tra emp.l.ſcientiã. ff. ad.l.aqł. ⁊.l. ij.ff. ad.l.rod.
de iac. Poſito ergo caſu ꝙ ſi qͥs cõmittat vnuʒ
peccatũ moꝛtale poſſit acqͥrere omnes cheſau⸗
ros mũdi:et non ſolũeos qui ſunt: fuerunt: et
erunt.ſed infinitos alios. Item ꝙ poſſet habe⸗
re omnia pᷣdica bona coꝛꝑalia ⁊ fieri dñs toti⸗
us mundl:et omniũ celoꝝ.etnõ ſolũ mũdi bu/
ius ⁊ celoꝝ qui ſunt.ſed alioꝝ infinitoꝝ ⁊ mul
to pulcrioꝝ ⁊ dignioꝝ. Dico ꝙ nullatenus de⸗

bet conſentire pctõ quo ꝑderet animã ſua; auge
eſt incomꝑabiliter melioꝛ ⁊ nobilioꝛ omnib p
dictis.iuxta illud Ouidij in.iij.methamoꝛ. Ce⸗
loq; animus pꝛeſtantioꝛ omni. Unde ſaluatoꝛ
Match̊.xvj.ait. Quid ꝓdeſt homini ſi vniuer-

ſum mundũ lucret᷑:anie vo ſue detrimentũ pa/

tiat᷑:aut quam dabit bomo cõmutationeʒ po
anima ſua.Item ponamus ꝙ quis ſi nõ coſen
tiat peccato debeat occidi.Dico ꝙ potius debett
moꝛtẽ ſuſtinere et omnia alia mala ⁊ penas ac

ſupplicia ⁊ amiſſionẽ omniũ rerũ coꝛꝑalum qᷓ;

peccato cõſentire.c.ita ne.xxxij.q.v.et c.Sacris.

extra qð me.cau. Immo ſi quis cũ s ſuis oĩ
bus: parentib ac cognatis:omnibu
tinentibo deberet occaidi ſi non ↄſentiat peccato:
potius debet ſuſtinere ſuam ⁊ ceteroꝝ moꝛtem
imo omniũ hoim mundi etiã ſi eſſent in infini/
tum multiplicati:q; conſentire peccato. Ait em̃
Augꝰ.ſuꝑ Johannẽ.Magis eligendũ eſt deo

dilecto moꝛi qᷓ; eo offenſo viuere Etiõ in cum
infirmitas.de peni.⁊ remiſ.pcipu ecdeſia medi⸗

cis ne ꝓ ſanitate coꝛꝑali infirmoꝝ dent eis vel

faciãt aut fieri cõcedat aliqᷣd quod ventat᷑ in de/

trimentũ anime. Moꝛs em̃ vnius anie ꝑ pec⸗
catũ eſt maioꝛis damni qᷓ; innũerabiliuʒ moꝛs
coꝛpoꝝ.c.ſi habes.xxiiij.q.iij.Et ideo dicũt the/

ologi ꝙꝙ ſi daret᷑ caſus pꝛo poſſibili ꝙ btã vir⸗

go vel chꝛiſtus deberet occidi vel a ꝑadiſo exu/
lari niſi tu peccares moꝛtaliter: nullatenꝰ debe⸗
res ipſi peccato ↄſentie. Ef
Ecundũ bonum pꝛo quo conſequẽdo

s vel oppoſito vitando nõ debet qͥs pecca

rre moꝛtaliter ðꝛ tpale. In quo continet᷑
amicicia.libertas.ſanitas.ſapientia.pſperitas.
bona fama.no bilitas et dignitas.ac cetera hu⸗

iuſmodi. Si em̃ qͥs ꝑpetrãdo vnũ peccatũ poeoſ

ſet contrahere amicici cũ omnibo homibo mů /

di qui ſunt fuerũt ⁊ erũt:ſi om̃es viuerent:imo

cũ infinitis alijs:⁊ cum oibo angelis et ſancq ſi
poſſibile eſſet hoc fieri:nõ deberet illud cõmitte
re.ĩmo potius ſubire deberet inimidcã oim pᷣ⸗
dictoꝝ q; offendere deum. Ait em̃ pᷣus.j.Ethᷣ.
Pꝛo amoꝛe vtutis neceſſe eſt oẽm amicicã de

ſerere.Et ſaluatoꝛ Luc.xiiij.inqᷣt. Qui amatpa/

trẽ aut matrẽ ſuꝑ me:nõ eſt me dignus.Item ſi
qͥs poſſet cõmittẽdo vnũ peccatũ moꝛtale ſubij
cere ſue ſeruituti omnes hoies mundi ⁊ totum
mundũ:qð ſi nõ cõmittat deberet incarcerari ⁊
ſeruituti ſubijci cum omnibo filijs ⁊ amicis ſu⸗/

is vſq; ad diem iudicij:nõ deberet illud ꝑperrag

re.qꝛ detenioꝛ eſt ſeruitꝰ paĩ qᷓ; oim hoim. Uñn
inqͥt Tullius in paradoxis ꝙ impꝛobo ⁊vico⸗
ſus eſt nephandiſſunus ſeruus:etiã ſi ſit deno

biliſſima ac digniſſima familia oꝛtus.Si etiaz

q̃s peccãdo poſſ1Ue acqrere vł ↄᷣuare oẽm ſanita

tẽ ⁊ foꝛtitudieʒ atq; pulcritudieʒ ſuã vſq; ad diẽ

iudicij:ĩmo ꝑ ĩfinita tꝑa.qð ſi nõ cõ mittat debe

atſubire oẽm infirmitatẽ imaginari poſſibilez·

q; ſibi at,/

u Cönden
Wraalun
me dee
gosantnn
vmns mier N
Cithe
ſdiig ba vir
Awda dio

. Wlares e

ogvo nichin
oni debais ier
qno
icnaa. hen
4o vnüc
om urin
Coridi
añ,os
an amidd d
e Olana,
ednus zu
üneni
SENd:
ans Ma
ljs: nen
horilvo
Foinhoin
s:C ſiſe

orus G .

D
ſune
Iun N
zunß

Folium

omnẽq; debilitatẽ ac defoꝛmitatẽ atq; turpitu/

dinẽ:nullatenus deberet cõſentire pctõ. Deteri/

oꝛ em̃ incõꝑabiliter eſt infirmitas: turpitudo ?
debilitas vn anime peccatri q; ſimł oim coꝛ

poꝝ. Itẽ ſi q peccãdo poſſet acqrcre oẽm ſapi/⸗
entiã:ſcientia:elo quennã:ingenioſitatẽ:⁊ omnẽ
induſtriã:oẽſq; artes liberales: philoſophiam

aſtrologiã:ius canonicũ ⁊ eiuile:⁊ theologiaʒ.
et nõ peccãdo oẽs pᷣdicas ſcias ꝑditurus eſſet.
Dico ꝙ peccare nõ deberet.qꝛ vt ðꝛ Ecci.xix.me
lioꝛ eſt inſipiẽtia cũ timoꝛe dñi qᷓ; apparẽs ſapi
entia ⁊ ſtulticia.Sietiã qͥs poſſet pctm̃ ꝑpetrã⸗
do acqͥrere omnẽ ꝓſperitatẽ haberi poſſibilẽ: vt
familie:ſubſtãtie tꝑalis:filioꝝ:et ceteroꝛũ oim.
et ecõtrario ſi nõ peccaret deberet oibo pᷣdici pᷣ/

