tuꝰa coꝛde.Quia em̃ pctoꝛ obliuiſet᷑ dei in mũ
do:ideo deꝰ obliuiſcet᷑ eius in iferno.iuxta ills

Oſee.iiij.vbi ait dñs. Quia oblitus es leg dei
tui:obliuiſcar ⁊ ego tui.et ob hanc cãm infernꝰ

dicit᷑ terra obliuionis.Deæ em̃ obliuiſcet᷑ pctõ/

rũ in infemo q;tum ad effecuʒ miſcie.iuxta il⸗

lud Job.xxiiij. Uſq; ad infernũ pam illiꝰ. Ob⸗
luiſcat᷑ eiꝰ miſcðᷣia.ſ.dei. Ipi vo obliuiſcent᷑ ði
q;tum ad ſpem venie.iuxta illud Michee.j. De
ſperata eſt plaga eius ⁊ vnuſquiſq; obliuiſcet
ſuijpſiꝰ pter ĩmenſitatẽ pene. Vñn legit q; Are/
ſtoteles euidã diſcpulo ſuo apparuit dicẽs qꝙ;
totã ſcam ſuã oblitꝰ erat:et nihil aliud ſciebat
niſi penã ſuã.vñ Ecces.ix.ait Salomõ.Moꝛ⸗
tui nihil nouerunt ampliꝰ. Quarto pccõꝛ aſſi
milat᷑ moꝛtuo ꝓpter vermiũ coꝛroſiõeʒ. Habet
em vermẽ remoꝛſus ↄſdie q etiã in inferno non
moꝛit᷑iuxta illud Eſa.vlt᷑. ermis eoꝝ nõ mo
riet᷑.et Joh.xxx.Qui comedũt me nunq; doꝛmi
unt.ſ.remdꝛſus pcõꝝ ⁊ recoꝛdationes atq; af/
flictiones demonuʒ. Un Amb.inqᷣt.Que pena
grauioꝛ qᷓ; intenꝰ vulnus ↄſcie.Nõne hoc ma⸗
gis ſugiend eſt qᷓ; moꝛs:qᷓ; diſpẽdiũ:et qᷓ; exili
um.Alij vermes ſuntipſa vicia ⁊ pcã q̃ ↄtinue
affligũt aniam.iuxta ulud Hiere.xxx. Pꝛopter

multitudinem iniqᷣtac tue dura facra ſuntpœa
tua.Et ibidẽ. Inſaniabilis ẽ doloꝛ tuꝰ ꝓpt᷑ mul⸗
titudinẽ iniquitat tue. △⏑

VUinto pcõꝛ aſſimila᷑ moꝛtuo ꝓpt᷑ feto
p rẽ.ſicut em̃ moꝛtuus fetet co ꝛꝑaliter:ita
pctõꝛ ſpuũaliter. Sũt aũt quattuoꝛ ꝓpter
que cadauera moꝛtuoꝝ multum fetẽt. Pꝛimũ

eſt locus.ſ.qñ cadauer eſt in loco alto tüc em̃ fe

toꝛ mag diffundit᷑:et ſignat ſuꝑbiã que coꝛam
deo et angelis fetet.iuxta illud Joel.ij. Aſcẽdet
fetoꝛ eius qꝛ ſuꝑbe egit. Secundũ eſt caloꝛ.qꝛ
magis ſentit᷑ fetoꝛ cadaueris in caloꝛe qᷓ; in fri⸗
goꝛe.et ſignat carnalẽ cõcupiſcentiã que coꝛam
deo fetet.luxta illud Eſa.xxxiiij.De cadauerib
eoꝝ aſcẽdet fetoꝛ.Terciũ eſt ventus qͥ fetoꝛẽ ad
lõginquas partes defert.et ſignat detractioneʒ

que ſꝑ in oꝛe hʒ fetoꝛẽ. Uñ de detractoꝛib inqt

e S epulchꝛũ patẽs eſt guttur eoꝝ:linguis
uis doloſe agebat ⁊c̃. Lũc em̃ detractoꝛ fetoꝛẽ
ad inſtar venti defert qñ alioꝝ defectus refert.
Quartũ eſt tꝑis diuturnitas:qꝛ q̃nto mag ca/
dauer fuerit diuturnũ:tãto eſt mag fetidũ.iu⸗
xta illud Joeł.j.Cõputruerũt iumæeta in ſterco/
re ſuo. Eſt aũt conſcia pctõꝛis fetida.qꝛ eſt latri
na diaboli:in q̃ poꝛci ifernales libent᷑ volutan/
tur. VUñ demones nõ petierũt mitti in colübas
qꝛ nõ amãt ſimplicitatẽ.neq; in turtures:qꝛ nõ
diligũt caſtitatẽ.neq; in agnos ſiue in oues: qꝛ
nñ amãt innocẽtiã.ſed i poꝛcos:vt hr Mat.viij.
Mar.v.⁊ Lu.viij.qꝛ diligũt imũdici ã.Et iõ d
Job.xl.ꝙ ipſe diabol'hitati loc hüe ntibel lu

toſis ⁊ fetentibo ſicut poꝛcus in ceno.Eſt etiã cõ

ſcictia pctõꝛis fetida.qꝛ eſt ſentina pci ⁊ ſpurci⸗
cie vicioꝝ habitãt in ea. Juxta illud Nũeri.xix.

MHanebit ſpurcicia eius ſuꝑx eum.,.

Ed notandũ ꝙ chꝛiſtꝰ tres moꝛtuos ſu
S ſatauit. Unũ in domo.ſ.filiã archiſina⸗
gogi. Mat.ix.Aliũ extra domũ.ſ.filiuʒ
vidue ciuita Naim. Au. vij.Aliũ vo ſepultũ ?⁊
fetidũ in monumẽèto.ſ.Laʒaꝝ. Joh̊.xj. Per q̊s
moꝛtuos ſignificant᷑ tres differentie pccõꝝ ſᷣm

Bedã ⁊ etiã Auguſt.in li.de ſermone dni i mõ/

te. Per moꝛtuũ em reſuſcitatũ in domo ſignifi
cat᷑ pctõꝛ qͥ ſolo cõſenſu peccauit ⁊ extra non exi

uit ꝑ oꝑationẽ. Per reſuſcitatũ aũt extra domũ

ſignificat᷑ pcõ: qꝗ peccauit ꝑ extrinſecã oꝑanio ez
Per reſuſotatũ vᷣo in ſepulchꝛo fetido ſignifi⸗
cat᷑ ꝑctõꝛ ↄſuetudinariꝰ:qui mala aſſuefactiõe
tanq́; mole graui pᷣmit᷑ ⁊ tenet᷑ dauſus in feto⸗

re pci. Sed notandũ eſt etiã ꝙ filia archiſina/

gogi fuit ſuſcirata eiccta multitudine:vt ſignifi
caret᷑ pctõꝛ occult qͥ deũ offenditiĩ creto: de
bet facere pniam in occulto vt deũ placet. Filiꝰ
aut vidue fuit ſuſatatꝰ coꝛã multitudine.qꝛ pec
catoꝛ manifeſtus qͥ deũ offendit ⁊ ꝓximũ ſcan/
daliſauit debet facere pniam manifeſtã vt deũ
pPlacet et ꝓximũ edificet. Laʒarꝰ vo fuit reſu ſci/

tatus coꝛã mititudine:ea flente.Nã fleuit mar⸗
cha:magdalena: Jeſi us: ⁊ ludei.qꝛ pcõꝛ cõſue⸗
tudinariꝰ qui deũ offendit ⁊ pximũ ſcandaliſa

uit ⁊ a deo ſe nimis elõgauit:debet facete pniaʒ

7

manitfeſtã ⁊ acqrere ſibi ſctõꝝ viroꝝ ſuffragia:

—

vt ſic placet deũ:edificet ꝓximũ:⁊ paulatim poſ

ſit appꝛopinq̃re ad deũ. Itẽ debet plagi ipe pec
catoꝛ. Nã plãgit᷑ ab angelis: qᷣ ſicut gaudent de
eius cõuerſione Lu. xv. ita triſtant᷑ de ipſiꝰpᷣua⸗/

nicanõe.UVñ Eſa.xxxiij.ðꝛ.Ecce videntes clama
bunt: angeli paò amare flebunt. Item ploꝛan/
dus eſt a ſeipᷣo.iuxta illud Hiere.vj. Luctũ vni

geniti fac tibi plãctũ amarũ. Et Michee.j. Fa⸗

dias nibi planctũ velut dꝛaconũ ⁊ luctũ q̃ſi ſtru

tionũ. Sicutem̃ mulier amariſſime ploꝛat qñn

vnigeitũ ſuũ amittit.⁊ dꝛaco plãgit qñ elephas

caput ſuũ ↄterit.⁊ ſtrutio vlulat qñ oua ſua p/

dit:ſic pctõꝛ debet flere qũ diabolus aĩam ſuã

vnicã extinxit: ⁊ caput ſuũ.i.xpᷣm ab eo ſeꝑpauit:

acoia merita ſua eũ ꝑdere fecit.Debent qͥʒ eum

flere oẽs chꝛiſtiani. iuxta illud Ecci.xxij. Suꝑ
cit em̃ lux eiꝰ. Uũ Augꝰ.ait

mMoꝛtuũ ploꝛa:defe
Sunt ne in teo xpᷣiane viſcera miſcðie qͥ plãg
coꝛpus a qͥ receſſit aia:⁊ nõ plãgis aiam a q̃ re⸗

ceſſit deus. Ad pᷣdicta etiaʒ cõfirmãda adduci

põtillð qͥd inqᷣt Beda.d. Quãato guioꝛ ẽ moꝛs

alie:canto acrioꝛ penitẽt feruoꝛ inſiſtet. Uñ iacẽ

tẽ in condaui moꝛtuã leui voce reſuſcitat.Dela/

—

qdniduanũ vo reſuſcitãdũ fremuitſp u:lachꝛy⸗
mas fudit:⁊ voce mag clamauit. Heciulle.Qui
lterũ alt. Sed ethic notanduʒ ꝙ p ublica noxa

tũ foꝛas iuuenẽ plurib dictis coꝛroboꝛat. Ad

publico eget remedio Aeuia pcti ſecrera qrũt pe
nitentia deleri. Puella in domo iacẽs pauò ar

bitris reſurgit.iuuenis extra domũ turba młta
comitate ſuſcitat᷑. Laʒarus de monumento vo
catꝰ:młtis ꝓplis innotuit.Dicit aut Philippus
mõchaleriꝰ ſuꝑ Luca: reſurrecio iſtoꝝ triuʒ
moꝛtuoꝝ fuic ꝓbata diuerſimode.ſ.puelle per
mãducationẽ:cũ vt h Mar.v.chꝛiſt⸗ poſt eiꝰ
ſuſcitatiõeʒ pᷣcepit ei dare mãducare.Laʒari vᷣo

per ambulationẽ᷑: cũ vt habet᷑ Joh. xj. xs dixit
apłis. Soluite illum ⁊ ſinite abire. Filij vo vi⸗

dueꝑ locutionẽ:dũ Lu.vij. ðꝛ ꝙ cepit loqͥ. Et hᷣ

—

faan fuitad ſignificandũ ꝙ cũ deus reſuſcltat
boiem a pcõ:debẽt i ipᷣo dirigi ? regulari ocss

vires ⁊ potentie anie:q generalit ſunt tres.fſ.ve⸗
getatiua:ſenſitiua:⁊ itellectiua. Directio aũt ve⸗

getatiue intelligi᷑ in manducatione:ſenſitiue in

ambulatiõe:intellectiue vo in locutione. S
St eliã ſciendũ ꝙ tria ſũt ſepulchꝛa pec
e catoꝛis. Unum.ſi.materiale in qͥ ſepeliet
eiꝰ coꝛpus moꝛtuũ.de qͥ Ps.ait. Se⸗
pulchꝛa illoꝝ dom? eoꝝ in eternũ. Secũdũ eſt

coꝛꝑale.ſ.coꝛpꝰ ſuũ in q̊ͥ eiꝰania moꝛtua iacetſe

pulta:qð qͥdem licet a foꝛis videat᷑ ſpecioſum:
intus tñ eſt plenuʒ ſpurcicijs pctõꝝ:dicẽte dño

Match.xxiij. Ue vobis ſenbe ⁊ phariſei hypo/
cnite qᷣ ſiłes eſtꝭ ſepulchꝛis ðalbaſ q̃ a foꝛis ap/

parẽt hoibo ſpedoſa: intꝰ aũtplena ſũt oſſibus
moꝛtuoꝝ ⁊ oi ſpurdcia. Teraũ vᷣo ſepulchꝛũ
eſt in fernale:in qͥ ſepeliet᷑ coꝛpꝰ⁊ aia ipſiꝰ pctõ⸗
ris:iuxta illud Luc.xvj.Moꝛtuꝰ eſt diues ⁊ ſe⸗
pultus in infeno. +T)pS

Jaũt qrat᷑ qui ſint poꝛtitoꝛes ad iſta ſe⸗
8 pulchꝛa Rñndeo ꝙ poꝛtitoꝛes ad ſepul
chꝛũ materiale ſunt q̃ttuoꝛ elemẽta ex qͥ

bus coꝛpus eſt cõpoſitũ: que tã diu ad inuiceʒ
pugnat donec in coꝛꝑe diſſolutiõem inducant.

Ibitñ deus multũ poſi uit de terra ⁊ paꝝ de ce/

teris elemẽt is.Elementũ em̃ aq apparet in hu/⸗
moꝛib ⁊ ſanguinib.elementũ aen in ſpiratiõe
flatꝰ.elementu ignis in caloꝛe naturali.elemen
tũ vᷣo terre in carne:neruis ⁊ oſſibs. Etſic patet

ꝙ multo plus ibi poſuit de elemẽto terre qᷓ; cete

roꝝ.Si em̃ poſuiſſet multũ de igne:hõ fuiſſet

nimis iracundus vel auarus.ſi multũ de gere:

nimis ſuꝑbo fuiſſet.ſi vᷣo młtũ de aq̃:nimis fu
iſſet libidinoſus. Sed multũ ibi poſuit de t᷑ra

q eſt elementũ infimũ:vt hõ non ſuꝑbiat ſed in
hũilitate cõſiſtat. Poꝛtitoꝛes aũt aie ad monu

mentũ coꝛꝑale ſiłr ſunt q̃ttuoꝛ q̃ in pcõ homi⸗
nẽ ꝑſeuerare faciũt. Pꝛimꝰ eſt fiducia lõgioꝛis
vite q̃ m hoĩem ſepe decipit. Un ðꝛ Eſa.xxxviij
Dũ adhuc oꝛdirer ſuccidit me.Secũdus ẽ cõ/
ſideratio cuipe aliene. Ecci.xxxij. Hõ pcõꝛ vita
bit coꝛrectionẽ:⁊ ſᷣm voluntatẽ ſuã inueniet cõ⸗

parationẽ.Tercius eſt fiduaa de venia quã ali

qᷣs cõcipitex magna dei miſcðia.cõtra qð dict᷑

Ecci.v.Ne dicas:miſeratio dei magna eſt: mul

ſaminion
ademond
Glud Hien
deſannſ
fiadeuut⸗
h
gi
oncaiere
mecrpnione
Dad ſon,
Camalnche
Peröſlnct
dasſtdn
Wöfaken
ſontonin
ateronin
Canobla
Llgentei
dümdeün
ſtrinme
ſchabag
ſtoſegui
harnöen
Paranöci⸗
Gieit
udck
G
Won
turſoli⸗
ſentin
ſeponta
aglaſoi
malici
cnli
mch

