bbus⸗
uioe

naniyſt aguln
agcuſa me
nagriirn

upeni Jtidan

msckkmänin
nsch deminnn
ſiſarſolchen
benoue is
o aidtr tomßs
ndamd abde
is primos din
noog danaang
Acdarot Gaan
nobobeheroga
Wdi noding
Nii fuent o.
nöis: timund
d e .
Aylug Pun
uor Ndelend
our ul
rmus idelidl
em abo in
ͦaleömulinge
mwrü.LAl;
ſd.
—–

ne vicinꝰ vicinũ ꝑturbet.Unð vt habet᷑.ff.de re
gu.iu.l.domũ.non debet qͥs aliquid in domo
ſua facere qðᷣ ꝓximo noceat.lã ſi qꝗͥs in domo
ſua fumo facto apes alienas fugauerit vel ne⸗
cauerit:cauſam moꝛtis pᷣſtitiſſevidet᷑:⁊ tenetur

ad ſatiffaciionẽ.l.ſi quis.ff.ad.l.aqui. Multo

magis puidẽdũ eſt decractiõi que rempublicã
perturbat:amiciciã ciuiũ deſtruit:⁊ vicinũ a vi
cino diuidit.imo fumus ipᷣiꝰ detractionis ſim
plices ⁊ innocẽtes fugat⁊ occidit.Unð Ecci.ix.
dicit᷑. Terribilis eſt in ciuitate ſua homo liguo
ſus.Et ideo ꝓpter pᷣdicta oia eiuſdẽ.lib.c.xxviij.
idẽ ſapiẽs dicit. Oꝛi tuo facito oſtia:⁊ ſeras au

rib tuis.Catho q̊ʒ.c.ij.ait. Uirtutẽ pꝛimã pu⸗
to cõpeſcere linguaʒ. Pꝛoximꝰ ille deo eſt qᷣ ſcat
ratiõe tacere. Hattheꝰ q̊q; poeta ait in poetria

ſua.c.v. Lingua loquax odiuʒ pariet:faciet tibi

licẽ.Effreni lingua ſurgere bella ſolẽc. Et ibidẽ.

Ob linguã multi iã periere viri.? Autoꝛ Aſtro

labij dicit. Copia verboꝛũ cui non eſt copia ſen
ſus.⁊ ibidẽ. Pꝛeualet in ligua qui nõ eſt foꝛtis
in armis.Nullus in hac pugna plus meruiſſe
põt. Multe alie autoꝛitates de pꝛudẽtia loq̃n⸗
di habent᷑ tam in libꝛis ſacre ſcripture qᷓ; paga

noꝛũ.Unð Ecci.xx.diot᷑. Homo ſapiẽs tacebit

vſq; ad tẽpus:laſciuus aũt ⁊ impꝛudẽs nõ ſer⸗
uabit tẽpus.⁊.xxij.eiuſdẽ lib. Muſica in luctu
ipoꝛtuna narratio ⁊c̃. qͥ narrat vᷣbũ nõ attẽdẽ⸗
ti q̃ſi qui excitat doꝛmietẽ a graui ſõno.⁊.xxxij.
ca.Ubi auditꝰ nõ eſt nõ effundas ſᷣ mones. Et
ꝓuerb.xviij.ait Salomon.Qui pꝛius rñdet qᷓ;
audiat ſtultũ ſe eſſe demõſtrat.⁊.xxvj.eiuſdẽ li.

Ne rñdeas ſtulto iuxta ſtulticiã ſuã.ne ſimilis

ei efficiaris.Cuiꝰ conſiliũ eſt ſeruĩdum quaãdo
ſtulti demẽtia eſt nota:⁊ eius verbis nõ datur
fides.Si aũt nõ eſſet cognita eiꝰſtulticia ⁊ ipᷣiꝰ
verba putarent᷑ vera ita ꝙ facerẽt ſapietes vide⸗/
ri ſtultos:eſſet ei reſpõdẽdũ.Et ideo pᷣdictꝰ Sa

lomõ in eodẽ c.inqͥt. Reſpõde ſtulto iuxta ſtul

ticiã ſuã ne ſapiẽs ſibi videat᷑. De hac etiã loquẽ

di diſcrenõe dici᷑ Ecci.v. Si eſt tibi intellecus

rñde ꝓximo:ſinautẽ ſit manꝰtua ſuꝑ os tuum
ne capiaris in vᷣ bo ĩdiſciplinato ⁊ cõfundaris
Et in.l.iulianꝰ.S.j.ff.de act᷑.emp.iuriſcõſultus
inquit.Nõ debet quis facile aſſerere q ignoꝛat.
Pꝛouerb.ei.xxix.cinqᷣt Salomõ.Uidiſti hoĩeʒ

velocẽ ad loquẽdũ.Stulticia magis ſperãda

q; illiꝰ coꝛrectio. Ideo Amb.libꝛo.ſj.de officijs:
c.viij.ait.Sapiẽs vt loquat᷑ multa pꝛius conſi
derat quid dicat:cui dicat:quo in loco ⁊ tẽpo⸗
re.Ecci.ei.xiiij.dict᷑. Stũs qui nõ eſt lapſus
in verbo.⁊ Ouidiꝰ li.ij.de arte amã.ðt.Eximia
eſt virt? pᷣſtare ſilẽtia rebus.At ↄ guis eſt culpa
tacẽda loqui. Sempꝑ igit᷑ debemꝰ bona verba

ꝓterre.Ait em̃ Richar.in libꝛo de nuptijs.c.ix.

Pacẽ ſermo bonꝰgignit:⁊ gaudia meſtis Coꝛ

ibus infundit:leticãq; parit. Sermo bonus

quadoq; magis qᷓ; facta Roꝛac. Nil ſermoe bo⸗

no gratius eſſe ſolet. At cõtra de male loqntib
dicit Ecci.ij. Ue labijs ſceleſtibꝰ. Et Rich⸗ vbi

ſupꝛa ait. Sermo quidẽ pꝛauus hoies accẽedit

„

ad irã.Leticiam turbat:iurgia magna mouet.
Moꝛes qppe bonos ſermo coꝛrũpit iniquus

Soluit ⁊ accẽſis arma cruẽta parat.Diſcoꝛda⸗
re facit cõcoꝛdes:ſcandala gignit. Sermo ma,⸗
gls prauꝰ qᷓ; mala facta nocet. Unð dicit᷑ in coi
ꝓuerbio.Lingua etſi oſſibo careat attamẽ doꝛ⸗
ſum frgere facit. Audi vide ⁊ tace ſi vis viuere

—

In pace. At cõtra de bona ligua dicit puerb. xxij
Lingua ſapietũ ſanitas eſt. ⁊.xxv.c.eiuſdẽ libꝛi.

