q̃tatẽ fecerũt in me.Solẽt em̃ ſuꝑgbi ꝓximos cõ
tẽnere ⁊ coanguſtare.Scriptũ eſt em̃ Pꝛouer.
xj. Ubi fuerit ſuꝑbia ibi erit ⁊ ↄtũelia. Et. xxij.
eiuſdẽ li.c.ðꝛ.Arma ⁊ gladij in via ſuperbi. Et.

xxiiij.c.Qui ſe iactat ⁊ dilatat iurgia ↄcitat. Jõ
inqͥt Innocẽ.i li.de vilitate ↄditiõis hũane.Am
bitioſus ſtatim vt eſt ad honoꝛẽ ꝓmotꝰ in ſuꝑ⸗

biã ex tollit᷑:in iactãtiã effrenat᷑.lõ curat ꝓdeſ⸗

ſe:ſz gloriat᷑ pᷣeſſe:pᷣſumit ſe melioꝛes:qꝛ cernit
ſe ſuꝑioꝛẽ.boꝛes dedignat᷑ amicos:notos igno
rat:externos comites cõtẽnit antiquos: vultuʒ

auertit:ceruicẽ grigi faſtũ oñdit:grãdia loqui
itat᷑:ſubeſſe non patit᷑: pᷣeſſe

moleſtꝰ:arrogãs:grauis ⁊ ipoꝛtunꝰ.hec ille.

Multipłr ergo moleſtat ſuꝑbꝰ ꝓximũ ſuum:
maxime vᷣbis ↄtũelioſis.ſcriptũ eſt em Eccle.
xj. Sicut eructãt pᷣcoꝛdia fetẽtiũ:ſic ⁊ coꝛ ſuper
boꝝ.aʒ ſicut ſtomachꝰ vẽtoſitate inflatꝰ eru/
ccare ſolet:ſic ⁊ homo ſuꝑbia plenus Bieroſa v⸗
2

Bermo

ba emittit ⁊ cũ ꝓximis litigat. Scriptũ eſt em̃
Pꝛouer.xiij. Int᷑ ſuꝑbos ſemꝑ iurgia ſũt. Jõ
xiiij. moꝛaliũ Gꝛego.inqͥt. Cũctis naq; ſuꝑba
apud ſe cogitatõe tumẽtib ineſt camoꝛ in lo⸗
cutiõe:amaritudo in ſilẽtio:diſſolutio in hilari

tate:furoꝛ in triſtitia:inhoneſtas in actiõe: ere⸗/

ctio in inceſſu:rancoꝛ in rñſione.hoꝝ mẽs ſem
per eſt ad irrogãdas ↄtumelias valida:ad to/

lerãduʒ ifirma:ad obediedũ pigra:ad laceſcen

di alios ipoꝛtuna.hec ille. Sic ́̊ fumꝰ ſupꝛa

domuz ẽ ſignũ ĩterioꝛis fumi ⁊ ignis.Et ſicut

ſignũ vini vel alterꝰ rei venalis facit bonã iurꝭ
pᷣũptionẽ ꝙ talia ſint venalia.C. de emp.⁊ vẽ.
lI.necemere.vbi lex pᷣſumit ꝙ vbi eſt ſignuz ibi
ſit ⁊ ſignatũ.Ita ſigna ſuꝑbie exterioꝛis iĩdicãt
eſſe in hoĩe ſuꝑbiã interioꝛẽ:que non faciłr põt

occulcani ſed ad exterioꝛa ſigna ꝓrupit.vñ ine
ſona ſuꝑbi ðꝛ Job.xxxij. Plenꝰ ſuʒ ſᷣmonibo ?

coartat me ſpuũs vẽtris mei:vẽter meꝰ q̃ſi mu/⸗
ſtũ abſq; ſpiraculo:qpð lagunculas nouas diſ⸗

Ecima rõ demõſtrans deteſtatiõeʒ ſuꝑ

dD bie ðꝛ abominationis. Ualde enim ab
ovrpmiat᷑ eam deꝰ tanq; rem fetidiſſimaʒ.
Vñ Joelis.ij.ſcriptũ eſt.Aſcendet fetoꝛ eiꝰ: aſcẽ
det putredo eiꝰ qꝛ ſuꝑbe egit.⁊ Amos vj. inqᷣt
dñs. Deteſtoꝛ ego ſuꝑbiã Jacob ⁊ domũ eius
odi.⁊ Judich.ix.ðꝛ deo Suꝑbi nõ placuef̃t ti⸗
bi ab initio.? Pꝛouer.viij.Arrogãtiaʒ ⁊ ſuper

biã ego deteſtoꝛ ait dñs.⁊.xvj.eiuſdẽ li.c. Abo⸗

minatio dñi eſt omnis arrogans.
MNadecima rõ appellat᷑ expulſiõis.ſ.a reg/
v no eceleſti. Inqͥt em̃ deꝰ ꝑ ps. Non habi⸗
tabit in medio domꝰ mee qͥ fac ſuꝑbiaʒ
Et ideo beata vᷣgo cecinit Lu.j.Diſꝑſic ſuꝑbos
mente coꝛdis ſui. 11
Uooogecima rõ ðᷣ pũitiõis:valde em̃ pu
d nit deꝰ ſuꝑbos. vñ Deut. xvij.ðꝛ. Qui
ſupbierit nolẽs o bedire ſacerdo impe
rio moꝛiet᷑.? Numeri.xv.Aia q̃ ↄmiit aliquid
per ſuꝑbiã:ꝑibit de ꝓpło ſuo.Et ps.xxx.inquit

Dauid. Retribuet abũdãter fadẽtibo ſuꝑbiã.et

ꝛouer.xv.Domos ſuꝑboꝝ demolietur dñs
Eccli.x. Sedes ducũ ſuꝑboꝝ deſtruxit deus.
⁊radices gẽtiũ ſuꝑbaꝝ arefecit ⁊ ꝑdidit memo
riã eo ꝝ.⁊.xxj.eiuſdẽ li.c. Subſtãtia ſuꝑbi era⸗
dicabit᷑.? Malachie.iij. Erũt oẽs ſuꝑbi ſicut
ſtipula:⁊ inflammabit eos dies veniens dicit
diñs exercituu:⁊ nõ relinquet eis radicẽ nec ger
LCLoõo ꝓbat᷑ deteſtãdã eẽ ſuꝑbiã auctati
8 b.. Et pᷣmo ſacre ſcripture.lã ps.xvij.ĩ
gquit Dauid deo. Oculos ſuꝑboꝝ hũᷣi
liabis.⁊ lxxxviij. Tu hnmiliaſti ſicut vulnera⸗
tũ ſuꝑbũ.⁊ xciij. Redde retributiõcʒ ſuꝑbis.et
Job.xx.Si aſcẽderit vſq; ad celos ſuꝑbia eius
⁊ caput eiꝰ nubes tetigerit q̃ſi ſterqliniũ in fine

ꝑdet᷑ ⁊.xxxv.eiuſdẽ li.c.lamabũt ⁊ ñ exaudiet

-

1XX

Ipter ſupbiã malignoꝝ.ꝛ.iiij.c. ðꝛ Diſperdeſu
pbia malignoꝝ ⁊. xl. ðꝛ.Diſꝑge ſuꝑbos in fu
roꝛetuo:⁊ reſpicẽs oẽm arrogantẽ hũilia reſpi
ce cuctos ſuꝑbos ⁊ ↄfũde eos.Et Pꝛouer. xvj.

