ſũt pctã moꝛtalia qͥt fuerũt mali ↄpſenſus.
NViinta regula dicit moꝛoſa delectatio.
Pꝛo cui declaratõe querit᷑ Nunqͥd hõ
mBoaotꝛtalit᷑ peccet in qᷓcũq; deleccatiõe. Et
reſpondet brũs Bonauc.in.ij.di.xxiiij.x.ij.ar.ij
q.ij.et b. Tho.ij.ij.q.cliiij.ar.iiij.ꝙ ſex ſunt dele/⸗
ctatiões. Pꝛima naturalis:vt libẽtiꝰ videre cre⸗
aturã pulcrã qᷓ; turpẽ.⁊ hocnõ eſt pcmm. Scõa

eſt diuinalis: vt viſa re pulcra deũ laudare ĩ cre
atura ſua:iuxta ilud PsS.Delectaſti me dñne in

factura tua. Sicut fadebat btũs Ambꝛo. qͥ cuʒ

obuliã habuiſſet qᷓndam foꝛmoſiſſimã mulierẽ

ſtupefactꝰ irreuerberat ocłis illã aſpiciebat.de⸗
inde flere cepit di.O qᷓ; foꝛmoſus es deꝰ meus

a qͥ ꝓceſſit tanta pulcritudo. Terda delectatio
eſt venialis:vt recoꝛdatio mulien abſq; oſenſu

deliberato. Quarta eſt ſemiplena: vt vidẽdo et
imaginãdo ð turpi cogitatõe:opꝰtñ ꝑficere no⸗
lende.⁊ hoc eſt moꝛtale ᷣm Durandũ noſtꝝ in

ſumma. Quinta eſt plena.ſ.nõ ſolũ delectari in

turpi cogitatiõe:ſed eciã appetere opus ꝑficere.⁊
hoc eſt moꝛtaliſſimũ.Et ſi cẽties in hoꝛa tali in⸗

tentiõe delectarer: centies peccares moꝛtaliter.

Sexta eſt delectatio moꝛoſa eriã abſq; conſen⸗
ſu cũ cognitiõe ꝑiculi:in q̃ ſi ſciẽter ꝑſeueret pec⸗

xxXII

cat moꝛtaliter: puta ſi agnito piculo aſpeaꝰ mu
lieris non deſinat ab illo:marxie cognita incina

ciõe ⁊ fragilitate ſua.vt em ðꝛ Ecculij.qui amat
ꝑiculuʒ ꝑibit in ũlo.Et ideo qᷓ;uis qᷣs nollet vl/⸗
latenus peccare actualiter: tiñ ſi delecrat᷑ co gita⸗
re loqͥ vel audire:vł aliter quõcunq; delectet᷑ de
co qð eſt pcti moꝛtalis:vt in tactibꝛ impudicis
vel aſpectibo:aut geſtibo inhoneſtis:nõ excuſat᷑

ꝗ moꝛtali pctõ.Et ròõ eſt ßᷣm Tho.ij.ij.q.cluiij.ar

ci.iiij.qꝛ nõ poteſt eſſe ſine graui offenſa diuine
charitatis qñ qͥs delectat᷑ in eo qð deus abomi
nat᷑. Unde omel.xxiij.inqᷣt Gꝛeg. Qui adhucꝑ
illictta deſideria defluit:deum ꝓfecto nõ diligit
qꝛ ei in ſua actiõe cõtradicit. Abominat᷑ aũt deꝰ
pcti moꝛtalis cogitationẽ cum delectatõe:iuxta
illud Pꝛouer.xv. Abominationes dñi cogita/
tiones male. XX
Erxta regła cognoſcẽdi pctm̃ moꝛtale ðꝛ
9 giculoſa expoſitio. Quotiẽſcũq; em qͥs
ſe exponit perioulo pctĩ moꝛtalis peccat
moꝛtaliter:vt declarat b. Tho.in.iiij.di.xxj.⁊ſan
ctus Bonauẽ.eo.li.di.xvij. Uerbi gra. Derca
toꝛ ↄtrahit cũ aliqͥ de re licita quã dubitat illici⸗

tãa:peccat moꝛtaliter hẽdo:durante tali dubio

Ite vadens ad cõfeſſionẽ cũ dubio pei moꝛtatł᷑
etnõ ↄfitẽs illud:nõ põt excuſari a moꝛtali:etiã
ſi ipᷣa res de q̃ dubitat nõ ſitmoꝛtale pem.Hu
ius aũtregłe rõnem ponũt pᷣdicti theologi vbi
S.⁊ Scoł?in.iiij.diſt.xx.quia ſi de qͥ minꝰ videt
ineſſe ⁊ ineſt:ꝗ̊ ⁊ de qͥ magj.ij.Lopi.Sed ſi qͥs
ſine iuſta neceiſitate icient ⁊ ex ꝓpꝛia culpa pone

ret ꝓximũ in ꝑiculo moꝛtis coꝛꝑalis:multü of/

fenderet charitatẽ:⁊ ↄſequent᷑ peccaret moꝛtalit
ꝑ pᷣmã regulã.Et foꝛtiꝰ delinqret ſi aiam ipſꝰ p

ximi ꝑiculo moꝛtis eterne exponeret:qnto aia p

cioſioꝛ eſt coꝛꝑe.c.cum infirmitas. de peni.⁊ re.
Cum ꝗg̊ qͥs magis obliget?᷑ aie ſue qᷓ; pxio:de pe
ni.diſt.iij.c.qͥ vult.iuxta illud Ecci.xxx. Milere⸗
re aĩe tue placens deo.ſequit᷑ ꝙ moꝛtalit᷑ peccat
q̃ ſe ꝑiculo pcti moꝛtalis exponit.Uñ dicit bea⸗
tus Tho.ij.ij.q.cl.q damqꝗs aduertit vinũ po
tens ad inebꝛianduʒ ⁊ bibit ⁊ inebꝛiat ſe:peccat

moꝛtalit᷑.qꝛ volũtarie ⁊ ſcient᷑ pꝛiuatſe vſu rõ⸗

nis q̃ vᷣtutes oꝑat᷑ ⁊ deuitat pccã:⁊ diſcrimĩ pec

candi moꝛtaliter ſe erponit. Confirmat᷑ etiã pdi

cta regula.qꝛ ſi ille qͥ vadit ad ꝑiculũ moꝛ coꝛ⸗
poꝛalis ſine legitima neceſſitate cõmittit pecca/
tũ moꝛtale.Et ideo eccłia ꝓhibet toꝛneamẽta et
haſtiludia.et ipſa exercentes ac in eis moꝛiẽtes
puat ecclłiaſtica ſepultura.c.j.ð toꝛnea. Multo

„»

magis peccat exponens aiam ſuam diſcrimini
moꝛtis ſpũalis.