Qngua cõfringit duriciẽ.⁊.xviij. Moꝛs et vita
in manu lingue.Et Ecci.v. Honoꝛ ⁊ głia iſer⸗

mone ſenſati:lingua vo impꝛudẽtis ſubuerſio
lpius eſt. .xx.c.eiuſdẽ libꝛi. Sapiẽs in vᷣbis ſe,-

ipᷣm amabilẽ facit.Et hoc ſufficiat ꝓ pꝛima ꝑte
noſtri monis. —2“
Pars ſecũda huiꝰ ſermonis que dicit᷑ blafſfe
matiõis. 55n,
CLlẽdũ eſt ꝙ multa alia ſunt peccata
o ligue.vtputa pꝛoditio. De quo pcõ
valde ꝑiculoſo dicit᷑ in cmuni ꝓuer
bio Cui fidẽ adhibeo ab eo me deus
cuſtodiat.Aui fidẽ nõ habeo.egoipᷣe me cuſto-
dio. Aqͥ ſceleratiſſimo vitio nos abſtinere hoꝛta
tur Jacobo beneuẽtanꝰ.c.ix.dicẽs. Hoc ego te
moneo fugias vt ꝓditionẽ. Turpius hoc omi
crimine crimen adeſt. Pꝛoditoꝛ ⁊ nullꝰ tibi cõ⸗
iungat᷑ amicꝰ. Spe ſub amicicie moꝛs inimica
datur. Et Autoꝛ Aſtrolabij dicit. Pꝛoditoꝛ al⸗

teriꝰ nec ſibi fidus erit. Pꝛopter hoc autẽ ſolet

dici ꝙ ꝓditiões placẽt pꝛincipibo ſed nõ ꝓdito

res. Oęes igit᷑ pᷣncipes debẽt ꝓditoꝛes etià iimi⸗/

coꝛũ ſuoꝛũ execrari.Unñ Ambꝛo.i lib.ð officij5
laudat Fabꝛiciũ ducẽ romanoꝝ:ad quẽ cũ me
dicꝰ Pirrhi regis veniſſet aſſerẽs q medicinã
intoxicatã pirrho daret:⁊ ſic rege moꝛtuo ipᷣe vi
ctoꝛiã obtineret:iuſſit eũ Fabꝛiciꝰligari⁊ ad do

minũ ſuũ remitti. Pꝛopter qð pirrbus cum o

ad libitũ cõpoſuit ⁊ eiꝰ amicꝰ facꝰeſt. Eapꝛoprt
inquit Salomonpuerb.iij. lo mollaris ami⸗
co tuo malũ cũ ille in te habeat fiducã. Qꝛ eniz
atrociꝰ eſt hoiem veneno extinguere qᷓ; ferro ne
care. l. ).C. ð malefi.ideo doloſus inimicus qui

ſub ſpecie pietatis ⁊ amicicie nocet hoi peioꝛ eſft

qᷓ; ͥ apꝑta malicia eũ offendit.De quo phᷣus.ix.

echi.ait.Qui fingit ſe amicũ ⁊ nõ eſt:peioꝛ eſt eo

q fingit falſam monetãꝗ.⁊ iſti ſunt illi de quibꝰ

inqͥt ps. Qui loquunt᷑ pacẽ cũ ꝓpximo ſuo:ma⸗

la aũt in coꝛdibo eoꝝ. 8 & iere e
ALAiud pctm̃ ẽ adulatõis qð hodievald
a freq̃ntat᷑.Dicit᷑ em ĩ cõi ꝓuerbio.Si q
honoꝛari deſiderat atq; ditari diſcat ad
ulari:qꝛ tales mõ ſunt chari. Hos aũt adulato
res a nobis eẽ vitãdos docuit xpᷣus.qͥvt habe

Mat.xxij.cũ phariſei volẽtes eũ caꝑe in ſmoe

milſiſſent ad ein diſcipulos ſuos cũ berodianis.

BGermo

dicẽtes. Magiſterſcimꝰ qꝛ verax ẽs ⁊ viam dei
in vᷣitate doces ⁊ nõ eſt tibi cura de aliquo ⁊c.
Ipe cognita eoꝛũ neqᷣ cia illos repꝛehẽdit dices
Quid me tẽptatis hypocrite. Sicut eĩ ðᷣt Au

guſt. ſup Ps. Duo ſunt genera pſecutoꝝ.l. lin⸗/

gua adulantiũ ⁊ manꝰ ꝑlequẽtu: ſed plus pſe
quit᷑ lingua adulatoꝝ qᷓ; manꝰ ꝑſecutoꝛũ.De⸗

bent igit adulatoꝛes ratione qᷓdruplici euitari

Pꝛimo qꝛ ſunt ſicut aucupes aias capiẽtes:iu

xta illð ꝓuerb.xxix. Homo qͥ ficis blãdiſq; ſer

monibo amico loquit᷑ rete expãdit greſſibꝰ eius
Sed debemꝰ eſſe oculati vt fallacias eꝰ ꝑpen⸗
damꝰ. Dici᷑ em̃ ꝓuerb.j.Fruſtra iacit᷑ rete ante
oculos pẽnatoꝝ. Un quida phᷣus nepos Pla

tonis cuidã adulatoꝛi dixit.Deſine adulari.ni⸗

phil em ꝓficis cũ te ĩtelliga. Scðo adulatoꝛes
ſunt ſicut fricatoꝛes.Fricant em̃ ſᷣmonib blan
dis quẽ nõ poſſũt vincere minis. Sicut ponit
exẽplũ Chꝛy.de thauro.quẽ ſi nõ poteſt qͥs vi⸗
ribus ſubiugare fricat manibo ceruiceʒ eiꝰ:⁊ ſic
cũ appꝛehẽdit.Siłiter qͥ vult poꝛcũ interficere

manu eũ ſub vẽtre fricat:⁊ ille ſe ad tersã ꝓſter⸗

nit.⁊ dũ in illa dulcedine ⁊ ſenſualitate delecta
tur:macellariꝰ ei gladiũ in gutture figit. Nõ de
bet ergo aliqs ſuſtinere vt qs euʒ fricet vel oleo
impinguet adulatiõis:ſʒ dicat qlibet um PsS.
C oꝛripiet me iuſtꝰ in miicoꝛdia ⁊ increpabit
me:oleũ aũt pctõꝛis nõ impinguet caput meu.
Lertio ſunt adulatoꝛes ſic ſirene dulces ani
mas ĩ pctis doꝛmire faciẽtes.iuxta illð Eſa.xiij
Sirene in delubꝛis voluptatis.Sirene aũt ſũt

piſces maris habẽtes a ſuꝑioꝛi ꝑte ſpeciẽ mlie⸗

ris:que ita dulciter cantãt ꝙ nautas obdoꝛmi
re faciũt:⁊ ſic naufragiũ patiũtur.Sʒ ſapiẽtes
naute aures claudũt⁊ ſic euadũt.Et ſiłiter ad/
ulatoꝛes obdoꝛmire in pctis faciũt auditoꝛes.
iuxta illud Eſa.iij. Ppłe meꝰqͥ te btm̃ dicũt ipᷣi
te decipiũt. Et ideo debemꝰclaudere aures ſpi⸗
nis.i.repꝛehẽſiõibo duris.iuxta illð Ecci.xxviij
Sewpi aures tuas ſpinis:⁊ noli audire linguaʒ
nequã. Uñ Hiero.inqͥt. Nos ergo ad patriã fe
ſtinãtes moꝛtiferos ſirenaꝝ cãtus ſurda debe⸗
mus aure ꝑtrãſire. Quarto ſũt ſic ſcoꝛpiões

