ſpem reſurrectiõis:quia ſicut de doꝛmiente eſt
ſpes ꝙ debeat euigilare:ſic de moꝛtuo eſt ſpes

w debeat reſurgere.Et ideo ait Apoſtolus.j.ad
Theb.iiij. Nolumus vos ignoꝛare de doꝛmiẽé⸗
tibus vt non contriſtemi ſicut ⁊ ceteri qui ſpem

nõ habent. Secundo pter facilitatẽ reſurre⸗

ctionis.Ait em̃ Augꝰ. Dns tanta facilitate eci
tat de ſepulchꝛo quata tu excitas doꝛmiẽtem

lecto. Tertio ꝓpter melioꝛationẽ imutatiõis.
Sicut em̃ doꝛmiẽtes ſurgunt melioꝛati:id eſt
in melius mutati:ſic ⁊ moꝛtui boni reſurgent

in meltꝰ mutati. Unde.j.ad Chor.xv.ait Pau
lus.Seminat᷑ in coꝛruptiõe:reſurget in incoꝛ⸗
ruptionẽ. Et ideo nemo debet nimiũ cõtriſtari

de moꝛte amicoꝝ cum eos nõ amittamus ſed

pꝛemittamꝰ. c.qᷓ; eſt pꝛepoſterũ.xiij.q.ij. nñ di
cittur ꝙ qui nimis triſtat᷑ de ſuoꝛũ moꝛte vide⸗

bitur deſperare de futuroꝛũ bonoꝝ reſurrectio

ne.c.habent.xiij.q.vltima.⁊.c.vbicũq;.eadẽ.q.⁊

cauſa.vbi etiã dicit᷑:ꝙ talis cõtriſtatio ⁊ lucus
inoꝛdinatꝰ ꝓuenit ex puſulanimitate. Secũ⸗
do ſepeliunt᷑ coꝛpoꝛa defunctoꝝ ꝓpter amouen

dum hoꝛroꝛc. Unde Quintilianꝰ libꝛo.v.decla

mationũ ait. Ad oꝑeriendũ feditatẽ ſubtraben

dãq; doloꝛi materiã moꝛtuus viuẽtuum caula
ſepelitur.

Ertio ſepeliunt᷑ defuncti ꝓpter meritatio
t neurm:vt illoſ ſepeliẽtes ꝓpter talẽ mivicoꝛ

diã magnã in celeſti głia retributionen
mereãtur.vt inqͥt Aug.j.de cui.dei.c.xiiijjz. G
Ertio querit᷑.vtꝝ pꝛoſit in charitate moa

t riẽtibus eccłiaſtica ſepultura quãdo ha
bent aliquid purgabile. Et rũdet Richᷣ.
in.iiij.di.xlv.ar.vj.q.jœ ſic:nõ ꝑ ſe ſʒ ꝑ accidẽs.

Et hoc pter tria. Pꝛimo ꝓpter inſpicẽtiũ excta

tionẽ inquãtũ pꝛoximi ⁊ amici ipᷣoꝛũ moꝛtuo⸗

rum cõueniẽtes ad eccłias in quibo ſepulti ſũt.

⁊ inſpiciẽtes ſepulcura eoꝛum de his recoꝛdan⸗
tur ⁊ deũ pꝛo illis depꝛecãtur.Et hoc inqt Gꝛe

goꝛiꝰ in.iiij.iiij.dyalogoꝝ.⁊ ha bet᷑ in.ccũ gra⸗
uia.xiij:.q.ij. Ideo locus ſepulcure dict᷑ monuA⸗

onerg
lis,
Daun
Pen

orffite

ortho
in.iii.
Primo
Kquä
s.ad
wectio
und de
miütin
mäali
ut mo⸗,
10 cter
lenteeſt
eſt ſpes
us.ad
doꝛmii
wiſpem.
arure,
Uirareerd
märmo
neatöls.
lideſt
curgcnt

ait Poun

nincoꝛ/
comiſtan
wus ſed
i.U d
cevide⸗

ſumeclo

d
otlvaus
Geac;/
ramouen
ov decla
bmuben
m cauds

nenitatio
emißico⸗
utionem
nii.
nunre mo
gvigoh⸗
la Rich.
oclcls⸗
mü cra
moꝛt⸗
chultſt.
recoꝛdan/
M ,
onn

Foliäũ

cmentũ eo ꝙ moneat mentẽ.ſiad oꝛandũ pꝛo de

functis. vt inquit Augꝰ. in libꝛo de cura agẽda

pꝛo moꝛtuis.Etſᷣm hoc poteſt ĩtelligi illð poe⸗
ticũ qð refert gloſa ĩ.ca.vbicũ q;.xiij.q.ij.Me⸗
lius oſſa cubãt manido tumulata ſuoꝛũ.Dicit
autẽ quilibet moꝛtuus illud Ecci.xxxviij. Me

mẽto iudicij mei: ſic em̃ erit ⁊ g. mihl heri ti⸗

bi bodie.
ſ monie que in eis fiunt nõ modicũ pꝛo⸗

ſunt defunctis.Et pmo ſᷣm Thomã in
iiij. di. xlv. cera ⁊ oleũ pꝛodeſt defunctis inquã⸗

tum offertur eccłie vel pauperibo datur: ⁊ inq̃n

tum in reuerentiã dei expendit᷑. Unde dicte ceri

monie velut quoddã bolocauſtũ ſunt deo acce
pte:ſᷣm Damaſce. Secũdo pꝛoſunt eis circũ
dãtia feretrũ inquãtũ ex .ipᷣis eccłia decoꝛatur.
quia fiunt ex eis paramẽta: vel pauꝑes ex ipis
fructũ capiũt:vnde ad rogãdũ deũ pꝛo defũcto

obligant᷑. Tertio pecunie diſtribute in ſepul

turis:inquãtũ exeis eccłie edificãtur vel reſtau
rantur:aut miniſtri eccłie ſuſtentant᷑: ⁊pꝛo hoc
ad oꝛandum pꝛo defunctis ipᷣis incitantur.

AQuarto incenſum:inquãtũ per hoc apparet
ꝙ ſacrificiũ defuncti ⁊ oꝛões pꝛo eo facte ſunt
accepte in cõſpectu dñi ⁊ ad illũ dirigunt᷑:dicẽ⸗
te Pſalmiſta. Dirigat᷑ domie oꝛatio mea ſicut

incenſum in cõſpectu tuo. Quinto aqua be⸗
nedicta:inquãtũ per aſperſionẽ eius a peccat
venialibo purgatur. Gerto cãpana pulſans
vt popułꝰ audiẽs oꝛet pꝛo defuncto. Septi⸗
mo amici aſſociãtes coꝛpus ⁊ ꝓꝑ defuncto oꝛan
tes.Nã quia caro eſt pars hoĩs.ij.de aĩa.ideo
naturaliter homo ad carnẽ ſuaʒ afficitur:iuxta
illud Apłi ad Ephe.v. Nemo vnqᷓ; carnẽ ſuaʒ
odio habuit.⁊ ſiłiter afficitur ad carnẽ amici:⁊

videns eam moꝛtuõ ad cõpaſſionẽ mouetur.

