bonũ cum volũtas nõ ſit niſi boni vel apparẽ⸗
tis boni. Unde dicit beatꝰ Gona.in.ij.di.xxv.

Ceetobonlt
mifncdee
ſtowus Luccl
ſenteetnali
Vootoꝛesin
o Ou
loneer
i Krte
woetde.
Lijataaf
fmoͤem⸗
gieronel’⸗
ſaluotci d
cflaarni⸗
italai des
ſoleuge
tellbbanagsl
NMabdaß
d⸗Ro
Gi
ſoccemel
ni Jnl
loqneed
hinücoge
pbotler:
ſblieſoit
Ghornfica.
Alig lberan
Mpoteſtde
ctur Geße
rnami dediei
ſſecgert
kbrüus
Ponlauden
gs ſngre
ſcnepcdi
Plimübon
cuſchvelas
cby no ne
deſuntocn
aliſo ſen
ncepe?n
cgo ilin

ſnoene

U
AGnnnin

neccii

Finiin

kärrni
l
nöüi
Grhnign
tini nde

Mbäilidan

lbeni ndin
mumnfni
ein in
ſümeinan
ickeog
1 wlon ſe.
ü nb.
dens Suͤſ
lbarron
ulo. Pann
indocge
mecöatnr
chila n
göu aud
reck
mickinde
niahinun
eoles wbls
nidamaſe
naimtclem⸗
incorhgren
maltmiſi
ſornsd
iglpoſege
Nee an,
Aigne nu

4

Foliũ

parte.ij. ar.j.q.iij.ꝙ ſᷣm cõem rationẽ ſᷣm quã li

berũ arbitriũ reperit᷑ in creatoꝛe⁊ creatura o bie

ctum eiꝰ eſt bonũ ⁊ equũ. Malũ vo noõ eſt ob⸗
iectũ eius qð intẽdit liberũ arbitriũ ꝑ actũ pꝛo/⸗
pꝛiũ niſi inq;tũ illud reſpuit ⁊ deteſtat᷑. Ex qͥbꝰ

patet ꝙ liberũ arbitriũ eſt excellẽtiſſime in deo

⁊ in angelis magis q; in hoibus: qꝛ in ipᷣis eſt

ꝑfectioꝛ electio boni ⁊ deteſtatio mali. Accipien

do g̊ liberũ arbitriũ gñaliter ꝓut conuenit deo

ãgelis ⁊ hoĩb ſic diffinit᷑ ab Anſel.in lib.de libe
ro arbit᷑.Liberũ arbitriũ eſt poteſtas ſᷣuãdi re/
ctitudinẽ ꝓpter ſe.i.ꝓpter ipᷣam reccitudinẽ̃. Illa
aũt diffinitio Aug.ſᷣm Alex.vbi S.ꝓpꝛie eſt ꝓut

liberũ arbitriũ eſt in hoie in quo ꝓpꝛie remanet
electio boni ꝑ gram:⁊ mali ꝑ ſe ſine gra.põt ta⸗

mẽ ſᷣm eũdẽ ctiã referri ad ãgelos ratõe pᷣmarij
ſtatus. Lũc em̃ potuerũt eligere bonũ gr̃a aſſi⸗

ſtente:⁊ malũ gr̃a deſiſtẽte.ſicut mõ pñt hoies

viatoꝛes in quoꝝ arbitrio eſt adherere bono vł
malo.Quare aũt deꝰ nõ fecit hoĩiem impeccabi
lem:ſed reliqͥt eũ in libertate peccãdi ⁊ nõ peccã
di.Et q̃re creauit eos quos puidebat peccatu⸗
ros ⁊ de· los:declarabo ĩfra ſᷣmõe.xxiij.par⸗
te.ij.orca finẽ:⁊ aliqua dixi ð in ꝑte.j.huiꝰ oꝑis
ſᷣmõe.xxxvij.parte.j. Magna ergo eſt excellẽtia

gie rõnalis:ſine cuiꝰ volũtate ac cõſenſu deꝰ nõ

ſaluat eã.dicẽte Aug.vbi S.Qui fecit te ſine te.ſ.
effiaete:nõ ſaluabitte ſine te.ſ.cõſetiẽte.vt expo⸗
nit Alexã.de ales vbi S.Et in lib.de agone xpᷣia
no idẽ Aug.ait.Deus hoiem ext᷑minabilẽ fecit
⁊ ei libertatis liberũ arbitriũ dedit.Nõ em̃ eſſet
optimꝰ ſi dei pᷣceptũ neceſſitate nõ volũtate ſer⸗

7

uaret. Ideo inqͥt ſctũs Bona.in.ij.di.xxiiij.ar.j.
q.j.qꝙ ſi liberũ arbitriũ ita artaret᷑ ꝙ non poſſet
facere malũ nõ eſſet liberũ nec opus eiꝰ merito⸗
riũ. In tali ergo dignitate cõſtituta eſt aia růöna
lis.ꝙ nec deꝰ de potẽtia oꝛdinata liberũ eiꝰ ar⸗

bitriũ cogere põt:alr liberũ arbitriũ nõ eſſet.vt

ꝓ batallex.de ales in.ij.ꝑte ſũme in tract᷑.de lib.
arbit.⁊ ſctũs Bona.in.ij.di.xxv.ꝑte.ij.q.v.⁊ Ri
char.nr̃ i ea.di.⁊ btũs Tho.ibideẽ. Quãuis aũt
aliqͥ libero arbitrio male vtant᷑ tñ hoc nõ debet
vel poteſt deo iputari:qͥ fecit hoĩem rectũ.vt di⸗
citur Sap.vij.⁊ nemini mãdauit impie agere:
⁊ nemi dedit ſpaciũ peccãdi.vt ait ſapiẽs Ecci.

xv.Nec ꝓpter hoc nõ debuit deꝰ dare hoi liberũ

arbitriũ.Cuiꝰ rei exẽplũ ⁊ ſiłlitudinẽ poit Aug.
lib.ij. de libe. ar. di. Vides qᷓ;dtũ bonũ deſit coꝛ⸗
poꝛi cui deſunt manꝰ:⁊ tamẽ manibo malevtit
qͥ eis ſeua vel turpia oꝑat᷑. Si aſpiceres aliquẽ
ſine pedibo fatereris deeſſe integritati coꝛpoꝛis

płimũ bonũ:⁊ tamẽ qͥ eis vteretur ad nocẽduʒ
cuiqᷓ; vel ad dehoneſtadũ ſeipᷣm male eũ vti pe⸗
dibo nõ negares.Quãtũ bonũ deeſt in fadevbi

deſunt oculi ⁊ tamẽ oculis qͥs male vtit᷑. Et ſic
de alijs ſenſib.Quẽadmodũ ergo pꝛobas iſta

in coꝛꝑe ⁊ nõ intuẽs eos qui male vtunt᷑ in his

laudas illum q hec dedit bona. Sic liberã vo⸗

dos qui boc bono male vtunt᷑ q; eũ qui dedit

luntatẽ ſine qua nemo pᷣt recte viuere optet eſſe

dare nõ debuiſſe fatearis.hecille. Quãuis verra

nõ poſſit quis bñfacere:niſi adiutꝰdiuina gra

vt ſupꝛa ꝓbaui ſᷣmõe ſexto ꝑte vltima:qꝛ bona

oꝑatio nr̃a pᷣncipłr a dei adiutoꝛio dependet:qᷓ
nos ad bñfaciendũ ſuis inſpiratõibo attrahit.
iuxta illud ſaluatoꝛis dictũ Johᷣ.vj.lemo ve⸗
nit ad me niſi pater meꝰtraxerit illuʒ. Et iõ ſap.
viij.ait Salomon. Scio ꝙ aliter nõ poſſuʒ eẽ
cõtinens niſi deꝰ det. Tamẽad bonã oꝑationẽ
reqrit᷑ ſecũdario liberi arbitrij noſtri cõſenſus.
Jdeo inquit Aug.in li.de pᷣdeſtinatione. In oĩ