uari ⁊ in omni aduerſitate cõſtitui vſq; ad dieʒ

iudicij.Dico ꝙ nullatenus deberet peccare. Ait
em̃ ps. Melius eſt modicũ iuſto ſuꝑ diuitias
pctõꝝ multas.Et Salomõ inqͥt Pꝛouerb.xiij.
Eſt quaſi diues cũ nihil habeat: et eſt q̃ſi pauꝑ
cum in mul diuitijs ſit. Itẽ multo melius eſt
acqͥrere regnum celoꝝ ꝑ tribulationes:iuxta il⸗
lud Acc.xuij. Per multas tribulationes opoꝛ⸗
tet nos intrare in gnu celoꝛũ.qᷓ; ſe ſubdere et/
nis toꝛmẽtis peccãdo ⁊ acqᷣrẽdo ꝓſꝑirates. Itẽ
ſi q; oẽm famã ꝑ vniuerſum mundũ: omnẽq;
dignitatẽ tam eccłiaſticã qᷓ; talem omnẽq; no/

dilitatẽ acqrere poſſetpeccãdo:et ecõtra nõ pec/
cando deberet effici infamis in toto oꝛbe terra/

rũ:⁊ ab oĩbo cõtemni reijcſi et abominari:nullo

modo deberet ↄſentire pcõ. Et ratio eſt.qꝛ icur
reret maioꝛẽ in infinitũ vilitatẽ:infamiã:etigno
bilitatẽ atq; ignominiã ꝑ peccatũ.vt patet ex pᷣ⸗

cedentibus.
Erciũ bonũ pꝛo quo habendo vel non
t amittẽdo nõ debet qͥs moꝛtalit᷑ peccare
eſt ſpũᷣale:in q̊ continent᷑ oẽs virtutes ⁊

cetera bona ſpũalia:vt innocentia:puritas:pie

tas ⁊ bhmõi.Poſito g̊ caſu ꝙ quis poſſet acqᷣre
re oẽm innocentiã puritatẽ et virtutẽ oĩm ſctoꝝ
ac ſanctarũ:cũctoꝛũq; ſpirituũ beatoꝝ cõmittẽ
do vnũ pam moꝛtale:et ecõtra nõ ꝑpetrãdo il⸗

lud pᷣuaret᷑ oibo pꝛedic iam habit:nõ deberet

peccare.qꝛ maius malũ eſſet cõmiſſio pceti con
tra deũ qᷓ; acqſitio oĩm pᷣdicooꝝ. Iteʒ poſito ꝙ
qͥs poſſet cõmittẽdo pctm̃ cõuertere anias oim

pctõꝝ ad pniam ⁊ ad ſalutem eternã:⁊ liberare

de dãnatione oẽs dãnatos taʒ hoĩes qᷓ; demo/
nes:⁊ illos iuſtificatos ꝑducere ad głiaʒ:⁊ oẽs
anias educere de purgatoꝛio:atq; oẽs ifideles
ac hereticos reducere ad verã fidẽ.Dico ꝙ nul⸗

latenus peccare deberet moꝛtalit᷑:imo potiꝰde/

bere ꝑmittere ꝙ oẽs angeli ⁊ bti eijcerent᷑ de pa
radiſo:⁊ ꝙ oẽs creature annihilarent᷑ qᷓ; pecca⸗
re. Uñ ait Anſel.in li.de ſiłitudinibp.Mag pe⸗
ligenda eſt moꝛs ⁊ annihilatio oĩm creaturaꝝ

ta celeſtiũ qᷓ; terrenaꝝ:qᷓ; offenſio vitac. Et ideʒ
in li.. Cur de? hõ. iten inqᷣt. YFateoꝛ? ꝙ ꝓ cõſeruã

da tota creatura nihil facere licet contra volũta/

tem dei creatoꝛis noſtri.

Regicta aũt veritas ſq; ꝙ ꝓ nullo com/
p modo habẽdo vel incõmodo vitando
peccare licet moꝛtalit᷑ Pꝛobari põt roni
bus:autoꝛitatibo:ac exemplis. Pꝛima rõ dict᷑
bonificatõis. Quinq; em leges indicant ma/
ius bonũ eſſe mag diligendũ ⁊ eligendũ mino
n bono. Pꝛima eſt lex naturalis.de q̃ phᷣs.ij.
de generatiõe ⁊ coꝛru.ait.Natura ſꝑ eligit ⁊ de⸗
ſiderat q̊d meliꝰeſt. Ec.iij. Lopi.etia ðt. Maxie

bonũ marime oẽs appetũt.⁊ tanto malũ eſt ma
gis euitãdũ qᷓnto peſſimũ. Scda lex eſt moꝛa

lis q imitat᷑ naturalẽ.De q̃ phᷣus vbi S.pxie in/
quit.Eligendũ eſt de duob oĩno ſimilib id ex/
q̊ maius bonũ ſequit᷑ Et.v.Eth.ait.Duoꝝ bo⸗
noꝝ appoſitoꝝ melius eſt ſꝑ eligedũu. Terca
lex eſt canonica.de q̃ de cõſe.diſt.v.in cnõ medi
ocriter. Hiero.inqͥt. Non mediocrit erratqͥ ma
gno bono pfert minꝰ bonũ.Et ſilis ſnia poni᷑
in c.ducmala. xiij.dii.⁊. xxij.q.iiij.c.iurauit.⁊ c.
non ſoluʒ.Et facit c.ſic viue.xvj.q.j.vbłdicit᷑:
de bonis debemus ſecari melioꝛes. Quarta
lex eſt euãgelica.in qua oñdit᷑ meliꝰeſſe qᷓrenduũun
dũ ait ſaluatoꝛ Matth̊.vj.Nõne ania plus eſt
qᷓ; eſca:⁊ coꝛpꝰ qᷓ; veſtimentũ. Querite ꝙ̊ regnua
dei ⁊c̃.? Lu.x.cõmendauit Magdalena:q ma
ius bonũ elegerat:dũ dixit. Mania optima pꝑtẽ
elegit q̃ nõ auferet᷑ ab ea. Quinta lex eſt diuia
q̃ melioꝛa iuxta ſe mag locat. UVñ Dio ni. in li.
de angelica hierar. dicit ꝙ excellentioꝛes angeli
magis luxta deü reſident:⁊ quo ad miniſteria:
etq̊ ad głiam. Cõcoꝛdat etiã lex ciuilis cum ſu⸗
pꝛadictis.⁊ ſimiłr lex theologia. H
Accto igũ hoc fundamẽto ponat᷑ nunc
f wꝙ ex vno latere ſit ois bonitas reꝑ crea
taꝝ taʒ celeſtiũ qᷓ; terreſtriũ. Ab alio vo
latere ſit ſimplicit᷑ ſola bonitas diuia.et darum
eſt ꝙ bonitas dei eſt incõꝑabiliter maioꝛ omni
bonitate creata.qꝛ ipſe deꝰ dedit reb creatis bo
nitatẽ quã hñt Gen.j.Qõð aũt eſt cauſa alioꝛuzʒ
vt ſinttalia:illud eſt ma rie tale.ij. Metcha. Iteʒ
oĩs creata bonitas eſt finita. Nã vt ðꝛ Sap.xj.
deus fecit omnia in numero põdere ⁊ mẽſura.
Ecõtra vo bonitas dei eſt infinita. Vnñ Plato
in Thumeo ait. Oeus eſt ſummũ bonũ ſuꝑ oẽʒ
ſubam oẽmq; naturõ:cũ ſit infinite ꝑfectionis.
Finiti aũt ad infinitũ nulla eſt cõꝑatio.j.ð celo
et mũdo.iij.⁊.viij. Phiſi.⁊.j.Mecha. Sed qð
plus eſt:dico ꝙ nulla eſt bonitas oĩm creatura
rũ reſpectu dei.Na ſaluatoꝛ nr̃ vt hr̃ Lu.viij.di
xit. Nemo bonꝰ niſi ſolus deꝰ.et Matth.ᷣxix. ite

rũ ait. Unus eſt bonꝰ deus.Deqͥ loquẽs ug.

in libꝛo q̃ſti.noui ⁊vete.teſta.dicit.Oeꝰeſt bonũ

q́ddam qð nulla aningit opinio: nulla amingit

ratio:nullus capit intellec?: ⁊ qͥd a nulla quis
creatura capi põt.plłꝰ em̃ eſt qᷓ; qcqͥd dici vel co⸗

gitari põt. Et idem in li.deſpecło.cxviij.inquit.

