ibidem.Nã cũ potentia viſiua noctue ⁊ aquile
ſint eiuſdẽ generis quo ad accũ videndi:tñ po⸗
tentia viſiua aquile q̃ irreuerberaᷓ oculis ſoleʒ
in rota intuet᷑:nobilioꝛ ẽ potentia viſiua ipſius

noctue:que ſolis radios appꝛehendere nõ põt.

Siliter potẽtia viſiua oculi ſani:nobilioꝛ ẽ po⸗

tentia oculi infirmi:⁊ ſic de alijs potentijs:q tã⸗
to ſunt nobilioꝛes:qᷓ;to ſunt magis appꝛehenſi⸗

ue o bieccoꝛũ.Quo pᷣſuppoſito.cũ obiectuʒ hu⸗
mani intellectꝰ ſeu appetitꝰ ſit ſimpłr verũ ⁊ bo⸗
num increatũ:qð eſt beatificatiuũ ipᷣiꝰ intellectꝰ
ſᷣm heologo s in.iiij.di.xlix.cõcludit᷑ ꝙ om̃eſ
diuitie mũdi cũ nõ poſſint acqrere ⁊ appꝛehẽde/
re tale obiectũ.imo illi quivolũtttes diuitias ac
quirere:⁊ diuites fieri incidunt in cẽptationeʒ ⁊
laqueũ diaboli:⁊ deſideria multa inutilia ⁊ no
ciua:que demergunt hoies in interitũ ⁊ ꝑditio⸗
nem:vt ait apłs.j.ad himo.vj. Ideo acquire⸗
re oẽs mũdi diuitias:ꝑ quas hõ nõ cõſequitur
obiectũ ſui beatificatiuũ:nõ ẽ tãtũ laudabile ſic

vincere ſeipᷣm:ꝑ quod acquirit regnũ celoꝛũ.vt
dicit ſaluatoꝛ Mat.xj. Ideo dicit Boe. in. ij. de

ↄſo.pꝛoſa.iiij.Quid ergo o moꝛtales extra peti
tis intra vos poſitã felicitatẽ:oñdã bꝛeuit᷑ ſũme
cardinẽ felicitatis.Eſtne aliquid tibi teipᷣo pᷣcio
ſius:nõ inquies.Igit᷑ ſi tui cõpos fuerꝭ:poſſide
bis qð nec tu amittere velis: nec foꝛtuna vnqᷓ;

poſſit auferre.bec ille.

Ecũdo ꝓbo ꝙ victoꝛia ſuijpᷣiꝰ ẽ nobili⸗
ſ oꝛ:ꝛ ⁊ pᷣcloſioꝛ cũctis generib ſciẽtie mũ⸗
dane.Fundamentum huiꝰ rõnis ponit

j. de regimine pncipũ. Cõſeruare ſanitatẽ meliꝰ

ppbus.ij. Topi. dicens. Oñ vnũ ẽſimpłr ꝓpt al⸗

terum illud alterũ eſt ſimpliciter meliꝰ ⁊ eligibi
lius.patet. Nã medicina oꝛdinat᷑ ad ſanitatem.
ideo ſanitas eſt melioꝛ medicina:vñ dicit pᷣus

eſt omi medicina.Quo pᷣſuppoſito peto quo fi⸗
ne ⁊ reſpectu acquirit᷑ ſapiẽtia:ſiue quecũ q; ſecẽ
tia.⁊ certũ eſt ꝙ ideo vt cognoſcat᷑ verũ a falſo:⁊
bonũ a malo:quo cognito malũ euitemꝰ et bo
num oꝑemur:qð vtiq; aliter fieri nõ poterit ni

ſi ꝑ victoꝛiã ſuijpᷣiꝰ. Uñ phᷣus.j. Mecha.dicit.
Sapientẽ nõ oꝛdinani ſed oꝛdinare opoꝛtet: et

ſapient eſt regere ⁊ nõ regi.Et in.ij.Ethi.iteꝝ di

cit. Ut ſciamꝰ nõ ſcrutemur ſed vt oꝑantes bo⸗

ni efficiamur.Tulliꝰ quoqʒ in tuſcu.q̃ſtionib⸗

luib.iiij.ait.Sapiẽtis ꝓpoſitũ eſt ſeipᷣm bñ regere

7 nihil qð penitere poſſit facere.Si ̊ oĩs ſapiẽ⸗
tia ad h̊ oꝛdinata ẽ:vt quiſq; ſeipᷣm vincat ⁊ bñK

regat:cõcludit᷑ ꝙ victoꝛia ſuijpᷣiꝰ excedit nobili⸗

tate omſem mũdi ſapientiam.Et h̊ eſt qð inquit
GBregꝰ.xviij.lib.moꝛał.dicẽs. Huiuſmõi mun/

danoꝛũ hominũ ſapiẽtia ẽ:coꝛ machinationib⸗

tegere:ſenſum verbis velare:que falſa ſunt ve⸗
ra oſtendere:que va ſunt falſa demõſtrare:hanc
qui ſciunt ceteros ſuꝑbiendo deſpiciunt. Uera
aũt iuſtoꝛũ ſapiẽtia ẽ:nihil ꝑ oſtentationẽ facere
vera vt ſunt diligere:falſa deuitare:bona gratꝭ
exhibere:mala libẽter tolerare:carnis illecebꝛas

cõpeſcere:nullã iniurie vltionẽ querere: cõtume

liam lucrũ putare:hec ille.Ex qua rõne colligit
ꝙ ſapiẽtioꝛ ẽ pauꝑcula młier que ſeip̃am bñ re
git:⁊ paſſiões ſuas rõni ſubijcit:qᷓ; ſint oẽs mũ
di ſapiẽtes ſeipᷣos nõ bñ regentes:⁊ paſſiões ſu
as inoꝛdinatas rõni nõ ſubijcientes. U
Ertio ꝓbo ꝙ vincere ſeipᷣm eſt laudabi⸗
t lioꝛ virtus qᷓ; totũ mundum ↄtemnere
⁊ qᷓ; ingredi ſtricciſſimã religionẽ. Fũda

mẽtũ ratiõis ponit ph̊ᷣus.iij. Lopi.di.UVbi con

tingit vnũ ſine altero eſſe:illud ſimpłr eſt meliꝰ
eo:patʒ hec regula.Nã auccoꝛitas papalis que

psõt eſſe ſine ſacerdotali eſt no bilioꝛ auctoꝛitate

ſacerdotis:que nõ põt ſtare ſine papali.Quo pᷣ

ſuppoſito: peto nũquid qᷣs poſſit ſaluari ſine cõ

temptu omniũ mũdialiũ ⁊ ingreſſu religionis:

⁊clarũ eſt ꝙ ſic:dicẽte dño Mat.xix. Si vis ad
vitam ingredi:ſerua mãdata. Scdðo qro an qͥs

etiã ingrediens religionẽ poſſit ſaluari ſine ab⸗

negatione ſuijpſiꝰ:⁊ refrenatiõe ſenſualitatũ in

oꝛdinatarũ ⁊ malarũ cõcupſcentiarũ.Et claruz
eſt ꝙ nõ:dicẽte dño Mat. xvj. Qui vult venire
poſt me.ſ.ad vitã eternã abneget ſemetipſum ⁊c̃
Et ideo cõdudit᷑ ꝙ abnegare ſeipᷣm eſt maioꝛis

virtutis:qᷓ; ↄtemnere totũ mundũ.⁊ qᷓ; ingredi

religionẽ:ſine hac abnegatiõe.Ait em̃ Gregꝰ.in

omel.ſuꝑ Matcheũ.Foꝛtaſſe laboꝛioſum non
eſt hoi relinquere ſua:ſed valde laboꝛioſum eſt

relinquere ſemetipᷣm. Minꝰ quippeẽ abnegare
qð habet.Ualde aũt multũ eſt abnegare qð eſt
rr