Eimfſchnchur
vi. NMiri
derpbmethpo,
r aſnsen,
n ſüroſſbis
mito ſgutchi
druin h i⸗
4
wrcbaikoſ
rrcs gſcphl
tudi ui
wöcnincnar.
1 pparmmndn
im in ſoinmni⸗
vmral. clemn
h. Eſicar
o entqj
gncbo fulit
mulni uer.
eaqns/41
ipoſut denn
jſugbirſeli
tuiead nonn
n pa hon/
tncaliges
Gm
ecidus
hohien⸗
inncnan/
rmuci
in N
—

adulatio blãda.de q̃ Eſa.iij.ðꝛ. Popule meꝰ qͥ
te bim dicũt ipſi te decipiũt. Poꝛtitoꝛes vo coꝛ

bitioſum:ſicut ſuꝑbi.Alij aut abi

Folium

titudinis pctõꝝ meoꝝ miſerebit᷑. Quartus eſt

£

poꝛis ⁊ aie ad ſepulchꝛũ infernale ſᷣm Amb.ſu

per Lucã ſunt q̃ttuoꝛ ſpũalia elemẽta. Quidaʒ

em̃ illuc poꝛtant᷑ a terra ꝓpter appetitũ terreno/
rũ:ſicut auari.Alij ab aqᷓ ꝓpter appetitũ delitia/
rũ:ſicutluxurioſi.Alij ab aere pt appetitũ am/
j gne /ꝓpter ap/
petitũ ire ⁊ vindicte:ſicut iracũdi. 992
ʒ Svo qrat᷑ ꝑ quam poꝛtã pctõꝛ moꝛtuꝰ
8 ad ſepulchꝛũ defer?. Rñdeo ꝙ ẽſᷣm do
cctoꝛes ſuꝑ Lucã aliqͥs de qͥnq; ſenſiby.
Miere.ix. Moꝛs intrat ꝑ feneſtras nras. Nã qͥ

videt mulierẽ ad cõcupiſcendũ eã extrabit᷑ moꝛ

tuus ꝑ poꝛtã viſus.Qui aut detracõibo aurẽ:

⁊ litigijs linguam accõmodat:extrahit᷑ moꝛtu/
us ꝑ poꝛtã auditꝰ⁊ oꝛis.⁊ ſic de ſingulis.Etad
hoc exponi poſſet ſpũaliter illud qð ðᷣꝛ Hiere.
xxxix.Egreſſi ſunt nocte ꝑ poꝛtam q̃ eratint᷑ du
os muros. qꝛ Glineſ enſus habet duo oꝛgana
in miniſteriũ.
ſerti. Cũ em̃ qͥs moꝛtalit peccata deo deſerit᷑: et

equit᷑. Et egreſſi ſunt ad viã de

a demonib inhabitat᷑. Unð de tali aia dici põt
illud Hiere.xlix.Facta eſt habitatio dꝛaconũ ⁊
eſerta vſq; in eternũ.qn ſq; in ipſo põ de hac
vita decedit. LXLX
NRo declaratione aũtpᷣdictoꝝ de moꝛte

p ſpuũali vt meliꝰ intelligat᷑ vñ cauſat᷑: eſt

Sdẽduʒ ꝙ ſicutcoꝛꝑalis vita cauſat᷑ ex

vnio ne aie ⁊ coꝛꝑis ꝑ viuificationẽ:ita vita ani

me ex vnione ipſius ⁊ dei ꝑ gre inhabitationeʒ.
Vnñ ad Rom̃.vj.inqͥt Paulus.Gꝛatia dei vita
eterna in chꝛiſto Jeſu dño noſtro.Et Augꝰ.ſu⸗
per pᷣſ.lxij.et hr̃ de peni.di.j.c.reſuſcitatꝰ:ait.Cũ
deus ſit vita anie:ania vo vita coꝛꝑis:ſicut coꝛ
pus ſine anĩa viuere nõ poteſt:ita nõ niſi deo pᷣ
ſente ania viuere valet. Hecibi. Tunc em̃ vera/
citer ania viuere ðꝛ cum deũ diligit ⁊ eius man
data obſeruat. Uñ Deute.xxx.inquit Moyſes.
Elige vitã vt ⁊ tu viuas ⁊ ſemen tuũ:⁊ diligas
dñm deũ tuũ atq; obedias vod eius. Ipſe em
eſt vita tua. Quia ;̊ ſᷣm Phm in.iiij.Zopi.ſic
ſe habet ꝓpoſitũ in ꝓpoſito:ita oppoſitũ in oppo
ſito.ſequit᷑ ꝙ ſicut coꝛꝑalis moꝛs ꝓuenit ex ſe⸗
paratiõe aĩe a coꝛꝑe:ita moꝛs anie ꝓuenit ex ſe/⸗

paratiõe ipſius ⁊ dei.Uñ Augꝰ.xiij.de caui. dei
ca.ij. ait. DHoꝛs anie fit cũ eã deſerit deus: ſicut
moꝛs coꝛꝑis cũ illud deſerit ania. Et Remigiꝰ

ſr un epła ad Eph̊.dicit. Sicut recedẽte aia mo⸗
rit᷑ coꝛpus:ita recedente deo moꝛit᷑ ania. Cũ igi

tur ſolũ deus recedat ⁊ ſeꝑet᷑ ab aia cũ pctõ cò⸗

ſentit:iuxta illud Sapᷣ.j. Peruerſe cogitatiões

ſeꝑanta deo. Cõcludit᷑ pem eſt illud ꝓpt qðᷣ
ania ſpũaliter moꝛit᷑. IJdeo ðꝛ Sap̃.xvj. Hõ p

maliciã occiditaiam ſuã.⁊ Augꝰ.in.iiij.ð trini.
ca.iiij.ait.Aie moꝛs impietas eſt.Eapꝛopt᷑ ſcri/

ptum eſt Eʒech.xviij. Ania q̃ peccauerit ipa mo

etpctã noſtra abſcõderũt faciẽ eiꝰa nob eau

riet. rãſſumptiue in c. Jã itaq;.j.qłiiij.et. xxiij.
q.iij.S.hijs ita.et de ↄſe.di.iiij.c.quer a me. Li⸗
cet ergo pctõꝛ videat᷑ coꝛꝑaliter viuere:tñ ſpũa⸗
liter moꝛtuus eſt. Uñ Apoca.iij.ðꝛ pctõꝛi. No/⸗
men habes ꝙ viuas ⁊ moꝛtuus es.vbi Augꝰ.
inqͥt. Multi in coꝛꝑibo viuis anias moꝛtuas

poꝛtare noſcunt᷑. Et ſuper Jo h.ſer.xlvj.iteꝝ ait
Quõ moꝛiũ caro amiſſa ania q; vita eius eſt:ſic

moꝛit᷑ aia amiſſo deo qͥᷣ eſt vita eius. Et ſᷣmone
xlviij.etiã dicit. Ois qͥ peccat moꝛit.ſed moꝛteʒ
carnis oĩs hõ timet:moꝛtẽ anie pauci.ꝓ moꝛte
carnis q ſine dubio qñq; vẽtura eſt curant oẽs
ne veniat. Laboꝛat em̃ ne moꝛiat᷑ hõ qñq; mo⸗
riturꝰ:⁊ nõ laboꝛat ne peccet hõ in eternũ vicu
rus.Si em peccare nollet modicũ laboꝛaret et
viu eret in ecnũ.Ad boc facit illud Ouidij in.ij.
de remedio amoꝛis. Ut coꝛpꝰ redimas ferrum