Bermo

Deus eſt lſummũ bonuz ſup qð nihil: ertra qðð

nihil:ſine qͥ nihil:ſub qͥ totũ.:cũ quo totũ:a quo
oĩa:cũ q̊ oia:⁊ ꝑ quẽ oia.Et Anaxagoꝛas dixit.
Deus elſt bonitas incogitabił: mẽs imoꝛtalis:

incotẽplabilis celſitudo: foꝛma ñ foꝛmata: ſed

foꝛma oim foꝛmaꝝ:impoſſibilis inqſt itio:inſo

pitus oculis:lux indeficiẽs:ens optimũ atq; ꝑ

feaũ:ad cuiꝰ narrationẽ deficiũt om̃es lingue.
Hec ille.Cũ igi deus ſit bonitas in infinitũ ex/
cedẽs oẽm aliã bonitateʒ:ſequit᷑ nemo debet
peccare ⁊ ↄſeqnt᷑ ipᷣm relinqre ⁊ pdere ꝓpt conſe
quendũ qdcũq; aliud bonũ vel cõmodũ. Etꝑ
cæandẽ rationẽ nõ debet peccare ꝓpter euitanduʒ
qͥdcunq; aliud malũ vel incõmo dũ.quia ſi oĩa

mala ⁊ incõmoda ſi imul ponant᷑: nullũ eſt tale
ſicut amittere deũ ⁊ exulari a ꝑadiſo:ac eternali

ter damnari in inferno.qð qͥdẽ malũ acqͥri᷑ per

pam. Ait em̃ pᷣs.viij.Topi.ꝙ maximo bono

maximũ malũ oꝓponi᷑. Cũ ̊ deus ſit ſummuʒz
bonũ:ſequit᷑ ꝙ qͥ ꝑdit eũ incurrit malũ ei eõtra/
riũ qð eſt maximũ. ,. T7
ExEFEreccnnda rõ ðᷣꝛ dilecionis.ſᷣm em̃ om̃es
s cheologos in.iij.diſ.xxviij.vnuſqͥq; de/
bet pponere ſalutẽ aie ſue ſaluti omniũ
aliaꝝ aiaꝝ. Uñ phᷣs.ix.Ech.dict. Unuſquiſq;
ſibijpſi magꝭ q; alijs naturaliter eſt amicus.qꝛ
amicabilia ꝗᷓ ſunt ad alteꝝ veniũt ex amicabili⸗
bus q̃ ſunt ad ſeipᷣm. et Augꝰ.in.ij.de doctrina
chꝛiſtiana ait. Regulã diligendi ꝓxios a ſeipᷣo
pmũ dilectoꝛ accepit.⁊ ideo nulli licet ꝓ charita
te alioꝝ peccare:ꝓ eo ꝙ ipſe peccãdo offenderet
charitatẽ ꝓpꝛiã quã mag tenet᷑ hre qᷓ; ad pꝛoxi⸗
mũ.Et btũs Tho.ij.ij.q.xxvij.ar.iũij.inqᷣt. Hõ
ex charitate magis debet diligere ſeipᷣm q;; pxi⸗
mũ.Cuiꝰſignũ eſt.qꝛ hõ nõ debet ſubire aliq̊d
malũ pcti qð cõtrariat᷑ participationi ſue btitu
dinis vt ꝓximũ libereta pctõ Hecille.Scotus
etiã in.iij.diſt.ix.dicit.ꝙ ꝓ eſſe nullius creati ſal
uando eſt peccãdũ moꝛtalit᷑. Et cõfirmant᷑ pᷣdi/
cta ꝑ illud qð ait apłlus ad Ro.iij.ſ.ꝙ nõ ſunt
facienda mala vt eueniãt bona. Itẽ ꝑ dictũ glo/
ſe in c apoſtolicã.extra de ſimo.vbi ait.ꝙ ſub pᷣ⸗
textu pietatꝭ nõ eſt impietas cõmittẽda.Arg.i c.
nõ eſt putãda.j.q.j.Uñ nõ licet facere vſuras et
furta vel rapinas vt fiãt elemoſine.c.neq; em̃.⁊
c.foꝛte.xiiij.q.v.Nec ſimiłr licet adulterari cau⸗
ſa generãdi filios ad cultum dei.xxxij.q.iiij.c.ſic

nõ ſunt.⁊.xxij.q.iiij.c.nter cctera. Pꝛo nullo ꝗ

cõmodo vel icòmodo licet cõmittere pcm̃ qͥ ꝑ/⸗

dit᷑ aia q̃ pualet omnibo bonis.Ait em̃ Dantes

Solũ pom eſt qð liberũ facit.Faciens ſegrega

ria ſummo bono.De ſuo videreparũ dealbat᷑

Nõ replet vbi aulpa voti cõtra malum Delecta
mentuũ cum iuſta paan. R8

EeErcia rõ ð: eleciõis. Teſte em̃ Pho. ij

1 Echi. 7. iij. Topi. Duobo malis appoſit
gguoꝝ vnũ eſt maius altero:minꝰ ſp eſt
cligendũ.vt etiã hr in e duo mala.xiij. di. 2. xiiij.

diſt. cij. et notat in lj. S. penul. ff de peri. : c. rei

ven. ? in.l.qᷣtiens.la.iiij.ff. de reg.iurj.⁊ in.l.j.OõO.

j.ff. de ven. in poſ. mit.? in.S.cũ igit.in auten. de
nõ eli.ſe.nu.col.j.⁊ in c.nõ ſoliũ.xxij.q.iiij. Etpa⸗

tet hoc exẽplo naturali.Nam hõ vt ſaluet caput

exponit bꝛachia ⁊ alia mẽbꝛa diſcrimini. Exem
plo ſerpeni:q vt ſaluet caputtotũ coꝛpꝰꝑcutiẽ/
ti exponit.Dicit gᷓ Augꝰ.in li.de doctrina xpᷣia/

na:ꝙ ꝓ capite noſtro qᷣ eſt chꝛiſtꝰ inſtate neceſſi

tate debet qſq; chꝛiſtianꝰ moꝛti exponere coꝛpꝰ
ſuũ.Et ſic patet poſitũ.qꝛ ꝓ ↄſeruãda vita coꝛ
poꝛali nõ debet qͥs moꝛtalit᷑ peccare negando

chꝛiſtũ:vel aliã moꝛtalẽ culpã ꝑpetrãdo.Oebet
em potiꝰ eligi moꝛs coꝛꝑalis que eſt minꝰ ma⸗

la q; moꝛs ſpũalis. Uñ dicit Augꝰ.in omelł.ſu

per Johanneʒ q̃ poni?᷑ in officoo ſci Laurentij.
Cũ aũt cauſe articulus venerit vt hec cõditio
ponat᷑:aut faciendũ eſſe ↄtra dei pᷣceptuʒ:aut ex

hac vita migrãdũ:qͥꝝ duoꝝ hõ cogat᷑ alteꝝ eli

gere:cõminate moꝛtẽ ꝑſecutoꝛe:ibi eligat pouꝰ
deo dilecto moꝛi q; offenſo viuere.ibi oderitin

hoc mũdo aĩiam ſuã:vt in vitã eternã cuſtodiat
eã. Hec ille.Cũ ̊ minꝰſit malũ ꝑdere coꝛpus ⁊
oia tꝑalia qᷓ; ꝑdere aiam.ſequit᷑ ꝙ ꝓ ↄſeruatõe
ipſiꝰ anie debemꝰipᷣm coꝛpꝰ ⁊ oĩa q hocin mũ⸗

do haberi pnñt exponere.Unð Job.ij.ðꝛ. Pellẽ

ꝓ pelle ⁊ cũcta q poſſidet dabit hõ pꝛo aia ſua.