Occtauo pᷣdicatoꝛ inquãtũ per eius pꝛedica⸗
tionẽ homines incitãtur ad cõpaciendũ defun
cto:⁊ per conſequẽs ad oꝛaãdum ꝓ eo. Nono
ꝓpinquus ploꝛans pꝛo aiĩma ⁊ ꝓ coꝛpoꝛe.lʒ in
domo defuncti poſt oblationẽ coꝛpoꝛis rema⸗
nens. Lachꝛyme em̃ moderate ⁊ ex pietate effu
ſe ſunt deo grate.Et ideo dicit᷑ Ecci.vij. Mo⸗
dicum ſuper moꝛtuo ploꝛa. Decimo officiuz
ſepulture ab ecdeſia oꝛdinatũ ⁊ deuote adim⸗
pletũ. Undecimo cruces que ante feretꝝ poꝛ
tantur. Duodecimo clerid ac ſacrdotes ⁊ re
ligioſi funus aſſociãtes. Nam om̃ia hec vidẽ⸗
tes incitant ad deuotionẽ ⁊ ad oꝛandũ pꝛo de⸗
funcco. Secundo pndipaliter pꝛodeſt moꝛ⸗
tuis ſepeliri in locis ſacratis:maxime vbi ſunt
deuon miniſtri ratiõe impetratõis. Licet enim
om̃es clerici ⁊ religioſi teneant᷑ oꝛare pꝛo moꝛ⸗
tuis:iĩmo oẽs chꝛiſtiani pꝛecepto charitatis.ta⸗
men magis particularit᷑ tenẽtur miniſtri eccdle⸗
ſiarũ ſiue religioſi oꝛare ꝓ ðᷣfunctis ſepultis in
amiterijs eoꝛũ:vt inqt Rich̊.vbi ſupꝛa.Quã⸗

to autẽ ipᷣi fuerint deuotioꝛes tanto facliꝰexau

diunt᷑ a deo.j.q.j.c.ipᷣi ſacerdotes:⁊ citius libe⸗

rant a penis purgatoꝛij aias defunctoꝝ ꝓ qͥbo
depꝛecãtur.

Ertio ꝓdeſt moꝛtuis eccłiaſtica ſepultu
t ra ratione interuẽtiõis.quia ſcti ad qus
rum honoꝛẽ fabꝛicate ſunt eccłie oꝛat ꝓ

.—. 1 DH ÜUÜUllis qui ſepeliũtur in ſuis eccłijs vel cimiterijs
CQiendũ eſt q̊ ꝙ cultus exequiaꝝ ⁊ ceri/

vt inquit Aug.xiij.q.ij.c.nõ extimemꝰ. .R
Uarto querit:nunqͥd quilibet poſſit eli
q gere ſepulturã. Et reſpodet magr̃ Gꝛa⸗
cianus.xij.q.iij.S.ecõtra.⁊.c.ſeq̃n.q; vbi
quiſq; ſit tumulãdus in volũtate ſua cõſtituit
imo poteſt quis eligere ſepulturã in loco minꝰ
religioſo relicta ſepultura antiq̃.extra de ſepul⸗
turis.c.cũ quis.libꝛo.vj.lʒ hoc eſſet illicitum de
iure antiquo.extra.eo.c.firmitatẽ. Melius ta⸗
men eſtvt eligat quiſq; ſepulturã in locis deuo

tis ratiõibus ſupꝛadictis. Religioſi tamẽ non

poſſunt eligere ſepulturs:ſed in ſuis eccleſijs et
monaſterijs debent tumulari. Poſſent tamen
eligere ſi quãdo moꝛiũtur adeo ſunt remoti ꝙ;

cõmode poꝛtari non poſſunt ad ſua monaſte⸗

ria.extra de ſepultu.c.religioſi.libꝛo.vj. Impu
beres etiã nõ poſſunt ſibi eligere ſepulturã:ſed
parẽtes eoꝝ poſſunt eos ſepeliri facere vbicũqʒ
voluerint ſi conſuetudo patrie hoc habeat:alłs
nõ.extra de ſepul.c.in noſtra.in textu ⁊ in gloſa.
Et idẽ dicit gloſa in.c.de vxoꝛe.eodẽ tit᷑. Itẽ qui
nõ eſt compos mẽtis nõ poteſt eligere ſepultu⸗
ram.extra de ſucceſ.ab inteſta.c.cũ dilectꝰł.. ¶
Vinto querit᷑:vbi debet ſepeliri ille qui
q moꝛit᷑ ſine electiõe ſepulture.Et reſpon⸗
det Johãnes andree in.c.animaꝝ.de ſe
pultu.lib.vj.debere ſepeliri in ſepulchꝛo maio⸗
rum ſuoꝝ:exẽplo patriarchaꝝ.xiij.q.ij.c.ebꝛon
Et extra de ſepul.c.nos inſtituta. ⁊.c.fraternita⸗
tem.vbi eſt textus ad litterã. VUel in parochiali
eccleſia ſi ſit ↄſuetudo.Et de hoc etiã habet᷑ in.c.
is qui.de ſepul.lib.vj.Si aũt decedẽs non ha⸗
beat aliquod ſepulchꝛũ in quo ſepeliri cõſueue
runt maioꝛes ſui debet ſepeliri in parochiali ec
cleſia niſi aliud velit cõſuetudo patrie que ha⸗
betur ꝓ lege.De quibi.ff.de legib.Si autẽ mo
riens ſit alienigenavel viatoꝛ debet ſepeliri apð
eccłiam in cuius parochia moꝛtuꝰ eſt quando
nõ gr ſepulturã ſpecialẽ.xiij.q.j.c.eccłias.vł
in eccłla cathedrali ſi ſit cõſuetudo.xvj.q.j.c.j.
Hoſtiẽſis aũt dicit ꝙ ſi defacili ſine fetoꝛe poꝛ⸗
tari poſſet:tumulandꝰ eſt cum ſuis parẽtibns
extra de ſepul.c.j.⁊.c.fraternitatẽ.niſi contraria
còſuetudo appareret cui ſtandũ eſſet.vt inquit
etiã Richᷣ.in.iiij.di.xlv.Et ideo vt ait Innoceñ.
in.c.j.extra de ſepult᷑. Hec om̃ia diſcreto iudic

coõmittunt᷑ Qlerici q̊ʒ ſi nõ elegerint ſepulturam

debent ſepeliri in eccłia in qua ſunt derici:ſᷣm
Innoceñ.vt notat᷑ in ſũma cõfeſſoꝝ lib.j.ti.xvj.
q.x.facit.xvj.q.j.c.ſ. Itẽ ille qui habʒ do miciliũ
aa 2

Bermo

in ciuitatẽ vel caſtro:licet moꝛiat᷑ in villa ĩ quã

ierat cq recreatiois vł vt ruralia exerceret: debet
ſepeliri ĩ ſepulchꝛo maioꝝ ſuoꝝ vł in parochia
li eccłia ᷣm ſuꝑioꝛẽ determinatõeʒ:⁊ nõ i ecclłia

Dicte ville in qua moꝛtuꝰeſt. Ut in quit Archi.?
Joh.an.in.c.is qui.de ſepul.li.vj.qð itelligit᷑ ſi

cõmode poꝛtari põt:ałs non.ar.in.c.religioſi
codẽli.? titulo. Itẽ młier que moꝛit᷑ ſine electio
ne ſepulture debet ſepeliri in ſepulchꝛo cũ viro

ſuo.dicto.c.is qui.⁊.c.vnaq q; mulier.xiij.q.ij.
Si aũt habuenit pluresviros debet ſepeliri in
ſepulchꝛo vltimi viri.vt inquit gloſa.in dicto.c.
vnaqueq; mulier. Sicut em̃ accepit domiciliũ
vltimi viri.l.filij.S.j.ff.ad munici.ita debet ac/⸗
cipere requiẽ in tumulo vltimi viri qñ alibi nõ
elegit ſepulturã:vt expꝛeſſe dicitur in dicto.c.is

17

quli.de ſepul.li.vj.

