platiõe diuinitatis:nüc aũt hõ głificat᷑ in aia ꝑ
eterne maieſtatis diuine ſpeculationẽ ⁊ ĩ coꝛꝑe
in viſiõe głioſe hũanitat xpᷣi. Tercia cauſa eſt
vt nobis oñderet q̃nta erit ↄſolatio aĩe cũ erit ĩ
celo ↄiũcta ipᷣi creatoꝛi ſuo ꝑ inſeꝑabilẽ charita
tẽ.que cũ coꝛꝑe ex luto oꝛiginẽ hñte:atq; coꝛru⸗
ptibili ⁊ viliſſimo:hʒ tam gratã ſocietatẽ ꝓpter
mutuã vnionẽ.Tũc em̃ cũ ipᷣo coꝛꝑe btificata
cãtabit cũ ꝓpheta PS.xxxix.Eduxit me de lacu
miie ⁊ de luto fecis. Quarta cã eſt vt oꝑa ſua
de ꝑficeret. Oꝑa em̃ diuina ſunt ꝑfecta Deur.
xxxij.Et iõ cũ feciſſet naturã pure ſpũalẽ vt an⸗
geluʒ:⁊ naturã pure coꝛꝑalè vt lapidẽ:lignũ ⁊
hmõi:ↄgruũ fuit(vt ifra etiã dicet) ꝙ facerʒ na
turã mixtã exvtraq;:⁊ iõi pᷣam aiam ſpũalẽ coꝛ
ꝑi ↄiũxit:vt ad decoꝛẽ vniuerſi eẽt creatura ſpũ
⁊ carne cõpoſita.vñ Ber.ſilueſter in microcoſ⸗

mo imnqt de hoie. Mentẽ de celo coꝛpꝰtrabit ex

nun £△

clemẽtis. Ut fras bitet coꝛꝑe:mẽte polũ Mẽs

coꝛp? diuerſa lʒ iungunt in vnũ: Ot ſacra coom

placitu nexio reddat opus. Diuus erit:terrenꝰ

erit:curabit vtrũq; Cõſilijs mũdũ:religiõe deũ

Naturis poterit ſic reſpodere duab: Et ſic pᷣn/

cipijs cõgruꝰ eſſe ſuis Cũ ſuperis comũe bonũ
ratiõis habebit. Diſtraheta ſuper linea parua
hoiem.hec ille.Licet aũt pter petin generata ſit
diſcoꝛdia inter carnem⁊ ſom̃ ̃m ſniam apłiad
Gal.v.tamẽ deꝰ cõiunxit carnẽ ſpũi:⁊ ecõtra vt
vtriq; eoꝛũ bene eſſet ꝓpter alteru:⁊ ſił deo ſerui

rent:⁊ caro eſſet tãq; bona vxoꝛ ſpũs ac ei ſub/

iecta obediret: ? cũ eo głiam eternã cõſequeret᷑:
Oꝛ vxoꝛes debẽt choꝛuſcare radijs manitoꝛu. l.
feie. ff. de ſena. ⁊.l.filij.S.j.ff.ad munici.⁊.l.mlłie⸗

res. C. de digni. lib. xij. ⁊ in aut.de cõſuł.S.ſivo.

⁊ als allegat᷑.S.hec itaq;.vnð dicit᷑ in.l.fi.C. de

nup.UVxoꝛ marito cõcreſcat ⁊ ſentiat eiꝰ fulgo/⸗

rem.qð põt moꝛaliter exponi de carne ĩ quo re⸗
dundabit fulgoꝛ ſwus.
eo ad tertiã ꝑticulã buiꝰ pᷣme ꝑtis q̃rit
qqliter ⁊ ad qͥd ſit creata aia.Et rñdet᷑ad
bqmũ ꝙ creata eſt ad imaginẽ ⁊ ſiłicudi⸗
nem dei. vñ Geñ. jj. dixit deꝰ. Faclamꝰ hoieʒ ad

imaginẽ ⁊ ſiłlitudinẽ nrãm. Qualit aũt hoc itel

ligat᷑ habet᷑ ab Alex.de ales in.ij.parte ſũme in

tract᷑.de aia.⁊ a btõ Lho.in.j.ꝑte ſũme.q.xciij.
⁊ a ſccõ Bona.in.ij.di.xvj.ar.j.q.j.⁊ a Nico.de
lyra ſuꝑ Geñ.j.qͥ inqᷣt. Imago dei cõſiſtit in aia
q;tũ ad ꝓpꝛietates naturales.ſ.mẽoꝛis:intelligẽ
tia:⁊ volũtatẽ.Ex quo patʒ ꝙ nõ tm̃ vir ſed etiã
mulier creata eſt ad imaginè dei.vnð Geñ.j.ait
Moypſes.Creauit deꝰ hoiem ad imaginẽ⁊ ſili⸗

tudinẽ ſuã.ad imaginẽ dei creauit illũ maſculũ

2 feminã creauit eos. ec huic obſtat quod ait
apłus.j.ad Chor.xj.di. Uir nõ debet velare ca⸗
put ſuũ:qꝛ imago ⁊ głia dei eſt.mulier aũt głia

virtl eſt. Et in.c.hec imago.xxxiij.q.v.inqͥt Aug.

Mulier ad imaginẽ dei nõ eſt facta ⁊c̃. Qꝛ re⸗
ſpondet Allex. de ales vbi S.q.lv.mẽbꝛo.v.di. ;
ↄditio imaginis nõ eſt ꝓpꝛia maſculi ſʒvtriuſq;
⁊ ad dictũ apłi ðt: ſᷣm gloſam oꝛdinariã acci

pit ibi apłus imagineʒ ꝓpter boc ꝙ homo fuit

quodãmõ pꝛincipiũ oim hoim:⁊ etiaʒ Eua eſt

foꝛmata de latere eius:et ita quãd imaginem 9
oꝛganizat᷑ ſᷣm phiſicos.De quo etiã notat᷑ in. l.

tenet dei qui eſt ncipiũ omis creature. Uõ ſic
aũt fuit de muliere:⁊ ideo non dicit᷑ imago.hec

ille.Sanctꝰ q̊ʒ Bona.in.ij.di.xvj.art.ij.q.ij.ðt:

lier facta ad imaginẽ dei ſicut vir. Que imago

cõſiſtit in aĩa in qua nõ eſt diſtinctio ſexus. Sʒ
q;tũ ad bene eſſe dicit᷑ eẽ maioꝛ repᷣſentatio ima
ginis in viro qᷓ; in femina.ſiue qᷓ;dtũ ad rationẽ

pꝛeſidẽdi.ſiue q;tũ ad rationẽ pᷣncipij:qꝛ vt ait

*
. *
*

hoie: vt vnus fact ſit dñs ex quo ceteri oꝛistur
habẽs imperiũ dei quaſi vicariꝰ eius ⁊c.Conj
dudẽdum eſt ergo ſᷣm pᷣdictos doctoꝛes: q in

om̃i aĩa rationali eſt imago dei qᷓ;tũ ad natura

les Apꝛietates ipius aie. Slłitudo aũt eſt in gra
tulitis. Et ideo ſiłitudo eſt quedã ꝑfectio imagi
nis:quia gra perficit naturã. Judei vo gloſato

res quos refert idẽ Nicolaꝰ vbi s ſuꝑ illõ pſal/⸗

mi.iiij. Signatũ eſt ſuꝑ nos lumẽ vultꝰ tui do
mine.ponũt quaſdã ſiłitudies aĩe ad deũ:qui⸗

bus quedã alie a xpᷣianis addite ſunt:⁊ ſũt iſte
vicʒ ꝙ ſicut deus habet cõueniẽtiã cum oibus

