Petrꝰ valde diues ſed durꝰ pauꝑib.intãtũ ha
bebat eos exoſos ꝙ ad domũ ſuã accedẽtes cũ
indignatiõe maxia repellebat. Quadãa autẽ die
cũ pauꝑes ſil loq̃rent᷑ de duricia iſtiꝰ vnꝰ ex eis
dixit. Ego vobiſcũ facio pacũ ꝙ bodie ab ipſo
recipiã elemoſynã.Facto autẽ pacto ⁊ pignoꝛe
poſito:pauꝑ ad domũ illiꝰ iuit ⁊ elemoſynã pe
tiuit.Quẽ cũ Petrꝰvideret pꝛe foꝛib ſtatẽ circa
ſe aſpiciẽs cũ lapidẽ inuenire nõ poſſet:panem
vnũ ſiliginis factũ ꝓ canib accepit in manibꝰ
⁊ cũ furoꝛe ⁊ indignatiõe ꝓiecit pauꝑi. Pauꝑ
vo illũ accepit ⁊ ꝓ elemoſyna ſe accepiſſe ab eo
ſocijs retulit.Poſt duos autẽ dies infirmatꝰ ẽ
Petrus ad moꝛtẽ ⁊ vidit ſe duci coꝛã iudice:de
inde vẽire quoſdã ethiopes poꝛtãtes oia mala
q̃ fecerat in ſcptis⁊ ponẽtes ĩ ſtatera.ex alt᷑a aũt
ꝑte erãt duoviri dealbati triſtes:dicẽtes nihil ſe
habere qð ibi ponerẽt niſi vnum panẽ ſiliginis

quẽ ðᷣderat pauꝑi lʒ coactꝰ ⁊ cũ ĩidignatõe:quẽ

poſuerũt ſuꝑ ſtaterã.Et cũ nõ eſſʒ facta eq̃litas
ãageli dixerũt ei. Adauge aliqͥd ad ſiliginẽ hãc:
alioqͥn ethiopes te appꝛehẽdẽt.Quib dictis re
uerſus eſt ſpũs in eo ⁊ ſanatꝰab infirmitate di
xit. Si vna ſiligo quã furoꝛe iacaui tãtũ ꝓfuit
ꝙ dãnatus nõ fui:quãto magis ꝓderit facere
młtas elemoſynas.Quapꝛopt᷑ mutatꝰ i alteꝝ
virũ elemoſynariꝰ factꝰ eſt magnꝰ. Nõ ſolũ at
liberãt elemoſyne faciẽtes a mał ſʒ etiã eos ꝓ qͥ
bus fiũt.vñ legit᷑ i aadẽ legẽda Johᷣis elemoſi

narij ꝙ cũ qͥdã captꝰfuiſſʒ ab hoſtibſi cũ miłtxꝭ

alijs.tãdẽ aliqͥ ex ↄcaptiuis ſuis ad patriã iltiꝰ
reuertẽtes dixerxũt ipm eẽ moꝛtuiſit! Ende ſibi

BGermo

ſepelirividerãt⁊ illũ eẽ putabãt. Parẽtes &̊ illiꝰ
ſingulis annis q̃ſip moꝛtuo elemoſynas facie⸗

bot.poſt q̃ttuoꝛ aut ãnos ille redijt:⁊ cũ cogno
uiſſet ea que ꝓ eo facta fuerãat dixit ſe illo tepoꝛe

quo elemoſyne fiebãt a quodã candidato ſolu
tum fuiſſe a vinculis ferreis qͥbo erat ligatus ⁊

tota die libere ambulaſſe.Et ſic fiebat ſingulis

anis in die elemoſynarũ. 3.
Ebgit᷑ q̊z q quedã bona dña q̃ credebat
Ixirũ ſuũ defunctũ:qꝛ cũ foderet auꝝ ſub
rupe quadã q̃ ſuꝑ euʒ ceciderat videbat᷑
ĩpoſſibile eũ eſſe viuũ:quotidie ꝓ aia eiꝰ offere
bat ſacerdotivnũ panẽ ⁊vnã cãdelã miſſe appo
nebat.Qui po ſtea trãſito multo tꝑe viuꝰ reꝑtꝰ
eſt ⁊ dixit ꝙ oĩ die cuz eſſet oppᷣſſus lapidibo in
illa cauerna obſcuriſſima panẽ illuʒ recipiebat

ad mãducãdũ:⁊ candelã accẽſam cũ qua vide/

bat. Legit᷑ q̊ʒ alið exẽplũ quo patetvalere de⸗
functis elemoſynas ad liberatõʒ penaꝝ.Nã cũ
qͥdã miles iꝑe Raroli magni bellũ ĩtrare debe
ret: oann cognatũ ſuuʒ vt ſi in bello moꝛeret᷑
equũ ſuũ vẽderet ⁊ pꝛeciũ pauꝑibo daret. Quo
moꝛtuo equꝰilli placuit⁊ ipʒ ꝓ ſe rtenuit:⁊poſt
mo dũ guiter infirmatꝰ equũ vendi fecit ⁊ pau⸗
peribo pciũ diſtribuit:qð nõ feciſſet ſi viuere cre
didiſſet. Hoc facto ille defunctꝰ tãq; ſol fulgẽs
apꝑuit cognato ſuo infirmo dicẽs.Cognate tu
me ꝑ octo dies feciſti penas purgatoꝛij —
equũ cuiꝰ pᷣciũ ſicut dixerã pauꝑibo nõ dediſti:
ſz nõ feres ipune.qꝛ aiaʒ tuã poꝛtabũt demões
in infernũ. Uñ ſeq̃nti noctevenerũt qͥdã demo⸗
nes ſicut coꝛui nigerrimi ⁊ ſuſtulerũt eũ in aere
clamãtes ſicut leones lupi ⁊ vrſi:⁊ poſtea illuʒ
dimiſerũt cadere.⁊ ſic miſer expirauit:⁊ ꝑdidit
aiam ꝓpt elemoſynã quã dare noluerat. R
Euertẽdo ̊ ad ꝓpoſitũ.Sivultis libera
r niab oibus piculis habete curs paupeꝝ
Sicut em habẽs bonum factoꝛẽ ſtudet
euʒz longo tꝑe retinere: ⁊ eũ tuet᷑ defendit qᷓ;tũ
põt. ita deꝰ facentes elemoſynas pauperibo.qᷣ
in hac diſtributiõe ſunt eiꝰfactoꝛes longo facit
viu ere tẽpoꝛe ⁊ vitã illis ꝓlõgat:⁊ ab aduerſita
tibo ⁊ malis ðfendit.Et ideo ðꝛ Tobie.iiij.No
li auertere faciẽ tuã ab vllo paupere. Ita em̃ fi⸗
et vt nõ auertat᷑ a te facies dñi.Ex quo dat᷑ intel
ligi ꝙ deꝰ habet ſpecialẽ curã facientiũ elemo⸗
ſynas:elemoſyna em̃ aduocat pauꝑesvt patro
nos coꝛã deo.Unñ Berñ.ait. Pauꝑes nõ ſunt
cõtemnẽdi vt egeni:ſed exoꝛãdivt patroni.Ele⸗
moſyna q́ʒ eſt armatura foꝛtis ad defendendũ
nos ↄ diabolũ ⁊ alios hoſtes.UVñn Ecci.xxix.ðꝛ
Elemoſyna ſuꝑ ſcutũ potẽtis ⁊ lances ipugna⸗
bit ꝓ te iimicos tuos. Jõ Hiero.i q̃dã epla ait.
Nõ memini me mala moꝛte vidiſſe moꝛtuũ qͥ
misicoꝛdẽ duxerit vitã.Et Augꝰ.ad heremitas
inqͥt.Yrẽs mei chariſſimi nũq; recoꝛdoꝛ me le⸗
giſſe mala moꝛte perijſſe illũ qͥ libẽter in hacvi⸗

