ pꝛoducis:diſcoꝛdias ſepe ſpargis
pꝛocuss venenũ:detractiones paris:⁊ ad in⸗
fernum qui tibi credunt conducis:⁊c. Cum
igit᷑ ſit ꝙ vbi maiꝰ eſt ꝑiculũ ibi cautiꝰẽ augẽdũ
c.vbi periculũ.de elec.li.vj.l.j.ff.de car.edic.⁊ in
autẽ. de teſti. S. hec omnia.ver.ſed ⁊ ſi quis.colł.
vij. Ergo tanto magis lingua eſt refrenanda:
quãto magis periculoſa eſt qᷓ; leo aut canis ra
bidus aut aliqua alia beſtia ⁊ quicunq; furio/
ſus.Et confirmatur hec ratio ſic. Quilibet tene
tur vitare cauſam mali:vt inquit ſcũs Bona.
in.ij.ſenten.di.xxv.in queſtionibo circa litreram
Et facit.l.qui occidit.S.in bac.ff.ad legeʒ aqui.
7.l.pᷣtoꝛ ait.la.ij.S.hec aũt.ff.vi bono⁊ rapro.
2.l.facere opoꝛtere.ff.de.ver.ſig.vnde Eccłi.xxj.
dicitur. Quaſi a facie colubꝛi fuge peccatum.
Sed lingua nõ refrenata facit vt quis licet ba⸗
ptiʒatus non ſit verus xpᷣianus:⁊ vt ille qui in
religione votum fecit non ſit verus religioſus:
quia ſcriptum eſt Jacobi.j.Si quis putat ſe
religioſuʒ eſſe nõ refrenans linguã ſuam huiꝰ
vana eſt religio.Ergo magno ſtudio debet ipᷣa
lingua refrenanr. 22
NUUaapꝛopter diuus Ambꝛo.vbi ſupᷣ ait.
q Retine verbuʒ quod nõ edificat. Quia
qui ocioſum verbum non repꝛimit cco
ad noxia tranſit:Uanꝰſᷣmo cito polluit mẽtẽ:⁊
facile agitur qð libenter auditur. Hoc pꝛofera
tur ex labijs quod aures non polluat audien⸗/
tis Pꝛouer.quoq;.xxv.dicit᷑. Sicut vꝛbs pa⸗
tens abſq; muroꝝ ambitu:ita vir qui non po/
teſt in loquendo cohibere ſpiritum ſuuʒ. Qua
ex re inquit Gregoꝛiꝰin moꝛa.Mens quenon
habet muruʒ ſilentij de facili penetratur iacu
lis inimici.Et in cõmuni Pꝛouer.dicitur ꝙ i⸗
le qui nõ poteſt refrenare os ſuum eſt ſicut do⸗
mus ſine oſtio in qua nullus intrare pꝛohibet᷑
imo oẽs eius hoſtes ad libitũ intrare poſſunc.

Bermo

Et ſicut poſſeſſio nõ habẽs ſepẽ. de qua dicitur

Ecẽ̃i.xxxvj. Ubi nõ fuerit ſepes diripiet᷑ poſſeſ/⸗

ſio.⁊ puerb.x.ait Salomõ.In mulcioquio nõ
deerit peccatũ.Qui aũt moderat᷑ labia ſua pꝛu

dentiſiimꝰ eſt. Ecci.q̃q;.xx.dicit.Odibilis eſt qͥ
pꝛocax eſt ad loquẽdũ.Etideo Aug.ad heremi
tas inqͥt. Ecce lingua egredi querit:motũ ꝑqui

rit. Zu vo o monache per teperãtiam ipſam re⸗
frena:appone ei peſſulũ ratiois:circũda eã ma⸗

turisate diſcretiõDis. ₰J₰
Ertio ꝓbat᷑ linguã debere refrenari rõne
t vtilitatis:ſic arguendo.Bonũ eſt argu⸗
mentũ a contrario ſenſu.l.j.S.huius rei.
ff. de officio eiꝰ cui man.eſt iuriſ.l.ſiꝓcuratoꝛẽ.
S.ſi ignoꝛãtes.vᷣſicło.igit᷑ ſi ignoꝛauerũt.ff.mã.
Et tangit᷑ de hoc in.l.couẽticulã.C.de epiſcopis
⁊ dericis.⁊ in.l.ij.C.de condi.in ſer.⁊.viij.q.j.c.
ſciendũ. Sed lingua nõ refrenata eſt cauſa ois
mali.vt ſupꝛa patuit.Unde puerb.xxv.dicitur.