Itẽ cũ pcm̃ moꝛtale ſit maiꝰ malũ q; qlibet pe⸗

na tꝑalis et qᷓ; qᷓuis pena purgatoꝛij et inferni:

ſᷣm Fran.de maronis in ſermone de gra dei. q

ait. ꝙ magis eligerent anie brõrꝝ eſſe in inferno
ſine pctõ q; in ꝑadiſo cũ vna moꝛtali culpa. Et
idẽ facerẽt oẽs angeli:ſᷣm eundẽ doctoꝛẽ ibidẽ.
qꝛ pena in ſenõ eſt ſimpłr mala.ſed ipᷣm pemẽ
ſimpłr malũ:imo eſt peſſimũ qͥ̊ nihil eſt hoꝛri/
bilius:deteſtabilius:ac maligniꝰ.Ideo diẽ be⸗
atus Tho.in q̊dlibeto.ꝙ oĩs vere cõtritꝰ tenet᷑
mag velle eſſe in inferno qᷓ; deum offendere. Et

Richar.in.iiij.diſt.l.ar. uij.q.ij. determiac ; däah /
nati magꝭ debent velle nõ eſſe qᷓ; eſſe in pcõ. Et

ibidẽ aſſignat int᷑ alia rõnem q̃re beati ⁊ danati
mag debeãt velle eſſe in inferno ſine pcõ qᷓ; in

paradiſo cum offenſa dei: dicẽs. ꝙ ex eo ꝙ ſq

damnat vyel beatus tenet᷑ mag diligere de q;
ſeipᷣm:cũ ſit in infinitũ maioꝛis bonitad.p cõſe
quẽs etiã magis tenet᷑ velle malũ ꝓpꝛiũ qᷓ; diui

nã offenſam. Quapꝛopter ↄdudit᷑ ꝙ ⁊ nos idæꝰ
velle debemus. Etideo Anſel.in li.de ſiłitudini

bus.⁊ Augꝰ.in ſᷣmonibo cõibo.ſer.j.inqͥt. Mal

lẽ purus ⁊ innocẽs gehẽnã intrare q; ſoꝛde pol

lutꝰ celeſtia regna tenere:cũ cõſtet ſolos malos

in inferno toꝛqri:⁊ ſolos bonos in celeſti beati

tudine foueri. 24
Ec etiam veritas ꝓbat᷑ autoꝛitatib.Ait

h em̃ Auguſt. in ſermone de vno manpre

Duo ſunt q; hoies ad paã aut ducunt:

autiĩpellũt:voluptas ⁊ doloꝛ.voluptas allicit:

doloꝛ ĩpellic. Uei babeãt hboies voluptatẽ ⁊ ũ

”U

Kacorrrn
minügo⸗
ſalutiniſip
metnohfe
incſics
6sdlenſ
teliberorin

ltoiom

Fpauinſc
Hccibi.a
paincſun
bentpale
bibecusr
voꝛagine

c adeo

ait Vien

limos.⸗
echlopfin
ſlir il
icöme
iOnsn⸗
toanong
itasange
Genegnen
Pohnepnr
Gfumnn
ſntünen
Cnmnrede
iuirn
oroluri
ühain
0n iGn
Cloinfani
gedennn
Alisſois,
Ganvoln
Noree
Ningol
nöan
Cnibn.
Kathen
retotqn
ſpoed
ſtrü Er
uyede
nlo. db⸗
lo. Bñ.
nlis⸗

WmnnE.

c. bRdeee

„ AAxd

mdaßan
rdölogir
de diclhe⸗
onparbotn
Vrouqbocinni
cane Pali
Ahöo auͤſn.
müihälbege
ernmaimmn.
cein en nin
nala KNinni
müqnblickhen
gn. Nadi
ois Mli
e; Rinpoi
nir ben: dino
n inegiihli
e ring⸗

alü rucz in

ldik gensl
Unlideiltien
bſarſiin
nſig
terſolos ſnas
vencdchi⸗

devnoſ
giar ur
oluger

/

Foliunm

patiant᷑ doloꝛẽ peccãt.Etideo deus contra iſta
duo q̊ꝝ vnũ eſt in blanda ꝓmiſſione ⁊ alteꝝ in
terribili cõminatione ⁊ ꝓmittere dignatus eſt ?
terrere. Pꝛomittere regnũ celo Fkatertere de ſup⸗
plicijs infernoꝝ. Dulcis eſt vol

uptas. ſed dul/
cioꝛ eſt deus. Malus eſt doloꝛ tꝑalis.ſed pe/⸗

loꝛ eſt ignis eternus. Habes qð ames ꝓ müdi

amoꝛibo:imo ꝓ imũdis amoꝛibi.habes qð ti⸗
meas ꝓ mũdi terroꝛibs. Hec iülle.Qui etiaʒ in c.

Facdat.xxij.q.ij.ait. Faciat hõ ꝓ tꝑali ſalute ho/
minũ qð põt.Cũ aũt ad hoc ventũ fuerit vt tali

ſalun niſi peccando ↄſulere nõ poſſit:is ſe eriſti
met nõ hr̃e qͥd fadiat.Et idẽ habet᷑ in c.ſeq̃nti.et

in c.ſi qͥs ad te cõfugerit.eadẽ.q.⁊ cã. vbi ðꝛ. Si
qͥs ad te ↄfugerit qͥ ð mẽdacio tuo poſſita moꝛ

te liberari:no es mẽtiturꝰ.Os em̃ qð mẽtit᷑ occi
dit aĩam. Cũ ̊ mẽtiẽdo vita etna amittat᷑: nun/

q; ꝓ cuiuſq; vita coꝛꝑali ⁊ tꝑali mentiendũ eſt.
NPec ibi.Facit etiã ad hocillud qð ait Alexã.pa

pa in c.ſuꝑ eo.de vſu.d. Cũ ſacra ſcriptura ꝓhi

beat ꝓ altenꝰ vita mentiri:multo mag eſt bõ ꝓ
hibẽdus ne pꝛo redimẽda vita captiui vſurarũ

voꝛagine inuoluat᷑.O nephandiſſimũ pctm̃ tu
es adeo hoꝛribile ꝙ ꝑ te demones coluntur:vt
ait Hiero.in c.in eo.xxxij.q.iiij.Qui etiã in c.cõ⸗