₰

Vnt qͥʒ alie tres regule cog&ᷣſ. tendi vaſn
s moꝛtaie ꝑ reſpectũ ad ↄſideratõeʒ coope
ratois aliene:q̃ᷓꝝ pᷣma q̃ eſt Septimai
oꝛdine ðꝛ culpe auxiliatio. Nõ ſolũ em̃ facietes
mala pncipalit᷑ ſed cooꝑatoꝛes vł auxiliatoꝛes
etↄſennẽtes peccant:iuxca illud ad Ro.j.Digni

ütgiul .
rtmvonintun
ic ain
uwaitunpl'qe
npoinbuitman
inanmuttacant

6 lglipegempt

vinug pecne
itttnin, 4c

( Goinfbopan

Pürndcr.
ſntguloö
9 Ktömrralic
inglucn
ilſinutnlc
godhe
audndänld
Aiinediducltaul
ſtlal btoſen
ettnarndneſn
Hmtlliliut
Uncdaininbſad
Konchcasnalche
wonpihirniſ
dapugtannit⸗
6offnclculini⸗
ntamanecbiben
Rtantſägaliſietye
Oflsoekfm
ncfi de Ales ini
ſicioarpct R
ſigij ſeonn⸗
connatſarisad
Ngzilcler foͤntb
linn dcher
Mpunterin
ſinug
rgtidiehn
lichmnginſnn
Ao nicangne
rari Alia

–
Kgenmn
uaſolte⸗
dan lh
angie
nadihuic
neſtsrne Uli

.

hoijigli
. g .
Moäm⸗ ☚

acdaschonn
Euachne
Dcdrod
Dommniktirde
undagnietn
oncs dii

idiennrt⸗
Aonliiiß
ha nk
Dolnihgin

gi aben d⸗
durnel n

dubiogeinent
ananornci
rmoerlenenh
Slaicheblogt
Al deimmire
Top. Saale
weu culpeſe
oꝛgauis:molis
Nepecarammn
naraſiging
Wonanſe
mirns Andt
nieſuez ne
egrr
Ponn idanhe
suuene n

er ithtirlet

mrurl Mur
itoiainihe
Gnfmaiciͤl
cmii noni co⸗

e mirt an

ba ntanins
Ain eswode
zna Mi
nſvam Mmnn
.
Loſni n
idtrigtn
nict,
ſiſlig 6

ſunt moꝛte nõ ſolũ qͥ faciũtea:ſed etiã qͥ ↄſentiũt
faciẽtibo.Qõ etiã hr̃.ij.q.j.c.notũ ſit.et.xvij.q.iiij
c.oẽs.⁊ extra de offi.dele.c.j.vbi ðꝛ: ꝙ agẽtes et
ↄſentiẽtes pari pena puniunt᷑. Qð etiã notat᷑ in
l. itẽ mella.S.ſi aliꝰ.ff.ad.l.adq.Eſt aũt qᷓdruplex
cõſenſus.ſ.Coꝛdis:vt contẽtuʒ eſſe de aliq̊ pctcõ
moꝛtali cõmiſſo.Cõſilij:vt aduocati q docet tu⸗

telã cauſaꝝ falſis legibus agi.Auxilij:vt cõmo

dãdo aleas ludere voleti:aut foꝛnicare volentẽ
comitari.Medij:vt ꝑ aliã ꝑſonã faciẽdo malũ.
Qui em̃ ꝑ aliuʒ facit:ꝑ ſeipᷣm facere videt᷑.c.qͥ ꝑ

aliũ.de reg.iu.li.vj. Ideo pᷣcipiens ſeruo vt ꝑcu

tiat ſacerdotẽ:vł ratũ hñs noĩe ſuo factã ꝑcuſ/
ſionẽ eſt excõicatꝰ.c.cum quis.de ſen.excõ.li.vj.
Tanto aũt ampliꝰqͥs peccat quãto maioꝛẽ cau

ſam pctõ tribuit:maioꝛẽq; fauoꝛem dedit: atq;

mag incitauit:ac aniauit delinquẽtẽ. Et graui⸗

us ſi aliquẽ peccare pᷣcepit vel coegit.imo tales
dicunt᷑ mag peccare qᷓ; ipſi agẽtes.xj.q.iij..qui
cõſentit.⁊.xxiiij.q.iij.c.qͥ alioꝝ.et extra de offi.de
le.c.j. Glo.in vbo:pari.hoc adducit et declarat

qualiter intelligat᷑.

Ktaua regula ðꝛ ꝓximi ſcãdaliſatio.Li⸗
o cet em̃ moꝛtali culpe qͥs nõ cõſentiat nec
iplſa ſibi placeat:tñ ſi ex indiſcretiõe acla

ſciuia loqᷓndo:aut aliqͥd agẽdo cãm ⁊ occaſiõeʒ

eccandi ꝓxio dat:peccat moꝛtaliter:ꝑ illã regu
6. Qui cauſam dãni dat:damnũ dediſſe videt᷑.
de iniu.⁊ dã. da. c. ſi culpa.et.l.ſi occidit.S.in hac
ff. ad.l.aqͥł. Et ideo ſepiꝰab eo qð ſibi licitum eſt

q;s abſtinere tenet᷑:ne ſui cauſa ꝓximꝰ peccet vel
ſcandaliſet᷑. Uñ ad Ro.xiiij.ait Paulus.Siꝓ

pter cibũ frat᷑ tuꝰſcãdaliſat᷑tiam nõ ſᷣm charita⸗
tẽ ambulas:noli cibo tuo illũ ꝑdere ꝓ quo xpᷣs

moꝛtuꝰ ẽ.Et iteꝝ. Noli ꝓpter eſcã deſtruere opꝰ
dei:oĩa qͥdem mũda ſunt. Sed malũ eſt homi
qͥ ꝑ offendiculũ mãducat. Bonũ eſt nõ mãdu⸗

care carnẽ:nec bibere vinuʒ in qͥ frater tuꝰ offen⸗
dit᷑:aut ſcãdaliſat᷑ vel infirmat᷑.imo quod foꝛte

difficiliꝰ videt᷑ m Tho.ij.ij.q.ᷣxliij.ar.vij.et Ale

xandrũ de Alles in.ij.ꝑte ſumme. in tractatu de
ſcãdalo.ar.vj.et Richardũ in.iiij.di.xxxviij.art.

vlti.q.ij. Ne ꝓximꝰ ſcãdaliſet᷑ a bonis oꝑibꝰ nõ

qͥdem neceſſarijs ad ſalutẽ qñq; abſtinendũ eſt

donec videlicet rõnibo oſtẽdat᷑ ꝙ de ulis oꝑibꝰ
ſcãdaliſari nõ debet. Qð verũ eſt ſi ſeandalũ p⸗
ximi ꝓuenit ex infirmitate vel ignoꝛãtia. Tunc
em ſi viſimile eſt ꝙ ſcãdaliſet᷑ moꝛtalit᷑:omiſſio

eiꝰ erit ſub pᷣcepto. Sin aũt ꝓbabile ẽ ꝙ ſcãda/

liſet᷑ venialiter:ſic omiſſio eiꝰerit in ↄſilio. Unde

Hiero.in q̃dam epła ait.Dimittẽdũ eſt ꝓpt᷑ ſcã⸗

dalũ oẽ qͥd p̃ᷣtermitti põt.qꝛ inqͥt dñs atch.
xviij.Qui ſcandaliſauerit vnũ de puſillis iſtꝭ qͥ
in me credũt:expedit ei vtſuſpẽdat᷑ mola aſina⸗

ria in collo eiꝰ ⁊ demergat᷑ in ꝓfunduʒ mar.Et

Deute. xxvij.ðꝛ. Maledictus qͥ errare facit cecũ
in itinere ſuo. Si &̊ ille qͥ occidit aliquem a caſu
te culpa ſua ꝓueniente homicida reputat᷑.c. Jo

