tius in poetria. Ut pictura poeſis erit q ſi ꝓpiꝰ
ſtes te capiat ⁊c̃. Rndit eis ꝙ ſunt ſcie põpatice

ͤ2——ʒ—

lelün
1Nlottll ,

ſiniendscnun

itgng Foͤnt
rrzonslihcrig
Penofsbclonumn
fatbidinid
Nnodlenca⸗
costmocturtd
Senocianmtüd
Nocirdſrede⸗a
Meamorogfuen
Gr ſicanna
Mippſuna0.
Nicpomenor?
Nonpgveſunrul
Ne: Yherpſatn
Normiqzlngoslu⸗
Nrorigeolar
Gmücnnme Dede

foruraKedrona
fbo nshin
Scploniodichl
Wulcaem cht
uſinlbo int⸗
medolas deleen⸗
büchlmüepta.
(ctad pnonendu
lVlſoleno:binc
lmnegefuclecord

lud ccet. Uini
Nwiqzdlemno
leſchsrbim
anenstenth
Dmiſchui⸗
nrarcnuge
intggtſetim
nmdl dis⸗
ababerinſetin
ſhningppmnit
cnſincni Eth⸗
iviifſitifn
fccintmcegn,
lifnlin
Pbiagitnumn
ns Pefon

unſnnni

nilen 2 adulatoꝛie. Cũ tñ dicat᷑ in.l.j.S.pſuadere.ff. ð tenuerũt ꝙ aia qñ ſeꝑat᷑ a coꝛꝑe ingredit᷑ coꝛpo

ſeruo coꝛ.ꝙ nõ debemꝰ laudando augere mali ra bꝛutoꝛu aialin vel alioꝛũ boim. Itẽ vt refert

un ciam. Ire inqt Zullin in. .lib. artis veteris. Exi Frn nereſſie⸗ zntloenn lracturere dearmos 4
ed ſtimo elo quẽtiã ſine ſapiẽtia aimii obeſſe dien den ere nare⸗ narurn V ipe Bone,Exrvij. diſt ait
aſec ie q; ciuitatibo ꝓdeſſe nũqᷓ;.Et in.ij.de oꝛatoꝛe idẽ ia ſunt falſa. Item in.c.nõne.xxxvij.diſt.
eeee. *. . —, „ „ „ — — –— * . . . .
sböh 2 ait. Oꝛatoꝛis omis actio opinioniba nõ ſcia cõ/ Miero. ꝙ ille in vanltare ſenſus 7 in obſcurita⸗
Wwmumni tinet᷑.De poetria aũt dicit Fulgentiꝰ mitologia te mentis ingredit᷑:qͥ phiſic plcruraro⸗ dallon
ugeumm rum lib.j fabula. rviij. Poerica garrulitas ſem malceto⸗ leuar⸗ er Nkau Auer cPan
dlſni per de falſitate oꝛnata ẽ. Un Oꝛatiꝰ in poetria quodds iane demergu. Et ad Coljindqe Dau
inmicnt. . ictoꝛi oetis qdðᷣlibet audendi lus. Uidete ne quis vos decipiat ꝑ philoſophi
„MH c canit. Pictoꝛibus atq; poetis qðᷣlibet auder eten os dea
Cten i⸗ ſemꝑ fuit equa ptãs.Et Ouidiꝰ lib.iij.ſine titu/⸗ am. Phia aũt moꝛalis dixit le docere Ingen et
1 lo ait. Exit in imenſũ iocũda licẽtia vatũ. Obli/⸗ gubernationẽ ac vitã politicj. IJlle vᷣo rñdit ſ,
Wgedi gat hiſtoꝛica nec ſua verba fide.Et iðo dicit Ca⸗ etia ipa mltos cõtinet erroꝛes circa nozes 7
gine to. Nã miranda canũt:ſed non credenda poete. dem. Et ideo ſapia phoꝛũ ſi merem fi rereab 2
nmnäfun. Dicit quoq; Iſið.in.c.ideo.xxxvij.di. Pꝛohibe tura deo n nqui Pan · a So e is
i menta fabularu nimiũ mentẽ ercitant ad incen Alt phis Dlon . vturido r vicijo iaballa
Dmiti tiua libidinũ ⁊c. Aritmetica vo hoꝛtata eſt euz · fucrii dunde Bd c ciueun Exicle i edet
gnitniee vt in addiſcenda ipᷣa intenderet qᷓ docet oẽs nu multa tra ne⸗ eddenre nitlerenralton
rdammnuk meros ? modũ recœe coputandi. Ille aut reſpo⸗/ bꝛooin plekent uã ſa lenga buccis cõcrepanti
– deneerutonds denuſn s Belebd. Beoi, bus ventnaten Qulcnsitertvuderespoibn
ndaroist eak tria aũt dixit ſe docere mẽſurationẽ terrarũ:⁊ li?ꝭ bus ventilates. Quietia dice eret holbi
. e e ee er ſpon Nos ſeqͥmini.Sectã nr̃am tenete ſivultis bene
at onarn: nea m ac ſuꝑfidem ⁊ coꝛꝑis q;ticatc. Cui reſp uere: ſed nõ intrabãt ꝑ oſtiũ: pdere volebãt oc
EKqoaidaci bet⸗ dit.õ eſſe curandũ de meſuris rerũ quas tene viuere:ſed nõ intrabãt ꝑ oſtiũ:pꝑdere volebãto⸗
o re nõ poſſumꝰ. Muſica vo dixit. Ego oſtẽda, cidere ⁊ mactare.ſ.aias.Methaphiſica ãt dixit
hee ubi optime canere ⁊ ſonare in om̃i muſico irru ſe cõſiderare rerũ bncipia ⁊ qͥ ditates. Cui rñdit
„Olmhonne „ — — — „ —. .
dbſtniuinir mento que ſunt valde delectabilia. Uñ Eci. Fens ipſa cine⸗ D eee iz rrinnnr
Umsſtnun dlaf⸗Tiie vſaireni hgeranead, 2 dneng ipᷣaꝝ ex nihilo:dicẽteſ ꝙ ex nihilo nihil fit
lgküm nrrucn ena,⸗ind volt⸗ delectabiliſ j. Metha. ?. iij. Phiſi. ? in multis errauerũt cir
Ke⸗ mNIN . 4 . „ cr„e — . „ — „ — — — . . —
. utni ſimũ cantare. Habet em̃ muſica deleccationem pᷣdica. Itẽ no Soer breccenuntar ne
St naturalẽ. Pꝛopter qð om̃ib etatibo ⁊ oibd mo ſonarum diuinaꝝ que ẽ pnapiũ omniũ creatu
abfe ribus vſus ipᷣꝰ ẽ amicꝰ. Et Macrobiꝰin libꝛo rarũ.Itẽ nõ habuerũt cognitionẽ celi criſtallini
rnſanl Scipionis dicit. Om̃is aĩa muſidq ſonis capi᷑ nec etiã empirei ſicut dicit Scotellꝰ ſuꝑ pᷣdica/⸗
vangbo:uu Muſica em̃ capit om̃e qð viuit.Et Boetius in mentis Arj. Medicina aũt dixit ſe eẽ valde ne⸗
e⸗ uan muſica lib.j. inqᷣt. Nulla ẽ omino etas qͥ a canti ceſſarniã ⁊ veuten. One⸗ õ
miamnel . lene dulcis delectatiõe ſeiũcta ſit.Et Caſſiodoꝛꝰ epla.xix.ait. Inter vtiliſſimas artes q̃s ad ſuſtẽ
tchn lib.ij. epłarũ.epła.xl.ait.Nihil efficacꝰ inuentũ tandũ humane fragilitatis indigentiaʒ diuina
ſiulonii ſhnl eſt ad ꝓmouendũ aĩos:qᷓ; cocaue cithare blan/ tribuerũt:nulla bnare Mae: aliqd ſimile poe
Auluall, l da reſultatio:bincetiã appellatã extimamꝰ choꝛ auxiliatrix medicina cõferre. Ipa ein ne pe
mp niii⸗ dam:qꝛ facile coꝛda moueat. Rñdit aũt ſcolarꝭ riclitãtibo mat᷑na gra ſemꝑ aſſiſtit· Ipſa contra
CNn illud Ecci.xl. Uinũ ⁊ muſica letificat coꝛ.Sʒ ſu doloꝛes ꝓ njĩ̃a vtilitate cõfligit.Et ibi nos nitit
uai al Audta; per vtrũq; dilectio ſapientie.Et illud Ecẽs.vij. ſubleuare vbi nulle diuitie: nullach pot digni⸗
FCpiand⸗ ſcnten Coꝛ ſapietis vbi triſticia. Itẽ inqͥt. Nolo inten/ tas ſ ubuenire. Nullus aſſidue iuſti legit q; qðᷣ
oiotoltn. D dere ſonis ⁊ cantib:qꝛ minat᷑ dñs Amos.viij. de humana ſalute tractauerit.hecille. Hec qͥq;
1ais bonini d, di. Cõuertã feſtiuitates veſtras in luctũ:⁊ omia ſcientia videt᷑ eſſe iuriſtis neceſſaria ad intelugẽe
lunrcn cantica veſtra in plancrũ. Itẽ ad pᷣdicas tres ſei dũ an ex vulnere:an ard negiga curandi
clüorera entias rñdit ſimul illud qð ait Hiero.in.c.ſids quis ſit moꝛtuus.Et ad cognoſcen et al deus
erntei denin xxxvij.di.dicẽs. Geometria:aritmetica ac muſi⸗ in vtero ſit foꝛmatus:de gu era in. l. gallꝰ
iguunncsbles ca habẽt in ſe vitatẽ.ſed nõ ſũt ſcie pietcat. Lũc circa pncipiũ.ff. de libe. ? a⸗ . e⸗V. Fin pnci.
iihectir o aſtrologia ꝓmiſit ei cognitionẽ planetarum:ac Rñdic aſt ſcolaris ꝙ medicina a iuriſtis co
Un⸗ 0 6. gr pdi g8 euẽ inter artes mechanicas.vt in.l.j.C.de ex⸗
Zicnog Al curſus eoꝛũ.Et pᷣdicere futuros euẽtus.Scola putat᷑ intera —R Irt ab ig oriſtn
vnioniſiatcig ris aũt ſiłiter eã ſpꝛeuit dicẽs illud Amb.quod cuſationibus e ch uber⸗ iie l ines
unduſſten Ectalincteginredi drſezmn alttologia ni pedicagpetlonstarobaledtl Kertr,l R ra/
nbadnne hil cõfert ad ſalutẽ aie ſed potiꝰ nutrit erroꝛẽ ⁊c bolani.C.de epis ⁊ cle. Iteʒ ars in D
ucrdl Phbia aũt naturalis ꝓmiſit oſtẽdere ei rerũ na/ ga ⁊ fallax.Et ſᷣm Amb.contraria ſunt diuine