Os lubꝛicuʒ operat᷑ ruinas. Ergo ſi refrenata

fuerit erit cauſa multoꝝ bonoꝝ.Ait em̃ Areſt.
ij.phiſicoꝝ.⁊.v. Metha. Idem aliter ſeabẽs
eſt cauſa cõtrarioꝝ. Ideo Trenoꝝ.iij.dicitur.

Bonũ eſt pꝛeſtolari cũ ſilentio ſalutare dei no⸗

ſtri.⁊ Eſaie.xxxij.Cultus iuſticie ſiletiũ ⁊ ſecuri
tas vſq; in ſempiternũ. ⁊ ꝓuerb.xiij.ait Salo⸗

mon. Qui cuſtodit os ſuù cuſtodit animã ſuã.

q aũt incõſiderate loquit᷑ ſentiet mala.trãſſum
ptiue.v.q.v.S.ſed aliã8. KRE
Eicuũdo pncipaliter linguã debere refre⸗
ſ nari pꝛobat᷑ autoꝛitatibo. Ait em̃ Augꝰ.
aa heremitas. Stultꝰ valde eſt qui nõ
pꝛius verbũ ducit ad limã ratõis qᷓ; ad linguã
oꝛis. Maxime aũt hoc debent facere religioſi:
dicẽte Hieroñ.in ſuo teſtamẽto. In oꝛe ſacerdo
tis vel monachi nullũ ſitverbũ in quo nõ ſonet

nomẽ xpᷣi.Quia vt inquit Berñ.in quodã ſer⸗/

mone. Inter ſeculares verba odoſa nuge ſunt:
in oꝛe aũt ſacerdotꝭ blaſphemie. Dicit qͥʒ ſanctꝰ
Bonaueñ.in.ij.ſenteñ.di.xxj.ar.iij.q.j.q; verbũ
ocioſum ⁊ mẽdaciũ iocoſum ac riſus diſſolutꝰ
de ſui natura ſunt pctã venialia. Saluatoꝛ etiã
noſter ait Matth.xij.De om̃i verbo ocioſo qðᷣ
locuti fuerint homines reddẽt rationẽ in die iu

dicij.Exvᷣbis em̃ tuis iuſtificaberis ⁊c̃. Et idco

dicit᷑ Ecci.xxv. Beatꝰqui lingua ſua non eſt la⸗
pſus. Unñ ſciẽdũ ꝙ dominꝰ dedit homini lin
guã multiplici de cauſa. Pꝛimo ad notificãdũ
conceptũ coꝛdis.iuxta illð Aug.in libꝛo Enchi.
Verba ꝓpterea ſunt inſticuta nõ vt per ea homi
nes ſeinuicẽ fallãt:ſed vt per ea in alceriꝰ quiſq;
noticiã cogitatiões ſuas pꝛoferãt. Cõtra quod
faciũt illi ꝗͥ pꝛoximũ ſuũ mendacijs ⁊ verboꝛũ
fallacijs decipiůt. Secundo dedit linguã ad
erudiẽdũ pꝛoximũ. iuxta illð Eſaie.l. Dominꝰ
dedit mihi linguã eruditã vt ſuſcirarẽ eũ qui la
ſus eſt verbo. Contra quod faciũt qͥ pꝛoximũ
boꝛtant᷑ ad malũ:vel ipᷣm de illicitis inſtruũt.

Tertio dedit deꝰ hominilinguã ad conſolẽ

dum. iuxta illud Ecci.xl. Tibie ⁊ pſalteriũ ſua⸗
uem faciũt melodiã:⁊ ſupervtrũq; lingua ſua⸗
uis.Contra quod faciũt üũlli qͥ verbis ſuis pꝛo⸗
ximũ ad iracudiam pꝛouocãt:eũ irridendo vel

cõuicia illi inferẽdo:quod peccatũ grauiter bpu

nietur in infemo.Ait em̃ ſaluatoꝛ Matthei.v.
Qui dixerit fri ſuo fatue:reꝰ erit gehenne ignis

NQuarto dedit deꝰ homini linguã ad accuſũ
dum. vt ſcilʒ ſeipᷣm repꝛehẽderet ⁊ accuſaret per

cõfeſſionẽ quãdo peccatũ fecit. Sicut facebat

beatꝰ Job:qui ſui libꝛi.xlij.c.inqᷣt. Idcirco me

repꝛehendo ⁊ ago penitẽtiam. Juſtꝰ em̃ in pn⸗

cipio accuſatoꝛ eſt ſui. Pꝛouerb.xviij.Cõtra qð
faciũt illi qui de peccatis ſuis nolũc confiteir.
Muinto ⁊ pncipaliter dedit deus homini lin

guam ad laudadũ ſcilʒ ipm. Qui ait Elſaie.xliij

Populũ iſtũ foꝛmaui laudem meã narrabit.