Et rñdet Ric.in.iiij.di.xlv.ar.vj.q.j.q;

impio nõ nocet eccłiaſtica ſepultura niſi inqn⸗

tum hanc ſep ultura ſibi indignã ꝓcurabit. Et
ita itelligit᷑ ilud qð ſcriptũ eſt.xiij.q.ij.c.qͥbus.
2.c.cuʒ grauia.vbi dicit᷑. Impijs nocet in ſacro
ſepeliri.Et Grego.in.iiij.dialogoꝝ ait. Quos
grauia pcœa depmũt nõ ad abſolutionẽ ſed ad
maioꝛem damnationis cumulum eoꝛum coꝛ⸗
poꝛa in eccleſijs ponuntur. R
Eeyptimo querit᷑ quibo ꝓhibeat᷑ ecdleſia⸗
S8 ſtica ſepultura.Et reſpõdẽt theologi in
liiij. di. xlv. ꝙ moꝛiẽtes in malo ſtatu nõ
debẽt in ſacro ſepeliri. Pꝛimo nullꝰifidelis
aut hereticus.extra de here.c.ſicut. Et de conſe⸗
cra.di.j.c.eccleſiam.⁊.c.ſe. Imo ſi etiã poſt moꝛ
tem appareat de eius infidelitate vel hereſi de/

ſane pꝛofertur.Et ſi tumulatus fuerit debet ex/
bhumari:⁊ pꝛoijci extra ſacruʒ.c.quicũq;.de he
ret.libꝛo.vj. Scðo moꝛiẽs in toꝛneamẽto nõ
debet in ſacro ſepeliri:⁊ etiam ſi ibi non moꝛiat

ſed vulnus letale accipiat:licet poſtea aliquibꝰ

dieb ſuperuiuat qᷓ;uis de peccato peniteat ⁊ ei
euchariſtia nõ negetur carebit tamẽ eccłiaſtica

ſepultura ſi moꝛiat᷑ ꝓpter illud vulnus.c.j.de

toꝛnea.Et ibi Hoſtien. Hoctamẽ intelligit᷑ de
illo qui venit cauſa cxercendi ſe in toꝛneamẽto.
Et etiam ſᷣm Guilhel.de armigero eius qui ei
in armis ſeruiuit.extra de toꝛneamen.c.iij.Se/
cus de aſtantibꝰcum curioſitate. Tercio:pꝛo/
hibetur ſepultura illis qui ſeipſos occiderunt.
xxiij.q.iiij.c.placuit.Quod intelligendũ eſt ſᷣm
Guil.ſi interfecerunt ſe ex deſperatione vel ira
cundia:ſecus ſi ex inſania:quia nõ habent vſuz
rationis:vel a caſu ⁊ foꝛtuito.Unde dicit Ber⸗
nardus gloſatoꝛ in.c.ex parte.de ſepul.ꝙ ſi qͥs
pꝛopter fugam pꝛecipitaret ſe in aquam:quia
inde credebat ſic euadere non imputabitur ei
quo ad ſepulturam ſi contrarium eueniat ar.

rrto querit᷑ nũquid obſit eccleſiaſtica
S ſepultura in pcõ moꝛtali ð cedentibus

—.
1 õl
“
.
—1 . 4

ad hoc in.c.nerui.xiij.diſ.⁊.xxiij.q.iiij.c.de occi⸗
dẽdis.⁊ cõcoꝛdat Hoſtiẽ.i ſüma. Quartop
hibetur ſepultura illis qui nõ confitent᷑ vel nõ

cõmunicat ſemel in anno.extra de peñ.⁊ remiſ.

ca.om̃is.Et hoc intelligit niſi in articulo moꝛ⸗
tis ſigna cõtritiõis ⁊ emẽdatiõis oñdäat. O
Uinto monachus ⁊ religioſus qͥ repe⸗
ꝗq ritur ꝓpꝛietariꝰin fine vite ſue debet pꝛo
irjci in ſterquilinio ⁊ ibi ſepeliri.extra de
ſtatu monachoꝝ.c.ſuꝑ quodã. Sexto blaffe
mus ſi moꝛiat᷑ abſq; penitẽtia poſtqᷓ; blaſphe⸗
mauit nõ debet ſepeliri in loco ſacro.c.fi.de ma
leð. Septimo excõmunicatꝰ pꝛiuatꝰ eſt eccle
ſiaſtica ſepultura.xxiiij.q.ij.c.ſane quod ſuper.

Et extra de pꝛiui.c.epiſcopoꝝ.lib.vj.Excõmu⸗
nicatꝰ etiã iniuſte nõ debet in ſacro ſepeliri qñ

eſt notoꝛie excõicatus:⁊ nõ cõſtat maniteſte ꝙ;
excõmunicatio ſit nulla:vt nota. extra de reſtit.
ſpol.c litteras.circa fin.. Octauo qlibet no⸗
toꝛius pctõꝛ.vt manifeſtꝰvſurariꝰ pꝛohibet᷑ in
eccłia ſepeliri.extra de vſuris.c.quia in oibus.⁊
ca.quaqᷓ;.eodex ti.lib.vj. Nono nullꝰraptoꝛ
qui moꝛit᷑ ſine ſatiffactiõe debet ſepeliri in ecde⸗
ſia:imo q;uis ad moꝛtẽ veniens ſit male cõten⸗

tus de rapina ⁊ vellet reſtituere ſi poſſet:licet ei

euchariſtia miſtret᷑:tamẽ ſepultura denegat᷑ ad
alioꝛũ terroꝛẽ quãdo vſq; ad moꝛtẽ in malicia
plſeuerauit licq; tunc peniteat.extra de rapto.ca.
ſuper eo. — ðèG
Eclimo tẽpoꝛe interdicti nõ poteſt quis
d in ſacro ſepeliri. Et hoc intelligit᷑ de lai⸗
cis ⁊ ſecularibo quib interdicit ſepultu
ra etiã ſi penitẽtiã acceperint⁊ cõfeſſi fuerint.de
peñ.⁊ re.c.qð in te.quia ĩterdicti ſunt etiã ſi pec⸗

ma t de eius vel hereſi de / catoꝛes nõ ſunt.arg.in.c.miroꝛ.xvij.q.iiij.cũ ibi
bet ei negari eccleſiaſtica ſepultura.xxiiij.q.ij. c.

