gno accepturi ſumꝰ q̃ ndoqͥdẽ xpᷣo moꝛiẽte pꝛo

nobᷣ tale iam pignꝰ acapimꝰ.Qualis enit ſpũs
hois nullũ oino hñs viciũ:nec ſub qͥ iaceat:nec

cui cedat:necõ qð dimicet pacatiſſima vᷣtute ꝑ/
fectꝰ. Rerũ ibi oĩm q̃nta ⁊ qᷓ; ſpecioſa ⁊ q; certa
ſcia ſine aliqͥ erroꝛe:vbi dei ſapiẽtia de ipſo ſuo
fonte cũ ſũma felicitate ſine vlla difficultate gu⸗/

ſtat᷑ Quale erit coꝛpꝰ qͥd oĩno ſpiritui ſubdituʒ

et eo ſuffident᷑ viuificatũ nullis alimonijs indi
gebit. Nõ em aniale ſed ſpuale erit: bñs qdẽ car
nis:ſed ſine vlla coꝛruptiõe carnali ſubam.hec
ille. Et in li.ð virginitate idẽ inqᷣt. Tam ingens
ettã maria eſt delectatio illiꝰ ſuꝑne głie:ꝙ etiaʒ
ſi nõ liceret ampliꝰ in ea niſi vniꝰ diei hoꝛa ma/
nere: ꝓpter hoc ſolũ innũerabiles anni pᷣſent vi/
te pleni delicijs ⁊ oĩ cõfluentia bonoꝝ tꝑaliuʒ
recte meritoq; cõtẽneren. ⸗
Atẽt hec ꝑ exemplũ bti pr̃is nti Frã eiſci
de jͥ legit᷑ ꝙ cũ ſemel eſſet grauiter infir /

mus ⁊ deſideraret audire aliquẽ dulce,z

ſonũ:vt aliq̃ntulũ infirmitatꝭ tediũ tranſiret: et
de celeſti dulcedine ex ſuauitate ſoni aliqd cogi/
taret: dñs nr̃ Jeſus chꝛiſtꝰ miſit ad eũ vnũ an⸗
gelũ in foꝛma hũana ꝗ in manu ſiniſtra citha/
rã habebat pulcerrimã:in dextra vᷣo archetum
aureũ:qͥ ſtatiz vt fuit coꝛã ſaõ Frãciſco ſolũmõ
inſuꝑ traxit archetũ vna vice: ꝓpter qð tatcã ſua⸗

uitatẽ ac indicibilẽ melodiã in aĩa bti Franciſei

poſuit ꝙ ſe vt moꝛtuũ ſuꝑ lectũ extẽdit. Poſtea
vo ad ſe reuertẽs btũs Frãciſcus fratribo dixit.
In veritate ſi ille angelus qͥ mihi apparuit alia
vice archetũ deſuꝑ citharaʒ traxiſſet:ania mea a
coꝛꝑe emigraſſet:tãta erat dulcedo:tanta ſuaui
tas atq; melodia illiꝰſoni.Sed audite alið val

de mirabile exẽpluʒ.Legit᷑ em̃ ꝙ qͥdã ſaũs mo⸗

nachus deſiderãs conteplari dulcedinẽ vite ce⸗/

leſt:exijt in deſertũ ſuo monaſterio ꝓpinquum

et ecce a celo vidit venire auẽ pulcerrimã que in
qnis oẽs coloꝝ varietates habebat:maxie co⸗
oꝛẽ aureũ:que incepittã dulcit᷑ canere cũ tand
melodijs volitãs ſub vna arbuſcula ad aliam

ꝙ ille ſcũs pr̃ totꝰ ab ſoꝛptus pᷣ᷑ dulcedie ꝑrexit

poſt illã ꝑ qͥngẽtos annos: in qᷣb nunqᷓ; ſe enſit
tediũ aliq̊d caloꝛis aut frigoꝛis: famis aut ſit:
ſomni:vel alteriꝰ incõmodi. In illo aũtloco ſic

diſponente deo nunq; venit obſcuritas noccis.

Poſtmodũ voluntate dei auis ab aſpectu ſuo
ablata eſt. Ille vo dolẽs de receſſu eiꝰ: ad mo⸗

naſteriũ ſuũ reuerſus eſt: putans ꝙ niſi ꝑ q̃rtũ

hoꝛe abſens fuiſſet. Inueniẽs aũt monaſteriuʒ

ſuũ totũ ĩmutatũ aliũq; eſſe ibi abbatẽ ac poꝛẽ

alioſq; ibi monachos exiſtẽtes qᷓ; erãt in ſuo re

ceſſu:totus attonit remãſit. Interrogat? vo ab
illis qͥs eſſet:reſpõditſe eſſe vnũ monachũ illiꝰ

oꝛdinis ⁊ monaſterij qͥ ꝑ qrtũ hoꝛe receſſerat et
ſteterat in deſerto: vñ maxie mirabat᷑ de muta⸗
tione loci ⁊ fratrũ in tã bꝛeui tꝑe.Lũcabbas vi

CLXIII

dẽs in eo venerabiłe aſpectũ:int᷑rogauit qᷣs eſſʒ

abbas ⁊ pᷣoꝛ qñ receſſit. Et poſtea ad cronicas
oꝛdis iuitin qͥb deſcpti erat oẽs abbates ⁊ Ppo
res qͥ añ eũ fuerãt. Inuenitq; ꝙ. yoo.annis ille
ſteterat in deſerto. Ad quẽ reuerſus cũ fratrib:
dixit ei tpᷣs qͥ ſteterat exrra monaſterium:introę⸗
gãs qͥd ibi egiſſʒ.Qui ille totꝰadmiratꝰ dixit.li
bil aliud feci niſi ꝙ poſt qᷓndã auiculaʒ ꝑreri q̃
adeo pulcra erat tãq; dulaoier canebat:vt mibi
nõ videat᷑ niſi ꝑ q̃rtu hoꝛe ibi ꝑmãſiſſe. Quibo
dich deo gras agẽs ð viſiõe:migrauit ad dům
O igit᷑ deuoti xpᷣiani ſi angelꝰmodico ſono tan
tã potuit cauſare dulcedinẽ in btõ Frãciſco.Si
auicula a deo miſſa ꝑ tot cctenarios annoꝝ ho
minẽ tenuit in tãtᷣ ↄſolatiõibus:vt viderent᷑ tot
anni eſſe qͥd modicũ tꝑis:qͥd erit nob qñ enimꝰ
in glia celeſti in eternis gaudijs. Pꝛofecto veri
ficabit in nob illð qͥd pſalmogphus canit. Ine
bꝛiabunt᷑ ab vbertate domꝰ tue:⁊ toꝛrẽte volu/
ptat tue potabis eos. Qð cõſiderãs btũs Egi/
diꝰ oꝛdis nr̃i:vt legit᷑ i cconid oꝛdis: qñ audie⸗
bat noiari ꝑadiſũ tantũ exultabat de illa iocun
ditate ꝙ ſtanm ex mag dulcedine in extaſim fie⸗
bat. ꝓpt᷑ qd ſũmꝰpõtifex volẽs h caute exꝑiri:in/
uitauit eũ ad pꝛandẽdũ ſecũ.Qui cũ ad pſentiã
dñi pape fuiſſʒ duct*: ſtati cubicłarij dni pape
coꝛã eo noiauerũt paradiſum.Atille h̊ audiẽs
ſtatim extra ſe raptꝰ in extaſim factꝰ eſt. Nolẽtes
aũt videre an hec eſſet fictio:poſuerũt carbones
ignis accẽſos ſuꝑ pedes eiꝰ:qͥ nihil vnqᷓ; ſenſit
leſiõis ac ſi roſe fuiſſent.De qͥ ſũmꝰponiifex val

de admiratus eſt. Et ideo exclamat ſaluatoꝛ nr

Mat.v.c.nos cõfoꝛtãs ⁊ di.Gaudete ⁊ exulta⸗
te qm̃ merces vra copioſa eſt in cel. Scũs q̊ͥqʒ
pr̃ nr̃ Frãciſcꝰ in qͥdã capło pᷣdicabat fratribo di
cẽs. Magna fratres ꝓmiſimꝰ:ſed maioꝛa pꝛo
miſſa ſũt nob. Uñ ipſe canere ſolebat in ſuis tri
bulationibo.Tantũ eſt bonũ qð expecto vt ois
pena mihi videat᷑ eſſe delectatio. Et ideo dicere
poſſumua =
O chꝛiſtiani iam cogitate
Gloꝛiam:qua eſtis appᷣclati
Per illam ſunt deo cum coꝛde iuncti
Quã oꝑibus virtuoſis acquiſiuerunt