Melideſt huiliari cũ mitibi:q; diuidere ſpolia
cũ ſuꝑbis.Et Eccłi.iij. Sinagoge ſuꝑboꝛũ nõ

—

erit ſanitaſ ⁊.xj. Sic capꝛa ĩ laqueũ:ſic ⁊ coꝛſu
ꝑboꝝ.⁊. xxvij. Effuſio ſanguinis ĩ rixa ſubox
⁊ maledicio eoꝛũ auditꝰgrauis.Et Põs.lviij.
XCõpꝛehẽdant᷑ in ſuꝑbia ſua.⁊.lxxxij. Suꝑbia
o te oderũt aſcẽdit ſꝑ.Et.c. Suꝑbo oculob
⁊ iſatiabili coꝛde cũ h̊ nõ edebã.⁊ iteꝝ Pꝛouer.
xiiijait Salomon. In oꝛe ſtulti iurgia ſuꝑbie.
⁊.xxj.eiuſdẽ li.c.Supꝑbo ⁊ arrogãs vocat᷑indo

auſ:q; i ira oꝑat᷑ ſupꝑbiã. Et Sapie.v. dicũt dã
nati.Quid nobᷣ ꝓfuit ſuꝑbia:aut diuitiaꝝ ia⸗

ccantia qͥd ↄtulit nob.Et iteꝝ Eſa.ij.ſcriptu eſt.
Dies dñi exercituũ ſuꝑ oẽm ſuꝑbũ ⁊ excelſuʒ:?
ſuꝑ oẽm arrogãtẽ ⁊ hũiliabit᷑:⁊ oculi ſublimiũ

debmen?.⁊.x.eiuſdẽ li.c.Excelſi ſtatura ſuccidẽt

⁊ ſublimes hũiliabũt᷑x.xiij. Redq eſcere faciãẽ ſu/
ꝑbiã ĩfideliũ:⁊ arrogantiã foꝛtiũ humiliabo. ?

xxiij.Oñs exercituũ cogitauit vt detraheret ſuꝑ
biã oĩs głie:⁊ ad ignominiã duceret oẽs inclp⸗

tos terre ⁊.xxviij. Ue coꝛone ſuꝑbie:qꝛ pedibdbdb

ↄculcabit᷑⁊.xxxvij.Suꝑbia tua aſcẽdit iaures

meas.ponã ꝗ̊ circulũ in naribo tuis ⁊ frenũ ila

bijs tuis.⁊ Eʒechie.xxxj. Eleuatũ ẽ coꝛ eiꝰin al/

citudine ſua:⁊ tũctradidi eũ ĩ manꝰfoꝛtiſſimi.
⁊ A bdie.j.Si exaltatꝰſueris vt aqᷣla ⁊ iter ſyde
ra poſueris nidũ tuũ:ide detrahã te dicit dũĩs.
⁊.ij. Macha.vij.Tu vero iuſtas penas dei iu⸗

dicio ſuperbietue exolues.? DHatch.xviij. iſi
cõuerſi fuerid ⁊ efficiamini ſicut ꝑuuii no iĩtra⸗
bitis ĩ regnũ celoꝛũ.⁊ Jacobi.iiij. Suꝑbis deꝰ

reſiſtit huilibꝰ aũt dat graʒ ſuã. Unde dicebat
btũs frat᷑ nr tergidiꝰſociꝰbeati Frãcſci: ſicut
rex magnꝰvolẽs mittere dilectã filiã ſuã ad ma
ricũ nõ ponit eã ſuꝑ equũ indomitũ ⁊ calciro
ſum:ſʒ ſuꝑ mãſuetũ:ira deꝰnõ ponit gram ſuũ
ſuꝑ ſuꝑbũ ⁊ arrogantẽ ſʒ ſuꝑ hũilẽ.õ eſt a=t
mirũ ſi deꝰita ipugnat ſuꝑbia:qꝛ ipᷣe eã nõ fecie
ſʒ dyabolꝰeã adinuenit.VUVñ ðꝛ Eccli.x. Nõ ẽ cõ

creata hoĩb ſuꝑbia.Et iõ ſicẽ demones abomi/

nat᷑ ꝓpter ſuꝑbiam:ita ſuꝑbos hoĩes abhoꝛret
deꝰ. iuxta illð Eccłi.xvj.Execratꝰeſt illos pter
ſuperbiameoꝛunm. †☚
Ucroꝛitate q̊ʒ ſccõꝝ doctoꝝ deteſtat᷑ ſu
a bia. Inqͥt em̃ Gieg xxxj.moꝛa. Radix
(Ciũ cti mali ⁊ regina oiumvicoꝝ ſuꝑbia
eſt. Et Aug.in epła ad quẽdã comitẽ dic. SGub
ꝓbia ex angelis demões facit.⁊ vt euident᷑ oſtẽ

dat᷑:ipᷣa eſt pctõꝝ oim initiũ:finis ⁊ cꝗ:qm̃ non
ſolũ eſt pctm̃ ipᷣa ſuꝑbia ſʒ nullũ pctm̃ eſſe po⸗

tuit aut potit ſine illa.hec Aug. Aucoꝛitate q̊3
canonica ðᷣteſtat᷑ ſuꝑbia. Scriptũ eſt em i.c.ſie
is.j.q.vj.Qui nitit᷑ ad altioꝛa ↄſcẽdere qͥd aliðõ
agit niſivt creſcedo decreſcat:⁊ aſcẽdẽdo exteriꝰ

Inuſſch
guo oibd
inbonon.
1
m
datobe
ogana
glubin
glt Ktiann
ei
l Picen
hbap
loaur⸗n
cthoͤpor.
Cnrymnaio
oeeci
erpnn
negtic⸗
ütifiat
Dilceſt
Inepee
Peruu
G).
Etcuul
bia moꝛes.
faſtAuri
Uccainlitr
weisd

fadoswon

paucſe
regnoge
ſugbäht
beugene
Junenal
Plena ſup
ahoblb he
llalell rn
r ſupbigtol
ſopbialnct
ſupbo. Jur⸗
Oualtenvd
lciolew
noꝛes
Oracenr
ſcinfiatde
gereiupbi⸗
Puerbio.
lis deqlitn
di
a l
„ ſo
lurin..
⁹° Köl

nedb... n.
(Wlknmn iune
nund wis: i
niſicnegoulu
vi. Oedi:
inumiit an
Miwrcin ii
urbüii ſͤckan
bugrihetinoͤftn
i Sackia ſii⸗
idemosn
vos boics tt
mcktn

door Mcki⸗
oumtico: e
l
äce

interiꝰ in ꝓfundũ deſcendat᷑. Et.xl.di.c.młti ðꝛ

Unuſqᷣſq; qrat nõ qũo alijo maioꝛ apareat:ſʒ
qũo oĩb inferioꝛvideat᷑:qm̃ nõ qͥ maioꝛ fuerit
in honoꝛeille eſt iuſtioꝛ:ſʒ qui fuerit iuſtioꝛ ille

eſt malio. H O
IJuili etiã auctoꝛitate idẽ dedarat᷑. Naʒ

cXA. de puatis carce.l.j.inqᷣt iꝑatoꝛ. Jube
mꝰ viris clariſſimis ꝓuiciaꝝ rectoꝛibꝰ

dare operã ſemꝑ vt nephandiſſimoꝝ hoiuʒ ar/

rogãtia modis oĩbo cõpꝛimat᷑. Philoſophi q̊/

qʒ; ſuꝑ biaʒ deteſtant᷑.vñ Tulliꝰ in j. de officijs
ait Etiã in reb ꝓſperis ⁊ ad volũtatẽ nr̃aʒ fluẽ
tibo:ſuꝑbia magnoꝑe atq; arrogãtia fugiẽda.
eſt. Pictagoꝛas aũt dicebat:vt legitur in vitis
ph̊ᷣoꝝ.Liber nõ eſt quẽ ſuꝑb inflat animꝰ. Et

Plautꝰin aularia inqͥt. Res nimiũ ſingłaris

eſt hõ parẽ ferre nõ valẽs:minoꝛes nãq; deſpi⸗

cimꝰmaioꝛib iuidemꝰ:ab eq̃libo diſſentimus

oete etiã ſuꝑbiã deteſtandã oñdũt.vñ. Pꝛu
entiꝰin li.de ↄflictu vicioꝝ ⁊ vᷣtutũ dicit.Deſi
ne grãde loqͥ frãgit deꝰoẽm ſi uabe WMHagna ca
dũt:iflata crepãt tumefacta pᷣmunt᷑.
Diſce ſuꝑcilium deponere diſce cauere
Ante pedes foueã quiſqͥs ſublime minaris.
Peruulgata viget noſtri ſententia xpᷣi.