Sed hoc nõ obſeruãt peccatoꝛes qui eũ blaffe

mant ⁊ verbis turpibo inhonoꝛãt. Quibo dicit

Apoſtołꝰ ad Roma.ij.Nomẽ dei pervos blaſ⸗

phemabat᷑ inter gentes. Sagendũ qͥ̊q; ꝙ eſt

triplex lingua.ſcilʒ.Diuina ac celeſtis ⁊ angeli

ca.⁊ iſtius lingue officiũ eſt loqui de pertinẽti⸗

bus ad ſalutem⁊ ad pꝛoximivtilitatẽ acad dei
laudẽ.⁊ iſta eſt lingua perfectoꝛũ. Inter quos
fuit Eccłiaſticꝰ qui.lj.c.ſui libꝛi ait.Dedit mihi
dominꝰ linguã in ipſa laudabo eum. Iſtã aũt
linguam ſuper om̃es habuit ſaluatoꝛ noſter:
cui dixit Petrus Johᷣis.vj. Uerba vite eterne
habes. Secũda lingua dici᷑ humana: cuiꝰ
eſt loqui ð mũdanis:⁊ iſta eſt imperfectoꝝ.De
quibo dici᷑.j. Johãnis.iiij. pᷣi de mundo ſunt
⁊ ideo de mundo loquũtur ⁊ mũdus eos au⸗

dit. Tertia lingua dicit᷑ diabolica ſiue infer

nalis:cuiꝰ eſt detrahere ⁊ mẽdacia dicere ſicut
facit diabolus.De quo dicit᷑ Johᷣis.viij. Cum
loquit᷑ mendaciũ ex pꝛopꝛijs loquit᷑. Huiꝰ etiã
lingue tertie eſt diſcoꝛdias ſeminare.De qua di
citur Ecci.xxviij. Lingua tertia mulieres vira⸗
tas deiecit.ſ.a gratia viroꝛũ ſuoꝛuʒ:⁊ pꝛiuauit
eas laboꝛibo ſuis.hãcaũt linguam habẽtes ſi⸗

gnum eſt ꝙ ſunt diabolici. Unð inqͥt ſaluatorꝛ
Match̊.xij. Pꝛogenies viperarũ quomõ po⸗

teſtis bõa loqui cũ ſitis mali.Ex abũdatia em̃

coꝛdis os loquit᷑. Bonus homo de bono the⸗

ſauro coꝛdis ꝓfert bona:?⁊ malus homo dema

lo theſauro coꝛdis ꝓfert mala. Quãtũ aũt diſ⸗

pliceat deo hec diabolica lingua maxime illa qᷓ
diſcoꝛdias concitat repoꝛtãdo:oſtendit Salo⸗
mon ꝓuerb.vj.dicẽs. Sex ſunt que odit domi
nus:⁊ſeptimũ deteſtatur anima eius.Oculos
ſublimes:lingus mendacẽ:manꝰ effundentes
innoxiũ ſanguinem:coꝛ machinãs cogitatiões

peſſimas:pedes veloces ad curredũ i malũ:p⸗
ferẽtẽ mẽdacia:teſtẽ fallacẽ:⁊ eũ qͥ ſemiat diſcoꝛ

dias iter frẽs.Ex q̊ͥ apget guitas huiꝰ criminis
qꝛ eſt illð ſeptimũ vitiũ qð deꝰ tãtoꝑe deteſta⸗

mrdehe
onſtut
rpus
mataoge
neslon
linguh
eliin
nocerde
donowe
Loo
gocoren
teroloct

cſdauztt

ſuordan
Uinonſt
Mattrn.
lefuct d

iimnis Nih

Minn
ſuaben
1tcür
wuoribo
linguon
lphonet
Mui nu
lüchutne
nliactenp
att
adi gen
lioreged⸗
Kungoe
ſciebon
legüi
1Cen
Wd
ner
dines
etm.
sn
penin.
loſose
Oufl
Enrepe
gulhyo
Meo.
Wyran
Moſoc⸗
mom
donß
müre
tioni
cpo
mone
ou
ve⸗ e
Alſun