Bermo

hbec iũlle. Et Cõfirmant᷑ pdicta ꝑ diſtinctiõeʒ bti
Tho.ij.ij.q.ciiij.ar.iij.in coꝛꝑe qonis di.Cũ q̃/
niit᷑ an victoꝛia ꝓpꝛie volũtatis ſeu abnegatiõis
pꝛij deſiderij q acqᷣrit᷑ ꝑ obedietiã ſit maxima

iter oẽs vᷣtutes. Rñdeo ꝙ ſic.Cuʒ em religioſꝰ

tria cõtẽnat:⁊ tria deuoueat:viq; caſtitate:pau
ptatẽ:⁊ obedientiã ⁊ tato aliqͥd ſit no biliꝰ qnto
eſt a nobilioꝛi ſbᷣiecto:vt ðꝛ.j.de aĩa.ij. Mecha.
⁊ i.viij. Topico.Cũ pauꝑtas ſit a terrenis reb
caſtitas a coꝛꝑe:obediẽtiã vero a volũtate:que

eſt nobilioꝛ coꝛꝑe ⁊ diuitijs. Seqᷣtur ꝙ maioꝛ

eſt laus ⁊ meritũ religioſo i victoꝛia ⁊ abnega⸗
riõe ꝓpꝛie volũtatis:qᷓ; ſit i obſᷣuatiõe caſtitatis
⁊ pauꝑtat ⁊ ꝑ ↄns iĩ cõtẽptiõe totꝰmũdi. xXx
. Varto ꝓbat᷑ ꝙ vincere ſeipᷣm eſt lauda
gq buliiꝰicõꝑabiłr:qᷓ; debellare totũ mũdũ
ſiue iperio tꝑali ſiue ſpũali. Et ꝓ funda
mẽto bulꝰrõnis occurrũt mihi duo verſꝰ mo⸗
rales Eſopi di.De pᷣcio victi pendet victoꝛia:vi
ctoꝛ Latus erit:victi glłia qᷓnta fuit. Declarant᷑
bi verſus hoc exemplo.Nam pᷣſuppoſito ꝙ leo
pugnaret cuʒ mure:⁊ ecõuerſo mus pugnaret
cum leone:ſi leo vinceret murẽ:vł mus vinceret
leonẽ peto cui maioꝛ laus ⁊ głia daret᷑. Et certũ

eſt ꝙ nõ leoni.Et rõ eſt:qꝛ cũ ipe ſit foꝛtiſſimus

gialiũ:⁊ ecõuerſo mus ſit ipotẽtiſſimꝰminima
laus vel nulla ei daret᷑ ſed bñ ↄtrariũ. Nã mu⸗
ri maximꝰhonoꝛ eſſet.Et rõ eſt qꝛ cum ſit aliqd
exiguũ ⁊ ipotẽtiſſimũ:tñ ſuperaſſet leonẽ oium
foꝛtiſſimũ. Similłxr ſi qͥs in haſtiludio vinceret
boĩem vilẽ ⁊ inexꝑtũ:minimãvł nullã laudem
hrfet. Ecõtra vero ſi qͥs puer vel hõ inexꝑtꝰ ⁊ q̃ſi
ipotẽs de equo deponeret armigeꝝ ſtrenuiſſi⸗
mũ:⁊ in armis potẽtiſſimũ:vtiq; maximã ſibi
głiam acqᷣreret ⁊ honoꝛẽ.Quo pſuppoſito pe⸗
to qͥd ſit maiꝰ⁊ nobiliꝰ:an ſolꝰanimꝰ vniꝰhois
an ſimul oĩm hoim coꝛꝑa:oẽſq; mũdi diuitie.
Et clarũ eſt ꝙ ſolꝰanimꝰ dicente phᷣo.j.Echico.
Bona aie ſũt magis bona q; bona coꝛꝑis. Et
vj. Politi.dicit. Lriplex eſt bonũ ſcʒ bonũ aĩe:
bonũ coꝛꝑis:⁊ bonũ exteriꝰadueniẽſ:iter q̃ aia
melioꝛ eſt omi coꝛꝑe:⁊ aie bonũ omnib bonis
Et rõ eſt qꝛ cũ illð ſit meliꝰqð eſt pᷣmo pncipio
Apinquiꝰ⁊ ſimiliꝰvt ðꝛ.v.Metha.⁊ aĩa hoiiſ ſit
deo ſimilioꝛ ⁊ ꝓpinquioꝛ ꝑ itellectũ:rõnẽ liberã
voluntatẽ:⁊ amoꝛẽ:qᷓ; oia humana coꝛꝑa terre
niq; theſauri.Cõcdludit᷑ ꝙ vna ſola aia hoĩs pᷣ⸗
dictis oibus nobilioꝛ eſt ⁊ melioꝛ. Quod ſi ſic
eſt:ꝗ̊ᷓ ſeqͥtur:ꝙ ſi qs animũ ſuuʒ vincit maioꝛẽ
triũphũ hʒ ſaltẽ coꝛã deo:qᷓ; ſi totũ mundũ de/⸗

uiciſſet ⁊ ſuꝑaſſet.Et ↄfirmo hãc rõnẽ ſic pꝛacti

ce lo quẽdo.Ecce ꝙ Alexãder magnꝰtotũ mun
dũ deuicit:ponamꝰnũc caſuʒ ꝙ aliꝰhõ veniat:
⁊ cũ induſtria ⁊ potẽtia ſua Alexãdrũ deuincat
⁊ ſibi ſubijciat:peto quis potẽtioꝛ ⁊ laudabili⸗
oꝛ extimabit᷑. Et certũ eſt ꝙ ille dicet᷑ glłioſioꝛ qͥ
vicit Alexandrũ:qᷓ; ipᷣe Alexãder qͥ deuicit mũ⸗
dũ:ꝑ illã regulã ciuilẽ que dicic. Si vinco vin⸗

hi filius.

centem te:multo magis te vincere poſſum. ff de
diuer. ⁊ tꝑali.pᷣſcrip.l.de acceſſiõib.Quo pᷣſup⸗

poſito quero qͥq eſt qð fecit pncipaliter Alexan

drũ totũ mũdũ deuincere.Et certũ ẽ ꝙ fuiteius
animꝰ ſtrenuꝰ ⁊ magnanimꝰ. Si igit᷑ Alexan⸗

der animũ ſuũ viciſſet:ꝑ quẽ vicerat totũ mũdũ

vtiq; maioꝛẽ habuiſſet victoꝛiã:qᷓ; de toti mun
di debellatiõe. Pꝛopter qð legit᷑ ꝙ ſemel Areſto
tiles qͥ fuerat magiſter Alexandri:audiens illũ

turbatũ cõtra quẽdã ita vt ſibi minaret᷑ moꝛteʒ:

ſcripſit ſibi hec vᷣba dicẽs.O Alexãder audi me
magnũ documentũ docebo te. Quis eſt qͥ vicit
omes reges terre:⁊ totũ mũdũ tibi ſubiugauit:
certe coꝛ tuũ ſtrenue ⁊ nobile.Si ergo in hac re
vincis coꝛ tuũ:eo ꝙ vincens illud qð totũ mũ/
du m deuicit:eris maioꝛ victoꝛ qᷓ; fuiſti.UVis er⸗
go o ciuis:o mulier habere maioꝛẽ potentiamꝰ⁊

victoꝛisã qᷓ; vnqᷓ; habuerit Alexander magnus:
vince animũ tuũ ⁊ paſſiões coꝛdis tui.Nã inqͥt

phũs.xj.de aialibo. Potentioꝛ ẽ ſola rõ in homi
nib qᷓ; omis potẽtia in bꝛutis aĩalib⸗ ⁊ huma⸗/

nis coꝛꝑibo.Etiðo ſi quis remittit odiũ:ſeu cuzʒ
rõne carnis cõcupiſcentiã ſibi ſubijciat:cũ talis

victoꝛia facta fuerit ꝑ foꝛtitudinẽ rõnis:victoꝛia
vero totius mundi acqrat᷑ mediãte foꝛtitudine

materiali humanoꝛũ coꝛpoꝛũ:equoꝛũ:lancearũ
ſagittarũ atq; bombardarũ.Certũ eſt ꝙ talisvi

ctoꝛia eſt incomꝑabiliter excellẽtioꝛ vicroꝛia to
tius mũdi.Sʒ quid cõparo victoꝛiã ſuijpiꝰ vi⸗
ccoꝛie totius mundi. Certe qͥ ſeipᷣm vinct:deuʒ
quodãmõ ſuꝑat qᷣ in infinitũ mũdũ excedit:et

eum in eternũ facit ſue volũtati obſequẽtẽ: dicẽ

te ꝓpheta.Uoluntatẽtimentiũ ſe faciet.O gran/⸗
dis victoꝛia:o magna foꝛtitudo:o inextimabił

gloꝛia.laus ⁊ honoꝛ vincentis ſeipᷣm. Non põt
em reꝑiri in hacvita maioꝛ triũphꝰ.qð patet:qꝛ
nullibi reꝑit᷑ ꝙ victoꝛijs imꝑatoꝛũ ⁊ alioꝛũ vi⸗
ctoꝛioſiſſimoꝛũ viroꝛũ datũ ſit regnũ celoꝛũ:nõ
em̃ datũ eſt Julio ceſari:nõ Alexãdro magno

nõ Anibali:vel Scipioni aphꝛicano:non ma⸗
gno Pompeio:licet viginti ⁊ duos reges ſub/
iugauerit:imo poſt ipſas victoꝛias receperunt
eternã dãnationẽ.hoc aũt pᷣmiũ eterne felicitat⸗
⁊ regni ꝑpetui dat᷑ ſeipᷣm vincenti.Uñn Apocat.
xxj.de gaudijs paradiſi inqͥt deus. Qui viceric
poſſidebit hec:⁊ ego ero illi deus ⁊ ipſe erit mi⸗

. .

Redicta etiã vᷣitas ꝓbat᷑ qͥnta ratione q̃

p dieclit᷑ o ppooſitiõis.Fundamentũ cuiꝰ po

nit phũs.iiij. Lopi.Sicut ꝓpoſitũ in ꝓ/⸗
poſito:ita ⁊ oꝓpoſitũ in oꝓpoſito.ptʒ hec regula
Nã cum tenebꝛa ⁊ lux ſe habeãt ſicut contraria.
eo ꝙ lux eſt quedã poſitio.tenebꝛa vo vt dicit.ij

de aia.nihil ẽ niſi quedã pꝛiuatio lucis.pꝛiuatio

aut ⁊ habitꝰ.vt dicit᷑x. Mecha.ſint radirx cõtma/
rioꝛũ.hinc eſt ꝙ cũ lux ſit maxime diſgregatiua

viſus.ergo ꝑ oꝓpoſitũ tenebꝛa ẽ ipſiꝰ viſus ſum

me cõgregatiua. Et licut lux eſt delegabilis ad

=

endu.
s viger⸗
Giſtatius
cantiay
zereon
ſoꝛ gene
vſupobl
pililnfe
4all
tundeon
aut dicce.
tnlas
ſitiuns
nocct.
decodiad

bſuleus

ſanmbabch

minterd

Pisoſe
hesd

Eeget
ſoulen
ammiren
innil
ituuen.
colaue
ſcovtrwrn
lar dict 6
Urauro
Tiiortch
ult ⸗
wpenon
Cman
ſoiptie⸗
lbeno
tgofni
ißcoli
Polin
o Ct.
eo dici
ſtuctolbe
wn
poſſi
lhranler
hnik
lobſonc
AN
Aqod
.diat
ſtis. Od
ſulsine
culliben
nopot,
bicos.oe
ſtos no
pellägo
lllntheein

„
ren⸗
Neenc .
. d
edadoelee
Mhale
*D N 4
nenunizi
ANA⸗

6

,O Perzz
.1

dile Sinn
dole Siay

emaiine

Z
nnoriſchni
LSnimtotün;
ſciſibigrin
mi Cenückge
aulletioꝛ ſor
w naoꝛliſii
tqſam vine
nitü müdüen
Mütnnobſegui
mrüſeſnan,⸗
mrmdoro n
ranen e/
rwsnge/
GinsNN
Nan U.

ws:lend

bulchnunnng
ndanchüch,
Nrohli⸗
beirlaron,
umno esß,
bnih

E.
Y

Foliñ

videndũ. Ecẽs.xj. Dulcelumẽ ⁊ delectabileocu
lis videre ſolem.ita tenebꝛa luci oppoſita ẽ con/

triſtatiua.Siłiter ſi ex magno lucro facto ĩ mer

cantia. vel alio modo magnũ acqri᷑ gaudium
g ex ꝑditione ranq; er re ſibi oppoſita ſümus do

loꝛ generat᷑. Quo pᷣſuppoſito peto qͥd ſit viliꝰ et

vitupa biliꝰ in hac vita int cetera. Et certũ ẽ q ni
hil ẽ infeliaꝰ ſᷣuitute.vt inqᷣt Seneca in epka. lij.
ad Lucillũ.Cũ quo ↄcoꝛdas Tulliꝰ in li.de na

tura deoꝛũ dicit. Miſeriꝰ ſᷣuitute qͥd poſſumꝰ

aut dicere aut excogitare.quaſi dicat nihil.vñ di
cit᷑ in.l.qð attinet.ff.de re.iu.Qð attinet ad ea q̃
ſüt iuris ciuilis ſeruitꝰ ꝓ nihilo reputat᷑. Inde
iterũ dicit᷑ ꝙ ſeruitꝰmoꝛti comꝑat᷑.l.intercidit.ff
de cõdi.⁊ demon.l.ſeruitutẽ.ff.de re.iurꝭ.vbi iu⸗
riſcõſultus ait. Seruitutẽ moꝛti comꝑamꝰ.Et
igdem habet᷑ in.l.cũ hic ſtatꝰ.S.ſi donatoꝛ.ff. ð do
na. inter vi.⁊ vxo.⁊ in.S.ſi vᷣo.in auten.de nup.
Et ideo ſeruitus ẽ cõtra ius naturale.quo iure

omes hoiĩes liberi naſcebant᷑.ff. de iuſticia ⁊ iu⸗
re.l.manumiſſiões.⁊ in aucen.quibo mõis na.
ef.legitimi.S.ſiqͥ s.colł.vj. Pꝛoptertantã autem