Scandere celſa bũiles ⁊ ad ima redire feroces.
Ectclaudianꝰli.j. Juqnat egregioſ adiũcta ſuꝑ

bia moꝛes.Et Ouidiꝰli.ij.de arte amãdi.Erue
faſtꝰ.Curã mãſuri qͥſqͥs amoꝛiſ habes.Et Se
neca in li.tragediaꝝ.Uos qͥb rectoꝛ man atq;
terre ius dedit magnũ necis atq; vite:ponite i⸗

flatos tumidoſq; vultꝰ. Quicqͥd a vob minoꝛ

expaueſcit maioꝛ h̊ vobis dñs minat᷑.Oẽ ſub/⸗

regno grauioꝛe regnũ eſt:quẽ dies vidit veniẽs

ſuꝑbũ hũc dies vidit fugiẽs iacẽtẽ.hec ille. Sʒ
heu qꝛ nõ ſolũ dñi:ſʒ etia ſᷣui ſunt ſuꝑbi. AKit eĩ
Juuenał li.j.ſatira.v. Maxia q̃ q; domꝰſᷣuiſ ẽ
plena ſuꝑbis. O maledicta ſuꝑ bia tu es illa q̃

a nobis pacẽ ac trãqᷣllitatẽ aufers:dicẽte Mar

tiale li.vndiq; ſuſcepto.c.ij. Ethereã pacẽ ventꝰ
⁊ ſuꝑbia tollunt.Auccoꝛ q̊ͥʒ Aſtrolabij contra
ſuꝑbiã inqᷣt. In ſua fit pꝛeceps diſcrimina qͥſq;
ſuꝑb. Intolerabiliꝰnihil eſt qᷓ; vita ſuꝑbi. Jõ

Bualteriꝰde caſtellione li.j.ait. Parcite moꝛta

les aĩoſ extollere faſtu.Collad opibo aſꝑnariq;

£ 72

minoꝛes.Et auctoꝛ libꝛi qͥ ðꝛ facetꝰ.c.ij.inquit

Ut placeat cũctis nullũ decet eſſe ſuꝑbuʒ.Qui
ſic inflat᷑ deſinit eẽ bonuſ.Debemꝰg̊ ſũmoꝑe fu
gere ſuꝑbiaʒ ⁊ hũilitatẽ ſeqͥ:qꝛ vt ðꝛ in vulgari

Pꝓuerbio.Qui nõ ſe plicat rumpit᷑.Agnellꝰhũi⸗

lis dedit matrẽ ſuã alteri.
O bẽt faciẽdũ hoꝛtamur exẽpliſ.⁊ pꝛio
a luciferi ⁊ alioꝝ angeloꝝ ſuꝑbiẽtiũ:q̃̊s
ſtatim de celo ðᷣiecit deꝰ.vt ſcribit᷑ Eſa.
xiiij.Et Apo.xij.Et iõ timẽdũ ẽ nob:qꝛ vt ſcribi
tur in.l.j.C.ad.l.iuliã.repe. Pena vnius debet
eſſe metus multoꝛum. S
8 Kõðm exẽplũ hrĩ de Saul rege iſrael:qui

cum eſſet hũilis in oculis eiꝰelectꝰeſt rex. Sed
poſtq; ſuꝑbiuit adeo deieꝰeſt:vt ſcriptũ eſt.ſ.
Reg.xv. Terciũ exẽplũ ẽ de Dauid pter cuiꝰ
ſuꝑ biã deꝰ peſtilẽtia moꝛi fecit ſeptuagita milia
viroꝝ bellantiuʒ.ij. Reg.vlti.Et.j.Paral.xxj.
Quartũ exẽplũ ẽ de Sẽnacherib rege aſſirioꝝ:
ꝓpter cuiꝰſuꝑbiã occidit angelꝰdñi cẽtũ octua⸗
ginta qͥnq; miliaviroꝝ.Et ipe rex ſuꝑb poſtea
a ſuis filijs occiſus ẽ.iiij. Reg.xix.X Quitũ exẽ

plũ ẽ de Nabuchodonoſoꝛ q ꝓpter ſuꝑbiã de re

gno deieaꝰẽ:⁊ cũ beſtijs fenũ vt bos ſeptẽ ãnis
comedit Dañ.iiij. Sextũ exẽplũ de Amã ſuꝑ
bo qͥ indignabat᷑ qꝛ mardocheꝰſibi nõ aſſurge
ret ⁊ reueretiã exhiberet:qͥ tandẽ ſuſpẽſus ẽ i pa
tibulo:quẽ ipᷣe parauerat mardocheo.Heſter.
iij. Septimũ exẽplũ ẽ de Anciocho rege ſuꝑ⸗
biſſimo ↄtra deũ ⁊ ꝓplłm iſrael ſuꝑbiẽte:qͥ adeo
ꝑcuſſꝰ ẽ ita hoꝛribili plaga:vt ex eicarne viuẽ⸗
tes vᷣmes ſcaturirent:⁊ fetoꝛe ſuo eiꝰexercitꝰag
grauaret᷑ talit᷑ ꝙ nemo eiꝰputredinẽ poteratto
lerare.Et ſic miſerabilłr defũctꝰẽ.ij. Macha.ix.
Octauũ exẽpluʒ hr̃ de magno põpeio qͥ adeo
ſuꝑbo erat vt nullũ parẽvellet. Ut Lucanus re
fert li.j.Audiẽs aũt venire Ceſarẽ cõtra ſe:ex ar⸗

rogãtia ait.Si terrã pede ↄcuſſero totũ oꝛdbdem

ad arma ꝓuocabo:vt recitat Plutarchꝰi hiſto
ria illꝰ.Sʒ poſtmodũ miſᷣ̃abiłra Ptolomeo
rege egypti ĩterfectꝰ⁊ decapitatꝰẽ:cuiꝰcaput ini
mico ſuo Ceſari pᷣdictꝰrex pñtari fecit. Nonũ
exẽplũ hr̃ ĩ officio exaltatiois ſccẽ crucis de Coſ
droe rege ꝑſaꝝ qͥ ſe adoꝛari faciebatvt deũ:atq;
appellari regẽ regũ ⁊ dñʒ dñantiũ.Moꝛabati⸗
q; in turri argentea:in q̃ erat ſol:⁊ luna:ac ſtelle
ex auro puriſſio reſidebatq; ĩ thꝛono aureo gẽ
mis lucẽtibo oꝛnato.Cũq; dicta turrꝭ artificio⸗
ſe moueret᷑ tonitruũ facere videbat᷑:⁊ ꝑ occul⸗
tas fiſtulas aquã trahẽs q̃ſi deꝰpluerevidebat᷑
Quẽ ſuꝑbũ regẽ hũilis ĩpatoꝛ romanoꝝ Era/
diꝰiterfecit ⁊ oia abſtulit. Decimũ exẽplũ eſt ðᷣ
Saboꝛ rege ꝑſaꝝ:de qͥ legit᷑ in hiſtoꝛia triparti
ta li.iiij. cũ romanos ſuꝑaſſet ipatoꝛẽ roma
nũ Ualeriũ captũ qñ equũ aſcẽd ere volebat ſi
bi ſub pediba ꝓſterni factebat atq; ꝑ ſuꝑpiam
aſcendeẽdo equũ eum cõculcabat. Pꝛopter cu⸗
ius ſuꝑbiã in eius exercitu miſit deus culices ⁊

cinifices.qui itrantes in nares equoꝝ ⁊ eleyhᷣ

tum:⁊ in aures ⁊ nares hominũ totũ illũ ſu
bũ exercitũ fugauerunt ⁊ diſſipauerunt.
Pars ſcða de ſuꝑbie filiatione.
Iurjmwiſſis quattuoꝛ ſpeciebus ſuꝑbie
d de quibus tractauimuſ ſupꝛa in ꝑte
ſſ.ſermone.vij.dico pᷣm ſniam Alexã.
de ales in.ij.ꝑte ſumme in tractatu ðᷣ
ſuperbia ⁊ btm̃ Tho.ij.ij.q.clxij.q duodeam
ſunt filie ſuꝑbie. Pꝛia quaꝝ eſt extollentia.qñ