Jarn 1

Zulseni
inig⸗
wlrconktn.

das dommn

sgnici dft
orar Coibde

Edagesd

SCnti zgg
lognideyennan
mirmiasde
wei. nrqos
Nu. dedemidi
doan. Kidi
1 no noker.
Dada eraane
nat dumara: s
Fide nundo n
üdus dos al,
dolaſweicia
6

D“R
15
43
2

3 R k
4
8 oct. Ma

90

ngundhos
Grömnge dae⸗
amri geni
omo debemte
ulus bone n
1. Ouiiidi
nununnel
okmndt
nr veol don
maus Ol
un ctundan
Hiais oglnnin
düqſamn nn
Kns bu in,

* .

tur. De bac q̊; lingua dicit᷑ Jacobi.iij. Lingua

conſtituit᷑ in mẽbꝛis noſtris que maculat totũ
coꝛpus:⁊ inflãmat rotã natiuitat noſtre inſſã

mata a gehenna.Ex pꝛedictis aũt patet ꝙ ſunt

tres toti mũdipuincie:in ſingulis quaꝝ ẽvnũ
linguagiũ.ſ.puincia celeſtis terreſtris ⁊ iferna
lis.Linguagiũ vo ꝓuicie celeſtj eſt laudare ⁊ be
nedicere deũ.iuxta illð Pſal.Beati qͥ ãbulãt in

domo tua dñe:in ſecula ſeculoꝝ laudabũt te.

Linguagiũ aũt ꝓuincie terreſtris ẽ de terrenis
tractare:iuxta ilið Jo his.iij.Qui deterra eſt de
terra loquit᷑. Sed linguagiũ ꝓuincie ĩfernalis
eſt deuz maledicere ⁊ blaſphemare.iuxta illud

Eſa.viij.Cũ eſurierit iraſcetur ⁊ maledicet regi

ſuo ⁊ deo ſuo. Cognoſcit᷑ igit alibet de qua ꝓ⸗
uincda ſit ad loq̃lã ſuam. Uñ dictũ fuit Petro

Mat.xxvj. Galileꝰ es:nã ⁊ loq̃la tua maifeſtũ
te faat. Et dñs qͥ erat de ꝓuincia celeſti inqꝗ tJo
pronis.viij.Quare loquelã meã nõ cognoſcic.

Eſt inſuꝑ notãdũ ꝙ ſᷣm Iſidoꝝ ⁊ Remigiũ
ligua hebꝛea fuit pᷣma quã habuit Adã ⁊ Eua

v2 erit etiã vltima.qꝛ poſt iudiciũ ſolum ipſa vte
mur ĩ loquẽdo.Et dicit rabbi Moyſes:ꝙ ĩ illa
lingua nullũvocabulũ eſt ad nominãdũ aliqd

inhoneſtũ. Ex quo apꝑet ꝙ vocabula turpitu

dinũ nõ fuerũt ab inſtitutõe diuina ſʒ ab inuẽé⸗

tiõe humana.⁊ ꝙ multũ diſplicẽt deo v ba ſcur

nilia qꝛ ea ponere noluit in lingua quã hoĩ con

creauit.Qꝛ ergo mali hoĩes non vtunt᷑ lingua

ad id ꝓpter qð eã deus illis dedit:ideo ipſi ta⸗

liter ea abutẽtes digni ſunt pᷣuari pꝛiuilegio ip

ſuꝰ lingue.Qꝛ puilegiũ meret᷑ amittere qͥ ↄceſſa
ſibi abutit᷑ ptate.c licet.de regula.xj.q.iij.c. pᷣui⸗
legiũ.⁊.xxv.q.vlt.S.his ita.⁊.lxxiiij.di.c.vbi iſta