ſeruitutis calamitatẽ multi potiꝰ voluerũt vitã

amittere qᷓ; li bertatem. Sicut patuit de cartha⸗

ginenſib.vbi regina ⁊ melioꝛes ciuitac ipſam

ciuitatem igne ſuccenderũt ⁊ ſponte ſe in ignem
pᷣcipitauerũt:ne romanis ſubeſſent ⁊ ſeruirent:
ſicut recitat Hoꝛoſiꝰ lib.iiij. Ecõtra aũt de liber

tate dicit Eſopus.Nõ bñ ꝓ toto libertas ven di

tur auro. Hoc celeſte bonum pᷣterit oꝛbis opes
Itẽ iuriſcõſultus in.l.libertas.ff.de regu.iur in
quit.Libertas eſt res ineſtimabilis.Et idẽ dicit
imꝑatoꝛ in.S.ſed cũ libertas.inſtitu.qui ⁊ qͥb

ca. manu.nõ poſ.⁊ in.l.infinita.ff.de regu.iuris
ſcriptũ eſt. Infinita ẽ eſtimatio libertatis.⁊ in.l.
libertas.la.ſecũda.ff.eodẽ titulo.iteꝝ ðꝛ. Liber

tas om̃ib reb fauoꝛabilioꝛ ẽ. Hanc libertateʒ

tã pᷣcioſam ꝑdunt hoiĩes ſeruitute. Ait em̃ phs

j. Poli.Nullꝰ ſeruꝰ ẽ naturaliter ſui iur ſʒ alte⸗

rius.Et.j. Mecha.Nõ ẽ liber qui alteriꝰ grã eſt.
Igeo dicit Juliꝰcelſus. Naturale eſt oẽs hoĩes

ſtudio libertaus incitari:⁊ odiſſe ↄditiões ſerui

tutis.Quibo pᷣſuppoſitis quero an ille qui ꝓſe⸗
quit᷑ paſſiões ſuas ⁊ inoꝛdinatas affectiões ſit
liber an ſeruus:etiã ſi eſſet dñs totiꝰ mundi.Et
certũ eſt ꝙ ſeruꝰ ẽ ⁊ nõ liber:nõ hoĩm ſeruus ſʒ
ipᷣiꝰ ſoꝛdiate affectõis ⁊ pcti:dicẽte dño Jo.viij

Qui facit pctm̃ ſeruꝰ ẽ pcti.Et.ij. Pet.ij.dicitur

A quo qs ſupatus ẽ:”eiꝰ ⁊ ſeruꝰ eſt. Etad Ro.
vj.dicit Paulꝰ.Serui facti eſtis eiꝰ cui obedi⸗

ſtis.Qð egregie ↄfirmans Tuiliꝰin paradoxis
ſuis inqͥt.O mis ſapiẽs liber:oĩs ſtultus ſeruꝰ
cui libere imꝑabit qui cupiditatibo ſuis imꝑare
nõ põt.⁊ ibidẽ.Quis neget om̃es leues:oẽs cu
pidos:oẽſq; impꝛobos ſeruos eſſe.⁊ iterũ.Ego
iſtos nõ modo ſeruos:ſed ⁊ nequiſſimos ᷣuos

appellãdos puto:licet de digniſſima familia na
ti ſint.hec ille.In hiſtoꝛijs quoq; Alexãdri ma

gnilegit᷑ bꝛachmãni ſcripſerũt ei dicẽtes. Tu
hoſtes exterioꝛes ſpolias:vt interioꝛes nutrias

tu hoies tue ſubijds ſeruituti ⁊ vicijs tuis inte⸗

rioꝛibus ſeruis.Augꝰ etia.xiiij.de ciui.dei.c.xv.
inqt. Pꝛima cã ſerultutis pctm̃ eſt.Et in epigra
matib ꝓſperi epigrãmate.liij.ideʒ ait. DHalus

etliam ſi regnet ſeruꝰ eſt:nõ vniꝰ dñi ſed qð gra⸗

uius eſt:tot dnoꝝ quot vicloꝛũ.Cũ ergo ſeruitꝰ
om̃is ſit pᷣter naturã:vt inqͥt Arꝭ.j. Politi.c.iij.
Et vt inquit Tulliꝰlib.ij.philippicoꝝ di. Serui
tus poſtremũ maloꝛũ omniũ eſt.Et ibidẽ li.iij.
etiã ait.Omis ſeruitus eſt miſera:⁊ nihil fediꝰ
ſeruitute:pꝛofecto conſtat qᷓ; viliſſimi ſint illi:qͥ
vicijs vacantes ſerui efficiunt᷑ voluptatũ. Econ

trario aũt apparet nobilitas illoꝛũ qui refrenãt

vicia:iuxta illud Gofredi in poetria. Liberis ẽ
vicijs qͥ nõ inſeruit habendis.Et Zulliꝰin rhe⸗
toꝛica noua.lib.vlti.c.x.Liber is exiſtimãdꝰ ẽ:qͥ
nulli turpitudini ſeruit.Sola vᷣtus in ſua pote
ſtate eſt.Sed qð peius ẽ dico ꝙ talis ſeruꝰpctõ
rum ẽ vilioꝛ ſeruus qͥ poſſit repiri.Et ratio ẽ:qꝛ
pctm̃ nihil eſt:dicẽte Aug;.in lib.de natura bo/
ni. Peccatũ nõ eſt natura aliq̃:ſed ſimplicit᷑ de⸗
fectus ⁊ pꝛiuatio boni.Et idem ait Anſel.in li.
de ↄceptu virginali.Et ꝓbat ſanctꝰ Bona.in.ij.
di. xxxiiij.arci.ij.q.iij.quia cũ bonũ ⁊ ens cõuer ⸗/
tant᷑.j.Ethi.quodcũq; eſt bonum inqᷓ;tuʒ ens:
⁊ ideo cũ pctm̃ nunq; habeat in ſe aliquã boni⸗
tatem:dicit᷑ eſſe nõ ens ⁊ nihil.iuxta ilud Joh̊.
j.c. Sine ipſo factũ eſt nihil.i.pctm.Cuʒ igitur
peccatoꝛ ſit ſeruꝰ peccati ſui vt ſupꝛa dictum eſt
qð peccatũ dicit᷑ nihil ⁊ melius ſit ſimplłr eſſe q;
nõ eſſe.ij de generatiõe:patet ꝙ incomꝑa biliter
eſt vilioꝛ talis ſeruꝰ peccati:qꝛ nullũ in ſe habet
bonitatẽ qᷓ; ſi eſſet ſeruꝰ vilioꝛis homis mundi
Cũ inter ens ⁊ nihil ſit infinita diſtãtia:⁊ ꝑ con⸗
ſequens infinita vilitas.Ex qᷣbo omibo cõdu⸗
ditur ꝑ locũ ab oppoſitis:ꝙ ſeruãs libertatẽ ſu
am ⁊ ſubijdiens ratiõi ſuas paſſiões:acquiriti⸗

dicibilẽ victoꝛiã ⁊ honoꝛẽ.Econtra vo vacãtes

voluptatibus nõ ſolum efficiunt᷑ ſerui peccato

rum: ſed etiã ipᷣiꝰ diaboli:vt inqͥt glo.ſuꝑ Joh̊.