Unum bonum eſt in altera vita

VUt in celo ſemper gaudebitis
Ad quod vos choꝛus angeloꝝ inuitat
Pꝛopterea amando deũ ſemꝑ ei ſeruitte.
Pars ſecunda de inexplicatione gloꝛie para

dill. 4
Ecũda pars noſtri ſermonis dicit᷑ in⸗
8 erplicationis. Pꝛo cuiꝰ expeditiõe ꝓp/
pono vobis vnam ↄduſionẽ ̃ᷣm Ri
char.noſtruʒ in ſuo q̊dlibeto.ſ.ꝙ im⸗

poſſibile eſt explicare quanta ſit dulcedo vite ce

leſtis.vnde dico vobis ꝙ ſi omnes hoies mũ/⸗

di qͥ vnqᷓ; fuerũt:ſunt:vel erunt ſimul adeſſent:

nõ ſolũ xpᷣiani ſed etiã ifideles ⁊ pagani:iudei ?,

Bermo

ſaraceni:turcoꝛũq; multitu do. Si qrat᷑ An ſi

oss poſſent erpᷣmere magnitudinè glłie quã ha
bet vna aia in celo.clamas alta vocerñdeo.Nõ
nõ nõ.ſed foꝛtiꝰ dico:ꝙ ſi oia folia arboꝝ: oẽs
ſtelle celi:oia volatilia: etaialia qᷓdrupedia:oia
q̃ minuta arene man ⁊ puluen terre:oeſq; gut
te aq;ᷓ mar ⁊ aliaꝝ aq·oel⸗ q; lapides:⁊ creatu/⸗
re oẽs eſſent lingue.Si qrat᷑ an poſſent edicere
vel minima ꝑtẽ:puta de centũmilibo vnã illius
głie quã habebimꝰin ꝑadiſo. Audacter rñdeo.
Hõ nõ nõ.Et ꝙ ita ſit veritas ꝓbat᷑ ꝑ fundamẽ
tũ Areſto.j.de celo ⁊ mũdo.iij.q̊ʒ ⁊.viij. Phiſi.
et. j.metha.vbi dicit. Nullũ finitu pot infinitum
cõpꝛehẽdere:cuũ in ipſis nõ ſit ꝓpoꝛtio. Qð cõfir
mat ſan. GBona.in.iij.di.xiiij.ar.j.q.j.di. Oẽ qð
cõpꝛ ehẽdit alterũ eſt maiꝰillo:vel ſaltẽ ei equat᷑.

galioqͥn ipᷣm daudere intra ſe nõ poſſet. Quo cõ

ceſſo certũ eſt ꝙ btitudo eſt qddã bonũ ĩfinituʒ
ſp̃m Rich.nr̃jm ⁊ bim Bona.oẽſq; theolł.in.iiij.
diſt. xlix. CX ſi ſic eſt Peto o grãmatice ſeu o lo/
gice vt reſoluas mibi hũcterminũ infinitũ ⁊ di/
cas qͥd ſignificat. Rñdebis ꝓfecto ꝙ infinituz
idẽ eſt qð nõ finituʒ. Cũ igit᷑ ẽs mũdi creature
ſint finite:ꝓfecto nõ poterũt intelligere ſeu com
phẽdere vel explicare bonũ ac dulcedinẽ ⁊ gau
dliũ ſuꝑne patrie qð eſt infinitũ:vt S.impoſſibi/
le eſt em infinita ꝑtranſire:vt ðꝛ.iij. Phiſi.Cũ g̊ᷓ
olis creatura habeat potentiã finitã dico ꝙ nõ ẽ
gliqᷣs intellectꝰ taʒ excellẽs: tãq; magnꝰ qͥ poſſit
vel milleſimãa pꝑtẽ celeſtis głie co gᷣſcere. Ideo ðᷣt
Areſt.j. Phiſi. Infinitũ ⁊ magnitudine ⁊ mulci
tudine ſᷣm ꝙ infinitũ:eſt nob ignotũ. Si g̊ oẽs
hoiĩies mũdi eſſent algoꝛiſte ⁊ a ncipio mundi
vſq; nũcnũeros muluplicaſſent:⁊ etiã vſqʒ ad
diẽ iudicij in multiplicado pſeuerarent: ꝓfecto
oẽs illi nũeri cõꝑatiõe graduũ felicitatis eterne
pene nõ eſſent vnꝰnũerus. õfirmant᷑ aũt ea q̃

diri ꝑ ſniam Bernardi qͥ in ſentẽtijs ſuis dicit.

Si oĩm hoĩm lingue ſimul eſſent ⁊ mihi loqui
vellent de glia quam anie bone habiture ſunt
citius in narrãdo deficerẽt:qᷓ; vel minimã ꝑteʒ
illiꝰ głie expmere poſſent.Quis em̃ vnq; hoim
expmere poſſet quante magnitudinis ſit deus.
ettñ ipſe deus erit merces ⁊ poſſeſſio aiaꝝ ſan⸗
ccaꝝ. Gꝛeg. q̊ʒ in omeł.vniꝰ martyn dicit. Que
aũtlingua dicere vel qͥs intellectꝰcapere ſufficit
illa ſuꝑne ciuitatis quãta ſint gaudia:angeloꝝ
choꝛis intereſſe:cũ btiſſimis ſpiritibo głie cõdi/
toꝛis aſſiſtere:pᷣſentẽ dei vultuʒ cernere:incircũ/
ſcriptũ lumen videre:nullo moꝛtis metu affici:
incoꝛruptionis ꝑpetue munere letari. Sed ad
hec audita inardeſcit animꝰ: iãq; illic cupit aſſi/
ſtere: vbi ſe ſperat ſine fine gaudere. Sʒ ad ma
Sn⸗ ng pueniri non poteſt niſi ꝑ magnos la
boꝛes. Unde Paulus egregius pᷣdicatoꝛ dicit
Nlon coꝛonabit᷑ niſi qꝗ legitime certauerit.Dele/
ccet igi᷑ mentẽ magnitudo pᷣmioꝝ.ſed nõ deter
reat certamẽ laboꝝ.Sʒ hijs autoꝛitatibo omil/