4 — — . „ — — „ R——— ,— „ ã ſein „ . 5Z It
gg0 turas. Ipᷣe vo rñdit ei ꝙ ipᷣa cõtinet multas fal conditiõi pᷣcepta medicine. Nã ieiunia reuocat
D ſitates. Ut pcz. ij. Phi. Et q multi phioſophi lugubꝛare no ſinunt:⁊ ab om̃i actiõe bone intẽ?
gn

—

Bermo

tiõis abducũt.c.ↄtraria.ð ↄſecra.di.v. Jus aũt
ciuile cepic głiari dicẽs ſuaʒ ſciam eſſe nobilioꝛẽ
mediciali arte. Mã.j. Echi.c.viij ait pᷣs. Hono
rabilioꝛ ⁊ melioꝛ eſt politica medianali:ſᷣm aũt
legiſtas ſcientia ciuilis eſt politica. Itẽ leges di
cunt᷑ ſacratiſſime.l.leges.C.de legi.Et iõ in eis ẽ
ſtudendũ:maxime qꝛ in eis agi᷑ de pane lucrã⸗
do ⁊ diuitijs cumulãdis magis q; ꝑ medicinã.

Vnde allegat᷑ verſus iſte a iuriſtꝭ. Dat Galienꝰ

opes:dat ſanctio iuſtiniana.Ex alijs paleas:ex
iſtis college grana. Rñdit aũt ſcolaris ꝙ ius ci

uile multa mala et pctã ꝑmittit vt vſuras.ff.de

vſur.ꝑ totũ.Itẽ cõcubinas.l:.jff.de cõcu. Item
nõ vult filiũ ſpuriũ ali a parentib.autẽ.licet.C.

de naturali.libᷣ.qð eſt crudele ⁊ ↄtra naturalem
pietatẽ. Itẽ eſt nimis magnũ pelagus:⁊ ſciẽtia

valde incerta ꝓpter varietatẽ opinionum ⁊ icer⸗
titudinẽ veritatis.⁊ eſt mutabilis:qꝛ imperatoꝛ
põt leges ſuas coꝛrigere:tollere ⁊ mutare.Pꝛo⸗
pter que dicit᷑ a logicis non eſſe vera ſcia.Quod
aſſerit burleus ſuꝑ pᷣmo Poſte. Quia de eo nõ
habet᷑ vera ſcia qð põt aliter ſe hr̃e:vt dicit᷑ in di⸗
cto li.j. Poſte.Itẽ exercitatio in palacijs ⁊ litigi
is eſt plena deceptiõibo ⁊ cauillationibo ac mali
cijs ſᷣm gloſ in.l.ab Anaſtaſio.C.man.vbi ait:
qilli qui in palacijs moꝛant᷑ oia mala nouere.
Jus aũt canonicũ allegauit ꝙ nullũ abſurduʒ
ↄtinet.vt in.c.cũ contingat.de iureiuran. Cui re

ſpõdit ꝙ nõ punit oĩa vt meretriciũ ⁊ alia mita.