uertimini. de pe. diſt. j. ait. Solo pctõ diaboli fi

„

i ſumus. Et ideo debemꝰ illð ſuꝑ oia euitare.
Exẽ

Eplo priachaꝝ:ꝓphᷣaꝝ:aplłoꝝ:martyꝝ:⁊ ali /
oꝝ ſctõꝝ:qͥ potiꝰ voluerũt amittere vita q; pec⸗
catũ cõmittere.in qͥꝝ ꝑſona inqᷣt Paułꝰad Ro.
viij. Quis nos ſeꝑabit a charitate xpᷣi. Tribula
tio:an anguſtia:an perſecutio:an fames:an nu

ditas:an ꝑiculũ:an gladiꝰ.Et ſubdit.Cercꝰ ſuʒ

qꝛ neq; moꝛs:neq; vita:neq; angeli:neq; pna⸗

patꝰ:neq; ptãtes:neq; vᷣtutes:neq; inſtatia:ne⸗
q; futura:neq; foꝛtitudo:neq; altitudo:neq; ꝓ/

fundũ:neq; creatura aliqᷓ poterit nos ſeꝑarea
charitate dei q̃ eſt in chꝛiſto Jeſu dño nr̃o. Exẽ

plü aũt de hoc habemꝰ pticularit᷑ de Abꝛahã qͥ

ponꝰ voluit ĩmolare filiũ ſuũ q́; facere ỹ dei pᷣ⸗
ceptũ Gen.xxij. De q hr. xxij.q.ij.S. qñq;.et c.nõ
em. Itẽ Suſanne q potiꝰvoluit ſe exponere ꝑi⸗/

culo infamie ⁊ lapidatiõis qᷓ; adulteriũ cõmit⸗

tere Dañ.xiij. Et ſimiłr poſſumꝰ exeplificare de
alijs ſctis. Uñ ſi petes. O Stephane cur lapi⸗

dari voluiſti.O Laurẽti cur cremari te ꝑmiliſti
O Petre:o Andrea qre crucifigi voluiſtꝭ. et ſic
de ſingulis. Oẽs rñdebũt. Ne creatoꝛẽnr̃m of/⸗
fenderemꝰ.Siłr qͥʒ exẽplificare poſſumꝰ de vir
ginibo. Uñ ſi interroges.O Luda.o Agactha.o

Ractherina.o Agnes. o Urſula. et ſic ð alijs:q/
re tot cruciatꝰ ⁊ moꝛtẽ ſic acerba ſuſtinuiſtꝭ Re

ſpõdebũt ꝓfeco.Ne peccaremꝰin dñm deũ no
ſtrũ.Exẽplũ etis habemꝰreligioſoꝝ ⁊ heremita

rũ.vt de Paulo pmo heremita.de ſccõ Ancho⸗
nio. ð btõ uarise⸗ Jem de Auguſtino. Baſi
lio. Bñdicto. Franciſco t
viglilijs:ac alijs auſteritatib carnẽ ſuã macera

co et Dnico. q tot ieiunijs

B .
. . 4. .

nerũt ⁊ ab oib carnalibo deleccauõibo abſtinu/
erũt ne deũ offenderet.Quid dicã de brõ Johã/
ne baptiſta:qͥ in qͥnto anno ꝑrexitad heremũ ꝓ
pter eandẽ cãam. Unñ de ipſo canit eccłia. Antra

deſerti tenen ſub annis ciuiũ turmas fugiens

petiſti:ne leui ſaltẽ maculare vitã famie poſſes.
Exẽplũ qͥʒ habemꝰ ſaluatoꝛis nr̃i q igintatri/
bus annis voluit ꝑegrinari ac ſufferre famẽ:ſi/
nim:frigꝰ ⁊ caloꝛẽ.et tandẽ ſuſtinere vituꝑioſaʒ
ac crudeliſſimã moꝛtẽ cruò:ne pfis ſui o bediẽ/

tni offenderet. De qͥ apłus ad Phil. ij. ait. Chꝛi

ſtus hũiliauit ſemetipm: factꝰ obediẽs vſq; ad

moꝛtẽ:moꝛtẽ aũt cruò. Sed dimiſſis exeplis
fideliũ veniamus ad phᷣos moꝛales:paganos

ac gẽtiles.qͥ licet nõ habuerint cognitionem de
xpi natiuitate:nec ſpem de futura reſurrectione

tn dixerũt ꝙ qͥſq; debet eſſe tãte foꝛtitudis ac cõ

ſtantie vt potiꝰ moꝛtẽ eligat qᷓ; virtutẽ offendat.
et ꝙ maiꝰ malũ eſt pctm qᷓ; ſeruitus ⁊ qᷓ; ꝑditio
oĩs dignita:amicicie ⁊ diuitiaꝝ:⁊ qᷓ; ifa moꝛs
VUñ Lulpꝰ in.ij.de officijs ait. Nemo bonꝰ:ne/
mo iuſtꝰ eſſe põt qͥ exiliũ qͥ egeſtatẽ ⁊ qͥ moꝛtẽ n⸗
met:et qͥ ea q̃ ſunt hijs io luſticie anponit.Et
p B;s.j.Eth.ðt.Meliꝰeſt moꝛi qᷓ; agere õ vᷣtutẽ.

et /ꝓ ſalute vita neceſſe eſt oẽm amiciciã deſere

re. Int ceteros aũtphᷣos moꝛales laudat᷑ So/
crates qͥ vt refert Ualeriꝰ li.viij.⁊ Boetiꝰ ĩ.j.de

2ſo. ⁊ Aug.i li.ð vera religiõe:potiꝰvoluit moꝛ

tẽ ſuſtinere q; idola adoꝛare. Laudat q̊ʒ Zulliꝰ

in.j. offi.? Aug.i.j.ð ciui.dei. Marcũ atiliũ re

gulũ romanũ ↄſulẽ:qͥ potiꝰ voluit hoꝛribiliſſi⸗

mã moꝛtẽ pati qᷓ; fidẽ datã Acheniẽſibo violare

O igit᷑ ꝑditi xpiani qͥ ꝓ vno aureo vł ſolido fal
ſũ iurat:⁊ ꝓ q̃libet vł modico ſolacio vł cõmo
do ↄſeqᷓndo vł incõmodo euitãdo deũ offendi

tis ⁊ moꝛtalit᷑ peccadj.ſcitote ꝙ in iferno crude/
liꝰ puniemi qᷓ; gẽtiles ⁊ pagani.Et iðᷣo vllatenꝰ

noliteↄſentire pctõ.Ait em dñs Exo.xxx.Si qͥs
peccauerit añ me:delebo eũ ð libꝛo vite in qͥ ſeri
ptus c. Seruate igit᷑ ↄſiliũ qð vob dat᷑ Leui.xj
vbi ðꝛ.Nolite ↄtaminare anias vfr̃as.ſ.ꝑ pcmm.
Scriptũ eſt em Ecci.xij. Ue vob impijs ꝗ reliqᷣ