⁊ apes. Scoꝛpio enĩ fadie blãdit᷑ ſed cauda pũů⸗

git. Apis vo mel poꝛtat in oꝛe ſed pũgit a poſte
rioꝛi ꝑte. Et ſiłiteꝛ adulatoꝛes laudãt hoies in
facie:⁊ in abſentiavituperãt.Et ideo tales ſerpẽ
tes ⁊ ſcoꝛpiões ſunt expellẽdi.Ait em̃ Hiero.in
epła ad matrẽ ⁊ filiã.Quis vnq; iuxtaviperam
ſecurꝰ ſomnũ capit.Que ſi nõ ꝑcutiat certe ſoli⸗
citat. Securiꝰeſt perire nõ poſſe qᷓ; iuxta ꝑiculũ

non perijſſe. Seneca qͥʒ ait. Habet ſuũ venenũ

adulatio. Magnũ eſt ergo noumentũ adula
tiõis.De quo ꝓuerb.xxvij.ðꝛ. Melioꝛa ſũt vul
nera diligẽtis qᷓ; fraudulẽta oſcula blandiẽtis.
Et QOuidiꝰ.liᷣ.j.ð arte ama.ðt. Impia ſub dul

ci melle venena latẽt. Ideo Cacho.cc.ij.ait. Noli

hoies blãdo nimiũ ſᷣmõe ꝓbare.Fiſtula dulce

nM

canit voluat̃ dũ ðᷣcipit auceps.Et Eſopꝰ fabu
la.lxiiij. Blandicie plus qᷓ; diravenena nocent.
Et Mõotanariꝰ in luna celeri ðt. Sugit aduls,
toꝛ lac pctõꝛis ad vber. “

—

Erciũ pctm̃ eſt ſi imulardis. Deqil⸗ Job

t xxxvj. dicit᷑. Simulatoꝛes ⁊ callidi puo⸗

cãt irã dei.Dicebat aũt quidã Caudẽſis

Simulatio eſt iuſtiſſima res in mũdo: qꝛ ſeqͥ/
tur faciẽtẽ. Salomõ aũt inqͥt Pꝛouerb.xſ. Si⸗
mulatoꝛ oꝛe dedpit amicũ ſuuũ.Et Uegetiꝰ ð re

militari lib.iij.c.iij.inqͥt. Flequẽtiꝰ cõuetões pa
ciſq; ſimłatio credulis nocuere qᷓ; arma.EtCa

tho.c.ij. Qui ſimulat᷑ verbis nec coꝛde eſt fidus
amicꝰ. Tu q̊q; fac ſimile ſic ars deluditur arte.

Et Eſopus fabula.lxiiij. Pacis amatoꝛẽ ſimu

lat ſe ꝑfidus hoſtis. Cautius vt vulnꝰ exitiale

ferat.Hoc aũt vitiũ eſt q̃ſi idẽ cũ pccõ ꝓditiõis:
qð quidẽ cõmittũt illi qͥ ex ĩimicicia ſimulãtes

ſe recõciliatos expecãt tẽpus vindictã faciendi

Et ideo ðꝛ Ecci.xij. Non credas inimico tuo in
eternũ.Et ſi humiliatꝰ vadat curuus abijce eũ
⁊ cuſtodi te ab ipᷣo.Oculis em̃ ſuis lachꝛyma⸗
bitur inimic:⁊ ſi inuenerit tẽpus non ſatiabit
ſanguine ⁊c̃.Et ideo ðꝛ in cõmũi ꝓuerbio.A re
pudiata muliere⁊ iimico recõciliato libera nos
domine. 1 OQO
Vartũ pctm̃ dici᷑ malediciõis.ſ.creatu
q rarũ.Qð qᷓ;tũ ſit phibitũ patet ex bocꝙ
ectiã diabolus inq;tũ eſt creatura dei nõ
debet maledici. Unð dicit᷑ in epyla Jude.Cum
alcercare Michael cũ diabolo maledicuonis
digniſſimo noluit tamẽ ãgelus eũ maledicere.
Ideo.xxiiij.q.iij.c.ſi igit᷑.dicit Hiero.Si igitur
Michael nõ fuit auſus diabolo iudiciũ infer
re blaſphemie:qᷓ;to magis nos ab om̃i maledi
ctiõe puri eſſe debemꝰ.Et hoc eſt cõtra quoſdã
q aut ex quadã leuitate vel ſurreptiõe:ſeu ioco⸗
ſe beſtialiter tñ neſciũt loqui cũ ſocio ſine male
diciõe:dicẽtes.Sis ſuſpeſus ꝑ gulã: naſcatur

tibi vermis ⁊ ſiłia.Sed qͥd dicemꝰ de illis qui

ex liuoꝛe ⁊ odio ac malo aimo tales maledictio
nes fulminant:ꝓfecto moꝛtaliſſime peccãt. Jõ
nõ debemꝰ dicere alicui ſicut Ouidiꝰ in.j.de ar
te amã.c.viij.Dij tibi dent nulloſq; laboꝛes in⸗

opemq; ſenecã. Et longas byemes: ꝑpetuaq;

ſicim. Et in lib.de Ibide.

erra tibi fruges:mare cũctas deneget vndas

Deneget afflatꝰ vẽtus ⁊ aura ſuos.

Mec tibiſol clarꝰ:nec ſit tibi lucida phebe:

Deſtituãt oculos ſidera cdara tuos.
Necſe vulcanꝰ:nec ſe tibi pᷣbeat aer:
Nectibi det tellus:nectibi pontꝰ iter.
Exul inops eris:alienaq; limina luſtres:
Exiguũq; petas oꝛetremẽte cibũ.

–

Nec coꝛpus qrulo: nec mẽs vacer egra dolo ”r

oxrq; die granloꝛ ſfeibi nocte dies.
Siſq; miſer ſemꝑ:nec ſis mibvᷣabilis vlli:
Baudeat aduerſis femina virq; tuis.

waius⸗

qyuiade

deütan
Sadbl
lleredi
ilud⸗
finoeine
Mhamit
ntnis
ſümege
umdia
Nonc
ſdovi
würr
mao⸗
ent
rone
fare
alie
es
liter
urg
ſcer

1*

onngeliſi
Ans dindinn

udmnmnin

uer ule
aiſmii⸗
amcca imni
s Maici iant
sinnin
ranzihlii
mrihdsnen an
ndönii adia
Micldldane
6

muleicis mn
deihungdo,
Kanmngß
duboio natanns
Nr Nen Gn
dubolo lai in/
occk in guſ
alunröcſe
oqnici o in
44den Ae
mrmninnti.
tiarn ur
rnulnig aboh
1 nn

tcin wen⸗
6 ud bos
nπ0⁰,
ider,
ð
irl.
8 noot
jmikodls 4

Foli’ũ

Accedat lachꝛymis odiũ:dignuſq; puteris.
Quot mala cõmiſeris plurima plnra feras
Sitq; qð eſt rarũ ſolito defecca fauoꝛe.
Foꝛtune facies iuidioſatuuaee.
Cauſaq; nõ deſit:deſit tibi copia moꝛtis.
Optata fugiet vita coacta neceen.