ſcʒ aliqͥs ꝓpter dona nature ſpiritualia:aut coꝛ

poꝛalia:aut tempoꝛalia:vputa ꝓpter diuitias

generis nobilicatẽ: coꝛpoꝛiſ ſoꝛmoſitan robur

5

Bermo

2 foꝛtitudinẽ:elegantiam ſubtilitatẽ ingenij:fe
cunditatem: capacitatẽ memoꝛie:⁊ ſimilia deifi

cat ſeipᷣm ⁊ deuʒ cognoſcere negligit. Sicut fa⸗

ciebat ille rex tiri cui dictũ eſt Eechie.xxviij.Ele

uatũ eſt coꝛ tuũ:dixiſti deꝰego ſuʒ. Jõ inqᷣt deꝰ

Miere.ix.c.Nõ głiet᷑ ſapiẽs ĩ ſapia ſua:nec foꝛtʒ

in foꝛtitudie ſua:nec diues ĩ diuitijs ſuis:ſʒ in

hoc głiet᷑ ſcire ⁊ noſſe me. In hac exxollẽtia pec⸗
cabat Atreꝰqͥ ſuꝑbia elatꝰ dicebat. Eqlis aſtris
gradioꝛ ⁊ cunctos ſuꝑo:altũ ſuꝑbo vtice attin
ges celũ. Talis fuit ſuꝑbia romanoꝝ.ð qͥbus
Aug.in.j.de ciui.dei.c.j.inqᷣt:ꝙ ad tãtã extollen
tiã ðuenerãt vt ſe in nuero deoꝝ extimari vellet
optarẽtq; ĩ ſuis laudibo dic. Parcere ſubiectis

debellare ſupbos.Talis etiã fuit ſupbia Do
mitiani iꝑatoꝛ qͥ vt refert Hoꝛoſius li.vij.deũ

ac dñm ſe iuſſit appellari:⁊ in cũctis pᷣmoꝛdijs
ſuaꝝ larũ ſcribebat. Dñs ⁊ deꝰ Domitianus
ĩꝑatoꝛ ita madat:qͥ tãdẽ a cubicularijs ſuis in
terfectꝰeſt. Ad hãc qͥʒ extollẽtiã aſcẽcderat Hero
des agrippa:de quo refert Joſephꝰ. xix.li.anti⸗
quitatũ:ꝙ cũ ceſareã adueniſſet:⁊ ad eũ totius
ꝓuincie viri vnanimit᷑ cõueniſſent:ille veſte ful

gẽti ex auro ⁊ argẽto mirabilrotexta idutꝰ:ici⸗

piente die ꝓceſſit ad theatrũ.vbi cũ pᷣmos ſolis
radios veſtis argẽtea ſuſcepiſſet:reꝑcuſſo ſplẽ⸗
doꝛe duplicatã ſpectãtibo lucẽ fulgoꝛ metalli vi

bꝛãtis effudit vt ituẽtibo ꝑſtringeret aciẽ ⁊ terre
igi cõcrepat vo⸗

ret aſpectꝰ. Ilico t adulãc vulgie 7
ces dicẽt:vſq; nũctevt hoĩeʒ timuimꝰ:ſʒ ex h iã

ſupᷣ hũanã naturã te eẽ fatemur.Et dũ ab adu/
latoꝛibo ðᷣmlłceret᷑ honoꝛib:⁊ oblatos ſibi di⸗

uinos honoꝛes nõ reſpueret:repẽte moꝛtifero
viſcerũ doloꝛe coꝛripit᷑:⁊ dũ ꝑ manꝰſuoꝝ ðpoꝛ
taret᷑ dicebat. En ego veſter deꝰducoꝛ ad moꝛtẽ
Sicq; ifra qͥnq; dies vᷣmiby eiꝰviſcera coꝛrodẽ

tib expirauit. Et vᷣificata fuit ſnia Senece ĩli.
tragediaꝝ dicẽtis. Suꝑbos ſequit᷑ victoꝛ a ter

go dey. ſ. niſi peniteant.ſic fecit Rimotꝰ rex:qͥ cũ
floreret maxia potẽtia iperij ſui iuſſit collocari

ſedile ſuũ i litoꝛe maris:⁊ alloqns mare dixit.
Impo tibi ne aſcẽdas terrã meã:nec veſtes aut

mẽbꝛa dñi tui madefacere pᷣſumas:ſj tñ mare
aſcẽdit terrã ⁊ pedes eiꝰ madefecit.Quo fcõ reſi⸗

liẽs rex de ſedili ait.Sciãt oẽs hitatoꝛes terre ?

oꝛbis:vanũ ⁊ friuolũ eẽ oẽ regnũ:⁊ vanã regũ
potẽtiã:nec regiſ noie quẽpis dignũ pᷣter eũ ad
cuiꝰnutũ celũ ⁊ terra ac mare obediũt.Et depo
nẽs coꝛonã aureã de capite ipoſuit capiti ſalua
toꝛis dei dicẽs. Lua eſt potẽtia:tuũ regnũ dñe
Nec vnq; poſtea capiti ſuo coꝛonã iĩpoſuit cuʒ

tñ rex eẽt noꝛmãdie:datie:⁊ anglie.Ad illã excol
lẽtiã etiã ꝑtinet qdẽ gradꝰſuꝑbie qͥ ðꝛ ſingulari
tas:q̃ ẽ vt inqͥt Bernar.i qͥdã ſᷣmõe qñ hõ facit

aliqͥd vltra coia ⁊ cõſueta vt pᷣ ceterꝭ reputet᷑ ⁊ ex
celletioꝛ apꝑeat. In b aũt vicio erat Juli ceſar
q vt refert Plutarchꝰcum eẽt cũ alio ſocio ↄſut
romanꝰnõ ꝑmittebat ſociũ exixre de domo: ſed

—

ipᷣe faciebat ⁊vſurpabat totũ officiũ:⁊ ſolꝰvole
bat tenere vicẽ duo ꝝ. Uñ in litteris ſuis ſeibe

bat. Juliꝰ⁊? ceſar cõſules. —⏑
Ecuũ da filia ſuꝑbie eſt arrogãtia ꝑ quã
98 hoõ ꝑuipẽdit ꝓximos et in cũctis dictis
llſuis:geſtis:ac motib ſuꝑbe ſe hʒ.Arro
gãs em̃ ſuꝑbe icedit:ſuꝑbe loquit᷑:ſuꝑbe come

dit:ſuꝑbe oĩa facit:⁊ cũ clamoꝛeac ſtrepitu:ac

minis ⁊ cõtumelijs. Lalis oĩbo fit exoſus.Ait

em̃ Tulius li.j.artis veteris.c.xij.Ex arrogãtia

odiũ ſolet euenire.Et Boetiꝰli.iij.topi.Ex arro

gãtia fit qͥſq; odioſus. Jõ inqͥ t Sapiẽs Eccłi.

iij. Quãto maioꝛ es:tato magis te hũilia ĩ oib
⁊ coꝛã deo iuenies gram.Et Ouidiꝰin.iij.de ar

te amãdi ait.õ natet in vultu dãnoſa ſupbia
vꝛo.Et Caſſiodoꝛꝰĩ epłis.Oꝛnamẽtũ oiĩm bo⸗

noꝝ eſt ſincera benignitas. Igitur ſi tu gradu:
aut dignitate:aut vᷣtute ſuperas reliquos:noli
illos pedibi cõculcare:ſis amabilis:affabilis

vultu facieq; placidꝰ.Tuliꝰqͥʒ in quadã oꝛone

ad Ceſarẽ ait. Crede mihi ceſar nihil eſt ta po⸗

pulare qᷓ; bonitas.Et Seneca ad lucillũ. Sic

cũ inferioꝛe viuas quẽadmodũ tecũ ſuꝑioꝛẽ vĩ
uere velles. Sʒ cõtrariũ huiꝰfaciũt arrogãtes:

quib ĩquit dñs Eʒechi.xxxviij. Uos cũ auſte⸗
ritate ĩpabatis eis ⁊ cũ potcẽtia. Hoc aũt viciuʒ

in magiſtris ⁊ pᷣceptoꝛibo ſuꝑbis maxie iueni.