nota.ꝑ gloſam ⁊ doctoꝛes. Debẽt ergo in loco
nõ ſacro ſepeliri:ä⁊ ſi moꝛtui fuerincvt boni xpᷣi⸗
ani poſt ablatũ iterdictũ taliũ coꝛpoꝛa erũt ad
ecclłliam trãſferẽda.arg.in.c.cũ illoꝛũ.⁊ in.c.a no
bis. el.ij. de ſen. excom. Clerici tamẽ qui nõ ſunt
ſpecialiter interdici quãdo interdictũ eſt gene⸗
rale tmmodo poſſũt ſepeliri ſine pulſatõe cam
panarũ.dicto.c.quod in te.⁊.c.alma.in argum̃.
eodẽ.titu.lib.vj.dũmodo officiũ ſepulture fiat
ſubmiſſe ianuis dauſis ⁊ interdictis excdluſis.
Si oũt clerici eſſent intdii vel eccłie eſſent ſpe⸗
cialiter interdicte:nõ poſſent in ecclia ſepeliri.
Ex qͥbus om̃ib patet ꝙ grauiſſime peccãt illi
ſeculares qui tẽpoꝛe interdicti poꝛtãt nocte ad
ſepeliẽdum in cimiterijs coꝛꝑa defuncoꝛũ.ᷣm
em Innocen.⁊ Hoſtiẽ.in ſũma:peccãt moꝛta/
liter ⁊ debẽt ꝑ eccłiam puniri.vt etiã dicit᷑ in ſũ⸗
ma cõfeſſoꝝ lib.iij.ci.xxxiij.q.cdliiij. Sacerdos
vo ſepeliẽs vel ſepeliri ꝑmittens in ſuo cimite⸗

rio ſᷣm Hoſtiẽ.in ſũma:irregularis fit ⁊ ſuſpẽ⸗

ſus.extra de cle.ex.mi.c.poſtulaſtis.S.vltimo.?
de ſen. excõ.c.is qᷣ.lib.vj.⁊ remouẽdꝰeſt a beneſi⸗
clo.vt in. d.cpoſtulaſtis .

S

(o⸗

(Ro
Quen
nt
nam
amn
ſ.
68 irepe
tdeherpeo
memade
rodufe
biaſobe⸗
(Kldem
eſt eete
od ſupe,
Ercömu,
Pelin i
mnikeſteg
1dencct
lüber no⸗
obibckin
nolbus:
Wr
ininecde,
nalccien/
lara
Wegikod
nnmalica
lapto .

oett quss
delan
akſcpulen
fuennt de
müſipe
giicächi
nlo
Nbonirö
aucnit44
rincan
uin ſune
ickgane/
ſapt lan
nargom.
Altunfig⸗
erduſs.
ſiſ
lcan.
peccit
e nogra
orüfſn
t worc
dickinſi
Zacaldos
no ani
ftr ihhß
henn⸗
Eiben

.

Foliũ

CLiiendũ eètiã ꝙ quilibet ſepeliẽdus in ſa
tIſcco tẽpoꝛe interdici in caſibo nõ cõceſſis
eſt interdictꝰ ab ingreſſu eccłie.c.epiſco⸗
poꝛũ. de pꝛiui.lib.vj.Licet aũt antiquitꝰ qlibet
ſepeliẽs in ſacro tẽpoꝛe interdicti nõ eſſet ipᷣo fa
cto excõicatꝰ:hodie tamẽ excõmunicationẽ icur
rit ipᷣo facto:per clemen.eos.de ſepul.Depoꝛta⸗

tibus aũt ad ſepulturã nõ tamẽ ſepeliẽtib:⁊ de

comitãtibo funus:⁊ fodiẽtib vel apernientibo ſe
pulturã: ⁊ de pᷣlatis clericis vel miniſtris eccle
lſiarũ:in quoꝛũ cimiterijs ſepeliunt᷑:qui id non

ꝓhibẽt cũ poſſent:⁊ de dericis poꝛtantib crucẽ
⁊ ſimilia faciẽtibo:vtrũ ſint excõmũicati:ðt glo⸗

ſa oꝛdinania Jo his an.iĩ dicta dem̃.eos.ꝙ hoc
magis indiget pape declaratione qᷓ; gloſatoꝝ.
Deingde ponit opinionẽ quoꝛũdã dicẽtiũ ꝙ nõ

ſunt excòmũicati.Et vltimo ſubiũgit dicẽs. In·

contrariũ eſt quia eſſet hec cõſtitutio ludibꝛio:
ſi vnus ſolus ribaldus vel ſeruiẽs per quẽ po⸗

terit id impleri dicat᷑ ligari:reliqͥs vſitatis põ⸗

poſe ⁊ ſolẽniter expeditis.hecille.Et huic opini

oni vide?᷑ magis adherere cũ doctoꝛes cõmũi⸗
ter in fine onãt opinionẽ que eis magis pla⸗
cet. Hanc ctiã opinionẽ ꝙ ſint excõmunicatite

net Paulus de liazarijs in dicta cle. eos. dicẽs

ꝙ no ſolum pꝛedicti ſʒ etiã dicẽtes diuinũ offi⸗

cium ſuꝑ funus: ⁊ oẽs mãdãtes ⁊ cooperãtes:
aut dantes conſiliũ auxiliũ vel fauoꝛc.c.mulie⸗

res.⁊.c.nuper.⁊.c.quãto.⁊.c.ſi cõcubine.de ſen.

cexcõ.Facit.c.ſicut dignũ.S.illi.de homi.Unð di
cit Lapus ⁊ Stephanꝰſuper dicta cemẽ.ꝙ de
hoc non eſt dubiũ cum om̃is participãs in cri⸗

mine criminoſo incurrat eandẽ penã cũ pꝛinci⸗

pali:vt in dictis iurib.Franciſceꝰ tamẽ zamba.

in dicta clemẽ.eos.⁊ in.( vnico.de bap.tenet cõ
trariũ.Et Johãnes cal.in ſuo tractatu de eccle/

ſiaſtico interdicto ſic dicit. Si tẽpoꝛe interdicti

in caſu nõ ꝑmiſſo a iure quis cũ diuino officio

ſepeliat᷑:oms pꝛedicti ſq; ſepulchꝛũ aperientes:

fabꝛicãtes:aut fodiẽtes:vel aſſociãtes funus:
⁊ nõ ꝓhibẽtes:⁊ ſimiles ſunt excõmunicati.Fa

cit. c.pꝛeci pue.xj.q.iij.Sivo ſine officio clerico

rum talis defunctꝰſepeliat᷑ in cimiterio a laicis

lʒ ſit tutius dicere om̃es pꝛedictos foꝛe ligatos

excõmũicatõis ſentẽtia:tamẽ lʒ trepidus credo
iſtos nõ ligari dicta pena:ſed quia vidẽtur con
temnere generalẽ ꝓhibitionẽ ecclłie poterũt ar/⸗
bitraria pena puniri per iudicem eccłiaſticũ.iij.
q.iiij.c.engeltrudã.hecille. Pꝛo hac opiniõe fa
cit ꝙ dicta clemẽtia ſolũ noiat ſepeliẽtes:⁊ ideo
quibuſdã videt᷑ nõ debere extẽdi ad alios.quia
pene ſunt reſtringẽde.l.interpᷣtatione legũ.ff.de
penis.⁊.c.odia.de regu.iu.lib.vj. Pro declara⸗

tiõe aũt huiꝰ queſtiõis dico:ꝙ cũ multi docto⸗
res dicãt hos eſſe excõicatos etiã ſi nõ intfuerit
aliquis clericꝰ:cũ ĩ dubijs tutioꝛ pars ſit tenẽ⸗

da.c.ad audiẽtiã.de homi.c.illud.de cler̃.ex.mi.

coa.iuuenis.de ſpon.qui pᷣdicta cõmiſit ad cau⸗

. 2
.