Luctatuſq; diu cruciatus ſpiritus artus.
Deſerat:⁊ lõga toꝛqueat ante moꝛa. Et ibidem
etiam inquit. Sit frigus moꝛtis cauſa fameſ/

qʒ tue. Ille aũt cui dicerent᷑ iſte impᷣcatiões poſ⸗
ſet rñdere illud Ouidij in.iij.de remedio amo⸗
ris.ᷣc. xj.ſ. Quere alium ꝓ me qui velit iſta pati.
Nos igit᷑ o deuoti xpᷣiani nõ debemꝰaliquẽ ma

ledicere.ſed ſeruare ũlud apoſtolicũ.ad Roma.

xij. Bñdicite ꝑſequẽtibo ⁊ calũniantib vos: be
nedicite ⁊ nolite maledicere. R
Ed dimiſſis his peccatis lingue aliqͥd
s de blaſphemia dicamꝰ vltra ea que dixi
mus in ſermõe de ſcðo pᷣcepto decalogi
Dico igit᷑ ſᷣm Richar.deſctõ Uictoꝛe in quodã
ſermõe ꝙ ſceleratiſſimũ genꝰpeccati eſt blaſphe

mia. Uñ glo.ſuꝑ illo verbo Eſa. xviij. Ad płm
terribilẽ ⁊c̃.inqͥt. Om̃e pctm̃ blaſphbemie cõpa⸗
ratũ leuiꝰ eſt. Et iteꝝ.Nihil eſt hoꝛribiius blaſ
phemia que ponit os ſuũ in ctlo ciendũ igi

tur ꝙ tria pctã hoꝛribilia ſuperaublaſphemia.
Pꝛimũ eſt paganor ſeu infideliũ.Quia vt ait.
Tho.ij.ij.q.xiij. Infidelis ea de deo dicit ⁊ loq/

tur q̃ li⸗q falſa ſint:tñ credit eſſe vera. pianus

dit Scðm pem̃ ẽ homicidaꝝ.vt em̃ diẽ Tho.
ibidem. Quantũ ad nocumentũ maius petm̃ ẽ
homicidiũ qᷓ; blaſphemia eo ꝙ mag nocet ho⸗
mini interfecto qᷓ; blaſphemus deo blaſphema
to cui nihil nocere põt.Sed qᷓ;tum ad obiectuʒ
maius peccatũ eſt blaſphemia qᷓ; homicidium
quia homicida liq; interficiẽdo hoĩem offendat
deũ tamẽ pꝛindpałr intendit offendere hominẽ

vero blaſphemãs loquit᷑ ↄtra veritatẽ quã cre/⸗

liter ⁊ directe offendere ipᷣm deũ ¶ertiũ eſt pec/⸗
catũ iudeoꝝ crucifigentiũ xpᷣm.vñ Aug.in q̊dã
ſᷣmõe inqͥt. Plꝰ peccãt blaſphemãtes xpᷣm triũ
phantẽ in celis qᷓ; qui cruciſixert eů ambulantẽ
in tris.Etratio eſt ſᷣm Alexan.de ales in.ij.ꝑte
ſũme:qꝛ iudei nõ bene cognouerũt ipm eſſe de⸗
um dicẽte apło.j.ad Coꝝ.ij. Si cognouiſſent
nunq; dñm glie crucifixiſſent. Sed qꝗͥ nüc blaſ⸗
phemãt cognoſcũt ipᷣm eſſe deũ.otẽ iudei nõ ꝓ
miſerũt ei fidẽ in baptiſmo ſicut xpᷣiani:⁊ ideo ẽ
maioꝛ iniuria rõne maioꝛis ſtatꝰ:qꝛ graue eſt fi
dem fallere.l.j.ff.de ↄſti.pe.tũc maiꝰ eſt peccatũ
rõne maioꝛis ingratitudinis qꝛ bñficia maio⸗
ra receperunt xpᷣiani a deo ⁊ beata virgine ⁊ ab
alijs ſanct qᷓ; iudei. O maledicti blaſphemato
res qͥd mali fecit vo bis deꝰnoſter ꝙ eũ tã crude
liter blaſphematis. Quid fecit vobis pijſſima
virgo Maria:qꝛ eã tã vituꝑoſe laceratj.Quid
fecerũtvobis ſanci in quo nocuerũtvob.õne

= Ernr rr Prn ,,G.

xXxXII

afndue ꝓ veſtra ſalute itercedũt ad dñm. ſon

ne virgo illa huaniſſima mater gre ⁊ fons mi⸗
ficoꝛdie ꝓ vobis iĩdefeſſa eſt aduocata.O igra⸗

tiſſimi:o furẽtes animi:o venenoſa ⁊ amariſſi⸗
ma lingua:o deniq; ꝑditiſſimi homies ꝓfecto
brtã virgo cũ oib ſanctis põt dicere ilud Ps.
Retribuebãt mihi mala ꝓ bonis:⁊ odiũ ꝓ di⸗/
lectõe mea⸗/Pꝛefecto vos eſt

ctõe me ecto peioꝛes beſtijs. vi
detis em̃ ꝑ exꝑientiã ꝙ aues celi piſces maris:
⁊ beſtie terre:ſuo mõ laudãt deũ.vñ Ang.iĩ ſer⸗

mone vniꝰmartyris dicit. Oia q̃cũq; fecit deꝰ

laudãt deũ:celeſtia terreſtria angeli hoies lu⸗

minaria celi arboꝛes terre flumia maria. Quic

qͥd deꝰcreauit ſiue ĩ celo ſiue ĩ terra ſiue in mani
laud at deũ.hec ille O blaſphematoꝛ iĩgrate:fe⸗
ralis mẽs:o impudica lingua cuʒ deꝰfecerit ci⸗
bi vnũ ſingulare beneficiũ dans tibi loquelaʒ

danſq; tibi linguã rõnabiliter effari valentẽ qð

alteri nõ fecit animali:tu de hoc nõ ſolum non

agis ei gras ſed cum illa lingua quã tibi ꝓ ſin
gulari gra cõceſſit illum crudeliter maledicis ⁊
as.faciſq; ſicut ille ̃ᷣuꝰcui dñs dona

blaſph
uit gladiũ pulchꝛũ ⁊ ipᷣe in pectoꝛe dñi ſui ſtati
illũ trãffixit O blaſphematoꝛes iniqͥ ſſimi vos

eſtis ſimiles dãnat de quibo diciẽ Apoca. xvj.
Blaſphemauerũt deũ celi pᷣ doloꝛibo ⁊ vulneri

bus ſuis.ſciatis ꝗ̊ vos eſſe filios dyaboli:⁊ nõ
dei. Bonꝰem̃ filius nõ põt ſuppoꝛtare iniuriã
patris ſui.Unde legit᷑ꝙ cũ quedã mulier irata
cuz marito ſuo dixiſſet ei ꝙ ex trib filis quos
putabat ſe habere ab illa nõ habebat niſivnuʒ.
tandẽ moꝛtua ipᷣa:maritꝰ ipᷣe veniens ad moꝛ⸗
tem fecit teſtamentũ relinquẽs totã hereditatẽ