ta oꝑa pietatis ⁊ charitatis voluit exercere. hec

——

II

ile. Etrõ buiꝰ eſt: qꝛ miſicoꝛdia boiem n
Gs

aſſociat ⁊ egrediẽtẽ aiam de coꝛꝑe comita

Amb.inqᷣt.Nõ ſunt hois opes quas ſecũ ferre
nõ poteſt:ſola miſicoꝛdia comes eſt defunctoo
rum. At cõtra de illo qᷣ eſt crudelis pauꝑibus
Pſalmographꝰ canit.Oiſpeat de terra memo⸗
ria eiꝰ ꝓ eo ꝙ nõ ẽ recoꝛdatꝰ facere miſicoꝛdiã.
Scriptũ eſt em̃ Jacobi.ij. Jiudiciũ ſine miſeri
coꝛdia fiet ei qͥ ñ fecerit miſicoꝛdiã. Patuithoc
exẽplũ quod retulit mihi qͥdã ſociꝰ meꝰ pꝛedi

catoꝛ.Nã adhuc nõ ſunt viginti anni ꝙ quidã
no bilis valde diues in ciuitate Mediolani in⸗
firmatꝰ ad moꝛteʒ viſitatus fuit a pᷣdicto ſocio
meo.Qui cũ hoꝛtaret᷑ eũ ad cõfeſſionẽ ⁊ pniam
ille deſpatus dicebat. Nõ poſſum cõfiteri qꝛ ſũ

dãͤnatus. Cũ ergo lõgo tꝑe ei pᷣdicaſſet de miſe/⸗

ricoꝛdia dei:ille ſꝑ dicebat.ſum dãnatus.Tan

dem ille ſociꝰ meus q̃ſiuit cauſã ſue dãnaciõis
ab eo. Qui rñdit. Qꝛ fui durus pauꝑibo.ideo

durus eſt mihi deus.Et qꝛ nõ habui miᷣicoꝛ⸗

diã ad pauꝑes:ideo non poſſum mipᷣicoꝛdiã a

deo impetrare.⁊ ſic deſtpatus moꝛtuꝰ eſt. Alið
q̊ʒ terribile exẽplũ accidit in puincia terre labo⸗
ris.vbi quidã diues ſed erga pauꝑes impiꝰ cũ
eſſet moꝛtuꝰ:⁊ ſolẽniter ad ecckiam depoꝛtatus

atq; ſepeliri deberet. Ecce canis terribilis niger

rimꝰ aduenit ⁊ ad cadauer appꝛopiquãs mox
illð ac ſi eẽt fruſtũ panis dilaniãdo deuoꝛauit.

Quo facto diſparuit:nec coꝛpꝰ nec canis ãpliꝰ

viſi ſunt. In cronidis etiã oꝛdinis nri legit᷑:q
in Anglia inter lãdoniã ⁊ oxoniã erat hoſpitale
celeberrimũ in quo pꝛioꝛ hoſpitalis cuʒ q̃ttuoꝛ

ſocijs erat. Sero aũt ibi applicuerunt tres pau

peres frẽs a ſccõ Frãciſco miſſi ĩ Angliã ad pꝛe

dicandũ ⁊ hoſpitiũ petierũt:ſed ꝑ illũ pꝛioꝛẽ ſi⸗
ne miſ̃icoꝛdia repulſi ſũt. Juuenis aũt quidaʒ

ex ſocijs pꝛioꝛis hoc vidẽs miicoꝛdia cõmotꝰ

eſt ⁊ clam poꝛtinario dixit. Cũ poꝛ ierit doꝛmi⸗

tũ introduc eos in domũ fenariã:⁊ ego de reli⸗
qͥs ꝓuidebo.qð ⁊ factũ eſt. Stãtib igit᷑ fratri⸗
bus ſuꝑ fenũ iuuenis ille panẽ ⁊ aquam poꝛta
uit:⁊ ſe eoꝛũ oꝛõibo cõmẽdauit acin lectũ ſuum

itrauit. In pᷣmo aũt ſomno hõc habuitviſionẽ.
Uidit nãq; xpᷣm in thꝛono terribili ad iudiciũ
cũctos euocãtẽ:⁊ſingularit᷑ audiuit citari recto

res illiꝰhoſpitał.Cũq; adducti fuiſſent oẽs:vi⸗
dit quẽdã pauperẽ in habitu illoꝝ fratrũ ãte iu
dicẽ cõquerẽtẽ ⁊ dicẽtẽ. Juſtiſſime iudex cama
bat ad te ſanguis fratrũ meoꝛũ:qui iſta nocte

ꝑ iſtos rectoꝛes in tãta neceſſitate hoſpitiũ petẽ
tes ſine cibo ⁊ potu repuiſi ſũt.Cũ tamẽ ipᷣi fra⸗/
tres ꝓ amoꝛe tuo cuncta reliq̃rint ⁊ hucvenerit
vt aias tuo ſanguie pᷣcioſo redemptas ad te cõ⸗

uertãt:⁊ iſti puis tuis negauejr᷑̃t q̃ ioculatoꝛibꝰ

canibo ⁊ accipitribo tribuũt. Tũcxpᷣus terribili
vultu rectoꝛes illos reſpiciẽs ait. O bonoꝝ me

oꝛũ infideles diſpẽſatoꝛes ⁊ diſſipatoꝛes ſic diſ

penſatis res vobis ꝑ me cõmiſſas.Etillis ob⸗

uuſerdemi
mas In
udinnis
Mglh ide⸗
onn mifleon⸗
mincndi
nck. i
naatlobo⸗
esip?
m Dpors
molis nigcr
opiquis wor
60 denoruit
anis iol
nisnilegt
janboſpine
s azqwa:
cunroes ur
nglüas er
monli
mis ͦt gig
ncrain α*
eide
nirtoNl
iptfum,
eudans
Nnleüſuwn
—
blins d
Aurcinm
nniſoroieng
lor miini
eigarcan
immiiſu o.
eboſginn hn

Giumiſßifͤ—

rbuctenn
nornscan
R
cröe md
.Obwrtt
s⸗ limf

Foliũ

muteſcẽtibo pcepit iudexvt ſuſpẽderent᷑ oẽs:qð
⁊ factũ eſt. Juuenis aũt ille hoc vidẽs ad pau⸗
perẽ illũ coꝛã iudice cõquerẽtẽ ꝗᷓ erat ſctũs Fra⸗

cſſcus abijt dicens. O pater roga me obſecto
ego em̃ feci qð potui fratribo tui 8: ꝛmihi diſpli
cuit ſeueritas ⁊ impietas iſtoꝝ ſocioꝛũ meoꝝn.
QAui dixit btũs Fraciſc'. Netimeas füli:ego eim

te ĩ meu fratrẽ recipio ex nuũc⁊ cepit illũ aplexari
ĩ cuiꝰãplexu iuuenis ille excitatꝰ eſt.⁊ totꝰ tcritꝰ
ex tali viſiõe ad pᷣoꝛis camerã cucurrit vt hec uli
nũciaret:⁊ itrãs camerã illuʒ repꝑit defoꝛ miter

ſuffocatũ ⁊ moꝛtuũ.Quo mag territꝰ ad alios

—

ſocios ꝓperauit⁊ ipos ſilłiter repꝑit ſtrãglatos
OQð vidẽs veritatẽ viſiõis iudiciarie cognouit:
⁊ fratrũ pedibo obuolutꝰ frater minoꝛ effectus
eſt ⁊ ſecẽ ꝑſeuerauit in oꝛdine.ũ aũt fama tãte
rei diuulgata eſſet multi magni viri ⁊ nõnulli
epᷣi oꝛdinẽ intrauerũt. Ex ͥᷣ ꝓdigio patent duo