ſis: interrogemus doctoꝛẽ gentiũ:qd deb ſenti

at. Quid dicis tu o Paule vas elecnõis. Audij

te dilectiſſimi.j. Coꝝ.ij.ca. t magnus Paulus
Nec oculus vidit:necaurn audiuit:nec i coꝛ bo

minis aſcedit q pᷣpauit deꝰ diligetibo ſe. Cũ g ſit

ꝙ ſenſus viſus multas ⁊ q̃ſi infinitas reꝝ ſpe⸗

des demõſtrat:vt inqt Areſt.j.metha.et in li. de

ſenſu ⁊ ſenſato.Leuate o deuoti ciues ocłos ve
ſtros ad celũ:videte pulcritudinẽ celi ſtellati:ſo
lis:lune:⁊ oim planetaꝝ:reſpicite ſi poteſtꝭ ꝑ oꝛ
bem vniuerſum:⁊ videte oia foꝛmoſa ⁊ pulcra
q̃ oculos delectare ſolẽt:auꝝ q̊ͥʒ ⁊ argentũ:mo/
nilia:gẽmaſq; pᷣcioſas inſpicite. Auribx veſtris
oẽs melodias cantuſq; ac ſonos delectabiles

audite. Cogitate in coꝛde veſtro ⁊ ad memoꝛiã

reducite oia ſolacia:ſuauitates:recreatiões:tri⸗
umphos:dñatiões:ac delectamẽta oia q̃ ĩ moꝛ
tali vita ꝑupi pñt.Ettũc cũ apłlo Paulo exda⸗
mate.Nec oculus vidit ⁊c̃. Oculi mei tantũ vi⸗
dere nõ poteſtꝭ.aures mee tantũ nõ poteſtis au

dire. coꝛ meũ tantũ nõ potes cogitare quin ma

ioꝛ ſit głia:maioꝛq; triuphꝰac delecatio quam
dñs ſaluatoꝛ meꝰ mihi datur? eſt. O glia celeſt
o eterna felicitas.o ĩmenſa ſuauitas.o ineffabi/
lis bonitas.o io cũditas indicibilis. o dulcedo
inco gitabilis:qñ te habebo.O deꝰ glioſe.o dul

cis mi dne.o creatoꝛ mi iocũde:qñ videbo tefa

cie ad facẽ. Heu mihi qꝛ incolatꝰ meus ꝓlõga/
tus c.pᷣ.cxix. Cupio eĩi diſſolui⁊ eſſe cũ xpᷣo:ad
Phil.j.o dilectuſimi ciues:nõ eſt hic pria nra:
nõ habemꝰ hic manẽtẽ cuitatẽ:ad Heb.vl. In
celo eſt hitatio nr̃a:in głia ꝑadiſi:que eſt tãta vt
excedat oẽm intellecũ humanũü.

Tde hochabemꝰ exemplũ pᷣ dari ſon )

ego Auguſtino qð ipſe recitat in q̃da epi
ſtola ad Cirillũ epᷣm hieroſolimitanum
Nð etiam in tranſitu beati Hieronymi hr.vbi
ðꝛ.qꝙ cum ſccũs Augꝰ.appeteret ſcire ſpecialiter
et pᷣciſe quãta ſit głia ⁊ felicitas aiaꝝ: cogitauit
ſuꝑ hac re ſcribere btõ Hiero.qͥ tũc erati remo/
tis.Cũ ergo exiſtens in ſua camera ſalutationẽ
epłe ſcpſiſſet:ecce ſtatim in camerã intrauit q̃dã
lux maxiĩa ſeptẽ vicibo ſole ſplẽdidioꝛ.de q̃ ĩeſti⸗
mabilis odoꝛ mirabilis ſuauitat egrediebat᷑.

Qua viſione ꝑterritꝰbtũs Augꝰ.ac nimia debi

litate viſus deuicꝰ cecidit ꝓſtratꝰ in terra. Qui

ſtatim audiuit vocẽ de illa luce egredietẽ ſibiq;

dicentẽ. O Auguſtine frater mi chariſſime noli
timere.Ego em̃ ſum frater tuus Hieronymꝰ qᷣ

in hac hoꝛa apud Becthleẽ migraui ad celum.
Sed qm̃ ſcribis ad me vttibi dicã qnta ſit glo⸗
ria aniaꝝ in celo. Peto a te Nunqᷣd poſſibile ſit

ꝙ tu numeres oẽs ſtellas celi. Reſpõdit Augꝰ.
Non. Iteꝝ dixit. Nunqͥd potes totum marein
puo vaſe ↄdudere.Et rñdit.Non.Tercdo dirit.
Nunqͥd o Auguſtine potes totũ mundũ ſimul
in vno pugillo tenere. Rñdit Augꝰ. Hoc peni
tus eſt ipoſſibile.Tunc dixit btũs Hiero.Dico

aſeiciſh
calisoi
Pngliciiſin
ulſtſil e
igeli i,
tupeesalgien
unsnnig A⸗

Cicnrle⸗

,7

irwlamon

Gnneusſunn
os Cans a

õ

Dordedömurin
n Oöed
Wofacne
Porisbocfonan
rpunul
ikicpoſb
Alepuaulusmn
lckmhimis
nnine cgarih
Criſcoſannlid

6dinb difinireſc

Uinpocrdiparue
gnoſcishfoernd
Infoꝛmall pun
ppſeloqns deha
Quodöporautd
ſenöͤammngkech
nar vorgola ri
por Qucoia aſid
mralcomordl q;
nlotedſiequäa
mnagioſontmealt
Ulopyfiscotihli
Perfilermons.
onmng
Manmnoſri.
Mage
1 Poan
n
„
bueſedii
edſtet fuic
ſde hieo
gercogan.
nuuſuihin

edlrhi.

eohgat ſnen

4
⸗ 6 1
haan Iu N
.

4

Me . „
RZMZM

ul du
mii Dalnun,
ertmninictin
dnscgnn
denann
18 Machls A
chaleſgudr

aucne
manid

rn eeeen
CNSAN

waninriut
uz i

Dngücaninw

uannſtden

/

aiinnu

s Denng
teſunttni⸗

Folium

cibi Auguſtine ꝙ mag eſſz poſſibile pdicta tria

facere:q́; minimã ꝑteʒ fucure głie q dat᷑ vni ſoli

gie vᷣtuoſe expmere. Erxcedit em illa głia oẽʒ ſen
ſum ⁊ intellectũ hũane mẽtis:⁊ niſi ego exꝑtꝰfu
iſſem ꝓfecto ñ credidiſſem. ſʒ euenit mihi ꝑ ſili⸗
tudinẽ qð ↄtigit regine Sabe vt br.iij. Regũ.x
que cũ audiſſet magnalia de triũphis ⁊ ſapien/
tia Salo monis:ad eiꝰ curiam veniẽs et ꝓpꝛijs
oculis oia cõſpiciens:inuenit ꝙ magnalia Sa
lomonis erãt q̃ſi vt ſic dicã in ifinitũ maioꝛa qᷓ;
audiſſet. Noli g ſcribere o Auguſtine qᷓnta pᷣci⸗
ſe ſit glia celeſtj:qm tpᷣs ꝑditõis eſt.Fac ̊ bonũ
et recipies hãc głliam imẽſaʒ ſicut ⁊ ego. Quib⸗
dictis diſparult. Et Augꝰ. reſꝑſus mulq lachꝛy
mis pᷣ dulcedine in poſterũ feruẽtiꝰſe habuit in
diuinis mãdad.Aliã q̊ʒ reuelationẽ habuit idẽ
Augꝰ.Cũ em̃ vellet cõponere libꝛuʒ de trinitate
in qͥ multa tractat de ſctõꝝ głia:ecce apparuit ei
qͥda puerulus ſuꝑ ripã man habẽs criſpos ca
pillos coloꝛis aurei ſuꝑ bũeros ꝓtẽſos.qͥ pul⸗
cerrimus puer cũ qͥdaʒ cocleari freqᷓntabat po/
nere de aq̃ mar in qͥdã paruo foꝛamie q̊d fece/
rat.Qð videns Augꝰ. ſubꝛidẽs dixit.O fili qͥd
vis facere. Rndit ule. Totã aquã mar volo po