telã debet ſe facere abſolui ab excõicatiõe.Sci⸗
endũ tamẽ pſᷣm oẽs doc.in dicta de.eoſ.qꝙ nõ ſo
lum ignoꝛãtia facti ſʒ etiã iuris excuſat ab hac
excõicatiõe illas ꝑſonas que nõ tenent᷑ ſcire iu⸗
ra.Tales em̃ nõ ſunt excoicati.j.q.iiij.S.notan
du.⁊ de ſen.ex.c.cum illoꝛum. R

OIncludo igũ quo ad ꝓhihitionẽ ſepul

c ture:qꝙ quilibet moꝛiẽs in pctõ moꝛtali
debet pbᷣuari eccleſiaſtica ſepultura:quã
do eiꝰpctm̃ eſt notũ.xiij.q.ij.c.nõ extimemꝰ ⁊.c.
quibus.⁊.c.pꝓ o beuntibo ⁊ hoc verũ eſt niſi ta⸗
lis ſit recõciliatus eccleſie:vel ſaltẽ fecerit aliqð

ſignũ penitentie:tunc em ſepeliri poteſt:⁊ here⸗

des tenent᷑ ſatiſfacere ꝓ eo.extra de ſepul.c.pa⸗
rochiano.⁊.c.a no bis el.ij.ð ſen.excõ.niſi iĩ illis
caſibus in quibo etiam poſt penitentiã negat᷑ ſe
pultura:vt ſupꝛadictũ eſt de raptoꝛe. Similr

ſi quis excõicatꝰin moꝛte oſtendat ſe cõtrituʒ:⁊

moꝛiat᷑ anteq; abſolui poſſit non debet ſepeliri
in ſacro niſi pus abſoluat᷑ ab excõicatiõe.extra
de ſen.excõ.c.a no bis.el.ij.Si aũt iam fuerit ſe/
pultuin ſacro talis excõicatꝰnõ debet exhũa⸗
ri ſ ibi abſolui pᷣt poſt moꝛtẽ:vt notat᷑ in dicto
c.a nobis.qñ in moꝛte oſtendit ſigna cõtritiõis
⁊ pnie:vr etiã dicit᷑ in ſũma confelſ.libꝛo.iij.titu.
xxxiij.q.cæxj. Quando aũt aliquis dicat᷑ oſten⸗
diſſe ſigna cõtritiõis ſufficit ꝓbare ꝑ vnũ teſtẽ.
xxvj.q.v.c.qui recedũt.⁊.c.ſe.⁊ ibi nota.glo.qꝛ
ex hoc nulli pꝛeiudiciũ generat᷑.ar.in.c.placuit.

Et. c.cũ itaq;.cum ibi nota.ꝑ glo.de con.di.iiij.

Et idẽ notat᷑ in ſumma confeſ.libꝛo.j.ti.xvj.q.
iij.O benedicte deus quot ſceleratiſſimi hoĩes
moꝛientes in pctis moꝛtalibo:⁊ publici pecca⸗
toꝛes publice in ecdeſijs ſepeliunt᷑ cum marxi⸗

mis honoꝛibus. Pꝛofeccto clerici ſeu religioſi
tales ſepeliẽtes moꝛtaliter peccant.extra ð rap.

c.ij.Et taliũ coꝛpoꝛa ſi poſſunt ab alijs diſcer⸗

ni debent exhumari ⁊ ꝓijci extra ſacrũ.c.ſacris.

de ſepul.⁊? eccłia ſiue cimiteriũ debet recõciliari
c.conſuluiſti.de con.ec.vel al. Scðm tñ Ho
ſtien. Ray.⁊ Gof.vt nota.in ſũma.cõfeſ.vbi.&.
occulti pctõꝛes poſſunt ſepeliri niſi ſint excõica
ti vel heretici:qꝛ qͥbo nõ cõicamꝰ viuis:nec moꝛ
tuis cõicare debemꝰ.c.ſacris.de ſepul.⁊.c.ſane
qð ſupꝑ.xxiiij.q.ij.⁊.c.a nobis.el.ij.de ſen.excõ.
Alij auũt xpᷣiani quib nõ eſt ꝓhibita ſepultura
nec rõne pctõꝝ ſuoꝛũ:nec rõne ĩterdicti debent

ſepeliri a viuis cuʒ diligentia. Uñ dicit Ric.in

iiij. di. xlv. ꝙ illi qui ſepeliũt moꝛtuos ſuos cuʒ
honoꝛe licet faciant aliquã põpaʒ in exequijs:
dũmodo ſolũ id faciant ſᷣm cõſuetudinẽ pꝛie:⁊
nõ excedãt ſtatũ ſuũ nõ ſunt repᷣhendẽdi.vt em̃
dicit᷑ in.l.ſi quis ſepulchꝛũ.S.ſũptꝰfuneris.ff.ð
reli.?⁊ ſum.fu. Sũptus funeris debet fieri ſᷣm
facultatẽ ⁊ dignitatẽ defuncti.Et vt habet᷑ in.lᷣ.
⁊ ſi quiſ.eodẽ ti. Sanctiꝰ eſt teſtatoꝛẽ funerari
de ſuo:qᷓ; legatarios legata cõſequi vł heredes
Talia nãq; funeralia ſunt opera pietatis ⁊ mi
ga 3

Bermo

ſericoꝛdie.l.⁊? ſi qs.S.ſed ĩterdũ.ff.de reli.⁊ ſum
ptibo fu.cum ibi nota. Hoc etiam vertit᷑ in ma
gnã ↄſolatiõeʒ viuoꝝ:⁊ honoꝛẽ moꝛtuoꝝ:⁊ eſt
opus laudabile.vñ laudat᷑ magnꝰ Alexander

qui vt inquit qͥntus curtius inuento dario ini
mico ſuo a/ꝓpꝛijs ſeruis derelicco vulnerato ?z