Et ſepe ꝓcedit ꝑ pᷣſũptões:⁊ eſt ꝑiculoſa ſcia qñ
vult determinare de moꝛtali.Item nõ eſt ſtabi⸗
lis.Nam qð ſtatuit vnus pontifex poſtea qñq;
alius anullat:⁊ ↄtrariũ oꝛdinat ac uandũ ſe⸗
pit. Unde dici᷑ romana eccłia ſtatuta ſua ᷣm
qᷓlitatẽ tempoꝝ mutat.c.nõ debet.de conſangui

nita. ⁊ affinita.⁊.xxxv.q.vlti.S.his.ita rũdet᷑. N

Ltimo theologia allegauit ꝙ ipᷣa ẽ no⸗

v bilioꝛ ⁊ dignioꝛ oib alijs ſcieẽtijs:pbãs
hoeoc multis rationibo. Et pꝛimo ratione
ſubiecti nobilioꝛis.Nam vt dicit philoſophus
⁊ cõmentatoꝛ in pᷣmo de anima:⁊ in ᷣmo Me/
thaphi.et Poꝛphirius in vniuerſalibus.Una
ſcientia dicit᷑ nohilioꝛ altera ratione nobilioꝛis
ſubiecti.Quanto enim ſubiectum alicuius ſciẽ/
tie eſt excellentius:tanto ſcientia illa eſt dignioꝛ.
Cum ergo ſubiectum ctheologie ſit dignius ſub
iecco omnium aliarum ſcientiarum:concluden
dum eſt ꝙ ipſa eſt excellentioꝛ omnibo alijs ſci⸗
entijs. Quamuis ciuilis hoc ſibi vſurpet:vt in
pꝛima conſtitutione digeſtoꝛum.S.pꝛo reſpon⸗
ſig· in fine. Licet hoc ſit verum ſᷣm quid. ſam
lex cuilis ſupponiturechice:ideſt moꝛali philo

ſophie:quia tracat de moꝛibus.C. de ſecundis

nup.i.j.Supponitur etiam racionali:quia do⸗
cet oꝛnate ⁊ oꝛdinate loqui.C.ð poſtu.l.quiſqͥs

⁊. ff. de oꝛigi.iu.l.ij.S.poſt hos.Unde ⁊ legeʒ ra⸗

tio cõmendat:vt in.c.conſuetudo.j.di.⁊ inſti.de

1iu.na.gen. ? cI. S/qð vero naturalis ratio. Sup

XXX

ponit᷑ etiã naturali: quia tracat de naturaliv.
ff. de ſta. ho. l. qui in vtero. ꝛ.ff. ſi ꝑs he.pe.l.anti
qui. Kõtinet etiã ſub ſe militarem.ff de re mili.ꝑ

totũ. Itẽ iconomici:quia tractat de diſpoſitiõẽ
domꝰ.ff. de ſu ppel. le. ꝑ totũ.CX ãt ſubiectũ theo

logie ſit nobiliꝰ alijs ſubiectis ceterarũ ſcentia

rum ꝓbat᷑ diſcurrendo ſubiecta omniũ ſcientia

rum. Nã ſubiecũ gramaticalis ſciẽtie ad quod
om̃ia reducunt᷑ ſicut ad pᷣncipiũ radicalem efr
ꝛiſcianus elementũ:quia ẽ

littera quã vocat
minimũ.In quo ſtat reſolutio ipſiꝰ grãmatici.
Subiectũ vero eiuſdẽ ſcientie ad qð omia re⸗/
ducunt᷑ ſicut ad totũ integraie:eſt oꝛo congrua
⁊ ꝑfecta. Su biectũ rhetoꝛice ẽ oꝛo oꝛnata Sub
iectũ logice ẽ ſillogiſmus Circa hoc aũt eſt notã
dum ꝙ philoſophia naturalis diuidit᷑ in arteʒ

nouã ⁊ veterẽ.Et nõ dicit᷑ noua vel vetꝰ ratione

pꝛioꝛitatis vel poſterioꝛitatis:ſed qꝛ vetus tra⸗
ctat de terminis remotiſſimis.ſ.de noie ⁊ vᷣbo:
de qͥnq; vniuerſalib:de pᷣdicamẽtꝭ:⁊ de enũcia⸗
tione ac de ꝑtibus eius. Noua vᷣo tractat de ter
minis ꝓpinquis.ſ.de ſillogiſmo ⁊ reliquis. In
veteri ſunt tres libꝛi.ſ.iſagoge:id ẽ introductio⸗

nes ſeu vniuerſalia Poꝛphirij. Et buiꝰ ſubie⸗
ctum eſt pᷣdicabile ſeu vniuerſale. Item pᷣdica⸗

menta Ar.que grece dicunt᷑ cathegoꝛie:quoꝛũ

ſubiectũ ẽ pᷣdicamẽtũ.Itẽ liber Perihermenias
id ẽ interpᷣtationũ:qꝛ ꝑ nomen ⁊ verbũ interpᷣ⸗

tantur nr̃i cõceptus mẽtis:cuiꝰ ſubiectũ ẽ enun
ciatio. In noua vᷣo ſunt qnattuoꝛ libꝛi.ſ.Lopi
coꝛũ:id eſt locoꝛũ:cuiꝰ ſubiectũ eſt ſillogiſmus
ꝓbabilis.Et liber pꝛioꝛũ:cuiꝰ ſubiectũ eſt ſulo⸗

glſmus in cõmuni ſimplici ⁊ nõ cõtracto. Et li⸗

ber Elencoꝛũ:id eſt dilucidatoꝛiũ:cuiꝰ ſubiecũ

eſt ſillogiſmꝰ falſificus litigioſus ⁊ apparens ac
elenchus:qð idem ẽ:ab elois grece:quod ẽ ſol
latine. Itẽ liber Poſterioꝛũ:cuiꝰ ſubiecũ ẽ ſillo

In philoſophia aũt naturali:ſubiectũ libꝛi phi
icoꝛũ eſt coꝛpꝰ mobile:libꝛi de celo ⁊ mũdo coꝛ
pus mobile ad locũ. Subiectũ libꝛi de genera⸗/
tione ⁊ coꝛruptiõe:coꝛpꝰmobile ad foꝛmõ.libꝛi
Metheoꝛoꝛũ coꝛpus mixtũ imꝑfeccũ.Et dici
imꝑfectũ quia ad ꝓductionẽ eius nõ cõcurrũt
quattuoꝛ elementa.ſʒ aliqñ tria aliqñ vero duo
vt ros: pꝛuina ⁊ grando. Subiectũ libꝛi Mi/
neraliũ eſt coꝛpus mixtũ ꝑfectum.Ad cuiꝰ pio
ductionẽ cõcurrunt quattuoꝛ elementa:ſed ẽin
animatũ.Ut ferrum:plumbũ:aurũ:argentum
⁊ hmõi.Libꝛi de aĩa coꝛpus animatũ vł anima.
libꝛi de vegetabilibus ⁊ plantis:coꝛpus vegeta

z mus demõſtratiuꝰ ſcientificus ⁊ neceſſariꝰ.

bile.libꝛi deparuis naturalibocoꝛpus ſenſiciuũ

Subiectũ aũt medicine eſt coꝛpus humanum

ſanabile. In philoſophia vo ſuꝑnaturali ſub/
iectum Dethaphilſice eſt ens inq;tum ẽ in ab⸗
ſtracco. In philoſophia moꝛali:ſubiectum libꝛi
Etbicoꝛum:eſt modus bñviuẽdi airca ſeipſuʒ.

lbꝛi Jconomice:modus bene viuẽdi circa mo

val imncu
igſhiniuf
futcnauſt
innslnin
Sronenchnnt⸗
momoM l
ſoniſtbnus
delcuvt Pn⸗
Abipolnin
toniſnptun
cuniunsanen
gnnantnalt
giCenitduunn.