CCLXxXxXIX

bannes. et c fi.extra de homici.multo magis re
putabit᷑ ho micida ille qͥ occidit ꝑ ſcandalũ ani/

mã alicuius.qð faciũt młieres vane ſuis inhoę⸗

neſtis oꝛnamentis acpompis ⁊ actibo impudi

cis. Quuis aũtpximꝰ ex alteriꝰ ſcandalo non
peccaret:tñ ille qͥ cam pcti vel ſcadali dedit iã pec
cauit.qꝛ qᷓntũ in ſe fuit venenũ eſfudit:licet eum

nemo abſoꝛbuerit. Sed de hac regła hic bꝛeui
ter ꝑtrãſeo.qꝛ S.in.j.pꝑte huiꝰoꝑis ler.xxx.ꝑ.j.de
ſcãdalo actiuo ⁊ paſſiuo ſufficient diii. A
Ona ⁊ vltima regla cognoſcendi pcm̃
n ðS negligẽs extirpatio. Tlã qͥ pctõ vt con
uęenit nõ reſiſtit qñ põt:moꝛtaliter ꝓcul/
dubio peccat.Uñ Augꝰ.i omel,cercie ferie poſt
terciã dnicã in.xl.ſuꝑ ilið Matchᷣ.xviij. Si pec⸗
cauerit in te frat tuꝰ⁊c.ait. Mihi non ſufficit vt
iniuriã ꝓxio meo donẽ:ſed ſi q̊ad poſſum iniu⸗
riat ſalutẽ fraterna coꝛreccione nõ ꝓcuro:in pe/

ioꝛi ⁊ grauioꝛi ſua dãnatiõe incurro. Hocideʒ

ꝓbat᷑ ꝑ c.facien.lxxxvj.diſt.⁊ extra de homi.c.
ſicut dignũ.et c.qͥd ꝓdeſt.lxxxiij.diſit. B
Ed ꝓ dlarioꝛi huiꝰ regule declaratiõe q̃t
S tuoꝛ de coꝛrectiõe fraterna videnda ſũt.
Pꝛimũ eius obligatio.ſ.vtꝝ oẽs teneã⸗
tur ad illam faciendã.Et ad hoc rñderũt qͥdam
ſolũ pᷣlatos ⁊ ſuꝑioꝛes ad coꝛrigendũ alios te⸗
neri.ſ.ſuos ſubditos:ꝑ c.ſed illud.xlv.diſt.vbi

Hiero.ait.Sacerdotes ſtudeãt adiplere illud

euangelij.Si peccauerit in te frater tuꝰ⁊c. Sed

noie ſacerdotũ cõſueuerũt ſignificari pᷣlati qͥ cu/

ram hñt alioꝝ.ergo pᷣlati tm̃ ad coꝛrectiõem fa
ciendã teneri vident᷑. Sed Tho.ij.ij.qxxxiij.ðt
q; Hieronymꝰ nõ intẽdit dicere ꝙ ſoli ſacerdo⸗

tes ſeu pᷣlati teneant᷑ ad illud. ſed ꝙ mag illi q;

ceteri. Vn inqᷣtipſe Tho.ibidẽ ꝙ coꝛrectio frat᷑
na oibo eſt in pcepto.Nã in c.tã ſacerdotes.ij.q.
iij.ðꝛ. Tam ſacerdotes qᷓ; reliqͥ fideles ſummã
debẽt hre curã de hijs qͥ ꝑeunt:q̃tinꝰ eoꝝ redar
gutione aut coꝛrigant᷑:aut ſi incoꝛrigibiles ap⸗
pareant ab eccłia ſeꝑent᷑. Et rõ huiꝰobligatiõis
eſt frat᷑na charitas ꝓpt᷑ quã vnuſquiſq; tenet᷑ p/

ximi ſui periculis tꝑalibo:coꝛꝑalibo:ac ſpũalibꝰ
obuiare:iuxta illud Ecci.xvij. Unicuiq; mãda/

uit deus de ꝓximo ſuo.et.viij.q.j.c.in ſcpturis.
ðꝛ.Qui põt iuuare ꝓximũ ſuũ ⁊ non iuuat:con
uincit᷑ ſũmũ nõ amare paſtoꝛem. Ad hoc etiaʒ
ꝓpoſitũ adduci põtillud Tullij dictum in li.de
amicicia:qͥ ait. Monẽdi ſepe ſũt amici ⁊ obiur
gandi:ſic tñ vt admo nitio acerbitate ⁊ obiurga
tio cõtumelia careat. Et iterũ ibidem. Donere

et moneri ꝓpꝛiũ eſt vere amicide ⁊ alteruʒ libere

facere:nõ aſꝑe alteꝝ ſed patient᷑ reciꝑe.Et Cato
in ſuis documen dict. „
Cum moneas aliquẽ:nec ſe velitipſe moneri
Si tibi ſit charus:noli deſiſtere ceptis.
Quod noſti factũ nõ recte:noli ſilere.
Ne videre malos imitari velle tacendo.

Uulinera dũ ſanas doloꝛ eſt medicina doloꝛis

M

UVUlia vo pᷣceptũ de coꝛreciõefra

q ternga eſt affirmatiuũ: licet obliget ſpy: nõ

tñ obligat ad ſemꝑ ſed ꝓ loco ⁊ tꝑe:⁊ cũ

debit circũſtãtijs. vt ait b. Cho.ij.ij.q.xxxiij.ar.

ijj. Ideo ſciẽdũ eſt ꝙ qnqʒ reqrunt᷑ ad hocvtqᷣs
obliget᷑ aliquẽ coꝛrigere fraternalit. Pꝛio cul/⸗

pa moꝛtalis in ꝓximo. Pꝛoptea dirxit chꝛiſtus

Matthᷣ.xviij. Si peccauerit frater tuꝰ.ſ.moꝛta
liter ᷣm glo. Nã qᷓ;uis fraternalit᷑ coꝛrigere de/
linquentẽe etiaʒ in venialibo ſit charitas qñ inde
ſperat᷑ vtilitas:nõ tñ omittere illud ex negligen⸗

naa eſt moꝛtale. Secũdo reqͥnt᷑ certa ſcia. Unð

Augꝰ.in li.de vᷣbis dñi ait.Admonetnos dñs

n' nõò negligere inuicẽ pctã nr̃a:nõ qrẽdo qͥd re⸗

pᷣhendas:ſed vidẽdo qͥd coꝛrigas. Facit c.incer
ta. xxx.q.v.⁊ Ecci.xj.vbi ðꝛ. Pꝛiuſqᷓ; interro ges
de veritate rei non iudices quenqᷓ;. Terciũ eſt
ſpes coꝛrectiõis.ſ.ꝙ peccãs ſit coꝛrigibilis:alit᷑
ſi nõ ſit veriſilłis coꝛrectio ſed potiꝰ deſꝑatio vel
odiũ aut ſcãdalũ vel coꝛrigẽdi deterioꝛatio:ceſ⸗
ſandũ eſt a coꝛrectiõe. Inqt em̃ ſapiẽes Pꝛouer.
ix. Noli arguere deriſoꝛẽ:ne foꝛte oderitte.Qui

cetiã eiuſdẽ libꝛi.xv.c.ait.Nõ amat peſtilẽs euʒ qͥ

ſe coꝛripit:qͥ aũt acqͥeſcit increpatiõibo poſſeſſoꝛ

eſt coꝛdis. Et Hiero.in ꝓlogo ſuꝑ Eſdrã dicit.