opꝑpe ſctõ pꝛioꝛ eſt voluntas dei poſterioꝛ libex

arbitriũ:qꝛ em̃ poꝛ oꝑatus eſt deꝰ:cooꝑat᷑ hö.
hec ille.Ex quibo apparet ꝙ ſi nõ bene facmus
ꝓuenit ex indiſpoſitione noſtri liberi arbitrij.
Quia ſemꝑ nos deus adiuuaret:ſi noſtra ma
licia eius gram nõ impediret.iuxta illud Aug.
xvj.q.j.c.decime.Benefacere ſemꝑ deꝰeſt para/
tus ſed hominũ malicia pꝛohibet᷑.
Laad ſbᷣ declarandũ pᷣt adduci tale exẽ⸗
ę pluũ. Homo ẽ cõpoſitꝰex materia ⁊ foꝛ⸗
ma ſᷣm ph̊m.ij.ð aia.i.ex coꝛpoꝛe ⁊ aia.
Aiĩa aũt infoꝛmat coꝛpus:⁊ eſt tota in toto coꝛ
poꝛe:⁊ tota in q̃libet parte eꝰ:vt ſupꝛa declara
tũ eſt. Ipᷣa ergo aia eſt illa que facit aurẽ audi⸗
re:oculũ videre:manũ palpare:os guſtare:⁊ꝛna
res odoꝛare.Eſt em̃ cã hoꝝ ſine q̃ nõ:qꝛ ſi tolla
tur aĩa:iſti ſenſus nõ habebũt oꝑatiões ſuas.
Quãuis autẽ in q̊ͥlibet ſenſu ſit aia:non tñ põt
oꝑari ſᷣm diſpoſitiõeʒ ſui oꝛgani. Et ſicaur nõ
põt habere oꝑationẽ oculi:nec ecõtra. Similr
oculus ceci:quãuis in eo ſit aia nõ pᷣttñ videre
qð non ꝓcedit ex defectu aie ſed indiſpoſitione
ipiꝰ ocki. Sic ergo ⁊ deꝰ qui eſt vita aie eã viui⸗
ficans:atq; illã viuificare cupiens ſi illã nõ vi⸗
uificat:non pꝛocedit ex eius defectu ſed ex indi
ſpoſitiõe liberi arbitrij. Cauſa em̃ pᷣma equali

ter diffundit bonitatẽ ſuaʒ in hec inferioꝛa pᷣm

eoꝛũ diſpoſitionẽ:vt ait auctoꝛ in libꝛo de cau⸗
ſis. Aliud qͥ̊ʒ poteſt dari exemplũ. Iam om̃ia
metalla ſunt egreſſioneſ terre:⁊ ibi generantur

per influentiam ſolis per radios perpendicula

res ibi fluentes:vt ait Areſt.iiij. .· DHecheoꝛoꝛũ.
Et tñ oĩa metalla nõ ſunt eq̃lia.ã alið eſt au⸗
rũ:aliud eſt argentũ alið auricalcũ:vel ferrũ:?
huiuſmodi qð nõ ꝓcedit ex defectu ſolis ſed ex
diſpoſitione illius terre ſeu montis in quo me
talla generant.Et ita ſpirituałr deꝰ eſt ſol lucẽs
oĩbo hoĩbo equaliter inquantũ oib offert ⁊ p⸗
parat gram ſuã:ſed ſᷣm diuerſas diſpoſitiões
coꝝ.Alios facit aureos.i.perfeccos:alios argẽ
teos ideſt minus ꝑfeccos.Et ſic quãlibet aiam
perficit ſᷣm liberi arbitrij ſui diſpoſitiõeʒ. Jdeo
Oſee. xiij.ipᷣe inquit.Ex te perditio tua iſrael:tã

tum in me auxilum tuum.

Bermo

o ad tertiã cõditionẽ aĩe que appellat᷑
q nobllitatis aĩme patet ex trib.ſ.qoꝛdine:
magnitudine ⁊ pulchꝛitudine. Pꝛimo
voꝛdine:qꝛ in ſupᷣmo loco oꝛdinata eſt.lã quia
bonũ vniuerſi cõſiſtit in oꝛdie.xj.Mecha. Pꝛi⸗
mo deꝰ in ifimo loco poſuit terra ⁊ terrena gra

uia.Scdðo loco ſuꝑioꝛi poſuit aquã:tertio aerẽ

quanrto ignẽ:quẽ ꝓpter calliditatẽ a nobis elon
gauit:poſt ignẽ poſuit luns: deinde mercuriũ:
poſt venerẽ:deinde ſolẽ:martẽ Jouẽ:ſaturnuʒ:

celũ ſtellatũ cũ duodecim ſignis⁊ q̃ſi ſeptuagi⸗

taduabo cõſtellatiõibo ⁊ innumerabilibo ſtellis

quo ad nos. Poſt firmamẽtũ ſiue celũ ſtellatũ

poſuit celũ criſtallinũ:⁊ vltimo celũ empireuʒ.
ad hũc aũt locũ deꝰ aiam noſtrã oꝛdinauit.Cũ
igit᷑ natura oꝛdinet ignobilioꝛa inferiꝰ:nobilio
ra vᷣo ſuꝑius:patet animã nrãm eſſe nobiliſſi⸗
mã ipo oꝛdine.qꝛ vt finaliter collocet᷑ ĩ nobiliſſi
mo loco oꝛdinata elt. „
Ecũdo magnitudine:qꝛ magna cẽterra.
ſ xt patet.vnð dixerũt Lheodoſiꝰ ⁊ Euri⸗
ſttenes phᷣi:ꝙ lõgitudo terre eſt triginta

⁊ vnum milia miliarioꝛũ:⁊ mille paſſus faciũt

vnũ miliare. Liq; aũt terra ſit täte magnitudis
tamẽ maioꝛ in decuplo eſt aqua.⁊ ſicſꝑ aſcẽdẽ⸗
do qdlibet elemẽtũ eſt maius altero i decuplo.
⁊ ſiłiter vnũ celũ altero.Et ideo celũ empireũ eſt
indicibilis altitudinis ⁊ magnitudinis. Unde
dicũt quida ꝙ ſi maſſa plũbea a celo empireo
deſcẽderet vix in qͥngẽtis aãnis vſq; ad terrã ve⸗
niret. Nã vt refert rabbi moyſes magnꝰ phus:
q̃dlibet celũ cuiuſlibet planete habet i ſpiſſitu⸗
dine viã qͥngentoꝝ annoꝝ.i.tãtũ ſpaciũ quãtũ
Iqjs poſſet ire de via plana in qͥngẽtis annis.Et
idẽ pbᷣus ðt ꝙ inter celũ⁊ celũ ſiłitereſt diſtãtia
vie qngentoꝝ annoꝝ.Uñ ſᷣm eum acẽtro terre
vſq; ad ↄcauũ celi ſaturniẽ via ſeptẽ miliũ ſepti
gęẽtoꝝ ãnoꝝ.i.tatũ ſpaciũ qᷓ;tũ de via plana ali⸗
qs iret in ſeptẽ milibo ⁊ ſeptingẽtis ãnis ſi tãtũ
vlueret:ita ꝙ qlibet ãnus cõponat᷑ ex.cœ.lxxxv.
dieb: ⁊ iter cuiſtibet diei ſit qᷓdraginta miliario
rũ ⁊ q̊dlibet miliare ſit duoꝛũ miliũ cubitoꝛũ.
SDi aũt tata ẽ diſtãtia a terra vſq; ad celũ ſatur⸗
ni qð ẽ ſeptimũ celũ:quata erit vſq; ad decimũ
ſq; empireũ.Utrũ aũt pᷣdicta in oibus vera ſint

deꝰ nouit:qͥ oĩa fecit in põdere nũero ⁊ mẽſura

Saß. xj. Indubitater tñ eſt tenẽdũ ꝙ celũ ipᷣm
empireũ eſt maximũ⁊ altiſſimũ in loco aũt illo

maximo collocabit᷑ aia nf̃a. vñ ipᷣa dicere põt il
lud Eſa.lxvj.Celũ ſedes mea. ⁊ illð Ecci.xxiiij.
Ego in altiſſimis habitaui.⁊ hoc eſt qð ðꝛ Ba⸗

ruch.iij.O iſrł qᷓ; magna eſt domꝰ dei: ⁊ ingẽs
locꝰ poſſeſſiõis eiꝰ:magnꝰ ⁊ nõ hñs ↄſũmatio