viij.c.Et ideo dixit deus diabolo Beñ.iij.dũ eẽt
in ſpecie ſerpẽtis.Lerrã om̃i temꝑe manducab
id ẽ pctõꝛes terrenos ⁊ ſenſuales in cibũ habebᷣ
⁊ dominiũ.Siliter Mar.v.ſcriptũ ẽ. cũ vnã

legionẽ demonũ eieciſſet xpᷣs a quodã demoni⸗

aco:miſit illos in gregè poꝛcoꝛũ:qui ingreſſi ſta

tim eos ſuffocauerũt. Per poꝛcos em̃ intelligũ

tur ſenſuales cõcupiſcetijs vacãtes:in qͥbꝰ habi
tat diabolus ⁊ tandẽ eos in baratri pfundũ de
mergit Luc.quoq;.xv.legit᷑ ꝙ filiꝰ ꝓpdigus ad,

heſit vni ciuiũ regionis illiꝰ in quã prexerat.id

eſt diabolo qui regnat in regiõe peccati ſᷣm glo.
O igit᷑ ßue nequã o ſcelerate peccatoꝛ:o ſerue di
aboli:o ſubdite inimici tui:⁊ beelʒebub iniquiſ⸗
ſimi:o viliſſime famule:effuge qᷓ; cctius ab hac

ſeruitute ⁊ vade ad libertatẽ ꝑ vicioꝛũ moꝛtifi⸗

rXxr 5

7

Bermo

catiõcʒ:⁊ recupera dignitatẽ tuã quã amiſiſti.ſ.
viuendi ſᷣm ronẽ. Exemplo Ualerij maximi de
quo narrat᷑ in geſtis romanoꝛũ.EX cum eſſet
octuagenariꝰ⁊ virgo:⁊ a multis narrarent᷑ ſue

victoꝛie virtutes:⁊ gre oibus impoſuit ſilentiũn

dicés. Scitote generoſi ciues ꝙ ð vna victoꝛia
ſupꝑ oẽs alias victoꝛias gliari poſſuʒ ⁊ debeo:
qm nequiſſimã carnẽ meã domui:⁊ cõcupiſcẽ
tiaʒ mea carnalẽ cunctis dieb vite mee:vſq; ad
moꝛtẽ rõni ſubieci. Aliud exemplũ habemꝰ de
Alexandro magno:de quo legit᷑ in geſtis gre⸗
coꝝ:qꝙ cũ in ſiria vocatꝰfuiſſet ad ↄuiuiũ ꝑ re⸗
gem cicilie:ad honoꝛãdũ eum fecit adduci pul
cherrimas mlieres q̃s potuit hr̃e.Contigit aũt

ibi eſſe tres pulcherrimas iter alias:quas Alex

ander impudice ↄcupiuit. Quod rex cicilie co⸗
gnoſcẽs:voluit Alexãdrũ retrahere ab hactur⸗/
pi cõcupiſcẽtia.Fecitq; ðpingi pulcherrimũ pã
nũ:⁊ poni ex oppoſito Alexandri:vt ex directo

poſſet illũ aſpicere:⁊ in panno illo erat depicta
quedã pulcherrima domicella vicq; pudicitcia ?

ſecuʒ ducebat alias pulcherrimas domicellas.

Sup caput pᷣme erat ſcriptũ:pꝛudentia.Suꝑ
caput ſcð e erat ſcriptũ iuſticia. Suꝑ caput ter⸗
tie erat ſcriptũ:victoꝛia maxima. Pudicitia at

coꝛonabat pꝛudentiã di. Sine me nihil ſapis.

Deinde coꝛonabat ſcdᷣam dicens. Sine me nõ

regnas. Poſtremo coꝛonãdo tertiã ⁊ dicebat.
SDine me nõ triũphas.um aũt Alexander ꝓꝑ⸗
ſpexiſſet picturã ⁊ ſcripturã legiſſet:licet poſuꝰ
elſſet i turpitudine libidinoſa:deteſtatꝰeſt eaʒ ex
documẽto pudicitie:⁊ ceſſauit a poꝛi furoꝛe li⸗
bidinis ſue.LTandẽ ꝓpoſitũ fuit a ſapietiſſimis
coꝛã Alexandro q̃ eſſet maioꝛ victoꝛia iter oẽs:
⁊ ab oib ibi ſtantibo diffinitũ fuit ⁊ cõcluſũ:q;
nulla maioꝛ eſt in mũdo victoꝛia qᷓ; vincere ſe/
ii m ? cõcupiſcentias ꝓpꝛias. P
ttL Erciũ exẽplũ habem? de Diogene pho
(llinico. Nam fuit etiaʒ alius Diogenes

dict?babilonius. De iſto em̃ Diogene cinico ðꝛ

in libꝛo de moꝛibus ⁊ vita phoꝝ:⁊ etiaʒ ponit
Ualeriꝰmaximꝰlibꝛo.iiij. Alexander magnꝰ

nõ potuit vincere ↄtinentiã eiꝰ. Diogenis inqͥt

Ualeriꝰ ↄtinentiã nõ potuitvincere Alexander:
ad quẽ cũ acceſſiſſet ad ſolẽ ſedẽtẽ:hoꝛtareturq;
vt ſi qua ab eo pꝛeſtari vellet indicaret. Rñdit

Ego qͥd a te poſcã nõ habeo:ſʒ rogo ne mihi au
feras qð dare nõ potes.Ex iterpoſitiõe em̃ ſua
ſolẽ Diogeni auferebat.Sic igit᷑ Alexãder qui
oẽs quaſi nationes deuicerat:a Diogene victꝰ

eſt. Et iõ Seneca li. vj. de beneficijs alt. Poten
tioꝛ fuit diogenes Alexandro omia poſſidente

plꝰem erat qð Diogenes nollet acciꝑe:qᷓ; qð ille
poſſet dare. Alexander Diogenẽe gradu ſuo tẽ⸗
ptauit pellere:ſʒ celerius dariũ regeʒ ꝑſarũ ſuo
gradu armis pellere potuit. hec Seneca. Ex q̃ᷓ
ſnia patzʒ:ꝙ maioꝛ fuit ↄtinẽtia in diogene qui
nihil volebat:q; potuenit eſſe in Alexãdro libe⸗

₰ 32.

ralitas danditotũ quod habebat. Fertur etiaz

er rex coꝛam Diogene traſiret. Diogenes tan/
m;illum ſpernens: nec eum reſpexit:nec honoꝛa⸗
uit. Cui dixit Alexander. Quid eſt Diogenes ꝓ
me nõ reſpicis:quaſi mei nõ indigeas. Cui ille.

Nequaq; indigeo ſeruitijs ſerui ſeruoꝛũ meoꝝ

Et Alexãder.cũ ſim dñs totius mũdi:nunquid
ego ſeruoꝛũ tuoꝛum ſeruꝰ ſum.At ille.Ego pꝛe

ualeo cupiditatibo meis refrenãs illas:⁊ ſubij⸗

ciens illas mihi:vt mihi ſeruiãt:tibi aũt cupidi
tates pᷣualent:⁊ tu ſeruꝰillarũ efficieris iuſſibus
earũ obtemperãs.Suꝑbia eſt dña tua ⁊ ancil/
la mea:tibi em imperat ego aũt eam ſuppedita,⸗/

ui.Carnalis cõcupiſcẽtia:gula ⁊ ira ſunt domi⸗

ne tue:quia eis obedis:ſed ſunt famule mee:qꝛ
eas mihi ſubieci.Et ideo dico tibi Alexãder:q i
veritate tu es ſeruꝰ ſeruoꝝ meoꝝ.Et ſic ſᷣui mei
ſuntte maioꝛes: quia eis in om̃ib obtemperas
q;to magis ego ſum maioꝛ te dñs:cui ꝑ om̃ia
tui dñi obtemperãt.Quo audito cũ ſerui Alexcãa
Qri vellent in eum irruere Alexander ait. Uidete
ne eum cõtingatis:quia ⁊ veritatẽ dicit:⁊ vᷣe ſer
uus dei eſt. Quo etiã exemplo oſtendit᷑ quali⸗
ter viccoꝛia ſuijpſius excedit viccoꝛiam totius

mundi.