Pꝛimo ſeueritas dei ᷓ nõ faciẽtes mibicoꝛdiaʒ

pauꝑibo. ⁊ſcðᷣo ei benignitas erga mivᷣicoꝛdes
reſpectu illiꝰiuuẽis fratribo ſubueniẽtis.O igit᷑
ſcã elemoſyna quãta ẽ potẽtia tua ꝓfecto tu es
illa qᷓ oia nobis bona ipetras: tu es illa q̃ pla/
cas deũ vt nõ mittat nobis flagella quep pctis
nr̃is meremur. Uñn Ecci.iij.ðꝛ. Elemoſyna pau
peris nõ erit in obliuione.Nõ ꝓ ea reſtituet᷑ tibi
bonũ ⁊ iuſticia edificabit᷑ tibi ⁊ ĩ die tribulatio⸗
nis cõmẽoꝛabit᷑. Quinta fructificatio elemo
ſyne ðꝛ ipetratõis.Facit em̃ oꝛões nir̃as exaudi
ri.vñ glo.ſuꝑ illð Ps. Judica me deꝰ.in fi.ait.
Si oꝛõem tuã vis volare ad deũ fac duas alas
ſibi:ieiuniũ ⁊ elemoſynã.Jõ Eſa.lviij.ðꝛ. Fran
ge eſuriẽti panẽ tuũ ⁊c.ſequit᷑. Lũc inuocabis
⁊ ipᷣe exaudiette:clamabis ⁊ dicet aſſum. Facit
q̊ʒ nobis gras diuinas ĩpetrare⁊ bnñdiccioneʒ.
vnð ꝓuerb. xij. ſcptũ ẽ. Quiꝓnus eſt ad mĩicoꝛ
diã bndicet᷑. Dicit em̃ deꝰ pauꝑi illud Ruth.ij.
Sit bñdictꝰ qͥ miſertꝰ eſt tui. 10
Exta fructificatio elemoſyne ðꝛ illuiatio
ſ nis.Illuiant᷑ em̃ hoĩes a deo ꝓpt᷑ elemo⸗
ſynas. Patuit de Coꝛnelio centurione:
Acx.x.qͥ cũ eẽt gẽtilis qꝛ oꝑib miicoꝛdie ⁊ ele⸗
moſynis inſiſtebat miſit deꝰ ãgelũ ad ipᷣm qͥ di
xit eł Deꝰ miſit me ad te vt ãnũciẽ tibi ꝙ elemo
ſyne tue aſcẽderũt in ↄſpectũ eiꝰ. Uade g̊ ad Si
monẽ petrũ⁊ dicet tibi qͥd te oꝑteat facere.Et ſic
mediãte elemoſyna illuiatꝰfuit in fide ⁊ ſaluatꝰ
De qua illuiatiòe fit mẽtio in.c.deiñ.circa finẽ.
xxvj. di. De hoc etiã habet᷑ alið exẽplũ qð legit᷑ ĩ
miraculis virginis Marie:vicʒ ꝙ q̃dã mulier
xpᷣiana deuota ipᷣꝰ vᷣginis habebat viꝝ paga⸗

nũ q habes qͥſdã denarios dixitvxoꝛi ſue. Bo⸗

nũ eſſet ꝙ nos daremꝰ bos denarios ad vſurã
vt aliqͥd lucraremur ꝓvita nr̃a.Cui rñdit vxoꝛ
Nogo te vt ↄ cedas hos ðnarios deo xpᷣianoꝝ

⁊ ipᷣe reddet tibi cctũ ꝓvno.ul ũlle dixit. Et vbi
iueniã iſtũ deũ xpᷣianoꝝ. Rñdit illa. ade ad
ecckłiam xpᷣiano ꝝ⁊ oibus pauꝑiba qͥ amoꝛexpᷣi

⁊ mr̃is ſue petẽt elemoſynã cõcede iſtos dena⸗
rios. Ipᷣe aũt deus nir reſtituet illos nobis qñũ

necitatẽ habebimꝰ.Qð audiẽs pᷣdictus gẽtiliis

oẽs denarios pauꝑibo erogauit.Cũ aũt indige

ret poſt aliq̊s dies dixitvxoꝛi ſue. Uellem ꝙ iſte
deꝰ xpᷣianoꝛũ nobis redderet aliquã partẽ pe⸗/

cunie ſibi ↄceſſe.Et illa rũdit. ade ad eccłiam
2 ibi inuenies aliqͥd. Cũ aũt itraſſet eccłiaʒ ſta⸗
tim inuenit denariũ argẽteũ ⁊ magna cũ leticia
poꝛtauit vxoꝛi.Illa aũt dixit. Sufficit hᷣ dena⸗
rius ꝓ nũc.vade ̊ ⁊ eme nobis necaria. Perre
xit igi᷑ ⁊ emit piſce in cuiꝰ coꝛꝑe inuenit lapideʒ
pᷣcioſum:quẽ de ↄſilio vxoꝛis poꝛtãs artificib
gẽmarijs vẽdidit eis ꝓ ducẽtis ſiuetrecẽtis au
reis. Tũc dixit illi vxoꝛ eiꝰ. Ita remunerat deꝰ
nf̃ illos qfaciũt elemoſynas amoꝛe ſuo. Rñdit
aũt ille. Vere bonꝰ ⁊ pius eſt deꝰ iſte:ꝛ mat᷑ ſua
plena eſt mip̃icoꝛdie:⁊ iõ volo effio xpᷣianꝰ.Et
ſic ũluminatꝰ in fide ĩ elemoſynis faciẽdis per⸗
ſeuerautt.

„

j. Epern⸗ fructificatio elemoſyne ðꝛ pꝛe⸗

nis. Scptũ ẽ em Ecci.xvj. Miſicoꝛdia facit lo
cũ vnicuiq; ſᷣm meritũ opeꝝn ſuoꝝ. Quadrupli

citer aũt deꝰ remũerat faciẽtẽ elemoſynã.Nã ei
qͥ ꝓ amoꝛe ſuo dat bona tꝑalia pauꝑi ipſe dat

bona tꝑalia ad ſuſtẽtatiõʒ. Coꝛꝑalia ad cõſola
tionẽ:⁊ ſpũalia ad iuſtificationeʒ: ac celeſtia ad
głificationẽ. Uñ Eſa.lviij.ðꝛ.Frãge eſurieti pa⸗
nem tuũ ⁊c̃.⁊ ſequit᷑.⁊ ſanitas tua citiꝰoꝛiet᷑:qð
refert᷑ ad bona coꝛꝑalia:⁊ añ faciẽ tuã ibit iuſti
cia tua qdð refert᷑ ad bona ſpũalia.Et glia domi

ni colligit te:qð refert᷑ ad bona celeſtia. Et eris

q̃ſi hoꝛtꝰ irriguꝰcuiꝰnõ deficiẽt aque:qð refert
ad bona tꝑalia:q̃ ſica deo elemoſynaꝝ largitõe
cõtinuant᷑ vt nunq; deficiãt. Ideo inqᷣt Aug.in
tract᷑. de oꝛõe ⁊ miicoꝛdia. Mivᷣicoꝛdia tantũ
efficacie obtinet vt autoꝛẽ ſuũ ſine pᷣmio eſſe nõ
patiat᷑ Scriptũ eſt em Ecci.xij. Benefac iuſto
7 inuenies retributõʒ magnã:⁊ ſi nõ ab ipᷣo cer

te a deo. Nec mirũ ſi deꝰtantũ honoꝛat faciẽtes

elemoſynas cũ ipᷣe ab eis honoꝛet᷑:dicẽte Salo
mone ꝓuerb.xiiij. Honoꝛat dñʒ qͥ miſeret᷑ pau
perj. O ſctã elemoſyna tu es illa q valde places
deo. Uñ ꝓuerb. xxj. ðꝛ.Facere miicoꝛdia magꝭ
placet deo qᷓ; victime.⁊ Oſee.vj.inqt dñs. Mi⸗

ficoꝛdiã volo ⁊ nõ ſacrificiũ.traſſũptiue de peñ.
di. .c. libẽter. .l.di.c.põderet. Pꝛoptea inquit

ꝓpbeta Mich. vj. Indicabo tibi hõ qiud ſit bo
num ⁊ qͥd dñs reqrat a te:vtiq;ʒ facere iudiciũ⁊
diligere mißicoꝛdiã.De qua mia inqᷣt Tullius

in oꝛatiõe facta ꝓ laude ceſaris vt recitat Aug.

libꝛo.ix.de ciuitate dei.c.ix.⁊ ad Amãtium.ca.x.