◻ .

nẽ excelſus ⁊ imẽſus.Ex q̊ apꝑet nobilitas aĩe

in tã excellẽtiſſimo loco collocäde.q

Ertio patet aie nobilitas ex eiꝰ pulchꝛi⸗

C tudine ⁊ pᷣcioſitate.de qua Aug. in eplłla

ad deodatũ inqᷣt. Aime natura necterra

— NR 2 “ “ .
*

nec mania nec ſidera necluna nec ſol nec quicqʒ

oino qð tangi aut videri põt:nõ deniq; ipſum

qð a nobis videri nõ põt celũ meliꝰeẽ credẽdũ ẽ
imo hec oĩa longe deterioꝛa eſſe qᷓ; eſt q̃libet aia

rõ certa cõuincit. hecille. Ex pᷣdictis ergo patʒ

nobilioꝛ eſt aia qᷓ; oẽs alie creature pᷣter angeli⸗
cam.qð etiã ſic ꝓbat᷑. No bilioꝛ eſt finis his que

ſunt ad finẽ.ij.phiſic. Sʒ finis quodãmõ oim

eſt hõ.ij.de aia.Quodamõ dixit: qꝛ vt habetur
Iechic.duplex eſt finis.ſ.pncipalis: ⁊ ſecũdariꝰ
ſiue finis ſub fine.Siloqmur de fine pncipali:
dicit dñs Bona.i.ij. di. v. ar.ij.q.j.? Rich.eiuſ⸗
dem lib.di.j.ar.v.q.iij.ꝙ deꝰ eſt finis oiĩm crea⸗
turaꝝ quas ad ſui gliaʒ creauit. Pꝛouerb.xvj.
Siaũt loqmur ð fine ſecũdario ſic hõ eſt finis

oim.vñ Beñ.ij.dixit dñs.Dñami volatilibo ce⸗

li piſeb manis beſtijs terre ⁊c. Si g̊ hõ ẽ finis
aliarũ creaturaꝝ:ergo eſt nobilioꝛ illis. Pars
aũt bois dignioꝛ eſt aia.vñ Aug.viij.de cluita.

del. ca. xv. dicit. Om̃i coꝛꝑi pᷣferunt᷑ aĩe.⁊ idẽlib.
ſolilo.ait.Quicqͥd celi ambitu cõtinet᷑ humana

aia inferiꝰ eſt.Et Ouidiꝰ.ij.metham̃.canit.Ce⸗
loq; animꝰ pꝛeſtãtioꝛ om̃i.Et ſic aia dignioꝛ ẽ

celo empireo in quo eſt collocãda. Na⁊ plerũq;

contentũ digniꝰeſt cõtinẽte.ſicut lapis pcioſus

ſuã capſell valoꝛe trãſcẽdit. Ideo de aĩa loq̃ns

in lib.de quãtitate aie Augꝰ.ait. Quẽadmodũ
fatendũ eſt aiam humanã nõ eſſe qð deus eſt.
ita pꝛeſumẽdũ eſt nihil inter oĩa que creauit ipᷣi
deo eſſe ꝓpinquiꝰ.hec ille. Itẽ Chꝛyß. in libꝛo de
lapſu mũdi dicit.Quãto celũ terra pulchꝛiꝰ:tã⸗
to anime pulchꝛitudo oẽm foꝛmo quãuis pul
cherrimã ſuperat.Et ibidẽ ait.Si fieri poſſet vt
coꝛꝑalibo oculis aĩie pulchꝛitudinẽ videremus
derideremꝰ oĩia hec que ex terrea ſubſtatia deco⸗

ra eſſe vidẽtur. CX aũt aĩa pꝛecioſioꝛ ſit om̃ibꝰ
alijs rebus⁊ coꝛpibo habet᷑ etiã de peñ.⁊ re.c.cũ
infirmitas.xij.q.j.c.pᷣcipimꝰ.⁊.xxiiij.q.iij.c.ſi hba

bes.⁊.c.ſedulo.xxxviij.diſt.⁊.c.ſolite.de maio.⁊
obediẽ.hoc idẽ.C. de ſacroſanc.ec.l.ſancimꝰ. Ec
ce ergo qᷓ; mirabiłr eſt aia nr̃a pᷣcioſa ⁊ digniſſi⸗
ma.imo etiã in qͥbuſdã pᷣuilegijs eſt magis no

bilitata qᷓ; natura ãgelica.qꝛ deus ⁊ creatoꝛ nõ

ſuſcepit naturã angelicaʒ in vnitate ꝑſone ſicut
animã humanã.Ita ꝙ verũ eſt dicere ꝙ deꝰ eſt

hõ ⁊ nõ angelꝰ rõne hũanitatis aſſũpte.O igit᷑
infelix aia que magis extimas aurũ qᷓ; teipam.
Agnoſce noblitatẽ tuã ⁊ ↄditionẽ.⁊ hocſcas p
certo ꝙ ſicut nũc in gra dei exiſtẽs es pulcherri⸗

ma ⁊ pꝛecioſiſſima:ſicecõtrario ſi pecõ moꝛtali

labefacta ex hac vita trãſieris:tãto turpioꝛ de/

ſpeccioꝛ atq; vituꝑabilioꝛ eris.iuxta illud Tre⸗
noꝝ.iiij.Quõ obſcuratũ eſt aurũ mutatꝰeſt co⸗
loꝛ optimꝰ,ꝛ ſicut ꝓpoſitũ in ꝓpoſito ita oppo⸗

Z ſitũ in oppoſito.iiij.topico.Sicut g̊ vinũ bonũ
q;to eſt dulciꝰ cãto cũ in acetũ vertit᷑ efficit᷑ acriꝰ
Et ſicut q;to aliqͥd eſt nobiliꝰ ⁊ magis delicate
coõplexiõis tãto cũ coꝛrũpit᷑ ⁊ putreſcit magj fe⸗

ni

pamn
nehzt
aanime.
on ngn
t med
znenedi
Cſtocinica
oſtendkon
Ctigent⸗
Aufotten
n (toel
uudttt
Glctianun
ſjtdaußt
ratſtogiit
ſocli on⸗
Wwad
Wange
mwsdig
ngni Joe
labicr⸗
hobekde
Vbun⸗
iemmchi⸗
airtiamn⸗
lefen,
poreasinl
Ouclbzout
Wr Jndnn
Gono
Upbine
dod Gin
ſyuüsin
lla vioe
iie heeg
chewbin
plena ſun
tur Inten
dilt eg
oagraqu
potens de
dſitoes
Agmming
Wedienas
Ounvo⸗
danis.
gquiihis
ſüblecie
aderpln
oerdock
liaint
ſuooꝛd
ſeſubie
ga hoi