Fruſtra niti ⁊ nihil aliud qᷓ; odiũ qrere ſumma
dementia eſt. Que verba fuerunt.j.Saluſtij in
iugurtino. O
Varto reqͥrit᷑ aptitudo.ſ.ꝙ qͥs aptitudi
q nẽ habeat q̃ poſſit coꝛripiedo fratrẽ emẽ
dare:ne verificet᷑ in eo illð Eſopi.Diſpli

cet impꝛudẽs vñ placere ſtudet. Alit potiꝰ omit

tere debet: vt ait Zho.in.iiij.di.xix.ar.ij. Quin

to oꝓpoꝛtunitas locitꝑis ac modi.Nõ em̃ ðbet

cũ crabe eij cere feſtucã ab ocło ꝓximi vt ait Jo/

hãnes climachꝰ in ſuis documẽq. Qð faciunt

q nimis rigide ⁊ ſine modo coꝛrigere volũt ꝓxi

mos.Ideo Amb.in.iiij.ð offi.c.xvj.dicit. Neq;
monitio aſpera ſit:neq; obiurgatio cõtumelio⸗
ſa.De tꝑe aũt Ecces.iij.ðꝛ.Oiĩa tpᷣs habent:⁊ ſu

is ſpacijs trãſeũt vniuerſa:tepꝰloqᷓndi ⁊ tpᷣs ta/

cendi ⁊c̃. Uñ Macrobiꝰ.iij.ſaturnaliũ ait. Ni⸗
hil tã cõgruũ ſapiẽtie qᷓ; locis ⁊ tꝑibo aptare ſer⸗
mones. Seneca q̊ʒ in ꝓuerbijs dicit.Crudelis
eſt in re aduerſa obiurgatio:obiurgatiõi ſꝑ ali/
qͥd blãde admiſce. Que circũſtõtie ſi deſint pᷣce⸗

ptũ illud nõ obligat:neq; peccat qͥ coꝛrectionez

omittit. Unde Augꝰ.li.j.de ciui.ði.c.x.ait. Nam
ſi ꝓpterea qͥſq; obiurgãdis vel coꝛripiendis ma
le agentibo parcit quia oppoꝛtunũ tempus inqͥ
rit:vel eiſdemipſis metuit ne deterioꝛes effician
tur:vel ad bonã ⁊ piam vitã erudiendos alios
impꝑediant:nõ videt᷑ eſſe cupidita occaſio:ſed
conſilium charitatis. Hecille. Et ad hoc addu
ci põtũlud Hieronymi ad Pathmachiũ et Oc
ceanum dicend. Aiunt medici grädes moꝛbos
nõ eſſe curãdos ſed dimittẽdos:ne medela lan⸗
guoꝛ em exaſperet. ez=TT

XXXIII

Ed hic q̃ri᷑ Utiũ pctõꝛ debeat coꝛrige⸗
8 re pctõꝛem. Et reſpondet b. Tho.ij.ij.q.
xrxxiij.ꝙ coꝛrectio delinqniꝭ ꝑtinet ad ali
quẽ inq;tum viget in eo iudiciũ rõnis:peccatuʒ
aũt non tollit totũ bonũ nature qͥn remaneat in
peccate aliqͥd de iudicio recte rõnis. Et ſᷣm hoc
põt ſibi cõpetere alteriꝰ delictũ arguere.ſed tñ ꝑ
pctm pᷣcedens: impedimentũ qͥddã coꝛrectioni
affert᷑.qꝛ ꝑ illud reddit᷑ indignꝰ alceriꝰdelictum
coꝛrigere qͥᷣ ideʒ cõmiſit:⁊ foꝛte maioꝛi eſt crimi
ne obnoxiꝰ. Uidemꝰ em̃ ꝙ manus inqᷣnata qð
tangit nõ mũdat:ſed magꝭ maculat. Uolens ǵ̊

aliqd manibo mundare:debet pus eas lauare.
Et ſimilit᷑ vicioſus debet pᷣus ſeipᷣm iuſtificare

et emẽdare qñ vult alium pctõꝛẽ coꝛrigere.qꝛ vt
hr in.l.altiꝰ.ff.ſi ſerui.vẽ.qui tenet᷑ de alijs iuſti/
ciã facere:multo mag debet iuſticiã facere de ſe
Et hoc expᷣſſe declarat Amb.ſuꝑ Beati imacu⸗
lati.⁊ hr.iij.q.vij.c.iudicet.dicẽs. Judicet ille de
alteriꝰ erroꝛe:qͥ nõ habet qᷣð in ſeipſo cõdemnet
Judicet ille qͥ non agit eadẽ q̃ in alio putauerit
puniẽda:ne cũ de alio iudicat in ſe ſniam ferat.
hecille. Ideo dicebat ſaluatoꝛ Mat.vij. Quid
vides feſtucã in oculo fratris tui:⁊ trabẽ in ocu
lo tuo nõ vides.Et Martialis li.vndiq; ſuſce⸗
pto.ca.iij.canit. Cur maculas alios macłoſioꝛ
oibo albi.Et carpi dignus carꝑe nõ metuis. Et
ibidẽ ca.v. Fratrꝭ verucas moꝛdacdi dete refellis
Ad tua cũ ſcelera nulla vł oꝛba feras.Et moꝛa
lis Cato ait.Turpe eſt doctoꝛi cũ culpa redar⸗
guitipᷣm.et Paulꝰad Ro.ij.inqͥt.Qui aliũ do⸗

ces:teipᷣm no doces.qui pᷣdicas nõ furandũ fu

rarj.et Gꝛeg.dicit.Duꝝ eſt vt qͥ neſcittenere mo
deramia vite ſue:iudex fiat aliene. Augꝰ.q̊ʒ ĩ li.
de vᷣbis dñi in mõte ait.Accuſare vicia officiuz
eſt bonoꝝ:qð cũ mali agãt:alienas ꝑtes faciũt
Et Iſidoꝛꝰin li.de ſũmo bono. Nõ debet vicia
alioꝝ coꝛrigere qͥ eſt vicijs ſubiectus. Et Pau⸗
lus ad Ro.ij. In quo aliũ iudicas:teipᷣm con⸗

demnas.Ad quod adducipoteſt illud Ouidij

in.iij.de faſtis. Judido peccas turpius ipᷣe tuo
Ideo Augꝰ.vbi S.dicit.Cum aliquẽ rephende
re nos cogit neceſſitas:cogitemus vtruʒ tale ſit
vicium quod nunq; habuimꝰ:⁊ tũc cogitemꝰ
nos homies eſſe ⁊ habere potuiſſe.hec ille. Ad
quod adduci põtulud.j.ad Eoꝝ.x. Qui ſtat vi

deat ne cadat. et.iij. Reg.xx.le gloꝛiet᷑ accineꝰ
eque vt diſcinctus.et illð Auguſtini vbi S. Ne⸗
mo eſt qͥ ſecurus eſſe poſſit in hac vita que tota
temptatio eſt. Subdit aũt Augꝰ.i pꝛedica au⸗/
toꝛitate.Si vo illud habuumꝰ⁊ iam non habe
mus:tunc tãgat memoꝛiã cõmunis fragilicas
vt illam coꝛrectionẽ non odiuʒ ſed miſcðia pᷣce⸗
dat.Si aũtinuenimus nos in eodeʒ vicio eſſe:
non obiurgemus ſed congemiſcamus:⁊ ad pe

nitentiã inuicẽ inuitemꝰ. Hec ille.Ad qð facitil
lud Ecci.viij. Memento qm̃ omnes in coꝛru⸗
ptione ſumus.Et eiuſdẽ li.c.xxxj. Intellige que

—

nthon

ehiteD.

rilfürp nntin

uhnn ſu
rrgonenral⸗
tam
CeNuneknicn,
Nühmnmmenate
dihnernes
☛—R
uttlatbſ
Mudngtbtad
Noug joeacaren
MuDaudnet
fittnpvitiläi
krriobetn des
borr Bckuä
Cöftcäſddar de
Chlainctünedegin
ons iz Nenn

tdfo etengtur

löncoit Ozeche
Utcadenabit
nispbiimn
tſiarflan raͤang
lunelenelioꝛczl
ſunpnoſeſupbie⸗
uctnockpſun
enunbaberali
flanonecongt
huug nur ſio iii
tnndemitkſor
NmigiZuc
oſſfumſcgenenm⸗
eſtofngrnun
baßzlnirflis
Phibuchmenn
nſitrigeſe a
Aümigiͤti
Nohhmna.
⁰ Ppcſänen
9, Nllcton
ſooßz neckenn

en
Ao
ai

Z

nninn
Vrnan
mndfn doet

ni)
cci Cnnmni
W Auepddan
umorck n
nditiſnn

1

ciuſtcäfunne⸗

defuetl.
un fin
Mnenngngn
immi Reis

14

“M

4 EIES
caein aafe

Nan WN

malsl g ſi
clls nnittin
1 enin6
Lorbaſaahdn
oavꝛidichtr/
oij ncf Aüdd
dicas iimiiſ
Hvtqnana
alin Mi
Zccſurnon fu
iralens illl
hono. ſie mn
sabes ban
indanßnoN
unarting OHuid,
Mous ye o
igut
msmtteſt
mruitgend
ulebelle
brr Ouiſan
ſignnt uc,
Ggntni dis
Enbacrüncen
õ
imtunmmh
junmns fln
dtn un uſch
gs inthe nlolſe
gmianunt, .
rad i