ꝑ omes pꝛouincias feciſſet varijs penarũ gene⸗

ribus interfici.elephãtie a deo lepꝛa ꝑcuſſus eſt
Vuic cũ vniuerſa medicoꝛũ ac magoꝛũ agmia
ſubuenire nõ poſſent capitolij pontifices h̊ de⸗

creuerunt conſiliũ:piſcinã infantiũ occiſoꝛũ ſan

guine impleri debere in quo ſanguine calido ſta

tim vt nudus deſcẽderet Auguſtꝰ.mox poſſent
vulnera eius lepꝛe mũdari.Miſſum eſt igitur

7 de patrimonio regis tria milia ⁊ eo amplius
infantes adducti ad vꝛbẽ romõ:pontificibꝰtra⸗⸗

diti ſunt capitolij. Die aũt cõſtituto egrediente

Conſtantino de palacio:⁊ ad hoc eunte in capi⸗
tolium vt ſanguis innoxiꝰ fundaret᷑ occurrit ei
multitudo innumerabiliũ mulierũ que omnes
reſolutis crinibo nudatiſq; pectoꝛid:dãtes vlu
latus et gemitus coꝛã eo:ſe in platea fundẽtes
lachꝛymas ſtrauerũt. Percũctatꝰ itaq; qua de
cauſa hec multitudo mulierũ iſta faceret didicit
phas eſſe matres filioꝝ eoꝛũ:quoꝛũ effuudẽdus
ſanguis tam diu eẽt:quouſq; piſcina replere?
in qua medendi cauſa ipᷣe lauandꝰ deſcenderet
⁊ ſanandus.Tunc imꝑatoꝛ exhoꝛruit facinus:
iuſſitq; tare carrucam:atq; erigens ſe conuo⸗
catis vniuerſis dixit. Audite me commilitones
mei:⁊ om̃es populi qui aſtatis. Sicſemꝑ no
ſtra contra hoſtes certamina in pꝛelijs ſtetiſſe
nuncupant᷑:vt reus eſſeclegibus ⁊ capitaliſnia

Vartü exemplũ habet᷑ de Conſtantino
ꝗq imꝑatoꝛe in legẽda ſancti Silueſtri ba
pe vbi dicit᷑. Conſtantinꝰ imꝑatoꝛ mo/
narchiam tenẽs imperij:cuʒ plurimas ſtrages
martyrũ dediſſet: ⁊ innumerabilem populum

gulitek.
Gͤbock
no non
incolun
flie
crcebin
4ofil
Ouidiu
rincarn⸗
ſouumt
na il
tnus
mus en
dodimu
ler vnlit
lonrnten
1diunis
ſisthn
os
aN
Wor!
ctlio
ſupot
ton/
Hottmn
b Mp
tuur
Vaeere
fiaoresſi
glecſere

(anderit

uinnoc⸗
Cpefareg
an ſit
lntioneth
ſinedeckat
ſvos matr
ſchiclan
Couderesn
lanrodpar
usdeue
mürchrict
nculoſecn
acbed
lchen
Gade
gemap⸗
franeie
diſtare
tkermin
ficareo
ctaletea
lens. 0
ferinn
dirigene
narer de
Plseſt⸗

Soadrenmnſupt
ꝛinſurde
unefamulene
Nondi Aerice
dn. Eſifi
nomiedene
anoäſange
ridſi
3
oſanaiSt
plonmass
rrunis gannn
Nolehnn in
niutw nplis
indartt Ncunta⸗
Mimi Monnd

igglenn hh,
gangnsl,
s. G0ρ7⁵
ü ti
us CtN

puniret᷑: quicũq; aliquẽ ocadiſſet infantẽ. Erat
q; hoc ſtatutũ in bello:vt facies quã pubertas
nõ nouerat:gladium euaderet bellatoꝛũ:⁊ vite

incolumis ꝑmaneret.Nunc itaq; qð in hoſtiuʒ

filijs cuſtoditũ eſt:in filijs noſtroꝛũ ciuium exc⸗/
ercebimus.eſimus legibus rei qui pugnan/

do fideliter de omi gente meruimꝰ eſſe victoꝛes

Quigd iuuat barbaros ſuꝑaſſe: ſi a crudelitate

vincamur.lã viciſſe excraneos natiões bella⸗

toꝛum vtus ẽ populoꝛũ:vincere aũt vicia ⁊ pec

cata vᷣtus eſt moꝛũ.In illis pᷣlijs foꝛtioꝛes exti

timus illis: hic nobiſipᷣis foꝛtioꝛes ſimꝰ: vinci

mus em̃ noſipſos dũ a mala nos voluntate ex

cludimus:⁊ qð inconſulte deſideramꝰ conſul⸗

te ⁊ vtiliter execramur. Hoc aũt facimus qñ vo
luntatem dei noſtris volũtatibus anteponimꝰ
⁊ diuinis deſiderijs nõ obulãtes noſtris deſide

rijs repugnamus. In hoc igit᷑ certamine victof
nos eſſe hac rõne gaudeamꝰ:vt agnoſcamꝰcon

tra noſtrã ſalutẽ noluiſſe pugnare.Nam qui co

natur ꝑpetrare qð malũ ẽ:captiuitate vtiq; ſtu
det libertatem.Cũ ergo fuerit in iſto cerramine

ſuꝑatus victoꝛiã obtinet victus:qm̃ victoꝛia ꝑ⸗
ditionẽ iuenerat:⁊ malã captiuitatẽ incurrer at

poſt triũphũ:ſi triumphus diei põt: qñ pietas
ab im pietate vincit᷑:⁊ iuſtica ab iniuſticia ſupe

ratur. Uincat ergo nos pietas in iſto cõgreſſu.
Bene etem̃ omniũ aduerſantiũ poterimus eſſe

victoꝛes ſi a ſola pietate vincamur. Omniũ nã⸗

q; ſe eſſe verũ dñm cõpꝛobat:quiverũ ſe ſeruum

oſtenderit piecatis. Melius ẽ ergo moꝛi ſalua
vita innocentium:qᷓ; ꝑ eoꝛum interitũ vitam re
cuperare crudelẽ:quã tñ recuꝑare incertũ eſt:cũ

certũ ſit ꝙ recuꝑata crudelis c᷑.Cũq; ad iſtã con
tentionem om̃is exercitus omiſq; ꝓplłus diutiſ
ſime declamaſſet:iuſſit in cõſpectu omniũ filios
ſuos matrib reddi:dona ſiliter ampliſſima et

vehicula multa dari:⁊ annonã iuſſit expendivt

gaudẽtes reuerterent᷑ ad ꝓpꝛia que flentes vene

rant ad patriã aliena. Pꝛopter quã victoꝛiã ſui

ipſius deus ſtatim reduxit euʒ ad fidẽ ⁊ baptiſ⸗
mũ ⁊ chꝛiſtianiſſimus effectus eſt ⁊ a lepꝛa mi⸗

raculoſe curatus.Et tandẽ ad vitã eternã perre⸗

xit ⁊ ab eccłia canoniʒatꝰ eſt. Quintum ⁊ vlti
mũ exemplũ habemus de beato pꝛenr̃o Fran/
ciſco:de quo legit᷑ in legenda eius:ꝙ cũ ſemel ꝑ
geret a peruſio ad ſanctã Mariã de angelis cũ
fratre leone ſocio ſuo vocauit eũ cũ aliquãtulũ
diſtaret ab eo ⁊ dixit. O frater leo ſcribe:ꝙ ſi fra
ter minoꝛ daret toti mũdo bonũ exemplũ ⁊ edi⸗

ficationem magne ſanctitatis:in h̊ nõ ſtat perfe

eta leticia.Et poſt modicũ iterũ vocauit eum di
cens.O frater leo ſcribe:qꝙ ſi frater minoꝛ face⸗

ret innumerabilia miracula: ſurdiſq; redderet

auditũ:cecis viſum:mutis loquelã:claudoſq;

dirigeret: atq; lepꝛoſos mũdaret:paralyticos ſa

narec:demões ab obſeſſis coꝛꝑib eijceret: et qd

plus eſt etiã quatdiduanos moꝛtuos reſuſcita

Sermo.xiij.