⁊2.C. de iudeis.l.iudeos.in fine.⁊ ibi glo.Etĩ ſi⸗

gnũ huiꝰ multi ĩ articulo moꝛtis loquelã amit
tunt:vt in eo puniant᷑ in quo peccauert. Sicut
diues epulo qͥ in ligua cruciabat᷑vt habet᷑ Lu⸗/

ce.xvj.qð ideo erat qꝛ in ea peccauerat.Uñ Pe
trus rauẽnas ait. Lingua magis ardet q̃ pau
peri inſultauit.⁊ nunc deguſtat cruciatꝰ:qꝛ pꝛe
cioſos cibos ⁊ odoꝛata pocula deguſtauit. Et
Chꝛyſ.inqͥt. Qui inↄuiuãdo magis in loqua⸗
citate peccauęerat:in lingua atrociꝰ ardebat. Ex
quib oĩbus patet ꝙ loquacitas eſt vitãda.vñ

Hiero.in.c.quotiẽs.xxij.q.v.ait.Quotiẽs loqͥ
mur aut nõ oppoꝛtuno tẽpoꝛe:aut nõ oppoꝛtu

no loco:aut nõ vt cõuenit audiẽtibo totiens ſer⸗
mo malꝰ ꝓcedit de oꝛe noſtro ad deſtructioneʒ

eoꝛũ qui audiũt.Cõſideremꝰ itaq; quid loqua

mur.qꝛ ꝓ om̃i ocioſoverbo reddituri ſumꝰ ra⸗

tionẽ in die iudicij.hec ille.Et Calixtus papa in

ca.põderet.l.di.inquit. Ponderet vnuſqͥſq; ſer

mones ſuos:⁊ qð ſibi loqui nõ vult alteri non
loquat᷑. Sed ſciẽdũ ꝙ ſicut dicit Iſið.in libꝛo

de ſũmo bono. Quadriꝑtita eſt loquẽdi ratio.
vel qꝛ bonũ bene vel malũ male:ſeu bonũ ma⸗

le ſeu malũ bene pꝛofert᷑. Bonũ qppe bene lo⸗

quit᷑ qui ea q̃ recta ſunt humiliter ãnũciare vi⸗
detur. Malu male loquit᷑ ꝗͥ quodlibet flagitiũ
ſuadere conat᷑. Bonũ male loquit᷑ qui rectu ali
quid arrogater pᷣdicare ſenti᷑. ¶ Dhalũ aũt bene
loquit᷑ qui aliquod vitiũ narrãdo deteſtaturvt
ab eo hoĩes auertãtur.hec ille.Gi aũt om̃s de
bent refrenare linguã:młto magis iuuenes: di

cẽte Eccliaſtico. xxxij.c.ſui libꝛi.Adoleſcens loq̃
re in tua cauſa vix cũ neceſſe fuerit. Si bis int᷑⸗

rogatꝰfueris:habeat caput reſpõſum tuũ. In
multis eſto q̃ſi inſcꝰ:⁊ audi tacẽs ſimul ⁊ que⸗
rens:⁊ loqui in medio magnatoꝝ nõ pᷣſumas
7 vbi ſunt ſenes nõ multũ loquaris. Fugiamꝰ*2
ergo młtiloquiũ maxime nos religioſi.qꝛ ſan⸗
ctus Fraciſcus in admonitiõib ſuis ait. Bea⸗
tus ille religioſus qͥ nõ habet iocũditatẽ i alio
nec leticiã niſi in ſctiſſimis eloquijs dni:⁊ cum
bis Suocar boie ad amoꝛẽ dei.Sed ve illi reii
gioſo qͥ delectat᷑ in verbis ocioſis ⁊ ianib: ⁊ ca
bis ꝓuocat hoĩes ad riſuʒ. Ideo Berñ.in qua

dã epla inquit religioſo.Cum aliqͥd dicis vba

tua ſint? ara:vera:põderoſa:⁊ de deo. Aug.q̊ʒ
ad heremitas ſic ait. Itaq; frẽs obſecro vt non
peccetis:cuſtodite linguas veſtras:ſeruateeas
claudite cũ vecte ferreo.quoniã ſᷣmo vanus in
vacuũ nõ ibit:ſed de oĩ verbo ocioſo in die no⸗
uiſſimo reddituri ſumꝰ rationr. L
Ertio pꝛincipałr pꝛobat᷑ exẽplis linguãz
t eſſe refrenãdã.vt em̃ inquit Albertus in
tractatu de vtutib politicis. Ualde tur
pe eſt ⁊ extraneũ a ratiõe vt lingua canis ſit me
dicinalis ⁊ lingua hois ſit moꝛtalis.Et lo q̃ci⸗
tas eſt nature cõtraria. Nam natura inter coꝛ ?⁊
linguã collũ longuʒ poſuit:vt verba coꝛdialia
pꝛius ad limõ ꝓcederent q; ad linguã:vt pꝛius
eſſent examinata qᷓ; ad vſum loquẽdi adducta
Item natura que dedit om̃ibo anialib magni
coꝛpoꝛis oꝛa lata ⁊ linguas vt plurimũ lõgas:

hoĩ os modicũ cõtulit cui modicã linguã inpi᷑/
ſit.in quo docere voluit ꝙ nõ multũ loquendũ
ſit. Natura etiã oẽs ſenſus:ſicut oculos:aures

⁊ nares in homie duplicauit: duaſq; manꝰ ac
duos pedes ei cõtulit:ſed vnũ os ſolũ ⁊ vnicãa
lingus dedit.In quo oſtẽdit minꝰeſſe in duplo
loquẽdũ qᷓ; audiẽdũ vel alijs ſenſibꝛ vtendum
Natura inſuꝑ q̃ nares ⁊ aures homi patulas
dedit:linguã itra duo clauſtra collocauit:eãq;
infra dentes ⁊ labia cõcluſit. In quo demõſtra
re voluit ꝙ homini raro loq ↄuenit. Exẽplis
etiã ſacre ſcripture loquacicatis diſpẽdiũ inno

teſcit. Nam ꝓpter loquacitatẽ Eue cũ ſerpẽte to⸗

tum genus humanũ interfectũ eſt.Geñn.iij. JItẽ
Samſon qꝛ cũ Dalida cõcubina nimis locutꝰ
eſt:captꝰ eſt ab hoſtib. Judicũ.xvj. Jdeo Oꝛa
tius in epłis inqͥt. Nec retinẽt patule cõmiſſa fi
delit᷑ aures. Et ſemel emiſſũ volat irreuocabile
verbũ. Ideo debet quiſq; bene coſpicere cui re⸗
uelet ſecreta ſua.Unde inqᷣt acho.iij.c Conſiẽ

MM

Bermo

liũ archanũ tacito cõmitte ſodali. Ait em̃ Oui⸗
dius libꝛo.iij.de arte amãdi.Cõſcius aſſiduos

coõmiſſi tollet ponoꝛes.Quis minoꝛ eſt autẽ qᷓ;

tacuiſſe laboꝛ. Ideo Michee.vij. dicit. Ab eg q
doꝛmit in ſinu tuo cuſtodi clauſtra oꝛis tui.et

Seneca in lib.de moꝛibo ait. Quod tacituʒ eſſe
vis nemini dixeris. Si tibi ipᷣi no imꝑaſti:quo
ab alio ſuẽtiũ ſperas. Ideo legit᷑ in vitaſpatrü:
ꝙ abbas Machariꝰ ſemel vidẽs frẽs in here⸗/

mo loquẽtes inſimul:dixit. Fugite frẽs fugite
Et ait ei vnus frater. Pater quõ habemꝰ fuge⸗

re ãplius a ſolitudine iſta.Et ille poſuit digittfũ
ſuũ in oꝛe ſuo dicẽs. Illud eſt qdð fugiẽdũ dico
Sicut em̃ modeſtia loquẽdi valde vtilis eſt:ſi⸗

cut patet in Abigail que ex diſcretiõe locutiois

irã Dauid tẽperauit.j. Regũ.xxxv.ita ecõtrario

indiſcreta locutio eſt valde nociua ⁊ omnibus
odioſa. Ideo autoꝛ libꝛi qͥ dici Facetꝰ.c.ij. di⸗
cit. Maxima ruſticitas turpia verba loqui.Et
Motanariꝰ in luna celeri.c.xvj.ðt. Turpia ſin

ceros coꝛrumpũt famina moꝛes. Et fuit ſentt⸗

tia Pauli.j.ad Chorꝭ.xv.dicen. Coꝛrumßũt bo
nos moꝛes colloquia mala. Quapꝛopt abbaſ
Arſeniꝰ ſciens vtilitatẽ refrenatiõis lingue duz

moꝛiẽs rogaret᷑ vt aliqͥd notabile diceret: inqͥt.

Nihil meliꝰ video qᷓ; tacere.