nere in hocfoꝛamie. Qð audiẽs Augꝰ.cepit ri ⸗

dere de paruuli innocẽtia:⁊ dixit.O fili nequa⸗
qᷓ; tibi hoc poſſibile eſt:nec alicui. Lũc viua vo
ce ille puerulus rñdit dicẽs.O Auguſtine:faci⸗
lius eſt mihi totũ b̊ mare magnuʒ in h̊ ꝑuo fo⸗
ramine ↄdludere:qᷓ; tibi poſſibile ſit vł minimã
guttã ſeu ſcintillã dulcedinis quã dat deus bo
nis aiab diffinire ſeu explicare. Quo diccto ſta/
tim puer diſparuit.Et tunc Augꝰ.totus letꝰ co⸗
gnoſcẽs ꝙ fuerat dñs Jeſus qͥ ſibi apparuerat
in foꝛma ulliꝰ pueri:imẽeſas ei gras egit.Etideo
ipſe loq̃ns de hac głia in.xxij.li.de ciui.dei ſic ðt
Quod pparauit deus diligetibo ſe fide nõ capi
ſpe nõ attingit᷑:charitate nõ cõpꝛehẽdit᷑: deſide/
ria ⁊ vota ola trãſgredit᷑. acqri põt:eſtimari nõ
põt.Que oia ↄſiderãs cãtoꝛ ſpuſſcti Dauid pᷣſ.
xxx.exclamat di.qᷓ; magna multitudo dulcedi/
nis tue dñe quã abſcõdiſti timẽtibo te.Sed hec
magis ſunt meditãda qᷓ; pᷣdicãda:⁊ ideo chari/
tatibo vr̃is cõtẽplãda relinq̊. Sufficiatq; ꝓ ſcðᷣa
Ete nr̃i ſermonis. .
Pars tercia ꝙ ſola gloꝛia paradiſi qͥetat ap⸗
petitum noſtrũ. —ſ†E—ẽ
Erxrcia ꝑs nr̃i ſermonis ð qᷣetationis
t Pio cniꝰ expeditione ꝓpono vob hãc
cõcluſionẽ ſᷣm cheoł.in.iiij.ſen.di.xlix
ct Scotũ in.j.ſen.di.j.et in repoꝛtatõi
bus ſuis diſt..et Petrũ de Aqla eiꝰ diſcipuluʒ
ea.diſt.⁊ Fraciſcũ ð mayro.in cõflatu.diſt.j.q.j.
¶MNR ſi hõ hr̃et oẽs mũdi cõſolatiões q̃ pñti hac
vita excogitari: nunq; tñ eſſet cõtentus.ſed ſolũ
tunc ſatiabit᷑ appetitꝰ nr qñ ad et᷑nã glłiaʒ ꝑuene
rimus.Fundamẽtũ huiꝰponit Areſt.ij.de ania
ct. 5. Eth.di. Apꝛio obiecto potentie ſumpłr re/

cipiunt ꝑfectioneʒ ſuã. Patet hec regula.Nã cñ
obiectũ viſus ſit & loꝛ ſeu coꝛpꝰ coloꝛatuʒ:ꝓut
dicit phᷣus.ij.de aia.certũ eſt ꝙ ſi an ockos po/
neres oẽs melodias:ſonos:⁊ cantꝰ diuerſoꝛuʒ
inſtrumẽtoꝝ:potentia tua viſiua ꝑ hoc nõ reci⸗

peret cõſolationẽ.qꝛ illud nõ eſt ſuũ obiectum.
Szʒ ſi pponaſ ei aliquã figurã ſeu aliquã rẽ val

de pulcra: vtiq; ex ea recipiet delectationẽ tanqᷓ;
de ſuo obieco. Similr ſi pponas aunb oẽm
pulcritudinẽ floꝝ:gẽmaꝝ:et imaginũ:⁊ omn⸗
ſuauitatẽ ſapoꝝ:nullã ꝓpter h̊ delectacioneʒ ſu⸗
ſapiet potẽtia auditiua:hoc em̃ nõ eſt ſuũ obie/
ctũ. Si vᷣo anteponas ei aliqua dulcẽ melodiã
ſonũ vlł cantũ:ſumme delectabit᷑ de illo ſonitu
vel cãtu tanqᷓ; de ſuo obiecto.Etſic poſſumꝰexẽ

plificare de oibo alijs potentijs:q̃ nunqᷓ; recipi/

unt ꝑfecionẽ ſuã nec qetationẽ niſi de ꝓpꝛio ob
iecco.Quo pꝛeſuppoſito peto.qͥd ſit ſimpłr obie
ctum anie rõnalis.Et certũ eſt ᷣm Rich.in.iiij.

diſt. xlix. ar. ij. q. vj. et etiã bim̃ Tho.j.ij.q.iij. ar.

viij . ꝙ deus ſolus eſt obiecũ anie ronalis: dicẽ
te bto Auguſtino in li. Enchindion. putrecitat
magfr ſniaꝝ in.ij.di.j.Fecit deꝰ rõnalem creatu⸗
rã vt ſummũ bonũ intelligeret:itelligẽdo ama⸗

ret:amaãdo poſſideret:poſſidẽdo frueret᷑.Si er/

go deus ſolus eſt ſimplr obiectu hügni intelle/
ctus:&g̊ impoſſibile eſt ꝙ intellectꝰnr̃ ſiue aia no

ſtra vnqᷓ; poſſit ſatiari ſiue btificari in omnib

creatun.ſed ſimpłr opoꝛtet ꝙ beatificet᷑ in deo

tanq; in ꝓpꝛio obiecto. Quod ↄfirmans Augꝰ.

in.j.li.cõfeſ.dicit. Feciſti nos dñe ad te:⁊ iðo in/
qetũ eſt coꝛ noſtrũ niſi reqᷣͥeſcat in te. In.x.q̊ʒ de
ciui.dei idẽ Augꝰ.allegans ſniam Platonis di

cit. Tam delicata eſt diuina viſio tantoq; amo/

re digniſſima vt quicquid haben poſſit:ea non
habita faciat hoĩem miſerum:non beatũ.Con/
firmat᷑ etiam hec cõdluſio ꝑ illam ſniam eiuſdẽ
Auguſtini in.xiuiij.de ciui.dei.vbi dicit. Impoſ/
ſibile eſt aliquẽ eſſe beatum:niſi ſit de ſue felici/
tatis ꝑpetuitate ſecurus.Et hec eſt etiam ſenten
tia theologoꝝ in.iiij.di.xlix.Et ratio eſt.qꝛ vt di
cit Areſto.x.Ethi.felicitas ſimplicit᷑ conſiſtit in
quietatiõe appetitus:ita ꝙ neceſſe eſt ad hoc vt
ſimus beati:apꝓpetituʒ noſtrũ eſſe qetatum:⁊ nõ

timere vnq; amittere ſtatum queʒ babet.ſed H̊

eſt ipoſſibile in hac vita. Si em interroges eos
qui in hac vita vident᷑ eſſe beati:vtputa reges et
imperatoꝛes atq; põtifices: et poſtules ab eise
nunquid ſint ſecuri nunq; amittere ſtatum quẽ
habent.flentes voce lachꝛymabili reſpondebũt
Non:non:non.Scriptũ eſt em̃ in.5 deincepo.
in autẽtico de nup.Moꝛs omnia ſoluit. Et ve/
ra eſt illa ſententia que dicit. Eſt cõmune moꝛi?:
moꝛs nulli parcit honoꝛi.ſicut notat᷑ in.l. licet.
C. de pactis. Pꝛeterea nunq; appetitus noſter

quietabit᷑:niſi receperit finẽ ſuum. Sed noſter

finis eſt peruenire ad illud regnum cuius nui⸗
lus eſt finis:vt dicit Auguſtinꝰin.xxij.de c.dei.