neſtfins Ne
Subliie
t geniz⸗

rdeſtninn

Nunteie:ii
wcönnekhn
netufan
Si u di
Naͤchſirſiei
ſrlhezui⸗
an Niili
vͤcſle goe
udininuan
ſubkü
ccoſioſr ii
mnglid
MrNAM:
utoul/
vocknagsno
1s:utn
rgoone ſa
diang c
ſin bigt
w öraham
1805 Mchen
dipci nn
uowNen
unailud⸗
inuunt
oſed,

mim

er
„ 4 21

dalicrilis e

lica hierar.ꝙ nouẽ

Foliũ

tet. Ita tu quãto in maioꝛi es dignitate ⁊ boni⸗
tate creata:tãto hoꝛribilioꝛ atq; fetidioꝛ ꝑ moꝛ⸗

tale pctm̃ effecta in inferno toꝛqberis.
Ga animlmſ. Gnâé⁰eh
Riplici rõne cognoſcere valemꝰ deu ſũ⸗
t me diligere aĩas noſtras.ſ.uſtoditiõis
edẽptiõis ⁊ Glificatiõis. Quo ad pꝛi
mã rõnẽ dico:ꝙ res viles parua diligẽtia ſolẽt
cuſtodiri.ecõtrario aũt fit pᷣcioſis ⁊ multũ dile⸗
ctis.Quãtũ igit᷑ ſit pᷣcioſa aia nr̃a ⁊ a ðo dilecta
oſtendit᷑ ꝑ hoc ꝙ ipᷣe deꝰ de ipᷣa anima ſpecialeʒ
curã gerit eamq; cuſtodit.iuxta illud pſal.xcvj.
Cuſtodit dñs animas ſanctoꝝ ſuoꝛũ ⁊ de ma⸗
nu pctõꝛis liberabit eas.Et pſal.cxliiij.iterũ ait
Dauid. Cuſtodit dñs oẽs diligentes ſe.Cuſto⸗
dit etiã animã noſtrã ꝑ miniſteriũ ꝗ geloꝛũ. vnð
inqᷣt Dauid pſal.xc. Angelis ſuis mãdauit ð te

vt cuſtodiãt te in oĩbus vijs tuis.Cũ igĩ ad cu

ſtodiã ꝑſone vilis nõ deputet᷑ ꝑſona in excellẽ/⸗
tiſſima dignitate cõſtituta videamꝰ pᷣmo digni
tatẽ angeloꝛũ:vt ex cõſequẽti cognoſcere valea⸗
mus dignitatẽ animaꝝ ab ipᷣis agelis cuſtodi
tarũ. Ideo ſciẽdũ eſt m Dionyſiũ in lib.de age

—

„

habet᷑ de pe. di. ij. c. oĩis lapis.in pᷣn. Et idẽ dicit
Rabanꝰ in lib.de myſterio crudò.Sũt aũt tres
hierarchie ãgeloꝛũ:vt ait Dionyſius vbi S.Eſt
aũt hierarchia ſᷣm eũdẽ:vt etiã habet᷑ in.ij.li.de
ꝓpꝛie.rerũ.rerũ ſacrarũ⁊ rationabiliũ oꝛdinata
poteſtas in ſubditis debitũ recinẽs pᷣncipatũ.
Quelibʒ aũt hierarchia habet tres oꝛdines ãge
loꝝ. In pᷣmo oꝛdine ſunt ſeraphin.de qͥbo inqᷣt
Bꝛego. in omel.de diſtinctõe nouẽ oꝛdinũ.Se
raphin ardentes vel incedentes vocant᷑:que ita

deo cõiuncta ſunt vt inter bec ⁊ deum nulli alij

ſpũs interſint.⁊ tato magis ardẽt q;to vicinius
illũ vidẽt. In ſcðᷣo oꝛdine ſũt cherubin. De qͥᷣbꝰ
ait Gꝛeg.vbi S. Sublimioꝛa üla agmina ideo
cherubin vocata ſunt.quia tãto ꝑfectioꝛi ſciẽtia
plena ſunt quãto claritatẽ dei viciniꝰ cõtemplã
tur. In tertio aũt oꝛdine ſunt thꝛoni.de quibꝰ
dicit Gꝛego.ibidẽ.Thꝛoni q̊ͥʒ ila agmina ſunt
vocata quibo ad exercendũ iudiciũ ſemꝑ omni⸗
potens deus pꝛeſidet. In quarto vo oꝛdine ſũt
dñatões. De quibo vbi s ait Gꝛego.Ea ãgeloꝝ
agmina q; potius pꝛeeminẽt ꝓ eo ꝙ eis ceta ad
obediendũ ſubiecta ſunt dominatiões vocant᷑

Quintꝰoꝛdo eſt pꝛincipatuũ.Quoꝛũ gradũ de

darãs Gꝛego.ibidẽ dicit Pꝛincipatꝰvocantur
qui ipᷣis q̊ʒ bonis angeloꝛũ ſpiritibꝰ pᷣſunt:qͥ
ſubiectis alijs dũ que ſint agẽda diſponũt:eis
ad explenda diuina myſteria pncipant᷑. Sextꝰ
oꝛdo eſt poteſtatũ.De quib Gꝛeg.in eadẽ ome
lia inqͥt. Poteſtates vocant᷑ hi qͥ hoc potẽtiꝰ in
ſuo oꝛdine ꝑceper̃t:vt eoꝛũ ditiõi vᷣtutes aduer
ſe ſubiecte ſint:quoꝝ poteſtate refrenant᷑ ne coꝛ

da hoĩm tantũ temptare valeant quãtũ volũt

Pars tertia buiꝰ ᷣmonis de dilectiõe dei er/

ſunt ãgeloꝝ oꝛdines.vt etiã

5 SSß
5* ——B
HM
6*

Septimo in oꝛdine ſunt vᷣtutes. de quoꝝ di⸗
gnitate Gꝛego.vbi ſupᷣ ait. Uirtutes vocãtur
bi nimirũ ſpũs:pꝑ quos ſigna ⁊ miracula fiũt.

ONOcauus oꝛdo eſt archangeloꝝ de qᷣb ibidem

Gꝛego.ſcribit.Qui ſũma annüũciat archangeli

vocant᷑.Hinc eſt ꝙ ad mariã vᷣginẽ nõ quilibʒ
angelus ſed Gabꝛiel archangelus mittit᷑. No⸗

no ĩ oꝛdine ſũt angeli:de quib inquit Gꝛego.

vbi ſupᷣ. Hi qͥ minima ãnunciãt angelivocant᷑

Quãte aũt ſint dignitatꝭ angel oſtẽdit Aug.xj

de ciui.dei in. c.xiiij.di. Angelica natura cetera

oĩa que deꝰ cõdidit:nature dignitate pꝛecellit.
Quia igit᷑ oĩs artifex ĩ pᷣncipio magis conatur
ſuã ſapiẽtiam in effectib ſuis demonſtrare. ſic
deꝰ volẽs ſe oſtẽdere artificẽ digniſſimũ:ſpecia

liter ſe in creatõe angeloꝝ oſtẽdit.Quia vᷣo ſᷣm
ꝙ ait ph̊s.ij.ð celo ⁊ mðo:⁊.j.elẽ. O ppoſita iu⸗
xta ſe poſita mageluceſcũt.iõ ĩ pꝛicipio ꝓduxit
duo extrema.ſ.no biliſſmã creaturã:⁊ viliſſimã