Nulla de virtutibo plurimis gratioꝛ aut admi

rabilioꝛ eſt miſericoꝛdia. Homiĩes em̃ ad deos

nulla re ꝓpiꝰ accedũt qᷓ; ſalutẽ hoibꝰ dãdo.Id⸗

circo inqᷣt ſaluatoꝛ Lu.vj.Eſtote miſericoꝛdes

latiõis. Magnã em̃ remũeratõʒ ⁊ glo
riã recipiemꝰ in regno celoꝝ ꝓ elemoſy⸗/

Bermo

ſicut ⁊ pater veſter celeſtis miſericoꝛs eſt.trãſſũ
ptiue in.S.ex his.xxiij.q.iiij. Heati em̃ mibicoꝛ
des: qm̃ ipᷣi mĩicoꝛdiã coſequent᷑ Matth.v.
Facite ̊ vobis amicos de mamona iniqᷣtatis:

vt cũ defeceritis recipiãtvos in eterna taberna⸗

cula Luce.xvj.Scriptũ eſt em̃.j.ad Chimo.iij
Piectas ad oia valec ꝓmiſſionẽ habẽs vite que

nüũc eſt ⁊ future.

Pars ſcdᷣa de obligatiõe elemoſꝛne.
Etcuũdo ĩ iſto ſᷣmòe vtvideamꝰ q̃liter

teneamur facere elemoſynã ſciẽdũ eſt

pᷣus ſᷣm Alex.de al.in.iiij.pte ſũme in

tract᷑.de elemo.q.iiij.?⁊ btin Tho.ij.ij

q.xxxij. ꝙ ſeptẽ ſunt opa miicoꝛdie coꝛpalia:et

ſeptẽ ſpu alia. Coꝛꝑalia ↄtinent᷑ in h̊ vſu.UViſito

poto cibo redimo tego colligo cõdo.De pꝛimo

oꝑe ſcptũ eſt Ecci.vij.Nõ te pigeat viſitare ĩfir⸗
mũ.Ex hoc em̃ in dilectiõe firmaberis.Et Jaco

bi. v. Religio mũda ⁊ ĩmaculata apð deũ ⁊ pa⸗
trẽ hec ẽ᷑:viſitare pupillos ⁊ viduas ĩ tribulatõe
eoꝝ.Uñnvt ðꝛ invitaſpa.Frater quidã ingroga⸗

nit quẽdã ſenẽ dicẽs.Ouo frẽs ſunt qͥrũ vnꝰ ie⸗
iunat ſex dieb in hebdomada multũ laboꝛãs.

aliꝰ vᷣo ſᷣuit egrotãtib cuiꝰ opꝰ magis acceptũ
eſt deo. Rñdit ſenex.Si frater ille qͥ ſex diebꝰ la
boꝛãs ieiu nat appẽdat ſe ꝑ pedes nõ põt eẽ eq̃/
lis iülli qͥ ifirmãtibo ðſeruit. Scða elemoſyna

eſt potare ſitiẽtẽ:iuxta illð puerb.xxv.⁊ ad Ro.
xij.Qui ſitit potũ da illi.Et de bac ſalua.Mat

thei.x.ait.Qui potũ dederit vni ex mimis iſtis

calicẽ aque frigide tm̃ in noĩe diſcipuli:amẽ di⸗
co vobis nõ ꝑdet mercedẽ ſuã. Tertia elemo
ſyna eſt cbare eſuriẽtẽ.Et de hac Tobie.iiij.ðꝛ.
Panẽ tuũ cũ egenis ⁊ eſuriẽtib cõede. Talibꝰ
em̃ paſcetibo pauꝑes dicet xpᷣs ĩ die iudicij illð
Mat.xxv. Eſuriui ⁊ dediſtis mihi mãducare.
Quarta elemoſyna ẽ redimere captiuos ſol⸗
uẽdo ꝓ eis debita ipᷣoꝝ.vt vificet᷑ illð ad Hebᷣ.
x. Nã ⁊ vinctis cõpaſſi eſtis. Itẽ defendẽdo ipo
tẽtes ⁊ pauꝑes ab oppꝛimẽtibo eos. Et de hac
Ecci.iiij.ſcriptũ eſt.Libera eũ qͥ iniuriã patit᷑ de
manu ſuꝑbi. Quita eſt veſtire nudũ.De qua
Au.iij.ðꝛ.Qui habet duas tunicas det vnã nõ
habẽti. Sexta eſt colligere hoſpites.De qua
ðꝛ Eſaie.lviij.Egenos vagoſq; induc in domũ
tuã.Et de hac miſicoꝛdia cõmẽdat᷑ Abꝛahã.vñ
vt hr̃ Geñ.xviij.recepit ĩ domũ ſuã ãgelos:iĩmo
ipᷣm dñm cũ putaret ſe reciꝑe ꝑegrinos.

Egit᷑ q̊ʒ i vitaſpa.ꝙ qͥ dj Martinꝰ noie
monachꝰ valde honoꝛabilis in ſuo mo

naſterio viſitatiõis gra ad alið monaſte

riũ ꝑgebat. Invia aũt lepꝛoſũ quẽdã reppit vo

lentẽ ad ſuũ hoſpitiũ redire ſʒ pꝛe laſſitudie nõ

valẽtẽ. Uir aũt dei eiuſdẽ lepꝛoſi laſſitudinẽ mi

ſeratꝰ:palliũ quo veſtiebat᷑ in terrã ꝓtinꝰ piecit
⁊ expãdit ac deſuꝑ lepꝛoſum poſuit:eumq; ſuo
pallio vndiq; cõſtrictũ ſuꝑ humeꝝ leuauit ſecũ

q; reuertẽs ðtulit.Cũq; iã monaſterij foꝛibus

II

app:opinq̃rèt abbas eiuſdẽ mõaſterij magnis
vocibo clamare cepit.Currite frẽs ⁊ ianuas mo

naſterij citiꝰ aꝑite:qꝛ frater Martinꝰ venit poꝛ
tans dñm ieſum xpᷣm. Stati vovt martinꝰ ad
monaſterij poꝛtã ꝑuenit is qͥ lepꝛoſus eſſe pu⸗

tabat᷑ de collo elꝰ exiliẽs:⁊ in ea ſpecie apparẽs

qua recognoſ ab hoĩb ſolet ſaluatoꝛ nr̃ ad ce
lũ aſpicete Martino redijt:eiq; aſcẽdẽs dixit.
Martine tu nõ erubuiſti me ſup terrã:⁊ego te

noõ erubeſcã ſuꝑ celos. Cũ aũt pᷣdictꝰ ſctũs vir
monaſteriũ ingreſſus eſſet dixicilli abbas.Fra