Bermo

Cũ ergo hec nõ pñt hr̃i in hoc mũdo:ipoſſibile
eſt ꝙ vnq; aia noſtra hic ſit Rciata ⁊ ↄteta:ideo
dicit Aug'. in li. de ſpũ ⁊ ania. Aia noſtra eſt tã
nobilis ꝙ non põt ſatiari niſi ꝑ ſummũ bonũ.
Scotcꝰ qͥʒ in.iij.di.xiiij wictr. Inrellec non pot
ab aliqͥ ſatiari vel qetari:niſi ſub rõne ifiniti.Cũ
̊oia q ſunt in mũdo ſint finita:traſitoꝛia:bꝛe⸗
uia:momẽetanea et caduca:nõ poterunt ſatiare
appecitũ noſtꝝ. Et ideo ſectatibo cõſolatiões mũ
danas ðᷣꝛ Aggei.j.Comediſtis ⁊ nõ eſtꝭ ſatiati:
bibiſt ⁊ nõ eſtꝗ inebꝛiati:oꝑuiſtꝭ vos ⁊ nõ eſtis
calefacti.Nullus &̊ in hac vita põt eſſe btũs.Nã
de rõne btitudinis eſt ꝙ quis habeat oia bona
cũ carẽtia ois mali:ſᷣm Aug.rxxij.de ciui.dei.qð
nulli cõpetit in vita pᷣſenti vt exꝑiẽtia cernit᷑. cui⸗
libet em aliqͥd deeſt: et vnuſquiſq; cũ bonis q̃
habet aliqͥd mali ſentit admixtũ. Ul em hoi de
eſt ſanitas vel diuitie vel floꝛida ecas vel lr̃e vł
filij:et ſi habet liberos ſũt inobediẽtes vel mali
autturpes ſeu mõſtruoſi:aut vxoꝛẽ habet tur⸗
pẽ:vł ſi hʒ pulerã eſt laſdua ⁊ipudica:aut timet
de eiꝰ honeſtate ac fidelitate:aut eſt in diſcoꝛdia
cũ ipſa:aut alijs calamitatiby eſt afflietꝰ. Uñ vt
refert Liuiꝰ in.ij.ð bello punico:? Plutarchꝰ i
vita Hanibalis: Macharbal ipᷣiꝰhanibalis pᷣ
fectꝰeqͥtũ de eo loq̃ns ait.Nõ oia eidẽ dij dede
re.Et vt Neſtoꝛ ille apud Homeꝝ inqͥt.nõ oia
data ſũt hoib ſuml.et Oꝛaciꝰ in odis ait.Nihil
eſt ab oi ꝑte btm.et Cicero iĩ lelio ðt. Nihil diffi⸗
ciliꝰeſt qᷓ; inuenire aliqͥd qð in oĩ genere ſuo ꝑfe
ctũ ſit.Et ꝓpt᷑ hocinqͥt Oꝛaoꝰ ad mecenatẽ ſcri⸗
bens ꝙ nullus ſua ſoꝛte viuit cõtentꝰ. L
Igit᷑ deuoti chꝛiſtiani qͥd ſatiabit appeti
o iũ ⁊ deſideriũ noſtꝝ ac faciet vos ſꝑ eſſe
coötentos. Solus deꝰ. Deq̊ le magnꝰ

methapbiſic Plato in.j. ſui thimel ðt. Oeꝰẽ bo

nitas ifinita.Etiõ exclamat Dauid pᷣſ.xlj. dicẽs

Quẽadmodũ ðᷣſiderat ceruꝰad fontes aq̃ꝝ:ita

deſiderat aia mea ad te deꝰ.Sitiuit aia mea ad
deũ fontẽ viuũ:qñ veniã ⁊ apparebo añ faciem
dei. Cõfirmant᷑ pᷣdicta ꝑ ſniam ſcci Bonauẽ. in
iiij.ſen.di.xlix.qͥ ðt.Quicqͥd itelligi põt ⁊ cogita/⸗
ri:põt appen⁊ deſiderari.⁊ qͥcqᷣd deſiderat᷑: to⸗

tũ reqᷣrit᷑ ad h̊ vthõ btificet᷑. Sed ſi tu hres mil

le mũdos et cẽtũmille milia gaudia pluſq; i

mũdo iueniri poſſint:ſꝑ poſſes cogitare maio/⸗

ra.̊ nunq; cõtentaber.qꝛ ũla reqͥrerent᷑ ad qᷣe/⸗
tationẽ tui appetitꝰ. Neceſſe ̊ eſt vt ſatier in illo
ſolo de q̊ ðt Anſel.in li.¶ Honologion. De⸗ eſt
qͥddã ſummũ bonũ q̊ nihil maiꝰ cogitari põt.

O mũdani crediiᷣ vos vnqᷓ; poſſe ſatiare libidi
ne ani vr̃i.Certe nõ.Acape em popule mi vnuʒ
pauꝑem nudũ:⁊ introga eũ qͥd habẽdo eſſʒ cõ

tentꝰ. Rñdebit. Habẽdo veſtẽ. Indue illũ:⁊ in
terroga ſi ẽ cõtẽtꝰ.Et dicet. Nõ.Quid vis. Dicet
Panẽ ⁊ vinũ ⁊ alia ad viaũ neceſſaria. Da illi:
et interroga.Es nũc ↄtẽtus.et dicet.Nõ. Quid
vis. Rñdebit. Uolo burſaʒ cũ denarijs vt poſ/

ſim aliq̃ lucrari. Uolo em accꝑe vxoꝛẽ ⁊ brefijʒ

lios qᷣb volo ꝓuidere de neceſſarijs. Da illi de/
narios ⁊ vxoꝛe:⁊ intro ga ſi eſt cõteniꝰ.Et dicet.

Nõ.Quid vis aliud.Et dicet Uolo domũu in q̃

poſſim habitare cũ vxoꝛe ⁊ filijs:⁊ poſſ. ellionez;

q mihi fadat frumẽtũ ⁊ vinũ:⁊ vtibi poſſim ire
aliqn ad ſolaciũ.Da illi:⁊ dic.Es cõtentꝰ.Etre/

ſpõdebit ꝙ non. Quid vis.Et dicet. Habeo q̃t
tuoꝛ filios vł ſpero in bꝛeui habere:vellẽ eos di

mittere diuites:vt ſinguli habeãt decẽmilia flo/
renoꝝ.Da illi:⁊ interroga.Eſne ↄtentꝰ.Et dicet.