ſtis legẽ dñi altiſſimi.Nã ſi moꝛtui fuerit:i ma

ledictiòe erit ꝑs vr̃a.Et dñs ait Oſee.vij. Ue ilł

q receſſerũta me. Scriptuʒ eſt enaʒ j. Mach. ij
Nõ eſt nob bonũ relinqre legẽ ⁊ iuſticiã ði. Ipe

cm̃ ait Pꝛouer.viij.Qui in me peccauerit lẽdet

aiam ſuã. De malignitate aut peccati ðꝛ Treñ.
j. Pcm̃ peccauit hieruſalem:ꝓpterea inſtabilis

facaa eſt. et Pꝛouer.xxix. Peccantẽ virũ iniquũ

inuoluet laqueꝰ.et Ecci.xvj. In ſinagoga peccã
tiũ exardeſcetignis.et Thob.xij.Qui faciũt pec
catũ ⁊ iniquitateʒ hoſtes ſunt anie ſue. Et ideo
Thobias admonebat filiũ ſuũ eiuſdẽ libꝛi.iiij.
ca. dicẽs.Caue ne vnq; conſentias pctõ. Scri/⸗
ptũ eſt em Pꝛouer.xiiij. Miſeros facit ppłos

pctm̃.Et ideo dict᷑ Ecci.xxj. Quaſi a facie colu⸗

bꝛi fuge peccatũ. S cr. iptum noq; eſt Niere. v ⸗

Bermo

Peccata veſtra phibuerũt bonum a vobis. Et

Pꝛouer.xiij. Pctõꝛes ꝑſequit᷑ malũ.et Ecc.ij
Peccatoꝛi dedit deus affuicione ⁊ cura ſuꝑflu
am. ⁊ Amos.ix.ait dñs. In gladio moꝛientur
omnces pctõꝛes ꝓpłi mei. et Eſa.j.iterũ inqt. Ue
geti peccatrid ꝓplo graui iniqᷣtate:ſemini nequa
filijs ſceleratis. ? Dap̃. xj. Per ꝗ peccat qͥs: per

7

hec ⁊ toꝛ quet᷑ Et ideo ait ſapiẽs Ecci.xx.Fili pec
caſti: ne adijcias iteꝝ peccare. ſed de pſtinis de/
pcare vt iibi dimittant᷑. Et eluſdẽ libꝛi ca. xvij. ite
rũ inqᷣt.Co nuertere ad duũm ⁊? relinq̃ paã tua ?
minue offendicula. Scriptũ ẽ em in pᷣſ.cxl. Ca⸗
dent in retiaculo eius pctoꝛes.ecpᷣſ.cxliiij.et oẽs
pcõꝛes diſpꝑdet. et Eʒech. xxxtij. Juſticia iuſtiñ
liberabit eu in qᷓcunq; die peccauerit. Non ſolũ
aũt ſcptura ſacra deteſtat᷑ pam:ſed etiam paga
noꝝ que oẽs malos dict eſſe ſtultos ⁊ ſtulticie
filios. Un Zullius in li.ij.artis noue.ca.vj.ait.

Oim maloꝛũ ſtultida eſt mater atq; materies.

pac aũt ſtulticia nihil eſt deteriꝰ. Un idẽ Tulli⸗
us in tuſculanis qſtionibo li.iij ait. Inſipientia
nullũ maiꝰ malũ eſt. Adeo aũt eſt pcim deteſta/
bile vt oino illicitũ ſit oibo legibo. vnde in.l. filiꝰ
ff. de condi. inſti. inqͥt iuriſcõſuleꝰ. Ea q̃ ledũt pi
ctatẽ: extimationẽ aut verecundiã: et vt generali
ter dixerim:qᷓ ↄtra bonos moꝛes ſunt:nec face/
re nos poſſe credendũ eſt. Ad euitatoneʒ etiam
pcni hoꝛtat᷑ dñs dicẽs paralytico curato Johᷣ.v
Ecce ſanus fac es:iam amplius nolipeccare.
Trãſſumptiue de peni.diſt. ij. ca. .⁊ diſt. lij. c.ad
puc inſtat.et de peni.⁊ re.c.oũ infirmitas. Itẽ in
adulterio depheſe mulleri dirxit. Uade ⁊ ampli⸗
us noli peccare. Joh.viij. Tranſſũptiue in c.põ

. 717

deret.l.diſt.et.xxxij.q.j.S.qð aũt.et de peni.di.iij
c.ſi apłus.⁊.S.hac autoꝛitate.Aplus qͥʒ hoꝛta⸗
tur dicẽs Nõ regnet pcemm in vr̃o moꝛtali coꝛꝑe
ad Roma. vj. Et.l. diſt. c. põderet. et de cõſe. diſ.
uij.c.nõ exq̊.⁊ Jac.iiij.ðꝛ. Muũdate pctõꝛes ma
nus vr̃as ⁊ purificate coꝛda vr̃a duplices anio

Et.j. Pe.iij. Satagite ĩmaculati inueniri in pa /

ce. Dicamus ergo oẽs cum beato Thobia⁊ ro

.

gemus dim dicẽtes. Müdã ſerua animã me⸗
am ab omni cõ cupiſcẽtia. Thob.iij. vt poſſim⸗
dicere cum btõ Job. Nõ rephendit me coꝛ me⸗
um in oi vita mea Job. xvij. Solus em ille in⸗
grediet᷑ amena celi tabernacula qui repiet᷑ ſine
pei macula: vtteſtat᷑ Dauid pᷣſ.xiiij.et inno cẽs
manibo ⁊ mũdo coꝛde.pᷣſ.xxiij.Et idem ꝓphᷣa in
quitp̃ᷣſ.xxxvj. Nouit dñs dies ĩmaculatoꝝ.Et
pᷣſ.cxviij.iteꝝ ait. Gti immackati in via.et Pꝛo/⸗
uer.xxj.dicit Salomõ.Qui diligitcoꝛdis mun
diciã habebit amicũ regẽ.ſ.celeſtem. et Lacan.i
li.de ira dei.ca.xxvij.ait.Nõ faciũt btm̃ moꝛtuife⸗
re ac vicioſe voluptates:nõ opulentia libidinũ
incitatrix: nõ inanis ambitio:nõ caduci hono⸗
res:qͥ b illaq atꝰ animꝰhũanꝰ⁊ coꝛ:mãcipatus
cterna moꝛte danat᷑.ſed ſola inocẽtia:ſola iuſti/
cia cuius leguima ⁊ digna merces eſt imoꝛtali

viuere mecum.

tas quã ſtatuit a pncipio deus ſanctis ⁊ incoꝛ⸗

ruptis mẽtib que ſe a vicijs ac ab oĩ labe terre⸗

na integras inuiolataſq; ↄſeruãt. Pꝛoinde vni

uerſos opoꝛtet ſapiẽtes qͥ hoĩes merito dia vo

lunt fragilia ↄtemnere ⁊ terrena calcare:vt poſ/⸗
ſint cum deo beatiſſimo neceſſitudine copulari
Lecille.

Pars ſecunda huius ſermonis de diuerſis
vocibus inuitantibus peccatoꝛes ad peniten/
Evptem ſunt voces ad pniam inuita/
8 tes quemlibet peccatoꝛẽ. Pꝛima eſt
dei: qui qͥntupliciter iuitat. Pꝛimo
voce ſcbiuraꝝ. Uñ pᷣſ.ij.inqͥt ꝑ os da
uid. Appᷣhẽdite diſaplinas neqñ iraſcat᷑ dñs:et

perea de via iuſta. ct Mat.iij. Facite dignos
fruc pnie.et Match̊.iiij. Pniam agite appꝛo

pinquabit em̃ regnum celoꝝ.et Lu.xj.Cõtẽdite
intrare ꝑ anguſtaʒ poꝛtã.et Mat.xj. Uenite ad
me oẽs qui laboꝛatis ⁊ onerati eſtis ⁊ ego refi⸗
ciã vos.et Apoc.ij. Memẽto vñ exciden etage
pniam:⁊ pᷣma oꝑa fac. Secũdo vocat de in⸗
ſpiratione:iuxta illud qoh̊.iij.Spũs vbi vult
ſpirat.et ad Eph̊.v. Surge qͥ doꝛmis ⁊ exurge
a moꝛtuis ⁊ illũinabitte chꝛiſtus.ſ.ꝑ intrinſecã