ter martine vbi eſt ille quem poꝛtabas. Culĩ ille
rñdẽs dixit. Ego ſi ſciuiſſem qͥs erat tenuiſſẽ pe
des eiꝰ.Et narrabat ꝙ dũ eũ poꝛtabat nullum
pondus ſentiebat.Oe hoc etia laudant᷑ illi duo
diſcipuli xpᷣi euntes in emaus q eũ cogerũt ad

hoſpitãdũ ſecũ credẽtes ipᷣm eſſe gegrinũ.vnde

meruerũt eũ cognoſcere in fractiõe panis.vt hr
Lu.xxiiij. Hoſpitalitatis aũtvtus maxime cõ⸗
mẽdat᷑ in.c.j.xlij.di. Septima elemoſyna eſt
moꝛtuos ſepelire.De q̃ laudat᷑ LZobias eſ.j.c.
vbi ðꝛ. Moꝛtuis atq; occiſis ſepulturã ſolia⸗
tus exhibebat. Ad has ſeptẽ elemoſynas redu
cunt᷑ oẽs alie ſubuẽtiões coꝛpales q̃ pñt fierip⸗
ximo.vt inqͥt btũs Tho.vbi FX75. ANMQ◻⁊
Unt autẽ alie ſeptẽ elemoſyne ſpũales q̃
ſdtinent᷑ in h vᷣſu. Cõſule caſtiga ſolare re
mitte fer oꝛa. Et iſte elemoſyne ſpũales

ſũt dignioꝛes coꝛpalibo.vt inqͥt Alex.ð ał.vbi q

Et ſub pma dictõe.ſ.ↄſule cõpꝛehẽdunt᷑ due ele
moſyne:vicʒ docere ignoꝛãtẽ:⁊ cõſulere dubitã

tẽ.De quib ðꝛ Jaco.vlt᷑.Frẽs mei ſi qͥs ex vob

errauerit a vᷣitate ⁊ ↄuerterit qͥs eũ:ſcire dʒ ꝙ qᷣ

conuerti fecerit pctõꝛẽ ab erroꝛe vie ſue ſaluabit

aiam eiꝰa moꝛte.Scriptũ q̊ʒ eſt in.c.inter oꝑa.

extra ð ſpon. vbi Clemẽs tertiꝰ inqͥt. Inter opa

charitatis nõ mimũ eſt erratẽ ab erroꝛis ſuiſe⸗
mita reuocare. Btũs igit᷑ ille qͥ errãti ſeu dubi⸗
tãti ꝓximo ðᷣt illð.iij. Reg.j.Accipe ↄſiliũ a me:
⁊ ſalua aiam tuj. Tertia elemoſyna ẽ caſtiga
re delinqntẽ cũ charitate.De qua in.c.tria ſunt
gña.xlv.di.ðꝛ:ꝙ elemoſina ẽ delinqntes coꝛri⸗

gere:⁊ errãtes in viã deducere vitatis. Quar

ta eſt remittere iiurias.De qua ðꝛ in.d.c.cria.qꝙ
magna eſt elemoſyna pꝑcere illis qͥ offendef̃t. Et

in.c. due ſunt. xlv. di. ⁊ ſũt vba Aug.i lib.l.ome
liarũ:om̃ł.vj.ſcriptũ eſt. Elemoſyna coꝛdis eſt

dimittere a qͥ q leſus eſt.multoq; maioꝛ: ẽ hec
elemoſyna qᷓ; coꝛꝑis. Quita elemoſyna eſt cõ

ſolani triſtes. De qua Ecci.vij.ðꝛ. e deſis plo⸗

rãtib in ↄſolatõe:⁊ cũ lugẽtibo ãbula. Et.j.ad

Theß.v. Cõſolami puſillanimes ⁊ inuicẽ edifi
cate alterutꝝ inquit Apłs. Sexta eſt ſuppoꝛ
tare defectꝰ ꝓximi:iuxta illð ad Gał.iiij. Sup⸗

poꝛtate inuicẽ in charitate.Et eiuſdẽ epłe.vj.ca.

iterũ ait Aplus.Alter alterius onera poꝛtate:⁊
ſic adimplebitis legem xpᷣ̊i. Septima eſt oꝛa
re pꝛoviuis ⁊ defuncis. Jacobi.v.ait Aplus.

miner
eſcisr
ubdas n
das. Aule
umniſehe
ter nulun
unk lde
ogenit 4
Grinüppoe
hansb,
manmedi
lnoſenack
cdusciſe
Ammiſola,
hoſnas Nar.

4
nehüles
kſolann
ne ſoödles
aAxbis
icenk duecle
ſular dudei
nlgsaros
ſer z
tſveſalusbit
ncinoge.
uro
mons ſuiſe⸗
nia mdob⸗
Ne Münne.
ncuſone
nnärs den
ms. Quer
in deN
offnden
gilölene
na ordsck
zman: ihet
noſnacko
nedaſisplo
la. t ſ
inuice edlf
neſtſuppe⸗
lii. On
Nieplen
goperur!
Ape

Oꝛate pinuicẽ vt ſaluemi.⁊ Mattch. v. ait dĩñõs.
Dꝛate ꝓ pſeqncibo ⁊ calũniãtib vos. He autẽ
elemolyne tã ſpuũales q; coꝛꝑales ↄtinẽtur ĩ bis

Sis ſolicitꝰ viſitare infirmos
Debiles antiquos ⁊ cõditionatos
Quantũ tu poreris queras adiuuare
Nõ ſinas aliquẽ fame crucaan
Des pauperibꝰ quod ſuperfluũ habes
Si vitam eternã deſideras nanciſci.
Sitienti poꝛrige potum
Sis benignus erga captiuos
AUt eos liberes:ſoluas capture mercede
auper nudus a te veſtiatur .
n do mü tuam recipe peregninu
CTura vt moꝛtuus bene ſepeliatur.
He autẽ ſunt ſpũales elemoſyne.
Officiũ illius qui eſt ſapis
Eſt cõmunicare ſuũ intetum
Et bene magiſtrare inſufficiẽtem
Conſulere imperitis
Demonſtrãdo viam ad eternõ vitam

vᷣſibo vulgarib). Et pmo coꝛꝑales be ſunt.

Juua animã cuius gratia xpᷣus moꝛtuꝰ

Tum charitate coꝛrige peccatoꝛẽ
Auiſes pꝛoximũ de ſuo erroꝛe

Hꝛa ne velit offendere creatoꝛẽ

Ignoſcas inimico ex coꝛdenõ ſimulato
Iniurie accepte ne ſis memoꝛ.
JIs qui remittit in celũ ſublimatur
Tum homine tribulato piecatẽ babeas
Konſolare afflictũ ſi charitatẽ habes
Sola aduerſitas amicũ verum demõſtrat
Sufferas ſocium qui te onerat D
Viue in pace inter cõtentioſos
Facies rem ratam eterno ſpo nſo