ſ.naturã angelicã ⁊ materiã infoꝛmẽ.vñ Geñ.
j. ð?. In pᷣncipio creauit deꝰ celũ ⁊ terrã. Per ce
lũ eĩ deſignant᷑ angeli.ð peni.di.ij.S.ꝙ ãt. B
E nobilitate vo ⁊ natura angelica inqͥt
d Anſelmꝰin quodã ſᷣmone:ꝙ ſi vnꝰ an⸗
gelus ſtaret in celo ſtellato: ⁊ tot eſſeẽt ſo
les quot ſunt ſtelle:claritas iſtiꝰ ſoliꝰangeli ob
fuſcaret oẽs illos ſoles ſua claritate ſicut mo⸗
do claritas ſolis obfuſcat claritateʒ ſtellaꝝ. Et
iterũ ibidẽ dicit: ille angelus tantũ tranſcen

dere noſceret᷑ pulchꝛitudinem ſolis:quatũ ſol
trãſcẽdit pulchꝛitudinẽterre:ĩmo magis incõ⸗
parabiłr. Et iſta nobilitas eſt oib angelis cõ⸗
creata.Et ideo dicit Dyoniſiꝰ vbi ſupᷣi ꝙ demo
nes habẽt oꝛgana ſplẽdidiſſima:ſed ꝑ habitus
vicioſos depꝛeſſa ſũt.Sicut ſi ſol cũ caldari ni

gro eſſet detectꝰ In angelis aũt bonis tanq; in

ſpeculo daro ⁊ mũdo relucent oia inferioꝛa. Et
ideo Dyoniſiꝰ ĩ li.de diuinis noibus vocat an

gelũ ſpeculũ ſplendidiſſimũ.Ad iſtos oꝛdines
angeloꝝ vnaqueq; ſcã aĩa eſt ſublimãda: ſᷣm

qualitatẽ meritoꝝ.vñ Gꝛego.vbi ſupꝛa ait.Di⸗
ſticte cõuerſatões hoĩm ſinguloꝝ oꝛdinũ ange

loꝝ dignitatib cõgruũt:⁊ in eoꝝ ſoꝛtẽ vel oꝛdi
nẽ ꝑ cõuerſatiõis ſimilitudinẽ deputant᷑.Con⸗

dudit ergo Magiſter in.ij. ſentẽtiaꝝ di.ix. ꝙ qꝛ

de oĩb oꝛdinibo angelicis cũ lucifero multi ce⸗
ciderunt.ideo ille ſedes rnuinoſe de animabb iu

ſtis in xpᷣo credẽtibo cõplebunt᷑.vñ Augu.in li.

Enchiridion dicit. Suꝑna hieruſalẽ mater no
ſtra:dei cuitas:nulla cuiuʒ ſuoꝝ nũeroſitate
fraudabit᷑.Nã in locũ imũdoꝝ demonũ ſucce/
dẽtes filij catholice matris in ea pace de qua il⸗
li ceciderũt ſine vllo tempoꝛis termino perma⸗
nebũt. Oꝛigenes quoq; ſuꝑ li. Numeri.omelia
xix.dicit. Agunt angeli dieʒ feſtũ letantes ſuper
his que refugientes cõſoꝛtia demonũ per exer
citia virtutũ angelicis feſtinãt ſociari ↄſoꝛtijs.
Hos aũt angelos tam nobiles deꝰ hominuʒz
00

miniſterio deputauit De q̊ͥ angeloꝝ miniſte⸗

rnio habet᷑ Eccłi.xviij.vbi dicitur. In vnaquaq;

gente poſuit rectoꝛes.gloſa.i.angelos.vñ Iſi⸗

doꝛus in libꝛo de ſũmo bono ait. Boni ange/
li ad miniſteriũ ſalutis eterne deputati ſunt vt
cunc mũdi hoibo adminiſtrent: ⁊ regant oia
iuſſu dei. Et Bernardꝰ in ſermõe de angelis di

cit. Benign“ es dñe ꝗͥ nõ es ↄtẽtꝰ nr̃a fragilita⸗
te:ſed ipſis hoibo cuſtodiẽtibo angelicã cuſtodi

am ſuꝑponis. Idẽ quoq; Bernardꝰ ſup Cañ.
ſᷣmone.v.ait. Angelus curat ſatagitq; ĩ liberta
te ſpiritꝰ admiſtrare officiũ pietatis futuroꝛuʒ

bonoꝝ: ꝓmptuʒ moꝛtalibo:alacrẽq; ſeſe mini
ſtrũ exhibẽs:vtpote ſuis ĩ eternũ futuris cuib

⁊ coheredibo ſuꝑne io cũditatis.hec ille. C

Uogeam aũt ſut erga aias officia ange
d loꝝ. Pumo nãq; deputati ſũt ageli bo
ni ipſis aiabo ad militãdũ:qꝛ em vt di⸗

ci Job.vij. Militia ẽ vita hoĩs ſuꝑ terraʒ. Si

cut eũti tironi ad bellũ ð bono ꝓuidetur magi
ſtro:qͥ ſciat oĩia ad bellũ neceſſaria illi oſtẽdere:

viq; qua ex parte hoſtẽ aggredi debeat.qualit⸗

cũq; ictꝰ cauere poſſit:ſic miſericoꝛs deꝰ hũanã
fragilitatẽ cognoſcens eſſe inexpertã ⁊ ineptaʒ
ad bellãaduʒz.⁊ reſiſtẽdũ ꝑitie ⁊ aſtutie ſathane:

ne ab illo fallat᷑ ⁊ vincat᷑dedit hoĩ bonũ ange⸗

lũ magiſtrũ exꝑtũ:ſciẽtem oĩa neceſſaria ꝓ hu⸗

mana ſalute vt eũ defenderet ↄtra malũ ange⸗/

lũ tenebꝛaꝝ.iuxta illud Eccłi.xxriij. Cõtra ma⸗
lũ bonũ.De cuiꝰ demonis ptãte ſcriptũ ẽ Jo b

xij. Nõ eſt poteſtas ſuꝑ terram q cõparet᷑ ei qui

factꝰ eſt vt nullũ timerer. His aüt demonibus
foꝛtioꝛes ſũt boni angeli ⁊ eoꝝ audaciã ⁊ potẽ

tã poſſunt refrenare:vt ait Augu.iij.ð trini.vñ

Apoc.xx.dicit beatꝰ Johᷣ. Uide angelũ deſcen

dentẽ de celo ⁊ appꝛehẽdit dꝛaconẽ ſerpẽtẽ anti/

quũ q eſt diabolꝰ ⁊ ſathanas ⁊ ligauit eũ. D
Mdiabilis angelica foꝛtitudo. Naʒ

I vnꝰ angelus reuoluit totũ celũ ſtellatũ

⁊L ſinguli angeli alios oꝛbes. Cuʒ ergo
ſol excedatterrã in magnitudine ⁊ mlte etiã ſtel
le ſint ea maioꝛes apparet angelicã foꝛtitudinẽ
eſſe maximã. Uñ legit᷑ ꝙ vnꝰ angelꝰ vna nocte

interfecit ctum octuaginta quiq; milia hoimm

pugnatoꝝ in exercitu ſenacherib regis aſſirio/
rũ.quarti Reg.xix. In ſignũ aũt ꝙ angeli nos
defendũt ⁊ ꝓ nobis pugnãt habet᷑ in figura ſe

cũdi Macha.xj.vbi dici᷑ cũ Judas macha⸗

beꝰ vidiſſet foꝛciſſimũ exercitũ hoſtiũ:rogauit
dñm vt mitteret ei angelũ bonũ in adiutoꝛiuʒ.
Qui ſtatim venit:⁊ auxiliũ pꝛeſtãs ſuos aduer
ſarios iudas cũ paucis ſocijs pſtrauit. Debe

mꝰ ̊ nos deuote quotidie committere angelo

noſtro dicẽtes cũ auctoꝛe libꝛi rudiũ.Angele qͥ
meꝰ es cuſtos rõne ſuꝑna Metibi cõmiſſum

ſerua:defende guberna. Ut em̃ ait Hierony.in

omelia ſctĩ michaelis.nõ poſſettuta eſſe huma

na fragilicas inter tot ⁊ tati boſtis inſidias niſi

nos ſuffocarẽt ⁊ occiderẽt niſi angelꝰ nobis de
putatꝰ eos coherceret:ĩmo etiã in vẽtre matris
occidiſſet niſi ab ipo ãgelo ꝓhibitus eſſet.vt ait
Fran.de may.in ſᷣmõe de gelis. Scðo depu⸗

tati ſũt nobis ãgeli ad cuſtodiẽdũ.vñ.Hiero.