patieris ⁊ ignes. Utq; anio valeas quicq; tole

rare negabis. „
Ercia moꝛs eſt eternalis ⁊ ifernalis. De
t ꝗq inqͥt dñs Joh.viij. In pctõ vr̃o moꝛi
emini.De hac etiaʒ ðꝛ in pᷣſ.xlviij. Sicut
oues in iᷣferno poſiti ſunt:moꝛs depaſcet eos
Pꝛima moꝛs ẽ mala ⁊ terribilis.iij.Eth. Ulci⸗
mũ terribiliũ eſt moꝛs.Cũ em occidat coꝛpus
qð eſt bonũ:ſequit᷑ ꝙ hec moꝛs dicẽda eſt ma⸗
la. Boni em̃ mala eſt coꝛruptio:vt ðꝛ.ij. Topi.
Areſtotel ⁊ Boetij. Scða moꝛs eſt peloꝛ qꝛ ꝑi
mit aiam q̃̊ eſt melioꝛ coꝛꝑe.xxiiij.q.iij.c.Si ha
bes. Melioꝛis em̃ peioꝛ eſt coꝛruptio. Tertia
vo eſt peſſima q̃ aiam ſimł ⁊ coꝛpus ecna occ⸗
ſione intimit.De q̃ ꝛ in pᷣſ.xxxiij.¶ DHoꝛs pctõꝝ
peſſima.Si em qͥs etiaʒ cũ vno ſolo pctõ moꝛ/⸗
tali moꝛit᷑:ad et᷑nos deputat᷑ cruciatꝰ ifernales
vñ Pꝛouer.xj.ſcriptũ eſt. Moꝛtuo homie im/
pio nulla erit vltra ſpes.De hac moꝛte inqᷣt Au
guſt.in.xiij.de ciui.dei.ca.ij. Ila autẽ moꝛs eſt
grauioꝛ ⁊ oim maloꝝ peſſima q̃ nõ fit ſeꝑatõe
aie ⁊ coꝛꝑis tm.ſed in et᷑nã penaʒ potiꝰvtriuſq;
cõplexu. Ibi em̃ erunt hoies ſꝑ in moꝛte:ac ꝑ h̊
nunq; viuẽtes:nunq; moꝛtui.ſed ſine fine mo⸗
rientes.De q̃ moꝛte inqᷣtſaluatoꝛ Mat.x.Eũ ti
mete qͥ põt aniam ⁊ coꝛpꝰ ꝑderein gehennã.Et
Hiere.xxvij.ðꝛ deo de peõꝛib. Duplici contri⸗
cione cõtere cos. 2
FErdca pci malignatio ðꝛ elongationis
t Elõgat᷑ em̃ hõ a deo ꝑ pcem:⁊ deus ab
eo:nõ locoꝛũ ſpacijs ſed affectibo:vt in/
quit Hiero.in epłla ad Damaſum papã. Ideo
de filio ꝓdigo ſcptũ eſt Lu.xv.ꝙ ꝓfectꝰeſt in re⸗
gionẽ lõginquõ.O igit᷑ maledicte pctõꝛ ſcias te
lõge eſſe a deo. Juxta illð Pꝛouer.xv. Lõge eſt
dñs ab impijs.Etiõ niſi reuertar:ad et᷑na ꝑue
nies dãnationẽ. Scptũ eſt em̃ pᷣſ.lxxxij.vbi Da/⸗

uigd inqᷣt deo. Ecce qͥ elõ gãt ſea te ꝑibũt.De hac

etiã ſepatiõe ⁊ elõgatõe dei a pctõꝛibo ðꝛ Eſa.xix
ca. Iniqͥtates nr̃e diuiſerũt int᷑ nos ⁊ deũ nrm:

2

— 7

Bermo

diret.? Eſa.lix. Iniqᷣtates vr̃e diuiſerũt int᷑ vos
et deũ vrm. et pᷣſ.cxviij. Longe a pcõꝛib ſalus.
OQulia aũt pcoꝛ ſe elõgata deoꝛideo ſepe crrat ð
pparadiſo. Nimia em̃ elõgatio ſᷣm Baſiliũ facit

errare circa tria. Pꝛimo circa quãtitatẽ.⁊ ponit
exẽplũ in ſole ⁊ in iſulis.nã ſol cũ ſit ſaltẽ octies
maio: terra:tñ ꝓpter nimiã elõgatiõeʒ videt᷑ eſſe
paruus. Inſule etiaz man ci ſint magne: ꝓpter
magnã elõgationẽ vident᷑ eſſe ꝑue colũne. Se⸗
cundo circa q̃litatẽ.et ponit exeplũ de velis na⸗
ulũ q̃ ſi untalba:ſ. ed ꝓpter nimiã diſtãtiã vident᷑
eſſe nigra.Lercio circa figuras.⁊ ponit exẽplũ
in turribo ciuitatũ q̃ cũ ſint q̃drate:tñ ꝓpt᷑ nimiã
elõgationẽ vident᷑ eſſe rotũde. Et eodẽ mõ cum
pcõꝛ ſit nimis a deo elõgatꝰ nõ cognoſcit eum
ntus ſit.i.q; potẽs ⁊ qᷓ; imẽeſus.qꝛ ſi cognoſce
ret eũ timeret.iuxta illð Hiere.x. Quis nõ time⸗
bitcte o rex gentiũ. Limẽt em̃ eius potentiã ange
lice ptãtes.iuxta illud Job.xxvj.Colũne celi pa
uent ⁊ cõtremiſcũt ad nutũ eiꝰ. Timẽt etiam eã
Demones.de qͥb ðꝛ Jac.ij.Demones credũt et
cõtremiſcũt.et tñ eã nõ timent inſenſati pctõꝛes

De qᷣb ðꝛ ꝑ Ps.Nõ eſt timoꝛ dei an ocłlos eo

rũ.Scðo nõ cognoſcit pctõꝛ q̃lis ſit deꝰ.i.qᷓ; ſa
piens ⁊ darꝰ.qꝛ ſi hoc cognoſceret:coꝛam eo ⁊
ipſo vidente peccare erubeſceret: cum ſcpᷣtuz ſit
Ecci.xxiij.Oculi dñi multo plus lucidioꝛes ſũt
ſole:circũſpiciẽtes oẽs vias hoim ⁊ ꝓfundum
r hoĩm coꝛda intuẽtes.Et Boetiꝰ inquit
Magna eſt vobᷣ indicta neceſſitas ꝓbitatis cũ

añ oculos agi iudicis cũcta cernentis.Tertio

ñ cognoſcitqlis figure ſit.i.qᷓ; miſericoꝛs ⁊ piꝰ.
ꝛ? ſi eiꝰ miſcðiaʒ cognoſceret nunqᷓ; deſperaret.
Eſt em̃ eiꝰmiſcðia q̃drata.i.qᷓttuoꝛ angłos ha⸗
bens. Pꝛimꝰeſt qꝛ pccõꝛem longanimiter expe

ctat. Secundus eſt qꝛ reuertente ſtatim recipit.