Apter quod dicit᷑ mũdarchitipus.i.maioꝛ.viij

phiſicoꝝ:vnð Boecꝰilli inqͥt. Lu cũcta ſuper⸗

no ducis ab exeplo pulchꝛũ pulcherrimus ße
Muidũ mente gerẽs ſimiliq; imagine foꝛmas
Sic aĩia habet ſiłitudinẽ cuʒ om̃ibo. Item ſicut

deus eſt ſpũs Joh.iiij. ita ⁊ aia.vt ait Aug. in

lib.de ſpũ ⁊ aĩa.Danieł.iij. Bñdicite ſpũs ⁊ aie

iuſtoꝛũ dño. Itẽ ſicut deus eſt ĩmoꝛtalis.j.ad

Thimo.j. Regi ſeculoꝝ ĩmoꝛtali ⁊ inuiſibiliſo
li deo ⁊c.ita ⁊ anima.vt in ſequẽti partepbabit᷑

Sicut etiã deus eſt impalpabilis:quiavt dici᷑

S b. xx.Spũs carnẽ ⁊ oſſa non habet.ſ.palpa

ilia. ita anima rõnalis palpari nõ poteſt cũ ſit

incoꝛpoꝛea.lã mediũ in tactu eſt caro: vt die
ij. de aia. Etiſte ſunt aſſimilatiões fideliũ.Ju⸗
dei aũt addũt dicẽtes:ꝙ ſicut deus nõ inquina
tur ſoꝛdibo oꝛbis:ita nec anima ſoꝛdib coꝛeſtis

Et ſicut deꝰ om̃ia videt ⁊ non videt᷑:iuxta illud
qð ipᷣe inquit Exo.xxxiij.Nõ videbit me bomo
⁊ viuet.ſic aĩla videt exterioꝛa ⁊ ipᷣa nõ videt᷑. Et
ſicut deus vnicꝰ eſt in vniuerſo mũdo ꝑ ipſum

recto:ita aia ratiõalis vnica eſt in ſuo coꝛꝑe q
ipᷣa regit.Nõ eſt em̃ vera opinio dicetium: ꝙ in

coꝛꝑe humano ſunt tres aie.j vegetatiua ſenſi⸗
tiua:⁊ intellectiua:lʒ em̃ verũ ſit qð ait Phus

xvj. de aialibus.ꝙ embꝛio pmo viuit vita plan
te.ſ.vegetatiua: deinde vita aialis.ſ.ſenſitiua:?-
deinde vita hoĩs.i.aĩa ĩtellecciua.lã illa maſſa
generata pᷣmo habet foꝛmã ⁊ ſiłitudinẽ lactis

aliquot dieb: deinð ſiłitudinẽ ſanguinis:deiñ

aſſumit foꝛmã opis humani⁊ paulatim foꝛ⸗
mat ⁊ oꝛganiʒat᷑:ita ꝙ ſi eſt maſcub infra q̃dra

ginta dies: ſi vᷣo eſt femina in octuaginta dieb⸗

gallꝰ. ff. de libe. ⁊ poſthu. ⁊.v. di.in pᷣn. tñ ſtatiʒ

intrante aia rõnali deſinit ibi eſſe aia ſenſitiua:

ꝙ q;tũ ad illð qð eſt de eſſe imaginis:ita ẽ mu⸗ ſicut intrate ſenſitiua ceſſat vegetatiua. vt ꝓpbart

Tho. in. j.pꝑte ſũme.q lxxvj. ⁊.cxviij.affirmas ꝙ;

cũ generatio vniꝰ foꝛme ſit coꝛruptio alter pieꝛ
exiſtẽtis neceſſe eſt dicere:ꝙ tam in homie q; in
alijs aimalibo qñ perfectioꝛ foꝛma aduenit:fit
coꝛruptio pꝛioꝛis.ita tamẽ ꝙ ſequẽs foꝛma ba
apłs vbi ſupꝛa.Caput mulieris eſt vir:⁊ vir nõ bet quicquid habebat pma:⁊ adhuc amplius.
eſt ex muliere ſed mulier exviro.⁊ nõ eſt craatus
vir ꝓpter mulierẽ ſed mulier ꝓpter virũ. Et ideo
inquit Auguſ,vbi ſupꝛa. Hecimago dei eſt in

Quapꝛopt᷑ cũ aĩa intellectiua creat᷑ ⁊ infundi

ſimul eſt ſenſitiua ? vegetatiua coꝛruptis foꝛ⸗
mis pꝛcexiſtenciby becile/ Ex quiby patet ꝓpo⸗

mlit

golße
nntcs
Neina
Fabid

wc

Nreröt
wroo
ſonge
Gpi⸗
goine
porit⸗
yoroi
o
blliotne
direrüre⸗
portcor
Regnn
Woen
dd
Mae
ſitpke⸗
ertyn
(:pis
dermi⸗

(tn,

tüſue
ledanie
cielykenn
ſecoꝛrto
clorution
ſſdetrin
näd
RNT
batee
ſiäge
ceredrn
ctiaſen
viger⸗
tie. Et
Pltis:
niblfia
luaine

*
natn
nanain
docne
— do e Ee

1

.
9os „ IIN
Wlmewen.
Wosumeen

s deſur

nenini ne

atain Nu
oſſanon eee
intacuckann
ſinr dansi
cmimaſtin
on nidis!
ſlndchtn
nont öeni

40

vinurna,u
iuts nlciu
6: rudnies

HiſanginsN.

nirpaulnnin
nalb imita.
ocnngnnin
goo gälneih
dinöntit
icheais lle⸗

Foliũ

ſitũ. Iteſicut deꝰ replet torũ mũdũ.iuxra illud
Hiere.xxiij. Celum ⁊ terrã ego impleo ðᷣt dñs.
ita anima replet totũ coꝛpꝰ.

Otandũ eſt aũt ꝙ de ſede pᷣncipali aime

n Ittuoꝛ pcipue fuerũt opiniões. Quidaã

em dixerũt ea eſſe in capite.⁊ hoc oſtẽde/⸗

re voluerũt auctoꝛitate Geñ.ij. Inſpirauit deꝰ
in faciẽ eius ſpiraculũ vite.i.aiam.⁊ Johᷣis.xix.

Inclinato capite tradidit ſpm̃. Item ꝑ rationẽ

Quia oẽs ſenſus vigẽt in capite.nã aia in capi⸗

te videt audit odoꝛat ſentit ⁊ guſtat. Alij vo
dixerũt eã eſſe in coꝛde.⁊ hoc voluerũt oſtẽdere
ꝑ auctoꝛitatẽ Matth̊.xv.De coꝛde exeunt male

cogitatiões ⁊c.Cũ em̃ cogitatiões exeãt ab aia:

ergo ipᷣa aia eſt in coꝛde a quo dicunt᷑ exire cogi
tatiões. Itẽ ꝑ rationẽ.Qꝛ coꝛ eſt fons vite.nã in
coꝛde incipit ac radicat᷑ ⁊ finit᷑ vita.vñ Hieroñ.
ad abiolã ait.Queris vbi pncipale ſit aie:pla⸗
to in cerebꝛo:xpᷣus mõſtrat in coꝛde. Alij aũt

dixerũt ipam eſſe in ſanguine.qð ꝓbare volue⸗/

rũt autoꝛitate Teuit᷑.xvij. Anima oiĩs carnis in
ſanguine eſt.⁊ in.c.moyſes.in fi.xxxij.q.ij.dicit᷑.
Spũs in ſicco habitare nõ poteſt. ideo in ſan⸗
guine fertur habitare. Itẽ ratiõe. Quia ſi quis
perdit ſãguinẽ ꝑdit vitãa. Plato vᷣo vt habet᷑ in