Bes viuis ⁊ moꝛtuis oꝛa deum om̃ipotẽtem
t det paradiſum ⁊ ignoſcat roꝛmẽtis
Non eris in charitate aliter ſi feceris R
Is ita declaratis ꝗrit᷑: vtꝝ hõ teneat᷑ ad
hb faciẽdũ elemoſynã ſub pena pcti moꝛta
lis. Claꝝ eſt em̃ ꝙ ſꝑ qͥs peccat ſaltemve
nialit᷑ qñ põt ſubuenire ꝓximo indigẽti ⁊ non
ſubuenit m oẽs doc.Nã hõ hoĩ obſequiũ ⁊ of

ficuʒ debet. l. in cõmodato.S.ſicut.ff.cõmo.l.ſi

nõ ſoꝛtẽ. S. libertus.ff.de cõdi.inde.⁊.l.ſeruus
ea.ff. de buis expoꝛ.Et rñdeo ſᷣm Rich.iĩ.iliij.di.
xv.⁊ cõiter oẽs theol·in ea.di.ꝙ cũ pᷣceptũ ð ele
moſyna ſit affirmatiuũ lʒ obliget ſꝑ nõ tñ ob⸗
ligat ad ſemꝑ:ſʒ ꝓ loco ⁊ tꝑe ſᷣm doctrinã datã
a theol. de pᷣceptis affirmatiuis:vt hr̃ ꝑ Tho.ij.
ij. q. cl. ar. ij. in ſolutõe.ij.arg.⁊ ꝑ ſctm̃ Bona.in
ij. di. xxix. in qſtiõib⸗ circa litterã.? Scotũ in.iij.
dl. ix.⁊ Rich.in.iiij.di.xxvj.ar.iij.q.iij.⁊ Alex.de

ales in.iij.pte ſũme in explanatiõe decalogi.c. j.
Et ideo inqͥt Rich̊.nr̃ vbi S.ꝙ cõſiderãda eſt fa
cultas habẽtis ⁊ miſeria indigentis.Si em̃ hõ
habet aliqͥd qð nõ ſit necariũ ſuſtẽtatiõi ſue na

ture:nec illoꝝ quibs tenet᷑ ſubuenire ſicut ẽvxoꝛ

xV

filij ſerui ⁊ ancille:⁊ ſit cauſa necitatis ſeu nota

bilis indigẽtie ex pte illiꝰ cui dãdũ eſt ita ꝙ imi
neãt ꝓbabilia ſigna extreme necitatis tũc tenek
ſubuenire indigẽti ex pꝛecepto. Si vo hõ habet

aliqͥd ſuꝑfluũ n tm̃ ſuſtẽtatiõi nature ſʒ etiã de

cætie ſui ſtatꝰ tenet᷑ de illo facere elemoſynã pau

peribo:etiã ſi nõ inueniant᷑ qꝗͥ ſint ↄſtituti in pꝛe
dicta necitate. Cõcuſio ò eſt ꝙ in caſu extreme
necitatis vel quaſi ꝗͥs tenet᷑ ſubuenire indigẽti
qñn poteſt. vt inqͥt Tho.ij.ij.qxxxij. habet᷑ ĩ ſũ⸗/
ma cõfel. lib. iij. ti. viij. q. llij. Ad hoc em̃ qͥſq; te⸗
netur pmo lege diuina. Unicuiq; em̃ deꝰ man⸗

dauit de ꝓximo ſuo Ecci.xvij. Itẽ deꝰ charitas

eſt ⁊ qͥ manet in charitate in deo manet ⁊ deꝰ in

eo.j. Joh.iiij.Et ideo qͥ nõ facit oꝑa charitatis

ↄtraniꝰ eſt deo.vt ðꝛ in.c.abijt.xj.q.ii,j. Scoo

ad hoctenet᷑ lege naturali:q dicit vt ꝗſq; faciat
alteri qð deſiderat fieri ſibi Lobie.iiij. ⁊ hbabet
in.c.humanũ genꝰ.di.j.Et ideo btũs Job hoꝛ⸗
tatur nos ad miſ̃icoꝛdiã exẽplo oim creatura⸗
rũ dicẽs ſui li.cxij. Introga iumẽta ⁊ docebũt

te:volauilia celi ⁊ indicabũt tibi:loquere terre et

rñdebit tibi:⁊ narrabũt tibi piſces maris. Pꝛi
mo igit᷑ nos mittit ad iumẽta.Et iſtud patet in
elephãtib:qꝛ ſivnus cadit ceteri currũt ad ſub
leuandũ eum. Patet etiã in equabo:qꝛ ſi mater
vniꝰpulli moꝛit᷑ alie ſuſcipiũt filiũ ad nutriẽdũ

Deinde mittit ad volatilia:⁊ iſtud patet in cico

nijs q̃ parẽtes ſenes in nido collocãt ⁊ nutriũt.

Itẽ in aquila q̃ pꝛedã ſola nõ cõedit: ſʒ auib⸗ ſe

ſequẽtib partẽ dimittit. Patet etiã ĩ chobar:ð
quo dicit Phᷣus in lib.de aialibo ꝙ aquila qñ
tres pullos babet nimis grauat᷑ in paſcendo il
los:⁊ ideo vnũ a nido eijcit:⁊ auis q̃ arabice ðꝛ
chobar eũ ſuſcipit ad nutriẽdũ. Deiñn mittit ad

terrã: de qua inquit Amb. Noli eſſe deterioꝛ in
ſenſibili elemento: terra illos fructꝰ quos affert

nõ ſuis vſibo vendicat ſed tuis miniſtrat obſe⸗

quijs. Tu vo frucꝰ illiꝰ inuadis ⁊ tibi ſoli cõ⸗
dudis. Deinde mittit ad piſces. Et iſtud patetĩ

delphinis qͥ hoĩes moꝛtuos in mari ad litus

poꝛtãt. Patet etiã in cõchis marinis q ſo ſunt

clauſe.quidã aũt piſcis ad eas paſtũ defert: ad
cuiꝰ tactũ ille ſe apiũt qͥ paſtũ in eas ꝓijcic ⁊ re⸗
cedit. Albertꝰ aũt in tract᷑.de virtutibo politicis

in. c. de mißicoꝛdia diffuſius declarat pᷣdicta di
cens. Hecvirtꝰ nobiliſſima medullitꝰ ſiceſt na
ture impꝛeſſavt eã doceat ⁊ oſtẽdat oĩis natura

creata ſiue ſit celeſtis ſiue terrena. Nam vt taceã

de diuina mibßicoꝛdia qua plena eſt terra:⁊ de

miicoꝛdia ãgelica ad humanã naturã venia⸗

mus ad aliã. Nã coꝛꝑa celeſtia q;uis nõ viuãt

nec ſentiãt nec ĩtelligãt:nobis tñ influere nũ qᷓ;

ceſſant res vite necarias generãdo:⁊ eas quãtũ

neceſſe eſt ↄſeruãdo. Itẽ palnete ⁊ oẽs ſtelle no

bis nõ ceſſãt ſᷣuire nocturnas tenebꝛas repellẽz

do: aerẽ depurado: vniuerſa illuminã do:inigi⸗
da calefaciẽdo:nimis calida frigoꝛetẽperando

☛☚

Bermo

ſicca nimis humecãdo:⁊ nimis humida vt ex

pedlit deſiccãdo. Item qͥs vlla expᷣmere lingue

poſſʒ quãta nobis auxilia ferat ignis ſine quo
hõ viuere nõ poſſet. Itẽ aer quo ad momẽtũ ca
rere nõ poſſumꝰ. Quis enũciet ſe eruitia aquaꝝ
manũ ⁊ fluminũ:fontiũ ⁊ puteoꝝ.Quis dice⸗
re poſſit vᷣbo quãta nobis grana terra gignit.