Folium

ſunt ꝓrimitui exteipſo. Dicendũ eſt ergo ꝙ pec

*

catoꝛ ſi eũ hũilitate coꝛrigat delinquentẽ nõ pec
cat:nec exccuſat᷑ ab iſto pcepto rone pcti.alit᷑ me⸗/
lioꝛis eſſet cõditiõis delinqns qᷓ; nõ delinquẽs
qð eſſe nõ debet. xvj.q.jc legi.⁊ de dolo ⁊ coõtu.
c. cõtingit.⁊ ideo pcmm nõ excuſat ipᷣm ab hocpᷣ/
cepto coꝛrectiõis:maxime qꝛ pot cõfiteri de ſuo

qnto de triſtibus

OQui monetvt facias qð iam facit ille memẽto.

Laudat ⁊ hic ſtatu cõpꝛobat acta uo. F
aũt qrat᷑ vtꝝ inferioꝛes ⁊ ſubditi poſ/
s ſiinnt coꝛrigere pꝛelatos ſuos ⁊ ſuꝑioꝛes
Relpõdet Tho. vbi S. ꝙ coꝛrectio q̃ eſt

aaus iuſticle:ꝑ inflictionẽ pene nõ cõpetit ſub⸗

dito reſpectu plati.ſed coꝛrectio fraterna que eſt
actus charitag ꝑtinet ad vnũquẽq; reſpectu cu/
iuſſibet ꝑſone in q̃ aliqͥd coꝛrigibile iueniat᷑. Ue
rũ in tali coꝛrectõe ſubditi erga pᷣlatũ reqᷣrit᷑ mo
dus debitus:vt nõ cũ ꝓteruia ⁊ duritia:ſed cuʒ
mãſuetudine et reuerẽtia fiat coꝛrectio. Ideo.j.
ad Zbum.v.ait apłs. Senioꝛẽ ne increpaueris
ſed obſecra vt patrẽ. Ad hoc facit vt notat Gꝛe.
in paſtoꝛali exeplo Nathã ꝓphᷣe q vrbane redar
guit Oauid regẽ de adulterio: ꝓponẽs ei ꝑabo/
lIã diuit qͥ occiderat oue; pauꝑis.deinde audi/
ta ſnia Dauid ꝙ merebat᷑ moꝛtẽ:ſũpſit occaſio⸗
nẽ redarguẽdi ulũ:ex q̃ coꝛrectiõe Dauid emen⸗
datꝰeſt:vt ſcribit᷑.ij. Reg.xij. In huitcis etiã figu
rã ðꝛ Exo.rxix.Beſtia q̃ tetigerit monte lapidabi
tur. Qð fit cũ ſubditꝰ beſtialit᷑ ſeu pterue coꝛri⸗

glt pᷣlatũ:qͥ rõne dignitad qꝛ eſt alcioꝛ ceteris 52

mons. Et.ij. Reg.vj. narrat᷑ ꝙ Oʒa ꝑcuſſus fu
it a dno qꝛ tetigit archã dei:q ſignificat pᷣlatum
Cõtactꝰ aũt Oʒe eſt qñn pᷣlatꝰ irreuerẽter obitir⸗
gat᷑ vel ei detrahit. Sciendũ eſt etiam ᷣm Tho
mã vbi S.qꝙ vbi imineret ꝑiculũ fidei etiã publi
ce eſſent pᷣlati redarguẽdi a ſubdidq. Et q;uis pᷣ⸗
ſumere ſe melioꝛeʒ ſumplicit᷑ qᷓ; pᷣlatꝰ videat᷑ eſſe
pᷣſumptuoſe ſuꝑbie:tñ extimare ſe melioꝛẽ qᷓ;tũ
ad aliqͥd:nõ eſt pᷣſumptiõis.qͥa nullus eſt i hac
vita qͥ non habeat aliquẽ defectũ.Et ideo debet
cñ diſcretione coꝛrigi etiã a ſubditis ⁊ inferioꝛi/
bus:qꝛ vt ait Iſið.i.lij.de ſũmo bo.quãato ſplen
doꝛis honoꝛẽ celſioꝛ quiſq; eſt:tanto ſi delinq̃t
pctõꝛ maioꝛ ẽ.Et Augꝰ.in regła ſua inqͥt. Qua/⸗

to in ſtatu ſuꝑioꝛi:tanto in ꝑiculo maioꝛi vᷣſat᷑

et ideo indiget maioꝛi auxilio. Qua ex re etiam
ſubditꝰ pᷣlatũ acfilius patrẽ ⁊ matrẽ ⁊ ſeruꝰdo/
minũ hac charitatiua coꝛrectiõe tenet᷑ adiuuare
cum viderit poſſe ꝓdeſſe:vt ꝓbat b. Tho.in.iiij.
diſt. xix. ar.ij.q.iij. Et idem ponit Richar.ibideʒ
pomnis. „
8 Ed hic ſciendum eſt ꝙ aliud eſt coꝛrige
re:aliud coꝛriꝑe:alið vᷣo monere.Coꝛre
ptio em ꝓpꝛie eſt acus charita ⁊ miſcðie: et eſt

petõ ⁊ penitere:⁊ iam non erit p ccõꝛ.vel humilit
monere põt delinqntẽ vt eſt pᷣdictum. tñ melioꝛ
eſt coꝛrectio ⁊ monitio bonuiuxta illud Ouidij

CCXGC

reſpectu pariũ ad inuicẽ: vt ait btũs Thomas ĩ
iiij.diſt.xix.ar.ij.Et ad hanc oẽs tenent᷑ quando

adſunt debite circũſtãtie lociq; ac tꝑis oꝓpoꝛtu
nitas:vt etia dedarat Richar.in.iiij.diſt.xix.art.
ij.q.j.Non coꝛnigens aũt facit ↄtra pᷣceptũ ilud
Matth.xxij.Diliges ꝓximuʒ tuum ſicut teipᷣm
Igeo diclt gloſa ſuꝑ ulð Matthᷣ.xviij. Si pec

cauerit ⁊c. Ita peccat qͥ fratreʒ ſuũ peccare videt
et tacet:ſicut qͥ peccãti n indulget. In pᷣdicto em̃
c.dñs pᷣcipit vnicuiq; vt coꝛrigat ꝓximũ: dũ lo⸗

quit᷑ per verbum imꝑatiuũ:dicens. Uade⁊ coꝛ

ripe eum ⁊c̃.quod aũtimꝑat᷑ neceſſe eſt fieri.c.in
hijs. de vᷣb. ſig. et qſquis pᷣcept nõ obtẽꝑat reꝰẽ
et debitoꝛ pene.c.fi.xiiij.q.j.Ettal nõ adiuuans
ꝑ fraterna coꝛrectionẽ ꝓximũ ſuum: oſtendit ſe
nõ amare dñm noſtrũ Jeſum vxpᷣm quipꝛo ani
marũ ſalute incarnatus ⁊ paſſionatꝰ eſt. Scri⸗
ptũ eſt em in c.in ſcripturis.viij.q.j.Qui põtiu/⸗
uare ꝓximũ ſuũ ⁊ nõ iuuat:cõuinci᷑'-ummũ nõ

amare paſtoꝛẽ. Lempus aũt q̊ qs tenet᷑ coꝛriꝑe

peccatoꝛẽ eſt triplex ᷣm Chomẽã vbiS.q.j. Pꝛi⸗
mo cum peccatoꝛ eſt pᷣſens.Non em̃ tenet᷑ que⸗
rere peccatoꝛes ad coꝛripiendũ eos:quia nõ de
bet eſſe exploꝛatoꝛ vel inueſtigatoꝛ omniũ ma⸗
loꝛũ:vt ðꝛ Pꝛouer.xxiiij.niſi ſit pᷣlatus:vt infra
patebit. Solum ergo quãdo peccatoꝛ occurrit
tenet᷑ eum coꝛriꝑe. Secundo quãdo pᷣlatꝰeius
eſt abſens:ita ꝙ ad eum nõ poteſt haberi recur