ſuꝑ illðꝰ Mat.xviij. Angeli eoꝝ ſꝑ vidẽt faciẽ pa
tris.ait. Magna ẽ dignitas aiaꝝ vt vnaqueqʒ

habeat ab oꝛtu ſue natiuitatis ãgelũ ad ſui cua/
ſtodiã deputatũ.hec ille.Et glo.ibideʒ ðᷣt. ſon

ſunt hoies ↄtẽnẽdiad quoꝝ cuſtodiã mittunt᷑

ageli.Sed ſciendũ ꝙ eit duplex natiuitas.ſ.in
vtero qñ creat᷑ ⁊ infundit᷑ aĩia in coꝛꝑe.⁊ natiui⸗
tas ex vtero qn hõ exit de ventre matris.vt inqt

ſctũs Bona. in. ij. di. xj. in q̃ſtiõib circa litterã.?
Alex.de al.in.ij.ꝑteſũme in tract᷑.ð aia. Angelꝰ

vo vt dicũt pᷣdicti doct.ibidẽ.deputat᷑ in pꝛima
natiuitate.nec dʒ differri.qꝛ extũcpõt aiam ad/
iuuare ⁊ defendere.Quidã tñ alij doct.opinati

ſunc ꝙ donec eſt in vẽtre matris cuſtodiat᷑ per
ãgelũ eiuſdẽ mr̃is cuſtodie ðputatũ tanqᷓ; vnũ

cũ ea.ſed pᷣma opinio ẽ verioꝛ.De hac cuſtodia

ðt dñs Exo.xxiij.Ecce ego mittã angelũ meũ qͥ
ꝑducat te ⁊ cuſtodiat in via. Ideo Judich ſui li
bꝛi.c. xiij.ait. Uiuit dñs qꝛ cuſtodiuit me ãgelꝰ
eiꝰ:⁊ hinc euntẽ ⁊ ibi cõmoꝛãtẽ ⁊ inde huc reuer

tentẽ.De hocãgeloꝝ bñficio ðᷣt dñs cuilibet aie

cũ eã mittit in coꝛpus illud Mala.iij.Ecce ego
mitto ãgelũ meũ qͥ pꝛeꝑabit viã ãte faciẽẽ tuam.
Et hoc eſt rõnabile.vñ inqt btũs Tho.in.j.ꝑte
ſũme.q.cxiij.ar.ix.Hõ in ſtatu vite iſtiꝰ ↄſtitutꝰ
eſt quaſi in q̃dã via qua tẽdere debet ad patriã.

In qua qdẽ via ꝑicula multa hoĩ ĩminẽt:tã ab
interioꝛi qꝙ; ab exterioꝛi.ſᷣm illð pſal.cxlj. In via
hac qua abulabã abſcõderũt ſuꝑbi laqueũ mi

hi.Et ideo ſicut hoĩbus ꝑ viã nõ tutã ambulã⸗
tibo dant᷑ cuſtodes ⁊ ductoꝛes:ita ⁊ cuilibʒ hoĩ

qᷓ;diu viatoꝛ eſt cuſtos ãgelus ðputat᷑ ⁊ ductoꝛ

Quãdo aũt iã ad terminũ vie puenerit iam nõ
habebit cuſtodẽ:ſʒ in regno habebit ãgelũ con

regnantẽ.in ĩferno aũt demonẽ puniẽtẽ.hec ille.

Dicit aũt Alex.de al.in.ij.ꝑte ſũme.q.xix.mẽbꝛo
iij.ar.ij.in fine.Angeli exiſtẽtes ĩ celo ſunt cuſto
des hoĩm qͥ ſunt habitatoꝛes terre.Diſtãtia em̃
localis hmõi non impedit qͥn poſſit cognoſcere
ea q̃ agunt᷑ in terra ſᷣm ꝙ accipiũta verbo et᷑no
vel ratiõe ꝑſpicacitatꝭ naturalis pñt etiã cogno
ſcere pñtia que tñ remota ſunt in loco.hec ille.

Et ita exponit᷑ illð ſaluatoꝛis Mat.xviij. Ange
li eoꝝ in celo ſemꝑ vidẽt faciẽ pris mei. Sed tñ

poſſumꝰetiã dicere ꝙ qꝛvbi eſt papa ibi ẽ roma

vt notat Arch.in.c.pñti.de pᷣbẽ.⁊ dig.⁊ in.c.ſcire
vij.q.j.⁊ Inno.in.c.ego em̃.de iureiu.⁊ in.c.qð⸗
cũq;.xxiiij.q.p. Ideo dicũt᷑ ãgeli aiarũ cuſtodes
in celo videre deũ:qꝛ ſemꝑ eũ vidẽt qͥ eſtvbiq;:?ͤ
vbi videt᷑ deꝰ ibi eſt ꝑadiſus.Areſ.q̊ʒ in li.de ſe⸗
cretis ſecretoꝝ ad Alexãdrũ inqͥᷣt. Neſcis ꝙ teſte
Hermogene egregio doctoꝛe duo ſunt ſpũs

.

ſeõꝛũ angeloꝝ muniret᷑ auxilio. Demones eim

autodit.
ſutia
sfactonlt,
do Blccic
ſle. Ouhi
vnuſcſeh
borduco
gliiprtoin
resitergve⸗
Zugigin
n clos chot
cſoiitme
galopidee
roo nobehla
liteztalſo
ſuiineifu⸗
Ncuatanne
gtidamat
Goſärdien
Nobivance
nodss
achabe⸗
iS
lat Aus
Anyclom
ſtolitri
dhor fl
neſca.
beniuolenat
NCdcriteor
ftden
Weghian
1Was
Shnr
zſcad
tes Bnge
fogieam
ſpenacie
larontigux
Mlto ni.
Aotminede
pontq;nfo
losdenc⸗
leſadehe
e Miche
Wßſong
odans
(chenlin
poploy⸗
coderr⸗
ſiquihor
takonge
lü culbe.
pctöͤe
cleuauer
oõ oñt
de ſo on

it tine
h deranin
attake
dhncidi
mänglüi
dihi
rindebnen
dedislri
üs Dug
vwreik
boiimur
ſal ai)
ſupbelocgrin
iar olhzbi
öornt: den
egvrune
Mehr ili
initll.
Aih
raut
1Dlkicucn
ſtogoſen
1 abo.
itci o
ohtll.
ni M
ma Sdni
wrbbiifomn
druci
mgutinc
iiakodn
kichn⸗
asge
ſurß⸗