De quib Greg.xxiiij.moꝛa.Et hr.xlvj.di. in. c.
hoc hʒ.inquit. Hoc hʒ ꝓpꝛiũ doctrina arrogan
tiũ:vt humiliter neſciãt iferre q̃ docẽt:⁊ reca q̊

ſapiũt recte miniſtrare nõ poſſint. In vᷣbio em

eoꝝ ꝓdit᷑.Nã cũ docẽt q̃ſi in quoda ſibi viden
ſublimitatis culmine reſidere: eoſq; q̊s docẽct
vt lõge ĩfra ſe poſitos:velut in imo reſpiaũtqͥ/
bus nõ cõſolẽdo loqͥ:ſed vix dñando ð dignãt᷑.
hec ille.Et iõ ĩquit auctoꝛ libꝛi ð foꝛmula hone

ſte vite.c.ij. Nõ eris arrogãs ſʒ q noſti ſine arro
gantia pꝛeſtolanti imparties. X
Ercia ſuꝑbie filia eſtvanaglia.Sʒ quo
t modo vanaglia dicatur pleriq; audire

cuplunt. Nã ſi loqᷓmur ð glia celeſti de
qua in ps penul.ðꝛ.Exnitabũt ſei in głia:cer⸗
te vana nõ eſt:quã cũcti deſiderare tenent᷑. Te⸗

palis aũt glłia vana nõ videt᷑ cũ vᷣtuti faueat:⁊
eũ creſere ſaciat vt inquit Ouidiꝰin li.de põto.

¶VInde dicit Tuliꝰin tuſcu.qſtiõibus. Honos

alit artes. Itẽ głia tꝑalis naturali idinatiõeap

petit᷑:vt ait audianꝰli.j.⁊ a vᷣtuoſis maxime

deſiderat᷑. Uñ Seneca ad Lucillũ ſcribit. ut

la eſt tã excelſa vᷣtus q dulcedine głie nõ tãgat᷑
⁊ Tuliꝰĩ orone ꝓ archia poeta dic. Lrahimur
oẽs ſtudio laudis atq; optimꝰ quiſq; maxime
głia ducit᷑. Ex quib nõ videt᷑ reppendendꝰqui
gliam appetit maxie cũ ex his qͥ a natura iſunt
nemo debeat vituperari. ij. Ethico. Pꝛeterea
głia ⁊ fama aiuz roborat ⁊ foꝛtẽ facit ad qᷣcũq;
ardua ⁊ difficilia: vt iquit Ouidiꝰ in.v.de triſti
bus. Unde Aug.i.v./de clui,/del/ cxviij git. DHex

W

ſuntdus

gad fac
rio aut
auctortn
ponor,
ſodicr⸗
cq pae
ſch
haoieſel
t vig
lerteri⸗
üäomi
pte⸗
feputane
gullibel
mianl
alberßt
nede
flzi⸗
ao
lcüde
cfica⸗
gdei
dec
ctp
lnode
inil.
Wbarua
luo ſoil
r 0s
Nggr
deu
al
umnuanz
hedbon
ltcaun
bodiceban
Poncvt
6 ie
ſnepenin
nüſuüd⸗

oläa

donoriS
sSi
domnon
hoegia
dnoge
dang
adqöͤt
böanſ
Loꝛx.
placeo.
neceſſa⸗
Gcoß

duptrp

Rtö h.

diii
üniiigei
mmn Dosciank
mn Docuitnien;
müdrm
mdocnrj
1 vodi ſbi
tinimo Mi

däando nn⸗

dridoenN
hwiiien
ainqdo
s gn chd
birſciin gluc
aaretenan
kü ttun u
nidoinlin⸗
1 ts
N Tune
gulcnn⸗
. 94
Siabum
Nelifu 4
Gn n
NN

Foliũ

ſunt duo illa:libtas ⁊ cupiditas laudis hũane

q̃ᷓ ad facca cõpulere mirãda romanos. Ecõtra⸗
rio aũt infamia hoiem deijcit ⁊ ꝓſternit.vñ ait
auctoꝛ rudiũ li.ij.eglectoꝛ fame fiet neglectoꝛ
honoꝛis:et merito cũct ille neglectus erit. Et
iõ dicit Ric.i.iiij.di.xix.ar.iij.q.j.q fama nõ eſt
qcqᷓ; pcioſiꝰiter tꝑalia.⁊ młtũ ẽ vtił ad ſpũalia
qꝛ mlłti a pctõ retrahunt᷑ timoꝛe ifamie. Sʒ qñ
hoiĩies ſe ĩfamatos ↄſiderãt mag ſine freno pec
cãt.vñ glo.ſuꝑ illð Matth̊.xviij.Coꝛripe eũ in
ter te ⁊ ipᷣm ſolũ.ait.e publice coꝛrectꝰverecũ
diã amittat:qua ꝑdita ĩ pctõ remaneat.hec ille.

Ea ꝓpter ðꝛ ꝙ oĩbo licitũ eſt ðfẽdere dignitatẽ ⁊

reputationẽ ſuã.ff.de poſtu.l.j.in pᷣncipio. Iteʒ
quilibet debet ꝑcere pudoꝛi ſuo ⁊ honeſtati.ff.
mãdati.l.qntꝰ mutiꝰ.Et de pꝛocu.l.q oia. Naʒ

q libet pᷣſumit᷑ talł pᷣ ma facie q̃lis ẽ ĩ cõi opiniõe

C. ne de ſtatu. defu. l. ſi mr. ?. ff. ð qſti.l. diuꝰpiꝰ.

S. fi.vñ q̊tiẽs de aliquo negocio dubitat᷑ recur/⸗
rẽdũ eſt ad cõmunẽ opinionẽ. ff. de füdo iſtruc.
l.cũ delaniõis.S.aſinã.⁊ de flumi.l.j.ĩmo tam

efficax ẽ cõis opinio:vt qñq; plus valere dicat᷑
qð ẽ in cõi opiniõe:qᷓ; qð ĩ vᷣitate.lłiſ q putat.ff.
de acqrẽ.here.⁊.l.barbariꝰ.ff.ð offici.pto. Ideo
inqͥt pᷣ̊s.vij.Echi.Fama quã milti famãt non

oino deꝑdit᷑. Solẽnis etiã fama facit fidẽ.S.in

crimiĩali.iiij.q.iij.ona iſuꝑ fama vtilis videt᷑

ad bcitudinẽ ↄſeqᷓndã. Ait em Jacob bñuẽta⸗

nus ſui libꝛi.c.ij. Ille btũs erit cui bona fama

viget. Oẽs chara hr̃e debẽt famã ſuã Qui em̃
eã negligit crudelis ẽ.xj.q.iij.c.nõ ſũt.Et homi⸗/
cida reputat᷑.c.nolo.xij.q.j.Ait etiaʒ Oꝛatiꝰin

epła ad Quitũ.Falſus honoꝛ iuuat ⁊ mendax
itamia terrzʒ. Et iõ ſapiẽs Eccłi.xlj.inquit. Curã
habe ð bono noie.qꝛ magis tibi ꝓderit qᷓ; mil
le theſauri pᷣcioſi ?ẽ magni.Qð ↄſiderãs Pau⸗
lus dicebat.j.ad Coꝛin.ix.Expedit mihi magiſ
moꝛi:qᷓ; vt głiam meã quis euacuet.
Ed ꝓ pᷣdictoꝝ declaratiõe eſt ſciẽdũ ſᷣm
83 AÄAlexã. de ales vbi. S. btm̃ Tho.ij.ij.q.
cxxxij.ꝙ; głia tꝑalis pᷣt appeti oꝛdiate ⁊