Nõ.Quid vis. Rñdebit. Uellẽ eſſe doctoꝛ ĩ oi⸗

bus ſciẽtijs ⁊ eẽ miles ac comes vt honoꝛikicer
ab oib. Da illi:⁊ dic ſi eſt ↄtẽtꝰ. Etrñdebit.Nõ.
Nã vellẽ eſſe marchio ⁊ dux.Da illi:⁊ qre ſi ẽ cõ
tentꝰ.Et rndebit.Nõ. Uellẽ em eſſe rex ⁊ iꝑatoꝛ

totiꝰ mũdi.Da illi:⁊ introga eũ. Nunqͥd mõ es
ↄtẽtꝰ o inſatiabilis hõ.Et rndebit.Nõ. Uellem

nãq; eſſe papa.Fac euʒ papa:⁊ dic.ſlunqͥd ad/
huc es ſatiatꝰ.Et clamabit.Nõ:nõ:non.Quare
Quia vellẽ in ð mũdo viuere ſici et᷑nũ Etmihi
nõ ſufficitiſte mũdus.vellem em ꝙ eſſet maioꝛ

Uñn Juuenal de Alexadro ma inqt. Unꝰ pel⸗
leo iuueni nõ ſufficit oꝛbis.O mũdane quipo⸗

nis oẽm delectationẽ tuã in hijs tꝑalib ⁊ cama

libo reb:ſcias ꝙ tu es ſicut ille qͥ ſal comedit vr

ſicim extinguat:et ſicutille qͥ ſuꝑ flãmã oleũ pij
cit vt ilã extinguere qat.Tu es ſicut ydropicꝰ qͥ
qͥ plus bibit płꝰ ſitit: de qͥ auctoꝛ aſtrolabij ca⸗
nit. Idropico ſiłis nũq; ſatiat᷑ auarꝰ. Ex lucro
lucri młtiplicãdo ſitim. Zu es ſicutignis eui

plura ſubijciunt᷑ ligna:tãto magꝗ exardeſct.vñ
Juue.inqͥt.Creſcit amoꝛ numi qᷓntũ ipſa pecu /

nia creſcit.et Oꝛaciꝰ epłaꝝ li.ij.epła.iij.ait. Quã
to plura paraſti:tãto plura petj.Et qͥdã vſifica/
toꝛ de hoie mũdano inſatiabili inqᷣt. Quo ma/

gis accumulat plꝰ inſatiabil ambit. Sicut em̃

aq nõ intrãs in os ſitim nõ extiguit:⁊ cibo ñ in⸗

tras in ſto machũ famẽ extiguere nõ põt: ita hbu
ius mũdi diuitie i coꝛdibo nf̃is itrãtes:aiaʒ no⸗

ſtrã ſatiare nõ pñt.Sʒ h ſolũ põt deꝰ qͥ medul⸗

las coꝛdis penctrat:ad Heb.iiij. Etiõ ipſe dũns
Joh.vij.nos iuitat di. Si qs ſitit veniatad me
⁊ bibat.Cuiꝰ aũt ꝓpꝛietatis ſit aq quã nob vult

dare demoõſtrat idẽ ſaluatoꝛ Joh̊.iuij.di.Aqua

quã ego dabo fiet in eo fons aq ſaliet ĩ vita et Gb/G

nã.O carnal mũdane ſdas ꝙ vt inqͥt.ſ. Bona.
et Sco.i.iiij.ſen.di.vl.btitudo eſt finis ſaturan
di appetitũ. Et ſᷣm Tho.õ̊ gen. li.lij. ca. xxxviij.et
xxxix.ꝑfecta felicicas ⁊ btitudo ↄſiſtit in qetatiõe

mẽtali. A ꝓpetitꝰ aũt nr̃ nunq; ſaturabit᷑ in hijs

tꝑalibo.Qð patuit ꝑ exepluʒ Salomonis qvt
ipſemet refert Ecces.j.⁊.ij.ca.deliberauit videre

ſi poteratin h mũdo ſuũ appetitũ ſatiare. Unde

dedit aie ſue oĩa delectabilia: ⁊ ſiłiter coꝛꝑi ſuo
oĩia ſolacia mũdi huiꝰ:⁊ tñ nunq; potuit qetari
Et ideo poſt omnes mũdanas voluptates ex/
pertas exclamauit dicẽs Eccliaſtes.j. Uanitas

⸗Cihiden
deſrmc⸗
duuln mii
odeniuini
nittourmoht
furgunſun
lob riehi ⸗
inn. Vin
ccureoppenni
ſitiltſitn⸗
ſlorn icße
estodm.
clnronecvic⸗
Pesäfahun
ſcons.
G
dugdl
NOuhenfn
inpufi
lieiciennd
e Mo rala⸗
llr ainiſom
ufmrioge
untrulgaa
Palcnrin notiſa
fufmndlud r
(Clasſion deaus
Ponediiwon
ſtiunainbem

Ptnerepſeck

öt Zugyirde
llffins bonl.
heo oſeſaluar
Nr ylamse feler⸗
noue modog oñ
ſermareathab
Clopocnkiure,
hoſe el ptoti⸗
nng poſſeſiog
mnacſt apu de
Mam ſſosait
ſonimlschn
nonmäcken
Grſalunmedis
negnunckonſ
volürmneckſie
ca griſpultn⸗
Olror de iih,l
Donpnnstalis
dubio ſuiloci
ſalis⸗ abyne
imn. Pꝛolnge

Mhorecegann

Nuchnf
reſn

de ide

Nen . ,7

4 „₰ . 8 4
2 e ſan
. .
5Cmachtſiit
nadrſünndn
ouarſcitin

1Tesſn
ſamut nanh
Tuesſiariot
Boag arunr
lorapc Sitifi
ſudmng M/,
Nud m
mnöor chin
dinimirnn
Arrüiukainl
9/os 17 m, .

ivcodknnsin
Vsunde
uonn,
aNubann
Codute

vanitatũ ⁊ oĩa vanitas. Nõ ſaturat᷑ oculus vi⸗

ſu nec aur iplet᷑ auditu.Etrõ huiꝰeſt.qꝛ donec

dia noſtra nõ habet qð hf̃e põt⁊ cuiꝰ eſt capax:
nunqᷓ; eſt ſatura. Et io inqᷣt Berñ.i ſentẽtijs ſu⸗/

is. Capacẽ deitatj oẽ qdð deo minꝰ eſt nõ imple/

bit.ſicut vas capax cẽtũ ſtadioꝝ vini nõ implet᷑

duab vncijs ipſiꝰ vini. O igi᷑ magna ſtulticia

o demẽtia imẽſa.o cecitas maxia:ꝓ creatura di

mitte creatoꝛẽ:ꝓ mũdanis miſerijs gaudia cele

ſtia:ꝓ coꝛruptibilibo icoꝛruptibilia:p modico
ſolacio vite pñi et᷑nũ ⁊ ꝑpetuũ ac ſine fine triũ/
phũ ꝑdere.O iſatiabiles creature:vultis ꝑfecte
ſatiare appetitũ vrjm. O carnalis mundane:vis
Zſeqͥ oẽ qͥq ðᷣſideras:ſerua pᷣceptũ Dauid ꝓphᷣe
pſ.xxxvj.dicẽꝭ. Delectare in dño ⁊ ipᷣe dabit tibi

petitões coꝛdis tui.i.oẽm felicitatẽ:dulcedinẽ et
delectationẽ quã coꝛ tuũ appetere potee.
Pars qrta huius ſermonis que dicit᷑ acqui
iſitionis. 2
p Ro erpeditione huiꝰ ꝑtis eſt ſciendũ
ꝙ regnũ celoꝛũ acqᷣri᷑ ꝑ beatitudies
ęuãgelicas q̃s ponit ſaluatoꝛ Mat.

v. Quia em̃ ſᷣm leges młc modis acqͥri᷑ dniuz

rerũ.vt patʒ.ff.de acqᷣ.re.dñio.ꝑ totũ.⁊ ibi glo.i
l.j.⁊ iſti.de reꝝ di.cũ mł titulis ſeqᷓntibo. Ideo
dñs Jeſus volẽs oñdere q̃lit᷑ acqri põt regnuʒ
celeſte:dimiſſis turbis.i.hijs qͥ nõ pñt ad ſubli/

mia vtutũ oꝑa ↄſcedere:iuxta illud Exo.ix. NIõ
poterit vulgꝰ aſcẽdere in mõtẽ:cũ diſcipulis ſu
is aſcẽdit in mõtẽ.ſ.ad docẽdũ aſcendere ad cele