Numera ſi potes aues aeris:⁊ fructꝰ ⁊ genera

⁊z aialia terreni coꝛꝑis. Itẽ ↄſidera quata ſit mi
ſericoꝛdia inter mudani coꝛꝑis mẽebꝛa inter ſe
tam diſtãtia tam diuerſa dum ſuꝑioꝛa influũt
in media:mediaq; in infima:⁊ oĩa mutuo ſibi
ſunt fᷣuiẽtia. N luna lumèẽ qð a ſole recipit ter
ris infundit.Itẽterra om̃e qð vtute celeſtis in⸗
fluentie gignit aialibo tribuit.ſilłiter aqua ⁊ aer
facit. Ulteriꝰ cõſidera minoꝛis mũdi mẽbꝛa in
quibo ꝑfecta apparet miſ̃icoꝛdia dumvnũ mẽ⸗
bꝛum ſic totũ alten ſeipendit ꝙ gladijs ꝓ alij 8
ſe exponit:ꝓ alio ſponte ſe vulnerari facit: tã
ſolicite vnũ alteri ſeruit:⁊ ꝙ vnũ de altero vin⸗
dictã nõ expetit. Mirabile valde:qꝛ nunq; iter

eliuſdẽ coꝛꝑpis mebꝛa vlla oꝛitur diſcoꝛqia: vlla

*

ad alteruũ inuidia:vlla reſpectu alteriꝰ arro gan
tia ſʒ ſy cõpaſſio pia ⁊ milſericoꝛdiavera ex inti⸗
mis medullaꝝ creata. Nã coꝛ mẽbꝛoꝛũ nobiliſ
ſimũ creatõe pꝛimũ:carne ſolidũ:motu ↄtinuũ
vᷣ̈tute ꝑmaximũ: oibus mẽbꝛis coꝛꝑis vitã ad
miniſtrat ⁊ motũ. Item omia coꝛpoꝛis mẽbꝛa
coꝛdi ſunt ſeruiẽtia ⁊ ei obtẽperãtia:ꝛ dolẽti cõ⸗
dolẽtia:⁊ moꝛtificato cõmoꝛiẽtia.Eteſt notabi
le ꝙ ⁊ ſi coꝛꝑa ſuperioꝛa ⁊ celeſtia nulla ab infe
rioꝛibo ⁊ terrenis recipiãt ſeruitia. ipis tñ influe
re nunq; ceſſant queq; bona. Item aia influit i
coꝛpus ſenſum ⁊ vitã q;uis ab eo multũ ſit pꝛe
grauata:imo aia intãtu coꝛpoꝛi ſuo cõpatit᷑ vt
coꝛꝑe inciſo ipᷣa non inciſa doloꝛis gladio ꝑfo
retur:⁊ que nũqᷓ; comedit nũqᷓ; bibit ⁊ꝛ nunqᷓ;
doꝛmit: iſta tamẽ coꝛꝑi indigenti appetit. qui⸗
bus ſubtractis coꝛꝑis cõpaſſiõe tabeſcit. on
ergo del ſe credat eſſe qui hactãta caret virtute:
nec diuio igne ſe credat ardere qͥ coꝛ piũ ſe einue⸗
nit ad pꝛoximũ nõ habere.am cõſtat per ſe ꝙ
ferrũ eſt duriꝰ humano coꝛde:nec minꝰ cõſtat
cternũ ac diuinũ ignẽ hoc creato igne potẽtioꝛẽ
exiſtere:imo ipᷣm vtute in ĩfinitũ excedere. Extñ
hic materialis ignis dũ in ferrũ agit ipᷣm vtiqʒ
molle facit:⁊ ſi eius actio fuerit foꝛtis ip̃m diſ⸗
ſoluẽs penitꝰ liqfacit. JIgit᷑ multo mag coꝛ qð
diuinꝰ ignis incẽdit durũ vtiq; eſſe neqᷣt ſʒ totũ
pierate liqſcere incipit. Ergo tu qͥ coꝛ durũ ⁊ nõ
piũ habere te ſentis ſcias certiſſime ꝙ in te diui
nũ incẽdiũ nõ exiſtit.Nõ em̃ poteſt eẽ coꝛ ferreũ
vbi diuinũ ardet incẽdiũ.Ferro ergo durioꝛ eẽ
cognoſcit᷑ qui ꝓximo ſuo patiẽti nõ ex toto coꝛ⸗
de compatit᷑:nec cũ infirmãtenõ infirmat᷑. Itez
nobilioꝛ ⁊ potẽtioꝛ eſt ſanguis huma nꝰ qᷓ; hirci
nus:ſʒ adamas hircino ſanguie rumpit᷑. Ergo
coꝛ illud adamãte eſt duriꝰ qð hũano ſanguie

7

nõ mollit᷑ ⁊ hoc de ſanguie redẽptoꝛis verũ eſſe
oñndit᷑. Itẽ maioꝛ eſt cõiũctio mẽbꝛoꝝ ſpũ aliuʒ
in coꝛꝑe ſpũ ali qᷓ; coꝛpaliũ iĩ coꝛꝑali.qꝛ coꝛpus
ſpũale eſt lõge nobilius coꝛꝑali. At vbi maioꝛ
vnio maioꝛ eſt cõpaſſio:qꝛ nõ ẽ alið doloꝛ (ceſte
ho)q; partiũ diuiſio et iõ doloꝛoſiꝰſeꝑant᷑ qᷓ
oꝛtius vniunt᷑. Ergo maioꝛ eſt cõpaſſio mẽbꝛi
ſpũalis ad ſpũale q; coꝛꝑalis ad coꝛꝑale.Sed
oino ẽ ipoſſibile vt patiat᷑ mẽbꝛũ aliqð coꝛꝑale
ſine oĩim alioꝝ cõpaſſiõe:q̊ magis eſt ipoſſidile
ſi dia valeat ĩ ſpũali coꝛꝑe. Eſt ̊ certiſſimũ nec
ducẽdũ in dubiũ ꝙ qͥ doloꝛẽ fratrj ſui nõ ſentit
mebꝛũ ſpũalis coꝛꝑis non exiſtit:qꝛ nec mẽbꝛũ
ꝑpaliticũ vel a coꝛꝑe oino pᷣciſum eſt doloꝛ) coꝛ⸗
poꝛis ſenſitiuũ. Rideãt &̊ miſeri qñ audiũt ꝓxi
mũ cecidiſſe.Nã h̊ eſt ſignuʒ ceniſſimũ ꝙ ſunt
mẽbꝛa diaboli ⁊ ñ xpᷣi:miſicoꝛdia em̃ ẽ medul
le ſimillima q̃ eſt oſli durlciei vngitiua ⁊ miti
gatiua ac ariditatis tẽperatiua.uc aĩaliũ po⸗
nant᷑ exẽpla. Nã paſſeres filios nutriũt alienos
ſicut ⁊ ſuos:⁊ ſi vnꝰ ſit captꝰ ab alijs ei toto poſ
ſe ſuccurrit᷑ ⁊ ab eis in ipᷣis vinculis enutrit᷑. Itẽ
colũba filios aliarũ nutrit:⁊ ſi vna aliã errantẽ
iuenerit eã ad ſe reducit ⁊ reco lligit. Itẽ qð ma⸗
gis eſt falco auis pᷣde cui ðberet eẽ naturalr coꝛ
crudele:filiũ quẽ aqͥla abijcit ex pietate fcolligit
⁊ cũ filijs ſuis in nido ponit ⁊ vc ꝓpꝛiũ nutrit.
Itẽ lupa fera crudeliſſima voꝛacitati ⁊ rapaci⸗
tati aſſueta ſĩueni ad infantulos eſſe pia.Nã ſi
pueꝝ vagiẽtẽ a mf̃e derelictũ iueniat ipᷣm vt ðꝛ
nutrit ⁊ lactat. Uñ Aug.ſᷣmvnã opinionẽ ðt ꝙ
Remus ⁊ Romulꝰvrbis romane ↄditoꝛes qͥs
mjr̃ qꝛ vᷣgo credebat᷑ piecit lupa nutriuit:q;uis
alij dicat ꝙ fuit q̃dã meretrix ſic vocata aqᷓ me⸗
retricũ loca dicta ſunc lupanaria. Itẽ leo ſeuiſſi
ma fera neſcit hoĩ q̃ſi iraſci:maxime ſi ab eo le⸗
ſus ñ fuerit:ſʒ ad hoĩeʒ naturalr piꝰ exiſtit. quẽ
ſi aſꝑa fames nõ coegeritpſtratis hoĩbo parcit:
⁊ſi captiuos hoĩes obuios habueritilleſos ab
ire ꝑmittit:⁊ eos ꝑ deſertũ aſſociãs viã illis oſtẽ
dit. Sed pꝛohdoloꝛ qꝛ parcit hoĩ leo:⁊ nõ ꝑcit
hoĩ homo. Ploꝛat cocodrillꝰ natura ſeuiſſimꝰ
poſtq; hoĩem occiderit:ſʒ ridet hõ natura man
ſuetꝰ poſtq; ſuos pximos vulnerauerit vel ad
moꝛtẽ adduxit.Elephas ſi hoĩem in debto iue⸗
nerit pᷣmo ne eũ terreat aliq̃ntulũ de via ſe ſub⸗
trahit ⁊ greſſũ figit:deinñ paulatim ipᷣm pᷣceditꝛ
illiviã ondit.Et ſi draco illis occurrenit ꝓ defen
ſiõe hoĩs ſe draconi opponit ⁊ eũ ꝓ poſſe defen
dit. Uide poꝛcoꝝ clemẽtiã ad alios: nã dũ vnꝰ
clamat oẽs ad illũ iuuandũ accelerãt. Itẽ nota
admirabilẽ pietatẽ quoꝛũdã auiũ ad parentes.
Eſt em̃ aconijs eximia erga filios pietas ⁊ ſimi
liter filioꝛũ ad parẽtes.nã quãtũ expẽdũt tem⸗
poꝛis in filijs educãdis:tantũ dum ſeneſcũt ab
eis vice recipꝛoca adiuuãtur. Coꝛnices quoqʒ;
cum genitoꝛes ſuos ꝓ ſenectute a pẽnis nuda⸗
ni contingit: eos fouent pennis pꝛopꝛijs ⁊ eis