Oyrtehnogen

gengnüſontaſ
Coengochegnan
D
ſolz derre

( ldot

pomindwmt⸗
lagesqvasn⸗
Choniuap
ut e OQl
Mupoſerbit
lttmmnardl
ſponmugaupe
cer dlG.
dbcharnoſeniug
Dnmnſaarleg⸗
honesinieanür
Ceapud iches
Minfinecot G

Copklam quo
Ouia diatigein
hotegulas:r

dahnn ccia

clluhnvten/9
lmnoczus
pleino guog
ſelanbarman
ſrbrit Ppn
ſmeanderus
Mimtamsde
naieſt

Ganieman

güidehfmin
fcecthgen
ci dünin
cunnfoſhon
oletſubicgi
ſſcnnn Den
digniar
otidensr

S
—

Madottite

nseſedeen

nslRen:e
ſomer
Sino:ntigis)
dordegn
derz iusiin
“
rher
lbepaimng
NeMhün
hiriimn
nannanldal
aoſchcicth⸗
ntidimm
Goletanmi
s grt
iaderiil⸗
Gnunid,
Niübailhig
ſahtich
nilanN
utſini ih
menmi d
en ccune
Agi rero du⸗

n e

dammtullil
Laumninatgcnmn
nmuiſſen
nsColle
enpluci.

Foliũ

rale regimẽ familie:libꝛi politicoꝛũ:modꝰ bene
viuendi inter ciues. In ſdentijs vo mathemati
cis ſubiectũ aſtrologieẽ coꝛpus celeſte: inq;tuʒ
influit circa iſta inferioꝛa. Geometrie ẽ linea vel

quatitas continua. Perſpectiue linea viſualis.

Aritmetice qᷓ;titas diſcreta numeralis ſiue nu⸗
merus. Muſice ẽ q;titas diſcreta contracta ad

ſonũ ſiue ſonus.Subiectũ iuris ciuilis ſ᷑ʒ Jo.

de lignano ? Panoꝛ mit᷑.in ꝓlogo decretalium
eſt hõ politicꝰ dirigibilis cõſtitutiõibꝰ legalibo:

in bonũ ſimpłr bumanũ ⁊ mũdanũ. Subie⸗

ctcum iuris canonici ẽ hõ catholicus dirigibilis

cõſritutionibo eccleſiaſticis in bonũ ſimpliciter

mũdanũ ⁊ diuinũ.Et ideo pᷣfert᷑ ciuili:qꝛ parti⸗
acpat de theologia ⁊ ciuili.Uñ vtriq; cõicãs no/⸗

men ꝓpꝛiũ ſoꝛtita:ſcia canonica appeilat᷑.Sicut

ius emphicheoticũ nõ eſt venditio nec locatio.

ſed cõtractꝰ ꝑ ſe vtriq; ꝑticipans.C.de iure em⸗

phi.l.j. Et de hac ſcia canonica legit᷑.xxxj.di.c.ni

cena.vbi dict᷑. Nicena ſinodus volẽs coꝛrigere
hominũ vitam in ecdeſijs cõmoꝛantiũ: poſuit
leges quas canonicas vocamꝰ⁊c̃. Unde ſclẽtia
canonica appellat᷑ ſciẽtia ſciẽtiarũ in.c.cum ſit.ð
eta.? qua.Quia ꝑ eam taʒ ſpiritualia qᷓ; tempo
ralia poſſunt bñ regi.Et ideo ab om̃ibo debz re
cipi ⁊ teneri.xix.di.c.em̃uer o. Et alijs ſciẽtijs eſt
pᷣponenda excepta cheologia.c.de libellis.xx.di.
⁊.c.j.in fine.xj.di.Et om̃es eius auctoꝛitate du⸗

( idebẽt nõ ſenſu ꝓpꝛio.c.j.de conſti.Uñ dicẽ im
peratoꝛ ꝙ ſacre leges nõ dedignant᷑ ſacros ca⸗

nones imitari.S.ſi vero eccleſiaſticã.in auten.vt
cle.apud ꝓpꝛi.epos.cõ.coł.vj.⁊ in auten.de mo⸗
na.in fine.coł.j.Et idem habet᷑ in.c.dlerici.de iu

di. ⁊ in.c.vltimo.de ſecũ.nupt᷑.Et pᷣdicta intelli⸗

gunt᷑ tam quo ad ciuilia qᷓ; quo ad eccłiaſtica.
Quia dicit idẽ imꝑatoꝛ:ꝙ ꝑ omia vult ſequi ſa
cras regulas:⁊ ꝙ ſacre regule ꝓ legibus valere

Debent.Et qᷣcqͥd cõſtituit catholica ⁊ apoſtolica

eccłia.in auten.quõ opoꝛ.epᷣos.S.j.⁊.S.ergo oꝛ

dinatus epᷣus.colł.j.Qui aũt omnia dicit nibil

excipit:imo quodlibet comp̃hendit.ff.de here.

inſtit. l.in h̊ articulo.⁊ de maioꝛi.⁊ obe.c.ſolite.

S.nos aũt. Pꝛopterea Hoſtieñ.in pꝛoemio ſue
ſũme comꝑat ius canonicũ ſpeciei muline: qͥa
mixta ẽ tractans de ſpiritualib ⁊ mundanis.
Ius vero ciuile ſpeciei aſinine:quia ſolũ de mũ

danis tractat. Sed tñ hoc nõ videt᷑ veruʒ:quia

etiã de ſpiritualibatractat:vt in ti.de ſũma trini.
⁊ fide catho.⁊ in mulcis alijs titulis codicis.et

etiã digeſtoꝛũ.vt de iureiurãdo ⁊ ſimilib.Sa⸗
cram vo ſcripturã comꝑat hoſtienp.vbi ſupꝛa.
ſpeciei equine:quia ſoluʒ de ſpũalibo loquitur.
O ſacra ſcriptura.de quo tractas.Certe de deo
qui eſt ſubiectũ tuũ:vt dicũt theologi in ꝓlogo

j ſenten. Maxime Richar.q.vj.Et Tho.j.nte
ſũme.q.j.arti.v.vbi pꝛobat theologiã eſſe alijs

ſciẽtijs dignioꝛẽ. Unde dici᷑ theologia a theos
quod ẽ deus:⁊ logos qð eſt ſᷣmo:quaſi ᷣmo ð