ſtia.ſᷣm illud Eſa.xl.Suꝑ mõtẽ aſcẽde tu qͥ euã
geliſas ſion. De cuiꝰ doctrina inqͥt Augꝰ.de ſer⸗
mone dñi ĩ mõte. Si qͥs pie ſobꝛieq; ↄſideraue
rit iueniet in h̊ ᷣmone qᷓntũ ad moꝛes oꝓpoꝛtu⸗
nos ꝑtinere ꝑfectũ vite xpᷣiane modũ.Quia aũt
vt ðᷣt Augꝰ.ix.de ci.dei.nulla ẽ c̊ philoſophãdi
niſi finis boni. Qð aũt btm̃ facit eſt finis boni.
ideo ipſe ſaluatoꝛ in h̊ mõte declarat quõ finis
nr̃ vlcimꝰ⁊ felix᷑ acqrat᷑ ꝑ euãgelicas btitudies:

nouẽ modos oñdes qᷣb btitudo hic habeat᷑ in

„

ſpe ⁊ mereat᷑ haberi poſtea in re. Pꝛio ̊ regnũ

celoꝝ acqrit᷑ iure ꝓpꝛieta:de quo hr extra de ca

poſ.⁊ ꝓpꝛi.ꝑ totũ.et ðt glo.iĩ c.j.eo.ti.in vᷣbo mo

mẽti.q poſſeſſio apellat᷑ momẽtũ.qꝛ paꝝ du⸗

ratura eſt apud poſſeſſoꝛẽ cũ actoꝛ docuerit de
ꝓpꝛietate.Nos aũt dicere poſſumꝰꝙ ois poſſeſ
ſio rei tꝑalis eſt momentanea.qꝛ vt ait Gꝛego.
mometaneũ eſt qð hic deleccat. De h̊ aũt mo di
cit ſaluatoꝛ vbi S. Bti pauꝑes ſpũ:qm̃ ipſoꝝ ẽ
regnum celoꝝ.ſ.iure ꝓpꝛietat. Pauꝑ em̃ ſpũ.i.
volũtarie eſt ille qͥ nibil in boc mũdo hʒ:nec ali
qd ꝓpꝛij vult hr̃e.Cum g̊ pꝛudẽtiſſimꝰ oiĩm con
ditoꝛ deꝰ nihil fecerit ſine ſuo loco.ſequit᷑ ꝙ cũ
pauꝑtas talis nihil habeat in h mundo:abſq;
dubio ſuũ locũ hʒ in celo. idemꝰ em̃ ꝙ eoipᷣo
aliqs ab vno trãſit exrremoꝝ:vadit ad oꝓpo/
ſitũ. Pꝛoinde cũ pauꝑta amoꝛ totaliter a trãſi

oꝛijs recedat:totaliter in celo collocat᷑. Et b na/

ture neceſſitas dqyet que grauia dep mẽs: leuia
erxtollit. iiij. de celo ⁊ mũdo. Quia g celum ſur⸗/

ſum ⁊ terra deoꝛſum Exodi.xx.Deute.iiij.?⁊.v.?
Pꝛouer.xxv.⁊ Eſa.hj.et pauꝑtas nihil hʒ terre⸗
nũ depᷣmẽs:neceſſe eſt ꝙ ſit tota leuitate pilena
vt celeſt fiat. Et nota bñ ſonuʒ vbi qꝛ vulgarii⸗
ðꝛ pauꝑ quaſi paꝝ habẽs.Et hociure angelti q
ſunt puri ſpũs incoꝛpoꝛei regnum celeſte poſſi
dent.qꝛ nõ tm̃ nihil coꝛpoꝛeũ habẽt.ſed nec etiã
aliqͥd ſibi attribuũt:ſed oia deo. Vnñ Apoc.vij.
gras agẽtes dicũt. Bñdictio ⁊ daritas ⁊ ſ apia
et graꝝr actio:honoꝛ vᷣtꝰ⁊ foꝛttudo deo nr̃o ⁊c.
vt ſicin ſũmo pauꝑes hũiles dicant᷑.qᷣbus etiã

regnũ celoꝝ tanq;; paruulis dabit᷑: p̃ᷣm qð dicit

ſaluatoꝛ Mar.x.inqens. Sinite paruulos ve
nire ad me.ctaliũ em̃ eſt regnũ dei.Sed bñ nota
ſentẽtiã ſaluatoꝛis.qꝛ vt dꝛ in c.j.de cã poſ. 2 p⸗/

pꝛi.⁊ ibi glo.⁊ doc.ad eũdẽ iudicẽ ꝑtinet cogno

ſcere de poſſeſſiõe et ꝓpꝛierate. Uñ qñ ſimplictt
cõmitti cauſa alicuiꝰ pᷣdicoꝝ:intelligit᷑ cõmiſ⸗

ſa cognitio de vtroq;.vt in c.j.de ſeq̃ ſtra.poſſeſ/

ſionũ.Etipſe iudex debet de vtroq; iudicare.c.
cũ dilect. de cau. poſ.⁊ ꝓpꝛi.Et qͥ obtinet in ꝓpꝛi/

etate:debet᷑ ei poſſeſſoꝛiũ.vt dicit glo.in c. paſto
ralis.eo.ti. Quia poſſeſſio ſꝑ ſequit pꝛietatem
ff. de rei ven.l.officiũ. in fi.Et ꝓpꝛietas tanq; di⸗/
gnioꝛ trahit ad ſe poſſeſſionẽ vt ſequat᷑ dnium:

vt dicit glo. in dic. c. cũ dilech. ideo i ꝓpoſito no/

ſtro cũ ſuꝑnꝰiuder qͥ eſt iuſtiſſimꝰ executoꝛ pꝛi
etatẽ regni celeſtꝭ adiudicauerit pauꝑtati:ſimul

etiã oſtendit ꝙ pauꝑ in pñti incipit regnum celi

poſſidere.In cuiꝰfigura Nũeri.x viij. ðt. In ter/⸗
ra eoꝝ nihil poſſidebitis: nec habebid ꝑtẽ inter
eos.Ego dñs ꝑs ⁊ hereditas vr̃a.t Jacob in
baculo trãſiẽs ioꝛdanẽ vt poſtea ipᷣe dixit Gen.
xxxij.lapidem vix hñs ꝓ ceruicali Geñ.xxviij.v-
dens ſcalã dixit. Hic eſt domus dei ⁊ poꝛta ce/⸗
li. Et Moyſes paſcẽs oues hietro ſoceri ſui:qi
ꝓpꝛietatẽ nõ hẽbat Exoð.iij.vidit dñm in rubo.
Ideo inqᷣt Zugꝰ.Suꝑbig appetãt regna trax.
Blti aũt pauꝑes ſpũ qm̃ ipſoꝝ eſt regnũ celoꝝ.
Et Amb.ſuꝑ Lucã ait.Pꝛimã btitudinẽ pau⸗
pertat vterq; euõ geliſta poſuit.oꝛdine em̃ pꝛi⸗/
ma eſt ⁊ parẽs qdã virtutũ.qꝛ qͥ ↄtepſent ſecu/
laria:ipſe merebit᷑ ſempiterna. lec põt qͥſqᷓ; me
ritũ regni celeſtꝭ adipiſci qͥ mundi cupiditatem
poſt ſe emergẽdi nõ habet facultat. Scðo ali
qᷣd acquirit᷑ iure belli ſiue debellationis. Inde
Jacob dedit filio ſuo Joſeph vnã partẽ quã tu
lit i arcu ⁊ gladio de manu amoꝛrei Geñ.xlviij
Per belluʒ aũt nõ tm̃ acqrunt᷑ hoĩes:iuxta illꝰ
ij. Petri.ij. AQ quo quis ſuꝑatus eſt: eius ⁊ ſer⸗
uus eſt. ſed etiam bona quando bellum eſt iu/
ſtum.vt in.l.hoſtes.etin.l.ſi qd bello.ff.ð capti.
etpoſtli.re.Et ideo etiã hociure acquiri᷑ regnũ
celoꝝ.qꝛ Matthᷣ.xj.ðꝛ. Regnũ celoꝝ vim pati
tur ⁊ violenti rapiunt illud.id eſt illi qui violen
tiam fadunt ſuis ſenſualitatibo ⁊ paſſionibus.