ſuã illi qui erat ſuus verus filius.Cuʒ ̊ quili/
bet diceret ſe eſſe illũ:bnceps regioniſ dedit ſen

tentiã vt moꝛtuꝰille poneret᷑ ad paluʒ:⁊ ſagit⸗
taret᷑ ab his qͥ putabãt ſe eius filios. Qui autẽ

dit offen. B in coꝛde eum rectius ſagittaſſet totẽ haberet hbe
Sed blaſphemꝰ ⁊ maledicus intẽdit pꝛincipa reditatẽ.Pꝛimus ergo ⁊ ſcðs audacter ſagitta

uerũt ⁊ meliꝰqᷓ; potuerũt tercius vero qui erat
iunioꝛ:⁊ verus filſentiẽs nimiã teneritudinẽ

mẽtis dixitq; ꝙ nullo mõ poſſet ſagittare pꝛeʒ

ſuũ:vnde potiꝰvolebat ꝑdere totaʒ hereditatẽ.
Qua ꝓpter iudex dixit. Hic eſt verꝰ filiꝰ⁊ eũ cõ⸗
ſtituit heredẽ.Sic ꝓfecto eſſet de nobis ſi eẽemꝰ
veri filij dei ↄtra eum blaſphemie ſagittas nõ
laccaremus. Ideo dict᷑ Eſaie.j. Ue genti pecca
trici:ppło graui iniqͥtate ſemini nequã filijs ſce
leratis.Et ſequit᷑ in ꝓpheta cauſa dicens.Blaſ⸗

phemauerũt deũ iſrael.Et ideo vobis o male,-⸗

dicti blaſphemi dici põt illð Johᷣ.viij. Uos ex

bile iudiciũ dei.Legit᷑ em̃ ꝙ i ciuitate Medio⸗
lanenſi quidã qͥ amiſerat magnas diuitias in
ludo deſꝑatꝰaccepit pugionẽ ⁊ ifixit illũ cũ ma
gno impetu in terrã ac blaſphemãs deuʒ dixit.
O maledicte xpᷣe vtinã te potuiſſeʒ ita trãſfige⸗

re in ventre matns ſicuttranſfix teram Zudi

pre dyabolo eſtis. Sʒ vobis ꝓfecto veniet terri H

—

mirabile cũ excraxiſſet pugionẽ ecce ſanguino⸗
lentũ iuenit totũ cũctis vidẽtib.De quo mira⸗
raculo nõ ↄtritꝰprexit domũ ſtatimqʒ domus
ſuꝑ caput eiꝰ cccidit eũq; totũ cõqua ſſauit ⁊ ſic
ꝗ demonihy ad infernũ depoꝛtat?eſt. Coꝛrigat᷑
igit᷑ vnuſqᷣſq; blaſphematoꝛ ne ſibi accadat ſicẽ

Sẽnacherib:ob cuiꝰblaſphemiã angelus vna
nocte exercitũ eiꝰaggrediẽs.clxxxv.milia hoiuʒ

ĩteremit:vt habet᷑ qrti Reg.xix.vbi etiaʒ ðꝛ:q;

poſt iſtã plagaz a ꝓpꝛijs filijs iteremptꝰeſt. Et
ideo ſᷣuate ↄſilum Thobie dicẽtis ſui libꝛi.iiij.

c.Omni tꝑe benedic deũ.⁊ Eccłi.xxxix. Benedi

cite dñm in oibus operib ſuis.? Dauid PS.
xxxiij. Benedicaʒ dñm in omni tꝑe:ſemꝑlaus

eius in oꝛe meoo.

murationis.

Aud eſt lingue vitiuz quod dic᷑ de

a tractois ⁊ murmuratiõis. de qͥ quat⸗
dtchoꝛ oſiderationes faciemꝰ.ſq; detra
ctionis modificatiõis remediatiõis:

⁊ reſtitutiõis.Eſt t detractio bᷣm Plutarchü:
coꝛruptio vel diminutio fame alternꝰ arca bo⸗

nos moꝛes.Quo ad ppmũ dico valde deteſtabi

lẽ eſſe detractionẽ. IJdeo Pꝛouer.iiij.diet᷑. Re⸗

mouea te os pᷣuuʒ:⁊ detrahẽtia labia ſint ꝓcul

a te.Et.xxiiij.eiuſdẽ libꝛi rõnem aſſignat dicẽs.

Abomiatio eſt hoĩm homo detractoꝛ.et Eccki.
x. dicit᷑. Si moꝛdeat ſerpens in ſilentio nihil eo
minꝰhabet q in occulto detrahit.? Jacobi.iiij.
ſcriptũ ẽ. Nolite detrahere alterutꝝ.⁊ Leui.xix.

Non eris criminatoꝛ nec ſuſurro in populis.?

Pꝛouer. xxij. Qui ſeminat iniqᷣtatẽ metet ma⸗

la.? Eccłi.v. Suſurratoꝛi odiũ iimicitia ⁊ ↄ-tu
melia.Et.xxj.eiuſdẽ libꝛi.Suſurro coinquina

bit aiaʒ ſuã ⁊ in oibus odiet᷑. Et.xxviij.idẽ ſapi
ens ait. Uir pctõꝛ turbabit amicos ⁊ in medio
pacẽ habẽtiũ mittit inimicitias.Suſurro ⁊ bi⸗
linguis maledicus. multos em̃ turbauit pacẽ
habentes. Lingua tercia multos cõmouit.⁊ di
ſit illos de gente in gentẽ. Ciuitates murataſ
diuitũ ðſtruxit:? domos magiſtratoꝝ effudit.
Vlrtutes populoꝝ cõcidit ⁊ gẽtes diſſoluit. Jᷓ
BGBualcerius de caſtellione li.j.ait.Cõſultoꝛ pce/⸗
rũ ſᷣuos cõcẽne bilingues. De murmuratoꝛib
em̃ dici᷑ Ps.xiij. Sepulchꝛũ patẽs eſt guttur
con. liguis ſuis doloſe agebãt.venenũ aſpidũ
ſub labijs eoꝝ. Ideo Ps.xxx. ðꝛ. Muta fiant
labia doloſa:qꝛ ſcniptuʒ eſt Ps.lvj.Filij hoim
dentes ecoꝝ arma ⁊ ſagitte ⁊ lingua eoꝛũ gladiꝰ
acutꝰ.Et PS.lxiij.Vinguas eoꝛũ exacuerũt vt
gladiũ itenderũt arcũ rẽ amarã vt ſagittẽt in oc
cultis imaculatũ. Subito ſagittabunt eũ ⁊ nõ

,

nmebũt: firmauerũt ſibi ſmonẽ nequã.? P.
lx. Acuerũt linguas ſuas ſi icut ſerpentes. Ideo
auid PðS.cxl.rogabat deũ dicens. Dñe libe⸗

ra aiam mea a labijs iniquis ⁊ a lingua dolo⸗

ſa. Mali ei detrabũt bonis ꝓpter iuidiã.iuxta

Poars tercia de peccato detractionis ⁊ mur/

ilud ps. xxxvij. Qui retribuunt mala ꝓ bonis
decrahebãt mihi qm̃ ſequebar bonitatem. Hoc

aut eſt ſignũ ſtulticie.vnde Job.xix.dicit. Stul

ti quoq; deſi plciebat meꝛ cũ ab eis receſſiſſem ð
trahebant mihi. Et Eccli.xix.ſcriptũ eſt. Kudiſti

verbũ detractionis de ꝓximo moꝛiat᷑ in te. Sʒ
melius eſt facere qð dicit᷑ Eccli.xxviij Sepl au⸗
res tuas ſpinis ⁊ noli audire lingus nequã.O.

murmuratoꝛes audite qͥd dicat Apłs ad Ro.