CGXLVIII

deo. CX aũt deus ſit ſubiecũ ipſiꝰ cheologie pa
tet ꝑ phᷣm.j. oſterio.vbi ait:ꝙ illud eſt ſubie⸗

cctum in ſcienſia:cuiꝰ ꝑ ſe ꝓpꝛietates conſiderat

illa ſciẽtia. Sed ſacra ſcriptura⁊ theologia con
ſiderat dei ꝓpꝛietates ⁊ oꝑatiões.ergo deus eſt
ſubiectũ in ea. Theologia em̃ pꝛimo tractat de
deo ſᷣm rationẽ ſue naturalis ꝑfectionis.Et qa
intra diuinã ꝑfectionẽ compᷣhendunt᷑ actribu/
ta diuine eſſentie:ꝑſonarũ emanatoes ⁊ diuine
ꝓpꝛietates:ideo de illis tractat᷑ in.j.ſenten. Se⸗
cundo tractat de deo inqᷓ;tũ eius ꝑfectio relucet
in oꝑibus cõditiõis.Et ſic traccat de creatione
rerũ.De creaturarũ diſtinctione:⁊ diſtinccoꝛuʒ

oꝛdinatione.Et hoc in.ij.lbᷣ.Lertio vo tracat

de deo inquãtũ eiꝰ oꝑatio relucet in oꝑibus re
ſtauratiois:⁊ multa oꝑa compᷣhendunt᷑ facca a
chꝛiſto:vt de natiuitate ⁊ paſſione ⁊c̃.Et de his
tractat in.iij.lib.Quarto tractat de ꝑfectione ip
ſius inq;tũ relucet in oꝑibo ſanctificationis. In
quibo intelligo virtutũ infuſionẽ:⁊ ſacramento

rum noue legis inſtitutionẽ. Et de infuſiõe vir⸗

tutum tractat᷑ in fine ipſiꝰ tertij libꝛi.De ſacra⸗

mentoꝛũ vero inſtitutiõe in quarto libꝛo. Item
de oꝑpibus retributiõis.ibidem. Et ſic patet ꝙᷓ;

om̃ia que cõſiderant᷑ in ſacra ſcriptura ſiue the
ologia aut ſpectant ad dei intrinſecã ꝑfectioneʒ
aut ad refulgentiã ſue ꝑfectionis ꝑ multipliceʒ

eius oꝑationẽ. Quia ꝑ quãdã appꝛopꝛiationeʒ

eius potẽtia maxime relucet in creatiõe.Sapiẽ⸗
tia in adminiſtratione:gubernatiõe ⁊ diſtincti⸗

one. Miſericoꝛdia in reſtauratiõe ⁊ ſanctificati
one.Juſticia in repꝛoboꝛũ damnatione.Boni
tatis affluentia in eleccoꝛũ gloꝛificatione.Cum
igit᷑ om̃ia que cõſiderant᷑ in theologia attribuã

tur ipſi deo: ſequit᷑ ꝙ ſubiectum eius eſt deus

Hac igit᷑ ratiõe theologia om̃es alias ſcientias
excellit. Unde.v. Mecha.dicit᷑ ꝙ ſciẽtia de deo
eſt nobilioꝛ: quia eſt de no bilioꝛi ſubiecto. Et
vlij. Ethico.dicit᷑ ꝙ eſt ſciẽtia ſcientiarum:⁊ ha
bet rationẽ capitis inter om̃es ſciẽtias.Et in ꝓ⸗

logo Methapbiſi.appellat᷑ dea ſcientiarũ. Ea⸗
ꝓpter Augꝰ.xj.de ciuita.dei.c.j.inquit.Omniũ
gentiũ litteras:omniũ ſibi genera ingenioꝛum
humanoꝛũ diuina ſcriptura excellentiaz⁊ aucto
ritate ſubegit.Dãtes quoq; in.ij.c.inferni in cõ/
mendationẽ theologie:introduxit Uirgiliuʒ lo
quentẽ beatrici que theologie comꝑat᷑:⁊ dicentẽ
O mulier virtutis ſola:ꝑ quã humana lux ex⸗
cedit om̃e contentũ.In quibo verbis oſtẽdit ꝙ
theologiam humanũ genus tranſcendit om
ne quod cõtinet᷑ infra oꝛbem lune:⁊ aſcenditſ
q; ad quintã eſſentiam. Secũdo excellentia the
ologie pꝛobat᷑ ratiõe certioꝛis vᷣitatis. Ut enim
ait Philoſophꝰ ⁊ cõmentatoꝛ pꝛimo cõmẽto pᷣ

mi de aia.Quãto vna ſciẽtia certioꝛi demõſtra⸗

tione pꝛocedit:tanto eſt dignioꝛ.Et ideo illa ſci
entia que pꝛocedit per demonſtrationem ꝗpter

quid:id eſt a cauſa ſuꝑ elfecum digulo⸗ eſt illa

Bermo

que ꝓcedit ꝑ demõſtrationeʒ qꝛ.ideſt ab effectu
ad cauſam.Et iõ demonſtratiopes mathemati
ce hacratione ſunt dignioꝛes:quia ſunt in pꝛi⸗
mo gradu certitudinis. Et naturales ſequunt᷑

eas:vt dicit Liconienſis in.j.Poſte.Auerrois i

ij. Mechaphi. Pꝛocedunt enim ex pꝛincipijs ⁊
dignitatibus notioꝛibus nobis. Abſtrahentiũ
enim mathematicoꝝ nõ eſt mendaciuʒ.ij. Phi.

Sed theologia hac ratione om nes alias ſcien⸗

tias excedit. am omnes alie ſcientie habẽt cer⸗
titudine; ex naturali lumine rationis humane.
Ipſa vo ex ſuperno lumie ſapientie ĩcreate que
errare nõ poteſt.j. Petri.j. Spirituſancto illu⸗
minati locuti ſunt ſancti dei hoies.Errare eniʒ

nõ poteſt circa pꝛincipia nec circa concluſiones.

Quia deus veritas eſt Jo h. xiiij.⁊.c.ſi cõſuetu⸗

dinẽ.⁊.c.qui cõtẽpta.viij.di.Nihil aũt veriꝰ eſſe

pᷣt q; qdð a veritate ꝓfert᷑.Et ideo Ipheta ait ps.
cxviij. Pꝛincipiũ verboꝝ tuoꝛuʒ veritas in eter
nuʒ omnia iudicia iuſticietue. Ideſt verba tua
ꝓcedunt a veritate tua que eſt veritas increata.

Etromnmis veritatis create regula.Ac ideo ſunt
ſtabilia vt dicit Nico.de lira Mat.v.et Dat.

xxiiij.ait ſaluatoꝛ.Celum ⁊ terra tranſibũt:ver⸗

ba aũt mea nõ trãſibunt.Et hinc theologi ↄclu

dunt in.iij.di.xxiiij.ꝙ fidei noſtre nihil põt ſub
eſſe falſum. Si auteʒz quis dicat ꝙ etiam in.xij.