ſus.Tercio quando pᷣlatus liq; ſit pᷣſens:eſt ne/

gligens in coꝛripiendo ſubditũ ſuum:ita ꝙ de
eius ſalute ⁊ coꝛrectione parũ curat.Si vo pᷣla

tus appareat diligẽs in coꝛrigẽdis ſubditis:⁊ ſi

pᷣſens:excuſat᷑ ſubditꝰ ab hocpᷣcepto ſᷣm Tho⸗
mã vbi S. Deberettamen ſecrete intimare pᷣlato
defectum ſubditi:vt poſſitilli puidere quando

pᷣlatus veriſimiłr ignoꝛare credit᷑ defectuʒ ſub/
diti ſui.Ettalis ſciens poteſt bono modo deli⸗
quente admonere fraternaliter. Et hoc ſufficiat

dixiſſe de coꝛreotiõe. Coꝛrectio autem pꝛie eſt
actus iuſticie:et ꝑtinet pᷣlatis erga ſubditos.vñ
ad Tyt.ij.ait apłs.Argue cũ omni imꝑio.Ubi
glo. dicit.i. cum autoꝛitate poteſtadj.ſ.increpan⸗
do ⁊ puniendo.Ait em Bꝛego.ſuꝑ Ezech̊. Ubi
ſubditꝰ ex culpa pᷣlati moꝛit᷑ibi is qui pꝛeeſt(q̊
niam tacuit)reus moꝛtis tenet᷑. Et ideo vt poſſit
melius ſubditos coꝛrigere debet pᷣlatꝰ diligent᷑

ſuoꝝ vitã ↄſiderare:vt pcipi᷑ Pꝛouer.xxvij.De

hac aũt coꝛrectiõe quõ fieri debeat dixi ſat co⸗

pioſe ſupᷣ ſermone.viij.hte.j.et ſermonc.xxvj. ꝑ.

v. et ſermone.xxix.ꝑte.ij. Admonitio aũt eſt acꝰ

charitatis:et pꝛie eſt inferioꝛis reſpectu ſupio⸗

ris. Unde Berñn.ad Eugeniũ papam ait. Mo
neo te non arguo.Et hoc humaniter fieri debet

vt ait Augꝰ.ſuꝑ eplam Pauli ad Thi.nedeni/

oꝛ etate vł officio ⁊ dignitate vel moꝛibus indi/
gne ferat coꝛripi a iunioꝛi ⁊ mag exaſpet᷑ qᷓ; ꝓfi

ciat. Dulciter aũt admonitꝰ facliter acepiet ad/
monitionem. 12122„DQLQ

BSermo

Ecũdo pncipaliter de coꝛrectõe fraterna .

s vigdæẽda eſt eiꝰ modificatio.Debet em̃ fie

ncũ mõ.ſ.cũ tribo cõditiõtbo. Pꝛima ðꝛ
ſollicitudinis quã ondit dñs dũ dixit Mach.

xviij. Uade.i.ſollicite qᷓ; ctꝰ poten admone.vñ
nir Laſſiodoꝛ? in epłis. QAito ſuccurrẽdũ eſt:ne
tractu tꝑis impunita mala cõualeſcãt. Maluʒ

em̃ cũ ꝑſeuerat auget᷑:⁊ remediabile bonum eſt
petõ accelerata coꝛrectio. Hoc aũt maxie conue
nit pᷣlad:iuxta illð apłi ad Ro.xij.Qui peſt i ſol

licitudine.Nam ſicut videmꝰ ꝙ arboꝛ in ſtipite
młtos inoꝛdinatos ⁊ ſuꝑfluos ramũculos ꝓ⸗
ducẽs nõ multũ fructificare pot niſi reſcindant᷑
ramũculi ſuꝑflui.Cuiꝰ rõ eſt.qꝛ hũoꝛ viſcoſus
vñ fructꝰ generant᷑ ibi ſuꝑflue emittit᷑: ex quo ar

boꝛ fructibo pᷣuat᷑ ⁊ tãdẽ ſterilis efficit᷑.ic hõ di⸗

ctus arboꝛ vᷣſa niſi coꝛrigat᷑ ⁊ gladio coꝛrectio⸗
nis purget᷑ a nociuis ⁊ malis oꝑibo:affectũ coꝛ
dis nunq; bñ ponit ad ꝓductionẽ vᷣtuꝶj. ſed ſꝑ
in erroꝛe ꝑmanẽs ſterilis efficit᷑: ⁊ tandẽ flãmis
infernalibꝰ deputat᷑.Et ideo qͥlibet debet ſtatim
cũ põt ꝓximũ coꝛrigere ⁊ ab erroꝛib ſuis reuo/

care.qꝛ vt hr extra de here.c.qͥ alios. Qui alios

ab erroꝛe nõ reuocat cũ põt:ſeipᷣm errare demõ

ſtrat.et in.l.vnica.C. de emẽdatione ꝓpinqn ðꝛ.
Quos ad bonũ decoꝛa exẽpla nõ reuocãt:ſaltẽ

coꝛrectiõis medicina cõpellat. Secũda cõditio
ðꝛ mãſuetudinis. Ideo ſubdit dñs vbi S.Coꝛ⸗

ripe.i.coꝛ rape.vt/ſ.blãde ⁊ dulet᷑ arguas delin

quẽtẽ.Naã Pꝛouer.xv.inqͥt ſapiẽs.Lingua pla⸗
cabilis lignũ vite:q̃ aũt imoderata ẽ ↄteret ſpm̃
Igdeo ad Babł.iiij.ait Paulus. Uos q ſpũales
eſty inſtrute huiuſmodiin ſpũ lenitaᷣ ⁊ maſue
tudinis. Ubi Augꝰ.inqͥt. Quicqͥd lacerato aio
dixeris punieni eſt ipetꝰ:nõ charitas coꝛrigẽt:

dilige ⁊ dic qᷣcqͥd voles.Et PS.ait.Suꝑuenit

manſuetudo ⁊ coꝛripiemur.Hiero.q̃̊ʒ inqᷣt. Si
cut leuis flatꝰ accẽdit ignẽ:⁊ nimius extinguit.