ſine pceõ iĩmo cũ merito.Pꝛio cũ qͥs cogitat bo

nũ ſuũ dignũ laude ⁊ appꝛo bat illð tanq; vir⸗
tuoſũ cupiẽs illð laudari ab alijs ꝓpter diuinũ
honoꝛẽ.Et ĩ adimplet pᷣceptũ dñi Mat.v.di
cẽtis.Sic luceat lux vr̃a coꝛã hoib:vt videant
bona o pa vr̃a ⁊ glificẽt pꝛeʒ vrjm qͥ ĩ celis ẽ.De
hac gliatione ait apłs.ij.ad Coꝛ.x.Qui głiat᷑ in
dño gliek. Scdðo pᷣt qͥs deſiderare opꝰſuũ lau

dari ꝓpter ꝓximi vtilitatcẽ. Et bᷣ ẽ etiã meritoꝛiuʒ

ad qð hoꝛtat᷑ apłs ad Ro.xij.di. Pꝛouidẽtes
bõa ñ ſolũ coꝛã ðᷣo ſʒ ẽt coꝛa oibo hoibo.Et.j.ad
Coꝛ.x. Placete oiboꝑ oĩa ſicut ⁊ ego oib ꝑ oĩa
placeo.vñ ðꝛ.xij.q.j.c.nolo.ꝙ bona ↄſcia ẽ nob
neceſſaria qͥ ad deũ:⁊ bona fama qͥ ad ꝓximũ.
Scðo põt qs deſiderare laudẽ ioꝛdinate.Et h̊ᷣ

dubpflr. pmo cũ pctõ veniali:vt cũ qͥs laudari ap

petit ð his q nõ ſũt laude digna:vt de diuitijs

potiꝰitermittendũ q; ꝑficiendũ:hoc e

LXXVIII

pulchꝛitudine:honoꝛibꝰ:⁊ alijs tꝑalibo:nolẽs
tñ ꝓpter h offendere deũ vel ꝓximũ.Talis eniz
peccat ꝑvanã głiã:qꝛ oia tꝑaliavana ſt᷑ Eccłs.
j.Et iõ ĩ eis laus q̃ri nõ ð bet.Eſt etiã vana głia
pctm̃ veniale qñ nõ deliberate aꝓpetit᷑:ſʒ ſolũ ex
ſubreptiõe.Et ſignificat᷑ ꝑ puluerẽ.de q̊ dñs di

xit apł's Mac. x. Excutite puluerẽ de pedibo ve

ſtris.vbi Greg.dic. Pꝛedicatio vix ſine aliqua
pulueris imixtiõe traſit.Ns pᷣdicãs aut ad idi⸗/

gnacionẽ trahit᷑ ſi vtemnat᷑.aut ad qᷓntulãcun/⸗

q; glłliam ſi ab auditoꝛibb honoꝛat᷑.ſi aũt qͥs de
vᷣtutibo vl de grijs q̃s nõ hʒ:vł mag q; hʒ lau
dari appetat:liq; dicãt aliqͥ eũ moꝛtalr peccare:
tñ ſic diſtinguit pᷣdicatoꝛ qdã oꝛdis nri:ꝙ ſi h̊ᷣ
affectat citra ↄtẽptũ ðᷣi ⁊ ꝓxi:nec ĩ tali lauð po⸗
nit finẽ ſuũ peccatveniałr ſʒ guiꝰqᷓ; i pᷣdiccis ca
ſibo. Si vo h̊ appetat vt alijs mag vᷣtuoſis pᷣ⸗
ferat᷑ ⁊ exaltet᷑:peccat moꝛtałr. Un glo.ſuperil⸗
lud Joh̊.v. Gliaʒ ab iuicẽ expectãtes.ait. Ma
gnũ viciũeſt hũane laudis ambitio q̃ vult ð ſe

extimari qð non hʒ:⁊ ſuꝑ alios efferri.hec illa.

Scvõo peccat hõ moꝛtalr ꝑvanãglłiam.Et B
triplr. Pꝛio qñ qrit gliam de eo qð eſt pctm̃
moꝛtale.Siẽ̃ luxurioſꝰde carnalitate:iracũdꝰ
de vidicta ⁊ hmõi.Quẽ repᷣhẽdit PS.di.Quid
głiarj i malicia qͥ potẽs es in iniqtate. Scðo
qñ appetit laudari i ↄtemptũ ꝓximi vł dei:ſuã
mag gliaʒ affeccãs qᷓ; diuinõ. De vanegłioſis
ðꝛ Joh̃.xij.Dilexerũt gliaz hoim magis q; dei
⁊ iſti ſũt fures:⁊ raptoꝛes ꝓpꝛietatis dei cui cõ⸗
petit honoꝛ ⁊ głia.qui inqt Eſa.xlij. Gliaʒ meã
alteri nõ dabo. de q̊ ẽt inqᷣt płs.j.ad Thiumnd.

7

j.Soli deo honoꝛ ⁊ gloꝛia.
ErFrcio peccat moꝛtłr qñ quis eſt paraiꝰ
t peccare moꝛtałr vt aliqua laudẽevł głiã
acqᷣrat aut ne eõ amittat:vl i tali laude finẽ ſuũ
cõſtituit vt inquit Henricꝰde gãdauo in.j.ſuo
q̊dlibet. Et inqͥt ſaluatoꝛ Mat.vj. Attẽdite ne
iuſticiã vr̃am faciadᷣ coꝛã hoibo vt videami ab
eis. Jõ em̃ fatue vᷣgines nõ potuerũt itrare ad
nuptias eterni regis (at.xxv.qꝛ oia opa ſua
ꝓpter hũanã laudẽ faciebãt.vt iqͥt Greg.in q̃dã
omelia.Dic̃ aũt Chꝛyſ.ſuꝑ Mat.qꝙ vana głia
põt accidere aut i pncipio aut in medio aut i fi⸗
ne.Lũc aũt venit in pncipio:qñ quis aliquid

opꝰbonũ ex ſua vana głia facere incipit:⁊ iſtud

opꝰðꝛ vicioſuʒ qꝛ ex vicioſa radice ꝓceſſit:⁊ eſt
m opp/
hibet dñs i verbis pᷣallegatis. Aliqñũ vo vana
glia eſt in medio oꝑis.Sicut qn qͥs ex recta in
tẽtione aliqðᷣ bonũ opꝰicepit:⁊ in ꝓſecutiõe ali
quis motꝰvane glie ſe igerit:⁊ tale opꝰnõ eſt in/
termittẽdũ ſʒ ꝑficiendũ: maxie cũ ſit ſepe potiꝰ
iimici tẽptatio:qᷓ; alicuiꝰvane glie paſſio.vñ le⸗
git᷑ de ſccõ Bernardo ꝙcũ ſemel groſe pᷣdicaret
7 ex hoc aliquis motꝰvane glie ſe igereret:tẽpta
tioni rñdit:nec ꝑ te icepi nec ꝑ te dimittã.Aliqũ
aũt in fine oꝑis accidit bomini zdda; Sandig