Methaphi.tractat᷑ de ipſo deo:⁊ de intelligen/
tijs ſeparatis: ꝓpter qð theologia nõ videt᷑ nobi
lioꝛ methaphiſica.Et in.viij. Phi.traccatur de
deo inquantũ eſt pꝛimus motoꝛ. Reſpõdetur

ꝙ hoc eſt tantũmodo quo ad ea que poſſũt in⸗

ueſtigari lumine naturali.Et inquantũ ipᷣe de/⸗
us ſe habet ſᷣm aliquã habitudinem ad ens qð

analogice dicitur de creatoꝛe ⁊ creaturis.Me⸗
thaphiſica em̃ tractat de ðo qꝛ ẽ de ente ᷣm qð

enſ:vt videt᷑ velle ph̊s.iiij.;Hetha.⁊ Auicẽna li.
j.ſue Mectha.c.j.Sed cheologia tractat de deo
ſub rõne nobilioꝛi et mirabilioꝛi. Quia ea que
nõ ſunt nata cognoſa de deo a creatura niſi per
reuelationẽ:mirabilioꝛa ſunt qᷓ; ea que poſſunt

cognoſci de deo ꝑ inueſtigatiõeʒ naturali lumi

ne factam. Nec pᷣdictis obſtat ſi dicat᷑ ꝙ certitu⸗

do ꝑtinet ad dignitatẽ ſcientie. Sed alique ſcie

ſunt certioꝛes vt machematice:quia de earum
pᷣncipijs dubitari non pᷣt.ergo ſunt nobilioꝛes
theologia:qꝛ in ſacra ſcriptura pᷣncipia nõ ſunt

ita indubitabilia.ſ.articuli fidei.Quia reſpõdet᷑
pᷣm Thomaʒ vbi ſupꝛa ꝙ nihil pꝛohibet illud

qð eſt certius ſᷣm naturam:eſſe quo ad nos mi⸗

mos certũ.j. Phiſi.vbi dici.Que ſunt magis
nota nature ſunt minꝰnota nobis.Et hoc ꝓpter

debilitatẽ ĩtellectus noſtri qͥ ſe bʒ ad maniteſtiſ/
ſima in natura ſicut oculus noctue ad radios
ſolis.ij.Mechaphi.Et tñ minimũ qð põt habe

ri de cognitcione reꝝ altiſſimaꝝ deſiderabiliꝰeſt
q; certiſſima cognitio que habet᷑ de minimis re
bus:vt dicit. xj.de aialibus.Uel ſᷣm Ric.vbi.S.

XXIX

Theologia eſt nobilioꝛ alijs ſcientijs ſimpliet

id eſt in natura ſua:qᷓ; uis alique alie ſciẽtie ſint
certioꝛes ſᷣm quid.ſ.ꝑ comꝑationem ad debili⸗/

tatem intellectꝰ noſtri. Nam nihil pꝛohibet ali⸗
quid eſſe notius ſimpliciter. Minus tn noruz

quo ad nos.j. Phiſi.Certitudo aũt que eſt cer

titudo ſimpliciter reddit ſcientiam nobilioꝛm

qᷓ; certitudo que eſt ſᷣm quid:hocẽ quo ad nos

Tertio ꝓbat᷑ excellentia theologie ratiõe pocio⸗
ris:ſalubꝛioꝛis ⁊ no bilioꝛis finis.UVUbi notan⸗

dum ẽꝙ ſᷣm Phm.ij. Mectha.Scientiaruʒ qᷓ

dam ſũt ſpeculatiue ⁊ quedã pꝛactice:finis ſpe⸗/

culatiue eſt veritas:finis vo pꝛacctice eſt actio.
Tanta aũt eſt dignitas theologie:ꝙ necdũ ſpe

culatiua ſcientia:ſed etiã pꝛactica dici poteſt: vt
dicit Richar.vbi ſupꝛa.q.iiij. Scientiarũ vero

ſpeculatiuarũ nobilitas attendit᷑ penes nobili
us o biectũ atq; ſubiectum:⁊ certioꝛẽ moduʒ ꝓ
cedendi.Arq; bis duobo modis theologia exce
dit om̃es alias ſciẽtias vt dictũ eſt. Practicarũ
aũt nobilitas ſᷣm Phᷣm.ij.Ecthi.c.j.attendit᷑ pe
nes nobilioꝛem ⁊ potioꝛẽ finem. Quia tãto ſciẽ

tia pꝛactica eſt dignioꝛ:qᷓto eiꝰ finis ẽ nobilio.

Attendamus ergo fines omniũ artiũ ⁊ ſcientia
rum pꝛacticarũ:et inueniemus nobilioꝛem eſſe
finem cheologie.ã artis cerdonũ finis eſt rei
publice de ſotularibus pꝛouidere. Sutoꝛũ de
veſtibus:barbitonſoꝛum de tonſura ⁊ raſura:

mercatoꝛũ de mercibus:medicoꝛũ de valitudi⸗
ne coꝛpoꝛũ:pncipũ ⁊ regum remp ublicã in pa⸗/
ce cõſeruare.Et hec oĩa ad coꝛpꝰ ꝑtinent:vel ad

temꝑalem tranquillitateʒ ⁊ ſubuentionc. Sed
finis theologie eſt charitas ⁊ eterna felicitas.
Quia ipſa theologia inſerit virtutes:docet faci

-

enda:⁊ omia ad ſalutem ꝑtinentia.ij.ad Thi.

iij. Om̃is ſcriptura diuinitus inſpirata vtilis

ad docendũ:arguendũ:ad coꝛnipiendum:ad e⸗
rudiẽdũ in iuſticia:vt ꝑfectus ſit homo dei ad
om̃e opus bonum inſtructus. Item admonet
fugienda:⁊ nominat tremẽda:⁊ dedlarat ſperã

da:vt homo ꝑtingat ad felicitatem. Et ideo ex p
dictis ſequit᷑ ꝙ eſt nobilioꝛ om̃ibꝰ ſcientijs pꝛa
ccicis. Hinc Pꝛouerb.ix. dicit: ꝙ miſit ancillas
ſuas vocare ad artem.ſ.alias ſcientias Nel hoc

ideo dicit᷑.quia eis vtit᷑ theologia vt ancillis et
pediſſequis ſuis.Et Augꝰ.in.ij.epłla ad Uolu

ſianũ dicit. Lanta eſt chꝛiſtianoꝛũ ꝓfunditas

litterarũ:ꝙ in eis quotidie ꝓficereʒ ſi eas ſolas
ab ineunte puericia vſq; ad decrepitam ſenectu
tem maximo ſtudio ſũmo ocio ⁊ melioꝛe inge⸗

nio conarer addiſcere. Idem quoq; in. xviij. de
ciuitate dei.c.xlj.oſtendens neceſſitatem ⁊ vi/
litatem ſacxe ſcripture ait. Quid bene agat: aut

quo vel qua via ad beatitudinẽ ꝑueniat huma

na neſcit infirmitas:ſi diuino nõ ducit aucoꝛi⸗

tas. Quarto ꝓbatur excellentia theologie ratio

ne excellentioꝛis doctoꝛis.Ab excellentia enimʒ
veritate doctoꝛis dignificat᷑ ſdentia. Un gram⸗

ſugnugn
lisbima
Nohiumcuiran
ran⸗ Drnt
bedensgpenen
wosaſprruan
chwecht
Cicoiogvi
Crnlen
bero illi
urdonviti
umuti lir
Gungtumn Cot
Uurttbwgeat