ſic et coꝛrectio lenis hoiem ſuauiter inſtruit.ni/

mis aſpꝑa vo deterioꝛẽ reddit.Nã lenit᷑ caſtiga⸗
tus reuerentiã exhibet caſtiganti.Aſꝑitas aũt et
nimia increpatio nec coꝛrectionẽ induot nec ſa⸗/
lutẽ Hec ille.Qõ etiã hr in c.btũs.xlv.diſt.Sic̃
ergo nimia benignitas nõ debet reſoluere ſub/⸗
ditos:ita nec nimia aſꝑitas exartare.xlv.di.c. di
ſciplina q̃ ſincera.et c.liq; nõ nunq;.et c.ſũt nãq;
Idcirco inqͥt Johõnes caſſianꝰ li.vj.de ĩſti.mo
na.c.v.Delinquentẽ fratrẽ ſi neceſſe eſt ita cura⸗
re feſtinet vt dũ medelã liuoꝛi foꝛſitã febꝛicła la
boꝛãti ꝓcurat inferre:nõ ſemetipᷣm iratꝰ deterio

ri moꝛbo cecita inuoluat.Hec ille.Scũs vᷣo
Franciſcꝰ in regula ſua ca.vij.ait.Cauere debẽt

neiſaſcant᷑ ⁊ coturbent᷑ ꝓpt᷑ pem̃ alicuiꝰ.qꝛ ira
et cõturbatio in ſe ⁊ in alijs impediũt charitateʒ

Et Seneca inqᷣt ꝙ iratus nihil niſi criminis di

cit. Et ideo opoꝛtet ꝙ coꝛnigere volens ꝓximuʒ
habeat animũ qetũ ⁊ nõ turbatũ vel funbũdũ
Inquit em̃ Cato.ra impedit animũ ne poſſit

xXXII

cernere verũ. Debet ergo ſeruani cõſiliũ apłi qd

Bal.vj.dicẽtis.Si pᷣoccupatus fuerit ho in ali
quo delicto:vos qͥ ſpuales eſtis huiuſmodiin/

ſtruite in ſpũ lenitac. Tercia ↄdino ðꝛ ſolitudi
nis.Unde ſubdit chꝛiſtus.interte ⁊ ipᷣm ſoluʒ.

Et hoc fieri debet ne pcõꝛ publice coꝛreptꝰcũ ſe

vigderit ifamatũ deterioꝛ fiat:et ne pctõ eiꝰ publi
coato alij exemplo ipſiꝰad ſimile ꝓuocent᷑. Item
ne alij infament᷑. Kit em Augꝰ.ad hipponenſes
Lum de hijs q ſanctũ nomen ꝓfitent᷑ aliqͥd cri⸗

minis vel falſi inſonuerit:inſtant:ambiũt:ſata⸗
gunt:vt de oibo id credat᷑. Ex hoc aũttrabit᷑ ar⸗
gumentũ ꝙ fraterna monitio debet pᷣcedere de⸗
nũciationẽ:vt ponit᷑ extra de iudi.c.nouit.⁊ ð ſi⸗
mo.Cc.licet.⁊ extra de accu.c.ij.etc.cũ dilecti.⁊.ij.
q.vij.c.accuſatio.et c.ſi qͥs.et.ij.q.j.c.ſi peccaue⸗
rit.et.xij.q.ij.c.indigne.et.xvj.q.vij.c.omnes de⸗
cime.ec eſt cõtra ꝙ Joſeph accuſauit fratres

ſuos apud patrẽ de crimie peſſimo:⁊ m nõ legi

tur ꝙ pmiſerit denũciatiõeʒ ſecretã.qꝛ pᷣm Zho

mẽã in.iiij.diſt.xix.licet nõ ſit ſctum:tamẽ credẽ/

dũ eſt ꝙ ᷣus eos monuerit.vł dici pᷣtꝙ pubii⸗
cũ erat inter fratres pctm.X aũt Petrus Ana
niã ⁊ Saphirã occulte defraudantes pᷣciũ agni
venditi:publice denũciauit detegẽdo pem eoꝝ
ſine monitione pᷣmiſſa Act.v. hoc fecit vt execu/
toꝛ dei cui oia peccata etiam occulta ſunt nota:

culꝰreuelatiõe Petrus pctm̃ illud cognouit et

puniuit.Chꝛiſtꝰ etã cum pctm iude haberet vt
publicũ inq;tum deꝰ:vñ ⁊ maniteſtare poterat
tñ nõ publicauit:ſed verbis obſcuris de pecca⸗
to eũ admonuit:vt nobis exempluʒ pᷣberet.ij.q.
z.cvnuns. KR
Ciendũ tñ ꝙ triplex põt eſſe pem̃ in ꝓxi
8 mo coꝛrigibile:vt ait Rich.in.iiij. di. xix.
DPPꝛimũ eſt publicũ.et hocnõ indigetſe
creta monitiõe.qꝛ vt dicit Iſidoꝛꝰ in li.de ſũmo
bono.manitfeſta pctã nõ ſũtocculta coꝛrectione
purganda:palam em ſunt arguendi qͥ palã no
cẽt. Uñn.j.ad Thim̃.v.ait Paulus. Peccantem

coꝛã oib argue: vt ceteri timoꝛẽ habeant. Se⸗

cundũ pctm eſt ꝑnicoſum qð vgit in mintudi/
nis damnũ:vt hereſis:ꝓditio:⁊ ſimilia.q̃ reue⸗
lari debent ſugioꝛibo etiã cũ dano ſic peccantis.
quia vt ſcribit᷑vij.q.j.ſcias.generalis vtilitas
vtilitati ꝑticulari ſꝑ eſt pponenda.Terciũ pem̃
eſt occultũ:quod ſq; cedit in damnũ ſolius pec/
cantis.et in hoc debet fraterna monitio pᷣcede⸗
re denunciationẽ:qñ veriſimile eſt ꝙ ex hac mo
nitiõe nõ debeat ſequi maiꝰ malũ:ſed ꝙ admo⸗
nitus debeat emendari. Uñ Hiero.ſuꝑ Mat⸗
theũ dicit. Coꝛripiẽdus eſt ſeoꝛſum pcõꝛ:neſi
publice coꝛreptꝰ verecundiã ac pudoꝛeʒ amiſe⸗

rit ꝑmanear in pctõ.Et Augꝰ.li.de vᷣbis dñi in⸗
qt. Studẽs coꝛrectiõi parcas pudoꝛi.Foꝛte em̃

p verecũdia incipit defendere pctm̃ ſuũ:⁊ quem

vis facere melioꝛẽ fad peioꝛẽ.Et Oꝛige.ſuꝑ Te

ui.ait. Solus vidiſti:ſolus inter te ⁊ ipᷣm coꝛri⸗

bieñfun
Pcenittnol⸗
cocnegen
geñt ame
fco
1¹ Gkt
LDoa
monitmna
unnnefle
Cifnn ipi
hieſufgars/
leninobuure
oo ie Mar
ſolnniammess
iimmneni pen
ſtoitrmonace
ſosdoceren
urnonge ra
rchraißlaus
Gtinonmen.
Crüegmlci. G
Micheubt
ahtnlsn
ininorngib
Mundis diil
Mollaliiii

Ivori dicgt /

ſidodeſpentcn
tucr qs ian
inpnüdeben⸗
toginidee
jiiglogniardi⸗
neren
4 Uonode
endi
geo onmü ciſe
ubemmagnlthea
Nedliberanin
cinmeratorer
nenicante
fotnimeriläm
kfamenarini
hmnoronget
hnandet
aigin
nniſte
Cliltgimrin
gpoflshan⸗
waugientni
taſinnl
Pſnmnke
ſegchguſn
vanniif
nſci
hykaä act

Vadbipnigſe
1 tlct

ranhlie

eitine

aſeſgnung
WANNSN
Slatrigfn

Quirenn
mnudantin

darinen
ap docfu
gam fwadbent

wanttckmn mn

Hobſauns e

umgitſi

rpöͤtcſegcin
r Nchinii
cicdocni ure
Ndorulſino
rocnhunnn
õ
mmiboenn i
ur iniuſue
niwlatanns,
ds Tacnhen
dummüſols⸗
u wonti il
nlecke ahun⸗
mmiſdi
Dimia M,
lainſtilſ
ünc utngmic
Gylinfhenin
rp numne
NRX

noõ tardaret illã mercãtiã facere. Uis ́̊
te facere mercãtiã in q̃ lucraberis pluſq; mille ꝓ
cætenario:coꝛrige fratrẽ tuũ:qꝛ vt dicit ſaluatoꝛ