Teraꝰeſt qꝛ oim pcõꝝ poꝝ ampliꝰ ñ recoꝛda
tur.Quartꝰ eſt qꝛ eũ a caſu cuſtodit. Quia igit̃
Pctõꝛ a deo auerſus ⁊ elõgatus eũ nõ ↄgnoſcit

Igeo inqͥt ipſe dñs Hiere.iiij. Quia ſtultꝰ po⸗

pulus meꝰme nõ cognouit.ec pheta ait.pᷣſ.xqj.
Uir inſipiẽs nõ cognoſcet ⁊c̃. Sciendũ eſt aũt
ꝙ ſicuthõ ſe elõgãs ab oꝛiente appꝛopinq̃t ad
occidentẽ:⁊ elõgãs ſe ab auſtro appꝛopinq̃t ad

adqlonẽc᷑. Ita ille ꝗͥ ꝑ peœm ſe elõ gata miſcðia dei
pueniẽte aꝓppꝛopinq̃t ad eiꝰ iuſticiã vlciſcentẽ.⁊

q elõgat ſe ab eiꝰ gra ſubſeq̃nte appꝛopinq̃t ad
eiꝰ potentiã punientẽ. In deo em̃ q̃ſi oꝛiẽs ⁊ oc/

cidẽs ſunt eiꝰ miſcðia⁊ iuſticia.⁊ auſter ⁊ aqlo

ſunt eius gfr̃a ⁊ potentia. Et patẽt pᷣdicta ꝑ illð
quod hr̃ Jone.j.de ipſo Jona q fugere voluit

deũ pᷣcpientẽ ⁊ inuenit eũ punientẽ.O igi᷑ pec
catoꝛes reuertimi ad deũ ꝑ pniam:⁊ ipſe reuer/

tet ad vos ꝑ gram. Juxta illud Jac.iiij. Apꝛo/

pinq́̃te deo ⁊ appꝛopinq̃bit vobis.Conſiderare
em deben ꝙ qn erad in gr̃a ⁊ charitate:tota tri⸗

nitas in vobis habitabat tanqᷓ; in tẽplo ſuo.qꝛ

vt ſeptuʒ eſt. j. Joh.iiij. deus charitas eſt:er qui

manet in charitate in deo manet et deus in en.
Adueniẽte aũt in vobis pctõ ſtatim a vobis di
ſceſſit ?⁊ diabolus intrauit. Si igi vos ꝓ mag
iniuria haberet ꝙ aliqs vos expelleret de do⸗
mo vr̃a ⁊ intromitteret poꝛcũ vł aſinũ.Cogita⸗
te o ꝑfidi pctõꝛes q̃ntã iniuriã facitis deo cũ eũ
expellit ab aia ꝑ pem̃ ⁊ introducid ĩ eã diabo⸗
lũ. Uos em̃ eſt de illis de qͥbo ð: Job.xxj. Qui
dixerũt deo recede a nob ⁊c̃. Sed audite qͥd ipᷣe
dñs de talib dicat Oſee.ix. Ue eis cũ receſſero
ab eis. Nã contra ipſos a qͥb recedit deꝰ: ⁊ qͥa
deo recedũt ꝑ pcm̃ pᷣualet diabolus qͥ eis ante
obeſſe nõ poterat.iuxta illud Judich.v. Nõ fu/
it qͥ inſultaret ꝓpło iſti niſi qñ receſſita cultura
del. Et ideo cõquerit᷑ de h Moyſes repᷣhedens
ꝓlum Deut.xxxij.di.Deũ qͥ te genuit dereliqᷣſti
et oblitꝰ es dñi creatoꝛis tui.Cotra quẽ etiã cla⸗
mat Hieremias.ij.ca.ſui li.qͥ inqͥt.Deputatꝰes
cũ deſcendentib in infernũ:qꝛ dereliqſti fonteʒ
ſapientie.Et.j. Reg.viij.ðꝛ.Si dereliqrꝭ eũ:ꝓij/
clet te in eternũ.Et.j. Paralip.xxviij.ſcriptum ẽ.

Furoꝛ elꝰ ſuꝑ oẽs qͥ derelinquũt eũ.et Ecci.xix.

Ue vobis impijs q dereliqͥſtꝭ dñm:ſi em moꝛ⸗
tui fuerit:in maledictione erit pars vr̃a.et Ba⸗
ruch.iij.inqᷣt dñs. UVeillis qͥ receſſerũt a me.O
igit᷑ anie deuote dicite in coꝛdibo vr̃is illud Jo⸗

ſue.xrxiiij. Abſit a nob vt relinqᷓmꝰ dñm.Et vos

pctõꝛes ploꝛate ⁊ dicite illud Dañ.iij. Peccaui
mus.:iniq̃ egimus:recedentes a te.Adeo em̃ eſt
graue damnũ recedere a deo vt nullũ maiꝰ eſſe
poſſit. Cũ em̃ deus ſit ſummũ bonuʒ cui cõꝑa
ta oĩa alia bona:mala ſunt:vt ait Augꝰ.in li.de
vero cultu.patet ꝙ nullũ põt eſſe malꝰ detrimẽ
tũ qᷓ; deũ ꝑdere.h̊ aũt facit hõ ꝑ pem̃: qð vt ait
Augꝰ.in li.de libcro ar.nihil aliud eſt q; ſpꝛeto
incõ mutabili bono:bonis cõmutabilibo adbe/
rere.Eapꝛ opter cõſiderans ſctã Suſanna gra⸗
uedinẽ pccti:potiꝰelegit pati infamiã ⁊ moꝛtẽ qᷓ;
pctõ ↄſentire.Dañ.xiij.Anſelmꝰ qͥʒ in li.de ſilłitu

dinib hãc pci malignitatẽ aduertens inqͥt. Si

hic inferni hoꝛ roꝛẽ ⁊ illic cernerẽ pci pudoꝛem
et vni eoꝝ neceſſano deberẽ immergi:pus in in
fernũ me mergerẽ qᷓ; in me pem̃ dimitterẽ. O

igit᷑ ꝑditi pctõꝛes cognoſaie vecoꝛdiã veſtram

Si em̃ ꝑdidiſſed veſtẽ vel pecunis:aut aliaʒ rẽ
charã:ſollicite diſcurreret inqͥrẽtes ſi q̊ͥ mõ rẽꝑ

dlitã inuenire valeretis. Si etiã infirmitatẽ ocu

loꝝ vel auriũ ſeu lingue vel alicuiꝰ mẽbꝛi icur⸗
riſſetis:medicos curaretis ↄſulcre.⁊ qᷓ;diu du⸗
raret infirmitas in triſticia eſſeq. Cũ g̊ deũ vrm
ꝑdideri tã immẽſum bonũ:vt ſine ipᷣo nulluʒ

ſit bonũ:q̃re nõ qritj eũ recuꝑare.Effunde g̊la

chꝛymas ꝓ amiſſione ſpõſi tui o ania peccatrix
vt poſſis cũ Dauid ꝓpha dicere. Fuerunt mihi

lachꝛyme mee panes die acnocte:dũ ðꝛ mihi q̊
A

tidie vbi eſt deꝰ? tuus. A
q Uarta pcii malignitas ðꝛ extinctionis.

Hoõ em ꝑ pam q;tum in ip eſt occidit

Zborm
Käri
vden
deope
Ntöͤrd
gahe
nit

l
Um
paf
tole
blle
ſtai⸗
linn
ſooni

miiſammn,

nürci gbiiin
dimſichn
Pa vina B
urſſenüraneg
n vnlld
npdin 6 o
Mij Peccaui
1r 3dcocñct
nullüma ſe
idon aucige
tur Zug'inlde

ſema danne

pam: qöa
id eſta ren
nurabilbache
Solannoger
immii oni
viynlideſin
vonns int
rcigucenen
gipusnin
daminai. O
Nrdii vatnan
nä:aut aliyfi
sͤſinoni⸗
infinmunoa⸗
umähiar/
orridn di
Csdi m
ineſponuln
mia pecun
4 h

2

düd: mihi
4

annonns
jacknuit

ð W

Folium

deũ patrẽ ⁊ crucifigitfilium ⁊ extinguit ſpiritũ/⸗

ſqom.De pmo inqͥt Berñ.in ſermone ſaẽ Ludie
Permanẽs in iniqᷣtate tua:pam̃ tuum vis eſſe

impunitũ.vñ vis deũ eſſe iniuſtũ.Exigit em̃ iu
ſticia eiꝰ vt vnicuiq; reddat ſᷣm oꝑa ſua.Qui qt

vult deũ eſſe iniuſtũ:vult deũ nõ eſſe deũ. qͥ auũt
delſiderat deũ non eſſe:q̃ntũ in ipſo eſt deũ occ

dit.qᷓ ⁊c. Ampliꝰ dico ꝙ ꝑ pam negat᷑ deꝰ. Unñ

Hiero. i. q. iij.c extimat. inqᷣt. Quotiẽſcũq; vin⸗

cimur a vicijs atq; pctis:totiẽs deũ negamus.