Foliũ

te cuſtodiũt:quoꝝ vnꝰ ſtat ad dexterã ⁊ aliꝰ ad
ſiniſtrã:cuſtodiẽtes ⁊ ſcientes oꝑa tua ⁊ referẽ⸗
tes factoꝛituo qͥᷣcqͥd feceris. Hoc ſolũ ĩ veritate
dz o Alexãder te trahere ab oĩ ihoneſto oꝑe.hec
ille. Qui hec itellexit ð bono ⁊ malo ãgelo quẽ
vnuſqͥſq; bʒ.vel qꝛ Alexander erat pᷣlatꝰ habe⸗
bat duos angelos bonos cuſtodes.vnũ ꝓ ſe⁊
aliũ ꝓ regimine ſubditoꝛũ:vt dicũt qdaʒ doo
res.iter quos ẽ Fran.de mayro.in qͥdaʒ ſᷣmõe.
Aug. q̊q; in li.ſoliloqoꝛuʒ.c xxix.ait.Facis dñe
angelos tuos ſpũs ſuꝑ me:quibo mãd aſti vt
cuſtodiãt me in oib vijs meis:ne foꝛte offẽdã

ad lapidẽ pedẽ meũ. Hi ſũt cuſtodes ſup mu⸗

ros noue hieruſalẽ ⁊ mõtes in circũitu eiꝰ vigi
lãtes ⁊ cuſtodiẽtes vigilias noctis ſuꝑ gregeʒ
ſuũ:ne qñ rapiat vt leo aias nr̃as ille qtiquus

aduerſariꝰ noſter qͥ q̃ſi leo rugiẽs circũit qrẽés

quẽ deuoꝛet.hec Aug.Et ibidẽe iteꝝ dicit. Ma/⸗
gna ſũt dñe bñficia quibe nos honoꝛaſti:dãs
nobis angelos iĩ miniſteriũ noſtrũ. Deſideras
em̃ nobis qᷣcqͥd celi ambitu continet᷑:⁊ q̃ſi par/⸗
ua eſſẽt hec q ſub celo ſũt addis illa que ſũt ſuꝑ
celũ. Et Bernardꝰ inqͥt. Magna dileccio chari
tat. Quis:qbo:de q̊:?⁊ qd mãdauit.Siqͥdẽ deꝰ
angelis mãdauit.dete homie mãdauit:⁊ vt cu
ſtodiãt te ĩ oĩba vijs tuis mãdauit.Quãtaʒ tibi
dz hoc vᷣbũ ĩferre reuerẽtiã:afferre deuotiõeʒ:et
ↄferre fiduciaʒ: reuerentiã ꝓ pñtia:deuotiõʒ ꝓ
beniuolẽtia:fiduciã ꝓ cuſtodia.hecille.Etideo
ↄſiderãtes ꝙ angelica cuſtodia eſt nob neceſſa⸗
ria ⁊ valde vtilis:qꝛ ꝑ ipſã defẽdimur a malis
⁊ młtiplicamuri bonis.vñ dicere poſſumꝰillð
Tobie. xij.de angelo nos cuſtodiente. Bonis
oĩibo ꝑ eũ repleti ſumꝰ: debemꝰ ipſoꝝ angeloꝝ
pᷣſidia a deo efflagitare cũ ſctã mr̃e eccleſia canẽ
tes.Angelũ pacis michael ad iſtã celitus mitte

rogitamꝰ aulã:nob vt crebꝛo veniẽte creſcãt ꝓ⸗
ſpera cũcta.Angelꝰ foꝛtis gabꝛiel vt hoſtẽ pel⸗
lat antiquũ volitet ab alto ſepiꝰ tẽpluʒ veniẽs

ad iſtð viſere noſtrũ. Angelũ nob medicũ ſalu⸗

cis mitte de celis raphael vt oẽs ſanet egrotos
paritq; nr̃os dirigat actꝰ.Eſt aũt int᷑ alios an⸗
gelos beatꝰ Michael exoꝛãdꝰ cũ eadẽ ſctã mr̃e
ecccdeſia depᷣcãdo ⁊ dicẽdo. Pꝛiceps gloꝛioſiſſi⸗

me Michael archangele:eſto memoꝛ ni i hic et
vbiq;:ſemꝑ pᷣcare ꝓ nob filiũ dei. Ut em ĩ offi
cio eiꝰ can Hicẽ Michael archangelus on⸗

ceps militie angeloꝝ:cuiꝰ honoꝛ pᷣſtat bñficia

popłoꝝ:⁊ oꝛo ꝑducit ad regna celoꝝ.⁊ ibidẽ ð

co ðꝛ. Archangelus Michael pᷣpoſitꝰ paradi/
ſi quẽ ho noꝛificãt ãgeloꝝ ciues. Tertio depu

tat᷑ angelus hoĩ ad remouẽdũ.ſ.ne cadati ma/

lũ culpe.Et bᷣ facit triplicit᷑. Pꝛio increpãdo de

pctõ pᷣterito:vt ab eo hõ recedat.vt patet Judi/⸗
cũ.ij. Ubi cũ angelꝰ filios iſrael increpaſſet ipſi

eleuauerũt vocẽ cũ fletu ⁊c. Scðo eripiendo a

pctõ pñti:vt patet ĩ eductiõe loth ⁊ vxoꝛis eius

de ſodomis. i de pai coſuetudie. Geñ.xix. Ter⸗

xCVII

tio impediẽdo petm̃ futurũ ne fiat. vt patz Nu⸗
meri.xxij.in balaam qͥ ad maledicẽdũ iſrł ꝑgẽs

ab ãgelo ipeditꝰ eſt. Quanto deputat angelꝰ

nobis ad inducẽdũ.ſ.ad bonũ gfe. Et hoc facic

triplicit᷑. Pꝛimo oẽ ipedimentũ ad bonũ remo

uẽdo.vt ptʒ Exo.xij.vbi ãgelꝰ ꝑcuſſit pᷣmogeni⸗

ta egyptioꝝ:qͥ ꝓpłm dei retinebãt ne iret ad ter⸗
rã ꝓmiſſiõis.⁊ ſiceos abire ꝑmiſerunt.Scðo a
pigritia excitãdo.vt patʒ Zach.iiij.vbi ðt pha.
Angelus dñni excitauit me q̃ſi hoĩem qͥ excitat᷑a
ſono.⁊ ad laudãdũ deũ cõmouẽdo dicẽte pſal.
Pꝛeuenef̃t pᷣncipes.i.ãgeli ↄiũcti pſallẽtib.vñ
idẽ ꝓphᷣa inqͥt deo.In coſpectu ageloꝝ pſallã ti
bi:adoꝛabo ad tẽplũ ſctm̃ tuũ ⁊ confiteboꝛ noĩ

tuo.Tertio in via penitẽtie deducẽdo ⁊ reducc

do.vt ptʒ Tobie.v. ⁊.xj.vbi ãgelꝰ duxit Zobiã
Uinto deputant᷑ ãgeli ad iuſtificãadum
q ⁊5ᷓ triplicit. Pꝛimo mouẽdo ad cõtritõ
nẽ. vt pteʒ Judicũ.vj.vbi angelus eduxit
ignẽ de petra.la ſepe de hoĩb dicq angelꝰ edu
xit ignẽ cõtritiõis.⁊ Tobie.xj.vbiad documẽtũ
angeli de felle ꝑ qdð intelligit᷑ ↄtritio:liniuit To
bias patri oculos.ſ.coꝛdis. Scðo purgãdo la
bia ad cõfeſſionẽ.vt ptʒ Eſa.vj.vbi ꝑ angelũ la
bia Eſaie purgant᷑.Tertio gaudẽdo ad ſatiſfa⸗
ctionẽ.Lu.xv.Gaudiũ ẽ ãgelis ſuꝑ vno pccõꝛe
pniam agęẽte.qð etiã hr̃ in.c.qꝛ tua.l.diſ. Sciũt
em̃ hoĩem eſſe factũ ꝓ reꝑandis eoꝝ oꝛdinibꝰ.
de ↄſe. di.j.ꝑc.hi duo.Et iõ exultãt cũ facit pniazʒ:
ꝑ qua appꝛopinq̃t regno celoꝝ. Mat. uij. G
Evxrto deputat᷑ ãgelꝰ ad ꝓtegẽdũ nos.Et
ſ boctripłr. Pꝛimo ptãtẽ demonis refre⸗
nãdo.vt ptꝭ Lobie.viij.vbi ãgelꝰ religa
uit demonẽ in deſto ſuꝑioꝛi.Scðo ↄcupiſcẽtiã
debilitã do.vt ptʒ Geñ.xxxij.vbi angelus tetigit