Folü

pe.vbi em̃ ſᷣuari ſibi myſteriũ viderit:ſeruabit ⁊
ipᷣe emẽdatiõis pudoꝛe:ſi vero eũ diffamauer:
ilico ad negandũ in duriciã ↄuertet᷑. Et nõ ſolũ
pcem̃ nõ emẽdabis etiã ⁊ duplicab.becille. ¶

Ercio pᷣncipalr de coꝛrectiõe ffna viden

t da eſt eiꝰdenunciatio. Uñ ſciendũ ẽ pᷣm

hñs ſufficiẽtes ꝓbatiões:⁊ ałr nõ valẽs tali ĩcõ
ueniẽti obuiare:ipᷣm ðlinquẽtẽ accuſare.Ait em̃

Hiero.ſuꝑ Mat.lõ ẽ miſ̃icoꝛdia ꝑcere vni ⁊

oẽs in diſcrimẽ adducere.Si vᷣo pcem̃ vertit᷑ in
ſolũ ðᷣtrimẽtũ peccãtꝭ:tũc ſi ñ ꝓdeſt ſecreta mo⸗
nitio ĩter monẽtẽ ⁊ monitũ ſolũ:ſi eſt ſpes coꝛre

cõiſ dʒ adducere vnũ vł duos teſtes:⁊ coꝛã eis
illum monere vt ait ſaluatoꝛ Mat.xviij.Et iſte

vnꝰ dehet eẽ pᷣlatus eiꝰi ſecreta denũciatiõe. Si
aũt ſe nõ coꝛrexerit:dʒ dici eccłie.i.pᷣlatis ꝑ denũ
ciatiõeʒ publicã. ſi eccłiaʒ nõ audierit:ſit ti⸗
bi ſicẽ ethnicꝰ⁊ publicanꝰ.Ethnicꝰaũtvt ait glo.
in.c.qͥnta vallis.ð iure iu.idẽ ẽ qð gẽtił.Debemꝰ
em̃ taliũ incoꝛrigibiliũ vitare cõſoꝛtiũ.vñ Aug.

in li. de verbis dni ait. Sit tibi ſic ethnicꝰ pub

licanꝰ.i.noli illũ iã deputare ĩ nũero fratꝝ tuoꝝ

Licet autẽ dicat᷑ Eccłs.vij. Nemo põt coꝛrigere

quẽ de deſperit:tñ qꝛ nõ poſſumꝰſcire qͥs ſit pᷣ⸗
deſtinatꝰ:⁊ qͥs pᷣſcitꝰad eternã dãnatiõeʒ:qᷓ;diu

bhic ſumꝰnõ debemꝰceſſare a frna coꝛrectione.vt

dicit Aug.in li.de coꝛrectiõe et gr̃a.⁊ btũs Tho.

ij.ij. q.lxxxiij.ar.vij.ſᷣuatis tñ his que dicta ſũt
H ſupꝛa requiri ad coꝛrectionẽ. XA

q Uarto ð coꝛrectiõis fr̃ne fructificatiõe ẽ

videndũ:vnde bꝛeuiter dico ꝙ talis coꝛ
rnigẽs ꝓximũ cõſequit᷑ tres fructꝰ iter alios. Pꝛi
mus ẽ magni theſauri acqᷣ ſitio:cuiꝰcõſideratio
ne dʒ qlibet animari ad coꝛrigẽduʒ ꝓximũ. Si

enim mercatoꝛ crederet poſſe lucrari de pecunia
ſua centũ ꝓ centenario in aliq̃ mercãtia:ꝓfecto
vt doceã

Mat. xviij.Si te audierit lucratꝰes ipᷣm:⁊ con⸗
ſeq̃nter vt dicit Aug.aĩam eiꝰab ifemo liberaſti
et ſaluari feciſti.Aia vo eſt pᷣcioſioꝛ oĩ theſauro
mũdi ⁊ oib coꝛꝑalibo.l.ſancimꝰ.C.de ſacroſan.
eccle.c.ſi hẽs.xxiiij.q.iij.⁊.c.ſolite.de maio.⁊ obe.
Maximũ g̊ theſauꝝ lucrat᷑ qͥ ſua coꝛrectiõe ac/⸗
quirit aiam ꝓximi:que tãti pᷣcij ⁊ extimatiõis ẽ:
ꝙ xpCᷣs filiꝰdei ꝓ ea ſaluãda moꝛivoluit.Si aũt
te nõ audierit:nõ ꝑdes pᷣmiũ eẽntiale acſi eum
emendaſſes:qꝛ talis bona voluntas apud deũ
ꝓ facto reputat᷑.S.ſimiłr de pe.di.j.cũ ſi.Ex qͥbꝰ
patʒ qᷓ; graue ſit pctm̃ illiꝰ:qͥ cũ poſſit coꝛrigen⸗
do lucrari aĩaʒ fris ſui:pꝑmittit eũ cadere ĩ pctm̃

moꝛtale nolẽs eũ adiuuare ſuis monitis ne ca⸗
deret:vł cũ cecidit nõ curat eũ ſubleuare cuʒ põt

CCXCI

quod qᷣqẽ eſt grauiꝰ petm̃ q;ᷓ ſi s aliquẽ mo⸗

ni ꝑmitteret que poſſeta moꝛte coꝛꝑali iuſte pꝛe
ſeruare:vel qᷓ; ſi aliquẽ ĩfirmitate moꝛtali labo
rantẽ curare nollet cũ poſſet eũ ſanare.Et iõ ðꝛ

ꝓuerb.xxiiij. Erue eos qͥ ducũt᷑ ad moꝛtẽ:⁊ eos
aatie en⸗ n ꝗtrahunt᷑ ad interitũ liberare ne ceſſes.qð itel⸗
Lbho. ij. ij. q.lxviij.ꝙẽ differẽtia ĩter denũ ligit᷑ nõ tm̃ de moꝛte ⁊ int᷑itu coꝛꝑali ſ ed eciaʒ et
ciationẽ ⁊ accuſatiõeʒ:qꝛ i denũciatiõe attẽditur
coꝛrectio fris:iĩ accuſatiõe vo punitio criminis.
QOnñ g̊ pctm̃ vgit in detrimẽtuʒ reipublice dʒ hõ

multo mag de ſpũali. Secũdꝰ fructꝰeſt gr̃e

diuie infuſio. Dicit᷑ em̃ ꝓuerbᷣ.xxviij. Qui coꝛri

pit hoiem grãm poſtea inueniet. Ille em̃ qͥ ſua

coꝛrectiõe eſt cã vt ꝓximꝰ cõuertat᷑:⁊ ↄñter iue⸗

niet gram: ꝓpter h̊ diuinã ⁊ ipᷣe meret᷑ gram ob
tinere.vñ Hiero.ait. Pꝛo ſalute alteriꝰ.ſ.a nobᷣ
ꝓcurata:nobis q̃ʒ acquirit᷑ ſal?ñD Tertius fru
aus eſt eterne vite adeptio.Oꝛ em̃ inqͥt Jacob

ſue eptłe vlti. c. Si qͥs errauerit⁊? cõuerterit quis

eũ ſcire dʒ ꝙ qͥ ↄuerti fecerit pctõꝛẽ ab erroꝛevie

ſue ſaluabit aiam eiꝰ a moꝛte ⁊ oꝑit multitudi