èòèẽÿẽ

Bermo

Bellũ igit celo facimus ꝑ vites. vñ Viero.

inqt. Gꝛãdis eſt violẽtia in tr nos eſſe genera/

tos ⁊ celoꝝ ſedẽ q̃rere ⁊ poſſidere ꝑ virtutẽ quã
no tenuimꝰ ꝑ naturã. Sed hoc maxie fu man/
ſuetudine q̃ oĩa litigia ⁊ ↄtraria tẽperant᷑. Unð
Ambꝛo.ſuꝑ Lucã ðt.Qũ ſimplicitate cõtentꝰ fu
ero inops ſuꝑeſt vt moꝛes meos ſuperẽ.Quid

— 7 .*

em̃ mihi ꝓdeſt carere ſecularibo:niſi fuero miꝗ

Mites aũt ſunt vt dicit Augꝰ.qͥ cedũtimpꝛobi
tatibo ⁊ nõ reſiſtũt malo:ſed vincũtin bono ma
lũ. Eſt em̃ mãſuetudo tranqᷣllitas modeſti ani
que nulla incurrẽtiũ reꝝ tribulatiõe agitat᷑.qͥ .
ninet ad tẽperãtiã:imponẽs modeſtiã ipetuoſi⸗
tati iraſcibilis. Uñ glo.ſuꝑ Mat.v.ait. Mo⸗
res tẽperat mãſuetudo. Eſt em q̃ſi antemurale
in caſtello anie:lapides duroꝝ lapidũ excipiẽs
Et ſic ſeruat aiam. Ccci.x.Fli in manſuetudine
ſerua aiam tuã.Et. ꝓpterea ðꝛ Pꝛouer.xvj. Me
lioꝛ eſt ꝗͥ dnat᷑ anio ſuo expugtoꝛe vrbiũ.Ideo
dñs Jeſus hüc modũ acqrẽdi regnũ celoꝝ in⸗
ſinuat di.Btĩ mites qi ipſi poſſidebũt terram

ſq; ulã de q̃ inqͥt ꝓpha p̃ᷣſ.xxvj.Credo videre bo⸗

na dñi in terra viuentiũ.Et ita exponit Augꝰ.in
omelia ſuꝑ euãgeliũ iſtud. Per hũc aũt modũ
ſancti patriarche vident᷑ acqſiſſe regnum celeſte
Vñ Nuũeri.xij.ðꝛ.q Moyſes erat mitiſſimꝰ ſu⸗
per oẽs hoĩes qͥ moꝛabant᷑ in terra. Et ſi ilr Jo⸗/
ſeph fuit mãſuetiſſimus fratribo ſuis qͥ eũ ven⸗
diderãt. Geñ.xlv. Per terrã q̊ʒ põt intelligi ter⸗

rena ſuba ⁊ regnũ terrenũ.qꝛ detoto gaudẽt mi

tes:licet ſint pauꝑes. Iteʒ oĩa terrena calcantes
ipſi poſſidere dicunt᷑.iuxta üllud Deute.xj. Qis

locus queʒ calcauerit pes veſter:veſter erit. Uñ

et apłs ait de ipſis.ij.ad Co x.vj. Nihil haben⸗
tes ⁊ oĩa poſſidentes.Et Berñ.inqͥt. Sicut hu/

milib dat᷑ celũ:ita mitib terra.quia dum nihil

terrenũ põt eos turbare oĩa in pace vident᷑ poſ/
ſidere. Uel ꝑ terraʒ ſᷣm Berñ.intelligi coꝛpꝰex
terra oꝛiginẽ habẽs qð mi poſſidet ⁊ ſubiectũ
habet anie ſue ſicutipſe ꝑ manſuetudinẽ ſubie/
caus eſt volũtati diuine.Etideo cuilibet miti ac
mãſueto põt dici illud Geñ.xxvij. In pinguedi
neterre erit bñdictio tua.i.in coꝛꝑis bona ⁊ fru
quoſa oꝑatione. Uel ꝑ terrã intelligit ania q̃ q/
ſi poſſidet᷑ cum ſine aliq̃ mala affectiõe detinet᷑.
Ait em glo.Matth̊.v. Mi eſt quẽ mer aſpe⸗
nitas vł amaritudo nõ afficit. Sed ſimplicitas
fidei ad oẽm iniuriã tolerandaʒ inſtruit.Etalia
glo. dicit. Mãſuetꝰ nõ irritat necirritat᷑: nec no
cet nec no cere cogitat.Etalia glo.inqͥt Mid eſt
quẽ nõ rãcoꝛ vel ira afficit:ſed oia eqᷓnimit᷑ tole/
rat. Uel ꝑ terrã intelligi põt delectatio ſpũalis.
ã ꝓpha ait pᷣſ.xxxix.Mãſueti aũt hereditabũt
cerrã ⁊ delectabunt᷑ in multitudine pad. Uel ꝑ
terrã intelligit᷑ pximi dilectio ⁊ beniuoletia.Ecci
iij. Fili in maſuetudine opa tua fac: et ſuꝑ głiaʒ
hoim diliger. Et hoc eſt:qꝛ attrahit amoꝛeqʒ eiꝰ
ſieut adamas ferrũ. Eʒech/lij. Uc adamãtẽ⁊ ſi⸗

ð

licẽ dedi faciem tuã. Uñ in vulgan ꝓuerbio ðꝛ

Agnellus maſuetꝰ matrẽ ſuã alteri dedit. Item

qꝛ reſpõſio mollis fra git irã Pꝛouer.xv. Item

qꝛ maſuetudo valetad coꝛrectiõeʒ fraterna pᷣſ.

lxxxix. Suꝑuenit manſuetudo etcoꝛripiemur.

Itẽ ꝑ terrã intelligi põt deus dñs vniuerſeterre
qa maſuetis poſſidet᷑ imitationẽ.q; ipſeẽ mi

tis Mat.xj.Et Dañ.iij.illi dicit. Yac nobiſcum
iuxca mãſuetudinẽ tua.Et Sop ho.ij.ðꝛ.Que⸗

rite dñũm oẽs mãſueti terre:qrite iuſtũ qrite mã⸗
ſuetum. Itẽ ꝑ exauditionẽ. Judich.ix.ãſue⸗

toꝛũ ſemꝑ tibi placuit depꝛecatio. Idco pᷣſ.cxxxj/

ei dicit. Memẽeto dñe Dauid ⁊ ois maſuetudi
nis eius.Itẽ ꝑ diſcplinaʒ. UVñ dicit glo. Mat.
v.Huiꝰvirtutis q̃ſi magne magiſtru ſefecit cũ