j.de aia.poſuit animã diuiſibilẽ eẽ ſᷣm ſubiectũ

ita ꝙ virtꝰintellectualis ſit in cerebꝛo:cõcupiſci
bilis in coꝛde:nutritiua in epate ⁊c. Alij aũt
dixerũt eã eſſe totã in toto coꝛꝑe:⁊ totã in q̃libʒ
parte coꝛꝑis.qð ꝓbarevoluerunt autoꝛitate.ij.
Regũ.j.vbi ait Saul.Adhuctota aia mea eſt ĩ
memetipᷣo.Nõ em̃ dixit adhucẽ tota in cerebꝛo
meo vel in ſanguine vel in coꝛde:ſed tota in me⸗
metipᷣo.i.in coꝛꝑe meo.Itẽ ratiõe. Quia cũ aĩa
ſit ꝑfectio coꝛꝑis oꝛganico:vt ſupᷣ dixcimus:non
erit vniꝰ mẽbꝛitm̃ ſed oĩm:⁊ còſequẽter totius
coꝛꝑis. Ad hanc aũt dubitationẽ rñdeo ſᷣm qð
detminat btũs Tho.in ſũma cõtra getiles.li.ij
c.lxxj.⁊.j.ꝑte ſũ.q.viij.ar.ij.ꝙ aia qᷓ;tũ ad eſſen⸗
tiã ſuã eſt tota in q̃libet ꝑte coꝛꝑis.Et ad hoc ſo
let dari exẽplũ de albedine:q̃ ſᷣm totã rõnẽ ſpe⸗
ciei vł eſſentie albedinis eſt tota in toto ſuo ſub
iecto:⁊ tota in q̃libet parte eius.Et ſᷣm hanc de
darationẽ de eſſentia aĩe intelligit᷑ dictũ Kug.in
vj.de trini.qͥ inqͥt.Aia eſt tota in toro coꝛꝑe ⁊ to
ta in q̃libʒ ꝑte coꝛꝑis.Quãtũ vᷣo ad potẽtias ſu
as ðt Tho.vbi S.qꝙ aĩa nõ dicit᷑ eſſe tota in q̃li⸗

bet ꝑte coꝛꝑis.Nõ em̃ potẽtia mẽoꝛatiua ðꝛ re-

ſidere in manu vel in pede:iR-in poſterioꝛi parte

cerebꝛi. Quelibet ̊ potẽtia aie nõ tm̃ rõnalis ſʒ

etiã ſenſitiua ðꝛ cõſiſtere in illa ꝑte coꝛꝑis i qua
viget:⁊ q poꝛcionata eſt ad oꝑationẽ ipᷣiꝰpotẽ⸗
tie.Et ſic potẽtia intellectiua ꝑ quã aia diſcernit
ſpẽs ĩtelligibiles ðꝛ reſidere in media cellula ca/
pitis:que ðꝛ logiſtica ſiue rõnalis. Potẽtia vo
viuificata reſidet in coꝛde.auditiua in aure.⁊vi

ſiua in oculo.⁊ ſic ð alijs.Et ad hocadduci põt
cxẽplũ de rege qᷣ ðꝛ eſſe in toto regno ſuo ꝑ do⸗

miniũ 2 gubermatioem:lic; ſit in aliqua parte
regni ꝑ actualẽ reſidẽtia.Deꝰ quoq; liq; ſit vbi⸗
q; ꝑ eſſentiã:pncipalit᷑ tamẽ dicit᷑ eſſe i celo per

głie redũdãtiã.iuxta illud pſalmi.x.Dñs in c

lo ſedes eiꝰ. Ex quibo oibo patʒ ꝙ aia bominis

creata eſt ad ſimilitudinẽ diei.
Uaantũ vero ad imaginẽ:ſciẽduʒ eſt ſᷣm
q Tho.i.j.ꝑte ſũme.q.cxiij.ar.j.q duplex
reꝑit᷑ imogo. Pꝛiaſẽ nate ⁊ idẽtitatj:vt
eſt imago regis in filio eiꝰ qui eſt eiuſdẽ nature
cũ pr̃e.Et ſᷣm hãc imaginẽ ſolus chꝛiſtꝰ ðꝛ ima
go dei:qꝛ ꝓpt᷑ idẽtitatẽ nature cũ pf̃e perfecte re
pꝛeſentat illuʒ cuiꝰ eſt mago.Ideo de ipſo do/

mino nr̃o Jeſu xpᷣo ait apłs ad Colo.j.c. Qui

eſt imago dei inuiſibilis.Secũda eſt imago fi

gure ⁊ ſimilitudinis:ſicut eſt imago regis in ſi⸗

gillo ipꝛeſſa vel ĩ numo:que ipſuʒ regẽ repꝛeſen
tat.Et tali modo ðꝛ aĩa creata ad imaginẽ dei:
nõ ꝓpter idẽtitatẽ nature:ſʒ ꝓpt᷑ quãdaʒ ꝓpoꝛtio/
nẽ ⁊ ſimilitudinẽ quã habet ad deũ.Et hoc po
nit Aug.in li.de decẽ choꝛdis: vbi etiaʒ dicitiq;
aĩa rõnalis ita eſt ſimilis deo eteũ repꝛeſentat
tanq; eiꝰ imago:ſicut repᷣſentat regẽ imago ſluꝰ
que relucet in ſpeculo.Sicut em̃ i vna dei ſub/
ſtãtia ſũt tres ꝑſone vt teſtatur Johãnes apłs.
ſue.j.canonice.v.c.Ita in vna eſſẽtia aĩe ſũt tres
potẽtie rõnales.ſ.memoꝛia:intelligẽtia ⁊ volun

tas:vt ait Areſto.iij.de aia.Et q̃libʒ haꝝ poten
tiaꝝ ſᷣm Scotũ ĩ.ij.ſentẽtiaꝝ.di.xv.q.ij.dicit to
tã ſubſtantiã aĩe:liq; ſᷣm aliũ ⁊ aliũ moduʒ.Ex
quo apparet ꝙ aia noſtra ẽ creata ad imaginẽ
ſactiſſime trinitat ⁊ vnitatis diuine.Maxime
qꝛ ſicut ex patre generatꝰ eſt filiꝰ:⁊ ex patre ⁊ fi⸗
lio ꝓceſſit ſpũſſanctꝰ: Ita ex mẽoꝛia q attribui
tur patri oꝛit᷑ intelligẽtia que attrib uit᷑ filio:et
ex vtraq; ꝓcedit amoꝛ:qui attribuit᷑ ſpirituiſã⸗
cto:vt declarat b. Tho.in.j.ꝑte ſũme.q.xciij.ar.
v. Itẽ alia rõne ðꝛ aia eſſe creata ad imaginem
del:qꝛ ſicut deꝰ ſeipſũ intelligit ?⁊ amat ⁊ eſt ple
nꝰ om̃i bonitate ac felicitate.ita aia rõnalis põt

deñ diligere ⁊ amare:ac de eiꝰ felictate ꝑticpa

re.Et hanc rõnẽ tangens Aug.xiiij.de trini.ait.
Anima ðꝛad imaginẽ dei creata ⁊ quia põt me
miniſſe:intelligere ⁊ amare deũ.Et iterũ ibidẽ
dicit. Eo qͥppe imago erꝰ eſt:q̃̊ capax illiꝰ eſt eiuſ
q; ꝑticeps eſſe põt.Ideo idẽ Aug.in li.de diffi⸗
nitiõe aie ait. Anima eſt ſubſtatia creata inuiſi⸗
buis ⁊ imoꝛtalis deo ſimillima:imaginẽ nullã
habẽs niſi creatoꝛis ſui. Dicit aũt ꝙ in domo
aĩe ſũt tres camere.i.tres potẽtie in qbo tota tri⸗
nitas habitat. Nã ĩ memoꝛia habitat pr:ĩ intel
ligẽtia filius:in volũtate aũt ſpũſſanctꝰ Et iſta
eſt vna rõ ꝓpter quã trinitas beatiſſima creauit
aiaʒ nr̃aʒ ad imaginẽ ſuã:vt ipſaʒ in nobis reci
piamꝰ ⁊ illi hoſpitiũ pꝛeparemꝰ.de quo dicitur
ps.xcij.Domũ tuã dñe decet ſctitudo in lõgitu
dineʒ dieꝝ. Secũda ratio eſt vt patrẽ noſtrũ ce
leſtẽ teneriꝰ amemꝰ.Nã liq; naturalis amoꝛ:ſit
nunn 3