j. Detractoꝛes deo odibiles. Ideo ad Gabł.v. ait

idem Paulus. Si inuicẽ moꝛdetis ⁊ co meditꝭ⸗

videte ne inuicẽ ↄſumamini.Detractoꝛes em̃ di

cunt᷑ comedere carnes ꝓximoꝛũ.iuxta illð Hie/
re.xix. Unuuſquiſq; carnes amici ſui comedit.
Et in hocſunt peiores lupis qui nõ comedunt
ſeipſos.Sed iſti detractoꝛes inueniũt alios lu⸗

S pos nequioꝛes ſe qui eos lacerant nõ ſolũ ver⸗/
bis ſed etiã factis.ſ.potentioꝛes ſe:ð quibꝛmur
murauerũt.Ideo dicit᷑ Eccli.x. In cogitatione

tua regi ne detrahas.⁊ i ſecreto cũbił tui ne ma⸗

ledixeris diuiti.quia⁊ aues celi poꝛtabũt voceʒ

tuam.ſ.ꝓpter qua punieris. Ideo inqͥt Augu. i.
j.ſermone de quadrageſima. Omnino abſcide

alingua tua detractionis viciũ alienã vitaʒ ne

laceres.Detractio em̃ graue peccatũ eſt. Et Hie

ronp.ad ruſticũ ait. Nulli detrahas nec in eo te

ſanctũ putes ſi ceteros laceſceſ: accuſamus ſepe

qð facimus: ↄtra noſmetipos deſerti in nr̃avi⸗
cia inuehimur. Si me vis coꝛrigi delinquentez

aperte increpa tamẽ ne occulce moꝛdeas.Et ſuꝑ

Elaiã iterũ dicit. Quid mihi ꝓdeſt ſi alijs mala
mea referas ſi me neſciẽte peccatis meis imo de
traccionibo tuis aliũ vulneres.⁊ cũ certatim om

nibo narres: ſic ſingulis narres q; nulli alteri di
xeris:hoc eſt nõ me emendare ſed vicio tuo ſatiſ

facere.hecille. Ideo.vj.q.j.in.c.deterioꝛes. Ana⸗

detus papa inquit.Deterioꝛes ſunt qui bonoꝝ

vltã moꝛeſq; coꝛrumpũt his qui ſubſtãtias ali
oꝛũq; pᷣdas diripiunt. Ip̃ᷣi enim ea q̃ extra nos

ſunt licet noſtra ſint auferũt:noſtri vᷣo detracto

res ⁊ moꝛũ coꝛruptoꝛes noſtroꝝ ꝓpꝛie noſipᷣos

decipiunt.Facit ad hoc.c.ſunt plurimi cadẽ.q.⁊

cauſa Ideo in.c.ex merito.vj.q.j.Gꝛego.inquit

Parcant ſinguli decractioni lingue:cuſtodiãt⸗

qʒ ſermones ſuos ſciãtq; qꝛ cũcca q de alijs lo⸗
quunt ſua ſentẽtia iudicabunt᷑. Et iðo Aug.xj.

q· iij.cnemo.oſtẽdit grauedinẽ huiꝰ peccati di.
Nemo putet ꝙ minꝰſit peccatũ in vᷣbis lingua
mẽtiendo qᷓ; manib ſanguinẽ fundẽdo.vnð de

peni.di.j.c.homicidioꝝ.ſcribit᷑. Homicidioꝛuʒ
tria eſſe genera dicebat beatus Petrus: 7 penã
eoꝝ parem eſſe aſſerebat. Sicutem homicidas

interfectoꝛes fratrum ita detractoꝛes eoꝝ eoſq;

odientes homicidas eſſe manifeſtauit. hec ibi.

Facit ad hoc Adriani pape decretũ.ij.q.iij.c.qui
nõ.Et.v.q.vj.c.oẽs.Et decretũ Sixti pape.ij.q.

vlij.c.qui crimẽ. Et conciliũ Arelatẽèſe.ihj.q.x.c.
cos./Et decretũ Stephani pape.iij.q·xj.c ego⸗/

tbtiſi
haus.
gtcen
odo
unde
ien
gutge
demtha
cunpe
ſonnas.
Mebeni
Kcprched
Tosl
Uiamme
Mardu
uprn
ſune
Paros
Dart
und
duen
tno:
ſde⸗
negnu
lpoce
wun⸗

ammütgliet
Ncen
Wwabkinen
orndiree
n Amäg
S. 1c
msqMa
ores ane den
cica Aeb
nni bo rd
ün tbs
de Domdonn
19 bensten⸗
ici whiuen
Nl .

Folü

da.a. Et decretũ ARnacleti. vj. q·j.c.ſi omnia. JIdeo
Tullius ↄtra Saluſtiũ de malignitate huius
peccati inquit. Sepe vidi grauiꝰ offendere aios

auditoꝝ eos ꝗᷣ aliena vicia apte dixerũt qᷓ; eos
qui coõmiſerun. 2
Elug heu qꝛ hoc viciũ eſt adeo hodie mul
tiplicatũ ꝙ verũ eſt qð inquit Ualerius

li.iiij. di. Nulla taʒ modeſta felicitas eſt:
que malignitatis dentes vitare poſſit. Qui alie
nis malis ſicut ſuis bonis letant᷑ diuites ſunt

alienis iacturis:locupletes calamitatibo.Ideo

Ouidius.j.de arte amadi inquit illis qui ob vi

cium vnius toti ↄgregatiõi detrahunt. Parcite
paucoꝝ crimẽ diffundere in omnes.? laudia
nus alt.e cũctos paucoꝝ crimine danes.lã
vera eſt ſentẽtia eiuſdẽ Ouid. pmo de remedio
amoꝛis dicẽtis.Et mala ſũt vicina bonis erro⸗
re ſub ipo.Pꝛo vicio vtus crimia ſepe tulit.Jõð
Pꝛoſper in li.epigrãmatũ dic.Culpare in quo/
B; q nõ ſunt nota malignũ eſt. E
UUaando auteʒ tales ſcelerati detrahunt
gq nobis non debemus cõtriſtari: imo de⸗
pemus ꝓ malo habere ſi tales laudant
nos.Ait em̃ Seneca in lib.de quattuoꝛ vinuti
bus. Paria ſunt laudari a turpibus ⁊ laudari
ob turpia. Ideo ad lucillũ ſcribens idẽ inquit.
Magna dementia eſt vereri ne ab infamibo in
famenrnrne X-
Detractoꝛes ſceleratiſſimi nullus mira⸗
o·. n debet ſi ſemꝑ de aliquo murmuratis.
Malus em̃ homo de bonis bene dicere
nõ cõſueuit. Uñ dicit᷑ in cmuni ꝓuerbio.a
la auis ſemꝑ malã cantilenã canit. Indiciuʒ eſt
aũt q quis eſt bonus quãdo mali ei detrahũt
atq; ipᷣm vilipendũt.Ait em̃ Salomon Pꝛo⸗
uer bio. xiiij. Ambulãs recto itinere ac timẽs de⸗
um deſpicẽab eo qui infami gradit᷑ via.O ma
ledictũ detractiõis viciũ:tu es illud de quo in⸗
quit glo.ſuꝑ illis verbis Pꝛouerbio.xxiiij. Cũ
detrahentibo ne cõmiſcearꝭ.di. Pꝛopter hoc vi⸗
cium periclitat᷑ fere totũ humanũ genꝰ.Et Hie
rony.ad Celantiã ait. Raro inuenies qͥ ita irre⸗
pꝛehenſibilẽ velit exhibere vitã ſuã vt nõ libẽter
repꝛebẽdat alienã.O iniqua rabies detractiõis.
Zu es illa que ſanctũ Joſeph iniuſte a dna ſua
infamatũ incarcerari feciſti. Geñn.xxxviij.c. Pꝛo
pter tuã malignitatẽ multa milia hominũ peri⸗

erunt in deſerto quia murmurauerũt.vt habet᷑

Numeri.xj.LTu es illa cruẽta beſtia que nemini
parcis.Unde inquit dñs Matthᷣ.xj.⁊ Luc.vij