moꝛtuo in vehiculo ſuo fudit lachꝛymas:et fe⸗

cit eũ moꝛe regio ſepeliri.Et hec ſufficiant ꝓ pꝛi

ma parte noſtri ſermonis.
NDPars ſecunda de moꝛientium teſtamenta⸗
ria dupoſitione. 2=
Irca ſcðᷣam partẽ huius ſermõis de
c moꝛientiũ teſtamentis:⁊ vltimis di⸗
ſpoſitioniby queruntur tria dubia.
Pꝛimo nũqͥd oia teſtamẽta debeãt
ſeruari. Et videt᷑ pᷣma fadie ꝙ ſic.Naʒ dicit᷑ in.c.
iudicante ałs.indicante.extra de teſta.volũtas
ceſtatoꝛis ð bet ꝑ oĩia adimpleri.Facit ad hoc.c.
conſideratio.⁊.c.admonere.xvj.q.j.vbi idẽ hr̃.
Leges qͥʒ ciuiles fauent vltimis defunctoꝝ vo
luntatibo:vñ ðꝛ ꝙ attendẽda ſꝑ eſt voluntas te
ſtatoꝛis.l.ſi mihi ⁊ tibi.iĩ fi.⁊.l.ab oibo Nredib⸗
S. j. ff. de lega.j.ſed ↄtra argui poteſt. Nam dicit
glo.in.c.admonere.xvj.q.j.ſuper verbo.pie.q;
ĩvoluntates defunctoꝝ nõ ſunt pie ſᷣuari non
debẽt. xvij.q.vlti.c.quicunq;.⁊.ff.de reli.⁊ ſum.
fu.l.ſi quis.S.huiꝰactio.v.quid g.⁊.l.quidã.ff.
cõdi.ĩſtitu.⁊.l.nõ opoꝛtet.ff.de his qͥb vt indi.
Ad hanc q̃ſtionẽ reſpõdet Ric.in.itij.di.xlv.ar.
iiij.q.j.dicẽs:ꝙ teſtamẽta rõnabilit᷑ facta debẽt
fᷣuari:⁊ nullo modo infringi.Non aũt quãdo
cõtinent irrationabilitatẽ. Eſt aũt teſtamẽtũ ir⸗
rõnabile tripliciter. Pꝛimo rõne teſtatoꝛ..ſ.
qñ nõ põt facere teſtamentũ:vt ſunt derici:qui
nõ poſſunt teſtari ð rebus eccleſie:vt inqᷣt gio.
in cquia nos.de teſta.Et notat dominus Do⸗
minicus de ſanco geminiano in.c.pꝛeſenti.de
officio oꝛ.li.vj.?⁊ Antonius de butrio in.c.rela⸗
tum el.ij.de teſta.? Innocen.in.c.eum in offi⸗
cijs.eo.ti.ꝑ dictum capłm.et per capłm.ad hec

7.

de teſta. ⁊ per.c.j.xij.q.iij.Dicit tamen glo.in di

cco.c.pꝛeſenti.de officio oꝛ.poſt Hoſtien.q cle⸗

rici poſſũt teſtari ⁊ diſpõere de redditibo quos

ꝓcipiũt ſolum vt ſtipendia ꝑſonalia. Et ita vi /

det᷑ eſſe de conſuetudine.· Et idẽ inquit Panoꝛ.
in dicco.c. cum officijs.de teſta.vñ de diſtribu/

tionibo quotidianis que ſibi pꝛoueniunt ꝓ ſti
pendio perſonali teſtari poſſunt ⁊ diſponere.c.

vnico.de cle.nõ reſi.li.vj.poſſunt etiam teſtari
de bonis acqᷣ ſitis intuitu dignitatis dericalis:
vt ꝓ miſſis dicendis ⁊ huiuſmodi ſᷣm Petruzʒ
quẽ ſequitur Cinus in aut.licentiam.E. de epi
ſcopis et dericis.Et hanc eandem ſententiã te
nent Hoſtiẽ.?⁊ Innocẽ.in.c.quia nos.de teſta.
vbi dicunt:ꝙ ſi dericus ratiõe officij aliqua ac
quiſiuit:vtputa:quia fuit capellanus alicuius
pᷣncipis qui ei multa donauit poteſt de talib
donatis ad libituʒ diſponere:⁊ mulco magis

2.
I

de acquiſitis intuitu ꝑpſone:vel ex ſucceſſiõe co⸗

gnatoꝝ:aut donatiõe amicoꝝ.vel induſtria p⸗
pꝛia.vtputa doctrinavel exercitio licito.vt in di
cto.c.quia nos.⁊ qð ibi nota.De alijs aũt rebꝰ
mobilibo eccłie ⁊ de fructibo ꝑceptis ex bñficijs
habẽtibo dotẽ aſſignatã:lʒ dicat Ulde.vt refert
in ſũma cõfeſſoꝝ lib.ij. ti.v.q.xij.ꝙ de ipis cleri⸗
ci pñt teſtari vbi eſt cõſuetudo.quã opinionem

etiã tenuit Hoſtieñ.⁊ Lau.in.c.ſi epiſcopꝰ.xij.

q.v.tamẽ tutiꝰ eſt tenere ꝙ nõ poſſint per iura
pallegata niſi dimitcerẽt cauſa elemoſyne pau⸗
peribo vel religioſis locis ⁊ hmõi.c.ad hec.⁊ ca.
relatũ.el.ij.de teſta.vel cauſa remũerãdi fuitia
honeſta tam a cõſanguineis q; ab excraneis re
cepta.dicto.c.relatũ.S.licet. Ultra pꝛefatos aũt
caſus potiꝰ dicẽda eſt coꝛruptela qᷓ; cõſuetudo
⁊ ideo eſt repꝛo bãda.qꝛ quicqͥd habẽt clerici de
talibo redditib eccłie eſt pauperũ:⁊ ð bet diſtri
bui in pios vſus.c.cdlericos.j.q.ij.⁊.c.auruʒ.xij.
q.ij.⁊.c.fi.xvj.q.j.poſſent tamẽ ð pᷣdictis bonis
teſtari ad libitü ſi tantũdẽ expẽdiſſent de/ꝓpꝛijs
bonis in vtilitatẽ eccłie.vt inquit Panoꝛ.in di
cto.c.cum in officijs.per.c.ſi quis.xij.q.ij.⁊.c.ſi
epiſcopꝰ.xij.q.v.Limito tamẽ hoc ⁊ illð quod

dictũ eſt ſupꝛa.ſ.clericos poſſe teſtari de redditi

bus quos perceperũt tanqᷓ; ſtipẽdia ꝑſonalia:
⁊ hmõi:nõ eẽverũ quãdo dicti dlerici eſſent ob⸗
ligati reddere ipᷣi eccłie.vtputa quia dolo vł cul
pa ſua etiã leui danificauerũt eccłlam.tunc em̃
tenent᷑ ſatiffacere dicte eccłie ᷑ᷣm Berñ. ⁊ Hoſt.

1in.c. ea que.de officio archi. Et de hoc videt᷑ eſſe
textꝰ apꝑtus i.l.quicqͥ d. C. arbi.tu. Facit.l.ſi res.

ff.de admi.tu. Item ſi de bonis eccłie alicui fece

rũt gratiã.ſᷣm Inno.in.c.cum in officijs.de te⸗
ſta.allegat.l.oſtẽdimꝰ.ff.de fideiuſ.tu.⁊.l.ij.⁊ vł

timã.C.eo. Item ſi paſſi ſunt ꝓpter negligẽtiam
ſuã rem eccłie pꝛeſcribi: pᷣm Panoꝛ.in.c.ex pꝛe⸗

ſentiũ.de pignoꝛibi.⁊ allegat.c.placuit.el.ij.xx⸗

q.iij. Item ſi redditꝰ eccłie in vſus inhoneſtos
cõſũmauerũt.xij.q.iiij.c.j. In his em̃ caſibo ⁊ ſi
milibo tenẽtur ſatiffacere eccłie ãteqᷓ; alið diſpo
nant.Et dicit Panoꝛ.in.c.cum pſᷣm.de pꝛeben.
⁊ digni.ꝙ debent ſatiffacere de patrimonio vel
aliũde.xij.q.iiij.c.j.⁊.ij.quia de altari viuere de⸗
bent nõ luxuriari.Et accipit᷑ luxuria ꝓ oĩ luxu:
ſeu illicta ↄ cupiſcẽtia.xliij.di.in pᷣn. Et iõ aliter
teſtari de pᷣdictis nõ licet.
Eligioſi q̊ʒ pꝛofitẽtes tria vota ſubſtan⸗
r tialia teſtani nõ poſſunt.xix.q.iij.c.quia
ingrediẽtib.⁊ in aut᷑.de mona.S.illud.
⁊.C. de ſacroſanc.eccle.aut᷑.ingreſſi.⁊.c.ij.de te⸗
ſta.⁊.xij.q.ij.c.nõ dicatis.ſalua tamẽ det᷑mina⸗

tione.c.ſi qua mulier.xix.q.iij.⁊.S.ſi qua młier.

in aut.de ſan.epiſco pis.vbi concedit᷑ patri qui
ingreſſus eſt religionẽ anteq; diſponeret de bo
nis ſuis poſtea diuidere dicta bona int᷑fuios.
Religioſi tamẽ nouitij anteqᷓ; fecerint ꝓfeſſiõʒ

teſtari poſſunt cũ etiã ad ſeculũ reuercivaleant.