int᷑ patrẽ? filiũ.vij.ethic. tñ tenerioꝛ ſoleteſſe cũ

filiꝰ eſt ſiłis patri.Qꝛ ſilitudo eſt cauſa dilectio

nis. viij.ethi.Et ideo Augait. Amãaãdꝰ eſt geni⸗
toꝛ ſed pponendus eſt creatoꝛ. Aia igit᷑ nfa que
roõne creatiois eſt filia dei eiꝰ habẽs ſilitudineʒ
debet ipm tenerrime diligere. Terrcia ratio eſt
vt cognito tãto bñficio gratias ei ꝓ illo refera⸗
mus. Qui em̃ nõ recognoſcũt magnitudinem
huliꝰ beneficij ſunt ſiles beſtijs:dicete Ps. Hõ

cũ in honoꝛe eſſʒ nõ intellexit:cõꝑatus eſt iumæę

tis inſipiẽtiby ⁊ ſiłis facꝰ eſt illis.vñ Berñ.ait.
Humane nature iſta cõditio eſt:vt tũc tiñ cete⸗

nis rebus excellat cũ ſe cognoſcit Cũ aũtſe noſci

Ddeſierit irrõnabiliũ gregib incipiat aggregari.

AQuarta rõ eſt vt imagini dei in nobis debi⸗

tam reueretiã exhibeamꝰ:iuxta illud Ecẽi.x.In
mãſuetudine ſerua aiaʒ tua:⁊ da ei honoꝛẽ ᷣm

meritũ ſuuʒ.i.dignitatẽ ſuã. Indignũ eſt em̃ vt

creatura ronalis in b deũ inhonoꝛet in quo deꝰ
ipᷣam pꝛe ceteris honoꝛauit.Et ſi nephas ẽ ima
ginẽ crucifixi deuaſtare:multo magis eſt nefas
imaginẽ trinitatis imũdicia pcti inqnare.vnde

Aug.ſuꝑ illud pſal. In ciuitate tua imaginem
ipoꝛũ ad nihilũ rediges.ait. Merito imaginez

ipſoꝛum ad nihil rediget dñs in ciuitate celeſti
ꝗqꝛ ſpi in terreſtri ſua ciuitate imaginẽ eiꝰ ad ni⸗
hilũ redegerũt. Quinta rõ eſt vt de pulchꝛitu

dine iterioꝛi magis q; de extioꝛi curaremꝰ. Nõ

eſt em̃ valde cõmẽdabilis ila pulchꝛitudo que

neceſſe habet pellibo muricũ ⁊ ſtercoꝛibꝛ vᷣmiuʒ

adiuuari.Sed nõ ſic eſt de pulchꝛitudine aime

qm̃ oĩs głia eius abintꝰ in fimbꝛijs aureis cir

cuũamicta varietate.ſ.virtutũ.pſal.xliijd. Se⸗
xta ratio eſt vt ei cui ſiłes ſumꝰ natura:ſiłes effi
ciamur gr̃a ⁊ glia ĩ q̃ ꝑfectio nature cõſiſtit. Unñ
glo.ſuꝑ illud pſal.Signatũ eſt ſuꝑ nos lumẽ

vultꝰ tui dñe.exponit.Lumẽ vultꝰcui.i.gr̃a illu
minatiua rõnis q̃ᷓ eſt q̃ſi vultꝰſeu facies in no⸗

bis diuine ſiłlitudinis.⁊ hoc lumẽ eſt totũ⁊ veꝝ
hois bonũ quo ſignatvt denariꝰ imagine reg'.
vñ dñs in euãgelio inqͥt. Reddite q̃ ſunt ceſar
ceſari:⁊ q̃ ſunt dei deo.ſ.ſuã imaginẽ:aĩam vicꝭ

luie vultus eiꝰ illuſtratã ⁊ ſignatã.iuxta illð ad

Eypheß.j. Signati eſtis ſpũ ꝓmiſſiõis ſctõ.hec
gloſa. Quia 5 aĩa nr̃a eſt ad diuinã imaginẽ cre
gta:iõ nõ traſi
ta. Btũs em̃ Berñ.in ſentẽtijs ſuis ðt.Ad ima
ginẽ qᷣ ppe dei facta eſt aia rõnalis:cefis omni⸗
bus occupari põt:repleri oino nõ põt: capax eĩ
dei eſt:⁊ qᷣcqͥd deo minꝰ eſt eã nõ iplebit.O igit

gia digniſſima:o aia excellẽtiſſima:o aia eminẽ

tiſſima ad imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ dei creata noli
te pctis vilificare:noli pulchꝛitudinẽ tuã fedare

ne de te dici poſſit illð Treñ.iiij. Denigrata ẽ ſu
per carbões facies eoꝝ:⁊ nõ ſunt cogniti in pla

tteeis.ſ.ſuperne ciuitaltits.

ꝗ Uo ad ſcom queſitũ in hac ꝑticula.ſ.ad
qd ſit aia creata:rñdeo ꝙ der illa creauilt

2*

ijj. diſtinctiõe. j. c. ij.

itoꝛijs rebꝰ ſʒ diuinis dʒz eſſe inten

„.
.„

⸗
2„ — .
. .
5”

pꝛimo ad maniteſtatiõeʒ ſue głe:vt ait Alexi. 95

gales in ij. pte ſũ.tractatu ð aia. Scðo ad repa
tionẽ nature angelice vt dicit magj ſentẽtian ĩ

EAd hic queri põt.nũquid ſi angeli non
8 peccaſſent deꝰ hoſem creaſſet:⁊ ꝑ conſe⸗
gqués aiaʒ rõnaleʒ. Et rideo ꝙ ſic. vnde
magfj ſentẽtiaꝝ in.ij.di.j.c.de hoie.ait De hoiĩe
ſepe in ſcriptura inuenit᷑ ꝙ factꝰ ſit ꝓpter repara

tiõeʒ angelice ruine.qð nõ ita intelligẽdum eſt

q̃ſi nõ fuiſſet hõ factꝰ ſi nõ peccaſſet angelꝰ: ſed
qꝛ iter alias cãs pꝛecipuas:hec etiã nõnulla cã
extitit.hec ille.Dico igit deꝰ etiã nõ peccante
angelo creaſſet hoĩeʒ ꝓpter ſex reſpectꝰ. Pꝛimꝰ
ðᷣꝛ letificatõis quẽ tangit Anſelmꝰ in li.cur deꝰ
hõ. ⁊ in li.de cau diaboli di. Si pꝛeciſa rõ q̃re
hõ eſt creatꝰ eſſet ruina angeloꝝ ſicut hõ non
poſſz ñ letari de ſua creatiõe⁊ btificatiõe ⁊ acqᷣſi
tiõe felicitatis illoꝝ ita nõ poſſet nõ letari ð rui
na ipſoꝝ angeloꝝ. Qua ꝓpter etia ſi angelꝰ nõ

peccaſſet: hõ vtiq; eſſet creatꝰ ⁊ btĩficatꝰ fuiſſet.
hec ille. Scðᷣo hoc feciſſet reſpectu ꝑfectiõis.Cuũ
em̃ deꝰ vt dicit Plato in thimeo ſit ꝑfectũ ⁊ in

finitũ bonũ ⁊ illud ſimpłr ſit ꝑfectuz cui nulla

ſuaꝝ partiũ deeſt. lij. Phib. Exquo deꝰ cuiꝰ ꝑ⸗
fecta ſũt opa.Deut᷑.xxxij.creauerat pᷣma die crea

turã pure ſpũalẽ ⁊ itellectualẽ.ſ.angelicos ſpũs
⁊ ſiłr creatura pure coꝛpoꝛalẽ:ſ.celos ⁊ terram.
BGBen.j.⁊ ſiłr alia inferioꝛa materialia:reſtabat
ad ꝑfectiõeʒ vniuerſi vt etiã crearet creaturam
mixtã.ſ.hũanã q ↄponit᷑ ex ſuba ſpũali.ſ.aĩa et

coꝛꝑali.ſ.coꝛꝑe.Qua creata cũ eſſet capax btitu

dinis: ſeqᷣtur ꝙ deꝰ eaʒ btĩficaſſet etiaʒ ſi ange⸗
lus nũqᷓ; peccaſſʒ.Et hoc ↄfirmat ſcũs Bona.