UVenit Johãnes nõ manducãs neq; bibẽs ⁊ di

cunt demoniũ habet. Uenit filiꝰhominis man
ducans ⁊ bibẽs ⁊ dicunt.Ecce hõ voꝛax ⁊ pota/
tatoꝛ vini:peccatoꝛũ ⁊ publicanoꝛũ amicus.q
ſi dicat. Nullus poteſt linguã detractoꝛũ euade
re quiſunt beſtijs peioꝛes. Unde ait Jacobus
apoſt. iij.ſue canonice.c. Omnis natura beſtia⸗
rum ⁊ volucrum atq; ſerpentiũ domatur a na⸗

XXIIII

tura humana:linguã autẽ hominis nullus do
mare poteſt. Eſt em inquietũ malũ ⁊ plena ve⸗
neno moꝛtitero.

Detractoꝛ impudẽtiſſime tu es limilis
o poꝛco qui nulli imundicie parcit. Nam
et tu os tuũ omniverbo abominabili fe
das.Et ſicut poꝛcus amenũ intrãs viridarium

plenũ pulchꝛis floꝛibo de illis nõ curans ſi qua

ibi ſunt ſtercoꝛa diligẽter inquirit:ita ⁊ tu de vir
tutibo tui ꝓximi loqui renuẽes ſolũ ad illius vi⸗

cia exquireda inſudas.Et quẽadmodũ poꝛcuʒ
aluto ⁊ ſtercoꝛibo nõ fauliter amouemꝰ qꝛ in il⸗
lud ſe totũ ꝓijcit ⁊ inuoluit:ita ⁊ te a nepharijs

detractionib ꝓximi in quibo ſuino moꝛe te ex⸗
tendis amoueri difficillimũ eſt. De hoc crudeli
peccato inquit Alexãder papa.vj.q.j.c.ſumma
iniqtas.Sũma iniquitas eſt detrahere qꝛ om⸗
nis qui detrahit fratri ſuo homiada eſt:qð in⸗
telligi᷑ ꝑ quãdam ſimilicudinẽ. Quia ſicut ho⸗
micida extingun ꝓximi coꝛpus:ita ⁊ fama de⸗
tractoz. Barcholomeꝰ aüt bꝛixiẽſis ibi ſuꝑ ver⸗
bo.detrabit.aſſignat rationẽ dicẽs ꝙ detractoꝛ

quãtũ in ſe eſt:pꝛiuat animã que eſt melioꝛ ꝑs

hominis vita ſua:dũ negat virtutes quibo ani⸗
ma viuit. 22X2X2L2X
T ex hoc cõparat᷑ leoni deuoꝛãti huma⸗
e nas carnes. Unð Eʒechᷣ.xviij.dicit᷑. Leo
factus eſt.didicit rapere pꝛedã⁊ comede
re hoĩes.Et Gꝛego.xiij.li.moꝛaliũ exponẽs illð
Job. Quare ꝑſequimini me ſicut deus:⁊ carni⸗

vus meis ſaturamini. ait. Hi ſũt qui aliene vi⸗

te detractione paſcunt᷑ ⁊ alioꝝ ꝓculdubio carni
bus ſaturant᷑.Cũ talibo nemo debet ↄuerſari di
cente Salomone Pꝛouerbio.xxiij. Noli eſſe in
cõuiuijs peccatoꝛuʒ nec in comeſationib eoꝝ qͥᷣ
poꝛtãt carnes ad veſcendũ.qð exponit gloſa de
detractoꝛibo dicẽs. Carnes ad veſcendu poꝛta⸗
re eſt in locutiõe detractiõis viciſſim vicia pꝛoxi
mi dicere. Hoc ſapiẽtis ↄſuiũ ſeruas btũs Au⸗
guſti.neminẽ detractoꝛẽ ad mẽſam ſuã comede
re ꝑmittebat anteq; talia metra deſcribi fecerat.
Quiſquis amat dic abſentũ rodere vitã. Hac
mẽſam indignã nouerit eſſe ſibi. Nec mirum ſi
tãtopere detraccoꝛes Augu.fugiebat. Ut em in/
quit Hierony.in quada epła.Nemo cũ ſcoꝛpi⸗
onibo aut ſerpẽtibo ſecurus inhabitat: quibo ſi⸗
miles ſũt detractoꝛes.Et hoc oſtendi poteſt per
illud qð ponit Ouidiꝰ ſcðo Metha.ſ.ꝙ Cad⸗
mus ſemiauit dẽtes ſerpẽtinos:ex quib ſtatim
nati ſũt milites armati qui ad inuicẽ ↄtra ſe in⸗
ſurgẽtes ſe occiderũt. Per dẽtes ſerpentinos ſi⸗
gnificant᷑ moꝛſus detrahẽtiũ:ex quibo rixe ⁊ cõ⸗
tentiões ſeminant᷑ inter hoĩies:⁊ ſepe homicidia
crudeliſſima generannk.

Erũ ſapientes viri faciunt qð ſe criptũ eſt

v ps.xc.Suꝑ aſpidẽ ⁊ baſiliſcũ ambula/

bis:⁊ cõculcabis leonẽ ⁊ dꝛaconẽ. Deſpi
ciunt em̃ ſerpẽtina detrahentiũ verba reputan⸗
. dd 2

— - —

Bermo

tes eos ꝑſonas vituperabiles. iuxta illð Eccli.

v. Denotatio peſſima ſuꝑ bilinguẽ.Ideo iquit

Seneca in li.de remedijs foꝛtuitoꝛũ. Male de
me loquunt᷑ hoĩcs:ſed mali. Mouerer ſi ð me

marximꝰ Cato:ſi Lelius ſapiens:ſi Scipiones

duo iſta loquerent᷑. Refert q̃ʒ Ualerius maxi⸗

mus li.vij.exempluʒ ad ꝓpoſitum de Diogene

ph̊o.Cui cum quidã dixiſſet.Le amici cũcti vi⸗
tuperãt Rñdit.Opoꝛtet ſapientiã ab inſipien⸗
tibo feriri.Eſſe em̃ melioꝛẽ iudicat mala lingua
quẽ carpit. Jſti murmuratoꝛes ſunt ceci ſta ꝙ;
albedo virtutis pꝛoximi illis videt᷑ nigreſcere
viciuʒ. Unde Greg.xj.q.iij.c.inter verba.ait.