Tdir. Qulawaen

lis cgiis ſ⸗
douumianale
fuyinmadnsgen

6os ſlam Goa
Areſtotcle Zrcdo

nthusmini
gutſanoturedi

Rfoaut Morſe

Mhaesepfiorche
ekumenofunt;
nuloinoſume
ſanngdiſgpyl
hnogt dnns
mkinegeneralio
Ciſcuninſfn⸗a
Wamicnogral
Auagpdlun
Cnfüͤpcbi
Oucſtonmmen
Voerauckc
Coronecibrrei
ſonofo deſen
ſllan gn
tetgüipclan
diemedocun
1Qodnan
lleenori
Misponne

nong
hl Wet
oaithi
nun eln

darigg
aAun
See
Nuctack
agepnti.
nadicportee

Jammmn
tüns hl
Smanmod

ück rngi

c finsinohi
nmiümmürſaan
us nodlon
Monüfinsct
moen. Ommi
ctonluntnin

:ul 1 in⸗
m 6

lmiu

ynirznolis
nmmasVbot
uanmnallst
nles U

oi pfundiu

erilis e
ehium
10 mloe
nc ſummtn
l

nnien

ℳ,

ninen

Foliũ

matica Pꝛiſciani ẽ dignioꝛ:⁊ rhetoꝛica Cicero⸗
nis apud latinos:? Demoſthenis apð grecos.
Et poeſis Maronis apud latinos:? Homeri
apud grecos:⁊ philoſophia Areſtotelis.⁊ ſic de

alijs auccoꝛitatib dignioꝛibo ſcientiarũ de qͥb⸗

dica infra in ſermõe.xxxviij.ꝑte.vj. Sed tu o ſa⸗
cra ctheologia quẽ doctoꝛẽ habuiſti.Sane non

Tulliũ:nõ Maronẽ:nõ Homerũ:nec aliũ pu
rum hoĩem q;tũcũq; doctiſſimũ:ſed filiũ dei qͥ
ẽſapiẽtia patris:in quo ſunt omes theſauri ſa⸗
pientie ⁊ ſciẽtie dei abſcõditi.ad Col.ij.ui om
nia nota ſunt Ad Heb.iiij ⁊.c.deus.ij.q.j.Qui
dixit moyſi.Exo.iiij. Ego ero in oꝛe tuo.Et Hie
re.j.Ecce dedi verba mea in oꝛetuo.Et Johᷣ.xv.
Omia quecũq; audiui a patre meo nota feci vo
bis.Et Luc̃.xxj.ait apłis.Ego dabo vobis os
⁊ ſapiam cui reſiſtere nõ poterũt om̃es aduerſa
rij veſtri. Hãc aũt legem nõ ſolum tradidit no⸗

bis deus ꝑ patriarchas ⁊ ꝓhas ⁊ ꝑ ipos apo⸗

ſtolos a ſpirituſancto inſtructos:qͥbꝰ ait Mat.
x. Nõ em vos eſtis qͥ loquimini:ſi ſpũs patris
veſtri qui loquit᷑ in vobis.Sed etia voluit do⸗
cere ꝑ ſeißm Matth.v.Aꝑiens os ſuum doce
bat eos.Uñ Claudianꝰ poeta ait illi. Impia tu
noſtre domuiſti crimina vite. Paſſus coꝛpo/⸗
rea mũdũ veſtire figura.Affariq; palã ꝓpłis:le/⸗
gemq; fateri.Ex quibo patz dignitas ſacre ſcri⸗
pture ⁊ theologie a tam excellentiſſimo doctoꝛe

tradite. Quinto apparet eiꝰ excellẽtia rõe diſci

pulatꝰ ꝑfectiõis.Nuilłꝰ em̃ phoꝛũ:aut poetarũ
vel oꝛatoꝛũ.aut alioꝛũ magiſtroꝛũ:ceterarũ ſciẽ

tiaꝝ in magnis ginnaſijs habuit tales diſcipu
los. Nam Socrates habuit Platoneʒ. Plato
Areſrotelẽ. Areſtoteles Alexãdrũ magnũ. Plu
tarchus traianũ. Seneca vero Neronẽ. Sacre

aũt ſcripture diſcipuli ſub deo pᷣceptoꝛe ⁊ docto

re fuerũt Moyſes.Samuel:Dauid: ⁊ alij pꝛo

phete ac priarche viri ſanctiſſimi. In nouo qͥ̊q;
teſtamento fuit Johᷣes baptiſta quo int᷑ natos
mulierũ nõ ſurrexit maioꝛ. Math.xij.⁊ apoſto
li ceteriq; diſcipuli ac fideles qͥbꝰ vt dici᷑ ad He
bꝛeos.xj.dignus nõ erat mũdꝰ.ergo ⁊c. Se
xto rõne generalioꝛis pᷣdicatiõ is. Judei em̃ de/
cepti ſolum in ſynagogis pᷣdicabant. Macho⸗
metani quoq; ⁊ alij infideles a ſynagogis ſuis
alios expellunt. Sacra vᷣo theologia ꝓpter ſin⸗
ceritatẽ ſuã publice pᷣdicat᷑ ⁊ dilucidat᷑: ⁊ ab eiꝰ
auditione nec gentilis:nec hereticus:neq; iude
us excludit᷑.c.epus.de conſe.di.j.Nec excõmuni
catis nec interdictis interdicit᷑ ſermo dei.c.reſpõ
ſo noſtro. de ſen. excõ. Pꝛopterea Joh. xviij. ait

ſaluatoꝛ.Ego palam locutus ſum mũdo. Po

teſt etiã pᷣdicari in om̃i loco ⁊ temꝑe.vt patet in

clemẽ.dudum.de ſepul.Et ſaluatoꝛ ait Mach.

x. Quod in aure auditis pᷣdicate ſuper tecta. Et
Pꝛouerb. xv.dicit᷑. In plateis aquas lucis di⸗
uidite.ergo ⁊c̃. Septimo idem ꝓbat᷑ ratiõe gra

uioꝛis punitiõis:ſᷣm em̃ cheologos tãte ẽ equi⸗

tatis deus:ꝙ nullũ bonũ irremuneratuʒ relin/
quit:nec aliquod malũ impumitũ. Si ergo qͥs
pꝛo aliquo puni᷑ ſignũ ẽꝙ illud eſt malũ. Sʒ
nunq; legimꝰ deũ puniſſe quepiã:quia aliquã
artem mechanicam vel liberalem ignorauerit.
Sed ex negligentia audiẽdiverbũ dei:⁊ ex igno
ranctia diuine legis valde punit.Ut diffuſe pa⸗

tuit in pꝛima ꝑte pncipali huiꝰ oꝑis.pᷣmõe.iij.

2

pte.ij.ergo ⁊c̃. Octauo idem ꝓbat᷑ ratione com
pᷣhenſionis. Ut em̃ habet᷑ in.iiij. Mechaphiſi.
Dub cõſideratiõe alicuiꝰſciẽtie cadunt omia q̃
habent attributionẽ ad ſubiectũ eius. Unde in
cõſideratiõe medicine nõ ſolũ cadit ſanitas vel
coꝛpus ſanabile:ſed etiã vrina inq;tũ eſt ſanita
tis indicatiua.Et potio inq;tũ ſanatiua.Et die⸗
ta inq;tũ cõſeruatiua ⁊c̃. Sed omia creata ha⸗
bent attributionẽ ad deum qui eſt theologie et
ſacre ſcripture ſubieccum.Ergo hec ſcientia con
ſiderat omia. Unde Ecci. xxiiij. ð. Hec omia li⸗
ber vite ⁊ ſapietie.Id eſt hec ẽ que continet om⸗
nia ⁊ conſequenter eſt omnium ſcientiarum ex/
rſin

cellentiſſima.