2

Scðo ꝑ pam ðꝛ xps iterũ crucifigi:iuxta illud
ad Heb. vj. Rurſus crucifigẽtes i ſemetipᷣis fi

liũ dei ⁊ oſtẽtui habẽtes. Ubi glo.ait. Chꝛiſfuʒ

crucifigũt ⁊ cõtumelie hñt qͥ gram eiꝰ vilipẽdẽ/

tes:in pctis iacẽt.Nã cũ dei filiꝰ ꝓ ſalute bũana

ſanguinẽ ſuũ fuderit: cũ qͥs moꝛtalit᷑ peccat ꝑ⸗

inde eſt adi ſanguinẽ eius pedibo conculcaret ⁊
in lutũ ſeu in ſtercus ꝓijceret. Niero.quoq; ad
Pamachiũ ⁊ Occeanum dic:ꝙ pem̃ moꝛtale
cõmittẽtes dicunt᷑ cum iuda tradere et occidere
chꝛiſtũ.Etidẽ inqͥt Beda ſuꝑ Mattheũ.⁊ hr̃.xj
q.iij.c. Abijt iudas.iĩmo glo.ſuꝑ epłam ad He
bꝛe.ðt: maiꝰ eſt pem̃ illoꝝ qͥ ꝑ moꝛtale pem

nũc offenduũt xrpᷣm regnantẽ in celis q; fuent eo⸗
rũ qᷣ eũ crucifixerũt ambulanteʒ in terꝭ. Terco

pctòꝛ ðꝛ extinguere ſpũmſctm̃: cõtra illud.j.ad
The.v. Spum nolite extinguere, vñ Aug. ad
Bonifaciũ ait.Nõ ideo hᷣ dicit apls ꝙ ſpuſſan

qus qͥᷣ vni? eſt ſube cũ patre ⁊ filio extingui poſ
ſit. ſed qᷓntũ in ipſis eſt extinctoꝛes menito vocã/
cur qᷣ ita agũt vt extinauʒ velint. Spũm g̊ ſam
qui datꝰ eſt nobis nõ inq;tũ in ſe eſt:ſed inq;tũ
in nobis extinguimꝰ dũ peccãdo a nobis illum
fugamus Hecille.Et Berñ.inqᷣt. Quid eſt pec
catũ niſi venenũ qddã ⁊ gladiꝰ qᷓntũ in ſe eſt in/

terimẽs patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpumſcim. B
AUAUlinta pcti malignitas ðꝛ abomiatiois

gq Lacet em de? amet oẽs creaturas:vt ðꝛ

Baß. xj. tñ ſi in eis ſit pctm̃:eas odio hʒ
Juxta illud Dauid pᷣſ.v.Odiſti oẽs q oꝑantur

iniqͥᷣtatẽ.et pᷣſ.cxxxviij.ðꝛ. Perfecto odio oderã
illos: ⁊ inimici facti ſunt mihi.et Pꝛouerb.xv.

Abomiabilis eſt deo impiꝰ ⁊ impietas eius.et
Ecẽci.xij.Altiſſimꝰodio habetpoꝛes.⁊ Judith
v. Deilloꝝ oditiniqᷣtatẽ.Quatũ aũt exoſum ſit
deo petm̃:patet.qꝛ nõ ꝓpt᷑ aliud odit diabolum
vt ðt Augꝰ.xij.ð ciui.dei.ca.iij. Itẽ qꝛ vt deſtru/⸗

eret pcm̃:moꝛi fecdit filiũ ſuũ vnigenitũ.vñ ipſe

inqͥt Eſa.liij. Pꝛopt᷑ ſcelus ꝓpłi mei ꝑcuſſi illũ.

Signũ em̃ eſt ꝙ qͥs ſũmopere odit inimicũ qñ

vtillũ interimat eſt ↄtẽtꝰ ſimł interimere filiũ ſu
um vnicum. Ipſe vo dñs Jeſus tãtop ere odit

pam vt ꝓ eius intemptiõe libent᷑ deſcẽderit ad

tolerãdas innũeras vite huiꝰ miſerias ⁊ hoꝛri/

bilẽ moꝛtẽ crud.et hᷣ eſt qð ðꝛ Eſa.vbi. Poſu

it aiam ſuã ꝓ pœõ.Ex q̊ apparet grauitas et ma

lignitas pci. Ideo inqᷣt Berñ.in ſermõe ð paſ/
ſione. Cõſidera o hõ q; grauia fuerint cimia qᷓ

eſt infructuo

bus neceſſe efuitpꝛo ala tua dñũm Jeſum; vulne
rarni. Uoluit ̊ Jeſus vendi vtnos a pctõ redi/

meret. ligari:vtnos ab ipſo abſolueret ſangui /
nẽ ſuum fundere:vt nos ꝑ ipᷣm a pcõ lauãaret.
danari:vtpctm danaret.O igit᷑ ingrata aia qre

tantũ dilig pcã q̃ te inimica dei faciunt ⁊ abo/

minabilẽ creatoꝛi tuo:qͥ tam hoꝛribilẽ paſſionẽ
tolerauit vt tea pcõꝝ vinchłis liberaret.De q̃ ö:

Eilſa.vbi S. Ipᷣe vulneratꝰ eſt ꝓpter iniqᷣtates no/

ſtras:attritus eſt. Ppter ſe celera nr̃a. O diabolice
pccõꝛ audi qͥd Gꝛeg.in qdã omel.ðt.Chꝛiſtus
moꝛtuꝰeſt vttibi imoꝛtalitatẽ donaret:eſuriuit

vt te ſua carne ſatiarer:ſitiuit vt te ꝓpꝛio ſanguie
potaret:ſuꝑ aſinũ ſedit vtte ſuꝑ cherubin ſede⸗

re faceret:baptiſatus eſt vtte lauaret:alapis ce/
ſus eſt vtte a ſeruitio liberaret:viatoꝛ factus eſt

vt tte ſine laboꝛe faceret:hõ appellatꝰ eſt vtte de-

um vocaret:filiꝰ hois dictus eſt vt te in filiũ ði

adoptaret: oꝛauit vtte fidelem faceret. Hecille.