in ij. di. ix. ar. j.q.vij.di.Si angelꝰ nũq; peccaſ⸗

ſet adhuc hõ faœꝰ fuiſſʒ:et ad btitudinẽ pueirer
Tertio hoc feciſſet reſpeetu gratificatõnis.Si⸗

cut enim habet᷑ xlv.diſt.c.de iudeis. Coacta ſer

uitia nõ placẽt deo.⁊ rõ eſt:qꝛ vt ðꝛ.ij. Ethi.vᷣtꝰ

eſt habitꝰ electiuꝰ.cũ ̊ necitas tollat elecciõem

⁊ ꝑ ↄñs nomẽ vᷣtuꝭ:ſeqͥtur ꝙ nibil coactũ deo

placet Pꝛoinde phũs ij. Ethi. dicit. Neceſſitas

nõ meret᷑ laudẽ nec vituꝑatiõeʒ. Si de⸗ nõ fe
ciſſet hoĩeʒ nõ peccãte angelo ↄnr eũ nõ btĩficaſ

ſet: ſed illũ ſolũmõ creaſſet vt ruinã angelicam
reſtauraret:videret᷑ quodãmõ ex q̃daʒ neceſſita

te eũ creaſſe ⁊ btificaſſe:⁊ ſic talis creatio ⁊ btiſi
catio nõ haberet plene nomẽ vᷣtutis.Quia ĩ ne⸗
ceſſitatibo nemo liberalis exiſtit.l.rẽ legata. ff. ð
adimẽ.lega.Ob quaʒ cãz poſſet hõ dicere deo.

D de oipotẽs:o creatoꝛ eterne:exquo nec gra

tis nec liberalr me creaſti ſʒ potiꝰ ex q̃dã qͥda⸗
mõ neceſſitate:vt reſtaurares ſeu reꝑares tuuʒ

celũ empireũ:nõ teneoꝛ tibi tãtũ amoꝛẽ impẽde
re:qᷓ;tũ debuiſſeʒ ſi me gtis creaſſes ⁊ btiſical⸗

ſes. Sed qm̃ vt ait Anſelmꝰ in li.cur deus hõ.
Optimi eſt optia facere: iõ deus optimꝰ ex ſua

liberalitate ⁊ infinira demẽcia boies creaſſer ¶

Ovl
vo diec⸗
minas
doae
1ſerl
toꝛcl
piſai
ſecihi
ioicl
qruuitd
rüſa
llkanoa
Pehoien
wosfing
dwſe
deodeh
Garde
manu
Lbouee
celiꝛpi
Uiei
loolnn
clliebeſtn

ligsmon

hoſemti,
Codireſint

Mähois

and
arurtedel
ſa pter⸗

ppeluz⸗
xx. dict

noͤ eges.
ni ꝛ dor
lloe gcten
Ctlo ? b
ſgioꝛae
diaijeſt⸗

ün
1 Wſi Dl

D

titin

„NN

laSiei,
iadefimtieh
hoſſernölent
nthimeo ſegfein
Nr ſegfeonaint
aliſcostm
1nuremulint
ügean am
rſuba ſpügiſi
naätſſaraguf
ancaſſa ainlim
‚rmar üs
nge nüi
audetncni

us in /
rmio
Gon ſuſeh
Prig
ſitulsn .
ni g
kteltilgti
vlrhidenn
nmeagnouf
6pob dtiit
5Cos
ciciamotil⸗
61 ti
uuſas 4 e

/

Pinliarth

Foliũ

beattficaſſet: dato ꝙ ãgeli nũq;ᷓ coꝛrulſſent: ſpt

qð ex tali liberalitate valde cõmẽdãdus ⁊ dili/

gẽdꝰ eſt.iuxta illð qð ait Kug.xxviij.q.j.c.iã nũc
dicẽs. Multa fiũt nõ iubẽte lege vel necitate:ſʒ
libera ⁊ ſpõtanea volũtate. Ea aũt in nr̃is offi⸗
cijs ſunt gratioſioꝛa que cũ liceret nõ impende
re:gra tamẽ dilectiõis impẽdimꝰ. F
Uarto hoc feciſſet reſpectu oꝛdinatiõis
q ſeu maifeſtatiõis ſue głie⁊ ſapiẽtie.Te⸗
ſte em̃ phᷣo.ij.phiſic.Om̃e agẽs ſᷣm rõnẽ
agit ꝓpter fint᷑.⁊ vt ait idẽ phᷣs.ij.metheo. Nullũ
agẽs ſiue nat᷑ale ſiue artificiale ſiue moꝛale ſiue
ſuꝑnat᷑ale abſoluit᷑ ab intẽtõe finis.⁊in.ij.phiſi.
⁊.j.de celo ⁊ mũ.ac.iij.de aia.ðꝛ.Deus ⁊ natura
nihil agũt fruſtra.Quo ↄceſſo clarũ eſt ᷑ᷣm Be
dã ⁊ theol.in.ij.ſen.di.j.ꝙ pᷣma die deꝰ creauit
ſil qᷓttuoꝛ de nihilo.ſ.ã gelos:celũ empireũ: ma⸗
teriã reꝝ.ſ.celoꝛũ ⁊ q̃ttuoꝛ elemẽtoꝛũ.Ecci.xviij.
Qui viuit in eternũ creauit oĩa ſil ⁊ tꝑs. Sexto
vo die cõpletis oĩbꝰ⁊ creatis fecit ⁊ creauit ho⸗
minẽ ad imaginẽ⁊ ſiłitudinẽ ſuã Peto igit᷑ cur
deʒꝰ creauit celos cũ ſole luna ac ceteris planet
⁊ ſideribo ac ĩfluẽtijs eoꝝ.Itẽ cur creauit quat⸗
tuoꝛ elementa:tot ſpẽs arboꝝ ⁊ fructuũ:auiuʒ

piſciũ:aĩaliũ ⁊ theſauroꝝ terre.⁊ clarũ ẽ ꝙ nõp

ſe cũ his nõ indigeret ſicut nec añq; crearet ea
bis idigebat nec vtebat᷑.nec etiã ꝓpt᷑ ãgelos illa
creauit cũ ſint ſubſtãtie itellectuales ⁊ ſpũales:
ᷓ carẽt ſenſibo aptis nat advtẽdũ ſilibo bõis.qꝙ;
4 iſta nõ creauit ꝓ ſe necꝓ angelis.jq̊ᷓ ea creauit
ꝓpf᷑ hoiem.qð cõfirmat ph̊s.ij.ethi.di.Nos ſu⸗
mus finis q̊dãmõ oĩm ⁊ vtimur tãq; ꝓpt᷑ nos
oibo q̃ ſunt.Et ꝓptea inqͥt ꝓha.pſal.viij.loqᷓns
deo de hoĩe. Minuiſti eũ paulominꝰ ab angeł
glła⁊ honoꝛe coꝛõaſti eũ⁊ cõſtituiſti eũ ſuꝑ oꝑa
manuũ tuaꝝ.Oia ſbiieciſti ſub pedibeiꝰ:oues