Bermo

mentis ⁊ cõplacẽtia coꝛdis ꝓ eo qð tale opꝰbñ

cõpleuit.⁊ talis cõplacẽtia opꝰpcedens viciare

nõ põt:qꝛ naturale eſt ꝙ qlibet delectat᷑ in oꝑi⸗
bus ⁊ ſ monibus ſuis.iuxta ilud Pꝛouer.xv.
Letat᷑ hõ in ſententia oꝛis ſui. Imo etiã ſci viri
habẽt magnũ gaudiũ de bonis oꝑib que faci
unt pter deu. vñ ſuꝑ illud PsS. In cuſtodien⸗/
dis illiſ retributio młca:dic gloſa.Nõ tm ꝓ eis

in futuro reddit᷑ pᷣmiũ ſʒ eti biceis magnũ eſt

„

gaudiũ ſ uire illi cui ſeruire regnare eft. ½
Jar i idẽ Chꝛyß.ꝙ vana glia difficult᷑
d vincit᷑ triplici de cö. Pꝛio qꝛ de bono
naſcit᷑. Sicut em̃ ex veſtimẽto tinea na⸗

ſcit᷑ que veſtimentũ rodit: ⁊ ex ligno vᷣmis.⁊ ex

oleriby eruca exterminãs ⁊ coꝛrupens illud ex
quo naſcit᷑. Sic ex bonis oꝑibꝰ aliqñ vana glo
ria naſcit᷑:que ipᷣa bona inficit ⁊ maculat.Se⸗
cũdo qꝛ cũ oĩa alia vicia habeãt bona cõtraria
que vincunt᷑:ſicut foꝛnicatio vincit᷑ ꝑ caſtita⸗
tẽ. ſuꝑbia ꝑ hũilitatẽ.⁊ iracũdia ꝑ maſuetudi⸗
nẽ. ſolavana głia nõ hʒ aliqð bonũ ꝑ qð ſ upet.
Tertio qꝛ qᷓnro plus cõpeſei᷑ tato ampliꝰ au

get. ⁊ rõ eſt ᷣm eundẽ ¶hꝛyß.qꝛ oẽ malũ ex ma⸗

lo naſcit᷑:ſola autẽ vana głia de bono ꝓcedit:⁊
ideo nõ extinguit ꝑ bonũ ſʒ magis nutrit᷑.Di⸗
cit etiã ibidẽ ipe Chꝛyſ.Nullũ remediũ põt eſſe
ↄtra vanã głiaʒ niſi oꝛo ſola:⁊ adhuc ipa vani
tatẽ habebit niſi caute effuſa fuerit. Hoc nõq;
ianis głie viciũ adeo ẽ ſubtile:vt etiã in viris/ꝓ
bis ſaltẽ qñ ſoluʒ eſt veniale pccm̃ ſepe itret.vñ
Hiero.ad Sabinianũ ait.Naturali ducimur
malo.adulatoꝛibo nr̃is libẽter fauemꝰ:⁊ qᷓ;uis
nos rñũdeamꝰindignos:⁊ calidus ruboꝛ oꝛa ꝑ
fundat tñ ad laudẽ ſui ĩtrinſecꝰanima letat᷑.Et
Xbꝛyſ.ſuper Matth̊.inquit.Cum cetera vicia
locũ habeãt in ſᷣuis dyaboli inanis gloꝛia locũ
etiã hʒ in ᷣuis xpᷣi.Et iõ inquit Paułꝰad Gabł.
vj. Nõ efficiamur inanis głie cupidi. Ut ãt fal
ſis laudibo quis nõ extollat᷑ debet ſᷣuare ↄſiliũ
Catonis dicẽtꝭ.c.ij. Eum te aliquis laudat tuꝰ
iudex eſſe memento. Plus alijs de te qᷓ; tu tibi
credere noli. Item debet reſpicere ad vitã ſuam

ſuam pᷣteritam inueniet ſe multa cõmiſiſſe:de
quibo debet erubeſcere.iuxta illud ad Roma.
vfj. Quez ergo fructũ tunc habuiſtis in illis:in
quib nũc erubeſcitis. Si vero reſpicit ad vitã
pñteʒ iueniet ſe eſſe in loco exilij.?⁊ in magno pe
riculo:qꝛ habitat iter malos. Uñn de hoc debet
multũ dolere ⁊ dicere cum pſalmiſta. Heu mi⸗
hi qꝛ incolatꝰmeus ꝓlongatuseſt:babitaui cũ

habitãtibo cedar ⁊c. Si ãt reſpicit ad vitã futu
ram iueniet ſuꝑ ſe dei iudicia de quibus debet

multũ timere.Sicut faciebat põ.dicens deo. A

iudicijs em̃ tuis timui.Nullus g̊ in hacvita de

bet velle laudari poſtqᷓ; habet cauſam tanti ru⸗

boꝛis:doloꝛis ⁊ timoꝛis. B

ꝗq Uarta ſuꝑbie filia eſt iacantia.de qua

pteritã pñtem ⁊ futurã.Si em̃ reſpicit ad vitaʒ

duo videnda ſunt. Pꝛimũ ẽ diffininõis. Dif⸗

finit᷑ aũt a phᷣo.ij.⁊.iiij. Ethi.qui ait. Jactantia
eſt oſtentatio ꝓpꝛie laudis cum veritas nõ ſua⸗
det.Et fᷣm Aſteſanũ noſtrũ in.ij.li.ſue ſumme.
hac rõne dicit᷑ iactantia qꝛ ſicut cum quios a lo/⸗
ge vult aliquid iactare manũ in altũ eleuat:ita
qui cupit ſe laudare:verbis in altuʒ ſe excollit.

Et vt ait Alexan.de ales in.ij.parte ſumme. Ja
ctantia ꝓcedit ex ſuꝑbia ⁊ inani gloꝛia.Notan⸗
dũ tñ ſᷣm Alexandri ſniamvbi.S.ꝙ aliquis po
teſt ſe laudare tripliciter.ſ.meritoꝛievenialiter ⁊

moꝛtaliter. Meritoꝛie etiã tripliciter. Pꝛimo
cum laudat ſe quis ꝓpter charitatẽ dei acillius

gloꝛiã gratias ſibi a deo conceſſas nõ ad ſe ſed

ad dei honoꝛẽ referedo.De bocinquit Cypꝛia⸗
nus in epiſtola ad donatũ.Odioſa iadatio nõ

eſt:qᷓ;uis nõ iactatũ eſſe poſſit ſʒ gratũ quicqͥᷣd
nõ hominis virtuti aſſcribit᷑ ſed de dei munere

pꝛedicatur. Sic fecit gloꝛioſa virgo que ceccinit
Luce.j.Magnificat aia mea dñm ⁊c.Sequi
Quia reſpexit humilitatẽ ancille ſue:ecce em ex
hoc beat me dicẽt omnes generatiões. Se⸗
cundo põt quis cũ merito ſe laudare ꝓpter cha
ritatẽ ꝓximi:vtputa:ne ſcandalizet᷑ ꝓpter verba

detrabentiũ. Nã vt dicit. vj.q. .c.ſunt plurimi.
Sũt plurimi qui vitã moꝛeſq; bonoꝝ ampli

qᷓ; debent laudant. Ideo ꝑmittit deꝰmalos in
obtrectatiõem ⁊ obiurgatiõem ꝓrumpere:vt ſi
qua elatio ab oꝛe laudantiũ in coꝛde naſcitur:
ab oꝛevituperantiũ ſuffocetur.hec ibi.Qua de
re:quia ſepenumero de bonis viris ⁊ iuſtꝭ pu⸗
ſilli maloꝝ diffamationibo ſi candalizantur:lici
tuʒ eſt qñq; ꝓpꝛias virtutes aperire. Sicut fect
beatus Auguſtinus qui in ſermone qui legit
in feſto eius dixit.Charitati veſtre de nobiſip/

ſis hodie ſermo reddendus eſt. Quia enim vt

ait apoſtolus. Spectaculũ facti ſumus mun /

do angelis ⁊ hominibus qui nos amant:que⸗

runt quid laudẽt in nobis.Qui vero nos ode/

runt querunt quid detrahant nobis. Nos aũt

in vtro q; medio ↄſtituti adiuuãte deo viam?
famã noſtram ſic cuſtodire debemꝰ:vt nõ eru⸗/
beſcant de detractoꝛibo laudatoꝛes.hecille.cu
ius doctrinã ſequi volentes debẽt ſᷣuare ↄſiliũu

qð ponit auctoꝛ rudiũ li.ij.dicens.