Quid eniʒ aliud detractoꝛes faciunt niſi ꝙ in

puluerem ſufflant:⁊ in oculos ſuos terram ex⸗

citant:vt vñ plus detractionis ꝑflant inde mi/⸗

nus veritatis videatur.hec ille.
On igltur debet aliquis fidẽ dare mur
n muratibo ſed eoꝝ meledicta reijcere tã⸗

Gq; ſuſpecta. Detractoꝛ em̃ ad teſtfican⸗

dũ ⁊ accuſandũ nõ debet admitti.c.ðtractoꝛes.

iij.q.iiij.⁊.c.nullus.iij.q.v.Et ratio eſt qꝛ detra

ctoꝛ facit ſe ſuſpectũ teſtem cum ſe offerat ad te
ſtificandũ nõ requiſitꝰ.quod a iure repꝛo batũ
eſt. c. teſtimoniũ.de teſti. Sicut igit᷑ iudices ni⸗
mis feſtini in dãda ſnia recuſari poſſunt quia
faciunt cõtra legem.ſi finita.ff.de dam.infecto.
vbi dicit᷑ ꝙ) iudices nõ ðbẽt eſſe feſtini neq; cur

rentes ſed plena cum deliberatione ꝓcedere.Et
Pꝛouer. viij.ſcriptũ eſt.ꝙ melioꝛ eſt iudex len⸗

tus:qᷓ; iudex currens:ita detractoꝛes qͥ de oib
que vident:dilacerare ꝓximũ feſtinant non de
bent admitti ad cõdemnandũ ſeu coꝛrigendũ
ꝓximũ.um em̃ coꝛrectio fieri debeat ex chari
tate.xxiij.q.v.c.pdeſt.Et tunc taliſ coꝛriges nõ
põt dici maliuolꝰſed amicꝰ.c.nõ vos iudicetil.

ij.q.v.ꝓfecto cuʒ decractoꝛ moueat᷑ ex pꝛauita⸗

te ⁊ inimicitia nõ eſt appellandꝰcoꝛrectoꝛ ſed ꝓ

ditoꝛ.ij.q.j.c.ſi peccauerit.⁊ iõ debet tanq; ꝑfi⸗

dqus ⁊ infamis a teſtimonio repelli.
Alrime aũt deteſtanda eſt detractio con
m tcra ꝑſonas religioſas ⁊ pᷣlatos qui ĩ ſa/
cra ſcriptura dij appellant᷑.qᷣbo inqᷣt Da
uid in PS. Ego dixi dij eſtis excelſi oẽs. Ideo
Exodi.xxij.dici᷑.Oijs nõ detrahes. Qua ꝓpter

inquit Alexan.de ales in.ij.parte ſumme in tra

ctatu de vicio detractõis. arci.iiij.ꝙ cuʒ oĩs de
tractio ſit ꝑnitioſa:in iſtis tñ eſt ꝑnitioſioꝛ.Iſti
dyabolici detractoꝛes debẽt gcriter puniri. Si⸗
cut em accuſans obligat᷑ ad talẽ penã q̃lẽ accu
ſatꝰſuſtinere deberet qñ in accuſatiõe deficit.c.

diuino iudicio ſuſtinebit illã caliniã ⁊ ifamiã:

qua iudicat dignũ illum cui detrahit. Extra de

calũ.c.cum dilectꝰ.Quõ aũt in futuro ſecło pu
niat᷑ demonſtrat Anacletꝰpapa in.c.accuſatio
ij.q.vij.di.Si ðᷣtractoꝛes quoꝛũcũq; grauiter
lugicant᷑ ⁊ in ꝑditionis laqueũ cadunt.mutto

magis laceratoꝛes ⁊ detractoꝛes atq; accuſato

res famuloꝝ dei damnant ⁊ in baratrũ niſi ſe
coꝛrexerint ⁊ ſatiſfactionẽ ac penitẽtiã codignaʒ

fecerint indubitâter cadũt: ⁊ eternis flamis ex,⸗/
urunt᷑.hec ille. ”

Eñcũdo circa detractionẽ querẽda eſt eiꝰ
modificatio. Uñ ſciendũ eſt ſm Alexan.

de ales vbi ſup̃. ⁊ bea. Lho.ij.ij. q. lxxxiij..
ꝓ multis mo dis hoc maledictũ detractiõis vvy
cium ꝑpetrat᷑ qui ad tres cauſa bꝛeuitat redu,;/

ci poſſunt.

ta ꝓximi publice reuelat:⁊ alijs ea ignoꝛãtibo i/

noteſcere facit agens otra pᷣceptum euã gelieaaum
de coꝛrectione fraterna Matthᷣ.xviij.ſcriptum,.

vbi inquit dñs.Si peccanerit in te frater tuus

vade ⁊ coꝛripe eũ interte ⁊ iᷣm ſolum. Scõo co
mittitur hic mo dꝰiniq uꝰ fin gen do mala de p/

ximo que nõ fecit⁊ de illis eũ imputãdo:qð eſt

contra iuſticiã ⁊ ratio nẽ. Nemo em̃ debet dam

nari quẽ culpa nõ grauat.l.ſancimus.C. de pe⸗

nis.⁊.l.fi.C.de modo mul.Zercio cõmittit᷑ſi

hodie fieri ſolet) inuectiuas ⁊ cantilenas:leno⸗
cinio verboꝝ fucatas cõponendo vel famoſos

libellos cõtra ꝓximũ ſcribendo:qð qᷓ; graue ſit .

peccatũ patet ꝑ punitionẽ legis ciuilis. Tales
nanq; nõ ſolum facientes libellos ſed etiã inue
nientes ⁊ nõ coꝛrumpentes ⁊ deſtruẽtes: ſed cõ

tinentiã eoꝝ manifeſtantes decapitari debent
vel depoꝛtari.l.vnica.C.de famo.li.⁊.e.hi qui.ꝰñœi H

q.j.Scðm autẽ canones flagellari debẽt⁊ excõ
municari.dicto.c.hi qui.⁊.c.quoniam in alteni
us.ea.q.⁊ cauſa.Et poſſunt deponi cuʒ ſit gra⸗

ue crimen ⁊ damnatione digniſſimũ.xxv.di. S.
nune au. E

Ecũdus modus pᷣncipalis detrabendi

8 dicit᷑ aſtutꝰ. Sũt em̃ aliqui cum aſtutia
detrahẽtes.⁊ hoc etiã fit tripliater.pᷣmo

tacendo. Nõ cũ interrogant᷑ de alicuiꝰ virtutib⸗
licet nullũ malũ dicãt tacent tamẽ verũ ⁊ bonũ

qð ſciunt dicereq; deberẽt. Sicut ſi quis inter⸗

rogaret᷑ de aliqua puella nubili an eſſet bone⸗
ſta ⁊ ille ſciret ſic eſſe ⁊ tñ taceret aut diceret. ¶⸗õ5
me interpono de alienis facq. Talis em̃ ⁊ ſi nõ

directe tamẽ indirecte ꝓximi ſui famam lederet.
Ideo dicebat Gilbertꝰpoꝛretanꝰ.Gꝛauis rapa

citau eſt cũ verã alterius gloꝛiã ⁊ ſi mẽdacio nõ
coꝛrũpis ſilentio pᷣteris. Scðo aſtuti detrahũt
negãdo.Cũ.ſ.⁊ ſi malũ nõ dicant de ꝓximo ne⸗/
gant tamẽ bonũ qð de illo ab alijs narrat᷑. Eth