= Apꝛopter Dauid pſal. cxlj. dicebat deo.

ePone dñe cuſtodiã oꝛi meo:⁊ oſtiũ cir⸗
cumſtãtie labijs meis.Salamõ q̊ʒ pꝛo

uerb. xxix.ait. Totũ ſpm̃ ſuum ꝓfert ſtultus:ſa
piens vᷣo differt ⁊ reſeruat in poſterũ.⁊ Ecci.v.
dicit᷑. In multis ſᷣmonib inuenit᷑ ſtulticia.Et
ideo legi ꝙ Solon phᷣus cũ alijs loquẽtibo ta

ceret:int᷑rogatꝰ ſi ideo taceret quia loqui neſci⸗
ret:vel qꝛ ſtultus eſſet:rñdit.Nullus ſtultꝰ ta⸗

cere poteſt. Nã ſtultꝰ verba multiplicat.Ecci.x.
Xenochꝛates vo phᷣus interrogatꝰ quare alis

ſermocinãtibonõ etiã ipᷣe loqueret᷑:ait. Quia os
vnũ ⁊ aures duas a natura accepimꝰ.q̃ſi dice⸗
ret. Multa ð bemꝰ audire ⁊ pauca dicere:iuxta

illud Jacobi.j.Sit aũt oĩs homo velox ad au

diendũ ⁊ tardus ad loquẽdũ.Idẽ q̊ʒ phus cui
dã verboſo dixit.Si nr̃is auribo te audires ta⸗
ceres. Pithagoꝛas vovidẽs quẽdã indutũ no
bilib pãnis ind ecẽter loq̃ntẽ dixit illi. Aut lo⸗
quere ſermone ꝓpoꝛtionato tuis veſtibo:autin⸗
duas te pãnos ꝓpoꝛtionatos tuis eloquijs.
Plato vo dicebat ꝙ ſicut vaſa aurea pbãtur ꝑ

ſonos quos reddũt in ſua ꝑcuſſiõe cũ experiũ⸗
xLur vtrũ ſint ſolida vel cremata. ſic ꝓbãtur ho⸗
mines ſuis eloquijs quib eoꝛũ cognoſcit᷑ ſen/

ſus ⁊ pꝛudẽtia.Et ſicut vaſa terrea ſono ꝓban⸗
tur ſi ſint integra vel fracta:ſic homo ex luto cõ

fectus ſono loquele ſue cognoſcit᷑.vnð Hiero.
in epla ad Paulinũ:vt habet᷑ in.c.ſi cupis.xvſ.

ga..ſ. ait. Chꝛiſtianũ quẽ ſenſer ſemꝑ aut crebꝛo
de numis loquẽtẽ iſtitoꝛẽ potiꝰ habeto qᷓ; mo⸗
nachũ. Debemus ergo totis ſtudijs inuigilare

8 N. —õ

UDUI

cuſtoditiõi lingue.ſicẽ faciebat abbas Paphnũ
de quo legit᷑ li.ix.hyſtoꝛie triꝑtite.ꝙ cũ eſſet ſine
litteris acceſſit ad quẽdã vt addiſceret:⁊ cuʒ ve⸗
niſſet ad illũ vſiculum Ps.Dixi cuſtodiã vias
meas vt nõ delinquoẽ in ligna mea. Poſui oꝛi
meo cuſtodiã ⁊c.dixit ſe ſatis didiciſſe:⁊ q non
oꝑtebat eũ aãplius addiſcere ſi illã lectionẽ poſj
ſet bene ſcire. Sed ipᷣiꝰ exẽplũ nõ imitant᷑ multi

De quibo ait Alber.in tract᷑.de vᷣtutibo politid.
Quidã nõ humanã linguã habẽt ſed poti ſer⸗

pentinã ac veneno maledictiois plenã.De que

inqᷣt PsS. Uenenũ aſpidũ inſanabile. Que qͥdẽ

lingua nũqᷓ; a feriẽdo põt eſſe quieta ſed ↄtinue

mota ſemꝑ eſt alteꝝ ferire parata.Ettales ſunt

coꝛnicule ſiłes:que eſt auis ſꝑ garrula:⁊ auibꝰ
pꝛede ſupꝛa modũ infeſta.ita etiã poſt aquila,z

clamoꝛibo ſuis impetit ⁊ ſepe ab ea ꝑcuſſa moꝛ
tem incurrit. Detractoꝛes aũt indigerẽt ſepe co
meſtiõe allei.qꝛ dũ alleũ mãducat᷑ fetoꝛ oꝛ tũe
nõ ſentit᷑:eo ꝙ ab odoꝛe allei ſuperet᷑. Itẽ detra