neruũ femoꝛis Jacob⁊ emarcuit.Tertio mẽo⸗

riã paſſiõis xpᷣi nr̃is mẽtibo impᷣmẽdo:ꝑ quã li

beramur a ðmõio ꝑcutiẽte.vt ptʒ Eʒe.ix.ð ãge⸗

lo ſignãte Thau ſuꝑ frõtes viroꝝ gemẽtiũ.
Septimo deputant᷑ ãgeli ad liberãdũ nos a
tẽptatiõibo tribulatõibo ⁊ inimicis.vñ angelus
dñi Petrũ de carcere eduxit.Act᷑.xij. Ubi etiaʒ
ad còfirmationẽ pᷣdictoꝝ ðꝛ.Erat Petrꝰ in no⸗

cte doꝛmiẽs ĩter duos milites vinctꝰ cathenis
duaby. ⁊ ecce angelꝰ dñi aſtitit ⁊ lumẽ refulſit in
habitaculo carceris.ꝑcuſſoq; latere petri excita

uit eũ dicẽs.Surge velocit᷑.⁊ ceciderũt cathene
de manibo eiꝰ.vñ Petrꝰ liberatꝰ ab ãgelo dixit
Nũcſcio vᷣe qꝛ miſit dñs ãgelũ ſuũ ⁊ eripuit me
de manu herodis ⁊c̃.Et iõ Berñ.ſuꝑ Cañ.ðt.

Quotiẽs guiſſima cernit᷑ ſurgere tẽptatio: ⁊ tri

bulatio vehemẽs iminere:ãgelũ iuoca cuſtodẽ
tuũ adiutoꝛiũ tuũ in oĩbꝰ opoꝛtunitatibo tuis.
In tribulatõe eĩ ñ doꝛmitat ſʒ qñq; ad tꝑs diſ
Imłat.hec ille. In huius aũt ſignũ exdamabat
ãgelꝰ Apoc.vij. Nolite nocere terre ⁊ mari neq;
arboꝛibo. Lerra ſunt pueri nouit᷑ deterra nati:
0oO 2

mare ſüt adoleſcẽtes ⁊ iuuenes ĩ mareocupiſcẽ
ciaꝝ feruidi ⁊ inſtabiles.Arboꝛes ſunt ſenes ĩ
vita ꝓlongati.Oe hoc etiaʒ fructu angelico ait
pflalmiſta ps.xxxiij. Immittit dñs angelũ ĩ cir
cuũitu timẽtiũ eũ ⁊ eripiet eos. Patet hocꝑ exe/⸗
plũ qð ponit᷑ Dañ.vj.vbi ðꝛ ꝙ angelꝰ dñni cõ⸗
duſit oꝛa leonũ ne deuoꝛarẽt Danielẽ:⁊ ꝑ ilud
qð ſcriptũ eſt Gen.xxxij.vbi habet᷑:ꝙ cum Ja/⸗
cob valde timeret Eſau:ãgelos ſibi obuios ha
buit ipſuʒ adiuuare paratos:et ait.Caſtra dei

ſũthec. Heliſeꝰ quoq; ↄfoꝛtãs diſcipulũ ſuũ de

adiutoꝛio ãgeloꝝ ↄ ꝑſecutoꝛes ſuos dixit.No/⸗
li timere:qꝛ plures ſũt nobiſcũ qᷓ; cũ illis.q̃rti
Re. vj. ⁊ vidit diſcipulꝰ eiꝰ exercitũ angeloꝝ in
adiutoꝛiũ eis aſtare. Et ideo illi qͥ habʒ ãgelicũ
adiutoꝛiũ ait ꝓpheta.ps.xc.Suꝑ aſpidẽ ⁊ baſi
liſcũ ambulabis:⁊ ↄculcabis leonẽ ⁊ draconeʒ
Per aſpidẽ em̃ q aurẽ ĩ terrã figit itelligit᷑ aua⸗
ricia ſiue demõ teptãs ð ea.ꝑ baſiliſcũ qͥ habʒvi
ſuʒ venenoſuʒ itelligit᷑ luxuria q̃ aſpectibꝰ inflã
mat᷑ ꝑ leonẽ itelligi᷑ ſuꝑbia.ꝑ draconẽ vo qui
caudã iuoluit itelligit᷑ ↄſuetudo mala:liq; aũt
etiã alij angeli nobis auxiliũ pᷣſtẽt:tñ archãgelꝰ
Michael qͥ hũit ĩ celo viccoꝛiã de lucifero ⁊ ſeq̃
cibo eiꝰ:iuxta illud Apoc.xij.Factũ ẽ pᷣliũ mag⸗
nuũ in celo:Michael ⁊ angeli eiꝰ pᷣliabãtur cuʒ
dracone:⁊ ꝓiectꝰ eſt draco ille magnꝰ ſerpens
antiquꝰ qͥ vocat᷑ diabolꝰ ⁊ ſathanas in terrã:⁊
augeli eiꝰ cũ eo:audacius ſſurgit ð malignos
ſpũs:⁊ nobis victoꝛiã de illis exhibʒ. vñ ſic ab

co liberatꝰ qͥſq; põt dicere illð Dañ.x. Michael

vnꝰ de pᷣncipibo pᷣmis venit in adiutoꝛiũ meuʒ
Huiꝰ aut archangeli adiutoꝛiũ nobis ꝓmitctit
ĩtꝑetribulatõis ⁊ tẽptatõis diabolice Dañ.xij.
vbi ait deꝰ. In tte illo ↄ ſurget Michael pꝛin⸗
ceꝑps magnꝰ: qͥᷣ ſtat ꝓ filijs populi mei vt pᷣliet
cũ dracone.Eſt aũt ſciẽdũ ꝙ ſcũs Michael fu
it pnceps ſinagoge:Dañ.x. Nemo mihi adiu⸗

toꝛ eſt inqͥt angelꝰiudeis)niſi Michael pᷣncepſ

veſter. Sed poſtq; iudea dñm crudſixit:factuſ
eſt pꝛiceps eccleſie. Uñ refert Joſephus ꝙ au/
dite ſunt voces angeloꝛũ dieẽtiũ. Trãſeamꝰ ab
his ſedib. Et ideo ſctã mater eccłia canit. Col⸗
laudamꝰ venerantes oẽs celi milites.ſʒ pᷣcipue
pmatẽ celeſtis exercitus Michaelẽ i vᷣtute con
terẽtẽ zabulõ.Quo cuſtode ꝓcul pelle rex chri⸗

ſte pijſſime om̃e nephas inimici: mũdo coꝛde

⁊ coꝛꝑe:paradiſo reddetuo nos ſola clemẽtia.
Hic eſt eni ille de q̊ iteꝝ canit᷑ ĩ officio eiꝰ. Ma
gna magnalia de Michale archagelo qͥ foꝛtis
in pᷣlio fecit victoꝛiã. Et ĩ miſſa eiuſdẽ etiã roga
mus eũ dicẽtes. Sctẽ michael archãgele defen
de nos ĩ pᷣlio vt nõ ꝑeamus ĩ tremẽdo iudicio.
Alij tñ angelici ſpũs etiã debellãt ꝓ nobis ae⸗
reas ptãtes.Sũt enĩ milites dei de qᷣbo ðꝛ Job
xxv. Nunqͥd eſt numerꝰ militũ eiꝰ.q̃ſi dicat.nõ.
BSicut aũt videmꝰ ꝙ ĩ curia terreſtris regis ſũt

qda milites regẽ aſſociãtes ⁊ coꝛã illo decatan

2 ⸗ .
22
X
.

tes. Alij vo qͥ caſtra ⁊ ciuitates cuſtodiũt.⁊ alij

q hoſtes regis ⁊ amicoꝝ eiꝰ expugnãt.Sici cu