ret:in hoc nõ ſtat ꝑfecta leticia.Et poſt modicuʒ

iterũ exclamauit dicẽs.O frater leo:ſi frater mi⸗

noꝛ haberet omem ſcientiã liberalẽ:oinemq; co

gnitionẽ ſcripturarũ ⁊ eas ꝑfecte intelligerec:ha

beretq; ſpiritũ ꝓphetie:vt nõ ſolũ pꝛedicere ſciret
futura ⁊ longe diſtãtia:ſed etiã cõſcientias ho⸗
minũ ⁊ ſecreta coꝛdiũ cognoſceret:in boc nõ eſt
perfecta leticia:poſt que v ba iterũ dixit. O frat᷑
leo:ſi frater minoꝛ ſciret om̃ein vtutẽ herbarum
⁊ lapidũ:om̃emq; pꝛietatem animaliũ ⁊ om⸗

niũ creaturarũ:tam terrenarũ qᷓ; celeſtiũ:habe⸗

retq; ꝑfectam noticiam ⁊ cognitionẽ de curſu ſi
derũ:⁊ omniũ aliarũ rerum noticiã ꝑfecte habe

ret: ſciretq; adinuenire om̃es mũdi theſauros:

in hoc nõ eſt ꝑfecta leticia.Et iterũ poſttmodum
exclamauit dicens.O frater leo:ſi frater minoꝛ
haberet linguã angelicã ⁊ eſſet melioꝛ pꝛedica⸗
toꝛ mundi ⁊ adeo Benepalenterch om̃es infide
les cõuerteret ad fidẽ chꝛiſti:⁊ omes pctõꝛes ad
penitentiam animaret:ſcribe ꝙ in hoc non ſtat
ꝑfecta leticia. Ad que vᷣba ſtupefactus frat᷑ leo
interrogauit eũ dicens. Pater dic queſo in quo
ſtet ꝑfecca hois leticia. Cui beatus Franciſc cõ
clufiue reſpõdit:qꝙ ꝑfecta lecicia eſt vincere ſeip⸗
ſum:⁊ ſenſualitates:cõtumelias:⁊ ꝑſecutões:at
q; verecũdias tolerare patiẽter.cõtra inimicos
nõ iraſci.nec cõtra eos qui nos offendũt animo
turbari ſed eos diligere.atq; furoꝛem animi no
ſtri rõni ſubiugare:atq; inoꝛdinatũ aſpetituʒ et
fenſuales motus ac deſideria refrenare. Cuius
conſiliũ ſi obſeruauerimꝰ.eterne gloꝛie triũphũ
ꝑ viccoꝛiam ꝓpꝛiarum paſſionum acquiremus
Ad quã ille nos xc.

Feria quarta in hebdomada ſnen de miſſa

meũ.Luc.xxij.⁊ in miſſa PuS
b ferie.Quãatũ ſic digna:excellẽs ⁊ ma
gnifica natura humana oſtẽdit no
ſter benigniſſimus ſaluatoꝛ qui nõ dedit aucto
ritatem cõſecrandi ſuũ pᷣdoſum coꝛpus ⁊ ſan⸗
guinem angelis.aut archangelis.thꝛonis.aut
dñationib.pncipatib.aut poteſtatibo.vel vᷣtu⸗/
cibus.nõ etiã hac excelletia inſigniuit cherubin
aut ſeraphin.ſed ſolũ hoiem elegit ad h digniiſ./
ſimum officiũ.ſicut dedlarat magiſter ſubtilis

Joh. Scotus in.iiij.di.xiij.⁊ irrefragabilis the

ologus magiſter Ylexan. de ales.in.iiij.ꝑte ſũ⸗
me.in cractatu de euchariſtia.Sʒ inter oẽs ho⸗

mines ſoli ſacerdotes ſunt pᷣelecti qui habẽt au
ctoꝛitatem cõſecrãdi.⁊ nõ aliqui alij cuiuſcunq;

oꝛdinis vel dignitatis exiſtãt.vt declarant pᷣfa⸗
ti theologi vbi ſupꝛa.Et ſeraphicꝰ theologus.ſ.

Bonauentura in.iiij.ſen.di.xiij.⁊ ibi Richardꝰ
noſter ar.j.q.ij.⁊ de hoc ẽ textus in.c.j.SO.vna o
extra de ſũma trinitate ⁊ fide catholica.⁊ in.c.R⸗