£ — — —— .

ſie 0
Knu
Kndi
üen
dfficſs
slen,
Monem
i.
Dan
jne au
becra.
lifuina
neist
Nros git
ſucrudo
cenade
etdiſtni
unzci.
s bonis
de pris
wndi
gi. 14l
o gvod
dengois
onala:
ſarob
Novkat
wnccñ
viackeſe
llins.
nicifee
is de ee⸗
tli
giginam
ncare
di
bonefos
b ꝛſi
1 diho
Nechen.
nonio ⸗
iwerede⸗
poilur
Stiöalier
.
ſubſtn⸗
a
cidede
dermina/
vaml.
pamgi
en n
eſilos
atſi
A.

Foliũ

extra de regu.c.ſtatuimꝰ. „Wp
NAYAY pubes q̊z.i.maſculus ãte quartũde

i cimũ annũ:⁊ femina ante duodecimum
annũ nõ poteſt condere teſtamẽtũ.ſi ta⸗
men tetigerit vltimũ annũ quartũdecimũ.ſ.in

maſculoꝛ duodecimũ in femina:poteſt teſtari.

l. qua etate.ff. de teſta. ⁊.S.pꝛeterea.⁊ ibi gloſa.
inſti.quibo nõ eſt per.fa.te.Fatuus etiã non po

teſt teſtari nec furioſus ſi nõ habet lucidũ inter/

uallũ.S.item nec funooſi.inſti.eodẽ tit᷑.⁊.c.cũ di
lectus.de ſuc.ab inteſta.⁊.c.fi.de teſta.⁊.l.furio
ſum.C.qui teſtam.fa.poſ. Item nec filiuſfami
lias nõ hẽs peculiũ caſtrẽſe nec q̃ſi caſtrẽſe.ĩſti.
qᷣbo nõ ẽ ꝑ ·fa.te.in pᷣn.⁊.S.j.⁊.C.eo.l.penul.⁊.c.
licet.de ſepul.lib.vj.

Fruus q̊;z non poteſt teſtari. inſtit. eo. in

ſpꝛin. ⁊.c.illud.xiij.q.ij.facit.l.quod atti⸗
net. ff. de regu. iur. Item nec ꝓdigus cui
eſt adminiſtratio bonoꝛũ iuterdicta.l.is cui.ff.

de teſta. ⁊. S.itẽ pdigus.inſti.eo. Item nec mutꝰ

qui nihil loqui poteſt:⁊ ſurdus qͥ oino nil au⸗
dit.vt patet inſti.quibo nõ eſt per.ſa.teſt.S.item
mutus.Si tamẽ pꝛedicta impedimẽta inſanie

vel ꝓdigalitatis aut ſurditatis ⁊ hmõivenerũt

poſtqᷓ; confectũ fuitteſtamẽtũ:nonvitiat᷑ ꝑ hoc

nec fragit᷑.vt patet inſti.eo.S.ſed ſi quis.In ali
quibo etiã caſibo ſurdi ⁊ muti poſſunt facere te⸗

ſtamentũ:quãdo ſunt litterati ⁊ ſciunt ſcribere.
S. ſepe.inſtit.quibo nõ eſt per.fa.teſta.Cecus q̊ʒ
poteſt teſtari cũ ſolẽnitcate que habet᷑.C.qͥ teſta.
poſ.i.hac cõſultiſſima.Teſtamẽta etiãvſurario

rum publicoꝝ nõ valẽt ſed ſunt irrita ipᷣo iure.

ca.quãqᷓ;.de vſuris.lib.vj.ſ.quãdo nõ fecerunt

pꝛius cautionẽ ſeu ſatiſfactionẽ ſᷣm foꝛmaʒ ibi
traditã. Quãdo igitur teſtamẽtũ eſt factũ a ſu⸗

pꝛadictis vel ab alijs quibo a iure pꝛohibitũ eſt
teſtari nõ eſt ſeruãdũ. Item ſi quis faciat here⸗
dem incapacẽ:vt ſunt fratres minoꝛes.o.exijt qͥ

ſeminat.de verboꝛũ ſigni.⁊ per Bar.in mino⸗

„

rica ſua. v*
Ecũdo teſtamẽtũ eſt irrationabile quã⸗
ſ do aliquis teſtat᷑ de re quã nõ habet:nec
habere poteſt. Nemo em̃ in aliũ trãſfer⸗
re poteſt quod nõ habet.l.nemo.ſff.de regu.iutr̃.
Et tale fuit teſtamẽtuʒ Lipithoci qui fecit teſta⸗

mẽtũ in quo multa milia ducatoꝝ reliquit ad

pias cauſas.Et cũ interrogarẽt eum circũſtan⸗
tes quomõ poſſent ſolui tante pecunie:reſpon⸗
dit. Hic ſtat pũctus. Ideo dicit᷑ vulgarit᷑. Hic

ſtat punctus dixit pediculus. Similiter nõ va
let teſtamentũ de re que acquiſita fuit per rapi⸗

nam vel aliũ malũ contractũ quãdo debet᷑ per
ſonis certis.ſecus vᷣo quando illoꝝ reſtitutio
eſt incerta:quia tũc põt reliqui ad pias cauſas.

ca. cũ tu. extra de vſu.

Eñntio teſtamẽtuʒ eſt irrationabile ratio⸗
t? ne modli teſtãdi.vtputa cuʒ quis exhere⸗

Qat luos filios qui exheredari nõ merue

rũt ⁊ totũ dat alijs. Et iõ ĩqt Ang.ĩ ᷣmõe ð vita

dericoꝛũ:⁊ habet᷑.xvij.q.vltima.capło quicũq;
Quicũq; exheredato filio heredẽ facit eccciam
querat aliũ qͥ ſuſcpiat:nõ Auguſtinn.
Uando aũt teſtamentũ nõ eſt ilicitum
q ex his trib cauſis debet ſᷣuari etiã ſi nõ
ſint teſtes qui reqͥrunt᷑ de iure ciuili:vt ĩ
capło cum eſſes.⁊.c.relatum.extra de teſta.vbi

duo vel tres teſtes ſufficiũt:? maxime ad pias

cauſas.Ut etiã habet᷑ in ſũma cõfelſ.li.ij. ti.v.q.
ciiij. Un dicit dñs Ant.de bu. in dicto. c. cũ eẽs.
ꝙ ꝓbatio duoꝛũ teſtiũ idoneoꝝ videt᷑ reddere
oino certam voluntatẽ defuncti:? qualitercũ⸗
q; conſtet ꝓ certo de voluntate teſtatoꝛis oĩno
debet ſeruari in foꝛo conſcientie ſi legitima eſt:
qꝛ nõ poteſt cõtraueniri ſine peccato.xiij.q.ij.c.
vltima.vbi dicit᷑.vltima volũtas teſtatoꝛis mo
dis omnibus ſeruari debet:⁊ ſunt verba Gre⸗
goꝛij.hec ille. B
Ecundo queritur nunquid executoꝛes
8teſtamentoꝝ teneantur ſtatim adimple
re voluntatẽ defuncti.Et reſpõdet Ric.
vbi.ð.õarti.v.q.ij. C aut teſtatoꝛ determiauit