⁊ boues vniuerſas ĩſuꝑ⁊ pecoꝛa cãpi.UVolucreſ

celi ⁊ piſces maris qͥ ꝑpambulãt ſemitas maris
Vñ Geñ.j.ait.Faciamꝰ hoĩeʒ ad imaginẽ ⁊ ſiłi
tudinẽ nr̃am:vt pᷣſit piſcibd maris: ⁊ volatilibꝰ
celi ⁊beſtijs terre:vniuerſeq; creature:oiq; repti
li qðᷣ mouet᷑ in terra.Et ibidẽ ſeqͥ ᷑. Creauit deꝰ

hoiem ⁊c.Eapꝛopt᷑ ſcũs Bona.in.ij.di.j.ꝑte.ij
gr.ij.q.ij.ðt.Cũ q̃rit᷑:vtꝝ creature oẽs iferioꝛes

cõdite ſint ꝓpter diuinã głiam:vel ꝓt vtilitacez

Apꝛiã hoĩs. Rñdeo ꝙ finis cõditõis oĩm reruʒ

creataꝝ pᷣncipalr eſttã dei gla ſiue bõitas qᷓ; cre
ature vtilicas. Sicut em̃ ð: ꝓuerb.xvj.Uniuer
ſa ꝓpter ſemetipᷣm creauit ⁊ oꝑatꝰ eſt dñs: ſʒ nõ

Apr ſuã vtilitatẽ vel idigẽtiã:cũ ꝓphᷣa dicat pſal.
xxv.Dixi dño de meus es tu qm bonoꝝ meoꝝ

nõ eges.Ergo ꝓpter manifeſtadã ⁊ cõicãdã glo

niãã ⁊ bonitatẽ ſuã in cuiꝰmanifeſtatõe ⁊ ꝑticipa

tiõe attendit᷑ ſũmavtilitas creature viqʒ eiꝰ glifi
catio ⁊ btificatio.hecille.Qui etiã in eodẽ lib.di.
xv.ar.ij.q.j.poſtqᷓ; cõcluſit ꝙ oĩa ſenſibilia ⁊ in⸗
ferioꝛa facta ſunt ꝓpter hoiem eo modo qͥ ſupꝛa
dicũ eſt:addidit di.Notãdũ ẽ aũt ꝙ alr aialia

XxCII

oꝛdinant᷑ ad hoſeʒ ſᷣm ſtatũ iĩnocẽtie:⁊ alibm
ſtatũ nature lapſe.Scðm em̃ ſtatũ inocẽtie oꝛ/
dinant᷑ ad illũ ſᷣm rõnẽ quadrupliceʒ. Pꝛima
ratio ẽ ad manitfeſtãdũ eiꝰ imperiũ:qð manitfe
ſtabat᷑ dum ei oĩa obediebãt. Secũda rõ eſt ad
decoꝛãdũ hois habitaculum:qð debuit aialiũ
multiplicatiõe:⁊ nõ ſolũ arboꝝ decoꝛari.Ter/⸗
tia rõ eſt ad excitandũ hoĩs ſenſuʒ:vt ipſ. oꝝ aia

liũ naturis diuerſis cõtẽplaret᷑ hõ multifoꝛmi

tatẽ ſapie ↄditoꝛis.Quarta rõ eſt ad mo uẽduʒ
eius affectũ:vt duʒ hõ videret aĩalia ſᷣm rectitu
dinẽ ſue nature currere ⁊ amare id ad qð facta
ſunt:ex hoc exataret᷑ ad amãduʒ deũ. Et ꝓpter
has rõnes nõ ſolũmõ deus fecit iumenta ⁊ be⸗/
ſtias ⁊ pecoꝛa:ſed etiã cuncta alia inferioꝛa que
oia facũt ad hois vcilitatẽ ̃m rõnes pᷣdictas.
Secũduʒ vo ſtatũ nature lapſe oꝛdinãtur ad
releuandã hoĩs indigẽntiã:quãtum ad cibum

⁊ veſtitũ ac obſequm:ſicut ſũt oues:boues:eqᷣ:

aſini:⁊ huiuſm odi:⁊ quãtũ ad ſolaciũ.ſicut ſũt
quedam aues ⁊ catuli ⁊ ſimilia.Similit᷑ beſtie
⁊ alia aĩalia oꝛdinãt᷑ ad hoieʒ ſᷣm q̃druplicẽ rõ⸗
nẽ ⁊ vtilicateʒ:quã ponit Aug.ſuꝑ Geñ.ad lit⸗

terã vbi ait:ꝙ aut penalit᷑ ledunt:aut ſalubꝛit᷑

exercent:aut vtiliter ꝓbant:autignoꝛãt᷑ docẽt.
⁊ ſic patet ꝙ beſtie:reptilia:frucꝰ:⁊ iumẽta fa⸗
cta ſũt oĩa pter hoĩeʒ:ſiue in ſtatu ĩnocẽtie:ſiue
in ſtatu nature lapſe.hec ſanctꝰ Bonauẽ. Ex q̃
diſticõe patʒ:ꝙ deꝰ oĩa inferioꝛa creauit ꝓpter
finem hois:hoieʒ vᷣo creauit ꝓpt᷑ ſe vt tã in hoĩe
qᷓ; in reb creat maniteſtaret᷑ diuina bonitas:
charitas ⁊ ſapiẽtia.Ergo nõ ꝓpter reſtauratio⸗
nẽ angeloꝝ pᷣncipaliter:ſʒ ↄſequẽter ipᷣm creaſ⸗
et ⁊ beatificaſſet:etiam ſi angelus non Erccal⸗ 47
ſet. H
Uintus reſpectꝰ ðꝛ pᷣuiſionis. Scõm
q eñm̃ Berñ. ques recitat Alexan.de ales ĩ
iiſj. pte ſũme:in tractatu de incarnatõne
xp̃ᷣi.Lucifer imediate poſt creatõeʒ ſuã ex diuia
irradiatione cognouit filiũ dei incarnandũ de
hoie pſalmãdo ſexta die:cũ tñ ipſe fuiſſʒ creatꝰ
pᷣma die:quãdo dixit deꝰ Geñ.j.Fiat lux. Quã
do ergo ipſe lucifer hoc cognout nõduʒ pecca⸗
uerat ⁊ tamẽ homo creandꝰ erat ⁊ ipſuʒ crean⸗
dũ co gnouerat deificãdũ: vnde inuidia motꝰ
fuit cõtra eũ:ergo ⁊c̃.Pꝛeterea ſᷣm opinionẽ re
ctius ſẽtienciũ:de qua diffuſe tractabo in.v.pꝑte
pncipali marialis ſᷣmõe iiij. ꝑte.j.ꝑ totã:⁊ 5.v.
ꝑte j.Q. R.A.⁊ B. ⁊ ſi hõ nõ peccaſſet dei filiꝰ ĩ
carnatus fuiſſet:nõ vt redẽptoꝛ:ſʒ vt amatoꝛ ⁊
btificatoꝛ. Rationes aũt ibi ad hoc allegande
militant etiaʒ ſi angelus nõ peccaſſet:ergo non
tm ꝓpter ruinã angelicam reſtaurãdaʒ hõ fa⸗
ctꝰ eſt:⁊ cõſequẽter etiã illo nõ peccãte creatus
eſſet 5n5
Extꝰ reſpeccus ðᷣꝛ ſuperatiõis.Clarum
eſt em̃ ꝙ multi hoies ſai exceſſerũt ⁊ ex⸗
cedũt ac exceſſuri ſũt in merito ⁊ gloꝛia
D ann 4

multos choꝛos ãgeloꝝ. Illi em̃ qͥ habẽt equalẽ
charitatẽ cũ archa gelis excedũt in meritoꝛ glłia
oẽs angelos pᷣ mi choꝛi.⁊ ſic aſcededo poſſemꝰ
exẽplificare ⁊ ꝓbare ꝙ hõ nõ ſolũ põt excedere ĩ
merito⁊ glłia multos oꝛdines ãgelicos:ſed etiã

in.j.parte ſũme.q.cviij.ar.viij.in ſolutiõe.iij.ar⸗

gumẽti. Exquo ergo hũana natura eſt tante ca

pacitatis no eſt dubitãdũ ꝙ dey eã creaſſer: etia
ſi angelꝰ nõ peccaſſet.qꝛ ita eſt capax diuinitac