inſpiranonẽ. Uñ ipſe dñs inqͥt Apoca.iij. Ego

ſto ad oſtiũ ⁊ pulſo. Clamat illud qð ſebtum

eſt Cañ.vj. Reuertere reuertere ſunamid: reuer

tere reuertere vt intuaamurte. 3.
Ercio vo cat pᷣdicanoe:iuxta illð pſalmi
t cclvij. Emittet vᷣbũ ſuuʒ ⁊ liquefaciet ea
flabit ſpũs eius ⁊ fluẽt aque. Pꝛedica⸗
toꝛes em ſunt nuncij ⁊ apli dei:q̊s muttit deus
vt ꝑ verbũ pꝛedicationis faciant pctõꝛes plan/

gere pcã ſua et venire ad nuptias eterni reg p⸗

us ania purificata ꝑ pniam.Et hoc eſt quod in

figura ſcptum eſt Luc.xiiij.ꝙ qͥdam hõ fecit ce⸗

nam magnã:⁊ miſit ſeruos ſuos hoꝛa cene di/
cere inuitaꝶ vt venirẽt:qꝛ parata ſũt cia n iſta
aũt cena debet pctõꝛ poneretria fercula.ſ.contri
tionẽ:confeſſionẽ:⁊ ſatiitaccionẽ.q ſunt ꝑtes pe
nitẽtie.De qͥbo hr̃ in c ꝑfecta.de peni.diſt.iij.De/⸗
us aũt ponit tria alia.ſ.remiſſionẽ culpe: colla⸗
tionẽ gratie:⁊ ꝓmiſſionẽ głie.Et ꝓpter hoc inqᷣt
Apoc.iij.Si quis mihi aꝑuerit intrabo ad illũ
⁊ cenabo cũ eo ⁊ ipſe mecũ.ſ.vt ipſe Jonan ſuo
ſi vult comedere de meo:iuxta illud quod nota
tant doctoꝛes in c.qm ſunoniaca.extra ð ſimo.
maxime Hoſtien.⁊ Ber. ſ. Poꝛta cmn i vis
Varto vocat deus pctõꝛes ad pniaʒ be
q neficioꝝ collatiõe. Vñ inqᷣt Augꝰ.in li.
de verbis dñi.ſer.iij. O magna bonitas
dei:cui cũ ꝓ ↄditione reddere debeamus obſe⸗
quia:vtpote ſerui dno:mancpia redẽptoꝛi:fa⸗

muli deo:amicicaꝝ pꝛemia nobis repꝛomittit

vta nobis obſequia debite ſeruitutis extoꝛqat

vt q̊s nolle ſeruire ↄſpiat:ſpõte bnfidoꝝ ſuoꝝ

— — ʒ--

6 l
d
bot Pol
nles icſi.
lieiunalluu
raultinoꝛb
ſunterptel
ſecövenri⸗
ſtiaerae
Ouofityt
Pniampc
tiaz augen
Purima
eramn:
tatores
viij. Uos
myli di⸗
bꝛüeſſcon⸗
Kirſocijan
ſoonepao⸗
videntgian
bolicaſag
atönm
lodtöne
Wian⸗
angdä
rolan!
lige id
repand
clonib
toꝛ Lu.

nſaz

catoꝛis
unt ga

bei

18..
enaſ.

e Riſene
s c giln.
06 Werohe
A
anen .
1 e
Khii „„
Deernesn. 8—

Nnegn.: . D
anraſcat iee

*1 7
V D

Peim „
reeagm,
B m

namcſts tt
wp aadeen
i Spis wir
rgE
WaNSG N

———RèꝗỹM 7 14 7
! WMN I

—„

mijſnoroht
pen. diſt ii e
ſoniulgc ln
millud a

771 un
Por⸗ NN
e.

öres 0 Mi
inge Sugn,
ngub
rdehennel
npi⸗ recetonn,
vobis Mu
miuns l
Hifonz ;

2

Folium

par emiſſtonib inuitare.Oia igit᷑ bo na que

babes cõtinue in aurib tuis mentalibo cama/

re debẽt vt diligas deü ⁊ ei ſeruias.vñ Bꝛego.
in q̃dam omel.inqᷣt. LZãto ergo eſſe hũilioꝛ at⸗
q; ad ſeruiendũ deo ꝓmptioꝛ qſq; debet ex mu
nere:q̃nto obligatioꝛẽ ſe eſſe cõſpicit in redden/
da ratione.

Uinto vo cat pcuſſione. poſtq; em dul/

cib vbis inuitauit pccõꝛes ad pniam:
clamans illud qð ſcriptum eſt Joel.ij.
Cõuertimĩi ad me ĩ toto coꝛde veſtro:in leiunio
et fletu ac planau:⁊ ſcindite coꝛda veſtra ⁊ non
veſtimẽta vra.et Hiere.xxxj.dicit aie peccatrici.
Reuertere retro vᷣgo iſrael vſq;q̊ diuitijs diſ⸗
ſolu en. Videns illos obſtinatos in pceis nol⸗
le ad eü blãdicijs reuerti:eos flagellis ⁊ ꝑcuſſi⸗

onibo aſtringit. Sicut bonus paſtoꝛ qͥ poſtq;

ouẽ ſuam ſepe vocauit:videns eã ꝑ deuia cur⸗
rentẽ:cum baculo veniẽs ad ſemitã ducit. Jðo

de hac vocatione inqͥt Dauid pᷣſ.xy. Multipli⸗

cate ſunt ifirmitates eoꝝ:poſtea accelerauerũt
ſq ad pniam. Oà
Ecũda vox inuitans ad pniam eſt ange
S8 li.Uñ ſciendũ eſt ꝙ illi qͥ bñ agunt⁊ fa⸗
luüt pniam ſunt milites chꝛiſti. Ideo di
cebat Paulus.ij.ad Thim̃.ij. Laboꝛa vt bonꝰ
miles leſu xpᷣi. Pcõꝛes aũt ſunt milites diabo
li:iuxta illud Sap.ij. Inuidia diaboli moꝛs ĩ⸗
trauit in oꝛbem terraꝝ. Imitant᷑ aũtillum qui
ſunt ex ꝑte illius.Qn aũt qͥs de pctõ ad pniam
ſe cõuertit:idẽ eſt ac ſi de diaboli grege ad chꝛi⸗
ſti exercitũ cõfugeret ⁊ diuine militie aſcriberet᷑
Quo fit vt angeli videntes diabolicũ exercitũ ꝑ
pniam paõꝝ diminui atq; debilitari ⁊ dei mili
tiaʒ augeri atq; roboꝛari tanq; optimi milites
plurimũ letant᷑ de multiplicato imꝑatoꝛis ſui
cxercitu:⁊ diminuto hoſtiũ ſuoꝝ grege.qꝛ pec⸗
catoꝛes qͥ erant mẽbꝛa diaboli(uxta illð ſob
viij. Uos ex patre diabolo eſtis.et in c.nullus.
xxxviij.diſt. ðꝛ.Qui rebellit᷑ viuit diaboli mem⸗
bꝛũ eſſe oſtendit) ꝑ pniam efficiunt᷑ mẽbꝛa chꝛi
ſti ⁊ ſocij angeloꝝ. Item lerant᷑ angeli de cõuer
ſione pctõꝝ vtinqͥt Augꝰ.in li.ſoliloqoꝝ.q̃ndo
vident aiam noſtrã cuiꝰ curã habẽt:ſpꝛeta dia/⸗
bolica ſuggeſtione:ad pniam cõuerti.quia eis
creſcitpᷣmiũ accidentale de multiplicato nume/
ro btõꝝ:⁊ maxime illoꝝ qͥ ſuis exhoꝛtationib⸗
ad pniam cõuerſi ſunt. Quelibet em̃ aia habet
angelũ ad ſui cuſtodiã deputatuʒ:vt inqͥt Hie⸗
ro.ſuꝑ Match.xviij.ca. Lercio gaudent ange/
li qꝛ vident de pctõꝛibo cõuerſis angelicã ruinã
reꝑari.iuxta illud ꝓphete pᷣſ.cixx. Judicabit in na
ctonibo implebit ruinas. Pꝛopterea inqͥt ſalua
toꝛ Lu.xv. Gaudiũ eſt angelis ſuꝑ vno pctõꝛe
pniaʒ agente.Ex qͥ aparet q; ſit pcioſa pnia pec
catoꝛis de q̃ angeli faciũttantũ feſtũ.lõ em̃ di
cunt᷑ gaudere de tã głioſa dei viſione:de q̃ ðꝛ.j.
Pe.j. In quẽ deſiderãt angeli ꝓſpicere.lec de