tempꝰifra quod vult teſtamentũ executioni de
mandari:aut nõ.Si pmo modo nõ tenent᷑ exe

cutoꝛes tentiõe neceſſitatis ante illud tempus

teſtamentũ executioni demandare:niſividerint

citius explẽdo maioꝛẽ poſſe facere deſuncto vti
litatẽ:tũc em̃ ⁊ ſi in foꝛo iudiciali cõpelli nõ poſ
ſint ad citius implendũ.l.cedere diẽ.ff.de vᷣbo.
ſi.tamẽ ad hoc eos conſciẽtia debet cõpellere qñ
id facere poſſunt ſine detrimento:qꝛ pꝛeſuppo
nendũ eſt ꝙ voluntas defuncti fuit:vt illo mo
do:⁊ illo tempoꝛe teſtamentuʒ implerent:quo
eſſet expedientius ⁊vtilius anime ſue.Si autẽ
nõ ðterminauit tempus:aut executoꝛes habẽt
libere bona de quibus poſſent ſtatim teſtamẽ/
tuʒ exequi:⁊ tenent᷑ qᷓ; citiꝰpoſſunt executiõi de
mãdare.l.in oibo.ff.de reg.iur.vbi ðꝛ. In oĩb
obligatiõib in qͥb dies nõ ponitur:ppᷣſenti die
debet. plongãtes aũt ſolutionẽ minꝰdicunt᷑ ſol
uere.l.ſi cui.in fi.ff.de vᷣbo.ſi.vbi Paulꝰiuriſcõ
ſulcus ait. Minꝰſoluit qui tardius ſoluit. Nã
⁊ de tẽpoꝛe minꝰſoluit᷑.qͥ aũt cito dat:biſ dat:vt
nota.in.S.itẽ ſi ille. Inſti.de fideiu.plus aũt ſol
uere ðꝛ q añ tpᷣs ſoluit.S.plꝰaũt. Inſti.de acti.
Si igit᷑ teſtamẽtoꝝ executoꝛes ifra ãnũ ab ad/
monitiõe epᷣi pias defunctoꝝ volũtates nõ ad
impleuerint cũ poſſent ꝑ epᷣm debẽt adimpleri
⁊ exequi:extra de teſta.c.eos qͥ dẽ.⁊.c.tua nobis
⁊.c.iohãnes.Et hocetiã ſi teſtatoꝛ ĩcerdixerit:ne
epᷣs ſe itromittat.Uñ in dicco.c.tua nobis.⁊ in
ſũma cõfeſ.li.ij.ti.v.q.iiij.vm Hoſtien.ibi.⁊ eo.
ti.q.xcvij.pᷣm Ray.⁊ glo.Si vᷣo non hñt bona
in pꝛomptu nõ credo inquit Ric.vbi.S.ꝙ de⸗
uoluat᷑ poſt annũ poteſtas ad epᷣm.Tenentur
tamẽ facere qð in ſe eſt:vt bona habeãt ⁊ diſtri

buõt ſuo tꝑe.Quod ſi nõ fecerint tenent᷑ ſolue⸗

ga 4

re penas quas in teſtamento teſtatoꝛ impoſuit
heredib ſuis non exequẽtibo volũtatẽ ſuã in tẽ

poꝛe. Et illa pena poteſt licite accipi.S.pene q̊ʒ

nomẽ.vᷣſi.ſed huiuſmodi.inſti.de legatis.imo

in.S. item mixta.inſtitu. de acti.dicit᷑. ꝙ ille qui
relicta eccleſijs vel alijs venerabilibo locis dare
diſtulerit vſq; dũ in iudicio vocet᷑ ipᷣm relictuʒ

dare compellit᷑ ⁊ aliud tãtũdem ꝓ pena.Lales

heredes nõ adimplẽtes volũtate defuncti: pñt

pꝛiuari hereditate:vt᷑ notat dñs Anthoniꝰ de

butrio.in.c.ſi heredes.extra de teſta. roee⸗ doc.

in. c. Johãnes.eo.ti.

EFErtio querit᷑ an talis dilatio pꝛeiudicet

t animabo defunctoꝝ.Et reſpodetur ſᷣm
LYbo mã in quadã queſtiõe de qͥdlibed.
Et Rich.in.iiij.di.xlv.axti.v.q.iiij.⁊ vt etiã ha⸗
betur in ſũma confeſſo Peoir tit.j.q.cxiij.
anime defunctoꝝ ꝓpter hoc patiunt᷑ aliqð detri
mentũ.Quia operatio exterioꝛ vltra operatiõʒ

actus interioꝛis valet ad aliqð accidẽtale pꝛe⸗

miüi.Ergo a ſimili executio volũtatis teſator
Vltra bonã voluntatẽ quã habuit valet ſibi ad

aliqð alleuamẽ quo pꝛiuat᷑ per dilationẽ. JItẽ
quato citius eccłie miniſtri pauꝑes recipiũt
legata:tanto citius ꝓ illis defunctis oꝛãt cum
c ᷣ teneant᷑. Siłiter quãdoq; ipſi teſtatoꝛes

fu erũt negligẽtes in facdendis illis elemoſynis
quas facere tenebãtur vel ĩ reſtituẽdo male ab⸗
lata. Et ideo diuio iudicio ſepe ꝓꝑmanere cogũ⸗
tur in purgatoꝛio donec ab eoꝛũ bheredibo ſitc ſa
ciffaccuʒ. Unde legit᷑ in cronicis oꝛdinis nr̃i de
gquodꝗ qui tenebat᷑ ab ingreſſu paradiſi qͥuſq;
facta fuit reſtitutio ad quã tenebat᷑. Si tamẽ le
gata ſua nunq; ſoluerẽtur:nõ tamen ꝓpter hoc
ꝓpetuo remanerẽt in pena:lʒ tardius ab ea libe
rentur defũcti.Et de hoc habet᷑ exemplũ quod
accidit nõ ſunt adhuc vigintiqͥnq; anni in ciui
tate Mediolani. Nam i quadã domo habita⸗

bat quedã aia que duob diebin hebdomada

videbat᷑ de nocte ad modũ magni fantaſmad

⁊ cuiuſdã magni gigãq nigri. In ea aũt domo

ha bitabat qda vidua que cõfitebat᷑ fratribo no
ſtris:vic; pꝛi fratri Jacobo de caſtiliano:⁊ ha⸗

bebat filiũ vingintiqnq; annoꝝ deuotũ oꝛdis

njr̃i.Qui cũ eſſet infirmꝰ ⁊ q̃dã nocte deberet re
ciꝑe medicinã tenebat lucernã ĩ camera tota no
cte:⁊ ſiliter matre eius qᷓ doꝛmiebat in aticame

ra cũ ancillis habebat aliã lucernã accẽſam Cũ
aũt dicta vidua vellet ſurgere ad pᷣparãdã me⸗/