ſicut vgelicatmn inqͥt ſcũs Bona.in.ij.di.j.ar.iij

q.ij. ꝙ Iʒ natura ãgelica que eſt mere ſpũalis di
Saicgee nature excedat huanã q̃ eſt cõpoſita ex
ſpũali ⁊ coꝛꝑali:tñ qᷓ;tũ ad finem ſunt pares:qꝛ
ad eundẽ finẽ btitudinis oꝛdinant᷑.nec hõ q;tũ
ad hocꝓpter angelũ eſt factꝰ:nec angelꝰ ꝓpter ho
minẽ.Et iõ ↄdudẽdũ eſt ꝙ hõ etiã agelo nõ pec
cante creatꝰ⁊ beatificatꝰ eſſet. Reuertẽdo autes
ad ꝓpoſitũ dico ꝙ aĩaʒ deꝰ tertio creauit ad par

ticipãdũ Sandin felicitatis eterne.Et hocẽ qðᷣ
ib. Enchi.inqͥt:quẽ refert mętr ſen.vbi

Augꝰ. in lib.Enchi.inqt:quẽ refert mgr ſen.vbt
ſup̃.di. Fecit deꝰ rõnalẽ creaturã vt ſũmũ bonũ

intelligeret:intelligẽdo amaret:amõdo poſſide

ret:poſſidẽdo frueret᷑. Quare igit᷑ o infelix aiap
acquirẽdis celeſtibo triũphis creata:ad et᷑na pa
radiſi gaudia pᷣꝑpata:ab oibus ãgelis ⁊ ſetis cũ
magno deſiderio expectata:cãtũ in his momẽ⸗
taneis ac trãſitoꝛijs rebus delectaris.Cur moꝛ
tẽvite:carcerẽ ac ſᷣuitutẽ libertati:exiliũq; patrie

anñponis. Pꝛofecto eſt magna ſtulticia tua. Jõ

deꝰ hoꝛtat᷑ rationalẽ animã dicẽs.O aiĩma mea

imago creata capax celeſtis tbeſauri de ãgelica

ruina r̃ſtaurati:ad ĩfinitũ bonũ pᷣdeſtinata:nõ

cures coꝛruptibile auꝝ:alias em̃ diuitias tibi

cõparaui ad quas te iuito ĩ ciuitate beata:vt iu
bües in triũphãti choꝛo.
Pars ſcða huiꝰ ſᷣmonis de trib cõditiõib⸗
anime rõnalis. X
Eaĩa nf̃a tres declarabimꝰ cõditões
d digniſſimas. Pꝛima ðᷣꝛ ĩmoꝛtalita⸗
tis. Scða libertatis.Tertia vᷣo nobi
litatis. Quo ad pᷣmã cõditiõeʒ Qꝛ in
qͥt Lact.in.j.diui.ĩſti.aduer.gẽ.Dũ excimãt nõ⸗
nulli nos deo nõ eſſe cure:aut poſt moꝛtẽ nihil
eẽ futuros totos ſe libidinib adijciũt. Et dũ li
cere ſibi putãt hauriẽdis voluptatibo ſcient᷑ in⸗
cũbũt:ꝑ quas iĩpꝛudẽtes laqueos et᷑ne moꝛtis
incurrunt. Aug.q̊ʒ in lib.de fide ad Petrũ ait.
Oia ſiqͥdẽ huiꝰ mũdi mala ⁊ pctã iõ ꝓueniunt
qꝛ fides de eterna vita tãqᷓ; dubia ⁊ incerta ha⸗
bet᷑. Si em̃ hoĩes futurã vitã firmiter crederẽt:
nũqᷓ; peccarẽt.hecille.Eapꝛopt᷑ cũ dubiꝰ in fide

„

infidelis dicat᷑.extra de here.c.j.ne hoĩes ex hac

ignoꝛãtia vel vt ita loquar diabolica vᷣſutia in

pctis remaneãt:pbabimꝰ rõnibo:autoꝛitatibi ⁊
exẽplis aĩam nr̃am eſſe ĩmoꝛtalẽ:atq; poſt hãc
vitã vel in glia eternalr victuraz ſi bona fuerit:
vel ꝑpetuis cruciatibo toꝛquẽdam ſiin moꝛtali

pctõ ex hac vita trãſierit.Et hec cõduſio veriſſi⸗
ma ꝓbat᷑ ꝑ Rich.nrm in.ij.di.xix.ar.j.q.j.⁊ ſan
ctũ Bona.ac Lãdulphũ neopolitanũ eadẽ di.
⁊ btm̃ Tbo.in ſũma ) getiles lib.ij. c. lxxviij. ⁊ ĩ
j.ꝑte ſũme.q.lxxv.ax.v. Pꝛima rõ naturał indli
natiõis:fundamẽtũ cuiꝰponit Arel.iij.de aĩa.⁊

ij. phiſi.ac.j.de celo ⁊ mũ.dicẽs ꝙ deſideriũ na⸗

turale nõ põt eſſe fruſtra. Uñ cõmẽtatoꝛ.qj.me⸗
tha.ðt.Deſideriũ naturale nõ põt eſſe fruſtrato
riũ ſʒ oẽs hoies naturalr appetũt btitudinẽ.vt
declarat Aug.iij. de trini. c. viij. ⁊ Areſt. j. ethico.
Hec aũt btitudo nõ põt haberi in h mundo.qꝛ
vt ait Boeciꝰ in. iij. de cõſoł. Britudo eſt ſtatus
oĩm bonoꝝ aggregatõe ꝑfectꝰ.⁊ ſᷣm ſctm̃ Aug.
xxij.de ciui.del. Btitudo eſt vbi nihil adeſt ma⸗
li:nihilq; abeſt boni:⁊ eſt ſtatꝰ ꝑpetuꝰ ⁊ eternꝰ:
qͥ nõ inuenit᷑ in bᷣ ſecło.vt etiã in.x.ar.oñdet᷑ Er
go nece eſt cõcludere ꝙ bãc felicitatẽ ↄſeqmuriĩ
alio ſeculo ſi bñ vixerimꝰ.Et ſic moꝛtuo coꝛꝑeñ
moꝛit᷑ aia. Aliter deſideriũ nr̃m naturale eẽt fru
ſtratoꝛiuzʒ:qð eſt ipoſſibile vt ẽᷓ̊ pbatũ eſt. Etiõ
2cdudẽdũ eſt aĩaʒ eẽ imoꝛtalẽ vt eternã poſſit cõ
ſeqͥ felicitatẽ naturali deſiderio affectatã. A
Ecũda rõ ðꝛꝓpoꝛtiõis.ã cũ int᷑ poten⸗
ſ tis ⁊ obiectuʒ ſit neceſſaria ꝓpoꝛtio:vt ait
AKreſ.ij. de aia. Si obiectũ eſt coꝛruptibi
le potẽtia erit coꝛruptibilis.ſicut ptʒ de potẽtijs
ſenſitiuis. Sʒ ſi obiectũ eſt ĩcoꝛruptibile poten

tia erit ĩcoꝛruptibilis.Cũ igit᷑ intellectꝰ rõnalis

habeat vᷣitatẽ ꝓ obiecto q eſt icoꝛruptibil. ſicut
ꝓbat Augꝰ. in li.ſolił.cũ ſit talis nature ꝙ ipa
negatio vᷣitatis vitatẽ ponit:ſequit᷑ ꝙ ipᷣe intel⸗
lectẽ icoꝛruptibił.⁊ ꝑ ↄñs aia itellectiua. M