Augꝰ. aüũt in ſermone ad heremitas adiungit.
Pꝛo nobis ligatus eſt vt nos abſolueret.tem⸗
ptatꝰeſt vt nos a tẽptationibo liberaret.hũiliatꝰ
eſt vt nos exaltaret.ſpoliatꝰẽ vtnos tegeret.ſpi⸗
nis coꝛonatꝰ vt nos coꝛonaret.felle ⁊ aceto po⸗
tatus vt nob fontes mellifluos aꝑiret. ocaſus
eſt vt et᷑nã nobis vitã donaret. Hec ille.Aplłus
aũt Paulus ad Col.ij.ðt. ꝙ xpᷣs deleuit arog/
phũ decreti qð eratotranũ nob:affigẽs illð cru

i vt nos moꝛtuos in delicijs viuificaret. Tãta

em̃ eſt malignitas pcti ⁊ taʒ grãdis abomiatio

illiꝰ añ deü: ꝙ ſi in aliqͥ ſccõꝝ vel etia in btã vᷣgi

ne aut in hũanitate xpᷣi ſi poſſbile eſſet inuenire

tur aliqð moꝛtale pctm̃:ꝓtinꝰ de celo ülũ deijce

ret ⁊ in inferni ꝓfundo demergeret. Itẽ ſi aliqs
in pctõ moꝛtali exiſtẽs ⁊ ſe emẽdare nolens oia
oꝑpa de Kruere bonoꝛ faceret:deo tñ placere nõ
poſſet.Scnptũ eſt em̃ Pꝛouer.xv. Uicime im
pioꝝ abominabiles dno. et Ecci. xxruij. Dona

iniqͥꝝ nõ ꝓbat altiſſimꝰ:nec reſpicitĩ oblatioib
coꝝ.Trãſſũptiue in c.in guibo.iij.q.vij.⁊ c.imo
lans.xiiij.q.v.Eſt ̊ exiſtẽs in pctõ moꝛtallinba

bilis ad agẽdũ aliqͥd opꝰmeritoꝛiũ. Sicut em
ille qᷣ eſt in charitate et gra dei facit oia oꝑa ſua

viua.ſic ecõtrario hñs moꝛtale pem̃ ⁊ cõſeq̃nt᷑

exiſtẽs ſine charitate ⁊ gra dei:facit oia oꝑa ſua
moꝛtua ⁊ infructuoſa qͥ ad vitã ecnã:etia ſi plu

res aaꝰ vᷣtuoſos ageret qᷓ; vnq; fecerit xpᷣs ⁊ be
ata vᷣgo ⁊ oẽs ſcti ſimul.Et ideo de tali aia pec⸗
catrice dici põt illud Geñ.j.Terra aũt eratina⸗
nis ⁊ vacua. Et figurat᷑ ꝑ vxoꝛẽ Loth: q̃ vt ha/

ber Genind: retro aſpexit cõuerſa eſt i ſal: qð
um. Per qð dat᷑ intelligi ꝙ auer⸗
tens ſea deo ꝑ pcm:ad moduʒ ſalis fit ſterlis
⁊ infructuoſus in oibo operibo ſuis.Quinimo
oĩa oꝑa eiꝰviua q̃ pꝛius in charitate ⁊ gr̃a di fe
cerat:ſtatim adueniẽte peõ moꝛtali moꝛtifican
tur ⁊ ꝑeuntq̊ͥ ad ipᷣm: ſi nõ reuertatd pniam.
etipſiꝰ merita dant᷑ a deo alijs ſaluadis 4 ſunt

Bermo

in gra:vt aitſcũs Bonauen.in.iiij. di. xiiij. ar.ij/
q.iij. Sicut em̃ qn qͥs coꝛpꝑaliter moꝛit᷑ fratres
⁊ ꝓpinqͥ eiꝰſuccedũt in bonis ipſi:ſic etiã fit qũn
aliqͥs moꝛit᷑ ſpũalit᷑ ꝑ pam̃ de bonis eiꝰſpũali⸗

bus.Et idem ponit btũs Tho.in.j.diſt. xl.q.iiij
vbi exponens illud Apoca.vj. Tene qð hẽs ne
aliꝰaccipiat coꝛonã tuã:ſic dicit. Hoc põtintel/

ligi de duplia coꝛona. viq; pſenti ?⁊ futura. Sii

telligit᷑ de coꝛona pᷣſentis iuſticie:dicit᷑ aliꝰ coꝛo

nã alteriꝰaccipe dũ oꝑa ipſiꝰin charitate facta q̃

ſibi ⁊ alijs ꝓderant:Fᷣm ꝙ ſpũs charitatis facit
oĩa bona ſctõꝝ cõia:ipſo peccãte ſibi ꝓdeſſe de⸗
ſinũt ad meritũ vite eterne:eoꝝ tñ fructꝰ in illis
manet qͥ in charitate ꝑſeuerat. Si aũt intelligit

de coꝛona glie:ſiliter exponit᷑.qꝛ ſcti in pria exi⸗/

ſtentes gaudẽt de meriꝭ oĩm ſctõꝝ qᷣſi unti hoc
mũdo. Uñ aliqͥ peccãte cuiꝰ mulea merita pᷣcel/

ſerũt:gaudia illoꝝ meritoꝝ in eenũ manebunt

in ipſis btis q̃ ipſe peccãdo amiſit. Hecille. E

On ſolũ aũt deo abominablile eſt pom
n ſed etiã angelis: q vt inqᷣt Berñ.i ſermo
ne de angelis. valde de pœõ a napis cõ/⸗
miſſo cõ iſtant. ed eoꝝ cõtriſtari eſt ad modũ
cõtriſtantiuʒ ſe hr̃e.Nõ em põt in eis eſſe paſſio
afflictiua:cũ ſint bti. Itẽ eoꝝ triſticia de pcõ eſt
nolle pctm̃ cõmitti.vt inqͥt Petrꝰaureoli ĩ.ij.di.
xij.Oce hac triſticia inqͥt Augꝰ.i li.ſolilloqᷣoꝝ.ca.
xxviij.Quotiẽs bñ agimꝰ gandent angeli ⁊ tri⸗
ſtant᷑ demones. Quotiẽs vo a bono deuiamꝰ
Diabolũ letificamꝰ:et angelũ ſuo gaudio frau⸗
damus.De hac angeloꝝ abominatioe hr̃ exem
ꝓlũ in vitaſ pan. E. cũ qͥdã ſenex ambularetꝑ
Deſertũ vidit duos angelos ſecũ ꝑgentes: vnũ
a dextris ⁊ alteꝝ a ſiniſtr.et cum inueniſſent ca
dauer hoĩs moꝛtui fetidũ:ſenex obturauit na⸗
res:nõ valens fetoꝛẽ ſuſtinere.Angeli vo ñ ob/
turauerũt nares:erãt em̃ in foꝛma hoim.Cum
aũt obuiaſſent cuidã iuueni oꝛnato ac diſſolu⸗
to obturauerũt nares.⁊ cũ ſenex qreret cãm: di
xerüt angeli. Lu cũ ſis caro ſent fetoꝛẽ carnis.
Nos vᷣo cũ ſimꝰ ſpũs:nihil hmoti ſentimꝰ.ſed
ſolũ fetoꝛẽ pci.Eapꝛopt᷑ inqͥt Anſelmꝰ in q̊daʒ

ſermone. Zolerabiliꝰfetet canis putridꝰ holbꝰ:

qᷓ; ania peccatrix deo ⁊ angelis eius.Ideo Au/
guſt.in li.meditationũ ca.xxiiij.exclamat dicẽs.
Heun pem̃ hoꝛrendũ:heu res deteſtabilis nul⸗
lo mõ cõparabilis.O maledictũ pctm̃ tu es il/
lud qð aiam turpiſſimã facis. Ideo pctõꝛi dici

tur Treñ.iiij. Oenigrata eſt ſuꝑ carbones faci⸗
es tua.et Ecci.xlvij.Oediſti maculaʒ gloꝛie tue.