ctoꝛes ⁊ bilingues quoꝝ os fetens eſt:mẽta in/

digerẽt q̃ eſt herba odoꝛifera ⁊ ſtomachi cõfoꝛ⸗
tatiua:ac in aceto cocta fetoꝛis eſt diminutiua.
hec ille.De detractoꝛibo em̃ inquit Ps. Sepul
chꝛũ patẽs eſt guttur eoꝝ. Nã ſicut ſepulchꝛuzʒ
patẽs recipit coꝛpus cuiuſlibet moꝛtui:⁊ quia

nõ eſt clauſum fetoꝛẽ ſuũ oibus expãdit:⁊ om̃s

appꝛopinquãtes inficit. Ita detractoꝛ cuiꝰ do
mus.i.aia eſt ſine oꝛis oſtio:oẽs ꝓximos eua⸗
poꝛatiõe murmuratiõis inficit:⁊ quoſcũq; vi⸗
ros ⁊ mulieres in oꝛe ſuo fetido ꝑ detractionez
recipit:⁊qꝛ caret oꝑculo nihil celare põt.Sicut
aũtvt hr̃ Numeri.xix.vas qð nõ habebat oꝑcu
lũ imũdũ erat:ita os qð ꝑ loquẽdi moderãtiaʒ

nõ fuerit ligatũ neq; ꝑ cuſtodiã fuerit cooꝑtũ:

habebit anhelitũ fetidũ detractiõis: ⁊ imundũ

erit coꝛã deo ⁊ hoĩbus.quibo qñ credet placere
murmurãdo eis ſumme diſplicebit.iuxta illð
Eſopi.Diſplicet impꝛudẽs vnde placere putat.
Vñ aſſimuat᷑ coꝛuo de quo referũt fabule poe⸗

tarũ:ꝙ cũ eſſet albꝰ naturalr.poſtea qꝛ Jouire
tulit malũ de quadã ſua amica:ex quo ipᷣe Ju

piter eã occidit ipᷣm coꝛuũ in penã iſtiꝰ male re⸗
latõis ꝑpetua nigredine dãnauit:⁊ vt de cetero
maloꝛũ rumoꝛũ eſſet nũciatoꝛ iſtituit. De quo
coꝛuo Ouidiꝰ in.ij. Metham̃.eũ alloquẽs ait.

Cũ cãdidus ãte fuiſſes coꝛue loquax ſubito ni

grates vᷣſus in alas.ã fuit hec quõdã niueis
argẽtea pẽnis Ales:vt eq̃rettotas ſine labe co⸗
lũbas.Lingua fuit dãno ligua faciẽte loquaci.

Qui coloꝛ albꝰ erat nũc ẽ cõtrariꝰ albo.Et iteꝝ
ibidẽ inqͥt. Sperãtẽq; ſibi nõ falſe pᷣmia lingue
Int᷑ aues albas vetuit ↄſiſtere coꝛuũ.Lales ãt
ſiguoſi ⁊ ðᷣtractoꝛes debẽt expelli a ↄſoꝛtio hoiʒ

qꝛ ꝑturbãt pacẽ hũanã ⁊ faciũt ↄð leges imꝑia⸗

les q̃ facte ſũt ad pacẽ hoiʒ ↄſeruãda.c.facte ſũt
autẽ leges.iiij.di.⁊.S.ideoq; lex.ĩ ꝓhemio dige⸗

ſtoꝝ.Cũ g̊ leges pᷣcipiãt ne aliqͥs alteri noceaatt

erer
muln
ſafncte
funel
ag ſanſin
mgepul
Ponhat
ciodund

idiſapia
nbotisl
ocoheien
atiöctuan
ſoo
leifim
Poleogoi
labedarl
ſusalbidi
inormis,
po.⸗Mn
gibabenk
nori.On
aucj
Nobiraipue
ſpowwnan
1ivlar
Ublans
pverbrvi
Adiaſtu
Perndene
lieſfaens
ſtuliden
dS
Wy
fſtult
lonoit
toiui
cioſan⸗
figeri
heagpian
Kinlin
nui,
Poonrt
ſcocigd
Gl
(gihat
gernt
ſe ⸗
inyode
eſtvin⸗
lacedg
Pfene.
dace