ſua tam iocũda iubilatione:de qᷓ inqͥt ipſe dñs
Job. xxxviij.Cũ me laudarent aſtra matutina:
et iubilarent oẽs fiulij dei. Nec de ſua tam dulcai
epulatiõe:de q̃ inqͥt angelus Raphael Chobie
xij.Ego cibo inuiſibili et potu qͥ ab hoib vide/
ri non põt vtoꝛ.Sed cõmemoꝛant᷑ gaudere de
pcrõꝛis cõuerſione.õ ſolũ aũt gaudẽt ecexul/
tant oẽs angeli ⁊ ſcti ⁊ tota cuna celeſtꝭ:ſed etiã
tota trinitas.ſ.pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſcũs. Et ppᷣmo
deus pr. Multũ em̃ gaudetrex terrenꝰ qn filiꝰ
ei cõapit᷑ſicut letatꝰeſt Abꝛaha qñ vxoꝛ eiꝰ Sa
ra cõ cepit ſibi Iſaac.Geñ.xxj. Item multũ gau
det qñ ſibi filiꝰ naſet᷑.ſicut gauiſi ſunt Zachari
as ⁊ Eliſabech i oꝛtu pᷣcurſoꝛis Johᷣis. Luce.j.
Multũ etiã gaudet qñ filiꝰablaccat᷑. vñ Abꝛa⸗/
ha fecit magnũ cõuiuiũ in ablactatiõe Iſaacfi/⸗
lij ſui.Geñ.xxj. Multũ q̊ʒ gaudet qñ grãdis ef
fecus ad mẽſam ſuã recipit᷑. Pater igit᷑ celeſtꝭ
de filio ſibi ſpũaliter cõcepto:nato:ablaccato:⁊
ad mẽſam recepto multũ gaudet.Lõceptio aũt
attẽdit᷑ in ↄtrinone ſiue in boni ꝓpoſiti ↄceptioe
Natiuitʒs vo in ↄfeſſiõe vł bonoꝝ operũ oſtẽ
ſione.Et ita intelligit᷑ illud Eſa.xxvj.A facie tua
cõcepimus ⁊ parturiuimꝰ ſpũm ſaluns. Sed
de mulg dici põtillud Eſa.xxxvij. Uenerũt filij
vſq; ad ꝑtũ:⁊ virtꝰpariẽdi nõ eſt. Ablaccatio ãt
attendit᷑ in vite ꝑfectione:qñ.ſ.hõ intantũ in vir
tutibo ꝓficit ꝙ iam nõ indiget lace paruuloꝛũ:
ſed cibo ſolido ꝑfectoꝝ.de qͥ ðꝛ ad Heb.v. Per
fectoꝝ eſt ſolidus cibb. Ad menſaʒ vo receptio
attendit᷑ in celeſti refectione:iuxta illð Luc. xxij.
Vt edatis ⁊ bibatis ſuꝑ menſam meã in regno
meo. Scðo de ↄuerſione pcõꝛis gaudet filius
triplici de cauſa. Pꝛimo qꝛ ex hoc videt effectũ
ſue paſſiõis.Et hoc notat᷑ in ꝑabola ð oue ꝑdi/
ta ⁊ inuẽta. Lu.xv.De q̃ Gꝛeg.ait.Una ouis pe
rijt qñ hõ peccãdo vite paſcua dereliqᷣt. In hũe
ro aũt ſuo eam chꝛiſtꝰ poſuit.qꝛ pctã noſtra in
coꝛꝑe ſuo ipſe poꝛtauit. Secũdo gaudet.quia
in pctõꝛe cõuerſo videt refoꝛmationẽ ſue imagi

nis Et hoc notat᷑ in ꝑabola de dꝛagma ꝑdita ⁊

inuẽta Lu.xv.in q̃ dꝛagma imago regis reful⸗
get.Decẽ em̃ dꝛagme ſunt nouẽ oꝛdines ange⸗
loꝝ ⁊ decimꝰhoim:qͥ ad dei imaginẽ ſunt cea/
ti. Sed decima dꝛagma ꝑdita fuit qñ hõ pecca
uit.ſed chꝛiſtꝰeã q̃ſiuit ⁊ ſuã imaginẽ reparauit
Tercio gaudet ex eo ꝙ videt reſuſcitationeʒ ſui
fratris.Qð notat᷑ in ꝑabola de filio ꝓdigo Lu
ce.xv.de q̊ ðꝛ. Epulari ⁊ gaudere opoꝛtebat qͥa
frater tuꝰperierat ⁊ reuixit. Tercio bᷣnapaliter
de cõuerſione pctõꝛis gaudet ſpũſſeũs triplici
de cauſa. Pꝛimo qꝛ recuꝑat templũ ſuũ qð de
bet inhabitare.iuxta illud.j.ad Coꝝ.iij. Neſcidq⸗
qꝛ tẽpluʒ dei eſtis:⁊ ſpũs dei habitat in vobis.
Habitare aũt nõ poſſet niſi bus malignꝰ rece.i

deret:iuxta illud.ij.ad Coꝝ.vj.Que aũt cöouen?ꝰz

tio xp̃ᷣi ad belial.Quis aũt cõſenſus templo dei
cum idolo. Secundo gaudet quia recunaeme

bꝛum ſuum qð debet viuificare: luxta ill.j. ad
Cox.vj. An neſcitis qm̃ mẽbꝛa veſtra teplũ ſũt
ſpũſſancti qͥ in vobis eſt:quem habet a deo:et
nsõ eſtis veſtri. Uidemus aũt ꝙ mẽbꝛũ pᷣcſum
vel putridũ vł paralyticũ nõ viuificat᷑ a ſpũ hu/⸗
mano.Et eodẽ mõ nec pctõꝛ a ſpũ diuino.tũ qꝛ
diuiſus eſt ab eo.iuxta illud Eſa.lix. Jniquita⸗
tes veſtre diuiſerũt inter vos ⁊ deũ.Et.j.ad Co
rinth.vj.Omne pcmm extra coꝛpꝰ eſt.ſ.myſticũ.

qꝛ fact peccantẽ nõ eſſe de coꝛꝑe eccłie qð viui⸗

ficat᷑ ſpuſancto.tum qꝛ putrefacꝰ eſt in peccato
iuxta illud Jocł.j.Computruerũt iumẽeta ĩ ſter
coꝛe ſuo.tũ qꝛ paralyticus eſt ex motu inoꝛdia
to.non em̃ habet ſenſum amoꝛis.De quo dicit