Ertia rõ ðꝛ ĩputatiõis.lã cũ ſᷣmvolũta

t tem dei teneat᷑ qͥſq; potiꝰ moꝛtẽ coꝛpalẽ
tolerare qᷓ; pctõoſentire.c.ita ne.xxxij.q.v

qð etiã eſt ſᷣm phᷣiam moꝛalẽ.vt ptʒ ꝑ Areſt. lij.
ethic.Sitalis amoꝛe vᷣtutis ⁊ p iuſticia coꝛpa⸗
lem necẽ ſuſtinẽs⁊ in aia moꝛeret᷑:videret᷑ diuie
bonitati ⁊ eqᷣtati poſſe ĩputare:q bene⁊ iuſte fſa
ctũ ꝑmitteret vergi in finẽ ⁊ exitũ infelicẽ. Item
ſctĩ martyres nõ ſe ſubieciſſent moꝛtiꝓpter den⸗
niſi in alio ſecko viuere credidiſſent in ꝑpetuuʒ.
Vñ btũs Maximꝰ in ſᷣmõe ð ipᷣis inqt.Nũqᷓ;
hãc vitã ſic ↄſtãter expẽderẽt niſi eſſe aliã beatio

rem pꝑfecta diffinitiõe ſentirent. Quarta rõ s
remoꝛſiõis.ſ.ſtimuli cõſcientie.Si em̃ moꝛtuo
coꝛꝑe moꝛeret᷑ aia ſupuacuũ videret᷑ ⁊ vanũ:vi
in bonis oꝑibo ſaltẽ occulqꝭ gauderemꝰ: ⁊ ĩ ma
lis cõſciẽtia grauarct᷑. Cũ igi ita ſit ̃ᷣm NHiero.

ad Demetriadẽ vginez:ꝙ in oĩ bono ope leti cõ

ſtateſq; ⁊ intrepidi ſumꝰ.ad om̃e aũt pem̃ eru⸗
beſcimus aut timem?:2 culps facti nũc ruboꝛe

vultꝰ:nũc palloꝛe mõſtramꝰ:ac trepidãte aimo

in delictis etiã mimis teſtẽ fugimꝰ: ? conſcia re
moꝛdemur: ſequit᷑ ex boc aian eſe ĩmoꝛtalem

qꝛ natura ſua mõſtrat ipam expectare ſempiter

nũ gaudiũ de bonis:⁊ etnã penã de malis. A

(lllces

mortuoc
hac vlta
los phocl

Naihn
1CNN
ſege
wura
wöͤer⸗
hacy
ſum⸗
nalt
lwen
pmimt⸗
4

ſi
löccrp
ncum in
ſeigoꝛei
7 bar
Mencorr
Mltat:
nüdefecru
ſpoſti 4
lson.e
ſchſortioꝛ⸗
üſnfirme
ſicäbdi⸗
Gnornü⸗
edisang
anittit⸗
Kaiman

„
6 „eni
cije dic
minbeng
Bäcee

S=

1†

6

ckrdindlin

t eren
Admoafa
s ſücinig
Sioberücken
iisliar g
ckicornnter
jſtmlisan
oninſeqgui in
1sniaitllecn!
nois. ſliciſne
porpmaig
mnin n
uin N.
numtn
nur Ml
mittci
rrorigud
lſnrin en,
cdisniie
nii ceai un
mi. Qumiſe
neGitinn
indeirn
gudemd:n
ulefne
noibolpo,
lom̃tuit 63
hiſnntict,
imtℳ,
4 linn
cgen .

7

14

S

8

N
D

ꝑmittit gaudere ⁊ ꝓſꝑari.ergo ⁊c̃.

Foliũ

Ulinta rõ ðꝛ retributõis. Cũ em̃ deus ſit

Aluuſtꝰ ⁊ iuſticiaʒ diligat. vt ðꝛ pſal.x.ideo

ipm decet retribuerevnicuiq; m ꝙ me⸗
retur.qꝛ hoc ad iuſticiã ꝑtinet.l.iuſticia.ff.de iu

„

ſti. ⁊ iure.⁊ inſti.eodẽ in pꝛin.⁊ ꝓptea mali debẽt

ab eo puniri de pccis q̃ nõ ↄuenit remanere im

punita.l.itavulneratꝰ.ff. ad.l.aqui.⁊.l.ſi longiꝰ

ff.de iudi.cũ ſiłibus.⁊ vᷣtutes debẽt pᷣmiari.l.et

vtutũ.C. de ſtatuis ⁊ ima.cũ ſuis cõcoꝛdãtijs.
OQꝛ aũt ꝓ mẽſura delicti dʒ eſſe plagarũ modꝰ
Deut. xxv.iõ offenſa dei q infinita cenſet᷑ reſpe⸗
au infinite maieſtatꝭ diuie offeſe.ar.in.S.atrox.
inſti.de iniu.dʒ puniri pena ĩfinita:⁊ ecõtra eiꝰ

pᷣuitiũ ðᷣ bet pᷣmiari remũeratiõe ifinita. Si aũt

moꝛtuo coꝛpoꝛe moꝛeret᷑ aia nõ haberet locũ in
bac vita iuſtida diuĩa cũ videamꝰ pleroſq; ma
los ꝓſperari ⁊ tempoꝛalr bene habere ⁊ bonos

ifelices eẽ. Ergo ſeqᷣt᷑ ꝙ oꝑtet eẽ aliã vitã in qua

pctã pꝛauoꝝ ᷣm ꝙ meruerũt eternalłr puniant᷑
⁊ ecõtra vtutes bonoꝛũ pennit remueretur.⁊ co
ſequẽter ꝙ aia ſit imoꝛtalis:alr cõtra iuſticiam

multa mala remanerẽt ĩpunita ⁊ młta bõa irre

mũerata.Et iõ inqͥt Paulꝰ.j.ad Choꝝ).xv. Siĩ
hac vita tm̃ ſperãtes ſumꝰin xpᷣo:miſᷣabilioꝛes
ſumꝰ oĩbus boibo.⁊ ꝑ ↄſequẽs deꝰeſſet iniuſtꝰ
meliꝰ tractãs peſſimos hoies qᷓ; ſccõs:quos in
hac vita diuerſas facit pati aãxietates: ⁊ malos
Exta ratio ðꝛ foꝛtificatiõis. Nã ſi aĩa rõ
ſnalis coꝛrũperet᷑ ꝑ coꝛruptionẽ coꝛpoꝛꝝꝭ
opnteret ꝙ eius eſſe debilitaret᷑ ꝑ ð bilita
tẽ ipᷣiꝰ coꝛꝑis.Et ſicut cũ tẽpoꝛe coꝛpus paula⸗
tim cum ſuis potẽtijs tẽdit ad interitũ ⁊ amit⸗
tit vigoꝛẽ:ita ⁊ aia cuʒ ſuis potẽtijs.ſ.intellectu
rreligs panlatim debilitaret᷑ cũ tẽpoꝛe.Cuiuſli

.

bet em̃ coꝛruptibilis ſubſtãtie oꝑatio duratiõe

debilitat᷑: ⁊ deficit vigoꝛ operandi vſq; ad vlti⸗

mũ defectũ qᷣ eſt coꝛruptio vel moꝛs.Sed totũ
oppoſitũ euenit.Nã vt experiẽtiavidet᷑ q;to ma

gis coꝛpꝰ attenuat᷑ ⁊ debilitat᷑:tãto plerũq; ſpi⸗

ritꝰ foꝛtioꝛ efficit᷑.dicẽte Paulo.ij.ad Chorj.xij
Eũ infirmoꝛ tunc foꝛtioꝛ ſum.trãſſũptiue in.c.
niſi cũ pᷣdẽ. S. alia vo cauſa.de renũc.vbi etiã ðꝛ
ꝙ nonnũqᷓ; coꝛpoꝛis infirmitas foꝛtitudinem
coꝛdis augmẽtat. Itẽ videmꝰ ꝙ ſeneſcẽte coꝛꝑe
⁊ amittẽtevigoꝛẽ ſuoꝛũ ſenſuũvtviſus⁊ auditꝰ