Yxr ₰

—

lectis.xxv.di. Ideo exclamat Aug.in.li.de ecle ſpatè in dño. De q̊ ſacrificio tres ↄſiderationes alegui
ſiaſticis dogmatib dicẽs.Nulla eſt maioꝛ di/ faciemus. Pꝛima dicet᷑ dedaratiõis.Scða veri oxocl
gnitas ſub celo qᷓ; ſacerdos ði ad celeſtia ſacca ficationis.Tercia fruccificatiödis. Pſaaroe
ptractanda ↄſecratus.O ſacerdos dei:ſi altitu Pars pꝛima in qua decdarat᷑ quid ſit miſſa: dege
dinem celi contemplaris alcioꝛ es:ſi pulchꝛitu ⁊ a quo ſit oꝛdinata:⁊ quare dicat᷑ miſſa:⁊ qu eGaanfien
dinẽ ſolis:lune:atq; ſtellaꝝ rimeris pulchꝛioꝛ bomines obligent᷑ ad am. — fanoni
es:ſi diſcretionẽ angeloꝝ diſcretioꝛ es:ſi oium Uia inquit Tullius in pᷣmo de officijs. 4 huiſteſ
dnoꝝ ſublimitatẽ ſublimioꝛ es:ſolo tuo crea⸗ q O mis que de quacũq; re tradit᷑ inſtitu EKEN.
toꝛe inferioꝛ es.hec ille.Berñ.q̊ʒ in ſermone de tio:a diffinitione debet ꝓficiſci.Et Ar.i ftiteyfie
octaua paſce ait.O quãtã dignitatẽ:⁊ q̃ntã no⸗ j.de anima inquit.Diffinitio ẽ pncipiũ om̃is de c l
bilititate:qᷓntũq; donũ ↄtulit vobis deus o ſa/ mõſtratiõis.Et.vj.Topi.ac.vij. Mecha.⁊.j.ac mIolst
cerdotes .progatiuaʒ em̃ oꝛdinis veſtri pᷣtulit ij. Poſterioꝝ etiã ait. Diffinitio indicat eẽ rei ꝑ (aone d
deus oibus regibo ⁊ imperatoꝛibo terre:ptulit eſſentiã.Uñn Pla.in Thimeo inquit:ꝙ in omi An
oꝛdinẽ veſtrũ oibo oꝛdinibo mundi:imo vt alti cauſa ſemꝑ querendũ ẽ in pᷣncipio qͥd ſit illð de oſn
us loquar pᷣtulit vos deus oibus oꝛdinibo an quo loqmur ⁊ eiꝰ ꝓpꝛietates.Et Arꝭ.in.j.poſte. aoe
geloꝛũ:⁊ omni angelice hierarchie. Sicut eniʒ ait.Ante om̃em demõſtrationẽ opoꝛtet pᷣcogno Gflimi
nõ angelos:ſʒ ſemen abꝛabe appᷣhendit ad fa⸗ ſcere de ſubiecto qͥq eſt. Ideo vos ſcirevolo miſ e(HconuIntn
cienda redẽptionẽ:ſic nõ angelis ſʒ hoibus ſo⸗j⸗ ſam a beato Augj.i cõibo ſermõib:ſermone.xix Mmuniten
liſq; ſacerdotibo cõmiſit dominici coꝛpoꝛis et ſic diffiniri. Miſſa ẽ celebꝛatio qua coꝛpꝰ ⁊ ſan⸗ Mereoe
ſanguinis cõſecrationẽ.O igitur veneranda ſa guis rpᷣi cõſecrat᷑.Et ſciendũ ẽ ſ̃m Richar.nijm Arniſe
cerdotis dignitas in terra:in cuiuſ manu velut in.iiij.len.di.xiij.ar.iiij.q.iiij.Ut etiã refert Hu/ Prchiin
in vtero beate vᷣginis filius dei incarnat᷑.O ce/ go de ſanc.victo.in.ij.de ſacris.ꝑte.viij.c.vlt᷑. ; nastit,
leſte miniſteriũ ꝑ qð pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſctrs pꝛimꝰ qui celebꝛauit miſſam fuit noſter ſalua⸗ S
tanta mirabilia operat᷑:ita ꝙ ſubuo idem dñũs toꝛ:qui cõſecrauit coꝛpꝰ⁊ ſanguinẽ ſuũ: vt ha⸗
qui in celo reſidet in manibus ſacerdotis ſacri bet᷑ Luc.xxij.⁊ in euãgelio hodierno. Pꝛimam 9
ficat᷑.de quo angelus admirat᷑:hoꝛretifernus: aũt miſſam poſt chꝛiſtũ celebꝛauit beatus Pe⸗ alchis
cotremiſcit dyabołꝰ:quẽ reuereri etiaʒ plurimũ crus aplus antiochie:vt ðꝛ in martiniana:ð ge Clusugli
debet omnis humana atq; mũdana celſitudo. ſtis ſũmoꝛũ pontificũ.c xxxiiij. Poſtea vo ſcüg Vaici
hec Bernardꝰ. Quantũ autẽ ſint venerandi Jacobus eps hieroſolimitanꝰ.⁊ ſanctus Baſi Ml d.
ſacerdotes apꝑuitĩ viſiõe ipᷣiꝰ pueri mantuani luius eps ceſarienſis:miſſe ſolẽnitatẽ quãdã no⸗ Coinsduin
nepotis vniꝰfratris noſtri:qͥ a ſeptẽ annis vſq; bis tradiderũt:quia beatꝰ Petrꝰ ſine his ſolen⸗ ſecouen
ad duodeom quaſi qtidie in miſſa vidit ſacer, nitatibo miſſam ſuã celebꝛauerat.Et bec haben/ monck.
dotem poſt ↄſecrationẽ coꝛꝑis ⁊ ſanguis dñici tur de ↄſc.di.j.c.iacobus. Poſtea vo in ſi ucceſl⸗ ndiat,
circũdatũ a duob angelis:qͥ in capite eiꝰtene/ ſu temꝑis:alias ſolẽnitates ad ſacrificiũ miſſe Iinipſaim
bãt vnã pulchꝛã coꝛonã donec recepiſſet ſacra/ eccleſia adinuenit:vt habet᷑ in.c.eccleſiaſticaruʒ. hsaginen
mentũ illud bñdictuʒ. Diot aũt Johᷣ.gerſon li. xj.di.que omia ſunt inuẽta ad maioꝛẽ reuerenti boosagef
iiij.de imitatiõe xpᷣi.c.v.Quando ſacerdos cele am ſacramẽti.ſᷣm Rich.in.iiij.di.viij.ar.iij.q.j. Abonoꝛan.
bꝛat:deũ honoꝛat:angelos letificat:eccłiaʒ edi⸗ Ebgd bhic querit᷑ quare hoc ſacrifi⸗/ lrinccls.
ficat:viuos adiuuat:defunctis requieʒ pᷣſtat:⁊ ſcuum dicat᷑ miſſa.Noia em̃ debent pꝛo/⸗ Nlineſanat
ſeſe oim bonoꝝ participẽ effict. Que omnla cõ pꝛietatibus rerũ coꝛreſpõdere ſᷣm ho. uninſaca
ſiderans btus pater noſter Franaſcein quadã in.iij. pte ſũme.q.xxxvij.ar.ij.vt patet in nonbus io ʒpoe.
epla ſua directa capło generali:ſcripſit fratrib generũ ⁊ ſpeclerũ.uij. Metha.Et ideo dicit cõ⸗ ſickſanea
ſuis di. Audite frẽs. Si btã vgo Maria ſic ho muniter: ꝙ noia debent eſſe rebus cõſona.xijq bboſtune
noꝛat᷑ vt dignũ eſt:qꝛ xpᷣm poꝛtauit in vtcro:? j.c.clericus.xvj.q.j.oſi cupis xxiiij.q.j.caplo.pu Narftlsr
ſi beũs Johanes ↄtremuit ⁊ n auſus ẽ ↄptinge/ denda.de pᷣben.⁊ dig.capło.cũ ſᷣm apłm.iſtitu. Crnne
re ſccm̃ dei verticẽ. Si ſepulchꝛũ xpᷣi ĩ qͥ ꝑ aliqd de dona. S.ꝗeſt ⁊ aliud..de epᷣis ⁊ clericis.l.de⸗ and⸗
tpᷣs iacuit ſic venerat᷑:q̃ntũ dʒ eſſe hõ ſctũs iu⸗ cernimus.C. de officijs pꝛe.vꝛ.l.bma.C.de de/ eunn
ſtus ⁊ dignꝰ qᷣ nõ iã moꝛituꝝ ſe0 eternũ viuẽtẽ fen.ciuita.l.defenſoꝛes.ff.de tutel.in autẽ.de de/⸗ gonn
2 glificatu:in quẽ deſiderãt angeli cõſpicere cõ/ Fen.ciui.in pᷣncipio.coll.j.Facit ad bᷣ lex.a nullo nemcn
trectat manibo: coꝛde ⁊ oꝛe ſumit:⁊ alis ad ſu⸗ A.de feri.cu ibi notatis.Etnota.in.l.ta vulnera ginagd
mendũ pbet. Widete dignitatẽviaz ſacerdotes: tus.in pᷣncipio.ff.ad.l.aquiliã. Ideo volo vos ta vane
2 ſcti eſrote:qim ipᷣe ſctũs eſt. Et ſicut ſuꝑ om̃es ſare hoc ſacrificiũ aꝓpellatũ eſſe miſſam triplicc crfiu