Exrta malignitas pcii ðꝛ ſubie/ D
8 cronis.Oe q;ᷓ bꝛeuib bic me expedia.qꝛ
Dliffuſe de illa ꝑtractabo in ſermone de
victoꝛia ſuijpius.Dico igit᷑ ꝙ pem̃ ſubijcit ho⸗/

minẽ miſerabili ſeruituti. vt em aiunt cheologi
in.ij.di.vl.ſi pom̃ nõ fuiſſʒ nulla in mũdo ſerui

tus eſſet. ſed omnes eſſent liberi libertate vtus
et inno cee oꝛiginalis. Un interro gat?ꝰ Secun

.
*,»
2 * . — ... „
. . 7

dus ppᷣus qᷓ eſſet vera libenas homis Rñdic

ꝙ eſt innocentia. Ergo econtrario nulla eſt ma
ioꝛ ſeruit qᷓ; pctm̃ ⁊ ſeruire pctõ ac diabolo hõ
em̃ ſuꝑatus a diabolo ꝑ petm̃ eius ſeruus effi
cit᷑:ita ꝙ ei ad nutum obedit. Etideo inqͥt Gꝛe⸗
go.in ᷣmiramur.xxiiij.q.j.ꝙ ipſe diabolus ha

bet ptatem ſuꝑ peccatoꝛem ſicut paſtoꝛ ſuꝑ gre

gem ſuü. Uñ btũs Frãciſcus vi
nẽ ſuꝑ turrim aquitatis Aretine qͥ ſolus ſufficie/
bat ad cuſtodis inhabitantiũ in ea.qꝛ ipſius ſe⸗

quebant᷑ habenas:vt poſtea fuit eidem ſctõ re

uelatũ a deo Nam pqõꝛ eſt vt ceruus: de q̊ͥ di⸗

cunt naturales phᷣiꝙ ex qͥ vinci᷑ ab aliquo alio

ceruo:ſemꝑ poſtea illũ q̃ſi dũm ſuũ veneratur
et cum illi occurrit caputincliat⁊ coꝛnua dimit
tit in ſignũ ſubiecionis ⁊ ſeruitu.O igit᷑ ſerue

nequã.o ſcelerate p ccõꝛ.o ſubdite diaboliimmi

(tui:qui ſeruis libidini:qͥ delectarj in ↄfuſione

tua:qͥ cõtra naturaʒ factꝰ es ſeruus cũ dñs eſſe

deberes. Ait em̃ imꝑatoꝛ inſti.ð iure ꝑſo.S.ſer/
uitus.Seruitus eſt cõſtitutio iuris gentium q̃
qs dño alieno cõtra naturã ſubijcit᷑.Et in.l.ma
numiſſiones.ff.de iuſti.⁊ iu.ðꝛ. Jure naturali
oẽs hoĩes liberi naſcebant᷑nec eratnota manu

miſſio cũ ſeruitꝰeſſet incognita. Lbertas auteZ
eſt adeo pᷣcioſa vt dicat᷑ in.l.paulus.ff. de fidei

cõmiſſ.liber.Nibil pᷣſtari põt granꝰ libertate.O
igi᷑ famule diaboli.o ſerue nequiſſime:fclas ꝙ;
qcqͥd acqrit ſeruus: acquirit dno:⁊ tu diabolo

Nã inſti.de hijs qͥ ſunt ſui vel alie.iur.S.j.ſcri⸗

ptum eſt. Itaq; in ptate dñoꝝ ſunt ſerui:et q̊d⸗
cunq; ꝑ ſeruum acqrit᷑: dño acquirit᷑. Quia aũt
quãto ꝑſona cui ſeruit᷑ eſt vilioꝛ:tãto ſeruiẽs ei
eſt vituꝑioſioꝛ. Ideo vituꝑioſiꝰ eſt tibi eſſe ſer/

uum diaboli qᷓ; eſſe ſeruũ vnius poꝛcei vel aſini

vel cuiuſuis hois pauꝑis ⁊ abieci.Quia vo ꝑ
pcm es etiam ſeruus ipſius pcti:vt teſtat᷑ dñs
Jo h.viij. hec ſubiectio peioꝛ eſt qᷓ; eſſe ſubiectũ
diabolo.pctm̃ em̃ eſt deterius ipſo diabolo.nã
diabolus eſt aliq̃ ſuba q̃ inq;dtum creatura dei
eſt bona.Oẽ em̃ qð fecit deus eſt bonũ Geñ.j.
Pecm aũt nihil eſt:dicẽte Auguſtino in li.ð na
tura boni. Peccatũ nõ eſt ſuba aliq̃ ſed ſimpłr
defectus ⁊ pᷣuatio boni.Et Anſelmꝰ in li.de ↄce

ptu vᷣginali ait. Pam ita ſe habet ad eſſeſic ce/
cltas ad oculũ ⁊c. Sdis q̊ʒ o maledicte pccõoꝛ
qꝙ ita diabolus te habet incatenatũ ⁊ aſtricumn
ſue ſeruituti:vt difficulter poſſis ad opꝑandum

bonũ exire.Cuiꝰ rõ c.qꝛ ſicut hñs pedẽ claudũ
nõ põt bñ ⁊ rece ambulare:ita cũ affectꝰ ment

ſit pes ſpũalis aĩe:ſi ꝑ pœm ſit inoꝛdinarꝰ et di/
ſtoꝛtus:nõ p oterit faciliter ꝑ ſaluꝭ ſemitã ꝓficG

ſci.Et huiꝰ figura hr̃ Act.xij.vbi ðꝛ. Petrus
eratin carcere doꝛmiẽs int᷑ duos milites vinaꝰ
catenis duab:⁊ cuſtodes añ oſtiũ cuſtodiebãt
carcerẽ. O ꝑdite pctõꝛ tu es ille icarceratꝰ.Car⸗

cer eſt cõ cupiſcẽtia Duo milites int q̊s doꝛmis

ſuncaccidia ⁊ ignoꝛãtia.Due catene qͥb ligatꝰ

dit vnũ demo⸗

ta ſ
clleſzt
es pb
unal
ſytali⸗
barintt
ſiloqſar⸗
füptemme
lbeure
D
Collaſut
Wrhs
Wu
Krqin
apotb
al J
polvor⸗
Eb dia
äpean
eudeſe
facnse
Eylco.
Böpar
Ws

nauen
Men
pcoꝛl
gach
a
Peccat
anſi

wonugd 6
kadaleni
mfuü en
ure md

saidieſſe
ioregoel
duns ganmn

1 Uams un
nn lben)
iſſimmefan;
nor iu diabo⸗
uc iur 0i
ſuntſantaſe,
uin’ Quuti
derin ſniisd
dkabiche ſ
porrckali
Qun ſoß
cinnckudis
kcſe ſobiei
podubooni
wni Hij,
monnlione
iiſed ſinptr
me inlidee
tuaͤcſeſi
Aledicr o
i 1atncun
Mogmän
petecud
uafe non
dinar' aN
ſeniii fi

Folium

es ſunt difficultas pnie ⁊ delectatio pᷣſentj vite.

CCuſtodes añ oſtiũ cuſtodientes carcerẽ ſũt tẽ/

ptationes mũdi:carnis ⁊ diaboli.Etideo opoꝛ
tet ꝙ angelus dei.i.pᷣdicatoꝛ ꝑcutiat latꝰpetri.i.

pcõꝛis:dicens.Surge velocit᷑ſ.a pccis.Qua⸗

pꝛopter o miſeri põꝛes vt cadere poſſint cate⸗
ne de manib veſtr:ego dico vob illð Michee
.Surgite ⁊ abite: qꝛ nõ habe hic requiẽ.ſ.in
celeribo veſtris. Exite ̊ᷓ de carcere vicioꝝ et ſer⸗

H uitute diaboli:⁊ ad virtutũ libertatẽ ꝓperate.qꝛ

vt inqͥt verſificatoꝛ fabulaꝝ Eſopi.fabula.lv.
Ditioꝛ eſt liber mendicans diuite ſeruo.
Libertas pᷣdulce bonũ:bona cetera condit.
Libertas animi ab eſt ⁊ vera voluptas.
Eſt aũt vera libertas illa de q̃ ðꝛ.ij.ad Coꝝ.iij.
et extra de regul.c.licet.⁊.xix.q.ij.c.due ſũt. Ubi
ſpũs dñi eſt:ibi libertas.et Hiero.ad Celantiã
ait. Sola apud deũ libertas eſt:nõ ſeruire pec/