Is aũt a theologia ſapienter deductis:
h ille ſcolaris a ſpũſancto illuſtratus eaʒ⸗
pᷣ om̃ib alijs ſcientijs pᷣeligendam cen
ſuit tanqᷓ; ceteris om̃ibo dignioꝛẽ ⁊ ſalubꝛioꝛeʒ

Diyxitq;.vt ex pᷣdictis aꝑtiſſime patet illi eſt ſciẽ⸗

tie ſtudendũ⁊ inherendũ que bꝛeuit᷑ docet duo
ſq; deũ ⁊ ſeipᷣm cognoſcere:ac dei altitudinem⁊
ꝓpꝛiam paruitatẽ.Et ideo chꝛiſtꝰ in oꝛoe domi⸗
nica tribo petitionibo docet deuz diligere:⁊ alijs

quattuoꝛ ꝓpꝛiam miſeriã agnoſcere.Quia non

eſt ſciẽtia nobilioꝛ qᷓ; dei cognoſcere volũtatem
Vnñ Iſidoꝛꝰ in lib.de ſũmo bono inqͥt.Nihil ꝓ
deſt oẽm ſcire pꝛudentiã cũ ignoꝛãtia dei.Et ni
hil obeſt ſcentibo deũ ignoꝛatia ſeculi.Et Lact᷑.
in.iij.diuina.inſtitꝭ.ait.Omis ſapiẽtia hois in li
bꝛo vno eſt: vt deũ cognoſcat ⁊ colat. Hoc nr̃m
dogma:hec noſtra ſentẽtia eſt. Quãta ⁊ in q̃ vo
ce poſſum teſtificoꝛ:pꝛoclamo ⁊ denũcio. Hoc
eſt illud qð ꝓphete in tota vita ſua queſierant.
Nõ ergo ideo naſcimur vt ea que facta ſunt vi⸗
deamus Sed vt ipᷣm factoꝛẽ deũ ↄtemplemur
Si quis em̃ hoĩeʒ qui vera ſapit int᷑ro get cuiꝰ
rei cauſa ſit natus. Rñdebit intrepidus.Colen
di ſe dei gratia natum:qui nos ideo generauit
vt ei ſeruamus.Seruire aũt deo nihil aliud ẽ
qᷓ; bonis oꝑibus tueri ⁊ ſeruare iuſticiam.hec il
le. Metrice aũt dici᷑. Qui chꝛiſtũ bene ſcit ſatis

eſt ſi plurima neſcit. Sed veniamus ad pꝛacti⸗

cam:vt melius intelligat᷑ excellentia theologie
ac ſacre ſcripture reſpectu omniũ aliarũ ſciena
rum.ã grãmatice ꝑtes que ſunt quattuoꝛ.ſcJʒ
oꝛthographia que eſt ſcripture ſcientia de litte⸗
ris ⁊ ſyllabis.Ethimologia de virtute ꝑtiũ oꝛa
tionis. Diaſinthetica de cõſtructiõe:⁊ pꝛoſodia
de accidentibus. Quid finaliter intendunt niſi
iſtruere linguã.Sed theologia ac hag . criptu
3

Bermo

ra multo melioꝛ eſt que docet linguã refrenare.

VUitare verba ocioſe a:mẽdacia:ꝑjuria:i honeſta:
detrahẽtia:cõtumelioſa:nugacla ⁊ doloſa.⁊ de

vtilibo atq; aĩe ſaluberrimis loqui. Rhetoꝛica
adinuẽta eſt pꝛincipaliter ad ꝑſuadendũ effica⸗
citer. Sed melius hoc fit in illa ſciẽtia qᷓ docet q̃ᷓ
liter debemus oꝛare ante deũ ⁊ ſonctos:⁊ eos i
dinare ad largiendũ qð petimꝰ. õ hoc habet᷑
in Cullio:nõ in Quintiliano ⁊c̃. Lu aũt cũ oꝛa
ueris intra in cubiculũ tuũ:⁊ oꝛa patrẽ tuũ ⁊c̃.

Et dic pater noſter ⁊c̃.vt oñdit ſaluatoꝛ Mat.

vj. O rhetoꝛica efficaciſſima oꝛe diuino reuela⸗
ta. Hec quoq; ſciẽtia dialecticã ↄtinet:nõ vans
ſed eã qua argumẽætis diaboli ⁊ eiꝰ fallacijs ſci⸗
as reſpondere.acq; eiꝰ aſtutias fraudulẽtiaſq;
diſſoluere. Itẽ machematicã multo nobilioꝛeʒ
ↄtinet ⁊ oñdit ſqʒ geometriã dũ ex magnitudie
creaturarũ oñdit creatoꝛis potentiã. Arithme⸗
ticaʒ dũ ex numeroſitate ⁊ diuerſitate earũ crea/⸗
toꝛis ſapientiã pᷣdicat:⁊ numenꝝ dieruz vite ſue
hoiem cõputare facit:vt letãter ſe ad moꝛtẽ pᷣpa
ret. Itẽ muſicã duʒ ad creatoꝛis laudes excitat.
Et aſtrologiã dũ calcãda ⁊ ↄtẽnenda eſſe om̃ia
terrena pᷣdicat ⁊ celeſtia appetẽda ſᷣm doctrinaʒ
Lacctãtij in.ij.diui.iſti.c.viij. Philoſophiã quo
qʒ naturalẽ dũ hoĩeʒ ad ſui cognitionẽ reducit:
vt ibi inueniat ⁊ cognoſcat q; ſit ingratus erga
deũ:qᷓ;q; ſit miſer ⁊ vilis in ſeipᷣo:⁊ quanta toꝛ⸗
menta meruit ꝓpter peccata qͥbus deũ offendit.
Et hec eſt magis naturalis philoſophia qᷓ; illa
que tractat de accidentib ⁊ ꝓpꝛietatibo natura⸗
libo quã tradit Areſto. Item methaphiſicã duʒ

deũ omniũ creatoꝛẽ gubernatoꝛẽq; declarat: et

ei ſeruiẽdũ pᷣdicat.Philoſophiã quoq; moꝛa/
leʒ ſiue ſit monaſtica de ſuijpius regimine: ſiue
ſit iconomica ð regimine ſue familie:ſiue ſit po/
litica ð regimine ciuitatũ.Ad quã philolophiã
ptinẽt leges ⁊ iura canonica.quibo melius hec
ſcientia inſtruit ⁊ diſponit. Item medicinã mul
to melioꝛẽ materiali ⁊ coꝛpoꝛal i:ſiue ſit phiſica
ſiue cyrurgica.quia hec ſciẽtia oſtẽdit coꝛpus et
aiam cõſeruare:dicẽs.Qui voluerit aiam ſuaʒ
ſaluã facere ⁊c. Joh.xij. Luce.ix. Marci.viij.et
Matth.xvj. Iteʒ quia medicina coꝛpoꝛalis ſo⸗
lũ in tꝑe valet.hec aũt cõſulit in perpetuũ.O igi
tur ſcictia digniſſima que om̃es alias cõpꝛehẽ⸗
dis.⁊ ideo ab omibus es appetenda. Uñn Aug.
in.iij.epła ad Uoluſianuʒ ait. Hec dicit᷑ philo⸗
ſophia quia omniũ naturaliũ cauſe in deo ſũt.