— „

At quiſquis famã cupiat retinere celebꝛem.

Hmnibus hic ſtudeat:gratus adeſſe bonis
Sit mitis cunctis:tractabilis atq; benignus.
Subleuet vt nomẽ pꝛoſpera fama ſuum.

Et ſi diſpliceat pꝛauis non ſollicitetur
Quis niſi ſit pꝛauus nemo placere poteſft.
Uerũ ꝓfiteoꝛ ſimul omnibus opto placero
Si nequeo:ſaltem gliſco placere bonis.

. —

Nõ eſt etiã pctm̃ ſe cõmendare ꝓ edificatiõe ꝓ/

ximi.vñ ſi qͥs alijſ hñs pꝛedicare aliqua nanat

de ſe laudabilia vt audiẽtes i
ac efficacius eius doctrina recipiat᷑:vel vt ma⸗

loꝛũ pᷣdicatoꝝ ab audienabo dogmata reſpu⸗

lter vtee
XI

nciten?:⁊ deuotiꝰ

antnohe
iad o
n Au:
ßm ſio⸗
elygl
Ge uerſi
pat
pdicanoe⸗
Perhit

.

Cortecoge
tonaon
fallto ben
gcus ſer
fuicco⸗
goodi
flaense
percl
qylſee
dinii
on,.

3
ſſ
ſtrüen
finunigt
wontodt⸗
guis ſei
Mlornin
keocnon
davyde
Cbcheper⸗
Gniunm
epnnis
lc Loe
Aulhoſpr
katbeden
D
go

„R
areſe
Qan
deahi
ne
busſui
lii Ethi
glie vl
fingit d
lr vanit
atgen.
müpenf
lnqbo co
chabipe

flſein
anm d,

—

tomridanl R R

e 17

R

deben ie onet,
nneur

Wanetene

ſelnde e
g aut
munt de'nd
ün oꝛde wler
mur. decidi⸗ Ou!
nis vins 1int ,
mivckn de woi⸗

st Dndnee

itminsn
Au nw .0α
ur whs ſovn
uier deo Man:
cn Nr
unes heel⸗
dehtfa
dicens.
nnarld
us 40ſebn?.
nanz dain
m bma on
ſAc
gumne l
bandods
nh uſe⸗
ntnlgn
,
noputn

—RZ

„

Foliũ

ant᷑:nõ peccat ſed meret᷑. Sic em̃ fecit Paulꝰ

ij.ad Coꝛ.xj.⁊.xij.vbi ſcribit ſe raptũ vſq; ad ter

tiũ celũ ⁊ audiſſe archana qͥ nõ liq; hoi loqͥ Et
multa alia in ſui cõmẽdationeʒ pfert.Qð fecit
ſm Mico.de lyra poſt beatũ Hiero.ſuꝑ dictaʒ

epłaʒ:qꝛ Coꝛithi qͥ ſũt Achaij a Paulo ad fi⸗

dẽ ↄuerſi poſt receſſuʒ eius a q buſdaʒ pſeudo

ꝓpbetis ſeducti erãt qͥ Paulo detraxerat:vt eiꝰ

Pdicatiõeʒ ↄtẽni facerent.Et iõ ipſe Paulus ʒe

o ⁊ charitate ſalutis eoꝝ ductꝰ mirabilia de ſe

refert vt eos ad fidem verã reuocaret C

Ercio põt qͥs ſe laudare meritoꝛie ꝓpter

t charitatẽ ſui.ſ.qñ tribulatioib ẽ oppᷣſſuſ
vel calũniatꝰ:⁊ ne in deſperationẽ inci⸗

dat recogitat ac remẽorat ſua bñfacta ad ſuam
ↄfoꝛtationẽ.Et ob hãc cãmvt inqͥt Greg.in mo

ralibo beatꝰ Job tribulatꝰ⁊ ab amicis calũni⸗
atus ſe laudauit ſui libꝛi.c.xxix.dicẽs.Oculus
fui ceco:pes claudo:manꝰ debili:et pater eram
quõdã pauperũ.Si qͥs etiã ſe laudaret non de

fidendo a vᷣitate:nõ tñ ꝓpter iactãtiã ſʒ vt aliqᷣd

periculũ vel malũ euitaret. Sicut fecit Paulłꝰ

qui ſe ciuem romanũ eſſe dixit pꝛopter qð fuit

dimiſſus liber qui tenebatur captiuus vt ha⸗

betur Actuũ.xxv.laudabiliter faceret. D

Eeicũdo p̃ᷣt qs ſe laudare cũ veniali pcõ
ſ ö6m AKlexa.vbi.S.⁊ Tho.ij.ij.q.cxij.ar.ij.
cyuũ.ſ.aliqͥ d dicit in ſui cõmendationẽ qð
eſt verũ:⁊ nõ iniuriat᷑ deo vel ꝓximo cũ aliqua
tñ inani głia.Et ab hoc pctõ pauci iueniunt i⸗
munes:vt ait Greg.in.xxxj.moꝛa. Tertio põt
quis ſe iacare cum moꝛtali pœõ ⁊ hoc mulci/
Pliciter ſᷣm pᷣdictos doctoꝛes. Pꝛimo cũ quis
ſe iactat contra honoꝛẽ dei.ſicut Sennacherib
dicens:ꝙ deus non poſſet liberare ppłm iſrael
ab eius potentia.iiij. Reg.xix.Scðo cũ qs ſe ia

ccat in ↄtumeliã ꝓximi: ſicut phariſeꝰſe laudãs

⁊ vituperãs publicanũ.Luce.xviij. Et Golias
dicẽs. Ego expꝛobꝛaui agminib iſrael hodie.
Qui ſuo pꝛio gladio a Dauid capite truncatꝰ
eſt.vt habetur.ſ. Regum. xvij. E
Ercio cũ qͥs ſe iactat de pctõ moꝛtali de
t quibo reꝑiunt᷑ miłti facientes:ſicut dicit
HBalomõ ij
cũ malefecerint:⁊ exultãt iĩ reb peſſimis.⁊ Eſa.
iij.ðꝛ. Peccatũ ſuũ quaſi ſodoma pᷣdicauerũt.
Quarto cũ quis ſe iactat ⁊ laudat vt aliquẽ

decpiat: vtputa dices ſe eẽ medicũ vł aduo ca/
tũ:⁊ magna feciſſe:vt ſic ſe ponãt hoĩes ĩ mani⸗

bus ſuis cũ dano ⁊ ꝑicło eoꝝ.De tali iqᷣt Areſ.
iiij.Echi.Turpioꝛ ẽ qͥ cã lucri ſe iactat:q; qui cã

glie vł honoꝛis.Et ibidem dicit phᷣs. Jactatoꝛ
fingit de ſe maioꝛa exiſtentibo qnq; meliꝰgra.i.
ex vanitate:qñq; gra honoꝛis ⁊ glie:qñq; gra

argẽti.Si qͥs tñ narraret ſolẽnes curas ĩfirmo

rũ ꝑ eũ faccas:⁊ doctas diſputatões:⁊ lecturaſ
in qͥbo cõmẽdatꝰfuit ð ſcia ſua.Et artifex artifi⸗

cia ab ipo fccq vt lucret᷑ dicẽdo vᷣitatẽ ⁊ nõ dero

dicunt pꝛefati doctoꝛes.

Pꝛouer.ij.c.dicẽs.Qui glłliat᷑

gãdo alijs eiuſdẽ ↄdirõis:i ſe nullũ perm videt᷑
ſm pᷣdctõs doctoꝛes.Et ĩ h vificari põt illa vul

garis ſnia dicẽſ:ꝙ licitũ ẽ laudare ſe apð eos qᷣ