X

umötaliane
Whsatoroo
sen
aAä
r higon
tanr
Piaminllg
Wuum.
oſehi. ſiſ
Miar nNd
jopinonideg
ne lwsi
numucijs
wMaοαα
Jilooſcuiſi
meſi adeole
rpo akir gi
ns doiw ar.
icosb
gilo: nogat
mnſauiſim⸗
naunan
muent vd 1
in dewwinc,
jdewuſeſub,
nönzaat
ummtp den
ppoſe Nein
s:nu dün⸗
mit Ninon
ad arehcs
plemsſinl
apidüten
mſcnacin
mices og
nnſs:4

dum erxcitãt: vt in pᷣſtinos vſus mẽbꝛa diſſueta

Foliũ

folicite querũt eſcam: eoſq; tam diu paſcũt do⸗

nec pẽnas ⁊ vires ad volandũ reſumunt. Quo
ſuis alis ſubleuãt ⁊ advolõ

reducant. Upupa auis cũ ita ſeneſcit vt videre
⁊ volare nõ poſſit:pulli eiꝰeuellũt ſibi pẽnas in
ualidas ⁊ liniunt ei oculos quibuſdã herbarũ
ſuccis:⁊ ſuis eã fouẽt ſub alis donec penne eiꝰ

creuerint ⁊ viſum receperit ⁊ ad pꝛiſtina officia

redierit. Glires q̊; longi mures admirabili pie
tate genitoꝛes ſuos in ſenecute adiuuant:qᷣb
alimenta ſollicite adminiſtrant.Ecce quãta vi⸗

get pietas in bꝛutis que vtinã inueniret᷑ in no/
dis:vt releuaremꝰ neceſſitatẽ in ꝓximis.Ns mi

ſericoꝛdia eſt oleo ſimulima cułꝰviriꝰeſt cboꝝ
ↄditiua:vulneꝝ curatiua:⁊ doloꝝ mitigatiua
⁊ ſemꝑ loci ſuꝑioꝛis appetitiua. Quia miſicoꝛ
dia oꝑa noſtra dulcoꝛat:vulnera aie curat:do

loꝛes om̃es mitigat:⁊ ad eterna pᷣmia ſurſum

leuat.UVnde notabile valde eſt ꝙ dñs de mote

oliueti celos aſcendit in quo intelligi voluic

nemo niſi filius mipicoꝛdie fuerit in celũ aſcen
dere poterit:et ideo in fine mũdi de ſolis oꝑibꝰ
miſericoꝛdie iudicabit.hec ille.Qui etiã in eodẽ
c. in pᷣncipio ait. Miſericoꝛdia eſt virtꝰno biliſ⸗
ſima oĩ hoĩ neceſſaria:qꝛ oino nulli ſalꝰeſt ſine
ipᷣa. Ipᷣa eſt em vᷣcus diuie iracũdie placatiua.
catoꝝ rubiginis abſterſiua:⁊ miſ. ericoꝛdie ꝓxi
mi releuatiua. Pꝛedictꝰ etiã doctoꝛ in.c.ſequẽti
inqᷣt. Miſicoꝛdie opponit᷑ imiicoꝛdia:duri⸗
cia:crudelitas ⁊ ſeuitia qͥb plena eſt hodie oĩs
terra. Sunt em̃ coꝛda hoim lapidibo durioꝛa

qꝗ̃ licet ſint valde ſolida:ferro tñ frangi poſſunt

vel alia foꝛti materia. Ualde durꝰeſt adamas
ſz ſanguine rũpit᷑ hircino:⁊ iter plumbũ poſitꝰ

frãgit᷑ ſi malleo feriat᷑. Calde foꝛte eſt ferrũ:ſed

ſi a ſtrutione deglutiat᷑ ſui ſtomachi caloꝛe di⸗
gerit. Que eſt ergo duricia hois:vt nec ꝑcuſſa

domeð᷑ necxpᷣi ſanguine diuidat᷑:nec diurno in

cendio maturet᷑. Uere miicoꝛdia hodie receſſit
ab aula:⁊ regnat crudelis duricia moꝛtaliſq; ſe

ultcia ſub iuſtiniana clamide palliata. ſub pelle
em̃ ouina crudelitas lupina tenet᷑ iduſa.Siłlr

murilegꝰſi murẽ ceꝑit cum eo ludendo ſe ami⸗
cũ oñdit ſʒ qualẽ ad eum animũ mẽs gerat pꝰ
ludũ aperit:qꝛ eum ↄfractis carnibo ⁊ oſſibo t
tũ rodit. Lupus q̊ʒ ſi puerũ iuenit pᷣus cume

ludit ac pietatẽ oñdit ſʒ vltimo euʒ occidit ⁊ co⸗/

medit.Cocodrillꝰetiã pꝛius lachꝛymas fundit
qñ hoĩem occidit:ſʒ poſt lachꝛymas eũ deuoꝛa

re nõ deſinit. Tanta etiã hodie eſt hũana crude

litas vt nec ad ſuos hẽat pietatẽ. Sũt em̃ mul

ti ſimiles aqͥle que filiũ de nido abijcit ⁊ ci ali/

mẽta nõ tribuit:qð mulieres quedã faciũt duʒ

filios ſuos ꝓijciũt:⁊ beſtijs deuoꝛãdos expo⸗

nũt. Poꝛca etiã eſt tãte crudelitatis ꝙ quado

multos filios parit oẽs pᷣter pᷣmũ aliquado co

ignis ſiue ſempiternalis ĩcẽdij extinctiua: pec/⸗

medit.qð etiã alique mulieres fecerunt qꝗᷓ ſieut
biſtoꝛie referũt ꝓpꝛios filios comederũt. Scoꝛ
pio q̊ͥʒ poſtq; młtos filios genuit quaſi om̃es
